in totum explicatà gingivâ: aut minus calen-
te Cerere, aut parum frigente Baccho, aut ſi,
cuùm ità libuerit, non ab Aquilàâ, ſed ab anſere,
aurigante Ganymede, dilata tantillum illecebra
fuerit: tuus illicò vertetur tibi in Vulturem
Jupiter, trahêriſque miſer ad ſuber à myrto;
roſtro-ne petendus, an ungue diſcerpendus,
incertum. Ejeratur à Petro Chriſtus; non ta-
men tam foedè reſupinatus athleta coœli clavi-
bus caruit. Amas met Paſce agnos meos. An ti-
“ t⸗ bi fœderata non videtur, in regno Chriſti &
Dei, cum pacto pietas? Rebellat à pudore Da-
vid. Non propterea & lumbis ejus non pro-
greditur Virgo. Mœchatur Judas. Non ta-
men, ablecto lilio, regni virgâ fraudatur. Va-
cillat in fide Thomas. Accipit Dei Spiritum,
qui Dei vocem amiſerat. Non ſpernit miſeros
Regum Rex, Cùm Principes etiam erga bene
Aulici in. Currentes interdum faſcinentur. Hinc eſt, quòd
d. à Deo, etiam contempto à nobis, Senatores ejus
,non deficiunt; cùm à Principibus recedant Sa-
Gginenr trapæ, niſi cubent & paſcant in meridie. Sub-
lus, ſcripfere tum illorum fidei, tum horum per-
fidiæ Mulus & Columba. Audi. Quamdiù
Phalerari ab Abſalone jumentum potuit, cer-
tavit cum Pegaſo Mulus. Gryphas videbatur
æmulatum animal, cui iniquiſſimus conſpirator
inſederat, cujus comparatione Alexandro Bu-
cephalus cenleri poterat & parùm obſequu-
tus, & minimè ſtrenuus. Accidit, ut; cor-
reptà fugâ a perduellibus, tranſmittendum
2.Reg.177. Principi nemus occurreret. Adbæſit, inquit,
9 Lapilt ejus quercui, & , illo ſuſpenſo inter cœlum
1erram. Quid hic aget Pegaſus phaleratus?
Se Pegaſam revera adoleſcenti præſtitit. Mer-
Curium ſimul illum & Pegaſum diceres, ad
fugam tum ſcapulis, tum talis pennigerum.
Et, illo ſieſpenſo inter cœlum & terram, Mulus,
cui inſederat, pertranſivit. Jam te, qui fo-
es, noveram, nempe tertium à parentibus
monſtrum. Putaſſem, ut olim muſlavit Aſi-
na Balaam, itaà ſeſe alloquutam Beſtiam Abſa-
lonis. Dominus meus nuſquam eſt? Et ego
nuſquam ero. Ille hæſit, ideôque infelix eſt?
ego, ne mmiſer ſim, avolabo. Coma ejus in re-
ſtim abiit? Mihi frænum vertetur in calcar.
Salve Princeps, quando coœlum inter & terram
regnas, Aquilis tibi opus, non Jumentis. Ego
volare non poſſum, tu equitare non vales, ne
te moriturum intuear, divertam in paſcua.
Si fortè evaſeris, te recipiendo firmior ero
poſt ſaginam. Interim, quando ſimul din vive-
re non licet, vanum eſt, ut ſimul moria-
mur. Corona tibi deeſſe non poterit, quam-
Vis transfigare, quando pendes è quercu. Non

mjurius chicedo, non enim teneri jam mulus

poteſt, ſi ejus Dominus teneatur. Liber tuis
vinCculis ſum. Animal arguo, ut homines repre-

