quando ſtaret imperium, cui purpuram non
conchylio, ſed fcorpione, confeceras? Mon-
ſtroſum ſit regnum oportet, quod exordi-
tur à monſtro. Nam carnifex, non Princeps,
ſuunm auſpicatur munus à ſcutica. Et cùm ba-
culum in anguem verſum expaverit Mo-
ſes: næ tibi arridere non debuit regni vir-
ga, tot ex ea ad ſupplicium ſcorpionibus
ſuccreſcentibus. Cædam vos ſcorpionibus. Non
plagiarius, ſed Princeps renuntiandus tum
eras. Tu verò, quaſi non Regem, ſed licto-
rem effingeres, pro ſceptro lorum intentaſti.
Huc tandem continuatus in familia principa-
tus ſummorum Ducum poſteritatem impellit.
Vix enim antiquitate non antiquatur probi-
tas, modeſtiâque regnantium. Nam dominatio-
nis aſſuetudine paulatim poteſtas degenerat:
& , quæ adolevit in cocco, in ſanguine con-
ſeneſcit. Etenim non canefcit ſenio regnum,
ſed plerumque cruentatur. Quod ſanè mo-
ro perbelle deſignaretur, cujus primo fru-
ctus albeſcunt, mox rubent, foœdè tandem
cruentantur. Quid enim evadente ad Impe-
rium cive nitidius, puriuſve? Curulis ebur can-
dorem non æquat inſidentis. Aſcendentis me-
lius dixeram. Nam ut conſederit, ex candi-
dato fit raptim purpureus, faſtuſque probita-
tem prævertit. Quod cùm ferri vix poſſit,
illud intolerandum penitus eſt, non jam rube-
re Toparcham, ſed ardere, fuſcarique ſævi-
tie in cruorem. Una Davidis familia huic
abundè ſententiæ adſtipulatur. Nam primus
ejus Dux gentis David quam albicavit! Pau-
luùum Salomon inclinavit, portoriis, luxuque
turgidior. Degeneravit penitus Roboam, tri-
buta Patris præiepiaque imitatus, ſed ſapientiæ
incapax, Templique incurioſus. Nolim ergo
annoſitate tumere Patricios, quos niſi virtus
ab injuria vindicet temporis, antiquitate non
probiores fieri videmus, ſed ſegniores. Jor- Zrdaxi
danem ſcimus non procul à ſuo fonte Re- rann
blatham interluere, ubi Gedeon Chananæo- inſtuu.
rum Regum non unam decuriam occidit.
Tum uberiore profluxu Galilæam alluit, &
prodigiis trophæiſque à Joſue planitiem con-
ſignatam interſecat, excurſurus tandem in
Sodomas. Quis tam luculentum fluminis cur-
ſum tam probroſo exitu infamem fore ti-
muiſſet? Reſtagnat in pice, qui non procul
Libano exundavit. Imperantium is exitus fa- Dyroninon
miliarum non rarò eſt, quarum origo inter hdendum.
nives candicat, ſed expirat in ſulphure. Nec
id uni fatale Jordani. Quam emm lenis ad
Alpes Padus exgurgitat! Quàm uber pro-
cürrit ad Inſubres! Aggerum;, riparumque im- .
patiens, quam ſævus & violentus Emihæ Digni-
Galliæque fines & fundos in ſuum buſtum oes
abrumpit, & abripit! Nullà mollitur amoœni-
tate camporum. Nullà alvei immenſitate ſatia-
tur. Nullà mollium enormitate terretur. Pagos
obruit, villas rapit, urbes abligurit, pro-
vincias opprimit, Italiam exhaurit, æqugo-.
ri minitatur. Et tam effrænem, diramgue
proluviem vadantibus puellis ſubmitti gra-
tulabamur in exortu; calcaturque a pueris
oppida caſtràque eluvies convuliura- Plaudi-
mus emergentis familiæ candori;, Pudlo -
V Dpti-

Clememie,

Eekearnr.
mnm

4 .
4 e lein

celeln
ium fen.
. “ li⸗
Euone
lmeſenth
Faagun
olnktn
o epes
oim ve
Niele ſekl
in gun
s .
e cum
6ℳ ſno honn
8 Clilunt,
nnr, K
Plgrue
, acunemo
to, e
1ſb lelull elib
1 Cror
en ein
Uor in
1 ds ke del
t bane
(od inn
eltti o
Mlet. N
npughen
Umres ro
ſer⸗ ſept
geniigve
it in vbe
m recuſ⸗
chiet vel
ſes &
b Noſkri
nduim mi
I; n
4 N Vetlare
e hn
e mnhles
Im mlun

en inerd

1Ir
al
e

We nan

Kpater
uiden elle
1 Nohär
e ain
lA
R kanrel
NNi)

n

t
EN
. ne⸗ ilrt
nn, ne.
i .
pinn

Eetas .

