nio ſanctimoniæ pingitur, qui expalluit, po-
cillator. Quod ſi palloris vapor & concha ſub-
ſilit uno concretus rore cum Unione: unde
jam tibi ſupereſſe maleficii conjectura in Sa-
cerdote poteſt ex rubore? Miniſtrari Ty-
ranno poteſt à pallore crater vix levi ſuſpi-
cione malefici, ſummaque commendatione
virtutis: Et calix Domini ſi à rubore Myſtæ
lambatur, ſuberit illicò ſacrificanti abdomen
& Venus? Falleris, nam, ut in ſcypho Re-
gis eruperat pallor & lachrymis, non & faci-
3 nore:

———

150
nore: ità plerunque in Chrifti calice rubor;
quem in Sacerdotum genis prædamnas, non
ingluviei, ſed verecundiæ, pudoriſque fœtus,
& flos eſt.

Et timui valde ac nimis: & dixi Regi:
Reæx in æternum vive.

Imuit ſcilicet, ne Regi reus videretur

klomlnes .1C111. .
non timen⸗ & dati & infuſi veneni. Ebulliere autem
di. cum timore aſſentatio, blanditiæ, & conſter-

natio. Rex in æternum vive. Vox iſta vox
Jacob non eſt, qui ex Abrahame didicit, nul-
gaditaniss lum non eſſe cinerem, ſi homo ſit. Vide au-
tewerz. tem, quàm blandus & pavoris rubo prorum-
pat aſſentationis flos. Nec ibi pallor & luto
lhbſlierat „& blanditiæ herbaſcunt è timore.
Diſſimilis uterque parenti fœtus. Timet, non
amat, qui æternitatem Regi adprecatur.
Aulici in. Non aconitum, ſed thus meſſuit, qui ſubpal-
Bai. let, ubi Regi poculum miſcet. Uſque adeèò ni-
hil non plenum latebrarum, recefludmque in
aula eſt: eâque eſt humani pectoris ſine va-
dis abyſſus, ut nulli fas ſit alieni cordis aut
expiſcari coralia, aut rudera extrahere. Nul-
lum in pallore ſcelus: nihil inter blanditias
charitatis. Herodes doceri de puero optat;
& , cùm adorationem præferret, ſupplicium
meditabatur. Contra Judith aufugiſſe ſe ſi-
mulat ex Bethulia ad Affyrios, quibus interi-
tum conflabat. Si robur latet in cincinno, &
pigmentata in thoro fomina non thyrſos vi-
brat, ſed gladios: Si Rex adorat, ut jugu-
let, & telum thure involvit: quis audeat aut
damnare, aut dilaudare inauditum? Nehe-
mias pallet. Oravit. Blanditur Nehemias.
Mortißca. ſtuat. Et timui valdeè ac nimis: & dixi Re-
tio Paſſio gi : Rex in æternum vive. Porròô nullius
sum. conſcium criminis non pereundi timor op-
preſſit; ſed ſubvereri cœpit, quin veneni
dati ſuſpecto omnis eriperetur reficiendi tem-
pli, eximendique populi facultas. Attamen
expurgatus quoque ab omni privatæ rationis
labe fæcéque timor Prophetam uſque ad alſ-
ſentationem inflexit. In quas, rogo, nos ſyr-
tes impellet anxitudo unis privatis commodis
intenta, metuénſque? Nec Petro timere pro
Chriſto licuit, quin Satanas diceretur. Adeò
nulla non perturbatio nos peſſundat, niſi ſuo
ſtatim in ortu comprimatur.

Humani
timores.

Quare non mæœreat vultus meus, quia
civitas domus ſepulchrorum Patris
mei deſerta eſt, & portæ ejus com-
buſtæ ſunt igni?

Zelus ob-

ſervantiæ Rgo, ſi filius Abrahæ es, non potes non

morere etiam in ſcypho & torque, ſi
Eterna Templum Hieroſolymis labat. Nam Regi
taniùm. pergratus Nehemias diſſimulare cordis æſtum,
Lettia & tabémque ne inter regias quidem patinas po-
meror. tuit. Uſque adeò nullis ſtipari floribus lan-
Eceleſiaſti- guor conſuevit, quem violati Numinis con-
* veri. tumeliæ pepererunt. Non tamen hauſta eſt
,iealasie WMrore prudentia: quando doloris ſui potio-
ex Peecati rem cauſam Regi Vates ſubticuit. Extabuerat
demnis. enim ipſe interceptæ reparationis Templi nun-

spirnualiæa cio. Quo interim dolore ſuppreſſo, pro atrio

cæteris pra
ferenda.

non refecto , diruta Afſſuero ſepulchra ſub-

Oliva =

jecit; ne ſcilicet, ſi totus in Legem Araſque

Linguæ

propendere videretur, in quibus àa Perſis Re- 'udemeis.

ligione ſejunctus diſtabat, difficilius legatio-
nem, quam eò petiturus erat, imperraret.
Dolere ie proinde dixit, unde & Perſæ in-
doluiſſent, clade ſcilicet ſepulchrorum, &
patriæ urbis incendio. Uſum diſſimuhatio-
ne penè pari Samuelem memini, apud ſe-
miores Bethlehem: quibus de ſuo rogatus ad-
ventu reſpondit: Ad immolandum Domino
veni. Haud ipſe mentitus eſt, non tamen
conſilii ſui fibras eis omnes retexit. Vitulum
pro Rege ſuppoſuit: cumque ſolium pararet
Davidi, aram erexit, cruorémque fudit,
oleum in novum Principem effuſurus. Neque
enim omnia retegenda ſunt omnibus. Nam
margaritum apponi apro nefas eſt, vetamur-
que ſanctum canibus objicere. Ipſos quoque

§. candal, 4
tollenda
den: er.
dube ior
udens

ſt.

