Qui babes omnium ſcientiam, inquit, noſti
mia oderim gloriam iniquorum, & deteſter cu-
ile incircumciſorum, & omnis alienigenæ. Non
piſtrinum, quo torqueretur, fed cubile, ubi
deliciarum genus omne fuppetebat, pertæſa
eſt Eſther. Id autem non odit inopià volup-
tatum, aut criminum copiâ, ſed ſolo alieni-
genæ contubernio ingratum. Non enim lupa-
nar erat, ſed cubile. Cubile, inquam, erat,
in quo pudor & voluptas morabantur: neu-
trique corona deerat. Quid autem beatius,
quàm deliciari fominam hinc pudore mum-
tam, inde purpurà coronatam? Et in fornice

quidem voluptas exundat, ſed pudore nau-

frago. Viret in eremo pudor, ſed orbus. At
in Cubili regio tum ſpinis caret“ Pudicitia;
tum maculis. Verùm etiam invulneratam ſpre-
vit Eſther felicémque Potentiam, uno incir-
cimnciſorum fœdere violatam. Non enim Iſ-
raélitæ Regnum ſapit, ſi ſunt accitis ahienige-
nis promiſcua. Inſciam proinde ſui ſponſam
non ære multat, virgiſve Chrfiſtus cecidit,
ſolà in exteros digreſſione, pro ſupplicio,

Can.I. 8. imperatâa. di ignoras te, egredere, & abi poſt

veſtigia gregumn. Non, morere, inquit, ſed
egredere. Immiſcere hœdorum paſtoribus à
me abjecta. Id enim ſupremum ſponſæ ſuppli-
cium eſt, ſi à latere abſtracta Dilecti ſui ab-
legerur ad exteros. Quam ergo nos miſeri ſu-
mus, quni ultrô alienigenis occurſamus, Ægy-
ptúmque petimus non triticum revecéturi cum
filus Jacob, ſed multa paſſuri cum Agar in
deſerto, omm commeatu, univerſiſque co-

—

Oliva

Undas enim fſuas luſtrationi baptiſ-

4 17

—ͥ

pis carituri. Ergone Eſtherem regiæ fſup-
pudet: Et Sacerdotem equeſtris atri non pi-
get? Illa regnare abmut, inter Perſas: Nos
ſervitus titillat Chaldæorum? Nec innocenter
deliciari Regina ſuſtinet in aula: Et Sacerdo-

tes, & Religioſos calcari deſpuique in regia Jonæ 14.
. Lez.

non piget? Vide Jonam, qui mavult hauriri

Ceto, quam in Ninive declamare. Nos veròè

quæ ille incommoda pertulit, ne exteris jun-

geretur, ea adimus improvidi, non ut Nini-
vitas expiemus, ſed ut in Ninive corrumpa-
mur.
rum immemores, ut Senatorum atria detera-
mus. An non Balænis toties tradimur, quo-
ties Scurrarum & dicteriis in Magnatum ædi-
bus carpimur, & ſibilis aulicorum explodi-
mur? Lachrymarum me fluxus opprimit, quo-
ties Petri in mentem venit, oblatum & coelo
diſcum faſtidientis. Surge, Petre, & manduca.
Abſit, Domine, quia nunquam manducavi om-
ne vommune & immundum. Acceperat à Chri-
ſto Petrus non iis coinquinari mentem, quæ
intrant per os: fatebatur Dominum eum efle,
qui ſibi dapes miniſtraret: eſuriebat, exact
jam orationis nond horâ: & cœlo fluxerat pa-
tina. Faſtidiit nihilo minus epulum Apoſtolus,
non quadrupedum vilitatem ſtomachatus, aut
ſerpentium venena pertæſus: ſed id tantum

averſatus in acervo monſtrorum, quoed com-

munem Gentibus menſam viro Ifraelitæ ſtru-
xiſſent Cœlites. Ergo coenam Petrus indigna-
tur, nequicquam cœli majeſtate à repudio
diſci abſterritus. Verùm nec Serpentium ve-
neno conterretur, nec Domini majeſtate per-
licttur. Quin ille non virus reformidat in
monſtris, ſed vulgus. lis horret ali cibaris,
quorum promiſcuus uſus eſt. Abſit, Domine,
quia nunquam manducavi omne commune. Quod
ſi aceſcunt Apoſtolo vulgares dapes Gen-
tium, abnuitque alvo recipere communem ex-
teris cammeatum: Qua ratione nos profano-
rum aulas irrumpimus, iiſdem non efcis, ſed
moôribus imbuendi? Apoſtolus communem
execratur annonam, quam illi & cœlo Ange-

lus convexit, ratus ſine ſcelere non poſſe He-

bræi alvum promiſcuis dapibus exaturari. Te
veròô à profanorum ſocietate non arcet conſi-
liorum communis lues, quâ non ſtomachus,
ſed animus, intabeſcet? Legere memini me
in vita Stephani Hungariæ Regis, Emericum
filium ejus ex obviis Monachis alios præte-
rüfſe, alios dignatum oſculo, uni denique
arctiſſimo charitatis vinculo complicatum. Id-
que cùm meritorum varietate abs ſe geſtum
teſtaretur parenti filius: rem comperturus
Rex, ad monaſterium clàm noctu ſeceſſit,
viditque, perſolutis nocturnis horis, eos tan-

A facie ſiquidem Dei fugimus hymno-

Act, 10.
14.

