Corveslio Cante populo . Eſdras non es. Vide autem,
verg. do pharmaco vulgi labem curandam cenſeat
Ethicæ Tom. II.

santum.

prudentiſſimuus Scriba. Neque enim gladium Lapßblan-
evaginat, non manicas expedit, non evul- KEenn.
gat edicta; ſedet &£ mœret. Dolore ſuo occur- 2.
Tendum eſſe ſtatuit alienæ voluptati »Venerem- superio-
que ocyùs perituram arbitratur in lacrnis Le- Tam exens-
vitarum; quàm in ſanguine impurorum. Cüm-? 1e.
que audiſſem ſermonem iſtum. Ità-ne credulus severias.
Eſdras eſt, ut ad ſolam criminis delationem
5

quaſi abſoluto judicio, & pallium ſcindat, & Clemeniis:

populum lugeat? Nimirùm non graculi, ſed
Principes de prolapſione populi cum Ammoni- voæ vpe-
tis allocuti fuerant Eſdram. Crediderim autem
ità omnia ab infulatis expenſa; diſquiſitaque, Seandaia
ut nihil quærendum præterea eſſet. Acceſerunt iolluntur

ad me Principes, dicentes.: .Non eſt auſus emn⸗

ſuſpicari Eſdlras aliquid à Principius ad ſe de-.
ferri potuiſſe indiſcuſſum: crediditque tanti eſſe Famecnra:
accuſationem ſenatoris, quanti confectum in
ſubſelliis de vulgi quefimoniis judicium. Os Menuſari
enim Principis Areopagus eſt. Quicquid ex eo anis Bns
prodit, haberi debet pro confecto. Tuum ergo
eſt, ſi caput es tribuum;, non citò credere, Aceuſate-
& tardè loqui. Sacerdotis eſt denunciationem “s in icie
Principis viri habere pro Judicio. Videant ergo
Viri Primarii, quam lentè feſtinandum ipfis ſit
ad accuſationem, quando und eorum voce Dei
populus haberi poteſt, & lugeri pro reo. Cum-
que audiſſem ſermonem iſtum, ſceidi palliumnm
meam. Quanquam non omninò fortè Principum Tan eß⸗
denunciationi credidit Eſdras, luget tamen,
palliumque diſcidit. Et quare lacrymatur, ſi
necdum reum putat eſſe populum Domini?
Quia ut reus non ſit, infamis eſt. Porrò Dei
plebem non ità obviaſſe murmuri, ut nihil de
ea ſiniſtri rumoris aut fingi, aut ſpargi poſſit;
flagitium eſt. Peccaſti, ſi de te facinus aut
credi poteſt, aut fingi. Etenim is eſle debet di-
catarum Deo mentium fulgor, ut ne ſuſpicio
quidem ſuboriri queat tenebrarum. Nemo pal-
lere Roſam oblatravit. Nullius unquam livor
ità audax procaxque fuit, ut nigroris inſimu-
laverit Lilium, ut Margaritum luto poſthaben-
dum affirmaverit. Ergo lugeri populus debet;
de quo vel tantùm diei potuit, cum Moabiti-
dibus eum coiiſſe. Quid verò extimulavit Ef-
dram ad palli, tunicæque convulſionem? Ut
diſcas ità Sacerdoti ſcelus populi lacrymandum;
uti à Jobo in filiorum omnium doletur funere.
Par mortis & criminis ærumna. Si ergo tuni-
cam non dirumpit, inquinato populo, Sacer- Zelus ob-
dos, aut Pater plebis non eſt, aut mitiùs actum ſervantic.
eſſe credit cum fillis, ſi fornicentur, quam ſi
expirent. An non deſperatius pereunt, qui cum

Moabitidum puellis in pluma ludunt, quàm

qui cum fororibus ruentis excidio domus op-
primuntur? Cüùmque audiſem ſermonem iſtum.
Non ait, cumque audiſſem ainplexus, delicias, Lolubias
nuptiaſve vulgi, ſed audiſſem, inquit, ſermonem Naxa.
iſtum. Ut emim nihil verbo fugacius, ità nihil
voluptate fluxius. Jure autem optimo illecebras
Thalami ſermonem eſſe pronunciavit: quod Percasa
ſcilicet latere nequeant, præque cæteris cri- Matcse ns.
minibus una intemperantia, quò peccat occul- queunt:
tiùs, eò proſtet infelicius, in inorem arborum,
quarum diffuſiores eò, celſioreſque ſunt rami,
quò altius infoſſæ ſunt fibræ, radixque profun-
dior. Nam & hanc ob notam nudafum pro-
diiſſe erediderim ſuo cum arcu Amorem in
Antiquitatis orcheſtra. Caret fiquidem Laſcivia
theriſtro: velataque peccavit Thamar, ſed ci-
tò prodidere Anſeres, patuiſſe Gallo Pudicitiæ
Capitoliumn. Uterus pro tubicine fuit: & cap-
tam

