tres, mordeâſve ore? Unum imitare Nehe-
miam, qui ſuo exurgit de nocte conſilio, ſué-
que ductu urbem luſtrat; trahitque libertos,
non ſequitur. NWrrexi ego nocte, & viri pauci
mecum. Sequitur;

Jonæ 1. 2.

Et non indicavi cuiquam, quid Deus
dediſſet in corde meo, ut facerem in
leruſalem.

Arum id latebrarum in Principe: ſed sSecreia;
quam infrequens, tam eſt in imperante
Pretioſum. Nihil enim expectari è regnante Srtrage
magnum, ſummumque poteſt, niſi, quod ci- ſi.
t0 Cconcipit, diu parturiat, tardéque pariat.
Quis neſciat nive obruta, compreſſaque ſe- Proeraſti-
mina, quò lentiùs emerſerint, eò fertilius ens.“’““
eruptura? Evaneſcit in ſpica triticum, quod
citô laſcivit in olere. Nonne brevi anſerum Erxcommu-
pulli excluduntur, quùm ex ovo ſit Aquila- ns yo-
rum fœtus poſt menſem? Terram intuere, feraiur.
quæ tam altè ſuas opes depreſſit. Nuſquam au-
rum, nuſquam gemmas in ſummo concoquit. Saperior 2
Nec terræ æquor abſimile, quod in imo co- Hzaat, .
ralia defigit, rejectis in ſummum algis. Et
quem miraris unionem in corona, eum fſcito Dignitas
adultum in concha. Cohibendo ſe Indus, ſaain ,
curſumque ſinuando, amnes lupra cemum derche
haurit, quibus mari propior quàm profluen-
ti, in Oceanum undas ſuas tandem gemmaſ-
que deonerat. Tarditate tumet pariter &
ditatur. Noviſſima vitis, oleæque vindemia,
Vix germinant vites, vix flo-
rent, vix excoquunt botryones: compreſſum-
que vix muſtum fervore, ignéque repurgant.
Sed nectar eſt, quod tandem haurimus; nec
ipſe poteſt Noë vim voluptatis deludere. Adeò
lene tormentum liquoris, fallénſque eſt vis,
nexuſque illecebræ vincientis. Eò proficit fru-
tex, quoties non abortit; ſed diùà concoquit fœ-
tum ſuum. Et non indicavi cuiquam, quid Deus
dediſſet in corde meo. Arduum id ſanè opus,
Urbem, Turréſque parturire, nec prodere.
Produntur tumore uteri tum animantes cæte-
ræ, tum mulieres; & tamen catellus, aut puſio
eſt, qui geſtatur. Nehemias Hieroſolymam
geſtat, & occultat. Haud eum minorem Ocea-
no dixerim, qui fluminum acceſſione tanto-
rum non redundat, ſed ea ſui vaſtitate alvei
itaà excipit, reconditque, ut, quò defluxerint,
neſcias. Ità planè Pocillator animo arces, moæ-
niâque recepit, quæ non oſtentet, nullique
prodat. Quæ, rogo, ea eſt mentis, cordif-
que impotentia, quâ Principes quicquid hauſe-
rint, regerunt, rumpunturque;, ni ultimam quo-
3 due

222
que ſtillam conſiliorum ſuorum, profuſione
nocentiſſimà ubique diffuderint? Saltem ra-
phanos imitentur, qui diù latitant ſati, ma-
luntque humi ad germen corrumpi, quâm
citò ad evanidam luxuriæ pompam in olus fo-
liaque diflipari. Bombyx certè non illicôò
ſuos villos eructat: ſed lanuginem occulit
ſuam, latebriſque lanificium involvit, ſuum
opus non arundinea moliturus in crate; ſed
illud aufſpicatur in frutice, poſtquam offici-
nam;, in quam abdatur, prætexerit. Atqui Ar-
cum & raptim & palàm Sol colorat in nube.
Et ideò evanida, futiliſque colorum luxuries eſt,
quam, ut nemo non diſpicit, itaà nemo non deſ-
picit inanitate ſuæ pompæ defluguram. Py-
ropum Sol fabricatur, ſed in imo terrarum;
cujus fulgorem non proderet, niſi Manes no-
ſtra ſcrutaretur rapacitas, ſtellas cœlo refixu-
ra, ſi eòé, quas admoveret ſcalas, moliri poſ-
fſet. Valuit itaà Patris idola diripere Rachel,
ut Parentem, ſororem, virum, filiumque ce-
Gen.z1. 32. laret rapinam ſuam. Cur furatus es Deos
méos * Apud quemceunque inveneris Deos tuos,

necetur coram fratribus noſtris. Haæc dicens igno-

Superior rabat, quòd Rachel furata eſſet idola. Poteſt
suenis'os ità ſaxa avehere mulier, ut maritum quoque
nibus conti fallat. Et nos ipſis quoque calonibus ex-
diapandat. ponernus, quæ in nobis aut ratio, aut Divi-
nitas, arcana, conſiliaque inſeruerunt? Te-
Rex conſit „ .
= ſua non Rinans abſcondit idola Jubter ſtramenta Came-
faciè ape li, & ſedit deſuper. Audeant viri, quod

