in adipe tolerandus. At Deo nihil exoſius,
quaàm ubertas ſceleroſa.

Oliva

EX CAP. X. LIB. I. ES DR.

Sio ergo orante Eſdräâ, & implorante
o, & ſente, & jacente ante Tem-
plum Dei, colleätus eſt ad eum de
Iraël cœtus grandis nimis virorum,
& mulierum, & puerorum, & flevit
populus fetu multo.

Otuiſlet Eſdras, factà ſibi à Cyro judi- „
. . . —. Lorredlio
candi, plectendique poteſtate, in diri- mii.
mendis nuptus exterarum, uti: at maluit pe-
tulantiam orando coërcere, quàm ſæviendo. 2ap sla.
Porròô non oravit ſolum, ſed flevit, & ja- 4s correen
cuit: ut diſcas, ad permovendum Dei popu- .
lum non illam prævalidam orationem eſſe,
quæ à Sacerdote curſim, & in pulvinari bra-
teato funditur, cytharas inter & balſama.
Accurrêre ad Eſdram Tribus, ſed in oratio- Delicie,
ne & jacentem, & lacrymantem. Pudet de-
liciarum etiam in luctu. Genua, etiam perituri,
non niſi in xylo & pluma ſubmittimus: luge-
mus in ſerico: jacemus in ſtragulis: jejunamus
in Apolline. Hc tu putas illecebrà Poœniten- 1 te⸗
tiæ abigenda adulteria & thalamis Ifrasélis 2 se,
Eſdras autem nec populum evocavit, nec
adulteros ſuggillavit, nec vel orando acris, Exempho-
vehemenfve fuit, in carpendis aut Levita- vum vox.
rum piaculis, aut vulgi ſceleribus, & tamen
rapuit eos ad ſe, abduxitque à Moabitidum erne
amplexu. Mirum autem eſt, quod, cùm lo rceat.
non ignoraret Eſdras manaſſe a Tabernacu-
lo ſcelus, hoc eſt, illegitimi cum Ammo-
nitis thori factum à Sacerdotibus initium, ut
eum monuere Principes, capite proximè ſu-
periori, nunquam tamen eos, vel in oratione
ad Deum effusaà, de crimine appellaſſe. Dere
liquimus, inquiebat cum lacrymis, mandata REecleſßiaſii.
ma. Horruit etiam Deo latentes ſub rationali anorax-
plagas retegere: timuitque, ne vel Dei Ange-
lis paterent vulnera Sanctuarii. Proh dolor! Religioſ
Quod olim Levitarum ulcus nec Angelis pro- cäm tur
debatur, evulgatur nunc lippis atque tonſori- ienat
bus: nemoque non Sacerdotibus oblatrat. Er- Murmmya-
gone, quod Eſdras in oratione Deo prode- io de dacer.
re, ad antidotum impetrandum, non audet, doubus.
tu effundes in vulgus? Jic ergo oramte Eſdrd. eg
Non orantem tantùm, ſed ſic orantem adiere iis.
cum mulieribus viri. Permovit eos Prophetæ
oratio, ſed ſic profuſa: luctuoſa ſcilicet, at mi- Zelu in
nimè fellea. Libidinis ſpinas in Pœnitentiæ cro- reyn.
cum demutavit lacrymarum imber, ſine fulgu- daß.
re, tonitruve profuſus. Non opprobrando cri-
mina, felicius cauſam peroravit. Collectus eſt ad FErenile
eum de IGraël oœtus grandis nimis virorum, mit- ridde⸗
lierum, & puerorum. En exempli vocem præ- vizrum
potentem! Ejulatus Prophetæ viros excivit; eantarze
viris adhæſere mulieres, has pueri ſubſequuti
ſunt. Nolo de ſœminis detrahatis. Frequentio- vaaf
res eæ ſunt in choreis, quam in choro, quis ige
inficiatur? fucatæ incedunt: ancillis ambiun- ziulierum
tur: vomunt in auro: gemmâ bibunt: cincin- vitis Rus.
nos implicant: tument, garriunt, ludunt, laſ- rar
civiunt. Ita eſt, ſed viri antecedunt. Scortatur *
Thamar in bivio. Verùm duos jam extulerat
Viros, ob intemperantiam, à Numine jugulatos.
Dina egredi non debuerat: at ſoror erat Ru-
ben ,

Luxus,

—

Pülin
uun,
ſuonun

Unrur i
iN,
n
ſelagnet
tnt
den
1 ageei
u1 WO
miſa co
Mu; ſec
n (,
ſemigle
Gn d
tne n
gnunge
Chfintun
6a Ahe dii⸗
n tun
n Note
Laim,
Im munn,
nin aa ſ
mmnn ata
lankco ne
E koſta
It Mnee
n enneifi
Uenifi Dr
em, autg
eltilla nan
Imuimd
iUul, ide
Uun ſobeh
Uet dlcztu.
Uen inker
Unnti te
1l. lapſt
4 lter
i
Nil
Aemr in
Ucnee
wiCnn
. it

ben, qui nec Patris thalamo abſtinuit. Nee
pavenum abeéſlent à Tabernaculo pueri, ſi adeſſent Ma-
oblivio. tres: & hæ afforent, ſi viri nonabeſſênt. At erra-
vi, quum Matres dixi. Nulla enim hic aut filio-
rum;, aut parentum mentio, vox nulla. De

DNA.