107
hendam: quum præſertim regiarum T.dium
inquilinos „honorumque Venatores „ Jumen⸗
tis ſociet;, jungatque David Rex. Quis porrò
non videat in jumenti Perfidia graphicè co-
loratam defectionem aulicorum:? Quamdiù ſpe=
rant metuuntque; Abſalonem etiam per abrup-⸗
ta conſequuntur. Ut ille nec Coœlo, nec hu⸗
mi hæſerit, novum ſtabulum abeunt explo-
ratum. Non enim te vehunt, niſi ut evehan-
tur à te. Ut primùm tu te implicueris, expe-
diunt illico ſeſe, & apud feliciorem villicum
abeunt ſtabulatum. Ità Mulus in Regia. At Co=⸗
lumba in caverna maceriæ non ita. Quaſi Ma-
lum inter ligna Sylvarum, ità Dilectum ſuum
Sponſa, (ut teſtata deinde eſt) & contemplata
fuerat, & complexata. Neſcio quo infortunio;
ex Malo decrevit Sponſus in virgultum: imò
tam grandis Arbor in exciſum myrrhæ faſcicu-
lum redacta eſt. Credes jumento non abſimi-
lem Columbam, novas ſibi Cedros expetüſſe.
Reſpice locatum faſcem inter ubera ejus. Faſ-
ciculus myrrhæ Diletctus meus mihi: Inier ube- Can. i. 11
ra mea commorabitur. Doles fortè, quòèd hie
allegoriis fidem mülitantis Chriſto animæ no- Auliei f-
bilitem: cùm aſſeclarum perfidiam productis““
hiſtoriis pupugerim. En Marcum, quem Ec- Rligio
cleſiaſticæ Reipublicæ Livium dicerem „ ni amanda 4
eum timerem comparatione prorſus proſanâ & grimie.
impari ſubiratum mihi fore. Magdalena Co- S. Maria
nanti apud Phariſæos Domino tum ſeſe de- Magdalss
didit, cùm claudos erigeret, cùm mortuos““
excitaret, cùm turbas paſceret, expetitus à
Regulis, ad regnum accerſitus. Quàm ingens
Arbor, cujus in ramis & coœli volucres, & ter-
rarum olores divertunt! Citò tamen ità à faſtigio
gloriæ decidit, ut inter iniquos deputatus, ex-
ſpiraverit in patibulo, ne ſuæ quidem cuſtos
vitæ, alienæ olim reparator. Què abiit Mag-
dalena? Ad Dominum ſuum. Emarcuere fron-
des ejus, & radix exaruit. Sicut virgultum de
terra ſitienti exciſum jacet in ſaxo. Eò advo-
lat. Ad defunctum? Ad defunctum. Et quo,
rogo, habitu? quo ad epulantem acceſſerat.
Num etiam alabaſtrum geſtat? Quin & aro-
mata coëthit. Ut autem videas, quam ſervent
ſuo Domino fidem Animæ magnæ. Coenan-
ti apud Principes Servatori una cum unguentis
Columba afſſedit, non tàm Columba;, quam
Upupa: jacentem in ſepulchro Jksum phalanx
circumſtat columbarum cum aromatibus. Ma- Marc. IG.
ria Magdalene, & Maria Jacobi, & Salome 1.
emerunt aromata, ut venientes ungerent JE-
OO M. Quéôdque mirere vehementius, deſpicit
Magdalena par Heroum, præ ſui Domini ſpo-
lio, mavultque cadaver in linteo, quàm Sera-
phim in ſtola. Tulerunt Dominum meum, & Joan. 20
neſeio ubi poſuerunt eum. Viden', quàm bene ope- 3.
ra collocetur à Domino in cuſtodiendo pa-
cto cum iis, qui diligunt: quando ab eis
vel Angelis præfertur, etiam cuùm Prophetis
leproſus videtur, & virorum noviſſimus. Huc,
Abſalonis Pegaſe: imò non huc, ſed quando
tam feliciter evolas, in montem advola. Exivit
in eum, qui dicitur Calvariæ locum, inquit Joan. g.
Joannes: ubi crucifixerunt eum. Pegaſe, quid:
ais; Tuus-ne, an Magdalenæ Dominus deſ-
peratiùs pendet? IIle in ſylva: hic in Cal- aalicißdz
varia. Ille & quercu: hic à patibulo. IIle co-
mà ſuſpenſus: hic ferro conclavatus. Balthea-
tus ille: hic nudus. Ille Dux: hic reus. IIIe
à Rege ſervari juſſus: hic aà Regibus & Pon-
tificibus damnatus ad necem. Et tamen- it
trabe

108

trabe ſua Domino pendulo, diſpice, iniquiſ-
ſime jumentorum, an è& tot, quæ convola-
runt, una faltem Columba diſceſſerit; quan-
quam innumeri undique morituro Accipi-
oan. 19. tles imminerent. Nabant autem juxta crucem
25. (nota ex vicinia conſtantiam ſœminarum) Jeſu
Mater ejus, & ſoror Matris ejus Maria Cleo-
Phæ, & Maria Magdalene. Obſederant tauri
pingues hærentem, fremebant Scribæ, convi-
ciabantur Levitæ, deridebant milites, Sacer-
dotes blaſphemabant, & damnato cruentô-
que Magiſtro adhærebant Columbæ, penitius
illeæ confixz Domino, quàm foret Dominus
infigus ligno. Nabant juxta erucem JESU.
Animal verò? Illo ſuſpenſo inter oœlum & ter-
ram, pertranſivit. Marmorexæ factæ ſunt, ne
abirent, Columbæ propè ſui Domini crucem.
Aliger Mulus juxta quercum evaſit; ut te-
ſtaretur parem volucribus quadrupedem,
quoties pendens Dominus deſerendus eſt.
Expreſſit id proditorum genus fſuis in verbis
Chuſai Arachites, qui, fugato Davide, tranſ-
fugit, quanquam in dolo, ad Abſalonem. Ad
2. Reg. 16. uém Abſalon- Hac eſt, inquit gratia tua ad
17. amicum tuum Quare non fuiſti cum amico
tuo ?* Reſpondit Chuſai: Nequaquam: quia il-
lius ero, quem elegit Dominus. Cui ego ſerviturus
ſum? Nonne filio Regis? Sicut parui patri tuo,
ità parebo & tibi. Et hunc recipis, Abſalon?
Ut mentitus non ſit fortunæ tuæ, in ſuum
certè caput locutus eſt. Parebit tibi, uti pa-
ruit parenti tuo. Tamdiù ſcilicet, quamdiù ſe-
cunda tibi belli alea arriſerit. Si fortè fugeris,
refugiet. Habebis proinde jumento non diſſi-
milem ſervum. Pendens deſeréêris à mulo:
fugatus fugiêris à famulo. Et eum audis?
imò Principibus Areopagi tui anteponis? Me-
2. eg. I7. lius eſt conſilium Chuſai Arachiiæ conſilio Achi-
14. tophel. Et quando de Achitophele incidit men-
tio. Cur miremur deſertos in tempeſtatibus
Reges ab Aulicis, quando ipſos ſui tædet in
nubilo? Nequeunt ipfi ſe ferre, ſi paululum
aurora ſubrubuerit. Et putas, ut Domino ver-
ſa fuerit in noctem dies, perſtituros eos in
2. Reg. 17. ſtativis? Porrò Achitophel videns, quòd non fuiſ-
23. ſet factum conſilium ſuum, ſtravit Aſinum ſuuimn,
& abiit. Et, diſpoſita domo ſua, ſuſpendio in-
teriit. Piget, quòd domi Achitophel interie-
rit. Si enim pependiflet in fylva, ſpecta-
remus in Aſino, quæ in mulo riſimus. Verùm
aſſeclarum ſibi exprimendæ perfidiæ partes fe-
liciter inter ſe jumenta diviſere. E pullis alter
Dominum vehit, ut pendeat: alter, ne non
pendeat, à Domino abit. Si ſuſpendium elege-
ris, non equo indiges, ſat eſt Subjugalis. In
eo enim ſtadio, ubi bravium attingentis me-
tam reſtis eſt Domini, etiam Aſinus Pegaſos
antecedet. Ut enim Eques ſuſpendatur, quod-
libet jumentorum in Gryphem vertitur. Quod
ſi jam Dominus è quercu palpitet, cœlum in-
ter & terram, pronubus, ne fortè luxata co-
ma pendentem expediat;, ſibi illique proſpicit
hinnulus. Illo ſuſpenſo, mulus pertranſivit. Uter
perfidiæ palmam retulifſe videtur tibi, is-ne
qui ad trabem acceſſit, ut Dominus interiret,
an qui abſceſſit à quercu, ne fortè evaderet Do-
minus? Ambo ſanè inſigmitè perduelles, quan-
do alter, vectando, ſuo Domino conſuluit,
ut periret; alter Domino ſuo, ne non pe-

