byſſo extergi poſſet. Nam ſuberi ut pluri-
mum auri defuderis; idque in Cæſarem effin- Habiiss
xeris, truncum ſe eſle clamat; muſſatque ſub "slue.
ea pompa, nulla poſſe ſtipitem tantà metalli Dignitas
adobrui opulentiâã, quin ruſticitas emergat ex non confis
auro, ſuppoſitumque Cæſari truncum, invito isnde vili⸗
Phydiâa, vociferetur. Nemo bene aflſuit holo- eS.
ſericum panno. Et lictoribus ſi valletur gla- mis merizis
diator, non deduci credetur, ſed duci. Adeò, Mms.
non ubi conſtiteris, ſed quà eruperis, intereſt.
Candet, rubétque ferrum inter ignes. Aſt bre-
vi non exuiſſe nigrorem, ſed coloraſſe tan-
tùm deprehendetur, ubi ruborem remiſerit ;
follibus aut difflatis, aut immotis. Mirabare
in pluvium Arcum nebulam coloratam? Diſ-
perit, antequam ab ea oculos detorqueas-
Non enim pompam fundit, ſed haurit, brevi-
ue ſpectantibus decoquit. Nam Pavonem
d⸗ eum ſupellex nunquam fallet, quam ha-
bet à parente. Eraduntur facilè fuci, ſensim-
que pigmenta collabentur. Nullæ trabeæ itaà
remigem cohoneſtant, ut tranſtra non oſtentet
in curuli, exolutiſque faſeibus remum profe-
rat cum ſecuri. Quis enim à roſtratis tranſ-
cendit in roſtra, ut non velificatus honori
ſuo intelligatur, oleâtque ſentinam in ipſa
Reipublicæ puppi? Ut myrto vinéque elueris
coria; & aceto perfricueris; aurôque pluri-
mo conſignaveris, vervecem inhalant, &
arietem olent. Vidi ego & piſtore (quæ fors
naſcendi obſtare non debet vel Conſulatui
adipiſcendo; ſi aut doctrinà „ aut virtute
aut promeritis ſeſe elevet ad Curules: qui-
bus fulgoribus omninò carebat is, de quo
loquor, piſtor) repente Croœſum adequitare
patriciis; & quamvis Attalicis innataret, gem-
miſque obrueretur, ſubcerniculum ille tamen
in ea tum quoque pompa agitare videbatur;
cernebamque pyropis furfures agglome-
Hh 2 rari2

rari 3 fluente, penè dixerim, e criſtis & tor-
quibus farina. Torpebat quaſi captiva ſtrues
ea tanta; gazâque gemmarum, nec triumpha-
te illam; ſed triumphari dixiſſes; quéque mi-
ſerrimus Felix nitebatur officinæ ſordes ex-
cutere ſtudioſiùus, eò iis ſqualebat fœdius.
Nam quem ſerico prætextatum nemo non per-
tuliſſet, paludatum & fullones depilarunt, &
ſarcinatores concerpſere. Putabat tectum ſe
iri ſerico; quo potiſſimum nudabatur; qui-
que modeſtè diverſatus cum civibus fuiſſet

non inglorius, carpento carpebatur, & lato

clavo transfigebatur infelix. Videbatur in
ea rheda ſcenicus Phaëthon Solis ſedem inſ-
cendiſſe: ſed eum feliciùs excuſſum excipe-
ret Padus, quàm Senatus aurigantem admit-
tet. Nam licèt in novæ familiæ teſſeram ci-
ſternam expinxiſſet, Veritas tamen emerge-
bat è& puteo, ſtupente Democrito. Non enim
in ciſternam novam Jordanis vetus influxerat,
quo lignaria ſecuris premeretur, vix eam re-
miſſurus imperio Eliſæi. Fluitarunt in tuis
mox undis cribra;, incernicula, ſextarii, pa-
læ, omnéeque Piſtoriæ inſtrumentum: totâm-
que artis ferraginem ideò inſcius in puteum
demerſiſti, ut ſuo emergeret naufragio lu-
culentior. Tuus mihi viſus eſt veteri Joſephi
ciſternæ novus non abſimilis puteus, in quem
demiſſa generis artiſque colluvies, educta ci-
tò eſt tanto rumorum incremento, ut filia di-
ci poſſet accreſcens cum Joſeph, fſuas ali-
quando latebras mergenti ſe transfugæ ex-
probratura. Non Urinatore opus in hac ci-
ſterna, in qua fluitant furfures. Id tibi tan-
tùm periniquè objicitur ab adverſariis, auda-
Cter ſcilicet abs te peti Magiſtratus, quando
nemo te verior candidatus, qui è farina du-
dum emerſifſti. Hæc non ideò dixi, quòd
prodire non poſſe putem Conſules è gur-
guſtiis, quando non ſemel evehendos per-
docui etiam fullones, & cetarios, ſi iis in-
volvatur ſordibus bellandi, regnandique capa-
KRexevehat citas. Qua de re non raptim diſſeremus proxi-
ſam a. mè conſequenti commentario. Repreſſi tantùm
natos,. commodatæ tumorem trabeæ „ quæ popu-
lari aurâ non ità inflari debet, ut ſuæ peni-
Dignitas tus ſortis, generiſque ſui obliviſcatur. Colat
mases" adultos in ſtragulis, frequénſque imaginibus
atrium ſubmiſſione faſcium deveneretur. Ut
Honor mu. enim pleroſque nobilium ità ſors claudicare co-
u gat, ut nunquam Curules inſcendant, quas
Nobilia, tu homo novus occupaſti: non ideò mirari
colideées, eos non Te oportet, qui primus è tua gen-
te Jovis pateram libaſti, quam abavi opti-
matium non ſemel exhauſere. Hanc tibi mo-
deſtiæ facem prælucet Jebu, qui pigmen-
ta, ſcelerâque Jezabelis ut inulta eſſle non
eſt paſſus, ità in laceratæ cineribus avo-
4. Reg. 9, rum faces honoravit. Præcipitate eam deor-
. Jum. Id ſiquidem lIuxurianti in luctu, & fu-
perbienti in captivitate non tam fœminæ,
Rel’giofer quàm tigridi debebatur. Ite, & videte male-
Rarzstekt dibtam illam, & ſepelite eam: quia filia Re-
fundato- gis eſt. Hoc atavis reddebatur, quorum trium-
Pan Ye0 Phales lauros ſuorum virulentià taxorum cruen-
inpœna. ta Syren inficere nequiit: nec potuit fulgo-
rem purpuræ, quâ parentes enituere, horro-
TPervoy pro re fuli abs ſe ſanguinis infuſcare. Occidatur
Rttien ut Furia; ſepeliatur ut Princeps. Puniatur
fſcelus: genus excolatur. Dirumpatur hi-
gegabßel, Tudo, ut Nabuthi cruorem revomat, quem
exſuxit. Tumulum verò habeat, ne compu-