5 ◻
Senno ma. tam Troiam, qui latebant in equo viri nuntia-
Te s,. Vere Cenſoribus. Vel certè ſermonem iſtum di-
nam fanz. Kit eſle communem cum ahenigenis thorum;,
quod cubilis maculæ, vepreſque ſermonibus
irrigentur, creſcantque colloquiis. Ita enim à
ſenioribus ſatum eſſe in corde Suſannæ ziza-
nium libidinis, ex Daniele cognovimus. Itaà
ſuas loquendo vepres ſeviſſe in pectore Joſe-
phi didicimus Ægyptiam. Etenim Amor ob-
volvit oculos, ut totus explicandæ linguæ inſi-
ſteret. Et ideo forté tum Abimelech, tum
Pharao aut ſublatas in ginæceum, aut inducen-
das Rebeccam & Saram non attigere, quòôd
neuter ſermonem miſcuit cum prædà ſuà. Ea
eſt ſermonis ad illaqueandas mentes & vis, &
Tilula- Virus;, ut Suſannam poſt alloquia & Senes „ &
tonis fons. Judices opprimere conati ſint; & domi Saræ
recubanti pepercerit Pharao, & barbarus &
Princeps, quòd cum illa fabulatus non eſſet.
r. Reg 15. Neidi palliuin meum. Conſciſſa Samuelis to-
27. ga abruptum iri Saülis imperium portendit.
Proſciſſione ergo pallii ſui teſtatus quodam-
modo eſt Eſdras, ideò ſolium Iſrael jacere, quòd
thori fulgerent Ammonitidum. Scindatur pal-
hium, quando regnare non poteſt Iſrael, quam-
diùà in eorum thalamis regnaverit illecebra. In
nervo obſolevit Sionis purpura, quòd luxu-
rietur in cocco. Prodiere è& murænulis compe-
des, hiſque pedes innectuntur ad ſervitutem,
quòd illis dexteræ exornentur ad delicias.
Tamdià ſervient Perſis, quamdià Moabitis
inſervierint. Intus ſemina pubeſcunt ſervitu-
tis, lora oſculis adoleſcunt; utque thalamis
exilierint, progreſſuri ſunt pariter ex ergaſtulis.

Gen. 12.

Gen. 26.

Beccati
damna.

Cnſiientia Noidi pallium meum, & tunicam. Ubi primum

aperiendla. . .. . . —..
P6H*εα. gliſcere audiit in populo impuritatis luem, tu-

Tematio. Nicam conſcidit, tantum non exclamans expecto-
num reme- ratus Scriba: Optatis vulgi peſtem compefſci?
dium. rejicite involucra. Nam libido, quæ tecta ſer-
pit, retecta extinguitur. Tamdiù graſſatur lu-
zuria, quandiù velatur. Ut conſcideris pallium,
pus quoque vomicæ incidiſti. Memineris au-
tem, non ſolàm ſubducendum pallium, ſed
ſcindendum quoque eſſe. Quin & tunica vi-
Luxus & Ciſſim cum pallio dirumpenda. Omnia ita re-
latitis va- movenda ſunt involucra criminis, ut obnubi
ne non poſſit. Sidi palliun, & ſedi mœrens. Op-
poſitis oppoſita curantur: Ideò moœrore & nu-
ditate Luxuriam Eſdras averruncat, quam lu-
xu, futilique lætitia irrepſiſſe non dubitat in
Jeruſalem. Quis enim nudatus arſit? quis luſit
in mœrore? Primuùm pelliceæ Adami tunicæ
exponuntur, tum cognita ab illo inducitur in
ſcenam Heva cum Cain primogenito doloris
ſui. E vermi holoſericum texitur, deteriorem
libidinis bruchum ex ſeſe editurum. Toton-
diſti ex ove vellus, tigridem èê vellere recep-
tunus. Cubat intemperantiæ aſpis in lana: &
qui te fovere videntur villi, non tam confo-
vent, quàm confodiunt. Ignem invehunt, dum
Pauperias. frigus arcent, trahuntque Venerem, ſi arcent
Arcturum. SNidi pallium meum, & ſedi mœrens.
Quibus interpoſuit capitis, genarumque orbi-
tatem. JScidi pallium, & evelli capillos capitis
mei & barbæ. Non enim ſufficit ſine corpo-
Aortifea- Iis cruciatu ſola tunicæ injuria, ad averten-
tio coporès dam morum pudoriſque corruptelam. Quod ſi
hac ratione ſqualere is debet, qui curaturus
eſt libidinem populi; quo modo confici æger
debet, ut convaleſcat à vulnere? Mœret Medi-
cus, & languens ſubſultat? Suam diſcindit tu-
nicam Eſdras, & adulter purpurg conveſtitur?

Luvsis ve⸗
Rimento-
aam.

Ornatus
Vanus.

Tentatio⸗
num reme-
Aiusn.

