quæ conſpirarit in te? Ubi Sacrificulorum
manipulus, qui injurias Balim ultum iri pe-
jeraverit cruore tu? Ubi fuga? ubi ſoli-
tudo? Ubi mortis votum, & vitæ odium?
His tamen è& fluétibus ſeſe emerſit Elhas,
ut ſubcinericio veſceretur. Tanti erat, apud
§. Né. Prophetas, ipſa quoque noſtri azymi um-
bra. At enim graviores te ſeun domus, ſeu
Reipublicæ ordinandæ implicant curæ. Non
urbs, ſed à ſuis convulſus ſedibus Mundus
umi ſervabatur reponendus, firmanduſque
Noëmo. Qui tamen digreſſus ex Arca, ni-
Gen. 8. hil habuit antiquius ſacrificio. Wdificavit au-
20. tem Nosë altare Domino, & obtulit holocauſta.
Quo ille curarum id temporis, locique æſtu
tumere debuit, in tanto terrarum, hominum-
que juſtitio? Hinc Leo, inde Tigris fre-
mebant. Hinc oſſium acervi intumeſcebant

in montes; inde ruderibus ruiniſque depreſ-

ſa ædificia fatiſcebant in valles. Nulla ju-
mentis parata ſtabula; nulla hominibus hor-
rea extructa; nulla feris arcendis erecta moœ-
ma. Attamen non arx ad ſecuritatem, aut
ad habitandum ædes, non ad ſpatiandum Xy-
3 ſti, porticuſque ſtruuntur: ſed ara victimis
excitatur. Opus id Noëmi primum progre-
dientis ex Arca. Rebatur emim ſenex pru-
dentiſſimus ordinationem Mundi, reparatio-
nemque, hoſtiarum auſpicatu, felicias in-
choandam. Et mihi pomeridianum de pha-
langibus ſeu dimittendis, ſeu immittendis coe-
tum oblicies, quo te ab Aris clamitas non
arceri ſed abſtrahi? An ibi extrahendus tibi
Mundus eſt a colluvie, ſtragéque naufragi?
Idem ego ſcripſerim de iis Regum Cæſarum-
que Satrapis, qui Miſſis interdum non ad-
ſunt, & ſæpè abſtinent Euchariſtià, negotio-
rum molem cauſati. Ad ſpeciem veſtro in
conventu multa diſquiruntur. Sed veſtræ mo-
læ meri furfures excutiendi ſubduntur; nam
imperii farinam unus commolit ſilex, gratior
ſcilicet Satrapa, ſuper quem oculi non ſeptem,
Spiritua- ſed ſeptem ſupra ſeptuaginta. Is, inquam fa-

Rece- rinam commolit ſileæx, in quem Magnatum
tempora. Olnhium ſunt oculi animique converſi. At quàâ
Hibe. ſbe, ſi lapis eſt? Super lapidem unum ſeptem

Zach. 3. oculi. Sed nullus in ſilice oculus; quod &
9. ab univerſis obſervetur Primas, & nullum ip-
leer ſe reſpiciat, raròque nullum non deſpiciat.
Alienorum enim oculorum alluvio ſuper lapi-

ſed imponit. Nemo in cœtu veſtro Pilatus
eſt, qui quod ſcripſerit, ſcripſerit. Nec in-
felices propterea-haberi poſſunt veſtri con-
ſili teſleræ, quas nemo non dixerit fortu-
natas, quando in rotam actæ quolibet ver-
tuntur. Jam vide, an excogitandis, ſcriben-
diſque hujuſcemodi tabellis facrificari deceat
ſacrificium? Ut alieno ſubſcribas ſuffragio,
Dei verbum negliges in Altari? Cur ergo
non litas aut cur ſynaxi non reficeris? Su-
premus jam deſidiæ halitus conflatur in fuſ-
pirium, aitque, tôt ſe patere inſidiis, peti-
que adverſariorum dolis, ut fſacrificari plus
jam pigeat, quaàm facrificare. Et ideò litan-

dum tibi eſt, ne litere. Siquidem Moſes fre-

mentem in ſe multitudinem terrore Numinis
disjecit; quod non in Senatu, ſed ſuper Ar-
cæ faſtigium exterrendis rebellibus conſedit.
Apparuit gloria Domini ſuper tetctum fſœderis, Num. 14.
cunbtis videntibus fil is Iſrazl. Divinitate inum- 0:
braberis, non ſi garrias, ſed ſi pſallas; nec
Arce, ſed Arcà, hoftis eludetur. Una enim
viclima eſt, quæ præſtare poteſt, ne Sacer-
dos immoletur. Pigeat, ſed deſidiæ. T'ædeat,
ſed ſtomachi. Pœniteat, ſed divinitati ter-
gum Miſtam obvertiſſe, pluriſque cancellos
feciſſe tabelloniæ, quam Altaris candelabra;,
inter quæ conſpici voluit JESUS-CHRIS-
TUS Pontiſex Maximus, iliſque abſcedendum
ſibi eſie, ne tum quidem duxit, quuùm non
hoſtias imimolaret, ſed ſæviret in Antiſtites.
Ità enim viſus eſt Joanni, quum ex ore te-
lum depromeret. Ecquando Præſul ab Ara

