Oculi tui Colambarum. Duo ubera tua ſicut duo hin-
nuli capreæ gemelli. 354

Sacræ Scripturæ.

Ex CAP. V. Qualis eft dilettus tuus ex dileſso,
pulcherrima mulierum 2 Qus declinavit diletus
tuns * & quæremus eum tecum. 23. & 86. & 211
Vülneraverunt me, tulerunt ballium meum mihi.
Qus abiit diletus tuus? 23. & 211
LExpoliavi me tunicà med. 2²
Tulerunt pallium meum mihi cuſtodes murorum. Ib.
& 109. & 162
Invenerunt me cuſtodes, qui circumeunt civitatem;
Percuſerunt me & viulneraverunt me. 24. & 109
S&& 135. & 161. & 315. & 328
Comedite, amici,; & bibite, & inebriamini, chariſi-
mi? 64
Si inveneritis dilettum meum, ut nuntietis ei, quia
amore langueo. 78. & 133. & 194. & 209. & 211

Vulneraverunt me, tulerunt pallium meum mihi. 91

Wanus meæ ſtillaverunt myrrham. Ibid. & 288
Lavi pedes meos: quomodò inquinaho illos. 99
124

Adjuro vos, ſliæ Jeruſalem, ſi inveneritis Dilettum

meum. 141
Vox dilecti mei pulſantis: Aperi mibi, Soror mea,
Amica mea, Columba mea. 162. & 184
Veni in hortum meum, meſſui myrrbam meam. 171
Labia ejus lilia, diſtillantia myrrham primam. 181
Aperi mihi, ſoror mea. Expoliavi me tunicà meà.
184
Dilectus meus miſit manum ſuam per foramen, &
venter meus intremuit ad tactum ejus. Nurrexi
ut aperirem dilecto meo. Ibid. & 234
Veniat Dilectus meus in hortum ſuum. 193
Aperi mihi, ſoror mea: quia cauput meum plenum eſt
rore. Lavi pedes meos, quomodo inquinabo illos?
Ibid. & 209. & 211
Qualis eſit Dilectus tuus * Candidus & rubicundus,
electus ex millibus. Caput ejus aurum optimum,
comæ ejus ſicut elatæ palmarum. 194
Quò declinavit Diletctus tuus , & quæremus eum te-
cum ?5 196
Caput ejus aurum optimum. Crura ejus columnæ mar-
morekx: quæ fundatæ ſunt ſuper baſes aureas. 2 10
Caput meum plenum eſt rore, & cincinni mei guttis
noctium. 217
Anima mea liquefabta eſt, ut Dilectus locutus eſt.
220
Labia ejus lilia ſtillantia myrrbam primam. Ibid.
8& 346

Didgiti mei pleni myrrhà probatiſimâ. Peſulum oſtii

mei aperui Dilecto meo. 234
Caput ejus, aurum optimum: mänus ejus plenaæ hya-
cinthis: venter ejus eburneus: gencz illius ſicut
areolaæ. 269
Ex CAP. VI. Dilectus meus deſeendit in horium
ſuum, ad areolam aromatum, ut paſcatur in hor-
tis, & lilia colligat. 119. & 125. & 141: &

335. S 339
Decora ſicut Jeruſalem; pulchra ut Luna, elela ut
Jſol. 130. & 319

Pulchra es amicu mea: ſuavis & decora ſicut Jeru-
ſalem: terribilis ut caſtrorum acies ordinata. 161
Denies tui ſicut grex tonſarum. Guttur tuum, ſicut
vinum optimum. . 220
Säxaginta ſunt Reginæ, & olctoginta concubinæ „ O.
eſte reelara,, non eſt numerus. Una eſt Colum-

ba mea. 269. & 339
Oculi tui me avolare fecerunt. 85
112

Capilli tui, ſeut grex caprarum. V
Ex CAP. VII. Videamus, ſi foruerunt mala punica.

252
Caput tuum ut Carmelus. 112
Naſus tuus ſicut Turris Libani. Ibid. & 319

SNratura tun aſſinilata eſt palmæ, & ubera tua botris:
. Mm 4 Dixi:

Index Locorum

Dirxi: Aſcendam in palmam & apprebendam
fructus ejus. pag. 298
Exeamus in agrum, commoremur in villis: videa-
mus, ſi floruerunt mala punica. 361
Exeamus in agros, commoremur in villis. 389
Ex CA P. VIII. Ni murus eſt,; adificemus ſuper eum
Propugnacula argentea. I15. & 75. & 233 & 330
Vinea fuit Pacifico, in ea quæ habet popitlos. 103
Aquæ multæ non potuerunt extinguere charitatem;
nec ſlumina obruent illam. 114. & 302
Fortis eſt ut Mors dilectio. 124
Mille ti pacifici, & ducenti hbis, qui cuſtodiunt fru-
tus ejus. 152
Vir affert pro fructu ejus mille argenteos. Ibid.
Quis mihi det te fratrem meum, ut inveniam te fo-
ris, & deoſculer te? 196
Quis mihi det te fratrem meum ſugentem ubera Ma-
tris meæ, ut inveniam te foris „ & deoſculer te?

213
Ui inveniam te foris, & deoſculer te, & jam me ne-
mo deſpiciat. 214

Læva ejus ſub capite meog: & dextera illius ample-
xabitur me. Adjuro vos, filiæ Jeruſalem ne ſuſ-
citetis, neque evigilare –N Dilectam. 233
Soror noſtra ubera non habet. Si murus eſt, ædifice-
mus ſuper eum propugnacula argentea: ſi oſtium
eſt, compingamus illud tabulis cedrinis. 234
Aſſimilare Capreæ, binnuléque cervorum ſuper mon-
tes aromatum. 247
Fortis eſt, ut Mors dilectio. Lampades ejus, lampa-
des ignis atque flammarum. Aquaxæ multæ non po-
tuerunt extinguere chæritatem: nec flumina obruent
Allam. 318
Soror noſtra parva, & ubera non habet. 330
doror noſtra ubera non babet. NR murus eſt, adifice-

mus ſuper eum propugnacula argentea. 362. & 369
Ex Libro Sapientiæ.