364 Oliva

treſcat in Sole , quæ meridiem protulit in
aurora, coronata antequam nata. Sibi ſcele-
re coönflavit incendium. At ardere penitus
non poteſt, quam tot undique decorum
amnes circumfluunt. Nec tanta myrtorum
ſylvà, laſciviâque ità familiæ laurus offoca-
tur, quin eam propugnet, ſervétque fulgu-
titam. Jepelite eam quia ſilia Regis eſt. Non
ſolio parcamus Jezabelis; id enim ſuis fla-
gitiis conſiupravit: cunis parcimus; quas illi
eburneas ſtruxere parentes, ſubactis, abdu-
ctiſque in triumphum Elephantibus. Sepelia-
inus non ſupplicium luxuriantis, ſed ortum
regnaturæz. Parentemus non funeri Jeza-
belis, ſed ortui. Tum enim juſta ſolviſſe,
feretur Jehu, ſi, qui proſtitutam oppreſſi,
percolam Optimatem. Dabitur & Nabuthi
inferiis cædes perimentis, & parentum ma-
nibus ſepulchrum laceratæ. Hinc canibus,
hinc præficis Jezabel valletur. IIIis diſcer-
patur impia, his Regina condatur. Tantum
generi deferendum eſſe cenſuit etiam polluto
novus Iſraelis Princeps, ipſis imperii ſui Ka-
lendis. Et tamen non ſorte, aut vi adrepſe-
rat, irruperâtve in Regiam, ſed Eliſæi
nutu Princeps renunciatus, non ſegni bom-
bycum opificio, ſed ſtrenuis ex hofte abrep-
tis ſpoliis regni thronum inſtraverat, nec
conchylio togam, ſed ſanguine imbuerat. Is
pPorrò & ſanctitate chriſmatis, & cruoris
nobilitate inſignis, in putidiſſimo Reginæ
tabo gemmam generis rimatur, & in peſſi-
ma fœmina reperit, quo jacentem effer-
ret, inferrétque conditivo. Tu verò non Dignis:

prophetiæ delibutus oleo, ſed malarum ar- von wute,

tium lixivio perfuſus ad imperium, uno tuæ
ſedis fulgore ità lippies, ut cimmerias me- cfabili.
ridianis familiis tenebras offundas, eos Pertæ- 7 .
ſus, quorum abavi avos tuos ne ſuis quidem vili elerats
lictoribus aggregaſſent? At me faſces ante- Haramt.
eunt. Utinam ità, ut eas nunquam aſſequa-
re. Verùm detumere te iis oporteret, non
tumere. Nam ſi faſces exolveres, tui te
trunci ipſæ virgæ commonerent« Sed vereor,
ne unam tu tantùm ſecurim è& toto faſce
corripias, quâ radicem tuæ ſtirpis exſcindas.
Eà ſaltem compingi cures quadrigam trium-
phalem. Tum enim Monitore tibi opus non
fuerit, cujus clamore monearis, ut hominem
te eſſe memineris. Nam lignum rugiet è eur-
ru, clamabuntque aſſeres de quadriga. Non
tibi excidat, unde ſis exciſus. Cave, ne;
cùm fortunæ dolabrâ de omni ligno Mercu-
rius effingitur, ità ejuſdem mox aſciâ de
Mercurio ſtipes iterum fiat, & truncus.
Nam fſugatos à profugis Manlios, Lentulos,
& Piſones, caſtriſque Prætores exutos à
ſervis non tam expavit Roma, quam eru-
buit. Verùm ligneos Romulos non currlus
excepere poſt bellum, ſed cruces; in quas à
Perpenna ſublati contumaces monuere conſer-
vos, ad ingenium redire fortunam, quæ non
ad multam diem ludat, perſonamque citò
detrahat mancipiis, quâ Senatum agitare
tantiſper voluit, ut ſe ſciret eſſe mortalem.
Pluvium tibi Arcum pro inſtitutore natura
conſtituit. Ille enim ſideris beneficio & Nu-
be Arcus, repentinà paludamenti pomp
haud tumet, ſed quaſi ſui caſus non igna-
rus, nullam jaculi ſpeciem oſtentat ex ar-
cu. Vide Areum, & benedic eum, qui fecit Eccl. 45.
illum. Suæ in coœlo paludis non obliviſcitur ".
vapor 3

eln, .
alias e
At gen
Gümn 1.
Eety te
bland
vnk ue
eumntkur
1tligne
an tepon
6 44 M.
eUnaculun
„M lt
enun, in
s MI e
al umn Iis
6 in, ex
Regum i
Lania
nollits .
Cletg in
terun tal
to nic⸗
m n
Alegeto,
u non te
lnr.
Aidio
1 k novo
1 Keris
cguntur
Eeicnpin
oretti
ignodilnn
beriſe ,
temi Non
1 Kto
end At
Mumet
UW a h
nüm fun
in
tnem l2
Tcum
neſ,

macelo

e e
re
lunn i⸗
weigde
Nen N
emim ſi;.
eumne; ;
hcbu d
ig, ſel n
n fünei
n f i
thum Cpnr
nn & N

