N

Muancorun
us enwr
ſr &

ürenor

I

Ppüinennoru

u nemor,
emn memort
Mi memor,
En kerns .
s etus.
Antcat.
Murkcano d
ribcatocd
Pynſcato on

ritcrio ne
Uunfeznope
Umifcatoh
ifcatio
Mnifcrtin

Urben Da
Muteto i
Ankcmto
Unkano

ietini

nthencne

uikning

lhnfkainis
luntfteatont
Muptcron
tn.
Mihen
l Mcatoon
un

ntetonn
ffaronn

—

Rerum Notabilium.

Modeſtia. pag. 34. I. & 52:2. & 89. I. & 154. 2. &
161.2. & 229. 2. & 252.: 2. & 253. 2. & 256. 2
Modeſtia deperdita argumentum amiſſi fervoris.

S 241. 2
Modeſtia famæ curam perficit. 361. I
Modeſtia oculorum. 258. 2. & 292. I
Modeſtia oculorum neglecta. 333.2

Modeſtia ſine Spiritu. 41. I. & 239. 2. & 252. 2

Modeſtia ſine Spiritu tandem furit. 199. 1
Modeſtiæ vis. 362. 1
Monachorum numero Religiones non multiplican-
dæ. 230: I
Monialis. 5. I
Moniales cum nullo agant. 16 1I. 2

Monialium Clauſura.
Mors. .
Mors allegoricè. 63. 2. &ũ 6 5. I
Mors Achitophelis è trabe. 273. 2
Mors aulicorum. 278. 2
Mortis memoria. 61. I. & 1506. I. & 157. 2. &
158.2. & 204. I. & 290. I. & 29I. 2. & 292. 2
& 200. 2. & 302. I. & 2. & 320. 2
Mortis memoria affabilitatem ſuadet & ſuperbiam
excutit. 299. I
Mortis memoria cum cognitione ſui non injucunda.
295. 2
Mortis memoria felices non ſinit ſuperbire. 298. 2
Mortis memoria in dignitate. 299. 2
Mortis memoria, Mundi contemptum & electio-
nenm ſtatus docet. 266. 1
Mortis metus. 124. 1
Mortificatio. 25. I
Mortificatio dulcis. 93. 2 & 94. I
Mortificatio dulceſcit mortificationum amore. 337. I
Mortificatio corporis. 27. I. & 5O. I. & 97. 2
& 161. 2. & 30 5. 2
Mortificatio neceſſaria. 18.2. & 2I. 2
Mortificatio paſſionum. 72. 2. & 150. 1. & 304. 1
Mortificatio paſſionum non ommimoda. 208. 1
Mortificatio paſſionum omnimoda. 280. I. & 294. 1
Mortificatio paſſionum omnimoda valdè ardua.
151. 1
Mortificatio paſſionum; ſed vera & penitùs. 199. 1
Mortificatio ſine oratione poœna eſt non meſſis. 10. 1
Mortificatio ubique.

6 5: I. & 136. I. & 139. J
16. 1

293. 2
Mortificatio voluntaria. 180, 2
Mortificationis amor. 6. 2
Mortificationis fames. 43. I.

Mortificationis odium. 18. 2. & 41. 2. & 91. 2. &
124: I. & 129. 1. & 290. 2
Mortificationis odium in Religioſo. 50. 2
Mortificationis præſtantia. 129. I
Mortificationi præcellit oratio & in Deum devo-
Mortificationum amor. 41. 2. & 43. 2. & 324. 2
Mortificationum amore dulceſcit mortificatio. 327.1I
Mortificationum ſitis. 180. I. & 181. I
J. Moy ſes. 132. I. & 139: I. & 153. 2.
225. 2. & 253: I. & 264. 2. & 302. 2. & 307. I

. & 352. I
Moyſis Virga. 209: I. & 307. 1
Mulier domi ſit. 161. 2. & 328. 2. & 347. 2
Mulierum vitia quâ ratione corrigantur? 68. 2
Mundi contemptum & electionem ſtatus mortis me-
moria docet. 266. 1
Munera. 375: 2
Manera reſpuuntur, ſi Rex miniſtris proſpiciat non
incongruo ſtipendio. 378. 2
Murmuratio. 38. I. & 46. I. & 152. 2. & 285. 2
& 313. 2. & 348. I. & 350. I
Murmuratio de Juſtis. 329. 2
Murmuratio de juſtorum imperfectignibus. 280. 2
Ethicaæ Tom. 11.

Murmuratio de Religioſis. 329. 2
Murmuratio de Religioſis deque Eccleſiaſticis ſper-

natur. 342. I
Murmuratio de Sacerdotibus. 68.2

Murmuratio de ſuperioribus. 3 12.2. S 329.2., &x 347.2
Murmuratio illicita de Regibus & Eccleſiaſticis.
312. 2
60. 2. & 339. 2. & 343. 2

aulicos invidos, ſuſurro-

Murmuratores.
Murmuratores Juſtorum,

nes, ac perſecutores Rex non audiat. 339. 2
Muſica. 4: I. & 321. I
Muſica impudica. 338. 1
Muſici pudici. 321I. I
N
N Aaman Syrus. 179. 2. & 229. I. & 246. I
S. Naboth. 387. 2
Nathan. 311. I
Nilus cur Gange utilior. 2 0. 2
Ninivitæ. 128. 2
Nobilitas coli debet. 364. 1
Nobilitas cum honore puniatur. 264. 2.
Nobilitas honoretur. 354. 2
Nobilitas honoretur etiam rea. 311. 2
Nobilitas magni facienda. 362. 2
Nobilitas non jactanda. 32. 2. & 83. 1
Nobilitas non ſpernat plebeios. 385. 1
Nobilitas præ otio inepta militiæ redditur. 386. I.
Nobilitas quantuàm perſæpè proſit. 355: 2
Nobihitas ſine virtute non ſufficit. I. 1
Nobilitas vera. I41. I. & 2. & 350. 2. & 368. 1
Nobilitas vera Fides eſt. 3 §KI. I
Nobilitatis jactantia. 156. I. & 352. 2
S. Noë. 203: 2. & 327. I. & 359. I

