Ex CAP. VII. Non poterit Nrael ſtare ante boſtes
uos, edſque fugiet. 66
Edſque fugiet, quia pollutus eſt anathemate. Ibid.
Filii autem Irazl prævaricati ſunt mandatum, &
uſurpaverunt de Anathemate. Nam Achan filius
Charmi de Tribu Juda tulit aliquid de anathema-
ie :iratuſque eſt Dominus contra filios Iſrxaël. Ibid.
Hæc dicit Dominus. Anathema in medio tui eſt, I-
rall: non poteris ſtare coram bhoſtibus tuis. Ibid.
Ex CAP. XIII. Dedit ergo Moyſes poſſeſſonem Tri-
bui filiorum Ruben. Fuitque terminus eorum ab
Aroir, quæ ſita eſt in ripa Torrentis Arnon. Fa-
uſque eſt terminus filiorum Ruben Jordanis flu-
vius. 296
Ert Balaam filium Beor Ariolum occiderunt frlii 7
rasl gladio, cum cæteris interfettis. 297
Ex CAP. XV. Dedit itaque ei Caleb irriguum ſupe-
rius & inferius. 120

Ex Libro Judicum.

Ex CAP. IV. Vidit Siſaram jacentem, & clavum
infixum in lempora ejus. 249
Ex CAP. VI. Cüumque Gedeon purgaret frumenta,
apparuit ei Angelus Domini, & ait. Dominus te-
cum, virorum fortiſime. 209. & 372. & 386
Fuit ſiccitas in ſolo vellere, & ros in omni terra. 240
Nocte illa dixit Dominus ad eum: Deſtrues aram
Baal, & nemus quod circa Aram eſt, ſuccides. 372
Piberabis Iſrazl de manu Madian. Percuties Madian
quaſi unum virum. lbid.
Obſecro, mi Domine, in quo liberabo Iſrazl? Ecce
familia mea infima eſt in Manaſſe, & ego mini-
mus in domo Patris mei. Reſpexit ad eum Domi-
nus, & ait: Vaqe in hũc fortitudine tuâ, & libera-
bis Iſrazl de manu Madian. 86
AWumptis ergo Gedeon decem viris de ſervis a ,.
fecit ſicut Præceperat ei Dominus. Ibid.
Froduc klium tuum huc, ut moriatur quia deſtruxit
"ram Baal, & ſuccidit nemus. 387
Ex CAP. VII. Dixit Dominus ad Gedeon: Multus
tecum eſt populus, nec tradetur Madian in ma-
mnus ejus. 137
rge hydrias confregiſſent, tenuerunt ſiniſtris ma-
mnibus Sgzars, & dextris ſonantes tubas. 259
Cimque hydrias confregiſſent; Gladius Domini &
Gedeonis. 300⁰
Fuſi jacebant in valle, ut locuſtarum multitudo. 356

XCAP. VIII. Non dominabor veſtri, nec domi-
Ethicæ Tom. II.

nabitur in vos fllius meus, ſed dominabitur vobit
Dominus. Date mihi inaures ex Prædàâ veſträ.... Fe-
cit éx eo Gedeon Ephod. Fornicatuſque eſt omnis
IWrael in e. 42²
Ex CA P. XI. Dimitte me, ut duobus menſibus cir-
cumeam montes, & plangam virginitatem meam. I 97
Expletiſque duobus menfibus, reverſa eſi ad patrem
Juum, & fecit ei ſicut voverat. Ibid.
Ex CAP. XIII. Quicquid ex vinea naſcitur, non
comedat. 25
Ex CAP. XIV. Czémque veniſſet ad vineas oppidi,
apparuit catulus Leonis ſævus. Ibid.

Et ecce examen apum in ore Leonis erat, ac favus
mellis.

7.
De comedente exivit cibus : & de forti egreſſa *
dulcedo. 113. & 133
Quem cuùm ſumpfſiſſet in manibus, comedebat in via.
195

Vidi mulierem de filiabus Philiſthinorum, quam quæ-
Jo, ut mihi accipiatis uxorem. 202
Noluit indicare, quod mel de corpore Leonis aſump-
Lrar 240
Deſcenditque Aſcalonem, & percuſſit ibi triginta vi-
7os: quorum ablatas veſtes dedit iis, qui proble-
ma ſolverant. 244
FPatri meo & Matri nolui dicere, & tibi indicare po-
tero? ſeptem igitur diebus convivii kfebat ante il-
lum, tandmque die ſeptimo, cum ei eſſet moleſta,
expoſait. Quæ ſtatim indicavit civibus ſuis. 347
Et li dixerunt ei: Quid dulcius melle, & quid for-
tius Leone? Qui ait ad eos: ſi non araſſetis in vitu-
lâ med, non inweniſſetis propoſitionem meam. Ibid.
Blandire viro tuo, ut indicet tibi, quid ſignificet pro-
blema. Quod ſi facere nolueris, ecenes te &
domum PBatris tui. Quæ fundebat apud Samſon la-
ehrymas, & querebatur, dicens: Odifti me, Idcirco
problema non vis mihi exponere. Ibid.
deptem igitur diebus flebat ante eum, tandäémque
epoſiuit. Ibid.
Ex CAF. XV. Aperuit Dominus molarem dentem
in maxilla aſini, & egreſſæ ſunt aquæ. Idcircò ap=
pellatum eſt nomen loci illius: Fons invocantis de

maxilla, uſque in præſentem diem. 195
In maxilla aſini delevi eos, & percuſt mille viros.
245. & 249

Ex CAP. XVI. Abhiit quoque in Gazam, & vidit
ibi mulierem meretricem, ingreſsuſque eſt ad eam.
. 202
Per tres vices mentitus es mihi, & noluiſti dicere,
in quo ſit maxima fortitudo tua. Tunc aperiens ve-
ritatem rei, dixit ad eam: Ferrum nunquam af-
cendit ſuper caput meum, quia Nazaræus, id eſt,
conſecratus Deo ſum e ſi raſum fuerit caput meum,

recedet à me fortitudo mea. Ibid.
Jamque capilli ejus renaſci caperant. 332
Ex CAFP. XIX. At mulier recedentibus tenebris,

venit ad oſtium domus, & ibi corruit. 39
Ex Libro Ruth.

