rum; ſi veſtis olet ut ager, quamvis dextera pi-
lis inhorreſcat ut hædi, ſtatuêris ad dexteram:,
& coœli rore conſpergere. Perierat Jacob, ſi non
luxuriafſet in colobio. Manus ſunt Eſau: ſed
fragrat. Det tibi Deus de rore coœli. Fragrantia
impetravit pallæ , quod morum innocentia
non extorſiſſet.

Interrogavi eos de Ldæis, qui temanſe-
rant, & ſupererant de captivitate, O
Jeruſalem.

Ide ut nullum amare videatur Nehemias,
& umiverſim omnes abs ſe diligi conteſte-
tur. Viritim de nullo rationem ſibi reddi po-
ſtulat: Non amicorum, non affinum, non
popularium meminit. De Judæis percontatur
Hananum, miſſis tum rumoribus, tum nugis.
Resnorei. Quid, quod nec ex eo'ſciſcitatur; an barbari
ſæviant, an Præfecti graſſentur, an agri ſeran-
tur? Unis de Judæis interrogat, quòd ſciat nec
calamitatem, nee felicitatem ſupereſſe ullam fi-
Sermo va. liis Abrahæ, niſi quam ipfi ſibi aut corruptione,
niug aut integritate morum paraſlent. Quid agunt
Judæi? Nam quid Perſæ agant, nihil intereſt.
In compede regnat Iraël, ſi pſallit: ſi mœ-
chatur, famulatur in purpura. Et dixerunt mibi:
remanſerant, & derelicti ſunt de captivitate
ibi in provincia, in afikctione magna ſunt, & in op-
probrio: & murus Jeruſalem diſſipatus eſt, & por-
tæ ejus combuſtæ ſunt igni. Cüumque audiſſem ver-
ba bujuſcemodi, ſedi, & Mevi, & lIuxi diebus
multis, & jejunabam, & orabam ante faciem
Dei cœli. Utros plus mirer, incertum, Ha-
nanum an Nehemiam. Hic enim hoſpiti non
blanditur, non de itineris percontatur incom-
madis, non initæ peregrinationis rationem ex-
plorat, non illi ſuum aut fidem aut operam
pollicetur, non denique epulas apparat, utque
apud ſe divertat, hortatur. Verùm, omiſſis om-
mibus tum humanitatis, tum hoſpitalitatis of-
Hicis, de fſcintillulis Reipublicæ Iſraëlis fie-
ri optavit certior Nehemias. Cui Hanani fe-
cit ſatis ſuarum & rationum, & viarum im-
memor. Audiant Sacerdotes, quibus de rebus
in aula Regum Perſarum Pocillatores fabu-
lentur, ubi e patriis finibus advenas excepe-
rint. Proh noſtræ quaàm abſunt fabulæ ab He-
bræorum aulicorum ſermonibus? Una rumo-
rum materies, apud Nehemiam, eſt Jeruſalem,
& Iraél. Nos verò aliquando quùm de Bactria-
mis reſcire & rhedas, & cincinnos cupiamus, nec
Templi ſancta mente revolvimus. Ergone in
Pocillatoris patera ros coœli, & Jordanis tan-
tm unda criſpatur: cum in Sacerdotum ca-
lice non Cedron reſtagnet, ſed tum Euphra-
tes, tum Nilus exundent? Qui Medo cyathiſ-
ſat, haurit frigidam & Silo?: & qui Chriſto
Dropinat, ſæcibus exinanit Abanam & Phar-
Phar, Damaſci profluentes? ZÆthiopiæ limus in-
Auet in cyathum litantis, cùm in miniſtrantis
urceum botri duntaxat Engaddi compriman-
tur? Denique; Aflueri pincerna ſitit latices
Heſebon, unumque de ciſterna Bethleem præ-
optat hauſtum: Et Dei Myſtes cruori Domini
hircorum ſanguinem, & fel Draconum im-
miſcet; & niſi reſciat, quàm lautè cum Anto-
nio epulata ſit Cleopatra, ſiluiſſe advenas cre-
dit, ſéque putat miſerrimè obſorduifle? Tem-
Pli reparatio, inauguratio Sacerdotum, hymno-=

Saritas,
aon Amici⸗

biole.

Parentum
hlsd–s.

Hoſpitali.
Sas*

Familiavè.
as noſtra
&aο ſæι
Jaribus
gualis eſſe
debeat.

Ceremonia
digna vecé
. ſν Vero.

Oliva

rum concentus cœnoſum, apud nonnullos, vi-
detur in Chriſti cahce paludis Mæoticæ ſedhi-
mentum. At Herodis cœna, Neronis rheda; Da-
rii tentorium, nubiliarium Artaxerxis, Æopi
patina, Pompeij circus, Cypriæ ſunt muſti deli-
ciæ, quibus Levitæ Domini in advenarum oc-
curſu ſympoſioque inebriantur. Non ita egit cum
Davide Samuel Nam, cum à Saüle profugum
is Ducem excepiſlet, ſuas quidem percenſentem
illum calamitates Sacerdos pertulit, veruùm ni-
hil ex eo de Aulæ ſtatu ſciſcitatus ad Prophe-
tarum chorum perduxit, ubi poſtridie à ſatelli-
tibus Regis vaticinari & pfſallere comperti ſunt
ambo. Qui cum v'diſent cuneum Prophetarum va-

verò quamquam in Dei Sacerdote efferendum,
mirandum tamen magis eſt in ſacrificulo Ma-

¹. Reg. 14
ticinantium, prophetare cæœperunt etiam ipſi. Id 20.

