videtur incedere, niſi & poſt ſe trahat, & ante
ſe mittat Xerxis, Dariique cohortes. Licto-
res ſat olim erant Romanis Conſulibus rerum;
gentiumque Dominis, duodecim quùm, pom-
patico ævo hoc noſtro, apparitores duodevigin-
ti non Regum tantùm (quod planè ut non
laudarim, ità ne improbarim quidem) Le-
gatos antecedunt, ſed oppidorum ſemicomi-
tes præire non rarò vidimus, ſumm huma-
norum capitum vilitate. Incomitatus per ur-
bem Cato uno vehebatur caballo, vir non
Conſularis modò, fſed triumphalis: & cujus
nunc ſolitudinis puderet lixamm, ea Impera-
tor gloriabatur. Nuſquam in Iſaaci domo ſer-
vitia. Venatu Eſaü; lentem Jacob excoquit:

Oliva

pulmentum Rebecca apparavit. Et ne id datum
putares inopiæ ditatus fuiſſe vehementer Iſaa-
cus ſcribitur, quo anno ſeverat hordeum. Et

locupletatus eſt homo, & ibat proficiens, atque Gen. 26,

Juccreſcens, donec magnus vehementer eſfelctus 13.
eſt. Attamen Abimelecho præ opibus Senex

aut metuendus, aut ſaltem ſuſpectus, atrium Teréie,

ſuum anteambulonum agminibus haud inſe-
dit. Quin Eſau primogenito ſuo patinam im-
peravit, & Jacobum, Rae comite, in Syriam
ablegavit ad Laban. At Abrahamo præſtò fuiſ-
ſe, inquies, vernas lectiſſimos trecentos. Aio,
ſed quùm pararetur pugna, non cùm coœna
ſtrueretur. Nos contra ad crapulam heluoni-
bus abundamus, carituri vel uno ad pugnam

rorario. Ouod cuùm use, Abrabam, captam en, ie

videlicet Loth fratrem ſuum, numeravit expe- 14.

ditos vernaculos ſuos trecentos decem & octo: &
perſecutus eſt eos uſque Dan. Ità adverſus Reges
quatuor, eòſque victores Patriarchæ pugna-
vere; qui, ut tres reficerent Angelos, unum
aſſabant de armento vitulum, & mandabant
Saræ, ut ſuis manibus ſimilæ ſata tria permiſ-
ceret. Vide, an tam grandi de apparitorum
exercitu unus deligi poſſit, qui Reges inſequa-
tur, qui victores fuget, qui Lothum reducat,
qui de manubiis ne aſſem quidem unum uſur-
pet. Turba eſt, non cohors, quæ nos cir-
cumſtat: & quamvis inſtructa videatur eſſe
gladiis ad pugnam, ad fugam enſe compunge-
tur, verſis capulis in calcaria. Magna etiam
nominis eſt affinitas Cervis & Servis; quorum
una eſt ſalutis in fuga ſpes. At multi ſunt.
Et ideò clamant non ſurdis auribus: Nos nume-
rus ſumus. Unum certè armigerum ſecum
duxerat Jonathas, quuùm ſtatione Palæſtinos
dejecit. Accidit in quadam die, ut diceret Jo-
nathas filius Saül ad adoleſcentem armigerum x.
ſuum⸗ Veni, & tranſenmus ad ſtationem Phäli-
Rthinorum. Primus Abſalon prodiit in compitis
Scripturarum cum apparitorum phalange. Et
ideò regnum affectavit; & ideò defecit à Pa-

Reg, 14.

tre; & ideò pependit & quercu. Igitur poſt heæc, 1. Reg. 15.

fecit Abſalon currus & equites, & quinquagin-
ta viros, qui præcederent eum. Totidem ſibi
anteambulones conſtituerat Adonias, tyran-
nidis appetentior. Et ideò Regno, doméque
excidit.
Ego regnabo. Fecitque ſibi currus & equites, G
quinquaginta viros, qui currerent ante eum.
Deſipuere hi ſanè adoleſcentes, qui felicitatis
regnique fundamenta in curſoribus ſtatuerunt.
Qu enim ratione ea ſtaret felicitas, quæ ra-

dices egerat in præcurſoribus? Et quinquaginta Eerleſici⸗

Adonias autem elevabatur, dicens: 3. Reg.l..

. :. J sorum p05
viros, qui currerent ante eum. Nec modè ſtare wrmg

cum excurrente turma felicitas non poterat:
ſed eò lentior ad bravium regni facta eſt cu-
piditas Adoniæ, quò magis impigrè à pro-
currentibus trahebatur. Curſu enim agminis
ſui felicitas Adoniæ claudicavit: nam quo
eſt velocior in Apparitoribus Ambitio;, eò æ&
rumnoſias revocatur ad carceres. Meta enim
feſtinantis ad regnum adoleſcentiæ, carceres
ſunt. Nec ad laurum Abſalonis ambitio ad-
volavit, ſed ad quercum. Eôò te trahet exa-
men vernularum. Videas, contrà, und tan-
taàm comitatam famul Judith & in Aflyrios
tranſilire impavidam, & triutnphantem à Du-

cis conopeo regredi ad Eliacim. Tradidit ca- judich 14.

put Holofernis ancillæ ſuæ. Et exierunt duæ, in
ſecundiem conſuetudinem ſuam, quaſi ad oratio-
nem, venerunt ad portam civitatis. Ergo qudm

GleN 1
er
deah
4 773.

