lere ,

Uiſtin len
)

enlitmnil

aſle le ,
li, n n

terhun, ni
Vironn gin

Binn n.
1heuzi gi

uplln en

t in enr un,

att Dnd!
Nlmn.
die un aſitil
Heemte

ukindh
Apolian.
8 Aunitit
ihen “
. 1

e eru ais

Cnclinſfe⸗
Iisl anad
ſihani ,
Hongkug

Ne Aumtin 1
un ii d

commune & immundum.

Sacræ Scripturæ.

Domine, quid meé vis facere? pag. 179. & 331
Anania, ſurgs, & vade in vicum, qui vocatir re-
tus, & quare in domo Judæ Saulum nomine
Tarſenſem. . . Reſpondit Ananias : Domine;
audivi de viro boc, quantæ mala fecerit ſervis
inis. 179
Vas eledtionis eſt mihi iſte , ut portet nomen meum
coram Gentibus, & Regibus, & kliis Iſrael. 141
H g& 179
Viri autem illi, qui comitabantur cum eo, ſtabant
AKupefacti , audientes quidem vocem, neminem
autem videntes. Ad manus autem illum tra-
bentes, witroduxerunt Damaſonm. 331
Anania. Ecce ego, Domine. LQuare in domo Juda
Saulum, Ecce enim orat. Keſpondit autem Ana-
nias : Domine, audivi à multis de viro boc,
quanta mala fecerit ſervis tuis: & hic habet
poteſtatem alligandi omnes, qui invocant nomeén
tuum. Ibid.
Ex CAP. X. Occide, & manducas 27. & 104. &
129. & 140. & 170. & 178. & 275
Adbhbuc loquente Petro verba bac», cecidit Siritus
danbtus ſuper omnes, qui audiebunt verbum. 31
U circa boram ſextam oraret, mentis exceſſus ceci-
dit ſuper eum. 96
Orationes tux , & eleemoſynæ tux aſcenderunt in
memoriam in conſpebtu Dei. 130
Linteum magnum, in quo erant omnia quadrupe-
dia & ſerpentia terræ. Ibid.
Abſit, Domine, quia nunquam manducavi omne
Ibid. & 140. & 275
& 332. & 351

Et cum eſuriret voluit guſtare. Parantibus autem

illis, vidit e&œlum apertum, & deſcendens vas
quoddam, in quo erant omnia quadrupedia. Et
Jacta eſt vox ad eum: Surge, Petre, occide, &
mäanduca. 178. & 208. & 332. & 351
Quæ Deus purificavit, tu commune ne dixeris.
Abſit, Domine. Hoc autem falctum eſt per ter. 351
Ex CAP. XI. Erat vir bonus, & plenus SWiritu
Janbéto, & Fide. 353
Ex CAP. XII. Narravit, quomodo Dominus edu-

ziſſet eum. 88
Petrus quidem ſervabatur in carcere. . Et ecce

Angelus Domini adſtitit,; & lumen refulſit in
laBiraenio percuſſéque latere Petri, excitavit
cum, dicens: Nurge velociter. 36. & 37
Ceciderunt catenæ de manibus ejus. 7
Ex CAP. XIII. Hic, accerſitis Barnabu & Paulo;
deſiderabat audire Verbum Dei. Reſiſtebat au-
tem illis Elymas Magus. Et confeſtim cecidit in
eum caligo. ITunc PFroconſul credidit, admirans
luper dotrina Dominni. 162
Ex CAP. XV. Convenerunt Apoſtoli, & ſeniores
videre de Verbo hoc. Cuùm autem magna con-
quiſitio fieret, ſurgens Petrus dixit ad eos. 116
Ex CAP. XVI. Hunc voluit Paulus ſecum proſi-
»& aſumens circumcidit eum propter Ju-
dæos. SLäL 116
Facipio tibi, in nomine JESU-CHRISTI, exire ab
ea. Et exiit eadem hora. 120
Expergefactus cuſtos carceris, & videns jannas
apertas carceris, evaginato gladio volebat ſe in-
terficere. 180
Clamavit autem Paulus voce magna dicens: Nibil
uibi mali feceris: uiverſi enim hic ſumus. Peti-
todue lumine introgreſſus eſt, & tremefaclus pro-
cidit Paulo & Sila ad pedes: & producens eos
Foras ait: Domini, quid me oportet facere; ut
Jalvus fiam. lpid.
Et tollens eos in illa hora notctis lapit plagas éorum:

& baptizxatus eſt ipſe; & omnis domus ejus con-
tinud. H Pag. 180
Ex CAP. XVIII. Egreſus ab Atbenis

ne Aquilam Ponticum genere, & Priſcillam uxo-

rem ejus; acceſſit ad éosr. Et quia erat juſälem

artis, manebat apud eos, & operabätur: &
diſputabat in Gnagoga per omne Sab batum.
Ex CAP. XIX. Ita at etiam ſuper languidos de-
Ferrentur à corpore ejus Sdaria, vel Nemicin-
tia, & recedebant ab éis languores, & ſpiritus
nequam egrediebantur. 120
Ex CAP. XX. Incubuit ſuper eum, & dixit: Ani-
ma ipſius in ipſo eſt. Ibid.
Ex CAF. XXIII. Percutiet te Deus, paries deal-
bate. Et, qui aſtabant, dixerunt: Jummum
Dei Sacerdotem maledicis ? Dixit autem Paulus
neſeiebam fratres, quia Princeps eſt Sacerdotum.
61

Ex CAP. KXIV. Diſputante autem illo de Juſti-
tia & Caſtitate, & de Judicio futuro, treme-

fabtus Felix reſpondit .: Quod nunc attinet:
Vade.

Ex CAP. XXVIII. Propter ſpem IHraël catenà bac
circumdatus ſum. 88

Ex Epiſtolà ad Romanos.

Ex CAB. I. Waſurrones, detractores, Deo odibiles;
contumelioſos.

— 21759
Ex CAP. III. Juſtitia autem Dei per fidem J.

CHRiISTI; in omnes & ſuper omnes, qui credunt

in eo.