dian. Fatiſcit defæcata Samuelis vindemia pſal-

lentis cum Davide, ubi ſibi Moyſes & Jethro
Erythreum duntaxat propinant, poſt tantorum
annorum ſiccitatem. Cumque intraſſet tabernacu-

fecerat Dominus Pharaoni. Nullam, in illo con-
greſſu, de domeſticis rebus mentionem fuiſſe au-
dies; nullum de gregibus, de filiis nullum, nul-
lum de Sephora verbum. Cœli tantùm por-
tenta commemorat Moyſes, quæque fecerit
Deus, non autem quæ ipfe geſſiſſet, narravit
Jethroni. Qui etiam poſt oblatas Deo hoſtias,
ſublatàſque menſas necdum reſcierat, quænam,
apud Iſraëlem, Generi ſui & hoſpitis Moſis Præ-
fectura foret. Quid eſt hoc, quod facis in plebe?
Quam ergo improbandi nos ſumus, qui in ipſo
advenarum amplexu Boryſthenis Rhodanique
limum omnem haurimus, ac ſi ſalvere non
quirent hoſpites, niſi, ut clitellis hippopeèras
ciſtaſque deponunt, ità nugarum cœnum ſuo é&
ſtomacho noſtrum in ſinum depromant, evo-

lum, narravit Moyſes cognato ſuo cuntta, quaæ od .

lbid. 146

mntque. Cumque audiſſet, inquit, Jethro dacer- Ibid. 1

dos Madian omnia, quæ fecerat Deus Moyſt.
Madianitis ea tantùm vulgantur, quæ Deus
egit: & alumnis Chriſti inſuſurrantur apud Se-
miramim, Babylone, geſta nefariè: cumque apud
Samuelem prophetent ſatellites, coram Melchi-
ſedech filii garriunt Prophetarum. Vide, an ſciſ-
citetur ex fratribus Joſeph, niſi quæ ſpectant

ad Jacob. Ego ſum Joſeph adbuc Pater meus Vi- Gen. a5.

vit? Quid parciùs rogari à Prorege potuit? Au-
di, an Petrus catenis exemptus reorum mores,

militúmque deſcribat teſſeras. Narravit, quomo- Act. u.
do Dominus eduxiſſet eum. Interſimus adventan- 17.

ti Romam Paulo; & audiemus nihil eum de ur-
be tanta interrogaſſe, qui ſibi occurrerant, con-
tribules; verùm & hi de ſecta diſſeruere confe-
ſtim, & ipſe de legatione, catenâque ſua & præ-
fatus, & interfatus eſt, déque iis & initium di-
cendi fecit & finem. Propter ſpem Iſraäël cate-

Act. 29.

nä häc circumdatus ſum. At cur Paulum ita zo.

diſſerentem miramur, in quo Chriſtus loque-
batur: cùm ex inferis excitatum Samuelem (ſi
tamen Samuel, & non verius Orci larva fuiſ-
ſe creditur) nullis Saul, in quo tamen garrire
conſueverat Satan & furere, quæſtionibus fati-
gaverit, quàm iis, quibus expediri Reſpubli-
ca poſſet ab impendenti calamitate bellorum.
Non quid apud inferos ageretur, Prophetam
rogavit. Aut ſi Dæmon fuiſſet, mirandum plus
eſt, improviſam Saulis Satanæque congreſſio-

nem nullis detritam nugis, publicis duntaxat

conſiliis & inchoatam & abiolutam. Philiſthiim 1.

Reg. 6,

pugnant, & Deus receſt à me: vocavi te, ut of- 15.

tenderes mihi, quid faciam. Mitto propterea Ni-
codemi

Cuco
inn
r Lent

Eemias
MW0 COn
1 o
AVehemias
uutg intele⸗
ſeit &
ilena
Meeno⸗
M tI
Acm,
„ Un
lreni
unäli
² Een,nan
☚
4a Ilts or
urn. Er
ſle
ſt .
¹ UCkkere
berteti 1
1
Weehte,
unoh
iſe mie
fuinl hn
4
in
ſl, e⸗
“
Recn
Pkrinn

lnpn.
e .
dh.
9
licet.
Uru .
egtan
Nnſtgn
ehletn
Vemmn.
öhiete
keill
mperüſn
kaanme
ianigl. l
krern
fihele .
hdenaidl
es Renn
et telenin,
auchi, 1
emnfller⸗
Snülun .
tumm.
ecle ſei
ſet, ungi
Deofofnn
it,lenm
toMolebe.
fuß fee
1, gntt
1 Nodn
1 llhgenn
lu ipce
nCerumkt
Nonat,
t, Yrnhun;
Den M.
ut, e
nnreld
cngerin
0oran k
n ihuſt
1ne ſe⸗
Lurr Mulf
Iepfun n
mrmnit ,
ſcongecren⸗
Uihileunte!
urtetanin.
blener⸗
hrul
& iinm
n ile
Chifu
Orib

