tum? Audi conſternationem & fletum. Mor-
tua eſt ergo Rachel, & ſepulta eſt in via, quæ Gen. 3 5
ducit Ephratam; bhac eſt Bethlehem. Non 15.
ægræ aſſedit, non inviſit expirantem, defun-
ctam non luxit, non ſpeluncam, in qua ton-
deretur, aut emit, aut deſignavit, non ci- Confden-
neres ſecum avexit: ſepelivit Rachelem in tia in o-
via; imô non eam ipſe tumulavit, ſed, quo winiben
ſit authore condita, nobis ignotum eſt. Mer- 1,
tua eſt Rachel, inquit, & ſepulta eſt. Adeò 4 e.
aut faſtidimus, aut etiam ſpernimus ea qua- Mors aee
que, quæ impatientiſſimè olim amabamus. licorum.
Quod ſi ità projicitur Rachel, quid Bala fiet?
Si nos piget conjugis, quo ſumus ſervulorum
faſtidio laboraturi? Moriemur ſanè neglecti,
invisique. Nam ſi conditur Rachel indefleta:
tuis ſperas inferiis dandas Principum lachry-=
mas, quas ne Chriſto quidem funderent, an-
niverſarid Paraſceves laniend, ad ſpeciem de-
nus morituro? Quæ ſanè Rachelis conditio
non eam indeploratam exhibet, ut arentem
putruiſſe fœminam lugeamus: ſed ut noſca-
mus in fœmina, quid virtuti contingat laſſeſ-
centi. Nam qui abduci nos à contemplatione
ne ad horam quidem patiebamur; mox eam
abjicimus expirantem, necatâmque doloris ſce-
tu obvio tumulo ſepelimus. Nihil ità percha-
rum eſt, viſo Cœlo, demiſeiſque inde falis
ad nos, quod ſpernere non poſſimus, ad tæ-
dium uſque parentalium. Horruit initio Dins
amplexum Chananæi, vique fapta à Sichem
eſt, violentiâque in thorum reſoluta. Sed bre-
vi, quem expavit, aut pertulit, aut etiam ada- .
mavit. Dormivit cum illa, vi opprimens Vir- Gen. 34
ginem triſtémque delinivit blanditiis. Porrô z.
Dinam cum & compreſſam ex Moſe diſcam
& Virginem, vernaſle illi crediderim, imter .
amplexuum ſenticeta „ Narciſſum pudicitiæ:

Odit ſiquidem in illecebra voluptatem, cru-

ciatâque eſt ſcelere, non corrupta. Sed Vene-,
ris in Venere contemptricem; fackam exinde
ſuſpicor blanditiis Danaeën ex Dina. Et oon Piye.
glutinata eſt, inquit, anima ejus cum ea, triſtöm. . „
Jue delinivit blanditiis. Ità cecidit Ilium. Jolurd ve
enim obſidione, expugnata eſt Troia; quiue eſufn.
equitatum hoſtium fuderant, equo ſum igneo-
debellati. Succubuit Dina Sichemo invita: Vi

opiti-

⸗ yimn
„2 ts)
n 1ole,
4 ſe. Non
S. Eeurbatea
ume al
Elomn
anti
t be he
guN,
n ves,;
E imin
irnt.
mn an
Ppſetts
I anpl
An tegnd
unbilque
tüumphan
Einus ſpe
einctumn
nis prob
öbchaun
10 genntet
in telens
1r Kiret
1 Elleo,
Ganone
uatimn 1
n Hinn Fur
Uetet ad e
Herpiſi⸗
weta G
b meilai
8 le gli o
nntellit.
unnd,
erem ltt

A. N. „.
1ehlh min

ſdn (oatre
hugtet,
mennt
N, Dne
te Naſe
ti,, itt
Warektter
1 Eſenm
In n
ie

Remtatio- opptimens Virginem, extulitque Lilium in ur-
num fens. ticis, pudica & compreſſa. At Flos emarcuit
Cognitio in rore, quem viruiſſe mirabamur in ſulphu-

oi; Jen- Ie. Non emim cecidit, cùm corruit; ſed tum
OD1 — . . .
eia ſer. deturbata in præceps eſt, cùm, emenſis lu-

Xuriæ alp ibus in ſuæ campo conſtantiæ deſedit.
Tepiditas In ſtatione hauſtam doleo quadriremen, quæ
peſh fer- Scyllam Syrtéſque tranſmiſerat. Adeò è& com-

nem. pede ſcelus ereptat, irrepitque victori, ut
owanti lauream vertat in catenam. Triumpha-
. vit de hofſte Dina in arena, vi compreſſa,
ntne itaten deque in ſtupro virgo; ſed ceſſit æmulo li-
Ginimng erdant. lium in ipio pudicitiæ Capitolio, uſtäaque poſt

rogum, carbones, quos in uſtrina demutarat
in rores, paſſa eſt deſolatorios poſt incendium.
Vi opprimens virginem, triſtemque blanditiis
delinivit. Gratuler-ne vernantem in igne ru-
bum: an lugeam rore lilium ambuſtum? Vir-
go perfias in ſcelere: & Draconi agglutinaris,
poſt amplexuum? Quémque odiſti anguem in
æſtu regnôque amoris, hyemantem diligis, ſuc-

arlatn
cb ſpl
e ſn,
fnata, lin
oni etan

Mnne .
Pauas hord de

= cumbiſque non cubanti. Monſtra iſthæc forent
lir ehen , triumphantis in captivitate flagitii, niſi ha-
i Ean ctenus ſpectaſſemus prodire facinus anguibus
8 kunete conſie,

incinctum, quos brevi demutat in Cygnos,
ut iis probetur maximè, quibus præcipuè im-
probabattr. Noli odio fidere: nam zelum ci-
t0 poœnitet cedis, mutatque ſeveritas Sariſſas
in tefleras, vertitque pharetras in ſportulas;

