terentur, cùm & Capitolio abeunt in Provinciam:

Nauſeat aliquando & Cidaris & Calvario redux,
niſi ipſas Cinerum ferias ſiluro temperes & ne-
ctare. Dearum potionem illa præſentat dexter
vittatus Aaron, quâ perfuſam aceto felleque vi-
ctimam, paucis ante horis, Patri obtulit in ara.
Non ita cum Levitis ſuis jejunat Eſdras, nuper
Babylone digreſſus, cujus vox ea eſt: Et præ-
dicavi ibi jejunium juxta fluvium Ahava, ut afi-
geremur coraim Domino. Prima hæc Levitarum
vittus, ſed ardua, ſed rara, vel in Monacho.
Vides diſcerptum a Leone virum jacere in via?
Prophera eſt. Qui cùm Regem & terruiſſer, &
afflixiſſer, & curaſſer, poſt prodigia & oracula
ità ſibi temperare non potuit, quin panem &
aquam poſthaberet præcepto, & voci Dei. Quia
non obediens ſuiſti ori Domini, & comediſti pa-
nem, & bibiſti aquam: non inferetur cadaver in
Jepulcbrum Patrum tuorum. At hic deceptus eſt
à Sene, qui ſe monitum ajebat ab Angelo, de
eo excipiendo reficiendoque. Timorem auges,
non mitigas. Nam ſi is, qui manducat invitus
& deceptus, diſcerpitur nihilominus à Leone:
quod, rogo, ſupplicium eos manet, quos Satan
urget ad epulas? Rara avis, quæ non eſcâ ſollici-
tatur. Una Gulæ rapacitas inſidiata eſt victimis A-
brahæ. Tranſiit per illas ignis innoxius. Tranſiit
clibanus fumans, nec illum Abraham extinxit.
Timuit holocauſio ſuo à volucribus, cui a flam-
mis non timuir. Cum ergo occubuiſſet Sol, facta
eſt ealigo tenebroſa, & apparnit clibanus fumans,
G& lampas ionis tranſiens inter diviſiones illas.
Quid agis, heus tu, quid agis? Abegiſti aves,
& rogum non extinguis? Num ſævior incendio
ficedula eſt? Unde nam, rogo, tantus in pluma
æſtus, tantum in igne frigus? Nimirum Gula
agmen volucrum ducebat, ideo monſtrum Pa-
triarcha expavit. Deſcenderuntque volucres ſuper
cadavera, & abigebat eos Abraham. Libet hic
explorare, quam ob cauſam deſcendiſſe feruntur
aves non ſuper holocauſtum, ſed ſuper cadave-
ra? Cùm voracitatem avium exprimeret vates,
iis eſt uſus nominibus, quibus ingluvies utitur,
quò licentius graſletur, etiam in victimas. Ne-
que enim abliguritio diſcernit à macello aram,
mixtimque coacervat dapes, & hoſtias „unoque
cadaverum vocabulo, quicquid arridet gutturi,
computatur. Nihil Gulæ ſanctum: Nihil non
cadaver illecebræ, non ut vilius cœnet, ſed ne
moroſius voret. Eluxit id ſole clarius in puero fi-
liorum Heli, qui rapturus & ſacrificiis adipem,
nunquam hoſtias nominaſſe ſertur. Veniebat puer
Sacerdotis, & dicebat immolanti: Da mihi car-
nem, ut coquam dacerdotis non enim accipiam d

te carnem coctam, ſoqd crudam. En qua ratione
aut dehoneſtat, aut obvolvit ſe

anctimoniam ho-
ſtiarum, carnemque victimam vocat, ut voret
licentius. Nunquiam audies furtitn epulantern
Coenobitam iis cohoneſtare titulis, quas abligu-
rit eſcas, quibus divina humanâque jura Sacer-
dotum annonam nobilitavere, dum eam aur
Chriſti ſanguinem appellarunt, aut pauperum
patrimonium. In ſyllabo voluptatis etiam holo-
Cauſta aut caro ſunt, aut cadavera. Tu verò ex-
pende non inurbanitatem modòe Gulæ, verum
etiam intemperantiam. Etenim ignis, nonniſi
poſt Solis occaſum, in ſacrificium inſilit, nec ho-
ſtias abſumpſit. At aves, quas Gula impulit,
ſtatim in holocauſtum irruêre. Uſque adeò mihil
à Gula tutum, & nunquam eſt. Quid? quod
in domo Iſaaci & primogenitura haſiæ ſubjici-
tur, licitante voluptate: & uni deſpondetur pul-
mento benedictio, quà quiſquis impertiretur,
ſervatoris Pater renunciabatur. Tanta eſt epula-
rum aviditas, etiam in Regia Sanctitatis! Fae
mihi pulmentum, ſicut velle me noſti, & affer,
ut comedam: & benedicat tibi anima mea ante-
quam moriar. Niſi propoſitum ſenis eluſiſſet Re-
becca, genus Abrahæ die illa ad Chriſtum uſque
tranſmiſſum eſſet ab Eſaü? natuſque Rex coæli
eſſet ex aliena Moabitarum gente, ſeu ex ſtirpe
Chanaan ſacrileg4, ob pultem. Miraris Joannis
funus ſaltationis fuiſſe ſtipendium? Parum ab-

fuit, quin Dei ortus merces fuerit pulmenti. Niſi

fallor, probroſiùs Deus naſcitur è lumbis Eſaü,
ſtigendium patinæ, quàm euſpirat in domo Re-

gis Propheta, choreæ merces. Perieramus, ſi ob-
Quamquam vix evaſimus.

