que, in quovis turbine tutiores eſſe, qui per-
ſtant in navi, quamvis turbinibus agitata, quam
qui permiflu quoque veniâque Domini gra-
diuntur ad Dominum. Porrô; ſi nec ad JEsM
perrecturo licet a navi ſine metu exſcendere:
itct⸗ne ab Eccleſia ad Tetrarchas transfuge-
re, què illi deſertam Navarchis cymbam aut
audacius impetant, aut etiam licentius de-
primant. Debemus tamen plurimum Euro,
Corôque, qui Petro procellam conciere, ob
uam illum exſcenſionis citò pœnituit. Et
cuùm vidiſet, inquit, ventum validum, timiit.
Debemus nos itidem Principibus plurimum,
qui more viperarum, (quæ ſi palpentur, oc-
cidunt; pharmacum parant, ſi occidantur,)
ità ipſi plus honorant Eccleſiaſticos;, ſi cor-
rigant, quàm ſi adulentur & diſſimulent.
Nunquam Saül Samuelem tanti fecit, quam
cùm ab eo de reſervatis Amalechitarum ſpoliis
argueretur. Quamdiu contra vitulum Bethel
Prophetes exclamavit, Jeroboam indignari
non deſtitit. Ut verò in eum vir Dei ex-

confeſſarii canduit, brachiéque multavit: illicò Rex
non blan-, ſubmittere criſtas cœpit, ſuumque ad epu-

er,. las Cenſorem demiſſiſſimé invitavit. Veni
mecum domum, ut prandeas, & dabo tibi mu-
nera. Tuus te ergo fefellit Timor, qui te à
cymbula eduxit in pelagus: quod ut initio
gradienti ſubrideat, & quaſi obſequatur, pro-
gredientem hauriet, deprimétque. Reſiſte
in cymbula. Sed fluctuatur. Reſiſte etiam
in fluctuante. Fortior enim Coro JEsus eſt.
Nec te l,ittus exicendentem excipiet;, ſed mare.
Matche is. 1! deſcendens Petrus de navicula, ambulabat
29. ſuper aquam. Nehemiam imitare, qui Hie-
roſolymam ſervientem, dirutam, opprefläm-
ue non faſtidiit: nec modèò exX ea non profu-
Cbrii git laborante, ſed illuc ex aula Aflueri con-
Paſio. volavit: malens paſſiomis calicem Hieroſoly-
S§ Maris Mis, quamn Suſis cyathum voluptatis. Non enim
Aagdale- ſperni debet Civitas Sancti, quamiwis à ſolio
“ gloriæ in foveam proruerit Servitutis. Stabat

Joan. 12.
25°

juxta Crucem JhWI Mater ejus, & ſoror Malyis
zius Maria Cleophe, & Marin MWagdalene.

bprumam ſterilibus, ſuorum gazam radiorum

Oliva

Gratulor non deſtitutum in patibulo Chriſtum.
Sed doleo ſolis eum ſtipatum mulieribus, uno
tantàm ex univerſo diſcipulorum Senatu co-
hærente Præceptori Joanne. Vide, an cœnan-
ti in domo Simonis vel unus Apoſtolorum
defuerit. Etiam Judas interfuit, ut & pullos
leproſi conficeret, & Chriſti turturem Mag-
dalenam confoderet. At morienti non Jaco-
bus, non Petrus, non Thomas adfuere. Ni-
mirum inter patinas Magiſter adamatur?
in clavo deſeritur. Laudo propterea Mag-
dalenam, quæ non jam peccatrix, ſed ſan-
Gta, alabaſtrum non domo effert;, ſed in foro
coëmit, ut JESUM non à Phariſæis excep-
tum, ſed aà lictoribus ſervatimm, nec Gimitlir.
rum in pace, ſed ſaxo depreſſlum, ſed plaga
lividum, ſed ſqualentem funere, nullà aut
ſpe, aut neceſſitate (quid enim in ſpeciem ſpe- cnieine
raret à mortuo dudum expiata?) indulgen-.“
tiæ, obſequentiſſimæ fidei mulier inungeret.
Maria Magdalene, & Maria Jacobi, & JSalo- Matc. 16.1
me emerunt aromata, ut venientes ungerent J-
SUM. Quid expectatis, aut quid tanto im-
pendio expetitis in jacente? Ipfum ſitimus in- l truen
terfectum. Placuit ſuperſtes? Et defunctus n
perplacet. Hæſimus ei, quùm ejus egeremus? enqan.
adhæremus illi, quùm ille, ut itaà dicamus, *
operâ indiget noſtrà. Nihil nobis expeclan dam d.
dum à defuncto. At jacens à viventibus aro- imuur.
. . Amor in
mata præſtolatur. Veſparum eſt clientela, Deum ve⸗
tamdiù patinam advolantium, quamdiu paſcit. u.

Nos Solem imitamur, qui agris, etiam ſub z'las ani.
marum nit
. . . . .. . Zuckraß,
immittit. Grata Nehemiæ Patria fuit quam- entis