Pbin WMakl inquit, ctuς grandis nimis virorum G
e mulierum, & puerorum. Dic ſaltem, filiorum;
ſi uxorum nomen pudor non patitur. Neſas
n acleßafßt eſt. Nam ſumus in Templo. Ut enim nul-
uinin, ene lum jam fluviorum diſcrimen aut nomen eſt;
e e. ubi in pelagus influxerint: ità caro & ſan-
guis in Tabernaculo Domini etiam vocabulo
exuuntur. Quod ſi uxor haberi non debet
. uxor, nec infans filius tibi eſt, ſi Templum
C,n duntaxat ingrediare: quis ferat commorantes
enin in atrio, ariſque dicatos Sacerdotes abne-
mi potes jactare paſſim & patrueles, omnem-
n ſginhn que cognatorum fæcem de nomine ſalutare;
erl,b uno tantùm expuncto uxoris vocabulo de al-
Dag tari, cujus utinam non agat vices ea ſubroga-
oenn k ta conjugi fœmina, quæ virum non habet,
Unimke gquia à viro non uno habetur. Averruncanda
balm turba iſta cognominum de Templo eſt, cui ſi
d inen militas, nec parentem, nec fratrem vocare jam

potes. Quos, rogo, mihi ſubindicas parentes,
patruoſque Melchiſedechi ? Nullos. Quam
Gen. 14. ob rem? Sacerdos erat Dei altiſſimi. In obla-
18. tione panis & vini nulla ſtare poteſt carnis
ſanguiniſque cognatio. Crediderim propterea
conſtitutum in ara Iſaacum non jam filium
Gen,22,12, Abrahæ dici, ſed puerum. Non extendas ma-
nuium tuam Iaper buerum, neque facias illi quid-

dam. Nota, quùm domo abducendus eflet

1, Einn ad cædem, Iſaac nominatur & filius: Tolle
Mlocktün lium tunum, quem diligis WQaac. Ubi verò cul-
ol, n tro in ara ſubducitur, non Ifaac dicitur, non
1 Tiberar filius. Nimirum ibi eramus in tentorio, hic
In M. ſumus in altari. Dedecet „ cognationis nomina
Nincime ſacrificio interefle. Ideò, quum jam à cæde

gladium cohibuiſſet Angelus, eſſeque de-
ſüifſet hoſtia puer, eum iterum filium nomi-
navit. Nunc cognovi, quòd timeas Dominum, &
non peperciſti unigenito fclio tuo propter me. Non
Peperciſti. Ergo completum jam erat iacrifi-
cium, licuitque carnis vocabula ingerere. Non
extendas manum tuam, inquit, uper puerum.
Tum maximè litabatur. Ergo in fſtrue ara viſe-
batur, ideôque qui jugulum mucroni etiam-
num ſubdebat, eliminato affinitatis elogio,

ee oine,

K

en
Agelt,
ItOvetl⸗

lun t puer dicatur, non filius. Hinc eſt, quod An-
e Den n næ filius appellatur Samuel durn lactatur, dum
h, M QAutem infertur Labernaculo, abdicatâ conſan-
a guinitatis teſſerà, puer, non filius, nuncupa-
Clanten ki 1. Reg. , tur. MWanſit ergo mulier, & lactavit felium
ten it 24. Juum. Inter ubera filius eſt, indulſitque lac
ſclent, vocabulum ſanguinis. Ubi verò ab ubere
Nrhitiie transfertur in atrium Samuel, pronomina car-
bet,nei Tbidem. his evanuere. Inmolaverunt vitulum, & obta-
ntti kerunt puerum Heli: Et ait Anna: Pro puero iſto
(Nlcß oravi, & dedit mihi Dominus petitionem meam.

.
. E,
N

I⸗
N E,

Ideirco & ego commodavi eum Domino. Videſ-
ne, quâ ratione nunquam Samuelem Anna
filium vocet, quùm adeſt Tabernaculo. Li-

re Sororem, Sororium, vitricumque (pri-
vigno ſaltem abſtineant) compellare: quando
illatum Templo filium Mater, quamvis do-
mum regrelltu „filium dicere non audet ?
Atqui, inquies, ſuperſtitio iſthæc Annæ eſt,
non religio, quando Heli Sacerdos magnus
in ipſo reſidens Tabernaculo, Ophni, &

in Cap. X. Lib. I. Eſdræ.

cetnhe Sacerdoti Matrem nominare, nomina-

Phinees ſuos appellare non veretur 2
Wolite; filii mei⸗ non enim eſt bona fama; quam
ego audio. Ais? AiO. Vide autem, quo ſint
eluta lixivio vocabula carnis in Ephod Sacer-
dotum. Arca Dei capta eſt: duo quoque filii
Heli mortui ſunt, Ophni & Phinees. Mortis
cauſa inſculpta eſt funeri. Quare occiſi? quia,
cùm Arcam circumſtarent, mali filij Heli non
corrigentis vocabantur. Qui propterea; quum
Sacerdotes eſſent, Sacerdotes tamen non ferun-
tur. Neque enim Sacerdos dici poteſt, qui
filius dici poteſt. Quin & Heli Pontificis

