tronem ſcimus: quùm tamen graſſatorum ag-
men deſcendenti ab Jeruſalem in Jericho &
occurrerit, & tela univerſa inflixerit. Et pla-
gis impoſitis abierunt ſemivivo relicto. Is au-
tem homo, quùm deſcenderet, incidit. Cer-
ti Dæmones erant de animarum funere in
Jericho, ſi ſe eò intuliſſent. Suis proinde
utendum ſibi eſſe dolis arbitrabantur in via,
quòd percallerent, tædere nos facilius ſemi-
tæ, quam ſedis, ſpecuumque iniquitatis. Ini-
tio Laban nonniſi clanculùm deluſit Jacobum.
Noctu enim Liam pro Rachele ſuppoſuit.
Qui „vocatis multis amicorum turbis ad oon-
vivium, veſpere Liam filiam ſuam introduxit
ad eum. Cumque Jacob de dolo quereretur,
modeſtiſſimée Laban querentis tela ſcuto con-
ſuetudinis moriſque Gentium vitavit. Won
eſt in loco noſtro conſuetudinis, ut minores
ante tradamus ad nuptias. Vides, etiam in
retinendo ſuæ gentis more, munüiſſe ſe La-
banum & tenebris, & epulis, & excuſatio-

ne. Citò tamen ab umbra joci ad æſtum

injuriarum progreſſus, ſepties mercedem ado-
leſcentis invertit. Nec his apertiſſimis con-
tumeliis ſatur, obloqui de eo palàm co-
pit, limiſque eum ita oculis aſpiciebat, ut
exihum ſubire maluerit Jacob, quam faſti-
dium Senis tamdiù pati. Ut illuderet Spon-
ſo, ſeptem annos moratus ſuam eſt fraudem
Laban. Deluſum verò generum opprobra-
tione, contemptu, jacturis, miniſque de-
preſſit. Itaà totus in alluvione criminum im-
mittenda adhiberi conatus ſolet, ut primam
tranſmittas ex aggere guttam. Movit non ra-
r me Samuelis, quâ Saülem perculit, ob-
jurgatio, amara illa quidem & minax, ſed
toto ſui contextu confuſa valdé & indiſcreta.
Dixitque Samuel: Et quæ éſt hac vox gregum,
quæ reſonat in auribus meis, & armentorum,
quam ego audio à Sanus tu certè vaférque
es Cenſor, qui omiſſis elephantis glirem con-
ſectaris. Trabeatum hoſtium Ducem reſerva-
vit Saül contra echctum Numinis: & tu de
gregibus contumacem interrogas? Ergo verve-
cum ſpolio ſuâ exuetur purpura reus perduel-

—–.

lionis Saul. Agag laſcivit in tentorio Saul, & n
vociferaris de ove? Ita, & quidem pruden- In
tiſſimè de ſervato grege Lyranm ſervator ar- Ee
guitur. Niſi enim Dei legem ſpreviſſet Saul ſem
parcendo gregibus, haud eam reſervando A- ſer⸗
malecitarum Principem deſpuiſſet. Incœpit ab u.
ove contumacia ad Regem uſque progreſſura. „3
Nunquam aà faſtigio oppugnationem ſuam præ- nni⸗
varicatio exorditur. Baſim concutit, ut tan- n fe
dem pinnas decutiat. Ideò non priùs tantum 8. öamnel on
à pecude reprehendendi initium ſapientiſſimè „ nnl
fecit Samuel, ſed balatus illum antè gregi Iiena. btn⸗
. . 918, tis dam.
quàm mugitus perculit armentorum. Inde na. P
enim ſcelus eruperat. Quæ eſt hæc vox gregum, k
quæ relonat in auribus meis, & armentorum, Eicen
quam ego audio ? Intelligebat enim Sacerdos Pfconn,
prudentiſſimus excurſurum nunquam fuiſſe Bi,
Saülem ad ſervandum Agagum, niſi tanto ge
crimini, neglectu, ut falsé putavit, labecu- S
læ, occalluiſſet. Cùm vervex ſervaretur, ne- e
mo reclamavit; inde aries cuſtodiri cœpit: n
mox boum ſe cæde vulgus abſtinuit. Ad ex- ſene
tremum, reſervandi conſuetudine, parſum eſt Punte
Agag. Rhedam ergo Saülis feſtinantis ad ſtra-
gem non corona ſufflaminavit, ſed vellus. Non “” ſlegen
enim Regis abductus eſt reverentia à ſeveri: 6 nin,
tate præcepti, ſed gregis aviditate. Veruùm unn e
infelix Princeps, dum lanam reſervat, pur- n et,
puram projecit, & regno excidit, quùm Re- nm
gem non occidit. Samſon, hoc eſt, Synago- ſenl le
gæ Olympus ille quovis celſior monte, hiavit ſie colt
in vallem, cùm in ſinum Dalilæ ſubſediſſet. imur

