ornamentorum phaleris ſuppliciorum caligines
præmiſerat, inquiens: Et deſcendit ignis à Deo Apoc: aa.
de Cælo, & devoravit eos, & Diabolus, qui ſedu-?
cebat eos miſſus eſt in ſtagnum ignis, & ſulphurit.
Unde ignis deſiliit ad peccantium ſtragem, inde
deſcendit & Jeruſalem ad nuptias. Miraris cap-
tivam apud Philiſthiim Arcam Domini aureis
auctam donariis in Bethſames remigraſſe? Scito
eam, cadaveribus oppleviſſe Palæſtinam, ideo-
que muneribus cumulatam. Et circumduxerunt , Reg.6,9,
Arcam Dei Iſraël. Itlie autem circumducenti-
bus eam, fiebat manus Domini per ſingulas civi-
tates interfectionis magnæ nimic. Vidiſti ferien-
tem? intuere coruſcantem. Tolletiſque arcam Do- 1. Reg.6.-5.
mini, & ponetis in plauſtro & vaſa aurea, queæ
exoluiſtis ei pro delicto, ponetis in capſellam ad la-
tus ejus. Cui ſanè fulgori concors eſt Synagogæ
ex gypto digreſſio, quam ſcimus inſtructam
omni vaſorum ſupellectile in eremum exceſſifſe,
poſt funera primogenitorum, conſternatâ tot
portentis Egypto. Mirabar equidem corona-
tam ſideribus fœminam in coœlo conſtitiſſe. Ni- Apoe. t.
gnum magnum apparuit in cœlo. Mulier amitta
Sole, &c. Unde Virgini decora tanta? Quâ o-
pum, artificumque induſtrià tantum lucis adſper-
ſum imbelli, tantum ingeſtum ornamemorum
parienti? Intuere armarium, unde extractæ
ſunt phaleræ imperantis. Et apertum eſt Tem- Apoc. .
plum Dei in cœlo : & viſa eſt Arca teſtamenti ejus 19.
in Templo ejus, & faéta ſunt fulgura, & voces,
& terræ motus, & grando magna. En fodinas,
ex quibus Eccleſiaſtici ſupellex fulgoris extrahi-
tur. Ex fulguribus ſidera prodiere: tantumque
adjunctum eſt Eccleſiæ phalerarum, & lucis,
quantum ſuppliciorum, & luctus effuſum è coœlo
eſt in perduelles. Porrò mirum non eſt, proveniſ-
ſe ſponſæ coronarum, chlamydumque ſegetem
copioſam ex tonitruis, grandinéque, quando ip-
ſemet Eccleſiæ ſponſus ſuos debet ornatus ſeveri-
tati ſuæ. Et de ore ejus, inquit Joannes, procedit Apoc. 15.
gladius acutus, ut in ipſo percutiat gentes. Et ipſe i5.
reget eos in virga ferrea & ipſe calcat torcular

vini furorit iræ Dei omnipotentis. Et habet ſeriptum

in veſtimento, & in femore: Rex Regum, & Domi-
nus dominantium. Non opere phrygio, ſed rigore
Areopagi prætexta intexitur Verbi, quam
non

M 0
clti⸗
d
igel
eni⸗
nlos
Vnni!
luize,
eelug
Ihein
ſelloe.
keruot
Gun lug
u enn fi
Erxcl
lyni
ieinin
u,
lmhmn.
met in
i8irino
nu
ikens)
fſtof
or emine
hyerhn
ſiwui
emunpo⸗
1 9itant,
Mpu
ſn, quæ
ſt, gve
N Ninax
ligeſo
guit h
Farende
Duniel! 8
8
1 I ibus
menti

