que, criſpatàâ in collare ſubuculàâ, lactuca-
tus. In tanta porrò animorum inconſtantia
paginæ traduntur iis conſignandæ notis, quas
vellemus cruore, ſi liceret, abſtergere. To-
ta certé Nabuthi ſcena literarum adulte-
rio regiarum ſtructa eſt. Qbot ducti, cor-
rupto Regis nomine, apices, tot jacti lapi-
des in juſtum. Nripſit itaque (Jezabel ici-

licet) literas ex nomine Achab, & ſignavit

eas annulo ejus. Quod ſi permiſſa conjugi ſcri-
bendi, ſignandique facultas ea dedit Sa-
mariæ, ediditque portenta: quid animus ſer-
vuli aget venalis, factuſque ad omnia, unam
ſi fidem excipias? Horres diem diétum Na-
butho? Ex atramento, quavis nocte dies te-

*

trior emerſit innocenti. Iis juſti membra diſ-

cerpta membranis, iiſque proſcriptg vinea
characteribus, non ſcriptæ à Rege Iꝶ
teras eas appello, quibus una d

tura inerat innocentiæ? Proſcribit; ut vi

des, uxor, non ſcribit, dum Regis annu-

. Li- Epiſtolæ
AXat li- Prinips.

us ſeri.
antur.

lo abutitur ad ſupplicia. Videbatur lineas Secretariis
duxiſſe Jezabel, ſed una vitæ juſti ſupre- xcuban:

ma imprimebatur tot illis notis linea. Tranſ-

lem.

miſiſſet fehcius Naboth Euxinum, quàm foœ- ger regas.

minæ epiſtolam; in qua novus Icarus unius

vitio calami naufragium fecit, nec aquis no- Aulicifras

men indidit occumbendo, ſed cadendo cruo- 2nai.

ris ex ſe fretum effudit. Unam exaravit Re-
gina paginam, & mox Regi vineam gratula-
tur proveniſſe. Tam ferax rapinarum eſt ſty-
lus, ut,; quod boum aratione diuturnà non
extorſiſſet, exaratà mox epiſtolà ; impe-
K k 2 traverit.

Wid. 15.

Tbid. 10.

id. 13.

Oliva

388

traverit. Nerge, & poſde vineam Naboth,
qui noluit tibi acquieſcere: Non enim vivit Na-
both, ſed mortuus eſt. Papyrus exaratur, S&
mox Regi ſpumat vindemia,. Nova hæc ſanè
excolendi agri inſtitutio. Sed mitior Thebis
ſeges & Dracone, quam in Samariæ foro ex
apicibus Jezabelis. li tum dentes in Bœo-
tia haſtatos produxere, qui pro cunis are-
nam nacti, non lac exugerent;, ſed cruorem
mitterent; quique non vagirent, infantum
more, ſed, gigantum inſtar, cædendo cade-
rent, non cederent. Reginæ verô apices non
apes imitati, ſed fucos; unum ſine melle in
jugulum juſti aculeum defixere. Lüerarum
autem, inquit, hæc erat ſententia: Di-
cant, benedixit Deum, & Regem : & educi-
te eum, & lapidate. Lapidicinas iis Jezabel
membranis involverat: & , cùm nihil aut pa-
pyro mollius, aut Regis annulo blandius ſpe-
Cari poſſit, reſignatà tamen chartâ, quaſi Tro-
janæ moli perfoſſis ilis, ærumnarum mox
agmen emerſit, delatores ſcilicet, ſatellites,
cafnifices, imberque ſaxeus, & cruentum in-
nocentiæ funus. Una tot monſtris peſtibuſ-
que fœta pagina Regis annulo ſignabatur.
Quam Decemviri cùm velut Achabi epiſto-
lam accepiſſent, inciſo filo patuit Labyrin-
thus, ex quo Nabuth, vitæ duntaxat abrupto
ſtamine, ſeſe efferret. Horruere Judices tan-
tam ſcelerum ſtruem pagellà abdi potuiſſe;
& atramenti aſpergine tam levi quaſi Circæo
poculo efferari tam citò poſſe urbem uni-
verſam, vertique Senatores in laniſtas. At
illi dixerunt: Benedixit Naboth Deum & Re-
gem : quam ob rem eduxerunt eum extra civi-

tatem, & lapidibus interfecerunt. Allatrave-

Coloſ. 4.
18.

Pid. 10.
18.

2. Eſd. 2.7.

re filii Belial innocentem, & , tanquam male-
ficiis vitiato coœlo, mox lapidibus pluit in
pomorio. Sed nullus eà tum grancne Acha-
bo imber feracior, quà illi non vindemia
tantuùm parta, ſed vinea. Nam, ut degran-
dinavit, tanquam aggeſtu lapidum macerie
diſſipatà, tyranno ager patefactus eſt. Cum
audiſſet Jezabel lapidatum Naboth, locuta eſt
ad Achab: Surge, & poſſide vineam. At, at
te canes allatrabunt, Dominôque injurium
ſine ſanguine non tranſmittent. Ergo & Re-
gi ſtragem, & juſto cædem Achabi annu-
lus parturit, ſi, Principis injuſſu, datas ab
uxore literas ſubſignet. Careremus Apoſto-
lorum epiſtolis, ſi aut conſcribere literas Pe-
trum, aut eas exarare Paulum piguiſſet. a-
Iutatio, meãs manu Pauli. Nec tum tamen
ruri Paulus diſtinebatur, unde dare literas
non ſe poſſe affirmant Conſulares, ſed vin-
tus jacebat in carcere, unde non alligatum
Dei verbum, ſed planè alligaturum Coloſ-
ſenſes iſit. Nalutat vos Ariſtarchus ooncap-
tivus meus. Memores eſtote vinculorum meo-
rum. Scribit Paulus in vinculis. Et literarum
tædet Principem in lemniſcis? Tu inter per-
gulas abjicis pugillares, quibus utitur Apoſto-
lus in nervo? Servat Paulus in ferro cala-
mum, cujus te piget in aucupio? Ergo vo-
lucrum prædo, tot inter plumas, unum te-
nere calamum non potes Prætor; quo de re-
bus graviſſimis regnorum poſtulatis vel rap-
tim reſcribas? Et, ne id Apoſtolicum dunta-
gat opus exiſtimares, Regium quoque eſt.
Et dixit Regi: N. Regi videtur bonnm, epi-
ſtolas det mihi ad duces regionis trans flu-
men. Hæc Principi non in Senatu Nehe-