S. Noë poſt ſacrificium. 359. 2
S. Noë ſomno ſuo morientem JESUM deſignat.
260. 2. & 26 1: 1

O.
Bedientia. 8. 2. & 195. 1
* Obedientia coœca. 248. 2
Obedientia cuilibet. 32. I. &ũ 248. 1
Obedientia cuilibet Superiori præſtanda. 209. 2
Obedientia in Spiritualibus. 65. 1
Obedientia ſpreta. 7. I. & 23 I. 2. & 246. 2
Obedientia; ſed Superior jubeat. 221. I
Obedientiæ ſe ſe permittere. 252. 2
Ob Obedientiam Religionis perſectio. 63. I
Obſervantiæ zelus. 63. 2
Vide Zelus.
Obſtinati. 2. 2. & 63. 2
Obſtinatio. 216. 2
Occaſio mala. 72. 2
Occaſio mala omnino fugienda. 294. 1

Occaſio mala poœnitentid ver tollatu: Sic amici

impii, & conſiliarii mali. 294. 2
Occaſio virtutem prodit, 25. 1I
Oculorum modeſtia. 258. 2

Vide Modeſtia.
Officia Divina. A4,. 2. & 5. 2. & 16. 2. & 95. 1

129. 1
Obppida Urbibus ante ponenda. 194. 1
Opprobrium Chriſti. 10. 1
Opprobrium pro Chriſto. 5J7. 2. & 207. 2

Oratio. 10. I. & 17. 2. & 63. I. & 95. I. & I11.2. &
129. I. & 133. 2. & 143. 1I. & 144. 2. & 33 5. 1
Oratio neglecta. 5§2. 2
Oratio & contemplatio fervore operum indigent,

124 2
Oratio & contemplatio neceſſaria felicibus, ne
P p turgeant.

Index

turgeant. pag. 295: 2
Oratio & in Deum devotie Mortificationi præ-
cellit. 95. 1
Oratio & exercitia ſpiritualia ac mortis memoria
cum cognitione ſui non injucunda. 295. 2
Oratia fulciends fervore operum, ut Tribulationis
remedium ſit. 128. 1
Oratio mater Paupertatis. 3. 1

Oratio verior. 128. 1
Orationis fons. 95. I. & 309. 2
Ex Oratione paupertas. 53.2
Ordines ſacri. 3. I. & 12. I. & 40. I. & 170. 2
6 35 1. 2
Ordines ſacri non conferantur facilè. 171: 2
Ordines ſacri qua de cauſa negandi. 313. 2
Ordines ſacri quo delectu conferendi. 16. 2
Ordines ſacri quibus conferendi. 145: 2
Ornatus Allegoricè. 52. 2
Ornatus vanus. 50. I
Ornatus verus. 298. 2

Orium. 320. 2. & 332. 2. & 334. I. & 2. & 335.2
& 337. 2. & 396. I

Otium devitetur. 389. 1
Oza. 329. 2
P.
Adus Fluvius. 348. 1

Palinodia odioſa miniſtris Principum: ideôque

regna pereunt. 3 16. 2
Palinodia Sancta. 176. 1
Papa. 36. 2

Parentes coli debent. 82. I. & 156. I. & 23 1. 1
Parentum oblivio. 56. 2. & 69. I. & 88. 1. & 98. 1
& 123. I. & 155. 2. & 198. 1

Parentum oblivio difficillima.

123. I
Parentum oblivio in Religioſis. . 2
Parentum oblivio neceſſaria. 264. I

Parva in malo. 66. 1. & 73. I. & 137. 2. & 199. I
& 200.2. & 247. 2. & 277. 2. & 278. 1. & 279.
1. & 333. 2. & 342. 2. & 348. I1. & 2. & 369. 2

Paſſio Chriſti. 212. I
Paſſionum Mortificatio. 150. I
Vide Mortificatio.
Pater-Familias. 68. 2

Pater-Familias regat domum. 1I7 5. 1. & 196. 2
Pater-Familias non fidat filio impio quamvis ſe
amanti. 316. I
Pater-Familias non pulchriorem, ſed ſaniorem è

filis diligat. 345. 2
Patria non attendenda. 144. 2
Patriæ oblivio. 156. 2. & 205. I1
Patriæ odium Sanctum. 10. 1

Pati pro Chriſto. 21. 2. & 22. 2. & 36. 2. &

37. I. & 18 lI. I

Pati pro Chriſto miraculum maximum. 180. 2
Sancktus Paulus. 331. 2. & 366. 2
S. Paulus mortificatione profecit. 179. 1I
Sancti Pauli Epiſtolæ. 388. 2
Pauperes non irridendi. 194. 1
Pauperum Irriſores. 8 5. 1
Pauperum oppreſſores. 5. 2
Paupertas. 38. 1. & 50. I. & 52. 2. & 180. 2
& 309. 2
Paupertas ex oratione. 53. 2
Paupertas expurgat. 305. 2
Paupertas in itinere. 236. 2
Paupertas læſa. 41. I. & 166. I
Paupertas temporalium fugà ſuadetur. 293. 2
Paupertas violata. 12.2
Paupertatis mater oratio. 53. 1
Paupertatis voto Gula compeſcatur.

351.2

Peccata felicitate grandeſcunt. 308.2
Peccata latere nequeunt. 49. 2. & 54. 2. & 149. 1
& 163. I. & 241. 2. & 259. 1
Peccata Principum graviora. 305. 2
Peccati damna. 28. 2. & 48. 2. & 50. I. & 54. 2
& 57. I. & 63. 2. & 64. I. & 2. & 66. 1. & 76.2
& 94. 2. &ũ 137. I. & 138. 2. & 174. 2. & 187.2
& 189. I. & 190. 1I. & 201. 1. & 260. I

Peccati damna felicitas adauget. 67. 1
Peccati damna quòd nunquam extinguantur.
. S . 63. 2
Ex Peccati damnis tribulatio. 150. 1

Ad Peccata delenda Contritio potentior Eleémo-
ſynis & jejuniis. 267. 1
Peregrinatio Otioſa. 332. 2
Peregrini. 2