titulo exuitur, quèd ſcilicet utrumque ſimul

1. Reg. 2.
0.

1. Reg. 4.
12. 5

vix retineri poſſit nomen & Pontificis & Pa-

rentis. Plerunque etenim; qui vult ſe impiæ
proli exhibere parentem, dignitatis obliviſcitur
ſuæ, palpatque degeneres, non punit. Duo quo-
que ſilii Heli mortui ſunt. Ubi enim vexillum
cognationis ſtatuitur, Sacerdotu confeſtim
inſignia ſubducuntur. En feretri Heliami Epi-
graphen. Senex erat vir, & grandavus: G& ipſe
Judicavit Wrasël quadraginta annis. Judica-
vit Ifraél? Num judicavit tantàm? Nonne li-
tavit, oravit, præfuit tum arcæ, tum atrio:
Quare ergo, prætermiſſo Sacerdotio, obtrudi-
tur Prafectura! Quod is, qui fllios in Laber-
naculo vocare non timuit, vocari Pontifex non
Poſſit. Dedecet enim unis & labiis & liba pari-
ter ſonare, & liberos. Si filios dicis, Sacerdos
non dicêris. Judicaſti Iſfraslem annis quadragin-
ta; ſed nec ſemel litaſſe ferêris. Animadvertere
id hHibet in Jacob, qui, ex præcepto Domini,
erecturus Aram;, & litaturus, non flios, aut
domum convocaſle dicitur, ſed populum coë-
giſſe. Nimirùm ubi Sacerdotio defungitur Pa-
triarcha, non ſe patrem meminiſſe, ſed Sacerdo-
tem, debet. Venit igitur Jacob Luzam: ipſe
& ommnis populus cum eg. Ediſicavitque ibi alia-
re, & appellavit nomen loci illius, Domus Dei.
Ubi uxores & filii? Eos objectavit Eſau occur-
renti ſibi, ſuoſque eſſe liberos faſſus eſt. Parvu-
li ſunt, quos donavit mihbi Deus. Ad aram veroô
familia non pro familia haberi debet, ſed pro
populo. Nam & Jacob, qui in ipia ad filium via
mactaverat Deo hoſtias, audito de ejus dignita-
te ac poteſtate nuncio, viſo eo, nequaquam
ſacrificavit: quin & in .Ægypto nunquamn ab
eo erectam fuiſſe aram meminimus. Scilicet
amplexatus fuerat Joſeph; cujus & fulgore adſ-
perſus, & alnore perfufus, in tanta filii felici-
tate ſacrificio, ſi non duxit abſtinendum, abſti-
nuit tamen. Irruit ſuper collum ejus, & interam-
plexus flevit. Hiſce lachrymis ignis extinctus eſt
holocauſti. Non enim complexa tam blandè fi-
lium dextera adinoveri exinde ſacrificio debuit.
Quid enim cruori & lachrymis? Mucroni &

Ibid. I90

Gen. 35. 6.

Gen, 33. 5.

Gen. 46.
35.

Oſculo? Cædi & amplexui? Quid non auſterum

in victima? Quid non enerve in occurſu paren-
tis & fili? Ex quo cœpere oſcula, ſacrificia de-
ſiere. Apage cognatorum examen, ſi tami con-
ſtitit Patriarchæ unius Joſephi amplexus. An
tu litare audes, qui redeuntem & venatione
Eſau & oſculari non dubitas, & praferre II-
raëli non times illum, vel quia femori tuo eſt

junctus, vel quia pulmentum coxit? Sapienter

Manue, qui, ante ſuſceptam prolem, holocau-
ſtum coram Angelo obtulit; nato Sampſone,
nec aram extruxit. Intellexit enim, liberum non
eſſe libamen viro, cujus in ſinum infans adre-
pat. Nutrire & litare ita à ſe diſſentiunt, ut

altera

ara & Mamma, quarum altera lacte, flammis

———

udic. 13:

Se

Gen. 19.
26.

70
altera redundat. Quamvis enim oblationis vili-
tate Caini ſacrificium non placuerit Numini: ta-
men non parum eum reddidit incurioſum deſi-
demque in ſanctè litando, quod ſciret Matri
n. 4. I quàm gratiſſimum. Quaæ concepit, & peperit
Cain, dicens: Poſſedi hominem per Deum. Rur-
Tumque peperit fratrem ejus Abel. Non tantum
inter Abelem & Hevam vinculorum inter-
ceſſit. Non illum poſſedit Mater: & ideò aram
poſledit. Exolutus eénim amoris laqueo illigari
penitus altari potuit, placuitque ejus ſuper fra-
trem victima. Placet, hoc loco, quærere, qua-
re non immolaverit Loth incendio ſubdu-
QAus, quum Noë eluvieni ſuperſtes ſacrifica-
verit. Dixeris- ne tu plus eſſe ab undis,
quàm a flammis emerſiſſe? Cur ergo, im-
munis à rogo, Loth Deo adipem non adolet?
Niſi fallor, uxoris funus vicés ſupplevit holo-
cauſti. Litaſti, ſi carere conjuge ſiccis oculis
potuifti., Lothi victima uxor fuit, quam in
ſimulachrum verſam vidit, nec flevit. Quam-
quam, ut quod ſentio, fatear ingenuè, lita-
re non valuit in monte Loth, quia filia-
Dus vallabatur. Inter natarum propinationes,
quæ hoſtiarum cura? ſedenim, ais, Noë uxo-
re, nuribuſque ſtipatus obtulit hoſtias. Com-
monſtrato tu eas mihi affuſas litanti. Fateor
cum iis ſenem ex Arca digreſſum : verùm

Gen. 8.18. nulla de filis familiaque mentio, ubi ejus

exſcribitur ſacrificium. Egreſſus eſt ergo Noz, G.
klii ejus: & uxor illius, & uxores filiorum ejus cum

id⸗ 20. . .
Pbid. 20. e. Quantus cognatorum acervus! Wdificavit

Ger

Gen22, 14.

