Ibid. 22. Moab. Et Balaam filium Beor Ariolum occide-
runt filii Vrazl gladio, cum cæteris interfectis.
Nemo enim ità inſanit, ut, animadversâ ille-
cebræ brevitate, ſuccumbat ſceleri, quod non
ſœdum duntaxat, ſed etiam fugax deprehen-
Zentatio- ditur. Fallit libido mortales, ſui oſtentatione
num fons. Viſus, quem ita conveſtit, ut initia proſtent,
finis verò contegatur. Ut enim poſt ſcelus
Adam non totus patuit, ſed ea convelavit,
quæ, cum ſervitutem ejus proderent imbecil-
litatémque pudendam, amorem erga ſe fœmi-
næ & honocrem infringere non minimum po-
tuiſſem: Itaà voluptas adſtruit inconſtantiæ fu-
gæque ſuæ perizoma, ut ſcihcet adveniſſe,
adefléque ſpectetur, haud tamen receſſura
quantocyùs videatur. Ideò cum Balaamo con-
curſuri nuſquam arenam certaminis ſtatuamus,
niſi in arena, orâque profluentis, ut aquarum
in mare defluxu moneamur, finem blanditia-
rum ſalſuginem tandem eſſe, & procellas.
Roborabimur eâ ſanè meditatione contra Sy-
renes; meliuſque torrentis glareâ, quam apum
cerâ obſurdeſcemus, cantui-ne dicam, an ex-
cantationi? voluptatum. Extorquebimus de
manu Arioli thyrſum, quo ille lemniſco tam
multos filiorum Ifrael ſœdiſſimà ſaneè ſtrage

Luxuria. Proſtravit; florémque Lenonis in gladium in-

duratum convertemus ad cædem ſupplicium-
Pugna que divinantis. Qui certé Magus uni tantùm
ſpirina- Veneris aſtro intendit, ex quo calamitates om-

li. nes, omniâque flagitia in caſtra vallumque
Tribula- 2. . . 14 S . . . .
zionen, Iiraélis immitteret. Abſtinuit Sagitario, Leo-
fons. nein tranſiniſit, anguem præteriit, ratus, ſi
Balaam. Veneri populum ſubjeciſſet, nullius fore illum

Caſtita aut cladis, aut monſtri expertem. Nolo, in-
Be ſtcni quiit Balaam, Cometem, volo Venerem. Hoc
vera SS. Potiſſimum ſidere orituram ex Jacob ſtellam
Religio inquinabo: & , quæ forent caſtra Marti im-
num, & pervia, patebunt Veneri; vincétque Moab
multitudinem invictam hactenus, ſi Nymphas
explicet, non Tribunos; ſi non jaculis pug-
mo casti. het, ſed ofſculis; ſi certet non telis, ſed thyr-
tati.. ſis; ſi non vulneret hoſtes, ſed amplexetur.
Feme en. Unum nempe habet Iſrael Cometem, quo
76. portendatur imperii ejus excidium, in coœlo
Venerem, in terra Priapum. Initientur Beel-

RKicorum,
Eaxpugna-

phegor, & debellatum eſt. Coronabimur tum

ſanè lauro, ſi contra filios Jacob hederàâ Ppræ-
liemur. Non jam cruore Laurus riganda eſt,
non gladio exputanda, ut triumphemus. Adul-
terarum ubere conſpergatur, & pollice blan-
dientium, non ſævientium ferro carpatur, no-
biſque coronas Dione plectet, quas nunquam
haberemus à Marte. Nobis tum Laurus revi-
reſcet, ſi ei myrtum inſeramus. Effeminentur
Iſraelitæ, & viri erimus: noſtræ enim accreſ-
cunt vires ex eorum languore. Invicta pha-
retris virtus, unis elidetur amplexibus. Ex-
pungenda Lex eſt, ut noſtræ ſtatuamus in eo-
rum vallo monumenta victoriæ. Nam, quam-
diu tenuerint Tabulas, nulla eos deprimendi
ſpes eſt. Vel in mari rubro promiſcuæ cædis
Hrael enatabit, ſi non Legum dimiſerit Tabu-
lam. Non Eurus, non Libycus, non Corus
ſui violenti Spiritus Arcam demergent, quam
ſola Venus pertenui ſibilo ità merget, ut non
emergat. In concha periclitabitur Arca, quan-

do Iiraêl non ferro perditur, ſed delic is. Abſ-
cedant proinde ab obſidione cohortes, & cho-
reæ irruant. Qui namque Ægyptiorum cur-
ribus reſtitere, ſuccumbent abacis, menſiſque
Moab. Dehgendus propterea eludendis Sy-
renum inſidis locus eſt opportunus, qui ſanè
fuerit ora, ripäque profluentis. Ridetur ſiqui-
dem voluptas, ſi videatur defluxura. Invicta
baliſtis Syren, ut in mari triumphet, in Tor-
rente naufragatur. Cæſus proinde eſt Balaam
in campeſtribus Ruben, quibus hinc Jordanis,
inde Arnon incumbunt; ut doceamur adver-
ſus Libidinem pugnari feliciter, ſi de volup-
atum fuga, fluxu fluminum imbuamur. Et
Balaam filium Beor occiderunt flii Ivazl gla-
dio. Subaudi in iis agris, quos Moſes tribui
Ruben aflignavit. Quà ſanè diviſione id etiam
edocemur, nullius tantam eſle improbitatem,
aut etiam imbecillitatem, ut ſervitutem ſuam
in regnum non queat aſſerere. Siquidem Ru-
beni ager eſt, in quo Balaam trucidatur; qui
tamen fœdiſſimo Balæ inceſtu fœdatus eſt. En;
ut Balæ maculas cruore Balaami eluerit Ru-
ben! Ab iis Leno ſuffigitur, à quibus concu-
bina Jacob deluſa eſt. Proh dexteræ immuta-
tio excelſæ! Lenonis tabo cruoreque ager opi-
matus i's obtigit agricolis excolendus, quo-

