ſohlio felicitas & calamitas, ut & Roſæ innaſ-

cantur, & Lilio adhæreſcant ſpinæ. Videbis
propterea elegantiſſimum Salomoni lectulum
adornatum, quem tamen & nocturnis mire-
re terroribus concuti, & diurnis inquietari

apparitorum excubiis. Uniuſcujuſque enſis ſu- Can. 3 8.

per femur ſuum, propter timores nobturnos.
Defſnata propterea Gedeoni proſperitas, de-
ſignatæque de profligatis Madianitis manu-
biæ nunquam pleno felicitatis hieroglyphi-
co colorari potuerunt. Nam arebat area;, ſi
fortè cœli rore maderet vellus, aut hujus
ſumma ſiccitas erat, ſi eam Dominus irro-

raſſet. Fuit ſiccitas in ſolo vellere, & 105 ude, 5.
in omni terra. Videbis, ne ſomniari quidem“

immunem omni ſqualore felicitatem poſ-
ſe, in ipſo ſecundioris fortunæ æſtu. Simula-

chrum ſomniavit Nabuchodonoſor. Hujus, in- Danl 2,2.

quit, ſlatuæ caput ex auro optimo erat: pedum
quædam pars erat ferrea, quædam autem fiti-
lis. Porròô ſi nec ſomniari proſperitas ſine
calamitate poteſt, nec in Aſchria⸗ Regi4que
Principis divortium ab ærumna imperium fa-
cit, juncto luto cum auro: quam es nacturus
felicitatem exortem lachrymarum in privato-
rum ædibus, in domicihiis ſervientium? Som-
niari plena integrâque non poteſt, & haberi
poterit? Eſſe meraca in regia nequit, &
in tentoriis futura eſt ſine fæce? Aurum teſt
non caret, & negabis fore ut æs, ferrumve
luteſcat? Scio favum mellis à Samſone re-
pertum. Sed deliciarum illecebram luctaan-
teceſſit. Sed mella non ex arbore, ſed e mon-
ſtro eliquavit. Sed in cadavere ſuam locarat
penum voluptas, ut ſcias non finitimum dun-
taxat ſqualorem eſſe dulcori, ſed abdi vitam
in morte, quando annonæ horreum os e

Leonis, à Samſone diſcerpti. Noluit indica- Judic 1

re, quod mel de corpore Beonis Aumpſerat. .
Quid non metuendum in tritico, ſi mella
cum ſanie colliquantur? Nec id tantiun in
abjectiori felicitatum genere, quod volupta-
te definitur, experimur: videmus eodem
ærumnæ contagio infici purpuram, Hüâm-
que ineſſe teredinem vel Curuli. Mitto ex-
truxiſſe ſibi Salomonem ferculum de lignis
Libani:

Gicut lilium, Cana

Can. 31 4·

em:
Leon
„lonwetun
a lite
khln
en or.
ltorn
Gite in
Gefetint
emut
as, a
ANaN
in
Date, 4
Eeunng,

., &
3 mgntul.
4 ham 1

6a Me cornu
n En, non
PehiMpe
in lo

r neli
elndat.
eit u,
guore unn
roinke h

u, ſed

NNId non

In geden
ndte
M. Et
Ctenium,
um, Eenon
11 Ner

nto ihmn

R

nk eiie

UInm

,

U.
tur ni
rbit, ins
nititni,

1, Geln
ine dinnt
Ctd, n
n exanten i
Mminn nimn
Domine nis
nubiben li
diatur, ul⸗
I. Gng iin,
8 mo ala
ut & Mllen
t ſhime ſun
lomoni kenr
& noCtNNNE

tinvarat m

ni oſei
n Aeh
felis, A
am Domnus
, elen /1

ne An
onolor Mi
Gmimad ,,

R

Glm 1

ſtici veri

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 241

Libam: quo ex monte advocatur Sponſa, ut
de Leonum cubilibus, ſpelæiſque Pardorum
Can.4. 8. coronetur. Ferculum fecit ſibi Salomon de li-
gnis Libani. Ergo adolevere arbores, qui-
bus regum Lectus compingitur, non tam
cœli rore rigatz, quam tabo conſpurcatæ
monſtrorum. Et arbitraris futuram ſine cala-
mitate imperii dignitatem, cùm inter feras ex-
creverint Cedri, quæ tibi ſedem regmi com-
pararunt? Mitto, inquam, regiæ ſtruéturam
ſedis, quamvis ei nemo non videat affinem
ærumnam, Cuùm Leonibus Pardiſque aut co-
lonis, aut certè contubernalibus eæ fuerint
Plantæ, quas Salomon avexit & Libano. Vi-
deamus, jam unde oleum depromatur, quo
Reges ad imperium Palæſtinæ inungebantur.
1. Reg. Dixitque Dominus ad damuelem Imple cornu
16 I. tum oleo, & veni, ut mittam te ad Iſais pro-
Eecleßs- vidi enim in filiis ejus mibi regem. Speraſſem
ego aut auro initiandos Reges eſſe, aut, ſi
eos delibutos eſſe oleo decuit, è concha fu-
lent ian. ſum in aſperginem credidiſſem, in deſignatum
mm. Imperatorem. Verùm & oleo inſperguntur
Rer Fe. Reges, & à cornu in caput oleum effunditur
vet im regnaturi. Nimirum non margaritis aſſuetam
concham inaugurandis Principibus Dominus
zas. deſtinavit, ſed vulneribus, luctæque fami-
luptas liare cornu adhibuit: ut non luxum, ſed lu-
indigna ctam, non pompam, ſed arenam imminere ſi-
igehs. bi Principes intelligerent. Qui erudiri ad ſæ-
viora ipſo quoque unguine poſſunt, quando
ſine præli compreſſione in lacum oleum non
exundat. Diſce quæ te in ſolio preſſura ma-
neat, qui vi tantâ, violentiâque compreſſo li-
quore inauguraris ad regnum. Non immeritòô
proinde Romanorum Primores ſuas non flori-
bus, ſed clavis tunicas intexebant: ut non
modò non abfuturam proſperitati calamita-
tem crederes, verùm agglutinatam ita ei afſ-
ſutâmque noſceres, ut ſejungi nullà ratione
poſſet. Et putas ad ludibrium duntaxat ac-
cedentium, & non magis in inſidentis ærum-
nam, terrorémque excogitatos Leones in thro-
no à Regum lapientiſſimo Salomone? Sum-