mias, ſed in triclinio ſuggeſſit dum cœ-
naret. Adeò ne tum quidem otiabantur Afſy-
rii, dum epularentur. Sed actuoſior Medis
ganea, quàm apud nos coœtus & roſtra. Ete-
nim inter calices, dum vinum Pocillator
Regi fundit, defundi ab eo petit viciſſim ſi-
bi atramentum, literæque promuntur è pa-
teris. Et veni ad Duces, dedique eis epiſto-
las KRegis. Sic olim coenabatur in Regia.
Nemo tum queri poterat, epulari Princi-
pes inebriarique in Apolline, cùm literarum
non abſtemiæ, refugæve pateræ teſtarentur,
prandere Reges in Pallade. Porròô Suſis cœzna-
batur in Minerva, ad ſeria pronis Regibus
inter cyathos. Nunc jus dicunt Senatores in
Baccho, cùm ſub Caniculam pateræ circum-

dis Noniſque Auguſti, Leone fruſtrà in il-
lecebram nivium rugiente.
re vel à Regibus epulantibus judicaturi Cen-
tumviri. Pudet modò Pauli meminiſſe labo-
rantis iis plane manibus, quibus Eccleſiam
tot literarum gemmis inſtruxerat. Labora-

mus, operantes manibus noſtris. Et non te pu- 1 Cor.

det otii, conſuente Paulo tabernacula? Quis ta.
manus abſtineat à labore, ſi eas Apoſto-
lus texendis pellibus implicat in ſcenofacto-
riam traductas ab Evangelio. Uno eventilan-
dis Zephyris flabello manus Equitum occu-
pantur. Utinam Sacerdotum quoque dexte-
ræ agitandis muſcariis non effeminentur, poſt
ſublatum vitæ calicem in altari. Cædebat
agnum Samuel, ut excurrentes in Judæam
Philiſthæos profligaret. Levitæ interdum no-
ſtri muſcas abigunt, hac contenti victoria,
quâ in Capitolium voluptatis diſcincti elum-
béſque triumphatores, non ſub bigam mil-
ſis Tigribus, ſed trahentibus rhedam co-
nomiis, invehantur. Ubi Pauli callos ſuis
obduétos manibus præferent Sacerdotes;
quas pumicatas & unguentatas ponticis pel-
libus inſuunt, non ut benedictionem impe-
trent ab Iſaac, ſed ut eos univerſus Iſrael
maledictis proſequatur. Debemus Apelli plu-
rimum, quod non ad uſque hoc ævum ſu-
perfuit. Nam ductis æternitati lineis deli-
cias noſtras feciſſet ad infamiam immorta-
les. Quàm enim irriſuri nos poſteri ſpectaſ-
ſent in tabulis, obversaâ in murum ſellaà
expectoratos ſupinéſque ità pfſallere, ut,
comprehenſo læv pfalterio, Habellum dex-
terà teneremus; ut quemadmodum rama-
li aves Abraham abigebat ab hoſtiis; ità
nos muſcarum promuſcidem pavonum pin-
nis intextis reprimeremus, ſtatas Chriſto ho-
ras oſcitantins ſoluturi? Rogaſſent profecto
nepotes eam in tabulis inertiam expingi,
ſtomachati, cœlo pfſalli à ſemiſommi, & po-
meridianis ſuſurris ſupinos ventres Davidis
lachrymas, votâque decurrere. Sacerdotes eos
dices ac Paſtores, & non magis ignavum
pecus, quos captandæ auræ ità pomeridia-
no lectiſternio, quaſi voluptariæx, delicio-
fæque ſandapileæ incubuiſle videas „ uti
poſt paſtionem procumbit humi bos? Quin
modeſtior bovis humi procubitus flexis in
alvum poplitibus, quàm, aqualiculo in coœ-
lum contento, Sacerdotis incubitus ſub exe-
dram. Et hos credent laboraſſe cum Pau-
lo ? Hos vigilaſſe credent cum Sila? Hos
credent cum Petro jejunaſſe? Quin epulas
⁸ precibus conjectabunt. Nam quos plal-
lendo

. §. Psulg
ferantur, quibus bruma non deeſt Kalen- at.

Tantum deſcive- Pelicatis

o
Cens i
n (N
Ven (lll
As, 66
i; u
e Il
ſutna N
s homn
Deus il
limunn
hen
67
„ s 1
1 moce
be Ne
„ n Mi
(arit.

