mui ſuæ quamquam obeæcatus invigilat. In- Tob. 421.
dico tibi, Ali mi, dediſe me decem talenta a=- Ybias.
genti Gabelo. Ideò perquire, quo ad eum per-
venias. Recuperanda per filium pecunia eſt.
At hædus, qui furtivus putatur, non per
filium domo truditur, ſed à ſene, ut pri- „
mùm deprehenſus fuerit, exterminatur. Cum Tobl.
vocem balantis audiſſet, dixit: Videte, e Eyiſioyi
ortè furtivus ſit: reddite eum Dominis ſuis : reßilnde.
quia non licet nobis aut edere ex furto aliquidl,
aut contingere. Nos quidem recipiendo æri Hdak⸗
toti inſiſteremus, nullo in partem curæ
aſcito: cognoſcendi verò furti provinciam ul- geands
timo aut libertorum aut clericorum commit- tollenda.
teremus. Si tamen ad inquirendum excitare ,
nos poteſt, non tam balatus hinnuli, quam nre giut.
gregum, gentiumque ejulatus. Per ſe Senex
domum expiat rapinis; per filium verò de Ferliſe
talentis agit cum Gabelo. Miramur autem ita Mnten
præfuiſſe captum oculis Iſraelitam familiæ kirani
ſuæ: quando Eunuchus Pharaonis Putiphar,
ut exercitui, cui præerat, non deeſſet, Tes
ità domeſticas neglexit, ut ne refciret qui-
dem, quam domi gazam haberet. loitur Jo- Gan. 39..
ſeph ductus eſt in Keyptum, emitque eune
Putiphar Eunuchus Pharaonis, princeps exet-
citus ſui.. Ecce Dominus meus, oinnibus mi- Gen. 55·.
bi taditis, ignorat, quid babent in clone⸗ lua.
. . Priii⸗

33.

Lutes.

Vne
too 6
“
e en
emn
n 1
arun
les ini
cer
ſu ſip
t,
Oblri
ſot h
GMtes

( eilvs

,

tentos e⸗

met

lan in
Celle i
tumn a .
lnirati
tum, no⸗

untur
SN
dend
Dtn chi.
Araline
n
wi grl
uI
Ublt
i, i
uri
den g
gent
ene⸗
Rrr N
4. Aud
,
ne⸗

an
e e Princeps exercitus es? Niſi ſegnior £Ægyp-
Delke tio es, non dico alienæ domus rumores fabu-
hter gan làſque captare non potes, ſed domus tuæ, quæ
euuiilt i ſit ſupellex, debes non ſcire: unuſque ſat eſt

Mergozu ephebus, & is emptitius, ut toti veſtiario,

Nlrant, gemmiſque excubet. Ita enim Magiſtri Equi-
NnidN tum præſunt phalangibus in Ægypto, rerum
1geti ſuarum penitus inſcii. Et in Eccleſia Præſu-
Dirie ,, les itä populis excubant, ut rationes quotidie
ler frale cum Oeconomo ſubducant, ſciântque duo, an
mniel. NMu, undevigimti ſerventur cryſtallim in furfure,
Pe ann mn ſeu ſtipula cyathi. Et quiſquiliarum non pu-
u det, in tanto accurrentium populorum æſtu?
in mlile Obliviſcuntur Eunuchi gemmarum, ne de-
ngeln kid 0Int haſtatis. Et Oleris ita præſunt Sacer-
e, Konmi dotes „ ut meminerint vitreorum 2 Vocat
non Ahen Chriſtus nominatim oves ſuas, eãſque educit
n corſinte quotidie. At marſupium Judæ contradit. Nos
ne, n i utinam & oves Judæ, & Petro æra non de-
t, N nn ſtinemus, tam animarum incurioſi, quàm ſtu-
eolieril dioſi vectigalium. Decimamus decimas, & Sa-
ndalen,, cramenta coacervamus. Pigeat, quæſo, nos
Mi, recularum; quarum cura rerum publicarum
venkaad u Ppropagatur incurid. Pudeat, nullis nos horis in-
1 ie igenn tentos eſſe excipiendis . conficiendiſque rerum
O de Eiiha Publicarum negociis: quando hinc PEgyp-
rege Rahe tius neſcit, quid habeat in domo ſua . inde
R Perſa reſcire imperii ſui ſtatum inter pati-
ei Eend nas non fſaſtidit »bibitque non tam frigi-
n e N dam fluvii ſui, quam flammas illatas patriæ po-
lſtnnler x gar. cillatoris ſui. Civitas domus ſepulchrorum Pa-
d a yis mei deſerta eſt, & portæ ejus combuſtæ ſunt
replinm igni. Placet profectò contentam Afſſueri cu-
dlufim, a ram in cognoſcendo ſubjectarum ſibi ur-
Pomim ſir bium ſtatu, etiam inter patinas: gaudeo re-
eli gnaſle illum, vel in menſa nunquam feria-
wandie tum à curis. Uberior mihi tamen affluxiſſet
Inhurn 1

1
.
„6

admiratio de Aſſueri ſtudio, ſi regni ſui ſta-
tum, non & Pincerna, ſed ex Legatis, Præ-

injuriun, ges deferri, ſed ab iis, qui rerum gerenda-
inde e rum penitus ignari ſunt. Itaà eſt. Cauſarum

peragendarum tædio, de vinetis agunt per-
rn ſæpé Principes cum Conſulibus & Præfectis,
ACanß e regni ſtatum edocendi per Pincernas. Nimi-
hun tlit rum, ſi cum Prætoribus de regno agerent,
deliberandum ipſis de rebus cdhfficillimis eſ-
let, nec ſine ingenti curarum æſtu dies
extraherentur: ubi verô inter ſcyphos expo-
nuntur provinciarum jacturæ, calamitas in
Rer agas ſabulam vertitur, rumoréſque ſunt, quibus

