clamavit Vagao. Quid autem dixiſle illum in
tanto luctu exiſtimas? Periimus. Occiſus eſt Dux.
Abeamus: Erepta nobis victoria eſt, Mundi-
que excidimus principatu. Scilicet. In unam
VOGIS

Math. ſolk.

Ezech-22a
26.

ße
Aan
Hi,
ſelet
ſipan
N le
n
ihſ N
colos
Qicenk
legnere
Cttenn Iun
Chturrl

teriie on
e it iun
ert Con⸗

told be

in n
emorum
Atmem
u antfen
AII, (
i lie en
Eeun backel
Aut, led
e br Mli ti
morbi
rim,
Chlkrnrs
Etaß In
imen!
In) H
letk N
i er
mmni de
onfin
icetif
luſegi,
nlahent 4,
Pirbr
hnn. Necne

1gile
lanien
unelin
81 .
Nin
ek,
renill
dullle.
tin l
dalalhid
uan h
Ein baul.
m W. G
eſenmn’,
ehlunn dn
ttan e
t,tn
one eſet,
ve Connm.
veſonan
Elmeluter
Pundkn
nean. Cuiſk:
Prewarrm.
8 enoruil
terige ra
CNnenlenen
Ons, elest
Pncisonnkn
tun Dirte
baleſtinle.
eii it.
lnnmg
Ubravmnent
nſeno Tn
ammineta
gt hegu⸗
ls, uumn
ſcente, eu
Quikole
: Tikmntenk
ru 6 ni
r, eum
irhenon
gite Gn
IMins .
anta Cotks
Colett wn⸗
nmn ur.
t nbar
Gwit Maun,
ſrleei
latmn,
e Ml
tel lm⸗
4 imni
Goli i
mi . 8
l

vocis epitomen compilavit acervum calamita-
Judith. 4. tum omnium. Mulier Hebræa fecit Conſaſio-
16. nem in domo Regis. Hoc nimirum mordebantur
Alſſyräü, hoc uno pudoris aculeo eorum traji-
eiebantur præcordia. Meritò propterea Paulus
in ſceleroſorum catalogo contumelioſos ex-
ſcripturus „Deo illos inviſos eſſe teſtatus eſt.
Nam de Romanis loquens ad Romanos ait;
Suſurrones, detractores, Deo odibiles, contume-
lioſos. Noluit eos injurios dicere, quin Numini
exoſos profiteretur. Et ſane non immeritò.
Quid enim agerent, quo Dei miniſtros atrocius
inſequerentur? Evaginarent gladium? produ-
cerent vincula? Cruces figerent? His durior
contumelia eſt. Dati ſunt, inquit Judith, in
Judith. 8. gRladium, & in rapinam, & in confuſionem inimi-
19. Cis ſuis. Propterea Jeremias unum & deprecatur
Iſraeli opprobrium, & hoſtibus imprecatur.
Jer. 1a.2i. Ne des nos in opprobrium, neque facias nobis
contumeliam ſoliz gloriæ tuæ. Idcirco qui perſe-
Jer.20,11. quuntur me, cadent, confundentur vehementer.
Quid enim durius imprecaretur hoſti? Ipſa
gehenna, quæ æſtuat, non laniatu, ſed con-
tumelia expingitur. Ipſa beatorum corona non
auri pretio, ſed ruboris eradicatione magni-
Ila.s5 16. fcatur. WMraël ſalvatus eſt in Domino ſalute
aternd: non confundemini, & non erubeſcetis uſ-
que in ſæculum ſæculi. Rogaturus eras, qu
forent donandi laureâ Chriſti milites in Ca-
Pitolio beatitatis? Non erubeſcent. Audiſti
non ſemel Patris, filique manſionem promiſ-
ſam iis, qui Dei verba ſervarent. Seriem illam
præmiorum tantam in unam exulantis opprobrii
felicitatem ſapiens coarctavit. Qui audit me,
non confundetur. Idem pene eſt beatitatis
acervus, cœlo frui, & confuſione non pre-
mi. Hæc enimverô felicitas eſt, quâ perfun-
detur Eccleſia, ubi Redemptor non ei modo
aderit, ſed ſui eam impartiet imperii fauſti-
Iſa. 5t. 5. tate. Noli timere. Quid ? an retuſi gladii? an ex-
tincti morbi? Num mors abacta? Minima
iſthæc ſunt, his te longé uberioribus bonis
cumulaturus eſt Deus tuns, in die, qua
Princeps univerſæ terræ renunciabitur. Quid
illa tandem ſunt? Nectar, an torques, an pur-
pura? His Daniel in die luctus cohoneſtatus à
Rege eſt. Noli timere. Securi jam ſumus à vin-
culis, a verberibus, ab incendio. Haud ea
ſubmota deprædicat. Noli, inquit timere, quia
non confunderis, neque erubeſces: non enim
te pudebit, quia confuſionem adoleſcentiæ tuæ
obliviſebris, & opprobrii viduitatis tuæ non re-
cordaberis amplius. Quia dominabitur tui, qui
Jecit te: & redemptor tuus Deus omnis terræ voca-
bitur. Neque verò videri debet infolens tibi,
ſi regnandum ibi ſit, ubi expuncta confu-
ſio eſt; quando damnari non aliud eſt, quam
Jet. 20. 11, Confundi. Oui perſequuntur me, cadent: quia
non intellexerunt opprobrium ſempiternum;
Tuod nunquam delebitur. Subſcripfiſſe vide-
tur mihi Jeremiæ Abdias, iis vocibus invectus
in iniquos: Propter interfettionem, & propter
miquitatem in fratrem iuum Jacob, operiet te
confuſio, & peribis in æternum. Nonne Pau-
lus, cùm reprobatas à Deo mentes appellare
poſſet ollas mortis, clibanos ignis, ſepulchra
tenebrarum;, & doloris lectulos, maluit eas
Rom. 9. COntumeliæ addicere, quàm dolori. Habet po-
21. eſtatem figulus, ex eadem maſſa facere aliud
Tuidem vas in honorem, aliud veyrò in contu⸗
meliam. Quod ſi malorum, dolorumque ſæx,
in ipſa damnatorm ſentina; contumelia eſt;

Rom. I. 31.

