ſed Joſeph eſt? Projiciamus univerſas uxores,
& eos, qui de bis nati ſunt. Niſi omnes eji-
ciatis Moabitides, una reducet in Jeruſale
univerſas. Nubecula ſub Elia Aquilone non
difflata, colum nubibus obtexit. Et parvu-
li projiciendi ſunt, alioquin vagitu pro pa-
Seri, rentibus perorabunt. Hinc vide, an „exclusâ
Seandaloß bellice, retinendus ſit domi leno. Gratuler eje-
tiiendi. ctum a te Achitophelem. Verùm, niſi & quos
ipſe educavit, catulos ejicias, brevi reparabi-
tur Cerberus in ſua ſobole. Ad radicem arbo-
rum, & ad ſtolones apponenda eſt ſecuris,
alioquin, excisd vite, repaſtinata propago ama-
riſſimos botros, uvamque fellis germinabit.
Ifraelitæ non parcunt filis, ne parentibus par-
Ccant. Et tu, ne barbatulum offendas, eradicati
Zizanii ſemen Pactolo irrigas? Neſcis à Noë for-
tius Chanaan maledictione confoſſum, quàm
Chamum. Quare ergo, ſi Atheum excluſiſti,
ejus jam tabe putreſcentes alumnos fartis ſpor-
tulis, ad corruptionem domus, ſuffulcis? Pro-
Lyeritas. Jiamus mniverſas uxores, & eos, qui de his na-
ini ſunt. Univerſas, ait: Nam ſi diſcernatur in-
Darva jn ter vulpem & vulpem, nulla expelletur. Hæc
retinebitur ex Moabitarum genere, quia non ef-
fera: illa, quia modeſta, non ſubducetur. Hu-
Jus reverebimur genus, alterius ignoſcemus pu-
dori. Nulla ita erit Moabitis, ut in aliquo non
referat Moſem. Cain litavit. Eſau Iſaaco vena-
batur: Abſalonem miſerebat litium: Hemor
cCircumcidi non recuſavit: Pharao dimiſit popu-
lum: Judas pecuniam abjecit: Herodes Joan-
nem audiebat: Rebellavit a Sara Agar, ſed An-
gelo obaudivit: Laban idola rimatur, ſed Deum
reveretur: Achab occidit, veruùm & jejunat.
Quid multis? & exuri Cruces, & diſſui culei, &

Ethicæ Tom. II.

.

turba tanta fuit, ut iis diluendis vix Jordanis

in Cap. X. Lib. I. Eſdræ. 7„73

refigi poſſunt ſtipites, ſi reus is tantùm eſt, qui
nulla ex parte integer, & teres eſt. Et eos, qui de
hbis nati Iunt, juxta voluntatem Domini & eorum
Tuitiment præceptum Domini. Non unam Dormi- Cnfaſaris
mi voluntatem ſequuntur, ſed & Judicibus ſe élandi.
ſubdunt. Quos non ipfſi eligunt, ſed renuncia- kaure.
tos à Deo reverentur. Juxta voluntatem eorum, wenaa. .
qui timent, non qui ſolvunt, laxantve Ppræcep-
tum Domini. Non ad nobiliorem fſen genere,
ſeu cidari, ſeu humanitate, ſeu ſcientiâ provo⸗ Severitas
cant. Apud illum jus erit judicandi, qui Legem
reveretur. Etiam, quum gladius ad ſecandum
educi debet, non blandior ab *gris deligitur,
ſed aptior. Aptiſſimus verò ad feriendum ſce-
lus, incidendumque ulcus intemperantiæ putatur
is, cujus cor trepidat. Sciunt enim ad ſectio-
nem firmiorem nullam eſſe dexteram, quàm
trementis. Niſi contremiſcat, quæ ſecat, manus,
titubat, exerratque. Nos verô illos imploramus
animarum curatores, qui nec Deum timent,
& Legem leniunt. Rere, non ferro conſulitur
ulceri: & ideò corrumpitur. Ergo-ne, ut ad ga⸗
neas aptiores Romani accederent, cruditatem
heſterni convivii laconicis excoquebant: Nos ve-
Tô animæ acores incoctos vix pellium tepore
ducimus concoquendos? Audi Secheniam ſuam
ferro vomicam obtrudentem. Necundum, inquit,
legem fiat. Auſterè, an blandè ² Xylo, an cau-
terio? Recundum legem. Nullam is, quem verè
criminum pœnitet, præſcribit Sacerdoti le-
gem, niſi Legem. Plerique contritionis ſuæ ma-
ri, ſed plané mortuo, littora ſtatuunt, ultra
quæ progredh non liceat. Jejunare non recu-
ſant, ſed peregrinari nolunt. Volunt ſibi pſal-
mos indici, largitiones non item. Omnia, in-
quiunt, præſcribe, omnidque impera, excepto
Bethſabeæ exilio. Hanc domo exire non Patiar,
Cæteroqui ſcelus meum expiaturus in cinere-
Non ita Sechenias: oundum, inquit, legem fiat.
durge, tuum eſt decernere, noſque erimus tecum:
confortare, & fac. Audin' quæ ſit hoſtia Po-
nitentiæ? Ea nempe, quæ Sacerdotis in ſe dex-
teram armet, unamque illi legem præſcribat,
legem ſcilicet. Cæterum confortare, inquit, & œmeszt
Jac. Quis unquam confortandum non eum cre- Béera.
didiſſet, qui ſecandus eſt, ſed vulneraturum 2. rn i
Eger Medicum roborat? Nec immeritô: durius ferenda.,
enim eſt adurere, quàm uri. Vix unum in uni-
verſa Judæa Joannem invenies, qui baptiſ- Saperior
mum poœnitentiæ indicat. Poœnitentium verô —
ſuffecerit. ITunc, inquit Matthæus, exibat ad Matthe57
eum Hieroſolyma, & omnis Judæa, & omnis re- 5.
gio eirca Jordanem, & baptizabantur ab eo, con-
Rtentes peccata ſua. Uno concionante Hieroſo-
lymis Petro, quot baptizati ab eo ſunt? Ap-
Ppoſitæ ſunt, inquit, in die illa animæ circiter
tria millia. Rariores proinde ſunt, qui ſuadeant
quam qui peragant, poœnitentiam. Omnium eva-
ſerat enſes Agag; unuſque inventus eſt Samuel,
qui in Regem ferrum ſtringeret in Galgalis. Go-
liam quis & militibus Saul compeſcuit? Trium-
phaverat de arca impunitum ſcelus, niſi paſtoris
funda blaſphemum repreſſiſſet. Confortare, &

