quem comitatum extiment, nec ſpe ſpoli per- ima ne-
ſequuntur, indutum, non ornatum. Et mi- gligir
raris, ſi ità ſatellites excubent, quando ità im- ek e
peritant Reginæ? Clamant hæ quoque, ut præ- nuins.
tendantur laquei, non apris, nec feris ſingu-
laribus, ſed vulpibus, iſque non adultis, ſed
dentientibus. Capite nobis vulpes parvu'as, quæ Canza-
demoliuntur vineas. Remordere ſcilicet hæ ve- 15.
natores non queunt, & ſpolium caud cir-
cumferunt. Irretiri & ſine vulnere vulpeculæ
poſſunt, & nonnullà præda, quamvis tenui.
Satis ea tamen Cuſtodibus eſt, ſi non avari- R
tiæ ſatiandæ, oſtentandæ ſaltem, jactandæque
vigiliæ. Ergo conclamatur, concurritur, ſæ-
vitur, ecque ſtrepitus omnis evadit, ut una
pertrahatur vulpes; ſed quæ dentiat, cujus
Captivitate in ſalvo eſſe vindemiam vociferan-
tur. Nam vineas beſtiola nullis ſerrata denti-
bus, inermi gingivâ funditus demoliebatur.
Proh malès perſoluta ſtipendia! Vel torpent
excubiæ, vel, ſi eas Regina excitet, vul-
pem illaqqueant, & puellam denudant. Ne-
hemias interea metitur mœnia, urbémque
circumluſtrat, ab Occidente in Septentrio-
nem circumvectus, nullo cuſtodum incurſu.
Et Magiſtratus neſciebant, quò abiiſſem. Et
quid reiciunt Magiſtratus, ſi hæc non ſcium ?
Luſtratur urbs univerſa, & noctu quidem;
obiturque non à gregario, qui fortè deſpici
poſſet, ſed à primario in equo & aſſeclis,
cujus ſuſpectus eſſe debuit demiſſus quoque
funis in piſcinam. Ita à Subpræfectis urbes
negliguntur: & vel Capitolio ſagaciùs aves,
quâàm milites invigilant. Mira ſanè ſocordia
Præſectorum! Aderat Hieroſolymis Abſalon Alſalone
adoleſcens non ferox tantum;, ſed ſanguina-
rius, & incendiarius, ac ſeditioſus, cirris qui-
dem fœminas, viros autem blanditis ſibi de-
vinxerat: actumque id non ſemel, ſed ſæpe eſt:
duravitque ſollicitatio non menſes, ſed annos.
Faciebatque hoe omni Iſrasli venienti ad judi- Reg.
cium, & ſolicitabat corda virorum Iſrazl. Quid 15. 7.
plura? In Hebron, poſt hæc, dimittitur ſine
cuſtodia. Nec ſocordiæ ſuprema hæc linea eſt.
Miſit, inquit, Abſalon exploratores in univer- Tbidems
ſas tribus Iſraz?l, dicens: Statim ut audieritis
clangorem buccinæ, dicite: Regnavit Ablalom.
Quid fieri aut atrocius, aut pubhicius potuit?
CGredebatur interea Hieroſolymis litaturus
Abſalon, puerique ſeſe precibus votiſque
commendatum David optabat. Tantuſ-ne Joa-
bos, & Chuſaos, & Abiſaos lethargus oppreſ-
ſit? Ergo, quod nullus non viculus, paguſque
reſciit vulgatiſſimum totâà Chananitide ſcelus
D d 2 in

Indexa

Aulici
infidi.

Rex re⸗
gat.

316

in Regem, id Regiam latet? Toto corrup-
to populo, Adoleſcens coronatur, nulla de-
fectionis conjecturàa? A victimis ad tyranni-
dem progrefſus eſt Abſalom, patre penitus
inſcio. Et quid, rogo, à Senatu reſcitur, ſi
id neſcitur, quod totus Iſraeël palam acceperat
ex regnaturo? Nimirum Joabi ſegetes incen-
derat Abſalom, patris oſculum ſitiens, à quo
cùm paululàm differretur, lentitudinem flam-
mis medicatus eſt. Abſtinuit ſe proinde Dux
ab indagandis conſilis Abſalonis: nam uror,
inquiit, dum cunctor; quid me fiet, ſi accu-
ſem? Appetens ofculi dilationem incendio
conſolatur: invaſor regni, quibus ulciſcetur
ſuppliciis ſeu delatorem, ſeu adverſarium? Do-
cuere meæ me ſegetes, quam filiorum Regis
implenda ſint Ducibus, non disjicienda, con-
ſilia. Tarditate ager deflagravit? Accuſatione
non ſeges exuretur, ſed Joab demergetur. Cæ-
ſarie œminas concitat? Laſcivia pueri eſt.
Blanditiis corda ſibi virorum agglutinat? Ama-

ri optat, non regnare. Regnaturum ſeſe ait in

Confiden-
tia in ho-
minibus.
Paterfa-
Z ilias
non fidat
Filio im-
pio, qud-
P. 5 ſé
am anti.
Zelus
obſervan-
tiæ erga
eos, qui
nobis ba-
rent.
Am ci
impii.

Severitas
in eos, qui
nos vidéë-
zar ama-
rye.
3. Keg.
14. 32.

Filiorum
educatio
eſfemina-
Ja.