tùm in choro reſediſſe oraturos, quos Eme-

ricus exceperat oſculo. IIlos autem, quùm
Rex erupiflet, blandiſſimè ſalutavit. Surrexe-
re omnes Regi gratulatum, eo excepto, duem
arctiùs Princeps fuerat amplexatus: cuſus im-
mobile corpus in prece perſtitit. Tum Ste-
phanus intellexit, tepidioribus oratione Præ-
ſtare perfectos; orantes, Regum neglectu,
omnium optimum anteire. beti e
terorum ſocietas non debeat. Vel Regi remit-
tenda ſalus non eſt. Vide, an per ommum
concurſandum ſit domus, ut ſalvere jubeamus
quotquot hilariori nes aliquando vultu exce-
pere matronæ. Cùm te vagandi blandiendi-

que furor è domo abripit in aulas; ut te te
grande
oppone.

interſiſtas „ tibi pro aggere Cetum

En ut appeti ex-

—

eum,
im
(arn:
Pun potiun
Ano Nec
Wte nt⸗
ulre
n: Alomm
nr Miar

en
rlrane
Ur bube mn
Dt ſum
Clumunn no
Chunn
kilieaninn
(hult ven
En woq
1l ocul
Ani, non

Pmert,
Mecepta
Mauc̃ B
M,
lun,
l feun

N Mn
44. teg n
aiinld⸗
M D 4
nke
nnet
Wutin
„Whi
d bether
N
it⸗ 7
En ,. d
E

nge h
rn n
hrene
dt
ei ltcnr.
re. Mer
enteti
we CNN.
Uimalnn
d dri n
Amn
Egunn 4

Orum elu

latum ten,
e, nudhi 4

Alchrti

Cepernti.
Ihemtem, an

e

A, Dnn
. Cunmnte
es Eihe l⸗
re conmmun
one MMf
m non eN
olus NNE

ere non 3
bus eunin

Se

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ. 141

oppone. Tum, dicito, Monſtrum ſubit Pro-
pheta non invitus, cùm invitus ad Niniven
contendebat. Et quod ille contubernium ex-
terorum navigatione primùm, tum naufragio;
ad extremum ſupplicio, eéôque immaniſſimo
declinat: id nos appetemus dignitatis noſtræ,
noftrique otii proditores? Samaritana perdi-
tiſſima alioquin fœmina, couti tamen Judæis
abnuit; quæque mœchis quinque copulari non
recuſavit, uni aſſidere Redemptori refugit.
oan49. Quomodo tu Judæus ocuùm ſis, bibere à me poſ-
ci, quæ ſum mulier Jamaritana?“ Vel Scor-
tum inceflerat religio non colloquendi cum
viro, cujus in vultu Majeſtas & Pudor coa-
luerant, mihil non mirata in hoſpite, quo ad
obſequium inflecteretur, præter religionis di-
verſitatem: quà ità mulier Officioſiſſima aba-
lienari potuit, imò & efferari, ut ex itinere
fatigato nec frigidam propinaverit; hydrid li-
c&t ſunèque ad puteum inſtructa. Quod ſi fir-
mum te jactes, validumque ad irrumpendum,
etiam ſine vulnere, medias per acies extero-
rum: Salomonem tibi cum fœminis de reli-
ione luctamem opponam. Et eum quidem
mulierum blanditiis molliri ad illecebras potuiſ-
ſe non mirum: at potuiſſe ſeduci ab inſulſiſſi-
mis ſcortis, virum longè omnium ſapientiſſi-

3. Reg. mum, quis non miretur? Adamavit mulieres

1„.. alienigenas, de quibus dixit Dominus: Non in-
ediemini ad eas: certiſſime enim avertent cor-
da veſtra. Tu te ſtaturum gloriaris inter alie-
nigenas, eéôſque ſuperſtitionis non raròô anti-
ſtites: cùm ruituros pronunciet Deus Iſraelitas,
ſi fortè Moabitarum Virgines, ſibi matrimonio
jungant. Uni ſi aconiti ſtillæ commiſceatur
mellis amphora perampla, confeſtim in vene-
num abit quicquid ex alveario deprompfiſti:
Et turbæ immiſius homuncio ſaporem ſerva-
bit ſuum? Faſtidire velim te, quicquid San-
ctuarium non redolet. Piſcibus contuliſſe
Chriſtum electos ſuos inde crediderim, quòd;,
ut illi expirant in littore, nullo aut telo con-
foſſi, aut veneno necati, uno ſedis ſuæ deſi-
derio, unéque peregrini ſoli faſtidio confecti:
itaà, ſi procul Tabernaculo tripudias, & exilis,
Anguis, non Piſcis es.

Et ſji revertamini ad me, & ouſtodiatis
præcepta mea, & faciatis ea: & ſi
abduäéti fueritis ad extrema cœli, in-
de congregabo vos, & reducam in
locum, quem elegi, ut habitaret no-
men meum ibi.

Falicita: Ic quoque Deus ſervatæ legi non ova-
ae r.- tiones, non opes, non libertatem, non
Religion,s delicias ſtatuit, ſed Sionem. Ut enim atro-

berfeizio. Ciori ſupplicio affici nequit Iſraelita, quam ſi
ablegetur Babylonem; ità nulla ei contingere
Cella. poteſt fortuna cumulatior, quam ſi Hieroſoly-
Religioſus has revecetur. An tu abollam pluris facis,
aslas non quàm Ephod? Scito anteſtare regno aram,

fieguen. clariorémque Davidem ſtirpe eſſe, quàm fun-=

dà. Non enim Gigante nobilior, quam Abra-

Act.2.15. hamo eſt. Vas electionis eſt mihi iſte, inquit
de Saulo Chriſtus, ut portet nomen nmeunm co-
ram Gentibus, & Regibus, & Filiis Wrael.
Crevit procul dubio progreſſione Oratio, quæ
Ethnicos, viliorem quaſi turbam, præmit-
Nolilisas tit, tum Reges ſubſequi jubet, agmen tan-
vera. dem claudit, imo vero coronat;, ſtipatis I-