,
fe, ℳ 4 N,
r flum end

* 3

ru. e, . . audiendi prurigo ſcalpatur, quæ forent ne-
„an Dni, otia diſcruciandis Principum animuis ſui diſ-
lenr erfii Butt o⸗ cuſſione prævalida. Fallitur proinde conſul-
idem lecſinn iaudiendi. tationis hora interdum futilibus . inanibuſ-
e (cegliarir Aue quæſtionibus, ne mole negotiorum ob-
uri nd enit. ruamur; edocendi, per pocillatores, Rei-
Jetcummc publicæ, ſine tædio, ſtatum. Væ tibi, Nehe-
4 een mia, niſi Aſſuero fuiſſes à poculis. Licet tibi
, quavis hora de buſto Hieroſolymæ apud Prin-
len “ cipem agere, quia Senator non es. Debes ſcy-
lhan en pho agendæ cauſæ poteſtatem. Etenim licet
z Pincernæ, quod Proconſuli non liceret. Ro-
g, 4 garere Senator, quo recreari muſto conſueſ-
8 I D Pt cas. Auditur ex Pocillatore deflenda, miſeraà-
unn i que Palæſtinæ conditio. Uſque adeò de potio-
, n i ne cum Prætoribus a nonnullis dominorum
‚u agitur, de urbibus cum Pincernis; ne unquam
n o , de regno agatur.
tun . ml
5,
MN

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

toribuſque intellexiſſet. Doleo, multa ad Re-

i placet ſervus tuus ante faciem tuam,
ut mittas me in Judxzam ad civita-

tem ſepulchri Patris mei, & ædifi-

caho eam.

Elix Aſfſueri aula, in qua, ſi Regi places, „
ſat eſt, unique ſi fueris Principi gratio- ae.
ſus, præfici Palæſtinæ potes. Aliis in re- Aulici mi-
giis, ut Regi feceris ſatis, curandum ple- e.
rumque eſt, ne Sejano ſis inviſus. Nam ſi, Xabegeet
Principi pergratus, exoſus ſis Satrapis, aut exu-
labis cum David ab Achis, aut & quercu pen-
debis cum Abſalon. Neque enim aut hune
ſervare Pater à cæde potuit, Joabo reluctan-
te; aut inviſus Conſiliariis reſidere apud Re-
gem Achis potuit, Regi David gratiſſimus.
Ergone;, ut racemi decoquantur in nectar, ſat
eſt eos Soli exponi, adverſi quamquam ſint &
Pleiadibus & Booti: Maturitatis verò in aula
nulla fit ſpes, niſi æquè adminiſtris, ut Princi-
pe, fruare: imò Præfecti, quàm Regis, & gra-
tia utilior „ & odium fatalius. Subſcribunt
huic ſeſe opinioni, tum exulantis, peregri-
nantiſque Davidis baculus, tum pereuntis
jacula Abſalonis. Ab Achis profugis David?
Itane infeſtus diademati es, ut nec miſer pa-
ti didiceris principatum? Efto, poſt victoriam
non tibi cum Saüle convenit. Cur in Achis
transfugam tam citò te aulæ, Regiſque poe-
nituit? Nuſquam cohærere tua novit fun-
da diademati. In Judæa Regem irritaſti: in
Palæſtina & Regia exceſſiſti. Coronam, ubi-
que gentium, faſtidis. Imô Regi eſt gratiſſi-
mus in Achis. Cur ergo exulat? Quia Satra-
pis non placet. Proh miſeram conditionem au-
licorum: quos Regum iniiſſe gratiam non
felix, ſed capitale eſt, uni ſi Satrapæ non
fecerint fatis. Et miramur, unius appulſu re-
moræ toôt impullam remis auriſque Quadrire-
mem inhiberi, ſiſtique: quando Regum irrita
humanitas eſt, uno tantùm infeſto Præfecto?
Et ibi quidem Remora, ne progrediare, obni-
titur: hic Remoræ monſtroſius infeſtæ, ut
regrediare, compellunt. Ita navis curn piſce lu-
Ctatur, ut quieſcat. Cum Satrapis Dvid ita
infeſtis haſtis concurrit, ut nuſquam ſtet, errêt-
que livore Prætorum per ſaltus. Lui verò quem
non miſereat Abſalon, quem Princeps Patérque
lacatus eximere ſupplicio non potuit, in tuum
jugulum Joabi pharetrà arcuque converſis.
Nimirum ut floreas; fruſtra ſuis te Sol radiis
perfundet; ſi forté ad perniciem tibi Co-
metes unus inſiſtat. Ergo Nehemias perbea-
tus, qui novit ablegatum ſe iri cum imperio in
Judæam, unus ſi ei arriſerit Artaxerſes. Nt placet
Jervus tuus ante faciem tuam, ut mittas me in
Judkam ad civitatem ſepulchri Patris mei, &

adificabo eam. Et ædificabo eam, inquit, ur-

bem nempe ſepulchrorum. Non ergo in Ju- „ lehißzi.
dæam contendit Nehemias, ut domum ſuam eiſims, von
amplificet, & ſarciat : ſed ut reparet pa- evehant.
triam. Sui, ſuorumque immemor Pocillator
eſt, regiôque in ſcypho privatarum rationum
obliviſcitur. Caveant Numinis Antiſtites ne in
Chriſti calice ſuas non modò ædes recondant;,
ſed ità ſui reminiſcantur laris, ut Eccleſiæ
parcè interdum meminerint. Puderet tunc e-
nim in Mari rubro Egyptum; ductore Moſe .
periiſſe cum curribus, & equitibus ſuis: in Ohri-

Darentum
oblivio.

