terſiſti Evangelii curſus debuerit, nè for-
tè, in ejus abdicatione, nimiam feſtinaret
Areopagus diſcipulorum. Feſtinantiùs dam-
natus eſt ad Crucem Chriſtus, quàm ſuæ
redditus vaginæ mucro Circumciſionis. Quis
enim magnorum virorum vel unum millia-
re confecit, ut ſuo calculo Chriſti judicio
adeſſet? Ut verò diſquiratur an deceat fo-
derari cum Cruce cultrum, Paulus Hieroſo-
lIymas contendit, Petrus moratur in Jeruſa-
lem, ſuis terrarum orbis & ſideribus & præ-
conibus deſtitutus caligat, palpâtque in me-
ridie. Viderint Principes, an exauthorari in-
tra horam unam Dictatores debeant, quos ti-
bi in regni coœlo ſuſtinendo Hercules ſubro-
gaſti, quando, ne aut immaturior, aut in-
decora ſit eroſi jam gladii abdicatie, peregri-
natur in Jeruſalem Paulus, & Romam Pe-
trus digredi cunctatur. Quid, quod ſublata
quoque Circumciſio non penitus rejicitur?
Hunc (Timotheum fſcilicet) voluit Paulus ſe- Act s2.
cum proficiſci, & aſumens circumcidit eum
propter Judæos. Purpuraſcit iterum muero tan-
ti ſanguinis murice, & poſt repudium ita
reponitur, ut ejus ſubdatur aciei adoptivus
Pauli filius Timotheus. Stupes tantam Nu-
minis reverentiam erga eos quoque, quibus
non jam uti debet in poſterum? lis nec abu-
ti poteſt, quos ſibi nuſquam, & nunquam ſi⸗
bi fuiſſe uſui intelligit, ſi tamen non omm-
nò extra limen conſtitere familiæ ſuo nomim
militantis. Vocavitque Angelus Dei Agar de Gen. 21.
cœlo, dicens: Quid agis, Agar!? Noli time- 17.
re. Tu-ne alloqueris Agarem? Conditione ân- „ egnni
cillam, genere £Æ£gyptiam, crimine transfu- ſalicnas⸗
gam, damnatione exulem? At diu in domo
vucationis

Abrahæ, famuli Domim, verſata eſt. Verſa- Peen
ta ſanè, ſed ut Dominam ſperneret, ſed ut
Iſaacum corrumperet, ſed ut Iſmaélem enutri-

ret. Verſata ibi eſt, ſed eà morum corruptelà Dr
E

ℳAgare

emin
ini
r nin
n ioril
ſt etul
nd 4b
n Cün
Eeri Ceben
mnine
n Pmm
Gerl
lentur
atarunn 1
lo Doni
Murche inn
akAel le⸗
iſenen
tun kul

In e He
t pune

uigunt,
1unto Ar
igr in pon
e dene i

ttennm D
ummtum
Achütn ce
Uim in ſe
U lrälg n
n gann ce
h, ente i
Elektment
lee Dort
Punifee Mn
Emeltenn
Wen Hel
Me Arcet
ermal
iuln igeber
ell
ktats
in,
13 . aente
Haun
“
4 Eun Nac
Uhnilkn
Bch
Kicis
un

nqniſui ie
reginnmn)4
Apefdim
adunmnn
nodun! t
innten
Clionig ati
Mon atuite
nitit velan
kur Dalln
nis vu:
lim mnde?
tempori ni
um, Junn
hronetn (
tarnunn eil
lordaen!G
nele d n
ofluemen e
tentibu ie⸗
go lnur
Duenit, d
imnmn Kin
Feſtiumtins r

, Nn?

cunnalſont I
vel um .
ur n leet
Daulu Eal
oratot n len
ſcerbuſeß⸗
Palnithen
n eiuntann
debent,
0 Herala r
matmig, 11
Pchctis,

nluli.

Kri.

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ.

illatam in tentorium Patriarchæ ludorum luem

ſuo inde tantùm exilio extrahere poſſet. Vi-

deor mihi videre Angelum, qui legatione
non invitus ad errantem defungatur, quèd
ſciat etiam abjectam teſtam tantum odoris è
domo Abrahæ & traxiſſe, & retinere, ut e-
tiam cùm Dei calculo exulat, non indigna vi-
deri debeat, quam è cœlo Angelus tum ſoletur,
tum inſtruat. Et dubitas, quodnam futurum ſit
in Patriarchas patrocinium Numinis, quan-
do exulantibus à domo Abrahæ ancillis fa-
mulantur cœlites, & aſſident Angeli? Quid
gratiarum ſupereſt perdurantibus in Taberna-
culo Domini, ſi proturbatis & Tentorio Pa-
triarchæ mulierculis principatus ingeruntur,
Gen.21.8. & Angeli legantur è& cœlo? Tolle puerum, quia
in gentem magnam faciam eum. Pro Iſmaéëé-
le tam fauſta oracula? Nonne colluſit? Non-
ne, Dei calculo, excluſus è& domo Patris? Ado-
levit tamen in tentorio, ubi Deo litabatur.
Quam inviſus Deo Heli? Captivari tamen priùs
Arcam oportuit, & tum mori Sacerdotem,
qui ſuo nobilior funere, quàm Ephod fuit. Ne-
que enim exſpirare aut fortiùs aut dignias, ut
ità dixerim, Moſes potuit in ipſo Domini oſcu-
lo, quàm Heli in ipſo iræ vulnere ferientis.
Viſus eſt Heli uno cum Arca fato concidiſ-
ſe: potuitque credi eam fuiſſe aut fidem aut
Aéder. dignitatem Senis, ut nec ipſe ſtare voluerit, ca-
randi, dente Arcâà, nec potuiſſe immunem Arcam eſ-
ſe, caſuro Sacerdote. Quid enim eo viro feli-
cins, cujus funeri captiva Dei Arca proludit?
Quid eo Sene fortius, quem, captà Arcàâ, &
vitæ piguit, & tæduit principatus? Et tamen,
in tanto Arcæ cum Sacerdotio fœdere, tan-
tâque in pompa decorum, de abdicato, ener-
vique Sene ſupplicium ſumebatur. En quàâ non
humanitate ſolùm, verùm etiam felicitate di-
gnitati proſpicitur exauthorati Senis. Miniſtra-
verat enim Domino. Audeo dicere, nec mo-
riturum tum eum fuiſſe, ſi ſe intra Taberna-
culi abdita continuiſſet. Sedebat enim con-
tra viam in ſella, quùm accepto de fuga cædé-
que Iſraélis nuncio, quaſi Arcæ captivæ victi-
ma exoluta cecidit, ne ſtare videretur Sacer-
dos, jacente in captivitate, ſqualentéque Dei
& Teſtamenti Arca. Vides, ut puto, in ejecti
ſupplicio Pontificis, & quam lentè, & quam