Ex CA. II. Coronemus nos roſis, antequam mar-
ceſcant... Opprimamus pauperem, nec parcamus
viduæ. 138
Ex CAP. III. Impii autem correptionem habebunt-
quia neglexerunt juſtum, & à Domino receſſerunt.
Napientiam enim & diſciplinam qui abjicit, infelix
N. 29
Ex CAP. V. Ergo erravimus à via veritatis. 308
Ex CAP. X. Certamen forte dedit ei ut vinceret.

129
Ex Libro Eccleſiaſtici.

Ex CAFP. XXIV. Qui audit me, non confundetur.
59
Ex CAP. XLIII. Vide Arcum, & benedic eum,
qui fecit illum. 364

Ex Iſaia.

Ex CAF. I. Dereliquerunt Dominum, abalienati
ſunt retrorſum. A planta pedis uſque ad verticem
non eſt in eo ſanitas vulnus & livor & plaga tu-
mens non eſt circumligata, nec curata medicami-
ne, neque fota oleo. 29
Non redimetur, & conteret ſceleſtos, & peccatores
Vimul, & qui dereliquerunt Dominum, conſimen-
tur. Ibid.
Omne caput languidum. 201
Lavamini, mundi eſtote, auferte malum cogitatio-
num veſtrarum. 2
Di fuerint peccata veſtra ut coceinum, quaſi néx de-
albabuntur. Ibid.
Cum extenderitis manus veſiras, avertan oeulos meos

à vobis: Manus enim veſtræ ſanguine plenæ ſunt
6
Terra veſtra deſerta, civitates veſtræ ſuccenſa 45

Pupillo non judicant; & cauſa viduæ non g .
tur ad illos. 381
Frincipes tui infideles, omnes diligunt muneræ. Ibid
SNequuntur retributiones. 249. & 381r
Omnes diligunt munera, ſequuntur retributiones
Pupillo non judicant: & cauſa viduæ non in re⸗
ditur ad illos.
Ex CAPF. I I. Et ſuper omnes naves Tharſis, & ſu-
per omne quod viſu pulechrum eſt. 257
Repleta eſt terra argento, & auro, & non eſt ſnie
theſaurorum ejus & innamerabiler Tuadrigæ ejus.
Opus manuum ſuarum adoraverunt: Ne ergo di-
mittas cis. 309
Projeciſti enim populum tuum domum Jacob. guis

repleti ſunt ut olim, & augures babuerunt, ut

Philiſthiim, & pueris alienis adbaæſerunt. Ibid.
Ex CAF. III. Veſtimentum tibi eſt: princeps eſto
noſter.

1
Ex CAP. VI. Regem Dominum exercituum rihcce.
lis meis. 63
Sanöätus Dominus exercituum. 112
Et volavit ad me unus de Neraphim, & in manu
ejus calculus. Et tetigit os meum. 125

deraphim ſtabant ſuper illud: ſex alæ erant unicu-

que, duabus velabat unuſquiſque faciem ſuam
& duabus velabat pedes W Wade Rede
Ibid. & 337
Væ mibi, quia tacui quia vir pollutus labiis ego ſum,
& in medio populi polluta labia habentis ego ha-

bito. ſ 257
Et Regem Dominum exercituum vidi oculis meis.
lbid.

Ex CAP. VII. Gbilabit Dominus muſcæ, & api,
guæ eſt in terra Aſſur⸗ & venient & requieſcent
omnes in torrentibus vallium. 2
Ex CAP. XI. Egredietur virga de radice Jeſe, &
Ros de radice ejus aſcendet. 6. & 282. & 301
Percutiet terram virgu oris ſui, & Wiritu labiorum
ſuorum imerficiet impium. 282. & 301
Et erit Juſtitia cingulum lumborum ejus., 292
In die illa radixæ Jeſſe, qui ſtat in ſignum populorum.
301
Ex CAP. XV. Moste vaſtata eſt Moab: quia nolle
vaſtatus eſt murus Moab. Super Nabo, & ſuper
Medaba, Moab ululabit. Clamabit Heſebon G
Eleale, uſque Jaſa audita eſt vox eorum. 286
Ex CAP. XXVI. Salvator ponetur in ea murus,
& antemurale. 6
Ex CAP. XXX. Erit vobis fortitudo Pharaonis in
confuſionem.
Filii nolentes audire legem Dei. Qui dicunt videnti-
bus; Nolite videre: & aſpicientibus; Wolite aſpi-
cere nobis ea, quæ recta ſunt. LVoquimini nobis
placentia. 275
Ex CAP. XXXV. Tunc aperientur oculi cœcorum;
& aures ſurdorum patebunt. Tunc ſaliet ſicut cer-
vus claudus. Ipſi videbunt gloriam Domini, G

decorem Dei noſtri. 131
7. . „ .à .
In cubilibus, in quibus prius Dracones babitabant,
orietur viror calami & junci. 224

Ex CAFP. XXXVI. Quper quem babes duciem-
quia receſſſti à me? Ecce confidis ſuper baculum
arundineum confrattum iſtum, ſuper Mb)pnn.
Cui ſi innixus fuerit homo, intrabit in maruits
ejus, & perforabit eam.
Ex CAP. XL. Omnis caro fœnum. 348
Ex CAP. XLII. Confundantur confuſßione, gui con-
Rdunt in lIeulptili, qui dicunt conflatili, Vos 1. D
noſßtri.

