trante. Davidem Regem eſſe vidit, quùm re-
gno excederet: Semei, quùm loqueretur, ca-
nem eſſe cognovit. Porrò David nec ſuam in ſe
agnovit purpuram, nec vidit ipfſummet in Se-
K 2 mei

—

II2

mei Simeum. Dominus præcepit ei, ut maledi-
ceret David. En lippientem, cui una tantùm
Ppræcipientis immenſitas Numinis in hoſte appa-
ruit: cui Regni ſyrma ità ab oculis evanuit, ut
Davidem, quem circumferebat, Regem eſſe
non videret. Quid mihi & vobis eſt, filii Sarviæi
Dimitte eum, ut maledicat. Vos enim in ore
ejus Cerberum latitantem videtis, ego in blaſ-
phemo, ne Semei quidem agnoſco, ſed unum
tantùm Numen intueor, à quo ità hoſtis obrui-
tur, ut meis nuſquam oculis pateat. Par ſanè
lippitudini regiæ nudati hebetudo eſt Jobi: qui
ne Sabæorum quidem turmas, manipuléſque
Chaldæorum, quùm à ſervo deſignarentur, vi-
dere potuit. Siquidem cùm illi dicerent. Irrue-
runt abæi, & Chaldæi invaſerunt, ceciditque 6
cœlo ignis. Clamabat ipſe, ſpectare ſe nuſ-
quam prædones, quamquam deeſſe videret in
agro ſuo tum camelos, tum oves. Denique,
cùm di reſpectaſſet, nihil ejus in oculos in-
currit, niſi, qui omnia complet, implétque
Deus. Dominus dedit, Dominus abſtulit. Sabæos
vos mihi, Chaldæôſque deſignatis: ego hebe-
tioris aciei ſum, quàm ut ejuſmodi formicas
interſtinguam. E tot prædatoribus, unus mi-
hi & ſolus Dominus agnoſcitur. Dominus ab-
Ruulit. Haud ità caligabat Agar, quam quùm
Angelus domum remitteret, non ei inſinuavit,
Gen. 16, y, ut Domino, ſed ut Dominæ ſubderetur: Re-
vertere ad Dominam tuaum, & bumiliare ſub
manu illius. Quid, quæſo, inſonuit? Vilius-ne
de coœlo Angelus philoſophatur, quàm lepro-
ſus nudatũſque in ſterquilinio? Jobus novit in
latrocinio non Sabæos ſæviiſſe, ſed conſuluiſſe
ſuis commodis Deum: Et Angelus vult non
Deum, ſed Saram ab ancilla attendi, in ſua
depreſſione? Nimirum Ægyptiæ lippitudo
nulla; ideò in Sara Saram erat reſpectura.
Felicius allucinari Jeremias potuit, poſt habi-
tum cum Deo colloquium, qui non modò mu-
lierem non vidit, ſed camporum amplitudi-
nem immenſam, etiam cùm aſpiceret, non vi-
debat. Quid terram nomino? quæ non rarò
in ſua ità caligine delitet, ut illam nec Argus
intueatur. Ita Deo Prophetæ oculi affixi ſunt,
ut nec Solem viderit. Aſpexi terram, & ecce
Ner. 4. 23, vacua erat & nihili- & clos, & non erat Iux
eis. Quid hac lippitudine beatius? Quid hâc
felicius cæcitate? Etiam mihi Petrus lippire
tum viſus eſt, cùm exclamavit converſus ad
Matth. 19. JESUM : Eece nos reliquimus omnia. Omnia
27. tu-ne dimiſiſti, qui unum vix rete Domino de-
dicaſti? Ubi faſces? ubi currus? ubi curules?
ubi gloriæ ſolium? Nimirum ità heæc Petri
oculis decreverant, ut quaſi arenas, & quali
puncta und concludi poſſe ſagend ſit arbitra-
tus. Quid? Nonne ita penè moles, armen-
ta, & armamentaria contemplanti tum fortè
Salomoni imminuta ſunt, ut tonſarum ei gre-
ges uni vix dentium decuriæ pares eſſe vide-
Cant. 4. z. rentur. Dentes tui, ſicut greges tonſarum. Ut
unius putarentur menſuræ eſſe Arx Libani, &
Can.7. 4. Naſus Virginis: Naſus tuus ſicut Turris Liba-
ni, ut mille clypeorum pondus non plus eſſet,
Can. 4.4. Quàm denæ unius torquis anſulæ,. Sicut tur-
ris David collum tuum mille clypei pendent
ex ea. Stupes lippientem? Age. Quid ina-
nius capillo? Pecus tamen copioſum contem-
an., 6, 4. planti evaneſcit in crinem. Capilli tui, ſicut
grex caprarum. Denique Mons unam in co-
mam attenuatur oculis meditantis. Caput tuum,
ut Carmelus. Ità nimirum grandiores formæ

Tbid.

C

Can 7.5

—

—

Oliva

detumeſcunt hærenti ſuo Numini animæ. Noh
ergo mirari, ſi poſt orationem evanuerit ex
oculis Nehemiæ Chaldæa, tantumque Coœli
Principem Deum dixerit in ſuo exceſſu. Qucgſo,
Domine Deus cœli.

Quæſo, Domine Deus cœli, fortis,
magne, atque terribilis, qui uſto-
dis pactum & miſericordiam um
his, qui te diligunn, & cuſtodiunt
mandata tua.