¹. Reg. 16.

Eccle, aſti.
ca Juriſdi.
io non
omnia a.
tim tentet.

Corinthios pleraque Paulus latere voluit,

quibus eos offocatum iri non ignorabat.
Arbores imitemur, quæ meliore ſui parte
adobrutâ in radicibus, gratiorem nobis foœ-
cunditatis ſuæ prolem exponunt in pomis.
Combuſtas tamen urbis ſuæ partes, refoffa-
que Majorum buſta commemoravit, com-
preſſo in corde Templo, quo potiſſimum
angebatur.

Et ait mihi Reæ: pro qua re poſtulas?
Ert oravi Deum oli: & dixi ad
Regem.

Ohorruiſſe primum Artaxerxem, tum
veròô exarſiſſe credebam, cognità per
Nehemiam Sionis excidione. Verùm in tanto
ambuſtarum portarum rogo friget Principis
animus. Nec mirum; miniſtraverat enim ei
cyathum pocillator. Videre mihi videor Re-
gem hinc urbis incendio, inde poculi gelu
interceptum: cümque trahentium ad ſe Re-
gem tam diſpares & machinæ & moles eſſent,
quod urbs non potuit, poculum potuit.
Tanti ergo excidi non authorem, non ſortem
explorat: itâque torpet combuſtâ regia Pa-
læſtinæ, ac ſi unum in Arabia palearium de-
flagrallet. Sion fumat, & Artaxerxes epu-
latur: tantæque urbis rogum uno abundè
Princeps ſcypho reſtinxit. Ubi vociferatio?
ubi tribunal? ubi faſces? ſecuréſque in incen-
diarios expeditæ? Scilicet, ne unum quidem
verbum hac de re excidit Aſſuero. Quod ſi
periſſe urbem immoti cunctantéſque Perſarum
Reges Ethnici accipiunt: funeris tu eos fore
putas ut pigeat libertorum? Nullius Dynaſtas
plerumque miſeret, niſi ſui: quique in morem
SEthnæ exæſtuant, ſi fortè egelidam hauſe-
rint, luntque ſervi non tergo tantum, ve-
rùm & capite cryſtallini ſcyphi jacturam:
clade urbis non conſternantur. Conſternan-
tur, aio? Hieroſolymorum non favillas, ſed
flammas ſcypho ità compeſcunt, ut nec caſum,
diémve cladis percontentur. Et ait mihi Rex;
pro qua re poſtulas? Porrò ut torporem non
potui non improbare Artaxerxis torpentis ad
tantum facinus, tantæque urbis calamitatem:
ità poſuiſſe illum tam citò ſuſpicionem obla-
ti ſibi à lhiberto veneni gratulor;
quod ſervum in poſtulata erigat, ultrôque
ſuam ei authoritatem ingerat. Nihil enim
poſtulanti ait, pro qua re poſtulas 2„ Rarum id
ſanè & oblatæ gratiæ, & dimotæ ſuſpicio-
mis

Nex fegat.

0

Confideniis
in homi⸗
nibuſ.

miroôrque

Excuſaiie
nes ju⸗ &
uperior
audiat,
&σ ReX

eos ni
o olheii⸗
id er
Derie

aii

Petentes,
les roſd
1 felpon
8 6 Oeccun
etkence
Kll

torum, 1
Cllmaz
Togetne
dun Dnnt
no
t. Vl
Olon D
ide N
Nunt.
ll
ere il,
non innie
lore ü n
Oremn bet
munt in
Pantes, teik
mnorevt, N

cbo ottinn

e u
0 n

drtanellen u
m, ogiu
Verumiin
d ſiget Nuil
krwert an
e ini Wl
inde ol
hentinnai,
e & lgein
Pocuim .
hotemn, MMII
urbult en
labiu ham
& Aruuki
oguun S
Ubi ehin
oueſgenin⸗