Act. 2, 41.

Jac. An non barbaræ jam hæ ſunt voces in caſtris

Poœnitentium? Remitte, clamatur paſſim, & ne
facias. Sine, ut plaga, concocto paulatim pure-
ſuà ſponte dirumpatur. Non eſt, quòd thecam
proferas, quod ſtigma deſignes, quod linamen-

tum, turundamque demittas in vulnus. Etiamli

non terebretur vomica, luem expuet. Spectare
jJam libet probaticam languidorum.

G Wurre-

74

Surrexit ergo Eſdras, & adjuravit
Principes Sacerdotum & Levitarum,
& omnem Iſrasl, ut facerent ſecun-
dum verbum hoc, & juraverunt.

aze Srkeundum quod verbum? Audi: Tuum eſt de-
cernere, noſque erimus tecum. In hæc ſunt
Eceleſiaſti- verba affati Eſdram Principes populi. Nimirum
cs inpi. ſi expurganda urbs eſt à peſtibus, monſtriſ-
geyeyitas, Jue, debetis Principes Sacerdotibus adeſſe, non
adulteris. Noſque erimus tecum. Sciere Princi-
pes, quamvis munitam diplomatibus Aflueri
dexteram Eſdræ, non fore tanto criminoſorum
JIuctamini parem, niſi Cidari Gladius intexe-
retur. Quis enim deliteſcentem ſub Aquila-
rum pinnis ſeu Corvum, ſeu Bubonem tranſ-
figat? Non æquo Marte, quamvis ſingillatim
pugnent Proditor & Propheta, in arena ſeve-
ritatis confligunt: ſiquidem Columba Sacer-
dos eſt, & peccator Accipiter. Vide jam, quò
ſit evaſura lucta, ſi vulturi magnarum alarum
Aquilæ fœderentur. Thecuitis una, hoc eſt,
deplumis noctua, Abſalonem Palæſtinæ Gry-
phem, ne fraterni quidem ſanguinis abſte-
mium, à Cruce traduxit ad oſculum: iiſque
labiis Patrem ſalutavit, quo fratrem præceperat
jugulari. Uſque adeò vel Oſtiaria, ſi ſuum in-
terponat, etiam apud Davides, officium;, par-
ricidas non culeo eximit ſolum, verùm & cur-
rui, ſolioque reſtituit. I nunc, & faventi-
bus adulterio Dynaſtis legem de mœchis perſ-
cribito. Jure proinde optimo, & adfuturos ſe
Principes Sacerdoti ſpopondere, & eos ad id
muneris etiam jurejurando Eſdras obſtrinxit.
U facerent ſecundum boc, & juraverunt. Mi-
ror autem, non vulgus tantùm adjuratum ab
Eſdra efſe, verum & Sacerdotum implora-
tam, obæratamque fidem. Adjuravit Princi-
pes Sacerdotum & Levitarum, & omnem Iſrakl.
Omnem Iſraël, non immeritòô. At de Levitis
cur dubitet? Quod hi, præ cæteris, quamvis val-
de raròô, morum inſtaurationi adverſentur. E
ſanctuario loricæ proferuntur, quibus obar-
metur contra Sacerdotis gladium impuritas.
Niſi Abjathar Sacerdos Adoniæ criſtam fricuiſ-
ſet, non eam coronæ prurigo tanta ſollicitaſſet
ad tubas. Raròô ſulphur non fœteret, niſi ei
thus miſceretur. Patuere Ezechieli fornices in
Templo, ibique Adon impunè plorabatur,
quem in foro ne deduci quidem ſine ſupplicio
veſpillonum licuiſſet. Vaticinatur Dominus
abominationem deſolationis ſtaturam in loco
ſancto. Utinam diſciſſum in partes duas ſan-
Gtuarü velum conſeſſuras in bivio Thamares
non obnubat, quò peccent impuniùs, etiam,
ſi libet, cum Patriarchis. Armabatur olim Le-
vi ad ultionem ſtupri: jam ejus recondidere
gladium Levitæ, quorum Ephod lineo uti-
nam, qui alioquin proſtaret, Cupido non in-
tegatur. Hæc olim ita contigiſſe, negare non
poſſumus, niſi Scripturas ſanctas evertamus.
Plurimum debet Chriſto Eccleſia, quod nunc
PDenitentia iſta vix ſpectentur. Et ſurrexit Eſdras ante
vera. domum Dei, & abiit ad cubiculum Johanan fi-
lii Eliaſib, & ingreſſus eſt illue, panem non come-
dit, & aquam non bibit: lugebat enim tranſoreſ-
ex Exem- Jionem eortlm, qui venerant de captivitate. Si ſic
plorum. peccatum deflet alienum educatus Babylone
Eſdras, Aſſuero Principum voluptuoſiſſimo per-
familiaris, & ita luget, poſtquam di illud de-

Severitas.

