niſi tantum bhomines, qui non habent ſiognum
Dei in frontibus ſitis.
eiderent eos: ſed ut cruciareut menſibus quinque.
En coronarum architectam indulgentiam!
Formâ, ſede, viribus, ignobiliores Equis Lo-
cuſtæ ſunt: at ſœno parcunt, at arbores non
erodunt, at homines non occidunt, cruciant
eos tantum, & quidem vulnere quinqueme-
ſtri. Equorum ſtrages nec tempore, nec ſævi-
tie circumſcribitur: ideéque, quos furor par-
cere non docuit, coronatos tunc prodire non
deciit. Amiſiſſent enim, non ignoſcendo, co-
ronam. Aſſimilatum eſt, inquit Chriſtus, re-
gnum cœorum homini regi, qui voluit rationem
ponere cum ſervis ſuis. Audiſtin' Regem?
Vide, an, oblato decoctore, Regis titulo effe-
ratur. Cam autem non haberet, unde redderet,
juſſit eum Dominus ejus venundari. Nonne ini-
re rationem Rex coperat? Ubi, rogo, difflata
eſt purpura? Inter tomitrua imperatæ haſtæ.
Non potuit vinciri ſervus, quin Dominus Rex
eſſe delſineret. Sola ſceptri materies haſtam
conflare potuit, cui miſer ſubjectus eſt. Ex
infulis nectuntur vncula damnatorum. Cæreat
proinde necefle eſt iuis vittis Princeps, ut

PEſal. 129. 1.

Lbid. 3.

Rom. 5. 9.

Apoc.6. I.

Apoc. 9.7·

Matth. 18.
233

Et dictum eſt illis, ne o-

P . „. .—„ ⸗ » .
Obſecro, ut gradiaris nobiſeum - & auferas iniqui-

Oliva

vinciatur reus.
quies, ubi debitum dimiſit roganti ſervo, à Mat-
thæo Rex dici non meruit? Ignovit? Redda-
tur regno ſuo. Cur enim non ſit Rex, qui
tantam talentorum ſummam condonat? Quia
eam paucis poſt horis à ſervo repetet. Indul-
ſit, ſed relapſurus ad haſtam, efferri quaſi Prin-
ceps non poteſt. Ut enim vel futura clementia
coronam locuſtis intexuit: ità ſubſequutura,

poſt largitatem, exactio ſceptrum ſævituro

ademit. Tanta eſt, ad inauguranda etiam mon-
ſtra virtus in venia, vel ad exauthorandos
etiam Reges lues in ultione! Patet id in Da-
vide quam apertiſſimè; qui, cùm ob jugu-
latum ab Abſalone Ammonem æſtuaret, Da-
vid eſt. Ubi de concepto in parricidam odio
remiſit. Rex illicò ſalutatur. Luxit ergo Da-
vid filium ſuum cunttis diebus. En ſine imperii
phaleris extabeſcens Pater David eſt, non
Princeps, quamdiù per lachrymas dolorem
egeſſit. Ut penè mentitos crediderim eos, qui
colorandæ Regum chlamydi educi e mari ſuc-
cum teſtati ſunt; quando in ſuarum pelago
lachrymarum amiſiſſe videmus Davidem pur-
puram ſuam. Quam reconcinnatam gratula-
mur illi, revocatæ in aulam artificio indulgen-
tiæ. Ceſſavitque Rex David perſequi Abſalom,
e quòd conſolatus eſſet ſuper Ammon interitu.
Quod inde quoque clarius elucet, ubi, trium-
phis partis innumeris cùm minimè Rex David
appelletur, uno Abſalonis amplexu Regis ti-
tulo decoratur. Congregavit David omnem po-
pulum, & profebtus eſt adverſum Rabbath.
cümque dimicaſet, cœit eam. At pugnatu-
rus appellatus eſt David: fortè ovando Rex
inſcribetur? Scilicet. ded & prædam civitatis
aſportavit multam valde: & reverſus eſt Da-
vid, & omnis exercitus in Jeruſalem. Quid ais?
Nonne captivo, quàm triumphanti, propior

tuis oculis ſine titulo principatus ſubſicitur?

Vidiſti exauthoratum in triumpho? Intuere
regnantem in amplexu. Vocatuſque eſt Abſa-

lom, & intravit ad Regem : oſculatuſque eſt Rex 33.

Abfſalom. Etiamnum dubitas nobiliorem Pfin-
cipem eſſe venià, quam pugnâ, excepto ho-
ſte, quàm debellato hoſtico, recepto filio, quàm
captà urbe, utque omnia uno complectar
verbo, oſculo, quam trophæo? Quod ſi ha-

Si ità eſt, quare iterum, in-

2. Reg. 13.
37.

2. Reg. 13.
39. .

2. Reg. 12.
29.

Ibid.3G

2. Reg. 14,

Ctenus luſiſſe tibi videor, doceri per te cupio,

undenam ſplendoribus frons Moſis ſemel tan-
tum in vertice Sinæ coronata ſit, quùm tamen
non ſemel jugum montis ſubierit, de Lege
acturus cum Domino. Ne feſtinantem morer.