vis oppreſſa luto & compede: Et nobis erit recta.
Chriſtus ingratus, aut ſpernendus in monu- „
mento? Si non vivit in ſihce, vivet certè il- S
le, vivétque in corde. A Jobo uxor non abi- ims Eclgis
ceſſit, nec domum patriam repetiit, quùm Vir ſerviat.
ſqualeret in ſtercore: Et nos à Chriſio quieſ- Reckadn
cente in myrrha & alos diſcedemus? Quod ele⸗ 6
viro ſuo blaſphema detulit ulceroſo: Deo ſuo
ſurrecturo non offeret charitas? IIIe quatri- Amciis
duanum non ſprevit Lazarum: Nos tridua- Vere.
nis inferiis ejus parentabimus. Ab eo didici-
mus amicorum inſtitis non exolvendam;, ſed
vinciendam, adſtringendamque amicitiam. Et B
ſanè quis novam hanc fidei, amoriſque Phi-
loſophiam aut ſub Abrahamo non didicit,
aut ante Abrahamum, Deo inſtitutore;, non-
intellexit? Deus enim non litanti tantùm
patrocinatus Abeli eſt; veruùm illum & jugu-
latum exaudiit, & ſepultum vindicavit, die;
multâque dicta grafſatori. Ubi eſt Abel fra- Gen
ter tuus 7 Tibi quidem periit, ſed mihi vi-
vit. Non enim familiares meos ità litantes
aſpicio, ut deſpiciam jugulatos. IIle mihi agnum
occidit: ego illi lupum interficiam. Mihi ille 8. Acs
ſacrificavit immortali primitias gregis “
ego familiæ primogenitum mactabo. Diſces
ſupplicio tuo, clientis mei vivaciorem mor-
tem eſſe, quaàm hoſtiam. Cujus ſanè Philoſo-
phiæ minimè expers Abrahamus non lacte
delibutum conwemit Lothum;, ſed à Regibus
catenato, ſqualentique ſuppetias ivit cum ver-
naculis ſuis. Reduxitque Loth fratrem ſuum Gen. 4
cum ſubſtantia illius. Et in hac quidem phi-16.
loſophia Abrahæ patrocinantis aliquid licet
addiſcere, quod à propugnante Deo, in pa-
trocinio Abelis nobis voluit occultumn. Nam
Dominus Abeli patronus adfuit, ſed ſacriſi-
canti ſibi primitiss gregis. Abraham verè
in

Religlo

Hmi
. ſel
condde
nelle
rt
“
vial
“
vuetl
net
uI
Peno n.
oe
ſns l
badb
Mn,
rt
1 o
Aacell
Nei
s iilihyet
ioh

n 1
„ Entio
8 Ertans
1, on
a Eecl
ntia,
1r lleo
ki lure⸗
. Ia,
Anſine
4 4 ſ
P ug,

ſeli. An
N Aren 1

ubir
ghfro
nl geli
. El
Nalce al
lt, eſe
gmwit
o
t ein in
lellel ⸗
en da⸗
) lend
ſen cetn
,itke,,
EN
Wae a1
ni⸗
llor⸗

A .
Lan
en
nee
N

0Chtke
etbipen
Neun
inckin
Aprſlnn
Klle
Nturen en
umn N
8hren. .
ARänen.
Oteres M.
eKink
Harlesee
e l
uun, El
re, MW
inſainfe
)in
Uer innge
lelbi, 6 d
ter mterenſ
tdunen.
Ihmſtmt!
¹ r n
neſctegren
n in dem,
nobis epeltn

Patnu kutce

nendn inmn
e, Utcentl,
bo uir MN

mo M
O inndent
n Iu 1.
im nt
de

in Cap. II. Lib. II. Eidræzæ. 21

in auxilium advolavit Lothi, qui, augendi ſtu⸗
dio pecoris, ſejungi ab illo potuit, patrui
contubernio prælatis Sodomis. Cumque Deus
interfectorem clientis ſui metuentémque objur-
garit, nulli obnoxius diſcrimini: Reges A-
braham & victores, & confertiſſimos aggreſ-
ſus eſt, ſummo vitæ, libertatiſque defunctus
periculo. Ergo contemni abalienatus non po-
teſt à patruo nepos in catena: & a filiis ſuis
ſpernetur Eccleſia, niſi aurea eam cyclas cir-
cumſtet, aufeiſque fimbriis chlamys ejus fi-
niatur? Squalentem adivit Nehemias Sionem?
Nemo nofſtrum ab Eccleſia pannoſa diſcedat.
Debemus parenti, quod ille detulit patriæ.
A prodigo Filio, lurido, perdito, infami de-
ſertus Pater non abhorruit, quia Filius, etiam
in ſordibus, erat. Nos verò Eccleſiam Dei,
ſanctam, ſine macula & ſine ruga ſperne-
mus oppreſſam, quamvis parens iit noſtra?
At Apoſtoli à crucifixo Domino receſſere.
Sed acceſſere Magi ad vagientem in præſe-
pio. Nec irriſum ſprevere Japhet & Sem pa-
Superi Tentem ſuum, nudumque texere. Reveri-
niam im. t enimverô ſunt authoritatem Patris, etiain
Au in probro & ebrietate: foœdatümque dilexe-
re, quem amaverant impollutum. Dolio ceſ-
ſit! Sed enavigavit in arca. Oppreſſus à vi-
no eſt! Sed eluvionis oppreſlionem eluſit.
Si ergo emicat filiis non improbis Noëmi
virtus in ſobrietatis, pudoriſque naufragio:
miem- Qu ratione evileſcet nobis Eccleſia non in-
trave. temperans, ſed infelix; lachrymis confec-
ta, non deliciis? Vereor, ne delatus locu-
pleti Eccleſiæ honor, non tam Numinis re-
verentia, quam cupiditatis ſervitus repute-
tur. Ideéque famulando Chriſti Sponſæ, non
fidei lauream, ſed perfidiæ laqueos incurra-
mus. Jacent Bethſamitarum paſſim cadave-
1. Reg. 6. ra ſupra quinquaginta millia. Percuſſit de pepu-
19. lo ſeptuaginta viros, & quinquaginta millia
Plebis. An hi litaverant Aſtarotho? Quin eos
& Arcam excepiſſe, & Leo coœli ſacrificaſſe
didicimus. Cur ergo moriuntur exceptores
Tabernaculi? Non ferro jugulati ſunt Beth-
ſamitæ, ſed auro. Et unde ſtrages prodiit?
:·Reg.6.8. Eh: Tolletiſque Arcam Domini, & ponet
in plauſtro, & vaſa aurea, quæ exolviſtis
ei pro deliéto, ponetis in capſellam ad latus
ejus. Effulgurabat autem ex Arca vaſorum
fulgor, quo Bethſamitæ perſtricti promptiùs
in arcæ cultum inclinavere Porrò Bethſamitæ,
inquit, elevantes oculos ſuos viderunt arcam,
G& gaviſi ſunt, cuùm vidiſeent. Acceſſere il-
licô ad opulentam, ſed ſtatim periere. Tu-
lit enim iniquiſſim? Dominus tam alacres
reduci arcæ occurriſſe Meflores, quorum
nemo abductæ arcæ ſuppetias iverat. Er-
go arcæ non vos divinitas, ſed opulentia pel-
licit, quando & vinctam ſpreveratis, & locu-
pletem deducitis. Percuſſit autem de viris Beth-
Jamitibus, es quòd vidiſent Arcam Domini.