Ppareat metuendus Deus cœli, ſed rebel- Aan i
lantibus. Ubi verô in amoris theatrum Deumer
inducitur, cur pro ſceptro fulmen circumferat? Bimre
Attamen locuturus de prorogata in diligentes
miſericordia Nehemias, non margaritis mite z
. . Aß abiliet
Numen, ſed fulguribus efferum effingit. Deus al on ni,
cœli terribilis, qui cuſtodis miſericordiam cum mia i.
bis qui te No er. Doctos nos ſanè voluit
Prophetarum ſagaciſſimus Amoris gemmas in
fragore terroris concreſcere. Ideò enim ſerva-
tur Lex, & Deus colitur, quòd horrorem ter-
rorémque incuſſerit ſpectatoribus ſuis. Hinc
eſt, quod aureo charitatis baltheo incingeba-
tur ad mammas ſpectatus Joanni Angelus,
quia præacutus non deerat ori gladius, &
igneæ inerant oculis faces, quæ terrerent.
PFræcinttum ad mammillas zonäa aure. Ita. Sed
Oculi ejus tanquam flamma ignis: & de ore ejus
gladius. En qua ratione concreſcat in mam- Seventzan,
mis aurum. Hinc igne, inde gladio pectus & Dei a
conterretur. His nimirum colonis aurea cha- an'n.
ritatis ſeges exurgit: quæ ità aurum eſt, ut age
etiam Vipera quodammodo ſit. Parentem
enim excluſit extruſa. Charitas foras mittit " Joan. 41
Timorem. Ut enim, ſine Timore, amare non ⁸.
diſceres: ità timere deſines, ut amaveris. Pla-
cet fortè doctrina, ſed nomen minus Viperæ
placet. Tu verò, qui ità vocem expaviſti,
nonne pateris Chriſtum Serpentem dici, ere-
ctum in eremo? Porrò ſi Filius Dei Serpens
eſt, cur & Charitas, quæ Deus eſt, appellari
anguis non poſſit? Verùm redeamus ad me-
tum; qui procul dubio parturienti charitati
obſtetricatur, aut etiam parit eam. Vidiſti de-
cuſſatis ardere alis apud Eſaiam Seraphim? An Ila.6,2
non illa Amoris primogenita? Vide rurſus, ubi
conſiſtant, quid loquantur, quidque agant, ut
ardeant. In domo ſunt repleta fumo, ubi &
liminaria & cardines labant majeſtate concuſſa
conſidentis Dei in ſolio. Clamant, Janktus
Dominus Deus exercituum. Ignitum de altari
calculum tollunt, ad inurenda Prophetæ labia.
En domicilium charitatis! Abeſſe inde terro-
rem dices, ubi ſolium elevatur, ubi cardines
quatiuntur, ubi domus ſumat, ubi exercitus
cogitur, ubi prunæ, ubi forcipes, ubi vulnera
ſpectantur? Scio equidem hiſce terroribus An-
gelos, ut diligant, non egere. Verùm e
tunc tempeſtate charitatis palæſtra Prophetæz
aperiebatur, ut amorem inter horrores do-
ceretur. Inde crediderim factum, ut Petrus ſoan. a.
de amore interrogaretur, non in cœna, nec 16.
in horto, ſed in littore; ut ſcilicet ſelicis juxta
tempeſtates & fluctus Charitas pullularet, quæ
ſine timore rariſſimè germinat. Quod ſi in-
certus etiam es hoc de fœdere Timoris Amo-
riſque, ſubi coenaculum Hieroſolymis Apoſto- .
licum. Eò ſanè Dei timor deſilit, ſed in igne : Act ,
ad-

SeVeruas

Apoc. hi

el
onn
Man
10 Fin
ſenti
ahe
4 Man
ſu
Cmmoe
leinp
It p
mn. 0
Nſo
ſole
ng
g
illie
ſule,
orme
imgr,
eut,
Uutbis
n tel
rNn Ann
Dorkuun
n
u. Nn
i in
ſiihre
eert
le Loche
aſe
uhrbit
lre Mee
umn, ve
Adrent
Ar e
n ecce⸗
momren
levch
Nulnthi
n. Di
ſirez Gro
uſeene
Femrc
non⸗
Rrc
tee n
Pzmin
I elni

OW

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ. 113

adventumque Spiritus vehementioris auræ turientibus Ppræ dolore Montibus Phonix naſ-
na commotio anteceſſit. Hinc eſt, quod ad ceretur charitatis. Deus cli fortis, magne at-
amandum Sponſa non inter Lilia initiatur: ſed que terribilis, qui cuſtodis Pactum & miſericor-
P n

in vinariam ſevocatur cellam, ibique vini au- Jiam cum his, qui te diligunt
ſteritate, non unguentorum fragrantiã, ad ſoboles, quàm Amor.
amandum impellitur. Introduxit me Rex in editur. Mirus profectò

. NuBuBulla delicatior
Sed ſæviſſim parente

Can. 2.4. 1 arf — 7 00 . citur. Pf. occurſus hinc Sacerdo-
, ſn cellam vinariam, ordinavit in me charitatem. tii, hinc Numinis. Accedit cum thure Aaron
i k Sponſi videbatur inducenda gaza, ubi de or- aureis tintinnabulis ſonorus. Occurrit è coœlo
inn dinanda charitate agebatur. Verùm poſitis de- Deus cum ſulphure, ſpiritu Pprocellarum horri-
n n liciis phaleriſque Dilecti, regium Salomon tra- ſonus. F ulgurat in vultu Numinis robur,
agen hit plenum imperii ſyrma, ut initiet amatu- poteſtas, & horror. Et quibuſnam putas tan-

ram. Quam etiam non unguentis delinit, ſed tam irarum ſcenam excitari 2 Amaturis.
muſto perfricat, ut à terrore ad charitatem Non Golias Arcæ inſultaturus terretur hor-
ſubſiliat. Ignarus ego certè myſterii NXenia rore Domini in ſuo robore gradientis: ſed qui
i,li penè Sponſi damnaveram, ubi in angues con- diligunt adoraäntque ſuæ Charitatis ſatorem