Ex CAP. II. Andi filia, ne recedas, & ubi meſ-
Juerint, ſequere. Jed & ſi ſitieris, vade ad ſarci-
nulas, & bibe aquas. 118

Ex Libro primo Regum.
Ex CAP. I. Manſit ergo mulier, & lactavit fi-
6

lium.
Immolaverunt vitulum, & obtulerunt puerum Heli:
Et ait Anna: Pro puero iſto oravi & dedit mihbi
Dominus petitionem meam. Idcirco & ego commo-
davi eum Domino. Ibid.
LI z FPorrs

X

Porro illa febat.. Anna, cur fles 5 pag. 94
Anna, cur fles ?à Et quare non comedis? 95. & 269
Porrò Anna loquebatur in corde ſuo tantümque labia
illius movebantur, & vox penitus non audiebatur.

Et fabtum eſt poſt circulum dierum concepit Anna, &
peperit filium. Ibid.
Uiquequo ebria eris? Digere pauliſper vinum quo ma-
des. 167
ſtimavit eam Heli temulentam, dixitque ei: Uſque-
quo ebria eris? Digere pauliſper vinum, quo mades.
1
Ex CAP. II. Dormiebant cum mulieribus... omne S
levabat fuſcinula, tollebat ſacerdos libi. 19. & 41
Veniebat puer ſacerdotis, & dicebat immolanti: Da
mihi carnem, ut coquam Sacerdoti: non enim acci-

piam à te carnem coltam, Jed crudam. 19
Veniebat puer ſacerdotis, & habebat fuſcinulam tri-
dentem, & mittebat in lebetem. 41
Wolite, filii meis non enim eſt bona fama, quam
ego audio. 9
Tunicam parvam faciebat ei mater ſua. 71

Et benedixit Heli Elcanæ, & uxori ejus, dixitque
eit: Reddat tibi Dominus ſemen de muliere hac, pro
fœnore, quod commodaſti Domino. Ibid.
Quare facitis res hujuſcemodi quas ego audio, res

peſſimas, ab omni populo. 92
Famelici ſaturati ſunt: donec ſterilis peperit plurimos.
, 9
Suſcitabo mihi Sacerdotem fidelem, qui juxta .
meum, & animam meam, faciet. 172
Repleti prius, pro panibus ſe locaverunt. 208
Dominum formidabant adverſarii ejus, & ſuper ip-
Jos in oœlis tonabit. Ibid.
Et d'xit eis: Quare facitis res hujuſmodi, quas ego
audio? Nolite, filii mei. 218

Et non audierunt vocem Patris ſui. Ibid.
Guſcitat de pulvere egenum & de ſtereœe elevat pau-
perem: ut ſedeat cum principibus, & ſolium gloriæ

teneat. 269
Ex CAP. III. Dominus eſt: quod bonum eſt in ocu-
lis ſuis, faciat. 34. & 4 ¼. & 28 5
Et oculi ejus caligaverant, nec poterant videre lucer-
nam Dei, antequam extingueretur. 90
Indicavit itaque ei Jamuel univerſos ſermones, & non
abſeondit ab eo. 221

Arca Dei capta eſt: duo quoque filii Heli mortui
lſunt Ophbni & Phinees. 13. & 3 1. & 69

. . & 167. & 2
Sdenex erat vir, & grandævus: Et ipſe judicavit
razl quadraginta annis. 6
Venit Deus in caſtra. Quis nos ſervabit de manu
Deorum ſublimium iſtorum? —7
Erat enim cor ejus pavens pro Arca Dei.
Eräntque duo filii Heli cum Arca fæœæderis Domini,
Ophni & Phinees. 108
Venit Deus in caſtra. Confortamini, & eſtote viri Phi-
liſthiim: confortamini, & bellate. Pugnaverunt ergo
Philiſthiim, & cæſus eſt Iraël, fugitque unuſquiſ-
que in tabernaculum ſuum. 167. & 262
Cüumque ille nominaſſet Arcam Dei, cecidit de cella
retrorſum, & frabétis cervicibus mortuus eſt. 167
Væ nobis: Væ nobis. Quis nos ſervabit de manu Deo-
rum ſublimium iſtorum? 192
IMito certamine terga vertit Irael. Dixeruntque ma-
jores natu: Afferamus ad nos de Slo Arcam, ut
ſalvet nos. Ibid.
Timueruntque Philiſibiim, dicentes Venit Deus in
caſtra. Et ingemuerunt dicentes: Væ vobis. Hi
Junt Dii, qui percuſſerunt Egypium onni plag. 244.
Ex CAP. V. Tuleruntque Phil'ſßhiim Arcam Dei,
& intulerunt cam in Templum Dag n. 13. & 20 5

