Ac ſi diceret, Ideò non audierunt, quia exer-
cituum me ducem eſſe non cogitarunt. Non ſat
eſt Deum ſciri à ſceleſtis, niſi & rugire ſentia-
tur. Agnovere Philiſthiim adventum Arcæ in
caſtra, cujus etiam divinitatem faſſi ſunt; &
venerati. Non tamen propterea aut deſtituerunt
à pugna, aut a deprædatione Tabernaculi abſti-
nuerunt. Venit Deus in caſtra. Quis nos ſervabit
de manu Deorum ſublimium iſiorum? Quid fa- 1. Reg 4.
Ctitatum iſthic putas à Philiſthiim? Procubuiſſe 8.

Zach. 1. 4.

eos credes, litafle, receſliſſe. Quin ferocius in

G 32 Mraë-

78 Oliva

Iſraslem, Arcamque erupere. Confortamini, &
eſtote viri, Philiſthiim. Pugnaverunt ergo Philiſ-
thiim, & cæſits eſt WGraël: &ö arca Dei capta eſt.
Cæpere Arcam, quam Diis ſublimibus inſideri
arbitrabantur? Ità eſt: Non enim fulgurabat
Divinitas, ſed tantùm fragrabat. At ubi tonare
coœpit, & fulminare: tum enimveròô ſtrages ex-
torſit, quod Numen non impetraverat. Cre-
dendo, captivavere Arcam; pereundo; remiſe-
re illam in Bethſames. Nimirum enervis Divini-
tas & creditur, & ſpernitur. Si verò vulneret,
quamvis non credatur, timetur tamen & colitur.
Nullum expaveſcit mortalitas facinus, quod in-
quinet: tum illud excutit, cùm perimit. Quis la-
be tantùm expalluit? Quis luem non exhorruit?
Etiamnum fornicaretur populus & rideret;,
quamvis in platea domus Domini conſediſſet,
niſi adytorum Majeſtati imbrium turbo fuiſſet
Num. 25. adjunctus. Noſcis jam, quâ ratione, etiam Hie-
6. roſolymis, excolatur Pœnitentia. Flevit popu-
lus, duriſſimæ cæteroquin cervicis, ante fores
tabernaculi. Ita-ne, in lacrymas emolliri po-
tuere ſaxea Hebræorum præcordia? Num pfal-
lente Marid, Populus, an verò litante Aa-
rone congemuit? Quin immò furente Moſe.
Patibulis expreſſæ ſunt lacrymæ, eliquatuſque
crucibus fletus: Nimirum ſola Virga lapidem
in imbrem emollit. Occidat unuſquiſque proxi-
mos ſuos. Qui flebant ante fores tabernaculi. Cruo-
re ſatæ ſunt lacrymæ: potuitque mucro etiam
in petra Poenitentiæ triticum & ſerere, & de-
metere. Nullus tam exuccus, jejunuſque ager
eſt, in quo frumenti præelecti ſpica non ger-
minet, ſi tamen & gladio proſcindatur, & cruo-
re rigetur. Etiam Eſau ſemel fleviſſe legimus.
Cave, illum Numinis reverentia, ſceleriſve
conſcientià permotum credas? Ubi ſe primatu
excidiſſe cognovit, Ejiulavit fletu, inquit, ma-
Gen. 27. gno. Dominum tuum illum conſtitui, G omnes fra-
36. tres ejus ſervituti illius ſubjugavi: & tibi poſt
bæc, ſli mi, ultrà quid faciam? Non luget Da-
vid poſt jugulatum Uriam, raptamque Bethſa-
beam: Et Eſau poſt venationem, patrique ex-
coctam pultem lugere ubertim poteſt? Nonne
hic præferocis eſt indolis: ille verò Ducum mi-
tiſſimus? Qui ergo is inter patinas ploret, ille
non lacrymetur in ſcelere? Nimirum;, etiam
poſt adulterium, David regnabat: poſt vena-
tionem, ferviturus erat Eſaii Ifraeli. Sceptro la-
crymæ coêrcentur; exundant in compede. Tre-
mentes pro peccato, & pluviis. Pudet, quod de
peccato trepidantes meminerint pluviarum.
T “αaatiâοà Non doluere profectò de crimine, qui, præ-
Jerenda. ter ſcelerum procellam, de alia & conqueri
potuere, & trepidare tempeſtate. Ut enim
clavus clavo pellitur: ità, ſi de flagitio times,
imbrem non times Immemor hydriæ facta eſt
Samaritana, ex quo objectum ſibi mœcho-
rum ſexumviratum erubuit. Et ipſa quidem
haurire neglexit aquam, ſiti ſcelerum expro-
bratione reſtinctà. Sponſa verô cruorem inhi-
bere non ſtuduit. & inveneritis dilettum meum,
inquit, ut nuncietis ei, quia amore langueo. Lan-
guere te ſcio, quòd te murorum excubiæ &
ſpoliaverint cupiditate theriſtri, & odio tui vul-
neraverint te. Miror autem de ſaucia, nudata-
que nunciandum tantùm eſſe, quòd langueat
charitate. Nonne confofſa langues ex vulnere?
Nimirum, quæ abſentiam ſponſi lamentatur,
hiatum ulceris non ſentit. Jacexem præ vulne-
re, niſi charitate languerem. Non infixum doleo
ſpiculum, quæ avulſuma me dilectum quæro.

Pænitentia
Yera.

Cant. 5. 9.