Verùm non ſuas exorſus tragoædias eſt à pelli-
cibus, ſed, nubendo Philiſthinæ, ruituri in ſe Judic.14.
calamitatum omnium fluminis cataractas effre-
git. Vidi mulierem de filiabus Philiſthinorum,
quam, quæſo, ut mihi accipiatis uxorem. A tho-
ro libido ad lupanar proſerpſit. De illo enim Judic.16.
ſcribitur in annalibus Judicum. Abiit quoque in 1.
Gazam, & vidit ibi mulierem meretricem, in-
greſuſque eſt ad eam. Viden' ut à matrimoni
viola rubus expullulet intemperantiæ. Nec id

erguum

tantùm in amplexibus, ſed etiam in ænigmati- u
bus Samſonis eluxit. Nam non is ſtatim arca- el ncc
ni ſui adyta ſcortis recluſit, ſed in favo labi d
coœpit, ut tandem naufragium faceret in capil- 6 i
lo. Uxorem celare non potuit, quo ex fortis enßn. taen
dulcitudo ſtillaſſet. Latere item paſſus non eſt TLentatio- Enan
meretricem, unde tantum ex ſe virium pro- num fans. n, l
manaret. Quæ ſanè meretrix non primo ſtatim ,ü
ictu ænigma diſſolvit, eludente vim ejus Sam- Uenden
ſone, ſed ſenſim ità ſeſe illi inſinuavit, ut tile en⸗
tantem, ſummo Hebræorum incommodo, non leninch
jam Syren Samſomis, ſed Sphynx eſſet Pa- eds Nel
læſtinæ. Quam Samſon ſi ſtatim retudiſſet inſem
in arcanum roboris ſui audacius inſilienten;, Dend r
non caligaſſet in piſtrino. Verùm fſciſcitan-= ini
tein de ſede fortitudinis audivit, ſed ità, ut Nun anal
eluſerit. Deluſit iterum, ſed audivit. Admi- eni len⸗
ſit eam tandem in arcem, & vinctus eſt. Per Iudic.16. 1, ne
ires vices mentitus es mihi, & noluiſti dice- 15. ſen !
re, in quo ſit maxima fortitudo tua. Tunc ſa,

aperiens veritatem rei, dixit ad eam: Ferrum nl i

nunquam aſcendit ſuper caput meum, quia Nar c DM
zaræus, id eſt, conſecratus Deo ſum: ſi raſum Cun
fuerit caput meum, recedet à me fortitudo mea.
En quo ariete hiavit arx. Si primò irrum- N N
pentem in arcanum fſoœminam pugnis calci- R
buúſque & repuliſſet, & tutudiſſet gnavi- , de
ter, ſuam ſervaſſet cùm libertatem, tuùm co- r
mam. Maluit cum angue ludere, quàm lucta- 1
riy quam ſæpè fefellerat irridendo, cadendo, ak

taroda
.
ſenan
traſkt
dlneh
4
.D t Iun
nmh
onen U 8
nentt, Ne
W
lum Di
mn e
menmnm
urinn
6 ArNeten
t enmn N
INNden
Dltann, E
mam
huct g
uime, ur
feſüiurntat
t, ſd elnſ
everentl ie
Wicltat er
n eſne
cicdtt, n
hoc et, N
ior monktn

gorcluzckl

nis ctataht
n Dißflun
iui tunen 5
nlt Dlis
In. Aite
fem menmim!
en Wumm

mperan ſal
etiam nag
non öltnn
1t, d n
iun Krendt
tuit, 45
Ten Munn
E n,
Nn frni
lene untb⸗
U Mnm
Slin Ai,
ſ kin ir

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

vittricem teſtatus eſt. Audivit Dalilam; ſed
obfirmatiſſimo non aſſentiendi propoſito. Et
rimèò quidem percontantem decepit. Decepit
ſterum. Cave, ne tertiò congrediare cum
Vipera. Illudo, inquies, aſſilienti. Sedl illa non
ludit. Degenerabit, mihi erede; luſus in luc-
tum. Suum enim Aſpis commordebit Prothe-
um: eritque virus ulceris inſanabile. N ra-
ſum fuerit caput meum, deficiam. Quid ais?
Nonne Nazaræum depilavit Ceraſta, quæ Sy-
ren blandiendo;, divinando Sphynx, vincien-
do tandem Harpyia facta eſt. Horruiſti nona-
geſitno Davidis metro in Draconem conver-
Hn Satanam? Venator fuerat, tum jaculum,
deinde nebula, mox Aſpis, ad extremum ma-
leficiorum ſuorum ſentinam omnem ejecit Ba-
plal. 5o. ſiliſcus, Leo & Draco. Liberavit me de la-
queo venantium à ſagitta volante in die, à
negotio perambulante in tenebris. Quper aſpi-
dem & Baſiliſecum ambulabis- & conculcabis Leo-
nem & Draconem. En reticulum venatoris ;
quo penè recreabamur, ut in monſtra, qui-
bus conſternamur, abivit. Non raptim ad la-
pides convolavit Semei: ſed à conviciis initium

2. Reg. berequendi Regis fecit. Nemei acedoie e⸗

36. 5. grediens, & maledicebat. Mittebätque lapides
contra David. Ergo ut criminum flos pri-
mum eſt, quod erumpit germen, mox ru-
bus futurum. Ità Tobias & Sanaballat ad-
ventu ſeſe Eſdræ vix commovere: inde ſæ-
vire docti in Hebræosz acceſſu Nehemiæ exar-
ſfſerunt in rogos. Contriſtati ſunt alfftictione ma-
Talents gnäâ, quòd veniſſet homo, qui quæreret proſpe-
medio- pitatem filiorum Irazl. Si adeò Nehemiam
en, “ expaverant Samaritæ, cur eum non virum;
ſyirius. ſed hominem vocaverunt? Vir enim in divi-
Talenze nis perſæpè literis,; non ſexum duntaxat, ſed
veriora. virtutem quoque deſignat. Sic Jobus vir