156

ſti verò cruore Judæam aliquando cum Tem-
plo mergi, & ſuis cum ſtipulis Rameflem,
totâmque Ægyptum cum ſuis penatibus emer-
gere. Quam ebibit & ſcypho Aſſueri domeſti-
corum oblivionem pincerna, eam è& Servato-
Edifcio- Tis cratere Sacerdos exugat? Et ædificabo eam.
mminxus, Nota modeſtiam viri, apud Regem gratiſſi-
mi. Neque enim ornatum, ſuperbiamque ur-
bis meditatur, patriamque Suſis parem face-
re turribus, thermis, theatris, circôque mo-
litur; verum eam inſtaurare tantùm optat,
idque ab Aſſuero unum efflagitat. Et aædifi-
cabo eam. Atqui Sion eſt, & civitas Dei.
Extruatur proinde, quantum licet, munificen-
tiſſimè. Diſſentit ab hoc ſplendore ſtructuræ
Nehemias, qui ratus populo tum ſervienti
parem urbem eſſe debere, indecorum arbi-
tratus eſt, auro fulgere muros, cùm ferro
vulgus ſqualeret. Edificabo eam. Ut populus
vivit, ità Sion excitetur. Carere autem mar-
moribus patriam decet, quando filii ejus & ci-
ves obſoleſcunt in panno & luto. U mittas
me in Judæam ad civitatem ſepulchri Patris
mei, & ædificabo eam. Adeſſe Pincernæ ve-
lim Clericos, & Coenobitas univerſos. Diſ-
cerent hi ſanè ex Pocillatore philoſophari,
qui cùm Suſis captivus moraretur, Sionis à
ſe reparandæ ità meminit, ut nunquam pa-
triam eam ſuam eſſe fateatur. Legis enim fi-
lius, cœli ſe tantùm civem eſſe non ignorat.
Abfſtinet proinde vocabulo Patriæ, ratus uni
malè urbi natum colo virum adſcribi. Repa-
rare Sionem cupit, non quòd Patria ſit, ſed
quòd Civitas Dei ſit, ſuique Patris ſepul-
chrum. Non cunis ſuis proſpicere ſtatuit, ſed
Avorum cineribus, urniſque conſuluit. Diſce,
quæ fuerit Nehemiæ pietas in parentem,
quando ſolâ paterm ſepulchri reparatione ab-
parventes duci ab Afſuero potuit vir Regi cum-primis
eli debem, acceptus. Quis, id ætatis, abſcedat aà Dyna-
ſta parentis ſolitudinem ſqualoremque leva-
turus: cùm per eos dies ſolius condendi cineris
cura abſtraxerit ab Artaxerſe Principem pin-
cernarum? Ad civitatem ſepulehri Patris mei.
Non viridaria, non thermas, non Xyſtos ſui
laris recordatur, ſed unum parentis ſepul-
Mortis chrum præ oculis habet. Quid, quod non
memofia. abavos, atavéſque jactat, dum tumulos erude-
rat: ſed patris tantùm ofla recolligit? Latuiſ-
ſet enim faſtus in cinere, ſi avorum refodiſſet
ſepulchra. Nobilitatis ſuſpicione patrius non
modò caret cinis, ſed & inſinuando in men-
tem funeri, ut propior, ità quoque longè
aptiſſimus. Quiſquis enim eroſa Majorum
oſſa in lucem extrahit, non terreri cineribus,
ſed tumere ſatagit. Nam Noëmi audita mors
non percellit animum, ſed laxat. At recens pro-
pinqui caſus non eminus velitatur in ſpeciem
haſtiludii, ſed cominus congreditur in mo-
rem ſtragémque conflictus. Avexere ſecum
Hebræi Joſephi cineres ex Egypto. Num
iis facinoribus abſterreri potuerunt? Nimi-
rum ſuus quoque ſubeſt recenti cineri vigor &
vis. Habent ofla quoque ſuam in feretro pu-
bertatem, juventam ſuam. Ut ferocior cinis
ad luctam eſt, quò eſt vitæ, quàm funeri pro-
pior; ità ex quo in ſepulchro conſenuit, lu-
dibrium ventorum eſt, non terror, fulménque
mortalium. Ne ergo ſuperbiret Nehemias,
Atavorum cineres præterit, parentémque, ut
expalleſcat, rimatur, explorâtque in ſepulchro.
Ad civitatem ſepilchri Patris mei.

Batria
oblivio.

Nobilitatis
Ja hantia.

Oliva

Dixitque mihi Reæ & Regina, quæ ſe-
debat juxta eum: uſque ad quod
tempus erit iter tuum, & quando
reverteris!

