Eſdras orabit, qui ruinas Templi erecturus ad-
venit? Noſtrum eſt, inquit, ſacrificare: opitula-
riI, Domiani eſt. Populus & genus Iſraël ſumus;
qui, viſo Deo ad ſcalæ ſummitatem innixo pro-
tendente coronas & palmas, ſolam tamen togam,
& merum panemn opftavit. Parcius decet filios in
Patriam reduces poſtulare, quàm parens ſuppli-
caverit exul à Patre. Miror autem neque unam
vocis laudem ſonuiſſe in ore populi in libertatem,
patriamque protegentis Dei manu aſlerti. Baby-
Gratia- lone rediiſtis, nec pſallitis? Laudavere, ſed aureis
rum uli. jabiis, ſed vitulis, non lingud. Os populi ſiluit:

io- .
aute⸗ verum æs ſonans, argentique immenſum pondus

Jufßeian. modulatiſſimè tinniens, legatione ad Deum pro

zur.
Aulici
7i.

ve- Eldra, reliquoque cœtu, defuncta ſunt. Cæſus
aganus, Occiſus vitulus, hoſtiarum, Xenioruúm-
que apparatus, ad inſtar cigni clangunt modula-
tiis. Hac voce laudis uſus eſt Iſraël redux
& vinculis. Nos verò munificentiſſimè ſtre-
pimus, partiſque trophæis, in cœlum uſ-
que cytharis, tympaniſque ferimur. At Tem-
pla, ut vox illa deſiit, ſpeluncæ horrent in mo-
rem. Nauſquam argentum emicat, nuſquam
aurum effulgurat, nuſquam aſſis unus impendi
poteſt. Vox iſta vox eſt hirundinum, quæ, ut
perſtrepuerint, abeunt, nullo ſui relicto veſtigio.
Placet etiam in Eldra nuſquam fuſæ preces pro
Rege. Noluit enim vel umbrà ſuſpicioneque aſ-
ſentationis altaria funeſtari; puduit Prophetam
blandiri Artaxerxi in atrio. Nunc verô ſi vel
Cleopatra regno præeſſet, ne fortè, poſt ample-
xXus & oſcula Triumviri, concoqueret tardiùs,
ſupplicatio indiceretur horarum quadraginta. Ni-
hil molitur Proconſul, quin fauſta precentur om-

ℳNdulatio.

Eecleſia⸗
ſticorum
svaritia.

nia Sacerdotes. Etiam, quum Eccleſias diripien-

das militibus arietat, ſupplicatur, ut vincat.
Pereat aflentatio, quæ numinis dexteram implo-
rat ad nefas: quæ Templum aulæ commiſcet,
æquatque; niſi quòd Prætorum libidini pincerna
clanculum adulatur ponè aulæum, Levita verò
palam ei aſſentatur in aris inter organa & lyras.
Sanctificaoremus Antiochum, Heliodorum bene-
diclione impartiremur, Herodem inungeremus,
etiamſi non Aquilam, ſed noctuam infigeret Tem-
plo. Ergone Edras pro Afſuero ſilet in atrio, à
quo tamen & ipfe emiſſus à Babylone, & au-
ctum donariis Sanctuarium, & Hebræorum Sy-
nagoga diplomatibus munita: ſilet, inquam,
Eldras, nec pro Rege orat, licèt & Hieroſoly-
mis Regis Satrapæ præeſſent, & ſacrificanti for-
taſsè adeſſent in Templo? Hæc nimirum eſt vir-
ginitas oris, & fœdari neſcia, & metuens aras
Polluere oblatis pro Ethnico hoſtiis. Atqui impe-
rat. Si Juſtus eſi, non ægrè feret, ſuum reticeri
nomen iis in aris, quas ipſe non colit. Si eſt ini-
. quus, ſcelus eſſet, non victima, quæ numen im-
eli uſu ploraret pro perdito. Ut autem videas expertem
in aal« afſentationis hoſtiam non irritaſſe Satrapas, ſed
“ conciliaſſe: Dederunt, inquit, edicta Regis Na-
rrapis, qui erant de conſpectu Regis, & elevave-
runt populum, & domum Dei. Nihil obfuit Eſ-
dræ Regis nomen in ſacrificio præteriſle. Siqui-
dem tum Dei populus, tum domus per Satrapas
ab onere tributorum reſpirarunt. Vide autem non
feſtinatam litterarum traditionem, quas Judici-
Cinfdemia bus & Præfectis tradidere, poſt abſolutam ho-
in Deum. ſliarum donorumque religionem. Servatus enim
Miga. hic ordo eſt, ut ſcilicet ante ſacrificium Templo
urum exhiberetur: poſt hoſtias, ut Satrapis
§. Eucha. Comnmendatitiæ Regis litteræ redderentur. Qui-
iv. bus reſignatis, non bona verba data Levitis, non

ve Adula-
tione.

Lonfiden-
tia in ho.
minibus.