Oliva

deflevit, pane ſimul & frigidàâ interdictus. Quæ
noſtra eſſe Pœnitentia debet, qui nati ſumus
in peccatis toti, diuque viximus Hieroſolymis?
Panem etiamnum horret, pavetque aquam tan-
tæ vir dignitatis & innocentiæ, ut prævarica-
tionem ejeratam jam, deploratamque ab ipfis
etiam ſceleroſis, lugeat iterum domi, cui tantas
impenderat in Templo lacrymas. Et tu facinus
tuum deles in viola? luges in ferico? expun-
gis in circo? Utque vulturem emittas & je-
core, Pavonem in aqualiculo obſtipas? Er-
go, ut lacrymetur Eſdras, non ſuum, ſed ſuo-
rum ulcus, immòôò non jam ulcus, ſed cicatri-
cem;, ne naſturtio quidem veſcitur, poſt ſacriſfi-
cium veſpertinum: & amomo vives ac fiſtulA,
univerſiſque felicis Arabiæ plantariis, qui un-
dique flagitiorum ſaniem deſtillas? Etiam A-
chab lacrymatur in ſacco. Unus Abſalon in
occiſi abs ſe fratris piaculo oſculum Regis ex-
petiit, ſibique currus inſtruxit: & ideò cucurrit
ad laqueum. Aquam non bibit. Cur? Lugebat
enim tranſoreſſwnem eorum, qui venerant de cap-
tivitate. Num hi tantùm immiſti erant mulie-
ribus Hethæis & Pherezæis, & Moabitibus?
Credin? Verùm hi maximè deflentur, quèd
ſcilicet intolerandum ſit facinus, digreſſum
& Chaldæa populum, ut Templum reficeret,
neglecto ſanctuario, in ſinu Moabitidum reſe-
difle. Peccavere profectò etiam ii, qui & Ba-
bylone non venerant, exteriſque commiſcue-
rant ſeſe. At tantum viarum confeciſſe, ut geliguß⸗
litares, tum verò, mutato conſilio, non victi- rum Pecce-
mis ſtuduiſſe, ſed amplexibus, ſcelus eſt. Quod “.
ſi probrum eſt, exſilüſſe de compede, nec li-
taſſe: quod, rogo, dedecus eſt, aufugiſſe ab
armillis, ſtraguliſque, ſudantemque in cophino
ridere, non pſallere? Miſereat nos ſaltem no-
ſtri, quique non à vinculis, ſed à torquibus
immigravimus ad aras, caveamus, ne non in
altari ſacrificemus, ſed analectorum heluones
epulemur in cinere.

Et miſſa eſt vox in Juda & in Jeruſa-
lem omnibus filiis tranſmigrationis,
ut congregarentur in Jeraſalem.

EE ra emittit lacrymas, & ſtatim vox mit- g,
titur in Judam, quæ tranſgreſſores in quæ- er 1
ſtionem trahat. Quàm felicius ad criminum
expiationem fletu Sacerdotes uterentur, quàm Exommu-
haſtis & laternis. Silet Eſdras, & vox ſonat T.
in Juda. Sacerdos domi recluditur, & univer:.
ſus Iſraeël accurrit ad judicium. Mira metendi sSeveritas
ars: ut audiare, ſilere: ut populus peregrine- vere.
tur in Jeruſalem, in conclavi Sacerdotem con- piem.
cludi: jejunio Judicem ad ſectionem robora- plorum.
ri. Nota de vitanda criminis infamia conſi-
lium. Miſſa eſt vox in Juda, inquit, omnibus f- e.
liis tranſmigrationis, ut congregarentur in Jeruſa- Z dem
lem. Edicta hæc vox adumbrat, in quibus nulla guniende
de ſtupris mentio, nulla in adulteros contumelia.
Mittebantur enim, aut etiam affigebantur edi-
cta, in quibus notari ſceleroſi non poterant,
quin Medis pollutus in Sancto Iſraël aut fa-
bulas daret, aut etiam ſtomachum moveret.
Proinde reis parcunt in libellis, quibus in cancel-
lis non parcent: itâque illos in judicium vocant,
ut non tam eis dixiſle diem, quàm hoſtias, epu-
lumve indixiſſe viderentur. Brevi audies per-
tonantem in impudicos Eſdram ,„ quorum
nunc crimen filiorum compellatione vekint.
ti-

liom
ſ. ſe
Monrho
nelu
Ctbst.
Wum 0
un leg
atral
ris P
Crationt
Chorrui
ſicerem
ſlbos,
bes, ſk
6z, eo
Pofrogn
nler,
acrelbe
us eich
Hebreum
EltiſC
Ue onp
is tun
IlCen
Anmger
un bii
orbis adla
Hunfcer.
n edi⸗
i galer
ſeatis.
gvi
enm ex
nuſnre
Ula exclu
PMuns,
ltelis
n, (Or.
Un Pole⸗
I n
Ii A!
Cenwad
dnlo ſi
Een Wlen
Gnn Iree
onner gjri
ls cne
i n be
aeWikni
e
II: Ktm
Chruen
hn .
dere
i .
VO

u Utinam ſub Chriſto diſceret Carbaſina Præſu-
che laris, quod Ephod Leviticum ſub Moſe præ-
umn ſtitit. Verùm hiſce egomet oculis ſcriptum in
Mamnt. Monachos edictum legi non ſemel, quo urbium
edi acceſſu prohibebantur tonſurati, quòd malis
1

