Hebron. Ibi reliquias latronum infames ap- Aulicora
pendit, unde coaluit in eorum cordibus ſce- Nes vs.
lus. Nam, cur demerendi Davidis gratiam,“
in ſuo ſtrato Principem occiderunt? Quèd
eos ſpes gratiæ fefellerit: quam ſi evanidam
fluxamque credidiſſent, nunquam fortunæ ſuæ
alieno funere proluſiſſent. Verùm intellexere
brevi, qui ſpei ſit luctus, quando ſtipen-
dium jugulati hoſtis ſupplicium fuit. Quis
enim non ſperaſſet, occiſo Saülis filio, nun-
quam non affectati imperii reo, prætextâ do-
nandum ſe, & torque? Verùm recruduit in
laqueum torques, gladiuſque ferientis lato
clavo ſuffectus, imò & ſuffixus eſt. Quæ ſa- Morti:
nè devitaſſent ſicari infortunia, ſi maluiſſent memoria,
rerum fluxum, quàm ſtatum expendere. At Tenpora-
aberrantes à flumine, cùm viverent, trucida- Petintze⸗
ti, cæſique pependerunt in Hebron ad piſci- hura.
nam; ut ibi ſcilicet putreſcerent cruciati, ubi
reſtagnantis voto felicitatis ad patrandam cæ-
dem extimulati ſunt. Vis aheneus eſſle mu-
rus? Vis ſtare? Incumbe profluenti. Et af-
cendi per torrentem notte, & conſiderabam
murum. Metatum hanc ob cauſam caſtra Eſ-
dram cenſuerim juxta fluvium Ahava, quuùm
& Media diſgreſſus initiari cuperet filios tranſ-
migrationis temperantiâ, abſtinentiâque cibo-
rum. Et prædicavi ibi jejunium juxta fluvium 1I. Eld. ³
Abhava, ut afſtigeremur coram Domino Deo no- 1.
IRero. Tum enim nos maximè ab illecebris ab-
ſtinemus, cùm fluvi nos procurſus monet,
quæ ſit rerum humanarum inconſtantia, nun- Caac
quam in eodem ſtatu perſtantium. Et quare ,; zm-
putas delectam Jordanis à Joanne ripam in ſe:
theatrum, campumque poœenitentiæ; niſi ut Verza-
vox ejus pertonantis in luxum defluxu flumi- Dei n.
nis juvaretur? Tonabat hinc Joannes, viperis, P iau
& ſecuribus, ac ventilabris armatus in flagi- Dei car
tia. Strepebat inde Jordanes ſui devolutione ,elade-
laticis, in fortunam, quæ, ut mortalibus blan- mur?
diatur, ſerena poteſt interdum affulgere, ſed Exercitis
firma nunquam conſtânſque arridere poteſt aſ- Sunui
ſeclis ſuis. Et venit in omnem regionem Jor- meori
danis, prædicans baptiſmum pæœnitentiæ. Ro- frmutur.
borabatur flumine fulmen, & vox Joannis Luc. 3.3.
exclamans in delicias geminabatur allapſu ta-
cito profluentis, ſucclamantis: nihil in hac
ſtare mortalitate, din poſſe. Ideò, qui caliga-
bat Bethſaidæ Cæcus, receptâ per Chriſtum
acie „ nutare univeria conſpexit, abrogatà
ipſis quoque arboribus, quas natura eſſe vo-
luit in terra firmiſſimas, ſtabilitate, conſtantiâ-
que.

Cacut K⸗
vangeli
Eus.

A.

l dea

1o, (d
Pono A en
nur elli
Iunens ihi
eun ele.
4 lenur lnen
1 in nt deßt
lchi O
agt,
fuumen.
Iges pemitu
1nn deftus
i docean
Gnn ſtantis,
nn in
eri furt
bnem Arno
Umm Don
ſe ſatiet in
tam habeto
ſio &e coen
Eitnentib
Mnüne ad
Urnint Penit
Areo Ph
Mnlia labi
nt, niet
de crucin
ſain in
kan cun
Ind cum
lenr Glab
dnn
Gid, e
ncdinmun
4 ngebet, n
renr: in

W
Emn lui
utn Preſa
Unlmt Oul
4 in habenn
Eum prorſi⸗
E edcierton
nlcet &
Aene ie
8 Clilo
Cnntern
ſnteigt mmn

tbimm
ntis e 1
dren Eu
De mMinl e,
4 ger lin;
hnn kire,
1 Darid DM
ciderunt
Guam 1 D
gnam Kme
cium it ſ
Ieo, Penmnie.
erüm nlu
gne feimh
thus k n
unia, ſi nune
um erpen
1Fwetent,unt,
n Hcbrmas
ſetent ann
delnnds
e, Gllu
alln cu!
wünn AMnu
ialettflin
Dlinentigetn

. 4
.

iun junn
Denin
Ne db iluin!
reeſß
morſtni

.

Marc. 8.

„*

4.

Ibid. 25.

Voluptas
amala.
Tentatio-
nis remé:
dium ex
Jfuga re-
rum.