Cùm primum Sinam inſcendit, verſatus ille

quidem cum Deo eſt; ſed inter fulgura atque
tonitrua. Inde illunis exfcendit zelo præfer-
vidus, brevique & tabulas perfregit, & ido-
lum evertit, & ſacrificulos trucidavit. Qui er-

Exod. 34:

go coruſcaret arbiter mortis, & alumnus pro- 3. 29.

cellarum? Ubi verò Sinam repetiit, veniam ex-
popoſcit Iſraéli, furorem Domini mitigavit,
nuſquam vibratæ faces è monte, nuſquam non
inflexus furor in veniam, lacteum dixiſſes
cum lapidea Lege deſiliſſe è jugo Legiſlato-
rem, micante vultu. Ignorabat, quôd cornuta
eſſet facies ſua ex conſortio ſermonis Domini. Et
quinam, rogo, novus hic ſermo eſt, quo ful-
goribus coronaris, qui alias & adfuiſti Deo,
& nequaquam è& jugo redux effulſiſti? Doce
nos ſermocinari cum Deo, ſed ità ut facibus
infulemur. Feftinitſque Moſes & adorans ait:

§& Moyſa.

tates ſteri

4
nin
, 1
w
6611
Me
Coth
loni
eni
Aurn
1, ar
Uiu
Nin 9
a
um b
krcepo
, De⸗

3

6i

unfe
te le
titd i
un
nietu
mn kn
melun
ſin.

⸗,

4 i
61 May

14 ue

tu mLilun

l in aa
un. der
Ele teſea
Eronn
n gud
enbla
1t cpot
Iuits
Chrmmelt
Cümnr

ee

mein.
alt. tates noſtras , nöſque poſſideas. Reſpondit
Nedi Dominus : Ego inibo pabtum videntibus cun-

tompai; Glis. Iſthæc nimirum coronæ tuæ textrina eſt.
debemns. Mihi crede, Moſes: Ocyùs fortè coruſcaſ-
ſes, ſi maturius ità cum Deo locutus efles. Re-

fulſiſſes etiam procul à Deo, ſi vitulum intui-
Anci tus thuribulum maluiſſes in expiationem popu-
D li corripere, quam gladium, quamvis juſtiſſimè
nnin ſxvieris in Peccantes. Fulgor iſte frontis tuæ
finn fulgura minus amat, amat verò Iridem. Ori-
hen tur facĩei meridies non & tonitruis, ſed è rore.
tünd. Gen. 3.10. Dixitque Jacob- Jic vidi faciem tuam, quaſi vi-
RM derim vultum Dei. Jacob venerabatur Eſau,
Rr non autem ſtringebat Joſeph „ quùm verbo-
in rum blanditiis effunderet. Hunlat Eſau, aper
zimg ille depopulator vinearum, Leo i e terror ere-
ſu i mi, Draco ille cujus inſanahilis ſanies, ille cha-
⸗ ritatis carnifex, illa dapum charybdis, furo-
tlin ris illud pelagus, domi prodigus, ſævus foris,
iniquus fratri, matri rebellis, unis Chananæis
nead,n hoſpes vectigalis? Nimirum, cùm oſculatus fra-
Iemnn trem eſſet, iràmque lachrymis extinxiſſet, di-
unm N vinitatis in morem effulſit. Bis à Sponſa Salo-
awidenſn mon ſalutatus eſt Rex, cùm ſcilicet in accubitu
tam gal moraretur ſuo, & cùm ſibi extruxiſſe fercu-
binte⸗ lum fertur: Dum eſet Rex in accubitu ſito.

Can. u. 12

Lerculum fecit ſibi Rex Salemon de lignis Ne-
thim. Quid, rogo, tam regium in throno eſt?

bl, tnn Can 3. 9. MWedia, inquit, charitate conſtravit. Mirabar
N Rer et equidem conflari ſine charitate potuifſe, vel Sa-
Negot lomoni, decora imperantis. Hinc eſt, quod ip-
omum el ſa quoque Sponſa, ut regiæ ſeſe dignitati ap-
n abth taret, imitandam ſibi Nardum eſſe cenſuit,
N r Can. 1.4, non Lilium, quòd illa calcata fragret. Dum eſet
Oanl Rex in accubitu ſuo, Nardus mea dedit odorem
Alantiti; Juum. Sedenim, ais, & à Rege introductam

ſelſe teſtatur in cellaria. Et ideòè Regem eum
eſſe pronunciat, non quòd exercitibus præſit,
non quôd ſatellitibus ambiatur, non quòd
murænulas promat, ſed quòd cellariis excu-
bet, apothecis videlicet charitatis, unde Sa-
marites ſovendo ſemineci oleum vinumque
deprompſit. Introduxit me Rex in cellaria ſua.
Cui non videretur abjeciſſe ſe nimium Salo-
mon, multumque de ſua ſibi majeſtate detra-
ziſſe, ubi & ſolio gloriæ in cellaria perreptavit?
Verùm tum maximè regnare viſus eſt Spon-
ſæ. Dilectio enim nunquam ſine throno eſt. De-
nique cùm Leo pariter & Agnus fuiſſe dica-
tur Chriſtus, non quòd rugierit pro Patre; ſed
quòd coram tondente ſe conticuerit, & colitur
Apoc. 7.. à Senioribus regmi ſui, & throno inſidet. Clama-
bant voce magnäâ, dicentes : Solus Deo noſtro,
qui ſedet ſuper thronum, & Agno. Et quinam
H hi ſunt de Babylone Senes, qui deridere te
nleug, audeant, ſi Agnum imitere, quando non Leo-
t 1el ar ni, ſed Agno, Seniores cœli ſuccumbunt? Cujus
ſegtun ſanè Agni ij, qui ejus aſſident throno, non
idant. Ceè urpurati, ſed dealbati profectò ſunt: ut ſcias,
à ſolio Majeſtatis ipſam vel purpuram exclu-
di, quòd ſuo quaſi videatur colore quandam
ferociendi licentiam dare Conſularibus Coœli.
Ergo in regia, ubi Rex regum jus dicit,
candor pro cocco eſt. Dealbaverunt ſtolas, in-
quit, uas in ſanguine Agni. Unitatem Eccle-
ſiæ ſuæ Dominus ità retinendam curavit, ut nec
ſuam diſcindi tunicam, etiam cùm ejus lania-
rentur membra, paſſus ſit. Attamen non una
fuiſle videtur mihi, quando modò Salomo-
Can. 8 II. His, modò Patris-ſamilias vinea vocitatur. Vi-
en uit Paciſico, in ea, quæ habet populos. En
Salomon Dominus vineæx. Audiamus modò