e een.
1Kupne en
tnin en
Qd

us

Aſcenckemr
ertt, a N

Drtoris,

us Robom

polenn
n ſuk

in Cap. II. Lib. II. Eldræ. 369

Optimates iſunt dum optimatibus adſefibun-
tur. At aliquando, perrarò tamen & Colum-
ba bubo dabit Reipublicæ vulturem; à quo
fodè diſcerpatur. Si me rogas, quid ſentiam;
ut novitiam in Curuli familiam nolim; itaà
non probarim annoſam. Neophytum ſtupere
metuo, veterem aſſuetůmque honoribus fu-
rere timeo. Inde ſtoliditatem, hinc inſolen-
egnka;, tiam ſuſpicor manaturam. Medid ætate Bom-
eui cunfe- byx ſericum ex ſe fundit, opificio jejunioque
rende, percelebris. Initio repit, ſenex avolat, pri-
enhr mùm vermis; moOxX Papilio. Qui ignavus & de-
gegenerat. ſes, favis advolitat, ceras eradit illitéſque ſuo
ſtercore alveos obruit teredinibus. Hic exitus
Zepidtas ſeneſcentis bombycis eſt; qui primo ævo folia
dab⸗ o. e coquit in fila, ſecundo viſcera digerit &
profundit in ſerica, ſupremo tandem furax &
heluo apes infeſtat, rapitque mella, præſtan-
tis olim velleris architectus. Et quod etiam
mirere veheinentius, ita a ſeſe degenerat mi-
ſer, ut qui textrinæ pretium umbris obſepſe-
rat, lucis deinde tam ſit appetens, ut lucer-
Ghrja va. Das circumvolitet vel arſurus. Adeò à ſe
na Hami. ſemio nonnulli, ex præſtantiſſimis quoque
Zuuen. deſciſcunt, otiéque & ambitione ità corrum-
puntur, latebris operibuſque contemptis, ut
Releioni: deflagrare præſtet, quam non lucere. Eò;
wsisde excurrendo, latebrarum progreditur appeti-
expetis, tio, quæ caveam ſibi profuſione quoque viſ-
mox exeſa. cerum elaboraverat. Hinc eſt, quod pubeſcen-
ti ſorori nuptias peramplas apud Salomo-
nem deſtinat Sponſa, quòd eam tenellam ad-
huc in quamcunque libuiſſet partem ſperet
Can.8. 8. abs ſe deflectendam. Sror noſtra parva eſt.
Et hanc deſtinas Salomon? Lubet. Cur?
Quòd inſuetæ imperio defigere poſſimus ar-
gentea pro uberibus propugnacula. Ubera non
babet. di murus eſt, ædificemus ſuper eum:
propugnacula argentea. Licet tyrunculæ ſuadere
turres pro mammis;, ſcutâque pro faſciis. Ubi
verô ſceptro manus occalluerit, quaſſatis,
eversiſque turribus, vel poplites effemina-
bit in ubera. Quæ enim rigere in epulis
non recuſat Nonis imperii ſui; poſt Idus laſ-
civiet vel in roſtris. Colhgatas in faſciculum
violas & narciſſos compactos videmus paſ-
Dignitss ſim noſtri ſæculi Areopagitis offerri, quos
Ture ne dudum mirabamur reorum intentos quæſtio-
. mi; ſolas necis vitæque teſſeras utrâque ma-
Delicati, nu verſare. Et fané quàm fœdum, alienum-
quue ab humanitate ſpectaculum, ſuipenſum
& trochleis pendere incompertum adhuc crimi-
nis vinctum, ofſcitantibus interea Judicibus,
quos modò ad mota naribus roſa, modôò fria-
ti manmibus paſtilli tædio levent, ſituque car-
ceris. Hinc innocentior rarò quidem, ſed ta-
men interdum, à triumviris reus excrucia-
tur ad uſque ſpiritus intercluſionem, luxatio-
Sudexſa. Mhe compagum: inde Judex Pomonæ Floræ-
ma: & que congiariis ad nubentium uſque luxuriem
Delicasss. ecreatur; ut non tam eos Minoés ſſe cre-
das ſtipatos Parcis, quàm expetitos Nymphis
Parides eſſe putes, reorum patibulo floſcu-
lis proluſuros. Huccine Rhadamantos deve-
niſſe patiemur? Hoccine ſævire eſt in flagi-
tium? Hi-ne urbis expiatores, quos non vir-
gæ, ſecuréſque præcedant, ſed roſarum faſces
emolliant? Nuptias inſtru, non quæſtionem
credas inſtitui, ſi reſupinatos in viola raros
hos Judices circumſpectes, quos non pu-
det adornare reo crucem in tulipa. Et quæ,
togo, aut bafbaries excogitari poteſt truculen-