Gelogt ,
ini N
te Nn
tun, Unt,

2

in Cap. I. Lib. II. Eſdrre. 89

codemi nocturnum ad JIrsumk adventum,
qui, ne ave quidem dicto, redditôque 5 8g&
de ſignis interrogavit, & de baptiſini erudi-
tus arcanis diſceſſit à Chriſto. Omittere qui
Joan. 3.2. Poflum hic Samaritanæ cum Chriſto congreſ-
ſum? Audies, propter puteum Jacob, plus ar-
canorum ex hydria fundi, quàm & Rationali Sa-
cerdotis. De legibus, de Adoratione, de Pa-
triarchis, de Deo ſermo ibi productus ad mul-
tam diem: quæque vix audimus in Templo
ex ore Prophetarum, ea nos & pellicis hydria
haurimus Sacramenta, juxta fontem Samariæ.
Et lubet etiamnum garrire Cœnobitas, quan-
do ſcorta prophetant? Quo, rogo, pudore ſuf-
fundi debet Altare Chriſti, ſi nugetur, quan-
do Samariæ puteus evangelizat? cúmque nuga-
rum fæcem fidei calix effundat;, ſceleris hy-=-
dria merum fundet arcanorum? Meretrix cum
ignoto ſibi homine de Deo diſputat: & Sa-
cerdos cum Sacerdote de Gothis, de Nymphis,
de Circo loquitur? quærentéque ſcorto, quo-
nam in monte adorandum ſit Numen, ſciſcita-
tur Levita, quanam ſit in arena futurum in
Dionyſüs haſtiludium? Pudet nugarum, pigét-
que quiſquiliarum, feréôque permoleſtè ſan-
Gtiora ſam Scorti labia eſſe, quam ſponſæ.
Nam cùm Mimæ de religione philoſophentur,
& inſaniant in nugis accincti Ephod Miniſtri
Domini, fateri cogimur & de ore Scorti fluere
cum lacte mel, & manare cum felle amurcam è
labiis Dilectæ. Sed videamus, quid præſtiterit
Nehemias, ex quo Sionis ſtatum audivit ex Ha-
nano. Contribules affirmaverat Hanan ærum-
nis, opprobriéque premi, nec ideò ingemuit
Spirinalia Nehemias. Ubi verò exuſtas Hieroſolymæ por-
caterus an. tas intellexit, quaſi tonitruo perterritus, ſedit,
eferende. flevwit, S& ſupplicavit. Cumque audiſem verba
Pierna Pujuſcemodi, ſedi & fevi. Nimirum miſeri
zamam. Don tum Iſraslitæ ſunt, quuùm opprimuntur,
ſed cùm, diſſipato muro, patet cuivis in Je-
Bisuletio ruſalem aditus, ſummaque exeundi & ſubeun-
erior. di licentia eſt tum advenæ, tum civi. Væ Iſ-
Derſeuti Taéli, ubi portis caruerit. Non ſi tributis exu-
verionr. gatur, non ſi vinculis oneretur, non ſi cæda-
tur virgis, ærunnnoſa plebs Dei eſt, ſed ſi, ſub-
rutis mœnibus, nuſquam à cive exterus ſecer-
natur. Et portæ ejus combuſtæ ſunt igni. Et quare
Familiæri non ſectæ dolabrâ, ſed ſacibus exuſtæ? Nimi-
tascum ſæ- rum, ubi videris deeſſe verecundiæ fores, no-
H li credere ſocordiam irrepſiſſe, ſed ſcito ſævi-
re libidinem. Noviſſima cordis calamitas re-
Modcfia. vulſio valvarum eſt. Quæ quamdiu perſtant,
libertatis recuperandæ, vel etiam non penitus
interceptæ, ſpes eſt. At ubi refixa videris repa-
gula, noli de urbis vaſtatione dubitare. In afli=
tione magna ſunt, inquit, & in opprobrio: &
murus Jeruſalem diſſipatus eſt, & portæ ejus com-
buſtæ ſunt igni. Cüumque audiſſem verba hujuſ-
cemodi, ſedi, & ſtevi. Viden' ærumnarum
Iliadem aut cumulatam exuſtione portarum,
aut etiam inchoatam. Unde afflictio? unde
opprobrium? Portæ ejus combuſtæ ſunt. Quò
affictio, quéve collineant opprobria? Ut exu-
rantur oſtia. Mihi crede, quoties, convul-
ſis poſtibus, proſtare urbem animæ conſpexe-
ris, noli hærere, quin mentem illam jacere pro-
nuncies in nervo & luto, Et fons criminum,
& finis ſcelerum eſt portarum ambuſtio. Vidit
Heva „ & comedit? edendéque, tum ipſi, tum
Viro aperti ſunt oculi. En ut vidiſſe prolapſio-
nis parens fuerit, fueritque tanti flagitii ſoboles
Ethicæ Tom. II.

Focati din
exploräadi.

Tematio.
num ſons,

videre. Vidit, ut rueret: peccavit, ut vide-
ret. Meritò ad exuſtarum valvarum nun-
cium Nehemias ingemuit. Hinc eſt, quod
Dagonis truncum caput, & manus abſciſſæ
jacuere ſuper limen: Ut ſcias & inde initia
fluxiſſe peccati, quæ deſignantur in capite; &
eò peccati opus adrepere;, quod palmæ adum-
brant: unéque in limine comminutum criminis
monſtrum jacet, quia, ut ſenſuum noſtrorum
limen attigerit, tanquam in ſua ſede con-