xcchhaßt. Non fides, ſed viſus in obſequium vos ar-

ei non veri. cæ deflexit; ideéque;, dum vos falces conver-
ulss,s titis in thuribula litaturi, perituris in ſul-
tromotus. Phura fulgurâque Deus thura convertit. Non
enim videri arca debet, & coli: ſed, ut ri-
Dz t colatur „non exploratà per oculos Taber-
*. naculi opulenti, ſed ſanctitate eéjus mente
comprehensd, ſacrificemus arcæ religioni,
non metallo. Ergo occumbendum nobis eſt;
n Der ſi aureæ litemus Arcæ, qui catenatæ vin-
m. cteæque nec manus admovimus litaturi „ nec

—

ſariſſas ulturi evibravimus. Quis noſtruùm Amor s⸗
vivet, ſi hac nobiſcum ratione cenſuræ rigor Nr, in
tranſigat? Qui enim relucentem & candelabro ?"um.
ſectamur Eccleſiam, deliteſcentem in caver- Nlpræter
narum mocdlio ſi non ſpernimus, certè devita- Peun 1us=
tnus. Nimirum ut Sponſa curſuram ſe pro- zu, d dn-
fitetur poſt veſtigia Sponſi odorata: itaà 6
nos Sponſam ejus, ſi fragret, colimus,
ſi areſcat, deſerimus. Poſt te curremus in odo- Can. a. 35
vem unguentorum tuorum. mulari verbum
debemus, quod reperiri nunquam in lecto va-
luit, quem floribus reſperſerat Eccleſia. Le- Can. i. 1
tulus noſter floridus. In lectulo meo quæſivi il-
lum, & non inveni. Aufugit à lihiis, floribuſ- Can-8. 1
que Chriſtus Eccleſiæ, ne, ſi ad floridam ac-
ceſſiſſet Sponſam, non tam videretur Sponſæ
filios dilexiſſe, quàm flores. Ideò conturbatos,
conterritéſque convenit JESUS Apoſtolos &
in Navi, & in Triclinio; ut ſcihicet in illa
ferum conſiliique inopia ſolos exquiſüſſe diſ-
cipulos crederetur. Vulneratum ſe propterea
dixit, non labiis, dexterâve Dilectæ, ſed
uno oculorum illius, unéque crine colli ejus.
Quibus ſanè tum membris, tum phaleris ni-
hil in Sponſa ſterilius. Nam labiis & laudare
Dilectum Sponſa potuiſſet, & illi manibus
miniſtrare. At oculis quid jejunius? Quid
Cirro ad obſequium imbecillius? Non Dile-
cto iis, ſed Sponſæ ſuccurritur. Recreatur
enim aſpectu, & cincinnis ornatur. Delector
oculis propterea, inquit, cirriſque tuis, qui-
bus cùm ego non juver, tu comeris; ut tui
ex me diſcant fili non quæ ſe, ſed quæ te
decent, amare, ſectarique in te. Vulneraſti Can. 4.
cor meum, in uno oculorum tuorum, & in uno .
crineé colli tui. Cùm de arcu, teléque agitur,
quis non ea in Sponſæ dextera collocaſſet? Ma-
nuum eſt jaculari. Verùm quia famulari Spon-
ſo conſuevit, & poteſt manus, amoris telum
extortum & dextera, in cirrum Sponſæ tranſ-
ponit, ne qua ſubeſſet nobis fortè ſuſpi-
ciO, gratiorem ideò fuiſſe Sponſam, non ſuâ
innocentiâ, ſed cultu, obſequiôque ſuo. Et
quamvis Dei immenſa dignitas omnia ad ſe
dirigi & velit, & jubeat: in noſtram tamen
eruditionem, ardentius quodammodo in no-
bis dilaudat, quæ ſaluti noſtræ, quàm quæ
militant gloriæ ſuæx. Ad ſpeciem ergo ità
Dilectam alloquitur, ſui quaſi immemor, &
ejus plus memor, in excellentia Charitatis erga
nos ſuæ. Vulneror non ore tuo, quo me de-
prædicas, ſed crine tuo, quo tu te ornas. Vul-
neror oculo, non tuo corde: hoc enim abs
te diligor, illo abs te haurior. Inde ergo amore
ſaucior, non unde in me raperis, ſed quà
me ad te rapis & paſceris. Tuo in me advo-
las corde: & ideò tuo corde non vulneror.
Tuo me oculo ebibis ad tui pectoris puram, ca-
ſtâmque illecebram: & ideòô tuo ſaucior oculo.
Rhedam enim inauro, non quâ ad me deve-
heris, ſed quàâ me ad te attrahis. Et ne in
amoris lucta dejectam ſe Sponſa fateatur, Quis Can. g. 15
mihi det, inquit, te fratrem meum jugentem
ubera Matris mek«, ut inveniam te joris „ &
deoſculer te 7 Suam olim fragraſſe Nardum
teſtabatur Dilecta, quùm Sponſus & mole
& ſceptro jam grandior renideret in thro-
no. Dum eſſet Rex in accubitu ſuo » War- Can t. n.
dus mea dedit odorem ſuunm. Quantum Spon- dfa
ſæ ſperare licuit ex regnante? Nunc hæa- —
rentem mammis exoptat. Quid ex ſugen- Ni? in Des

2² Nunc planè amat, quæ przter
te ſperet Dileécta? Nunc planè 5 on Bensms anere

murt: qieim
Dein, ſi
poſſes, no-
Era in no⸗
bus plus
a eret;
guàm ſua.