tior 3 quàm ſævire & olere? aut mollior im-
belliorque ſeveritas ekpingi,; quäm ſupplicii
Virgas ſepire narciſſis? Luditis, an ſævitis
Luxuriari libet; ubi vivere non licet? Ho-
minem laniatis,; & floſculis diſtineminmi? La-
tet ſanè iſthic in herba Draco; quando ſecu-
tes expeditis dum lilia contrectatis, & reo
lictör faſces exolvit, dum vobis olitor roſas,
violâſque coneinnat in faſcem. Quis jam mi-
retur admotos hortis Heſperidum ſerpentes;
ſi paſſim reorum ſuppliciis Judicum illecebræ Severiess
ſociamtur, & Flora nubit Rhadamanto? Re- 6s viritss
ris ità aflediſſe primum Centumviros, quo-
rum torvitas non laniſtas tantum, ſed Par-
dos exterruiſſet? Ab ea feritate diſciplinæ in
hunc judiciorum luxum ſenſim devenimus.
Progrefſu adeò temporis depravamur, ut
in hortos roſtra degenerent, reorum crimi-
na diſquirente Duumvifo roſas inter & hia-
cynthos. Nihil tutum à carie, niſi annoſitas
in pubertatem recoquatur. Vaſa Domini Hie-
roſolymis avexerat Nabuchodonoſor Babylo-
nem. Non iis tamen ut Numen abſtulit;
ità ſcelus infudit. Diripuiſſe ea Templo con-
tentus, ærärio imtulit, non abaco proſti⸗
tuit. Noluit iis Levitas uti pro phialis: iis
item vetuit pro cyathis pocillatores abuti „
arcuitque illa tam aris, quam menſis. In re-
poſitorio iis tamen non diu latere licuit.
Nam;, quæ in ſervitutem abduxerat avus,
ea nepos Balthaſſar foschſſimè violavit. Præ- Dan. 5. 3)
cepit ergo jam temulentus, ut afferrentur va-
ſa aurea & argentea, quæ aſportaverat Na-
buchodonoſor Pater ejus dé Templo: ut bibe- B lih- ſtss
rent in eis Rex & Optimates éjus, uxoréſque ſacrileémt⸗
ejus, & concubinæ. Audax, qui vaſa rapuit;
facrilegus verò, qui iis pellicibus propina-
vit. En ut Chaldæorum Regum poſteritas
ævo ſceleſtior, inquinatiorque ſit facta. Rapto Parva in
Pater, ſive Avus erravit. Inceſtu Nepos phiala- malo.
rum exorbitat. Servabantur primò vaſa, tam-
quam Numinis appen dices. Ut ſervitutis mox
argumenta promuntur. Et quæ Pater vene-
rabatur, quafi delicias Divinitatis, iis filius „
ut ebrietatis inſtrumento, abuſus eſt. Ita ſen-
ſim victoriæ laurus in immanitatis degenerat
taxum: nec jam religio flectit Principes in
obſequium prædæ ſuæ, ſed in dedecus
devotæ ſupellectilis animantur à voluptate
bibones & moœchi. Vide autem, ut non ap-
properetur dedecus phialarum. Nam iis Rex
primùm libat. Id ſanè ut facinus, ita pro-
fectò non dedecus. Mox iiſdem perpotant
Optimates. Multum jam Cyathis de maje-
ſtate detrahitur. A Senatoribus calices Re-
ginis traduntur. Aurum hic expaleſcit. Scor-
tis tandem phialis cyathiflant. Excanduit bic
enimverò ad ignominiam ſuam apparatus
Templi univerſus, & inuſtam ſibi macu-
lam mochorum ſanguine reſterſurus, exa-
rat in parietibus ſupplici notas, quibus neci
Princeps cum Satrapis dederetur. Cunctan-
do res profligatur. Siquidem inviolata pa-
renti ſpolia, poſteris evileſcunt. Regium e-
nim genus paulatim crimimi occalleſcit :S »„
quas attrectare phialas religio fuit, eas lur-
conibus proſtituere pro triumpho bibaci eſt-
Animadvertiſti, ut Reges oleo inungantur.
Tulit autem Samuel lenticulam olei, & ef- 1. Reg. 10:
fudit ſuper caput ejus, & deoſculatus eſt eum. I.
Potuiſſent ſanè Principes mero perſpergi ,
quo profectò & minus fozdarentur; du
nite⸗

Oliva

3757
niterent. Nam botrus Cypri; non Atticæ
olex bacca Dilectus appellatur in Canticis.
Verùm quòèd non ſenior tantùm regni ævo
Mortalitas fiat, ſed etiam fubrancida, non vi-
na defunditur , ſed oleo; cui diuturnita-
te mucor quidam accedit, ſpiſſatürque æ&
liquor in amurcæ craſſamen. Nam ſene-
ctà plurimum gratiæ vino accedit. Defæca-
tius enim tempore fit, & mitius. Siquidem
quod auſterum horrueras in lacu; nullà, ſuc-
ceſſu temporis, mordacitatis ſuſpicione ,
fruêris, ut ita dicam, edentulo. Felicio-
res noſtram ſupra conditionem mortales eſſe-
mus, ſi ævum Magiſtratus percolaret. Verùm
quàm longiſſimè à vino diſtat imperium. Cùm
purpura, quæ tyrocinium inter Gratias po-
nit, adulta, non ſemel inter Parcas & Fu-
rias debacchetur. Nonne vides à Davide Leo-
nes diſcerpi, quibus eburnea vallatur Salo-
mon in Curuli. Ab offocatione monſtrorum
domus Judæ orditur principatum, in ſtrage in-
ſontium deſiturum. Suas primuùm tragulas
David à Saüle hoſte continuit, Mox jacula
Moab in Uriam militum fidiſſimum proritat.
Et quanta in Saüle modeſtia ſub initia im-
perii, deſpicientium ſe filiorum Belial diſſi-
4. Reg. 10o. mulante contumelias! IUlle verò diſimulabat 5
27. ſe autire. Quanta rurſus in Levitas ſævi-
ties: quantuſque livor in Davidem è puella-
rum choro evibratis in ovantem carminibus?
Ibi Aſpides patitur impunitas, hic turtures
telo facit obnoxios. Ibi probra diſſimulat ,
hic laudes faſtidit. Ibi eliquat humanitatis
nectar è felle: hic feritatis toxicum è lacte
diſtillat. Serebat ferulæ Hlium in veſtibulo
1. Reg. 18. Regiæ, aconitum in intimo aulæ cubiculo
lecturus & viola. Percuſſit Gaül mille, & Da-
8. vid decem millia. Iratus eſt autem Saul ni-
Reg.¹0, mis. Num & Oaül inter Prophetas? exclamaba-
tur. Libet clamare: Luctus è muſica, Iraque
Regis ex Lyra! Quam fureret ſuis probris im-
maniter Saul, quem laudes exagitant! Fu-
mat hic quoque Veſuvius, fulguratque inter
pergulas. Iratus eſt Saul nimis. Ructat inco-
ctas ſulphuris faces rugitque Ætna, ſed Cy-
clopum fragore inſomnis, & incudum pon-
dere delaſſata. Diriora & Saüle fulmina ,
ſed inter Nymphas & tympana. Quæ, ro-
go, furoris portenta Hieroſolymis! Excantan-
tur pſalmis Angues, & Reges hymnis fero-
ciunt? Emergunt Syrenes & Cedron, & pro-
phetant? Inſanit allnetus vatibus Saul? Da-
vidis innocentiàâ puellarum laſcivia ad vati-

