bibus illaturos. Et miſit zllos prædicare regnum 13 in
Dei, & ſunare infirmos. Et ait ad illos. Quid- 5. de . . n
nam ait ad eos, quos orbi terrarum præcepto- Sn u
res præficiebat? Arcana verba, quæ non licet in am
homini loqui, Dei Verbum Apoſtolis procul alti
dubio enodavit. En arcana. Et ait ad illos: 1, NMrna
Wihil tuleritis in via, neque virgam, neque pe- neit
ram, neque panem, neque pecuniam neque duas raſen
tunicas habeatis. Non Bibliothecam auxit, quâ 4 “
erudirentur, ſed veſtiarium diripuit, quo alge- inr 4
rent. Putavit enim nuditate melius inſinuandum “
populis, quam loquutione, Evangelium. Quis 5. Peni Uicl
emim ad vocem algentis non diſcidit byſſum? intenm. W
Quis, fameſcente hortatore, abacum menſâm- tnie
que non evertit? Quis extorrem audivit; luitni
& ædes inauravit? Eſurienti proinde Petro nen
ſubmiſſi & cœlo ſunt perſonati anguibus mon- ſiin
ſtriſque Centuriones, Genteſque Chriſti mox nuut,
Evangelio ſubjugandæ: quòd ſcilicet abſti- n lun
nentiæ diſcipulorum, non philoſophia modè n
ceſſura eſſet, ſed ferocia quoque, atque bar- init N
baries. Et cùm eſuriret, voluit guſtare. Paran- o z, migt
tibus autem illis, vidit cœlum apertun, tuli,n
deſcendens vas quoddam, in quo erant omnia Anen
quadrupedia. Et facta eſt vox ad eum: Surge ,ninp
Petre; occide, & manduca. Antequam epu- lin hat
laretur, mactare jubetur angues & vorare. n meun

.1 2 n
Parantibus illis, vidit cœlum. Ut ſcilicet do- Ltt,donn

ceretur, eſuriendo univerſas poſſe illum na- en Dein
tiones ad Chriſtum traducere. Ut enim de- t,ir
tractione peræ enunciando à JksU Evangelio w,
deſignati ſunt Apoſtoli; ità & Petri eſuries, Uike hant
ſubtractione panis, triumphatura de monſtris bet ud
conſignatur. Sedenim;, inquies, cum miſſi 2 Unmin
Chriſto Apoſtoli ſunt ad prædicandum, mi- Nonindur
raculorum primùm inſtructi ſunt vi, & tum kmio de
opibus veſtibuſque exuti. Dedit illis virtu- Lue. & ſet Petl
tem & poteſtatem, ut languores curarent. Et . d
miſit illos predicare regnum Dei, & ſanare infer- nalieen
mos. Et ait ad illos: Nihil tuleritis in via. En in Dan
fultam prodigiis prædicationem! Imèò pau-
pertate prædicationem ſuffultam intuere. Nam ,
cùm duo præcepiſſet Chriſtus Apoſtolis, di- imei
ſeminationem Legis, & curationem ægro- le
rum, hoc ut præſtarent, dedit illis virtutem, n
ut languores curarent. Ut verò prædicatione de- A .
fungerentur, ait ad illos, nibhil tuleritis in ir5
via. Neque enim ſignis effulgurat prædica- lege⸗
tio, ſed vitæ morumque auſteritate. Id ſanè E 4

eluxit

Keit
Wenta N
Ntent
ethun.
c, fi
Ner Nl
eltde
de Onn
Tumize g,
fſin
on WS 6
Wte Mus
Pteren Dr
linn t
Non CA
nec ſintn
Dnam e
Mradribi
1 Vetb 1 1
08, Mn
1 udn -
dos Chwen-.
Aldiccge ienn
As ilu
arum re
5 Jvemn
oftols nl
Ei ait Ad il

ecannaunt,l
tiput, ne⸗
itinſmon

Vangelun i

diſadtikr
Abacum mets
orten amt
ti proncd 1
ti ngibunr

ſgne Un

1
2

ogle le
it hr. 1e,
n Aem1
in um
Gr ad en N
Ahequn
nues un
1. Utſclhti!
s le u,
e. UVt ,
Iror Ei
& Peti
tur en⸗

. 1
ies,n .

in Cap. II Lib. II. Ffdræ.

