nii ſcilicet interpretatio. Nam deferendi ad
ephebum impern conſilium unus excogitavit
& explicuit Pharao. Locutüſque eſt ad eos.
Num invenire poter mus talem virum, qui Spi-
ritm Dei plenus ſit? Dixit ergo ad Joſeph- Tu
eris ſuper domum meam, & ad ti oris impe-
rium cunblus populus obediet. Aderant Satrapæ
Regi. At ipſe nullius, de ejus Præfectura, aut
exquiſivit, aut expectavit ſententiam. Quid
Aulici ſibi factu opus videretur, aperuit, faſcéſque ob-
Fenandi. tulit interpreti. Vide autem, quo eum ordine
Tatei. adire juſſerit Præſecturam. Tu eris ſuper domum
aqua om. éAm, & cunkétus populus obediet. Noluit ſuam
nibus. à ſecuribus Joſephi ſubmovere familiam Pha-
Rexfre- rao. Iu eris, inquit, non in domo mea, ſed ſu-
ner ſuos. per domum meam. Et cùm illi neceſſarios ſuos,
Severz. Halmiliaréſque ſubjeciſſet, tum enimveròô urbes
tas erga Mgypti omnes, omnéſque populos ejus impe-
emner Ii0O ſubmiſit. Fruſtrà enim Principes frænan-
Perſona- damn moderandamque urbem Prætoribus de-
sS,„ ve dunt, ſi mancipiis ſuis auliciſque ſecures Præ-
bpeio. . . „ . .
Superior fectorum, lictorumque virgas ſubmittunt. Jo-
id omni- ſepho domus primum regia, tum veròô gyp-
da, tus ſubficitur. Quæ enim pacandi ſpes regni
Prætori ſupereſle poteſt, ſi, ſuppreſsà vulgi pro-
luvie, Aulicorum totâ paſſim urbe petulantia
Ethicæ Tom. II.

Gene41.
40.

reſtagnet; ut Aſſeclarum laſciviâ Civitas cine-
rum ſit, quæ, civium temperantiâ, Carmeli
more ſpecieque vernaret? In matutino interfi- Pl. roo.
ciebat David omnes peccatores terræ, ut diſper- ⸗
deret de civitate Domini omnes operantes ini-
quitatem. Sed cenſura, citra regiam, grafla-
batur. Ideò Joab juſtiorem ſe Abnerum occi-
dit. Ideòs Amnon fororem compreflit. Ideò
fratrem jugulavit Abſalon. Ideò regnaturum
ſeſe Adonias jactabat. Ideo David ipfe nec ſe à
filio tueri potuit, nec potuit Joabi telo ſubdu-
cere Abſalonem. Exundavere flagitia omnia in
Davidis regia, libido, nempe, & ambitio ;
mendacium, incendia, proditiones, cædes,
Parricidia. Interficiebantur nimirum peccatores
paſſim per urbem, ſed in ædibus Regis trabe
donabantur ſceleſti. Nec ereptare vulpeculæ ſi-
nebantur in vineis Sponſæ: quum filii Matris
ejus impunè arma, tormentâque contra illam &
exererent, & diſploderent: quuùm eam filiæ in
dumos, ſpinâſque converſæ diſcerperent. Capi- Can. 2.
te nohis vulpes parvas, quaæ demoliuntur vineas. 15.
At de filiarum rubis, déque baliſtis filiorum
non modò non ſumptum ſupphicium, ſed ne
quæſtio quidem inſtituta. Quæſtionem dico?
Quin eas penè laudavit in ſe bacchantes. Porrô
cùm impatiens adeò injuriæ eflet, ut vel infuſ-
catam ſe Soli opprobraret: Nolite me conſide- Can. 1.6.
rare, quòd fuſca ſim, quia decoloravit me Sl.
Mox adornatas contra ſe machinas „ armâque
converſa nullà doloris ſignificatione comme-
morat. Domi enim telis, jaculiſque petebatur.
Filii Matris meæ pugnaverunt contra me. Fo- Ibid.
Juerunt me euſtodem in vineis. Audin'. Non mo-
dò pugnæ in ſe ſævitiem non conqueritur: ſed
ſtatim gladios pampinis ut involvat, aciem vi-
neis excipit: ut ſcilicet de filiorum atrocitate
quæſituros racemorum illecebrà compefſceret.
Pugnaverunt contra me. Poluerunt me cuſto-
dem in vineis. Quæ hic injuriarum ſuſpicio,
ubi, poſt luctam, Sponſam intelligis aprica-
tam? Scilicet Matris, aut Patris eam privigni
oppugnaverant. Pertulit proinde domi apros
in ſe graſſari, quæ laqueos irretiendis vulpi-
bus expedierat, ne quas forteè vitium erum-
Pentes gemmas arroderent. Ergo nec Soli par-
citur, ſi paululùm cutis denigretur: immer-
ſos, adactôſque in viſcera à filiis Matris noſtræ
gladios occultamus, tacitique aut non deplo-
ramus, aut etiam foliis racemiſque ità veſti-
mus, ut non funeris videantur inſtrumenta eſſe,
ſed voluptatis, vitæque præſidia. Pugnaverunt
contra me. Poſuerunt me cuſtodem in vineis. So-
lis nigrorem paratz contra ſe pugnæ conjun-
Xit: ut ſideris contumeliam armorum feritas Zelus oß-
cumularet: fratrum verò prælio ſuam ſubjicit ſervantis
Præfecturam; ut belli fragor foliorum luxu- & ſeveri-
rie minueretur. Adeò domi nos noſtræ nec zss,-
baliſtæ perturbant, quos ariſtæ exterorum non a-
trajiciunt ſolum, veruùm etiam conficiunt. At cis.
pugnaſle in ſe ſaltem fratres confirmavit. Filii Sie BEcele-
Matris meæ pugnaverunt contra me. Etſi enim Kiea
non ſe dixit vulneratam, eos tamen bellaſſe di- u dan- .
xit. Quid, quod à filiabus diſcerpta, & pun- iganes.
cCtiones occulit, & ſpinas ne deſignat quidem? Rox ſuos
Niſi ejus nobis Sponſus vulnera retexiſlet, af- franer.
fuſas in oſculum Matris filias putaremus, quæ
tamen parentem procul dubio confixerant. N- Can. 2, 5.
cut Lilium inter ſpinas, ſic amica mea inter fi-
lias. Lacerabaris, & tacebas? Spinæ erant
ſed filiæ. Ita-ne? De Sole quereris, quòd te
cute tenus ſuorum profuſione radiorum di-