Num. 21.
14.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 293

que. Et aſpiciens, ait Video homines velut ar-
bores ambulantes. Quo luminis tyrocinio val-
de Dominus oblectatus, indulſit lippienti, ut
Cenſor rerum omnium foret. Et reſtitutus eſt,
ità ut clare videret omnia. Tutò jam diſpice-
re mortalia poterat, cui non ſtare homines vi-
ſi ſunt, ſed decurrere, ipsà vel arborum ſyl-
vA nutanti ac mobili. Tu quoque mentis ocu-
los in humana converte, ea clarè percepturus,
ſi primò tamen nihil eſſe intellexeris ſub ſole
conſtans. Et aſcendi per torrentem notte, &
con ſiderabam murum. Nulla hic ruinarum men-
tio, quòd ad torrentem murus obverſus eſſet.
Porrô ad exprimendam nobis, ne ruamus,
humanæ felicitatis & voluptatis inconſtantiam,
Torrens mihi, quàam Fluvius, opportunior
videtur efle. Siquidem Fluvius, ut fluat, pe-
rennat tamen in ſuo ſtadio. Torrens veròô ità
fluit, ut deſluat, exhauſto perſæpe alveo. Ità
profectò voluptas non modò non ſtat, ſed
ità aufugit, ut fulgur eam veriùs arbitrere;
quàm flumen. Nam cùm tantiſper emicuerit,
abit, ſolâà poſt ſe ſtrage ſuperſtite. Conſide-
re propterea malim nos ſecùs torrentes, quos
gurges penitus deſtituit, quàm apud fluvios;
ut non defluxu tantum, ſed ariditate quoque
alvei doceamur contemptum felicitatis nun-
quam ſtantis, & plerumque demutantis tor-
rentem in glareas, & undas in pulverem.
Ideò ad populi commoda & triumphos parem
quori futurum Dominus enunciavit Tor-
rentem Arnon. Unde, inquit, dicitur in libro
bellorvum Domini; Sicut fecit in mari rubro,
No ſaciet in torrentibus Arnon. Id eſt, fidu-
ciam habeto deprimendi totam cum illecebris
ſuis & concupiſcentiis Eͤgyptum, ſi non lon-
g9ε à torrentibus tentorium defixiſti; unde tum

maximè ad Sapientiam inebriere, cùm ii a-

Luc. 3.
II.

Luc. 14.
33

1774.

ruerint penitus. Rigatur enim arenti præci-
puè alveo Philoſophia; quæ cùm ſuſpexerit
mortalia labi pariter & deſinere, lignum tum
mitrit, rigatque, quo & tibi Mundus, & tu
Mundo crucifigare. Scut fecit in Mari rubro,
ſic faciet in torrentibus Arnon. Ibi depreſſus
eſt cum curribus Pharao: demergetur hic
Mundus cum libidinibus ſuis. Quis enim am-
plexetur dilabentem? Quis deficienti hæreat?
Hinc factum fortaſſis eſt, ut Joannis prædi-
catio, quæ non nuditatem imperabat, ſed re-
dundantiam tumicarum & ſtipendiorum ad-
ſtringebat, propè fluvium ſtructuram ſuam or-
diretur: cùm Chriſti paſſio initium fecerit an-
gori ſuo à tranſmiſſione torrentis, quippe
quæ non laxitatem coërceret opum, ſed nu-
ditatem præſcriberet. Ille propè Jordanem
ſucclamat opulentis, Qui habet duas tunicas,
det non habenti. Hic cruore ſuo ſubſignaturus
rerum prorſus omnium ad remum uſque &
rete abdicationem, trans torrentem Cedron
conſidet & procumbit. Nimirum ſat erat
ſuadendæ temperantiæ, quam exigebat Joan-
nes, fluvius. Torrente inſtitui ad nudita-
tem diſcipulos oportebat, quos Chriſtus eâ
voce conterruit: Nic omnis ex vobis, qui non
renunciat omnibus, quæ poſſidet, non potéſt
meus eſſe diſcipulus. Juſſum hac de cauſa E-
liam puto latere in Torrente Carith; ut ſcili-
cet, qui non modò ad melotem redigi debe-
bat, ied pallium quoque erat & curru abje-
Cturus, haberet pro palæſtra nuditatis ſuæ,
non ſtagnum, non flumen, ſed Torrentem. Re-
cede bine, & vade contra Orientem, & abſcon-
Ethicæ Tom. II.

dere in Torrente Carith, qui eſi contra Jorda-
nem: & ibi de torrente bibes. Non Jordane,
ſed Carith potabatur futurus Paupertatis ſigri-
fer. Torrente ſiquidem melius, quàm flumi-
ne, ad deſpicientiam rerum imbuimur, flecti-
murque. Sedenim, inquies, epulabatur Elias
ibi quotidie ſplendidèé, ſtructore convivii Cor-
vO. Aio. Is enim tantum nullo concupiſcentiæ
contagio humanæ vitæ deliciis aflidet, eãâſque
præguſtat, cui pro menſa torrentis ripa præ-
ſtruitur. Tu verò unde habes, abliguriiſſe E-
liam carnes quotidie conſidentem in Carith?
Id Scriptura ſubindicat. Recitetur. Corvi quo-
que deferebant e bpanem & oarnes mand, Jſimi-
liter panem & carnes veſperi; & bibebat de
Torrente. Hinc epulatum Eliam conjicis? Quin
ego hinc conjicio non epulatum Eliam. Siqui-
dem ut delatas ad eum eſcas non inficior à
Corvo, ità liguriiſſe eas illum nullis Scripturæ
notis intelligo. Imoô quùm eum & de torrente
bibiſſe aſſerat, nec affirmet carnibus ſagina-
tum: ſuſpicio mihi non levis oboritur, Paratis
ſibi ab alite dapibus abſtinuiſſe non raroò Pro-
phetam. Non enim quæcumque juſtis ezhiben-
tur in menſa, iis ſemper exſaturantur. Verum
vertunt non rarò menſam in arenam, ubi Tan-
tali perbeati, confligunt cum ſua ipſi cupidita-
te, non fugientem conſectati annonam, ſed
ſtantem, blandientémque aſpernati. Quam fre-
quens Perſarum menſis Eſther interfuit! Num
iis credes ſeſe Reginam ingurgitaſſe deliciis?
Audi: Tu noſti, quod non comederim in menſa
Aman, nec mihi placuerit convivium Regis, &
non biberim vinum libaminum. Erat Continen-
tiæ ara, quæ videbatur Luxuriæ cam pus: quot
ibi patinæ, tot hoſtiæ. Imô Circus convivium
erat, in quo Spiritus cum carne confligebat.
Et quamvis nihil ibi non ſtaret pro carne, cu-
Pediæ ſcilicet, pateræ, patinæ, bellaria, om-
néſque abaci phalanges, quæ, quô erant in
ſpeciem armatæ fragiliùs, eò erant ad expu-
gnandam temperantiam firmius communitæ :
ſiquidem loricæ repugnamus; vitro, cryſtallô-
que ſuccumbimus; Circus, inquam;, epulum
erat, in quo Regina decertabat. Cruciabat enim
carnem opportunitate dapium, quas neglige-
bat. Redibat à convivio non ſatura, ſed crium-
Phans, tot redimita coronis, quot ſibi à pati-
nis temperaſlet. Et ſanè Civicam merebatur,
quæ in tanta colluvie ſtragéque voluptatis, re-
vehebat in cubiculum mentem non modè in-
cruentam, verùm etiam triumphantem. Quod
ergo præſtabat in ſmaragdo fœmina, id in cau-
te non præſtitiſſe Prophetam credes? Num
Eſther, quàm Elias temperantior? Num for-
tior de pane & obſonio triumphus, quàm de
bellariis, cupediiſque Principum? Num Regem
epulantem deludat uxor, & Propheta non ſper-
nat alitem miniſtrantem? Aflueri rejicientur
illecebræ, & Corvi annona non differetur?