eltn artibus doliſque laboranti ex peſte ltaliæ plu-

R rimum obfuiſſent. Non potui non revereri
re tum Legiſlatorem, tum Legem; hæc enim
itut,. non atramento, ſed cocco exſcripta, ille non è
fit. roſtris Prætor, ſed ex adytis Aaron cultum,
ntdn adorationemque etiam ab invito extorquebant.
klctn Cohorrui tamen, quùm ab Eccleſiæ Principibus
oſtet viderem pudenda Eremi exponi & ſcurrarum
gu fi ſalibus, & ſevitiei ſatellitum. Patent tibi ur-
Tin,ür bes, ſi leno, ſi cinædus, ſi decoctor, ſi mango
albint es: eſto quod lubet, dum Monachus non ſis,
llnn prolatoque é Syngrapha nomine, cerdo licèt &
un Niſte carnifex, ingredere, futurus non tam hoſpes,
idedatu quàm civis. Si circumcidare, aſſertorius tibi
C et quoque libellus ſuffragatur. Cancellis, imò &
eatt ect ſaxis excluderis, ſi Chriſtum induiſti. Ita-ne?
erant M. Hebræum admittitis, & Anachoretam re-
Moebithe pellitis? Circumciſioni patent oppida, & ton-
entut, gi ſuræ non patent? Non habenti fidem fides ha-
8, Ggrit betur: & fidei primogenitis tum fides, tum cha-
uum reitt, ritas, tum ſpes palam, & de ſcripto, abroga-
dbiticdunt. tur? Circulator ſi forem, & erro £Ægyptius,
ii, guth admitterer in oſculo pacis, fuſte abigor, tam-
E commmis quam Epicuri de grege ſus, quia;, ut Chriſti
Crlecle,t ovibus adſcriberer, aureum vellus abjeci. Hæc
o, i quidem acta, ſed a ſummo illius temporis
teluek Fontifice valde improbata , horrente promiſcué
Npete, ! agi in edictis de Chriſti diſcipulis & de Recu-
4 ul titis, galeri contumelia, a Ch riſti cultoribus le-
dle in nin gregatis. Licebat lub Eſdra fornicari, ne ſugil-
nk landus quidem, cuùm traherer in jus: ſi tamen
. . .
l i forem ex Iraél. Miſſa eſt vox ommibus filiis
n tranſmigrationis. Et ſibilis exponor, & Can-
unn krr cellis excludor, & oppidis explodor etiam im-

pollutus, hoc tantùm inſamis crimine, quòd
Evangelio nomen, libertatem Chriſto, Deo
fidem, corpus dedidi, dicavique Cruci? Fle-
rem profectòô, & planctu quidem quaſi Draco-

Gn M

ſuigfnun num, niſi ſcirem aut lacrymis abſtinendum
D Hinn mihi, aut lacrymandum in purpura. Sed re-
deamus ad Eſdram, ut qui ne flere quidem in-
demnati poſſimus candorem noſtrum tam pro-
Ketmnn, J broſo ſtigmate atratum in triviis, impunè ſal-
telusnge⸗ tem videamus illacrymantem Prophetam libi-
8 d Gnne dini IIraélis. Ait autem. Convenerunt igitur
⸗ omnes viri Juda & Benjamin in Jeruſalem tri-
,& wle,

nx et. bus diebus. Tot viri, tam citò, & tam diſſitis op-
Pidis convenere? Non eſt, quod mirere. Etenim,
Eeclekaßi ubi in Prophetæ lacrymis navigatur, citò ad
suceete Poenitentiam appellitur. Nulli velites dimiſſi,
tes nullæ machinæ admotæ, nulli ſubmiſſi cur-
rus: & tamen omnes, intra triduum, Hiero-
ſolymis conſtitere. Magnes nimirum peccantium
fletus eſt Sacerdotum. Quis emim in coeno ſta-
ret, cuùm Eſdras jaceret in pulvere? Quem
non puderet complexuum, cùm Prophetam e-
tlam panis tæderet? Cui non grata quæſiio, ubi
ſe ipſum Judex excruciat ? Vox una coëgit
omnes. Vocem dixi? Erravi: fulguribus, arie-

li tibuſque compulſi ſunt prævaricatores in Sion.
L oet⸗ Zever keaz Audi. Et omnis, qui non venerit in tribus die-
ur, Scemmn. bus juxta conſilium Principum & Qeniorum au-
Hins Jeretur univerſa ſubſtantia ejus, & ipſe abjicie-
n kſtuf⸗ tur de cæœtu iranfmigrationis. Convenerunt igi-

e ur omnes viri Juda, & Benjamin in Jeruſa-
.

1 lem tribus diebus. Salutaris ſanè eſt lacryma-
ir , rum in Sacerdote imber: at ſine tonitruo ful-

Ethicæ Tom. II.

