præter pelagus reformides? Imô Orcis Cetiſ-
que vel ſubactis, vel ſpretis, ſupereſt quo Præ-
toria vincatur in Jonio? Ne quidem ſuppar

oſtreo piſcis cum Nave confligit, non æqquo
tantùm Marte, ſed ità ſecundo Neptuno, ut

ne fugæ quidem copia ſuperſit roſtratæ, lau-
reatæque Prætoriæ. Verùm non eſt, quòd mi-
remur æquoris portenta, Naviumque torporem:
quando torpere videmus Curules in Regia.
Qui enim ſuper pennas ventorum feruntur

Principes, unâ gratioris voce Satrapæ ità hæ-

rent, ut pinnæ in uncos videantur conver-
ſæ, quibus circumagere nullam ſeſe poſſit in

partem regni currus & auriga. Rogo Reges, ut
P 3 regnent.

dico buic: Vade, & vadit: & alii veni, & venit. *
G& ſervo meo, fac hoc, & facit. Sariſſas & dolo-

Can. 2. 2

14 Oliva

regnent. Si ne id quidem impetramus ab Im-
perantibus, ut imperent, utque ſervitutem fa-
ſtidiant, infulas-ne faſcéſve ſumus ab eis extor-
turi? Tantà rerum omnium ſatietate labo-
rant, ut eos imperii quoque pertædeat. Vi-
demus propterea modò Abſalones reduces ab
exilio; modè Sunamitidem cubare cum Da-
vid. Quibus video monſtris, quamvis inno-
xXiè, implicitum Principem ſtrenuiſſimum? Hinc
Abſalonem oſculatur, hinc Abiſag amplecti-
Abſalon. tur. Num cædis fraternæ pœnituit Abſalonem?
Num relatis de Philiſthim victoriis, cædis do-
meſticæ facinus meliori ſanguine expiavit?
Num hoſtiis litavit in Silo? Num ſupplica-
vit aut Numini, aut Regi? His fortiora, qui-
bus exul in principatum reſtitueretur, geſta
confecit. Ea verò quænam funt? urbiumne op-
pugnationes? Templi area? Propugnatæ ab
Aſſyriis Hieroſolymæ? Impoſita Sioni arx?
Quæ omnia ſi perfeciſſet adoleſcens, haud ta-
men jugulati abs ſe fratris cruorem exterſiſſet.
Ideò cumulatioribus promeritis ab exilio ad
Regis oſculum revolavit. Mirabar equidem
ſolis aut manubiis, aut hoſtiis, aut areis, arci-
buúſve Davidis iram deferbuiſſe, quam atroci
filii ejuſque primogeniti proditione cædéque
excitatam, quæ tandem aut palmæ lenirent, aut
blanditiæ? Prodeant ea tandem decora, quibus
vibrata in Abſalonem fulgura emolliri potue-
runt in oſcula. En promerita, quibus cædes pri-
à. Reg. 14. Mogeniti eluta eſt: Cuùm ingreſſa fuiſſet mulier
4 14. Thecuitis ad Regem, adoravit, & dixit;« Om-
nes morimur, & ſicut aquæx dilabimur. Hoc
enimverôò colorato à muliere Jordane teterri-
ma fratricidæ lepra ita deterſa eſt, ut quaſi re-
natus ex aqua infans, Patris oſculo Abſalon di-
gnaretur. Nicut aquæ dilabimur. Et Jordani hæ
pares aquæ & Erythreo, imò utriſque felicio-
res, quando & Naamano fœdiorem Abſalonem
eluerunt uſque in delicias oſculorum: & Pha-
raonis rabie ſanctiorem Davidis ſeveritatem
non extinxerunt tantùm, ſed eam tam leni ro-
re inſperſerunt, ut pro jaculis amplexus inten-
tarit. Valeant Sponfæ labia, ex qua mella ſtil-
larunt. Thecuitidis ego labra deprædico, unde
Voluptatis torrens profluxit, cujus alluvione
haſtæ Regis verterentur in platanos, & cruen-
tati exulis maculæ criſparentur in gemmas. Non

hæc me tamen ad queſtus colorati laticis feli-

citas urget: doleo, quòd cùm in Abſalonem
mitior jam Pater factus de eo revocando cogi-
taret, nec tamen auderet ſuæ ipſe in filium
Rexregat, humanitati favere: Joabi technis & Thecuiti-
dis ſyllogiſmis permoveri ſe ſinit, ut quæ, con-
tra vindictam iniquiſſimi homicidi, remittere
fupplicia non eſt auſus & Princeps & Pater,
ea, ad votum vocémque loquentis per fœmi-
2. Reg. 16. namn ducis, condonarit. Intelligens autem Joab
1. kflius Sarviæ, quod cor Regis verſum eſſet ad Ab-
ſalom, miſit Thecuam, & tulit inde mulierem
ſapientem. Si cor Regis inclinat in filium, cur
non revocat exulantem?: Car non per ſe ſta-
tuit, quod optimum factu judicavit? Cur The-
cuitidem audit, cujus videri poſſit oratione in
veniam inflexus? Ergo, quod Rex cenſuit, tam-
dià differetur, quamdiu Præfectus non pero-
Aulici Fa Faverit? Secures in amygdalos tum miteſcent;
nandi. cum Thecuitidis ore, non cuùm Regis corde,
rigabuntur. Cor Regis verſum eſt ad Abſa-
aunuie, lom? Exulat infelix. Non enim ca eſt impe-
Conſiliariis rantis cordis ubertas, ut ſata in eo tela Juſti-
poldzici. tiæ effloreſcant in lilia indulgentiæ. Loquitur

cula in torques concreſcunt. Revocatur in ur-
bein raptim: mox in regiam introducitur:
brevi Patrem videt, & ſtringit. QOſculatuſque
eſt, inquit, Rex Abſalom. Ad oſcula Abſa-
lom, perduellis, proditor, fratricida? En gra-
dus, quibus Draco à luto ſupplicii ad ſolium &
almnplexum ereptavit. Ingreſſus itaque Joab ad
Regem, nunciavit ei omnia: vocatuſque eſt Ab-

pro exule Joabi verb's Thecuitis? IIlicò vin-

lbidem.