Ecel. 14.

.

Abdiæ
num, 10.

S

—

in Cap. IX. Lib. I. Eſdrzæ. -9

quæ nomen facit reprobationi quid mirum ſi
eam paſſos, & ſcelus non inquinet, & gloriæ
candor cohoneſtet? Nulla nimirum non perpur-
gatur ærugo, in camino contumeliæ flagrantiſ-
ſimo. Nunc reducam captivitatem Jacob, & mi-
Jerebor omnis domus Iſrasl. Quid? Jejunavit,
luxitve? Portabunt confuſionen, inquit, ſuaim.
Rubore felicius ſcoria percolatur, quàm incen-
dio. Recordabor ego pacti mei: & ſuſcitabo tibi pa-
tum ſempiternum. Recordaberis viarum tuarum,
& confundéris. Quaſi diceret, ubi erubueris,
jam pœnas criminum exolviſti. Id enim paſſa
es in captivitate, quod, in gehenna ignis,
ſuppliciorum omnium acerbiſſimum pati poſ-
ſes. Pro confuſione veſtra & rubore laudabunt
Parlem eorum: propter hoc in terra ſua duplicia
Poſſidebunt, lætitia ſempiterna erit eis. At hæc ex
abundantia cordis ſui protulerint Prophetæ; jſam
Dei lituo intendamus. Hæc dicit Dominus Ezech. 36
Deus : Ecce ego in zelo meo loquutus ſam, es quòcd
confuſionem gentium ſaſtinueritis. Montes Iſraöl
amos veſtros germinetis, & frubtum veſtrum af-
Feratis populo meo Iſrazl: prope enim eſt ut veniat.
En quo modo non captivitate, non gladio;
ſed confuſione ſcelus illud idololatriæ tam nefa-
rium in candorem; deliciaſque Dei expurga-
tum eſt. Ea enim, præ cruciatibus cæteris, &
duriùs vexat, & fortiùs toleratur. Aptiſſimos
proinde Paulus excipiendæ Evangelii Cruciſ-
que doctrinæ Theſſalonicenſes exiſtimavit»
quòd eos etiam ad injurias ſenſiſſet nihil infra-
Ctos. SNeitis fratres, introitum noſtrum ad Vos,quis
non inanis ſuit ſed ante paſſ, & contumeliis affe-
ti in Philippis, iduciam habuimus loqui ad vos
Evangelium Dei. Pullulat enim feraciſſimè Cru-
cis ſeges in rubore, & ubi contumelia præceſſit;
ibi Verbi & ſpargi ſemen poteſt, & arere non
poteſt. Quæ cùm ita ſint; quis nobis aut calcea-
tos objiciat pedes, aut non fartum oleribus, fa-
bâque ventrem obtundat? Saccus noſter & fu- Religioni
nis, dicteria ſunt, quibus paſſim exagitamnuf. Nsci 14
Dormimus, ſed rubemus. Tegimur, ſed con- digepia.
fundimur. Domos habitamus, ſed laceramur
ubique. Ferro fortè toto Corpore non cingimur, Perſecutio
ſed urimur opprobrio. An hoc anteſtare ſago, s r-
olerique non putas, quod ſuppliciorum omnium eimo:um.
maximum eſt, Prophetarum ferè omnium cal- .
culo? Væ, civitas ſanguinum! Ecce ego ad te, dicit Nahum.3.
Dominus exercituum“ & revelabo pudenda tua 6.
in facis tua. Et projiciam ſuper te oeinationet
& contumeliis te aficiam. Et omnis, qui viderit
te, reſiliet à te, & dicet: Vaſtata eſt Ninive.
Quid ais? Tanta urbs concidit; ubi contu-
meliis fertur dedecorata. Sedenim & faces;
& vincula, & expugnatio irruerunt in eam.
Ità eſt: Verùm iſtis nedum expoſitis à Prophe-
ta, ſolo dicitur opprobrio devaſtata. Fuerit ni-
hilo minus Ninive injectis facibus tam miſe-
ra, quàm illatis injuriis. Quis eſt, qui neſciat
miſerrimà internecione vaſtatum Iraëlem ab
Afſyriis, ubi ſuppetias ab .Ægyptiis expetiere.
Tot ex ærumnis, Pharaonis gratia, illatis popu-
lo, unum duntaxat opprobrium oſtentatur. Erit
vobis fortitudo Pharaonis in confuſionem. Quid- Ila. 30. 51
ni & in compedes, & in ſecures & in lanie-

Ezech. 36.

lbidem.
16. 6I⸗

Iſa. Gi. 74

1. Thef. 22
12. 7

nam? Supernatat hiſce calamitatibus pudor,

& ubi confuſio ſævit, gladii ſcalpſiſſe credun-

tur, non ſæviiſſe. Væ mihi, lugentis vox eſt Jerem. 1e.

