Rempublicam, & cum Republica perituros.
Utinam non unâ diuturnius die habenas tra-
Gent, quas adducere nequeunt, excuſſique
quadrigâ cruore ſuo excitatum incendium, re-
ſtinguant. Verùm flagrare Mundum inſolen-
tià, imperitiâque Prætorum indolemus, nec
tanto tamen incendio Imperantium gratia aut
friget in Præfectos, aut excandeſcit. Defla-
grant regna, & ſuo Phaéthonti Phœbus ad-
blanditur: maluntque interdum Principes in-
terire Rempubliam, quaàm adſcitos à ſe ſervos
in ſolium, unum inde unguem abſcedere. Se-
mel Nero, & umus tantum urbis rogo citha-
14 illuſit. Quotidiani Regum ſunt luſus, ever-
ſis, abſumptiſque Provincis. Sed enim à Sole
Phasthon rheda proturbatus, quòôd ſuis ipſe
oculis ſubjectas naturæ faces ſpectaſſet. Ec-
quando autem qui non ſeriè excubant, Prin-
cipes male Conſules aurigantes quadrigâ de-
turbent, ſi lyncei ad ſpectacula, explorandis
regnorum detrimentis non lippeſcunt, ſed
cæcutiunt? Venerem non unus ex duodecim
Cæziaribus eminus ſpectavit vel averſam; Bel-
Ethicæ Tom. II.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 2373

lonam nec adverſam cominus intuitus. Nimi-
rum inter Lyras litui non perſtrepunt: &
quiſquis Syreni auſcultat, non ceràs, ſed
melle, fragori bellico obſurduit. Haurieban-
tur lupanaribus, tanquam voraginibus, mi-
ſeri illi Principes, nihil de rebus publicis re-
ſcituri. An ruinas imperii ſpectet; qui nun-
quam cum Dalilis non dorimit. Belli ſentiat
incendium, qui uno vivit Cupidinis incen-
dio! Proſpicere, & amare non licet; quan-
do involutis Cupido oculis luxuriatur. Fri-
get, inquis, in tanto Reipublicæ incendio
Toparcha? Quidmi, ſi nudus eſt. Nec po-
teſt non eſſe nudus;, qui cupidini ancillatur.
Ergo nullam feret opem incendio noſtiro ? Imò
afferet maximam. Quam? Nudabit imperium.
Quin æſtus Reipublicæ ſummus, ipia vulgi Aalies
nuditas eſt. Eà urimur, eâque conſumimur. avari
Nec amari à ſe cives jactet Herodes manci-
patus ſaltatrici: Non enim nudat Amor, ſed
nudus eſt. Dolemus Rempublicam und Præ-
toris togâ deſpoliari, quà ſi ille exuatur, ne-
mo noſtrum non ſe credet paludatum. Ver-
mem illum fatemur; ſed non Bombycem:
ideéque arrodit togas, non parat; prætextâſ-
que non conficit, imò verò conficit. Nulla enim
edacior tinea purpurarum, quàm immerenti
aut delata, aut inſuta prætexta. Non enim to-
gas, ſagâque tinea exeſt, ſed omnium depaſ-
citur chlamydes una Prætoris trabea; quam
ſanè, non mari eructus, ſed mare ad ſolium
murex effaſurus, intinxit. Quis enim ad impe-
rantis Curulem acceſſit, quin naufragium fa-
ceret; quod uno tantùm mercium jacétu licet
evadere? Quæris, amet, an oderit Dictator
ſapientes? Amat enimverò, & ſolos non limis
oculis reſpicit Phocionas. Una omnium in eo
littore vox perſonat. Ite opes: Ego vos per-
dam, ne perdar à vobis. Craſſum eum appel-
labas? Calummaris. Petrus eſt, ſed diſſimilli-
mus Petro. Agrorum enim omnium pretia ejus
ad ſellam aggeruntur, morituro confeſtim vel
ſemiſſis decoctore. Hæ ſunt Regiarum ſcenæ,
& hæ fabulæ dantur in ædibus Principum;
quoties corona effeminatur. At Babylone Da-
niel ſemivir purpuraſcit, & tertius à Rege
Princeps per præconem inclamatur. Semivirum 5. Danield
dicis viro majorem, & Semideum verius, quàm Eunuchi
Semivirum? Neque enim auro ille, ſed ferro blerigue
exectus eſt: nec aviditate ſtipendii ſectorem ,i
aſcivit, ſed vulneris patientiâ truncari non ab- vcdki-
nuit, nunquam ità integer, quàm quuùm mu-
tilaretur, & ideò vir, quòd ſemivir. Venmus
enim tum ſecabatur, non Damel; qui Vir ideò
eſſe deſüt, ne foret in tanta aulæ illecebra fo=-
mina. Mira ſanè pudoris ars, novumque con-
ſilium, ſecari, ne ſis ſemivir; & virilia pro-
jicere, ut ſis vir. Id cum præſtatur, non Va-
tes truncatur, ſed Vitium obtruncatur. An
tu virum fuiſſe neges Danielem, qui idolum
non coluit, qui Leonem non timuit, qui Re-
em exterruit, qui Draconem oppreſſit, qui
Buſantam ſupplicio ſubduxit? Num eum cul-
tri pœniteret, qui ſe ipfo factus eſt fortior ci-
catrice? Semivirum deblateras Babylone Sa-
trapis ſubrogatum, & uatumque Principibus?
Nullus par Semiviro vir in Chaldæa. Porrò
ille non vir eſſe deſwwit, ut Regi Orpheus eva-
deret, quo illi vel furias excantaret, vel Eu-
ridices abduceret ex Orco. Cecinit „ fateor 5
ipſe quoque Babylone ſed non Hippocre-
nis defluvio proritatus, at incendii excitus