Jalom, & intravit ad Regem. Quod non impe-

traverat à ſe Rex in filium corde converſus:
quod non extorſerant à parente nati lachry-
mæ: quam fuſus Amnonis cruor vetabat in-
dulgentiam: eam perbrevi oratione exoravit
Joabus. Ingreſſus eſt Joab, & ſtatim vocatus
eſt Abſalom. Nimirum lenteſcens in filum
aurum nequicquam ſerico inſueretur, niſi fer-
reâ trajiceretur acu in ſtragulum. Cor Davi-
dis patebat Abſaloni, quaſi aureo licio con-

cCchylium: orbabatur tamen filio Pater, & à

parente filius exulabat: cumque neuter ad alte-
rum accederet, Præfectus filium introduxit
ad Regem. Traductum enimverèò in cataſtro-

ma aurum per acum eſt. Feratur id tamen ut-

cumque in Davide, quâdam Juſtitiæ reveren-
tià ab amplexu filii revocato. Quid facit cum
Sunamitide & David & Senex & Propheta?

Erat autem puella pulchra nimis, dormiebdtque z Reg. 8

cum Rege, & miniſtrabat eis Rex verò non co-
gnovit eam. Puella cum Sene? Ludibrium id
eſt, non voluptas. Pulchra cum Rege Suna-
mitis? Dicet non nemo, Ergone, qui Gigan-
tes vicit, virgunculæ ſuccumbit. Miniſtrat Pro-
phetæ foœmina? Ut Kilicet miniſtrando impe-
ret, irrepatque ſervitute libido in ſolium, re-
gnétque ſerviendo voluptas in Rege. Ergo, ut
ſenuerit, Propheta laſcivit, & neutro perurge-
tur onere David in luctum, pſalmis & ſepul-
chro? Erigitur in puellarum amplexum Senex,
& Rex demittitur in contubernium Sunamiti-
dis, cubâtque non in cinere Propheta, ſed in
illecebra? Dormiebtque cum Rege. Malè incir-
cumciſos jugulaſti in flore adoleſcentiæ tuæ, ſi
ſenectutis incircumciſæ futurus ſenex dormitu-
rus tandem eras cum Sunamitide, ſummà æta-
tis, coronæ, & pſalterii infamiâ. Fallimur:
Non enim eam David agnovit. Cur ergo, quà
ſe abſtinere vult, ſœminam admittit in ſtratum?
Quia ſervis ità viſum eſt. Dixerunt ergo ei ſervi
IJui: Quægramus Domino noſtro Regi tſeenr⸗
lam, & calefaciat Dominum noſtrum Regem.
Illo nec abnuente, nec annuente, illata eſt Su-

4.

lbid.

namitis in thorum, & quaſi admota frigenti
culcitra. Huc Reges relabuntur, ubi, remiſſis

imperii habenis, circumagi ſe ſinunt à li-
bertis quaquaverſum : Nec deſperare puella
amplexum Davidis etiam Senis debet, ſi de ea
in thronum thorumque Regis inducenda, qui
agant, ſervi non deſint. Et addaxerunt eam
ad Regem dormiebtque cum Rege: Rex vero
non cognovit eam. Non peccavit profectò Da-
vid in aſcitæ Virginis patientia. Unum enim
in fomentum rigentium artuum advocata
eſt Abiſag. At pellibus ſatius erat, quam

novis nuptiis, frigus ſenis arcere. Curſim no- Rex allg-

tandum eſſe duxi, Davidem à complexu ſe
Sunamitidis abſtinentem Regis titulo cohoneſta-
ri, quem Bethſabeæ implicitum amplexibus co-

ronâ penè exuit regnéque Scriptura- Miſſis , Reg. I.

itaqie David nunciis tulit ezm: quæ cum ingref-
Ja eſſet ad illum, dormivit cum ea. Scelus, ut
vides, diadema & Regis capite decuſſit: cum-
que

Percati
damna,

4.

—
=
☛☚
—

arlcate
ieln ſt
Cron
1e nugn⸗
ginnes n
gentur:
4, Euki)
1n Co
„ n Gu,
Imn. Re
Uechinmnn
i ſanien
elde
l aut ab
Auum j
e Der
felun
kiaumke
pDecel
Mlcceſl
MWiN .
ſlnmek.
en Dhor
l mir
Atterunt
He Ma1 H
er h,
klolſlnan
eten) Oen
Cche, e
ilie .

lehn.
r i 1.
oNi.
Cl e
Alüin
ie 4
Anon
Coen.
i n.
eiib
One eieni
in
eiur, l.