Lib. I. Eidræ, 45

plonein à Satrapis reſcriptum, quæſitique in
Girpo nodi, non dilata vectigalium remiſſio: ve-
rùm illicò relevata Urbs eſt, & Domus Domini
ſublevata. Nunc verè regnaſſe dixerim Artaxer-

Rerr yegaße

Aulici
frænand',

xem; quando in re tam inopinata, tantique diſ-

pendii, regio fiſco, regiæque tyrannidi tam per-
nicioſa, ne ii quidem aliquid objicere auſi ſunt 5
qui tam procul à Regia aberant, Satrapæ. Nihil
morati ſunt Regis munificentiam. Nimirum Rex
non ſcribebat Præfectis ſuis, ſed imperabat. De-
derunt, inquit, edicta Regis Natrapis. Edicas ne-
ceſſe eſt, non exponas: alioquin iis, quibus Au-
ſtrum imprecaris, tui Satrapæ immittent Aqui-
lonem. Ut enim, quos deprimis, erigunt; ità;
quos ſublevas, opprimunt. Verùm unde tanta in
Præfectis erga Principem reverentia? Dederunt,
ait, edicta Regis datrapis, qui erant de conſpectu
Regis. Noſcebant Regem, & Regi viciſſimn inno-
teſcebant. Sic paretur Principi, cùm in provin-
Cias à conſpectu ejaus amandantur. Qui verò Ti-
berium ne noverunt quidem, quicquid à Sejano
ſignatum non eſt, tanquam ſplendoris umbram
inanem inter rejectanea conjiciunt. Et dubitas
actum id iri à Satrapis, qui procul à regia ſunt
itinerum menſium quatuor, cùm ſub oculis Re-
gis exulare cogatur David, quòd Primoribus Au-
læ non placeat. Non inveni, ait ad eum Achis,
in te quicquam mali.... ſed Satrapis non places.

Revertere ergo, & vade in pace. Lixa-ne loqui- 6

tur, an Rex? Exitus tuus bonus eſt mecum in ca-
Rris, & vade? Cur? Ne offendas, inquit, oculos
Satraparum. Humaniùs ancillatus eſt Hercules.
Is enim ſubjectus eſt Pellici: quam amabat, re-

1. Reg. 292.

creavit. Ille famulis inſervivit, reveritus Satrapas.

Id ſanè eſt à pavimento calcari. Præeſto, ſi
præes. Et elevaverunt populum, & domum Dei.
A Perſis id actum eſt, ubi Regis edicta evhibua
ſunt. An tu ab ullo tribuum Principe id ſperares,
quod factitatum ſine comperendinatione vides à
Medis? Pudeat Dei domum à barbaris elevari,
& à filiis Jacob non ſolùm premi, ſed opprimi.
Porrò non ornatam dicit, ſed ſublevatam. Hoc
eſt, acquiſitum Regi jus abolevere: inductum
jam, præſcriptumque morem antiquarunt, ma-
gno Chriſtianis Principibus relicto pietatis docu-
mento: nempe, in gratiam domus Dei etiam in-
ducta jura reſcindenda. Nunquam enim contra
Templum jus eſſe poteſt, nec Cozlo Terra præ-
ſcribit.

EPX CAP. IX. LIB. I. ES D RÆ.

Poſtquam autem hæc completa ſunt, ac-
eſerunt ad me Principes dicentes: Non
eſt ſeparatus populus Iraël, & Sacer-
dotes, & Levitæ à populis terrarum,
& de abominationibus eorum, Chana-
næi videlicet & Hethæi. Tulerunt
enim de ſiliabus eorum ſibi, & filiis
ſuis, & commiſcuerunt ſemen ſanéttum
cum populis terrarum. Manus enim
Principum & Magiſtratuum fuit in
tranſgreſſione hac prima. Cumque au-
diſſe m ſermonem iſtum, ſcidi pallium
meum.
M'am eſt, corruptionem morum tantam,

tamque communem;, nec commoranti
In

Eceleſiaſiis
ca Juriſea di.⸗

&io.

§. Eccleſia
Romana.

Epiſcopis

superir in Chaldæa Eſdræ, nec jam tres dies Hiero-
invigilet. ſolymis conſidenti, in tanta ſalutantium fre-
quentia, innotuiſſe, & nunc primùm patuiſſe po-
puli, principumque vulnus non modèò hians, ſed
peſtilens, penituique corruptrum. Quâ ex re li-
Religionis Cet, & pruriginermn garriendi oblatrandique no-
Saen ſtram, & Præiulum in Dioeceſibus ſuis commoe-
Aunda, rationem perheceflariam intelligere. Nam ſi Scri-
ba Legis, & Ductor populi tam ſolers, neque
per litteras inquinationem familiarum tredecim
jupra centum reſcire Babylone potuit, nec coram
aut conjicere valuit, aut edoceri: quàâ ratione
Tu, qui omnia permagni facis in aula, und gre-
gis tabe exceptâ, quâ ratione luern ovium palpa-
bis. Rara vero parſimonia garriendi Iſraélitarum,
qui ne ſua divulgarent Perſis dedecora, ne muti-
re quidem auſi ſunt tanto de ſcelere Babylone,
malueruntque latere Eidram ulcus tamum, quàm
ità patere Sacerdoti, ut reſciri etiam poſſet àa Sa-
trapis. Quid hic aiunt Tibicines noſtri, qui ea,
quæ clanculum in cavernis & ſpeluncis, non di-
co peraguntur, ſed deſignantur, prædicant ſuper
tecta? Contaminationem popuhi ſui & nunquam
reſcivit Eſdras per litteras Babylone, & coram
Hieroſolymis vix poſt dies tres, completis jam
negotis, percepir. Quæio autem quandonam

Misrmis-
pat i0.

Templo. hæc Eidræ nunciata ſint à Principibus. Poſtquam
rum orna: pæc, inquit, completa ſunt. Scilicet ex quo dona-
riee N riis audium eit Templum, litatumque in eo ſo-
lemniter. Puduit enim Ifraëlitas in tanto fulgore
attii pallere corda, & domos ſordere filiorum Dei.
Vaſorum nitor ad eluendas nuptiarum illegiti-
marum maculas, excitavit tribuum, gentiſque
Principes. Noh ergo improbare Templorum or-
natum, quo fili Jacob ad ornatum animi exci-
Curreézio tabtur. Poſtquam bac oompleta ſunt, acceſerunt
mitis. ad me. Quænam hæc? Præmiterat in fine ſupe-
rioris capitis. Et elevaverunt populum, & domum
Lapſi bla.