1 4 mir,
em Mu
Tigend
Nr ti

mn Mor
co. Nnn
e elido, de

Uak n a
1 progel
len Ei
E; K
Mehencinn
chori Cece
lt, ſe
1. Jatius
P percelli
1. Quid
ke boneke
Cen lincdini
t folwin
ellgte
dlln, ⸗

e

Tamm Un.
li meminlei,
werat. Ie,
ii. Nmitg,
tbethudl,
icat in lal
io. Umn aadk.
s Eqinn ir
mm quogrer.
feminen
altari.
entes in iu
ite inteln⸗
Cohtenti ſin
6s Ciſcinde
n db bi
tibus Then

ntatas Man;
nedicliege
0s uinil
gle oe
mniet Ii.
pofeii ,
in mum-
a ballen

ſtts ,
ogla ,.
ertian 4

ſeniſomn

lendo Epicureos indignantur, fuiſſe dicent in
coenis Helhiogabalos, nec Drauidas poſt co-
nam exiſtimabunt, ſed gallos. Quorum ta-
men cucuritu non in lachrymas ſolvetur Pe-
trus, ſed in cachinnos Petri hoſtes rumpen-
tur; quando litanti exprobrat Otiaria, Et
tu ex illis es. His omnibus expiaretur Chri-
ſtiana Reſpublica probris, ſi à labore mi-
nus homines abhorrerent. Cùm præfertim
Deus illato in paradiſum crimini hunc po-
tiſttimum objecerit aggerem, ne latius ſer-
Gen-.17. Pendo graffaretur. In laboribus tomedes ex
ea cunkttis diebus vitæ tuc. Quo etiam la-
Laboran. boris vallo muniendam in Canticis cen-

daw. fſint innocentiam : dquando inſignitam Co-
ozium de lumbæ nomine Sponſam, ut ſui dignita-
vietur. tein nominis tueretur,; ad opus illam evo-

cavit. Nirge, propera, amica mea, colum-
Can. 2, lo, ha, mea, Jormoſa mea, & veni. Jam enim
bhyems tranſtit, tempus putationis advenit.
Exerenda in palmites falx, plantæque ex-
putandæ. Quo ſi te opere à ſegnitie avo-
ces, næ tibi charitatis uberior erit vindemia,
quàm vitium.
ſtra in lectulo, quamvis florulento, quæres;
quem felcius in horto convenies; ubi non
tam pudoris lego lilia, quàm otii ſentes era-
dico. Neque enim laboro, ut metam; ſed
Can.II. exudo, ne otier. Exeamus in agros, com-
mweoremur in villis. Ibi confoſsd pro apro
deſidid, fugatâque, Urſi vice, iocordi,
una nos illaqueatæ inertiæ venatio delecta-
bit. Nuſquam æquitas, probitaſque feliciùs
proveniunt, quam ligones inter & bipalia.
Haud moœchatus fuiſſet cum Bethſabea Da-
vid, ſi ſe ſaltibus, paſcuiſque contimuiſſet.
Uhnde in aciem primum digreflus, tum ve-
10 progreilus in Regiam, obtruncato qui-
dem gigante viius eſt laurum mefluiſ-
ſe, ſed ſœminam amplexatus, legiſſe de-
prehenditur myrtum. Vel ſi laurum vi-
ctoria decerpſit, eo fortè devitare fulmen
potuit, ſed faces nequiit Cupidinis evita-
re. Satius verò laureato fuiſſet cœli fulgu-
re percell, quam Orci fulphure deflagra-
re. Quid enim prodeſt arcere fulgura lau-
reæ beneficio, & maleficio myrti jacere du-
cem libidinis, ſceleriſque fulguritum? Præ-
ſtat fulminari, quaàm uri. Et nemo, miſi
profligatæ pudicitiæ, non plus horreat oſ-
eulum, quam tonitruum. Quam verò ærum-

K. David.

F I N I

Ethicæ Tom. II.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

Surge proinde; nam me fru-

noſa Davidi fiit regeæ domus ed. 9
fuir Eliſæo labor pefutilis. Nam eum agen-
tem in agro ſulcos ad vaticinia ſeduxit Elias.
Oui Katim, reliétis bobus, cucurrit poſt E-
iam. Suo eſt agricola fortunatus inunctus

.

3. Reg: 19.

ſudore ad prophetiam. Id enim non vanum

eſt chriſina; quo delibuti ſi forent Sacer-
dotes, aptiores procul dubio eflent lacrifi-
ciis. Sed boves pertæſi, in arietes irruent; &
ſtivæ inſcii, non triticum ſerent, ſed pro-
ſerent zizanium: agro ſiquidem inarato, ſyl-
veſcunt miſeri, rubiſque criminum oppri-
muntur. Merito proinde Nehemias Operas
cooptat inter eos, quos conſili ſui ſtatue-
rat participes eſſe. Et bis, qui faciebant
opus. Quod ſi tanti à Vate fiunt Operæ, quas
incus tundendo chalybi diſtinet. Quid iis
fiet, quos Salomonis opus, ſed unum &
ſanctius, à curis, nugiſque omnibus abdu-
cit? Eburneam hi ſellam Virgini ſuis in
ſenſibus ſtatuunt, quam non leonibus, ſed
cygnis muniant, ut pudor non rugire do-
ceatur ; ſed pſallere. Hos verè intentos ope-
ti nuntiaverit Nehemias. Siquidem cæte-
ri, ut ſudent plurimum, agunt nihil. Fa-

buloſi Siſyphi labore plerique mortalium lu-

dificantur. Nullum non movent lapidem-
ut luteas ſibi domos ædificent. Verùm quod
illo lapide careant angulari, qui de pe-
tra deiſerti exciſus eſt ſine malleo , cùm
diu æſtuarint, ſaxum ſe ſerò vertiſſe Siſy-
phi ediſcent, quo ludi poflunt, tegi au-
tem non poflunt. Ad fupplicium omnem
moliris lapidem, niſi eam in tuo corde ex-
cites domum, quam ſibi ædificavit Sapien-
tia, epulatura cum parvulis. Quæ domus
MARIA eſt, quam non mirum; pluvias
non timere, & aàa fluminibus metui. Eſt
enim tam Domus, quam Mare, cui non
ſtragem inferunt profluentes, ſed vectigal.
Hoc procul mari ſi fabrices, ruinam fa-
bricaris, & domum verè ſtruis in arena.
Quis enim dubitet ſuas in Virgine moli-
ri ædes, ſi firma in ea petra concrevit, cui

Eccleſia innixa non nutat? Et his, qui fa-

ciebant opus. Id unum, quod nunquam la-
bet, ædificium eſt. Nam;, extra Virgi-

nem, ſuæ qui domus fundamenta jacit, non

is opus facit, ſed oleum & operam perdit.
Mortalium enim opus immortale, cultus eſt
in MARIAM.

