beſcit? Et daret nobis vitam modicam in ſervi- .
tute noſtra. Quis daret? Puduit Eſdram autho-

rem Deum præſignare ejus vitæ, quæ alieno

ſub Principe traheretur. Uſque adeò miſe-
rum eſt vel Regi in auro & gratia ſubſervi-
re. Hinc diſpice, an vivant Aulici, quos Dyna- Aulici mi⸗
ſtulæ nec r leant, & feritas opprimit. Se- ſeri.
quitur, quod plus mirere. Quia ſervi ſitmus .
& in ſervitute r non d Pai R. Di “ Dotlr.
Rer. Utram plus mirer conſtantiam neſcio,
Domini — ne non faſtidientis populum ſer- Conkantis.
vientem, an populi non ſe putantis à Dee
ſpretum in ferro & cippo? Potuit Deus Iſraë-
lem non abjicere luto oblitum, ferréôque an-
nulatum: Et nequiit Iſrael à Deo averti quam-
quam barbaris mancipatus, Deumque appel-
lat ſuum, à quo & traditum Perſis iceptrum,
& ſibi injectas manicas videt, nec dolet. Hinc Tribulatie
rurſus abripior, & in Prophetæ ſanctimoniam, *"a.
& in petulantiam vulgi. Pompam explicat æ- Hmoy i
rumnarum Eſdras, & „ cùm meminerit ſer- Deum es
vitutis, haud de vinculis angitur, ſed de libidi- "7u.
ne. Jervi ſumus, inquit. Quid tum? Et nune,
quid dicemus, Deus noſter, poſt hæc ? Ouia Erar a:.
dereliquimus mandata tua. Gaudeo vinctum
in compede ejulaſſe non de vinculo, ſed de
crimine. Pudet autem impudentiæ Levita-
rum, qui ſervi ſunt, & laſciviunt. Coaluere Olinat.
hæc duo in unum, Servi ſumus; & ; dereliquimus Ehek.
⸗ ; 4
mandata. Naufragium agitis in ferro & fuſte, Peccai
& Legum tabulas non tenetis? Servitis, & damna,
peccatis? Afflictio irruit, & intellectus non en-
acceſſit? At quænam dereliquere mandata;, tinguatnta
tum populus, tum Sacerdos in ſervitute? Blaſ-
phemarunt? Doloris hæ Syrtes ſunt. Pejera-
runt? Calamitas, ut elabatur, mentitur inter-
dum. Occiderunt? A ferro, quod trahunt,
ſævire plerumque & docentur miſeri, & co-
guntur, evaduntque in ferro ferrei. Furati
fortaſsè ſunt? Perarduum vivere in cophino
ſine furto. Maleſuada fames palæſtram rapi-
nis architectatur. Idolo litavere? Ne diſſide-
rent à Principe, Apoſtaſiam ſimulavere. Scili-
cet. Immò à victoribus religione diſcerepantes;
quùm illi ad Hebræas non accederent; ipſi ir-
ruêre in Ammonitidas, libuitque inter tra-
beas continentes compedem adreptare impu-
dicam. Quæ hic ruendi excuſatio? qui præ-
textus? Blaſphemare dolentem, non inſolens:
mentiri miſerum, non novum: depreſſum fu-
rere, uſitatum: fameſcentem rapere, opportu-
num. At catenatum laſcivire, quam indeco-
rum? quàm verò noxium cum Hethæis? in
Sion, quàm probroſum? quàm non feren-
dum, coram Gentibus ? temperantibus Perſis
quàm intemperans ? Non luſere Poëtæ, ſed
pene dixerim, Prophetaverunt „ quùm emer-

2 ſiſle

64

ſiſſe Venerem ex æquore cecinere. Natat enim-
Verò Libido in fluciu, ſi ludit in nervo; ſi
ſervit & ſubat; ſi flagris conciditur, & flori-
bus redimttur; ſi gemit in latere; & latet in
ſtragulis, ſi ejulat pariter & oſculatur, Medo-
rum ſerva, & lena Hethæarum. Chimæras quid
mihi objicis? En multiplex in Ifraele mon-
ſtrum! Non membra tantum Levita præfert
diſſimillima; ſed uno eodemque ore oſculatur
& pfallit, corollas & thuribula eàdem dexterâ
circumfert, iiſdem pedibus modô in Temphm
progreditur, modèô inſilit in lupanar, ad lupas
ab agnis, ab aris ad cervical, ab igne digredi-
tur ad refrigerium. Verbo; ut parientem ex-
piet, Iurturem recipit; ut inquinet parituram,
Corvum fingit, aut Graculum. Scilicet mon-
ſtroſus Noë, non emittit, ſed ſuam in arcam
Corvos includit, ad ſannas, probraque brevi
inde prorupturos. An Ammonitarum arcæ,
ut Levita præfuerit, Columbas ex ſeſe emit-
tant? Vide, quæ ſit Libidinis confuſio, ubi
Ephod ſubmiſerit Cycladi, columque inſuerit
Cidari. Inficiare, ſi potes, non ultrô occur-
ſare nos crimini, quando in tanto ærumnarum
dolore tanta ineſt morum corruptela, libetque
ſornicari, ubi vivere non licet.

