vid, quem odiflet, in quem propenderet,
quæ illi inſuſurraſſet domi pædagogus, foris
Oreſtes, Magiſter in palæſtra, & , ſi Deo
placet, in adytis Samuel, quando, qui vo-
caretur, non quæſierat. Vidi filium Lſai Beth-
lehemitem, ſcientem pfællere. Quin eum nun-
quam intendiſſe ſuſpicor canenti, quando non
auditum ſibi, ſed viſum duntaxat afleruit ado-
leſcentem. Didiciſſe, quid ſciret David, opi-
nor Aulicum, non expertum. Quæ porrè
verborum modeſtia, quando Davidem peri-
tum maluit dicere pfſallendi, quàm cithari-
ſtam? Vidi filium Iai, ſcientem pſallere. Ti-
muit vel in verbo laſciviam: cenſuitque læ-
di pudorem poſſe, ſi Davidem nominaſſet
citharœdum. Subeſt hac in voce nonnulla,
ut ita dixerim, Venus. Scilicet, hac ille re-
ligione percellebatur, inquies, qui venuſta-
tem pueri produxit in ſcenam. Pueri? Viri
decorem expinxit: & fortè alio, quaàm tu re-
ris, conſilio. Mitto, eum ad pulchritudinem
pfallentis, poſt ambages verborum multas,
vix deſcendiſſe; dixerat eum pſalmorum pe-
ritum, dixerat fortiſſimum robore, dixerat
ſermone prudentem, virum dixerat, tum pul-
chrum nominavit; & ne qua ſpeés foret illu-
dendæ venuſtatis, quamvis eam hymnis, ha-
ſtis, prudentiâque vallafſlet, præſto illi Nu-
men eſſe adforéque nunciavit. Ecce vidi fi-
lium Iai, ſcientem pfallere. Quis laſciviam ſpe-
ret in hymnis * Et fortiſiimum robore. Quis
bellacem autumet emolliendum? Et prudentem
in verbis. Quis eum non fateatur virum eſſe
perfectum, ſi non delinquit in verbo ? Et vi-
um pulchrum. Pulchrum, ſed virum. Quis
autem virum demutet in fominam * Et Do-
minus eſt cum eo. Quis non revereatur, pa-
veätque pulchritudinem, in qua Dominus re-
quieſcit 7 Imòô nihil prædicare de Davide ſe-
Verius ſanctiuſque Aulicus potuit, quàm quòd
illum & pulchritudine florere teſtatus eſt, &
Numinis afflatu, præſentiäque munitum. Non-
ne, inquies, ſatius erat conditionem illam

X

320 Oliva

præterire, nec dicere elegantem, quem di-
gerat citharedum * Quin erat pernecefſaria
de oris elegantia commemoratio, ITum, ut,
eà intellectà, videret Saül, num turpis illa
foret oneroſäque conditio, quàâ David vide-
retur indignus regia, illique ſufficeretur ci-
thariſta manu elegans, non fronte. Tum etiam Seyv; no
ut, reſcità pulchritudine citharoedi, muniret eliganiur
ſe Princeps contrà irrupturam illecebram, au- palehri.
réſque pararet cantaturo, oculos mentemque
ſubtraheret. Virum pulchrum nominavit; ne Laus Re-

ſi improviſa pueri elegantia objiceretur Re-gis padi-

gi, tam venuſtate offenderetur pfallentis, iWimi.
quàm erat citharà recreandus. Timuit inopi- Aplies
natam Regi pulchritudinem obtrudere: & iid fre-
quâ nos gratiores Principi fore ſperaremus, "andi, as
eâ ipſe damnari timuit. Pſallit, belligerat, de hul-
prophetat, vir eſt; at pulcher eſt. Una hæc zzeg
eſt pſallentis verruca. Sed Dominus eſt cum leagt

eo. Noli exhorrere pulchritudinem, quam
Deus amplexatur. Non enim Amaſium ad te

adduco, ſed Vatem. Venuſtus eſt facie; ſed
mente venuſtior. Lyram pulſat; ſed Lilium
excolit. Canit; ſed pſallit. Cupidinem fron-
te circumfert; ſed eum verbis nunquam non
effugat, fugatumque fodicat ad interitum. Ut-
que mella & Leone fluxere, ità pudorem hau- Gratis
ries à venuſteo. Non enim Libido pulchrum evoberan-
circumſtat, ſed Divinitas. Virum pulchrum: tnn
& Dominus eſt cum eo. Et unde noſti, quòd eice⸗
ſit cum eo Dominus ? Quia & pulcher eſt, forune
& vir. Ingens hæc ſanè laus, & quæ Deum ſaa.
detrahere poſlit in citharam, pulchrum fſcili- Fama
cet, & virum eſſe. Ergo non venuſtate de- ra.
nigramur, ſed imbecillitate noſtrâ, nec ele-
gantiâ, ſed ſocordia corrumpimur. Quin pul-
chritudine, ſi eâ non eviramur, Numini
jungimur. Noli ergo incuſare genas tuas, ſed
cor tuum damna. IIlud eſt, quod rubere in
rubore didicit: illud & candore nigrorem
exuxit. En Davidem, in cithara & venuſta-
te, virum pariter & Numini familiarem. Vi- Otium.
rum pulchrum: & Dominus eſt cum eo. Sed Semeſi.
illecebram frontis ſudore pugnæ, oriſque ca-'tuaii
ſtimonid edomuerat. Audi. Vidi filium Iai. S

Ergo ignotus erat ipſo quoque nomine Re- ian.