Arregan- dicitur, non homo. Sic Joſeph Mariæ non

. homo ſed vir inſcribitur. Sic Nos vir ju⸗
ſtus appellatur atque perfectus. Adam deni-
que, quùm è luto emergit, vocatur homo:
Gen. 1r. Et creavit Deus hominem. Aſt ubi facti pœ-
37. nitens coërcendæ in poſterum Hevæ præfici-
Gen. 3. tur, viri titulo inſignitur. Sab viri poteſtate
16. eris, & ipſe Sunlna ine, tui. Ergo, ſi Ne-

hemiam ita expavent Samaritæ, non homi-
nem, ſed virum adveniſſe doleant Hieroſoly-
mas, à quo jugum diſcutiatur, quo filu Juda
premebantur. Puto plus ſibi metuendum cen-
ſuiſſe Samaritas ab homine, quam à viro. Ni-
hil enim cùm præ ſe generoſitatis ferret & di-
gnitatis Nehemias, eo abditam exprompturus
vim ſuam vehementihs exiſtimatus eſt. Raròô
aperto Marte hoftis conflicturus extimetur;
Inſidiis intercipimur deſperatius: veremrque
plus cuniculis graſſantem hoſtem, quam tor-
mentis ſævientem. Nullus tam iners Proreta
eſt, quin extantem aquis ſcopulum dechnet-
Nemo tam ſolers quadriremi Nauclerus im-
Ponirur, à quo vitari cautes poſſint, ſi de-
iteſcant in vadis. Quod tanto Cœli Mun-
dique fragore fulmen proſilit, nullo ſubſiliit
in officinam ſuam murmure, ad quam è ſter-
quilinio conciſus vapor in atomos inſcendit.
Cave non virum, fed hominem. Lyciſcam
reluge inter canes, quam non latrare „ ſed
muſſare, deprehendes. Quanto æris ferrique
abpparatu proceſſit in aciem Golias? Saxo
dejectus eſt. Quis Samſone inermior ad ho-=
ſtem acceſſit? Mandibula mille viros occidit.
Diſſimulatum robur nec vitatur facilè, & fa-

cilii’s in ſe collectum, ut ſignum præliandi
audierit;, effundit vires pariter & virus ſuum-
Nigra ſim , inquit Sponſa: Quæ te, rogo; Can.i.45
infecit fax? Deſolatoriis procul dubio aduſta
es carbonibus, quæ tantam fuliginem contra
xiſti. Sidus illam infuſcavit. Nolite me conſi- Ibid.
derare quòd ſuſca ſim; quia decoloravit me Sol.
Validior ſanè carbo, quam Sol eſt; affrican-
do, imprimendéque nigrore. At flammæ ne-
mo non ſe ſubducit. Urit enim & ſeintillat.
Lucem verô quis reformidet? Eâ tamen ra-
diorum illecebrâà ſenſim Sponſæ decolorantur.
Subierat urbem Eſdras magnà vaſorum; ho-
ſtiarum, Scribarumque pompa., Intellexere il-
licò Samaritæ, quò mens ejus collinearet;
quämve intenderentur in partem tanti illi ſa-
crifciorum apparatus: Opponi idcircò non
incommodè agger potuit, quâ fluvius præ-
noſcebatur erupturus; qui tanto ſe ſtrepitu
per Cataractas Mediæ in Palæſtinæ convalles
demilerat, At Nehemiæ quis, quò evaſuri
conatus eſſent, intelligeret; quando eos nul-
lo prorſus conatu proferebat? Advenerat ho-
mo. Verùm de iſto homine hoſtis præſagi-
vit, quod futurum ſub Eſdra non timuerat.
Contriſtati ſunt, quòd veniſſet homo, qui qua-
reret prolperitatem filioxam Iazsl. Viden an
id de Eſdra ovante Hieroſolymis pronun-
cietur. Nimirum ille invehebat filiis Juda
felicitatem longo illo vaſorum rhedarumque
ordine. Rimabatur ſui tantùm populi pro-
ſperitatem Nehemias , qui; quid peteret;,
diſſimulabat. Rapidiſſimus inter Latii pro-=
fluentes Liberis eſt, ſed ſine ſonitu. Stare
illum exiſtimabis, ſi eum in ſummo fluere
deprehendas. At magno ſeſe impetu in imo Arrogan-
evolvit, penſätque ſegnitiem frontis, viſce- fia.
rum;, ut ità dicam, alveique procurſu. Ar-
cam Nos ità diſſimulanter centum integris Beona or=
annis extruxit ; ut eam confeciſſe prius, cultænda
quam inchoafſe in hbris Moyſi videamus-
Fac tibi Arcam de lignie lævigatis. Fecit gi- Geén. 6.
tur Noë omnia, quæ praæceperat illi Deus. 4 20,
Quanto tu ſtrepitu & materiem convexif- S. Noé.
ſes, & opus dedolaſſes? Tam ſedatè tan-
tum opus Noë confecit, ut, quod inchoatum
ab illo non legis, abſolutum omni ſui par-
te gratulere. Non ità ſanè geſſere ſe in ex= Talonia
citatione Babylonicæ molis ſuperbiæ, con- ne
1 iC. 1 is.
tumaciæque architecti, Fervebat opus ubi-
que: ibi lateres ſubigebantur; alibi exco=

quebantur: hic cædebantur arbores: inde in

deſignatam moli aream avehebantur. Dixit= Gen. 230
que alter ad proximum ſuume Venite faciamus z.
lateres, & coquamus eos igni. Et dixerunt 3
Venite faciamus nobis civitatem & turrim.
Quò tandem operarum fervor ille tantus fra- Humili-
gôrque operis evaſit ? Et ceſſaverunt, im i in To-
quit „ ædificare cinitatem. Idee ſummo ex- ℳ„
trui ſilentio Templum oportuit; ut tanti mo-
les impendii magnificentius aſſurgeret. Mal- 3. Reg-
leus & ſecuris, & omne ferramentum non Lunt g. 7,
audita in domo, quum ædificaretur. Con-
ciliatri? enim rerum magnafum diſſimula-
tio eſt„ quemadmodum jactantia luxuriem
propoſiti frondoſiſſimam explicat „ quam
nulla operis fœcunditas ſubſequatur. Ru-
gierat in Jacob Efau, fratremque ab ſe
occiſum iri teſtabatur, ut primum de mor-
te Iſaaci certior redderetar. Expaverat pro-
inde illum Jacob, cùm de Syria in Chana-
mWam regrederetur. Turmas roinde dis un-
XIE „