eluxit in Petto, cui quum Dominus paſcen-
das oves ſuas tradidiſſet, non patrandorum ab
eo ſignorum;, ſed ferendi ab illo ſupplicii men-
Joan. 21 tionem induxit. Dicit eis Paſce oves meas.
27. Amen; amen dico tibi, cuùm eſſes junior, cingebas
te. càùm autem ſenueris, alius te cinget, & du-
cet te, quò tu non vis. Quaſi ſciſcitanti Petro;
in quæ eſſet paſcua Dei agnos educturus, diceret
Chriſtus; agnorum pabulum Crux tua erit;
quando non eloquentiæ, ſed patientiæ tuæ, nec
„miraculis tuis, ſed tuis pœnis datura eſt ma-
nus Philoſophia. Patiendo paveris oves meas.
Non excitandos à te mortuos prænuncio,
ſed moriturum te prædico: & ideò de o-
Zeni vium Paſcuis libet augurari. Quod ſi per-
maexem. contetur à me aliquis, cur traducendæ ad
bls. Evangelium Gentes, modò Petro in for-
crreßhi mam ſpeciémque ovium, modèò in ſerpentium
“e. ferarumque figuram colorentur: Hic enim
oves dicuntur: Cæſareæ autem ſerpentia &
Ercleſtaſi- quadrupedia nominantur. Aio epulaturo mox
s e a* Petro monſtra eſſe, quæ paſſuro Petro agni
fieatione ovéſque ſunt. Cùm enim eſuriret, & pran-
proßeir. dium pararetur, oves illi in aſpides ſunt
kieleſaßi conwerſæ: ut ſcias, quàm facilis eſt lucta
n mor. Cum nationibus, ſi moriare, ita perdiffici-
tzifcatio lem cum iſdem fore pugnam, ſi epulere.
man Ginn. Monſtra ſunt propè menſam, quæ penes Cru-
cem tuam oves eſſent. Ergo & facilids, &
Zelus ani- Potentius, cum in Nehemia;, tum in Apoſto-
ee. lis, Poœnitentia perorat. Apoſtolos dixi & Pro-
phetam ? qui ab incunabulis Dei legem ver-⸗
aärunt; qui pietatem ſuxere cum lacte: qui
adoleſcentiæ ferociam aut freégere piſcatu,
aut ſacriſ ciis initiarunt, valuiſſe patiendo? Ne-
hemiæ & Petro vim eloquendi ſuppeditavit
Poenitentia; quorum alter carnem remis attri-
vit, ut orta & Mari Venus & veriùs & ſan-
Ctiùs interiret in Mari: alter verò & vino lachry-
mas ſuxit, ut noſceremus fœderari luctum poſſe
cum luxu, & fundi poſſe à pincerna ex oculis
lachrymas, etiam dum dextera Regi vina re-
fundit. Non, inquam, mirum eſt vocem labo-
ranti & abſtemio; Pœnitentiæ artificio in fulgur
exacui, quo & Nehemias Suſas inflectat, & Ro-
mDam Petrus exterreat. Perditis quoque & ini-
4. 5. 15. Juis vim prædicandi ſqualor inſevit. Vade, quo-
niam vas electionis mihi eſt iſte, ut portet no-
men meum coram Gentibus & Regibus. Vas iſte
3. Panlu eſt? Ecquis is eſt, quo ſuum devehendum no-
men Deus enunciat? Saulus. Illum- ne Saulum
ficu,., dicis, ſpirantem nuper minarum & cædis? II-
lum-ne, quem literis ad Eccleſiæ ſtragem mu-
niere Pontifices? Illum, quem Ananias procla-
mabat Judææ tigridem, fidei luem, diſcipu-
lorum interitum? Ille planè vas eſt, quem ſui
nominis urnam Deus pronunciat. Et quo in con-
flatorio verti potuit ſecuris in tubam ? quave ar-
te ex perſecutore factus eſt Saulus prædicator?
Audi. Et erat tribus diebus non videns, & non
manducavit, neque bibit. Tum enimverò Ana-
niam Dominus excitavit, direxitque ad Sau-
lum: quem cùm prædicaturum non dixiſ-
ſet, quando humi dejectus clamabat, Domine,
quid me vis facere? Vas eum Evangelii; non
fore ,ſed eſſe dixit, ubi totum jam illum jacuiſſe
triduum animadvertit in tenebris & jejumo.
Anania, ſurge, & vade in vicum, qui vocatur
relctus, & quære in domo Judæ Saulum nomine
Tharſenſem., Reſpondit Ananias: Domine au-⸗
divi de viro hoc, quanta mala fecerit ſervis tuis.
Quem Dominus irridens ait: Quem tu arbitra-

179

ris mei nominis hoſtem, hunc ego doctrinæ

meæ noyi tibicinem. Vade, quoniam vas ele-
&tienis eſt mihi iſte, ut portet nomen meum. At-
qui Oleum effuſum nomen Dei eſt. Et mirum
iſtud eſt,„ quod abſtinentia ſqualoréque eò
profecerit Saulus, ut oleum fundat, qui ſan-
guinem effundebat. Imòô cuùm audis; non ſidus
fore Saulum Evangelii, ſed vas, tunſiones tibi
Pœnitentiæ incus objiciat. Non enim præful-
gendo, ſed patiendo ad Evangelii diſſemina-
tionem deſtinatus eſt Saulus, divini nominis
non flos, ſed urna: Nolite, inquit ad diſci-
pulos Chriſtus, cogitare, quomodo aut quid lo- Matth. 16.
quamini: dabitur enim vobis in illa hora quid 19.
loquamini. Quænam ea hora eſt; in qua nobis
vis eloquendi ſeſe inſinuabit? Càm autem, inquit,
tradent vor, nolite cogitare quomodo, aut quid
loquamini. Onuſtos enim veroò ferro, auréôque
exutos deficere vox non poteſt, quando ad
perorandum ipſa pœnarum atrocitas pro lin-
gua eſt. Quis enim perferentem pro veritate Naaman
compedes non audiat, quando Magiſtri mili- riua.
tum contemnenti torquem obaudiunt? Repur-
gatus à ſanie Naaman, conſilio Eliſæi; emer-
ſerat à Jordane. Quo miraculo vix commotus
in nullas Dei laudes erupit. Acturus deinde
Prophetæ gratias, ut videretur aliquid dicere,
ſcire ſe faſſus eſt, verius eſſe Numen in Iſraël. Zex exem-
Quod & Dæmones tum credunt, tum contre- Forum.
miſcunt. V ere ſcio, quòd non ſit alius Deus inuni- kReg. 5.
verſa terra, niſi tantùm in Iſrrasl. Verè ſapis, & 1. *
benè ſcis. Id autem ſerò te didiciſſe profiteris.
Cur enim, in ipſo Jordanis aut alveo, aut
littore Iſraelis te Deo non ſubdidiſti? Ibi te nu-
men exterſit, ibi te quoque & credidiſſe de-
cuit, & dilaudaſſe. Cur ergo tamdiù cunctatus
es novam de Deo fidem profiteri, ut eam non
in fluminis ripa, ſed in Prophetæ tugurio pa- *“
lam omnibus evulgares? Nimirum acrius in
Dei cultum Syrum Ducem pertraxit pauper-
tas Eliſæi, quam Jordanis expiatio. Quam-
vis enim Naaman;, ubi ſe convaluiſſe ſenſit;
erga Deum Iſraélis magnam concepit reveren-
tiam, eam tamen in corde obtexit, donec il-
la ad aſpectum pauperrimi Vatis erupit. Pur-
gatus utrobique eſt, leprâ in undis, perfidiâ in
ſtramentis. Keſtituta eſt, inquit, caro ejus, ſicut
caro pueri. Nec exclamat? Silet in tanto prodi-
gio, grandioris vi miraculi loquuturus. Rever-
ſüſque ad virum Dei cum univerſo comitatu ſuo,
venit, & ſtetit coram eo, & ait: Verè ſeio; quòd
non ſit alius Deus in univerſa terra; niſi tantum
in Iſrael. Tum ait, cum ſtetit. Præſentiâ viri
Dei pleniùs potentiuſque deflexus in fidem eſt.
Netit coram ée, & ait. Miratus eſt,; non tam
carere ſe ſanie, quàm exuentem morborum
ſordibus Principes Syriæ Prophetam in SeAa⸗
tis ſordibus jacere. Horruit, tantam inefſe Dei
viro & extergendi virtutem, & patiendi con-
ſtantiam. Horruit, corruitque ſupplicaturus
Deo Ifraël, cujus afflatu non tam lepra fuga-
retur, quàm perferretur inopia. Extergunt Pro⸗
Phetæ luem in Iſrael, & ſqualent? Id præſtare
tantùm poteſt vis humanâ major. Ideò quem
non ore excolui in torrente Deum; in caſæ ve=
ſtibulo ore & amimo adoro. Ketit coram eo,
& ait: Verè ſcio, quod non ſit alius Deus; niſi
tantum in Iſrael. Mente hæc tamen fides dunta-
xat continetur, operum, geſtormque jeju-
na. Quæ ſanè auéta eſt in Principe, ubi amor
egeſtatis & pædoris in Propheta ſuccrevit. Uſ-
que adeò fidem exteris non eloquentia, 5
elo⸗

