Ner oℳ quâm cultus. Siquidem Principum ſanies non
detetem. eraditur teſtâ, ſed linteo byſſéque reſtergitur.
Nam ſi cum iis ità agit Arabum chirurgia;
cur non iiſdem curet illos illecebris charitas
Prophetarum? Ego certè Danielem audio
fuum Nabuchodonoſori titulum tum etiam re-
ſervantem, cùm eum & criminibus fœda-
tum , & pecudibus ſociandum prænoviſſet.
Ejicient te ab hominibus, & cum beſtiis erit ha-
bitatio tua. Quam ob rem, Rex, conſilium
§. Dania. meum placeat tibi, & peccata tua eleëmoſy'is
redime, & iniqititates tuas miſericordiis paupe-
Confeſaru rum : forſitan ignoſcet delictis tuis. Huc quæ-
landi. ſo palpatores Dynaſtarum, quorum afſenta-
tione fartum monſtris & cadaveribus pela-
gus, uno ſtatim hiatu aſſis exhauritur. Audiant,
quàm ſubdubitet Daniel, an Regis ſcelera in-
Adulatio, tegantur copioſis quoque largitionibus & pe-
cuniis cooperta. Forſitan ignoſcet, inquit. Pec-
cata indubitato admiſſa eſſe profitetur, nul-
la imperat ambiguitate æris profuſiones: aſt
veniæ incertum ſe vadem dat, timétque Re-
gi, quamvis in auro natet. Tamen & crimi-
num confcius, & inſcius indulgentiæ, Re-
gem ſalutat, quem in bovem prævidet re-
fingendum prorſus exregem. Cum beſtiis erit
babitatio tua. Si ergo villis non fœdatur pur-
pura, & inter beſtias feraſque agri conchy-
lium principatur, quâà nos latrandi rabie in
Comeslio Principes perurgemur, ut quos extulit Deus,
verecundè impoſuitque cervicibus Reipublicæ, eos nos
g a. proterendos Fullomum & cerdonum pedibus
Baileeßi. immpudentiſſimè ſupponamus? Vide, ut fub-
H milsè præfatur Nathan, quamvis ablegatus à
Deo, ad Davidem mochum pariter & homi-
Nahan. Cidam. Non extrahit Ceraſtas & ſpecubus, ſed
ovem producit ex agro; ut nuditatem adul-
terantis velleribus integat, ut occidentis non
1. Reg 12., felle reſtergat ſanguinem, ſed lacte. Pauper
1. nihil habebat omnino, præter ovem unam. Ità
Regum impetigo percuratur à Vatibus; qui
Zelas in. es o Leonibus diſcerpendos „ aut apris la-
diſrern, Hiandos objiciunt, ſed ovi dedunt, ut buty-
diſcat ve. rO Cicatrix regia obducatur. Nonne audis ,
recundiam. ut de Abſalone loquatur Rex tum potiſſi-
lanſſarii mum, cuùm defectionis ejus ferocia ex arce
nimisacres, Obedientiæ reverentiæque profugeret. Siqui-
dem necem Semei intentantibus flliis Sarviæ,
2. Reg. 16. ait: Ecce flius meus, qui egreſus eſt de utero
u. meo, quærit animam meam, quanto magis bic
Rlius Jemini? Rebellarat nuperrimè Adoleſcens,
s. Daria furebatque in Davidem perditiflimè; & ta-
uc, men ut doceret aſſeclas; quo eſſent honore
mimi; gi, Prolequendi Principes, vel peccantes, non
tio. proditorem eum, non inceſtum, non tyran-
num;, non ſicarium, ſed filium appellat. Ee-
ce klins meis. Eo nomine compellatur à Re-
ge Abſalen inter ſicas & tubas perduellis;,
quo ſalutaretur, inter hoſtias & Leges, pa-
triæ tutor & pater. Vos, inquit, quoò fſit ir-
fupturus Abſalon, attenditis; ego vobis unde
egreſſus, commnonſtro. Hierôſolymas ir-

Dan. 4.22.

Theologia
Jſervilis.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

311
rumpit galeatus, ſed paludatus meis è lumbis
prodiit. Tentoria damnatis rebellantis, naſcen-
tis cunas reveremini. Placeat utero, qui vallo
diſplicet. Eſt hoſtis patriæ, ſed filius eſt Regis.
Me quærit, ſed de me exiit. Nolo dici pro-
ditorem, quem cogor fillum compellare. E
ille generis luce perfunditur, ut nullà infuſ-
eari caligine poſſit. Eſt anteſignanus con-
tumacium, ſed ſoboles quoque Patfiarcha-
rum eſt. Habet Achitophelem, quem præit;
ſed Abrahamum habet, quem ſequatur. Com-
militonem denique horretis Arachitæ? Davi-
dis filium reſervate. Filius meus, qui egreſſus
eſt de utero meo. Regis ſinus tanta eſt perfu-
gii Urbs, ut non demorantes in fe tantum
ſervet, ſed propugnet quoque demoratos. Se-
curus à ſupplicio eſt, non is duntaxat, qui Re-
gum gremio accumbit, ſed is quoque;, qui Re-
gis gremio incubuit. Nam ſi parcetis Ado-
niæx, ubi aram comprehenderit: cur non
ignoſcitis Abſaloni, qui meum aliquando gre-
mium temmit? Num ſaxum Regum præcordiis
præferetur? Imô, ne occidat perduellis, te-
nere aram compellatur: ut proditori parcatur;
ſat ſit tenuiſſe illum præcordia imperantis:
Servat odorem teſta di: di quoque trans-
fuga ſervet aſyli paterni regique iecurita-
tem. At lapis, non lapis, ſed ara eſt. Nos
quoque ad imperium inungimur, &, ſi Do-
mino militamus, non Ara, ſed Templum ſu-
mus Divinitatis. Ergo prodefles, ad oble-
quium, Abſaloni ſinus debet integritas; ex
quo proceſſit: & ſi ſuàâ decolor eſt loricâà;
meâ purpurd decoretur. Filius meus, qui egreſ-
ſus eſi de utero mee. At Pater rebellem hacte-
nus honoravit & ferocientem & victorem. Ti-
muit forté David malediclis inſequi, quem po-
nè ſe ſequi armatum metuebat. En quercui
hærentem Abſalom, nullo ſtipatum milite;
jumento quoque deſtitutum;, fugacem pari-
ter & deſertum. Vidi Abſalom pendere dé

queret. Et ait Joab:⸗ Ni vidiſti, quare non con-
odiſti, & ego dediſſem tibi decem argenti ſiclos
Lenit) 5

