femini- eOs, quaſi liguſtra deſpicit, aut odit ut rubos?

Rdan Viſ-ne, inquies, adiri à Proconſule Stoicos?

roti ne. Nollem ego ſan? à Senatoribus Philoſophos

Reerea tio

esſarie conveniri; Sed, ſi viderem ſuis ſeſe tectis
e Re tenere Conſules retinendæ ſtudio dignita-
Libns eſt,

tis. At cùm paſſim adeantur ab Ædilibus
Pfſalttiæ „ quando ſe latus clavus inauribus
tympaniftriæ ſubjicit, à limine non reſiliat
Sapientiæx. Nullam, quod ſciam, Alexander
convenit Helenam; Diogenem non ſemel
& ipfe inviſit, & per ſuos tum ipſum,
tum alios juſtitiæ ſectatores ſalutavit. Dile-
Stus meus deſcendit in bortum ſunm, uAt Lilia
colligat. Ui Lilia volligat, inquit, non ut LPi-
e iſecte. Jam enim ad theatti ſpeciem Juſti
S& fapientes ſunt ; quibus frui, non uti vo-

lunt Dominantes. Proh dolor! Non jam Lilia
colligimus, ſed myrto accumbimus. Avebat
Saül vel cum umbra agere Samuelis. Nos
Sacerdotes, tanquam larvas refugimus. Eſio
vel Alexander, vel Salomon; ille Philoſophos;
hic innocemes aſſectabatur. Ur Lilia colligat.
Ludi ſunt hi, & lemniſci eloquentiæ. Nam Salomon.
Salomon non innocentes, id enim gratis affir-
matur, ſed flores in horto carpebat. Ais? Aio.
Ergo otiabatur in viridario Salomon? O-
tiabatur. Et ideò cecidit: & ideò regnum
ejus diviſum eſt: & ideò expunctus eſt ex al- Zeniario-
bo non innocentium, ſed etiam ſapientium, "um fons.
imò & fortium. Diſtinebatur in horto Salo-
mon, non deſignandi ſtudio quos in Sena-
tum, quaſi lilia, cooptaret probatioris doctri-
næ, & vitæ viros, ſed oblectandi ſe libidi-
ne florum amœnitate ?² Et ideò in fœminam
eſt remollitus. Maluiſſem urticis Salomonem;
quàm liliis, obſideri: vixiſſétque inter aſpi-
des, qui periit inter flores. Liliorum cando-
re denigrata eſt mens ejus fuper carbones:
quæque gramina putabantur, cùm ſereren-
tur à villico, fuere faces, cuùm legerentur à
Rege. Nam laſcivire doctus eſt in viridario
Salomon, tranſütque de deliciis ad flagitia.
Latet enim non anguis tantùm in herba, ſed
ſcelus quoque in otio, & libido in pomario.
Vix Suſanna evaſit in pomario. Heva verò Sara.
pomum mortis non abjecit, paradiſi tran-
quillitate, quietéque corrupta. Et quare
putas tam ægrè tuliſſe Saram Iſaaci ludum
cum Iſmaele? Nimirum, cùm naſcituros è&
filio Reges per Angelos didiciſſet, noluit de-
ſignatum imperio puerum, otio, ludéque
aſſueſcere. Noverat enim mulier prudentiili-
ma, quam ſit indecora Principibus ſegmities,
quos Reges appellavere populi à regendo;
quâ voce labor onuſque deſignantur. Et me-
ritò expavit ludum in filio Sara, quaſi crimi-
num fontem. Nam Paulus tanti eſſe putavit
Hebræorum luſum nominaſſe, quanti eorum
deſcripſiſſe ſacrilegia. Sedit populus manduca- I. Cor. 10.
re, & bibere: & ſurrexerunt ludere. Sederunt??
Corruerunt. Non enim abeſt ab otio cri-
men. Ideò Nehemiam imitarentur optarem
Summa Capita Reipublicæ, qui non vagatur;,
dum egreditur, ſed operatur. Magiſtratus
autem neſciebant, quò abiiſſem, aut quid ego
Jacerem. Et hoc exigis à Magiſtratibus, ut;
etiam dum otiantur, non modò non otien-
tur, ſed agant? Utinam, cùm videntur ple-
raque, imò & ſumma agere; agerent non
ſumma;, ſed aliquid. Audi: Venit ergo Achab 8. Reg. at
in domum ſuam indignans, & fremens. Et pro- 4.
Jiciens ſe in lectulum ſuum, aertit Faciem ſuam
ad parietem, & non comedit panem. Et un- chab.
de redierat Rex tam mœſtus, aut quid mo-
liebatur, cujus fruſtratus ſpe operis decum-
bit & jejunat? Delirare viderer ego tibi, ſi
enarrarem, quò Achab acceſſiſſet, & quam
ob rem contabeſcat. E domo, colloquioque
Nabuthi in Regiam Achab remigraverat. Er-
go Rex adit Jezrahelitem,; & quem admi-
ſiſſe videri poterat nimiæ facilitatis, eum Prin-
ceps convenit in Jezrahel. Lbcutus eſt ergo Ibis.
Achab ad Naboth. Extra Regiam proceſſerat
Princeps, ad gregarii viri, fubjectique collo-
quium. Agitur hie fanè aut de ſtruendis
Chaldæo infidiis, aut de demoliendo Aſſy-
riorum Imperio. Quid enim moliatur Sa-
mariæ Princeps, ad colloquium digreſſus
ixe

Otium.

Delicati.

Rex vegats

lbid.

Rex, & E. progreſſus & Regia.
biſcopus,ac rens Achab

iaperior in-

vigilent,
agantque
ſeria.