Religioſß
clam vue-
niendi.

. honorificè Miniſtri olim Domini rei damnati-

que mulctentur. Etenim monetur priùs per Sa-
muelem Heli, tum prælio excitatur, avectione
deinde Arcæ terretur, captivitate ad extremum
Tabernaculi mori docetur. Suarum penè mi-
Aulici mi. Harum videbatur immemor Deus. Aliâ ſanè ra-
tione apud Principes interdum agitur, quo-
celcen rum gratia non ſontibus duntaxat areſcit ex
tia in o. Iproviſo, verum & optimè de regno Re-
minibus géque meritis inopinatò ſubducitur. Pendet &
trabe Aman, quâ horà coœnarat cum Rege.
Non immerentem revolutus fortunæ axis attri-
vVit. Qui enim Reginæ paranti ſibi delicias mo-
liri excidium potuit, patibulum non injuriâ
Pro patinis nactus eſt. Utinam cicutis hiſce,
alterno ſaltem novilunio, exherbarentur Re-
Siæ; profectò violæ liliâque vernarent in au-
la felicius, nec doleremus tam ſpectari in ru-
tmlictee bo Dominos „ad quos, ipſi vel Moyſi, accedere
nandj., non liceat, niſi excalcentur, & ſtaturæ reddan-
tur non ſuæ. Cur enim Gigas humuncioni ſe-
man. ſe ſubmittat, & filio terræ proles ſiderum
Aaeg lutid 2 Pependerit „ inquam, juſtiſſimè
epine AAINA, qui & Reginæ ſceptro ſuæ clavum for-

117
tunæ fingere non expavit, trabi ſuffixus „dum non bpro⸗
rotam præfigit. At David cur modò obequitat ““.
cum Saüle, modò exulat apud Achim? Nimi-
rum cecinere tirunculæ, Percuſſit Saul mille,
& David decem miljia. Unius tinnitus ſiſtri u Reg: ¹9.
triumphali & funda Goliæ liciatorium Sionif-
que pinnas exgurgitavit. Uſque adeò plumea
Dominantium eſt gratia, ut eam Gigantis to-
to ſpolio ſtabilitam vox una ludentium puel-
larum exufflet. Miſeret me tui, Dædale, qui ca- Saſurrones
ſum filio tantâ arte pro libertate paraſti. Tutò
illi cœlum petere volatu licuiſſet, ſi alas ei com- Nx non
paraſſes non deplumatis vulturibus, ſed detra- Petuote
ctis & Principum galeis tum criſtis tum pin-
nis. Nulla enim plerunque levior pluma, quam
quæ Imperantes inſedit. Ipſum quoque ad vo-
latum erudiri poſſet plumbum ſi Dictato-
rum, Conſulumve in eo favor ad horatn in-
cubaſſet. Si tamen aura tam volucris tamdid
ſubſidere, etiam ſub plumbo, poteſt. Ruinam
porrò Regiæ humanitatis, inter Ethnicos,
nunquam non in occalum pronæz, ſpectata
Babylone ſtatua, in ſui demolitione, expreſlit.
Stabat moles illa grandis, quaſi Regii favoris
Olympus. Citò tamen lapillo Mons ceſſit eva- Dan. 2 34.
nuitque ad attactum ſaxi ſpecies illa fortuna-
rum tanta. Arridet tibi aurea æncâque Prin-
cipis gratia, Monti non impar? Vallo eam,
aggeréeque munito. Neque verò Monti time-
re velim te à Monte, ſed à lapide. Non Re-
gis tibi benevolentiam in odium convertet
Prætorio Præfectus, à te fortè non excultus,
ſed Pincerna, nullo aut nutu, aut ſermone of-
fenſus, dum Principi Bacchum, Vulcanum ti-
bi incogitanti & immerenti propinat. Pocilla-
torem loquor? Olympum tibi Collis ſaltem
everteret. Coquus fortunæ tuæ molem uno
digito, ſi ſapit, labefactat; clamabiſque in-
felix Icarus, penè naufragus in patina, Mors
in olla. Etenim, ut regiæ nobis lux gratiæ inter-
Poletur, Solem inter & nos non eſt neceſſe op-
poni Lunam: una ſat eſt (labi verbo hoc loco
liceat) una, inquam, ſat offa eſt. Non enim
placere deſiiſti Principi, quòd Satrapis diſpli-
ceas, ſed quòd Pharaonis Piſtori non placeas.
Proh dolor! uno interdum verbulo Barbiton-
ſor, dum lanuginem Principis eradit, ſpei tuæ
annoſam quercum eradicat. An non portento
id quam ſimillimum, incidi videlicet capillos
novaculà, & voculà duntaxat prolatâ, matu-
ram jam coronis Laurum ſecari, imò & am-
putari radicitus? Quis tam altas meritorum ſuo-
rum radices in aula egit, ut, ſi à pedibus vel
poſtremus garriat, non ſtatim revulſum ſe
doleat, ſocciſque deſtinatum? nimirum ut quæ
ſcilicet Quercus jam jam in corollas deflecten-
da Regum capita occupatura credebatur, in
calopodium dedolata, ancillarum obterenda
pedibus ſubjiciatur permiſerè. At quid agi-
mus? Nec tam firma Toparcharum gratia eſt,
ut ſuccuti eam oporteat ſcurræ ſuſpirio, aut
ſuſurro equiſonis. Non moles, ſtatuâque eſt, ad
cujus everſionem parturire ſaxum Mons debeat
& trajicere, allideréque fotum ad pedes ſi-
mulachri. In arborem favor Principum exur-
rexit. Videbam, & ecce Arbor in medio terræ;
& altitudo ejus nimia. Nempe ut doceare,
nullo quamvis excuſſam turbine, ſuum ex ſe-
ſe ſibi vermiculum gignere Proconſulum Gra-
tiam;, ut b nullo aut vitio zuo⸗ aut alieno li-
vore inareſcat. Quis peccavit, hie an varentes .
ejus ; ut cacus Nianehn 2* Reſpondit JESU, Toan. 9, à
Neque