ſraélitis in cuneum. Ergo præſtantiores Mo- Religiofße
ſis alummi „ duam Reges pPlus enim ſplendo- honoran-
ris & tabulis, quam ſceptro emanat. Porrò fi- Si-
lii Iſfraél per id ætatis non in Horeb litaverant,
ſed ſævierant in Calvaria, nec Agno ſagina- pFidei ve=
verant ſe cum lactucis, ſed in lupos efferati, re Digni-
Dei agnum Gentibus diſcerpendum objece- zas.
rant. Attamen ſolà religionis ſuperſtite memo-
riâ ità cohoneſtabantur, ut Deicidæ Regibus
præferrentur à Deo: quid tu dignitatis ſanctio-
ri acceſſiſſe putas Iſraeli, quem non furor ad
inferendam Deo necem, ſed amor ad perfe-
rendam pro Chriſto mortem roboravit? M
portet nomen meum coram Gentibus, frondes
eas eſſe cenſete. Et Regibus, hi flores pomis
proludunt. Et ſiliis Iſrael. Libet hos avellere,
ceu fructus, & vitæ ligno. In quibus ut videas
unam religionis dignitatem attendi: non eos
FEllios Abrahæ appellavit. Vicerat enim Abra-
ham. Non filios Davidis dixit: regnaverat ſi-
quidem David Hieroſolymis annos plurimos.
Non denique eos ſtirpem Iſaaci, ſed Ifraslis
nominavit: hic enim natu poſtremus ablega-
tus domo fuerat, ille generis hæres & Prin-
ceps, eliminato Iſmaeële, ſolus domi regnave-
rat. Is ergo Hebræorum author inducitur, qui
domo extorris, qui ſocero inviſus, qui ſup-
plex fratri, qui virgam filii exoſculatus, qui
erro in peregrinatione, vità functus unam po-
ſteris lucem reliquerat, Dei cultum & nomen:
ut cùm prælatos Regibus filios Iſrael audires,
non ovatione illos, non ſceptro, non prima-
tu, ſed religione duntaxat diſceres præpollere.
Hinc factum exiſtimo, ut comites ſuas ſpon- Can g. 7.
ſa, quas Reginas fuiſie ſexaginta, nemo non
ſcit, filias maluerit Jeruſalem appellare, quam Can.5.8.
Principes. Adjuro vos, filiæ Jeruſalem, i in-
veneritis Dilettum meum. Plus eis conciliatum Arrogan-
decoris arbitratur à Templo, quam à throno: tia.
ideéque quas dicere Reginas poſſet, Sionis Nebilitas
filias appellat. Dices non Reginas tum eam ““1α.
habuiſſe obvias, ſed virgunculas, quas caſus
fortè obtuliſſet: abſtinuiſſe proptereà illam ti-
tulis, regnique inſigmibus. Eſto. Num, quæ
dormientem domi Sponſam circumſtabant, ſe-
cundarias fuiſſe Regis ſponſas addubitas? Eæx
verò non Reginæ ſalutantur à Salomone, ſed
filiæ Jeruſalem honeſtiori authoramento effe-
runtur. Adjaro vos, lia Jeruſalem , neé uſ- Cansz.5
citetis, neque evigilare faciatis Dilettam. Nulli
foœminarum cognomen inditum ab imperio;
verùm à ſanctitate urbis nomen illis obvenit;
Sponſa verò à dilectione vocabulum eſt ſofti-
ta. Et ſanè ſi, regni titulis diſſipatis, ipſemet
Salomon non Princeps compellatur in horto,
ſed Dilectus: quaſi verò auguſtioris dignitatis
ſit Eccleſiam dilexiſſe, quam præfuiſſe cœlo:
Dilectus meus deſcendit in bortum ſunz: cur Can. &
mortales non cumulatins Dei cultus, quàm
latus togæ clavus nobilitet? Clamat proinde;
hujus non ignarus decoris, Manaſſes è& com-
pede: Domine Deus Patrum noſtrorut, Abra-
ham, & Iaac, & Jacob, & Jeminis eorum
juſti. Adultum in regni decore virum non
magnis ſplendidiſque vocabulis orationem fu⸗
diſie tumidam miror. Poterat enim & Dei
regnum aucturus, & conditioni blanditurus
ſuæ, non Paſtorum, ſed Regum nomina pro-
ferre, faſtiſque cœli vectigales inſcribere Da-
vides, Joſias; & Ezechias, regiique ſeminis
Deum principem nunciare. Verùm nervo eru-
ditior factus, ratus eſt imperanti ſtirpi juſtam
ſobolem præferendam 2 Deéque ſore Sratus