MN.
UI
Mi
fin
W
mi
etlin

eMY

Nn
Altonmn
ir
Sil.
nmnenn t
Uln.I. 4
a nein
tbee
ICe.U
le m lion,
A.
ECIII

.

nient
n.
deris.
1CA. LXI
lunt dart

gleiu

1CA. LXI
Uni an in
inmn er⸗
ECr. LXI
mnur mnent
U. LXV.
; vall
myii ren
Miun,
nn mnlt

kCAN.
un,
Ulnit
1

Alnil,
lir ihn

a
arine
n
eiare
üe„,.
i cane 4.
glumni ni
0 4 llama
Enin, e⸗
ntian,
D te nin
ibt nec

„
0

hn
he;
ſeiten
lgnn
4

canſa di
,
4

4
1

mer narer I
un et.
ban, n
unenkieae
ranennt:)
um dn
Auglier lle⸗
lieni Allten

ninmn exntin

un.
Nrilin i
t nein
lud: ſe duet
nſiſte in
E
1dir alumlli
lus latiglka

reituen un
t Dminun
„. G Tenin ie
ln.
1igt
iun.
enbumni

ltaret Mu;
1. VA
dh Npen ie
ii. (imut,
ltetnen
nnr ghen 19

aliſmin 5

„e b
Aßinenii
rel n. .
ie relid ,
In. 3
Abn

H Sacræ Scripturæ.

Ex CAP. XLIV. Quis formavit Deum, & ſeulptile
conſtavit ad nihbil utile à Erce omnes participes
ojus confundentur. IPid.
Ex CAP. XLV. Iraël ſalvatus eſt in Domino ſalute
æiernd: non confundemini, & non erubrſcetis uſque
in ſæculum ſæculi. 9
Ex CAP. XLVII. Deſcende, ſede in pulverz virgo,
klia Bahbylon, ſede in terra: non eſt ſolium Kliæ
Chaldæorum. 267
Ex CAP. XLIX. Quis genuit mihi iſtos: Ego ſte-
rilis, & non pariens, trantmigrata & captiva!
& iſtos quis enutrivit? Ego deſtituta & ſola⸗ &
ii ubi hic erant? 22
Vivo ego, dicit Dominus, quin omnibus his velut
ornamento veſtieris. 51
Ex CAP. L. Corpus meum dedi percutientibus: fa-
eiem meam non averti ab incerepantibus & conſ-

vuentibus: 60

Ex CAP. LII. Conſurge, conſurge, induere fortitu-
dine tua dion, induere veſtimentis gloriæ tuæ Jeru-

lalem. 15
Ex CAP. LIII. Quaſi abſconditus vultus ejus &
deſpeclus, unde nec reputavimus eum. 86

Ex CAP. LIV. Woli timere.

Ex CAP. LX. Leva oculos tüos, & vide; omnes
iſti congregati ſunt, venerunt tibi : filii tui de
lou⸗ venient, & ſliæ tuæ de latere ſinrgent. Tunc
videbis, & aftues & mirabitur, & dilatabitur cor
tuum. 21
FPonam te in ſitperbiam ſæculorum & mamilla Regum
labtaberis. Ibid.
Ex CAP. LXI. Pro confuſione veſtra & ruboré lau-

dabunt partem eorum : propter hoo in terra ſua

duplicia poſſidebunt, lætitia ſempiterna erit eis.

59
Ex CAP. LXIII. Me ſormolus in ſola ſua. 15

Calcavi eos in furore meo, & aſperſus eſt ſanguis

eorum ſuper veſtimenta mea. Ibid.
Ex CAP. LXIV. Omnes enim juſtitiæ noſtræ ſicut
pvannus menſtruatc. 182

Ex CAP. LXV. Et erunt campeſtria in caulas gre-
gum, & vallis Achor in cubile armentorum populo
meo, qui requiſierunt me. Et vos qui dereliquiſtis
Dominum, numerabo vos in gladio. Ecce ſervi
mei comedent, & vos eſurietis. 29

Ex Jereinia.

Ex CAP. I. U evellas & deſtruas, & æadifices &
Plantes 84
Le⸗ tu vides, Jeremia? Virgam vigilantem ego vi-
QLeo. 11
Quid tu vides? Ollam Jſuccenſam ego video. Ibi
& 184. & 209. & 239
Ecce dedi verba mea in ore tuo. 18
Tu ergo accinge Iumbos tuos, & Lurge, & loquere ad
eos omnia, quæ ego præcipio tibi. Ibid.
Ex CAP. II. Hæc dicit Dominus; Recordatus ſum
tui miſerans adolelcentiam tuam & charitatem deſ-

ponlationis tiæ, quando ſequuta es me in deſerio;

in terra quæ non ſeminatur. 115
Vade, & elama in auribus Jeruſalem⸗ Hæc dicit
Dominus, Recordatus ſum tui miſerans adoleſcen-
tiam tuam. . 122
& laveris te nitro ; & multiplicaveris tibi herbam
Borith: maculata es in iniquitaté tua, coram me.
dub omni ligno frondoſo proſternebaris meretrix. Ego
autem plantavi te vineam electam. Ibid.
Ex CAP. III. Confuſio comedit laborem patrum no-
Rrorum. . 60

Dormiemus in confuſione noſtra, & operiet nos igno-
nrinia noſtra gquoniam Domino Deo noſtro pecca-
vimus nos, & patres noſiri ab adoleſcentiâ noſtrdà
uſque ad diem hanc. Ibid.
Ex CAbP. IV. Aſpéxi terram, & ecte vacua erat &

nihili- & cœlos, & non erat lux eis. 112
Ex CAp. V. Super quo propitius tibi eſſe potero? flii
tui dereliquerunt me. 30

Ex CAB. VII. Projiciam vos d ſjacie mea: Tu ergo
noli orare pro populo hoc, & non obſiſtas mihi.

quia non exaudiam te. 258
Ego ſum; ego vidi; dicit Dominus. IDid.