Iſa. 60. .

Lſa. 60. 16.

Joan. 6. 14.

Joan. I. 12

214 Oliva

non regnantem, ſed lactentem deperiit. Imèò
eò devenit charitas, ut ſugentem ubera tum
tantuùm velit, cùm eum depulſum uberi-
bus foris convenerit. U inveniam te ſoris, &
deoſculer te. Timuit, ne, ſi mammas exugen-
tem deoſcularetur, non tam Sponſi labia;,
quam lactis aſperginem, quâ infans madebat,
expetiifſe videretur. Si te procul à mammis
offendero, nemo credet lac me in tuis delibaſ-
ſe labiis, ſed te duntaxat Dilectum meum
exoptaſſe. U inveniam te foris, & deoſculer te,
& jam me nemo delpiciat. Quis enim oſculum
expetiteæ avidum voluptatis arguat in Ver-
bo, quod tum infigitur verbo, quùm illud

Mater uberibus depulit? Te quæro lactetum,

non lac, quod ſugis. Ideò ſubmotum uberi
amplexabor, ut nemo dubitet, quin tu mihi ſine
lacte non placeas. Huc ego profeci, quòd tuus
in me amor amorem erudierit meum. Dum
enim in me amas, quod non tam te honorat,
quam me ditat & coronat: in te quoque ego
diligo, quæ decori tuo proſunt, non meo. Tu
crine oblectaris meo, quo tu non extolleris ſeu
obſequio ſeu laude: ergo te ambio non mune-
rum largitorem, ſed aut extorrem, aut non ro-
rantem. Utinam eâ nos amoris ſinceritate Eccle-
ſiam ſectaremur. Leva oculos tuos, & vide, omnes
iſti congregati ſunt, venerunt tibi: filii tui de
longs venient, & filiæ tuæ de latere ſurgent. Tunc
videbie, & aſtues, & mirabitur, & dilatabi-
tur cor tuum. Et unde populorum concurſus
tantus ad Eccleſiam? An morum ejus ſancti-
tas Gentes excivit? An eas doctrinæ ſanitas al-
lexit? Traxit fortè illas cœli ſpes, verioriſque
Numinis cultus & nomen? Non Eccleſiam
amavere, ſed delicias Eccleſiæ. Audi: Ponam
te in ſuperbiam ſæculorum, & mamilla Regum
Ilactaberis. Tum enim verò inundatio Camelo-
rum eam operuit, & Dromedarii ad eam Ma-
dian & Epha convolarunt. Hi ſanè non depul-
ſam, ſed admotam Regum mammis Eccle-
ſiam cùm dilexerint, non eam ofculati fuiſ-
ſent, ſi foris reperiſſent errantem. Major certè
Populorum ad Fidem concurſus, quùm ei Con-
ſtantinus ſubderetur, quàm cum eam Domitia-
nus & Nero lacerarent. Plures Eccleſia cir-
cumſpexit ſibi Filios affuſos elevata ad ſolium
gloriæ, quàm in ſpecubus abdita metu Cæſa-
rum ſævientium. Quem mercenariarum accur-
ſum nationum perexigui eſſe pretii, ad litto-
ra videbimus Tiberiadis. Exclamavere populi:
Hic eſt verè Propheta, qui venturus eſt in mun-
dum. JEUN ergo, cum cognoviſſet, quia venturi
eſent ut raperent eum, & facerent eum Regem,
Jugit iterum in montem ipſe ſolus. Reſiſte, quæ-
ſo te, Chriſte: impleri nunc primaàm, & fortè
nunc tantùm poteſt, Angeli de te latum ora-
culum, quo regnaturus ſuper ſedem David
patris tui prænunciabare. Si fervor obſequen-
tis hic populi refrixerit, haud uſpiam conſilium
inibitur de Fabri Filio ad ſolium evehendo. Fu-
gis iterum? Noli ergo per os Joannis queri de
turba: In propria venifle te, & à tuis te fuifle
excluſum. In propria venit, & ſui eum non re-
ceperunt. Nam coronam tibi detulere, a qua tu
tei proripuiſti. Non obſequentes declino, ait
Dominus, ſed mercenaries ſperno. Neque e-
nim mihi, ſed annonæ per me auctæ, obſequun-
tur. autem impleti ſunt, impleverunt duo-
decim cophinos fragmentorum. Illi ergo homi-
nes cum vidiſſent quod fecerat JESſignum,
dicebant: Quia hic eſt vera Propheta. Audin?