“
s:

Mlimn

olebat
„. F
ItuN
n! an
alt,i
ul
Atlone
Cn co
Cſes no
Cpib
18 nitor
le ſun,
ruIn h
te ſ
s es
grane
Nen A
Ralbel
Uri alct
Welitad
Iina did n
Pchtetea
Uin Ne⸗
Aumi
Sl
Reſin 5
exkorten
Uübent
N on
i don
Enn,
e ie

N
emerfelle
hortenn 1
ein, A
ſee eſi
gn e
ehn,
kali
O aännd
te, in ⸗
no H
Tecenen
n
ulem hn
Und d e
rahan,
unernit,g,
lereni
adrerlrle
riatche
Angeln r
& mnlk
ſitn tuſen
de Phnn
i Ngaie
Lodhumni
idem ment,
, (e Md
Ga en

nenle

ri. Mutu
8 dernnim
Anigenn in
ktione Hlin
Ge, u giet,
ſeren Anf
44 imm 1

erent ,1
nes,ütt
ſotibig lun
Eleiu,
Egitii
! 164
Ce o;
n. Nec 8

in Cap. II. Lib. II. Eidræ.

perierint in turba ſervulorum adoleſcentes duo
Abſalon & Adonias: duéque triumphafint
Vir & foœmina, dum illa ad Aſſyrios graditur
cum ancilla, Philiſthæos ille cum armigero lo-
co; arcéque pellit: Quis Nehemiam non com-
mendet, quod, rejectà turbà, mann comitatus
exiguâ Sionem obeat quam reficiat? Surrexi
nobte ego, & viri pauci mecum. Cur ergo non
abiguntur muſcario veſpæ, quæ nos tamdiu cir-
cumſtant, quamdiù madent patinæ, quas exu-
gant? Non tibi adequitant ſervi, ſed melli tuo.
Ut illud defecerit, nudus eris. Atqui dignita-
tem meam ſine famulorum examinibus tueri
Gleria va- non poſſum. Laudem ergo, famâmque quæ-

na. ris ex turba? Videamus, an ex illa proveniat.
Glaria ve. Erat autem (Juditham nobis author expin-
nac git) eleganti aſpectu nimis, cui vir ſuus reli-

Judith. 8. querat divitias multas, & familiam copioſam,
8. & poſſeſſiones armentis boum, & gregibus ovium
Timorbei, Plenas Et erat hæc in omnibus Jamoſiſſima;,
nonLuxms. quoniam timebat Dominum valde. Audiſtin?
Undabat aurum in domo Judith, micabant

Judih. Lapilli, ſtragula ſternebantur, familia exun-
Earlaſaßi. dabat. Famoliſſima inter hæc Judith erat. Un-

swrumpom- de verò tantum illi famæ, nominiſque com-
peverores. Paratum? Ex opibus? an è gregibus? an verò è
ſervis? an promiſcuè ex univerſis? Quoniam,
inquit, timebat Dominum. Proh virtutum ju-
bar! Si gratiorem eam Deo factam Timoris
acceſſione dixiſſet, non mirarer. At eam ait,
quùm copiis abundaret, clariſſimam fuiſſe inter
cives non opulentia, ſed charitate, virtute,
non opibus. Quod ſi celebrior fozmina virtu-
tis nitore, quàm fulgore gemmarum, quaâm-
que familiæ multitudine: Sacerdotem reris fu-
turum heluonum grege clariorem, quàm pro-
bitate ſud? Suo quiſque nitore micat. Ma-
gnus es? quamvis deſerare, non decreſces, fru-
Aitrà granditatem aucupaturus ſtaturæ tuæ nu-
mero aſſeclarum. Neque enim ſtatura, ſed
Soccus eſt, quicquid celſitudinem non mem-
bris addit; ſed menſuræ. Quo fretus comitatu
acceſſit ad Saulem Samuel, quùm à luctu exur-
8. Samuet, Sens contendit in Carmelum? Nullo. Num
Samiel. 5 . .
Propterea non illico admiſſus ad Regem eſt?
Num Regem non objurgavit? Num ab illo,
quamvis rogatus & retentus fimbrià, non abſ-
ceſſit? Num Agag Regem pinguiſſimum non
occidit? Hæc omnia Solus præſtitit in eo con-
greſſu Samuel, non modò non annuente, ſed
exhorremte Saüle, quem laureati milites am-
biebant. Adeò à Sacerdotibus tum ſolis Reges
aut arguebantur, aut gtiam jugulabantur:
cùm, noſtrâ ætate, ſtipatos apparitoribus Præ-
ſules non modo non hiſcere contra Reges vi-
deamus, ſed adſtare interdum Dynaſtis, ſed
ſede identidem pelli, ſed provinciis aliquando
arceri, ſed evocari ad veſtibula lugeamus à
Præfectis. Quid pediſſequos ponè currum ha-
bere juvat Sacerdotes, ſi repugnare inter ſtipa-
tores non audent Subpræfecto: quos in lege
Moyſi & ſolos venerati ſunt Principes, & 1o-
os in ſe irruere Agag ſenſit coronatus? Non
ego verò ſum tam hebes aut audax, ut velim
magnés ſen Præſules ſeu Principes carere, &
Apparitoribus & Nobilibus, qui eorum tum cu-
Dicula;, tum aulas cohoneſtent. Decet ſanè Pri-
Mores etiam Eccleſiæ ambiri Miniſiris ac fa-
mulis. Sed horum non ſit ſine numero nume-
rus: ſed his ſe non credant præfulgere, Ma-
Znoque fieri: cum Virtus & Præſtantia Maxi-=
s conſtituat in utroque Senatu regnorum