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 151

ſbipalia- nis exemplum in Principe. Ecquando enim
uur omra non petenti ſuggeſtum à Rege eſt, quid po-
dici. Qulas? Ecquando in jus veneficii raptum à quæ-
Saſonioſi. flione traduxit Princeps ad poſtulata? Supre-
ma, ante hæc, Regis verba fuere: Malum
zeſcio quod in corde tuo eſt. Quæ chm Pro-
pheta eluiſſet, rogo Patriæ expoſito, quo ſe
profitebatur intabuiſſe; illicè Rex ad huma-
nitatem inflexus, tanti criminis ſuſpicionem
tantillà defenſione non expunxit modo, ve-
rùm facilitate, gratiâque cumulavit. Pro quta
Exiuſatio- e poſtulas * Hinc quoque condiſcas velim;
nes. non verborum redundantiâ, nec artuum vio-
latione expurgari accuſationes, difflarique
apud Reges. Breviſſimè, cur mœreret, ex-
poſuit Nehemias: ſtatimque non mori jube-
Aulu; in. tur, ſed poſtulare. Et ait mibi Rex: FPro qua
explebile’, e poſtulas? Atquè nihil à Rege Nehemias ex-
popoſcerat. Cur ergo non petenti ſubjicit Rex,
Pro qua re poſtulas * Quod percalleret hoc
tandem littore Aulicorum & morores &
commenta conquieſcere. Omnia libertorum
officia, acta, verbâque unde unde exorian-
tur, in poſtulationes tandem devolvuntur. Sio-
nis meminit Nehemias? Aliquid poſtulat. Ma-
jorum egeſtos cineres lachrymatur? Aliquid
optat. Portas conqueritur exuſtas? Cupit ex
Rege aliquid. Pallet? Poſtulat. Ità credidit
Aſſuerus libertorum moribus afſuetus. Nec
ſua eum opinio fefellit. Nam Præfecturam
intra eos cineres abdiderat pocillator, non
imperandi hbidine, ſed voto patriæ erigen-
dæ. Quam miſera Regum conditio eſt, quos
aucupia, captionéſque circumſtant? Nullus
apud eos non ſerit. Noctu, interdiu, ſilen-
tio, officiis, famulatu in id incumbitur, ut
aliquid ex Regibus exprimatur. Thecuitis,
apud Davidem, in Sybillæ morem vaticina-
11 primùm viſa eſt. De hominum mortalitate
orſa eſt loqui, quæ torrentis inſtar defluit
non recurſura. Omnes morimur, & ſicut aqua
dilabimur. At his ſub aquis, quæ ſuper Co-
los eſſe videbantur, Cetus latebat, qui Da-
videm, Regnique navem hauriret. Sicut
aqe«k dilabimur. Quid purius? Metuo his ta-
inen ex undis naufragium. Quòô tandem eva-
1. Reg. 14. ſit prophetia? Petivit à Rege, ut reducere-
17. tur ab exilio Abſalon. En Corvum ab his
Prmellye⸗ aquis in Arcam reducem: ne ſuus deeflet
impiorum, Davidi Chamus. Una ergo ad omnes ſeu
petentes, ſeu fabulantes, ſeu prophetan-
tes reſponſio eſſe poteſt! Pro qua re poſtu-
las * Occurrit Chriſto Centurio? Reſiſie, &
deprehendes officiorum exitum poſtulatio-
nem eſſe. Mater flliorum Zebedæi adorat.
Adde, & petit. Afferuntur à Martha lite-
ræ ad JrsM. Ut eum fortè aut pecuniis

Superior
tardus alt
pænam UNer.

Aulici in.
fidi.

Rex caut?
audiat.

Thecuinis
vidua.

Joan. II. 3.

amas , infirmatur. Ità omnia etiam apud Re-
gem donorum poſtulationibus fervent, ut is
quoque, qui exclamat, Sequar te quocunque
ierie, midos, foveâſque effodiſſe convictus
ſit cupiditati ſuæ. Et vox quidem ejus cyc-
nea procul dubio viſa eſt; at rapacitas acci-
pittem eum eſſe comprobavit. Hinc Chri-
ſtus iis à ſe Verbis perſonatum diſcipulum
Piia pal. ejecit: Vulpes foveas babent, & volucres
eo. &œli nidos. Audeo dicere, in ipio rerum om-
„ Mium contemptu gliſcere poſtulata. Dixit Ni-
Mortikca:- mon Petyus a . iqui
tio paſto. . ad ESUM.: Eecce nos reliquimus
mum omni. Omnia z & ſecuti ſiimus te. Quid his voci-

ee e bus à cupiditate petendi alienius? Quæ hic

Matth. 8.
19.

juvent, aut ſalute impertiant? Ecce, quem

eſſe poteſt ſuſpicio poſtulati? Deſut tamen ja-
Ctus ille tantus in mercedem etenim ſublicie:::
Ouid ergo erit nobis * Non ergo reliquiſtis, ſed Ratke. 124
ſeminaſtis. Cur omnia projicitis, ſi aliquid
cupitis? Præbetis & rapitis: egeritis pariter 8. Betzas⸗
& invwaditis. Et ubi, quæſo, non efflagitabi-
tur, ſi quid tum quoque petimus, cùm dimitti-
mus univerſa? Imprudens, fateor, in Petri
naſſam incurri. Putaram enim Apoſtolica ſal-
tem retia cupiditate vacare;, in expiſcationem
gentium demiſſa. Verum nuſquam non pe-
titur aliquid. Uni ab Oriente Magi profu-
derunt Chriſto munera, nullà ſpe meſſis.
Una ad JEsUM Magdalena irrupit; gratis Do-
minum inunctura. Quam propterea dilexifſe g Magda.
multum teſtatus eſt Chriſtus, quòd prima om- lena.
nium & acceſſit, & tacuit. Pro qua re poſtu-
las? Et oravi Deum cœli, & dixi ad Regem.
Oraſſe hoc loco gratulor Nehemiam: miror
tamen, cur non anté oraverit, quùm ſenſit
injectam Afluero ſuſpicionem de oblato ſibi
in ſcypho veneno. Weſcio quod malum in cor- Feliezegg
de tuo eſt. Et timui valde, & nimis. Timet, non soxia.
tamen orat. Nunc verò, cum omnem remo-
viſſet ſiniſtram de ſe opinionem à Rege, eum-
que ſua profuſum in vota cerneret, Deo cœ-
li ſupplex advolvitur. Orat in tanta Regii
cordis ſerenitate, qui non oraverat in tanta
ſui, Regique animi concuſſione? Pro qua re
poſtulas? Et oravi Deum cæli. Nimirum nocen-
tiora Regum ſunt munera, quam tela. Wix faſ-
cibus obefle poſſunt; infulis verò rarò non
obſunt. Noli Principum virgas exhorrere,
lauros reformida. Nuſquam fulgura deſpera-
tiüs proruunt, quam in laurum. Ergo timen-
dum tum tibi eſt, cùm nihil eſt, quod metuas
à Rege. Noli timere, cùm times: cohorreſce-
ubi Principum in te gratia inclinaverit. Nam
ſuppliciis cruciari potes, inqvinari non po-
tes. Torquibus verò & praytextis vix potes
non infici. Quis enim felicitzte aut in totum,
aut certè ex parte, corruptus non eſt? Hinc-
eſt, quod Tobias, ubi & luminibus & opibus
auctus eſt, non ſolùm effuſiſſimè oravit, verum
& timore Dominhi contra blandioris fortunæ
inſidias ſeſe comrmnit. Nexagenarius, inquit, Tob. 14. 4
lumen recepit. Keliquum verò vitæ ſuæ in gau-
dio fuit , & cum bono profectu timoris Dei.
Quid Timori dum Gaudio? Tot inter opes,
nepotéſque, qulæ ſupereſt Pavori latebra? Nul-
la ſanè: nam non caveis abdi debet, ſed me-
dia debet in domo imperare metus, ubi divitiæ
trabeæque exundant. Ergo non citharæ pul-
ſandæ funt, quando univerſa arriſerint; verùm
pallorem tum maximè & trepidationem in-
duci oportet, ut iis propellatur excubiis nun-
quam non inſidiantis proſperitatis corruptela.
Crediderim his præcipuè cauſis permotim Sa⸗
muelem, ad extruendum altare Domino in
Maſphat, ex quo fugatis profligatiſque Phi-
liſthum, ictum eſt fœdus cum Amorrhæis.
Revertebaturque in Ramatha ibi enim erat
domus ejus: ædificavit ibi etiam altare Domino.
Conſilium enimverò, auxiliümque optimum,
ſed ſerum. Tum enim litandum fuerat, cùm
undique bella imminerent: ut ſcilicet aris non
minds quaàm acie cum adverſarüs certare-
tur, & hinc telis, inde hoſtiis hoſtis arceretur-
Poſtiquam verò debellatum eſt, gladiique re-
cuſi ſunt in falces, cur numini ſupplicent Iſ=
raëlitæ? Quòd ferocior ſit in pace lucta cum
otio & luxn. Tunc cœpit metuere Sacerdos,
N 4 ex

