nactas, ſed Miſanthropos, nec tam regi; li . 3
quàm obrui per Præfectos! Diripiendis non ni
ſemel Verres; ſpoliandiſque regionibus Præ- i⸗ en
. ſunt 5 enn n

d kne

, l

Antiden

n
um, N .
pellro
leit
tehyene,
eftolen
. dng, l
netbi, n,
Nankam
utir Ultnt
ti Cnlid
tentete
täts unn,
un kren
nklelk dla
quicen ſad
uurlnt
Cciit r:
a utee
eis, Aafmn
We An N

in lr
imnentt,
1s onel
cis Ne

N Cecele ,
mmian dl N.
un, An,
Cerb i
inc ,
moNO, 3

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

ſunt, quos nullus in Senatu Cicero de re-

petundis compellet; ſed impune prædati,

=

Pfſ. 100.
5.

eculatu fruuntur, ſuo gratiores aliquando
Pictatori, latrocinio. Proruo ante Imperan-
tium ſolia gemebundus, & non tam verbis,

quam lachrymis, rapinarum, ſi quæ ſuper-

ſunt, reliquiis præſidium exoro. Expleta eſt
Charybdis ingluvies onerariis, nec reclama-
vimus: liceat ſaltem fretum lembis trajpicere.

Spoliatz ſumus Urbes ære, ſigniſque; ali

nunc ſaltem aut tritico, aut farre non vete-
mur. Non Corinthum referre cupimus; pe-
timus, ne Sagunto exæquemur. Aut ſi in
exciſam Saguntum condimur, ardere liceat,
quando conflagravimus. Nollemus, pereun-
tibus ubique civibus, ſtare ubique Anniba-
lis ſimulachra. Quamquam non nos Anni-

bal circumvallatione, ſed amplexu Scipio ex-

cidit. Et quando non tam ruinæ, quam a-
gnominis Saguntum puduit, in Spartariam
Carthaginem expugnatione traductam; ro-
gamus, ne ab everſore fora, areæque nomi-
nentur. Abundè ejus nos nomen torſit illi-
tum chartis; quàm nos excruciarit, ſi peren-
net in marmore? ſi nullis expreſſum literis vi-
vat in plateis? Signa licet evertere: elogia li-
cet expungere: leges abrogare licet: viis in-
dita Prætorum optimorum agnomina adaman-
tino ungue, ſcalpro ferreo eraſerit Brontes.
Vivat furax; ſed à nobis abſit ſaltem, dum
abeſt. Non crucem latroni defigimus; ſed
triumphalem arcum prædoni deprecamur.
Mori cives oportuit, dum vivimus. Ne ille
apud nos vivat, etiam poſtquam fatis con-
ceſſeréit. Hæc tandem votorum ſumma eſt,
ne publici interitus merces, ſit carnificis om-
nium immortalitas. Has urbium expoſtulatio-
nes juſtiſſimas quis vel Thebis non admitte
ret, ſignarétque Lhyeſtes? Eas tamen æquiſſi-
mi rerum arbitrii concerpunt, maluntque im-
perii membris mutilari, ſummo totius cor-
poris diſcrimine, quam Præfectum torviori
aut oculo, aut verbulo perſtringere. Doleo
in ſua Davidem prætexta mores noſtros ex-
pinxiſſe. Superbo oculo, inquit, & in atia-
bili corde, cum bhoc non edebam. Hucci-
ne, poſt mare latrocimis funeſtatum, pira-
tæ Argo impingitur! Torvitas ſupercilii, &
pectoris ingluvies, poſt alliſos humi Senato-
res, nudatéſque patricios Regum patind ex-
cludentur: quaſi verò non ſit domi ſuæ re-
dux è& provincia Prætor lautiùs cœnaturus.
Qui, ſi cum Rege cœnet, abſtinere ſe cre-
det; nunquam non cœnaturus in Apolline,
ſi eructantibus ex hoc in illud illatus Ex-

prafectus conclavibus, & vomat in Sardo-

niche, & ructet attagenem. Cum boc non
edebam. Capitale nempe ſupplicium graſſa-
toris! Quin luxuriæ, ganeæque ſervitur ſup-
plicio; quando Reges cryſtallo bibunt, gem-
m mali Præſides pitiſſant. Non interdicen-
di ſunt regiis pateris repetundarum accuſati

Proconſules, ſed in mare demergendi. Lu-

dimus, ſi cibo eos regio fruſtremus domi
lautis ſplendidins recreandos. Objiciendi leo-
nibus ſunt; nam feris monſtra ſaginantur.
Vorentur, qui devoravere provincias; &,
quos regna non puduit ligurire, à belluis

abſumantur. Nam animi voracitas inexple-

bilis und regiæ patinæ multâ ſi plectatur,
in vaſtiorem jejumo ingluviem concitabitur.
Quis enim non provinciam malit, quam pa-