& Eccleſiæ. Nihil autem aut majeſiatis, aut po-=
teſtatis nobis accedit & ſervis. Sedenim Salomo⸗
nis lectulus haſtatis vallabatur ſexagenis. Ego
de Sacerdotibus ſcribo; tu verò de Rege lo-
queris. Da mihi aut Aaronem centuris valla-
tum, aut Sadochum. Quamquam in Rege quo-
que, ſi ſapis, ſervorum cohortes videas non
laudari. Neque enim thronus eo agmine valla-
Patur, ſed lectulus. Ut ſopiti, non regnantis eſſe
Principis conjiciam ambiri cohortibus ſervulo-
fum. Adde non pediſſequos eos fuiſſe, ſedmi-
lites. Nunquam autem à Regum atriis propellen-
dos cenſui cataphractos. Ablegatum velim con-
templeris Moyſen ad Pharaonem. Agebatur
eo in congreſſu de Tribubus, de abitu, de Re-
Publica. Unus tamen additur balbutienti comes;
una Legato Virga adjungitur. Aaron frater tuus Exod 4.
ipſe egredietur in occurſum iuum. Et ipſe loqite- 40
tur pto te. Virgam quoque hanc ſume in manit
tua. Quo; inquies, eventu Regem oppugna-
vere viri duo? Quo nemo non ſcit. Vocatiſque Exod. 1z.
Pharao Moyſe & Aaron nocte ait: Surgite, & 32.
egredimini à populo meo, vos, & filii Iſyazël. Iie
5 immolate Domino, ſicut dicitis. Non id à Rege
datum multitudini: ſed id fratres duo à fremen-
te Rege non tam impetrarunt ; quàm extorſe-
runt. Qui tum Aulici, lictoreſve Moyſen dedu-
cebant? Nulli. Vilior num Regi fuit? Imòô itaà
metuendus, ut eum ad profectionem quoque
ſupplex hortaretur. Et lanè Moyſes incomita-
tus und innixus virg4, unéque vix fratre fre-
tus EÆgyptios, Regémque conterruit. Idem ve-
r Semoribus ſeptus ſeptuaginta, & milite; fa⸗
miliaque ſtipatus, non ſemel ab Iſraele proſ-
ciſſus maledictis eſt, & ſemel etiam lapidibus

appetitus. Uno certè tantùm comite Joſue,

de Monte Moſes regreſſus eſt in caſtra, ubi
flagitium vituli expiaturus, ſolus in porta ca-
ſtrorum conſtitit, clamavitque; & quis eſt Domi- Exod.i2.
ni, jungatur mihi. Et vir unus ipſo etiam fratris 26.
præſidio deſtitutus, multitudinem non ſolùm
increpuit, ſed trucidavit quoque. Cecidrunt- Wwid.
que, ait Scriptura;, in die illa quaſi triginta
tria millia hominum. Et adhuc muſſas? Et
num etiam turmas invehes famulorum ad cuſto-
diam, majeſtatémque dignitatis? Quid imperari
aut durius potuit, aut difficilius, quàm ut die
und vulgus innumerum deleretur, & quidem
non per carmifices, aut per hoſtes, ſed per fra-
tres ſuos? Unus eam imperavit internecionem
Moſes, & nemo non maluit carnifex eſſe pro-
ximi ſui, quaàm transfuga Legiſlatoris ſui.
Quot haſtatorum cohortibus Roboam ſtipa-
batur, cùm ab eo denæ Tribus rebellarunt ſola
jugi commemoratione? Ego addam jugo veſtro. 3. Reg. i2.
Populus reſpondit: Quæ nobis pars in ſilio Iai. 16s.
Prolato tantùm jugo ità ſunt corda tribuum
exarata, ut Theband feracitate mox in ha-
ſtas, ſagittâſque exuberaverint. Adeò ſeve-
ritatis eſt vulgus impatiens. Et quidem à Mo-
ſe objurgatæ, cæſæque Tribus, non modèô
non efferatæ ſunt laniena, fſed quaſi pacis
hoſtiæ ſine voce ſanguinem , ſpiritmque
profuderunt. Cùm tamen & minaretur iner-=
mibus Roboam ſeptus armatis, &̃ Solus Mo-
ſes inermis trucidaret ferocientes. Dabis, ut ſpe-
ro, manus ſi non mihi, certe Nehemiæ; qui
nihil deſtinatis à ſe conſiliis obfuturam cre-
didit infrequentiam famulorum; quòd per-
calleret vir fagaciſſimus, imperii non pen-
dere majeſtatem è numero, turbaâque ſtipa-
torum. Jdurrexi nocte ego, & viri pauci merue
t

228
Et ſanè quam addere dignitatem Principi po-
teſt laniſtarum, aut otioſorum in impluvio,
atriéve caterva cincinnata? Videlicet nemo Dy-
naſtam Chriſtianum non reverebitur, ex quo
viderit aut pygmæum divaricatis cruribus
reptare per ſtragula: aut ſcurram ponè ve-
lum os diſtorquere: aut paraſitum uno faler-
ni amphoram exhaurire ſpiritu: Nimirum, qui
repugnaverunt hactenus Conciliis, Scriptu-
ris, Canonibus, Academiis, Scriptiſque Nova-
tores, ut pompas equeſtres ſuſpexerint, tum e-
nimverò in ſinum Eccleſiæ refugient: ut quos
JESUS CHRISTUS inter latrones pendulus
Servi, vißyß non abduxit a deliciis, eos ab illecebris Præ-

San tor Catholicus abſtrahat ſtipatus pediſſequis?

ar.