Sionis apud Jeremiam, ſaper contritione mea »
peſſima plaga mea. Quænam? Congyega de terra

confuſionem tuam, quæ habitas in obſidione. An Ibid. 17.

non Propheta eſt, qui ejulat? Quare de vulva

egreſ-

latè nunciorum funera vindicata. Tu ergo in riſoet.
Dei ſeivos contumelioſus & dicax, ſupplicium,

letem. 20. egreſſas ſum, t viderem laborem & dolorem, &
cenſumerentur in confuſione dies mei ? Nota;

ictura nodò do . . .
pic gnocamnod dolor eſt, nec tam ſen- quo nullum in hypothecis mortis atrocius, erſecue- i,
ut „quam videtur. At confuſio annos exeſt; quo adulteri, quo parricidæ, quo idolola- "a, Ho-
Baruch.n. & atterit. Domino Deo noſtro Juſtitia: nobis au- træ, quo Dei hoſtes „ & proditores ple te. it
— 4

I5. tem 00 faciei . ni
nfuſio faciei noſtræ, ſicut eſt dies hæc omni Ctuntur: quo reprobi deſignantur, quo gehen- Marmafs:

Juda. Tabeſcebat eâ maximè tempeſtate popu-
lus in nervo & luto. Et tamen non obductos
dexteræ callos, non inductum gutturi collare-
non inflictas ſcapulis plagas, non pondus

na mihil habet iniquius, nihil durius, mhil in 7en

excruciandis perduellibus ſævius, hoc, in-
quam, ſupplicium irrogas Dei ſervis, & rides?
Putas ne quidem læſiſſe illum, quem rubore

,35 Ut

u dl

diei & æſtus impoſitum humeris lamentatur: merfſiſti? Dubitas, an venialis ſit noxa Sacerd y Qurus in
faciei tantùm mœret opprobrio. Confaſto, per- tem Domini confudiſſe, clamaſque cum Pu. .
Olee eg. tonat Oſee, capiet Ephrain, & confundetur in loſopho & Oratore: Erubuit, ſalva res eſt! C 4
„. volunmtate ſua. En quò recidêre tonitrua infligen- nam? Ei ne, quem Judæ lucern confui ne ſe
di ſupplicii in decem tribus avulſas à do- Kcilicet, dedecoraſti? An tibi, qui ita Præſides fun
mo David corruptaſque in idohs Jeroboa- ſanctuarii diſcrucias, ut ſicarii, ut venemaril: nau
mi. Peccata tum populi, tum aworum, quim ut venefici, flante Satanà, contorquentur 13 eam
in faſcem unum coëgiſſet Jeremias, quid eis ſtagno ignis & ſulphuris? Catent l in in ⸗
tormentorum indixiſſe credis? Quas Cruces? veneno;, id generis ſales. Turbines e nen 6 nn
Quot laniatus? Quæ monſtra? Hydras & Gry- ſationes, criminationeſque tuæ, quibus è corch D
Jerem. 3. phas, & Centauros? Dormiemus in confuſione no- regia cruorem educis, ut lanm in genis ſit dur- umt
2 . Nra & operiet nos ignominia noſtra:quoniam Do- puramque mentitus, peragat diriſſimam hie⸗ nad
mino Deo noſtro peccavimus nos, & patres noſtri nam. Audi Eſdram, qui deditione, qui gl Amm n
E adoleſcentia noſtra uſque ad diem hanc. Um- dio, qui rapinâ atrociorem eſſe dicir codſu. an
raculum, inquies, ignominia eſt, ſi licet ſub ſionem. Iraditi ſumus in gladium, & in ca tivita- HW
ea indormire. Indormire? Mors eſt, non ſom- tem, & in rapinam, & in onfſimens 1. . Imm1
nus, quo dejiceris in lethargum exſuccus & Age, jactur regni gravius ne ullum a us. tus. nce
letemm. 3. emunctus. Confuſio comedit lahorem patrum no- bitioſes diſpendium eſt? Eum autem un en i anihu
4. Rrorum. En quibus næmis proludat confuſio occaſum quum obtrudere Saul Jonathæ 11 Nenk
ſomno tuo. Leo eſt, cui diſcerpendus objicitur retur, confuſionem appellavit. Fili auck , gͤraͤ
Juiſqui atrociùs, immaniuſque peccavit. virum ultrò rapientis: nunquid jo gor gati ili⸗ 1. Reg. ilkll, l
Nullum Dei furor immaniorem, inter carni- gis fllium Iai in confuſionem am Omn 6 , m
Ezech. 16. fices ſuos, laniſtam habet opprobrio. Ergo, diebus, quibus ilius IHai vixerit Zper terram d len l
Fꝛ. inquit, &. tu porta confuſionem tuam, quæ viciſti Nabiliéris tu, neque regnum tuum ider ut . ihil i ieee
peccatis tuis ſorores tuas, ſceleratius agens ab eis: ſuggeri poſſit Dolelcemi bellaci & Principi Poe
