rimati ſunt curioſiùs domi geſta Danielis. Vi-
Ibid. 11. Vi ergo illi curioſius inquirentes, invenerunt
Saperior Danielem orantem. Mitto iniquam eſſe Le-
nimis gem, qua Deo ſuo ſupplicare advenam ve-
exactus, tuiſtis: fuerit illa tamen non injuſta, num
Suſpicio- licet rimas omnes parietum obſervare, ne in
ſi. angulis quidem latebriſque domefticis relictaà
ſenatoribus licentià excreandi? Naturæ jura
has ſanè ſcrutationes non patiuntur. Latent
ſuis in caveis ceraſtæz: & latere in ſuo cu-
bili Prophetæ non licet? Nemo regulum e-
ducit & ſpecu: & tot Danieli domi ſtruun-
tur inſidiæ. Niſi apparuiſſent Zizania in me-
dio tritici, nemo de iis eruendis deliberaſ-
ſet. Et nuſquam apparenti innocentiæ laquei
prætenduntur in conclavi? Orat Daniel.
Sed non in plateis. Clauſo cubiculo, Deo
ſupplicat, qui videt in abſcondito. Liceat
Iſraelitæ talem eſſe vel in cubili ſuo. Ve-
rùm, ut video, non araneus modo delator
eſt, qui ubique textrinam inſtituat, ſed te-
redo quoque eſt, quæ vel medullam cedri
erodat. Tineæ ſunt Suſurrones; non adve-
niunt, ſed Purpuræ innaſcuntur, à qua non re-
ſiliunt, niſi per ſciſſiones & vulnera. In do-
mo ſecura non eſt Oratio, vitâque Prophe-
tæ? Et quid occupandum delatoribus reſtat, ſi
cubiculorum latebras pervadunt? Quid reſtat?
Babylone nihil, in Ifrael Nobe, & in No-
be Tabernaculum. Agebat cum Achimelecho
David, in Tabernaculo. Num in eo aſylo
ſecura Ducis Innocentia fuit ab oppreſſione
r. Reg. delatorum? Vidi, inquit ad Saulem Doëg,
22.8. Filium Wai in Nobe, apud Achimelech.. Qui
conſuluit pro eo Dominum, & cibaria dedit ei-
Severitas ſed & gladium Goliath dedit illi. Veritatem
in Auliees mendacio intercluſit. Nam Pontiſex Davidi
Tuvidos, gladium dederat, quamvis Deum pro illo non
perſecu. Conſuluerit. Et quid inflictum eſt fupplicio-
ꝛores zu- rum mentienti? Afſſedit ſolio Regis, inter
Korum. Aulæ primores. Nec diſtabeſcimus indigni-
Eecleſta- tate flagitii! Ergo veraces in Chaldæa dela-

Pili eel tores damnantur ad beſtias: & Hieroſolymis
Dignitas Hon impunita modòô eſt procacia delatorum,
in indi- ſed mendax quoque coronatur? Mentiri in
gnis. caput Pontificis licet Opilioni in Palæſtina:
Auliei cùm ſagacior Dynaſtarum in Libertum inqui-
Fenanv,. ſitio capite apud Perſas expietur? Babylo-
PDreg ſu- hé defertur Daniel à Satrapis, hoc eſt, ſer-
ſurro. vus advenâque à Principibus: accuſatur ab

Scandala Idumæo Paſtore Achimelech Hieroſolymis.
non per- IIIi vera protulere de ſervo: hic false Pon-

SS tificem inſimulavit. Et tamen diſcerpuntur
ſervan- illi à Leonibus: hic ferrum in Sacerdotes
tig. octoginta diſtringit. Adeo, quæ puniuntur

in Perſide ſcelera, apud nos in Judæa coro-

)

iva
nantur. Audeo dicere, vix ea quoque defe- Ececlaßs.
renda crimina, quæ verè crimina ſunt, ſi quo Kici zon
latebræ velo innubantur. Illuſum ſibi Noë à Faveant
filio ſuo cognovit: ſed quo id authore reſcie- i
rit, non liquet. Cum didiciſſet, quæ fecerat Gen.
ei filius ſuus minor, ait: Maledictus Chanaan. 24. :.
Nomen delatoris reticetur, quod accuſatio
aliquam accuſatori, ſi non infſamiam, invi-
diam certè videretur aſperſura. Nam, ut in-
terpretes adnotarunt, is tantùm cruor Cai-
num incuſavit: qui limo admiſtus, quandam

contraxerat è terræ contubernio ignobilita- Gen. 4

. . . 2 10.
tem. Vox ſanguinis Fratris tui clamat ad me Clmg.
de terra. Non qui reſederat in Abele ſan- tia.

