Eris, quaſi unus de inſipientibus in Iſrail. Ipid.
Quare ſic attenuaris macie, ſili Regis, per ſingulos
dies? Cur non indicas mihbi? ſpid.
Luxit ergo David filium ſuum cunblis diebus,
102
Ceſavitque Rex David perſequi Abſalon eò quod con-
Jolatus eſſet ſuper Amnon interitu. lbid.
Ecce tondentur oves ſervi tui: veniat obſecro nobiſ-
cum ſaltem Amnon frater meus. I
Nunquid Amnon frater tuus concubuit tecum à Ned

nunc ſoror, tace, frater tuus eſt. 199
Fecerdtque Abſalon convivium quaſi convivium Ke-
gis. lvid.

Veniat, obſecro: Thamar ſoror mea, ut faciat in
oculis meis duas ſorbitiunculas, & cibum capiam
de manu ejus. Venitque Thamar: quæ tollens far.
rinam commiſeuit, & liquefaciens in oculis ejus
coxit ſorbitiunculas. 159
Oimque obtuliſſet ei cibum, apprebendit eam, & ait:
veni, cuba mecum, ſoror mea: Ouæ reſpondit
ei: Woli, frater miy Noli opprimere me: güin
potidns lozuere ad Regem, & non negabit me tibi.
160
Cum audiſet Rex David verba bac, contriſtatus eſt
valde, & noluit contriſtare ſpirituim Ammon filii
ui. 219. & 264
Obſervate, oum temulentus fuerit Amnon vino, 2
dixero vobis, percutite eun, & interficite. 245
. . & 291. & 308
Quia cum eſſet virgo, difheile ei videbatur: ut quip-
iam inhoneſte ageret cum ea. 257. & 25ꝗ9
Cumque obtuliſet ei cibum, apprebendit eam, & git:
veni cuba mecum. 257. & 291
ar³ ſic attenuaris macie, fili Regis, per Imigitlos
dies?* Dixitque ei Amnon: Thamar ſororem fra-
tris mei Abſalon amo. 2 9
Iifer cibum in conclavi, ut veſcar de manu tua.
Prævalens viribus oppreſit eam, & cubavit cum ef.
Veniat nobiſeum, obſecro, Amnon frater mens. 308
Ex CAP. XIV. Obſecro ut videam faciem Kegis. 11
Oſoulatüſque eſt Rex Abſalon. 102. & 174
Vocatuſque eſt Abſalon, & intravit ad Repem: Oftel-
latuſque eéſt Rex Abſalon. 102. & 174. & 278
Omnes morimur, & ſicut aquæ dilabimur. 151
& 290. & 348. & 376
Vade ergo, & revoca puerum Abſalon. 160. & 290
Cum ingreſſa fuiſſet mulier Thecuitis ad Regem: ade-
ravit, & dixit: omnes morimur, & Jicut adus
dilabimur. 174
Intelligens autem Joab filius Sarviæ, qudd eor, keg
verſum eſſet ad Abſalon, miſit Thecxuam 14 8.
inde mulierem ſapientem. lpi
Ingreſſus itaque Joab ad Regem, nuntiavit et S
vocatlſque eſt Abſalon, & intravit ad Reget. Dies
Et ait Rex: Numquid manus Joab tecum eſt in on-
nibus iſtis 5 220
Obſecro, ut videam ſaciem Regis : qudd Wee

ſihhiin

. d
Fat
ge en
cend⸗
4 uui

m:
N
1 Sta
or an.
uianile⸗
in dit,
1 Mni
“ alerit
alni de

Uum nli

e alliet,
lmn e
net in.
ln hace.
hudto Don.

ierſis Ii⸗

ihugne hor
ſlicuuhe⸗
Alln e
leen. ſati
ie: Repre
muit in He
l enim

fiiannn
i Aalon
ma not,
in civitate
HCAL. XV.
l d amicum
tid? Neen
ne ſlin 1
Ethi
ln niledii

Di arenit

unli
Wetie,
lani

—

Sacræ Scripturæ.

iniqnitatis mex, interſeiat me. pag. 271
& 316
Ouare ſuccenderunt ſervi tui ſegetem meam igni?
Miſi ad te obſecrans, ut venires ad me. 273
moredieris ad Regem, & loqueris ad enm ſermones
hujuſcemodt. 77376
Indurre veſte lugubri & ne unparis oleo ui ſis quaſi

mulier lugens mortuum. Ibid.
Quare ſuccenderunt ſervi tui ſegetem meam igni?
. Ibid.

Ei ait Rex ad Joab: Ecée placatus feci verbum
tuum: vade ergo ; & revoca puerum e.
Ex CAbP. XV. Hgitur poſt hæc fecit ſibi Abſalon cur-
rus & equites; & quinquaginta viros, qdui prace-
derent eum. 137. & 226. & 237. G 317
Et manè conſurgens Abſalon, Rabat juxta introitum
portæ in via; & omnem vivum qui habebat nego-
tiüum, ut veniret ad Regis judicium, vorabat Ab-
fſalon ad ſe. 182
Statim ut audieritis clangorem buctinæ, dicite: KRe-
gnabit Abſalon. 223. & 315
Ur audieritis oqlangorem buccinæ, dicite. Regnavit
Abſalon in Tel,on. S 247. & 315
Videntur mihi ſermones tui boni & juſti, ſed non eſt;
ui te audiat, conſtitutus à Rege. 2
Dixit Abſalon ad Regem David ⸗vadam, & reddam

vota mea in Hebron. Dix'tque ei Rex David,
vade in pace. 252. & 3 16
Sacrificabo Domino. 252. & 253

Venit igitur nuntius ad David, dicens: toto corde
umniverſus Iſra?l ſequitur Abſalon. 92. && 266