Quia ſervi ſumus, & in ſervitute noſtra
non dereliquit nos Deus noſter: ſed
inclinavit ſuper nos miſericordiam co-
ram Rege Perſarum: ut daret nobis
vitam, & ſublimaret domum Dei no-
Rtri, & daret nobis ſpem in Juda, S

Oliva

ſublevati? ſi aureis crateribus divites? ſi mu=
rorum extructione glorioſi ? Dereliquimus ,
inquit, mandata tua. In auro ſervitus inſidia-
tur peccanti; patrocinatur innocenti etiam in
ferro Libertas, caſtumque complexatur. Quid, p atz
quod nec opes poſſedit ſoluta vinculis iniqui- H
tas, quibus etiam in luto & latere carere non
potuit innocentia catenata? Nam ubi Hiero- Tiibula-
ſolymas Eſdras advenit, omniaque diplomati- rimnie ſont
bus Cyri reparari coœpere cùm Templi parie-
tes, tum ornamenta Sanctuarii, ne affis qui- Aulicu
dem unus, aut unus prolatus eſt ex ære urceus . Dromes
ab iis, qui jam ex longo tempore Hieroſo-
lymis degebant, Iſraélitis. Qui tamen, quum Tribalatis
Babylone morarentur, multum auri, pluri- H
mu æris, ſupellectilis gazam propemodum H
infinitam exprompferunt. Necundum vires ſaas
dederunt impenſas operis, auri ſolidos ſexagin- Ca.n 69.
ta millia & mille, argenti minas quinque mil-
lia; & veſtes Sacerdotales centum. His adde
equos ab eis adductos ſeptingentos, mulos du-
centos, camelos quadringentos, & jumento-
rum ſex millia fupra ſeptingenta, exceptis
famualis & ancillis, qui erant ſeptem millia
trecenti triginta ſeptem. In quibus ad centurias
uſque cantores & cantatrices ſupputabantur.
Uique adeò nec deliciis caruit innocentia, quam-
vis captiva. Cyrum diceres ad nuptias feſtina-
re; non mancipia & piſtrino, eque caveis
proſilire: tanta erat & fupellex redeuntis in
Jeruſalem populi, & ſplendor tantus. Inno-
centiæ ſcilicet opes ſunt. Idee & David ſa-
pienter ſe geſſit, & inſipienter Saul. IIle enim
de crimine reprehenſus a Nathan jacuit in pul-

in Jeruſalem. vere, quòd ſciret ſcelus omne egentiſſimum lun: 1
eſſe. Hic verò poſt prævaricationem cùm ſuam lerl at
Servitsts Actenus ſervitutis verbo abſtinuerat Eſ- abjicere chlamydem debuiſlet, Prophetæ pal-
alleg. dras: cumque non ſemel ſermonem inſti- lium diſrupit. Verùm & Dominus regnum ab Venar
Pitcatt tuiflet de filiis Iſraél tum Babylone conſiden- eo abrupit Iraelis. Uſque adeè peccare non rl
damna. tibus, tum & Chaldæa emiſſis, tum commo- potes, quin pauperaſcas. Hac fortè de cauſa Glorecke

rantibus Hieroſolymis, nunquam eos tamen

ſuum projecit pallium Joſeph, quòd crederet,
Fibulatio aut ſervos appellavit, aut ſqualere dixit, exe-

inquinatam criminoſæ attactu, ſœdatamque ve-

ſunt? Quin emancipati nunc plenè ſunt à
Medis & Perſis. Quare ergo, quum à cap-
tivitate reſpirant, appellantur ſervi, qui nuſ-
quam Babylone catenati contabuiſſe feruntur
in ſervitute? Tum nimirum vinciebantur,

das armillis annuloque exuitur: quod mocha:
ri, & ditari nec Patriarcha poſſit, etiam cum
naſcituro Domino abavos affineſque parat Za-
res & Pharam. Atqui, inquies, iis Thamar or-
nata eſt. Non immeritòô. Illa enim ut debita ſibi

vere. dique ſervitute. Nunc primim vox probroſa ſtem; non jam veſtemeſfſe, ſed umbram chlamy- kanm Ellen
periommit. An mancipati nunc fortè Chaldæis dis inanem. Ideo peccaturus cum Thamare Ju- enſchn

Ptl,l
eidteng

leſenn,

len
nunc verò peccaverunt. Ut vero doceare, non proles à filio Judæ excitaretur, proſtitit: Ille verô, 1 den
ab anſulis, ſed à piaculis pendere ſervitutem; ſcortuu ratus, divertit ad nurum. Vides ergo i mie
in compede Principes ſalutantur hoſtiarum detractas impudico gemmas; adunctas verò non lo: in 1
candidati, in armillis ſervitutis arguuntur illecebras ſectanti, ſed ſobolem exoptamti. Ded pPignua: à “
fornicum inquilini. Uſque ades non famula- inclinavit ſuper nos miſericordiam coram Rege ſer “ N H
tur Ifrael, quum ſervit, ſed ſervit, quèm foe: Perſarum. Viden' cor Regis in manu Domini z DawJ. I lick⸗
datur. Unam peccati ſervitutem agnoſcit, & eſlſe, nec illud blanditis deflecii poſſe, ſed ſolo S
pavet Eſdras; a qua nec auro nec libertate reſ- numine. Porròô ſapientius emancipatum à Cyro lln⸗
Piras, in qua nec flagello detineris, nec nervo. IIraelem exſcripſiſſet, ut puto, Eſdras, ſi ſuam mini d⸗
Si candicas, etiam Babylone liber in cavea inclinaſſle miſericordiam dixiſſet Deum, non t ſr
es. Si polluare; Hieroſolymis in Templo ſer- tam ſuper Populum, qui remittebatur in pa- en
vis. Audi: Et ſurrexerunt Principes Patrum de triam, quàm ſupra Regem, qui, exoluto I Aun
Juda & Benjamin. Nonne Babylone mora- rasle, grandi ſe crimine, infamiaque tyranmi- N eſt
bantur? quo modo in mamicis Principes com- dis cxpedierat. Et ità ſanè ſcripfiflet, ſi omm Egam
pellantur, non ſervi? Meditabantur Templum, ſe dominatu in Dei populum Rex abdicaſlet. Ve- Felieitas l N
hoſtiaſque cogitabant. Et ſurrexerunt Principes rùm, cùm ſua uteretur poteſtate Cyrus, Iſrael vera. l, e
Patrum, & ommis, cujus Deus ſuſeitavit Siri- verô ad laboremn, æſtumque ſtructuræ aſcenderet; .
tum, ut aſeenderet ad ædificandum Templum impartita miſericordiæ roribus trulla fuiſſe fſertrr ar
Domini. Si domum moliris Domino, nul- peregrinantium, non imperantis corona- Incli- pignitas leit
lus te Perſa exuere Principatu poteſt, quam- navit ſeſe Domini miſericordia coram Rege, "osia, it
vis & torquem detrahat, & catenam injiciat. ſed ſuper peregrinaturos ad laborem. Nen iulet ttin
E contrario, clamat in Templo Eſdras, Serviſu- enim felix eſt, qui ſceptro conterit compedem, c. 8 ii
mus, ubi ſervitus, ſi à Rege dimiſſi? ſi s Satrapis ſed qui ſervitutem trahit, & reparat fanctua- e