R 3 ſtrin-

198

Kirinxerit: & dilaniari te pateris, nullo dolo-
ris ſenſu, aut angore? Proh noſtram in noſtros
ſegniti m! Latramus in cœlum, ſi nos Phœbus
decoloret. Diſcerpentibus nos filiabus, fragra-
mus ut Lilia. Non ità Petrus, qui ſeveritatem
oris ſui intra Eccleſiæ ſepta manare primum
voluit, Ananià Sapphyräque damnatis. Non
ita Jacob, qui moriturus, non Labanum, aut
Chananæos maledicto, ſed pleroſque filiorum
perculit, quam exterorum negligens, tam cen-
ſor domeſticorum criminum ſeveriſſimus. Et &
filiis eos plexit acerbius, quos à liberis, quam
quos ex ancillis ſuſceperat. Ruben enim, &
Levi, & Simeonem natos ex Lia arguit ama-
riſſimè: qui tamen filios Balæ & Zelphæ de-
latos peſſimi à Joſepho criminis vix, ac ne vix
quidem objurgavit. Utinam id etiam de Moſe
commemorare liceret; qui tam acris in EÆgyp-
tium jurgantem, litantéique Idolo Iſraeëlitas vir
rigoris cruentati, erga Sororem lenior Divini-
tatis penè faſces compedivit, nonnullo quaſi
Num.r2. Numinis aut dolore, aut tædio. Nubes recef-
12. Nit, & Maria apparuit candens lepräà, quaſfi nix.
Clamavitque Moyſes ad Dominum: Deus, obſe-
cro, ſana eam. Cui reſpondit Dominus: Ni pater
ejus ſpuiſſet in faciem illius, nonne debuerat ſal-
tem ſepiem diebus rubore ſüffundi? Separetur
S Jeptem diebus exira caſtra, & poſtea revocabi-
Fahitia tur. Tu-ne Moles es, qui cohortes Ægyptio-
8 36 i- rum omnes undis depreſſiſti: qui Hebræorum
veiformi- Cohortes in ſuo ſanguine natare juſſiſti: qui
tas. tanto cruore difflato vitulo, novà eremum
cæde reſperſiſti, unique demergendæ laſciviæ
Farentũ funeſtius Erythreo pelagus immiſiſti: ut quan-
eblivio. do perierat in mari rubro Pharao, cruentâ
Venus terrâ hauriretur, ut vel occumbendo ru-
bere luxuria cogeretur? Tu-ne, inquam, tam
ſeverus laſcivientis ultor populi, latranti fo-
minæ non modè non dentem infigis, ſed blan-
ditias admoves? Ignoſcite: Soror eſt. Ergo
prætulerim hac in re vel Moyſi Pharaonem,
qui Joſephi ſecurim trunco primum ſuæ do-
mus, tum ramis regni ſui impendere voluit:
ne ſupplicii expers Aula populorum partam ti-
Gen. 41. more tranquillitatem corrumperet. Tu eris ſu-
40. per domum meam, & ad tui oris imperium
cuntctus populus obediet. At in hæc Pracurri-
mus, præfixos à nobis limites egreſſi. Non de
compeſcendis familiaribus, ſed de non ſecando
imperii flumine in plures foſſas diflerebamus.
Eo igitur, unde licentius excurrimus, recipia-
mus nos. Ergo, ne quid detrimenti Ægyptus
patiatur, in unum reclinatur adoleſcentem co-
gendi frumenti, erogandique onus. Uno enim
felicius univerſa,; quam plurimis, adminiſtra-
ri conſueverunt. Relegamus Joſephi tragoe-
diam, & videbimus umiverſim in ilhum fratres
S. Joſeph. conſpiraſſe, ſingillatim periclitanti ſubveniſle.
. Unus ſtrictis in illius perniciem gladis Rube
ſig eœrrs ſeſe objecit. Unus eum ê lacu Judas eduxit.
namero Et quamvwis uterque propulſandæ à fratre in-
erbitrorâ juriæ ſtuderet, nunquam tamen niſi ab altero
non reduà alter ſejunctus periclitantem juvit. Ciumn enim,
z⸗ ne Jolephi ſe cæde fratres contaminarent, Ru-
i, vauc⸗ ben interceſſit, ſuum de ſervando innocente
lint. conſilium Judas ſubticuit. Et quùm hic extra-
. hit de puteo fratrem, ne moreretur; ille abe-
rat. Ita in ſalutem Joſephi Judas & Ruben,
quaſi Pollux & Caſtor, effulſerunt, ut nun-
quam gemino humanitatis ſidere recreari puer
potuerit, ſed præfulgente altero, alter occum-
bebat, hujulque cunas illius mox inferiæ ſe=

S. Eecle-

Oliva

quebantur. Non interficiatis animam ejus, aie- Gen. 32
bat Ruben. Cui in cœtu fratrum ſimulatus præ-20.

do clamaverat Judas: Ecce ſomniator venit
venite occidamus eum. Quid nobis Pprodeſt, cla-
mabat Judas, occiderimus fratrem noſtrum?