undten tortas ab eo vidiſſem tradendas Sponſiæ muræ- Deum, terroribus coronatum. Fruſtrata ſuis
en Cnt, n. nulas. Murænulas aureas faciemus tibi, ver- proinde votis non immeritò Sponſa eſt, quæ
in le miculatas argento. Cur amoris ornamenta non amoris expetiit oſculum, inter uberum, lactiſ-
nuentün violas, avélque referunt, ſed vermium, an- que delicias. Oſeuletur me oſculo oris Jui, quia Can.1.I.
eftnet guiumque ſpecie inhorreſcunt? Quia amoris meliora Junt ubera tua vino. Falleris, miſel-
icnlimn n ſunt ornamenta. Cùm enim charitatis illex la. Optatis nunquam fruêre illecebris, quam-
w le ſit timor, ſerpentibus ſanè obligari Dilecta diàù morata fueris in unguentis. Tenui eum,
hd Enm debuit, ut ad amorem monſtris urgeretur. inquit, nec dimittam. Tibi gratulor: at ſuas an ; 4.
kehenmtn Hærebis tu ſanè, ſi Apocalypſeos evolves ar- tibi Amor indulſit delicias in odore-ne, an p *
Ghomnene cana, tertio præſertim ejus voluminis capite. tiùs in horrore? Ubinam charitate Numen
ns i Ne Apoc.3.3. Nam Angelo Sardis cum Dominus ſcriberet, & devinxiſti à Paululum cum pertranſiſſem eos, in- Ibidem-
hed inigt mortuum eum eſſe dicit præ ſcelere, & illi ſu- veni duem diligit anima mea, tenui eum. Quos
alnt An um in poznam criminis adventum intermina- inter tranſeundum tibi fuit, ut amplexu poti-
ti Adu1 tur. Nomen habes, quod vivas, & mortuus rere Dilecti ² Haſtas tranſmiſit, non lyras.
Gle Mmen es. Veniam ad te tanquam fur. Non tamen ali- Concuſſa mens inter jacula vigilum prius tre-
Auret. Ia N quid abreptum abs ſe iri comminatur. Quin pidavit, tum in amplexum Sponſi adrepſit.
: Gens fulgura ſtatim in rores vertit, aitque: Qui Neque enim fas eſt, vel Dilectæ, charitate
gelctt in e vicerit, veſtietur veſtimentis albis. At Laodi- imbui, priuſquam pavore induatur. Timoris
S ciæ Eccleſiæ Præſulem vix tepuiſſe cùm aſſe- tibi antè exugendum fel eſt, ut amoris lacte re-
Pnib atetts rat, à ſe tamen regerendum non ſine cruciatu creeris. Charitatis Roſa ſine rubo timoris non
Hanmeh Apor. 3. ſcribit. Quia tepidus es, ineipiam te evomere vernat. Joannes, qui pronubus charitatis ini-
ſt. Pxen . ex ore meo. Itane? Ut quatriduanus vel pu- tiatus à Chriſto eſt, filius quoque tonitrui, &
u ſru n niatur, vel excitetur, incertus tantùm objici- boanerges renunciatus eſt. Simon Joannis,
memmen tur adventus Domini. Hic ubi paululum re- qui plus cæteris diligere tenebatur, timere,
tanani k gelaſcit pectus indicitur abdicatio? Ad mor- ac benè mergi ſinitur. Vix enim ſine pavore
en muüſte tuum accedit, à tepente abſcedit Chriſtus : il- Charitas adoleſcit. Quid 1u vides, Jeremia Jerem. I.
Nen aih lum conventum à ſe iri dicit hunc veréò reje- Virgam vigilantem ego Video. Ex Hebræo. ¹1.
entenn rie⸗ Ctum iri procul teſtatur à ſe. Nimirum amoris Virgam ex amygdalo celeriter Rorente video.
lui apud Laodicios inſtitutæ mox nundinæ fuerant: In his ſanè floribus amygdalinis charitatem
A Wadeo tibi emere à me aurumn ignitum, proba- nemo non novit, quæ moras neſcit, & præcox
ue ge tum. Ubi verò charitas inſeri debet, ibi gra- ad gemmas eſt. Aſt flos amoris quaâ ratione
lenee viores quoque ſeruntur minæ, ut feracior ſit tam felix erupit? Ex eodem quæramus Vate.
Uen de⸗ Ibid. meſſis amoris in terrore. Ego, quos amo, arguo Quid tu vides à Ollam Juccenſam ego video. Ibid.
ein⸗ ne . & caſtigo. Scilicet, verberum horror delicias ex. Mirabar ſanè ſine terrore ſupplicii florem ſub-
n gi Primit Charitatis, quæ procul à Timore friget. pullulaſſe charitatis. Non exuſſit olla corym- .
itemwie Nihil enim ità amorem incendit, ut pavoris bum, ſed eduxit. Diligite Dominum ommnes ſan- plſ. 20. 24.
de S L. 12, 1. glacies. Si ningit, ardes. Dilexi : duonian, Gli ejus: quoniam retribuet abundanter facien-
D exaudiet Dominus orationem vocis meæ. Dilexi? tibus Juperbiam. An non Tu amoris punicum
geltte ml Si oppidò amaſti, timuiſti tu quoque certè. rigandum cenſuiſſes opobalſamo? Verùm Da-
amun, Age, quà ratione ad amorem exarſeris, profi- vid, ſationum non ignarus, Amorem pro-
nitum lbid 3. tere. Circumdederunt me dolores mortis, inquit: cellis irrigavit. Diſſipabit faſtoſos; ideò
Proylee 2 Ppericula inferni invenerunt me. Viden' ut in vos, non tam humiliamini, quam diligite.
ele e n mube Iris emicuerit? Expavit ſupplicium, & Tum enim excolendi amorem percommoda
u, Mict Deum dilexit. Ideò in ſeptimo ſupra decimum tempeſtas eſt, cum ſæviunt tempeſtates. Sa-
4, S V pſalmo, ubi David amaturum ſe Deum ſuum pit-ne tibi Samſonis mel? Subeſſe negas tu