Dignitas
onus eſt.

laborent“,
nön ruti-

3 Reg. mitas throni rotunda erat in parte poſteriori:

10. 20. & dux manus hinc kiee inde tenentes ſedi-

le: & duo Leones ſtabant juxta manus ſingu-
Las. Cur enim non agnis, ovibũſque ſolium
interſepſit Salomon, ied monſtris vallavit:
niſi ut docerere, non tam lacte recreandum
te in ſolio eſſe, quàm lanienæ obnoxium
futurum? Quæ enim throni felicitas, qua ſi
utare, manum non pulvillo ſubjicis, ſed in
Leone reclinas, nullà requietis fiduciâ, &
ſummo diſcrimine laniatus. Porrò ſi regia
his incingitur fortunæ calamitatibus, quæ
ſubſequetur ærumnarum appendix Senato-
riam, aut etiam Equeſtrem conditionem,
tanto infra regiam intervallo dejectam?
Leonibus objicitur principatus? Ergo di-
litas ab elephantis proteretur, aut haurietur
à Cetis. Si dumis carere Roſa non poteſt,
Betam quis erucis eximat? quis fimo, ſor-
dibuſque cepas ſubducat? Negas deeſſe coœ-
lo nubilum ſuum? Et quà reris dementi
lutum nebulis cariturum? Mete, ſi vales,
triticum ariſtis evolutum. Effode ſine ſor-
dibus aurum, mulctram emulgito, quam
non acor inficiat. Videbis apud Ezechie-
lem Cedro Aquilam imminere, quæ, cùm
medullam decerpſerit, frondes quoque ar-
boris violenter decutiat. Aquila grandis ve-
Ethicæ Tom. II.

nit ad Libanum, & tulit medullam cedri. Ezech.
Habet Libanus Cedros;, quibus conveſtitur, 17. 3.
quæ ut teredini obnoxiæ incorruptione non Tebiditas
ſint, proſtant illæ tamen Aquilarum direp- D sèere
tioni; quarum rapacitate ut medullà carue- pec: ct
rint, fronde quoque viduantur, ne ulla ſu- Iatere non
perſit ſpes integendi jacturæ, inopiæque tum peſſunt.
immanitatem, tum dedecus. Nam Adam Modeſtis
exors innocentiæ, paupertatem utcumque ſub- dere ,2
texuit perizomate. At Cedrus, ut medul- zu amiſ
lam ejecerit, frondibus exuetur. Tulit me- ſi Fervo-
dullam cedri, ſummitatem frondium ejus avul- ris.
Rt. Non modèò miſera, ſed probroſa quo- Famaæ cus
que felicitas eſt. Perſtat ſiquidem in Libano ra.
truncus, ſed exenteratus, ſed pampinatus,
ut neutrâ ſolari ſe queat ſeu opulentiæ ſub- Terid'tas
ſtantià, ſeu ſpecie. Benè ergo coronatam? de Er-
montibus Hieroſolymam identidem diximus“.
in valles dehiſcere, quèd nulla ſit ſine de- Circum-
preſſione ſublimitas, nulla calamitatum ex- Neébtio e⸗
pers beatitas. Unus oraculo adſtipuletur A- dan ber-
man inſalutatus Mardochæo; qui ità beatiſ- Sale .
ſimus Satrapa diſcruciatus eſt contumelia, ut Felices
lepræ ſuæ balneum deſtinarit, Iſraslis uni- non ſu-
verſi internecione & ſanguine. Habet & berbisnee
Manna vermem ſuum. Habet & Prophetæ
olla mortem ſuam. A portentis principatum
Moſes exorditur; cujus ut dominetur vir-
ga, ex virga fit anguis, maledictis innume-
ris objectum ſubjectümque à Deo reptile.
Quæ verſa eſt in colubrum. Acceſſione, ut Exod. 4.
vides, imperii non floribus diſtincta virga 3⸗
eſt, ſed veneno imbuta. Et abnuis permi-
ſtam felicitati ærumnam eſſe? Excute Abſa-
lonis comam, quâ tantum illi venuſtatis;»
opulentiæque acceſſit. Nam quas cæteri &
latifundis pecunias colligunt, eas coacerva-
bat Abſalon & cæſarie, comâ uſus pro agro.
Cirros enim pro culmis demetebat, eâque
ſegete nullis non opibus abundabat. Verùm Abſalon,
latebat in decore captivitas, morſque cincin-
no abdebatur. Siquidem ad perniciem miſerè Felicitas
crinitus, ut olim aurum, ità mox ferrum in nfeliz.
ſuum funus allexit, mulâ, comaque deſertus
pariter & proditus. Adeò nulli non proſpe-
ritati aut ſubeſt ærumna, aut ſuberit. Stipa-
batur Sponſus ex Madaba citharædis, & pro-
nubis: cùm illicò ſambucis jacula fœderata
amplexus in vulnera demutarunt. Wponſus pro- I. Mace.
ceſſi: & fratres ejus obviam illis cum tym- 9. 372
Panis. Et ſurrexerunt ad eos ex inſidiis, &
occiderunt eos: & converſe ſunt nuptiæ in lu-
btum, & vox Muſicorum in lamentum. Nihil
in rem noſtram ſcribi potuit opportunius. II-
lud ſupereſt, ut videamus, quâ ſtruéturâ
inſignierint Iſraslitz portam vallis. Egref-
us ſum, inquit, per portam vallis nocte, &
unte fontem Draconis. Quaàm impia vel in il- Eceleſia-
lecebris ſuis mortalitas eſt! Libuit ærumna- Kicorum
rum authorem omnium in choragum vertere bompe
voluptatis: ut Draco ſcilicet, qui eſcam He- Katfscre
væ indicarat, poſteris ejus potionem propina-

