Yelezaz bel obtulit vitulos? Niſi fallor, & regni jugum,
miſera. & captivitatis delicias voluit Dominus in Sacrifi
7T tαalatio Cio adumbrarj. Ergo, cum miſerrima ſit Prin-
usts. cipum conditio, meriò Rex boves adolet, qui

Statue me- jugum trahunt. Captivorum verô dejecta ſors,

aliocris . .
cCcum omni ſit ſoluta curarum fræno, ſapienter

änme ſuæ abjectionis illecebras delineavit in vitulo, qui
*Ned. Iaboris expers uberibus inſultat, & lacte ſagina-
tur. Certè, niſi arcana ſub litteræ medaullà la-
tent, debuiſlent in dedicatione primi Templi,
quod abſque malleorum ſirepitu intra paucos an-
nos perfectum eſt, debuiſſent, inquam, vituli
immolari: dedicatio verò ſecundi Templi, quod
Aaragilt & ſex annis hoſtes inter & dolos per-
fectum eſt, debuit bobus, non vitulis conſumma-
ri. Ibi enim & brevitas temporis, & laboris exi-
litas eluxiſſet in vitulo: hic Bos imago fuiſſet an-
norum pariter & dolorum. Fatendum propterea
eſt, & captivorum felicitatem in vitulo, & re-
ghantium ſervitutem deſignatam in Bove.

Fecerunt autem filii Iſrasël tranſmigratio-
nis paſcha quartadecima die menſis pri-
mi. Purificati enim fuerant Sacerdotes
& Levitæ quaſi unus: omnes mundi
ad immolandum Paſcha.

Oia, quo ſe titulo Abrahæ filii cohoneſtent.
Tranſmigrationem & Iſraël in fromtibus
præferunt, & penéè feliciùs exultant de compe-
de, quam de triumpho. Ita enim obluctantis
Angelo Iraélis victoriam jactant, ut pariter oſ-
Orpo. rentent vincula ſervitutis. Filii Iſral, & tranſ-
Sz, migrationis. Et Deum vidiſſe, & jugum duxiſſe
Exlium. &α uè decorum eſt nepotibus Abrahæ. Qui pro-
pterea tum ſtellis, tum ſabulo comparati ſunt; ut
intelligas, ejnſdem eſſe pretii Sacerdotibus Dei
Tamie fulgorem, & ruborem. Tu verò animad verte,
ünlan. qui eruperint ex compede flores. Etenim, qui
filii tranſinigrationis eile ſcribumtur, & Paſcha
paraverunt, & feſe emundarunt, & ita cordibus
Tibnτlatio coièêre, ut unus fuiſſe putentar. Quot ex angu-
ntilig. ſtia prodiere poma planè aurea? Verùm non ſo-
la captivitas hæc protulit. Ita enim tranſmigra-
Grato. tionis ſiii ſunt, ut ſint quoque filii Iſraël. Enim-
verò tunc ferax catena eſt victimarum, cando-
e ikee ris, & charitatis, cùm Deum vides. Ifrasl ſis
Oraiione Oportet in nervo, ut effloreſcas. Nam ſi gemis
Fasne Sg, tanmtum & ſervis, mancipium es, non aris, ſed
"loris mancipatum. Sin Ifraél æmulatus Deo frue-
ris, potes ab ergaſiulo infilire in ſancta. Rerti-
nenda proinde mens eſt in Domini contempla-
tione, etiam cùm pes detinetur in vinculis. Ha-
niv. bes hujus exemplar ſtudii in Paulo & Sila, pfſal-
lentibus in medio carceris. Et comederunt filii
Iſrael, qui reverſi fuerant de tranſm gratione, &
omnes qui ſe ſeparaverant à coinquinatione Gen-
Libéertas tium terræ ad eos ut quærerent Dominum Deum
vera. Iſrazl. Ex quo mundati fuiſſe dicuntur ad im-
molandum Paſcha, & facti quaſi unus, tum
enimvero filii tranimigrationis appellari deſie-
runt. Neque enim manumiſſio, aut exceſſiſſe Ba-
bylone cum pileo & muneribus liberum facit, ied
Aoret Libertatis nomen ex Candore & Charitate.
Purificati, & foderati in unum expunxere fodos
ſer vitutis characteres. Non ergo armis, non num-

mis, non multitudine, non pileo Libertas con-
ſtat, ſed cotdis munditie, & mentium conſen-
ſione. Diſcimus, quibus machinis Chaldæorum
jugum d'flolvamus, eorum vincula eluſuri. No-

taſtin autem quam abjectè loquamur, & ſentiant

de Aſſyris, quorum imperium laté ea tempeſia-
te protenſum, certare de finibus videbarur cum
naturà? Omnes, qui ſe ſeparaverunt à coinquina-
tione Gentium terræ. Vereor, ne quam ilh abje- Felies nez
A&, tam nos magnificè de Perſis & Medis ſen- admirandi,
tiamus. Hæremus enim ad cingula, miramurr
laurum, ſubdimur faſcibus, quicquid denique
ſublucet, quaſi ſidus adoramus: ipſas noctilucas,
tanquam ægrorum fulgura ſalutamus. Pudeat
Dei ſervos tamti ſiuporis. Qui omnia reliquiſti
pro Chriſto, miraris & ſuſpicis omnia per Chri-
ſtum conſequutos? Qui in Sole vivunt, Stellas
non vident: & nos, qui vitam abſcondimus no-
ſiram in Deo, admiramur, numeramuſque ſcin-
tillas in arundineto regiarum ſublucentes, utinam-
que non illis fulgerem invideamus.