Oliva

Comam eradit propheta; ut ad vulneratos
accedat: & calamiſtro cincinniſque ſemine-
ces fornicarii renident? Convenerunt autem ad
me omnes, qui timebant verbum Dei Wrazl, Zex opt-
pro tranſoreſſione eorum, dui de captivitate vene- Tum.
rant. Ecquando hi Eſdram adiere? Cùm, ab-
jecto pallio, ſederet depilis. Hæc enimverô rne
tuba ſonora eſt ad excitandas, armandaſque
pudoris cohortes in ſcelus, ſqualor ſcilicet &
mœror Sacerdotum. Ut nihil proloquare, ſi
diſcidiſti tunicam, reſegmina pallii tui pero-
rarunt. Quam felicius ſcriberentur milites in
laſciviam, ſi non edictis, clamoréque, ſed luétu
ac pædore ulularet Eſdras in luxuriam. Om-
nes convenere, ex quo jacere cœpit Eſdras ſe- Zuxm.
minudus; quique eum non adierant expro-
mentem Perſicam gazam in ornatum Sanctua- BEccleſißt.
rii, convenere lacrymantem. Uſque adeò non osuanpem.
opum munificentiàa, ſed zeli pompà ad Sacer-
dotes accurritur. Nec diplomatibus munitus
Scriba, nec vaſorum munificus diſpenſator, nec
hoſtiarum pientiſſimus Myſtes pellicere ad ſe
potuit Legis excubias. Squalore permovit eos,
qui nec phialis, nec thuri dederant manus.
Soidi pallium, & ſedi mœrens. Convenerunt
autem ad me omnes „ qui timebant verbum Rehgiafß!
Dei Irazl, pro tranſoreſſone eorum, qui vene- kidt.
rant de captivitate. Nota, quinam ſint, qui in „
Ammonitidum amplexus proruerant. Ij nem- ig de
pe, qui compedes evaſerant. Solet nimi- Eesſut.
rum Calamitas, ubi jugum excuſſerit, in voo.
luptates impudentiſſimè abripi. Nam ut abligu- Mmiſedt
rimus avidins, ſi diuturniùs abſtinuimus: ita in Kkeſ.
perditiſſimè laſcivit, qui durius deſudavit. A gioße-
Hagello ſi reſpires, in ſolis amplexibus con- aiß
quieſces: & ſi evaſeris Medos, Ammonitidas mezi⸗, geii
non evades. Incontinentiſſima ſervitus eſt pa-
ludata. Carere luxuriantis hederæ blanditiis Felictas
Jonas non potuit, nuper & Ceto profugus. A“α.
tempeſtatum tolerantia ad intolerantiam Auſtri
extumuit, noluitque vivere, ſi diei unius de-
foret ver, in quo ſterteret. Tranſgreſſi ſunt
ad nuptias exterarum, non qui reſtiterant
Hieroſolymis Iſraêliticæ libertatis appendices,
ſed qui emiſſi fuerant à Cyro, ut Babylone
digreſſi Templum Domino repararent. Et ſur-
rexerunt Principes Patrum, & omnis cujus Deus Ye
ſuſcitavit Spiritum, ut aſcenderet ad ædifi- 92 eſne.
candum Templum. En unde in libidinis coe-
num irruerint. A Templo in lupanar deci-
derunt. Nimirum quiſquis Jeruſalem intrat;
ut Templum reparet, aut ſancta inſtaurat, aut
fornices extruit. Nequit otiari ſemel à Deo
afflatus animus. Si non litat, mœchatur. Aut
Thus, aut ſulphur, ſi te Deo mancipaſti.
Quod ſi à Samaritis inhibiti ab inſtauratione
Sanctuarii Iſraëlitæ, Moabitis, ut operi ſub-
duxere manus, fœdiſſimo nuptiarum ſœde-
re commiſcentur, quid de iis futurum eſt,
qui ultrò inchoatam Templi extructionem ne-
gligunt, nec rarô, quod perfecerant, opus de³-
moliuntur? Non licet, ut exceſſeris Babylone, Relifß
.II. . tepidi.
commorari Hieroſolymis, ut procul duntaxat
habites à Chaldæa. Perficiendum tibi opus in- gcclefaßi⸗
cumbit, ad quod eductus & vinculis es: à quo cinen an
ut deſtiteris, Spelæa incoles Ammonitarum. II.
lud autem omitti non debet, eos nempe Iſraé-
litas, qui, ad primas Cyri voces, aſcenderunt
in Jeruſalem Dei domum inſtauraturi, impe-
giſſe in Hethæarum Syrtes à lege naufragos. Senex noz
IIlos autem, quos lentius exceſſiſſe Babylone ſpernatif
ſub Artaxerze didicimus, ſcimus etiam op- io
poſuĩſſe

=
E
2- SE
—
— E

l
den,

cnut; ſ⸗
Ge Muga
en
M etun
E,
AIlones,
Cncltor
lrhul

MWlnnn⸗

¹ umant.
ammm,
t
ncnetur
lan; vel
zudit corru
(ie Bab
, Haclohn
zs Tunt
Metum
Mnceli
Uulereſio
Si, meron
ellppu⸗
n popul
6 urre
enu
Uneid der
Aäini del
tun tpen
huo,
Ahamentum.
nnlie hir
Unl, t
la:r
Eie M
ſeqleenn
Erbu H
Cencobm
ektib