in Cap. X. Lib. I. Eſdræ. 5

fulguréque, pluvia, non Lilia irrigabit, ſed ru-
betas edet. Ut coerceantur iniqui, debent lugere
Sacerdotes: itaà tamen, ut, rorante Ephod, Cu-
rulis pertonet. Et audivi vocem de cœlo, inquit Apoc. 14,
Joannes, tanquam vocem aquarum multarum, *
& tanquam vocem tonitrui magni. Si argen-
teus undarum defluxus proleclat, terrat quo-
que tonitrui fragor, neceſſe eſt. Alioquin otia-
bitur peccator in fimo, ridebitque adulter la-
Crymas Levitarum. Nonne vides protendentem
dexteram ſuam Joanni JFsuk, oppletam ſide-
ribus? verüùm, quem manuum fulgore re-
creabat, promicantis ex ore gladi terre-
bat fulgure. Habebat in dextera ſua ſtellas ſep- 4 poc, 8S
tem, & de ore ejus gladius utraque parte acuitus i5.
exibat. Meminiſle velim te, Apoſtolis impera-
tum, ut mundum luce perfunderent, ita tamen
ut ejus quoque putores ſalis acrimonid defrica-
rent. Vos eſtis Sal terræ. Vos eſtis Lux mundi. Si Matth 5.
alterum ab altero ſejungatur, aut ulceribus ho- “
minum genus extabeſcet, aut putredine exe-
detur. Hanc ob cauſam, ſuffectas credide-
rim uberibus Sponſulæ bellicas ex argento tur-
res: ut, ſi quem metalli nitor allexiſſet, pro-
pugi aculorum pinnæ conterrerent. & murus
eſt, adificemus ſuper eum propugnacula ar-
gentean. Si tibi argentum arridet ad illece-
bram, perſtat quoque tibi ad luctam, luctum-
que turris. Murænulas avureas ſuciemus tibi vVer- Can. I. 1iI.
miculatas argento. Nihil amoenius auri ar-
gentique ſplendore? Nihil quoque mortalitatis
nos noſtræ commonet acrius, quanm efficétus
ex argento vermis, quam ſerpens auro affi-
ctus. Lerrendam, etiam phaleris ſuis, ſpon-
ſam ſuam arbitratus eſt Deus. Præbet tibi
Deus, ſi Nazaræus ſis & abſtemius, mella: ſed
favus, unde illa exprimenda ſunt, in ore deli-
tet monſtri. Et ecce examen apum in ore Eeonis Judic. 14.
erat, au favus mellis. Deerant ne Domino al- 3.
vearia? Quin præſto erant innumera. Voluit
autem, ad immiſcendam clementiæ ſeverita
tem, exire de comedente cibum, de forti
manare dulcedinem. Nam, ut hic proſiluit de
monſtro dulcitudo, ità ſub Moſe de illecebra
teredo prodivit. Dimiſerunt quidam ex eis uſ- Exod. 16,

Can 8. 94

que mans, & ſoatere cœpit vermibus, atque 30.

computruit. Quid admiraris vehementiùs, e-
rumpentem-ne vermem ex manna, an eliqua-
tum & Leone mel? Hic paratur cibus è mon-
ſtro, ibi carnifex prodit ex illecebra. Leo paſ-
cit, & manna erodit. Uſque adeò ſubeſſe ubi-
que ſeveritatem Deo libuit, qui cùm auro
argentéque pergratæ ſibi ſponſæ tum vermes
affinxiſſet, quibus mortui arrodimur, tum
angues, qui ſuperſtites commordent, confi-
ciuntque, doctos nos ſanè voluit ſejungendam
nunquam a clementia lugentis Eſdræ, intermi-
natam àa Principibus bonorum proſcriptio-
nem, exiliumque reorum. Agnus ipfſe eſt occi- 4
ſus ab origine mundi: ſed Leo quoque eſt de 6 13.
tribu Juda, inſiliens in armenta. Videbatur
Sponſus Cypri Botrus in vineis Engaddi: ſed Can. t. 14.
& uberibus appreſſus Sponſæ faſciculus myr-
rhæ noſcebatur. Faſciculus myrrhæ Dilettus Can.4. 13.
meus mihi inter ubera mea oommorabitur.
Mammas ſcilicet in amatorem confictus ſponſus
inſedit; ut, ſi quem fortè in ſpem erigeret
lactis illecebra, ad terrorem viciſſim revoca-
ret auſteritas myrrhæ. Oblitus- ne es illap-
ſum in præceptores Eccleſiæ Spiritum Do-

mini, Columbæ ad inſtar & Ignis: ut can-

dore pariter & ardore miſta timori ſpes in Ohre
G 2

Fimor Dei.

Gen. 15.5.

Wuth. 22.

76 Oliva

ſti agro ſuccreſceret? Ideò Petrus, Hieroſoly-
mis eodem ore & claudum erexit, & Ananiam
proſtravit: ut, ſi miraculo animabatur fides,
cupiditas funere terreretur. Huc facit erectus
Abrahæ in colum oculus: ut ſcilicet eam iden-
tidem ſibi ſedem reſpectandam eſſe condiſce-
ret, unde & timorem hauriret pariter & ſpem,
quando eò aciem intenderet, ubi & micant ſi-
dera, & fulmina concreſcunt. Duſpice œlum „
inquit. Ut cùm aſtra ſuſpexeris ad ſolatium,
fulgetras ad pavorem refpicias. Perierat jam
planè Iſrael, ignitorum immiſſione ſerpentium
penè deletus. Cuùm ecoe tibi divinæ edictum iræ,
Moſis lacrymis expunctum, in legem gratiæ
convertitur. Oravitque Moyſes pro populo, & lo-
cutus eſt Dominus ad eum. Bona, an mala verba?
Verba vitæ. Quid moror? Non aduſtionis tor-
mento, non pulveris mordacitate, non faſcia-

rum vinculis compeſcendum, aſtringendumve

Num. 17.
F.

Gen. 1. 15.
220

Apoc. G. 2.