In quam ire humanitatis ſententiam Ruben non

potuit, aliò curà gregis abductus. Nimirum
nunquam in ſalutem innocentis coiere Judas &
Ruben, ne non uno, ſed pluribus ſervata vi-
deri poſſet aliquando innocentia. Ut enim u-
nus extruxit Noë arcam pro filiis, ne mun-
di naufragio corriperentur: ita quâ evaderet
ſcapham nunquam fratres gemimi Joſepho ex-
pedierunt: ſed parante illam Juda, Ruben
aberat. Nimirum parari ſalus ſolà potuit ſin-
gularitate patrocimi. Reformidant proinde
Nehemiæ ſolitudinem Samaritani, qui tur-
bam Eſdræ deſpexerant. Contriſtati ſunt affi-
Stione magnu „ quòd veniſſet homo, qui quæ-
reret proſperitatem filiorum Irazl. Extabuiſſe
inde quoque vehementius crediderim Rehe-
miæ, quam Eſdræ adventu Samaritas, quòd
livor faciliès in germine compeſcatur, quam

ſuccidatur enatus. Necdum;, adveniente Eſ- Prinrizüis
dra, inſidias moliti fuerant reparatoribus Tem- AManus.

pli Primores Samarixæ. Qui, ut calumnia-
rum merum deguſtavere, removere à calice la-
bia, ſeſéque abſtinere livoris potione, inviden-
ti ſcilicet mellitiſſimà, nequiverunt. Nunquam
non gratior fuit parenti Joſeph: fratrum ta-
men in eum furor non ſtatim exarſit. Paviſſe
enim cum iis gregem fertur, nulh fratrum in-
viſus. Erupit & polymita livor, retexitque (quæ
Joſephum texerat chlamys) gliſcens virus ger-

manorum. Fecitque ei tunicam polymitam. Vi- Gen. 37:

dentes autem fratres ejus, quòd plus cunctis E- 4.
liis à patre amaretur, oderant eum. Exiliens
autem furoris flamma perlevi ſtipularum ag-
geſtu in rogum ſubrigi cœpit, quo aſtra ipfa
fuligine turparentur. Accidit, ut viſum ſom-
nium referret fratribus ſuis, quæ zauſa maſoris
odii ſeminarium fuit. Jam eum ob chlamydem
averſabantur. Nunc veròô quantum capit in-
crementum rogus unius acceſſione manipuli!
Odiſſe in fratre polymitam, etſi non juſtus,
at dolor humanus eſt. Aliquid enim erat, quo
tabefierent fratres, coram paludato ſeminudi.
At manipuli erectione dejectos, eâque ſom-
niatâ, viros decem, quis ferat? Tam levi ſar-
Cinæ tot Palæſtinæ Atlantes ſuccumbitis? U-
nus fratris manipulus erigitur, & proſtermi=
mini univerſi? Quæ cauſa majoris odii ſeminc-
rium fuit. Qu ratione majoris? Num ſtipulà
vilior eſt purpura ? Num ſomnio prætexta
detritior? Unde ergo major ferociæ rabies ex
ſommiatis ariſtis, quam ex afſuta polymitæ,
inſutâque byſlo? Nimirum naſcituræ obfſte-
tricari rabiei vix purpura poteſt: nondum enim
erupit. Enata verô rabies adolefcit in ſtipu-
la, & in manipulo graſſatur. Serô ſcelus ger-
minat: ut viruerit, nec ſtercus poſcit, & e-
rucas patitur, & boreæ colluctatur. Quaâ
curâ glans humi demittitur? Stercorari de-
bet, rigari debet, rigere non debet: ſervari
tum à gelu, tum à calore naſcituram opor-
tet, non atteri, non attingi, non diſtringi,
non fricari potefſt. Quercum intuere, quæ de
glande ſuccrevit, ne impactâ quidem in ra-
dicem bipenni convelles, ævi, imbriumque
victricem. Et tardè, & clandeſtinè fratris ju⸗
gulum appetiit Abſalon. In Patrem;, ut grallæ-
retur;

apr
Sant
eelte
keino
Na
Un: )
wun?
pim
N, 4.
lee ebet
nultgo⸗
le emin
omnn
tee

Calti
hſed in
in deb
Celare
n Amm
Dllon,
lun l
II, Cor.
1 imungun⸗
thnum Pon
nlbent.
unde
Henanmm⸗
Drlimre
e,
n 4 ite
ke teſien lern
en, 6 jere
iliigalct
inl .
lock, K
n DS

