tabernaculum fixerat, ubi & ara erat, & Dei
nomen implorarat. Reverſus eſt, inquit, à me-
ridie in Bethbel, in loco altaris, quod fecerat
prius, & invocavit ibi nomen Domini. Ita nun-
cupati ad aram numinis afflatus divinitate, fa-
cilè, ut pax vigeret, paſcuorum jus abdicavit.
Idcircò Giezi, qui neque defunctum Suna-
mitidis puerum excitaturus oraſſe fertur, ne-
que Eliæ prophetalem teſſeram pronunciare
completè potuĩt, aitque tantùm, Viwvit Dominus,
omiſſis iis vocibus, quibus ſe teſtaretur adeſſe
numini, etiam quùm Principum cCurationi in-
tereſſet, in avaritiæ paralyſim excurrendo im-
pegit. Etenim in eremo, aut cum Eliſæo cla-
mamus: Vivit Dominus, ante quem ſto, quia
non accipiam, aut vociferamur cum Giezi: Vi-
vit Dominus, qulia curram poſt eum, & accipiam
ab eo aliquid. En quò, ruit, qui antè conſpectum
Domini non ſtetit. E contrario, diſpice non re-
jecta, ſolum ab Eliſæo, qui Domino adſtabat,
Naamani mutatoria & talenta, verùm ne ea
quidem viſa ei aut talenta, aut etiam aliquid.
Quia non accipiam, inquit. Quid non accipies?
Videtur mihi reſpondere Propheta. Adſtanti an-
te Deum Syrorum ſupellex mihil eſt, ideéque
non quid ea ſint edicere poſſum, ſed quid ſim
ego facturus. Non accipiam. Auſim dicere coro-
nas ipſas beatiratis & regni conlidentibus antè
agnum penè viluiſſe ‚ quando Seniores viginti
quatuor, ubi ad pfſallendum beatorum mentes
elevabantur, ſua coram Deo diademata depo-
nebant. Ne fortè mirere ſi Deo genua ſua ſub-
mittens Eſdras, detractam tunicam ſuam dicere
non potuit. Petrus certè, ex quo ad genua JE-
Su procidit, divinitatis Domini ſtupore con-
cuſſus, unà cum ſociis Joanne & Jacobo, ſequu-
tus fertur JESUM, navi, retibuſque rehctis.
Procidit ad gennua JEDW. Kupor enim ireumde-
derat eum, & omnes qui cum illo erant. Et ſubdu-
Sis ad terram navibus, relictis omnibus, ſecuti
ſunt eum. Meritò proinde terrenorum cupidita-
tem in Corinthiorum præcordiis gliſcere Paulus
indoluit, provocatis ad Ethnicorum fubſellia
fratribus, quòd Dei Eccleſiam non orando ſan-
Gtificaſſent, ſed profanaſſent epulando. Audet
aliquis veſtrum bhabens negotium adverſus alte-
rum judicari apud iniquos En quanta tuendi ju-
ris non cupiditas, ſed rabies. Et unde ea lues
irrepſit? Ex oratorio in popinam converſo.
Numquid domos non habetis ad manducandum
& bibendum aut Eccleſiam Dei contemnitis?
Qui deſides fuiſſe ſcribuntur ad orandum, qui-
que in Templo non Levitæ, ſed Heluones, Aſo-
tique extiterunt, ità exagitati ſunt æſtu terreno-
rum;, ut in Evangelicæ charitatis tritico litium
ſuperieverint & zizanium, & vitium.

Et diat, Deus meus confundor, & erä-
heſco levare faciem meam ad te: quo-
niam iniquitates noſtræ multiplicatæ
ſunt ſuper oaput noſtrum.

On ſervitutis ſtigmate, ſed ſceleris turpi-
N tudine erubeſcendum tibi eſt, ſi es Pro-
pheta. Serviebatur eâ tempeſtate Perſis, haud
tamen de catena Eſdras erubuit, ſed de crimi-
ne. Quæ ſanè facinora & caput petunt, &

Tribulatio
vera.

cœlum impetunt. Iniquitates noſtræ multipli-

catæ ſunt ſuper caput noſtrum, & delitta noſtra
creverunt uſque ad cœ&lum. Dolendum ſanè fo-
ret, ſi criminis pure aut crus exederetur, aut
pes: nunc verò quàm extimeſcenda contagio
criminis eſt, quæ caput invadit, imò & in-
ſurgit in coœlum? Nam ut Leviathan eſca
electa eſt, nec quovis alveo delectatur, ſed
aut triumphalem exorbet Euphratem, aut
trabeatum Jordanem ſitit: Ita ſcelus ſolum ca-
put erodit, unoque vertice vitiato ad inſultan-
dum coœli theatro delectatur. Non deorſum, aut
ſiniſirorſum vergit, recta fertur crimen in ſi-
dera; cumque plumbea iniquitas ſit, ad cla-
dem pennata eſt. Quæ veròô aut latendi, aut
etiam evadendi ſpes eſt, ſi ſcelus cœlum &
impetit, & petit? Etenim ſi ad meridiem ex-
tenderetur iniquitas, Septentrioni non pateret:
lateret Aſiam, ſi propagaretur in Britanniam.
Nunc verò quùm ſurſum increſcat, nemo non
cœlum ſuſpicit. Creverunt uſque ad cœlum.
Nec cœlum reveretur, nec illà aut majeſta-
te luminum, aut fulminum ſeveritate terre-
tur. Quin, unde deſilire identidem Angelos,

Deccati
damna.