Matth. 3.2.

vulnus. Quid expectas? Videndo vivent; mox-
que ut oculum diduxerint, obſtruetur ulcus.
O parabilem medicinam! ſed expaveſcendam
quoque. Sat eſt reſpicere, ut convaleſcas, ſed
Monſtrum imtueare, neceſſe eſt. Fac ſerpentem
æneum; qui percuſſus aſpexerit eum, vivet. Mor-
tis arbiter conveniendus erat, ut vitam propi-
naret. Exugenda ſalus erat & veneno: ut ſcili-
cet & revaleſceret æger incolumitatis munere,
& reptilis ſpectaculo trepidaret. Potuiſſet equi-
dem Dominus Aaronis Sacerdotium deſignare
in Achate, illud tamen adumbravit in flore.
re. Et quare flos gemmæ præfertur? Nonne Sa-
cerdotis conſtantiam pariter & dignitatem lapis
felicius expreſſiſſet, quàm corymbus? Sic eſt:
Verùm nemo coram gemma palleret: Amyg-
dali autem & pellicit flos, & Virga inhibet.
Quem ex his elegero, germinabit virga ejus. Age.
Erumpentem-ne mundum in voluminibus Mo-
ſis exploraſti aliquando? Videbis poſt infixa Coœ-
lo lumina, conficta illicò à Deo eſſe in æquo-
re Cete grandia. Fecitque Deus duo luminaria
magna. Creavitque Deus Cete grandia. Voluit
tam nos terreri pelago, quàm cœlo recreari.
Quin eo quoque ordine ſidera diſtinxit in coœlo,
ut liceret mortalibus non tam Lilia, quàm An-
gues, Capricornos, Urſas, Leoneſque nobis ex-
hibere, quo miſta, & bearitatis ſede, terrore ju-
cunditas delaberetur ad nos. Et vidi- Et ecce
equus alhus, & qui ſedebat ſuper illum, habebat
arcum. Recreabat nos certè candor Equitis: at
arcu terremur. Debuiſſet ſanè inſidentis dextera,
ut equi phaleris conſentiret, hyacinthum præ-
ferre, non arcum. Verùm Dominus, qui odit
enervem clementiæ pompam, vaſa mortis vitæ
teſſeris adjunxit. Libet- ne parem cœlo Jorda-
nem adire à Audies vocem ibi conclamantem.
Appropinquavit regnum cœlorum. Quid feſtivius?
Præmiſerat tamen: Pœnitentiam agite. Quid
horridius, duriuſve? Sedenim Jordanem aſper-
gebat ſceleroſis. Quid tum? Securim ad radices
arborum apponebat. Miraris autem baptiſmum
Joannis non carere pavore? Etiam Regis nup-
tiæ miſcuere calicibus compedes, dejectuſque
in tenebras eſt expaludatus conviva. Uſque
adeò nihil apud Deum terrore vacat; nihil-
que in divinis tam lene eſt, quod non plerum-
que conterreat. Venere igitur in Jeruſalem fi-
li tranſimigrationis omnes, polluti impollu-
tique: acciti quidem ſuſpirio Prophetæ lachry-
mantis, ſed exciti quoque evulgatæ in con-

tumaces proſcriptionis tonitruo. Productus

Ad hebdomadas Danielis Eidræ planctus fuiſ-

ſet, niſi Orantis clepſydram Ignis intermina-
ti ſupplicii ſuccendiſſet. Nuſquam ſolo imbre

lachrymarum Poœnitentiæ viola pullulaſſet, miſi

rigoris hyems, flante Proſcriptione ſæviiſſet.
Et miſſa eſt vox in Juda, & in Jeruſalem om-
nibus liis tranſmigrationis. Quamvis Babylo-
ne non tum emigraſſent, filii tamen tranſmi-
grationis appellantur. Quòd ſemel, ſcilicet

haſque probrum captivitatis, etiam poſtquam
catenas exuiſti. Si ità eſt, vide, quò Virginem
detrudamus, ſi eam emancipatam dicamus à

crimine. Etiam in ſidere non tam Dei Mater, “

quam filia dicenda erit tranſmigrationis? Nam

brat Regum ſoboli, Abrahæque filiis famu-
latum: quidni objiciatur catena Virgini, ſi ſub
ſcelere jacuit aliquando? Non enim aut ſan-
ctiora aſtra, quàm Victimæ, aut mitior Peccati
tyrannis, quàm Aſſueri. Hi filii tranſmigratio-
nis ſunt in Jeruſalem: Illa tranſmigrationis di-

cetur in cœlo filia? Vel certè dicamus, ideò Triéala

conveniſſe intra triduum populos Benjamin &

Juda univerſos in Jeruſalem, quòd milla ad eos Relguß
vox geſtatas olim compedes ſuggeſſerit. Non olim vile,

eos filios Abrahæ, ne fortè ſuperbirent, ſed fi-
lios tranſinigrationis appellavere, ut catenarum
recordatione, quaſi novâ, & fortiori catenâ in-
nodati, exolutis vinculis negotiorum omnium,
convolarent ad tribunal. Nullum ad accurren-
dum, quùm evocamur à Sacerdotibus, acrius
calcar eſt, quàm objecta animo compes, in qua
olim ſine Deo jacueris. Pinnarum loco ſunt
vincula, manicæque vertuntur in alas, ubi à
Levitis de recuperata Libertate commonitus,
non potes non advolare in Jeruſalem, qui te
Babylone digreſſum recordaris: Omnibus fihiis
tranſmigrationis, ut congregarentur in Jeruſalem.
Utinam excuſſi & nos jugi interdum memoria
ſublevaret. Quàm citò tranſmigrationis nos no-
ſtræ tædet! quàm miſerè ærumnarum obliviſci-
mur! Arderet profectò pectus, ſi pruinas ali-

quando recoleret Babylonicas: Sacrificabo ho- pfal. ig⸗

Niam laudis. Vota mea Domino reddam in conſpe- is.
&tu omnis populi ejus. Quid, rogo, eum ad hoſtias,
votaque impulit? Dirupiſti, aĩt, vincula mea. Ab-
ruptis plus obligor vinculis. Recedere à Deo
nequeo, quia à Saule licuit evadere. Ex quo liber
eſſe cœpi, meâ deſü libertate uti. Exolvendo me
Deus devinxit. Nulla enim amanti catena fir-
mior, quam recuperata, Deo duce, Libertas. Itaà
& nos judicari non recuſaremus; ſi recordare-
mur opprobrii noſtri. Convenere omnes vincu-
lis adducti exolutæ per Deum ſervitutis: Et ſodit
ommnis populus in platea domus Dei, trementes pro
peccato, & pluviis. Quanta vis eſt inſidentis in