1

autem Noz altare Domino, & tollens de cunctis
pecoribus, & volucribus mundis, obtulit bolo-
cauſta ſuper altare. Quanta ſolitudo, quanta-
que cognationis inter ſacrificandum oblivio ?
vel non adfuere fili, vel iis non intentus
Nos, quaſi eis caruerit, exhibetur; ne qui
litantis animo abfuere, ſpectantium oculis
aadeſſent. Quid? Nonne Abraham tum evoca-
a. 22. . tus eſt ad deſignandum Domini ſacrificium,
quùm Iſmaelem eliminaſſet? Qucæ poſtquam
geſia ſunt, tentavit Deus Abrahbam. Id eſt,
ex quo filium abdicavit ſuſceptum ex Aga-
re, initiatus Dei voce eſt, ut natum Sara Iſaa-
cum, non ad cædem, ſed ad coronam litarert.
Miraris autem ſacrificaturum Abrahamum exu-
tum prius ſuiſſe affectu, contubernioque Iſinaé-
lis? Etiam in Iſaacum ſævire immaniùs de-
Puit, antequam holocauſtum expirantis in
Gruce Domini in ſuo adumbraret ſacrificio.
Nam cùm completa ſit cruore hoſtia in Mon-
te Calvariæ, profectò deſignata ea eſt in
monte, ubi aries à vepribus traductus ad aram
eſt. Viditque poſt tergum arietem inter vepres
heerentem cornibus : quem aſumens obtu-
lit holocauſtum pro filio. In hoc proculdubio
holocauſto jugulati arietis ſacrificium occiſi
agni delineatum eſt. Verùm, antequam Abra-
ham immolaret arietem, coactus eſt filium
ducere, alligare; locare in ſtrue, ferrum in
eum ſtringere. Ut ſcilicet doceamur, tum tan-
tùm litandis hofſtis pares nos fore, cùm non
modo extruſerimus Iſmaëles, verum & Iſaa-
cos alligaverimus trucidandos. Quin obſervan-
dum illud cenſeo, de futura ſeminis Abrahæ
propagatione nihil ei nunciatum, cum ab oc-
ciſione fili abductus eſt: ſed tum arenarum,
ſiderumque prænunciata multiplicitas, ex quo
aries in ara conflagravit. Nunc vognovi quòd
timeas Dominum. Ubi ſeminis propagatio?
ubi ſiderum mentio? Ubi generis: ſoboliſ-

idem.

Oliva

que ſelicitas? Præteriit tum ea Angelus ? Immo-
landus etiam num Aries erat in typum ſerva-
toris. Ne verò audita poſteritatis proſperitas ſa-
crificaturi animum cognationis luto reſperge-
ret, tamdiù promiſſorum exuperantiam conti-
nuit Angelus, quamdiù morte pecudis ſacrifi-
cium compleretur. Tum enim verò erupit,
profluxit, ſuccrevit, exundavitque in Patriar-
cham Domini liberalitas, eæque ſonuere voces:
Quia feciſti hanc rem, & non pepercifti filio tuo Gen. 22,
unigenito propter me, multiplicabo ſemen tuum ¹6.
ſicut ſtellas cœli : poſſidebit ſemen tuum por-
tas inimicorum ſuorum. Splendida ſanè, di-
gnaque numine merces, ſed ſera. Quam enim
ob cauſam non tum hiſce coronis Abrahamum
cohoneſtaſti, ubi eum à cæde filij inhibuiſti?
Tum illum non adeò prævalida vox coercuit:
Cognovi, quod timeas Dominum. Si ob locatum
in ara fllium poſteritate ſidere cumulatur,
tum coronata nepotum propago ei erat ob-
jicienda. Imòô ſubmovenda tum erat maxi-
mè ex oculis poſteritas, ne arietem litaturus
in futuram cognationem mentem intenderet.
Decoloraſſet enim hoſtiam ſola recordatio po-
ſteritatis. Non cæsâà pecude, ſed, ducto filio,
ſidera promeritus eſt Patriarcha. Verum quod
deſignato unigeniti ſacrificio promereri potuit,
nonniſi conſummatâ oblatione arietis aſlequi
debuit: ne pecoris litationi ſobolis gratulatio-
ne redderetur ineptus. Etenim adeſſe altari
non poteſt, quiſquis cogitatione pofſterorum
tum arenas, tum ſtellas evolvit. Ideo JrsUs, Lue 24
ubi Eſaiam interpretari aggreſſus eſt, ſeſun-
ctus quoque à parentibus eſt, & fruſtrà in-
ter cognatos requiſitus. Quod ſi ut Prophe-
tam prælegat, ſtare ille cum Matre non poteſt,
quam Dei ſpiritus inumbraverat: adeſſe te poſ-
ſe confidis hoſtiæ, qui nunquam animo, &
perrarò abes corpore, non dico à Matre, ſed
utinam à conſobrinis, ne proferam arctiora
vincula voluptatis, rariſſima, hoc noſtro ſæ-
culo, in Sacerdotibus monſtra? Dices a Chri-
ſto, etiam in nuptiis Canæ, commonitam Ma-
trem, vocis ejus acrimoniâ: Quiid mihi & tibi, Joan-2, .
mulier? Aio. Sed vide, ne fortè in illa vini con-
verſione, futura jam ſanctioris immutatio me- glivio ln
ri deſignaretur, ſolaque præſignatio ſacrificii Reiigift.
compulerit Dominum, ut parentem optimam
etiam in nuptis matrem non ſalutaret. Men- Miſe ſa-
ſa cert & calx, vinique defectio nonnihil encfeian.
commune habent cum Coœnaculo, ubi & vinum n 9.
conſecratione defecit, & calix adfuit, nec defue- ſe⸗
re convivæ. Quæ ſi tunc Dominus præſagiit,
& quodam modo libavit; diſcis jam, quàm pro-
cul abduci à parentibus debeamus, qui menſæ
Domini commenſales ſumus. Certè JkEss cum
in Cruce hoſtiam ſeſe pro mundo offerret Pa-
tri, Mariam, non matrem dixit, ſed feminam.
MWulier ecce filius tuus. Joanni eam matrem con-
ſtituit, ſuam verò non appellavit matrem. Nam
& id fuiſſe putaverim cauſæ, quare Virgo ad
coœnam Agni evocata non fuerit, quæ filium
etiam in peregrinatione Itureæ & Tra-
chonitidis comitata eſt. Et quidem in cœnacu-
lo fuit, ubi Dei ſpiritus illapſus eſt in diſcipu-
los. Abfuit autem, cùm Agnus ederetur. Ni-
mirum ſacrificandum mox erat. Decuit autem,
Sacerdoti magno;, in ipfſa inſtitutione novæ Vi-
ctimæ non adeſſe parentem, ne fortè fas eſſe
cErederemus, ſimul cognatis, ſimul hoſtiis in-
tereſſe. Et cùm fadta eſſet hora diſeubuit, G Luc 22
duodecim Apoſtoli cum eo. Ubi Mater? Ne no- 14.
men