¹

Oliva

ſtu. Quàâ ſanè Symphonia non tori inſter-
muntur ad luxuriem, ſed throni in cultum Nu-
ninis parantur. Vide autem, ut Babylone pro-
Dan. 6-3. vehantur Eunuchi. loitur Daniel luperabat om-
nes Frincipes & Satrapas Quia Wiritus Dei
amplior erat in illo. Porrò Rex cogitabat con-
Proertaſti. ſituere eum ſuper omne regnum. Exundabat
e, „ in Daniele prudentia. Nec tamen Darius rap-
Diznita- tim eum Dictatorem dixit. Cogitabat, inquit,
tum diſ- conſtituere. Hoc eſt, diu ſecum multumque

penſatie- Velſabat, intereſſetne regm advenam evehi

.. ad præfecturam. Quis nunc Principum cogi-
Pisree tat, ubi de Præturis Libertorum agitur?
ferenda. Ruunt miſeri, improvidique Imperantes in
vernarum amores; & , cùm raphanos niſi ſe-
meſtres ſuis apponi menſis non ferant, na-
pum inſerunt Curulibus nec bimeſtrem. Ergo
Conſul ocyùs, quam bulbus, adoleſcit? Uni
maximè in Regnantium hortis erumpunt Fun-

gi: quorum ſine rudimento maturitas Agrip-

pinæ patinam parat, qua non unus tollatur
& medio Claudius, Neronis imperio tamdiu
naſcenti obſtetricatàâ boleto fſœmina regiè con-
dito, ut Cæſarem conderet. Diſcant aliquan-
do Principes, Prætorem præcocem exhorre-
re. Nam ſi Fungo Reges intereunt, fun-
ginis regna ſtabunt Subpræfectis? Exploren-
tur mores, geſta expendantur, diſcutiatur in-
Ambitio. doles candidati. Nam ambientis non rarô can-
dor nigrorem parturit, nec albor eſt, ſed pal-
PDignitas lor. Non diu ſtabit, qui tam indecorè admit-
*2 ndi- titur. Rectum „& inconcuſſum futurum ſpe-
F20. ras in Magiſtratu, qui fœdè cuivis civium
ſubmittitur in comitus? Si ante incurvaris
quam onerere, non inflectêre ſub onere? Spe
tantum, vicinidque faſcium demitteris; & iis
ad te perlatis erigere? Non fido rectitudini,
quam curvitas lactat. Elevaberis; utque Vir
ſis in Curuli, noli eſſe inter ſuffragia Semi-
vir. Nam ex viro non difficile ſemivirum ſa-
cias, nunquam veròô ex ſemiviro virum z imè
virus non rarò Reipublicæ conficies ex ſemi-
viro. Fruſtra ergo in Chaldæam conceſſiſti,
ut tuæ inde ſcutum inertiæ detraheres, quan-
do nec Babylone pleni Numine Damieles eve-
huntur, quin diu de iis Princeps deliberet.
Cogitabat conſtituere eum ſuper omne regnum.
Quemnam præfecturæ deſtinabat? Audi: Prin-
cipes & Qatrapæ quarebant occaſionem, ut in-
venivent Danieli ex latere regis: nullämque cau-
Jam & ſuſpicionem reperire potuerunt, es quòd
Raelis eſſet, & omnis culpa & ſuſpicio non in-

veniretur in eo. Audin'! Et tamen de Olore

deliberat Darius. Nos Accipitres, ſi gyp-

ſo defricentur, ſtatim aviario præficimus;
quaſi verò vel Achabum pudeat demiſſo ca-
pite, quamdiu detonet, ambulare. Aberat à
Dariele non crimen modè, ſed ſuſpicio quo-
que criminis. Nec abdebatur perfidia, ſed de-
erat. Nullius eum flagitii inſimularunt, non
quèd fidem mentiretur, ſed quòd fidem præ-
ſtaret. Eô qzid ſidelis eſet. Ad ſpeciem vir-
tus circumfertur. At intus, & in cute quan-
tum delitet criminum! Quot, proh dolor! in
comitiis Scyllæ, quæ ſaxa undis ità integunt,
ut, cuùm ſtationem cymbulis oſtentarint, nau-
fragium intentent. Atque utinam in comitio-
rum duntaxat naumachia iſthæc monſtra ſpe-
Ctentur. Scyllas quoque, quamvis rarò, me-
tuo & Charybdes in æneo pelago Sacerdo-