im,
l.
etini
r. Eü
ntken
d Hen
Nlent
nlt.
i
dle neend
e Herd
elsle
I, M
rin
,r dine eu
l
lingten.
I. Huad
8,llare
& nen.
, eet
Eptem nu
Radcentui
ppunddem
Cennngen
Uptisfekn
Ce ſti
eceunten
tanmg. Im.
& Derd.
eil. Ileam
cutint
egertäim
emCiHA

Pofbee

0slegemn⸗
0 ſecene nl
ſorte e e
Gno geletn
Edtengef
pbramchn.
m Thumnk.
. CO Meke
lt, eiami
minr nnd
olrtllen
m. Ves 1
Anckusten
9
exoptinn 1
n CNN ,

Status me-
diocris.

Mors al-
leg.

Soiritualia

cateris pra-

ferenda.

Miſſa.

Regula-
ru n obſer⸗
vantia.
Obedientia
in ſpiritua-
libus.

Monialium

elanſura.

Cella.

Can. 5. 1.

Iſa. 26. I.

in Cap. IX. Lib. I. Eſdræ.

rium. U daret nobis vitam, & ſublimaret domum

Dei noſtri, & daret nobis ſedem in Juda. Si eun-

do, in exaggeratione divinorum munerum, ex-

creſcit oratio, vita vilior Templo eſt, muro-

rum ambitus præponitur ſanctuario. Quid
enim vita eſt, ſi victima non eſt? aut quid
ſunt hoſtiæ, ſi hoſtis moœnibus non arcetur?
Diſce, rogo te, negligenda-ne ſit mandatorum
& legum ſepes, quam Templo, vel in ipſa repa-
ratione Templi, Sacerdos antetulit? Placet liba-
men, & quidem ſupra vitam; ſed non ſupra
muros. Perire malo, quàm non litare: at ma-
lo moœenia, quam victimas. Quid enim ho-
ſtiæ ſunt exleges? Auſim dicere, ſi muro Tem-
ploque reparando materies non ſuppetit, care-
bo aris, ne Lurribus, legum Symbolis, caream,
malens ædificare moœnia, quam altaria. Nuſ-
quam meminiſſe ſponſam audies Tabernaculi,
nuſquam in Cantico Canticorum Templum
inviſes. Pro Templo geminatus ad clauſu-
ram paries ſuffectus eſt. Hortus ipſe, ſi ſepes
non deſit, vices aget Tabernaculi. An aram
ibi deeſſe dices, ubi audis ineclamantem JESUM,

Comedite, amici, & bibite, & inebriamini, cha-

riſimi? Quid agit in altari Myſtes, quod non
peragatur in horto?ſed concluſo. Vicariamn Tem-
phi eſſe pronunciavi ſepem? Deus quaſi eſt. Va-
ticinium eſt Eſaiæ, qui Deum ſuiſmet oculis
conſpexerat. Nalvator, inquit, ponetur in ea mu-
rus, & antemurale. Nulla non Templum mens
eſt, ſi vallo muniatur. Nulla non ara proſtabit
lupis, erueturque, ſi urbis moenia diruantur.

Et nuno quid dicemus, Deus noſter, poſt

Felicuas

voxia.

Tribulatio

Ingratitis-
0.

häρσ guia dereliquimus mandata tua.

Uænam iſthæc ſunt, poſt quæ Iſraëlem
Q peccaſſe dicit? Fortè, poſt captivitatem,
Babylone degens, aut Perſarum contubernio
corruptus, aut compedum calamitate depreſ-
ſus, vel idolo litavit, vel blaſphemavit Domi-
num? Falleris. Haud ille Babylone peccavit, ſed
Hieroſolymis pollutus eſt: nec inter vinculorum
procellas, ſed in malacia arridentis libertatis
periclitatus eſt redux & Chaldæa in patriam.
Inclinavit ſuper nos miſericordiam coram Regeé
TVerſarum, ut daret nobis vitäm. E miſericor-
diæ rore lappa pullulavit iniquitatis: quique
in ſulphure lilia coluere, produxere tribulos
in melle. In piſtrino cogitavere de Tem-
plo: in Templo autem impudentiſſimè lu-
Panar architectati ſunt. Fuere agni, quamdiàù
non procul abfuere à Leonibus: inter oves au-
tem ſanctuarii in lupos, imo & in Dracones
ſunt efferati. Ne jam fateri vereare nocentio-
ra felicitatis eſſe oſcula, quàm vulnera cala-
mitatis. Porrò Eſdram hoc maximè pupu-
git, Iſraelem ſcilicet tum eſſe in ſtagnum pi-
cis prolapſum fœdiſſimè, quùm in piſcinis
Heſebon reſtagnaſſet divinæ lac indulgentiæ.
Ergone cùm mel ſcaturit, natant in pice Sacer-
dotes? Id Syren poteſt, ubi non cerâ obſtruun-
tur aures, ſed melle pectus perfunditur. Haud
dolerem inquinatum in fſerro populum: reſ-
Piraſſe autem illum à nervo, & conſpiraſſe
in libertatis authorem ſuæ, quis ferat? Et
unc quid dicemus, Deus noſier, poſt hæc? quia
dereliquimus mandata tua. Nimirum lata inter