Ex CAP. X. Væ mihbi, ſuper contritione meâ, peſſi-
ma plaga mea.
Congrega de terra confuſionem tuam : quæ habitas in
obſidione. Ibid.
Ex CAP. XKI. Mittamus lignum in panem ejus, &
eradamus eum de terra viventium. 138
Ex CAP. XIV. MNe des nos in opprobriun, neque
facias nobis contumeliam ſolii gloriæ tuc. 59
Ex CAP. XVII. A Domino reæcedit cor ejus. Habi-
tabit in ſiccitate; in deſerto, in terrd ſalfuginis,
G' inhabitabili. 30
Expectatio Iſrazël, Domine: omnes qui te derelin-
Wine, confundentur. Recedentes à te in terrâ ſeri-
entur. Ibid.
Ex CAP. XI X. Eô quòd dereliquerint ne, & I'ba-
verint Diis alienis: & repleverunt locum iſtumz
Janguine innocentum. Proptereà non vocabitur am-
plius lotus iſte vallis filii Ennom, ſed vallis ooci-
Nionis. Et diſſipabo oonſilium Juda: & ſubvertam
eos gladio in conſpeétu inimicorum ſuorum. Et da-
bo cadavera eorum eſcam volatilibus oœli; & be-
Niis terræ. Sic conteram populum iſtum, ſicut con-
teritur vas iguli, quod non poteſt ulira inſtaurari.

— 29
Ex CAP. XX. Ieircò qui perſequuntur me, ecadent;
confundentur vehementer. 59

Qui perſequuntur me, cadent : quia non intellexe-

runt opprobrium ſempiternum, quod numquam de-
lebitur: Ibid.
Quare de vulvà egreſſus ſum, ut viderem laborem,
& dolorem, & conſumerentur in confuſione dies
mei⸗ 60
Ex CAP. XXXI. Eete ego adducam eos de terra
Aquilonis. Inter quos erunt cœcus & claudus, &
Pragnans & pariens ſimul, cœtus magnus rever-
tentitim huc. 296
In ſtetu venient; & in miſericordia reducam eos: &
aäd duvam eos per Torrentes aquarum in via febta;
& non impingent in ea: quia fabtus ſam Irasli
Pater, & Ephraim primogenitus meus eſt. lbid.

Ex Threnis ſeu Lamentationibus.

Ex CA P. I. Plorans ploravit in nolcte, G. luchry-
mæ ejus in maxillis ejus. 94

Ex Baruch.

Ex CAF. I. Domino Deo n ſtro Juſtitia: nobis au-
tem confuſio faciei n'ſtræ, Ktout eſt dies bæc omni
Juda. 60
Ex CAP. III. Quid eſt Iraël, quod in terra inimi-
corum es?* Inveteraſti in terra aliena, coinqui-
natus es ocum mortuis: deputatus es cum deſcen-
dentibus in infernum. Dereliquiſti fontem Sapien-
tic. 30

Ex Ezechiele.

Ex CA P. I. Nimilitudo autem vultus eorum, fabies

Homi-

Index Locorum .

Hominis, & facies Leon's à dextr's ipſorum qua-

uor. pag. 110
Vidi quaſi ſpeciem ignis in circuitu. Velut aſtebtus
arcus cum fuerit in nube. 126

Et manus hominis ſub pennis eorum in quatuor par-
tibus. 125
Vidi, & ecce Ventus turbinis, & nubes magna, &
ignis involvens. 168
Juxta fluvium Chobar aperti ſunt cæli, & vidi vi-
ſiones Dei. 194
Nubes magna, & ignis involvens: & de medio eius
quaſi ſpecies ATechi & ex medio ejus ſimilitudo
quatuor animalium. 234
Unumquodque ante faciem ſuam gradiebatur. 365
Ex CAP. II. Mitto ego te ad flios Iraël, ad gentes
apoſtatrices, quæ receſſerunt à me. Verba eorum
ne timeas, & vultus eorum ne formides. 30
Increduli & ſubverſores ſunt tecum; & cum Scorpio-
nibus habitas. Ibid.
Ex CAP. IV. Et tu, fli hominis, ſume tibi late-
rem: & deſcribes in eo civitatem Jeruſalem: &
ordinabis adverſus eam obſidionem. 154. & 301
Obfirmabis faciem tuam ad eam, & erit in obſidio-
nem. 301
Ex CAP. VI. Contrivi cor eorum fornicans, & re-
cedens à me. 30
Ex CAP. VIII. Fili bominis: putaäßne vides tu,
quid iſti faciunt. Fode parietem. Et cum fodiſſem:
Ecce omnis ſimilitudo reptilium, & animalium
abominatio, & univerſa Idola domus Iſrael. 239
Ex CAP. XIV. Ego Dominus reſpondebo ei in mul-
titudine immunditiarum ſuarum. Ut capiatur do-
mus Irasl in corde ſuo, quo receſerunt à me. 28
Ex CAP. XVI. Ecce baæc fuit iniquitas Sodomæ ſo-
roris tuæ, ſuperbia, ſaturitas panis, & abundan-
tia. 20. & 67
Recordabor ego pacti mei: & ſuſcitabo tibi pactum
ſempiternum. Recordaberis viarum tuarum, &
confundéris. 59
Ergo & tu porta confuſionem tuam, quæ viciſti pec-
catis tuis ſorores tuas, ſceleratius agens ab eis:
confundere & porta ignominiam tuam, quæ juſtifi-
caſti ſorores tuas. 60
Ex CAP. XVII. Aquila grandis venit ad Liba-
num, & tulit medullam cedri. 241
Tulit medullam cedri ſummitatem frondium ejus
aviulſit. Ibid.
Ex CAP. XXII. Jacerdotes ejus contempſerunt le-
em meam. 58
Ex CAP. XXXII. Solem nube tegam, & luna non
dabit lumen ſuum. 355
Ex CAP. NXXXVI. Hæc dicit Dominus Deus: Ec-
ce ego in z?elo meo locutus ſum, e quòd confuſio-
nem gentium ſuſtinueritis. Montes Iſrazl ramos ve-
Mros germinetis, & frubtum veſtrum afferatis po-
pulo meo Iſraël: prope enim eſt ut veniat. .59
Ex CAP. XXXVII. Aruerunt oſa noſtra, & periit
pes noſtra, & abſciſſi ſumus. Propterea vaticina-
re, & dices ad eos: Ecce ego aperiam tumulos
veſtros, & educam vos de ſepulchris veſtris. 234.
A quatuor ventis veni Wiritus, & inſifta ſuper in-
terfectos iſtos, & reviviſcant. Ibid.
It prophetavi: & ingreſus eſt in ea Spiritus, &
vixerunt: ſteteruntque ſuper pedes ſuos exercitus
grandis nimis valde. 34
Dimiſit me in medio campi, qui erat plenus oſſibus
mortuorum. Ibid.
Oſa arida, audite verbum Domini. Ibid.
Haæc dicit Dominus: A quatuor ventis veni Spiritus,
& inſuffa ſuper interfettos iſtoo. 121. & 245
Vixerunt : Rteteruntque ſupra pedes ſuos exercitus
gramdis nimis valde. 209