dbilgenker
1, ehhtr
eoflog
1 Cnkel
(odl⸗
iſer tech
ls enel
elt, & 17

3
4

t, Wlil

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ. — 103

Matthæum. Homo erat Faterfamilias, qui plan- Matth. 210
tavit vineam. Videtur-ne tibi homuncio iſte
togatus is eſſe Salomon, qui paulò ante,
Sponſæ calculo, vineæ Dominus renunciaba-
tur? Num geminas fuiſſe vineas aſſeremus?
Abſit. Ut enim una eſt Columba Chriſti, ita
ſanè unica eſt vinea Chriſti. Contumax enim
verò agricolarum natio armatura erat huma-
nitatem Domini in ultionem filij. Nequiit
Proinde Rex dici, de quo mox dicendum erat:
Malos mals perdet. Uſqueadeò non vindicta,
ſed venia Reges facit. Uſqueadeò non inglo-
rium, ſed regium eſt, non bacchari, vel
in perduelles. Quando vinea Domino foœ-
cunda nummerum eſt, Salomonis eſt. Quan-
do criminum ferax ſævire Dominum cogit,
perſonatus Salomon, & ex Rege ſeſe nobis
quaſi Paterfamilias in conſpectum dat, naufra-
go0 in ſecuribus ſceptro. Jam, ut puto, vides.
quam ob rem Deus terræ non dictus ſit à Ne-
hemia Dominus, ſed Deus cœli, magnus,
fortis, atque terribilis, ubi eum de condonan-
dis Iſraeëli criminibus erat exoraturus. Quæſo,
Domine Deus cœli, fortis, magne, atque terri-
bilis. Non enim magnus tunc Deus eſt, dum
Pharaonem demergit cum curribus ſuis, ſed
cùm in ſuæ humanitatis pelago ductas ab Iſrae-
litis Ammonitidas piè mergit, ne ab ipfſis Je-
ruſalem, ſi emerſerint, ſubmergatur. te Deus Exod. 17
meus (a'ebat Moſes, cùm in undis Erythreiſi- 2
nus fluitarent pharetræ Pharaoms) & glorifi-
caho eum Deus Patris mei, & exaltaby eum.
Et quis eſt Pater iſte tuus, cujus Tutor, in tanto
victoriæ epinicio, poſſit inſcribi Deus? Expen-
de titulorum differentiam. Deus coœli à Nehe-
mia dicitur, ſolà ſpe veniæ conceptâ. Deus
eſt viri de domo Levi, qui & vixit, & obiit in
laterculis, poſtquam Æ gyptiorum robur eliſit.
Deus cœli, fortis, magne, atque terribilis Pu-
tabas oſcitantis, ſtupeique eſſe Numinis peccan-
tem non ulciſci? Robuſtiſſimi Dei eſt, & ejus
ſanè, qui cœlo præſit. Deus &li fortis. Haud
ità locuta de Deo eſt Judith, Aſſyrium ob-
truncatura. Confirma me, Domine, Deus Iſraöl, Judith. I4.
& reſpice in hac hora ad opera manuum mea- 7.
rum. Unius urbis Dominus appellatur, cui vel
Manaſſes præfuerat, quando diſſipaturus eſt ho-
ſtes per manum viduæ. At illegitimarum nup-
tiarum expuncturus è gladio ſuo maculam,
Deus ſiderum ſalutatur.

Quæſo, Domine Deus cœli, fortis,

magne, atque terribilis.

Ltimo ſanè, ſed appoſitiſſimo loco Deus Arrogan.
cœli Deus dicitur terribilis. Prius & ro- ia.
bur ejus, & magnitudo prædicatur, & tum Heleßagi.
denique ejus producitur in arenam terror. For- zayariſti-
tis, magne, atque terribilis. Nunc verò nemo Seuzn
non Dynaſtarum terrorem ſuum jactat, cùm H
& magnitudo eos deficiat, & robur. Unus
Golias tantæ celſitudinis, tantique æris moles gnitio
exprobrare audebat agminibus Iſraeël. Videas ui.
modò claudicantes Miphiboſethos inſultare
Arcæ; & eos quoque, qui non æreum licia-
torium pro haſta geſtant, ſed pro lancea vix
arundine inſtruuntur, maledictis inſequi &
Samuelis Ephod, & Cherubim Sanctuarii. Non
Leo tantùm, ſed & muſtelæ rugiunt. Porrò ſi
ſœtura parturientis montis mus eſt: egeſta per
1 4 formi-

Politici.

104

formicas, non dicam tumuli, ſed tubercula,
ut concrepuerint, quid niſi crepuiſſe ea aſ-
ſeveres? Nam ut fœtus exuberet, ipſamque
parentem ſuam regerat proles, parient tan-
dem terræ Terriculamenta, poſt concuſſiones
& fulgetras, Formicam octipedam. Tu-ne, qui
ne palus quidem, ſed tantum piſcina es, tuis
hauſtum iri ampullis Petri navim vociferaris,
quam toti Tiberiadis maris vortices labeſacta-
re nequiverunt? Tu Nerone ſævior? Tu Do-
mitiano potentior? Tu Juliano callidior? Et
tamen eluſit eorum procellas Petri tunc cym-
bula, in tuo nunc riguo jam Navis peritu-
ra. Domi, inquis, meæ, & ego Cæſar ſum.
Suo quoque in foramine Pardum ſe fortè ja-
Gtitat Lepus: ſed, ut Lyciſca latraverit, Par-
dus mutat colorem ſuum. Ut non ſubſis Dario,
non es proptereà Alexander. Tuæ te umbræ
meminiſle decet; ne, ſi taurum imitéêre ranun-
culus, rumpare, ſi tumeas. Deus, inquit, cœli
fortis, magne, atque terri bilis. Larva es, ſi, cùm
nec robore, nec magnitudine polleas, terre-
re ſtudes. Ne Aflyriorum quidem Regi Sen-
nacherib, inermi Sioni licuit inſultare, quam-
wis legiomibus innumeris ſtiparetur: Urbs enim
Davidis erat. Et, contra Eccleſiam Domi-
ni, tonabit, qui ne tot quidem bubulcos in
agris recenſet, quot ſuis ſub ſignis duxerat in
Ezechiam Sennacherib Præfectos cataphractos?
Apage cum ſtridore tuo; Noctua es, ut mul-
tum perſtrepas, non Aquila: fimbriæ te Mi-