Et fecerunt ſolemnitatem azymorum ſep-
tem dicbus in lætitia, quoniam lætiſica-
verat eos Dominus, & converterat cor
Regis Aſſur ad cos, ut adjuvaret manus
eorum in opere domus Domini Dei Iſtael.

Q Cryſtallinus lætitiæ latex! Exukant Iuievno .
filii Iſraél, non quòd evaſerint ſervitutem,
non quòd Hieroſolymis commorentur, non quòd Latitis ve.
auro infuliſque præpolleant: ſed quòd domus Dei'

conſummata ſit. Et quod vehementiùs mirere &

approbes, cùm eis Rev faverit, non Regis me- Raſtic; we.

minerunt, ſed Dei. Sanè illos Deus expulerat & ":

regno in Chaldæam; Reges verò patriæ eos, Lem-
ploque reddiderant: tamen Deo libertatem &
decora tribuenda eſſe cenſuerunt.

Verior.

—.—

Eſdras autem paravit cor ſuum, ut in-
veſtigaret legem Domini, ut faceret &
doceret in Irasl præceptum & judicium.

On irruendum ad cathedram Legis, ne te- et
meritate docentis cathedra fiat erroris & pe- .

ſilentiæ. Vide autem, quid excolat docturus Eſ- Zelus ani.

J . . marum ſibi
dras. Neque enim aut ſcripturus ſtylum exacuit, vacer.

aut dicturus eos expolit, ſed cor expiat, compe
ratque ad omnia. Sapientiſſimè verò ità ſeſe ad keonfe
exequendum Scribeæ munus inſtituit, ut velit e 4c,
præire exemplo, & tum eloquentiâ imbuere I-
raeëlem præceptis Domini. Paravit cor ſuum, in- Eremeplo-
quit, ut faceret & doceret. Quis Præpoſitorum ſer vons
hanc Eſdræ Scholam frequentat, ut ſcilicet datu-
rus leges aliis, cor expiet ſuum, & manus priùs
operi laborique aperiat, quàm os recludat ad do- „
cendum? Mundities pectoris clamor eſt, quovis ar
tonitru potentior; &, ſi agis, quæ jubet Evan-
gelium, abundè populis Evangelizas.

A facie enim Regis & ſeptem Conſiliario-
rum ejus mißus es, At viſites Judæzam
& Jeruſalem in lege Dei , Juæ eſt in
manu tua: & urt feras argentum G&
aurum, quod Rex & Conſiliatores ejus
ſponte obtulerunt.

Ubi⸗

Pige
6 eſid
hunkun
ona l

ealle,

es, lt
oor e
l oet

7 4
Eel,abeſ

4 .

Felicitas)

eune Ei

Ae: gii
els a0
e e

1

4 Crnes

WN Klar

ſrcids eſt

ro Un

pgenmate

dun, ilar⸗

lood un
erur n
Aiancon
R n
n
in n Nn
ulr riſ

ta on
Conlen.
on
Irl. N.
Tlenin
lempelte
arur C
Cingune.
eds n
ian
d Geige
olfir
8. Dul
ia iil
iapei.
vun, Nele
ndimn n
nbſdeſit
nes, uinar⸗

npun ſe
en! eift
etteinh
aret monnr
Deihſei

1! Lnha-
nt ſetrinen
tur, nndutl
ddcomu⸗
libswirrk,,
on Regene⸗
es elglkett
Antenblen,
Pbenuen’

—¶—

ESDNI.

un, l
t ſuen

geſe
nlegs, let,
rennisa
lur Nlnubi,
hlin eng ,
enhin, l,
eto i i⸗
Unut, Ni⸗
nis inbvet?
it cor ſunib/
Piepolons