Pecega ld⸗

tere non

boſcnt.

præ loci reverentia, conſpicatus eſt Jacob, eè

ſubſilit crimen, nullo luminis repercuſlu digreſ-
ſurum. Angelos quòque Dei aſcendentes, & deſ-
cendentes. Aſcendunt Seraphim, ſed & deſcen-

dunt ſolii ſanctitatem reveriti. At delicta Iſ-

raëlitarum aſcendere non dubitant, deſcende-
re penitus neſciunt. Creverunt uſque cc-
lum. Nolim te putare de blaſphemia, aut ſorti-
legio hic ab Eſdra agi. De nuptüs ſermo eſt,
cum Moabitarum liberis initis. Quod ſi non lu-
panar, ſed cubile ex parte maculatum id ge-
neris tempeſtates ciere poteſt, quid actura li-
bido eſt, ſi debacchetur in fornice? Si nuptiis
cœlum impugnamus, quid acturi ſumus, ubi
adulterii ſatellitio in aciem prodierimus balthea-
ti? Nimirum apud nos humanè peccat, qui for-
nicatur: at, qui cum Efſdra ſentit, non igno-
rat cœlum luxuria funeſtari. Quid enim in-
violatum, ſanctumve libidini? Corinthio-
rum violata Pax; verſæque aræ in fubſellia
diſcordantium Pauli mentem pupugerant. Mi⸗
rabatur Apoſtolus inter Martyrii candidatos;
non hymnos reſonare; ſed lites, contentioneſ-
que perſtrepere. Dolebat non jam Propheta-
rum evolvi codices, ſed tabellionum excuti ad-
verſaria, plurimorum præfocato fratrum gut-
ture, unam eſle vocem: Redde quod debes.
Frater cum fratre judiéio contendit, & hoc apud
infideles? Jum quidem omninò delictum eſt in vo-
bis. Quâ pullulante avaritiæ radice, quæ bono-
rum extirpatrix eſt, & malorum conciliatrix,
exclamavit Apoſtolus: EFraudatis, & boc fra-
tribus?* Nolite errare: Neque fornicarii, neque
idolis ſervientes, neque adulteri, neque molles,
neque Jures, neque avari, neque rapaces vegnum

Gen: 28.13.

Lururia.

1. Cor.bele

1. Cote 6⸗

Dei poſdebunt. Ut vides 5 quhin eos violatæ

cha-

tie

uttl
ciore
ſben:
, eli⸗
uin
ie, in
ſm
1 ℳ0.
7.

. Led

Dor,

r,l ſne
nrt Ammn
lck Ncen
In Domine
Ptümnk gen
enn appelt
n Cun
m
Er i
nini
nge
c. Eireni
nn ein Hi,
nitNig
tum ſul
Atenenr.
N
eitir
vot
N
4 nit a
n „

tgn
le

Oe.
1rg
tplene

Eütn
ls MrN
etleal
Adeanm
etunt, 8
nultie
d eng,
ind
vüthen
kennn l
hrten, 4
lehnc.
A ilt,
deornm
Cmennt..
ſt, Al
t htend ul
Crl
Menidene
Uinonete
n Drtaona
1, nenon
le d dae
an Nert
entate kn⸗
len Algene
eſt hobt
erclidge
lata,
At CNdul
nt, Eelin
Ge At
etnia,atir
eislkenvet
d ont
ouknm
dadhn
e! A u⸗
hni nun,
emmubiis
peccithi
tit . Il N
id ent
r n e⸗
ligeen⸗

ai
Gn e

in Cap. INX. Lib. I. Eſdræ.