351

Ex CAP. V. Cum adhuc inimici eſemus, Chriſtus

pro nobis mortuus éſt. 102
Gloriamur in tribulationibus. 114

Quia Charitas Dei diffuſa eſt in cordibus noſtris:

Ibid.

Ex CAP. VIII. Deus eſt, qui juſtificat, quis eſt qui
condemnet? 123
Ex CAP. I X. Häabet poteſtatem figulus, ex eadem
maſſa facere aliud quidem vas in honorem, aliud
verò in contumeliam.
Ex CAP. XI. Tu ex naturali exciſus es oleaſtro,
& contra naturam, inſertus és in bonam olivam.

Woli altum ſapere, ſed time. 384
Ex Epifſtolà prim ad Corinthios.

Ex CAP. III. Ni qass autem Templum Dei viola-
verit, diſperdet illum Deus. Templum enim Dei
ſantctum eſt, quod bſtis vos. 48
Lac vobis potum dedi, non eſcam: Nondum enim
poteratis: ſed ne nunc quidem poteſtis. 222
Ex CAP. IV. Eurimus & ſitimus, & nudi ſumus,

& colaphis cædimur. 23
Nihil mili conſcius ſum, ſed non in hoc juſtificatus
Jum. 118
Laboramus operantes manibus noſtris. 388

Ex CAP. V. Nitis nova conſperſio, ſicut eſtis azymi.
Etenim Paſoha noſtrum immolatus elt Cbr'’ſtus.
Itaque épulemur in azxymis ſinceritatis & veritatis.
48
Ex CAP. VI. Audet aliquis veſirum habens ne-

gotium, adversus alterum judicari, apud ini-

⸗
Frater cum fratre judicio contendit, & boc apud
infideles? Jam quidem omninò delictum eſt in vo-

bis. Ibid.
PFraudatis & boc fratribus * Nolite errare: Neque
Nn 4 Jor-

vénit Co-
rinthum;, & inveniens quemdam Judxkxum nomi-

tempore autem opportuno accerſam 16.

„7

Index Locorum

fornicarit, neque idolis ſervientes, neque adulte-
ri, neque molles, neque fures, neque avari, neque
rapaces regnum Dei poſſidebunt. pag. 54
Corpus autem non ſornicationi, ſed Domino. Neſ-
citis, quoniam qui adhæret meretrici,; unum cor-
pus effcitur.
Ex CAP. IX. Qui ſervit altari, de altari Soe
J 35
Ex CAP. X. JSedit populus manducare, & bibere:
& ſurrexerunt ludere. 335
Ex CGA P. XI. Numquid domos non habetis ad man-
ducandum & bibendum ? aut Eccleſiam Dei con-
temnitis? 54
In qua nobte tradebatur, accepit paenem, & gratias

agens, benedixit ac fregit. 358
Ex Secundâ ad Corinthos.

Ex CAP. III. MWon quéòd ſuffcientes ſimus cogitare
aliquid à nobis: ſed ſußftcientia noſtra ex Deo eſt.
Ex CAP. IV. Habemus theſaurum iſtum in vaſis
Kltilibus. Ibid.
Ut ſublimitas ſit virtutis Dei. Ibid.
Ex CAP. VII. Quperabundo gaudio, in omni tribu-
latione mea. 44
Ex CAP. IX. MNon ex triſtitia, aut ex neceſſitate:
bilarem enim datorem diligit Deus. 2
Ex CAP. XII. MNec enim debent filii parentibus
theſaurizare, ſed parentes filiis. 56

Ex Epiſtolà ad Galatas.

Ex CAP. I. Ni bominibus placerem, Chriſti ſervus
non eſem. 288
Ex CAP. V. Vos enim in libertatem vocati eſtis,
fratres. 142

Ex CAP. VI. Videte qualibus literis ſcripſi vobis

meld mant.
Fratres, & ſi præoccupatus fuerit bomo in aliquo
delitto, vos, qui ſpirituales eſtis, bujuſmodi in-
Rruite in ſpiritu lenitatis: conſiderans te ipſum,
ne & tu tenteris. 281

Ex Epiftolà ad Epheſios.

Ex CAP. V. Euiſtis aliquando tenebræ, nunc autem
lux in Domino. 37
Et nolite inebriari vino in quo eſt luxuria. 157

Ex Epiſtolà ad Coloſſenſes.
Ex CAP. I. Eripuit nos de poteſtate tenebrarum,

& tranſtulit in regnum flii dilectionis ſuæ, in quo
habemus redemptionem, & remiſtonem peceato-

rum. 130
Ex CAP. IV. Jalutatio, meä manu Pauli. 388
Salutat vos Ariſtarchus concaptivus meus. Ibid.
Memores eſtote vinculorum meorum. Ibid.

Ex Epiſtol Prirn4 ad Theſſalonicenſes.

Ex CAP. II. Jeitis fratres, introitum noſtrum ad
vos, duia non inanis fuit“ ſed ante paſſt, &
contumeliis affecti in Philippis, iduciam babui-
mus loquei ad vos Evangelium Dei. 59

Ex Epiſtolà Primà ad Timotheum.
Ex CA P. I. Qui prius blaſphemus fui, & perſes

cutor, & contumelioſis, ſed miſericordiam conſe-

Ex CAP. I I. Volo ergo viros orare in ommi loco,
levantes puras manus. Nimiliter & mulieres in ha-

bitu ornato, cum verecundia & ſobrietate ornan-
tes ſe, non intortis crinibus, aut auro, aut mar-
garitis, aut veſte pretioſd.
Ex CAP. VI. Habentes autem alimenta, & quibus
tegamur, his contenti ſumus : nam qui volunt
divites fieri incidunt in tentationem, & in laqueum

Diaboli. Ibid,
Ex Secunda.

Ex CAP. I. Nio cui credidi. 3
Ex CAP. II. Nemo militans Deo implicat ſe ne-
gotiis ſæcularibus: ut ei placeat, cui ſe probavit.

238
Ex CAP. IV. Bonum certamen certavi. Rpake

eſe mihi corona juſtitiæ, quam reddet juſtus Judex.