2. Reg.
45. 7.

Hebron? Verba iſthæc ſunt; Non regnabit.
KRegnavit in Hebron Abſalom * Surgite, fugia-
mus. Neque enim erit nohbis eſfugium à facie
Abſalom. Tum enimveròô conſpiratio depre-
henditur, cùm puer non conjurat, ſed domi-
natur. Præcipitat ſeſe Regià David; fugitque
pedes, non vi lapidibus ſtratà, ſed cervice
ſaxis perfoſs?, temeritate audaciâque Semei.
Huc recidit conciliatus geniculatione prodito-
ris tum Regi ſopor, tum Ducibus. Videre ſci-
licet Patrem Abſalom optavit. Omnia exinde
in tito ſunt, nullamque de ſe ſuſpicionem
faciet adoleſcens fabricato curru, ſcriptis li-
toribus, præmiſſis nunciis, incuſatis ſubſel-
lis, petitâ in Hebron miſſione. Lantuùm non
detraxit paterno capiti coronam: cætera om-
nia, quibus tyrannis invaleſcit, præſtitit pa-
lam, & hoſtias cogitaſſe, non affectaſſe im-
perium creditus eſt. Dixerat nimirum: Obſe-
cro, at videam faciem Regis. Quod ſi memor
eſt iniquitatis mek“, interficiat me. Hac ſub
myrto ſimulati amoris, quantum non vene-
num latuit, ſed furiarum! Tubas, equos, ele-
phantos, umbones, caſtra, turréſque Narciſ-

is unus intexit. Videre Regem optarim. Au-

di voculam, ſed barritus rugituſque partu-
rientem. Vox iſta, vox Jacob eſt; ſed non
unum armabit Eſaüu. Non eum hædinis pel-
libus Rebecca, id eſt, Patientia contexit,
ſed parendi impatientia ferreis eum ſquamis in-
ſtruxit: nec Patri patinam infert, ſed coro-
nam diripit Patri. Eſtque David tam Iſaaco
ſimilis, quàm eſt Iraeli diſſimilis Abſalon:
ſiquidem infelicius, quàm Iſaac, caligaverat
David, qui non Jacob pro Eſau benedixit,
ſed Iſraëlis loco amplexatus eſt Eſau, credi-
ditque ad hoſtias proficiſci, qui ruebat in ſce-
lus. Quam ærumnoſa ea fuit lippitudo, quàâ
ab Agno Urſum Rex non diſcrevit? quàâ lo-
ricam ab ephod non diſtingit? quâ pharetram
confudit cum thuribulo? quà denique bellan-
tis tentorium ſacrificantis eſſe aram exiſtima-
vit? Vadam, & zeddam vota mea in Hebron.
Dixitque ei Rex David Vade in pace. Por-
r1 Iſaac, ut lippierit, non tamen obſurdue-
rat, filiéſque ſi non lævore, voce ſaltem in-
ternovit. At David ſibilum Anguis gemitum
Turturis interpretatur; auditéque Hebron,
nihil ibi inſidiarum ſuſpicatus eſt, quòd lo-
cus ille litandis hoſtiis foret deſtinatus. Quaſi

Oliva

verò non è& cœlo fulgura demittantur, unde
Pprofluunt rores: aut eodem ſub olere Aſpis
non conquieſcat, cui Apis inſedit. Vota lo-
quitur Abſalom; ſed arma meditatur. Sed abit
in Hebron. Et quid non inſidiarum conflavit
olim Doëg, te præſente, in Nobe? Si cæ-
dem Levitarum molitur opilio ante Aram pro-
volutus; Adoleſcens fraterno etiamnum ſan-
guine aſperſus, meditari non poſſit in thure
cædem? Venit igitur nuncius ad David, di- Ibid
cens: Toto corde univerſus Iſrazl ſequitur Ab-
Jalom. Iſthæc Reges ex veredariis accipiunt?
Et Abiſai ac Joabus, & Elathi quid explo-
rant, quidve odorantur in regno, ſi totius
defectionem populi tum reſciunt, cùm eam
tabellarii Hieroſolymas afferunt? Non tum
primùm adoleſcentis conſpiratio Joabo patuit,
ſed tum primum Davidi nunciata eſt. Et qua- Aeis
re Joab non detulit conjuratum? Fortè, quia ſranandi.
nuper pro exulante intervenerat; & ne vi- Rex mi-
deretur imprudens ad patris oſculum indu- igrisnon

xiſſe, quem mox fateri cogeretur in patris Pogiej
. . 2 . . 0
jugulum conſpiraſſe, humanitatem improvi- „

dam pernicioſiori diſſimulatione velavit: ma- Proteczo-
luitque concuti regnum, quam videri ſicario res impis-
patrocinatus. Nolumus enim haberi improvi- Tum.
di; ideéque regnorum quoque jacturâ im- tr,
pugnari eos non patimur, quibus favimus. Minißnis

Submiſerat pro Abſalone Joab Thecuitidem Principi:

ad Regem, eumque ab exilio revocatum ideégue
amplexandum Davidi ſuppoſuerat. Si mox 7 egaa be-
nunciari ſiviſſet Regi moliri Abſalonem ini- at.
quiſſima in parentem, multum de ſua fide ciueu⸗
prudentiâque detractum iri apud Davidem ,2.
cenſuit. Ergo ſuppreſſit ſemina crudelitatis,
cujus deinde culmos ſpicâſque lethiferas oc-
cultare non potuit. Sed minori periculo fa-
mæ ſuæ viſurum Regem putavit flavam jam
meſſem immanitatis, quàm Tyrannidis ſe-
mentem ab Abſalone factam ſpectaviſſet.
Nam tum devincto puero, arguere Joabum
potuiſſet, quòd proditurum revocaſlet in Re-
giam: graſſante verò Abſalone, Joabi ope
Rex indigus, non reprehendere Ducem po-
tuit, ſed illi ſe ſuâque permittere coactus eſt.
Adeò Aulici errant graviſſimè, ne vel le-
viſſimè videantur aberrare. Et hæc quidem
in Satrapas rejicienda regnorum incommoda
cenſerem, mii ſocordia me cogeret Princi-
pum, iis potius, quàm Ducibus adſeribere
detrimenta, quæ frequentiſſimè imperia ca-
piunt, nullo deinceps aut vulnere, aut trium-
phoô ſarcienda. Nam, cur Joab de fcintillu-
lis ambientis pueri Davidem commoneret,
ſi Adoniæ incendium ſpectat regnaturi, &
tacet? Adonias autem filius Haggith elevaba- 3. Réges⸗
tur, dicens: Ego regnabo. Nec corripuit eum 6.
pater ſuus aliquando, dicens: Quare hoc fe-
ciſti? Ego regnabo? An non tonitruum iſtud Severitas
eſt, quo vel Nos temulentus & nudus ex- vede
citaretur, qui ad cachinnum duntaxat Cha- ducatio
mi evigilavit à quiete ſua? Et tamen pelli- nimis