ret. Siquidem fons marmoreo è& Serpente rase &
ſcaturiebat ante portam vallis. Enimverò Urbs Siatwc.

ſancta ornari nequiiſſet, niſi pompam Draco-
ne cumularet. Nimirum redux ad Noëmum Zierno-
Columba Sionem apud infectam plebem de- rum oblis
honeſtaſſet: innocentior enim erat. Ita vitiis vios
aſſueverat Populus, ut vel Symbola à ſe vir-
tutis rejiceret. Marmor in anguem effingi-
tur, ut, cùm pro veneno effuderit frigidam,
cogamur pronubum criminis non odiſſe. Quis
X autem;

242

Oliva

Aet t
autem, ut ſibi blandiri ſenſerit anguem, fla- mum cœpit, hic deſinet per Chriſtum im- Ren
gitium averſetur, quod ille primus invexit? perare? Quis verò flammæ undam non præ- emn:
Et miramur nulla janr apud nos invidià fla- ferat, ſi eà damnati urimur, huic immergen- ri
grare ſcelus, quando & belluis chariores illæ tur depurandi? Denique ſcederata gehennæ P e
ſunt, quarum aſtu deliniti cœlo Legibuſque Aetna carbones eructat, quibus telum Ange- r H
repugnamus. Si Dracone Hieroſolymæ exor- li ſuccendatur: fluunt & cœlo imbres, quos in,
nantur, cujus tamen ſermone & Adam cor- IIraél ad portam vallis hauriat à Dracone. Ca- unl
Dignitss ruptus, & ſeducta Heva: crimen, quod ille rere, inquiunt;, fontibus velles Ifraelem ! Nicn⸗
indignis perſuaſit, abominer? Authori cùm ſtatuæ Non ego fontibus carere illum optarim, ſed leg
delata. ponantur, opus ego damnarim? Ecquis Ro- portentis. Locetur etiam ſimulachrum in fon- re n
Auliei * Catilinæ in foro ſtatuam collocaſſet, niſi te, ſi eo non ad ſitim duntaxat utimur ex- .
pejores „ Aut Cethegus, aut Marius? Quin ne illi tinguendam, verùm ad oculorum abutimur nen u
levati. quidem in ſummo criminum æſtu ità ab æ- lenocinium. Locetur, inquam, in fonte mar- 1 Dr
quitatis ſtatione abripi potuerunt, ut prodi- mor; ſed cur Anguis potius, quam Turtur une .
torem eſle vellent in foro vel lapideum. Et effingitur? Nonne Avis fonti propior gemi- o
tamen moliebatur urbis oppreſſionem Catili- tus eſt, quam ſibilus, toxicumque Serpentis? nam
na, non autem perfecit. At Serpens mulie- Ergo non venuſtatem adamamus in ſtatuis, Fiteſi
rem ſeduxit, Legem ſuſtulit, paradiſum ob- ſed odimus innocentiam. Fingimus, non quæ lit: 4
ſtruxit, mortem invexit, exilium indixit, rebus magis conveniunt, ſed quæ minus re- 1n 4,
morbos, ærumnas, flagitia immiſit in nos, ligioni favent. Quanta enim lacrhymarum a- 1) cun
& tamen portæ imminet marmoreus Hieroſo- quarümque convenientia! Quantum aquæ, Fum ¹
lymæ. Nec ſtatuam tantùm habet ſerpens in venenique diſſidium! Et tamen ſubmovetur in her
Sion, ſed eam habet non in foro, ſed in à fonte Turtur, quæ ſuapte natura diſtillat, mniiden
porta. Tardiùs enim ſpectaretur ab advenis madétque: ſiphonibus Anguis imponitur, qui ſen
Draco, ſi ad forum uſque pervadendum eſ- aut anhelat ad ſtragem, aut cædem tantuùm n len
ſet, ubi pater patriæ proſtaret. Locavere pro- expuit, thecâ toxici diruptâ. Ergo ſi non un C
inde illum in veſtibulo urbis, ut Anguis ci- elegantiam in Dracone ſequeris, ſolam fu- ſo Kkamme
tins, quàm Templum occurreret: ut ſerius perefſt ut in Serpente ſequare aut ſuper ſtitio- NMut Mien
victimas ſacrificiãque, quàm ſeductionem, nem,;, aut etiam iniquitatem. At qui Hiero- TLemplws Wu n
criménque Hieroſolymis exteri noſſent. Quid, ſolymis extra portam vallis Draconem arguo Orvams um
quod reſtingui civium ſitis non poterat, ni marmoreum, qui videmus non rarô, vidi- profanus. unckns
ſi miſeri confugerent ad Draconem quo ſci- muſque in oſtio Eccleſiarum Nymphas, Deàſ- elt Edl
licet aut malevolentiæ, aut livoris reum Mo- que ſericas? Et ille quidem aquam occur- . i, ſee
ſem arguerent, quando ille Draconem pro- rentibus miniſtrabat, hæ flammas contuen- ornands Dmin
mum ſcripſerat Mortis, quem ipfſi vitæ pro- tibus ingerunt. IIIo ablui poterant in ſalu- perikre- rubis