106
Fidem ſervavi. Ibid.
Ex Epiſtolà ad Hebræos.

Ex CAP. X. Quantò magis deteriora putatis me-
reri ſupplicia, qui filium Dei conculcaverit. 58

Ex Epiſtolà B. Jacobi.

Ex CAF. I. Unujfquiſque tentatur, à concupiſcentia
ſua abſtractus & illectus. 271
Ex CA P. III. Tizgu⸗ inquietum malum, plena ve-
neno mortifero. In ipſa benedicimus Deum & Pa-
trem: & in ipfa maledicimus homines. 134

Ex Epiſtola I. B. Petri.

Ex CAL. I. Petrus Apohtolus Jrs-CHRISTI, elekii
advenis diſperſionis. 883
ExX CAP. III. Si quid patimini propter juſtitiam,
beati.
Ex CAP. IV. Charitas cooperit multitudinem pec-
catorum. 283

Ex Epiſtolà prim B. Joannis.

Ex CAP. III. Qui non diligit manet in morte.
125. 8& 281
Filioli non diligamus verbo, neque lingud, ſed opere
& veritate. 12² ⁷
Ex CAF. IV. Charitas foras mittit Timorem. 112

Ex CAF. V. Haæc eſt victoria, quæ viucit Mundum,

kides noſtra. 352
Ex Apocalypſi.

Ex CAF. I. De ore ejus gladius parte utraque acu-
tus exibat: & facies ejus ſicut Jol lucet. 38. &
167. & 181. & 346
Habebat in dextera ſua ſtellas ſeptem, & de ore eus
gladius utraque parte acutus exibat. 75. & 224.
& 292
Præcinttum ad mamillas zond aured. Oculi ejus tan-
quam flamma ignis: & de ore ejus gladius. 224

Woli timere, ego ſum primus & noviſſimus. 12 1¼

Vox illius tanquam vox aquarum multarum; a.
bebat in dextera ſua ſtellas ſeptem, & de ore n

gladius exibat. 12
Et cuùm vidiſem eum, cecidi ad pedes ejus, tanduaßt
mortuus. Tbid.

Et converſus vidi ſeptem candelabra aurea, & in

medio ſeptem candelabrorum aureorum milen
hlio hominis. 6 205
Oculi

e

M,
M

n fll
11

104. ll
llali
bel ßnni

LCLL. W
Cehutt 4
n auli.
Mr e, D
lenofen
He Tlmna
ſgten n

Iin leli

lit aretitu
lüihn
lufrajnill
ntmn coron
ng, 19
ICA. V.
llenj n
Uullerur.
unt laler⸗
n.
Den len,
hi: N
1 Cenn.
an Peru,
Ft an
1CnV
1 ſelebee

e, /

j

4

6

der
len ale
Ue egie
inn ii
6 dla
iſteſ,
t/ ce
Ugan
ine
ſlagn
lmnadn B

i
N ea

bane, it

C P

n Mit
en, gie
1

ener gnteni
n nllie

Hebren.

ii etrin
Dei onalen

B. Ndhi
tenn, a
ietun nin
hereticine kN
icinnu en
I. B. en
u hwCN1
ginin yrſ⸗

pni imuu

inB n

. lyi
16

4
8
e

e

ſGel N
ele

untile
r,eN

Sacræ Scripturæ.

Oruli ejus tanquai famma ignis & pedes ejus ſimi-
les aurichulco, icut in camino ardenti. pag. 210
Sicramentum ſeptem ſtellarum, quas Vidiſti in dex-
iera mea, &' ſeptem tandelabra alrea ; ſeptem
Lellæ, Angeli ſunt Jeptem Eccleſiarum; & can-
delabra ſeptem, ſeptem Ecoleſiæ ſumt. 236
Vekftitum podäre, G Pracinétum ad mamillas zona
aured. De ore ejus gladius utraque parte acutus
exibaät. 379
Ex CAP. II. Haæc dicit tlius Dei, qui habet oculos
tanquam ſammam ignit. Permittis mulierem Je-
zabel fornicari, & maiducare de Iolothytis. 90

Ckaritatem tuam primam reliquiſti. 125
Age pœnitentiam, & prima opera fac. Ibid.
.
Wed habeo adversis te pauda. 130

Et Angelo Epheſi ſeribe. 183
Ei Angelo Pergami Eccleſiæ ſeribe: Hæc dicit, qui

habet romphaam utraque parte acutam. Ibid.
Ex CAP. III. Nomen bhabes, quod vivas, & mor-
tuus es. Veniam ad te tanquam ur. 11
OQui vicerit, veſtietur veſtimentis albis. Ibid.
Quia tepidus es, incipiam te evomere ex ore meo.
Ibid.
Niadeo tibi emere à me aurum ignitum, probatum.
Ibid. & 121
Ego, quos amo, arguo & ciſſtigo. 113

No ud oſtium & pulſo: ſi datis aperuerit januam, in-
trabo ad illum, & cœnabo cum illo. 130. & 225

Ex CA P. IV. Et quatuor animalia, ſingula eovum

habebant alas ſenas in circuitu,; & intus plena

ſunt oculis. 27

Dignus es, Domine, Deus noſter, accipere gloriam
& bonorem: quia tu crenſti omnia. 102
Et de Throno procedebant fulgura, & tonitrua &