charitatis inductæque fraudis argueret reos, exe-
crationem exorditur ſuam Apoſtolus non à ra-
pina, ſed à libidine, cui quum idola immiſ-
cuiſſet, iterum ad obſcozna improbanda de-
labitur: Neque fornicarii, neque idolis ſervien-
tes, neque adulteri, neque molles.: Quaſi, rapi-
natum ut radicem expromeret, libidinem oſten-
tavit. Immò;, litium immemor, toto exinde ca-
pite, in impuritatem invchitur, Corpus autem
non fornicationi, ſed Domino. Neſcitis, quo-
niam qui adbaret meretrici, unum corpus eſſi-
citur? Totus eſt in extirpanda fraudum, li-
tiümque radice, quam luxum anteſignanam
efſe luguriem non dubitat. Iniquitates noſtræ
multiplicatæ ſunt ſuper caput noſtrum. Diſpice,
nihil tibi in naufragio libidinum ſupereſſe. Hic
enim profluens, non in morem tranſiniſſi ab
Ezechiele torrentis, talos, propè vadum, in-
terluit; ſed ore tenus, immoô ſupra verti-
cem intumeſcens, non manus tibi, non os;
non oculos reſervat, quo ſcilicet aut evadas diſ-
crimen, aut certè diſpicias. Totus obrueris, ſi
Moabitidum amoribus implicaris. Sedebat in
telonio Matthæus, quòd avaritiæ gravatus one-
re ſtare non poſſet. At auribus, oculiſque vi-
gebat, audivitque JESUM & emerſit & fœno-
re. Furebat Paulus, oculiſque ad necem diſ-
cipulos deſignabat: ſed loqui cum Chriſto po-
tuit. Magdalena verô ſenſus omnes in Chriſti
obſequium expiavit, quòd ſciret omnes prorſus
in luxuriæ vadis periiſſe. A diebus Patrum
noſtrorum ſed & nos iphi peccavimus graviter
Filorum ilqué in diem hunc. Mirabar equidem, inno-
Ednu ati, Centibus patribus tam depravatam, corruptam-
que Hebræorum fuiſſe ſobolem. Peccavimus ipſi:
ſanè. Sedà diebus patrum noſtrorum delicta, in-
quit, noſtra creverunt uſque ad cœlum. Non eſt;
quod iraſcare Ammoni, ſi Thamarem oppri-
mat. Ex eo prognatus eſt traduce, qui Uriatn
enſe, Bethſabæam amplexu violavit, ideò vi-
ro infenſior, quia feminæ amicior. Ea propter
narraturus tantum facinus vates, Ammonem Da-
2.Reg. i3. Vidis filium appellavit. Factum eſt autem poſt
bhac, ut ſororem ſpecioſiſſimam Thamerem ada-
maret Ammon, lius David, & deperiret eum
valde. Eädem Moſes ratione dicturus Her co-
ram Domino impium; quùm ortum ejus nu-
perrimè deſcripſiſſet, iterum tamen filum
eum appellavit Judæ, cujus & nuptias cum
Sua Chananæa explicuerat, & concubitum
cum nuru Thamare erat ſubjecturus. Fuit quo⸗
que Her primogenitus JQudæ, nequam in conſpelctu
Domini: & ab eo occiſus eſt. Dixeras paulo antè;
quùm de Sua loquereris à Juda in thorum du-
cta: Concepit, & peperit flium, & vocavit no-
men ejus Her. Cur nos doces, quod nuper do-
cueras? Si ad Suam ingreſſo Juda, ſtatim ex ea
ſuſcipitur Her, profectò nemo non videt primo-
genitum Judæ eſle Her. Prætereatur ergo, quod
lam tenetur. Noluit Moſes iniquitatis proferre
ramum, quin proderet & fibras. Quaſi dice-
ret;, nequitiam Her miraris? Primogenitus erat
Judæ, à quo transfuſum in prolem virus. Neque
enim haberi pudicus debet, qui Chananæam;
ut vidit, duxit, quique nurum nec vidit, & de=
Gen. 39. 3, Periit. Viditque ibi filiam hominis Chananæi, vo⸗
cabulo Sia: & acoceptâ uxore, ingreſſus eſt ad
eam. Quo ſanè loco notandum eſt, ubi ille-
Sitimus cum Sua Judæ thorus exponitur;,
nullam de Jacob patre ejus mentionem habe-
ri; quum tamen, educendâ in lucem nequitia
Her, Judæ nomen prænotetur. Eodem tempore

lbidem.

Larurig.

Fenioram
Exempla.

Gen. 38.7.

Gen. 39.4

deſcendens Jadas, dà fratribus Iiulis. ,5,5.
Her Primogenitus Ridæ, nequam in conſpectu
Domini. Nimirùm quum Jacob tamdiu pere-
grinatus eſſet „ ne nuberet Chananæis: dari
Vitio illi hon potuit ducta Sua à filio. Debuit
autem in ſocietatem criminis Her & Judas
trahi, qui peccarat deperiens Chananæam, an-
tequam eſſet Her coram Domino nequatn.
Sibi ergo imnputet illegitimas nuptias Ju-
das, qui Patrem alienum fuiſſe noverat à fi-
liabus Chanaan. Meritò proinde Iſraëlis no-
men reticetur, quum Judæ in ſinum Suæ pro-
lapſio enodatur. At ubi in petulantes Cenſor
expingendus eſt Joſeph, generationum Jacob
attexitur ſyllabus. Habitavit autem Jacob in ter-
a Chanaan. Et haæ ſunt generationes ejus: Jo-
léph paſcebat gregem : accuſavitque fratres
Iuos apud Patrem crimine peſſimo. Debebat ſci-
licet Joſeph ſuum in ſcelus zelum Iſraëli, Pa-
renti ſuo. Niſi enim colluctatus in matris gre-
mio fuiſſet Jacob cum Eſau; haud filii Balæ &
Zelphæ à Joſepho accuſati apud parentem fuiſ-
ſent de iniquiſſimo crimine. Uſque adeò prolis
ſeu virtus, ſeu crimen in parentes, ut pluri-
mum, redundare conſuevit. Non alia de cau-
ſa cenſuerim Balthaſſarem abuſum Templi
Phialis in epulo, non Evilmerodachi Patris, ſed
Nabuchodonofſoris avi ſui filium appellari à
Daniele. Fracepit ergo jam temulentus, ut affer-
rentur vaſa auyea & argentea; quæ aſportave
rat Nabuchodonoſor Pater ejus de Templo. Ni-
mirum nepos debebat avo temeritatem ſuam.
Cùm enim ille ſurripere non dubitaſſet vaſa
Domini, quo modo is abuti eis vereretur? Er-
go nos à majoribus accepimus, quæ in poſteros
tranſinittimus flagitia; quæque iimnpavidi pecca-
mus in numen. Peccavit in Samaria Joas-
Num ei ſummi criminis non immiſſa ab ata-
vis propago ?à Audi: Regnavit Joas fil'us
Joachaz ſuper Iſraël in Samaria: & fecit quod
malum eſt in conſpectu Domini: non declina-
vit ab omnibus peccatis Jeroboam filii Nabat.
Ex oppoſito autem, de Azaria Rege Juda
ſcriptum eſt: Fecitque quod erat placitum co-
ram Domino, juxta omnia, qudkk fecit Amaſias
Pater éjus. Ideò quùm adhæſiſſe feminis deſ-
cribatur Salomon, Davidi abſimilis haud-
quaquam fertur. Rex autem Salomon adama-
vit malieres alienigenas multas. Ubi verô
Cor ejus ad idola fertur inflexum, à parente
ſuo Davide ſcribitur deſciviſſe. Cumque jam
eſſet ſenex, depravatum eſt Cor ejus per mu-
lieres, ut ſequeretur Deos alienos : nec erat
cor ejus perfelctum oum Domino Deo ſuo, ſicut
cor David patris ſui. Rurſus, Non adim-
plevit, ut ſequereturl Dominum, ſicut Dar
vid pater ejus. Ut omnem transfuſæ à paren-
te in filium ſuſpicionem idololatriæ ſubmo-
veret author annalum, ſemel iterümque
hoc à Davide non traxifle Salomonem virus
conteſtatur. Quaſi verò timeret, ne non ha-
beri poſſet monſtrorum David ſacrificulus,
quando filius ejus Salomon fanum extruxiſ-
ſet Moabitarum idolis Chamo & Moloc. Uſ-
que adeò quicquid patratur à filiis, ſuum veluti
in fontem, refluit ad parentes. Expandi ma-
nus meas ad Dominum Deum meum E& di-
xi, Deus meus, confundor, & erubeſeo le-
vare faciem meam ad te. Cùm de Deo
nos loquatur, cumulatius eum effert, tum
Dei nuncupatione, tum Domini. Hic enim
mos in aula Coeli inolevit, ubi, aflentatione
4 ſub⸗