Prophetiam non oraculis, ſed ferculis definiunt:
nec codicibus Prophetam, ſed cophinis ap-
penderunt. Satiavit? Propheta eſt. Hos abjecit
Dominus ſui regni deſignatores, qui nen cal-
culo, ſed offula ſuum Principem deſignabant.
Apage non cultores à Chriſto, ſed lurcones.
Non enim lingunt Chriſti veſtigia, ſed ligu-
riunt. Haud hi Jonæ ſimiles. Ille namque Deo

cecinit hauſtus à piſce: hi Chriſtum laudave-

re, cùm piſces voraſſent. Accepit ergo JEUVS
panes, & diſtribuit diſcumbentibus: ſimiliter &
ex piſeibus quantum volebant. Non eſt arduum,
cuùm dapes exceperis, thura regerere. Tum
pfſalleres ſapienter, quuùm ex vulnere thura
cum ſanie puréque defunderes. Hinc diſces,
cur tanta Obed-edom facta fuerit acceſſio pa-
trimonii ex adventu arcæ: quam deinceps nul-
lo penitus incremento in arcem ſuam David
deduxit. Et habitavit arca in domo Obed- 2. Reg. 6.
edom : & benedixit Dominus Obed'edom, & 10, 1.
omnem domum ejus. Abiit ergo David, & abdu-
xit arcam Dei de domo OeT onn in civitatem
David cigaudio. Et quibus cumulatus eſt David
fortunis hoſpitio Tabernaculi? Nullis. Nullis?
Cur ² Audi: Nunciatumque eſt Regi David, z. Reg. 6,
quòd benedixiſſet Dominus Obed-edom, & om- II.
nia ejus propter Arcam Dei. Dixitque David.
ibo, & reducam Arcam cum benedictione in do-
mum meam. Sed deceptus eſt. Nam ditatus ideò
Obed-edom eſt, quòd tum Arcam excepit,
quùm in eam boves calcitrarent, ipſaque & la-
baret, & occideret. Quoniam calcitrabant bo-
ves, & declinaverunt eam. Quique eam fuble-
vavit Oza, Corruit juxta illam. Ergo qui oc- Litentis
cidenti, cadentique Arcæ domum ſuam pa- Fave.
tere voluit, ditatus eſt. Qui arcam, ſpe mune- Nnomes
rum & benedictionis, ad ſe intulit, locupleta- Fia.
tus non eſt. Amaverat enim non Arcam, ſed g payvig,
procurrentem ex Arca ubertatem Pactoli pari-
ter & Carmeli. Ergo David non ditatur, qui Eecliſiafti
Arcam exceperat locupletantem. Devitatur Gien
turba, quæ JESUM diſpenſantem imperio de- Ecleßea.
ſtinat. Jugulantur Bethſamitæ, qui aureis re-
fertam donariis Arcam adierant? cui non ſuc- Aulicus nd
currerant laboranti & captivæ. Triumphat?oiat
inter hos Nehemias, qui Sionem adit, quum Raltgie
eam oppreſlam, ambuſtàmque cognovit. Et amanda

veni Jeruſalem. i, en.

Et veni Jeruſalem: & eram ibi tribus
diebus: & ſurrexi nocte, ego, & viri
pauci mecum.

Odeſtiam viri pariter & humanitatem :
amplector, qui tantiſper ſuos ex itinere „andi.
feſſos reſpirare voluit, & remiſſionis fimbrias Arrogan
non dilatavit. Nam laboris, inediæque, ut pri- gazi
mo capite vidimus, non patientem modô, ſed voviteni
cupidum, nemo credat relaxandi ſtudio fui, ſed n,
recreandorum curà famulorum, toto fuiſſe tri- umporalis
duo Hieroſolymis otiatum. Nam alioqui cur Ral
Hieroſolymis delicatus otiaretur inter compedes: .
captivorum, qui Sufſis vigilid, inediâque con- .
ficiebat ſeſe, inter calices Aflueri? Sedi, G 2.Eldtt4
ſevi, & luxi diebus multis, & jejunabam. Hæc
ille præſtiterat Suſis, in ſtragulis & Cyathis.
Num ergo piguit eum durioris vitæ Hierololy-
mis, in buſto urbis & cinere? Et eram ibi tri-
bus diebus. Servitiis otium illud indulſit, quod

ſuppreſſit, ne, aut eorum videretur deſidiam

arguere; aut homanitatem eflerre ſpam;, in
ultima

N

Utn
.
le⸗
Elu
r ta
(
n
bis
tonun
ribr
U
Ceruan
*
4 Ns
,
Herot

tun con
n N

ſall.
len ar
(tore
leme
ellau
e on
mn
e,
tonn
in, G
nurenm
Comunm
1b C
Nn d

Nume
Narltar
Gümn
krr i
Cn hort
Ui Conn
een
t, gie
Glo;
8 un
ien trac

ultima quoque capita profuſiſſimam. Et eram
ibi. Oraſſe illum, & adoraſſe, luxiſſe, jeju-
naſſéque dubitem Hieroſolymis, quem ſcio
& luxiſſe Suſis, & vigilaſſe? Sed opes illas ani-
mæ tantas unius velo verbi obvolvit. Et eram
ibi. Quantum theſauri latet trino illo verbo-
rum ſub cortice! Ut enim Solem non rarò
nobis omnem una ſubducit nubecula: ità ora-

tribus nobis verbis ſupprimitur. Et eram ibi.
Diſſyllabum unum, & monoſyllaba duo ſi-
derum patentiſſimam cohortem involvunt. Er-
ravi. Nihil hic geſtorum ſuorum Nehe-
mias ſubticuit. Qun enim fuiſſe ſe dixit
Hieroſolymis toto triduo, jejunia, & lachry-
mas, & victimas explicuiſſe abundè ſuas ar-
Religiogis bitratus eſt. Quid egiſti? Minus dicerem, ſi

Locus pro-

D R.

