vadis naufragium. Non enim lembo inglu-
vies; ſed roſtratà navigat: ideôque hærere
tantùm & infigi timet ſaginæ, Oceano refluen-
te. Id ſi ità eſt, cur miramur inconati efſle
Susesiy Vulgi murmur in atrio? Si non ſervatur noſtri

provideat decoris Capitolium à canibus, qui latrare je-

temperatie. juni non valent, & excubare nequeunt in-
cœnati. Ut ſecum vigilarent Joannes & Pe-
trus tum Chriſtus expopoſcit, quùm eos &
Paſchatis azxymo, & cœli Agno recreaſſet.
Exegit ille quidem excubias; ſed poſt cœ-
nam; nec impetravit. Quid te futurum pu-
tas, ſi eorum neglexeris annonam; quorum

ſtiparis ſatellitio? Totam excute peregrinan-

tis hiſtoriam Iſraslis, & deprehendes tum eſu-

tie deſciviſſe illos à Duce, tum ſeſe annon,

in officio continuiſſe. Si ollularum memine-
Csls. rfant, latrabant. Si coturnicibus alebantur
plallebant. Vix ulla orta ſeditio in Moy.-
Honor ſem, niſi gutturis causâ. Ideò Deus cùm cu-
niean, Vi. ſiodiri ab Adam juſſiſſet paradiſum, ei mox
mwiem. lignorum eſum;, uſumque indulſit; noluitque
dam. pius Dominus ab opere excubantis dapes ſe-
jungi. Tulit ergo Dominus Deus hominem,
& poſuit eum in paradiſum voluptatis, ut ope-
Dignitas Tatetur, & cuſtodiret illum. Præcepitque ei;
nutriet me- Jicens ⸗ Ex omni ligno paradiſi comede. Ope-
rari te jubeo, ſed epulari te quoque ve-
lim. Hinc ſecurim, hinc patinam exhibeo.
Tam putandis arboribus, quàm decerpen-
dis frugibus exeras dexteram. Dignus eſt
cuſtos annonà ſua. Nec id mirum ſi cum
innocente agatur, quod ne cum damnato
quidem eſt neglectum. Nam tegi eum pri-
Gen..21. um placuit, tum ejici. Fecit quoque Domi-
nus Vens Adæ, & uxori ejus tunicas pelli-
ceas, & indnit eos. Ejecitque Adam, & collo-
cadvit ante paradiſum voluptatis Cherubim.
Quo ſanè in turbine arcus colorantur duo,
Providentiæ ſcilicet & Charitatis. Nam Deus,
Deimiſt. Qui arcendo Adæ enſe Angelum obarmavit,
vicrdia. veſtiendum Adam nulli Angelorum commi-
Supenor ſit, ſed ſuis illum, ut itaà dixerim, mani-
jactaal bus veſtivit & ſepſit. Quo doceamur pro-
deat. Niores eſle Dominos oportere in ſolatium ver-
Clementia, Mularum, quàm in ſupplicium. Reum A-
1itera;. damn Cherub propellat, inquit, ſed ege in-
“ duam. Tradam Angelo gladium, eo enim
apenien exulare cogetur Adam: mihi forfices ſepo-
amet ſuos. nam, nam iis pelles incidentur, quibus A-
Eenaemie dain Vveſtiatur. Ergo vel in fupplicio tanti
œnitentia . . l
iſigamuy ENulis reo ſuo blanditur humanitas, pietàlſ-
Eas mceſſa que Numinis. Emicat hic quoque Amor fi-
eethe déſque Hevæ in virum ſuum. Nam illam à
Deo propulſam & paradiſo non legimus: Eje-
everes citqite Adam, & collocavit ante paradiſum, in-
Paen quiti, Cherubim. Ergo fœminæ poena remitti-
fr. Imô ſeveriori, quàm vir, edicto exulare
AMatrimo- b 1 . 1r .
zia. Iübetur. Atqui eam Dominus non ejecit. Quin
eam egit & paradiſo præcipitem. Ecquando?
Sreger Quùm Adam ejecit. Ejecitque Adam. No-

Gen. 2. 15.

rat Dominus viro ſuo ità Hevam agglutina-
ar. tam, ut ſine Adamo ne paradiſo quidemn
e. frui poſſet. Verbis proinde indicçtum eſt exi-
Felicuege lium Adæ , Hevæ pona non voce inflicta
Eehe, et , ſed actis. Tum enim exulare juſſa eſt;
ſanctiß. Umn vir ejus & viridario amandaretur. Proſ-

eme. riptionis ſuæ tabellam Heva non tam legit,

Ethicæ Tom. II.

Addam innocentior, ſanctiorque juſſus eſt exu.

quarn luxit in viro. Neque enim hortum eſſe Dei oraſeise
foœmina reputabat, ſed eremum; unde Adain tia Felici-
abſceſſerat. Quid inihi illecebtæ viridarii ſine““ ""aal
viro, & capite meo? Prohibebitur Adarn ingreili §. Ecleſßa
hofti acie flammaque gladii: Ego exilio Adæ Romana
Pomafii actefſu interdicar. Errabit ille timore““".
Perterritus vulneris: exulabo ego amore viri. Erxcomma⸗
Ille ejectus & paradiſo eſt, ego inde vel injuſſa pato, 4
digrediaf. Nam mihi & exilium in paradiſo fo- lace Ee-
ret ſine Adamo; & in exilio, ſi vir aderit, Pa- cTeſig, tie
radiſum mihi eſſe interpretabor. Quod ſi Heva enda.
nec in deliciis remoratur liliorum, fi fortè inde Ozediensia
Adam abierit: perfidorum cur terfas luſtramnus; TPreta.
ſubimus ædes, Inenſis interſumus, unde Chriſtus Heva.
lare? Sed de his alias. Nehemiam reviſatnus;, Diaztgli
qui exigu ſervorum manu ſtipabatur, turm trafersta,
quòd viri eſſe non poſſint, ſi fint plurimi; Saperiori
tum quòd non hæſuros ſibi eſſe ſciat, ſi mul- ſemper ti
torum indigentiæ pfoſpicere nequeat vir unus Teamus.
& advena, & captivus. Nam Joſephi ità ego Hererico.
ſommiorum ſeriem interpretabor. Deſtinaba rum fades

tur adoleſcens ägyptiorum præfectutæ 3 “.