tinam, exorbere? Manducemus, 3 3
& bibamus. Nam luſtrorum epulas uno Pa-
tinæ jejunio luſtrabimus. Nos David ſuâ men-
8sà interdicet: in qua cinis tanquam panis Re-
gi primarius non lacte madet, ſed lachry-
mis. En quæ nos diræ imperium depopulatos
Hieroſolymis manent? Quis dapum ejuſinodi
non Tantalus eſſe malit, quaàm Conviva? Bea-
tiores Regis cenſurâ futuri ſumus, quàm eſſe-
mus epulo. Furemur proinde intrepidi, ſpo-
liemus, ſæviamus: nam accuſatorum Aquilo,
ut multum bacchetur, à lance nos cineris pro-
hibebit. Id verò naufragium vocas Depeca-
lantis? Imò verò procul à ſyrtibus abducti re-
gix menſæ „ ubi nihil niſi lachrymæ ſpumant,
& cinis fumat, flante boreâ Davidici furoris .
ſecundiſſimis decumanis in Heſperidum hortos
referemur. Recitetur edictum. Wperbo oculo,
& inſatiabili corde, cum hoc non edebam. Strua-
tur porrò, quâ interdicimur, menſa. Quia
tneem tanquam panem manducabam. En ga-
neam, quâ nos gemmarum, regnorumque li-
guritio carere jubet! Præſtat latrocinari cum
Syris, ne tanto gulæ tormento Regis menſæ
interſimus. Non ſecurim impendere libi, poſt
rapinas, Gubernatores indigni ſciunt, ſed ſe-
curitatem: nec ſupplicii virgas reformidant,
ſed novas ſubinde ſibi præſecturæ virgas præ-
ſciunt orituras. Nam imperitantem aliquando
ſine nomine Truncum ita irrigant Pactolo, ut
aureas inde ſibi virgas enaſci gratulentur, qui-
bus, ad inferendum ſæculum provinciis ferreu,
Saturni transfugæ, & Mercurü commilitones
inſtruuntur. Rarò iſta evenire, dices. Imò ra-
riſſimè. Sed dolendum, ſi vel ſemel continge-
re poſſint. Piget Juſtitiæ ferrum Furacitatis
auro ceſuiſſe; & Gordios in Europa nexus non
Alexandrum telo abrupiſſe, ut triumphet, ſed
nummo Verrem luſiſſe, ut, poſt quæſtionem,
graſſetur impunius. Neque enim Judicibus in- Zadex
terceſſit Innocentia, ſed obſtitit Avaritia: & „ vorr uptus
qui raptus fuerat in jus ſuſpicione rapinarum, gi
indubitatà ſubielliorum corruptelà liber emit-“““
titur àa Judicibus. Adeò uno reus flagitio, no- Severitas
VoO &α graviori ſcelere abſolvetur. Qui pro- & Synadi-
vincias compilaſtis, ſi judicia violetis, evaſi- stn ad
ſtis. Lis planè nummis exolvemim, quibus vin- Ma at⸗ -
ciri debueratis: & quæ vobis diem dixere pe- arar⸗
cuniæ, ipfæ ſupplicii noctem diſpellent. Sapit
proinde, qui rapinarum decumâ cùm ſe ſciat
emiſſum iri, non cauſæ patronos conducit, ſed
gazam judicio infert; ut, quemadmodum vina
poſt cicutam potantem bina venena juvant,
itaà gemino flagitio exolvatur, qui uno facilè
damnaretur. Hæc ſanè Judici ſedes, non ad
ſimilitudinem divinæ ſedis conſtituta eſt, quam
Mare alluit. Et in conſpectu ſedis tanquam Ma- 4 poc.45
re vitreum, ſimile coyſtallo. Quod ego Mare s.
illud fuiſſe arbitror, quo Jonæ intercepta eſt Fiſens ju-
navigatio. Nam tumentes in perduellem fluctus gen.
magno mercium jactu lenire fruſtrà ſategit Na- et B.
varchus, expoſcente ad ſupplicium pelago Sevepttas
transfugam Numinis. Miſerunt Vaſa, gudk erant incorrup-
in navi, ut alleviaretur ab eis. Mare ibat, & t2.
intumeſcebat. Et dixit ad eos: Tollite Mé, . Jonæ I. 55
mittite in mare, & ceſabit mare à vobis. Non“
placatur muneribus Mare, ſed ſuppliciis. Meo
ſcelere tempeſtas cietur; meâ item poend con-
quieſcet. Suam in imo gazam Pelagus habet;,
ideoque veſtram contemnet. Nec mercium in-
geſtu exorabitis fretum, quo uniones coralia-
que abduntur. Jonam expetunt decumani. Me
unO