n S Perfedio, geſtorum vobis ſeriem retexerem. Veni Jeru-
Cetela, Jalem, & eram ibi. Dixi omnia, qui me
,, Deißs tum commoratum in urbe ſancta commemo-
kürtite ravi. Nam Suſis degenti enumeranda fuere
umtltkiili ſingula. Quis enim arbitraretur in domo Afſ-
UNN ſueri aut lachrymis „ aut cineri vacaſſe Po-
et li Ne cillatorem? At Sionem quùm ſubierim, ſi

eda, dg fuiſſe me ibi aio, abundantius meis de jejuniis,
it ſer vigiliiſque verba facio. An Hieroſolymis de-
gere potui, & laſcivire? Et eram ibi. Verba
neglexi, non facinora prætermiſi. In hunc
ſcripſiſſe Nehemiæ ſenſum crediderim Joan-
nem, qui cùm ad JESUM duos ex alumnis
Baptiſtæ acceſſiſſe ſcribat, otiatos videtur ſate-
ri eos, quos & diem integrum cum Chriſto

iamn cMairdn⸗

ikel Joan .39. MoOratos dicit, & quid egerint, tacet. Vene-
n ne l rant, & viderunt, ubi maneret, & apud eum
Gdommun Iun

manſerunt die illo. Ita-ne? Adiiſſe illos Chriſti
domum affirmas, & ſiles? An otio diſſolvi
ſub Chriſto licet? Imò non licet. Ideéque
quum dixerim manſiſle illos apud JESUM,
veſtrum eſt conjicere, quid doctrinarum hau-
ſerint, quantum effuderint lachrymarum,
Religeé quibus ſint ibi cœli opibus inſtructi. Non e-
urbibus ſa. nim rerum ſterilitate laboro, ſed Ccopiâ. Nam
neee Samaritanzæ horarium cum Chriſio collo-
quium narratione profuſiſſimꝗ vix comple-

e intlt,ae
n Mn Au;
ttaten icn
ſid non dun,
tantem. Dfi
lanten n
te,
Eetant alti,

Atiſe lin ctar- videte, an diei geſta myſteriâque non
Conenn alt, cum ſcorto, ſed cum diſcipulis Joannis ha-
nqe N bita comprehendere ſcribendo poſſim? Quid
illi egerint, quæritis? Apud eum manſe-
runt, die illo. Ego cum his univerſa deſ-
aat n cribo; non Laconicè ſtillo, ſed more Aſiæ,

Faminaz: Mhundo. Quid enim non feruntur egiſſe, qui
tas um ſe- diem traduxiſſe ſcribuntur cum JESU? Uti-
Erberisa nam idem prædicari de tectis, colloquiiſque
noſtris poſſet. Neſcio enim, an ſit ſatis egiſſe

oce

„ snova nobilcum exteros „ut omni per nos imbuti ſa-
ſer Nd .. Pientia, innocentidque intelligantur. Et Davi-
1 Cons di quidem mihil inſinuaſſe Sacerdos fertur,
* delt “ Ren. quùm eum Regem Iſrael inunxit. Tulit ergo Ja-
n. S. 6, muel cornu olei: & unxit eum in medio fratrum
ejus, & directus eſt Wiritus Domini à die illa
d in David, & deinceps: ſurgénſque damuel abiit
Dr W

in Ramatha. An is, qui Saüli tanta prædi-
xerat inungendo, Davidem alloqui initian-
dum contempſit? Uberiora proculdubio ado-
lelicenti profudit oraculorum dogmatmque
flumina: ſed ea Scriptura ſancta præteriit,
quæ omnia putavit explicata;, quàùm à Samue-
le deſignatum Davidem Regem commemora-
Vit. Non enim Samuel eum præceptis deſti-

muele ſat eſt, ut eruditus David cumulatiſ-
ſimè, informatuique noſcatur. Hinc eſt, quod

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

tionum inediæque ſupellex tam multiplex

tuit, quem iceptro inſtruxit. Fuiſſe cum Sa-

S

215
non geſta modè, ſed verba quoque narrantur, Loei ſan-
quæ Jonas emiſit in ventre Ceti: quùm nec ¹va Proe
oraſſe, nec ceciniſſe ſcribatur Elias in ſpelun-
caà, ad quam Dei juſſu confugerat. Cimque , Reg. 17.
abiiſſet, ſedit in torrente Carith, qui eſt contra 6.
Jordanem. Nimirum eremi ſanctitas novo ge-
ſtorum præconio efferri non debuit. Non po-
tuit Elias in caverna propè Jordanem reſediile,
quin oraverit, & vigilaverit, egeritque cum
Deo. At monſtro deditus transfuga, aut præ
mœrore dormire, quod in Navi periclitante
Præſtiterat, aut præ timore potuit exanima-