confundere & porta ignominiam tuam, quæ juſti- ſene parente & Rege, quo ei miles relela⸗ “
Rcaſti ſorores tuas. Num Idololatriæ hiatu vora- tur inviſus, confuſione potentius Diligis filiu nt
g0 patere poteſt immanior? In ea dum lu- Vai, in confuſionem tuam Non ait E nl⸗ nigle,
dis, non alia ferieris ſecuri, quam contume- rabit in te, ſpoliabit te te cædet Ed r. A
IIa. 42.17. lia. Confundantur confuſione, qui confidunt in funderis, ſi eum ainaveris Belliſſimè Eliſe itu⸗ efnnitl
ſculptili, qui dicunt conflatili, Vos Dii noſtri. bor latentes ærumnas omnes in pud c lo- iumn i
Ron chſeerpantur: inquit; confundantur, ait. ravit. Netitque cum eo (id eſt Regatohe- Aut, qu
l duidem non 5 lim Prolapſos ſed ramnn in⸗ Syriæ Benadad) & conturbatus eſt, iue 4. eg „ ſhl nen
ltes n . tur: 1 a Iußfuſionem vultus: ſevitque vir Dei. Cui Pructi te
Non dixerunt, ſed dicunt, vos dii no. Hazazl ait: Quare Dominus meus ſlet? At niu ro
Ae. Quin & Idolorum plaſtæ non aliud ſup- ille dixit: Quia ſcio, quæ fabturus ſis Irait imin
a gan. plicium zHoget⸗ quam ruborem vultus. Quis malaz. Civitates eorum igne ſuccendes, Juve- ipugn⸗
Jormavit Deum, & ſculptile conflavit ad nibhil nes interficies gladio parvulos elides, & præ- zmdin
utile “ Ecce omnes participes ejus confunden- gnantes divides. Tam multiplex rvmmufurn Emnen
tur. Idololatriam loquor? Dei hoſtes, odium- Nlias Prophetæ vultum ſuffudit: ut ſcias cala- Ktem m
que impiorum in omnipotentem una confuſio mitati Iſraslis tantæ ritè unius faciei pudore Em Im
diſcruciat. Erravi. Abundè plexi ſunt rebel- pParentari. Cùm jam ſtragem animo d P ſle Eiem .
les Numini, ſi vel tantum confuſione tegan- Propheta, hoc eſt, Guun ea e ſagerer⸗ it nrun,
tur. Solum opprobrii palliaſtrum pro rota; quæ Samaria paſſura erat in urbibus E tribu⸗ uleie⸗
Job. 8.22. culeoque eſt. Qui oderunt te, induentur confu- bus ſuis, erubuit. Nimirum Calamtitatumn ſumma lil
ſione. Innumeris proditorem Domini jaculis rubor eſt. Ideéque Propheta plus cæteris do-= *
Propheta confodit;, orbitate, repulsàâ, fœnore, luit; nam reliqui occiſi ſunt ſe verò, quod ninn
funer e, eluvione, mmulei⸗ „damnatione. Supre- duriſſimum eſt, ſuffuſus eſt. Qan ſane rubo⸗ ni
zahrin arimd 4 Prahligationem ejus, op- ris tyrannidem iniquiſſimam iis Dominus vo- mi
i arundinem reſervavit „ eumque ut cibus indicavit, quibus dolorum ſuorum cata- tnchiel
confuſione veſtivit, epicedion Domino ce- ſt 54 orum fnotum cs ngel
Plal. tod. cinit. Ind otrah ce rophen uno vix verbo attigit, pluribus verô Ume
T1.. O. Eunr. antur, qui detrahant mihi, pudo- confuſionem ſui vultus expreſſit. Corpus meum Rn
4 , o Hozng Jicut diploide confuſione ſud. dedi percutientibus: agiest meam a, swvert 4 H 2 4
on e or . . . . . . . A
ita uguratus eſt David, ſed ita Hminitaru errerak⸗ G conſpyentibus. Nullum corporis N
eſt Deus. Paxaoi n SS 1 embrum in doloris ſcenam induxit, is exceptis, dedr
Nal. a3r. 91 s. P. cernam Chriſto meo. Ini- quæ pudor torſit. N . . e ve
78. micos ejus induam confuſione. Oblitus fort? ai P orſit. Non pedes expoſuiſſe ſe clavis en
. 1 . us fortè ait, non caput objeciſſe ſi inis; non vinculis ma- lan
es, non ſemel, ſed iterumque cædis reos nus. Dolores hi enim ſi Puns . d,
agricolas quà ratione Dominus damnarit ? ferimus non i eni unt, quos nos quodue ber- glien
Math. 2. Woviſſimé miſit ad eos filium ſuum dicens: vere- bori on inwicl. Ar ubi dilmina iun ru⸗ R
Nethr 1. igien ſlin, meum. Oppoluit cruori rubo- in rie⸗ Aculei Wenas ſcilicet & vulſtum prætulit, dulen
rem.pütavitque etiam ſuſfuſione bipalii cumu ti tque. Nemo enim obſcuri ita eſt ſtemuna- e
alii eunu⸗ „quin mori malit, quam foœdari, vN
R
Et

