mittere, adire Hieroſolymas, convenire Præſfe-
ctos, terrere Samaritas, vulgus in opus erige-
re, plenum erat laboris, diſpendiique propoſi-

Epiſcopi
reſidentia.

tum. Et tamen quod erat paratiſſimum præ-

termiſſum eſt à Propheta, ſuſceptumque in-
terſeptum diſcrimimbus opus. Sciebat nimi-
rum Vates prudentiſſimus fruſtra præcipi,
quod tu te non perficias. Quot ſui vicarias fa-
ces Phoœbus ſubſtituit ad antipodas conceſſurus,
quarum nulla non modòô diem non revehit,
ſed ne auroram quidem inducit naturæ lip-
pienti! Juſſcrat Sponſa capi vulpes, quarum
excurſione vineta evertebantur. Capite nobis Can.2. r
vulpes parvulas. Domum ego Sponſæ,
atriümque perreptavi, ut vinctis vulpeculis
illuderem. Et nuſquam reperi, quam pervel-
lerem. Adeò, niſi quæ imperat; progredia-
tur, fruſtra de ferarum laqueis à Sponſa ſcri-
betur edictum. Noli clamare, Capite vulpes:
ſed dic, Capiamus. Nam niſi exeas ad ſtragem,
vivent vulpeculæ. Num, quem diligit anima Can. 3 2,
mea vidiſtis ? A quibus non certior ſolùm
non eſt facta de Sponſo, ſed ne vocem quidem
à vigilibus extorſit, quà Dilecti ſui certiori-
bus veſtigiis inſiſteret. Quid plura? Càm per-
tranſiſem, inquit, eos, inveni quem diligit
anima mea. Illam oportuit circumire, ut ob-
vium Sponſum amplexaretur. Doleo autem ad Gen 7.ia=
tonſores ovium ſuarum Judam perrexiſſe
poſt funus uxoris, quamvis gregi Odollamitem
Hiram præfeciſſet; cùm nos ne aras quidem
inviſamus, ad eas delegatis noſtri atrii non pri-
moribus, ſed quiſquiliis. Ergo fornicaturus
V Judas

236

Judas accuratiùs deglubendis ovibus exeubatk,
quibus tamen non deerat Opilio; & conve-
Eyiſ⸗opi ſtiendis Altaribus ne pincernas quidem Mel-
veſelentia. Chiſedech deſtinabit? Extruendæ Noë Arcæ in-
terffuit. Et tamen annis vix eam centum abſol-
ubere vit. Quid, quod Abraham & excipiendis hoſ-
e g, pitibus lanium ſe occiſione vituli, & Hctorem
ſe præbuit, domo pulſis tum Iſinaele, tum A-⸗
Qen. 21. 4. Bare. Qurrexitque Abraham mané, & tollens
Es A panem & utrem aquæ impoſuit ſcapulæ ejus,
tradiditque puerum, & dimiſit eum. Scio re-
ductum ab eo Lothum, quatuor omninò Regi-
bus profligatis, & quidem trecentis tantùm
inſtructo vernaculis ſuis. Sedenim parvam ma-
Genas. 15. Aum ipſe antecedebat. Et diviſis ſociis, inquit,
irruit ſuper eos nocte; percußsitque eos. Redu-
xitque omnem ſubſtantiam, & Loth fratrem
ſuum. Non jam commovendos Iſraélitas au-
dio, quos vini oleique exundantià gratulor
Joèl. 2,. ſublevandos. Implebuntur areæ frumento; & re-
dundabunt torcularia vino & oleo. Et non con-
fundetur populus meus in ſempiternum. Et un-
de copiarum affluxus tantus, tantuſque lau-
rearum apparatus? Quia Deus non aberat à
tentorüs ſubjectorum. Et ſcietis, quia in
medio Iſrazl ego ſum. Potuiſſet ſibi Deus aut
Cherub ſufficere, aut Moſem ſubrogare.
Noluit tamen. Nam ſenſit eductum ex Æ-
gypto populum degeneraſſe, quamvis eum
& Angelus præiret, & Moſes moderaretur.
Quid ſuæ non præſtitit vineæ Paterfamilias
Matth. 2. apud Matthæum? Locavit eam agricolis. At
33. pro pampinis germinavere Sariſſæ 3 pro muſto
cruor effluxit in lacus. Nihil aut frugum,
aut proventuum illatum eſt in Domini apo-
thecas: imoô nihil non ærumnarum in ejus
contumeliam non redundavit è vinea. De-
nique amiſit in topiario ſervos. In topiario,
dixi? Quin eis expirare non licuit inter he-
deras & corymbos Domini ſui, quos vinito-
rum immanitas ejectos jugulavit, attrivitque
in luto. Nonne aberat agri Dominus, quuùm
hoſtis frumento zizanium injecit. Intuere
quibus funeſtandam funeribus Perſidem
Aman deſtinarit, quas toto regno cruces
defixerit, cùm Afſuerus à ſe paululùm re-
gni gubernaculum removiſſet. Mardochæum;,
qui proditores Regi prodiderat, irremunera-
tum poſt biennium ægrè tulit Aſſuerus, quem
Suſis parum abfuit quin & trabe pendulum
ſuſpiceret vitæ ſuæ Servatorem. Vel fratrem
fratribus tutò Jacob non commiſit: utque à
filiis parens abſceſſit, modò pudicum vendi-
dere, modè profligavere pudorem. Adeò
wel Patriarchis abeſſe non poteſt Pater, quin
ſceleribus perditiſſimis corrumpantur. Mitto
Dinam, ſine Patre violatam. Mitto jugula-
tum procul ab Adam Abel. Mitto Amno-
nem trucidatum in epulo, cui David intereſſe
noluit. Vocem verò præterire Prophetæ non
Matth. 26, poſſum exclamantis: Percutiam Paſtorem,
n.⸗ & diſpergentur oves. Quod utinam infeli-
citatis vaticinium ad caulas tantùm pertin-
geret, & ſepta Eccleſi?æ non invaderet.
Verùm hac illacque diſperſi diſcipuli, abrepto
in prætorium Chriſto; teſtati ſunt, nec
Coli ſtare poſſe columnas ſine ſuæ baſis
fulcimento: hoc eſt, Chriſto coœli tritico
in terram abjecto, eventilatum illicò à Sata-
na, concuſſumque frumentum electorum. Quod
ſi nec ſine præceptore Apoſtoli conſtitere,