Index Locorum

Caput autem Dagon,; & duæ palmæ mannusm eftz
abſciſæ erant ſuper limen. 89. & 125
IUllis autem circumducentibus eam, fiehbat manus Do.
mini, per ſingulas civitates, interfectionis magne
nidmis. 205
Ex CAP. VI. Lolletiſzue Arcam Domini, & pone-
tis in plauſtro & vaſa aurea „ quæ exolviſtis ei
pro deliéto, ponetis in capſellam ad latus ejut.
1I4. & 213. & 382
Et circumduxerunt Arcam Dei Iſrael. Ulis amtem
circumducentibus eam, fiebat manus Domini per
ſingulas civitates interfectionis magnæ nimis. Ibid.
Percuſſit de populo ſeptuaginta viros, & Tuinquagin-
ta millia plebis. 213. & 382
Bethſamitæ elevantes oculos ſuos viderunt Arcam, &
gaviſi ſunt, cuùm vidiſſent. 213
Percuſſit auutem de viris Bethſamitibus, eò quòd vidiß.
ſent Arcam Domini. Et percuſſit de populo ſeptua.
ginta viros, & quinquaginta millia plebis. Ilbid.
Ex CAP. VII. Auferte Deos alienos de medio ze
& præparate corda veſtra Domino, & eruet vos
de manu Philiſthiim. 52
Revertebatùrque in Ramatha: ibi enim erat domus
ejus: ædificavit ibi etiam altare Domino. 151
Factümque eſt autem, cùm Samuel offerret holocau-
Rum, Philiſthiim iniere prælium contra Irasl.16
Aſcenderunt Natrapæ Philiſthinorum ad TWrasl. Quod
cuùm audiſſent Filii Irael, timuerunt. Tulit autem
Namuel Agnum lactentem unum, & obtulit illum
holocauſtum integrum Domino. 357
Factum eſt autem, quum Samuel offerret holocauſtum,
Philiſihiim iniere prælium contra Iſrasl. 167. 8&z 7
Intonuit autem Dominus fragore magno in die illa
ſuper Philiſthiim, & exterruit eos, & cæſi ſunt à
Filiis Irael. 357
Ex CAP. VIII. Filii tui non ambulant in viis tuis:

conſtitue nobis Regem. 152
Dixit Dominus ad Jamuelem: Audi vocem eorum,
& conſtitue ſuper eos Regem. 172

Ecce tu ſenuiſti, & filii tui non ambulant in viis
tuis: conſtitue nobis Regem. 219. & 371
Et non ambulaverunt filii ejus in viis ejus, ſed de-

clinaverunt poſt avaritiam. 377
Acceperunt munera ,- & perverterunt judicium.
Ibid. & 378

Ex CAP. IX. Quid feremus ad virum Dei? Num
bic eſt videns 3833
Cras mittam virum ad te, unges eum Ducem ſuper
populum meum Iſrazël, & ſalvabit populum meum
de manu Philiſthiim. 195
Dixit Saul ad puerum, qui erat cum eo: Revertamu.
Qui ait ei. Ecce vir Dei eſt in civitate hac, vir
nobilis: omne quod loquitur, ſine ambiguitate venit.
Eamus illuc. 22⁸
Dic puero, ut antecedat nos, & tranſeat: tu autem ſubſe
ſte pauliſper, ut indicem tibi verbum Domini. 271
Numquid non filius Jemini ego ſum, de minima iri-
bu IWraël, & cognatio mea noviſſima inter omnes fa-
milias de tribu Benjamin? 363. & 385
ge ergo locutus es mibi ſermonem iſtum? 38
Et cujus erunt optima quæque TWrazël? Nonne tibt;
& omni domui Patris tui? Reſpondens autem Neil
ait: Nunquid non filius Jemini ego ſum de mikil
tribu Iſraël, & . lbid.

Ex CAP. X. Tulit autem Samuél lenticulam olei;

& effudit ſuper caput ejus. 271. & 369
Lece unxit te Pas ſuper hæreditatem ſuam in
Principem. 172. & 200. & 337

Et liberabis populum ſuum de manibus inimicoru’n

éjas, qui in circuitu ejus ſunt. 10

Ule verò diſſimulabat ſe audire.

hinni

Ar
1CA. XI
riton i

1 ne ſe⸗

e Ceniſ⸗

3 , e
5 riſer D
un ſieer

6 pentit
un ad

1 de
mahe, 6

irne.

nin
m

im S
4 lemn el
nin Dmm
rin,

il

ſaniiht ,,h

anilu
dleit ni
1Demimnte

e: ihi un
alean e
damml inl
prelunnl
Phinmnmnli
,imnenn I1
1 nun, 6
ni.
emwelofem!
n ntrhli
agne Mii

terruit en 111
on anhaei
len: Aumt

egen.
tui i unt
Ven. H
j utüin
tn.
vunm

=

= *

AA tiN

le

Munf

. tan ,

iunhſ E

nibi 16
u 65
H

““
!

.

4

Sacræ Scripturæ.

Num & Saiil inter Prophetas? Pp. 370

LEt applicuit Samuel omnes tribus Irazl, & cecidit

ſors Benjamin. 190
Et clamavit omnis populus, & ait Vivat Rex. Ibid.
Ex CA P. XII. Dixit autem Samuel ad univerſum
Wrasl: Loquimini de me coram Domino, ſi de manu
cjuſquam munus accepi. Et dixerunt, non tuliſti
de manu alicujus qiippiam.
Loquimini de me coram Domino, & coram Chriſto
ejus. 142

Ex CA P. XIII. Porro faber ferrarius non invenieba-

tur in omni terra Irael. Cavebant enim Philiſthiim,
ne forte facerent Hebræi gladium aut lanceam.

385

Ciumque veniſſet dies prælii, non eſt inventus enſis,

& lancea in manu totius populi qui erat cum Saäu-
le & Jonatha, excepto Saul, & Jonatha Rilio ejus.
Ibid.