ſine nota diſcedet, ſi vel lanienam meditari,

ſervatoris exemplo, minarique eum decet ex
Altari? Merito ergo Nehemias in Pontifici-
bus, non tam Cidarim, quam hoſtias extulit,
maluitque illos ltatu, quam poteſtate inſig-
mre, dixitque Sacerdotes. Jded & Judzis, &
Sacerdotibus, & Optimatibus, & Magiſtratibus Ecclefiz⸗
nihil indicaveram. Videamus jam, jure nec Aae⸗ roli
ne Pocillator tanti Principis rationale præferat lesene.
faſcibus, præponätque prudenter Magiſtrati-
bus Sacerdotes. Et verô quis dubitet Præto-
ribus Antiſtites anteſtare? Romani certèe non
Senatui Capitolium, ſed Sacrificiis dedican-
dum eſſe cenſuerunt. Mitto ſyllabum attexe-
re nationum, quæ Sacerdotes quaſi minores
Deos veneratæ ſunt. In Lege Dominus Sa-
cerdotem amygdalo deſignavit, quæ plantas
omnes reparatione, floreque prævertit. Lia, Num. 17.
foliis dilatatis, in ammygdalas deformati ſiint. 8.
Quis non videat primatum Sacerdotii feracita-
te arboris adumbrari, quæ, ſqualentibus cæ-
teris, una vernat ſub ipſas fermé Februarii Ka-

10 M vio.
nirc Auliei dem, caligare illumm aut docet, aut cogit. Reſ- lendes, invitãâ hyeme. Deus certè „ ubi de
fcuun miſeri. Piceret vos ille ſanè, veſtriſque poſtulatis mol- Adæ regno ſermo eſt, Replete, inquiit, ter- Gen. 1.
In e! Aalieo- liretur, niſi eum veſtri idololatria contuitus in ram, & ſubjicite eazm, & dominamini piſcibus 28.
rin idolum, hoc eſt, in ſaxum convertiſſet. Ne- maris, & volatilibus o&œJli, & univerſis animan-
enttan ca per lapidem unum ſeptem oculi. Angularis is tibus. Ad Noë verò, poſt ſacrificium, ait: Miſſa ce-
0 Dam, liarii to- lapis eſt, qui facit utraque unum; in diver- Replete terram. Et terror veſter ac tremor ſit ſa- Vebranda
n ni irriß. ſum ſcilicet abeuntes ſententias Sapientium, per cuncéta animalia terræ, & ſuper omnes volu- iee.
n Nacke uni ſuæ mentis conſilio inſerit, cogenturque cres oœli, cum univerſis ducæ moventur TWuper Furiſcic-
dn ſenſiſſe omnes, quod ſenſit nemo. Ut emm terram Ommnes piſces maris manui veſtræ tra- tie robo-
ie , Saperior ſurculo perexiguo prægrandes in agro trunci diti ſunt. Et omne quod movetur & vivit, erit Teinr cen-
mnttiii , wni non alienam ementiri ſobolem coguntur: Ità gran- vobis in cibum. Vides, opinor, quàm munifi- 2“ vitia.
totl n commit- dævi Regiarum viri ſanxiſſe ferentur, quæ centiùs litantis, quàm regnantis imperium ſit. Gen. 9:1
L e "m- alius ſcita eorum ſuffragis ſuperpoſuit. Non Ibi enim ſubigenda terra, hic exterrenda. An- poft ſaeri-
oe 3u. enim pyri ſurculo quamvis enormis truncus te hoſtias, luctandum eſt; poſt hoftias, fulmi- feinum.
it. mmn l Ceraſi obluctari poteſt. Sed prolem ſui ge- nandum. Quamquam præteriri non debet, pa- atg,jue
1H eris purpuratem offocat in ſtirpe, pyraque tuiſſe Adæ beſtias, Noëmum verò paviſſe. Re- .
Ni , ferruginea non ſüpponmit tantm pro ceraſis, gis enim eſt alienos à ſe ſubjectos ducçere, iiſque, ucat,
rn, 49 r “ tanquam

360
Eæcem- tanquam exteris, præeſſe. Sacerdos verò in
munica- ſua viſcera pecudes vertit, iiſque veſcitur, ut
io rara eas, quaſi futuram aliquando ſui portionem,
Ke. complectatur, & diligat. Adam utitur, Noé
kecleſia- Veſcitur animantibus. At in rem noſtram non
Kici mi- ſatis iſta opportuna. Illud nobis in præſentia
es ſus. ſatis ſit, auguſtiorem longè Sacerdoti, quàm
Regni majeſtatem eſſe, timerique Noëmum,
Adamum audiri. Noëmus enim dominatum
hoſtiis fuerat conſequutus. Adam veròô naſ-
cendo, vel emergendo koritus fuerat regni.
Et quàâ ratione à Dynaſtis ſpernentur Anti-
ſtites, cùm Deus delatum victimis princi-
patum verendum, timenduúmque ſtatuerit
etiam Elephanto? Terror veſter ac tremor
ſit ſuper cuncta animalia terræ, & ſuper om-
nes volucres cœli. At quæ noctua non deſ-
puit Sacerdotem! Imò Præſulem quota non
adurit noctiluca! At hæ ſi non aves, papi-
liones certè ſunt. Piget à cochleis deteri,
conſpuique Pontifices. Nullus ſtellio altare
non adreptat. Toparcheæ, non Reges, nec
Toparchæ tantùm, ſed Proprætores quoque

Aarones & Samueles ad lævam abjiciunt. Ne-

Eecleſia- mo viculo præeſt, quin de primatu diſceptet
Kiei coli cum Præſule. Quos olim Cæſares revereban-
deben? 2 tur ut parentes, hos nunc Eccleſiæ Patres Vi-
*cecomites calcant. Nimirum ut in Cometem
Pratori- Vapor addenſatus ab Aſtris mentes oculéôſque
bus. mortalium in ſe traducit: ita præ Præſulibus
& figlina dudum profugus ſemilixa, ſi paulu-
lum à ſterquilinio evehatur, coli ſe petit,
Dienisss Cogitque. Nec præ ſideribus obſervari expe-
tit ceu Cometes, ſed nubis inſtar & mimbi,

ore“s
mutat. Solem effugat, terrétque mortales. Tu-ne
præferéêre prælatis, quibus primas Cæſares
. conceſſere? Luſere Reges Dynaſtæque coram
tur. Arca, nec ſe Principem David credidit, ſed