lnid Relgben. poſiiſſe libidini aggerem, ſpuriaſque nuptias Ut Agni ſitis, luporum villo integiminmi, ſi rapit
en en 2,n aut reſcidiſſe, duce Eſdrà, aut expiaſſe. Non er- populus & mactat. Convenerunt ad me autem Timor Dej,
D Vanen, go, qui anteceſſere cæteros in ſtadio, exprobra- omnes, qui timebant verbum Dei HMrazl, pro
uete n e cunctationem iis poſſunt, qui necdum tranſoreſſione eorum. Ex Hebræo. Et ad me
Un i. carceribus eruperunt. Nam, ut proſilierint „non congregabantur omnes pavidi in verbis Dei
imt tuum modèò curſum æquabunt, ſed claudi- Nrael. Quis jam deneget mortales Dei metu corgtnees
WRüZ cantem te, paſſimque reſiſtentem ad bravium ad innocentiam initiari ² Coiere ante lugen-
= tum curſu, tum murmure provocabunt. En tem Efdram ij tantum, qui pavebant. Porrò Amore du⸗
ln ruptum Ammonitarum periniquum fodus ab non eos gratulor caviſſe ſibi à faſcibus „cultrô- .
tikr iis, qui noviſſimi Hieroſolymas advenere: que Sacerdotis „cui ab Artaxerxe poteſtas fa-
nR quuùm primi in ſinu Ceraſtarum indormirent 3 Eta fuerat divini juris ulciſcendi, ſed timuiſ-
lllig Legis, Templique immemores. Enimverò & ſe ſibi infeſtum Divinitatis numen. Quin nec Eimor Beiz
—*j‧R poſtremus & fratribus David deſcendit in a- fulmina expavere Domini, ſed verbum dum-
inat ciem ſed omnium primus cum Gigante con- taxat Dei, filiorum more, ſunt reveriti. Om-
n ee flixit. Ukimus ad Samuelem adducitur, ſed ſo-⸗ es pavidi in verbis Dei Irael. Noli ergo à
N lus imingitur. Poſtrema ex Benjamino tribus Iſ- Dei metu labentem plebem avertere. Noli
n doid raélitici primitias regri delibavit, à jumentis ſues, aproſque & volutabro armillis, coralliſ-
realin traduéto Saüle ad Præfecturam Tribuno- ve educere. Limor eſt, qui machinas, tro-
3 Aler rum & Tribuum. Paulo omnium noviſſimo; chleaſque admovet extrahendis & profundo per-
Pn nuin tanquam abortivo, viſus eſt Chriſtus; ſed duellibus. Omnes pavidi in verbis Dei Irasl.
dellunt,t plus omnibus laboravit. Antè Solem fœnum Placet, quèòd non reſtitere in volutabro uſque
Aiins a eviruit, ſed fœnum eſt. Concreſcunt in con- ad tonitrua, ſed emerſerunt è cœno ad ſolas
enmortn cha Margaritæ, ſed diſpari filiarum & parentis voces Dei Iſraél. Dei, inquam, Iſrael, non
rat mun pretio. Calcatur à puellis Euphrates, ubi pri- Domini exercituum extimuere verba. Plus
Cnnein mùm erumpit: quô lentiùs devênit; non jam eos ad dolorem impulit timor excidendi à
ebeſt ie lateæ, ſed mare eſt. Neſcis vitium gemmis promiſſis, quàm metus incurrendi in ſecures. pgnhemis
n, gi tardiores, ſed præſtantiores racemos eſſe? Viderat Jacob Deum innixum ſcalæ, ſibi pro- vera amos
n ſir,gin Cunctatior Rachelis ſœtus, quam Liæ; ſed pagationem ab Oceidente in ortum prænun- e ducnurs
tant Hmn Joſeph naſcitur, Liliis Infuliſque deſtinatum ca- ciantem. Hoc ſe vel apparentis theatro; vel lo-
let in mnlictes Put. Pro tranſereſſione egrum, qui de captivitate cupletantis ærario Numinis carituros pro tranſ-
Uertn. pexia. venerant. Hieroſolymis coinquinati ſunt nuptiis greſſione addubitantes Iſraélitz accurrerunt
Anit lasi Xterarum, qui Babylone nunquam commi- ad Eidram. Nolumus promiſſis excidere 5»
finummut BiErt ſti fuerant cum Gentibus. Viden vel ut pa- nolumus Dei vultu fruſtrari: jube ergo, quæ
Geludnt ! trocinetur & ſceleri felicitas,; & calamitas Puta inquinatis fore ſalutaria. Timemus ver-
Peubus an Legi; vel ut loci nec proſit ſanctitas, neque ba Domini;, non alloquentis Moſem, ſed fabu-
Armmini Taeus men Obiit corruptio. Siquidem impollutum Ifraélis lantis cum Jacob. Ibi enim Deus promiſcuè co-
insdl; trodeſt. cubile Babylone, Sphinges & Syrenas excipit ronas, gladioſque deprompſit, minax pariter
de Nen Leyum Hieroſolymis: fuitque domus Juda inter accipi- & blandus; hic verò ſolam dilatationem,
utin inaifferen. tres Turtur, inter columbas Verô aut Upupa, benedictionem 5 S& cuſtodiam commemorat.
rentun A tia. aut etiam vultur. Neidi pallium meum, & tni- Hunc timemus, qui timeri non vult. IIIius Bkdis
ciei mine ue, o .. Quis peccavit;, hic an parentes ejus? fulgura intentantis obliviſcimur. Conveneunt
raldld mitile. Neudri deliquerunt. Verùm nunciata populi ad me omnes, qui timebant verbum Dei Wasl. supesion.
n tranſgreſſio Sacerdotem humi alliſum nudita- Nuſquam, quod ſciam, minitatus eſt Dominus or: Iuos
4ahein rabt Ia. ti, moœrorique ſubjecit. Non verberando, IIraeli, ſeu peregrinaretur à domo, ſeu re-
n Dſe ireepiem ſed vapulando ſtatuit ſibi Eſdras emendan- grederetur in patriam. Nuſquam non ei profu-
E dam populi pervicaciam. Utinam his pharma- ſiſſimè adblanditus eſt. Et tamen è clementiæ
an cis occurreretur corruptelæ ſubjectorum. Er- arcu timoris aureum in filios Jacob & Juda
an 4 rat vulgus, & Legiflator mœret. Nimirum jaculum contorquetur. Timent non fulminan-
un inverſis perfidiæ legibus, Dux plectitur, & tem in Sina, ſed rotantem in Bethel. Uſque
n –D Achivi delirant. Sapientiſſime tum pallium, adeòô præſtat interdum non timeri, ut timeare;
niem d⸗ tum togam Eſdras dilacerat, quòd, peccante Pavoris tibi ſegete reſponfuràâ feliciùs ſi ſpiret
ullken populo, nullum jam ſuperſit Sacerdotibus or- auſter, quam ſi perſtrepat, ſæviatque Aqui-
kiſun IIa. 49.18., namentum. Vivo ego, dicit Dominus, quia lo. Viden' ut exprompta cum inauribus ſimu-
i Lend 1 omnibus his velut ornamento veſtieris. Ergo ſi lacra univerſa domus Jacob ad radices Tere-
mochun populis, tanquam coæli Cyclade perornatur binthi, in morem ſtercoris, aggerantur? De-
o u Eccleſia: profectò, pollutis tribubus, ſuum derunt ergo ei omnes Deos alienos, quos habebant,
b iimg debet Eſdras projicere cum toga pallium. & inaures. At ille infodit eas ſubter terebinthum. Gen.5ss
hen Nreque enim Sacerdotem villi cohoneſtant, ſecd Quid aut parentem ad inquirenda fimula-
iamt Zach. 3.4. tribus. Hinc eſt, quod apud Zachariam Jeſus chra, aut filios urſit ad prodenda? Vox Dei.
ſuum en Sacerdos magnus ſpectatur in atrio indutus ſor- Num urſos ſe dixit immiſſurum in peccan-
eman⸗ didis veſtibus. Scilicet ei præerat populo, ad tes? aut reducturum ſe minitatus cum qua-
ennt Nn quem vox emiſſa converſionis eſt, quæ ſa- dringentis Eſau in ſacrilegos? Tonuit, an ful-
Cuidi i/ Zachrj. h illum inquinationis coarguit. Convertimi- guravit, quo tantus incuteretur pavor idolorum
gel Cr nmni ad me, ait Dominus exercituum, & conver- patroniſne dicam, an mancipiis? Roravit, nec
mttib Digzitas tar ad vos. Textrina iſta eſt, ubi iniquitatis ſupplicia, ſed beneficia explicuit. Aram „non
olnsn "rig. arachne aureis tum punicis, tum tintinnabulis Roſtra indixit, & Serpentes eduxit & late-
mimde, diſtinctam Sacerdotis polymitam in erronis bris: quæque non prodiere monſtra tonante
hel centonem deformavit. Miſeret me ſanè ve- Laban, rotante Jacob emerſere ad ſepulchrum.
,Al ſtrum, Pomtifices „ quorum ſericum inane Locutus eſt Deus ad Jacob Durge, aſcende Be- Gen 55. I⸗
unti 1 . eſt, ſi fortè iis, cui præeſtis, populus innocen- thel, & habita ibi, Ffacque altare Pe, T: A-
g nlii tiæ veſtræ byſſum ſuturis perfidiæ ſuæ dehone- paruit tibi, quando ſugiebas Eſau. Jacob ver t-
e Bi, ſet. Squaletis etiam in lino, ſi vulgus ſordet. vocatä omni domo ſud, ait " abjicite Deos alie-
s KEthicæ Tom. II. E 2 noze