lbid,

quam reris fugam inituros, ſine Duce, Crucis

Oliva

non tem milites, quàm tyrones? Ergo Ne-
hemias facturum prædicit ſe, quæ forent in
Jeruſalem conficienda Numinis arbitratu. da⸗ Ae .
cramentum ſeptem ſtellarum, quas vidiſti in dex- o⸗ *
tera mea, & ſeptem candolaln⸗ aurea: Jeptem
Rtellæ, angeli ſunt ſeptem Eccleſiarum, & can-
delabra ſeptem, ſeptem Eccleſiæ ſunt. Quomo-
do autem ſeu Epiſcopi, ſeu Eccleſiæ ex auro
eſſe feruntur, ſi eos non unius criminis aut la-
be, aut afflatu reos coarguit? Sedenim & fſi-
dera ſunt & candelabra, ex quo & his Chri-
ſtus interfuit, & illa in ſua manu defixit.
Ferrea erant, erântque carbones, non ſtellæ;
quamdià iis non videbatur Chriſtus inter-
eſſe. Adventu ſuo, præſentiaque Chriſtus
lutum in aurum effinxit. Quid? Cùm unus
ſit ſatis lupus diſſipandis, diſpergendiſque
gregibus, excubante tamen oviculis Davi-
de, fruſtrà Urſus, fruſtrâque Leones ado-
riebantur caulas, cùm eos paſtor non repel-
leret tantùm irruentes, ſed diſcerperet.
FPaſcebat ſervus tuus Patris ſui gregem, & ve- 1. Reg. 11
niebat Leo vel Urſus, & lleka arietem de 7
ſtris victoriam. Doleo tamen tantis objectum Scandats
eſſe periculis, inſidiiſque gregem, ut, vel "bigue
excubante Davide, feræ irruant, pecuúſque Suhen
diripiant. Quod ſi tanto etiam ſub Paſtore nbiin.
periclitantur Arietes, rapiunturque: irruunt-
que Leones & Urſi in caulas David; Quid,
rogo, non iis metuendum gregibus eſt, quos
nec David præit, quique eis præſunt, non
ad tutelam excubant, ſed ad ignaviam, lu-
xumque diſſolvuntur. Tu debes tuis ovibus
excubare: Tu invigilare, tu præeſſe gregi.
Sans (Moſes) in porta caſtrorum ait: Ri quis 3
eſt Domini, jungatur mibi. Is ſanè Ducis mu-
nere fungebatur, qui, quam imperabat de
crimine ultionem, ſuo Duſpicabatur tum du-
ctu, tum nutu. Fecerintque klii Wrasl juxta
ſermonem Moyſi, cecideruntque in die illa qua-
ſi triginta tria millia bominum. Nihil aut
præcipi durius, aut confici poterat difficilius,
quando in fratres fratrum dexteræ armaban-
tur. Et tamen, præſente Moſe, nemo gla-
dium abſtinuit à propinquo. Adeò præſenti,
exemploque Paſtoris, quæ vel cogitatu videntut
incredibilia, fiunt, implentürque fortiter.

Surreaæi nocte ego, & viri pauci mecum:
& jumentum non erat mecum, niſi
animal cui ſedebam.

Uùm obequitaſſe ſe bis miemoret Ne- Lum.
hemias; incertus etiamnum ſum, quam Eigleſalik
ille beſtiam inſcenderit urbis moœnia luſtra- cunu
turus. Jumentum nominat & animal. Id au- ne
tem, ut uſurpari de equo poteſt, ità de A-
ſino licet interpretari. Nimirum cùm vehi liinre ſe

. . . jgioſorun
tantùm vellet Nehemias, jumento an equo rgs, 4
ferretur, non attendit. Sedere enim;, non Rien⸗

renidere, ſtuduit, ut unâ obire urbem ex-
curſione poſſet. Et ſermo hêc eſt, non de
alumno Eliſzi, ſed de Afſueri pocillatore,
quem ex aula menſaque Regis digreſſum,
tantis munitum & diplomatibus & copiis duis
non miretur incurioſum penitus, negligen-
témque apparatuum? Hàâc enimverò ratio-
ne incedunt, qui urbium reparationes mmo-
liuntur: Nam quos videris in apparatus Mare

Me
“
onbe
chat⸗
ermn;
ke
etot
ſtintt
re c
teſt, al
onpo
aiti
ſr enr
Mpann
e

n. Dec
eiigde
46 tet
Got enin
e ln
ngu

1

Prulenue:

N
1 ontu. 1
ly? Deri
Mlmn.
Uimgde
nſe,ke⸗
s eſt in
Meg uiti
ſenar
Een Gen
Pimac
Aorchne!
tabet, ſec
r imnenn
lllen.
l retee
icktri
nſte
Cund e
Atäi
11 Kee
Gnn N
Ahten
l lent
du

llone

Alrei
en,

lelaan
en tanichin
egem, 1 1
muant,ih
tiam i
ntürqe int
ls Darc i
gegihuhſ⸗
eis Pren t
AA unn
ebes tin
Blm
am Dpe
= r
e fli fi⸗
nimm. i
doreuis
deienen
e Mol,n
Aif
loogrnis
Nirqu ſe

niheuin
at nermn,

in Cap. II. Lib. II. Eidræ. 23

piſque intentos, ſcito eos conficiendis; abfol-

vendiſque negotiis non fore aptos. Toti enim

nugis, pPhaleriſque diſtinentur: quot fſcilicet
lictoribus deducantur, quot poſt ſe rhedas
trahant, quibus utrinque Senatoribus am-
biantur, quam in atrii partem traducantur à
Præfecto, num eos primo, ſecundéve gradu
Prætor excipiat, occurſet Princeps, an iubſi-
ſtat intra conclave. Quæ dum ofliciorum pha-
leræ concinnantur, nihil exponi aut ſerium po-
teſt, aut ſerum non poteſt. Siquidem eas inter
componendas mnugas annus non raròô extrahitur;,
vaſtatis interea oppidis, direptiſque Provin-
ciis. Adoniæ hiſce præcipuès pampinis laba-
vit principatus. Nam quum regno apparito-
ribus curribuſque proluſiſſet, à Salomone elu-
ſus eſt, qui und Patris mulà contentus tegna-
3. Reg. 1. Vit in Gihon. Adonias, inquit, elevabaluf;
7. dicens, Ego regnabo. Fecitque ſibi currus & equi-
tes, & quinquaginta viros, qui eurrerent anté
eum. Deceptus tamen eſt, fuaque ſpe excidit:
brevique didicit, non ad ſolium vehi Prin-
cipes rhedis, ſed in exilium deportari. O-
cyor enim fortuna eſt, quæ pedeſtris incedit;
quæ lictores ſubmovet, quæ curru abſtinet.
En quo deveniret Adonias tanto virorum cur-
3. Reg. I. Tnuinque apparatu ſtreperus. Ecce Adonias te-
S. niit cornu altaris, dicens Juret mihi Rex Ja-
.bomon hodie, quò non interficiat ſervum IJaum
gladio. Contra Salomon regno intentus, non
Pompis, quò magis ſolitarius, & incuriolus ap-
paratuum fuit, eô certius regni rervnique eſt
Abid. potitus. Impoſuerunt Salomonem ſuper mulam
Eegis David, & dixit omnis populus: Vivat Rex
Salomon. Vides, opinor, quid inter ſtrepitum
ictumque intercedat. Sonora certé Adoniæ
Doinpa, ſed evamidla. Nam ad ſervitutem dedu-
ctus eſt improvidus adoleſcens tanto illo licto-
rum equitumque apparatu. Vilior Salomonis in
ſpeciem ambitio, ſed collineavit. Mulà ſiqui-
dem devenit in Gihon, ſilentiéque regnavit.
Sapit proinde Nehemias, qui, nullo aut agmine-
aut ordine ſervato, urbem circumit, ut reparet.
Non enim plaudentis plebeculæ rumores cap-
tabat, ſed parietinas labantis patriæ fulciebat.
Et jumentum non erat mecum, niſi animal cui
Jedebam. Doleo autem vix reperiri, quid
apud veteres negotii hujuſmodi ob nugas inter-
Cciderit: quuùm apud nos nullum ferè negotium
non diſturbetur effeminatiſſimis inanium offi-
ciorum ventilabris. Retinetur enimverò non
Caii tantum, ſed Petri interdumm quadrire
mis häc und remora, à ſecundiſſimo curſu,
quam non Syrtes Cetique cohiberent. Secures
irriſimus, & paſſus numeramus: quique Cæ-
ſarum dexteras ſævientes amplexabainur im-
pavidi, lentiori nutu frangimur Senatorum.
Ergo-ne quitelis occurreremus Tyrannorum,
Progreſſione fugamur Prætorum ſegniori?
Nelfcio, an id a Melchiſedeco hauſerimus:
H certè Abrahamum excepit, nulla de paſſi-
Gen.r4.f8. Püs Protnulgati conventione. At vero Melchi-
ElEcdech, Rex Jalem, proferens panem & vinum,
beneqixit ei. Rex & Sacerdos es, & non edi-
vifi Abrahæ, quo à cohortibus excipi obſequio
debeas? Quot ille paſſus & caſtris ſuis tibi
obviam progredietur? quot diſplodet catapul-
tas? Quo te dignabitur latere accubituque
Abraham ovaturus? Rideret nos ſanè Rex ma-
ghus, ſi hæc audiret Melchiſedech tunc inſolita
imperantibus. Non enim per eos dies Pampi-
ius ità inumbrari Curules gaudebant, ut eas