& fletin K
lta ſt ir it 3

ncam, Idus ut ſcilicet perditorum cenſor, brevi fias præ-
eligunt,n! ſidium iniqnorum. An putas adjunxiſſe ſe Gie-
ehirt Naden! zi Ehſæo, furandi luxuriandique ſtudio? Ab-

nblart, e dicatione ipſe ſanè pecuniæ in Prophetæ ſeſe
igncnun , gratiam inſinuarat, à quo ad excitandum
9 ſelu , A Darva in filium Sunamnitidis ablegatus eſt. Veruùm Re-
Pemman ale, gum ſpectandis phaleris aſſueſcere copit,
Pernulun de, Tiro non 1. 1. . .
e olnm ſaperbiat, quas mMitius faſtidiret initio, mox cuperet, ra-

Giexi. peret ad extremum furax idem & mendax.
4. Reg. Accepiſti argentum, & accepiſti veſtes, ut emas
5. 26. oliveta & vineas, & oves & boves, & ſervos,
Tepiditas & ancillas. Sacco purpura aſſuta eſt clanculùm.
peſß fer- Et, qui ordiri melotim cœperat, abollam
o Sνα. Contexuit. Somniaſſes ne tu adrepere in tugu-
rium fundos poſſle, miſcerique cilicio paluda-
Labi poſ- inenta? Et tamen ſervitii candidatus evaſit il-
launt opti- Iicò inſtitor vernularum. Adeò non in alia,
ae 25 ſed in contraria inclinamus, nuper inopiæ ſe-
mg: ke⸗ .
nri ontite⸗ cum exuerat Giezi, & jam chlamydes indue-
ng bat, Prophetæ aflecla, & transfuga prophe-
zN. tiæ. Ne oleo lætitiæ inungeretur, lerebat oli-
Ctimgrd veta, fiebatque ſervorum emptione manci-
1. Mi ufe pium, tamdiu futurus in Deo liber, quam-
Glen diu careret ancillis. Emebat vineas, ne muſto
in peſterum ſerenitatis innocentiæque potare-
tur: tum nudior, cùm mutatoriis Naamani
duphcibus eſt ornatus. Non tecta caro eſt Gie-
zi lis tunicis, ſed retecta furacitas. En quò
abreptus eſt præceps & faſtigio Carmeli Pro-
phetæ primas & diſcipulis. Nimirum amor
quoque nuditatis in rabiem efferatur opulen-
tiæ. Quod ſi gliſcit in nuditate rapina, na-
tâtque aurum in Jordane, adeò ut avaritiæ le-
pra Prophetæ filio affricetur, tum maximè
cùm filius peccati Syrus ſordibus extergitur,
erogante Tribuno gazas ſuas, & opes non
Huas prædante Anachoreta? quis hæc inter
portenta ſibi non metuat, ne fortè crimini
paulatim aſſueſcat? Quanta Samſon & jufſſu
Angeli „ & Matris inſtitutione deliciarum lu-
Xuumque abftinentid enutritur! Vinum & Si-
ceram munquam bibit. Is tamen vel à monſtris
Ethicæ Tom. II.

Cctatores, mox opum prædones. Necdum ſac-

in Cap. II. Lib. Il. Eſdræ. 279

delicias emendicat. E Leone ſiquidem mella
expreſſit;, feræ verſo ſpolio in penum. Quam
videbatur à trepidatione procul tum eſſe Pe-
trus, cùm à Chriſto petit, ut ſibi liceret ſi-
ne lintre ad præceptorem accedere! Ert deſcen- Matths
dens de navicula, ambulabat ſuper aquam, ut 14. 39.
veniret ad Jeſiim. Partam verò fiduciæ pal-

mam iſdem fluctibus depreſſit, unde eam

audacter extraxerat. Timuit, & , cum c&piſ- S. Petrus
ſet mergi, clamavit. Captivatur miſer à me- "imert.

tu, qui de timore ſubacto triumphabat in

* uore, Moſis glorià exæquatâ victâque;
quando fretum ille diduxit;, ut tranſiret in
eremum, ipſe verò, ut Chriſto frueretur;
frementes æquoris fluctus non ſepoſuit ad tu-
telam, ſed obluctantes ad incrementum fidei;