& unum baltheum? Qui dixit ad Joab. ſi appen-
deres in manibus meis mille argenteos, nequauam
mitterem manum meam in filim Regis. Quo de
loqueris? Vidiſti pendere Abſalom inermem;
illigatum, proditorem inviiumm denique Joa-
bo duci tuo; & illum tum fillium Regis ap-
pellas, cum à Joabo filius mortis appellatur?
Et übi coronæ fulgor in tanta laquei foedi-
tate? Vidi pendere Abſalom. Palpitat, & regnat!
Si de quercu gemit, quare ſedere illum in ſolio
meminiſti? Quid regni virgeæ commune cuin
quercu, ex qua ſuſpenditur Abſalom? Tra-
jicietur mox jaculis tribus, ut intereat: & tu
non tela prævides, ſed ſceptrum vides? Imô
ſi tragulas non videbas, quibus mecdum per-
foſſus erat, cur vides ſceptrum, quod ille
tum amiſit, cùm illud apprehendit. Micterem
manum meam in filium KRegis? Etiamn in tanta
Calamitate vilis eſſe non poteſt. Pendet: ſed
regnavit. Ut enim non ità cœlum nocte inſuſ⸗
catur, quin aſtris paſſim intermicet; clarius
vel in tenebris futurum, fuorum exuperantia
ſiderum, quam nos ſimus in gemmarum me-
ridie renidentes: Itaà ſupphcium Abſalonis no-
ſtris non eéſt impar ovationibus: éſtque clarior
morituri quercus adoleſcentis, quam laurus
Comulis triumphantis. Tu enim triumphas;
filius fortè villici; pendet ille, & occumbit;
fihus Regis. Nulla tam ferox eſt pharetra;
quæ

Abſalom.

Religioſt
clape bis⸗
niend.

Religio e⸗
tiatm lapſas
honoretut.

Fer vor pro-
ſ: via
a n. Fus

O.

Rex cols
debet.

Honor mis-
uus.

Rn retur:
etianz rea.