Saulis
Invidia,

cinia imbuitur, & Regis efferatur infula in

tyrannidem ? Quis aut Davidi poſt Goliam
timuiſſet, aut ex Saüle pugnam metue-
ret poſt aciem? Periclitatur David, & Gi-
gantem oſtentat. Triumphat Saül & livet.
Arceri creditis laureà fulgura? Unâ David
eſt lauro fulguritus. Equidem quis ad tan-
tæ palmam victoriæ ferocientem livoris o-
nagrum non capiſtraſſet? Inde eum Saül ex-
ſolvit. Imòô triumphalem ad juvenis Lau-
rum, quaſi ad feralem Nabuchodonoſoris ar-
borem, feras omnes, monſtrâque concivit, ut
belluis ſuâ potiſſimum adoreâ Judaicæ aſſer-
tor libertatis objiceretur. Dederunt David de-
cem millia: quid ei ſupereſt niſi ſolum re-
ghum* Componite cum Saüle Saülem, &
quid captantem inter ſceptra, & diuturni-
tate regnandi tumeſcentem interſit, expen-
dite. Ipio regni vere nec tonitruis excitaba-

tur in indignationem, Principatus ſui Autum-
no blandioris ſibilo auræ agendus in rabiem.
Ità ne? Opprobrabatur tibi à filiis Belial, &
objiciehatur Cis; nec muſſabas? Coralia ti-
bi armigeréôque tuo ingerunt virgines, & ir-
rugis? Scilicet regni Virga, ſi pubeſcat, ver-
nat in flores: ſi ſeneſcat, obrigeſcit in vir-
gas, aut carie in vermes exolvetur. Quàm
eſt claritudine ſuâ diſſentiens nobilitas à nubi-
lo! Nam coactæ in cœlo nubes poſitionis
inſolentiã tumidæ compluunt , fulgurant,
pertonant, ad extremum cœleſtem in ar-
cum blandiſſimè colorandæ. Candidati, con-
trà, inter comitia blandi, in ſubſellis trucu-
lenti, auſpicantur Magiſtratum non tam licto-
ribus, quam bonis artibus ſepti, quem vallati
anguibus, moribus fſcilicet artibuſque peſſi-
mis, interdum adminiſtrant. Nulla penè fa- pigniiss

milia inter Dominantes adlegitur, cui non il- mires fies

lud è trivio accinatur: Imperio digna, niſi Penen,
imperaſſet. Ut propterea non improbè illud““
de homine Philoſophi jactaſſe videri poſſint,
eum ſcilicet arborem inverſam eſſe, non tan-
tùm quòd crinmibus, tanquam fibris non hu-
mum ſpectet, ſed colum: ſed eam quoque ob
cauſam, quòd plantæ cultæ miteſcant, hortiſ-
que Principum inſitæ cicures evadant: cum
mortales cultu, locique nobilitate, atque præ-
ſtantiâ ſylveſcant. Jeroboamus, Ahiæ monitu,
è& profugo Princeps, à Deo exulare cœpit in
regno. Quem vitiis non conſequuta tantùm
poſteritas, ſed prægreſſa, ſuis tandem extur-
bata ſedibus ſervivit Afſyriis. Et regnavit 3. Reg. 16,
Achab, filius Amri, ſuper Hrasl in Samaria. 30.
Et fecit Achab malum in conſpettu Domi-
ni, ſuper omnes, qui fuerunt ante eum. Vi-
des, opinor, ut in gladiatores tandem evaſe-
rint Principes Ifraélis. Quis enim Regem A. Hehim
chab appellet, quem non Conchylio, ſed „iae.
cruore horreas paludatum? Hinc Nabutho;
inde Jezabele vallatur inquinatiſſimæ, perdi-
tiſſimæque memoriæ Rex; neſciaſque, ſcele-
ſtiorne ſit Juſti cæde, an nuptiis idololatræ.
Jacet ad Achabi pedes Nabuthus ideò reus,
quòd innocens. Achabo aſſidet Jezabel, Ccha-
ra Regi, quôòd perdita. Illum lapidibus ob-
ruit, hanc elevat lapillis. Ille vineam præfert
ſuæ titulum mortis. Hæc ſpelæum oſtentat;
ſui ſceleris arcem. Periclitatur capite civis,
quòd pelli abnuat Patrum hæreditate. Laſci-
vit uxor, quòd vitium palmites finxerit in
ſecures. Quæ inter ſævitiæ monſtra per ſtitit
Achab & laſcivientis lenocinio fœminæ, vi-
ro minor, & occumbentis ſupplicio Juſti,
feris ſævior, nec par carnificibus, ſed im-
manior. Adeò Jeroboami thronus non tam
ſolium fuiſſe videtur, quos Iſraelis Principes
efferrentur ad decora, quàm vorago „ in
quam ſceleribus darentur præcipites, qui re-
rum in Samaria, regnique potirentur. Vix
mihi familiam repræſentabis, quam non ſi-
millimam Aſſyrio ſimulachro fatearis. Præ-
fert enim ore frontéque aurum, pectus veré
protundit argenteum, æreo ventre, tibiiſque
ferreis, quas pedes excipiant figlini. Nemo
ſuum genus è plebe eximit, inſeritque Sena-
tui non aureus. Vix aureum Reipublicæ hæ-
redem parens optimus ſufficiet. Nam nepo-
tem ecquando non horruimus peſſimum etiam
præſtantiſſimi civis ? Romæ certè Neronem
paſſi ſumus laſciviæ, ſævitiæque monſtrum
multiplex „ quem tamen Germanici filis
. Agrip-

yp
Henck
ſgints
Tnu
ith
Ebtrti
It an
ſpenen
ilit el
in lin/
nito
ſ⸗ Re
Ube, 10
liß enel
i. .
Perdt 4
ſin