38242 Oliva

uno poteft expleri Mare, quod nullis aut pro-
fluentibus aut montibus expleretis. Et tulerunt
Jonam, & miſerunt in mare, & ſtetit Mare à
fervore ſuo. Incorruptum porrò, nec infractum
muneribus pelagus non inferetur cœlo, ſedi-
que Judicantis non affundetur à Ità utinam
Cenſorum ſubſellia Fretum Joppe perlueret in
terra. Verùm nequicquam paciſcimur cum pe-
lago, niſi obnoxius cœlo transfuga dedatur.
Cenſores una à Legibus gemma deflectit, lu-
ditque in arena de repetundis Prætor accuſatus,
quem oportuerat in ſanguine naufragari. Ità
ne! Mare fervet & furit, unéque Jonæ pia-
culo mitigatur. Senatus verò cœtuſque Judi-
cum exarmatur nummis, lictorumque virgas
non tergo deſtinat prædatoris, ſed citò erigit in
platanos munimen delato præbituras & illece-
bram. Quis non miretur inſolentis portentum
agriculturæ, quæ Tago Judicem interluit, ut
faſcium virgæ non plagas inferant, ſed profe-
rant flores; non cruorem hauriant, ſed muri-
cem fundant; non ſecuri proludant vulneribus,
ſed honoribus proſpiciant ſecuritati damnatiſſi-
mi capitis, dum corruptis auro ſuffragüs exi-
mitur ferro? Ergo inter naufragia pelagi per-
furentis ſeveritatis æquitas navigabit, naufra-
ium factura faſcium in Senatu? Ibi reis ba-
lænas deſtinabit: hic reos convertet in balænas,
ut mare regni vaſtiſſimum ſpatientur, prædaſ-
que agant non de thombis tantùm;, ſed etiam
de Prophetis. Et ibi quidem capti Vates pfſal-
lunt in carcere: hic exoluti prædones blaſphe-
mant in curuli. Porrò Mare nautarum jactum
(ſi more noſtro philoſophemur) irriſit, ſua-
rum benè opum conſcium. Neque enim mol-
liri arculis poterat, quod tantis paſſim ſcatet
lunionibus, ad ſatiem uſque ructumque gem-
marum. At æqquitatem æ quoris poéticè, licen-
tiuſque extulimus. Luſerimus hactenus in gra-
tiam Academiæ. Quis non cohorreſcat, ſi
Chriſtiani Cenſores corrumpantur ſeſtertiorum
non modiis, ſed decumis; cum Ariolos Moa-
bitas profuſis Princeps opibus, effractéque di-
vinanti ærario deflectere ab æquitate judicii
nequeat. Perculit Balaam Amalecitas maledi-
cto, tentoriaque Ifraélis irroravit, nullo ob-
Num. 24. latæ ſibi à Rege gazæ reſpectu. Nec id præ-
7. ſtitit ſemel, ſed ter. Nec id egit, clàm Rege,
ſuſurrans in ſpelæo: coram Principe, palam
Num.22. in monte vociferatus eſt. Reſpondit Balaam:
18. Si dederit mihi Balac plenam domum ſuam ar-
genti & auri, non potero immutare verbum Dei
mei, ut vel plus vel minus loquar. Ne verbo
quidem exerrat Ariolus tanto reciprocantis
æſtu auri abreptus in ſpei ſyrtes, quibus im-
pacta Salomonis quoque prætoria diſſiliret.
Nos verò Dynaſtæ, non Erythreo mergimur,
ſed lacunã, imò & ſitula; ſpéque aſſis ità aber-
ramus à juſtitia, ut comperti atrociſſimorum
criminum Prætoris Jordane toto ſquamas, gan-
grænâſque diluamus. Puero mundior renuntia-
tur, quem nemo inquinatiorem Verre non ſuſ-
pexerat. Adeò interdum pecuniis dementan-
tur Areopagitæ; ut præturæ cenſura non ra-
pinas caſſiget, ſed unguentis perfricet, parſu-
ra vel Annibalis latè omnia depopulantis Ele-
phanto, quo in Italiam Pœnus prædo invehi-
tur, ſi cædem ſuam ſuo ebore bellua paciſca-
tur. Deberent, inquies, nullius propterea e-
gere Cenſores, quo pluvium in adulteria Jo-
vem non ſinu præ auro exciperent, ſed præ
Hagitio detruderent in cloacam. Id tu mihi

commemoras, quod tot jam ego commentariis
perſuaſi. Aio tamen, non eam opum eſſe opor-
tere in Cenſoribus ſitim, quam vix Croœſus ſuæ
proluvione gazæ reſtinguat. Eſurire Cenſores
nolim: nolim item illos ſtipendiorum itaà pro-
luvie obrui, ut heſternam in ſubſelliis regerant
crapulam, agrũmque immenſum occupent la-
tifundiis. Vehebatur aſinà Balaam, & Re-⸗
gum opes ſprevit invictus. Ea, quæ Duci qua-
driga ſat eſt, ſpernitur à Prætore. At, ſi Clau-
dii placet Aſturco, & Tulliæ trahi lubet car-
pento in Regiam, calcabitur Servius Prin-
ceps non iniquus, & Tarquinius evehetur ſu-.
perbiſſimus tyrannorum. Meminiſſent vellem
Judices, non tam quid poſſideant, quàm quid
poſſederint. Fateor illos non vomere in Sma-
ragdo, nec Afſueri epulis luxuriari. Fictili-
bus ſe tamen recolant innutritos, farréque
ſaginatos, non pavone. Utantur Ifraelis ali-
quando idiomate, cujus vox illa fuit planè cy-
gnea: In baculo meo tranſivi Jordanem iſtum. Gen. 31.
& nunc cum duabus turmis regredior. Heus tu, I0.
qui nec Euphrate toto explerere. Cunas ti-
bi tuas objicito, in quibus vagiiſti, non au-
tem Curulem, ex qua latras. Parum-ne eſt,
gregarium Civem Senatoribus & Proconſuli-
bus aut aggregatum, aut etiam impoſitum !
Non te platani Mecœnatis, aut Luculli æ- Lara
ſtuaria in ſuburbano præſtolantur reducem è& Gaterns.
Senatu. At pergulis inumbraris, quem ſeren= zium.
dis oleribus apricari conditio jufſerat. Domi Avaritis
tuæ coœnas, conductæ dudum caſæ inquili- udke-
nus. Sedenim Epheborum longa non tibi pha- itn
lanx cyathiſſat, nec gemmà bibis. At fagineam Status
projeciſti cotylam, nec unus tibi præſtò eſt edio-
pocillator; non ille quidem Ganymedes, ſed ts.
nec fuligine, ſitûque obſitus Steropes. Non Aaliens
ſejugis in Senatum veheris par Cæſari Sena- olim vi⸗
tor. At veheris: Et veheris in Senatum, quem“
naſcendi ſors à pedibus fore ſtatuerat Conſula-
rium. Non parietes domi Phrygia conveſtit.
Teguntur illi tamen, ſi non peripetaſmate,
ſerico certè: & parietinæ jam tuæ munificen-
tiùs, quàm parentes tui conteguntur. IIIos
vix Picentes induêre, hos Seres cohoneſtant.
Et, ne pluribus immoremur, non te pigeat
apparatu inferiorem Conſulibus eſſe, quem
non puduit equeſtris olim apparatus fuiſſe par-
tem, ex aſſecla Judicem. Occinit tibi Pau-
lus, quò æſtuantem animi bilem compeſcas. .
Tu ex naturali exciſus es oleaſtro, & contra Rom. I5
naturam, inſertus es in bonam olivam. Noli 21.
altum ſapere, ſed time. Libanum ſuſpicis, &
Cedros æmularis? Irrigatas falerno Platanos,
ad luxuriem æſtivi frigoris, intueris? otiumque
ac ſterilitatem Cupreſſuum liventi animo con-
templaris, doléſque & procul tibi à Regum
hortis exulandum, & uni te trapeto excoli,
cui ſi decoquas, rogo illicò deſtineris? Ade-
quitat ille, inquis, Principi & diurnus Acha- .
tes, & pernox conwiva. Mihi evolvenda Le- Aulicdiin
gum volumina immenſa, ut raptim admittar ad vidi.
Regem. Ità eſt: Sed genus illi non regio im-
par: tibi proſapiæ ſcatebra & caprili. Auctior
tu, ſi poſt elucubrationem audiare homo no- t,a er
vus à Principe: quàm ſi aucupii ſocius aſciſca- umn
tur in rhedam, quem ebur naſcentem excepit. „myer.
Coronâ tantùm is ſecundus à Rege eſt; cum te Kelig oſi
ſola ſella poſtremum & centumviris patiatur. olim r
Exciſum oleaſtro parum-ne eſt olivæ inſeri? lieen er⸗
An ebeno conſeri expoſcebas, ut Indiæ luxumn ,,, ſe