in Cap. IX. Lib. I. Eſdræ. 61

Nn ſtimomio maluerunt quaàrm de ſupplicio loqui.

R . . Cùm altem Suſanna poſſet de crimine loqui
n Et in ſacrificio veſpertino ſ urIαα de mortein potiùs comfmetnoravn quaàm ſeelus.
tore⸗ aſſtiästione mea, O&, ſoiſſo pallio GO. Hæc nimirum fugare ſatagebat illecebram, il-
do en tunicd, urvavi geénua mea. li verô fovere ſtudebant. Meritò proinde, ne
, H Peccaret Suſanna, mortem eduxit; ut pecca-
NH S H ret, mortem ſenes, quam erant illaturi, ſup-
rie Temtationis Ur tamcdi in ſua perduravit afflictione preſſere. Imprudenter propterea egiſſe credide-
ennin remedium. Eſdras aut quam ob cauſam non et- rim Ammonem, qui Thamarem oppreſſurus,
deetl Mei totam traduxit noctem in luctu, ſurre- & morbum ſimulavit, & in grabato jacuit. Ve- 2, Reg. 1.
andk memarie. cturus ſummo mane ad matutinas hoſtias, & nit Thamar in domum Ammon fratris ſitie Ille 18.
meict Paciſuas Aut mimium mihi fleviſſe videtur autem jacebat. Obverſabatur ante puellæ ocu-
nlln ropheta, aut non ſatis, qui ad veſperam los humanæ ſimulachrum fragilitatis, quùm
ui produxit lacrymas ſuas, & ad inſequentis diei adoleſcentem, in ipſo ætatis regnique flore,
emi, crepuſculum non deduxit. Agebatur nimirum omnibus nudatum Phaleris 2 reſolutum in ſtra-
ngtin conmtra nuptias illegitimas, quarum ut no- gulis mor rars Propiorem, quam regnaturo aſ-
llen dum verèé Gordium explicaret, tum ſacrifi- pexiſſet. Quare proludio illo feretri exanima-
nainen cio inſtrui Sacerdos debuit, tum occaſu. Ne- tam fruſtrà petulantiſſimus æger provocavit ad
Nihutas que enim ſola ſanctitas hoſtiarum à Vipera- amplexus. Quæ reſpondit ei: Noli Frater . noli
guh rum amplexu Cygnos abſtraxiſſet, niſi fune- opprimere me. Eris, quaſi unus de inſipientibus
ſimmts ris imago, rerumque omnium ac voluptatum in Irasl. Nam & Ammonem extabuiſſe iis fa-
en, gif . defluxus in occaſu lucis adumbratus „ Judæo- cibus ſuſpicor „ quòd nulla in aula ejus de ho-
käa rum animos ad repudium permoviſſet. Placet minum interitu rerumque omnium occaſu
R* thuris in cœlum aſcenſus, ſed ſolis occaſus ve- mentio ſupereſſet. Etenim Jonadab, prima-
e hementiùs terret. Mors eſt, quæ ſola poteſt rius regiæ leno, in hæc eum verba decepit:
ei oſtentatione falcis ſuæ Ammonitides ſejungere Quare ſic attenuaris macie, fili Regis, per ſin- 2. Reg. 13.
hmae ab Hebræis. Hinc eſt, quòd Joſeph tam ge- gulos dies? Cur non indicas mihi? Audin'blan- 4:
anen n nerosè aſſilientem ſe rejecit Ægyptiam, quæ, dientem? Ut enim eum ad illicita roboraret,
lnttein Gen.39.7. Cum dixiſſet, Dormi mecum, armavit adole- dierum duntaxat meminit. Non ait, quare
Iüne ſcentem, non ſeduxit. Ad injectam enim ſibi dies nocteſque confſiceris. Imò quùm tabes vigi-
ignan git mortis imaginem per ſomnum, evigilavit ado- liis, inſommiiſque præcipuè contrahatur, tene-
n Onmka leſcens, noluitque ſuccumbere, qui ex ipſa di- bras amovit, ne quo modo funeris illum ſui com-
iperan dicit illecebra, & procumbendum fibi ali-moneret, gliſcentemque amoris ignem die-
Mitenun quando eſſe, & occumbendum. Dormi me- rum feſtivà hilaritate nutriret, non autem
i inf cum.... Quomodo poſſum hoc malum facere? Evi- cognatis ſepulchro umbris, noctis comme-
ei Ile l gilavit in ſinu ſomni, qui fortè obdormiviſſet moratione productis, ſopiret in furente. Qua-
n Dlgie in vigiliæ, ut ità dixerim, gremio. Mitius ob- re ſic attenuaris, kli Kegis, per dies? Purpu-
ninn ſtitiſſet impudentiæ Joſeph, ſi bracteata Tiſipho- ram, ſolemque ingeſſit, ut felicitate nominum
Calet; lu ne proritaſſet illum non pallore ſomni, ſed excu- præceps ageretur in voluptatem imperterritus.
linelluit biarum vigore. Debuerat clamare Noctua ve- Quod & ſubſecutum eſt. A qua ſané Cupidinis
in Mnd: nenata, quo Turturem inclinaret in cœnum, voragine ut abeſſet, & quam longiſſimè reſili-
cunnlegrt; Vigila mecum, non Dormi. Quando enim for- ret Judith, antequam Holopherm congrede-
rbeut iſ nicaretur tecum, qui tanti ſceleris non aliam retur, cineres congeſſit in comam. Quâ mor-
e er M ſortitus pronubam erat, quàm Mortem, aut tis galeâ contecta Virago potuit deinceps &
6 Nea l, quamſimillimam mortis imaginem. Callidiores ornari pudica, & cœnanti aſſidere impolluta.
ün D in oppugnatione Suſannæ fuere Senes „qui à Judith ingreſſa ad oratorium ſuum, & induens ſe Judith. 9.
un lavacro in fæcem luti eam deflexuri »nunquam cilicio Poſait cinerem ſuper caput ſuum. Hac mu- 1.
dla E illi mortem objecerunt, quamvwis pudoris ejus nita caſſide vidua, non poteſt non triumphare
en aumml arcem, minarum admotis machinis, ſuccuſſiſ- de petulantia. Phaleratur nullo pudoris diſcri-

les Dan. 13. ſent. Commiſcere nobiſeum: quod ſi nolueris, mine, quæ margaritis cineres ſupponit. Ca-
lt: ules 3 ‧ E 7 . lupP
1 ſcee . dicemus contra te teſtimonium, quod fue- put enim Mortis aſſuetum teſſeris, gemmarum