tæderet racemorum. Negotiis, rebuſque Aulici ver
geſtis niteré Principes cupiebant, officiorum voen ni.
aut neglectis, aut ne beiſpectis quidem lem- ne E.
niſcis. Nunc contentionum ſutnma, inamiffimæ tr. .
compellatiommn oceurſuumque ampullæ funt. c .8
His confignatur apud nos fignis Zodiacus; asuoſi
quem mirere non unumn duntaxat Solem decur- Mur.
refe. Sed heu, quam hic noſter cœleſti eſt Lim- ceemonis
bus abſinilis! Nam cùm ibi aut Scorpiones, ant bonorazie
Libras, aut Leones, aut IT auros, aut generoſas tan- nos
tüm imagines videas: hic non raro nil ſpectes zezdantay,
aut non evanidum ; aut non futile. Litulorum;
& ſedium una & fſola lis;: que Proconſu-
lum eſt Phœbus, qui unum fſibi latetem pro-
duxit, in quem Princeps excurrat, Aul illum
emifſſurus. Nimirum fubacta eſt Parthia, domi- Kex per
tâque Armenia, fi te Conſul excepit unutn plus F a
ſolito pedem progreſſus in impluvio, Xyſtéve tia iubtas
ſuo. An non id perinde eſt, ac ſi, profligatis ν
ſiſtro bubonibus, triumphares? Quid enim Re. Iden, præ.
gi tuo ad'ectum eſt, tuum in occurſum produ- Aer Ercle-
ctiore Conſulis, ſen Dictatoris deductione? 6is Tur
2 . 6 riſaiczio
Atque utinam braccati ea tantuùm Legati jactan-
tia ſit: vereor, ne togæ äliquando, byſsique una
ſit ſeu anxitudo, ſeu palma. Invadantur Ec-
cleſiæ, nec ne, à nonnullis negligitur: ſtran-
gulentur publicè Clerici edicto Præſidis haud
ità intereſt, dum titulorum vindemia exube-
ret. Tonafet Arca, ſi Levites ſiniſtrum in latus
rejiceretur: Silet, ſi jura fori Templique miſ-
ceantur, ſi faſcibus ſubdantur phialæ, ſi Ephod
in prætextæ fimbrias ſyrmque inſuatur;

dum honoraria prænominum teſſera auribus

blandiatur. Quæ quidem officiorum jura ne-
gligi nolim ab adminiſtris ſeu Principum ſeu
Præſulum: ea enim negligentia obtritæ Digni⸗
tatis culpd proculdubio non vacaret. At ums
bris honorificentiæ præferantur animarum re-
gnorumque negotia ſeria: quibus publica aut
felicitas aut integritas paratuf. Nehemias
certè id agit unum, ut prolapſus murorum am-
bitus quantocyus reconcinnetur. Ideôque &
jumernto vehitur, & raro ingreditur appari-
tore. Er jumentum non erat mecum, niſi
animal cui ſedebam. Quàm ingens querela- Luxus,
rum, probrorumque in nos pondus deone-
rat animal Nehemiæ! Cùm enim equo cir-
cumvectum eum videamus nullis inſtrato ſtra-
gulis, noſtrarum ſanè perpudet phalerarum.
Quis enim ferat ephippia opulentiora non ra-
10 aut Clerici aut Civis eſſe, quam altaria?
An non encauſtum mulæ mandunt in fræno,
cùm agni cruor à litantibus hauriatur inter-
dum deaurato tanthm in ſcypho, quem nulli
convivarum exhiberes? Scio fublata prodi-
gentiæ Cajanæ monſtra, quùm ſeilicet rapi-
diori equo non equile tantùm marmoreum,
eburneumque præſepe comparatum eſt „»
gemmeumque monile, ſed parata quoque
ſtructorum, coquorum, & epheborum fami-
lia, deſtinatuſque (ſi Tranquillo credimus.)
Conſulatus; indictum certè toti viciniæ per
præconem ſilentium, quoties metam erat ju⸗
mentum excurſurum. Novi hæc jam ſanè
ceſſaſle portenta luxuriæ: doleo tamen non
ità alluvionem ſumptuum exhauſtam, ut in
his, qui fuperſunt, pomparum vadis Na-
ves ex Ophir reduces non ſubſidant, ſed flu-
tuent, inexploratâà penitus alvei altitudine.
Nam & columnas, & cameras in equili am-
pliores, quam in Baſilicis aliquando Marty-
rum ingemiſcimus: & jugalium inſigninies
Pha-

—

238
phaleras; quàm Præſulum thiaras, aſſuetudine
Frequentiaque domiti prodigentiæ, non impu-
ritæ ſolum, ſed dilaudatæ, patimur ſine ſio-
macho, imo & cum gratulatione miramur. Ad-
dam quod dictu facéiuque videretur penitùs in-
credibile, niſi noſtris ipſi ocuiis ſpectaſſemus,
nulla jam infamid dedecus ſugillatum. Acu ni-
mirum religios, intra religioſæ domus ſepta,
Inſtratum Manno adornatum eſt, phrygiis ita
conciſuris ſegmentatum, ut ovaturum Romæ
Carz ſua diceres Agamemnonem. Proh leges ſacrorum
berfugz. Legiſlatorum ! qui ſeveriſſimè ideò ſuos Nepo-
tum tutelà interdixere, ut Dynaſtarum domi
mulas phaleris ornaremus. Curare affinium
latifundia vetamur, ut jumentorum ſtragula
Luxi ſa- concinnemus. Ergo, qui telis configebamur
tn lale. Ethnicorum ad lauream, Martyrii cuſpides in
em, dene acus emollivimus, ut mulis paremus inſtrata,
gene Rli- non jam telis Infidelium compungendi, ſed
2 N phaleras interpuncturi jumentorum, dudum
Martyrum æmuli, nunc mulionum, mularum-
que Phrygiones. Hoc enimverò tam multi-
plici noſtrorum munerum gloriæ deerat, ut
ephippia auro, ſericéque diſſingueremus Sci-
licet plus Apoſtolis ommibus laboravimus, qui
pueros Chriſtiana catecheſi non imbuiſſe con-
tenti, equos Primorum ornamus, à templo ad
equile progreſſi. Quidni verò quadrigarum
phaleris æs ſacrum abundamtius impendatur,
quando religioſæ acus iſdem concinnandis
aſſuendiſque vanitatibus hebetantur? Num
eam reformidet pompam Conſularis, quam
fanctioris miniſterio dexteræ jactitat ſegmen-
tatam ? Quis in poſterum thyria arguat
matronarum, quando jumentorum ſtragula
& domo Domini extrahuntur? Quis luxum
damnet in Prætore, quem nos equis non æ-
què profectò adornamus? Ego certè auream
Neronis ſtellatamque Cycladem incuſare non
auſim, quando Mannus manu & non profanâ
adhinnit in purpura, & calcitrat. Cur lacer-
nam geſtamus non modò laneam, ſed conſ-
ciſſam, ſi noſtro deinde ſtudio prodeunt in
publicum Equi paludati? Uſque adeòne du-
rum eſt acum unam Phrygionis otiari? Et,
ne vetulus ſarcinator languere forfices ſuas in-
geminet, armari, vibrarique contra nos pa-
tiemur artificum linguas & codicillos? Otia-
ri non poteſt acus? fratrum penulas reconcin-
net. Afſuat ſtramenta, ſaccôſque. Suturis
lacernas reſarciat. Et, ſi nihil eſt, quod in
ſutrina conficiatur acu, manet eum in horto
farculus, manet in piſtrino mola, manet aut
ligula in coquina, aut aulula. Denique;,
farriat, fodiâtque, ſi eum ità oti tædet.
Falli ergo dicemus otium, quùm fama,