1. Reg. 7e
17

152
ex quo deſiit plehs timere. Nec vanum fuiſſe
metum;, brevi intellectum eſt: quando corrup-
ta victoriis innocentia ſub lauro emarcuit;,
quæ viruerat ſub vezillis. Nam & populus de-
ſiderio regni rebellavit, Sacerdotii tædio; re-
pudiôque depravatus: ipsique filii Samuelis pa-
Cis otio degenerarunt à Patre. Filii tui non ambu-
lant in viis tuis: conſtitue nobis Regem. Viden
ut contra felicitatem non imprudens erigen-
dum altare cenſuerit Samuel. Via ſiquidem
mandatorum Dei tum benè decurritur, cùm
hinc haſtis, inde vinculis ſepitur: quam ſi pal-
mis, braviiſque interſepſeris, ab ea citò exor-
bitabis. Uſque adeò ſola tibi metuenda felicitas
eſt, quâ conſternatus Nehemias orat, dum ei
Regis humanitas pateret; quem ſcimus non
oraſſe, ejus de fide incerto Artaxerxe. Ter-
reris tu fortè, reſiliſque, quòd aſpidem refſ-
pexeris in ſemita. Progredere, ſt Davidi fidem
adhibes; quin ei te jubet inſiſtere, quamvis
monſtra undique ingruerint, Baſilifcus videli-
plal. 90.13. ceét, Leo & Draco. Super aſpidem & Baſiliſ-
cum ambulabis⸗ & coneuleabis Leonem & Dra-
conem. Ambulabis inter angues. Sed inter li-
lia quis tibi tutum curſum ominetur? Promp-
tius eſt adverſis rebus non delaſſari, quam
non debilitari ſecundis. Virus enim iniquita-
tis, ceu aſpis, hyeme torpet, æſtate fervet:
compeſcitur ærumnà, dignitate gliſcit. Quùm
Adæ conſummata fſelicitas eſſet, dominatu ter-
rarum, animantium ſubjectione, efformatio-
ne mulieris, tum ſerpens inducitur, callidiér-
que fertur animantibus cæteris ad nocendum.
Gen. 3. . Jed & ſerpens erat eallidior cunctis animanti-
bus terræ. Aptiorem eum ad effuſionem veneni
ſui felicitas Præſtitit, crevitque Adæ cum im-
perio diſcrimen. Benè proinde à Salomone
conſultum vineæ, in qua impoſitum præſidium
eſt, ex quo exuberaſſe fructus intellexit. Mil-
Can. 8 13. le tui paciſici, & ducenti bis, qui cuſtodiunt
fructus ejus. Et primò quidem unius tantùm
viri meminerat Sponſa: vir affert pro fructu
ejus mille argenteos. Ubi verò exundavere po-
ma, diſtributæ illicò dilpoſitæque excubiæ ad
munimen. Iſaac propterea, ubi rore cœli, ter-
ræque pinguedine lugentem Eſau impertüſ-
ſet, gladio illicò præpinguermn obarmavit. In

Gen. 27. pinguedine terræ, & in rore c&li deſuper eit be-
olitas nedibtio tua. Vives in gladio. Nimirum felicitati
miſerua. nunquam non ſubeſt calamitas, egéſque umbo-
rzts e ſi torquibus exornaris. Ecquando obſtru-
Hedtas xere Palæſtini puteos Iſaaci, miſi quum dita-
tus ille eſt ubertate meſſium centuplicatàâ?
en. 26. Invenit in ipſo anno centum. Ob hoc invidentes
15