Ibid.

dixerim pecuarii? Locutus eft ergo Achab ad Na-
both, dicens: Attendamus, quæ in aurem Jez-
rahelitæ Rex inſuſurrat: Da mihi vineam tuam,
ut faciam mihi hortum olerum. O pudorem!
Hæc ut agat Princeps, domo digreditur;, ſub-
jectum convenit, gregarium de plebe virum
alloquitur! Et quid villico agendum reſtat
cum pecuariis, ſi de ſerendis oleribus, hor-
toôque protendendo agit cum cive Rex? An
non quodvis operoſius haberi otium debet;
quàm id genus alloquium;, negotiumve? Mi-
nus Principem improbarem aut reſolutum

ſomno, aut ſaginâ diſtentum, quàm de areo-

lis tractantem cum cive, progreſſum præ-
ſertim, conficiendi curã contractus, è& Re-
gia in tugurium. Nec hic littus inundantis fa-
cilitatis, operoſæque ſocordiæ eſt. Nam fœ-
dior regrefſus in Regiam eſt, quàm fuerat
Kepuled ſiquidem moe-
„jejunavit, jacuitque. Nullus,
quod ſciam, Principum, amiſſo exercitu, re-
gnéôque pulſus ità diſtabuit, ut Achab non ac-
ceptâà à Nabutho vineâ conflictatus eſt. Avertit
faciem ſuam ad parietem, & non comedit. En
quo torculari regiæ lachrymæ exprimantur!
Vitis ſi non cedat hederæ, Reges conficiet;
& qui, captâ Samariâ urbe ſuâ, coœnaret in
myrrhinis, non refofsàâ in hortum vineàd, ad
famem interitumque adigetur. Quodnam
olus iſtud eſt, cui ſerendo ſi ager non pa-
teat exterorum, jejunare coguntur Princi-
pes, & decumbunt in morem morituri Eze-
chiæ, vultu ad parietem obverſo? Quodnam
olus? Sine nomine fœnum. U faciam mihi hor-
tum olerum. Quis iſta crederet, niſi ſuis ea ocu-
lis ſpectaret in Scripturis! Decumbunt A-
chab & Ezechias in lectulo, facie uterque
ad parietem versä. Et Achab jejunat, moœ-
rétque? Sed decumbentium non unus mor-
bus. Nam aher ulceris peſtilentià morietur;
alter horti cupiditate conficitur. Adeò mini-
ma ſunt, quæ Reges ſeu erigunt, ſeu deji-
ciunt. Miraris tantam in aula novitatem aut
deſperatà vineæ emptione, aut ſperatâ! Prolu-
dia iſta ſunt ſocordiæ operoſæ. Tabellarii mit-
tuntur in Samariam à Regina, Hteræ ſubſi-
gnantur à Rege, Senatus cogitur, Centinn-
viri aſſident, jejunium indicitur, filii Belial
admittuntur in ſubſellia, civis innocens lapida-
tur, jura fori cœlique confunduntur. Mox ad
iter Princeps accingitur: ubique litui, ubi-
que currus;, nulla operarum, Oratorum, &
Judicum quies. Quo inquies tumultúſque eva-
dent? Ut vineâ Princeps potiatur, quam com-
planet in hortum olerum. Iſthuc ergo re-
cidere diplomata, quæſtiones, dipoſiti, mu-
tatique tabellariis equi, tabelliones, adver-

ſaria, carnifices, centumviri, Regis ex urbe

diſceſſus! Surge, & poſſide vineam Naboth.
Quod càuùm audiſſet Achab mortuum videlicet
Naboth, ſurrexit, & deſcendebat in vineam
Waboth Jezxrahelitæ, ut poſſideret eam. Si ni=-
hil agunt Principes, cùm fanta agunt, malim
eos deſidere, quam agere? Funeribus areiſ-
que Achabi diſcurſus, itinera, judiciâque fi-
muntur. Tanti erat olerum ſatio, ut ejus pro-
movendæ anxitudine & Princeps circumcur-
ſaret, & jejunaret Samaria, & inſons macta-
retur. Hortabar Reges audire, loqui, ſubſcri-
bere, peregrinari. Conticeſcant, rogo eos,
abſcedant, venentur, ludant. Nam eorum
debebimus vites otio, vitamque noſtram. Aut

Oliva

enim ſtertit Achab in domo eburnea; aut, ſi
penetralibus ſe proripit, Aper, non Prin-
ceps eſt. Demolitur vineam, jugulat innocen-
tes; ludit de jejunio, illudit Centumviris. At
iſta prorupere ex Samaria monſtra. Uti-
nam mitiora Regum acta proferant Hieroſo-
lymæ. E Davidis conclavi expediuntur nun-
cii, & ad Joabum; & ad Fœminam non pro-
cul à palatio commorantem in ædibus He-
thæi. A Davide nuncii! Ad Joabum literæ à
Davide, tum maximè, quàùm Arca Dei de-
pellendis hoſtium terroribus peregrinatur in
caſtris ! A bello Tribunus evocatur in Re-
giam! Quis non putet actum jam efſe de Idu-
mæa? David ſiquidem ſtrangulat Urſos in
paſcuis: Gigantes per ludum obtruncat in
campo; parat Micholi ſandalia Palæſtinorum
præputiis ducentis. Loquamur, ſed inter
nos, quæ moliatur David tot hiſce tabella-
riis, nunciiſque. Bethſabeam deperit. Uriæ
ope, Agni vellere palliari debet fœtus ſpu-
rius. Concepit de Rege fœmina, ſed Tribu-
no eam parere decet; ut ſimulachrum alte-
rius fuſum induſtriàa, alterius notis inſcriba-
tur. Summa iſta negotii eſt;, arceſſiti & ca-
ſtris militis, exploratæque per nuncios proſa-
piæ Bethſabeæ. Quærit David in Conſulatu Li-
bidinis collegam, abdicâtque parto, triumpho,
Dictaturam. Dixit David ad Uriam. Vade
in domum tuam, & lava pedes tuos. Lava-
re, ſed domi tuæ, ut ego non ſordeam. Nam
niſi tuæ tu domi fueris, tua deprehendetur