riret, etiata fugâ proſpexit. Hæc nos por-

tenta perfidiæ ephippiis velavimus, ne coge-
remus pone Aulæa revelare. Studemus enim

—

Oliva

monere, non carpere: ütque viri reſipiſcant,
jumenta cædimus. Cæterùm non deerat no-
bis Hieroſolymis Abner, qui poſt Saülis cæ-
dem;, deſerto Iſboſeth, ità Davidem per inter-
pretes alloqueretur: Fac mecum amicitias, & 2.
reducam ad te univerſum Iſrazl. Non dee- n.
rant Conſulares Romæ, qui triumphanti
blandirentur Cæſari, compreſſis prius pro-
culcatiſque cineribus Pompeij, ut eo ualſi⸗ no-
vi foœderis lixivio omnem fuperioris pugnæ ſi-
multatem eluerent. Aderant & noſtræ æta-
tis penè ſine numero transfugæ, qui velum
toties obliquaſſent, quoties reflaſſent Eteſiæ.
Modòô paludatas vidifſes Cervas aureis in bul-
lis ſuæ palàm fidei notas circumferre, Cæ-
ſaris ſum: modò, deletis cum inclinata for-
tuna obſequii characteribus, defigere in corni-
bus Libertatis vexillum, Nullius ſum. Modò
Syllas, modò Marios inclamant. Protheos in
Senatum dixeris adrepſiſſe, quorum una tan-
tùm conſtans ſit inconſtantia. Extruſa jam eſt
ex Aulæ Pantheo fæx Deorum uniwverſa,
unuſque ſuffectus eſt omnibus Janus non u-
nus. Bifrontem quiſquis non ſe effinxit, habe-
tur tanquam inter afſſeclas ſine Numine A-
theus. Hinc Carthago, hinc Roma pingitur,
ut ea præferatur, quæ vicerit. Si Cannenſis
clades perferatur, Draconem educito, & Afri-
canè perſtrepito. Quòd ſi Cannas Capuæ labe-
fecerint, promendæ & caveis Aquilæ, & La-
tinè quam faſtosè garrito. Videas, labore per-
fidiæ improbo, penè fidei ſupra fidem imple-
ta oracula. Aquilæ ſimul & Angues nutriun-
tur: Annibal unaà cum Scipione convivatur:
nullius frons non utero Rebeccæ par, eum &
geminis datura in lucem, quem viderit cœ-
li roribus propiorem. Modòô Eſau ſe eſſe di-
cunt, & modò Jacob eſſe ſe ſimulant. Cum
Chananæis militant pannoſi, luridique Ga-
baonitæ, ſed vincunt cum Joſue. Denique nuſ-
quam Fides colitur, nuſquam non colitur Spes.
Nam Charitas utrinque exulat. Niſi fortè
pro Amore Cupiditatem aut etiam Cupicdi-
nem interpretaris, quæ monſtra & in pan-
no gliſcunt, & ſpectantur in byſſo. Viſun-
tur hæc in Dari regia, ſed in Aaronis ta-
bernaculo ne ſomniantur quidem. Domine gu:f.
Deus Cœli, qui cuſtodis pabtum, & miſericor- diſimus
diam iis, qui diligunt te. Non Pontificem bra- en be
cteatum, ſed armatum intuere Militem, ne e
ſuum quidem ex Davidis juſſu ſubire auſum
ſolarium, in quo tamen non Larvas, ſed Beth-
ſabæas occurſuras ſibi non ignorabat. Attamen
circumlatæ in Papilionibus Arcæ, cui adeſſe
arcu non poterat, timuit ne abeſſet amplexu;
caruitque thoro tectòôque Centurio, ut ſal⸗
tem ærumnis ſuis periclitanti militaſſe Propi-
tiatorio crederetur, quamdià Hieroſolymis
diſtinebatur. Si verô itaà excubant Taberna-
culo loricati, conjice, quæ ſit futura Levi-
tarum fides in Arcam. Ut inquinatiſſimi tho-
ro, menſâque Ophni Phineéſque fuerint:
haud tamen deſcenſuram in prælium Arcam
Domini neglexerunt. Avulſi confeſtim ſunt
à Syrenibus, nec illa capi potuit, antequam
hi caderent. Eräntque duo filii Heli cum Arca t. Rep: &
Fœderis Domini, Ophni & Phinees. Mutua ergo8.
cuſtodia eſt ſervorum in Dominum, & Do-
mini in miniſtros. At cur ait Nehemias, Qui Auliii in
cuſtodis pactum & miſericordiam cum his, dui fiai.
te diligunt. Cur Deo, ſuper miſericordiam
pactumque cum ſecçtatoribus ſuis initum ,
. 9XeR=

Reg. z.

ee A
ro r N
Mt⸗
tet
e
n N
ge
4 105 11
güctnn

nilbe.