2. Reg. s. Iyriſten, ubi à Sacerdotibus Arca reducere-
5. tur in Sion. Et una Michol, quam obſequii
puduit, ſterilitate damnatur; ne auſa foœmi-
na coram Arca ſuperbire, regulos pareret,
qui contra Levitas Templumque inſoleſce-
Ibid. 27. rent. Igitur Michol filiæ Saül non eſt natus fi-
lius uſque in diem mortis ſuc. En ut præfo-
cetur in ſemine pugnatura in cœlum ſtirps.
Imèò mitiùs Cœlum, quam Templum, vin-
dicatur. Nam ſtructuri Babelem Aſſyrii ado-
levere impuniti, & balbutie luêre contuma-
ciam. Naſci verò prohibentur, quos Michol
contumelioſos in Tabernaculum educaſſet,
faſtidiumque Levitarum prævertêre ſupplicio;
non morituri, ſi ſpernerent Arcam, ſed, ne
Arcam contemnerent, luce, vitaque carituri.
Adeò diriori morte ſupplicio in contumaces
Tabernaculo Principes animadverſum. Quod
ſi exortu, imò & conceptu multantur Ma-
tris arrogantià Filii, quos tamen Levitarum
Arcæque obſequio exemiſſe purpura videba-
tur; nec vagiere in Regia, quos ludere
vetuiſſet Michol, Arcâ fœderis triumphan-
te: Vivet terræ filius Arcæ Levitiſque il-
luſurus! Corona debet fidibus obſequi Ta-
bernaculo: Et Proprætor anteire ſe poſſe
ſperat, ſine noxa, Pontifices? Submiſit ſeſe
Arcæ David, putavitque cultu Numinis nul-
là obſequendi demiſſione, premi poſſe fafti-
gium Principatus, qui tum extat Reipubli-
cæ vertici, cùm Templi ne veſtibulo qui-
dem ſe coæquat. Et tu te credes à ſolio in
ſterquilinium dejici, ſi ſupra Præſulum ver-
ticem tuæ non circumagas currum arrogantiæ?

Oliva

At Davidem piget æmmulari? Pudeat non imi-
tari Saülem. Hic excitæ per Sagam Samué-

lis umbræ ità obſequutus eſt reverentiã Sa-

cerdotii, quaſi Numen conſpicaretur in Pon-
tifice. Intellexit Saul quéd Samuel eſſet, &
inclinavit ſe ſuper faciem ſuam in terra, &
adoravit. Id obſequii cineribus Pontificis im-
penditur à Rege, & Rege tum pugnaci, tum
impio. Et Dynaſtulæ in ſuperſtites Antiſti-
tes intumeſcent, tum quoque, cùm ad aras
Numini colloquuntur? Non ibi, uter præ-
cederet, diſputatum; quæſnumve ſtare Præ-
ſulem, an aſſidere coram Rege oporteret.
Proruit quin illicò Princeps coram Sacerdo-
te, ſubmifläque humi fronte, vix hiſcere au-
debat Saül, ea illum religio inceſſerat deve-
nerandi Pontificis. Saül Princeps umbræ pro-
volvitur Sacerdotis: Et ponè tergum Pro-
conſulis Præſulum phalanx conſequetur? quos
ille, ut diuturnius iuo ſyrmati adreptare glo-
rietur, in dioceſim reditum, ſeu profectio-
nem poſtulantes ad Kalendas trahit ab Idi-
bus. Fervent Epiſcopis Prætorum atria; iique
Præſidibus adſtant, ante quos ſtare Reges ne
in antro quidem veneficæ iunt auſi ſub Mo-
ſe. Pudet impudentiæ. Utinam his Saul mo-
riturus, & non ſuo telo, incumberet, ut ma-
lè coram Præſulibus ſtantes Dynaſtas toto ſui
corporis regnique conniſu, quaſi monſtroſos
humi Antheos non ſubrigendo opprimeret,
ſed elidendo. Nolo Davidem ſpectetis, ante
Arcam, obſequendi ſtudio denudatum; Saü-
lem attendatis, rogo, in maleficæ ſpecu co-
ram Samueélis umbra provolutum. IIraéëhitici
Sol imperii emergentem è ſepulchro Antiſti-
tis umbram adorat. Tu verèò Regni non ſtella,
ſed ſtellio, radiantem gemmis Cidarim defſ-
pues, credéſque crumenæ tuæ furtis rapiniſque
tumenti poſthabendum Rationale Pontificis 7
Quaſi verò nummis dignitas expendatur. Et
quidem Samuel, non Pontifex erat, ſed fue-
rat; imòô, ſi plurimis credamus, Sacerdos ex-
titit, non Pontifex: cui tamen totus Saul pro-
volvitur. Audio, quo ſe umbone Proconſules
tueantur. Præferri cupimus, petimuſque Præ-
ſulibus, quòd nos iis Purpurati Eccleſiæ Patres
anteferant. Et ſplendidiùs ii nos, quam Epiſ-
copos compellant, & liberaliùs acceptos dedu-
cunt cum uberiori ſignificatione honoris & ſuis
ædibus abeuntes. Doleret ſanè Carolus Borro-
mæus, ſi deducentibus vos Patribus intereſſet,
clamarétque & humaniùs cum Præſulibus agen-
dum, & longè parciùs cum Præſidibus. Tæ-
debat enimveroò Cardinalem ſanctiſſimum &
profuſionis in Equites, & parſimoniæ in Epiſ-
copos, quos pares magnis Principibus affir-
mabat. Eos ſiquidem à Pontifice Maximo fra-
tres aiebat dici, quo ille titulo ne Cæſares qui-
dem appellarit. Quæ ſanè vir prudentiflimus
ſanctiſſimè, medâ quidem ſententia, ſentiebat.
Nam quis non doleat admitti paſſim Comites
& Tribunos, ad aulæa torpentibus, & oſcitan-
tibus Antiſtibus? Quos redire iterum iterum-
que videas, abiréque inauditos ſummàâ Cidaris
ignomini. In domo Sagæ adoratur Samuel à
Saüle. Et nos, inquiunt, adorabimus Samue-