Religio 7
vitent ne-
gotα αας
daria.

Laboyr ma.
tssn.

noménque bonum profligantur? Nonne bo-

num eſt nomen melius, quaàm divitiæ mul-
tæ? Cur ergo decoloramur, nec ditamur?
Ità Hebræorum dexteras laterum puduit; ut
ad Deum ingemuerint luctu immedicabili.
El. 106, 6e Et clamaverunt ad Dominum cùm tribularen-
tur. Et quæ tum eos ærumna depreſſerat?
Manus, inquit, ejus in cophino ſervierunt.
Meminerant genus ſe efſe Rebeccæ, quarn
aureis donatam murænulis Oeconomus Abra-
hæ Labani domo deduxerat. Ergo mœre-
Pant ad cophinos abjectas eſſe dexteras:
olim phaleris iInplicatas. Et tamen urbes
non ignobiles iis lateribus, quos lachryrmnis
Exod.t.A. fübigebant, extruebantur. dificaveruntque
urbes tabernazulorum Pharaoni, Phiron & Ra-

Oliva

—

meſſes. Ità- ne? Pudet Hebræos quamvis
captivos Regi urbem excitare: & nos non
ſuppudet jumenta Reguli ad laſciviam pom-
pâmque hyppodromi conveſtire? Quod er-
go mancipia in urbe faſtidiunt, nos ultròô
depoſcimus in Aſturcone? Urbem condidiſſe
vel Reges decet: & tamen quod extero
ædificentur, tædet extructionis Hebræos.
Quis novus hic Jupiter eſt, cujus non ful-
gure;, ſed acu ità perſtringimur, ut, non to-
nante coœlo, ſed textrinàũ mugiente, lacernoſo
Numini ſuccumbamus? Uno ergo in Phrygio-
nis telario univerſorum decorum hecatombe

litabimus? Nos Ephippiorum opifices, nos

equorum curatores-, nos clitellarum Apelles:
nos, denique fanctorum fili, & martyrum
fratres, projectis noſtri roboris palmis, Aſſyriam
acum villis inſerimus, aut turpis lucri gratia;
quod ſanè nec erit, nec eſt; aut turpioris aſ-
ſentationis ingratiis, quod inficiari omnino
non poſſum. Audi, quid de civibus ſuis cen-
ſuerit Salomon.

viri bellatores, & miniſtri ejus, & princi-
pes, & duces. Nefas eſt, vel imperanti ſer-
vire Salomoni Iſraelitas: & fas eſt filios Dei
mulis impalleſcere Dynaſtarum? Eximitur
Sionis vulgus tantæ Regiæ miniſteriis: &
nos gens ſancta, regale Sacerdotium, popu-
lus acquiſitionis ilia jumentorum cum me-

diaſtinis palpabimus? necontractiori ſtra- „

gulo mularum armi contegantur. NNur ea
vox Pauli eſt, qua nemo foro ſe ſubſelluiſque

ſine crimine ingerit? Nemo militans Deo im- 2. Tim .
plicat . negotiis ſæcularibus: ut ei placeat, cui 4

ſe probavit. Si vox illa Apoſtoli eſt, cur ma-
nus noſtræ non cauſis tantùm imphcant
ſe, ſed ſeſe reconcinnandis Mannorum teg-
minibus dehoneſtant? Ergo abſtinere me
Curià debeo, ut Deo militem? Et Deo mi-
litans equili poſſum obtrudi, ut meâ quoque
operà jumenta purpuraſcant ? Latum cla-
vum exuere cogor, ut Chriſti ſim ſignifer:
& Aſſyriam licet mihi acum circumagere, ne
mulæ ſit prætexta non triumphalis? Et quz-
nam manus ſunt Eſau, ſi hæ non ſunt, qui-
bus non feræ configuntur in ſolatium Iſaaci,
ſed inſtruuntur equi armillis, ut laſciviant
opificio noſtro paludati? Ità-ne? à telo-
ni0 Matthæus abducitur, ne auro polluatur:
Et nes ad telarium aſſidemus, ut lenteſcens
in bracteolas aurum inſuamus ephippiis, fu-
turi abuſu metalli ſanctiores? IIle, ſi aurum

numeret, ſordidatur: nos, ſi aurum prodi-

gamus in paludamenta mularum, ſurgi-
mus è textrina mundo, coœæléque gratiores?
Horreret tuus forté animus inductis mu-
larum ſoleis in veſtibulum noſtrum? Et
quid, rogo, inter jumenti ſoleas Clitellaſque
intereſt ſericatas, niſi quòd ad luxuriem pa-
rentur Aſturconibus ſtragula, ad onus, cui-
ſumque ſoleæ ſuffiguntur? Calceari per nos
jumenta pudet, & deaurari non pudet? Num
Equi innocentior luxus, quàm calceus eſt?
Si eum excurrere cogas, degeneraſti: litafſti,
ſi eum aut triumphare doceas, aut fuürere.
Viden'’ quò te acus una incogitantem detru-
ſit. Mulionem te Chriſtus haberet inno-
centem, cùm te peccantem improbet phrygio-
nem. Tum enim Numini pareres, à quo nos
jumenta curare noſtra jubemur: nunc verò