Gen. 57: 49

Dan. 5.42

I1.

4. Reg. 15

3. Reg . 12
1*
4 Reg. 12.

4.

Ibid 6.

Adulatio;

Apoc. 7.
14.

Eecleſiaſti-

ci avari.

Fuperior
invigiler.

Epiſcopi
Reſideniia,

Rex coli
debert.

5 6

ſubmotâà, ſola laus & ſonat in labus, & fl
ret in corde. Haud ambitionis atria hoc ſin-
ceritatis vere recreantur. Qui enim Regem
alloquuti, Cæſarem illum, Alexandrum, Jo-
vemque molliſſimè vocant: ut exceſſerint &
conclavi, Vulcanum eum eſſè, Neronem;, an-
guemque Epidaurium, etiam interpoſito jure-
jurando, conteſtantur. Mireris vernare labia
Gnathonum, ſi Princeps adſit, hyemare, ſi ab-
ſit. In morem oli parati ſunt & blaterones
eſſe, & palpones, modò aſſentationis ſpiran-
tes auſtrum, modò detractionis Aquilone per-
ſtrepentes. Non ita Dei aulici, quorum parcior
coram Regum Rege cùm Laus ſit, immenſis
eum præconiis, ut velum reduxerint, effe-
rent. Ideò quidam de Senioribus, quùm ſiluiſ-
ſet coram Senatoribus viginti quatuor, eo-
rum deinde præclariſſimè geſta retulit ad Joan-
nem. Hi ſunt, qui venerunt de tribulatione ma-
a. IUeo ſunt ante thronum Dei. Qui de eis co-
ram illis conticuerat, in eorum laudes, ponè
illos, exundat. Timuit nimirum, ne videre-
tür aſſentari, ſi coram laudaſſet. Quamquam
plus me vellicat Eſdræ parſimonia; qui vel
Deo blandiri quodammodòô timuit, quem ta-
men ſatis dilaudare non poſſumus. De eo lo-
quens Deum Dominumque appellat: cum eo lo-
quens Deum duntaxat nuncupavit. Expandi
manus meas ad Dominum Deum meum: Et di-
xi, Deus meus, confundor, & erubeſco levare fa-
ciem meam ad te. Ità-ne? Manus expandit,
& de vultus ereckione confunditur. Si manus
extulit, non de facie confundatur, ſed eru-
beſcat de dextera. Bene eſt. Elevari manus poſ-
ſunt, quæ de muneribus Babylone avectis ni-
hil ſubtragere. Vultus erigi nequit, qui,
quùm tres dies Hieroſolymis extitiſſet, ſpu-
rias Hebræorum nuptias non advertit, de-
buitque Sacerdos de vulgi corruptela à Princi-
pibus admoneri. Quod ſi triduum nefas eſt &
Hieroſolymis morari, & explorata non habe-
re flagitia, quæ intra cubihum vela perpetran-
tur: quid de iis dicemus Sacerdotibus, qui,
triennio exacto, ne quidem reſciunt, non di-
co conclavium rudera, ſed fornicum monſtra?
Vel certè peccante populo, non dextera;, ſed
facies Sacerdotis inquinatur; quòd crimi-
mibus populorum nihil ità mederi poſſit, ut
vultus Prophetæ. Quod enim dextera, nec ſcri-
bendo poteſt, nec torquendo præſtat, hoc fa-
cies conficit imperantis. Cedit iniquitas ocu-
lo Paſtoris ſui, quæ ejus vel fulmen rideret.
Procul à Jacob filii ejus Joſephum & nu-
dam, & vendunt. Aberat à Davide Abſalon,
quùm rebellavit à Patre. Non ſupplicium refu-
giebat reus Adam, ſed vultum Dei. Eductum
& domo Abelem Cain interfecit. Nequüſſet
enim, ſpectante Patre, ſævire, qui, minante
Deo, potuit à Deo digreſſus debacchari.

In iniquitatibus noſtris traditi ſumus ipſi,
& Reges noſtti, & Sacerdotes noſtri
in manum Regum terrarum.