. . . 0
Quoties ergo oblatas ab ave eſcas aut diſtulit,“

aut abjecit Elias? Id enim factitatum à Prophe-
ta cenſuerim, qui & Torrente non tam frigi-
dam hauriebat, ne ſitiret, quàm ardorem ebi-
bebat Philoſophiæ, quo in rerum nuditatem
urgebatur, aquæ fluxu defluxum doctus volup-
tatum. Huc ſpectat ludentis, laſcivientiſque
idolum multitudinis difflatum primàm à Moy-
ſe, tum, ut aboleretur pemitus, in profluen-
tem demerſum. Erravi. Merſit vitulum Moſes
in Torrentem. Peccatum autem veſtrum quod
feceratis, id eſt, vitulum, igne combuſt, omni-
B b 3 néque

Psuipste
tas tem⸗
poralium
fusa ſua⸗
detur.
S. Elias

3 Rege
17. 6.

FEerleſia
Risi coli
debent, li- .
cet mensA
u antur
largiori.

Reæx eſje
teſt bu-
milis, &
ſobriis in
corong.
Mortife-
gatio ubi-
6,
§. Eſther.
Gula
mortifica⸗
tio.
Eſth. 14.
16.

Relĩgioſi
pœniten-
e: & per=
Jeltiores
non ſper-
nant alios

Religioſi
nen ſper-
nant ſa-
culares.
Judican.⸗
tes teme-
17 6.
Omnia
juſtis coo=
perantur
in bonum.

Gratiæ
Dei coo-

perandiu.

Faber
Jluiſque
fortunc
ſaes ſpiri-
tualis.
Locus non
„,

.,

Deut, 9.

néque in pulverem redigens, projeci in torrentem,
Mortifß- qui de Monte deſcendit. Nimirum non ſat abo-
Ean . ah. jendæ voluptati malleus, non ignis, non mo-
e „ la: difflata nimque etiammum Moſi ſuſpecta
da. eſt, niſi naufragium faciat in Torrente. Com-
Occaſio buſſi. Ergo Monſtrum intercidit. Minimè, in-
mala om quit Propheta. Et in fruſta comminui. Secu-
niz 2 * rus jam es à petulantia, quæ cæſa membratim
Feg . , „ ludibrium eſſe poteſt, non irritamentum Iſraeë-
nis reme- lis. Parum eſt. Omninéôque in pulverem redi-
dinw. gens. Jam tibi abire licet in tentorium; nam
in vitulum abundè ſævitum. Minimè. Siqui-
dem diffractum Dagona reponent Philiſthæi
in locum ſuum. At pulvis à vento jactatur, id-
que ſupremum eſt iniquorum ſupplicium. Erit
PYſ. 1, 4. tanquam pulvis, quem projicit ventus à facie
terræ. Proinde ſi comminutus in pulverem laſ-
civiæ eſt juvencus, quid meditaris? Torren-
tem, in quo mergatur voluptas, inquiro. Hoc
tutins naufragio interibit. Nam voluptas &
malleo ſuperſtes eſt, & rogo. Non enim aut
fervore, aut poœznitentiâ voluptas debellatur,
niſi eam conſideratione latentis, deficientiſ-
que, in morem torrentis, illecebræ demerſe-
ris. Naufragio illa melius, quàm incendio ex-
tinguitur. Caro enim, non piſcis eſt: imò Sa-
lamandra Voluptas eſt, quam flammis irrora-
veris, & undis exuſſeris. An non vides, nec
Dracone, nec cyniphe, nec fulguribus, nec
tenebris Eͤgyptum edomitam; quæ etiam re-
vixit in funere, quando proſequuta eſt Hebræ-
os madidis etiamnum oculis ab interitu primo-
geniti? Tum ab inſequendis Juſtis abſtitit, cùm
in eam Moſes reduxit aquarum, qui obrigue-
rant, montes. Omninéque in pulverem redigens
projeci in torrentem. Cui ſanè dogmati tum mihi
ſubſcripſiſſe viſus eſt Saul, quum à Deo juſſus
exſcindere Amalech, qui tamdiu litaturo po-
pulo reſtiterat, quaſi quædam Pharaonis aut
appendix, aut imago, inſidias illi in Torrente
1. Reg. Collocavit. Cumque veniſſet Saul uſque ad civita-
15.6. tem Amalec, tetendit inſidias in Torrente. Hic
occupatur profligandis hoſtibus ab Iſraele locus,
qui neglectus fuerat ab Amalecitis. Amalec enim
idem ſonat, ac Populus lambens. Nunquam au-
tem inſidetur à voluptariis torrens: ſiquidem
horrerent illi delicias, ſi eas cogitarent abitu-
ras. Sacrificulos propterea Priapi Elias, qui-
bus favebat Jezabel, nuſquam delendos tutiùs
cenſuit, quàm in Torrente. Apprehbendite pro-
3. Reg. phetas Baal, & ne unus quidem effugiat ex eis.
¹8.40. Quos quàum apprehendiſſent, duxit eos Elias ad
Torrentem Cidon, & interfecit eos ibi. Quæ ſa-
nè omnia quamquam Judæis figuris, tanquam
valvulis incluſa germinaverint, nobis tamen,
vi Spiritus, iis exempta corticibus maturuere.
Cur enim trucidentur libidinis adminiſtri ad
ripam profluentis, niſi ut doceamur, nuſquam
feriri voluptatem fortiùs, quàm animadver-
ſione fugacitatis & brevitatis ſuæx? Nolo ſecu-
rim expedias in delicias, nolo pyram ſtruas,
nolo uncum & laqueum nectas: cogita tan-
tùm & intuere profluentem; cumque illud &
fluxiſſe videris, & devolutis in mare gurgi-
Felices nè tibus arere conſpexeris, tibimet inſaſurrato:
ſuper- Non uni id contigit elemento, ut defluat. Hu-
ant. manæ hæc eſt felicitatis conditio, quæ modèò
ſKuxa. exundat, mox hauritur. Quis Herode profu-
Alexan- ſior? Diſtabuit. Quis beatior Balthafſare? In-
der Mace- tra noctem unam comedit, horruit, expiravit.
do. Quis victoriarum glorià cum Alexandro con-
Mach. I. ferendus? Cognovit, quia moreretur: tantimque