ſurduiſlet Rebecca.
Cecidit quidem in Jacob ſors, quam Pater deſti-

naverat Eſau: ſed Dominus oppigneratur Gulæ,

ſeu abſcedat Eſau, ſeu Jacob accedat. Illud tan-
tum debemus Rebeccæ, quòd ſaniorem convivii
ſtructorem ſubmiſit. Cæterum benedictionem,
quam aper erat impetraturus, hoœdus extorſit.
Non Pudor, qui effloreſcebat in genis Jacob,
non Innocentia, quæ radiabat in fronte, non,
quæ fragrabat in corde, Religio; ſed pulmentum,
quod fumabat in patina, benedictionem omnium
gentium in Jacob tranſtulit. Quos cùm oblatos
comediſſet.... dixit ad eum: Accede ad me „O.
da mihi oſoulum, kli mi. Debemus Dei Agnum
uni hœdorum Jacob. Egredere, & paſce hœdos
tuos, 6 pulcherrima mulierum: Siquidem Deum
hœdo mercaberis. Lebeti, non Phialæ principa-
tus contraditur; & , qui primus & filiis Abrahæ
inferet pulmentum parentibus, primogenitus re-
nunciabitur. Sume arma tua, dixit ad Eſau Iſaac
Pater ejus: & egredere foras. Quò progreditur
Primogenitus delectæ à Deo, initiatæque gentis?
Filium-ne ſuum Eſaü mactaturus Domino ar-

matus pergit in montem? Scilicet. Audi quo

collineet arcus Primogeniti tantæ domus. Sume
arma tua.. . . Cumque venatu aliquid apprehen-
deris. Miſeret me tui, ſica. Quantum immurata
ab illa es? Deſignaſti in Iſaaci jugulo, quuùm ab
Abrahamo tractarere, Redemptoris imaginem:
Nunc deſtinaris in capreas, cervoſque camporum.
Dices Arcum hic ex Armamentario Abrahæ de-
trahi, non gladium, quo ille in ſacrificio uſus
eſt. Sume arma tua, pharetram & areum; &
egredere foras. Eſto, non iis ſit uſus Abraham
in holocauſto, uſus certè iis eſt, quùm deletis
quatuor Regibus, captivum Lothum reduxit ad
ſuos. Hic euimverò ezclamare compellor: Er-
gone Patriarcharum arma, quibus Juſtorum op-

preſſores profligabantur, quibus in Libertatemn
B aſſe-

Gen. 27. 42

Gulds,

Ibid. 26

Gen. 27. 32

20

aſſerebatur innocentia; quibus ſtirps Dei propu-
gnabatur, tranſtulit ad apros illecebra? O pro-
brum! Arma Domini Dei exercituum enervan-
tur in venatum. Graſſentur jam Arabes, Chal-
dæi ſæviant, Elamitæ inſiliant, ruat & effunda-
tur ſuis convulſa ſedibus Scythia univerſa: Nam
Patriarcharum hypothecæ deſtinatas olim pro-
pulſandis hoſtibus pharetras, inſequendis olim
propulſandis hoſtibus pharetras, inſequendis hin-
nulis implicuerunt: nec jam militant, ſed venan-
tur jacula ſanctitatis, & quibus parabantur trium-
phi, pulpamenta comparantur. Ab adoreis ad
ollas. Vide, quæ ſit voluptatis ærugo, qua ità
ferrum elanguit, ut foco ſubſerviat, & pateris,
quo triumphale Ponti, Armeniæque Labarum
mittebatur ſub jugum. Etiam Spartum in domo
Iſraélis Gigantes aut elidit, aut effugat. Denique
Davidis funda iævientem in Arcam Philiſihæum
dejecit. Hic tamen exeruntur triumphales ex ar-
mamentario Abrahæ arcus, pharetræque, non ut
Dei hoſtes atterantur, ſed ne ſeni pulmentum
deſit. Minus tamen miror tanti eſſe apud Patriar-
chas deliciarum appetentiam, ut aſſuetas trophæis
ſagittas detorqueat in Damulas. Illud mirari ſa-
tis non poſſum, uſque adeò inviſos amarores eſſe,

ut à filiis Prophetarum exclametur in ollam, ſi
fortè palatum non blandè perſtringat. College-

rat ex agro imperitus quidam & Prophetis colo-
cynthidas, quas in pelvim injectas, concoctaſ-
que diſcipulorum choro appoſuit. Illicò herba-
rum acor à Prophetis ſentitur. Quid ibi actum
exiſtimas? Guttatim hauſiſſe eos credes ſorbi-
tiunculam, quò diuturniùs torquerent illecebram
gutturis. Aut ſi non eos tanta patiendi cupiditas
inceſſerar, rejectâ patinà, jam non ſe eſurire ſi-
mularunt. Ad ſummum, contorto roſtro, non
admodùm eſculentum ſapere muſſitarunt. Muſſi-
tarunt? Imò vociferati ſunt, quaſi Cetum Jonæ
ab æquore transfugam, natantemque in juſculo
comperiſſent. Cumque guſtaſſent de coctione,
clamaverunt, dicentes: Mors in olla, vir Dei.
En fili Prophetarum quàm abhorreant etiam
à ſucco auſteriori, ut mordacitatem ſy lveſtris vi-
tis, mortem, hoc eſt, ſupremum malorum pro-
nuncient. Et quæ, rogo, mors illa fuit, quam
propheticæ adſperſio farinulæ ità dulcoravit, ut
in delicias verterit? Afferte farinam. Cüumque tu-
liſet, miſit in ollam . Et non fuit amplius quic-
quam amaritudinis in illa. Væ nobis, ſi quicquid
nectareum non eſt, mors eſt. Et væ nobis, qui-
bus id, quod indulcari farind poteſt, ingratum
ità eſt, ut morti conferri poſſit. Doleo non tam
hyperbolem doloris, quàm facilitatem antidoti.
Etenim quod illud venenum eſt, quod in eſcu-
lentum adſperſio pollinis, imò & furfuris, con-
vertit? Et quo, apud Prophetas, vocabulo cen-
ſebuntur lora, virgæ, Leones, & ungulæ, ſi co-
lochyntidæ mors ſunt? Neſcio plus ne improbem

