Contrario, Jacob oblatis ſibi à Joſepho nepoti-
Lihicæ Tom. II.

—

bus, decuſſatis ad benedictionem manibus, mi-
nimum prætulit natu maximo. Gcio, flli mi, Seio.
Et quare divino hic ſpiritu afflatur, ille verò
hæret in ſua caligine? Nec manus, quas pal-
at, Iſaac internoſcit filiorum : Manus „ ma-
nus ſunt Eſaüu. Futuram dignoſcit Jacob E-
Phraimi, ſupra Manaſſen, dignitatem. Quæ pal-
Pat Iſaac, non agnoſcit. Prævidet Jacob, quæ
non videntur. Unde tanta divini luminis exun-
dantia in Ifraële, = in Iſaaco humanæ
ambiguitatis nebula? Fumabat ibi pulmentum:
nulla huc illata patina. Diſcerpto Leone, nul-
las labiorum victimas coœlo obtulit Samſon:
qui, cæſo Philiſthinorum agmine, clamavit
ad Dominum. Prima illa Ducis victoria, palm-
que nobilior: & tamen ſilet. Aſſuetus mox
triumphis miles, ubi turbam fugavit, orat.
Nimirum præ Gti, cùm oravit, elanguit. In-
ter vineta Monſtri fauces eliſit, unde favum
erat exempturus. Futura quoque mellis ille-
cebra hymnos ſubduxit, quos ſitis expromp-
ſit ad modos, concentumque mandibulæ.
Lyra eſt jumenti maxilla, ſi chorum ſitis du-
cit, & præit. Mellis vel deſignatum dunta-
Xat alveare ità epulaturo offecit, ut Dei ſui,
in ipſa fortitudinis ſuæ initiatione, memor
non fuerit. Uſque adeò, ſi orare ſtudes, ab-
ſtinendum eſt.

Jejunabam, & orabam ante faciem
Dei cœli.

Lacet, quod non ad oculum jejunet, ſed
uni placere Numini ſtudeat in jejunio.
Plerique ideò ſuum guttur eſcis exhauriunt, ut
alienum guttur impleant abſtinentia ſua.
Dum aliorum os tuis laudibus redundet, ultrô
pateris os tuum dapibus inaneſcere. Lupus
eiſe deſuſti, ut fores Chamæleon. Aur vivis,
qui frumento non veſceris? Diſpendlioſæ ſa-
nè mundinæ, ſi vento triticum commutas.
Nihil in os injicere, ut ſis in ore ommum!
Bis periſti, & ementito præconio, & vero
ſupplicio. Illo non ornaris, & hoc moreris.
Jejunabam, & orabam ante faciem Dei cœli.
Et quare non Dei univerſæ terræ? Ut mo-
neare, nil terrenorum expetiiſſe illum à Domi-
no diuturnà animi corporiſque dejectione. Je-
junamus interdum non hominibus, ſed Deo.
Verùm canimus cum Davide: Domini eſt ter-
ra, & plenitudo ejus. Vel Anna aliquid cu-
pit, quod à Deo terrarum expediri poflit. Ra-
ra ſupplicatio cœlum petit. Phariſæus in tem-
plum ſubit, ut jactet decimas ſuas. Ad ſpecio-
ſam ſedet Templi portam claudus, ut ſtipem
à Petro poſcat. Perſtat intus in tabernaculo
Doeg, ut, delato apud Regem Sacerdote,
Saulis gratiam ineat. Audeo dicere, David in
Nobe, & prope menſam Domini, non ut
oret, ſed ut epuletur. Vel quinque panes da
mihi. Et non miraris Nehemiam, qui Deo
coli jejunat, & ſupplicat? Noli ipſi matri
filiorum Zebedæi credere, licèt Chriſtum
adoret. Adorat, ſed petit. Cuperet remum
filis in regni virgam decreſcere-ne dicam,
an ſuccreſcere? Etiam, cùm videris poſt ſce-
lus lachrymantes, oranteſque, ſcito non
Deum cœli, ſed terræ Deum propitium ſibi,
ſuiſque reddere Davides. Deprecatüſque eſt
David Dominum pro parvulo: & jejunavit
David jejunio. Tanti nimirum get filium pec-
cati

Gen. 48.
19.

Gen. 27.
8⁶

Intent
re cta.

Intentis
PraVa.

Bona oes
cultanda.

Kiterna
tantàm.

Pſal. 23. 10

1. Reg. 210
7.

2. Reg. I20

18.

David.

14. Reg. 12,
44.

Parentum
oblivio.

Felices non
admiran-

. Adi.

Pelieitas
vana.

Iſa. 6. F.
Judith. 6.
16.

Num. 21.

Dignitas
vana.

Felices non
adnmiran⸗
di.

Tribhulatio
Stilis.

cati ſupereſſe, qui tibi violatum Uriæ thala-
mum exprobraret. Proh dolor! Ut ſpurius
naſcatur, effunditur alienus à Davide cruor;
ne moriatur, profunduntur à Davide lachry-
mmæ; quæ proprii cordis ſunt ſanguis. Par-
cius oravit, ut Goliam jugularet, quam ut
abortum concupiſcentiæ tueretur. Quod ſi di-
cas, exprobraſſe illum agminibus Iſraeël: &
hunc ſcito parvulum, proſeminandis contra
Dominum blaſphemiis, gigantem eſſe. Blaſ-
phemare feciſti inimicos nomen Domini. Si ergo,
ubi exaudiuntur blaſphemiæ, armaris in gigan-
tem, quare pro parvulo, tantarum blaſphe-
miarum ſatore, jejunas? lbi lapidibus pugnas:
hic lachrymis intercedis? Et illæ quidem Gi-
gantis injuria, ſine tua noxa, jactæ in Deum
funt: At hæ tuis & lumbis contumeliæ pro-
fluxerunt. Verùm ille hoſtis, hic filius. Uter-
que quamquam ſpurius, & ſatus parvulus
cruore militis, ſatéôrque blaſphemiarum in
Numen, tamen quia filius eſt, non fundâ
petetur, ſed cinere propugnabitur. In il-
lum lucta, pro iſto luctus expedietur. Au-
diamus jam, quid Deo cœli jejunus pocillator
inſinuet.

