Davide. Venit igitur nuncius ad David di- 2. Reg. 5
cens: Toto corde univerſus Iſrazl ſequitur Abſa- 13.

lon. Tu verò, cùm tonitrua non exaudiantur à
Regibus, ſuſurros exaudies? Subpræfectis, in-
quies, meis, & opilionibus oves concredidi.
Unus è& lixis tantum regiæ ſupellectilis dila-

pidarat, quantum talentorum decem millium

ſummam conficeret, & nullus Regem tanti
diſpendi commonuerat: Cum cœpiſet, inquit,

rationem ponere, oblatus eſt ei unus, qui debe- it 18. nne

bat ei decem millia talenta. Num deerant Re-
gi Procuratores? Attamen, quamdiù ſubdu-
cere rationem ipſe non cœpit, tanta regii pa-
trimonii Charybdis non patuit. Vix orſus quæ-
ſtionem Rex eſt, & ſtatim emerſit è latebris
coluber. Vide, an tibi decocta gazophylacii
minuta patere lippienti & peregrinanti queant,
cùm talentorum acervi non innotuerint Regi;
cujus vel cilia aurita ſunt, & ungues ocula-

ti. Nonne in ipſo Regis triclinio epulabatur Matth.2
erro, nuptiali exutus induvio? Quid plura? I

Niſi exploratum Rex acceſſiſſet convivas, pa-
tinis impunitus pædor innataſſet, quem tene-
bris, pediciſque addixit non miniſtrorum fi-
des, ſed ſagacitas imperantis. An nefcis pro-
cul à patre Patriarchas decem & fratrem ven-
Gdidhiſſe „ & impoſuiſſe Seni. Cogéèris de fe-
ra peſſima conqueri, ſi vel Patriarchis inni-
tare, ubi te monſtra circumſtant, domique

r Noñ
men i
E elt
Stonre

Eyiſtepi

reſiaentis,

Superigr
invigilet.

3. Reg. 1.
“

II lehn,
un li
(Imnlmn
E dleri e
E Eolet

Et Acam
ketor Nl
r IKrzeln
Ahopten
IIt contu
Kre I
8 Mhtne
AMmlan ,
G en
gret
ſes tamen
e ſeri
Prkelen
uuſchen
Nle
unl
Ae cer

adoleſcunt tuæ : LQuare facitis Tes bujuſcé- j. Reg. 25

modi, quas ego audio, res peſmas, ab ommni 23.

PVopulo. Ergo Pontifex maximus à tonſoribus
& pollinctoribus doceri debuit ſcelera, quibus
polluebantur ſancta? Vel Samuel aderat Heli;
nee