5§. David

2. Reg. .
8.

uxor fuiſſe in domo mea. Habet Bethſabea
ſecretum, quod, niſi cum viro communi-

cet, citò vulgabitur. Admiſit ipſa quoque,
in morem IIij, ſi non equum, equuleum ecer-
t&, cujus vel tu hinnitu exanimere. Vade,
& lava. Dum enim pedes elues, ipfſa ſe do-
mus cœno repurgabit, quod uxor retulit do-
mum, & meo thoro in ſuum cubiculum redux.
Vade in domum tuam, & lava pedes tuos. Hæc
ſunt, quæ cum Tribunis ex acie retractis Hie-
roſolymas Reges interdum agunt, demiſſis
aulæis, exclusiſque Judicibus. Quis gravior
Davide? Quis fortior Uria, duriérque? Scep-
trum tamen & Sariſſa conſultam inter ſe
de pelvi, edicitque Centurionmi Princeps;
ut pedes eluat. Tamum eſt in rebus ina-
nitatis! Conjice, qua de re Roboam agat
cum calamiſtratis & prætextatis, ſi nugatur
David cum cataphracto? Et non excitaba-
re David loricæ fulgore, ut te ludicris ab-

ſtineres? Et putaſti in tanto æſtu militis cæ-

dem inhalantis ità frigere, ut garrires de la-
vacro, balneéque cum Uria, cujus vel nomen
exhorreſcit? Et lava pedes tuos. Digna ſeu
Rege vox, ſeu Tribuno illecebra. Quaſi ve-

guine hoftise Putida iſta ſanè & evanida;
niſi ex novo capro villos David concerpe-
ret, quibus perizoma pudendis ſuis intexe-
ret. Cupiebat, ſatam æquore, ut ajunt, Ve-
nerem, aut in pelvi demergi, aut certé vr
balnei in Palladem reformari. Lava pedes
tuos. Te madere cupio, ſed ego ablui opta-
rim. Eo in ſtagno, Catellus, qui & Beth-
ſabeam commorderet, & me Regem allatra-
ret (ſi ſeceſſeris in domum tuam) illicò recit-
detur in Agnum, tollétque peccatum meumn⸗
& dedecus tuum. Denique ſi tu pudorem
non ponas, ego ero impudicus: ideoque
ab hoſtium oppugnatione huc te erOca

r lavari miles alibi poſſit, quàm in ſan-

de me
W 1
mF 4
eucin
riienp

lüre

t eroca
Raundo
Geiurig

⸗ 6
i gluene

Aunm. E e

3 ge gatent,
e ect.
beli preſen
tuit! Lcqui
Aen. (n
u enin ar.
Dalulie,
ue hetade
E ile en
d Mcith,
lagoten a
Cn Dare
Im, Eehn
n ſnt,
En ean inle
Nhn ali⸗

u. Qunam

Au, & H.
Ama
Iktgunnm
i. kint ſrer
4 A
1 es rr
eknetſlan
Whlene 0.
3 enegt,
Nrgent Nin
Elleo Nic
len
ard N
Mrocul
E Da
8 fri 0

t „NV.
A. uin ſen,

e o mhl

e,
M.
n
tumn 4

Gunnt .
dan
Addu.
om

ne

Ara N.

regrint .
Natur N)
n eſetel
obimm
Dalfimn
r,
deheit lin
et ſen,
in, E
hehnmn 4
noti lct
Teilltie⸗
etuma
in Conlln!
and,nümt
1 Uim ſa

der nin lin

n ſorlen N

1 Getene

Aabet Nelln
Viro GNN
lt ian
,ectulene
rültete 4
s,Ik
Hwor ei
Cubialm
4 Pelttul
ck tttlil
an Eenl
1. (s n
orgeli
Niltm i
roni Muf⸗
Kn ſete
tts, .
t n e
n te

aft nin:

. gnntg 6

. D

cebe
un 1
& e

„ℳ
*

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

ut de me quoque cani poſſit à Poëtis: Ne
vos non vobis. Ego enim libellum ſcripſi, ſed
tnum præferat nomen optarim. Ego cam-
pum exaravi, ſed tibi ſeges ſuccreſcat; nam
ſi mihi expullulat, lolium erit, non triticum.
2. Reg. Miſit autem David ad Joab dicens⸗ Mitte ad
11. 6. me Uriam Hethaum. Cur? Ut loricàâ ſuâ in-
tegat me. Nam, ex quo vir factus ſum uxo-
ris ejus, haberi deſii & Princeps & vir. De-
bet adventu ſuo me tueri, qui abſens meum
regnum propugnat. Ut verò haſtam evibran-
do imperium tutabatur, ità Regem defen-
det, ſi ferrum thyrſo commutet. Amplexe-
tur Bethſabeam, & laſciviã ſua coronis non
minus quatuor decorabitur civicis. Erimus e-
jus libidine incolumes, ego, Bethſabea, foe-
tus, & ipſe præ cæteris. Hanc in rem Tri-
buni advocantur ex acie, eôſque cibus regius
infarcit. Nimirum una fœmina, non in domo
ſolum Nabuchodonoſoris facit confuſionem,
ſed etiam in caſtris David Centuriones exar-
mat, evocâtque milites à vallo ad patinas.
Et quando Judithæ meminimus, quis leges
omnes jurâque militiæ diſſolvi patiatur, u-
Juditch. nius interventu viduæ calamiſtratæ! Et periit,
12. 6. ut daretur ei copia nocte, & ante lucem egre-
diendi foras ad orationem. Et præcepit, ut,
Holofer- ſiout placeret illi, exiret & introiret per ti-
en⸗ duium. Et exibat notctibus in vallem Bethuliæ,