Excæcatus fuerat à Chriſto Paulus, triduum-

que nihil vidit omninò. Quæ ſanè calamitas

quanta ſit, didicimus ex Tobia; cui, ſublat
cœli luce, nullum jam gaudium ſupererat. Au-
diſti tu verò unquam cæcitatis Paulum ſuæ, tam
multis ad Eccleſias datis Epiſtolis, meminiſſe?
Caligaſſe illum neſciremus, niſi ejus nobis ca-
liginem inſinuaſſet Lucas, in Aclis ſus. An eàâ
conflictatus Paulus non eſt? Ne ſenſit quidem.
Revolventi enim oppugnatæ ab ſe Eccleſiæ ſa-
cinus, ne recordari quidem licebat oculorum.
Qui prius blaſphemus fui, & perſecutor, &
contumelioſus. Adde, & occæcatus. Num caliga-
vi? Toto triduo. Non potui inter catenarum
ſtridorem, tenebraſque carcerum, in quibus diſ-
cipulos à me recluſos ejulabam, animadverte-
re, an cæcutirem. Blaſphemaſſe quiſquis me-
minit ſe, non ſe meminit caligaſſe. Davidem
mirabatur Joab ad injurias lapideſque Semei
penitus immotum. Enimverò à transfuga im-
peti ſe tum lapidibus neſciebat, qui militis ſtre-
nuiſſimi gladio transfigebatur. Urias eum occi-
ſus configebat; cujus exanimatus acinace, ſa-
Xeam petulantis grandinem negligebat. Homi-
cidij à ſe patrati memor, jactæ à Semei contu-
meliæ obliviſcebatur. Ideò Saülis irriſæ ſunt à
Samuele lacrymæ, qui & peccaſſe fatebatur ſe,
& famæ proſpiciebat ſuæ, quuùm lugeret. Pec-
cavic ſed nunc honora me coram ſenioribus po-
puli mei. Tumere & flere, non Pœnitentiæ & ſu-
perbiæ fœdus eſt, ſed ludibrium eſt doloris, &
inſolentiæ triumphus. Qui enim ex parte dolet,
& tumet ex parte, nulla ratione credendus
eſt fleſſe, & in totum ſuperbiiſſe putandus eſt.
Etenim qui tibi dilutum cicutà falernum pro-
pinaret, non te & confortaſſe, & occidiſſe, ſed
omninò ſuſtuliſſe argueretur. Quâ ratione Do-
mino ſupplicare peccator debeat, ſuo nos Daniel
libello ad Deum ſupplici docuit Babylone. Cum
enim did, multumque in captivitate oraſſet
ad Dominum, nunquam catenas ſibi, ſuiſque
deprecatus eſt. Peccata tantùm deteſtatus eſt,
Templique deſolatione congemuit. Cumque
adbuc loquerer, & orarem, & confiterer peccata
mea, & peccata populi mei Irazl, & proſternerem
preces meas in conſpectu Dei mei, pro Monte ſan-
6to Dei. Adhbuc me loquente in oratione, ecce
vir Gabri?l. Nuſquam compedum meminit,
nunquam tædere ſe jugi, aut ſervitutis, faſ-
ſus eſt. Neque enim poteſt aliud deflere jugum,
qui pondus criminum diſcutere ſatagit. Viperæ
nemo meminit coram Dracone. Ubi expediri à
ſcelere optas, qui ſervitutis recordere? Ità, in-
quies, orabat Daniel, qui Hieroſolymas nac-
tus Babylone erat, torque, purpuraque dona-
tus. Quid enim inſuper ſperaret in patria;
quo non cumulatum in exilio ſe gratularetur?

I1 Tim. .
13.

Dan. 9.20

Falleris: Non enim cum periculo capitis reſ-

pexiſſet quotidie ad Templum, ſi ſibi de torque
plauderet. Verùm en tibi in Ceto Jonam non
modò naufragum, ſed ſepultum. An ille de
monſtro educi optat? Num in libertatem al-

ſeri cupit? Cùm anguſtiaretur, inquit, in me ani- Jon. 2, ,

ma mea, Domini recordatus fum. Hoſtiarum
eum duntaxat & Templi percupidum Mira-
beris, quamvis abyſſo ſe profiteatur oppreſſum.
Fugæ mimirum ſuæ conſcius nequibat de car-
cere cogitare. Caini eſt, dolere de criminis

probro, & ſibi a gladio præcavere. Maior A. G:.4. 4.

iniquitas mea, quàm ut veniam merear. Omnis
igitur, qui invenerit me, occidet me. Debuiſlet

nori

ui penitus immnemor, expiando duntaxat faci-

vik
g
Glen
ſunt,
lli
ab⸗
chice
elli
umtn
Ee nterun
„ Ktinpe
mniſin
ater
ſbeenn
eCcety
D ſen
t, Me
Prbame
e it
EVnl

ſt Kora

fr mn
Ee non
umine,
in der
G cdee
Fu
Ctd r
In Lao
llun dept
1n mi un
MIemr
lyin,,

N,

19

tiin
cNni
l
entt 1
nſir
menimi
bi.
n l
gin
Clllet
1 el
1 te
nudui
Dinulſt,
ſint
elgre N
Ulnltn ke.
ImReln
in 6
igebit
Eemeicnn
imnleln
e lichau,
nlgeet
ſeuini,
enitehtielt
nekk leint
er ane lin

one decein

e uunltt
Rkrmmpe
Edille

untoel

loms Da.

ebilorel
titue di.
3 ſti ii
detetmu
Muit. O
Ouſtenr tuul
,nl Mneßs
9 Ctine,
Aun nenii
ſerwituns,
Cetlerenge⸗
ſtagt
Ubienfeln
orcgelli,l
roigu N
punigkn
et in
getllatl
lo Ciin

Gen. 16.9.