rſolc e

& wenußi
jechldt 41 ,
vor ,Aot,
ekrbe

zu

90 /
,/ſ⸗

ſter Men

in Cap. VII. Lib. I. Eſdræe. I

2. Reg. 14.

22
32⸗

Bique vox illa perſonat, quam olim Abſalon
U effudit: Obſtzcro ut videam faciem Regis. Vix
enim non inacceſſibilem inhabitat Lucem, qui
ſolium ſuum extulit ſuper aſtra. Fulgere & latere,
nomina ſunt ea quidem prorſus inter ſe diſſimilli-
ma, ſed rarò non coëunt. Hinc eſt, quod vel à
ſponſa Rex quæri debuit, ubinam deliteret in ſuæ
majleſiatis atque felicitatis meridie. Indica mibi,
ubi paſeas, ubi cubes in meridie ne vagari inci-
piam poſt gréges ſodalium tuorum. Mileret me
Reginæ, quæ nec virum alloqui poteſt, cogitur-
que adire, non ſodales Principis & imperii col-
legas, ſed greges ſodalium; hoc eſt, magnatum
blandiri debet Pincernis, & Cubiculariis, ut,
quod optat, extorqueat. Quod ſi filus Patri
abeſt, abeſt conjugi ſponſus, cui è plebe contin-
get, ut ſui Principis & fruatur, & ſublevetur al-
loquio? Actum eſt de vultu Ducis, ubi eum
Meridies imbuerit. Felix Babylon, in qua cate-
natus Eidras à facie Regis emittitur ad luſtran-
dam Judæam. Ideò enim rarò ablegantur Eſdræ
ad præfecturas, quia à facie Regis non dimittun-
tur. Quod ſi non niſi pleno Senatu, & Rege
præeunte Eſdras renunciatur Templi, & Legis
antiſtes: quid, rogo, nobis fiet, ſi curſim de præ-
ficiendis adminiſtrationi urbium Sacerdotibus de-
lhberemus? Idolis initiatus Artaxerxes de Dei
ſoriba coram Principibus ſuis agit: & nos ſtantes
pede in uno, inter dumerta & fiſiulas, de miniſtris
altaris decernemus? Quis verò non demiretur ab
Artaxerze ablegari Eſdram in Judæam, ut luſtret
Jeruſalem in lege Domini, quæ eſt, inquit, in
manu tua? Non ei ex Perſis afleſſores adjungit:
non Senatus ſui interpretationes adſtipulat: non
pleraque & permittit, & abrogat; verùm habe-
nas omnnes Scribæ Domini laxat, ur viſiter, &
Eyiſcoyo. aurum ferat in Palæſtinam. Ferat inquam, au-
rum viſßtia- TUIE Eldras ad eos, quos luſtrat, non auferat;
tienes. duet, non expilet. Proh dolor! Piſcatores ani
Eccleßafi. hêrutn non rarò hamum luttratioms in mare
corum ava. Mittunt, ut cum Perro, ſed Petro penitus abſi-
tarz. miles, iſlaterem extrahant a piſce; quem exo-
vißttatia. Heratum auro, peccatorum fluctibus redderent,
nes. lem. Neque enim ſemper ægrè ferunt alieno
thero conjugem maculari; ſed tantùm aliquis
en ex probatiſſimis, (qu bus nunc optimis Ec-
puddat) Præſuhbus ſcrutatur Jeruſalem
in lucertis, ut mulctam indicat: cæterùm, qui
fordidus eſt, ſordeſcat adhuc. Etenim ut arbores
fimo pingueſcunt, ita infulæ tenacium crimini-
bus gemmaſcunt. Botri vineæ Domini Dei Sab-
baqth, ut avaris (ſi aliquando inter tot opiimos
piſcopos unus, aut aller erumpir non probus)
eliquetur in vinum expetitæ vindemiæ, fſel aſpi-
dum concoquant oportet: niſi enim peccetur,
expiator non diteſcit. Hi ſanè peccata populi co-
medunt, eo opulentiores, quo fuerint vitioſiores
ſubjecti. Non mirum ergo, ſi non radicitus ex-
tirpatur labruſca, quæ uvas parit argenteas. Hoc
Certè expilandi artificio caruit Archiepiſcopus in
Calabria Rheginus, qui luſtraturus Dioæceſim,
aurum non corradebat, ſed erogabat inopibus,
pupillis, viduis, & ægris, à viſitatione ſemper
egentior ad urbem regreſſus. Quin peccantem
nullum non ſeveriſſimé vinciens; ita tamen vi-
tia plectens, ut, carceri conclulſos liberaliter
nutriens, quos inopia alimentis privabat, ferro
juſtitiæ aurum jungeret Charitatis. Is ſanè, alii-
que complures illi non diſſimiles, teſtati ſunt,
non hirudines ubera Præſulum eſſe, quæ cruo-

tem exiugant , ſed æraria, quæ patent omni pe-
Kenti ſubſidia vitæ.

Cant. 1. 6.

Rex audiat
omnes,

Dignitas
cui confe-
rends.

Bolitica.

fortò iraſentur contra regnum Regis, & flliorum

. . 7 ⸗ . .
od & 1. quid tibi, & fratribus tuis bla-
ouerit de reliquo argento, & auro, ut
Jagiatis juata voluntatem Dei veſtri,
facite.

Avet procul dubio Legi Domini Rex Perſa- Pruteblo-
rum, qui ita unum effert, & diligit Eſdram, lenen .
ut non ſoluùm principari velit inter reliquos, ſed ⸗
unum eſſe jubeat ex fratribus. Non eum ſuper Rel gioß ſa.
aſtra, ad exemplar Luciferi, efferre ſolium paſlus““
eſt, aut Lunam pedibus ejus calcandam ſubjecit: Honor mis:
verùm ita præefſle eum Ccæteris imperat ſcribis, afasili⸗
ut primogenitum ſe nôrit in multis fratribus, non zas.
Principem inter ſubjectos. Quàm vellem, ut ab eliguß
Efſdra diſcerent præeſſle Prælati! Adhibenda tibi ar neſa
ſunt in conſultationem etiam Aſtra minora, quam ab Eccle-

vis rutiles ut Sol: omniumque ſenſa eò collimare R* ris e⸗
debent , ut voluntas Dei in Templi ornatu im- Templo-
Pleatur. rum orna⸗
124.
Ego Artaxeræxes Reæ ſtatui, atque decre- confil aru

boni ais.

vi omnibus ouſtodibus arcæ publicæ, diundi-
qui Junt trans Rumen, ut uodeungque Rer ſignes
petierit à vobis Eſdras Sacerdos, ſoriba mindkeros

Pierno⸗
Apiemtiſſimè, quaſi privilegiorum medulla, v obli⸗

additum eſt verbum illud, abſque mora; Tum
quòd cuſtodibus arcæ negotium committeretur, Teemoſi
qui flumina excipiunt, & gurttas ſtillant; Tum S. *
quòd trans flumen eſſent: quò enim remotiores
à Rege Prafecti ſunt, eò licentius poteſtate abu-
tuntur, regiâque diplomata eludunt; Tum deni:-
que quod de nummis ageretur, & quidem Tem-
plo impendendis. Vix non oblateant ærario Præ-
fecti, etiam Principi, ſi minuta duo condi jubeat
in gazophylacium. Nam upuparum aviaria, &
luparum cubilia profuſis arcis extruere non cune
ctantur. Ara una ſi reparanda ſit, undique con-
clamatur, Regni vires funditùs exhauriri. Oil-
lud, qui ſint trans iumen, quam muhas Syrtes
compleckitur! Niſi caveat Artazerxes, frumen-
tum hberalitatis in zizanium expilationis conver-
tetur. Agunt enim procul diſſiti Proceres, non
quod decet, ſed quod lubet. Et niſi urgeat Prin-
ceps, ut, ſine mora, pecunia quam ſubſcripſir,
exolvatur, Autumnus gratiarum, cui præcox
litterarum gramen proluſit, nec exeunte Novem-
bri exorditur. Omne, quod ad ritum Dei eœli per Poliuca.
tinet, tribuatur diligenter in domo Dei cœli: ne era gre.