204
xit, ne und omnes clade cæderentur à fra-
tre: nuncios, munerâque præmiſit: accurrit
ipſemet ad Eſau, ſubmiſſôque in terram vul-
Gen.22. tu furentem adoravit. Erue me, inquit ad
21. Dominum, de manu fratris mei Eſau, quia
valde eum timeo: ne fortè veniens percutiat
matrem cum filiis. Quinam hic pavor eſt;,
qui te percellit? Nemo ſævit in fœminas,
nemo in impuberes bacchatur. Non ergo
tuis, ſed tibi cavere debes ab Eſaü; in te
ſiquidem vim aliquando ſuam effuſurum ſe
dixit, non in prolem tuam, à qua læſus nun-
uam eſt. Oderat ergo ſemper Elau Jacob pro
Jenedictione ,„dixitque in corde ſuo: Venient
dies lubtus patris mei, & occidam Jacob fra-
trem meum. In te ergo incurſurus eſt tantæ
wm profluens indignatiomis, iræque. Tu veròô
en . cùm aà fratre te peti ſcias, non tibi, ſed uxo-
Sa,e,ie, Tibus, filiiſque metuis. Ecquis ubi frontem
ſeos amet, ad ictum deſtinatam ab hofte intelligit, lo-
non ſe. ricâà pectus obarmat, detractà capiti galea?
Quis non ad eam muri, urbiſque partem ac-
cedit, quò admotas machinas, applicitaſque
ſcalas intelligit? Illauc Tribum advolant, ubi
premi acriùs cohortes ſuas vident. Tu veròô
cùm te peti ſcias, proſpicis filis? Nimirum
furor Eſaü in Jacob latraverat diùà: in ejus ve-
rô familiam ne muſlarat quidem. Eô igitur
demittendum ab Eſau fulmen timuit, quò ni-
hil fulgetrarum fuerat a ſævituro intentatum.
Illum crudelitatis fax corripit, quem mina-
rum fuligo non afflavit. Ideò quum Iſaaco
dies vitæ ſuprema adveniſſet: patri optimo
ambo ſimul hlii parentarunt, nullo ſimultatis
Gen. 35. argumento. Completi ſunt dies Ilaac : & ſe-
35. pelierunt eum Elau, & Jacob filii ii. Nec mo-
dô fratrem Eſau non occidit, ſed, ut Jacob
pacatius Chananææ paſcuis fruerotur, ſeceſſit
in Seir. Adeò, quæ jactatur, cædes non ſo-
lùm non editur, ſed laqueos in amplexus, &
Mortis ſicas commutat in flores. Quamquam non ne-
memor'a. gaverim multum de ferocia Eſau ſepulchrum
Te atio- Patris detraxiſſe. Quis enim neſciat, nullam
maegium tantam eſſe ſeu odi, ſeu amoris facem, quam
Tinici Togi tedæ non extinguant. Non ſolatio deſo-
dileétio. latoriis rabiei carbonibus, ſed interitui exci-
Vnio læſa. diéque ſunt funeris ſepulchrique cineres. Oc-
cidendi ardor occumbit in funere: nec fra-
trem jugulat Eſau, ſi Patrem ſepelit. Id, in-
quam, non negaverim, frænatam fſcilicet fu-
rentis indignationem pallore cadaveris. Eo crim
defuncti cinere nullus tantus eſt aquarum gur-
ges, qui tandem in ſui confinio littoris non
deſidat. Crediderim tamen ſuâ quoque ſpon-
te irarum molem illam in felle Eſau ſubſe-
diſſe, quòd verbis ſeſe miniſque enervaſſet.
Nam longè ante quàm Patris funere compeſ-
ceretur Eiau, in lachrymas amplexuſque emol-
litum eum fuiſſe ſuſpeximus. Currens ita-
que Eſaiu obviam fratri ſjuo, amplexatus eſt
eum, Fringenſque collum ejus, & oſculans,
Rfevit. Id autem, ſuperſtite Iſaaco, actum
inter fratres eſt. Nimirum, quò turbidius &
inquietius ſpumavit in lacu muſtum, eèò il-
lud defaæcatius puriuſque & dolio hauries.
Quæ rugiere labia in Jacob, eum poſtmo-
dum ofſculis demulſere. Quæ quidem ut in
furore ſuſpeximus, ità ea licet in fervore
deprehendere. Staturum ſe Petrus, & mo-
riturum cum Chriſto quanto verborum ſtre-
pitu jactaverat in conclavi? Aut mihil de
ie loqui, aut vix auſus eſt Joannes; unus

Gen. 27.
41.