Num 3 12

Labpſe op-=
timi fiunt.

rum ſeduxerat parens uxorem Patriarchæ. Ve-

rùm ſuo iſta loco reſerventur; noſtros nos in-
terim Torrentes repetamus, quibus Rubeni
ager circumſcriptus, innumeris Regum, id eſt
ſcelerum, ſtragibus decoratur. Vincuntur enim
vitia, ſi nunquam avertamus à Torrentibus
oculos, quorum nos curſus defluxum edocet
voluptatum. Ideò cùm delenda ab Afſyris
Jeruſalem dicitur, præoccupani quoque nun-
ciantur Torrentes ab hoſtibus. Sibilabit Do-
minus muſcæ, & api, quæ eſt in terra Aſſur:
& venient, & requieſcent omnes in torrentibus
vallium. En ut imago ſcelerum noſtræ nobis
imaginem ſervitutis expingat. Torrentibus
pellimur, eumque locum inſident voluptates,
in quibus ſi moraretur Iſraél, ſugaret hoſtes,
non fugeret. Nulla apud Eſaiam de obſidio-
ne Hieroſolymæ vox, nulla de cæde mentio;
verbum nullum de capta ſubactâque urbe. Si-
bi enim viſus eſt omnia abundè infortunia co-
loraſſe, cum occupandos nunciavit Torrentes
ab Aſſyrüs. Venient, & requieſcent in Torren-
tibus vallium. Digreditur mox ad alia. Et de
ſtrage tanta non loqueris? Abundè omnia nun-
ciavi, cùm pulſum Torrentibus Iſraelem edi-
xi. Præoccupavere ora fluminum Afſyrii? Quis
non videat mox urbem devaſtandam. Quæ
enim ſpes ſolvendæ obſidionis, fugandique
criminis animo ſuperſit, ſi à conſideratione
mortalitatis abducatur? Et revelabitur quaſi
aqua Judicium, & Juſtitia, inquit Amos,
quaſi Torrens. Ergo, ſi æquitas non modô Tor-
rentium viciniâ ſtabilitur, ſed ipſa fit Torrens:
quis de victoria ſcelerum dubitet, ubi Torren-

Iſa. 7. 18

Amos 5.
24.

tium ripis & Iſraëlem viderit dejectum, &

adjectum Afſur: Occupantis victoria eſt. Sce-
lus enim cùm ſuppreſſerit mortalitatem mor-
talibus, eos nullo deflectit niſu in limum, fæ-
cémque libidinum. At, ſi aquarum defluxio-
ne docemur contemnere voluptatem, cur Dra-
co in ſtellatam mulierem flumen effudit? Er
miſit Serpens ex ore ſSao, poſt mulierem, a-
quam tanquam flumen: ut eam faceret ahi à
Rumine. Ego victoriam noſtram in Torren-

tibus colloco, & tu mihi flumen objicis
Ppro

Apoc. 12.
15.

29 8

pro Dracone? Imò anguis non Torrentem,
ſed flumen emiſit. Nam flumen quamvis
Huat, perennat tamen, cùm novi gurgitis ac-
ceſſione labentium aquarum decremento ſub-
veniat. Ides Satan, quam negare nequit Li-
bidinem fluere, eam ſaltem reparari novis
ſubinde illecebris ſimular. Ideò trahendam
credidit fœminam aſpectu fluminis, nun-
quam penitus areſcentis. Miſit aquam, tan-
quam flumen. Coloratur ſcelus in flumen,
ſed Torrens eſt; ideéque in illud nos paſ-
ſim demittimus. Nam ſi non labi tantùm
crederetur illecebra, ſed arere, & penitus
exhauriri, nemo abſceſſuram voluptatem con-
ſequeretur. Imago nos fluminis fallit, &
quam credimus duraturam voluptatem, fa-
mæ vitæque jacturà conſectamur. Quam-
quam ipſa, ſi ſaperemus, ſat eſſet libidinis
inſtabilitas, ut ab illius lenocinio abhorrere-
mus. Nam quis rei nunquam ſtanti, niſi
ſtultus, incumbat? Ideò nec mulier abripi
potuit à profluente, & ſæviturus exinde
Draco nunquam profuſione fluminis depu-
Apoc. 13. gnavit. Maluit in hydram concreſcere, quam
t. in laticem eliquari. Et iratus eſt Draco in
mulierem. Et ſtetit ſuper arenam maris. Et
vidi de mari beſtiam aſcendentem. Stationem
fluori prætulit: & quando ne de fœmina qui-
dem, emiſſione fluminis triumphavit, pug-
nandum ſibi eſle ſtatuit ſimulatione ſtationis &
littoris, erepſitque in arenam. Et ſtetit ſuper
arenam maris. Verùm arena iſthæc omni effe-
ratior & inquietior freto, naufragia parturit.
Non enim in littore littus, ſed Draconem in
arena nanciſcêre, ſi cohæſeris voluptati. Et
Retit ſuper arenam Maris. Et quæ, rogo,
ſpes evadendi, ſi è& mari hydra ſubſilit;, ſi
Draco accumbit in arena? Ubique inſidiæ.
Ideò ab aquore, quod nunquam redundat;,
ſecedendum nobis ad Torrentes, ubi aqua-
rum ex alveo fuga fugacitatis nos noſtræ com-
Pl. 73. 13. moneat. Contribulaſti, inquit David, capita
Draconum in aquis. En ubi Angues eliſeris,
non ad petram, ſed in aquis; quarum erudi-
tus decurſu, concupiſcentiæ obnitéêris, non
ſuccumbes. Quod ſi dixeris Draconum cer-
vicibus & criſtis Eͤgyptiorum Duces adum-
brari, quos non Torrente Moſes, ſed pela-
go depreſſit: Aio, ideò fortè noluiſſe Davi-
dem æquoris meminiſſe, ſed aquæ; ut ſcilicet
quod ibi Ægyptiis in freto contigit, even-
turum ſceleribus noſceremus, non in æquore,
ſed in aquis. Cùm præſertim tum quoque
gurgites, qui hinc & hinc Iſraelem tranſmiſ-
ſuri diriguerant in parietes, in morem ſeſe
Torrentis ſuper hoftes effuderint. Certè in
eremo, & fluvios exſiccaſſe Dominus fertur,
Ibid. 15. & Torrentes profudifſſe. Tu dirupiſti fontes
& Torrentes; tu ſircaſti fluvios Ethan. Ut ſci-
licet erudiretur Iſraël Torrentium alveo; qui
modò redundaret, modè autem areret, nul-
lis ità proſperitatibus niti, ut non eas labi
poſſe, imô & elabi cenſeret. Submovit verò
eorum oculis fluvios, ne continemti aquarum
influxu ipſorum mentibus fieret impoſtura;
quaſi ſtatura felicitas eſſet, quæ fluvios imi-
tata, ceſſaret nunquam eos allambere, quos
ſemel alluiſſet. Tu dirupiſti Torrentes: tu
Niccaſti Nuvios. Ut undique moneretur po-
pulus inconſtantiæ, quâ laborat eluvio quam-
Et quare conflaſſe