Ex CAP. XXXIX. Et ſcient Gentes, quoniam in
iniquitate ſud capta ſit domus Iſrazl: ed quòd de-
reliquerint me, & abſconderim faciem meam ah
eis, & ceciderint in gladio univerſi. Juxta im-
munditiam eorum & ſceelus feci eis. 0
Nunc reducam captivitatem Jacob, & miſerebor om-
nis domus Iſrael.

Portabunt confuſionem ſuam. I
Ex Daniele. “

Ex CAP. I. Dentur nobis legumina ad veſcendum,
& aqua ad bibendum. 27. & 268
Ex CAP. II. Hujus ſtatuæ caput ex auro optimo erat:
pedum quædam pars erat ferrea, quædam autem
fibtilis. 240
Percuſſit ſtatuam in pedibus ejus ferreis, & ftili-
bus, & comminuit eos. Tunc contrita ſunt pariter
ferrum, teſta, æs, argentum, & aurum. 302
&
Nulluſque locus, inventus eſt eis.
Ex CA P. III. Iniqué egimus recedentes à te, & de-
liquimus in omnibus & tradidiſti nos in manibus
inimicorum noſtrorum peſſimorum. 30
Ommnis populus, & lingua quæcumque locuta fuerit
blaſphemiam contra Deum M ſach, Sidrach, &
Abdenago, diſpereat, & domus ejus vaſtetur.

Et excuſſit flammam ignis de fornace, & fecit
dium fornacis aſ ventum roris flantem. 37
Tradidiſti nos in manibus inimicorum noſtrorum peſ-
ſimorum, & Regi injuſto & peſſimo ultra omnem
terram. 58
Confuſio & opprobrium facti ſumus. Ibid.
Nervi Dei excelſi, egredimini, & Venite. Contempla-
batur viros illos, quoniam nihil poteſtatis habuiſ-
ſet ignis in corporibus eorum. Et erumpene ait:
Benedittus Deus Sidrach, Miſach, & Abdenago,
qui eruit ſervos ſuos, qui verbum Regis immuta-
verunt, & tradiderunt corpora ſua ne ſervirent,
& ne adorarent omnem Deum, excepto Deo ſuo.
176
A me ergo poſitum eſt boc decretum, ut omnis popu-
lus, tribus & lingua quæcumque locuta fuerit blaß
phemiam contra Deum Sidrach, Miſach, & Ab-
denago, diſpereat, & domus ejus vaſtetur. 183

& 248
Tunc Nabuchodonoſor repletus eſt furore, & aſpelctus
faciei ejus immutatus eſt. 187

Non eſt in tempore hoc incenſum, ut poſſmus inve-
nire miſericordiam tuam: ded in animo comtrito,
& ſpiritu humilitatis ſuſcipiamur. 246
Fecit medium fornacis quaſi ventum roris Flantem.
Ibid.
Veréne Sidrach, Miſach, & Abdenago, Deos meos
non colitis? 256. & 343. & 344
Notum ſit tibi, Rex, quia Deos tuos non colimus ,
& hſiatuam auream, quam erexiſti, non adoramus.
. 268
Peccavimus, inique egimus: Ned in animo conirito,
& in Wiritu bumilitatis ſuſceipiamur. lbid.
Ntatimque, in ipſo tempore accedentes viri Chaldæi
accuſaverunt Judæos, dixeruntque Regi: Rex in.
æternum vive. JNunt viri Judæi quos onßinaiſi l
per opera regionis Babyloniæ, Jidrach, Miſach 2
&0 Abdenago: viri iſti contempſerunt, Rex, den
eretum tuum: Deos tuos non colunt, & Ratuant
auream, quam erexiſti, non adorant. 343
Ex CAF. IV. Cumque ſermo adbuc eſet in ore ke-
gis, vox de cœ&lo ruit. 12
Videbam, & ecckg Arbor in medio terræ; & aluitudo
ejus nimia. 11

, ſignun
muent

nfa tandel
DC. VI. I
murite
beraret enmn
l ler reu

ſnun aun

ie IMia
in grane⸗
al in anre
llxlemm
Auttitue
let cMpite
n.
liht icfelan
illongie.
tennt.
idl l it
nar ce
Whe .
n en, gi
Unntt

er, e

e l 0

„. )
nle

en,

ene
itene 1
eei e.
lecob,

le.

unin, li;

hit erantts,
enen, “D

eu ſni
ne ennt ſ
1
un,

Pei
u kerlent ii
miliiſinin
deſinonn.
Aurtnelti
n M
In i

4
4

de fmin ti

inimmiconaum
1 & heſnune

li ſenu.
i, & Vaunl
imn ibi e
unmn. Nim
, Mſcchiig
Jui verimj ⸗
empuni ⸗
Deun, )

ebecren
acumngu
1 Iatach,

Aumnez

9

u Sfun 1
etſen, 1 4 .
n: NdNM
74 R/
Ventu

ſol,
i4 Dn 4 .
n Aer

u: Mn

,ſifi
e culnn e,

Giminge ,
G Mſ

Nnt

Sacræ Scripturæ.