.„

294 Oliva

ſpatii ſuæ vitæ contraxit, quantum produxe-

rat mperii ſui. Babylone veneno ſublatus eſt:
ut, qui ferro peti non poterat, ſucco oleris
interiret. Ultra ſolem protulit regnum, vitam
penè citra juventam extinxit. Eis ſi te conti-
nueris profluentium ripis, haud cades. Machi-
næ Chaldæorum propé Torrentem luxantur,
non autem labefactantur mœnia Hieroſolymæ. Zelus o.
Videas disjectum ab Aſa ſimulachrum Matris van-
ſuæ Maacha comminui primum;, tum in Ce- Oitaſ
dron abjici. Sed antequam ſæviret Princeps mala a.
in ſaxum, Matrem punivit, authorem ſimu- zitenti
lachri. Fruſtra enim virulentæ ramum arboris verânl-
præcidiſſet, niſi truncum revulſiſſet à throno. latur. die
Ned & Maacham Matrem ex auguſto depoſuit i, &α+.
imperio, eò quòd feciſſet in luco' ſimulachrum ſiüiarii
Priapi: quod omne contrivit, & in fruſta com- mali.
minuens, combuſſit in Torrente Cedron. Sic in ²: Paral.
illecebras deſævitur. Torrente demerguntur; ,²
ità tamen, ut non ſinatur natare in ſolio ra- ieweyz,
dix authérque flagitii. In Reginam prius graſ-
ſatus eſt zelo percitus tum Rex, tum popu-
lIus, quâ è throno deturbatâ, nullo obnitente
detritum eſt Idolum, & ambuſtum. Si enim
perſtitiſſet Maacha in curuli, fruſtra monſirum
loco lucéque motum perierat in Torrente. At
depulsà palatio regnéque fœminaâ, tota repa-
randi Priapi audacia intercidit. Ergo non Mo-
ſes tantum, ſed Aſa, ſed Elias, ſed Saül,
neglectis ſtagnis, ſpretiſque fluminibus, ad
Torrentes de monſtris impiiſque ſumpſere ſup-
plicium. Immunem ſe ſtrage Ifraél gratulatur.
Benedictus Deus, qui non dedit nos in captio- Pſal. 12
nem dentibus eorum. Et quibus vos aut coriis, .
aut loricis contra rugientes illecebras commu-
nivit? Tranſiniſſione Torrentis. Torrentem
pertranſivit anima noſtra. Ut enim labi de-
licias, non ſtare animadverteris, perſtabis con-
tra ſcelera imperterritus. Interea loci is, qui
Hieroſolymis abibat Jericho, nudatur à latro-
nibus, cæditurque in via, quâ ſanè rerum in-
quies, fluxuſque deſignatur. Imò ideò macta-
tur infelix, quèd viam tranſinitteret. Nam
cæco, qui ſecus viam conſidebat, veluti poſt-
liminio lux reſtituta. Adeò & mora profuit
mendicanti in via, & viæ tranſmiſſio obfuit
peregrinanti. Nolo enim à te curſim curſum vi-
tæ expendi. Inſiſtas, oportet;, conſiderationi
tuæ. Etenim & Jacob Jordanem repetüt: &
ad ripas Torrentis Carith ſuum Elias fixerat,
juſſu Numinis, domicilium. Perſtandum eſt in
meditatione profluentis vitæ, dilabentiſque vo-
luptatis. Imitari te velim Iſaacum, qui, ut
procul ab Abimelecho Rege mulieroſo mora-
retur, Torrentem ſibi deſignavit, in quo habi-
taret continenter. Et ille diſtedens, ut veniret ad Gen. a6,
torrentem Geraræ, babitarbtque ibi. Foderunt- 17. 19.
que in Torrente, & repererunt aquam vivam.
Quot, rogo, bona & Torrentibus! Tuta ibi ab
inſidiis Rebecca: ſecurus ibi à ſiti grex. Ver-
nant, Torrentis beneficio, pudicitiæ lilia, &
oves ad victimas ſaginantur. Lupum Agna de-
vitavit: gregéſque ſaturantur in Geraris. Veruùm
Iſaac, ut ibi degeret, illuc acceſſit, Nos quoque,
ſi mon in tranſcurſu Torrentem ſpectemus, ſed
ibi moremur diu, & pudori proſpiciemus no-
ſtro olim conflictato, & oves nutriemus litatu-
ri. Scaturit ſiquidem vivus & Torrente latex,
pro quo quamvis jurgentur Palæſtini, ad extre-
mum exclamat Patriarcha uberiori dives ſca-
turigine: Nunc dilatavit nos Dominus, & fecit Gem26.