tonitrua, fulgurâque Lex, flores inter & ar-

millas deleta eſt. Lapideæ enimverô præcepto-
rfum tabulæ & ferro ſculpi „ & auro expungi
Ethicæ Tom. II.

conſueverunt. Poſt hæc'lIn oſeulo Domini evigi-
lavit iniquitas, quæ in laniena Chaldæorum
obdormierat. Vigilat enim ſcelus in viola quod
quieſcit in ferro. Miſericordia numinis, & po-
puli petulantia obviaverunt ſibi ; docuit con-
verſa in libertatem ſervitus, innocentiæ li-
lium arere in Smaragdo, & in ſtercore germi-
nare. Stolas ſuas ſcilicet dealbavere Sacerdotes
in ſaliva ſpumâque Leonum, quas relati Hie-
roſolymas in ſanguine agni ſœdaverunt. In quo
autem polluti ſunt Levitæ, populuſque? Audi
Præceptum, quod violavere, ut primum atti-

gere patriam. Naunc ergo flias veſtras ne de- 5

tis liis eorum, & non quaratis pacem éorum:
ut confortemini, & comedatis quæ bona ſunt
terre. Cur hæreticis commiſceris? Ne turber.
Immò; ut roborere, reſilire ab eis debes. Con-
fortaberis, & comedes, ſi filias tuas eorum
liberis non junxeris. Nunquam propitio Pha-
raone uſi ſunt Hebræi, niſi quum eum duriſſi-
mis cladibus affecerunt. Iniquitas enim,
quamvwis nullius ſit preti, auro tamen quam
ſimillima eſt; ſi exuratur, te ornat. Tum
erat Abſaloni pretioſa coma, cùm illam ſerro
quotannis incidebat. Non rore, ſed ſtercore,
exculta eſt apud Lucam ficulnea ad ubertatem.
Què magis ſeceſleris ab impiis, eorumque fla-
gitia plus oderis, fueriſque illa inſectatus,
eòô tibi eorum profutura plus potentia eſt;
tantéque illa utéêris felicius, quantò eam au-
dacius opprimes NWon quæratis pacem eorum:
ut confortemini, & comedatis, quæ bona ſunt
teriæ. Proh renatæ ſub Chriſto Eccleſiæ argen-
tarios, apud quos non alia deponituz pecunia;
quàm aurea! cùm, virente Synagogâ, numiſ-
ma cœli ſignaretur in plumbo. Ut Amor-
rhæarum amplexus refugerint, oderintque
Hethæorum fœdera, quid conſequentur? Epu-

Haretics
Vitandi.

Amici im⸗
li.

labuntur. Jumenti hæc merces eſt, ut clitellas chrihi lu-

bene fartas devexerit. Ergone Pudicitiæ lilium
à Moabitis immune, ſtrictuſque in Pherezæos
gladius polentàâ cyathoque donabuntur, unum
habitura Capitolium in patina
ni à puellis, pugnate cum viris, quamvis &
pares ſint illæ aut Dianæ aut Soli, & ſi-
miles ij ſint Gigantibus, ut poſtquam ſangui-
nem effuderitis, & voluptatem prefſeritis, pro
laurea ollam ſortiamini. Et comedetis, inquit,
quæ bona ſunt terræ. Quam, inquam, felix nunc
militantis ſub Chriſto flipendium virtutis eſt,
cui ubique aut ſiderum regia, aut cœlorum
regnum oppigneratur, & traditur! Etiam re-
lictum pro Chriſto rete Areopago coœli præ-
ficitur, ſpretaque Zebedæi ſcapha in Curu-
lem demutatur ſedem hominum, dæmonum-
que arbitram. Nedebitis & vos ſuper ſedes duo-
decin, judicantes duodecim tribus Iſrazl. Ibi
vel Ducibus & Principibus corona in bo-
los eliquatur, epulaturis, ſi continuerint ſe-
ſe. Hic vel Piſcatorum merces Tribunal eſt,
& ſi è tranſtris ad aras acceſſerint, ſcalmus
eis vertetur in ſceptrum. Vide, quæ ſit ſtipen-
dii magnitudo ſub JEs U, quæ verò ſub Mo-
ſe inopia Ibi dimiila Venus epulum parat,
hic neglecta cymba remigem torque purpura-
que cohoneſtat. Si expiſcari ad Evangelii tubam
deſierit Petrus, regnabit: ſi, Legis gratia, exi-
liat & thalamis Iſraël, comedet quæ bona ſunt
terræ.

Et

carnatio.

Berleſia
&Synagas

2² Separarni- Sa.

.

Matth. 19.

28.

66

Et poſt omnia, quæ venerunt ſuper nos
in operibus noſtris peſſimis, & in deli-
tο noſtro magno, quia tu, Deus no-
SKer, dediſti nobis ſalutem, ſicut eſt
hodie: ut non converteremur, & -
rita ſaceremus mandata tua.