4 In et,

Putongin
r alle

retur, perſtrepuit tubis. Adeò furor prodire
vix poteſt; ut verò protulerit ſeſe, receptui
vix canit: quique in prima ſui exercitus fron-
te velitabatur verius, quam pugnabat, in
extremo agmine non præliatur, ſed-baccha-
tur, ac perfurit. Tabeſcenti Sorori aiebat Ab-
1. Reg. ſalon: Nunquid Amnon frater tuus concubuit
13. 20. tecum? Sed nunc, ſoror, tace, frater tuus eſt.
Audin' pudicum? Aaron loquitur ad Thama-
rem, an Abſalon? Oppreſſa eſt Virgo, & ſi-
lere debet? Et quæ ſupereſt Virgini tabula in
naufragio, ſi pudor non ſupereſt? Unum puel-
læ patrimonium Lilium eſt: ut id decufleris,
vitiapal- ſolum eam ſterquilinium manet. Fratres ni-
liaa. hilo minus furor, qui ad cædem excurſurus
B immaniſſimam erat, à ſilentio incipit, fra-
Viio laſa tremque vocat piratam pudicitiæ. Fecerdt-
Fa. que Abſalon convivium, quaſi convivium Regis.
Stipatur odium, ſepiturque non laniſtis, ſed
pincernis: promit patinas, non ſarifſas: non
Mortif- Leones emittit ad lanienam, ſed Pavones in-
eln gn ynn fert ad illecebram: non deſignat arenam, ſed
,adſelel ed vera menſam ſtruit. Ot feriat aliquando tandem
& zeni- inceſtum convivam Abſalon;, tam leni jugo
us. ſeſe in cædis vallem demiſit; ut nec pudore
Medeſtia nec laude caruerit, etiam quum peccavit. Si-

„ 5 . i. . .
H lere Sororem juſſit, queſtus ipſe cum Amno-

tani,
rikati
7

vir. ſed melle imbuit; effecitque, ut tot ſtipata
voluptatibus mors optari vel à Rege poſſet.
Cecidit quidem ejus imperio Amnon, ſed far-
tus, ſed in viola, ſed paludatus. Una Amno-
ni vita defuit in funere ad triumphum. Par-
ciùs Cæſares & potant, & renident in corona,
quam Amnon in cæde. Ità ſæviit in fratrem
Abſalon, ut ſumptuoſius caderet Amnon,
quam nupfiſſet. Regum filis moriturum ſe-
Pivit, corollis ornavit, recreavit epulo, adeò
ut inaugurari vilius eum, quam mori conti-
giſſet, ſi Phoœnix inceſtus è& rogo emerfſiſſet ad
regnum. Porrô hæc præſtitit Abſalon, ubi o-
dium libavit. At, epoto tot inter illecebras,
tantéque pudore Amnonis ſanguine, in Pa-
trem contumax quaſi Pardus inſiluit. Nuſquam
Pocillatores, & nuſquam ſtragula. Cohortes
ubique, & ſicæ, & direptiones, & ſtupra.
r. Reg. Surgite, fugiamus; neque enim erit nobis effu-
15. 14. gium à facie Ablalon: feſtinate egredi, ne for-
te veniens occupet nos, & impleat ſuper nos rui-
nam, & percutiat civitatem in ore gladii. En
Parva in quò evadat furor, quem ſilentium imperaſſe
wel., alldivimus Sorori conſtupratæ. Initio vix que-
ri poteſt, & ferrum falerno ante, quam cruo-
Principiis 'e, detergit. At furor etſi furere in Abſalone
e8ltendu. VixX poterat, taciturnitate ſaltem ſuæ notas in-
dignationis impreſſit. Judæos miror, qui mur-
mur ad lapides erupturum vagire in luctu paſ-
Num. rI. ſi ſunt din. Nedens & NRiens ait: Quis dabit no-
bis ad veſcendum carnes. Recordamur piſeium,
uos comedebamus in WKoypto gratis. Quid
vVerecundius muſſari a tumultuantibus potuit?
Ne compellare quidem auſi ſunt Moyſem.
At capite decimo quarto ejuſdem libri, non
mod in querimonias apertas erupit, ſed ad
Num. rg. laxa confugit. Cümque clamaret omnis multi-
10. tudo, & lapidibus eos vellet opprimere, appa-
ruit gloria Domini ſuper tectum federis. Hi-
nam ſunt, qui pridem eſcæ tædio lachryma-
bantur? Et quâ ratione, tam citò in ſilicem
fletus obriguit? Mos hic mimirum fſceleris
eſt, ut & cunis ſeſe flendo evolvat, ereptu-
rum ad baliſtas, ut ſua in ſede conſtiterit.