§.

Kk 2¾

INDEXMxzꝑNzNMNzrn
LOCORUMSACRE

S C RIPTUR KE.

Quæ in his Commentationibus in Eſdram
pPaſſim leguntur.

E X GENENI.

XCAI. I. Fecitque Deus duo lu-
A minaria magna. Creavitque Deus
Cete grandia. Pagina 76
Ecce dedi vobis omnem berbam, &
univerſa ligna, ut ſint vobis in eſ-
cam, & cunclis animantibus terræ,
omnique volucri cœli. 84. & 387
Dominamini piſoibus maris, & volucribus cæœli, &
univerſis animalibus. 84. & 314
Benedixitque illis Deus, & ait: Creſcite & multi-
plicamini, & replete terram. 157
Et creavit Deus bominem. 203
Replete terram, & ſubjicite eum, & dominamini
piſoibus maris, & volatilibus cœli, &ĩ univerſis
animantibus.
Faciamus hominem ad imaginem & ſimilitudinem
noſtram, & præſit piſcibus maris, & beſtiis, om-
mque reptili, quod movetur in terra. 373
Germinet terra berbam virentem, & facientem ſo-
men, & lignum pomiferum faciens fructum juxta

genus ſuum. . 385
EXx CAP. II. U operaretur, & cuſtodiret illum.
84
In quocunque enim die comederis ex eo, morte morie-
ris. L 136. & 158

Formatis igitur Dominus Deus de humo cunttis ani-
mantibus terræ, & univerſis volatilihus cœli, ad-
duxit ea ad Adam, ut videret, quid vocaret ea.
221
Tulit ergo Dominus Deus bominem, & poſuit eum
in paradiſum voluptatis, ut operaretur, & cuſto-
diret illui: Præcepitque ei, dicens: Ex omni
ligno Paradiſi comede. 23 1
Tple eſt qui circuit omnem terram Hevilath, ubi
naſcitur aurum, ubique invenitur bdellium, &
lapis onychinus. 244
Et aurum ierræ illius optimum eſt. 290
Poſuit eum in Paradiſo voluptatis. Præcepitque ei
dicens: Ex omni ligno Paradiſi comede! de ligno
autem ſcientiæ ne comedas. In quocunque enim die
comederis, morte morieris. 307
Adduxit ea ad Adam, ut videret, qaid vocaret ea.
382

Omne enim quod vocavit Adam anime viventit,
ipfum eſt nomen ejus. lbid.
Ex CA P. III. Viditque mulier, quod bonum eſet
lignum ad veſcendum: & tulit de fructu illiut &
comedit : deditque viro ſuo, qui comedit. 20
. & 219. & 278. & 347
Quia audiſti vocem uxoris tuc, & comediſti .
pulvis es, & in pulverem reverteris. 21
De fructu verò ligni, quod eſt in medio Paradiſi, præ-

cepit nobis Deus, ne comederemus. 25. & 252
& 278. & 347
Adam ubi es 46. & 264
Tpſa conteret caput tuum. 132
ded & ſerpens erat callidior cunttis animantibus ter-
ræ. 152. & 218
Fecitque Deus Adæ, & uxori ejus tunicas Tellera.
4 1
Vidit igitur mulier ligaum: & tulit de frultu id
& comedit. 18 ½

PFræcepit nobis Deus ne comederemus, & ne tangere-
mus, ne forte moriamur. Ibid. & 347
Nequaquam morte moriemini. 185
Dub viri poteſtate eris, & ipſe dominabitur tui. 203
Fecit quoque Dominus Deus Adæ, & uxori ejus tu-
nicas pelliceas, & induit eos. Ejecitque Adam,
& collocavit ante Paradiſum voluptatis Cherubim.
231. & 314
Vidit igitur mulier, quod bonum eſſet lignum: & tu-
lit de fructu illius. 257
Conſuerunt folia ficus, & fecerunt ſibi perizomata.
302
In ſudore vultus tui veſecris pane tuo. 30½
De fructu lignorum veſcimur, de fructu ver Iigni
præcepit nobis Deus, ne comederemus, & ne tat-
geremus illud. 306. & 347. & 348
Vocavitque Dominus Deus Adam, & dixit ei: ubi
es * Quis indicavit tibi, quod nudus eſes, niſ.
quod ex ligno comediſti. „. 3 14
Dixitque Adam:⸗ Mulier, quam dediſti mihi, dit
mihi de ligno. 340⁰
In laboribus comedes ex eât cunctis diebus Vita 1g
3
Ex CAF. IV. Quæ concepit, & peperit Cain, di-
cens : Poſſedi hominem per Deum. Rurſumque
peperit fratrem ejus Abel. 70
Majox

1,
e iind

ſani
ect en
iue 4
er Vmni
5 Mlen,

t Tllit e

mn nl,

v nin gii
Dalr, e

11 0

Cn Fl. N

aretſen
Eerrant.

lne caniſen

Etit Dau. N

1
1n n terre,

r
1

DorA N.

ci.
riin Mo⸗
unle ,
Ree rien
ſtr ihnn unn
ut, Gemun

Uln TI
3 ranlin
en len,
Ul Fll. 4

4
„

“
Ceanh⸗

—

Alim Ain in

ullitf, l

tuhit l
, gli mt

& 219

nie, e
fererteni
in nein as;
neanmnie

4

uli aun
0 1

e

ni , teu;,
Gulte

eluent l
Neniuan
Ae, NN
1 ell.