Dei. Ergo non cinere, ſed auro lixivium confi-
citur, quo mentium ſordes expunguntur. Ut enim
ſublevatos ſenſere ſe Principes ope, auxilioque
Eſdræ, tum enimverè ſua ei vulnera retexere.
Diligit enim nos, dixere, ut arbitror, intra ſe:
quique domum noſiram & exuſtam reficit, &
iqualentem inaurat, haud animorum negliget
Templum; quod igne, taboque libidinis abſum-
ptum eſt. Non flammis carioſam Dei domum
expiavit, ſed aureis lancibus illuſtravit, hoſtüſ-
que ac thure in priſtinam dignitatem afſeruirt.
Quam mitiùs aget cum fratribus, qui tam cle-
menter egit cum lapidibus. Oſculis amimos ex-
Piabit, qui ſaxa per Chaldæos exuſta donariis,
Superior incenſoque thure luſiravir. Hac erecti ſpe ulceroſi

dè erigédi.

mitis St. Patefecere plagas ſuas. Poriô Efdras quum po-
Segerin puli flagitia non explorat D ſelhciùs indagat. ZSi
nimis ſaſ- Enim ut advenit, ſuſpicari de morum corruptio-
ticax. ne coepiſſet, Principeſque interrogationibus fati-
upenn gaſſer : Timor procul dubio vulnera obvelaſſet,
amar: on Quæ Amor retexit. Nimia ſolertia perſcrutandi
rer. Jeruſalem in lucernis, noctuas, Apideſque recon-

dit. Projice laternas, illicoque buſones, & re-
guli proſilient de cavernis. Memini ſollicitiorem
obſterricem obfuiſſe prodeunti in lucem Zaræ:
Gen. 38. ¼ dem erumpentem quum obſftetrix, educendi
27. eum intempeſtivè cupida, cocco alligaſſet in dex-
tera, non illum animavit ad egreſſum, ſed exti-
mulavit ad latebras. In ipſa effuſione infantium
unus protuhit manum, in qua obſterrix liga-
conſcientia vit coccinum. Ilo verò reirabente manum

aperienda . . . „ 2²
Tex non egreſus eſt alter. Prodit forraſsè ſcelus? No-
arietanda., li erumpenti importunè obſtetricari. Nam ſi

vincula, cruoremque in coccino ſenſerit, ma-

Oliva

num retrahet, latebitque. Nolo obliges naſci-
turum. Nolo dicas in lucem ſeſe proferenti reo,
jam te nocentem habeo, cave, ne quid reticess.
En coccinum, quod te ligat reticentem, faten-
tem ornat. Expalleſcit enimverò ad fulgorem ſui
vincali partus luci inſuetus, purpuramque cruo-
rem interpreiatus, latebras, quas deſerebat, re-
legit irerum ac repetit. Expavit Adam quæritan-
tis ſe Dei vocem; qui tamen, quaſi criminis in-
curioſus, non ait, Quid egiſti, Adam, ſed in-
clamavit, Adam ubi es? Et tamen quæſtionis
ſolo veſligio ità abſterritus eſt reus, ut nec de fla-
gitio convictus, ſuum aut fareri crimen, aut de-
precari ſupplicium valuerir. Nihil de filiis Balæ
& Zelphæ percontatus eſt Jacob à Joſeph, &
omnia reſcivit. Haud ille de piaculo Ruben aut
quæſtionem inſtituit, aut ſcrutationem inchoavit.
Diſſimulanti univerſa criminis ſcena innoruir.
Abiitt Ruben, & dormivit cum Bala concubina
Patris ſui quod illum minimè latuit. Viden ut
Diogenis circumferri laterna non debeat, etiam
ubi tenebrarum opus intra cortinas peragitur?
Scies omnia, ſi te ſciendi prurigo non ſcalpat.
Non venatici dimittendi ſunt canes, non cornu
clangendum, ut ſcelus teneatur. Diſſimulatione,
non exploratione, provocatur in lucem aſpis.
Flagitium enim, limacis in morem, prodit & co-
chlea, non ſi correptis cornibus extrahatur in
campum, ſed ſi ſtipulæ quoque ſubducantur, in

quas dolonum monſtroſa, refugaque productio

non irrumpat. Nam ea quoque, quæ retibus un-
ciſque vix ſummo conatu, nec ſemel irzto, ex-
piſcarere & Maris alveo; ultrò, ubi tempeſtatum

vi ſubductæ ſunt cum hamis ſcaphæ, in littus

egerit rum cadavera, tum balenas. Væ Eſdræ,

S, l
itu.
nir
unt
lbinn
ſuinmt
woiut.
1 alleet
ſeule nel
Gen.. . lili
elolun
lum cin

Gen. 3 5.
22.

