ipſe ſit filius Abrahæ. Tantum-ne titulorum
illatum in atrium Publicani? Imo veròô. Quin
Marthæ nunquam ædes hiſce Dominus com-
pellationibus extulit, quas tamen frequenter ſu⸗
bibat. Nimirum cæſo id crimini dabatur. In-
nocentia, penè dixerim, obſtitit Marthæ, quin
ejus par eſſet domus ædibus Publicani. Nec
immeritò. Ecquando enim, ſecundis in men-
ſis, pro bellariis, alienum egeſtum eſt in qua-
druplum æs? No ad oſtiun & pulſo; ſi quis,
quit, aperuerit januam, intrabo ad üllum,
cœnabo cum illo. Animadvertas velim non Per-
gamenæ Eccleſiæ Chriſtum cœnam eſuriiſſe,
cui, poſt dilaudatam fidem, & coronatum An-
tipam, dixerat: Jed babeo adverſus te pPau-

ca. Verùm Laodiceæ cœnare vult; quam ur-

bem miferam, inopem, caligantem & nudam
efſe confirmaverat. Ei & aurum obtulit ſuum,
& ſeie prætulit hoſpitem. Ubi enim exun-
. davere

Apoc. 2

19 mort
gellres
Hüm. 4
e UNnO
inſe P
in elemo
cCeren

ennneruar,
*
n Mara
(n Ware

t extr
macredie
l loonnes
Nut wdi
11, ubi tr
ten ellven
t,bi
rnon!
Unnte hamn
lleit
mng. Se
MIN C
Innmn,
w Anndtte
Ee d ibt dt
Cunm Geni
. ſen gan
i hnas
n a
tro dut
r, Wi 1
e) delech
Atiet in
1 onz
weer Da
ro

Uand
nnen
lttte
Cadtcin
Eari .
Cllene 4
hreng 4
i e zit a!
nent en
llnn
Warlemnmtt
1 & Dand .
Allen nulr,
nlt i N
Oenci llult⸗
irlhiinnt,
tettelt D
nfinkuanl.
Acelanl
Nne d
fat ſlurkt
i ſummmner
ad Elnin
5 ne, .
orimni iß⸗
nNendur
6de dign
1 Cmntit gur
n r
chro Cmriu,
Petrusella:
olgtan nu
Aun. Dyule
ovemngte a
1 lban Int
Vemn Verns
ngeülne
Potns gun
Aut thae
mülien u:
it ſnn
nn Dut .
,günlenn
X Abole, 4.
Cpethceini
delcis, in
Himiunn n
aß,
n-de in
lro ſeil⸗

.
en fell⸗
i!

—

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ. 131

davere flagitia, ibi redundare quoque gra-
tiam non ignorat. Nunquam ante Mundi de-
merſionem hauſtum à Noë muſtum didici-
mus: quo, emergentibus & Cataclyſmo agris,
ad ebrietatem uſque delinitus eſt. Lætius geni-
nen ſpiritus, poſt flagitia plerunque pubeſcit.
3. Reg. 19, Deſignatum idcirco Dominici rudimentum con-
4. vivii cenſuerim ſub junipero, quæ cùm ſpi-
nis inhorreicat, & ſterilitate ſqualeat, tranſ-
greſſores profectò adumbrat, dum inumbhrat
Eliam. An non majus in Cœlo gaudium ſu-
per uno peccatore quam ſuper Juſtis non-
Exod ia APinta novem? Qur enim putas dedicatum
n. fuifle Paſcha Donaini in ͤgypto, non autem
in eremo occiſum Agnum, comeſtumque: niſi
ut diſceremus, ibi ſapidius epulum ſtrui, ubi
iin luto & latere laboratum, exudatmque
Apoc,⸗46. eſt cupiditati. Er in conſpectu ſedis tanquam
Mare vitreum ſirnile cryftallo. Nonne cor im-
Ppii, quaſi mare fervens? Cur ergo iniquitatis,
ante Dei thronum, imago perſtat? Jordanis
expingatur, quo in flumine natat innocentia.
Quin Mane oportuit affingi, ubi ſanctitas in-
clamari LJuminis debuit, debuitque plenum
oculis arnmal induci. Emergunt ſiquidem è
Pelago imiquitatis ſaniora ſanctiorâque capita,
quæ thronum circumſtant omnipotentiæ. Quid
enim (zemmarum facinorumque egregiorum
non profert mens, quam criminum recor-
datio ſtimulat ad bravium? Repetebatur à
Chriſto cenſus, cui cùm ſolvendo non eſſet
egent iſſimus Dominus, expiſcatum numiſma
Petrumm tranſmiſit ad aquas. At quèò eum able-
gavit extractum vectigal? Conſtitiſſe Pe-
truna crediderim propter fluenta Jordanis. Ubi
enim lateret aurum, miſi in vadis innocentiæ?
u Joannes peccata diluerat, ubi Chriſtus ablui
voluit; ubi columba viſa, ubi vox Patris audi-
ta, ubi traducta Arca, flumine ſuum in fon-
tem refluente. Imô ad mare Petrus conten-
dit, ubi fides ejus labavit, ubi Eccleſiæ cymba
lactata non ſemel, ubi Chriſtus penè fluctibus
Matth. 7. hauſtus, quum dormiret. Vade ad Mare, &
27. mitte hamum: & eum piſcem, qui primus af-
cenderit, tolle & , aperto ore ejus, invenies ſta-
terem. Sine delectu piſcis extrahitur, qui
nummo carere non poteſt, quando è mari cri-
minum, quiſquis in Petri arundinem inſilit,
§. Petrus abundet neceſſe eſt theſauris Poœnitentiæ. Exci-
eum Nate- dit tibi forté, quò recoquendum transfugam
re. ſuum demiſerit Deus? Et præparavit Dominus
on.2. 1. Piſcem grandem, ut deglutiret Jonam. Et ora-
Rna vit Jonas ad Dominum de ventre piſcis. Mira-
ris autem, antè ſedem Agni, compactum è