& 316. & 356

Faciebatque hoc omni Irazli venienti ad Judicium,
& ſolicitabat corda virorum Iſrasl. 3215
Miſit Abſalon exploratores in univerſas Tribus Iſracl
Sicens: ſtatim ut audieritis clangorem buccinæ,
dicite: Regnavit Abſalon. Ibid.
Regnavit in Hebron Abſalon? lugite » fugiamus.
Neque enim erit nobis efugium à facie Abfalon.
. 316
Gargite, fugiamus, neque enim erit nobis effugium 4
facie Abſalon: Feſtinate egredi ne forte veniens
occupet nos, & impleat ſuper nos tuinam & per-
tcutiat eivitatem in ore gladii. 199
Ex CA P. N VI. Ad quem Abſalon: Haæc eſt gratia
tua ad amicum tuum? Quare non fuiſti cum ami-
co tuo? Reſpondit Chuſai: Nequaquanz Juia illius
ero, quem elegit Dominus. Cui ego Nerviturus ſums
Nonne filio Reégis? ſicut parui Patri tuo, ita pare-
bo & tibi. W 108
Quare maledicit canis bic mortuus Domino meo Regi?
111. & 211
Dominus præcepit ei, ut malediceret David. 112
219. & 246
Quid mihi & vobis eſt, filii Sarviæ? Dimitie eum ut
maledicat. 112. & 219
Et ait Achitophel ad Abſalom: Ingredere ad con-
1tcubinas Patris tui: ut, cum audierit omnis Iſraæl
quod fœdaveris Patrem tuum, roborentur tecum
manus eorum. 1358
Semei procedebat egrediens, & maledicebat. Mitie-
btque lapides contra Davild. 203
Ecce flius meus, qui egreſſus eſt de utero meo, quærit
animam meam, quantò magis bic flius Jemini?
311
Ex CAP. XVII. Dixitque Abſalon, G ommnes viri
Iasl: Melius eſt conſilium Chuſai Arachitæ con-
Alio Achitophel. 148
Ait Abſalon ad eum: Hujufmodi ſermonem locutus
eſt Achitophel facere debemus an non? Domini

autem nutu diſſipatum eſi conſilium Achuophel uti-
le, at induceret Dominus ſuper Abſalom malum.
222

Maelius eſt conſilium Chuſai Arachitæ conſilio Achi-

tophel. 108
PForrò Achitophel videne, quòd non fuiſſet fabtum
conſilium ſuum, ſravit Aſinum ſuum, & abiit. Et
diſpoſitâ domo ſuâ, ſuſpendio interiit. Ibid. & 273
Ex CAP. XVIII. Igitur, conſiderato David populo
conſtituit ſuper eos tribunos, & centuriones.
101. & 356
Et præcepit Rex Joab, & Abiſai, & Ethai, dicens:
Jervate mihi puerum Abſalon. 101

Et ait Joab viro, qui nuntiaverat ei: Ni vidiſti ;

quare non confodiſti eum, & ego dediſem tibi
unum baltheum. Si appenderes mille argenteos z
nequaquam mitterem manum meam in filium Re-
gis s audientibus enim nobis pracepit tibi Rex, Abi-
Jai, & Ethai: dicens: Cuſtodite mihi puerum
Abſalom. Ibid:
Audivit populus in die illa dicis Dolet Rex ſuper fi-
lio ſuo. Et verſa eſt victoria in luctum. Ibid.
Adhaæſit caput ejus quercui. Et illo ſuſpenſo, inter
cœlum & terram; Mulus, cui inſederat; periran-
ſwvit. 107. & 108
Ait Rex, eſt ne pax puero ? dixitque Achimaas: Vi-
di tumultum magnum Rex: néſcio aliud. 1I11
Audientibus nobis, præcepit Rex tibi, & Abiſai, &
Ethai dicens: Cuſtodite mihi puerum Abſalon. Et
ait Joab. Non ſicut tu vis: ſed aggrediar eum
coram te: 15353
Tulit ergo tres lanceas in manu ſua: & fxit eas in
corde Abſalon. Ibid.
Cümque adbuc palpitaret bærens in quercu, cucurres
runt decem Juvenes armigeri Joab, & percutiens
tes interfecerunt eum. 219
Et tulerunt Abſalon, & projecerunt eum in ſaltu, in
foveam grandem, & comportaverunt ſuper eum
acervum lapidum magnum nimis. 266
Jervate puerum Abſalon. 280. & 34 5
N vigiſti, quare non confodiſti eum cum terra, & ego
ediſſem tibi unum baltheum! 280
Vidi Abſalon pendere de quercu. Et ait Jaab: Ni vVi⸗
diſti quare non confodiſti euin & ego dediſſem tibi
decem argenti ſiclos, & unum baltheum? Qui di-
xit ad Joab: ſi appenderes in manibus meis mil-
le argenteos, nequaquam mitterem manum meam
in filium Regis. 311
Audientibus enim nobis præcepit Rex tibi, & Abiſai;
& Ethai: cuſtodite mihi puerum Ahbſalon. 312
Ex CAP. XXI. Facta eſt quöéque fames in diebus
David tribus annis jugiter, & conſuluit David
oraculum Domini. 232
Ex CAP. XXIV. Emit David aream & boves, &
ædificavit ibi altare Domino : & obtulit bolo-
cauſta & pacifica: 41
Cumque extendiſet manum ſuam Angelus ſuper Jeru-
ſalem ut diſperderet eam, ait Angelo percutienti:
ſußſicit. 224
Coarctor nimis: ſed melius eſt ut ineidam in manus
Domini. Immisitque Dominus peſtilentiam in N-
raæzl. 232
Nune ergo delibera, & vide, quem reſpondeam ei
qui me miſit, ſermonem. l 265
Divxitque David ad Dominum, cum vidiſet Ange-
lum cædentem. . H Ibid.
Conſpiciénſque Areuna- animadvertit Regem G& ſer-
vos ejus tranſire ad ſe . & egreſus adoravit Re-
gem, prono vultu in terram. 268
Quid cauſæ eſt, ut veniat Dominus meus Rex ad ſer-
vum ſuum. Ibid. & 272
Percuſſit

Index

Pereuſſit autem eor David eum, poſtquam numera-
tu eſt populus: & dixit David ad Dominam:
peccani valdeè in hoc facto. pag. 268
Cui David ait: ut emam à te areum, & adificem

altare Domino. 272
Conſtitue altare Domino in area Areunæ Jebuſæi.
Ibid.