NWequaquam regnum tuum ultra oonſurget. Quæſivit

Dominus virum ſibi juxta cor ſuum. 32
idi quod populus dilaberetur à me, & tu non veneras
juxta placitos dies, porrò Philiſthiim congregati fue-
rant in Machmas. Dixitque Samuel ad Saul. Stul-
1é epiſti, nec cuſtodiſti mandata Dei tui. Qudd ſi
non Jeciſſes, jam mine præpavaſſet Dominus regnum
mum ſuper Iſraeël in ſempiternum, ſed nequaquam
teognum tunm ultrà conſitrget. 277
Dixi, Nune- deſeendent Philiſthiim ad me in Gal-
gala, faciem Domini non placavi. Neceſſitate com-
pulſus obiuli holotanßtum. 358
Ex CAP. KIV. Ingreſus eſt itaque populus ſaltum,
OCO apparuit fluens mel, nulluſque appliciit maä-
num ad os ſuum. 2 5. & 185
Percuſſerunt rgo in die illa Philiſthæos à Machmis
uſque in Ajalon. 2
Et conſwluit Gaul Dominum, dicens: Num perſe-

gqular Philiſthiim? 97
Et non reſpondit ei in die illa. Ibid.
Idiea mihi, quid ſeceris. . . Cuſtans güſtavi pau-
2 7 .
lulum mellis. Ibid.
Malediltus vir, qui comederit panem, donec ulciſ-
car de inimicis meis. 18

Accidit in quadam die, ut diceret, Jonathas filius
dWiil ad adoleſcentem armigerum ſuum veni, &
. . 2
ianſeamus Ad tationem Philiſthinoram. 226
Ex CAb. XV. Pecoavi, ſed nune, quæſo, porta pec-
catum meim, & revertere mecum, ut adorem Do-

minitm. 34
Peocavi, ſed nunc honora me coram ſenioribus po-
puli mei. 2 78

Quare ergo non audiſti vocem Domini: Red verſus ad
pradam es, & feciſti malum in oculis Domini? 133
Ouæ eſt hæo vov gregitm, quæ reſonat in auribus meis?
“ 149
Hao dicit Dominus exereituum: Recenſui, quæ fecit
Amale Wras, quomodo reſtitit ei in via, cum aſ-
cenderet de Egypto. Nune ergo vade, & percute
Amalec, & demolire univerſa eus“ non parcas ei.

H 164. & 255. & 262. & 313.
Pœnitet me, quod conſtituerim Saul regem: quia de-
reliquit me. 165

Fepercit enim populus melioribus ovibus & armentis,
ut immolarentur Domino tuo. Ibid. & 263
Et ait Samuel: quaſi peccatum ariolandi eſt repugna-
re, & quaſi ſeelus idololatriæ, nolle acquieſcere.
deidit Dominus regnum Iürasl à te bodie & tradidit
illud proximo tuo, meliori te. 16 5
QOuaſi peccatum ariolandi eſt repugnare. 181

Contriſtatüſque eſt damuel, & clamavit ad Domi-

num totd nocte. Cumque de nocte ſuurexiſſet Samuel,
ut iret ad Sautl. Ibid.
Quæ eſt hæc vox giegum, quam ego audio? Et ait
Ethicæ Tom. II,

Saul⸗ De Amalec adduxerunt ea : pepercit enim
vopulus melioribus ovibis & armentis: Keliqua oc-
ocidimus. 195
Dixitque Samuel, Et quæ eſt hæc vox gregum qua Te-
ſonat in auribus meis, & armentorum quam eéoo
audios 202
Percute Amalec, & demolire univerſa ejus: non
parcas ei. Et pepercit daunl & populus Agag, & op-
timis gregibux, & univerſis, quæ pulchra erant.
255. & 262. & 355
Percußitque Saul Amalec ab Hevila, uſque dum ve-
nias in Nur. 262
Sicut fecit abſque liberis mulieres gladius tuus, ſic
abſque liberis erit inter mulieres Mater tua. Et
in fruſta concidit eum Samuel coram Domino in

Galgalis. 263. & 313
Pro e, quod abjeciſti Sermonem Domini, abjecit
te Dominus, ne ſis Rex. 276
Peccavi ſed revertere mecum, ut adorem Dominum
Deum tuum. Ibid.
Cumque veniſſet Saul uſque ad civitatem Amalec,
tetendit inſidias in Torrente. 294
Ex CAP. XVI. Ulquequò tu luges Saldl, cum ego
projecerim eum ? 26

Miſit ergo Sul nuntios ad Iläi, dicens: Mitte ad
me David filium tuum, qui eſt in palcuis. Toitur
quandocumque Spiritus Domini malus arripiebat
Sail, David tollebat citharam, & refocillabatur
Waul. 143
Misitque Saul ad IIai, dicens: Aet David in con pe-
ätu meo: invenit enim gratiam in oculis meis. 147
Ad immolandum Domino veni. 150
Dixitque Dominus ad Samuelem: Imple cornu mum
oleo, & veni, ut mittam te ad Ilai Bethlehemitem:
providi enim in flliis ejus mihi Regem. 154. & 241
Porrò cùm reverteretur perculſo Philiſthæ David, &
ferret caput ejus, egreſæ ſunt mulieres cantantes,

echorſque dicentes. 158
Numquid jam completi ſunt Ffilii? Adbuc reliquus eſt
parvulus & paſcit os. 319

Adbuc reliquus eſt parvulus, & paſcit oves. Et ait
dSumuel ad Wai: Mitte & adduc eum. Ei ait Do-

minus: Surge, & unge eum. 172
Mittam te ad Iai Bethlehemitem: providi enim in
Kliis ejus mihi Regem. Ibid.