I. Reg. 50
4

quieſcit. Caput autem Dagon; & duæ palmæ

manuum ejus abſciſſæ erant ſuper limen. Et qui-
dem cùm primùm excuſſum è loco ſuo jacuiſ-
ſet idolum humi, triumphavit de monſtro
Arca. At ubi in veſtibulo proſtitit, honoris
ſpecie, direpta Arcaeſt de Templo, remiſſaque
in Bethſames, ſoluſque regnavit in Fano Da-
gon. Etenim quamdi ſcelus ſenſuum limen
non inſidet, luctatur cum flagitio Lex. Tru-
ditur Dei Arca, ſi libido ſenſus invaſerit. Ut
enim revaleſcebat Antheus, ubi terram preſ-
ſiſſet parentem, ut aiebant, ſuam, ità ſi limen
attingatur à Dagon, totum patet Idolo Tem-
plum, Arcâque aut peregrinatur, aut exulat.
Jacet Dagon in limine? Non diù jacebit. Ab-
ducetur & Templo Numen,, ut, ſine luctatore;
iniquitatis larva ſuæ ſedi reddatur. Meminiſſe
velim te, quam expirandi ſtationem compreſ-
ſa Levitæ uxor elegerit. At mulier, inquit, re- Judic. 197
cedentibus tenebris, venit ad oſtium domus, & ²6.
ibi corruit. Ac ſi diceret fœmina deflorata; ibi
expiro, ubi cunæ ſunt mortis. Etenim pudor
nuſquam moritur, niſi ubi exoritur petulamtia.
Niſi me prædones pudicitiæ reſpexiſſent,
non amaſſent. Ideò proptereà jacet temperan-
tia in oſtio domus, quia in oſtio mentis im-
pudentia reſedit. Repulere hanc ob cauſam ab
oſtio domus Loth Angeli Sodomitas, quo ſecu-
ra coenaret apud Patriarcham, vel Sodomis, Ca-
ſtitas: Introduxerunt ad ſe Loth, olauſerüuntque Gen: 197
oſtium. Et eos, qui foris erant, percußerunt 1.
cæcitate, ità ut oſtium invenire non poſent. Et
oſtio iniquitas imminet, & oſtio excubant An-
geli, quod quia non occupavit luxuries, elu-
ſa eſt pravitas, vicitque pudor. Quid, rogo,
& accuratius exprimi, & colorari in rem no-
ſtram vivacius poterat? Unas, ut graſſaretur;
Libido Sodomis Lothi fores pertentabat: unas
cavere Angeli ne fores Patriarchæ irrumpe-
rent perditiſſimi ganeones: quòd & hi Libi-
dinem non timendam ſcirent excluſam limi-
ne: & hæc ſe crederet graſſaturam, ſi veſti-
bulo potiretur. Tutare ſenſus, ſi tibi pudici-
tiæ perchara libertas eſt. Id ſi ità eſſe dubitas,
quare Dominus non Hebræorum aulas cruore
Agni & liniri juſſit, & muniri contra exter-
minatorem, ſed poſtes? Et ſument de ſangati- Exod. z
ne ejus, & ponent ſuper utrumque poſtem :“
& in ſuperliminaribus domorum. Quamvis na-
taſſent Judæorum triclinia cruore i⸗ unà
cum Ægyptiis involuti ſtrage periiſſent: qui
tamen evaſere, madente duntaxat limine cruo-
ris aſpergine. Evaſiſti, ſi à ſenſibus facinus
pepuliſti. Quantâvis mentem vallaveris ſe-
pe, ſi ſenſuum diſſipata maceries eſt, peri-
bis. In corde meo, inquiebat David, abſeondi plal. u8.
eloquia tua, ut non peccem tibi. Sed immnuni- m.
tum ſe citò intellexit, quando, pſallente corde;
ſed laſciviente oculo, quam viderat lavantem
ſe Bethſabeam, ſuis proditus ſenſibus deperiit.
Tranſtulit propterea a corde vallum in ſen-

90
Pſal. ug. ſus, clamavitque unis extimens foribus: Aver-
37. te ooulos meos, ne videant vanitatem. Factum
idcirco crediderim in conſecratione Sacerdotis,
ut Moſes, cum Aaronis pectus præteriiſſet,
extremos ſenſuum fines cruore ſignaret. Sumens
de ſanguine, tetigit extremum auriculæ Aaron.
Quid? Nonne infternendum pectus erat Pon-
tificis gemmis duodecim? Sanè. Sed ut or-
nandum cor erat Sacerdotis, ità ad pugnam,
luctamque excitandi cruore, muniendique ſunt
ſenſus. Pectus rutilet, ſed ſenſus militent. II-
lud gemmaſcat, hi terreant. Nabat, inquit,
ExOd:3.8. unuſhuiſque in oſtio papilionis Iui, aſpiciebätque
tergum Moyſi. Deſcendebat columna nubis, &
Nabat ad Oſtiun, loquebatüurque cum Moyſe.
En quibus cœli ſpectaculis recreabatur Iſraël,
dum tentorii ſui foribus excubaret. Limini
præſtabat adeſſe, quàm Altari: quâmque vi-
debar deſilire ad ſe Nubem oſtio excubantes,
ad aram litante populo, illa fortè reſiliiſſet à
caſtris. Abrahamo certè in ſui veſtibulo Ta-
bernaculi conſidenti viſus eſt Deus, quém-
que non impetraverat filium extorris à patria;
oſtio incumbens ſuo extorſit à Numine: Ap-
paruit autem ei Dominus in convalle Mambre
Jedenti in Oſtio tabernaculi ſui. Uſque adeò &
exilio, & peregrinationi, & calamitati eæ
præcellunt excubiæ, quas tentorii tui oſtio,
hoc eſt, tuorum veſtibulo ſenſuum præten-
deris. Nihil, ſi rectè meminiſti, aut ſanctius,
aut cautius corde Heli. Erat enim, inquit,
Cor ejus pavens pro Arca Dei. At oculi torpe-
bant in cuſtodia Tabernaculi. Et oculi ejus, in-
quit, caligaverant, nec poterant videre lacer-
t. Reg.3.2. nam Dei, antequam extingueretur. Quid mora-
mur? Conſtupratum eſt Templum, capta ar-
ca, & fuſus Ifraeël. Tanti eſt oculorum incu-
ria, etiam quando cor pavet. Quid profuit
militaſſe incolumitati arcæ præcordia Pomtifi-
Cis, ſi, caligantibus oculis ejus, tot involuti ſunt
calamitatibus & criminibus tum Sacerdos, tum
populus? Nolo dicas, aſpicio, ſed contem-
plor: licentia gliſcit in oculis, at pietas re-
gnat in corde. Periiſti, ut Arca ſub Heli pe-
riit; in cujus propugnatione Sacerdotis & pe-
ctus excubabat, & caligaverat oculus. Redu-
Citur hic planè ſiparium, quibus arcana tege-
bantur Joanni reſignata apud Pathmon. Mo-
chantem cum Jezabele Eccleſiam Thyatiræ ſic
Apoc.216. indignatus commonet Dominus. Hæc dicit Fi-
lius Dei, qui habet oculos tanquam flammam
ignis. Permittis mulierem Jezabel Jornicari, &
manducare de UWolothytis. Apparuerat zona,
ſtelliſque conſpicuus Filius Dei, non multò
ante, Joanni. Quas phaleras non video cur mo-
dè negligat, cùm arguit Thyatirios, object
eis oculorum duntaxat & pedum flammàâ. Non-
ne, quò ſibi apud moœchantes authoritatem
conciharet, aureum præſtabat baltheum oſten-
tare, ſiderâque ſeptem, quàm oculorum pru-
nas objicere? Dixiflet vellem; Hæc dicit Fi-
lius hominis, qui præcinctus ad mamillas eſt
zond aureg. Nimirum mochiæ arguebantur
Thyatirij, cui ut mederetur Dominus, ſuâ inge-
ſtâà oculis flamm, pectorique ſubmotà zond,
ſubindicavit, ſenſus oportere circumſpectionis
facibus collucere, non ſolum pectus armillis
—R ornari Charitatis. Ut & coeno enaviges, mei
habitum vultus imitere, neceſſe eſt. Quâ ra-
tione mumerim oculos te doceo, non quo pre-
tio pectus accinxerim. Nolo te zond ſuccin-
gi aureâ ad mammas: Tuos volo igniri ocu-