Tse⸗ præſtitit fœmina. Si ſimulachra abdidit Ra-
tinguæ chel aliena: Tu mentis tuæ fœtus occul-
ciura. ta; quamdià eos præſtat non emergere. Scur-
△

ras faltem tuos fac, ut mentem celes Sena-
tus tui. Vulgabis ſuo tempore, quæ conce-
piſti conſilia; ſed ſuum habeat Autumnum
tui pectoris vinea. Quàm grata Uva eſt, ſi
maturuerit, tam eſt ingrata, ſi acerba de-
cerpatur. Atqui amicum celare nequeo, quod
incoquo. Si Rachelem imitari vir fœminam
nequis „ grandævus ſaltem Papyrium pue-
Secretum rum ætnulare. Is Matris preces verberâque
ſervädum. contempſit, ne, quod à Patribus acceperat
in Senatu, conſilium proderet fſciſcitanti.
Quam ſcito, ſolemnique dolo eluſam Senato-
rum ità ludibrio objecit, ut ſuam Senatui fi-
dem, conſtantiämque probaret. Ergo quod
Opilionis uzxor potuit, quod Romæ puer po-
tuit, viri Principes non poterunt? quùm præ-
ſertim nemo non videat, quibus opprimatur
incommodis Chriſtiana Reſpublica ex imma-
tura præcocique arcanorum vindemia. Pe-
riret hominum genus, ſi pernox micaret &
correftio colo Sol, pertæſus antipodas. Abdi Lux
raenie. quoque debet, quque carere non Poſſumus,
ut vivamus, moreremur, niſi eâ interdum
Tiro vau- Careremus. Papillas doctrinæ ſuæ Paulus Co-
latim im- rinthiis exeruit, non horrea iis recluſit Sa-
Gons , Pientiæ ſux. Lac vobis potum dedi, non ef-
cam : Wondum enim poteratis ſed ne nunc
superior quidem poteſtis. Eſca erat, quam Paulus intra
reix: cellaria recondiderat. Verùm eâ non nutri-
. rentur alumni, ſed necarentur. Venenum enim
eſt, non cibus, quæ coqui eſca non poteſt.
Joan. 16.e Adbue multa habeo vobis dicere: ſed non
1. pgteſtis portare modò. Supprimebat ſuas Chri-
Nen omat: ſt ibus præſagiebat non cohoneſtan-
S us opes, quibus præſagiebat n
omnibus. dos, ſed opprimendos Apoſtolos. Quæ enim
lorica Saülem muniebat, ea Davidem op-
primebat : füuiſſéetque ſervitutis laqueus
adoleſcenti, quæ viro fuerat inſtrumentum:

Oliva

cauſâque victoriæx. Margaritum eſt, quod
in te conſilium gliſcit? Sed, eo apris objeclo,
tu diſcerpêre, non illi exornabuntur. Neque
mittatis margaritas veſtras ante porcos, ne for-
te conculcent eas pedibus ſuis, & converſi di-
rumpant vos.

lia comparantur. Ut enim margaritæ ab-

duntur in concha, latebriſque coaleſcunt in

germnas: ità Principum conſilia, quæ ſpuma
forent retecta, ſi lateant, niteſcunt ut gemmæ.
Mala aurea in letctis argenteis, qui loquitur ver-
bum in tempore ſuo. Habet & lingua abortus
ſuos. Quæ enim, ſi retegantur opportunè
conſilia, poma ſunt; tela ſunt, quibus Ora-
tor pariter & Auditor transfigantur, ſi matu-
ritatem impatientiùs anteverterint. Regnaſ-
ſet, viciſſétque Abſalon, ſi diem unam cohi-
bere potuiſſet expeditionem ſuam, quam ut
Chuſai aperuit, laurum illicò mutavit in cu-
prefſlum, ſensitque triumphi palmas in ſup-
plicii lanceas, tædâſque funeris abiſſe. Ait
Abſalon ad eum- Hujuſcemodi ſermonem lo-
cutus eſt Achitophel: facere debemus an non?
Domini autem nutu diſſipatum eſt conſilium
Achitophel utile, ut induceret Dominus ſuper
Abſalon malum. En quòô evaſerit latebra-
rum impatientia triumphi, imperiique auſpi-
cium? Ex qua erat ſententia ſceptrum erup-
turum, ſi latuiſſet, ex ea ſtrages (ubi pro.
dut) excidiümque prorupit. Vide, quot
membranis, quôve corio mala punica invol-
vantur: ideéque, quæ ſolà maturitate rum-
puntur, germinant coronata. Nullus inter flo-
res Rosâ naſcitur involutior, foliorum in co-
rymbum arcétatis faſciis, quas ne tum qui-
dem projicit, cùm evolvitur. Ideòque, quæ
tantis occulitur involucris, prodit, ſui auſpi-
cio principatus, cum purpura. Adeò tum po-
morum, tum florum, quæ continere ſe norunt,
aut coronata, aut purpurata naſcuntur. Per-
ſtat in Nehemiæ pectore de ſarcienda urbe con-
ſilium, ſed uni notum molienti. Et non indi-
cavi cuiquam quid Deus dediſſet in corde meo,
ut facerem in Jeruſalem. Quanto coaleſcit
ſilentio fulmen in æthere, unde fragore tan-
to eſt erupturum! Nullo pubeſcit murmu-
re; ſed, cùm adoleverit, tonitruum eſt. E-
vaneſcunt, quæ ſtrepera in exortu ſunt. Ideò
Chriſtus Scribam à ſe repulit, qui quoquò
eum conſequendi votum temerè nuncuparat.

Matth.7.6.

Et ideò fortè umionibus conſi-

Prov. 25.
II.

2. Reg.If.

.

Cenblia oe.
culientur.

.
Bunicum.,

Bona ob:
culianda,.

Nequar te, quocumque ieris. Quàm clamoſa Pe- Matth. 8.

tri fides in triclinio! Tecum paratus ſum,

E 19.

in carcerem, & in mortem ire. Neutrius pro- Luc-22.33,

fecit, vocalior, quam conſtantior, virtus. Hic

defecit, ille ne acceſſit quidem. Vide, quæ Eſm.

fuerit ſævities durior, Caini an Eſau? Hujus
feritas elanguit in amplexus. IIIius efferata e

ſt Cain.