&eINY

Hr al

nnn Iar
unt ein
impeniiül

„ ilt wi n;

mon egiir
8 er hele a
nſrarert, 1
vine inbien
natis, & an
Niclſino lei
tur, & uſt
Prenen 6
Tu wnns
ſd nlnn

perium, nuH

r cnmnis
ſunds, en e⸗
los de lige,
t me Mn
Dundu
is Ctt,t
volrens/ Ut
ent, He
n e mn
fins H
ulitnn
re tbi .
s, ut hr
Ee quccrg⸗
u. CN/N

Hem
.

Num. 17. Iis. Invenit germinaſſe virgam Aaron: G
fores. Ideò eam

3.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

vapor; præſagitque diu ſtare non poſſe co-
loratam, ut plurimum, ab occidente Sole
inhalationem. Ideéque confictus licèet in
Arcum blanditur mundo, non minatur: pha-
retrd, teliſque abſtinet, ſereritatis pronu-
bus, non turbinum fecialis. Inde haurias
velim, quâà te humanitate in Magiſtratu ge-
ras, quuùm Optimatibus fortunæ prodigentià
anteponeris. Nec cœlo Iris „ nec mun-
do infeſta eſt. In triumphum finuatur, non
in ſtragem : ideéque ſine inwidia obſerva-
tur, & colitur. Tuà tu quoque utere dig-
nitate, non ut meliores te Patres percellas,
ſed ut fulguritos recrees, erigâſque conſter-
natos. Aaronis virga ſubarida non in an-
guem, ſed in florem revixit; nec eviruit;,
ut alias ex ſe pareret ad fupplicium virgas,
ſed ut gemmis in amy gdalas deformatis ſacer-
dotium paſtori quidem ſeu figulo deſigna-
ret, ed tamen conditione, ut, qui floribus
renuntiabatut Antiſtes, non ſæviendum ſibi,
ſed blandiendum eſſe intelligeret in infu-

G.

turgentibus gemmis eruperant

in deſignatorum magiſterium atque doctri-

Ibid. 10.

Afabili.
tas.

Excommu- Minum exterruerat.
nicatio ra- etiam lixis arriſit.

Fa ſit.

Aaronis
Virga.

Dignitas
in indie
Snis:

Maſis

Clementia.

nam reponi Dominus juſſit. Dixitque Domi-
nus ad Moyſem : Refer virgam Aaro in ta-
bernaculum teſtimonii, ut ſervetur ibi. Non
ſervatur baculus, ſed Aaronis. IIIe
enim, in colubrum verſus, ſuum quoque Do-
Hic floribus conveſtitus
Patiar à luto abſtrahi maſ-
ſam, ex qua patinæ circinentur, quibus
Regum interdum abaci conſtruantur. Verùm;,
ſi auri argentique faſtidio, in teſtas Regum
mollities declinetur, non ideo tumere debet
creta in myrrhina gemmâſque, quæ citéò ſuis

iterum tabertis remittetur. Non tui te pre-

tio Princeps adlegit, ſed tædio Cantharo-
rum cotyla bibet, à ſympoſis ſemel Baccho
ablegato, & adſcito Diogene. Adeò in figli-
na non temperantia, ſed luxuries Principum
epulatur. Neque enim modeſtiæ ſtudio, ſed
faſtidio pompæ repudiantur ſmaragdi, & fa-
ſtus novo faſtu calcatur. Ita Patricii tædio
generis cooptantur libertini, nec plebeii de-
ſignantur, ſed ſummates excluduntur. Vi-
deri cupiunt ſemidei Dominantes; & , quan-
do præſtantiâ operis nobilitari non poſſunt;,
ignobilitate materiæ ſatagunt celebrari. FHa-
beri ſe poſſe ſperant quaſi Deos Areopagi, ſi è
tenui non tenue monſtrum effingant, conficto
in Senatorem ſeu gladiatore, ſeu lanio. Quaſi
verò aut cædi verveces, aut dari oporteret
Naumachiam a Senatu. Verùm lanius trabea-
tus aut hircum, aut bovem eſſe deſignat patro-
num ſuum, cui virum gregarium in deliciis eſſe
fecit ſola aut ſioliditas, aut libido. Licet enim
divinare ex Lenone tantùm fieri potuiſſe Præ-
torem Lamum, qui paſtillos ideo olet, quia
hircum ſapit. Aut ſi venerem odit, ſtipes, ſeu
bos eſt; cujus ſuffragio à cavea gladiator, &
à macello lanius involant in Senatum. Mex ve-
rò non eæ partes ſunt, ut ſtuporem Principum
arguam , quorum potentià Noctuæ Aquilis
præferuntur. Eos conditionis ſuæ eſſe jubeo non
immemores, quorum urcei, currente for-
tunz rotâ, in cantharos, pateraſque con-
ſulares exierunt. Porphyritem intuere Ca-⸗
pitolii impoſitum coronidi. Non modò ſu-
premum in ædificio locum occupat cum ru-
bore; ſed deorſum vergit, & niſi ære, ſtru-
Ethicæ Tom. II.