guis, non cruor qui fuerat agri Lilis in- Accuſa-
ſperſus, vociferabatur in ſicarum: ſed is, "ores in-
qui limo propior, quàm cruori, in agri ſa- ae⸗ 6
niem degeneraverat. Nonne vides primoge- Heva.
nitam peccati ſobolem delationem eſſe, quan- Relipieß
do ſubjecti quæſtioni tranſgreſſores in Eden, "vulgan-
alter alterum accuſavit, nullàâ affinitatis reve- s Jue
rentig. Dixitque Adam⸗ Mulier, quam de- gira
diſti mihi, dedit mibi de ligno. Nec puduit defectus
ſatam è viro ſoœminam, in anguem delatio- Gen. 3.
nis virus expuere, traduxitque Heva ſerpen- 12.
tem. En, ut ad accuſationes, proturbata
in Cœnum iniquitatis mortalitas efferbuit, tan-
tâà deferendi prurigine, ut vel Draconem ar-
gueret. Contrà, Abrahami domus hoc ità
contagio caruit, ut ludentem cum Haaco If-
maëlem nemo traduceret; diuque verna hæ- 3
redi colluſiſſet, niſi eum Sara deprehendiſſet
in crimine. Cüumque vidiſſet Sara filium A- Gen. 21.
gar Egyptizx ludentem cum Iſaac filio ſuo. 2².
Ludionem ipſa vidit, ipſâque damnavit. Nam
ità tentorium illud ſuſurronibus vacabat, ut
nemo auderet de vernâ coram Sara oblo-
qui, peccabâtque in domo Abrahæ impu
nita laſcivia. An iſtud, inquies, non dam-
nas. Vix damno: nam ea eſt corruptela de-
latorum, ut domi meæ laſcivire pueros ma-
lim, quàm bacchari delatores. Abnuis? Vi-
deamus, quam ſit exoſa Chriſto, ſupra le-
pram vitiorum, impetigo injuſtè accuſandi.
Magiſter, hæc mulier modò deprebenſa eſt in Joan: ²
adulterio. In templo erat, erat coram mul- 4
titudine, quæ ſupplicio frænari debet, à pe- H
tulantia præſertim, producebantur Moſis ta- D 4
bulæ, nemo ream defendebat. Attamen JE- Cempati
8US, qui filius erat Virginis, qui fllius e- lapße.
rat Dei, cujus in carnem odio & Sodomæ Deimiſe-
flagravere, & Mundus demerſus eſt, qui ve- ricordia.
nerat Legem non ſolvere, ſed adimplere, .
qui Agnus advenerat; ut Muncdi ſcelera re- „e
ſtingueret, qui repudium vetuerat, qui vir- Accnſa-
gimtatem ſeverat, qui thalamos ex parte in- tores i.
tercluſerat, qui flagris in nummularios non vid.
ſemel ſævierat, qui licentiam oculorum ſeve- arue
riſſimis legibus inhibuerat, ommium penè eſidi.
quæ geſſerat hactenus dixerâtque, immemor, „is.
patrocinatur adulteræ, abſolvitque impudi-
cam. Impudicam abſolvit! Nonne opera Fa-
tris ſui operaturum ſeſe dixit? At Pater Da-
videm adulterum ſeveriſſimè multat: ipſe hu-
maniſſimè adulteram alloquitur & exolvit.
Num legem implet, ſi Moſes expedit in ſoœ-
minam lapides, ipſe verò deſignatis in pul-
vere characteribus moœchatam eripit ſuppli-
cio? Cur aſpici mulierem prohibet; damnaât-
que oculorum jactum adulteru, ſi adulteram
poœnzæ ſubducit? Agnus erat, inquies, nec
Spiritu Eliæ trahebatur, erâtque nomen ejus
oleum

ſeum
zenie:
65/ N
ſine
ge ul
tonenn
t exet
1l. N
damnal
us et
in A
llmul.
d cne
Litentin
inigle en
Alleret.
Elaoret 1
i A
Cur, In e
Ms Mio
aitns
enumnqu
tnn keilgt
entcne,
N uns J.
lſel eo t
Fegom mer
Cucks u
Ponmeces
Mlelran
1 Hr ud
W tertir
ine Nen i
us, More,
ni geclltt
Lioo
lirorrupti
Aus fher
s acllel⸗
Utntas, in
Inte granl
Ne Mlel
Mhi, M
n, Nd
n ku
uleſſett,

Arann

, no are

tt Vidin

in Cap. II. Lib. II. Efdræ.

oleum effuſum. Agnus! Lupæ videlicet ac for-
nicariæ: nam Leo fuit in pullarios & trapezi-
tas, quorum menſas, caveâſque ſubvertit.
Mirorque in ſui nominis oleo & procellam
ciere turturibus, quas Templo exegit, &
ſtationem paraſſe ululæ, quam è& templo di-
miſit exemptam pedicis. NWec ego te condem-
nabo. Nimirum favendum delatoribus erat,
ſi damnaſſet adulteram. Maluit videri Do-
minus erga impudicos indulgentior, quàm pro-
nus in Suſurrones. Ne vos audiſſe videar;
diſſimulo impudicitiam. Diſplicet laſcivia,
ſed carne degravatur, naturæque ſuccumbit.
. Licentia verô deferendi, naturam calcat, a-
nimique contagium eſt. Impudicitia liberis
amplexatur. Accuſatio ſtrangulat deſperatius.
Reſtagnat intra thalamum intemperantia. De-
latio ſui alluvione limi non Ægyptum tan-
onen kee. tum; ſed Judæam quoque non ſtercorat, ſed
tlmrl obruit. In eo & quam ſimillima & planè diſ-
Hadmur ſimilis Nilo Accuſatio, quod catadupis ſuis

10 lügit
e ihn.

Ulin, at & auritos Principes præſtat & ſurdos. Ut
Gin. Neſti enim nunquam delatores non audiunt, ità pa-
ngren Et tronis reiſque penitus, accuſationum fragore
dle Hent ſtrepitique, Principes obſurdeſcunt. Quod

Dnes, unt

ſanè unis Joſephi vinculis ità confirmatur,
tus eftthii

ut vel eo tantùm exemplo in delatores ira
Regum meritô ſævire poſſet. Is enim tra-
ductus ab uxore ad Dominum, inauditus in

Gen. 39. compedes conjicitur. Ingreſus eſt ad me ſer-
Giunenl 15. vus Hebræus, quem adduxiſti, ut illuderet mi-
a Cehlitl bi. His auditis, Dominus, & nimium credu-
4 ara ſiul lus verbis conjugis, iratus eſt valde, tradidit-