§. Eliſæ?
Paupeytase

180

eloquentiæ voce clamoſior, ſuo Poenitentia pal-
Eccleſtæſti. lore inſinuat. Nam cum grati animi obſides,
ei non ava- detuliſſet Naaman Eliſæo nummos & veſtes:
yi munera . „Ktn 1 „
rejician.. Ubi opes eas rejectas conſtantiſſimè à Prophe-
ta vidit, tum enimverò de litandis hoſtiis, ex-
zen ope- Citandiſque Deo aris deliberavit. Quam in rem,
rum. ut ſibi avehere inde aliquid ſancti ſoli lice=-
ret, expopoſcit. Vivit Dominus, ante quem ſto,
quia non accipiam.. Dixitque Naaman: Obſe-
cro, concede mihi ſervo tuo, ut tollam onus duorum
burdonum de terra. Non enim faciet ultrà ſervis
tuus holocauſtum, aut victimam Diis alienis, niſi
Domino. Exterſus eſt in Jordane Syrus, haud ta-
men, arente leprâ, fides effloruit. In domo Eli-
ſæi Deo credidit, ſed fide intra laudis ſe pam-
pinos continente. Repudianti verò donaria, &
ſeſe ſervum obſtrinxit, & fidem ſuam oppigne-
ravit de uno veri numinis cultu. Uſque adeò in
Syro & Principe majoris fuere ponderis repu-
dia, quàm prodigia. Et illud quidem viarum
peregrinationiſque confecerat barbarus, non ut
erudiretur in lege, ſed ut curaretur à ſanie.
Attamen, curatâ leprà, quamvis credat, ſilet:
ſpretis muneribus à Propheta, & credit, & lo-
quitur, & holocauſta Deo cœli deſignat. Adeò
eſt exemplorum, non eloquentiàâ tantùm, ve-
rùm etiam miraculorum virtute vis major, véôx-
que clamoſior? Quid, quod & nulla plerum-
que ad ſuadendum miraculis vox ſubeſt: &
conſtantiæ, tolerantiæque tonitruo vox ineſt
potentior? Erexerant Petrus & Joannes, ſum-
màâ vulgi admiratione, notiſſimum toti Hiero-
ſolymæ claudum. Quo permoti miraculo,
ſuis exciti tabernis & ſedibus populi ad Apoſto-
los confluxere. Concionari illicò ad multitudi-
Act. 3. 12,. nem Petrus cœpit. Quâ doctrinæ ubertate? Sum-
mà. Pſalmos enim & Prophetas omnes evolvit:
Vox epe- terruit eos patrati in JxsU parricidii atrocita-
n. te: ignoratione latentis in Chriſto divimita-
Concona- tis facinus extenuavit: deleri poœnitentià poſ-
tor verus. ſe affirmavit Deicidium: inevitabile impende-
ree omnibus excidium, ex Samuele, confirma-
Batiger vit. Denique nihil ille prætermiſit, ut eos
ni. umma & dicendi copiâ, & grandi Scriptu-
rarum pondere pelliceret ad fidem. Quo fru-
ctu? Non immodico. Nemo enim aut baptiza-
tus eſt, ut ſua exolveret crimina, aut excita-
tus eſt, ut mox injecta diſcipulis vincula diffrin-
geret. En torpentem poſt claudum erectum mul-
titudinem. En æſtuantem in Apoſtolos Scriba-
rum ferociam poſt interpretationem Scriptura-
rum. Loquentibus autem illis ad populum ſuper-
venerunt Sacerdotes, & injecerunt in eos manus,
& poſuerunt eos in cuſtodiam. Ergo fulta mi-
racuhs, Prophetiſque Sapientia nullum è plebe
abducit à crimine, multos & Clero impellit in
facinus: utque clau um exolvat, binos Apoſto-
lici Senatus Principes vincit. Ubi verò cæſi à
Magiſtratibus diſceſſere ad Evangelizandum
Apoſtoh, tum enimverò auctus eſt cœtus
credentium, altius ſeſe patientià diſcipulo-
rum Chriſti in corda filiorum Iſraeël penetran-
te. Ibant gaudentes, inquit, à conſpeétu Conci-=
4 6. 42. lii, quoniam digni habiti ſunt pro nomine JE-
WVyͤ' contumeliam pati. Omni autem die non ceſſa-
bant in Templo, & circa domos docentes & Er
vangelizantes Chriſtum JEWW. In diebus autem
illis creſcente numero diſcipulorum, factum eſt
murmur Græcorum. Viden' ut rebelles Prophetis
prodigiiſque turbas fuſus conſtantiſſimè cruor
inflexit. Parum eſt miraculis non permoveri
turbam, & docgntium patientià commoveri:

4. 4. I⸗

AG. 6. 1.

1

Oliva

quando Philippis in Macedonia efferantur mi-
raculis Ethnici, conſtantià pædoréque vincun-
tur. Orantibus Sila & Paulo, effracta porten-
tosè univerſa ſunt & repagula & oſtia carce-
ris. Quodut animadvertit cuſtos prodigium,
non modò baptiſmi aquam non ſitiit, ſed tabeſ-
centem cum ſpiritu ſanguinem, verſo in ſe fer-
ro, penè profudit. Expergefactus, inquit, cu-
Ros carceris, & videns januas apertas carceris, 4.tsan.
evaginato gladio volebat ſe interficere. At ubi
perſtantes in carcere circumſpexit Apoſtolos,
virorum miratus conſtantiam, vinctis exolven-
dum ſe dedidit, tersitque ſqualore Pauli pus
animi, maculâſque facinorum. Clamavit au-
tem Paulus voce magna dicens: Nibil tibi ma- an ee,
li feceris univerſi enim hic ſumus. Petitôque lu- mum Batj
mine verogrſe eſt, & tremefactus procidit Pau- Gect,
lo & Silæ ad pedes: & producens eos foras ait: tisgzue, ſidl
Domini, quid me oportet facere, ut ſalvus fiam. Polumaria.
Non ora diſcipulorum, quibus orahtibus pa-
tuerat carcer, exoſculatus eſt cuſtos, novita- 4“* zaer
tem miraculi demiratus: ſed ante pedes pro-
cubuit, quos fugæ piguit, in tanta evadendi Polunis
opportunitate. Pugionem motus miraculo ſtrin- .
Xerat alieni ſuique cruoris Hirudo: Patientia
victus Apoſtolorum ferreum & gladium & cor
abjecit, ſuper rivos aquarum non jam vultur,
ſed Columbæ, hoc eſt, Eccleſiæ pullus. Et
tollens, inquit, eos in illa hora noctis lavit pla- Enoia
gas eorum: & baptizatus eſt ipſe, & ommnis do- binm.
mus ejus continuò. Ubi expendi illud velim abs
te, provolutum ſuos ad pedes Lictorem, cre-
dentem, omniâque ſpondentem, ne tum qui-
dem Paulum luſtraſſe baptiſmo, cùm & Dei ver-
bo intendit, & vinculis Silam exemit. Tunc
eum expiavit Apoſtolus, quùm plagas ſuas ab-
ſterſit. Ut noſceremus, paratiores nos fieri Sa-
cramentis nullis ita promeritis poſſe, quàm ſi
æ&grorum & eradamus ſaniem, & ulcera dilua-
mus. Hinc putaverim factum; ut tantis clarum Paupnun
miraculis Moſem & adlatraverit populus in ere-
mo, & oppugnaverit: quem in £gypto è paſ-
cuis reducem & audivit, & in Ducem adſcivit.
Nimirum excalceatum ad Horeb, olentémque
caulas & vellera non potuit vulgus non vere-
ri, quem palmis ſceptréôque gravem contemp-
ſit. Nam & Joſeph citô Regi interpretatio-
nem ſomnii perſuaſit, tùm conjecturàâ authori-
tatem adoleſcenti conciliante, tùm carcere;,
unde abreptus erat in Regiam. Non ergo Ne-
hemiæ languorem apud Aſſuerum elinguem
fuiſſe arbitrari debemus, quando ineſt ſqua-
lori vis ingens comprimendis, excitandiſque
mortalium affectibus. Difficillima, obnoxiâque
ſuſpicionibus impetravit, quòd coram Rege-
dum loqueretur, langueret. Et eram quaſi lan-
guidus ante faciem ejus. Si ita eſt, cur nitoris
cutiſque tanta in Chriſtianis Oratoribus cura?
Cur abliguriunt, unde rubeſcant, ſpreto ole-
re, quo pallerent? Fallimur, ſi verborum co-
pia, & non magis inopia ferculorum illaturos
nos eſſe confidimus urbibus provinciiſque Chri-
ſti vexillum & labarum, quod Crux eſt. Por-
rò Crucem non cirri ornant eloquentiæ, ſed
cinis Pœnitentiæ decet. Memineris propterea
commemoratis priùs à Chriſto, quæ impen-
debant Apoſtolis, maledictis & flagris, terra-
rum eos condituram & lucem appellaſſe. Bea- Manh. &
ti eſtis, cum maledixerint vobis homines, & per- is.
ſecuti vos fuerint, & dixerint omne malum ad-
verſum vos... Jic enim perſecuti ſunt Prophe-
tas, qui fuerunt ante Vos,s Vos eſtis dal Cuis.
Uid

eet

ndyr
PaNRdut

4 poten
HMei vir
ad
und Fal
Contumaci
domun e
Ellao b⸗

nt, ut ee

ſi nl
riden
CMpi
Pentem e
Ebarnt,
6gencum
tün inn
rndtnt
eblen
Pete dan
uun ceſt
iket lll.
lhage
atlg a
e nen
Akmreni,
Ratcr
1l 4
ent nit⸗