Gturâque parietis inhiberetut, & faſtigio ar-

cis in aream rueret cùm fragore. Nulla lapi-
dem celſitudo in fui ſtatus oblivionem ad

Marmora

vieolenter
U⸗ Deiinmur

Xit. Stare ſe videt Romæ, quaſi ſidus gala- in vertics

. . . 8
Xiæ triumphals. Avectum ſe tamen ex -

gypto ſcit, ſaxumque tot inter decora ſe eſſe
meminit, ruinaque; ſi liceret ,; in ſuum
cœnum relaberetur. Id philoſophiæ edifce-
res vellem Curuli, tanquam culeo, homo
degener inſutus. Quis enim Curulem, quam
invaſiſti, non fateatur culeo quamſimilli-
mam, ſi non uno hinc cane adlatraris, nec
und inde aſpide commorderis, confcien-
tià pariter & infamid ſcelerum laceratus?
Curuli adſutus, inquam;, non coœlum petas
ſtultiti, ſed coznum repetas modeſtià. Quà
te Princeps & lapidicina extraxerit, cogi-
tato: &, cùm avectum ex gypto te non
ignores, noli lauros jactare Liberinas, ſed
Nili crocodilos, reformida. Reverefe pri-
mates, qui te verentur. Loco eos anteceſſiſſe
ſit ſatis; ſupercilium pone, quod triſte in no-
vo cive non ſapore dignitatis eſſe poteſt, ſed
ſtupore. Tumultuatur coelo vapor inve-
Rus; & , quieſcentibus Aſtris, cœnum cW
lo donatum fulgurat, tonatque. Vefùm ſæ-
viendo humi ruet, cadetque, ſi cædat. Ad-
eò ſuperbire fatale eſt luto quamvis Coœlo
inferatur. Tuas everte cunas, ne tuæ te ſo-
lium gloriæ ſubvertat. Ad locum enim un-
de proſfluxere; flumina revertuntur ; ut
ſemper fluant. Origimis, infantiæque tuæ,
& robuſtioris, ſi placet, ætatis Anacepha-
læoſis cùm te tibi ſuggeſſerit, faciet profe-
tô ut affluas in roſtris, non ut effluas. Et
miraris, ſi ſubducto vitæ tuæ fundamento, fa-
ſtigium nutet Conſulatus tui? Nalla tam ca-
Ppillata, procerâque Quercus eſt, quæ, fibris
exciſis, non confeſtim exareſcat. Inde humo-
rem, ſuccumque eb bat oportet, quo deſfti-
tuta, licèt toto Jove inundetur; explantatur.
Huc ſanè ſpectat animalium in rheda gloriæ
curſus non tam impiger, quaàm ſapiens. Nam;
ut ait Ezechiel, Unmmquodque ante faciem
ſuam gradiebatur. Membra ferè animantium
omniaâ in aliam à ſe formam, phalerarum opu-
lentià, deſciverant. Nam tergis pinnæ inſede-
rant. Pedes crebris ignibus emicabant. Ma-
nus ſcapulis ſuberant. Cervici non una ine-
rat facies collegarum. Stabat in fronte ſua
cuique animantium facies, quam unam gra-
dientes reſpectabant. Non enim cervice in

fabrica-
rum.

Religioniz.
mun a vi.
liora appe
tenda.

Epgnitio
1i.

Ahffabilttas
ex cogni-
tinne ſuis

Ailicis
olim vilie⸗

Ezech. 1. 9.

currum reflexâ gloriam illam, quam duce-

bant, intuebantur. Non pinnas ſuipectabant,
non ſcintillas, non manus, quibus tumnere
ſane, imò & inſanè potuiflent: quæ fuiſ-
ſent, ſuſpectabant; ſuumque genus;, non
ſortem ſuam expendebant. Non quò acceſſe-
ris, ſed unde, ac qui eò abrepſeris, contem-
plare. Naſcituro proinde Domino, & Nazareth
Virgo conceſſit in Bethlehem; lbant omnes,
inquit, ut proſiteremurt linguli in ſuam ivi-
tatem. Præviderat enimverò Dominus, ante
ſé cum muneribus provolutum iri Sabæos
& Arabes: ideéque gentis ſedem repetiit;
non eam, quam David extruxit paludatus,
ſed quam pellitus inſederat. Ut ſcilicet alum-
nis ſuis Ovilis recordatione vectigalium pom-
pam temperaret. Quùm vos, ait, provolu-
ti ante me Reges erexetim; vos deprimat
Jeſſe, cujus ego virgæ ſum flos. Si Drome-
dariis ſuperbitis, Arietibus detumeſcite. Olei
Hh 2 Ara-

Luc. 2. 3.