vis ingens proſperorum.
Sponſum ex auro murænulas Dilectæ ſuæ re-

Oliva

ris? riſi ut eam moneret, felicitatem tene-
ri non poſſe. Ut enim elabuntur murænæ
tum maximè, cùm eas compreſſiùs retinue-
ris: ità proſperitatem, cum comprehenderis,
amittes. Murænulas aureas faciemus tibi ver- Can. 1.
miculatas argento. Voluit Deus ſuis quoque II.
phaleris Eccleſiam erudiri, quando fugaci-

tatis eam commonet lævor ipſe murænarum. jicit G
Mitto extracta è pelago, quo nihil incon- ue i
ſtantius, ornamenta: ut ſcilicet geſtaret in unteni⸗
brachio Sponſa non tam phaleras, quaàm Moptt 1 Pori
palæſtras; quando-illi pro præceptore Mu- memoris . or
ræna tacitis eam vocibus commonebat, Fe- Ielicesnon iu, u
licitatem diu contineri non poſſe, cùm & Enir ſe- a le
ipſa lævore corii ſui tum maximè elabatur Lrc. 1 D
& manibus, cùm iis preſſius retinetur. Sic vee. 9Dd 4
nimirum ornandæ ſunt virgines, ut ipſis Felisitas 1 iete
quoque doceantur phaleris philoſophari. Et Huxa. ſns

quam putas hauſiſſe Sponſam in Verbi Aca- H
demia Sapientiam, ſi Uſtrina Chriſti manmi- ⸗

bus ejus non tam ornamenta circumdedit, i
quàm documenta? Aurum illi in murænu- Pe
las tenuavit, ut piſcium tum corio, tum Uteon
ſede doceretur, tam eſſe Fortunæ munera K
inconſtantia, quam eſt æquor inſtabile, & ee i
muræna, etiamſi ſtringitur, fugax. Non Crestuys AeEal
"mirum ergo, ſi fabricatis murænulis, non Vala In ſrn
turgeſcat Dilecta, ſed illicò convertatur ad ¹“ Deum. nak
Sponſum, cœli memor; non armillæ. Ma- d,⸗ . Phnn
rænulas aureas faciemus tibi, vermiculatas aa Dium. S
argento. Dum eſſet Kex in accubitu ſuo, Nar- “ . 4
dus mea dedit odorem ſuum. En ut inſtructa Omnis 4 H
4 Klnacu

monilibus non ſe circumſpiciat, Pavonem Yaſis o.
imitata, aut pompam ſuam ſodalibus ofſten- ta,
tet, fœminarum more geſtientium; verum

à phaleris oculos animumque traducat ad Do- anuckn
minum. Scilicet terrebatur verius, quam Annc
ornabatur, murænulis, quando iis admone- enn ſugl
batur fugacem eſſe felicitatem, quæ;, ſi ſta- nn ige,
re nequit, non tumorem parere debet, ſed allekte
timorem. Ac ſi dicat: Decoraſti me qui- ianut,
dem, Domine: ſed ornamentis meis ad te ehinlent

. . .. efcen
convertor. Quâ erim ratione iis adhæreſ- unſelerent

cam inſignibus, quæ mihi fucclamant, nihil tt lanote

non eſſe ſub Sole fugax. Proinde ad te ad- in Hſim⸗
volo, qui idem ſemper es, & nunquam im- ltmtia S
mutaris. Et quamvis oculis meis auri fulgor Aui fiag
lenocinetur: hebetat illam mihilo minus lu- arunt
cem Muræna, Maréque debilitat; quorum Egenen:
inquies ab eorum me amplexu abſtrahit, quæ ElNni P
fuga & varietate nunquam fidem non fal- Aal in
lunt. Tam eſt Muræna, quaàm Torrens: u- Mnendis