Templo Numinis! Nam quamvis nuſquam Zeplmn
non adſit Deus: attamen ex adytis Sanctuarii slus,

ommipotentiæ ſuæ & robur & jubar explicat,
ut ità dixerim, divinius. Vixdum convenerat
Hieroſolymis, pollutum Moabitarum conjugio,
vulgus Juda & Benjamin, cùm ecce tibi Templi
tantùm aſpectu & afflatu à deliciis traducitut
Perſanctè ad pallorem. Vide, quid ſint in aris,
adytiſque domus acturi, qui in ipſa platea re-
ſidemtes, quamvis ne quæſtioni quidem fuiſ-

ſent hactenus ſubjecti, trepidant tamen pro

Peccato. In platea, inquam, domus Domini mul-
titudo tanta conſtiterat. Neque enim admitti de-
bebat ad immolationem Agnorum;, antequam
Syrenum ſeſe turba expediſſet amplexibus.
Quid mihi deflendum ſit, neſcio: temerita-
tem⸗

. tS „’ Peccatz;
inuſtum ſervitutis ſtigma deleri vix poſſit: tra- damna:

cer r rI rie Conee;.
ſi Cyro ſerviviſſe, etiam inter hoſtias, expro- iio. D

-t
z⸗
u M)
ginde
omant
ocN.
r
lge⸗
adu
men
Scum
ſetoe
e m
Hielen
Mou
ter allh⸗
Mcson
wanl
Clte
md
mn er
ulli,
beilre do
Plenet
linirſi
24 gn l
ſle,
tken
lertm
le grae

cge
kruend
ANlus no
Unpihr
o Mele
umoniſi
uiiln
edi
tunm Te
Uune, ſed
Uprcho!
o aeſe
in Don-
kü lncon
1hlitacdi
Conne n
t ſelit an
Nlgin
106: & ta
len inp
enice,
ger in
en Urſi
rent in
Uur olin
Uedint
luei &
ni am
N Ir &/
n ghe⸗
NaA R Inb
n &
iemin

„ .5.
nigntne
Gcann

0 eninmnt

erelert N
erbiremn ltt
e, t dtenmn
tiicrit

orun emin.

In A Ka.
Motbheni

condeen

arun b i
r in du di
e Commonm
nuſlen, gt
n lni
etdun menn
aumm
narumohni-
mat
Lacriickr
ecenunf
elnaͤans
inclinet 1
Rectterili
lete Exqule
8 Piohenn
Panti cten
Ne,libend
; nu
ere olnMeiid
enins

iiiin Cap. X. Lib. I. Eſdræ.

tem- ne deteſter, quâà etiam impij irruunt in
Zamplori altare, an verò faſtidium improbem Matrona-
cultss non rum, & Conſularium, qui domus Domir a-
Sacele trium dedignantur, rati non minimum labis ſuo
privaia. . . . „
ſtemmati adſperſum iri, ſi ad Synaxim in Tem-
plo conveniant? Domi vomunt, & communi-
cant: domi ſubant, & pſallunt; lugentque lu-
duntque domi. Ubi thorus, ibi ara: ubi patinæ,
ibi calix: iſdem gradibus & Lixa deſcendit cum
ſacramentis ad focum, ut pullum elixet, & Sacer-
dos cum azymis inſilit ad altare, ut agnum litet.
Verbo: ſub eodem tecto & cubile, & ſancta;
ibique immolatur Virginis filius, ubi Adam &
Eva eſſe virgines deſiere. Erravi. Imô non ibi
Pudoris victima ſacrificatur, ubi flos pudoris in-
ter conjuges defloreſcit: ſiquidem thalamus At-
talicis conſtratus periſtromatibus, in honeſtiſſi-
ma, ampliſſimaque ædium parte ſpectatur, qua-

Tempio. ſi Cœli regia; rejecto in oblongum domus an-
um orna-

iu. d:
tionem expoſitàâ, ſed, velut Diogenis dolio, lu-

Kdifci. cj, oculiſque ſubducto. Ergo- ne Deo immor-
tumn Lw tali ſine Sole litabitur, quum in meditullio do-
mus ſtertatur, ne quid gravius dicam? Amplio-
Mlſa sbi. res, ſi neſcis, exedras ſortitur coquus in ædibus,
uecele. quam Sacerdos. De Coquo vociferor? Nobilius

"sts , ſongè eſt Equorum, arietumque latæ caudæ

præſepe, quam deſignatum victimis ſacellum:
luvatque interdum, mulionem potius eſſe, quàrm
Levitam. Ut extruatur ſtabulum, Archime-
des Syracuſis evocatur, area ſcinditur, faſti-
giatur camera, colunæ locantur in quincuncem,
ſus deque vertuntur tum architecti, tum tecta.
Subſtruendo Sacello nemo non ſuppar cæmen-
tarius, nullus domus ampliſſimæ peranguſtus
angulus non aptiſſimus. Ergaſtulum torquendis
Tthiopibus parari diceres, non adytum lita-
turo Melchiſedecho apparari. Quis enim cre-
dat munificentiùs, apud Conſulares, vomi, quàm
litari? In aulis nugantur & potant, ſacrificatur
apud eos in parietinæ reſegmine. Doleo, inquam,
tantum Templi copiſſe non patritios tantùm
viros, ſed etiam equeſtres feminas faſtidium,