Hebræos, quòd manna pertæſi ſint, aut quòd ità

acorem oleris expaverint. Quid mirum ſi guttu-
ri, cui manna non ſapit, mors ſit colochyntida?
Reſecet proinde Eſdras, imoò amputet fibram
hanc amaritudinis, & querelarum; jejunioque,
quaſi cœli viatico ſeſe inſtruat, ſuoſque paret ad

Gula ma. iter. Pr. edicavi Jejunium, ut afſtigeremur. Et ſanè
ier urxuris percommodè factum eſt, ut ad adventum Levi-

tarum, quibus ſacra contradi vaſa oportebat, je-
junium indicererur, quo ea propelleretur & caſtris
peſtis, quæ & luxu vivit, & ſtolam inquinat,
Jugulatque Nathinæos. Jejunent Levitæ, ne laſ-
civiant. Siquidem & delicis libido exoritur, oc-
cidit in jejunio. Ophni & Phinees Sacerdotibus

Oliva

puer Sacrificiorum adipem excoquebat: ideoque
miſtos eos in Templo ſcortis non abnegat Samuel.
Dormiebant cum mulieribus... Ommne quod leva- 1. Reg.2
bat tollebat Sacerdos ſibi. Prius Gula 22.
inſilifle in Templum fertur, tum libido ſubſe- Reg. 2.
quuta deſcribitur epulantes. Mitto ideò regnaſſe 4,
Sodomis impuritatem, quòd irrigaretur regio il-
la, ut paradiſus Dei. Ex abundantia Panis, ſi
credimus Ezechieli, prodiit iniquitas perditorum.
Ecce hac fuit iniquitas Sodomæ e Trori tug, ſuper- Ezech.16.
bia, ſaturitas panis, & abundantia. Mitto Po- 4².
pulum ceparum & alliorum percupidum toties
in eremo fornicatum. Ne fortè crederes Vene-
rem omnia faſtidire, præter Pavonem. Et pullos
conficit, & oleribus ſaginatur. Mino inebriatum tz
Lothum, virum inter filias evaſiſſe, plureſque num fins
ſuſcepiſſe filios ſublatà uxore, quàm ſuperſtite. Gula.
Siquidem ut liberum admiſit, emiſit liberos, na- csgitarie
Sus in rupe thorum, in orbitate nuptias, in lu- cura.
Gu epulas, venenum in vino, in Baccho Vene- „
rem. Dederuntque Patri ſuo bibere vinum. Et 6 .
ingreſſa eſt major, dormivitque cum Patre. Mitto 33.
paratam ab Holoferne in Tentorio coœnam, ut,
quam deperibat, Judith funditùs perderet. Mitto
hæc, aliâque ſexcenta, quibus prorſus evincitur,
haud è& mari, ſed è muſto emergere Venerem,
non tam Neptuni privignam, quàm Cereris fi-
liam. Vultuum, geſtorumque ſimilitudo & vo-
luptate natam efle luxuriam conteſtatur. Ea eſt
Gulæ natura, ut raptim ſuum feratur in votum.
Ut vidit Eva, eſuriit; ut eſuriit, comedit. Vidit Gen. 6.
itaque mulier, quòd bonum eſet lignum ad veſcen.
dum & tulit de frubtu illius & comedit: deditque
viro ſuo, qui comedit. Vix ullum invenies cri-
men, quod Gulam in hac habenarum effuſione
referat, qua in eſcam fertur. Dolus in villico
quamdiù cunctatur, ut ſibi conſulat? Quid ſa⸗
ciam? ait. Adyocat obæratos Domino ſuo: Syn-
graphas novat: oleum denique triticumque re-
mittit, ne ſubmotus præfecturà cogatur aut men-
dicare, aut fodere. Ultio fremit, ſed tacet: filii- Gen. 34.
que Jacob mercaturam, nuptiâſque pacti, ut rap-
tum Dinæ ulciſcantur, circumciſione urbem He-
moremque expiant, ut cæde fœdent. Invadendi 2, Reg. 15.
cupiditas regni non illicò aut ad ſceptrum Ab-
ſalonem impulit, aut ad haſtas. Primè ſalutat,
tum vovet, peregrinatur deinde in Hebron, litat
denique, ad extremum rebellat, & clangit. At
libido, ne à pareme degeneret, ut videt, arder.
Eoreſſa eſt Dina. Quam cum vidiſſet Sichem, Gen,.1
adamavit eam, & rapuit, & dormivi cum illa,
vi opprimens Virginem. Compone, rogo te, cum
Eva Sichem, hoc eſt, libidinem cum Ingluvie,
& vide non eas modò conſimiles, ſed ita mori-
bus lineamentiſque confictas iiſdem, ut in unum
cohæſiſſe monſtrum parentem putes & filiam.
Vidit Eva, vidit & Sichem: captüſque ità uter-
que eſt illecebrà, hic Virginis, illa Pomi, ut
neutri imperare moram poruerit ſeu ſupplicium,
ſeu probrum. Vidêre, rapuere, periere. Caſu
hic fortè dices in eandem coiiſſe ſpeciem Bac-
chum, & Venerem. A thoro Principis ad Regis
thalamum aſcendamus. Vidit & ſolario David la-
vantem ſe Berhſabeam, & eâdem horâ inquina-
tus eſt. Viditque mulierem ſe lavantemn. Miſſis 2. Reg.
itaque David, nuncüis tulit eam. Vix Thamarem
per velum Judas aſpexit, & exarſit illicò. Quam Gen. 18.
cuùm vidiſet Judas, ſuſpicatus eſt eſſe meretricem:
operuerat enim vultum ſuum.: & ait: Dimitte me,
ut codam tecum. Videntes, inquit Moyſes, Klii Gen.
Dei filias hominum, quòd pulehræ eſſent, acce-
Perunt ſibi axores ex omnibus, quas elegerant.
Etiam-