pinatorem non poterant non fateri? Quò ar- tem, his non poſſumus non in perniciem in- wariu, lelpir
tis devenere ludibria? Quas olim aquas Sa- quinari. Dracone terrebantur: Nymphis ſe- ent’ g. Ent vel
mariæ Elias impetravit, has Siomi Anguis ducimur. Denique Anguis ille erat, & ta- l in hrodl
effundit. Adeò impiorum ſitim Propheta,; men aquam emittebat. Hæ ſunt fœminæ, uini un
juſtorum verò monſtra extinguunt. Hoc ſci- & venenum dſtillant. Ergo nocentiofes apud Uen,
licet dehoneſtandis Numinis muneribus dee- Chriſtianos mulieres ſunt, quàm apud Iſraé- lum an,
rat, ut aquarum theſaurus per fauces An- litas Serpentes. Ignitas nos patimur fœmi- Ufedkn
guis Sioni tranſmitteretur; ut videlicet filis nas in medis urbibus, cùm illi ignitis ſint n Auſürn
Jacob & Joſeph pro mamma os monſtri eſ- diſcruciati ſerpentibus in eremo. Patimur, di- 1n ani
ſet; toties Serpenti, criminis pronubo, oſ- co, Nymphas ignitas? Quin eas amamus, iganm k
culum impreſſuris, quoties ad portam val- Se emimus. Et, cùm illi pro avertenda peſte Cenutt in
lis aquatum irent. Supereſt, ut iiſdem jam ad Moſem confugerint: nos pro arceſſendo i, guur
Anguem precibus fatigemus, quibus olim contagio Pharaomi ſupplicamus. Principum RtyCtnn
Divinitati Aaron & Moſes ſupplicavere, in- enim irrumpimus ædes, ut & veſtiario ex- ie Raed
Num. 20. quientes: Audi clamorem populi hujus, & portemus in Templa periſtromata ommi vo- eunken
*. aperi eis theſaurum tum, fontem aquæ vivæ., luptatum colluvie foœdata. Quid, quod illi Alehete
Quod ſi theſaurus Divinitatis fons aquæ eſt, erexere contra ignitos angues ſerpentem æ- tis Ccenn
vide ærario Domini quàm benè ab Ifraeélitis, neum: nos veròô ideò igniferas coacervamus Upkiſe
illecebrâ ſtatuariæ, proviſum ſit, cui præfe- in peripetaſmate figuras, quòd Agnum pu- Nl 3
cere Serpentem. An non Anguis Cherubim blicè circumferimus? Quam hic apparatu diſ⸗ utad ſo
inſultet, quando alter Paradiſo, ſedi ſcele- ſimili Dei Agnus excipitur, quam olim ex- Amngn
rum, Sioni alter excubat, Legum, Deique ceptus ad Jordanem eſt, cùm eum Joannes Uutnoris
Sanctuario? Et quidem Cherub gehennam indigitaret? Nam ibi medius apparuit inter Unckhid
verſat in gladio, cùm ex ore Anguis fun- elutas Jordane turmas, hic inter holoſericas Rten
dat baptiſmum. Illo ureris, hoc extergeris: emicat Nymphas, nudatas illas quidem, ſed Whrtes
Ille lictor, hic promus eſt: in illo Babylo- nequius, quia ſimplicius. Ergo progreditur rtli n
nicum ſupplicium reformidas, ex hoc Jorda- in cœlo Agnus, illum deducentibus agimh- nanſe
nis inſtauratum gratularis profluentem: ut mibus virginum: quem nos in terras ided giſor
exuratur Achan, virgulæ, palliique prædo, prece, verbéôque devocavimus, ut inter ſpin- ltr
facem ab Angelo mutuaberis; ut initiandum trias „ & fſcorta deferretur, non jam Co- tin
Sacerdotio Aaronem diluas, ad Serpentem lumbâ illum inumbrante, ſed aſſilientibus ei al
accedes. Ità in divina, ab artis audacia, undique in ſtragulis aut Upupis, aut No- Vahere
ſævitum eſt, ut viventi Angelo lapideus ctuis. Et miramur, ſi rei pertæſus indigni- ,
Hieroſolymis Draco & loco, & munere, tatem Urbanus edicti fulgur evibravit, co- in
& congiario, & penè dixerim, Sacramen- hortem diſſipaturus impurarum? Nemo, in- un
to antecellat. An non Paradiſo Sion nobi- quit, Aulæa non ſancta ſuſpendat in ſancto: kent
lior, quando Mors ibi grafſari per Ada- quando Dei domum & ſanctitudo decet, & eſ
V Aegdeces 13

n hir;
cimdr
Z
inginn,
ſed geni
um lcihkr,
Qumma,
t tmnen Iümn
upte um d
ngut inhnn
at al
upt, Lnl
Egen, An!

lis Dammg
s non Ind
un N
denn a.
1e Hammader
Mi wenit
NON N Enin
dantn Mo
is 4
He n n
nns

icamne 1,
uen
itrorun
. id,
noven ele
8 6
ters nn .
.

joan. 13.
27.