. . . 1· . mé.
gum Aulico. Et cui erat David familiarior, Mortis

ſi ſe non inſinuabat in amicitiam Satrapa- wemoria.
rum ? Vidi flium Iſai ſcientem pfallere, & Tenta-
fortiſſimum robore. Quòd otio relanguiſſet. Lar tianum
boraſſe proinde illum intelligito. Et virum ine,
bellicoſum. Non in agro exerceri, ſed in
acie ſtuduit. Ibi enim in luxuriem virore
frondium excitaretur, hic cædium frequen-
tiàâ vetabatur laſcivire. Quâ enim ratione for-
nicari liberet, ubi vivere non licebat. Ro-
buſtum ergo Davidem exhibet, ſed bella-
cem: armorum horrore compeſcentem fron-
tis illecebram, non florum amœnitate, agro-
rúmque luxurie proritantem ætatis oriſque fa-
ces. Et, quod his longè melius conſulit
Caſtitati, ſermone pudicitiam propugnabat.
Ideôque viciniorem cæteris verborum pru-
dentiam pudori Davidis eſſe Aulicus voluit,
cùm ſubjecit: Prudentem in verbis, virum
pulchrum: & Dominus eſt cum eo. Ac ſi di-
ceret, Pulchritudo, quam ſanctitas præit al-
loquii, Divinitatis conſequatur præſentia ne-
cefſe eſt. Redditur enim frontis illecebra ca-
pax Numinis Dominique, ſi eam ſermo con-
ſecret Cœlo. Hoc labiorum rore ſi pulchri-
tudo refrigeretur, non fulgur, ſed flos eſt⸗
ſuper

t

ieſ
taroculn

5„ fam,

cam, un
jetn Wlne
Gem anfi
Prum:
cten. X
eſttu
e Euenn,
ſ, oln i
1mn Muen
ilerbl
Uentem
n. Evoe
nudam
ſed be

,

II rum
lrd elt. N
Nt orun be
Mun more
beo, n .

gun, Edh

—

—

E

d ſer ſis

Len non
em, ne
mne pucl
cin aucirit
Id, mune
, Wit .
ein A liu,
lun nun

ſtlit, Adie
E et, 1
INe, kyan
Auel.
Anun tan 3
Ki
AWun

Mil ii
chn, K
Ie. P D
Eeimtin
ll en
ile e
alr Tuel
en

w,

4
7

3 en
Dhktkn,
n
a;
n turn

min.
Celetl i
ihrn
Thentd
ommunie
ereter Nn
TUmiti
incden ,,
re hennmn,
it, beliee
teſt Uuk
onin hn
dinen,
Amaium4,
8 eſt lak;
ſt; Edli
Dpidientt
8 nüngenn
dimernmmn l.
Pudgrenla
ibido Wnr
inimn ,llln!
dde nofi et,
& Pulin,
, &leln
Polchnnſi!
on venlies
Noſkr, e
Mamo, Ei
genis u
,od l
Mdor Ani
ithan tmn

(Nn en N .
gne, E 4

ode n,
Mrid h,
icitiam RW
ten M, ,
elangulle ,
ekcell,
wunen

czdium franandi.

1

Muſici
pudici.

Ser vorum
deledtus.
Lux5
nimietate
Jervien-
zinm.

in Cap. Il. Lib. Il. Eſdræ.

ſuper quem requieſcet Spiritus Domini, Spi-
ritus conſili & fortitudinis. Quis verò aut
Saülis miretur ſatis pudicitiam, aut Aulici
udorem non prædicet? Nam Saül, quamvis
Princeps, mullum domi apud ſe habebat ci-
tharœdum; debuitque è& domo Paſtoris avehi
in domum Regis tum lyra, tum lyricen. Quin
ne voluptatis quidem causà accerſiit cithari-
ſtam, ſed tum primum confugit ad Muſi-
cam, quum Spiritu Domini malo ad ango-
rem uique concuteretur. Imòô ne tum qui-
dem citharedum expetiit, ſed pſalmogra-
phum: Providete ergo mihi aliquem benè pfal-
lentem. Non cantilenis, ſed pſalmis levare
meſtitudinem ſatagebat. Qui cùm præſtô eſ-
ſe ferretur, non eum tamen advocavit, ni-
ſi, cùm intellexit ex ſervo, ineſſe filio Iſai
tam Numen, quaàm Citharam. Vidi filium
Iſni Bethlehemitem, ſcientem pfallere. Hæc au-
dit Saul, & tacet. Nonne dixeras, ut ad te
pfallentem inducerent ? En pfallendi peri-
tum. Evoca illum, ſi optas recreari. Haud
ego nudam Iyram expetii. Pfſallentem exqui-

ro, ſed benè pfallentem. En non merum Ci-

Saul.

dervi
brobi.

Amici
veri.
Autlici
ſint juſti.

tharoedum. Vidi filium Iſai ſeientem pſallere.
Id parum eſt. Et fortiſimum robore. Nec id
ſatis eſt. Nam Syren & canit, & ſtrangulat.
Et virum bellicoſaum. Nondum me dignus eſt.
Nam mores quæro, non galeam. Qurari de-
beo, non defendi. Satanas verò non haſtà fu-
gatur;, ſed hlio: timétque pudicum, non pug-

mnacem. Ideò ſubjicit de Davide ſervus. Pru-

dentem in verbit. Scribeæ quoque dicunt, &
non faciunt. Et virum pulohrum. Id horreo,
hunc nolo. Et Dominus eſt cum eo. Tum enim-
verô ſervis ſuis Saül adjanxit citharcedum: &
quem non pfallentem, non fortem, non bel-
latorem, non eloquentem amaverat, expave-
râtque pulchrum, plenum Deo advocavit. Ut
emim audivit: Et Dominus eſt cum eo. Exilivit
illico, minciôſque ſubmiſit ad Iſai. Et Domi-
nus, inquit, eſt cum eo. Miſit ergo Saul nun-
cios ad Iſai, dicens,: Mitte ad me David fi-
lium tuum, qui eſt in paſcuis. Quid excogi-
tari modeſtius potuit? Et Principi par ſanè ſer-

vus, qui de inducendo in Regiam, quem no-

Muſica.