58. Foſepbh. que Joſeph in carcerem. En lilium inter ſpi⸗
nas, livore, odiéque accuſatricis, imo Do-
mini credulitate cauſæ merita non expenden-
tis. Ergo ſibilus auræ tenuis Cedrum Liba-
ni incorruptam primo ſtatim afflatu eradicat?
Nullius fuere apud Dominum momenti in-
doles adoleſcentis, fides diuturna, morum
integritas, incontaminata tot annorum ſervi-
tus, veſtigiéque nebulæ ſubſilientis non ex

guæ muliebris collum undique innocentiæ ob-
mubitur, non ut terra impudicitiæ fulmine-
tur, ſed ut aſtra pudoris detrudantur in ſpe-
cum. Et quare tantis obductum accuſatio-
num nubibus cœlum Putiphar, quaſi Sol,

cbuntun e non reſpexit, non audivit, non examinavit?
bet. An, Plané Arcum colorari gratularetur in nubi-
inis, r, bus, non autem jacula, ferrumque in iis effin-
dio *B xifſet. Vidiſſet ideò delatum fuiſſe puerum,
merſtgeif⸗ non quòd ejus thorum oppugnaſſet, ſed quòd
ſed n eum à civium proditione vitæ integer, pu-

5
Rex au-

1 ruſque ſceleris conſervaſſet. Iris emergeret
iat reos,

non rarò & nebula, ſi Sol ſuo nubem intuitu
Superior dignaretur. At nos, ubi caligine obvolutum
tardus ad aerem circumſpicimus, facem illicò circumfe-
1æna ſr. rimus hoc eſt, delatum non humanitate pro-
nr ſequimur „ ut veritatem eliciamus „ ſed rabie
exeuſa- arpinus, ut divexatum tormentis laqueo ad-
tionee. clicarnus. Nunquam Iris affulgeret, ſi titio-
nes Nubes, non ſidere luſtrarentur: Nec rei
Patebit integritas, ſi quæſtio non Principis
charitate, ſed immanitate Judicum ventile-
tur. Vide autem, quid vel in Lilia poſiit ca-
nicula delatoris. Diligebatur à Domino Jo-
ſeph, cui fidem ſuam tantâ morum integrita-
te, diuturnitatéque ſervitutis probaverat; A-
moris tamen lampades, quas flumina non ob-
ruerent, ſtilla una ſœminæ accuſantis non
modô reſtinxit, ſed in ſerpentes ignitos raptim
Ethicæ Lom. II.

Xquore grandioris teſtis, ſed è palude lin-

341
demutavit; adeò ut Joſeph, qui Domim be-
nevolentia Præerat domui, furore confeſtim
Domini abriperetur ab atrio in latomias⸗
Vox una Syrenis deferentis, & Delphine ;
quo Joſeph vehebatur, Balænam finxit, à
qua juvwenis hauriretur, ex Oeconomo repen-
te Perduellis. Et miraris, ſi hoc genus con-
tagii Chriſtus averſetur, tum quoque, cum
caret veneno mendaci? Nimirum & flumina,
quum exundant, ramenta interdum auri ve-
here conſueverunt: nemo tamen agellum ſuum
firmiſſimis contra eluvionem aggeribus non
firmat. Nolo, inquit Dominus, delatores. At-
qui adulteram vinxerunt. Vinxere quoque Jo-
ſephi pudicitiam: objecere Leombus Danie-
em: JESUMin multis accuſavere. Quis, ut
piaculum unum elhiminet, plurimorum obruat
innocentiam? Obruet autem, ſi delatorum
libellis ſubſcribamus. Neque emim lucem à
tenebris diſcernemus, ſi eorum nos permitta-
mus arbitrio, qui ponunt lucem tenebras, &
dicunt malum bonum. Felices ſub Medis Hie-
roſolymæ, quarum obire mœnia licuit Ne-
hemiæ, nullis circum ſe diſcurſantibus veſ- J
pPertihonibus. Magiſtratus autem neſciebant „ P rie⸗
du abiiſſem, aut quid ego facerem. Et ta- Salbies
men regnavere, quod ſæpiùs inculcandum eſt,
ut falſus fuiſſe animi Tiberius revincatur „qui
baſim imperü ſui delatores eſſe putavit. Im-
pPerii baſes, quorum maleficio ædes privato-
rum ſubruuntur, & nutat Capitolium! Ma-
lo jacere Rempublicam, quàm tam fœdis,
& tam pudendis inrmiti fundamentis. Porrô
ſi delatores exturbandi regno ſunt, cavere
quiſque debemus ſenſus noſtros, ne ipſi no-
bis imponant, impelläntque damnare inno-
centiam. Continget id ſanè, ſi oculis, ſi
auribus, ſi menti tuæ intendas. Ergo, in- Judican-
quies, mihi non credam! Niſi velis menda- tes eme-
ciſſimo credere. Age. Quid de fœmina ſen- v..
tires, quæ ab urbe ad hoſtes digrederetur, Saterior 4
ultrôque inferret ſe tentoris barbarorum: fi ed
Præſertim, projecto viduitatis integumento,
niteret auro, ruberet purpurã, calamiſtris
mitrâque renideret? Fac item aſſidere illam
menſæ, noctu ab Eunucho in conclave ſpur-
ciſſimi Ducis retrudi. Quid hac de fœmi-
tia pronuntiares? Dalila eſt, aut Raab,
ſed peccatrix. Judith eſt „ quæ virum, de-
functo viro, non agnovit; quæ jejunavit in
epulis, oravit in caſtris, transfugio patriam
ſervavit, impudicitiam pudore profligavit. Se-
rebatur in conopeo myrtus, ut myrrha ex- s. Zadith.
pullularet: laſciviæque illecebris perſonata Bona oe-
temperantia, meditabatur non amplexus in ""lzandae
conclavi, ſed triumphos. Unum adamavit
in tanta Ducis ſupellectile pugionem, quo
nodum illum patriæ ineluctabilem præcide-
ret, non tam munere impleto pugnantis,
quam laſcivientis elusa-ne dicam, an coro-
natâ ſorte? Vide, an vidiſſe ſit ſatis, quan-
do Judith laſcivit & ferocit; quando fſui
pudoris lilium vino rigat Aſſyrüi; quan-
do ferrum educit è thyrſo; quando mor-
tem in amore meditatur. Noſtris ergo malè
fidimus oculis. Et ſi oculis nulla fides, qui
editiori ſiti loco, arcéque, quaſi ſenſuum
primores, & ut ità dixerim, Conſules ſunt:
cui fides habebitur? Porrò ſi noſtri nos fal-
lunt oculi, faciuntque menti impoſturam;
quam lentè alienis ſenſibus ſuffragium no-
ſtrum oppignerabims, ſi præſertim aurik