Gen. 9.21.

vitro mare, unde tributa Domino ſuggerun-

tur, ubi rebelles lumini Numinique Prophe-
tæ, deſectionem dedocti pſalmis, hymnis, &
canticis imbuuntur! Non ad Sinam allidi-
tur Jonas! non in ſpecum Eliæ abditur, ut
docéatur parere Domino. In mare dejici-
tur, & Ceto deditur: ut ſcias, in Pœniten-
tiæ freto etiam Monſtra ità fervere, ut ini-
tiare ad prophetandum poſſint eos quoque,
quos vidimus à Dei facie in Tharſis abſceſſiſ-
ſe. Sedenim vacillavit Petrus in mari. Fa-
teor ſupereſſe, etiam pœnitentibus, contra-
Ctæ ex Adamo imbecillitatis reliquias poeni-
tendas. Vide tamen, ut labet in mari Petrus.
Timuit, ſed ubi validior ventus fluctus exciviſ-
ſet. Timuit, ſed in pavore clamavit, ſed appella-
vit JESUM, ſed emergendi ſpem habuit. In atrio
* contrario, flante ancillà, non trepidavit, ſed

pejeravit, ſed ejeravit præceptorem, ſed fi-
dem ore ſaltem abjecit. Quid atrium jacto?
Malo Petrum in * quore naufragum, quam
abductum in hortum. Hic ſtertit ; ibi orat. Et;,
cum ſequatur à longè JESUM inter oleas : ad
JESUM confugit inter fluctus. Feracior ſanè
Pœnitentia, quam integritas; ideôque & colo
grata. Cantemus Domino: gloriose enim magni- Exod. i5.
Rcatus eſt. Cecinere filii Jacob in littore. Quid- ²*
nam in ſolatium veſtrum actum eſt in flucti-
bus? Equum & aſcenſorem dejecit in mare.
Elebti principes ejus ſubmerſi ſunt. In multi-
tudine gloriæ tux depoſuiſti adverſarios tuos.
Plurimâque ſubjecere in eandem ſententiam.
Percontor ex eis, an iidem fluctus murum
ſtruxerint populo tranſmiſſuro. Imoò: quin
pris evaſit Iiraeël, quàm perüt .Ægyptus. Cur
ergo toti eſtis in pangendis hoſtium cladibus,
penè immemores triumphi veſtri? Cùm enim
tanta dixeritis de Pharaone ſubmerſo, vix tranſ-
miſſum à vobis pelagus ſignificaſtis. Filii au-
tem Irazl ambulaverunt per ſiccum, in medio
ejus. Quid jejunius, ſicciuſque occini potuit?
Enimverô in Ifraële tranſeunte, innocentia, in
everſa cum Pharaone Ægypto, ſcelus obru-
tum, elutumque fletibus deſignabatur. Ut do-
ceare autem pluris eſſe abactum ſcelus, quàm
incolumis vitæ morumque integritatem, car-
men pangitur deſcribendo Ægyptiorum inte-
ritui, non autem expingendæ tranſmiſſioni
Iſraelis. Diſces, quantum præſtet ſervatæ vir-
tuti expunctum crimen, ſi Sodomam reſ-
pectes. Feruntur enim Angeli eſſe, qui cun-
ctantem exemere Lothum èê ſupplicio. Cüm- Gen. 19.
que eſſet mane, cogebant eum Angeli dicentes: 5e
Surge, ne & tu pariter pereas in ſcelere civita-
tis. Is verò, cui provincia obtigit delendo-
rum in igne mœchorum, non Angelus, ſed
Deus dicitur. ILoitur Dominus pluit ſuper Sodo-
mam, & Gomorrham ſulphur: & ſubvertit civi-
tates has. Quis ambigat in educto ex incendiis
Lotho immunem à labe virtutem delineari? At
vitium deleviſſe parem Numini facit: éſtque
miles, qui Juſtitiæ contutandæ excubat,
Deus penè eſt, qui flammis expiat, profli-
gâtque laſciviam. Noſti, ut puto-ad interi-
tum Pharaonis, & IIraelis libertatem vindi-
candam, ablegatum & Sina Moſem à Domino.
Animadvertes inter hæc Deum illum quidem Pænueniia.
ſalutatum è rubo eſſe, non quòd educturus Iſ-
raëlem eſlet ad coœli epulum, ſed quòd ſuppli-
cium ſumpturus eflet, per cyniphes & fune-

Zelus ani.
marim.

ra, de Regum Principumque primogenitis.
Eoce conftitui te Deum Pharaonis. Quaſi dice- Exod. 7.7,

ret: cùm Iſraelem, hoc eſt, virtutem opima-
veris auro, agno, palmis, & mannâ, Moyſes
eris: ubi verò in Pharaone demerſo abolendum
flagitium coloraveris, non Vates, ſed Deus
es. Omripotentiam enim quodammodò præ-
fert, quiſquis aut ex alieno, aut ex atrio ſuo
peccatum effugat, ſpoliâque ejus & vaſa diri-
pit. Caligaſſe, eam ob cauſam, mihi penè vi-
ſus eſt Eſaias, cui in Servatore affulſit Omni-
potentia gratiarum, beneficentiæque prodiga.
Tunc aperientur oculi cæcorum, & aures ſurdo- Iſa. 35. 6
rum patebunt. Tunc ſaliet ſicut cervus claudus.
Tſi videbunt gloriam Domini, & decorem Dei iee l
noſtri. Hoccine divinitatis tu ſtemma exiſti- .
mas? Eminus reſpectantem verior Numinis de- mia miſta
cor effugit. Nam cominus à Joanne, gemmis prakantiſ-
Domini inſignibuſque exploratis, prælata eſt Ema.
prodigentiæ gratiarum criminum abolitio.
Vidit

Joan. 1.
29.