Gen. 21.
18·

in Cap. X. Lib. I. Eſdræ.

nori ſiudere. Ridenda Pœnitentia eſt, qua in
plaga criminis acu perſtringi timet. Quiſquis
enim temporariam à ſe calamitatem depellere
fatagit, lugendo Keleri aptus non eſt. Ex-
pendiſti-ne tu extorrem bis Agarem Agyp-
tiam ab Angelo inventam in ſolitudine? Et pri-
mò quidem regredi domum, Dominaque ſublici
ſuæ juſſa eſt ab Angelo ancilla: Revertere ad Do-
minam inam, & humiliare ſub manit illiut. Inven-

tæ iterum haud ſuadetur regrefſus ab Angelo;

ſed imperatur: Werge tolle puerum, & tene ma-
num itius . duia in gentem magnam faciam eum.
Sciſcitor jam ego ex te: quare tum humiliari
jubeatur Dominæ, nunc veròô ei, ut puerum
educet, imperetur. Certè tum nec orabat Agar,
& ſpontè fugerat: Nunc verò & flevit, & ora-
vit, fueratque ejecta cum puero à viro ſuo

Abrahamo. An non humiliari faciliùs poteſt,

quæ invita diſcedit, quam quæ aufugit pervi-
cax? Quæ orat, & lacrymatur, quàm quæ Ootia-
tur in ſolitudine, & fuperbit? Nimirum nunc
ſiti laborabat, tum verô conſederat propè ſon-
tem. Diffidit Angelus Pœnitentiæ, quæ, de potu

cùm æſtuaret, filio, ſibique non crimina dimit-

ti, ſed fupplicium remitti precabatar. Ergo
Angelus, ubi eam non ſcelus filij expaviſſe vi-
dit, ſed funus, magiſque ſollicitam cognovit
de nanciicendo puteo, quàm de piaculo expian-
do, ne ſuadendum quidem ei regreſſum cenſuit:

7 ,5 . . . . -
enm,, ſſz , . .
Gen. 16.7. Cümque inveniſſet eam Angelus Domini juxta fon

Gen 21,17.

Luc. 2.

tem aquæ, ait ad illam ⸗Unde venis? Revertere
aq Dominam tuam, & bumiliare ſub manu il-
lius. De ſé minimè ſollicitam Agarem poœnitere
criminis poſſe Angelus credidit. Cumque con-
umpta eſſet aqua in utre, abjecit puerum : & ſe-
dens contra leævavit vocem ſuam, & flevit: Vocavit-
que Angelus Domini Agar de oœlo, dicens: Sur-
ge, tolle puerum. Nihil metuenti ſuaſit Pœmiten-
tiam: deprecanti, puero ſibique, ſupplicium fi-
tis, ne inſinuavit quidem regreflum: quòd lu-
gere non poſſet ſcelus, quæ in flagitio, non de
crimine, ſed de penuria angebatur. Tremen-
tes pro peccato, & pluviis. Saniùs deſipuiſtis,
qui de peccato recogitaſtis in pluvia. Sed non
penitus vos criminum tæduit, quando in labe
cordis coœli turbines expaviſtis. Quam efferen-
dus Latro eſt, qui Cruci ſuftixus, non luppli-
cium deprecatur, ſed cœlum optat: Memento
mei, quum veneris in regnum tuum. Clavorum
immemor, ſiderum meminit. In patibulo non
patibulum horret, ſed flagitium. Ei verò quaàm
diffimilis Paralyticus, cui cum dixiſſet Jus US,
Homo, zewmittuntir tibi peccata tua, ne quidem
indulgenti arriſit. Ubi verò verbo Domini aà
Paralyſi convaluit, tulit, inquit Lucas, lectum,

Lue. 5.25. in quo jacebat, & abiit in domum ſuam, magni-

Corraltio
Prudens.

Nicans Deum. Magnificat Deum, quòd crus eire-
larciverit. Obmutelcit, cùm pectus expiat. .1-
1 . . — .
culapio pfallebat ingratus, non Redemptori.

Et ſurrexit Ejdras Sacerdos, & diait
ad eos: Vos tranſgreſz eſtis, O& duxi-
Res urores alienigenas, at adderetis
Juper delictum Ijrael.
Thil aut acrius, aut mitius hac voce Eſdræ.

Neque peccantes momordit, neque ſce-
lus palpavit. Omittit tum proczmij lrides,

tum minarum fulgura, acceditque ad vulnus

turn Xylo, tum ferro exarmatus. Quid egerint.

alt, neque incuſans prolapſionem eorum; ne-

mino Deo. Heu, quàm friget! Adde ſaltem, qui

79
que obnubens. Iranſgreſt eſtie, & duxiſtis Rrad.
alienigenas. Nolim te aut Cerberum eſſe qui
latres, aut Tobiæ efle canem, qui blandiare.
Abftine tum maledictis, tum illecebris. Con-
venit Populus ex urbibus ſinis Hieroſolymis,
Perſtatque ſub dio: ergo laniari non debet. Le-
gem ſprevit, Hethæaſque prætulit cœlo: ergo
palpari non poteſt. Reum pariter & pœnitentem
neque rore adipergi decet abs te, nec obrui ful-
phure. Quid egerit, ſciat: ut, quod agendum
eſt, non refugiat. Porrò non ſat eſt, retexiſ-
ſe populo plagam, niſi ſubindices, quâ ratio-
ne obduci cicatrix poſſit. Plerique tortores
peccantium ſunt, non medici. Eſdras veròô
quibus dixerat: Tranſoreſſi eſtis, ſubjicit: Et
nuno date confeſionem Domino Deo Patrum ve-