Servi

verat, audieraâtque, cithariſta nunquam cum
Rege egit, miſi cùm illum, exagitatum Dæ-
mone, levandum cenſuit aliquàâ illecebrà ci-
tharœdi. Quem veròô eum induxit? Qui Re-
gi non tam à Iyra, quaàm à thuribulo eſſe po-
téerat, vir ſcilicet prudens in verbis, & à quo
Deus nunquam abeſlet. Hiſce profectò citha-
tdis Daæmones extruduntur. Haud foœminam
David induit, ut Regem adiret. Vir prædi-

catur, & robuſtus, & minax, & plenus Nu-

r. Reg.
16. 21.

Dignitas
ho,

mine. Et Dominus eſt cum eo. Attamen vir tan-
tæ probitatis Regem nihilo minus dementavit.
Aucdi. Venit David ad Saül, & ſtetit coram eo:
At ille dilexit eum nimis, & factus eſt ejus ar-
miger. Tranſitur de genere confeſtim in genus.
Quid enim affinitatis intercedit inter umbo-
nem & Qitharam? Armiger citharoedus! II-
le pugnat, hie canit. Verùm dilexit eum,
& factus eſt ejus armiger. Et quis Davidem
erudivit? Qua in palæſtra ſeſe ad munus il-
lud aptavit? Quibus aut meritis, aut gradi-

bus ad Regis ſcutum aſcendit, dudum puer

in paſcuis? Quibus gradibus, quæris? Netit
coram eog, & factus eſt armiger ejus. En gra-
dus! Merita rimabare? En merita! At ille
dilexit eum nimis, & factus eſt armiger ejus.

tem à Iyra ad umbonem. Dihgitur:

321
Hæ ſcalæ ſunt, per quas evehuntur Opilio-
nes ad Dynaſtarum ſcutum aà fiſtula. Si dil-
geris, quamvis ſis cithariſta, Mars fies ex
Apolline. Nimietas iſthæc tamen exuperantia-
que Saülis in David, quàm fuis ſeſe ripis con-
tinuit? Nam ex citharoœdo armigerum fecit.
Nemo jure conqueratur, traduci adoleſcen-
ſed
amor, amor eſt, non amentia. Promovetur
ſervus, ſed inter ſervos. Non Tribunus re-
nunciatur, ſed armiger. Armiger, non Sena-
tor. At ille dilexit eum nimis. At vide, ut in
amore non cæcutiat Saul. Micsitque Saäul ad
Wai, dieens: ſtet David in conſpettu meo: in-
venit enim gratiam in oculis meis. Doleo, quod
is, qui demulcendis auribus quærebatur, Re-
gis oculos prolectet. Auditur cithara, non
ſpectatur. Gratulor tamen, & gratum Da-
videm eile ſuo Principi, & coram eo non nu-
gari, non ſubridere, non tumere, ſed ſta-
re. Iet in conſpectu meo. Diligitur nimis, &
ſtat? Rectè. Nam quamvis adametur, &
ſervus ipſe eſt, & ille Rex eſſe non deſüt.
Atqui canit. Stet. Invenit gratiam coram Re-
ge; ſed non ſellam. Evectus eſt: ad Galeam,
non ad Cyathum: ut ferat ſcutum, non ut
auferat ſceptrum. Alioquin ſi Principem de-
decoret arrogantiã, non armiger eſt, ſed ho-
ſtis. Nam, qui Bellatorum patientiam ad ſan-
nas traducit, non is ſcutum geſtat, ut Victor
propugnetur, ſed umbonem abjicit, ut Prin-
ceps feriatur. Amabat Davidem Saul, ità ta-
men ut non ei exciderit, unde illum deduxiſſet
in Regiam. Miſerat enim Saäl nuncios ad IMai,
dicens: Miite ad me David filium tuum, qui
eſt in paſcuis. Novit Saul, quid agat ephe-
bus, & ubinam degat. Parenti, quid filius
agat, ſignificat. Mitte David ſilium tuum, qui
eſt in paſcuis. Redundat hæc ſanè legatio. An
Pater ignoraret, ubinam fihus moraretur? Sed

Ibid,

Aulici
frunandis

Regis fa-
vor ſed
modera⸗
taes.

r. Reg,
16. 200

Aulicis
non ſpes

facienda

fortè ideò mentionem de pafcuis intulit, ne aut nimiæ
Iſai, aut David illaà Principis evocatione ſpem foriunæs

aliquam praciperent dignitatis, melioriſque
fortunæ. Davidem voco; ſed ſcio, unde ille
ad me accedat. Hæc elatos ſpiritus ſcientia com-
peſcat, ſi qui fortè inſperato nuncio tumue-
re. Ita enim conſuevere Principes ſpem om-
nem accedentium in cunis enecare. Paſtorem
cùm eum fuiſſe ſciam, quid ex me ſperet? Si
vicinia ſceptri mei aliquando tumuerit, ſui re-
cordatione pedi detumeſcat. Mite David,
qui eſt in paſcuis. Sciat ſe ſciri. Vel certè
meminit paicuorum, ut nihil latere ſe jacta-
ret, quamvis nullius in imperio momenti.
Quid enim neſciret, qui filium Iſai reſciebat,
in paſcuis diverſari? Mitte ad me David filium
tuum, qui eſt in paſeuis. Hoc ſolum non indi-
caverat Saüli Aukcus, cùm ad eum de Da-
vide loqueretur: & hoc tantùm renunciat
Saül Iſai, cùm ab eo expetit filum. Accepe-
rat Davidem peritum pfallendi efſe, bellico-
ſum, fortem, prudentem, plenumque Numine.
Ecce vidi filium Iai ſeientem pfallere, & for-
tiſimum robore, & virum bellicoſwum, & pra-
dentem in verbis, virum pulohrum: Et Domi-
nus eſt cum eo. Hæc Saül tum à ſervo audie-
rat, & omnium penitus aut oblitus, aut negli-
gens, edicit Ifai, ut morantem in paſcuis filium
ad ſe mittat. Mitte David, qui eſt. Qui eſt? Qui
eſt, inquit, in paſeuis. Cur in ſolatium Pa-
tris non ais, qui pfallit, qui bellatur, qui pru-
dens eſt, qui Deo dives, qui eſt flagitiorurm
Immu⸗