132
Vidit Joannez JESM venientem ad ſe, &
ait * Ecce Agnus Dei. Ecquid in Dei agno
deprædicas? Perlitof-ne poſtes Hebræorum?
an reſignata volumina Scripturarum? Scelus
ab eo dejectum intueor. Ecce Agnus Dei: Ecce,
qui tollit peccatum mundi. Cœlum ſcio reclu-
ſum per eum iri: Novi lavacrum ab illo ma-
naturum, & muſtum vitæ expromendum.
Condentur ab eo leges: vis inſeretur promen-
di angues: mare frænabitur: annona redun-
dabit, excitabuntur & ſaxo mortui. At ego
illum pro Deo deveneror, quòd ejus conjicio
virtute exigendam & mundo ſcelerum peſtem.
Quam ſanè Philoſophiam Joannes hauſerat
non è& Jordanis latice, ſed ardentis è rubi in-
cendio. Ibi enim cùm Moſes adſtitiſſet, quæ-
ſitum ex eo eſt, quidnam præferret dextera.
Eôque affirmante, Virgam eſſe, ſeu pedum,
quod geſtaret: Juſſus continuò eſt abdicare ſe
Virg. Virgam? Projice eam. Quam in colu-
brum verſam corripere jubetur iterum, ea in
Egyptum uſurus ex Angue Virga. Nimirum
non illa deſtinatur ad imperium elementorum,
regnorümque dextera, quæ præciſam & trun-
co virgam retinere, & ſervare novit; ſed cui
tantum ingenii viriumque ineft, ut virus in vir-
gam vertere poſſit, refecto ex angue pedo. Ex-

Exod. 4.3. tendit, & tenuit, verſäque eſt in virgam. Ut

credant, inquit, quòd apparuerit tibi Dominus.

S§. Maſes. Humanum eſt, Dei ope ſervaſſe & ramo vir-

Gen⸗ 14.
16.

Gen. 3.1. Lpſa conteret caput tuum.

poc. 12.
ℳ.⸗

gam : at è& Serpente refinxiſſe imperii Bacu-
lum, Deo propius, quàm Paſtori eſt. Splendi
diſſimè id nobis inſinuatum eſt à Spiritu, ubi
ovationem Abrahæ perlegendam ſubjecit. Nam
cùm dixiſſet Moſes: Reduxitque omnem ſubſtan-
tiam, & Loth fratrem ſuum, mulieres quoque
& populum. Effuſos in occurſum triumphan-
tis Reges ſubjecit, non quòd cives recepiſſet,
ſed quòd fudiſſet hoſtes. Egreſus eſt autem
Rex Sodomorum in occurſum ejus, poſtquam re-
verſus eſt à cæde Chodorlabomor, G& gi
qui cum eo erant. At verò Melchiſedech Rex
Salem proferens panem & vinum, ait. Bene-
dictus Deus excelſus, gquo protegente, boſtes in
manibus tuis ſunt. Ergone aſſlertori libertatis
veſtræ ità gratulamini Principes, ut vos pu-
deat recepti per eum vulgi? Si vos ſuppu-
det turbæ, reductum ab eo Nepotem efferatis,
ne pignora generis ejus videamim neglexiſſe.
Proludebatur agendo tune de ſceleribus trium-
pho. Plus eſt, pepuliſſe flagitia, quàm vir-
tutes propugnaſſe. Magnus propterea Mel-
chiſedecho viſus eſt Abraham, non tam recu-
peratione abrepti populi, quam occidione præ-
donum. Non enim expedita è laqueis Colum-
ba, ſed attritus poſt morſum Anguis laurum
excolit, ſuéque tabo irrigat ad coronam.
Elogium Virgi-
mis eſt, quam Moſes non tam beatam fore
pronunciat fœtu Nutninis, quàm depreſſione
Serpentis. Miramur autem id præfulſiſſe in pa-
rente, quod etiam in filio eluxiſſe, nemo non
videt. Ubi enim rapiendus exponitur corona-
tæ puerperæ partus ad thronum, ferred il-
lum aurigaſſe ad regnum virgâ deſcribitur:
quæ proſectò duritie ſuâ non tam Juſtitiæ inau-
gurationem, quàm debellationem ab ſe geſtam
criminis deſignat. Et peperit flium maſcu-
um , qui recturus erat omnes gentes in virga
ferrea. Qua ſcilicet teſtea criminum vaſa de-
fringi oportere teſtatur David. Numquid &
alabaſtrum non geſtabat, quo inungeret ſuos;