& baptizabat ſe in fonie aqux. Quod Na-

Luauria

inpeira: buchodonoſori non permiſiſſet Holofernes,

diſpenſa- hoc liceré voluit fœminæ. Vallum, caſtrâ-
tiones. que patent, excubiæ torpent, civis ad obſeſ-
§.Jadih. ſos accedit. Quid atrocius peccari contra
belli præſcripta, præſertim noctibus, po-
tuit! Ecquid ſperabatur ex illa licentia? En
Ibid. 16, ſpem. Cor autem Holofernis concuſum eſt: e-
rat enim ardens in concupiſcentia ejus. Non
Bethuliæ, ſed Judithæ, non urbis, ſed vi-
duæ ſperabatur expugnatio. Illa abluebatur,
& ille incendebatur; ceſſitque vallum & a-
quis Judith, & facibus Holofernis. Ejus ad
fragorem aquæ, quaſi ad Nili catadupa itaà
cum Duce obſurduere Centuriones, ut belh
jura, legéſque militiæ non exaudirent. Nimi-
rum fons, in quo vidua baptizatur, ſurdita-
tem eam infert militibus, ut nihil præter fœ-
minam audiant. Et dcrisebe: e in fonte a-
Sie Iagt di. Quinam is fons eſt, in quo Judith mer-
Chrißi, gitur, & Holofernes cum cohortibus ſuis de-
ſuaveira- merguntur? Imò non demerguntur, ut pe-

ar reant deſperatius. Erythreo fons iſte fatalior,
Plati.. qui eos opprimit, quos non haurit; ſervâtque

Mortif illam, quam deprimit. Nam Judith, quæ fon-
catio dul- te merſabatur, vivit: procul à fonte poſitus

Wan Holofernes occumbit. Nova naufragii ratio,
— . .
actene, elnergis, ſi hauriare; ſi non mergare, de-
smore. Mergeris. Nimirum vel in aquis ſecura eſt à

naufragio Judith, quæ Moſis tabulas compre-
henderat. Quâ deſtitutus tabulà Holofernes,
etiam procul à profluente naufragatur. Fudit
ex ſeſe Dux rubrum cruoris fretum, in quo
ludith. periret. Videnſque cadaver ablque capite Ho-

14. 24. lofernis in IRuo Janguine tabefaltum, exclama-

wru vit cum fletu. Huc tandem recidunt peſſum-
datæ pro mulieribus leges: operâque Du-
cum, quovis otio torpidiora, cruore tandem
eluuntur. Ut verò intelligant Principes, quam
procul eſſe debeant à ſocordia, animadver-
tant velim, non tum invitari ſe à Davide,
quum de ſacrificiis agit immolandis, ſed cùm
Numen deducit in theatrum ſubjectis inten-
Ethieæ Tom. II.

tum. Imtroibo in domum tuam in holocauſtis. Vo-
ta mea Domino reddam. Domine, dilexi decorem
domus tucx. Nullum ad hæc Regem invitat.
Audi, cui adeſſe ſpectaculo Principes velit.
Reges eos in virga ferrea: & tanquam vas figuli
confringes eos. Et nunc Reges intelligite: erudi-
mini, qui judicatis terram. Actuoſum ità decet
eſſe principatum, ut ne tum quidem audiri ſe
velit à Principibus David, quuùm Juſtitiam vi-
rere docet ut arborem ſecus decurſus aqua-
rum, quùm Juſtum cor ſuum locare dicit in
lege Domini, quam die, noctuque medite-
tur. Sed tunc tantuùm evocat Reges, quando à
Patre Deo præſcribitur Chriſto forma poſſi-
dendi terminos terrarum, populéſque coêrcen-
di. Nimirum otiantur quodammodo Reges,
etiam cùm operantur, ſi non regno agant uti-
lia, commodâque Reipublicæ. Nunquam ecdi-
citur à Samuele Sauli, ut jejunet, aut oret.
Jubetur quidem contra Amalec decertare: &
cùm inungitur Rex ſuper Iſfraël, audit: Ecce
unxit te Dominus ſuper hæreditatem ſuam in prin-
cipem, & liberabis populum ſunm de manibus
inimicorum ejus. Quod ſi nec pſallere docetur
Princeps, num ludere, num ſaltare, num ve-
nari capreas cervéſque permitteretur à Samue-
le? Apri tui Arabes ſunt; cervi tui Jebuſæi
ſunt, tui ſaltus caſtra ſunt Philiſthiim. Vix
thura te decent, ſi regnes; vide quam te lyra
thyrſüſque dedeceant. Nam ſi Levitis convi-
vere non licet Principi, quis eum commori
patiatur, nedum convivere, Citharodis? Proh
imperantium decus, ſi ſuam probè noſſent di-
gnitatem! At initiatum ad bella Principem quis
otio marceſcere patiatur? Ergo, inquies, bel-
landum Principibus? Sanè: Sed ut liberent ab
hoſtibus cives, non ut exterorum provincias
invadant. Et liberabis populum ſuum de mani-
bus inimicorum ejus, qui in circuitu ejus ſunt.
Id Regi & licere aio, & imperari. Ideò enim
perungitur, ut ſudorem cruorémque oppreſ-
ſæ multitudinis ſuo eluat, abſtergâtque chriſ-
mate. Quod ſi ſub Moſe liberandus tantum
populus eſt à Saüle; ſub Chriſto, qui ſuam no-
bis moriturus pacem legavit, quâ ratione oc-
cupantur imperia non finitima tantum, ſed
montibus, fluviſſque disjuncta? Ergone jura
ommia ſicà, teléve incidentur, & quantum ſub-
rui bellicis arietibus poteſt, tantum ſuum efſe
nemo non jacétabit? Vicit! Magnus, maximus,
æ uiflimus eſt: ſi præſertim, everſo regno,
occupatâque provincias, unam Deo Aram ex-
citet, ut ſuæ teſtem beatæ rapinæ, ſociumque
laudatiſſimæ violentiæ Numen, ut ità dixerim,