nervæ manent, non autem tuis roborandis mi-

nis deſtinata eſt Bellonæ .Ægis. Tonare uni
tantùm datum eſt cœlo. Quod ſi fulgurare Tur-
riculam videris, ſcito miſſilem facem, ridicu-
lam & papyro, non fulmen eſſe, ſed fulgetram.
Pudeat te, rogo, arundinei fulguris? Quid
exiſtis in cœlum jacere? Arundinem nitro
exſufflatam. Tanti erat, ut alter haberere in
terris Jupiter, contra Domini Arcam ſulphu-
ratam papyrum jaculari. Satius erat fugam,
quàm pugnam inire, ſi, ubi arundinetum de-
flagraverit, inermis Jupiter cariturus es ful-
mine. Ridebatur arundineus Iſraélis bacu-
lus, qui tamen regno innitebatur: & deri-
dendum non putas ex arundine fulgur, quod
non foœderata tecum parat Ægyptus, ſed ex-
hauſta uno tantùm manipulo Bethſaida ſummo
niſu, & nullo eventu, profudit? Cave, ne qui
parturiens clamas, parias ut Rachel, quæ man-
dragoris ſurripiendis, quàm edendis Duci-
bus, aptior, alterum vix enixa ſotum exſpi-
ravit. Non robore, ſed imbecillitate garrire
te, & ejulare ſuſpicor: ideéôque aut non pa-
ries, aut moriere, ſi parias. Noli fidere blan-
ditiis obſtetricum, quæ fœturam tuam filium
dexteræ appellant. Benoni eſt, partus ſcilicet
doloris tui; in eo duntaxat athleta & dexter,
quod malè natus parentem benè, fortitérque
naſcendo ſuffocabit. Ubi, contra coœlum Ec-
cleſiæ, tonitrua concepiſti, ſatius eſt abortiri,
quàm parere. Non enim foœtus vivet, quin
parens moriatur. Viperina iſthæc non pro-
les, ſed proluvies effundi non poteſt, ſine fu-
nere parientis. Tu verò, Eccleſia, aſſimilare
g. Reclaßi⸗ capreæ, hinnuléque cervorum. Et quare
NRemana fugiam ? Quia oluſculum in Sariſſam con-
nillum re- tra te exacuitur. Atqui collum meum ſicut
Pac Turris David. Eſto: verùm ecce pluſquam
ſandzo ar. David hic. Semei imininet tibi, qui non
mata Zelo, unum tantùm lapidem excutiat fundâ, ſed ſa-

dal at unc
Pc ais, Xa frequenter cum blaſphemiis immittat. Fu-

Oliva

ge, nam tibi eruca impendet. Scilicet; quæ diſeplini uil
gradior ſuper Aſpidem & Draconem inno- tunur. “
Xia, diſcerpar à blattis? Quod Baſiliſcus non, g
audet, tentat eruca. Quid audiri poteſt in- Tns de, wl

1 — : . rvantis.
ſulſius? aut quid inſamius attentari? Nec

Balæna Dei Prophetam, quem transſugam Eccleßaßi.
glutit, abligurire pſallentem poteſt: Et Lo- æ uriſar
ligo Vicarium Dei cum cœli clavibus vora- iueig, Le, N,
bit injuſſa, diſcerpétque edentula? Echi- gem Deqd
nos nimirum pavebit Sacerdos, cùm Pro- Anemj. ,ſvlUn
pheta velificet in Ceto? Afflatum follis ti- 20.
mebit Petrus, qui modicæ fidei reus eft. a

quòd ventum validum pertimuerit? Non fo- (.
lium, quod vento diripi poſſit, baſes Eccle- M
ſiæ ſunt, ſed petra & angularis lapis, qui 6 Aume
Chriſtus eſt. Mittantur proinde terricula: hicor,
non enim civitas ſupra montem poſita criſ- len
pantis ſpumæ aſſultus reformidat. Diabolum emen
rugientem ut devoret, alligat in verbo ſuo 6 in Me

Sponſa, de montibus Pardorum, non ad
cataplaſmata, ſed ad diademata decurſura:
& gannitu vulpeculæ aut intermorietur, aut
expalleſcet ? Argentea extulit propugnacu-
la, etiam in uberibus, parva: & modèò, quæ,
ut acies ordinata caſtrorum, incedit, ariſtâ