1 CrD.

ſed Irden
o Dit,
Dentet d.
Uun innodet
1 n tit
Wridtuenr.
ſitie dienr
Nuid kerr
& Minken
3 mtiinl
der ten me
Luotbruni
uun Negedu
Ne,NC
Miuſtarh
niratoim⸗
in ün,t
Reg Dyn
neumne⸗
pſalniee

nplenn

mnun Nan

roghen n
ege. ei.
Neſcenen,
ide, imme
mi. Iin
1. (age
nintutu
nit atie
ei Die
alon i
Nte, Nund

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

que vigeret tum David ætate, felicitate, exer-

citu, & victoriis, uno ita in Bethſabeain amore
dehoneſtatus eſt, ut Rex diei non poſſet. Gum
verò ſqualeret ſenio torporéque, rebellaſſét-
que Adonias, contemptu patris jam conſecti
in ſpem regni erectus, Rex tamen appellatur.
Continuerat enim ſe ab amplexu Sunamitidis.
Ergo pudicitiq coronamur; regno, thronéque
pellimur libidine. Nulla te aut Provinciarum
trophæa, aut urbium vedtigalia creare Prin-
cipem poſſunt, ſi flagitio ſervias. Nullà ſene-
Rutis defectioniſque injuriâ imperio excides, ſi
tu te compeſcas a voluptate; ſenſuum motuum-
ue animi tui arbiter. Ergo non conchylio;
44 Lilio regni purpura imbuitur, regnalque,
ſi candes. Verùm in id excurrimus raptim;
quod procul à re noſtra eſſet. Conficiamus;
quam orfi ſumus, de infrænandis aulicis te-
lIam. Quid? Nonne ingens tumultus fuit inter
paſtores Abrahami & Lothi, tantumque non
explicatæ ſunt in pugnam acies, divulsique ab
invicem fuere, ſervorum jurgio, nepos &
talic; Patruus. Porrô ſi Abraham, qui Reges qua-

frenandi tuor coronis ſpoliiſque feroces perdomuit, una-
Paterfa-
mil as re- . .
gas: domâ. Opiliones non eſt auſus, quin cum nepote jur-

Rex vegat. garentur: cur miremur cieri, intra domeſticos
, 3 penates, à ſervis rixas, quas imbellis Dominus
mn indut non comprimat? Ne, quæſo, ſit jurgium inter
S,„ Mé & te, inter paſtores meos & paſtores tuos.
ner. Tanta- ne pecuariis vis quoque eſt, perlicien-
Gen. 13.8. dis in ſimultates Patriarchis? E mulctra ama-
roris ſanies ebulliit: quique lac emungebant
& pecude, fella Dominis miniſtrarunt. Ni-
hil aut abſurdius excogitari poteſt, quam pa-
ſtorum jurgis etiam inter Patriarchas ſeri
poſſe rixarum ſemina: aut naturæ æquè ad-
verfum expromi, quam odiorum luem coagu-
lari cum lacte, diſſidiique monſtra cubare in paſ-
eun Deceſſerat Moabitarum Rex Naas, cui Ha-
n iucceéſſerat. Eum ut ſublevaret à luctu, per
nuncios David humaniſſimè blandiſſiméque
ſolatus eſt. Nec ab officiis ſenioris Regis Prin-
ceps abhorruit. Cùm inclinatum in Davidem
Regis animum vanis Aulici ſuſpicionibus
averterunt Dixerunt Principes fliorum Am-
2. Reg.io. 101 act Hanon Dominum ſuum: Putas, quoc,
32. propter honorem Patris tui, miſerit David ad
te conſolatores, & non ideò ut exploraret civita-
tem, & everteret eam. Quo ille conſilio ſe-
ductus, gentium jure violato, in eraſos proſ-
(anecrdia Ciſſôſque legatos novà ſævit contumeli. Con-
leſa. flata inde in ejus exitium procellà ſummiseum
cladibus afflixit. Quid tutum ab Aulicis non
probis, niſi ſermone penitus interdicantur?
Etiam amoris argumenta in belli ſemina con-
vertunt. Nimirum & rubus pro rore, quo
madet, ſpinas procreat. Dixitque David:
Tbid. n. 2. Faciam miſericordiam cum Hanon, ſicut fecit
pater ejus mecum miſericordiam. Tulit itaque
Nid. n, 4. anon ſervos David, rasitque dimidiam par-
tem barba eorum, & præſcidit veſtes eorum me-
dias, & dimiſit eos. E quanta humanitate
quanta ſata eſt, & pullulavit barbar es? Ita de
generant in aconita rixarum frumenta quoque
benevolentiæ, ſi ſuæ veneno linguæ, non tam
rigent, quam obruant tum liberti, tum Satra-
Pæ. Præcidatur, obſecro, garriendi licentia,

Inimici di-
lebtio,

§. David.

audaciaque latrandi ſervis Auliciſque: alio-

quin etiam Davidem adlatrabunt, inſeréntque
charitatis violis ſuſpicionem proditionis, cre-
detque Hanon, non legatos, ſed exploratores

que pugna debellavit ,„ſuos tamen coërcere

1775
adveniſſe; hocé eſt, ſuſpicabitur opobalſamo
ſuffuſa toxica, liliiſque tela ſuppoſita. Imite-
mur Aſſuerum, quem ità Prafectis longè diſlitis
præſuiſſe videmus, ut, ſine Regis epiſtola, dei-
peraverit Nehemias regius pocillator; impetrari
trabes poſſle ab Afaph, ſylvis Regum in Pa-
læſtina præpoſito. Et epiſtolam ad Aſaph, cu-
Rodem laltus Regis, ut det mihbi ligna. Extabat
Afſueri virga, quantumvis proceris arbori-
bus: nec Regis ſceptrum obruebatur aut nu-
mero; aut annoſitate plantarum, quin Aſaph
recordatione Principis abſterreretur à lignis
cædendis. .

Ut det mihi ligna, ut tegere poſſim portas

turris domus, & muros ivitatis, GO

domum quam ingreſſus fuero.

EXordärur reparationem Nehemias à Salo-
monis ædibus Templo continuatis, inde ad
urbis oſtia progreditur, ſuâ in poſtremas cu-
ras rejectà domo. Utinam is ordo ſervaretur
à Levitis, quem ſibi retinendum efſe duxit Su-
ſis dià commoratus Pincerna. Didicit exul
à poculis idololatræ, quod nos, inter vaſa Tem-
pli, ex Scripturis Dei non haurimus. Non ne-

EKotleſisſii.
ci reditus.