Uutonms he

triuſque & grata copia,; & fuga contumax;
llut o

ideéque & illa eruditur Sponſa, & hoc Mu-

rus firmatur: ut ſcilicet & Babyloniis non ce- Ehet: a
t, tll
enereln

dat illecebris animus, & ingeſtis à Deo do-
nis non acquieſcat, tam immotus deliciis,
quàm proſperitatibus non inflexus. Et aſcendi
per Torrentem nocte, & conſiderabam maürum.
Murænulas aureas faciemus tibi. Nardus mea
dedit odorem ſuum. Libet hoc loco quære-
re, cur Nardus Regi odorem ſuum inhala-
verit, quo certè haud illum perflaſſe dici-
tur Sponſa ſeu palmis, ſeu botris, ſeu afo-
matibus ſuis, quibus tamen non ſemel à Sa- teſetn
lomone Sponſus confertur. Staiuza Hne aſr Can.7: . (Men

milata eſt palmæ, & ubera tua botris. Di- Kuink,
xi: Aſoendam in palmam, & apprehendam Kinln
fruttus ejus. Cur palma non inclinat ſeſe „ ſn rlent
ut fuos eſurienti fructus exhibeat Numim: PD i lt
quemadmodum odorem ſuum tranſmiſerat 1 d en
Nardus uſque in Principis ſolium? Dum ki, lber
eſſet 6

icithen
Donnr
unptiein
cienn 8

ens luen
lcet giet
1 enig,
DPreceytnn
tunmmantke,)
n olle, dnl
NddiNe At
ig teinen
Unomg, U 1
Pkünkei
ln i ſeüi
enta Cromctk,
mn Ul inme.
tuun cond,
Fortune m
uor Mälle
ur, Augn N
Mürenlt,
ic0 coment
non armle E.
tibi, dena
accubins il
1. En uth
Wicin, e
m ſodilbu
eſtientium,
itut vernis,
Ateln, e,i⸗
Parete n
Decordhm
ameniiſiit
tatOe U
In fuchn
. Donkat
culs mes i
V

W

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 299

eſſet Rex in accubitu ſaog, Nardus mea dedit
odo e n ſauzm. Tam eſt prodigus Flos odoris
ſui, & tam eſt ſuorum fructuum avara, par-
câque Palma? Audit hæc dicentem Regem,
Aſcendam in palmam, apprehendam fruclus
ejus. Et riget, hæc poſt vota verbaque Prin-
cipis? Et non incurvatur aſcenſuro ² Et non
projicit dackylos fameſcenti? Nardus abſenti
odorem inhalat: Arbor fructus non exhibet
repoſcenti? Nimirum illa Flos, hæc Palma
eſt. Docebatur floſculo, quo nihil fragi-
lius, Sponſa non ſervare, ſed ſacrificare ille-
Tempora- cebras cœlo. Diuturnitate palmæ animaba-
linm eon- tur ad cuſtodiam frugis ſuæ: negavitque vel
e„ Deo ca, quibus uſuram ſe diu arbitrata eſt.
“D “ Adeò ſola eſt fragilitas, quæ rerum contemp-
gar. tum docere pollit: ſolaque diuturnitas eſt,
quæ tenaces ipſas quoque Sponſas facere
conſuevit, prælata fructuum parcimoniâ po-
ſtulatis votiſque Sponſi. Dixi, Aſcendam in
palmam. Benè dixiſti. Nam niſi eam inſ-
cenderis, dactylis non veſcére. Palma enim
eſt, quam tibi non ſubmittet Sponſa, diu-
turnitate arboris in tutelam frugum, Sponſi-
que repudium obdurata. Crediderim prop-
terea, non ad illecebram ſpectantium, ſed
ad magiſterium initiandorum, perduraſſe in
Aaronis virga cum Amygdalis Flores. Tur-
Num. r7. gentibus gemmis eruperant Rores, qui ſoliis di-
d. 3 latatis in amygdalas deformati ſunt.
Aaronis ghandis ſanè Levitis ſat fuerat, educi & Ta-
Lirze. bernaculo ramum foœtum amygdalis. Cur
Peliees ns flores cum fructibus perdurarunt? aut ſi de-
ſuperbidt. cidére poſt frugem, cur metanorphofis flo-
ris in fructus, ſpectante populo, facta eſt?
Nimirum duracina fruges amygdali eſt, qu
neino fragilitatis admoneretur. Spectari vel
cum fruge, vel præ fruge Flos debuit, ut
caducitate ſu ità infulas Sacerdotibus con-
ſignaret, ut quoties deſignatos ſe floſculo
meminifſent „ brevitatis recordatione eos
colmnpeſcerent ſpiritus, quibus tumere con-
fuevit ſonora tintinnabulis, & frugifera pu-
nicis Byſſina Principatus. Adumbranda eſt
conſtantia Sacerdotis duritià nuclei: ſed di-
gnitatis fragilitas flore debet conſignari. In-
de hauriant Levitæ firmitudinem coêrcendi
degeéneres: hinc doctrinam percipiant con-
temnendi primatus.
eſt ad rigorem inſinuandum cortex: tam eſt
infringendis ſpiritibus Sacerdotii ſud perop-

portunus fragilitate prænatus amygdalæ flos.

Induat proinde carbaſinam Aaron; ut ſa-
crifcet: at illam nequaquam humeris in-
ſuat, quaſi eà ad nutum Numinis non ilh-

co exuendus. Utinam- & noſtræ Legis Sa-

cerdotes, uti Crucem geſtant in pectore,
ità florem haberent præ oculis. Sperarem
non minus eos floſculo, quàm patibulo com-
peſcendos à faſtu. Nam Crux, ut Chriſtum
dicruciaverit, nemo tamen ſuffigendum ſe
illa'extimet. At Flos caducitate ſuà univer-

Correctig
mitis.