tus tum fortè David commoveri tanto illo mollis:

fragore non potuit: & ne ſibilo quidem vim
tonitrui compeſcuit. Neque enim dicenti, Ego Rex Vee
regnabo „ dixit vel ſemel, Quare boc Feci- Srerwrt0
NRi? Dices in ſinu tum accubantem venufli- ria.
ſſimæ Sunamitidis Davidem audire ſimul ne-.
quiiſſe & Syrenis lyram, & rugitum Leo-
nmis. Neque enim intentus modulationi Abi-
ſag, excipiendis vacare Rex poteſt tonitruis

regnaturi. Inter ubera Sunamitidum;, li 3
Nuili

tig
anc 4

C.
pann
oblnck
Auun Ion
Srren ?
iche
ſito,
ten: V
er tenhe
Ner Enl
alllan
Ieel
ier nhel⸗
Dulle oc
Gun Ad⸗
ſe krdo
un Ulal
ie, 4
Verun
Ee tumm
i, qua
W agvit
in Piin
licari:
Udecolss
Pnls Und
il coni
e n ltan
, gu
tur, non
waun prop
gorbus d
r. CN: &
min cnn
En
er un Cn
Ue, guo
ten der
l,umgve
pkeun a
MIe intt.
de el Ela
6 Elind gue
n k
Um nen
chn ad
Don adro
Wetexa
n E
Ern
N At
n
E iuns
E Nd
lcande
e; bec
klium
umid
lel, e
n ſen
. lit en
5,. A

4e.
4
U

ſegiin 4
8 achirn
id
lo, ui
1, in e
1 Num
Joebe ent,
Aek han.
t; A N.
laulm en
temn inhmn

Ablahn
n ce
ud
na (rlt
i eid
wit Nan
tguet n
eradkn)-
Oe Dii
kete Domn .
ete uln
ne, Ne
t ha
cogerar⸗
ne inren
e, unn
bill
S

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 317

Nili fragores ità Principes obſurdeſcunt, ut
ne hanc quidem exaudiant vocem, Ego veg-
nabo. Quo lanè ſibilo quod unquam fulguùr
immanius ſeu erupit, leu ſtrepuit? Quod
ſi obſurdeſcunt Reges in gremio Virginis,
quam non cognoſcunt: quam, rogo;, fur-
ditatem & ſcortis contrahent, quibus die noc-
tque faſcinantur? Si Abiſag, Sunamitis &
Virgo, Davidem excantat pudicum, & Va-
tem: Dalila Philiſthæa quâ ratione conſopiet
nec temperantem Principem, nec Prophetam?
Nec Samſon in ſinu Scorti aut tondentem ſe
novaculam ſenſit, aut excæcantes ſe hoſtes
rejecit. Et miraris, ſi obſurdeſcant Pygmæi
inter ubera fœminarum, ſi Samſones in ſinu
Dalilæ occæcantur? Tolerat ergo David mu-
gitum Adoniæ, Abiſag delinitus harmonia:
Nec ſtridorem attendit vulturis cruentati,
dum Ululæ unguentariæ Cygnum ſimulantis
& voce, & geſtu, & nutu Vir tantus evira-
tur? Verùm iniquiſſima ſuſpicio iſthæc eſt de
Rege tum minimè laſcivo, imò tam mem-
bris, quam mente frigentiſſimo. Quare ergo
non arguit Adoniæ plenam vocem tyrannidis?
Quia Principes mihil de domeſticis noverunt
ſuſpicari: & quaàm ſagaces ſunt exterorum
nubeculis detegendis, tam ſuorum perrum-
„ pengdis turbinibus hebetes, pigrique ſunt. Ni-
milsca- hil domi ſuæ ſuboriri poſſe peſtilens arbitran-
nes & bo- tur. Et qui, rogo, ità germine niteſcit cam-
nis. pus, qui niſi providè frequentérque exherbe-
tur, non ſupponat tritico lolum? Concreſ-
Superior cunt propè ſidera Cometes: pullulant cum
invigilet. floribus dumi: uni adnatant littori alga &
Rer re- concha: & Regum lares Cygnos tantùm enu-
gat. trient, cùm exierint ex Arca tam Columba,
z wuge⸗ quaàm Corvus? Age. Nonne intra domus tuæ
neceſſa- ſepta ſati ex te Abſalom Amnônque fratres pro-
ria. diere, quorum alter Sororem compreſlit, fra-
trem alter oppreflit? Utrique dapibus inſidio-
ſi, utrique peſſimi: quamquam incertum ſit,
amplexu an cæde ſceleſtior alter altero videri
debeat. Nonne uno ex utero prodiere, imèò
nonne intra unam alvum ſimul adolevere Ja-
cob & Eſaü, hic reproborum primipilus, ille
tine ſignifer electorum? Norint proinde Principes
neceſſa- cedrinis quoque tignis araneos innaſci, & in
ias. Regum ſeſe parietes penetrare ſtelliones. Re-
punt in cœlo Scorpii; & nullus coronis Prin-
cipum adrepſerit limax? Et cui Florum Eruca
non advolvitur? Et quæ à blattis immunis
prætexta? Habuit Manna quoque vermem
ſuum. Effingitur vel Moſis baculus in Ser-
pentem. Et Davidis Iyra/modò Arcam dedu-
cit in Arcem, modè Bethiabeam deducit è
domo. Tua ergo te lyra doceat, imò tuus