6.

fum
hell, 6
undi
anüagi
aol
A 0
immen t
enhll
ihr. Aa
emguel
iende
AMrariti
ſihr⸗
Maent
la niu
ſſetzne
Ne ul
1 Ei
lue, ho
niſgoe
nin ipſog⸗
iem eln
lmerat ne
lert extt
Ainu Gelib
Dunen P⸗
klame
Emnvivi
ai,5
eum en
ult. De
in ſore⸗
e ovoca
I, & hl
tüilt Bibi
IrAnmmn
Ulere dd
1
lehlen,
Pypii

e
Rene
u e 1
in Glu!
60 Une
6 nmndid
regoi.
beni
erdktonn,
ue, ſher
Ino ot
dum wie
leres er.
. Eioh
inehrunn,
, Puthen
n ſopeti
lbere 6
Pin, Als
aocho ſen.
e vinun.
arre.
Cenin N
deret. Mn
figerinen,
re Veen
am Cetit-
niliucoe
ſtamr. Edl
uur in vorn.

onnedit

nunal eſtr
elt: Cle
mn invensnt
arumeſtloe
Mobu in in
lu u⸗
minolo:
riicunden
garur an er
eniüt
e aci uf
one udenb⸗
ent. IEins
ſehmn
PimdAlu,
in Bebrnn, iu
Angt 1
u ide, i
ilſe Rin⸗
mmimt 9
e, gore⸗
(bN Nn,
3/ lel ne
, Uil
. E lu
⸗ e⸗ .
kü ian
en Man
etiee⸗

ſounl

.
7

Krlinb⸗
: Vuit
Moſes/
„
t,K
e 9
ne
W ͤ⸗

Gen. 25.

Luc. 17. 18.

Tbidem-

Num. 25.

lbid.

in Cap. VIII. Lib. I. Efdræ. Ar

Etiamnum dubitas Libidinem, in morem Gulæ,
ut eſcam ſenſerit, inſilire? Subdubitare veriùs
poſſis, adeò-ne prona volvatur in ollam Gula,
ut Libido præceps agitur in volurabrum. Adeſt
hic tamen Eſau, qui ut fumare pulmentum ſen-
ſit, prodito familiæ principatu lenticulam abſorp-
ſit. Da mihi de coëtione bac rufa. Non mirum
proinde videri debet; ſi Dominus ità ſævit in
Gulam, ex qua eam emicare non ignorat flam-
mam, quà & plantaria exuruntur vineæ ſuæ: &
domus ſuæ Vaſa, phialæque difflantur. Exundan-
te in agro ſegete, Rapina cor Divitis inſedit. IIIi-
cò exclamavit: Quid faciam?. . . Hoc faciam:
Deſtruam horrea mea, & majora faciam: & illuc
congregabo omnia, quæ nata ſunt mibi. Si cogit
univeria, conditque in horrea, profectò nec de
ſublevandis egenis cogitat, nec de perſolvendis
decimis agit, nec de reparando templo dehbe-
rat; nec ulla de operarum mercede illum cura
ſollicitat. Quæ ſanè peracta vel à Phariſæo ſunt,
qui tamen reprobatus deſcendit in ædes ſuas. Et
tamen nullus hic Iræ cœleſtis fragor, nullum
fulgur. Avaritia exæſtuat demetentis, & Dei fu-
ror conquieſcit. IIla fortè nocte Arcum Dominus
non intenderat? Imòô & excuſſit. Siquidem, ſo-
lutà Avaritiæ concione, ſuis cum pediſſequis ad-
repſit Ingluvies, cujus hauſtu dives excantatus
in ea erupit verba: Dieam animæ meæ Anima,
babes multa bona poſita in annos plurimos: re-
quieſee, comede, bibe, epulare. Divit autem illi
Deus? Nulte, hac notcte animam tuam repetunt
à te. En iram Numinis, quæ, declamante cu-
piditate, horreaque moliente, viſa eſt elanguiſſe,
enerviſque jacere: ubi epulas inſtrui ſenſit, effer-
buit, ipſoque in deſignationis ſemine, voluptatis
fruticem eliſit. Quid? quod non modèò non in-
ſiruxerat menſam, ſed ne quidem eam animæ
ſuaſerat extruendam, verùm id ſe acturum cum
atima deliberaverat tacitus. Dicam animæ mec.
Et tamen perit, non modè in epulis ut Balthaſ-
ſar, ſed ante epulas, quin etiam ante publicatio-
nem convivii. Uſque adeò pertæſus eſt Deus Gu-
lam, qui, ſi non libenter, patienter certê ante-
ſignanam criminum Avaritiam aut tulit, aut non
perculit. Dives iſte novus mihi viſus eſt Lothus
inter ſorores medius, hinc Avaritid, hinc volup-
tate provocatus in ſcelus. Bibit, propinante Mam-
monâ, & horreum quaſi alierum Moab in lucem
edidit. Bibit, miniſtrante Gula, & menſam ve-
lut Ammonem ſuſcepturus, venenatæ ad inſtar
viperæ abortiit, & periit. Dices, Num Volu-
ptatem nocentiorem eſle putas Avaritia, quæ
idolorum ſervitus eſt? Ais; nam & IIlecebra
idololatriæ pronuba eſt. Initiatuſque eſt Iſrazl

Beelphegor. Litatur in Setim, & Priapo quidem.