Aulurè de-
sigendi ac-
curatè,

moveatur ergo ab atriis turba non modò con-
ciliandæ authoritati non idonea, ſed inutilis:
aut certè, ſi nos ſtipatorum delectat chorus,

chorus ſaltem ſit, non numerus. Vellem adeſ-

ſe tibi id genus aulicos, qui Agaſonis non eſ-

ſent comiti poſthabendi. Indagantem enim Aſi-

3. . ſzr. nas Saülem is deducebat calo, qui Samuelis &
us ARet. mMores calleret, & edoceret domum. Dixit Saul
1.Reg.9·5. d puerum, qui erat cum eo: Revertamur. Qui
ait ei. Ecce vir Dei eſt in civitate hac, vir no-
bilis: omne quod loquitur, ſine ambiguitate ve-
nit. Eamus illuc. An non Saül agaſo? An non
is, qui loquebatur, agaſo, imò agaſonis erat ſe⸗
milixa? Et tamen ea loquitur ad conſtabularium
ſuum, quæ in domo Præſulum ne Magiſter
quidem domus præfaretur. Is erat in cau-
s delectus puerorum: & ea interdum eſt in
aulis de ſeligendis Oeconomis, & Præfe-
Gtis incuria. Doctiores fuiſſe lugeo apud Bu-
bulcos lixas, quam aliquando ſint coram Præ-
fulibus Sacerdotes. Callebant illi Prophetarum
mores & domum: hi Vatum nec limen norunt,
nec munus. Quam eflet plenum dedecoris pro-
brum, ſi apud Opiliones de Samuele calo-
nes ipſi loquerentur: & apud animarum no-
ſtrarum Duces de Daphne aut Ariadna gar-=
rirent Hypodiaconi? At is vir erat, quam-
quam lixa, & liber, & in Judæa. Audi, quæ ſit
in Syria vox puellæ, non ſervientis modòô;
3. Neg. 5. ſed captivæ. Uiinam fuiſſet Dominas meles ad
2 Prophetam, qui eſt in Samaria profelctéè cu-
raſet eum à lepra, quam habet. In Syria ſu-
mus „ & apud Ethnicos, loquiturque cum
Domina ſua non ſerva tantùm, ſed puellu-
la, eſtque ſermo in domo militari: Princeps
enim militiæ Regis Syriæ erat Naaman. Quis
autem inter loricas, quùm garriret puellula
cum barbaris, non eam loqui crederet aut
de Satyris, aut de Tritonibus? Prophetat illa
tamen de Propheta. Confabulatio non de Eu-
ridice eſt apud Plutonem captiva, ſed de Eli-
ſæo peſtium expulſore. Et Aulicorum nos non
pudet? quorum non rarò una aut de Proſerpina
vox, aut de ſemiuſta Didone frigens eſt eru-
ditio. Nam ut quarti Æneidos decantati to-
ties libri ſaniem evomuerint, tum enim veròô
laureâ redimiri ſuo expoſcunt jure tum Athenis
in Areopago, tum in Capitolio Romæ. Com-
pone, roge te; ancillulam fœminæ militaris
cum tuæ Catonibus aulæ; & vide, ut apud
Ethnicos philoſophentur de Prophetatum vir-
tute vernulæ, de Junonis livore, laſciviâque
Jovis non curſim, ſed ad extenſum diſferenti-
bus perſæpe Levitis. Eos apud te aut comites,
aut ſervos efſe velim, uti fuiſſe gratulor cum
Sponiz Vernulas: exeurſuros nempe poſt Chri-

Serzeto vA=
Nss

Sedentès
Vαια

Hüccine Chriſtianorum dignitas recidit? Re-

—

Oliva

ſtum, ut is afflaverit. ITrabe me; poſt te curren 1eft. Can. 32 ſemt
in odorem unguentorum tuorum. Current ſcih- D
cet perflatu unguinis pervocati Aulici in am- t
plexum Servatoris;, qui ſpectavere immoti pro- Sacerdotes l
fuſum in Paraſceve cruorem Chriſti? Qui, poſt "en boni. 61 8
ſanguinem, ſtant, hæréntque in ſterquilinio, hi lat
enimverò, ſtillante Nardo, in ſmum innocentiæ, n
inque occurſum verbi convolabunt? Poſt te cur- Duüne
remus in odorem unguentorum. Aſſument nimi- ten
rum pennas ut aquilæ, volabunt, & non de- no;1
ficient rore tantùm adſperſi Servatoris: qui Cchn,
ejus in ſanguine pro iis fuſo aut natant ceu Pheim

teſtudines, aut perſtant quaſi ſcopuli eluvione
tant ſanguinis non modo non inkfracti, ſed pe-
nè ſubaridi. Ilni poſt Chriſtum current, qui
Chriſtum rurſus in crucem, iniquifſimâ cri-

7.
Ce

s

minum laniend, agunt quotidie? Tu-ne adeſ- Amſentie

S

ſe illos tuo lateri patieris, quorum ſcelereTorune

Chriſti latus & confoſſum eſt olim, & nun. Hentics
quam non transfigitur? Carmificem nemo ho- vuandi
minum intra hmen ſuæ domus admitteret;
à quo tamen ſicariis, impiiſque Reſpubh- ri n
ca expiatur. Et in deliciis tibi ſunt, tibi aſ-

ſident, tecum vivunt, und tibi ipsiſque com- proiefftnes non
muni mensâ fruuntur peccatores, à quibus inpioum, Chri
& Dei filius jugulatur iterum, & ſanguis tt strin
proteritur teſtamenti. Lictorem, à quo fur d ſan
cæditur, horres: Impium amplexaris, à quo 41 C, gus
JESsUS occiditur? Verberonem odiſti homi- ¹ (uufei
num, & Dei carnificem complexaris? Va- en,0
caret, inquit, famulis domus, ſi eos inno- Etl
centes tantàùm adlegerem. Vacet. Non enim eiu erte
miſerior domus illa Evangelica tum fuit, lii hee
cùm exterſa ſcopis, purgatâque vacaret, quàm lelerat
cùm eam nequioribus ſecum Spiritibus ſep- n ſelen
tem adductis inquilinus Satan inſedit. Quid? Fihle