Hez i Perſanctè vovet, tantam pavoris ſcenam re- illi fortè delicias, blanditiâſque charitatis?
urnnn H tegit, ut ſolà portentorum recordatione con-u Nonne ⸗ ubi Gentilitas nuptura Chriſto deſi-
.17. 1.

t e ſternari etiam Gigantes poſſint. Diligam te gnatur, amor, quaſi mel, apponitur? Ariolare,
ln l⸗ „eid. 3. Domine. Prolem optas, at unde parentem unde favi vindemia facta ſit. E lauro dices, aut
konn. accerſes? Commota eſt, & conttemuit terra ex ilice. Imò & rugientis palato monſtri expreſ-
cun, ke fundamenta montium conturbata Junt. Poſiit ſa charitas eſt. De comedente exivit eibus: Judie 24
nen, tenebras latibulum ſuum. Intonuit de cœlo Do- G de forti egreſſa ſt dulcedo. Arca nimirum, 4.
is in, Wiinis. Lenis d facie ejus exarſit. Miſit ſagit- quæ Manna Charitatis cum Virgà Moſis ferien-
l tas ſuas, & diſpavit eæo. Amore lætabaris hym- te, uno ſinu confovit, teſtatum nobis eſſe pro-
. (vl mi poſtibus præfixo? Cohorreſce jaculorum, fectô voluit, fruſtrà ibi amoris illecebras ek⸗
Tinors ſ ulgurdmque ſtridore conſternatus. Penè uni- Peti, ubi terror ſupplicii non vigilat. Quiniß
ſnu verſa naturæ fundamenta concuſſa ſunt, ut par- priuſquam ditaret Obededon, Ozam percuſſit.

i, lanß Ethicæ Tom. II. K 3 Ut
7

114

2. Reg.6.7. Ut teſtaretur, ante vulneris pavorem;, vanum
eſſe anhelantis ad ubera charitatis votum etiam
Davidis. David & omnis Iſrazl ludebant co-
ram Domino in tympanis & ſiſtris. Præripis
triumphum, Iſrael, qui nunquam non ſubſe-
quitur agonem. Necdum Arca Urbem exter-
ruit? nolite fidere blandienti. Non enim ibi
charitas apricatur in meridie gratiarum; verùm
ſeveritas ibi latitat in inſidiis, quæ, niſi cruo-
re proludat, amori procul dubio illudit. Na-
rüſque eſt indignatione Dominus contra Ozam,
& percuſſit eum. Expalluiſtis? Nunc enimve-
rò tempus ridendi, & amplexandi eſt. Quô
Arcam declinatis? Quò; & , quam ob cau-
ſam, pallor iſte tuus, David, bonorum ſca-
turiginem abdicat, & reformidat fortunam
ſuam? Jugulat enimverò Arca. Et ideò felix
es, ſi domi divertat tuæ. Fulminantem ex-
Jmoy Dei Cipiam? Quidni? Nam Dei amor, quaſi æthe-

in nos. ris Phœnix emergit & funere. Ubi ſecurim vi-
alarz deris incidiſſe, ibi flavere meſſem jam fſcito.
t Amor vivit in feretro: cubat in gladio: cruore

Arca Dei, lactatur: vulnere convaleſcit. Vitis eſt Chari-
n feri, tas, cujus pubeſcit in cæde vita. Memini ab
et. . —. .
1. Iſaaco deſtinatum ſupremæ benedictionis ar-
s. David. rhabonem oſculum Eſaü, eâ tantùm conditio-
ne, ut, quem amplexu recreaturus erat, jaculis
Gen. 27. 3. antè pharetraque gravaret. JSume arma tuüa,
pharetram & arecum : ut benedicat tibi anima
mea. Dubitas Numinis charitatem in Senis oſ-
culo adumbratam? Si ea coloratur in oſculo,
quod pharetra anteceſſit, quis non videt A-
mori Terrorem proludere, & ibi tantùm ver-
nare charitatem, ubi arcus exterruit? Quod
ex eo quoque clarius eluceſcet, ſi Joannem ad
Jordanis alveum ſucclamantem audierimus.
Ferenda jamjam Amoris Lex erat. Cujus ut
Chriſtus author, ità deſignator Joannes præ-
mittebatur. Initiaturus is corda filiorum Iſ-
raél ad legem amoris concipiendam, quo au-
Cœncio ſe- ditorem ſuum frequentiſſimum ad profluen-
vera hi. tem adſperſiſſe rore, quo perfudiſſe unguine
arbitraris? Educit & latebris viperas, apponit
arboribus ſecures, figit in area ventilabrum,
faces ſtipulis ſubjicit, ululatu, cilicio, baptiſ-
mo exarimat Pala ſtinos. Nimirum pertonare
ità decuit præambulum charitatis, quæ non
niſi pallente in corde ſcribitur, & tum tan-
tùm vivax in vultu rubet, ubi conſternata
tonitruo alumni facies expalluit. Exareſcant
proinde, rogo, gramina minimè opportuna,
quæ amoris Ver, dum nunciant, enecant.
Neque enim olus, ſed rubus charitatem ante-
Gan. 2.11. cedit. Hyems tranſiit, inquit, imber abiit: fo-
res apparuerunt in terra noſtra. Niſi din Boreas
graſſaretur, ſuis careret floribus Sponſa.
Ideò vernat, quia & hyemavit. Alſit, &
tum arſit. Diſpice Abrahami familiam, &
anteiſſe deprehendes Iſaaci, hoc eſt, riſus amo-
riſque, ortum incunabula Iſmaélis adoleſcentis
efferi, natique ad pugnam. Terreare neceſſe
eſt Pavoris arcu, ut exinde amoris epulo rele-
veris. Colludunt una in domo Iſaac & Iſmmaël:
abigendus hic quidem quaſi timor in gratiam
charitatis: verùm ut hæres Amor ſit, prodire
ipſe nequiit, antequam Terror oriretur. An
non hâc tibi ſerie in Eccleſia germanos Amo-
rem Pavorémque fratres ab Apoſtolo expoſitos
gratularis? qui tribulationibus concuſſam vi-
des Eccleſiam, & tum profuſione charitatis
Rom.5.4. Erectam. Gloriäamur in tribulationibus. En fame,
ærumnis, gladio metum Romanis incuſſam:

§. Joannes
. Bapriſta.

Luc. 32. 130

Oliva

tum verò perfuſam Eccleſiam roribus Charita- “
tis. Quia, inquit, charitas Dei diffuſa eſt i “
in cordibus noſtris. Ac ſi diceret Paulus, no. 1
ſtra excipiendo Amori apta ſunt corda, quæ ſ
ad terrorem preſſura vallavit. Hinc eſt, ne⸗
uòd Chriſtus ibi Spiritum Dei ſanctum inſuf- er
Aae in Apoſtolos fertur, ubi metu Judæorum r
perterriti latitabant, tum humano, tum divi- ai⸗
no Pavore à Mundo ſegregati. Cùm ergo fo- ſhn
res eſſent clauſæ, ubi erant diſcipuli congre- 1 le. . nſei
gati propter metum Judæorum, venit J EUS.
Inſuſfavit, & dicit eis: Accipite Spiritum laſe
ſanctum. Quod ſi humani trepidatio ſupplicii ulm
ita transfugas excoxit, ut recipiendo ſpiritui Nn
forent non inepti: quæ futura ad Amoris 6
hoſpitium capacitas eſt, ubi non Scribas Mens zy elii
metuet, ſed Numen? Ergo prudentiſſimè en
Nehemias naſcituræ in Deum charitati cunas ſoum
non roribus aſperſit, ſed fulguribus cinxit, nen
utque Amor effloreret, Deum fortem, ma-
gnum, atque terribilem prædicavit. At
enim, inquies, Sponſa, in ſummo illo Amo-
ris ſui æſtu, ambiri violis, non gladiis con-
fodi peroptavit. Fuleite me floribus, quia amo- Cin 25.
re langueo. Quin iis in vocibus naſci vides A. *
morem è rubis, quem ſolis vult floribus Dei
Sponſa temperari. Neque enim ſapientis eſſet
optare Lilia, niſi è lanceis prodiret charitas,
cujus jam pati flammas non poteſt. Aquæ mul-
tay non lerzerzn extinguere charitatem, neo flu-
mina obruent illam. Sic profectò: Siquidem l
angore, metuque non obruitur, ſed fovetur Elecke
Dei Amor. Excidit fortè tibi, non ex horto, ingn
ubi Pietas miſerentis Dei vernat, ſed è mon-
tibus Pardorum, in quibus ſævientis furor Nu-
minis tonat, ad Amoris coronam evocatam
fuiſſe Sponſam? Veni, coronaberis. Virtutum
diadema Charitas eſt. Illud porrò quis non
videat, Leonum, Pardorumque molaribus

E
ſchme.
ie
onor
Aialeit
le Mi ne
liclnni

Can. 9. 7.

Cant, 4.8.

t Gonto

elaboratum Sponſæ, quæ in illo terrore mon- ün
ſtrorum, dum iram Sponſi expavit, optavit “
amplexus? Nuſquam propterea aut Soror, Aenln
aut Sponſa dicta eſt, niſi ex quo inſediſſe fer- Pohtant
tur cubilia ferarum, hoc eſt Timoris regiam, lenn
& cœleſtis Iræ armamentarium. Veni de Li- Can. 4.8. t, Kl
bano, Sponſa mea. Irrides verô tu iſta, cùm au- Oen tun
dias & hortum appellari Eccleſiam & Sponſam Netbien
pariter uno eodémque non loco tantùm, ſed erß, lec
etiam ſpiritu. Hortus concluſus, Soror mea Pon- u; le: lye
Ja. An hic terroris argumenta latere non putas, Oamee ⸗ Nericies
in amœniſſimo deliciarum apparatu? Aio non 1 Potes
deeſſe hic quoque metum, ſi Amor adeſt. Tu letil
Verô ità herbarum extra te viriditate duceris, Pnit Do
ut anguem ghſcere non ſuſpiceris in gramine? Ufetkch
Quid, quod non ſerpens modè in olere ſibi- 6ild lnt
lat, verùm & ad terrorem quoque Ethna mitg
in fœno æſtuat. Neque enim eo Sponſa So- tnzi⸗
rörque eſt tantùm nomine, quòd hortus ſit, Kileer
ſed quòd undique muro, valléque ſepiatur. blle
Quo tu veròô exiſtimas propugnaculo vallari üini
Sponſam? Nonne Deo ſuo? Deo illa certè am- R
bitur, ſed flammeo. Ego ero ei, ait Dominus, Zach.a, el
murus ignis in circuitu. Sola incutiendo terrori
aut divinitas, aut flamma ſat eſt. Quæ porrò mn
trepidatio Virgunculæ futura eſt, ubi eam & nii
flamma circumvallat & divinitas? Erravi; D tun
non enim illam hinc ignis, inde Numen com- Ren
muniunt. Siquidem quæ ſic vallaretur, ut la
paveret ad rogum, ità ad afflatum Numinis le d⸗
reſpiraret. Ipſa ei Divinitas verſa in flam- e
mam eſt, & quaquaverſum reflectitur ad val- akein
lum ſuum, unum, à quo terreatur, incendium euck