Peregrinis viæ reddantur à latronibus liberæ. 154. 1
Perſecutio argumentum eſt virtutis. 91. I. & 167. 1

& 2. & 223. I. & 225. I. & 240. I. & 261. 2
&⁊ 262. I. & 289. 1
Vide Tribulatio.
Perſecutio glorificat. 297. 1
Perſecutio & tribulatio utiles. 304. 2
Perſecutio fons bonorum plurimorum. 59.2

Perſecutio ob virtutem. 289.2
Perſecutio non nocet. .. 161. 1. & 260. 2
Perſecutio Religionibus utilis. 192. 1

Perſecutio ſignum probitatis. 38. 1
Perſecutio vera SS. Religionum & Eccleſiaſtico-
rum expugnatio caſtitatis. 297. 1
Perſecutio verior. 89. 1. & 190. 1
Perſecutio utilis. 1I21. I. & 192. I. & 304. 2
Perſecutionis remedium. 8.2. & 27. I. & 31. I
Perſecutionum remedium verius, non Apologia;
ſed regularum obſervantia. 357. 2
Perſecutores Juſtorum. 7. 2. & 30. 2. & 36. I. &
58. I. & 60. 2. & 109. 2. & 143. 2. & 167. 1
& 187. 2. & 329. 2. & 340. 1
Perſecutores, & Irriſores Juſtorum. 168. I. & 229. 1I

Perſecutores Religioſorum. 7. 2
Perſecutores Religioſorum & Eccleſiaſticorum.
329. 2. & 344. 2

Perſecutores, Suſurrones, & aulicos invidos ac mur-

muratores Juſtorum Rex non audiat. 339.2
Perſeverantia. 5. 1I. & 03. I
Perſeverantia neglecta. 275. 2
Perſeverantia rara eſt. 277.2
Perſeverantia unde oriatur. 1. 2
Perſonarum acceptio. 38. 2. & 84. 2. & 194. 1I
Vide Acceptio Perſonarum.
Pharao. 154. I
Phariſæus, & Publicanus. 42. 2
Philippus Macedo. . 355. 2
Pietas Templorum ornamenta veriora. 41. 1
Plato. 354. 2
S. Petrus. 124. I. & 128. 2. & 151. 2. & 178. 2

. .8& 283
& 254. I. & 271. 2. & 279. 2. & 282. 1. & 2
2. & 285. I. & 286. IJ. & 332. I. & 3) I. 2

S. Petrus cum ſtatere. 131. 1
S. Petrus timet. 279. 2
S. Petrus negat. 346. 1
S. Petri Amor improvidus. 308. 1
S. Petri linteum. 178. 2
106.2

Poœna par culpæ.
Pcenitentin. 1ei 1. & 2. & 91. 2. & 130.2. & 131
2. & 266. 2. & 267. 1. & 2. & 305. 2
Pœnitentia Achabi brevis. 270.
Poœnitentia dulcis. 934 2
Poœnitentia in clericis rarior, quàm in laicis. 34.

Pœnitentia neglecta. 5, 4
Poœenitentia ſit interdum publica. 2 7.2
Poenitentia ſuavis. 93.

Peenitentia

gentüͤn

glentia ,

Ftentie

uneltuln

ui ude
iar dande
nra ſoli
kica ſalpi
lica veco,
Mltica rer.
ca teta .
ice crud
toam Ecc
.

e Leclei
e & l

DW Vanæ
nhe verion⸗
Vide

lliegtun

4

unis Obſtn

tn Potnind

kmmiwibe
tnmi gn
l. A
KAnN

Iaa
Dhincnn

.
tils.
ats,
gionmn Al
ti.

t⸗
21. 1. El⸗
dnEnt
nveri, m

*

.
Mäle,

7.2.
Juſtorun

Rex Mat

7

.

tu.
7
17

n
taun.

Politica vera.

Rerum Notabilium.

Peenitentia vera. 71. 2. & 72. I. & 2. & 74. I. & 77. 2
& 78. I. & 79. 2. & 95. I. & 128. 2. & 133.
& 267. I. & 270. 2. & 304. I

Poœnitentia vera amore ducitur. 51. 2
Peœnitentia vera ex contemplatione, oratione Men-
tali, & exercitiis Spiritualibus. 296. f
Poenitentia vera patientia eſt. 98. 2
Poœnitentia vera perdifticilis. 279. 2
Poenitentia vera perſeverantià non caret. 269. 2
Poenitentia virtus ſolida. 267. 1
Pœnitentiæ dignitas. 130. 2
Poœhitentiæ conferenda dignitas. 268. 2
Posnitentiam evertunt excuſationes vanæ aut falſæ:
. 270. 1I
Poœnitentiam veram luxus & pompæ dedecent.
Poenitentiæ inflictæ. 272
Poœnitentiæ inflictæ in Monaſteriis quàm prolint.
160. 2
Poenitentiæ infligantur, ſed neceſſaria ſuppediten-
tuur. 23 1I. 1
Poœnitentiæ infligendæ in cænobiis. 13. 1

Ponitentiæ infligendæ ſed à Superiore miti. 265. I
Politica. 7. 2. & 8. I. G II. I. & 2. & I3: I
& 31. 2. & 80. I. & 109. I. & I49. I. & 184. 2
Politica abjiciatur. 150. 2
Politica impia Eccleſiaſticam Juriſdictionem lædit
non iinpune. 277. 1
Politica impoenitens. Ibid.
Politica noxia. 316. 2
Politica prudens. 346. 1
Politica Sancta. 13. 1

Politica ſolà ſtatus ratione agit. 109. 1
Politica ſuſpicax. 341. 2
Politica vecors. . 324. 1

I77. 2. & 295. I. & 302. 2
Politica vera caret adulatione. 4⁵. 1
Politicæ crud litas. S 109. 2
Politicam Eccleſiaſtica Juriſdictio exhorreat. 8. 1

Politici. 30. 2. & I03. 2. & 246. 1. & 273. I
& 275. 2
Pompæ Eccleſiaſticorum. 50. 2
Pompz & luxus dedecent Poenitentiam veram.
Pompæ vanæ & luxus. 352. 2
Pompæ veriores Eccleſiaſticorum. 40. 2
Vide Ecoleſiaſtici.
Prædeſtinatio. 3 2. 1
Principum confeſſarii Eos ad regendum hortentur.
337. 1
A Principibus Epiſtolæ ſcribantur. 387.2

Principis obſtandum. 49. I. & 198. 2. & 199. I
& 237:. 2. & 333. 2
Privilegia conſervanda. 9. J
Procraſtinatio. 1. I. & 39. 2. & 44. 2
Procraſtinatio prudens. 208. 2. 8& 22 I. 2
Procraſtinatio prudens in aulicorum delectu & di-
gnitatum nuncupatione. 372. 2
Procraſtinatio prudens in dignitatum diſpenſatione.