dem fa- ne non eſt, cultrum denique non veneno,

S&-.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 199

Vidiſti-ne progredientem in orbem terrarum
invidentiam? Sedem illa optimam, aptiſſi-
mämque maleficiis ſuis nacta erat, Caini nem-
pe præcordia. Quid ibi non fſelle reſperſum?
Quid in illo corde non excors? non cruentum?
non ſævum? Tumebant veneno viſcera: Oſſa
non medullis, ſed ſulphure replebantur: tabo
venæ ſtillabant. Quis non putaſſet tam tetro
exceptam ſpecu Invidentiam ad tela illicò fu-
neräque progreſſuram? Iraſcitur Cain vehe-
menter, ſuis hofſtiis Abelis holocauſto poſt-
habitis. Actum eſt de Abele. Parentemus
illi: nam ſi Cain eſt, quem livor incendit, ut
parcè graſſetur, fratrem ad minimum concer-
pet. Audi: imo & vide modeſtiorem Rebec-
cà aut Suſannâ Invidentiam. Iratuſque eſt Cain
vehementer, & concidit vultus ejus. Incendia,
& ruinas, & excidium expectabas? Non ful-
guravit commotus vehementiſſimo ſui turbi-
ne Livor: expalluit. Vix internoſces, indi-
gnetur-ne Cain, an lugeat. Idem habitus eſt
furentis Cain, & plorantis David. Modeſtior
penè eſt in ſuo veſtibulo Invidia, quàm Poœ-
nitentia in receſſu ſuo. Concidit vultus ejus.
Excipitur mox Dei alloquio Cain, rogatuſque
de dolore blandiſſimè, nihil pro ſe dixit, ni-
hil dixit in fratrem. Cur concidit facies tua 5⁵
Silet, quamquam in colloquium eliceretur. In-
de ad fratrem regreſſus, non illi cœpit collo-
quii novitate, dignitatéque turgidus inſulta-
re. Objicere ſiquidem Abeli potuiſſlet, di-
gnatum ſe aſpectu, vocéque Numinis. Si
tuum Deus aſpexit pecus, ut arderet: meum,
ne ureretur pectus, fuis verbis irroravit. Si
hoſtias accepit tuas; me unum, cui blandi-
retur, non te, excepit. Ut meis tuæ victimæ
Præſtent: ego te contubernio divinitatis ante-
cello. Diſpendio illæ ſuo meis hoſtis præceſſe-
runt: ego tibi non incendio, ſed colloquio
perhonorifico antecello. Suppreſſit delatam ſi-
bi à Numine in alloquutione dignitatem dixit-
que fratri: Egrediamur foras. Vix novit jugu-
lare. Et cædem quidem patravit. Verùm ita
flagitium obvolvit, ut pronubus videri poſ-
ſet, non lanio innocentis. Non in rupes in-
viſum fratrem egit: non vinxit: non cæſim
punctimque confodit: non objurgavit vulne-
ratum: non mortuum diſcerpſit. Cimque ef-
Jent in agro, conſurrexit Cain adverſus fratrem
Jaum Abel, & interfecit eum. Loci amœnita-
te morituro acerbitatem funeris temperavit.
Ut ferro ceciderit Abel, in roſa ſaltem de-
cubuit. Honeſtiùs jacere non potuit, ſi poſt
triumphum indormiiſſet. Quam, ut ità di-
xerim, minus impiam ſeſe præbuit in flagi-
tio, ſceleréque atrocifſima Invidentia! Vide-
batur ad facinus claudicare. Exarſit in ara;
ſed citra ſanguinem. Vitæ non pepercit A-
belis: ſed pudori parcit. Quis enim neſcit;
intolerabiliorem injuriam, quam mortem eſſe.
Nullum vero in fratrem Cain convicium je-
cit: non objurgavit: non arguit. In ſilentio
& flore Abelem dejecit. Sacrificaſſe illum,
non occidiſſe diceres; habuiſſéque fratrem non
hoſtis loco, ſed hoſtixæ. Tantà eum & hu-
manitate & taciturnitate provolutum in flore
confecit. At livor; qui tam lentum, in pa-
læſtra quamvis peſſima;, tirocinium poſuit;
exalbeſcendo, audiendo, apricando; & vix
tandem cultro uſus, cui pro capulo lilium 5
ſilentium paraverat pro vagina: ut adolevit »
non claudus, ied ales præcipitavit in facinus.

Gen. 4. 64

Cain.

200
Vidiſti anteceſſiſſe fratris cædem in ſicario
pallorem, patientiam, cunctationem, digreſ-
ſionem & filentium: Et tamen furebat hvor
in Caino. Intuere moco Lamechum multò
quidem mitiorem Camno, & nihilo minus pa-
ratiorem ad hemicidium. Audite vocem meam
uxores Lamech: Cccidi virum in vulnus meum,
& adole centem in livorem meum. Et unde in
te Livor exarſit? Et ubi ſeie contimuit? Quà
tandem erepſit ad cædem? Nam Caini livor
in aris emerſit, & pertonuit in agro, quum
diù intra ſilenti, palloriique ſe vallum con-
tinuiſſet. Te prius occidiſſe ſcimus, quam
odifle. Nimirum in tirocinio Livor vix exal-
beiſcit, quamvis vehementer exæſtuet. Ira-
ti que eſt Cain vehementer, & concidit val-
tus ejus. Nullà tam levi febriculà corripi-
mur, quin expalleſcamus. Eo ergo tenuiſſi-
mo febris horrore deſicimur quo Cain aſtu
iræ vehementiſſimo depreſſus eſt. Expalleſci-
mus, adveniente febri? Irati Caini vultus ex-
palluit. Nimirum emerſerat tùm primùm Li-
vor in Mundum. At Abelis occiſi vindex; ad
lanienam adoleſcentis ſeſe egit præcipitem. An
negas celeſtiorem Cainum, quaàam Lamech?
Spretum ſe porrò ſenſerat Cain in re; cau-
ſaque graviſſima, à ſummo Præſide: fratri
namque natu min'mo in ipſo ſacrificio poſtha-
bitum Dominus præterierat. Cohibuit ſe ta-
men livor, ſuumque diùà dolorem concoxit.
Cùm Lamechi furor occiderit citius, quàm
doluerit. Ea eſt invidentiæ & enatæ tarditas,
& ablactatæ in ſcelus cædemque feſtinatio.
Verùm non und ſe hic livor ratione in exi-
tium dedit præcipitem, quòd non una è men-
te ad flagitium eruperit. Placet; quamquam
nemo eſt, qui non videat abruptiorem in præ-
ceps Caini fuiſſe mentem; quàm Lamechi:
dandum propterea eſſe, quicquid in alterius
invidentia gravitatis, modefſtia que fuit, non
probitati ſavientis, ſed pubertati ſævitiei.
Prodeat excandeſcens in Jacob Eſau. Is, ut ex
Patre didicit deturbatum ſe dolo fratris, deje-
Ctumque principatu, non arſit, ſed in lachry-
mas reſolutus eſt. Nullæ ex irato faces emi-
cuere, nulli d ſtricti à furente gladii, nulla fa-
cta in doloſum à decepto impreſſio. Exunda-
unt in paternum ſinum cum gemitu lachrymæ
ex oculis Eſaü. At hic Jordanis, qui Galilzam
interluit, excurret, niſi fallor, in Sodomam.
Spirant hæ Lchrymæ ſulphur: iſque fubeſt
aquis non Concha, quàâ Fater bibat, ſed Ce-
tus, à quo hauriatur frater. Serentur hujus ad
ripas fluminis manantis ex Eſaüu, non Lauri,
quibus propugnemur à fulgure, ſed taxi, qui-
bus adigamur in funus. Non electrum flilla-
bunt ſatæ lachrymis populi, ſed tabo ſaniéque
manabit, erepens inter gravamina ſcrabroſa tri-
ſtiſque cicuta. Num unam tant um benedictionem
babes, Pater; mihi quoque, obſecro, ut benedi-
cas. Cämque ejulatu magno fleret, motus Maac
dixit ad eum: Deſuper erit benedictio tua. Ubi
Verò & Patris ſe conſpectu proripuit;, qui la-
chrymas fuderat, cruorem ſitiit: cœlique ro-
re, quo eum perfuderat Iſaac, cotem reſper-
ſit, ut ferrum in Jacob acueret. Venient dies
Iuctus Patris mei, & occidam Jacob fratrem
menm. Inchoaveramus à fletu, ut procurrere-
mus in pharetras. Quam parcè initiè Livor
detonuit, imbre fulgetriſque non tam minax;,
quàm moœrens. Supplantatum ſe bis à fratre
queſtus, non cruorem innocentis, ſed coeli ro-