142

gnantis. Aboleri enim Juſtitia nequit, poteſt
purpura devolvi ad vincula. Samuelem certé
piguiſſe regni viſumeſt, quàm Saülem Chri-
ſtum dicere maluit, quàm Principem. Loqui-
mini de me coram Domino, & coram Chrifto e-
jus. Magnifaciebat enim in viro Principe non
tam coronam, quàm chriſma: crediditque au-
Ctiorem Saülem factum oleo ſanctuarü, quàm
regni murice. Nam & Saba .thiopum Re-
gina, exploratis in Sion regiæ domus gazis
& præfectis, deſtituta peneè ſpiritu eſt præ
ſtupore. Verùm, quæ vaſa, veſtêſque Salomo-
nis, omnémque apparatum obſervaverat dili-
genter, unam Regis ſapientiam demirata eſt.
Verus eſt ſermo, quem audivi in terta mea de
ſermonibus tuis. Quod ſi in Rege Princeps fœ-
mina pluris Scripturarum ſtudium fecit, quàm
pompam rhedarum: Chriſti ſervus, cur atto-
nito ſimilis hæret, ubi ſupellectilem corona-
ti Sacerdotis conſpicatus, beatum eum feli-
cémque deprædicat, quamquam interdum li-
teraturæ ne primis quidem elementis imbu-
tum? Ergo-ne ſummus Reginæ viſus eſt Rex,
non opibus, ſed ſcripturis: Et inerudita Præ-
ſulis opulentia non deſpuetur à Coenobita;
ſed cœlo præferetur? Nihil ita vel Zthio-
piſſa miratur in Principe, quam theſauros ſa-
pientiæ, & ſcientiæ Dei: & Levita plus au-
rum in Sacerdote facit, quàm thura? Audi,
quid in Salomone extulerit Saba: Nit Domi-
nus Deus tuus benedictus, qui conſtituit te Ke-
em, ut faceres judicium, & juſtitiam. Dedit
ergo Regi centum viginti talenta auri. Iſraeli
ait Salomonem à Deo impoſitum, non ut laſ-
Civiret in hortis, aut in purpura renideret;,
regnive fines ultra Tigrim protenderet: ſed
ut judiciis præeſlet, audirétque certantes in-
ter ſe de jure tribus. Quin illud obſervari
abs te velim, nunquam Templi Sabam me-
miniſſe, quod tamen abſolutum per eos dies
à Rege & acceperat munificentiſſumè, & vi-
derat. Monuit nos fœmina prudentiſſima Re-
is commendationem pendere totam è ſubſel-
Fi. Templorum debet extructio laudi verti.
Sed non ea principem locum habet in Princi-
pe. Creantur à Deo Reges, ut jus dicant,
non ut utêrem conflent. Non agnorum litatio
Principem, ſed Luporum decet internecio.
Deleri abs te Latrones oportet, non autem
Levitas infulari. Conſtituit te Deus Regem, ut
faceres, inquit, judicium & juſtitiam. Placet
in Rege Labernaculi architectura; verùm non
ideò inſignitus eſt trabeâ, ut aram incenſo thu-
re cumulet, ſed ut reorum cruore roſtra reſ-
pergat. Non batillis, ſed ſecuribus Princeps
præficitur, nec victimis ſolium ſtabilitur, ſed
fuppliciis. Porrò raptim in hæc à nobis pro-
Religio o curſum. Eòô noſtra ſpectat commentatio, ut
ſolam pie- Videas nec in Rege luxum, pompaſque lauda-
zetem no- ri: quùm inde tantùm haberi felices etiam in-
bilis. fulati poſſunt, ſi æquitati militent, & leges

X. Reg.

13. 2.

3. Reg.
40,6.

bid.
Rex re-
gar.
Eecleſia⸗
ſtico rum

pompa.

Eccleſia-
ſticorum

congregelo vos, & reducam in locum quem elegi,
lux ss.

ut habitaret nomen meum ibi. Vide, ut nuſ-
quam patriæ meminerit Deus. Non enim re-
petendæ ſunt Hieroſolymæ, quòd oriundi ex
iis ſimus; ſed quòd Dei nomine nobilitatæ ſint.
Eas verô non arcibus, non thermis, non Tem-

Templo-
rum cul-
eus Ve-
vior.

Talenta plo, non Regibus, Sacerdotibuſque claras eſ-

ine ſpiri- .
Kiri e teſtatur: verum, ædificiis trophæiſque ne-
vecationis glectis, fui eſſe ſedem nomimis affirmat. Non

benefeciu. eſt ſatis, à filiis Abrahæ Numen unplorari;

tueantur. Ni ouſtodiatis, inquit, præcepta mea,

Oliva

ſi Dominus diceretur ſancti ſeminis, quàm re-

Leges ſervari; conciri undique, conflueréqus
oportet eos in Locum, quem Deus ſuo no-
mini, cultuique delegit. Is verò ut adiri de-
bet, quòd gratior futura ſit deprecatio Loci Nuli⸗
ſanctitate adjuta: ità eum auguſtiorem ſcito eſſe r
non regiâ, Templéque, ſed cultu Numinis &
nomine. Noli ergo procul Hieroſolymis bea- Zcnere
tum te credere, inter hymnos & hoſtias; nam uri
eò & populus revocatur, & Daniel reſpecta- n
bat. Hieroſolymas autem cave aliunde, quàm ne 1
uno Dei nomine credas auguſtas. Congregabo IInis ,1
vos, & reducam in locum. Coire primuùm juſ- ti igen 4
ſurus eſt populum; tum verò concordiãâ, pa- n
céque munitum adducet in Sion. Quid enim Een
Pacis arx profutura diſſentientibus eſſet? Tum 1 e
autem reducturus eſt Dominus Hieroſolymas Felicita-
filios Iſfraélis, quùm hi ſceleribus expiati, tis fons. –
Moſis ſeſe tabulis ſubdiderint. & revertamini Tibala- 6, un
ad me, reducam vos in locum, quem eligi. rtozs: re. eonm
Ergo reddêre Libertati, ſi pollui deſieris. Iua Dedem ulut
te ut iniquitas compedit, ità vinculis eximet u D
innocentia. Crimimibus antè, quaàm catenis ga

alligaris; tum tantùm in antiquam dignita-
tem reponendus, cùm è fæce ſcelerum emer- .
ſeris. Reducam in locum, quem elegi, ut ha-
bitaret nomen meum ibi. Rimari hoc loco pla-
cet, cur Dominus, qui ad pietatem vulgus
pelliciebat feracitate camporum, meſſiumque
ubertate: nullâ hic mentione ſeu torcularium,
ſeu trituræ habitâ, nudam ſui nominis ſedem
ſervatæ Legi deferat præmium. Nimirum eru- Tribula-
dierat Iſraélem captivitas, ut ſaniorem di- tio utilit.
gnoſcere remunerationem poſſet. Botris olim
manipuliſque Iſraêl felicitatem metiebatur.
Terra promde lactis, melleique latices rudi-
bus obtrudebantur. At, compedibus infantiam
prætervecti, beatitatem phaleris evolutam præ-
cerpunt.