ſen olgien,

munde
Aeri

e
e
2
0/,

!

n,

au l,

„ G
l in .

ℳ

Sacræ Scripturæ.

Alajor eſt iniquitas mea;, quàm ut veniam merear.

Ommnis igitur, qui invenerit me, occidet me. pag. 78
Quare tratus es * Et ecur concidit facies tua? 133
& 149. & 163
Conlurrexit Cain adverſus fratrem ſunm Abel, &
inter ſecit eum. 136. & 199
Tratuſque eſt Cain vebementer. 167
Reſpexit Dominus ad Abel & ad munera ejus. Ad
Cain autem, & ad munera illius non reſpexit:
iratäſque eſt Cain vehementer, & concidit vultus
ejus. 188 & 249
Quare iratus es? Nonne N bene egeris, recipies: ſin
autem mals, ſtatim in foribus peccatum tuum ade-
rit? 192
Sub te erit appetitus tuus, & tu daminaberis illius.
Diwxitque Cain ad Abel: Eorediamur foras. Cüum-
que eſſent in agro, oonlurrexit Cain adverſus fra-
trem ſium Abel, & interfecit eum. Ibid.
Cum operatus fueris eam, non dabit fructus ſuos.
S Ibid.
Ommis igitur qui invenerit me, oceidet me. Dixit-
que Deus, nequaquam ita ſiet. Eoreſſuſque Cain
baabitatit profugns in terra. Ibid.
Dixitque Cain ad Dominum: Ecce ejicis me hodie d
facie terræ. Ibid.
Tratuſque eſt Cain vehementer & concidit vultus
ejuis. I
Cüumque eſſent in agro, conſurrexit Cain adverſits
fratrem ſunm Abel, & interfecit eum. Ibid.
Audite vocem meam uxores Lamech⸗ occidi virum
in velnus menm, & adoleſcentem in livorem
möltm. 200
Dixitque Cain ad Abel, fratrem ſunm: Egrediamur
Joras Cumeue eſſent in agro, conſurrexit Cain
adverſus fratrem ſuum Abel, & interfecit eum.
223
Vox ſanguinis fratris tui clamat ad me de terra.
240
Ex CAP. VI. NWoë vir juſtus atque perfectlus fuit.

, 1.
Videntes filii Dei filias hominum, quod pulchræ el-

Jent, acceperunt ſibi uxores ex omnibus, quas
elegerant. 20
Cüimque cæpiſſent homines multiplicari ipen terram..
dixit Deus“ Non permanebit ſpiritus meus in ho-
mine in æternum, quia caro eſt. 136
Finis univerſæ carnis venit coram me⸗ rebleta eſt
terra iniquitate à facie eorum⸗ & ego diſperdam
eos cum terra. 160. & 216
Dixit Deus ad Noz: Fac tibi ar-cam de lignis lævi-

gatis. 1996. & 203
Fecit igitur Noë omnia quæ præceperat illi Deus.
203
Cœnacula & triſtega facies in ea. 354

Tolles igitur tecum ex omnibus eſcis, quæ mandi
bPoſunt, & erunt tam tibi, quàm illis in eſcam.
Ibid.
Ex CAP. VII. Univerſi homines, & cuncta in qui-
bus ſpiraculum vitæ eſt, mortua ſunt. Et delevit
omnem ſubſtantiam ab homine uſque ad pecus.

160
Ex CAP. VIII. dificavit autem Noë altare Do-
mino, & obtulit holocauſta ſuper altare. 40⁰

& 41. & 70. & 359
Eoreſus eſt ergo Noë, & filii ejus: & uxor illius, &

Axores filiorum ejus cum eo. 70
At illa venit ad eum ad veſperam, portans ramum
olivæ, virentibus foliis in ore ſuo. 218
Ex CAP. IX. Cümque obduxero nubibus cœlum ap-
Pparebit arcus meus in nubibus. 41
Ouod cum vidiſſet Cham Pater Chanaan. 62

Ewigilans autem Nozs ex vino, cum didiciſſet quæ

Fecerat ei flius ſuus minor, adit: Maledictus puef
Chanaan, ſervus ſervorum erit fryatrihbus Iaise
314. & 327. & 340
Benedixitque Deus Nozs, & Fhzel jui. E. Ai 34
eos: Terror veſter ac tremor ſit Juper cuntéta ani-
malta teric. 31
Et terrer veſter ac tremor ſit ſuper tuncta animalia
terræ, & ſuper omnes volucres cœli, cum uniner⸗
JNis, quæ moventur ſuper terram: Omnes piſces
maris manui veſtræ traditi ſunt. Et omne Juod
movetur & vivit, erit vobis in cibum. 9
Ex CAP. X. Factique ſunt termini Chanaan venien-
tibus à Sidone Geraram uſque ad Gazam, donec
ingrediaris Sodomam & Gomorrbam. 159
Ex CNAP. X I. Dixitque alter ad proximum ſuumn
venite fFaciamus lateres, & coquamus eos igni. Et
dixerunt; venite faciamus nobis civitatem & tur-
rim. 203
Et ceſaverunt adificare civitatem. Ibid.
Ex CAP. XKII. En conjux tua, accipe eam, &
vade. 186
Fueruntque ei oves, & boves, & aſini, & ſervi, &
famulæ, & cameli. 247
Nune igitur ecce conjux tua, accipe eum, & vade.
Et deduxerunt eum, & uxorem illius, & omnia;
qugæ babebat. Ibid.
Præcepitque Pharao ſuper Abraham viris: & dedu-

xerunt eum. ITbid. & 247
Pertranſivit Abraham terram nſque ad locum Rohem.
& uſque ad convallem illuſtrem. 247