Tulit ergo Samuel éornu olei: & unxit eum in me-
dio fratrum ejus, & diretctus eſt Spiritus Domini à
die illa in David, & deinceps: ſurgènſque Dar-

muel abiit in Ramatha. 21
Et ait Saul ad ſervos ſaos Providete mibhi aliquem

bene pſallentem. Et reſpondens unis de pueris, ait.
Ecce vidi filium Lai Bethlehemitem, ſcientem pſal-
lere. . 319
Ecce vidi filium Iſai Bethlehemitem, ſeientem pſallere,
& fortiſimum robore, & virum bellicoltm, & pru-
dentem in verbis, & virum pulechrum, & Dominus
eſt cum eo. 920. & 321. & 322

Mi ſit ergo Naül nuncios ad Iſai, dicens - Mitte ad me

David filium tuum, qui eſt in vaſcuis. 321
Venit David ad Saul- & ſtetit coram eo: At ille di-
lexit eum nimis, & faltus eſt ejus armiger. Ibid.
Miſitque Saul ad Iai, dicens: Ret David in conſpe-
Gtu meo: invenit enim gratiam in oculis meis. Ibid.
Dixit ei Dominus ⸗ Imple cornu tuum oleo, & veni,
ut mittam te ad Iai: providi enim in filiis ejus

mihi Kegem. 322
Quomodo vadam? Audiet enim Sdaul, & interfkcier
me. Ibid.
Et ait Dom'inus: vitulum de armento tolles, G& di-
ces ad immolandum Domino veni. Ibid.
Ex CAP. XVII. Nail & omnes Irazlitæ ſtupebent
& metuebant nimis. 35

LI 2 Ego

Index Locorum

Ego vadam, & puonabo adverſus Philiſthæum. p. 3 5
Ego roreharr agminibus Iſrazl hodie. 57. & 195
Frævaluitque David adversis Philiſthæum in funda
&. lapide. 4 11 9
De qua ſtirpe deſcendit hie adoleſcens 7 Dixitque

Abner: vivit Anima tua, Rex, ſi novi. 143
322
Eilius ſervi mi Iai ego ſum. 143
De qua ſtirpe deſcendit hic adoleſcens? Interroga cu-
jus klius ſit iſte puer. 147
Virum ergo qui percuſſerit, eum ditabit Rex divitiis
magnis. 189

Et ait Rex: interroga tu, cujus filius ſit iſte puer.
Cumque egreſſus eſſet David, percuſſo Philiſihæo,
tulit eum Abner, & introduxit coram Salile ca-

put Philiſthæi habentem in manu ſua. Ibid.
L & 323
Et ait David ad viros qui ſtabant ſecum: Quid da-

bitur viro, qui percaſſerit Philiſthænum bunc *
Quod cùm audiſſet Eliab frater ejus major, ira-

eus eſt comra David. 191
Cüumque in pexiſſet Philiſthæus, & vidiſſet David,
deſpexit eum. 192

Omnes autem Irazliteæ cùm vidiſſent virum, fuge-
runt à facie ejus, timentes eum valde. Et ait Da-
vigd⸗ Ego ſervus tuus vadam, & pugnabo contra
Philiſthæum. Ibid. & 195
Date mihi virum, & ineat mecum ſingulare certa-
men. 195
Dixit autem David ad FPhiliſthaum⸗ Dabit te Do-
minus in manu mea, & percutiam te. Ibid.
Dixit autem ITlai ad David: Accipe fratribus tuis
ephi polentæ, & decem panes iſtos, & curre in
caſtra. 205
FPaſcebat ſervus tuus Patris ſui gregem, & veniebat
Leo vel Urlus, & tollebat arietem de medio gregis
& perſequebar eos, & ſieffocabam. 236
Ego novi ſuperbiam tuam, & nequitiam cordis tui.
261
OQuid dabitur viro qui percuſſerit Philiſtbhæum hunc?
2
Quis eſt iſte incircumciſus, qui auſus eſt maledicere
exercitui Dei viventis Ibid. & 263
Altitudinis ſex cubitorum, & palmi: & caſſis æea
ſuper caput ejus, & loricà ſquammatâ induebatur.
Haſtile autem haſtæ ejus, quaſi liciatorium texen-
tium. Num vidiſtis virum hunc, qui aſcendit
26
Vadam, & auferam opprobrium populi. 1bi
Inquiebat Sail, Non vales reſißeere Philiſthæo iſti,
nec pugnare adverſus eum: quia puer es, hie au-
tem bellator ab adoleſcentia ſua. Ibid.
Accinctus ergo gladio David, &„pit tentare ſi ar-
matus poſſet incedere: dixitque, non poſum ſic
incedere. 28
Feſtinavit David: prævaluitque in funda & agidh
adversùm Philiſthæum. Ibid. & 301. & 330
Percutiam te, & dabo cadavera Philiſtbiim hodie
volatilibus cœli. 292
Elegit ſibi quinque limpidiſimos lapides de torrente:
& proceſſit adverſus Philiſthæum. Ibid.
Won poſſum ſic incedere. Et depoſuit ea. 330
Prævaluitque David adversum Philiſthæum in funda
& lapide, percußumque Philifihæum interfecit.
Ibid.
Cimque gladium non haberet in manu David, cu-
currit. . Ibid.
Ait David, Quid dabitur viro, qui percuſſerit Phi-
liſthæum hunc Quod cüm audiſſet Eliab, frater
ejus major, iratus eft contra David, & ait.
Duare veniſti, & quare dereliquiſti pauculas oves
illas in deſerto: ego novi ſuperbiam taam, & ne-

nitiam cordis tui quia, ut videres prælium
Naſtendißi. 2 1,. 345
Paſcebat ſervus tuus patris ſui gregem, & vemi 36. 4
Leo vel Urfus, & perſequebar eos. 367
Tu venis ad me cum gladio & haſtà & clypeo: o

autem venio ad te in nomine Domini exercituum.