Zelus æa-

nimarum

Gen. 38.
e

Oliva

Magiſtro reliquis gratior alumnus. Ut ven- Lingae nii
tum eſt in arenam: ille vinctum deſeruit, u1s. 9
hic damnato, pendentique cohæfit, nec n
patibulo effugatus. Ni oportuerit me mori te- Marc 14 in⸗
cum, non te negabo. Non me negabis? An- 4, imin
tequam Gallus bis vocem det, ter me nega- i. . ne⸗
bis, non Præſidis metu, ſed timore ancil- . en
lulæ. Ut in morbis ea eſt imbecillior pe- 19 ine
ſtis, quæ in cutem diſſipatur, membraque 65 An
omnia invadit: deſperatà omninò curatione, ,An
ſi ſe præcordiis, quaſi maleficii ſui continue- u,
rit caſtris. Itaà virtus, quæ vigorem fuum Ucun
verborum, quaſi foliorum luxurie profligat, l
ſpem geſtorum decoquit, nullis operum ra- ni
cemis præ pampinorum copia ad maturita- „N ir
tem perductis. Hinc eſt, quod Dominus u
paratiffimum ad ommia diſcipulum rejecit, uh
cunctabundum verò hærentémque Patris in- 1 4
feriis advocavit; non neſcius pampineam , en
ventoſamque virtutem eſſe, quæ ſuas Pro- ur)
fundit medullas in verba: ſanius vero illud uik
fore mentis conſilium, quod in ſui ortu va- mnie
gire quodam modo & reptare non recuſat. n ete
Et accedens unus Scriba ait illi: Magiſßer, b pe
ſequar te quocungué ieris- Dicit ei JLN: atnnd Pr .
Vulpes foveas habent. Ut ad formicam ab- u dle
legamur erudiendi à Salomone: ita Scriba ki
vulpi à Chriſto traditur imbuendus. Quaſi EM
tumenti ſuggerat. Noli totus proſtare: no- imtit
li totum te promere: Nam vulpes, ut in- ſ
terdum progrediatur ad prædam, latet illa un Atn
tamen non rarò in caveis. Alius autem, in- bid. aim
quit Matthæus, de diſcipulis ejus ait älli- iin,
Domine, permitte me primum ire, & ſepe- ammi.
lire patrem meum. JESUS autem ait illi legen
Sequere me. Placuit aridior plus Chriſto eulrl,
truncus, quàm fœcundior. Qui on nia de-
vorat, ſpondetque, abjicitur. Qui veſpil- Ktlig
loni bæret, inter diſcipulos cooptatur. Con- tnts k
venere JESUM viri ra ſtantifſimi quatuor, Ththm
Andreas, Petrus, Philippus & Nathanaeél. autan
Ex his nemo non adlectus inter Eccleſiæ Se- Ueb n
natores & Principes, uno excepto Natha- unmm
naële. Et tamen is, præ cæteris, principa- ln!
tui aptior eſſe videbatur, in cujus tantum IIn nadt
laudem ſeſe Domini effudit oratio. Vidit loan. : A lelekel
JESUS Nathanaël venientem ad ſe, & di- 47. Pp, Etn
cit de eo- Ecce vers Wre'lita, in quo dolus lnilee
non eſt. Non Andream Dominus, non Si- In ten
monem, non Philippum, ſed unum dunta- EEen obhr
Xxat commendavit Nathanaëlem: & tamen unſe⸗
quem unum præ omnibus dilaudaverat, alia in
eum tantùm Apoſtolorum Senatu excluſit. le uh
Dices, ideò excluſum à Chriſto eum, Deſola- Gereztnt
quem humaniùs exceperat venientem, quòd ua. ie))
Deus gratiores ſibi neceſſarios accipere du- ae paln
rins ſoleat „ ſeveriuſque ſuccutere. Ve- Tr
rüùm Simonem, cui nominis honorificâ de- Ubes
mutatione blanditus fuerat, ad Apoſtolatus k,üſ
faſtigium extulit. Ergo non obfuere Na- ins hn
thanaeli Chrifſti blanditiæ. Non enim Syren Alktet
eſt JESUS, ut mulcendo præfocet. U- , ün
num dices non adicitum Nathanaelem à Ct
Chriſto, quòd nullum ipſe, audito Chriſto, in
ad eum ad-duxerit vitæ Philoſopku imbuen- „uese. mih
dum. Nam rapuit Simonem Andreas: at- „warem iiln
traxit Philippus Nathanaelem ad J ESUM. negledtw. H
Ait Andreas ad Gimonem: Invenimus WMeſ. Joan. 1 N
liam.. Dixit Nathanazli Philippus: Ouem ſcri- 41. klinenn
Plit Moyſes in lege, invenimus JESIM Flum
Joſeph à Nazareth. Cum præda cæteri redie- in
runt ad Chriſtum: ſuâ contentus philoſophiâ l
..

Uiren
Me Piohe
Ann
Juod Dinn

ſpulun
Inqe Nni:
us anna
lin üonn
tire on i
. Mar
Dicit ai Xl
ad humm:
vone: in Nr
ubuenin (
tus ulae⸗1
n We!
IEd, Ma