Um

cigennt
lore Nl 4
Chenaia
Nuhl ik
. luiie 1
u nittie
1 els frus
u ni
2 Critihu ,
me Nela t
ltanta eſalan
lmndo: Nied
nonfn I
Eſie lu
4 nolte lar i
diild nlnd
linn e
n, N
o,hmeen⸗
n elenit 1
an
ores M il
is dole, aul
n, & enc
n,ut tuns 1
erit ſohllxte
in Duendn
voreh, Eus
lan n
e guſen n/
hegi inegte
conſeclu⸗ “
te, tn ni⸗
m. Ne
Crnm enf
uendo iet .
ds, eini⸗
lina, On
Gd nen i,
Itun u,
is SZ
delat ⸗
ele
nfi
4Cd
ene,
r e⸗ 2
ſeninai .

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

yox ope- Quid, rogo, ſali cum Virgis? cum nervis? cum

rum.

Mortifica-

tionum

Rtä.
Pati pro

Chriſto.

2. Reg. 19.

20.

ret prophetiæ.

ſecuribus? Putreſcimus in ſaniem virgis: ferro
in mortem corrumpimur: quùm ſale vindice-
mur à ſanie, & penè funeri ſubducamur in fu-
nere. Puto Dominum, poſt ſupplicia diſcipu-
lis nunciata, ſalem eos dixiſſe urbium, quòd
patiendo felicius, quàm eloquendo pus mundi
eſſent exterſuri. Exagéôga errorum eris, ſi te
telis & maledictis objeceris. Nemo nim cla-
manti aliquando ſanguini reclamavit. Nemo,
prædicante abſtinente, epulas non erubuit.
Sile, ſed abſtine; & ipſe, ut ajebat non ma-
lè, quamvis non probus Tertullianus;, pro te
Philoſophiæ habitus perorabit. Sonant enim
ſimbriæ jejunantis, ut Sacerdotis olim chlamys
extrema reſonabat. Quid enim Elias ait, ut
arantem in jugis duodecim ab arvis ad aras ab-
duceret Eliſæum? Clamandum ſanè illi & per-
tonandum fuiſſe arbitror, ut agreſtem, exper-
témque divinationis bubulcum in partes trahe-
Scilicet. Obvolvit arantem
Elias pallio ſuo, & tacendo permovit. Cumque
veniſſet Klias ad eum, miſit pallium ſuum ſuper
illum. OQui ſtatim, reliétis bobus, eucurrit poſt
Eliam. Ubinam ſunt, qui humani cordis con-
verſionem ad Deum difficiliorem eſſe autu-
mant, quam cadaveris reparationem in vitam?
Acceperat Eliſæus duplicem a Magiſtro Spiri-
tum operandi. Attamen, ut puer reviviſceret,

4. Reg. 4. fUſtra illum ſuo baculo contractavit. Poſuerat

31.

baculum ſuper faciem pueri & non erat vox. En
ab Elia revocatum agricolam ab aratro ſolà pal-
Hii protenſione: cùm defunctus nequicquam
Ehlæi virgaâ in vitam retrahatur. Ergo prom-
ptius ad Deum cor repedat, quam caro ad vi-
tam? Falleris, niſi faller. Non enim Prophetis
contumacior caro eſt, quam cor. Sed eam in
domum excitandum puerum tranſmiſſus eſt ab
Eliſæo baculus, in quam frequenter diverte-

2. Reg. 4, rat, ut comederet. Cüumque freouenter, inquit,

0

inde tranſiret, divertebat ad eam, ut comede-
ret panem. En vita cur cunctabatur obſequi
baculo! Comederat frequenter eo in cœnacu-
lo ſuo cum bacillo ſenex: ideò mors potuit
epulanti non auſcultare. At dies quadraginta
Elias jejunaverat, cùm redux è wonte, Eliſæum
ſui involucro pallii traduxit ad prophetandum.
Jejunio animabatur pannus, ut rerum omnium
contemptionem aranti ſuaderet. Ut verò tor-
pentem erigeret puerum, fruſtra baculus ad-
laboravit, ſolà patinæ recordatione, & ad
agendum enervis, & ad ſuadendum elinguis.
Etiam inanima, qui ſit jubentis ſtatus, depre-
hendunt. Obedire proinde cunctabatur caro,
ubi epulantis Prophetæ nidor imperantis Pro-
phetæ baculo reluctabatur. At pallio ara-
trum ceſſit, quando frugibus, quibus adlabo-
rabat Eliſæus, tamdiu Elias abſtinuerat. Quod
ſi poſtea puer à ſuperveniente Propheta eſt re-
vVocatus ad vitam, vide, quanto conatu, quan-
täque membrorum coarctatione de morte tri-
umphaverit Eliſæus. Etiam Vates domini ma-
gni aut carent prodigiis, aut iis laboriosè ornan-
tur, ſi ea patrare ſtatuunt, ubi eorum gutturi
ſunt hoſpitales ſominæ adblanditæ. Quid er-
30 mirum, ſi Chriſti oratoribus impiorum ſce-
lus obſurdeſcat, quos audimus & linguâ garri-
re, & vitâà ſilere; quos etſi ſœcundi calices di-
ſertos faciunt, nobis tamen elingues ſunt, niſi
eos aqua Poenitentiæ moribus eloquentiores red-
dat, quàm verbis. Cur enim arbitraris ferocien-
tem victorià Saulem tam patienter tulifſe ob-
Ethicæ Tom. II.