GN IN

nſp K
nh e,
A un, ,
WR
4 tin Dur
DMherum 8

in Cap. VII. Lib. I. Eſdræ. 1

non acus Babylonica, ſed gladius, virgaque

unn cenſoria characteribus majeſtatis interpungit. Li-
d l ciatorium paludamenta contexentis omnipotentiæ
nn, virga eſt ſævientis iræ, textrina torcular, & pes
calcantis manus eſt aſſuentis holoſerico regnatu-
ri villos, gernmſque triumphantis. Conſonat
vorn 44 4. Joanni David, qui cùm dixiſſet de Chriſto: Ipe-
gh 11. 44. 4 cioſus forma præ filiis hominum. Statim addidit:
N TNa Aoccingere gladio tuo. Quaſi occineret nupturo,
Gine ſi refulgere optas, armmare. Ornatuum theca
1 5 properantis ad nuptias, vagina eſt bellantis in
n i⸗ ſceleſtos. Inde prodeunt monilia, unde ſecures
N proferuntur. Accingere, & præ filiis homi-
irünge num fulges. Imò ſola deſignatio gladii togam
degg, Matth. 21. texit triumphanti. Hinc ell, quod Dominus
Ir . Rex acclamatur, & cum palmis excipitur Hie-
itaten roſolymis, expiaturus poſt occurſum omni avari-
„kden tiæ inquinamento Domini Sanctuarium. Clama-
lacklin bant, Hoſanna filio David. Et intravit Jeſus in
intat, n Templum Dei, & ejiciebat omnes vendentes, &
aſ ementes in Templo. Quis non videat vel impen-
N An dentem duntaxat ſeveritatem peperiſſe decorem
Pis ſunpn Iſai.5z. ¹. Domino triumphi ſui? Mhe formoſus in ſtola
en Rynlſint⸗ Jua, inquit Eſaias. Et unde paludamenti jubar
perdtan, Iſa. 6;. 3. & decus? audi. Calcavi eos in Jurore meo, &
ell: Ehi aſperſus eſt ſanguis eorum ſuper veſtimenta mea.
uun ctlet Ia. Sꝛ. . Jure proinde optimo occinitur Eccleſiæ: Conſur-
igni in ge, conſurge, induere fortitudine tua Rion, induere
, iſl, veſtimentis gloriæ tuæ Jeruſalem. Quid apertius
1,6 ſrtei exprimi potint. Induetur gloria, ſi fortitudine
lngen i Can. 8, 9. induatur. Si murus eſt, inquit, ædifcemus ſuper
Mirane eum propugnacula argentea. Si propugnacula
Domini a ſunt, quæ terrorem inferant, argentea quoque
igeleiin ſunt, quæ decorem afferant. Non poteſt Eccle
Altum ir ſia minax eſſe, quin fulgeat, quando iniquorum
Srmmigenni, ſtrage flos pulchritudinis ejus ſuccreſcit. Tunc,
jrmndin⸗ inquit, jubente Rege indutus eſt Daniel purpurd,
,ſigluin G. circundata eſt torques aurea collo ejus. In oſtro
Vili kir Dan.5.29. Daniel! Servus in purpura 1 Prophetes in au-
umall ro! Et quibus è& fodinis aurum captivus edu-
imuß Eaonmmr- xit, quibus ornaretur Quo murice tincta præ-
elat texta mancipio? Plané non ſemel aſſentatus eſt
igge Eeceleſiaſti. Regi. Imò nec ſemel. Intuere & metalli venas,
3e enn corum bom- & togæ textrinam. Appenſus es in ſtatera, &
R ba veriorei. inventus es minus habens- Diviſum eſt Kegnum
nntit 4 Scandala tium, & datum eſt Medie & Perſie. His blan-
agmu nen permit- ditiis purpuram ſibi Daniel intexuit. Quantum
ina d 6 dt, minarumm & calamitatum effudit in Regem,
ouli a5 tantum ſibi gloriæ cumulavit & decorum. Quod-
que mirere vehementiùs, ab ipſo cohoneſtatus
mn , eſt Balthaſare, cui vas iræ Domini propinavit.
un Ihe 8 Uſque adeò tum ſponſæ Chriſti „ tum filiis ejus
mmmm ornamentorum ſupellex univerſa, non ex ar-
nde len mario depromitur cupiditatis, ſed promitur ex
nm cllai armamentario ſeveritatis; unoque ex vulnere &
enni rei cruor emanat, & promanat purpura pu-
nn ten Tiäulatio Dientis. Ideò quaii plantatio Roſæ in Hieri-
. E gu wit. cho Eccleſia dicitur, quæ ſine dumis non flo-
lgorsen ret. Miraris autem Chriſti Sponſæ tantum ac-
ge: ceſſiſſe fulgòris ex fulguribus, quando iis quo-
“ que, quos percellunt divinæ ſeveritatis fulmina,
eGmecr. plus decéris inferunt, quàm cruoris extrahunt.
nehſore Caæcitate Paulus & tonitru ita perpurgatus eſt,
unge Ehir⸗ ut os ejus, quod mortis pharetra videbatur, in
e,u Vitæ phialam converſum it, quodque ſpirabat
muhi mnnas cædeſque, rores deinde flillavit benedi-
wen li/ 8 Ctionis, & gratiæ. Abactus ad pecudes Na-
Gnnt buchodonoſor „ expiatus ad thronum rediit, jam
ur i, non arrogantiæ ithna, ſed precum & oraculo-
zaet ſſſe⸗ rum thuribulum. Ipſa vitiorum ſentina Manaſſes,
en,Nr Præ vinculis, demutatus eſt in hymnorum ar-
ſlin cam. Denique qui ante conſpeétum agni amicti
e, Ethicæ Tom. II.

ſunt ſtolis albis, venerunt de magna tribulatio-
ne. Ergo ſi reos ſeveritas inaugurat, quid mirumm
ſi Eccleſiæ monilia tonitrua ſint? Siquidem ca-
put Eccleſiæ Chriſtus rutilat in Thabore medius
inter Eliam, & Moſem, quorum alter ſacrifi-
culos trucidavit, alter fornicarios interemit. Ue
videlicet diſcant in capite membra, quibus le-
nociniis matris ſuæ decor comparetur, terrore
nempe cruoreque. Quid? Nonne, dum Chri-
ſtus in monte fulgeret, ipſi præ timore exati-
mati diſcipuli procubuere? Adorabimur, non ſi
olores fuerimus harmonici cum iis, qui gratiæ
pereunt, ſed Leones rugientes, voraturi quos
Satan devorat.