faciat. Nam ſi de manubis Monaſterium ex-

truat, poſt Petrum & Paulum, primis coœli
curulibus deſtinatur, pedariæ calculo theolo-
giæ. At de tubis ſuo loco dicemus, nunc otium
Carpimus imperantium, qui, ſi Nehemiam

Pſ. 65.

13.
PI1. 11 5.
14.
Pſ. 2 K 98.

Pſ. 2. 9.

Rex ré=
gat.

Religioſi
non ſper-
nant ſa-
culares.
Sautl.

I1 Reg.

10.
Confeſſa⸗
rii Prin-
cipum eos
ad regen-
dum beor-
tentur.
s. Samuel.
Noõ omnia
li ent om⸗
nibus.
Ialenta
varia.
Vocations
una om-
nibus.

Bellum.

Bellum
7K do
licitum,

Olium.

imitarentur; etiam dum ſpatiantur, agerent Eccleſta-

dignum ſe aliquid, ſuéque non indignum pa-
ludamento. Seraphim certé, quæ fupremum
inter Angelos ſortita ſunt locum, etiam cùm
Deo adſunt, aliquid tentant, quaſi ſedem
Numinis intexiſſe, ſuæ vim actuoſitatis non
expleret. Neraphim, inquit, ſtabant ſuper illud.
ſex alæ uni, & ſex alk alteri duabus velabant

faciem ejus, & duabus velabant pedes ejus, &

duabus volabant. Puduit ea, vel pinnas per-

ſLici &

Reges ſe-

per andi-
ant & vys⸗
gant.

Lſac 6. 2.

aucas coram Dei throno adeſſe quidem, ſed

deſidere. Hiſce non Deus, inquiunt;, alis

integitur? Agitentur, curſùmque moliantur.
F f Genus

338

Genus enim ſocordiæ quoddam eſt, Deo frui
tantùm, nec in obſequium Numinis tentaſſe
aliquid. Nolumus beatitatis illecebram, ſine
operis obſequio. Quando Deum non tegunt
alzæ, evolent. Ad hæc quid ii reponent;, qui
Nymphis horas ſolidas, diéſque adſtant im-
moti? Genus eſt deſidiæ adeſſe Numini, ſine
famulatu: & cithariſtriam ſpeculabimur ſaxei,
ac penè trunci coram Circe? Non enim Dia-
na eſt, quæ Levitam demutat in pecus, aut
imperantem ad ſervitutem abjicit ſeu ſemivi-
ri, ſeu fœminæ. Quæret ex me aliquis, quod-
nam potiſſimum opus Reges deceat. Urbeſ-ne
condere, an exercitus ducere, an fines impe-
rü protendere? Scelerum ego dixerim aboli-
tionem, Regum opus eſle præcipuum. Nun-

Muſica
impudi-
ga.

Severi-
„˖s.

Scandalæ quam certè naſcituros ex Abrahamo Reges

non per-

. Deus eſſe prædixit, niſi quum eum monere
mirttenda.

voluit de circumciſione, carniſque vulnere. Fa-
Gen. 17. cidmque te creſcere vehementiſime, KRegélque
Kr ee- ex te egredientur. Et tu ergo cuſtodies Palctum
zaia non meum. Hoc eſt pactum: Circumcidetur ex vobis
toleret, omne maſculinum. Sarai non vocabis Sarai, ſed
Red tollat. JQaram. Et ex illa dabo tibi ſilium, eritque in
Zelns ob- nationes, & Reges orientur ex eo. Sepſit enim-
Jervan- verô imperii virgis ſaxeum circumciſionis cul-
2 trum; nihilque antiquius habuit Dominus,
quàm renuntiato abs ſe Principi amputatio-
nem imperare præputii. Id enim regium opus
haberi decet, vitia ſcilicet exſcindere, non
Piſcinas eflodere, non hortos plantare, non
thronum ſibi ſtruere ex ebore. Hinc eſt,
quod Salomon tum Rex inſcribitur, quùm
Deo domum ædificat; cùm verò ſibi ſuiſque
nemora atriäque conſtruit, Salomon appel-
3 Reg.6. latur, non Rex. Audi: In anno quarto re-
2. geni Salomonis ſuper Iſraël, ædificare cœpit do-
mum Domino. Domus autem, quam &änifica-

bat Rex Nalomon Domino, babebat ſexaginta

Rex nen cubitos in longitudine. En quaàm ipſe ſplendi-
Twa quk 5 . 6. . .
dèe & Rex inicribatur, & regni ejus tempo-

Templers ra ſupputentur! Ubi verò de domo Regis

ernatus. inducitur mentio, Salomon nominatur, non
3. KReg. Rex. Domum autem ſuam dificavit Salomon
7. 2. redecim annis. Wdificavit quoque domum ſal-
tus Libani. Ordinem animadvertamus. Rex
appellatur Salomon, cùm Templum fabrica-
Luxus. tur; cum domum ſibi parat Hieroſolymis,
Eceleſa- Salomon dicitur: nec Salomon inſcribitur, nec
Kico'um, Rex, quando in ſaltu Libani ſtruxiſſe ſibi æ-
ruinn-i des fertur. Acdes ſol religi
Eeclaßa-! des fertur. e ſolà religione regnamus;
ficoram Privatis commodis inter privatos ſolo nomine
pompa. cenſendi, luxu deliciiſque villularum noſtro