Circum-
ſpectio

te thorus edoceat, in quo modèò lachrymaris,

& modô pollueris, iſdem uſus ſtragulis &
dedicandæ poœnitentiæ, & demulcendæ laſci-
viæ; hæc te, inquam, admoneant Adoniam
& filium eſſe poſſe Principis, & parentem
Tyrannidis. Opprime proinde incœptantem
ſcelus, ne te opprimat maturo flagitio perfi-
dus. Verùm canimus ſurdo. Nec corripuit,
2 inquit, eum pater ſuus aliquando, dicens: Qua-
enſe- e hoc feciſti? Quis ergo deſerat non pſallen-
ſanézo ze- tes, aut etiam laſcivientes ad Regem, ſi affe-
io audien- Ctatæ reum tyrannidis & Davidi notum eſſe
do. vident, & impunitum? Adonias elevabatur,
deven- dicens: Ego regnabo. Et quæ injecta proditori
ai⸗s vincula? In quas unco gemonias abreptus
ß pans. eſt furcifer? Audi: Elevabatur, dicens: Ego
. Ethicæ Tom. II.

regnabo. Fecitque ſibi currus, & equites, &
quinquaginta viros, qui currerent ante eum.
En expeditos Oppreſſori pro compedibus cur-
rus, adjunctos pro lictoribus equites, pro
carnificibus, à quibus laniaretur, additos ap-
paritores, qui turbam bacillis ſubmoverent,
ut expeditius ad metam ſceleris evolaret Et
quis non exclamet, Ego regnabo: Si vox nefa-
ria non ſolùm non eluitur cruore candidati,
ſed curru circumfertur, ut palam triumphet
audacia regnaturi, regnantis effeminatiſſimâ
patientid ad nefarios auſus diſſimulatione de-
generi ſtimulata? At demus aliquid Davidi,
Regi quidem, ſed patri quoque Adoniæ;
Cùm præſertim vox ea ſuperbientis fuerit,
non facinus ſævientis. Attentati levitas ſolii
diſſimuletur in filio a regnante. Quis de im-
pis muſſet in poſterum, ſi delatus non apud
parentem filius, ſed villicus ante Dominum
diſſipati reus patrimonii, vix arceſſitur, nul-
li ſubjicitur quæſtioni, nullis lictoribus dedi-
tur, & flagiti ſilentio compertus remittitur
rus, ubi bonorum diſſipationem novâ fraude
cùm cumulaſſet decoctor audaciſſimus, non
modò non diſcerpitur, ſed laudatur? Et lau- 1
davit Dominus villicum iniquitatis, quia e. ue. 1s:
denter feciſſet. Et iniquos accuſaveris, ſi eos
vides nec vinciri, ſi impii ſint, & ſi ſceleſtio-
res fuerint, fieri augmento criminis gratio-
res? Quis ergo circumeuntem moœnia deferat
Nehemiam Regis pocillatorem, tot Aſſueri
munitum diplomatibus, ſi Villicus exilit im-
punitus, vix diſſipatione inviſus, & furto;
Domino gratior ?* Magiſtratus autem neſcie-
bant, quò abiiſſem. Impunitas criminum mu-
tire vigiles, videntéſque videre non ſinit. Er-
go Reges nihil de rerum ſtatu à circumſtan-
tibus ſe Satrapis intelligunt. Imô plura. Quæ
veròô ea ſint edicito. Dici non poſſunt. Reci-
tentur ergo, quandò narrari nequeunt. Caàm Gen. r2i
itaque ingreſſus eſſet Abram Kgyptum, vide- z14.
runt Kgyptii mulierem, quòd eyet pulchra ni-
mis. Et nunciaverunt Frincipes Pharaoni, &
laudaverunt eam apud illum. Nihil rebare tu
ad Reges per Satrapas nunciari. Injuriã tu
certè ita torpere Principes ſuſpicatus es. Nun-
ciaverunt, inquit, Frincipes Pharaoni. En in-
tentos imperio Satrapas! En Regem Senato-
res ſuos auſcultantem. Quid verô nunciavere
Regi, non ſcurræ, ſed Principes? Adveniſ-
ſe nunciaverunt in Ægyptum Saram. An Sa-“
bæ par Sara eſt, eôque deſcenderat cum aro- Aulici in.
matibus & gemmis multis, ut Regis æra- fui.
rium locupletaret? Nam de fœmina cur Prin- Conſlia-
cipes loquerentur ad Regem, niſi eâ ingens ,i: impiis
regno acceſſio ſperaretur? Falleris; veniſſe
nunciant Saram elegantis foœminam ſpeciei. Ni-
hilque præterea?“ Prætereâque nihil. Et de his
Satrapæ diſſerunt? Diſſeruntque coram Pha-
raone? Proh quantum eſt in adytis nugarum
& inanitatis! O ſi reducantur vela! O ſi con-
ventuum pateat penetrale! Ingrediuntur ad
Pharaonem Principes, ut Regem admoneant.
Demittuntur aulæa, arbitri removentur, ro-
gantur ſententiæ, Rex audit, diſſerunt Prin-
cipes. Et quod erit ampliſſimi coœtus Senatuſ-
conſultum? Ut, quando ea eſt elegantia Sa-
ræ, fœmina quidem in ſtabulum deducatur;
viro autem tradantur greges, ne ſaltem care-
ret ovibus, quando füturus erat uxoris con-
tumeliâ Palæſtinus in Ægypto uxoris amiſſæ .
Collatinus. Et ſublata eſt mulier in domum Gen. I2:
D d 3 Pha- 6.