1. Palæſtini omnes puteos, quos foderant ſervi Pa-
tris illius Abraham, illo tempore obſtruxerzint.
Succrevere Iſaaco gladii cum ariſtis; & plus
ærumnarum avectum ex agris eſt, quàm ſe-
getis. Patuere horrea, ſed obſtructi ſunt pu-
tei. Adeò non animi tantùm, verùm & carnis
foderata eſt felicitati calamitas. Quod ſi ne-
quimus fortunati eſſe, quin ſimus ærumnoſi;
quam putas futuram innocentiæ ſtragem in
ubertate? Luxuriabantur in paſcuis Patriar-
chæ, cùm eorum dolo Joſeph veniit Iſmaeli-
tis. Ad oves contendebat Judas, quùm nurum
ſuam Thamarem compreſſit. Numquam de
conflandis vitulis iniifſet conſilium Jeroboam,
3. Reg. 12. niſi regnaſſet. Deſignatæ ſunt aræ Idolo in ſo-
lio imperii, fluxitque ſcelus & corona. Orat

proinde Nehemias, quùm benevolentiam in

ſe Regis experitur. Pro qua re poſtulas? Et ora-

Oliva

vi Deum cœli: & dixi ad Regem.:. Tibi Regis (unfßdetz
cor patet, & oras? Imò maximè: Nam miſi ſubſ- in Dium.
cribantur à Deo diplomata, fruſtra ſcribentur
à Regibus. Extorſerat ab Aſſuero Aman ſuo-
rum occidionem hoſtium: Literæ ſignatæ ipfius Eſth.i,
annulo miſſæ ſunt, per curſores Regis, ad unit er- “
ſas provincias, ut occiderent atque delerent om-
nes Judæos. Verùm quas Princeps obſignaverat,
cùm Deus non ſignaſlet; illicò in authorem re-
cidêre ſupplicia. Denique earum occaſione lite-
rarum ſuſpenſus eſt Aman & bona ejus publica-
ta. Quid Perſas commemoro, quùm domi exem-
pla ſuppetant propenſæ paternæ gratiæ in ſo-
bolem? Iſaac inter & Eſaü de benedictione
convenerat. Verùm à Deo nuſquam reſcriptâ
hæreditate frui primogenito non licuit. Imèô ar-
cu, venatuque quibus penetraturum ſeſe in hæ-
reditatem ſperaverat Eſau, iis, inquam addictus
eſt ſervituti. Comedi ex omnibus, priuſquam an 1
tu venires: benedixique ei, & erit benedictus. 34. 1
Quid? Nonne & ad necem expopoſcerat
Davidem Saül, ad vitam verô David reſerva-
vérat Abſalonem? Fruſtra tamen Regum tum
inſidiæ, tum blanditiæ, reluctante Deo, aut fu-
nus, aut veniam excogitarunt. Nam David, in-
vito Saüle, ut regnaret, evaſit: Abſalon, nequic-
quam illi proſpiciente Davide, pependit quer-
cu, ut interiret. Oret proinde Nehemias, Aſ-
ſuero licèt in eum inclinante. Nam ſceptro ni-
hil ſterilius, niſi cœli rore rigetur. PFro qua re
poſtulas? Et oravi Deum cœli, & dixi.. Et
quare non oravit , cùm timuit, penè reus
apud Afſſuerum conceptæ proditionis, oblati-
que venemi. Et timui valde ac nimis. Et dixi Tilulatio
Regi.. Enimverò loco precis calamitas fuit, quàâ ius
numen ad miſerandum inflectitur. Silebat Mo-
ſes, illi tamen Dominus ait: Quid clamas ad Exod. ia.
me? Coarctabatur hinc vates .gyptiis, qui 13.
fremebant in transfugas, hinc Hebræis, qui
cohorruerant Pharaonis adventu. Ergo minis
quereliſque conſternatus Moſes; etiam ſilens
viſus eſt Domino ſupplicaſſe. Loquebantur
enim pro illo hoftium tubæ, & compedes ſub⸗
jectorum.

Et oravi Deum celi: & diai ad Re-
gem: ſi videtur Regi bonum, & ſi
placet ſervus tuus ante faciemn tuam,
ut mittas me in Judæam, ad civita-
tem ſepulchti Patris mei, & ædiſica-
bo ecauam.

ARoſtabat, quanta quanta erat, Regis humna- Manmn
nitas Nehemiæ: ed tamen erectus non eſt, tio.
ut vel in adverſarios licentins, vel de ſe glo- .
rioſiàs loqueretur. Non enim Regi detegit, viai.
quos ante de Regis ſententia anceps ſuppreſ-
ſerat, incendiarios. Portæ ejus, dixerat;, combu-
ſtæ ſint ioni. Patriæ incommoda expoſuiſſe con-
tentus, illatæ flammæ ſcelus in nullum retorſit.
Suis proſpicit, nullis infeſtus. A.ldifcabo, in- Arrnſan.
quit, eam. Atqui quam ſimmnes de deſtructori- ve enii,
bus poznam? Nulla mihi de ultione cura. Re- tecge.
paretur Jeruſalem, & mihi abundè conſultum .

efſt. Nobis verò ſumma incumbit rabies in ad- Lvidis,

verſarios ſæviendi, reparationis omninô obli-
tis. Proritat nos furor ultionis, non hoſtiarum
/ .„ . .
Templique cura ſollicitat. Stringit ferrum Pe-

Aulioi ine
vidi.

trus, non ut IESUM exolvat, ſed ut vulneret Ztlus iu.
diſeretult-

Malchum. Satius ſanè füerat Magiſtri vincula
inci-

ocet
tale;
ne,
llln
iͦ d
Urtti t
urtit
uhl
o cum
chemn.
unel
le kuche
Thamate
zulsbl
ſbidinie⸗
eniag,
heg
ut in
ca Mu⸗
tefium
gFornten
munr
Peue
Mulre
4 fü oler
ELy cun