tum. Quot iis ſub aquis latitant interdum

Syrtes! Quot vortices h ant! Hinc & Magi-

ſtratuum „ & Sacerdotii non rara, nec modi-
ca detrimenta: quum doleamus cooptatos in
Senatum Faunos non Catones, & queramur
admotum Altaribus non Samuelem, ſed Oph-
nim. Id enimverô contingat oportet, ubi Præ-
torum & Levitarum inexploratus acervus &
tonſtrinis aut in Senatum importatur, aut in-
fertur in Odeum. Pudet indiligentiæ. Atqui
Joſeph à vinculis ad infulas demigravit. Sed Dignia;
in catenas conjectus, poſt polymitam. Sed "on negd:.
Matre editus ingenuâ, ſed Avo Principe, ſed "s“ wiſe
Abavo ſatus triumphatore, quantum luminis“
iis antris intulit, quibus, velut aurum, fodinis
ſervabatur! Etenim ut Recinetenſis ſylva, ubi
primùm Domus Nazarena conſederat, depo-
ſiti in ſe theſauri veſtigia retinebat, quamvis
inde Virginis domicilium, latronum tædio 3
qui eò prædandi aviditate confluxerant, abſ-
ceſſiflet. Nam cùm virgultis loca circum ob-
ſita inhorreſcerent, una domus area floribus,
vel invità hyeme, vernabat, amonitatis pro-
digio, quid aliquando excepiſſet, teſtata. Ità
plurimum Joſepho gratiæ, ſplendoriſque fu-
berat ex avita nobilitate, & quaſi plumbo
inſitus pyropus, micabat in tenebris, & li-
bertatem vinculis efferebat. Cùm præſertim
und eſſet reus innocentiâ, eique carcerem
non ferro ſcelus, ſed pudor lilio aperuiſſet.
Neque enim quèd parietes ad rapinam per-
fodiflet, ſed quèd reſcindi pudicitiæ vallum
abnuiſſet, eo rupium ſepto concludebatur.
Jacebat, quèd jacere recuſaſſet: & , quòd ſe
amplexibus expediiſſet voluptatis, in ample-
xum ruerat ſervitutis. Agebat cum latroni-
bus, qui pallium dimiſerat, ne Domina nu-
daretur. Patiebatur compedes, qui fugà ſce- S. Yoſib
lus effugerat. Et, quia dormire noluit, omni Patriar-
carere quiete cogebatur. Nemo illo aut bea- ba.
tius miſer, aut nobilius ærumnoſus. Nam ideò
ſeminudus evaſit, quòd naufragium non feciſ-
ſet. Qui ſanè, ſi torum infſcendiſſet, quò Ateuſe.
eum pellex advocabat, naufragium paſſus ellet nt 5
in tabula. Verùm libidinis cervical ezoſus ado- ,ter
leſcens, ne torperet, plumas evitavit, eò O- zantus
cyor, quò remotior à pinnis. Quid quod in se.
Pluma Draco repſiſſet, & pinnarum jactu delen⸗
odiòque mutatus in Turturem, avolavit tum “ 1
potiſſimum in aſylum, quùm actus eſt præ-
ceps in carcerem. Miraris autem liberum fuiſ-
ſe juvenem in catena? Aufugerat Dominam.
Nunquam enim ità Dominæ ſubjiceris, quèm
ſi tibi Domina ſubdatur. Duriſſimam enim
tum famulus ſervitutem ſervit, ſi ad impe-
rium, nutumque Dominæ recumbat in culci-
tra; tum verè ſervus, cùm ſolutior. Etenim ut
exolvitur tum potiſſimum ſervus, quùm pro
pudore vincitur; ità duriſſimé viciſſim alliga-
retur, ſi non ferro teneretur, ſed fœminâ. Si=
quidem incidi catena, aut abrumpi poteſt:
mulieris verò nexus nec Alexander exolve-
rit, quem Helena ità vinxit, ut vel Phrygiæ
injecerit iniquiſſimæ vincula ſervitutis. Unus
hoſce nexus non tam execuit Joſeph, quam
eluſit. Quàâ tantùm felicitate miſer, excolencdi
ſtudio Lilii incurrit in rubos. Paratis à Vul-
cano maculis adſtringitur, ſed periniquè. Si-
quidem cœlibatu, non adulterio irretitus,
non amplexu, ſed repudio Veneris jacet in
chalybe. Et hunc ais in .gypto Præto-
rem & fſterquilinio ſublatum in quadrigam?
Ante Aſtris, quàm Æ.gyptis, coram ſe
Proclinatis, coli famulatu principatum
Joſeph

5. Foſeph.

4

1 enain

„Mhn
Einher
her.
uucun
aguun
Non i he
ord
4od ine,
D
ANeis Iu-
cNedumm
cwovandn
lt. Ni
gi iin
S G⸗
Ntlt 4,
eph;;

ſt
3

un Er
ie Erltal-
e Don
Aen ner
un Aleld
tein ine
Polina cee
ſi ine
lckritucdi
Merumgne
Eli wdite
ek. Ru
4 Non ]
1 pateres
n ad pe
S tadantur

epr nn?
EEan Cum

r eſkmmi
IM itet in
e, ſten
ſiadn,
Quumqun
D
wihn, gue
Gtbreleont
ebris
iſzult
Aballepi
1 . Cl
Kmen in
Künnn
luenl
ſeimn
let
Kahen
u: R