tnn mu
idntene

(Cln. A

en.
Rtien
Clduc
Calnihe⸗
lui 6
lſliu
ſigit
Ad loti
A
i
Wintr
Nmnn
.D aint

8

i
G
A
ttie
. n EeN
ummng,
nt
nolre X.
i ni
ent S
Wleigie
dlene, (,
clint .
ete nen
lum. M
Proheu:
fun un.
im unnet,
mn m.
Churt,
e Nnin ,
Gn ngn
cito,A⸗
CAeſk
eaylöan⸗
tenmn
tvone umn
ne Onniet
,en
en en dr
Hläikck
eonhet I
,Hudhlet⸗
von alud

l. ME

t etian Ct
n Kü
jln
Hin Aumr
eiden D
Poothenke
Nu Kbie 1
na,Nl
Wrabet 4nn
e, M
beſet “
turio, 1ͦ

niinle Ne

n Neni,

lan Ii⸗
ſt ſun ,
gint

,7.

Tue.23.

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ.

Rex mea- excubandum eſt? Vel aulicé Regis Pocilla-
gTe. tor proloquitur hoc loco: vel Reges Deus
edocet diſciplinam contutandæ in ſervos, reti-
nendæque humanitatis. Non ſat eſſe, benevo-
lum te eſſe in eum, qui militat tibi, niſi be-
nevolentiæ incubes tuæ. Nunquam non per flat
Aquilo, ut aromatum fluorem interſiſtat. Nun-
quam non incumbit Cedro Aquila, ut de-
ſtinatam emeritis medullam diripiat, meræ-
que frondes Cœli avibus ſuperſint, effuſo in
apros ſucco. Qui cuſtodis pactum. Et lectuli
quidem cuſtodiam ſexaginta ex fortiſſimis II-
rasl licet Regi committere: ſuum verò pactum,
ni ſceptro ſervet ſuo, nullis haſtis perſtabit.
ervandam verò, inquies, delatam famulo gra-
tam, propugnandamque à quonam hoſte
putas? Ab eo, qui uni videtur excubare re-
gno, unuſque præ Ccæteris mella fundit è la-
bis. Immunis tranſmiſerit Sponſa Leonum,

Rex nen
Ridiat
bromoios.

Seſurvones Pardorumque cubilia. Sed tandem & nuda-

ta, & vulnerata eſt. Num in montibus fe-
rarum? In urbe. An volitant impunè toto foro
ficarü, dum ſexaginta ex fortiſſimis Irael à
moenibus civitatis traducti à Salomone ſunt ad
unius excubias lectuli, non in totum ſui? Uti-
nam & centuria excubiarum univerſa illuc
immigraſlet. Hæ ſcilicet vigilum appendices
funeſtiorem fecere Sionem ſpecubus tigridum.
Cant. 7.7. 'ercuſſerunt me, & vulneraverunt me. Té
percuſflere, Sororem, amicam, columbam
Regis? Me, me conciderunt. Profer, rogo
te, nomina proditorum. TL'aces? Si nomen la-

Polnica. tronum neſcis, habitum ſaltem ſubindica. Par-
—hnii ne ſunt, an Medi, an Elamitæ, an ultra
Aulidl me Tanaim rejecti ad pabulum equorum ſeu Scy-

viate. thæ, ſeu Sarmatæ? Philacleriis non care-
Rerunizs bant, qui percuſſerunt me. Tanta in eis fim-
innitatur. briarum, quanta & jaculorum exuperantia.
Iſraélitz ſunt, ut ego: Abrahæ fili, & genus
funt, ut ego: nec Urbem oppugnant, ſed
ſervant. ITulerunt pallium meum mihi cuſto-
des murorum. Miſeret me tui, fominarum infe-
licifſima. Abire jam potes poſt hœdos tuos. Non
enim murorum cuſtodes vulneraſſent Te, niſi
id in te ulcus reperiſſent, quod ſolo ferro incidi
doſſlet. Age, quocum mœchata es? Columba
Aulicifre ſum. Cum quo contra Regem conſpiraſti? A-
nandi. mica ſum. Quem tu jugulaſti Nabuthem, ut
Rer nget, Viheam poſſideres? Nullum novi botryonem,
niſi Dilectum meum. Acta proferentur, qui-
bus revincare. Acta? Si nec dicta dies, nec
in jus uſquam ego rapta, nec lata ante cædem
ſententia. Quid ergo tibi objicere crim nis, cu-
lus te ream vulnerarent? Nihil. Pugionibus
confecta cauſa, tabellione nullo, & nullo non
carnifice. Murorum cuſtodes ſunt. Hanc vio-
Gan.3,3. landi, cædendi, nudandique cauſam habent:
cuſtodiunt civitatem. His jus in muris eſt.
Quicquid civitatem ſervat, ſervandum id tan-
tùm & totum eſt. Cæterùm nulla ab eis infli-

QAQAuditum, impollutum, emeritum? Cuſtodi-
mus civitatem. Nihil invenio cauſæ, inquiebat
ad murorum cuſtodes Pilatus, in hoc homi-
ne. Obtuliſtis mihi hunc hominem, & ego coram
Polieicaſo Vobis interrogans, nullam cauſam inveni. Sed
1, ae. neque Herodes. Audi ſeriem actorum: Ni non
a. eſſet hic malefactor, non tibi tradiſemus eum.
ihn inſtituendæ quæſtionis, dicundæque cau-
Joan. 19. ſæ firmatiſſima apud murorum cuſtodes for-
ma, ratiôque. Libet jam vobis, tabelliones,
apricari. Tota quæſtio in Scribarum præcor-
Ethicæ Tom. II.