342
ſit teſtis, non oculatus? Sit ille tamen teſtis
de viſu, mum propterea in ſupplicium dela-
ti feſtinabimus? Vidit. Quidnam? Cum ſo-
la ſolum. Vidiſti tu quoque concluſam à Va-
gao Juditham cum Holoferne. An non illa
acceſſit ad lectum Ducis nocte concubiâ? Sed
ante lectum oravit, idque ceruſſata præſtitit
in thoro vidua, quod Aaron præſtaret intra
ſancta. Nulli ergo credam? Si me audis,
credes; ſed diſcuisa diè caus?, reôque hu-
§. Saſan- maniſlimè audito. Nam quis delatorum ac-
nae cuſat in abolla? Et tamen ſubeſt dolus in
purpura. Accuſatur non ab uno teſte Suſan-
na, ſed à geminis teſtibus, iiſque & ſeni-
bus, & Judicibus. Porrò crimini ſuffraga-
bantur locus, nuditas, ſolitudo, & ſexus.
Quis enim Senioribus non credat? Quis non
ſubſcribat Judicibus, qui nudam in viridario
fœminam indigitantes, ideò dimiſiſſe à ſe
puellas affirmant, ut juvenem admitteret?
Adde, non ſolùm nudam deprehenſam à Ju-
dicibus fœminam, ſed unguentatam, clausiſ-
Dan. 13. que foribus. Cucurrimus ad eos, & vidimus
4⁰. eos pariter commiſceri. Hujus rei teſtes ſumus.
Credidit eis multitudo quaſi denibus, & Ju-
dicibus populi, & condemnaverunt eam. Mu-
lier ſilet, ſenes accuſant, locus, ætas, nudi-
tas, urbs, pigmenta, ſolitudo, puellarum
emiſſio, valvarum obductio delatiom ſubſcri-
1bid. 48. Pſere: & tamen Daniel exclamavit: Nic fatui
Uii Irail, non judicantes, neque quod verum
eſt cognoſcentes, condemnaſtis filiam Tſrael
Revertimini ad judicium, quia falſum teſtimo-
nium locuti ſunt adverſus eam. Fatuos vocas
filios Iſraélis! Volo Suſannam non peccaſ-
ſe: Teſtes improba, ſed multitudinem, cœ-
tumque Judæorum malignè carpis. Ecquan-
do enim ritè ſævient in adulteras Ifraélitæ,
ſi furunt, cum damnant Suſannam? Appen-
damus in æquitatis lance, quæ contra fœmi-
nam faciunt, quæque favent mulieri. Hinc
Teſtes togàâ, canis, faſcibuſque non ſolùm
omni exceptione majores, ſed quorum tan-
ta ſit authoritas in ſubſelliis, ut alter ex iis
Pro cœtu ſit Judicum, alter catervæ par ha-
beatur accuſantium. Dignitati accedit æta-
tique accuſantium ætas, ſexuſque delatæ,
quam locus, nuditas, ſmegma, ſolitudo pe-
nè criminis convincebant. Nam Babylone
quis putet in horto pulcherrimæ formæ mu-
lierem emiſiſſe à ſe puellas, nudamque cu-
baſſe inter flores, ut Cupidinem à ſe pro-
pelleret, ut æſtum libidinis, nuditate, un-
guentiſque declinaret? Hæc faciunt contrà
Suſannam in lance accuſatorum. Suſannæ fa-
vet in lance patrocinii, quis? Locus? Mini-
mè. Ætas? Non. Habitus? Nuda erat. Co-
mites? Emiſerat eas à ſe. Quid igitur favet
Suſannæ? Nemo, ſi eam excipias. Sed ità
ſe ipſam nudam ornata comptâque Suſanna
tuebatur, ut nec manifeſta criminis haberi
Ppoſſet criminoſa. En quò lanx patrocinii de-
Primatur pondere ſanctimoniæ. Poſtquam au-
ame n tem denes locuti ſunt, erubuerunt, inquit,
Pan. 13. ſervi vehementer; quia nunquam ditlus fuerat
27. Jermo hujuſcemodi de Suſanna. Hoc enimwe-
16 famæ aggere proluvies accuſationis uni-
verſa, in morem Nil, non ſuper Ægyptum,
ſed ſuper Judææ florulentiorem agri partem
ſuperfuſa compeſci debuit, ne florem vitæ,
nominiſque obrueret. Vixerat ad eam diem
Suſanna ſecundiſſimo caſtimoniæ rumore,

Suſanna.

Aeccuſa-
zores in-
vidi.

Murmu-
ratio de
Religioſis
déque Ec-
eleſiaſti-
cis ſper-

natur.

Servi.