emem
4

Rex eve- Joſeph præceperat Pharaonis. Sideribus prius

paemabi- ille imperare cœperat, quam mortalibus: nec
les. inopinatâà horreorum Præfecturd haberi debet
ſupra merita, votâque decoratus, quem ſtra-
ta in campo Ceres adoraverat, ſubmiſſis in
obſequium dormientis, demiſsiſque fegetibus.
Non hi horari ſunt Præſecti, quos non im-
providus Regum amor exaſciavit & ſubere;
uod inanitate, non pretio Nilo innatat, ſo-
I levitate non naufragum. Melius id ligni
calceis ſapponeretur, quam infulis; quando
calcandum natura ſuber emunxit, non autem
coronandum in infelicis corticem arboris ex-
truſit. Num invenire poterimus talem virum,
qui Siritu Dei plenus ſit? Hixit ergo ad Jo-
Jeph. Quia oſtendit tibi Deus omnia, quc lo-
quutus es , ITu eris ſiuper domum meant. Vi-
des, quid in deſignatione Prætoris indaget;,
expendâtque Pharao? Attonſus perbellè fue-
rat Joſeph, frontiſque nitorem, ſtolæ pretio;
adoleſcenti Satrapeę exauxerant. Magnarum
tamen alarum Aquila Princeps frondium ele-
gantiam Pragreilis , in medullam ſe Cedri
Servi er- penetravit. Wiritu, inquit, Dei plenus eft.
mateli. Quz Dominam exuſſerat pulchritudo, Re-
Eunuchi. gem nec aduilit, nec perſtrinxit. Vultum e-
nim adoleſcentis fœmina contemplatur, men-
tem Princeps explorat. Pudet, à regnante ido-
lolatra decorem negligi ſervituri; & à Chri-
ſtiano interdum Primore non expendi tantùm
pulchritudinem, ſed tantùm expendi. Nulla
plerunque de plenitudine ſpiritus apud Evan-
gelii auditores diſquiſitio. Candet? Candida-
tus eſt. Rubet? Cooptetur. Nitet? Cyathiſ-
ſet. Non jam Aquilæ, ſed Turtures quoque
ad pateras rapiunt Pocillatorem. Atque uti-
nam ad pateras, & non ad calices comatuli
Dienitas traducantur. Utinamque ad calices. Proh do-
in iadi- lor, cincinnis ſuſtolluntur in altum, ut ſe-
guo. deant cum Primatibus, & ſolium gloriæ te-
neant effeminatiores Idæo juvenes, quos Pha-
rao inter ſuos non admiſiſſet ephebos, veritus
ne, ſi tam protenſo capillitio puerum pueris
ſuis adjungeret, virginem ephebis immiſceret.
Quamquam eo jam metu careret Pharao, non
enim virgo eſt, qui capillatus eſt; nec eſt Li-
Cematuli lium, qui eſt Narciſſus. Uror, cùm ea per-
crebreſcunt in Eccleſia, quæ nemo inter ille-
cebras Cytheronis pateretur. Quot, rogo;
criſpatuli pfallunt, quos ſola cæſaries Naza-
ræis adlegit? Unum ejus legis non intercidit
Luc. 12. jota: Capilli capitis veſtri omnes numerati ſunt.
r. At mens in tanta comæ ſylva facilè ſylveſcit:
& ubi nemus intueris, non inde omnes Dia-
nas exulare intelligito. Non unus in ea ſylva
Meleager errat. Et verò non errat. Ergone
patiemur in Senatum cooptari; quos ſuis pro-
turbaret atriis Pharao, Vernantibus infeſtior;
quam areſcentibus? Micabat in genis Joſeph
elegantia: at ejus ecquando Satrapæ, Prin-
cépique meminere? Sapienti evehitur adolef-
cens, non elegantiàa: nec os attenditur coop-
tandi, ſed ſermo. Numquid ſapientiorem, &
conſimilem tui invenire potero 7 Hæ bigæ, qui-
bus deferuntur vel & carcere in Regiam ad-
venæ, regnante Pharaone. Quem nunc extu-
lit apud nos Sapientia? ſi præſertim & coœlo
ſit. E forma legimus regnaturos, & non ra-

Geh. 41.
39.

eto Cnlrie

8 Cnideanut,

Eunuchi.

er- rò is erectior, qui ſupinior. Nullæ proinde
Eedeſta- faſces anteeunt Dictatores, quando non vir-

kie; uass Zis» ſed lemniſcis alter altero clarior & Ma-

wüen. giſtratibus habetur: nec ſecuribus, ſed tuli-
Ethicæ Tom. II.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 375

pis Conſules diſcernuntur. Degeneravere in
apparitores lictores, remollito in Parnaſſum
Areopago. Piget non una in Republica judi-
cii Judices, & ut matutinum Ave extrahitur
in Meridiem, ità dirimendis accedentium ri-
xis quot obrigeſcunt in ſtipites! Utinam aut
nullus, aut rarus & Magiſtratu non ſe ceratum
Ulyfſlem ſupplicibus præbeat , quem mulla
non Syren auritum experitur. Audiuntur in-
terdum non Cauſidici, ſed citharœdi: & qui-
bus nullæ domi ſunt clepſydræ, ut agentem
cauſas vel ſemihoram patiantur, Amaryllim
reſonantem, ſuſurrantemque, quam quiſque
Helenam depereat, deſuls in clepſydras piſ-
cinis, ſtagniſque hauſtis, non audiunt mo-
dò, ſed, ut fabulas repetant, putidiſſimè o-
rant. Obrutos ſe clamant, dum & cubiculo-
rum latebris erumpunt ſatietate quieſcendi;
mole negotiorum, quorum ne corticem qui-
dem defriarunt. Abite nuntü, abite, inqui-
unt, cauſidici. Aliàs audiemimi, abite interim.
Diſtinetur enim in interiori cubiculo Judex
non Neſtorem admiſſurus, quòd minimè ſit
ipſe Agamemnon. Hactenus tamen de Magi-
ſtratuum ſegnitie luſimus ad Academicorum
doctrinam, quorum expiandis profanitatibus
meis his ſe commentationibus, ut in Præfa-
tione ſcripſi, potiſſimum ſubſervio. Turpius
computant, quam otiantur Patres conſcripti.
Nam pleriſque in ædibus tranſpoſiti Heſpe-
ridum horti videri pofſent: niſi quod adiba-
tur ibi aureæ arboris pretium per venenum;
hic ad Draconem, niſi aurea per poma, non

aditur. Ibi Anguis metalla ſervabat; Hic æra Manera.