Vien de clo camavit Succidite arborem, & pra-

cidite ramos jus. pPag. 1I8
Subter 'am habitabunt animalia & beſtic. Ibid.

Pecenta tna elemohnis redime. 128
Reſpondi tque Rex & ait: Nonne hac eſt Babylon Juam
er, ædihcavi in domum regni, & in gloria decoris
l 254
Ejicient te ab hominibus, cum beſtiis erit habitatio
ta. QOuamobiem . Rex. conſilium meum placeat
tibi, & peccata tua teemoſynis redime, & ini-
nitates tias miſericordiis pauperum : forſitan
iguolcet deliltis tuis. 11
Vov de cœlo ruit: Tibt dicitur, Nabuchodonolor
Rex, regnum tuum tranſibit à te, & cum beſtiis
& feris erit habitatio tuas fœnum quaſi bos co-
medes. 314
Ex CAP. V. Tunc jubente Rege indutus eſt Daniel
purpurd; & circundata eſt torques aurea ollo ejus.
15. & 276. & 378
Appenſus es in ſtatera, & imventus es minus habens.
Diviſum eſt Regnum, & datum eſt Medis, & Per-
Ntr. 15
Præcepit ergo jam temulentus, ut afferrentur vaſa
aurea & argenten, quæ aſportäverat Nabuchodd-
voſor Pater ejus de templo. 5F. & 309
Apparuerunt digiti, quaſi manus hominis ſoeribentis
contra candelabrum. Eadem nocte interfectus eſt
Balthaſar. Et Darius Medus ſucceſit in regnum.
126. & 308
Balthaſar Rex ſecit grande convivium optimatibus
fſuis mille. 308
Apparuerunt digiti, quaſi manus hominis ſcribentis
contra candelabrum. 315
Ex CAP. VI. Daniel non curavit de lege tua... Rex
Jatis contriſtatus eſt, & bpro Daniele poſuit cor, ut
liberaret eumnm. 1I11. & 168
Tune Rex præcepit, & aiduxerunt Danielem, &
miſerunt eum in lacum Leonum. Ibid. & 162
& 168. & 176
Viri ergo illi eurioſius inquirentes, invenerunt Da-
nielem orantem. 111
Daniel non curavit de lege tua. 135
Lex Medorum atque Ferſarum eſt, ut decretum
quod conſtituerit Rex, non liceat immutari. Ibid.
Porrò Rex cogitabat conſtituere eum ſuper omne Re-
gnum. 162. & 176. & 374
Sulrapæ quærebant occaſionem, ut invenirent Danie-
li, nullämque cauſam & ſuſpicionem reperire po-
tuerunt. 162. & 374
Daniel de filis captivitatis tribus temporibus per
diem orat obſecratione ſua. 168
Educétuſque eſt Daniel de lacu, & nulla læſio inventa

eſt in eo, quia credidit Deo ſuo. 176
Dixitque Rex Danieli, Deus tuus, quem colis ſemper
liberabit te. . 1
Feneſtrisapertis in cœnaculo ſuo, contra Jeruſalem
ribus temporibus flæctebat genua. 211

Daniel „ ſerve Dei viventie, Deus mus, cui tit ſer-
vis ſemper, putaäſne valuit te liberare à Leonibus?
Ibid.
Jubente Rege, adducti ſunt viri illi, qui accuſave-
TWunt Danielem, & in lacum Leonum miſſi ſunt
iph, & flii, & uxores eorum, & non pervene-
runt aſque ad pavimentum laci; donec arriperent
eos Leones, & omnia oſa eorum comminuerunt.

, ,. „ 339. & 340
Viri ergo illi curioſius inquirentes, invenerunt Da-
nielem orantem. 340

Piüur Daniel ſuperabat omnes Frincipes & Satrapas:
Quis ſpiritus Dei erat amplior in illo. Porro Rex
cogitabat conſtituere eum per omne regnum. 374
Ex CAr. IX. Cim adbuc loquerer, & orarem, &

confiterer peccata mea, & peccata populi mei
WMral, & proſternerem preces meas in conſpectu
Dei mei, pro Monte Sanéto Dei mei. Adhbuc me
loquente in oratione, ecce vir Gabriel. Pag. 78
Ex CAP. K. Et non remanſit in me fortitudo, ſod
& ſpecies mea immutata eſt in me, & emarcui,
nec- habui quicquam virium. 25⁵0
Neti tremens. Ibid.
Ex CAP. XIII. Commiſcere nobiſeum.: quòd ſi no-
lueris, dicemus contra te teſtimonium, quòd fuerit
tecum juvenis, & ob hanc cauſam emiſeris puellas

à te. 61. & 262
Ingemuit, & ait« Anguſtiæ mibi ſunt undique; ſi
enim hoc egero, Mors mihi eſt. 61

Videntes iniquitatem cucurrimus ad eos. 127. & 342
Cyedidit eis multitudo, quaſi ſenibus & judicibus
populi, & condemnaverunt eam ad mortem. 127
& 342
Helcias autem & uxor ejus laudaverunt Deum pro
kliä, quia non eſet inventa in ea res turpis.
177
Cum audiſent clamorem famuli, irruerunt per po-
Ricum, ut viderent quidnam eſſet. 225
Venitque ad eam adoöleſcens qui erat abſconditus.
Ibid.
Et illum quidem non quivimus comprehendere: quia
fortior nobis erat, & aperto oſtio, exilivit. Ibid.
Et exclamavit voce magna Mundus ego ſam à ſan-
guine hujus. 235
Judicans judicia injuſta, innocentes opprimens, &
dimittens noxios. 249
Nic fatui filii Irazsl, non judicantes, neque quod ve-
rum eſt cognoſcentes, condemnaſtis fliam Irael.
Ibid. & 342