in Cap. IN. Lib. I. Eſdræ.

5 2
nos. Nihil non fauſtum aut locutus ad Jacob
eſt Dominus, aut ad filios ſuos proloquu-
tus eſt Ifraél: & tamen impetravere lilia;,
quod haſtis enſibuſque fratrum cohors denegaſ-
ſet. Prudentiſſimè proinde cum populo egiſſe
dixerim Samuelem, qui, ut omni monſtrorum
fæce inquinatum Iſraélis vulgus éxpiaret, non
cometem Iræ, ſed miſericordiæ illi ſidus præ-
1. KReg. 7. notavit. Auferte Deos, inquit, alienos de me-
3. dio veſtri, & præparate corda veſtra Domino,
& ernet vos de manu Philiſthiimn. Quam leni
machind eduxit è latebris Samuel colubros
tortuoſos! Non dixit, monſtra abjicite, ob quæ
ſervitis; ſed projicite, inquit, ea, ne ſerviatis.
Mavult cocco, quam ſparto iniquitatem è cor-
de extrahi indolentis, depreſſæque plebis.
Eduxit me de lacu miſeriæ, inquit Pfſaltes:
Et ſtatuit ſupra petram greſus meos: & immi-
Jit in os meum canticum novum carmen Deo no-
, Nro. Quid è& carmine, & libertate germina-
vit? Audi. Videbunt multi, & timebunt, &
ſperabunt in Domino. En quâ ratione explicatâ
Charitatis Iride, ſeges tum timoris pullulavit,
tum ſpei! Qui timebant verbum Dei W-
razl. Ecquod verbum? Loquutuſne fortè tum
fuerat Deus ad maculoſos? En voces: Et ego
ſedebam triſtis. In Hebræo. Et ego ſedebam
NRupens. Silentium Eſdræ vice vocis defungi-
tur, Deuſque tonaſſe idcirco creditur, quia
Sacerdos tacet. Stupor Prophetæ vehemen-
tiſſimè perculit impudicos. Qui ſanè ideò per-
movit Iſraëlem ad extrudendas Ammonitides,
quôd non dolorem ſimularet, ſed re verâ tri-
ſtis ſederet: imò & tantus eum dolor oppreſ-
ſerat, ut in ſtuporem ageretur. Neque enim
ſatis eſt, ut frontem corruges: neceſſe eſt ut
exalbeſcas, attonitéque conſimilis nec ſta-
re poſſis, nec loqui. Et ego ſedebam triſtis.
Exiliere & thalamis Iraeëlitz, amplexuſque
Hethæarum exhorruere, ubi mœrere Du-
Superieor cem ſuum conſpicati ſunt. Quàm damnandi
invigiles. Principes ſunt, fi polluatur vulgus; quando
ſiſtendæ lui ſat eſt, ut eis non placere ſce-
eancele lus intelligatur! Conſedit Eſdras ſubpalli-
senda. dus, & illicò è& lupanaribus profihere ad eum
immiſti Moabitidum choris cives. Nolo faſces
Regum ſe- exolvas, nolo carnifex evadas, nolo violes cle-

Pſal. 39. 2.

Vox ope-
rum.