Oliva

in Eccleſia, pares Regibus Sacerdotes? Haud
ille caruit alabaſtrite: verùm ultio unctio-
ni præfertur, anteitque ex ferro virga cæſu-
ra flagitium, apparatum, chriſimâque Sacer-
doti. Afſueri ſiquidem ſceptrum non tanti
eſt, cùm virgam regni germinat, defertque
Eſther reginæ; quàm cùm trabem parit ſup-
plicii, defigitque Amano. Sic in Cantico Ju-
dith non tam vindicata Bethulia præfertur,
quam exuti caſtris Aſſyrii circumferuntur,
ad incrementum triumphi. Ergo flagitium
debellaſſe, ſummæ facinus virtutis eſt: ideô-
que Nehemias attentam ſpectaculo execrati
ſceleris eſſe cupit Divinitatem, cui nullum
eſſe poteſt theatrum gratius, quàm ubi vin-
ctum, dejectumque ſcelus, ad triumphi ſpe-
ciem traducitur periturum. Non eſt proinde,
quòd ſenior ſaniôrque & filiis conqueratur
& reduci prodigo ſaginatum vitulum in de-
licias exhibitum, & ſibi ne hœdum qui-
dem datum aliquando à parente. Sciebat e-
nim ferventiorem eſſe ſolere deſide innocen-
tiâ, pœnitentiam operoſam: contentiuſque
obſequium fore filii emergentis & corno, quam
primogeniti apricantis in agro. Hanc ob
ſpem, tranſmiſſum & cœlo dixerim ad Aga-
rem Angelum, qui eam contutnaciæ ream
ad Saram remitteret: cum nuſquam appa-
ruerit Angelus, cujus ductu in domumn Abra-
hæ pudiciſſima fœminarum Rebecca induce-
retur. Ergone magiſterio famuli Virgo du-
citur ad Iſaacum, ut ex ea liberos ſuſcipiat,
quorum ſtirpi Dominus inſeratur: Errantem
verò Æ gyptiam Dei Angelus reducit ad Sa-
ram? Sic eſt: Culturæ præſtantià monemur
uberiorem è& pœnitente, quàm ex pudica ex-
pectari ſegetem poſſe. Atqui ſpem Agar
decoxit, edito in lucem ad corruptelam naſ-
cituri Iſaaci ludione. Et ideò, quàâ die Iſmaẽl
luſit, ſeveriſſimo exemplo exulare juſſa eſt
Mater cum filio. Ejice ancillam hane, & Ja-
lium ejus. Averſum ab immanitate ſupplicii
Abrahamum coëgit Deus dictam ancillæ diem,
pœnâmque ſuo calculo confirmare. Omnig-
quæ dixerit tibi Sara, audi vocem ejus. Ob
ludum exilium? Imò᷑. Cùm enim poſtliminio
reducta domum eſset, debuerat, ne in lu-
dum quidem, labi alumna Poœnitentiæ. Nulla
ſiquidem levis labes in reduce: exiliique rfea
eſt Mater poſt regreſsum, ſi vel impubes
ludat puer ejus cum Iſaac. Obærata Pœni-
tentia Virtuti eſt, & ex qua uſura rerum
præſtantiſſimarum repeti tum poteſt, tumn
debet, decoxit illa ſanè, nervôque debe-
tur, ſi vel unum non juſti ponderis aſsem re-
pendat, tanto foenore, poſt ſortem veniæ,
merſa penitus, obrutâque. Audies propteréa
Davidem de perdocendis iniquis, de ma-
Ctandis hoſtüs, de pangendis hymnis vota
nuncupantem, ubi expiari optat ſe à contta-
Cta ex adulterio impetigine. Docebo iniquos;
inquit, vias tuas: Domine, labia mea Jch ⸗
& os meum annunciabit laudem tuam. ciebat
enim, poſt ſcelus, otioſam eſſe non licere re-
fuſam à Domino gratiam: verùm grandiora
ex pœnitente, quàm ex inwvicto expectari
facinora ſanctitatis. Mittitur Poenitentia ad
Leunculum, quem Samſon diſcerpſit in vi-
neis. Eum ſiquidem & rugiiſſe, & inſilüfle
in Samſonem horruimus: brevi tamen de-
ſtinatas inſidiis fauces in alvearium verſas
ſuſpeximus; ut inde delicias hauſerit ado-
leſcens,

Eſth. 7. 10.

Gen. 21.10.

Recidiyi,

Agar.

Pl. 50. Ijr

es,
t .
(utan
t E
tie Aul
elede
Inmde
trntinn
Nr legen
Ge, II
Vus, Mel
lano1
n dſen
18 De
Nu leſen

lugnor te
UI An nor

hend
Une n a
annte d
lel- Ne
hle Doon
3 eMr 1
Mumm. U
Wr, aen
nler.

lin n
Alie he
in bar
Aucr

d Uuch,.
Vrg eit
de N.
U wn t
en
n hut l
Cntn N
rakn,
Chumfenmn,
en gnn
is elt: i.
Alld erei
am Wir
ncſtn
CnE
Vitllm ne
e elln di
te. tht
Ceſice imoe
Coftentin
88 camo,u
o. Hx 6
Verin K
Utütncie e
Gulcuen g⸗
n Gomunn ſe⸗
Rebecca n
mul Vrg⸗
lbetds lann
ratur: Enan
us kehlet d
ſtanti mona
m er iien
gi gen
coniEk,
4 n-
enllue e
Ham kar,
waritt i.
umaleis
rmae. ,
i uan eud
eiin
vent, 1e
ce: eige
, el
. Obanl
n Un e
nerrode d