Er in me inclinavit miſericordiam ſuam
coram Rege, & Conſiliatoribus ejus,
univerſis principibus Regis bpottibus.
Rex audias
Uaàm placet Regii Areopagi exemplar in & regat.
Q Perſide! Non abeſt Rex, ſed nec ſolus ad Reæ uni
eſt. Nolim Principem ſuo tantùm niti conſilio. non innita-
Nolim ita alieno dedi judicio, ut penes ipſum 'ur.
Purpura, penes alios ſit Regnum. Neque verò Dignitas
uni velim imperium Conſiliario tradi. Optarim Eece-
autem præferri Conſiliatores Principibus, quòd nda.
hos genus, illos verò extulerit ſapientia. Quæ Rex evehas
ſanè omnia, ſi Artaxerxis Senatum explores, "ris viles.
ad amuſſim perfecta comperies. Siquidem Ef- cConſiliaril
dras gratioſus fuit Regi, Conſiliatoribus, atqué on 3*
Principibus uni verſis. Diſcant obſecro, Principes .
quamti Reipublicæ interſit adeſſe eos ſubſelliis,
atque Curulibus. Audirentur humaniùs Eſdræ,
& Ifraél frequentins à cophinis repedaret ad
phialas, ſi præeſſent Senatui Reges: ſi non unus
jus ediceret univerſis: ſi loqui captivos liceret
coram Principe, & Dynaſtarum cœtu. Olim
vel meretrices ſuis de Graculis coram Regibus
altercabantur, & diſceptabant. Nunc fortè nec
Saba ab omnibus ommino dominantibus ad-mit-
teretur ex .athiopiâ peregrinata, ſi audiri cupe-
ret, non videri. Prol- dolor! Jacent paſſim im-
Peria capite diminuta, nec rarò coxendix cer-
vVicis locum invadit. Aſſuerus epulatur, & Efſtk.2erze
Aman Crauces deſignat etiam patruis imperan-
tium. Nec Suſis tantùm iſthæc monfſtira vituntur.
Spectanrur etiamnum Hieroſolymis, &, ipſo re-
gnante Davide, non modè trucidatur Myphibo-
ſeth, ſed & Regis filio non parcitur, Pendet
confoſſus Abſalon ſervante Rege, ſed Duce ſæ-
viente. Vox una graſſantis Joab decreta oblite-
ravit indulgentis David. Qui certé David, cùm
moraretur in Achis, extruſus eſt propitio Rege,
ſed infeſtis Satrapis. Quid plura? Tugeme je-=
junoque Dario objectus eſt Leonibus Daniel,
inviſus Dynaſtis. Ergone vel Sampſones, vel
Hercules, Omphalæ & Dalilæ dementabunt.
Immò ſine Venere Mars, Jupiterque, procul
etiam à Junone, nere cogentur, verſabuntque
Na ſcepiro colum, dum, ne Reges regnent, &
iniſtti imperent, traducuntur Imperantes à
throno ad ſcenas, à ſeriis ad mimos. Quam in-
gloria illa Cyri in viridario fatuâque gloriatio,
multæ etiam iſtarum arborum mea manu ſunt ſa-
ræ! Scilicet Principis decet dexteram ſublevan-
dis, occupandiſque Provinciis deſtinatam, ſe-
rendæ, ſiercorandæque platano implicari. Pudear,
non regnare Regem. Pudeat onuſtam coron
lauroque cervicem deliberare de ceraſis, & ca-
prificis. Quicquid mundo impar eſt, minus quo-
que Rege eſt.
B 2 Ext

Et ego confortatus manu Domini Dei mei,

quæ erat in me, oongregavi de Nrael
Principes, qui aſcenderent meoum.

Vndi. ◻ Regem inflecterer, ut Satrapas delini-
ret, ut aurum corrogaret, ipſe ſibi Eſdras
ſuffecit; ut verò in unum cogeret Hebræos, ro-
borari debuit manu Domini. Uſque adeèò nihil
difficilius eſt concordiâ, etiam cùm à compede
migrandum eſt ad regiam. Et ego confortatus ma-
nu Domini. Vox Domini ſat fuit, ut ex abyſſo
emergeret arida, floreſque daret gleba, quæ ha-
Cenus virere neſcierat. Ut verò coaleſcat in unum
Iſraél, voci Eſdræ manus Domini fœderatur.
Quid verò eſt, quod Principes Eſdras coëgit. An
eos tantùm abducturus erat in Sion? Immòôè vul-
go plerique, ne dicam innumeros, Babylone
cum Eſdra exceſſerunt. Sciebat vir prudentiſſi-
mus inſequuturam plebem eſle, ſi eam ad repa-
rationem domus Domini Principes anteirent.
Ideéôque omne in eo ſtudium poſuit, ut prima-
rios præmitteret, cogeretque viros, quos vulgus
conſequeretur.

Rniorum
exempla.

Regum
exempla,

EX CAP. VIII. LIB. I. ES D R..

Hi ſunt ergo Principes fſamiliarum, qui
Kerndere mecum. De ſilis Phinees,
erſom. De filis Ichamar, Daniel.
De filiis David, Hattus. De filis Se-
chaniæ, & de filüs Pharos, LZacha-
rias: & cum eo numerati ſunt viri cen-
tum quinquaginta.

Ideo ſelectiora familiarum nomina ſterilio-
ra quoque eſſe. Nam cùm ex cæteris cen-
nimi tum paſſim, & ducenti numerentur: ubi Da-
ſabjeste- vides, Phinees, & Ithamaros audio, nomina
n nien- ſanè generoſa, vix unum ex iis adfuiſſe lego
. Eſdræ egredienti & Chaldæa. Enimverò rarô
pretium & feracitas foœderantur. Ubi fulgor,
ibi raritas. Quot in littore algæ! quàm raræ in
Oceano conchæ? Foliorum, quàm pomorum
copia uberior. Non tamen obeſſe raritatem cre-
das. Num Primarii non fuere Gerſom, Daniel,
& Hattus, quòd ſinguli ex familiis ſingulis
prodieriat? Unus in Coælo Sol: ſed, præ aſtris
innumeris, & colitur, & influit. Nolo de ra-
ritate doleas, quæ principatum non eripit: plus
tibi metuendum eſſe ſcito à numero, quo ple-
rumque etiam præſtantiora degenerant.

Religiones
Sacræ non
niminm

Congregavi autem eos ad fuvium, qui
decurrit ad Ahava, & manſimus ibi
tribus diebus: quzſivique in populo
& Sacerdotibus de llus Levi, & non
inveni ibi.

A flumina congregantur aſcenſuri Hiero-
Alor. 2- ſolymas „ ibique & luſtratur cotus, & je-
junio ſanctificatur. Nutquam enim expiari ſan-
ctius mortales poſſunt, quam ubi aquarum de-
curſu de ſua commonentur mortalitate, rerum-
que fluxum in illa profluentis imagine contem-

leg.