Eccleſia-
ſtiei hono-
rentur,
guamvis
labarent,

312

Oliva

ptu,

quæ telum ſuppeditet i jncipi
Mineren, e uh citer in ecem Principis. eſt purpuræ, ut nullo penitus ſanguine deflo-
iuit Ablaloſ ehellane r iene egis ? Po- reſcat. Occidit Prophetas? Occidatur. Sepelia umen
K. n reb ſed jugulari non po- tur tamen, quia filia Regi⸗ . . ir i
tuit; filius enim eſt Regis. S . r tamen, quia filia Regis eſt. Carere nec ſup- NF N
gis. Sed enim tenetut. plicio poteſt, nec ſepulchro; P 1ieru i1 11
0 eni
36 ull lictore tantum facinus auſo. Stipes Samariæ fuit & Repins Pei cdul enim . “
qudem roboreus; qui Principem vincire ſata eſt; in ſui lanienam Canes rtigc⸗ s gral. ho
otuit. Scilicet quæ planta Sues educat, ea 4 verô 4 mulavit. Co-
e. cat, ronaâ verò, quà effulſit
quoque Regis filio & ſatelles eſſe potuit & car- quieſcat dai Nonne ſaxum ſibi, ſub quo
nifen. At eso h dere 1 excidit. Nonne videtis, vel ipſis fuiſſe Putum iu
.At ego homo cùm ſim- manus ab illo feris ea membra potiora, quibus vel i iile iun M
meas abſtineo; nam regiæ ſobolis ut cruorem num afcendit, vel diacde duibus wel in thro- “
ſitio prævaricatum, ità purpuram reformido denique taeni virganm deme circumtulit „ vel nung
nulli obnoxiam cariei. Cruore fortè perduellis te maledictam d Cum awit? Ne, & vice- iſd
purpuraſcerem, ſed Principis procul dubio pur- rent eam, non inve mague iſent, at ſepeli- ltotios ge
purà cruentarer. Jubet nos natura Regum fi- des, & Fummas m , ar d calvariam, &pe- hen nen
ſos vereri, vel pendentes. Occumbat, ſed beſcerert, Can Vel Id eſt, etiam cùm ra- Marmura. mgle
4 Ceife . , es veſtigia coronarum & ſceptri tio illiei Eleb
ſuo fato, non manu meà. Parcit illi quercus, in ſua præda ſunt repcrie Len ſceptri liti⸗ t
ex qua pendet & vivit, & ego illi non par- mus ſæviores; ti. Et nos mMmonitris eri- Eidec. cerun
cam? Horret nemus captivum ſu & 5 ores; ut; quamn ipſa reverentiam dam- ſtien. Fummur,
retinuit; ne ſæviret Et um, & quem natis occisisque Principibus exhibent, conſi Putr l
eviret, cunctatur, ut pereat, dentibus in tolio Regibus & Portifi conti- Kara⸗
ſtrangulare. Vincam ego temeritate, & ſe- Regibus ontificibus de- Scerier Peitiüin
tel e- negemus? Abſtinent ſeſe Lyciſcæ i zr4 *i debet.
veritate truncum: & filium Regis, quem olim diademate cal 1. Pri Vciſcæ inſignit4 7 nis de
. AT . a is U. ſad
quercus ſuſtinet, Regis miles elidam ²à Nec ronata etiamnum drari Trneiri: Et nos co- Marmu- u, ſed
vultures ad eum involant: jejunantque à Regis ta commordebi ublicæ Chriſtianæ capi- cio dede.- tuug
flio, etiam quæ ſæviunt aves in cadavera. diadematis in nn ? Veſtigium illi horruere cini aneme
Verùm tanta regii cruoris parcimonia non fulgurantes Baceratinns nos thiaras vuriſdue gkiͦ he
obſequio, ſed ſupplicio eviruit in milite. Se- cerdote, tum Printi »tum in litante da- Nhet 1n
curibus repreflum eſt telum, horruitque KRe carnar er- 8 n Principe dominante? Diſ- Nundo Fn
u neg. 18. gis cædem trepidatione cædis ſuæ. Audientibus à Ducibi ſaltem Canibus. H ſ don gr
. nobis præcepit Rex tibi, & Abiſai, lem non totam 41 ari Hi aabe- ek in di
thai: . ihi . . e: 1 uO . 4 enme
. in mihi puerum Abſalom. Davi- belis ſuperfuit, condidere momtme le⸗ itni
em eſt miles reveritus imperantem, non ve- lite eam, quia ſilia Regis V nento. Jepe- 3 bed e 24
rò Abſalom filium Regis. Expavit Centurio Regir Regis t. erum non tam mriit en
non pencdent- ſed eginæ proſpexerit Jehu, quam ſorti ſu
hen ntem, ſed regnantem. Noverat e- Sibi enim conſuluit, quàùm de ſepeliend . Ain. Qun
nim ultionis aaere brevi parentem ſolere: & gina legem rogavit Habuit Z ienda Re- lle reitt
Ao irat icarius placet, tam diſplicet e- zabele Jehu humanæ imagin n n . irßi ceit
en 1t0. bſe⸗ proinde pavori militis, non tiæ; quâ deterritus calhmitatem temnpes . frmnn
ewerentia⸗ obſequium erga Regis filium, cùm in quam ſenſit Reges quoque im inbere & ed lih
.. Reg: 5 r ſira Quem Jehu expavit, cùm dejectamé poſſe , & ſolere. Jez lbed ar Pingere Kan alltt
9. feneſtra Jezabelem ſepeliendam curavit? Iie, ipſe quoque, ſi fortè cæd Parentavit, ut Nes none
& videte maledictam illam, & ſepelite eam, jiceretur in Kpultus gretur 1 non pro- Ulan in
gehu. a a Nge ſ. Quem, inquam;, expavit infortuniis proſpexit Angelus naiine ſahom⸗
“ ut reliquias imperantis olim fœminæ ſubverſa Babylone præf. „ cum cde kin con
epulchro dignaretur? Achabum? Perierat ju- rific Vlone Præfatus, eam perhoned i
gulatus. Centuriones? Eum K at ju- rificè magnam appellavit. Et exclamavit in Apde. 18, MeAn
egem renuncia- fortitudine dicens: Cecidi I: ng⸗ ppln
verant. Eunuchos? Jezabelem præcipitem e ni Cecidit, cecidit Balylon 6 imn.
Ra. abel ſe. rant. Reginæ poſteros? Capita ſlorum 4. SS Væ, væ, eivitas illa magna, gue nnni .
pelitur . . .. — amitta erat purpura 45 lus, ſ
guis Re- chab in cophinis depoſita perlata ſunt in Sa- margaritis: RaRa 3 S ceo , k, gn
Lina. “ eat Fopulum- Inviſiſſima omnibus Jeza- tantæ divitiæ. Poma ed d A D
nova Sa ee E. . if⸗ K”
Xx eh Eumen um, 3 Rrin Gorgon H nec duarta ceſſerunt à te. Non ruentis ſupplicium Baby- äl:
dda. Deo elevätus ad ühperium erat r. Araui Pns „ ſed revireſcemtis imperium Hieroſo- ontln,
Achab everteret. Cur ergo in alo ſe lien mæ videtur Angelus expinxiſſe, tantis unmkin
dæ maledictæ conſilium ihime pelien- eam verborum lenociniis oppreſſam decora- unt,
cibus cineres? Cimque inirg re cali. Vit. Magna „ purpurata, civitas appellatur. ufnn
meceret biberétque, ait QOOSOG co- Præſtat interire, ſi tanto cum honore dam- . the
Sam illam, & pelie Potui ete maledi- namur. Nunquam regnatrix Babylon tantis e iniie
cadaveris triumphatof hnrivio ? QAnd lkemniſeara vocabulis in thronum inſiliit, quan- 8 ſerſei
1 1 2 Quid tis decoratur, cùm præc jtur 1 -— ei e;
r le c n non diſſonum? Quid nem. Itaà nimirum el Anpefemntiurn buſan bicel
ile tædis & patinis? Quid ſepulchr . . un 4
. 0 nitere debet, etiam i . INE) De
& menſæ commune? Ut bibas ingrederis, & ſed i . . ſub lictore. Excidatur, e n
de cotmnponehda damnatæ calvaris eri 8 in Dupura. Vinciatur ,ſed byſſo. Obrua- Wt, d
ris? Unde tibi inter delicias fubpullulat Je- tur; topaziis. Ruat, ſed magna. Naufra- ſhin,
zabel. An ut biberes, ejus curato rogo, hila- ern, den goaclii melgse d⸗ Feruun⸗ aumn
rins? Sedenim illa Nabuthi vineam diſſipavit, Hieroſe 4 anem eriranur in lucernis? Nonne eacne er
ut loco vitium floſculos ſereret, quos Propheta- convi olymis abcducitur ex epulis in tenebras kam
rum ſanguine derigaret. Ut jucundiùs cœnares? I 1 “ Harmoſus, ſine veſte quidem nuptia- Alttiaen
non 1i 1 1 ici .- le e.
. cen tuæ jam canes proluſere, quorum que, perh ne appellatione, in ſupplicio quo rmn
ingluvies inſepultam Reginam eſſe non pati- iraſi E ale ca. Amice, guo Moc Pie i- Marhar. 4 Caru,
ir . ,„non habens „ ialem igna- 2. en
tur, quando eam ſuo ventri abdiderunt. Cur tum communion Rem n 1 tialem 5 Digna- * Eirt
ergo angeris de monumento Jezabelis inter füituit nmunione Parine Iure tiruli non de⸗ 1 e
cyathos? Quia, inquit, filia Regis eſt. U 2 quamvis cum damnaſſet ad tene- RK
plurimum cruoris effuderit, is En Ut bras. Vinctum profero? En flammis deditum u
5 nen nitor epulonem, qui & epulatur ſtolatus, & dives gelei
N