Paremum

Gen tkori,
lumzl
AOL 1
nitiet
Alemn

Wl ib⸗
Uine Aene,
unte) &
n bom
gle

Commn

Poltem
n iget
Uaet, dor
Non ed
uhptie in
1 l Muli
imnmn Enig
Clcotes. N.
Ut, ar
lr dltere
Ultumn i
1i Kcint
eun one⸗
Phrünnes
Uetes Mitz
ikci,l
iag, Oban
1e nn n
4 Inh ſe
Cünie conn
Eitenn
Elnn, N.
Amunn,
n Uhi Ver
zanp,

leu

B

K. Lib. I. ELiſdræ.

. Men quidem matris inferri in. Tem Cidarim ſuam, in Jordane vere plumbum;
Dertut teſt. De Anna hæc habent Regumn anm ſaxunnque efle? Proſtat ad dedecus in lu-
V heg. 1. Reg. 2. Tunicatn Parvam faciehat bi Mmatsr lita. Dom Xurie: ad decus vero in luctu non natat, ſed
. profecte tunica texebatur. Videamus, en Ma- mergitur. Sacerdos pollueris, populus lacry-
blet ter in Tabernaculo appelletur quum fiho tu⸗ maris. Collelttas eſt ad eum de Iſrazl &o*τas gran-
3 ent Tbid. 20. Hicain dedicabat. Et benedixit Helt Elcaneæ, dis nimis virorum, & mulierun, & puero-
ilrg uori ejus;, Aivitqete zi Reddat tibi Domin. um: & ſlevit Populus fletu magno. Deeſt re ve-
tn ſemen Ae muliere ade, Pro Fnore, quod ommo- r4 Levita. Nam qui Sacerdotes Præteriiſſet
figing daſti Domino. QOaſtius certè cum de Anna in Iuctu Jui eos ita ſugillavit 111 kuo? At Lacryme.
enn m mentio foret, urretu Melio li non uxo- meliora de Sacerdotibus opinemur. Non- de-
un rem, ſed Matrem dixi et. Audire uxor. non fuere ſanè, & quidem permulti tum Levi-
! poteſt, quin thalamus obtrudatur. Maluit ta- e, tum Sacerdotes qui flerent. Si ita eſt, mrnkten.
Qn men thorum objicere, quàm cunas. Dum mi- cur ait Eſdras: Flevit Populus Retn multo, Tis.
Arten niſtrantis Deo pueri cognatio raceretn reli- null Sacerdotum habità mentione? Quia, Sacen ds;
Diiiin qua non indecora viſa ſunt ſemi. Er enedixit ubi lugetur, nemo non eſt Sacerdos. Ea atleg.
ü . uxori ejus. Quin eam, ne dixit quidem uxorem enim lacrymarum dignitas eſt „ ut ſagum at: Nachen
clun ſed forminam. Reddat tibi Dominus Jemen de tactu ſuo commutet in Ephod, ſitque in- Prucne
r mmliere bat; pro fanore, quodt commodaſti ter Levitas coeli non Poſtremnus etiam ſubul- ..
i ck Domino. En quò acceſſit Heli? Nummularios cus, ſi tamen didicerit lacrymari. Quot ſtillæ, Digritas
daatt convenit, diſcufſoque telonio, uſuram maluit tot hoſtiæ. Denique, Sacrificium Deo ſpiritus Bi. 10 19.
neic mui nominare, quàm filium. Tanta eſt ab omni contribulatus. Proinde coram Sacerdotio magno
Lenlan conſanguinitatis etiam umbra, etiamque no- lacrymarum nullus Synagogæ Levita non eit
n Mmen mine alienatio in Tabernaculo; Heli lcèt re- minimus; itaque decreſcit fulgor aureus puni-
lehhlln, gnante, & litante Ophni. Appelletur mini- corum, micante in fletu Iride Ponitentiæ, ut
taͤlnt⸗ ſtrans Domino puer. Quid nam? Etiam ſœ- acervatim cum populo Sacerdos computetur;
Feint nus appelletur, ne vocetur filius. Pro fœnore, dicaturque, Nevit populus. Ubi fletum audis, ibi
metenhin quod commodaſti. Bene ergo, cum adeſſe ſibi & victimam non deeſſe ſcito, & Sacerdotium
Akti A non ignoraret Eſdras cum pignoribus matres, ita magnum intellige, ut in luctu nullum jam
lu gil uxoreſque cum viris, ne Vemplum violaret, ſit diſcrimen Sacerdotis & populi. Flevit popu- Paænslemiis
n A cognationis frondes obtruncavit, dixitque: Col- Ius ftetu multo. Dixeris & illud non immerito; vera.
ne Menet leltus eſt ad eum de IWraël cœtus grandis ni- ideò Sacerdotum & Levitarum nullam in fle-
t. IMo N miis virorum, mulierum, & puerorum: & flevit tu mentionem habitam, quòd ſcilicet digni-
ſin ek, E tdopulus fletu magno. Nullus ne hic Sacerdos, tatis ſit immemor ſuæ, qui verè lacrymatur.
&fuür Penitis, Levita nullus? Et tamen miſtos eos fuiſle Obliterat Poœenitentia faſces & titulos: nec
ſ nn It Eiceßaſti ſcimus cum alienigenis, & quidem non in- contritionis mare eſt, ſi natat in illo aut purpu-
amenmen onͤ, ter poſtremos. Abfuere num illi à populo, ra, aut corona. Unus de populo tibi es, ac-
taleleee andala., cum luget „ qui adſuere, quuùm peccavit? cinctus quamquam ſis aureâ ad pectus Zond; ſi
um animo,t D Heret, horretque animus. Certè in pozniten- ex corde, animoque luges. In fluckibus lacry-
iMne, Da deze tia non recenſentur, qui recitati ſunt, def- marum niſi titulorum lemniſci, phaleræque di-
olerm an ta gravio- Criptique in catalogo pollutorum. Non eſt Je- gnitatum naufragentur, non doluiſti; riſiſti
Hoc uinè “. paratus populus Iſrazël, & JQacerdotes, G Levi- verius. Niniven diſpice, & Regem, ſi potes, in