—
.

318

Pharaonis. Abram verò bene Aſi ſunt propter
illam. Hine facta Poëtis garriendi, mentien-
dique poteſtas de Diüs quoque. Nam deſtina-
tas fulguribus Aquilas ubi videris ablegari,
noli pallere, non enim urit Jupiter, ſed uri-
Lurxuria tur. Non fulminis eſt Avis adminiſtra; ſed
lait, & illecebræ, nec, quo deflagremus, fulgur terræ
velde importat, ſed & terra forem exportat, quo
egnst Colum incendatur. Puerum venatur in Ida;
éſtque Aquila non Jovis lictor, ſed Mango,
inſervitque non tonanti, ſed emollito. Deni-
que qui cyathiſſat fulguranti, præda eſt tranſ-
miſſæ in Idam avis è cœlo. Novi ſuperſtitio-
ni has dari fabulas: & ſi fingerentur iſthæc
tantum, lugerem quidem polluta ſidera exo-
letis, lætarer autem cani duntaxat fingique
demiſſas Aquilas ad Ganymedes. At cùm ex
Fide audiam conſultantes de Sara Principes
cum Pharaone, indéque abductam ſoœminam
in conopeum: ſuſpicor probris coœlum opple-
ri, ut in Sole regnantium mollities clarius
dignoſcatur. Sternitur Ganymedi Aquila;,
ne deſit ſideribus fœditas. Scito & accerſiri
non rarò Satrapas, ut inter ſe quærant, non
quid interſit Reipublicæ, ſed quibus ineſcari
queat illecebris Sara: & quem cogi Sena-
tum putas, ut de Marte deliberent, ſcito eos
conveniſſe, ut de Venere conſulantur. Et
quæ, rogo, ſcurrarum ſannæ, ubi reſcitum
eſt, ſecretiſſimæ, diuturnæque confſultationis
fuiſſe exitum, raptum fœminæ ſexagenariæ?
Et nunciaverunt Principes Pharaoni: & ſub-
lata eſt mulier in domum Pharaonis. Quæ ſa-
nè conſiliorum inanitas ſpurciſſima non tam
regnantibus inſinuatur à Satrapis, quàm hi
ab illis eam imbibéère. Comparemus Princi-
pis oculum cum linguis Satraparum. Has ais
dedecere fabulari de ſœmina? Aio. Quid tu
verò de Dominorum oculis opinaris? Non-
ne lippire dices, ſi quid Arcibus Urbibuúſque
deſpectius intueantur? Adeſto mecum in Ge-
Gen. 26. Taris. Proſpiciens Abimelech Rex Palæſtino-
3. rum per feneſtram, vidit eum, (Iſaacum ſci-
licet) jocantem cum uxore ſua. Et, accerſito
eo, ait: Perſpicuum eſt, quòd uxor tua ſit.
Linguæ In quas, rogo, quiſquilias prolabuntur oculi,
cara, linguâque Regis? Viderit, quod certè non
decuit, Abimelechus Rebeccam. Num de
ea percontari Iſaacum debuit, ſoror-ne an
uxor ejus eſſet. Polluerat ſeſe Princeps, cum
non in Azotum, Gazâmve deflexerat oculos:
cur præterea, inquinatis jam aſpectu fœmi-
næ palpebris, in eodem merſat luto factum
Regum Promulgandis legibus os? Quid tua intereſt
ſuperbia Soror-ne, an verô uxor ſit Iſaaci Rebecca?
brobatiſ. Degenerat lingua Imperantis à ſeſe, quoties
Taah. aut arces, aut imperia non loquitur. Diſcat
à fſua purpura, quid ſe deceat, & quam ru-
bere natura voluit, infra ſe, imòô extra ſe
jacere credat quicquid purpuratum non eſt.
Atque utinam de his per internuncios fieret
certior Abimelechus. Verùm recularum ea
cura Regem affecit, ut ipſe Iſaacum accerſie-
rit;, ipſe cum illo de Rebecca, ludéque ege-
rit. Quid putidius de ore Regis ſtillare po-
tuit? Mella certè Leunculus nunquam vivus
eliquaſſet; Samſoni ea præbuit offocatus.
Apum eſt, ſtipare favum. Spumare Leo de-
Afzbili- bet, & fremere. Ità de foœminis diſceptatio,
as, ſed ſeriéſque nuptiarum ad equeſtris ordinis viros
gravis. rejiciantur, in Regum os admiſlis duntaxat