Lev. 8. 23.

GSen. 18.1.

1. Reg. 4.
12.

Oliva

los : Mochata enim es cum Jezabele,
Thyatira. Hinc non immeritèo illæ ſunt Ne-
hemiæ obortæ lachrymæ, accepto de porta-
rum exuſtione nuncio ab Hanano. Et dixe- Religioſas
runt mihi: Qui remanſerant, & derelicti ſunt in Aula.
de captivitate ibi in provincia, in afictione
magna ſunt, & in opprobrio, & murus Jerula- ser: vos
g. . . iradi.
lem diſſipatus eſt. Quàm diverſa de Hieroſoly-
mæ ſtatu expoſtulatio & apud Eſdram facta Aule
eſt, & modò apud Nehemiam fit! Ibi enim smna.
nemo cum Eſdra, qui eò appulerat, de op-
probrio conqueſtus eſt, oppreſſionéque; ve-
rüùm unas cum Moabitidibus illegitimas nup-
tias à Judæis initas deplorarunt. Acceſſerunt 1. Eldt g.
ad me Principes, dicentes: Non eſt Jeparatus
populus Iſrazël à populis terrarum. E Contrario,
apud Nehemiam nullum hic de ſceleribus
verbum ab Hanano fit, comploratâ tantùm
exuſtione portarum, vulgique depreſſione. Hic
muri, ibi mores lugentur. Unde, quæſo, difli-
militudo querelarum tanta? Nonne ſerviebat
Iſraël, ad adventum Eſdræ? Quare ergo ei
non compedes vincientes, ſed pollutos oſten-
tavere thalamos? An impollutum Dei vul-
gus Hieroſolymis, cùm Suſis Nehemias Afſue-
ro miniſtraret? Cur ergo non crimina, ſed vin-
cula ab Hanano promuntur? Nimirum, ubi
Suſas Hebræus advena devenit, imperantis
majeſtate Aulæ perſtrictus, non jam flagitia
extergi cupiit gentilium ſuorum, ſed ſceptra
optavit reflorere Ifraélis. Ità ſolo fulgore regiæ
& hebetamur, & dementamur, ut non ſam
nos iniquitatis pudeat, ſed ſervitutis. En quâ

Pon kelie
Ucltens:

1e N

n ſho

ratione, quæ in Templo, litante Eidrà, ca- chlon
lamitas ne ſentitur quidem, ſola crimina per- uphracte
tæſis: in Aſſueri regia pocillatore Nehemia, cri- Ie
minibus neglectis, ſola comploratur, ſervitus ii. ,
nempe, quæ comparatione purpuræ haberi inn mih
cœpta eſt & probroſior, & gravior. Uſque tiſarun
adeò faſcinatur pietas ſolo afflatu Aulæ, ſoléô- Wins
que purpuræ repercuſſu, ut unam putet ærum- A⸗ 6

nam eſſe, a Medis ſperni, cui Hieroſolymis in-
ter manicas pedicâſque unum cum Ammoni-
tidibus fœdus durius ſervitute jugum viſebatur.
In affittione magna ſunt, & in opprobrio. Ve-
rùm de Hanano hæc non ſapienter effude-
rim. Abſit enim, ut Levitici generis Aqui-
la ad aulæ fulgetras tam citò cæcutierit, ut,

n r,
es Meerle
Inbent,1
eonn en
2 ſercxilke
uir Hon⸗

criminibus præteritis, ſola apud Nehemiam Pand
ſuæ gentis opprobria expoſtulaverit. Credide- Tilatan HWM E
rim potius, dimotis Hethæis, irrupiſſe in He- Tutc. dn
bræos ærumnas omnes, omniâque abſterſa nis. N
fuiſſe flagitia, ubi aut graſſari calamitas co- . led
pit, aut deſüt libido bacchari. Nimirum, quam- Luvutis. 4 Fete
diù laſciviebat cum ſcortis Iſrael, nemo aut ,iealais 1 Er
Sionis portas exuſſit, aut ſubactis regnéque utitis. cwdratt
dejectis illuſit. Tum ærumnarum proluvies . Ment.
exundavit, cùm paluſtris intemperantiæ limus nts Nern e
exhauſtus eſt. Calamitas enim non aranei, emaß derz tun
ſed apis in morem ſævit. Ubi vernat integri- csgitati, chles
tas, eò ſeſe penetrat infortunium: Non ve-= cura. Are
pres, ſed lilia calamitas inſidet, iiſque homines Ken
adverſantur, quos vitiorum cœno exemptos Ten Kiann
fuſpexerint. Mochantem cum Bethſabea Da- Nechi
videm, madentémque Uriæ cruore Rab- David. Etlute
bath regiæ in Ammonitide expugnatio, dire-. N in
tiéque urbis excepit. Congregavit itaque David a, Reg- u aGirr
omnem populum, & profeltus eſt adverſum 9. Aliß
Rabbath⸗ oüumque dimicaſſet, cepit eam. Quid ſtin
felicius, quàm hinc Bethſabeam complecti, Nn
hinc regiam occupare? hinc myrto, & hinc
lauro ambiri? Dormivit cum ea (licèt uxore 2. geg. 1. S