Aulics
mi ſeri

Superior
naestus.

Conſidens

ia in ho⸗=
minibus.

Aulici
miſeri.
1. Reg.
16. 182

222

Mone—† immunis? Hæc quidem didici, ſed ea non
Sutuus reétineo; aut; ſi memini eorum;, illa non pro-

negligi- fero. Dominatores enim rarò ea aut animo,
Znr. . 1 2
F flecti
Superbia Aut ore volvunt, quibus in reverentiam inflect

& Faſfus Poſſunt, aut benevolentiam ſervulorum: ſed
oderunt ilis obliteratis, loquuntur & meditantur ea
ea, qu« tantum, quorum recordatione & proculcari

. rez: famuli poſſint, & ipſis ſævire liceat in ſer-
d vientes. Mitte David. Davidem noſti? No-
* .

Vi. Et unde illum agnoviſti? Citharà-ne an
funda? Hac Gigantes elidit, illà Dæmones
effugat. Ore-ne, an pectore? Hoc Deum
circumfert, illo fundit oracula. Iſthæc me reſ-
cire non decet. Quid ergo de illo reſcis? Li-
teras recitato: Mitte ad me David filium tuum,
qui eſt in paſcuis. Nempe Davidis hæc dos
potiſſima, quà meritò evocari poſle in re-
giam videretur Sauüli. Cohoneſtaſſet profectè
Rex traductionem pueri à compaſcuis in au-
lam, ſi eum pſallendi peritum, ſi ſtrenuum,
ſi pugnacem, ſi gnavum, ſi Deo fretum no-
minaſſet. Tum enim artis habituſque ruſtici-
tas tantâ ephebi indole tegeretur. Verùm il-
la, quæ in Davide relucebant, didicerat à
Satrapa, norat ipſe quod parenti inſinuarat.
Maluit quiſquilias de ſuo promere, quàm
gemmas expromere commodatas: Et ne vi-
deretur Echo eſſe Senatoris, peritiam, robur,
prudentiam, Numénque prædicantis de citha-
rœdo; Opilionem appellare Davidem maluit.
Rex aa- Hoc ſiquidem à nullo didicerat. Sciebat id ip-
diat Con- ſe de puero: quod tantùm reſciſſe non de-
lierios. Puit. Quis enim non ſpernat Principem, cui,
cùm ſit Davidis imperſpecta fortitudo, peri-
tia, innocentia, ſagacitas & religio, id con-
ſtat ſolum, nempe degere in compaſcuis? Mit-
te David, qui eſt in compaſcuis. Scivit tamen
illum Saül eſſe in compaſcuis: ideéôque nihil
de illo præcipuum, magnumque reſfcierat.
Miramur autem refſciüſſe abjectiſſima Saulem
de extero, ſummorum, quæ Deus in puerum
congeſſerat, ignarum, cùm Jacob & minima

cCirca filios percalleat, & neſciat atrociſſima?

Sen. 37. Is enim, evocato Joſepho ait: Fratres tui

13. paſcunt oves in NRichimis Veni, mittam te ad
Rex re- eos. Novit Jacob præeſſe ovibus filios. At ſæ-
gat. vitum à filis in Joſephum ecquando reſciet?

Gen. 37. Eera peſima comedit eum, beſtia devoravit Jo-
33. Jeph. Iunica ſilii mei eſt. Lippeſcit plus ſanè
Superior Jacob, quam Iſaac, & cahgat bonus ſenex
invigilet. in meridie. Execratur feras; & domi ſunt
S. Facob. monſtra. Scit filios in Sichimis eſſe cum ovi-
bus; quàâm id minimum eſt? Et neſcit able-
gatum à fratribus in 5Ægyptum Joſeph cum
Iſmaslitis. Quàm id atrox, & quod nemo
non ſciret, uno excepto Sene, qui primus om-
nium id reſcire debuiſſet! Quid enim ſcit,
qui conſpirationem filorum ignorat, neſcit-
que vincula pignoris charioris? Cum præſer-
tim nec raptim, nec clanculum, nec uno ac-
tu ſæva fabula data ſit. Tumultuatum primum
eſt inter fratres; tum Joſeph denudatus: de-
miſſus exinde in ciſternam: inde abreptus ad
haſtam: Agarenis tum venditus: comploratus
deinceps à Ruben. Et in tanto Tragoædiæ ſtre-
pitu, tantâque prolixitate ſcenarum hebet Ja-
cob, impingitque in Sole, ratus Urſos eſſe,
Sen. 37 qui filii erant. Nudaverunt eum tunic tala-
24. ri, miſeruntque eum in ciſternam. Extrahben-
tes eum, vendiderunt eum Iſmaölitis. Tulerunt
autem tunicam ejus, & in ſanguine hædi, quem
occiderant, tinxerunt. An hæc in ſpecubus