Famæ ci.

Ta.

eorum. Evigilent aliquando àa torpore ſuo Sa-
cerdotes. Nam aut luxere cum populo ſub

tæ à populis terrarum, & de abominalionibus

illa doloris ſcen à cerdone diſcerne. FPervenit Jon. 3. 6.

verbum ad Regem Ninive & ſurrexit de ſolio
ſuo, & abjecit veſtimentum ſunm dà ſe, &.

iennicr Eſdra, aut certè non flevere. Si ſiccis ocu- indutus eéſt ſjacco, & ſedit in einere. Ubi,
Limmtmns, lis adſtitere populo, Prophetæque ejulanti; rogo te, hic principatus in luctu? (Quod fi in-
Hauto N monſtrum id eſt, ſaxeaque durities. Cur enim, ter Aſſrios regnum in fletu diſparuit: mi-
Euren iis qui peccantem populum ſequuti ſunt, non raris Hierofolymis evanuiſſe inter lacrymas

lumnt M
Eeclo unm

“
luitt profectò, ſi tantos cùm geſtet in pectore la- nit, non ſtolæ; ferrum præſtolatur, non
ice⸗ pides, obduruiflet Sacerdos in ſaxum, ut virgam. Nec calamiſtri nec Canæ hydria
ninn hen ne gutta quidem ſtillare ejus ex oculis poſ- fupernatant lacrymis. Vox eſt, imo toni-
en,en ſet. Proh ſcelus! Flet populus fletu magno de truum, Joelis: Egrediatur ſponſus de eubili ſoëla. 16,
ms, crimine compellatus; & eodem polluti taboe ſuo, & ſponſa de thalamo ſao. di nuptiis non
ern⸗ Levitæ non lugent. At luxerint. Hinc durius ſupereſt in luctu teſſera, putas ſupereſſe chla-
mcnat, excrucior. Nam, ubi Levitz unà cum populo mydem dignitati? Si merguntur criſtæ
it,l inquinantur, ſingillatim eorum labes exicribi- Sponſarum in luctu, Prætorum-ne arbi-
eaml tur. Ubi verò labem lacrymis eluunt, acerva- traris in lacrymis faſces nataturos? 81, quas
witnenen tim cum populo ploraſſe feruntur. Et ſlevit Indicis avibus detraximus, pennæ peflum
,e , populus fletu multo. Eminet Cidaris in flagitio, eunt in Jordane, Baptiſtâ fulminante: mira-
Eit,e 1 in fletu non eminet. Cùm laberis, Sacerdos ris iis non extare vadis aureum Sacerdotum
lune 5 ad probrum diceris: cùm lacrymaris, unus & Rationale:
leninh grege es. Cémque decantatum ſit flagitiumn
ſpelnc linei Ephod, ejus tum mundities, tum dilutio
wehet/ ignoratur. Flevit populus. Non eſt ſeparatus po-
4 eeu pulus Iſral, & Sacerdotes, & Levitæ à popu-
tnin , li terrarum. Quam firmus agger hie eſt, miſi
e hig⸗ deſipis, contra exundantis imnpetum ſceleris.
Sinn n Quis enim & Miniſtris Domini peccare jam pot-
nt , lit, quando videt in Euphrate quidem ſuber efſe
MN 9 Er

etiam conſequuntur poœnitentem? Placet-ne
fornicationes plebis amnplexari, & vulgi ci-
neres imitari Sacerdotem piget? Dolerem

Sacerdotium? Quis tintinnabula jactet digni-
tatis, ubi iniquitatis puſtulas circumferre ſe
dolet? Qui ſcalpit ulcus, vomicæ memi-