ſanckior. mentiam animi tui ſecuribus & catenis. Tri-
ſtare duntaxat, & confeſtim, qui putreſce-
Severias bant in fornice, immigrabunt ad altare.
Vewqd. JNemo enim ita infixus hæſit in pice, ut non
Carreézio einergat, ſi ſe inviſum credat Principi deflo-
werionr. ratione candoris. Sedente Eſdra, jacere popu-
lus non potuit;, copitque de repudio extera-
rum agi, ubi ſubtriſtis viſus eſt jacere Judex.
Naufragium egit, in mœrore Prophetæ, laſci-
via: quodque Pharao nactus ſepulchrum eſt in
mari rubro, hoc obtigit Veneri in pallore, &
lacrymis Sacerdotis.
Et ego ſedebam triſtis uſque ad ſacrificium
veſpertinum. Et in ſacrificio veſpertino
Jurrexi de afftictione mea, & ſoiſſo pal-
lio, & tunicô curvavi genua mea.
Recleſaſti. Uod ſi nec pro criminibus populi inſtitu-
ei ehoro tus luctus ita produci debet; ut veſper-
interſint.

tino ſacrificio non interſit: quo modo ferri
Miſſa non poteſt hoſtiarum juſtitium non diurnum mo-
emistater, dò, ſed plerumque menſtruum, ubi in do-
mo Sacerdotis non ſcelus populi comploratur;

Oliva

ſed lugetur aut neptis elata, aut atava ſubtri- O,mnis m.

ſtis, quòd dentes duos tuſſiendo glutierit, ab gleézs.

ore cùm Pelio tùm Oſflſa trajectis in hepar,
quò tutior ſit novo montium aggere contra
machinas Libitinæ? Ergone tibi licet, quod
Eſdræ non licuit? Abeſſe ille non potuit arie-
tis lanienæ, quamvis ob violatum Domini pac-
tum moœreret: & Tu te immolationi Agni in-
cruentæ ſubducis, quòd, decuſſis vi tempe ſtatis
in horto racemis, tuum muſtum deplores? Apa-
ge, doliiſque aras antepone. Non enim carere
debet altare ſacrificio, quòd tenuior ſit futura
in vineis Engaddi vindemia. Quod ſi dede-
cet abeſle ſacrificio Eſdram, ut lacrymetur,
deeſſe num poterit Levita Templo, hoſtiæque,
ut epuletur & ludat? Quàm vereor, ne quod
Eſdras lugere non audet, ut aræ ſe ſiſtat; tu,
id ut agas, abſcedas ab altari. Plorabat ille
illegitimos Ammonitidum amplegus, utque li-
taret, ceſſavit a luctu : Tu fortè Hethæis
implicaris, quibus ne deſis, altari dees. An
non ſcelus eſt, ſi negligas holocauſtum id actu-
rus, quod Eſdras, ne ſacrificium negligat, et-
iam lugere eſt ſubveritus? Prætulit ille lacry-
mis ſacrificium, tu ofſculis poſthabes holo-
cauſtum. Sciſſo pallio, G tunica, curvavi ge-
nua mea. LXX. ità vertunt: Et càm ſcinde-
bam v'éſtimenta mea, & pavebam; & inclino ge-
nua mea. Pro veſtimentis pallium duntaxat de-
bet intelligi Nam ſupraà verſu tertio, ubi Vulga-
ta habet; Scidi pallium meum, & tunicam. In Moseſtta,
Hebræo ita legimus: Nidi veſtimentum meum,
G& tunicam meam. Ergo non Tunica, qua Feme tu.
veſtiris, ſed pallium, quo exornaris, veſtii-
menti ſibi arrôgat tum vocabulum, tum glo-
riam. Viden'non ea quæ propius admoven-
tur, ſed quæ plus proſtant, Te aut nudatum,
miſerumque prodere, aut paludatum, honeſ-
tümque reddere? Neque enim, diſciſſo pallio,
palpare plebs poteſt, ſi integra ſit tunica. Ut
ſerico induare, ſi obvolutus centone obam-
bules, inter pannoſos erroneſque cenſferis.
Et cum ſeindebam veſtimenta mea, & pave- Suherio
bam. Ut vides, loco tunicæ pavor hicaà LXX. un
5 . eblorans.
ſuffectus eſt. Ergo Sacerdos ornatur pallio; Dignuas
ſed pavore veſtitur, Non enim ad exultatio- miſers.
nem te Cidaris evexit, ſed ad timorem. Quis namg
enim in throno, ſi ſapit, non metuat? Porròô alleg.
ſi pavet Eſdras, qui pallium diſcerpſit, ut la-
crymetur, & litet: quæ tua eſſe debet trepi-
datio, qui Attalica condis & ſarcis, ne ſacrifi- Timorbei
ces & exultes? Ille pavet in luctu: tu verò epu-
laris & rides? Timet ille, conſciſſo pallio:
tu inſtrato peripetaſmatis pavimento, ſecu-
rus es? Cum metu ad ſacrificium ipſfe ſurre-
Xit: Tu reſupinaris in thoro, nec expalleſcis? Migr.
Conjice aut quâ reverentia feſtinandum no-
bis ad aram ſit poſt cachinnos & nugas, ſià mu- Satenlotes
ditate & luctu cùm furgit ad ſacrifcium Eſ-
. 2: Cognitie
dras, & plorat & pavet? Scindebam veſti- ſui.
menta mea, & pavebam. Eruenda adhuc in bil-
ce verbis delitet gemma. Seiſſo, inquit, pal-
lio & tunicâ, curvavi genua mea. Antè pallium
diſcidit Eſdras, quàm tunicam. Cùm enim Lura.
ea, quæ ad pompam extant, abjeceris, peni-

tiora quoque contemnes. Nemo ſibi lautus Daaheh:

tas.

eſt. Ut ornari deſieris, & tegi negliges. Pla-
cet autem, quòd Sacerdos & genua ſua eſſe
dicat, & ſuam appellare tunicam non audet.
Geiſſo pallio, curvavi genua mea. Tuum cuùm ſit
orare pro delictis & ſceleribus populi, geni-
bus uti debes ut tuis. Quum autem Sacerdotis