ri. Ideò, ſi oravit, aliquid exhibuit Numini,

quod exhibere non docebatur à loco, ſedéque
ſua. Mirari propterea deſines, ſi recipientis Go-
liæ gladium nullæ Davidis ad Deum fuſæ
preces deſcribantur: cùm oratio perſcriba-
tur Judithæ, evaginantis enſem Holofernis. Zadith.
Hæc nimirum ferrum ſtrinxverat in conopeo: il- .
le verò telum in Tabernaculo corripuerat. Am- Voueioni⸗
bigi ergo de oratione propè cervical ebrioſi po- a.
tuit: de prece ponè Domini arcam effuſa dubi- Heligionis
tari non potuit. Ergo, ut oraſſe in adulteri Perfectio.
thoro credatur fœmina, ejus verba, ſuſpiria-
que recitentur. Ut autem non ſine precibus
abſceſſiſſe putetur David, ſatis eſt ſpectaſſ-.
illum & in Tabernaculo, & coram Arca. Cæ-
terum Orationis quis non videat Davidem e-
gentiorem fuiſſe, quàm Juditham? quando
hæc hoſtem Dominmi, ille verò Chriſtum Do-
mini inſequebatur: à patria * Judith Allyrii
propulſaret injurias: ſui verò Principis à ſe Da-
vid tela, edictâque propelleret. Anceps conſi- Nx olide-
lium eſt in Regem armari, & quamvis in Sau- 6t, esiam
lem armeris, Numinis id tantùm imperio pe- nzbus.
ragi poteſt; quod multâ vix prece in tanta am-
biguitate dignoſcitur. Et tamen non fertur
oraſſe David, quùm enſem tholo detraxit.
Orafle non fertur, ſed quùm feratur in Ta-
bernaculo fuiſſe, nemo eum oraſſe non intel-
ligit. Putas-ne Petro in ſolario eſurienti pa-
tuiſſe cœlum, & in carcere ſqualenti pro Chriſto
non patuiſſe? Haud putaverim cognoſcendis
Coli arcanis aptiorem conaturum fuiſſe Apo-
ſtolum, quam compeditum. Quis enim ne-
gatum Petri vinculis arbitretur, quod Petri
patinis datum eſt? Sedenim conjicienda di-
mittuntur, quæ Petrus vinctus intellexit di-
vinitatis arcana. Exponuntur quæ conâ in-
ſtructâ didicit: poteramus ſiquidem dubita-
re, an ità Apoſtolica fumaret olla, ut eâ
coœlum obduceretur. Sapienter proinde mul-
ta dixiſſe ſe credidit Nehemias, qui locum
moræ ſuæ deſignavit. Et ego eram ibi. Por-
rô reciſas prolixioris narrationis lacinias ità
loci ſanctitate ſenſerim, ut eas viri quoque
amputatas, conciſaſque modeſtià putem. Nam Linene
qui Sionem ubi advenit, tum litavit, tum αα
etiam oravit: ſua obnubit aſtra verbo non Hragans
vulgari tantum, ſed quo inertia veriùs, mia.
quàm Religio deſignetur. Et ego eram ibi.

Juſtorum conſuetudo hæc eſt, ut ſuorum Bona occul-
laudem geſtorum, quaſi medullam arboris,
non flore prodant , ſed cortice obducant. Vi- Gloriæ va

tanda.

de enim, ut Abraham jejuniùs de immo- na edium.

lando Iſaaco, loquatur quàm Angelus. Nam

non modô ſervis ſuis adoraturum ſe, non au-

tem ſacrificaturum in monte dixit: ſed ità

amorem ſuum in Deum recondidit, ut

ipſum penè Hiſtoricum fefellerit, qui de lita-

turo ait tantum: Extenditque manum, & ar- Gen. 22.
. . . . . 0
ripuit gladium , ut immolaret filium ſanm. 0:

Quod

216

Quod ſanè holocauſtum vivacioribus longè vo-
Btd. 12, Cibus nobis Angelus coloravit, inquiens: Nunce
cognovi, quod timeas Dominum, & non peper-
gnitio ciſti filio tuo unigenito propter me. Ubi per
l demiße. Moſem vel in Deum cultus, vel nomen elucet
primogeniti? quibus profectò dignitas ſacrifi-
cii cumulatur. Atenim Moſes expinxit, quæ
Abrahamus expreſſit. Tam modeſtè ſingulari-
tatem victimæ diſſimulavit, ut non modò no-
vitate Sacrificii Sacerdotum Princeps non ha-
beatur, ſed penè non Pontifex æſtimetur, ſed
lanio. Corripuit gladium, ut immolaret filium.
Quid geri potuit fortius? Quid rurſus potuit
tenuius adumbrari? Nimirum non invidentiæ
æſtu, ſed ſtudio veritatis Moſis ſtylus raptim
attigit tam grande facinus. Nullam ſacrifica-
turus pompam holocauſti ſui eſſe voluit Abra-
hamus: nullam pariter ſcripturo Moſi adjicere
pompam ſacrificio libuit. Noë certè, ne digna-
tum ſe fateretur alloquio Numinis, unumque
præ omnibus, qui reſervaretur, inventum, de
impendente ruina plus fabricatione quàm vo-
Gen. .1I. ce nunciavit. Finis univerſæ carnis venit co-
ram me, & ego diſpergam eos cum terra. Fac
tibi arcam... Ponam ſœdus meum tecum. Iſthæc
audis, & non exclamas, & non pertonas, &
non omnia ſuſquedéque commiſces? Videas illum
vix hiſcere auſum. Veritus enim eſt, ne, ſi
Linguæ cu. cogeretur Dei minas exponere, delatam ſibi
Wriean- à Domino gratiam fateri teneretur: timuit-
iur. que, ne gloriæ cupiditate priùs ipſe obruere-
tfur, quàm Mundus hauriretur aquarum elu-
Slri⸗ va. Vione. Quid enim, inquit, proderit, ità ex-
ocinm. . . . . .
tructione Arcæ ab aquis ſervari, ſi eà in gloriæ
pelagus deprimor? Naufragium mihi, non Ar-
cam, paro, ſi eluvionem evado, & in ſuper-
biam incurro. Maluit ergo aquis Mundum
periclitari, quàm cum vanitate confligere. Præ-
dicationis tonitruis proinde ictus ſuffecit do-
labræ. Fecit, inquit, Nozë omnia, quæ præcepe-
rat ei Deus. Fecit omnia, ſed nihil loquutus
eſt, non laboris impatiens, ſed gloriæ metuens.
§. Jateb. Vide Jacob moriturum, ut nihil de ſe præ-
Gen. 42.1 fetur ad filios. Audite, flii Jucob, audite Iſraöl
patrem veſtrum. Non eis viſas à ſe ſcalas,
non erectum ſaxum, non initam cum Deo lu-
cCtam commemorat: quæ tamen vaticiniis con-
ciliare authoritatem potuiſſent. Maluit dicen-
ti fidem deeſſe, quàm gloriam ſupereſſe mo-
rituro. Quam ſanè parentis modeſtiam Jo-
ſeph filius ejus anteverterat: qui, cum ſe fra-
Gen. 45.4. tribus retexiſſet, ait: Ego ſum Joſeph, frater
veſter. Non tamen aſtrorum obſequium ſubje-
cit; cujus certè commemoratione rei non ip-