Quaæſo, Domine Deus cœli, fortis,
magne, atque terribilis, gqui ouſto-
dis paéëtum & miſericordiam oum
his, qui te diligunn-, & cuſtodiunt

mandata tug.

A Ulicus ut fuerit Nehemias, blandiri cer-
tè non didicit. Abrogat enim Domino,
quem exorat, regnorum terrarumque princi-
patum, ſolo ei cœli imperio reſervato. Domi-
ne Deus cœli. Eſaias certè exercituum illi domi-
natum adicripſit: Regem Dominum exercituum
vidi oculis meis. Quod ſi libuit cœleſtis im-
perii meminiſſe, imitetur Nehemias Bethuliæ
cives, quorum vox ea fuit! Domine Deus
li & terræ, intuere ſuperbiam eorum. Et erit
Domino regnum, inquiebat Abdias. Cur enim
qui Regiam incolebat, Regem non appellat
Deum? quia Regiam incolebat. Eminus
enim conſtitutis tum Prophetis, tum coônſuli-
bus immane videtur imperium eſſe, centrum-
que felicitatis: ideò Eſaias Regem Deum ap-
pellat, Deo regnum comprecatur Abdias, ſub-
liciunt Domino terrarum ambitum Bethuliæ
populares. At cominus reſpectanti ità infu-
læ regnäque decreſcunt, ut Deo vel Regis
titulum, vel terræ dominatum tribuere non
audeat. Regem, inquit Nehemias, ſi Deum
dixero; parem ſecero Artaxerxis. Quid illo æ-
rumnoſius? Terrarum ſi Dominum appellave-
ro, id illi tribuerim, quo Artaxerxes non caret.
Quar inops is eſt, in tanto ſubjectarum ſibi
Provinciarum ſyllabo? Ne ergo parvum effi-
ciam, quem efferre ſtudeo, terræ illi domina-
tum ſubduco; utque eum perhonorificè com-
pellem, Regem illum appellare recuſo. Domi-
ne, Deus cœli. Ergo plebeium eſt, nuncupa-
tionem imperii demirari: & is regna mira-
tur, qui Regi non aſſidet, aut non commora-
tur in regia. Nam pocillator Artaxerxis in ſuo
libello ad Deum ſupplici, ut Numini blandia-
tur, terrarum imperium, Regiſque titulum ex-
punxit. Luſerit ille tamen in titulis hacte-
nus: deceptum quis eum non fateatur, cum

Oliva

oraturus pro iis, quos peccaſſe non abnuit,
Deum tamen diligentium & innocentium im-
plorat.
ligunt, & cuſtodiunt mandata tua. FPeccavimus,
vanitate ſeducti ſumus. Orat, an ſommat?
Quid tibi cum Deo candoris & charitatis,
qui preces tuas pro tranſę greſſoribus interponis?
Deum invoca indulgentiæ, ſi lapſis veniam
expoſcis. Ruerat ſanè Iſrael, ſed quem ex Ha-
nano in oppreſſione magna eſſe acceperat, re-
ſipuiſſe putabat; quèd ſciret ſcelerum ſco-
riam in ærumnarum camino ad purum exco-
qui. Peccaſſe non diffiteor fratres meos: nec
illos doluiſſe novi. At, cùm ſciam in afflictio-
ne eos eſſe, qui dubitem ad innocentiam re-
diiſſſe? Fuligo enim calamitatis candorem vitæ
aut reparat, aut parit. Hinc David: Probaſti
cor meum, & viſitaſti nocte: igne me examinaſti,
& non eſt inventa in me iniquitas. An Deus
Iſaaci caligat ut Iſaac, qui palpet & fallarur?
Itaà ſuum illi ſpecillum illuſit, ut ulcus quod
tentat, & tangat, & ignoret. Nullum in Da-
vidis corde flagitium, quo ad Uriæ cædem,
raptumque Bethſabeæ exarſit? Expende ver-
ba. Non negat præfuiſſe culpam, ſed inter
ignes profitetur abolitam. Si reum, Domi-
ne, tenere cupiebas, tentanda ſanies erat,
non ignibus, ſed lemniſcis. Eraſa rubigo eſt,
exterſumque pus, ad afflatum laminarum.
lIene nos examinaſti, ſicut examinatur argen-
tum. Quod, inter carbones, ità abjicit ior-
des, ut de ſuppliciis tranſire dicatur in delicias,
& migrare de tormentis, felix reus, in orna-
menta poſſit, carnifice in aurificem verſo.
Eluxit, niſi fallor, id ad fadices ejus montis,
quem propius Moſes acceſſit, viſionis magnæ
ſpectaculo recreatus. Audivit cnim de rubo
vocem ſucclamantem ſibi: Ne appropies huc.
locus enim, in quo ſtas, terra ſancta eßt. Quid-
ni ſancta, ſi Deus in rubo? Itaà eſt: verinn,
cùm apparuiflet Deus Abrahæ ad Sichem in
convwalle illuſtri, non tamen aut calceos exuiſ-
ſe Abraham fertur, aut locus ille ſanctus ap-
pellatur. Et certè extructum ibi altare, &
facta de Redemptore ſponſio ſanctiorem Si-
chem reddere potuerunt, quàm Oreb, ubi
nec de Chriſto vox ulla, & nulla erecta
Numini Ara. An Moſes Abrahamo impu-
rior, qui arceri debuerit calceatus? Verùm
tunc ille vix domo ad imperium Domini pe-
dem extulerat; cuùm Moſes opprobrium Chri-
ſti Pharaonis regno prætuliſſet. Ergone illi
expiandi nuditate ſunt pedes Montem inſcen-
ſuri, qui è ſolio gloriæ profugerant in ere-
mum: dum Abraham cum iis calceis fruatur
Domino in convalle, quibus ad luſtrandam
præ fame ,Ægyptum accingitur? Non eſt, quòd
pedes pedibus conferamus, ubi de loci ſancti-

Qui cuſtodis pactum cum bis, qui te di-

Peæniten;
112 Vera
Paiientig
6

Pſal. 16. 4.

