rum auro elimaveris. Acceperint munera,
& perverterunt judicium. Quænam, inquies,
munera corrumpendis judicibus comparanda?
Pudet venalitatis. Boletis interdum, quis
credat? miteſcunt Areopagitæ. Frequenter
Attalicis exorantur: Nec rarò Falerno defer-
veſcunt. Pomona illos à rigore deflectit. E-
mollit eos interdum & Flora. Cornucopia
apud illos hiat nihil non admiſſura, dum ei
non mera æquitas inferatur. Hanc enim tan-
tum vorago illa Judicum tanta non capit.
OCæterùm;, dum aliquid feras, accedas vel
convictus. Tabernaculum ibi extrui diceres
adeò nihil rejicitur à Judicibus, coccõque &
byſſo caprarum villi commiſcentur, ærâque
gemmis inſeruntur. Cantharis, cotyliſque
conſopire latraturos in te Cerberos licet, & ,
cum Setina ſitiant, Vejentanis quoque hila-
rantur. Punico interdum eos malo remollie-
ris. Nimirum coronã pomum, purpurâque
à Natura conveſtitur, ut reſtim ſceleri exol-
vat. Jam fruge Africa non monſtrum attu-
lit, ſed ſuſtulit. Quis putaſſet tantum vir-
garum & ſanguinis à malo exhauſtum iri,
rigentémque judicii hyemem in Autumnum,
ope punici, convertendam? Nunquam Ro-
mam Africa per Annibalem penetravit; nunc
pomo Urbes expugnat. Circumlatæ ſiqui-
dem vimineæ ad Judices & villis ciſtulæ, ità
eos munuſculis inflectunt, ut malogranatis
capiantur Africanis, quos ad pomœrium Ur-
bis effuſa, effuſaque Carthago non cœpit.
Tum nimirum ſæviebat Africa, nunc blan-
ditur; tum Marte, nunc Pomonâ præliatur:
Vulnerabat tum Romanos, nunc recreat. Nul-
lo Carthaginis telo unus Scipio intercidit: &
punicorum fiſcellà non ſemel Centumviri ſu-
biguntur. Quod ſi pomo Judex inflectitur,
rigeſcet ille-ne adverſus metalla, ſtabitque

contra aurum, frutici nequicquam collucta-

tus Areopagita? Spernet-ne Judex Plutum,

qui Pomonæ ſuccumbit? Ridebit gemmas,
quem fruges irrident? Et obrigeſcet in ſco-
pulum contra gazas, quem toties oluſcula re- Un 4
mollierunt? Nec torquibus vincietur, quem
corollæ non ſemel alligarunt? Quæ cùm per-
acerba videantur eminus Reipublicæ everſio- rglt
nem contemplanti, duriora accident, ſi ro-
ſtra propius acceſſerit & ſubſellia. Violari æ-
gerrimè fero à Judicibus jura, venumque do- itet n⸗
leo expoſitas tabulas in ſubſelliis. At ferat ſdus Pin
longè ægriùs neceſſe eſt, delatos, diſtractaſ-
que pretio tabulas, quiſquis iniri Magiſtratus

ue . H itcn
viderit non à præſtantioribus civium, ſed à

lin a

profuſioribus. Neque enim Prætores Minos Dignijs; Cuntangt
renuntiat, ſed Plutus; nec moribus candere venali, on it ſ⸗
debent ſed expallere auro candidati, ut per uet e

corrupta ſuffragia ereptent in curules. Et mi- 5e ) uhete n
raris, ſi nundinis occupata ſubſellia non Ju- relaumn d

dices Reipublicæ pariant, ſed inſtitores? Pu- e rguet

blicus ubique dignitatum mercatus eſt; & ille 6 , lehici
aptior invadendis ſedibus, qui ditior. Non Plkci
jam occipitio Jovis, ſed Crorſi loculis Pallas xtche
emergit, adoleſcitque Scribarum ſpes in ga- e⸗ Pro
zZophylacio felicius, quam in ſanctuario. Im- Hlne
peret, ſi largitur. Utinamque graſſaretur in- “ in
ſcitia muneribus, & non pretio aurigaret ad 8 inen
ſolium. Tum enim clandeſtina legum calami- . “ ſen
tas eſſet, juriumque proditores forent Reſpu- fihi
blicæ, non Mangones. Verùm cùm venum nten
dignitates publicè exponantur, Juſtitiam ſanè u, a
ſervire compellimus, jurâque vendet, qui e- biniſe
mit. Non ità profectò Babylone Balthaſſar ſub- Manera n un
ſellia prodidit, Pprofſtituitque inſtitori. Quin ebung. kin
candidatos auro primùm inſtruxit, gazâque Bee Mae
conſepſit, ut ſaties eos opum, non autem au- proſpicias D
ri ſitis tranſinitteret in Senatum, haud cor- nen ires. k m al⸗
rumpendos muneribus, ſed ſuo præclarè in- grno ſi- ſtn⸗
corruptéque munere defuncturos. Tune, ju- Vnai⸗ ne, nli
bente Rege, indutus eſt Daniel purpurd, & . z4 ſtenlen
circundata eſt torques aurea collo ejus: & præ- Aalicuii B
dicatum eſt de eo, quòd baberet poteſtatem eenſulen. dinien
tertius in regno. Locupletatur primò Daniel, Aum. 1 nlel
tum imperat. Sciebat enim Rex latrones Rei- nee,
publicæ, provinciiſque præfici, ſi nudi, & ucs
tanquam naufragi Prætores regnis imponan- ſrenbee
tur. Ornetur proinde, & ornetur tum pha- ieri le
leris tum monilibus Daniel, & tum demum Rauru
imperitet. Ea Satrapæ injecta eſt torques, ulila
quoddam veluti froœnum procurſuræ in rapi- Plmm
nas munerâque cupiditati. Qui enim Judex Femu an
aurum eſuriat, quo circum fauces oppletur? alan
Imminebat gutturi torques, ne, ſi aureis po- Nobi⸗ Den
mis Prætor inhiaſſet, in Draconem vertere- dn iet,
tur. Ità Babylone non Draco auro excuba- Eii hrn
bat, ſed auro anguis arcebatur, ne, metalli n Dert
pretio, tanquam præſentiſſimo veneno, Ju- i nul
ſtitiam violaret. Non enim commorſu, ſed ain nſ
lenocinio Draco Heſperidum opulentiæ præ- 2 entig
fectus graſſatur in Judices, quos lædit, non r Nn
repellendo, ſed inducendo in fatalem ſylvam, Alet
cujus cùm ſit aurea glans non paſcit apros, Monbi