arel,de

ſi pertentaſſet cubilia impurorum: Suſannas ubi- hdmm ,
que pro Moabitibus ſuffeciſſent ſcortantes, ſcru- un naui
tationem Scribæ deluſuri. Seceſſit in TCemplum? Einu n
patuere litanti fornices, agnoſque cædendo, con- Hüienun,
fixit arietes. Nimirum ut perſirepens Aquilo lilia Eintguor
non educit & luto, ſed tepor cœli adblandiens: lin Im
ità prorumpunt urticæ, ubi hyems intepuit. Ae- hanntare,
ceſſerunt ad me Principes, dicentes: Non eſt ſepa- Luc,.37. lu 0
ratus populus Iſrazël. di tu ad eos acceſſiſies, ne- le in
quaquam illi acceſſiſſent ad te. Attulit alabaſtrum Luc. 9. , Uhemeff
Magdalena, non inquifta de lue. Exenteravit hings;
ſuam Zacchæus arcam, rapinaſque regeſſit in kiull
quadruplum, ne leviter quidem à Domino de & dn
ſoœnore perſtrictus. Ut puto, nec illa, ſi criminis Uemkenſe
fuiſſet inſimulara, ſœtorem luxuriæ aromatibus un aten
eluiſlet: nec hic uſurarum accuſatus, emiſiſlet Joan.8 * lymnehe
cum auro peſtem. Libet id in adukera intueri, l ſann
quæ vinculis ad Chriſtum rapta, criminiſque de- e niin⸗
lata, nec unam emiſit lacrymam, nec verbum itaionen
doloris protulit unum, abiitque inſalutato Serva- ren e
tore, à quo tamen ſupplicio ſubducta humaniſſimne Aurn An
fuerat. Enim verò fateri noluit facinus, inquo fuerat Ticgn. . Wnen
deprehenſa. Acceſſerunt ad me Principes. Sed, ut ait Un meit
Eldras, Poſtquam hæc completa ſunt. Acceſlerunt, D uign ze
ſed completis ſacrificiis, ſed pollquam & tres jamm e Nenllne
dies ab itinere reſpiraverat Eſdras, omniddue Zelaz in- nlent,
perſecerat, tum quæ ad Templum, tum qoæ ed diſtreigj, iliſe hl
Satrapas ſpectabant. Non efſt garriendi impotens e 8
zZelus, ſi aut livor non eſt, aut furor. Neque dn.
enim quo die advenit Eſdras, ejus in aures fæ- in
cem omnem proſtituti populi obtruſere pientiffi- eh
mi, modeſtiſſimique delatores. Indallere labori fuin En
requiem, viéctimis locum, diplomatibus prima- ien eche⸗
tumn: quibus conſtituris, perfectiſque, non ir- a ace
rueère, ſed acceſſere, nec deſides , nec præprope- N tun
ri, ſud teſtati modeſtiâ feſtinatam in primam ad- cka
ventus Eſdræ horam delationem, non tam zelum en
eſſe, ien 1
l

ni⸗
enir
Areite
n, n.
Gnenli
Ide crn.
ebit
oriin
Dummng,.
n, Nn
Aalionz
tber el
len, c.
lenye
Mbeng
nichnni
enn ionanet
lla aulu
ehen ein
s Rugiu
non ſa
8, Non N
Gümchiee
uen in
n, Mocito⸗
ennihan
bducannr,1
e Ndl
T tübiun
elirind, er
biempeſn
re, n u
1a. VelIle
Alnu dr
Clumes, d
kin Tinghal
(Elend
engbl
Nsintenit/

S
= =
S
=☛☚

Ue. Plektinf
e ughi
m Domme
cilyſiunne
i⸗ Aunmnin
leru, enil
AArlrt inut
cininled
ſetv
m, E el
lelun An⸗
d bral,
Nevotvet,
iagicdt

Matth 15.
.

—

in Cap. IX. Lib. I. Eſidræ. 47

eſſe, quàm rabiem. Charitas enim parit, non
abortitur. Accuſat iniquitatem, ſed poſt dies tres.
Quatriduum Chriſtus ſubſtitit, antequam prode-
ret Lazari inſtiras, & ſudaria. Prurigo eſt latran-
di, ubi inter ſalutationes deſilientis ex equo Præ-
ſulis amplexuſque; farrago ruderum univerla ex-
ponitur. Sine jumentum Eſdræ clitellis exonera-
ri, antequam ſœtas quiſquiliis manticas in ex-
ſcendemem deoneres. Aoceſſerunt ad me Princi-
Atcuſatio: pes dicentes. . .. Adeſie, qui Otacuſtarum, ex-
nes ex Ei- Ploratorütnque purtatis efle, aliena deferre ad Eſ-
S dzam crimina. Dicuntur, & fuere Principes,
qui miſtam cum Hethæis populum nunciavere
Sacerdoti. Non hæc rubigo putanda eſt æris, ful-
gor credendus eſt argenti. Unus, inter Patriar-
chas duodecim , fratrum accuſator deſcribi-
Gen. 37. 3. kur Joſeph; & ideò polymità decoratus a pa-
e, & ideo à Domino infulis inſignitus. A-
doratur à Sole, non umbris mancipatur, qui
peſſimum filſiorum Balæ & Zelphæ flagitium re-
texit. Quid? Nonne JESUS, filius Dei, pro-
Matth.26. ditorem ad Senatum diſcipulorum detulit, in-
atth. 26. —t.
32. quiens: Onus veſtrum me traditurus eſt. Deſigna-
vit, inquies, proditionem verius, quàm prodi-
totem. Audh. Qui intingit mecum manum in pa-
rophide, hie me tradet. Dubitas etiamnum divini
eſle munetis renunciare Præſulibus Eccleſiæ fa-
cinoroſos, qui Legem calcant, & Chriſti ſangui-
nem nundinantur in Templo? Caven dum dun-
taxat eſt, ne, Phariſæorum more, opportunè;
importunéque irrumpamus ad Eſdram, ur illotas
ante prandium diſcipulorum dexteras oſtentemus.
Tune acceſerunt ad eum ab Hlieroſolymis Roribæ,
& Phariſæi dicentes: Quare diſeipuli tui tranſ-
grediuntur traditionem Seniorum “ non enim la-
vant manus ſuas cum panem manducant. Audin'
deliria. Iunc acceſerunt, inquit, id eſt, quùm,
ſedatà æquoris tempeſtate imperio Domini, ſalvi
fierent quotquot fimbriam contingerent veſtimen-
ti ejus. Impudeates rabulæ, ut contra diſcipu-
los cornicarentur, à prodigiis abduxere JksUM
ad nugas. Cùm ſcilicet charitatis Sol ſplendidids
effulgeret in campo, tum angues nocentiſſimi ſi-
bilaverunt efferatius. Non ita apud Eſdram ege-
re Principes; qui & graviſſimis obſtrictum ſce-
leribus populum Scribæ prudentiſſimo prodide-
Severies. Tüunt, & non antè audiri cupierunt, quam om-
Sandala lia expleta forent, quæ ſpectabant ad aras. Poſt-
nolenda. qitam autem haæc completa ſunt, acceſſerunt ad me
Miſa. Brincipes, dicentes. Vim vide ſacrificii. Exarſit
1. Mach.⸗, Teli flamma in corde Principum, ubi holocauſti
24. arfſere victimæ. Planè non litaſii, ſi populorum
5 Eace inquinationermn vides, & taces. Mathatias certè
Sia . ad fulgorem etiam profanati altaris ità excanduit,
tonuur in ut Coram Antiochi & ducibus, & cohortibus ſa-
Ri et. crificantem Idolo transfugam Legis trucidarit.
“ obſer. Inſiliens truciqavit eum Jſuper aram. Altare tan-
veris e tum ignis in Senis pectus immiſit, ut ſacrilegos
* non accuſaverit ſolumn „ ſed oderit & trajecerit.
An tu Sacerdes es Dei, qui igris conſumens eſt,