Zino rit tecum juvenis, & ob hanc cauſam emiſeris pondus, & illecebram fert inconcuſſam. Quin &
nie hem Puellas à te. Terruiſſent illam ſanè vehementius, exuiſſe eam cilicium lego, cùm ſe ad obtrun-
ibo, “ ſi lapidandam eam meminiſſent, quaſi adulte- candum Aſſyrium compararet, non autem ci-
. Scrumſe⸗ rij conſciam. Cur teſtimonium duntaxat cri- neres excuſſiſſe. Retinuit fœmina prudentiſſi-
e thinis objicitis, & ſupplici carnificinam non ma ad pudoris ſui præſidium nonnihil pulveris
ei, intentatis? Væ nobis, ſi vel unum admovere- mortualis, quo fortius cum voluptate cer-
e mus lapidem. Illicò ex Venere Niobe in ſili- taret. Abſtulit à ſe cilicium, inquit. Et quænam
um “ cem obrigeſceret. Neque enim fornicari libet, ancillarum impoſitum capiti cinerem exuf-
16 Ure n ubi vivere non licet. Sola mortis commemora- flat? Nulla. Excuſſiſſet illa victoriam, ſi cine-
umſun tio ære nudam obtexiſſet. Pallas eſſet, non Ve- rem abjeciſſet. Latuere ſub mitra cincinnoô-
in l nus, ſi vel vulneris meminiſſet. Nihil ergo mi- que mortis teſſeræ, ne moreretur vidua in de-
N,. , naces Amaſij ita oculis ſubduxere, ut ſuppli- liciis. Neque verò, abſque numinis providen-
mn an cium; ſubveriti, ne ſolo Mortis nomine volup- tia, relatam noctu dixerim de ganeone à pu-
N⸗ tatis penitus .thna extingueretur. Quæ ſane dore victoriam: ut ſcilicet doceremur, etiam
inc / flamma, ut ludit in undis, ità perit in cinere. Et phaleratis præſto eſſe de impudicitia trium-
liii, illi quidem ſuppreſſere funus, ut peccaret: ipſa phum, ſi tamen luctentur in umbris; & ab oc-
ni eß vVerò, ne rueret, in ſinum mortis effugit. Inge- caſu ſolis humanæ fragilitatis imaginem mu-
i muit Suſanna, & ait: Anguſtiæ ſunt mihi un- tuentur, quaſi arbitram luctæ. U autem ſero ich
Cenimn 9 dique; Si enim hoc egero, Mors mihi eſt. No- fatum eſt, concluſit Vagao oſtia cubicili; E Judit 14.
mn , ta: Cùm debuiſſent ſenes de irroganda ob abiit. Mirabar equidem, non aliquam Mor-
linel confictum adulterium mulcta diſlerere, de te- tis futuro viduæ triumpho proluſiſſe teſſe-
n Ethicæ Tom. II. F ram.

62 Oliva

ram. Ammoni Jonadab? ut in amplexum Tha-
maris collaberetur, dicrum jubar, hoc eſt eſ-
figiem vitæ, ſubmiſit Obiruncaturæ impu iciſſi-
mum monſtrum ſœminz, umbrarum iuarum
ſatellitio, nox vicaria mortis patrocinata eſt.
Fateor in ſummis vitæ deliciis nunquam Jo-
bi periclitatam fuiſſe pudicitiam. At qui di-
Job. 31. 9. Xit: Ne deceptum eſt cor menm ſuper muliere, &
Ii ad oſtium amici mei inſidiatus um. Trium-
Pphales procul dubio hofce cineres advocarat:
Job. 16 f6. quum præmiſerit: Saccum conlui uper eutem
meam, & operui cinere o nem Weam. T'æ-
det emim illecebrarum etiam opulentum, ubi
cinis, quaſi ſepulchri tubicen perſtrepit. Iſaa-
ci plerique continentiam demirantur, quem
tribus ſtipatus uxoribus Abraham anteceſſit,
& quatuor vallatus conjugibus Jacob ſubſe-
quutus eſt. In tanto fozminarum grege, qu
ratione, und contentus oviculà ſolam Iiaac
amplexatus Rebeccam eſt? Fortè Jacob &
Abraham opibus floruere, hic a Pharaone di-
tatus, ille virgarum ſtratagemate ovibus, ar-
mentiſque auctus. Scilicet ubi plurimum lactis,
ibi minimum conſuevit candoris eiſle: neqtit-
que non duci in thorum Agar, ubi ſaginati
paſlim vituli in azymis apponuntur. Verùm,
ſi opibus ſollicitam ur ad amplexus, quis di-
Gen. 26.73. tior Iſaaco? De quo hæc habet Scriptura. Ne-
vit Inac in terra illa, & invenit in ipſo anno cen-
Waae ur tuplum. Et locupletatus eſt homo, donec magnus
,** vehementer effectus eſt. Ergo lſaaco non defuere
divitiæ, quibus urgeretur in illecebras. Divi-
tiis abundavit, at delicus abſtinuit. Quin vel
moriturus pulmentum optavit, & vinum bi-
Gen. 27. 4. bit. Fac mihi inde pulmentum, ſicut elle me
noſti. Excurrebatur in Sylvas, ne Seni patina
non ſaperet. Pugnavitne ille, pharetraſque of-
culis ſuppoſuit? Quin ipſe, unius vir uxoris,
foœdus icit cum Abimelech, quùm è& contra-
rio & Jacob occurrerit Eſaü, ejuſque mi-
litibus quadringentis, & cum trecentis Abra-
ham Reges quatuor profligaverit. Dei recrea-
tum colloquio eum dices, ideéque uxorum
copiam neglexiſle. Parcius illi, quam aut A-
Prahæ, aut Ifraéli, apparuit Deus. Unde ergo
in opulento, in epulante, & ſi Deo placet,
in otioſo uxorum parſimonia tanta, Patre,
filiſque ejus fœminarum examine ſtipatis? Ni-
mirum collum ferro ſubmiſerat. Tantum il-
le ex deſignato funere in illecebras horrorem
hauſit, ut vexillum Monogamiæ ſolus & Pa-
triarchis, patinas inter & ſpicas, extulerit;
cui ferendo tum pugnax Abraham, tum an-
helus Jacob fuere impares; nec ſatis aut is ba-
culo, quo tamen Jordanem tranſmiſit, aut ille
gladio, quo palmam demeſſuit, contra volup-
tatis illicium communiti. Cüumque alligaſſet
Taac filium, inquit, poſuit eum in altare ſuper
Struem lignorum. Extenditque manum, & arri-
puit gladium. En quo ſe vallo munierit Iſaac
contra machinas illecebræ. Pugnavit ara in
thorum: ignis ignem extinxit: ferrum pha-
leras ſolvit: quique victima fuit, vix adduci po-
tuit, ut umus Turturis oſculum non horre-
ret Nimirùm rare nuptiæ arrident;, ubi in
jugulum ſtrictum eſt ferrum. Quin morti ſub-
ductus Iſaac, quaſi redux Phonix a funere,
arietem mactavit in ara, ex hoftia collega
Patris & Myſtes. Siquidem Petulantiam cu-
Piditatis, quæ adumbrabatur in pecude;, fa-
cilè jugulat, qui jugulandus in altari mortem
Bbavit. Quid, quod Rebeccam in demortuæ

Gen. 22.
20.