.
onletden,

leſcens, unde metuiſſe lanienam & cædem
potuit. De comedente exivit cibus. An non
eliquatam Leonis in mella ferociam qui reſpi-
cit, deſignatam in monſtro feracitatem Poni-
tentiæ animad vertit? Ut deferbuerit cor im-
pii reſederitque paſſionum furor & fremitus,
non malacia duntaxat criſpatur in illecebram
intuentium, verùm uniones in litus, gemmaſ-
que regerit. Ut ſcilicet Peruviam ibi nanciſ-
care, ut Crœſus ſis, ubi naufragium, novus
Irus, metuebas. Poſt latratus, in turturem
ſe Latro refinxit: non enim contumeliis tan-
tùm abſtinuit, verùm & in titulos principa-
tus & Dominii exundavit Chriſti ſignifer,
cùm deſertorem ſe Petrus lachrymaretur &
transfugam. Quin & Petrus labantes commi-
litonum animos roborare non tum jubetur in
fide, quùm divinitatem Domini Apoſtolis e-
wulgallet; ſed quùm ſuccuſſæ religionis repa-
ratione retrahendus erat à perjurio. Nimon,
rogavi pro te, ut non deficiat ſides tua &
tu aliquando converſus, confirma fratres tuos.
Non ſtanti, ſed revaleſcenti traduntur imbu-
endi, fulciendique Diſcipuli: conſcio Domino
poſt ſervitutem, vulnerâque, validiorem effi-
ci Fidem, recuperandi decoris, abolendæ-
que maculæ ſtudioſam. Sponſæ intuere im-
becillitatem, ante repulſum dimiſſumque Di-
lectum. Nimirum præſtolabatur Chriſtum in
pluma, ſear⸗ ſe malis, ambirique violis ſata-
gebat, ſi fortè charitate in languorem verge-
ret. At ubi rejecti à ſe ſponſi objurgatione ex-
timulari cœpit, nec poſt vulnera inungi expe-
tit: verùm in unam explorandi Dilecti curam
intenta, effeminatum florum ambitum in virile
viri votum demutavit, inquiens: Ni inveneri-
tis dilettum, nuncietis ei, quia amore langueo.
Languor te premit charitatis, nec poma expe-
tis? An non is te languor oppreflerat, cum
diceres: Plcite me floribus, quia amore langueo?
Cur ergo non iiſdem levatur ſolatiis languor
idem, idemque morbus? Natabat enimveròô
tum Amor in melle, oſculoram duntaxat
Sponsâ candidatâ: nunc verô deſerti in implu-
viO ſponſi rea Charitas, nec in vulnere vio las
repetit, unéque ſe tantum Sponſo refectum ful-
tümque iri cupit, flagitàtque. LTantum etiam
in alnore diſcrimen intercedit, tantique eſt,
rea-— ne an integra Charitas expetat JESUM.
Repulſi Sponſi non rea, vel in lectulo floſcu-
los exigit; rea vero nec in vulnere meminit
florum. Uſque adeò fortior revaleſcit à caſu
Amor;, quem exinde emollire ad delicias ne-
queunt tum pallium ereptum; tum adacti en-
ſes in latera.

judic. 14.
14.

Luc. 22.
3 ²2

Cant. 5.
9.

Cant. 2.
Pœniten-
tia vera.

Delicati.

4

Confiteor pro peccatis filiorum Iſraël,
duibus pegcaverunt tibi: Ego & do-
mus Patris mei peccavimus: Vanita-

te ſeduécti ſumus, & non cuſtodivi-

mus mandatum tuum, & ceremonias.

Religioſo-
rum pec-
cata gra-

Reſcit incremento dignitatis immanitas,
ignominiâque facinorum. Erubeſcit enim
vior Pa⸗ Nehemias, quôd à Lege deſciverint Filii vi-
Eyvercitia dentis Deum Iraelis. Ergone iis lacertis, qui-
dpiritua- bus luctatus eſt Jacob cum Angelo, ample-
aze Xari libuit Ammonitidas, ut, poſt coœli lau-
Ps fer- Tealn, laſciviæ compedem nos, tanti Viri ge-
veorew. us, traheremus? Tædere nimirum Scorto-
Oratio. Ium debuit dexteras Ifraelis; quæ iis e brachiis
Ethiceæ Tom. II.

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ. 1

pullularunt, quibus implicati 3 3
non ad delicias modò lenn a gacehiden Recidivi
rùm & ad triumphum eluctantis. Putaſ-ne
immunem Cainum à labe ante conceptum in
fratrem odium? Nemo certè fit extemplo peſ-
ſimus. Cur ergo de livore tantum „ quem taci- Gen. 46.
tus concoquebat, à Domino reprehenditur?
Poſt Sacrificium furere cœperat. Id autem fla-
gitii inviſum præ cæteris Divinitati eſt, in
quod ab aris digreſſi prolabimur. Quare ira-
tus es * Et cur concidit facies tua? Sacrifica-
verat enimverò Cain. Damnatur proinde in eo
Pallor poſt hoſtias, in quo ante Sacrificium
nec inhoneſta reprehenſa fortaſſe ſunt: dede-
cuit enim ſacrificantem vel livere. Patet ex his,
non damnandam ſeveritatem Jacob, unam in
Rubeno damnantis labem. Effuſus es ſicut agua; Gen. 45.
non creſcas. Atqui nullum ab Itraele de ancil- 3.
larum filiis fupplicium ſumptum, quaos pefſli-
mi criminis delatos apud parentem teſtatur
Moſes à Joſeph. Num proprii thori contume-
lia urſit Senem ad ultionem intemperantis Ru-
ben, iniquiſſimi non memorem flagitii, quo
ſe obſtrinxerant fili Balæ & Zelphæ? Ego
certè nunquam inducar, ut putem non crimen,
ſed injuriam in ſua trutina examinaſſe Patriar-
cham. Quare ergo in Rubenum ſæviit incon-
tinentiæ reum, inquinatos autem perditiſſimo
ſcelere fllios abire ſivit impunitos? Ruerat;
poſt liba, in ſtuprum Ruben. Erexerat non
multò antè lapideum titulum Jacob: libans,
inquit Scriptura, ſuper eum libamina, & ef Gen. 35.)
Jundens oleum: Non percurari autem, ſed vul- 13.
nerari chriſinate, indignum eſt, plenumque
ignominiæ flagitium. Fœdati ſunt fllii ancilla-
rum, ſed inter greges. Tolerari luxuriæ ſor-
des utcunque potuerunt in caprili: at in aris
libido, non labes, ſed lues eſt. Ab oleo ad

vulnera, à thure ad ſqualorem, ab hoſtis ad

ancillas nemo transfugit impunitus. Hinc ve-
hementer auctam exiſtimaverim Moſis noxam
de Domino dubitantis. Ita enim irritatus eſt
Deus hærentis diffidentià Moſis ad petram, ut
terram lactis videre illum juſſerit, nec intrare.
Peccavit enim, præſente Numine, quo cum
diu egerat. En ego ſabo ibi, ceram te, ſuper Exod. 17.