Edificia.

mo aliquando Vittatorum ædes privwatas ſump-

tu luxuque ædificat primo Sacerdotii ſui an-
no, qui de ſarciendis Eccleſiæ tectis ne ſupre-
mo ſaltem vitæ die meditatur. Quod ſanè à
me defleri hâc noſtrà ætate non poſle gaudeo;
quando Templa paſſim Deo munificentiſſima

ſfurgunt, ab iis excitata Senatoribus Fidei, qui

ſibi vel permodeſta, vel etiam nulla extruxe-
re domicilia. Non reprehenderim ego juſtè
pincernam, ſi ſartis refectiſque publicis Hie-
roſolymæ ædificiis, ſibi quoque ædes, quas
incolat, excitet. Improbo autem immemores
tum Eccleſiarum tum Regnorum Principes ao
Primores ſuis tantum domiciliis animum, men-
témque intendere. Ea porroô niſi Neronianis
ædibus paria faciant, caſas poſteritati abs ſe
parari putant. Et tamen Regiam apud Salo-
monem ſibi domum comparatura Sapientia ;
ſuo ſuffulciendo ornandéque Xyſto columnas
excidit, non plures ſeptenis. Excidit, inquit,
columnas ſeptem. Nos non rarò equorum præ-
ſepia tricenis, iiſque warmoreis, columnis di-
ſtinguimus. Cùmque Sponſa Dilecti crura co-
lummis marmoreis, ut plus juſto efferret,
contulerit: quota pars regii ſtabuli ea laus
nunc eſt? Nimirum jumenta & laxius & mag-
nificentiùs diverſantur, quam olim ſuis in Re-
giis Cæſares. Nehemias autem non à funda-
mentis ædes ſibi moliri cogitat, ſed ſarcire eas
tantùm deliberat: Et domum, quam ingreſus

fuero. Non enim pecuniam corraſerat é cya-
this, ut plerique non pincernæ tantum, ſed

etiam cellarii conſueverunt, quorum videmus
à doliis traduci ſtemmata ad turres Regulo-

rum. Inclinant enimverò ex hoc in hoc, & eo-

rum non exinanitur ſolum fæx ſtirpis & ordi-
nis, ſed in cryſocolla percolatur.

Et dedit mihi Rex juxta manum Dei mei

Prov. 9. IH

bonam mecum. Et veni ad Duces re-

gionis trans flumen, d'dique eis epiſto-
las Regis. Miſerat autem Rex mecum
principes militum, & equites.

4 Viden-

176
Pelicitas ½ Verunr largiri Reges, ſed Deus eſt, cu-
Heo. jus illi nutu in beneficentiam inflectun-
Dri curæ ſe tur. Dedit Rex »ſed Jaxta manum Dei mei bo-
perminere. Mam. Etiam invitis Principibus Numen abu-
titur in felicitatem noſtram; ut iſdem pro-
R pitiis „noſtram in ſtragem utitur. Conjectos
, in fornacem ignis adoleſcentes non torſit Na-
buchodonoſor, ſed compſit: vegetiores enim
inde gratioféſque ipſi quoque Regi exie-
runt. Uſque ade, ſi Deus faveat, Regum
juſſis obluctando Regum gratiam inimus; ir-
roramur flammis, ſupplicio vivimus, pla-
Saperio, Celhuſque damnati. Jdervi Dei excelſi, egre-
Zecreis ſua dimini, & venite. Contemplabatur viros illos,
G, bu quoniam nihil poteſtatis habuiſſet ignis in corpo-
ribus eorum. Et erumpens ait: Benedictus Deus
Sidrach, Miſach, & Abdenago, qui eruit
ſervos ſuos, qui verbum Regis immutaverunt,
& tradiderunt corpora ſua ne ſervirent, &
ne adorarent omnem Deum, excepto Deo
Iſuo. Plus arcanorum ex ore Nabuchodonoſor
profluxit, quàm ſarmentorum ejus imperio il-
latum in clibanum, ut arderet. Et primò
quidem non modè ſubductos neci damna-
tos à ſe pueros non ægrè fert, quod tamen
permoleſtum Regulis, nedum Regibus eſſe
conſuevit: ſed palam furoris ſui interciſas elu-
ſaſque machinas viréſque gratulatur: cùm ta-
men ſolà Regis damnatione abſolvi, exolvi-
que poſſint ad rogum pertracti rei. Neque
verò ſævitiei ſuæ tantuùm concepta reſcripta
gratulatur, ſed, nullo ſuaſore, fatetur eru-
tos propterea tormentis pueros, quòd ſe,
ſuãâque juſſa contempſerint. Eruit ſervos ſuos,
qJui Regis verbum immutaverunt. Malè ſe im-
peraſſe teſtatur, qui non alio contra flamma-
rum impetum munitos thorace pueros profi-
tetur, quam regii contemptione præcepti.
Mandata ſprevere mea, & rogum evaſere.
Quid ſubmiſſius, apertiuſve aut audiri, aut
proferri potuit? Vel Prophetæ periclitari,
morique malebant, quam reforbere, quod
emiſerant indignationis, ſuppliciique verbum.
Fone 4. I. Et aflictus eſt Jonas affictione magndà, & ira-
tus eſt, & dixit: Numquid non boc eſt verbum
5§ Jenas meum: propter quod præoccupavi, ut fugerem
in Tharſis? Tolle, quæſo, animam meam à me,
quia melior eſt mibi mors, quàm vita. Steterat
enimverò Ninive, quam ipſe, poſt dies quadra-
superio- ginta, caſuram prædixerat. Converſa ergo ſe-
Nsr e veritatis roſtra in arenam ſqualoris & luctus,
Rindat, dulciorem vitâ cædem effecere Prophetæ. Ma-
Palinodia lunt exagitari procellis, & balænis dedi Va-
ſancte. tes, quam denunciatas à ſe ſtrages mitigari.
Nec Ceti concluſus ergaſtulo eam potuit Jo-

PDan. 3. 92.

compari
neſcientes.