Rofectò ob Regum flagitia direpta urbs
eſt, & vinctus Iſrael. Non tamen & reos
& compeditos dehoneſtare auſus eſt Eſdras
Principes ſuos, quos etiam coram Deo, ubi
Abraham cinis eſt, perhonorificà nuncupa-
tione Reges appellat. Ea enim purpuræ digni-
tas eſt, ut obteri nec criminibus poſſit, nec ca-

nis. Renidet etiam in nervo ſceptrum; tibique
Rex tuus imperare videatur neceſſe eſt, quan-
guam in ſervitu à Chaldæis abductus ſi
quam in ſervitutem à Chaldæis abductus ſit.

moſeri. Nunc' vel Decurionibus Præſules
poſthabentur, tantumque lixa ſuam fubmittit
hydriam, amphoramque thuribulis. Cæte-
rum nemo tam gregarius Prætor eſt; quin
tripodem ſuum anteſtare non arbitretur ſo-
lio quoque Samoſateno, & ſi Deo placet,
Alexandrino. Ergo-ne tabelliones Levitis an-
teferemus, rejectis animarum noſtrarum Paſto-
ribus ad lævam, non Joabi modòô militiæ Præ-
fecti ſed Chuſai quoque Arachitæ, non tam à
conſiliis, quàm ab exploratione Principis, Ota-
cuſtæ veriuas, quàm delegati! Accedebant
olim regnantes Bethſabeæ ad Nathanos &
Sadocos, etiam quùm de inaugurando Salo-
mone deliberaſſent. Nunc verò Thecuitides
audiuntur; quodque denegaretur Samueli, Sem-
ma, aut etiam Berzellai, impetrarent tum ſibi,
tum ſuis. Supereſt, ut lictorum primipilus faſ-
ces ſuos ad dexteram altaris incenſi ſtatuen-
dos inclamet, depoſitis in ſiniſtro aræ cornu
tum urceis clericorum, tum infulis præſulum.
Traditi ſumus ipſi & CReges noftri, & dacerdotes
noſtri. Longè aà nobis LXX. tranſlatione diſ-
ſentiunt ſuà. Traditi ſumus, inquiunt, nos, &
Reges noſtri,. & Filii noſtri in manu Regum
gentium. Quid audio? Filii-ne populorum ſumt
Sacerdotes, quos nemo non parentes eſſe ur-
bis arbitratur? Quæ conventio Sacerdotis &
fili? Et filii, inquit, noſtri. Latet profectò ſub
arcano verborum cortice Sacramenti medulla.
Cur filii haberi debent Sacerdotes in Sion?
An ſubeſſe Magiſtratibus debent, ut parenti-
bus fili? Abſit. Habet Paulus clavem David,
quo hbri hujus ſignacula reſolvat. Vis ſcire;
quare filii appellentur ab Eſdra Sacerdotes?
Nec enim, inquit Apoſtolus, debent filii paren-
tibus theſaurizare, ſed parentes filiis. En tibi
evolutum tanti nominis arcanum. Nolo Sacer-
dotem, quaſi parentem aſpicias, à quo benedi-
Ctionem omnium gentium conſequare. Nolo
catulis circumdari Sacerdotem, quorum &
blandiantur caudæ, & unus in melodiam la-
tratus inflectatur admurmurans , Abba Pater.
Apage grex petulans & rapax. Nilius Sacerdos
eſt familiæ ſuæ, non pater. Ali debet, non nutri-
re. Thezaurizes tu illi neceſſe eſt, non ille tibi-
Decimæ dabantur filiis Levi miniſtrantibus
in Tabernaculo, non illi detractos aris Iy-
chnos & batillos affinibus & cognatis ero-
gabant. Vel Davidi ut panes Tabernaculi Abi-
melech obtulit, urbem Sacerdotum univerſam
diripiendam, evertendamque prodidit. Quæ
quamvis Panum oblatio perſanctè facta ſit
ab æquiſſimo Sacerdote tanto militi famef-
centi,; & iniquiſſimè Saül urbem ideò ever-
terit: Stragem tamen Deus ideò fortè permi-
ſit, ut abſterreret Miniſtros Tabernacuh à
prodigentia ſacrorum bonorum, per Pontifi-
cum ſcita canoneſque, Eccleſiaſticis interdicta,
quando non injuſta conſecratæ annonæ diſ-
penſatio excidium attulit toti urbi Levita-
rum. In poſtremam chlamydis oram aurea
tum tintinnabula, tum pumica Pontifex ab-
jecerat „ ut teſtaretur nullam ſibi ſupereſſe
de Auro curam. Quid, quod illud in tintinna-
bulum vertit, ne fortè erederes elandeſtinas

poſſe

Q
—
—

Eccleſiaſti.
ci hono-
randi.

Sacerde⸗
tes⸗

Eceleſiaſil.
ci afines
non ere⸗
hant.

an

Eieleßaßi
cireaditus,

oblivio.

2. Cor. 12,
14.

i 6 uemle
ranſlztine d
Gpiunt,
hopoln
Aentss er
0 Weeli

Onlegide. N
n, Iunn

in neodem!

in Cap. IX. Lib. I. Eſdræ.

poſſe largitiones auri eſſe, quod in Aarone nun-
quam non ſonorum & vocale eſt? Ergo quod
Sacerdotum cohoneſtat aurum, aut in puni-
cum, quod maturitate aperitur, aut in tin-
tinnabulum, quod circumlatum ſonat effor-
matur: ut ſcias, occultas efſe non poſſe; quas
abſtractas è& Templo, agnatis opes impenderis.
Nemo tam vulgaris in vulgo Priſtes, aut Tenſa-
rius fuit, quin ſciret nullum à Samusle in-
terverſum fuiſſe munus , victimam nullam.
2. Reg. 1. Vixit autem Sdamu'l ad univerſum Iſrazl: Lo-
1. quimini de me coram Domino, ſi de manu cu-
juſquam munus accépi. Et dixerunt, non tuliſti
de manu alicujus quippiam. Non ſolos tribuum
Principes, ſed univerſum Iſraél convenit ;
quòd ſciret omnibus proſtare Sacerdotis tum
parſimoniam auri, tum rapinam. Scortationes
Eaech . forte Levitarum non patebunt: nam eas inſ-
pecturus Ezechiel parietem Templi ex Dei
verbis perfodit: At rapacitatem, quamvis
occultiſſimam, in Sacerdote nemo non deteget.
4. Reg. . Surrepta àa Giezi talenta; veſteſque acceptas
27. erumpens in fronte ulcus quaſi ſupplici tubicen,
evulgavit.