Oliva

—
„ . . . let? 7
acta, unéque duntaxat conſcio, qui facinus oe
reticere poſſet? Acta, reactâque in agro o

ſunt, non palam ſolùm, ſed propalam: nun-

3 .. . .. . 7 ler, 4
dinæque feritatis inſtitutæ, haſtâque propoſi- Tt
ta, cui ſubjectus puer plus offerenti. Num c
4 Re D nte⸗
hæc ignorari à Patrefamilias debuere? Sed- Feil
enim callebat ipſe, & in Sichimis filios eſſe, ucut
& præeſſe ovibus. Dixit ad eum Iſraz-. Fa- A am n
tres tui paſcunt oves in Sichimis. Iſta perno- 4 e,
ſti? Paſcunt oves: ſed in monſtra deformati D
ſunt. Paſcunt oves: ſed fratrem devoravere: dutn
Degunt in Sichimis. Sed innocentem ablegant en
in Ægyptum. In paſcuorum illecebra filios “B
eſſe non dubitas: ſed filium in lacu fuiſſe neſ- *
is, & eſſe in compede. Appendantur modò nuen,
157 Pede. cTPendammm modè ſiet

in trutina prudentiæ, quæ ſciuntur à Princi- lro
pe tantæ familiæ, & quæ ab illo neſciuntur.

Videbis de minimis conſcium accuratiſſimè, . D
diligentiſſiméque Prætorem, rerum maxima- nen
rum penitus inſcium. Nimirum & nota Saü- n 4 e
Ii Davidis compaſcua: & Iſraeli fihorum per- i
ſpecta tentoria; immanitas, laniena, conſpi- funt
ratio, atque barbaries prorſus imperſpectæ. il
Ridere hoc loco libet Samuelis pavorem im- anr;
providum. Dixit ei Dominus: Imple cornu 1. Reg: Pe tir
tuum oleos, & veni, ut mittam te ad Iſai: I6. 1. ren kil
providi enim in filiis ejus mihi Regem. Expa- eE
vit ad hæc verba Samuel, clamavitque: Quo- er= Krdc
modo vadam“ Audiet enim Saul, & interfi- wnaa,, uem N
ciet me. Trepidationem illicò Sacerdotis Do- S.Samuels ilck,
minus recreavit. Et ait Dominus: Vitulum de Atanar
armento tolles, & dices: ad immolandum Do- Is Wen
mino veni. Expaveſcis, Samuel? Quidni? Au- En n
diet enim Saül. Falleris. Major res iſta eſt, Neluren,
quàam ut à Rege reſciri queat. Vitulum tolle. honiſi⸗
Nam id intelliget Saül: idque erit mentis, em, i
notitiæque regiæ pabulum. De vitulo abdu- n heil ⸗
cto, déque armento fiet Rex certior, mul- S
täque de illo diſceptatio futura eſt. Nam in- kila Ree
unctum à te ibi Davidem in Principem necil- nihi ini,
le quæret, nec ad eum deferet ullus aut civis, ln nun
aut famulus. Norunt enim, quorum ſint ru- Unin, Ha

morum avidi Principes. Tolle Vitulum. Hoc 6r nannu m.
1

Regem pecore demoraberis, ne te in conclave Uhlitbinon
S 2

proſequatur, ubi tutò, & clam illo, deſig- eNympha
nabis futurum populi Ducem. Videtur enim Ure ſid nn
ità cum Toparchis agi, ut olim cum Æta Col- lte Ci
chorum Rege transfuga egit Medea. Hæc ut int ke De
parentem inſequentem ſe retardaret, diſcerp- enn hlalent
tum membratim fratrem parenti objecit. Quo WR a
ille ſpectaculo torpens à perſequenda filia ſe- l Art
ſe retraxit. Inungi puer debet in Regem. Quo= ſr nill
modo vadam * Audiet enim Saul, & interf- Colorat⸗ e
ciet ine. Hæc reformidas? Vitulum de armen- 1d aui
to tolles in manu tua. Hujus ità Saül immo- gumtm
rabitur jacturæ, ut ultra te conſequi nequeat, unn mi
neſciétque palam in domo Iſai a ſummo Ponti- Crnn R
fice delibutum oleo Davidem eſſe, ut regnaret lenct,
in Iſraël. Et quantà ſcenarum converſione vo- n
rietatéque produci oportuit Tragœdiam, repu- .Z Eplirer
diatis à Samuele filiis Iſai ſeptem, evocatéque bäi,
à paſcuis natu minimo David! Quæ omnia in Aeri 8
vico, ubi nihil non publicum, confecta, non tlen N
ſine indignatione rejectorum, quorum repulſa Int e
eſſe nequiit ſine ira, & murmure, ignorata S
mihilo minas fuere penitus Saüli. Horres? Ac- d
di. Eo, inquit, tempore, quo viderat daul Da- 1, Re ſain
vid egredientem contra Philiſthæum, ait ad Ab- in⸗ 1 it e
ner principem militiæs de qua ſtirpe deſcendit ſeius rers mie d
bic adoleſcens? Dixitque Abner: Vivit anima wmagnaru,. i N
ua, Rex, ſi novi. Et vos militiæ Principes ſalu- lufs e
tamini, quos tanti momenti res geſta tamdiu la- d
tet?

dn I
.
e 1
eke, E
8 fla
, l Re.
a en.
r Eln
derornn,
temn idee
kecehri in
hdantur
Wur 4 Din,
lo wſänn
cclnatline,
tum mam.
1 .
mem,
herſece
Deroten ir
ple ann
n te Aa Nii
evn I.
narte: e
Sacetäntilbeg
us: Vilunl⸗
nmnolenta)
(cn!i
or Ie ins,
. Vitlundk
ve erit n,
De vwinhoan
celtit, A.
Nra ek. Mr
Piinrien
t Aldat
Cponn e.
ſe Vuin.
ne tenn une
dam M,
cuN
Mleden Ei
Ndaret,
nti Oben
egvenl b
in Regen.

ilen
6
n,M
,, NNNE
e

9

u. Reg.

a. Reg.
1⁸. 5.