creſeere ſuper terram. Aſcendit autem ex illo loco a2.
in

s) D
lihi,9
Pelll
AToen
en W
elele
e Conl
Ppon p.
N Nn
enfibni
rleros, n
te dde
biunm
Cninue, de
i, um 0
n kettahe
uloto
IIn hulla
1 unden, P0
6en, ſan
erim,eko
. Wh, won 0
a 0dri.

tleraran.
fanchr,
l ii beran.
i obciſe
litit, non
Et eTone
lu ſeeclael
1r wklerqne
Aun, kliin
mn Caleb
tr Char
Uente pr.
denn D
en Eecket
Enmn zeinie
deitt in lel
linünn
utIN lie
r nuſ d

ttn rod⸗
.
0 her 4

nd
cicg ei⸗
iin R
M
ſeiet
Atharnin
rammmn Un
ulae⸗ i
augſn e
SS
te (ehnt N
te Cenatm
utaein ſlon
egium Piük
Re, n
4, nllo tn
nbuſm Ken
Tulha nohr
at in Tonmn.
Nnii uke
dit. igurie
Elin, AN,
e flumma, ¹
qne ümrt⸗
e liril gan
lelit t n ti
übus vorate
h Ulecebra ann
Mtent. Inn
Urt euin
ttenu, Eefin
lnteres Miii
no, NoOrutb⸗
Cuirn

regn
1

h luan,6,
. enleni 4
ſguit, nt
len tn
cC*⁵
rlate iti ii
enitt 4

enthis .

7

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 295

in Berſabee, ubi apparuit ei Dominus. Si te Do-
minus, effoſſo puteo, quem Latitudinem ap-
pellaſti, dilatavit in Geraris, cur inde demi-
gras Berſabeam? Cur? quia moratus din ſum
ad Torrentem. Didici & lapſu fluctuum fluxa
eſſie, quæ mihi, aquæ copiâ, provenere. Hæc
autem vera eſt dilatatio, ea ſpernere, quibus
increſcere potuiſſes; ut ſcilicet, relicto puteo,
altare conſequare, litéſque oves, non augeas.
An non præſtat Sacerdotem eſſe, quàm Paſto-
§. Iſsae. Tem? Nunquam autem à ſede ubertatis & co-
piarum diſceſſiſſem, niſi me Torrens docuiſſet
Temtora- non fidendum proſperitati, quam opportunis
Uum con deſeras, quam amittas. Abibit enim à te illa, niſi
embiut, tu te ab ea proripueris. Quod ſi fluxa cùm ſit,
nobiſcum ſtare non poteſt, cur fugam non præ-

cipimus, deſerimuſque deſerturam? Cujuſdam

Philoſophi dictum cum laude circumfertur,
qui, cùm objurgaretur, cur fugacem ſervum
non retraheret, ille, inquit, ſine me eſſe po-
teſt Philoſopho, & ego ſine illo eſſe non pote-
sic s. 10 transfuga & mancipio? Idem mihi clam ſe-
Franci-- cum muſſare videtur Iſaac: Incidi aliquando
cas de tandem, poſt calumnias & rixas, in Latitudi-
13. 4, e nem, ſcaturigine mihi vivæ aquæ exuberante.
S 6 Verùm, effofio puteo, Torrentis, in quo con-
aρha ſiſto, non obliviſcar. Novi quæ ſit copiarum
Laus ſan. cConditio. Dilatavit me Dominus, ſed ſuper

di ſver. terram; quæ, cùm æternum ſtet, mihil peni-
Zege⸗ A— tus habet, præbétve, quod ſtet. Ideò ſi me-
“ cum diu copia non ſtabit, cur ergo injuriam