ſeptem lampades ardentes ante thronum. 121

Et in conſpeclu ſedis tanquam Mare vitreum. Ibid.
131. 8& 134. & 303: & 383

Et in circuitu ſedis viginti quatuor Seniores ſedentes.
Et de throno procedebant fulgura, voces & toni-
irud. 2229
Et ſuper thronos, viginti quatuor ſenibres ſedentes,
cireumamitcti veſtimentis albis, & in capitibus
eorum coronæ aurex. Et de throno procedebant

fulgura, voces, & tonitruua.“ 379

Ex CAP. V. Habentes ſinguli citharas, & phialas

aureas plenzs odoramentorum, quæ ſunt orationes

Ndanbtorum. 128
Et nemo poterat aperire librum, neque reſpicere il-
lum. I

Et ego flebam multum. Et unus de ſenioribus dixit

mihi: Ne fleveris. Ecce vicit Leo, radix Da-
vid, aperire librum. Ibid.
Et cum aperuiſſet librum, quatuor animalia, & vi-
ginti quatuor ſeniores ceciderunt coram agno. 209
Ex CAP. VI. Et vidi: Et ecce equus albus, &
qui ſedebat ſuper illum, habebat arcum. 76
Et vidi, quum aperniſſet Agnus untm de ſeptem ſi
gillis, & audivi unum de quatitor animalibits,
dicens, tanquam vocem tonitrui. Veni, & vide.
Vidi, & ecce Equus albus, & qui ſedebat ſuper
ilum, habebat arcum. 10
Et ecce quus pallidus, & qui ſedebat ſuper eum,
nomen illi Mors, & inſernus ſequebatur eum“
& data eſt illi poteſtas ſuper quatuor partes ter-
ræ, interficere gladio, fame, morte, & beſtiis
terræ. Ibid.
Ex CAP. VII. Hi ſum, qui venerunt de tribula-
tione magna. Ideo ſunt ante thronum Dei. 5§56
Clamabant voce magnäa, dicentes: Salus Deo noſtro,
qui ſedet ſuper thronunz, G& Aon⸗o. 103
Dealbaverunt Rolas ſatas in ſanguine Aoni. Ilbid.
Ex CAP. VIII. Et accepit Angelus thuribulum,

Et iratus eſt Draco in mulierem.

& implevit illud de igne altaris, & miſit in ter-
ram, & facta ſunt tonitrua & voces, & fulgura,
& terræ motus magnus. pag. 1677
Ex CA P. IX. De fumo, Putei exierunt locuſtæ in
terram. Similes equis paratis in prælium. Facies
earum tanquam facies hominum : & dentes ea-
mum ſicut Leonum erant. Et habebant loricas,
Ricut loricas ſerreas? & vox alarum earum ſicut
vor ourruum equorum multorum courrentium in
bellum, & habebant caudas ſimiles Rorpionum.
105. & 110
Facies earum, tanquam facies hominum. Et habe-
bant capillos ſicut capillos mulierum. Ibid.
Et ſuper capita earum, tanquam coronæ ſimiles au-
ro. 102. & 232. & 379
Præceptum eſt illis; ne læderent fœnum terræ, ne-
que omnem arborem: niſi tantuùm bomines, qui
non habent ſignum Dei in frontibus ſuis. Et di-
&tum eſt illis, ne occiderent eos : ſed ut cru-
bziarent menſibus quinque. 102. & 379
In diebus illis quaxarent homines mortem. 379
Ex CAP. X. Oportet te iterum prophetare Genti-
bus, & populis, & linguis & Regibus multis.
121
Ex CAP. XI. Et apertum eſt Templum Dei in
colo: & viſa eſt Arca Teſtamenti ejus in Tem-
plo ejus, & facta ſunt fulgura, & voces, &
terræ motus, & grando magna. 14
Ex CAP. XII. Signum magnum apparuit in Cœlo.
Mulier amitcta ſole, &. Ibid. & 31
Et viſum eſt aliud ſignum in cælo⸗ Et ecce Dra-
eco magnus Et Draco ſtetit ante mulierem,
quæ erat paritura. Et mulier fugit in ſolitu-
dinem ubi habebat locum paratum à Deo,

ut ibi paſcat eam. 31
Et Drazso ſtetit ante mulierem quæ erat paritura.
129

LEt peperit klium maſculum, qui recturus erat om-

nes gentes in virga ferrea. 132
Draco ſtetit ante mulierem, ut filiun ejus devora-
ret. Et raptus kſt fiius ejus ad Deum & ad
thronum ejus. 134
Et miſit ſerpens ex ore ſuo poſt mulierem, aquam
tanquam flumen. 247. & 297. & 298
Et ſtetit ſuper
Arenam maris. Et vidi de mari beſtiam aſcen-
dentem. 298
Ex CAP. XIII. Vidi de mari beſtiam aſcenden-
tem habentem capita ſeptem, & cornua decem,
G& ' ſuper cornua éjus decem diademata. 289
Ex CAP. XKIV. Et alius Angelus exivit de Tem-
plo, clamans voce magna ad ſedentem ſuper niu-
bem. Mitte falcem tuam, & mete. Et, demeſſa
eſt terra. 48
Et audivi vocem de cœlo, tanquam vocem aqua-
rum multarum, & tanquam vocem tonitrui : &
vocem quam audivi ſicut citharædorum , & ci-

tharizantium in citharis ſuis. 75. & 119. &
128
Et vidi. Et ecce Agnus ſtabat ſupra montem Gion.
119

Ex CAP. XVII. Et vidi mulierem plenam nomi-
nibus blaſphemiæ. Et mulier erat circumdata pur-
urd, & coccino. 289
Ex CAP. XVIII. Et exclamavit in fortitudine di-
cens: Cecidit, cecidit Babylon magna. Væ, væ,
civitas illa magna, quæ amibta erat pur purd, &σ
byſſo, & cocco, & margaritis, quoniam una horà
deſtitutæ ſunt tantæ divitiæ. Poma defideriianimæ
tuæ diſceſſerunt dà te. 312
Ex CAP. X. IX. Et de ore ejus procedit gladius
acutus, ut in ipſo percutiat Gentes. Et ipfe zeget
eoα

um
Index Locoru
2 ferreag: Et inſ⸗ eren, , Jeripe.
os in virga Ba nzoli Rex e 14
Juoi⸗ e 1 G . Eee
Bug Mronhrai t E nt.n gi ſclueeha
Renunu Bariner, S, e e Ibid.
Hom P. XKX. Et W Dia a.
Exr r. XNX Aagnen ignis &
. 2
cos miſſus eſt

Sacræ Scripturæ.

2 eivitatem Jeruſalen
. am õ aratam,
C1a XX. Bid b i Des ge Ibid
nann Se re, ro
ſicut 1

XII. Faris Canes, & imp
X .
Ex CAr.

1005
ite, pen ſngulos
rte fluminit D e; 392
ns lin huän un
r .

in

6

—
rr,—

Ubreham!
Mlom 1
1241225
.

to perl

to pert.
etn herto

altars en
Uelläintze
Alizen
lelltionez
Uultiones
Voltane⸗
lntgin
Ha 6

Ultne n
4

i

Ureri
G lun
d heuit
ake

ate

Abſalom.