2.. . 3* 1 8 .. — .r —
ira in cædem. Nimirum comprefſſlerat rabiem „„ ſa.

fuam alter, alter minis jurgiſque diffude-

rat. Ideò, quæ ſilentio coaluit, ferrum ſtrin- ra oul-
xit, mortémque fratri confcivit. Quæ ver iaé.

rabies ſeſe per verba difſiparat, itaà relanguit
ad ſcelus, ut oſcularetur ſratrem, non necaret.
Quæ porrô vitio accidifſe videmus, ea vir-
tuti uſuvenire non dubitamus. Quicquid te-
gi nequit in germine, defloreſcet in folia,
nullaà ſpe frugis. Ergo ſupprimatur, ut fe-
racior mens noſtra proveniat, ſuæ beneficio
latebræ in maturitatem excocta. Et non in-
dicavi cuiquam. Nullh-ne ſui pectoris con-
cham recluſit, ut quod increſcebat marga-
ritum vel fidiſſumo libertorum proderet
Ne-

Meben
el
1 .
Cunque
In
ime
as be
rteſt i
Pte
“ unte 1
eult
1 is
np
Eltri:
Sh,
it, i0
Re, 0
Sun erin
tunn dun
nuln Ke
(oino pe
ai Nec
Cer Mtu
fem Men.
i in
tn ſ⸗

1i, unn
Nen Ceelt
Fodet.
Koc uni
Anummas,
t hetſcel
Dawid
ebnlun p
ur
Nobhcum
Clunbete
uten E
lelſet in
Mndam
Qim tnn
nehalin
rlete
8 tni ene

t,
Dr Gcr
r
Nreer

1 ner .

Nſe 1.
rgette 1
Celiin
Jrehrr
trEn
uime
lngu D
n e
ntut, int.
tum. Na
Unen d.
dun, Jum
mntntine
tn dil
li emmmn
bennu ie
n e
Valet hit,
nperinlea
ſcehmne,
ſages (Iin

lommne
1 r n
. lleore

noät, li⸗
ra. Medt
ntinetekunt
nilamn K
Arcendet
ent. H

e bex
lbeli N
cmimumdk
utulit I
ere Mnone
uncen
1 ℳℳ ,
tor, utd
1en. Ne,
lalii,
Ilischen,
nr e ⸗

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 223

Nehemias? Nulli prorſus. Et ſanè pruden- ſaus fratrem ſuum Abel, & iuterfecit eum. Vi-

tiſſimée. Quod enim uni patefit, nulli non
proſtat. Si quid occultum efle cupis, nemi-
ni fac retegas; alioquin vulgatum, publi-
cüúmque erit, quod in unius aurem demiſe-
ris. In morem enim fluviorum, qui, ut è
fonte profluwerint, continere ſe nequeunt;,
cinßia te. quin in alveum dilabantur exteras mox provin-
cias decurſuri. Non enim aquarum ſtlare po-
Tiasge ee. teſt illa tanta proluvies. Ità ſecreta, quæ ſuo
à fonte proruperint, non illic reſtagnabunt,
Inſoiretio unde illa contigit ſcaturire. Atqui Arethuſa
nes eudte occulit ſeſe. Sed citò exerit, profunditque,
e,e quas abſtruſerat, aquas. Imò cum totâ æquo-
ris amplitudine lateæ unus nequierit occul-
Pyta, ote- tari: quis non temerè ſperet ſermonis conten-
Sdba: tum iri profluentem intra labiorum agge-
res, ubi cœperit exundare? Ut exundave-
rint, aio? Imô ea quoque intumeſcent in
alveo, quæ ne quidem é fonte diffluxerunt.
Qui enim Eſaü de trucidando fratre concep-
tum duntaxat conſilium aperuerat? Et tamen
nulli ſcelus vulgatum, mox totâ Patriarchæ eſt
Gen. 27. domno pervulgatum. Oderat ergo ſemper E-
40. ſalt Jacob. dixitque in corde ſuo :. Venient
digs luttus Patris mei, & occidam Jacob fra-
irem meum. Muſſarat apud ſe tantùm E-
ſaü, intrâque præcordia ſua ſuum depreſſe-
rat in fratrem virus effundendum: & tamen
effluxit. Nam Rebecca dixit ad filium: Ecce
Ibid. iſaii Fater tuus minatur, ut occidat te. Unde
i noſti? Suo id ille tantùm concepit in cor-
de. Nimirum quod quis vel uni dixerit ſi-
bi, univerſis mox dictum putet. Ut ful-
men cœlum concoxerit, tonitruo mox illud
prodet. Quod ſi ſecretum eſſe non poteſt,
quod uni inſinuaveris tibi: eccultandum id
autumas, quod extra te fuderis? Non inſul-
s& perſceleſtus Saul, qui initum de perden-
do Davide conſilum, ne ſuo quidem indi-
candum primogenito cenſuit: Dicet, Neſciat

Secreta:

Luniur.