Dar

taace .
Aann Ac

kümnnlit
uutuen a
mn he
Ai er⸗
in n c
ntetlec
Anomnub
itt kſeclas
eint dd D
el me
Aujrnien
,a
1) le a
MeII
nlt pige
t hlenr
Kn m
Iu enl
llbch 0
4
lhri
Länr kaftin
3 .„.
nenpile
Atean .
ñord endi⸗

I

lelt, 4 4
,
e nn
Nult e
nnie
iceni
enhekti
Dret N
umcen
ſt nn
dſ et
rſchenn
Male,
N,
lelletzt
Dorbai
uunel
te Het
ii EK
lunde
nglet,e⸗
t le k
lube i

Gncl

r
Tduntaas
iolbiſlle
lnicen l
linm mem
Tnia,
mnd, Ee.
Um, e
pisg alnmrr
alt tulmn
atum, M
ſt tuite l
entone
ne aln
et, tr
riald
TNatu 4
d eallan
tincten, ,
etut! Eui
erhſt,u
He Eebet i
Mes Ne E
u:tu en 6
leiln
mento, *
ec enle
Alnendtu,
ſacifin 4
Nitlin 4
GaalN

4

paveriores

Eccleſiaſti

ci avari.

Oratio ma⸗
ter pauper-

zatis.

Tempora-
lium con-
tempius.

Can. 5. 3.

2. Reg. 6.
14.

1. Tim. 6.

8.

1. Tim. 2.
8.

in Cap. IX. Lib. I. Eſdræ. 53
Eccleßaftt patrimonium nuditas ſit, ut pallium induas,
corum tom poſſidere pallium non potes. Quis vero perfe-

rat promptuaria Levitarum veſtes Attalicas,
gemmaſque Indicas eructare, imò non ege-
rere, ſed deſorbere; quum tamen nuper Ba-
bylone digreſſus Eſdras Regi cum-primis cha-
rus, nec laceram tunicam habeat in Lemplo
pro ſua? Tu verô, qui genua tua non habes,
habes pallium tuum, & tunicam tuam. Nam
qui orat, nudatur facile. Etenim & ſponſa in
thalamo contemplationis, ſopitis ſenſibus,
& corde pervigili, ſuam exuerat tunicam, &
Coram arca regio paludamento ſpoliatus Da-
vid exiliit. Ideò Paulas Timotheum quùm
ab appetitione terrenorum iis verbis abduce-
ret : Habentes autem alimenta, & quibus
tegamur, his contenti ſumus Nam qui volunt
divites fieri, ineidunt in tentationem & in la-
quenum Diaboli, præmiſerat de oratione præ-
ceptum, inquiens: Volo ergo viros orare in ommi
loco, levantes puras manis. Similiter & mulieres
in habitu ornato cum verecundia & ſobrietate

ornantes ſe, non intortis crinibus, aut auro,

Mar. 6,47.

Matth.5.¹.

Luc. 4.9.

„

Gen. 14.22.

7

Luc. 22.
46.

Luc, 22.
6

aut margaritis, aut veſte pretiosda. Ergo Pau-
lus ut muhieres exuat margaritis, orare prius
eas jubet ſimiliter ut viros, ſcilicet in omni
loco levantes puras manus. Diſcis, credo, ava-
ritiam oratione protrudi; & ſi manus extolla-
tur in cœlum, citô ad Higationem æris, au-
rique demitti. Hinc factuin crediderim, ut
Dominus primogenitam in ſororibus multis
renunciaturus inopiam, montem repecteret;,
quò ſolus ſecedere conſueverat oraturus. Cùm
dimiſiſſet eos, ait Marcus, abtit in montem
orare. Meritô proinde, fubſcriptore Matthæo,
aſcendit in montem, & aperiens os ſuum do-
cebat eos , dicens: Beati pauperes Wiritu,
quoniam ipſorum eſt regnum cœlorum. Nam &
datanas ſubſtantiam mundi præferens univer-
ſam rejicitur à Domino, non modèô poſt ſe-
ceſſum in eremum dierum quadraginta, veruùm
& iis repellituf verbis: Neriptum eſt, Dominum
Deum tuum adorabis. Quaſi diceret Dominus:
Pompa iſthæc tua , regnorumque farrago
adoranti evaneſcit. Nequit enim, qui ten-
ditur in cœlum oculus, ut adoret, in coœ-
num deflecti, ut concupiſcat. Miraris ab Abra-
hamo manubias Sodomorum univerſas tam for-
titer rejectas? Cœlum ſuſpexerat. Levo manum
meam ad Dominum Deum excelſum poſſeſorem
cli & terræ, quòd à flo Jubtegminis aſque
ad corrigiam calige, non accipiam ex omni-
bus, quæ tua ſunt. Nimirum viſionibus innu-
tritus animus gazam tantam nullo negotio con-
tempfit. Vide autem, quà ratione cum cupidi-
tate luctetur. Levat ad Deum manum, tum
pPedem protendit tantum auri, gazæque calca-
turus. Itaà enim Mammona profligatur, ut
Amalech. Orante Moſe, barbaries cædebatur:
quèòd fi Prophetæ dextera deprimeretur, eri-
gebatur hoſtuum manus ad palmam. Si ores;
hon concupiſces. Vix mihi probari poterat
tam frequens in horto ad diſcipulos concurſatio
Domini, & recurſus. Luid dormitis? Surgi-
e, orate. Cur eos Dominus tam anxièe ad
orationem extimulat? Nimirum illos etiam
ad diſtrahendam tunicam hortatus fuerat in
Cœnaculo. S non habet, vendat tunicam ſuam,
G. emat gladium. Scilicet quos ita alienos eſle
cupiebat ab affectione rerum, opumque,
ut etiam non inviti tunicis ſeſe exuerent,
intentos oratiomi reddere conabatur 3 haud

Ethicæ Tom. II.