Pſal. 65.
10.

Exod. 3.6.

Gen. 12.70

tate quæſtio inſtituta eſt. Utrobique Dominus

eſt, & in Monte, & in Convalle: non tamen

utrique loco reverentia imperatur. Terra ſan-

cta eſt, non quæ Deum habet, ſed quæ Deum
habet in igne. Apparuitque ei Dominus inflam-
ma ignis, de medio rubi. Ubi ſpinas, ignémque
videris, ibi ſanctitatem adfore non dubites.
In convalle illuſtri, quæ abundare frumento
ſolet, viſus eſt Dominus Abrahæ. Ideò non
expiatur allapſu Numinis locus ſuppliciis deſti-
tutus, cùm in rubo & igne futura ſit ſancta
Montis acclivitas. Quæ deinde loci ſanctitas pro-
fanata eſt Idoli initiatione. Et fecerunt vitu-
lum in Horeb: & adoraverunt ſeulptile. En de-
mMuta-⸗

Pſ. 105.19

ttili
At
le⸗
Njur⸗
Alels fi
lclill
te of
ypratun
e pre
antis:

Liur

zter: 6
nmurin,
Nit hon
cith ei
run ile
Deum
lu, 1bi
Abon tetnt
lihref
lende un

tnic
Nomnne No⸗
Alcen:
am ud

ent
NII, 8

Ails ag
enas op
khel 4
Cilio Arun
o lerer
l, ubi 41
bcirrum
Rmnde
4 Urct
Aiere, ii
Clin fle
r ,nel
UI Ad i
n, ſe
Mm: ce
Uillam
ſrceri
tahtim.
1 oe
enthelan
mi
MNEx,
uin,
mend
N keml
lae
i
n
uh enimn

V p

eth

en
iee

noCeniin;
Candclen
Wid: N
ene etmnii
tat, Anl
det & klen
I
Mlnnd
Urie ai
Luphnkr
pen, n
elmn, De
da ſans er
ali nit
tum lmmm

it Dient
catur n,
in teis, ie
Auliboen N
lces eiuns

ut aline
18 Ue dif
n bi Amn
0 ſinchoen D
guin Cthi
& mla i
Abrahenon
Aangl N
rinm Dann

oraohnimn.

le lin
Moctemv
lgernn 4
8 Calcen 14
1! Mnehs
rbicel 1

bunlue

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ.

mutatam jugi ſanctitatem in ſqualorem delu-
bri. Attamen nominis dignitatem retinet, etiam
d Reg. 19. poſt flagitia. Ambulavit, de Elia inquiunt
5. Scripturæ, in fortitudine cibi illius, uſque acl
montem Dei Horeb. Horeb mons Dei, in quo
aureus ſtatutus eſt vitulus? Nonne conteſtatur
Ezechiel obliterandas juſtitias omnes è& corde, ſi
fortè poſt victimas ſcelere polluatur? En con-
ſtupratum ſacrilegio Horeb etiamnum Dei no-
mine prænotari. Nec Davidis reperta in igne
pravitas: & expiata turbinibus ſuperſtitio Mon-
tis. Ecce ſpiritus grandis & fortis., ſubvertens
montes: & conterens petras« & poſt ſpiritum
commotio, & poſt commotionem ignis. Non po-
tuit non expungi crimen, tot ſuppliciis excru-
ciato, expiatéque jugo. Hinc eſt, quòd Jacob
locum illum, in quo penè Angelum eliſit, do-
Gen.zꝛ. MiII Dei minimè appellandum cenſuerit, quam-
30. vis Deum ibi viſum ſibi fateretur: à quo tamen
Luza, ubi dormienti ſcala expoſita fuerat, &
Gen,29.6, lOcus terribilis dicta ſit, & cœli porta. Quàm
terribilis eſt, inquit, locus iſte? Certè conci-
liandæ ſanctitati ſomnus non opportunior,
quàm conflictus. Et tamen domus Dei eſt, ubi
oſcitanti colorantur gradus in cœlum: & ſine
nomine locus ſqualet, ubi Deum vidit facie
ad faciem: ubi contra Deum fortis fuiſſe præ-
dicatur: ubi in ipſa arena certaminis benedictio-
ne impartitus a Deo eſt. Nimirum ibi gradieba-
tur in baculo, & quieſcebat in ſilice, patriâ
extorris, & incomitatus emiſſus & domo Matris
ſuæ. Hic veròô duabus ſeptus turmis filiorum,
uxorum, & gregum revertebatur felix ad pa-
trem. Nequiit tantarum benedictionum fœ-
cundus ager Dei domus eſſe, quem opum
ubertas opprimebat. Somniata ſcala Luzam in
Bethel convertit, quèd ſpectatorem ſuum
exilio ærumnoſum lapide excepiſſet. Nullam
agro reverentiam conciliavit arena triumpha-
lis, ubi Athletam ſuum tanta gregum opulen-
Gen, 32. 5. tia circumſtabat. NRio loquimini Eſaiu: Habeo
boves, & aſinos, & oves, & ſervos, & ancillas.
En unde interpoletur agro triumphali titu-