ſos abſterret, cùm affinem nitori fragilitatem

eſſe teſtatur, cui nemo ſubducitur. Laudo
quidem clementiam Numinis, erudientis nos
non ferulà, ſed illecebris: miror tamen ſo-
lertiam blandientis, qui vel deliciis terro-
rem inſeruit, qui, vel flore moneri nos vo-
luit fragilitatis, & mortalitatis noſtræ. Ar-
rides germini? Tubicen Flos eſt funeris no-
ſtri, labentiſque poteſtatis, quo, ſi ſtipes
non es, elideris violentius, quam ſi toto

Mort?s
memorig
affabeli .
taté ſua-
det, &
duperbis
excittit.
Dignitas
no durat,

Deſi-

Quam enim prædurus

Olympi jugo obruerêre. Quis enim tumeat
Sacerdotio, ſi dignitas flos eſt, qui nall
aut teredinis injuria , aut turbinum violen-
tid exagitatus, ſuâ fragilitate decutitur? Et
putas meras fuiſſe blanditias Iſaaci, cùm de-
laturus hlio familiæ principatum, hortum illi;
non quidem arborum perennantium, ſed ſflo-
rum decidentium repræſentavit, inquiens:
Ecce odor filii mei, Ricut odor agii pleni. Vo- Gen- 27.
luit Senex felicitati fragilitate proludere; & 27
ne fllius ſuperventuræ proſperitatis onere pro- Correctio
ſterneretur, Rore illum ſtabiliit. Non emim 7'lereta
ſuccumbit ponderi coronarum & faſcium, Si ſa.
quiſquis fono innititur, cùm fragilitatis re- ii mniiſ-
cordatione ſolii onus declinetur.

§. Iaacs

Serviant ti= ereti diſ-
bi populi, & adorent te Tribus. Sed forem "ant for-
te efle ſcito, tam obnoxium caſui, quam tee ⸗
odore coloréque renitentem. Temperato ri- Esle
gorem principantis virgæ caducitate floſculi
decidentis. Nec eum tantùm Pater fragili⸗
tate roboravit, adverſus irrupturam imperii
molem; ſed Mater quoque tanto ferendo o-⸗ Mortis
neri parem illum fecerat humanæ typo cadu- wemoria
citatis. Etenim Rebecca, priuſquam puerum / ,*
ſubmitteret cum patina ad parentem, mor:
tuis hædorum exuviis lævorem dexteræ aſpe-
ravit. Ut quâ fſcilicet manu excepturus erat
ſceptrum & tractaturus, eâ ſpolium præfer-
ret, non tam lenocinio regnantis virgæ cor-
rumpendus, quàm coërcendus lanienâ trium-
phantis vel de pecude funeris. Pelliculaſque Gen. 27
badorum cirecumdedit manibus, & colli nuda 16.
protexit. Imbecillhior cervix tua, Iſraël, fo-
ret, ſi collum Sponſæ imitata, Davidis arcem
turrimque præſignaret. His tu mortis exuviis
verior Atlas, par es ſuſtinendo colo, Quod
certé ad te brevi cubantem in ſaxo cum om-
ni ſuorum copia munerum devolvetur. Stat
enim cervix impoſiti mole regni non infra-
Cta, ſi tamen colli nuda fragilitatis memoria
indureſcant. Ecquando tumeret Jacob in tan-
ta congerie Principatuum, hoſtiarum, pro-
miſlorum, & ſobolis, ſi caducus flos illi in-
de, hinc mortuale pecudis ſpolium incum-
bit? Magnæ conſtantiæ fuit, non intermori
tot inter minas, typéôſque mortis. Num li-
beat ſuperbire, ubi vivere non licet? Et mi-
raris, ſi, regnante in Agypto filio, pecua-
riam Jacob non faſtidiat, ſed propalam Pha-
raoni Paſtorem eſſe ſe, ſtirpemque Paſto-
rum fateatur? Neſciit filii iceptro Senex at- §. Zacob.
tolli, quem flos ſuus, ſuique hædi preme-
bant. Redolebat etiamnum collum nidorem Hamili-
pellium, vernabâtque ante oculos Jacob ple- er.
nus ille Ager, non tam ad amoenitatem ſub- un (11.
ridens, quam ad terrorem inareſcens. Ideò- „zia, 7
que inſculptum floſculo regnum contempfit Talenta
facilè, ſprevitque purpuram, cui Rebeccæ nos ma-
prudentia ſqualore ſpolii proluſum eſt. Se- gea van
det in throno Joſeph? At hujus eſt throni?!“ SeABE6
baſis, flos campi, & fſœnum agri. Reni-
det filius prætextäâ? Sed Mater exuviis me
terruit; temnéque dignitatem, cujus auſpi-

cium mors eſt. Non tam me recreant inſignia

principantis, quam occiſi per Matrem hædi
ſimulachro exanimor, Et quando in thronum
Joſeph impegimus: recordemini quo ille hie-
roglyphico in ſpem regni ſit erectus. Aun- Gen. 37
dite ſomnium meum: Putabam nos ligare, mani- N,
pulos in agro: & quaſi conſurgere manipulum pdisu.
meum, & ſtare. Nequiiſſet terrere Socrates z/a
inſoleſcentem Dionyſium ſeveriori fragilitatis Felieitas
imagine, infeliæ.