Arabia, ſed fœtet ſtabulatio. Si pyæides re-
creant, zonæ premant, eò graviores, 9 uô ina-
niores in paſcuis. Thuri ſi coloſtram immiſ-
Ceatis, quam vos tributa erigunt, tam vos
comprimet mulctra. Porrò ego non in tumo-
rem veſtrum ſævio, uti à Moſe in Ægyptio-
rum ſuperbiam deſævitum eſt. IIIe enim ru-
bri maris obruit fluctibus, æſtibúſque invol-
vit Pharaomis quadrigas & galeas: Ego vos
lacte, butyrôque adobruo, tumorémque ita
veſtrum compeſco, ut naufragio videri poſ-
ſit felicior, quam appulſu. Meas in Bethle-
hem cunas reſpicite, ubi David mei gene-
ris Princeps, de poſt fœtantes aſcitus in
regnum , pedum ſceptro commutavit. Ea
vos paſtoris inauguratio commonebit, quâ
nos modeſtià pollere deceat, qui ex ovili
emerſimus ad exedras. Quaàm verô ſuæ origi-
nis memor, tenâxque Joſeph, qui novo mo-
deſtiæ commento, inauditéque ad eam diem
ſtratagemate, oblivione conditionis ſuæ præ-
ſtitit, ne ſuæ unquam conditionis obliviſcere-
Gen. 41. 5 tur. Vocavitque, inquit, nomen primogeniti,
Manaſſes, dicens: Obliviſei me fecit Deus om-
§. Paſeph. nium laborum meorum , & domus Patris mei.
Eerlefaſti. Parthorum ſanè more, in arrogantiam depræ-
i ν Reli. liatus eſt Joſeph, qui obſcuritatem ſui generis
. An. fugiendo conſequutus eſt. Nam eam, oblite-
per ceni- Trando, inſculpſit ,; litur uſus pro literis.
zione ſei Catenas & compedes, & venalem haſtam
nnlerz- coacervavit in filio, quorum non poterat non
meminiſſe, quoties illum nominaſſet. Qui
PDignitaa enim oblitum ſe aſſerit laborum, & patriæ
neet non domus, eorum tum maximè recordetur ne-
ceſſe eſt. Illuſum, quod ſciam, nunquam feſti-
vius eſt inſolentiæ, cui, favendo, Joſeph adver-
rregan- ſatur. Explicuit enim probra, quùm invol-
tia aebel. Vit: & ablegando, ea palam advocabat, vin-
leuur. culorum ides memor, quòd immemor. lis
mihi Joleph videtur quàm diſſimilis Anguibus,
quos in hoc accepimus obvios amplexari, ut
eos ſtrangulent. Nam Joſeph genus, ſtir-
pemque fuam ideò ſtrangulat, ut eam am-
plexetur & lactet. Quos tum induiſſe ſpiri-
tus putatis Arrogantiam , quæ aurigantem
Prætorem Æ£ gypti, paraſſe ſepulchrum inau-
dierat modeſtiæ ſuæ in ipſis incunabulis pri-
mô-geniti? Jam, inquiebat, intumeſcet Joſeph,
immeémer pecudum. Aurigabit ille in foro,
fed ego in eo curru triumphabo. Meus erit
Manaſſes Hercules; qui non angues geminos
eliſit in faſciis, ſed tantum pecoris, equo-
rum, & canum è domo, mentéque Patris
amandavit, quos ego diriores in me hydras
patiebar. Arietibus, infantis ope , Cygnos
ſuffeci, & Agnis Pavones ſubrogavi. Cir-
cumſpectabit impoſterum Joſeph, nullà ca-
prilis recordatione, Regiam ſuam, & ſeeptro
pedum expunget. Tenacior hactenus ille po-

lymitæ fuerat in trabea, & caulæ recordaba-

tur in Aula. Eraſit ſordes omnes Manaſſes,
& Lyciſcas Melampôſque gregum excubias
vagitu exterruit, fugavitque cum grege. Obli-
viſei me fecit Deus domus Patris mei. Sede-
nim imponebatur arrogantiæ, exilii ſimula-
tione principatu Modeſtiæ ſtabilito. Brevi
ediſces, an obliteraverit puer in corde Jo-
ſeph Avi ſtirpem & domum. Clamabit lachry-
Gen. 45. 3. Marum pienus & gemitaum: Ego ſum Jo-
Jeph... Adhug Pater meus vivit ? Suorum im-
memor non lügeret. Vehas, rhedaâſque Patri