Venit Gad ad David, & dixit eis Aſcende & con-
Ritue altare Domino in area Areunæ Jebuſæi. Et
aſcendit David. Ibid.

Ex Libro Tertio Regum.

Ex CA P. I. Et ecce nunc Adonias regnat, te, Do-
mine mi Rex, ignorante. 92
Ecce Adonias timens Regem Sdalomonem, tenuit cor
altaris. 169
Non poterant dacerdotes ſtare, & miniſtrare, propter
mkylam. . 170
Erat autem puella pulehra nimis, dormiebtque cum
Rege, & miniſtrabat ei t Rex verò non cognovit
eam. . 174
Dixerunt ergo ei ſervi L LQuæramus Domino no-
ſtro Regi adoleſcentulam, & calefaciat Dominum
noſtrum Regem. lbid.
Adonias autem elevabatur dicens: Ego regnabo.
Fecitque ſibi currus & equites, & quinquaginta
viros, qui currerent ante eum. 226. & 237
& 317
Ecce Adonias tenuit cornu altaris, dicens Juret
mihi Rex Sdalomon bodir, quòd non interficiat ſer-
vum ſuum gladio. 237
Impoſuerunt dalomonem ſuper mulam Regis David,
& dixit omnis populus: Vivat Rex dalomon. Ibid.
Immolatis ergo Adonias arietibus & vitulis & uni-
verſis pinguibus, vocavit omnes fratres ſuos, &
lios KRegis. 245
Adonias autem filius Häaggith elevabatur, dicens:
Ego regnabo. Nec corripuit eum pater ſuus ali-
quando, dicens: Quare hoc feciſti 7 316. & 317

345
Ex CAP. II. Interfecit duos viros juſtos, melio-

réſque ſe: & occidit eos gladio, FPatre meo Da-

vid ignorante: Abner filium Ner, & Amaſam fi-
lium lether. 280
Ex CAP. III. Apparuit autem Dominus Salomoni
per ſomnium nocte, dicens: Poſtula à me quod
Vis. 217
Ex CAF. IV. Dedit quoque Deus ſapientiam Sa.
lomoni, & prudentiam multam nimis, & latitu-
dinem cordis quaſi arenam, quæ eſt in littore ma-
ris: Et præcedebat ſapientia Salomonis Sapien-
tiam omnium Orientalium.

1
Et veniebant de cuntctis populis ad audiendam a-

pientiam dalomonis, & ab univerſis Regibus terra
gii audiebant Napientiam ejus. 368
Habebat autem Salomon duodecim præfelctos, qui
præbebant annonam Regi, & domui ejus. Tunc
venerunt duæ meretrices ad Regem, ſteteruntque
coram eo. Atque in hunc modum contendebant co-
ram Rege. 154
Ex CAP. V. Itaque Hiram dabat Salomoni ligna
cedrina, & ligna abiegna, juxta omnem volunta-
tem ejus. 249
Ex CAF. VI. Malleus & ſecuris, & omne ferra-
mentnm non ſunt audita in domo, quum adifica-
retur. 203
In anno quarto Regni Salomonis ſaper Wrael, ædift-
care cœpit domum Domino. Domus autem, quam
æificabat Rex Jalomon Domino „ habebat ſexa-
ginta cubitos in longitudine 338
Ex CAP. VII. Domum antem ſuam sdifcavit

OcCorum

Salomon tredecim annis. Edifiszvit quoque domum
ſaltus Libani. Tbid.
Ex CAP. VIII. Et intulerunt Sacerdotes Arcam
fœderis Domini in Sanctum Sanctorum, ſubter alas
Cherubim. 248⁸
Ex CAP. IX. Auferam Iſrasl de ſuperfcie terri
& Templum projiciam à conſpectu meo, eruigue
IWrael in fabulam, & domus in exemplum. Quare
fecit Dominus ſic terræ hbuic à Et reſpondebunt:
aia dereliquerunt Dominum Deum ſuum. 29
De ſiliis autem Irazl non conſtituit Salomon ſervire
duemquam: ſed erant viri bellatores, & Minißeri
ejus » & Principes & duces. 238
Ex CAF. X. Verus eſt Germo, quem audivi in ter-
ra mea de ſermonibus tuis. 142. & 210
dit Dominus Deus tuus benedictus, qui conftituit te
Regem, ut faceres judicium, & juſtitiam. Dedit

ergo Regi centum viginti talenta auri. 142
Conſtituit te Deus Regem, ut faceres judicium & Ju⸗
ſRitiam. lbid.

Nummitas throni rotunda dar n Parte poſteriori
& duæ manns hinc atque inde tenentes ſedile: G
duo Leones ſlabant juxta manus ſingulas. 241

& 318
Et duodecim Leunculi ſtantes ſuper ſex gradus “
atque inde. 24”8. & 318
Fecit etiam Rex Salomon thronum de ebore grandem.
18
Magnificatus eſt ergo Rex Salomon ſuper omnes 8.
ges terræ divitiis & ſapientid. Et univerſa terra
deſiderabat vultum Nalomonis, ut audiret Sa-
Ppientiam ejus, quam dederat Deus in corde ejus.