Oliva

eéſque domi alebat ſervos, qui poſſent ad
notam adulterii erubeſcere! Duabus hiſce
gemmis ità Suſannæ muniebatur innocentia,
ſuo ſcilicet pudore, ruboréque ſervorum, ut
nullis inuri, fuſcarique carbonibus argumen-
torum poſſet. Quis enim repentè peſſimam
factam fœminam arguat, quam optimam
tamdià fuiſſe eſſéque intelligat. Norunt eru-
beſcere ſervi, & Dominam candere negas ?
Si fulgurat in mancipiis rubor, deeſſe candor
matronæ Dominæque qui poſſit? Nunquam
purpuraſcerent famuli, niſi candor regnaret
in Domina. Id enim conchylii genus non
ex æquore eruitur, unde Venus emerſit,
ſed è ſtagno Genezareth extrahitur, ubi fi-
lius Virginis mergi non potuit. Meritò pro-
inde fatuitatis vulgus arguitur, quòd in ea
domo adulteram eſſe poſſe putavit Domi-
nam, in qua ſervi, ſolo adulterii nomine,
ſervitutis illuviem virtutis purpurâ conveſti-
rent. Erubuerunt ſervi vehementer. Sanè de-
lirum vulgus, quod tam diuturnæ famam
integritatis adulterii repenté pædore ſqualo-
réque cenſuere denigratam. Nunquam dictus
fuerat ſermo hujuſcemodi de Nuſanna. Ergo
nec tum verax erat tam procax de fœminz
teſtimonium. Nemo repentè fit peſſimus.
Sed adultera ſi fuiſſet, eſſet quoque Suſan-
na repentè deterrima. Ergo aut ante pudi-
ca non fuit, aut nunc non ſe in cœnum in-
temperantiæ præcipitavit. Libet id in coœli
ſerenitate deprehendere. Triennium in Sa-
maria non pluerat. Eâ lucis aſſuetudine ob-
nubi cœlum non deſüt tantùm, ſed dedidicit.
Nam cùm Elias imbrem impetraſſet à Do-
mino, fuſuſque ſuper genua ſua, coactas un-
dique nubes exiſtimaret, dixit ad puerum
ſuum: Aſcende, & proſpice contra mare. Quu 3, Reg.
cùm aſcendiſet, & contemplatus eſſet, ait 18. 44.
Non eſt quicquam. Oravit iterum, ac tertiò
Elias, & nuſquam cœlum infuſcabatur. Quid
plura? Quartùm;, quintémque puer ablega-
tur, & nuſquam nubes. Septimâ tandem
vice, Ecce nubecula parva, quaſi veſtigium
bhominis, aſcendebat de mari. Ad infuſcan-
dum aërem hinc Elias, inde Mare confluxe-
rant. Ille precibus, hoc fluctibus cœlum
afflabat. Et tamen Aër, qui vel è& palude
tam ſæpe vim ſummam haurit nebularum,
totàâ æquoris immiſſione und vix palmari nu-
beculâ tegebatur, vice tandem ſeptimâ. Ni-
mirum deſuetudine imbrium humeſcere de-
didicerat. Quod ſi cognatas ſibi nubes cœ-
lum rejicit, quas in illud Elias æquorque in-
gerebant, triennali ſerenitate contra nebu-
las obduratum. Suſanna turbinum inſcia, Fervyr
expérſque totâ vita caliginis, ſuas repentè obeß lar-
ſtellas in ſulphuream & cogeret procellam, ne. z5
& pluviam eliquaret? Dudum ſanctua- „elh
rium pudicitiæ, in lupanar ſtatim conver- Leyidita-
tetur intemperantiæ? Ecquando in taxum o- mis dam-
lea demutatur? Ubinam gentium non in a- iath-
corem, ſed in aconitum degenerat lac? Pe- “ fur
trus ejerat Redemptorem. Sed primuùm tu- 5. pemus
met in coœnaculo, tum torpet in pomario; zegar.
deinde laſſeſcit in via, friget demum in a-
trio. Nec Dominum negailet, niſi ſediſſet
cum ſatellitibus, & cum ſœmina garrüſſet.
Tot ad impietatem gradibus deſiliit Petrus,
quamvis eum non ſtaturum in conſtantia
Dominus prædixiſſet. Adeò peſſimus nemo
fit ſtatim. Timuit oſtiariam. Sed ante ex-
timuerat

ett
wre ti
Aukn
5 Auchuu
o VN
Mok
Gin win
lein hi⸗
e tinno
t: unde
wigte el
i En
npit, 1
1 necdolen
(le ſte
1 ulatta
gs lur
e. Ver
Alenal
Puhorun
haud
1 Angus
dn Obſkttt
elcentes,
limm, if
ente Mli
Cons u gi
oppugne
el, onkt
Cico poh
Ullene K

nll, guiſna⸗

S! n aol

vrun, une
Gtc oonlenn
kunr . odl
Inn per en
Uheers
Eg iren
1n. uͤcen
r r
l tmane
lngehuril
Mn ren
MhI. Unnn.
In wn Nd⸗
idus ohren
n 1a0 vin

Nlen
M
Lnmant
nen
nne,
.. I
None
Andere “
dor e
i n,
n gnmn
ennt eret
bimn, ih
Mernin
Dinant Dons
Alerimit
Nhurd am
elte N
utume ine
Pedore ,
Munguan i
Rſanms N
Na Ee len
e ſ ne
or Ar
AI
ein nmi.
ibet d ind
tiemnum n
8 Alenlld
1, a Eddt
petnle il
ſa, Coeltr
lut Ad r
unt nt
terum, u
lolcaken
gle e
Zetnl e
, h uie

e Me ⅞.