Numini, naturæque adverſaris, quorum nenec⸗

De ſiliis autem Iſrazl non z. Reg.5,
. 3. Reg,5.
conſtituit Salomon ſervire quemquam: ſed erant e.

eiti
es)
ens 7
4001

rants

caltss Ad
ckom:
ſei
fetas
(irco 1
le Coee⸗
Tebun
hetoli
Dumote
frtun le
eberabit
ing, e
Gone, 0
Memut,
Namg
ſcio ,
ityarin
on ttil⸗
lckun,
ſu Anm
Eet, d

inpvd
vehpln⸗
Mum tnd
lentin
lirekui⸗
Pulehrum
l in Aal
ndeſt;
uhrum
l, gam
, gbo te
n eſt,
Etunm ren
Uig, 4d
le, conci
Enn Hoeat
bert tuibun
Aninn
n tnt,
Elili inn
denam re
Eh 40 ep
nmn ih
Memum
ln
lſat nen
i, 1n
lte
uln E
.
n
ine

eu
enr⸗
mnn

Uinin
M.
nn

clol a
hn mi
B
lte, Ken
ini
uun heenn
1 0nlhez,
nun ,g
„K n
S
n tnin
Gſtcint ci
nibun ün
en Hjdn

nnan, ,lin

elimenm
lu dd on
Arun! Eum
Miblkei:
etctim,
Norun n5
Contracheih
antur. u
ro ſe ol
Militek Na
mei utt
lohiel ar
tintum i
Meoorm’
Die!
tem!
,
nt! line
hrili l
m Cnß
mmphal 1
n ur;
ils, u
) lu.tlit
r uunſe⸗
n, 1 en
Wwun ein,
g!Ire

Amm

gura ſævie

alieni tibi equi luxuriem non interdicit. Di-
ces, mortualia cùm olim Dynaſtæ vela con-
feceris, nequiiſſe nunc te equo phaleras
non adornare. Quin reus manifeſtò teneris
manantis & crimine ſceleris. Quis enim in
eam te urſit audaciam, ut laſcivire cogeres
Libitinam? Nonne funus ſupplicium eſt pec-
cantis Alæ, & quidem à Deo ſeveriſlimè
edictum, inflictumque? Tu quis es, qui ful-
* divinitatis in rorem aureum
vertas damn hortalitatis? Parum ergo in
Circo laſoivimnus, niſi luxuriari nos quo-
que doceas in ſepulchro? Ergo per te Cinis
& Tabum vel inter vermes triumphant: &
ovationi par funus eſt, fruſtrà mortem inter-
minante Numine, quam tu aut in trium-
phum demutas, aut commutas in ludum?
Hebetabitur proinde ſecuris Dei acu phry-

gionis, eritque poſteris Adæ mors, quam vi-

ctoria, opulentior? Ecquando peccantes pu-
niemur, ſi ſepelimur munificentius, quàm re-
gnamus? Putreſcet artificio, imo verò male-
Eicio tuo, in attalicis, qui aut in vellere jus di-
Xit, aut in villo? Tu-ne Serpente contumacior,
non, ut ille, mortem negas irrupturam, ſed
inductam, regnantémque elidis in roſtris
ſuis? An mortem regnare dices, ſi quos illa
devicit, non vinculis duntaxat eximis, ſed
ermillis, ſericéque cohoneſtas, ditiores con-
ditivo, quam Curuli, auguſtiores funere,

quàm triumpho? Et umbonem non abjicis,

quo impudentiam contumacià propugnabas?
Et vefpillones non ſubmoves, quo mulam

tuam tanquam prætorianis excubiis obvallaras,

ut licentiùs cœlo recalcitraret in ſtragulis? Et
lippeſcis ità, ut non videas iniquiùs per te ſe-
Pulchrum laſcivire, quaàm equile? Jactantia
eſt in Attalicis equitare: humari in ſerico, fa-

einus eſt; ſcelus eſt Aſſyriam, Phrygiam in

ſepulchrum abducere, ut putreſcas pretio-
ſiùs, quaàm vixeris. Et unde fulmen deprome-
tur, quo terreamur peccaturi, ſi mors thea-
trum eſt, ſi Circo buſtum antecellit, ſi plus fe-
retrum renidet, quam Curulis? Redi, jam te

rogo, ad clitellas tuas, eâſque, quibus pla-

cet, conciſuris, ſegmentiſque diſtinguito,
dum liceat mori damnatos, non fulgere. Ha-
beat tribunal Numinis reverentiam aliquam
vel in ſupplicio. Spernatur cœlum, etiam
cùm tonat, ſed non à fulgurito. Obequitent
exilii ſui eremum ejecti in phaleris, ſed
arenam reformident cædis ſux. Ut revo-
ces ab ephippio acum tuam, nolo ſepul-
chrum indigites, quod ornaſti, Nehemiæ
jumentum commonſtra, quod nullà inſtra-
tum pompàâ pocillatorem Aſſueri vehendum
totà paſſim urbe excepit. Et jumentum non
erat mecum, niſi animal, cui ſedebam. Quid
dici, aut exponi ſimplicius potuit? PFræ-
natum ne quidem dixit, ut intelligas, non
ad pompam, ſed ad inſeſſionem uti tantùm

ſolere jumentis Regum maximorum pocilla-
tores.