Lovm,

Oliva

plantur. Quis autem non miretur Eſdræ religio- Zier.
nem, qui tantum viæ initurus, non explorat, Erei.
ſubſintne æra, annona, rhedæ, cæteraque con- Fra.
ficiendo itineri opportuna inſtrumenta? verùm, avarttia.
aut neglectis, aut in poſteriores curas rejectis om- au
nibus, de Levitarum delectu cogitat, æſtuatque. Piar dte.
Utinam hæc Principes, Præſuleſque vel ultima ferenda.
cura ſollicitet! Euam de ocreis, ephippiſque enploz
ſermo prolixior, æſtuſque ingens, nullà habit cultus.
ratione miniſirorum domüs Domini. Porrò
Rex tuea.
quum Sacerdotes non deeſſent, non Duces, mur Eccle-
non Principes, ſoli abeſſe deprehenſi ſunt Levi- Ham.
tæ, Legis interpretes. Hos verò aut non abdu- O, ines
tos in ſervitutem fateri cogimur, aut inter Sacr: quo
compedes periiſſe, aut denique ſubſtitiſſe Baby- euzc.
lone, ſervitutis ſtudioſiores, quàm Templi. Fe-ca.
lix Sapientia, ſi captivari à Babyloniis nequiit. Scientia
Miſera, ſi periit in vinculis. Miſerrima, ſi ita Poreſtertr.
amplexa eſt compedes, ut eos ſtolis antetulerit. Sctentia
Timeo Levitas vel ſervitutis impatientiores poſt ne Girim
volumina, catenarum tædio conſumptos: vel pa-
tientiores jugi factos, neglexiſſe præ Babylone
Sionem, Legis penitùs immemores poſt cophi-
nos. Uſque adeò nulli deſperatius pereunt, „„⸗,,
quàm qui altiori & loco ruunt. Peperciſſe Chal-
dæos filis Levi facilè crediderim. Quo modo :s.
ergo non rediere Levitæ cum Eſdra Hieroſoly- va;, ,
mas? Tæduit eos egreſſionis & ſede illa ſervi- Fre g.
tutis quidem, ſed immunis à victimis, otiique dum opti-
illecebris exilii jugum lenientis. Soli ergo Levi- ſ.
tæ ſubſtitere Babylone: cumque ex ordinibus mè.
cæteris plerique aſſociati ſint Eſdræ, nullus e fi- . leßaßi
lis Levi, luſtratà multitudine, repertus eſt in- ccho⸗
ter commigrantes. Uſque adeò, qui præſtan- hint.
tiſſimi ſunt, ut Jordanem Euphrate commuta- opiun
verint, lentiores cæteris ſunt ad excuſſionem ſer- Avinum
vitutis. Itaque miſi Eliexer, & Ariel, & Je- uigi zel
meiam... & poſui in ore eorum verba, quæ lo- Rüsn e⸗
querentur ad Eddo, & fratres ejus Nathinaos in
loco Chaſphiæ, ut adducerent nobis miniſtros domus
Dei noſiri. Hi omnes, qui ad mare Caſpium ab-
legantur, aut Principes, aut ſapientes extitiſſe fe-
runtur. Miſi Eliezer & Moſollam principes: &
Jojarib, & Elnathan-ſatientes. Non chari, non Pignita:
grati, non propinqui, non familiares deliguntur, e confe⸗
ſed aut Principes, aut ſapientes. Legationumat.
quàm feliciores exitus forent, ſi fex illa nominum , zus
deleretur è& ſolio, unaque in oculis Imperantium evebat.
colluceret aut ſapientia, aut Digoitas! Gratus-ne
ſit, aut ſervus, quæratur velim in Pincernis,
aucupibus, & Cubiculariis: at in Legato ex-
ploretur, quod aut obeſſe Muneri poſſit, ſi de-
ſit, aut prodeſſe, ſi ſubſit. Nonnihil hic me
angit poſihabitum purpuræ pallium, prælatuſ-
que ſapientiæ Principatus. Siquidem quùm ad
abducendos Levitas octo ex Principibus able-
garit Eſdras ad Eddo, Sapientes duntaxat duos
ns adjunxit. An minoris apud Prophetas ſunt ſa-
pientes, quàm Potentes? In Legatorum Decu- geiemia
ria octomi Principes, & gemini lapientes! Ita-ne neceſſinis:
viluit apud Scribam doctrina, ita chlamys ef.
fulguravit? Imò Sapientiam munificè extulit,
quando tot Principibus Sapientes duntaxat duos
oppoſuit. Docuit enimverò nos, octonis in-
fuls vel anteſtare, vel certè non deprimi pal-
lia duo. Ubi enim vix octo ſufficiunt Prin-
cipes, abundè per Sapientum tum numerum, tum
munus implet. Vel certè in Legatorum delectu,
non quid ſe deceret Eſdras expendit, ſed quid
Eddo magis inflecteret. Noverat autem ſapien- Feliiia,
tiſſimus Scriba etiam Caſpii littoris Levitas, ti- na a .
tulorum, vanâ licèt, ſed ſplendid pompà per- Religieſti⸗
mo⸗

vfenl
bhie
efent,
edunnn
uu
sar,
leii
nabe
et,
0 ſoñ
tetumn
ul,
* men il
Utie⸗
ſ, E
uintenn
ell, 6
ſbaegro
u. Non
eCelgi
u pfobr
ſatefetunt
do, a
Aetc im
Meleryru
onmen
u ui
gain
M No
Cule. V
ingeles
lung.
1. Vid
Uloan pen
em ide
I Doce
Muuchis
7 Aogud e
Mminher
mbein
Eſit Mo
ſenie, Ver
umn deſt
ellgget,
nm,
n iiher
4 eſenn
in. der

ſt; 1.