jam 24. RK

leik
nt .
Eehen.
elci ,en
Hikohe
, Er
tmng
6 ſene
Coln,
at Cte
Meſtone N
Cel,d.
lare d 4
ltos ole
im Dein
bemniis Al.
Nunn, Kln.
immm,
hernn
1, Ale
teneet
, W
ituns Indd
te Ern e
n ctunim e.
Mbeni
Nur, Krnn
pue hu
gtiii,. U
amputen
Hienhfuur.
Cun AnNe⸗
gon
1 Gpnhi F
Pene dl
elerd 4I.
clteitin
dul Nlene
Kett. Cndt
ll ut,
nitgde Ale
1 Calia
il, iene,
unn iui,

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ. 9 1

2. Reg. I. jam legitimà) quæ« genuit hlium. Et tulit
30. diadema Regis eorum de capite ejus habens gem-
mas pretioſelſimas, & impoſitum eſt ſuper caput
David. Quis non jugulet Uriam, ſi cædem
non ſecures excipiunt, ſed coronæ? Viden’ &
vulneribus pereuntis gemmas ſuccrevifle per-
cuſſori? Perierat profectò David, niſi per-
emiſſet. Nam ut ager ſtercoratur, quò vernat
fertilius: itaà flagitii fimo Davidis adſperſa
frons laurum extulit triumphalem, & gem-
mas concoxit. Qui ſanè Princeps & obtruncati
Goliæ ſpolio purpureus, & accinentium ſibi
mulierum non infractus illecebris candidus,
non ſemel & patrià, & uxore, & capite pe-
richtatus apud Saülem eſt. Ea enim innocen-
tiz cum ærumnis affinitas, idque criminis &
palmæ fœdus. Si Uriam occidis, de hoſtium
regia triumphas. 8Si Goliam interficis, & Soceri
regia proturbaris. Innocens, quod ſciam, nun-
quam & nufſquam extitit Eſau. Tum vero par-
cius inſaniit, quum, ad parentis imperium,
en.27.3. egreſſus ad venationem eſt. Sume arma tua,
& egredere foras. Proh inhærentem umbræ
uoque virtutis ærumnam! Cùm Patri ob-
temperaſſe videretur, & principatu excidit, &
mancipatus eſt fratri. Furere idem coœpit in
Jacob. Livoris ſupplicium id fuit, ut domo fra-
ter pelleretur, totà patrii tabernaculi laxitu-
dine ſcortationibus ejus atque conviviis pro-
ſtante. Quod ſi reſpectare id refugis in Eſau,
libeat illud tibi in Sponſa contemplari. Ipſa
Profectò in excubias cum bis inciderit, ſemel
tantùm ſpoliata, & confoſſa eſt. Nimirum ubi
à lectulo ſuo progreſſa eſt florulento, immunis
cataphractos tranſmiſit. Vernabat enim & ole-
bat. In eaſdem cùm ſecundo incurrit, vix
evaſit. Vulneraverunt me, tulerunt pallium
Can 5.7. meum mihi. Num petulantior facta compeſ-
ci haſtarum ſeveritate debuit? Quin Chriſti
amore languet. Cur ergo à Satellitibus cædi-
bic tur non deterior? Audi: Manus meæ ſtillave-
idem.
runt myrrham. Quando vernabat lectulus,
Tribulatio aureæque manibus implicatæ murænulæ ful-
& Derſe. gurabant, thoracis loco, deliciis armabatur.
it Verùm exarmavit myrrha, quam obarma-
tämque verant illecebræ; patuitque vulneri non nocen-
vinius. tior Sponſa, ſed incomptior. Fugit à Deo
Jonas, vadit Petrus ad Chriſtum. Quid plura?
Transfuga natat, pſallitque in monſtro: Peri-
clitatur Apoſtolus tum in lembo, tum in æ-
quore. Nulla cubantes cum alienigenis Iſraeëli-
tas oppreſſit ærumna: expiato thoro, ſqualent,
ſordéntque indecoro adobruti pulvere, limô-
que. Et ne putes id caſu obtigiſſe, intuere vel
in agro adblanditam naturam vepribus, quæ
cum parentem ſeſe præſtet rubis, lappiſque,
novercam eam cogeris dicere cicurum tum
olerum, tum plantarum. Ubique virere car-
duos doleas, cùm pepones miteſcant rarò, &
frequenter exareſcant, etiam cùm diù eos riga-
veris, & excolueris. Unus Athenis Socrates hau-
rire cicutam cogitur, cùm Moriones totâ paſ-
ſim Græcia innumeri & de Diis garrirent, &
coœlo illuderent. Planè vel in Salomonis hor-
to Lilium inter ſpinas congemit. Et ſi non in-
diligenter explores veſtigia, quum ad coro-
nam ſuis ſe meritis Sponſa, Sponsique calculo
evehit, in cubilibus pardorum delitet, errâtque
in diverſoriis ferarum. Cùm ita refrixit in ea
anor, ut pulſantem perſtare Sponſum in im-
pluvio pPatiatur, unguentis delibuta, & elutis
Pedibus cpbat in pluma. Ubi in amplexus Verbi

Eau.