in⸗

Nirt
fle
ln,
orci,
Hi 4
Guni
1 dnn
dun .
nals
ii n
nit MI
die in
kimi
kndn ſtni

Pncenlt
Dartti
unbin an,
ren, .
Acregt
imo Aoin.
n galinn
bu, lit ,
uletrig
t Horhu)
ſaiennc
Dchretchun
eſt. Aenl
itnten,
60ö: ut
Ur, Elkceer
Pnon er bond
nit, Elem
ientöfurht
Onan erten
en. Wum
ord N 1
ne Dhlrte
lotemenn.
expaniaen
eres an N

do akk.

m. Nöl
lan ⸗
Oco trm?
,Mrm
ltereinſ⸗
Puem n
Ammraa1
irdtarts,
in let
aole ,,
nen n
o hund/

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ.

Cant. 4. intuetur. Hortus concluſus, JSoror mea Sponſa,

12.

Prov. 9. ².

Sap. 9. J.

Can. 1.

Ean. 1.

X

Gen. 17

bhortus concluſus. Emicuit è& rogo Charitas,
quaſi Palæſtinæ Phœnix: ideéque ardere ceu
Sponſa potuit, quia non potuit, in tanto ardentis
Numinis ſeu muro, ſeu rogo, non æſtuare. di-
Kcayerat ſibi Sapientia domum, ut Amoris in-
ſtrueret menſam. Verùm;, antequam faler-
num charitatis infunderet, terroris promum,
tubicinémque furoris cruorem effudit. Im-
molavit victimas ſuas, miſeuit vinum, & pro-
poſuit menſam. Viden', ut rubore ſanguinis
cCharitatis favo proludatur? Quin domus Amo-
ris longè diſpari à Templo arte conſtruitur.

Nam cùm in domo Domini auditus nullus

ſferramenti tinnitus ſit, hic exſtruendæ Amori
„ porticus fit initium à malleis. Sapientia ædi-
cavit ſibi domum, exciêdit columnas ſeptem.
Nimirum ubi vinum propinari charitatis in
votis erat, ibi tinnire ferrum oportuit, quo
modòô lapides tunderentur, modò cæderentur
victimæ. Sic enim adoleſcit Amor, quem tum
maximè duraturum Mens autumat, ubi Amo-
ri horror proluſit. Si timor expalluit, amor
rubeſcit. Non enim contexenda vimine fiſ-
cella eſt, ſed ſcalpris cultriſque conſuenda,
ubi naſcituræ jamjam charitati cunæ parantur.
5. Nolite me conſiderare, quod fuſca ſim, quia
decoloravit me l. Quis amorem non agnoſ-
cat in Sole? Quis in nigrore terrorem non
intelligat? Timuit, tum verò dilexit: nigrica-
vit ſcilicet pavore primum, ut exinde charita-
te ſplenderet. Hinc eſt, quòd Sponſa percupi-
da indagandi ſui in meridie accubitum Sponſi,
arguitur, terretur, ac penè in exilium pelli-
tur. Indica mihi, quem diligit anima mea,
ubi oubes in meridie. Ri ignoras te, egredere
& abi. Nihil illa blandius præfari potuit; ni-
hil ille reſpondere durius potuit amaturæ. No-
vit Sponfus, qua ducat in meridiem dilectam.
Videbatur ab interrogatione diſſentire reſ-
ponſio: quando de luce ſciſcitabatur Ecole-
ſia, exilium veréà Dominus interminaretur
percontanti. At falli non poteſt Sponſus, in
magiſterio charitatis. Tu quidem meridiem op-
tas, ſed ab ubere, oſculéque digrederis. Nun-
quam tuus adoleſceret Amor in lacte. Minacem
me tibi exhibeo, ut, cùm damnaturum expa-
veris, redames amaturum. Ubi ciebas in meri-
die à Egredere, & abi. Expalluiſti? Jam tibi
meridies patet. Tunc enim amoris æſtum fer-
re potes, ubi timoris te pruina conſtrinxit.
Libet id in Abrahamo deprehendere, cui ap-
paruit Dominus in meridie, quùm eum prius,
ut perfectus foret, nonagenarium ſeriò monuiſ-
. ſet. Ambula coram me, & eſto perfectus. Ap-
Paruit autem ei Dominus ſoedenti in oſtio taber-

7.

Gen. 8. 2 naculi ſiti, in ipſo fervore diei. Obtemperavit

ſcilicet Numini Abrahamus.
ambulare juſſus eſſet, ne præcepto deeſſet, in
fui limine tentorii conſedit. Hoc enimverò pro-
gredi eſt omninò? Sed coram Deo. Is enim in
ſtadio virtutis evolat, qui ſtat. Ubi enim

perduraſti, deveniſti. Ubi nihil jam appetis

n terra, cœli metam contingis. Porrò ad amo-
rem initiari tum Senem arbitror, ubi ad per-
fectionem eruditur. Eſto perfectus. Initiatum
verô jam eum dixerim, cui & quieſcere licet,

& libet Deo frui in meridie. Qua verò Senex

huc devemit? Semen inter amoris & meſ-
ſem gladius interceſſit. Mox enim, ut per-
ſectus eſſe juſſus eſt, imperatam ſibi, ſtirpique
ſuæ circumciſionem expavit. Eſto perfelctus.