— 6

Oliva

hoſtibus ſpectant. Ideò Salomon thronum
ſuum compegit ex ebore, quod non ſolum
ex Elephanto belluarum pugnaciſſimo extra-
hitur; verùm in bellua armamentarium ebur
eſt, ſtragiſque inſtrumentum. Fecit etiam 3. Reg.
Rex Jalomon thronum de ebore grandem. Po- 0. 13.
tuiſſet de Cedro ſolium fabricare, ſed de
Monſtro maluit: ne fortè virore, odoréque
ligni, frondiumque recordatione in illecebram
molliretur; cùm Regem deceat, in morem
eboris, candere quidem, ſed etiam rigere.
Monebatur à ſua ſede Rex, quàm efle de- Rex e-
beret, & gravis in throno, & non infractus. gat.
Atqui meretrices audivit ex ebore. Ita eſt: Eccleßia-
ſed jurgantes, non blandientes: eâſque non ly- Kici nil
râ excepit, ſed gladio. Permitto ad te quoque gant,
regnantem accedere ſcorta, ſi eâ filiorum cæ- 2i ſeris.
de conterreas, ſi non iis arrideas, ſed ea exa- ea
nimes, ſi Rhadamantum te ſuum eſle ſentiant n Cee
urnàâ faſcibuſque minacem, non verô putent riorigus.
teſtudine te ſibi Arionem fore, cujus ipſæ à Fami-
ſolho pudoréque naufragantis ſint Delphin, Verise
non ut in littus deferare, ſed ut demergare myizzs:
in profundum. Qunn & ebori Salomon Leo- Severir
nes inſculpſit, quaſi materies Monſtri non ſuf- ia, &&
ficeret, niſi forma quoque figurâque effera- Ieriasm,
retur. Duo Leones ſtabant juxta manus ſin- 3. Reg.
gulas. Et duodecim Leunculi ſtantes ſuper ſex 1o. 19.
gradus, hinc atque inde. Num, in tanta tor-
vitate ferarum Regem circumſtantium, diſ-
cernendis Rebeccæ colludiis locus ſuperefſt
Principi? Sedenim throni Media Charitate Can. 3.
conſtravit, inquies, propter flias Jeruſalem. 10.
Id in Cantico præſtitit, non in aula. Et ru-
ſticamem fortè Principem matronarum ſalu-
tatio fugax non dedecet: at in palatio Le-
gatis Gentium, reſcriptiſque Senatus inten-
tum, nefas eſt vel meminiſſe mulierum. Quam-
quam opinor ego propter filias quidem Jeru-
ſalem conſtratum fuiſſe ſolium Charitate, ſed
pellendas, arcendâſque, non prolectandas.
Videamus, quæ iſta ſit Charitas, quàâ thro-
nus Regis inſternitur. Pampineam tu eam cre-
des, fucatam, rorantémque, täâmque cirris,
quàm calathis mollem. Mihi vero agreſtis, Serietas
conſtans, ſquamata videtur, pilis contiſque

dura, minäxque, non lemniſcis torquibufve, Afabi
1 . litas, ſed
reſoluta. Verùm neutri noſtrum fides habea- Srsvi.

tur; ſuam Salomon ipſe Charitatem expin-
gat. En tabulam! Fortis eſt, ut Mors Di- Cam. 3.
lectio. Lampades ejus, lampades ignis atque .
Rammarum. Aquæ multæ non potuerunt ex-
tinguere charitatem nec flumina obruent illam.
Ut video ferocior Charitas, quam Elephas,
eſt: nec mitigandæ Leonum ferociæ, ſed au-
gendæ in decuplum, monſtris Charitas ſocia-
tur in throno. Nempe tu Carmelum acceſ-
ſiſſe cum Charitate opinabare floſculis puniciſ-
que renidentem. At vides irruiſſe cum Cha-
ritate Etnam, faces, nimbéſque eructantem.
Non enim amœnatur corollis, ſed lampadibus
æſtuat: ſociâtque fulguribus flumina, fluviiſ-
que accumulat funera. Et quid dirius ſpectari
Charitate poteſt, ſi torrentibus innatat? ſi fa-
ces jaculatur, ſi cum Morte confligit? Hac
tu reris Charitate proritari in ſolium Virgines,
filiaſque Jeruſalem ? Et quæ tanta Amazon
eſt, quam lampas non abigat? quam flumen
non effuget? quam funus non enecet? Non
hyeme, non æſtate, non vere adire thronum
filiabus licet. An flumen tranent in bruma?
Numm in Syrio irrumpant in lampadas? Vere-
ne

eral
pedi⸗
Depheno

ſen fn

elen
Uxchatul
lunn⸗
floris
uun hete
2) unl
Uhetunis
Ee Rechi.
ganlls, Ee
Nifet
1 eols
Cls in
I MNOIE
. An e.
iibus di⸗
n ntooe
a er, .n
ul obhit
dn geola!
s ame, ſn
5 iet orlin
2 utle Nlon
lm;
ſed aces
ſed ae,
feenet in
Eet on O
1 uldem?
elon ſac
Cohortes in
Glimn mn
ſlo, gui
in ponaro⸗
Vetenk, he
l imde n
abones Hia
Alifcata 4
Penleit er
Zelomonen
ar & hu
le Turrin
unmunit:
Ul malin
id Hor
ii⸗ a re
Renmn l
Dend, Vi
teniſgert
ſoni 4
n D