38
Veſtivit eum auro fulvo nimis. Et duo leones flabant
Juxta manus ſingulas. 381

Kenzue, ut tanta eſſet abundantia argenti in Jeru-
ſalem, quanta & lapidum: & cedrorum præbuit

multitudinem quaſi ſycomoros, quæ naſcuntur in

campeſtribus. 303
Ex CAP. XI. Rex autem Salomon adamavit mulie-
res alienigenas multas. 5F5

Cumque jam eſſet Genex, depravatum eſt cor ejus
per mulieres, ut ſequeretur Deos alienos : nec erat
cor ejus perfectum cum Domino Deo ſuo ſicut cor
David Patris ſui. Ibid.
Non adimplevit, ut ſequeretur Dominum ſicut David

pater ejus. lbid.
Adamavit mulieres alienigenas. 138
Depravatum eſt cor ejus, ut ſequeretur Deos alienos.
Ibid. & 219
Edificavit Salomon ſjanum Chamos. 138

Adamavit mulieres alienigenas, de quibus dixit Do-
minus: non ingrediemini ad eas : certiſiime enim
avertent corda veſtra. 141
Ex CAP. XII. Et dixerunt ei juvenes, S nutri-
ti fuerant cum eo: Nic loquere populo
ter meus cecidit vos flagellis, ego autem cædam vos
Norpionibus. 220. & 368
Quæ nobis pars in David vel quæ bareditas in
Poryò Rex Roboam feſtinus aſcendit currum, G& fa-
git in Jeruſalem, receſsitque Irazl à domo David.

Ibid.
Ex CAP. XIII. Non inferetur cadaver tunm in
ſepulchrum patrum tuorum. 14

Quia non obediens fuiſti ori Domini, & comedifti
panem, & bibiſti aquam: non inferetur cadaver
in ſepulchrum Patrum tmorum. Ibid. & 19. & 185
Reverſa eſt manus Regis ad eum. Locutus eſt autem
Rer ad virum Dei: veni mecum domum, ut Pran-
Edas.

Ecce vir Dei venit de lada in Rermone Depe in
ethel.

vlſihe

e.
unr 6
P. 4
Me.
vimnliu

7 ,he
atam,
er 4
l
Hrun /

4
Cin X
rk.4
te,
mir in
eun
Pygten

Am
L
GCA.XV
in lreuil

ne an.
10r. M
amedamur
nnee aliſet
muna JInal
nige 4
iiter nn
la ogue

Mnlere ij

lihemrre
X
unhe n n
etedreti
Deie ntn
Mher dunt
in Allen
ineſine ⸗

uer ex e

Uie 4]

9, uen 4

.
un, 6 Gin
talenta ani

funer i

r in
inle in
nunur ſe

er ſaper t

onum celnn

dalmnn ſrn
ieſtit. Nn
onir, t A
lerat Datin

nit. Ndel

m: G nt

nnot, ain
GlonrAatl
Sincen/1
Mii
Dein Di,
rDm
4
.

erenr

Ex CAP. XKVI.

Sacræ Scripturæ.

Bethel. pag. 134

Taendatum eſt mihi in ſermone Domini præcipientis:

non comedes panem, neque bibes aqunm 186

Cum mortuus fuero, ſepelite me in Sepulchro, in

quo vir Dei ſepultus eſt: Juxta oſſa ejus ponite oſſa
mea. D 161

nwenit eum Leo in via, & oocidit, aſinus autem ſabat

juxta illum, & Leo ſtabat juxta cadaver. Ibid.

Comediſti panem, & bibiſti aquam: non inferetur

cadaver tuum in ſepulchrum patrum tuorum. 307

Locutus eſt autem Rex ad Virum Dei: veni mecum
1

domum ut prandeas, & dabo tibi munera. Ibid.
& 212

Ex CAP. XIV. Quia exaltavi te de mecdi⸗ bpopu-

li... & operatus es mala ſuper omnes, qui fuerunt
ante te. .. Qui mortui fuerint de Jeroboam in ci-
vitate, comedent eos canes: qui autem mortui
fuerint in agto, vorabunt eos aves oœli. 6
Ingredere uxor Jeroboam quare aliam te eſſe ſimulas?
Ego autem Miſſus ſum ad te durus nuntius. 87
Surge, & commuta habitum, ne cognoſcaris quòd ſis
uxor Jerobom, & vade in Nilo, ubi eſt Ahias

Propheta. Iſe enim indicabit tibi, quid eventu-

rum ſit puero. 272
Cum ergo illa inraret, & diſiimlaret ſe eſſe quæ
erat, audivit Ahias ſonitum pedum ejus introeun-
tis per oſtium, & ait: Ingredere, uxor Jeroboam:
Quare alianz te eſſe ſimulas? 61
Et regnavit Achab, ſlius Amri,
ſuper Iüraël in Samaria. Et ſecit Achab malum
in conſpeltu Domini, ſuper omnes, qui fuerunt
ante eum. 370
97

Ex CAP. XVII. Surge, & vade in Sarephta.
U comedamus & moriamur. 126
Cüumque abiiſſet, ſedit in torrente Carith, qui eſt

contra Jordanem. 215
Corvi quoque deferebant ei panem & carnes mans,
militer panem & carnes veſperi. 317
Corvi quoque deferebant ei panem & carnes mané.
Ibid. & 293
Abſcondere in torrente Carith. Corvis præcepi, ut
paſcant te ibi. 223

Recede hine, & vade contra Orientem, & abſcon-
ere in Torrente Carith, qui eſt contra Jordanem:

& ibi de torrente bibes. 293

Ex CAP. XVIII. Ecce nubecula parva. Qui ait.

Aſcende, & dic Achab: Junge currum tuum, ne

occupet te pluvia. Cüumque ſe verteret, ecce cæœli

contenebrati ſint, & nubes, & ventus & facta eſt
pluvia grandis. 138

Nüubecula parva quaſi veſtigium hominis. 206

Ibid.