proculcavit. Verùm non tam me miſeret Pe-

tri in ſua victoria captivi, quàm Herodis tæ-
det ex auditore Carmificis. Audi ex quo litto-
re in quas Syrtes ,refluente laſciviæ æſtu, ſit
Princeps abreptus. Herodes enim metuebat Marc. 6=
Joannem, ſciens eum virum juſtum & ſanttum, 20.
& cuſtodiebat eum, & s, audito eo, multa fa-
ciebat. Num quati poteſt in hoc portu qua-
driremis? Reverentid, tutel, obedientia
Joanmi Rex obſtringebatur. Quæ tamen vin-
cula non Alexander ferro eluſit, ſed uno Pſal-
tria nutu intercidit. Miſſo ſpiculatore, prace- 1bid. 27.
Pit aferri caput ejus in diſco. Huc evaſit obſe-
quium. In lanienam abilt reverentia, quém-
que habebat in ſolio præceptorem vitæ, in
epulo habuit ludibrium puellæ, pretiumque
choreæ. Ita quem vinxiſſe horrebat initio,
ideéque tutelà carcerem, injuriam obſequio;
obedlentià violentiam molliebat, amplexibus
catenâque implicatus, prophetæ cliens pari-
ter & hoſtis: mox nullo metu obtruncat in
carcere, non ſæviendi rabie, fed libidine de-
merendæ ſaltatricis. Et Nehemiam incuſas;
ſi oſcitantius paul, quas dudum murorum
ruinas defleverat, deinde non lugeat, ad ex-
tremum ne conſideret quidem, quando pro-
ruit à metu Rex in carnificinam Præcurſoris?
Verùm lapſum hic video, non præcipitium;
ſiquidem audiebat Joannem Herodes „ ſed
vinciebat. At Saül Davidi reconciliatus, le-
vavit, inquit, vocem ſuam, & flevit, dixit- I. Reg.
que ad David“ Juſtior tu es, quàm ego. Ned 2t. 17.
Dominus reddat tibi viciſitudinem hanc pro eo,
quod hodie operatus es in me. Et nunc ſcio,
quod certiſſimés regnaturus ſis, & habiturus in
manu tua regnum Iſrasl. Haæc poſt præconia
quis non ſperet revocandum Davidem in Re-
giam, futurumque in regno ſecundum à Prin-
cipe, uni Jonathæ throni reſervatis Inſigni-
bus? Audi, quid poſt fletus conſequatur. Ni-
mirum, non ad inſtar Phiſonis, exundavere
Regis lachrymæ, ſed in morem Nili: ibi
enim concreſcunt gemmæ, hic Crocodili ado-
leſcunt. Inde ornaris, hinc occideris. Ex
Gange coronam cohoneſtes nitore lapillorum:
& Nilo feretrum pares inclementiâ belluarum.
Flevit Saül, ſed iis ex aquis incendium ite- ,g
rum odiorum exarſit: nec concrevere lachry- Habisus
mæ Regis in ſuccinum, ſed in chalybem ob- malie

Herodes

duruere, Davidi necem molituræ, non pha-

leras. Et venerunt, inquit, Ziphaæi ad Saül 1. Reg.
in Gabaa, dicentes: Ecce David abſeonditus 26. 1.
eſt in colle Hachila. Ei Jarrexit JSaiil, & Poœniten-
deſcendit in deſertum Ziph, & cum eo tria tia vers
3 Quis è mollitudine berdei-
Vnio la⸗
cre ſa.

millia, ut quæreret Davi
fletuum haſtarum ſævitiem expectaflet? Quis
Aa 2

R

“

280

Inimie? crederet decernendum à Saüle ſupplicium
er⸗ adoleſcenti, cui regnum dudum ominabatur?
catio F. Quem juſtiorem ſe faſſus eſt, ad cædem ex-
ſionum poſcit adeò ut illius inveſtigaret interitum in
ewaimo- eremo, cujus ipſe humanitate in ſuo ſtrato,
da. cùm cædi poſſet, non ſervatus tantùm eſt,
Circeum- ſed de vitandis inſidis peramanter admonitus.
TRai, 7*. Si fletuum efferari cryſtallus in ferrum po-
b ſt victo teſt, ut ejus cruorem ſitias, quem tu. abſti-
riam vi- Nuiſſe ſanguine mirere cum lachrymis, nihil
zioram. eſt in moribus hominum conſtans, nihil à me-
Tabipoſ- tamorphoſi tutum, aut non obnoxium cor-
Sr; tε ruptelæ. Lachrymaris, Saül, & jugulas. Ju-
ſtitiæ præco es, & juſti carnifex. Imperium
Davidi nuncias, & regnaturo non ſceptrum de-
ſtinas, ſed ſecurim. Laberis ab amplexu Ge-
neri ad cædem ejus, cùm haſtæ oſculo prælu-
ſeris? Quod ego facinus recuſabo, ſi ſtrangu-
lare juſtitiam poſſum, quam pro roſtris lau-
davi? Nimirum, in morem ætheris, Animus
modòô rores emittit, modò fulmina jaculatur.
Idem non rarô vapor, qui Solis artificio colo-
ratur in arcum ſerenitatis & otii pronubum,
alterius mox vaporis vi divulſus, ad horro-
rem perſtrepit, tonitruque immugit. Quid
arridente pelago blandius? Frænato Eurum,
Corumque compeſcito; nam ſi iis impelletur,
procellis monſtriſque foœtum aut te fluctibus
deprimet, aut balænas immittet, à quibus
hauriare. Humus ipſa, quæ te lilio recreavit,
mox in bufonem fermenteſcit, qui ſi minxe-
rit, moreris. Verùm hic intervenire credide-

1

rim aliquid ex imbre, quo tellus à ſeſe dege-
neret, datura pro flore monſtrum. At nos,
nil penitùs immutatis iis quæ nos circumſtant,
ità demutamur, ut à ſcelere modò reſiliamus,
mori malentes quàm ſœdari, modòô irruamus
in ſcelus, etiam per mortem pollui parati. Ut
propterea figulorum nos rotæ ceniuerim com-
onendos, quæ eadem omnminò è maſlſa luti
modòô phialam fingit, ad aræ ornamentum,
modo effingit ollam, in illecebram menſæ.
Figlina cor eſt, unde inſtrumenti genus omne
portentosè extrahitur, fictis ſeu in honorem,
ſeu etiam in contumeliam vaſis. Ergo ità tor-
puiſſe Nehemiæ cenſuram demiremur in muris,
ut eum nos devitemus languorem in moribus.