Sata halamum induxit? Quæ & ideò tardècon-
cepit, quod eâ vix Iſaac uti quaſi conjuge poſ-
ſet, in tanto funeris repercuſſlu. Qui introduxit Gen. 24
eam in tabernaculum Saræx: & in tantum dile- 6.
xit eam, ut dolorem, qui ex morte Matris ejus
acciderat, temperaret. Haud mirum ergo ſi
vix concepit, quæ ibi nuptias dedicavit, ubi
exſpiraverat Sara Impotens;, inter cineres &
inſtitas, voluptas etiam licita eſt, enerviſque
ad amplexus. Propterea iis aflentior, qui e“
prorupifle petulantiam Chami arbitrati ſunt,
ut ab uxore ne quidem intra arcam continue-
rit ſeſe. Haud mirum. Nam quúm nulla bi
animantium expiraſſet, præcluſaque foris ar-
ca mundi funera procul oculis ſubduxiſſet,
perditifſimus adoleſcens tanto funerum juſti-
tio exflimulatus ad illecebram, miſericordiæ
arcem in ſentinam voluptatis deformavit.
Quod cùm vidiſſet Cham Pater Chanaan..
Atqui, inquies, dormivit cum Bala Ruben,
nuper tumulatâ uxore Patris ſui Rachele. Aio
nuperrime Rachelem defunctam, ſed tum
pollutum adoleſcentem ſcio, ubi à ſepul-
chro Rachelis ſeceſſum eſt. Hic eſt titulus mo-
numenti Rachel. Egreſus inde ſixit tabernacu-
lum trans turrem gregis. Cümque babitaret in
illa regione, abiit Ruben, & dormivit cum
Bala. Ubi ſubmotus eſt ſepulchri horror,
verſa eſt domus Jacob in lupanar. Aberat;,
dices, Iſaacus à monte holocauſti, quuùm tam
pudicè egit cum Rebecca. Ita eſt; ſed fortius
menti infigitur hæretque propriæ recordatio

Geh,9.21.

Gen. 35.
20.

necis, quam alieni funeris memoria. Ruben

ideò laiciviit procul poſitus a tumulo fœmi-
næ. Continentiſſimè vixit Iſaac licet ab ara ſuæ
mortis ſemotus, cui ſemper aderat animo.
Quid? Nonne mortis teſſeras Thamar abjecit,
qdo ſocerum ſuum Judam pelliceret ad oſcula?
Quæ, depoſitis viduitatis veſtibus, Jedit in bi- G.n 3z8.
τ. Timuit, ne funeris inſignibus avocare- 4.
tur Socer à thoro. Ideo fornicatum cum
Moabitarum filiabus populum non jejunio, Num 25,
aut thure;, aut etiam lacrymis expiandum cen- 4
ſuit Dominus, ſed patibulis. Siquidem exun-
dans libidinis profluens uno mortis aggere in-
hibetur. Qui enim propugnacula; rupeſque
perrumperet, in morem æquoris, languet in
pulvere. Stillabat tum Achabi, tum Davidis
gladius cruorem innocentis. Hic enim Uriam Non eſt
interfecerat, ille interemerat Nabuthem. Ubi aut cor-
ad expiationem utriuſque gladii ventum eſt; Dorum
Achabi ſica lacrymis, ſaccéque abſtergitur. par cupi-
Davidis verò ferrum nullo aut fletu elui, aut dites: ſe
ſparto extergi potuit. Solo filii cinere læ- delt at⸗
vigatus mucro contractam cæde rubiginemn que vehe-
poſuit. Num ſanctior Davide Achab, aut Na- aveſe.
buthe Urias innocentior? Cur ergo Dawidis mm elt.
enſis funere elimatur, Achabi acinace ſolà fame 5. Dare.
perpolito? Enimverò Samarita occiderat & poſ- a⸗
ſederat: David autem occiderat ,„ & coierat. th.
Porrò diluendæ rapacitati ſat ſaccus cum fletu
eſt. At libido, ſi funus abſit, nunquam excu-
titur. Filius, qui natus eſt tibi, morte Morie- 2. Neg- .
tur. Nunquam lupanar obſtruitur, mii quum 15.
ſepulchrum reſeratur. Una feretri lectic ef-
fertur Venus & Regia. Hic ignis in ſolo cinere
non vivit. Aſluat in æquore deſolatorius Car-
bo, floret in dumis, cubat in pharetra, in
hyemne vernat, in nive concaleicit, in prunis
hyemat, ludit in turbine, und cineris adiper-
ſione ſuſfocatur. Ideo abductuxrus Eidras ab amn-
plexu Ammonitidumm Iraeélem, non prius ſur:
rexit

td
in
el
Purn
e N
mne!
ae
Dhtinu
bit
ge Obel
ſrn. 6
Tuutt Me
Dun ii
uten u
1e nolm⸗
e, P