Tbid,

Gen. 28. lus fulgorque ſanctitatis? Cümque vellet requi-
. eſere, tulit de lapidibus, qui jacebant. En in-
ciſam ſilici ſanctimoniam. Quæ Sphynx fœ-
dior Agare? aut qua Tigride Agar non imma-
nior? Ad illam tamen non Vultur è& cœlo al-
gen ar. labitur, ſed Angelus. Vocavitque Angelus

Dei Agar de cœlo. Reſiſte, obſecro te, Legate
Domini: confundéris enim, ut deprehenderis
in ancillam te, non in Dominam, incidifle.
Non Sara iſthæc eſt; Agar eſt. Hanc volo.
Agyptiam-ne olim fugitivam, nunc verô
Dei quoque voce proturbatam: IIlam-ne,
quæ rebellavit à Sara, quæ Iſmaëlem peperit,
quæ idola in domum Abrahæ invexit? Hæc eſt,
ad quam ablegor. Fortè, ut Afſſyriorum cædi
proludas, Matris filiique ſupplicio? Aquam
transfundo, non cruerem exhaurio. Argues
ſaltem eam de flagitio? Si enim fugientem à
Hagello remiſiſti ad verbera, interminatus ei,
ut humiliaretur ſub manu Saræ: quàm durè de
ludo eam inſimulabis? Imò non Cenſor, ſed
Pocillator adveni. Quid agis, Agar E-
xraudivit enim Deus vocem pueri de loco, in
240 eſt. Surge, tene manum illius, quia in
Vntete Enar faciam eum. Quæ nec ab Opi-
hione audiet Rachel complexata Joſephum;, ea
per Angelum nunciantur Agari, dum edu-
ccat Imaelem. Ergone Sara, quæ domum
Pthicæ om. II.

99

Abrahæ idolis, ludiſque expiavit, nec videt
Angelum Agar veròô, Charybdis innocentiæ, &
pravitatis Syren, colloquitur Angelo, non quèd
ad illum adiiſſet, ſed quòd is ad eam acceſſillet?
Quid, rogo, meritorum in EÆgyptia olim ſer-
va, modò etiam abjecta? Sitit. Potuit calami-
tas, quod innocentia non impetraſſet. Ut pe-
riere in pelago Pharaonis rhedæ: ità Ancillæ
luſus, monſtrâque naufragium fecere in ſiti, &
nuſquam ſunt. Aquæ penuria cordis maculas
eluit, quas toto Jordane nequaquam abluiſſet.
Digna eſt quam Angelus alloquatur, conflixit
enim ejus in pectore cum iniquitate calami-
tas. Joannis aſſeclæ, ut expientur, de-
merguntur. At Abrahæ transfugæ exareſ-
cunt, ut diluantur. Certat cum Jordane ſitis,
& profluentem vincit ariditas. Nam poſt
aquas ſecuris intentatur elutis, & ceraſtis æ-
quantur, qui flumen hauriunt. Poſt ſitim Iſmaẽl
propagatur in gentem magnam, & non fer-
rum, quo exſcindatur, jacenti ſubmittitur, ſed
quo recreetur, clamanti puteus indicatur.
Vide, quid poſſit ærumna, & an vana ſit in
Nehemia de Ifraeëlis expiatione, etiam poſt
ſcelus, fides, cui tantum ærumnarum conti-
giſſe non ignorabat. Nam & Jonas facinus
ſuum per ſupplicium exuit, & in æquore ut re-
vixit Prophetæ innocentia, itaà funditus tranſ-
greſſio periit. Ægyptios pariter in ſuo corde
& Iſraëlitas vehebat Jonas, ſensitque in iſdem
fluctibus & Virtutes emergere, & ſubmergi
ſcelera. Imòôò reperit in mari, quibus carebat,
Iſraelis caſtra; & carere in undis cœpit, quibus
opprimebatur Æ gyptiorum aurigis, & curri-
bus. Ut paucis multa complectar, tempeſtate
quàm umbraculo felicior Vates, quando &
innatum præcordiis vermem fluctibus ene-
cavit, & aſcendentem in hedera, quo tor-
queretur, vermem fugare non potuit. Quid;
quòd & Patriarchæ peſſimi olim criminis rei,
vinculis, contumeliis, ſcypho denique Joſeph
ità excocti ſunt, ut nuſquam de Scortis & pro-
ditione appellati in Ægypto ſint. Quis jam mi-
retur naufragum in æquore Pharaonem, quan-
do Ægyptus vitiorum tam latè patens, quam
ſecum abduxerant & Chananæa fili Jacob,
proditores tum pudicitiæ, tum pudici, hauſta
univerſim eſt argenteo in fratris ſcypho. Ca-
lix ille anguſtiarum tam plenus, ubi Patriar-
chas rapinæ arguit, ità vinxit innocentem, ut
nocentes eximeret vinculis. In tritico latita-
bat ſcyphus, quaſi anguis in olere, ut fel aſ-
pidum deprehenſis in fürto fratribus propina-
ret: ütque annonam jucunditatis verteret in
panem doloris. Verùm fermento illo mœroris
expurgatis liventium noxis, epulari deinde
Patriarchis licuit in azymis ſinceritatis & ve-
ritatis. Nihil enim ita animi ſordes exter-
git, ut rubigo catenarum. Candes, ſi ſqua-
les. An tu deprehendiſti ſuos ſponſam di-
luentem pedes poſt amiſſum pallium, & ac-
cepta à cuſtodibus vulnera? antequam cæde-
retur, clamabat, & metuebat pedibus ſuis:
Lavi pedes meos : quo modo inquinäabo illos.
Multum exinde viæ confecit Sponſum inda-
gans, & nuſquam lutum extergit. Vulne-
rata enim nudatâque in compitis ità cruore
ſuo abluta eſt, ut ſordes, poſt plagas, non
contraxerit. Sciſcitor ex te ego, eccur ad

Agara

Tom. 20.
113.

gonaén

Can. F. 32.