trunco præferres, nulli frugi obnoxius. Bellus perbiam
enim⸗= oderit⸗

Religiones

ini
len
gentlt
coctn
get
e
dos un
rallo
uper
ſtineto
uct
Ahote
gum
ſeren
N
mnhi
Emunin
er onn
pln
Ne
Meſine
eſtin
cumm,
ſolte,
eoter
Tiende
e hn
non inn
Contenes
Dre Ae
fragenn

n⸗
(ehe
inti

ne Gern
i ſd Mg
cho Kce
Crimaten
Hencdus .
Ut enim
lec Pam
Eu u Oler
tagtn
Mls no
H cahdr R
ein Aqinn
(el 60
teſt in 0
tu ler Eer,
T
Uun 1
lun
Kolfim
ayirent,
lettentn
oſ E
iti 4
1t, ſ 4
on Memb
Auani

Gnnn
un & N.
aCi
Cre Cl
rn
ſellis
lum, .
Jux De 3
re. 4,
denun
uns it
iniſſer

ant, DM

VOneki
urini
trns, re
tr Iri
lfirſe
olienii
Velin la
ctete. (r
Vagili, n⸗
s & Mondt
etim ihlin
, Ar Iun
lantur kdrn

1o dllen De

Ganfmit:
Nengn

ſalibos e,

APenn,

enimverò tu homo es, quem Princeps in par-
tem afſciſcat luxutiæ ſuæ, & venaturus in car-
pentum aſſumat; nam Suefn ſecare non in-
doctus, Aprum quoque transfiges. Et non te
pudet illecebræ 5„tot inter callos, æſtuſque
pubertatis! A ligohe ad venabulum grandi=
bus itineribus pervadendum. TLuo te proinde
vallo contineas; & , ſi me audis, cùm te ſors
inſperantem evolverit aſſumentis, Attalicis ab=-
ſtineto; &; ne in ſerico algeas, melotem paterna
ex arca promas interdum, quàâ vel visâ tantum,
rubore candentibus genis, æſtues in prætexta;
quamvis abolla deſtituare. Intuere, quo aſſi-
lientem in ſe Pactolum aggere Sauül repreſſerit.
Et cujus erunt optima quæque Iſraël * Nonne

4. * tihbi, & omni domui Pairis tui3 Reéſpondens au-

tem Saiil ait: Numquid non filits Jemini ego ſum,

de minima tribu Iſra?l, & cognatio mea noviſima
inter omnes familias de tribu Benjamin? Quare
ergo loquuties es mihi ſermonetm iſtum? Origi-
nis ſuæ memor Saül non inhiabat pomariis
Palæſtinæ, ſed horrebat ea ſibi vel à Prophe-
ta deſtinari. Genus expendebat, non vatici-
nium, & Poſtvortæ obſequentior quàm Ante-
vortæ, obviantem ſibi coronam poſt ſe ſtante
pedo territabat. Hac ſi te philoſophià munias,
ſtipendio ſubſellii tui fruéêre ſatur, Prætori-
que non parces comperto latrocinii. Sed auro
non infractus, ſerro nexus non incides, ſed
contexes pluſquam gordios, quibus repetunda-
. rum damnati Præfecti nullum ſibi ſperent ad-
fore Alexandrum, qui eos iterum, ad imperii
ſtragem, exolvat.

Er Magiſtratibus „GO reliquis, qui fa-

ciebant opus, uſque ad id loci, nihil
indicaveram.