Petram Horeb. Nefas eſt, vel timere de mol- ⁵⁶:

litudine ſaxi, ubi cum Deo ſteteris. Crediſ-ne
ob ludum filii exulaturam fuifle Agarem, niſi
ante & vidiflet in ſaltu Angelum, egiſſetque
cum cœlite? Horreas tu certè confectum, oc-
ciſumque Ifraélem ignitorum eruptione ſerpen-
tium. Nunquam dirius paſſi illi ſupplicium,
quamquam olim graviori obnoxii fuiſſent no-
Xæ&. Vitulum conflant, nec anguibus dedun-
tur. Moſem invadunt lapidibus, nec diſcer-
puntur. Succumbunt Priapo & Moabitarum
puellis, enſéque mutilantur, non monſtris de-
lentur. Nimirum voverat ſe Domino IIraël
egerâtque paulò antè cum Deo. At Iraël vo- Num. 21.
to ſe Domino obligans ait: Exaudivit Dominus
preces Iſrazël. Murmur iis è labiis ſi ſonet, in
quibus precum thura fragrarunt, tonitruum
eſt, ciétque hydras in excidium ſui è& latebris,
éque ſpecubus. Nauſeat ſuper cibo iſto leviſſ- QNum..
mo. Quamobrem miſit Dominus in populum igni-
tos ſerpentes. Leviſſima videtur noxa laboris
tædium, nauſeâque convivii. Verùm, poſt
preces, nulla labes non par flagitio eſt. Nam
& Saüli ideò imputatum Agag ad ſcelus puto,
quòd Domini recordaretur, cum mandatum
Domini non impleret. Quare ergo non audiſti z. Reg.
vocem Domini: ſed verſus ad prædam es, & 15. 19.

feciſti

134 Oliva

Jeciſti malum in oculis Domini? Hinc illæ Da-

vidis lachrymæ, ejulantis eo expetitam pecto-

re Bethſabeam, quo imminens Numen exci-
Pf. 50. 6. Piebatur. Malum coram te feci. Afflari Numi-
ne, & corrumpi laſcivia, quaàm eſt ſceleroſum!
Non eſt proinde, quod mirere Cetos extrahi

Jon. z. 3. ad ſupplicium Prophetarum. Deum ſiquidem

& intuentur & averſantur. Srrexit Jonas, ut
Jugeret in Tharſis à facie Domini. Tantum-ne
piaculum eſt, pane frigidâque non abſtinuiſſe,
ut inhumatus jacere in via Propheta debeat, a
Leone diſcerptus? Imò maximum, unéque fu-
nere expiandum: ſi Vates & Dei alloquutione
frui, & à Dei præcepto rebellare potuit. Ecce
3. Reg. vir Dei venit de Juda in ſermone Domini in Be-

73. 1. thel. Si audiſti Deum, ubi à lege vel unguem
exorbitaveris, dammaris ad beſtias. Crimen
eſt, non impleſſe Legem: ſcelus eſt, ex audi-
tore Numinis fieri tranſgrefſorem. In cœlo
enim aut in rorem pluviamque vapor conver-
iüiitur, aut efferatur in fulmen. Nullus medio-
Fervor. . . . . ¹ .
critati ſubeſt locus inter aras. Siquidem aut
Cosver- thymiama fragrat, aut conflagrat ſulphur.
ſio vera. Jortum contuere Dilectæ, flare ibi auras,

ut vocant, medias non ſenties. Diviſum im-
perium eſt auſtrum inter & Boream. Aut A-
quilo ad internecionem vaſtatiônemque flo-
rum, ſolique graſſatur; aut, ad elicienda ex-
Coquendâque aromata, Auſter blanditur. Non
ne audis effuſione divini nominis inunctam
cum pediſſequis ſponſam, non jam iter inire,
Can t1.4. ſed curſum meditari ? Trabe me: poſt te cur-
remus, in odorem unguentorum tuorum. Digreſ-
ſam ab oſculis, uberibuſque Dilectam ſi deſi-
dia non oppreſſit, amor non ambulare monet
eam, ſed evolare. Apud Ezechielem certè,
cùm Dei gloriam ſub jugum bos miſſus du-
xiſſet, aut bos deinceps viſus Prophetæ eſt,
aut Cherub. Feliciter cum eo actum videri
poterat, ſi ex tauro mutatus eſſet in pardum.
Verùm ubi emicuit jubar divinitatis, niſi re-
cudaris in Angelum, remugies ut bos. Mire-
tur propterea nemo, ſi Chaldæorum Rex
Nabuchodonoſor in conflatione ſtatuæ, furo-
réque fornacis, impunitam præ ſe tulit fe-
rociam in triumviros innocentiæ: cui exinde
ab ſe conditæ urbis jactatio glorioſa tanti
conſtitit, ut abactus ſolio, ſœnum depa-
ſtus ſit, feris pecudique adnumeratus. Nimi-
rum Deum viderat in càbano, eumque co-
lendum edixerat, ſanxerâtque, datis litteris
ad omnes imperii ſui Satrapas. Poſt iſta, ſi
vel tantiſper tumeat ornatæ à ſe urbis formo-
ſitate, regno excidet, & bubus aſſociabitur.
Adeòô favore viſi Numinis noxa criminis in
immenſum excrevit. Viden, ut Ifrasëli nulla
ſpes veniæ penè ſuperſit, ſi, viſo Numine,
prolabatur levem quamvis in noxam. Quoties
virgam ſuam poſuiſſe arbitraris, abjeciſſeque
Moyſen, cùm oves ſoceri ſui Jethro deduce-
ret in deſerto? Is tamen, ubi eam projecit ad
radices Horeb, ſoli attactu veluti contagione
quadam inquinata degeneravit in Draconem.
Exod. 4. Frojecit, & verſa eſt in colubrum. Aderat enim-
3. verò in rubo Dominus. Licet procul à Deo
. jacere Virgam ſine nota. In anguem vertitur,
ſi humi repat, ubi ſpectatur Deus in flamma.
Væ tibi, ubi cœlum fuſpexeris, niſi à luto re-
ſilias. Si Domino pedum adſtitit,; aut virga
Apoc. 4. imperii eſt, aut coluber erit. Et in conſpelctu
*. ſedis tanquam Mare vitreum. Neque ſolum ti-
bi naufragium impendet, ſed laniena imminet,
ſi coram Agno pericliteris. Non undæ, ſed