pus lüi⸗
Inte lubt

cNt.
Ho
nne

,
1

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

& ſalute Nathanaêl, dum ſociorum profectum
negligit, à Chriſto negligitur, ſudque ſe in-
curià ab Apoſtolico ſyllabo expunxit. Cur
enim inter Apoſtolos adlegeretur, qui reliquo-
rum incrementis non vacabat? At Petrus nul-
lum è& remigibus ſuis ſecum ad Chriſtum edu-
xit, & Apoſtolorum princeps renunciatur.
Fortè ideò iorte Apoſtolorum excidit Natha-
naël, quamquam innocens, quòd unus præ om-
nibus virorum pretium, dignitatémque non
Orio inier animo, ſed gente, non ſapienti, ſed natione,
patrid metiebatur, non laureàa. Dixit enim Phi-
ippo Nathanaël: A Nazareth poieſt aliquid
boni eſe? Poteſt inde boni aliquid emergere:
imô bonorum fons omnium ex eo ſolo ſca-
turiet. Tu verò, qui loco tantùm patriæque
aut tribuis, aut detrahis, verus eris Ifraë-
lita, ſed Chriſti verus Apoſtolus non eris.
Non enim in Apoſtolorum pectore ſejun-
guntur Nazareth & Bethlehem. Tuum tu
exinaniiſti Apoſtolatum, qui, ubi de viri
præſtantia revinceris, notam illi inurere
non vereris ſolo patriæ domicilio. A Naza-
reth poteſt aliquid boni eſſe ?7 Nulla tanta eſſe
potelſt morum probitas, quam Patriarum
iſta diſcretio à Senatu Eccleſiæ non ſejun-
gat. Fateor rationem apud me hanc non
penitus improbari: in rem tamen noſtram,
non relatum inteér ſelectiores Chriſti alum-
nos putaverim Nathanaëlem, quòd unus præ
Tiyo non alilis uberius in verba exundaverit. Nam par-
ſuperbiat Ciſſimè Andreas & Petrus & Philippus loquu-
ti ſunt, imo ne quidem coram Chriſto ſunt
SE loquuti. Unus eum Nathanaél & fillum Dei,
&S Regem Ifrael ſalutavit. Tu es lius Dei, tu
Difßidentie es Rex Iſrazl. Suſpecta nihilo minaàs Domino
ſui. fuit tam præcox in Tirone verboſâque fidei
fertilitas. Præteriit proinde laudantem, & ta-
centes elegit. Quòd ſciret audaciores in ha-
ſtiludio milites, perfidiores non raròô eſſe in
pugna transfugas. Nulla fœminarum Chriſti
vocibus durior Samaritang. Eà quis diſci-
pulorum amplificandi Chriſti nominis ſtu-
dioſior? Urbem illi vectigalem intra ſemiho-
ram tradidit. Nemo ità delatam ſibi à numi-
Exod.:.ni., he Præfecturam recuſavit, ut Moſes. Quis ſum
ego, at vadam ad Pharaonem, & educam ſilios
Wrasl de Egypto? Nullorum tamen ſpirituum
Tiro, tantæ miles extitit præfidentiæ, ut Re-
ExOdu. gemn objurgarit. Nam dicenti Pharaoni: Ite,
24. & ſacriſicate Domino, oves tantùm veſtræ & ar-
menta femaneant: Ait Moyſes Hoſtias quo-
que & holocauſta dabis nobis. Trepidaſſe olim
diceres tantæ Legiſlatorem, Cenſorémque con-
ſtantiæx? Nimirum ut jactantia, exuperan-
tiäque palmitum vinitoris expectationem fru-
ſtratur: ita putata undique, nudataâque ſto-
lomibus vitis exundat in botros. Nonne vi-
des, in ſummo terram, primo veris afflatu,
flores effundere: quæ tamen eâ fui parte-
quàâ latet, ut nullam olerum explicat pom-
Pam, ità in metalla gemmaſque latendo con-
creſcit. Torpere viſa eſt initioè Arca. Nam
capi ſe ſivit à Philiſthim, & abduci, fa-
nôque inferri. At brevi ſtragem à ſaxo exor-
ſa, idolum ſua primùm ſede dejecit, tum il-
lud attrivit, ad urbes mox Satrapâſque pro-
greſſa, omnmia cæde, mortéque complevit. Phi-
1. Reg.5.2. Mthiim, autem tulerunt Arcam Dei: & intule-
Tent eam in Templum Dagon. Quam ſegnis
eſt, frigénſque Arca in contumelia ſua! Et
illa quidem olim ità excandeſcet, ut ſi eam
Ethicæ Tom. II.

Patria
oblivio.

—

205
Oza contigerit, moriturus contſeſtim ſit 5
nunc non modèô non fſuſtinetur, ſed trahi-
tur, & impunè de ea triumphum agunt
Philiſthæi: Pahug r „inquit, arcam, & in-
tulerunt eam. Quonam ? In ſpelæum iniqui-
tatis: in antrum ſuperſtitionis: Breviter 3 in
fanum Dagon. Et non cunctatur arca? Et
raptores non moratur? Et nullum & lictori-
bus jugulat? Torpet. Tulerunt; & intule-
runt enum. At inſequenti die jacebat Dagon:
mox lue vaſtari cospere victores. IUlis aniem
circumducentibus eam, fiebat manus Domini,
ber ſingulas civitates, interſectionis magnæ ni-=
mis. An etiamnum torpet Arca Domini
exercituum ² Diſſimulavit furorem ſuum;
ut eum acriori impetu in hoſtes profunde-
ret. Nam & Sagittarius ad ſe nervum ad-
ducit, ut vehementiuùs illum in necem æmu-
li laxet. Aggeribus flumina cohibemus;, ut
ea in hofſtium agros graſſatura emittamus.
Arcæ more pugnaturum Nehemiam ſuſpicati
ſunt Sanaballat & Tobias. Eum propterea
plus metuêre diſſimulantem, quàm Eſdram
metuerint tanto miniſtrorum apparatu repa-
rationem domus Domini molientem. Deſcen-
derat contra Philiſthim Eliab Davidis natu
maximus frater. Cumque Eliab jacularetur,
& fureret loricatus, morabatur in paſcuis
David diei tædium fiſtulâ, cantuque fallens.
Contendit tandem in aciem, ſed polentis, pa-
nibuſque, non ære, ferrôque onuſtus. Dixit 1 Reg. 1372
autem Iai ad David: Accipe fratribus tuis 17.
ephi polentæ, & decem panes iſtos, & currz in
caſtra. Si proſtrati Goliæ ſpolium fürpi Iſai
deſtinabatur, quis non pullarius pugnanti Eliab