1. Reg. 20.

3. hac Jonathas. Arbitrabatur enim Saül mox

publicum fore, notumque hoſti, quod vel filho
ſignificaſſet. Benè ergo Nehemias, ne ſuum
Gdiſturbetur conſilium, nulli ſuam aperit men-
Proeéteres teth. Et non indicavi cuiquam, quid Deus
nioram. dediſſet in corde meo, ut facerem in Jeruſa-
pre&7e lém. Lugendum hic mihi eſt, quod fortè
juaſiorum. Miuam eluxero, Sionem nempè juvari
clam tantùm poſſe, oppugnari veròô everti-
Perſezutio que palam poſiſe, imò & ſolere. Quicquid pro
viv. juſtis ſategeris, latebris abdendum eſt, te-
nebriſque involvendum. Propalam autem fre-
Humani mere in eos licet, nulla aut loci, aut tem-
HS poris importunitate non opportund. David &
² Jonatha clandeſtine Regis iræ ſubduci-
tur; & ab Abſalone, clangentibus bucci-
nis, regno pellitur, necique deſtinatur. NMa-
2. Reg. 15. im ut audieritis clangorem buccinæ, dicite:
o0. Regnabit Abſalon. Ergo non vivet David, ni-
Prnz ſi Jonathas ſagittarum conjectu neceſſarium
Sien ſuum moneat de inſidiis : Ut peribit Da-
ria mala. 1l nſidiis: peribit Da
vid, meridiana in luce filio debacchante?

Thia mn Velari ſœdera jaculis debuere, quum in

carent au.

dacie“ juſtum conſpirationes non modò non conve-

lentur, ſed ſtridore quoque lituorum evul-
gentur. Quanta diſſimulatio, ne David oc-
cumbat! ut pereat, qui fragor ! In agro
Abel occiditur, jam tum obdureſcente crude-
litatis fronte in ſævitiem. Dixitque Cain ad
Abel, fratrem Juum: Egrediamur foras. Cum-
gue eſſent in agro, conſurrexit Cain adver-

Gen. 4.12.

den' ut ſævitura in Juſtos rabies ne tum qui-
dem faſcias paſſa ſit, cùm vagiret in cunis. In
aprico initiari barbaries voluit, piguitque in-
tra domus ſepta graſlari. Egrediamur foras; cain.
ut, quando in illo rudis adhuc naturæ confi-
nio ſpectatorem habere furor non poterat,
theatrum ſaltem haberet & ſcenam immani-
tatis ſuæ. Et miraris ſi adulta jam diu rabies
non efferetur in latebris, quæ faſciis nec-
dum infantiæ evoluta in agro irrugiit. Ità
enimverò ſævitur in juſtos, liſdem „ con-
trà, ne Regum quidem Præfecti opem fe-

runt in Sole. Abdias autem; inquit, time- 3. Keg. 18.

bat Dominum valdeè. Nam, cum interficeret Je-
Tabel Prophetas Domini, tulit ile centum Rumani
Prophetas, & abſcondit eos quinquagenos , & reſpectus.
guinquagenos in ſpeluncis, & pavit eos pane
& aqud. Placeret in antris Pietas effloreſcens, Erubeſcen-
niſi furor vireret in agris. Quæ ſane deliteſ- gc,vade e
cens humanitas turpius quoque ſpecie crude- kere⸗
litatis traducitur. Nam ut Abdiam demiror,
quoties Idumæi Doëg non recordor: itaà cum
hujus memini, illius ſuppudet. Et ait Rex 1. Reg. 32.
ad Doëg: Irrue in Sacerdotes. Converſüſque 18.
Doëg Idumaus trucidavit in die illa octogin-
ta quinque viros veſtitos Ephod lineo. NWobe
autem civitatem Sacerdotum percußſit in ore
gladii. Compone lanienam Juſtorum cum
epulis. Nutriuntur in ſpeluncis fili Prophe-
tarum, Levitæ in Regum domibus jugulan-
tur. Adeò in juſtos efſſe humanum, ſine um-
bris non licet, libet ſub dio, & cœlo teſte,
lancinare, laniare, diſcerpere Sacerdotes. Auſa
eſt Pſaltria Regum dapibus Joannis caput ob-
trudere. Cumque Nicodemus Chriſtum ad lu-
cernam alloquatur: tonat in meridie contra
Joannem Herodias. VYolo, ut protinus des mi- Marc, 24.
bi in diſco caput Joannis Baptiſtæ. Pudet im- ai.
pudentiæ, pigétque latebrarum. Coli ergo
JESUS non poteſt, niſi umbrarum velo cliens
obtegatur? Obtruncari inter calices Joannes
poteſt, quamvis Rege in cædem minimè
prono. Adeò -ne probroſum eſt patrocinium
Sanctimoniæ, itäque eſt ſplendidum virtu-
tis odium, ut ſævire in Sole libeat, cùm adeſ-
ſe Juſto liceat duntaxat in nocte? Ergo, non
qui malè agit odit lucem, ſed qui præclarè
agit? Is enim non raròô de bono opere vere-
cundatur, aut perſancté gloriam è& virtute
orituram reformidat - ille pompam exquirit
in crimine. Proinde Domini de Luce oracu-
lum lugere cogimur, ab impiis perverti, à
probis ſeu converti ſeu mitigari. In quo ſenſu
ea ſcribo, quæ ſubdo. Ergo prodit & ſepul-
chro ſuo Sol non in liliorum ſolatium, ſed
in ſpinarum patrocinium? Aditur equidem .
Sponſa inter noctium ſtillas & umbras à
Dilecto, quæ palam in compitis à vigilibus
ſauciatur. Ut in deliciis ſit Columba pudoris
evocatur ad foramina, cavernaſque petra-
rum. Ut verò nudetur;, & feriatur, vagari ſi-
nitur per plateas. Columba mea in foraminibus
petræ: Oſtende mihi faciem tuam. Num & Gan., 2. 1.
cœlo prodefle Juſtitiæ libet in umbra? E-

lias certè corvi miniſterio paſcebatur in ſpe-

læis: cùm in Davidem palam ſæviretur à
cœlite. Abſcondere in torrente Caritb. Cor-, Reg rj.
wis præcepi, ut paſcant te ibi. Quantum um- 4.
brarum coacervatur, ut Juſtus ſervetur! La-
tebræ deliguntur, ſolitudo imperatur, Cor-
vus ſubmittitur, qui ſuæ nigrore noctis um-
4 bras