1. Reg.
28. 144

les, ſed non Menelaos & Jaſones. Extorſit vel

ab Heliodoro reverentiam Onias, pro quo pri-
mùm Angeli pugnavere, mox ipſi quoque pero-

ravere hoſtis ſatellites & Tribuni. Tanta eſt vir- „ Ma-
tutis etiam inopis & inermis in cataphracos vis chab. 3·.
& paludatos. Heliodorns autem, hoſtid oblatäà, & 3 4.

Onie

onll
ccetißik
le ſ⸗
cntiger
aio, l
ſur
matton
udpinio
Frobro
upbit, i
Elitss e⸗
libidinen
Gegle n
Nelte Ache
elici⸗
Unm Dai,
amunu ,
fekentur in
ete, le
einm in n
N beur n

rn
linme unn
kaulas
as ter
uln kien
le nn
Uuttem ir
uulle ſdi d
thllso
lna inl
tktent,
Alribrs
Nadorare⸗
Chidtate
(bidine N
netennade
Mtll, Nee⸗
Ennecent, 1—
nolrleſee
ſhiinii
tr Alglle,
te Conetz
Utedi lenit

Orann dnt
V ln
etſiti es⸗
epsunhen
e teien r.
nlecnen'
kl Pokir.
8 trhn Ag
mmm an l
8 ſiae len
nt aul ſl
m hi Nln
Umberet,en.
Dynatani
Gvan nuht
Ndo ophimn,
n heckti ,u
enbucdann,
alelce hent
luwun I
epulchro
Regnime
nis Cormt
2 fruin
nle MN
e enln
lenr er, Kl
nnu, ente
ven udilt
nbor Mud
peiniiri
un Lockele
s,
His acceſtut,
Me horonil
1e Cuwiuhr
tibuu m

litur.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

Onic gratins agens, répedabat all Regem. At
gizliſia. Onias videmus raro; nuſquam non obviis Me-
erum nelais. Deberet ea efle Levitæ ſanchitas, ut vel
r nudus dignoſceretur à Scriba. Vitem etiam ſine
pampinis & racemnis nemo hyeme non diſtin-

viis ſzna. guat à ceraſo. Habet illa in ipſo ſqualore cor-

let, & co- ticis majeſtatem quandam, quà in culturam

nigrore nubium quin effulguret, impediri
Poſſit. Ità Levitam dignoſci oporteret exutum
Rcèt byſſo, centonéque deturpatum. Joſeph
ſanè nullà ſervitutis illuvie, nulléque pædore
carceris infuſcabatur, quin eum Putiphar præ-
fecturâà ſuæ domus efferret, cuſtéſque carceris
renuntiaretur à Cuſtode vinctorum. Nec Saram
Pharao, nec Juditham Holophernes corrupere;,
quòd ſuæ fulgore pudicitiæ ſanctiores Lucre-
tiâ matronæ, à ſui injuria corporis ſceleſtiores
Tarquinio Principes deterruerint. Ut propter-
ea probro Dina non caruerit, quam Sichem, ut
rapuit, violavit. Vix enim haberi pudica Vir-
ginitas debet, quæ nec diem unam adoleſcen-
tis libidinem remorari potuit, ſui afflatu, ful-
goréque pudoris. Eliam reverebatur vel cum
melote Achabus, immiſsique in eum ſatellites,
non pedicas captivo ſuo detulere, ſed preces.
4. Reg. . Homo Dei, noli deſpicere animam meam, &
14. animas ſervorum tuorum, qui mecum ſunt. Re-
verentur ſuam prædam emptores, &, quem
vinxere, Leonem reformidant. Leo enim eſt;
etiam in cavea. An non Paulum Felix revere-
A4. 24. batur in catena? Diſputante autem illo de Juſti-
25. tia & Caſtitate, & de Judicio futuro, tremefa-
Stus Felix reſpondit: Quod nunc attinet, vade:
tempore autem opportuno accerſam te. Ore, fron-
téque Paulus tonabat, ſuumque Judicem ſeve-
ritate conterruit. Quid? Nonne Petrus nec
ancillam latere potuit, quin Chriſti cliens ha-
peretur; nulloque jurejurando ſuam potuit
dignitatem ipſis quoque calonibus obvelare?
ma⸗kis Etenim, ut nequicquam Adam turpitudinem
ram perf ingluviei ſuæ perizomate convelavit; ità pro-
eii. miſlas ſibi cœli claves à Chriſto nec perjurio
Aeilie Petrus involvit. Extabat enim mendaciorum
gravi. nebulis Apoſtolicæ Olympus dignitatis, ſuaſque
celeßahi. latebras tituli fulgor prodebat. Id ſi fulgoris
corum ve- elnitterent, præferrentur facilè cæteris & Ma-
ur omna. giſtratibus & Ordinibus Sacerdotes.
Eeeos adorare piget humi dejectos, vulgéque nec
cupiditate plerunque abſimiles, nec interdum
Cupidine. Niſi è palude ſeſe extrahat, cœloque
Cometem addiderit Vapor; nec Regibus exti-
metur, nec à Vatibus obſervatur. Ubi veròô
emicuerit, non jam Vapor, ſed Fax, ipfſis, invi-
to cœlo, ſideribus antefertur. Mathematicorum