victoriam nunciaſſet? Et tamen delituit in

tentorio haſtatus: occurritque Giganti inermis
& imbellis. Nimirum inter enſes trepidare
doctus eſt Eliab: ab agnis David ſævire didi-
cit. Quique fiſtula diſtinebatur in pratis, pu-
gnare potuit: quique turbâ concitabatur ad
luctam, prælium trepidus detrectavit. Adeò &
Eilis Jeſſe non is metuendus Goliæ eſt, qui
mortem habitu inceſſuque circumfert; ſed is,
qui gregis delicias in caſtra devehit, ſulphur
educturus & lacte, & è& polentæ olla mortem
diffuſurus in adverſarios. Neſcis, non tum
bacchatum fuiſſe Judam, quuùm Magdalenam
adlatravit, ſed cùm ofſculatus eſt Chriſtum.
Nunquam aut ſumma incommoda, aut bene-
ficia Reipublicæ magna illata, relatâque ſunt;
quin furor & virtus, ſuam diſſimulando
vim, repſerint verius, quàm excurrerint.
Coœlum intuere: tonitruo blanditis proludit,
nec telum, ſed lucem, ante fulmen evibrat.
Nunquam ità metuendus æther eſt, quàm
quùm coruſcat. Audiſtin' Nathanuum? Ab
Ove ſuum exorditur promium, ut tan-
dem in peroratione Leonum more irrugiat.
Quam effuſa in Chriſti trophæa Hieroſo-
lyma, quæ obviam proceſſit Domino, non
ſine clamoribus & palmis? Eum in crucem
pPaucis poſt diebus ſuſtulit. Quàm contraà
refractaria Chriſto Samaria, in quam filii
Zebedæi devocandas coelo faces cenſuerunt?
Brevi eum & excepere, & coluere abdu-
ctum à puteo Jacob & Joſeph. Quam ſit
futilis præcoqua hæc pompoſâque obſequio-
rum facilitas, diſci ex Matthæo poteſt;
qui hæc à Chriſto in vulgus jacta confir-
mat. Homo quidam habebat duos filios: & Matth. zi
accedens ad primum dixit: pli, vade bo- 28.

206
die, operare in vinen mea. Ille autem reſpimn-
dens, ait . Nolo. Poöſten autem poœnitentis
motus, abiit. Actedens autem ad alterum,
dixit Zmiliten. At ille reſpondens, ait : Eo
Domine. Et non ivit. Quid potuit in rem
noſtram expingi manifeſtius? Quoties intueris
Veſtiri pietatis atrium auro, lauréque; futu-
rum ſcito, ut conclave ſitu ſqualeat & pau-
Perie. Agreſtis Concha eſt, qua extim ſui
Parte ſpeclatur: ſed intus ærarium ſuum ha-
bet unmionibus fartum. Tegebatur exuviis pe-
cudum Tabernacùlum; in quo tamen nihil
niſi ſummi pretii fulgurabat. Eà nos imbui
ad pietatem machina voluit Dominus, ut ſci-
licet in involucri ruſticitate diſceremus, non
fimbriis, ſed fibris ſtudere virtutum: quando
arca, in qua nihil intus non aureum conde-
Patur, tugurii ſpeciem prætendebat. Tam
Parva viſa eſt nubes ea, quàâ obduci conti-
nuòô coœlum potuit Samariæ, ut vix pedis ve-

z. Reg. 18. ſtigium referret. Nubecula, inquit, parva,

44.

Dignitas
indigno.

Felicitas
vera.

Arma al.

leg.

quaſit veſtiginm hominis. Ablegatur illicò ad
Regem diſcipulus, qui eum impendentis
toti provinciæ imbris admoneret. Junge cur-
rum tuum, ne te otcupet pluvia. Atqui nu-
becula tantùm coiit ex atomis. Quò minorem
ſui pompam oſtentat, eò effuſiorem datura eſt
imbrem. Benè ergo à Samaritis Nehemias
metuitur, qui quò magis ſolitarius in Palæ-
ſtinam acceſſit nullo Scribarum ſtipatus co-
mitatu, eò eſt felicius proſperitatem Syna-
gogæ promoturus. Contriſtati ſunt affictione
magnd, quòd veniſſet bomo. Non concçidere

animis Samaritæ, quòd filios Iſraél erectu-

rus adveniſſet à Regis latere Princeps Pin-
cernarum: ſed quòd homo veniſſet & Per-
ſide. Sciebant enim, nihil Principem virum
poſſe, ſi vir non eſt: & nihil non poſſe homi-
nem, ſi homo eſt, quamvis nec purpuratus ſit,
nec pocillator Artaxerxis. Quà enim fulge-
bat trabeà David, quùm Gigantem eliſit?
Nonne Joſeph exemptus eſt vinculis, quùm
ſecundus à Rege Æägypto præficitur? Bel-
laverat nunquam Abraham, & tamen ubi
primum deſcendit in aciem, debellati ab
illo funt Reges quatuor. Nimirum homi-
nes erant: ideéôque quoquoverſum circuma-
gerent ſe, facinorum ſuorum laureis terram,
quam preſſerant, conſignabant. Utinam,
more Diogenis „ prælatis in foro facibus
hominem quæreremus. Nam Conſularium
Curulibus atria occupantur ubique. At homi-
num rarus eſt, etiam in Senatorum turba, cen-
ſus, & ſyllabus. Quod veniſſet homo. Hominem
reformidabant, non Pincernam. Quæ verô ſub-
jiciuntur his, expediri viæ poſſunt. Quod veniſ-
ſet homo, qui quæreret proſperitatem ſiliorum Iſ-
7ael. Ità-ne? Num eos Perſarum jugo erat ſub-
ducturus? Imò Medorum præſidia ſuorum ac-
ceſſu militum auxerat. An de vectigalibus re-
mittendum aliquid Hieroſolymæ curaverat?
Ne quidem egerat hac de re cum Publicanis.
Quid? unum erat coackurus miſtim ex Hebræis
Mediſque populum? Quin eos ſejunctiſſimos
ab extérorum moribus cupiebat. Quam ergo
proſperitatem invehere Hebræis poterat is,

Oliva

qui eos non ſervitute exuebat, non veclhigali- Sirianalis
bus levabat, non ornabat prætextis? Iiidem gige,
premendi omnino oneribus erant & catena- . 7.
rum, & pecuniarum, & probri. Eſto: ſed' Tem- emia;
pli erat ſtructuram abſoluturus: &, refecto Sio- vera.
nis muro, debebat Lex iterum Domini evul End ahi.
gari. Hoc enimverò præſagientes Samaritæ pati ſe
haud poterant, non ignari, publicatione præ- c7osgne
ceptorum, reconciliandum illicò populum Deo turmißz.