Uomnine
Knomn
Un coch
leken
Un,
wleyi
Lleri
Pine

.

kelig..
D
e . lig
erin
itn.
huage
Ulamifel
N
„Daon
Wunt ler:KE
non Dr. 4
at e
enhi I N
uns giit
ina, Ni
antellkti
ennires A
dros: eigr
2 Bibyle
ndoſ agir
e enenn
Erclle,
Qomche
a Hienl-
de il en
imis, oäige
Oietolen,
e Cdndbun
2, Nullutt⸗ 1
ehennb aliri⸗
gi Paln,
ate Comnnr,
clirenkr⸗
Ajil, E
erhe,
Nalindri
minitun
te Caliumi⸗
nes euii
piufnO
Lon chn N
teselfonnn,
4 Legmian
zvilatonnn,
Is Inyenmine
ulCtnu-l
n in Düvenk,
tin Leyne
eti i is
Coonibi in
ium, hun
igebe
es unnud 3
1orens 1

Errlefa-

in Cap. VIII. Lib. I Eſdræz. 17

movendos facilius, quàm ſolido verôque fulgo-
re ſapientiæ. Etiam Levitæ, qui Sapientes ſper-
nerent, Principum inſignibus perſtringuntur:
ceduntque faſcibus, qui baculis obluctarentur.
Uaus Samuel Saüles ſpernit: cæterum tum Da-
vidis atrium, tum Adoniæ forum Sacerdotibus
Levitiſque fervent, neſcio quo fato, batillis ſcep-
tra eſurientibus. Nullos gratores plauſus Curalis
habet, quàm ab Ephod. Quamquam hæc mihi
ratio non perplacet, quùm videam nequaquam
Tolicitum Eſdram de inſtruendo Legatorum ap-
paratu, phaleriſque concinnandis, veruùm cu-
rantem id tantùm, ut ſcilicet quàm aptiſſimè lo-
Ecrleßa- Querentur ad Eddo. Et poſui in ore eorum verba.

Luxut.

ſuorum Ubi phalerarum hic, aneambulonum, rheda-
Hn ſanie rum, & torquium mentio? Sat verba ſunt, pom-
parümque vicaria oratio eſt, quæ omnia evincit.
Tu autem animadverte, non ceris impreſſa, quæ
agerent, quæve loquerentur: verùm in ore, qua-
ſi in agro præferaci, Legationis jacta ſemina
ſunt. Nolo emim ad pertractanda negotia eos abs
te delhigi ſtipites, quos audire pudor ſit, & lo-
Rex del. qui probrum. Etenim ſaxorum in morem quam
gat mini⸗

ios capa- TeCeperunt, regerunt vocem, Principum aut Ec-
ces. cho, aut Pſittaci. Nam objecta diluere, non
agenda improbare, non acta ſuadere poſlunt:

Rxritat, mii papyrum evolvant, obmuteſcunt. Quàm ve-

rò commendat Eſdram tum legandorum dele-
tus, tum iis tradita expediendæ ratio legationis!
Et poſui in ore eorum verba, quæ loquerentur ad
Eddo. Non ſeſe, votâque ſua projecit Eſdras in
oratores. Voluit a ſe illos pendere, ſuéôſque eſſe
interpretes, non autem aut curatores, aut arbi-
tros ſuos. Fudit ipſe, quæ renunciarent Nathi-
næis. Videas plerunque Principibus inſciis, &
inchoari percnulta, & confici: quaſi verò refundi
aqua debeat in fontem à latice. Ducuntur ab aſ-
ſeclis Duces, & quicquid remigibus placet, à
Navarchis ſubſcribitur. Ut autem videas, & ſine
pompà Legatos ſuo defungi munere præclatè
poſſe, & ſuggeſta à Duce verba nihil non poſſe,
quicquid efflagitavit ab Eddo Eſdras, abſque
mora impetravit. Et adduxerunt nobis per ma-
num Dei noſtri bonam ſitper nos virum doëtiſimum
de filis Moholi filii Levi filii Iſral. Ea eſt ſa-
pientiæ, verborumque vis, ut quovis etiam pom-
parum deſtituta præſidio mentis arcem invadat,
expugnetque. Eſdras verò, quùm nihil omiſerit
eorum, quibus Eddo inflecti poſſer ad Levita-
rum fuppetias tranimittendas, delectu Princi-
pum, deſignatione ſgpientium, verborum appa-
Gratie Tatu: eventum tamen rei nec Eddo adſcripfſit,
Dei neceſ. nec ſibi; non illum humanitatis, non ſe pruden-
Ru. tiæ nomine commendavit: verum uni ſe Deo
debere omnia profeſſus eſt. Adduxerunt nobis
virum doctiſſimum; ſed per manum Dei noſtri
bonam ſuper nos. Porrò manus Domini bona
fuiſſe fertur, non ſuper eos, qui deducti ſunt ad
Eſdram, ſed ſuper Eſdram ſocioſque ejus, inter
quos Levitæ & Caſpio reduces cooptati ſunt. Ego
ſanè Levitas fuiſſe perbeatos prædicaſſem, qui è
captivitate abducti ſunt in libertatem, qui & lit-
tore Caſpio immigraturi erant Hieroſolymas,
qui in patriam, Templumque repedabant. Et
tamen bona manus Domini fuiſſe fertur non in
Eibaulatio adductos Levitas, quos jam-jam regiæ litteræ,
vaſa aurea, auro potior libertas Iſraëlitarum

Luxid,

ſticorum
vomp. 4.

BPelicitas
noxia.

utilis.