RERUM NOTABILIUM.

QUXÆ IN COMMENTATIONIBUS IN ESDRAM

Continentur.

PpRIOR NUMERUS PAGINAM. POSTERIOR COLUVUMNAM SIGNIFICGAT.

A.

- Aronis virge. pag. 299. 1
& 365. 1
S. Abel. 188. 2. & 212. 2
& 262. 1

. Abrahamus. 85. 2. & 273. 1
Z S. Abraham emiſſo Iſmaële,
eòque proſperato, formi-
dandus Regibus redditur.
193. 1
175. 1
137. 2. & 148. 2. & 158. 1. & 174. 1
& 241.2. & 247.2. & 252.2. & 266. I. & 271. 2
& 278.1. & 280. 2. & 290. 1. & 311. 2. & 315. 2
J & 376. 1
Acceptio perſonarum. 38. 2. & 84. 2. & 194. I
197. 1. & 263.2
Acceptio perſonarum execranda. 351. 2
Acceptio perſonarum ob formam improbatiſſima.
Accuſatores ex ſancto zelo. 8. 2. & 335 2
Accuſationes ex ſancto zelo non illicò falſæ, quod

§. Abraham ſervis nimis indulſit.

aliquis eas damnet. 253. 2
Accuſationes ex ſancto zelo audiendæ., 317. I
Accuſationes ex zelo. 47. 1

Accuſationes ex zclo cautæ ſint.

2
Accuſatores invidi. 7. 2. & 8. 2. & 46. 2. & 2. 1
49. 2. & 152. 2. & 186. 2. & 339. I. & 340. 2
& 242. 1. & 343. 2. & 348. I. & 374. 2
Accuſatores invidi non audiendi. 7. 2
Achab. 128. 2. & 255. 2. & 277. I. & 335. 2
Achab impius. 370. 2
Achabi brevis Poœnitentia. 270. 2
Achabi Luxus. 25 5. 1
Achabo nocuit felicitas. 307. 2
Achimelech. . 357. I
Achitephel. 273.2
Achitophelis Mors è trabe. Ibid.
Adam. 231. I. & 307. I

Adamus exul. 307. 1. & 314. 1

Adam & Heva. 340. 2
Adami Caſtitas. 157. 2
Adami Perizoma. 302 1
Adami ſupplicium.

264. 2

Acdulationi opera ſufficiantur.

Adulatio. 22. I. & 45. I. & 55. 2. & 110. 2. &
310. I. & 311. 1
Adulatio corripit etiam probos.
45. 1
Adulatores. I45. 1. & 220. 2. & 272. 2. & 275. 2

Adultera cur à JESV dimiſſa? 340.2
conomia juſta. 272. 2
EKdificia. 175. 2

dificiorum Lunus. 2. 2. & 77. I. & 156. I. &

266. 2
dificiorum luxus in Aſſyria. 254. 2
tas attendenda. 148. 1

Etas & labores attendantur non ſolùm dotes exi-
miæ. 372. f
Eterna tantum. 39. 1. & 49. 1. & 89. 1. & 94. 2
& 97. 2. & III. 2. & 150. T
KEternorum oblivio. 2. 1. & 2. & II. 2
& 13. I. & 91. 2. & 167. 1. & 170. 2. & 184. 2
& 206.2 & 241. 2. & 246. 1. & 302. 1. & 324. 2
359. 1

Affabilitas. 11. 2. & 32. 2. & 84. 2. & 112. 2. &

194. I. & 249. 1. & 365. I
Affabilitas cum vilibus. 35 1. 1
Affabilitas, & humilitas in vili elevato floreant.

364. 2
Affabilitas ex cognitione ſui. 365. 2
Affabilitas neceflatia 249. 2

Affabilitas nimia. 3575. 2
Affabilitas ſed gravis. 153. I. & 318. 1. & 2. &
355. 2. & 361. I. & 362. 1

Affectus non effectus. 38. 1
Affectus ſine effectu. 128. 1. & 143. 2
Affectus ſine effectu non ſufficit. 124. 2
Agag rex. 313. 1
Agar. 99. 2. & 116. 2. & 132. 2
Agar calamitate felix. 205. 1
Alexander Macedo. 294. 1
B. Aloyſius Gonzaga. 295. 1
Aman. 117. 1. & 274. 1
Amani Ira. 274. 2
Amani mors. 110. 2
Ambitio. 7. I. & 149, I. & 245. 2. & 353. 1
H & 374. 1
Amnigi

229. 2

—

Index

Amici Impii. pag. 65. 2. & 316. I
Amici impii deſerendi. 35 1. 2
Amici veri.

Amicitia vera. 211. 2. & 212. 2
Amicitiæ impiorum. 139. 2. & 228. 2. S 23 1I. 2
Amicitiolæ. 306. 2. & 347. 2
Amicitiolæ caſtitatem perdunt. 279. 1I
Amnon. 159. 2. & 257. 1
Amnonis cædes. 308. 2
Amor Dei in nos. I14. I. &D 213. 1I
Amor in Deum. 79.2. & 124. 2. & 213. 2
Amor in Deum ex timore Dei. 112. 2

Amor in Deum nihil præter Deum in Deo atten-
dat. 84. 2
Amor in Deum verus. 63. 2. & 85. 2. & 212. 2
Amor uſque ad aras. 251. I
Amore duci. 4. 2. & 5. 2. & 5§5I. 2. & 72. I. &
79. 2. & 94. 2. & 143. I. & 180. 2. & 234. 2
Amore duci, non metu. 38. 2. & 79.
Ananias. 2
Angeli ſancti.
Anna Mater Samuslis.
Apologia verior fervor eſt. . 9.
Non Apologia perſecutionum remedium verius, ſed

332.
36. I. & 125.
33 1.