Z
quam illi dignitatem adumbravere cœlites in Amioitid
manipulo primum, tùm verô in ſidere. Puta- iniguorum,
bam nos ligate manipulos in agro, & qiulaſi con- Gen. 37 6.
ſingere manipulum meim. Vidi Solem & Lunam;
& ſtellas undecim adorare me. Anteceſſere inarmi- Aulicis ö.
puli ſtellas, in deſignatione Pfæſecturæ: ut ſcias lendum.
ipſa quoque Reipublicæ Iumina in obſequium 5 Jaſioh.
tuum inclinanda, ſi tamen curuli tuæ mani-
pulorum coacervatione proluſeris. Si ſe ſciant Rex ennus
urbes, populique annonæ inopia ſublevan- nam carets
dos, vel exterum adorabunt: fratréſque tui
ſervi tui erunt non inviti, ſi iis levandæ fam rlvläc:
horrea non obſtruxeris. Ergo ut à ſideribus iemporalias
excolare, néön cohortes cogas, ſed ſpicas me-
te: promptiùs enim provincias Haflipulis;,
quam phalaricis, expugnabis. Falx virideſ-
cet in ſceptrum, araàtrum vertetur in curtum;,
mapalia in Aulam protendentur, jugum tumeſ-
cet in ſolium. Regnabis, ſi paveris. Quantum
ſibi apud vulgus univerſum concihavetfat au-
thoritatis Joannes, horrore cilicii, Ooratio-
nis vehementid, majeſtate deſerti! Univer-
ſa ad eum Judæa confluxerat: Illum Scribæ;, il-
lum inſtitores; illum milites conſulebant. Aras
illi denique, templumque detulere. Die nobis, Joan., ies
E tu es Chriſtus?“ Regnum verò illi nunquami ¹s.
obtulerunt. Arcetur ſolio, qui aræ impo-

nitur ? Nimirum mentes ſaginarat Joan-

nes, non fauces. Chriſtum deſignavefe Regem.
Vemri erant, ut raperent eum, & facereni eum Joan.6 1
Regem. Prodigiorum id, inquies, vi extor-
tum, quibus Joannes non emicuit. At J; 8 US
& paralyſim compreſſerat, & Satanam ſub-
egerat, & mortem propulerat nulhis purpuræ
fuffragiis, calculiſque. Tum illi delatum im-
berium eſt, quum turbam portentosè annonz
exundantia ſatiaſlet. Mli ergo bomines cuimn vi- ibid
diſſent, quocl fecerat JENUS ſignum, dicebäant:
quia hic eſt verè Propheta; qui ventuius eſt in
mundum. Viden' ut coronæ culmus proludat, ut
ſceptrum manipulus antevertat. Si frumentum
metas; coccum tibi legas; neceſſe eſt: & quan-
tum tritici, tantum laurearum tibi infefes do-
mum. Ideò forté Saul, poſt epulum, imtia-
tur regno: comedit enim eum Samuele; ſubla-
tiſque menſis, inunctus eſt: ut moneretur; ſta-
biliendum imperium ubertate melius, quàm
ferro. Quod enim Mars chalybe non impe-
traret à turba; id Ceres calathis extorquet &
V 2 ma-

232
manipulis. Horreisergo, non turribus, coro-
netur, quiſquis & expugnare mortalium cor-
da, & nullis cupit machinis tum expugnari,
tum dejici. Serto melius, quàm vallo eingé-
re: & ariſtà, quaàm baliſtâ, fortius debella-
bis. Gedeonis certè idem panis & gladius eſt-⸗
Crediderim propterea proviſum priùs vinetis;
Can. 2.15. Pomariiſque in Canticis, tum regii produ-
Ctam ſoli, thorique pompam. Nam capite ſe-
cundo vulpeculæ vinciuntur, florviſſe feruntur
vites, luſtratus aàa Sponſa hortus exprimitur;
Can. 3.y. Ium proximè ſubſequenti capite Salomonis
ex auro eboréque thronus adornatur, quem
excubitores ambiunt ex fortiſſimis ſexagin-
ta. Scilicet ex agrorum cultura cultus prove-
nit Regiarum. Quot palmites, tot ſicæ: iis
munietur Salomon, ſi illis urbem ſublevave-
rit. Regni ſcias armamentarium in pergulis
efſe: quot enim inde botryones in folatium
familiæ dependent, tot ibi pendere jacula in
munimen Principis arbitrare. In pergula di-
Xi botryones pro telis eſſe, non corymbos
in topiario. Nam ſi deliciarum illecebrà foe-
cunditatem horti Principum dedidicerint, non
munientur myrto, hederâve, ſed prodentur.

Judic. 7.
14.