Etenim quum

115

Circumcidetur ex vobis omne m oëdinum.., Cir- Gen. 17.

cumcidit carnem præputii eorum ſtativ. Aj paruit
ei Dominus in ipſo fervore diei. Animadlverten-
da tibi ſanè eſt ſeries charitatis. Amor ſeritur:
Eho perfectus. Ut excolatur, pavor ingzerve-
nit, qui cultro cruoréque conterreat. ſpu-
mare ſanguis cœpit, Amor excanduit in me-
ridie. Ità verò fœcundus timor charitatis eſt,
ut eam non in hortis modò Salomonis ſerat,
ſed in ipſa Pharaonis arena pariat, educétque.
Clamavit ad Dominum Sdephora: Wponſus ſangui-
num tu mihi es. Et quis tanti pronubus tha-
lami, in ipſis finibus Madian & Æ gypti ?²
Minax in cædem enſis. Occurrit ei Dominus „
& volebat occidere eum. Vel thiopiſſa quaſi
iterum nubere Deo Pharaonis potuit, ubi ſtri-
cti fulgore ferri exanimata aptari meruit com-
plexui. Pavoris planè eſt facem præferre, pe-
nè dixerim, nuptialem, Charitati: & quò
quò enſem Numen demiſerit, flavere jam
ſcias ad meſſem, etiam in arenti ſolo, ſegetem
charitatis. Immittet falcem, ſi enſem demiſe-
rit. Quis enim, poſt terrorem, non diligat,
quando in petra, & gladio mulier Madianitis
appellare non veretur Moſem, jam à Deo
Deum conſtitutum Pharaonis fuſi abs ſe ſan-
guinis Sponſum? Nuſquam, quod ſciam, de-
liciis charitatis liberalius mentem frui poſſe
crediderim, quàm ubi Salomon in ſtrato ſuo
requieſcit. Vidiſti tu verò, quibus & citharis
& lyris lectulum ſuum vallaverit Rex? En re-
ductas regii thori cortinas. Lectulum Salomo-
nis ſexaginta fortes ambiunt: omnes tenen-
tes gladios. Hiſce amor citharoœdis ambitur.
Ad amplexum Numinis patet aditus, per pha-
retras. Viget enimverò Charitas inter ha-
ſtas, quæ langueret in ſiſtris. Trepidare e-
tiam tum debes, cùm amplecteris. Deni-
que, ſubmotis à lectulo illecebris, cubat
Charitas in terrore. Sicæ undique & ar-
cus, ne fortè defloreſcat in flore amor. Con-
cinit Sapientiæ Prophetia, & Salomoni con-
cors Oſee eſt. In funiculis Adam, inquit, tra-
bam eos, in vinculis charitatis. Oſculantem
ego ſanè charitatem, non vincientem expin-
xiſſem. Quid enim captivitati cum amore
commune? Quod ſi attrahendus aliunde Iſ-

Gen, 18.

Exod. 40
26.

Can. 2. 7.

Solomonis
Lectulus.

Oſe. II. 40

raél erat, corollis uſurum amorem aut torqui-

bus cenſuiſſem, non funibus & catenis. Verum
ne te crederes imbuendum, ſemoto timorisni-
tro, Chryſocollis charitatis: ipſummet Numen,
quos pellicit ad amandum, ſervitute vinculiſ-
que perterret. Traham ad amorem, ſed ſi ter-
ruero. Inſuatur vinculis charitas, ut, cùm ti-
muerint, diligant. Audi præconem Domini:
Haæc dicit Dominus; Recordatus ſum tui miſe-
rans adoleſcentiam tuaum, & charitatem deſpon-
ſationis tuæ, quando ſequuta es me in deſerto;
in terra quæ non ſeminatur. Miratus profectò
eſſem, procul à terrore germinaſſe Charitatem.
Deſponſatur in eremo Synagoga, ſcilicet, ut
Molis utamur verbis, in loco borroris, & va-
ſtæ ſolitudinis. Hinc Æägyptus mancipes ſuos
repoſcebat, hinc invaſores regni ſui repelle-
bat Pherezæus. Arebant agri, nuſquam aut po-
tioni Bacchus, aut annonæ Ceres non ſubducti.
Has inter impendentis exitii minas, ità cha-
ritas adolevit, ut Deo penè nubere non dif-
fideret. Meritò proinde à charitate Dei in-
felix excidit Synagoga, ubi oculos ſuos à ter-
rore judiciorum abduxit. Væ vobis, inquiebat

Jerem. 2.
2.

Deut. 320
10

Luc. 11.