Nne .
r. No
. è1ſ
e e moritur; &
P — . U8
ecll Luc. 16. tormentis. Mor. ab Abraham ſe
. W eſ& in i rtuns eſt te alutatur in
udagt 2½. aſſ 1 inferno. Fili 6 G. dives, & ur in ram 1
Nlni bona in vit. ili, recorda: „ & ſepultus T Domino j
NW a in Vita titd. Vel re, quia: ℳ reos, li jugulavit. I
bi quid ai 2. el in fupplici recepiſti tis „ licet roſt t. It⸗ .
Nh luid alo nonnihil? upplicio non epiſti tis T oſtra cœd à ſi ſevi
velidee tatis ihil? luri nonnihi abernaculi endor * äiatur in Fi
Nduil pur n Honoricenth Senatd ſupereſt lui „ cet lani naculi. Hac nec P. ſtatuere imadye Re
nt urpura no . læ Senat . . igni- 16U. Ubi nec Po . In a F=⸗
W n reſiſtat i tori: & l i reus Pontificem
Entllte, tantum lucis in t incendio ſ. quamvis indin ſed ſcelus illi oTI inaudit dede-
1 N cipium . tenebris, , ſervat tar 1Citur priuſe us occidi
leil 7 fitius ab Abrahan ut flamm men Po poteſt lictori quam ſupplici i-
nre li boſ & ſepultus i rahamo zann atun, mat- tiuin tantùm, ſed nde munere appleium 5
1 Byſli s in infe atur, di m id dici Papa. N ungi
arien yflus nion . erno, & di „ dica- ici debet lon eni non
11 latori in totum d 10 IVes. que pro deli „ ſed ſaerifici nim fuppli
Gamnn tios gehe enigratur Quod ari elicto ſancti Erificium Ppli-
ham Shenna carbo ur inter deſe ries. No⸗ . anctior h m: hoftia
mnkiz ham reum ſuu nes, honora eſo- di ut fecit ab orno eit, quam
i umm um:, tantà orâtque Ab tius tuus. Li ſque liberi eſt, qu
tut⸗ nos ſſe e divulſu um eſt Ch eadem cædi 00 loco Aieres gl.
etentanln eſſe debet R m: quo in preti aos,; Na c cauſa & quæreie e
Eenandn ſlagraturam i egum purpur. Ppretio a m Saül j Sauli & „ cur no
nident ant Hlagraturaln 1 purpura;, pud res ej jubetur feri Samuel
. opinam gehenna, ſed i quam non d ejus atavi erire Aga nueli ſit
ntifctuth ur, & æ&qui ſed inſerend e- rasli tavidue aſcendenti g;, quôd maj
“ . pugnatæ E quitate reſeri am aſtri 8 obſtitiflent 1 ndenti de Æ. HMa:
te i Sapie ccleſiæ Eriptorum s Fecit A⸗ nt in via. gypt
, de apienti = generoſi „ & pro- 5 malec Iſrasli . Reoecenſui pto II-
unn hemias ns oinde bri udemtiſſi mdichutm 1 Aatede nel, Anzocs Hihiri ci ia z, 1. Reg
AAnliamtan illo⸗ erſis 10 entiſſimé perc . 2 t ei in vi. „Keg⸗
nece, §5, ſed ² quuturu que Ne- ute Amal, pto. Nu ia,; 15. 1
n U hmae 105 led 2 ſubſelliis 8, non 2 . Qua alec, & no= ergo
iätis . Senueh rarne autem nrſioben aluit an pellare. Me. rus in an cauſam Srre d⸗ uniderſa iur.
nlim Eealifa de line ac furor, ön e abiiſſem. Et ſa. illatam adaetem. abrier Samne conciſu-
mimnnn! N Bite“ imperio ine honore loqui conſtantia Kuiſſet . verô Samuel 0 à majoribus A r injuriamn Saiil
ntiam,An nelieaß, quando e Nala Niue SH Ppræeſſe cum ſed Raptnaun; 1 majorum Erhnen Ulciſcitur
8. H lai vel ia pœ- A uel mact at Nehemi raëlem in vi z nec re en in Re
. . a emia aeleni in tard in. kiege
In, d. n ten captivum . Etaadun Coram Donmnt „ 81 objicit Via, ſed orbatas liueri vindicat WR
umenn i, Reg li ſenr Juidemn inhonors comn- Perſteleſtum, ſtium, grallati Reg. Nimirum Matres Re-
Verimmm 13. 32. le ad me SS Bai re dlnne⸗ cùm 1 nmullo patriæ aut eges non dedece more ho- Laimies
Auan inn coneidit en gag »„ Regem raale muel: Adduci- 4 andeſcit, nec lscn erraneorum Pontiſex Aileczto,
eſegelanl galis. Qu m JSamuel cor m De Et in fruſta ed proprium 4 ectit in reo n reſpein ex-
it enn u que eiate: hac decorun . 630N2 70 ini Gal- tabernaculi. M. lia regni jura ſamd, ſcelus Sewveri-
inen inn Argis crditur 2 Non ad Palur in fſumma quo- jorum contagi ore belli deletur Ar & alia 0
dem enen forum Produ- non d elum reirari nonh Aniſrorn ferr inquinatus. In maler „ ma- ri
N 8 Ucitur atelliti 7 1pfe —S.— 0O nec A 3 ytis . ſacri, qua
e infiet roſtris Tab non nud 1; non in agitiis de gag Cc di verô à 4
e 1 S“õ ernacul atur. H fit erga 1 leturpetu gag cacdht; niſi ſui e cauſs
aenhit fecu um abe erga impre r. 1 ſuis neganas
rn terer cultrum, pro Wbre palo leann Pro ſ erda improhus autem;, quarm S
/4 Kelam im ihnu⸗ Pkrducllem Bornfiem. o Gllt⸗ alg ernmi Sir a in dian gen ele