ſed facit. Eò enim ſi accedat, aut inferatur , ſ

Satrapa, auri paſtione demutatur in ſuem, à Kah Ee
quo ſtatim in volutabrum judicii exedræ con- n chen
vertuntur. Hujus maleficio obviam itum à ren ernn
Balthaſſare, renuntiandi ab ſe Prætoris ſubla- nng Drn
tà egeſtate. Circundata eſt torques auren col- win Kie
lo ejus. Ne Anguis implicaretur gutturi ejus Uh 3
jura compreſſurus, collum torque protegitur. Uen lie
Et cùm olim ab auro Draco propelleret etiam di
Herculem; nunc prodentem, offerentémque nn
auream frugem torques aurea Draconem itn

diſtor —

tarm h N
Ni dtnr
lel bols
Nun hai
nnn b
Pe galent
hei nin
im ken cs
Tes er in
etn n n
ur, NMin
le endet git
e Bililts
de inſttei ſ
m, non ae
nummm, kales

ciel znfrii
coli eintt
Haben Mien
turenn ui/
Rerlmeak
Alcd, Al
Iegni in
ornetur tu⸗⸗
l& um⸗
ecn
voeliuen
ius e
te, aaß;
Dren i-
d mnd

batu,le, e .

Cino ſethi

Aulicis
providen-
Aum, st
lint udi.
ces juſti.

Apoc.9.
4.

bid. 7.

Apoc.4.

„

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

diſtorquet. Quem ſæviùs auri repudio excru-
ciaturus eſt Babylone Daniel, quàm fabulo-
s& illum auri furto exagitaſſet Alcides in A-
frica. Et ideò fertè Draconem Daniel offoca-
vit; quòd is de opum promo feliciſſimè in
Magiſtratu triumphet, qui ante magiſtratum
benè fuerit, Regis munificentia, juſſuque,
nummatus. An Draco auri lenocinio aut pro-
ritet Satrapam, aut ſupplantet, quem moni-
libus Princeps, contra Monſtri ſpiras & ſqua-
mas communit? Hac ſunt ægide muniendi
Judices, ne Angui aurifero ſuccumbant. Fe-
ralior adverſus avaritiam nulla eſt Gorgon,
quàm torques. Et hæc inſtar anguis advolvitur,
non ut ſtrangulet Judicem, ſed ut ſervet. Pe-
riret Satrapa, niſi à Serpente teneretur: quem
à vulnere non thorax tutatur, ſed anguis. De-
bellatum de cupiditate, & injuſtitia cenſeto,
ubi torquatus Legi Judex excubat in ſubſel-
lis. Feliciter ibi diem ſceleri dices, ubi è col-
lo Judicis aurum effulgurat. Eo in jubare nul-
la perfidiæ offundi nox poteſt triumviro. Co-
ronatæ propterea auro in Apocalypſi locuſtæ
ſæviſſimè impios excruciarunt, fœno prorſus,
agrôque incorrupto. Præceptum eſt illis, ne
læderent fœnum terræ, neque omne viride, niſi
tantum homines, qui non habent ſignum Dei
in frontibus ſitis. In diebus illi quærent homi-
nes mortem. Papæ? quanta in ſemivolucri tor-
vitas, quantâque ſeveritas! Et tamen in tanta
ferientis ſævitie, nulla eſt graſſantis ingluvies.
Depopulatur urbes Locuſta, non agros depe-
culatur. Parcit oleri, quæ homini non parcit.
Bacchatur, ſed non bacchantum more. Furit
enim abſtemia, ſævitque & jejunat. Nimi-
rum ſuper capita earum, inquit, tanquam co-
ronæ, ſimiles auro. Vides, & auro Danielem
inaugurari à Rege, & à Deo carnifices ho-
minum Locuſtas auro compeſci, ne lanienam
in viſcerationem commutent. Adeò vel belluis
conſimiles lictores obvio quoque pabulo ab-
inerent, dum ſæviunt, ſi non eos auri fames
ſacra à roſtris abriperet in æraria, palam con-
querentibus populis non judicia à triumviris
inſtitui, ſed latrocinia, quæ trabem trabe &
fruſtrentur, & ludant. Nos contra futuros in
Republica Judices, non Chaldæorum more,
veſtimus & comimus, ſed nudamus omni