224
bras geminet latebrarum. Ità nihil non con-
velatur, quum ſupplicio Prophetes eximitur.
Audi jam;, quid radiorum effundatur, ut
ſumptum de Propheta ſupplicium proſtet.
2. Reg 12. Iu enim, inquit, feciſti abſcondite: Ego au-
12, tem faciam Verbum iſtud in conſpectu omnis
Iſraël, & in conſpetctu Solis. Quid quod nu-
triendi Prophetæ cura Corvo delegatur: graſ-
ſandi in Davidem munus defertur Angelo?
2. Reg.24. Cümque extendiſſet mamum ſuam Angelus ſuper
16. Jeruſalem ut diſperderet eum, ait Angelo per-
cutienti: ſuffcit. Nonne traducti à ſervitute
in libertatem ſunt Iſraélitæ in ipſo umbra-
Exod. 12. rum ſedimento? Vocatiſque Pharao Moyſe & Aa-
i. ron nocte ait: Surgite, & egredimini à populo
meo, vos & klii Irazl. At Tyranni ea fue-
rit violenta benevolentia, neſcientis in Sole
prodeſſe. Quid de beneficentia Numinis dice-
mus, cujus annona in coriandri morem ſub-
acta ità umbris aſſueverat, ut ad Solis exor-
tum, tanquam ad afflatum mortis diſſolvere-
tur? Cüumque incaluiſet Sol, liquefiebat. Fa-
Stum eſt ve pere, & aſcendens coturnix cooperuit
caſtra. An piget beneficentiæ cœlum, ut ſuas
proſtare non patiatur objectas populo volup-
tates? Jam tum præſagieram tenebrarum ami-
cum ſore Domini erga populum patrocinium,
quod propèé rubum deſignabatur in angue.
Cur enim in Serpentem Moſis baculus ver-
teretur, quo ad vindicias Ifraélis ablegaba-
tur, niſi ut docerentur Abrahæ filii erectum
ſe quidem iri à Numine, ſed ſine luce? Ut
enim perfamiliaris ſerpens eſt latebris, itaà
divini virga regni opitulatur in umbra. A-
lioquin in avem melius, quàm in anguem
baculus verteretur, qui diſcutiendo Pharao-
nis jugo, amoliendæque ſervituti deſtinaba-
tur. Quid enim Beneficentiæ commune cum
Dracone! Solæ fſcilicet latebræ, quibus Dra-
co pariter & Virga ſuam erant ſcenam ab-
dituri: ile ut virus ad ſævitiem incoque-
ret, hæc ut mella ab ubertatem conſtipa-
ret. Nimirum tum quoque mores ſuos Nu-
men retexit, cùm Abrahæ per Angelum nun-
ciavit: Benedicam tibi, & multiplicabo ſemen
tuum ſicut ſtellas cæœli. Quæ ſanè ſidera cum
Gen. 22. coruſcent in umbris, fulgore ſuo ità Dei
17. ſervos prænunciant micaturos, ut tamen
non in Sole colluceant. Quam ideò conſue-
tudinem Numinis fuiſſe dixerim, non ut ſuum
nobis genium ingereret, ſed ut nobis mo-
res noſtros exprobraret Dominus, qui Juſtis
„ ut obefle in luce poſſumus, ità iis ſine tene-
bris prodeſſe non audemus. Colorat Deus in
ſuis umbris ſanctiſſimis umbras noſtras illau-
datas; utque non agamus, quod agimus ,
actor ipſe fit erubeſcentiæ noſtræ. Vel, ut
ſanctius de Deo ſentiamus, occulit ille bene-
ficia ſua, ut nos dedoceat jactantiam. Nos ve-
rô, pavore improbo, non audemus aut pa-
lam eſſe probi, aut publicè tueri Juſtos. In
cubilibus , in quibus priùs Dracones babita-
bant, orieætur viror calami & junci. Num ſeren-
do calamo, excolendéque junco aut areæ
Deo deerant, aut agri? Domini eſt terra, &
Plenitudo ejus. Qur ergo tanta deliciarum hi-
laritas ſpelæis conditur, quaſi ſepulchro præ-
damnata, antequam nata? Nimirum morem
exprimit noſtrum Divinitas in cultura ſua.
Ernesen- Claàam juncus excolitur, quòd nos ſoleamus
Juſtos colere clandeſtinè. Videas ità veſpe-
re à Lotho Angelos excipi, ut eos domo

Exod. 16.
21. 15.

Iſa⸗ 55. 7.

Pfſ. 23. 1.

S§. Lot hb.