— — — d

regularum Obſervantia. 357. 2
Apoſtatæ. 28. 2
Apoſtatæ, qui jactant Religionem ſuam fluctuare.
212. 1
Aqua alleg. 16. I
Arbor nimis onuſta floribus. 230. 2
Arca Dei. 262. 1. & 329. 2
Arca Dei, cum ferit, fovet. 114. 1
Arca Dei quando honoretur. 13. 1
Arca Dei ſchola ſeveritatis & aulæ juſtæ. 382. 1
Arca Noë. 354. I

Arma Allegorica. 27. I. & 31. I. & 57. I. & 192. 1

& 206. 1
Arma alleg. Eccleſiaſticæ juriſdictionis. 8.2
Arma Eccleſiæ veriora. 357. 2

Arrogantia. 39. 2. & 83. 1. & 103. 2. & 141. 2. &
203. 2. & 204. 2. & 205. I. & 214. 2. & 215. 2
& 216. 2. & 217. 2

Arrogantia debelletur. 366. 1
Arrogantia vincatur. 366. 2
Arrogantia Roboami. 368. 1
Arrogantiam titulorum humilitas negligit. 82. 1
Arrogantiam vicit S. David. 367. 1
Arrogantes. 203 1
In Aſſyria Edificiorum luxus. 254. 2
Aſtrologi. 309. I
Aulæ damna. 90. 1. & 135. 2. & 136. I. & 147. 1
& 240. 2
Aulæ damna, quia mutat etiam optimos. 229. 2

Aulicus bonus non promotus. 335. 1
Aulicus non promotus. 32. 2. & 64. 2. & 86. 1
& 106.2. & 107. 2. & 162. 1. & 210. I. & 213. I
& 214. 2. & 225. 2. & 240. I1. & 260. 2. &

261. 2. & 274. 1. & 275. I. & 289. 2. & 331. I
Aulicus probus eligatur. 145. 2
Aulicus non promotus Eccleſiæ ſerviat. 212. 2
Aulicus olim vilis. 365. 2. & 384. 2
Aulicus olim vilis ſanctè humilietur. 367. 1
Aulicus optimus non promotus. 117. 2
Aulicus verus. 176. 2. & 268. 2
Aulicus verus aliorum ſit memor. 94. 2
Aulicus verus non mutatur in ærumnâ Domini ſui.
211. 2
Aulicus vilis ſi extollatur. 360. 1
Aule defeclus diſſimulentur. 107. 1
Aulici avari. „2. & 376.2
Aulici Boni. 332 225. 2

Aulici Deum ſibi patronum concilient. 177.2

Aulici deligendi accuratè.
Aulici deligantur optimi.
Aulici, & ſervi impi non admittendi.
Aulici fidi.
Aulici fidi valdè rari. 246.
Aulici frænandi. 9. I. & 45. 2. & 57. 2. & 109. 1
& IIO. 2. & 117. I. & 153. I. & 2. & I1 67

& 249. I. & 250. 2. & 271. 2. & 272. 2. &
273.I. & 274. I. & 2. & 315. I. & 316. 2. &
320. 2. & 321I. 2. & 327. I. & 240. I. & 387.2
Aulici ita frænandi ut de pulchris loqui non au⸗
deant.

ant. L 320. 2
Aulici impii. 274. 2. & 289. 1
Aulici inexplebiles. 151. 1
Aulici impi non adhibendi. 246. 1

Aulici Ingrati. 331. 2
Aulici Infidi. 107. 1. & 108. 2. & 146. 2. & 149. I
& 150. 1I. & 151. I. & 316. 1. & 317. 2. &

376. 1

Aulici invidi.
188. 1. & 329. I. & 338. 2. & 384. 2
Aulici maligni. 233. 2
Auliei miſeri. 63. 2. & 106. 2. & 117. I. & 118. 1
& 143. 2. & 144. 2. & 147. I. & 2. & 148. I. &
2. & 155. 2. & 156. 2. & 240. 1. & 290. 2. &
303. 1. & 321. 2. & 359. 1
Aulici non invidxi. 190. 1
Außici pejores elevati.

242. 1
Aulici miſeri etiam dum iis principes Dhandiunftu.
287. 1
Aulici probi. 229. 2
Aulici probi audiendi. 155. 1
Aulici ſerii & actuoſi ſint. 237. 2
Auhci perverſi eliminandi. 351. 2
Aulici Sceleſti. 273. 1
Aulici ſint juſti. 321. I

Aulici veri. 8. 2. & 45. 1. & 176. 2. & 220. 2
& 229. 2. & 268. 2. & 274. 2. & 338. 2. &

Sõ 345.1
Aulici veri derelicti. 274. 1
Aulici veri non nimium officia tueantur. 237. 2
Aulici veri Deum implorent. 176. 2
Aulici veri typus Balæna. 381. 2
Aulici viles animo. 139. 1
Aulicorum delectus. 251. 1
Aulicorum impiorum intentio prava. 353. I
Aulicorum mors. 279. 2

Aulicorum ſpes. 143. 2. & 147. 2. & 278. 2. &

303. I. & 354. 1
Aulicorum ſpes vana. 292. 2. & 359. 1
Aulicis non ſpes facienda nimiæ fortunæ. 321. 2
Aulicis providendum. 146. I. & 214. 2. & 230. 2
& 231. 2. & 378. 2
Aulicis providendum, ut ſint judices juſti. 379. 1
Ablicos invidos, ſuſurrones & perſecutores ac mur-
muratores juſtorum Rex non audiat. 339. 2
Avaritia. 5. 2. & 12. I. & 25. I. & 44. 2. & 243. 2
& 272. 2. & 296. 1

Avaritia Eccleſiaſticorum. 4 5⁵˖. 1
Vide Eccleſiaſtici.
Avaritia gubernantium. 382. 2
Avaritia inexplebilis. 384. 2
Abylonica Statua. 3 9. 1
Bacchanalia nec divitibus licita. 67. 1
Balaam. 274. 2. & 297. 1
Balaam magus. 221. 1
Balæna aulici veri typus. 381.2
Balthaſſar cum honore damnatur. 315. 1
Balthaſſar

7

346. 2

& 162. I. & 173. I. & 174. I. & 175. I. 113.2

& 196. 2. & 197. I. & 219. I. & 2. & 229. 2

109. I. & 146. I. & 152. 2. &

l
Nent
entil
u Oi
1 lle
,1.

amum loo
ile!
1
n.
n ilil
n guun
Pema.
6eni tan
M e
Humnves ck
tinilti po
l

ſLarn Al
(ea Er
.

ini Line.
uumnurores

Uttics

e
(A
(Ktscat.
(Ats ueng
(Aiasan.
2

(Autd decne
Etmi en

tonm zen
1 77 „
26
de or.
Ia liorn

lümiorn

ſanre & lef
ir WAr
Aemnomne din
Kemone N
lennie i
Sihmne er
n MMa

i.