Num tu pyxides tuas farciri veneno mavis, attue
quaàm inanes ad tempus eſſe; ſi fortè, nec- zin

dum exectis viperis, theriaca non ſuppetat? u
Num os felle complebis, ne deſit, quod man- 8, &
das? An tu;, ſi Carduelis avolarit & cavea, 6 plurit⸗
Bubonem, ne illa vacet, illuc inferes mali aa e Ine
ominis avem? Vacabit vernulis atrium, ſi ſcru- im
puloſius in iis morum probitas diſquiratur. lis
Vacet. Satius enim eſt vacare illud, quam ini- Elue
querum frequentia pollui. Verùm, quod ſup⸗ un ⸗
preſſi doloris, fetuumque flumen, jam à me re- Erhinn
primi nequit, vacabit ergo domus; ſi ſoli ooop-= n:
tentur in famulos innocentes? An Sodomis Ala
degimus; qua in urbe ne una quidem impol- ümn
lutorum decuria cogi poteſt arcendo ſulphu- „ Olnin
ri & igni? An verſamur Athenis, ubi cum Dds Sa
laterna nequicquam quæri hominem à Dio- impiis. Cor
gene oporteat? Enim verò Romæ ſumus, ui N
qua in Martyrum patria non ſeptena ſibi Do- ,2, Ulri n
minus virorum millia ante Baal non pro- probi ne i
na reliquit, ſed milhia pluſquam ſexaginta aumuten Run
ſuo in cenſu habet, quæ objiciat Aſtaroth len
nullis hactenus aut illecebris, aut crimini- n
bus corrupta capita. Non deſunt quos adlciſ- ine
camus, probatiſſimi, ſed truduntur. Sedenim E
qui mollibus veſtiantur in domibus Regum Matt.l 8.
ſunt. Ut horti ſunt Principum: ita eſſe e en mi
re & Præſidum atria. Nam ut in Optima: nzss, ie
tium viridaris ſolæ ad umbram ſeruntur ar- u
bores infoœcundæ, myrtus, buxus; & laurus, V S
platanique: probrum enim eſſet, ſi aut Oera- e, di,
ſus, aut ficulnea regias inter cupreſſus ri- e
garetur. Ita deliguntur ad oculum famuli,, M
in quibus garrulitas, frons, ſtatura, cirti- 8 ni d
que duntaxat expendantur. Morum diſquiſi= dee
tio in majorem hebdomadam rejecta ⸗
rmit⸗

de Nid

nne
umn ſi
Wlat in
eummdiſ
ſin ⸗ ls
ArCulnde
mimdene
1! Men
Aümen
, Et
eryatardid,
t wunt
pllieſnin
nlrachhſc.
d cornen 4
inigutlnig.
elTrea
Gbonrn Ke
Oh ) W
hcem vnnb
s denn

. Meic
lont, ndi⸗
bi gren
tores) 2 gil
m, & lun
em,¹
lenrnd 1.
ein ocliher
bnpleuti
S, Aen n
Vacet. Mutin
eliea in
netarutite
inlect
1 ee
2 pon Ne
Ceſt,goln
Folaritt an
llae n
EM
Cbitu Cla
le un .
mmenjfchd
Vnl,itan
8) A M

coptimi, ſi

Leddio pro

funa.

Eulehiaſti- proluvies e

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 229

permittitur ineunda Sacerdotibus. Quem enim
ſimo naſo non reciperemus pediſſequum, eum
corde animéôque putrem ſecretiori conclavi .
Sul care Rullo corruptelæ faſtidio, dignamur. Nul-
aaßligtis lus Saüli e clientibus adfuit, qui eum à con-
onsquia ſulendo Pythone, in ſummo belli regnique
eos d. diſcrirnine averteret, traherétque ad Arcam
Deumque? Nullus. Ergo nemo in Iraeël, per
id tempus, verus reperiebatur Iſraëlita? Ne-
mo; ſi tu tamen Iſraelitam eſſe negas aut Sa-
dochum Sacerdotem, aut Nathanem Pro-
phetam, aut Davidem Pſaltem pariter &
„ „Ducem. Florebant hi ſanè omnes in Hfraél.
e Sed Saüli minimè grati; apud quem ecquan-
ves Siſße. do innoxii loquerentur, ſi intra unam tan-
rum. tùm dieculam, lictore Doëg, Sacerdotes oc-
pigaiss toginta quinque infulis vittiſque coronatos
zul onfe delevit ? Monitore quidni careat Saül, qui
rendaiſunt haſtam detorquet in Lyriſten, quuùm eum
or uerat. facibus, nerviſque Satanæ leniſſimè eximit?
mus, ſi, qui ſuperſunt impolluti, reciperentur.
Verùm meæ non iſthinc lachrymæ. Uror,
ſed non qua reris ted4. Mitius cruciarer,
ſi Chriſtiani aut Principis, aut Præſulis vaca-
ret atrium innocentibus. Illud perurit me,
quòd ſanctiorem video familiam Ethnicorum
Leaioſa- eſſe, quàm Ifraélitarum. Da mihi in Tribubus
era. duodecim Oeconomum Eunucho Candacis
parem, qui Eſaiam evolvat in curru? Ha-
bet Æthiopia, quod Palæſtina non habet.
Act.8. 27. Et ecce vir WTthiops, Eunuchus potens Can-
dacis Reginæ, qui erat ſuper omnes gazas ejus,
venerat adorare in Jeruſalem, & reverteba-
tur ſedens ſuper currltm ſuum, legenſque Iaiam
PFrophetam. Scrinia ſuffode, & ſupellectilem
ſcrutare univerſam familiæ tuæ , & vide 4
an Prophetes ſit in omni domo tua. Tibul-
los quidem & Guarinos, Marinéſque repe-
ries, & ſi quid peſtium in Postices littora
fflair Acherontis. Prophetarum