penitus patrimonio, nec noſtro eos auro co-

honeſtamus, ſed alieno ære deprimimus. Hinc
nobis Babylon offocatum à Daniele Draco-
nem objicit, ridétque noſtris interdum à Sa-
trapis propugnatos Angues, qui ſolo aurei
nemoris perflatu ità Judices dementant, ut
graſſari nuſquam monſtris liceat impuniùs,
quàm in roſtris. Erumpunt è ſaltu Aſpides,
ut licentiùs inter ſubſellia, ſanctiſque fe-
rociant. Nam Dracoribus, in epulo feritatis,
Judex adſtat pro ſtructore, à quo turtures
& palumbi ſcindantur. Id verò accidit ubi non
gemmeo, ſed plumbeo capulo à Rege culter
Judicibus defertur. Torpet ſqualore manu-
brü, hebétque gladius: & quem auro reni-
demem gratularemur defigi inter ſquamas &
laminas Draconum, ſævire plumbeum dole-
mus in Arietes. Videamus, ut thronus tonet
in cœlo. Et ſuper thbronos, viginti quatuor
Jeniores ſedentes, circumamitti veſtimentis al-
bis, & in capitibus eorum coronæ aurex. Et
de throno procedebant fulgura, & voces, &
tonitrua. E tunicis verius, quàm è& nubibus
Prorupere tonitrua. Nam benè penulatos, au-

rôque benè fartos Senatores quis à 37 2
flecteret? Emicat fulgur in fubſelliis non è&
ſtramentis, ſed ex Attalicis; & eliciendæ a-
pud Judices ſeveritatis flammæ aurum aptius,
quàm ſilex. Si nullius egeat Judex, Jupiter
eſt: nec unum evibrat fulmen. Si Cererem
aut Minervam præſtoletur, curtæ ſupellecti-
lis & annonæ perbrevis duumvir, erit Ver-
tumnus. Sed eò illo inquinatior, quòd non
effeminabitur in anum, ut lupanar de virida-
rio faciat, pudori illuſurus, ſed ut Senatum
in ſaltum exaſperet, Aſtræam in ſua planè ſe-
de corrupturus. Actum eſt de juſtitia ſi ſub-
ſellia occupet egeſtas. Non Danae tantùm, ſed
* quitas mochatur, ubi ſceleri aureus im ber

lenocinatur. Lætiſſima judiciorum vindemia geeleſis-
eſt, ſi non Irus ſit vinitor. Nam Juſtitia;, ceu Kici redi-
vitis, auro meliùs, quaàm ulmo ſuffulcitur. Hoc u: neceſ-

illa ſtatumine impedanda eſt
Fidit enim ſibi, ſeſéque circumſpicit Prator

calcat ſolus licèt, etiâmque transfugis colle-
gis. Nam æſtuat opulentia; & ſola eſt, quæ
intremit, nuditas. Circumamicti, ait, veſti-
mentis albis. Et de throno procedebant fulgura.

veròô non induuntur tantùm, ſed undique præ-
texuntur. Circumamicti. Ut cùm nulla ex par-
te ulli proſtent obnoxii injuriæ, excandeſcant
in fulgura, tonéntque in perduelles. Quos ſa-
nè ignes quis ex algore ſperet ſeminudi? Non
tonitruorum fragore extimebitur inops, ſed
dentium colliſu contemnetur. Proſpiciamus er-
go futuris Judicibus, non eos exuamus. Nam
ſecures nihil æquè, ut ſævituri hebetat ino-
pia. Prodibat vel ex ore gladius utrinque
præacutus filio Virginis. Sed aurea eum Zo-
na ad pectus incinxerat. Eòô faſciæ pondere
ità feliciter cor Judicis premebatur, ut gazæ
compreſſu pareret telum. Animamur enim in
ultionem facinorum noſtræ conſcüu opulentiæ:
& ſpontè ſua proſilit à theca, ubi, pota Ta-
go, ſicca non eſt. Veſtitum poaére, & præ-
cinéctum ad mamillas zonâ aured. De ore ejus
gladius utraque parte acutus exibat. Nihil ità

ad iniquorum excidionem faſces exolvit, ut

aurea ad mamillas adpreſſa zona. Roboratur
metalli pretio vicin'âque animus, &,; ſi præ-=
fulgenti zonàâ, quaſi cœli limbo præcingatur,

in ſuo ſtatim Zodiaco non Libram tantùm

ſtatuit, ut de ſceleroſis intrepidè judicet, ſed
Tauros, ſed Capricornos, ſed Leones, ſed
Scorpios in reorum lanienam, quaſi è& cavea
feras producit. Et, cùm ſe quoddam velu-
ti cœlum incinctu faſciæ circuléque ſuſpi-
ciat, cœlum imitatus, tonat in contumaces;
& fulgurat. Hinc Chriſti oculi tanquam
flamma ignis fuiſſe dicuntur. Hinc vox e-
jus, tanquam vox aquarum muhtarum, ità
perſtrepuit, ut redimitus innocentiæ lilis vel
Joannes exanimaretur. Nimirum ſuo nos JE-
SUS habitu monuit, inter aurea candela-
bra, aureâſque periſcelidas Judicem conſti-
tutum, tantam ex circumfluentibus ſe opibus
conſtantiam haurire, ut in morem Nili ex
altiſſimis ſeſe rupibus demittat, eluvione ſe-
veritatis ſuæ univerſam ſceleris
oppreſſurus. Quam Petrus terroris, ſup-
pliciique alluvionem in Ananiam & Sapphy-
ram conjuges, avaritiæque jugales, effudit 2
I 1 4 Obruit

,ne defloreſcat. Orii, ar

ſeveritasz
. &α Excöe
opulentus; & quoties pendere ſibi botryones maniea-
ruri meminit, toties domi, foriſque torcular rio ſcan-
dala tol-

17

ant, &

οα

accleſia-
. . 8* Ktiea Ju-
Opinor, vides, ut extrudantur è& curulibus r ſdictio;
fulmina. Veſtitur purpurà Daniel. Semiores Zeluſque

obſe

ervan⸗

6 i ⁴ vi.⸗
Leaß.