*

Dkana
m non
Itut
en, gu
untrucida

Pann pe
Uen iteb
thhr
8 cerehe
GitiN
cien
uun ein
merun
ertre,
nlle lana
Ciiia

incidere, ne raperetur, quam ſervi aurem am-
putare, ut caderet. Davidem hinc laudo ma-
Ximè, quod audità ex Nathan oviculæ rapinà,
conſultius de ſarciendo incommodo violati pau-
peris deliberavit, quam de irrogando ſupplicio
,. Reg.12. diviti rapienti. Vwvit Dominus, quoniam filius

leng 6 mortis eſt vir, qui fecit boc. Cvem reddet in
alunn quadruplum. Non ita ſe ſanè geſſere tum Abſa-
Ancet lon cum Amnone, tum Levi & Simeon cum
D äl Sichem. Cruore hoſtium non tam ſororum in-
men juriam eluere, quam ſitim ſæviendi ſuam exple-
2 i re ſtuduerunt. Et Abſalon quidem utcunque
ſerens Thamarem ſolatus eſt: Dinæ verò angorem
. Reridis nullis blanditiis levavere fratres, unius ultionis
ſunint libidini exaturandæ intenti. Quàm prudens Ne-
hhhitlue hemias, qui everſorum haud memor, unam
tumkkut apud Regem ruinæ reparationem molitur. &
S placet ſervus tuus ante faciem tuam, ædificabo
,

eam. Nullas poſcit ab Aſſuero literas in hoſtes
populi, patriæque everſores. Quis veròô aut
modeſtiam Liberti, aut Regis gravitatem, au-

ent
mn erpohlta

Derdmin. Aalicifea- thoritatemque non miretur? Ille quamvis ſo-
nerenon „andi., lus miniſtraret Principi à quo audierat, Pro qua
nte Deo ak re poſtulas ? alienus itaà tamen à familiaritate eſt,
Nemmis Afaéit ut ſervum ſe non ſemel & demiſſiſſimè profitea-
Abliln N . tur, vixque excurſionem in patriam audeat
epenltege poſtulare. Is ergo Rex ita adblandiri Liber-
e Nhenn4 erieas, tis conſueverat, ut pallere eos cogeret coram
Nmbym. ſe, etiam inter cyathos & blanditias. Dam-
getur. Mcut e f. no hoc ego loco, improbéque tum ſervorum
Ali, Niàtt Wegieſ,e, Petulantiam, tum Principum aliquando ſocor-
Nuit, Nn n Racnlt⸗ diam. Hi enim nimia facilitate miniſtrantium
Oditions dr us. obſequia corrumpunt: illi humanitate Domino-

ie ninn rum non pileo tantùm exultant, ſed, abjectâ

Cdlanittsfing ſervitutis perſonâ, collegæ malunt Principum
Etur. Ketal videri, quam ſervi. Hinc Joabi Davidis non
.id dmus edicta modò negligunt, ſed & filios, ſi libet,

2. Reg. 19. contrucidant. Audientibus nobis, præcepit Rex
12. tibi, & Abiſai, & Ethai, dicens. Cuſtodite mi-
bi puerum Ablalon. Et ait Joab: Non ſicut tu
viss ſed aggrediar eum coram te. Reſiſte, Joab.
Rex mori Abſalonem vetuit. Rex vetuit: ſed
ego eum perire jubeo. Utrius ſit firmior juſſio,
brevi patebit. Iulit ergo tres lanceas in manu
Sua, & hxit eos in corde Abſalon. Ità Reges
reverentur famuli, ubi eos & truces in Gigan-
tes deprehenderint, & emollitos in Tribunos.
Quid? Nonne exulantem apud ſe Davidem
e e Achis expulit, ſupercilium reveritus Senato-
Ne ſallſt n Reg. 19. rum. Rebctus es tu⸗ & exitus tuus & introitus
leun, 41 el * mus mecum eſt in caſtris s ſed ſatrapis non places.
nei, , S Revertere ergo, & vacde in pace⸗ & non oſfendas
oculos GQatraparum. Virum prorſus imbellem!
Quid tibi cum oculis Satraparum? Si livent,

tes Agbin
inc Hrhrau
entn En

,& coN

ial
Moun, 0

quàm Regem ſuo Sole fraudari. Cur virgam
geſtas, ſi eâ nec innocentiam ſuffulcis, nec
deprimis impudentiam? Joſephum tot epulis
blanditüſque in Patriarchas inflexum, haud
tamen fratres ejus revereri deſierunt: verùm,
ut ait Scriptura, Venerunt ad eum, & proni ado-
Tantes dixerunt: Jervi tui ſumus. Quæ illa oris
Krontiſque majeſtas erat, quàâ fratres ejus, tan-
tum poſt tempus, etiam in luctu funeréque
Parentis ità perſtringebantur, ut, germani-
tate in ſervitutem conversâ, abjicerentur ad
genua imperantis? Trepidavere coram fratre
fratres, tot poſt argunmnenta charitatis: & filii
terræ coram Principibus non pavent, ſed
fubſultant? Rebellavit ab Iſboſeth Sauülis filio
Abner, eumque principatu exuit Ifraelis, de
Reſpha, concubina Regis, violata leniſlimè