ſupplicii redditur cauſa Illum damnaſti in-

109
diis agitur. Intra ſancta Judicantium non ſo-
lum nemo intrat niſi ſolus cuſtos, ſed mihil in-
de exit. Murorum enim tutelæ, ſine Sole, lita-
tur. Dicunt omnes; Crucifigatur. Quid enim
mali fecit ?* At illi magis clamabant. Crucife-
gatur. Supplicium proſtare debet, non cauſa
conſtare. Ut enim in concuſſione terrarum,
excidium patet, everſionis autem latet ori-
go: Ita hi mordent, & tacent. Cur? Caſtodiunt
civitatem. Invenerunt me cuſtodes, qui circum-
ezunt civitatem: percuſſerunt me, & vulnera-
verunt me. Ergone, ut in circuitu iviſſe
credantur impi, Sponſæ jugulabuntur? Er-
gone, ut Accipitres dealbati videantur ali-
quid agere, irruent in Columbas? Barbarie
iſthac perditiſſimà muri-ne ſervantur, an mo-
res evertuntur? Itane? Aliorum funere vi-
giliæ tuæ teſtimonium conquires: & ne de
ſomno arguare, theriſtro Virginis obnubeére.
Ne tu erubeſcas, ego cruentabor: & ne cæ-
daris, occides. Vide autem, quam elegan-
ter deriſi à Dei ſpiritu ſint fuci, colorelque
Prudentiæ ſævientis. Invenerunt, inquit, me,
qui cirecumennt civitatem. Non cuſtodire, ſed
circumire feruntur urben In morem emm
Apodum, quia ſtare neſciunt, volant, con-
curſântque. Atque utinam quam pedibus va-
lent, tam forent manibus debilitati. Verùm
& circumeunt, & rapiunt. Si roges, cur?
Mirum ſilentium. Corde tantum & lingux
carent, membris cæteris miré integris. Ne-
que verò ſpes ulla ſupereſt eorum detegen-
di latrocinia, quando furtum, ipſum non
palliatum duntaxat, ſed pallium eſt. Tule-
runt pallium meum mihi. Indorum olim riſeram
barbariem, apud quos, uxores cuùm pariunt,
viri decumbunt. Lugendus verò Sionis nunc
mos eſt, ubi obvolvuntur, qui vulnerant,
& cæſæ denudantur. Verùm non infcitè id

monſtri editur. Siquidem, feriente ſine ju-

ré Pohiticà, deſperatius, qui cædit, cæditur,
quàm qui occiditur. Meritè proinde;, qui
ſponſam Domini percuflere vigiles, pallium
quoque ejus ſuſtulerunt: tum quèd invul-
nerata innocentia ſit etiam in vulnere, tum
quòd carere vulner bus nequeant, qui vul-
nerant impollutam. Pallium itaque tule-
runt, non ut ornarentur, ſed ut faſcias ha-
berent, quibus obligarentur vulnera non
cæſorum, ſed cædentium immaculatam. Hanc
porrè humanæ Prudentiæ feritatem ut diu
miratus fueris, mirari deſine, cur trucu-
lentiſſima belluarum Ratio habeatur. Nullis
contumeliis exagitata, nullo pellecta com-
modo, nullo depellendo incommodoe com-
mota furit, & quidem Hieroſolymis, non
in Upupam, ſed in Columbam, tantùm ut
Ratio videatur. Utque aliquid agat Vigil, Im-
maculata agit animam. Hinc eſt, quod Rex
abyſſi Abaddon, cùm emiſſurus & puteo ſuo
ad internecionem hominum ſatellites ini-
quiſſimos eſſet, monſtroſas ferreis ſqua-
mis Locuſtas effinxit. Ad ablolutiorem ve-
rO operis ſui immanitatem, quod alius & for-
mis ad illecebram, id ipſe à monſtris ad fe-
ritatem collegit. Scorpiones ergo pro cau-
da ſuppoſuit, alis ſtridorem curruum inſe-
ruit, ſquamis loricas ſuffecit, molares Leo-
ninos eile voluit, habitum equorum affinxit
anhelantium ad pugnam. Vultus reſtabat, qui
membrorum ſqualori, furorique præſtaret.
Phocas profecto aut Hippopotamos inſculptos
K credes:

=

Matth.27.
23.

Can. 5. 7.

Judex ini⸗
47 16244.

JZustitia
violata.

Perſecuto-

res Juſto-

rum.

Crudelitas
Politicæ.

Fiſeus.

Apoc. 9
10.

Ezech- 1.
10.

Apoc. 9.8.

cuſſerunt, vulneraverunt, tulerunt.