9

uͤne Cie
iet e
ir/met
iin Anpr
Callcat .
d, ſed
oltuI,
N ſit
In ien
tuntt
Kllg l
es nolas A
1verd we
Urim pun
1ur, co
tunam co
E rugult
Epimus:
donem
ge, l
Crrantur:
dee Pllger
Darteſamn
in thin
Wora fuhn
Pente gutn
terglo
rtlet e
Cnlnah
eltt,oln
ue & lhrn

ſ
u
kin i
81 .
rgne .
Pudeſt .
ieſitii,
lwetur.
nde
Cleſten 1
D
mnon tni
Pu,genn
Aribligen
Nust
nur, almi
etl cin 1
dn inptch
le witei i

n ele,eNnd

mn fbri nt
AenguE
Mitelanhim
es eſalin 1r
iltae,ale
, Aizom
0ennlndgti
conſequtin
lis tudne
Prin N un
iidl ir u
1 eun elt
aue e!
es d
enin Ret .
Coehui,

uut hirn
hetediut
ites Me
1io e,,
ag
itcnͦ
hronu in
Iein n,
un u

fenme)
t igu 5
7 ilaige 12
Nibe

in Cap. II. Lib. II Eſdræ. 3

Agrippina in ſui, mundique ludibrium pari-
ter & excidium edidit, ſtupente Republica,
&ε ſplendidiſſimo humanitatis ſidere tantùm ca-
liginis profluxiſſe. Et; ne videamur ab exte-
ris mutuari,; quæ nobis domi exundant. Re-
gnavit Hieroſolymis Ezechias, de quo iſta perſ-
..Reg i8. cribuntur. Lpſe diſſipavit excelſa, & contri-
. vit ſtatuas, & ſuccidit lucos „ confregitqué
ſerpentem æneum. Itaque poſt eum non fuit ſi-
milis ei de cunétis Regibus Juda, ſed neque
in his, qui ante eum fuerunt: & adhæſit Do-
mino. Exechiæ Manaſſes filius ejus ſuffectus
eſt. Ut eum parentis hæſiſſe veſtigiis accepe-
rimus, rogas? Annales recitentur. Edifica-
vit excelſa, quæ diſſipaverat Ezechias pater
ejus: & erexit aras Baal, & fecit lucos, ſicut
Manaheei. fecerat Achab. Poſuit quoque idolum luci in
Templo Domini. Quis aut innocentior Eze-
chia, aut Manaſſe ſceleſtior? Non hi aut na-
tione diverſi, aut patria diſſiti, aut religione
diſſimiles, aut gente generéque abjuncti. Ne-
mo inter eos, à quo vel uno gradu dirimeren-
tur, interfuit. Alter ab altero prodiit. Sede-
nim Anguis & Pelicano prorepſit. Lucos ex-
caudicat Ezechias, quos Manaſſes non ſerit
modô, ſed prolatat. Ille vel Moſis ſerpentem
amolitur, quem vulgus colebat impenſiaàs;
quam ſtatuam deceret. Hic Amorrhæorum ſi-
gna invexit in Templum, Numen non in
2=ð tantůùm, ſed domi ſuæ oppreſſurus. Et
Gis virue genlus jactas? &c gentilibus intumeſcis? Et fu-
nonſaßrit. ImOſas Avorum circumfers imagines? qua-
ſi verò nemo à majoribus deſciſcat. Tormen-
tarius pulvis, quo arces, claſſéſque diſſipan-
tur, corylo nitrôque coaleſcit. Quis luem
tantam coagmentari potuiſſe crederet latice
& virgulto? Modè avellanas & coryleto de-
cerpimus: modò ambuſtum corylum in ex-
cidionem naturæ exterimus, ut, concepto
igne, cœli fulmina & torpere doceat & fri-
gere. Nam cùm fulgure ſegmenta turrium
deterantur: tormentarii ſubjectu, impetũ-
que pulveris diſſilire, pandique Alpes co-
horreſcimus, iis plantæ ramuſculis, quibus
in topiaria recurvatis Solem arcebamus, ſæ-
viora fulminibus fulgura comparamus: ſtu-
pente naturà, è nemorum illecebra coaleſce-
re, quo Jovem pertonantem non timeamus
mortales, ſed terreamus. Quod ſi ad delicias
conſita arbuſcula ità à ſeſe degenerat, ut amiſ-
ſis dudum pomis tonitruo, fragoréque pa-
rentet, olim Pomonæ vectigalis, mox Bello-
næ & libratrix & tormentum: In quas abi-
turam ſordes poſteritatem exiſtimas, cui lau-
reati abavi, atavique ad infulas viam patefe-
cerint? Quem ex Aarone admotum aris fi-
lHium ſuſpeximus? Quem ex Gedeone Ducem
Hebræorum Reſpublica ſecuta eſt? Nullum
ex Melchiſedecho hæredem commendamus.
En veriùs accuſatione animus inhorreſcit,
quâ Samuslis filii ad parentem traducuntur.
.Reg 8,5. Eece tu ſenuiſti, & fclii tui non ambulant in
viis tuis. Vigebat etiamnum radix, & rami
exarueram: pudebâtque, & cedro ferulas ex-
pullulaſſe. Non enim, demortuo parente,
Joel & Abia affectavere tyrannidem, cognoſ-
cendi decernendique poteſtatem pertæſi. Ir-
repfſit ad filios flagitium, ſuperſtite, ſpectan-
teque Samuele. Et miraris, fi nobilitatem ne-
glexerit Nehemias; ſi tantům ſtemimate effer-
veſcit, bullaſque inflet evanidas, ſui vanita-
te orbis, dum vibrant, efflandas! Optimatesdi-

4. Reg. 2I.
2.

Filiorum
educatio
all. ℳ.