Et aſcendi per torrentem nocte, & con-
ſiderabam iurum: & reverſus veni
ad portam vallis, & redii.
Uè eſt in luſtratione provectior Nehe-
mias, eò eſt in murorum cenſura mitior.
eö. Nam quas defleverat Suſis ruinas, Hieroſoly-
ee, * mis non efflevit: eâſque tum prindum detegit,
iſeretus. — 7 . 8
cùm ad ambitum pervenit, mox eas obte-
Superior git, moenium exacto luſtratéque ſpatio, in
mitis ſit. diſcernendis urbium jacturis factus ſe ipſo pe-
ritior. Exclamaverat nuper rei indignitate
commotus, disjectum murum eſſe Hieroſoly-
mis: Er conſiderabam murum Hieruſalem diſ-
lipatum. Nunc murum luſtrat, & everſionem
ejus ſubticet. Nimirum quèô fueris exercita-
tior, meliorque, eò eris obtegendis fracturis,
non retegendis, aptior. Suſis morabatur Nehe-
mias, quando ejulare, & vociferari occœpit.
murorum ex Hanano, ut jam vidimnus, intel-
lectà ſuccuſſione. In ſtragulis enimverò & cya-
this Pocillator Artaxerxis, ſi quid labavit Hie-
toſolymis, indignatur & clamat. At digreſſum

Comtati
neſcien-

Oliva

—

aulâà videas Hieroſolymorum rudera ſilentio con- n 5
templantem. Promptum ſcilicet eſt, inter ca- Er,, Alh
lices invehi in ruinas: & nemo ſalvam ſartâm- ien e. neſet
que efle oportere Sionem non clamat Suſis; 7 ſcidtie n,
quaſi verò id poſſit Urbs Samaritis inſeſſa, ven om- unend
quod Pincernæ licet, blandiente Afſuero. Diſi ia poteſt, . un
ſipatus eſt Hieroſolymis murus? Proh dede- Superin, Wig telt,
cus! Num Levitæ diriguerunt in ſtipites? Num lizezirvi- i unt
Eidras correptus paralyſi decumbit in Probati- Ziler, zen ſety ho
ca? Cur mœnia contutati non ſunt? Cur ſal- gez9, Puun von
tem disjecta non reconcinnant? Cumque audiſ- d:. . endens
Jem verba bujuſcemodi, ſedi, & ſevi, & lu- C. 1. 4. ſeren e
xi diebus multi. Laudo lachrymas, proboque Ceſeres Denert
vota. Veruùm Suſis excandeſcis. Ubi deveneris & Refer- Cünm ieln
Hieroſolymas, abſtinebis te, credo, lachry naores talni
mis: nam non muros ruiſſe, ſed tot inter ho- dotc. Lerker
ſtes ſtetiſſe cives, & urbis ſpeciem aliquam ea lo⸗
ſupereſſe admiraberis. Imò, qui murum initio Reliyj de d
diſſipatum intra te muſſas, cùm paulè pro- i.
ceſſeris, penitus conticeſces. Audias Catones lapſ⸗ o- Koate
ſupercilio paſſim triſtes ferocire, ſi quid pa- Perande., t r
rieti ex albario detractum ſit. In eremo ligu- n.
riunt? Ridetur in ſacco? Velantur, & gar- Eec r. tn am,
riunt? Ita eſt: Nam ut Virgines ſint & Mo- ſsi en
nachi, homines tamen funt. Et tibi quidem debent, li 1. 8
pronum eſt farto coturnicibus ſtomacho in ab- eet on il i
ſtemios declamare, ſi arentem panem macera- l ,ai, Salen
verint vappà, oluſque arvind condiverint. “ ine
CenIOe

Quam facile eſt, duodecim dictare conderé- Marmu-
que tabulas de clauſura Virginum ſpatianti in "atio de

hippodromo, & theatris aſſidenti! Latruncu- Aorum
lis luſit abnepos? Latro eſt. Tudiculis? ex- mrak. 10
trudatur. Denos etiam expendit aſſes? diſten- ilunt
datur in afſere, ibique expiret. Dic, mi Ca- Enathrn⸗
to, luſiſti tu- ne unquam? aut, ſi teſſeras non 1n ldo
jeciſti, num Dalilæ colluſiſti? jactâmque pu- mmet,
dicitiæ aleam quoties pudoris fuco ſuppreſſiſti? anemtu
Diſcute Cenſorum arcas, crumenas excute: Gntrülhhrr

m gende

flagitia ibi plura offendes, quàm æra; & ho-
norum ſyllabo elenchus turpitudinum anteſta-
bit. Si eiles juſtior, eſſes profectò minus quo-
que durus. Videamus, quid de Abſalone ſta-
tuant Joabus & David. Clamat hic, Jerva-
te puerum Abſalom. Ait de illo alter: Ni vi-
diſti, quare non confodiſtiteum cum terra, &
ego dediſſem tibi unum baltheum? Peccarat pro-
cul dubio Abſalon. Verùm is cædem à juvene
prohibet, qui à Saüle nunquam defecerat,
ſæpe obvio pepercerat, diù luxerat cæſum.
Implacatus adoleſcenti eſt, qui juſtiorem ſe Confiſſe-
Ducem dolo ceciderat: Interfecit, inquit Sa-⸗ 6 ſuer.

2, Reg.
18. 5. 12.

rimomm)
A ſalem, zund
Jaabus.

lomon, duos viros juſtos, melioréſque ſe: 6 3. Reg. ncigt.
occidit eos gladio, Patre meo David ignorante: 2. 32. nen
Abner filiunn Ner, & Amaſam ſrlium Jether. ANer l e
Audin? Duorum carnifex Ducum tumultuan- Uiin Vac.
ti regio Adoleſcenti non parcit, parcente Re- NiN
ge; quique bis feriendus ſecuri ob cædem ge- in
minam erat, tragulis non minus tribus fero- an
cientem Regis filium trajecit. Adeò ii ſunt, 4 Aln