An Egyptii eò convenerant? Num Afſyri illuc
confluxerant? Arabes ac Cyprii polluti ſunt co-
ram Beelphegor? Iſraëlitæ ſacrificant. Quâ ma-
chind eò adducti? Nulla. Quæ illos fornax in-
cenſa ſeptuplum Dei filios ſaxo advolvit? Non
fornax, ſed focus inclinavit verticem filiorum
Iſrael. Comederunt, & adoraverunt Deos eorum.
Ante auream Babylone ſtatuam non una He-
bræorum nihil infracta cervix aſledit. Coram
Priapo Iſraél ſcribitur provolutus. Ibi aut ful-
gori Cupiditatis radiantis in auro, aut fulguri
Perſtrepenti & clibano Fides obſtitit. Hic pateris,
patiniſque ceſſit Religio: quæque haſtas irriſie,
inhæſir verubus, igniumque contemptrix naufra-
giut egit in melle. Comederunt, & adoraverunt.
Sed enim radix malorum Cupiditas, ſi Paulum
audimus. Imò & Pomo fluxere vitia, ſi credimus

Moſi. Auri ſalem fames ſecundum prodidit A-
damum in atrio. Quid vultis mihi dare, & egy Matth. 26
eum vobis tradam ⁶ Eſurit certè pomum quæ 8s.
primum Adamum confecit. Quia audiſti vocem
uxoris tuæ „ & comediſti . . pulvis es, & in
pulverem revertéris. An tu, inquies, Adæ Chri-
ſtum componis? Procul à nobis tantum ludi-
brium. Ille pulvis, hic Deus. Video tamen AvVa-
ritiæ ſcelere initiatam Crucem eſſe, quà è ſcele-
ribus enavigavere mortales: quùm voluptatis
attactu infecta arbor genus hominum univerſum

Gene3. 17.

oppreſſerit. Libertatem proinde cupiditas pepe-

rit noxiam; Gula mortem invexit. At Chriſius
periit. Perüit non tam argenteorum ſiti, quàm po-
mi eſurie. Comedendo Adam perät, & Jeſum
intempeſtivis dapibus perdidit: qui ideò ligno
ſuffixus eſt, quia è& ligno pomum Heva decer-
pſit. Quin, ut lautiùs epularetur Judas, æſtuaſſe
illum crediderim cupiditate nummorum. Hinc
eſt, quod Dominus inter epulas proditum ſe iri
pronuntiavit. Veſpere autem facto diſeumbebat Matth
cum duodecim diſeipulis ſuis: & edentibus illis, 21.
dixit amen dico vobis, quia unus veſtrum me
traditurus eſt. Cümque renunciandus jam eſſet
proditor, non eum crumenâ, ſed paropſide de-
ſignavit. Qui intingit manum mecum in paropfi-
de, hic me tradet. Vides non ære, ſed jure no-
tari perfidiam. Ut diſcas, ideò exoptaſſe Judam
mercedem, non ut marſupium infarciret, ſed ur
oppleret aqualiculum. Denique poſt buccellam
& Satan introivit in Judam, & Judas exivit in
atrium. Et poſt buccellam, tunc introivit in eum Joan. 13.
Satanas. Cum ergo accepiſet ille buccellam, exi- 27.
vit continud. Quis ergo ſequeſtrà Ingluvie con- d.
fectum de Chriſti nece negotium dubitet, quan-
do & proditio in cœzna detegitur, & paropſide
proditor deſignatur, & poſt buccellam irrupit it
Apoſtolum Lucifer, erupit ex Apoſtolorum co-
naculo Judas? Ideò enim, non diſſectum Iſca-
riotem crediderim, ſed eliſo gutture præfocatum
ex arbore pependiſſe; ut nimirum, per quæ rue-
rat impius, per ea quoque puniretur. Ut ſcilicer
periret tum gutture, tum arbore, qui ut delicias
abliguriret, Panem vitæ addixerat morti. Non
ergo injuriâ, ut ſcelerum omnium radicem evel-
leret Eſdras, jejunium prædicavit, ratus nullum
criminis fruticem fuperfecturum in Levitis, ab-
liguritione ſublatà, quæ radix eſt ſcelerum. Na-
thinæos ducentos viginti. Hi legis interpretes erant.
Quos ubi adveniſſe cognovit Eſdras, jejunium
indixit dierum octo. Et prædicavi ibi jejunium,
ut afſtigeremur. Quod, rogo, fœdus Doctrinam
inter & Eſuriem? Cur affligi jubentur, qui legis
futuri ſunt interpretes? Ut diſcant firmiora tum
fore latera perorantis, cùm extabuerint ora jeju-
niis, quùm paſſione eloquentiores fuerint, quàm 8,. Gis maa
ſermone. Non ſi recludas volumina, ſed ſi gut- voe zu
tur obſtruas, peroraſti. Patiendo validius decla- fuere.
mabis, quam garriendo. Hâc nos doctrinâ im Moriiftca⸗
buit Aaronicæ ora prætextæ. Deorſum autem ad tio neceſ-
pedes mala punica ex hyacintho, & tintinnabula de e⸗ mtis
auro puriſimo. Quænam affinitas, aut conventio verioy
eſt metallo & purpuræ? Mala punica facies ex Concio ex
byacintho & purpura, & cocco bis tincto, mixtis oreiſca-
in medio tintinnabulis. Quæ, inquam, ſocictas Exod. 35.
tintinnabuli & Pomi? cùm præſertim reſonare 23 ut ani
deberent Sacerdotis fimbriæ, ne moreretur. UVt Ze ve gik
audiatur ſonitus, & non moriætur. An ſonora

167

Vox ope-
raem.
Pati pro
Chriſto.