Rer ſbi, nas pertinaciam dedoceri. Et tamen non ſuis,

contradici

patiarar. ſed Dei, verbis calamitatem urbi nunciaverat:

nec minæ in oſcula, ſed everſio in cineres tem-
perata eſt. At, coram ſæviente Nabuchodo-
noſor, verſi æſtus in rores, illatuſque forna-
ci pro morte aliger;, cæsique, non rei in ſup-
plicio, ſed ſatellites. Disjectas furoris ſui ma-
chinas non tamen doluit: gratulatus magis eſt,
non irriſam modò ſuam iram, ſed libertatem
Religioſi obtigiſſe fervis reiſque ſuis, contemptu potiſ-
sbediant ſimnum imperii ſui. Da mihi vel intra ſepta
Ecleaki. Thebaidis, qui ab Epiſcopo, ſi quam conſti-
tis. tuit peccanti poznam; remitti ex parte quo-
que patiatur. Nimirum Prophetæ triumn die-
Superior rum parci urbibus nolunt, ex quo éas pe-
mivor ſub- rituras eſſe præfati ſunt: & Babylone Reges

Aat ſele . ..
wajori. WMaximmi, puerorum abſolutione trium, ſeve-

Oliva

ritatis inſtrumenta ſuæ concidi univerſa gratu-
lantur. Tanta eſt & Prophetarum in tuendis cesßgenz
à ſe prænunciatis ſuppliciis pertinacia: tan- in H
tâque in diſſolvendis à ſe habitis judiciis Re-P'uula.
gum eſt docilitas, etiam Babylone. Fuſius „;
. nf Tentia
hæc tamen de Nabuchodonoſor interpretatus in hamini.
ſum occaſione invalideæ Regum ad perden- éus vana.
dum iræ, ſi Numine muniamur. Quorum ſa-
nè Principum æqquè ſegnis eſt gratia ad leva-
men;, ſi, Deo irato, proſternimur. Deſtina-
verat regni ſui Præfecturam Darius Danieli,
Brevi tamen in pullam damnati lacernam præ-
toria degeneravit bullatâque prætexta. Siqui-
dem delatum ab invidis externorum rituum
Danielem fruſtra conatus eſt Rex abſolvere,
damnatmque monſtris objecit. Porrò Rex co- Dan. 6.2.
gitabat conſtituere eum ſuper omne regnum.
Quæ uſquam benigniores flaverunt Eteſiæ?
iis tamen Daniel in Scyllam impactus eſt.
En Syrtes! Tunc Rex præcepit, & adduxerunt Pauitt
Danielem, & miſerunt eum in lacum Leonum. pn;
6 . 4: c Felicitas à
Naufragium expaviſti ? En cymbulam, dif- Deopensen
fractis remis, veliſque proſciſſis, adverſis &
ventis & fluctibus à naufragio lacus in por-
tum ſolii remiſſam. Eductuſque eſt Daniel de
lacu, & nulla læſio inventa eſt in eo, quia cre-
didit Deo ſuo. Navarcho Deo, licet & ſcopulis
enavigare: Rege nauclero, pacatiſſimo quam-
vis freto, in ſaxa deferimur. Satagebat Da-
vid eruere Abſalonem à cæde. Non uno à
Joabo Regis Duce trajectus miſſili interiit ado-
leſcens. Ligari Davidem in domo filiæ nequic-
quam Saül imperavit. Emiſſus enim eſt à Mi-
chol, ſtupeo Davidis ſimulachro, quod illa
inſuerat culcitræ, lictoribus eluſis. Uſque
adeò & filia rebellat à patre, ut ſervet dam-
natum; & deficit à Rege Dux, ut jugulet
abſolutum. Numen enim Reipublicæ præeſt,
fruſtrâque Pharao inſequetur excedentem è re-
gno Iſraelem, ſi abeuntem Deus antecedat:
ut fruſtra Jacob Joſephum polymitâ cohone-
ſtat, ſi cœlo libuerit, per compedes traduci
puerum ad coronam. Nulhis Patris blanditiis
ſubducitur ſervituti: nullis fratrum injuriis a
regni faſcibus abſtrahitur; Parenti percharus
Iſmaëlitarum haſtæ ſubjicitur: inviſus Patriar-
chis à vinculis migrat ad infulas. Benè ergo Ne-
hemias Centuriomibus equitibuſque interſep-
tus à Rege, munimen ſuum non Regi accep-
tum, ſed Deo, refert. Et dedit mihi Rex jux-
ta manum Dei mei bonam mecum. Nolo te Re-
gum obliviſci: iis enim adminiſtris Deus uti⸗
tur, ad levamen tuum. Nolim te tamen ita Aualid ve
pomo delectari, ut plantam negligas. Nemo Nern. i
non ſe plurimum debere Tiberi fatetur Ro-oeme
mæ: ſecundo enim adverſéque amne merces
annonâque in urbem undique importantur.
At quis ſeun Anienis ſeun Naris, quibus ille
profluentibus in uſum alveumque navium tu-
met, vel meminit? Quis Hetruſcas, unde
Amnis emanat, vel ſuſpexit, vel unquam in-
tellexit ſcaturigines? Lætamur alveo, origius
immemores. Ita & , numine præterito, Re-
gum dexteras adoramus. Rari cum Nehe-
mia, ubi ſe Aſſueri præſidio vallari circum-
ſpiciunt, cœlo intendunt. Nolim rurſus ita Grauade.
te ſuſpiciendo fonti diſtineri , ut fluyio
non utare. Deus eſt, qui cor Regis infle- Auliem r
Etit. Rege tamen Deus utitur; ut te mili- ru. al
tibus ſepiat. Imitanda mens tibi Nehemiæ
eſt, qui Regis dexteram à Dei manu non ſe-
jungit: putavitque corrivata in ſe muncra:

II
im.)
unl
(e
ſ boun
e hui
Don
Etur;i
Ganit,
Eeneran
mit A.
na ce
falenmus 1
r ne P
AeKi
1 Delun
1e. He
ien ſun
pib im,
At
n Dev⸗
Alt in t
Dninn
Wr de
En'Imb
Ene, ut
Iii Nule
, occine
elhit
tenz,
Awl⸗
r exalſt
ila. 6
umn

nes o

Un obr

Unnem ne
Mmi

nEüm
E,wall
en nico
Wert De
Un inge
In angn
18, Meti
uns oble
kmnatori 1

n in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 177

nii Se Regis efſe beneficia, & numinis congia-
lc rium. Dedit mihi Rex, juxta manum Dei mei
lcireN bonam. Nam & Joachim ſummus Sacerdos,
e. occiſo Holoferne, deletiſque Afſlyriis, non
eten uni litavit cœlo, ſed in occurſum quoque
A HNHEHE progreffus eſt Judith; quâ orante audenté-
n. que, partam eſſe victoriam non ignorabat.
Ftn Al Tu honoriſicentia populi noſtri, quia feciſti vi-
u. Diün Judith. 15. riliter. Manus Domini confortavit te, & ides
rin haig 170. eris beneditta in æternum. Ita extulit viduam,
ennmng, ut Domino dandam eſſe victoriam profite-
egn rfretur; itàque Dei manu fugatos hoſtes præ-
oru inn dicavit, ut Judithæ laureatam Ducis funere
er ee derxteram celebraret. Manus Domini confor-
Duni legl tavit te. Sed tu quoque feciſti viriliter. Deo
onne n palmas debebit Iſrael & tibi. Noſtram eſſe
ſenunt Eri, volumnus ita ClO obnoxiam Libertatem, un-
inndn4. deseffuſus in Aſſyrios metus eſt: ut & auda-
G Alen ciæ tuæ plurimum debeamus, cujus ſtrenui-
luin lan tate & vi Holofernes intercidit. Haud fue-
Inbiin 6 re Bethuliæ choro conſimiles dionis Pial-
l aelt triæ. Hæ ſiquidem ovantem cum Saüle Da-
“ videm ſummis quidem laudibus proſequu-
e Dung 1. Reg. 18. tæ ſunt, nulla Numinis mentione. Et præ-
na, an . inebant mulieres Iudentes, atque dicentes:

W Percuſſit Saul mille, & David decem millia.
cktle Num Deus feriatus eſt, pugnante Iſraeéle:

tlimes Saülis in tentorio trepidantis effertis haſtam:
Augtuh & Domini Dei exercituum, cujus munitus
e. Muu nomine debellavit Paſtor, ne meminiſtis qui-
ilkimnid dem? Imbellem ab eo ſaltem fugatam turbam
moflen jactate, ut Dei veſtri non penitus oblitæ videa-
genndik mini. Nuſquam tamen acclamaverunt Numi-
ahnd, l ni, occinentes Regi Ducique Pfaltriæ. Ideò
6 s erupit & choro livor, duratæque ſunt fides
u eir in catenas, ſiſtris in pharetras verſis. Etenim
Du zu ad voces foœminarum concitus in corde Saul fu-
ihlblee en ror exarſit, dixitque: Dederunt David decem
etelentenik niillia & mihi mille dederunt: quid ei ſupereſt
Den ucrt gratitu. niſi ſolum regnum. Excluſus à choro Deus
pohnnädr d. citharas convertit in arcus, prorupitque, in

M Da: shii⸗ ultionem negati Deo triumphi, rabies è læ-
.11V 4 ⸗ — . . . . . .
Pankm „rxia, titia. Nimirum ſi Domini non recorderis,

Kamun öfn Palmæ obrigeſcunt in ſecures: attrahitque
Pent k in ſe fulmina, non arcet, Laurus, ſi for-
r: imin d; tè procul à Lilio convallium conſeratur. Quæ
s Dekaßk ernim victoria, niſi in triumphi partem ad-
ibitge ck⸗ ſciveris Deum „ non ocyſſimè in ſervitu-
nn Negf tem ſtragémque degeneravit? Latet nimi-
r min rum anguis in herba, ſi obſidione ſoluti ci-
ne Whel ves, averſis à cœlo luminibus, ſuæ te liber-
elisDr tatis obſidem olere coronarint. Velim eos
Fi eNnOn ſervatori ſuo gramen exhibere, ſi tamen thu-
Uim . N Te aras cumulaverint. Te ſoœmno, Deum hym-
e no ſalutis authorem teſtentur. Utrum ex his
iben Prætereant, ſuo eos defuiſſe muneri, indubi-
e tatum eſt. Blaſphemando Golias peccavit,
e beccavere quodammodo & foœminæ pfallen-
s, A do. Nam ille contra arcam pugnaturum ja-
ngre ctavit ſe: hæ, ſine Arca, ſuos viciſſe ci-
Henliu,, vees teſtatæ ſunt, quando numinis oblitæ,
Davidis tantum & Saülis extulere decora in
wr n trophæo. Victus proinde ſua Iſrael victori
e Pen eſt: ſtratique ſunt & jaculis Philiſthæi, &
Iſraélitæ tibiis. Gigantem David fund deje-
vonli, cit: Davidem Pfaltriæ eliſere ſambucâ. Eas
Nn m⸗/ etim poſt voces, quibus nihil Deo de cæde
i hoſtium datum eſt, livoris coœpit virus in
on N 17 corde Regis gliſcere, quo Davidi verſa eſt
n z . in exilium ovatio. Non enim triumphi pom-
ihi Pa, ſed ærumnarum cataſtrophe „ ſegeſque
Di eſt ſi, ubi debellatum eſt, Duci tantam