nobis.

Agag Regem Amalech coram Domino concddit
in fruſta. Quis Petro timidior, qui trepidavit in
quore, qui pejeravit in atrio? Tamen „quùm
à Menſa prorupiſſer in hortum, ità Calicis pro-
pinatione concaluit, ut ferrum ſtrinverit in co-
Poan. 18. hortem, audacterque infilientermn in Chriilum
1. alchum humi reſupinatum mulctaverit aure.
Nonne vides ad cædem, incendiaque regias il-
Matth.22. linc phalanges emitti? Miſſis, inquit, exercitibus
7. ſuis Pperdidit homicidas illos, & civitatem illorum
Jaccendit. Et unde tantus exilivit ignis in Patre

7. Reg. 15. ſi ſacrificas, & torpes? Intuere Samusélem „qui

miſericordiarum Deo, cujus imago in ſummitate
Thaboris triumphavit in nive? Incendia, ſup-
pliciaque tam dira à Legiſlatore imperantur cha- Matth..
ritatis? Sed enim ſervos ejus qui fuerant invi- 36.
tati, non fejecerunt ſolum, veruùm etiam occide-
runt. Atqui mactatis legatis, nunciiſque ſuis, non
Cohortes in Agricolas immiſit Deus, ſed alios miſit
ervos, inquit Matthæus, plures prioribus. Qui-
bus immaniter jugulatis, non fulmen intorſit, ſed
filium tranſmiſit: Verebuntur filium meum. Qua-
nam ratione hic friget Paterfamilias, & ibi æ-
ſtuat? Utrobique ſervorum cædes patratur. Et
ibi quidem equeſtris fuere ordinis, qui ſemel fa-
mulos cecidere: hic verò à ruſticis irruptio bis
facta eſt in Dei nuncios, multumque ſanguinis
profuſum. Nimirum ad agricolas legavit Pater-
familias nuncios & conclavi, ad invitatos verò
emiſit ſervos & triclinio. Dicite invitatis: Ecce
prandium meum paravi. Homo quidam fecit cCœ&- Lué.14.16,
nam magnam. Ubi adumbrabatur dominici con-
vivii ſeu ara, ſeu menſa, inde zeli ardor proru-
Pit impatientius. Væ Agricolis, ſi coram epulo
cædes eorum prima nunciata fuiſſet Patrifami-
lias, conciſi membratim fuiſſient, culeoque inſuti.
Verùm in conclavi reſidentem Amor inhibuit
à vindicta. E contrario propé Menſam, quæ ara
Chriſti eſt, & hoſtia Domini, ultio exarſit ad
internecionem uſque perditorum. Ergo non mi-
rum eſt, ſi poſt victimas zeli flamma corripuit
Primores populi, ut libidini tribuum quantocvùs
occurreretur. Hanc ob cauſam redeunti ex pu- en. 15
gna, cædeque perditorum Abrahamo, obviam
iſſe Melchiſedechum crediderim, victori profe-
rentem PANFM & VINUM. Quaſi diceret Pa-
triarchæ Sacerdos: Scio in Latrones & raptores
quinam te zelus impulerit. Chriſti diem & men-
ſam meditabaris, quæ agnos recipir, & Leones
emittit, ſubitôque triumphantes Regum legiones
vernaculorum imparato manipulo invadere potui-
ſti. Ideòque triumphum tuum non tubis, & pal-
mis, ſed vino, azymoque cohoneſto. Quibus ad
pugnam exarſiſti, iiſdem decet victorem te exci-
pi, deducique ad triumphum. At verò Melchi- Gen. s,
Jedech Rex Salem, proferens panem & vinum, 18.1
benedixit ei. Et miraris ſubactos præſenſione di-
vini altaris ab Abrahamo raptores Principes,
quando vel cum vulturibus conflixit pientiſſimus
ſenex in ſacrificio? Deſcenderuntque volucres ſu- Gen. I.
per cadavera, & abigebat eos Abraham. Nirni- 1²,
rùm in ara Eliæ, non ligna ſolum, verùm
etiam aqua in flammas abiit. Ea eſt ad excitan-
dam in hominum præcordiis zeli juſtitiæque
flammam, vis Aræ, & hoſtiarum. Et quare pu-
tas expunctos, exterminatoſque de civitate Do-
mini virtutum facinoroſos à Davide ſub Auro-
ram. In matutino interficiebam omnes peccatores Pl. co. 81
terræ. Nonne, ſi terror ſpecterur iniquorum, con-
foderentur impii opportuniùs in meridie, quàùm
forum fervet? Nimirum fumabat ſacrificii ma-
tutini ara ſub diluculum: Ert hircum pro peccato Numm.
unum: præter holocauſtum matutinuin, quod ſem 22.
per offeretis. Nam & Regibus oblationem eam
fuiſſe curæ ex iis intelligirtur, quæ Achaz præ-
cepit Uriæ: Praæcepit quoque Rex Achaz Uriæ Sa- 4. Reg. ice
cerdoti dicens: ſuper altare majus offer bolocau- 15
Rum matutinum. Tunc ergo æſtuabat in corde
David expurgandæ Urbis ardor & flamma, cùm
flamma matutini holocauſti arderet in altari. Ec-
fulguraſſe in Abiron & Dathan Moſem, alias
virorum mitiſſimum, fortè aliquis demiretur.
Nam verbis ſuis & abyſſum recluſit, & gehen-
nam evocavit in Triumviros arrogantiæ. Confe-
Ktim