MWligienis non occupem, ſtare abnuens cum fugaci? Aut

perfectio. deſerar, aut deſero? Malo fortem eſſe, quàm
Politiez tolerantem. Inferam, quam ſum accepturus,
ve s. ſi cunctor, contumeliam. Dilatavit me Domi-
nus in Geraris* Ideò, fortunâ etiamnum blan-
dà, proficiſcar in Berſabeam, contemptor fe-
licitatis, non ludibrium. Vide, quam ille hau-
ſerit & Torrente conſtantiam: quämque ſit fa-
ctus ſpeclaculo profluentis gurgitis ſe ipſo ma-
jor meliorque, fortunæ contemptu, quam af-
fluxu, felicior. Cujus puto palæſtræ ut forent
alumni Caleb & Joſué, botryonem, quem
erant ex Chananitide ad populum avecturi, in
Torrente præciderunt. Ut iſcilicet peræquè u-
bertatis & fugacitatis recordarentur, hinc ra-
cemo recreati, inde profluente conterriti.
Num. r3. Pergentéſque uſque ad Torrentem botri, abſci-
24. derunt palmitem cum uva ſua, quem porta-
verunt in vecte duo viri. Cupiebant hilarari
multitudinem portento botryonis: ſed eum e-
natum ad ripam profluentis cùm objicerent,
hinc muſto populum recreabant, inde flumi-
ne deterrebant. Sciatis has vobis à Deo co-
Pias deſtinari. Parem huic nuſquam palmitem
vidiſtis. Verùm præciſum illum noveritis in
Torrente, quo mihil & aquoſius, cùm inun-
dat, & arentius, quùm defluxerit. Hanc ſanè
Felices v? Conditionem ebiberit de Torrente botrus. De-
ſuperbiän lectat, ſed abit. Utinam nos quoque racemos
noſtros præcideremus in Torrente. Minus cer-
tè& fellis hauriremus è muſto. Nam fugacis me-
mores ubertatis, non tam inebriaremur fa-
lerno, quaàm terreremur. Quis enim ſuæ u-
bertate vindemiæ turgeret, ſi eam ſatam noſ-
ſet, erutâmque de Torrente? Plus nobis phi-
loſophiæ, quaàm illecebræ id genus palmites
propinarent. Qua enim ratione is nos calix
inebriet, in quem Torrens influxit? Nihil
eo dilutius muſto, quod racemo compreſ-
ſeris, quem Caleb præciderit in Torrente. Per-
gentes uſque ad Torrentem botri abſciderunt

palmitem cum nva ſua. I queque à te hic ve- Zugam
lim expendi „ eâ nos fragilitatis humanæ con- Chriki
ſideratione, non carituros hilaritate, uberta- Tave:
téque fortunæ. Plerique verentur, ne uva eo-
rum ſit uva fellis, ſi eam aut in Torrente pan-
Xerint, aut de Torrente Ppræciderint. Maceſcet
illicèò botrus, ſi eum reputem defluxurum. Imò
nuſquam vindemia pinguior, nec palmes ube-
rior, quàm is, quem Joſue abſciſlum de pro-
fluente ſuſpendit in vecte. Erras, ſi veritate
notionéque mortalitatis rubiginem contrahi ar- eurn co⸗
bitraris. Imô ſapidior is eit racemus, quem e,, nos
prænotione conditionis illius & tuæ præguſta- injucun-
veris. Tum enim nullo aut ebrietatis probro; 42.
aut tumoris diſcrimine, aut ægritudinum con- Felieitas
tagio, vinum bibes innocenter, inter calices g e
fortunæ aureos, abſtemiis nec pudore impar:, coraeris
nec pudicitià. Eris tam modeſtus, quaàm fe- sbieura.
lix. Erit tibi loco voluminis cyathus, quâm- Dignitas
que non hauſiſſes ex Academia ſapientiam, 75oxia.
hauries in convivio. Diſces contemptum feli- Sat mo.
citatis & racemo: & quam deſpicentiam re- operantur
rum vix lippiendo, errando, abſtinendo, de- in bonum
liteſcendo, naufragando denique malè Græci
didicere retruſi, torti, denudati pelago, pu-
ſtulis, & ſepulchris, eam tu pleniſſimè biben-
do conſequére. Dimitte ergo ſuum Diogeni
baculum, ſuam dimitte Socrati cicutam, di-
mitte ſuum Phocioni naufragium, non erudi-
ri id eſt, ſed diſtor Jueri. Tibi continget in
poculo Sapientia: nec invidebis aut Lycæum
Peripateticis, aut Platanum Platonicis, aut
Academicis Tuſculanum, quando ſub vite ſua
Mens tua, ex umbra pampimi, luce perfun-
detur philoſophiæ. Ecquando in eam ſe arcem
felicitatis evaſuram Mortalitas credidit, ut
muſto erudiretur, ut non è puteo, ſed è& cali⸗
ce exugeret veritatem? Et tamen ſi propè Tor-
rentem panxeris vitem, non inde Baccho infe-
ſtaberis, ſed à Minerva erudiere. Diſces brevi-
tatem illecebræ & racemo. Et fortè hoc à Cale-
bi botryone vinum illud expreſſit Sapientia,
quod miſcuit in ſuo epulo, cùm parvulos invi-
taret ad arcem. JNapientia ædificavit ſibi do- Prov. sS.
mum, miſcuit vinum, & poſuit menſam. Hic I.
quoque manat & calice philoſophia. Sed pro- Oratio &
cul dubio, præcidere agricolæ palmitem, unde iajal ge-
liquor exprimitur, in Torrente. Philoſophe- seſſariæ
tur Socrates in veneno. Ego in falerno philo- falieilus;
ſophor. Et ejus quidem Sapientia obruetur ae tr-
potione, à catenis ad inſtitas, à carcere ad ſe- eant.
pulchrum progreſſura, nunquam non miſera;
niſi biberit, ærumnoſa; ne bibat, inſamis.
Mea potio thronum mihi adornabit, non fe-
retrum. Emergam è& meo calice, non eo ſub-
mergar. Et ſi quæ me vincula præpediunt ab-
ſtemium, ſobriè inebriatum non me tantùm
emittent, ſed, potu in infulas repente eon-
verſo, ornabunt transfugam ſuum. Sapientia
miſeuit vinum. Fergentéſque ad Torrentem bo-
ri, praciderunt palmitem cum uva ſua. Ec-
quam metuemus tyrannidem criminis prope
Torrentem, ſi vinum ipſum, in quo eſt Luxu-
ria, Academiam nobis parat, non Lupanar ?²
Abeſt à vino Libido, & ſubeſt Sapientia; quam
ſi Plato noviſſet, poterat philoſophiam non è
Nilo, ſed è& poculo exſorbere. Quis non ha-
bitet in Torrente, ſi adnatis ei vitibus non
inebriatur ut Noë, ſed quaſi Salomon erudi-
tur? Languet ad infringendas animæ vires pro-
Pè Torrentem vinum, quod ſwedari Lothos quo-
que coëgit in ſpeluncis: & miraris, ſi murus Perſis
B b 4 reſtiterit,