Serpens exhaurit. Ibi; ſi monſtrum tranſmmi- Tudienm
Vars⸗-

ſiſſes, ditabaris: hic cùm aurum effuderis, in- ii⸗
curres in Draconem. Ea enim rapacitas Judi-
cum, eâque diteſcendi libide in Magiſtrati-
bus aliquando eſt, ut Judam quoque exime-
rent laqueo, ſi, projectis argenteis, ſuo ſce-

leri patrocimium ære conquireret, damnaturi

Samuelem, miſi probitatem, datis ſibi a Saule
ſiclis, contra virgas & ſecures loricarit. Nul-
la apud hos aut intuta perfidia cum auro, aut
tuta ſine auro innocentia. Columba his Judi-
cibus renuntiaris, ſi pinnis ad eos deargenta-
tis accedas; auro tergo expalleſcente. Non is
apud Triumviros Accipiter eſt, qui rapto
vivit, ſed qui eos rapina non communicat.
Furari & furere tum ſcelus eſt, cum nullæ
Judicum ſpelæo manubiæ à latromibus infe-

runtur. Eluuntur Naamani non Jordane, ſed

Pactolo à contagione, infamiaque facinorum:
& quiſquis cum talentis & togis accedit ad
duumviros, reſtim demutat in torquem, abit-
que Cato, qui Cethegus advenerat. Ea eſt
abſtergendis reorum maculis auro fullonia ,
ut Epidaurium quoque Anguem ſpiris, ſqua-
miſque exuat, fingâtque in luſciniam. Miror
in jumentum penè Midam abiſſe vitio opu-
lentiæ? Apud nos in Dynaſtas & Conſules
auro Onagri procuduntur: nemôque deſpe-
rat, & popina patere ſibi aditum poſſe, vel
in adyta, dum big Pluti aurigetur ad Se-
dem. Crumena eſt, quâ quiſque aut abſolvi-
tur, aut damnatur. Numellæ nummis difflan-
tur. Si autem & lancibus altera argento depri-
matur, eriget altera te, efferétque in cœlum.
Què ſi feratur judicii lanx , æris inopid;,
mergeére reus in barathrum. Nullæ in tuo ſal-
tu tam venenatæ, diræque taxi;, quas ſi Her-

mo deriges, non eas Hiram cædat; tranſ-
1 1 2 mittàâtque

376“
mittâtque Salomoni, ceu pretioſiores Libani
appendices. Nonne vides occluſam ſuccino
Viperam pro gemma in Regum Cimeliis re-
Pomi? Quam protriviſles violis adrepentem,
camn coëmis torpentem in ſuccino. Tantum
non monſtro ſolum, ſed cadaveri accedit di-
ghitatis & gratiæ opum pretio, opulentiâque
monumenti. Habent & Viperæ, quo poſſint
non timeri, imo & quo poſſint inter Princi-
bum gazas aſlervari. Faſtidimus Pavonem,
Aſpidem ſervaturi, ſi tamen ad nos gemmeus
obrepat. Quod ſi commendantur electro ip-
ſæ quoque mortalibus aſpides; deſperas pla-
citurum cum ſmaragdo Sicarium? Aditur .-
thiopia, rarique Athenas navigant, Regum-
que claſſes innumeræ Cafrariam oram appel-
luntur. Athemis enim garrit Philoſophia; in
littus Cafri aurum exportant. Quot præter-
vecti ſunt urbes cœlo ſoléque beatiſſimas Ar-
gonautzæ, cùm Colchos petiere? Nimirum
aureo vellere & Propentichs ſauces, & Euxi-
ni procellæ, & Colchidis barbaries amoœnita-
ti præferfi potuere hinc Græciæ, inde veròô
Rhodiorum & Phrygum. Craſſo Tibur pro
Sardinia devitatum;, aditâque Parthia, non
lauri cupiditate pugnaturo, ſed libidine auri,
ſtudiéque prædandi morituro. Tranſmiſit Eu-
pPhratem, ut Pactolo mergeretur. Adeò nihil
non gratum, una ſi æris gratia fuperſit. Re-
vocatur in Regiam Abſalon, inquinatiſſimæ
indolis parricida. Telam Joab orditur, quam
ſimulationis pectine percurreret Thecuitis. In-
2 Reg. gredieris ad Regem, & loqueris ad eum ſer-
44. mones hujuſcemodi. Quot ibi ſophiſmatibus
cum Rege diſceptatum? Quot proluſum ſce-
nis orbitatis conſequuturæ, lachrymarum vul-
nerumque cataſtrophæ! Abdicantur à fœmi-
na phaleræ, fuci eluuntur, oleum abſtergi-
tur, funebri ſyrmate convelatur. Itaà triſtis
tetrâque Syren immittitur in conclave non ly-
rà, ſed Sarcophago blanditura, ut decurren-
tis typo fluminis erga Abſalonem Regis iram
bid. molliret. Induere veſte lugubri, & ne unga-
ris oleo, ut ſie quaſi mulier lIugens mortuum.
Ludimus vel de funere, & ſepulchro menti-
Abſalen. mur. Quis ſcenam ſuſpicaretur inter mortua-
lia ſtrui, abdique cineribus luſus? Apparatus
a, ille tamen ejulatuum tantus ad dolorem con-
e⸗ fictus delicias parricidæ parturiebat. Omnes
morimur, & ſicut aquæ dilabimur. Sed his
aquis unus delitet Crocodilus, qui non und
de explebitur. Aquis ille quidem emergit
in Regiam, ſed natabit in ſanguine; & ficto
Kunere revocatus in palatium, partam ſimu-
latis luctibus dignitatem veris ſtragibus tue-
bitur. Quod ſi quæras, cur à Joabo tantis
in aulam machinis Abſalon revocatur? Ut
ſuæ, aio, ſibi ſalvæ ſint meſles. Incenderat
ernim Joabi agrum Abfſalon, cùm ille ad ſe
Tbid. 3r. accedere cunctaretur. Quare ſuccenderunt Jer-
Rationes vi tui ſegetem meam igni ͤ“ Metu ſegetum
drivate Draconem Joab reducit ad Regem. Venalia
, . ſiquidem apud Satrapas tum ſupplicia ſunt,
frinans: Kmn reſcripta. Si mhil meſſibus metuatur,
Regis quoque filius proſcribetur. Si quid
incommnodi ab exule timeatur, in amplexum,
efſchlümque Principis retrahetur Abfalon. Er-
, ne Ceres ardeat „ Aſtræa demergetur.
Diffringantur faſces, ut maripuli adſtringan-
tur. Et, ne triticum in agro pereat, ſe-
ratur in Regia zizanium. Aurigante Cerere à
Draconibus trahi fruges fuſpeximus. Hiero-