Dan. 4.
26.

vitrum fluctuat, quo ſi hauriare, miſerrimè
diſcerpêre. Aut regnas infulatus in cœlo, aut,
ſi peris, naufragaris in vitro. Effugit te fortè
paritura mulier in Sole. IIh certè enitenti foe-
turam Draco adſtitit, ut filium non raperet,
ſed voraret. Draco, inquit, ſtetit ante mulie-

rem, ut filium ejus devoraret. Et raptus eſt fi- 4

lius ejus ad Deum, & ad thronum ejus. Ani-
madvertas nihil in cœlo mediocre. Fœtus enim
fœminæ coruſcantis inter ſidera, aut Deo frue-
tur, aut dedetur monſtro. Nuſquam cunæ,
ubi vagiat. Sed aut in folio conſidebit, ut im-
peret, aut abligurietur à Dracone;, ut peni-
tus pereat. A Dracone, inquam. Non enim
Scorpiones inſidiantur in Sole, ſed Dracones
furunt: quorum ferocia non raptu conquieſcit,
ſed lanienà tantùm expletur. Draco ſtent, ut
klium deveraret. Qui à Dracone tranavit ad

Apoc 12.

Deum, è ſupplicio non in aſylum, ſed in thro-

num accitus. Itaà enim in cœlo agitur, ut aut

pereundum ſit tibi, aut regnandum. Conten-
tus tuus ad regnum ſit curſus. Etenim niſi ſo-

lium occupes, haurieris à Dracone. Et, ſi mon-

ſtrum evaſeris, non hortus evadentem, ſed cu-
rulis manet, non frondibus redimendum, ſed
ſceptro trabeâque donandum. Meritéque pro-
inde, quæ Sedem Agni circumſtabant, ani-
malia, non geminis tantùm inſtrucla lumini-
bus, ſed plena oculis inducuntur: quibus ad

Apoc. 4.

curſum non binæ adjunctæ ſunt alæ, ſed ſena-

rio pinnarum armata inſtrumento, clamare non
ceſſlant NSanbtus. Non fas eſt Divinitati intereſ-
ſe, quin alis, hymnis, oculis non inſtruantur
tantùm, ſed exundent. Sponſa certè aut tenet
Dilectum, aut à lictoribus detinetur: cogi-
trque aut in amplexus ruere, aut in haſſas.
Siquidem, neglecto Sponſi oſculo, extemplo
ictam ſe nudatâmque vociferatur. Invehitur
acerrimis in linguam verbis Jacobus, quam
effrænem dicit, inquietam, plenâmque vene-
ni. Nimirum maledicimus in ipſa homines, in-
quit. Tantum-ne ſcelus eſt, non ſe mortalium
contumeliis abſtinere? Aio, ſi per illud os e-
geras maledicta, per quod emiſeris hymnos.

Lingua inquietum malum, plena veneno morti- Jac. 2. 9.

fero. In ipſa benedicimus Deum & Patrem: &
in ipſa maledicimus hbomines. Sulphur eſt con-
tumelia, ſi jaciatur iis labiis, quibus emiſſa
laus eſt.

Confiteor pro peccatis filiorum Irazl,

quibus peccaverunt tibi.

P Lerumque mortalibus ut ità dixerim, pec- Tibuls.

camus, ſoli Numini interdum peccatur.

R tionum

. . . . . 55.
rapias, ſi cædas, ſi injurius, proditéôrque de- ,vernas

prehendare Reipublicæ, hominibus palam pec-

caſti. At illecebris abreptus in libidinem, uni Zelas o;-

coœlo quæſtionem debes. Et illa quidem ſce-

ſe rvan-⸗

. . . X
lera, quibus peccamus in homines „ rarò non proraſts
ſecuribus expiantur. Ea tantùm impunita ſunt „, myir⸗
crimina, quorum atrocitate Divinitas læditur. zum.

Hiſce propterea plus Vates exterretur; iiſque
ærumnas inflictas eſſe, quæ tempeſtate ill pa-
tiebantur, cenſebat non imprudens. Inwiſa ea
namque flagitia præ cæteris Deo ſunt, quibus
nec dies dicitur, & pro virgis ſceptra non
rarò ingeruntur. Inferebatur jam ignis Tha-
mari, quòd crederetur clandeſtino concubitu
genus Abrahæ inquinaſſe. Cùm interim, qui
eam compreſſerat, Judas laſciviret in cau-

lis, hœdoſque tranſmitteret in lupanar. Duo

ſum

let
in; A
2nii,
e n
tn 4
ec
uunit in
en unpn
Albu
, Deot
Uetu nn
n e
hllin
ln eren
glunn
ſelum
önut I
küte
1 c:
unnern
mn. di

P

in e⸗
äimmen
Cmmacho,
1 Cnlle
Midbicitu
s rglg
ncomme⸗
en. t l
lum ubi
Mat: N
Un gurt
nntentur!
Cine ſincl
l Fäll,
n eüin di
kei ingi
e ced &
eilim,, &
Ptones. Non
Dlrck, &
kiſti,⸗
Lingrtt.
Maltemn
eſu u
lnene
mamn: .
ezüt,
l NR V
hnaklnte
Wumn, ubi

in Cap. I. Lib. II Eſdræ.