S t

proſternetur? Non eſt tuum, quùm vulpe-
cula ſis, Sionis arcem invadere. Juglandes,
aut ad ſummum nuces pineas erodere, ſed
clanculùm, potes. Non eſt Eccleſiæ timere
cervos, capreâſque camporum;, cùm habeat
in caſtris ſuis Davides & Samſones ; Re-
ges ſcilicet & Cæſares pientiſſimos, quorum
viribus fulta cum Leonibus congredi, non “
Agon, ſed Ludus eſt. Pertonuit in Philiſthæos te P
cœlum, ubi Samuel Agnum litavit, fugati- Tccitash
que cataphracti ſunt ab inermi: Et CIIS- itlenk
TUS JESsUS, à Præſulibus immolatus, non Nur lal
diſſipabit legiones tuas , adornandæ fugæ, de⸗
quàm ineundo prælio paratiores? Capta Syna- ünnnn
gogæ Arca, ſceleribus prodita Sacerdotum, *
debellat prædones ſuos: Et triumphale Eccleſiæ Nſi
Tabernaculum Levitarum munitum ſanctimo- n
nia ſua de ſede proturbabitur, arundine ven- nſ
to exagitatâà concuſſum ?à Ruit cum Dago- n
ne Satraparum laureatus Senatus Arcâ præ- H
ſente, quamquam captivâ: Et de caſu time- ſe
bit Eccleſia, quæ ligandi, ſolvendique pote- “
ſtate præpollet, ubi diſſipata Novatorum Sco- 8
pa, Hvore, œſtréque in unam coaleſcet peccan- HH
tium Synagogam? Phlegetontis, ſeu Cocyti H
diruptam abyſſum una Jordanis gutta ab elu- nnce!
vione compeſcit: Et paludis Anguilla torr-
tuoſa interminabitur aggeres pedicâſque A- Ro
quis iis, quæ ſuper cœlos ſunt? Niſi Areopagi 3 loan
tui valvæ duriores ſunt portis inferni, præva- Kam
lere contra ſolarium, in quo Petrus dormit orÄt- Ahett
que, non potes. Neſcis à Petro ſemiſomni uni- n ne
verſa terræ quadrupedia, eremique ſerpentia name
& occidi, & vorari? In quod ergo te mon- “
ſtrum rabies effinxit, qui vigilantis gladium Kicke
Petri non times, cujus vel dormientis ferro Dra- Etr
cones occumbunt? Occide, & manduca. Certè Act. 1o 1. fene
ſi ferienti Petro non pates, & monſtrum es, Aen

aut hydra ex Orco es, aut certè & cœlo non es. idn

Ex Orco es? Non inde es. Nam ſi Python, im-

perante Paulo, conticuit: quæ iſthæc Rubeta en
eſſe poteſt, quæ, tonante Petro, coaxat? Quæ, in
colo fulminante, reclamat? Quæ efferatior⸗ Aukil
quàm Satan eſt? Paruere Apoſtolis dæmonia : luien
Reverſi ſunt, inquit Lucas, ſeptuaginta duo cum c, 0. (( l l
gͤaundio, dicentes: Domine, etiam dæmonia ſub- .

Jiciuntur nobis. Tu profectée Dæmoniorum
primi⸗-

Hi
in U
i 1n
it Nu.
hin
E tmin,
poln dt
Ferd
uIm,
tn Eeanrin
hnorett,1
ohuge.
odd
Medt,an
Goun u⸗
e Nlgene,
odele, 1
dele ne

1, Ch Na

mlone
Imos, dun
Conglil,
tin Mhufke
Itunt, in
: EI.
Gmmohtu, u
tande i
81 CAnN
2 Wradnmn
mitunn kren⸗
aruldhe -
it an
uus AM
t de cdn
venctce
Noretorund
codlleetpene
is gun 6
Ar l
Mü
ileni e,
mnsdmin
A gol 4
RM
eEnNV

Conciona-
tores blan-.

di.

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ.

primipilus es, qui Apoſtolorum Principi non
ſubderis, ſed recalcitras. Noli te proptereà
magnum putare: In Eccleſiæ coelo non ſidus

tonat, ſed vapor.

Quæſo, Domine Deus cœli, fortis, ma-
gkhe, atque terribilis.

Uinam terribilis viſus eſt Deus? Audi. Lu-
ri diebus multis, & jejunabam, & orabam
ante faciem Dei cœli. Et dixi: Quæſo, Domine.

Del ra. Audim'. Si blanditiis ità tibi elanguiſſe viſum

eſt Numen, ut peccatoribus patere colum

Cnfeſari affirmes nullo conatu: nec orationi vacaſſe te

nimisblan-

di.

ſuſpicor, nec jejunaſſe. Qui enim diebus mul-
tis abſtemius oravit ante faciem Dei coœeli, ter-

Thenlogi ribilem eum eſſe pronunciat. Mentior, niſi à cya-

venalet.

this Aflueri ad Jeremiæ roſtra feſtinaſti. Feſti-

, vitas oris tanta in pulvere non pullulat. Si ci-
Timer Dei . .
nmeeſſarius. herem pro pane manducaſſes, deſolatorios in

16.

impios carbones egereres doloſo cineri mini-
mè ſuppoſitos. Verùm mellita potio mella diſtil-
lat, etiam in aculeos Scorpionum. Inter multo-
rum dierum lachrymas, non autem inter cachin-
nos & paſtillos, quæ ſint divini vultus linea-
menta, dignoſcimus. Noli in tuum, aliorum-
que funus divinare. Davidem interroga, an
mellea ſit Dei ſica in peccantem, qui unum
populi cenſum unius penè imperii funere ſub-
Icriptum, imè obliteratum expavit. Ezechiamn
percontare, qui, cùm acceptam à Sennache-
ribo blaſphemiarum plenam epiſtolam ante
altare Domini explicuiſſet „ cruore totius
exercitus und deletam nocte gratulatus eſt. Si
characteres ſeu impii, ſeu etiam vani ſcal-
puntur haſtis, & ſanguine diluuntur: qui-
bus, rogo, dolabris ſævitura eſt Numinis ira,
ubi mortalium furor non ſcribet amaritudines,
ſed patrabit? Evaginantur acinaces in cala-
mos Principum, & atramento cruor oblucta-
tur: quétque ſyllabas exſcripſit vanitas, tot
veritas fupplicia, funerâque ſubſcribit, &
Deum ſcatere undique uberibus jactas? Vel
quæ deſpondetur ei Sponſa;, nec ubera ha-
bet in ipſo alloquutionis die, pectorique
Turres ſuppomit: & Sponſus, qui Deus eſt
exercituum, totus in mammas exuberat?