Et videbant eam denes quotidie ingredientem & de-

ambulantem- & exarſerunt in concupiſcentiam
ejus. 256
Exclamavit autem voce magnâ Suſanna, & dixit.
Deus æterne, noſti omnia antequam fiant. 261
Deus æterne, qui abſconditorum es cognitor. Ibid.
Dixerunt coram populo: Mittite ad Saſannam. 262
demen Chanaan, & non JQuda, concupiſcentiæa ſub-

vertit cor tuum. 271
Revertimini ad judicium, quia falſum teſtimonium
locuti ſunt adverſus eam. . 342

Poſtquam autem ſenes locuti ſunt erubuerunt ſervi

vehementer; quia nunquam diétus fuerat ſermo

bujuſcemodi de Suſanna. Ibid.
Venitque ad eam adoleſcens, qui erat abſoonditus, &
concubuit cum ea. 343
Interrogavimus quiſnam eſſet adoleſcens, & noluit
indicare nobis. Ibid.
Inveterate dierum, nunc venerunt peccata tua. Ibid.
Ex CAP. XIV. Et apprehbendit eum Angelus Do-
mini in vertice ejus, poſiitque eum ſuper lacum.

Venit ergo Rex, & introſpexit, & eoce Daniel ſe-
dens. 94
Ex CAP. XIV. Dixitque Angelus Domini ad Ha-
bacuc: Fer prandium, quod habes, in Babylonem
Danieli. KWKü 154
Recordatus eſt mei Deus. 194
Dabantur eis duo corpora quotidie, & dux oves: &
tunc non data ſunt eis, ut devorarent Danielem.

382
Ex Oſee.

Ex CAP. II. Wonſabo te mihi, in juſtitia &. Rc
cio. V 11
Percutiam fœdus cum beſtia agri, & gladium con-
teram de terra. Ibid.
Ducam eam in ſolitudinem: & loquar ad cor ejus. 2 8
EPx

—

Index Locorum

Ex CAP. IV. Fornicati ſunt, & non ceſaverunt:
quoniam Dominum dereliquerunt. pag. 30
Ex CAE. VIII. Væ eis, quoniam receſſerunt à me:
vaſtabuntur. 29
Ex CAP. IX. Propter malitiam adinventionum eo-
rum de domo mea ejiciam eos: non addam, ut di-
ligam eos. Omnes Principes eorum recedentes.

30
Ex CAF. X. Confuſio capiet Ephraim, & confun-
detur in voluntate ſua. 60

Viis frondoſa Iſrazl multiplicavit altaria, exubera-
vit ſimulacris. 362
Ex CAP. X I. In funiculis Adam traham eos, in
vinculis charitatis. 115
Ex CAP. XIII. Ego cognovi te in deſerto, in terra
ſolitudinis. Juxta paſcia ſua adimpleti ſunt, &
ſaturati ſunt: & elevaverunt cor ſuum, & obliti
ſaumt mei. Et ego ero eis quaſi leæna, ſicut pardus
in via Aſſyriorum. Occurram eis quaſi urſa raptis
catulis, & dirumpam interiora jecoris eorum,
conſumam eos ibi quaſi leo, beſtia agri ſcindet
e0s.
Feceruntque ſibi conflatile de argento. 233
Ex CAP. XIV. Reddemus vitulos labiorum noſtro-
rum. 346

Ex Joële.

Ex CAp. I. Sanktificate jejunium, vocate eœ&tum,
congregate omnes habitatores terræ in domum Dei
veſ. & olamate ad Dominum. 96
Ex CAP. II. Egrediatur ſponſus de cubili ſuo, &
ſponſa de thalamo ſuo. 71. & 267
Implebuntur arcæ frumento, & redundabunt torcu-
laria vino & oleo. Et non confundetur populus
meus in ſempiternum. 23
Et ſcietis, quia in medio Iſrael ego ſum. Ibid.
Ex Amos.

Ex CAF. III. Numquid Leo rugiet in ſaltu ? Num-
quid cadet avis in laqueum, abſque aucupe? 83
Leo rugiet, quis non timebit! 208. & 249
Ex CAP. V. Et revelabitur ſicut aqua Judicium,
& Juſtitia, quaſi Torrens. 297
Ex CA P. VII. Fuge in terram Juda, & propheta-
bis ibi. Et in Bethel, non adjicies ut prophetes.

3
Non ſum Propheta, & non ſum filius Prophetæ: ſed
armentarius ego ſum vellicans Sycomoros. Ibid.

Ex Abdia.

Propter interfeltionem, & propter iniquitatem in
fratrem tuum Jacob, operiet te teef „ & peri-
bis in æternum. 59
Et erit Domino regnum. 98

Ex Jona.