9

Tyibulatio⸗

y Icere Chaldæi, & expugnavere Jeruſa-
num ſons.

lem. Sed devictam, expugnatamque à
flagitis. Profligati ſunt filii Iſrael non mu-
cronibus, ſed amplexibus: quæque inerat ca-
piti corolla, immigravit in compedem, vi-
citque Reges Juda non furens Aſſyrius, ſed
Syren adblandiens. Omnia venerunt ſuper nos
in operibus noſtris peſſimis. Dolet autem Eſdras
non flagella, quæ ſcelus intulit, ſed facinus,
Eelicitas quod poſt Dei munera ſupervenit. Nimi-
Aadetgee. rum etiam in capitibus anguium gemmæ;, na-
Taneh da- turæ opificio, concreſcunt, utque Ethnico-
plieet oß rum ſtylo illudamus, dum eo utimur, ſœtu bea-
H tior quam Jupiter Draco edit pro Pallade gem-
mam. Nunc è contrario prodit in Sion Vipera ex
Achate, hoc eſt, Sacerdotum, vulgique vitia in
divinæ beneficentiæ calatho adoleſcunt: nec
jam è maris ſpuma, ſed è rore coœli licentia
emergit. Dediſti nobis ſalutem, ut irrita face-
remus mandata tua. Quæ ſpina ex qua vite ſuc-
crevit? Dediſti nobis ſalutem, LXX. vertére,
quoniam revertimus diſipare mandata tua.
Nota emphaſim verbi, revertimus dißpare.
Nunquam enim non deterior relapſio eſt, quàm
prolapſio. Primò violantur mandata, tum diſ-
ſipantur. Agar, quùm primùm inſanit, con-
tumax in Saram efferbuit. Domum regreſſa,
non jam defecit à Domina, ſed à Deo credi-
tur rebellaſſeé, perdocto in ſimulachris ludere,
foedarique Iſmaële. Si ita eſt, poſt collatam
nempe à Deo ſalutem inquinatius populum
maculatum, non miror, ſi Dei non appelletur
miſericordia, quâ eductus & Chaldæa ex ma-
gna parte populus eſt, remiſſuſque in Sion.
Inclinavit, inquit, ſuper nos miſericordiam co-
ram Kege Perſarum, ut daret nobis vitam. Ne-
que enim aufſus eſt Eſdras Dei miſericordiam
vocare, quàâ Iſraël abductus quidem eſt a ſervi-
tute, ſed ita Sioni redditus, ut tranſtulerit ip-
ſam in mediam urbem Babylonem. Videba-
tur equidem coram Rege tanta Domini in-
dulgentia erga emancipatum Iſraëlem miſeri-
cordia: at delata peccaturo miſericordia, onus
teverâ, non munus eſt. Quid enim prodeſt vin-
culis eximi, ſi criminibus vinciare? Præſtat
ferro conſtringi, quàm ſcelere: leviuſque pre-
mit Medus offocans, quàm ſtrangulans in-
ter oſcula Moabitis. Ur non converteremur,
& irrita faceremus mandata tua. Animad-
vertas velim ab Eſdra ideò accuſari, dam-
narique coram Domino populum, quòd Dei ſit
præcepta tranſgreflus. Quænam mandata?
Mandata tua, inquit. Ac ſi diceret. Non quæ-
ro, quid egerint, ſed eos egiſſe lamentor con-
tra Legem tuam. Monſtrum enim eſt, &
Tepidias tuam eile Legem, & violari. Occiderunt ne
Nsnde, Levitæ, an blaſph 2² Dereliquimus, in-
zum obſer- E 9 Phemarunt? Pereliquiumus, in.
vanziam quit, mandata tua. Ut reus ſis, non opus eſt,
negligenz. ut latrando evadas in Cerberum „ aut Dra-
co fias occidendo. Quivis legis apex, à te
neglectus, reum te facit, quamwis & latra-
tu careas, & veneno. Aurea ſublata per Achan

Peccati
damna.

Recidi vi.

Felicitas
noxia.

Fenialia.

Peccati
Aamna.

Parva in
mnalo.