eius. Placet, diſphcétque in ſuis litteris Artaxer- Eerleſiaſti⸗
zes. Nam non poſſum non commendare vehe- “ Wi⸗
menter & lberalitatem, & induſtriam Regis er-
ga Templum, & hoſlias. Improbo tamen non
nihil, quod regius animus trahatur ad aras, non Tizulatio-
numinis reverentid, ſed metu ſecuris. Ita ne? "u Tges Vee
arietes, Tauri, Purpura, aurum, uniones, & *n.
effuſa tanti Principis æraria in Templo proſtant, Templorum
non ut colatur Deus, ſed ut fulciatur imperium cult us.
Artaxerzis? Quis verò non miretur in caligante
idololatra aciem tam perſpicacem, qua prævidet
Calamitatum ſcaturigines, non cupiditatem fini-
timorum eſſe, ſed Templorum neglectum. Ete-
nim Calamitatis, ſeun Nili, horremus univerfſi
cataractas, oſtiâque miramur. Caput verò aut
inveſtigare contemninus, aut fruſtrà duærimus.
Lugemus, ſi Scythæ irruant, ſi Arabes erumpant,
ſi Gothi ſæviant. Pavemus ad fulgura, expalleſ-
cimus

Dei timor.

12
cimus ad incendia; extabeſcimus ad lues. Nemo
ctamen, unde tanta incommodorum proluvies
emaner; perpendit. Pergit in ſuo curſu Principis
erga Templum prodigentia. Vectigal, G tribu-
tum, & annonas non habeatis poteſtatem imponen-
di ſuper eos. Id eſt, ut apertè ait, Sacerdotibus,
& Levitis imponi vetat tributum. Quin & Can-
tores, Janitoréſque Templi Domini eximit à ve-
Gtigalibus. Et primò quidem jubet iis erogari om-
nia, quibus inſtrui poſſint ad cultum Sanctuarii.
Tum vetat ab eis tributum exprimi- Sæpè enim
impinguantur regis expenſis Miniſtri Domini,
ut copioſius exundet in torcularibus muſtum
Præfectis regiæ 3 dum Sacerdotes opprimunt.
LXX. vertunt: Tributum non erit tibi, non ha-
bebis poteſtatem ſervitute WSS Elegantiſſi-
mè procul dubio, dum Tributa non Regno, aut
. Regi, ſed Satrapæ profectura dumtaxat ſubindi-
cat verbo illo, Tributum non erit tibi. Quicquid
enim pecuniarum ex provinciis, Principum no-
mine, corraditur, non rarò in cubiculis ſtagnat Præ-
fectorum. Ut enim Sol in imis terræ viſceribus
aurum cogit, quod tamen non in lucem emergit,
ut authori ſuo militet, ſed in fodinis retinetur, ut
Mvaritis.] Terram ditet: Ita coacervatum, Regum impe-
veczgal. rio, æs, non Regibus impenditur, ſed miniſtro-
ZenFane⸗ videatur ſolis fulgoribus abuti, quibus ſœcunda-
iſeu. Kur, violas, liliâque tranſmittit in lucem, gem-
mas verò atque metalla recondit in ſinum ſuum.
Ahiquid ſupellectilis Regum veſtiariis infertur,
ne ſibi tantum præfuiſſe videantur Proconſules.
Cæterùům, ur munuſculis Principibus illuſerint,
promptuaria ſua ita infarciunt, ut quamvis Afſly-
rias gazas eructent, non tamen valeant immen-
ſam opum molem concoquere. Quid, quod apud
LXX. idem eſt ab exigendis tributis compeſci
ſatrapas, & vetari, ne ſervitute opprimant Sa-
cerdotes? Quæ enim ſævior tyrannis, quaàm ve-
ctigal?

Tu autem, Eſdra, ſecundum ſapientiam
Dei tui, quæ eſt in manu tug, conſtitue
Judices, & Præſides ut judicent omni
populo, his videlicet, qui noverunt legem
Dei tui: ſed & imperitos docete liberé.

Ximit Artaxerxes Miniſtros Sanctuari ab
ærarii ſui Præſectis, non tamen eos vagari
ſine lege vult: ne ſcilicet Religio ſit illicium cri-
vefigal. minum, & licentia proruendi. Nolo à meis Le-
vitas Domini judicari: non tamen eos patiar ſine

Eccleſzaſti-
ca Juriſdi-
Elio.

Eecleſia⸗ 31
Hid non Judicibus eſſe. Rei ſunt Dynaſtæ, ſi audeant ſen-
ra tentiam ferre de thuribulis. Neque enim Cidaris

aut enlſi ſubjacet, aut Coronæ. Non tamen pro-
Severias pterea ſi fragret in batillis pro thure ſulphur, non
debent ab aris ad ergaſtula pertrahi Sacerdo-
tes. Damnentur peccantes Clerici, & quidem
ſeveriſſim?. Non impunita in Tabernaculo eſt
Maria, ſi murmuret: imò ſeveriùs abjecta, dam-
natâque, quàm ſi peccaſſet in caſtris. Video par
conjugum ad Apoſtolorum pedes inmermori, quòd
mendacium non horruerint. Dedecer domum