Staius me- Choris immiſtos cohoneſtabant. Imò hac maximè

docrz. de caus non prædicantur felices Levitæ, quòd
Relgione: Calamitate carere incoæperint, & admiſceri felici-
nwéitum ſa- bus. Bona manus Domini ſuper Eſdræ cohortes,
tware. quibus addita eſt Levitarum ſapientia, quâ care-
Ethicæ Tom. II.

bant. Super Levitas verò fuiſſe Dominus no Eerlafafti
prædicatur indulgens, qui, abjectis cophinis , va ²:
ſa ſuſcepere cum Sacerdotibus aurea: qui ſparto kengte
ſtolas ſuffecerunt: qui thuribulis ſarculos commu-
tarunt. Vix enim felicitas ulla eſt, quamquam
religioſa, & & cœlo demiſſa, quam bonam ap-
pellare poſſimus. Qui ergo emergunt ex erga-
ſtulis, quique miſeri eſſe deſinunt, ſuper eos ma-
nus Domini bona fuiſſe non dicitur. Etenim cuùm
criminum parens felicitas ſit, profectò ſors ceci-
dit in Eſdram, qui ſapientibus fulciri meruit,
non autem in filios Levi, qui exuêre catenas.
Animadvertiſſe crediderim te à Matthæo nullum
ex atavis, abaviſque Chriſti Regem eſſe con-
ſcriptum, uno excepto Davide. David autem Rex Matth. ⸗
genuit dalomonem ex ea, quæ fuit VUVriæ. Nonne 6.
fuere Reges tum Salomon, tum Sedechias, tum
Joram ? Dices ſanctimoniæ ejus cohoneſtandæ
gratià induéctum fuiſſe Davidem in ſcenam cum
Coronâ. Haud ſanctitatis fuere expertes tum Jo-
ſias, tum Ezechias, quorum neuter in ſyllabo
Matthæi Princeps ſalutatur. Niſi fallor, præ re-
gibus cæteris unus Rex David inſcribitur, quia
unius attexitur Davidis ſcelus, ejus poſt nomen.
Ne ergo audito tum Uriæ, tum Bethſabee nomi-
ne, rimarere, undenam tantum emanarit facinus
in virum alioqui pientiſſimum, coronam Mat-
thæus peccanti appoſuit, quaſi criminis ſcaturigi-
nem. Ac ſi dicat Evangelii Tubicen: miraris ex
aliena conjuge ſuſcepiſſe Davidem liberos? Mi-
raris fidiſſimum ab eo militem interfecturn? Im-
peravit. Ut ſceptrum ſpectaveris, didiciſti, quâ
ſint machinâ traducti Manes in Sion. Vidit, ra-
puit, violavit, occidit! Rex erat. David autem:. Reg. 54
Rex genuit Jalomonem ex ea, quæ fuit Uiiæ. 15.
Quamd'à exul aberravit in montibus, non iniquè
tulit deſponſatam ſibi Michol, apud Phatiel filium
Lais, eſſe quaſi uxorem. Ubi verò ſolium inſe-
dit, alienas ſuum in thorum uxores tranſtulit.
Meritò proinde ad aurea traducti vaſa Nathinæi,
bonâ Domini manu uſi non ſcribumur. Quæ
enim ſors eſt, in eas impelli ſyrtes, unde tam rari

enatant? Et adduxerunt nobis per manum Dei Wegiaſ

noſtri bonam ſuper nos, virum doct'ſimum de ſi vocandi-

liis Moboli filii Levi, ſilii Iſrazl. Ubi ſunt, qui lie⸗
nunquam non jactant Moœcenates ſe Monacho- asnk,
rum, & Levitarum eſſe, ſi eos fortè in urbem ad-
duxerint? Diſce eorum in civitatem adventu ni-
hil illis acceſſiſſe fortunarum, nihil tibi, tuiſque
non acceſſiſſe. Siquidem manus Domini bona
fuiſſe dicitur, non in advenientes Levitas, ſed
ſuper Eſdram ejuſque ſocios, quos illi acceſſione
felicitatis maximâꝗ ſuo cumulaverunt adventu.
Laicis prodeſt ſummoperè Religioſorum contu-
bernium, quorum ſermonibus excitantur à ſom-
no vanitatum: Religioſis verò familiaritas ſæcu-
larium perſæpè nocet, eorum tenebroſis operi-
bus à luce veritatis in abyſſum merſis inaniſſimæ
gloriæ. Ergo unde vos emergitis è mari magno
cupiditatum, ſi vos Chriſti ſervus inviſat; ibi
non raròô perit, qui alios ſervat & extrahit. Au-
rifex igne limâque extergit argentum, cogitque
nitere & radiare, cum ipſa fuligine uſtrinæ mi-
ſerrimè atretur. Et tamen Nathinæi ad Eſdram
accedendo, tranſiere à lateribus ad arculas au-
reas. Quùm non rarò Monachi ab aureis pateris,
ut tibi proſint, ad ligones, ad ſtramenta immi-:
grent a ſtragulis. Quid verò eſt, quòd cùm ad- isntig
veniſſe feratur vir doctiſſimus ad cœtum Eidræ, G“ ATadige
filius fuiſſe fertur fili Levi, filii non Jacob, ſed
Iſraél ? Nimirum profluit doctrinæ flumen ex Orasio
fonte viſionis Dei. Hinc eſt du cùm Sapiezui
eſi⸗