374. 1
Procraſtinatio ſancta. 80. 2. & 116.2. & 208. 1
Prodigalitas facilis. 224. 2
Protectiones juſtorum palam appareant. 225. 2
Protectores Bonorum. 167. 2

Protectores impiorum. 27. 2. & 74. I. & 12 3.2
134. 2. & I51. I. & 183. 2. & 223. 1. & 228
„ 2. & 262. 2. S 271. 2. & 316. 2. & 33 k. 2
Protectores impiorum non audiendi.

35I. 2
Protectores juſtorum. 7. 2. & 192. 2. & 223.: 1
Protectores juſtorum in adverſis. 193. 2

Protectores oppreſſorum.

192. 2. & 193. 3
ELEithicaæ. Tom. II.

S

Protectores oppreſſorum ſummo honere habean-

tur. L 193.2
Protectores tepidorum. II. 2. & 118. 1
Prudentia linguæ. 150.2

Publicanus, & Phariſæus. 2.2

88. tres pueri. 187. 2. Sr 268. 2. & 343. 2
Pugna fpiritualis.

129. 1. & 297. I
Punicum. 222. 2
Puſillanimes.

37: 2. & 305. 2
R.

RAtiorns privatæ. 94. 2. & 214. 2. & 253. 2
& 254. 2. & 25 6. I. & 344. I

Rationes privatæ ſeveritatem infringunt. 376. 1
Rebecca. 23 5. I
Recidivi. 66. 1. & 132. 2. & 133. 2
Recçreatio licita aliquando. 208. 2
Recreatio licita, ut Fervor augeatur. 209. 1
Recreatio nimia. 332. 2
Recreatio ſed moderata. 334. 2

Recreatio religioſerum non per vias urbium pu-
blicas, ſed ad ſolitudinem agrorum nec ſine Deo,

335. k
Recreatio Tuſculana. 335. TI
Recreatio Tuſculana vim addet Fervori. 209. I

Reformationem non ſtatim minitetur Superior. 208. I

Reformationées ſint cautæ. 116. 2
Reformatores exemplo præeant. 68. 2
Reformatores incauti. 329. 2
Reformatores indiſcreti. 280. 2
Reformatores palliati. 200.2

Reformatores veri amore, non politicâ aguntur.

23 5. 2
In Reformatoribus uniformitas. 315. k
Regulæ. 348. 1

Regularum multiplicitas ſemper honoranda. 248. 2
Regularum multiplicitas rara ſit. 116. 2
Regularum extima obſervantia ſummè neceflſaria.
253. 2
Regularum minimarum neglectus Tentationum
PFons eſt. 137. 2
Regularum obſervantia. 41. 2. & 65. I. & 124. 2
& 1I84. I. & 35 1. 2
Regularum obſervantia Perſecutionum remedium.,

357. 2
Regularum obſervantiam ſuadet ſeveritas. 183. 2
Religio æquat omnes. 32. 2. & 350. 2
Religio non æquet omnes. 250. 2

Religio amanda cum nos deprimit. 86. I. & 94. 1
& 107. 2. & 210. I. & 214. 2

Religio ametur etiam exoſa & miſera, 209. 2. &
210. 1
Religio ametur etiam deſpecta. 209. 2
Religio ametur, etiam inops, & miſera. 211. T
Religio ametur dum deprimit. 212. 2

Religio antiqua honoranda licet tantiſper intepue-
rit. 107. TI
Religio antiquior non ſpernat recentiores. 5I. 1
Religio etiam lapſa honoranda. 280. 2. & 28 5. 2
&W 311. 2. & 329. 2
Religio lapſa honoranda, propter antiqua bene-

facta. 116. I
Religio miſta bonis & malis. 285. 2. & 317. I
Religio ob ſolam pietatem nobilis. 1I42. I

Religio ob unum infamis. 66. 2. & 285. 2
Religio non infamis ob unum. 284. I. & 28 5. 2

& 329‧ CJ2
Religio tepefacta. 6. 1
Religiones urbibus falutares. 17. 1
Religiones miſtæ malis & bonis. 295. 2
Religiones non invidæ regnabunt. 190.: I. & 2

“

—

Index

Religiones Sacræ non omnes pares faciant. 356. 1
Rehigiones Sacræ exterminent omnem livoris fim-
briam. 191. 1
Religiones Sacræ ob unum infamantur tepeſcen-
tem. 355. 1
Religiones Sacræ numero perſonarum non mmium
abundent. 16. I. & 32. 2. & 136. I. & 2. &
195. 2. & 230. I. & 2

Religiones Sacræ venerabiles ſunt. 260. 2
Religiones ſeſe ament. 189. I
Religiones ſeſe mutuò honorent. 330. 1
Religionis crimina non evulganda. 46. I. & 48. 1
Religionis felicitas. 116. 2. & 260. 2

Religionis munia viliora. 5. 2. & 32. 2. & 111. 2
& 210. 1I. & 353. I. & 386. 1
Religionis munia viliora appetenda. 365. 2
Religionis munia viliora olim expetita, mox exo-
ſa. 369. 1
Religionis perfectio. 41. 2. & 136. 1. & 141. 1
& 215. 1. & 2. & 295. I. & 305. 2