Matth.
42.4.

lia occiſa ſimt, & ommia parata:

tet? Effudit hunc ſupra puerum Samuel co-=
im olei ſui; deſignatúſque Rex palain eſt in
domo Iſai, & ait Abner, Vivit anima tun;
Rex, i novi? Et quid noviſti, ſi hæc non cal-
les? Ità ad maxima caligare, & lippire Mag-
nates conſueverunt. Jam vide, ut penſitave-
rit Saul, quibus aà tirunculis ſit David excep-
tus cantionibus. Dixitque: Dederunt David de-
cem millia, & mihbi Mille dederunt- quid ei

hupereßt niß ſolun regnum? Proh ſuſpicionerm

putidam! Nunc ſuſpicax eſſe coœpiſti, Saül ?
Quid in Davidein egerit nutu Numinis Pon-
tifex, negligis. Quid egerit afflatu Numiris
David; ignoras. Quid cantillent Pſaltriæ inter
ludicra;, adducto ſupercilio, expendis? Nunc

ſcilicet arcendus eſt David à ſolio, cùm ei
Luſciniæ occinunt, Percuſſit David decen: mil-

lia. Nam deridendus tum fuit, cùm à Samue-

le inungeretur in Principem;, cm Spiritus in

eum Domini dirigeretur, cum Satanam in te
extunderet; cum Leonem diſcerperet; cùm

Urſum effocaret, cum denique inermis Go-

liam obtruntaſſet, tibique cervicem monſtri

obtuliſſet, rogandus tum verò fuit;, qua de

gente eſſet. Tulit eum Abner, & introduxit
coram Saille, caput Philiſthai habentem in ma-
nmu ſua. Et ait ad eum Sail: De qua progenie
es, o adoléſcéns. Et quid ei nunc deeſt ad pur-
puram? Num manus ea ad regni virgam imbe-
cilla eſt, quæ Gigantem oftentat? Et quid
aget armatus adoleſcens, ſi Philiſthæum iner-
mis obtruncavit? Ludit, & jugulat. Num;
cùm jugulaverit, ludet? Sedemm inunctum,
bellacem; gnavum, victorem pfæfecit Saül
cohorti ſuæ. Quod enim oſtium pandebat ado“
leicenti, inter ea; ad imperium? FPoſtiitque
eum Saul ſuper viros belli. At ſiſtris, Cchoreiſ-
que deductum, metu regni ſubmnovit eum
Saul à Regia. Dederunt David decem millia,
& mihi mille dederunt: quid ei ſupereſt niſi ſo-
lum regnum? Mo vir fortis, & præliare bellæ
Domini, Saiül autém reputabut, d'cens: Non
Iit manus mean in eo, ſed ſit ſuper eum manus
Philiſthinorum. Nunc cohorreſcis? Excitavere
te Nymphæ citharis tuis, quem tonitrua fra-
gore ſuo non vellicaverant. Triumphat Da-
vid de Gigante; & ſubrides: Puellæ gar-
riunt de Davide licentins, &c expalleſcis: His
enim lucdhicris non ſemel Principes fodicantur,
incurioſi ad maxima, pavidi nugarum. Adeſt
apud Matthæum Rex, quo nihil expingi pof-
ſit inſulſius. Hunc JESUS ſua manu nobis
colorare dignatus eſt, ut, dum Iram ætermi
Patris æqunſſimam in Judæos fepræſentabat,
fegnantium pariter exprimeret ſtudium in mi-
himnis mazximum, millam de rebus aximis
Curam. Ergo und eidem imagine; Patrem
defendit, Imperantes accuſavit. Ablegat is
ſervos & Regia. Rejiciuntur. Iterum eos ad
Tepulfores ablegat, tanto evocatorum fſaſti-
dio, in alii exceflerint patriâ, alii muncios tu-

tuderint. Quid; rogo, agitur tam grave, ut
fepulſam Rex paſſus novos ſubinde ſervos re-

mittat ad reluctantes? Audi non me;, ſed
Regem audi. Nolebant venire. nerum mi ſit
alios ſervos, dicens: Dicite invitatis, Ecce
Prandium meum paravi Tauri wei, & alti-
venite ad
Ruptias. Et quâ, rogo, jactur4 Regis ac Ta-

Dernarii diſcernetur angor, ubi pultem nullus

hoſpes exſorbuerit? Si dixiſſet: Jam domi Re-

Lina eſt, jam præſtò eſt annulus, quo Sponſa

in Cap. M. Lib. I. Eſdræ.

323
ſubarrhetur; nolitis inanem eſſe Aulam in tan-
ta advenarum frequentia. Nullo deinceps
contumelia deſertarum nuptiarum fuppleri
aut apparatu, aut cetu poterit. Filius
uxorem duxit: & vacua funt triclinia? Hac
non angitur ſolitudine injuriâque Princeps. Ve-
nite. Cur? Ecce. Admirantis interjectio iſta
eſt. Audiamus quod infortumum reformidet-
Eecé prandium menm paravi: Tauri mei, &
altilia occiſa. Et de beta; aut cumino quid
factum eſt? Ea quoque; ſi conciſa ſunt, non
perendinant. O vocem Piſtoris, non Princi-