Salomon. quoque nomine carituri. In ſtructura Tem-
pli Rex diceris, in ædium excitatione Salo-
mon, nec compellaberis in poſitione, cultu-
Fama ve. Tâque prædiorum. Imò cùm ædes ſibi Salo-
cior cura. mon, hortos, præſepiaque mumificentiſſimè
comparaſſet, quadringentaâque talenta auri ex
Ophir avecta eſſent Hieroſolymas, venit qui-
dem ex Auſtro Saba, ſed auditum ſapien-
tiam Regis, non pompam ſpectatum impe-
Matth. rantis. Venit à fnibus terræ audire ſapientiam
12. 4 2².. Salomonis. Imo aurum, & aromata ſecum
attulit infinita; ut ſcilicet moneretur Salo-
mon, non ea abs ſe quæri Hieroſolymis,
quibus ipſa abundaret, ſed ſcientiæ deſiderio
raptam ſe ex Arabia in Palæſtinam. Quod
ut apertius quoque doceremur, auctum cùm
dixiſſet Salomonem opibus & ſcientiã; non
eum expetitum ob gemmas ait, ſed gratia

bid. potiſſimum ſapientiæ. Magnificatus eſt ergo

Oliva

r Ne
Rex dualomon ſuper omnes Reges terræ divi- ſen
tiis & Sapientiä. Et univerſa terra deſide- uah
rabhat vultum Salomonis, ut audiret ſapien- iſnen
tiamz ejus, duam dederat Deus in corde ejur. n. le
Quod ſi ad Reges Hebræos non accurritur, Mun
ut opus, cui nullum par fuerat, ſpectaretur, in c
ſed ut eorum audirentur effata: concurre- ved⸗
tur-ne ad Optimates Chriſtianos, ut peri- tum Cln
ſtromata viſantur, ut pictæ tabulæ ſpecten- non keh⸗
tur, ut examinentur ſigna, ut rheda, ut a- Ahorenin
bacus ſolatio ſint. Porrò, ſi Principes nec volgra
ſummis operibus & opibus inclareſcunt, ma- eult n
gri-ne otio futuri ſunt, famosique deliciis? ni e
Meminiſſe velim te, non tum naſcituros ex ſort I
ſe Reges accepiſſe palam diſertéque Jacobum, 8 zad, . ſo ie n⸗
quùm cubaret in ſilice, quamvis cœlum „ icet⸗ culin .
Deumque ſpectaſſet, & magna illi promit- Zc,, s. 1 0o t⸗
terentur: Sed cùm expiatam Idolis familiam ſervan- Anelit.
abdicare coëgiſſet colluvionem illam crimi- tie. llir ni
num;, quam ipſe ſub terebinthum infodit. Ego Iit
Deus omnipotens creſce, & multiplicare: Gen. 35. Pernt. 1
Gentes, & populi nationum ex te erunt, Reges t. 6nn ala
de lumbis tuis egredientur. Viden' ut cenſu- rhoine)
ra Iſraelem extulit ad imperium? Sarculum GAbe. Ne
Deus Patriarchæ recudit in coronam; & quot Mna mes.
defodit monſtra ſub arbore, tot de lumbis Golla, cu
ejus Deus Reges eduxit. Mirum Numinis & gSeveyi- Giken inne
Patriarchæ certamen. Demoliebatur pro Deo zar. Cpemn on
Jacob idola filiorum: & Dominus poſteris Rex mulls 1es, MMI
ejus coronam moliebatur. Everrebat alter * re- Gium ek,
mundo Deos, ut Dominus coleretur: ſere- afazer: letentun
bat alter in carne Jacob Dynaſtas & Princi- miar. ner telltas
pPes, ut cliens adoraretur in poſteris. Dede- Gen, 35. Illet,
runt ergo ei omnes Deos alienos, & inaures. 4. id de
At ille infodit eas ſubter terebinthum. Ap- , gonm
Paruit autem Deus Jacob, dicens: Reges de Ceſt,
lumbis tuis egredientur. Ergo nulla non apta E MMoce
planta eſt regni Virgis exerendis, ſi tamen “
pro limo, idolis opimetur. Ità ſaxis ſterco- Unetem
rabitur Terebinthus, ut edat pro frondibus n Qlin
ſceptra. Concepit idola, ut Principes parturi- 8: Ardran
ret: Nam ut jacere ad fibras ſuas Deos ſenſit n ag hi
Terebinthus, intumuit, eâmque frugem pu- legſen m
duit ſatori ſuo, pro pretio ſtercoris, exhibe- 4 udd Ur
re, quam villico daret, ideéque illi pro po- “
mis Reges, coronas pro foliis protulit. Hic alt gin,
Reges appello, qui crimina, quæ oderunt, eo ndh⸗
tantùm nomine diſſimulant, ut imperium ſuum ſ R n
aurâ vulgi ſtabiliant. Ergo myrtum luxuriari Scandals Wi
patiemini, ne vobis laurus inareſcat? Tolera- non nat. 4 1
tis flagitia, ne veſtrum excutiatur à populo mitten ime
1 get

jugum! Utque purpurâ fulgeatis, fodari mul- “
titudinem fuſtinetis! Idolorum everſione lum- noqe art

bi Jacob tumeſcunt in Principes, Regeéſque Nan 4
parturiunt. Malè ſeres crimimbus regnum, ind emu.
quod Abrahæ Fidei datum novimus, quod rih