Ecdum diſceſſerat Nehemias, & de redi- AMalie mie
tu jam illi deliberandum eſt. Et quando ſeri.
reverteris? Si ſuâà in virum humanitate de-
Hexus eſt Afſuerus, ut de regreſſione mone-
ret, quem nondum dimiſerat in Judæam,
tantam in eum Regis curam commendo. Quòd cnlen.
ſi carere Regem pocillatore tæduit, etiam iia iahemi⸗
non diuturno tempore; quâ illigentur com- Vi.
pede aulici noſcant, ſuâmque ſervi & cate-
nam, & calamitatem intelligant. Et quando
reverteris ? Exolvi priùs illum permitte, &
tum devincito: nam novum id genus vin-
culi eſt, ad reditum abs te urgeri, qui ex
aula necdum abüt, necdum in Judæam tra-
jecit. Nec inde miſer tantùm es, quòd ad ſcy⸗
phum revocaris, priuſquam excipiare ſervitu-
te: ſed quòd; facultate à Rege impetrat
abeundi, & extruendi, una duntaxat de
via rogere. Wque ad quod tempus erit iter
tuum , & quando reverteris ?* Atqui ambu-
ſtas apud te queſtus eſt portas urbis ſuæ:;
quas extructurus eò contenderet. Quid er-
go in impenſas, fubſidiumque ſtructuræ,
ſervo gratiſſimo, ex ære publico, aſſignas?
Urbem eſt reparaturus non amplam mo-
dò, ſed exciſam. Et de itineris eum tan-
tùm longinquitate fatigas? Sibi enimverò,
non ſervis proſpiciunt Domini. Pluris faciunt
craterem, quàm urbem. IIIi ne deſit pocillator,
quamdià ſit peregrinaturus Nehemias exigi-
tur: hæc ut extruatur, nihil æris impenditur.
Revertatur, una eſt vox Aſſueri. adificet an
deſtruat, nihil intereſt Regis: ejus verò in
id intentæ ſunt curæ, non ut votis frua-
tur Pincerna, ſed ut regiis poculis miniſter
non deſit. Et quando reverteris * Quamquàm Rexpy
quod vitio hactenus Artaxerſi dedimus, li- gcin.
bet Imperantis humanitati tribuere. Trajice- Fexſus
re ut ſibi in Judæam liceret, Regem ſer- diliger.
vus oraverat, exuſtæ urbis ruinas refecturus.
Ur mittas me ad civitatem ſepulchri Patris mei, ſiuß.
& ædificabo eam. Captivæ ſtructura urbis quan- pypiea
tis ſit plenum ſuſpicionibus opus, nemo;, qui abficiuta
limen aulæ contigerit, non percallet. Adde
non captam tantùm refici urbem, ſed regni ſe-
dem, ſed ſitu munitam, ſed à victoris regia
longiſſimè poſitam, ſed contra æmulorum aſ⸗
ſultus muniendam, idque non à Perſa, ſed à
cive tentari: cujus quò conatus evadant, lip-
pias licèt, luce clarius deprehendis. Et ædifca-
bo eam. Attamen Afſuerus, nullis ſtructuræ
præſcriptis finibus, nulliſque interdictis turri-
bus, quibus ad defectionem erigi poterant
Iſraëlitæ, ſciſcitatur ex ſervo tantum, an
brevi ſuo ſe muneri ſit redditurus. Noverat,
amabâtque Nehemiam Afſuerus. Nihil er-
go impendere ſibi à jejuno, orantéque ſervo
aut diſcriminis, aut proditionis ſciebat certô:
nequibâtque, ut vereri de fide Vatis; ità
non angi, cruciarique, ſi fortè diuturniùs
à ſe probatiſſimus pocillator abfuiſſet. Er-
go, ne leviter quidem ædificii modo præ-
Hinito, enodatè cum ſervo egit de reditu. Diſ⸗
ſumiles ab Aſſuero Conſularium Conſulumque
animi

Abn
nllgu
E Co n
Pltelh
ens in
mun e
nKyph
tun
un
u Dn hmmn
mtii-
A eti
n ſütin
„ ENNNN
in Ue in⸗
enet nn
bedu:
Utitrn e
verd!
meto.
un inet

lk. D

leß
) hul

Eng
k haulf
Wmenitt
AWene N
n Men
mendh (l
telit, dn
,lgentn and
enni Acc
n. Ei lel
emit,l
id enn
n Menn
3, A a
Cipine nt
Rege ie
n dntatt
tennput n n
7 Atcui ar.
tas uti ie
keret. (de⸗
Gve fmmne
blim, A
n mlen
tiners en
Kibi eumen
tü. Phni kun
Nckltſonle,
NEemia d-
Heis ienn
luen. Mind
g: ep id
n

Tinus Mül
epulehiltuun
—
ops, n⸗⸗
n pedle 18
ben, ſeiſ⸗
ſel fihin 4
non Nalni
tehendi 3