lari in thur & m, ſed hoſti .Di- ſetque i A criminis infarni adio Aga 7
u, at ram Domi e & byſſo caſi oſtiam im- que infortuni is infamid expi gag ceci- non confe-
ſua it? mino. Nec Sal uram felicit tus. Nu 10 Cæſus Pirailet; fuiſ rendaæa.
tan Ein a ita confidebi alomon i iciter co- nc verò reſe , non judici ; fuiſ
i: bilins idebit, u in Oinm non evaſi reſervatus a S dicio trucida-
ecid —. licium ille re or cubun cie U 2 Inis defla
4 rium . præſtanti . gnat. T Uiſſet . X pariter . eflagravit
Se nmI kium. Ille cu. ius, quam illi uum ſt „ jugulatur 1 ter & Pri 5
HS eorrui mm Saba c Juar illius in poſtulatus tantt ur in Galgali nceps oc-
3, nd 1 A 1is, ſed ſ onſedit in ape- ni tantum cædi algalis re
H dd juxta aram 1 throno. T nique;, cædis, ſed co eus, non
1 inu Adde, quod ci m in ſin TIu 1 quæ mors viſe , ſed convict
1, nullis ¹ um e . num Samueli i eum Saii viſa eſſe us. De-
ann dule in reum contn Produc, ade ſainr diſſ: cli conſodiſſet: En ushanlis Kent,.
la V ait: melii muel juitt, 6; acerd et: ſupplici S,
Pionm inn :Protrah s ſaevit. Neque obfuit A rdote graſſe ium rei fui
n Nene mocenti trahatur ſicarius . Nequ t Aga graſſatori Uit⸗
etiumn Hemw 4Agag centium, ill Carius ill que gag, quum 5 . s. Adeò Saii
ein tator & i 1, 1 e helu . e tortô quoque intuere, favit. T eò& Saül
kex inceſt 0 præd ortot que 41 tuere . Tu verô 1¹
fnile, . . quiit eſtus. S 10 rum, ille S decu! re, quam ſi erò in l
it, Agag . ed, adduci 31 le Scor 3 que Princi i1t D hoc Religi
gtelin nori Agag Res , oite ad 61- Edici ncipum . eo curæ far sligiaſt
t. rificentid em. Amal⸗ me, 1 Edicitur ca de „ etiam ple ama Tam pa
ritas n. di tius non ille ec. Compellari - judicii es Amalec ² P ectendoru Am b-
B um trahe ille potuiſſe pellari ho- viti i contempleri c à Deo. 81 rum. viendi
n hong? äum traheretur, ſ iſſet, ſi . viti ntempleris, d 0. di fi .
. ui, inqui „ ſed non ad 0, delé ronten .B
Pebrlen .34. de elder, aed te onenue ſceptro A⸗ bras iere t Lelinorant Agag Decar er kos
1i 7, iberi. . amuel: tI. liberi ſeveritati in vi . 14
m indlin liberi eris matlie uel: J- iberis eritatis t m Via. Si fi en
beris erit ij res gladi icut feci matres. F 1s , fec 1 fl. u
e eame. g0 inclamaſſe 8. te de M imi65 c 22. Verum, Hxc plecteb it Agag abſque stv.
tantiun muel amaſle Samuele AI61 tua. Hæc 516 ri, aliud 2 ut minor eſfſ atur in Rege 0 rAti0.
re, Lud uel? Dixit, ſe m. Nonn Iæc ne- ali Domin eſſt infamia
Pi⸗ Dixit, ſed i ed nequaquam e& ea dixit Sa- t iud prætendebat us puniebat in nin peritu-
d byto⸗ palpitante ipſi Aga luam cum Clamn um. Percute agendæ gag, &
4 . 3 . C. . tr. ,4 2²
ngel Tabcenter ut Rict iri „ ſed coram en inſidiata e ſ⸗ malec. Qur 1Se⸗ a SrMan
ge n e cenremn. Ut dde n ſe cre drarn eo Por ihe tarn 1lraali. Id r n ec de⸗
W ex, nidne 2 jam 1¹ VIreE diſe am evVanidhu r : ſed v
n Mem Rex „ mique co in hoſtes . diſceret Sa- tantatn minimè s vetuſtate ci Va-=
un, ren eupigtionem rim de ſed juſtni Ut de ſus cruor nmcenti poterat mißt te procel-
e i aa iijue ſervi criminis cæd Rlere Agag, in pedial rmnie n Agas , Nils Leneds ſu-
n ſai, rskrre- arneretnr p Imo hinc ecni fe 5 HW’ü peditaſſet Dilce in Agag c n materiam
e. iore deli- Queæ „ optar udicii e —mi cant hin eôque ſi
“ di quam ferr em. N forma d- „ quam . Cc, 1090 up-
1 . . rrum ſiri am 8S42 de- b cautè go, Regin
n D . Ci c ſtrin amnuèl us ſit obloqu gum Mo
Poln 4 Fiſcus 12. auſam den geret in Re „ ante- DSL regn turi endum d — .
döN blicavi enotavi . egem, fſuppli involvi ris, ſi ju n de Principi
ce iid eert. t it. Ne „ ſuppli- Vitur 3 juguland iPr-
ſcnd, zuße. due “ icii ſeriem zeten. orc, ſed S .populo Pratenni „ urus roceliſſini latronss
6 5 mislie, uit. N et 2 nſis iriſidiis oli
6 7 . 7 . 1. 7 10
ſnc entem faci ieres gladius cut fecit abſ- prunum carer. convelantur is olim
5 1 inus, conwictu mus. Nec ab . damnatos e aliquâ hor . Nec tum
thicæ T tmque ſilenti abnu- ſed quoque R oneſtatis ſpeci
om II ilentio ſuo quæ pri eges libui Ppecie
. co- cta éeſt prima àa 1Duit Domi
eſt „ omni pud illum 10 5
V nni C . cauſa di-
ontumelia 1
rum ge
D dJ genere
in