ſnel

Dmms he
Die lelert
alach
imne e

Atoum

Et ipſi ſervi tui, & populus tuus, quos
redemiſti in fortitudine tua magna,
& in manu tua valida.

Snn nor
N oni

bu er
Uomodo ſuum Deus redemit populum, Literas k
ſi üi quoque, quos Aſſuerus remiſerat vera. 1t (bis
Hieroſolymas, opprimebantur à Samaritis, . Ea
circâque poſitis incircumciſis? In aflictione, Num. 3. m, dman
inquit, magna ſunt, & in opprobrio. Preme- Auludin
bantur ſanè illi citimorum livore populorum, i
quos pudebat excitari à volonibus Templum: e Nl
verum à libidine, fletu Eſdræ, exempti reſ- iumin
piraverant. Quod ut excuſſiſſe jugum didicit Maron,
Nehemias, eos quamvis feroci barbarorum fiudi
8

dejectos conſternatéſque, redemptos tamen

pronunciat pudore liliiſque recreatos. Ea enim wiul
verior Libertas eſt, quâ vitüs eripimur. Nam lu⸗ 1
quemadmodum laſciviæ ſervum nemo, niſi uN
excors, ſervire inficiatur in cocco: ità, ut Le c
pileo careas, ſi lilio inſtruare, non ſervis. Cla- i R“R t
mabat proinde Paulus, ſuæ dignitatis admo- . enl
nens Galatas: Vos enim in libertatem vocati Gal. 1· 1 ln
eſtis, fratres. Ità-ne? Quos Chriſtus vincien- N⸗
dos, cædendos, occidendos traduxit ad cru- 1 ut
cem, eos Paulus in libertatem afſertos pro- K
nunciat? Num ſubeſt Libertas in nervo? Sed- il
enim injecta carni vincula neglexit Apoſto- . R
lus, cui liberi hi tantùm videbantur, quos fu-= ann
perſtitio vincire deſierat- Imone
imah
.
Olhere! Wa

Welkel
Heni
hhn enn
Rfemmz
n, en i
i lenn
Vinells an
cbemn art
ſelenme.
nn “ 1l
Ai Nerlinf
ietaten n
m, mü,
ſen tortolenn
nomninn e
Ut Knoten 4
flet Neru d
tem Meithnn
ge hin
Hecibizültu
Iis erolnnge

us tult,fn
tud N
1.

Eedennhii
rns MA
n² Ai
81 A⸗
ote lo
Nibes Lene
goc in
lelennin⸗
Hecren 6.

in Cap. I. Lib. II Eidræx. 143

Obſeero, Domine, ſit auris tua atten-
dens ad orationem ſervi tus, & ad
orationem ſervorum tuorum, qui vo-
lunt timere nomen tuum.

Acuerat humi Nehemias diu, abſtinuerat,
luxerâtque ubertim & continenter, calami-
tatem populi à Deo deprecatus: quarum re-
rum, præ oratione, quam ſolam obſervari
optat, non meminit. Uſque adeò fuſæ ad De-
um preces reliquis & baptiſinatibus & libis an-
tecellunt. Quid enim cœlo aut dignius, aut
gratius Oratione? Quam ne profani libarent .
fundi Dominus imperavit in conclavi, eéque

Oratio.

peſſulis, repaguliſque obſerato. Clauſo inquit,
Timuit enim tantæ
6. patinæ convivam: unuſque ſuas precum deli-

Matt, 6. oſtio, ora Patrem tuum.

cias Deus voluit exhaurire. Quis enim palam
cædi ſolitas in atrio victimas non ſciat? Intra
veli autem adyta, ſacrâſque latebras oraturus
tantàùm Sacerdos ſe penetrabat, annis ſingulis
Exod. 30. ſemel. Et deprecabitur Aaron ſuper cornua e-
9. jus, ſemel per annum. Obvias patiebatur eſſe
Dominus hoſtias etiam pacificas, unâ ſibi Ora-
Citus Dei tione reſervatà, quam ſine arbitris deguſtaret
sleg. in ſancto. Hinc eſt, quòd Sanctorum Ora-
tiones ante thronum Agni concluſas phialis
Angeli præferebant, rati eas minimè diffundi
oportere, quas in Agni delicias & pabulum
deſtinari percallebant. Exaudita proptereà
fuit Ezechiæ Oratio, quam in parietem con-
verſus uni Numini præguſtandam effudit. Au-
4*. Reg. divi orationem tuam, & vidi lactrymam tuam.
36. 6, S. ecce ſanavi te. Quem non incisa ven, de-
fixéque ſcalpello, aut admoto igne curavit:
ſed ficuum maſſa impoſita vomicæ virus pe-
ſtémque conſumpſit. Quam cùm attuliſent, &
Correchio HoreJer: Juper alcus ejus, curatus eſt. Epu-
migR. lamur, an ſaneſcimus? Ergone hortorum ille-
cebris mors fugatur, & , quæ erupit Po-
mo, pomis eliditur? Nimirum ægri vomica
dapibus percuratur, ut, qui Deum orando
pPaverat, penè dixerim, epulando revaleſce-
ret. Cibus enim Dei Oratio eſt. Petimus,
. hac de cauſa, diurnum aà Domino commea-
tum, dum oramus; quaſi veròô repetere liceat
quod tribuimus. Panem noſirum quotidianum
da nobis hodie. Te pavimus precando, nos
paſce miſerendo. Noſtris cœli horrea oratio-
nibus redundarunt: & noſiris inferatur turri-
bus annona, poſt preces. Quid? Nonne Chri-
ſtus prius quaàm menſam ſtatueret turbæ, ere-
Ctis in cœlum oculis, oravit? Annona anno-
nam impetravit: paniſque exundavit, quuùm
Amore Oratio cœli triticum prægreſſa eſt. Meritè