Gen, 50.
18

eruantur. Sarius enim eſt lippire Satrapas,

Z

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 1

monitus. Numquid caput canis ego ſum: & tu a. Reg. 3.
requiſiſti in me, quod argueres pro muliere ho- .
die. Eò ergo ſervorum licentia progreſſa eſt, ut,
niſi impunè laſcivire poſſit in regio thoro, re-
gum hæredes proturbet imperio. 1 quò ſervilis
procacitas deveniat, niſi firmiſſimis habenis
compeſcatur. Ego certè, ut ſervorum dejectio-
nem ad abjectiſſima pati non poſſum: ità ere-
cCtos eos ad regni apicem dedignor. Nec ju-
mentis æquari eos fas eſt, & nefas eſt Principi-
bus exæquari. Ut feliciter & fluctus ſecuerit, &
Onerariam remus provexerit, es tamen nemo
Proretarum pro malo utetur. Plenior identi-
dem Luna micat & coœlo: non tamen diei pro
Sole præficitur. Suam quemque ſervare ſta-
tionem decet: & portentum foret, ſi juga-
les, ut metam attigiſſent, ſubſtituerentur au-
rigis. Loquatur proinde Nehemias ad Regem
more uſuque ſexrvorum. & placet ſervus tuus
ante faciem tuam ut mittas me in Judæam.
Huc, huc, rogo, adeſte, Principes. Etiam po-
cillatoris excurſio in patriam, ſine Rege non
fit. Neque enim ſupererant jam Amam apud
Aſſuerum, quibuſcum de præfecturis præfe-
ctiſque ageretur, otiante in gynæceo, Sympo-
ſiéque Dominante. Ui mittas me. Præerat, re-
gnabâtque Rex: nemque adibat Satrapam, ut
Magiſtratus iniret. Utinam Artaxerſem Reges
imitarentur, regnaréntque, qui regnant. Re-
gni certé virga nuſquam ſoœcunda eſit, niſi in
ſola dextera imperantis. Vitæ ſurculus eſt;
quamdiù apud Regem viret; frutex eſt mortis,
ſi apud Libertum deponatur. Meminiſſe velim
Reges projectum à Moſe pedum, illicoò in an-
uem effcratum. Quid eſt, quod tenes in manit
tuas Keſpondit : Virga. Dixitque Dominus: FPro- ExOd. 4.4.
Jjice eam in terram. Projecit, & verſa eſt in
colubrum, ita ut fugeret Moyſes. Quod ſi
Paſtoris virga projici nequit, quin commutetur
in Draconem: quæ, rogo, & Dynaſtarum vir-
gis eruptura ſunt monſtra, ſi eas, audiendi de-
cernendique tædio, abjecerint Principes? Se-
denim, ais, in terram Moſes pedum abjecit.
Abjecit illud in terram Moſes, ſed juſſu,
conſiliéque Numinis; idque ad moram tem-
poris perbrevem. Quos eæ daturæ ſunt Re-

Rex regas,

5. Moxſes,

gum Virgæ Baſiliſcos & Aſpides, quas nun-

quam recepturi fœdiſſimè abdicant, deponvunt-
que? Deponunt, ſed in manu Liberti, non
verò humi. Ridere libet candorem tuum, ſi
abjici abs Rege Virgam exiſtimas poſſe, quin

humi allidatur. Ipia liberti non rarô dexte-

ra quanta quanta eſt, terra & lutum eſt. Quid Saperior
enim in filio terræ circumſpicias & palpes, niſi in*ρiles.
ſolam argillam? Ut proſint, præeſſe Libertos Ekyiſeopu⸗
arbitraris, an ut latrocinentur, & rapiant? Gs o d
Quæ porròô fœdior, lutoſiorque terra, quàm comminat
rapacitas? Ergo in terram Virga regni proji- icarzo.
citur, ſed minimè ſanctam, imò periniquam
maximè. Vide ergo, an Draco Regni Virga fu-
tura ſit in luto imiquitatis ad decennium abje-
cCta: quando in loco ſancto Virga gregis, ſi de-
ponatur ad horam, exaſperatur in colubrum.
Projecit, & verſa eſt in colubrum, ita ut fuge-
ret Moſes. Expavit Propheta ſaltem ortum an-
guem è baculo, ideéque citò corripuit, quod
abjecerat. Principes verò ac Præſules & ſceptro
poſito non Aſpidem ſatum autumant, ſed pro-
ſatam Columbam; quæ pacis oleam in re-
gnum avehat. Cumque Moſes innoxium etiam ezifes.
tum anguem, nulliuſque cædis reum expave-— nandi
rit: hi tabo diffluentes Dracones, regnorum-