ſubmittet; ſeque prodet Pharaoni non He-

ns eb

tus Abrahamum eſt Joſeph. Etenim, ut ille „öckue⸗

bræum modò eſſe, ſed fuiſſe Paſtorem. Imita-

. . — . . . e gatio
lium victimæ deſignavit, non cæſo Iſagg, 9 Mde

ſed Ariete: Ità, in nuncupatione Manaſſe; rderl
viſus eſt Joſeph genus patrémque abdicaſſe; clo agte
ſed oblivionem eliminavit generis, inſculpsit- pt ſrele
que filio labores & ærumnas, quarum tam- ,men,
diu recordaretur, quamdiun fili nomen re- Meohego⸗
peteret. Ergo in Manaſſe non extinxit, mir in/
ſed condidit ſui monumentum dedecoris Jo- E ach!
ſeph, quo ab occaſu modeſtiæ inhiberetur; 1 deln
recordatione carceris, & tentorii fui. Nulla le, detun
proinde arrogantiæ lue temperantiam præfe- enuet,
cturæ corrupit. Inde Paulum hauſiſſe credide- 1e Eni⸗
rim retinendæ modeſtiæ cautionem. Is, ſuba- tte ben
cto Areopago, ignotéôque Numini direpto Dicyeten
velo, Corinthum appulit. In ea urbis ſuperbia, Et hhn
ubi ſignorum non ità monumenta deflagra- u,tibis
rant, ut non plurimum gloriæ in ipſo fori Apol
buſto ſupereſſet, textrinam partæ abs ſe de Eetant.
Athenienſibus victoriæ Capitolium eſſe vo- a,compe
luit, non Dionyſios & Damaras oſtentans, ſed 4 A
radios & licia reſumens, obruitque doctrinæ oli
pompam opificii, operiſque ignobilitate. quorun
Egreſus, inquit, ab Athenis venit Corinthum, Ad. 18. 1 manus
& inveniens quemdam Judæum nomine Aquilam an cectet
Ponticum genere, & Priſcillam uxorem ejus, 4 Bagle. I. Quoe
acceſſit ad eos. Et quia ejuſdem erat artis, Cagnuin e ſemn n
manebat apud eos, & operabatur: & diſputa- ſui. Paolum Le
bat in Pnagege per omne Sabbatum. Inde Areo- Salinig, bus Dani
pago, hinc Synagogâ inflabatur Paulus. Illum ſed un Rcenim
edomuerat, hanc expugnabat. Athenis trium- Pirun. la & gl
phaverat, Corinthi audiebatur. Nihil non illi gniiras ur, ſc
tumorem afflabat. Quid enim iis urbibus ſpe- Ghanmn eaſeebet
cioſius, quarum altera Paulo ſuccubuerat, al- n. mielc
tera ejus planè doctrinæ ſuccumbebat? Eleva- H deß
batur Dionyſii laureâ ſupra ſe Paulus. Verùm Aagan. Eelhabi
ne ſublimè ferretur, divertit ad Aquilam, & zar,. en
ſuæ bigam gloriæ textrinæ pondere diffre- Lemur am in Orin
git. Arrogantiæ conopeum objectu taberna- marumhéi r Regi
culi disjecit, illiuſque dolos hujus artificio quozue va 1g, int
eluſit. Sciebat in devictæ à ſe Damaris lau- . r! Pu
ro non ſecuritatem latere, ſed fulmen: & ir e
tam ſe eâ vinci metuebat, quàm eam device- en ſtn
rat. Sciebat gloriæ aſtu è& lavacro fozminam ten orl
verti poſſe in Syrenem inſtitutori ſuo, ſorberi- Geſ 1
que non rarò iis undis Apoſtolos, unde auditor innn
emergit initiatus. Nam mergitur Orator dum aeg
mergit, ſi alumni ita ſquamas extergit, ut l
ſuperbiæ ipſe puſtulis diſtabeſcat. Ut proinde nx
non rarò luſtrales aquæ & diſcipulo in Jorda- I& h
nem, & præceptori in Euphratem intumeſ- nn
cant. Nam ſi Areopagitæ ad Chriſtum tra- “
ductione ſuperbis, & illum Hieroſolymas, & 1
—. . . 1 . IId non
te Babylonem adduxiſti. Enatavit ille in bap- ade, e
tiſmo, in quo tu naufragaris; & ut Ethmicus käün e
in ara portum nactus eſt, ità non ea procul rile
Sacerdos incidit in Charybdim. Quibus ut En Gntn
incommodis occurreret Paulus, ab exedra in dn en
officinam deſcendit, & velificaturæ in al- ſue
tum Quadriremi liciatorium pro Antenna rknttr
defixit. Quo ità vela detumuere, ut nullis lu en
jam inflari eteſüs poſſent, quaſi anchoram ha- i

beret Liburnica in antenna. Inveniens Aqui- 4 lnat,

lam Ponticum genere... Utrumque mirum, & Eain
humi retentum ab Aquila Paulum, & Ponto NeeN
à navigatione, curſque prohibitum. Nimi- Un Cu
rum non evolandi, ſed laborandi ſuppeditabat Prebit
Aquila inſtrumenta: nec conchylium;, ſed ru- alkrn
borem ex eo Ponto licebat expiſcari „ quo kun
non paludatus renuntiabare, ſed opifex. His ſe Gelir
Paulus contra ſuperbiam maculis communivit; enn,
unis ikſi

em lh
untſhen
Imen Elg
ne nn
hare lt
Dichiun
rasotemmn,
tuitque in
de ianbn

nonnie i
amn Munmn n
ſden ant mni,

m is ubd
o rctbient,
Cunbebet,n
le bullu e
t ad Mguin
2 Ponker 3 .
Odjechn tin

hyaco nna
tutori , a
Ebu, uſka
Aogrur. Orn
unns enteng
Nlat. U
Melon
Uphrten 1.

2 Uniu

Dignitas
mores non
mus et.

Aulicus
olim v'lis
ſanbtè hu⸗
milietur.

unius Sabbati ſiiggeſtui fſex dierum textrina
obluctatus: uiuſque eſt, ne tumeret, non
recordatione tantum, ſed etiam exercitatio-
ne Scenofactoriæ. Et ibi tamen cœlo exedra;,
coœlo aqua, cœlo volumina militabant. Quid
te facere decet non docentem, ſed impe-
rantem, nec expiantem Areopagitas, ſed
Areopago & jura dantem, & diem dicen-
tem, ne dicam noctem indicentem? Suæ quem-

que artis non immemorem vellem in ſubſel-
liis. Sed turundæ Chirurgos, Piſcatores naſ-

ſæ, Statuarios ſcalpri, cardui Fullones optarim
memores, quò Curulium faſtui, depreſſio-
ne generis, occurreretur. Tum enim huma-
nitate demitterentur, non faſtu inſoleſcerent.
Exciperent tum ſanè Optimates perblandè,
nec patricii generis lilia immeritæ dignita-
tis vepribus lacerarent. Ecquis; inquiunt, imi-
tetur Apoſtolos? Is, qui in eorum ſeſe locum
penetravit. Apoſtolatus ſi te ſolicitat tra-
bea, compeſcat quoque temperantia. Cur e-
nim ad Apoſtolatum irrumpis, ſi te piget
Apoſtoli? Eorum imitanda tibi eſt conſuetu-
do, quorum titulis abriperis. Occalluere Pau-
li manus inter ſubtegmina, tum quoque
cùm decreta ternitatis provinciis ſcribe-
rent. Quod ſi operis te tædet, opificii tu

te ſaltem recordatione comprimito. Ut verò

1. Reg. 17.
34.

§. David
Arrogan.
tam vicit.