18
3. Reg. 4. deſignetur in latitudine littoris: Dedit quoque
29. Deus ſapientiam dalomoni, & prudentian mul-
tam nimis, & latitudinem cordis quaſi arenam,
quæ eſt in littore maris: Et pracedebat ſapientia
Jalomonis ſapientiam omnium Orientalium, cum,
inquam, in arena Maris Sapientia adumbretur,
ſemen Abrahæ futurum prædicitur priùs ad inſtar
ſiderum, tum verò quaſi arena maris. Multipli-
cabo ſemen tuum ſicut ſtellas Cæli, & velut are-
nam, quæ eſt in littore maris. Ac ſi diceret Do-
minus; Tunc Sapientes erunt poſteri tui, quùm
coelo hezlerint. Poſtquam Afſtra fuerint, littus
erunt. Ut ſciant, contemplentur. Hac de cauſa
Joſeph, quum manipulum ſuum ſtantem (in quo
Panis vitæ & intellectus figurabatur) fratribus
retuliſſet, iique non ſine indignatione mirarentur
adumbratam in adoleſcente, natuque penè mi-
nimo, ſapientiam, citôò aliud ſubjecit ſomnium,
in quo ſtipatum ſe ſideribus, luceque perfuſum
teſtabatur. Niſi fallor, ſuperioris involucra ma-
nipuli poſtremi ſpectaculum theatri evolvit, re-
texitque. Miramini, inquit, ſapientiæ, intelle-
ctuumque in me vigere frumentum? Sideribus
ambior. Lux iſthæc ubertatis illius & ſemen &
Gen.57, 7. Cultrix eſt. Quaſi conſurgere manipulum meum .
are. Scio delignatam in tritico doctrinam eſſe.
Ità enim & à Sapiente panis intellectus appella-
Pitur doctrina: & à Domino Eccleſiaſtes deſi-
gnabitur, ut det plebi tritcicum Sapientiæ in tem-
pore. Vultis autem ediſcere, unde in manipulo
meo robur inſit? E cœlo. Sideribus ambiebar,
ac Sole. Converſatio enimverò cœleſtis eriget in
manipulum ſpicas. Ergo vir doctiſſimus genus
duxiſſe fertur ex Iſrael, qui videns Deum inter-
pretatur. Non enim ex Jacob, hoc eſt, ex lucta
laboreque ſapientiam trahimus, ſed eam Numinis
contemplatione feliciter haurimus. Virum doctiſ-
imum de filiis Moholi filii Levi ſilii Iſrael, & Sa-
rabiam, & Heſabiam. Laborare hic fateor me,
quùm audiam Sapientium anteſignanum, & do-
Ctiſſimum dici, & quaſi ſine nomine truncum
agmen ducere Levitarum, nullo nobilitatum no-
minis titulo. Nominantur Sarabia, & Haſabia,
& Iſaias: & qui doctiſſimus omnium fuiſſe le-
gitur, veluti palliaſtro involutus exponitur? Ni-
mirum, ſi ſuo ſluduiſſet nomini cohoneſtando,
inter reliquos, doctrinæ lauream non retuliſſer.
Glorie va- Neque enim vVera Levitarum Sapientia eſt, quæ
næ odinm. gloriolam aucupatur, quæ auræ ſiudet, quæ
optat celebrari. Eum ergo non nominavit Eſdras,

Gen. 22.
17.

Intentio . . „ . . . .
reéta. à quo ſciebat inanem jactationem nominis ſpre-
tam. Nohim ergo in Chriſtianis Academiis vo-
e cen illam ufurpari frequenter; Honor alit artes.
Siquidem, quum à Nathinæis urens gloriæ ven-
Spinitn. tus deſpuatur, qua ratione à Chriſti ſectatoribus

captabitur, unâque laudum aurà, quam ſæpe
minerva contemplit, Cruci ſuffixa Doctrina ſan-
Chor velificabit? Minora, ut vides, ſapientium
Capita fuis ſunt inſignita nominibus. Non ergo

ii apud Deum ſapientiores ſunt, quorum fama

celebrior, & nomen notius. En virum anony-
mum, & tamen doctiſſimum, cæteriſque in ſyl-
labo Levitarum antelatum. At quâ ratione, qui
ſolus nomine caruit, doctiſſimus præ omnibus
Humilitas tam cito haberi potuit? Extulit enimverò Do-
exaliata, minus latebrarum jubar percupidum. Qui minùs
ſciri optaverat, plus omnibus ſciviſſe comproba-
tus eſt. Neque emim latere Deus ſinit gemmas
ſuas: & quamvis ingloria perdin jacuerir Sa-
pientia, emerger tamen in meridiem, ut illuxe-
rit. Latuerat is certé apud ſuos abſque nomine:
non eum tamen præteriére legati, primaſque illi

Tulenza
areant.

Oliva

detulit Eſdras in elencho ſuo. Animadvertendum
illud eſt, anonymi viri doctiſſimi celebrari paren-
tes, & abavos, & tritavos: Virum doctiſimum
de flliis Moholi filii Levi fili Iſrazl. At Sarabiæ,
qui primus à doctis nominatur, nec parentes ce-
lebrantur, & filii acervatim exponuntur. Et Jara-
biam nquit, & filios ejus. Nimirum qui ſuum negh-
git nomen, nomen Societatis & Chriſti efferet. Qui
verò ſuum ſtudet reſciri nomen, haud Patrem,
genuſque ſuum amplificabit. Quin & filiis ſuis,
id eſt, operibus, geſtiſque ſuis nullum nominis
decus, nullaàmve lauream conciliabit.

Et prædicavi ibi jejunium juxta fluvium
Ahava, ut afftigeremur ooram Domi-
no Deo noſtro, & peteremus ab eo viam
relctam nobis.