Oliva

—

regula ferreũ, eum ſaxeumque effecit. Siquidem lulan.
furtivo militis unius auro, ità retuſi ſunt co- ſ
hortium gladii umverſi, ut victores jam ſtare gellum.
non poſſent, ante prædam ſuam. Non poterit
Wrakl ſtare ante hoſtes ſuos, eoſque fugiet. Eofſ- Joſu. 7.
que fugiet? Exſpiravit fortè Joſue? Imò pu-“
gnat. Perſtat-ne Jericho? Direpta eſt. Sed
capta cæpit Iſraelem. Quid? Moœchatus num ille
eſt cum Ammorrhæis? Quin eas jugulavit. Ido-
lo ſuccubuit? Evertit delubra cum urbe. Quare
ergo coronato Duce, eversaâ urbe, ſubverſis
fimulachris, impollutus non ſtabit Ifrasl?
Eoſque fugiet, inquit, quia pollutus eſt ana-
thémate. Urbs patuit, ſed occluſæ ſunt arcæ.
Audiere lapides tubarum vocem, & corrue-
runt: Non audiere milites vocem Domimi, &
ditati ſunt.
quia coram auro non ſtetiſti. Victus es à manu-
biis? hoſtem non vinces. Abſcondiſti præ-
dam, & ideò non prædaberis. Latet oppro-
brium tuum in armario tuo. Viciſti ferro: au-
ro devictus es. Non ſtabis, quia ſtant ſpolia; fu-
gieſque, quòd aut aurum oecluſeris, aut compe-
ditus ſis auro. Eoſque fugiet, quia Pollutus eſt peligio ob
anathemate. An omnes furti comperti ſunt anuminfe.
Iſraélitæ, quando omnes ſunt ab acie diſ. vi.
ceſſuri? Unus tantùm furatus eſt. Is verò re- Zelus od
giam-ne apothecam diripuit? Scilicet. Fi- Rwanie.
lii autem Iſra'l prævaricati ſunt mandatum, &
uſurpaverunt de anathemate. Nam Achan fi- Tbidem.
lius Charmi de tribu Juda tulit aliquid de anathe-
mate iratuſque eſt Dominus contra filios N-
raöël. Aliquid dumtaxat ſublatum eſt, & Do-
minus iraſcitur? Unus peccat, & univer-
ſus Iſraël reus eſt? Hæc dicit Dominus. Ana-
thema in medio tui eſt Irasl, non poteris Joſu..73.
ſRtare coram boſtibus tuis. Non quid ſit,
ſed contra quem ſit, expenditur in libella
veritatis. Non ait, pallium, argentum, & au-
rea ſurrepta ſunt ornamenta: ſed anathe-
ma in medio tui. Vetitum eſt quod poſſi-
des, ideéque peribis. Memineris non uni-
verſum exciſum ab Adamo plantarium, nec
truncatam ab eo ſcientiæ plantam, aut po-
ma univerſa arboris uni numini reſervatæ per
Hevam decerpta: ſed unum à duobus come-
ſtum pomum ambos damnavit. Non enim
quantum detraxerint exploratum eſt; ſed at-
tigiſſe interdictam eſcam fatale fuit tum co-
medenti, tum ſuffuranti. Mirari proinde non
debemus, ſi triumphum IIraéëlis univerſi re-
gula una, inſidriatrix quaſi remora inhibuit,
ne ad palmam appelleret. Remora, inquam,
ſed quæ triumphalem Navem ideò perdidit,
quòôd eam ſtare non permiſit. Cumque fue-
rit, ne progrederetur, remora; remigium
quo regrederetur, & velum, & ventus fuit.
Non poterit Iſraël ſtare ante hoſtes ſuos, eoſ-
qiue fugiet: quia pollutus eſt anathemate. Parum
tamen pernicioſa foret kies, ſi palmas tan-
tùm corrupiſſet Iſraëlis: ita ſævit, ut ipſum
quoque populum non ruinà tantum, verùm
& ſcelere involverit. Filii autem Iſrazël præ-
varicati ſunt mandatum, & sſurpaverunt de
anathemate. Quâ ratione? Nam Aechan;, in-
quit, tulit aliquid de anathemate. Uſurpave-
runt, & tulit? Aut tulere; aut ſi tulit, non
uſurpaverunt. Imèô dici non poteſt, quòd unus
tulerit, quin omnes uſurpafle ferantur. Reus gperior
es ſacrilegii, ſi ex contubernio tuo vel unus invigilet
anathemate polluatur. Quod ſi commilito-
nem ignarum fürti miles prædator infecit,
quo

Non ergo ſtabis coram hoſte,

mli
lNMun

Drmu

4.

.do.
foltia
D Mgn
lolus
Uidurn

Won keil

X

lann tabr
n epreh
liecſtit

uamn 4
. E

penil
Iamum.
Micn lerel
onmn on
, ſejeri
a enit,
iend
unn Niti
r iu, in
E euberan
t, atet.
Aumd Dere
e lit
Mo ſphei⸗
n Pond
WO
e Mop

Ora N
tueine,
Latet Nr.
ſikene,
Antlalut
V,AoN
in dohtut
Conpett in
1 Xk d
ſt. Knnt,
Rellcet 69
andann,
Ven Aba;t
igtilceus
rfe ſul
m eſt, &l.
, & Uin
Dominut 4
I, m ni
Nn gud
tut in I
geumm,K⸗
: ed ant
eſ t
neris n ur
lantarun,
ntam, A .
ni telnieß
vobus nr
7t. NMn er
le iut tun e
latt ponke
Gs Mirei
non in
Nora, u
Cinar
ra; D
& vem,
gſe n
Aibemate.

voxia.

in Cap. IX. Lib. I. Eſdræ.

quo modo, inſanientibus ovibus „Paſtor inno-
centiam jactabit ſuam? Sapientiſſimè proinde
Eſdras reum ſiſtit ſe earum noxarum, qui-
bus ſe populus implicuerat. M non converte-
femur, & irrita faceremus mandata tua. An
prævaricatus eſt Eſdras? An Ammonitidas du-
xit? Num earum initiatus eſt ſortilegiis? Imòô,
ut ſcelus intellexit, exhorrmit. Verùm ruere
non poteſt vulgus, quin ſecum aliquo modo
in abrupta pertrahat Sacerdotem. Ut Eſ-
dras ſis, hoſtiarum & craterum author, ſi vul-
gus labatur, vix ſtare tu poteris. Et quidem
tu in Templo lacrymaberis, ſed fruſtrà: ſi ta-
men, litante te ad aram; in coeno populus vo-
lutetur. V non converteremur, & irrita facere-
mus mandata tua. Omniane corrupere manda-
ta? Neſcio. Illud planè ſcio, & mandato-
rum violationem lugeri, & opera defleri peſ-
ſima, magnumque damnari delictum; cùm
tamen ſolus inducatur in ſcenam thalamus Am-
tuxur Monitidum nuptiis conſtupratus. Neque ma-
trimonia, inquit, jungeremus cum populis abomi-
nationum iſtarum. Huccine præceptorum deflo-
ratio univerſorum evaſit? Moabitis una con-
fuſionem facit tantam in domo Regis Re-
gum? Et quidem, non in lupanari meretrix,
ſed ſponſa in conclavi. Heus tu; quid aget libi-
do cum facibus, fi Sionem cum thure perdit?
Nuptis exterarum mandata corrumpuntur,
opera vitiantur, coacervantur crimina, &
ruit IHraël. Vide jam quid paſſuri ſimus, ubi
non caſtis amplexibus, ſed venenatis oſculis
Amorrhæis pellicibus conjungemur? Diffregit
Legum tabulas Moyſes, ubi ludentem popu-
lum deprehendit. Non enim ſtare Lex poteſt,
ubi adſtat libido, & Sacerdos jacet.