F. Noæ.

ſi modò, ſed revelationi quoque Domini plu-

rimum authoritatis acceſſiſſet. Non ſidera,
non manipulos reduxit in ſcenam: maluit-
que fidem viſis deeſſe, quàm videri dignatum
aliquando ſe coæli ſpectaculo fuiſſe adhuc im-
puberem. Facio hæc. ego ſanè plurimi, ſed
Roemi voluiſſem immemor eſſe. Nam in ſua
ille trutina cùm appendiſſet ex altera quidem
lancium Mundi naturæque naufragium, ex al-
tera verò ex Dei alloquio juſtitiâque ſua naſ-
cituram ſibi gloriam, æquius cenſuĩit, ſua non
prodi ſtemmata, quam Mundo impendens
naufragium propalam & magnis vocibus nun-
ciari. Mea, aiebat, pullulatura eſt gloria;, ſi
Domini oraculum prompſero: an verò ſit ho-
minum genus à flagitiis meâ voce abſtrahen-
dum, non perinde certum eſt. Cur ergo mea
depreſſio pereat, ut incerta Mundo ſalus pro-

Oliva

ſeratur? Tacebo igitur & hominum pericu⸗ ſen⸗
lum, & laudes meas. Quod ſanè famæ, glo- Enn
riæque odium æmulatus mihi fuiſſe videtur A- Mern
brahamus, qui cum ex Angelo didiciſſet So- al,
domas ruituras, mſi eas Juſtorum ad mini- 4 lun
mum decuria incendio ſubduxiſlet; non illicèò Meh
per veredarios certiores reddidit de diſcrimi- iſt
ne, remediéve Sodomitas: ſed in ſuum ſeſe iin
tentorium, dimiſſis Angelis, recepit. Quid ſ G n 9ntt
inventi fuerint ibi decem * Non delebo propter 32 aitun
decem. Abiitque Dominus poſtquam vit lo-
qui ad Abraham: & ille reverſus eſt in locum Eiſm/
Juunm. Nec Lothum mones? Nec Sodomitas Iururia.
hortaris, ut decem ſaltem & lupanaribus ex-
tractos ſacco induant, cœlique jamjam acceſ- Oäftinatin u
ſuris lictoribus opponant? Dices de impuro- n 7
rum deſperaſſe reſipiſcentia Patriarcham, qui
percalleret, nullum, aut penè nullum & cœ- ar
no laſciviæ emergere ſolere; cùm præſertim „Veaue
palam peccari coœperit. Ego certè, ut id in- ſte
ficias non ierim, ità ſiluiſſe propterea credide- n n
rim Abrahamum, quòd nequiret nunciare ſup- Ueclte
plicium Gomorrhæis, quin ſuas evulgaret iis enumt
tum laureas, tum triumphos. Ergo, ne adve- Bensoe- un?
niſſe ad ſe Angelos, eôſque ad vemiam de- enbenit imician
flexiſſe, ſi decem emergerent flagitio, fateri cngan. dn, ſed n
cogeretur, clementiæ Domini rem totam com- nm. beanibi
miſit. Cenſuit enim incertæ Sodomorum pœni- * uat,
tentiæ, certas meritorum latebras, in quibus u ſdetu
vireréêt modeſtia, præferendam. Ut verò in de- 4 ier teſic
vitanda oris cordiſque jactantia religioſiores ILanim
non putes fuille Patriarchas, audi, quid A- i, ſd
poſtolis de compreſſis a ſe ſpiritibus glorianti- urdis
bus exprobretur: Domine, etiam dæmonia ſub- Luc. 10. Iinumn Ma⸗
jieiuntur nobis in nomine tuo. Et ait illis: Vide- 18. ocke plut
bam Satanam, ſicut fulgur, de cœlo cadentem. lait augn
Ne de donis quidem à Chriſfto in ſe collatis li- ſeiitzer .
cet coram Chriſto gloriari: & licebit genus nna
phaleräſque jactare, valviſque non vana tan- lunme
tàùm, ſed Catonum ficta nomina inſculpere. Geie
Atqui perdifficile eſt, quod edideris, facinus „ nen ibu
ſupprimere. Perdifficile, quod meretrix præ- “ ur .
ſtitit? Quid arcanorum non communicaverat in
Chriſtus Samaritanæ? Quàm cum iGlla amicè Samarita- *
. . na (hri. Itel, rer
egerat? Haud illa tamen popularibus ſuis edi- g, unver. aunß
xit, quæ ſibi refudiſſet Dominus Sacramenta, a. ni
ſed quæ ſibi crimina exprobraſſet, aperuit. il⸗ 5
Venite, & videte hominem, qui dixit mihi om- Joan. „ W gue
nia, quæcumque feci. Non monilia, quibus 1s: 4 n
eam ornaverat Chriſtus, expoſuit: ſed, quæ cu- le
raverat, objecit vulnera retractanda. Mira- nrdi
ri vix mihi licet modeſtiam Simeonis, qui, Eenen
cùm recepiſſet in ulnas JEsUM, non ait: Hic . 0ufemn
infans eſt, de quo à Spiritu ſancto accepe- abhun
ram, non viſurum me mortem, niſi prius nguln
eum complexus eſſem. Benedixit Deum, G Luc: 2,25˙ e
dixit: Nunc dimittis ſervum tuum, Domine: ſe- Elerd luo
cundum verbum tuum in pace. Quis vel ſuſpi- lon eſt
cetur egiſſe eum cum Dei Spiritu, ubi audie- uch an