daci. Proinde Nehemias, nullaà jejumii luctuſque ſui
ratione habità, ſuam tantùm animadverti ora-
Tinor tionem cupit à Deo. JNit auris tua attendens ad
Dei. ,

orationem ſervi tui, & ad orationem ſervorum
aorum, qui volunt timere nomen tuum. Ti-
mere, inquit, volunt, non fulmen, ſed no-
men tuum. Abſit enim, ut Dei ſervi cohor-
reſcant ad lictores faſcéſque cœli, quos in of-
cio continet una Domini frons. Mancipiorum
eſt, loris virgiſque à flagitio inhiberi. At Dei
ſervos compeſcit non Ira Numinis, ſed Iris.
Terrentur ſolo nomine Domini: & quamvis
Oleum effuſum nomen Dilecti ſit in eo ta-
mDmen (velut olim in fluctibus Erythrei cum
exercitu ſuo merſus eſt Pharao) ità crimina
univerſa cum appetitionibus efirænatis nau-

fragantur. Jit auris tua attendens ad Orationem
& voνσ₰nνι ornm , qui volunt timere nomen
tuum. Humanitatem Numinis intuere, quam Converſio
demereris ſold deſignatione pietatis. Non diù facilis.
timuere, ſed de colendo Dei nomine conſi-
lium cæpere duntaxat, & ineundæ, imo & Dei miſe-
exigendæ gratiæ pares ſunt. Nobis quidem a- icordia.
pud Imperantes;, etiam poſtquam debellatum
eſt, emeritis exhauſtiſque mercedem repoſce- g⸗
re non licet; quum apud Deum nomen tan- ga. fe-
tùm detuliſſe ſuum, repetendi ſtipendii, co- Aalici
ronæque potiundæ occaſio, ratiôque ſit. Au- miſeri.
di eos. Cur? Quia timere volunt nomen tuum. Aulicors
Deliberatio Dominum colendi mercede non ***
caret, apud Deum cœli: apud Reges terræ
emeritæ plerunque Dux militiæ ne in cenſu 1ia in has
quidem eſt domeſticorum. Exagitz batur à minibéus.
Spiritu Domini malo Saul. Miſit ergo Naiil,
inquit, nuncios ad Iai, dicens: Mitte ad me r. Regs
David filium tuum, qui eſt in paſcuis. Hitur 16. 19.

Caufiden-

E

Harcsswdue Wiritus Domini malus arripie-
at Naiul, David tollebat citharam, & refocil-
labatur Saul. Geſta hæc referuntur capite de-
cimo ſexto libri Regum primi. Proximè verò
conſequenti capite, cùm David abſciſſum Go-
liæ caput ovans circumferret, ait ad Abner
Saul: De qua ſtirpe deſcendit hic adoleſcens 5 1. Reg.
Dixitque Abner: Viwit anima tua, Rex, ſi no- 17. 58.
vi. Nulléque genus ſtirpémque ejus referen-
te, ſuam ipſe gentem David expoſuit: Fi-
lius ſervi tui Ilai ego ſum. Compreſſerat tumul-
tuantem in Regis pectore tam ſæpè David
Spiritum Domini malum, eumque ſuis fidi-
bus vinxerat, ne ſæviret in Saul, & ejus nec-
dum Regi innotuerat genus. Ad Iſai nuncios
miſerat, & eum neſciebat? Tantæ peſtis Do⸗
mitorem Davidem ſenſerat toties, & rogat
qua ex gente adoleſcens ſit? Ut video, ſuA4
Iyrà David & Satanam è& corde Regis, & ſe
extraxit. Imô tenacior Saül Dæmonis, quàm
Davidis fuit. Nam abactum Satanam identi-
dem in pectus reducem excepit: Adoleſcentis
ità nomen emiſit, ut ne generis quidem ejus
recordaretur. Famulari ergo quàm beatum eſt Servire
Numimi! quàm verò ſervire Regibus ærum- Peo felix.
noſum! Apud illud emeriti ftipendii es, ante-
quam ſtipendium ſub eo feceris: ignotus iis
es, etiam cùm ex eorum præcordis eduxeris
monſtra. Quid? Etiam cùm Gigantes confe-
ceris, repetenda contra Philiſthiim pugna;,
non ut thoro fruare, ſed ut inferare ſepulchro.
Fræliare bella Domini. Saül autem reputabat di- 1: Re .
cens: Non ſit manus mea in eo, ſed . ſuper eum 3
manus Philiſthinorum. Callidum ſanè imiquum-
que conſilium, ſævientis in victorem Princi-
pPis: quo tamen utinam vel Chriſtianorum im-
bueretur pietas Principum aliquorum. Mitte-
re jam eos, (qui certè rariſiimi nunc ſunt,
ſed olim fuere non pauci) libet non ad Jo-
ſiam, ſed ad Saülem, eumque innocentiæ pro-
ditorem. Siqu idem, cùm illos ab inſectandis
Præſulibus & Juſtis inhibere non liceat, liceat
eos ſaltem admonere, ut, quando abſtinere ſe
cæde nolunt, tyranni à Satana in rabiem acti,
exemplo docti, furere verecundiùs monean-
tur. Bacchatur in Davidem Saul, ſed clancu-
lùm, ſed alienà manu, ſed ſpe ſpecieque tri-

Perſecu-
tares jis=
ſtorum.

umphi. Cadere eum cupit, ſed ut Ducem de-

cet, lauro excipiendum, non obruendum fi-

mo. Carere Saül vult æmulo: at æmulum ca-

rere palmâ non vult. Cadat adoleſcens, ut im-
perium meum ſtet, ſed pugnando. Tibi verò
non ſat eſt, Juſtum evertere, niſi eum & criminis
. inſimules.