Sævit enim vulgus, non excubat ſuo Prin-

cipi, ſi & annonæ negligi copiam, & fruti-
cum laſcivias percurari ſentiat, damnatis in
buxos graminâque viridariis. Ut verô videas,
quæ ſit annonæ coronæque affinitas, Hbeat
emergentes ex abyflo locuſtas cum Joanne
ABOS.5. 5. intueri. Et de fumo, inquit, putei exierunt
locuſtæ in terram : & praceptum eſt illis, ne
læderent fœnum terræ, neque omne viride, neque
omnem arborem: niſi tantuùm homines. Et ſuper
capita earum tanquam coronæ ſimiles auro. Au-
din'’. Vel monſtra, lictoréſque, ſi ab excidio
ſibi ſegetum, frugumque temperant, coronan-
tur. Adeò fœcunda regnorum ubertas eſt, ut
locuſta quoque infuletur, êtiam ſævitura;, ſi ta-
men oleribus parcat, dum graſſatur in homines.
Quod ſi inſecta coronantur, quoties ità perfu-
runt, ut paſcua non populentur: quæ te infulæ
manent, ſi vernis, ſi clientibus, ſi militibus
tuis annonam comparaveris. David certè, ut
ſe Regem populi teſtaretur, peſte affligi ma-
luit, quam fame. Regnare nämque vel in-
ter funera ſe poſſe credidit: quo ſe certè ca-
riturum imperio timuit, ſi annona populum
2. Reg 24. defecifſet. Coarctor nimis Jed melius eſt, ut
14. incidam in manus Domini. Immisitque Domi-
nus peſtilentiam in Iſrazl. Et jure ſanèe opti-
mo ratus eſt David, alienum a Rege eſſe fa-
mi vulgus exponere, cùm ideò inaugurentur
e. 7. ". Principes ut populi ſaginentur. De poſt fætan-
tes accepit eum: paſcere Jacob ſervum ſuum.
Non judicare, non damnare, non propugna-
re, ſed paſcere primarium munus regnan-
tium eſt. Hinc Davidem, quem vel peccatu-
rum Regem nominat Scriptura, inquiens: Mi-
2. Reg. 11. Jt ergo Rex, G requiſivit, quæ eſſet mulier.
3 haud Regem appellat, quùm fertur Iſraël an-
. Reg. ar. zes in diebus David tribus annis jugiter &
conſuluit David oraculum Domini. Non enim
is Deo regnare viſus eſt, cujus vel conſilio,
vel prece non eſt depulſa penuria, copiäa-
que frugum Hieroſolymas revocata. Ergo non
inſipiens Nehemias, qui, ut ſuorum princeps
eſſe, & Dominus poſſet, rariorem eſſe voluit
familiarium cenſum, què eis facilius præſidia
vitæ ſuppeditaret.

.

nonæ conflictatus inopià. Facta eſt quoque fa-

Oliva

end
Et non indicavi cuiquam, quid Deu iſt
HTata Peus ito
dediſſet in corde meo, at facerem in lean
Jeruſalem.
Ratione, luctu, jejuniiſque ſeſe compa- Sais ne- ,in
rayverat Suſis Nehemias ad reparationem ““ leoz
Hieroſolymæ: & tamen initum tanto labore c M gete⸗
conſilium haud ille ſuis conatibus tribuit, ſed ſar, Ponte
uni acceptum Deo referendum ducit. Quid 8 ie
Daus dediſſet in corde meo. Et verbi libet em- Difdenis lit,
phaſim dejicientis ſeſe Prophetæ expendere.“ tutke
Nam donum illud; non ſemen, vocat. Sat epim conßdentis Non attx
Deo gratus videri potuit, ſi bonam in ſe men- iamum in n tit⸗
tem àa Domino ſatam prædicaret. Verùm cuùm "n. vulegi
jacti ab agricola ſeminis non tam agricolæ, ci
quàm agri germen, culménque jactemus; ti- Umamn
muit vir demiſſiſſimus, ne quid ſibi tribue- uimm
retur bonæ mentis, ſi eam non munus appella- e. N
ret Numinis, ſed ſementem. Ides Dominus s, an
ſuæ copiam gratiæ non in vite, ſed in muræ- Drinde
nulis adumbravit, Murænulas aureas faciemus Can. un, col
tibi, vermiculatas argento. Quæ ſanè phaleræ de- mrrte
teruntur uſu, non augeſcunt. Nam vitis ut ug
pangatur à Deo, coli dein potuit, & de- arigetut
putari à Sponſa. Ideôque incertum foret, fumm
quem potiſſimum vindemia authorem fate- er

retur, cùm hinc Numini ſationem, inde Pintet

Sponſæ culturam deberet ſuam. At fabricatas co
murænulas quæ circumfert delatas à Deo, i O
haud ſibi, quod accepit, arrogabit, niſi fortè aneruu
inſaniat. Decrementum ſibi tantùm adſcribet eu. Mn
phalerarum, quæ geſtatione & obſoleſcunt, & iene
deteruntur. Ut verò videas, quam toti pen- ieni
deamus à Gratia, torporem Sponſæ horrea- Etro
mus. Amabat illa pariter, & amabatur, co- rg 46
rämque aderat Sponſus, cujus & præguſtave- Un Aber
rat ubera, & meliora vino fatebat. Nec ful- Kd
men tum Deus evibrabat, ſed alabaſtrum effu- ceni
derat eâmque ſtipabant filiæ ad bravium i te
Charitatis impigræ, paratæque. Stat famen; *“q Kin
torpet: nec pellici duntaxat, aut provo- e 8
Ccari, ſed rapi, trahique debet ad Sponſum. i
Meliora ubera tua vino. Oleum effuſum nomen Can- . un 4
tuum. Trabe me: poſt te curremus in odorem n H
unguentorum tuorum. Quid geri, audirique po- u
tuit languidius? Quid in ſugillationem huma- rlinc
næ imbecillitatis pingi potuit enervius? Vol-
vuntur in mare profluentes nullis aut repa- nn⸗
gulis, aut aggeribus à ſuo curſu coërcendi. n
Et Sponſam inter unguenta piget ſtadii, tæ- dnn
det curriculi? Num illa ad Chriſti clavos ac- en un
curreret, quæ diſtinetur torpore ſuo, ne ad un kal.
verbi odores, deliciâſque progrediatur? ITra- nkii
be me- poſt te curremus in odorem unguento- ne en
rum. At hic ut fragrent unguenta, curſus müntr
Sponſam tædet. Quid, quod ne ipſa quidem, eäne
quæ patent, cellaria ſubit, niſi eò inferatur à n ilien
verbo. Introduxit me Rex in cellaria ſua. Vi- Can. s. unte ne,