Cire .
ſac
berfecdtis.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 24 3

dedecet turpitudo. Nimirum ut olim Pe-
trus ferrum ſtrinxit, ne Chriſtum phalanx ar-
matorum invaderet: ità edictum ipſe ſcripſit,
ne Chriſtus iniquorum choreis opprimatur.
Neque enim Virginis filius cataphractos plus
timet, quàm perſonatos. Imòô, qui telis co-
ronatur, oſculis cruentatur, ſupplicii olim
cupidus, & ſemper hoſtis laſciviæ. Quam
ſanè Legem ut latam gratulor, ità talium oc-
caſione trophæorum & Vaticano doleo promul-
gatam. Et quæ, rogo, tanta ſtragulorum
invidia, ſeu illa exteris concinnemus, ſeu il-
la ab exteris commodata ſuſpendamus? Et
quare Davidem non imitamur, qui coram
Arca ſpoliatus inceſſit? Maluit nuditatem
ſanctam, quàm chlamydem peccatricem. Si
Princeps algere, quàm fulgere ante Arcam
maluit: quæ tanta conveſtiendi parietis am-
bitio eſt, ut malimus muros laſcivià præte-
xi , Aan eos proſtare nudatos? Tanti-ne
Pricum' facimus, ut quamvis in figuram effi-
Gtum Herculis furentis placeat, ipſäque Dia-
na arrideat, dum auro conſuatur? Miſeret
me ſanè Chriſti, quem vidimus proturban-
tem Templo boves, Avéſque. Nam quem

tæduit Columbarum, contubernalem in Tem-

plo fecimus Satyrorum. Orare cum bubus
noluit Hieroſolymis: & Chriſtianis in urbi-
bus paſſim cogitur cum Nymphis exorari.
Amandavit à ſe Judam cum ſtomacho quam-
vis in cœnaculo transfuga & pietatem ſimu-
laret, & diſſimularet facinus: Quod ſacis, in-
quiit, fac citius. Et quamvis non ignoraret
Dominus regreſſurum eum eſſe, ſi abiret, cum
cohortibus & laternis: tamen tanti eſſe puta-
vVit, reſpirare vel paululum à contubernio Ju-
dæ, ut vel morte paciſcendam crederet abſen-
tiam proditoris. Ergo quâ illam diſcruciari
lanienà putabimus, quem Proſerpinæ, quem
Helenæ, quem Vulcano confundimus, nul-
lius non criminis futurum in veſtibulo Tem-
pli ſpectatorem? Audeo dicere, quæ à Judæis
non ſuſtinuit moriturus, ea à Chriſtianis pati-
tur Patris victima in cryſtallo. An non liben-
tius cum latronibus pendeat, quorum alterum
demutet in vatem: quàm oberret cum Nym-
phis, quarum nulla non ſuam in ſtragulo ſer-
vet, obtrudâtque licentiam? Carpſimus pro-
inde Judæos intemperantius, à quibus lapi-
deus in fonte Draco ſtatutus pro portâ urbis ex-
cubabat: quando nos Templo præfigimus cho-
reas ducentes Satyros, Dei Agno;, in ipſa tri-
umphi ſolemnitate, illuſuros. Siquidem in A-
pocalypſi coram Dracone & naſci potuit, &
potuit ad ſolium rapi. At eum inter Faunos &
ſaltatrices nemo regnare dixerit, nemo non di-
xerit mortis genere immaniſſimo expirare. Ve-
rùm de his abundéè alias. Ad Draconem feſtine-
mus Nehemiæ, ut eo in fonte contractas ſtra-
gulis ſordes eluamus. Et egreſſus ſum per por-
tam vallis nocte, & ante fontem Draconis, &
ad portam ſterecris. Cům videamus poſt fontem
conſequi ſordes, monemur profectè nullam eſſe
poſſe tantam expiationem, cui non ſit ſqualor
finitimus. Et id fortè in murorum ambitu ac-
cidiſſe caſu crediderim, ut profluentem ſter-
cus exciperet. At in philoſophiæ circuitu ſan-
ctioris, id perrarò non evenit. Siquidem pur-
ndnn nunquam non imminent ſordes. An non
ivor Aram inſederat, cum Cain ab hoſtiis
fratris hoſtis, & fratricida digreditur? In
thure ſulphur exarſit, prodiitque aconitum è
Ethicæ Tom. II.

X

tritico. Cumque frigeret ſacrificium, cor im-
molantis æſtuabat; cujus furor & Deo fruges⸗
& ſibi fratrem litavit. Non eâ ille mente ad
Aram acceſſit, ut inde inquinatior abiret. Ve-
rùm;, quas non ſuſpicabatur, in ara ſordes con-
traxit, holocauſto ſceleſtior, quam convivio.
Quid, quod obſoletior factus ille eſt colloquio
Numinis blandientis, quam infelicitate frigen-
tis hoſtiæ? Hic enim cædem deſignavit, inde
digreſſus perfecit. Mirabaris poſt fontem Hie-
roſolymis ſtercus? Mirare livorem è& ſacrificio
pullulaſſe, éque Domini contubernio arden-
tiorem factum Cain ad ſcelus. Unde Moſes
lucem hauſit, inde Cain ſqualorem contraxit.