Ordines
Sacri. Dei, quam decet ſanctitudo, laſy lum eſſe pecca-
Drenza, i Struthiones & Lupi, ne S ut Deo immo-
ignita⸗ . . . .
mlianie, lentur, Templo inferri poſſunt: & poterunt aris

admoveri, ut divinum humanumque jus violent,
peſſundentque? Nuſquam lego criminibus par-
ſum, quòd obſtetricante Cidari in lucem emer-
ſerint. Propheta eſt, qui à Leone diſcerpitur,
violati duntaxat jejunii reus. Sacerdotio inſigniu

rum marliupiis implicatur. Et quidem Tellus, ne

Oliva

eramt Ophri & Phinees, quos Dei juſſu prope afcam
legimus cecidiſle. Pontifex Heli non impius; ſed
impiorum Cenſor effozminatus, fractis cervicibus
exſpiravit. Oza Levites aut audax, aut deſes,
mortuus elt in ipſo redeuntis arcæ triumpho. Ut
vides, Lex Dei non eſt, ut palpentur in Sacer-
dotibus ulcera. Lex Dei eſt, ut vel ſponſa a mu-
rorum cuſtodibus nudetur, & concidatur, ſi aur
tardins occurrerit Chriſto pulſanti, aut liberius
erraverit per plateas. Periimus, ſi fautrix ſcele-
rum ſtola eſt; ſi Ephod lineo non accingantur
lumbi, ſed relaxentur, & crimina foveantur.
Eſdras judicer, quos Artaxerxes non judicat. Niſi
fallor, ſub Pharaone verberati ſunt filii Iſrael,
jugulati verò ſub Moſe. Digreſſi ex Æ.gypio
eſtſis, noti ut licentiùs libidini ſerviatis, ſed ut
ſanctiuns Domino militetis. Si conqueramini de
cophinis, flagris emendabimini in gypto: ge⸗

minabitur labor laborem detrectantibus. In ere-

mo verò, ſi de itinere doleatis, ſi de annona
murmuretis, trademini à Deo ſerpentibus ignitis.
Ibi adulterium compede, hic fornicationem gla-
dio luetis. Vexillum Domini non flagitia, ſed ſa=
crificia inumbrat. Pudet Leviathan vitulos ſuos
Dalmaticis, tanquam faſciis, involvere: & nuſ-
quam accipitres ova ſua ſecurius confovere, quam
inter gemmas pendentis & Sacerdotum pectore
Rationalis. Ergone Aaronis virga ideò frondet,
& floret, ut ſub umbra illius non Pietas, ſed li-
centia conquieſcat? Moſis virga, quæ Magorum
ſerpentes glutiebat, Dracones lactabis impuro-
rum? Non ideò Dominus domum ſuam bubus
& columbis expiavit, ut Upupis & Lamiis op-
pleretur. Quod extra Sanctuarium toleratur ſce-
lus, in Sanctuario, niſi ferro, ignéque contera-
tur, atrium in lupanar demutat. An putas, ex-
tra tabernaculum Saræ, ludentem epulaturum II-
maëlem? Putas Gulæ illecebrâ deturbandum ſo-

lio Primogeniti Elau, procul à tentorio Iſaaci?

Credis auditurum familiæ Principem fuiſſe Ru-
ben, Ne creſcas, ſi ancillam violaſſet non in do-
mo Jacob? Pendet è quercu Abſalon, quia in
regia Sanctitatis adhæſit ambitioni. Judæ non
profuit, ſed obfuit cœnaculum, & agnus. Quare

ſcelera perſtringemus, cùm debeamus omninò
confodere? Coœlum non ſpinis, non hiatu, ſed

Gen. 49. 4.

ergo tot docti ſeveritatis exemplis Clericorum

tonitru, fulguribuſque graſſatur in impios. Ec-

cleſia, ſi cœlum eſt, aut Leones, aut urſos, aut
ſagittarios, aut etiam Scorpios, Serpenteſque fa-
Pricetur & ſtellis ſuis, ut terreat ſceleroſos. Judi-
cet Eſdras juxta legem Dei ſui, qui in horto Ec-
cleſiæ non modò Apros non tolerat, ſed vulpes

parvas effugat: qui ficulneam, non aſpidibus pro-

pitiam, ſed fructibus inanem exſcindit: qui am-
bientes Sacerdotii teſſeras aut fulminibus, aut
voraginibus perdir. Tu verò diſpice, quandonam
erigi jubeatur ab Artaxerxe tribunal adverſus Le-
vitas & Janitores. Tum ſcilicet, cùm eos immu-
nes eſſe patitur à tributis. Enimverò cùm Mar-
ſupia tument, rarò non tumet amimus. Ut pluri-
mum non emuncta crumena aſſociat didrachmis
viperas. Proluvies nummorum lutum invehit ſoe⸗
lerum: quot ſicli, tot ulcera. Fœderantur divi-
tiis vitia. Judas in marſupio tot laqueos reponk,
quot argenteos. Zruginat perſæpe innocentia, ſi
pera fulgurat. Criminum magnes aurum eſt. Ideo
ſi Levitas tributis exolvas, Judicibus ſubdas, ne-
ceſſe eſt. Impinguatus dilectus recalcitrat. Nun-
quam non putreicit aqua reſtagnans. ded & im-
peritos docete libers. LXX. vertunt: Et non ſcienti

notificabitis. Scilicet, ex quo Judices ſuffecti ſue⸗
rint

.

—

Eecleſia⸗

ſtici readi

40%

Paußpertas
Violata.