In iniquitatibus noſtris traditi ſumus ipſi,
O& Reges noſtri, & Saxerdotes noſtri
in manum Regum terrarum.

Titmlatzn. On eſt, quod parietinas incuſes collaben-
num fons. tes, aut dormientes accuſes excubias: pa-
tent hoſti propugnacula, ſi crimini patent.
Piecat LEreis muniebatur tibialibus & loricis Gi-
emns. gas, & cecidit, non tam dejectus Davidis
dyma al. Vi, quam ſua proſtratus iniquitate. Non fun-

leg. da periit, ſed blaſphemiâ. Ego exprobravi Ag.-
minibus Iſrasl hodie. Porrô ii, qui de peccante
Bellum in. Iſrale triumphum agunt, meminerint tra-
fauſtum

propterſe- ditos eos eſſe, non pedibus proterendos, ſed
luu. mambus captivandos. Quod ſi victum, pec-
cantemque non licet Chaldæis calcare Ifraë-
lem: quà ratione proterendi nobis ſunt famuli,
quos non ſcelus ſed pietas ad ſervitutem ab-
Ciementia, jecCit. Malunt enim ſervire, quam furari. Tu er-
90 proteris hoſtiam innocentiæ? Tu æquio-
tem te vexas, & cædis, mitiuſque agis cum
Lyeiſca, quam cum Davo? Etiam fornica-
rii in manus traduntur barbarorum, & væ
Aflur, niſi captivo Danieli tum purpurâ blan-
diatur, tum torque. Wideamus jam ſeriem ærum-
narum. In iniquitatibus noſtris traditi ſumusip-
N, & Reges noſtri, & Sacerdotes noſtri in ma-
num Regum terrarum, & in gladium, & in cap-
tivitatem, & in confuſionem vultus, ſicut & die
haeç. Pudeat Chriſtianos milites nihil hic de
Iururia, ſtupris, inceſtiſque agi, etiam quùm à bar-
baris ſæviretur in adulteros. Quod agit capti-
vus IIfraél in Sion, hoc victor Perfa nec in
Sion egit, nec Babylone. Coiit enim cum Am-
monitide Levita hinc thure initiatus, hinc
ferro captivus, nec calamitate, nec ſanctitate
Awvocatus à ſcelere. Et Medus ab Hebræarum
refugit thoro tum trabeatus, tum triumphans.
Quæ tanta impotentia infularum, ubi tanta
balteorum effloruit continentia? Libet pugna-
re, libet vulnerare, vincire libet, & fornica-
ri Perſæ non libet? Inter ſicas quoque tutum
eſt lilum, non modò à filiis ,Verùm etiam à
barbaris? Et quonam fato periclitatur pudor
in compede, qui regnat in corona? Triumphat
in wictoribus Caſtitas, & ſervit in ſervis? Ita-

1. Reg. 17.
10.

Seryi.

Bellum.

ne? Potuit laſcivire in ferro Cidaris, 3
te baltheo in lemniſcis? Hinc Sacerdos vinct-
tur à Medis, inde Jebuſæas amplexatur. Et
quinam opponetur Luxuriæ agger, ſi nec Sa-
cerdotio inhibetur, nec ſervitute? Non eſt ſepa-
ratus populus Irazël, Sacerdotes „ & Levitæ à
Populis terrarum: & commiſcuerunt ſemen ſan-
tum cum populis terrarum. Vobiſcum neſciunt
iminiſceri victores Perſæ; & vos à Phere-
zæis continere nequitis polluti pariter & mi-
ſeri! Diſcant ſaltem milites à mülitibus tem-
Perantiam; & quæ viguit inter idola Pudi-
Citia, vireat ſub Chriſto. Captivate, ſævite;
rapite, ſed à thalamnis temperate. Traditi ſumus
in gladium, inquit; non in oſcula, ut ſervia-
mus, non ut inquinemur. Traditi ſumus in ma-
num KRegum terrarum. Regum, inquit, non
Satraparum;, aut quod turpius foret, Eunucho-
rum. Quis autem non exhorreſcat Regi de-
ditos prævaricatores, damnatoſque Iſraeli-
tas, & innocentes, ſub Chriſto, traditos popu-
los ſervis ſervorum, & iis; qui à calonibus
non diſſentiunt? Babylonica Regum dextera carycer.
catenas captivorum non faſtidit, ſeque Eſ-
dras & mancipium; & in manu Cyri fate-
tur traditum: Et Chriſtianorum Principum
manus etiam torques Comitum negliget, prom-
ptiuſque Equum ſcalpet, quàm Pribunum au-
diet; nemoque aut tantäm præferre generis
ſtemma, aut tantæ molis negotium affer-
re poterit, quo ſibi patere aditum peret ad
Dominum ? Omnes, omniaque rejiciuntur ad
Sejanos. Fortè Jovi litat Tiberius in Capitolio ?
Quin ille litatur veneri ad Capreas. Traditi
Jumus ipſi & Reges noſtri, in manum Regum
terrarum. Non ſolos Reges captivos audie-
bat Cyrus, verùm ipſum quoque vulgus non
repellebat à ſe. Traditi ſumus ipſi, non in
aures, ſed in manum. Præeſt rebus noſtris is„
qui dominatur nobis. Porrò ærumnarum le=-
viſſima computatur in Regum exterorum prin-
Gipatum incidiſſe. Gravior deditioni ſuccedit Religioni,
gladius: durior vulnere captivitas: rapina gra- Eerfectio g.
vior, quaàm catena: omnium miſerrima con- Puabertatss
fuſio. In gladium, inquit, & in captivitatem, &
in rapinam, & in confuſionem vultus. Mori
& victores poſſunt; captivari autem ſoli poſ-
ſunt ſubacti: ferretur autem utcunque cap-
tivitas, ſi abeſſet rapina. At vinculis inopia
fœderata gravior longè eſt, tum expugnatio-
ne, tum funere. Vide autem, quanti faciendi §& anciſes
ſint Monachi, quorum nuditas nec reſegmine Eigmata
potitur. Neſcit autem incommoda gravwiora penè mitio-
Paupertatis, qui viétum non emendicat. II- va due
lud ſcias, ab iniquitatis villico ſtudioſius ex- Nam rapie
cuti manticam, quàm ligonem. Fodere non RsSiz dis
valeo, mendicare erubeſoo. Sarculus enim ſu. Luc. 16. 30
dorem, mendicatio ruborem exprimit: ille ludit
in undis, hæc ſævit in ſanguine. Commutatur
ligone ſceptrum non rarò, regiumque eſt,
tum imperare, tum fodere: periere pleri-
que, ne mendicarent. Denique poſt urbis
deditionem, poſt cædem, poſt vincula ſubji-
citur rapina; quòd facilius & libertate „& pa-
triâ, & vitâà ipsà careamus, quàm patrimonio
&ε ærario. In gladium, in captivitatem, & in ra- Oppro.
pinam, & in oonfaſionem vultus. Quis jam valeat brium pré