Ex CAP. I. Jurrexit Jonas, ut fugeret in Tharſis
à facie Domini. 134
Et factum eſt verbum Domini ad Jonam, dicens:
Surge, & vade in Ninivem civitatem grandem,
& prædica in ea. Et ſurrexit Jonas. 183. & 184
Reio enim quoniam propter me tempeſtas haæc grandis
eſt per vos. 247
Tulerunt Jonam, & miſerunt in mare: & ſtetit mare
à fervore ſuo. 349. & 384
Dixére ſiquidem ad eum nauta: Quod eſt opus tuum?5
quæ terra tua?* & quò vadis Vel ex quo populo
u es * Et dixit ad eos: Hebraus ego ſum, &

Dominum Deum cœli ego timeo, qui fecit mare
& aridam. pag. 352
Quſumus, Domine, ne pereamus in anima viri
iſtius quia tu, Domine, ſicut voluiſti, ſeciſti.
Et tulerunt Jonam, & miſerunt in mare. lbid.
Miſerunt vaſa quæ erant in navi, ut alleviaretur ab
eis. Mare ibat, & intumeſcebat. Et dixit ad eos:
Tollite me, & mittite in mare, & ceſſabit mare
à vobis. 383
Ex CAP. II. Ego autem in voce laudis immolabo
tibi. 42

Domini recordatus ſum: ut veniat ad te oratio meg

ad templum ſanttum tuum. Ibid.
Cum anguſtiaretur in me anima mea, Domini recor-
datus ſum. 78
Et præparavit Dominus piſcem grandem, ut depluti-
ret Jonam. Et oravit Jonas ad Dominum de ven-
tre piſcis. 131. & 247. & 309

Et oravit Jonas de ventre piſcis. Et dixit Domimus

Piſci, & evomuit Jonam in aridam. 131. & 2477
& 309
De venire inferni clamavi , & exaudiſti vocem
meam. 309

Ex CAP. III. Et crediderunt viri Ninivitæ in Deum
& prædicaverunt Jejunium. 22. & 248

Pervenit Verbum ad Regem Ninive: & ſinrexit de

ſolio ſuo, & abjecit Veſtimentum ſium à ſe, &

indutus eſt ſacco, & ſedit in cinere. 71
Operiantur ſaccis bomines, & clament ad Dominum.
. 128

Et vidit Deus opera eorum, & miſertus eſt.

dixit: adbhbuc quadraginta dies & MWinive ſubver-

tétur.

cens: Jurge, & vade in Niniven. Et ſurrexit Jo-

nas » & abiit in Niniven, juxta Verbum Domini.

184
Et pervenit Verbum ad Regem Ninive: & ſurrexit
de ſolio ſuo, indutus eſi ſacco, & ſedit in e
269
Ex CAP. IV. Et dixit, Bene iraſcor ego uſque ad
mortem. Melius eſt mibi mori, quàm vivere. 42
Et afictus eſt Jonas aflictione magna, & iratus eſt,
& dixit: Numquid non hoc éſt Verbum meum-
propter quod præoceupavi, ut fugerem in Tharſis;
Tolle quæſo , animam meam à me, quia melior eſt
mihi mors, quàm vita. 17⁵

Et affictus eſt Jonas aflictione magna, & iratus eſt.

Putſne bene iraſceris tu ſuper hederam ? Et dixit,

Bene iraſcor ego uſque ad mortem. Ibid.

Ex Nahum.

Ex CAFP. III. Ecce ego ad te, dicit Dominus exer-

cituum: & revelabo pudenda tua in facie tua. Et
projiciam ſuper te abominationes, & contumeliis te
aficiam. Et omnis, qui viderit te, reſiliet à te,

dicet: Vaſtata eſt Ninive. 59
Ex Habacuc.

Ex CAE. II I. Ur requieſcam in die tribulationi.

122
Ingrediatur putredo in oſſibus meis. Ibid.

Ponet pedes meos quaſi cervorum.

Ex Sophonia.

Ex CAE. III. Judices ejus lupi veſpere, non

guebant in man.

Ex

Tbid.

Et cœpit Jonas introire civitatem: & clamavit, G

161. & 221
Et factum eſt Verbum Domini ad Jonam ſecundò di-

lbid.

10 1.
cMu, 0
n At

anmin⸗
m 4
ir Don
ir M
t 4 N
10 1.
ontin

SCL N.

t ſ

nut
7

ulel. C.
uCKII.
Nrinn Legi⸗
nun.
HCALIII. E
CAn. W.
illtus vire
uente.
CILIX. 5
lin illis an
r inſti,
ihtie in

ln Uite

Clnnpre, 4
enle n, 5

1

n II
n Niet e
1Ci
1

*
=
=

1 i
en ulift,
n in ie .
lei

re lal
niatale
4 nes, N,

A Dnin
jl l
li. Nidn,
diden. I

4

tini Mi
inenn in
t in ien
dluner Al

taten O lu

4die N,

1

Munen e
juna in
gen Muut i
1 ſachj Sſn

Beie iithi
ini Haſft
e i
bor , ue

Sacræ S
Ex Zachari:

Ex CAP. I. Convertimini ad me, ait Dominus exer
cituum, & convertar ad vos. 51
Et dices ad eos: Hac dicit Dominus exercituum: Con-
vertimini ad me, ait Dominus exercitunm: & ton-
vertar ad vos, dieit Dominus exeroituuin. Haé
dicit Dominus exereituum, Convertimini de viis
veſtris malis : & non audierunt; neque attende-

runt ad me, dicit Dominus. 77
Ex CAP. II. Ego ero ei, ait Dominus, murus ignis
iiin eireuitu. 114
Ex CAP. III. Super lapidem unum ſeptem oculi.
359

Ex CAP. VII. Et noluerunt attendere, & aver-
terunt ſcapulam recedentes. Et cor ſuum po-
ſuerunt ut adamantem, ne audirent legem.

30⁰
Ex Malachia:

Ex CAP. III. 4 diebus Patrum veſtrorum receſſ--

his à legitimis meis. Revertimini ad me, & es5oy

revertar ad vos. lbpid.
Et dixiſtis, in quo conſigimus te? In decimis & pri-
mitiis. Et in penuria vos malediöéti eſtis, & me

vos configitis gens tota. Ibid.
Ex Libro Primo Machabæorum.
Ex CAb. I. Cognovit, quia moreretur. 294

Ex CAP. II. Accenſus eſt furor ejus ſecundum ju-
dicium Legis, & infiliens trucidavit eum ſuper

aram. 14. & 47
Ex CA P. III. Et jejunaverunt illa die, & induerunt