Junge outrum tuum, ne te occupet pluvia.

Ahbdias autem timebat Dominum valde. Nam, cum

interſiceret Jezxabel Prophetas Domini, tulit ille
centum Prophetas, & abſcondit eos quinquagenos,
22 quinquagenos in ſpeluncis, & pavit eos pane
& aquu. 223

AeFpprehendite Prophetas Baal, & ne unus quidem

efugiat ex eis. Quos eum apprebendiſſent, duxit
eos Elias ad Torrentem Giſon, & interfecit eos.
H 294
Aſcende, & proſpice coram mare. Qui cuùm aſcen-
diſſet, & contemplatus eſſet, ait: non eſt quid-
1 7
Juam. 342

Eece nubecula parva, quaſi veſtigium hominis, aſ-

cendebat de mari. Ibid.
nericius panis, & as achtick. 26
Ambulavit in fortitudine cibi illius, ſque ad mon-
tem Dei Horehb. 99. & 358
Ecce Wiritus grandis & fortis, ſubvertens montes:
conterene petras : & poſt Wiritum commotio;

Ex CAP. XIX. Reſpevit, & ecce ad caput ſubci-

& poſt commotionem ignis. „ pag. 99
Perrexit in deſertum viam unins diei. Et ecce ſab-
cinericius panis, & vas aqua : dixitque illi: Co-
mede: grandis enim tibi reſtat via. 166
Cümque veniſſet Elias ad eum, zmiſit pallium ſuum
Juper illum. Qui ſtatim relictis bobus, cucurrit
poſt Eliam. 181
Petivit animæ ſux ut morervtur. 358
Qui ſtatim, reliclis bobus, cucurrit poſt Eliam. 389
Ex CAP. XX. Hac dicit Dominus: Quia dimiſiſii
virum dignum morie de manu tuâ, erit anima tua
pro anima ejus. ð 165
Ex CAP. XXI. Quia humiliatus eſt mei cauſa»
non inducam malum in diebus ejus. 26. & 128
Nonne vidiſti humiliatum Achab coram me ?* 128
& 270
Et ait Achab ad Eliam: Num inveniſti me inimi-
cum tibi?5 1 135
Venit ergo Achab indignans & frendens. Et profi-
ciens ſe in lectulum ſuum, avertit faciem ſuam
ad parietem, & non comedit panem. 188. & 335
Deſcendebat in vinenm Naboth Jexrahelitæ,;ut poſtde-
rét eam. 255
Locutus eſt ergo Achab ad Naboth, dicens Dami-
bi vineam tuam, ut faciam mihi hortum olerum.
Ibid. & 336
Submittite duos viros, flios Belial contra eum, &
dicant: Benedixit Deum & Regem & educite
eum, & lapidate. 255
Ni mortuus fuerit Achab in civitate, comedent eum
canes“ ſi autem mortuus fuerit in agro, comedent
eum volucres. Itdque, eum audiſet Achab ſermo-
nes iſtos, ſcidit veſtimenta ſua, jejunavitque, &
dormivit in Sacco. 271
Surge, & poſſide vineam Naboth. Quod cùm audiſſet
Achab mortuum videlicet Naboth, ſiurexit, &
& deſcendebat in vineam Naboth Jezrabelitæ, at

poſſideret eam. 326
SNeripſit itaque literas ex nomine Achab, & ſignavit
eas annulo ejus. 387

Litterarum autem hæc erat ſententia: Dicant: Be-
nedixit Deum, & Regem : & educite eum & la-
pidate. 388
At illi dixerunt Benedixit Naboth Deum & Re-
gem: quam ob rem eduxerunt eum extra civita-
tem, & lapidibus inter fecerunt. Ibid.
Surge, & poſſide vineam Naboth, qui nolnit tibi ac-
quieſcere“ non enim vivit Naboth, ſed gtuens
éſt. 10.
o*W audiſſet Jezabel lapidatum Naboth, locuta eſt
ad Achab: Surge, & poſſide vineam. Ibid.
Nubmittite duos viros filios Belial contra eum, &
Jalſum teſtimonium dicant : Benedixit Deum &

Regem. 13
Ex CA P. XXII. Vadant ſervi mei cum ſervis tuis
in navibus. Et noluit Joſaphat. 80

Reliqua autem ſermonum Achab, & domus eburnea
quam &oificavit, cunctarumque urbium, quas ex-
truxit, nonne bhaæct ſcripta ſunt in libro die-
rum Irael 171. & 307
Et linxerunt canes ſanguinem ejus, juxta verbum
Domini, quod locutus fuerat. 307

Ex Libro Quarto Regum.

ExXx CAP. I. Homo Dei, noli deſpicere animam
meam;, & animas ſervorum tuorum, qui mécum

ſumt. 361
ExOAP. I I. kar Mue ſunt duo Urſi de ſaltu, &
laceèraverunt qua raginta duos pueros. 119

Ex CA F. IV. Mors in olla, vir Dei. 20. & 117
Afferte farinam. Cumque tuliſſet,; miſit in ollam.
/ . 1.

—

Index Locorum

Et non fuit amplius quidquam amaritudinis in
illa. pPag. 20
Pones baculum meum ſuper faciem pueri. Incurvavit
ſe ſuper eum & caleſacta eſt caro pueri. 126

Cumque frequenter inde tranſiret, divertebat ad eam,

ut comederet panem. 181
Poſuerat baculum Jſuper faciem pueri, & non erat
οα. Ibid.