Autlici in-

Oliva

ſolymis à ſegetibus Anguis invehetur, auri⸗

gâ Joabo. Satius eſſe duxit Tribunus repu-

diare Juſtitiam, quam exuri palearium. Vi-
geat aconitum, inquit, in Regia, dum mibi
Turi früumenta non deflagrent. Horrea mihi cu-
ræ ſunt, non roftra. In his perſtet cicuta, dum
iis triticum inferatur. Terreſtrem fateor Ab-
ſalonem Archipiratamn efle; ſed, ne meas
ſegetes deprædetur, ſuo nutu depeculetur im-
Perium. Charior mihi fundus, quam reg-
num. Sit Regiæ regnoque Abſalon Chimæ-
ra, dum meis agris eſſe deſinat Alecto. Mi-
litamus non Jovi Satrapæ; ſed Plutoni: me-
timurque jus non æquitate, ſed commodo.
Si ſegetes periclitantur, exul abſolvatur. Præ-
ſtat Regno facem, quam areæ ſubjici. E
marſupio reſponſa, oraculâqué petuntur; Ne
illud ſeſtertüs exhauriatur, compleatur exu-

libus Urbs. Et ait Kex ad Joab- Ecce pla- Ibid. 2,

catus feci verbum tuum: vade ergo, & re-
voca puerium Abſalom. Phoœnix iſte ex in-
cendio prodüt, ſed cum patfente nunquam
Phœnix convivit, cui ſola patris orbitas,
ſoluſque cinis plumeſcenti obſtetricantur. Ca-
veat ergo à ſua ſobole David. Nam viper
ſceleſtior eſt Abſalon; quòd, non ut erum-
Pat, parentem lacerat; ſed, quòd eruperit,
enecat. Et ſanè quid ab eo expectari poterat
commodi, quem incendia in lucem emiſe-
runt? Debebat dignitatem ſuam Abſalon fla-
gitio ſuo: nam, qui cæde exularat, incen-
dio revocatur in Regiam. Portenta iſthæc pu-
tabuntur. Sed Avaritiæ nihil familiarius, quam
portenta. Modò Abſalon averruncatur ut la-
tro, modèò impartitur oſculo ut vindex. An
ſuos ille mores emendavit, egeſſitque virus,
quo nihil non ſuo attactu corrumpebat? Sci-
licet. Rediit inquinatior & Geſſur. Nam eò
conceſlerat ultor inceſti. Illum mox patria
recipit parricidia molientem. Quare ergo pu-
dicitiæ aſſertorem exilio multant, authorem
verô incendii amplexandum Regi ſiſtunt, oſ-
culiſque initiant? hæ ſortes Joabi marſupio
extrahuntur. Ne crumena Prætoris commi-
natione ferocientis exalbeſcat, Corax deal-
batur, & Davidi ſiſtitur pro Columba. Si
nihil illa incommodi pertimeſcat, Lilii vin-
dex dumis concerpetur. Auro ſecures aut re-
tunduntur, aut acuuntur. Spe Judex, ja-
turâque tum defervere conſuevit, tum effer⸗
vere. Abſalon certè uno ſcelere damnatus,
geminato flagitio abſolvitur. Rem enim ſuam
benè ruri curavit, quum alienam perdidit.
Et hi prætorio ſubleguntur Præfecti, quo-
rum ignaviæ Nationes, provinciæque com-
mittantur. Iis nimirum vel Davides in A

cis, regnique intererit, parenti filium ſub-
mitti, ſed quum Joabi ſegetes meti nequierint,

miſi Præfectus perduellionis reos reduxerit in Auliei
Senatum. Quid ſi Senatus plurima ſui parte avari,

horreret non ſe promeritis coactum, ſed nu-
miſmatis! Oftentant plerique Patrum cru-
menas, unde abollas emerſiſſe ſibi feroci-
ter garriunt. Ruri hic mihi murex; aiunt;
obvênit. Nam prædii pretio huc evaſi 2
quaſi & naufragio nudus in littus. Alius la-
tum ſe clavum accepiſſe queritur, quòd
arcularum claves tradiderit Conſuli. Pleri-
que, ut unam induerent togam, omni ſe
clamitant exutos patrimonfo. Omnium de-

nique vox una eſt, Non Murex Prætexten
. nobis

b⸗ Dignitas
von ſt
ſalonum oſcula deflectentur, non quum pa- venalin.

ti in
“ I
r dam
anuu a

Cl

ſcole ſ
Atenn li
n, an
Uiis 41
Polnie
nnta opul
e Jore
ntnuli
m Cele⸗
Cebrem
Skaltun.
Siti i
y rete
1 Aut 1
l, at
vin con
ſeme, p
nſpokiat
lineps,
Eti tantin
od ſne
tius tatnen
l, i,
Cores eos
nent amne
Cunt Aven
Popclo o
Annphoran
litas Hel,

lkils un

1*

nn antula
sverunt

m boni
Iit, hef
Cnetel P—
WenImt,
id, we
hemine,
Emulkr
n ſbi 5
Clckrg
ondni,
elpellilen
1 hedi
ig, gnin
,Ur ent
ſenkiit,
ren
debunt t
ern kinin
4 ſen 1
inn, !
n Cortad
ACnlg
Elbe, .

at Cere
nd edd:

r unn
Condlkentt
Nle 4
ck 60 . 4 5
Herik le a;
Petente IN
Obfiercenu,,
Gid. Nen
d, mNes
1,lann,
enhebuiſe
in
ſbam

Tetnuncnt
lo u wd!
etelien,
cormunpettll
Gelu. Net
IMlum wu
1. Qeegn
pultat, min
Regim .
8 Jodhi umm
Pramiicts
at, C;
4
o CAlms!
nelett, Mt
Uro ſess al!
Ne N .
luert, ms
elere an
Rem euk
Jienamn .