in Cap. II. Li g.
P. II. Lib. II. Eſdræ. 31

1I

Gen. 1.

2
2

1
Adamus
exul.

Gen. 3.

2

I»

8.

I⸗

Adam, & dixit ei: Ubi es * Quis indicavit
tibi, quòd nudus eſſes, niſi quod ex ligno co-
mediſti ?“ Confabulatio iſthæc videri potuit,
non quæſtio. Infligenda tranſgreſſori Mors
eſt, hortéque detrudendus, & nullis convi-
cis ſugillatur, nullis probris diſcinditur? Au-
dierat enimverè Adam: Dominamini piſcibus
maris, & volatilibus eæli, & unmwverſis ani-

mantibus, quæ moventur ſuper terram. Exor-

bitaverat à lege foœdiſſim? Adam; quippe
qui & pomum coœlo prætuliſſeét, & Serpen-
tis, quàm Dei, monitum putaſſet utilius,
ſaniuſque: tamen in jus trahitur, quaſi ad
ſolium raperetur. Ubi es?* Vox iſta judican-
tis, ex voce illa Numinis effloruit initian-
tis Adam ad regnum, Dominamini. At qua-
lis ille tum fuit dominatus Adæ? in piſces
nempe & quadrupedes. En nationes, qui-
bus tum imperabat, Urſus, Aries, Silu-
rus, & Accipiter. Par ſcilicet paludamen-
to principatus. Siquidem, qui pro conchy-
lio ſuà tantùm ornabatur nuditate, pro Sa-
trapis & Conſularibus Pardis Oſtreiſque præ-
erat. Et tamen imago regni reum ità ho-
minem propugnavit, ut nullis conviciis vo-
caretur in jus; eſſétque damnatione quodam-
modo magis quam dominatione conſpicuus.
Nam regnavit nudus, prætextatus exulavit.
Fecit quoque Dominus Deus Adæ & uxori
ejus tunicas pelliceas, & induit eos. Itâque
chlamydatos emiſit in agrum Damaſcenum.
Num ea in toga à ſubjectis ſibi animantibus
contemni potuit Adam, qui præferebat fera-
rum ſupphcium in prætexta? Horruere plus
beſtiæ exulem Adam, quam Regem: nam
in throno ſolà tectus innocentiàâ, terreret
animantes inermi nuditate. Profugus veroô
villis velleréque tunicatus oſtentabat animan-
tibus funus: & quæ fſuperefſet in ſe homi-
nis authoritas pœnitentis ediſcebant, quem
viderant peccantem ferarum exuviis paluda-
tum per Judicem. Ergo, muſſabant intra
ſe belluæ: noſtra eſt vita vilior, quàm Adæ
tunica. Siquidem, ne ille algeat, nos cæ-
dimur. Tanta cum dignitate voluit Deus
exulare hominem, quamvis brevis reveren-
tià regni, quod in feras & piſces obtinue-
rat. Et miraris, ſi blandiente Numine reo
ſuo exregi, reum quidem, ſed Regem Noë
ſit reveritus, non figmentum, ſed filium
ſuum? Chami ſannas citò Nosë intellexit,
quibus ebrietatem ſuam, ludio nequiſſimus,
objecerat familiæ deridendam. Ergo indig-
nitate ludibrii ſenex commotus ulciſci ſta-
tuit ludionem. Verùm, ubi ad ſententiam
ventum eſt, viſus eſt bonus Senex pridia-
nam crapulam non prorſus edormiſſe: Ait
enim Moſes: Evigilans autem Nozë ex vino,
cùm didiciſet quæ fecerat ei fllius ſuus mi-
nor, ait: Maledictus puer Chanaan, ſervus
Jervorum erit fratribus ſitis. Et hunc evigi-
laſſe tu Senem dicis, qui à ſcopo ità de-
errat; ut pro patre ludione filum vulne-
ret ablactatum? Noli, Noë, judicare. Di-

gere merum aliquanto melius; nam vigilan-

do nudaris fortè turpiùs, quàm dormiendo.
Ibi negligens, hic iniquus deprehenderis.
Evigilans Noë ex vino. Ut à vino evigila-
veris, indignatione rurfus indormiüſti. Pec-
cantem præteris, & percutis innocentem.
Quid in te puer admiſit ? Quos vere de

14 — Oliva

Sen. 3. in reum abſtinuit. Vocavitcque Dominus Deus

ror purpuram ejus.
ris dominatur. Ludio; ſed princeps quo-

te actus non egit Cham? Is ergo damne-
tur, is exauthoretur, is ſerviat.
ſan? Noë, ſed nequit.