Jon. 2. 1.

exarſit, haſtas paſſim, ſcopuloſque offendit.
At, inquies, redeuntem in Jericho viatorem
oppreſlere Latrones. Sed Hieroſolymis digreſ-
ſum, ubi expiatum illum victimis „Multiſque
baptiſinatibus luſtratum nemo non credet.
Pudicus ſubjectus eſt haſtæ Joſeph à fratri-
bus; inter quos impunè laſcivire Ruben po-
tuit, non ſine patrii thalami infamia. Admiſſa
vix Agar in Abrahæ conclave confeſtim con-
cipit. Noli præcoquam mirari fœcunditatem
ancillæ. Paritura Iſmaëlem erat. Senuerat jam
Sara, necdum conceperat. Editura enim erat
Iſaacum. Uſque adeò ſceleri nihil non obſtetri-
catur: cùm erupturæ virtuti moræ nectantur
innumeræ. Verum ego, quando captivos fuiſ- g, , n,:,
ſe non ignoro Iſraelitas, etiam cùm aberrantes i zu: da-
à lege exteris mulieribus miſcerentur, in eam Tum.
facilé ſententiam trahor, ut putem, non de g, erny.
calamitatibus queſtos fuiſſe tum illos apud mam olli
Eſdram, quèd pellicum amplexu ægritudo "io.
probrorum liniretur. Et hinc vehementer in-
doleo, cùm fcilicet, quam ſopire calami-
tatem potuere Sphynges, ne mitigare quidem
illam valuerint & reduces Levitæ, & repetitæ, Mortißca-
cæſæque hoſtiæ. Ergone ignis »ſulphurque libi- liamn,
dinis eliquare catenas potuit Iraeélis, quas
enutrita in aris flamma, vapoôrque thymia- Panuötia,
matis nec emolliet? Itaà ne? Pudici ſenſere & Keligioſt
compedes, quas Obſcoœeni deriſere? Fatiſcit in 7'licani.
nervo Innocentia, cùm fſubſiliat in ferro ſce-
lus. Efleminari occœpit Iraël, ex quo abdu-
ci cœpit à ſœminis. Nec meminerat numella-
rum, quibus implicitus erat, inter oſcula: in ſa-
crificio dejectum ſe afflictumque dolet. Pu-
deat, quæſo, nos & vinculorum ad aram me-
mores apparere, & ſervitutis in fornice im-
memores. Patiatur Pudor, quod pertulit Lu-
Xuria: In afiétione magna ſunt, & in opprobrio.
Heus tu, & de criminibus mentio nulla! Ità ſa-
nè ageret Troglodyta, ſi ſuæ gentis calamitatem
comploraret. At Levitam non omiſſurum fuiſ- Tribulatie
ſe flagitia cenſeo, ſi quæ per id tempus Hie- nuilu.
roſolymis gliſcerent. Nullum ergo Hieroſoly-
mis facinus? Nullum, quod in oculos incur-
reret. Nec mirum videri id debet, cùm in af-
flictione magna fuiſſe ferantur Hebræi. Ubi
enim exundat ærumna, ibi crimmnum Syrenes
naufragantur. Noli de flagitio ſollicitus eſſe,
ſi quos tutaris, pallere didiciſti in fune &
cophino. In dumo, rubôque Venus non cu-
bat. Si calamitas reſtagnavit in agro tuo, ſe-
curus ab angue es; quæ repit in gramine, non
autem luxuriatur in vepribus. Rurſus cùm ex- Laxuria
cluſæ per Eſdram fuiſſent à thalamis Hebræo- Maier eri-
rum Ammonitarum Fœminæ, revulſa quoque "ninum.
fuit criminum & radix, & proles. Vix enim, c⸗gira,
ſublatà Libidine, ſupereſle vel ſola criminum parens vir-
veſtigia conſueverunt. Exulant cum ablega- mum.
ta venere Ingluvies, Rapina, Blaſphemia, &
Livor. Ut enim nullum non irrumpit faci-
nus quò ſeſe Luxuria intulit: ità unde voluptas
abſceſſit, aufugiſſe inde ſcito Monſtra ſcele-
rum univerſa. Convaluere proinde ſuppura-
tiones criminum, ubi aquàâ ignique interdicta
eſt Libido, ſcelerum ſcaturigo, nutrixque.
Impuriſſimi fuere, neſcio quo fato, filii Ja-
cob ferè univerſi, uno excepto Joſeph. Nam
Balæ Zelphæque ſoboles delata apud parentem
eſt, peſſimi criminis rea. Ruben uxorem Pa-
tris compreſſit. Compreſſa Thamar eſt. à Ju-
da. Quos profectèò adoleſcentes ſalaciſſimos F, Bagacz
in omnem criminum proluviem credide- gtilis e.
H 4 Tram Tentatios=

Religioſs

olim viles.

92

num veme- Tam ſeſe merſuros, ubi abreptus in Ægyp-
dium eſt. tum eſt Joſeph maſtix delinquentium. Verùm

Gen. 37.7

Joſeph.