Viderunt Kgyptii mulierem, quod eſſet pulchra .
mis. Et nuntiaverunt Frincipes Pharaoni, & lau-
daverunt eam apud illum. 310. & 317
Et ſublata eſt mulier in domum Pharaonis. Abram

verò bene uſi ſunt propter illam. 256. &317
& 318
Ex CAP. XIII. Ecce univerſa terra coram te eſt.
, 54

Reverlus eſt à meridie in Bethel, in loco altaris »
quod fecerat prius, & invocavit ibi nomen Domi-
ni. Ibid.
Aæ univer'a irrigabatur, ſicut Paradiſus Domini,
& ſicut Kgyptus venientibus in Jegor. 67
Ne, quæſo, ſit jurgium inter me & te, inter paſtores
meos, & paſtores tuos. 17
Quaæ univerſa irrigabatur, antequam lubverteret Do-
minus Sodomam & Gomorrbam, ſicut Paradiſus
Dei. 308
Ded & Loth fuerunt greges ovium, & armenta, &
tabernacula. Nec poterat eos capere terra. Erat
quippe ſihſtantia eprum multa. 380
Ex CAP. XKIV. At ver? Melchiſedech Rex Sa-
lem, proferens bpanem & vinum, benedixit ei.
47. & 80. & 237
Levo manum meam ad Dominum Deum excellum
Poſſeſorem cœli & terræ, quod à flo ſubtegminis
uſque ad corrigiam calige, non accipiam ex om-
nibas, quæ tua ſunt. 53
Sacerdos erat Dei Altiſimi. 60
Reduxitque omnem ſubſtantiam, & Loth fratrem ſuum
mulieres quoque & populum. 132. G 212
Egreſus eſt autem Rex Sodomorum in occur um ejus »
poſtquam reverſus eſt à cæde Chodorlahomor, &
Regum, qui cum eo erant. At verè Melchi edech
Rex Salem, præferens panem & vinum, ait: Be-
nedictus Deus excelſus, quo Protegente, hoſtes in
manibus tuis ſunt. 132. & 356
Quod cuùm audiſſet Abrabam, captum videlicet Loth
fratrem ſuum, numeravit expeditos vernaculos ſuos
trecentos decem & oc: & perſecutus eſt eos uſ-

que Dan. 226. & 245
Et diviſis ſociis irruit ſuper eos nocte; percuſsitqaue
Kk é6οσ

Index Locorum

Eos: Redaxitque omnem ſubſtantiam, & Loth fra-
trem ſuunm. Pag. 236
Numeravit expeditos vernaculos ſiios trécentos decem
G obto. 303
PFabctum eſt autem in illo tempore, ut Amraphel Rex
Sennaar, & Arioch Rex Ponti, & Chodorlahbomor
Rex Elamitarum, & Thadal Rex Gentium inirent
bellum. . 310
Ex CAP. X V. Deſcenderuntque volucres ſiper ca-
davera, & abigebat eos Abrahbam. 19. & 47
Cum ergo occubuiſſet Sol, fabta eſt caligo tenebroſa,
& apparuit Aibanus ſumans, & lampas ignis
anſiens inter diviſiones illas. 19
vabta eſt caligo tenebroſa, & apparuit clibanus fu-
mans. In illo die pepigit Dominus fwadus cum
Abram, dicens: Semini tuo dabo terranm hanc.
. 19. & 218
Deſcenderuntque volucres oœli ſuper cadavera. Di-
umque eſt ad eum. Subjicient eos ſervituti. Poſt
bac egredientur cum magna ſubſtantia. Ibid.
Sume vaccam & turturem. Deſcenderuntque volu-
cres, & abigebat eas Abrabam. 129
Unde ſeire P , quod poſſeſurus ſim ezm 2362
Et reſpondens Dominus: ſume mihi vaccam trien-
nem, & capram trimam, Et arietem annorum
trium. Ibid.
Ex CAP. KVI. Rewvertera ad Dominam tuum, &
humiliare ſub manu illius. 9
Ancilla ta in manu tua eſt : utere eâ ut libet. 2 51
LVocavit autem Aagar nomen Domini, qui loquebatur

ad eam Tu Deus gui vidiſti me. 258
Agar, Ancilla Sarai, unde venis, & qudò vadis?
305
Ex CAP. XVII. Ambula coram me, & eſto per-
febtus. 11
Ciroumcidetur er vobis omne maſoulinum. Ibid.
Circumcidit carnem præputii eorum ſtatim. 1bid.

Facidmque te reſeere vehementiſimé, Kegélque ex te
egredientur. Et tu ergo cuſtodies päëtum meum.
Hoc eſt pactum: Cireumcidetur ezx vobis omne
maſeulinum. Qurai non vocabis Sarai, ſed Saram.
Et ex illa tibi dabo filiun, eritque in nationes;
& Reges orientur ex eo. 338
Ex CAP. XVIII. Apparuit autem ei Dominus in
convalle Mambre Jedenti in oſtio tabernaculi ſui.
90. & 11 5
Tulit butyrum & lac, & vitulum, quem coxerat, &
poſuit coram eis. 166. & 183
Ponamque buccellam panis, poſtedque tranſibitis...
gili Nixerunt: Fac, ut locutus e. 166
Quid ſi ibi inventi fuerint decem * Non delebo pro-
pter decem. Abiitque Dominus poſtquam SS
loqui ad Abraham: & ille reverſus eſt in locum

ſuunm. 216
Apſe verò ad armentum cucurrit, & tulit inde vitu-
lum tenerrimum. 224