4. Reg. 4.
40.

Dan. 4. 8.

118

Neque hic peccavit, neque parentes ejus. Egre-
giè ad rem noſtram. Occidit repentè in me-
ridie Sol gratiſſimo olim ſideri. Inviſus jam
Regnanti eſt, ſine quo ſtare ſe Princeps non
poſſe arbitrabatur. Quomodo à ſolio gloriæ
abreptus infelix eſt ad piſtrinum? Quis pecca-
vVit, errando-ne ipſe, an Collegæ latrando?
Hiavit nullius aut os, aut pectus. Nec iſte ra-
puit, nec illi invidere. Quàâ igitur ratione favor
defloruit? Arbor eſt: ſine face, ſuo ſe tabo exe-
. dit. Innata in ipfis fibris lues plantam afſump-
ſit. Neque enim quæ arborem erodat teredo
aliunde immittitur, ſed ipſi concreta trunco
medullas, ſuccumque depopulatur. Ita ſuus
Dynaſtæ vermis innaſcitur; quæque aut ſom-
niavit aut metuit, pro geſtis actiſque inter-
pretatus, cui ex ſe frondes ad coronam nutrie-
rat, ad ſupplicium trabem parat & crucem.
Gen. 31. 4. Video faciem Patris veſtri (aiébat ad uxores
ſuas Jacob attonito ſimilis, inconſtantiæ novita-
te) quòd non ſit erga me ſicut beri & nudius
tertius. Quid egiſti, infelix, in ſocerum? An
greges periere? Imò armentorum jam ſine nu-
mero numerus, me cuſtode. Ait enim Laban:
Gen. 30. Exæperimento didici, quia benedixerit mihi Deus
7. propter te. Num felicitate aucti gregis jam
te corruptum, laboris, curæque piguit? Audi
Gen. 31. egcubantem: Die, noctüuque æſtu urebar & ge-
50. lu, fugiebatque ſomnus ab oculis meis. Vigila-
at, ſed fortè ſibi, non ſocero; cui, ſi qua
peribat ovis „ imputaretur? Imòô nihil La-
DPano è& grege deperit. Nec captum à beſtia oſ-
tendi tibi,ego damnum omne reddebam. Cur ergo

vigilantem, ſibique conſulentem te Socer ab-

jecit? Neſcio. Nihil mihi conſcius ſum, ſed non
in hoc juſtiſicatus ſum. An Eſau infeſtus tibi
germanus, venenatis ad Labanum tranſiniſſis
ceris, Soceri tui mella infecit? Nullas à fra-
tre accepit literas. Unde ergo humanitatis li-
tura? Nimirum Magnatum gratia Arbor eſt; ſine
Aquilone conſtringitur, ſine Sole ſiccatur, ſine
bipenni exciditur, partis ex ſe blattis exeditur,
ſuâque illam tabefacit caries. Sedenim, ais;, ſa-
ta Babylone Arbor demiſſis & cœlo dolabris
Dan. 4. 10. exciſa eſt. Ecce Vigil de cœlo clamavit: Succi-
dite arborem, & præcidite ramos ejus. Hinc mi-
Froiettores hi ſuboriri conſueverunt lachrymæ, quòd Ba-
Tipidor’. Pylone Platanus vix cœli ſecuribus amputetur,
cùm in Sione Cedri nullo fragore ſolvantur.
Ut enim in domo Domini, quum ædificare-
tur, malleus non eſt auditus: ità nuſquam
ad radices Ficulneæ ſecuris; & tamen ramo-

1. Cor. 4. 4.

rum, truncique funebris in rogum ſtrues com-

Jonas. pPacta. Vide nullo ſucciſum ferro, inopinatòô
Jonæ quieſcenti exaruiſſe Fruticem, uno arro-