Samſonem nullus ablegatus Propheta ſit, qui

eum de amplexibus Dalilæ commoneret: Da-
1I 2 videm

Num. 14.
12.

Exod. 16.
2.

Ibid. I2.

Num. 13.
24.

Exod. 16.2.

100
videm veròô Nathan convenerit, incuſsiſque
minis conterruerit? Et tamen diuturnihs volu-
taverat ſe Samſon in cœno, & alienior vide-
batur à concipiendo Poenitentiæ igne, quo
ſcoriam flagitii ſun decoqueret. In piſtrino mo-
lam Samſon verſabat. Reptabat in purpura
David, regni virgâ ad illecebram abuſus.
Orabit proinde ille, nullo monitore; ad Deum
coœli in templo Dagon: Hieroſolymis ſilebit
David, quamvis pfalterium pulſet. Uſque-
adeò ſi miſer es, innocentiam aut retines,
aut recuperas. Mirari plerunque conſuevi,
quare Dominus tam iniquè tulerit murmur
filiorum Iſraél in Moſem, ubi adire Chana-
næorum fines detrectaverunt, ut dixerit: Quo-
üuſque non credent mibi ? Feriam itaque eos pe-
Fiilentid, atque confumam. Quos impudentiſſi-
immè rebellantes contra Moſem in Elim, non
modò non cecidit, ſed pavit. Et murmuravit
omnis congregatio filiorum Iſra'l contra Moyſen
& Aaron. Murmuravere, & quidem omnes.
Et cunctatur Dei ira profligare rebelles?
Quin-feſtinat, ſed in delicias detrahentium.
Veſpere, inquit, comedetis carnes, & mané
ſaturabimini panibus. Et aſcendens coturnix
cooperuit caſßtra. Num quod capitale in Pha-
ran eſt Murmur, in Elim licet? Audi, qui
foret Iſraël, cùm delendus eſſet præ murmure.
Abſciderunt palmitem cum nuva ſia. De malis
quoque granatis, & de ficis loci illius tulerunt.
Rurſus audi, quàm ærumnoſus Iraël eſſet, qui
latrat in Elim. Eduxiſtis nos in deſertum iſtud,
ut occideretis omnem multitudinem fame. Mur-
mur, quod inter racemos & punica gliſcit,
Draco eſt : conteratur. Quæ rapit in fame
querimonia nec ſtellio eſt; imòô, ſi nutria-
tur, evadit in turturem. Alatur proptereaà,
& os inane, quod rugit, coturnicibus im-
pleatur, ut pfallat. Qui enim in ærumna
a lege deficit , non totus ruiſſe putandus
eſt, eumque lapfuum aut citèò poœnitebit;,
aut etiam jam poenituit. Peccamus miſeri
& adoramus. Petrum lapſantem in fluctibus
contuere. Si credit, quare mergitur? ſi non
credit, quare clamat? Sperat, heærétque: ſe⸗
que à Chriſto ſervatumn iri & diffidit, dum
labitur, & præſumit, dum ſupplicat. Ità nimi-
rum in tempeſtate peccatur. Imò, pené dixe-

Matth. 14. rim, levius peccatur. Et JEUV, inquit, e-

31.

Plτ1i. tum ad regnum cogat.

tendens manum ait illi, Modica ſidei, quare dit-
bitaſti ? Dubitaſti? Nunc timet maximée. Non-
dumenim detumuerat ventus. Quare ergo non
ais trepidanti diſcipulo, cur dubitas? Enim-
verò tempeſtas ipſa, quæ maculam inurebat,
ipſamet eandem identidem maculam abſterge-
bat. Scio dubitaſſe Petrum: non enim cla-
maſlet, niſi extimnſſet. Verùm non intueor
in ejus fronte ſtigma perfidiæ. Suam flucti-
bus fidem inquinavit pariter & eluit Petrus.
Parum nihilo minas calamitati dedimus, ſi
vulnus ità obducit, ut tamen cicatriæx, ad
argumentum expiati criminis, proſtet. Audi
mochum „ quibus machinis Patere ſibi adi-
Aperite mihi portas
juſtitic. Tibi reſerari, poſt cædern & raptum,
innocentiæ valvas expoſcis? Ut inde fortè
perſpicias „ unde excideris, luctuque conta-
beſcas. Imò tranſmitti per eas volo, non ut lu-
geam, ſed ut pſallam. Ingreſſas in ens oonfi-
tehor Domino. Hac porta Domini: Juſti intra-
beint in ezm. Quid tibi ergo cum hac porta,
ſi Juſti tantum per illam elabuntur in re-