Oliva

abire ſuâ ſub lucem non abnuat. Declinate Gen. 9.2.
in domum pueri veſtri: & manè profciſcemini
in viam veſtram. Optabat ille quidem diver-
ſari Cœlites apud ſe, ſed quamdiù hoſpita-
litatem ſuam involvendam tenebris ſpera-
bat. Miſſionem non permittebat ſolùm, ſed
etiam inſinuabat hoſpitibus, ubi credidit be-
neficentiam ſuam Solis jubare detegendam.
Et mane proficiſcemini in viam veſtram. Li-
cet hoc loco nodum Gordio ſupparem inci-
dere, quem Scripturarum interpretes pleri-
que concidére diligentius, quàm exolvére.
Cur ſcilicet tantæ familiæ princeps Abraha-
mus nullum excipiendis Angelis adhibuerit
vernam: ſed ſuis ipſe manibus & jugularit
vitulum, & ſecreverit de armento. Tpſe ve- Gen. 18 7.
7 ad armentum eucurrit, & tulit inde vitu-
Ium tenerrinum & optimum. Latere Opilio-
nes quoque ſuos humanitatem cupiit ſuam:
quique propalam convivium grande ſtruet,
ut filium ablactet, palam vitulum parare An-
gelis, penè dixerim, timuit. Et miraris, ſi
ſibi à Samaritis metuit Nehemias, ſi Me-
dos expavit, ſi nec fuis fidit Urbem extru-
cturus advena, captivus, & pocillator: quan-
do Abraham , familiæ princeps, auſus
non eſt de grege vitulum, quem pararet hoſ-
pitibus, ſervorum abducere miniſterio. At
hædum, inquies ſuum per paſtorem Judas
Thamari ſubmiſit. Miſit autem Judas badum Gen. 380
per paſtorem ſuum Odollamitem, ut reciperet *.
pignus, quod dederat mulieri. Si ergo per ver- „e, que,
nas hædus foeminæ tranſmittitur; cur & vi- mrum af.
tulus adduci per ſervos non potuit? Cur, in-
quis? Quia ab Abrahamo Angeli paſceban- Benefter-
tur : à Juda ſcortum ſaginabatur. Clan- a gme⸗
deſtina eſſe debet beneficentia charitatis,
cùm Libidinis trimmphalis eſſe ſoleat prodi- Prodigali⸗
gentia. Si ſaginanda ſit meretrix „ nemo iai ſecili.
non obeſum pecus ſecernet in delicias cri- v;, e.
minis. Si verò refici oporteat Angelos, ni- na rara:
ſi ad armentum accedat Patriarcha, non vi-
tulo nutrientur, ſed rubetis necabuntur. De-
nique, qui malè agit, lucem non timet: qui
ſtrenuè agit, latebras, tenebrâſque ut plu-
rimum ſectatur. En palam diſſerentem Na-
buchodonoſor de occupanda excidendâque Ju-
dæa. Vocavit omnes majores natu, omnéſque Judith, 4
duces, & bellatores ſuos. Dixitque omnem co- a.
gitationem ſuam in eo eſe, ut omnem terran
Juo ſubjugaret imperio. Palam oppugnatur
Bethulia: ſed clanculum Holofernes trun-
catur. Quicquid criminoſum eſt, & ſcelus
fovet, in luce pullulat. Quod autem in pa-
trocinium germinat æquitatis, concreſcit ut
bulbus. Vide, ut palam rubus germinet. Nulla
cum cortice ſpina ſubpullulat. Roſa verò,
niſi dià in corymbo latitaret, non erumperet.
Flos tegitur, ut pubeſcat. Dumus pullulat
evolutus. Et igniarii quidem lapides in ſum-
mo camporum adoleſcunt: cùm in imo ter-
rarum topazius adamaſque concreſcant. Du-

ratur in oſtreo Unio: algæ verò fluitant igna-

ræ, neſciæque gurguſtii. Iniquitatis & vili-
tatis felicitas iſthæc eſt, ut cum luce pompâ-
que proſerpant. Virtus aut latet, aut viz
lucet. Ideò fortè ſtellas, quas ſeptem Dei ſi-
lius retinebat, neque in fronte, neque in
pectore collocarat, ſed eas præferebat in
dextera: Habebat, inquit, in dextera ſua ſtel- Apoc li6
las ſeptem. Videbatur equidem frons coœlo ſi-
milior, quàm manus. Sed illa ita explati
en»

A,i
Ute
Etram
Epnmmt
et. N
An,
Kcun
gtit /
ote
rmdin
Centiom.
uleti
lie, lll
ſonn 4
n legi
I;le t.

Psſern

6ai gmund
n n klaſe
in um
n patat
ente et
e‚Kn.
bhaere
n Ue
Elelt, &
vn inge
Eiteke 0
E il aur
Cta ut
In innpun
. Neqn
bret in C.
ile e
1 munns le
Uan ml
1) te
1 Nutb.
Grn al
itet Eese
unge l
n verit,
t idvon
drirmg, &
tns, clin
enr .
=
eſt,&
NR, M
Umini

Iihehe

onttt,
efin
e er
cke
4e lll
Nadt
i
Mi

A

ens ihi
1s & en
mendo. he 66
tulit ib i,
Latere di,
cupit a

Nrence inn.

Mlem anret
mias,
eniis, 1 N
t Utben en
Melktor:r⸗
ndes, d
enn erat
winhikett 1
Paſtoen kü
en JMMle latn
eNl, Eluſet
egn e ſe
Ntur; A
Potutt n⸗
Augen Mir
iucban l
entin chain,
e ſoenſt
metenn, 5

t in
eat A
triurch,an

nectun

n Me

.

ebriie u
n lerte)
ecicend
1 Mt,
uige nnt
Ir omin
dlan As⸗
Bolohnn 4
Md um un
1, C
S gemi 1
lat. M
Dns e