3. Reg. 199
38.

2 5

48

Naum. 16. ſtim, inquit Scriptura, ut ceſavit loqui, dirupta
31. eſt terra ſub pedibus eorum. Quas diras emiſit
vates clemmentiſſimus in rebelles? Quäânam, oro,
ratione concrevere in linguæ favo non mella, ſed
fulgura? Suffitus altaris procellam illam perto-
Num. 16. Dantis zeli conſtipavir, Tollite ſinguli thuribula
27. veſtra, & ponite ſuper ea incenſum, offerentes
Domino: Aaron quoque teneat thuribulum ſuum.
En quo modo, ſolo ſacrificii afflatu ad hiatus &
voragines reſerandas inflammatus eſt Moſes? Se-
mmDel Chriltum intezuiſle legimus ex funiculis fla-
grum. Undenam in Dei Agnum Leonis impe-
ſoan. 2. 5. tus inlilii? Ex altari. Cum feciſſet quaſi flagellum
de funicielis, omnes ejecit de Templo. Iniquiores
profectò offenderat paſſim in viis, compitiſque
perduelles. Haud tamen eos cecidit. Quin &
Apoſtolos compeſcuit à deflagratione Samariæ.
In Templo dedidicit quodammodò clementiam,
arſitque ejus propè ſacrificium zelus. Nam &
Paulus, quuùm virgam Corinthiis intentaſſet,
ſubigendumque dedidiſſet ſatanæ fornicarium, iis
. Cor.5.7., tandem furoris ſcenam occluſit verbis: Jitis nova
tconſperſioſicut eſtis az ymi. Etenim Paſoha noſtrum
immolatus eſt Chriſtus. Itaque epulemur in axis
Jinceritatis & veritatis. Volutabat proſectoò ſacrifi-
cium Domini veſpertinum ſuo in corde Paulus,
quùm & azymum prætenderet Corinthiis, &
protenderet virgam. Mirabar equidem ita fero-
ciiſſe Apoſtohi Spiritum in adulkerum, ut eum
Satanæ dederet ad interitum carnis, procul ab
ejus mente ſubmoto Alari. At ubi & immolatio-
nem Chriſti, & azymos verſare illum, tractare-
que ſentio, video ex hoſtia zeli ejus vindicem
Hammam prorupiſſe. Neque verò mirum videri
deber, ſi & Moſes propè thuribulum concaleſ-
cat, & exardeſcat Paulus in menſa, & aræ azy-
mo: quando Angeli Pacis igneſcunt, ubi aſſe-
derint aræ. Et alius Angelus exivit de Templo,
clamans voce magnä ad ſedentem ſuper nubem.
Mitte falcem tuam, & mete. Et demeſſa eſt terra.
Hauſere Angeli ex hofliis Spiritum furoris, &
procellæ, nequitque non furere, qui litat. Diſ-
perdet illim Deus, ait ad effeminatos Apoſtolus.
Deus eſt, & diſperdet? Nonne Pater ipſe eſt totius
, conſolationis? Et diſperdet? Quemnam? Caini
fortè ſectatorem? An præcurſorem Antichriſti?
Sicarium, an idololatram, an ſeductorem? Mol-
lem, & fornicarium. Quo ſanè crimine nihil
inter flagitia videtur hominibus, aut humanitati
promptius, aut ab injuria divinitatis alienius. Et
tamen Leo rugit, & ſævit in carnem. Nimirum
impius corruptor, Templum Dei eſt. Non po-
teſt autem ad nomen quoque umbramque Tem-
pli non excitari, ignirique zelus. JSi quis autem
Templum Dei violaverit, diſperdet illumm Deus.
Ten'plum enim Dei ſantctum eſt, quod eſtis vos.
Noh mirari, ſi romphæa Domini igneſcit in
molles, quando ad afflatum altaris, Templi-
que nomen, non poteſt zelus non pertonare. Er-
go, completo ſacrificio, zelantur Principes pro
contaminatione cubilis immaculati. Poſequam hæc
completa ſunt, acceſerunt ad me Principes, di-
centes . Non eſt ſeparatus populus Iſrzael, & Sa-
cerdotes & Levitæ d populis terrarum. Ad me,

Apoc. 14.
15.