de, an ſit ad enſes, rogéſque mortalitas e-. nm de

curſura, ut occumbat: quæ ſine Deo nequit Anans
cellaria irrumpere, ut epuletur. Sed enim Ca- Nns
nanæa fœmina non attracta, ſed rejecta JE- damti⸗

SUM conſequebatur. Miſerere mei, Domine, Math. ſ. nn lnc

Kli David. Qui non reſpondit ei verbum. Imô ?. n Khile
eam conviciis à ſe abegit. Diſceſſit-ne illa leit
injuriarum, probrorumque faſtidio? Quin ſcta ⸗
propius acceſſit. Diſceptare nâmque cum c 3
Chriſto cœpit, elusitque remordentis trucem Ctche:
allegoriam Canis, blandientis firatagemate? l
catuli. Id vere extra controverſiam eſt. Nten

in Cap. II. Lib. II. Eidræ- 233

guil . Quæro jam; an ſuis id illa viribus bravium
“ ſit aſſequura. Ais? Nego. Nam, ut eam à
1 Chriſto intueris tu quidem rejici, ità à Deo ra-
pi eam viciſſim ego conſpicio. Ergo repudia-
batur à Filio, ſed trahebatur à Patre. Imô
e Ka Chriſtus, qui eam foris à ſe repellere videba-
RKZB tur, intus illam rapiebat ad ſe. Credebas Mat-
ntn thæo; cujus illa verbis trudi viſa eſt? Chriſto
dbes lig crede, à quo diſces raptam eam, non autem

nn Eudt ſpontè adveniſſe. Nemo poteſt venire ad me,

verbi 1 “ a s. niſi Pater, qui Be me, traxerit eum. Nemo,
H DMKũ inquit, non Propheta; non Angelus, non Pa-
cet N ttiarcha. Num Cananæa una eſt, quæ advolet
Nam intr non attracta ² Sponſa trahitur » & Cananæa
Let. Veima non trahitur? Neque Verò in Eſaiæ balnee
d ten i, naufragium Gratiæ pertimeſco,„ quod ſcihi-
e lenn cet undis ſuis jubeatur ſeſe impius diluere.
ide 1. n 16, Lavamini, mundi eſtote, auferte malum cogi-
nnmuge tationum veſtrarum. . Lavamini. Vox eſt an-
1 Ne Dus ceps. Non enim Eſaias definit abluatur-ne im-
e, blnn pius, an abluat ſe. Imò lavacro egere impium
maſi Divinifatis, apertè confirmat verbis proxi-
eln l is 19. mè conſequentibus. Ait enim VDi Juerint
dr Nnnü peccata veſtra ut coccinum, quaſi nix dealba-
wott bumtur. Ergo non tu te dilues- ſed cruor tuus
Bcetunk, extergetur in te. Sed ait: Auferte malum co-
alhngt, gitationum veſtrarum. Num cogitatio omiſſione
ſim pelletur, an verò demens cogitatus conſilio
Atni meliori reſtinguetur? Profectò, ſi ſapis; nulla
e eſt de cogitationum exilio impurarum ſolo
emi mentis otio victoria. Cogitatione cogitatio
ſogebit Atn extrudetur;, ſcilicet ſamiori ſtulta profligabi-

2. Cor. 3. tur. Atqui vociferatur Apoſtolus: Non quòd
„. ſufficientes ſimus cogitare aliquid à nobis: ſed
8) lan N E

n Juſhcientia noſtra ex Deo eſt. Jugulatur hoc ſa-
n Iulin ne ſtylo Pelagius, vulguſque reliquum defi-
amcheme⸗ cientis à Gratiæ vexillo Synagogæ. Proinde
i E ee⸗ cum juberis à te cogitationum cœnum amo-
achet. N. vere, ſanctorum cogitatuum gemmæ, quibus
Ed Aunkne: rudera impuritatis egeruntur, non in luto car-
ſlie A n nis noſtræ concreſcunt, ſed in jugis divinita-
e. n COF4.7. tis feliciter durantur in cryſtalla. Habemus

theſaurum iſtum in vaſis fiéctilibus. Vas tuum
eſt, ſed illatus in lutum ſmaragdus non eſt
tuus. U ſublimitas, inquit, ſit virtutis Dei.
Cùm audis fictilia, non potes efferri, ſi ſapis.
Sedenim præclariſſima ſunt, quæ ago. Num
præſtantiora, quàm quæ Moſis virga confecit?
At illa, ne ſuperbiret portentis ſuis, non mo-
dò non effloruit ut Aaronis ſurculus, ſed in
anguem verſa reptavit. Ut ſcilicet deterio-
rem, quàm quæ eſlet, ſe ipſam noſſet: quando
non baculus duntaxat, ſed ſerpens erat. Sa-
pit proinde Nehemias, qui cùm Sionem in
corde circumferret inſtauratam; non ſuis il-
lam adumbratam coloribus profitetur, ſed gra-
tiæ divinæz minio delineatam eſſe teſtatur. Et
non indicavi cuiquam, quid Deus dediſſet in
corde meo, ut facerem in Jeruſalem. 8i veròô
ſaxorum pendet à Domino reparatio, animoe-
tum credes inſtaurationem à te pendere poſ-
ſe? Num Scripturarum interpretatio, ſcele-
rum profligatio, ceremoniatum inſtitutio, ho-
ſiarum ſanctitas noſtris aut conatibus aut con-
Aliiis ſtabilientur, quando Hieroſolymorutn
PDarietinas ſarcire Nehemias non poteſt, niſi
Divinitas de ſtructura deliberet? Æägypti de-
fignata eſt Præfectura in manipulo ſomnianti
Patriarchæ: quæ ſanè frumenta ut unum à te
cogi poſſunt in faſcem, ità cœlo debent ma-
turitatem ſuam. Cœli rore madeſcunt ger-
Tüna, ſiderumque influxun pubeſeunt. Nen
Ethieæ Tom, II.