Ingreſsuſque olauſit oſtium ſuper ſe, & ſuper puerum:
& oravit ad Dominum. Et aſcendit, & incubuit
Jſuper eum. Et oſcitavit puer ſepties. 217
Clamaverunt dicentes: Mors in olla,; vir Dei. Et
non potuerunt comedere. Et ille, afferte, inquit,
farinam. Et non fuit amplius quidquam amaritu-
dinis in illa. 20. & 275
Ex CAP. V. Lavit in Jordane ſepties, & reſtituta
eſt caro ejus, ſicut caro pueri parvuli, & munda-
tus eſt. 36
Vivit Dominus, ante quem ſto, quia non accipiam. 54
Vivit Dominus, quia curram poſt eum, & accipiam
ab eo aliquid. Ibid.
Reverſuüſque ad Virum Dei cum univerſo comitatu ſuo,
venit, & ſtetit coram eo, & ait: Vers ſoio quod
non ſit alius Deus in univerſà terrà niſi tantùm in
Vrasl. 179
Vivit Dominus, ante quem ſto, quia non accipiam.
Dixitque Naaman: Obſecro, concede mihi ſervo
tuo, ut tollam onus duorum burdonum de terra.
Non enim faciet ultra ſervus tuus holocauſtum,
aut victimam Diis alienis, niſi Domino. 180
Uinam fuiſſet Dominus meus ad Prophetam, qui
eſt in Samariae profectò curaſet eum à lepra, quam
babet. 228. & 246
Vade, & lavare ſepties in Jordane, & euipier .
nitatem caro tua. 229. & 246
Cum ergo vertiſet ſe, & abiret indignans, acceſſe-
runt ad eum ſervi ſui, & locuti ſunt ei: Pater,
& ſi rem grandem dixiſſet tibi Propheta, certé
facere debueras: quantò magis quia nunc dicit tibi:
Lavare, &G mundaberis? Deſcendit, & lavit in
Jordane ſepties juxta Rermonem viri Dei, & re-
ſtituta eſt caro ejus, ſicut caro pueri. 229
Numquid non meliores ſunt Abana & Pharphar,
Rluvii Damaſei, omnibus aquis Iſraöël, ut laver in
eis, & munder? 244
Dixitque ei Rex Wyriæ⸗ vade. Qui cum profectus eſ-
Jet, detulit literas ad regem Irael. 246
Accepiſti argentum, & accepiſti veſtes, ut emas oli-
veta & vineas & oves & boves, & ſervos, &
ancillas. . 279
Sed & lepra Naaman adbærebit tibi, & ſemini tuo
uſque in ſempiternum. 296
Da eis talentum argenti, & veſtes mutatorias du-
plices. Ibid.
Ex CAP. VI. Eamus uſque ad Jordanem, ut ædifi-

cemus ibi lo-cqum ad babitandum. 25
Præcidit ergo lignum, & miſit illuc, natavitque ſer-

ruüum. 3 5
Ex CAF. VIII. Netitque cum eo, & conturbatus eſt,
uſque ad ſuffuſionem vultus: flevitque Vir Dei.
Cui Hazaæl ait: Quare Dominus meus flet? At il-
le dixit: Quia ſcio, quæ fabcturus ſis Iſrazël mala.
Civitates eorum igne ſuccendes. Juvenes interficies
gladio, parvulos elides, & prægnantes divides. 60
Ex CAP. IX. Quæ eſt iſta? Præcipitate eam dleor-
ſum. 160. & 364
Ite, & videte maledictam illam, & Jepelite eam,
gitia RKlia Regis eſt. Ibid.
Cumque introgreſſus eſſet ut comederet, biberétque;
ait lie, & videte maledictam illam, & ſepelite
eam, qitia filia Regis eſt.
Iie & videte maledictam illam. Cüumque iſſent , ut

312. & 364

ſepelirent eam, non invenerunt niſi calvariam &
pedes, & ſummas manus. 312
Ex CAP. XIII. Regnavit Joas filius Joachaz ſuper
IWrasl in Samaria: & fecit quod malum eſt in conſ
pectu Domini: non declinavit ab omnibus peccatis
Jeroboam filii Nabat. 65
Ex CAP. XV. Fecitque quod erat placitum coram
Domino, juxta omnia, quæ fecit Amaſias Pater
AIus. Ibid.
Ex CAP. XKVI. Præcepit quoque Rex Achaz Uyie
Sacerdoti dicens: ſuper altare majus offer holocan-
um matutinum. 47

Ex CAP. XVIII. Ipſe diſſpavit excelſa, & contri-
vit ſtatuas, & ſuccidit lucos, confregitque ſerpen-

tem æneum. Itaque poſt eum non fuit ſimilis ei de
cunctis Regibus JQuda, Jed neque in hbis, qui ante
eum fuerunt: & adhæſit Domino. 371
Ex CAP. XIX. Dicite Ezechiæ: Non te ſeducat
Deus tuus, in quo habes fiduciam. 106
Cüumque adoraret in Templo Neſroch Deum ſuum,
Adramelee, & Saroſar filii ejus percuſſerunt eum
gladio. Ibid. & 168
Venit Angelus Domini, & percuſſit in caſtriz Aſö-
riorum centum octoginta quinque millia. 1 95
Ex CAP. XX. Haæc Dicit Dominus: audivi ora-
tionem tuam, & vidi lachrymam tuam, & ecce
ſanavi te. 26. & 37. & 128. & 143

QLuam quum attuliſſent ſuper ulcus ejus, curatus eſt.