Præ cæteris, inexorabiles in reos, qui plus cæ
teris peccaverunt. Quis autem ferire patiatur
eum, qui foret feriendus? Tonare ac fulgu-
rare Cœlum nullus non patitur. Micat emm
aſtris, ſuéque nitore, quicquid de mortalibus
ſtatuat, quamvis durum, attemperat. At ſca-
tentem tabo anguibuſque Speluncam quis fer-
ret fulminantem? Ita ſanè nobiſcum agitur ;
qui, ut plecti ab innocentibus non recuſamus;
ità feremus ægerrimè, ſi nos expient inquina-
ti. Et tamen, qui acriores caſtigandis crimim-
bus ſeſe exhibent, eos vix non deprehendas VI-

tiis quamplurimis implicatos. Unus præ om-

nibus

enlint

ragn.
rek, er

an de
nkee
jmas, nt
Dhicee.
9.(eC, K
ſed 1 it
Pecen Ann
C Nl r.
8 Aulka in
oclte, lr
t heumk.
Velrmn, Ae
rgines int e
t. Ei thi l
us ftomadhnns
enn partnun.
twind cnceit
n dich ekt
ſicentlemm
Piret. Me,n
at, ſinlin
n tn tuete
kunen &
qunai
Npitudnmn
Profectd
nid de
Clamet N
de Mo A Ne

ſei, 6.

h

eun nit .

kem! Hant;
n ceni⸗
unqum
n xeta
, guſin
Metſect,
, neſcli
Ne⸗ Dniß nn
Ducuntn
ucit⸗, en
ſecuri ae

IIi nl 399

nibus Simon attactum fœminzæ exhorrebat:
ſed lachrymantis. Magdalenam non itaà fortè
rejeciſſet, ſi non poœnitens irrupiſſet in convi-
Vium, ſed blanda. Tu quoque, qui ità in nu-
tantem deſævis, viæ mihi candorem probaveris
tuum., Nunquam, quod ſciam, cecidi. Tuus;
te teſte, renidet candor. Niteas tamen; non
diù nitebis, & denigraberis brevi ſuper carbo-
nes, hoc vel maximè nomine,; quod te ruen-

Compaii
neſcicl⸗
pes.
§. Lothe

tium non mileret. Vix nunciata eſt Abrahæ im-

pendens Sodomis ſtrages, cùm illicò interceſ-
ſorem ſeſe præbuit impurorum & patronum.
Deprecatur ergo ſemel apud Celites ſuppli-
cium, iterum, ac tertiò, ééque adegit Angelos;
ut colluviei tantæ remitterent rogum, ſi deni
ſüpereſſent Sodomis impolluti. Abiere inde An-
geli ad Lothum, quem impendentis toti pro-
Gen. 19. Vinciæ calamitatis conſcium eſſe voluerunt. Nec
14. tadten ille apud hoſpites vocem unam impen-
dit; quà ſeveritatem tantorum Judicum molli-
ret. Ipſimet furoris adminiſtri monuere hoſpi-
tem ſuum, ut; ſi quos haberet Sodomis affi-

32.

Geh. 19.
132 nes, qui tut ſent, educ de urbe hac delehbinins
enim locnm iſtnm. Eogreſſus itaque Loth locutus
eſt ad generos uos. Dormis, an evigilaſti? Im-
minere excidium Urbi intelligis, domique ha-
bes Cenſores & faſces, nec intercedis, nec la-
chrymaris, nec muſſas pro perituris? Nimirum
temeritati ſibi obnoxius fore videbatur, ſi pro
Viris ſceleſtiſſimis preces interponeret. Dam-
nandi funt cives? Exurantur. Quis enim pro
Gomorthæis ſupplicet? Aut quæ urbs delebi-
tur, ſi Sodom s parcitur? Tetrior; inquit;
flamma eſt, quà intus flagrant; quam quâ bre-
vi amburentur. Quod ipſi in ſinu geſtant laſ-
Cciviæ ſulphur metuendum eſt, quod ego ut eo-
rum gremio excuterent; fruſtra tentavi. Nam
iræ ſulphur, quo mox abſumentur; iniquioris
eſt flammæ piaculum. Crimen nequii abolere?
nec pœnam amoliar. Ardent impudicitià? Ar-
deant & flammis. H c apud ſe Lothus, planè
ſtipes ad avertendos à ſupplicio Angelos. En
ut impiorum juſtiorem miſeret; cùm Lothum
non miſereat. Quis enim ſanctiorem Lotho
non fateatur Abrahamum. Verùm miſerendi
neſcium cité probrum, cui non ſubvenit, in-
volvit. Nam ut Sodomorum ſtragem evaſerit,
eorum ſecum ſcelus avexit in montem. Effu-
git flammam ſulphuris, ſed laſciviæ ſulphur
non efflugit. Quid plura? Ea edidit portenta
luxuriæ in receſſu, quamvis inſcius, quibus
caruere Sodomæ tum etiam, quum pullo l-
bidinis monſtro caruerunt. Suſcepit enim ex
filiabus ſuis Moab & Ammon; à quibus cùm
ſalutari avus debuiſſet, Pater; fodiſſimo con-
Gen. 19. ſanguinitatis titulo, vocatus eſt. Conceperunt
37. ergo duæ fliz Loth de patre ſuo. Tu-ne pol-
Iui timuiſti, ſi ab impuris amolirere ſuppli-
cium? Ità immiſericordes confunduntur, quo-
fum erga peccantes vel inclementia vel fri=
gentiſſima miſericordia tot pfobris objicitur,
ut quorum non miſerebantur impolluti, iis
⁶ volutabro luti cogantur ignoſcefe. Delean-
tur Sodomæ? Delebuntur. Sed cave, ne tu
eas exeites in monte. Quis enim Sodomis
tam defſperato oppreſſus lethargo eſt, ut dor-
Thret cum Natis? En quò impelluntur Cen-
Hores „ quos horfeas ea in pice lapſantes, un-
e nullum extraxere. Opprimantur Sodomæ.
Sed per te ſine culpa, ſed non fine infeh-

citate reparandæ. Ita aut foædiores funt, qui

Ethicæ Tom II.