ſuo. Quæ ſanè reconciliatio una eſt, ſolaque e evia.

felicitas filiorum Juda. Flebat enim omnis po- Elr. ,.
3 *76

pulus, quum audiret verba Legis. Hiſce per- 9.
callebant tabulis Samaritæ ſuum parturiri
naufragium, quibus erant filii Juda in littus
enataturi. Ergo non tum felix eſt Judas, quùm
imperat, ſed cùm litat. Barbarorum viret è
ſceptro proſperitas: Juſtorum veròô beatitas in
cæde vivit hoſtiarum. Non ſi ſervias, miſer es:
ſed ſi Legem non audis, es mortalium om-
nium ærumnofiſſimus. Utinam felicitatem
Samariæ ſaltem decempedâ metiremur. San.“
ctiora ſanèé de noſtra efferrentur proſperitate Eeclefaßi.
oracula. Verùm illi nihil in nobis & miran- vere
tur & oderunt beatum, niſi Aram & Legem: es.
Nos verò nihil in nobis æquè, ut Moſis, Chri-
ſtique tabulas hoſtiaſque deſpicimus. Quis enim Pu“zuss
uno ſe felicitatis auctum granulo arbitratur,
totam quamvis perdidicerit Legem? Quis
Agno Dei Cœlique ſaginatus non miſeriorem
ſe eo jactat, qui accipenſerem voravit? Invi-“
det Tribuno Præſul, ſi & ſe fictilibus, & illum eep.
myrthinis cœnaſſe ſciat. Tota Chriſtianorum tam obli-
felicitas aut & conchylio, aut ex India pendet..
Si Bombyæx aut phthiſi aut tuſſi conflictetur,

actum eſt de proſperitate noſtra. Ergo cœli

cives, Deique domeſtici ſuam in verme beati-
tatem collocarunt : cumque Dominus nudus
expiret in Cruce, tu, niſi ſerico induare, non
wivis in curuh? Audivi viros ego non milita-
res, qui ſuam per Quadrageſimæ ferias cala-
mitatem deflerent. Eam porròô quam fuiſſe
cenſes? Ortam ſcilicet, ex inopia verbi Dei,
aut Concionatoris funere, aut raritate hoſtia-
rum dices. Vel, ſi quid iis immiſceri infortu-
niis humani nefas non eſt: parentarunt illi aut
parenti, aut patriæ. Audi totam tragœdiæ, lu-
ctuumque ſeriem. Nimirum infeſtiore Neptu-
no, rarior mullorum in foro mugilémque co-
pia veniit. Pudet, ſed obluctari veritati non
licet. Naufragâ in ſuo Europâ cruore, lugent
togati non hoſtem ſævientem in aras, ſed nul-
lum in patina non rubentem. Supereſt, ut
quemadmodum regnum cœlorum margarito
Chriſtus incluſit, ità nos felicitatem definiamus
noſtram, aut oſtreo, aut attagène. Si deliciis
ità ageris tranſverſum, Auguſtini eſto conviva.
Suas ille hauriebat modò ex ubere, modè èé
vulnere delicias. Hæ caſtæ ſunt, innoxiæque
humani cordis illecebræ. Patet tibi Virginis
mamma, quæ tibi certé ſufficere deberet,
quando ſuffecit Deo tuo. Satis ſit Ovi, quæ fe-
cit Paſtori ſatis. Mihi certè una pudici uberis
ſtilla Mare eſt. Nec mirum, quando & Ma-
ria Pharaoneth ſuis cum curribus non ſemel
tantum depreſſlit, ſed quotidis mergit.

EX

–

—

ua
h,

Iigerat,
11 Ernee r
. Di

S

☛W

S

4
le

lnnine

Pohclnd,

ek

enin nntt

1

. I.e

EX LIBRO
ESD

mOtalimn e.
unn klhn
etrremmn
tur ihein .
nobs & n .
kmäle FX CAPITE SECUNDO
t Mol .
inn it à verſu 12.
nnlo wdtnn, .
lern Et veni Jeruſalem, & eram ibi tribus
mniis diebus: O ſurrexi nocte ego, &
mnummiik viri pauci mecum, & non indicavi
ſutr cuiguam, quid Dius d-digt in corde
arlinel meo, ut ſacerém in Jeruſalem.
ce .
d e Trvidie ſ(t “ Ntequam ſuum exponat
in Keezd infetin. adventum in Jeruſalem
Donum Nehemias, exanimati
e fuiſſe feruntur Sanabal-
e nine lat & Tobias Samaritæ,
e nte quòd wveniſet, inquit,
eſme ue⸗ bhomo, qui quæreret prof-
OIro u peritatem filierum Irasl.
mfiffilli . — Cur is, qui necdum ad-
At Mar veniſle ſe dicit, veniſſe invidis viſus eſt? Ut ſcias
immiint“ ſuum præcipere venenum invidentiam, ocyut-
Drentuml que hiventes percelli, quàm cœlum fulguret.
Manngen suſpicift, Mira ſanè calamitas æmulantium, qui arcu,