Srziptur;, Hec nomen uſquam offendes: miſi fortè in
divinie. ludibrium pudicitiæ nonnulla è& Scripturis

Dei fuis illeverint chartis Scribæ, Pocëtæ-
que lutulenti. Volvitur ab Eunuchis Regi-
narum Eſaias in curru, & hæ fuere deliciæ
peregrinantis Aulici. Adſit nobis è tuis aut
evita: aut etiam Sacerdos, qui Machabæos
vel in Templo legerit ſemel, ad horam Oratio-
nis nonam, qui fortè non ſemel perlegit aut
Orlandum in Odeo, aut Clorindas exuxit
in Sancto. Ita-ne? Caſtratorum rheda ſan-
ctior, quàm ara Myſtarum eſt? Placent Eu-
nucho volumina Prophetarum, Levitis fortè
noſtris nonnullis non modò non grata, ſed in-
viſa penitus. Ergo quod ſapit thiopi nectar
Scripturarum, ab Acolyto excreatur quaſi acor,
aut ſalſedo? ſi tamen expui poteſt id, quod
nunquam libaveris. At in rem noſtram at-
tentiores ſervis ſervos componamus, ut id,
quo de agimus, probrum in ſui tandem o-
dium, eniteſcat. Advenerat in Samariam Naa-
man vir, non Syrus tantuùm, ſed Ethnicus, cum
familia & comitatu multo. Is ad Eliſæum adit,
à quo inurbanè habitus, non frigida dun-
taxat, ſed, in ſpeciem, omnino ridicula ju-
.„.Reg t. betur exequi. Vade, & lavare ſepties in Jor-
Io. dane, & vecipiet ſanitatem caro tua. Quid hic
non evanidum? Quid non futile, prôque ho-
Nezwan Inims exteri genio non fabuloſum fictum-
quue? Quæ enim vis medica Jordani? Cur la-
Vacrum;, quod ſexies fruſtra tentaveris, vice
Ethicæ Tom. II.

1

Non ergo vacaret, ſed abundaret Saülis do-

Matronam violavit. Miſſis itaque David nun-

tandem ſeptimâ ſalutare, proficuumque futu-
rum? Aut illuditur extero, aut cum civibus Confiliayis
luditur. Iratus Naaman recedebat. Nec immeri- oni.
tò. Neque enim ad eum deſcenderat Eliſæus, Auhci pro
eumque naufragio verius, quàm pharmaco de- Si.
ſtinarat. Ergo recedebat & Prophetæ inurba-
nitate, & medicinæ vanitate offenſus non
leviter. Verùm, qui recedebat, ſubſtitit; qui
fremebat, interquieſcit; qui ſtomachabatur,
paret; mergitur, qui æſtuabat; mundatur im-
mundus: refractarius jacet: credit Deo vatique
Princeps. Hæc ſanè mutatio dexteræ Excellſi.
Ità eſt: Sed quibus, opinaris, adminiſtris 2
Aut filiis Prophetarum, aut ſuaſoribus Ange-
lis Dei. Fortè ut reduxere Coœlites ad Abra-
hamum Agarem, ita traduxere Angeli Naama-
num, cùm ad Jordanis littus, tum etiam ad do-
munculam Eliſæei? Lugendum hic mihi eſt. Cur?
Quòd actum id ſciam per mancipia, quod tu,
quod ego, quod univerſi vix actum iri per
Angelos credebamus. Cum ergo vertiſet ſe,
& abiret indignans, acceſſerunt ad eum ſer-
vi ſui, & locuti ſunt ei : Pater, etſi rem
grandem dixiſſet tihi Propheta, certe facere
debueras: quantò magis quia nunc dicit ti-
bi⸗ Lavare, & H Deſcendit, &
lavit in Jordane ſepties juxta ſermonem viri
Dei, & reſtituta eſt caro ejus, ſicut caro
Vueri. Servulorum inflexus eſt philoſophia
Naaman in obſequium obedientiæ ac fidei.
Et quod fortè Monachus riſiſſet Abbatis im-

erium, id Imperator acceptum à pellito con-
. n, P P

ſilium non abjecit. Ea fuit ſervilis ſagacitas „
opportunitâſque ſententiæ. Mundatur ergo
Naaman à lepra ſua, non ſolo Prophetæ va-
ticinio, ſed familiæ quoque cohortantis ora-
culo. Videamus nunc, ut contrahatur animi
lepra in Ifraél malignitate clientium. Vidit §. Davud,
Bethſabeam David, viſäamque deperiit. Men-
tem illicò ſuam de violanda ſœmina, non uni
ſervulorum, ſed plurimis aperit. Miſit ergo Rex, 1. Reg II=
& requiſivit, quæ eſſet mulier. Nunciatüumque 3.
eſt ei, quod ipſa eſſet Bethſabee, filia Eliam,
uxor Uriæ Hethai. Quid plura? Miſſis itaque
David Nunciis tulit eam. Nulla, ut puto, ſan- Modefis.
Ctior aula aut fuit, aut futura eſt, Davidis Re-
gi4. Quem enim familiæ is delectum habuit, Auliei ve
qui, ut ipſemet pſalmo teſtatur centeſimo, ſu-“
perbientem ac blateronem ne ad colloquium agaliei fre⸗
quidem admittebat? Et ſanè videri mirum nandi.
potuit, quod in vicinia degentem Bethſa-
beam, Judææ Helenam, nemo noſſet; nam & asa at.
indagari genus ejus, & virum oportuit. Ni-
hilo tamen minus, ut Regis ſeſe libido pro- Hypeeriſz
ſtituit, tum enim veroò cinis difflatus eſt, valadefre-
quo deſolatorii carbones in Aulicorum pec- Tueni
tore premebantur. Nemo enim ex Aulicis, Mmledams
quos tamen totà conquiſitos Palæſtinà aut Na- zs, quia
than & Synagogis, aut è& Sanctuario Sadoch Staier
delectos in conclave pſallentis Deo Princi- .
pis tranſtulerant: nemo ex iis, inquam, à Religioſits
tanto innocentiæ faſtigio in tantam ſceleris in aula de=
voraginem proruentem Regem aut retinuit, nαα
aut retardavit, aut ſaltem non impulit. Ve- Mmalatio
rùm conversâ in thyrſum lIyrà, mutatéque in corripite-
vela cilicio, intra horam unam &£ Pſalte adulter 3