Gen, 4.
22.

zſan.
Vnio laſa.
Invidia
inter a-

Juales.

Gen. 27.
3⁸7

Oliva

proluvies aut aurum eſt, aut thus? Scribas per-

rem expetiit. Tum rore delibutus, coœlo ful- z⸗
mina detraxit, auus Petris inferias fratris fu- .
nere violaré. Ven ent dies Iüclus Tatris, & oc-
cidam fratrem. Tigridis annon vox iſia eſt? ioe⸗
Et in eam progreffurus carnificinam livor, à n
lachrymis inchoavit. Miraris fervere .Ætnam c
in nive? Inter corli rores Veſuvi flammas li- 4 len
vor Efaü evomuit. Noli vitio fidere. Vagit ehen
inter rores, ſed adoleſcet in jaculis. Natantem en
in Nardo Cetum adeamus Bethaniam ſpecta- mtu
turi. Sud nos rhedà Marcus eô invehet: Et Marc14, ttlen
fracto alabaſiro, effudit uper caput ejus. Livor 3. en
illicò convivas oppreſſit. At vide, quantum 4 ntane
Præ ſe ferat pudoris monſirum, dum oritur. Aiu
Nempe miſeret eum deſtitutæ à Magdalena liunl

inopiæ. Poterat unguentum iſtud venundari pluſ-
quam trecentis denzriis, & dari pauperibis,
Hactenus in olorem ſeſe Livor effinxit. Quid
enim poſſet Miſericordia aut excogitare dul-
cius, aut ſanctius canere. Levare miſeros ſa-
tagit. At brevi à congiariis tranſgreſſus livor Iavidia.
ad lanienam, non erogat;, ſed lacerat; nec
jam cupit inopes contegi, ſed Magdalenam
optat ad oſſa nudari. Et fremebant, inquit Mar- Ibid.
cus, in eam. Has ciet tempeſtates in alabaſtro vy iſzn
Invidentia: conj'ice, quos ſit excitatura fluctus aſiram.
in ſtagno, & quæ poſſit in freto concire nau-
fragia. Audimus latrantem Scyllam in Nardo: Cenſwe,
& inungi ne moriturus quidem JESUS po- elioram.
teſt, quin rugitu exanimere Cenſorum. Et quid Riane.
paſſura eſt ab iniquis Innocentia, ſi levi fortè “ 7
maculâà reſpergatur, quando à juſtis carpitur,
dum inungit & abluit?* Carpitur, dixi? Imò
concerpitur ab Apoſtolis Magdalena. Et fre-
mebant in eam. Huc igitur tentoria inopum
recidere! Huc evaſere patrocinia miſerorum!
Quis tonitruum metuiſſet ab lride? Quis
anguem in Lilio timuifſet? Ergo in concha
non margaritum, ſed ſtellio concreſcit? Ju-
vari pauperes vultis, an juſtos opprimi? Cur
fremis, Juda, ſi miſereſcis? Nihil enim-
verò non metuendum à Livore, qui, etiam
caùm exorditur ab humanitate, in feritatem
fremitumque tranſcendit. Quam mitis invi-
dentia, quùm Chriſto numiima exhibet: Li- Matth.
cet cenſum dare Cæſari, an non? Pretioſum : 17
quis neget Livorem eſſe, qui rabiem ſuam
auro æréque definit? Prafſlat in cautes In-
videntiæ ſyrtéſque incidere, quando naufra-

i or

. 1Nöcde ſc-
gamur in nummo. Ditat livor, quum ocdit: Nunne
. . 1. 1. Un enn
tantimque inops es, ſi & livoris ſcopulis e- Fit: nl
naviges. Eructat hæc Etna metalla, ſuoô- ri D