enik flore, ſed ſatis adumbratus eſt Princi-
patus. Plerem enim rigare; tutarique poteſt
Agridola. Quis verò ruſticorum camporum
ſata aut ſervet; aut irriget? Et quaſi conſurgere Geni37.7
manipulum menm. Vult ſibi Dominus deberi
dominatum Æ gyptiorum; & tu tibi aut
alien, aut tui cordis tribues principatum?
Vehi nequit adoleſcens rhedâ Pharaonis;
quin eum Dominus currui imponat: & tu de
profligatis ſine Deo ſceleribus triumphabis?
Nuſquam ego perſpexi clarius, quàm ſit ener-
vis mortalium natio, ut in Libano. Ibi Sponſa
Leonum, Pardorúmque fugitibus & ſpe-
cubus tefrebatur, coronanda; fi jugo montis
exceſſiſſet. Languebat illa tamen ad coronam;
torpebâtque in caveis: debuitque voce Spon-
ſi à ſqualore mônſtrorum ad regni phaleras
evocari. Veni de Libano; veni: coronaberis de Ca. 4. .
cubilibus Leonum, de moniibus Pardorum. Si
tædere nos nequit cavearum atque diſcrimi-
nis, voluptatis à nobis delicias deſerendas
arbitraris? Si hæremus ad regni infulas, ſine
Deo; Chriſto non duce ad patibulum convo-
labimus? Ut prolaberetur in adulterium LDa-
vid, hortatofe non eguit. Ut ſe veròô è vo⸗
lutabro iniquitatis emergeret, Nathani tum
torquibus, tum catenis eduei debuit. Nimirum
ſumus in flagitia proni, ad virtutem hebeſci⸗
mus, penituſque torpemus. Quàm arduum eſt
ſimulachri opificium? quàmque eſt muræenulæ
aufeæ expedita fuſura? Et tamen fabricatur
ex auro murænulas Deus: cüm argenteas ſibi
boves conflarit Ephraim. Muarænulas aureas Can. i. ie
faciemus tibi. Feceruntque ſibi conflatile de Oſe. 13. 26
argento. Num murænæ vaccam compones?
Num argento aurum dices fuſori contuma-
cius? Quin aurum Hqueſcit promptius; &
bovis eſt fuſura cum opete; tum pretio diffi-
cilior. Cur ergo & torques ab homine; & à
Deo bos non effingitur, quando materie im-
pendiéque hæc illi præſtat? Nimirum pudori
torques, bos verò crimini fundebatur. Eà Sponſa
ornabatur Domino: hàâc populus initiabatur
ſuperſtitiom. Quod ergo virtuti militat, ut
ſit pertenne, Deum habet artificem. Quod
verò ſceleri mancipatur, quamvis labore ſump-
tuque fingatur, fingi poteſt a plaſte. Atqui So-
rori pinnas Sponſa deſignabat. Sed non vi ſu4.
Adlaborat Numini, ſuique opem operâm-
que Dilecti expoſcit. & murus eſt, ædificemus Can.5. 9.
Juper eum propugnacula argenten. dificemus,
inquit, non autem fabricabo. Juvari optat in
Opificio. Miraris autem, ſine Domino labora-
re non poſſe Sponſam, quæ ſine Deo, ne otia-
ri quidem, ſopirive poteſt. Dormit illa fanè:
ut interquieſceret, ſuppoſuit quieturæ Deus
dexteram – pulvillo; ſed, ne abduceretur à
ſomno, ſilentium undique Dominus impera-
vit. Læva ejus ſub capite méo⸗ & dezxtera illius Can. 8. 30
amplexabitur me. Adjuro vos, lick Jeruſalem, ne
Iuſcitetis, neque evigilare faciati Dileltam.
Ergo non opus tantum, ſed quiécentis quo-
queé otinm munus eſt blandientis Divinitatis.
Num tu reris pinnas Sponſam efficturam Soro-
ti ſuæ ex argento, quam vides, ne in foporem
quidem ſuo poſſe nutu relanguere? Atqui Di-
lecto ſuo valvas diduxit. An tu opus eſſe Spon-
ſæ interpretaris oftiolum aperuiſſe? Verùm nec
illud ſolo Virginis adniſu patuit Salomoni
Mitto jacentem illam à Sponſo compellatam 0
mitto eam erectam, & increpitam?; mitto ter-
ritam. Illud certè præterire non poſſum, Sponſi
V 3 Pike

ECan. 5. 4.

Can. 5. 6.

Can. 1. 22.

San. 1. 17.

Iſa. 62. 2.

Can. 1. 14.

Esech. 1 4.