ſiquidem hoſtias, orâque ad ſe rapit; & morie-

tur Auguſtus, non aſtri indignatione, ſed torvi-
tate Cometæ. Quod ſi aggeratos tonſoribus &
ephebis Levitas vulgus cirris, talis, compota-
tionibus, ſuſpicetur; non ſe poſthabitos Le-
vitæ doleant Optimatibus; quando ipſi peſſi-
mis ſe & ganeâ coæquarunt, & forté cymba-
lis prætulerunt. Lapides ſanctuari, ſi à Tem-
plo in forum provoluti fuerint, calcabuntur.
Nam abducti Templo Calices Babylonem;,
non Diis;, ſed Scortis propinarunt, licèt necem
Regi prædiceret Daniel. Quod caùm fCdumn
ſit, fœdius quoque eſt, nec Hieroſolymnis ſuæ
domi agnoſci Myſtam, neſcirique Sacerdotem,
non ab Arabibus tantum, ſed à Legis quoque
Eihicæ Fom. II.

ſui ipſos quoque excitet Moœcenates. Emerſiſſe
8. pb. ex antipodum terris Solem; quamvis nubilo,
obſcurôque cœlo, intelligimus; quòd nullo

ceiſque præferebat; cumque latere vellet, la-

Verùm

ritudmque peritifſimis. Os Pauli cædi juſſerat
Ananmias. Quem Apoſtolus à Deo ictum iri enun-
ciavit. Peroitiet te Deus, päarizs dealbate. Et, Act.23.55
qui aſtabant, dixerunt: Simmaim Dei Saoerdo-
tem maledicis? Dixit autem Paulus, Neſviebum
Fratres, quia Prinbeps eſt Sacerdotum. Nefſcie-
ras ? Ergo percelli à te poteſt impunè. Nam
indignum ſeie Pontificatu fateatur necefſſé eſt,
qui, ut Princeps habeatur Sacerdotum, non Oris
indicat majleſtate, ſed per præconem enunciat
deluſori. Non eſt in ſua Dicœceſi Primas Le-
vitarum & Cleri, quem, niſi nobis nomencla-
tor interceſſerit, gregarium putaremus. Ne-
mo monet aut coœlum toniiſle, aut ardere thus.
Suâ utrumque aut fragranti?, aut vehemen-
tià ſe prodit. Doleo propterea fubeunti ady-

ta Sacerdoti Moſis juiſu addita titinnabula;

ut argenti tinnitu à Levitarum turba Taber-
naculi Princeps diſtingueretur. Ea dempta no-
væ Eegis Antiſtitibus, quos æfe nolim, ſed
modeſtià internoſci. Suo ſe & colore Flos,
& odore oleribus eximit: & Præſul ne jura-
tis quidem teſtibus Sacerdos eſle credetur;
credeturque ſemihxa? Chriſtus in ſtabulo quo-
que ità jacuit, ut coëgerit ante ſe Reges pro-
cumbere, micçante Pueri, inter rudera ſpelun-
eæ, majeſtate. At ibi Divinitas fulgurarit.
Ahiæ nullis ſeſe ſordibus Jeroboami uxor occu-

lere potuit, quin Regina putaretur. Ingredere; 3. Keg: 145

uxor Jeroboam: Quare aliain te eſſe ſimulas ⁵ 6.
Porròô Vates dudum lippire cœperat. Attamen
quam vultu noſſe non poterat, diſcrevit inceſ-
ſu. Cam ergo illa intraret, & diſſimularet ſe eſe

quæ erat, audivit Ahias ſonitum pedum ejus
introeuntis per oſtium, & ait: Ioredere;

uxor Jeroboam: Quaré aliam te eſſe ſimulas ²
Utinam nos ſaltem fœmina latuifſet. Ergo
exuta monilibus phaleriſque Princeps, maje-
ſtatem, quam capite diſcuſſerat, pedibus, cal-

tere non potuit, noſciturque licèt extorris, &
vaga, & pannis obſita. Præſul verô quidam
ſuæ domi nec jurejurando ſe prodidit, & cùm
ſe eſle Antiſtitem juraret, à Scytha Anti-
ſtes eſſe non eſt creditus. Ea erat & ornati
aureis fibulis & diſcincti, præ calore, in aula
boni Sacerdotis indecora figura, ut ab éxtero
putaretur, non Dominus familiæ, ſed Hippar-
chus. Fulſiſſet, niſi effulſiſſet Antiſtes. Quò
illud Chriſti oraculum recidit: Vos eſtis Lux iatth, 55
Mundi. Non Soli opus præcentore, quum 4.
dignitatis ſuæ ſui jubaris fulgorem interpretem
ſortiatur. An Mundi lux ille haberi poteſt,
quem eæ ſepſere tenebræ, ut nec oppidulum il-
luſtrarit? 5Æquè enim & imberbem eſſe dede-
cet Epiſcopum, & barbatulum: quem aut eraſò
mento ſqualere cum Carolo demiremur oportet;
aut promiſſis cum Auguſtino villis horrere
gratulemur ipſo planè ſqualore ſpecioſierem.
Terrere debet Antiſtes, non efflorere: & cùm
ſe ſciat ſati è tribu Juda Leonis collegam eſſe;
jubam excutiat, non corollas. Etenim ut S801
etiam non obſervanti incurrit in oculos: ita in-
cogitanti ſeſe Præſul offandat, deſlectatque
in obſequium ſui etiam negligentem. Nec fra-
grare illum velim, nec putere. Ut enim rfe-
molliri eum non decet in violam: ità illum af-
perari non oportet in rubum. Ego ſum vitis, in- Joan. if. .
quit Chriſtus, vos palmites, Paſcat Præſul, non
obleétet; accedentes excitet, non enervet. Exéa Cant.. 1r,
mus in agrum, commoremur in villis. videamus,
ſi floruerunt mala punica. Nec deſertum pe-
Hh t1t;