„

181

jectum ſibi ſcelus a Samuele? Luxerat enim-
verò Sacerdos totam noctem facinus Ragis.
Exalbeſcentis proinde oratio Pomtificis ferociam
Principis ad preces uſque tunſionéſque deflexit.
Quaſi peccatum ariolandi eſt repugnhare. Et non
exæſtuat, furitque Rex, cùm ſe audit palam
ariolis exæquatum? Nimirum ſuperioris noctis
etiamnum madebat lachrymis Samuel. Hor-
ruit proinde Saül in objurgatione pallorem
fletuum, qui contempfiflet gemmarum in Sa-

cerdote fulgorem. Contriſtati que eſt Gamuel, Ibid. Ia5

& olamavit ad Deminum totä notte. Cumque
de nobte ſurrexiſſet Samuel, ut iret ad Sail. Fron-
tis corrugatio, mœrorque ſupercilii Pontificis
verba ſuccenderunt in fulgura: ceflitque tr'ſti-
tiæ prævaricator, qui ſæviiflet in arguentem.
Ergo & languori Nehemiæ non mirum ſi mi-
tem ſeſe præbuit inter calices Aſſluerus: quan-
do pallori Samuelis repugnare non eſt auſus

Saül inter arcus & haſtas. Idee enim & Joanni

viſus eſt prodire gladius de ore ſponſi, unde

ſponſa ſuſpexerat ſtillare myrrham. Labia ejus Can. 5. 37

lilia, diſtillantia myrrham primam. Hæc ait.
De ore ejus gladius utràque parte acutus exibat.
Ille pericripſit. Nimirum ferit in morem enlis
eloquentia, ſi pœnitentià madeſcat. Gladius
verbum eſt, ſi tamen per myrrham fluat. Vi-
deamus, ſi placet, exacutam in enſem linguam
etiam muhebrem, ubi eam ſuâ myrrhâ Poœni-
tentia perfudit. An Eſtheris Reginæ linguam
in mucronem verſam negabis, qua Aman inter-
cidit? Dizitane Efßher:
Rer peſſimus iſte eſt Anan. De ſupremo regni
Prafecto tam audacter coram Rege obloquitur
fœmina, Regina quidem, ſed ſerva, Hebræa-
que: & per id tempus, quo lata fuerat ſenten-
tia capitis in univerios Ifra litas, dammata? Quàm
effeminata eſſe iolet vox tœminæ? quam blan-
dior in epul'o? quam metuens, enerviſque co-
ram Rege? Et tamen vox fulgurat Eſtheris ante
Afſſuerum, inter Cyathos. Unde, rOo30, vul-
nerandi vis voci addita mulieris? Jejunaverat

triduo Eſther, antequam loqueretur. Non co- Eſth.4. 160

medat's, inquit, & non bibatis, tribus diebus &
tribus noctibus, & ego cum ancillis meis ſimiliter
Jejunabo, & tunc ingrediarad Regem contra le-
gem. En linguæ cotem! En myrrhâ jejuni acu-
minatam etiam femellæ in acinacem eloquen-
quentiam. Jugulat Regina, quum loquitur: ſed
ſi poſt abſtinentiam eloquatur. Tonat ſermo
poœnitentis: quæque laſciviret in ſozmina vox
bellariis adipata jejunio confecta conucit, de-

jicitque contumaces. du penlus eſt itaque Aman Eſth7. moe

in patibulo, & Regis ira quievit. Uſque adeò
imbellis quoque Oratio ſævit in morem Spa-
thæ, ubi eam inſperſeris abſtinenti.

Et dedit mihi Rex, jaxta manum Dei
mei bonam meoum.

1. Ke
23.

Apoc. k,

160

Hoſtis & inimicus no- Eſtb. 7. 6&.

F§. Eſther.

Uanta præſtiterat Nehemias, ut eas, Gratis
quas optabat, impetraret ab Afſuero li- Dei.

teras ? Oraverat, jejunaverat, elanguerat, mi-
niſtraveratque, & peroraverat: haud tamen ſe⸗
cundùm rei eventum ſuis adſcribit aut viribus,
aut officiis. Multa coram Deo egerat. Multa
& peregerat & dixerat coram Rege, ut cum
militibus deduceretur in Sion. Verùm impe-
tratas & epiſtolas & cohortes nec Regis huma-
nitati, nec abſtinentiæ ſuæ acceptas retulit, om-
nibus in munificentiam Numinis rejectis ene⸗