que igne non ad ſupplicium, ſed ad opulen- D
tiam abutitur. Signat enim, cuditque nu-
miſmata. At illi obtulerunt ei denarium. Ve-
rùm retruſerat in nunmo clavos Invidentia »
abditúmque latebat in opulentia ſupplicium.
Crucem Servatori in auro adornaverunt: nec
eum Cenſorem eſſe optabant Sanctuarii, ſed
Pratorii reum. Occultiori ſe quoque fucoiilli-
nit Livor, & in montem ſurrectura Inviden-
tia vagit in grano. Miraris numiſma defer- Pir⸗ in
ri, ut clavi fuffigantur? En thura ab Herode alo.
ingeſta, in quibus non cædes modô; ſed ur-
bium quoque excidium occuhitur. V & Mlatth
veniens adorem eum. Locupletabat olim Livor9.
quem inſequebatur, nunc inviſis ſacrificat.
Quid Livoris extat in puppi, quando carinæ

contatur Herodes, ſcripturas evolvit, rima-
tur aſtra, Magos audit, hoſtias infanti vovet-
U & ego veniens adorem eum. Segnior fuiſſet

bid,
lemnhn
den o
Cenonm
Peccati
iamsa.

guint 1
Ergr. OlNN
Iwor, E.

—

8. David. nodum , incidendam ſubjiceret.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

in Chriſti cultum Melchiſedech, quàm He-
rodes fu't. Jam ab Aarone cum thuribulo mu-
tuatur Ef hod Invidentia: quà nihil aut audi-
ri mitius, aut ſanctius ſpectari poteſt. Si enim
totum Herodem explores, Regem videbis
intentis in eolum oculis, ut orientem Stellam
ex Jaceb contempletur: auribus in Magorum
prædiétionem erectis: labiis hauriendæ é Scri-
pturis veritati compreſſis, protenſis in thura
manibus: pedibus ad peregrinationem Be-
thlehemiticam expeditis. O & ego veniens
adorem eum. At hoſtiæ peperere haſtas, pa-
tuitque in batillo ſepulchrum. Mittens occi-
dit omnes pueros, qui erant in Bethlehem, d
bimatu & infrà. Aut ubi mors non eſt, ſi
thus jugulat, ſi religio trucidat, ſi aſtra cru-
entant, ſi Scripturæ Ceraſtas parturiunt, ſi è
thuribulo lictores, & ſecures erumpunt? Ni-
bil audiebatur mitius voce Livoris. Sed vagie-
bat. Nihil truculentius exaudiri jam poteſt Li-
voris fremitu. Adolevit enim Invidentia: ſuum
propterea morem nequicquam dedocta, quan-
tum modeſtiæ in veſtibulo praſtitit, tan-

tum in ſuo receſſu immanitatis, furoriſque

exhibuit. Lorpent quoque viperæ ſub bru-
mam; ut hyems raci iaverit „gladiatorum
more ferociunt, & ſi pupugerint tantàùm ;
perimunt. Quievit Samaritarum Livor, ad-
veniente primum Efſdra in Pala ſtinam. At;
ſuperveniente Nehemid, eduxerat jam ſe an-
guis & fuis latebris: ideéque continere fimm
virus non poteſt. Et contriſtati ſunt afflictions
maonâ, quòd veniſſet homo, qui quaæreret pro-
Wpertatem filiorum Iazl. Jam enim exuſlerant
portas Sionis Samaritæ, depulerantque muris
Temploque Scribas. Durius autem eſt ab op-
pugnatione decedere, quam oppugnationem
non aggredi. Mare non illieò concitur. At;,
cum fervere cœperit, etiam remiſſiore auraà;
cadentéque vento, convolvitur. Diſcamus
hinc, obſecro, quàm ſit ærumnoſum in in-
ſidias retiaque Satanæ offendere. Poteſt non
te Lucifer venari: at, ſi te irretiat, haud te
ad innocentiam, Legémque remittet. Mul-
tos aut præterit, aut negligit Satan: quos ve-
1 devinzerit, exolvet nunquam. Quamdiù
etit David impollutus? Vicit in triumpho
Venerem, qui dejecerat Gigantem in arena:
rarôque fodere ſociata Lilia Lauro attexuit.
Nullam enim occurrentium ſibi puellarum de-

perüt: nullam tot relatis de Philiſthiim vi-

Gtoris Dalilam convenit, cujus novaculæ
fundam ſuam, quaſi gordium fortitudinis
1 Quam ille
ſanguinis parcus in tanto cruore? Un Sau-
lis lacinia iui teli explevit ingluviem. Civicam
non ſemel coronam nactus in hoſie eſt. Ut
verò ad aſpectum fſœminæ adigi potuit, in
rabiem exinde ſaviendi, laſciviendique ac-
tus à Satana: ſine hoſte ferocire potuit, va-

luitque penè Senex uri, qui pubertatem exe-

gerat in mve. Navigavit per mare rubrum
ad terram fellis & picis, utque amplexu

ſtringeret Bethſabeam, Uriam ſtrangulavit.

Cave ſceleri te dedas. Nam Virginitatem
faciliès, quam Caſtitatem, propugnabis. Non
odiflem facilius Joſephum Patriarchæ, quam
inviſi haſtà, ſerviioôque abſtinuiflent. Ut
enim & rupe te præcipitem dederis, perſiſte-
re, quo voles loco, non licebit omnino.
Vix virgas expedivit in Chriſtum Præſes.
Emendatum, aiebat, dimittam. Et quamdiù