Ser Viré
Deo felixæ⸗
Oratio, &
exercitia
piritua⸗
lia, Ac
mortis
memoriaz

reſtiterit, quem Torrens propugnabat ab arie-
te? Et aſcendi per Torrentem nocte, & conſi-
derabam murum. Porròô alluvione Torrentis
non modè ſervabuntur à prolapſione ruinaque
propugnacula; ſed ſi ea fortè ſubruifſet Na-
buchodonoſor, Torrente meliùs illa, quàm
aut laterculis, aut lapidibus reconcinnabis. En
Pparietinas! Ecce ego adducam ees de terra A-
quilonis, inter quos erunt cæcus & claudus, &
bpragnans & pariens ſimul cotus magnus rever-
tentium huc. Negas labaſſe Hieroſolymis mu-
rum? Negas aut ab Aquilone malum omne
profundi,; aut umm ab horto ſuo fugare
Sponſam Aquilonem? Inde lippi, inde clau-
di, inde prægnantes, quibus ſucclamatur in
Evangelio, væ, evaſerunt. An non multitu-
do magna languentium huc acceſſit? Verùm
non piſcinà percurabitur, ſed Torrente. Per-
git namque Jeremias. In Metu venient; & in
miſericordia reducam eos: & adducam eos per
Toörrentes aquarum in via retta, & non impin-
gent in ea: quia factus ſum Iſraëli pater, &
Ephraim primogenitus meus eſt. Potuit-ne aut
lIabi turpius, aut farciri felicius paries? Tor-
rentibus hanc ſanè recdkintegrationem deberi

jerem.
3 1. 2.

quis non videat? Porrò metamorphoſis iſthæc

Torrentium non terram excolit tantum, ſed
coœlum perficit. Facit de Judice Patrem. Fe-
Pæœniten- Cit de exule primogenitum. Mirabaris exarma-
zia vera ta per Torrentem flagitia, ne accolis obeſ-
en⸗ ſent? Divinitatem exarmat, quam telis exu-
Baazine tam, ad amplexus oſculâque convertit. Quia
mentali, Nactus ſum Iſrazli Pater. Sed poſtquam tran-
& exerci- ſierit per Torrentes. Quæ iſta vis gurgitis, cu-
ziis ſpiri- jus attactu non modè captivitatis vincula in re-
mnalibns. gnantium vittas demutantur: ſed Divinitatis
ene :. remolliuntur fulgura in Narciſſos? Sævierat in
Judæos Deus, quos expulerat in Afſyriam.
Deſpera- Inde illos in oſculo revocat, ſed Torrentibus
tio vinca- eruditos pariter & elutos. Gratulabar emiſſos
zur Dei olim Iſraélitas à pelago, ſine naufragio. Hic
Dirz- video, cum ingenti acceſſione decorum, tranſ-
orOtα miſſum à Torrentibus Ifraslem. Et quidem re-
deunti prodigo Pater occurrit, filiumque di-
xXit; ità tamen ut ſuo gradu non eum moveret,
reſervatâ ſeniori filio prærogativà primogeni-
ti. At hic remigranti Ephraim non libertas
tantùm redonatur, ſed primogenita obtrudun-
tur. Et Ephraim primogenitus meus eſt. Pu-
taſſes-ne tantam exuberare proſperitatem è lit-
tore profluentis? In cœlum ſcandit, ut inde
ſuis accolis non ſidera detrahat, ſed Numen
demittat; non tam ut adoretur à te, quàm ut
affundatur tibi, non hoſtiarum appetens, ſed
§.Eliſaus. Prodigum oſculorum. Ouia fabtus ſum IWſrasli
zZelus a- Pater. Et Jordanem mihi opponet Eliſæus,
nimarum in quo lepram Propheta non tam depulit,
Sbi quo- quàm tranſtulit, quando ſquamis, quibus Sy-
* va- rum exuerat, alumnum infecit. Ned & lepra
ver. Naaman adbharebit tibi, & ſemini tuo uſque in
4. Reg. . O
5. 27. Jempiternum. Quid profuit exterum abſterſiſ-
Talenta ſe, ſi ſedimentum contagiü reſedit in dome-
ine ſpiri- ſtico? Militem eluiſti, & diſcipulum inquina-
"e hroſunt ſti. Vomuit idola Syrus ad ripam profluentis;
aliis. ſed, ad . Idolol arnig, ſed
ed, ad vomitum Idololatræ, non canis, ſe
Avari- 2gnus, ex filio Prophetarum factus eſt Giezi
14a. alumnus mentientium, & ſocius furum. Ali-
ter piſcatur ad mare Petrus, & aliter ad Jor-
danem Giezi. Ille aurum pro Chriſto extrahit
ex & qquore. Hic, contra Deum, educit ad
Jordanis littora non aurum è ſiluro, ſed argen-
tum è& Syro. Accepiſti argentum, & accepiſti