2 en
Zelo Jacob oppigneratum audimus, quod munrua
Joſephi pudore videmus occupatum. Odio u, wn

autem potiſſimum ſcelerum à caulis tranſ- 1 nchal
greſſus eſt David ad Regiam. Nam blaſphe- de Mil
miarum impatientid abreptus ad luctam, Gi- mlut,
gantem ſtravit; patientid injuriarum ab ulu- le ün
tione ſubmotus, Saüli pepercit; quorum tum s. bawis,
incolumitate, tum internecione monſtrorum, Asliens
perrexit ad thromun, iræ victor, & Arcæ verid. luſeni
ultor. Ità emim ad ſolium vaditur, per cal- Aaliei ise ſen
catum Arcæ hoſtem, & per ſervatum gloriæ vici. 4
*X mulum. Non excides throno, ſi peſtes de-
turbes, pellâſque regno; imò tum potiſſimum 8
ex te Principes orientur, quùm idola loco fi- 4
mi ad radices arborum depreſſeris. Sic Gedeon ihn D
principatui ſubverſione luci aræque proluſit. Nene

Did

ttecbe Atr
tumni t
n i
lonn knt
Enn ilen et
te enn le
Vicen uct,
erium? ln
Corontan Aen
tot N N
linum Mnul
Miebenm n
Dommm n
Ererteht i
COlerenl: ,

uſtes ARK

N

n poſe

Cien: l
goml ng
endis,
lti kukr
dat ofre
Princfa an-
38 ſunkt
gr n
ſtetcorb,
kogle ii
is poonk!
r unpen
nyrtun —
wreſetl u,
cutittu 1l⸗
eats leui⸗
n eſentis,
ncies U
ninbis 1
i,

Audun 6 4

n. Nu
a1 u

Rex regat

QCan. 6. I.

Can. 1.
13.

Can. 6. I. defloreſcit.

X

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

Verùm Nehemias Pocillator tantum, & non
Princeps, non ruinas ſolùm reconcinnat Hie-
roſolymæ, ſed arces quoque ornatumque mo-
litur. Nec ea deſignat, cùm in conventu ſe-
niorum ſententias rogat, ſed in excurſione,
dum moœnia urbis adequitat. Adeò actuo-
ſus eſſe debet Senator, ut urbem inſtauret,
etiam cùm otiatur. Nam vel à Sponſa Sa-
lomon regis inſignibus, regnique titulo ex-
authoratur, ſi eum in hortum ſeceſſiſſe in-
telligat ad areolas & lilia. Dilectus meus def-
cendit in hortum ſuum. Si eſt in horto, a-
mari poteſt & diligi, coli adorarique non
poteſt. Tum eum Regem dixit, quum in
ſuo ille throno conſederat. Dum eſſet Rex in
accubitu ſuo. In throno Rex, in horto Spon-
ſus. Otio ſiquidem ipſe quoque flos purpuræ
U, inquit, paſcatur in hortis;,
& Iilia colligat. Candore floſculi rubor chla-
mydis decoloratus eſt, palluitque inter lilia
prætexta. Imò ſponſa ipſa (quamvis reſiden-
tes in aula Concubinæ appellentur à Salomo-

que noſſent; non ea modo, quæ 33 „*
Ctarent, ſed illa quoque, quæ bonus Princeps
inter calices & patinas garriret? Non enim
in adverſaria referuntur ab indagatoribus aut
conſpirationes, aut foœdera, aut congeſta do-
mi arma, aut egeſtum domo æs, quæque cie-
re Reipublicæ procellam poſſunt: ſed nutus,
ſed excreatus, ſed cachinnum obſervant, ex-
ſcribuntque ſimiſtrorſum an dextrorſum defle-
xerit latus, cùm reſedit dormiturus Pocillator
in meridie. Eflet planè ridiculum ea relege-
re, quæ clandeſtini amanuenſes membranis
excipiunt, niſi riſus exilis, multis, funeri-
buſque compeſceretur eorum, qui malignita-
te delatorum evertuntur. His caruere Per-
ſæ, quando ne luſtratam quidem à Nehemia
urbem cognovere; & tamen regnaverunt.
Delatoribus ergo deſtitui optas principatum?
Imòô, ſi me audis, jubeo quoque; nego ta-
men, deſtitutum iri Imperium ſi iis non fu- Murmu-
cis obturbetur, imò tum maximè ſtabilien- netores.
dum. Delatores, inquam, non Accuſato- Saſurro-