Diritic

noxic,

u ocee,
vins n
. lens
etiin
Cnietri
t C
un

(Ause

Pun lu
beerosl
Dyel
Mrelt
Kerun
4 Innk!
rmun e
Akhul⸗
n eiq
mumde
. ain NMon
ralul
A ue
Ma.. Ty

6
)

e Mid arc
n inſdeb
abechtes ,
Im,
Nnmrts,

1 nut,
6 egen

e ſ
. ſ⸗

A.
4
n.
lei 1
aez
ijni,
le leg
Auä Cel
Aoel
binpen
Muoe,
en ex
te 0
a Nne
Iatckre
Kühnnani
ſe e
Ain
NS
Kndn

N

tn d

in
ne

Reidtan
ig ſ
Cetricht
,
nhn N
i dcr.
Onhi.
iin, ſial
Aun lberit
Aunin lc
ACingnn
1 renm
lodhen Ni
fli lis
en Kann
viats, kin
quetamii
Agypos
hibes Iie⸗
ck ame
entbuigii
ibaicneng:
ligti, dr
an Wiulale
Olyere: An
nlorete
douum kin
ided funk
n Pieus kl⸗
L Mgnn
Ctibis ine⸗
Gmn ſvumkn
In Wkun
gneeenn
An ſns,
nepainmut
getulbemdunt⸗
lentnno lail
ien icel
kler muͤte
blalon, ul
ori. MMen
& agnu
dls Unun
beams n
, nol Mun
n inzu !
uuſcn
Epnte,
ſe .
goi ntan
a i
wnalin⸗

indt:i⸗
Clainiba⸗ e
Hie,
ulul Alien 15

in Cap. VII. Lib. I. Eſdræ. 1

Eeckka- rint populo, qui eum & frænent, & plectant,
Kicorum Lex Dei propagari poterit etiam ad imperitos.
ermpla. Siquidem vel inhibitus à criminibus populus tuba
x eye- erit divinæ legis inſinuandæ: vel ipſe ſupplicio-
ra: rum apparatus attrahet imperitos Legis ad Tem-
devertas. plum. Nulla enim potentior admoveri machina
poteſt bominum animis permovendis jad Dei
vZerbeum oultium & jugum, quàm ſi videant aut expiata
Re ſecuribus crimina, aut tribunalium terrore, ſa-

evugat, tam, virentemque in Sacerdotibus innocentiam.
Scandete Locete, inquit Artaxerxes, imperitos, ſed prius
za e peritos compeſcite. Tunc initiandi ſunt præco-
nes Legis ad exteros, cùm coêërcendis domeſti-
cis fidei inſtituti fuerint Præſides. Virga, quæ
domi territat, tuba eſt, quæ foris & ſuadet, &
allicit. Clarius quodammodo pertonuere, ad con-
cilandum Chriſto vulgus, effuſa Judæ viſcera,

quam profuſa ad eloquendum ora diſcipulorum.

Auctus eſt credentium numerus, ex quo elati ſunt

Acd.5, a. mentiti Deo Ananias, & Sapphyra. Meritò pro-
inde Apoſtolis ediéctum eſt, ut tunicas diſtrahe-
rent, & emerent gladios; ne ſcilicet gliſcentem
ſcelerum luem cooperirent improvidâ lenitate,
ſed generosà ſeveritate damnarent. Docete imperi-
tos. Expreſſius LXX. Et non ſcienti notificabi-
tis. Hoc eſt, Non tam dico, quid facere debeatis
poſt erectum tribunal; quam Prædico, quid fu-
naaleſa. kurum ſit. Dei Lex imperitis evulgabitur, ubi
Kica Juri-primum periti Legis ſubjecti fuerint Judicibus.
ge ſve. Vel Philiſthæi Dei Arcam Templo ſuo inferen-
Ereleſßa. dam, ariſque non indignam cenſuerunt, ex quo
Hicos im- ſumptum de Ophni & Phinees intellexere ſuppli-
us g““ cium. Non potuit non ſancta haberi Arca, juxta
quam adukeri interierunt. Arca Dei capta eſt:
2, Reg.5.2. duo quoque filii Heli mortui ſunt, Ophni & Phi-
neeg.. .. Tuleruntque Philiſthiim Arcam Dei, &
ca Dei intulerunt eam in templum Dagon. Nimirum
Huraug, Non ità arcam cohoneſtarunt duo Cherubini, qui
Pæniemie eam inſidebant amicti auro primo, quàm duo
Rsens⸗ Sacerdotes, qui prope illam cecidere exuti ſto-

là primà, & à ſolio gloriæ tranſducti in pulve-

Polia rem mortis.

Jancta.

Et omnis, qui non fecerit Legem Dei tui,
& legem Regis diligenter, judicium erit

de eo ſive in mortem, ſive in exilium.
Keveritas.

Zelus ob.⸗
Jervantiæ.

Ninm Artaxerxi Perſarum Regi non di-
cam, Chriſtiani Principes, ſed Eccleſiæ
ees Præſules non abſimiles forent: quando decreto
Pej A ejus ſecures exolvuntur in reos, non tantùm Ro-
mani juris, verùm etiam & divini. Imô Dei

Politiag. Lex Legi Cæſaris antefertur, & antè damna-
Diezo. bur qui cœlum, quàm qui ſenatum læſerit. Nunc
rum obli. Verò vel Apri de ſylva vineam Domini Dei Sa-
Vio.

baoth impunè prædantur, nullo aut repulſi pro-
pugnatore, aut ſupplicii terrore perculſi: cùm
tamen ex horto Achab vel lacerti effugen-
tur, ne fortè reptando Jezabelis olera dete-
rant. Myrtus nec vellicari poteſt, cùm Myrrha
impunè decerpatur. Ad metalla damnatur, quiſ-
quis humani juris vel frondes decufſſerit: cùm
ſaginatas medullis divinarum legum, non A-
quilas tantuùm, verùm etiam Noctuas deaure-
mus, & efferamus. Nonne vides parvas quoque
vulpes in Chriſti vites irrumpere, clamantemque
Can.2, . O non audit ſponſam, Capite nobis vulpes
Parvas, quæ demoliuntur vi teas cùm tamen
viridatiis Aflſueri nec appropinquare audeant

lephantes. Ita-ne? Adulterium, mendacium,
Ethicæ Tom. II.