Auckbu e
qun ltek

t Ne

vVir kNA1
ken hin
m humsen:
lbi ne
hle
ate n ei
tubinn .
, e ,
Geet ni⸗
Dudn

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

timuerat fluctus. Mitiùs in atrio, quàm in
littore trepidavit. Nam ibi de Domino ſu-
per fluctus gradiente diffidit, hic de Chri-
ſto fluctuat catenato. Sejungimur à Magi-
ſtro vinculis: nam à præceptore tum quiſ-
que diſſolvitur cùm ille compeditur. Quæ
enim vincula JIESUM retinuere, ea impu-
lere in fugam Apoſtolos. Si ergo ità Petrus
ad perjurium cunctatur, proluſitque trepida-
tione timori, torporéque perfidiam advoca-
vit: unde ſuo viam ſceleri adornavit Suſan-
na? Fragrabat pudoris balſamo delibuta;,
totâque domus afflabatur ſuavitate unguen-
ti. Eam quiſquis ſuavitatem unguinis cor-
rumpit, ſapientiæ calculo, muſca eſt, non
apis. Solæ roſam cantharides depaſcuntur.
Et medullam Cedri, non Turtures, ſed A-
quilæ fartæ cadaveribus diripiunt. Ideò cùm
in pudicitiam Suſannæ ſenes graſſentur, non
vigiles ſunt pudoris, ſed prædones tempe-
rantiæ. Venitque ad eam adoleſcens, qui e-
rat abſconditus, & concubuit cum ea. S1
moœchorum numerum, annôſque duplicare-
tis, haud mentiremini. Non enim unus ad
eam Anguis erepſit, ſed duobus illa ſerpen-
tibus obſtitit; eräntque adulteri non ætate a-
doleſcentes, ſed pueri ſapientia. Interroga-
vimus, quiſnam eſſet adoleſcens, & noluit in-
dicare nobis. Actum de vobis foret, ſi pu-
doris ſui piratam proderet mulier: ſed quos
illa oppugnatores non detegit, deteget Da-
niel, conſtabitque, quam citò lanuginem
Cupido poſuerit, factuſque ſit barbæ pro-
miſſione Zſculapius ex ephebo. Interrogavi-
mus, quiſnam eſſet adoleſcens. Id ſcire cupi-
tis? En adoleſcentem! Inveterare dierum ma-
lorum, nunc venerunt pecoata tuu. Quam
citò conſenuit adoleſcens! Modò puer finge-
batur, modò Senex deprehenditur. Nimi-
rum puer eſt Judex, cuùm laſcivit; quem ut
ſubjeceris quæſtioni, inveteratum deprehen-
des. Vix enim non aceſcit Judex, ſi judice-
tur. Siquidem ut in ſubſellis Prætorum lan-
guor par robori prædicatur: ità, à curuli-
bus ſi traducantur ad ſupplicia Judices, re-
langueſcunt illicò, juventâque ſimulati pudo-
ris in cariem ſeniumque intemperantiæ defor-
matur. Utinam vel unum haberemus Hie-
roſolymis Danielem, qui procaciam delato-
rum non proderet tantàm, ſed etiam mola-
ribus obrueret: regnaret ſane pudor, qui
non rarò vincitur perfidis, doléque accuſa-
torum. Verùm Aquilone Juſtitiæ, quo ne-
bulæ diflantur delatorum, perflatur Baby-
lon, cuùm à Judæa jubeatur Boreas exulare.

Can. 4. Nurge, Aquilo, & veni, Auſter. Fluent in-

16.

ter aſſentatores aromata, ſed, niſi rigore au-
dacia compeſcatur obloquentium, lilia Salo-
mon non colliget, ſed calcabit. Libet verò

intueri, etiam cùm non iniquè innocentiam

carpit iniquitas, quàm eam iniquè traducat.
Latæ à Rege legi de adoranda ſtatua non tur-
gidi, ſed modeſtè ſeſe ſubduxere Sidrach,
Miſach, & Abdenago. Ebulliere illicò An-

Dan. 3.8. Sues, qui ſibilarent in juſtos. SRtatimque, in

ipſo tempore, accedentes viri Chaldæi accuſa-
verunt Judæos, dixeruntque Regi: Rex in æ-

ternum vive. Nunt viri Judæi, quos conſtitui-

Ni ſuper opera regionis Babyloniæ, Sidrach,
Miſach, & Abdenago: viri iſti contempſerunt,
KRex, decretum tuunz: Deos iuos non colunt, &
Ktatunm auream, quam erexiſti, non adorant.

Non adorant ergo Judæi ſtatuum? Cur „ ut
iſtud diceretis, tanta eſtis Ppræfati? Perora-
tis, non nuntiatis. Nam quorſum, quæ in
eos congeſſerat, munera Regi commemoran-
tur? Num illos non noverat Rex, ſi cos Ppræ-
fecerat Babyloniæ? Nonne ſuis Principem be-
neficiis in Hebræos extimulatis? Munera ex-
aggeratis congeſta, ut ſupplicia cumuletis
infligenda. Parum erat, Regem incendere
contumeliis ſubjectorum, niſi eum ſuis quo-
que favoribus flagrare cogeretis. Quâ verò
fronte ſpretum affirmatis decretum Regis à Si-
drach, à Miſach, ab Abdenago? Proſcidere
fortè illi malediétis Legiſlatorem? Edictum
refigere? Stetere, coram procumbentibus,
erecti ante ſimulachrum? Tantùm non acceſ-
ſere cum eteris; ſéque piaculo ſubtraxere.
Ubi faſtus? ubi contumelia? ubi contemptus?
Porrò quàm impatiens emendationis accuſa-
tio! Statimque, in ipſo, inquit, tempore, ac-
cedentes viri Chaldæi accuwerunt Judæos.
Reſiſtite tantiſper. Fortè, cæterorum exem-
plo Ducum, hi quoque, quod abſit, cur-
vabuntur. Aberant fortè longius. Sua eos
diſtinet Præfectura.
Scilicet. Statim acceſſere, & accuſavere. Et
quâà ratione, in tanto tripudio adoratiomis &
ſymphoniæ „ viris ignobilibus ad tantum Prin-
cipem patuit acceſſus? Quàâ ratione? Erant
Delatores. His nulla demittuntur vela. Hi
quavis horà irrumpunt. Nulla eos à Rege ex-
cludit ſeu loci reverentia, ſeu operis ſancti-
tas, ſeu ſuperbia apparatuum. Quâ hor, &

Accuſas-
to es in-
vidi
59S§. Tres
Pueri.