Quoniam derelicti ſumus, qui ſalvare-
mur. Ecce coram te ſumus in delicto
noſtro. Non enim ſtari poteſt coram te

ſuper hoe.

Deimiſeri. V Ta præmiſerat Eſdras hujuſce verſiculi pro-
cortia. I nmn: Dominus Deus Iraeël juſtus es tu;
quoniam derelicti ſumus, gui lalvaremur. Nemo
reorum non ad miſericordiam confugit Judi-
cis, ſeveritate ſubmotàa. Hic Propheta deli-
cta exponit, & Juſtitiam implorat. Inuſitatus
hic planè eſt agendi, exorandique mos. Quis
enim Juſtitiam advocat, squùm delicta depro-
mit ſua, ſuorimque? Nimirum ea eſt divi-
næ exuberantia clementiæ, ut, etiam cùm ſæ-
vit, parcat. Juſtus es.’ Quid inde eſt conſe-
cutum? Derelicti ſumus, qui ſalvaremur. Metue
Uuraitu- bas ex Juſtitia gladios? metuebas tonitrua? En,
. pro ſupplicio, ſalutem. Juſtus es, & ſervati ſu-
Racheng. IIIUS. Porrò ſi tanta eſt Juſtitiæ illecebra, cur
lia nee di. ſtari ante illam non poteſt? Tonat ne, an ju-
vitibas li- gulat? Oſculatur, & ſervat. Et ideò coram
. ea ſtari non poteſt. Enimverò in arena chari-
Neiesas tatis non enſi, ſed amplexui ſuccumbitur. An
non audis languere Sponſam, non vulnere,
ſed amore? Nonne vides vulneratum dile-
Ne „ctum eſſe oculo, non jaculo, non ſariſsâ, ſed
cendad. Capillo. Si peccaſſet Iſrael inter fulmina, haud
Imoœreret Eſdras. Ideò ſolatio fletus ejus tem-
perari non poteſt, quòd, blandiente numine,
inquinatum ſit vulgus. Creſcit ſcelus huma-
nitate Domini. Ideò, ſublato ex anathema-
te pallio, ad fugam uſque populi ſui iratus

gnatam urbem, itaà Dominus efferbuit, qui

runt propter iniquitatem ſuam.

eſt Deus; quòd ſcilicet, inter ipſas adel
palinarümque blanditias, unus auſus eſſet &
militibus delinquere. Putas in obſidione Je-
richuntis nullum à cohortibus patratum in le-
gem facinus? Nempe etiam, quum explora-
tum urbem ablegarentur duo, diverterunt ad
meretricem. Qui pergentes ingreſſi ſunt domium Joſui.2. 1
miulieris meretricis,; nomine Rabahb. Nimirum .
ſuis in caſtris aderant Tabernaculo, qui in S s
arce hoftium clandeſtini divertunt in lupa- liminm,,ß

nar. r er ius r ghiæ forent
nar. Cur ergo unius ob furtum, poſt expu Panaala.

. 1 1 grav'iſſima
nullius crimen in obſidione coarguit? Atrox Weni-

videlicet ſcelus eſt, ubi rorante, non tonante Biem
divinitate, peccatur. Murmuravere in MEgyp- verißimè
to Iſraëlitæ, detraxeruntque de Moyſe;, nec Puntenttsys
plexi ſunt. Videat Dominus, & judicet, quo- Exod.
niam fœtere feciſti odorem noſtruin coram Pha E0. F.
raone. Has voces non fulgura, ſed miracula ſunt
conſequuta. Nonne blaſphemavit has inter
querimonias populus? Blaſphemavit, ſed in
luto & fuſte. Vix miſer latraſſe creditur, quùm
meordet & cæditur. At ubi exclamavit in
Moyſem: Cur eduxiſti nos de Woypto, ut mo- Num. 21.,
reremur in ſolitudine à Illicè immiſli funt in *⸗
populum ſerpentes igniti. Sanctior ne tum
Moſes, qui vindicatur? Imô virga ejus vacilla-
verat ad aquas. Non ille juſtior; ſed populus fe-
licior; ideéque periit. Etenim non murmura-
vit in latere, ſed blaſphemavit in manna. Eocx
te uni in Regem, & dedi tibi, ait ad Davidem 3 Res 1⸗
Nathan, domum Domini tui. Quare ego con-
tempſiſti verbum Domini ut faceres ma-
lum in conſpettu meo? Exundavit facinus in
purpura, quod latuiſſet in ſago. Munerari, &
pollui, id demum peccare eſt. Decerpto po-
mo, ſtatim Adam damnatur. Cæſo fratre Vix
Cain compellatur de flagitio, provocatur ad
veniam, à cæde munitur. Num vilior apud
Dominum Abel eſt pomo? Quare ergo tam
lenta de parricidio ultio: tam feſtinata in epu-
lantem vindiéta? Præſtantior homo, quam lig-
num: grandior rapina vitæ, quàm pomi. Ità eſt:
ſed peccavit Adam in paradiſo: ſæviit Cain
in exilio. Deliciæ cumulavere delictum. Hinc
eſt, quòd; vernante jam mundo; viteque
germinante, vel levis Chami deriſio ſervitu-
te, probrôque percellitur. Inter illecebras blan-
dientis Numims irridere non potes, quin ſer-
vias. Crediſne unas arſiſſe Sodomas incendio
voluptatis? Quare ergo ſolæ periere, præ cæ-
teris? Quia rigabantur urbis compaſcua, ſicut
Paradliius Dei. Ouc univerſa irrigabatur, ſi- Gen. 13.19.
cut paradiſus Domini, & ſicut Wopptus venien-
tibus in degor. Plus illi penè obfuit ubertas,