terebintkmin 5

ne Reginæ) non Regina ſalutatur, ſed Co-
Can.é. 38, jumba. Nexaginta ſunt Reginæ. Una eſt Co-
lumba mea. Morabatur nimirum in horto
Sponſa, cujus contagione illecebræ candere
quidem innocentiâ potuit, nitere autem prin-
cipatu non potuit. Avis ſalutatur inter flo-
res, non Princeps: adeò vel fœminæ fatale
otium eſt, corruptérque dignitatis. Vide jam,
an retenturi ſint Reges fulgorem purpuræ
inter teſſeras & talos, ſi regni titulo exuitur
mulier, ſi cum Rege demoretur in liliis?
Quid de Sacerdotibus proloqueremur otio-
ſis, quorum præcipuos cruor Martyrum ideò
conveſtit, ut ad excidium errorum vitiorum-
que provocentur vel togâ: Nonne Joſepho
deſignatus primum eſt in agro principatus?
ut moneremur labore ſtabiliendam dignita-
tem. Quin Ager ſommiatus non vernabat ad
Gan. 37. ilecebram, ſed æſtuabat ad ſudorem: Puta-
7. bam nos ligare manipulos in agro & duaſi
conſurgere manipulum meum, & G ſtare. Non
Seſeth. modò qui regno initiabatur, laborabat in
campo Joſeph, ſed ipſummet manipulum
tæduit otii, erectuſque eſt, ac ſtetit, ubi à
ſe expreſſum iri ſenſit imaginem principan-
tis. Non enim jacebat, ſed ſtabat manipu-
lus, quòd nemo regnet, ſi reſolvatur. Imòô
aſtris ſoléque ambiri cœpit, quæ ſanè lumi-
na irrequieta, non ſuo tamùm;, ſed cœli
quoque curſu circumacta, ad laborem hor-
tabantur, quem Regem fore ſuàâ adoratione
Profitebantur. Et quare vallaſſe Deum cre-
dimus ſideribus Principem, miſi ut eum ab
otio revocaret, quaſi tot illi præfectis moni-
toribus, quot eum aſtris nunquam non cir-
lbid. cumactis obſepſerat: Et ſtellas undecim adora-
re me. Potuiſſet illi ſanè Lilia proclinare, ſed
aſtra maluit, ut dedoceretur deſidiam, labo-
rümque admoneretur. .

Magiſtratus autem neſciebant, quò ab-
uſſem, aut quid ego facerem.

Delato-
ves.
Aecuſa-
vores in.
vidi.

INEeravfre exteris Perſæ, præfueruntque
Hieroſolymis, nullis exploratorum cohor-
tibus ſepti. Quot nunc familiæ adventantis
& Regia Pocillatoris venaticos ſtipatores inſe-
rerent Præſides, ut Nehemiæ dicta, geſtä-
Ethicæ Tom. II.

res exportandos Anticyram aio. Nam hi ſce-
lera reprimunt, illi obruunt innocentiam.
Sed emim pleraque norunt Principes per Su-
ſurrones, quæ proſunt Reipublicæ. At in-
numera ex is hauriunt, quibus peſſumdatur
Reſpublica. Nemo autem cicutam ebibit,
quamvis hepar refrigeret, quòd Spiritus e-
necet, vitâmque reſtinguat. Blanditur colo-
re Anguis, veſca quoque cùm ſit plurim
ſui parte, nutrit corpore, medeturque ele-
phantiacis. Quis autem illam excipiat ſinu,
aut viſam non obterat; quamvis unius tan-
tùm diruptione gingivæ, ſi quem momorde-
rit, perimat? Vera plerunque nuntiant dela-
tores. Sed falſa frequentius. Nunquam au-

tem benè, ſapientérque eum audias, quem

neſcias mentiatur-ne, an vera proloquatur.
Semel enim mendacii manifeſtus, nunquam
verax eſſe putari debet. Haurires-ne tu ex
eo ſtagno frigidam, quâ epotâ, & meliuſcu-
lè interdum ſe aliqui habuerint, & plurimi
frequenter expiraverint, dum bibunt. An ne-

ges mendaces, ſubdolos, inſidioſos eſſe Su-

ſurrones? Sed demus, dignoſci à te poſſe, ſi
quando mendacio ſeſe abſtineat Suſurro. E
ſterquilinio nulla matronarum lilium lege-
ret, quod fimum redoleat, manumque in-
quinet, quàm in florem protenderit. Tibi

autem flagrat veritas, quæ ex mendaci ger-

minavit, in putri corruptéque ſolo animæ
ſævientis. Coloratur in nube Iris: ſed eàâ o-

culorum illecebrà nemo non libentiſſimè ca-

ret, ut careat viciſſim fulgurè, quod eâdem
& nube ad terrorem ſtragémque diſtringitur.
Quis alluvionem in Inſubria Padi optet;,
imò quis non reformidet? Et tamen integras
interdum villas alieno prædio affundit, ex-
undando. Incerti ſpes commodi horrorem
certioris diſcriminis non compenſat. Nec Su-
ſurronum nocentiſſima mendacia verioris in-
terpolatione relationis ità temperantur, ut
muſti füllula tantam veneni ſaniem luém-
que hauriamus. Exigantur ergo & domibus
Regum Dracones venenari, quorum halitu
cœlum innocentiæ nebulis, grandine, ful-
guribus infuſcatur. Et ſanè vel amimantes »
monſtrâque in id genus homines cum gral⸗
ſentur, quid nos in illos agere, ſtatueré-
que deceat, admonent. Jubente Rege, inquit
de ſe Daniel,; adducti ſunt viri illi, qui
F f 2 accuſa

ne
Accuſa-
bsores ex
ſanéto g=
loe

Rex non
audiat
Aualicos
in vidos 2
Suſurro-
nes, &
Perſecutos
res, a
Murmis⸗
ratores

juſtorum

Dan. 6.
24

40 Ol

accuſaverunt Danielem, & in lacum Leonum
miſſi ſunt ipſi, & hlii, & uxores eorum, &
non pervenerunt uſque ad pavimentum laci,
donec arriperent eos Leones, & omnia oſa eo-
rum comminuerunt. Ergo iis Principes blan-
dientur, quibus monſtra non parcunt? Ba-
Pylone objiciuntur Leonibus delatores; &
Hieroſolymis inter Scribas & Satrapas adle-
gentur? Sub Dario pereunt, & ſub Conſu-
libus & Cæſaribus incedent bracteati? IIIi
verô nihil de Damiele commenti fuerant, ora-
veräâtque Propheta, quod unum ei crimen
objecerant delatores. Quare ergo damnan-
tur? Quia non ſtudio publici boni, ſed pri-
vatæ calamitatis voto condi Legem curave-
runt. Quia delatum abſolvi noluerunt. Quia