Oliva

gnum? Occidiſti, & poſſediſti, non vineam
jugulati, ſed uxorem: & graderis cum inno-
centibus? Rapui Bethſabeam: ſed uxoribus
meis abuſus eſt Abſalom. Haſtas vides, qui-
bus Uriam objeci? vide & Joabi ſicam, quam
à cervicibus Semei penè jam ferientem ſub-
movi: vide in mea cervice lapides, quos im-
motus pertuli à Blaſphemo. Circumdederunt me
ſicut apes. Impulſus, everſus ſüm, ut caderem.
Exarſerunt ſieut ignis in ſpinis. Nullum cri-
minis veſtigium ſupereſſe jam poteſt in tamo
ſuppliciorum apparatu. Curatur phreneſis hel-
leboro: Et inſanmia fornicantis ſaxis non ſaneſ-
cet? Vulnus curatur oleo: & cædes non ex-
tergetur ignibus? Si ſpinis ambior, aut Li-
lium, aut Roſa ſum, quamvis fuerim ſeu
aconitum, ſeu rubus. Caſtigans caſtigavit
me Dominus. Aperite mihi portas juſtitic. Vi-
bicibus ſubſignatæ ſunt literæ, quibus inter
innoxios admittor. Clamabat proinde alibi:
Delicta juventutis meæ, & ignorantias meas ne
memineris. Quà id fretus fiducia à Deo petis?
Tribulationes cordis mei multiplicatæ ſunt. Non
enatant in undis Eͤgyptii: & ſi excuſſum è&
manubrio ferrum ſubſedit in Jordane poſt ex-
ciſam ſylvam: In tantarum, rogo, lachryma-
rum flumine is gladius non mergetur, quo
unam alienãà manu arbuſculam invitus incidi?
Vide bumilitatem meam, & laborem meum:
& dimitte univerſa delitta mea. An aliquid
noſtram in rem exſcribi potuit opportumius?
Rigaverat quotidianis luctibus thorum ſuum
David : contriverat diuturnà cilicii geſta-
tione lumbos ſuos: intriverat cineri panem.
Plus tamen in fuga confidit, quàm in fame:
ütque criminum fœnore levetur, non aureum
lachrymarum ſuarum imbrem exponit, ſed
ſaxeam procellam Semei expiatori ſuo inge-
rit, ratus Davidis patientiam emerendæ ſi-
bi veniæ potentiorem, quàm poenitentiam
fore. Speret proinde Nehemias afflictione,
quâà premebantur contribules ſui, initas olim
cum Ammorrhæis nuptias in quadruplum
expiatas; quando Davidis raptus & cædes
attritu ſilicis exterſæ ità ſunt, ut de cando-
re cruor cum lilio certet, pugnétque cum
verecundia de rubore ſcurrilitas. Aperite mi-
bi portas Juſtitic, ingreſſus in eas confitebor

Ibid. .

lbid.

Pl. 24.7.

lbid. 17.

Ibid. 18.

pſ. 117, 16.

Domino. Bis hiſce portis admotæ machi-

næ : & hic, ut Davidi paterent, & alibi ne
Chriſto obſiſterent. Elevamini portæ aterna-
les: & introibit Rex gloriæ. Filius Virginis, &
profligator pudoris iſdem poſtibus admittun-
tur in regnum. Diſſimilis candor, ſed con-
ſimilis rubor. Utriuſque vultum operuit
Confuſio. Hlle enim à diſcipulo proditus, hic
deturbatus à filio: ille in crucem actus, hic
abactus & throno: ille deſertus, hic deri-

Pſ. 2 ˙2 7.

ſus à ſuis. Una ergo utrique pateat ad trium-

phum janua, quanquam pudicitid ſit JES US
candidus perbeata, sitque David impio cruo-
re purpureus, quando uterque de magna tri-
bulatione aocedit ad ſtolam. Credis-ne tu
caruiſſe judicio atque juſtitià occurrentem a-
doleſcenti prodigo Patrem? Dei perſonam
egit, cui cantatur à Davide judicium. Qua-
re ergo ſenex non cilicio filium ad expiatio-
nem popinæ, ſed ſtola veſtivit ad veniæ ar-
gumentum? Oravit, inquies, mercenarils
aggregavit ſe , ſuum profeflus eſt cri-
men. Antequam filius loqueretur, digna-
tus jam illum erat occurſu, amplexu,
oſeulo.

Luc. 15,41.

o.
Gele
Phint
rin
cerrit
it,
t. K
wotie
)boo hn
ittun
„65 ſelt
1 finm.
dr
ſt. n
hxtm
len Iun
1ajras.
ino.
:
K

Rhl ſe

in ck,

os de

E Dc

I, Mree
ebtzept.
11.

n uun

—
E
=—

letr

Nrler py
lge n
gilen Re
Emcen
1s, ſ
Cntum ak
Nn ic
Uhn K
Aeri
n el,
e,
mmin
nine
ck, aim
miinera
han, 6
1 ſpence
d nun
U enin
D
n Aan
arlil
nbel
nne
Gein
Cllir

ii⸗

1 Nen
mmg
Ukord
,
dnsgn
Ntem .
Good.
elennin
D
lln n
nir
nenklake.
mnla
Gdesn
D, A l.
erin
1 gitetl
liie .
Gobn i
einde
ntia nenn,
Den D
e ſon. N
Uln
ene ta.
Ghlahn
ergeln, n
ning irdt
ren nent

An dn

OPhornunr
thorun iu
Clri
eti i
nan iltm
t, Mnan
eihent,
tor ſoi⸗
enetent
Penikiu
us An
i, nnd
n dl
Ged
Agetle d
. Anen
1 e AN
Amote
t, E0i
i Vrgin
bg dn.
dor, Ei⸗
Ultumn e
0 Poltun
Cen Aln 7
s, bit
A

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ. N

oſculo. Nimirum feſtinabat à ſiliquis. In tanta
fameſcentis inopia, emunctæ ſanè es naris, ſi
popinam ſubodoras. Evanuit ſcelerum hor-
ror in pædore proſtrati, Sanies candorem re-
vocavit, & unde fames colorem omnem emi-
ſerat, calamitas fucum omnem virtutis indu-
Xit. Rubebat, quòd palleret. Ideéque ſe-
mota Pœnitentia eſt, & nuſquam objecta mi-
Matth-2, ſero profligati pudoris jactura. Confide, fli,