quam iniquitas. Si enim corruifſet in ſaxo, mi-

nimè conflagraſſet. Ignis & riguis exilivit. Ecce Ezech, 105
haæc fuit iniquitas Rodomæ, inquit Propheta, 42.
Iſuperbia, ſaturitas panis, & abundantia. Pa-
ne verius quodammodo everſa eſt, quam
flagitio. Puduit Deum, ſuis & donis impro-
bitatem ſcaturire. Horruit Davidis animus ad
cædem, ruinamque peccantium. Dejeciſti, in-
quit, eos , dum allevarentur. Quomodo facti
Junt in deſolationem à ſubitò defecerunt, perie-
Quænam ini-
quitas hæc tanta eſt, quæ & citò, & fundi-
tùs perdit? Mœchia-—ne eſt, an Idololatria, an
Blaſphemia in Deum? Mirum de iis ſilentium:
ſed exacta deſcriptio agri ex quo floruit. PFrodiit Ibid. 7.
quaſi ex adipe, iniquitas eorum. Quid ergo de
ſupplicio obſtupeſcis, qui vides & felicitate ini-
4 quita-

Pſ 72. 19⸗

68

quitatem pullulaſſe? Oblitum non puto te ope-
rariorum, quibus quum diurnus ex conven-
tione denarius redderetur, in Patremfamilias

Matth. 20. latravere. Et accipientes murmurabänt adver-

1

2.

Joan. 6.
44.

Ibid. 23.

Oſe. r3. 7. Junt, & ſaturati Nunt :

3. Reg. 14.

7. 19. II.

ſus Patrem familias. At ille reſpondens uni eorum
dixit: Amice, non facio tibi injuriam. Ami-
cum dicis, & latrat? Porrò Dominus neque à
murmure ſibilantes angues compeſcuit, &
tanti vulneris pus non execuit: qui tamen
Judæos apud Capharnum à murmuratione de-
terruit tum verbis, tum minis. Nolite murmu-
rare, inquit: Wiſi manducaveritis carnem filii
hominis, non habebitis vitam in vobis. Tumul-
tuantem de pane vitæ multitudinem propoſi-
to funere infrænat à murmure. Latratis de
vitæ calice? Peribitis, niſi eum hauriatis.
Numquid & vos vultis abire? Quam duriora
hæc ſunt, quàm: Amice, non facio tibi inju-
riam? Quare ergo, quum utrobique latretur,
non unum utriuſque murmuris antidotum eſt?
Audi: Aliæ verò ſupervenerunt naves à Lyberia-
de juxta locum , abi manducaverant panem.
Hic murmur perſtrepuit, ubi annona exunda-
verat: ibi verò latratus ſonuit, poſt diei æſtuſ-
que foſſionem. Ignovit Dominus bipalio, pa-
tinam veròô contrivit. Murmurare & fodere;,
crimen eſt: Epulari verò & murmurare, ſcelus,
immò & ſacrilegium eſt. Nemo anguem in-
ter vepres non patitur: at in narciſſo nec co-
chleæ, lumbricôque parceremus. Labecula in
ſerico etiam cinere reſtergitur: nec frigidà in
centone labem eluimus. Dedecet murænulis
aureis ornatam à Deo dexteram ad furta cæ-
deſque protendi. Ego te cognovi in deſerto, in
terra ſolitudinis. Juxta paſcua ſua adimpleti
& elevaverunt cor
ſuum, & obliti ſunt mei. Et ego ero eis quaſi
leæna, ſicut pardus in via Aſlyriorum. Occurram
eis quaſi urſa raptis catulis, & dirumpam inte-
riora jecoris eorrum, & conſumam eos ibi quaſi
leo, beſtia agri ſcindet. Deus in Leonem, &
Urſum, & Pardum? Mitiora, quæſo, ne Deo
noſtro ſuum opponat Jovem fſuperſtitio. IIIe
enim in avem, in cygnum, & in aurum de-
mutatur, ut blandiatur. Deus verò, ut ſæ-
viat, Urſum, Leonemque non tam induit,
quàm ebibit. Quod eum ità ſcelus efferavit,
ut monſtri ſpeciem præ ſe ferret? Naturati ſunt,
& obliti ſaint mei. Recalcitraſſe adverſus fe-
rientem, inſanientis eſt: In benefactorem
conſpiraſſe, nefari, & bacchantis eſt. Ideòô,
poſt commemorata Dei beneficia & flagi-
tia popul, meritô Eſdras exclamat: NWon enim
ſtari poteſt coram te Iſuper boc. Hoc enimveròô
uxori Jeroboami objecit Ahias in Silo, quum
prænunciata Abiæ filii ejus morte, ait: Quia
exaltavi te de medio populi.. & operatus
es mala ſuper omnes, qui fuerunt ante te..
Qui mortui fuerint de Jeroboam in civitate,
comedent eos canes: qui autem mortui fuerint
in agro, vorabunt eos aves cœli. Ut vides, nihil
ità colum irritat, ut erumpens ê tritico feli-
citatis, iniquitatis ſceleriſque zizanium. Coram
te ſtari non poteſt. Et ſi coram Deo ſtare non
poſſumus, quid prodeſt, ſi coram hominibus
ſtemus? Videtur alüs divitum luxuries mucor