72
Et reſpondit Sechenias: Nos prævati-
cati ſumus in Deum noſtrum, & du-
gimus uæores alienigenas de populis.
Et nunc ſi eſt pæœnitentia in Nrasl
ſuper hocç. Percutiamus fœdus cum
Domino Deo noſtro, ut proſiciamus
univerſas uxores, & eos, qui de
his nati ſunt, juxta voluntatem Do-
mini, & eorum, qui timent præcep-
tum Dei noſtri.
Panmitemtis Eeævere procul dubio ex corde hi, quan-
do in æquore lacrymarum, quas profu-
derunt juxta mare æneum, non luſere ſyre-
Confeſio. nes, ſed perierunt. Hæc ratio dolendi certa,
dolique expers. Accuſat enim ſe Sechenias,
etiamſi quæſtioni ſubjectus non ſit. Nullum à
ſe Eſdras conſtitutum iri ſupplicium in præ-
Amore du- Varicatores edixerat; Et tamen, ſereno cœlo,
ei. fluit lacrymarum imber ex oculis Secheniæ: &
quia non fulgurat Judex, contra ſe tonat
peccator. Nos prævaricati ſumus. Accuſat,
inquam, ſe, quamvis minas non intentet Sa-
Exuſatio- Cerdos: & , quod pluris facio, ità ſe ipſum ae-
net⸗ cuſat, ut ſuum non excuſet flagitium. Non
Adam imitatur, qui pomum quidem glutüiſ-
ſe ſe dixit, ſed ab uxore porrectum. Duxi-
mus, inquit, uores alienigenas. Juſſi-ne, an
injuſſi? Ut vicinorum vobis in præſidium
animos, armaque jungeretis, an veròô volup-
tatis illicio ſeducti peccaſtis, fœminis juncti
Chananæis? Quid vos in illegitimi conjugij
ſyrtes conjecit? Duximus, inquit, axores alié-
nigenas. UIcus curandum expono, non armil-
las conquiro, quibus pro faſciis involvatur.
Quid enim expromere prodeſt, quod de-
promptum non prodeſt Eſto illexerit nos
aut præſidij ſpes, ſi exteris ſociaremur, aut
formæ illecebra, quâ etiam Davides captivarm-
tur: ideéô-ne calcanda Lex erat? Nullum cri-
minis involucrum, quando nihil tam grande
eſt, quo piaculum licere poſſit. Vide autem,
ut captivitatis non meminerit, ut libertatem
non optarit, ut non deprecatus ſupplicium ſit.
Irritaſſe ſe tantum fatetur Numen, &, ne jacta-
ri crederes id ex animi, mentiſque demiſſio-
ne, cauſam ſubjicit furoris, duétas ſcilicet abs
ſe Moabitidas. Quàâm ſtudet non videri in-

ver a ·

Conſcientia
aperiendaæ.

Correctio
mwitis.

nocens Sechenias? Dixi autem irritatum ab

eo Numen? Verbi devitavit invidiam. Ne-
que enim arſiſſe Dei zelum profitetur;, ſed ait,
Prævaricati ſumus in Deum noſtrum. Geſtabant
ſervitutis catenas, à Deo ſibi in pornam ſcele-
rum innexas: haud tamen irarum Domini men-
tionem ullam inducit, tantùm quid ipſi ege-
rint, incuſat. Prævaricati ſumus in Deum no-
Rrum. Vox iſta poſtrema Virga fuit, Virgæ
Moſis non abſimilis, quæ ſcilicet eduxit mel
de petra, imo expreſſit de vinea Sodomorum
ſuaviſſimum doloris muſtum, nectarque Pœni-
tentiæ. Deus noſter eſt: hoc eſt, cæterarum
penè immemor gentium, nos unos amplecli-
canfaſſarii tulr. Nos verò exteris adhæſimus leniͤge⸗

bélandi. Nis, ut à lege ejus avelleremur. Et nunc, eſt
Pœnitentia in Iſrazl. Quam placet modeſtia la-
SWuue crymantis? Non audacter ad reconciliationis
4. 4

oſculum irrumpit. Etiam, poſt fletum multum,
miias Poſt hoſtiam veſpertinam, poſt illatos in Lem-

Paænie
plum crateres aureos, poſt adventum & fle-

Vers.

Oliva

tum Eſdræ, ſubdubitat;, an liceat ſupplicare.
Ubi nunc poœsnitentium audacia;, qui, ne gut-
tà quidem ex oculis profusa, ſtatim à luto fæ-
cis locaturos confidunt ſe ſuum in Sole tento-
rium? & eſt, inquit, Pœnitentia in Irael. Non-
ne fleviſtis? Sanè: Nonne litaſtis? Profectòô.
Et an propitiari Numen poſſit, ſubveremi-
ni? Quod, rogo, facinus admiſſum à vobis
eſt? Duximus, inquiunt, uxores. Reſiſtite: Et
ob uxores trepidatis? Sed alienigenas eas du-
ximus. Alienigenas, ſed uxores. Et quid huma-
nius peccari potuit? Nihilo minus in tanto fle-
tu ſociorum & ſuo neſcit Sechenias, an la-
becula queat extergi. Damnamur profectèò,
qui criminibus innumeris obnoxij, ab obſoniis
ad amplexum Numinis convolamus, reconci-
liatione, penè dixerim, nocentiores, quaàm fla-
gitio. Etiamnum è mento fluunt non abſterſæ
dapes, incoctoque abliguritionis tabo perune-
tus, præſumis ofculum Pacis? Ecquando Iris
indulgentiæ ſine nubilo lacrymarum emi-
cuit? Apage, irriſor Pœnitentiæx. A patinis
quiſquis ad Templum vadit, non Jksum diligit,
ſed Jksun prodit. Et Judas es, ſi panem intin-
gis in catino, & Chriſtum oſcularis. Pertimeſ-
cendus accefſus eſt, etiamſi in fletu multo veli-
fices ad Deum. PFPercutiamus, inquit, fœdus cum
Deo noſtro. Placet fœdus, ſed fecialia exploro.
Ur projiciamus, ait, univerſas uxores. Hi pacem
cum coœlo optant, Non lacrymantur tantùm,
ſed oculum, uxorem fſcilicet, effodiunt ſcanda-
lizantem ſe. Non dixere, repudium foœderi
præferentes, Exolvat Deus catenas ſuas, & nos
avellemur ab amplexu noſtro. Sejungamur &
à compede, & ab uxore. Carebimus in ob-
ſequium Numinis voluptate, ſi careamus in
decus noſtrum ſervitute. Abjiciantur manu no-
ſtra illecebræ, ejus dexterâ flagella. Si Deus
excuſſerit jugum, non flores calcabimus, In-
cus & thalamus otientur pariter, & ne forni-
cetur Iſraël, exolvatur. Excluſuri tum Vene-
rem ſumus, quuùm Vulcanus noſtris a fin-—
bus exulaverit. Decet nos pudicos eſſe, ſed,
ut refloruerit lilium, tribuli defloreſcant. Inter
lacrymas tum Syren mergi debet, tum Pirata.
Laſcivire pudet? liceat non ſervire. Uno ſimul
poſtico protrudantur Ammonitides &e Mecdi.
Nec illas ornabimus in poſterum torquibus,
nec hi torqueant vinculis Iſraelem. Cur enim,
decuſsa voluptatis rosà, ſpinis confodiemur æ-
rumnarum? Non nubimus? nec uramur. Haud
ità garriere in luctu. Percutiamus, dixere, fædus Pænitnie
cum Domino Deo noftro, ut projiciamus univenas u.
uxores. Nihil Numen debet adulteris. Noſtrum Rerorati,
eſt, ſentinam criminis exhaurire: non enim
timemus, quin compeſcatur procella, ſi pro Geraſe
Jona, demittatur in mare Moab. Vide au- a
tem, quid agant in repudio. U projiciamus, in- Mriſer.
quiunt, univerſas uxores. Projiciamus, aiunt, z, Paſio
non alloquamur, aut ad diſceſſum cohorte- num.
mur, rogemuſque eas, aut deflectendo blandi- Lnr
tis, aut rationibus commovendo. Intentatas, icſen.
& inconſultas abjiciamus. Niſi enim vi qua-
dam amoris anſulæ dirumpantur, contabelſces cwmerſe
in catena. Surdaſter amor eſt, & , ut audire vere.
rationem neſcit, ità audiri, imo & exaudiri à
ratione conſuevit. Quamdiu inflectere Ammo-
nitidas ſtudueris, tamdiù eis ſubdêris. Nemo
cum Dracone paciſcitur; nemo Ceraſtam ar-
gumentis excludit, ſed furca præferrata aut
protrudit colubrum, aut proterit. Non abactus
Abfſalon, rebellavit. Nec Deus avocare Caimn