Ex CArF. XVIII. Won rettis ergo oculis Saul AH⸗

ciebat David. 138
Percuſſit Saul mille, & David decem millia. 117
& 286. & 370

Fræliare bella Domini. Saul autem reputabat dicens,
non ſit manus mea in eo, ſed ſit Juper eum ma-
nus Philiſthinorum. 143. & 323
Eece flia mea major Merob, ipſam dabo tibi aro
em tantummodo eſto vir, & præliare bella
Domini. 144
PFactum eſt autem tempus, cum deberet dari Meros
RKlia Saul David, data eſt Hadrieli Molathite
uXOT. Ibid.
Non babet Rex Wponſalia neceſſe, niſi tantùm cen-
tnum præputia Philiſthinorum. Porrò Nauil cogitabat
tradere David in manus Philiſthinorum. 148
& 36
Et præcinebant mulieres ludentes, atque Aemen
Percuſſit Gaül mille, & David decem millia. 1
Dederunt David decem millia: & mihi mille dede-
runt: quid ei ſupereſt niſi ſolum regnum à Ibid.
S& 207. & 323. & 370
atus eſt autem Saul nimis, & diſplicuit in oculis
ejus Nermo iſte, dixitque: Dederunt David de-
cem millia, & mihi mille dederunt. 189. & 370
Poſt diem autem alteram invaſit Spiritus Bei malas
Saül, & prophetabat in medio domus ſuæ. 209
Wül prophetabat- David autem pfallebat. Ibid.
Tenebadtque Saul lanceam, & miſit eam, putans quod

Poſſet configere Saiil. Ihid.
Ouid ei ſupereſt niſi ſolum regnumè? 261
U fat ultio de inimicis Regis. 363

Quis ſum ego, aut quæ eſt vita mea, aut cognatio
FPatris mei in Iſrazël, ut fiam gener Regis? 367
Ex CAP. XIX. Et iratus iracundi Saiil interropa-
vit & dixit: Li quo loco ſunt Samuel & Pemtes

Depoſuit eum per fenefram: porrò ille abiit & aufu-
it.

. 225
Ex CAP. XX. Fili mulieris virum ulirs rapientis:
nunquid ignoro quia diligis filium Iſai in confuſio-

nem tuam? Omnibus enim diebus, quibus flius

Hai vixerit ſuper terram, non ſtabiliéris tu, neque
regnum tuum. . 60
Dicet, neſciat hoc Jonathas. 22
Ex CAFP. XXI. Nunc ergo, ſi quid habes ad ma-
num, vel quinque panes, da mibi. 96. & 97
Ecse hbie gladius Goliath eſt involutus pallio, poſt
Ephod. 130. &£ 169
Dedit ei Sacerdos panem ſanctificatum. 135
Erat autem ibi vir quidam de ſervis Saul, in die ila
intus in tabernaculo Domini. 167. & 245
Ni mundi ſunt pueri, maximé d mulieribus. Fuerunt
vaſa puerorum Sancta. Dedit ergo ei Sacerdos ſan-
&tifi catum panem. ll 171
Eece gladius Goliath Philiſthæi: ſi iſtum vis tollere,
tolle. 172
Collabebatur inter manus eorum, & impingebat in

ſtia portæ, diffuebäntque Salivæ ejus in Uat bam.

Nomen ejus Doeëg Idumaæus potentiſimus Faforuc
WMül. 251
Dedit ergo ei NSacerdos ſanctiſicatun panem. Et dixit
Sacerdos: Ecce hic gladius Goliath, quem peitu
Mſi, ſi iſtum vis tollere, tolle. 3 E

. 1.
! 1

Giniit la
1 ile,
ſafi n

ſmuittie

ierit eunt
Mat er
ur ulen
ſi M
Nuin
Sno ler
1dand
elcllali
min net
Ham an
z n e
e gui

Alreniſen
lotes Don
ndere mnanu
Dorr: (re
, .
nlamne M

Euuem en
li, Gu
im, bove,
(minali
AMe⸗ Paner
alan aten
in lennr ha
inetek.
UCe XNIVY
Linte al h
1 Domim
1, guog bug
ul aniſin.
la nmn
Cr. NX
lien mmn.
ienenn ,
lae⸗ Deida
mi lil,
e trig m
i in nin
Uitr Dei
Uir D
1

iazn i
N. Nnn

1 n t

epem, „ †
gezen N

aren
lati

2
he

eſo bel 1

Kult
en ſehute⸗
kelri
1 D
dn ſn hi
n, 6 ls

“
n Alrtde

ſe, iin
Uhilflum
enn, aen
Mnilunni
la: Onli
& MWl
64
. Deun
Gelenn ih
Neſtt Ginh
etin n
en ali

gum!
Vita u, f

ln n

iracuulläin

ue

mus,

i,dinmiii⸗
u deli,
n kultu⸗

1, ſgiitn
, 1a
da miki
inlnn e
ſel
litcatn

1

Sacræ Scripturæzæ.