Operas non calonibus jungit Nehemias,
ſed Magiſtratibus; unéque complectitur elen-
cho Sacerdotes & fabros, cæmentarios &
optimates. Adeò nullus in Republica contem-
nendus, ſi ſuam navet operam Reipublicæ.
Ut enim nec cœlo Stellæ depelluntur à Sole:
nec pampinis racemi ruri colluétantur: nec tel-
Noliltas lus olera internecat, quamvis collata plantis
nonſpernat agrum verius dehoneſtent, quàm comant. Ità
Puebcio, nullus non ſalutaris Urbi ordo, ſi ſe amplifi-
Neligiß Cardæ Reipublicæ opémque ſuam impendat-
Laici non Equatur, penè dixerim, ſceptro aſcia, ſi eâ
ureTd Cedrus dedoletur in aram; ut illo confingi po-
teſt in Conſulem lutei generis, ſed mentis au-
Rer eveha: Te&, declamator. Suo quiſque fungatur mune-
les re, & ſecurus ſui adſcribi petat, quamvis mi-
nimus ; inter ſummos. Quid liene ignobi-
lius? Pars tamen corporis eſt, & antidotis pre-
tioſiſſimis percuratur. Ejus in curam tum pra-
ta virent, tum ſaltus frondeſeunt, tum fodinæ
pertentantur. Nemo pedem neghgit, niſi fu-⸗
rioſus. Eſt ſua cirro gratia; & rejectaneo oc-
cipitii capilo non modoô Sponfus ſollicita-
tur, ſed feritur. Tantum eſt minimis quoque
non membris ſolum, ſed membrorum etiam
exerementis decus, ſi cofporis ornamento fe-
Can. 4. 9. fe imnpendant. Vulneraſti con meum, Soror mea
dponſa, in uno cfine colli tii. Nihil corde vi-=
vacius, in quod adminiſtri vitæ ſpiritus in-
fuunt, & mihil illo munitius, quod oſſeo co⸗
ſtarum vallo natura comfnumiit. Perrumpit ta-
men illud crinis, & minima capitis pars, quaſi
altera non Bethuliæ, ſed corporis Judith, in
Ethicæ Tom. LI.

Sraitis me⸗
diocris.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

ſuo Holofernem conopeo; id eſt; 3 ſua Corf
ſede capit feliciter, nec ad necem obtruncat,
ſed ad illecebram charitatis telo cædit ſaluta-
ri. Efgo ſi ſuum Cor Numen capillo dedit;
vinctümque ſeſe cirro non abnuit, quis ci-
vem faſtidiat conditionis non equeſtris? quaſi
verô deſtituta imaginibus domus dare nequeat
Reipublicæ Ducem, quem ſuo Corinthus fu-
ſum ære non uni item foro defigat laureatum.
Satius, niſi mea me fallit opinio, eſt mere-=
ri ſtatuas, quàm oſtentare. Beneficium illud
proſapiæ eſt, id virtitis argumentum. Ma-
lo autem à poſteris ſuſpici, quàm domi majores
ſuſpicere. Malo novum in familia Camillum;
quam obſoletas Conſulum, Ducumque ſta-
tuas. Nemo margaritum aut conchæ medio-
critate, aut obfcuritate littoris contemnit:
Suo illud candore Mango; ſuâque æſtimat
tum magnitudine, tum formâ. Seu emerfſerit
Britannicis æſtibus Unio, ſeu Eois fluctibus
enatarit, par pretiutn habet, ſi forinA4, callô-
que par ſibi, unuſque ſit. Quamquam non id
mihi probandum hoc loco deſumpſi, ſed ni-
hil ità minimum in Republica eſſe; quod jure
contemni poſſit. Deus certè Ver ſuum non
Ceraſis, citreiſque apud Moſem exorditur,
ſed illud thymo dedicat & ſerpillo. Germinet Gen, i. iis
terra herbam virentem, & faciéntem ſemen, &
lignum pomiferum faciens fructum juxta ge-
nus ſaum. Non æquatur tantùm arboribus
olus, ſed præfertur. Nec immerité, nam
plantas pangit illecebra, quâ beatiùs fortiuſ-
que careremus. Gramina verò Vita ſerit, oc-
cãtque non luxuries, ſed providentia. Pomonam
enim ingluvies advocat: nemo ſine Cerere ſu-
pereſſet. Ut ſcias ſtare utcunque Urbem ſine
Conſularibus poſſe, ſine populo nunquam aut
conſiſtere potuiſſe, aut etiam poſſe. Palæſti⸗
ni propterea non ægrè tulere Regem præfici Iſ-
raëli, quem ferrariis duntaxat carere fabfis cu=
pierunt. Porrò faber ferrarius non invenieba- i. Reg. iz⸗
tur in omni terra Irazl. Cavebant enim Phili- 9.
Rhiim, ne fortè facerent Hebræi gladium, aut
lanceam. Fulgurabat in ſuo ſolio Saul; no-
vum in hoſte jubar ſpernentibus Philiſthæis;
quorum eò curæ collineabant, non ut Curu-
Ii, ſed ut incude carerent Hebræi. Imperent;

ſed non tundant. Torpere malumus plebem ;

quàm optimates non regnare. Ut accuratè cer-
vix caſſide muniatur; ſi corpus vulneti pro-
ſtat, triumphavimus. Vide, quid ſub Rege
vulgus patiatur, inopiâ malleorum. Cümque
veniſſet dies prælii, non eſt inventus enſis, & lan-
cea in manu totius popidi, qui erat cum Saäile
& Jonatha; excepio Saul, & Jonatha filio
ejus. Anteibat populum Saül æquè gigas &
Rex; ſed faber, quam Princeps ; utiher id
temporis locique fuiſſet pugnaturis, ne ar-
mis deſtituti, tamquam imbellis hoſti grex ob-

ibid. 22,

licerentur. Adeò potiora non rarò ſunt, quæ

vulgo deſpectui habentur. Aggerat proinde

Nehemias ſapienter Sacerdotibus Operas. Jed
G& Optimatibus & Düasteerde „ & hbis ; qui

Jaciebant opus, ad i.

uſque lozi, ibhil indi- –
cadveram. Animadvertas autem, ut à fuo ſyl-
labo Vates diſpunxerit venatores, unguen-
tatos ,„ Mmulieroſos , otioſorumque phalan-
gem univerſam ; adfcriptis cum Principi-
bus ſabris. Neque enim fieri poteſt ,; ut
otiete, quin animo diſtabeſcas. Nec, con-
trà, mente animéque diſſolvi poteſt, qui
deſidiæ hoftis cor excolit, dum corpus exer-
K k cet.