4

4
Witend.

AKnn
SPrd
I.En
9.l. 4
Vl. 2
N

Nulchre lr

n
““

d 310.1 1;

147. 1. Knl
& M k
3.1. Chul

is prinhe

nt.

di

45. Lnti
.& S 1

n ofheuen
orept.
eu.

Ctetio om

2. Cimu
1 ninie D 4

,

n ſn iie,,
es & Pein

D

n.
ha.
n.

1

. d.
cbus e
VI N 97

Ns⸗

A

dn.

S

Rerum Notabilium.

Balthaflar cur damnetur. pag. 308. 1
Balthaſſar ſacrilegus. 369. 2
Beneficentia maxima eſt videre laborantes. 259. 1
Beneficentia rara erga bonos. 224. 2

Beneficia clam conferenda. 217. 1
Bona occultanda. 26. I. & 97. 2. & 203. 2. &
215. 2. & 216. 2. & 217. I. & 2. & 222. 2. &

341. 2
Bona Eccleſiaſtica à Laicis adminiſtrantur. 31. 2
Bonorum Protectores. 1677.2

Vide Protectores.

Bellum. 2. 2. & 57. I. & 66. 2. & 377. 2
Bellum infauſtum propter ſcelus. 57. 1
Bellum quando licitum. 337.2
Blaſphemia. 16. 1
Blaſphemi rariſſimè puniuntur. 256. 1
Bombyx degenerat. 369. 1

Boni omnes ex parte ſumus. 329. 2
Optimi labi poſſunt. 279. I. & 280. I
Optimi & quidem peſſimè interdum labi poſſunt.

10. 2
C.
Ecitas alleg. III. 2
Cæcus Evangelicus. 292. 2
Cain. 188.2. & 199. 2. & 222. 2. & 223. 2
& 2776. 2
Caini Livor. . 188.2
Calumniatores. 344. 2
Cantatrices. 4.
Carcer. O. I. & 14. I. O 57. 2
Caſtitas. . 101. 23
Caſtitas cauta. 320. I
Caſtitas parens virtutum. 91. 2
Caſtitatis cura. 4. I. & 20. 2. & 44. I. & 90. 2

& 157. 2. & 159. 1. & 190. I. & 259. I. 8&
297. I. & 3 19. 2. & 346. 1
Caſtitatis decus. 354. 2
Caſtitatis expugnatio 88. Religionum & Ecclefſia-
ſticorum perſecutio vera. 297. 1
Cella. 33. 2. & 657. I. & 136. I. & 139. I. & 141. I
Cellæ amor. 332. 2
Cenſores aliorum. 200. 2. & 285. 2. & 286. 2
& 329. 2. & 330. 2. & 33 1. 2

Cenſores aliorum bona non vident. 328. 2. 8
329. I
Cenſores & reformatores indiſcreti. 280. 2
Cenſura malarum actionum occulta. 286. I
Ceremoniæ dignæ religioſo viro. 88. 2

Ceremoniæ honorariz non nimium attendantur.

237. 2
Ceremoniæ nimiæ. 182. 2
Ceremoniæ veriores. 48. 2. & 183. 1
Cham non damnatur à Noe. 314. 2
Chananæa. 351. 1
Charitas. 93. I. & 94. 2. & 101. I. & 249. 2
Charitas & unio inter Advenas. 84. 2
Charitas omnia poteſt. 235: 1
Charitas non amicitiola. 88. 1
Choreæ. 7 . I
Choro adſint Eccleſiaſtici. 39. 1
Vide Eceleſiaſtici & Religioſi.
Chriſtus à Judâ proditus. 44. 2
Chriſtus ubi non habitet. 146. 2
Chriſti clementia. 340. 2
Chriſti Imitatio. 37. I. & 4I. 2
Chriſti. Incarnatio. 65. 2. & 118. 2
Chriſti jugum ſuave. . 41. 2
Vide Jugum.
Chriſi manſuetudo in Petrum. 283. 2

Chriſti Paſſio.

119. 1I. & 212: 1
Ethicæ Tom. II.

Chriſti Refurrectio.

r0 Chrifto pati. 36. 2
Vide Pati.
Pro Chriſto Opprobrium. 267. 2
Chriſtianorum Titulus verior fides eſt. 350. 2
Cibus Dei allegoricè. 143. 1
Circe Saüle ſanior. 270. 1I

Circumſpectio. 157. 2. & 253. 2. & 256. 2
Circumſpectio perfectis. 241. 2. & 243:. T. &
. 278. 2
Circumſpectio neceſſaria poſt victoriam paſſionum.
280. I
Circumſpectio ubique necefſaria. 317. I
Clementia. 49. 2. & 57. I. & 75- I. & 10I. I
& 122. 2. & 194. I. & 23I. I. & 282. I. &
340. 2. & 365. I. & 368. 2
Clementia Chriſti Domini. 340. 2
Clementiæ manſuetudiniſque ſeveritas neglecta non
eſt argumentum. 25 F. 1
Clericorum cauſas judex laicus non cognoſcat. 40. 2
In Clericis pœnitentia rarior, quaàm in Laicis.
34. 2
Cognitio ſui. 39. 2. & 52. 2. & 72. I. & 103. 2
& 232. 2. & 246. 2. & 270. 2. & 276:. 2. £—
279. I. & 365. 2. & 366. 2
Cognitio ſui demiſſa. 216. 1I
Cognitio ſui ac affabilitas reétineantur ab aulico

olim vili. 368. 1
Ex cognitione ſui affabilitas. 365. 2
Comatuli. 375. I
Compati. 93. I. & 260. 2. & 264. 2. & 289. 2
Compati lapfſis. 2282. I. Se 340. 2
Compati Regum eſt, & planè regium. 101I. I
Compati debemus. 103. 1
Compati neſcientes. 176. I. & 280. I. & 281. 1
& 282. I. & 2. & 286. 2. & 329. 2
Concio à Sancto ſit. 244. 2. & 310. 2
Concio clamolſa. 210. I
Concio cui proſit. 292. 2
Concio docta ſit. 210. 1
Concio ex mortificatione. 21.2
Concio ex noſtro ſit. 221. 2£
Concio ex oratione: 10.2
Concio ſevera It. 114. 1
Concio ſit elegans. 362. 2
Concionator ſit Sanctus. 178. 1