300
imagine, quam ſi coloraſſet in manipulo Sy-
racuſas. Et non vides adpreſſam manipulo fal-
cem? Et non intueris admotam ariſtis perti-
cam, quâ diſcindantur? Et frumentis non
præſagis molam imminere & piſtrinum? Hunc
tu ſtantem manipulum jactas, quem falx in-
cidit, quem pertica deteret, quem conte-
ret ſaxum? Faceſſat hinc, rogo;, felicitas,
quam fævities funeris & anteceſſit, & ſeque-
tur. Malo famem, quaàm manipulum. Egere
præſtat, quàm regnare, ſi undique carnifici-
na circumſtat imperium. Nec imago fuit illa
calamitatis tantàm, ſed pronuba; quando im-
perium Joſeph & ejus præceſſere vincula, &
poſterorum ſubſequuta ſunt verbera. Suis
ergo horreis fatalem manipulum ambitio in-
ferat: nam mihi rubus gratior, quàm mani-
pulus eſt. Carebo adoratione fratrum? Care-
0 & Præfectorum oppreſſione. Non erigar?
Nec demergar. Secundus à Rege non circum-
ducar in curru? Nec poſtremus inter regni
ſervitia damnabor ad lateres. Quaſi con urge-
re manipulum meum, & ſtare. Hoc ego ſla-
tu deſicior; nam quaſi conſurgit, ſed non
qua proſternetur. At non mampulis tantùm
deſignata felicitas puero, ſed etiam ſideribus.
Vidi quaſi Solem, &- Lunam, & ſtellas unde-
cim adorare me. Et quid hic mortalitatem
non ingerit? Nonne ſidera micant in tene-
bris? Nonne tum Aſtra effulgurant, cùm Sol
occubuit? Et alienam à morte eam efle pro-
ſperitatem arbitraris, quam occaſus, umbraâ-
que circumvallant? Imòô, cùm à Patre tan-
tùm & fratribus adorandus foret adoleſcens,
cur ibi defunctæ olim Rachelis imaginem Lu-
na deſignavit? Redundat hic certè Luna, ſi
adoratores regnaturi ſupputentur. Sed non
redundat, ſi nunquam abeſſe cogitemus in-
conſtantiam à throno. Ergo Luna, quæ de-
mortuam olim Matrem proclinare regnaturo
non poterat, potuit ſortis inconſtantiam ob-
trudere principanti. Adſtat inter ſidera So-
lémque Luna, non ut Matris oſcula deſignet,
ſed ut regni converſiones & diras præſignet
tibi. Mater aberit à ſolio tuo, ſed viciſſi-
tudo non aberit. Lunam proinde circumſpi-
ce non quaſi parentem, quæ te recreet, ſed
quaſi ſimulachrum inconſtantiæ, à qua fræne-
re. Habes in Sole cultum: habes in Luna
quaſi dixerim, anchoram, ne naufrageris in
Nilo. Erit tibi in difficillima imperii naviga-
tione pro Cynoſura Luna, cujus cùm ſuſpe-
Xeris àa plenilunio ad interlunium curſum,
eclypſim, defectum; intelliges planè nul-
lam tam plenam uberémque eſſe fortunam,
quæ elanguere non poſſit, labique in rubos
à Lilis. Multiplicem adeſſe tibi Aſtrorum
chorum Dominus voluit, non ut fulgeres
ſplendidius, ſed ut vitalius illuminarere. Et
niſi fallor, plus luminis internoſcendo impe-
rio & Luna trahes, quàm à Sole. Hic tibi pa-
rentem adducet, à quo excolare. IIIa tibi vi-
ciſſitudine lucis ſuæ, inconſtantiam ſortis tuæ
objiciet, quâ terreare. Quamquam ingeſta o-
culis inſtabilitas ſolii regnantem firmat: cùm
is tantùm throni agitatione ac vertigine non
vacillet, qui ſui fiatus inconſtantiam profite-
tur. Ideò Joſeph regnavit innocenter, nec
ullis auctus rapinis eſt, in tanta rerum ne-
gotiorùmque colluvie, quòd noſſet, non in-
hærendum felicitati, quæ ſol eſt in incon-
ſtantià conſtans. Nimirum ſi Lunam reſpe-