perjurium, livor, & torpor exundant in Sion;
nullo Flagitia tanta aut obice, aut aggere coeêr-
cente ſeu ſupplicii, ſeu vocis? Et violatus Areo-
pagi apex unus cruore diluitur? Ipſa non eſt au-
ſa Principum perditiſſima Jezabel furoris ſui tor-
rentem in Nabuthæ jugulum immittere, niſi eum
violati reum numinis appellaret. JSubmittite duos i. Reg. 2à
viros hlios Belial contra eum, & Jalſum teſtimo- 0.
nium dicant: Benedixit Deum, & Regem. Ut
civis lapidibus obruatur, proſciſſlus maledictis
Achab non ſat eſt, ipsA ſæviente tigride Iſraë-
lis. Et ſedente pro tribunali Religione jacta in
Deum convicia riſu excipiuntur, effuſi verò in
Dynaſtam ſales daris cervicibus expiantur. Si ita
apud nos ageretur, uti tunc actum eſt in Sa-
maria, migrare poſſer Cherub & paradiſo Dei,
ad hortos Semiramidis; ſiquidem verſarilis gla-
dius non plantaria tutaretur Evangelii, ſed Hloſ-
culis excubaret imperii. Petrus irem ſuum in
locum gladium reponeret, impunè graſſante
in Chriſltum Malcho. Olim jajurius in arcam
Gigas lapide, fundâque arcebatur. Quique nec
jaci in ſanctuarium ab hoſte convicia patiebatur
inermis & paſtor, in ſe demitti à ſervo lapi-
des ferebat & pugnaturus, & Princeps. Quid
multis? Goliam ſtravit David blaſphemum,
pertulit Semei lapidantem. Da mihi, qui Dei
contumelias ulciſcatur, non ſuas, qui decorem
domus Domini tuestur, ut ſuæ; qui non ſub-
rideat proculcatis tabulis Moſis & Chriſti, cum
legum ſuarum jota unum, ſi fortè deleatur,
tranſgreſſoris ſanguine non reficiat, capite non
reponat. Non ita Artaxerxes, cujus ſeveritas
exorditur à dome Dei. Et omnis, qui non feœerit Zuftitig
legem Dei tui., & legem Repis diligenter, judicium “? oise
etit de eo. Omnis, inquit. Nullus excipitur. Ne-
que enim generis habenda ratio eſt, aut ſubſel-
Hi, ubi dignitatis, & ſtemmaris fulgor ſcelerum
caligine funeſtatur. Judicium erit de eo, ſive in
mortem. In Hebræo. Citò judicium fiat de eo.
LXX. Judicium factum erit de eo. Citò judicium gevérissze
fiat, quia, niſi feſlinetur ad palum, intepeſcet u-
ſtiiæ rigor exæſtuans. Atrox ſcelus in cunis eſt: erenec
ſi caneſcat, cunas throno commutabit. Calca- tenda.
mus in fonte Boriſthenem, quem exhorremus
prope littus evolutum in mare. Denique arde-
mus, dum primùm flagitium audimus. Tum
occalleſcit animus ad probrum, quâmque ſuſpe-
ximus cum horrore nequitiam vagientem, ad-
ultam vix horremus, & aliquando etiam com-
plectimur. Abſalon Amnonis abs ſe jugulati fra-
tris reus initio ad cædem poſcitur, tum exulat,
revocatur deinde in regiam, Regis tandem oſeuallo
excipitur. Oſeulatiſque eſt Rex Abſalon. Ideo- Phi- 2. Reg. 146
nees in ipſo fervore criminis impudicos confodit. 33
Sic accuſatores Darielis ſtatim à Dario Leoni- Nuscn. 25
bus ſunt objecti. Quid, quòd Deus Babylonis 8.
Regem Nabuchodonoſorem abjecit & ſolio, cùm
etiamnum gloriationis verba in ore volveret?
Cümque ſermo adhuc eſſet in ore Regis, vosæ de Dan. 4-
coœlo ruit. An oblitus es, deletos à Deo Iſraëli- =3
tas nondum plenè manſis coturnicibus? Adhuc p
eſeæ eorum erant in ore ipſorum: & Ira Dei aſcen-
dit ſuper eos. Mihi crede, fulgura in pluviam con- Severitaæs
—. „. , 330– 11; 1½,; . in ſeandals
vertentur, niſi citò de ſceleſtis judiciurn fiat. Et du- Fraim,
bitas fore, ut Juſtitiæ flamma temporis maleficio ſine mera.
conſeneſcat: quando beneficio temporis livoris,
odiique incendia vertuntur in rores? Carrens ita- Gen.33. 4
que Eſaü obwiam fratri ſuo, amplexatus éſt eum,

ſal. 77.305

Nringenſque collum ejus, & oſeulans ſlevit. Nempe

is luget, & in amplexus effunditur, qui olim chi-
banos eruétaverat, inquiens: Venieni dies Tnctus Gen. 28,
B Patris e