37. & 143. & 325

Obſecro Domine, memento quæſo, quomodo, quod

placitum eſt Coram te, fecerim. 182
In diebus illis ægrotavit Exechias uſque ad mortem:
& venit ad eum Iaias. 268

Flevit itaque Ezechias fletu magno. Et factus eſt ſei-
mo Domini ad eum, dicens: Revertere, & dic
Etechiæ Duci populi mei: vidi lachrymam tuam,

& ſanavi te. 269

Haæc dicit Dominus Deus: Ecce ſanavi tes die ter-

tio aſcendes Templum Domini. Et addam diebus
tuis quindecim annos: Jed & de manu Regis A-
ſyriorum liberabo te, & urbem banc. Dixitque
Iaias : Afferte maſſam ficorum. Quam cum at-
tuliſſenn, & poſuiſſent ſuper ulcus ejus, curatus
eſt. 2 2²
Invocavit itaque Iſaias Propheta Dominum, & re-
duxit umbram in horologio Achas decem gradibus. lb.
Ex CAFP. XXI. Dereliquit Dominum Deum Fa-
trum ſuorum, & non ambulavit in via Domini.
Tetenderäuntque ei inſidias ſervi ſui, & interfe-
cerunt Regem in domo ſus. 29
Edificavit excelſa, quæ diſſipaverat Ezechias Pater
ejus ⸗ & erexit aras Baal, & fecit lucos, lcut
ſecerat Achab. Poſuit quoque idolum luci in Tem-
plo Domini. 371
Ex CAP. XXII. Hac dicit Dominus. Ecce 4
adducam mala ſuper locum iſtum, & ſuper habi-
tatores ejus, quia dereliquerunt me: irritantes
me in cunctis operibus manuum ſuarum, & ſuc-
cendetur indignatio mea in loco iſto, & non ex-
tinguetur. 29

Ex Libro Primo Paralipomenon.
Ex CAP. XIII. Cum autem perveniſent ad ateam
Chidon, tetendit Oza manum ſuam, ut ſokentt-
ret Arcam: Bos quippe laſciviens paululum Snele-
naverat eam. Iratus eſt itaque Dominus conh
Ozam, & teccn eum, eò quòd tetigiſet Arcafu:
& mortuus eſt ibi, coram Domino. 72²
Porrò David & ö univerſus Iſrael ludebant coram Deo:
omni virtute in canticis & in citharis, G Balam ⸗

& tympanis, & cymbalis, & tubis. Ee

NM.
Mit ip
imn Nicyt
1 1 3
rinlete,

J alnunt 4

it o

101.
li fn
Pucf.

.

Uel ha
winunr hr
ei Denini
Munpri
Uunli,
inn hini

. inn Himi
lenne, gi
Menn tH
n b june
1n I.
mutcam e
Ummmn inhe⸗
jb mile.
rlin dire
aginte mil
ſn “
nb iau⸗
lenb,A
ir n
llſlir Hecen
Ilir Ather
i.
i nlltitudd
liigſe camt⸗
Arnerunt
mnen yer
Uemmnill a
Uhehtenibit e
Eeuleng 4
Giehne.
Mnm hen
e i tama
enutln
ſe Donni
ulhnt iſfe

ſun i ahe
1 ln dle
it nik
enet l “
e feci ,

4. 4
ghe maice ,

ahit exetli ,
dr, anfte
eun nun it
nuein 1
nmn,
Kerhie: N .
tanien.
1, Meſteh D
li eju e
herclſt ig
Tuingie nii
it Diniu a
hyynan na
A Antu
er an i,an
Ntp
cerim.
erhiu l

n mgn li
Bcen: Neum
ei: vicilum

Loee ſniti

Aαα
mlanla!
ſie Awip,

üpleu s
Ahuteme
ihi Dnim /
anllei
dis N

8

Ex Libro Secundo.

Ex CA. XV. Sed & Maacham Matrem ex Auduſßto

depoſuit Imperio; es quòd feciſſet in luco ſimula-
chrum Priapi: quod omne contrivit, & in fruſta
romminuens, combuſßſit in torrente Cedron. 295
Ex CAP. XXV. QOui poſtquam receſſit à Domino;
tetenderunt ei inſidias in Jeruſalem. Cüumquk fu-
giſet in Lachis z miſerunt & interfecerum eum.
Ibid. & 28
Ex CAP. NXXIV. Quia reliquerunt me: idcirco
Fillabit furor mens ſuper locum iſtum, & non ex-
tingunetur. 29

Ex Libro primmo Eldræ.

Ex CAP. I. In anno primo COyri Regis Perſarum; ut
compleretur verbum Domini ex ore Jeremiæ; ſuſ-
citavit Dominus ſpiritum Ori. . 1
Et ſurrexerunt prineipes Patrum de Juda & Benjamin,
& Sacerdotes, G Levitæ, & omnis, cujus Deus
ſuſcitavit Spiritum,ut aſcenderent ad ædificandum
templum Domini. 2. & 4. & 50. & 64
Universique, qui erant in circuitu, adjuverunt ma-
nus eorum in vaſis argenteis, & aureis, in ſub-
antis & jumentis. 2. & 9
Ex CAP. II. Wonte obtulerunt in domum Dei ad
extruendam eam in loco ſuo. NRecundum vires ſuas
dederunt impenſas operis auri ſolidos ſexaginta mil-
lia, & mille. .
Secundum vires dederunt impenſas operis » auri ſolidos
ſexaginta millia & mille, atfgenti minas quinque
millia; & veſtes Sacerdotales centum. 64
Nam & hi qui aſcenderunt de Telmala, Thelharſa,
Cherub, & Adon & Emer: & non potuerunt indi⸗-
care domum Patrum ſuorum; & ſemen ſuum, u-
trum ex Iſrabl eſſent. 3. & 7
Et de ſiliis Sacerdotum, filii Hobia, ſilii Accos. 3
Et dixit Atherſatha, ut non comederent de Sancto
Sunctorum, donec ſurgeret Sacerdos doctus, atque
Perfectus. Ibid.
Omnie multitudo quaſi unus. Ibid.
Et in ipſis cantores, atque cantatrices ducenti. 4

Ex CAP. III. OQuaſi vir unus. Ibid.
Edificaverunt altare. 5
U offerrent ſuper eo holocauſtomata. Ibid.