Oliva

. . ans ti
tes, Nilo ità utêris ut Jordane: quæ quia 1 N.
Joſepho adfuit inter ſidera, ablutus, non unezn
pollutus eſt EÆgyptiorum præfectur. Porròô „ Nurt
muhi antequam imperent, vident adoraturis unetn
ſeſe Aſtris Lunam immiſtam: qui tamen, e el
ut regnaverint, totam terræ molem Solem ris,
inter & Lunam interponunt; ut, cùm deſie- 8 4
rit eorum animis inconſtantia ſublucere, cre- e le
dant fortunam ſuam defixam clavo, uniuſque ſen 4
fore ſemper & frontis, & dexteræ. Vidi per ſer nec⸗
Jomnium quaſi Solem & Lunam, & ſtellas un- Tbet
decim adorare me. Somniabas equidem. Nam, n
ut tibi eblanditus Sol fuerit cum ſideribus f
Luna certè armata cornibus, minatur ve- nn
rins, quàm adorat. Et certè cornua ſunt iti em
ſideris, quibus Principes feriuntur, quæ cùm kin⸗ 4
fulgere interdum videant, interdum verè H
pallere, diſcunt, quæ ſit viciſſitudo terrenæ ar D
proſperitatis, quando ſubeſt cœlo quoque 84 4 -
tanta luminis vicifſitudo. His ego quoque Eumn i
excitor cornibus in earum recordationem n
boum, quas in figuram ubertatis ſpectavit mne
in ſtrato Pharao. Et ſeptem boves de amne Gen. 41. m n
conſurgere, pulchras nimis, & obeſis carni- 18. un
bus. Merſamur iterum profluentibus. Sed- Felicias 4 auc
enim, cùm nunquam abeſſe poſſit à felicita- ſpernen. une:
te varietas, neceſſe eſt eam offendamus, de. ſmin nus
aut emergentem è flumine, quod procurrit; unn er
aut incumbentem flori, qui decidit; aut cu- Lans un. Un,
bantem ſub manipulo, qui teritur; aut de- 7ſtbi. e e
nique Lunæ proximam, quæ mutatur. Id uen n
ego peroptarim, ut quàm eſt in ſe varia luen.
proſperitas, nobiſque à Deo inconſtans obji- keylehen
citur, tam crederetur à nobis defectura. Ve- un, Inqu
rùm, cui Deus loco umbræ quandam ſem- Pugnam
per imaginem adjunxit inconſtantiæ, illam ln de hot
limmus tot pigmentis & fucis, ut penè non thes,
videatur rotâà circumagi Fortuna, ſed pute- Kimmun,
tur infixa ſolio, adnatâque regnantibus. Sed Judic. 14. m potel⸗
diſpice, quà libet, felicitatem, adeſſe illi aut . i
fugæ ſymbolum, aut mortis invenies. Re- nutu,u
creatus eſt Samſon melle. Sed vide, unde lie ole
favum expreſſerit. In cadavere vindemia fa- 0yvprande
cta eſt, quaſi favum conſtiparint vermes; 1, Monni
non apes. Cecidit, uno impetu mille ho- Eit valle
ſtes; ſed mandibulà jumenti. Quæro, cruo- luclis
re illo cuprefſum-ne an laurum rigaverit Enpketam
Dux? Nam & pugnavit, & vicit uno mor- mueniz,
tis auſpicio: ut non tam ſubire illum deceat 1ae eyes
Capitolium, quàm ſepulchrum petere, it Mori⸗ 5 hen
reſtituto cariei oſſle, debellatum ſciamus de memerie. ehealtent,
Philiſthæis Morte, non Marte. Adeèò indi- luretna,
viſam eſſe Dominus voluit à fragilitate felici- len. Nan
tatem. Et niſi me pudor inhiberet, trahe- hm, i
rem in Templum Vulpes, ut videres, de- tk Nii
populatum ab iis hoſtium agrum, non den- Neglt,
tium commorſu, ſed face caudarum. Quæ enn ſ
cùm ſuprema pars corporis ſit, nemo eſt qui ln lke,
non intelligat, in ea quoque ſegetum ſtrage Petien,

. . . 8 3 4
aliquid mortalitatis eluxiſſe, quà Samſonis r ,

gloria temperaretur; nec tam vinceret, quàm linn
erudiretur, ſuo ipſemet tum triumpho, tum e, g
dolo. Quod ſi Vulpium nos fortè tædet, e
Gedeonis certè victoriam quis neget fragili- bet
tati ſociatam, quando tubis ſœderatæ ſunt ſe
lagenæ: quæ non ſuo tantùm luto mortalita- ſchnut

tem, ſed etiam fractura deſignarent? Cum- ud,7:ar. Athen
qute hydrias confregiſent, clamaverunt; Gla-

.
dius Domini & Gedeonis. Vides, opinor Ten er
deeſſe nuſquam ſuam corporibus um bram mecium. uad
miſcerique figlinam militi?, ut, cùm ſe- tür
curum te fecerit à fulgure laurus, mor- Kd

talitatis

Aie

dien ent et
Mofkverthin 8.
le lt ilt⸗

gui tertu at
e MiII!
um ek ne

Der

nbre gunnn;

ve regnut
tatem,
ortis Mes!
e. del it,
adavete
Onſipern iin
no inhen de,
l
An Haurun W
, & vih un
Pbire
Cchmm ſetn)
bellrum kund
Marte. N
it buglrt

,.
ne Hin

1. Reg. 17.
xe.

Ezech. 4.
Re

videas obſeſſorem.

I12. II.1.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 301

talitatis te tuæ lagena 6ommoneat. Debel-
lantur Madianitæ fictilibus: nam contra Li
bidines noſtræ nos armat recordatio fragilita-
tis. Rurſümque, ne triumpho hoſtium cor-
rumperemur, qui minas hoſtium machinaſ-
que deluſimus; munimur contra ſuperbiam
hydriis„ quarum jactura noſtrum eſt lu-
crum, cùm in earum diffractione noſtrum,
rerumque noſtrarum interitum contemplemur.
Nec libidinem ergo muniti fragilitate time-
mus, nec, profligatis libidinibus, conſcientiâ
debilitatis humanæ tumemus. Et quare non

ferro pugnaſſe contra Gigantem David, ſed

ſaxo exiſtimas: niſi ut moneremur contra
vitia terrà, non telo, confligere? Recor-
datione melius naturæ tuæ, quam lanienâ
corporis tui triumphum ages de ſcelere. Præ-
valuitque David adverſum Philiſthæum in fun-
da & lapide. Quin eum uſum quoque credi-
derim funda, ut quamdam etiam mortis
imaginem in ſuæ inſtrumento victoriæ præ-
ferret. Nam cùm fundæ quodammodò anima
ſaxum ſit, quis eo excuſſlo non videat, expi-
raſſe veluti fundam, nec jam machinam eſſe,
ſed quaſi cadaver deſtitutæ ſuo ſpiritu ma-
chinæ? Ergo Golias terrà vincitur, & mo-
rientis imagine trucidatur. Sedenim, inquies,
Sionis corona, obſidiéque in latere ſculpi-
tur. Et tu, ſili hominis, ſume tibi laterem,
& pones eum coram te, & deſcribes in eo civi-
tatem Jeruſalenz. Et ordinabis adverſus eam ob-
ſidionem. Fateor circumvallari Sionem in la-
tere, ſed expugnari non aio. Obfirmabis faciem
iam, inquit, ad eam, & erit in obſidionem.
Nuſquam meminit expugnationis: imò nec
ulla de hoſte mentio, quamvis aggeres, mmu-
nitiones, & machinæ coacerventur hoſtiles.
Nimirum, quamdiù erit Sion in latere, capi
non poteſt, licèt poſſit oppugnari, hoſtium-