I. Cor. 3.

Accuſato⸗
res invidi.
Religionis
crimina
non evil-
gZanda.
Correctio
ſecrveia ſit.
Viſitatio-
d6S.

tu, palam evulgaverunt dedecus populi, ſed clan-
culum, quod irfepſerat virus, inſuſurrarunt ve-
rins, quâm nunciaverunt uni Eſdræ. Ad me,
inquit, acceſerunt. Utinam huc ſpectaret mos
r, inviſendi reviſen lique, quo Principum vita penè
tota inani officiorum umbræ litatur, quando non

ſeandala .
tellant. ſanétè æmulantur Angelos Bethel ſa ctes, hoc-

Oliva

inquit, acceſſerunt. Non enim, Phariſæorum ri-

—

que agunt, ut gradus modòô inſcendant, modò el
exſcendant, aut ſalutaturi, aut ſalutandi: uri- Cevemonis «
. —2 . Verio ſe K1
nam, inquam, ità ſeſe inviſerent, & conveni- verlorete. 1 i
rent, ut de populorum inter ſe luſtratione age- Temporis n .
rent perſancte. Convenitur redux à Chaldæa El- jactura. ne
dras à Principibus. Quis non de ritu Perſicæ Au- gerteias ig . is
læ quæſtiones crederet ad multam noctem & in- iſtationi. urt,
ſtitutas, & productas? Decuſſis urbanitatum E kale⸗ Gin i⸗
pampinis, reparandarum nuptiarum tum reciſi, zum. M
tum expreſſi ſunt botri. Non eſt ſeparatus popu- e g ,tlhel
lus Iſrasël, & Sacerdotes & Levitæ à populis ter- Fad. ſn,
rarum, & de abominationibus eorum. Nuperrimè ubizue. , in,
Sionis cives Dei populus appellati ſunt. Eleva- pe n herinf
verunt populum & domum Dei. Nunc veròô non gamne, afem
Dei populus, ſed populus Iſraél nominatur. Ubi 1 Finnh
enim fœdatur cor, nomen pariter denigratur. Teck- nletbis,
Chananæos autem & Hethæos maluit terrarum Zempera- R A unet
populos dicere, quàm aut arcæ, aut Numinis ia mwrie. 2 Milrit
inimicos. Quem enim terrenis infixum dixeris, on⸗
cumulatè perditum, Deique hoſtem diſertè pro-

nuntiaſti. Si verò quæras, quanam ratione in lu-
tum fæcis proruerit devotum Deo cœloque vul-
gus, facem tibi Eſdras dignoſcendi tanti piaculi
ſcaturiginem præfert, quùm ait: Non eſt ſepara- Hlilaſi.
tus populus Iſrazël, & Nacerdotes, & Levitæ. Ubi cum
enim Ephod polluitur, inquinari Prætexta non andale.
timet. Quis enim quùm videat implicatam Moa-
bitarum Cycladi Cidarim Iraélis, vereatur in
ſinum Hethæarum culrum, caſſidemque depo-
nere? Non eſt ſeparatus populus & Sacerdotes..

A populis, inquit, terrarum, & de abominatio- i ae lale
nibus eorum. Si apices omnes hujuſce capitis u Cetolt
evolvas, non aliud prodi crimen deprehendes. ( antan
quaàm ductas in matrimonium Pherezæas ab II- Mimr, ind
raële. Cur ergo immiſtum inſimulant Principes alintetis e
Sionis Populum ſuperſtitionibus exterorum? Et Iuzxwiia. bono
de abominationibus eorum. Libido videlicet fæ= l Dedet
cem omnem coacervat in thalamum, & ſi alie- W ſemel
nigenas adamaſti, ubi ſponſam induxeris è Moab, ,ect
inde quoque ſimulachra avexiſſe te ſcitro. Non ““
Salomonem profero, ſed Jacob; qui è domo La- l
ban educere Rachelem nequit, quin Deorum gtiner
acervum tantum inde conveheret, quantus ſatis l
eſiet ad ſtercorandam jam grandem, patulam- Kenm
. . . . .
que Terebinthum. Niſi fortè dixeris, ideò com- Gen. 55. 4 Nünil 4
memoratas abominationes cum nuptiis illegiti- Pthni
mis, quod in una libidine fæx ſcelerum omnis . N
ſubſidat. Tulerunt enim de filiabus eorum ſibi, & piliorum
kliis ſuis. JNibi, inquit, & lliis ſitis. Non enim edacalis ni
contaminati parentes auſi ſunt filios ſuos à luro H
compeſcere, cui ipſi hæſerant. Cum enim paren- Tnin nd
tes intruſiſſent ſuos in thalamos Moabitides, haud eun
arcere potuerunt à filis exterarum contagium; . laic
quin ipſi eàâdem curavere filios fœdari pice, ne ers
impollutum liberorum cubile parentum thoro in- arr 6
P :. Crredi nue a
quinationem exprobraret. Torporem Judæ in jußeo ſi.
compeſcenda filiorum petulantia non ſemel im- loliun
probaram. Onan ſiquidem, poſt Her, à Deo Gen. 28.7. pilor
occiſus, quòd in pudorem peccaret. Itaà-ne quos jrjert
Deus occidit, Pater ne corripit quidem? Ut fri- nn
gidiſſimus fuerit Heli in arguendis criminibus fi- “W
lorum, eos certè, ſi non cecldit, certè coarguit. l,
Judas verò, filius Jacob, vider jugulatum à Do- kinnt
mino Her primogenitum ſuum, quòd nequam
eſſet, & lapſabundum eodem in cœeno Onan ne N
commonet quidem, quuùm, eum ad Thamaren, Vlde
fratri ſtirpemm excitaturum immittit? Ingredere (Atm,
ad uxorem fratris tui, & ſociare illi. Cineres ſal- am Au
tem ob'jice illi fratris nuper à Deo fulguriti. La- W
boraſſe eâdem peſle ex eo conjicio Judam, quod aal
ad nurum ſuam Thamarem divertit „quuùm eam ni
ſcort m eſſe putaſſet. Nequiir ergo uxorius, ne
dicam Aen