§. Franciſa

eger mortis
ſunt Punica? cùm ea non ex auro, quod reſo- Erczimne,
nat, ſed ex purpura contexuerit Moſes. Senora :4.
profectò ſunt. Nam cùm in malis punicis ſan- Exod. 29.

guis martyrum exprimatur: quis non intelligit ³5“
ſuppa-

22

ſupparem eloquentiam in hiſce fimbriis deſignari
Cruoris & Doctrinæ? Supparem aio? Imôò vo-
caliorem longè Paſſionem eſſe pronuncio, quàm
eloquentiam. Hinc eſt, quod fimbriis punica prius
Rrod. 39. attexuntur, quam æra. Mala punica ex purpura:
. & tintinnabula de auro. Melior enim eſt vox,
quam ſanguis emittit. Ut ruerent propugnacula
Jerichunthina, quamdiù ſtrepuere hitui, quanta
Joſu.6. 13. univerſæ multitudinis conclamatio? Cumque dies
omninòô ſeptem Urbs una tot tubis obſtiterit, ne
periret: unus e& cocco funiculus irruentem inhi-
buit populum, ut meretrix ſupereſſet in buſto pa-
Joſu. 3., 18: triæ. Jignum fuerit funiculus iſte coccineus. Im-
peraverunt Levitarum Tubæ mœnibus, ut He-
bræos exciperent: & vix die ſeptimo patuere Iſ-
raëli: cum elinguis vitta compreſſerit haſtas, fer-
rũûmque triumphale ſubmiſerit Lupanari. An du-
riora ſaxa, quàm chalybs? Ceſſere licio, coc-
coque arma: Obluctati ſunt diù lapides clango-
ri. Uſque adeò imago ſanguinis ad perdoman-
dum ferrum præpollet, cùm enerves ſint litui,
clamoreſque ad mœnia mollienda. Eluxit vis
iſta Paſſionis, vociſque imbecillitas in iis, quæ
geſſere tum in Ægypto Moſes, tum Jonas in
Afſſyria. Aptiores procul dubio Dei voci exci-
piendæ Ægypti, quàm Aſſyrü; illis enim Jo-
ſeph præfuerat, & diù adfuerant Iſraëlitæ; quùm
his ne nomen quidem aut numinis, aut Abrahæ
inſonuerit. Duriora Ninivitis imperabantur, quàm
Pharaoni: hic enim emittere tantùm jubebatur è
regno advenas: jejunare illi, ejulare, ſqualere
cogebantur in ſacco & cinere. Signis Moſes co-
ruſcabat: nullis emicabat Jonas prodigiis. Et ta-
men Pharao induratur, & luget Nimve. Nimi-
rum Moſes olebat regiam, ex qua exierat:
Cetum Jonas inhalabat, è quo evaſerat. Pro-
greſſus ille fuerat ab ovibus, hic à monſtris: ille
à vellere butyroque deſcenderat in aulam, hic à
naufragio & ſentina proceſſerat in urbem. Ter-
ruit proinde ſqualor Prophetæ Ninivitas, domuit-
que; immotis ad vocem Moſis Ægyptiis, quos
non vana fefellit opinio, præconem olim ſuum
in purpuris repfiſſe, & lacte paſtum ſpiraſſe ſal-
tem in eremo agrorum delicias, & gregis adi-
Exod.. 2. Pem. Quis eſt Dominus, it audiam vocem ejus,
& dimittam Iſrazël? Et crediderunt viri Ninivitæ
Jonæ 3. 5, in Deum: & prædicaverunt Jejunium. Sed enim
eventuum diverſitas non tam & paſſione, voceque
profluxit, quam ex habitudine perorantium. Non
Jonam juvere monſtra: nec Moſi vellera obfue-
re. Verùm hic elinguis Ægyptum non monuit,
ille eloquens permovit Aſſyriam. Coaleſcant in
uno, ſi placet, ore vox paſſionis & doctrinæ,
ſpectemuſque utra alteri præcellat. Quamdiu
apud Sarnaritanam Dominus peroravit? Evolvit
annales, enucleavit oracula, dogmata condidit,
de monte, de fonte, de fornice prophetavit, &
vix tandem à femina impetravit pro hydria,
quam perebat, Prophetæ titulum, quem non op-
Joan:4. II. tabat. Numquid tu major es Patre noſiro Jacobé...
Domine, video quia Propheta es tu. Silens, &
contrario, Jeſus ita ſicarium inflexit, ur Rex ab
Luc. 23.42. eo ſalutarerur. Domine, memento mei quim ve-
neris in regnum tuum. An mulier durior latrone
eſt? Diuturnis illa tamen obluctata eſt, hic ple-
nius traductus à crimine. Idem Dominus; imò
divinitatem ſuam mulieri propherando recexit,
latroni obrexerat ejulando. Unde ergo contuma-
cior femmina, quam ſicarius? qua ratione, minus
videri validus dignatus eſt Dominus prophetan-
do, quam filendo? Nimirum ibi loquebarur
Doctrina, hic ſanguis perorabat;: ibi quieſcebat