nes, eos quam ocyſſimè eximeret ſtragi. Om-

S
—

281
ſqualidos averſantur, ant ceftè, ſi non ſum
Kdiores, miſerius ſodabuntur. Quæ omnmia
à me de Lotho „ viro ſanè optimo, dicta;
ſcriptaque velim, non ut cor ejus incuſem
criminis, ſed ut minùs paratum ad averten-
dam errantibus poœnam, oſtendam, non me-
ruiſſe tacendo, quod Abraham meruit ſupphi-
cando pro peſſimis. Videbatur in eoô ſibi bel-
lus jumioris prodigi germanus, natu prudentia-
que major, ſi redéuntis à ſuibus fratris ſqua-
lorem exhorreret: ideéque Patrem incuſabat,
quòd Cccno libidims oblitum ſtolà annuléque
donaſſet. Indignatus eſt autem, & nolebat in-
1roire. Et quare cunctaris domum ingredi?
Quia, inquit, poſtquam venit filius tuuns hic,
qui devoravit ſubſtantiam ſuam cum meretri-
cibus, occidiſti illi vitulum Jaginatum. Ita:
quæro ex te, uter ex vobis ſubſtantiam ſuam
iniquiùès, ſpurciuſque profligaverit. Nam il-
le æra, veſtéſque diſſipavit, portionem pa-
trimonii ſui. Tu vero miſericordiam, obe-
dientiam, charitatem; totumque animi pa-
trimomum profligaſti. Acceſſit ille ad mere-
trices, quod laicivientis eſt: Tu à Patre re-
ceſſiſti, quod rebellantis eſt. Convixit ille curm
ſuibus; ne moreretur: tu cum apris demora-
tus es, ut recrearere. Te feris illecebra, il-
lum fames pecori ſociavit. Didicit ille in glan-
de pœnitentiam: tu in viola miſericordiam de-
didiciſti. Ab harâ exurrexit ille ad oſculum:
tu ab horto in livorem præcipitaſti, IIle deni-
que peccavit in Patrem: tu peccas. Ille ſuo
ingemit delicto: tu alienæ inſultas emendatio-
ni. Pater denique fratri vitulum jugulat, quòôd
revixerit: Tu livoris Urſum ſuſcitas, ut in-
tereas penitus tum clementiæ, tum amori. Cu-
juſnam, rogo; conditio deterior, ſurgentis a
laſcivia; an deficientis à charitate, & in ſinum
odii prolabentis? Perierat frater tuus, ſed re-
vixit. Vixiſti tu verò aliquando, ſed mortuus
jam es. Nam Nannis teſtimonio: Qu non di
ligit, manet in morte. Negas tu modé aſperio-
res in lapſantes fratres, aut eſſe deteriores nu-
tantibus, aut fieri? En Lothus ruituræ Urbi
non patronus, ſuis inquinatior civibus, ſi non
crimine, certè ſomno. En ſeniorem in agro
fratrem redeunti ab harà infeſtum fratris deſpe-
ratius pereuntem in livore, & non ſubſtantiæ;
quæ nihil eſt, ſed charitatis, quæ Deus eſt; ef-
fuſiſimè prodigum. Ideò Paulus; ut prolap-
ſum elevaret alumnum à cœno, non illi rudio-
rés ſubmiſit in fide, ſed firmiores. Fratres, &
Il præoccupatus fukrit homo in aliquo delibto, Vos,
qui ſpitituales eſtis; hujꝛeſmodi inſtruite in ſpiri-
tu lenitatis: conſiderans teipfüm, ne & tu tente-
ris. Utrumque unâ eſt Panjus complexus perio-
do: ruituros nempe illos eſſe; quos lapforum
non miſeret: lapſumque ab iis erigenduin hu-
maniùs, qui forent puriores. Vos, qui ſpiritnales
eſtis, hujuſmodi inſtruite in Piritu lenitatis., Ve-
ſtrum eſt lenire vulnera cæſorum, qui omni næ-

3⁰.

1. JWOan-34
14.

Sal. 6. 1.

vo caretis. Nam ſi ulcefoſo tradatur leproſus

percurandus, ſamiem imbrice, non linteo abſter-
get. Vide, ut eradat ſaniem ſuam Jobus in fi-
mo. Teſtà; quâ ſanè non ulcus extergit, fed
fcarificat. Contra Eliæus omni labe depura-
tus, Naamani ſquamas non uſtrinà excoquit;
ſed eluit proftuente. Ità ſævius ulceroſi graf-
ſantur in vulnera,; quaàm impolluti. Sed Jo-
bus id ſanctè præſtitit, collega Numinis in
ſui perniciem: Tu verô iniquiflime calcas;
quem Satan dejecit, tartarei carnificis, in
Aa 3 aliorum

282

aliorum ſtragem, adminiſter. Spirituales in-
ſtruant ſceleroſum. lis enim lac ineſt in pe-
Cctore, quo plaga tumens leniatur. Nam ma-
culoſi dedidicere peccando clementiam: quâ-
que ipſi quotidie egent, eam ne ſemel qui-
dem cæteris erogarint. Præſenſit id ſanè
Eſaias „ qui eſſenaturus conditam lenitate
ſeveritatem, è& Jeſſe illam educere maluit,
Ifai. 11. quàm ex Davide. Et egredietur virga de ra-
1. dice Jeſſe, & flos de radice ejus aſcendet. Le-
Clemer- gere memimi me apud Hilarium adumbrari
. eò loci à Propheta naſcituri tum fortè Judi-

Compati . 81 . Aori .
lapſi: cis ſeveritatem, cujus rigorem floris amomi-

Zeſſe vir. tas ſuccreſcentis & virga temperaret. Bene
ga. eſt. Verùm cur emollita floſculo Virga non

& Davide, ſed à Jeſſe expullulat? Nimi-
rum adulterii, cædis, cenſuſque reus David
peccarat, non ſemel; in quæ ſanè facinora
Jeſle nec ſemel incidit. Ergo, ut clemen-
tiæ conſuleretur, non Davidis ſed Jeſſe tan-
tùm meminit Vates, quòd & ij cunctantius
parcant, qui promptiùs peccaverunt; & eos
gratulere in veniam propenſiſſimos, quorum
mens nunquam à Lege deflexit. Virgam op-
tas, quâ cædantur impi? In ulmetum Da-
vidis irrumpe, faſces inde ſecuréſque in ex-
cidium iniquorum extracturus. Vernare flo-
rem in virga cuperes, ne clementia rigore
vincatur? Davidis agrum tranſmittito, hor-
tümque Patris ejus Jeſſe inſilito, ibi flores
nanciſcêre, quibus ſeveritas remolleſcat. Age:
Quis è& Chriſti diſcipulis, non quidem im-
modicè, ſed tamen ſeverius cauſam egit pec-
cantium? Nullum unquam ad ſe perductum
6. Petrus, reum Joannes perſtrinxit. Duos ad ſe Petrus

accedentes alumnos proſtravit, ſeveritate cor-

rectionis exanimatos. Ananias primum, mox
Sapphira ejus ad pedes expirarunt. Non eòô
me temeritas abripiet, ut ſanctiorem ex his
alterum pronunciem: ſed innocentiorem ex
his alterum diſertiſſimè aſſero, non thori tan-

tùm repudio, ſed Crucis deſponſatione, fi-

déque in Magiſtrum. Siquidem Chriſto Jo-
annes hæſit reo pendentique, quem Petrus
deſeruit vinctum; iis à Præceptore retinacu-
lis divulſus, quibus nemo illi non illigatur.
Ergo Joannes rorat in lilio, tegitur anguis in
flore, quando impudicos ſuo ſinu excipit pu-
dor: tonante, ſanctè quidem, in ſuo luctu
Petro, qui durior eò eſt in peccantes, quò ip-
ſe ſupplantatus eſt miſerius a flagitio. Fulgu-
rat in decoctores perfidia lachrymoſa, & in
adulteros Virginitas rorat impolluta. Eò enim
durior cenſura criminum eſt, quôò fuerit olim
cenſor criminoſior. Hinc fortè eſt, quod illa
contutandis vineis præficitur à Salomone mu-
Can. I.5. ler, quam incuſtoditi agri ream traduxerat
otium. Poſuerunt me ci⸗ochn in vineis: Vineam
Compati meam non cuſtodivi. Quaſi ſciſcitanti ex illa,
aſelen- quibus ad præfecturam meritis aſcendiſlet, ſub-
Superior ceret: nullis, ſi unam excipias deſidiam. Cu-
indiſere- ſtodem poſuerunt me in vineis. Cur? Vineam
zus. meam non cuſtodivi. Callebat enimverò Re-
gum prudentiſſimus aſperiorem illam in exi-
genda cuſtodia fore, quam ſciebat indiligen-
tiæ poſtulatam, damnatàmque. Nam finnus
tum maximè in iis ſeveri erga tranſgreſſores,
in quibus turpiùs deliquimus. Crediderim prop-
terea in myſtico Chriſti corpore, quod Joan-
Apoc. 1. ni exhibitum eſt, affictas fuiſſe dexteræ ſtel-
c. las, rejecto in os gladio. Habehbat in derxtera
Nide Jua ſtellas ſeptem; & de ore ejus gladius utraque

hom. i

Oliva

an Iia
parte acutus exibat. Nemo eſt, qui neſciat Domin isd
eos in ore Domini deſignari, qui in Eccleſia primam is e
dicunt, & non faciunt. Adumbrantur verò Quadr. am
Domini manu operoſi gentium morumque Euſebii in e
cultores. Jam velim diſpicias, quibus hi fe- lic⸗ . lien
rantur inſtrumentis in animarum reparatio- prodat “ in
nem & curam. Os cædit, manus elucet. Id in Chri- li
eſt, qui ſunt inaniores meritis, ſolôque ſer- ſto tam 1 ſegit
mone ſtreperi, ſi quem offenderint caligan- bonos, un 1
tem, feriunt illico, & mactant. Solus enim duàm nl
. . . . malos len Mem
& labiis prodit gladius ad ſtragem. At, qui expreſ- len
præclarè geſtis, factorumque præſtantia in ſos fuil⸗ non 8
manus ſeſe penitus effinxerunt, non armati, ſe. ſn u
ſed compti, Aſtris jacentem recreant, non ſita n
ferro abſterrent. Micant ſiquidem ſola ſide- lpbimn
ra in dextera, ablegatà inde omni telorum, “ inn in
armorumque ſuſpicione. Præſignaſſe id mihi ne liu
oraculis ſuis tum viſus eſt Eſaias, quùm im- kan
pium non manu Domini, ſed ſpiritu oris 1o; ed
ejus interficiendum edixit. Percutiet terram Iſa. I1.4, 7 eg
virgà oris ſui, & NWiritu labiorum ſuorum in. lu
terfciet impium. Quaſi nobis Propheta inſi- t Numn
nuet, per eos exercendam eſſe ſeveritatem in apent 4
ſceleſtos, qui in Chriſti corpore, quod eſt limn.
Eccleſia, non manuum vices operibus imple- D Merm
rent, ſed qui facinoribus deſtituti, eloquen- 8 n engen
tiaque ſonori, linguæ munere fungerentur. 1 Nn
Hi enim ſæviunt in Eccleſia durius, quos Junn dee⸗
mandatorum non opus, ſed ſcientia oblectat. nitg ſiͤt
Et qua in parte reſediſſe ſeveritatem putas Al lee
ad cenſuram pereuntium? Num in hume- Nenlolm.
ris, quibus Crux tollitur? Num in manu, , on
quàâ in labore & ærumna ſervimus? Num in lelpenn
aure, quà Legi ſub'icimur? Num denique mr, aut
in pedibus, quibus in præparationem Evan- 1n nocſe,
gelii deſignamur? His enim quis immorige- tuins.
rum non credat exoſum, quando nulla con-
ſtantiæ & illecebræ affinitas eſt. Audiamus ud