Religionis perfectio ob obedientiam. 63. 1
Religionis perfectio ob paupertatem. 57. 2
Religionis perfectio ob tolerata dicteria. 59. 2
Religioſi adeundi. 335. 1
Religioſi advocandi in urbes. 17. 2. & 36. 1
Religioſi ambitioſi. 353. I
Religioſi auſteri. 329. 1
Religioſi auſteri non ſpernant cæteros. 208. 2
Religioſi auſteriores non ſpernant alios. 239. 2
Religioſus aulas non frequentet. 141. 1

Religioſus in aula. II. 2. & 83. I. & 90. 2. &
III. 2. & 139. I. & 287. 2. & 326. 1
Religioſus in aulà degenerat. 229. 2
Religioſus in aulà non ſit. 45. 1
Religioſi clam puniendi. 68. 2. & 74. 2. & 107. 1
& 117. I. & 311. 2. & 313. 2. & 352. 1
Religioſi delicati. 91. 2. & 287. 1
Religioſi domi ſint. 2332. 2
Religioſi & Eccleſiaſtici choro interſint, hi ut

evehantur, illi ut proſint. 362. 2
Religioſi & Eccleſiaſtici clàm pumiendi. 264. 2
& 286. 1

Religioſi & Eccleſiaſtici clàm & cum honore pu-
niendi. 314. 2
Religioſi & Eccleſiaſtici ob merita fundatorum ho-
norentur vel in pœna. 364. 1
Religioſi etiam lapſi honorandi. 260. 2. & 264. 2
Religioſi & Eccleſiaſtici non nimium aut liberè va-

gentur. 334. 1
Religioſi & Eccleſiaſtici ſemper honorandi. 261. 1
Religioſi etiam lapſi honorandi. 264. 2
Rehigioſi evulgantes ſuæ communitatis defectus.
Religioſi evulgantes crimina ſociorum. 287. 2

Religioſi evulgantes ſecreta domus ob familiarita-
tem cum ſæcularibus nimiam. 346. 2. & 347. 1
Religioſi quoque excolendi licet aliquando minus
ſint perfecti.

329. 2
Religioſi gulæ ſervientes. 329. 1
Religioſi honorandi. 17. 2. & 141. 2. & 352. 1

Religioſi laici ad rationem evocandi. 41. I
Religioſi laici humiles ſint. 50. 2. & 354. 2. & 355.1
Religioſi laici non ſpernendi. 22.2. & 35 I. I. & 385.1
Religioſi ſuum laborem denegent luxui ſæcularium.
238. 1
Beligioſi obediant Eccleſiaſticis coronatis. 176. 1
Religioſi obſervantes non ſpernant cæteros aut lai-
cos, aut Eccleſiaſticos opulentos. 41. 1
Religioſi obſervantiores non ſpernant reliquos. 18. 2
Religioſi derint livorem. 189. 1

Religioſi olim viles. 43. 1. & 76. 2. && 91. 2

Religioſus olim vilis humilitatem ſervet, ſuper-
biam oderit. 2384. 2
Religioſi palam protegendi. 225. 2

Religioſi perfectiores non ſpernant cæteros. 208.2.

& 209. 1
Religioſi perſectiores non ſpernant ſæculares &
principes. 310. 1
Religioſi pluris faciant preces quàm Cineres. 95. 1
Religioſi pœznitentes & perfectiores non ſpernant
alios. 293. 2
Religioſi protegendi. 38. 2
Religioſi protegendi ab Eccleſiaſticis vVeris. II. 2
Religioſi protegendi à calumniis. 7.2
Religioſi protegendi non opprimendi. 110.2. & 167.2
Religioſi redditus habere poſſunt. 41. 1
Religioſi non ſpernant ſæculares. 293. 2. & 337. 2
Religioſi tepidi.

181 . 50. 2
Religioſi veri. 39. 2
Religioſi veri Eccleſiaſtici veri. 10. 2
Religioſi vitent negotia ſæcularia. 238. 1
Religioſi urbibus falutares. 17. 1. & 215. 1
In Religioſo odium Mortificationis. 50. 2
Vide Mortificatio.
Religioſorum cum ſæcularibus familiaritas. 1I 53. 1

Religioſorum & Eccleſiaſticorum deſectus tegi non
poſſunt. 260. 1
Religioſorum & Eccleſiaſticorum peccata gravio-
ra. 309. 1
Religioſorum & Eccleſiaſticorum peccata non ſine
veſtigio amiſſæ virtutis. 265. 2
Religioſorum & Eccleſiaſticorum perſecutores. 30. 2
& 329. 2
Vide Perſecutores & lrriſores.
Religioſorum peccata. 16. 2. & 74. 2. & 81. 2

Religioſorum peccata graviora. 71. 1. & 133. 1
& 307. 1
Religioſorum peccata graviora poſt Exercitia Spi-
ritualia. 133. 1
Religioſorum peccata rarò deplorantur. 34. 1
Religioſorum Perſecutores. 7. 2. 8& 344. 2

Religioſorum recreatio non per vias urbium pu-
blicas, ſed ad ſolitudinem agrorum, nec ſine

Deo. 33 5. 1

Inter Religioſos Invidia. 6. 2. & 7. 2. & 9. 1
Religio non æquet omnes. 353. 2
Renovatio. 72. 2
Renovatio valdè ardua in Monaſterüs. 34. 2
Renovatio difficilis in clauſtro. 34. 1

Renovatio Eccleſiaſtici ſcandaloſi. 6. 1
Renovatio ubique neceſſaria. 137. 1
Renovatio & poœnitentia vera ex tribulatione. 304, 2
Renovatio vera. 63. 1I. & 294. 2
Reſidentia Epiſcopi. 39. 1. & 56. 1
Vide Epiſcopi Reſidentia.
Reſidentia Epiſcopi, licet ruſticis præſit. 38. 2