Apoc.15

O

gyptum .

—

Oliva

380

Obruit eos inundatione vocis ſuz. Et tantum tuiſſet taxis, & cedro alterum percolare. Cur elui
audere potuit in Hieroſolymitanos patricios piſ- enim pro jecore Cygnus aurum non geſtat, in ,
cator Galilæus ? An Urfſis cum Eliſæo ſtipa- ut princeps opum materies inter ſymphonias 1 Eela
batur? An colubro armabatur ut Moſes? An adoleſceret, Tigridum hepati infoſſo chalybe? Veu
cultrum iterum firingxerat cum Elia? Num ſuãà Meteremus tum ſaltem aut cum Liliis „ aut unligun
David fundâ, vel cum gigantibus luctaturum cum tritico aurum; ferrum nequicquam ex- n l
inſtruxerat? ſua-ne illum Abrahamus cohorte petente colono, niſi rimatus tubera humum Atemns,
munierat, quâ, ſi opus foret, victores Re- refoderet. Viſum naturæ eſt, eodem durare lr an
ges affligeret? Quin Petri tergo ne tum qui- luto opum pretium & inſtrumenta ſupplicii. is oclt

dem lictores abſtinebant. Modò contionantis
doctrina ebrietatis cahumniâ elevabatur à ſcri-

Ut tum potiſſimum uſurum altero ſciremus
Judicem, cùm altero potiretur. Non ergo

Nurns, 1

bis. Modé winis virgiſque à Chriſti laudi- ſejungenda in ſubſelliis, quæ ortu Patriaque
bus vox ejus abſterrebatur, in Concilio. Mo- natura conjunxit. Alioqui lugebit Vindex, n onmen
dô corpus Phariſæorum rabie conjectum in non ſæviet: & , pertonante inter opes Pe- un fuue
vincula torquebatur. Unde ergo in decocto- tro, jacebit Eſdras in pallio. Obftitit auda- Ugelte
res tanta cæſi, vinctique fiducia? Auſim pe- ciſſimé Sodomitarum petulantiæ Lothus , 6pon en
nè dicere: Auro exedra Judicantis incumbe- quamvis abuſura Angelis Urbs ejus ad fores cen MN
Act. 4.37. bat. Joſeph autem, inquit, qui cognominatus eſt confluxiſſet. Ingreſſus es ut advena, numquid Gen, 1i, nen

Barnabas, cum haberet agrum, vendidit eum,
& attulit pretiun, & poſuit ante pedes Apo-
Rolorum. Vir autem quidam nomine Ananias,

Act. 5.r. &. Quæ ibi Lucas exequitur. Animadvertis,

ut Pactolo allui feratur Petri ſedes, ex quo
mox, non ut & Nilo Crocodilh, ſed ut è ſta-
gris .Æthiopum Hippopotami emergant, ra-
Pinas ulturi & perjuria. Habet neſcio quam
vim ſuis in venis abditam numiſma, & per-

ut judices * Vimque faciebant Loth vehemen- 5.

tiſſimé.

Unde compeſcendæ urbis tanta hoſpi-

ti fiducia? Audi: Sed & Loth Juerunt greges Gen.
ovium, & armenta, & tabernacula. Nec po- 3.

terat eos capere terra. Erat quippe ſubftantia
eorum multa. His & fibris expullulavit auda-
cia, quâ ſatis advena reprimendæ vulgi in-
temperantiæ non inermis, aut enervis occur-

reret. Ab ovibus vires hauſit in lupos, & tens opue
cellendis ſceleribus tonitrua, fulminâque ex- boum jugis jugum excuſſit laſciviæ. Opilio- nen pel
tundit. Quod ſi in contemptore hoſtéque num ità eum ſepſere mapalia, quaſi arcibus velati renug

ſuo Aurum has parit faces, & ſagittas: quæ
fulgura optanti ſe Judici ſuppeditabit? Præ-
fert laureatum non rarò Cæſarem nummus.

cingeretur; ſprevitque minas graſſatorum,
ſuarum conſcius Facultatum. Ingentes illi ſpi-
ritus ſpumantes mulctræ indiderant: & bu-

Uln

At illa & lauro micant frequentiſſimè fulgu- tyro fui gregis, quaſi Leonum medullis Ppa- Mllende
ra: Paritque laurus fatalem impio cuprefſſum, ſtus, verior Achilles, in mulieroſos fereba- “ j⸗

ad infligenda ſupplicia Præſule roborato. A-
deò ut laureatus in nummo Cæſar, vi auri
convertatur in Annibalem ferientem. Pauper-
tate contrà Solones torpent, & Lycurgi con-

tur. Ruri ſiquidem pinguis Minerva citò do-
mi aſſurgit in Palladem galeatam: Quæ mun-
quam ægidem rotat, quin graſſetur. Et mi-=
raris, ſi clamoribus eflfuſæ ad ſe urbis Lothus

ticeſcunt: &, ſi rapas nunc quoque Fabri- immotus, propugnet hoſpites, tamtis gre- I leoribe
cius elixaret in roſtris, Lentuli mitterentur, gum copiis in ſui ſpem, fiduciamque erectus? leu man
nec exularent Catilinæ, ſed declamarent. Cer- Neſcit aurum pallere. Stare novit; treme- teto
t Eſdras, cuùm exportato & Chaldæa auro ſe re veròô, labique neſcit. Mihi crede, pallo- n en
ſponte multaſſet, intuliſſétque gazam ſuam rem diſcuſſit, quiſquis ab auro pallet. Cu-
univerſam in Templi ærarium, auditis He- jus vis tanta eſt conciliandæ concitandæque au- e. Nd
bræorum criminibus non exarſit ad ſtragem, daciæ, ut inſcio quoque poſſeſſori grandes Mott .