14 Oliva

Patris mei, & occidam Jacob fratrem meum Sanè
Iſmaeël è domo Abrabæ dimiſſus nunquam eſſet,
niſi à ludo feſtinaſſer Sara ad tribunal. Moſis ſo-
ror Maria ibi lepra perfunditur, ubi malevolen-
Luc. 1I5. 8. tiæ Virus exſpuerat. Nam ficulnea, cujus ſteri-
litas ad triennium tolerata eſt, nec damnata exſ-
cinditur, nec ſcimus poſt ſarculum, & cophinos
renovatam de illa in viridario quæſtionem. Ecce
anni tres ſunt ex quo venio quærens fructum in ſi-
culnea hac, & non invenio. Juccide ergo illam: ut
quid etiam terram occupat? Annis jam tribus to-
leraſti arboris infocunditatem? Haud eam ſucci-
des. Imòô ad unius vocem ruſtici, ſupplicium in
culturam convertes, blanditiâſque indulgebis, cui
ſecurim intentas. Dimitte illam & hoc anno, uſque
dum fodiam circa illam, & mittam ſtercora. Uno
difflata eſt Spiritu pompa illa ſupplicii, quod ir-
rogabatur non emergenti ſterilitati, ſed adultæ.
Meritô proinde patientiam reveritus ſuam Do-
minus, cùm in aliam incidiſſet inanem ficulneam,
Matth.2r. ſtatim pertonuit : Nunquam, inquiens, ex te
ax, fructus naſcatur in ſempiternum. Et arefacta eſt
continuò ficulnea. Cujus inhærentes veſtigiis tum
Petrus, tum Paulus, hic Elimam peccantem ex-
. Reg. 8. cæcavit, ille Ananiam mentientern occidit. Cer-
22. t& Propheta, qui, deceptus à ſene, panem co-
mederat contra præceptum Domini, inter pati-
nas, & cyathos effuſum ſuper ſe iræ Domini calhi-
cem expiavit, latà in eum ore Angeli ſententi:
Non inferetur cadaver tuum in ſepulehrum pa-
trum tuorum. Qui ipſa die à Leone diſcerptus
in via eſt. Poſtridie diei ejus, quo à Davide
deſcriptus eſt populus, optio illi à Gad Propheta
2. Reg. 24. data eſt infligendæ à Domino plagæ. Ji acuero,

r. inquit per Moſem Deus, at fulgur gladium
meum, & arripuerit judicium manus mea: red-
Oeut. 32. . . . . .
41. dam ultionem boſtibus meis. Inebriabo ſagittas

meas ſanguine, & gladius meus devorabit car-
nes. Vides nihil hic non præcoquum, & ad im-
pietatis ſapplicium non feſtinum. Fulgure quid
velocias? Sagittis quid impigrius? Quin &
gladius non ferit, ſed vorat; ipſãque quæſtio non
diſceptatione peragitur, ſed arreptione, manuque
perurgetur. Utinam fulguraret aliquando Juſti-
tia, rarius profectò tonaret improbitas. Verùm,
dum ſecures cunctantur, ſicæ plumeſcunt: &
David dum pſallit, Abſalon furit. Diſſipati àa
Deo ſunt in ipſa molitione operis nefarii Babehi-
cæ molis architeécti. Abſorpti ſunt Dathan, &
Core cum thuribulis, ocyorque penè rebellium
poœna fuit, quam ſcelus. Conceperat dunta-
xat animo epulas horreâque opulentus apud Lu-
cam ganeo, tantumque animæ ſuæ dixerat, re-
quizſce, omede, bibe, epulare: Et ſtatim inaudi-
vit abreptum ſe iri ad ſupplicia ipſo deſignatæ
abliguritionis interlunio. Hac nocte animam
zuam repetunt à te. Cui quidem ſeveritati pro-
luſerat fortiſſimus Mathathias, qui immolantem
Idolo Regis Judæum in ipſis aræ focis interfecit.
1. Mach-2. Accenſus eſt furor ejus ſecundum judicium Legis,
vce & inſiliens trucidavit eum ſuper aram. Diſcis,
credo, quàm ſapienter conſtituerit Artaxerxes,

Luc.i2. 19.

Judites. ut Judicium citò de ſacrilegis fiat. Citò Nudicium
kiat de eo. Utinam iſtud cité ſubſelliis Judicum
Carcer. inſculperetur, non conſimiles elephantibus forent
carceres, ut quos delatos ab accuſatoribus reos,
Fiſen. inſonteſve concipiunt, ſeptenni parturitione con-

coctos vel ſupplicio, vel libertati penê caneſcen-
tes effundant, nullo aut innocentiæ commodo,
aut terrore flagitii, quòd & illa in vincuhs ex-
tabuerit, & huic tamdin dilatum ſupplicium non
terreat peccaturos.

Benedictus Dominus Deus patrum no-
ſtrorum, qui dedit hoc in corde Re-
gis, ut gloriſicaret domum Domini,
quæ eſt in Jeruſalem.

N has erupit laudis, & gratiarum voces Eſ- Svertan
dras, non cùm Levitas exolutos vectigahbus
intellexit, ſed cùm audivit conſtirtutum à Rege Faga.
in prævaricatores ſupplicium. Tum enimverò ponpe.
glorificatam Dei domum pronunciavit à Rege.
Neque enim aut remiſſæ in Templum phialæ, Tenmplo-
aut coactum pro ſanctuario æs, aurumque, zus venten
aut deſtinati victimis, & ſacrificiis greges, aut 6
deſignati à Sacerdotibus Cantores, & Janito-
res decorem domus Domini amplificare con-
ſueverunt, quæ non ſplendore auri, ſed cruore
ſceleroſorum effulgurat. Purpuraſcit Eccleſia reo-
rum ſanguine, totque gemmis intermicat, quot
iniquorum funeribus atratur. Hinc eſt, quod
Joanni tum viſa eſt Eccleſia è& cœlo ad inſtar
ſponſæ deſcendere, quum de impiis ſumptum
ſupplicium eſt. Vidi ſanctam civitatem Jeruſalem Apoc.an23
novam deſeendentem de Cælo à Deo paratam, ſi-
cut ſponſam ornatam viro uo. Ità eit: ſed hiſce