1.

1. Reg.
8. 3.

ruit, pe

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

nobis intinxit, ſed hirudo. Et quota cruoris
noſtri pars iſta eſt, quà togam inſperſimus,

ut calamitoſiùus ruberemus in purpura! Mi-

ramur autem, ſi tantà æris profuſione non

tam conſcripti Patres, quàm profſcripti, ſuas
ſarcire jacturas in curulibus ſatagant, non
autem ſartam tectäamque velint Rempubli-
cam, aut Regnum. Ex Croeſo Irum arbi-
traris ad Hermi ripas ſtaturum cum Tantalo,
profluviéque parſurum laticis perbeati, in
tanta opum, æriſque penuria? Nihil, inquit,
de Jove garrivi, in cujus ego ſinum, ut di-
gnitatis meæ Daphnem extraherem, aureus
deplui. Bibam quin ego & Pactolo claſſiario-
rum Gedeonis in morem, reclinatâque in pro-
fluentem alvo, hauriam quantum me videtis
exhauſtum. Si Scylla ero, & Charybdis,
non id mihi dari vitio oportebit, quando in
eas ità incidi, ut mihi nihil de tantis merci-
bus, præter voraginem & Syrtes, relhctum
ſit. Aut mihi proinde occumbendum in Cu-
ruli, aut rapiendum. Cui enim nullum pe-
cus in compaſcuis; huic ſit neceſſum eſt, pro
pecore, peculatus. Fodere non valeo latifun-
diis ſpoliatus: mendicare erubeſco, quèd nos
Princeps, tanquam Syrenes, obductis non
cerà tantum, ſed gypſo auribus prætereat.

Quod ſanè quùm nemo non improbet, ſeve-

rius tamen animadvertendum eſſe ducunt in
eos, qui, cùm candidatos denudaverint, ſe-
tores eos eſſe juſſerunt, non Senatores. Tu-
ment amnes copiã, Prætores inopia ſuis exce-
dunt alveis, agrôſque populantur. Præfuere
populo Joël & Abia filii Samuelis. Sed vini
amphoram, ſimilas, & tunicas ab Anna ob-
latas Heli, dum Templo ſiſteret Samuelem,
corraſis undique pecuniis compenſarunt. Et
non ambulaverunt ſilii ejus in viis ejus, ſed de-
clinaverunt poſt avaritiamn. Vini amphora
tam boni parentis filios non peſſimos ita ob-
flänaue dedit, ut, in quæſturam
conversà præturãd, nundinas in judiciis inſti-
tuerint, fecerintque de tribunali telonium.
Quid, rogo, iis animi futurum eſt, quos non
heminæ, ſed ſtagna defecere? nec munuſcu-
lis mulſere Samuelem, ſed decoxere, ut blan-
dum ſibi Senem recoquerent. Effudere facti,
ſignatique piſcinas argenti, ut liceret iſibi
candidatis adſcribi; tum tantùm ad metam
excurſuri, quum omni ſe patrimonii onere
expediiſſent. In hoc enim ſtadio nemo evo-
lat impeditus. Eſt ſiquidem Naumachia ve-

riùs, quàm Hippodromus; ideéôque nudan-

tur; ut enatent. At, cùm Petri lembum in-
ſcenderint, non nautæ erunt, ſed argonautæ,
uno enim aureo vellere nere ſibi tunicas ju-
bebunt tum Parcas tum Gratias. Neque enim
ferro ſtamina, ſed auro ſeu producent vin-
ctis, ſeu incident. In Dignitate enim con-
ſtituti, ut ſint ſine ære alieno, æs omne alie-
num corradunt. Is verus Mercurius eorum,
qui Curules Capitolini Jovis emerunt. Et his,
ne labet, coœlum imponimus; quos cur At-
lantes dicere debeamus, non video, niſi for-
te hinc eos appellare libet Atlantes, quòd una
illos duntaxat aureis farta pomis in judiciis fe-
liciter appellet, interpelletque Atalantha. Ni-
hil illis ſionorum, niſi æs. Et cæteroqui cla-
moribus, lachrymiſque ſurdi, ad ſola Pacto-
li catadupa auriti ſunt, quæ quòô plenius de-
fluunt, ruuntque, eò illos ſurditate felicius le-
Vant. Tinnitum ſiquidem exaudiunt, non cla-
Ethicæ Tom. II. 2

At.