Ut advenerint, colent.

quo loco accedentem ab Æthiopia ad ſe Sa-

bæ Reginam excluſiſſet Nabuchodonoſor, ibi

graculos audivit ſine mora, ſine tædio, luctum

muſicæ commiſturus. Ita-ne! Ergo vel Spon-
ſus excluditur interdum à Sponſa, guttis li-
cèt noctium madefactus: differtur aditus Eſt-
heris ad Aſſuerum: Regis filius morte quo-
que vultum Patris nequicquam paciſcitur: &
homines fungini, bulbi è& ſterquilinio extra-
cti, purgamenta terrarum, & Reipublicæ
fæx nullà non horâ locéque ſeſe penetrant ad
Principes? Reginæ repelluntur, & admittun-

Sus ſierro-
nées.
Marma-
ra tores.

Delato-
rvé65.
Rex non

tur fili terræ? Er accedentes Chaldæi accuſa- facile au-

verunt. Si accuſas, accede. Aurea enmm cla-
vis eſt regii conclavis os ferreum. Pudet bu-
bonum, obſtrepentium Regibus. Utinam il-
los ſaltem ità in Sion audiremus, uti eos Ba-
bylone audivit Nabuchodonoſor. Nam fuman-
tem delationis ollam quadam æquitatis ligul
Rex deſpumavit. Siquidem arceſſitos confe-

diat.

Superior

ſtim Pueros de ſtatua interrogavit non ex- tardas ad
culta, non autem de ſui contemptu decreti, Pæna lr.

quod tamen accuſatores inculcaverant,

ue- Rex au-

ſtus eſt. Veroè-ne drach, Miſach, & Abde- diat reoss

nago, Deos meos non colitis? Quamvis furore
percitus impoſturam factam pueris intellexit,
præteriitque. Viri iſti contempfſerunt, Rex,
decretum tuum. Calumniam ſenſit, neglexit-
que. Sciebat enim non petulantid, ſed reli-
gione abduci à ſimulacro Iſraëlitas. Benè eſt.
Sciſcitor ego tantùm ex Afſyrio, ſuum-ne
ſpretum fuiſſe decretum putet ab Hebræis.
Si putat, cur reos Majeſtatis libertos non ple-
ctit? Si non putat, quare impunitam eſſe pa-

titur, in re tam gravi, calumniam delato-

rum? Aut deſidiæ, aut injuſtitiæ arguére.
Nam ſi côntemneris inultus, excors es: ſi ve-
ròô traducitur apud te falſo crimine innocen-
tia, perfidiam, quam non amputas, exputas,
F f 4 coliſ-

4

coliſque aconitum, quod non exherbas. Verè-
ne Sidrac, Miſach, & Abdenago Deos meos
Eveleßa- 20 volitis? Sed fortè cùm de injuria Nufni-
Rica s- Dumn ageretur, ſuæ Regem puduit meminiſſe
riſdictio Contumeliæ. Dii, inquiebat Nabuchodono-

non ſuäâ, ſor, à pueris non adorantur, & meæ me le-
H z2. gis contemptus ſolicitat? Et quis caligantem
jariã ul- WHain, aut alteram in cœlo ſtellam obſervat,
ciſcaar. Cům defeciſſe Solem Lunæ expavet interje-

Superior Ctu? Tanti eſlet, in Deorum injuria, mei
non ſe al- Contemptu edicti angi, quanti, in excidione

Wgier. agri, dolere Villicum, unum in prato lilium
Deus no- . 1
Sis wi/i afuiſſe. Utinam noſtri nos quoque incommo-
non ſit. di oblivio caperet, dum divina Jura pefſundan-

Zelus ob- tur. Sedenim ſibi quiſque, non Deo, proſpi-

ſevan. cit. Periclitabatur Navis in ſtagno conteri.
a . Nulli certius diſcrimen imminebat, quàm
Eanda- . . . 1. 3* . .
laft ani- Chriſto, qui placidiſſimè dormiebat in puppi.

eudi. Accurritur ad eum undique à diſcipulis, non
Rationes ne ille periret, ſed ne ipii cum cymbula mer-
Private, gerentur. Acceſſerunt ad eum, & ſuſcitav'e-
Matth. 8. zunt, dicentes: Domine, ſalva nos, perimus.
* Salvari optatis: de Magiſtro autem nulla vos
angit cura? Non modicæ vos eſſe fidei, ſed
nullius tunc fuiſſe arguerim charitatis. Nam
utcmque de Chriſto ſperaſtis, qui nutu e-
jus eximendos vos diſcrimini cenſuiflis. De
illo verò ſolicitudo nulla. Atqui perire ipſe
non poterat. Si perire ille non poterat, cur
vobis naufragium metuiſtis? Quia depreſs
navi, ſuà ſe Dominus divinitate fluckibus ex-
traxifſet, nos verò quâ ratione ſervaremur?
Ergo hauriendam timebatis biremem? Et ni-
hil tum periculi Domino impendebat? Ita
ne? Quantum, rogo, dedecus omnipoten-
tiæ ejus, ſi excuti vi fluctuum potuiſſet in pe-
lagus, ſi, eo ſpectante, difcipuli hauriren-
tur, ſi jacturam faceret lintris, ſi ſolus, &
madidus enataret ad littus! Et iſta Præcepto-
ri probra non timebatis! Quare non diceba-
tis, & tibi proſpice, Domine, & nobis.
Noſtra periclitatur in his fluctibus ſalus, &
fama tua. Naufragium erit longè fodius om-
nipotentiæ tuæ, ſi cymbula deprimatur,
quàm vitæ noſtrzy. Nam, foetente Lazaro,
inſultatum eſt & charitati, & poteſtati tuæ,
quaſi eodem conſepelirentur lapide JESUS
& Lazarus, quando mori ille potuit, quam-
vis vitæ foœderatus, ut aiebant, videretur.