Paulum Levitis, ità Decurionibus & Præfſi-
dibus Davidem, quem imitentur, objicimus.
Hic enim certaturus cum Gigante, inter cri-
ſtas & galeas, non modòô caulæ recordaba-
tur, ſed eam, quaſi aciei vallum jaciebat.
Paſcebat ſervus tuus patris ſui gregem, &
veniebat Leo vel Urſus, & perſequebar eos.
Hoc ille proœmio ſuæ luctæ proluſit, ut
de ſuperbia prius, quàm de Golia, triumpha-
ret. Quis enim inter haſtas ait: Paſcebam?
Quis Ovium meminit inter gigantes? Quis
aut Regi colloquens, aut Gigantem evo-
cans, in tantæ arena gloriæ ſui luti recor-
datur? Parergon eſt, non proomium;, ut
à te jactes diſcerptum Urſum, hircis te du-

tem propellito. Potueras ex Samſone di-
diciſſe, quâ ratione favum gloriæ, non
ignominiæ amurcam ab offocato Leone de-
liquares. Cur pedi inter jacula mentionem
facis ? Si Leonem concerpſiſti, Hercu-

lem te eſſe ſimulato, non paſtorem. Vel,

ſi te poenitet fabularum, Samſonem te eſſe
oſtentato, in quem Leo incurrerit periturus.
Paſcebat ſervus tuus! Vox iſta vox Jacob eſt,
imò non eſt vox Jacob, ſed Davidis. Ja-
cob enim venator haberi voluit, non Opilio,
hædumque pro apro exhibuit Iſaaco. David
verò Leonem producit in Regiam, ſed man-
dentem Arietem, ut tum ſe maximè paſto-
rem fateretur, quùm ſe Palæſtinæ Hercu-
lem prodere cogebatur. Paſcebat ſervus tuus.
Vix intra caulam audies, qui dicat, Paſco.
Nam acti temporis dedecus nemo ef vo-
ce deſignat, Paſcebam. Miror proinde ſuc-
clamantem Davidem ſub tentorio Regis,
Paſcebat ſervus tuus gregem. Erraſti. Nam,
qui ità cum Rege fabulatur, Hiber, non ſer-
vus præfuit ovibus. Si enim jaélantiæ ſer-
viviſſes, non te fuiſſe diceres Opilionem in
compaſcuis. Hæc quùm ais, ut Leonem offo-
caſti tuo gregi infeſtum, ità ſæviorem eo Hy-
dram, Arrogantiam ſcilicet, infenſiſſimam
modeſtiæ tuæ præfocas. Monſtra viceras,

in Cap. II. Lib. II. Eſdræe. 367

& tumorem vincis. Id tandem eſt in arenam
deſcendere luctaturum „ fui generis fordes
non obtegere. Qua in arena fi depugnes, ci-

t0 modeſtiæz ſabulum in triumphi fidera de-

mutabis; nec cedet Giganti, qui faſtui non
ceſſit. Atenim ante pugnam ſeſe David ab-
jecit, belli, victoriæque incertus? Imòô lau-
ream ideò tantum circumtulit poſt trium-
phum, ut gloriæ à ſe fulgur arceret. Nam
deſpondenti ſibi Principi Merob pliam ait:

Luis ſum ego ; aut quæ eſt wvita mea » aut Reg. i;

cognatio Patris mei in Iſrabl, ut fam gener 18.
Regis? Riſiſſem ego quoque modeſtiam e-
phebi, ancipiti Marte cum hoſte concur-
ſuri. Nunc verò Gigante quafi cothurna-
tum non excreviſſe militem quis non mi-
retur? Minùs miror coarétatum in brevi-
tatem pueri Eliſzum, ut eum revocaret in
vitam, quam in ſtaturam non ſe Gigantis
protendiſſe Davidem, cùm illum obtrunca-
tione cervicis feciſſet breviorem. Nam quan-
tum Phihſthæo detraxit, tantum ſibi vide-
ri poterat adjunxiſſe inopinatus Rhamæ Ge-
deon. Verùm in ſuæ lancibus rationis, cum
hinc ducendæ Merob penderent fugati ho-
ſtes, Cæſus Gigas, Arca vindicata, laureatum
Numen? Olympo par lapis, funda coœli
limbo & major & illuſtrior, inde non ad-
mittendis nuptis unus ommbus Jeſſe pro-
pendebat. Parens te deprimit Paſtor? Sed æ-
mulus, ſtratuſque Gigas te erigit. Quò non
evaſerit Miles, ubi tantæ moli proceritatis in-
cubuit? Supra Gigantem conſtitiſti, & de
ſtatura tua dubitas, an puellulzæ coæquetur?
Stet illa in ſuggeſtu Patris: Tu Goliæ im-
mines, per quem ſuggeſtus ipſemet Saülis
ſtat. Vereri te debet Merob;, non tu illam;
cùm præſertim, ſi genealogiæ retexantur 5
uno te illa ſerius gradu impingat in ſtabu-
lum. Quibus profectò argumentis furdus a-
doleſcens, non Goliam, quem præ oculis
habet, fuſpicit, ſed ponè ſe ſtantem reſ-

picit Jeſſe: ut quam triumpho erigitur, tam
cem profiteri. Leonem oſtentato, ſed Arie-