Ex CAP. XXII. Quare dediſti ei banem & gla-

dium: ut conſurgeret adversum me inſidiaior

Pag. 135
Truridavit in die illa octoginta quinque viros veſii-
tos Ephod. 167

Extimuit valde à facie Achis Regis Geth. Ahiit er-
go inde, & fugit in ſpeluncam Odollam. 169
Conjuraſtis omnes adversum me, & non eſt, qui mi-
hi renuntiet, maximè cuùm & filius meus fœdus
inierit cum Elio Iai? Non eſt, qui vicem meam
doleat ex vobis, nec qui annuntiet mihi. Reſpon-
dens autem Doeg Idumæus⸗ Vidi, inquit, Plium
Hai in Nobe, apud Achimelech dacerdotem. Qui
conſuluit pro eo Dominum, & cibaria dedit ei:
Jed & gladium Goliath Philiſthæi dedit ei. 186
Miſit ergo Rex ad accerſendum Achimelech: dixit-
que ad eum Naul: Quare conjuraſti adversum me
m, & filius Iai, & dediſti ei panes & gladium,
G&' conſuluißti pro eo Dominum, ut conſurgeret ad-
versum met 187
Sail autem cuàm maneret in Gabaa, ait ad ſervos
ſuos non eſt, qui mihi renuntiet. Ibid.
Vidi filium Iai in Nobe apud Achimelech Sacer-
dotem; qui conſuluit pro eo Dominum. 245. &
251. & 287. & 340
Alt Kkex emiſſariis. Convertimini, & interficite Sa-
cerdotes Domini. Noluerunt autem Servi Regis ex-
tendere manus ſitas in Sacerdotes. Et ait Rex ad
Doeg: Convertere tu, & irrue in Sacerdotes. Con-
versisque Doëg Idumæus irruit in Sacerdotes. 2 51
& 289
Nobe autem oivitatem Sacerdotum percußſit in ore
gladii, & viros, & mulieres, & parvulos & la-
tentes, bovem, & aſinum, & ovem in ore gla-
dii. 223. & 247. & 255
Quare conjuraſti adversum me, tu & filius Iaäui, &
dediſti ei panes & gladium? 255
Reſpondens autem Doëg, qui alſeſtebat & erat primus
inter dervos Nail Vidi filium lIjai in Nobe apud
Achimelech. 289
Ex CAp. XXIV. Levavit vocem ſuam, & flevit,
disitzue ad David: Juſtior tu es, quàm ego.
ded Dominus reddat tibi viciſſitudinem hanc pro
eo, quod hodie operatus es in me. Et nunc ſcio »
quod certiſſimé reonaturus ſis, & habiturus in ma-
nu tua regnum Iſrakl. 279
Ex CAP. XXVI. Egreſſus eſt Rex Iſrazël ut quærat
pulicem unum. 216
Et venerunt Ziphæi ad Sauül in Gabaa, dicentes-:
Ecce David abſconditus eſt in colle Hachilæ. Et
Nurrexit Saul, & deſcendit in deſertum Ziph, &
cum eo tria millia, ut quæreret David. 279
Cumque vidiſſet Saillem dormientem in tentorio. Ex-
clamavit Abiſais Concluſit Deus inimicum tuum
hodie in manus tuas. 304
Tulit igitur David haſtam, & Sopphum aquæ, qui
erat ad caput Sail, & abierunt. Vivit Dominus,
duoniam ſalii mortis eſtis vos, qui non cuſtoditis
Dominum veſtrum, Chriſtium Domini. Vide, ubi
ſit haſta Regis. 319
Ex CAP. XXVII. E: habitavit David cum Achis
in Geth, ipſe, & viri ejus, David & duæ uxores
ejus. DMW 169
Ex CaAp. XXVIII. Pbiliſibiim puonant, & Deus
veceſit d me, vocavi te, ut oſtenderes mihi, quid
faciam. H 88
Lece t noſti, quama fecerit Saul, & quomodo era-
ſerit magos & Ariolos de terra. 284
Ponam coram te huccellam: panis, ut comedens con-
vale ſons, & poſſis iter agere. Qui renuit, & ait:
non comedam. Coigerunt autem eum ſervi ſui, &
mulier. Et tandem, auditâ voce eorum, Jurrexit

& ſedit. pag. 358
Intellexit Sail quod damuel eſet, & inclinavit ſe
ſaper faciem ſuam in terrd, & adoravit. 360
Ex CAP. XXIX. Non inveni in te quidquam ma-
li... ſed datrapis non places. Revertere ergo, &
vade in pace. Exitus tuus bonus eſt mecum in ca-
Nris, ne offendas oculos datraparum. 45
Reclus es tus & exitus tuus & introitus tuus mecum
eſt in caſtris: ſed Satrapis non places. Revertere
ergo, & vade in pace: & non offendas oculos Na-
traparum. 153
Ex CAP. XXX. Puer Tgyptius ego ſum; ſervus

viri Amalecitæ⸗ dereliquit autem me Dominus

meus. 146
Qui oum comediſſet, reverſus eſt Spiritus ejus, &
refocillatus eſt. 245

Et percuſſit eos David, & non evaſit ex eis quiſ-
guam, niſi duadringenti viri adoleſcentes, qui aſ-
cenderant Camelos. 19 5
Et applicuit Samuel omnes tribus Irazël, & cecidit
ſors tribus Benjamin. 190
Et clamavit omnis populus, & ait ⸗ Vivat ar.
. Ipid.
Ex CAP. XXXI. Philiſthiim autem pugnabant ad-
versum Iſraslem, & fugerunt viri Iſraël ante fa-
ciem Philiſthiim, & ceciderunt interfecti in monte
Gelboe. 195

Ex Libro Secundo Regum.
Ex CAP. I. Filiæ Iſrazl ſuper Saul flete, qui ve-
Kiebat vos coccino in deliciis, qui præbebat orna-
menta cultui veſtro. Saul & Jonathas amabiles „
& decori in vita ſua. 160
Tbi abjectus eſt oypeus fortium, clypeus Saul, quaſi
non eſſet unctus oleo. Naäl & Jonathas amabiles &
decori in vita ſaaa. 30
Ouomodo ceciderunt robuſti? Ibid.
Ex CAF. III. Nunquid caput canis ego ſam.. &
u vequiſeſti in me, quod argueres pro muliere;,

hodie ? 29. & 153
Fac mecum amicitias, & reducam ad ie univerſum
Wrasl. 108

Dixitque Isboſeth ad Abner: Quare ingreſſus es ad
concubinam Patris mei ? Qui iratus nimis ait.
Numquid caput canis ego ſum : & tu requiſifti in
me quod argueres pro muliere hodie? 159
Ex CAp. IV. Præcidentéſque manus & pedes egrum,
liſpenderunt eos ſuper piſcinam in Hebron. 292
Ex CAP. VI. David & omnis Irazël ludebant coram
Domino in tympanis & ſiſtris. 114
Iatuſque eſt indignatione Dominus contra Ozam,
& percuſſit eum. Ibid.
QOudàm glorioſus fuit hodie Rex Iſraël! nudatus eſt,
quaſi ſi nudetur unus de ſeurris. 169
Michol ſilia Saüul vidit Regem David ſubſilientem, at-
que ſaltantem coram Domino, & deſpexit eum.
lbid.
Et babitavit arca in domo Obed-edom & benedixit
Dominus Obed -edom, & omnem domum ejus.
Ahiit ergo David, & abduxit Arcam Dei de do-
mo t⸗Tedon in civitatem David cum gaudio.