Ille Legem avexit à Sina, hic Legem, Na-

turäamque violavit redux à Domino. Quis
Abrahamo aut humilior, aut mitior; aut e-
tiam ſubjectior? Conſortio tamen ejus petu-
lantior Agar evaſit, concepitque ê tanto vi-
ro tumoris, fugæque virus. Patriarchæ pro-
pior, junctiérque ancilla ſubjectionem dedi-
dicit, peperitque Iſmaëlem. Neque verò ex-
cuſſum ab ea jugum ità improbarim poſt am-
plexus, thoruümque Patriarchæ, ut audacio-
rem, ſceleſtiorémque fuiſſe illam exhorreo,
Angeli hortatione ad Saram remiſſam, dé-
que ſubeunda ſervitute, virtutéque colenda
ſeriò per Cœlitem edoctam in via. Si ergo
poſt alloquentem nos Angelum inſoleſcimus
ſi Patriarchæ complexu turgemus, ſi domus
nobis Abrahæ non palæſtra virtutum, ſed lu-
ſtrum criminum eſt; deſipuiſſe me credes, ſi
poſt fontem ſordes expaverim? Videbis Eſau
alterà quidem manu Patri patinam exhiben-
tem, alterâ telum in fratrem intentantem. Nur-
ge, Pater mi, & comede de venatione folii tui.
Quid aut proferri obſequentius, aut audiri
mitius potuit? Audüſti Cygnum? Accipi-
trem exaudito. Venient dies luctus Patris mei,
& occidam Jacob fratrem meum. Nonne ſtri-
dor hic eſt vulturis ſævituri? Et tamen, hoc
crepuit tonitruum debacchantis, in ipſo ro-
re Iridéque blandientis. Patinæ enſis ſucceſ-
ſit: quique Parent m nutrit, enecat fratrem.
Tam eſt ſcelus pietati conterminum. Rachel
& Lilium protulit, & idola ſurripuit. Qai⸗
vel ſomniaſſet eadem è& fœmina, & Joſeph
enatum, & ſuperſtitionem immiſſam. Et ta-
men marito pudicitiæ florem ità edidit, ut
ejus quoque tentorium pollueret vepribus
idolorum. Rachel, inquit, furata eſt idola
patris ſui. Libet autem obiter adnotare, quam
illa nacta ſit occaſionem avehendi è taberna-
culo Patris, quos ille colebat, Deos. Eo
tempore ierat Laban ad tondendas oves, G&
Rachel furata eſt idola Patris ſui. Nimirum
cura Numinis abjicitur, quùm in nos cura
gregis irrepit. Vix enim, qui attondendis
ovibus ſtudet, Dei ſervat imaginem, QCupi-
ditati ſiquidem & Religioni nunquam bene
convenit: & quoties alteri addicêris, alte-
ram negliges. Oves cùm Laban attonderet,
diripiendos Deos ſuos fœminæ expoſuit.
Non enim valemus ſimul & caulis ſtudere;,
& pro Aris excubare. Verùm de his ſuo lo-
co dicemus. Lugeamus nunc, potuiſſe inter
ſaxa Lilium ſuccreſcere, quando Joſeph pu-
doris flos Rachelis eſt lacte nutritus, quod
nemo inficiabitur idolorum fuiſſe tabo non
miſtum. Sed enim diriora in Sacerdote de-
flebimus, quàm hactenus in fœmina eluximus.

Nam ſimulachra Rachel parenti ſuffuratur;
X 2 Aaron

Ommes
ſemus im-
perfecti.

Gen. 4. 8.

R

Gen. 10.
10.

Gen. 27.
31.
bid.

Gen. 31.
19.

Avaritia

Tempora-⸗

lia nexias

Exod. 32.
40

Confeſſa-
vii inepti.

Theologia
ſervilis.
Intentio
prava in
Eccleſia-
ſtica Ju-
riſdictio-
ne.
4. Reg. 5.
12.

Zelus a-
nimarum
non pro
ſola Dei
gloria
majori.
Gen. 2.
II.
Aulici
deligätur
optimi.
Rex non
niſi opti-
mis Mi-
niſtris u-
tatur.

Dignitas
etid ſan-
SKta in in-
digno nil
agit.
Talenta
ſine ſpiri-

tis noxia.

Judic. 14.
9.

Judic. 14.
19.