ſervituti, quem olim præfectum audierat
animantibus. Benedixitque Deus Noz, & -
liis ejus. Et dixit ad eos: Terror veſter ac
tremor ſit ſuper cuncta animalia terrk. E
Senex inauguratione repreſſus à maledicto
eſt, quaſi piaculum duceret ſervituti dede-
re Chamum, quem Dominus terrori efſe
juſſerat animantibus & volucribus. Nolo
illi maledicere „ cui Dominus benedixit.
Deriſit nuditatem meam: aſt ego devene-
Illuſit parenti, ſed fe-

que eſt. Sui eum mores ulciſcentur: nam
ego ad coronam evectum in compedes non
detraham. Non enim decet ſqualere in ca-

teſt flagitium, ut inſertum dignitati decus
obliteret. Ergo, ne facinus abeat impuni- di.

tum, plecto filium, ut Pater ſervituræ pro- Rex seli
lis angore torqueatur : quæ ſtirps peccantis Aeler.

poœnam Patri debitam effugere non potuiſſet.
Propterea non injuſtus haberi debeo, ſi ge-
nus impii juſtè Probis ſubjicio, & paren-
tem non dehoneſto, in reverentiam percep-
tæ à Deo benedictionis. Audies in horto to-

nitruum, & cohorreſces. Egredere;, inquit. Can. n.8.

Proh diras ablegatæ! At his exilio proludi-
tur. Egredere, & abi poſt veſtigia gregum.
Acerbiorem num tu vocem ex Areopagi cor-
tina prodire accepiſti? Ne armentis quidem
* uatur, ſed ire poſt greges jubetur, intro-
ducta olim à Rege fœmina in cellaria. Sub-
eſt huic ſanè ſententiæ ira non modica. Si-
quidem ablegatur à Regia ad compaſcua. Ve-
rüm non fine veſtigiis priſtinæ dignitatis in
exilium abire jubetur, coliturqué“, dum ple-
Ctitur. & ignoras te, inquit, Pulcherrima
inter mulieres, egredere, & abi. Mitto non
deportari, non trudi, non dejici exulatu-
ram; ſed moneri tantum, ut domo excedat:
abitque non illaudata. O pulcherrima inter
mulieres. Miraris autem ità cum principe agi
virgine, ſi mitiùs penè agitur cum villico?

Habebat, inquit, villicum, & hbic diffama- Luc. 16.

tus eſt apud illum, quaſi diſſipaſſet bona ip- 1.
ſius. Et vocavit illam, & ait illi: Redde ra-
tionem villicationis tuæs Jam enim non pote-
ris villicare. Nulli lictores ſubmiſſi ſunt, un
villicum raperent; nulli lorarii evocati, ut
confeſſionem criminis plagis extorquerent,
nullæ latomiæ patefactæ, in quas retrude-
retur bonorum decoctor, nulla defixa crux;,
in quam furax ageretur. Remiſſus in villam
eſt ſine ſatellite,; licuitque reo negligentiæ
ſuæ patrocinium quærere ſceleſtioribus frau-
dibus & conſiliis. Adeò vel ruri præfuiſſe
cum ſcelere, non in vincula Villicum con-
jicit, ſed in agrum remittit, ut; cùm ſibi
damno Domini conſuluerit, non ſupplicio
afficiatur, ſed pro fraude laudetur. Et quan-
do ruri ſumus, videamus, obſecro, qu
purpuræ reverentia Princeps Afſyrius peco-
ribus adſcribatur.

dicitur, Nabuchodonoſor Rex, regnum tuum ¹).
tranſibit à te, & cum beſtiis & feris erit
. . 4 4
habitatio tuâ: fœnum quaſi bos comedes. Non
libi-

Cham
Vellet id non dam-

Neque enim au- zatur 4
ſus eſt peccantem filium fratrum ſubjicere Noe.

. . . Religioſt
tena volucribus imperantem. Num pennige- & Eeccle-
ris ſubjectis jura legéſque præſcribat compe- aſtii

ditus? Regnantium nullum tantum eſſe po- “ .
chm hono-

re pu vien·

lbid.

Vox de olo ruit: Tibi Dan. 45

Nn
ſligium E
Uare

I, U .

Zelitumns 11
ngee, 1e
e Pol
“ Lrmn
amnatut
J
uori,

lonun
U Nne
1. e elnnat,
¹1 Eihmur
1 Mocin
Nenn Ange
un onect
nefinn apr

m, en
Myro,
Pone F
( ſ
, dhner
utoe ſ
ir Reume
Eenr Neren
a, min
Elu dt
en nelie
I Uine
Imln Pere

leſten

Jun
eh
Eutn
8 weneng
len. tenn

lepun⸗ „
eunt hl

erge E
An
We eni A1
dun ſiel
Aunn
1 A
M, 6
. N .
eror de
lerpinn 4.
ternai
ribes.
hus bendh
egn Ee,
D
Prince
Conhet⸗ D
oalere n.
Nn g
elerbe e
untun l p
Gignin da⸗
Den D
er lernime
Ki k
te non pul
i deben l
io, E
erentinn ut⸗
Cies in hunt⸗
gregge, in
s eulio li⸗
veſit Nr
g Areopinc⸗
Arments gan
8 jbetn,
in celen
non Modi
1comle
rine gn
urqus,
, umg
dhi. M