110

credes, ut in Chimæra ſævities abſolveretur.
Mitior ea ſanè fuiſſet Fera, nec apta expe-
ditioni ſtragique, quæ deceret Abaddon.
Dentes earum ſicut Leonum erant, & babebant
loricas ſicut loricas ferreas, & caudas Rimiles
Scorpionum. Vultum expectamus parem Cer-
bero. Parem Cerbero? Parum eſt. Ceto
ſupparem? Impar id monſtro eſt. Chimæ-
raſ- ne producemus ex Orco? Diſpice, quam
tu invemire faciem non potes, quæ immaniſ-
ſimis membris & imponatur, & imperet, A-
baddon, cujus intereſt, reperit. Et facies ea-
rum, inquit, tanquam facies hominum: Ap-
poſitiſſimè ſan? Abaddon, & tanquam non
Pyctes modò ſed Phidias Abyſſi. Efferatiſſi-
mæ larvæ faſtigium cumulavit, ſuppoſità hu-
mano capiti equinaâ cervice. Quod enim mon-
ſtrum humanâ Prudentiâ efferatius? Leo ru-
git, & vorat. Abſalon cyathiſſat, & jugu-
lat. Urſus fameſcit, & ſtrangulat. Herodes
cœnat, & occidit. Furit Vultur, & diſcerpit.
Herodias ſaltat, & ſævit. Cetus Jonam glu-
tit, ſed revomit. Joab Abnerum ſalvere jubet,
& mori cogit. Objicitur Leonibus Daniel,
ſed epulatur. Amnon epulatur, ſed diſcerpitur.
In igne pſallunt tres pueri. Sub Antiocho ſep-
tem fratres exuruntur. Miraris beſtiis uni-
verſæ tertæ prælatum hominem ab Abaddon?
An Ezechielis apud te Currus intercidit? Tau-
ris, Aquilis, & Leonibus non modò collatus
homo, ſed prælatus quoque. Ut enim expia-
retur mundi barbaries, colluvies feritatis uni-
verſa trahendæ Dei gloriæ ſubjecta eſt. In ea
verò ferarum anteſignanus Homo, non Leo
eſt. NRimilitudo autem vultus eorum, facies Ho-
minis, & facies Leonis à dextris ipſorum qua-
tuor. Viden' ut vel monſtris humana Ratio an-
tecellat? Quid quod ex iis animantibus nulla
ſuis, ſed tantùm humanis inſtructa manibus
fuiſſe proditur. Et manus bominis ſub pennis
eorum. Non enim ſuis ità unguibus furerent
tum Leo, tum Aquila, ut digitis humanis.
Quæ etenim belluarum vel attigiſſet Hieroſo-
lymis ſponſam? Reveriti eam ſunt in ſpelun-
cis ſuis Leones & Pardi, à quibus ad coro-
nam evocata eſt. Verùm intactam Monſtris
Cuſtodes murorum conciderunt. Saltem,
inquies, generoſi, excelsique aliquid ho-
mo præ ſe fert, ſi Leonibus antefertur. Imò
imbellis tum maximè eſt. Enitet in locuſtis
infirmitas humanæ calliditatis. Facies earum
tanquam facies hominum. Et habebant capillos
ſicut capillos mulierum. Obſtupeſcis? Rele-
ge veſtigia vigilum, an non ii præferunt
imbecillitatem ſuuam? Imèò ſtrenuos ſe præ-
ſtitere. Quâ ratione? Cædendo, & vulneran-
do. Quem ii porfô percuſſere? Conticuere
omnes, ſuiſque thecis redditæ ſicæ. Sed cla-
mat, quæ imbelles abunde deſignat. Percuf-
ſerunt, inquit, me, & vulneraverunt me. Me,
inquit, confecere armati inermem, ſolam in-
numeri, viri fœminam, palliatam loricati.
Gigantum arena pectus virgunculæ fuit. Er-
ravi: Non pectus, ſed humeri fuere. Ad-
verſam expaviſſent effeminati, quam aver-
ſam dolo petierunt. En tanti roboris manu-
bias. Tulerunt pallium meum mihi. An non
hi pares Alcidi? Nonne ea hi nacti in ur-
be on „ quæ ille in Nemæis latebris? Per-
Quid,
quâmve? Theriſtrum & Columbam. Dee-
rant ganeones in urbe confertiſſing, quos

Oliva

6 s
5 Ilhen
Tlbum
Mni
1.
Eeen
E eyllin
ce Co
det, 1
mert
Demn
un
allt, l.
ſiurcie⸗
yrumn
Gonnes
ihurs
urene,

Vigiles compeſcerent. Deerant in Judæa rap-
tores, quos vincirent. Deerant adulteri Hiero-
ſolymis, quorum petulantia retundi poſſet per
cuſtodes. Verùm mittuntur Cethegi, præ-
tereuntur Antonii, dimittuntur Catilinæ, vel,
ut loquamur ſanctiùs, parcitur Semei? blaſ-
phemat, ſed lapidat: revocatur Abſalon,
reus eſt, ſed ſegetes incendit : ſalus Eſau
nunciatur; fornicatus ipſe quidem eſt cum
Hethæis; ſed pharetra & arcus arma ſunt
ejus. Compluetur cœli rore, ne ſanguine
pluat. Tenetur, quæ concidatur. Vulnerave-
runt me. Vox iſta, vox fœminz eſt. Mulie-
rem ergo cædetis, qui viros emiſiſtis? Num
Athalia, aut Jezabel eſt? Abſit. Neutri
earum aut ſceptrum deeſt, aut gladius. Ti-
mentur tum coronatæ tum armatæ. Quam
igitur vulneratis ² Cujus reſciri nec nomen
poteſt. Si enim cum nomine, truncus licèt,
fuiſſet, quando dextrorſum illa perrexiſſet,
nos ſiniſtrorſum flexiſſemus veſtigia. Non

enim Bugnamu cum iis, quæ dut nomi- I N
nari poſſunt, aut nominare. IIIa nos cuſto- imao
des putat, nos illam fœminam ſcimus: & vil
ideò in ſanguine ejus dealbavimus pudorem Dckln
noſtrum. Proh dedecus! In Aſſyriorum ca- Zelu ob tle,
ſtris Vidua obtruncat Holofernem: &, intra Krvamis Mkiel
von verug iem De

vallum Jeruſalem, Vigiles ſanctæ Civitatis
confodiunt virginem unam. Proſpectum jam
urbi eſt, ſüntque in tute omnia. Rideri
exinde Medi poterunt, & ſperni Perſæ;