386

cCet. Nolo enim arbitreris, ſeu ruri agas, ſeu
in officina delaſſeris, pareiùs abs te animum
perfici, quàm aut agrum aut opus. Quot ruri
arbores ſeris, tot tibi virtutes in pectore de-
panguntur. Elimas animum, dum ferrum
limas. Debellandis quis non miretur hoſfti-
bus Gedeonem à Deo deligi, armorum;,
bellique inſcium? Delatam ipſemet provin-
ciam defugit, horruitque triumphum ſuum.
u dic. 6. Obſecro,mi Domine, in quo liberabo Irazl “ Ec-
.. ce familia mea inſima eſt in Manaſſe, & ego

minimus in domo pairis mei. Reſpexit ad

eum Dominus, & ait Vade in bac fortitu-
dine tua, & liberabis IWrasl de manu Ma-
dian. Quæ, rogo, ea tum Gedeonis fortitu-
do? Telo-ne, an ſariſsà triumpho prolude-
bat? Ferreãâ, an verò ærei ſeie caſſide ad
pugnam comparaverat? Jaciendo tum ſe vallo
exercebat, an verò ſcandendis mœnibus oc-
cupabatur? Vade, inquiit, in hac fortitudi-
ne tua. Pudet æqquè operis ac inſtrumenti. Tri⸗=
ticum domi perpurgabat, ut ſuæ vitæ fugàâ
Lasor ma- proſpiceret. Cuùmque Gedeon excuteret atque pur-
vnum. garet frumenta, ut fugeret Madian, apparuit
rziliorum éi Angelus Domini, & ait, Dominus tecum,
educatio. virorum fortiſiime. Audin'. Non te Gorgon in
Egidem conficta ad luctam inſtruit, ſed
cribro æquè pugnæ ac triumpho initiaris.
Non explicabat aciem, non cohortes con-
denſabat, non aggerem conſtruebat, non
PDelieai. equum circumegit, non equitem emiſit,
nen peditem reduxit, non pedem pedi con-
tulit, non intulit ſigna, non caſtra invaſit,
non pugnam inire docuit exercitum: ſed in-
glorius excutiendo tritico diſtinebatur in area.
Id tamen, ſuffragio Numinis, aptiſſimum
profligandis hoſtibus robur. Et ſanè præſtantiſ-
ſimos haberet Europa duces, ſi duriùs apud
nos Juvenes educarentur. At ſegnitie confe-
ctos à ludo fruſtrà in aciem traducimus, non
futuros poſt aleam milites, ſed transfugas,
doctéôſque non pugnare à latrunculis, ſed la-
trocinari. Hinc deſertæ militibus acies, in-
faméſque latronibus ſaltus. Nam ludis juven-
tus aflueta mortem fugit; nec pugnam init,
ſed eludit. Et Poëtæ quidem aureo ſæculo æ-
tatem, gentémque ſucceſſiſſe ferream tradi-
dere. At nemo floſculorum, tororumque laſ-
civiæ ſuffectam auſus eſt fingere audaciam,
roburque militare. Tota ganeis aucupiéôque
ætas atteritur juveni, ut modò Meleager
in ſylvis, modô ſit in conviviis Ganymedes.
Et effœminatam illecebris mentem, indoci-
léque laboribus corpus pati aciem, teliſque
obviare putamus poſſe uno litui aut tubæ
inflatu, quaſi vitreum de Neroniano Spo-
ro Scipionem? Draconis ſati dentes, non
criſtæ upuparum, haſtatam Thebis ſegetem
edidere. Erramus, fi & pampinis & lemniſcis
Achillem credimus proditurum, quem pa-
rens Leunculis innutriit, ne tela exhorreſ-
ceret, poſito inter monſtra tyrocinio. Suda-
bat ruri Gedeon, ſtragique cribro proluſit.
Sedenim, ais, ad aream juvenem pauper-
tas demiſit. Mihi domi vernæ, quibus frumen-
ta committantur. Quot tibi præſtò domi ſer-
nepta Mi. Vitia? Nam Gedeon clam patre, decem &
se edas ſervis legit, quorum uteretur operà, in
Jud. 6.27. exſcindendo luco ſubruendâque idoh ara.
. Ahumpͦtis ergo; inquit, Gedeon decem viris
de ſervis ſiis, fecit, ſicut praceperat ei Do-
minaus. (Quis noſtrum lixas denes adnume-

Otium.

Religionis
munia vi-
liora.

Gedeon la-
Garat, licèt
ſervis
ahungdet.

Nobilitas
præ Olio
inepta Mi.-

Oliva

rat? quem vides manipulum appendicem fuiſ-
ſe familiæ Gedeonis. Et tamen tanto ſervo-
rum examine ſtipatum juvenem nec tæduit
cribri, nec puduit. Nunc uno aut altero ca-
lone ità puberes intumeſcunt, ut eos pe-
nè eſcas mandere pertædeat. Nam ſine ſtru-