JEsUs ad Scribas, Phariſci, qui prateritis udi- 1¹
k

cium

4

116
cium & oharitatem Dei. Ut enim tubas inter &
ſariſſas contexi tentorium potuit deſponſandæ
Numini Synagogæ: itaà libellum repudii in-
felix accepit, ubi Judicii lituo obſurduit;
quæque auſa eſt ab amore terrorem Domi-
mi ſejungere, à ſuo ſeparata Sponſo confeſtim
eſt. Oblita nimirum eſt arrhabonis ſui, quo
in Dei penè dixerim thalamum adſciri me-
Olſe. 2. 9. 1uit. Sponſabo te mihi, inquit per Oſeam
Deus, in juſtitia & judicio. Et certè, toto il-
lo ad Agni nuptias inſtituto capite, tantam
Deus furoris pompam explicavit, ut ſolus ibi
pavor interveniſſe pronubus cœleſtis thori vi-
deatur. Solitudinem, ſpinas, ſterilitatem,
victimarum juſtitium, eruptionem monſtrorum,
torporem vigilum minitatur. Quibus intermi-
cantibus fulgetris, nuptiarum tandem Iridem
coloravit. Quin ille, inquies, proteſtatur, an-
te nuptias, tranquillitatem ab ſe Iſraeëli re-
fuſum iri. Percutiam fœdus cum beſtia agri,
& gladium conteram de terra. Nunquam ego
ſubdubitavi, an pelleretur interdum, adultàâ
jam charitate, Timor. Hunc illi antecedere
affirmavi tantum. Tu verò ſecuram Synago-
gam à metu dices, ubi ictum cum Feris fœ-
dus exaudis? Attritus ſit mucro: nonne fœde-
ratas agri beſtias cum Deo qui novit, ità Nu-
men amplexatur, ut lætetur & trepidet. Care-
ret illa ſanè illecebris nuptiarum, ſi monſtro-
rum non expaviſſet tum ungues, tum fauces.
Hinc expulſum dolemus JESUM Hieroſoly-
mis, quòd eâ tempeſtate Judæorum refri-
xiſſet charitas, quam nullus incendebat pavo-
ris Aquilo, qui, què frigidior eſt, eò nos
æſtuare vehementiùs cogit. Cognovi vos; aiebat
Joan. 5. Chriſtus, quia dilectionem Dei non babetis in
4². vohis. Ego veni in nomine Patris mei, & non
accipitis me. En intermortuus quomodo A-
mor elanguit, quem paterni blanditiæ nomi-
nis enervarunt. Muſtum Amor eſt, niſi prema-
tur torculari, non effluit. Planè JESUM ex-
cepiſſent Judæi, ſi non Patris, ſed Vindicis
nomen, faſcéſque prætuliſſet. Degeneravere in
Erucem thori, ubi cœlum detonuit.

lbid.

Quaſo, Domine Deus αlιq1l ſortis, ma-
gne, atque tertibilis, qui cuſtodis pa-
êzum & miſericordiam cum his, Jui
te diligunt.

Ser vire
Deo ſelix.
Rex non
Jfaſtidiat
promotos.
Gen. 28.
13.

Dede tu Deum poſſe ſuis aſſeclis putas,
qui eos quoque non penitus deſerit, quos
in totum abjecit? Viditque in ſommis ſcalam,
Jacob videlicet; Angelos quoque Dei aſcenden-
tes & deſcendentes per eam. Quinam ij ſunt,
qui per gradus colum inſcendunt? Gentes
procul dubio ſunt, à ſaxis ad Agnum tradu-
tæ. Qui veròô, iis ad Deum evectis, eoſdem
Ferverpri. Per gradus devolvuntur in lutum? Filii Jacob
2 pri- . . .
ſtinus pro. degeneres, a quibus actus in crucem Deus
cdeſt etiam eſt. Hos autem naturæ abortus, legis trans-
epéfactt. fugas, proditores Verbi, carnifices Domini ſui
Religio duo habitu deturpatos averruncavit;, dejecit-
dapſa hono- que & cœlo Pater? Quo; rogas, habitu? An-
H gelico. Una aſcendentis deſcendentiſque forma,
qua bene. togque populi eſt. Atqui Judæus fidem projecit.
fucéza. Projecit; ſed olim fidei excubabat. Deicen-
eleg dit ergo, quia carnifex filii eſt: At, quia Pa-
,« tris olim Sacerdos fuit , par Angelis deſiliat.
ism ob Et deſcendentes per ensm. Non aguntur præci-

Dei cura
erga ſuos.

—

Oliva

pites per gradus: non larvis æquantur in re- auss
pudio: non eos tuba proditionis inſimulet. Una Martye

„ t 2t3 aNti Dontißi.
adoptatæ Gentilitatis, & exulantis SNnagoge S. Saf.

tüm forma, tum via eſt. Uſque adeò ſerviviſſe éonaramda,

tantàm, rebellibus profuit, ut eos etiam in
ſupplicio dignitatis infulæ conſequantur. Quid Tarſßblan
verò humanitatem à Deo tantam in ejectos egulan
Abrahæ filios miramur effuſam, quando ipſe uande
quoque Abrahæ culter majore penè honore! "rpnob,
exauthoratus eſt, quàm conſecratus. Convene- 1 g
runt, inquit, Apoſtoli, & JSeniores videre de 5 6
Verbo hoc. Càm autem magna conqui ſitio fieret,
ſurgens Petrus dixit ad eos. Peregrinatur Pau-
lus, Petrus præfatur, Senatus Apoſtolorum
cogitur. Cur? Fortè ne Samaria diuturnius pa- Superir
tiatur à Mago Simone incommodum? An ut iard t
Arabibus crux inferatur? Ut diſquiratur, exeri-“ Paam
ne debeat an recondi circumciſionis arbiter, Pycerafi

& myſtes Mucro. Vide, quâà non maturitate ano ſan.

ſolàùm conſili, verùm & dignitate verborum Sea.
Gladius abdicetur: Peregrinatur Paulus, de- Refnn .
ſtinatum ad Reges Dei nominis vas: Os Pe- nones ſin
tri perorat, quo nunciata olim mundo di- autæ.
vinitas Chriſti. Ità ne? Plus temporis teritu,
ut reponatur in thecam Ferrum, quàm ut è a
ſinu Patris Verbi dignitas expromatur. Quan-
tà facilitate à filis Prophetarum excuſſum Regulaz
& manubrio Ferrum eſt in Jordanem? Qua mulihlic
verò cunctatione, diſcuſſionéque è manu- ee mhaft
brio Crucis in baptiſmi profluentem depo-
ſitus eſt Gladius unus à parentibus Evange-
lii? Tanti-ne erat unius ærugo cultri, ut in-