Rex regaes

Aulici
franandis

KRex asr-
diat.

recenſere, vel quantæ virtutis ſit contume- Sadsſien
liam pati, vel quanti fit criminis eam inflixiſ- eia Evan-

ſe? Exultet in corona ſua, quiſquis pro Chri- Se zge ver.
ſto rubere non refugit. Paveat in ſui atrocçita- zams maxi-
te facinoris, qui fratris ſui cruorem fuffunde- ma.
re

—

58

re maluit, quàm effundere. Erumnarum ſupre-
ma appendix eſt confuſio vultus, quæ inter
captivorum calamitates deditionem, gladium,
vinculâque, & rapinas præmittit, quaſi dolo-
rum Regina ſubſequutura ſit, poſt agmen
Iriſerum tormentorum. Et ſanè vel in ſervis duriorem
ſeelus gra- Contumeliam eſſe, quam cædem, ex ſupplicio
viſimum. licet intelligere, quod inflictum eſt tardiſſimè
nene vinitoribus, quam ocyſſimè evocatis ad nup-
Eteria enor. tias. Et ſæpiùs in ſervos graſſati ſunt agricolæ,
miſſimè fe. & immanius. Mactatis tamen nunciis, nobi-
iin. ores ſufficiuntur legati, hiſque filius ſubſtitui-
tur. Noviſſime autem miſit filium ſuum. In invi-
tatos autem immiſit exercitum. KRex autem cum
audiſſet, iratus eſt: & miſſis exercitibus ſuis perdi-
Matth. 22. Jit homicidas illos, & civitatem illorum ſuccen-
7. dit. An deſperatiùs peccat, qui cœnam recu-
ſat „quàm qui vineam uſurpat? Cur ergo
trucidantur invitati, & agricolæ à filio invi-
ſuntur? Quòd ſi cædes Ervorum vindicatur
urbis incendio; nocentiores profectò vinitores
ſunt, qui conflarunt aratra in bipennes, tanté-
que nunciorum ſanguine maduerunt. Et tamen
illi, unius cædis rei, exſtirpantur: de his, et-
iam poſtquam filium trucidarunt, quaſi deli-
beratur non certis calculis. Cùm ergo vene-
rit Dominus vineæ, quid faciet agricolis illis ⁵
Nimiruùm ab agricolis & cæſi ſunt, & trucidati
tum hæres, tum ſervi. At hi, qui evocati ad
coeznam erant, non ferro tantùm;, ſed etiam
contumelia injurii fuere in legatos. Reliqui
verò tenuerunt ſervos ejus, & contumeliis affe-
Gtos, occiderunt. Hinc Regis ira, & cohortium
immiſſio, urbiſque ſubverſio. Durum mimis
eſt, non perire tantuùm, ſed etiam rubere. Ea
de cauſa David, ubi commemoraſſet Ægyp-
tiacam ſervitutem, in qua tanta infantium ſtra-
ges, tanta vulgi depreſſio, & flagella involvun-
tur omiſſis tum cophinis tum fornacibus, de
2ſ. 43.16. ſola confuſione conqueritur. Totaà die verecun-
dia mea contra me eſt“ & confuſio faciei meæ
cooperuit me. A voce exprobrantis & obloquentis:
à facie inimici, & perſequentis. Non vibicibus,
ſed exprobratione torquebatur: non cruciabatur
livore, pædoreque catenarum;, ſed rubore,
pudoreque diſcruciabatur obloquentium. Ure-
batur Ifraél non igne, ſed injurid: quique in
camino lateres excoquebat non invitus, con-
tumeliæ flammis æſtuabat. Hæc illa tempeſtas
Pl. &S.4. eſt, unde ſe David extrahi precabatur. Veni in
altitudinem maris; & tempeſtas demerſit me.
Num te regno vitaâve inimici exuerunt, aut vul-
neribus obluctantem confecerunt? Vel fugien-
tem retraxerunt in vincula? Propter te, inquit,
ſuſtinni opprobrium:
meam. Etiam quùm propter Deum Propheta
confunditur, decumanos ſibi pati videtur flu-
Gus in verecundia, procellamque deprecatur.
1bidem. Libera me de lIuto, ut non infigar. Non ĩignem me-
15. tuo, ſed cœnum. Non ardere recuſo, ſed foœ-
dari timeo. Intende, inquit, animæ meæ, & li-

Humani
yeſpectus.
vſnen
Jiuſtoruns.
Perſecuto-
res ſuſtorũ.