Oliva

in puteo, hic exſpirabat in Cruce. Potentior ad
permovendum paſſio Chriſti eſt, quàm vox. At Joa in 4.
clamando Lazarum quatriduanum eduxit Serva-
tor & ſepulchro. Sed priùs amoliendum à ſpelun-
ca curavit lapidem, quaſi nos docere vellet, ſoli
voci ſaxum non illicò pariturum: ſed produxit
obligatum: ſed unum excitavit. Intuere jam ad
omnipotentiam exſpirantis patere ſepulchra, pro-
dire cadavera, nec quatriduum, ſed mille jam
annos putreſcentibus vitam, ſpiritumque reponi.
Multa corpora Sanctorum, quæ dormierant, ſur- Matth, ay
rexerunt. Divinitati id tribues, non cruori. Fa- ¹*
teor divinum eſſe triumphare de funere. Præ-
ſtantius tamen eſt, revocare perduellem à ſcelere,
quàm defunctum à funere. Latronem crux infle-
xit, ſapientia vix repreſſit feminam ab audacia.
Hic quoque hypoſtaſim verbi jactabis, aut certè
innocentiam patientis. Quis verò abſque macula.
pati poſſit? Cujus ſine infectione ſanguis? Si
Crux adeſt, ſi ſanguis manat, nullus non aptus
eſt perdocendis, permulcendiſque perduellibus.
Graſſabatur in caſtris Iſrael lues, cui ut occurre-
retur, crux erigitur, ſignümque in expiationem
populi expomi jubetur. Palmam dices affixam
ligno, aut laurum. Falleris, nam ex animanti-
bus ſeligi debuit pereuntibus pharmacum. Hic
enimverò nemo non expectabit anniculum ſuſ-
pendi ſine nævo agnum, quo Dei agnus adum-
braretur, qui ſublaturus erat peccatum mundi.
Attamen non ad caulas, ſed ad cavernas feſti-
natur, anguiſque elevatur in antidotum langui-
dorum, non agnus. Fecit ergo Moyſes ſerpen- Num.
tem æneum, & poſuit eum pro ſigno, quem quum
percuſſi aſpicerent, ſanabantur. Ea eſt peroran-
tis vis paſſionis & vox, ut in ligno vel ſerpens
ſanare poſſit, quo Heva periit. At figuris velita-
mur. Certemus exemplis. In diebus autem illis, Act.6, 1
inquit Lucas, creſcente numero diſeipulorum.
Undenam Hieroſolymis ſalus tanta, tâmque ino-
pinata, ut ex carnificibus Domini conflaretur
phalanx diſcipulorum? An Raphaél eductis piſ-
cibus & Cedron medicinam iis fecit, qui cuùm
cæci eſſent Duces etiam cœcorum facti, Domi-
num gloriæ crucifixerunt, quem non cognove-
runt? Scilicet. Tu Columbas deargentatas expo-
nis, ego ſerpentes intueor, ſed in ligno, quibus
cruenti ſatellites reviviſcunt. Nam antequam Lu-
cas auctum diſcipulorum cœtum exponeret,
Evangelizaſſe Apoſtolos ſcribit non tam ore,
quàm vulnere, nec tam ſapient' invahiſſe,
quàm ſanguine. Cœlſis denunciaverunt, ne lo-
querentur. Omni autem'die non ceſſabant in Tem- Act.5. 42
plo, & circa domos docentes & evangeliantes Cbri-
Rtum Jeſum. An non Serpens Joannes, qui nudus ? oer
ex horto aufugerat, Thomas, qui dubitaverat in Paii pro
cœnaculo; Petrus, qui pejeraverat in atrio? His bnſto.
tamen, ſed cruentis, curati ſunt Iſraëlitæ. Ceſ-
ſere vulneri, qui eloquentiæ repugnaſſent: vin-
ctiſque dedere manus, qui manus injecerant in
declamantes. Deridere hic jam libet demirantis
voces Eccleſiæ, quæ apud Eſaiam ſic loquitur:
Quis genuit mihi iſtos: Ego ſterilis, & non pa- IIa,44. 0
riens, tranſmigrata & captiva & iſtos quis enu-
trivit? Ego deſtituta & ſola⸗ & iſti ubi hic erant?
Quis iſtos genuit? ſterilitas. Quis eos adduxit?
Captivitas. Unde populorum accurſus tantus? Ex
ſolitudine. Tua tibi peperere vincula liberos.
Neque enim voci tuæ, ſed tuæ patientiæ ceſſit
Areopagus. Subjecta tibi Roma ſupplicat, non
eloquentiæ proſtrata machinis, ſed ſuppliciorum
tuorum tolerantiam demirata. Non ergo vana
de Jejunio Lex in adventu Levitarum, quando
potentior

N

peni
her⸗
encie
0 u 3
17
869 luni B
. „Alcho
i
,de
n tun
alras 4
ſcien, cl
zileh,
ſor, ber
inad
ineP
Eetel
napien
k i
Mmor
Ilbems
Tuibemmn
ſennz
Pn lu
lrkum
Nelio
e Ee h
Ge Mutxi A
relctie
ſei ei
( u er
linmbat
ent,
Uuklim
Wen, it
.
u, ſu⸗
1 e er
ſükale.
e in 0
Ceickente
Phror l
Uute:
n epen
Alendo e
lefn
rl
zud
lahle
Ein, o⸗
n
um wod
Dkllm e
lhc
e eica
Lg ej
bun
l
ſkr,

WE
Uut en,
In ſ
Nelen ſ
ii
Uere ſn 4
lchrn
mie
nqe epi
Nierant .
run, ,
unete,
keniſek,
emcnuink.
w dal
ait en
Dienet,
e ſngi5
lus non
e perdelidn
Cit ocn
inegiine
Gices n
n en aninn
tmacum He
annicnlan .
ei agnlgaln
CCatun mm
Cavennas i
idonmm un⸗
Mſeiel
o, genin
Eael ane
gno el let
Arbgnrs eir
is auen ite
Aſepnmm.,
ta, uagei⸗
nini onfen
hael Aluſt
ſect, gicn
D ſaci, .
on Nge.
Argennan efr
inhann, gin
n atledlen
tum eiſoneni
non tann ler
enis imelit,
avetunt,
Aſonni
eluuul
Ones, giluln
idlbiantudn
t in nin
gaen: N
N ieu
ſte ind

Can. 2. 2.