Er egreſſus ſum per portam vallis nocte,
O ante fontem Draconis, & ad
Portam ſtercotis: & conſiderabam
murum Jeruſalem diſpatum, &
Portas ejus conſumptas igni.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 2 39

B occidentali Sionis parte luſtrationem Suter ior
exorſus eſt ſuam Nehemias, quam in net:
Septentrionem deflexit, non ſplendidiora ſeru viſtnationes
tatus, ſed procellis magis obnoxia, ruiniſ- "on is pe-
que ſqualidiora. Non triumphalem viam, 1emn ſint
ſed portam ſtercoris obivit. Nimirum rui- aus ad ſpe-
nas advenerat exploratum, ut eas ſeriò re- doſa toes
ſarciret. Neque enim videri voluit tantum non ac s.
luſtraſſe urbem, ſed reapſe pervidendam ſibi bam,ſed ad
eam eſſe cenſuit, non ut luſtrator diceretur, Eriſopi
ſed ut revera urbis foret reparator. Tu quo- raſidentia.
que, ſi parietinas indagas, noli aut Orien- , .
tem, aut etiam Merid'em diſquirere, Aqui- Sever sass
lonem obito & Septentrionem, offendéſque E lehiaſti
quod repares. Quid tu vides, Jeremia à Eir- . rtſai
gam vigilantem ego video. In Hebræo. Vir- Jer. 1. 12.
gam ex amygdalo celeriter florente video. Si ità
eſt, non eſt, quod in columnam ferream ſoli- nane ziwreg⸗
dere. Quis enim aut contra floſculum dimicet? ai.
aut, ut virgam diffringat amygdalinam, in
murum æreum intumefcat & obduretur? Ve- 374 12,„
rùm, qui florem ſuſpexit, ſi Aquilonem reſ- D
piciat, pro ſurculo germinante incenſam of-
fendet ebullientéemque ollam. Et factum eſt
verbum Domini ſecundò ad me, dicens: quid
tu vides ?* & dixi: Ollam Juccenſam ego video,
& faciem ejus à facie Aquilonis. Num dices geveritas,
inanem futuram vaticinantis armaturam , & Jaſiina
quam pronunciaveras fruſtra contra florem Magnates
armari? Et ut ad Aquilonem reſpectanti effer-
veſcit in perniciem regionis pro floſculo le-
bes. Tamti eſt, non ſemel, ſed ſæpiùs reſ-
Pectare: tantique detegendis refert calami-
tatibus, quàâ coœli parte procellam explores.
In meridie vernabit amygdalus, quùm in
Septentrionem ſulphur exundet ex olla. No-
lo Templi ſymphoniam explores: vellem, ut
ſubeuntium nunquam intermiſſum murmur
audires. Nam niſi excipias fremitum aſli-
dentium, occinentium ſuavitate delinitus,
coœli dices imaginem efle, quam nemo non
cum indignatione ruentis eſle Nili catadupa
pronunciat. Si gymnaſü multitudinem nume-
res, Athenis te eſſe credes. Si mores rimeris Eypoerife
auditorum, eſſe te dices Babylone. Oris ſilen-
tium intra ſepta ſacræ domus m'raberis: ſed Religiaf
ſi ſeorſim ſingulorum pectus eruderes, ad la- re
tratum animi cohorreſces. Nemo enim non alios. .
livet: nemo eorum, qui roſas ore circumfert, angee
non abdit in præcordis tela, quibus graſſe-?Auus.
tur in fratrem. Fili hominis: putaſ- ne Vides Ezech. &
u, quid iſti faciunt. Fode parietem. Et cùm 29.
Fodiſſem Ecce omnis ſimilitudo reptilium,
& animalium abominatio, & univerſa idola
domus Hrazël. En quam præteriiflet ſenti-
nam Ezechiel, ſi Templi duntaxat frontem
reſpexiſſet! Pronunciaſſet nihil eo ſanctius
eſſe, quo nihil erat Hieroſolymis inquina-
tius. Sedere videbatur in ſtramentis Rachel;
verùm, quod otium putabatur ſolitariæ, erat
monſtrorum cavea. Nam idola Patris fo-
vebat in cyclade. Adeò ſi Contemplatio-
nis quoque arcana exenterentur, pro thure
ſulphur invenies; offendes non ſidera, qui-
bus meditatio coronetur, ſed idola, quibus
ambitio polluatur. Quis Anguem intuitus
tantis inſignitam colorum illecebris, non
eam terræ Iridem putet, eämque admotam,
inſutàmque pectori non habeat in deliciis?
Et tamen non ſerenitatem fatali ex ar-
cu, ſed mortem hauries. Ut enim latet
Anguis in herba, ità latet in Serpente viciiſim
les,