Aulici mi. ſum auroræ vermiculo. Nimirum ſub ramis,

ſ. umbrâque Aſſyriæ Arboris Apri, Urſæ; Ti-
gridéſque epulabantur quotidie ſplendidè:
ideéque arere non potuit, debuitque cœlo pro
cote falz exacui, quâ monſtrorum umbra-
1bid. ula reciderentur. Nubter eam habitabant ani-

malia & beſtiæ. At, ſub hedera, Propheta ad
inſtaurationem oraculorum vires reparabat.
Ideò, ſine face, comburi potuit. Ubi enim
perduelles abliguriunt, cædua Pinus non eſt,
niſi ruat è& cœlo vigil cum ſecuri. Quæ ve-
1r Dei Vatem Planta inumbrat, uno eru-
cæ commorſu interit, diſperitque. Angor hoc
ſanè, ſed ceruciatuum meorum durior quo-

ue mihi diriorque Thas ſupereſt. Nempe ad

erarum illecebram, eſcâmque monſtrorum
diffuſam patulàmque Arborem, ccli fal-

Oliva

ce, præcidi Babylone: cum, in paradiſo Dei
mei, perennet vireâtque Caprificus, cujus fo-
liis abuti poſſit Adami luxuries, ad involucrum
delicti ſui. Quin & pertonante Chriſto: Succide
illam ut quid etiam terram occupat à Ade-
rit confeſtim ſterileſcenti patronus, qui è
Fauno Mercurium recudat, perorétque pro
trunco: Domine, dimitte illam & boc anno.
Ne fſcilicet pudendis Adæ deforet, ſub bru-
mam, perizoma. Ergone ſcortaturo ê filiis ado-
leſcentiori hæreditatis portio ingens adſpergitur,
imoò in morem fluvii transfunditur, mullo & do-
meſticis reclamante: Et unus ſi apponatur re-
duci vitulus, etiam frater in agro latrat? Poſt-
qu am ſilius tuus hic venit, occidiſti illi vitulum.
Nimirum abſtinere putatur Venus in hecatom-
be; Pallas luxuriatur in vitulo. Etiam Booz pu- Dignuas
dicam Ruth excepiſſe ſe lautè putat, ſi eam & in mdigne
ſpicas legere in campo, & frigidam haurire ſi-
nat è& puteo. Audi ſilia, ne recedas, & ubi Ruth.2,8.
meſſuerint ſequere. Ned & ſi ſitieris, vade ad
ſareinulas, & bibe aquas. Proh Aflueri epu-
lum Lata pro Moabitide Lex eſt, quâ ſcilicet,
relictis in meſſe culmis, quibus ſaginari conſue-
verunt ſues, recreari Ruth poſſit, & ſi torquea-
tur ſiti, ut ad tentorium Patrisfamilias acce-
dat, bibâtque (ne pudor fortè ſuccumberet
Baccho) aquas ex Utre. Quaàm felix vidua?
Quam fortunata Noëmi nurus in agris Iſ-
raéëlis? Interim foœta in bivio Thamar armil-
lis oneratur, opiliéque ablegatur à caulis, qui
hoœdo compreſſam à Juda relevet, recreétque
in fornice. Ubi eſt mulier, quæ ſedebat in bi- Gen.
vio ? Judam percontare, an ſqualenti in ſua a.“ “D
palla Nurui vel glirem tranſmiſerit. Com-
meant donaria, ubi apricata in trivio vidua
eſt. Caneret hic Poëta, illuſurus largienti: Caper
factus eſt Judas, & tum hodum ſubmiſit Tha-
mari; quæ tamen geminos inſcienti ſocero in
caula ſui uteri martes nutriebat. Ità videlicet
botris Dianæ etiam rubus exuberat, quùm
Minervæ nulli vitium ſtolones non arefcant.
Criminibus nullus Gelboë in Carmelum non
vertitur. Innocentiæ olivarum quoque mons
in ſylveſtrem ſaltum degenerat. Mendicat
Elias in Sarephta: Vide, an Balaan fameſcat
in Moab? Vidua erat, quæ ligna duo colligebat
in ſaltu, ut ſuo proluderet rogo, dum epu-
lum eludebat. Tu verò inter hæc ſubdubitare
potes, an ſuis præſtò futurum ſit Numen,
quando non infrequenter vides laſcivire, apud
exteros, Syrenes in melle? Benè ergo Nehemias
adfuturum pronunciat Deum militibus ſuis,
ne feliciores haberentur ſuis ſub Ducibus rora-
rii iniquitatis. Quamquam (ut Babylone noſtriſ-
met oculis perſpeximus) rarò in vadis non hæ-
rent Naves Tarſis; quuùm in lacu Geneſareth,
Deo duce, ipſæ quoque cymbulæ & Neptu-
num exhauriant, & Molum eludant. Nun-
quam non tutus es, ſi ſub Chriſto es. Nun-
quam non occumbis, ſi militas ſub Saule.

Lue. 23. ,

Luc. 167
3 0.

Quæſo Domine Deus cœli, fortis, mag-
ne, atque terribilis, qui cuſtodis Pa-
tum & miſericordiam cum his, qu
te diligunt, & cuſtodiunt mandata
tua.

Iligunt, & miſericordià egere feruntur? rie nn.
D Nonne Paulo repoſita corona Juſtitiæ, corhaiin
quam

ulo gu⸗
Vau 1ℳ
iifien 4
iorde
Srli ng
ſebu luc
ſeut ver
Fils,an
Ko, I⸗
Chrif
i multa
Enm non 4
uororam
utlen pr
(ulendare
a fuumtu
Uur nufſa
n n tral
Keellle vi
uDevichs
latroms
lla meteb⸗

nn,
unmnt ſ
Afenm
ienom
t. heeni
WPruiit 1
unei ſu.
tuit wnin
1⸗ enm
e lan
e aDod M
lar pll
Oln

uoih.
lmnn
hlnthn
elgat
, 11
natigt
lor N
ret 1
Moe flig
he
Ar, mlee
apponm
to hiti
Fiilitiin
W inheen.
Liimdn
utt,lent
idam hamn
rerelg, E
ſien, idl
roh Alrit,
u idt
lit, Aſtnn.
trülbemluan
orte ſcumte
am kluna
ms in aul
0 Thanxr a
etur Clie
leret, n-
ue ſulkk ii
n Grdenui,
nſinlert. 0e
1 in tinn iu
htptnt
Gmmn füikoitl⸗
inſcienn un
bat. Iü iür
exnbert
nes Don
n Camtlen
Om

enenet. i
1 Bllun
grn rool⸗
1090), nß⸗

t hæcſi?