ut probro ſibi eſſe ducant, Sacrificiis in Tem-

plo adeſſe: Cùm tamen hùc advolarint in do-
mum Domini omnes tum ſeniores, tum ple-
beii. In domum, dixi, Domini? Non bene di-
gi, ſi ità dixi. Non enim exterere auſi ſunt limen
domus, illiciti conſcientià conjugii trepidantes.
Et ſedit omnis populus in platea domus Domini.
Nullus in himine Samuel; qui arceret ingreſſu-
rOS: & tamen ex ommi populo ne unus qui-
dem irrupit. Cur ergo in Eccleſiam Dei &
parricidæ, & fures, & moœchi, & fœneratores
audacter invadunt, miſtuſque aris adſtat cum
agno Urſus? Optarem profectò, ut aliqua ſta-
tueretur in Templo profanis ſedes. Secerne-
batur olim ab innocente Pœnitens: & nundc
miſcebitur perditus impollutis? At quæ conven-
dio luci & tenebris! Quod, rogo, fœdus Da-
goni cum Arca? An Chriſti domus Cainum
pariter & Abelem admittet? Sedit omnis popu-
derea, us in platea domus Domini. Placet. Verùm quid
5 egere Tribus duæ, in Templi area? Choros-ne
peckkacuts . .
in Templo- ducunt, & choreas? An verô inebriantur, &
abliguriunt? Hæ certè popinæ in plateis Eccle-
ſiarum & viſuntur, & exundant. Audi, dedit
omnis populus in platea domus Domini, tremen-
tes pro peccato & pluviis. Plorabatur in area,
non ſaltabatur: eluebat populus maculas, non
cumulabat: pallebat Ifrael, non nugabatur:
Meditabatur ,„ qua ratione abdicaret uxo-

gellum altari, non quaſi arà Numinis ad adora-

ſit, latratus in hymnos commutavit. Ad quo- Num.

7

res, non autem agebat quibus dolis pellices
implicaret. Madebat denique, non urebatur:
tempeſtatis injurias patiebatur, non volupta⸗
tum illecebris indulgebat: non vino ingurgita-
bat ſeſe, ſed pluviis non invitus obruebatur. II-
lud denique egere in area fornicarii, quod ne in
ara quidem agerent, aguntque interdum Sa-
cardotes. Trementes pro peccato & pluviis. To- Pæniten-
lerantiam-ne prædicem populi an timorem? sia vera.
Imbres perferunt, & in procella aliquid timue-
re, præter imbres: imò plus de crimine trepidant;
quàm de turbine. Trementes, inquit, pro peccato
& pluviis. Nulla nos cura de ſcelere vellicat: Tribnlatio
pallemus verò etiam ob rores. Dei verò conſi- "iilu.
lium deveneror, qui, cùm ſciret criminum non
tantum eſſe ſolere luctum, quantum ærum-
narum eſſe conſuevit, turbimibus Timorem
confirmavit. Quod ſi ad eliquandas lacrymas ſat
ſcelus non eſt, etiam quùm populus ad repudium
Hethæorum Hieroſolymis convenit, aſſidetque
foribus ſanctuarii, debuitque dolor fulguribus
Promoveri: Putas ploraturum in ſtragulis adul-
terum, ubi ſuæ illum maculæ commonueris, ran. .
niſi admonitioni Secures conjunxeris? Sine im-
bribus populus ſuis convulſus ſedibus præ Tem- Conf⸗ Marii
pli foribus non lugeret: & domi ejulabit in Bisiar
pluma mœchus, quem tu non tonitruo percel-

Tribulatio
vera.

Severitase

lis, ſed perungis, alabaſtrite nardum piſticum

irrorante? Pluviis, ſi neſcis, trepidare coa-
Ctus eſt Iſraeël, qui fortè, ſereno cœlo, cachin-
naretur in crimine. Qui oblatrabat in Moſem
& Deum populus, ubi angues adrepere ſen-

21.*

rum plagas, & mortes plurimorum, venerunt é.

ad Moyſem, atque dixerunt: Peccavimus,» quia

locuti ſumus contra Dominum & te. Ululavere
in manna, in funere ploravere; hoc eſt, in
Angelorum eſca fuere Dracones, in cæde ſer-
pentium facti ſunt cœlites. Elaboravit anguis
& Lupis agnos. Aderat murmurantibus Moſes,
aderat Tabernaculum;, nubes aderat, & man-
na, & virga cum thuribulo. Numquid eum
tæduit proptereà defectionis & murmuris? Do-
cuit ſerpens, quod ſancta non ſuaſerant. Elo-
quentiora vulnera, quàm tabulæ. Dei cau-
ſam peroravit apud Iſraslem funus, non thus.
Ad quorum plagas, & mortes plurimorum ve-
nerunt ad Moyſen. Miraris autem, ſæviente
Numine, plebem commotam, quando, minan-
te Deo tantùm, Princeps expalluit? Solis Eliæ
minis conterritus Achab ſacco purpuram com-
mutavit. Et dices ad eos: Haæc dicit Dominus
exercituum: Convertimini ad me;, ait Bomi-
nus exercituum & convertar ad vos, dicit Domi-
nus exercituum. Haæc dicit Dominus exercituum,
Convertimini de viis veſtris malis: & non audie-
runt, neque attenderunt ad me dicit Dominus.
Vide non terrore, ſolùm cohortium excitari à
Deo IIſraélitas: ſed ubi eos non converſos ait,
non meminit exercituum, ſed ſcribit merum
Dei nomen. Et non audierunt, dicit Dominus.