ſed angore diſtabuit; & , miſi eos ſuis la-
5 n » . ES
chrymis ad poœnitentiam inflexifſet, regna-

r. Eſd. 8. viſſet in acytis Venus. Appendique eis argen-

ſpiritus ſubjiciat. Magnis Laban itineribus di-
greſſum à ſe Jacob conſequutus, arculas om-

nes, ſaccéôſque diſcuſſit. Tumenſque JDucob, Geni 31.

Enlen 0e
tereclnen

tum & aurum. Et dixi eis vigilate, & cuſto- cum Jurgio ait: Quam ob culpam meam, & 36. Er N
dite. Recenſità ergo, conditâque in forulis, ob quod peccatum meum ſic exarſiſti, poſt me? chen

plateiſque ſupellectile, pro pateris tori pa-

Armatum inermis objurgat, & gener ſoce-

rum reprehendit. Nimirum meticuloſus cæ- Gen. 3 5.
teroqui Jacob, multo jam dives pecore, ſer- 4.
viſque auctus erigebatur, & tumeſcebat in

tuere Eſdræ, in quibus acervatim cum He-
bræis Ammonitides nuptiis illegitimis dormie-
r. Efd. 23. bant. Cumque, inquit, audiſem ſermonem i-

3· ſtum, ſeidi pallium meum, & tunicam, & ſe-

di mœrens. An Petro Eſdras frigidior, ſegni-
orque in expiandis flagitiis? Num æris tena-

Laban. Neſcias interdum unde trepidaturo af-
fletur conſtantia in rebelles. Loculos excu-
te, & inde faces tibi ex incomperto theſau-

citas ſceleſtior quàm proſtitutus Moabitis pu- ro ſubjici deprehendes. Ex ærario prorum- un i
dor? Cur ergo exarſit Petrus in fulgura, Eſ- pit Æolus, à quo ſtagnum in decumanos ex- 4 Delhkit
dras verò ningit, imò verò pluit? Cùm præſer- citetur, ut, ubi luſere lembi, ibi ſoœdè 10- ) Ct
tim ſub Moſe Eſdras militavit, ſub quo ſce- ſtratæ hauriantur. Ephebi olim vitia chſſi- 4 Aogee!
Jus non undis expiatur, ſed ſanguine: alumno mulabas ære preſſus alieno. Si opibus in-= ndit in
Chriſti Petro, cui uſu gladi non ſemel inter- ſtruare, latrabis in Conſules nec Cæſari par- Nl 0e
dictum. Auro pavimenta natabant, cùm Pe- ces. Amethiſtum in Peruvia ferunt, formâ Ceanbre
trus fulguraret. Palliatus verò Eſdras, quòd mali Punici, intra terræ latebras concreſcere. Uier Dl
tum auro careret, ferro quoque caruit. Unæ Cujus cùm lapilli, quaſi acini, in juſtam ex- eel edec
ſiquidem auri ferrique latebræ altè humo de- creverint magnitudinem, ſuæ conſcia digni- 3 0 chn
pfeſſiæ. Non emim loco ſejunguntur, dum tatis gemma exilit & fodinis „ ſudmque cor- n hi
concreſcunt „ quæ junctim exerenda expro- ticem tanto rumpit adniſu, ut tonitruo ſuas (atn
muntur é terra. Potuiſſet aut ferrum in fibris emixa gazas intelligatur à ruſticis, qui mox ar kiſt
Draconum rigere, aut littoribus affundi au- puerperam reclinant in loculis. Putares-ne Ele
rum cum ſuccino. Alterum liquare natura po- tonare ſaxum poſſe, Jovem imiratum! Si SS
4 uretur 1

1dd en
r dent, n
ehent laße g

lt laleii: ꝛ62

lalia, lmn
inns ghl
m. Inpen
indidetar
Eonbn Nth,
n rülktelakt:
gii Mirmd
in gelem li
ſe Ad E utiln
hoſpta, tun⸗
Folcingetmn
Sinr , 1

Gen. 33.
10.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

duretur in gemmam, luto ſeſe extrahit; nec
ejulatu parturit, ſed tonitru. Adeò Divini-
tatis ſeclatorem eſſe non pudet limum, ii ob-
duretur in gemmam. Quod ſi ſuam Lapides
intelligunt opulentiam „ quam Planè neſciunt:
quidm Jacobo ſpiritus exaugeat imperſpecta
hactenus, ſed adjuncta ejus inſtrumento ſu-
pellex non curta? Sedemim; inquies, opu-
lentus occurrentem ſibi fratrem expavit. Ex-
Pavit; ſed tefruit quoque. Imò cùm faciem
Eſaü viſam ſibi teſtatus ſit quaſi faciem ſeu
Numinis, ſeu Angeli; quis non videat me-
tum omnem abfſterſum Iſraeli, qui, ſi ob-
vium fratrem expavifſet, in deterius omnia
fingente timore, ut Draconem horruiſlet;
non ſuſpexiſſet ut Coelitem. Jdie enim vidi
Jaciem tuam, quaſi viderim vultum Dei. Tur-
mis, armentiſque ſepta undique opulentia
torvitatem furentis in amantis ſerenitatem a-
moœnavit. Ut enim Leo, viſo Urſo, tri-
pudiat ſuæ fami nactus illecebras; ſic horret
Urfum adventantem ſuum quaſi carnificem
Aries. Ità enim exultare Leonem robur ſua-
det: itâque imbecillitas Arietem trepidare
monet. Eddem planè ratione Iſraeli Eiaü in
cyclopem nuditas confinxiflet, quem ſibi præ-
Hidens opulentia reſculpfit in Angelum. Myo-
paronem paulò concitatius Mare obruit, quo
veluti remige Roſtratæ provehuntur. Adeò
nihil imbecillitati innoxium eſt, nihilque eſt
magnitudini noxium. Ridebit proinde lo-
cuples Prætor relata munera a damnatis, ex-
torquendæ veniæ ſpe irritâ, caſſôque pretio.
Quo ita juchcantis paupertas raperetur, ut
monilibus vincire paratus eſſet juſtitiam, ubi
catenis reum eximi juberet. Non enim re-
pudiantur opes, niſi ab opulento. Ideo Sa-
lomon, cùm auro thronum incruſtaſſet, mox
illum Leonibus ſepſit, quaſi füturis poſt ſe
Regibus nunciaret; tum judicii ſedem fu-