234
primùm admotam foribus dexteram, tum eas
Sponſam patefeciſſe. Dilectus meus miſit ma-
num ſuam per foramen. Surrexi, ut aperirem
Dilecto meo. Utrius videatur tibi opus oſtii pa-
tefactio, ejus ne quæ acceſſit, an ejus qui fores
concuſſit. Adde obliniviſſe ſe prius myrrh
Dilectam, tum verò peſſulum reduxiſſe. Digiti
mei pleni myrrhà probatiſſim. Peſſulum oſtii
mei aperui Dilecto meo. Ergo niſi dextera per-
ungatur, non aperit. An verò excidit tibi
Myrrham, quàâ Sponſa reſpergitur, non myr-
rham eſſe, ſed Sponſum? Faſciculus Myrrba
ilectus meus mihi. Libet hâc mihi ratione
philoſophari. Reduci peſſulum nequiit ſine myr-
rha. Atqui myrrha Sponſus eſt. Ergo ſine Spon-
ſo nemo peſſulum Sponſo reducit. Unus pro-
inde Dilectus eſt, qui pulſat, quique aperit:
cùm fruſtra ſine Deo excepturum ſe quiſque
Numen confidat. Digiti mei pleni myrrhà pro-
batiſſimâ. Peſſulum oſtii mei aperui Dilecto meo.
Animadvertére jam velim te, ut oſt um ſuum
eſſe Sponſa teſtetur, cum myrrham nunquam
ſuam eſſe confirmet. Enimverò excluditur
oſtio Sponſus, myrrhâ inungitur. Tuum
eſt, quo ſejungeris a Dilecto: non eſt tuum,
uo in amplexus ejus erigeris. Nam & Spon-
4 „quùm nunquam ſuam eſſe teſtetur domum,
nunquam non ſuum eſſe oſtium aſſeverat.
Tigna domorum noſtrarum cedrina. Peſſulum
oſtii mei aperui. Laquearia enim quæ non
ſua, ſed noſtra eſſe pronunciat, ad ſolatium
ſunt Sponſi ex cupreſſo compacta. At a val-
vis rejectus eſt Sponſus, quin rore levaretur,
& in conclave ſecederet. Ideéque unius eſle
Sponſæ feruntur portæ, quèòd ea tantum ſint
noſtra, quibus in Sponſum peccamus. Ecce
Deus JNalvator meus, fiducialiter agam, & non
timebo? quia fortitudo mea, & laus mea Do-
minus. Non laus tantùm noſtra, ſed etiam
robur eſt Deus. Verùm cur ſubjicit Elaias,
hauriendam aquam efle de fontibus Salvato-
ris? Nonne racemus ipſe eſt, quem vecte ſuſ-
penſum Caleb & Jotues retulere? Nonne bo-
tryonem eſſe llum ex Sponſa didicimus: Bo-
trus Cypri Dileétus meus mihi. Cur ergo non vi-
num, ſed unda è& racemo defluxit? Haurietis
aquas. Et ſedando moœrori noſtro, & benefi-
ceêntiæ ejus amplificandæ muſtum aptius, quam
aqua. Qui ergo in Cana, oppidulo Galilææ,
fecit vinum è& frigida, cur toti Mundo parat,
funditque aquam è botryone? Nimirum debet
ſibi plurimum vinitor in falexrno, quod eli-
quat, quod incoquit, quod percolat, quod re-
condit in dolia, quod expurgat, quod denique
labore ſiudiéque tum mite facit ex aſpero, tum

Oliva

„

ætatem pati docet ſenectute futurum gratius,

quàm juventà. At aquæ quid conferimus?
Coœlo debet dotem ſuam, éſtque pura gra-
tior, quàm medicata. Vides jam quò ſpectet
aqua è& botryone compreſſa. Sua nimirum
dona cupit ſibi Dominus, non nobis, impu-
tari. Nam ſi ea deſignaſſet in muſto, poſſes
tu ſanè nonnihil dare induſtriæ tuæ. Non
enim defervent ſine vinitore muſta, & con-
cinnantur. At fuſa in aquam virtus abs te cor-
rumpi poteſt, perfici, condirique non poteſt.
Currum propterea triumphantis gratiæ non
modò ſpectavit Ezechiel nubibus, turbini-
búſque vallatum: ſed ambiri quoque ſuſpexit
facibus fulguribuſque monſtra, à quibus, ut
ità dixerim, trahebatur. Nibes magna,„ &

. .

ignis invelvenss & de medio ejus quaſi ſpecies

N

glectri: & ex medio ejus ſimilitudo quatuor
animalium. Nihil non pugnax in ea rheda,
nihil non natura, generéque diſſentiens. Nam
unde ignis & nube? Unde ex igne rhedi?
Quâ veròô ratione duci poteſt in igne currus?
Quôve pacto quadrijugi tantâà inter ſe morum
diſſimilitudine bellaces, uni ſubjicientur auri-
gæ? Imèô prorſus effrænes ſolutique tot im-
plicatam procellis concuſſämque rhedam und
ducent aurigante Charitate. Triumphat tum

ſcilicet Gratia, quùm mihil ſupereſt, quod

naturæ tribuatur. Nuſquam non in curru
Gratia, quia nuſquam tam pugnax rerum fe-
rarmque diſſidium ſpectatum eſt Numini ſa-

mulatum. Aruerunt oſa, inquiunt, noſtra, & Eaech 1.

periit ſpes noſtra, & abſciſſi ſumus. Propterea ie

vaticinare, & dices ad eos: Ecce ego aperiam
zmulos veſtros, & eduacam vos de ſepulchris

veſtris. Tum maximè ſeſe Divinitas ad eri-

gendos Iſraelitas applicuit, quùm eos penitus
omni naturæ ope deſtitutos vidiſſet. Quid?
Nonne difflandis cineribus, oflibuſque aridis
exſufflandis aptior, aura, quàm impinguan-
dis? Et tamen venti undique impelluntur in

oſſa, ut coaleſcant, & turgeant. A quat or Ibid.