Ut domoen
uelertn
Cnm Pinef

un cun aO

,6 hr ſe
. *
ſen,

ſbnndl ru
Tari ein,

in i⸗ lenli

ule n 1

e

Rbidinoſus, non temulentus, non tumidus
per dedecus nominatur, ſed Rex tum quo-
que diciturx, cm ad beſtias ablegatur. der⸗
Vatur illi titulus, in ipio quoque damnatio-
mis ſuppliciique furore, ſummôque æſtu di-
vinæ ſeveritatis: & quamnvis inaudito pornæ
genere tumor ejus plecteretur, tamen non
Iuto veſcetur ut Serpens, ſed fœnum come-
det quaſi bos. Oleribus floribuſque, non ver-
mibus, aut reptilibus nutrietur, habétque
veſtigium principatus in pabulo, herbis, vio-
liſque nutricatus. Potuiſſet in paludes mer-
gi, ut rubetis ſeu bufonibus paſceretur. Sed
rediturus in regnum Princeps non veneno;
ſed thymo debuit ſaginari, tum, ne ſævior
repeteret folium, tum, ut mollias in pozna
quoque, reſpectu chlamydis & olim geſta-
tæ, & poſt ſeptenmium reſumendæ, tracta-
retur. Fenum quaſi bos comedes. Nunquam
ita damnatur purpura, quin aliquid dignita-
tis, fulgoriſque retineat. Sociemus parenti
filum, ſeun nepotem, Balthaſſarem ſcilicet
Nabuchodonoſori: in quem lata eſt ſenten-
tia capitis, non alio præcone, quàm cœle-
Dan. 5. 5. ſti. Apparaerunt dipiti, quaſi manmus hominis
ſeribentis contra candelabrum.
ſeveritatis ænigma patere nullis aut plebeiis
homumibus, aut ariolis Dominus voluit;,
unmi Satraparum & Vatum principi ſolutio-

Balthaſ- ne reſervatâ. Nimirum ut foret damnati Re-

ſar eum gis ſupplicium honeſtius, & notis ſenten-
honore

damna- tia ſcribitur, & in pariete domus regiæ
zmr. ſmaragdino exaratur, & non calamo, ſed
manu Angeli defcribitur, & Danielis tan-
tùm conjecturd enodatur. Niſi fallor, ho-
neſtiori apparatu ſupplicium Regis ador-
natur, quam Ducum rheda pararetur
ad triumphum. Nihil non ibi munifi-
cum, plenumque decôris: ſinaragdus pro
papyro, manus Angeli pro ſtylo , pro
præcone Propheta intervenere damnationi.
Quod ſi mofituri Principis tanta dignitas
eſt, clariorque Chaldæus Balthaſſar dam-
natione ſu fuit, quam plerique Romæ fue-
rint Senatores magiſtratu ſuo: cur non lau-
detur Nehemias, qui à præfectura, quàm à
Patria, maluit Perſas appellare, quos non
Perſas dixit, ſed Magiſtratus? Magiſtratus
autem neſciebant, quò abiiſem. Veruͤm ad
alias hinc gemmas eruendas hiſce verbis eli-
cimur. Pergamus.

Magiſtratus autem neſciebant, quò abiiſ-
Rex ve. Ql una vagetur Hieroſolymis puella Dei
gat. verbum quæſitura, quantus cietur à vigi-
libus tumultus, quantique faſces exolvuntur?
Can. 5. 6. Invenerunt me cuſtodes , qui oeireumeunt civi-
tatem: percuſſerunt me, & vulneraverunt me:
zulerunt pallium meum mihbi cuſtodes muro-
Rex invirüum. Nimirum Amazon, ſeu Tomyris puel-
nat et la erat, à qua excidium urbi timeretur. Myr-
e rham ſiillabat, non cruorem ſitiebat, non
franandi. galeàâ, ſed pallio tegebatur, Dilectum invo-
Vyuifor- cabat, non Scythas immittebat. Attamen,
Raſur in quæ vigilum ſolertia eſt, tenetur virgo, de-
, tegitur, cæditur, & „ qui eſſe excuban-
tium ſcopus & ferientium ſolet, pallio ſpo-
Zelus ob. liatur. Nehemias interim murum omnem
Soaarte non raptim, ſed penſiculatim explorat; ri-
r vn for. maſe ſe inſcus Magiſtratibus
ir. que omnes ſcrutatur, inſciis Mag.
Ethicæ Tom. II.

Quod ſanè

in Cap. Il. Lib. I. Eſdræzæ. 3r;

& excubiis. En curas Præfectorum! En vi- Zaſtitia
gilum vigilias! Pallio tum fortè caruit Ne- «qua om-
hemias, quà ſpoli ſpe fraudati vigiles ad "ibas ſi.
equitanti non occurrêère. Vel; ſi pallio tege-
batur, turbà comitum ità ſtipabatur; ut nul-
lam deprædandi ſpem faceret excubiis; ideò
vigiles indormiere, quos non arcium cura, Piſeus.
ſed ſpes prædæ excitat ad cuſtodiam. Non
Anſeribus, ſed Columbeæ pinnis deargentatis;, Superiog
dorſôve aureo monentur non Capitolio tan- *vigilet
tům, ſed Sioni quoque advigilare Cuſtodes, Syiſrenus
non ut Gallos proturbent, ſed ut poſteriora non on.
dorſi Turturibus detrahant, Columbaſque au- nia com-
reas depilent. Nimirum Vigiles, vel ſi me- vietat
tuant, vel ſi non ſperent, obdormiunt. Spon- icariis.
ſam aggrediuntur, quia & puella eſt, & pal- n,1
liata. Sexu metus pellebatur; cupiditatem to- inwigi-
ga incendebat. A Nehemia procul abſcedunt, lans ma-