Reſurrectio CHRISTI. 39. 1
Vide Chriſtus.
Rex allegoricè. 174. 2

Rex amet ſed non illicò adamatos audiat, aut eve-
hat. 251. 1
Rex annonam curet. 231. 2
Rex audiat. 57. 2. & 81. I. & 154.r 2. & 163. 1
& 272. I. & 2334. 2. & 341. I. 375.
Rex cautè audiat. 151. 1
Rex audiat Conſiliarios. 322. 1
Rex non facilè audiat. 343. 2
Rex ubique audiat. 154. 1
Rex non audiat aulicos Invidos ſuſurrones & perſe-
cutores, ac murmuratores Juſtorum. 339. 2
Rex audiat, & videat. 258. 2
Rex audiat non otietur. 332.2

audiat omnes. 11. 182,2. & 249.1
Rex audiat omnes. 11 I. & 28.1I. & 182, Rer

—

adatte⸗
12 zl2
Gebe

al

. l bebe
Co lebe
ol Cebe

conlla 1
ontli⸗,
ilbi cort⸗

N le c
Pklgetmn
Egt Min
1

uncelpet

Ahicop
Metkut anti

efetat nob

urde erehe
grelnt etia
Eanehat etiat

kmn Kaale
Eües mn

A mn exehat
r nejekat
AMen
1icos pron
Anm adtdia

emet ſuo⸗
Abentt inii
Efumiis
Dei inſurs
AIni tantum
Aimiinnitatn
Aumm ui in

laiiiet
lte
l aimdi
Milre hn
n Uniſtknen
Unikn ſrr
Trnülhm ans
Aimälchtn
tann ⸗
n m
8 teatn
1 lnn
eltonn
m.

ne

ſalin R
nu.
menddnun
c.
a Mnn

er.
ru

8

etini

n bmnlan,
mniethn

Corun Kn

cormn eun

Crungelinn

hiſne
16,2 l
ſion. l
5

ionn lei

dehrun
en 1Pn

*
.

Monkei
o.
ndll

24“
nner tlin
G
E
Gent

unm 1

1 ,

H
, ſeN
iinſi

4
6

1,

Rex audiat, & regat.

Rex coli debet etiam impius.

—

Rerum Notabilium.

pag. 15.
Rezx audiat etiam reum. 8.
Rex aucdliat reos. 9. I. & 127. I. & 34I. 1. & 343.
Rex audiat ſuos. 127.
Rex coli debet. 56. I. & 154. I. & 310. I. & 311.
& 2. & 312. I. & 314. 2. & 3 64. 2. & 356.
Rex coli debet etſi non undique floreat. 285.
215. 2. &ù 310.
Rex coli debet quamvis non foret probus. 248.
Rex coli debet etiam reus. 313. 2
Rex coli debet etiam vacillante gubernatione.

— O O —= — O

329. 2
Rex conſilia ſua non facilè aperiat. 222. 1
Rex conſilio, non amore ducatur. 157. 1I
Rex ſibi contradici patiatur. 81. I. & 151I. I. &
176. I
Rex non facilè credat Aulicis infidis. 252. 2
Rex deligat miniſtros. 157. I. & 345. 1. & 351. 2
Rex deligat Miniſtros capaces. 17. 1
Rex ſuos deligat. 156. 2
Rex Eccleſiam tueatur. 10.2. & 170. 2
Rex Eccleſiam provehat. 1. 1

Rex ad Epiſcopatus non deſignet aulicos, quos
faſtidit.

170. 2
Rex evehat antiquiores. 148. 1
Rex evehat nobiles. 3775. 1
Rex tardè evehat aulicos. 373. 1
Rex evehat etiam obſcuro loco natos. 364. 1
Rex evehat etiam viles. I15. 2. & 325. I. & 371. 2
& 385. 1
Rex non facilè evehat viles. 362. 2
Rex viles non evehat, niſi fiant præſtantiſſimi.
35 5. I
Rex non evehat ſuſurrones. 2
Rex quos evehat. 16.2. & 144. 2. & 350. 2
Rex ſuos non faſtidiat. 146. I. & 2
Rex aulicos promotos non faſtidiat. 7. 2
Rex non faſtidiat promotos. 109. I. & 116. I

& 117. 2. & 148. 2. & 156. 2
Rex frænet ſuos. 12. I. & 197. I. G 2. & 219. I
Rex frænet impios. 241. 1
Rex humilis & ſobrius eſſe poteſt. 293. 2
Rex Dei injurias ulciſcatur. 344. 2
Rex uni tantùm innitatur. 218. 1
Rex uni innitatur non multis. 195. 1
Rex non uni innitatur. I5. 2. & 38. 2. & 109. 1
& 327. 2
Rex invigilet præfectis ſuis. 315. I
Rex per legatos ſuos negotia jubeat confici. 237. 2
Rex maximis intendat. 322. 2
Rex miniſtris advigilet. F. 2
Rex miniſtris largè conſulat. 381. 2
Rex miniſtris non fidat. 316. 2
Rex miniſtros frænet. 9. I. & II. 2. G& i S4. I
Rex miniſtros ſuos tueatur. 2. 1
Rex non niſi optimis miniſtris utatur. 244. I
Rex agat cum miniſtris. 155. 1
Rex miſeros tueatur. 192. 2. & 194. 1

Rex & Epiſcopus miniſtris excubent.

273. 1
Rex & Epiſcopus, ac ſuperior uni non committat
omnia. 359. 1
Rex & Epiſcopus ac ſuperior invigilent agantque
ſeria. 336. I
Rex parum loquatur. 346. 1
Rex peccantes oderit. 190. 1
Rex probus ſervos eligat innocentes. 145. 1
Rex non ſit pronus ad audiendum ſuſurrones.
186. 1
Rex non ſua quærat. 338. 1

Rex & princeps ſi peccet cum omni reverentia
corrigatur. 311I. I
ex peccata non toleret ſed tollat. 338: 1
Ethicæ Tom. II.

Rex non puniat reos ſine publicatione delicti. 313. 1
Rex tardus, & ſecretus ſit.