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

eſt, ut complicari non poſſit: hæc, ut in ſce-
nam interdum aperitur, ità plerumque in la-
tebram cluditur. Ibi ergo Eccleſiæ ſeptem
reponuntur, ubi clam abdi eas, foverique
liceat. Nam & hanc crediderim ob cauſam
factum, id quod fore Dominus ſpoponderat,
ut ſecum coœnaret, qui eum non arcuiſſet.
Ri quis aperuerit jannam, intrabo ad illum;
Aroe⸗ . & cœnabo oum ilo, & ipſe mecuim. Non
prandium apparatur ſed inſtruitur cœna;
ne ſcilicet in Sole proſtarent illecebræ inno-
centium. Ergo in fodinas conjecti ſumus,
qui Legi militamus. Et id licuit jam tum præ-
ſagire, cùm tabulæ conderentur in Sina. Qui
Mons & fumabat, & nehbulis contegebatur,
cùm Legis characteribus lapides ſculperen-
tur; ne te crederes vitæ præcepta ſine te-
nebris ſervaturum. Atqui Mardochæus & Jo-
ſeph palam Suſis & Thebis ſunt equo ſoliéque
Perſeouti cirvumvecti. Et ideò tibi mihique perdiu la-
arzumems chrymandum eſt; quando virtus & apud ex-
iriuti, teras ferdſque nationes in Sole ponit tento-
rium ſuum, quæ ſibi latibulum ſub Evan-
gelio parat e tenebris. Ideò lugeo, quum in-
nocentiæ eſſe video & triumphum in Perſi-
de, & in Latio latebras. Quis enim Juſtos aut
palam evehit, aut etiam non inumbrat in
umbra? Cicindelas dixeris innocentes, quas
ſublucere fas tantum eſt & raptim, & noctu.
Suum illz fulgorem & rejicere poſt tergum
debent, & ita oblicere ſpectaturis, ut mox,
quam ingerunt, lucem obvelent. Canthari-
das nitere decet ſine velo. Non enim ſine no-
Xa illa auri feritas viret. Ea eſt criminis li-
centia, ut quod ſimulatur à Scarabæo au-
rum impunè proſtet, quod fulguret non im-
punè. Neque enim viror, ſed virus eſt, quod
vibrat in Cantharide. Ideò patet, ideò pla-
cet, ideò cubat in roſa. Et miramur, ſi ra-
10 virtus ſectatore ſtipetur? Et miramur,
ſi cùm nullo ferè flumine rigetur Palæſti-
na, tantis Nili gurgitibus alluatur Ægyp-
tus? Natabat in lacte David, quùm reli-
deret in paſcuis. Ab olere traducebatur ad
ſtragula, a caula trahebatur in aulam, ut
citharà Regem demulceret, cùm fiſtulam, ti-
bidmque inflaret. Ubi verô Iyram in fun-
dam vertit, & à mulctra ad lanienam tran-
ſiit iniquorum, tum enimverò & fratri non
1. Reg. 19. Bratus, & Regi inviſus, & advenis ſuſpe-
12. Ctus, clam à Michol eripitur, ne à lictore cæ-
deretur. Depoſuit eum per feneſtram: porrò ille
abiit, & aufugit. Qui non intrat per oſtium,
fur eſt, & latro. Sed qui per oſtium effu-
git, Paſtor non eſt. Etenim innocentiæ pa-
trocinari palam non licet: ſed eam, ſi car-
nificibus ſubducere cupimus, demittamus
oportet, ne per poſticum quidem, ſed per
feneſtram. Depoſuit eum per fenettram, &
abiit. Meritè proinde mendacii Seniores à
Daniele arguuntur, qui & libidinoſum confi-
Nere adoleſcentem, & profugum. Venitque
ad eam adoleſcens, qui erat abſconditus. Non
eſt tam pudica impudicitia, ut latere ſtudeat.
Imò cùm ſervi ſcelus averſuri irrepſerint
per poſticum, adulter palam per oſtium di-
Dan. 1j. lapſus fingebatur. Cum audiſent clamorem
26,39. Jamili irruetunt per poſticum, ut viderent,
uidnam eſſet. Et älum quidem non quivi-
ms comprehendere quia ſortior nobis erat,
G., aperto oſtio, exilivit. En: ut in fabula
Seniorum impudentia; frônſque ſceleris diſſi-