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 15

animi in fervos, quèd eos nec diligant, nec
norint. Aſſueri amor in Nehemiam anxium
Regem effecit de ſolo reditu pincernæ, haud
queſtus defuturum ſuis poculis Præfectum,
quamdiù abeſſet. Non enim cyathis, gazæque
ſuæ metuebat Rex, ſed ſolummodo cupiebat,
eo ſe viro non diù carere. Proſpecta verò Prin-
cipi probitas fidiſſimi ſibi ſervi omnem ſuſpi-
candi anſam & Regis animo funditus ſuſttulit,
quin pocillator, reparatione Hieroſolymæ,
uni ſtabiliendo Dei cultui nullo Perſarum in-
commodo intenderet. Servo proinde timuit
Aſſuerus; non regno ſuo à ſervo, urbem ſar-
gevi de- Ciente, pertimuit. Sciebat enim lachrymis je-
Iigantur juniiſque confectum pincernam de ſubducenda
ebi. Regi patria cogitare non poſſe. Te quoque
eos apud te domi habere famulos velim, à
quibus nihil metuendum tibi ſit, quamvis cap-
tas, ſubrutaſque à te urbes inſtaurandas, mu-
niendâſque depoſcant. Is eſſe famulus debet;
de quo ne ſuſpicari quidem liceat, quamvis
Rex deli- debellatam patriam communiat. Quod ſi tan-
gat mini- tæ indolis fideique pocillatores contraxerat Aſ-
Kro. fuerus in triclinium ſuum: quam fuiſſe Sena-
torum ejus integritatem arbitramur, quibus
non ſcyphum committeret, ſed ſceptrum? Do-
leo tam ſocordes eſſe aliquando Principes in
aulicorum delectu. Amore nimirum, non con-
Dignies ſilio, famuli, ſatrapæque leguntur. Quis au-
eui confe- tem neſciat lippire ad minimum Amorem, qué
renda? aut velatis, aut refoſſis luminibus antiquitas
coloravit. Jaculis proinde illum, non ſuffra-
iie, non giis deſtinavere Sapientes: quòd deerrare fe-
a«mere Fiendo non poſſis, ſi diligas. Qui, ſi ames,
ducatur. inire ſuffragium, haberéque delectum, quin
aberres, non potes. Conſilio ergo delectus ad-
hibendus: committenda pharetra charitati.
Ut citra errorem punias, ita cæde, ut diligas.
Ne verò fallare adſcribendo, Amorem ſub-
moveto. Lippeſcit enim, habendéôque diſcri-
mini ineptus eſt. Amabat Eſau filium ſuum
Iſaac. Diſcernere propterea non potuit, u-
trum & natis ad famihæ principatum eveheret.
Sublata igitur ei benedicendi, quem delege-
rat, facultas eſt. Siquidem non conſilium,
ſed amorem habendo delectui præfecerat. Hinc
querimur, dolemuſque non deſignatum modò
ineundæ primogenituræ perduellem ab eo E-
ſaü, ſed tanti metam bravii conſtitutam la-
mentamur patinam & pulmentum. Fac mihi
inde pulmentum, ut comedam, & benedicat
tibi anima mea. Fero ægerrimè pretioſiorem
apud Labanum Rachelis, quam apud Iſaacum
Principatus fuiſſe auctionem. Ut virginem
ducat, ſeptennium integrum æſtuandum, al-
gendumque Jacobo eſt. Ut rore cœli com-
pluatur, ut tritico vivat, ut fratri imperet;,
ut regni potiatur, ut proſerat ſuis è& lumbis
ſervatorem Eſau, ſat ei eſt pulmentum con-
diiſſe. Ea eſt regnorum vilitas, ubi amor diſ-
penſandæ trabeæ præeſt.

Rex conſi-

Eſai &
Maac.

Gen. 27.
4.

Dixitque mihi Reæ & Regina, quæ ſe-
QLebat juxta eum: Uſque ad quod
tempus erit iter tuum?! & quando re-
verteris?! Et placuit ante vultum Re-
gis, & miſit me, & conſtitui ei tem-
Pas: O dixi Regi..

Ethicæ Tom. II.

Orientis venuſtas aſciſceretur ad coronam)

Uamvis Regina (quæ ſanè non poterat Caſtitn-
non eſſe pulcherrima, cum à Regibus 'is eursg.
Familia“

alloquuta eſſet Nehemiam, haud is tamen cum as⸗ „

ea fertur colloquutus. Dixitque mihi Rex & bas.
Regina. Et dixi Regi. Clamat Paulus: Et noli= Ephelſ. 5.
te inebriari vino, in quo eſt Luxuria. Pudo- 18⁸.
rem tamen hauſiſſe viſus eſt & ſcypho Nehe-
mias, qui cùm levaſſet vinum coram Rege,
loqui tamen cum foœmina non eſt auſus. Di- Cirenm-
xique Regi. An non portento par ſpectaculum, ſpedsios
adeſſe Pocillatorem Suſis, qui alterà quidem
manu craterem, alterâ lilium præferat: hinc Faber
vinum fundat, inde hauriat pudicitiam! Quid e Mu
pudori vino hoſtilius? Pincerna, inter cya- ſue.
thos, à colloquio Reginæ quoque ſeſe abſti- Locas nois
net: quæ & cum viro ſedebat, & perconta- oℳss.
ta ex Nehemia erat, quòd ejus futurum eſſet
in Judæam iter. Ergo digreſſus ab oratione; Eccleſia-
& lachrymis, quibus ad pallorem uſque in- Kici Cle-
tabuerat, tantæ & zætatis & ſeveritatis Vates rici vi-
conſidenti apud Aſſuerum Reginæ, quæ coro- r,, f-
n Regeque utrinque contra intemperantiam ss,, es
armabatur, reſpondere abnuit: Tu verò nul- faminise
larum adoleſcens aut lchymarun, aut pre-
cum;, ſolus nugaris cum ſola? Quam ille in-
ter menſæ cyathos expavit illecebram, tuin-
ter aræ templique candelabra & calices inva-
des? Ad alloquium fœminæ ſollieitari pincer-
na nec à vino potuit: & revocari à confabu=
latione mulierum cruore Chriſti Sacerdos non
poterit? Et unde, rogo, tantum etiam Re- Tentatio=
ginarum in pocillatore faſtidium à Sionis me- num e-
minerat & ſepulchri. U mittas mme, prædi- Ped'ium.
xerat, in Judæam ad civitatem ſepalebri pa- AA rz
. . . . meimorins
tris mei, & ædifcabo eam. Obruuntur cine- Cap. a.52
re admotæ in pudicitiam univerſæ machinæ;
per auri, vim, ſœminæ, colloquiique ille-
cebras inſidiante libidine. Tædet enim vel
reſpondere Reginæ, ubi mente ſepulchrum
verſaveris. Ignita ſiquidem luxuriæ jacula »
carbonéique cupiditatis deſolatoriü, hunc in
einerem ſi incidant, reſtinguuntur illicò. Expu-
gnat, eluditque Venus tum acinaces, tum ſa-
niſſas: quæ uno fugatur ofſe, uniſque ſepul-
chrorum ruderibus profligatur. Ut enim de-
mortui jumenti mandibuld attrivir Samſon
Philiſthæos: ità armatorum armorumnque de-
bellatricem Libidinem, quam David gladio
fundâque munitus nequicquam repulit, ſeu
oſſe, ſeu cinere captivamus. Cur enim diffi- Gene 19.
ſas Lothi filias iſlumas de pelliciendo in pro- 32.
broſa parente, quem vino inebriarunt, ut ſui
impotem in thalamum raperent? Nimirum §. Lothe
uxoris in via extinctæ funere ità Lothum ad
illecebras obriguiſſe cenſuerunt, ut, etiam fla⸗
grante Mundo; ad inſtaurationem humanæ
ſtirpis incendi non poſſe arbitrarentur. Mira-
ris autem ad illegitimas elanguiſſe nuptias Ju-
ſtum, atroci calentique uxoris buſto conſter-
natum: quando Adam propagandæ Poſtefita- Gen. a.
ti à Deo juſſus indulgere, abſtinet ie tamen
in paradiſo complexu Hevæ * Benedixitque ile Gen. te
lis Deus, & ait: Creſcite & multiplicamini, 28.
& replete terram. Cur reſiſtitis, generique
veſtro non conſulitis? cùm præſert m ad am2-
plexum urgere VOS debeant Mundi ſolitudo 5 Adamès
pomarii amcoenitas,; &tatis Virof ; wenuſtatis“ Wſitets
illecebra: quibus additur machinis Dei juſſio, &aſtita
& expers foditatis, ante crimen, congreſ- fis surg
ſus. Cunctatur nihilo minds Adam, friget-
que, Hevque abſtinst. Nniruin etiareist