genere deprimatur. Sed rari, qui cum Da-
vide reſpiciant. Suſpicere, quam reſpicere
præſtat. Janos ſaltem haberemus bifrontes;
à quibus relicta poſt ſe bipalia, mapalia-
que obſervarentur, quo marmoream Ro-
mam recordarentur lateritiam anteceſſiſſe.
Verùm ad circumſpectandam trabeam in
Argos abeunt paludati, qui ſtatim in cyclopas
degenerant, ſi abjectum bardocucullum cogan-
tur interdum in gentilibus reſpectare. Ad ca-
lopodia caligant, in quibus tamen adolevere.
Alutam verô perſpicaciſſimè diſquirunt, quam
induerunt edentuli, cùm aulæ limen aut nu-
dis plantis, aut ferratis din calceis detriviſ-
ſent. Quam ego conditionem mortalium infi-
mam, ut improbo, ſi evecta ſuperbiat, ità
adoro modeſtam, & plus veneror quàm pa-
triciam; quando Nobiles naſcuntur magni,
miſeri verò rebus præclarè geſtis ſeſe maxi-
mos reddunt. Davidem miror propterea co-
gnationis in ovatione tam memorem;, nuptiaſ-
que refugientem filiæ Regis, ad quam quiſque,
poſt Goliam, involaſlet. Avo utinam non habe-
remus nepotem longè diſſimilem in dichem;
quo Tribus convenerant, ut eum Regem ju-
berent pro Salomone. Verùm Roboamo ſtirps
penitus exciderat, uni penitus diademati in-
tento; miniſque regnum ſibi delatum iri ſpe-
ravit adoleſcens. At exaſperata fulgetris plebs
Hh 4 micare

368

micare fulguribus cospit, jurgiâque Princi-
pis defectione multavit. Tonuit vulgus: Quæ
2. Reg. 12. nobis pars in David? vel quæ bhareditas in fi-

16. lio Iſjai? Hæc vulgo jactantur, ubi ſe tantùm
Kabogmi Regem eſſe meminit Princeps, non ita agglu-
rzogan tinatus ſolio, ut non inter villos præferat vel-
tia. lera, oleâtque inter ponticos mures hircum
non ponticum. Quod ſi poſt Davides & Salo-
enige mones eruderatur ſtabulum, & Roboamo Re-

luas reu- gum potentiſſimorum ſoboli objicitur Ifai. E
S 26 calone Prætor ſuperbire ſe poſſe credit impu-
Mim vili, ne, quin ex ergaſtulis protracti abavi donen-
tur palam civitate, veréque fumoſis raptim
ipſe valletur imaginibus, homo licèt novus, &
ad Kalendas uſque dignitatis ſuæ inexploratæ
penitus gentis? Refodientur vel à ſepulchris
oſſa, tôtque producentur ex angulis tui ge-
neris larvæ, ut eæ ne toto quidem Aſſueri
ſipario epulis deſtinato obtegi poſſint. Ut ti-
bi gentilem foſſorem offundant, nemo fo.
dere recuſabit. Et in obſcuro genere nihil
non ſublucet. Quare ita prætextam circumſ-
picito, ut eâ mhil tegi poſſe cùm ſcias, hu-
manum te omnibus præbeas, memineriſque;,
Nehemiæ ſuffragio, poſthabitos Optimati-
bus Magiſtratus. Jded & Judæis, inquit, &
Sacerdotibus, & Optimatibus, & Magiſtrati-
bus nihil indicaveram. Nullus tam crinitus
Cometes effulgurat, cui minutulum quo-
que Aſtrum non antecellat. Dandum id por-
rò non nobilibus, ſed optimatibus cenſuit
Nehemias. Non enim ait, Nobilibus & Ma-
giſtratibus, ſed, Optimatibus & Magiſtratibus.
Ut intelligas non ſtirpis cariei, ſed probitati
morum Præturas poſthaberi. Et veròô quis an-
noſitatem tanti fecerit in familia, ſi eam indo-
les, integritâſque deficiant? Nemo non malit
trimeſtrem Turturem, quam Oſcoinem qua-
driennem. Annoſam præferemus abietem pu-
beſcenti, firmitate, non ævo. Nam nemo py-
ropum ob antiquitatem lapillis anteponit. A
Davide delectæ Hieroſolymæ, exornatæ à Sa-
lomone nullis non Palæſtinæ urbibus, ſi ætatem
attendas, poſthabendæ. Eò tamen nationes om-
nes, ommiurmque gentium legati confluebant.
Gloria ve- Eô, cum comitatu, & gaza propemodum
ra. infinita, acceſſit Saba. Nimirum Salomon
Hieroſolymis aderat, cujus facilè ſapienti
Lycea, Academiæque umwerſæ conticuerant.
Quot tunc urbes antiquiſſimas Saba tranſmi-
ſit? Quot illa Reges neglexit, quorum genus
trahebatur, penè dixerim, & colo? Et ve-
. Reg. 4. niebant de cunctis populis ad audiendam Sa-
34 pientiam Salomonis, & ab univerſis Regibus
terræ, qui audiebant ſapientiam ejus. Quàm
nuperum & novitium Salomonis genus, quod
non radicem tantùm, ſed ipſam ſui floris gem-
mam luto oblitam proferebat, patre editi
paſtore primum, tum principe? Et tamen no-
Vitatem generis nemo in tanto Principe faſti-
divit. Roboamus eſt ſpretus, quamvis regiis
ex utroque parente neceſſitudinibus, ſtem-
Dignicas Matibuſque fulciretur; nec cedrina itaà do-
mores mu InO vallari peotuit, quin partum à majoribus
ner. regnum corrumperet, morum carie incorrup-
tionem laquearium, tignorumque vitiante.
Quid emim prodeſt in cedro decumbere, ſi
teredo animum exeſt? Porrò Rex Roboam fe-
Ntinus aſcendit currum, & fugit in Jeruſalem,
receſsitque Irazl à domo David. Tertius hic à
Jeſle regnaverat; ſed dum ſcorpiones inten-
tat & ſcuticas, fortunam iis ſuam cecidit;

NWobilitas

Ver“s.
2

Falenta
veriora.

3. Reg. 12.
18.

—

Oliva

quæ raptim à Roboamo profugit ad Jero-
bPoam. Pater meus cecidit vos Ragellis, eoo Vos Ibid. 14.
am ſcorpionibus. At his te minis, ſortém-
que tuam, non tumultuantes, afflixiſti. Ec- Cadelitaz.