Rimas apud Eſdram doctrina obtinuit; quâ Scientie
cœtus ejus, adventu Nathinæorum, ſatis in- nece ſaria.
ſtructus, illicò de indicendo jejunio deliberat.
Urinam Sacrorum apud nos eruditio, ſanctâque
ſcientia rebus cæteris præferatur. Diſſimilis porrò
eſt Eſdræ ſententia à pleriſque noſtrorum, qui
Sapientiam, & Abſtinentiam diſſidere inter ſe pu-
tant, rati ſine pinguioris oleo vitæ ſcientiæ lu-
men extinctum iri. Haud iſtud Eſdræ conſilium
eſt: qui ſanè potuiſſet in jejunio eos dies tradu-
cere, quos Legati exegerunt in adducendis Le-
vitis. Libuit tamen ei tamdiù abſtinentiam differ-
re, quamdiùà à Legatis doctiſſimi legum inter-
pretes adducerentur. Qui, ubi advenere, ab Eſ- Meifeos:
dra octidui publicanone jejunii excepti ſunt. No- i0 nieſſa⸗
luit enim laſcivire Sapientiam, quæ facilè ex Pal- nis
lade Diana fit. Hæc prima Doctrinæ laurea apud
peritiſſimum divini juris interpretem Eſdram eſt,
carnis, voluptatiſque abdicatio. Non alia con-
texitur apud Hebræos ſcientiæ purpura, quam
palloris. Etenim jejuna putatur eſſe Sapientia, ſi
non jejuner. Parius hic lapis eſt ſanctioris, &
profuturæ doctrinæ, quæ ſana eſt, ſi ſana non
eſt. Ut dedidiceris abligurire, didiciſti. Latam
jam libet perſcrutari de jejunio legem. Prædicavi, Seperz⸗
inquit, ibi jejunium, ut affligeremur. Præſtantiſ- rum erem-
ſima hæc ratio ſcribendarum legum eſt, ut ſcili-le.
cet Præſul indicto Gulæ bello non ſtylo tantùm Eecleßaßi⸗
ſubſcribat ſuo, ſed etiam gutture. Prædicavi, ut deceta
affligeremur. Præito, quos erudis: age, quod cosdant.
agendum ſuaſiſti. Noli radicem arborum imita-
ri, quæ virere, gemmare, & parèêre ramos aut
inſtituit, aut cogit, luto, ſterilitateque involuta.
Affligitur Eſdras cum populo. Prædicavi, in-
quit, jejunium, ut afligeremur. Audin'? Affli-
Ctio eſſe debet jejunium. Si ita eſt, quis vel in
eremo abſtinet? Etiam interdum, quamvis ra-
riſſimè, in ſacco & cinere ita fabam, cicerque
condimus, ut abliguriri jam olus poſſit. Eſuriun-
tur præ manna cepæ, alliaque ab Iraélitis; ea eſt Monifen-
conciliandæ illecebræz, eludendique jejumi ars, N gaig⸗
etiam in luto & latere. Ita ne? Luxuries regnat Delicie.
in olere, Bacchuſque debacchatur in faba? nec„ as
ludit ſolum inter legumina voluptas, ſed & illu- Tanchie
dit Continentiæ : ſiquidem æquè de parcitate Viie pa-
triumphar & pullata gramine, & aromatibus pa-dts.
ludata. Proh Gulæ ſtratagemata! Viciſle fateba- 3cuanium
mur illam in pateris, ſucciniſque Perſarum: nunc "cum.
verè laſcivit in fictilibus, cotylaque Diogenis.
Amatur & Parthenium, itâque conditur gra- keligioß
men, ut parcior ſit Atagenis illecebra, quam obſervan-
portulaca. Faceſſant hinc, rogo, deliciæ frondi- e
bus perſonatæ. Liceat ſalem in rupe dolere: eliguor.
Pudeat

Gula.

emri
/ G
noete⸗
Hunn M
lain
Ghen
weng⸗
on ac
ſeut,
Ai wol
gehe
pe li
bu kl
olui,
Pun ⸗
ullb
Uiin
anl, 6
aka al
iſes
lr. De⸗
nunns A
Emam,
n ia en
Myhere

Etiini/

adlen

n, G bil
llhyum
Nee, g
deychiene
unmnigas
Rketus
al ogo
Erad ep
a Uü
Nle. Tt.
Ann fun
Uniit hol
3, Mi mn iin
Kiele te,
lmne
Cgunn
kelliet
A,
en wol
ünnern
lnen
re,
nn
1 s 1
Alemi
ein a

tendn
lang.
iinn
drir
rented de
1. ilen.
dumegt.
efeeri
Nun,
flirſi,
m Monn

4 ſnine
mn Don.
abehlicn

Pünnigt⸗
rumn, Min d
io delbe,
, D
Hoonmm, Ki
ge ina⸗
e ſcenik
dræ conlünn
os Gies nd
Iducendsle.
pentamfe.
kegum int
ehete, Ah
ehi ſun. Rnn
e hicllen
ne lunezah
Ernc,
Non da .
Npota, Gin
le henl
ſnciont,
, Klum
licigi. Lün
n. elmhs
r. Dlnke
n l, ulii
nſfbumg⸗
Predenhu⸗
ls: de,
Atborwnn ini.
llte liclin
Zenleiniln
Pjulumhr.
Abcdi!A.
A, guni
1 ume
lbann ,cleht,
ol. un
lkaelnijic,

Luxila-

3. Reg. 13.
21.

Gen. 15.
17.

Gen. 151
II.

1, Reg. 2,
15. 8

in Cap. VIII. Lib. I. Eſdræ.

Pudeat inſtitui epulas è& locuſſis. Jejunemus ſal-
tem, quum jejunamus. Quod ſi gliſcit voluptas
in olere, repitque in vimine: quod illam effuſu-
ram virus exiſtimas in ſmaragdo? Si luxuriari
licet in farre, quam putas futuram adoream ille-
Cebræ in polline? En jejunantium maciem, hor-
roremque menſarum! Hinc rubet mullus, hinc
fumat acipenſer: quibus, ut ſapidius guttur vel-
licetur, fuorum acrimoniam aromatum India,
quaſi voluptatis ſuppetias, ipſo reclamante aſſilien-
teque Neptuno, per medias Erithrei Syrtes, mon-
ſtrâque tranſmittit. Scauros, aloſas, bellaria ſu-
roribus reſerves oportet; quando quiſquis abjecit
ſarculum, eſurire ſe credit, niſi Equeſtris aſſem
totum pratextæ una exhauriat patina. Jejunavit
procul dubio Prætor, apud Croſum hoſpes, niſi,
ſublatis menſis, ita Rex decoquat, ut algeat cum
Iro. Utinämque id faſtidii faſces dumtaxat pa-