corona defertur, nullis habitis coelo gratiis,
cujus tamen auſpiciis nemo non ſcit laurum
palmaâſque ſuccreſcere. Ergo immemor Dei
laus ad triumphantis damnum fiſtulas detor-
ſit in baliſtas. Felicior in luctu Babylon,
quàm Hieroſolyma in triumpho. Nam cum
hic puellæ tripudio ſuo Davidi calamita-
tem creaverint: Darius ibi, cum à prome-
ritis Danielis Dei vires non ſecreviſſet, Mon-
ſtrorum lacus in hoſpitii ſolatium ut vertere-
tur, effecit. Dixitque KRex Danieli, Deus
tuus, quem coliz ſemper, liberabit te. Secu-
rus eſt à Leone captivus, ſi ejus ita innocen-
tia prædicetur, ut cœlo accepta referatur.
Intutus eſt à ſocero gener, ſi obtruncati
gigantis ſpolium illi tantum vertatur laudi,
quaſi verò abſque Numinis ſuppetiis trium-
Pharit. Suo eſt ſubducta pudore probris ſa-

Dei gratia
ubiqise ne-
ceſseria.

Gratiarum
actto Deo.

Dan. 6. 16.

xiſque Suſanna Non ejus tamen ita pudici-

tiam commendaverunt parentes, ut repulſos

ſanna, ſi peccaſſet. Non tamen ſolo pudo-
re ſupplicium evaſit. Quot enim obnoxu fue-
re ſecuribus quamquam innoxii? Helcias au-

tem, inquit, & uxor ejus laudaverunt Deum 6,

pro filia, quia non eſſet inventa in ea res tur-
pis Hoc enimverò umbone tecta ſœmina la-
pides repulit. Quod enim prænoſlet Deus

dividendum ſervatæ fœminæ elogium, pudo-

rique cœléque aſſignandum retectæ calum-
niæ decus, Danielem in patrocinium innocen-
tiæ Cconcitavit. Clamet ergo Deo Regique
Ppro ſatellitio ſui corporis obnoxius Nehe-
mias: Et dedit mihi Rex juxta manum Dei
mei bonam mecum. Neutri deeſt, cùm ſtipa-
tum ſe lictoribus fateatur & nutu Regis, &
juſſu Numinis.

Et dedit mihi Rex, juxta manum Dei
mei bonam mecum.

Uidnam pocillatori ſuo in Judæam abi-
Q turo tribuiſſe putas Afſuerum? Epiſtolas?
Parum eſt. Cohortes, a quibus deduceretur?
magnum id, ſed parum quoque eſt. Do-
mum Hieroſolymis? Minus id eſt ejus fortu-
na. Indulſit Nehemiæ Rex, ut urbem Sion
mumiret, ut Templi ædes reficeret, ut mu-
ros, arcéſque repararet. Num ea captivus
flagitavit à Rege, quæ umiverſim omnia ſuſ-
picionem movere poterant gliſcentis in ſer-
vo proditionis? Ea petiit, & impetravit à
Tyranno. Imô, quod mirere, nullis eloquen-
tiæ ambagibus uſus, nullis patronorum ad-
motis machinis, nullis munerum ſuffoſſis cu-
niculis, nullis effuſis lachrymarum imbribus,

. . . X . fo
quæ oravit, impetravit ocyſſimè. Quâ dicen- 4

di arte? Nulld. Quo agentis habitu? Op-
timo, ac propè divino. Levavi vinum, &

à Deo lapides non faterentur. Periiflet Su-

Dan. 13.

Vox ope⸗
rum.

Folicitatis
ona pietas

Aulici

dedi Regi, inquit; & eram quaſi languidus ante Deum ſibi

faciem ejus. Et ait mihi Rex: Pro qua re poſtu-
las? Pallore cauſam obtinuit: quæque dicendo
capitale fuiſſet exponere ſuſpeniæ ſuſpectæque
in ſervo fidei, ea expalleſcendo jejuniis hymniſ-
que confectus cliens inter cyathos & audac-
ter ediſſeruit, & obtinuit feliciter. Nimirum
timere ſibi, regnéque ſuo à pallore Purpura
non potuit. Et eram quaſi languidus coram eo.
Non popinâ, ſed jejunio expalluerat Nehe-
mias, intabuerat non Venere, ſed cinere, la-
chrymiſque non falerno emarcuerat hoe llator.
. 2

patronum

conciliens,

Politica
Vera.