run ſt e⸗
les Minnei⸗
ne uftit⸗ 4
ſub⸗ Duchun
bebſen
d inve
1 Ed
r
. Aun ,
Cio N
1ul

4
N

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ.

crißt quam ei redditurus juſtus eſt Judex, non au-
Palſmßeo. tem parens, ad humanitatem inflexus? Cur
Eulaſaes ergo in ſtadio charitatis, apud Nehemiam,

Snagoga, àd miſericordiam pertingitur: quùm in Apo-
ſtolica meta Juſtitia bigas excipiat? Nimirum
e necdum tempeſtate Chriſtus emerſerat, ſi-
ne quo à ſacco byſſus vixæ diſtat. At Chriſto,
in expiationem Mundi, pro nobis paſſo, ſuum
jam explicat fulgorem purpura: quique ſta-
dium decurrit, bravium repetit, non autem
expetit congiarium. Audi coronam, qua do-
Dl.i02. 4. nabantur Athletæ ſub Moſe: Qui coronat te
in miſericordia & miſerationibus. Audi vel
bipalio quantum in Pvandeli foro defera-
Matth. 200 tur. Voca operarios, & redde illis mercedem,
. incipiens à noviſſimis. Hic Juſtitia reddit, ibi
Milericordia inaugurat. Influit enim effuſus
Chriſti ſanguis uberiorem quamdam noſtris
operibus lucem, nitorémque, quàm immiſiſſe
Videatur veterum facinoribus, aut à Patre
præviſus, aut à ſanétis vatibus deſignatus. Sub
Chriſto, Latronis vox una coœlum reſerat.
Ante Chriſtum, Davidis lachrymæ, cinis,
& in multam diem productæ preces ſepul-
chrum non obſtruunt enato puerulo. Htc ſica-
rius coronam conſequitur Pœnitentiæ; Ibimor-
tis falcem puer non evadit. Uſque adeò prope
Crucem orare præſtat, quam pfallere coram Ar-
Ca. Vox turturis auditur in tabernaculo, & ſper-
nitur: muſſat juxta Crucem accipiter, & tan-
tam vim trahit à Dei Verbo, ut Olores an-
teceſſiſſe videri poſſit, quando, quæ purpura-
tus Davidis cinis non extorquet in ſacco, cruen-
ta Latronis nuditas impetrat in patibulo. Vix
Can. 6, t. Lilia metebantur in viridario Lapgis : Dilebtus
meus deſcendit in hortum ſuum, as areolam aro-
matum, ut paſcatur in hoytis, & lilia colligat.
Parantur ſub Chriſto epulæ etiam in ſaltu,
etſi fœnum duntaxat vireat, exundat tamen
cœli annona diſcumbentibus. Deſertus eſt locus
hic... Præcepit illis, ut accumbere facerent omnes,
Juper viride fœnum. Et manducaverunt omnes, &
Jaturati ſunt. Viden' ut deſertum hortis æque-
tur lut non impar frugibus habeatur ſub Chri-
ſto fœnum! ut amici Salomonis, vino, mel-
léque paſcantur, quùm hordeo ad delicias uſ-
que apud Matthæum vulgus ſaginetur! Suc-
coſior pullulat nunc herba in agro Evangelii,
Aun olim fluerent in horto Legis aromata.
Hinc eſt, quòd lapides vix effugit ante Chri-
ſtum Suſanna; ſub Chriſto nemo in adulteram
lapidem miſit. In Evangelio peccatrix alaba-
ſtrum effundit, & hydriam Samaritana, præ
Philoſophia, contemnit: in Lege verò ma-
vult Maria ulcerari, quàm ſilere, egreſſque
Dina corrumpitur. Tunc Sapientia domum co-
Prov.9.2. ummis ſuffulcit , immolavit; inquit, victi-
mas ſuas. Nunc vocibus conficitur diſcipulo-
rum ſacrificium. Genuit nos verbo veritatis.
Quod ante Evangelium cultris abſolvebatur,
verbo poſt Legem completur. Lanta nimirum,
nato Domino; aut eollata gratia, aut detracta
durities. Et facilins imbuimur, & felicius de-
Pugnamus, & coronamur uberiùs. Redde illis
mercedem » incipiens à noviſimis. Porrò nos
ſi adumbratas, in diverſarum horarum operis,
Varias Mundi ætates arbitramur, fruſtrà vo-
Ciferantur antelucani foſſores, Hi noviſſmi uń
borà fecerunt, & pares illos nobir feciſti. A-
Sm nimirum cruor penè otium bravio coap-
tat. Age: Nonne ſublimior, altiorque Crucis
Philoſophia, quàm Arcæ à Quis verò evul-

Matc 6.
39.

Tac. J. M9.