que

154

e. ra- que caſu cædéque cruentatos, non prote-

not. runt, non oderunt; non abigunt, ſed lactant,
jurântque, in clavam Herculis regni ſui vir-
gam profeciſſe, ex quo eam in Libertorum dex-
teram ſua è manu tranſtulerunt. Proh ſageain
ſtupiditatem! Tua in clavam Herculis ficta
eſt virga, quà imperii tui fines monſtris om-
nibus patuere? quâ hoſtes erecti? quàâ fugata
victoria? quâ labare tuum coœpit imperium,
regnâque omnia aut everſa funditus, aut foœ-
dè dimota ſunt? Vide centum provinciis &
ultra Artaxerſem ità imperantem, ut pocillato-
rum quoque miſſiones, abituſque in patriam
coram eo agerentur: licebaâtque mancipiis
etiam apud epulantem Principem de buſto
urbium conqueri: unéque in ſcypho & vi-
Rexaudias num Regi propinabat Nehemias, quo re-
sbigue, crearetur, & Sionis incendium miniſtrabat, quo
excandeſceret. Levavi vinum, & dedi KRegi: &
dixi: Civitas ſepulchrorum Patris mei deſerta
eſt, & portæ ejus eombuſtæ ſunt igni. Ergo Per-
ſarum Reges potentiſſimos inter pateras pro-
vinciarum ſuarum clades excipere non tæ-
det, & nullis horis, non antelucanis, non
pomeridianis, non veſpertinis patebit aditus
ad Regulos, ut eis urbium incommoda expo-
nantur? Quis miretur Davidem cinerem tan-
quam panem manducaſſe, quando Sionis ci-
neres favillaſque ebibit Artaxerſes, cum vi-
no ſibi à pocillatore miniſtratas? Tantum- ne
agenidi faſtidium, etiam in Senatu, Principes
tenet: ſi Aſſuerus eadem è patina avem con-
cidi ſibi gratulabatur ad eſum, & urbem ad
ultionem uri exſcindique ſuſtinet? Barbari bi-
bunt, & præſunt: Apud nos verô alloqui
Dynaſtas aliquando non licet, etiam cùm jus
dicturi conſederint in curuli. Quam veròô im-
probandi Præſules forent, ſi ſtragem Hiero-
ſolymæ intra cancellos reſcire nollent, quam
pocillatori ad Aſſuerum epulantem referre
licuit inter cyathos ! Ut video, Perſarum
menſa Senatus eſt: Tribunal verò TLoparcha-
rum pro viridario eſt, in quo aſſident, ut
raptim aliquid audiant, ad illecebram, non
ad judicium. Præfeci, inquies, qui jus dicant
pro me: hoc efſt, abjeciſti virgam, quæ, ut
effluxerit & manu tua, vertetur in Draconem.
Atqui melior me ille eſt. Imperium ergo abro-
ga, & eum Regem eſſe jube. Quod ſi regnum
retinere mavis, regnandum tibi eſſe intelligi-
Pharas, to. Saniorem tu fortè Pharaone neminem,
per id tempus, fuiſſe putas in Ætgypto, quùm
toti regno à fame vaſtitas immineret? Imèò
nullus ei libidine, ſævitiâque fortè par fuit. At-
Gen. 41. . tamen Deus nulli, niſi Pharaoni impendentem
calamitatem prænunciavit. Regnabat ſiquidem.
Ergo ſi regnas, ut optimus non ſis, tuum ta-
men eſt, non Subpræfecti, fortunas, ærum-
Rexvegat. Rſque imperii & præſagire, & ex aliis acci-
pere. Ut prædicatut ortus Iſaaci, ablegatur ad
Abrahamum Angelus: Ut verô defſcribatur
Hieroſolymæ obſidio in laterculo, Deus eſt, qui
Ezech-4.., Ezechielem alloquitur. Et ta, kili hominis, ſu-
me tibi laterem: & deſeribes in eo civitatem Je-
ruſalem: & ordinabis adverſus eam obſidionem.
Ubi enim de rebus publicis agitur, & curru
gloriæ ſuæ agit Deus cum Prophetis ſuis. In-
numera hanc in rem depromi poſſent & Scrip-
turis exempla: illud tamen loco omnium ſit,
tranſimniſſumm nempè ab Angelo Habacuc cum
alveolo Babylonem; à Deo autem immiſſum
cum cormn Samuelem in Bethlehem. Nuum

Rex coli
debet.

Oliva

cœlo gratior David, quàm Daniel? cum præ-=
ſertim hic vindicaſſet Suſannam, ille com-
preſſurus eſſet Bethſabeam. Hic perſtaret, pro
Lege, inter Leones: ille luderet inter oves, pro
patre. Hic codicibus mundum erudiflet: ille
citharâ Principes demulceret. Cur ergo, ut nu-
triatur Damiel per Angelum procuratur; per
Numen agitur, ut inungatur David? Nimi-
rum de patina apud Habacuc res erat: cum
Samuele de regno agebatur. Dixitque An- pan.4
gelus Domini ad Habacuc ⸗ Fer prandium, 71
quod babes, in Babylonem Danieli. Dixitque
Dominus ad Samuelem : Imple cornu tuum r Regién
oleo, & veni, ut mittam te ad Iai Bethlehbe-
mitem : providi enim in ſiliis ejus mihi Regem.
Ubi de regno agitur, non Angelus, ſed Do-
minus fertur & legem tulifle, & conveniſſe er au-
Sacerdotem. Mirari propterea non debemus, dlat
ſi Salomon præfectos duodecim conſtituit, qui
præberent annonam domui ſuæ, cum juri di-
cundo ità ipſemet intereſſet, ut coram eo zuex
Scorta quoque diſceptarent de offocato in thoro
fœtu. Habebat autem Salomon duodecim præfe- 3. Reg. 4.
tos, qui præbebant annonam Regi, & domui?-
ejus. Tunc venerunt duæ mere trices ad Regem,
Reteruntque coram eo. Atque in bunc modum salmn.
contendebant coram Rege. Ergo de re frumenta-
ria, déque reditibus domus regiæ non Rex,
ſed Procuratores conſultant: de meretricum
verè querimoniis non Præſecti decernunt, ſed
Salomon. Contendebant coram Rege. Non in
regia, ſed coram Rege. Quid? quod extru-
Gioni domus Domini præpoſitos renuncia-
vit: quique per ahos Sanctuarium;, araſque
Deo cœli parabat, diſceptantium ipſe cau-
ſis definiends intererat. Uſque adeò urbium,
regnorumque negotiis Princeps diſtringitur,
ut abdicare ſancta non injurià poſſit, diſ-
ſidentium etiam viliſſimorum, etiamque me-
retricum jurgia negligere, aut faſtidire, mi-
ſi per ſummam dignitatis injuriam, non poſ-
ſit. Tobias certè recuperandæ recipiendæque
à& Gabelo pecuniæ filium præficit: at expian-
dæ, omnique ſuſpicione furti eximendæ do-