Matth. 21.
38.

bera eam: propter inimicos meos eripe me. Tu

ſeis improperium meum, & confuſionem meam: &
reverentiam meam. In conſpectu tuo ſunt omnes,
qui tribulant me ⸗ improperium expeltavit cor
meum, & miſeriam. Trepidat Davidis cor à fa-
Cie contumeliæ „qui coram Gigante ſietit im-
pavidus. Non ergo mirum, ſi,; cæſis Apoſto-
lis, teſtetur Lucas, exultaſſe illos de contume-
lià, vulnerum immemores, quèòd ſcirent for-
tius longè eſſe, ſi ſuffundi ſibi cruorem, quàm
A: s.4,, Profundi paterentur. Cæſis denuncinverunt ,

operuit confuſio faciem

Oliva

ne loquerentur in nomine JENU. Er illi quidem
ibant gaudentes à conſpectu Concilii, quoniam
digni habiti ſunt pro nomine JEWVcontumeliam
pati. Et de vulnere quare non exultatis? Quia,
fulgente Sole, Aſtra non micam. Ubi fulgu-
rat contumelia, vulnus ſcarificatio eſt, non
vulnus. Nam & Dominus, quùm præmiſiſſet,
Beati, qui perſecutionem patiuntur, quaſi forti-
tudinis coronidem ſubjecit: Beati eſtis, quum
maledixerint vobis homines, ratus procul dubio,
diriora linguæ jacula eſſe, quam arcus. Hac
de cauſa, prætulit Apoſtolus ſuas in Eccle-
ſiam injurias, furofi in Chriſtum ſuo. Qui
prins, inquit, blaſphemus fui, & perſecutor, G& r
contumelioſus, ſed miſericordiam conſequutus. Sua 1 kune.
crimina ut exaggeret, poſt oris latratus, den-
tium unguiumque laniatus exponit, tum jactas
in Chriſti oves ſubjicit contumelias; quibus
prolatis, à criminum enumeratione cefſavit,
quaſi nihil ſceleratius, immaniuſque contume-
lioſo proferri poſſet. Huc facit, quod à Sacer-
dotibus quùm peſſundata, violataque jura omnia
Tabernaculi dicturus eſſet Ezechiel, maluit con-
temptam legem dicere, quaàm expunctam. Jda-
cerdotes ejus contempſerunt legem meam. Cui ſub-
ſcripſiſſe videtur Paulus, dum à prævaricatori-
pus teſtatus eſt Chriſti non clavos renovari, ſed
contumelias. Quants magis deteriora putatis Hebr, 10.
mereri ſupplicia, qui klium Dei conculcaverit? 29. .
Quis jam miretur, inter obſidiones, enſes, or-
bitates, & vincula unam præ ſuppliciis omnibus
ægerrimè tuliſſe confuſionem tum Babylone
Danielem, tum Machabæos in Palæſtina? Tra-
didiſti nos (poſiti in fornace pueri lacryma- Dani. .
bantur) in mimibus inimicorum noſtrorum peſſi-
morum, & Regi injuſto & peſimo ultra omnem ter-
ram. Et quid ærumnarum à tam ſævo Tyran-
no paſſi eſtis? Culeo-ne inſuit? flammiſne tradi-
dit? Leonibus num objecit? Egit hæc quidem
Nabuchodonoſor, ſed, his omiſſis, unum con-
queſti ſunt opprobrium adoleſcentes, etiam
gun ignibus ambirentur. Confuſio, & Oppro-
rium, inquiunt, facti ſumus. Quibus Macha-
bæorum vox accinit, inquiens: Libera eos, diti Machl
ſerviunt Gentibus, & contemptos & abomina- 27. W
tos reſpice. Afige opprimentes nos, & contume-
liain facientes in ſuperbia. Serviebatur Genti-
bus, quarum ea læviendi rabies, ut die und,
intra Sionis moœnia, ad octoginta virorum
millia trucidarint, triginta millibus in vin-
vula conjectis: & tamen in tanta cruoris effu-
ſione, tantoque funere unius dolent immanita-
tem opprobrii. Uſque adeò omni ſuppliciorum
apparatu haberi ſævior debet rubor ingenui.
Hoc enimverò in medium adduxit Machabæus,
ut ſuorum animos à Gentium foœdere abduce-
ret. Siquidem non earum ſævitiam amplifi-
cavit, ſed illatas urbi, populoque contumelias
recenſuit. Rogabat, inquit, ne boſtibus recon-,Mich. 7
ciliarentur: ante oculos habentes contumeliam, i.
quæ loco ſancto ab his illata eſſet, itemque ludibrio
hahbitæ civitatis injuriam. His verbis conſtantes
effecti ſunt, & pro legibus & patria mori parati.
Et miraris plus doluiſle coæli ſidera de ludi-
brio, quàm de laniena, quando averni titioni-
bus una, præ Ducis cæde, victoriæque ja-
(tura, viſa eſt longè ærumnoſior vultus con-
fuſio. Viſo enim Holophernis in thoro trunco ex-