119
gandæ Sapientiæ aut aptior Eſaia, aut Saulo
alienior? Attamen hic luce initiatur Evange-
ho, ille igne torretur, ut Legem enunciet. Lux
verò Saulo affulget, & vas ſtatim electionis
eſt ad Reges deſignatum. Aduruntur Iſaiæ la-
bia ignito calculo, & vix Evangelio in Judæa
Proludit. Animadverte ſine ſupplicio non li-
cuiſſe Prophetæ, in lege balbutire: cùm è car-
nifice legillator fiat in Evangelio Paulus non
calculo tortus, ſed cœli jubare coronatus. Ne-
que videri id mirum debet, quando, poſt Jk-
8UM, una plus vox permovere poteſt, quàm ſub
Moſe tonitrua. Et audivi vocem de cœlo, tan- Apoe. 14.
Tuam vocem aquarum multarum, & tanquam
vocem tonitrui“ & vocem quam audivi ſicut ci-
tharædorum, citharizantium in citharis ſitit.
An lyræ pertonant? Quid citharæ & toni-
truo? Sed enim hauſere fides vim fulgurandi;,
poſt obmuteſcentis libamen Agni. Et vidi, pra-
miſerat eo loco Joannes: Et ecce Agnus ſtabat Ibid, I.
Jupra montem Sion. Ac ſi ſtupentibus ſuccla-
maret Apoſtolus: Miraris pertonare citharoe-
dos? En agnum, cujus è ſpolio contortæ lyra-
rum fides. Illius ſilentio debent citharæ toni-
truum ſuum. Ex quo enim JksUs apparuit, ele-
menta in ampliorem, auguſtiorémque reforma-
ta, recuſâque ſunt ſpeciem. Ideéque non mi-
rum eſt, ſi fidicen fulguret, ſoluſque in Eccle-
ſia pſalmus detonet, terreatque. Nemo non
ſcit, in Davidis regno Chriſti fuiſſe imperium
adumbratum. Diſpice tu modò, quo niſu con-
fodiantur, ſpectante Moſe, inermes nudatique
adulteri Lambri & Cozbi. Phinees, inquit, f- Num. 25.
lius Eleazari, arrepto pugione, ingreſſus eſt in
lupanar, & perfodit H Goliæ verò Da-
vid occurſurus abjecit Saülis haſtam: præva- 2. Reg. 17,
luitque adverſus Philiſthæum in funda & lapide. 30.
En quam fortius ſpartum ſub Chriſto ſit, quaàm
ſub Moſe chalybs! Ibi nudata luxuries impe-
titur pugione: hic loricata blaſphemia fund
proſternitur. Et ne videamur in figuris dunta-
Xat ludere: vide tranſmiſſas vel ex Orco au-
xiliares Moyſi ſuppetias, ut contumax Synago-
ga peccantium compeſceretur. Dirupta eſt ter-
ra ſub pedibus eorum, & devoravit illos cum ta- Num. 16,
bernaculis ſitis. Chriſtus verò ſola flagelli oſten-
tatione Templum larvis expiavit. Et chm feciſ- Joan. 2.
Jet quaſi flagellum de funiculis, omnes ejrcit de ¹5.
Templo. Liceat, quæſõô te, imbecillitatem Le-
gis, & robur Evangelii, Petro & Eliſæo in
ſcenam inductis illuſtrare. Illudebat procax
adoleſcentium cohors calvariæ Eliſæi. Ut petu-
lantiam reprimeret puerorum, quid egiſſe Pro-
phetam exiſtimas? Nutu eos, aut dexteræ ſup-
ploſione compreſſit? Scilicet. Cogit Urſos in im-
puberes; monſtriſque luctatur ſenex cum
ephebis. Egreſſique ſunt duo Urſi de ſaltu, & 4. Reg. 2.
laceraverunt quadraginta duos pueros. Horreo“-
ego ſanè, ridedôque conflictum. Quis enim, ſi
ſpectet cadaverum ſtruem tantam, non expal-
leſcat? Riſum verò quis teneat, cùm cataphra-
Ctos immitti à Sene Urſos in pueros intueatur,
quaſi duo belli fulmina Scipiadas. En Petrum

in Urſum, Urſâmque, Ananiam ſcilicet &

Saphyram perjurii reos, ſui tantùm oris ha-
litu decertantem. Fatur duntaxat Petrus, &
jugulat. Audiens autem Ananias hac verba, Adt.5. 4.
cecidit & exſpiravit. TLanta eſt Evangelii vis,
tantâque fuit imbecillitas Legis. Iſta mira-
mur? Vicarius Chriſti Petrus mulierem unam
unumque virum, cùm è Sede Maje ſtatis perto-
nuit, quidni exanimaret? Chriſti duntaxat
umbra

2. Reg. 17, umbra David etiam dum imbellis profligavit Sa-
10. tanam non funda, ſed citharâ. Invaſit Spiritu
Cclem. Vei malus Saul. David autem bfallebat manu
Alex. Or. Tud. Luctatur, an ludit adoleicens? Satanam;
Cent. cujus attactu Jobus extabuerat;, tinnitu ex-
terret? Vide apud Raguelem, quo apparatu
unus effugetur ab Angelo Dæmon à thala-
mo Saræ. Piſcis exenteratur, ſiccatur jecur,
Tob. 8. 5ß. Carbones incenduntur, oratur, vigilatur, la-
chrymantur Sponſi: Tunc, inquit, Raphazl
Angelus apprebendit deæmonium, & religavit il-
lud in deſertoy. Compone cum igne lyram, cum
Raphaële Davidem: & diſpice dexteram ex-
tendentem Angelum, ut Satanam apprehende-
ret; puerum verò canendo de dæmone trium-
phame. Citharam tamen pulſavit, quòd Chri-
ſtum deſignaret tantùm: at poſt Chriſtum Pau-
Aa. 16. lus unius imperio vocis regnantem Epheſi Py-
18. thonem effugavit. Præcipio tibi, in nomine
IENW OHIRISTI, exire ab ea. Et exiit en-
dem bhora. Corripit deæmonium Raphael: Da-
vid ludit: Paulus imperat, & triumphat in ver-
Po. Irriſa proinde non immeritò à Chriſto eſt
diſcipulorum in Samaritas devocatio & Cœlo ful-
Luc. 54. gurum. Domine, vis dicamus, ut ignis deſcen-