.

ignarus; eos tantùm à tunicis avulſum iri,
quos Sole veſtiviſſet eratio. Audis exclaman-
tem Petrum: Argentum & durum non ſt mihi:
quod autem babeo hor tibi do. Attende ubi
hæc illum inopia comitaretur. Petrus autem
& Joannes aſcendebant, inquit Lucas, in Tem-
Plum, ad horam orationis nonam. Oraturi ca-
ruere pecunid. Etenim, ut thure batillum cam-
pleveris, vacuetur Zona neceſle eſt numiſma-
tibus: & quò magis Templo accedis, eò magis
ab ærario recedis. Hanc crediderim ob cauſam
tam parcè Jacob ſolum expetiifle cum pallio
panem: Viderat enim Dominum innixum ſca-
I. Sordet enim Tellus, ſi cœlum patet. Vi-
ditque in ſommnis ſcalam ſtiantem, & Domi-
num innixum ſcalæg. Quo erectus ſpectaculo,
quamquam intellexiſſet ad Orientem, Occi-
dentemque propagatum ſe iri, in eas tamen vo-
ces erupit: N dederit mibi panem ad veſcen-
dum, & veſtimentum ad induendum.. Poſſeſ-
ſurus imperium Hethæorum panem petit?
Deum vidit. Deo in Oratione Dominic par-
cior quoque candidatus exiſtit, quàm Ja-
cob. Is enim & indumenti cum pane memi-
nit: nos verò clamamus tantum: Panem noſtrum
quotidianum de nobis hodie. Noli ſtupere ad exi-
litatem deſiderii. Non enim ſimul & orare licet,
& cupere. Ultra diurnam ſportulam mhil
concupiſcit Oratio, ſemper prodiga terrenorum.
Huc ipectat erecti à Petro clandi tam feſtinus
in Templum accurſus. Nam quum æmulari
Apoſtolicam paupertatem optaret, à qua ſe
curatum meminerat, adiit ſanctuarium. Ac ſi
diceret, ut ſtipbem emendicare deſinam, ſimi-

Act. 3. 6.

Act. 3. 1

Paisbertas
eX Oratis⸗
bae.

Gen. 2
20.

Luc. 11. 32

liſque Petro fiam, cui nec argentum, nec

aurum eſt, orabo ſpiritu, orabo & mente. Et
exiliens ſtetit, & ambulabat: & intravit cum il-
lis in templum, Merito proinde, ubi curvaſſe
ſe genua ſua profitetur Efdras, ſuum jam eile
pallium non agnoſcit Terrena ſiquidem ſpernit,
qui contemplatur æterna. Niſo pallio, & tunis
ca, curvavi genua mea. Atqui, inquies,

Act. 3.

ſuum paulò antè pallium vocaverat Eſdras.

Cüumque audiſſem ſermonem iſtum, ſeidi pal-
lium menm, & tunicam. Et hoc maxime Ora-
tionis vis patet. Cùm ſcilicet & ſuum appellat
pallium Principum delationem excipiens, &
ſuum non jam vocat, ex quo genua precaturus
inflexit. Frigidum illud verbum tuum ac meum
anté aram;, ceræ inſtar, diſſolvitur. Adea-
mus Apoſtolicum cœnaculum, in quo pauper-
tas munificè triumphavit. Nec quiſquam eorum;
quæ poſdebat, aliquid ſuum eſſe dicebat: ſed
erant illis omnia communia. Et unde tanta ino-
piæ cohoneſtatio in alumnorum pectus influ-
xit? Vaticinor: Oravere. Audi quid Lucas
ante pecuniæ prodigentiam præmiſerit: Et
cum oraſſent, motus eſt locus, in quo erant
congregati. An aliquid ad rem noſtram fingi
poterat opportunius? Prudentiſſimè proinde
Moyſes, quum ad extructionem Tabernaculi
arnimari deberet populus, ut abdicatas promp-
tiùs opes Domino conſecraret, commemora-
tione illum, inſtitutioneque Sabbathi, qui
dies contemplationi dicabatur, quaſi quadam
Orationis præguſtatione perflavit. Neptimus
dies erit vobis ſanctus, Sabhathum & requies

Domini. Jeparate apud vos primitias Domino.

Tantũmque afflatus ille, libatioque indictæ dun-
taxat contemplationis evaluit, ut aurum gem-
mæque in Tabernaculo exundaverint. Præ-
buerunt, inquit, armillas, & inaures, annur
E 3 05

ℳM k

Actig. 3.

AG. 4. 31:

Exod. 35.
2

.

Ibidem,

Gen. ry. 9.

Gehn. I?. 4.

4. Keg. §F.

4. Reg. 5.
16.

4. Reg. 5.

40.

Apoc. 4.
10.

Luc. 9.

1. Cor. 6,

.

Oliva

los, & dextralia. Quid effuſurus Levita eſſet,
ſi oraret, quando prænunciata tantuùm orandi
dies una Hebræorum æraria exhauſit, ommnem-
que ägypti prædam cohoneſtando novo Sa-
cerdotio conſecravit? Hanc porròô terrenorum
contemptionem ex oratione progigni cum
multis, quæ adduximus, argumentis, tum
Abrahæ exemplo confirmatur. Is nepoti Lo-
tho & optionem deligendorum paſcuorum
dedit;, cefſitque ei campeſtria Jordanis uber-
rima. Ecce univerſa terra coram te eſt. Unde-
nam factum credimus, ut juniori cederet Se-
nior, ſperneretque regionem Abrahamus,
quæ rigabatur ſicut paradiſus Dei? In Bethel