Habebit filium Sara uxor tua. 247
Loquar ad Dominum, cum ſim bulvis & oinis. De-
lebis propter quadraginta duinque univerſam ur-
bem? Et ait, non delebo. Ibid.
Peſtinavit ad Saram, dixitque: Accelera, tria ſfata
limilg commiſce. 251
Ex CAP. XIX. Dederuntque Patri ſuo bibere vi-
uͤm. Et ingreſſa eſt major, dormivitque cum Pa-

nme. 20
Dederunt itaque Patri ſuo bibere vinum, nocte illa.,
. 42

Cumque eſet mand, cogebant eum Angeli dicentes:
ſutge, ne & m pariter peréas in ſcelere civitatis.
13 1
Kaitur Dominus pluit ſuper Sodonam & Comorrham
Riuphur“ & ſubvertit civitates has. Ibid,

Compulit ilios oppidò, ut diverterem ad eum i
greſſiſgue domum illius fecit convivium, & coxit

az‿uνmna & comederunt. “ 18
Habeo duas flias, abutimini eis dummods viris
iſtis nihil mali faciatis. Ibid.

Qui vocatis multis amicorum turbis ad convivium,
veſpere Liam ſiliam ſuam introduxit ad eum.

Non eſz in loco noſtro conſuetudinis, ut minores ante
tradamus ad nuptias. Ibid.
Sol egreſſus eſt ſuper terram, & Loth ingreſſus eſt
degor. 217
Viditque in ſomnis ſenlam. Terram, in qua dormis,
tibi dabo. lbid.
Declinate in Domum pueri veſtri: & mans proſtoiſ⸗
cemini in viam veſtram. S 224
Omnes, qui tui ſunt, educ de urbe bac- delebimus
enim locum iſtum. Egreſus itaque Loth locutus eſt
ad generos ſuos. 281
Conceperunt ergo duæ filiæ Loth de Patre ſuo. Ibid.
Ingre us es ut advena, numquid ut judices? vim
due faciebant Loth vebementiſſime. 390
Ex CAP. X X. Tulit Abimelech oves & boves, &

Jervos, & ancillas, & dedit Abraham; reddidit-

que illi daram uxorem ſuam... orante autem
Abrabam, ſanavit Deus Abimelech, & uxorem,
& ancillas ejus, & pepererunt. 192
Ex CAP. XXI. Omnia, quc dixerit tibi Sara,
audi vocem ejus. 73. & 132
Durge tolle puerum, & tene manum illius. quia in
gentem magnam faciam eum. 79

Cümque confampta eſſet aqua in utre, abjecit pue-

Tam: & ſedens contra levavit vocem ſuam & fe-
vit: vocavitque Angelus Domeini Agar de clo,
dicens: Nurge tolle puerum. lbid.
Vocavitque Angelus Dei Agar de cœlo. 99. & 116
Quid agis Agar? Exaudivit enim Deus vocem pueri
de loco, in quo eſt. Jurge, tene manum illius,
Tuia in gentem magnauwe faciam eum. 99. & 160
Omnia, quæ dixerit tibi dara, audi vocem ejus.

10 5½

Ejice ancillam bane, & Elium ejus. lbic.

& 132. & 100. & 251

Tolle puerum, quia in gentem magnam faciam eum.

117
Factiäſdue eſt juvenis ſagittarius. Et accepit illi mater
lJus uxorem de terræ Wgypti. 158

Dixit Deus“ non tibi videaiur aſperum ſuper puero,
& ſuper ancilla tua. 160
DWurvexit Abrabam mans, tradiditque puerum, &
dimiſit eam. 161
Cüumqus vidiſſet Sara klium Agar gyptig luden-
tem cum Iſaac filio ſuo, dixit ad Abraham:
Ejice ancillam hanc, & filium eius. 186. & 340
Et fuit cum eo, qui crevit, & factus eſt Juvenis ſa-
gittarius. Et accepit illi Mater ſua uxorem de

terra Zgypii. 193

Eodem tempore dixit Abimelech: Deus tecum eſt in
univerſis, quæ agis: Jura ergo per Deum, ne no-
ceas mihi ſed juxta miſericordiam, quam feci
tibi, facies mihi & terræ, in qua verſatus es ad-
vena. Dl 192. & 193
Surrexit autem Abimelech, & Phicol reversique
ſunt. Abrabam vero plantavit nemus in Berſa-
bee, & invocavit ibi nomen Domini Dei rgz
Wurrexit itaque Abraham mans, & tollens panem,
& utrem aqukx, im oſuit ſcapulæ ejus, ad dit
Dure accépit hoc Abrabham pro filio ſuo. 219. & 256
Ex CArF. XXII. Multiplicabo ſemen tuum Raut
NRellas Cali, & velut arenam, quc eſt in Mee

202

n,
3 renmn
giul Uiſe
v yuen
cut N .

; 4

mbui

egy
itu, en

D
4

i m i,
guuſme,
Mlan thi,
Ar l⸗
n Cud
alima ol⸗
Mlcanſi

lene e maru
im. ſe ſmne

rAlana
n, Alen
ICAL. WII
i A) 6
1C4 WI
ln ure. &
n ui ex ner
n.
un uten
Nantat.
r Cecen (
A mrtant ſan
Emmlurit
e, b acei⸗
it hhlrian
uun. lotlia
ir ilan,
kiſe 4 enn
Aynatinien
lumnen l
iſle Caren
a er emmiti
1, Donm, 1
lir & aneli

in

eret
ennntin 3
d

1 ei

inde

iin,i

lma, in

de rble
ielie

muit 1 Ar
entiſn.
ineleeheng i,
elt Adas

Alinilil er
eru:
ge rii

Manun i
D.
44 in n
vait

.
ar e l
1 ein Da
, nr u
facicn an
ara 1 4

liume

P
& Il

giu. Lruuß
i
n Apenuß

Sacræ Scripturæ.

mayts. pag. 18. & 126. & 284
Tolle Gaac, atque ibi oferes eum in holocauſtum.
24. & 69
Abrabam, Abraham: Non extendas manum tuam

* ſuper puerum, neque facias illi quidquam. Ibid.