ſRimul coietant, Judas nempe S Thatnar, nu-
rus & ſocer. Ex his raptatur altera ad ſuppli-
cium;, alter inter opiliones epulatur, abligurit-

ar guit. Oecidiſti inſuper & poſſediſti. Et mira- Sevorinas
118 ſi te, tantis obſtrictum criminibus . per- ex Veyro
cellat Elias? Sedenim, qui nullum in reo ſce- Tlo.

un en. 38. be Pinguuſſim gretis. Herigge Biiger . er lus ammaertene aningrerar: und exceptà re- Superior
tantn ucite ken “ ut kiea⸗ Er n W inſi⸗ i . RFiichne e iaà, obſtupuit quòd il- nen ſe ul⸗
ſehneſt mulatain n blicis oS 5 e ata 5 nr. us a et eerer » Pro lege Domini vio- ciſcatur.
n quit „eſt. um ti „ antè trime re, pu 61 ara Qui enim tibi, inquit, cum cœlo? In-
Hainti vernavit in pectore 2 Si reus es quare ignem columis es, & ejulas! fumas „nec ureris? Me-
urei infers impudicæ ² Nimirum peccavit illa mor- di propterea Satrapæ, in ſupplicium Danielis,
* talibus „quorum genus foedaſſe ſtupto viſa eſt. non urſere Darium; quòd alienum à Perſis
iia⸗ Hlic, Deo tantum; obnoxius adulterio eſt. E- Deum coluiſſet; ſed quòd decretum Regis non
ne, puletur proinde injurius in Numen; contume- ſervaſſet. Daniel non curavit de lege tua. Li- Dan s.
N lioſa in ſocerum exuratur. Pecuariis, Pullariis; tet, an illudat Soli, non permagni intereſt. 13.
Nnn Bubulcis, Fœneratoribus polluebantur ſancta, At regiis tabulis obnoxius Leonibus objici de-
iiin Nak nullo reclamante &£ niſi Chriſtus intendiſſet bet. Lex Medorum atqué Perſarum eſt, ut de-
ure flagellum in prædones, in latrocinantium ſpe- cretum, quod conſtituerit Rex, non liceat im-
ſan cus verſum eſſet Tabernaculum. Quot con- mutari. Præſtat Moſis Decalogum obliterare,
de Wa ſpirarunt in ſervum ſervi, ubi ab illo conſer- quàm unum delere jota & Græciæ tabulis duo-
n, Mitr Matth. Vum dedi nervo ſenſerunt? Videntes autem con- decim. Appenſa in collo mola pullulat ex api-
eit, n 18.31. ſervi ejus, contriſtati ſunt valdé: & venerunt, ce humani juris eraſo: cùm nec lapillus ad
wun. t & narraverunt Domino ſuo omnia, quæ fatta ſupplicium ſuperſit, ex alliſis Dei legibus,
Dtenim ilt fuerant. Si profanaveris atrium menſarum a- non ad radices montis, quod Moſes præſtitit
ne. Et,lnn gnormque nundlinis, ſecurus ab accuſatore præ juſto dolore, ſed ad antra non unius Cir-
denten, id es: ſi lixam vinzeris decoctorem, dies tibi di- ces, ubi præ fœdis illecebris, homines demu-
cimendimn cetur, nullâ evadendi ſpe nervi. Sævitur à tantur in belluas.
Mermdgxp Saüle in Sacerdotes Nobe. Et ſuam licuiſſet
unfthet 4, Regi immanitatem convelare inſimulato A- Ego & domus Patris mei peccavimus.
ſtnce hni chimelecho, quòd viro laico panes non laicos Vanitate ſequéti ſumus CG. „,.
ur: a I. Reg. obtuliſſet. Dedit, inquit, ei Sdacerdos panem 2 ile R ubti ſumus, 0 d
t de, NE . ſanélificatum. Veruùm infeſtis cuſpidibus, caſuræ Rodivimus mandatum tuum, & ce⸗-
to, camuen Sacerdotum cohorti non ſublatus è menſa Do- rémoniass
miitti ttt mini objicitur Panis, quod ſanè utcunque Pon- YJ
8non ilnn tificis negligentiam prodidifſet: ſed arguuntur QlIc Pocillator orat in Sufis caſtro. At Be- Aaia das
lu cend ue Levitæ, quòd hoſtem Regi bellico inſtruxe- 8„ thuhæ obfeſſa in urbe haud conſimilis ora- "a-
Märuis 1. ls. rint commeatu. Quare dediſti ei panem & gla- tio viduæ eſt. Quæ, ne in Conopeo quidem fudith.
e, At öh dium : ut conſingeret adversim me inſidiaior? Afſſyriorum, ſtrictura in Ducem ferrum, me-= 2. 1.
ſello, alei Etiam ubi compilati templi colorari injuria minit ſcelerum, fed Domini miſericordiam
tann. lik poterat: nulla de ſpoliis donariiſque detractis implorat. Nimirum in Aula hic morabatur,
R habita quæ ſtio, uno in hofte paſto fluctuante illa verò è& ſolarii ſui latebris progreſſa fuerat
leumce judicii ſuppliciique ferociâ. Exuratur Nobe „ ad triumphum. Quis enim, ſine labe, com-
iklelae trucidentur Levitæ . cædantur Tditui: de tra- moretur in Regia ² Raròô innocentia non nau-