turam terrori ſceleroſis & perduellibus, ſi

3. Reg.
10. 19.

auro non egeret. Veſtivit euin auro ſulvo
nimig. Et duo Leomes ſtahbant juxta manus
Ringulas. Judicantis dexteram pro chirothe-
ca Monſtri juba villique muniunt, ſi tamen
Curulem opes circumſtent. Etenim, ut e
ligno teredines enaſcuntur, à quibus exedra
erodatur: Itaà ex auro Leones prodeunt, qui

ſellam propugnent, & damnatos concerpant.

Hæc eboris caries eſt pretioſa, & hæ ſunt
blattæ purpuræ bellantes. Nimirum erutum
elephanto ebur Leonem edit pro teredine :
Nec coccus tineis abſumitur, ſed irrupturas
in flagitium feras promit ex ſe. Et duode-
cim LEeunculi
dis. An tibi tot belluis communito Princi-
bi metum obrepturum, vel ſi juret, Abia-
thar perſuaſerit? Quin illud animadvertas

velim, ditiſſimam auri Africam, feraciſſi-
matmn quoque Leonum eſſe, atque ferarum.

Ceu nobis inſinuaret Natura, nihil ibi tre-
Ppidari, ubi opes exundant: ibique fore Judi-
ces Leenibus fortiores, ubi auri plurimum
ſuppetet. Balænas certè in Gallicum littus
non ſemel egeſſiſſe ſummo accolarum com-
modo incoctum ambari craſſamen comperi-
mus; quo mihil apud unguentarios charius,
mihilque ditius. Ità pelagi Cenſores & terror
Cete opulentiſſimo pabulo farciuntur, ut ge-
neroſitatem alimento concipiant. Submini-
ſtrat quandam Balænis audaciam ſucci pre-
dium in venas tranſiniſſi. Utque non tam den-

Rames, inqunt, ſuper ſex gra-

381
tium, quàm haſtarum hebeſceret in monſtro
faucium phalanx cancellata; ſi alga veſcere-
tur; ità maris eſculento longe pretioſiſſimo
adipata Bellua, onerarias quatit, claſſes diſ-
ſipat, phocas lacerat, mari excubat, vel
Prophetas voratura; ſi Deo fortè rebellent.
Fupillo non judicant; & cauſa vidux non in-
greditur ad illos. Et unde ſubſelliorum cor-
ruptela tanta; tantâque Judicum deſidia Hie-
roſolymis? Hiabat ſportulis Dignitas; & ſi-
tiens ſtipendii Curulis ſuum emollierat ebur
in blandituram optimatibus myrtum. Prin-
ipes tui infideles, inquit, omnes diligunt mu-
uer, ſequuntur retributiones. En hebetatas
Paupertate ſecures, adſtrictôſque inopiâ faſ-
ces. Spes munerum fidem muneris in Præ-
tore corrupit. Nam, ut conveſtitum auro
ſollum Salomoni Leones ſubjecerat, quorum
effigie erigeretur ad ſtragem, cCædémque im-
Piorum: Ita egeſtas thronum ſepſit Lepori-
bus, ne in latrones ſæviret Judex „ uütque
ſociaretur furibus „ & potentiam reveritus
graſſantium, rapinæ commumone in com-
mmunionem criminis pellectus. Prineipes tui in-
kdeles, ſocii furum. Ut verò intelligas non
hæc à me violenter in meum ſenſum defle-
cti, adeſſe placet decernenti de latromibus in
urbe Jobo. Auris audiens beatificabat me,
e quòd liberaſſem pauperem vociferantem, &
Pupillum, cui non erat adjutor. Placet vin-
dicis audacia ferociam oppreſſorum fortiter
reprimentis. At ſcaturiginem indagemus, ex
qua viro, cæteroqui mitiſſimo, ardor pro-
fiuxit. Quando lavabam Pedes meos butyro,
& petra ſundebat mihi rivos olei. Quando
Procedebam ad portam civitatis, & in pla-
tea parabant cathedram mihi. Ex opulen-
tia, ut vides, copiaque lactis & olei com-
peſcendæ potentium impotentiæ Jobo robur
emerſit. Nam, ut è& mari ſatam Venerem
Poëtæ mentiuntur; ità perſanctè affirma-
mus è& lacubus mulctriſque Prophetæ Juſti- S. Job Zu=
tiam ſubnatam. Loti ſiquidem butyro pedes der ree-
excurrére felicis in ſubſellia, cædem impiis "s, Auis

Balana;3
Aulies
veri ey=

plas,
Iſa. 1. 233

Jobs 2 9gd
II.