244 Oliva

Aaron verò Idolum conflat, objicitque popu-
lo. Et qui ſoœderis tabernaculo erat initiandus,
ut Domino ſupplicaret, uſtrinam intrat, ut
vitulum conflet. Fecitque populus, quæ juſſe-
rat, deferens inaures ad Aaron. Quas oum ille
aocepiſſet, fecit ex eis vitulum conflatilem. Pro-
curreret in infinitum hoc littus, in quod qua-
driremes lachrymeris innumeras incurriſſe,
quas navigatione uſas ſecundiſſimâà diùà videris.
Nam & David, poſt deductam cum cymba-
lis Arcam, in Charybdim incidit intemperan-
tiæ. Et Salomon provolutus ante Aſtarten eſt,
Dei templo, colloquiéôque jam nobilis. De-
nique Ezechiæ promptius fuit cœlum, quam
jactantiam inhibere. Ut nulli non conſtet vi-
ciniorem ſqualorem nitori eſſe, quàm olim
ſub Nehemia fuere fonti ſordes conterminæ.
Ante fontem Draconis, & ad portam ſtercoris.
Si liberet & literæ ſoliditate vagari tantiſper,
non tam de vicinia fontis & ſtercoris agerem,
uàm eam in Draconum viciniam regererem.
Nam tum fonti ſtercora aggeruntur, cùm é
Dracone fons ſcaturit. Non ſufficit lavacro,
expiationique aqua, niſi ſalubri & ſcaturigine
profluat. Nec tam refert, quàm pura dimanet,
quàm quo illa alveo decurrat. Ideò irriſus eſt
Naaman, qui aquam colore, non fonte, me-
tiebatur, inquiens: Numquid non meliores ſunt
Abana & Pharphar, fluvii Damaſci, omnibus
aquis Iraël, ut laver in eis, & munder? Neſ-
ciebat Syriæ Imperator referre permagni, quà
tranſeat, & unde flumen erumpat. Phiſon
propterea, quamvis nec aquarum copià, nec
alvei longitudine, nec ſalubritate ſcaturigi-
nis, reliquos paradiſi fluvios antecedat, quòd
tamen eos & riparum nobilitate, & alvei
exuperet opulentiâ, præfertur omnibus: Ipſe
eſt, inquit, qui circuit omnem terram Hevi-
lath, ubi naſcitur aurum. Ibique invenitur
bdelliumn, & lapis onychinus. Adeò refert,
qua unda permeat, à qua diluare. Cur enim
unus anteponatur fluminibus Ganges, niſi quòd
per aurum gemmâſque devolutus, quamdam
trahat nobilitatem ex alveo? Ergo fontem,
qui & Dracone dimanat *non nitor excipit,
ſed ſqualor. Ante fonteme Draconis, & ad por-
tam ſtercoris. Scio ſyna & son raròô te refici;
ſcio exomologeſi expiari non infrequenter te:
ſcio denique Scripturis addictum te, ſacro-
rumque ſtudioſum. Quæſierim ex te tamen,
unde vitæ attrahas ſpiritum, quôve haurias
in calice nectar arcanorum? Nam ex ore Na-
than quùm epulas ovémque audieris, com-
pungéris. Ex Baalam quamvis accipias emi-
caturum Chriſtum ut ſidus, in cometem ac-
cendêris, imò ſupra carbones denigrabere.
Compreſſerat è& favo mel Samſon, quod paren-
tibus appoſuit. Projicite, rogo vos, eſcam,
quam manditis. Mel eſt, inquiunt. Sed è mon-
ſtro eſt. Ego verò ne ambroſiam quidem hau-
rirem & Leone, Nam feritatem reſipiat ne-
ceſſe eſt Mel, quod in ore belluæ coaluit.
Quid plura? In cædem, in repudium, in bel-
lum brevi dulcor degeneravit, quem ille ex-
preſſerat & Leone. Occaſione eniin ænigmatis
retectum à Sponſa ſecretum ità juvenem effe-
ravit, ut tantum ille fellis profuderit & favo,
uantum eliquarat mellis & monſtro. Deſcen-
ditque Aſcalonem, & percuſſit ibi triginta vi-
ros “ quorum ablatas veſtes dedit iis, qui proble-
ma ſolverant. Videſ-ne, ut amarore ne mella
quidem carere poſſint, quæ feritas conſtiparit.

Degenerabunt proinde tibi in ſaniem tabm-
que pharmaca Scripturarum, miſi ea tuo cor-
di aureos per cuniculos influxerint. Atqui ſe-
minecem vino oleéque percuravit Samarites,
apud Lucam. Et ideò, an convaluerit, in- Luc. 10,
certum eſt. Et ideò curam illius ſtabulario 33.
commiſit, veritus, ne curationi vulnerum omen
officeret, probrumque Samariæ. Protulit duos
denarios, & dedit ſtabulario, & ait: Curam
illius habe. Non enim auſus eſt Samaritanis
ità liquoribus fidere, ut ſeminecem, eo deli-
butum oleo, crederet revicturum. Opportu-
niorem ſe credidit fore vel ſtabularium: adeò
non quid vulneribus inſtillaretur attendit, ſed
quo liquor adminiſtro infunderetur. Habebaert
jumentum, habebat oleum, habebat etiam
vinum, faſcias quoque conſciderat! ſed Sama-
ritem cùm ſe eſſe ſciret, timuit, ne patriæ in-
felicitate corrupta medicina, in recrudeſcentis
perniciem vulneris, jacenti apprimeretur. Nec
vanus timor; ſiquidem aceſcunt contagione
ſyphonis ſaniores quoque latices, quibus in
mortem ablueris. Quid Arc aut ſalubrius
Iſraéli, aut fortius? Vel hoſtium ejulatu ro-
bur ejus nobilitatur. Timueruntque Philiſthiim, 1. Reg,,
dicentes Venit Deus in caſtra. Et ingemue- 8.
runt dicentes: Væ nobis. Hi ſunt Dii, qui per-
cuſſerunt Wgyvptum omni plagd. Sanè: ſed tum Zelasa-
media inter Aaronem & Moſem inceſſit: nunc vimarum
verò ab Ophni & Phinees deducitur. Tam ler i.
nunc erit ad propugnandum infirma, quàm ſruar.
tum fuit prævalida ad perdendum. Quid mo-
ror? Arca Dei capta eſt: duo quoque filii He-
li mortui ſunt. Si ergo ità robur elanguit tri-
umphalis olim Arcæ, ſolo contubernio iniquo-
rum: vim ſuam retenturas eſſe Scripturas opi-
naris, ſi iis venenato cyatho potionere? Dei Conci4
eſt verbum, quod audis: ſed à rubeta exu- andtoſin
um lac, ſi tibi refunderetur, toxicum reji-
ceres lacteum. Non enim quid tibi exhibere-
tur, expenderes, ſed unde illud pocillator ex-
traheret. Uva eorum uva fellis, & botri ama- Deut,32.
riſſimi: fel Draconum vinum eorum: venenum 3.
aſpidum inſanabile. Et quâà ratione ex uva non
illecebra, ſed Mors profluxit? An uva non e
vite, ſed è&è taxo, decerpta eſt. Prodiere ra- Conſlis.
cemi & palmite. Sed Sodomis depanxerant vi- „i haliti⸗
tes. De vinea Sodomorum, vinea eorum, & ei.
de ſuburbanis Gomorrhæ. Tanti eſt, non quid biris pal-
propines, ſed quo è ſolo legeris botryones, Razii
quibus potio comparetur. Diabolus, ſi rectè Gus nosf.
meminiſti, pleno Angelis pſalmiſque gutture, Jerdum.
dolos Domino eructabat. Nt Filius Dei es, mit- Matth-4.
te te deorſum. Scriptum eſt enim: Quia An- 6.
gelis ſitis mandavit de te, ne Jorte ofſendas ad
lapidem. Audiſti Satanam? Scripturis, hym-
niſque ſcatebat. Et tamen ſuccus ille vitæ in
criminis toxicum coacuerat: tanti refert, quæ
ſit Scripturarum non unda, ſed ſcatebra. liſ-
dem planè ſcriptis erudimur pariter & ſedu-
cimur. Cùm ea fluunt & Chriſto, armamur:
cùm illa Satan eructat, opprimimur. Num „
Favonium, Eteſiäaſque vitæ eſſe aufas inficia-,
. 1tt. E Omvis
beris? Si iis offlentur Apuli, æſtuabunt. Tran imhin ar
miſſum enim per campos ferventiſſimos ſic operantar
æſtum imbibunt, ac ſi è fornacibus canden- iymals.
tem auram haurirent. Et quando de ventis Omnis
ſermo incidit; age, quo maximéè periere in- Pes
fortunio filiæ natique Jobi? Vemo, inqulies. gans.
Et tamen revixere vento ofla in campo e pignitas
naar paſſim ſtrata, & arida. Sed in domum iz indi