pis! Occiſi ſunt tauri? & nulla domi porti-

cus; unde aut in flumen, aut in plebem dif-
perdantur non tauri ſolùm, ſed pateræ, ſed
ſtragula, ſed abaci? Tota cum murrhinis &
Calicibus diſperdatur menſa, quæ & à Rege
parari potuit, & poôtuit à Regulis non expe-
ti. Repudiaris, & de cupediis cruciaris? ſti-
peſ=ne; an ſaxum, an fungus es? Et memi-
niſſe decuit te nidorum, aviumque; in tanta
repulſæ contumelia? Tauri occiſi ſunt. Sed ti
hon Taurus, ſed Vervex es, qui potes in pur-
pura non rubere ad injuriam, & angi potes
de ollis. Fumant altilia. Sed tu repis, &
friges, cui non repudium pro veneno eſt, ſed
aries non ſemeſus. Atque utinam hiſce ſolici⸗
tudinibus Regis inſania definiretur in minimis
maximi, in magnis verò maximniſque mini-
mi. Nam, amiſſis per injuriam, perditiſque
contumelidſis, cum eorum vicis ac urbibus;
adhuc de patinis cogitare in cædibus potuit;
providitque, ne parata ingratis menia aufer-

retur inconſumpta. FPerdidit homitidus illos, Matth
& civitatem illorum ſuccendit. Tunc ait ſer- 22. 8.

vis ſuis: Ite ad exitug viaruim, & quolcumqué
inveneritis, vocate ad nuptias. Quoſvis? Quoſ-
vis. Errones, & lurcones; & mancos, &

verberones, moriones; ſcurrâſque? Quof-

cünque inveneritis. Nonne ſatius erat putreſ-
cere in auro, aut Smaragdo Phaſianos &
Atagenes, quam in aqualiculis excoqui heluo-
mum? Fervet Regis atrium paraſitis, bubul-
cis, cetariis, & zonaris; ne pafato convi-
vio deſint liguritores. Tunc ait. Id eſt, quan-
do, miſſis exercitibus, ingratorum urbes in-
cenderat. Nimirum Principes ne tum quidern
magni ſunt; cùm planè ſunt maximi. Quid
grandiunus, quàm cohortes ijimmittere? quam
Vaſtare oppida? quam arces incendere? Ve-
rùm cùm hæc imperat Rex, de inſumenda
Ccona meditatur ſeris, & mirnmima quæque
præſcribit. ITune ait. Urit urbes, & pati-

nas fervefacit. Cruorem fundit, & effundit

miuſtum. QCædit Dynaſtas, & mancos re-

creat. Pugnat & propinat. Ecquande coiere

in unam aulam Vulcanus & Bacchus? Hic
epulantur, ibi trucidantur convivaꝛ. MNimi-
rum ne tum quidem Regnantem puduit me-
miniſſe triclini, quùm urbes ferro ignique de-
leret. Supereſt hic quoque, quod mirere.
Nam obtruſis in epulum erronibus univerſis,

& quetquot digitis micabant in compitis, Iu-

ſtrationem orſus eſt Rex convivarum, anxius,
ne quis ex iis accumberet obſoletior. Vidit ibi
hominem non veſtitum veſte nuptiali. Aut ri-

deat neçeſſe eſt, aut ridebitur. Rideat? Quin

numellas explicar & mamicas, vinétumque
miſerum ablegat in tenebras. En Conſulem
ſuos exolventem faſces in pannoſum. Scio

in hoc Rege, quâ pleroſque repudiat, &
alios evocat, humanitatem exprimi Dei Patris,

324
declinantis à Judæis in Gentes. Verùm figu-
rarum non una imago eſt. Nam & Lazari
ſcena, quæ tamen vera eſt, tum Chriſti fa-
miliarem exprimit, tum obfirmatum, dura-
túmque in ſcelere peccatorem repræſentat. Ser-
pens modò conterendus à Dei Matre induci=
tur: modo à Dei Filio prudentiæ myſtagogus
prædicatur. Veneramur has Regis nuptias;,
quà Numinis humanitatem nobis ſanctiſſimam
adumbrant. Eas verò ridemus, quà inanes
imperantium curas ſuis & vinculis, & pate-
ris, & calieibus expingunt. Deus enim be-
ne uſus eſt iis, quibus nos male præſumus:
uti & Viperis à peritis pharmaca conficiuntur
exquiſita. Et ſané quis amicorum teneat ri-
ſum, cùm expediri videat Carnificinæ in-
ſtrumenta, omnia, ut unus plectatur ceta-
rius, nuptiali prætextâ non togatus? Amice,
quomodo buc intraſti, non habens veſtem nup-
zialem. Reſpondiſſet utinam ille percontanti;
Tu verò, Amice, quo modo huc ingrederis
habens veſtem non convivalem, ſed regnan-
tem? Me deccnt compedes, quòd adſim epu-
lo non tunicatus. Sed te dedecet diadema;,
qui diſcutiendis erronum thoracibus, epulo
ades paludatus. Ego patinas ſine chlamyde
dehoneſto: Tu in epulo Cenſor, & purpu-
ram dedecoras, & coronam. Turpior nocen-
tiérque eſt, qui adeſt erronum epulo purpu-
ratus, ut jus dicat in braccatum, quaàm ſi
convivio pannoſus interſit, ut jus ſorbillet in
panno. Ego vocatus huc intravi. Tu injuſſus
huc irrupiſti. Me Rex abripit? & triclinio;
hinc te abripit regnum. Ideéque ſi me judi-
cas de caliga, tu damnaris de conchylio. Ne-
minem non miſerebit erronis, ob ſqualorem
damnati. At neminem non tædebit intrantis
in triclinium paludati, non ut recreet invi-
tatos, ſed ut ſtrangulet. Ego vincior, ſed
tu teneris. Mea nuditas in tenebris deliteſcet:
ſed feritas tua meis tenebris ponetur in ſuo
lumine, ut ſcilicet nemo non damnet Cen-
ſorem Regem in convivio. Exeamus aliquan-
do tandem è& triclinio, ne & nos videamur à
Rege compediti. Verùm à vinculis incidimus
in amplexus, catenis ommibus diriores. Mu-
tavimus, fateor, ofſculis virgas. Sed malo cæ-
di, quam deflorari. Nam Sichem Princeps
Salem, qui advenarum turmas adveniſſe in
regionem ſuam, juxtâque oppidum conſediſ-
ſe, non adverterat, curſim è tabernaculo Ja-
cob Dinam egreſlam & vidit, & adamavit,
& rapuit, compreſsitque reluctantem. Egreſ-
Gen. 34. ſa eſt Dina filia Liæ, ut videret mulieres re-
3. gionis illius. Quam cuùm vidiſſet Schem, PFrin-
ceps terræ illius, rapuit, & dormivit cum il-
la. Hæc Princeps explorat. Nam reliqua per
Politicà Procuratores confecta ſunt: ager ſcilicet cen-
vecors. tum agnis redemptus, & jus paſcendi adve-
nis acquiſitum; quos nullà ratione apud ſe eſ-
ſe tam florentes familià & pecore, pati Prin-
ceps debuiſſet. Nec his fimbus circumſcribi-
tur Dominantium anxitudo in minimis. Nam
Hemor, ne Sichem puella fraudaretur, è
Regia ad paſtoris advenæque tabernaculum
abit, ſalutat, rogat, exponit inquilinis cam-
pos & portoria, conjugia exhibet, condi-
tiones denique duriſſimas accipit Princeps ab
exteris, præcidendi ſibi ſuiſque corporis,
ut cultro & ſtigmate in ſortem transferretur
Gen. 34- ignotorum. Terra in poteſtate veſtra eſt, ex-
II. ercete, negotiamini, & polſſidete eam. Filias