71
xit, non Nobiles, quòd moribus, non vetuſtate
nec imaginum fumo, ſed ſtrenuitate virtutis
ſe quiſque vulgo extrahat; præferâtque Magi=
ſtratibus. Quod Annæ aut Deboræ genus?
quas tamen nemo non ſuſpieit tanquam He-
Praici coœæli ſtellas. Eliſæum; ſi ab aratro ad va-
ticinia Eliæ juſſu commigravit; quis non videt
deſtitutum penitus generis, gentiſque ſplen-
dore? Prompſit ille tamen tantum lucis ex
ſe, ut ſtivæ ſceptra ſubjecerit. Nihil offece-
rint ſterquilinia, ſi ea inverteris vir. Non
unus ex agro Dictator arceſſitus. Quin ex
agro virgæ avehuntur, quas Romulus in
ſceptra dedolet, expoliàtque. Suæ quiſque
fortunæ faber eſt, & architectus. Ex ſe quiſ-
que, ceu Bombyx; ſericum fundit , quo
trabeatus Curulem inſidat. Velim propterea
non antiquitatem jactare Patricios, ſed pro-
bitatem, quâ tantum, Nehetniæ calculo;

Magiſtratibus præferuntur. Optimates, in-

quit, & Magiſiratus. Videamus jam ; quid

ipſe de Magiſtratibus ſenſiſſe videatur Nehe-

mMias.

Sed & Judæis, & Sacerdotibus, &
Optimatibus & Magiſtratibus, &
reliquis ,„ qui faciebant opus, uſ-
que ad id loci, nihil indicaveram.

CU tumere Magiſtratus nolim, ità velim
eminere. Nam eos ut Optimatibus non præ-
tulit Nehemias, ità reliquis facile anteponit.
Quos quùm diſcernat ab Optimatibus, non
eos & Patribus duntaxat legi oportere ſubin-
dicat. Poteſt enim & ſtupere Patficius, &
micare gregarius. Optimates intet & Ope-
ras locantur Mag'ſtratus, ut utrinque, qui

Kex evehas
esiam viles,

præſint, accerſantur, in Republica præz-

ſertim Eccleſiaſtica, quam ſuis Judaica le-
gibus adumbravit. Cur enim Lilia vel è
ſterquilinio non legam , ſi urinamur in Ocea-
no, ut conchas ex alga extrahamus, lecturi è
tempeſtatibus gemmas? Aurum non in Puni-
cis coaleſcit, ſed ſaxis adnaſcitur, latétque
in fodinis. Tædet ea propter metallh te;
quòͤd non in ſole naſcatur, aut corymbo
conſutum non turgeſcat in flore? Corradi-
mus undique aurum, & cloacarum vecti-
galibus fartum ærarium haud putere Veſpa-
ſianus Cæſar pronuntiavit. Quod ſi auri
non piget Cæſarem emergentis e lotio: Tri-

buni Rempublicam poœnitebit & mapahbus

erumpentis? Occidiſſet Saülis exercitum Go-

lias, ſi Avorum elencho renuntiari debuiſ-
ſet, qui pro Rege congrederetur cum Gigan-
te, relaturus pro ſtipendio Micholem. De
poſt fœtantes accepit eum: paſcere Jacob ſer-
vum ſunum. Verùm non ille à mulctra irru-
pit ad coronam. Galeam primum, didque
circumtulit, & chalybe diademati proluſit-
Pugnavit non femel, frequentiſſiméque de-
bellavit Arcæ hoſtes adoleſcens, ut non eon-
Chyli, ſed impiorum ſanie triumphalem chla-
mydem regnaturus indueretur. Neque enim
& tabernis cupedinarios, cetarios, coquos
& lanios involare debere cenſuerim cum
ventralibus in fubſellia;, ut officinæ cultros
in latum clavum principatus extundant ab
ollulis ad urnas tranfgreſli. Podorem, ſor-
déſque eluant tum ſuo, tum hofſtium cruore
multo, ut impreſſa vervecibus vulnera ene
iori

Dignitas
gonferenda

poſt meria.

Judic.646.

GSideon.
Ktas &.

Labores
attendan-
rur, non ſo-
4« dotes
eximiæ.

72
ſtiori Martis vulnere convelent „ obducaânt-
que vibicibus cicatricem, adacto ferro in re-
bPelles. Abradatur rubigo generis mitore vir⸗
tutis. Quâ extersà, cur me pudeat colle-
gæ non fatu, ſed facinore nobilis? Sardana-
pPalum quis ſuem fuiſſe neget in purpura;
atavis, abaviſque quamvis Regibus progna-
tum? Primus ſuæ gentis Tullius Conſulatum
adeptus eſt; torpuit- ne propterea, aut non
eliminato Catilina, aut Lentulo reſervato;
quibus parcendum nobiliores; ſed ſegnio-
res Patrum cenſuerunt ? A cribro Gedeon
ad præfecturam evaſit; & quà die triticum
cribraverat, eâ fatalem fylvam excandicavit