Apoe . Vide eum apud Joannem, quid pro lingua

promat & labiis. Exacutum profert ex ore gla-
dium. Ut mirari non debeas, ſi argentea ge-
ſtet Sponſa pro mammis propugnacula, quan-
do alloquenda eſt, quando Sponſin ipſe,
quo cum ſermo habendus erit;, licam pro lin-
gua verſat. Porrò ubi nuptiæ inter Sponſos
aguntur non ofſculis, ſed mucronibus, non
mammis ſed arcibus: tribunal judicantis in-
ter lyras erigetur, & non faſces exolvet in
rebelles, ſed violas? Sponſa ibi, unde lac
ſugitur, pinnas ex metallo bellicas fabricatur:
Sponſus & lingua, ſub qua mella ſcaturiunt,
telum depromit: & ſupererit blandiendi pru-
rigo in tanto terrore ſupplicii? Blandientis
ſuper ſcelera Dei, propé Sinam, opportu-
na vindemia eſt, ubi laſcivientis populi vi-
tulus unus triginta trium millium funere cum
abundè elutus videretur: ultionis tamen, poſt
alluvionem ſanguinis tantam, ſitiens Dei pha-
retra, in heæc ad Moſem tonitrua perſtrepuit.

od n. Vade, & duc populum iſtum. Ergo autem in die
Exod. 33. Itionis viſitabo & hoc peccatum eorum. Non

3.

aſoendam tecum: ne forte diſperdam te in via.

105
Scilicet und colluſuri peccatoris lachrymulà Dei
ſfulmen reſtinguetur, quod, cùm in cruore cæ-
ſorum, & fletu deprecantis natet, ad reparan-
dam ità tamen excanduit ſtragem, ut diem
perduellibus diceret, poſt ſumptum de trigin-
ta tribus millibus und die ſupplicium. At hic
htatum Idolo. Colluſit cum Iſaaco Iſmael. IIn-
Cô, ſuffragio Numinis, exulant Mater ſimul &
filius: emiſſorimque hæreditas, & latifundia,
in panem & utrem aquæ compilantur. Quid
patietur, Deo judice, Senex adulter, ſi puer,
ut luſerit, proturbatur? Omnia, quæ dixerit ti-
bi Sara, audi vocem ejus. Quæ verò vox Saræ
eſt? Ejice ancillam hanc, & filium ejus. Hic
verò colluditur. Emendicavit Giezi: & con-
feſtim quot æra recondiderat, tot emiſit & ſua
carne ulcera, in ſupplicium ſuum. Naamani,
ut ſiclos excepit, lepram quoque infelix exu-
xit. Ego planè non video, unde tantum
emunzxerint lactis noſtri ſæculi Oratores, quo
ſagittas Domini cruore inebriandas ità melle
perunxgerint, ut nulla vis eis feriendi ſuperſit.
Hinc ſcala Jacob in ſuile traducta Eſaũ, ut, poſt-
quam abligurierit primogenita ſua, è volutabro
futi ad ſedem Agni cryſtallinam impiger de-
ducatur. Hinc ſtatuti Feri ſingulares ad dex-
teram judicantis, ut dealbentur lacte, cumn ta-
men rejiciantur in ſiniſtram non modè ſav
ri apri, ſed hoedi lactentes. Hinc toti coelo
palam reclamatur: ſiquidem cùm ibi præco pro-

ſoribat iis tonitruis delirantes: Foris Canes, G

impudici. Alter ſucclamat in terris præco:
Accedant Pardi & Urſi: nam ſcriptum eſt à
Matthæo: Publicani & Meretrices præcedent
in regno Dei. Convulſa Scripturarum ſeries la-
bat univerſa, ſi hinc Deus tonet, hinc Sacerdos

Gen. 21.
10

4. Reg. F.
27.

Apoc. 22.

15.

Matth. 21.
31.

canat: & cùm coœlum pluat ſuper peccatores

ſulphura & laqueos, & grandinem, quam etiam
procellam partem dicit efle calicis eorum: ſca-
turiat terra oleum, & lilia germinet, quibus
peccator fulciri poſſit, ubi in ſinu Dalila elan-
guerit. Subi mecum divini furoris armamen-
tarium. Vides- ne fumigare Montes? Non ex-
cuſſi, ſed tacti ſunt. Tange montes, & fumiga-
bunt. Nimium eſt attigiſſé. Struem impiorum
aggeratam ad funus expaveſcis? Periere uni-
Verſi, non tonante Deo, ſed flante. Vidi eos,
qui operantur iniquitatem, flante Deo, periiſe.
Tremis, tremente mundo? Non fulmina ruêé-
re Dei, ſed tantùm emicuere fulgetræ ejus.
IUluxerunt coruſcationes tuæ orbi terræ: Vi-
dit; & commota eſt terra. Cohorreſcis ad
fragorem tonitrui? Deliras. Gladius vibra-
tur, non fulmen jacitur. N acuero, ut fulgur,
gladium meum. Verùm necdum Monſtro-
rum tibi caveas patefeci, quibus in rebel-
les Dei furor utitur. Tigrides me tibi & Hyæ-
nas oſtenſurum ſuſpicaris, ideò exalbuit os
tuum. Ruborem retine: Non enim terrere te

feris volo; unam tibi tantùm locuſtam exhibe-

bo. Quid refugis? Quò te abdis? Leones mi-

Pſ. 143. F.