lyen

ſiquidem qui circummeunt civitatem, ipſi ludle
murorum Cuſtodes omnem penitus peſtem Eehenche
ſubmoverunt. Vulneraverunt nempe & 4 luu
percuſſerunt delibutam myrrhâ prim vir- nieln,
gunculam, quæ JESUM quærit. Hi nimi- Ercleßafis m. 4A
rum humanæ prudentiæ triumphi ſunt. Con- a hone⸗ Kimdie
territus Parochus: abactus Monachus: elimi- iie⸗ o. l
natus Exorciſta. An non præpotentes, qui usend, Mc ie
expellum Satanæ depulſorem? Viciſtis, Vi- mun ,n- re
giles, viciſtis! Spernitis enim eos, quos Dæ- biſee
mones tremunt & paveſcunt. Veſtro nutu 2 az Itn r
exulat Sacerdos, cujus nutu exulat Lucifer. diſeretm. Id wn e
Quis vos non fateatur, in Eccleſiæ injuriam, els,
Diabolo fortiores? Cuſtos, quid de nocte? onſli, itten
Peſſimè. Sed peſti itum eſt obviam. Periera- ulyen e (10 gäl
mus, miſi inſomnes erraſſemus. Repreſſimus indheigre ln ie
graſſaturam. En ſpolium! Nonne pallium id lgnm mi
ſponſæ eſt? Hui, quàm viriliter dimicaſtis? Matui n
Bacchantur Urſi,; & Agnam deglubiſtis. IVidr:
Stillat à Vulturum roſtro cadaverum ſanies, Ttela eilb
& piacularis tantæ rapinæ hoſtia deplumis ve- yenalft AN
ſtro latrocinio Columba eſt. Aman hos ſanè ti minn
cuſtodes perſimiles dixerim. Non enim il- on
le, quo Perſarum imperium ſtabiliret, ex- lienn
peditionem in Parthos decrevit, ſed præ- ichin
longam dedolavit, aptavitque Mardochæo e

inermi liberto Crucem, eâque putavit trabe to= tn

tam Artaxerxis regiam fulciendam. Et fulcie- 4 l
tur illa ſanè, quamquam regnorum pondere Kni
prægravis, ligno cubitorum quinquaginta, , gf
ſed ſi te primum vaſurtirn ſuffulſerit. Neſ r. Eſth.9, A
s eſt Aman in patibulo, quod paraverat Mar- D
Wi. , & Roi⸗ ira kevi Rarius furor rne Ct
Principum fluctuaret, ſi frequentius Amam AAulitifr⸗ ikgen
palpitarent & trabe. Sed ut id ſpectaculi du- „andi. a
ſis detur, unâ ſaltem nocte vigilare Aſſue- „ ln
rus debet. Ambiebatur excubis Princeps; aßiiag N dn
ſed irriti vigilum conatus omnes fuiſſent Perir ln
tanto amoliendo incommodo, niſi Rex evi.
gilaſſet & ſomno fuo. Sexaginta & ſortiſſimis „s ⸗ Me
Ifrael gladium tenentes iuper femur ſuum “ Ken
U A⸗
lie

P non
lu enit
eſige.
de At
U
n ſänm
imms W
Ahrinn,
nem Kr
nde Cir
Poſedne
ChnNa. N
ſenn k
Cwiuen,1
nt nene
in pen
ett. Hü
gkiſ lr
Eptene

iin ,

eo, 8l
eullt lub
ckle in
Juid e
brum.
1. Nen⸗ 3—
done in,

Urr dan

nun Eegl
Aeum 14
actinn
Mn a
1 ſobiinhne
erit; 19
gne

utntti
nn ,

Vr vegat.

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ.

Dienitas ut diù excubent, Lectulum contutantur. Una
in indi⸗ Regis vigilia imperium conſervavit. Plus ille
27. evolvendo volumen Regno profuit, quàm
Tribuni omnes arcus intendendo. Habebat
domi hoſtem, & dormiebat. Parabatur
fidiſſimi excubitoris ſupplicium, & neſcie-
bat. Moriturus in Cruce erat Mardochæus,
per quem Rex non occubuerat in ſtrato ſuo,
& epulabatur apud Reginam proditor. Hiſ-
ce comprimendis Ceraſtis excubare Rex de-
bet, ſi miſericordiam ſuam erga optimè de
ſe meritos verti non vult in patibula.
Deum proinde imitetur, qui cuſtodit pa-
Gtum & miſericordiam cum his, qui eum
diligunt. SZi enim in Coœlo, unde livor
exulat, quò tinea non adrepit, ſuæ Deus mi-
ſericordiæ excubat: quo modo in domibus
regnorum tota Regibus dormitur nox, in
qua omnes beſtiæ ſylvæ ad rapinam erumpunt
& latebris? Placet Reges duos in medium
adducere, quorum alter humanitati excuba-
vit ſuæ in diligentem ſe, alter verò perquam
miſerè indormivit. Diligebatur à Dario Da-
, niel, à Davide Joab. IIle converſus ad
erientem in conclavi ſuo Deo cœli ſupplica-
vit: hic, contra Regis imperium, Abſalo-
nem Principem confocit. Quid plura? Gra-
üſfſimus Dario Daniel, & innocentiſſimus,
non modò à Magis accuſatur, ſed, lugente
Dan.6,13. Rege, leonibus objicitur. Daniel non eura-
vit de lege tua . .. Rex ſatis oontriſtatus eſt, &
Ppro Daniele poſuit cor, ut liberaret eum. Deni-
que percharus Dario Daniel miſſus in lacum
eſt. Tunc Rex præcepit,; & adduxerunt
Danielem, & miſerunt eum in lacum Leo-
num.
fſericordiæ & pacto ſuo Darins; qui Danielem
amat & jugulat: qui lachrymatur & pardit?
Non eſt Regis adniti, ut innocenti perca-
tur, ſed velle, ut innocens imperet, ſecun-
dus à ſe. Nimirum nemo cœlum non ſper-
nit, cum rorat. Tonantem verò aêérem ne-
mo non expavet. Poſuit cor, ut liberaret.
Excorſes, ſi regnas, & optas tantùm incolu-
mitatem familiaris tui. Non corde, ſed gla-
dio patrocinatur Princeps, ſi ſapit, collegæ
ſuo. Vide, Dari, ut vireat Hieroſolymis
Regum miſericordia in amicos. Occiderat Ab-
ſalonem Joab. An puer ſuperſit, Rex Pater
& Victor ipſemet explorat anxius in porta.
Nunecius advenit: & de Abſalone nihil. Alii
boſt alios de prælio nuncii; ſed de cæde
Pueri mirum ſilentium. Verùm gregarii du-
cem forté accuſare non ſunt auſi. Accedit
2. Reg. 18. Tribunus Achimaas. Ait Rex eſt-ne pax pue-
29. 7o * dixitque Achimaas Vidi iumultum ma-
gnum, Rex- neſcio aliund. Tandem Chuſi
de prælio redux cædem pueri Davidi nun-
ciat: ſed de Joabo peremptore vox nulla.
Nimirum ità noverant obfirmatum Regis ani-
mum erga fidiſſimum Ducem, ut ne mutire
quidem de eo in re tanta, ipſo licèt percontante
Lege, auderent. Ità excubatur à Principe im-
penſæ miſericordiæ pactôque inito. Tu verò,
an & Sionis excubias, & Babylonis ronchos
ſpectaſti, mecum, quæſo, in Chaldæam re-
gredere, ut videas quam ſint vigilibus Jeroſo-
lymæ perſimiles cuſtodes Babylonis. Ibi Spon-
am tenuere cuſtodes, eorumque luſtratio in fu-
ſtigatione virgunculeæ conſummata eſt. Hic
Prrophetam unum obſervant orantem, accuſant,
Dan-6, II. & damnant ad beſtias. Viri ergo illi curiolins
Lihicæ Tom. II. =