que ità vis impetuſque retunditur objectu

mortis, ut cùm te ſentias obſideri, nuſquam
Et fortè Dominus,; cum
oppugnandam urbem deſcribi voluit in late-
re, monuit cives, quàâ ſe ratione munirent;
utque vallum non arietibus & ſecuribus, ſed
laterculis conſcinderent. Non enim ſævire

Prophetam voluit Deus in Sionem atrocitate
imaginis, quam lateri inſculpebat, ſed do-

cere cives artem, quâà ſe urbémque ſuam
ab impendente hoſtium circumvallatione
expedirent. Sume, inquit, non arma &
pharetras, non ferrum & clypeum, ſed late-
rem. Nam ut Smaragdina ſtare nequit Hiero-
ſolyma, ità ruere, capive lateritia non po-
teſt. Erit in obſidionem. Quam nec Chri-
ſtus evaſit, ter à Satana impetitus. Neque
enim ſpes ulla debellandi nos cupiditatibus
ſupereſt, ſi fragilitati incubemus noſtræ. Et
egredietur, inquit Eſaias, virga de radice Jeſſe,
Ros de radice ejus aſcendet. Cumque reſe-

diſſe aſſerat ſpiritum in flore fortitudinis, ſa-

Did. 5.

Pientiæ, & intellectus, abactum tamen cæ⸗
ſümque ſcelus non flore aſſerit, ſed virga:
Et percutiet terram virge oris ſui, & ſpiritu

labiorum ſuorum interficiet impium. Et quare;

ſi Spiritus fortitudinis requievit in flore, non
Aori tribuitur victoria, ſed virgæ? Nimirum
emicuerat de virga flolculus, ſed virga de
radice prodierat. Quæ ergo luto propior fi-
méôque fuerat, ea quoque perdendis, abigen-
diſque criminibus aptior viſa eſt. Ut abun-
det omni bellico inſtrumento Flos„ terram
Ethicæz Tom. II.

non redolet, quem ramus parturiit. Inermis
vifga eſt, aliò invectis armis machiniſque Nu-
minis, fed hæret fibris, quas natura terræ in-
fodit; vincet ipſa proinde ſcelera, quibus
terrori eſt non robur, ſed limus: In die illa
radix Jeſſe, qui ſtat in ſignum popilorum. Non
Chaldæos, non Hevæos, non Arabas; non
thiopas timet fadix, quæ ſeſe luto contfa
ignita hoſtium jacula loricavit. Stat radix in
ſignum. Signum eſt: ſed ſtat, nullis convel-
lenda phalaricis, nullis omninò telis, contiſ-
que penetranda. Nunquam enim dejicitur;
qui humanæ humo fragilitatis non avellitur.
Ideò fortè tantæ ſuturus contra homines, id eſt;
contra vitia, virtutis pronunciatur à Deo Ja-
cob, quòd altero captus pede, vix eum limo
efferre poterat, rependo verius, quâm am-

Ibid. 10

bulando progreſſurus in Phanuel. Qant Gen. 32.

magis contra homines pravalébis?
ille armorum genus retulit ex arena lucta-
que ſua, quibus ità mhuniretur, ut certâ ſpe
palmæ pugnaturus eſſet in poſterum contra fla-
gitiorum imagines? Quænam artna? Prævali-
da. Gedeoniſ-ne gladium? an Gigantis haſtam?
An mandibulam Samſonis? Seu Davidis fun-

dam? telumve Holofernis? Iſthæc Jacob &

pretio,; & teinpore inſtrumenta præcefſit:

Quo ergo armabatur chalybe, quôve ære,

Et quod 8.
§. gacoß .

claudicanis

ferrôque cingebatur? Claudicatione. Ipſe ve Gene 323

rò claudicabat pede.
hæc caſſis. Nullis criminum tragulis penetren-
dus proceſſit in aciem ſuà munitus infirmita-
te. Nam cuùm humo vix pedem attolleret,
quem trahebat, debilitate cruris, & foditate,
attactuque limi eas concipiebat vires, quibus

nulla prorſus obluctaretur ſcelerum phalanx.

Quin claudicatione non ſatis ſe terræ agglu-
tinatum quùm crfederet, occurſurus fratr; to-

Hæc Patriarchæ lorica ;21.

tus humi procubuit. Vidit venientei Elai, & Gen. 3. 53

cum eo quadringentos viros. Et ipſe progrediens
adoravit pronus in terram ſepties. His mu-
niendi ſumus thoracibus, ut graſſaturuth ſce-
lus reprimamus. Imô, inquies; fi Eſau cri-
men eſt, ſœderatus eſt cum ſcelere Jacob;
quando ad oſculum fratris prorepſit à luto-
Vides amplexum, at ſejunctionem Iſraelis 4
furente non vides. Quin eum vicifle tum
maximè aio, cùm à fratre non graſſante ie-
ceſſit, ſed amplexante.
eròque ſocius itineris tui. Quas ille blanditias
conſtanter recuſavit, inquiens: Præcedat Do-