1

at de cœlo, & conſumat illos ?* Neſcitis, cuſus
Wiritus eſtis. Elias in legiones ſuas fulmina
tranſcripſit, ut Achabi ſatellites perderet. Mi-
hi vel Mare pacatur, ſi illud voce compeſ-
cam. Non igne aut mihi, aut vobis opus eſt,
ut unius inhofpitalitas urbis mulctetur: quando
una vox effuſam cohortem haſtatorum elidet
bumi, intra ſepta Gethſemani. Pugnaverit fa-
cibus Lex : Evangelium loquitur tantàùm,
& debellat. Benè ergo non ignarus Nehe-
mias ſub Lege Sionem eſſe, etiam diligenti-
bus, non coronam, ſed indulgentiam compre-
catur, eéôſque non Juſtitiæ aſſidere jubet, ſed
commiſerationi. Cuſtodis pactum & miſericor-
diam cum his, qui te diligunt. Etiam Chari-
tas non coronatur in lege ſine Chriſto, ſed
penè ſqualet. Denique patronicium implorat
Milſericordiæ, non ærarium pulſat Juſtitiæ.
Tunc enim agi cum æquitate apud mortales
copit, quùm vagire occopit Dei Verbum in
fœno. Veritas de terra orta eſt, & Juſtitia de
cœlo proſpexit. Exinde repetere bravia con-
ſuevimus, & ſtipendium poſcere. Siquidem,
ante Chriſtum, paleæ dabantur deſudanti-
bus in lege. Sub Chriſto, etiam ſtiva coro-
nam oſtentat. Pudicus Joſeph aurigat à Rege
primus. Joannis pudicitia ipſo in ſinu Sapien-
tiæ conquieſcit. Eliæ jejunanti ſubcinericius
Panis apponitur. Eſurienti in Joppe Petro qua-
drupedia, & cœli volatilia univerſa demit-
tuntur ad epulas. Viden' quam uberioris re-
putetur preti eſuries Apoſtoli, quàm delaſ-
fata ad interitum Prophetæ abſtinemtia. Nimi-
rum in Evangelio cyathus aquæ frigidæ vecti-
gales habet aquas, quibus cœlum alluitur. Qui-
Matth. i0. cumque potum dederit uni ex minimis iſtis ca-
42¾. licem aquæ frigidæ, non perdet mercedem ſuam.:
cùm Axæ ſulpiranti indulſifſſe feratur Caleb
inferius ſuperiuſque irriguum, nullà mer-
Joſu. 15. cedis ſpe. Dedit itaque ei Caleb irriguunm ſu-
9. perius & inferius. Ergone nülla retributionis
mentio, ubi flumina exgurgitantur: &, fſi-
ne mercede, nemo frigidam coram Chriſto
cyathiſſat ? Enimverèe hauſit vim muſti fri-
gida è ſangnine Agni. Qua de metamorphoſi
Ii fortè ambigis, Architriclinum Canæ percon-
tare, ex quo diſces impletas aquâ hydrias uſ-

Eſ. 84. 2.

—

Oliva

que ad ſummum, metretas falerni binas ternâſ- ſoan. 2.
11.

que profudiſſe convivis. Hoc fecit initium ſi-
gnorum JkSUS in Cana. Ut docerere, ſub Chri-
ſto ita omnia excreviſſe, ut aqua ipfa ipfius
Architriclini ſuffragio in optimum migraſſe
vinum videatur. Pervidere hinc potes, ex au-
cta elementorum dignitate, incrementa deco-
rãque virtutum. Corripe præceptorum tabulas,
& vide, quid ſervatæ refundant tutori ſuo. N
audieris vocem Domini Dei tui, inquit Mo-

ejus: Emittet Dominus benedictionem ſuper cel-
laria tua. Suo ſe Moſes obtegat involucro. Imò

traducat à vultu velum in tabulas. Rubeſcit

enim Lex, inopiâ ſtipendii ſui. Horrea ſcilicet
redundabunt Gedeonis, ſi continuerit a cæde
gladium, à raptu dexteram. Tirunculo autem
ſub Chriſto, ſi auriget in lege, patet iter ad

vitam. Ni vis ad vitam ingredi, ſerva manda- Matthels.
ta. An cœlo Cellaria compones? Num Vita & 7.

Vinum unius tibi pretii videntur eſſe? Bibes ſub
Moſe, ſub Chriſto vives. Proh noſtros benè
beatéque collocatos in Evangelio labores! Mi-
ſeret me tui, Abraham, qui ut peregrinantes
ad Ilicem Mambre triumviros reficeres, ad
armenta advolaſti, & ſimilam intriviſti. Oc-
ciditur vitulus, ſata ſimilæ ſubiguntur, mul-
Ctra ſpumat, lac emungitur, butyrum extrahi-
tur. Tam evanidi nimirum ſub lege ſucci adeps
ipſe armentorum & meſſis eſt, ut triumvira-
tus adoleſcentium tam opulentæ domus non
unis deliciis recreari debeat. At in Evangelio
diſtributa quinque panum annona in quinque
millia capita, non ſuffecit modò, ſed cophi-
nos duodecim infarſere diſcipuli ſolis reliquiis

fragmentorum. Acceptis quinque panibus, bene- Mare. 6
dixit. Et ſuſtulerunt reliquias fragmentorum, 40.

duodecim ocophinos plenos. Erant autem, qui man-
ducaverant, quinque millia virorum. Videamus

jam puerum juvenémque fatis defunctos. In 4. Reg 4.
domo Sunamitidis membris integris jacebat ſi- 32.

ne ſpiritu puer. Ruerat & cœnaculo Eutychus
adoleſcens , membriſque colliſis ſublatus eſt
mortuus. Quis vitæ propior, puer vixdum vi-
vendi carceres egreſlus, an juvenis, cujus ad
mortem curſus ſtadii orbitam tritiorem decur-
rerat? Cujus deſperatius funus, ejuf-ne, qui
obdormivit in febri uno tantùm halitu mil,
an ejus qui præceps è ſolario membra omnia
contrivit? Attamen, ut puer evigilaret, non ſe⸗
mel os ori, manumque manui, prodigioſâ ſui
contractione, admovit Eliſæus, cùm revixe-
rit adoleſcens, ſolo Pauli adprefſu. Incubuit
ſuper eum, & dixit: Anima ipfhius in ipſo eſt.
Et quando Pauli meminimus, comparemus
Eliſæi baculum Apoſtoli cinctorio: Illo nec puer
evigilat, hoc claudi evolant. Comparemus Jor-
danem Eliſæi cùm ſudariolo Pauli. Unus in eo