Nrorum, & facite placitum ejus, & ſeparamini à

populis terræ, & ab uxoribus alienigenis. Exponi
facinus nequiit ſimpliciùs, nequiitque frigi-
dius aut Dei contumelia, aut reconciliationis
argumentum proponi: & tamen cum neque
labem criminis, fulminaque violati Numinis

exaggeraſlet, acutiſſimum exhibet volupta-
riis cultrum, quo ſe acerbiſſimo vulnere ab
uxoribus ſeparent, ſejungantque à cognatis. Je-

paramini ab uzxoribus. Quid durius præcipi po-
tuit? Tranſoreſſ eſtis: Et nunc date confeſſonem
Domino. Quid enervius ad permovendos ami-
mos; quum nulla aut præmij, ſi ſe ab uxoribus
dividant, aut cCalamitatis, ſi perſeverent in nup-
tiarum fœditate, commemoratio fiat? Dic, rogo
te, Regnabitis, ſi ſeparemini: Si verò polluami-

ni, ſervietis. Deus jubet, à quo mhil non metui
irato debuit; quo placato, abire poſſunt in infu-

las etiam Virgæ. Et nunc date confeſionem Do-

innocentes vos ad ſceptrum evexit, quique de-

lapfſos a lege abjecit ad catenas. Abſit. Volo eis
ſatis ad lugendum divinitatem eſſe, inanem tum

infularum, tum fulgurum. Deum dixi laudan-
dum. Aut ejus commoventur Numine aut fru-
ſtra impelluntur ad repudium, ejus ſeu minis,
ſen mumeribus. Cui in Domino aliquid, præ-
ter Dominum, placet, non is placare ſatagit
Deum, ſed ſibi proſpicere ſtudet, aut ærumnas
amoliendo, aut compendia comparando. Date
confeſſionem Domino, & facite placitam ejus, &
Veparamini ab uxoribus. Quid conſequemur, ſi
gladio à nobis uxores diſcindamus? Dabitis con-

feſſionem Domino, ejuſque placitum facietis.

Et de ſervitute quid fiet? Neſcio. An Medos
evademus, ſi excluſerimus Moabitides? Non
quæro. Unum placendi Deo ſtudium tam labo-
rioſi ſtachj bravium eſt. Ab uxore abſtraheris,
non ut àa Perſis ſeparere, ſed ut Numini con-
jungare. Et reſpondit univerſa multitudo, dixit-
que voce magna: Juxta verbum tuum ad nos, ſit
hat. Viden’ non enervem fuiſſe perorationem
Prophetæ ad populum? Viden, etiam ſubmo-
tà Jeremiæ tum virgà regni, tum furoris ollà,
ſolà Numinis reverentid inflexum vulgus ad
amariſſimam diviſionem dulciſſimi fœderis?

Amore dis-
ci, non me⸗-
t38.

Paœnitentia
Vera.

Amor in
Deum.

Superios

Juos amore

dutat.

Non ergo pertonandum tibi, equuleique ſunt cvrestio
ingerendi, ut à codice, curtâque ſupellectili mnis.

abducas genus electum, ſecretumque ad Evan-
gelium cotum: chn dividi fæx tanta vulgi à
mulieribus voce Eſdræ potuerit, nulla ſupphicij
interminatione, und tantùm expolſità Domini
voluntate. Et reſpondit univerſa meeltitudo: Jux-
ta verbum tunm ad nos, ſio fat. Tuum juxta
verbum? Unde verbo iſti tanta conciliata apud
vulgus authoritas? Nempe à verbis duobus. Audi.
G 4 Er

Gen. 14.
19.

Politiea.

80

Et ſurrexit Eſdras Sacerdos, & dixit ad eos:
Vos tranſoreſſi eſtic. Jurrexit, inquit, Eſdras Sda-
cerdos. Jacebat ſcilicet, & Sacerdos erat. Reverita
eſt multitudo in concionante & Cidarim & Ci-
nerem. Hiſce fulcris innixus acceſſit Eſdras
ad populum, repudium Moabitidum impera-
turus. Hinc dignitate, hinc luctu ambiebatur:
gemmis pariter & lacrymis inſtructus ſeparatio-
nis gladium exhibuit Ifraeli. Non ab epulo,
aut ab amplexu filij ſurrexit Eſdras, ad inſi-
nuandam populo diviſionem. Scibant illum,
diſciſſo pallio, jacuiſſe diù jejunum in cinere:
audieruntque pallentem, qui ſucculentum deſ-
pexiſſent. Rurſus non eis cenſoriam ſibi à
Cyro contraditam Virgam oſtentavit, ſed accep-
tum ab Aarone thuribulum præ ſe tulit. Vo-
luit non Vindex haberi, ſed Sacerdos: Studuit
mandatum ſuum thure, non nitro reſpergi. Sa-
cerdotio impetravit, quod Judicio non extor-
ſiſſet. Evicit cauſam non Regiæ diploma, ſed
Rationale Tabernaculi. Utinam & apud nos
Melchiſedech Regem ſe eſſe Salem diſſimulet,
præferatque tantum panem & vinum, quo
Sacerdos Dei altiſſimi dignoſcatur. Haberet
profectò ſuos ad pedes provolutum, non Abra-
ham ſolùm victorem, ſed etiam Aroch Ponti
non tam Principem, quàm belluam debac-
chantem. At verò Melchiſedech Rex Salem profe-
rens panem & vinum, (erat enim Saceraos Dei
altiſimi) benedixit ei, & ait: Benedictus Abra-
bam Deo excelſo. Si Rex erat, cur non loricam,
arcumque præfert, ſed panem & vinum profert?
Malebat, etiam cùm armato occurreret, Sacer-
dos videri, quam Princeps. Sciebat enim aſ-
ſuetum debellandis quatuor uno prælio Regi-
bus Patriarcham, non tanti facturum Regem
unum, eumque inermem. At Sacerdotem Dei
altiſſimi non poterat etiam in triumpho ſuo non
revereri redux Abraham & victor. Neglexit
coronam Melchiſedech, ne liba deſpiceren-
tur: nullam regni teſſeram objecit triumphan-
ti, ne crederetur non tam Sacerdotio, quam
Principatu impetrare ſe velle & cultum à
victore, & fœdus. Benedixit, inquit, ei, non ei
arma haſtaſque pollicitus eſt. Suos, rogo Præ-
ſules (qui Comites interdum Principeſque ſunt
in dicœceſibus ſuis,) ut non imperii faſces
exponant, ſed paſtorale pedum objiciant. E-
tiam David, quùm umbratilem Paſtoris per-
ſonam ſuſtineret, ſuæ inſtrumenta peræ Gi-
ganti oppoſuit, rejectis tum galeâ Regis, tum ha-
ſta. In nomine Domini obviam iit blaſphemo &
ephebus, & ovium paſtor, quamvis è tabernacu-
lo Principis progrederetur ad luctam, deſigna-
tus tum à Saüle Gener, tum Princeps à Sa-
muele, Et amimorum Paſtor, ut corrigat cir-
cumciſum, glorioſiùs lictores objectabit contu-
maci, quàm Levitas? terrebitque peccantem
non Virgâ, ſed gladio, non batillo, ſed phare-
tra? Sapiens proſectò Eſdras, qui Sacerdotem ſeſe
mulieroſis exhibuit, non Satrapam. Non à Re-
ge ſe ablegatum jactavit, ſed præbuit ſe, qua-
1 initiatum à Domino. Wurrexit Eſdras Sacer-
dos, & dixit ad eos. Jixta verbum tuum ad nos,
ſic flat. Illud obiter adnoto, quod ait: Geparami-
ni à populis terræ, & ab uxoribus alienigenis.
Suadet primò, quod primum in votis populo
fuerat. Non enim fœderatus ideò fuerat po-
pulis terræ Dei populus, quòd filias Hethæorum
duxiſſet, ſed ideò Moabitides duxit, ut populo
terræ jungeretur. Stupro Politica, ceu glutine
utitur, parata coire cum Sphyngibus, dum liceat