S remittuntur tibi peccata tua. Ligatis manibus,

Matth 2. & Pedibus ejus, mittite eum in tenebras exte-
72. fiores. An hic furit Holofernes, ibi verò blan-
ditur Joſias? Os unum eſt, vox licèt non una
ſit. Quis ergo olorem efferavit in vulturem?
Patina. Quis verò Aquilam cicuravit in mo-
rem Turturis? Grabatum. Jacebat ille pa-
ralyticus in lecto: alius epulabatur opiparè in
convivio. Proinde ærumnoſo ſcelera dimit-
tuntur: conviva in tenebras mittitur. Cũêm-
q‚ue felix chlamydem pedicis luat: ultrò pa-
ralyſis ſcelerum vinculis expeditur. Quæxſo;,

Clementia. 3 —H
Domine Deus cœli, ſortis, magne, atque ter-

Timiei di ribilis. Ut olim peccatoribus impetret ve-

Fz niam, Deum cœli, non Deum terræ appel-
ompatt:,

Regum , lat, Deum ſiderum, non Deum aut hominum,
& plam aut exercituum. Is enim ad parcendum pro-
A. mior eſt, qui grandior, altiorque eſt. Unde
chariss:, & Chriſtus, ut benevolentiam Patris in im-
Pios declararet, non à feracitate ſegetum,
ſed ab effuſione lucis exemplum induxit,
aquâſque producturus in medium ad corrobo-
rationem doctrinæ ſuæ, coœleſtes maluit im-
Matth. 5. bres expromere, quam riguos, fluviéſve. Qui
. olem ſuum oriri facit ſuper bonos & malos- &
g. Dovig Ppluit ſuper juſtos & injuſßtos. Excelſorum eſt
indulgere, & quò cœlo propior es, eò prom-
pt us ad amplexus inflecteris. Hanc ob cau-
ſam, cùm David cohortes & luſtraret, &
explicaret contra rebellantem filium, non Rex
dicitur, ſed David appellatur. Vulgaris
enim animi eſt, legiones in hoſtem emittere.
loitur, conſiderato David populo, conſtituit
Juper eos tribunos & centuriones. Ubi verò
de non occidendo perduelli legem tulit; non
bid. “. David, ſed Princeps inſcribitur. Et præce-
Ppit Rex Joab, & Abiſai, & Ethai, dicens:
dervate mihi puerum Abſalon. Audin'’. Tu
quidem Regem dixiſſes, cum galeà criſtiſque
ferociam præferens, inter buccinas & ſariſ-
ſas, luſtraret exercitum. Davidem verò lo-
cutum affirmaſſes, ubi vox turturis tuis auri-
bus accidiſſet: Servate puerum. Verùm Spi-
ritui Sancto, quo authore Annales Regum
deſcripti, viſus eſt David quùm præeſlet, Rex
viſus eſt, quum ignoſceret. Deo, inquies, ità
videtur, ſed hominibus non videtur ità. Por-
10 mihi inter homines commorandum eſt. Au-
di hominem, cui tum viſus eſt David Rex
lbid, 2, eſle, cùm parceret. Et ait Joab Viro, qui
nunciaverat ei⸗ Di vidiſti, quare non confodi-
Ri eum, & ego dediſem tibi unum baltheum.
di appenderes mille argenteos, nequaquam mit-
erem manum meam in filiumn Regis: Audien-
tibus enim nobis pracepit tibi Rex, & Abi-
fJai, & Ethai, dicens . Cuſtodite mihi pue-
rum Abſalom. Et nè crederes lixam ità de Re-
ge cenſuiſſe, aut erronem: Vir appellatur,
& cum baltheo donandus eſſet à Joab, profe-
ctò militaſſe credendus eſt, juriſque ferrei,
aut etiam equeſtris non ignarus. Sed unus ità
cenſuit. Cenſuere, ſi neſcis, ità univerſim

omnes, quibus pro Principe tum maximè Da-
Eihicæ Tom. II.