362
tit, nec pratum. In agrum egreditur, nec pla-
tanos exp orat, ſed punica. Luxuriantium vox
eſt, Coronemus nos roſis. Votum verò Prophetæ
eſt, ex agro redire domum cum manipulis.
Delicati eſt, rimari tubera per cuniculos. At
metalla humo refodere, prætorium eſt, &
Conſulare. Pictà, auratâque puppi velifica-
tur fugæ primum, tum funeri Cleopetra. Nam
abiegnæ, non eburneæ fuere Salomonis Libur-
nicæ, quæ, fartis auro, argentéque carinis,
renavigabant è& Tharſis. Opulentia Præſulis
effulgurat in Altari. Nec gemmis nitet, ſed
oraculis fulgurat. Nam vel puellulæ ubera
non monilibus Mater, ſed moœnibus, imèò
Cant. 8. 9. arcibus cohoneſtat. Soror noſtra ubera non
habet. Si murus eſt, ædificemus ſuper eum pro-
pugnacula argentea. Non tentorio, aut catenâ,
faſcibuſve ita Joſeph fratres exterruit, ut ſuo
eos nomine exanimavit. Et dixit fratribus
Gen. 45. 3. ſetis Ego ſum Joſeph. Non poterant reſpondere
fratres, nimio terrore perterriti. Nunquam
illos ita expalluiſſe ſenties, ut horruere, au-
Afabili- dito Joſephi nomine. Sagittarios tranſmiſere
sas gaαε*α. Fratrem circumſtantes impavidi Patriarchæ.
S& geſeph. Lonitruum fuit, Ego ſum Jeſeph. Larva eſ-
ſet, non Levita, ſi fucis, aut phaleris vene-
S rationem extorturum ſe ſperaret. Sedenim &
coœlum Iride exornatur. Sanè. Verùm Iris, niſi
lippeſcas, torquet, non torques eſt. Minita-
tur veriùus, quam blanditur tum quoque cœ-
lum, quùm comitur. Suas enim phaleras pro-
tendit in Arcum, & nebulis ſepit, ut hinc ja-
cula, inde veròô fulmina reformides, omni
vel in pigmentis ſuis ſublatà illecebræ ſuſpi-
cione, pompäque. Nolo aris admoveri Cyclo-
pes. Malo tamen Cyclopes eò irrumpere,
quàm Pigmentatos. Vidi enim ſub jugum di-
vinæ rhedæ miſſas Aquilas, non Upupas. Nec
Cygnos eò videas admoveri, ſed Leones. Qua-
ſi ferociam paſſurus ſit Deus, à quo procul
laicivia eliminatur. Cruentum cæde Agagi Sa-
muelem vidimus, odoratum non vidimus.
Furit Elias, multà ſtrage Sacerdotum Belial
ſplendidè fozdus: non item aurigatur unguen-
tatus. Aaronis effloruit virga, ſed non penitus
degeneravit in floſculum. Nam florem edidit,
ſed pronubum frugis: gemmardmque illece-
bram virge nomine, formâque temperavit.
Auro vos oblinitis? Aurum intuemini. Habet
id nitorem in venis. Sed adnatum terræ, adeò
illuviei eſt tenax, ut vix igne adigi poſſit, ut
effulguret. Tanta eſt erga parentem metalli
reverentia, ut nec ſuppliciis dediſcat, exuât-
que tellurem. Et Chriſtianus, initiatus Cruci
Domini angoribus celebrandis, ultròô nitere
quærit, teſſeramque abjicir Crucifixi, quaſi
eum pudeat eſſe Numini concolorem? Non
ita Paulus, qui ſtigmate ſuperbiebat, non ſyr-
mate. Non ità Sponſa, quæ nigrorem decorem
eſſe reputabat. Nigra ſum, ſed formoſa. Ideò-
Cant. 1. F. Jue cum honore à ſagittariis tum tranſmiſſa:
quam deinde unguentis delibutam, palliéque
tumidam nudavere cuſtodes moœnium, ur-
Olſe. 10. 1, biſque vigiles. Clamat Oſee: Vitis frondoſa
Wazl: mieltiplicavit altaria, exuberaævit ſimu-
lachris. Idola racemis immiſcentur, nec latet
anguis in olere, ſed è& pampino Beelphegor
jaculatur. Quid ergo à me velles, inquies? Ut
te Chriſtianum eſſe meminiſſes. Ut non abaco,
ſed arâ pPompæ tuæ ſpeciem metirere. Ut li-
tando, non effulgendo, clarum te fore crede-
res. CQupiebat iibi obſidem dari Abrahamus

Eoclefiaſti
corum qua
Pompæ?

Eeeleßa⸗
Kicorum

pompæ.

hili-
S ſed
Yravis.

Oliva

futuri imperi, aitque Domino: Unde ſtire Gen. .
poſum, quòd poſſeſurus ſim eam * Agebatur .
hoc ſanè loco de regno, quod ut feliciter auſ- Aſ-
picaretur Patriarcha, non Arcem jubetur ex- “
truere, ſed aram excitare, nec pugnare Ca- érands.
taphractus, ſed ſacrificare linteatus. Et ref
pondens Dominus; Sume, inquit, mibi vaccam
triennem, & capram triämam, & arietem anno-
rum trium. Notent hic auſteri Chriſtianæ ele- Gi
gantiæ Ariſtarchi, ut Moſis tranſlator lectoris Sané
tædio conſulat, invariati ſenſus ter vocabulis
variatis. Viden' autem, ut regni omen non ſcep-
tro, ſed hoſtiâ capiat Abrahamus. Quod ſi vi-
ctimis regnum defertur uxorato; ut regnum
tueatur Sacerdos, ſeſe hoſtiis abſtinebit? Hac Politica
in Chananæos claſſe depugnatum. Bos triennis““.
pro ala equitum fuit, pro peditatu capra, pro
Legato aries & Dictatore. Non elephantis in Nligigf,
aciem explicatis, non falcatis in hoſtes curri- Sagts 14,.
bus procurrentibus, non diſploſis catapultis in ro mer.
triarios de hoſtibus debellatum. Turtur inſe- Am, hi ut
ctus, ſed cæſus, indiviſum Palæſtinæ impe- Siar e⸗
rium portendet Iſraeli: Cruentâque Columba hnt.
Hebræis purpuram deſignavit, ut candore vi-
tæ, non morum ſævitie vadendum ſibi eſſe ſci-
rent Iſraëlitæ ad hoſtici ſoli poſſeſſionem.
Abraham, ut regnum conſequatur, litat, non
garrit; nec adulatur, ſed adorat? Ab hoſtiis re-
tardari nec haſtis decet Antiſtitem. Vadendum
quamquam eſſet per excubias, telâque hoſtium,
operari nos ſacris nihilominùs oporteret. Quod
cùm egeris, Fabium non præiſti, ſed ſequu-
tus es, per obſidentes Capitolium Senones
ad Quirinale ſacrificium non euntem ſolum,
ſed inde in Capitolium redeuntem. Pudeat cum
vitæ difcrimine compertiſſimo litatum Satanæ
Romæ; cùm nos pigeat non haſtas tranſinitte-
re, ſed violas, ut litemus. Vis Optimatibus
anteferri? Eſto optimus. Magiſtratibus præ-
Poni optas? Iis Sacerdotes prætulit Nehemias.
A ſacris verò eos, non ab infulis appellavit,
ut obſequium extorturos ſe crederent Præſules
gemmis tardiès, quàm victimis.

Soed & Judæis, E& Sacerdotibus „& Op-⸗
timatibus & Magiſtratibus, & reli-
uis, qui faciebant opus, uſque ad id

loci, nihil indicaveram.

. 1 cild eve⸗
jam ſumus. Videndum eſt, cur Optimates har viler.

Magiſtratibus anteponat. In promptu eſt, niſiſi
fallor, ratio. Nam faſces, ut adeſſe poſſunt ac:
immerenti, ità quoque abeſſe poſſunt; addun- cedde.
turque deſignato, non inſunt. At Nobilitas
ſubeſt Optimati, illique, non additur, ſed ad-
naſcitur. Affricatur Prætori fulgor, quo ple-
runque fuligo generis diſpelli non poteſt. Pa-
tritii is contra flos ſanguinis eſt, ut nullis ærum-
narum vepribus poſſit intercipi. Effulgurat vel
& Cruce Regulus. Marius verò Minturnas cir-

PRæ laio Conſularibus Præſules gratulati Rer men

cumtulit in triumpho, nequiitque cunarum

fimum vel ebore Curulis eradere, Conſul &

ſervus. Truculentia ſiquidem in cives, perfi-

diàâ in Imperatorem, odio in univerſos com-
probavit, tantâ laurearum ſylvâ ſepiri fruſtra
inglorii generis urticam, quam nilſi ſplendor
indolis penè divinæ afflaverit, pungat ne-
ceſſe eſt, urâtque, licet violis conveletur.
gaſonem quis Saülem fuiſſe neget, tum quo-
que cùm à clitellis exſcendiſſet, regiaque ialelle⸗
e

8

Tenra
Gebarchi
nelui
Omner.
alamum
Upleiun
lngre l
1 Mori
frllbus
gſeto a
jan in
Annatiune
ſauns obl
Enpunn ant
atüi1

iin Maha

tun huge
Crvorig an
Cltrant?
Ujrinhitn
Ctun, en
Mmi ach
Me enn
E, Vora
Ariat, nil
grinem
uln ea,
llasinpe
ui. Hoc
,ſitame
ſen enni⸗
fabilunar⸗
Dmnide 4
thonumn
ſiſhlei⸗
Cunt ur ſe
u ile ſil
Nn
bi Uol
l ſ
elr het
ertmn
1. Moen
Cinet, N⸗
luunh, D
gumunn
nmng
4 orum A
, uſel

eol
A. r
uun,ii
in Ue
Ancninten

Arieten .
Chifin
dor An
ter d
Orendil
olt⸗
0; N
Dfinti d
tenct,
negtun
in us n
d. Tunri
Mnigteln,
, cNn
cun Tbiche
li
atu, Nn
4t Otoli
tem. Tadetr
telagner,
opore ul
gilunn En
eunten iu
tem. llen
Hamn e
luſta tann
nn
Mgilrrberr
retlt M
cedril inl

iln
Gihut, l
6t, Np

,

in Cap. II. Lib. II. Eſidræ. 363

diſſet ephippia? Etenim, niſi obſcuritatem

generis in imperi luce retinuiſſat, non fuiſſet

in Davidem per tenebras & latebras graſſa-
tus. Non eſuriüſſet Philiſthinorum præputia,
niſi fuiſſet, vitio generis, animo mentéque in-
circumciſus. Aperto Marte conflixiſſet cum
æmulo, ut opinabatur, Imperii,; non autem
nuptiarum obtentu tantum regni columen te-