ventis veni Wiritus, & inſufſta ſuper interfe-
Stos iſtos, & reviviſcant. Hæc dum audis,

ſcito id maximè ingratum Gratiæ, ut ſuis in

geſtis aliquid deſignetur, quod non ſuâ tan-
tùm vi videatur præſtitiſſe. Quid enim naturæ
hic dari poteſt, quando turbines incitan-
tur in cineres, non ut diſſipentur, ſed ut
concreſcant? Hinc eſt, quòd in myrrhæ coa-
ctum faſcem Dilectum non manu Dponſ⸗ cir-

cumfert, ſed mammàâ. Pienler myrrhaæ Di- Can. 1. 15,

lectus meus mihi, inter ubera mea commora-
bitur.
tiæ copiàâ, non autem induſtria, ſtudiéôve de-
meſſum, maluit in ubere Sponſæ conſidere-
quam in dextera. Neque enim concerpendis,
legendiſque aromatibus nihil eſt itaà in Sponſa
invalidum, quam uber. Munus proinde Nehe-
mias, non ſementem vocet, quod ſuæ menti
affluxiſſe ſapientiam intelligit. Er non indica-
vi cuiquam quid Deus dediſſet in corde meo, ut

facerem in Jeruſalem. Miror autem non men- Here
ti, ſed cordi Nehemiæ conſilium à Deo inſi- duci.

tum de reconcinnanda urbe. Inde dixerim fa-
ctum, ut moneremur, quæ Dei ſunt, corde

meliùs, quam mente, in exitum perduci. Si D
enim diligantur, Aa jubemur exequi, Ar- ſuat.

chitectus amor eſt ad omnia gnavus & ſo-
lers. Nam quid itaà factu incredibile, quàm
deſtitutæ uberibus puellæ mammas ſubjicere
inſitivas! Et tamen ex aurificina, carpentarià-
que produxit Charitas, quod pro mammis
Sorori ſupponeret.
babet. & murus eſt, adificemus ſuper eum
propugnacula rgenter Iſi oſtium eſt, com-
pingamus illud tabulis cedrinis. Vide, quò Cha-
ritas evaſerit. Nec Corinthi, nec Syracuſis,
nec Rhodi inventum eſt, quid loco uberum adde-

retur: Et languente in limulachris arte, amor

addidit pro mammis turres, cedrôque pectus
fatiſcens in vallem erexit in ubera. Adeò
nulla eſt vel membrorum inopia, quæ ſupple-
ri in Sorore non poſſit. Utinam in corde ſe-
rerentur, quæ in Eccleſiæ bonum ſunt ex no-

bis eruptura conſilia. Nihil non tentaremus au-

dacter, nihil non ſtrenuè proſequeremury
nihil non conſtanter fortitérque compleremus.
Deſignatas eas fuiſſe pinnas dices a Spo-

2.

Ut enim allapſum eum diſceremus gra-

Wror noſtra ubera non Cant9. .

Ein
ſis
un
un; 6
le e
Pade
uthi!
nCe
Uean ll
le ann
en
fem in)
conrelte
Nebeace
Alnuant
nenc,
n lecox
ncchlr.
d ume
3 un.
Uiego
Hedut
plai;
inite ſ
i Mra
nun ſn
1en ſoru
ſreliüle
NI )
Pienhen
ueer
ſenenti
n perhi
It indun
ſere r.
lue mrer
in in ſe
thy ilan.
Ete
Gutimanm
igi
Nn ehe
11 Porem a
oi &l
teken e
zutl, At en
en. Nb, wer
ckin ſt
leumck
n torpor⸗
tlitte ſn
Kmni
ſtrenn in
4 in ſci
4 eine ur
nn
eten
ii

Ouuntenft⸗
Amma, n,
le⸗
i D
KRK
icla (
duim imin
ne Imſeluntt
ealn 4 er
A ſer H
H An a
Grate, ului
wod i
Qud einn
turbins er
ilipentn ii
A in mtte
mann Nads
ſicnku nnuh
ra ſtes ent
un leernen
ſtru, kubnnt
pole H
num CNnnſet
in un
ms iuſe
, Ode
Et. LHni
rinnn,
Nr AWten nin
lium e,