„ Reg. 18.
1*

1I0οI
vid habitus eſt, quùm interfectum hoſtem lu-
geret. Audivit populus in die illa dici⸗: Dolet 2. Reg. 19.
Rex ſupér Kilio ſauo. Et verſa eſt viétoria in lu- 2.
tum. Dicebatur Rex, cum illachrymaretur
hoſti; uſque adeò regium eſt, non obluctari
ſuperbis, ſed parcere, Adeſſe velim te mori-
turo Jacob, cujus fuere ad filios ſupremæ vo-
ces. NRtmeon & Levi fratres vaſa iniquitatis
bellantia. Abſolvitque prophetiam de iis, ac
ſi prophetandi ſpiritus ereptus tum eflet ar-
guenti. Nam, cùm Judæ ſceptrum prædixiſ-
ſet, immemor deſtinati poſteritati Levi Sa-
cerdotii, ei Cidarim non detulit. Juda, ado- 1bid.
rabunt te filii Patris tui. Peccaſſe dices Simeo-
nem & Levi; ideéque Senem ſuppuduit crimi-
nibus decus imponi. Peccarat & Judas, com-
preſsà Thamare; & tamen inceſtus coronâ non
excidit. Audi: In furore ſuo occiderunt v.—
rum, & in voluntate ſua ſuffoderunt murum. Ne- en. 48,6,
quiit infularum decor cum dedecore ultionis
immiſceri. Timuit Senex, ne Sacerdotii ma-
jeſtas ſqualeret in ſordibus ulciſcentium. Qua-
re ſemovit coccum à ſanguine, & gladio thu-
ribulum non admovit, ratus Leviticæ digni-
tatis eam dexteram non capacem, quæ in ho-
ſtem ferrum ſtrinxiſſet. Coronetur mœchus,
ſed ultor exauthoretur. Regnare poteſt Ju-
das, licèt nurum compreſſerit : litare Levi
non poteſt, qui Sororem ultus eſt. Quid er-
go de Simeone & Levi fiet? Neſcio. Pro-
phetas, & neſcis? Tam viles animas in Pa-
triarcharum elencho Dei Sapientia non repo-
ſuit, niſi ut exprobratione criminis percellan-
tur: Maledictus furor eorum, quia pertinax. Tbidem-
Diſpergam eos in Iſrael. En ultio, quò reci-
derit, prophetantis calculo Patriarchæ, ſub am-
plexum tum fortè regnantis in .gypto filii.
Imô, ut terreare magis, qui de liberis Balæ
& Zelphæ, non ſtirpe ſolum pene manci-
piis, ſed etiam denunciatione peſſimi criminis,
omninò infamibus, ſplendida vaticinari non
refugit ſenex, nullam de inſignibus Levi,
aut de trophæis Simeonis emiſit vocem. Ut
ſcias eorum non potuiſſe exprimi decora, quo-
rum exprimenda erat à prophetante vindi-
cta. I modò, & Regem te jactato, quòd en-
ſem in hoftis jugulum ad capulum uſque de-
merſeris. Adoratus eſt Joſeph, qui fratribus
ignovit, non à noctuis, aut à vepribus, ſed à
ſideribus, & manipulis. Vidi quaſi Splem & Lu- Gen. 2.5
nam, & Nellas undecim adorare me. Porrò &
ſtellas fratres ejus fuiſſe video, & ſentio in Sole
pParentem deſignari. At Luna quam deſignat,
cuùm Rachel, ſepulta in Bethel, non adoraverit
Joſeph? Ægyptum ego certè adumbratam fuiſ-
ſe cenſuerim in Luna: ut moneare à probis im-
probiſque excultum iri eum, qui non repo-
nit, ſed remittit injuriam. Inglorius es, ſi ſæ-
vis; carere glorià non potes, ſi parcis. Hinc
eſt, quòd is, qui in uitionem contemptæ cœnæ
urbem incendit, cùm Rex eſſet, cui exerci-
tus præſto erant, Rex tamen a Luca appellatus .
non eſt, quamvis eum Matthæus Regem in- Matth. 22
ficiari nequiviſſet. Homo quidam fecit œnam Luc. 16
magnam. Epulum ſanè magnum, ſed homo 16.
ille non magnus appellatur. Nimirum de quo
dicturus Lucas erat, quòd eſſet ſubiratus,
& cujus evulgaverat in homicidas ultionem
Matthæus, is plané nec ſummus haberi po-
tuit, neque injuri exrex negligi potuit. Deus Apoc. 1-
ipſe, cujus vindicta æquitas eſt, ubi gladium '2
de ore promit, non throno inſidet, non Iride co-
1 3 rona-

Gen. 49. 5.

102

ronatur, non infulatis vallatur Senatoribus,
ſed inter candelabra igneſcit, vix ſtellis ſep--
tem in ejus dexteram inſertis, ne omninò ab-
eſſe cœlo crederetur. Idem tamen brevi & Se-
moribus fulcitur, & curuli excipitur, & in-
fulatur arcu; non enim ſæviturus inducitur,
Apoc. 4. ſed univerſa condidiſſe prædicatur: Dignus
es, Domine, Deus noſter, accipere gloriam &
honorem: quia tu creaſti omnia. Ergo eruiſſe
ex mihilo, non in nihilum redegiſle, ſi non
magis divinum, regium magis certé apud nos
eſt. Davidem audi, qui veniam ſibi, ſuiſque
flagitiis expoſcens, penè ad ſatietatem domi-
natiomis titulum objecit Deo. De profundis
clamavi ad te, Donine, Domine, exaudi vocem
meam. Si iniquitates obſervaveris Domine, Do-
mine, quis ſuſtinebit. Non ità iteratam Domi-
ni vocem iis in pfalmis reperies, ubi aut exal-
Plal. 30.3. tari optat, aut obarmari. Eſto mihi in Deum
protellorem, & in domum refugii, ut ſalvum me
facias. Si propugnat, domus eſt: ſi parcit,
eſt Dominus. Dominum dico? Rex eſt. Nuſ-
quam à Davide tam perhonorificè compellatus
Pfal.73. 12. eſt Deus, quàm cuùm exclamavit: Deus autem
Rex noſter ante ſæcula: operatus eſt ſalutem in
medio terre. Quænam ſalus iſthæc fuit, qu
Deus inauguratur in Regem? Paulum audi
interpretem Scripturarum. Càm adhbuc inimi-
ei eſemus, Chriſtus pro nobis mortuus eſt. En Do-
minum non dedecoratum oblivione contume-
liæ, ſed prolatis ab hoſte probris, plagiſque
coronatum. Miraris autem coronari Deum
indulgendo, quando ſi mitius ſæviunt, coro-
nantur & monſtra? Ad cædem, ſtragémque
peccantium prodiere è ſigillis agni Equi qua-
tuor, quorum nemo vel vittam tunc geſtavit.
Emerſere ex abyſſi puteo loricatæ, ferratæ-
que locuſtæ: Et ſuper capita earum, inquit,
tanquam coronæ ſimiles aurg. Ergo-ne divini
furoris ſatellites, ſi & cœlo erumpant, ſqua-
lebunt ſine phaleris in jubis ſuis: ſi verò tru-
dantur ex Orco, diademate ambientur? Cer-
tè, quamvis una omnium ſcaturigo abyſſus fo-
ret, cùm hæ locuſtæ dicantur, & illi Equi ſint,
quis non videat coronam equis, non locuſtis
deferendam? Nimirum non omninò ſævitu-
ræ locuſtæ erant. Præceptum eſt illis, ne læ-
derent fœnum terræ, neque omnem arborem:
