turpius eſt, quia tot inter præſtantiſſima Cleri nobi-
lioris lumina, fumat cum ſummo dedecore lam-
pas extincta, interpretamur, inquam, Primores
ſacros, qui ſanè & altaria ſunt, & victimas imter-
dum neſciunt. Imòô cùm hoſtiarum vix nomen
ſciant, omni pomparum apparatu redundanmt. Ra-
rò pſallunt, rarius orant, nunquam litant. Ludunt
verò ſæpè, dormiunt frequenter, frequentiſſimè
garriunt, epulantur quotidie ſplendidè. Hæres ad
hæc? Ahkaria ſunt, quia Primates Eccleſiæ ſunt,
ſed baſes intuere. Vide, an baſes, quibus inni-
tuntur, baſes ſint altaris. Alius erogatione, alius
adulatione, alius ſuſurris, alius affinitate afſurre-
xit in aram. Porrô his baſibus non Sacerdotium,
ſed Præfectura inniti ſolet. Suis ſtat baſibus Ara,
cuùm Oratione, Sapientiâ, Probitate ex Eccleſiæ
veſtibulo in Templi Aram exſtruitur. Sanè ſi ita
Ahltaria firmarentur, Turtures in eis videres &
Agnos, non noctuas & vulpeès exhorreſceres. No-
taſtin autem oblata fuiſſe holocauſta mane & veſ-
pere? Nam in aurorâ novæ vitæ facile eſt litare: at
in meridie rerum gerendarum & plauſuum, non
ita facilè ſacrificamus: Difficillimum veréò eſt,
Ethicaæ Tom. II.

Perſeve.
rantia.

veſpere ab holocauſtis non tepeſcere. Quis efim
ex ſenibus ſacrificat? Conferamnus, quæſo, cum vi⸗
ctimis auroræ hoſtias veſperarum. T yrones immo-
lavimus Phenices, lilia, thymiamata; manipulos
& ſidera. Nunc verò fœnum, ramenta, ſtipulas
vix litamus. Tum enſes amplexabamur; nunc
aves exhorremus: tum carnifices amabamus; qui
veterem in nobis hominem laniabant, nunc vix
patimur Patres, qui nos incitent ad bravium-

Dederunt autem pecunias latomis, &
cæmentariis.

N verbis, & vahis ſpebus operarum labo- grar usas:
Nrem deluſere: ſed pactam pecuniam laboran-
tibus dependerunt. Dederunt autem peçcuniam non serv pros
Levitis, qui operi præerant, non præfectis opera- idendume
rum, ſed ipſiſinet latomis mercedem ſuam perſol- istena.
verunt. Improbandus mos eſt tranſmittendi, & vis.
percolandi pecunias per manus innumeras; que³z³,“
diverſiſſima à fluviis ratione, in ſuum tandem ma odrfres:
re volvuntur. Flumina enim cùm propè fontes ad 7Moltis
inſtar rivuli ſcaturiant, quò longius inde proce- gRex mins:
dunt, pluréſque per ambages decurrunt, eò quo- Arzs adyi=
que uberiori alveo redundant. Stillant in cunis, tu- Zilete
ment in via, maria ſunt prope mare. At pecunia;
quèò plus decurrit, plus detumet. Namn, qui num-
mus fuit, cùm ex arca profertetur, decremento
ſui ita per manus Procurstorum; & Villicorum de-
teritur, ut nonniſi obolus in ſinu operarii conquieſ-
cat. Audi imperium Domini ad Procuratorem
ſuum: Voca operarios, & redde illis mercedem.
Noli de vaſe in vas liquorem mercedis transfan-
dere; hæret enim in quolibet vaſe aliquid mellis.
Elucet hoc in militum foro, ubi ſanè fuſus tanto-
rum ſanguis nunquam pacto ſtipendio compen-
ſatur. Stipendii namque pars alia Duci, alia Tri-
buno, alia Decurioni affricatur, transmiſſis, quæ
ſuperfuerunt, reliquiis nmoctu diuque periclitanti-
bus excubiis. Voca operarios, & redde illis, illis,
inquam, mercedem redde. Alioquin pro pane mi-
cam, pro aureo ſolidum, pro vino vappam acci-
pient. Omnes qui venerant de captivitate in Jeru-
Jalem, conſtituerunt Levitas à viginti annis & ſu-
pra, ut urgerent opus Domini. Stetitque Joſuö, & filii
ejus...·quaſi vir unus, ut inſtarent ſuper eos, qui facie- Pisst53
bant opus Dei. Opus Dei eſt; & urgeri debet. O- trava.
pus Dei eſt, at non Deo latomi laborant, ſed Mam- H
monæ: ideo compelli debuere à Levitis, & filiis ce Ans
Juda. Mirari tu tandem deſine, cur ad pſallen-
dum cogi oporteat Miniſtros altaris jacturâ pro-
ventuum. Erenim opus Dei „non Dei ſtudio non- gieleſtaſit,
nulli, ſed cupiditatis gratiâ conficiunt. Pſallunt ei in ohores
plerique, ut epulentur, non autem ut orem. Fe-.
lix Eccleſia foret, ſi pares luſciniis Olericos ſor- Aciam
8 . vinum.
tiretur. Feliciores Eccleſiis Chriſti quercus ſunt Ba-
ſan. In harum ramis infœcundis Merula nulla an-
nonæ ſpe canunt. In Sanctuario verò, niſi milium Religienis
ſuppeditetur, nullius vox Turturis auditur. Joſuë minia vis
verò miris efferre laudibus cogor. Hic enim, cùm ora.
omnium facilè tribuum Princeps eſler, deleétis „vz
ad urgendum Dei opus Levitis à viginti annis & exempla=
ſupra ſe immiſcet: qui cùm Salathiel ſplendidum
exſtruendi altaris munus non muhkò ante obierat,
nunc ad laborioſum abjectumque miniſlerium ul-
tro ſeſe demittit. Placet grande opus Primatibus
reſervari: nolim tamen eos ita ſummis occupa-

ri, ut infima dedignentur. Occupat Joſuë ado-

leſcentioribus ex Levitis deſtinatum miniſterium:
eâque dexterà, quâ aram erexerat, cæmentaries
ad opus exſtimulat. Quod ſi Levitis nor bene Epiſesporg
committitur jaciendi fundamenti cura, nifi operi Rehacntig,
A 3 Primas

Zyrocini

Primas Sacerdotum Joſué advigilet: putas Tem-
pla Dei vivi, quæ ſunt fideles, conſummari poſſe,
ſi unus excubet Levita, in aulà, vel in ſylvis Jo-
ſuẽ æſluante? Fallimur, ſi exulante Architecto ſpe-
ramus pingaculum conſummandum domus Dei.
Porrèò non ſolus ordo, nec ſola ætas urgendo Dei
operi præficitur. Utrumque voluere Iraëlitæ in
Præfectis, nempe & Levitas eſſe, & ex ephebis
exceſſiſſe. Nec canities ſufficit, nec character. Or-
netur ætas dignitate digeitas ætate ldecore-
tur.

Fundato igitur à cæmentarüs Templo Do-
mini, ſteterunt Sacerdotes in ornatu
ſuo eum tubis: Et Levitæ in cymba-
lis, ut laudarent Deum: quoniam bo-
nus, quoniam in æternum miſericordia
ejus ſpper Iiasl.

Uid agitis, Levitæ? Cur exultatis, Sacer-
dotes? Vix Templi Domini jacta ſunt fun-

z., damenta, & canitis? Ut pinnaculum conſum-

matum fuerit, tum cymbalis, tubiſque perſonan-
dum. Verùm non ad inſipientiam tanta Sacerdo-
tum ſapientia perſtrepit. Siquidem jactum fun-

pilieum damentum vaticinium eſt conſecuturi ædificii.
educasio. Diſcimus, ut puto, quanti facienda ſit educatio

filiorum. Etenim ut fuerint adoleſcentiæ baſes, ita

Iſa. II. I. ætatum reliquarum futura eſt progreſſio. Egre-

Religio te⸗

peſaäéta.

dieiur, inquit, virga de radice Jeſſe, & os de ra-
dice ejus aſcendet. Nam licèt flos promicet è ra-
mo, attamen è radice prodit. Homicidium quod
partum eſt provectàâ jam ætate, ſatum eſt in adoleſ-
centia. Eremum propè ſenex adit? Ducet hoc ju-
gum ſenectus; at illud infantia dedolavit. Exultet
proinde Iſraël in ornatu aureo jacto à cæmentariis
fundamento, quia par erit baſibus ſummitas. At
cymbalis ejulatus intermiſcetur, & luctu lætitia
confunditur. Audi: Omnis quoque populus vocife-
rabatur clamore magno in laudando Dominum, eò
quod fundatum eſſet Templum Domini. Plurimi e-
tiam deSacerdotibus, & Levitis, & Principes Patrum,
& ſeniores, qui viderant Templum prius cum funda-
um eſet, & hoc Templum in oculis eorum, flebant
voce magna. Nec poterat quiſquam agnoſcere vocem
clamoris lætantium, & vocem Netus populi. Quàm
ſaæpè lacrymarum & hymnorum iſia confuſio re-

Tyrociniu.
Trocin novatur! Videas deficere, præ gaudio ſpiritus, eos,

Imitatio

Fundato- bationis domos ingrediuntur:

Tam:

Tepiditaa
poſt fervo-

Tem.

Renovatio
Eccleſiaſti.
ci ſcanda-

aß.

Tirocinium
ertii anni.

qui noſiras, aliorumque Sacrorum Ordinum Pro-
non enim adoleſ-
centes arbitrantur ſe videre, ſed Cherubinos. At
ii, qui dierum amiquorum meminerunt, lugent
quaſi planctu draconum, quòd ipſis, qui nunc
tot inter optimos educantur imperfecti, compa-
rati veteribus Religionum Tironibus, non Gigan-
tes videantur eſſe, ſed Pygmæi. Sic etiam, cùm
audis de Clero dici, quòd inſtaurati ſint Levita-
rum mores, lacrymare. Ligneos enim Sacerdotes
aliquando, licet valde rarò habemus, ſi cum ĩis
conferantur, quibus vivere Chriſtus erat, & mo-
ri lucrum. Quis hoc etiam non lugeat in Tyroci-
nio tertii anni, ſi comparetur primitiis noſiræ in
Chriſto regenerationis? Videntur mihi pene om-
nia fictitia, nec reparari virtutes ad vitam, ſed quaſi
ſtatuas ad ornatum atri incruſtari. Quæ quidem
lamentatio, ut hac noſtrâ ætate, nec proferri nec ſcri-
bi poteſt aut de nobis, aut de aliis Apoſtolicis Co-
tibus milirantibus Cruci Domini, ſine palmari men-
dacio, apertiſſimâque calumni: ità Deus faxit;
ut, ſubſecuturis poſt nos temporibus, mentiantur,
qui aurum optimum in Vaſa teſtea degeneraſſe plo-

Oliva . .

rabunt. Certè fieri poteſt, ut nobis accidat, quod
Chriſtianis Turbis evenit: hæ olim ſub Apoſtolis
creſcebant in Catacumbis ad Martyria, quarum
pars magna nunc ad Theatra adoleſcit. Nullus
tam clarus exoritur Sol, cui non impendeat occa-
ſus. Verùm audiamus, quænam vox ſit exultan-
tium. Concinebant Domino, quoniam bonus: quo-
niam in æternum miſericordia ejus ſuper Ira?l.

Immò verò Juſtitia commendanda Dei erat ſuper Trilulane
Iſrael, quando calamitosà oppreſſi ſervitute Baby- ilie.

lone morabatur. Sed enim non ſævit Deus cùm

punit, ſed blanditur, & miſeretur. Nunquam ful- Corresie

gurat ſine rore, nunquam
dolor! Deus flagellat, & creditur oſculari: Nos
verò amplexamur, & quaſi ſirangulaturi devita-
mur. In morem Cometæ minatur Deus, terret &
lucet. Nos Leonum inſtar, ut aliquem ſalutemus,
rugimus. Diſcamus ab Iſraeële, vel in compede
Deum credere miſericordem nobis. Diſcamus
à Deo ità per lilia diſtillare myrrham, ut etiam
in flagello non parricidæ habeamur, ſed parentes.

EX CAP. IV. LIB. I. ES DR.
Audierunt autem hoſtes Judæ, & Benja-

min, quia filii captivitalis ‿ficarent
Templum Domino Deo Nrazël: & acce-

dentes ad Zorobabel, & ad Princi-

es Patrum dixerunt eis: Ediftcemus
vobiſeum, quia ità ut vos, quætimus
Deum veſtrum.

ſine Iride ningit. Proh ius.

Dvenerant ex Chaldæa in Palæſtinam qua- Lrigia n.
draginta virorum millia, ibique ad aliquot 'er reliio

menſes conſliterant, præſtolantes deſignatum ſacri-
ficiis tempus: & hoſles filiorum Juda nulla ratio-
ne commoti ſunt. Ubi verò reparari Templum
cœpit, tum enimverò exarſerunt ſicut ignis in
ſpinis. Porrò hi dici poterant Semi- Iſraelitæ. Nam
quamvis ad incolendam Samariam adducti eſſent
ex Aſſyria, brevi tamen Moſis ritus, & legem à
popularibus docti ſunt. Ergo omni barbarie im-
marior eſt Invidia-- nulluſque hoſtis ſævior eſt ſi-

mulatore Religionis. Etenim hi, ſi in Idolorum

adoratione perſtitiſſent, flios Juda in Templi opifi-
cio adjuviſſent, ut eis Perſæ profuere. Quia verò
litabant, invidere Pontificibus, & ne ipſi videren-
tur inferiores eſſe filiis Benjamin in holocauſtis, quæ
licèt non amarent, tamen profitebantur, omnem
lapidem moverunt, ut, quando arcebantur à victi-
mis, lapis ſuper lapidem Hieroſoly mis non relin-
queretur. Tu verò expende verbum illud, Audie-
runt hoſtes Judæ, quia filii captivitalis æbcificarent
Templu. Poterant eos perhonorific appellatione,
cum David, vocare filios Jacob, genus electum,
cœli ſidera, mundi lilia, hæredes regni, Regum
ſſirpem: his omiſſis, à compedibus eis nomen de-
derunt, vocaruntque filios Lucis, filios captivi-
tatis. Quanquam non ab hoſtibus, ſed ab Eſdra hu-
juſce libri authore ſuſpicor ità nuncupatos eſle Te-
pli reparatores, ſcilicet captivitatis filios. Et ſanè
non immeritòô. Siquidem divinæ Providentiæ in

04.

Gloria ve-

totum ſubjecti, immiſſam ſibi a Deo captivitatem, ,,obzlin
non quaſi novercam execrabantur, ſed ut matrem eſpolen-
diligebant. Quam ità amplexabantur, ut eriamn
à Gyro manumiiſi, etiam cuùm Templum ædi-
ficarent, divelli tamen ab ea noluerint, ſignum-

que, niſi fallor, præferebant aliquod, quo ſe cap-
tivos

tati confer⸗
mari.
Mortiſts⸗
tionisamerz

ingl
1 ,
Filnne
Aehui
. ſ⸗
hrie
ei
Integ
Cce
ubus,
10, 4
lum
, imn

EAn
l
; 1
r D.
4 ht

Wrpe

Ale

,9

6n tnn
Tin,
lee
1 bi
e lſtee
lipolecl
a
lenb, 6
lune n
mer
Utigent
Il Dor
tmmr,
Pfnſemn
Apmir
liafn
imii
–
Mie ce
Enik
neii⸗
A n
ahelih
A
Kürſenun
Miienn
ni

tgu
ANN
guunm
t. N
enor,
1 enllen
oht:
ber lie
ietl
Den C
ncunſle
bingn Diht
lahn N
ulti ei
e, Ed
m ſänene
lin onk
6g. Mem
han, uein
tſelueng

BSDA

5 Mßoann
d Hiur
Afen

, gueſn

Dalalimmchr;
igte d in
elinamli⸗
odannlattr
ani Iemne
t ſton inn
Iſtaenn Ne
n addudl
ins, AEgn
ni batbmnienn.
Gs ſeinill⸗
ſin lun
in Tenpick:
ere Quiani
teihtii⸗
holocenlte
brotll,Mi
tebantliſi⸗
lſas vnt⸗
illod, 41
4 alſn
4 eliun
ens eEM,

„ .

in Cap. IV. Lib. I. Eſdræ.

ribslatio ti vos teſtarentur, malebantque dici Filii captivi-
fenda. tatis, quàm Abrahæ filii. Lugere hic cogor ita di-
ligi larvam libertatis à filiis obedientiæ, cùm à
Principum ſucceſſoribus ità adamatur umbra ſer-
vitutis. Ergo, cùm filii Regum pondus catenæ
Babylonicæ dilexerint, libertate donati: nos mo-
nilia obedientiæ, etiam voto adſtricti, faſtidimus.
Illi in regno ſuo dici optant filii captivitatis: Nos
in Cruce ambimus videri liberi, & cùm ſimus
manibus, pedibuſque clavati, exoluti dici volu-
mus, & hbertatem in vinculis ſimulamus. IIIi
gloriantur in vinculis Cyri, nos in Chriſti funi-
culis, immò armillis erubeſcimus.

Obedientia
ſpreia.

Et dixit eis Zorobabel, & Joſue, & re-
liqui Principes Patrum Iſrael: Non
eſt nobis & vobis ut ædificèmus domum
Deo noſtro; ſed nos ipſi ſoli ædificabi-
mus Domino Deo noſtro, ſicut præce-

pit nobis Cyrus Reæ Perſarum.

Imitandi
pauci.

X
N On plenè divinaverim, cur hi, qui ſe ædi-
ficando Templo adjungere cupiebant, à filiis
Juda repudientur. Dices, ex Ilraël non fuiſſe,
f a. ideéque fuiſſe reje ctos: Ex Abrham ſanè non
erant, nam ex Aſſyria colonias duxerant in Sa-
mariam, Verùm legi manus dederant, & immo-
lare Deo cœli didicerunt. Ecce nos, inquiunt,
immolamus victimas à diebus Aſor Haddam Re-
gis Aſſur, qui nos adduxit huc. Porrò non om-
nes, qui Templum advenerant extructuri, ex
genere Ifraélis fuerunt. Nam in catalogo eorum,
qui profecti ſunt Babylone, ira habemus: Et
bi, qui aſcenderunt de Thelmala, Thelharſa,
Cherub, & Adon, & Emer⸗ & non potuerunt
indicare domum Patrum ſuorum, & ſemen ſuum,
utrum ex Iſrasël eſſent. Nihilominus hi, quamvis
incerti generis, admiſſi ſunt ad extcuchonem
Templi Domini. Quare ergo ex Proſelytis hi
admittuntur, illi repudiantur ² Aptiores certè fa-
bricandæ ſanctæ domui videri poterant, qui lon-
go jam tempore abfuerant ex Aſſyria, quam qui
nuperrimè aſcenderant ex Chaldæa. Ut, quod
ſentio, exponam, pares fuiſſe arbitror utroſque,
& generis impietate, & novitate fidei. Verùm
Aſſyrü Legem didicerunt in regno Legis, ideô-
que litare cœperunt Deo Coli, quod in Samaria
Dakelenn. Paſſim factitabatur. At Chaldæi ſubjecere ſe Le-
gi. gi, in exilio Legis: ibi credidere Moyſi, ubi
Arca famulabatur, & Idola dominabantur, ege-
runtque Baby lone ,quod nemo, niſi ſervus, clan-
culùm actitabar. Illi, more pecudum, ritum re-
gionis ſequuti ſunt. Hi abdicarunt regni ritus, ut
mancipiorumn legibus adhærerent. Hi propterea,
quaſi firmioris in pietate radicis, aggregati ſunt
tribubus, quòd in religionis negotio region's mo-
rem non attenderint, ſed neglexerint. IIIi rejecti
Fervr ve, ſunt, qui uſum potius, quam Legem amave-
Uan 4 runt. Væ Tyronmibus, væ Coenobitis, qui non
ir. agunt, quòd ità agendum ſibi eſſe ducant, ſed
quòd ira domi agi videant. Ean quoque de cauſa
rejectos Proſelytos Aſſyrios crediderim, adlectos
Chaldæos, quod hi à Deo ſuſcitati, & provoca-
ti à Rege ſunt, ut ædificationem Templi aggre-
Dignia derentur: IIIi verò injuſſi, & invocati ultt ſe
rre aR. Obiruſerunt, ut ſtructuræ praæfice rentur domus
S Domini. Ideo rejecti, ideo ſpreti, ideo indigni
Ambitio⸗ reputati tanto miniſterio. Utinam Salathieli non
impar Melchiſedech ſit, qui eos maximè repel-
lendos intelligat à præfeturis Eccleſiæ, quos non

Deus ſuſcitat ad labores, ſed temeritas urget .
ambitio. Væ nobis, ſi Aaron vocem illan. ſuis fo-
ribus inſculperer: Ego autem accedentem ad me
rejicio neminem. Immò nullum reſicias pervelim,
niſi accedentem. Vide, ques Deus ſynagogæ
præficiat extruendæ. Samuelem dormientem, Je-

remiam reluctantem, Moſem contradicemem .

Danielem, Amos, Jonam, fugientes a conſpe-
tu dignitatis, & miniſterio verbi.

Factum eſt igitur, ut populus terræ im-
Pediret manus populi Judæ, & turba-
ret eos in ædiſicando.

Nnon hi ſunt, qui nuperrimè ſe ſe obrule- Intensis
rant adjutores in Templi extructione Prin Favz.
cipibus Juda? Nonne horum vox ea fuit: Edi Invidia ine.

ficemus vobiſcum, quia ita, ut vos, quaæ rimus ier opera-
7705

Deum veſtrum? Quo modo tam citò, qui opitu Cap. 4,. 3.
laturi advenerant cæmentaris, eos abducunt &
interpellant? Quia participes facti non ſunt con-
ſiliorum, & re] Cli, ne tantum opus cum Levi-
tis urgerent. Dilcis, non Templi ſiructuram il-
lis cordi fuiſſe, ſed adminiſtrationem rerum ge-
rendarum ambiviſſe. Putas ſemel portenta iſthæc
viſa Hieroſolymwis ?2 Quotidie lugemus livoris
ambitioniſque hydram in Chriſti domo renaſci.
Quod probamus, fectuque optimum prad ca-
mus, ſi nobis demandetur: ubi cæter's commilſ-
ſum, non nobis, fuerit, improbamus. Videamus,
inter cætera, quid Revi ſcripſerint, ut livori ſuo
facerent ſatis. Notum ſit Regi, quia Judæi, qui aſ. A nſato-
cenderunt à te ad nos, venerunt in Jeruſalem ci-“ mig,
vitatem rebellem &G peſtmam, quam ædiſitant ex-
truentes muror tjns .. Nunc igitur notum ſit Kegi,
quia ſi civitas illa ædificata fuerit, & muri ejus
inſtaurati; tributum, & vectigal, & annuos red-
ditus non dabunt ... Nunciamus nos Regi quo-
niam ſi civitas illa ædificata fuerit. .. Poſſeſſio-
nem trans ſluvium non habebis. Non eſt, quod lr es-
doleatnus, ſi quæ asgimus in Dei gloriam, id no- mum.
bis amplificandæ ſtudio aut ecuniæ, aut poren
. . . Invidia in-
tiæ vertatur. Siquidem Iüraeëlitæ, cùm Templum te, Keti.
exttuerent, quaß prodit res regtu Perſarurmn, dicti goſos.
ſunt urbem communire, non ut wictimas immo-
larent, ſed ne tributum penderent. Porrò invidi
accuſationem ſuam ſupra optimos cardines ſtabi-
lierunt, nempe fore affirmantes, ut brevi Cyrus
& tribut's careret, & poſſeſſionem ultra non ha-
beret. Hic finis literaum ad Regem: Poſſeſſio-
nem trans ſuvinm non habebis. Poſſeſſionen, non
habebis? Ad tantum tonitruum evigilavit Cy-
rus, nihilque non tentavit. IIhcô ita Samaritis Politicas
in hæc verba reſcripſit. Accuſatio, quam miſiſtiss zo,
ad nos, manifeſtè lecta eſt coram me. Nunc er- e Tes ad
go audite ſententiam: Prohibeatis viros illos, ut pœnam ſii
u bs illa non ædificetur. Videte, ne negligenter ccuſuio-
hoc impleatis, & paulatim creſeat malum contra rei Invids
Reges. Quot undique ex innumeris Provincis, en, ai“
quibus præerat Cyrus, perlatæ ſunt litteræ? &
fortè nulla ex his coram Rege lecta eſt, niſi quæ Perſecuto-
& calumniarum plena erat, & gregarios habe- PRiam.
bat ſubſcriptores, Reum videlicet Beelteem, & .
Samſai ſcribam. Unde, quæſo, homuncionum Sr -
epiſtolis tantus ad Principem aditus, in tanto ne- tes non fas
gotiorum æſtiu? Accuſabant Sacerdotes, & de Kidiat.
ſtatu rerum agebant. Hæc enimverò vox eſt,
quæ nunquam non grata eſt. Gemitus turturum, α
columbarum cantus in aula præruptæ ſunt cata Religieß
ractæ: Accipitrum ſtridor, & ululatus Bubonumm proisgends
quaſi Orphei lyra trahunt Rhadamantos poſt ſe, alum-
A 4 &α— nis

Saulurrones

*

8 Oliva

& Plutones emolliunt. Quis autem non miretur
calumnmiatoribus habitam tantam à Cambyſe Cyri
ſucceſſore fidem? Qui uſque adeò cohorruit ad
vocem illam; Poſſeſſonem ultra fuvium non ha-
bebis ut immemor ſuorum & ſui, ne cogitave-
rit quidem Salathielem illuc à ſe tranſmiſſum,
TTempli extructionem à ſe indictam, à ſuis Pro-
Poedan regibus ne verbum quidem factum de urbis ex-
ſica Juriſ- tructione: verùm inauditos juſſit prohiberi à
gicio exr- ſtructura. Ita ne omnia peſſum dantur? Prore-
Soreat, ges non percontaris, reos non audis, edicti tui
non meminiſii, uni epiſtolæ manus das, accuſa-
tores ipios Sacerdotibus imponis? Tu ne Cyrus
es, ad quem Deus loquutus, à quo remiſſa in
Templum vaſa, cui tanta de reparatione domus
Domini cura? Nimirum, ubi Juriſdictio peri-
clitari poteſt, Samaritæ, qui nunciant, Apollini
Delphico pares ſunt, Levitæ qui accuſantur La-
tronibus impares non ſunt, Cyrus, qui præeſt,
& Nero & Nembroth eſt. Nulli non creditur
in hoc caſu, nullus non cæditur, nullus non
furit. Potuit audiri Samſai, potuit damnari Sa-
lathiel, potuit Cyrus debacchari.

EX CAP. V. LIB. I. ES D R..

Prophetaverunt autem Aggæus Propheta,
& Zaccharias filius Addo. Tunc ſur-
rexerunt Zorobabel filius Saldathiel, G&
Joſus filius ſedee, & cœperunt ædifi-

care templum in Jeruſalem.

Olo Samaritarum, & vi authoritateque in-
Reccleßa- videntium interruptum eſt ædificium Tem-
fiza Jur;. Pli. Non tamen quamvis regio diplomate corro-

Cap. 4. 24. P

diétio. Poratus livor eſlet adverſantium, omnem de ſtru-
Cainfamis. Ctura cogitationern veriofes Ifraélitæ abjecerunt:
—fecdd ad vocem Prophetarum exurgentes LZoroba-
Fanind bel & Joſus iterum Templum Dei reædificare

impavidi cœperunt. Miror autem eos, ad pri-
Fervor au. matn vocem Samſai ſcribæ, inchoatum opus re-
ct, liquiſſe, nullis hac ſuper re datis ad Cyrum lit-
teris: Nunc veroò, ad primam Aggæi vocem,
ian opus regreſſos nullis Thathanai Ducis obje-
GRionibus conterritos. Timetis ſcribam, con-
temnitis? ſanè. Sævior enim eſt chlamyde Reli-
gionis Invidentia palliata, quam Martis loricâ
communitus furor. Porrô litteras ad Cyrum non

awidia.

Rex audia: Ei * — .
æriã feum. Pandæ ſuſpicione poteſtatis à Levitis, nullis aut

Politicaæ, Patrociniis aut excuſationibus patere. Quamquam
enim non ignorarent & mitiſſimum inter Prin-
cipes Cyrum, & ſe Regi non inviſos, non tamen
ſperaverunt innocentiam ſuam probari poſſe amit-
tendæ poteſtatis timore fluctuanti. Quid autem
factum putas à Duce, cùm illi ab opere non de-
ſiſterent? Exiſlimabis ſuper ipſos ſtructuræ lapi-
des immaniter trucidatos. Immò nec capillum
Levitis inflexit. Oculus autem Dei eorum, inquit,
Jactus eſt ſuper ſenes Judæorum, & non potuerunt
Homines inhibere eos. O ſi auderent interdum contra Du-
non zimidi. ces Epiſcopi? Cederent profectò infulis loricæ.
Eerlefafi. Metnineris tamen non reſumptum opus à Prin-
fev iſar cipibus tribuum vel zelo repugnandi, vel ſtudio
,5 prævalendi, vel proprii temeritate conſilii, ſed
vocibus excitatis Prophetarum, qui prophetave-
runt; & erant in Jeruſalem, ut ait Scriptura, in
nomine Dei Lſrasl. Ideo enim Dei oculus Præſu-

dedere, quòd ſcirent occupatas Regis aures uſur-

libus Eccleſiæ non ſemper excubat, incumbit-
que, quia adverſus Duces inſurgunt aliquando
aliqui ex Primoribus, non deſiderio excitandi
Templi, ſed appetitu gloriæ conſequendæ;: nec
Aggæos audiunt, ſed Achitopheles auſcultant,
jiſque ſepiuntur, qui in nomine, non Dei, ſed
Mammonæ in aulas irruunt, & Sacraria perrum-
punt. Ibi ergo Dei oculus in protectionem contra
Dauces expanditur, cuùm Aggæus ſuader, Zoro-
babel auder, Templum creicit. Tu verò (uti-
nam de nullo Præſulum dici poſſit, uti de muhtis
ſceleſtiſſimè & mendaciſſimè diceretur, veris E-
piſcopis animarum) nec Zorobabel es, ſed O-
phni: nec Aggæum audis, ſed Samſai: nec Tem-
plo Dei intendis, ſed aut domui tuæ conſulis, aut
nomini tuo proſpicis. Hinc eſt, quod in baculo
& fundâ non prævales; non dico contra Goliam,
ſed nec in Miphiboſethum utroque captum pede.
Non temerè Ducibus obnitendum, nec paſſim
Regum litteris repugnandum. Vix id præſtan-
dum, cùm Zacharias & Aggæus prophetant.
Nos verò interdum ad ſuſurrum Acolythi, qui
Nazaræus hoc tantùm nomine haberi poteſt, quèòd
comam non attondeat, Cœlumque orcumque,
ſuccutimus. Joſuẽ & Zorobabel, ut primuùm de medien
interrumpendo Dei opere edictum Regis audie-
re per Samſai Samaritam, illicò deſtiterunt. Non anr ia ſe
enim dixere, ſcriba peſſimus, ut videatur nobis
prævaluiſſe, edictum extorſit. Reſcribemus Re- Nianſuen.
gi: adibimus Ducem: proferemus privilegia:
interim ſiructuram proſequamur. Quin ita ab Perſecmtio-
opere deſtiterunt, ut ſcribæ cederent, utque Regi Re,n
parerent, de eo ne cogitarunt quidem: &, mimſi
eos Aggæus excitaſſet, nunquam manum operi Lenbo
admoviflent. Qua morum lenitate ita adverſa- ead,
riorum compreſſa rabies eſt, ut nequaquam nunc,
cùm ſtructuram reſumpſiſſent, adveniſſe legantur
in Jeruſalem, ut iterum eos ab opere prohibe-
rent, prolatis hac ſuper re Cyri Regis ampliſſimis
diplomatibus. Tu verò expende, quid Dei ocu-
lus poſſit, quando ſuper Levitas ſuos ſuum ex-
pandit jubar. Auſus eſt Samſai Scriba ſtructuram Confdemia
abrumpere, nullo contradictore. Thathanai Dux “ Pium.
nequiit ab ædificio conterrere. Nimirum tunc Dei curo
Dei oculus ſuper ſenes non ſcribitur ſuperfuſus. erga ſuos
Ideo, eo abſente, timetur Scriba, eo excubante gma al-
Princeps contemnitur. Hanc ergo caſſidem lucta- leg. Ecele-
turi contra gigantes exquiramus, ſecuri de victo- W
ria, non ſi quadraginta millia virorum nobiſcum nu.
ædificant, ſed ſi unus nos propugnet oculus Dei.
Qui conſidunt in Domino, ſicut Mons Nion.

Dario Regi Pax omnis. Notum ſit Regi,
iſſe nos ad Judæam Provinciam, ad
domum Dei magni, quæ æ&näſ̃catur
lapide impolito, & ligna ponuntur in
parietibus.

I. ad Darium ſcripſit Thathanai Dux & Præ-
fectus Palæſtinæ, cùm impedire nequiviſſet
ſtructuram Templi, quam reſumpſerant, Pro- ie
phetarum cohortatione, Zorobabel & Joſuẽ. In veri.
qua epiſtola videre licet, quàm longè abeſſet tum
ab adulatione, tum etiam à malignitate Thatha- Judex.
nai; in quas ſyrtes Chriſtiani Duces rarò non im-
pingunt. Etenim nec titulis, nec ominibus Dario Aecau ſates
blanditur. Contentus enim eſt eum Regem dixiſ- esiny
ſe „pPacemque tantùm apprecatur. Cùm autem Ju- Accuſato
dæos accuſaret, omni vocabulorum injuriâ abſii- ves er ſen.
net, ſtructuramque exponit nullo additamento, , Vlo.
quo Regis vel ſuſpicio, vel odium augeretur. Con⸗ Cap. 14.14,.
fer, ſi

Pſal. 124.3

7.

5 e
Emenn
* min
nie
e
et
fmin
n
n len
Tin: a
aneler
wre
Dro kr
eten

—

ch:

14
54,.

4
UAee

4
in Aeb
Pnptik
n In hane

ern
P eken
Uleindui
n, Doe
ſ nn
Nedr d
amblld
fman 6
lin nle
Einingre
E, i
lcllann
AIade
ultienr.
r,cid
Püi
. s
e eknie
Nel P—

Eerr

Nundbe.
lcbanh
eNeienc
x: Nee
Aellen,
pernnmn.
emn conn
ket, Uun.
verd (ui.
idemii
r, vers.
es, kl.
:neclen.
vonſclta
ura Galn
aPrumſel⸗
„nec
id elr
Propbern.
Ncolſti,ei
ipoelhul
e tclne
un rinimn
Regis alk⸗
lirerunt N
Videawurnnt

Cibemnosle HE

s giiezi
Qin in a
, igek,
den: &l
anum ghie
le in el⸗
Puguumnut,
ſenllekegrn
ee lie
eg pilni
guid Deioo-
ſos huunt.
ba ſndun/
Thuhmäla“
Nimivun en
unr (efls
, colbene 4
lienlilr,
ſenice ior,
“ Noban⸗
aun,
ons Gnr.

nun ſtli⸗
jſvenn
lfi .
onunin.

ie t⸗
pleng,
N
l in

in Cap. VI. Lib. I. Eſdre. 9

fer, ſi placet, Epiſtolam Samſai Scribæ cum lit-
Ividia teris Lhathanai Ducis. Ibi ſeminarium odiorum,
ate, Re. & mendaciorum ſeges lethalis; hic mera veritas,
., mi L d idolo-
2he. S& mirus candor. Dolendum fane „ quòd idolo
latria ſpreta ſævire neſciat in reparatores Tern-
pli, & Rehgio mendaciis, livore, dolo graſſetur
in Sacerdotes. Qois verò non deprædicet tantam
in fortitudine modeſhiam Iſraëlitarum? Nam,
cùm divino perciti œſtro intermiſſum Templi
opus reſumpfſiſſent, nec Samaritas nec Duces re-
verii, parati ſanguinem fundere pro domo Do-
mini: attamen, in tanto animorum robore, haud
exceſſere præſcriptam ſibi à Cyro hineam, impo-
litoque lapide, quod ille præceperat, etiam ſub
Dario ſtructuram conſummant. Ita enim reper-
Cap. 6.4. tum eſt à Dario in annalibus Cyri, Ordines de
lapidibus impolitis tres.

EX CAP. VI. LIB. I. ES D R..

Tune Darius Rex præcepit, & recenſue-
funt in bibliotheca librorum. . Nanc
ergo Thathanai Dux, procul, recedite
ab ilis, & dimittite ſieri Templum
Dei..A me ergo poſitum eſt decre-
tum: ut omnis homo, qui hanc muta-
verit juſzonem, tollatur lignum de do-
mo ipſius, & erigatur, & configatur in
eo, domus autem ejus publicetur.

dußzerox Haan Præſules pares Regibus haberemus!
e J Agebatur de captivis: quid facilius calca-
edidta, tur? Agebatur de reſcripto demortui Cyri: quid
Rexau. Promptins reſcinditur? Agebatur de Duce, cui

diat reos. non paruerunt advenæ evecti ab antecefſſore:
quid gravius vindicatur? Agebatur denique eo-
tui cauſa, qui nihil pro ſe ſcripſerant: quid ad
rri NHia Præcipitia pronius? Nihilominus Darius nec rel-
de. cidit anteceſſoris edictum, nec captivorum igno-
bilitatem ſprevit, nec Ducis authoritatem plus
&α uo defendit, nec pro tacentibus ſiluit. Revol-
vi juſſit Cyri litteras omnes, in quibus cùm repe-
riſſet indultum Judæis, ut Templum renova-
rent, Ducem vetuit illis obeſſe, agnoſque & im-
penſas ſuppeditari præcepit Templo Dei ex arca
Regis. Et ne violaretur edictum, non tam an-
Severnas. hulo illud obſignavit, quàm cruce. Tunc enim
ſervantur diplomata, cùm patibulo ſubſignantur.
Nam miſerorum ſublevatio ſi commendetur tan-
tùm Præfectis, vel negligitur, vel etiam aceſcit,
Cuver. gemintque calamitatem Dux, quèòd ſe depreilum
ifeua. Putet, quia eos juſſus eſt non opprimere. Ergo
ſi accuſanti Præfecto reum commendas, condem-
Aalii fye. naſſe eum videberis „non commendaſſe. Tunc
nandi. enim Judicis dextera ſævit maximè, cuùm ſævire
Rer ſene prohibetur. Reſtis enim quà manus Ducis obli-
min ſtmos Satur, Citò immigrat in jugulum rei. Ideo Da-
Juos. rius imitandus Regibus eſt, qui litteras ſuas in
Judæorum favorem datas Babylone ſignavit non
Tni ſtemmate, ſed ſiigmate, ſolo violatoris cruore
obliterandas. Miremur ergo in Dario habitam
Rx ngat. Teverentiam anteceſſoris diplomatibus, quod ra-
rum eſt: protenſam in captivorum propugnatio-
nem dexteram, quod rarius eſt: cohibitam dela-
toris & Ducis authoritatem, quod rariſſimum eſt.
Tu verò demirare hæc omnia à Dario geſta in
gratiam Judæorum, cùm ipſi nihil in ſui defen-
Ferver a, ſionem Regi perſcripſiſſent. Uſi enim ſunt lapi-

Fiiologia
Verior.

in Templo ſuo, Chriſtiana libertas in ſuis non

dibus pro tabulis, ſcalpro pro ſtylo, tunſionibus
pro characteribus, rati nullas pro ſe ab ſe dari
Riteras Regi poſſe, quamdiu Temph ſtrucéturarn Confßdentis
ſtrenuè prolequerentur. Ipſi Deo laborarunt Hie.“ Peo.
roſolymis, Deus eorum cauſam egit Babylone. Eecleſtaſii-
Utinam diſceremus aliquando, nullam pro nobis za Juriſai-
potentiorern vocem eſſe, quàm ſuſceptum pro Siez teze
Deo laborem. Operemur, & deſudemus Deo, , m
& opera nobis patrocinabuntur. Clamaverunr Gloriam
dedolati à Judæis lapides pro Judæis: & ſilendo ese
impetrarunt inter malleos & cæmenta, quæ nun- movet-
quam cerâ, & ſtylo extorſiſſent. Non enim de-
fenſi tantùm ſunt, ſed etiam aucti. Mira autem
Dei providentia erga ſuos, quod, cùm quæſitæ
& inventæ ſint Cyri litteræ antiquiores de inche-
anda Templi ſtructura, recentiores de interrum-
pendo ædificio litteras nemo quæſivit, nullſque
objecit. Uſque adeò cor aulæ in manu Dei eſt,
quo jubente eruuntur Echbatanis litteræ Regis
gratioſæ, odioſæ cùm Babylone proſtent, non le-
guntur. Cyrus enim primò & juſſerat Templum Cap. 1. 22
extrui, & Cambyſes deinde omne ædificandi jus
ſuſtuht. Domino autem providente, antiquata Cap-. 2
Regis edicta producuntur; renovata, & novifli-
ma nec invidi Samaritæ objiciunt, nec ſagax
Thathanai rimatur, & nemo ex regiis Scris
eorum meminit.

Seniores autem Judæorum ædeficabant,
ρ proſperabantur juata Prophetiam
Aggai.. . Et compleverunt domu
Dei iſtam. Er obtulerunt in dedica-
tionem domus Dei vitulos centum.

Cimus, & juniores ex Levitis domum Domi- Seniorum
ni ædificaſſe; ſcimus, & ex vulgo innume- exsmals
ros humerum operi Dei ſuppoſuiſſe. Cur ergo
cùm adoleſcentes & vulgares laboraverint in ſtru- Saperig.
ura Templi, ſeniores dumtaxat ædificaſſe ſcri- a: .
buntur? Enimverò Majorum exemplis penè om-
nia tribuenda ſunt. Ideo enim manum operi ad- eclefia-
moverunt adoleſcentes, quia in opus ſeniores in Ken
cubuerunt. A quibus ſanè non inchoatum tantùm
Templum Dei eſt, ſed etiam completum. Et qua
ratione à captivis, tot inter contradictores, tantæ
molis opus perfici potuit? Dices, quia Joſuë præ-
erat, quia Levitæ urgebant, quia Aggæus pro-
Phetaverat, quia Darius profuerat. Et iſta pro-
cul dubio juverunt. Duo ego tantùm profuiſſe Zecigalia,
mirum in modum crediderim conſummationi Zaperio,
domus Domini; nempe ad impenſas non violen- anbere du-
ter coacta pecunia, ſed ea tamen accepta, quæ eat, non vi.
ultrò offerebatur. Spontò ohtulerunt, inquit, in Cap. 2.68.
domum Dei ad extruendam eam in loco ſuo. Item
ſuperiori capite: Univerſi adjuverunt manus eo- Cap. 1.6.
rum in vaſis argenteis & aureis, exceptis his, quæ
Wonte obtulerant. Rurſus: COmne argentum & Cap.7. 16,
aurum quodounque populus offerre voluerit, &
quæ ſpontè obtulerint, liberè accipe. Ergo non
extortis pecuniis aut ornatum, aut exſtructum
eſt Templum, ſed ultrò ingeſtis, ideéque abſo-
lutum atque perfectum eſt. Mirari propterea non Trnbl.
debemus, ſi quod captivitas Judæorum præſtitit am dius⸗
ſemper Templis perficiat. Vereor enim, ne in- Sö Fege,
terdum violenter refoſſa vel ex oſſibus mortuo. gia.
rum pecunia, non ædificet, ſed diſſipet, deſtruât-
que, quibus impenditur Templa. Parco autem,
ne videar os meum inferre cœlo. Alerum, quo
mirè ſtructura profecit, eſſe puto, exolutam mer-
cedem operariis. Dederunt autem pecunias latomis Cag. 3. 7

10 Oliva

& cæmentarüs. Non poteſt non aſſurgere domus
Domini, ſi pecunia nec violemter extrahitur, &
ſpontè erogatur. Hæ baſes Templi ſunt. Quid
verò eſt, quod Salomon Rex in dedicatione Tem-
pli ſui Boves immolavit, captivus verò Zoroba-