Gen. 2.
17.

Gen. 3.

21I.

Abſalon.

2. Reg.
16. 22.

158
tot inter provocantes illecebras, vox una à
Deo, quà Adam abſtraheretur à thoro. De li-
gno ſcientiæ ne comedas: In quocunque enim
die comederis ex e, morte morieris. En agge-
rem interjectum inter Adam & thalamum,
quem fehx tranſcendere non valuit. Piguit, in-
jectà funeris memorid, cogitare de nuptiis.
Quod ſi immortalem tum hominem abduxit
non inflicta, nec viſa, ſed tantàùm Mors colo-
rata ab uxoris amplexu non modô pudico, ſed
imperato, exortéque dolorum & probri, ple-
nôque deliciis & coronis: Quæ, rogo, vis
cineris eſſet abſtrahendis à lupanari mortali-
bus, ſi oculis, cordique injiceretur? Immorta-
lis ità morte terretur, ut ſevécetur à cubili im-

maculato: & mortales non extrahuntur funere

à fornice? Torpet felicitas immortalis, com-

memorato cinere; & ſata inter cineres tum

calamitas tum mortalitas exæſtuat ad libidines?
Saxeam id eſt, minimè rebellem fuiſſe dices in
primo parente cupiditatem, non tam mor-
te, quam innocentia. Atqui coôrrupti jam
eſu pomi, abactique parentes nunquam ta-
men illibati fines thalami feruntur exceſſiſſe.
Quæ pomo dejecta eſt in paradiſo foœmina;,

quomodo libidin, quæ cominus & acriuùs
nobiſcum colluctatur, non ceſſit? Abſtinet

ſe ab illecebris Heva paradiſo immortalitaté-

que multata, quæ temperare ſibi à pomo in
pomario non potuit, regeſtura illud per ju-

gulum? Enimverò damnata non modèô capi-
tis reverſuram ſe in cinerem audierat, verùm
exuviis intecta pecudum, quà quà incede-
ret, mortis manubias deferebat. Fecit Deus
Adæ, & uxori ejus tunicas pelliceas. Hc
parentes noſtri muniti loricà, triumphum de
libidine revexere, mortémque, ut ità di-
cam, vicere morte. Terrore namque fune-
ris, quod afflabatur ab exuviis, pelliti exu-
les innocentiam, quam immortales amiſe-
rant, mortales repararunt. Miraris autem non
provolutum in luxuriæ cœnum Adam primo-
genmitum Dei, uno mortis repagulo coêrci-
tum: quando adultero parente Abſalon ſa-
tus, recordatione à ſe confoſſi fratris vix moe-
Chari in direptione à ſe occupatæ Hieroſoly-
mæ potuit? Rebellavit à patre, fratrem oc-
cidit, Joabi agrum incendit;, currus ſibi &
anteambulones conſtituit. At efferatiſſimi a-
doſcentis immunes à libidine fuere mores,
expérſque vita ejus fertur illecebræ. Obverſa-
batur enim adoleſcentis animo dies nocteéſque
ab eo interfectus Amnon: quo cædis appa-
ratu evirabatur ferox alioquin juvenis, ex-
pungente lupanar, ſubruentéque in corde
Præfervidi ephebi ſepulchro. Pudicum ais
Abſalonem, qui Davidis uxores oppreſſit?
Oppreſſit, ſed Achitophelis hortatu, ſed ut
ſpem fœderis omnem atrocitate injuriæ inci-
deret, ſed ut ſæviret, non ut moœcharetur.
Denique, non cupiditate;, ſed ambitione Coœ-
tum mulierum perrupit; utque regnaret, non
ut concumberet, foœminas eſt adortus. Ut Po-
pulum à Rege ſejungeret concubinas expetiit.
Et ait Achitophel ad Abſalom: Ingredere ad
concubinas Patris tui ⸗ ut, cum audierit om-
nis Iſraël quòd fedaveris Patrem tuum, vo-
borentur tecum manus eorum. Enimverô ſi
pronus in libidinem fuiſſet Abſalon, monito-
re criminis non eguifſet. Quis enim Prin-
ceps, adoleſcens, & victor in gynæceo mmu-
hierum regiarum excitari per præconem de-