221. 2
Rex nullum timeat. 338. 2
Rex tueatur legem Dei. 13. 1. & 344. 2
Rex tueatur evectos. 109. I
Rex tueatur ſuos. 111. 1
Rex tueatur ſuorum authoritatem. 186. 1

Rex regat. 9. I. & . I. & 26. 2. & 39. I. &
45.2. & 57. 2. & 109. IT. & IIO. 2. & III. T. &
I42. I. & 150. 2. & 153. 2. & 154. I. & 155. 1
& 2. & 161. 2. & 102. I. & 173. I. & 174 . T
& 1I75. I. & 183. 2. & 195. I. & 196. 2. &
218. 2. & 219. 2. & 220. 2. & 22 I. I. & 23 5.2
& 251. I. & 258. I. & 271. 2. & 272. 1. &
273. I. & 315. I. & 316. I. & 2. & 3 17. I. &
318.2. & 3 19. I. & 322. I. & 327. T. & 2. &
332. 2. & 335. 2. & 337. 2. & 339. I. & 387. 2

ex regat, non regatur. 218. 2
Rex regat, ſed videndo. 258. 1
Regis favor ſed moderatus. 321. 2

Regis pudiciſſimi Laus.

220. 2
Reges & Eccleſiaſtici ſemper audiant & regant.
337. 2
Regum exempla. 16. 1
Regum ſcandala. 49. 1
Regum ſeveritas ſanctior. 52. T.

Regum fſcelera graviùs punientur. 307. 1
Regum ſuperbia probatiſſima quænam ſit. 318. 1
Regibus eſt etiam neceſſaria familiaritas cum pro-

bis. 33 §. 1
Roboami arrogantia. 368. 1
Roſa. 222. 2
Ruben. 285. 1
Rumores,

88. 1. & 348. 1

Acerdos allegoricè. 71. 2
— Sacerdotes. 40. I. & 52. 2. & 56. 2. & 356. 2

Sacerdotes non boni. 228. 2
Sacerdotes Eccleſiaſticorum exempla. 3. 1I
Sacerdotum Luxus, habituſque. 145. 2
Sæcularium labor. 290. 2
Salomon. 154. 2. & 158. 2. & 292. I. & 303. 2
& 33 5. 2. & 338. 1
Salomonis lectulus. 115. 2
Samaritana à Chriſto converſa. 216. 2
Samſon. 202. I. & 332. 1I
S. Samuel. 202. 1I. & 227. 1. & 276. 2. & 313. I
& 322. 2. & 337. 2. & 357. 2
Sanitas negligenda. 39. 2
Sapientia Sacra. . 1
Sapientia ſacra Eccleſiaſticis neceſſaria. Ibid.
Sara. 335. 2

Saul. 208. I. & 220. 1. & 255. I. & 276. 2. &
277. I. & 279. 2. & 321. I. & 337. 2. & 35 5. 2
Saül caret conſiliariis bonis, quia eos odit. 229. 1
Saül impius in judicio. 187. 1
Saül inſcius rerum magnarutn. 322. 2
Saul invidus. 19’89. 3. 8r 207. 1
Saül peſſimus homicidio & Eccleſiaſticorum odio.

304. 1. & 2
Saülis excuſationes. 270. 1
Saülis ingratitudo. 147. 2
Saulis invidia. 370. 1
Saülis qualis ſervus eſſet. 228. 1
Saüli obfuit habitus malus vilitatis. 355. 1I
Scandala Eccleſiaſticorum. 48. 2
Scandala Regum. 9. 1
Scandala non permittenda. 13. 2. & 15. I. & 52. 1
& 239. 2. & 255. 2. & 338. I. & 2. & 340. I
Scandala punienda. . 190. 1
Pp 3 Scam-

In

pag. 236. 2
47. I. & 154. 2

Scandala ubique.
Scandala tollenda.
Scandala tollenda ſed prudenter. 150. 2
Scandala tolluntur exemplo bono. 49. 2
Scandalizari faciles. 284. I. & 329. 2
Scandaloſi puniendi. 317. 1I. & 344. 1
Scandaloſi ejiciendi. 3. 1
Scandaloſi ſeveritate puniti S. Eccleſiam & Reli-
giones reddunt veneratas. 193. 1
Scandaloſis Eccleſiaſtici non faveant.
Scientia cum pietate. 265. 2. & 299. 2
Sientia neceſiaria. 3. I. & 16.2. & 18. 2. S

210. 1
Scientia eget oratione. 17. 2
Scientia ſine ſpiritu⸗ 16. 2
Scientia vana. 228. 1
Scientia vera. 18. 1. & 21. 2
Scripturis Divinis vacent Eccleſiaſtici. 229. 1
Scrupuloſi & deſperati ſperent. 305. 2
Secreta. 221. 2. & 222. 1. & 223. I. & 346. 1I
& 347. 2
S cretariis excubandum. 387. 2

Senatus, & Congregationes non ſint arbitris nu-
meroſi. 230.
Senex non ſpernat juniores. 50.
Senes coli debent. 38. I. & 39.
Seniorum Exempla. 9. 2. & 16. 1. & 49. 1. & 55.

Sepulchrorum vanus Luxus. 352.
Serietas. 146. I. . 153. I. & 318.2. & 219.
Serietas digniſſuna ſuperioribus. 318.
Serietas in viſitationibus Eccleſiaſticorum. 48.
Sermo malus. 50.

Sermo vanus.
Sermo varius.
Sermo ſpiritualis.

88. 1. & 228. I. & 306.
215.
37. 2. & 159. I1. & 320.

Servi. 3. 2. & 26. 2. & 57. I. & 73. I. && I45.
& I48. I. & 1 57. I. & 197. I. & 342. I. & 35 I.
Servi amentur ſed moderatè. 25v 1.
Servi, niſi boni, non admittantur. 228.
Servi comatuli. 375.
Servi curandi. 214.
Servi non eligantur pulchri. 320.
Servi explorandi. 345.
Servi frænandi. 321.
Servi furaces. 329.
Servi impii. 228.
Servi impii non admittendi. 228.
Servi improbi. 273
Servi modeſti ſint. 346.
Servi prohi. 321.
Servi deligantur probi. 157.

Servi ſcandaloſi ejiciendi.
Servorum cura habeatur.
Servorum dele ctus.
Servorum mimerus non exundet.

73.
146. I. & 147.