Eſaiam. Et erit Juſtitia cingulum lumborum Ibid.
ejus. Ibi fulgurat Juſtitia, ubi vel Jacob ſolo
claudicat attactu. Lumbi mei impleti ſunt illu- Pl. 37. &
ſionibus. luſiomibus? Et vos, tantam poſt lu- Confaſſa-
Ctam, lapſorum non miſeret? Diſcutite ergo rüzimis
ſeveritatem, & clementi ſuccingimini. Veſ- sakeri.

churn ge

7 itan in
træ vos calamitates ad commiſerationem, ſi Lay, ein
” . bland? ang
ſapitis, inflectant. Illuſionibus exundatis, & erigendi. Clrrr n
nihilo minus ſeveritate obarmamini? Pietatem Compa- Ekkant e

invadite, quando confictati, ut non cadatis, ti neſei- näkſmian

nutetis ſaltem neceſſe eſt. Scilicet. Et erit, in- entes i b
quit, Juſtitia cingulum lumborum ejus. Quo A ljeeb
quis mollior fuerit illecebràâ, eò erit cenſurd g
inclementior. Vide, quàm in ſeſe dumus aſ- mm .
peretur? nobis tamen iis & ſpinis flos pubeſ- li d
cit, legitque mortalitas in ſui ſolatium exilii e n
roſam & dumis. Cœlum intuere, quot inde ti m
8& recreamur ſideribus, & roribus deriga- 1, kn
S . Mumenla g
mur. Subſiliat & ſtagno vapor, qui lutum n
etiamnum reſipit; denſatur illicò in nubem, inn Kan
atratur in turbinem; obduratur in glaciem;, itn ln
funditur in procellam, excandefcit in ful- tin M
gur, in ſtragem ſatorum & turrium cum dr
fragore ruit ex æthere. Adeèò inviſa illi hu- ili
mus eſt, ex qua ſubſiliit. Nullum ex Aſtris V in n
terrori fuit asliquando mortalibus. Nunquam ket

non nos exterruit Cometes. Vapor nimirum
hic, illa verò Iuminaria ſunt, quibus ſub-

1
ſignatur effatum noſtrum: nobiliora ſcilicet tan
proniora in clementiam eſſe, carere comm- n
ſeratione rudiora. Non ergo furori ſuo zeli Aenen
adſtruant perizoma, qui truces, immitéſque 8 ſun
in jacentes, linum fumigans, contra præcep- c

tum Domini, non reſtinguunt ſolum, ſe
etiam

deſs .
ce⸗ etiam infamant 5 traductione 5 publicationé-
tann que tenebrarum. Amiciri ſe porrèô putant,
mriünl quoties peccantes denudaverint: quaſi veròô,
buht 8. Jaceb. HOH Dominus, ſed Draco ſuis aſſuerit ungui⸗
m Mrinn bus belliceas Adæ tunicas, Hevæque conju-
Pet. 4. gi. Charitus cooperit multitudinem peccatorum.
e . deò divinis amplexibus Jacob aſſuetus to-
erit h ties filiorum crimina diſſimulavit;, quorum
. nnd cuùm flagitia quoque peſſima in aliud & tri-
en A bunal & tempus rejeciſſet, unam ſtatim cæ-
Peſen dem Hemoris & Sichem duriſſimis verbis Si-
nn * moni Levique filis objecit. Sævitiem incu-
Kku ſavit, qin ſtupra Præterierat. E cœlo „ ni-
en i ſi mea me fallit opinio „ commiſerfandi phi-
“ c loſophiam hauſerat Patriarcha. Siquidem 3
Brll Knm viſo in ſomniis Domino, ſpectatiſque in ſca-
Gnck ini la cœlitihus, ubi evigilavit, lapidem con-
, unn. ſecravit in aram, non ferro, non igne, non
ed nnmn Gen. 23 vine, ſed oleo. Tulit lapidem, quem ſup-
hereitt m 38. poſuerat capiti ſuo, & erexit in titulum, fun-
runt ſunni. dens oleum deſuper. Tunc nimirum ſaxum
Hrohknil. rit? Numini dedicatur, ſi & Patriarcham
lekryeitnant exceperit dormiturum, & ſcabrities ejus oleo
re, odi molhatur. Cervical ſit lapſis, ut altare ſit.
ohetibuim Non enim duritie in aram, titulumve Do-

ſiitun, er

mino erigére, ſed humanitate, quæ in fra-
ere fufgen,

tre non tam probra animadvertit;, ut latret;

4 dunis an quam decora expendit, ut laudet. Nehe-
ſcientia obeck⸗ mias ſuo te commenet exemplo, ut lippeſ-
Ererituen ts cas ad ulcera, qui luxit in purpura rudera
Num in . Hieroſolymæ, mox ea in panno vidit tan-
Num nma, tůùm, non autem deflevit, ad extremum ea
wimts!? NMn wix reſpexit conſuetudine luſtrationis aut pe-
¹ Mun banr ritior, aut ſanctior. Et aſcendi per torren-
Mrtignenhn tem nocte, & conſiderabum murum. Murum,
n giu im non ruinas.
r –—