.
1t3

225
mulari non poteſt. Nam adulter non tam fu-
gere, quam egredi fertur, cùm per oſtium
dicitur excefſiſſe. Servi autem, quos Suſannæ
adeſle oportuit, in pomarium per poſticum
irrepſerunt. Adeò laboranti pudicitiæz ne do-
mi quidem ſuæ ſuccurri poteſt, ſine latebris.
Frruerunt per poſticum. Huc fortè ſpectavere
cum cilicia tum pelles, quibus Arca intege-
batur. Opulentiſſimam eam ſaneè fuiſſe fateor:
ſed opes illæ caruere theatro, & non tam
explicari ad pompam, quam ad ſqualorem
debuere velari. Fecit ſaga undecim de pilis ca- Exod. 26,.
Prarum ad operiendum tebltum tabernaculi. 14.
Quamquam cur Arcam adimus, quam fortè
cooperuit Moſes, non ut gazas ejus occuleret,
ſed ut ab eis cœli rigores injuriaſque propel-
leret. En Jacob in Eſaü à Matre reconcinna-
tum, & belluæ integumento deformatum, quo
illum Iſaaci muneribus idoneum redderet.
Pelliculdſque haædorum circumdedit manibus , Gen. 27.
& nudi colla protexit. Dixitque Jacob, Ego 16.
Jum primogenitus tuus Eſau. Quantum hic diſ-
ſimulationis, imò & ſimulationis adhiben- Pirte⸗ .
. . . . . .. . y vor exo*
dum à Matre fuit, ut juſtiori & filis benedi- ſ.
ceretur à Sene! Perſonari oportuit Juſtum, &
efferari, occulique Sanctitas debuit, & im-
pii habitu, & exuviis beſtiarum. Et vix
tot inter larvas obtegi potuit Pietas, & fau-
ſtà precatione impartiri. Quam ſanè benedi-
ctionem und potuiſſet patinâ extorquere per-
duellis. Fac mihbi inde pulmentum, ut come- Gen. 27.4.
dam, & benedicat tibi anima mea. Adeò fe-
lix eſſe virtus non poteſt, ſine tegumentis &
involvi penè fraudibus, mendaciéque de-
bet Juſtitia, ne ſibi debito principatu deji-
ciatur & excidat. Vixit in Aula Moſes;
ſed occultus. Eum Mater lactavit, ſed Paren-
tem ſe efle filii diſſimulando. Virus filio in- Exod2. 8.
ſtillaſiet, non lac, niſi ſe eſſe Matrem ab-
negaſſet. Ideò infantis verior parens, quia pu- g Moyſes.
ſionis nutrix eſſe maluit, quàm Mater. Ab-
dicandi à parentibus Juſti ſunt, non ut re- Proteckio-
gnent tantum, ſed ne moriantur. Periiſſet "es Faha⸗
. . . . . . rim palam
enim Moles in lacte Matris, qui in alluvio- appareant.
ne non perierat Nilh, niſi exteram ſe pa-
rens ſimulaſſet. Accipe puerum iſtum, & nu- Religioſt
tri mihi: ego dabo tibi mercedem tuam. Ne Ma- Relenn Te⸗
tris quidem Amor patere in uberibus poteſt, 2
cùm Juſtum educat; debétque genitrix pro
mercenaria haberi, etiam cùm hlium enu-
trit ſuum. Ità- ne? Vel naufragari charitas
debet in lacte: & , ne Moſes id patiatur in
ubere, quod Pharao patietur in pelago, ve-
lari Matrem oportet filio uteri ſui; & ſœ⸗
tum ſtrangulat, niſi eum, cùm amplectitur,
abdicet? Ecquando patere poterit patroci- S§. Davia.
nium innocentiæ, ſi perſonari tum quoqüuc-
parentem neceſſe eſt, quùm filium lactat, Slicizo-
quem peperit? Hinc eſt, quod triumphato- ilicus
res inſaniæ perſonam ſibi aptare debent, ne non promo-
trudantur aſylo, in quod perfugerint. Miſe- a.
ret me Davidis, quem munire dementia de-
buit, ne laniaretur à Satrapis. Collabebatur Ren. a
inter manus eorum, & impingebat in oftia 1z. 8 *
portæ; defluebdntque ſaliva éjus in barbam.
Quod;, rogo, aut fœdius, aut ſqualidius eſ-
ſe potuit involucrum, quàm illud, quo vi-
ctorem Principem oportuit amiciri, ne dif-
cerperetur ab Achis? Beta Laurum deturpa-
vit, ne pullulantem & lauro cupreſſlum me-
tere cogeretur, ideò miſer, quèd felix. Ergo
inſanire neceſle eſt Gigantum domitorem;
At

Mare. 14 5.

Irriſores

Juſtorum.

Servire
Deo palam
Vix licet.

Deus nobis
vilis.

§K. Magda-
lena.

226

ut vivat: ſaniéque fœdanda eſt chlamys, ne
cruore fœdetur. Miramur autem nequiiſſe
Davidem vivere inter hoſtes, niſi robur
ſuum inſanid palliaret: quando Magdale-
næ non licuit Chriſto blandiri, quin ſcari-
ficaretur à diſcipulis. Uz quid perditio iſta un-
guentt facta eſt ? Et fremebant in eam. Ergo-
ne vel JESUM nefas eſt palam inungi, e-
tiam inter Apoſtolos? Magos dolemus clam
Chriſto blanditos, quos commotus ad iram
Princeps in Bethlehem miſerat: quando fœ-
mina commordetur, ut alabaſtrum à forni-
ce traduxerit ad cœnaculum? Quid erat ac-
turus Herodes, ſi profuſum ſpectaſſet aurum
in cunas vagientis, quando diſcipuli rugie-
runt, effuſo in caput Magiſtri unguento ?
An ille pateretur Reges obſequi puero,
cùm blandiri Apoſtoli non patiantur Præ-
ceptori fœminam peccatricem ? Litet ſine So-
le cœlo, quiſquis laniari ſuis cum victimis

reformidat. Specus ſubeunt textringz, ut ara-

Kam. 17.
7.

Luxus in
Jervis.

neorum lanuginem lini attenuatione imiten-
tur. Iiſdem recondare latebris oportet, ſi,
ut Chriſtum induiſti, ità Chriſtum optas in-
duere. Non enim ornare Servatorem aut
tibi, aut mihi licet ſub dio. Quæ ſanè Juſtitiæ
latebræ ità ei amplificandæ neceſſariæ tum
fuere, tum ſunt, ut rerum quoque ordo con-
fundatur, tantùm ne propalàm Juſtitia effe-
ratur. Quid germinationi ità conducit, ut
Sol? Quid ramum in germen educit, niſi
radix aut truncus? Aaronis tamen ut efflo-
reſcat Virga; & abaco includitur, & trunco
diripitur. Ouas cùm poſuiſſet Moyſes coram Do-
mino in tabernaculo teſtimonii, ſequenti die
regreſſus invenit germinaſſe virgam Aaron in
domo Levi. Non Juſtos modò, ſed & Juſto-
rum virgas virere non videas, ſine latebris.
Cuúùmque apricitate provocentur Arbores in
virorem, Sacerdotis virga refloreſcit in um-
bra. Benè ergo, prudentérque Nehemias;,
ut Sioni proſit, & mentem ſuam nulli non
occulit, & urbis luſtrationem exorditur in
umbris. Er ſurrexi nocte, & non indicavi cui-
quam quid Deus dediſet in corde meo, ut face-
rem in Jeruſalem. Occultatione Hieroſolyma
ſurget, ductore Nehemiàâ, quæ, Ezechià re-
ctore & principe, ſuarum oſtentatione opum
acta eſt in ruinam.

Et ſurrexi nocte ego, & viri pauci
mecum.

Ec præſidio ſibi fore, nec ornamento
N exiſtimavit Nehemias centurias, agmind-
que ſervorum. Nemo enim non fibi ſolitarius