Status Me⸗

diocris.

ex quo Joſeph Ægypto præfuit, nullus & fra-
trib s ejus inquinatus fertur luxuriæ limo. Ni-
mirum, quod nec Patris ſanctimonia; nec fra-
tris integritas impetraverat àa Patriarchis, fa-
mes, quæ invaluerat in Chanaan extor ſit.
Pellitur hoc genus dæmoniorum in jejumo
& fame. Ergone pudici Hieroſolymis Judæi
ſunt, qui paulò ante volutabantur cum exte-
ris? Pudici planè. Et ubinam tanti pudoris H-
Rum effloruit? in ſtercore. In afſictione, in-
quit, magna ſunt, & in opprobrio. Num in
compede luteſcerent, & in numellis laſcivi-
rent? Erravit quiſquis Poëtarum ſatam in pe-
lago ementitus eſt venerem. Haud procellis
innaſcitur Voluptas, quæ in Triptolemi uber-
tate ſubſultat. Cereris eam ſobolem eſſe ſapien-
tior affirmaſſet antiquitas. Hinc eſt, quod tum
Ruben, tum Judas cæterique ancillarum fi-
lii, quos inquinatiſſimos, efluſiſſimæque libi-
dinis afleruimus, deſignati apud ſomnian-
tem Joſeph in triticeis manipulis ſunt; qui-
bus præ ſpicarum exuperantia aut furgere,
aut ſtare non licuit: Veſtréſque manipulos cir-
cumſtantes adorare manipulum meum. Neque
enim ad vivum exprimi felicius potuit libido
Patriarcharum, quàm in ariſtis & tritico. Epu-
labatur Herodes- cujus petulantia nec fratris
thalamo abſtinuit. Coœnavit Holophernes,
ut Judithæ contumelis proluderet. Sedenim,
ais, & Joſeph, pudoris adoleſcens inviolati,
coloratus itidem eſt in annona:
Jurgere manipulam meum. Fortè caſtiſſimi ju-
venis ideò erectior mamipulus ſtetit, quia gra-
nis inanior erat; procumbentibus fratrum ſpi-
cis frumento oneratis. Sed demus, manipu-
lIum quoque Joſeph ſegete opulentum vi-
ruifſe: ideò fortè tam frequenter in eum Li-
bido inſiliit; quæ, miſi ſervientis pædore re-

jecta efſet, durius cum adoleſcente colluctata
procul dubio fuiſſet. Certè ubi Ætgyptiorum

horreis præfectus eſt Joſeph, Virgo eiſe deſüt,
non quidem indicto adverſus pudorem bello,
criminum fœditate, ſed nuptiarum ſoœdere di-
vortio à Virginitate facto, quod ariſtis & exa-
ratum eſt, & culmo ſubſignatum: Præpoſitum

Gen. 41.43. eum ſcirent univerſæ terræ. Deditque illi uxorem

Gen. 26. 8.

/
7

Gen. 12. 15.

Aſeneth filiam Putipharis. In curru triumphi ſui
nactus eſt feretrum Lilii ſui. Et ubi triticum
meſſuit, Lilia dejecit: nequiit ſimul & anno-
nâ frui, & pudore. In ſpinis viret Lilium,
non in ſpicis: & unde cibaria ſuppeditantur
carni, id eſt, fœno, ut vernet, inde arere co-
gitur flos, & deflorere Pudicitia conſuevit.
Quod enim frumentis horreum eſt, ſepulchrum
idem eſt, & pernicies Liho. Nuſquam Caſtitas
ſplendidius epulatur, quàm in penuria: nun-
quam lautiùs cœnat, quam cuùm eſurit. Sagina-
tur pudor inedià; & liliis redundant horrea;, ſi
frumentis exhauriantur. Quod ſi ſimilius ve-
ro id non videtur; recordare Rebeccæ & Sa-
ræ, peregrinantibus earum viris; ſublata hæc

la eſt ab Abimelech Palæſtinorum Principe. An
ſœdior Rebecca, quàm Sara? Num caſtior Phi-
lifthæus, quam Ægyptius ? Scilcet. Imò
Saram Pharao ne reipexerat quidem;: cum
colludentem Abimelech deprehenderit Re-
beccam cum Jacob. Unde ergo raptus &
continentiæ & foœminei decoris paritate, &
regiæ procacitatis ſimmihtudine 2² Nimirum

Quaſi con-

à Pharaone eſt Ægypti Rege, non ſublata il-

Oliva 1

exundabat apud Pharaonem annonæ, gregiſ-
que ubertas, cùm Abimelech miraretur tum
Abrahæ armenta, tum ſegetes Iſaaci. Hic fa-
mes concupiſcentiam emaciavit, ibi libidi-
nem exſtimulavit opulentia. Noli ergo jam
percontari, cur ſcelera Hieroſolymis conquie-
verint. In afflictione magna ſqualebat urbs. Ne-
quaquam deſtitutus hordeo afellus recalcitrat,
& ubi triticum non flavet, candent Lilia; quæ
compedibus excoluntur percommodè, & la-
chrymis opportuniſſimè irrigantur. Et qui-
dem Roſa parens ſpinarum. At Lilium & ſpi-
nis enaſcitur.

Cùmque audiſſem verba hujuſcemodi,
Jedi, & Revi, & luxi diebus mul-

125.

Uſis morabatur Nehemias, totius Orientis
in Urbe principe, & tamen de tanta ſuæ
gentis calamitate nihil inaudierat. Et putas
reſciturum te tuarum impetiginem ovium,
qui tam procul & à dignitate Nehemiæ, &
à gregis cura ad Olympiadas abes, quàm au-
læ ſtudioſus, tam incurioſus, negligénſque cau-
læ. Invaſerat Iſraëlis ſceptrum Adonias, inſ-
cio Davide: Et ecce nung Adonias regnat, te,
Domine mi rex, ignorante. Et niſi fœmina in-
cendio tanto occurriſſet, deſtinato ſibi à Patre
regno careret Salomon. Vix David & Pater
& Princeps ſuis ſub oculis occupatum à filio

regnum deprehendit: cumque ille trabem non

videat in oculis ſuis, tu ſtipulam perſpicies in
talo Eccleſiæ tuæ? Quid ità quàm ſolium, ob-
ſervatur à Rege? Sollicitabat Abſalon corda fi-
liorum Iſraël, tubà clangebat in Hebron, ne
ſuſpicante quidem tantam flagitiorum turbam