Job. 4. 7.

Pſal. 76.
19.

Deut. 322.
4.

hi, & Scorpiones, & Sphyngas objectas,
& perſtabo? Inſanis profecto. Locuſta eſt,

quam expaveſcis. Crede Evangeliſtæ: De fu-
mo putei exierunt Locuſtæ in terram. Similes
equis paratis in prælium. Facies earum tanquam
facies hominum : & dentes earum ſiout Leonum
erant. Et habebant loricas, ſicut loricas fer-
reas: & vox alarum earum ſicut vox urvuum
equorum multorum currentium in bellum, & ha-
bebant caudas ſimiles ſcorpionum. Chimæraſ-ne
loquimur, an locuſtas? Si divini furoris Reptile
an

Apoc. 9. 3⸗

106

an Volucre? ità reptat, ut ſecum exercitum
vehat; qui, rogo, futuri ſunt ejus Dracones,
Gryphes, Struthiocameli, & Pardales? At
hic ad ſæviendum in peccantes ab ſſus reſe-
rata. Adeſſe velim te, ubi Agni Bgilla reſi-
Apoc. 6.1. gnantur in coœlo. Et vidi, quum aperuiſſet
Agnus unum de ſeptem ſigillis; & audivi u-
num de quatuor animalibus, dicens: tanquam
vocem tonitrui. Veni, & vide. Vidi, & ecce E-
quus albus, & qui ſedebat ſuper illum, habebat
arcum. Scripturas ne legimus, an Poëtas? Fa-
ceſſat ex Ilio moles inſidiatrix paritura, Si-
none obſtetricante, cohortem proditorum. Mi-
tiùs Poëſis furit, quàm Veritas. Ibi emerſere
éx equo velites: hic erumpunt equi, equitéſ-
que & ſigillo. Quid e caveis rugientis Dei non
prorumpet, ſi quùm Agnus eſt, & reſignat vo-
lurhinis ſui ſigna, ſpectatores tonitruo advo-
cat, peccatores equitatu portentoſo conterret?
Albicat hic tamen Ira. Et tamen ſuus non
deeſt candori arcus. Intuere ſigillum Agni
quartum. Et ecce Equus pallidus, & qui ſede-
at ſuper eum, nomen illi Mors, & infernus ſe-
quebatur eum: & data eſt illi poteſtas ſuper qua-
tuor partes terræ, interficere gladio, fame,
morte, & beſtiis terræ. Quid ais, mi blandu-
le? Libet-ne etiam, his datis, visiſque ſpe-
Ctaculis, rorare mella ſuper Urſos, Aprôſque
Xylo ſcalpere, eorum exterſis dentibus non
ſulphure, ſed balſamo? Hiſce ſigillis tanto-
rum ſuppliciorum fartis, fœtiſque horrore,
obſignatæ ab Agno ſunt Scripturæ Dei; quas
tu ad aurium delicias, & flagitioſorum ſo-
latium explicas, Scriba non doctus, in cœ-
no compotantium. Reſtat, ut muniantur ab
Angelorum cæde mortales non Tau Chri-
ſti, ſed Bacchi Thyrſo. Nunciemus fauſtiora
Ninivitis, ne forté Sardanapalus unius horæ
ſacco contabeſcat. E Balænis ſuos Deus præ-
dicatores emittit, ut terreant tranſgreſlores.
Tu veròô non è& balæna, ſed è balneo pro-
rumpis, ut Pœnitentiam laſcivire doceas in
cocco, & circo. Hallucinatus an tibi modò
Nehemias videtur, qui Deum fortem prædi-
cat atque terribilem? Cernis, ut palantes hæ-
reant, fugiäntque conſternati & Bethuliæ fi-
mibus Aſſyrü? Dei furore id actum, & qui-
Jeum per foœminamn. Una mulier Hebræa fecit
Audith. ,t. confuſionem in domo Regis Nabuchodonoſor. Vi-
. des-ne non jam abire, ſed jacere Aflyrios in
4. Reg.19. Pommærio Hieroſolymæ? Ira Domini extinxit
35. illos intra noctem unam;, ſolo cœlo luctante.
Is eſt Dominus, quem tu blandum impiis
inſinuas, ut phalanges profliget non æquo,
ſed nullo Marte. Quæret hic fortè aliquis,
cur propè Bethuliam fœmina, propè Jeruſa-
lem verò cœli miles graſſetur. Ut doceare

uſtitia .1.
2. Magnatum apud Deum viliora non raròô eſſe
nibuts. capita;, quàm plebeiorum. Pereat Holofernes,

ſed obtruncatus à vidua. Concidantur co-
hortes, ſed Angelo feriente. Quæres ite-
Blaſihe. rum cur ii, qui ſub Holoferne militavere
mia. contra Iſraelem, non perierint univerſim: om-
nes verò deletæ ſint ſub Sennacheribo cohor-
tes? Ibi imperandi gliſcebat cupiditas: hic la-
4. Reg. 29. Tratus Plaſphemiæ perſtrepebat. Dicite Exe-
10. chiæ: Non te ſeducat Deus tuus, in quo habes
Rduciam. Vox iſta vox Eſaüu eſt: imo non
vox hominis eſt, ſed latratus Cerberi corona-
ti. Ideéque occidi per Angelum non decuit
Sennacheribum, ne ſaltem exultaret in fune-
re, de interfectoris dignitate. Evaſit Angeli ſi-