201
cunctatus; ſécuinque & cum populo collu-
ctatus eſt, ut è& faſcibus virgas eximeret ?
Quæſtionem inſtituit,; innocentiam defendit,
ſomnia expavit, ad Herodem reum tranſmi-
ſit, ſedit iterum, Barabbam objecit frementi
turbæ. Corripiam ergo illum, & dimittamé Mox

qui virgas tradiderat Scribis, clavos eis , 23.
crucémque permiſit. Jelum vers tradidit vo- Luc. 13:

luntati eorum. Ut ad flagella Pilatus infle-
cCteretur, quot illum urgeri machinis opor-
tuit? Vix tribus & viginti verſibus accuſa-
tiones, preces,; calumnias; vociferationes;
Scribarum blaſphemias, interceptum tribu-
tum, dejectum Cæſarem, everſam Legem;,
concitum vulgus, violatum Numen Lucas
complecti potuit, quibus omnibus vix in vir-
gas Pilatus inclinavit: exinde in Chriſti cru-
cem uno à turba ſublato clamore præcipita-
vit. At illi inſtabant vocibus, ut crucifgere-
tur. Et Pilatus adjudicavit fieri petitionem
eorum. Uno non integro verſu quicquid in-
ter virgas & clavos interceſſit, abunde, cu-
mulatéque Lucas expreſiit; quadam quoque
verborum uſus redundantia, ut permotus
Præſes ad Chriſti ſupplicium aliquà ſaltem
importunitate adverfariorum videretur. At
illi inſtabant vocibus magnis poſtulantes, ut
erucifgeretur & invaleſcebant voces eorum.
Nihil ſcripſit præterea, quo, poſt virgas;
ad Crucem defigendam innocenti ſit Fra ſes
impulſus. In quo vides bis à Luca voces
clamantium expreſſas. Adeò, qui tamdiù vir-
gis abſtinuit, feſiinavit folis accuſatorum vo-
cibus ad Crucem. Chriſtum Petrus tardius
reliquit, quam negavit. SNequebatur eum dà
longe. Quamvis militibus, lictoribuſque val-
latum. Ut verô ſejungi a Chriſto potuit,
non modéô illum deicruit, ſed eum quoque
ejeravit. Malier, non novi itlum. Praſtola-
ri agricolarum ſegnitiem coactas eſt Satanas,
ut fuum tritich immiſceret zizanium. Cam
dormirent homines, inquit, ſuperſeminavit zi-
zania. At ea, etiam vigilantibus, & ſarcien-
tibus agricolis, pullularunt, non auſis ſervis
inimicum gramen evellere, ne fortè nocerent
etiam tritico. Superſeminavit zizania in me-
dio tritici, & abii, Abis, jacto duntaxat
ſemine; qui tamdia excubaſti, ut jaciendi
tempus nanciſcerere? Vigilandum tum mihi,
ut ſererem: nam criminum difficilior ſemen-
tis, quàm germen;, aut meſſis eſt. Haud e-
nim tamdiè moratus Anguis cum Heva eſt,
quamdiè pomum & decerperet,; & voraret.
Non illam ad arborem deduxit,; non ramum,
quem vellicaret, demiſit, non cutim pomo
detraxit, quò illud mulier avidiuùs efſuriret.
Ut ſenſit interdictæ arboris præconia non
invitis auribus fuille ab Heva excepta, abſ-
ceſſit in ſepes ſuas callidiſſimus animantium
ſerpens, non dubium quin epularetur, quæ
audierat. De aditu aurium perrumpendo ma-
gis anxius erat; in quas ut conſiliorum ſuo-
rum virus immiſit, guttur illicò fore ut pa-
teret illecebræ, pro certo habuit. Nec falſus
animi fuit. Nam fœmina à confabulatione
raptim contendit ad arborem, ex qua mortem
decuſſit, cùm pomum excuſſit. Omne caput
languidum.., reclinetur in pulvillum. Laborare
nemo levius poteſt. Quis enim non patiatur
imbecillitatem identidem capitis? At, cui
cervical afluebas „ huic rogus adornatur à

26.

Ibid;

Luc.222
54*

Luci 22.
57. .

13 252

Gen. 32
I.

Ila. 1. 53

Propheta. Vulnus, inquit, & liver, & plaga

tumens:

UMW Væ

Pfſ. 1/1.

Lac. 10.
30.

Gen. 29.
24.

I. Reg.
3 5. 14.

202 Oliva

zumens. In quantam exundavit peſtem lan-
guor temporum tenuiſſimus. Hinc David
beatum deprædicat, quem ſuſurros iniquo-
rum contigerit evaſiſſe: nam eum non ſeſſu-
rum teſtatur in exedra peſtilentiæ. Beatus vir,
qui non abiit in conſilio impiorume & in via
peccatorum non ſtetit: & in cathedra peſtilen-
tiæ non ſedit. Quæro ex Davide, cur, quum
& conſilio & ſemitæ adjunxerit impios, à
quibus innocens perderetur, ab exedra eos
ſubmoverit, ubi eos ad abſolutionem erroris
ſtare maximè decuiſſet? In conſilio impio-
rum: In via peceatorum & in cathedra non
perduellium, inquit, ſed peſtilentiæ. bi cœ-
tus contumacium evanuit, ſolàâ cum decepto
conſidente pervicaciâa. Nimirum tamdiù urfuri
juſtum iniqui fuerant, quamdiù in veſtibulo
hæſiſſeét impietatis. Ubi eum evaſiſſe jam
limen ſenſere, ſuæ illum corrumpendum cu-
piditati abjiciunt. Ergo conſilio adſunt, &
ſemitæ inſiſtunt. Quæ ſanè ſcelerum initia ſi
prætervectus, tuà te ſponte in cathedram cri-
minum intrudes, nullius jam egeas malefi-
cio, ut facinus non patres tantùm, ſed doceas.
Et in cathedra peſtilentie non ſedit. Soli
trans limen eritis, ſceleroſus & ſcelus. Nul-

lum in compitis Jericho graſſatum fuiſſe la-