Jobi à Dæmone immiſſi ſunt venti: excitl gye.
verò

4

zitel
ℳ
menti
1 Ii
CcCul
gits
l u
ne men
c

umn,
lcchno

Mnenu.
ſelg enn
Guumnis
Podiatur
nk prn
I ud
Dur.
ds vn
1N
Reitun
morum 1
muft.
e WMerner
ili i
& 66
nihte
Utun on
1 Ca
ln el
net
n E
Gend let

en

kin
ihe .
Wt dnn
nelnti,
U l
WIENN
. 1 1n
ecenl,
Arum. Dl
Drlein
t ätei,

Dprimerw
ekent ann
ktice, Gn
Acd r A
—“
lunne bif
e. Nin
iſmn Di 1
gi. Nn
Dſem incclnn
Gedncnm I
n ifme d

uo en
Iohur
contube
cle Nnmm
ho Pioren,
ſed a nNbens

tatone ain
uit! A
tick. Int
nsCeann
, Uitet A
Tutick,u;
eterb biſſ⸗
Dabolwylu
aun: 6

Ezech.
38. 7.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ 245

verò ſunt ab Ezechiele venti, quibus afflata
oſſium ſtrues revaluit in vitam. Haæc dicit
Dominus: A quatuor ventis veni Siritus, &
inſuffta ſuper inter ſectos iſtos, & reviviſcant.
I nunc & nega, non tam undam, quàm tu-
bulum attendi oportere; cùm modè velifica-
re interitum videas ſuper pennas ventorum,
modô iiſdem alis inſtaurationem deferri gra-
tulemur, refuſo cadaveribus ſpiritu? Quid eſt
jumenti mandibula, putreſcentis in campo?
Aſini ſpolium, mortiſque repudium. Tu ve-
r16 quid intueris, aut cur gratulabundus in
occurſum effunderis Samſonis? Phalangem;
inquies, virorum mille cecidit. Quo, rogo,
telo? Vix coœleſti ſi fulgure abutatur, tantam
ille ſiragem ediderit. Non ille telo, non cœ-

judic.15 lo pugnavit. Mandibulà debellavit. In maxil-

16.

2. Reg.
17.6.

la aſini delevi eos, & percuſſi mille viros. Po-
tuiſſem-ne tibi ego aut telum ignobilius ſub-
jicere, aut victoriam explicare clariorem? Tan-
to inſtructus ære ferrôque Gigas fundæ, ba-
culéque ſuccubuit. Ita & ſparto adoleſcens
triumphat, & Golias liciatorio caſum non e-
vadit. Nec bello tantum, ſed & epulo in-
ſtruemur, quid rebus accedat ſeu ſalubritatis
& ſanctimonia, ſeu contagionis è vitio mini-
ſtrantis. Reſpirat Amalecitæ puer Æ gyptius,

1. Reg. Davidis pane recreatus. Qui cum comecdiſet,

30. I2.

2. Reg.
13.28.

reverſus eſt ſpiritus ejus, & refocillatus eſt.
Si verò ſuæ te menſæ Abfalon interponat,
vinum regeres per jugulum. Oblervate, cum
temulentus fuerit Amnon vino, & dixero vo-

Gen. 38. bis, percutite eum, & interficite. Proſtituta

14.

eſt Thamaris pudicitia theriſtro convelata:
dum inauribus, mitrâque Judithæ pudor ge-
minetur. Adeò viduitatis ſqualorem alia ad
ſcelus exuit, alia projicit ad triumphum :
quamvis illa conveniatur à Patriarcha, illa
blandiatur Holoferni. Diſce aptiorem reti-
nendæ pudicitiæ vanitatem, quàm velum eſſe,
ſi eà Judith exornetur, hoc autem pallietur
Thamar. Sciſcitarer perlibenter ego ex te,
quibus muniti jaculis Abrahami vernæ trecen-
ti Reges non minus quatuor profligarint. Si
Scripturarum Annales evolveris, nihil eos ar-
iorum tractaſſe reperies. Non quèd illos
Pproduxifſe in aciem Abrahamus inermes pu-
tandus ſit: ſed quòd non telis illi, ſed ductu

Gem. 14. imperatoris vicerint. Numeravit expeditos ver-

14.

naculos ſuos trecentos decem & ocο: & perſe-
cutus eſt eos aſque Dan. Non illi ſine armis
conflixere: ſed non imprudens telorum appa-