ciis, tulit eam. Et hi Prophetantis ſunt fa-

miliares? hi pfallentis aulici? Syri compone

familiam militis cum familia regnantis Prin-
cipis in Judæa. Illi monuere Naamanum, ne
ſperneret Eliieum., Hi Davidem non com-
V monent;

230
monent, ne violet Bethſabeam. Indignatio-
nem illi cohibent Domini ſui: hi ſui Principis
libidinem fovent. IIli abſcedentem Ducem
Jordane abluunt: hi æfluantem Vatem novàâ
face inflammant. Denique Syrorum voce ſer-
vorum Naamani caro expurgatur à ſanie: Se-
natorum aſſentatione Iſraeëlitarum Davidis tum
caro, tum mens pure criminis inquinantur.
Quique Pala ſtinæ Cygnus conſederat inter li-
lia, in volutabro confeſtim luti defixus eſt Da-
vid, ex Cygno Sus. Hæc fides, probitâſque
ſervorum eſt, qui nec Davides cohibere no-
runt, quin ab æquitatis conchylio in ardentis
foveam ſulphuris prolabantur. Porròô ſi ta-
les eſſe deprehenduntur ſervi, quos Na-
than ſelegit, quos Sadoch examinavit, quos
David adſcivit, quos hymni, fletus, cineres
aluere: Quinam futuri ſunt famuli, quos tu
nullo delectu domi tuæ coacervas? Abſterren-
dum te credis à complexzu mimæ, cum ur-
geatur David in raptum conjugatæ? Verùm
litulenti proluvies laticis altius repetenda
eſt. Ab atavis in Davidis familiam aſſen-
tatio derivabatur. Nam Judas, à quo genus
ſuum David deduxit, nullo aut ſecreto;

aut pudore, Paſtorem Odollamitem ad ſcor-

tum ablegavit cum hædo;, ut armillam, an-
Gen. 38, hulumque à conſtuprata reciperet. Miſit au-
20. tem Judas bædum per Paſtorem ſuum Odolla-
mitem, ut reciperet pignus, quod dederat mu-
lieri. Peccarit cum Thamare Judas. Num vul-
gare proôpterea ſuum facinus debuit vir tantus
Odollamitis & Paſtoribus ſuis? Frontem
plus Judæ damno, quàm ſcelus. Hominis
enim eſt labi: ſed peccatum aut prædica-
re aut prodere ſuum, Sodomæ eſt. Verùm
norat ille, qui forent mores Opilionis ſui.
Norat ſervile ſamulorum ingenium, inque
aſſentationem Domini pronum. Ideò rari
ſint ſaltem famuli, quando nonniſi perrarèò
ſunt probi. Jurrexi nocte ego, & viri pau-
ci mecum. Sed enim paucis ille incedere po-
tuit comitatus, quem unum præ multis rece-
perant Hieroſolymæ reparatorem excidii,
buſti ſui. Nullo ſiderum choro ambi-
ri Sol debet, ſud copiosè luce inſtructus.
Luna eſt, cujus ſuffulciendo intermortuo,
languentique lumini præſtò ſunt ſidera. Er-
go quem ſtipari oportere Satrapis & Senato-
ribus videris, ejus tibi ſit regnandi peritia
ſuſpecta. Sdurrexi nocte ego, & viri pau-
ci mecum. Pauci, ſed viri. Audin' brevio-
rem ſyllabum eſſe, ubi viri eſſe deſcribun-
tur. Unus cum Paulo aut Evangelii ſocius
non multi- Barnabas, aut comes compedum Silas. Unus
plicendeæ adjunctus eſt Petro collega Joannes, quo cum

ismero . . .
Monacho- in Samariam deſcenderet, ejus luſtrandæ gra-

Religiones

rum. tid Synagogæ. Solis in ceœnaculo ad divinum
epulum adhibitis Apoſtolis, nullum Chri-
ſtus & ſeptuaginta ſynaxeos eſt dignatus pri-
mitiis: & tres duntaxat & duodecim ſelegit,
quibuſcum ſecederet in hortum oraturus. A-
deò turba obeſſe ſolet rerum magnarum exor-
dis. Nonne cum Aarone tantùm fratre ad
cinſliari, Pharaonem Moyſes ablegatur? Nonne ver-
pauci ſint. Has » quos geminos eduxerat Abrahamus,
faſtigio montis prohibuit, Iſaacum Domino lita-
cCongrega- turus? Perrexit in deiertum Elias cum alum-
ines & Se. nO; ſed eum dimiſit tum ab Angelo ſaginen-
ſutanbirnt dus, tum perrecturus in Horeb. Atqui ad ex-

numerefß. Pplorandam Chananitidem immiſſi iunt viri non
minus duodeni. Adde à Moyſe id ſancitum;