Dominus videt. Unde uſque hodie dicitur, in monts
Dominus videbit. 26
Oimque alligaſſet Waar Plium Poſitit eum in altare
ſuper ſtruem lignorum. Extenditque manum, &
arripuit gladium. 62. & 215
Nuné. ,„ quòd timeas Dominum, & non pe-

perciſti unigenito filio tuo propter me. 69. & 70
& 215
Quæ poſtquam geſta ſunt tentavit Deus Abraham.
A 70

Viditque poſt tergum arietem inter vepres hærentem
cornibus, quem aſſumens obtulit holocauſtum pro
iA0. Ibid.
Quia feciſti banc rem , & non Rererr⸗ klio tuo
unigenito propter me multiplicabo ſemen tuum ſicut
Pale &œli: poſſidebit ſemen tuum portas inimico-
rum ſuorum. Ibid.
Offeres eum in bolocauſtum ſuper unum montium,
quem monſtravero tibi. 85
Benedicam tibi, & multiplicabo ſemen tuum ſicut
ſKellas cœli. Ibid. & 224
Pater mi. Quid vis, kli ? Ecce ignis & ligna, ubi
eſt vittima holocauſti? Deus providebit ſibi victi-
mam bolocauſti, fili mi. Pergebant ergo pariter.
197
Erue me de manu fratris mei Eſau, quia valde eum
timeo: ne forte veniens percutiat matrem cum fi-

liiii. 204
litur Abraham de nocte conſurgens, ſtravit Aſinum
ſuum, ducens ſecum duos juvenes. 251

Ex CAP. XXIII. Dabo pecuniam pro agro ſuſ-
cipe eam, & ſic ſepeliam mortuum meum. 273
Ex CAP. XXIV. Qui introduxit eam in taberna-

culum Saræ & in tantum dilexit eam, ut dolo-

rem qui ex morte Matris ejus acciderat, tempe-

raret. 62. & 87

Poſtquam autem biherunt Cameli, protulit vir inau-

res aureas. 87

Tulitque decem Camelos, & abiit, ex omnibus bonis

ejus portuans ſocum. Ibid.
Qui introduxit eam in tabernaculum Saræ matris
ſuac, & accepit eam uxorem. 1
Depoſuit hydriam, ſuper ulnam ſuam, & dedit ei
potum. Poſtquam autem biberunt Cameli, protu-
lit vir inaures aureas, & armillas totidem. 183
Dixitque ad ſervum ſeniorem domus ſux ad terram
& cognationem meam proficiſcaris, & inde acci-
Pias uxorem ſilio meo Iſaac. 196
Tulitque decem Camelos de grege Domini ſui, &
abiit ex omnibus honis ejus portans ſecum. Ibid.
Bibe, Domine mi, Cüumque ille bibiſſet adjecit:
Quin & camelis tuis hauriam aquam, donec cun-
6ti bibant. Ibid.
Dixit, Domine, Deus Domini mei Alraham; occur-
ret, obſecro, mihi bodie. Litur puella cui ego
dixero, Inclina hydriam tuam ut bibam & ölla
reſponderit; Bibe, quin & Camelis tuis dabo po-
tum: ipla eſt, quam præparaſti ſervo tuo Iſaac.
Ibid.
Eo autem tempore deambulabat Iaac per viam, quæ
ducit ad puteum, cujus nomen eſi Viventis & Vi-
dentis. Et egreſſas fuerat ad meditandum in agro,
inclinatà jam die. 334
Ex CAP. XXV. Da mihi de coflione bäc rufa.
21
Ex CAP. XXVI. Jevit Iſaac in terra illa, & in-
venit in ipſo anno centuplum. Et locupletatus eſt

„
2

bomo donec magnus vehementer effettus eſt.
62
Invenit in ipſo anno centuplum. Ob hoc invidentes Pa-
læſtini oimes puteos, quor foderant ſervi Patris
illius Abraham, illo tempore obſtruxerunt. 1 52.
Et locupletatus eſt homo, & ibat proficiens; atque
Juccreſcens, donec magnus vehementer effectus eſt.
Z 226
Et ille diſcedens, ut veniret ad Torrentem Geraræ,
habitarétque ibi. Foderuntque in Torreme, & re-
Pererunt aquam vivam. . 294
Nunc dilatavit nos Dominus, & fecit creſcere ſuper
terram. Aſcendit autem ex illo loco in Berſabee, ubi
apparuit ei Dominus. Ibid. & 295
PFroſpiciens Abimelech Rex Palæſtinorum per fene-
Rram; vidit eum jocantem cum uxore ſua. Et;
accerſito eo, nit? Perſpicuum eft, quod Axor tua
ſit. 2118
Ex CAP. XXVII. Venient dies lultus Patris mei 5
& occidam Jacob fratrem meum. 13. & 283
& 288
Fac mihi pulmentum; ſicut velle me noſti, & affer
ut comedam - & benedicat tibi anima mea ante-
quam moriar. 19. & 62. & 85. & 157
Quos cum oblatos comediſſet. .. dixit ad eum : Ac-
cede ad me, & da mihi oſculum, ſili mi. 19
Nume arma tua, & egredere foras. Ibid. & 91
Nume arma ma.. Cumque venatu aliquid appte-
bhenderis. 19. & 114
Ejulavit fletu magno. Dominum illum tuum conſti-
tui, & omnes fratres ejus ſervituti illius ſabjuga-
vi: & tibi poſt hæc; kli mi altrà quid faciam?
78