—

I Oliva

buit, ut mœcharetur. Ingredere ad concubinas,

Tibicen advocandus ſcihcet, qui refricet me-
moriam coëundi. Sanèe qui à Tribuno urgeri
debuit in thorum, graſſatus, non fornicatus
eſt. Uſque adeò ab Amnonis funere vel in
Abſalone Venus elanguit. Et quando interfari-
de filio hbuit, liceat & Patris meminiſſe.
Quæro enim, cur invicti pudoris adoleſcens
David pfſallentium puellarum choros ſine la-
be tranſmiſerit: qui ſanctior deinceps ſeniôr-

que ad Bethſabeæ thalamum, innocentis tranf-

miſſo cruore, quaſi per mare rubrum enavi-
gavit. Tranſmiſit puellas impollutus, ſed

Goliæ caput circumgeſtans. Porròè cum rever- 15
teretur percuſo Philiſthæo David, & ferret 16.

ſunt mulieres cantantes, §. Daia.

caput ejus, egreſæ)
choröſque ducentes. Fruſtra Syrenes laſcivi-
unt, quando Ulyſſe prudentior David, non
ceræ præſidio citharis obſurduit, ſed flammis,
cineris ope, obtorpuit.

de Palæſtinis, triumphavit. Morte pugnavit
in mortem: & ne pudor interiret, victoris
evicti ſpolium effecit. Hoſtis vixit funere
innocentia triumphantis: gigantiſque capite,
tanquam caſſide communitus, ſi fas eſt in re
tam gravi nugari, Libitina Venerem effuga-
vit. An laſciviret David in buſto? Nimirum
Libido & Cinis rarò junguntur: &, ubi vi-
vere etiam hoſti non licet, haud libet victori
fornicari. Utinam in ſolarium ſuum Goliæ ſpo-
lium Princeps intulifſet. Haud ille, poſt deje-
ctum Gigantem, mulieris in ſinum dicam, an
in Syrtes? allideretur. Porrô ut mortis ſimula-
Chro ſcelus David, ne ingrederetur, excluſit,
ita commemoratione, ut puto, mortis admiſ-
ſum ſcelus ejecit. A Nathan de flagitio depre-

Reg.

5 ½

Eo enim demortui Morti
ſpectaculo Ducis, de voluptate fortiùs, quàm "emoriz,

henſus vehementiſſimè doluit, aitque: Pecca- 2. Reg.
vi Domino. Non ſcelus obtexit; non ſuppli- 12. 13.

cium eſt deprecatus. Totum ſe Domino dedi-
dit. Nimirum prudentiſſimè Nathan ita luſit
ambagibus, ut prius David funera, mortém-
que conciperet, quàm de ſuo agi crimine præ-
ſentiſceret. atus David adverlum hominem il-

lum (raptorem ſcilicet oviculæ) dixit ad Na- 12.

than: vivit Dominus, quoniam ſilius mortis eſt
vir, qui fecit hoc. Totus jam in funus abierat
David: facilè exinde adſperſus cruoôre cinereque
arimus in dolorem luctumque hbidinis inch-
navit. Ergo, ut Gigantis ſpolio puellas rejecit,
ita ſimulato raptoris fupplicio abjecit Bethſa-
beam. Etenim funus tum propulſandæ, tum
extrahendæ luxuriæ efficax, aptiſſimumque in-
ſtrumentum eſt. Davidi id dandum dices, non
funeri: quem & ruiſſe tardè, & citò reſipuiſ-

ſe ſua eum Juſtitia perdocuit. Num Iſmaeëlem uat.

juſtum jactabis? Is vagus licèt, & extorris,
nuſquam tamen vacaſſe legitur impudicitiæ,
legitimo etiam thalamo cariturus, niſi eum
ad nuptias Agar, mater ejus, inflexiſſet. Et
unde tantus in colluſore algor? Unde pudor
in impudente? Jaculabatur: & modô feras,
modò homines configebat. Refrixit propterea
libido in cædibus; mortiſque pronubus ſagittis

lilium excoluit. Factiſque, eſt, inquit, juvenis Gen. 21.

ſagittarius. Et accepit illi mater ſua uxorem de 21.
terra Egopti. Accepit illi mater uxorem, non
rogata à filio, qui thyrſos conſtanter inter ha-
ſtas contempfit. Prælecit propterea Salomon
non throno, ſed thoro ſuo armatos ex fortiſ-
ſimis ſexaginta, ut armorum fulgore non tam
prodition, quàm intemperantiæ ſubduce-
retur.

2. Reg.

4

Salomon.

1s Cen
ebcie
1in 19
ie ihte⸗
t lan
(olm
Wuüns c.
I nott
n unul
A C.
, ſ itſis
t,
ikrelle
lte lega,
eiin)
nles
n Re
rgunt
Ecklun
i Cete
NAn cub
anere
htarum
It Felic
Ee Regin
Enn ſepel
toneſ
uu, guu⸗
Tenina
dr Eide H
taninen
unr kimd il
6r Nni un
11 (attt 00
A 1
AEim in
Konin
in, gn
le. Qus
I ſem
n) Mun
lankeſ⸗
Pnm
tgene
ch

n, E

Ui
uin
Mnn
unl
Wihe
iun
in

in Cap. II. Lib II. Eſdræx. 159

14 etfn
icien . retur. Suas interſepſit delicias funerum inſtru- ner , exar ſit imprudens, inque thorum Reſphæ
timtu mentis, ne qua fortè in nuptiarum ſancta con- inſilit. Non enim fuiſſe illam Sauülis Regis u-