mores; & Ccrumena apud eos vocalidt, quàm
Lex. Plus offerenti, non plus arguenti ſuffra-
gium oppigneratur, utque Judex ſit Minos,
clientem Crœſum eſſe aut decet aut intereſt.
Acturo tibi cauſam, ut tardè clepfydra finia-
tur, eam Tagus inebriet. Alioqui intra pro-
Gmnium oratio tibi reſtagnabit, ſi & ſtagno de-
ſtillaverit clepſydra. Brevius, inquies, me lo-
qui jubebunt; at ipfſi perſanctè decernent »„
quid opus ſit factu, & ſuum cuique jus red-
dent. Jura auro non ſpectantur, & duodecim
Legum tabulæ Pactolo non innatant. Ideò
Moſes, cùm aurum in idolum conflatum ,
cultumque vidiſſet, Dei digito exaratas ta-
bulas ſaxo impactas diffregit. Nullam apud
eos Legem ratus valituram, quibus aurum eſ-
ſet pro Numine. Vidit Vitulum & choros, ira-
tiſque valdé, projecit de manu tabulas, & con-
Fregit eas ad radicem montis. Nec ſua Mo-
ſem fefellit opinio; nam ità auro immergitur
animus, ut nihil in ſubſelliis circumſpectet
niſi verſuras & commoda. Ecquando ferendæ
ſententiæ ea manus complicetur, quæ acci-
piendis muneribus exporrigitur? Non reſcri-
bit, qui computat, ſed ſcribit. En duumvi-
ros tranſverſum actos in ſubſelliis à cupidita-
te, Joëlem & Abiam filios Samuelis. Acce-
Peruntque munera, inquit, & perverterunt ju-
dicium. An ſurdaſtram tantùm hic quoque eile
ais cupiditatem, quæ cauſidicis gravatè auſ-
cultet, quàmque tædeat toties clepſydram ex-

hauriri? Quam eſt illa clepfydrarum parca,

tam eſt fluctuum prodiga. Parat emim æqui-
tati naufragium in roſtris, & jus dicit, ut
jura ſilere jubeat. Exhauriri propterea cle-
pſydras, ſi neſcis, metuebat, ne demergendo
Juri ſibi deforent fluctus. Acceperunt munera,
& perverterunt judiciuin. Quicquid duumvi-
ris deferretur, erat abundè ad juſtitiam op-
primendam. Sive enim ovem attuliſſent ad Ju-
dices, ſive ad eos ex agro fruges detuliflent
Hebræi, corruptum mox iri judicium ſcie-
bant. Iniquiſſime tum ſanè Oves ſpectaban-
tur in Urſas converti, quæ non inſultantes
Ehliſæo pueros, ſed conſulentem Danieli Va-
tibuſque non minus centum Aggæum con-
cerperent. Fœda enimverò id temporis lo-
cique metamorphofis, ut ovis, quamdiu qui-

dem apud Opiliones diverſaretur, & thymo

Paſceretur, & butyrum conficeret. Oblata
veròô Judicibus, lilia popularetur, roſtra di-
ſturbaret, tabelloniam diſcerperet, innocen-
tiam vinciret, ſcelus exolveret, & Nemexi
Leonis æmulata ferociam, cædes, ſtragém-
que & anhelaret, & inferret, non lac in
mulctram defuſura, ſed in ſuffragiorum infu-
ſura urnam & virus, & tabum. Nebat Ovis
in ſtabulo vellera, quibus paludamenta trium-
phantibus texerentur. In aula verò Neſſæas
chlamydes parabat innocentiæ, ut non umis
ferendo coœlo par Hercules occumberet in
pyra. Acceperunt, inquit, munera, & per-
verterunt judicium. Babylone tutior, quaàam
Hieroſolymis fuiſſet tum Pudicitia, cùm mu-
neribus Judex corrumperetur. Evaſit Suſan-
na, quam ſuis Cupido jaculis feriebat. Haud
evadet, ſi nummis eam ſuis Plutus adobru-
Accuſari poteſt à Libidine Pudicitia. A
Cupiditate damnari quoque & cædi poteſt.
Felix fœmina, quæ rea dicitur fruſtrateæ Li-
bidinis. Vives, nec feriere, Suſanna, quan-
do nulla in tuo judicio haſta intervenit. Tum
I1 i 3 pudor

„

Exod. 3260
19.

1. Rege
8. 3⸗

Oliva

pudor cæditur, cùm haſta inter ſubſellia defi-
gitur. Miror ego ſanè accuſatorum imperi-
tiam, quorum conatus concinnandis, conſar-
cinandiſque actibus implicantur, quaſi reo
crucem defixuri ſint, cùm plenam menda-
ciis & perjurüs Iliadem obtulerint duumvi-
ris. Non atramento acta, ſed encauſto farciun-
tur; & numiſmate trabs reo, quàm calamo
promptiùs exaſciatur. Corrumpendi ſunt Ju-
dices, non rei revincendi. Vel in Danaën
deſiliet Rhadamantus, ſi aureus à te imber
demittatur. Nihil impervium ſeveritati, ſi
adſtrictos innocentiâ faſces, injectis Judici
torquibus, exolveris. Vincire optas catenis
adverſarium? Non Vulcanus implorandus ti-
bi eſt, ut anſulas nectat. Adeundus tibi eſt
Crœſus, quo ex rege ſi aurum impetrave-
ris, peroraſti. Nam quâ manu triumviris æ-

rarium aperueris, eâ planè accuſato carce-

rem occluſiſti. Non reus diſplicere debet, ſed
placere debet accuſator. Tantum illi injicies
vinculorum, quantum te auro exoneraveris.
Olitorium eſſe forum Roſtra cenſeto. In illo
paſtinacæ, bulbi, tuberæ, olerâque proſtant.
Hic numellæ, manicæ, cruces, & trochleæ
exponuntur. Nihil utrobique non venale. Sed
in foro emimus, in roſtris & coëmimus, &
redimimus. Nam ſeu diem dixeris, innocen-
ti noctem offuderis, ſi auroram induxeris
auream centumviris: ſeu compertus criminis
in jus trahare, elabêre ut Protheus, ſi fer-