144

1. Reg. inſimules. Ecce ſilia mea major Merob, ipfam
18. 17. dabo tibi uxorem: tantummods eſto vir, & Pra-
licre bella Domini. Videamus, quum jam ap-
petat ſtipendii dies, apparatum nuptiarum.
1 Reg. Fabtum eſt autem tempus, cùum deberet dari
8. 20. Merob ſilia Saül David, data eſt Hadrieli Mo-
lathitäæ uxor. Quid excogitari inhumanius po-
tuit? Davidis ſpes non falluntur tantum, ſed
deluduntur. Cùm portum ſe capeſſiviſſe puta-
ret David, reflante Regis Auſtro, in altum
deferebatur. Pugnare cogitur, ut dedecus re-
ferat pro triumpho. Dies expectatur miptiis
deſtinata, ut empta tôt periculis Merob deda-
tur Molathitæ, viro hactenus illaudato; re-
iæque virga arboris inſeritur, non lauro, ſed
ſne nomine trunco. Data eſt Hadrieli Molathi-
tæ uxor. Quamquam ex quo in ſpem pugnæ
Merob oppignerata Davidi eſt, pugnaſſe il-
lum author eſt nemo. An otiatus eſt David
tantæ ſpe gratiæ emiſſus in luctam? Qui Go-
liæ imbellis occurrit, torpere, poſt confectos
ab ſe Gigantes, potuit? Certaſle illum, &
quidem audaciſſimè, ut gener Regis rediret &
Intentio prælio, cenſuerim. Verum in Annalibus Cœli
veéta. Davides elanguiſſe putantur, cùm non ulciſ-
cendæ zelo arcæ, ſed ducendæ ſpe Sponſæ con-
Intentio currunt. Militavit David, ſed Merob abdu-
brava. (turus, non ulturus Arcam. Stipendii vilitate
expungi potuere labores ejus & luctæ. Non
§. David. quid egeris, refert, ſed quâà mente. Si Numini
militaſti, etiamſi vincare, in cœli ſyllabum re-
Zelus ferére: Si verò Sponſæ militas, nulla trium-
animerù phi tui extabit nota in voluminibus Domini.
nil qus- Vide, quæ ſit Aulicorum conditio, ut, cùm pu-
Par. gnaverint, & fruſirentur apud Saülem bravio,
& ne conflixiſſe quidem putentur à Deo. Non
enim Deo pugnat, qui in ſpem Merob arma-
ur. Ardor, qui ruit in vulnera, ut proruat in
amplexus, quique Sponſam meditatur, cùm
hoftem invadit, Amor, non ardor eſt. Expen-
ditur enim, non quaà tranſeas, ſed quò evadas.
Quèò tuam cupiditatem intenderis, intereſt,
non quò manum intentes. Vibraſti tu quidem
haſtam, ſed oſculum ſitiebas. Inſequebare Mar-
tem, ſed ut Sponſam conſequerere. Monſtroſo
denique culturæ genere jeciſti gladios in arena,
ut in thalamo illecebras meteres. Excidiſti
propterea, in præliis Domini, luctarum glo-
riâ, qui non laurum cruore hoſtium rigaſti,
ſed myrtum: implicabare enim *nulo, ut
Sponſam comprehenderes. Caſtè quidem, ſed
tamen ſuaviari Davidi libuit, cùm ſæviret; ideò
ferox, quia, ſub loricæ pondere, non emolli-
tus tantum, ſed mollis. Ludebat David cùm
fureret, tum maximè humanus, cùm ferus &
ferreus baccharetur. Miſeret me ſanè ſtrenuiſ-
ſimi militis, cujus tot ſigna laurexque, und
temporariæ voluptatis incidemte ſcintillulà, con-
Hagrarunt. Pugnaſti; ſed palmam tibi abſtulit
Merob. Viciſti: ſed Laurus in ſinu Merob exa-
ruit. Stetiſti ante jacula Philiſthinorum in-
concuſſus: ſed jacebas ante Merob, etiam cùm
ſtares. Quid plura? Et glorià excidiſti luctæ
tuæ pariter & ſtipendio: cùm & inglorius
Deo, & Regi cælebs redieris, fama pariter
Sponſãque deſtlitutus.

.

Oliva

Dirige ſervum tuum hodie, & da ei
miſericordiam ante virum hunc. Ego
enim eram pincerna Regis.

Ratiſſimus Artaxerxi Nehemias, quippe
qui ei à poculis erat. Non is tamen eum
prius alloqui ſtatuit, quàm cauſam coram Nu-
mine peroraſſet. Sciebat enim cor Regis in
manu Domini eſſe, à quo quamvis in partem
deflecti poteſt. Quàm ergo miſeri ſumus, qui

Confiden.
tia in Deo.