145. 2. & 321.
230.

dD =eeeeeedddeeddO—O=O&/ & à& — & — d d –—

Servis providendum. 5. 2. & 230. 2
Servitus allegoricè. 64. I. & 189. 2
Servire Deo. 138. 2

Servire Deo felix. I. 2. & 26. 2. & 28. I. & 63.2
& 106. 2. & 116.1I. & 139. I. & 143. 2. & 29 5. 2
Servire Deo palam vix licet. 226. 1
Severitas. 9. I. & I2. I. & I3. I. & 2. & 14. 2. &
47. I. & 49. I. & 2. & 52. I. & 73. I. & 2. &
74. I. & 2. & 77. 2. & 112. 2. & 126. I. & 134.2
& 183. 2. & 184. I. & 196. 2. & 239.2. & 24I. I
& 253. 2. & 25 5. 2. & 202. 2. G& 278. I. & 313.2
& 317. I. G 328. I. & 338. I. G& 2
Severitas & Clementia. 74. 1. & 75. I

Severitas & ſerietas. 318. 2
Severitas erga omnes. . 197. 1
Severitas & Dei ira pariunt clementiam. 112. 2
Severitas & juſtitia etiam in magnates. 239. 2

„

340. 2

dex

Severitatis voxw potentior edictis. 184. 1
Severitas ex vero zelo. 135. 2
Severitas & Juſtitia æqua omnibus. 263. 2
Severitas in impios quia pejores evadunt indul.
gentig. 290. 1
Severitas incorrupta. 383. 2
Severitas in impios. 123. 2
Severitas in aulicos invidos. 340. 1
Severitas ſed juſta. 313. 1
Severitas, non ira ſit. 265. 1
Severitas in eos qui nos videntur amare. 316. I
Severitas in latrones. 163. 2
Severitas ſed moderata. 264. 2
Severitas neglecta. 316. 2
Severitas neglecta non eſt argumentum manſuetu-
dinis, clementiæque. 25 5. 1
Severitas prudentiâ condiatur. 231I. I

Severitas promovet Regularum Obſervantiam. I84. 1
Severitas ſuadet Regularum Obſervantiam. 183. 2
Severitas in ſacerdotes exactior ſit. 3.2
Severitas in ſcandala ſtatim & ſine mora. 13.2

Severitas & ſyndicatus quàâ ratione eludantur. 383.2
Severitas ſit virilis. 369. 2
Severitas utilis. 160. 1
Severitate ſanctus David non uſus in filium. 264. 1
Sichem. 324. 1
Singularitas. 25. 1
Singularitas ex mortificationis odio. 287. 1
Societatis magiſtri erga rudes laborent. 23 F. 1
Sol & Grando. 162. I
Spectacula in templo. T. 1
Spiritualia cæteris poſthabita. 166. 2. & 170. 2
& 246. I. & 324. 2
Spiritualia poſthabita temporalibus. 359. 1

Spiritualia cæteris præferenda. I. I. & 2. I. & 16.2
& 39. I. & 65. I. & 89. I. & 94. 2. & 150. I. &
206. 2. & 23 I. 2. & 350. 2. & 357. I
Statuæ. 24 1. 2
Statua Babylonica. 302. I. & 355. I
Status mediocris. 10. I. & 17. 1I. & 32. I. & 65. 1

& 92. I. & 210. I. & 384. 2. & 38 5. I

Status mediocris honorandus. 351. 1
Status mediocris perbeatus. 260. 2
Status mediocris ſalubrior. 306. 1
Status mediocris tutior. 305. 2
Stellæ. 148. 1
Superbia. 82. 2. & 145. I. & 226. 2. & 249. 2
Superbia & faſtus oderunt ea quæ parerent aflabi-
litatem. 2322. 1
Superior ipſe agat. . 236. 1
Superior amandus dum punit. 73. 2. & 209. 2
Superior amari curet. 46. 1
Superior amari negligat. 39. 1

Superior ſuos amet, non ſe. 204. I. & 231I. 1
Superior amet ſuos quia nemo omnino malus. 284. 1
Superior æquè omnes amet. 85. 1
Superior tepeſcentes non amet. 123. 2
Superior domum vel inopem, vel turbidam amet,
quia domus Dei eſt. 211. 2
Superior ſuos amore ducat non vi. 9. 2. & 51. 2
& 79. 2. & 359.
Superior anteceſſoris tueatur edicta. 9. 1
Superior audiat excuſationes. 127. I. & 341. 1

Superior audiat excuſationes juſtas. 150. 2
Superior audiat omnes. 27. I. & 249. 1
Superior audiat reos. 348. 1
Superior blandus ſit. 250. 1
Superior coli debet. 21. 1. & zra e

Superior ſemper coli debet, etiam depreſſus:
Eccleſiaſtici etiam depreſſi colantur. 211. 1
Superior coli debet etiam impius. 209. 2. & 213. 1
& 248. 1. & 264.2
Juperior

Gior ereh
Fi e⸗
eroreſtt
cror elei⸗
Feun eſehat
mm.
nr ums

ra

Geirimil
Geuerkeet

Feior imigi
er tatu,
Hrtior inil
s
Eeire Ey

Enn.

Eint.

enr maor
Penor m⸗
Wur minor
Pintinen

Eii nitif
K Emik
ennr Inten
Krorpunn

Uerot en ſt

tor

iin

e
r lir

Kor ſenn

Rerum Notabilium.

Superior ſuis conſulat. Pag. 146. I

Superior curam habeat ſubjectorum. Ibid.
Superior diligat ſuos. 234. 2
Superior decreta ſua mutari patiatur. 176. I
Superior decreta ſua reſcindat. Ibid.

Superior onus ſuum deplorans. 52. 2
Superior diſcretus ſit. 222. I. & 284. I. & 347. 2
Superior diſcretus utatur lapſis. 283. I. & 284. I
& 2. & 332. I
Superior evehat ferventes. 331. I. & 335. I
Superior non evehat contumaces. 2

Superior evehat laborantes. 363. I
Superior evehat tacentes. 32 5. I
Superior quos evehat. 327. 1

Superior evehat ferventes, non ſcientiam ſine ſpi-

Superior temporalia ſuis provideat. 231.
Superior nullum timeat. 338.
Superior truculentus non ſit. 249.
Superior verus virtutem muneretur. 327.
Superior viſitet. 258. 2

Superior viſitet; ſed non ſtatim reformationem mi-