182
ficiis. Quàm ergo divinæ ſunt hoſtes Gratiæ,
qui quùm & omnmia acceperint, & penè ege-
rint nihil, ſuis tamen imputant meritis, quæ ac-
ceperunt. Diſpereat tam nefaſti ſator Zizanii
Pelagius, qui primus ita ex Britannico Oceano
Triton emerſit, ut aquâ dilui ſcelus inſantum
prohiberet. Quis tam parcum aquæ putaret
fore adultum in Oceano monſtrum? Pereat,
inquam, in ſuo errorum pelago Pelagius, cujus
impugnari cœpta eſt audaciſſimà verborum pro-
luvie ſinceriſſima divinorum affluxuum ſcaturi-
go. Novus hic Lucifer naturæ ſolium ſuper aſtra
Gratiæ collocavit, quando hanc & medio omni-
no ſuſtulit. En tibi reclamantem Suſis Nehe-
miam, qui magis ſobrius inter cyathos, quam
tu in medio Oceano, fuis nihil adſcribit ge-
ſtis, nihilque non adſcribit Deo. Oraverat:
abſtinuerat: vinum Regi defuderat: pro ſe ver-
ba fecerat non imprudens. Attamen nec mini-
ſterio ſuo Regem inflexum credidit, nec ſuis
Numen lachrymis emollitum ratus, exclamat:
Et dedit mihi Rex, juxta manum Dei mei bo-
nam mecum. Ut veròô nulla de geſtis ſuis ſubo-
riri gloriatio poſſet, juxta, inquit, manum Dei
mei bonam mecum. Si enim dixiſſet, aut juxta
aurem, aut juxta oculum Dei ſui, conſultum
ſibi à Rege eſſe; lieuiſſet ſuſpicari, à Dei ocu-
lo animadverſa Nehemiæ jejunia, vel Dei aure
preces exceptas, in ea, quæ ipſi evenere ſecun-
diſſima, influxiſſe rerum verborumque even-
ta. Omni liberavit Gratiam Nehemias ſuſpi-
cione mercimonii, ubi ſuffragatam ſibi Dei ma-
num aſſeruit, quam procul dubio nec abſtinen-
tiæ ſpectacula, nec hymnorum permovere po-
tuit iymphonia. Non enim manus eſt aut vi-
dere lachrymantem, aut oranti auſcultare. Uti-
nam ita nos geſtarum à nobis rerum teneret
oblivio, ut, etiam poſt preces & cineres, unam
ſupra nos Dei dexteram intueremur propitiam:
quam non noſtris meritis in dona inclinatam
veneraremur. Ne ipfa quidem Ezechiæ Regis
modeſtia geſtas pro Deo res ita obvolvere po-
tuit, quin eas Numini retegeret moriturus.

4. Reg. 26. Obſecro, Domine, memento, quæſo, quomodo, quod

3

placitum eſt eoram te, ſecerim. Nequiit ſuam
Ezechias præterire fidem, navatâmque pro lege
operam. Non ille impiè, imò & ſanctè loquu-
tus eſt. Nam & oratione ſuà mortem in ſe Dei
nutu irruentem abegit. At Nehemiam nuiquam
jejuni ſu, nuſquam memorem cineris quis
non miretur? Unus Paulus, præteritorum in-
curioſus, in anteriora extendebat ſe. Nam

Sponſa unius vel floris afflatum, inter exhibita

Deo obſequia, diligentior, quàm liberalior,

Can. I. nu. Computavit. Dum eſet Rex in accubitu ſuo, Nar-

dus mea dedit odorem ſuum. Quid præfaretur,
profuſo in Dei cultum ſanguine, quæ Nar-
dum;, non quidem oblatam Chriſto, ſed tan-
tùm ſedentem Chriſtum afflantem jactare poteſt,
quamvis halitum floris aurearum delatione
murænarum præceperit Sponſus? Ergone, ubi
fabricanda ſibi ex auro dextrariola è& Sponſo
didicit, ſpiraſſe Nardum commermorat? Ma-
rænulas aureas faciemus tibi, vermiculatas ar-
gento. Dum eſſet Rex in accubitu ſuo, Nardus
mea dedit odorem ſuum. Tuam dicis Nardum;
& fragraſſe dicis? Aut tua tota non eſt: aut,
ſi eſt tua & non quoque Dei, putére poteſt,

IIa. 64. 6. olere non poteſt. Omnes enim juſtitiæ noſtræ

licut pannas Menſtruata.

Oliva

Et veni ad Duces regionis trans fla-

men, dedique cis epiſtolas Regis.
Miſerat autem Rex mecum principes
militum & eduites.

SS. n in Regia munere defungebatur Ne- Viatis.
hemias, Pocillator enim Aſſueri erat: Non ve⸗ F ioe

tamen propterea diſceſſurus in Palæſtinam è
Media profectionem ſuam in menſem extra-
Xit, ſalutationibus, inanibuſque officiorum

. . . .— . Rex audias
18 e —
moris & nugis dies exterens itineri opportu on nas,

nos. Alloquutus Regem fertur, & abüſſle.

Quod ſi ſpernitur à Pocillatore officiorum vi- J"dex.
ciſſitudo, umbratiliſque ſalutationum concer- Iues.

tatio à Pincerna deſpuitur, ne Regis cyathis
deſit: quà rogo, mente tantis viſitationum
phaleris bulliſque deſtinati totius Eccleſia eno-
dandis quæſtionibus, toto gemente Mundo,
ſupremi aliquando Præſules diſtinentur? Of-
ficiorum viciſſitudinem iſtam faſtidit Hiero-
nymus in matronis, damnâtque, quas tamen
ſolà fuſi colique jacturà urbem perreptare ne-
mo nen videt. Quid, quæſo cenſor morum
ſeveriſſimus ſcriberet ex eremo, ſi undantes
ex omni penè mundo Gentium turbas in
atriis aut Principum, aut Præfectorum, aut
Sacerdotum deludi cerneret, arcerique, ut
opportuniores conficiendis negotiis horæ ina-
miſſimis ſalutantium nugis, ſummo Chriſtianæ
Reipublicæ detrimento, populorumque incom-
modo planè incredibili, infulſiſſimè conteran-
tur? Occurritur venientibus, quos teſtudi-
neo is, qui inviſitur, deducit gradu, ad ſingu-
los oſtiorum ſtipites verborum incurvationum-
que haſtiludio inter ſeſe Primoribus, ad nau-
ſeam uſque ſpectantium, concurſuris; ut Tro-
jæ maturior ſit futura expugnatio, quàm per
valvas unius domus duorum hominum in
conclave ſeceſſus. Tum qui venturus nun-
quam non expectatus eſt, ubi advenit, nun-
quam dimittitur, fremente interim clientium
examine, quo neglecto, intus Domini, quos
garriendi mentiendique materies nugarum pro-
lixitate defecit, de Auſtro muſſant, quidve
quiſque perpotet frigidiſſimè invicem ſciſci-
tantur. En ſententiarum molem, quâ, velut
aggere objecto, tantus populorum fluvius
arcetur. Naufragatur in œænophoro Mundus:
neméôque clientum auditur, quia necdum de-
finitum inter Conſulares eſt, refrigerando
hepati aptior-ne ſit intubus, an cicorium.
Proh quæſtionum negotiorümque Charyb-
dim! Deſtinati Diœceſibus Judices popu-
los accurrentes excludunt, ut demiſſis velis,
diſſerant inter ſe de rebus nec ſcriptis, nec
geſtis à ſanctis Præſulibus. Uror, quùm his
cancellis arceri Mundum intelligo. Excurre-
bat Abſalon ad portas urbis, ut atcedentibus
ad tribunal peregrinis blandiretur ſaltem, quan-
do eos, regnante Patre, audire non poterat.