Dignitas

4 Deo.

Deum ſpernimus, ut Regem demereamur?
quibus, econtrario, omni cultu demerendum

Numen eſſet, quo propitio, Principum in
nos favor felicids inclinaret. Vide autem, ut
Artaxerxem in oratione virum duntaxat no-
minet Nehemias: quem inde ad nos digreſ-
ſus Regem appellat. Non enim fulgor tra-
beæ rubeſcit, & vibrat, cùm coœlum ſpecta-
veris: quo deinceps ad hallucinationem uique
perſtringére, ut cœlo mentem refixeris. Quôd
enim lucem è& coœlo hauſeris, videre defiſti.
Nam tenebris, umbriſque mortis debebas a-
ciem, quâ fulgorem trabeæ dignoicebas &
mirabare. Paulus, ut primùm coeli luce per-
fuſus eſt, caligavit ad mortalia. Hevæ autem
viſus perſpicacior eſſe cœpit, ut noctem abli-
gurivit in pomo. Lucis incremento acies he-
betatur, quam umbræ criminis exacuunt.
Ante virum hunc. Num lixæ contemptius me-
miniſſe potuit? Quùm ergo tanti apud te pre-
tii Dynaſtas eſſe compereris, urbiumque pom-
pas: ſcito procul te ab aris ſubmotum oratio-
nis expertem eſſe. Ego enim eram pincerna Re-
gis. Tu Regi à cyatho? Ergo una in vatis dex-
tera & ſervitutis manica, & regni patera?
Viden' ut Perſa non & Perſide tantùm Mini-
ſtros coacervet, ſed eos quoque arcefſat e
ergaſtulis Judæorum, linguâ, ſectâque extra-

Pelices

non ad-

mirandi.

Oratio.

Rex ques

erehat.

Patria

denda.

rios. Id utinam vel ex barbarie Cidaris edo-

ceretur; ut diligentiùs ab ea mores explora-
rentur eorum, quos evehit, quaàm ſolum.
Quid enim? Concretam in Dracone gemmam
coëmis, & univerſo Sapientiæ apparatu in-

ſtructum virum à Senatu arcebis, und ſoli pe-

regrinitate non gratum? Ceraſum regias in-
ter arbores cooptabis, advenam licèt plantam,

éque ultimis Scythiæ finibus in Italiam deve-

Gtam: & Philoſophum ablegabis à te, quèd
in Aventino non vagit? Vina, pelles, tabu-
las, abacéſque faſtidimus, niſi procul avehan-
tur, pretium peregrinatione nactura: Satra-
pas tantùm domeſticos eſſe volumus, umiuſ-
que labi, cùm nemo non peregrinando ſapien-
tiam conſequatur.

—.

EX CA P. II. LI B. II. ESDRA.

Factum eſt autem, in menſe Niſan, an-
no viceſimo Artaxerais Regis, & vi-
num erat ante eum, & levavi vinum,

& dedi Regi: & eram quaſi langui-

dus ante faciem ejus. B

X

X non atten⸗

Uem non miſereat Aulicorum, qui, Ayxlith
àubi digreſſi ex conclavi ſuo ſunt, in tri- miſmi⸗
slinia Principum delabuntur; ut, quâ dexterà

ntme
hi
ven o⸗
Et ihen
Arur ſu
tjnins
ul vben
gt.
gelo
a tima
legve ſt
lupe
Pelltore
nſeero
.
fägurt
lulm! 8
U bibend
n eſe
ken pee
Clarum
u, cane
det, Cere
4 Muretu
uen ek,
Va uti d
ekti or
3³ (ninn

ainttteſt
tetdünten
6 Tuln imet
Eeniſre
Eunr „c
E, el,
I lbilas
ie A
Unnes ti
higet
apnſtn,
ain, V
Ulri,
Kz .
Umm
N Di 1
heſc
kare

D
Coe N.
ns II n
1 ſmt
Generene
Gemktnn
Mim
ide AWtetn
untutt,
d me t
tufonent
irenett
WGele Cit
orts (eheta,
Chgnalcetut
CieE
1a. Hertad
Ut noktN
Wento Anb
Imins enen
Cortentün⸗
tartiagirf
ubilngeſe⸗
übmnotun ar
eran Oiun
onnu nſnit
& regei r
ſde tumm E
ogre Acch
barie Clnd-
ea nls e⸗
Dincr gN.
Enie ul
Ncebi, ul
Cetelun ſegnt
eann utti
S

Delicat,

Tituli.
Superbia .

Luxus,

7
Dignitas
mores mu⸗
fat.

Fer Vus,

Adulato-
yes.

Rexprobus
ervos elj.
Lit inno.
centes.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

thura Numini adoleverant, e Regi cyathiſ-
ſent. Nuper, quid dico nuper? imò modè, ac
planè paulò ante, orabat coram Domino Ne-
hemias: mox eum miniſtrare Artaxerſi oportuit,
thuribulo in pateram converſo. Illum porrèò
nec evocatum à Rege ſcimus, nec eò legimus
acceſſiſſe: miramurque adſtare menſæ, quem
priuùs miniſtraſſe videmus Aſſuero, quàm vide-
rimus eò ſeſe miniſtratum intuliſſe. Uſque
adeò rapiuntur, velut à flumine, Principum
famuli ad ſervitium incogitantes, ac penè
inſcii. Et quemadmodum vitula Ephraim ita
trituræ aſſueverat, ut etiam exoluta loro, à
præſepio tamen ultrô tranſiliret in aream, la-
borem docta diligere: ità Pocillatores, nullo li-
cet trahente, ſe menſæ ſiſtunt, molæque red-
duntur ſuæ, ut, qui mella pfſallendo libave-
rant, vina diffundant miniſtrando. Quid? quod
haud jubenti, annuentique Principi pateram
porrigit. Divinandum tunc enim pincernis erat,