Gan. 5. 9

in Cap. VIII.

potentior vox eſt Paſſionis, quàm Doctrinæ.
Adverſatæ ità fuerant Eccleſiæ Sionis filiæ, ut
eam circumſtetifſe ſint viſæ, quaſi Lilium dumi.
Sicut Lilium inter ſpinas, ſie amica mea inter fi-
lias. Quæ ſanè filiæ ex ſpinis in flores verſæ ad-
blandiri cœpere Dilectæ. Qualis eſt dilectus tuus
ex dilecto, pulcherrima mulierum ? Quò decli-

navit diletus tuns? & quæremus eum tecum. Quo

Auſtri afflatu, unde aconita odiorum exſuda-
runt, blanditiarum aromata effluxerunt? Nimi-
rum tum aureas oſtentabat murænulas, vermi-
culatas argento: Nunc verò confoſſa vulneribus
ſaniem, cruoremque diſtillat. In hujus rubri Ma-
ris alveo, quæ olim Syrenes erant, jam Conchæ
ſunt, nec jam vorant, ſed ornant, exeruntque

S Franciſi uniones, non ungulas. Hinc factum credide-

KRigmatas. rim, ut ſtigmatibus Franciſcus notaretur, quò

ſcilicet ad fulcimentum Eccleſiæ exoriente tum
maximèé Prædicatorum Senatu, puſillus hic quo-
que grex Evangelio proſeminando initiaretur non
tam ſapientiũ, quàm ſanguine. Quamquam de-
inde & hic doctrinà, & ille cruore grex Evan-
gelium toti naturæ inſinuaverint. Etenim & Mar-
tyr Petrus inter Prædicatores vulnera Domini
Jeſu in ſuo capite circumſert. Er Franciſcani ſtig-
mata ſtiemmatis doctrinæ ſuæ auro imbuit Bona-
ventura; qui, ut purpuram ſacco, ità eloquii ar-
gentutn luto paupertatis & ſimphicitatis Evange-

Cant. 5.7. licæ ſociavit. Vulneraverunt me, tulerunt pal-

lium meum mihi. Quò abüt Dilectus tuus? Hæc
me Canticorum verba ad ea digredi compellunt,
quæ de Franciſti ſtigmatibus declamavi ipſo

Luc.5.22, Matthæi Apoſtoli feſto die. Ait ülli, ſequere me.

Et relittis omnibus ſurgens ſequutus eſt eum.
Et fecit ei convivium magnum Levi in domo ſua.
Quæ ut expoſui, in hæc ſum verba præfarus.
Triumphat, hodierna die, in Palæſtinæ finibus
Paupertas, quæ & telonio ad curulem Apoſtola-
tus ſellam Publicanum evexit. Qui, ut corde Dei
vocem, ità ſuas intra ædes Dei quoque Verbum
excepit. Laureas profectò haſce dixeris trium-
phales, fugare Mammonam, & Deum advoca-
re: nec jam cupiditate diſcerpi, ſed Deum epulo
recreare. Quæ ſanè ut inchoata nemo non mirari
deber in Oriente, ità gratulari quiſque poteſt in
Occidente abſoluta, perfectaque. Etenim, ur
ſpoliatior longè fuit Franciſci Paupertas, quàm
Matthæi: ità lautiores quoque fuere Matthæi
dapibus, Franciſci epulæ, quibus Jeſum refecit.
Hujus egentiorem quis dubitat fuiſſe inopiam?
quando Publicanus, etiam poſiquam omnia re-
liquiſſe fertur, domum tamen habuiſſe ſcribitur,
& ad epulum inſtruendum lances & abacos pro-
tuliſſe. Cùm Franciſco nec illud ſubſit, quod
Paulo ſuperfuit. Caruit enim & velo, quo tege-
retur, projectâ ante parentem ſupremâ corporis
tumicàâ, & victu, quo ſupplicia veriùs ſua, quàm
vitam produceret. Ideoque ſplendidiorem Chriſto
menſam exhibuit in domo non ſua, imò ſua, non
manufacta, hoc eſt, excepit illum in carne ſua,
totque ei cœnacula ſiravit, quot vulnera diduxit,
ſuumque ei corpus in cibum, inque potionem
cruorem illi ſuum exhibuit. Quò fanè epulo nul-
lum ſplendidius; quando iis paltus eſt dapibus à
Franciſco Chriſtus, quo ipſe Dominus Eccleſiam
recreaverat, enutritque in dies profuſffimè ſuam.
Verbo; domum in epulum, & in coznam vertit
viro dolorum Vir videns paupertatem coenacula
quinque. Suà enim carne Verbum carnem factum
refecit intra ſuorum vulnerum tabernacula. Fecit
er onvivium magnum Levi in domo ſaua. Et qua-
re, Matthæum æmulatus, menſam inſiruxie Fran-
ciſcus ? Quia imitatus Matthæum omnia cum

Lib. I. Eſdræ.

illo reliquerat. Relictie omnibus ſurgens ſequntus
eſt eum. Et fecit ei convivium magnum. Meum
erit, ex quo oſtendero vulnera & Paupertate naſci .
ſplendidius nullum convivium eſſe poſſe
ribus. Age, &, ad adventum deſilientis
Columbæ, verſos in aquilas diſcipules
Strepuere illicè Apoſioli, arguendo, tonando,
extollendo Crucem, ſcribas ſugillando. Cûmque
urbem commoverent, nuſquam vinciuntur. Num
obtorpuerant Sacerdotes, qui, cùm Dominum
gloriæ crucifixiſlent, piſcatoribus parcerent? Num
evanuit oraculum prænunciantis Domini, Ecce
ego mitto vos, cut oves in medio luporum? Chri-
ſtus palam ambulare vererur, & perit: Apoſtoli,