Job. 297
6.

minaturi. Et laticibus olei perfuſus ſilex in Mä-
ſtragem criminoſorum Jobi ſicam exacuit. In niſtris

Evangelio quidem curantur vulnera oleo ſu- arg con-
perfulo. Hic verò vulnera defignantur pro- Iwlar.
fuſione olei. Cmque lacte nutriamur in vi-
tam: hic & butyro vincula prodeunt, qui-
bus iniquorum furor compeſcatur. Contere-
bam, inquit, molas iniqui, & de dentibus
lius auferebam prædam. Dicebdmque, In Ve Mune-
nidulo meo moriar, & ſicut palma multipli- Ta eſtu-
cabo dies. Quòd ſciret præſtò ſibi nidum do- ntur Di-
3 . . .. gnitates
mi affore, in quem ſe referret à ſubſelliis; ,Adiridus
ubi, opum quoque copia, expunctus licèt atandée;,
magiſtratu, non vermiliter diſtabeſceret, ſed & ſipen-⸗
ovantium more ſubrigeretur ut palma, in- dia ſint
trepidé ſceleroſos inhibens à rapinis, nec ""bioſa.
muſſans in furaces, ied tonans. Juſtitiâ in- Ibid. 143
dautus ſum, & veſtivi me ſicut diademate ja-
dicio meo. Depilatum ſe iri damnatorum fa-
ctione non timebat, domeſtici conſcius ni-
duli, in quo citò replumeſceret. Nam, qui
ſe ſcit exaugendum ut palmam, nec feru-
lis, nec tergo abſtinet perduellium. Ha-
bet, habet igniculos opulentia quoſdam, qui-
bus animus ad fortia concitetur, nullo ho-
minum metu. Ergo Reges in provincias eos
tantùm Prætores ſubmittant quos nulli obſecu-
turos ſciunt, patrimonii ubertate probè obdu-
HZ katose

Ibid. 174

—

Oliva

382
ratos. Hi ſi fuerint Magiſtratus, non naufra-
gium aget in limo Juſtitia, ſed natabit in au-
ro. Locavit propterea Deus Adamum in pa-
radiſo, quem auriferis quoque fluminibus ir-
rigaverat, arborumque omnium, uno excep-
to ſcientiæ fructu, poteſtate factà, ut ani-
Gen. z. mantibus nomen imponeret. Abduxit ea ad
12. Adam, ut videret, quid vocaret ea. Viſum
eſt Numini, ditare ante Adamum, tum de
ammantibus pronuntiare. Nam fortè opis in-
digus aut jumentis, aut bubus, aut etiam pe-
cori blandiretur, prætuliſſétque vellerum ſpe,
lactis voto, tum Arietem Elephanto, tum
Ovem. At pabuli minimè egens, congruo
quodvis Animal vocabulo deſignavit. Omne e-
nim quod vocavit Adam animæ viventis, ip-
ſum eſt nomen ejus. Nec falſus animi ſim,
ſi nullis ab Adamo nomen arboribus impoſi-
tum ſfuſpicer, quèd iis veſceretur. Nihil ab
animantibus aut tunc timebat Adam, aut ſpe-
rabat. Ideò incorrupti in eas judicii Cenſor
ſufficitur. At Arborum potuiſſet ſeu auſteri-
tate, ſeu lenocinio in alterutram partem in-
Hecti. Nam pleræque plantarum nobiliores
ſunt, quamvis palato amarore obſtrepant ſuc-
ci ſui. Viliores contrà aliæ, quamquam fru-
ge blandiantur. Ne ergo Adam ſeu faſtidio
rigeret, ſeu molliretur gratià ſuæ eſcæ, cen-
ſum arborum non habet: quem Dei monitu
ferarum iniit, quòd nihil tum illi commercii
cum animantibus intercederet. Hinc illæ nuſ-
quam non reſtagnantes provinciarum, ur-
biumque lachrymæ, quibus ſcita Præſecto-
rum nequicquam eraduntur. Siquidem, qui
judiciis præſunt, perſæpè errant modò pre-
tio corrupti, ſpe modô molliti, modè tre-
pidatione dejecti. Quos flecti neſcios Curu-
libus affigeret non latus togæ clavus, ſed cla-
vis arcæ non jejunæ. Viſa eſt torpere Arca,
dum à Palæſtinis captiva abduceretur Azo-
tum. Remiſſa verò à Palæſtinis in Bethſamen,
audacius ſe ſuſpectantes Bethſamitas cecidit.
Percußſit autem de viris Bethſamitibus, eò quòd
vidiſent Arcam Domini. Et percuſſit de popu-
lo ſeptuaginta viros, & quinquaginta millia
plebis. Tantam nunc cædem edit popularium,
quæ ſuis, dum caperetur, prædonibus pe-
percit? Nimirum, ut fulguraret, auro eam
1bid. 8. ſatrapæ farciere. Vaſa aurea quæ exolviſtis
ei pro delicto, ponetis in capſellam ad latus e-
Arca Dei jus : & dimittite eum ut vadat. Bonorum ſa-
ſetola ſe- né Dominus noſtrorum non eget;, ſed ejus
Fe aats 1105 magifterio indigemus. Suis ergo mori-
Zſte. bus noſtros mores adumbravit. Scenam ſtru-
Xit Arcæ ſuæ, ut nos noſtri admoneret inge-
nii. Ergo filiorum Heli rapinis, jurgiiſque
abſterriti Ifraélitæ cùm à victimis muneribuſ-
que ceſlaſſent, ſuo fraudata patrimonio Arca
torpuit inter hoſtes. Revixit, ut ità dixerim,
non jam hoſtium, ſed hoſpitum xeniis Arca;
reduxque ſubſignavit, quid animi opulentia
adjiciat, tot procaciâ intuentis ſe urbis fune-
ribus expiatà. Frigere, inquit, deſuevi, quia
egere defä. Dives perſtrepo, quæ nudata di-
ſtabui. Aurei mihi mures adjuncti; ſed iis,
ut Elephantis, uti me monet opulentia, qu

lbid.