Concionator ſua faciat, quæ ex SS. Libris hauſit.
221. 2
Concionator verus. 180. 1
Concionatores blandi. 5I. 2. & 105. I. & 183. 2
Concionatoris exempla. 310. 2
Concordia læſa. 175. I
Vide Unio.

Confeſſio. 72. 1. & 130. 1. & 270. 2

Conſeſlio ſit ingenua. 276. 2
Confeſſarii auſteri audiendi. Ibid.
Confeſſarii nimis auſteri. 102.2. & 282. 2. &
332. 1
Confeſſarii nimis acres. 311. I

Confeſſarii blandi. 72. I. & 73. 2. & 275. I. & 2
W 311I. 1
Confeſſarii nimis blandi. 77. 2. & 105. I. & 266. 2
Confeſſarii indiſcreti diſcant formam monitorum.

299. 2
Confeſſarii non blandiantur. 212. 1
Confeſſarii duri & ſeveri. 280. 2

Confeflarii indiſcreti diſcant honorem conſervare

peccanti. 310. 1
Confeſſarii inepti. 244. 1
Confeſſarii non probi. 87. 2

Conteſlarii Principum eos ad regendum hortentur,
337:2
00 Con⸗

Index “

Confeſſarii ſeveri audiantur. pag. 275. 2
Confeſſarii ſi divites palpent, & inopes gravent.
110. 2
Confeſſarii truces non ſint. 249. 2
Confidentia in Deum. 8. 2. & 9. 2. Ze 39. 2
& 4 5. I. & 64. 2. & 144. 2. & 1 52. 2

Confidentia in Deiumm difficilis. 27. 2
Confidentia in Deum perutilis. 176.
Confidentia in Deo tantum. 176. I. & 232.

2
2
Confidentia in hominibus. 45. I. & 106. 2. &
107. I. & I17. I. & 1I43. 2. & 147. 2. & 148. 2
& 150. 2. & I50. 2. & 278. 2. & 287. 1. &
& 3106. I. & 321. 2

Confidentia in hominibus malis. 253. I
Confidentia in hominibus vana. 147. 1. & 176. 2
Congratulationes invidiam neſciant. 286. I

Congregationes, & Senatus non ſint arbitris nu-

meroſi. 230. 1
Conſcientia aperienda. 5§o. I. & 63. 1. & 72. I
& 347. 2
Conſcientia aperienda, nam tentatio latéêre vix po-
teſt. 259. 1
Conſcientia aperienda ſed non aréctanda. 46. 1
Conſideratio. 1
Conſilia occultentur. 222. 2. Sz 223. 1
Conſiliarii boni. I5 5. I. & 220. 2. S& 229. 2

& 274. 2. & 275. I. & 276. 1
Conſiliarii boni audiendi. II. 2. & 1 5. 2

Conſiliarii boni irriſi. 359. 1
Conſiliarii boni valde rari. 346. 1
Conſiliarii cautè diligendi. 25 I. 1

Conlſiliaru impi. 38. 2. & 246. I. & 252. I. &
272. 2. & 273. I. & 275. 2. & 277. 2. & 317. 2

Conlſiliarii impii clam loquuntur. 218. 1
Conſiliarii impii difficillimè repelluntur. 219. 2
Conſiliarii pauci ſint. 195. I. & 198. I. & 23 1. 1
Conſiliarii politici. 244. 2
Conſiliariis impiis fidimus. 347. 2
Conſiliarios bonos non alloquimur. Ibid.
A Conſiliariis malis ſindereſis conſopita. 275. 2

Conſtantia. 8. I. S 63. I. & 2
Contemplatio & Oratio fervore operum indigent.

124. 2
Contemplatio neceſſaria felicibus, ne turgeant.
295. 2
Contemptus temporalium. 1II. 2

Contritio ad delenda peccata potentior Eleëmoſy-

nis & jejumiis. 267. 1I
Converſio facilis. 143. 2
Converſio vera. 72. 2. & 134: 1
Corporis mortificatio. 50. 1
Vide Mortificatio.
Correctio ab optimo. 310. 2
Correctio adhibenda. 219. 1
Correctio aliquando differenda. 222. 1I
Correctio audienda. 276. 1
Correctio à Sancto ſit. 310. 2
Correctio à Juſto ſit. 48. 2. & 49. 1. & 179. I
& 268. 2
Correctio diſcreta ſit. 299. 2. & 3 54. 1
Correctio ferenda. 73. 2
Correctio indiſcreta. 310.2

Correctio libera. 73. 2. & 212. I. & 220. 2
Correctio intis. 6. 2. & 28. I. & 46. 1. & 5I. 2
638. 2. & 72. I. & 74. 2. & 79. 2. S 143. I. &

299. I. & 302. 2
Correctio neceſſaria. 29

275. 1
Correctio prudens. 79. I. & 81. I. & 3 10. TI
Correctio ſit gravis. 302. 2

Correctio ſecreta ſit.

48. 1. & 218. 2. & 283. 1

Correctio vix adhibetur. 219. 2

& 286. 1

Correctio vera. 49. I. & 0. 2
Correctio verior. 52.1
Correctio verecundè agat cum regibus & Eccleſia.
ſticis ſi fortè peccent.

Correctionis impatiens. 276. 2