21
Nuntiaiumque eſt Regi David quod benedixiſſet
minus Obed edom, & omnia ejus propter Arcam
Dei. Dixitque David: ibo, & reducam Arcam
Cum Benedictione in domum meam. Ibid.
Quoniam calcitrabant boves, & declinaverant .
i
Igitur Michol filiæ Saul non eſt natus filius uſque ins
diem mortis ſuc. 60
Ex CAP. K.. Dixerunt principes flliorum Ammon ad
LI 4 Hanon

Index Locorum

Hanon Dominum luum⸗ Putas, quod propter
honorem Patris iui, miſerit David ad te conſola-
tores, & non ideò ut exploraret civitatem & ever-
teret eam? 175
Dixitque David: Faciam miſericordiam ecum Hanon,
ſicut fecit Pater ejus mecum miſericordiam. Tulit
itaque Hanon ſervos David, rasitque dimidiam
partem barbeæ eorum, præſcidit veſtes eorum me-
dias, O dimiſit e. Ibid.
Ex CAP. X I. Eiditque mulierem ſe lavantem..
Miſſis itaque David nuntiis, tulit eam. 20. & 42
332. Sc 333
Accidit, ut ſurgeret David de ſrato ſuo poſt meri-
diem, & deambularet in ſolario. 42. & 305
S 333. Se 334
Viditque mulierem ſe lavantem. 292
Miſſis itaque David nuntiis tulit eam, quæ cum in-
greſſa eſſet ad illum, dormivit cum ea. 17
Miſit ergo Rex & requiſivit, Juæ i mulier. Nun-
tiatumque eſt ei : quod ipſa eſſet Bethſabee ſclia
Eliam, uxor Uriæ Hethai. Miſſis itaque David
nuntiis tulit eam. 229. & 232
Quare non deſcendiſti in domum tuam “ Et ait Wrias
ad David: Arca Dei, & Juda hubitant in papi-
lionibus: & ego ingrediar domum meam, ut co-
medam & bibam, & dormiam cum uxore mea *
254. & 287. & 288
Et dixit David ad Uriam: vade in domum tuam,
& lava pedes tuos. 282. & 33
Miſit autem David ad Joab dicens: Mitte ad me

Uriam Hethaum. . 337
Ponite Wriam ex adverſo belli, ubi fortiſiimum eſt
prælium, ut percuſſus intereat. 288
Mortuus eſe etiam Urias Hethæus. 289
Ex CAP. KII. Filius, qui naius eſt tibi, morte
morietur. 62

Ego unxi te in Regem, & dedi tibi domum Domini
mi. LQuare ergo contempſiſti verbum Domini, ut
aceres malum in conſpectu meo. 68
Blaſphemare ſeciſti inimicos nomen Domini. 98
Congregavit itaque David omnem populum, & pro-
Fectus eſt adversum Rabbath: cumque dimicaſſet,
cepit eam. 90. & 102
Dormivit cum ea quæ genuit filium. Et tulit diade-
ma Rkegis eorum de capite ejus habens gemmas pre-

☚ . .
tioſiſimas, & impoſitum eſt ſaper caput David. 91

Ingreſſus ſeorſiim jacuit ſuper terram. 94
Deprecatuſque eſt David Dominum pro parvulo: &
jejunavit David jejunio. 96

Pececavi. Dominus quoque tranſtulit peccatum tuum.
Verumtamen filius, qui natus eſt tibi, morte mo-
rietur. 128
Vivit Dominus, quoniam filius mortis eſt vir, qui
fecit hoc. Ovem reddet in quadruplum. 153
Peccavi Domino. 158. & 246
Iratus David adversus hominem illum, dixit aäad
Nathan: Vivit Dominus quoniam filius mortis eſt

vir, qui fecit hoc. 158
Tu enim feciſti abſeonditès ego autem faciam ver-
bum iſtud in oonſpectu omnis Wrasl. 2

Non morieris: verumtamen, duoniam blaſphemare
feciſti inimicos Domini, Rlius qui natus eſt tibi,
morte morietur. Ibid.
Gladius non recedet de domo tua uſque in ſempiter-
num. Dormiet cum uxoribus tuis in oculis Solis
bujus. . 260
Tu enim ſeciſti abſcondits⸗ Ego autem faciam ver-
bum iſtud in conſpectu omnis Iſraël, & in conſpebtli
ſolis. 224
Misitque nuntios ad David, diocens: Dimicavit ad-
versum Rabbath, & capienda eſt urbs. Nunc igi-
tur obſide civitatem, & cape eam. 258

Ne nomini meo adſcribatur viétoria. 297
Fæo dicit Dominus: Ego te unxi Regem Juper Iſzaät.
Ouare ergo contempſifti verbum Domini? am-
obrem non recedet gladius de domo tua, Au „
ſempiternum. 306
Pauper nihil habebat omnino, præter ovem unam.
311
Ex CAP. XIII. Factum eſt autem poſt hæc, ut ſoro-
rem ſpecioſiſimam Thamarem adamaret Amnon,
Rlius David, & deperiret eam valde. F5
Venit Thamar in domum Amnon fratris ſui: Ilie
autem jacebat. 67
Quæ reſpondit eis Noli frater, noli opprimere me.