Oliva

=

cum Pardis fœderari. Ut agere poſſent cum
Pherezæis & Ammorrhæis, earum fihias filij Ju-
da & Benjamin induxere in thalamum Rebec-
cæ & Saræ. Paſſim videas ſociatas Chriſti agnas
Leonibus, ne deſint pugnaturis monſtrorum
ſuppetiæ. Ergone, in Cana Galilææ nubent fi-
des & perfidia, nec jam Herodes & Pilatus,
ſed Romelias & Ezechias foœderantur, lege, ſi
opus ſit, proculcatà? Ne nautas quidem Ocho-
zZiæ filii Achab paſſus eſt Joſaphat miſceri cum
nautis ſuis, quamvis claſſis ejus ſoluta vi tem-
peſtatum eſſet in Aſiongaber. Vadant ſervi mei 3. Reg. as
cum ſervis tuis in navibus. Et noluit Joſaphat. 50. i
Ergone Samaritis remigibus patere non debent
quadriremes Regum Juda & Benjamin: & uno
in thoro dormient filiæ Sion inclytæ, filique
Moab carbonibus fœdiores? Luximus ofim 2. Reg. 3.
ſub Eliſæo Reges tres, Edom fſcilicet, Juda & .l
Iſraël uno in curru conſidentes. Sedenim bella-
turi erant in Meſam Regem Moab. Nunc
verò foœderatur Hieroſolyma Damaſco, non ut
Suſam oppugnet, ſed ut expugnet Bethu-
liam. Eô clarius confido vocem ſonare meam,
quò eam ambagibus obvelo. Pudorem enim
verebuntur ænigmatis hæreſum feciales, quan-
do ità me pudori ſuo conſulentem vident, ut
malimn non intelligi, quàm ruboris cuipiameſſe
cauſa.

Verumtamen quia populus multus eſt, &
tempus pluviæ, nec ſuſtinemus ſtare
foris, & opus non eſt diei unius.
Conſtituantur Principes, & cum his
Seniores, & Judices ejus, donec
avertatur Ira Dei noſtri à nobis ſuper
peccato hoc.

U lentiores videntur ad repudium eſ- ben
Aſe, eò felicius ad illud ſeſe accingunt. Ne- parioſani
que enim feſtinandum eſt, ne nos citò conſi- 8.
lii præcocis aut pudeat, aut pœniteat. Nolo
illicò dari manus. Opus unius diei, uno fre-
quenter die diſſolvitur. Ut enim procraſtinatio,
cujus nulla maturitas etiam in Autumno eſt-
devitari omninò debet: ità properandum ad ſe-
ctionem non eſt. Probo autem & Principes de- zuder.
ligi, & his Seniores adjungi, & utriſque adſo-
Gari Judices: ut ſcilicet nec peritia, nec expe- Dignitas
rientia; nec dignitas deſit, ubi de re tanta de- iig l
cernitur. Vide autem, quàm ament reconciliari mitunal;
Domino? Etenim non ideò ad repudium ſeſe 6.
comparant, ut Eſdras conquieſcat, aut ne ſervi-
tus duplicetur, ſed ut excita ſcelere Ira Domi-
ni, non quidem blandiatur fœderatis, ſed om-
ninòô deſinat, extersàâ labe. Non exolvi cupiunt,
ſed vivere nolunt, Numine irritato.

Feceruntque ſic filii tranſmigrationis. Er
abierunt Eſäras Sacerdos, & viri
Pprincipes familiarum in domos patrum
ſuorum, & omnes per nomina ſua,
& ſederunt in die primo menſis deci-
mi, ut quærerent rem.