Aneti
Den

/.
MMt

lHir
AKe

zs Ktum, h
4 A 1
3 a Die
4 dren
t ul
air lu .
agmm ade
, ne
(mcipitur
M Wtur, vi
3 Iur. Non
enon n
rel mo⸗
Irn hon!
lat ſeli
Eek itult
Edn, nn
Uen inern
klnn. I
n lil

un verd

hitnr inde
Otunn à
chwis ſe
1 tione
luirr done
1itin⸗
eri Aar
Donmn der
Et Nir
um ma
lmingre
dime hi
et
it hine

rexit ad inſinuandum populo ſuis lacrymis di-
vortium, quàm & Sol occumberet, & ho-
ſtia veſpertina cæderetur. Ut ſcilicet imago
illa funeris duplex voluptatem promptiùs fuga-
ret & Sion. Credidit enim in illo occidentis
horrore lucis, eéque exſpirantis victimæ ago-
ne abdicaturum facilius Iſfraëlem illecebras
nuptiarum. Aſſequutũſque Propheta eſt, quod
optabat. Nam ſqualor impetravit, quod ne-
que obtinuerat Lex, neque captivitas diſſua-
ſerat. Convenere omnes, uxoreſque repudia-
runt Moabitides (ſi quæ tamen ab idolis ad
Deum vivum traduci noluerunt) ubi morta-
litatem docti ſunt ſuum, tum cæſarum fune-
re victimarum, tum lucis in occaſum defle-
xione, poſthuméôque Soli tum horrore, tum
umbra.

D

eneni
r, u
bitetiſn

Ur daretur nobis paxillus in loco ſanécto
ejas, O& illuminaret oculos noſtros
Deus noſter, & daret nobis vitam
modicam in ſervitute noſtra.

n, N
lrit taenen

Conhamti. REFhed fatetur ſe Eſdras à ſervitute ex
oparte, ob Regum, in ſe populumque um-
Derſeve. verſum, humanitatem. Perſæ enim dimiſe-

rantia. runt ad reparandum Templum, quo Chal-
dæi abduxerant & Templo. Nota reſpirandi
Ult, Cutnte Lux alle- . „ . .
dddn ee. ordinem. Prius paxillus in Templo datur;,
di-

l,e hun

tum oculi illuminantur, ad extremum red
Conſcientia tur vita. Paxillus autem aut clavus eſt, aut li-
“tiende. gnum, ad quod in littore ficum naves alligan-
tur, ne vi fluctuum referantur in pelagus.
Concipitur ergo felicitas firmitate, luce par-
Renorati turitur, vita quodammodò & ecditur & perfi-
vera. citur. Non illuminaris, miſi prius firmere: ſine
luce non vivis. Et quidem in ſervitute vivi-
tur vel modicè: ſine luce nec vivitur: Lux
autem non immittitur, ſi clavus, aut paxillus
deſit. Diſcis credo & peccatoris, & tua unde
pendeat felicitas. Ut autem videas, quanti vi-
dere interſit, datus paxillus dicitur, & vVita
reddita, nullaà de Deo factàâ mentione. Ubi
verò infertur ſax, Deus auriga & currus Lucis
ſalutatur. Et illuminaret oculos noſtros Deus
noſter. Et Lux quidem clavum conſequitur,
lucem verò vita. Quid clavo & Luci? Hæc
volvitur indefeſſa, & quieſcit nunquam, tum
ſuo, tum alieno rotata & circumacta motu:
at clavus ſeſe figit, reliquaque ſuffigit. Ergo-
ne fixione paritur motus, debetuúrque con-
ſtantiæ concurſatio? Ita ſanè. Immèò; ut ſcias
in Chriſtiana Philoſophia omnia ſuſque déque
verti, Adam ut vidit oblatum ſibi ab uxore
pomum, periit: Iſraël niſi videret, non vive-
ret. Scilicet nihil ita nos agit in mortem,
quàm non attendere quò pedem inferamus,
Eiertas, aliorumque ductu abduci. Tu te viam deſignes
oportet. Scio cui credidi, exclamavit Paulus.
Et daret nobis vitam modicam in ſervitute.
Emicat hinc ſanè dignitas Libertatis, quando
cumulatus Iſraél regiis & diplomatibus &
„muneribus, patriæ redditus, levatus onere
vectigalium, inter hoſtias & crateres aureos;
modicam tamen vixiſſe vitam dicitur, quòd
ee.eam non quidem in catena, ſed ſub imperio
Medorum traduceret atque Perſarum. Et cer-
?s:? opibus abundabant, uxoribus ſtipabantur,
Relgioni Mmonia urbis inſtaurabant. Attamen umbra
Stwes jlla ſervitutis videbatur obſtare, quèò minus
tisn, Vivere crederentur. Quid ergo coronarum
Ethicæ Tom. II.

Oratio.

2. Tim. 1.
12. .

.

in Cap. IX. Lib. I. Eidre. 6sz

iis deberi dicemus, qui, pro Chriſto, & ſine
auro, & ſine thalamo, & abſque liberis in
fame & frigore procul à patria non Cyro Prin-
cipi ſubduntur . ſed homuncioni, imò homu-
lis quamplurimis ſubjiciuntur genere, erudi-
tione, prudentiàâ, ætate non rarò, interdum
& integritate ſeſe obſcurioribus, viliori-
buſque? Modica vita veſtra eſt levata vecti-
galibus, aucta divitis, amplexibus recreata:
& quam ij vitam ducunt, quos paupertas,
quos temperantia, quos pudicitia ab omni
uſura vitæ ablegant? Quod ſi ſervire Cyro in Peczaiz
tanto ſplendore, & vivere non licet: an is Samna⸗
putandus eſt vivere, qui Satanæ ſcelerique
obnoxius, in pædore conôque criminum conta- Mors al-