me ſatrapæ inſtruxere, ut ſubjectis parcerem

locuples, & audaces debellarem. Quod cum
à me factitetur metalli nec avida, nec in-
diga; cogitate, vos, quæ ſit futura ſeveritas
Judicum, ſi eos non à ſuppliciis propulerit
egeſias. Ferro me lentiorem ad poœnas Pa-

læſtimi præſtitiſſent, quàm auro ferocire cal- tr
lidiùs docuerunt. Et mihi quidem perinde au- uis
rum ac ferrum ſunt: ſed vobis, quos ideòd llann
verbero, ut edoceam, non tantidem lutum Mron
erit ac argentum; ſed pecunià exardeſcetis ad mn D
ſupplicia, ſegnitie corrumpemim, ſi egeatis. Gn 1
Curate proinde, ut Prætores veſtros non tam lr, l
lictoribus, quàm villicis convalletis. Nam Ju- Unbc
dex, ut fulminat opulentus, ità egens flagitiis fimg:
blandietur. Vides, quàm ſit Roſæ Judex abſi- Polin⸗
milis. Hujus enim, vel ſæviente hyeme, agrô- Roſs. ne ft
que emaciato, ſpinis frutex inhorret, florem r. N
editurus, ſi pinguior & fimo reddatur & favo- nng,
nio. Judex verò ſterilitate reis effloreſcet, quos Aclin 5
fertilis lacerabit. Præfidit tibi Satrapa, ſi ſuæ Ounch en
illum divitiæ admittendis muneribus, corra- thus dbien
dendiſque pecuniis eximant. Nam & hamus in Plmukrl
mare fruſtrà demittitur, niſi eſcâ ferrum piſ- Acroum
cator armaverit. Quàâ ſi deſtituatur, ludibrium i kie
piſcium erit, non ſatelles. Ità conflictatus rei mnins

familiaris inopia Judex, nec terrere poteſt ſce- letuonen

leroſos, & terreri facilè poteſt à barbatulis & Nlg, ne
unguentatis. Ea enim ſeveritatis natura eſt, . 4l
ut ſatura voret & puniat; quam ſi fame con- ncuts
feceris, in furacitatem degeneraſſe doleas & n marm
mercaturam. Et Babylone quidem ſubducta rin Ai
annona Leonibus, ut rabidiùs in Danielem in- lt enpunge
currerent, abſtinere illos docuit ab innocen- n Mætorn
tia: Dabantur eis duo corpora quotidie, & duæ Dan, 14. in mee,
oves: & tunc non data ſunt eis, ut devorarent 31· fint knn
Danielem. Id ibi prodigiosè actum. At in k. Nn
Italia, & paſſim alibi Satrapæ, ſi ſame ta- rünnphelem
beſcant, nec Danieli parcent, & oblatis ſibi Mori re
ad lanienam criminatoribus parcent. Adeè in 4hl no i
malo Prætore ſceleſtior inopia, quàm in mon- Gleit Hk
ſtro. Leones, in ſumma annonæ caritate, ma- 1e Ablei n
lunt eſurire, quam peccare. Prævaricatur, ut Müm inmort
liguriat, Judex; cui mors in olla, quando E Aläihmma
ſupplicia aut remittit, aut intentat, prout il- Et, ſgutet
la ad gutturis ſeu illecebram ſpumat, ſeu je- ni tenm
junium deferveſcit. Prætoris focum exploret, V Deii menbn
cui libet de reorum fuppliciis divinare. Ut Avariis rit lctim
ille exæſtuarit, ità Judex ardebit: quo frigen- Oaberus- 1 nlo,
te, hic quoque torpebit. Quæ ne Reipubli- um. „in Dari
cæ contingant incommoda;, nihil habere de- ainle. S
bet antiquius Princeps, quàm ne Præfectos ade,
urbibus, tanquam horreis immittat. Nam; le- 1 al m
vandæ inopiæ caus, ſuflectus provinciæ Præ- 2 Urd in
tor, carceres aut in fodinas defodiet, aut in dors in
latifundium deſcribet. Eruet & vinctorum ca- , “
tenis argentum, & racemos decerpet é com- dentur:.
pedibus; quam ille vindemiam non ſolibus G6
excoquet, ſed umbris. Nam;, ut largiori i, Kam
pretio Rei redimant lanienam, arctiori eos Ce, An
cuſtodiâ premet, ferréque onerabit, ut au- laaann
rum miſeri in curulem exonerent. Quot uno retckn
lucri ſtudio emergunt portenta! Et tamen iite, n⸗
nihil ità familiare vulgaréque Imperiis regniſ- an
que eſt, quàm Dynaſtas ſumma cum juris ri P
dicundi poteſtate in Provincias ablegare, tio unhn
non ſolum exhauſto patrimonio, ſed poſt Vmdan
exhauſtum; quò illud, Præturæ ſuppetis, ilnn lea
palam ,„ & ex condicto inſtaurent. Ergo kenile
càùm nemo niſi benè nummatus juri dicundo ie
præfici debeat, non modô decocto Præto- ob
res cenſu ſubleguntur, ſed uno interdum Id 3 endik
eos profligatz ſubſtantiæ calculo Provin- ſemut;
ciarum Præſides deſignamus; miramurque, n
ſi ſe Urbes conquerantur non Proconſules . Rinn n