tuN
unti ne accedant ad M
lmen ant ad Mortem? E
Wem j mecdia 1 ²* En quo ſtudio thr
mi media RK nro- muel ..
erin i filias J inſtrata ſint à Salomone, propter ſciſſe adeſſe ſibi familiam univerſa
ti de s Jeruſalem, Charitate: ut quas ſcili e ciſſet. Numquid jam completi am expopo- I. Reg.
rnin Bephanro S& Leonibus arcendas nan M di ier huc reliquus eſt parvulus 1 r Ler lii? Ad- 15. 11.
dae, ate fluminibus, fulguribus & ſunetibu idit, notus parentibus puer;, deſ etaie en 18.
e, h cul pelleret Charitate. Quod ſi R Pro- caulas relegatus, tam eſt Peclufque, & ad
nilei⸗ eckenr Charitas in filias Jerulalem » 1a Nau: & principibus uk , Sl primo-
Nicl eſt futura Princi — . „ quæ on d *LVidi hili⸗ ij
t, i rincipum ſeveritas in . n de auditu, ſed de vi t Rlin, Mi
n . ropudia Ba- ſenti - e viſu, quid d 9.
in bylonis? Ablſiſtant Pr. a- ſentiat, teſt Ni quid de David
n e tant procul à thronis ſominæ; lat, teitätur. Nimirum cithar 8
Nn nam Reges uni efle decet intentos Rei & cincinnatus. Vidi filium l ihard⸗äus erat,
letn cæ&, tantumque de C 2 Kenpubh⸗ lere, vi Wai ſeientem pfal-
RR ſneramcli ulin de aucal tranſinittendo, de eo. C A lelt um, & Dominus :
dore, la “ P1 us, de Gange traji jend . anit, pulcher eſt S 128 cudm
1e luche e Bactris, de Parthi liciendo, nus adeſt Sed illi Domi
eilgren 1 . 2 dQe arthis, de Arabibus ſubj .Modeſtias pudori ſuo 1- David.
nh gandis, de muni ibus ſubju- Adam 2 pudori ſuo proſpexer
oatr 4 ncuS; nienda denique Hieroſol . „ qui à ficulnea inte at
Er qui licet. Interi olyma lo- At Aulici A integumentum expetij
Atlenm z. im garrit cum Sponſa Sal Aulicus velum diripit S n exbpetut.
2. ad areolas ar ponſa Salomon affecti⸗ pit Sanctuari, ut
E l as aromatum, averſéſque ab arci 0 obnubatur. Dei SWaru, Ue eo ce Kiee⸗
Pkleti⸗ oculos inflectit i que ab arcibus tur in ci . ei memimt, ut videa- te
ine en Git in fœminam. Ita eſt: ſed pfſal citharoædo non cirros deperüſſe idea- tis curae
WoRöRe t R AAne nugatur ſua: ſed Sponſam int pfalmos. Vernacula iſta jam l kua 4
Men ur. n ego cœliba ue- triaque 1 ingua e
N ur. tum ſuadend , exploratoribus Harmoni Da
, u ſel cipibus dixi endum eſſe Prin- inmi us Harmoniæ. N
ixi? Videam non immiſce . Nunquam
ſne l us, r0 nt unguen
n ende. n ratione videatur à Salomoche uxor? FPal non ſociant carbonibus ſilein. Vel Manelnn
t Eneng d. ohra es, amica . 2 Pul- volu a. Velatur Eph
tica mea, ſuavis & d. . ptas. Pulcher eſt; ſe phod
i Gdornl quaſi obhi — . ecora. Exilis eſt; ſed Domi⸗
zia-; tum imperii R 5,„ eo. Venuſtatem anim nus eſt cum
Monfnint Familia- in areola? P egein deprehenderis cinci nimæ percolunt; n
Moninmnk , gs e, 2 Perge porrò. Juavis, inqui cinno illaqueantur ; nec tam
guige ch wialieri. decora, ſicut Jeruſalem: terribili r: inquit, & namt in cæfſarie. eee omm ie en e deſig-
Erta nanl bus gra- 4ieS ordinata. er i e, e caſtrorum ſtylo perſtri omnia ego tam acri
1 . fui Num tibi oblivioſus videtur vlo Periringo, non uòôd 1 1¹
Hurter ſr Hine niſſe Salomon imperii ſui, dum reſpi videtur cer monſtra, hac no ne ea evenire ſuſpi-
D, daee . ſam; qui non genas in uxore amiin n Spon- ſanè Pudicitiæ; ſed ne an florentiſſimæ
Nfantium,4 ſed arces meditatur; qui e animadvertit, nos;, ſbculis. ccidant futuris, poſt
ſed caſt dtur; qui non inaures penſitat di Pudor enim Flos cum ſi
el Un ra, vallümque cogitat in Vir ine? Ab- ie eſt, & cras in clibanum mitti it, ho-
Metig (hent jecerat in horto Hieroſolymam! ſe “õ aret facillimè. Vidi lium Iie ieti e e une
ſ nr Rex re- mulalem Ren intuetur in Sponſa led Je- reſp El ulans Aulicus Davidem Nidhemer
in ale. Nr em? Regni curis . O d d. - reſpexiſſiet, n „I ntinenter
I Sa. Wü §s exuitur int 1Qui 4 „ non periclitar . elre
mattowumm 4 vallum jacit, & caſtra munit er min Qui ſuo ſtrato, haſta Gyphodue ſpohiat Saülein
in il cohortes in labiis, geniſque Sponia? Wige, vid, non jam Lyriſta Princi ne⸗
. 2 1 — . . .
1e Kenatu fr quaim non obliviſceretur imperii Sal E, Tulit igitur David haſtam „ ſed exule.
ſolio, qui totus i rii Salomon in qui erat 4 tam, & ſopplum aquc, 1. Regz
l enn in pomafio wpendthatu imperio, etiam Domi ad caput Sail, & abienunt S. 226 6.
lu uin; . Atqui collum ſuſpicit S ninus, quoniam filii mortis efti .— Vivit ²6. 16.
ee Vereor, ne Ar „„ P ponſæ. non Niſti. . r15 eſtis S5
m Cheunt, 3 cem potiùs contempl in cuſtodiſtis Dominum Tur
wn ns Can. 4. 4 ie⸗ unde non uniones pendere videt 9 ſed dal⸗ Ra ini. Vide, ubi ſit Teds Keg CrMnn
n Had⸗ .4. 4. Pones. Sicut turri . 5 m- videras Hlli =. égis. .
Arita ir . . ris David collum 1 ium Iſai Beth It 1u; qui S. David
Pianus Fiden eſt cum propugnaculis: malie . Hpei retur de inducendo in eheneuren, en age- plus WS
dent ex ea. Oblivioſi . lypei re nunc filium Iſai arœdo; qua- cuit ephe
tinge n Salomo . ivioſum etiamnum dici . ilum liai non obſervas 1
n, nem, qui cùm muli icis in tentorium, & 6 irrumpentem %
li en i maax & „ q mulieroſus putatur, mi m, & cum ſpoliis d
ed ⸗ u . „ mi- e in; e tentor .
pii n ce Tur enad it erigitque in uxoris cervi- H irnirurn lynx eras, cuùm o ae SAra
ſ5 morcchn om ico 1 . : nun ci
u n, communit? Quid Nn e mſrumenio tis & vultus in ettn,: cùm ille lepôrem ar-
unn ſides i, quid mollius? . in Sponſa vilius . orem victorfis & militi
ntdene nid mollius? Archite bj s, demutavit. Lan ⁸ & militis
uriuten 4 aliquid Sponsâ Gean berrit i quoque Rex lam evocabare id quàâ tu in ſpecu-
— 2 . . — . 5 .
e Can.7. 4. Mind, bellacius. Naſus tuns e meda,, ſie — abietibus jam in viro SSWeltunt, arbullis
der ii1, ni, quæ reſpici urris Liba- 1 cunt, qu
ſpicit contra Dama *ο imberbium à Regiæ limi quarum te
N/ . . cum. . 691 . .
ned. Regum laſciviæ, quorum d ris erene eremi pertraxerat Sreuline in Aubricurn
nsm ens, ne in uxoru . cibuſque agrum: n . mplabare florentem
. D m quidem amplex i : nunc nemore præpediri
n at. Jam diſce em amplexu, reſpi- tem videa pechris, ne pugnan-
ſc, ſia dormi lolertia, I. Principum eſſe debeat reſpectantes C canentem intuebae. En
epi ſocordia ad T uris otium, & oſculorum beſe s ad Citharœdos Satrapæ
6 n maſco. Deſy urres aſſurgit, minaturque Da i e ad cataphractos. Notus Aun 1e he-
AImel, Daeſpuerim — vid, quamdid icis Da-
e Resi . proinde Abimelech 5 . in rubebat ut Sol
Plals egiæ ſolario non ſuſi um è& Regis excubiis ¹ ol. Ipſis quoque
han e, arces, uſpectantem barbarorum ſo is imperſpectus, cum
niſe an 2s, quas everteret aucturus qualore obſcuratur i armnonin
conjugum penſi urus imperium, ſed mi in noctem. Nonne D
Aeein penſitantem amplexus; inus eſt nunc qu 1 0-
advenam i plexus; de quibus quoque cum eo? Q
6 nterro .. 1 go illum uIn uare er-
ſ garet, ſummo ſol . non reſpicis. Et d .
„ M um olii ludibrio, b eſpicis. Et dixit, qui ſſid
unne, que purpuræ infamia „ bat throno: Prima abi „ Aun alſide Apoc. au
e retur, Ii, Mag'ſtratibus inſcij Quis ergo mi- oſtentab abierunt. Suis ſe ſideribus 4.
G1drußt 1 „Magiſtratibus inſciis, luſt entabat lyra: Haſta & umb t us 4.
12 es, qua 1 „ luſtrentur ur- . 2 umbo ærugina
quando Reges ſermocinantur, non de Ba- videm vidi, cùm revelatâ facie videni nr. Pa.
nunc latet in galea. Ecce vidi fili poterat;
ium Iai Beth-