296 Oliva

veſtes. Scilicet cùm in Jordane exuendi à Joan-
ne eſlſent inſtitores duplicibus; ad Jordanem
Prophetæ alumnus mutatoräs duplicibus orna-
batur. Da eis talentum argenti, & veſtes mu- 4. Re
tatorias duplices. Mira ingluvies avaritiæ! Sat 5.21.
Petro eſt hauſiſſe didrachmam ex æ qquore. Ex-
trahit & flumine Giezi non unum è piſce num-
mum, ſed è& milite talenta duo. Proh cupidi-
tatis artificium! E duritie caſſidis tunicarum
mollitiem expreſſit: liquavitque argentum è . Pelum 4
chalybe, compreſſis & lorica talentis. Noſtri Anr.
his carent portentis & monſtris profluentes. vii
Nullus per hos torrentes tranſivit Giezi, qui

non illicò beneficio alvei recudatur in Eliam. . Aan
Cæci vident, elaudi ambulant, Captivi adop- e,an
tantur in filios, Deum merentur Patrem eluti Itemcve
Torrentibus, quem dudum Cenſorem habue- „E on
rant, & Judicem ſeveriſſimum. Tanta nobie allen:l
ex conſideratione delabentis ubertatis bona . ace ſie
decorâque proveniunt. Adducam eos per tor- r
ventes aquarum in via relta, & non impingent. un is
Impegit in eremo Moſes, inſcenſo, exſcenſo- Ghriml
que quamvis Sind. Et ità infelix impegit, Gn en
coœpitque tam miſerè claudicare, ut, in con- iare ge⸗
finio Chananitidis conſtitutus, intrare provin- (l
ciam non potuerit. Hic verò Torrentis tranlſi- Piarchn
tu ità claudi luſtrantur, ut nulla ſuſpicione ne, enh
ſcandali, ſeu offendiculi, ab Aquilone invo- 0bürd
lent in ſinum Dei. Habet captivitas à Tor- Cänian:
rente, quod à Sina non habuit Prophetia. n Ai
Deliquit Moſes poſt fulgura, videâſque ad a- Nutos din
quas contradictionis Prophetam naufragum in R. ant:
tabulis; cùm turba, tranſmiſſo torrente, non enn
impingat: tutidſque peregrinantur mancipia 8 Re deiun
in baculo, quàm dominetur Legillator in vir- H
ga. Et non impingent. Quinam? Claudi. At mng
non multum viæ conficient. Ab Aquilone fe- nn
ſtinant. Pauci ſunt. Turba eſt, & cœtus ma-

¹ Enn tandm

ghus. Gaudio fortè ſubſiliunt. Imò cum fletu
incedunt. Audi: Erunt cæcus & olaudus, cœ&-
us magnus. Adducam eos ab Aquilone. In
Retu venient. Et hos vaticinaris non offenſu-
ros tam multos, tamdiu errantes, claudos &
lippos, imò non lippos, ſed cæcos? Itaà vati-
cinatur Jeremias: Et non impingent. Quibus
avecti curribus, quibuſve alis inſtructi? rapi-

diſſimis & munitiſſimis: Torrentium ſcilicet lt, nl
eruditione, ſpectaculo, & viciniâ. Adducam 4 lt ole
eos per Torrentes aquarum in via recta, & e Non
non impingent. Ergo non modè ſtat murus al- uin n
luvione Torrentis, ſed firmatur, duratuúrque S
contra Chaldææ phalaricas, contrâque coæli ſen,
fulmina & cometes. Parum verèò fuerit bene- ſeger, El
ficio Torrentis convaluiſſe de vulnere ſeu mu- lub,
rum, ſeu vulgus, niſi ejuſdem affluxu debi- Emmk Mn
litantes ſe hoſtes omnes infregerit. Volo ità n änel
ſtare propè Torrentem Hieroſolymis murum, iun et
ut ſuo ſtatu mœnia ſubruat Babylonis. Ego ern
certè poſſeſſionem filiorum Iſraël nullam ta kmmn
cadaveribus Regum Ducumque inſtratam vi- knnn)
di, quàm ea ſit, quæ obvenit Rubeno. Ibi ſim
Seon, ibi Madian, ibi Sur, ibi Hur, ibi Ba- A E
laam, ibi Rebe, ibi Hevæus, ibi denique cum Wlis X
innumeris, Amorrhæus. Ita habemus in libro Jolu. 13 Anmn,
Joſue capite decimo tertio. Et unde tanta ho- 15. N Ler
ſtium cædes, ſtragéſque urbium? Nimirum Anlo mor
hinc Jordane terminabatur Poſſeſſio primogeni- Athmen
ti, inde Torrente Arnon in ſui veſtibulo al- e Vlr
luebatur. Dedit ergo Moyſes poſſeſſionem tribui Ibid. 16 Aethi
kliorum Ruben. Fuitque terminus eorum ab A- Klahn
roër, quæ ſita eſt in ripa Torrentis Arnon. Fa- lnilen 8

7 . 2.. 1— . . .
Suſzue eft terminus filior Ruben Jordanis fuvius. 6 ſanr
. D eb el- . Dt t

lit Ckig
, tie
Tenmr bann
nCelhen
1 Ubeni

lluea

lor U, Ur
u, intte IN
19 Tonerits

35 Acnin t

habuit Myin
ta, fleiltit
etam mileni
niſlo munetn
egrinann umn
n Leglmmmn
mm? Can
t. A Agut
a ek, om⸗
Ent. Ind and

, inpiui
Ds innckte
Torrentum e
it din ti
wb krn
matu, ng,
8, CCNnile;
Fetd

de lxri

ulcen
nheget i

erolignun
ut Diſi,

Eeccleſia-

in Cap. II. Lib. II. Eſidræ. 297

Debellantur paſſim à nobis vitia, ſi tamen,
conſideratione mortalitatis tum noſtræ, tum
voluptatis, ex utrôque planè latere ambiamur.
Is verò præ cæteris cadit in campeſtribus Ru-
beni inquinatiſſimus Balaam, leno filiarum