1. Reg- 16. lis hoſtium deſpondiſſet. Gic loquimini ad Da-

2. vid , Non habet Rex ſponſalia neceſſe, niſi tan-

tuùm centum præputia Philiſthinoum. Calonis

hæ ſunt inſidiæ; non furor, irave Principis.
Terra eſt, quæ clandeſtinis concuſſionibus
debacchatur in urbes. Nam coœlum ſua tela
luce plurimâ colluſtrat, fulgurâtque antequam
fulminet. Davidem odiſti, Saul? Cur illi
thalamum apparas, ut feretrum adornes? Cur
ſupplicium lemniſcis voluptatis obnubis? Cur
demique laurum pangis, ſi cupreſſum exco-
lis? Mori Ducem optabas, & fabulabaris de
ſponſalibus Filiæ? Ità Mures ferocirent, Leo-
nes verò aut Rhinocerotes non ità. Davidem;
ſi eum injurium cenſuiſti; palam objurgato;
damnatumque majeſtatis vel ſecuri ferito, vel
ſecurus ablegato. At triumphum canere, non
tantùm ante victoriam, ſed poſt latrocinium 3
Sicari, non Regis eſt. Quæ enim Syren
eſt Michol, cui profuſum è& Goliæ jugulo fre-
tum ſanguinis non ſufficit, niſi centum in illud
cruoris amnes, quaſi pretii appendices, ex-

currant? Patet animi fraus ipſis Euripis La-

Pyrinthi tui-: Nam, qui, poſt Gigantem obtrun-
catum, expleri optat novâ hoſtium ſirage,
non is adverſarii cruorem ſitit, ſed victoris.
Neque enim tanta eſſe poteſt Regis ingluvies,
ut, vorato Goli, novos exinde hoſtes
eſuriat, niſi in ea patina ligurire ſe poſſe credat
ſanguinem triumphantis. Ergo alia rabies;
quam ea, quam ſimulas, in novas te cadaverum

epulas impellit. Ui fiat, inquit, ultio de inimicis

KRegis. Hoc ſanè, ut nihil iniquius, ità nmihil ve-
rius, ſi tamen perſona livori detrahatur. Ho-
ſtem eſuris, non ut Arca; ſed ut Thronus
ſtabiliatur. Nutare ſcilicet ſolium putas, niſi
Davidis capite fulciatur. Atqui ſui Principis
thronum non ſuo capite, ſed ſuâ fund Davi-
des ſuffulciunt, nec cadendo, ſed cædendo fa-
ciunt, ut ſtet An ruat imperii ſedes, quam Gi-
gas ſtare ſuà mole ruendo aut docuit;, aut coë-
git? Ne regnum collabatur tuum, Micholis
tibi vinculo eum Ducem adnectito, cujus te
funda à ſervitute in principatum aſſeruit, fe-
citque de transſuga Regem. Tuæ lapis ille fun-
damentum Regiæ ſit, non funus triumphan-
tis. Alioqui, ſi ſtetiſti, pugnante Davide;
corrues, occumbente. Non babet Rex ſponſa-
lia neceſe, niſi tantum centum præputia Phili-
Dienia, Rhinorum. Vox iſta, vox eſt Accipitris, ſed
ataone. quam utinam Columba ediſceret. Ut nimirum
dignitatum dos una in Eccleſia foret, incircum-
Zelus . Cilorum ad incolumitatem ulcus & ſtigma.
ſervan tie. Abſit, ut ficlos repetat Petrus pro ſua Michol;
l cnz. um pro ſua Saül non talenta exigat, ſed præ-
maram. Pitia. Admittantur ii tantùm in Regis thala-
mum;, à quibus ad Chriſtum traductos quam-
Superior Plurimos intellexeris. Audita vox ifthæc eſt;
rune . ed non in terra noſtra: Nubet Michol plus ho-
ſtilis ſanguinis offerenti. Tunc inertiæ deſ-
pondebatur non rarò. Evolve Bernardi thre-
nos. At cum jam abierit ab Eccleſia hyems
illa teterrima, quæ adeò perterrefecerat Pe-
trum Damianum, ut ſecederet in eremum:
Ethicæ Tom. II.

relictà purpurà, velut alter, ſed ſanctior Jos
ſeph. Jam Plores apparent in terra Chriſti 3
ſuo decore induti; quando Roſæ præ cæteris
rubent , quia ſpinis dolorum labormque
non carent. Quam autem in Eccleſiæ labiis
optaremus vocem, eam odimus in ore Saulis 3
qui prælium Davidi canit, ut poœznam ingigat.
Macéctari optat, quem cædere non audet. Emit-
tit & carceribus aurigam gloriæ; ut carcerem
in meta, non pallium nanciſcatur. Vinciri
eum optat; non vincere. Mallétque unius cæ-
dem circumciſi; quàm ſtragem incircumci-
ſorum centum. Præliare, David; ſed; ſi te
pProbare cupis Imperatori; non cum hoe rever-
tare opus eſt, ſed in hoc. Tum Micholi fece-
ris ſatis, quæ innocentior eſſet, ſi foret Vipe-
ra. Nam parentis interitu felieiter prodiiſſet ;
quæ viri funere peſſimè nubet. Diſce hirudi-
nis ingluviem; quam nec Goliæ cruor exple-
vit. Et ideò fortè tantus eam ſanguis non ex-
plevit, quòd eo ſe tantùm recreet ſuctu; quem
illi non triumphus parat; ſed perfidia. Si ta-
men parentem filia imitatur. Nolim autem
Saülem proditionis incuſes; nam perfidiam ſuam
eo umbone tuetur: Numquid non filius Je- i. Reg. 9
mini ego ſum, de minima tribu Iſraël, & cogna- 1.
tio mea noviſſima inter omnes familias de tribu
Benjamin *“ Hæc cùm dixerit Saüul, ſubjicere
opprobranti illud quoque poterit: Quare ergo lbidem.
loquutus es mihi ſermonem iſtum? Inſidiari po-
teſt, pugnare autem cum victore non poteſt;
ab Aſinis ad Equos tranſductus Opilio. Ru-
bigo enim generis tam altè telo hæſit, ut nec