SAee

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 321 9

byloniis:
11
Pudlet D um adends, ſed de Rebecca? Quàm
Hudeten raélitici regni, cùm audio con
natores, quis in paſcuis vagetur Ci-

lehemitem. Ergo i ini
. rgo in minima trib
n. . . u
M minimnus paſtor latere non pote urte⸗
quoque Saulis Aulicos, Clientéſque Regi 8 18,

2 tinn 1. Reg. tharodu 1
6 . s1 Et ait & . .
õ d e ag iguen ene gilene ſuos: Prowi- Hores? Non poteſt. Cur? Frali
adr b, Beihju on, de pueris, ait. Ecce vlal Red S 4 Sr Excubar? Gitcharcodus aleer .
bu⸗ Pethlehemitem 4 1,. Uau Ecce vidi li e bpulcher eſt.
m, vix pater Reierabatat, tuc. gu e. D in rum ,, mu toneem Nſallere, é
6 . oque cuùm Sas apud vos ci S ergo, non audiun
. citharozdi? Quid oculis cun a9
. Lt lis cum lyra?
D d 4 pe-

-

1. Reg.
16. 18.

Linguæ

cura.

Caſtitas
cauta.

Species, ut video, ſenſuum in te munia con-
fudit, decepitque te, quando interfuiſti ca-
nenti, non ut fides audires, ſed ut genas ex-
plorares; nec ut ſymphoniâ demulcerere, ſed
ut candentis nive frontis urerere. IIla te Ly-
riſtæ teſtudo quaſi præconem Jonam deglutiit,
ultrò te naufragis ingerentem. Vidi filium Iai,
ſcientem pſallere. Eâà citharæ harmoniâ tui ſym-
phonia pectoris diſſoluta tum eſt, quando ci-
tharodum non aure, ſed oculis, ebibiſti. Ve-
rùm in innocentem invehor. Nam is citha-
roœdum olim viderat, non autem videbat quo-
tidie. Vidi filium Iai. Videamus quà ille ra-
tione Davidem aliquando ſuſpexerit. Ecce vi-
di flium Iai Bethlehemitem ſcientem pfſalle-
re, & fortiſimum robore, & virum bellicoſum,
& prudentem in verbis, & virum pulchrum:
& Dominus eſt cum eo. Quanta in Regis fa-
mulo pudicitia! Quantus pudor in Satrapa!
Nunquam de citharodo nugatus cum Rege eſt.
Tum tantùm de Davide loquitur, cùm Rex
lyriſten expoſceret. De Davide loquutum
eum fuiſſe dixi? Erravi. Non enim an Da-
vid vocaretur, reſcierat hactenus. Vidi fclium
Iſai. Patrem noverat, adoleſcentem non no-
verat. Et putas latebras omnes indagaſſe ado-
leſcentis, ſecretäque univerſa rimatum eum,
qui ne nomen quidem callebat citharœdi?
Reputa, an diſquiſierit, quocum ageret Da-