E foret inordinata diſcernendi ratio⸗
omnium nomina deſcribi juſſerunt per tri-
bus ſuas. Primus omnium, ut ſuum deſcriberetur
nomen, Eſdras ipſe & Sacerdos, & Printeßen

16 eret
qu—
9 Fom
S, kelt te
9 Ins, aut
. uando,
ge le
Domm.
Dnrkn
Erͤltnu
, m,
18 en
zutgalll,
lnle:
6 M ta
4 In kin
des
umn
Kwinp
umm.
onn In
gegeur
tl aial
oont
Aäifrur
Phlenn
Eun Judh
Knt, &
ten i,

l nren
igu
dirl
8 Olre

Nidn 0

lant mnin,
e non Ek
ſemin Nn
e, in
Cuüime n
incet, Rut
deleinicl.
Wald nn
Ugnet Uelr⸗
ſontenen
Pudoren en
keile
tem filent
Nieliint

nuhung⸗
liunn n
diei glut⸗
,0 n l
ju,
1 wliſe

1 Kuäine,
eangit)
n 1d n
Peennn N
dei, ul⸗
nroenkin
n Auumme;
—
EPpnehs”
Lirin
ltia, hen
icene umi
ment eohnt,
repldm
tyalt lenn
elere luli
gerntchk e
exoi cli
Uitato.

iviuil
, G
de, .
Ni n
,winſt

, nt 7

diai.

Superior

in Cap. X. Lib. I. Eſdræ.

& Legiſlator ſeceſſit in ædes patrias. Eum Prin-
cipes imitati ſunt, his reliqui aſſenſere. Quis
non miretur Sacerdotem & innocentem Eſ-
dram admiſceri judicio pollutorum, ſuumque
cmehi Pati nomen in ſyllabum reorum referri? U-
prudens. nus, imò & primus ex omnibus eſt in delibe-
ratione judicii. Nemo certè excuti recuſaret, ſi
videret etiam in Judices inquiri. Porrô ut
rem quærerent conſederunt deſignati Princi-

Vox ope⸗
rum.

Rex ſéi pes cum Judicibus. Sederunt, inquam, ut quæ-

convediei rerent rem. Nunquam enim felicius aut indaga-
patiatue. mus, aut venamur ſcelus, quàm cùm ſedemus.
Stando, noncircumcurſando, Apros ſingulareſ-
que Feras illaqueamus, arcemuſque à vinea
Domini. Si conſederis, omnia reſcies. At quis
Dynaſtarum, & Sacerdotum ſedet, ut audiat?
Stat littus: eòque ſerò ocyùs cadavera tandem
Saberior Omnia, ommniaque ejectamenta appelluutur. Si

duperior
invigilet.

Rex an⸗

araus ad Conveniri Principes poſſent, nullum non faci-
bænam ſit.

nus ad curulem allideretur. Verùm tædet cir-
cumire, in morem Sponſæ, per vicos & plateas,
nimis mj. ut, poſt cuſtodum injurias, vix alloqui poſſis,
uu“. quem tenueris. Nederunt, ut quærerent rem. Tu
nec ſedes nec quæris. Sugillatur hic, niſi fal-
lor, tum negligentia Paſtorum nimia, tum ſa-
gacitas importuna. Rari ſunt, qui ſedeant ad ex-
plorandum. Nam aut venatici canes ſunt, aut
fanatici. Incurioſi ita plerique ſunt, ut nihil de
grege quærant, credantque thronum Crucem
eſſe, cui affigi ad horam, idem ſit ad crucifi-
gi. E contrario permultos tanta exedit inda-
gandi prurigo, ut marmoreos ſe putent eſſe, ſi

. præſtolentur accedentes, diem unam. Diſſimile

genus Judicum utrumque Judicibus Iſraelis: qui
ledent, & explorant- Invenerint necne, conſta-
bit ex iis, quæ conſequuntur.

Et inventi ſunt de filüis Sacerdotum,
qui duxæerant uaores alienigenas, de

fIuliis ſuc..

Olore rumpor, quoties video in caſtris Iu-
erleßaſt. xuriæ Sacerdotes cæteris anteire, quaſi
corum .
Sendala, libidinis Optimates. Ergo- ne nullum tam fœ-
dum facinus eſt, quod non natet in thure?
quod non Ephod integatur? Quid Scortis &
aris? Attamen in igne Altaris Ignis gehennæ
exæſtuat: unaque videtur palæſtra libidinandi
eſſe & pſallendi. Proh ſcelus! Agnos litamus,
& Syrenibus immolamur. Quotidie inter hoſtias
morimur, & ecce inter thyrſos quotidie vivi-
)

81

mus. Quid, quod & Levitis longè pauciores in-
venti ſunt Moabitarum contubernio maculati,
quam & Sacerdotibus? Illi enim omnino fue-
re ſex, hi verò ſeptemdecim. Atque utinam
Levitico foret ordine criminoſius Sacerdo-
tium. Horret, palletque animus. Siquidem Ja-
nitores duntaxat tres inter contaminatos recen-
ſiti ſunt; & unus tantùm immiſtus eſt Moa-
bitidum conjugio fidicen. Quis autem ferat
caſtiorem Fiſtulam eſſe, quàm Cidarim? Quis
non indignetur inter vultures inhiare carun-
culis Moab Janitores tres, & Sacerdotes ſep-
tendecim? Pudet in regno voluptatis unum e
cantoribus Dictatorem eſſe, Triumviros ex
oſtiariis „Sexumviros & Levitis, integrum
verò & Sacerdotibus Senatum cogi. Bacchatur
& licentiàs, & libentias in thymiamate Ve-
nus, ortaque mari lues, in æneo Sacerdotä pe-
lago & Thetis eſt, ne pereat, & ut perimat, Ve-
nus eſt. Vide autem, quo modo in prima acie pro=
ſtent ad infamiam Ordinis crimina Sacerdotum.
Primi producuntur in ſcenam, ut cauſam nup-
tiarum dicant. Id actum, improbatumque in
Synagoga; quo caret opprobrio Sacerdotium
in Eccleſia Chriſti: ubi rariſſimi & Levitis
tam fœdo limo ſordeſcunt: Et inventi ſunt de
Rkliis Sacerdotum. Quamquam, ut conſulam Ra-
tionali, non ideò in fronte reorum locatos cre-
diderim Sacerdotes, quòd promptius peccarint,
ſed quèòd impigriùs emerſerint: Et dederunt,
inquit, manus ſuas, ut ejicerent uxores ſuas, &
Pro delitto ſuo arietem de ovibus offerrent. Hic
tantùm ſupremus Sacerdotum ordo ità enaviga- Eceleßa fi.
vit & cœno, ut & primus ſuum retexerit ulcus νν.,
Eſdræ, & manus ſacraverit ſuas tum depellendis a;s, 7usd ei⸗
.. 12 2 zis emene
uxoribus, tum hoſtüs cædendis. Cæteri nec ma- dentur.
nus obtuliſſe ſuas feruntur abigendis Hethæis, 6
nec de victimis cogitaſſe, expiationeque peccati
ſui. Nimirum nunquam ità Cidaris fubmergitur
in volutabro, ut non aliquàâ ſui parte naufragio
extet. Etenim aſſusta ſacrificiis dextera citò à
lupanari traducitur ad altare: nec litare upupas
Ammonitidas recuſat: quæ cœlo non ſemel ob-
tulit oves pariter & turtures. Nunquam itaà