Ssichem.

Dina.

Oliva

noſtras accipite. Et quæcumque ſiatueritis» da-
bo. Augeté dotem, & munera poſtulate, & li-
benter tribuam quod petieritis tantuùm date
mihi puellam hanc. Hæc eſt Helena prophe-
tata, cujus ſtudio non obſidio toleratur, ſed
urbs deditur, ultréôque hoſtes in principatum
aſciſcuntur. An non una puella Hebræa con- Deus no-
fuſionem fecit in ædibus advenarum? Expo- bis vilj;
nuntur univerſim omnia exteris & hoſtibus, : Nam

Luxurias

tantùm ne ſua baſi Sichemi ſcurrilitas deſti- eb Sien-
na ni
tuatur. Ut habeat adoleſcens, quam ſuavie- agtun, ab

tur, tirunculam, habere principatum non Tempora-
curat: carétque urbe, ne careat Dinâ. Tan- lia omnis
ti=ne tibi lilium eſt, ut pro eo agrum expo- Funr.
nas? Verè flos campi Dina, quam Hemor re- t.
dimit latifundiis. Terra noſira in poteſtate ve- vH,
Rra eſt: tantùm date mihi puellamn hane? Ut Syiritua.
video, agrum exponis pro flore, ſed ut li- lia cereris
lium demutes in rubum. Vide autem, ne, ahabi-
dum principatus haſtæ ſubjicitur, Princeps “.
quoque lanceis ſubdatur. Nam fratres, ut ru. ve;
borem Sororis extergant, rubere te volent: Un f.
& , ſi circumcidare, initium illud erit dolo- cationum
rum, non obſignatio pactionum. Tu quoque, amor.
qui alter Pharao es Palæſtinæ, rubrim mare
extimeſce. Nam ſi te in illud demiſeris, hau-
riere. Proludes cruore tuo funeri tuo. Nam
Venus, ſi rubeat, moritur. Noli ergo volup-
tatem præire cruciatu. Siquidem dementis eft.
libidinem vulnerare, ut tripudiet. Sedenim
roſas protulit Venus ſauciata. Ut monerere,
ne flores quidem Libidinis aculeo carere poſ-
ſe, quando è& vulnere oriuntur. Gladium à
te, rogo, abſtineto: aut, ſi placet circum-
ciſio, non Dina placeat, ſed Abrahamus. Er-
go-ne, cùm Judæi pro lege feriantur;, tu Ju- 2
dæus eſſe incipies, ſi circumcidare pro ſcele.
re? Legem prævenis, ut Legem ſolvas? Sub-
deris Legi, ut ſis exlex? Profectò non Legis
apud te tabula, ſed naufragium eſt. Nam
præputii ſtudio circumcideris. Mala Lex, cu-
jus eſt Beelphegor Legiſlator. Nec circumci-
ſio appellari debet, ſed conciſio, ubi Libido
non amputatur, ut pereat, ſed exputatur, ut
floreat. Inſolens iſthæc in Amore cultura. Vul-
nerari, ut luxuriere; utque oſcula demetas,
tela ſerere, illecebramque non rore inſperge-
re, ſed cruore. Circumcidatur in vobis ommis
maſculini ſexus. Placuit oblatio Hemor & Ni-
chem. Nec diſtulit adoleſcens, quin ſtatim,
quod petebatur, expleret. Placuit oblatio! Ni-
mium videri poterat, ſi conditio ſpurciſſimi
vulneris toleraretur; verùm amantur & vul-
nera, ſi teda Fœminæ nuptialis incendatur.
Circumciſi denique ſunt univerſi, & cæſi om-
nes, pro puella una. En quâ machinà Prin-
cipes & ſuo cœælo in iniquiſſimarum conditio-
num cœnum deducantur. Qui enim amwplifi-
candæ ſtudio ditionis ſanguinem non ſuffun-