Collocaverunt autem altare Dei ſuper buſes ſuas 3
deterrentibus eos per circuitum populis terrarum;
& obtulerunt ſuper illud holocauſtum Domino mané
& veſpere. Ibid.
Dederunt autem pecunias latomis & cœmentariis. 9
Omnes qui venerant de captivitate in Jeruſalem, con-
ſtituerunt Levitas à viginti annis & ſupràzut urgerent
opus Domini. Stetitque Joſuéë, & filii ejus... Quaſi vir
unas, ut inſtarent ſuper eos, qui faciebant opus Dei. 5
Ommnis quoque populus voci ferabitur clamore magno in
laudando Dominum, eα quòd fundatum eſſet Tem-
plum Domini. Plurimi etiam de Sacerdotibus, &
Levitis, & Principes Patrum, & ſeniores ,» qui
viderant Templum prius ciun fundatum eſſet, &
boc Templum in oculis eorum, flebant voce ma-
gna. Nec poterat quiſquam agnoſcere vocem cla-
woris lætantium & vocem fletus populi. 6
Concinebant Domino, quoniam bonus: quoniam in æ-
ernum miſericordia ejus ſuper Iſrasl. Ibid.
Ex CAF. IV. Audierunt hoſtes Judæ, quia filii
captivitatis ædificarent Templum. Ibid.
Kece nos immolamus victimas à diebus Aſor Haddam
Aſur, qui nos adcluxit hbuc. 7
Wdificemus vobiſoum, quia ita „ ut vos, Terinn:
1bid.

5

Deum veſtrum.
Ethicæ Tom. II.

Sacræ Scripturæ.

Notum ſit Regi, quia Judæi, qui aſcenderunt à te ad
nos, nerunt in Jeruſalem civitatem rebellem &
peſſimam, quai ædificant extruentes muros ejus,
Nunc igitur notum ſit Regi, quia ſi civitas illa
ædificata fuerit,; & muri ejus inſtaurati, tribu-
tum & vebtigal, & annuos redditus non dabunt..
Nuntiamus nos Regi quoniam ſi Civitas illa ædi-
ficata fuerit::.. Poſſeſionem trans fluvium non ha-
bebis. KH Ibid.
Accuſatio, quam miſiſtis ad nos, manifeſtè lecta eſt
coram me. Nunc ergo audite ſententiam: Prohi-
beatis viros illos, ut urbs illa non ædificetur. Videte
ne negligenter hoc impleatis, & paulatim creſcat
milum contra Reges. Ibid.
Ex CAF. V. Oculus autem Dei eorum factus eſt ſuper
ſenes Judæorum, & non potuerunt inhibere eos. 8
Et erant in Jeruſalem in Nomine Dei Iſraö'l. Ibid:
Ex CAP. VI. Ordines de lapidibus impolitis tres. 9
Et fecerunt ſolemnitatem Azymorunm ſeptem diebus
in latitia. 191
Ex CAP. VII. Et aſcenderunt de filiis Iſrael; & de
kliis Sacerdotum, & de filiis Eevitarum, & de
Cuntoribus, & de Janitoribus, & de Nathinæis in
Jeruſalem. ””ůRMV lbid.
Poſthæc autem verba Eſdras aſcendit de Babylone.
Et aſcenderunt de filiis Irazl. Ibid:
Omne argentum & aurum quodeumque populus offer-
re voluerit, & quæ ſpontè obtulerint, libers ac-

cipe. 9
Paravit cor ſuum; ut faceret & doceret. 10
Ahbſque mora. 11
Quæ eſt in manu tud. Ibid.
Qui ſunt trans flumen. 11

Omne, quod ad ritum Dei cœli pertinet, tribuatut
diligenter in domo Dei cœli ne forté aſaatuer
contra regnum Regis, & filiorum ejus. Ibid.
Vectigal, & tributum, & annonas non babeatis po⸗
eeien imponendi ſuper eos. 12
Sed & imperitos docete liberè. Ibid.
Et omnis qui non fecerit legem Dei ti, & legem
Regis diligenter, judicium erit de eo. 13
Et ego confortatus manu Domini. 16
Ex CAP. VIII. Itaque miſi Eliezer, & Ariel, & de-
mejam... & poſui in ore eorum verba, quæ loques
rentur ad Eddo, & fratres ejus Nathinæos in loco
Chaſphia, ut adducerent nobis miniſtros Domus Dei

noſtri. . 16. & 17
Miſi Eliez er & Moſollam Principes: & Jojarib, &
Elnathan ſapientes. 16

Et adduxerunt nobis per manum Dei noſtri bonam
ſuper nos virum doctiſſimum de filiis Moholi felii
Levi, Filii Irasl. 17. & 18
Prædicavi ibi jejunium; ut affigeremur. 18
O”MJMVMB & 20. & 21. & 292
U affigeremur coram Domino Deo noſtro, & peteremus
ab eo viam coram Domino. 26. & 27. & 292
Erubui enim petere Regem, auxilium & equites;
qui defenderent nos ab inimico in via, quia dixe-

ramus Regi... 27
Manus Dei noſtri ſuper omnes quærentes ipfſum in bo-
nitate. 28

Ergo manus Domini ſuper omnes eſt qui quærunt
eum. Imperium verò ejus, & fortitudo ejus, & fu-
ror ſuper omnes qui derelinquunt eum. Ibid.
Jejunavimus autem, & rogavimus Deum noſtrum,
& evenit nobis proſperè. 30. & 31
Et vaſa conſecrata, Domus Dei noſtri. 32
Quæ obtulerat Rex, Conſiliatores ejus, univerſuſque
Irael. lbid.
Et appendi in manibus eorum vaſa argenten centum,
crateres aureos viginti; vaſa æris fulgentis opti-=
mi duo pulchra, ut aurum. Ibid. & 34. & 3
M m V*α

Index Locorum