Et manè conſurgens Abſalom, ftabat juxtal in- . Reg 15

troitum portæ in via, & omnem virum, qui ha-
bebat negotium, ut veniret ad Regis judicium;
vocabat Abſalom ad ſe. Quod ergo & adoleſ-
cens & princeps Hieroſolymis ambitionis faſ⸗
cino captus præſtitit, nullis adſcriptus præfe-
ctuſve ſubſelliis, Chriſtiani gregis ſeu Paſtores,
ſeu Prætores ſub Chriſto ut præſtent, non ovium
amor efficiet, domi ſaltem & ſub occaſum, ſup⸗

plices audituri, quando ille horis antelucamis
au⸗

Cæremeniæ
nimiæ.

166

ſ gt
lebae.
ſ⸗
he

„ 5̈

e 4
Mon⸗
/ elle
Vi
trat⸗ E.
alplcat
ſiail eye
ita, ut
irenta n
gurfioni
107 Ace
cllce ben
wvid nud
Uen den
Por ſth
2 Abſdo
ſteu none
üter hyr
culsomnes
More pe
eipen⸗
3valt nun
ücninof
treftann4
Elebarrat

m

Aum, a
Afinuiſſe
yeheniles.
neipem.
nit triumpt
or lugi
mepe Abi⸗
Dumhi tuos
iſeni He
ENtiurche
lthu, mon

Mtanmnei.
Mmcerudenur
ee ch
Cenaten i
1 or A
dili, torqund
thhciin, i
4 eiſitun. 1
itci, zan
elie *M

archeng,

fan 4.
a⸗ Re.
n hiug

ngeen e,
etlert
DArfin
perlem an
e afein
Nenl oppon
Cſheonn
ononn ne,
. Regt geij

wente Mann
ſinenur! 0.
1, (n tNi
peneſtnet⸗
(enior nenn
tium imda
eleckonnn, 4
Aotiſke
gotis aei
Wmo Ce
orunktins
Cllime conre
,lls tii
grach, Aler
Linceluramn
Oribas, a
õ
tio, iuft
n homm!

Unterin denm
us Dnn
ries nennf⸗
innen
4.
len,
plom i
photo G
e gecdun-
t, Nige
4. n N
) A
ne e
Yodes N
t Cenii
ner Kitl
Uror,

N . 4

in Cap. II. Lib. II. Eidrzæ. 183

audiebat accedentes & vicis agricolas? Cap-
tandæ benevolentiæ; inquies, grati, trahen-
diue ad ſe populi causà occurrebat Cchientibus
Ablſalon. Et hoc præcipuè nomine congemiſ-
co, extorſiſſe ſcilicet ab adoleſcente ſcelus,
quod virtus in Senioribus interdum non im-
petrat. Ergo venatione, ludo, theatrôque ſeſe
explicat Ambitio, ut litibus intendat, regnum
Iſrasl everſura: & nugis non expediet ſeſe Ju-
ſtitia, ut imperium Ohriſti ſtabiliat? Si tam
intenta negotiis Proditio eſt: cur tam aliena à
quæſtionmibus audiendis diſſolvendiſque eſt Reli-
gio? Aceurrentes ad ſubſellia turbæ bellantis
caſſide devehuntur in forum; & litantis (quam-

vis id rarò contingat) repellentur faſcium æqui-

tatem fidéemque implorantes Nationes? Non
ſurdior ſit Pietatis auditus auditu Iniquitatis: &
quas Abſalon inter tubas & lituos turbas audi-
vit, eas non audiiſſe pudeat Chriſtianos Senato-
res inter hymnos & cymbala Fidei. Pudeat
cauſas omnes, leviſſimaque negocia Elephan-
tum more parturiri, non quòd momenta re-
rum expendantur diligentius, ſed quòèd aut ſe-
1, aut nunquam ſtatus cauſæ exponi poſlit.
Quis enim officiorum nugis aut excluſam, aut
interceptam decies non lamentatur controver-
ſiæ ſuæ narrationem? Num, inquies, ruſticum
me eſſe jubes? Mallem ego ſanè inofficioſam in
ſubſelliis Juſtitiam, quàm otioſum in Saluta-
tionibus fabuliſque Dominatum. Quamquam
quis Abrahamum, Coœlitum egceptorem huma-
niſſimum, arguat ruſticitatis? quem tamen nul-
lis diſtinuiſſe officiorum pampinis Angelos
deprehendes. Paſtorem illum fuiſſe dices, non
Principem. Paſtorem? Cui Rex Salem occur-
rerat triumphanti? Paſtorem? Quem Reges
quatuor fugâ foœdiſſimâ evaſere, vindicem So-
domorum. Paſtorem? Quo cum Palæſtinorum