ctore quis jam nobilium cœnat? pane paſ-

ſim utimur ſegmentato, quaſi chiragra cul-
trum excuſſerit, alienis & vehendi humeris
vivimus, & dexteris ſaginandi non noftris.
Frumenta adoleſcentes eventilent ? quibus
commolitis veſci piget, niſi ſuppoſitum man-
tili panem ità verna conciderit, ut ſegmen-
ta, quaſi è theca jacula extrahant. Adeò à
ruſticando exerravimus, ut triticum ne ſe-
cemus quidem, nedum colamus. Putas au-
tem ad cædem ferrum ſtricturos in pugna,
ut hoſtem obtruncent, quos piget in tricli-
nio pyrum decorticare? quo abſtinerent, mi-
ſi turbinatim advolutus pomo cortex, & il-
luderet oculis, & gutturi blandiretur. Habet
& ſuum Ganea in voluptate ſiparium. Nam
ità poma decorticantur, ut carni corium
in ſpiram adprimatur, ſublato pediculo te-
to corticis volumine inhæſuro. Scilicet in
oppugnatione Carthaginis pinnas arcibus
decutient, quibus durum foret, cutim per-
ſico detrahere. O mores! O tempora! Pu-
gnavere olim Fœminæ cataphractæ, & , ne

jacula vibrare prohiberentur, alterum ſibi

uber præciderunt, tantus ſtringendi ferri ar-
dor mulieres invaſerat. Nunc utinam ita
cultrum viri ſtringerent in Mala Appia &
Melopepones, uti enſem in viros bellico-
ſos diſtrinxere Amazones pharetratæ. IIIæ
fuere in bello viri.
menſa. Duriùs illeæ obtruncavere -Centurios
nes armatos, quàm nos turdos, palumboſ-
que ſecemus elixatos, aſséſyve. Aves ſcinde-
re faſtidimus? Exoſſata nobis pruna men-
ſæ ſtructor apponit, nec jam Apri, Gulæ ple-

biſcito, ſed fruges quoque exenterantur, ne

lambendo, & exugendo nucleum, lingua
fortè delaſſetur. Quid, quod Phaſianos pi-
get comedere, pulpâmque avis minutifſimè
conciſam glutimus verius, quàm edimus.
Porròô ſi deſidiæ voluptas ſuccumbit, ul-

tréque ſaporem perdimus volucrum, tantuùm

ut dentibus torpere liceat; injuriis nos tem-
porum pares autumas, ſive hyems agenda

ſit in caſtris ſub pellibus, ſive tranſigen-

da ſit ruri æſtas ſub dio? Fregere nos pe-
nitus deliciæ; nôſque tæderet libertatis, non
ſi Tiberis, uti Cleliæ, tranſmittendus, ob-
ſtaret; non ſi, ut Judithæ, caſtra hoſtium
& ſubeunda forent & oppugnanda; non
denique ſi occupanda ſtatio immineret, in
quam reptando tantùm liceret evadere, quod
Jonathæ contigit ; ſed ſi ſaltu repeti poſ-
ſit Capitolium, & à Gallis ad Romanos ludo

liceat & choreâ tranſilire. Fuimus ruri Con-

ſulares, & Dictatores. Jam piget hilieti; &,
ſi decerpendus ſit racemus, tædebit autumm.
Videas non Cyros in pomariis, ſed Tanta-
los, quos inertia jejunos aut emittit ex hor-
tis, aut in hortis remoratur, non frugalitatis
ſtudio retinendæ, fed tædio comprehenden-
dæ frugis temperantes. Hos ego non homi-

nes, ſed truncos efle aio, quos fruſtrà Dra-

co ſolicitaſſet in Edem. Nam, ut non recuſa-
rent ne Sodomis quidem enatum pomum; ſi
vel offerretur à Fauno: ita ſeſe pomo be
. ab⸗-

Nos ſumus foœminæ in

Anoe
ſeio u
ſetninan
ftunk
6) Ne
ufai
ſerte.
piheb
mas
tolet ſite
nnle v⸗
mar
eu. Ma
y heluo
hattt
m Po
Anor ad
Unmubd
loet, ul⸗
undanmr
Cchlenr.
Tiibunes
Crclige
Nur & jul
eani attr
Lienc M
iu Hoce iin
uur cn
Cun enimg
fetetelthe
tu, It dee
ſetne
tdig opes
Urent. Dre
0ds non
piget
kecnlantes
untur! §
, eait
.
N aunt, In⸗
ſok, nd
Penind a
unen, g
kk i
len ſhb⸗
tumd A
Gtamk,
Mtunt kyn
e cannlie
luu 4
n R u
e nobihior
8 Preganio
Uon
& er
Aiene

Nn

Delicati.

Gula.

n gn
Net ni.
imten t.
rter, Al.
Wiretn. M
Ghunum N
Carni onn
9 ſeltaht.
Dins de
t, annk
tenpnale
rack, kit
, Drnmn
ngell tis
c utnn
lln At
1 vr N
aretrite
wn ſena
ele C
. Aes
Vengun

Gclam M

d TMN†
ans ninn
Uccunbt/t

dun,AO

ji⸗ lis
yem 6
ſie tuß⸗
Fregee ,
lHhenze
Gimnn,
An
a
endi
An en
4 Nann
ins

abilinefent in paradiſo, etiam blandiente gut-
. 2 V „ .
turi Deo, ſi & ramo fruges eſſet detrahen-