eium eid
e etell
Nin gufn 6
Limteibl .
andu ie
ihenmzue,
1o

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

ſa, non tamen factas; luſiſſéque amorem ve-
rius inventi novitate, hilaritatéque figmenti,
quam laboraſſe. Quam enim jactavit Ce-
drum,; eam nec exaſciavit, nec excidit: quaſ-
que ex argento meditabatur turres, eas ver-
bis deſignavit, non autem artificio perfecit.
En tibi non meditantem, ſed ardua molien-
tem Charitatem. Lævore, patinâque præpedie-
batur Jacob, ne Patri Eſau videretur, quem
ille annonà regnéque auctum familiæ prin-
cipem ſubrogaret. Ecquis lævem adoleſcen-
tem in juvenem potis eſt piloſum trucémque
convertere? Amor. Percharus erat Jacob
Rebeccæ, quæ, ut eum lippienti marito in-
augurandum ſubjiceret, hædinis illum tum pul-
pamentis, tum pellibus in venatorem Eſaü rap-
tim recoxit. Noſti, quod Elaiu frater meus ho-
de f. mo Piloſus ſit, & ego lævig. Novi, ait Rebecca.
Citò tamen in manus Eſaüu tuæ manus recu-
dentur. Utinam temperare tu ità vocem poſ-
ſes, uti ego tuam dexteram aſperabo. Quid plu-
ra? Hædum vertit in aprum, facitque de Ja-
cob Eſau; clamâtque Iſaac: Quomodo tam citò
invenire potuiſti, ſili mi? Et palpato eo, di-
xit: Vox quidem, vox Jacob eſt, ſed manus,
manus ſunt Eſaii. Et negas etiamnum Amo-
rem fabrum efſe, & plaſtem? Vix Praxiteles
prafſtitiflet in ſaxo, quod Rebecca effinxit
in hlio. Adeò, ſi cor amet, conſiliorum ſe-
ges exuberat, nihilque ex arduo non pronum
eſt. Dolerem autem, ſi arbores amarentur
vehementiùs, quàm homines; & in excolen
dis, perficiendiſque mortalibus noſtra langue-
ret induſtria, cùm apud Lucam videamus
fervere ruſtici ſtudium in patrocinium Fics:
Luc. 13. 7. Ecce tres ami ſunt, ex quo venio quæens Fru-
um in ficulnea hag, & non invenio. Saccide
ergo illam. Domine, dimitte illam & boc an-
no. Et te trimæ non piget ſterilitatis? Num
Speiaasie Quadrimam in crimine placet execare? Imô
Maiſßri eam præpinguem velim & uberem hoc ipſo
gu vedes anno. Vjquedum fodiam, & mittam ſtercora.

Rebecca.

Latſi eri⸗
gendi,

laborent. N .

on deſperat à ſe ruſticus excuti poſſe lan-
charitas guorem arbori quamvis triennem, vehà ſter-
omnia po. coris & ſarculo ; ſperâtque Amor fœcundi-
RN. tatem s ſterili, naturæ tyrannide aut ſubla-
Zilas ani. td, aut eversd. Et noſter ita eſt amor ener-
marum er. Vis, ut menſtruam quoque tarditatem reformi-
Ss inhics, det in fratre? Tu deſperas in homine, quod
ille non deſperat & planta? Num eſt negligentia
in torpors ſuo obſtinatior, quam Naturain ſte-
rilitate ſua. Si verò poma extrudit ruſticus
ex ſemiarida: tu cur non conniteris jacentem
fratrem in ſpem luctæ ſubrigere; cum præ-
ſertim ſcias verſum illicò Saulum in Paſto-
§. Daniet, rem ex Pardo. Trahebatur Suianna ad ſuppli-
ag cium, ſummo criminis, teſtiumque præjudicio.
Aumore tamen Daniel exarſit inauditæ, oppreſ-
ſæque pudicitiæ. Elevare propterea accuſato-
rum fidem non timuit. Ergo improviſus li-
V ctoribus, carnificique intervenit: Senes re-
vocat a roſtris ad tribunal: ſaxa vertit in
ſubſellia: quæſtioni Judices ſubjicit; potuit-
dque puer unus proruentem in adulteram po-
pulum non modô inhibere, ſed placare, ver-
ſis Suſannæ lapidibus in Smaragdos. Et excla-

Dan. 1. Mavit voce magnäâ: MWandus ego ſum à Jſangui-
46. e hutjus. Denique, ſævitum eſt in quæſto-

res, abſoluta eſt, reduétâque domum femi-
na laureata. Iſthæc geſta funt charitatis ac-
ta Judicum reſcindentis. Neque enim in pa-
trocimum Suſannæ impulere Danielem aut

exequeretur Hieroſolymis. Ut facerem in

235
affinitas, aut pecunia, aut gloria. Una Lilii
charitas urſit eum, immisitque lictori ream
exempturum tum probris, tum ſaxis. Et ſanè
ſi vires expendiſſet ſuas, Senumque authori-
tatem attendiſſet „ne hiſcere quidem auſus eſ-
ſet. Quâ erim ratione actam rem ageret ado-
leſcens nullhius aut nominis, aut experientiæ,
aut peritiæ in elevanda fide teſtium, coar-
guendiſque Judicibus? Verùm qui eum amor
in calumniatores incitarat, objectum tanta-
rum difficultatum pelagus, quaſi affuſam ſibi,
in qua luderet, piſcinam interpretatus, vado
tranſiniſit impavidus. Non emim charitas aut
expalleſcit, aut hæret. Quod ſanè invictum
armimi robur non in Magdalena minus, quàm
in Juditha emicuit. Hæc enim charitate in ci-
ves extimulata Holoſernem convenit, cecidit-
que;, ſed clanculum. Magdalena verò palam
Chriſto cohæſit, cùm clavis maledictiſque proſ-
cinderetur à Scribis. Quis bellare viduam do-
cuit contra Imperatorem Afſyriorum? Amor.
Quis fosminam ante patibulum conſtantem, fi-
damque præſflitit morituro? Charitas. Ea Refrma-
eſt, quæ Nehemiam excitat in ſolatium deje- e
ctæ urbis, quam ut reparet, non tam mente potin.4
ducitur, quam corde nadimnr, Quid dediſſet aguntur,

Deus in corde meo, at facerem in Jeruſalem.

Id etiam cor habet, ut nunquam non iciat ſœ-

dus cum dextera. Non ermim amor præcipit,
ſed molitur. Ideò non quid præſcriberet, cor-
di eſt Nehemiæ inſculptum à Deo, ſed duid Rexr vegate
6-
ruſalem. Nihil itaà in Nehemia commenda- Superior
rim, ut expeditam dexteram in opus Domini. avigilet.
Nam ut Suſis demoranti, & literas ab Af-
ſuero impetrare, quibus Sionis reparatio ju-
beretur, & tabellarios ad Synagogam extru-
dere cum præceptionibus Ki et Pocillatori
perfacile: At Suſis digredi, Euphratem tranſ-