“
Uet,
t r⸗
N
AenliB
Ce⸗ u
pfintt
weni
Meit
ſilicd
len in
l I
ſeld 1ot,
10 gech
Hon elin
Ebeel
Maa t
hett
e Eti
lten!
maenn
Hi won
1t. Co
ietunte
WMincis,
unane
m te
Abinrel .
1 Kn
E eb
Ahien
ie ane
leuns
ru! E
In, 1
m Anlot
1 ert
an gli
tt Mo⸗
Unetla.
(
oicten

ehl

ANlle tti
E 1e
edhezn
1n Cetbern

chlen
leN
lumt,
et
7dl Nr.
hokd
hratt.
enas e
Judben.
utont
nag, 1
r nekch
dollei
, Ken
1es,ent
non De
tidoen
Tahunbl
munn
. A
lNuNdl,
Upuen
lern bena
ketunmuhn
cuit ſalin
kcilitenln
ner Hie
nantur tutt
loduuntſ
Pwdium ſe
enus luln
Leſngnat
Aebimis n
ſl teand
zuntor wan⸗
Egelr l
Cildnm

er, enH

lnitn ſs
8 Moli
Gciag E⸗

EtnH

ehet unkn
ie Un
ninces & 18
tenun ld,
den. (v
8 cCllodeme
Eeunnu
zus, iete N.
eumgii,
Gotens N
ire: M⸗
relt 4
Morb. u
Emniien,
cmgh, 1

Ncelin .

lckil,
endh. ln
Gin ,
tu, un⸗ 4
4 7 / 4

4!
„

à cæde valuit alloquio, conſilioque. Non oc-
cidiſſet, ſi fuiſſet A Numine obtruncatus. Cupiiſ-
ſet Abraham dedocere crimina Iſmaëlem. Sed
viro Sara prudentior, quæ tranſgreſſorem non
emendandum, ſed proturbandum exiſtimavit.
Quæ ſanè ſententia feminæ Dei calculo con-
Gen⸗21. 3. firmata eſt. Omnia, quæ dixerit tibi Wura, au-
di vocem ejus. Ue projiciamus uxogres univerſas.
Non eis tantum abſtinendum ſibi eſſe duxerunt,
ſed illicò eliminandas eas eſſe ſanxerunt. Nos qui-
dem dixiſſemus; Domi ſint, ſed in thalamo non
ſint. Impleamus Legem, non eis utendo: Arma
verô tot populorum non provocemus, eis do-
mo ejectis. Repudium imperatur exterarum,
non exilium. Sat eſt uxores non eſſe, adjutrices,
& ſociæ ſint. Scilicet. Intellexere, non din abfu-
turas à thalamis, ſi reſediſſent in tricliniis. Ignis
libido eſt, quæ ſtipulas ſi corripiat, nec frumento
Pparcet Etiam in alieno ſolario lavantem ſe Be-
thſabeam David deperiit: & domi tuæ com-
morantem olim conjugem faſtidies? Confoſſa
Afſpis non nocet: & ejecta Hethæa non pro-

ritat. Quod ſi ij, qui fleverunt fletu magno,

iceruntque cum Deo fœdus, ita repudiant Am-
monitidas, ut ejiciant: Tu, qui cachinnaris,
Pactumque iniviſti cum morte, quo modo ſta-
turum te credis, ſi hinc Dind, inde Dalila
ambiare? Unà duo ſenes conflagraverunt femi-
n & Suſannâ quidem: tu verò inter Ompha-
les ephebus tuum frigere femur exclamas?
An lapideum tibi hepar adpreflum eſt, fa-
Xeive adnexi ſunt renes? Nugaris, fabularis,
amplexaris, concumbis, nec ſuccubuiſſe te
juras? Et quis adulterii arguatur in poſte-
rum, ſi caſtus in oſculis inventus eſt? ſi crini-
tus Samſon in ſinn Philiſthææ non Samſon,