& pinſore ribunus. Trepidatum -— ne ideò,

eo Duce, à Judæis, in quos barbarorum
exercitus conſpirarant? Cumque Gedeon pur-
garet frumenta, apparuit ei Angelus Domini,
& ait, Dominus tecum , virorum fortiſſime.
Quam tamen fortitudinem non prælio ſtatim
periclitatus eſt: ſed lucum primum excidit,
tum hoſtium alas, turmâlque diſſipavit. In
pinus & æſculos primus belli impetus de-
ferbuit, ut ab arborum excidione ad inter-

necionem hoſtium & audacius progredere-
Wocte illaà dixit Dominus ad

tur, & tutius. .
eum: Deſtrues aram Baal, & nemus, quod circa
Aram eſt, ſuccides. Audierat ſanè ille: Libera-
bis razl de manu Madian. Percuties Madian,
quaſi unum virum. Verùm non raptim à vanno
Gedeon, quamvis ſe illi adfuturum Dominus
ſpopondiſſet, proſilit ad loricam. Ego ero tecum,
& percuties Madian. Dedecet tamen non in-
decori pulveris triumphum indecori pulve-
ris illuvie ſordidato adornari. A ſtipulis ad
laurum, ut tutò feſtinetur, non benè tamen,
honeſtéque procurreretur. Age ergo „ & ty-
rocinium militiæ tuæ pone in ſylva; quam
quùm excideris, hoſtium interitum deſigna-
ſti. Tunc enim non furfures objicient trium-
phanti, quem non fronde, aut gramine, ſed
coronatum nemore reformidabunt. Quod
ſi Dominus exercituum, ecs quoque, quos
afflat, quibuſque præeſt, non ſtatim edu-
cit in prælium; Quam tu habeberis impro-
vidus, ſi Epicuri de grege porcum Ele-
phantis & unicornibus ſociaveris, ut à volu-
tabro laſciviæ ad aciem proruat plenam diſ-
criminis & gloriæ? Et tamen à matulis &
ſtrigili exhorruimus olim in Senatum raptos
ſolà ſervos ignobilitate nobiles; quos etiam à
ſabulo conditionis perobſcuræ in altum prove-
ziſſe dignitatum credidere plerique non ofci-
tantem in puppi Palinurum, ſed in carina fœ-
dè vigilem Larquinii æmulum, violatione Lu-
cretiæ non unius. Miramur autem, ſi de hone-
ſtate Magiſtratuum tantùm quotidie minua-
tur, quando non fulmine hoſce Joves, ſed
corymbo internoſcas? nec Aquila, ſed unus
tantùm eos deſignat Numinum Principes Ga-
nymedes, qui tamen non adſtat ſuo Numi-
ni, ſed aſſidet; utinàmque non ſui ipſemet
ſit Jovis & Ganymedes & Jupiter. Quæ ſa-
nè dedecora uti gratulamur nunc nuſquam
ſpectari, ſive à Corona ſive ab Infula non in-
umbrata, ſed ſpreta: ita aliquando ea lu-
xere Conſulum ædes & Flaminum. Placet
ex omnibus legi univerſis imperaturum. Pla-
cet Joſephum evolaſle compeditum, ut ſe-
cundus ſpeckaretur in rheda poteſtatis. Pla-
cet à grege Moſem ad Præfecturas evocari.
Placet à piſcatu evehi Petrum ad Eccle-

Oliva

ſiæ principatum. Non tamen aut Joſeph, ant
Molſes, aut Petrus jus dicturi ſunt gentibus
ſine aliquo ſeu tyrocimio, ſeu rudimento præ-
fecturæ. Diu Moſes diverſatus in Regum æ-
dibus fuerat; nec oves emulgebat, quuùm able-
garetur ad Regem, ſed miraculis, Deéôque
intentus, regnandi artem prodigia inter &
Numen edidicerat. Nec Petro regni claves
deferuntur, cùm in naſſas, retiâque aut rhom-
bos cogeret, aut filuros. Tum populis à
Chriſto præficitur, quùm divinitatis arcana
reſeraſſet, evulgaſletque Chriſtum prolem
Numinis eſſe, unâmque ſobolem Patris.
Ideò non ſpreti à populis ſunt; ſed Pharao-
nem ille non ſemel cecidit, hic Sapphyram
ſemel objurgatam humandam cum viro, tan-
quam cupiditatis aggerem objecit Synago-
gæ. Venite poſt me, inquit, faciam Vos ſieri Mare
piſeatores hominum. Faciam, inquit, non ſa.
cio. Non enim à lembo remex in Eccleſiæ
roſtra benè perrumperet. Venite, & tranſtra
in ſuggeſta dedolabo; quod cùm diuturnàâ di-
ſerendi conſuetudine præſtitero, Gentium
Magiſtri evadetis. Faciam; nam illicò facere
non præſtat, ne approperata Præſulum inau-
guratio fluctuetur in fluctu. Nulla enim Ec-
cleſi? & Reipublicæ Præfectura naufragio
propior, quam quæ in navi inſtituitur. Quis
emm nauclero auſcultet? Quis fluitantem
in æquore doctrinam contumeliis non ob.
ruat? Quis denique patiatur præeſſe ſibi dun.
dum mugiles lancinantem? Ergo non licet Prerahi.
Chriſto aà biremi ad altare traducere piſcato- eatio hiu.
„. . . . . dens in Au⸗
res: & tibi fas erit comatulos è& foro trahere, licorumae-
quos Apoſtolis ſubroges, aut Catonibus ſuf- leſta, &
ficias, mundo diem dicturos? Fœcdior- ne meden
cymba, quàm ſcena? num vela, quaàm ſi- Son.
paria inconſtantiora? Doctrinæ Neptunus im-
peritior, quam Faunus? Inaugurancdlis Ma-
giſtratibus an tu Chriſto ſagacior? Deckit ille
mundo Apoſtolos, quos cunctando dedola-
vit. Tu Provinciis Cyclopas imponis, quos
uno rotæ circumactu tornatos & Narciſſis
Minoës curſim effinxiſti? His propterea ſiru-
mis conficitur Reſpublica, quæ tot non ra-
rô latronibus diripitur, quot Prætoribus
ſuffulcitur. Si animetur Moſis baculus nul-
lo vitæ tyrocinio, non plumeſcet in Tur-
turem, ſed in Anguem intumeſcet. Projecit, gxod.43.
& verſa eſt in colubrum. Hi potiſſimum ſæ⸗
tus emergunt, ſi feſtinato enixu non parturiant
Gratiæ ſed abortiant. Neque enim Lucina,
ſed Tyſiphone approperatis Principum fœtibus
obſtetricatur, ut ſuos inter colubros Draco-
nem educat, quem in imperii excidionem
non tam faſciis, quàm ſquamis involvat.
Vine abortum intueri parientis,; antequam
conciperet, Principis! Poſt hæc, inquit, Kex Egh.ir.
Aſuerus exaltavit Aman hlium Amadathi, dil
erat de ſtirpe Agag. In morem fungi novus hic
prætorio Princeps emerſit. Nihil enim aut age-
re, aut nctiraſte Aman perſcribitur: ſed re-
pente univerſis prælatus Satrapis, quô eller
evaſura incocta, indigeſtâque felicitas: deſi-
gnavit. Poſt hæc, inquit, Rex exaliavit Aman.
Id eſt, poſt traductos à Mardochæo Eunu-
chos, qui conſpirarant in Regem, non Mar-
dochæus imperii vindex, ſed Aman elewa-
tur deſidiæ manceps. Quis, actis in crucem
Pproditoribus, non crederet imperaturum
Aulæ Mardochæum, cujus Rex fide ſicario-
rum tela, & laqueos eluſerat ? Præteriiut
opti-