Rex tuea-
tur ſudi,

An non indormiiſſie videtur tibi Mi-

III

inquirentes, invenerunt Danielem orantem. Proh
fidem, & excubias Satraparum 1 Babylone
nimirum, ut diù multumque ſcrutati ſint la-
tibula curioséè univerſa, unus tandem „ qui
Leones exaturet inventus eſt parricida, Da-
niel nempè, & is non inter epulas, ſed inter
thura uni colloquens Numini. Ergone Baby-
lone ubi confuſio tanta, ubi vel ſenes Iſraë-
litæ Suſannas depereunt, ubi vaſa Templi
fozdantur, ubi Balthaflari aſſident ſcorta, ubi
nihil non pollutum inquinatumque eſt, cùm
curioſius Diogenis facem prætulerint imperii
Cenſores maximi, unus tantum Daniel repe-
ritur, quem reum violati juris Leonibus de-
dant? Videm, ut effeminati & Hieroſoly-
mis & Babylone ſint murorum Cuſtodes,
quando ibi una cæditur Virgo, & unus hic
Propheta perditur?

Quæſo, Domine Deus cœli, fortis, ma-
gne, atque terribilis.

Norne cœlum terràmque Deus condidit, Oratio.
ipſéque univerſorum Dominus eſt ? Eerna
Quare ergo à Nehemia cœli tantum Deus ap- to n ,.
pellatur. Nimirum jejunaverat, & oraverat lig.
cùm hæc diceret. Terram proinde non pro- Nre
ſpexit. Lippeſcit enim Orantis acies, & nmiſi tempius.
vaſtiſſimas moles non videt. An neſcis in Felicitas
ea domo, ubi Rachel contemplatur, Liam nen se
lippire? Porrò magna duntaxat apparent lip-
pienti. Quid enim mihi eſt in cœlo, & d te pl. 72. 25.
diid volui ſuper terram? Deus cordis mei. Non
ait nihil abs ſe, aut in Saülis Aula, aut in Ju-
dææ imperio expeti, ſed ne quidem extare.
Non Bethleem meminit, non vallis Tere- pDef eure
binthi recordatur. Puncta iſthæc lippien- Iſeſe per-
tem fallunt. Vix terram, cœlumque intue- irtere.
tur. Hinc te ego minimè lippire conjicio, quem rarey
video ad minima tam vivacis, vigiliſque aciei. Deußn.
Diſtinguis enim non modô inter coelum &
terram, quam unam diverſitatem tantùm Religioſus
contemplantis lippitudo Principis dignoſce- * "ia.
bat, ſed quid inter polymitam interſit & Talema
Pprætextam agnoſcis: ſecernis ſtantem mani- mediocria.
pulum à procumbente: non ſtella ſolum apuicd
te differt a ſtella, ſed carbonum quæ ſit fuli- Rergit⸗
go tetrior, internoſcis. Primi reverentiam ac- iorg.“
cubitus liquidè deprehendis; quidque inter Zepiaias
ſcabellum & ſcabellum diſcriminis ſit, vigi- orrer.
lantiſſimè contueris. Tu cathedrarum baſes
non ejuſdem ſtaturæ eſſe proclamas. ITu angu-
lorum ita lineas emetiris, ut cùm rectum, qua-
ſi laxiorem invadas, ab Iſoſcele, quaſi gurgu-
ſtio, refugias. Ergo David cœlum tantuùm &
terram videt; tu veròô diſtinguis inter lepram
& lepram, pullique a coxendice pinnam, ga-
nearum Argus, internoſcis? Oppidò non oraſti.
Nam Paulus, qui in domo Judæ orat, apertis Act.9. 8.
oculis nihil videbat. Patebit & non orantis per-
ſpicacitas, & orantis hebetudo oculi, ſi Da-
videm Hieroſolymis abeuntem deducamus. In-
ſultabat fugienti Regi abortus Belial Semei. II=
licò Abiſai, canem vidit in labis blaſphemantis.
Quare maledicit canis hie mortuus Domino meo 2. Reg. 16.
Regi? Duo vidit Abiſai, quæ non patebant, 9.
regnum nempe in profugo, & feritatem in la-