Oliva

—

cam non felicitate, ſed indignitate; diſtulit-
que ſupplicium, non effugit; ut ſcilicet, quæ
tantum virus exſpuerat, vipera non ſine par-
ricidio interiret. Cumque adoraret in Templo lbidem.
Weſroch Deum ſuum, Adramelec, & Jaroſar
Kkilii ejus percuſſerunt eum gladio. Qui Ezechiam D

admonuerat, ne à Deo ſuo ſeduci ſe pateretur,

coram Idolo ſuo jugulatus à filiis occubuit. En
Ira Dei in quam ærumnarum cataſtrophen,
vel ſales illudentium convertat. Ignota erat
Sennacheribo veri Numinis Divinitas, & ni-
hilo minùs moritur non incendio Templi ſa-
crilegus, ſed inconſultæ dicacitate datæ ad Re-
gem epiſtolæ procax. I, ſperne Numen, quod
adoras, obſcœnitate facinorum, quando jacti
in ignotum ſales luuntur capite. Blanditurum
eum peccatoribus jactas, qui ne riſum qui-
dem impunitum eſſe voluit in Sara? Qui di-
vinæ veritati inconſulté conſulentem Jonam
hauriendum tradidit beſtiis Maris? Qui pe-
tulantiores in Eliſæi calvariam pueros diſcer-
pendos terrarum monſtris objecit? Qui mora-
tam aliquantiſper Sponſam in reducendo peſ-
ſulo theriſtro mulctavit, & penè plagis con-
fecit, Clama, ſi ſapis, vel ut ſapias, ſi rudis
es, & exclama cum Nehemia: Domine Deus
c&li fortis, magne, atque terribilis.

Quæſo, Domine Deus cœli fortis, ma-
gne, atque tertibilis, qui cuſtodis pa-
btum &., miſeticordiam cum his, qui
te diligunt, & cuſtodiunt mandata
tua.

Uis non militet Domino, cui ut inſer- Servbe
vieris, ſecurus es de bravio? Bonum cer- Deofelis.
tamen certavi. Repoſita eſt mihi, inquit Apoſto-
lus, corona Juſtitiæ, quam reddet juſtus Judex. lri.
Vide, an procul à ſede Agni cani poſſit id ge-
nus canticum. Non pauci haud mentirentur, ſi 2. Tim. 4
dicerent: Fidem ſervavi. Sed ſomnia divina-?:
rent, ſi, etiam ſervatàâ fide, adderent: Repoſita gjeg;s
eſt mihi corona. Imòô totius decurſi ſtadii la- tam.
bor hâc und voce à meta rejiceretur ad car-
ceres: & te non coronandum pro certo ſci-
res, ſi te crederes coronandum. Tanti curri- Cnfden-
culi ſudor ſi laurum rigat, lappam demetit. 7s,,
Nihil in te promeriti fatearis neceſſe eſt; nam
gramen, quod in corollam contorquent;, nul- Aalici Mi-
hus ſeri poſſe labore Principes jactant; ſed ſolà Lei.
Cyri dexterà ſolere excoli autumant quer- „e
cum, unde fruges exuberant ſuibus, & fron- Saere
des ducibus reſervantur. Nimirum illud Pauli maw.
in hortos ſuos Semiramis tranſtulit Babylo-
ne: Non eſt currentis, ſed miſerentis eſt Re-
gis. Hiſce characteribus conſignata pubeſcant
folia, intexendis coronis deſtinata. Folia, in-
quam, quæ nec in autumno erumpunt, & ſerò
nata ocyſſimè defluunt, & , quuùm aggeſtis au-
ri argentique montibus retineri, premique vix
poſſint, omni vento tolluntur. Non ità in
pomario Eccleſiæ vireſcunt Laurus. Ut de-
curras, miſerentis eſt Dei, ut coronere poſt
curſum, retribuentis eſt Domini. Quam reddet
mihi Dominus in die illa, juſtus Judex. Vide
non donum exprobrari, ſed mercedem red-
di. Fit Deus, in ſuorum inauguratione mili-
tum, Judex ex Domino. Debitorem ſe di-
ci bravii optat, non largitorem. Quamvis
enim ſua in nobis coronet munera: tamen:
2

Dignitas
inmdignu,

otI
te elet

Uctuln.

W

Aſrcen
Da,, cuum
ſi Non

hlenri
it cum

Ren
AAT—

Cfheltg ce
1 Wi
ſu ku
mu u
Gunamn.
lum ſin
im tum
l, ili⸗ ,

h Wrere

nenzl
anco g
Nin
n
ltenn Mie
i .
Pueros dlr.
ecdcendn
gte
hiis,
Denie

li.

Pſninr
nſlr⸗
un li, H
nt pur

n It e
Niob unr!
nglit
Aeſin ,
nioltis
Imeimmm!
geren Me
ecuti kür
centu 1
n o emn
n Tm m
le eli

Ntotbent
fcan, an
Atunut .
ſibesin
um udke

Terenise,

ſan lor⸗
V u⸗
fuunpun
Günm E 1

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ.

ualiei de ad incrementum dignitatis noſtræ, ad tribunal
feimdiſi- de throno migrat, nec ſceptro, ſed calamo bra-
sutenim. Wiurn appendit: rationem enim ſubducit, non
Nligio an. libellos ſubſcribit. Qui Suſtodis Pabtum. Audin'
tiqna ho. Conventione de denario factâ Legiones cogun-
vorande, rnr. Subeſt etiam aliquid, quo uberius recree-
Lun a miſ. re. Qui cuſtodis, inquit, pactum & miſericor-
tueri-. diam cum his, qui te diligünt. In Regum domi-
bus rarò pactum frondeſcit, miſericordia nun-

Rn, quam non aruit. Etiam „ conſummato curſu,
niendi. Pravio aliquando carebis. At ſi fortè aut hæſeris
in ſtadio, aut impegeris, trabs te manet, non
Fervor,

is,. trabea. Uno ſincerids prolato verbo: uno ſe-
. nd. rius demiſio poplite: und, cum arriſeris, non