Ea porrô abſtemii tabes orationis loco argu-
mentationiſque fuit: maciemque Rex & au-

Wo-e divit in ſervo, & exaudivit. Quod ſi regnat
Jejunantis macies in pateris, captæque urbis
Cnciona- Teparationem hoſtis pallor ſuadet inter cya-

, Erſan- thos, hoc eſt, in regia voluptatis: quid non
⸗ ſuadebit in templo Orator Chriſtianus macie
5. voannes. Tetorridus, jejuniéque ſubalbidus? Nimirum
non loquitur tantum Pœnitentia, ſed to-
nat, eliditque flagitium. Undenam populo-
rum concurſus tantus ex univerſa Judæa
ad Jordanem? Joannes enimveròô conciona-
batur. Sed quaàm illepida agreſtiſque claman-
tis oratio? Elinguis nimirum parentis pro-
les. Homo alpinus, ſaxis tantum & truncis
contubernalis; qui Oratores non audierat,
qui Academiam non viderat, qui Sapien-
tum membranas non evolverat, in Jordane
tamen ſuæ vi vocis & milites, & Levitas &
Scribas demerſit. Quænam vox ea fuit, cui
haſtæ, cui ephod, cui phylacteria ceſſere?
fluitabant in Jordane loricæ, fimbriæ, thu-
MNarc. 1. 5. Tibula. Et egrediebatur ad eum, inquit Mar-
cus, omnis Judææ regio, & Jeroſolymitæ uni-
verſi: & baptizabantur ab illo in Jordanis ftu-
mine, confuentes peccata ſua. Quibus ille ar-
gumentorum machinis & ſcelerum hydras ex-
traxit ex ore Scribarum, & ambulantes ſu-
per ventorum pennas Phariſæorum cervices
ventoſiſſimas, quaſi plumbum, demiſit in
flumen? Audi eloquentiam pertonantis. Sub-
Marc. I. 7. jicit enim Marcus: Et erat Joannes veſtitus
pilis Cameli, & Zona pellicea circa lumbos
ejus : & locuſtas, & mel Gylveſtre edebat. Et
prædicabat d'cens.. Audiamus quo ille toni-
truo ſaxea Judæorum corda perculerit. Et
prædicabat dicens Venit fortior me poſt me:
cujus non ſum dignus procumbens ſolvere cor-
rigiam calceamentorum ejus. Ego baptizavi vos
aqud : ille veré baptizabit vos Wiritu Nancto.
Nihil præterea de Joannis concione apud
Marcum. Quid eàâ porròô oratione frigidius?
Quid enervius? quid ad perſuadendum impo-
tentius? Et tamen ſaxa mollivit, Judæôſque,
etiam Moſi, telis anguibuſque armato, rebel-
les & devicit, & fluvio demerſit. Nimirum pau-
ca præfatus eſt ad Judæos Joannes: Sed erat, in-
quit Marcus, Joannes veſtitus pilis Cameli. Ex-
torſit Pœnitentia; quod eloquentia non impe-
traſſet. Dices, apud cæteros Evangeliſtas ſecu-
res à Joanne, & viperas, & ventilabrum, &
rogum exponi, quibus Judæi minis emolliri ad
lavacrum inflectique potuerunt. Satius enim eſt
dilui, quàm uri, & nudari, quàm excuti, & mer-
gi fluvio, quam tabo infici, & voci ſubdi, quàm
fecuri execari. Fulguribus Judæa, inquies, ceſ-
ſit, quibus eam Joannes exterruit. Imò vipe-
rarum, igniumque non meminit Marcus, non
quòd ea turbis Joannes non ingeſſerit, ſed ut
iis non emotum terroribus Judæorum vulgus
oſtenderet, volens prudénſque præteriit. Non
enim bipennis arbores inciſura, ſed intexta pi-
lis Prophetæ toga irretivit accipitres, vultu-
réſque Palæſtinæ. Imòô cùm apud Lucam lega-
Luc.3,77. Mhus à Joanne prædictum: Ipſe vos baptizabit
in Wiritu Sanéto & igni. Marcus ignem extinxit,
aſtque: Ille verò baptizabit vos WPiritu Sancto.
Ne fortè crederemus non cilicio concionantis;,
ſed judicantis face Judæorum ferrea fuiſſe cor-
da in luctum baptiſinumque deliquata. Dixe-
rit hoc Joannes; non eo tamen minarum ap-
paratu, inquit Marcus, pellecti ſunt Judæi in

Oliva

O

.
Jordanem. Cùm enim aio, & quid dixerit Joan- t
nes, & quid geſſerint Judæi, inſtrumenta vobis s Nt
victoriæ triumphumque ſubjicio. Judæa conflu- ,lgo⸗
Xit, & Joannes debellavit. Quibus verbis? Hor- ,ien
rore Lonæ. Nam cùm videas, paucis, frigidiſ- B Am)
que, quæ ego verba expono, moveri Judæos md
nequifſe;, diſce eos non orationis terrore per- 4 G,
motos, ſed ſqualore, pædoréque Oratoris. nqre
Baptizabantur ab illo in Jordanis fumine confi- Eccleſisßi. Crikr.
tentes peccata ſua. Et erat Joannes veſtitus pi- aa Jur ſti⸗ Jundh
lis Cameli. Concinens enim baptiſmo Judæo- i Firaenn
rum cilicium prædicantis, non vocis eos rie ha s TPn
emollitos tonitruo teſtatur, ſed vitæ mentiſ- Potentid. Mon en
que ſeveritate. Initiaturus propterea Domi- 5 6 nor
nus alumnos ſuos, quos emiſſurus erat ad er. ſüm ke
imbuendas Evangelio gentes, non codices pia, 9, coetr
detulit, ſed tunicas abſtulit: nec ſcientiam hei
loquuturis adjecit, ſed annonam peregri- un ſee
naturis imminuit; maluitque Oratoribus ſuis ien
deeſſe in marſupio æra, quàm verba in ore 4 Ccn
redundare. Denique inopià eos, non eru- Gwmnhe
ditione inſtruxit, quos ſciebat luridos poœ- e en, o
nitentiã, non eloquentiàâ tumidos Crucem ur- ſe e