non n Can. 3.7. tagio adreperet. En lectulum Salomonis ſexa- XoOrem ſecundariam animadvertit: ſed tantàùm

a gint 2 fortes ambiunt, ommnes tenentes gladios. mulierem cùm cogitaſſet, thorum Principis
unchn, Immaculatum ut cubile foret, mortis undique non expavit. DVixitque Isboſetb ad Abner: 2. Reg-
it Nni terrore cingebatur. Nam ſi cinis aut exuffle- Luare ingreſus es ad concubinam Patris mei ? 3.8.
int li tur, aut contemnatur, non gliſcit modò libi- Oui iratus nimis ait: Numquid caput canis ego
U do, ſed graſſatur. Ferunt intra arcæ confinia un: & tu requiſiſti in me quod argueres pro
bänteit conceptum Chanaan intemperantia Chami . muliere hodie. En criminis illicium. Expendit
nacand nequicquam mundi funere conſternati. Ex eo in Reſpha non trabeam, ſed comam; non tor-
⸗R 4 deinde prodiere Sodomitæ, quos agnata mor- quem, ſed ubera; non ſceptum, ſed murænu-
Npalim tis contemptio in luxuriæ barathrum egit præ- las. Nullo proinde dignitatis fulgore perſtri-

hnt anz en 10. cipites. Factique ſunt termini Chanaan venien- ctus, dum caligat in Regina, irruit in mulie-
il ee tibus à Sidone Geraram uſqueé ad Gazam, do- rem. Non ita ſe Joſeph diloricavit, & ideò
ſirii nec ingrediaris Sodomam & Gomorrham. Ut Dominam non dilexit. Ut enim injectas ab ea
agare tranſverſum, ſat eſt funeris obliviſci. faces extingueret, non foœminæ congreſſurum ſe

i Quod ut diſcrimen evaderet Iſaac, nunquam meminit » ſed uxori Domini ſui. Ecce Dominus Gen. 39;
. Ai ſanctins conjungi nuptias exiſtimavit, quam meus, omnibus mihi taditis, ignorat quid ha- 8.
en, Klim in demortuæ Saræ tentorio. Eò igitur Rebec- beat in domo ſua, prater te, quæ uxor ejus et.
O enn Gnn cam intulit, ut inferiis caſtiùs pudor effloreſf- Quomodo ergo poſum hoc malum ſacere?“ Viden'’
e utic, Gen. 24. Ceret. Qui introduxit eam in tabernaculum Sda- ut in foœminam congeſto dominatu, expavit a-
Maeo sy. ne matrir ſuæ, & accepit Eam uxorem. Quaſi doleſcens amantem, non deperüt. Ergo ut in
tetüet, in diceret, quando eò devenimus, ut Virginita- lucta carnis & Spiritus non ſuccumbas, non tu
hfis une aae, tis neceſſe ſit Lilium flacceſcere, ne vepres pro cilicio ſqualere, ſed cyclade fulgere illa debet,
iganttine r flore legamus, areſcat pudor in cinere. Spe- qua cum agis. Fortius petulantiam inhibet
, lecn ro enim, demortuæ recordatione parentis, ita puellæ murex, quam ſagum intuentis. Malé
Verrtench me amplexibus Sponſæ iri implicatum, ut vio- creditur cilicio, niſi te quoque primariæ fœ-
buſto! Nar lam faltem, non dumum, colam pro lilio. minæ palla conterreat. Projice, rogo te, lori-
Gntur: K, un Virginitate carebo, ſed non integritate. Luce- cam, quâ torqueris, pluriſque, in arcendo cri-
hard lbetfin re deſinam quaſi Sol præ pudore: haud tamen mine, ejus, quam cupis, perfecturum aurum
Im fun leß⸗ in Cometem licentia efferabor. Aſtrum ero, exiſtimato, quàm ferrum tuum. Quis un-
aud , 6 ſed in cubiculo Saræ, ubi voluptatis Ocea- quam ſomniaſſet faſtu byſſôque libidinem pro-
in mmdcme: nus cinere, tanquam ſabulo coêrcitus, intra pulſari? Quis non putaſſet & fovendæ luxu-

nuptiarum littora eluvionem fluctuum contine- riæ holoſericum, & arcendæ cilicium ſuppar

ut nitiſa
recetetlt, al bit. Feliciter ergo Nehemias à colloquio quo- eſſe? cùm tamen reſtingui feliciùs cupiditatem
uo, miiis⸗ que Reginæ ſeſe continuit, dum in reparatio- videamus attalicis alienis, quàm noſtris can-
nem ſepulchri Patris ſui curas omnes, cogi- nabinis. Hiſce ne vinculis retineretur Am-

lut, dndteil tationéſque convertit. Dixitque mihi Rex & Re- non, Thamarem Davidis Regis filiam è thro-

gina, quæ ſedebat juxta eum. Placet, quòd in no abjecit ad ollas, ut eâ licentius audaciuſ-
œmina ſolam dignitatem pocillator ſuſpexit, que abuteretur. Simulat etenim tabe finxit
Familia- eälnque Reginam dicere maluit, quàm Regis und ſe tantùm refici ratione poſſe, ſi ſcilicet
ritss um uxorein. Horruit vates pudiciſſimus vel appel- Regis ei filia, quaſi focaria miniſtraſſet. Ve- 1. Reg.
mualieri- lationis illecebram, timuitque, ne ſolo matri- niat, obſecro, Thamar ſorof mea, ut faciat in 13. 6.