Hamines

240
lues, quâ pereas. Exi proinde cum Nehemia
ruinas exploratum, ſed cum eo ad portam
ſtercoris accedito, ut per ſordes parietinas
Vifiiationes exquiras. Aut Medicum imitare aut Muſ-
ebek- cam; quorum neuter, iis præteritis mem-
bris, quæ virent, non ad eam corporis par-
Zelw ani. tem accedit, quæ putris eſt. Nolo te Apem
epros eſſe, cujus aculeus aut violæ, aut thymo in-
figitur. Pſyllos, Marſéſque videas, quorum ſu-
tu non uberum mulctra, ſed ſanies ulcerum
hauritur. Acceſſerat, Matthæo teſte, unus ad
Math. 8. Chriſtum Scriba, aitque: Magiſter, ſequar te
. quocumque ieris. An non mel & lac ſub hujus
lingua Phariſæi? Tu illicò nectar exuxiſſes,
quo Scribeæ os manabat. Verùm Jksus;,
linguæ comempto melle, ad cicutam animi
perrupit, inquiens: Vulpes foveas habent,
& volucres eœli nidos. Tu Turturem inge-
muiſſe cœlo arbitrabare, cùm Scribæ verba
exaudiſſes: ſenſit Chriſtus perſtrepuiſſe Vul-
turem, cujus in rapinam cor æſtuabat. Quàm
humanus in JESUM viſus Herodes eſt!
Haud eâ tamen humanitate Dominus lætaba-
tur. Norat enim palliari religione Curioſita-
tem, ſensitque officiis integi, abdique ludi-
bria. ITu Judam extuliſſes oſculantem. Ve-
rùm Chriſtus oſculum pro morſu expavit.
Latebant enim in fuco diligentis toxica pro-
ditoris. Reſtituturus proinde Sionem, noli
aut unam tantùm circumire urbis portam par-
témque, ſed nec meliorem luſtrato; at ab oc-
caſu tua exoriatur luſtratio, quæ non vergat
in meridiem, ubi lux plurima, ſed in Septen-
trionem deflectat, quâ parte ad murorum
perniciem ſæviores turbines ingruere con-
Felicias ſueverunt. Et egreſus ſum per portam val-
infelivx. lis notte, & ante fontem Draconis, & ad
ortam ſtercoris. Ut Sionem montes circum-
Omnes ſu⸗ . .
wus imga. ſtent, habet illa tamen, tot inter tumulos &
lekti. colles, vallem ſuam. Nulla ſine depreſſione
ſublimitas ſtat. Nam, ſi roſa florum molliſſima
ſpinis riget, deeſſe putas ſuam cuivis felicitati
procellam? Nactus eſt David coronam in funda:
verùm pretioſis imperii lapillis inhonori agglu-
tinati ſunt lapides, conviciantis, graſſantiſ-
Fal. mo. 4. que Semei. Poſuiſti, inquit, in capite ejus co-
ronam de lapide pretioſo. Sed, qui foret Sma-
ragdis ſilex cohæſurus, non pervideras. Re-
gnabis, ſed explodeêris; triumphabis, ſed & fu-
gies. UXor tua ſicut vitis abundans, ſed bo-
tryonum muſto fel aſpidum commiſcebitur.
Nam alter & filiis perimetur, alter quod
eſt immanius, perimet. Cadet Amnon in con-
vivio, inter ovium vellera Leonum jubas ex-
pertus. Hærebit Abſalon quercui, non ut
coronam decerpat, ſed ut laqueum adſtrin-
gat, quo ad ſupplicium, tanquam unco te-
Aulici m-- neatur primum, tum etiam raptetur. Quid?
ſeri⸗ Nonne viſa eſt Davidis funda fortunatiſſima,
cum occurrentem ſibi Palæſtinum uno circum-
actu dejeciſſet? At alterum in triumphum
Aulicus Gigantem proſtravit, alterum in perniciem
non pro- ſuam, ovatione quàm fugâ miſerior, ere-
motut. xit. Nam Goliam obtruncavit, ſed irritavit
Perſsomnto Saülem, eò infeſtiorem hoſtem, quòd & ab
sreumen- illo jugulari non ſemel poſſis, & eum ne attin-
mm vir- gere quidem poſſis, etiam cùm dormienti licet,
u. ut ſcyphum auferre, ità necem inferre. Hoſtis
§. David. eêx hoſte pullulavit. Emulum occidiſti? à ſoce-
ro ad cædem expoſcêris. In Ægypto Abraham
ſtipatur mancipiis, ſed caret uxore. Abun-
. dat mox gregibus regreſſus in Chanaan, ſed la-

In vidia.

Oliva

narum mollitie durities compingitur lorica-
rum; jurgari ſiquidem cœpere paſtores; quùm
uberiora quiſque paſcua præripere niteretur.
Ergo quò plus lactis emulſere, eò copioſiorem
viſi funt hauſiſſe amaritiem, ſubacto à buty-
ro veneno; pardorumque feritate in opiliones

transfusà ex hinnulis. Gratus ſuo Domino Jo- 5, zrſiyt,
9

ſeph, ſed Dominæ ingratus infeliciter, aut

Calamitoſius gratus. Nam aut hujus pati debet Ss
amna.

amplexus, aut illius comped inere. Pa-
teat illi necefſſe eſt Dominæ thalamus, aut
Domini carcer. Ibi decorabitur torque, ſed
Liliis exuetur: hic lilhum retinebit, ſed mani-
cas induet. Nuſquam non calamitatem immi-
ſtam felicitati ſuſpiciet; quando, aut polluitur
infulatus, aut innocens vincietur. Quàm eſt ca-
lamitoſa adoleſcentis illecebra, quæ illum, ſi
conchylio cohoneſtat, libidine dehoneſtat !
ſi verè eum decorat pudicitis, calumni4
infamat! Nequit ſervitutem excutere, futu-
rus criminum ſervus, ſi Dominæ dominetur:
futurus ſervo deterior, ſi Dominæ relucte-
tur. Quis neget obſeptam nubibus Iridem,
ſi Joſeph quocumque progrediatur, aut ſce-
lus offendit, aut ſervitutem.

inquit, inter ſpinas. Adeò uno cubant in