mol
Ocnen. Ne
ne Age. l
an
erA 4
n En
nkunn

u ne.
Puitte l
ihrii
De
Verd Ns
atu. U

n
ceigem

t EIInI

t Nmiün
m dini
Gilene .
üone inl
Nloden
tinn pugt
Ueſtſehne
Lenie. ⸗
ateln
catin M
Velkinl
enge e
Ncerntr,
Aontui⸗
llſe anin
Eepeken,
Aeznehl
eothinnfe
etorunmt
Uidelcer hs
n, Eld
Leige Mon
Cin. N
iecomlr
gvin Dend
S
emn, Deuln.
it, Rede
hnis Ne
eetunonn
anmmn ſidl
. Non enm-
s 1n
eit .
biüdes
n CNn,
dan gen
guln tlant,
lem en
o leme 1

Iner,U

iGem,ir.
e
. 4 n .
6 CHlEN,
encuſu
1 D.
guuteh
A—

egum

in Cap. IX. Lib. I. Eſdræ,. 49

Gicam ſcortatorem, abducere filios ſuôs pa-
rens ab eo, in quod propendebat, volutabro
luti. Vix inſimulatos à Joſeph iniquiſſimi cri-
minis filios, Rubenque coëuntem cum Bala
reprehendere potuit Jacob, tot unchique cir-
cumſeptus uxoribus tum ingenuis, tum ancillis.
Languet, etiam pudici; ſed multiphicis thala-
mi, in viro dextera, torpetque lingua in for-
nicarios. Quid ergo lupanar aget in adulte-
Severuas. FOS, ſi thalamus conticeſcit? Manus enim Prin-
cipum, & Magiſtratuum fuit in tranſgreſſioné

s hac prima. Mirabaris impunitam nuptiarum
landilg. icentiamn Hieroſolymis? Populus laſcivit, dum
Fuperio. Magiſtratus debacchatur. Ductis in thalamum

rum exm à Primoribus Moabitarum Hethæorumque
pla mala. mulieribus; effuſis in licentiam haberis, po-
menpla pulus univerſus deferri Coœpit in exteras. Ple-
Senioram Dem infecit, quiſquis faſces incidit. Quis e-
wala. nim pudoris amor in centone; ſi byſſus for-
mnicatur? Ut antem videas; quo modo libidi-
Eccleſialſti-

oream ſan Mis Icintilla proſerpat, filioſque perdat, ſi fortè

dala. parentes aduſſit, intende luctui correptorum.
cure Commiſti, Balaami aſtu, cum filiabus Moab
orreltio . . . . .
aheße. Hebræi ſunt, dum manna faginati degentibus

in eremo triumpharent: etiam in compede
Iuzuria. & furfure Moabitidum amplexus repetiere.
Uſque adeò inquinata fax ſi ſemel arſerit,
Rlen nec cinere, nec ferro reſtinguetur. Non eſt
ſeparatus populus Iéüraël à populis terrarum, &
Prineipis de abominationibus eorum, Chananai videli-
obftandu, oet & Hethæi, & Ammonitarum & Moabita-
rum. Coœnoſi hujuſce Nili ſcaturigo longè qui-
dem ſcrutanda eſt, exploratur tamen. Mo-
rabatur, inquit, es tempore Iſraël in Retim, &
Uum. s. fornicatus eſt populus cum filiabus Moab. En
quàm longè repetita eſt tam viroſæ arboris ra-
dix. Dedoceri ſcelus non potuere Iſraelitæ;
quod ſemel imbiberant. Nec temporum inter-
vallo, nec terrarum diſtantiàâ, nec immutatio-
ne fortunæ ſopiri lues valuit, quâ leviſſimè af-
flatus videbatur Ifraël in Setim. Quanta inter-
capedo inter populi peregrinationem & ſervi-
tutem! Quanta diverſitas nubis & cophini, co-
ronarum & compedum! triumphi & tranſini-
grationis! Attamen, quo igne populus defla-
gravit lemniſcatus, eodem correptus eſt annu-
latus. Moabitidas deperiit trabeas inter &
mella, eaſdem adamavit in ſacco & ſtigmate.
Nolo dicas, curſim, dum peregrinor, Ammo-
nitidas amplector. Nam ea, quam ebibis in pe-
regrinatione, peſtis, nunquam peregrinabitur
à te. Quò incidiſti accinéctus ad iter, eodem
devolvéris incinctus ad hoſtias.

Cumque audiſſem ermonem iſtum, ſoidi
pallium meum, & tunicam, & évelli
capillos capitis mei & barbæ, & ſedi

inrens. Convenerunt ad me autem

omnes, qui timebant verbum Dei H-
raël, pro tranſgreſſone eorum, qui
de captivitate venerant.

E lugeri poteſt in tanto apparatu vaſorum,
rene — hoſtiarum, fortunarumque, ſublevat jam
. Dei domo „ & populo à vectigalibus Medo-
itulati⸗ rum? Qun rideri non poteſt. Quis enim læ-
tetur in auro Templi, quùm ſanctius Dei
2ehas . tabernaculum, corda ſcilicet Hebræorum ſqua-
ſirvamig. erent in cono luxuriæ: Ergo, ſi rides, pec-