Gen.t.25. da. Ecce dedi vobis omnem berbanz; & uni-

verſa ligna, ut ſint vobis in eſcam. Periiſſent
criſpatui noſtri in ſumma frugum liberta-
te; ubertatéque; niſi poma calathis conderen-
tur à villicis, lancibuſque apponerentur cœna-
turis. Utinam æquè mollis id temporis lo-
cique fuiſſet Heva, quæ tulit de ligno, veſ-
câmque mortem ligurivit in fruge. Verùm ;

neſcio quo fato, idem prorſus Anguis & tum

fominam roboravit in villicum, ut frugem
vetitam legeret; & nunc viros enervat in Nym-
phas, ne conceſſis epulis, niſi alienâ paratis
confectiſque manu, veſcantur. Serebat ſuà Cy-
rus dexterà non ſuo plantas ævo profuturas;
nec pigebat ligonis, falciſque Regem poſt
gemmas, imô & in gemma. Patricium jam
tacdet ſatæ arboris, coctæque frugis, niſi ema-
turuiſſe poma ſciat & vilhco. Probrum eflſet,
ſi ſuà manu decerpto fructu Senator paſce-
retur. Moveretur ſtatim Senatu à Cenſori-

bus heluo, quaſi notam ſtemmati inuſſiſſet,
quuòd patriciam dexteram protendiſſet in py-=

rum. Pomum brevi nefas fore patriciis au-
guror admovere ori; quos ſaginandos tin-
tinnabulo ſtructor menſæ convocabit, ut ſci-
licet, pullorum more, hiantibus eſculenta de-
fundantur aut per tubum in fauces, aut per
cochlear. Et hos compeſcendis Ottomannis
Tribunos dimittimus in Pannoniam, ar-
cendiſque Gothis ductare Legiones & pati-
mur & jubemus? Occalluit diun Gedeon ru-
ſticanis attritus operibus, & tum demum pro-
fligandis Madianitis deſignatuz à Deo Dux.

Iudics ꝛi. Produc filium tuum huc, ut moriatur: quia de-

ſeruxit aram Baal, & ſuccidit nemus. Lu-
cum enimverò excaudicarent, aramque ſub-
verterent, quos, uti dicebaraus, eò adegit iner-
tia, ut nec ramo ceraſum ſemel avulſerint; & ,
ſi patinæ operculum reduxiſſent, par Gigan-
tibus opus, detractumque Oſſæ Pelion jacti-
tarent. Proh effœminatos hominum mores,
luos non æſtuare tantum, angique piget,
44 piget quoque ligurire! At manibus uti
recuſantes in menſa, iis fortè daturi literas
utuntur! Scilicet. Arcana mentis, quæ uni
ſibi perſpecta eſſe voluit Numen imperſpe-
cta, abditâque penitus cæteris, alieno &
ſtylo & calamo chartis illinimus. Altera, ut
aiunt, lingua calamus eſt, ipsâ eo lingua feli-

alieno ſylo, cior, quod illa præſentes alloquitur, illo con-

venimus abſentes, corämque loquimur. Et
tamen, qui noſtro proloquimur ore, no-
ſtràque linguâ jocos ſaléſque fundimus; a-
lieno ſtylo conſilia mentis abditiſſima tranſmit-
timus ad Amicos & Principes, cautiuſque ex-
creamus, quàm ſcribimus. Nam pulmonem
pituità levamus, adducto ſpiritu, faucibuſ-
que concuſſis. Parturienti animo ſenſa no-
taſque ſuas quivis & familia obſtetricatur, nec
ſecreta parimus, ſed effundimus, prodimuſ-
que nobiliorem mentis ſeetum aut advenæ;,
aut gregario, aut ignoto, aut etiam proditori.
Porrò gemmas noſtrà manu & condimus ar-
culis, & expromimus. Cogitationes veròô no-
ſtras alieno ſenſu ſignandas, reſignandâſque
committimus. Adeoò viliores nobis partus
arimi ſunt, quam lapilli. Et, cùm nullus
Pyropo aut Achati reperiatur domi, qui ſit
Achates; Conliliis, Arcaniſque noſtris vel
recoctus ſemilixa, ſi ſtylum ducat paulèò ve-
LEthicæ Tom. II.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

387

nuſtins, togamque villis ornaverit, non ſo-

lùm excubat; ſed præeſt. Quæ fanè incom-

moda in Regum domos ſummo Reipublicz
detrimento ſoribendi tædium invexit. Kra⸗
rent-ne hi cum Coruncano fundum ſuum
ut meterent hordeum ; qui ne folium exa-
rent; alienas mitti falces in ſua regna pa-
tiuntur, æquiſque oculis intuentur demeti paſ-
ſim urbes & ſceptra ab hoſtibus, quos non mu-
cro; ſed calamus à pabulatione compeſceret?

Piget calamum comprehendere? Pudebit ſcep-

tta retinere. Tædet attamenti? Decoloris ci-
tò purpuræ posnitebit. Tabulas projicitis 1
Naufragabitur Principatus. Epiſtolarum faſ-
ce obrui recuſatis? Faſcium quoque onere le-
vabimim. Literas ducere non placet? Ab-
duci- ne agique prædas placebit ab hoſte?

Eô porròô faſtidium nos ſcribendi perpulit;

ut non modé non ſcribamus literas, ied ne
noſtro quidem interdum eas nomine, noſtra-

que manu ſubſignemus. Nam paſſim cælo No-

men inſculptum aut æri, aut fraxino, adpri-
mitur chartæ, impreſsà Dynaſtæ ſubſcriptio-
ne, non expreſsà. Quid hac putidius; dam-
noſiſque ſegnitie? Quot ſubeſſe doli, tech-
næque poſſunt hiſce ludificationibus, deli-
ciiſque ſcribendi? Nec iis inertia finibus;
quamvis ampliſſimis, definitur. Inaratæ tra⸗
duntur Prætoribus chartæ, quas tamen ſuo
Princeps nomine ſubſignavit. Cui pagina-
rum candori quantum aſpergi poſſit, illini-
que fuliginis, quis vel lippus non videt? hoc
præſertim ævo, quo nulla Argo adnavigat:
niſi quò eam auri, ſpeique auræ incitave-
rint. Quovis vento è& portu ſolvimus; ſed

nullam petimus ſtationem, niſi quam Zephy-

ri, Etheſiæque præſcripſerint. Factumque eſt
veſpere & mane, non unus, ſed duo dies.
Nam qui braccatus jentavit , cœnat plerun-