Religioſo-
rism Peccas
ta.

Sacerdotis elanguit in flore manus, quin para-

ta foret etiam conjugem Legi Deoque ſacrifi-
care. Dederunt manus ſuas, ut ejiceredt uxores
Juas. His dexteris cave ipſam Mutii manum ha-
beas fortiorem. Siquidem illa arſit, quòd erra-
vVerit: hæ verò, ne peccent, conflagrant; de-
pulſiſque conjugibus ſanctè in Apoſtolum pro
Moſe clamant: pejus eſt nubere, quàm uri-

EX

.

2 QG

bos 7
m,1
ſpan

EX LIBRO

ESDRE: SEIUI NEIHIEMIE.

. EX CAP. I. LIB. II. ES D RT.

Verba Nehemiæ filü Helciæ. Et factum
eſt in menſe Cuſleu anno viceſimo, &

ego eram in Suſis caſtro.

Numilitas N fronte Nehemiæ Lu-
Arrogan. minaria duo emicabant,
tiam Titis 7 S .
lorum ne- eâque magna; acer-
Cligit. dotium ſcilicet, & Su-

premum in Aſſueri re-
gia Pocillatoris munus;
quorum altero apud
barbaros, apud He-
bræos altero effulſit,
acerràâ, ſcyphoque vates clariſſimus. Quorum
tamen ipſe fulgorem ità ſuppreſſit, ut ſe tan-
tùm Helciæ filium, in hujus veſtibulo Libri,
inſcripſerit. Quam profectò Prophetæ mode-
ſtiam is mirabitur vehementer, qui coacer-
vatum in Edictorum, literarumque paſſim
facie titulorum faſcem inaniſſimum faſtidiet;
cùm nemo obfcurifſimi licèt oppiduli Præ-
tor non ſe jactet & ſatum Anchiſe, & Tetrar-
cham Trachonitidis. Nequiiſſet ſeu fullo, ſeu
pictor ſimpliciuùs ſuum tabernæ nomen inſcul-
pere: eôque occuluit ſtudio Nehemias ſui
ſtemmatis infulas, quo nos noſtri generis aut
ligones, aut incudes defoderemus. Non ſuam
jactat tribum Sacerdotalem, quamvis oriun-
dus ex Levi eſſet; non Sacerdotium oſtentat
ſuum; non ſuorum, aut ſua decamtat geſta præ-
Darentes clara tum Hieroſolymis, tum Suſis. Uno ſe
gotendi, ſatis ornatum credidit Parentis nomine, præ-
fértque dignitatum phaleris Helciam. Tan-
ti apud Nehemiam ſeu parens erat, ſeu non
erant tum Regis Scyphus, tum Aaronis vir-
ga. Mihi, ait, loco teſſerarum omnium, Pa-
ter eſt; utque fulgeam illuſtrius, non Sacerdo-
tem me, non Præfectum, ſed Helciæ filium inſ-
cribo. Quem ſanè imitatus utinam fuiſſet Sa-
lomon;, ita Proverbiorum ſuorum parabolas
Prov. I. . eus: Parabolæ Nalomonis filii David, Re-
gis Iſrazl. Viden' ut deſipiat, in ipſo partu Sa-
Ppientiæ! Coronam prætulit ſuam, maluitque
Davidem Principem dicere, quam Prophetam.
Et quare ſuo nomine præfulgentem, fucan-
dum duxiſti vulgari titulo Principatus? Quam
multi übique terrarum extitere Reges? Da-

SECUNDO &
“
1 Pone
Dells bo
AErn

B
„ u
, u

videm verò unum habet Palæſtina, quem Tinlyum
circumducat , non purpurâ inſignem, ſed vamias. dn
ſe. Etiam Jezabel renidet in purpura. Etiam i ſe
Herodi ſucclamat populus paludato. At in zona vuferle e lbi
unus David obvios acclamantium choros ad ſe e

tantoni
rapit, nec ſceptro, ſed fund præfertur, etiam- aan
num Paſtor, Saüli regnanti. In funda, in- 1 H .
quam, & baculo ità elucet, ut pallere ante la- 1 End

pides ejus etiam Regum gemmæ videantur. Gons Nelin
Clarior proinde fuifles, Salomon, ſi Regis ti- vera. “
tulum parenti detraxiſſes. Aut, ſi præfigendum
agnomen nomini erat, Paſtorem illum, non