Corpus ibi amici, & tua viciſſim dignitas

quatriduano cum eo funere computruerat.
Joan. 11. Won poterat hie, qui aperuit oculos caci na-
37 ti, facere, ut hic non moreretur. Quod ſi de
tua tantùm authoritate detraxit abſentis mors
amici; diſcipulorum omnium, te comite,
naufragio in ordinem redigéris, & vix Pro-
phetis æquaberis. Moſi certè par non eris,
quando ille Tribus duodecim per mare Ara-
bum tranfduxit, duodecim tu remiges ne lin-
tre quidem propelles in portum? Hæc ſanè
pro Magiſtro timere debuerant; quorum pror-
ſus immemores, non famæ Domini, ſed ſuæ
vitæ præſidium petivere. Domine, ſalva nos,
Perimus. Latravit è& trabe latro minore ſui
curà, quàm Apoſtoli ſupplicarint in Navi.
Nam ille ſibi quidem incolumitatem, ſociô-
que cupit, ità tamen, ut Chriſto quoque,
imô & Chriſto primam conſultum vellet. N
Luc. 23. zu es Chriſtus , ſalvum fac temetipfum, &
3². nos. Appendix ſit incolumitas noſtra liber-
aatis tuæ. Servari vellemus, ſed te ſuper-
ſtite. Deſcende de ligno, & nos quoque re-

nis malé Urbem purpuratam.

Oliva

fige. Habemus ergo in blaſphemia, quaſi &
fulgure Cerauniam charitatis. Diligit ſe La-
tro, ſed Chriſti vitam ſuæ libertati præire cu-
pit. Salvum fac temetipſum, & nos. Habemus
in oratione Diſcipulorum, quaſi in flore can-
tharidem, oblivionem præceptoris. Conſulit
ſicarius vitæ Chriſti è cruce: Chriſti nomen
decuſque contemnunt in Myoparone diſcipu-
li. Plus ille in naufragio vitæ metuit Redemp-
tori, quem odit; quàm Chriſto, quem ſe-
quuntur, Apoſtoli metuant in confliclatione
naviculæ. Adeò & ſuis Diis vehementiùs in- Rex zu.
tendit Aſſyrius Babylne, contemptor contem- eatur le.-
ptus ſui, & vVivere Latronem piget Hieroſo- enm Dei.
lymis, niſi Chriſtus incolumitatem, quam e- Rx Dei
rogat collegis, ſibi prius impendat: cum ple- aleiſes.
runque Dei penitus obliviſcatur Levita, & ſuis n2.
propellendis intentiſſimus contumeliis, & in Gloriam
avertendis injurüs Numinis non deſes ſolùm, Pei mea-
ſed vecors. Verùm has inter digreſſiones, Iu- 7“* Ecele-
ſtrationéſque campi Duræ, ubi Statua ſper- Sac.
nebatur, & Calvariæ montis, unde vox ex- tio.
auditur plus muſica & Corvo blaſphemante, Imieniis
quàm & pfallentibus Cygnis, effugére Delato-ravar
res, cæſim à nobis punctimque ſauciati. Ar-
guebamus ergo petulantiam, mendacium, im-
portunitatem, digreſſiones, aſſentationem de-
latorum in accuſatione, quàâ puerorum reh-
gionem atrociſſimis crimimibus elevavere apud
Nabuchodonoſorem. Quæ ſanè petulantia, li-
centiâque mentiendi, ità generoſiores magnâſ-
que animas exagitat, ut plérique Senatorum
Præfocari maluerint, quàm ſuccuti. Mitto
Romanorum Annales, hujuſmocdi funeribus
confertiſſimos: mitto ineiſis Senatorum ve-
Ptolomæus
cognomento Macer, juſti tenax, cùm huma-
nior eſſe ſtatuiſſet in Judæos, toties proditio-
nis accuſatus, ne tabo ſuas aures corrumperet

delatorum, fauces ſuas toxico intercluſit. Cum, Mach-

frequenter, inquit, proditor audiret, accuſa- 10 13.
tus ab amicis, veneno vitam finivit. En quò perſecu-
adigantur viri primarii, declinandæ ſtudio ac- ores Re-
cuſationis. Viperis malunt ſeſe committere, Vigioſsri
quàm ſuſurronibus; eàâmque calamitatem tan- Sgan.
ti eſſe arbitrantur infortuni, ut exitio toxi-
céque medicinam ei facere non recuſent. Quæ, Celum-
rogo, peſtis eſt, cui pro antidoto venenum, "iatenet.
& pro ſolatio mors eſt? Et quidem ignitis in Saſurto-
eremo ſerpentibus quæſitum è ſerpente reme- ves.
dium. Sed æreus is erat Draco, qui ceraſtas
profligabat. Hi veròô delatorum ſibili atroces
adeò ſunt, ut virus aſpidum exugatur, quò
non ſurditate, ſed funere audire illos deſina-