Dignmitatis

en Plen
Oiuntin
ln Kennd
1, td
6 Nn
ebis4
6i, r0
4 nin
int Mett
Pr Meto
i, homun
Cl lecll
cutut. Iun
in AMdaro⸗
Munne (
E conet
Timeipe
nnmore
r n kyidet
nncum,

Me tui

r ondn
s Een. Den
4 mbbenn in
ktonm,
U procel
n vehen
ntate;
Immm 4
n dheros⸗
rid iur
ucdam in
Renplche
Inamm Do
ent, (⸗
Sledti 4
fucrigd en
ngwant.,
1l, ineii
unto taen
ligt i
Uent regn
ne Rem
Ullun,
lutt
lo th
e .
Nuntt
R te
elt
1I
Eenon-
Gunin
lubiren
U

1 Kui optimè de Rege meritus advena;, evehiturque
Nun ſuper Satrapas Aman. Quibus promeritis 2
en Quia libuit Aſſuero. Poſt hæc, Aſuerus exal-
tecine tavit Aman. Et miraris, ſi Regis nutu, infla-
nN⸗ tuque animatus ſtipes in Draconem confinga-
n in tur? Si cruorem hauriat? Si ſtragem eſuriat?
kegiile Si neci dedat Ifraélem? Eò Principum abor-
be ti tus evadunt. Non melior Aſſueri truncus Mo-
un ga ſis virgà, quæ, verſa in colubrum, Draco-
taih e nem prænuntiat & ftipite naſciturum, ſi Do-
fſun e minanti lubeat ſpirare truncum, nullis ad vi-
oken k tam facinorum afflatibus eruditum. Non enim
ed N quèòd homuncionem jubeat præeſlſe cæteris Cæ-
Ti ie ſar, ideò jus ille dicet, ſed evertet, trabea-
Cn II, tus. Nam vel Deus, qui tamen nutu ſuo de

ddet lapidibus Abrahamo excitare genus poteſt, ut

fui ecdivit, prodiere Phocæ quidem & jumenta.
ingt 4 Hominem verô fabricatus de limo eſt, non
werin i Gen. 1e ſegni opere dexteræ tuæ. Faciamus hominem
nie, An 26. ad imaginem & ſimilitudinem noſtram, & præ-
mn dinmt ſit piſcibus maris, & beſtiis, omnique reptili,
teio, quod movetur in terra. Animadvertis, ut à
nam Deo Prætor renuntietur, non hominibus, ſed
Præli piſcibus, feriſque imperaturus. Elaboremus,
Nolkent. ait, hominem, emque concinnemus in ha-
ela nnn bitum, figurâmque noſtram, & tum demum
inſii quaſi recuſus in Deum limus balænis Præfi-
ciatur. Itane? Imago Numinis exprimi debet
Drelits e in Adamo, ut Pantheris imperitet: & nullo
mrallel Numine Creta conſignata urbibus præerit, le-
ligng ges condet, Conſuhbus aſſidebit, primam à
iden Principe ſententiam in Senatu dicet? Ut è
achckefr marmore Phidias ſaxeum fingat Ptolemæum;,
weſute Rex tar- diu lapidem tundit, dique perpolit. Tu ve-
n evehet & fingis, & animas in Proconſulem aut
! F aulicos.

truncum, aut rupem, uno halitu oris tui,
unve tui calami ductu? Ità buccis inflatis vi-
Digniess tra funduntur. Sed franguntur, dum ſplen-
valdèlen. . . . .
12 onfe. dent. Beatiſſimè videri Sol poteſt in Arcum
endsg, Mubem incurvaſſe. Delicium illud tamen A-
Brorum ut citèò emicuit, ità quam ocyſſimè
diſperit. Nec diſſipatur incurſione ventorum,
aut procellarum impetu difflatur, ſeu fulgu-
rum vehementiâ perrumpitur. Sua intercidit
inanitate; nec ſubruitur, ſed evaneſcit. Itaà
mimirum ſubitanei Prætores efflantur, quos
non operosè Princeps elaboravit, ſed tumul-
tuario ſuæ mentis conſilio curulibus impoſuit,
tanquam imperi Phaéthontas & percdituros