Naaman ſepties dilutus curatur à ſanie; innu-

meræ elutæ peſtes exudantis Apoſtoli non ro-

re tantüm, ſed & ſudario. Ità ut etiam, in- 4. b n⸗

quit, ſuper langnidos deferremur à corpore ejus
Sudaria, vel Semicinttis, & recedebant ab eis
languores, & ſpiritus nequam egrediebantur. Au-
dim'. Ut Pharao mergeretur, revocavit, redu-
Xitque Moſes maris eluvionem in Ægyptios:
hic Lucifer naufragatur in ſudore- He di-
cam, an ſudario Pauli? Sola ſtrophioh vicini
ſuis ex arcibus Dæmones fugabantur: quque
in ſues immiſſi in mare Tiberiadis ruêre non
inviti, guttas Pauli plus expavere, quàm ſta-
gnum. Uſque adeò ad naufragium Satanæ latids
. exun-

1 4 Deut. 29.
ſes, ut facias atque cuſtodias omnia mandata 1. H

Act. 20. 2

t

,dai
Ntaoes

Me

e!
tiege!
m lece

tn
ense
s. Hidre
hra
rum e
Teletet
Mtun l

.

10 Alnige n

ℳ De
N, at⸗
gun &
1e Alig

Uidmi
müleri
ile er l
(e mel
icrian
nen dice
Knore p
1e unmlett
echonn,
ſutt nien
1 Ie
lin tm
to, te ll,
Mun mlnm
gli on i
4 W,Ut it ch
rlen .
ln it in
un kault
t hod
Rheram in
„Kinpei

a

Mu l

natenn
iniin
elb
nigd
otet,
entt Een
run hl
mnt)
en h
moloen N
lu. Mbt
Horaſieg
ent
tuneloent
itet iei
ſeane nalil
reſe:en
h noſfrarde
f libore de
r etegruur
tefleres 1
n immiſi.

bignnnt, an

uyrunenu.

kgeſaichr
, un tmum.
nte Conun
Atin Lig
hond in In
liſols tian
e enhihll
6 fignemm
1aten,glint
orin. MM
is Ceindn ,
tegti en
enacdl bine,
lils Atlmn
,plet illui
ſeni ab:
triiolen
u, el-le
n heltn an
wenbn
i, wodhein
ens, ( ne
i 4
ius, CA
rio: Mom,

4

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ.

exundat Apoſtolicæ frontis ſtilla, quàm Ma-
re. Semicinctia obtrudo? Nonne unius inter-
cutanea Syri ſanies toto Jordane diluta, vigen-
te Lege? Vide, apud Joannem, Laodicenæ
luem Eccleſiæ tam multiplicem auro, collyriô-
Apoc. 2. que curatam 2 NWadeo tibi emere à me aurum.
Nimirum vilias ornabatur in lege Pontifex,
quam percurentur in Evangelio ſemineces. Au-
ro ibi renidet Sacerdotium; hic auro cordis mu-
ditas, cæcitâſque ſaneſcunt. Animadvertiſti
quo ferarum adniſu divinæ gloriæ currus du-
ceretur ad ripas Chobar, ſpectatore Ezechiele?
Ezech. . Evocatus & ſaltu Leo, ſevocatus è præſepi Bos,

10. & ſed- adducta & cœlo aquila, abductus & ſtativis Mi-

les: hiſque pinnarum adjunctæ ſuppetiæ, ad-
ditſque axi, rotiſque ſpiritus vitæ. Suffectus
demum eſt bovi Cherub, ne rhedæ curfſus pi-
greſceret. Quo ſanè in curru Prophetiam de-
ſignatam quis neſciat ? Eam porrò, hauſto
poc. t0. volumine unus Joannes evulgare juſſus eſt.
Oportet te iterum prophetare Gentibus, & populis,
& linguis, & Regibus multis. Uſque adeò quod
unis Judæis nunciare vix potuit Lex pinnis,
monſtris, fulgetriſque inſtructa; Gentibus,
Regibúſque inſinuavit Evangelii præco, ſolo
volumine ſaginatus. Fateatur proinde Nehe-
mias ipſam languere ſub Moſe charitatem,
quam non F.quitas muneretur, ſed pietas eri-
gat, ſolutâmque confirmet.

Quæſo Domine Deus œli, fortis, ma-
gne, atque terribilis, qui cuſtodis pa-
êtum & miſericordiam cum his, qui
te diligunn.

Uid mirer, neſcio? Ex forti egreſſam
miſericordiæ dulcedinem gratulor, vi-
deéque ex Leone de tribu Juda eliquatum hic
quoque mel. Deus cœli terribilis, qui ouſtodis
miſericordiam. An non de forti profluxiſſe dul-
cedinem dices, ubi blanditias manaſie vides e
terrore? Expaveſco tamen, cùm intueor ege-
re commiſeratione ipſam quoque Judæorum
Dilectionem, in aurea cyclade renitentem.
Cuſtodis miſericordiam cum his, qui te diligunt.
Ergo nemo mundus à ſorde & mortahbus eſt.
Ergo tanta in Numine exundat commiſera-
tio, ut e fulgure furoris ejus ros ſtillet in bo-
num noſtrum, ſcaturiâtque & terrore gratia.
Dai Miſ⸗. Dei porròô ſubpullulare Miſericordiæ Lilium,