Oliva

adde id conſili non tantùm à Legiſlatere ſuſ-
ceptum, ſed imperatum à Numine. Ilbique lo- Num. I
quutus eſt Dominus ad Moyſen dicens: Mitte .
viros, qui conſiderent terram, quam daturus
Jum ſiliis Iſrasl, ſingulos de ſingulis Tribubus,
ex principibut. Aio, quod ais. Quæro tamen,
an illa numeroſior paululùm expeditio (quam-
quam quid confici potuit anguſtius, cùm
ſinguli tantùm deligerentur ex Tribubus?
in commodum Reipublicæ ceſſerit? Audia-
mus Hiſtoricum. Detraxeruùntque terræ, quam Ibid
inſpexerant, apud filios Irazl, dicentes: Ibi aem
vidimus monſtra de genere giganteo, quibus
comparati , quaſi locuſtæ vieHan ur. lgitur
vociferans omnis turba ſievit nocte illa, &
murmurati ſunt contra Moyſem & Aaron
cuncti filii Iraël. Num is quoque tibi co-
tus perplacet, unde tantum calamitatis &
criminis illatum eſt in Synagogam? Non
plures duodenis terram lactis obiere. Sed
eam in terram fellis, fletuumque verte-
runt. Adeò non turba ſolùm, ſed manipu-=
lus quoque deſignatorum à Deo Princi-
pum ſalutaris Reipublicæ eſſe non poteſt.
In duo enim capita, Calebum nimirum &
Joſuam redacéta fides eſt, mentientibus cæ-
teris & frementibus. Vide jam, an verna-
rum in domo vulgus, examénque famulorum
futurum ſit Principi ſalutare: quando IIfrael
univerſus exploratorum decuria, quaſi decu-
manis fluctibus eſt oppreſſus. Verùm hac de
re ſuperiori libro ad, ſatietatem uſque legen-
tium philoſophati ſumus. Surrexi nocte ego,
& viri pauci mecum. Pauci ſunt, ſed viri
ſunt, ſed cum illo ſunt. Neutrum reperies,
ubi præ copia truduntur pariter famuli, &
trudunt ſeſe. Neque enim viri ſunt; ſi pauci Yervor ai
non ſunt. Nec tecum erunt, ſi fuerint plurimi. "ua.
Vide, ut in Arborem præſertim autem po- piſerchin:
morum medicorum ſeu aureorum, agricola
ferociat, ſi fortè naturæ aut benignitate, aut Zelu ani-
indulgentià luxuriarit in flore. Decutit enim merum
gemmas illas & ramis, non fructuum odio, Sa heyeoch
ſed ſtudio. Nam, ut pinguiori alatur ſuc- Raligionas
co, illa arboris proles, minuenda eſt. Tot ſarraſub⸗
enim enutriendis fœtibus planta non ſufficit, ne ass.
quibus niſi orbitate florum conſuleret, fru- dm.

ſtra maturitatem effœta viribus provideret.

Ità nimirum agetur cum Aulicis, quorum d
ſi chorus excreverit in cohortem, ſpes Vix oritm.
ſupererit maturitatis; quòd nec tibi tantum in-
ſit liquoris & ſucci, nec illis in tanta con-
gerie exugentium corripiendæ vix locus pa-
pillæ ſuperſit. Ecquando tantæ turbæ ſuffi- Dliri
cias, cui nulla aut in pecore, aut in æ&re cnſalene
turba? Putas autem impaſtum clientium pe- Aaum.
cus non illicè in feras, monſtrâque abitu- nn
rum? Rabeſcunt præ æſtu catuli, quorum- zumerus
que latratu ſervaremur, ſi paſti eſſent, eorum mun exad
appetimur rictu, ſi fameſcant. Canes enim he
feriari dentibus neſciunt; eſſe illos, aut
mordere neceflum eſt. Ità planè agi Pputa
cum Aulicis, quos ſævire impranſos experi-
mur, fartos blandiri. Quod enim de Circæis
poculis fabulati ſunt Poëtæ, id de patinis ſine
fabula circumferri poteſt. Quos enim Aulicos
in morem Canum latrantes graſſantéſque Olla
receperit, eos à ſe dimittet in olores luſci- “
niaſque converſos. Porrò ubi turba clien-
tium exundat, & ollula fumat, quæ eſle ſa-
turitas poteſt? Affinem ſcito eſſe, ipsà quoque
compellatione nominis, ollæ Aulam. Imô utra-
que

videndum.

Ser vis br-

6 N .
Denn

ſen
zun.

Ue
ſece
HH
in
„ain
2 Eu
ufni
etl
eun tun
heni
egit
en;1
8,1
ſies1
iElin
Ockio
68 A, lat
Aban⸗
l gj, il
„ orumm
* m Don
4 it
ſ nr,
mr git:
unik
In Hin
In pot
n kugi
Cl ann
ente
Nicen e
Porüm pe
nuu Deus
ent,
lit an
o ſie
Rncent,
ee di end
el eſengn

4 Mres elle
DM Ulhrorn
3 an. I
wllire
ln, nu
eſti
wenl reo
Wne W. .
Kr Nn
Ce e
erkle Ae
aChen

ha

E. 4

A

A

ea,

Rlbtee 1
ien. N
en Aunn
lli Uili
ente
bedmnſa
.
guſi
2 Ntbin
lie lenn ge
, diener
ee lh
ebe ur. e
Uale zi
ocde tbi
Cdintnt
Agogen! N
A der
tulnekt e

mentent

e

Fmn, a ſen

Nenmm mi
uitel und
Uii Dot,I

etünn un,
reorun, 5

Alcs,A
voltem, ſit
nec thi nun
Iis n tui
talte t 4

e, d

uun
mol,
catul,/0.
h
at.

pita.

que uno Aulæ nomine penes eruditiores cen-
ſetur: Navigandi verò diverſa in mari pati-
naque ratio. Ibi enim, quô eſt altius mare,
eò eſt naufragium deſperatius. Hic unum in