Regem dixiſſes: ut ſcilicet, tantâà pateret exu- ante

perantiâ facinorum fulſiſſe illum, ut in pera hirtu.
par Regibus haberetur. Sapientiùs authori- kun in
tatem illi conciliavit Matthæus, qui, cùm lN
Davidem genealogiæ Domini præfigeret, non e
eum Regem, ſed Davidem nominavit. Li- Maah non
ber generationis JENU CHRITI, ſili David, unten
Klii Abraham. Fucorum ſuppetiis non decor ni 1
juvatur, ſed ſtigma. In Davide nihil æquè nitet, nkm
ut David. Ipfum cùm dixeris, dixiſti omnia. rac l
Tunc cogendi ſunt tituli, quum is, quem ap- lhtent
pellas, ſuo fulgore non micat. Sedenim, inquies, un
à Matthæo Rex David inſcribitur. A Matthæo? mmmn ce
Sanè. David autem Rex, inquit: Perge porrô; ge- lam, an
nuit Salomonem ex ea, quæ fuit Uriæ. Viden h loras
tunc coronam produci, cùm ejus refricari & un,
cædes, & ſcelus debuit. Ergo, cùm Chriſti e tort
Pater dicitur, Rex non dicitur: ſalutatur Prin- 6Delkrern
ceps, ubi eum Bethſabeæ implicatum amplexi- Eſenm 5
bus Matthæus affirmare cogebatur. Ideò Jacob 1l Kroni
uni tantùm Ruben pompam nominis adjecit: Atunit
Ruben, primogenitus meus, quòd ſcilicet profa- Gen. ö E Nnnie
natione patrii thori ſqualeret infelix. E con- 3. 1u ahitn

trario, Joſeph nullis à Patre titulis cohone- t Plban

ſtatur, quamvis toti præeſſet .ÆAgypto, ſecun- aie
dus à Rege. Nimirum ſuo radiabat pudore ern.
Joſeph, quemadmodum ſuâ Ruben decolora- n
batur libidine. Ergo is phalefis inſtratus, non Enikei)
qui clariori, ſed qui indigniori apud parentem labln
loco erat. Nam & Jacob ipſe, cùm ſibi concc. Ae
liare debuiſſet authoritatem à titulis, rebu. Wünn

que geſtis, quo altins teſtamentum à ſe Jamm. Sle

. . . . . 4 .
jam condendum filiorum animis infigeretur:. el

Jacob ſe tantùm dixit & Iſraélem. Audite, Gen. 4 „Un
klii Jacob, audite Ira"l Patrem veſtrum. Non 2. 4 n. N
Abrahami triumphos, non Iſaaci opes, non “ (i
ſuas aut oves, aut viſiones jactavit. Iſraelem N
ſe dixit, & Jacob. Parem Patriarchis Apoſto- .
lorum modeſtiam mirari libet: ſic enim ad om- i n
nem Chriſti Eccleſiam datas literas exorditur 8 Petu?I 4e
Petrus. n

I. Pet. 1.1.
.
Arrogan-
zia.
mores mi⸗
tat. S
Humilitas.
Deligieſus
UI in aula
Tingua eu.
77.
fin, e
hnn
uponn. Ir
at. Atnnm
m corol!
ZM
Innkhd
Pler 4 2. Reg. 9.
nne Ven 7.
dne 2. Reg. 19.
31 Preken .
ten Abn n
nti etea
um, üſe
ietins uhr
A, gli,
refgertn
Nhnnmt 1
TI, Hi N
petiß iin 61
enihilaens
Um ipgrt
ecenun its
iun ANMr
Deeſune
e etia
o, N Dea
Mum Gid
caume .
onin d Kiande.
Nheafe⸗
inlel. 1
e tinls
Eger,
1adlobr ai
Ruben
etis e
441 Mel
ltie ll,n.
inls, 1 70.
den 4
Nen
, Amos ,.
ne H .
hi ,
trar ns .
.ſcen 9
lias ⸗

adjicies ut prophetes.

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ.

Petrus. Petrus Apoſtolus JV CHRISTI, ectis
advenis diſperſionis. Non ait, Petrus, qui omnia
dimiſi pro Chriſto, qui omnia à Chriſto acce-
pi, qui divimitatis ejus nuncius & myſtes fui,

quui claudum erexi, qui Magum dejeci, qui
L carcere proſilivi, eluſo Rege, qui præſum

ovibus, qui linteum vidi. His prætermiſſis,
Petrus, inquit, Apoſtolus JhWU. Decutiuntur è&
vite pampini, ubi racemi maturuerint. Cùm
ergo audis inflatis buccis multa de ſe jactantem,
ſcito glorioſum ideò eſſe, quòd gloriaâ careat.
Verba Nehemiæ, filii Heleiæ. Et factum eſt in
menſe Caſteu. Placet diverſantem in Aula Me-
dorum Nehemiam, non pertæſum ſævientis
tum Synagogæ vocabula, iiſſque non uſum vo-
cibus in ſupputatione temporum, quibus vic-
trix ſuperſtitio utebatur, ſed quas captiva reli-
gio promebat. In menſe Caſteu. Tu-ne inter re-
gios ſcyphos & torques recordaris Caſleu? qui

menſis hoc prænotatur nomine apud eos, qui

ſedent in compede, aut ſudant in cophino. Saul
certé, quum Agaſo aberrantes aſinas explora-
ret, Samuelem, nunquam Samuelem appella-

vit, ſed eum aut videntem dixit,, aut virum
Dei. Ubi verô conſedit in ſolio honorificen-

tiam nominis dedecori ſibi futuram ratus, nun-
quam eum aut Prophetam nominavit, aut vi-
dentis titulo extulit. Quid ſeremus ad virum
Dei? Num hic eſt videns?* Hoc erat Agaſonis
idioma. At regnantis ſermo laconicus, amputatis
phaleris titulorum: Et iratus iracundid Süil
interrogavit, & dixit: In quo loco ſunt Samuel