r n nec tamen ſcortationes, rapknâſque filiorum
Nrt. geſciviſſet, niſi vulgi fremitus Geni ſcenam re-
dili texiſſet. Cimque audiſſem verbel hiujuſcemodi
U ſelti 0. Revi. Luges, Nehemia! Coenas in myr-
ongl. rhinis, in oſtro cubas, Regique præguſtas,
tunh. & lachrymaris? Ecquando lachrymæ abſtergen-
keeltint tur, ſi eas purpura non extergit? Aut ubi moe-
ien ror non ſæviet, ſi Regis in ſcypho graſſatur?
N,. a.νs Nohne ſolus, vel in Diogenis cotyla, moOe=-
r rorem ſubmergere Bacchus poteſt? qui ergo
luni gempati: in Aſſueri Patera & Bacchus laſcivit, & lu-
Gtus perfurit? An tibi vel oves periere, vel la-
Errlaſiaßi- Pavit tripus? Integra, inquit, mihi ſunt omnia;
*d., ſed fratribus meis Iſrazlitis nihil eſt integrum.
eng S. Ercleßa Hinc iſtæ lachrymæ: Quas ſanè lacrthymas Pro-
Guburn Romang Phetarum ferè omnium antiquorumque lu-
temjaile Ctibus prætulerim non immeritò. Nam;, ut
. ab Eſau exordiar, Luxit ille quidem Iſaaco
N, lesnoſy aſſidens, ſed lachrymis vulturinis. Quod enim
8 a na in cp- ſibi cœli rores ſupereſſe non cerneret, palu-
ene . rem emiſit concupiſcentiæ ex oculis riguum.
Lare, Quam cnoſa proluvies illa fuit, quamque
ben e, exutet ot Procelloſus nimbus, ubi & aqua profundeba-
Nenien imer ui, tur, & ſitiebatur cruor! Nunquam itaà illotus
n Guns Rir ece Eſaü, quam cùm permaduit. Crocodili luxiſſe
Egeline. tes. luctum dixeris parricidam, qui cordis ſui cotem
Ani, frigida reſpergebat, ut ſtrictum in fratrem gla-
an ig,t Sen dium exacueret. Eructabatur ignis ex undis:
iüfemmz ê. & quemadmodum trahit Æthna vaporis ſui
molbis e Mai. pabulum ex æquore; ità adoleſcentis furor in-
MiE k cendium odii ſui non temperabat lachry mis,
chpenmnidh ſed proritabat. Irugiit clamore magno. Cämaue
ile ndenn ejulatu magno fleret: dioitque in corde ſuo⸗ Ve-
n eiſtint nient dies luétus Fatris mei, & oceidam Jacob
im Ihng Wrairem meum. Putabas violam & roribus la-
elhnert Chrymantis erupturam? Thebanis meſſibus pro-
in Hhm- luſit Eſaü, fativaſque rigavit haſtas; quédque
Büomintin fabularum ſupergreditur fertatem, non an-
AA Dat guium jactis ſemirubus prodiere acinaces,
ilſcir ,, 34 ſata benedictio in maledicta, funerâ-
On ealien que degeneravit Vidimus coram Moſe eli-
ubfrah; quatum filicem in torrentes. At genas Eſau
oves Mid inter lachrymas obriguiſle dolem us in ſco-
inelch pulos. Ea iunt hventis animi maleficia, ut
Ceren Patris culmos „ & alteri in mucrones acuat,
lu ens & alteri è gemellis in feretrum ſubſternat
eiſt h S& dedolet. Quam diſpares Nehemiæ la-
raci e Chrymæ & Eſaü? Is enim lachrymatur, ut
cel naufragium germano paret: luget Nehemias,
nn d ut arcam periclitantibus fratribus archite-
din 4 Stetur. Flet ille, ne Jacob vivat; is gemit,
ne Iirael moriatur. Verùm pudet lachryman-
rcgg, tis Prophetæ nectar cum felle inſidiantis aſ-
eneſii, pidis contuliſſe. Jobum libet in arenam emit-

tere, ut gemituum ſuorum eluvionem cum
inundatione ejulantis Nehem iæ componat.
b. 3, 24. Tanquam inundantes, inquit, aquc˖k, ſio rugi-
us mens. At exundans amnis multo cœno
non caret. Ut non peccaverit ſuis labiis Job,
oves tamen & epulantes filios cum luxerit,
Pater flevit, non Propheta. Non illas, tan-
quam felleas exhorruerim lachrymas; verùm
hos Nehemiæ aureos imbres deveneror. Cum-
que latex ille & ſterquilinio eruperit; huic
cedat rivulo neceſſe eſt, cujus ſcaturigo flu-
Xit & cocco. Miſer ille, hic felix lachry-
matur. Teſtâà ille fletum excepit, hic regio lu-
Etum ſuum intulit ſcypho. Nequivere Jobi la-
Chrymæ carere ſanie, cùm Reheniæ lachry-
Inæ aureo excurrerint alveo. Flum en illue,
ut multum extuleris, è cinere fuxiſle di-
es, & in mortuum deflunllle mare: flliis

mnmn Cap. I. Lib. II. Eſdræ.

93

enim parentabatur. Hunc verò proſluentem
quis Phiſoni perſimilem eſſe neget, cùm & e
PpParadiſo charitatis erumpat, & aurum Per-
ſarum optimum circumeat, cui lapis onychi-
nus qui defuerit, quando regii pocillatoris la-
chrymæ in Artaxerxis cratere reſtagnaverint?
Ad regias provocandum jam lachrymas eſt ,
ut &quo Marte inter gemitus depugnetur.
Suum rigavit David identidem lectulum.
Manaſſe hic quoque lachrymas in byſſo fa-
teor. Rex enim flebat. Verùm occiſi Uriæ
cruor iis imbribus eluebatur. Lugebat prin-
ceps, ſed adulterium ſuum. Gratulor, quòd
non abreptum pecus lamentetur: ſed angor,
quôd ſubreptam expiet Bethfabzæzam fletibus
ſuis. Fortior Davidis fletus, qui nihil hu-
mani lugeat: Jobi gemitus innocentior, qui
nihil criminis eluat: at caſtior, puriorque Ne-
hemiæ luctus eſt, qui iuam nec orbitatem
plorat, nec fœditatem; verum & felicior
Jobo, & Davide fanctior fratrum ærumnis
collachrymatur, haud anxius ſeu vulneris ex-
tergendi, ſeu exhauriendi ſceleris ſui Quæ
cum ità ſint, lachrymantem ſuper Jeruſalem
Nehemiam Sionis cladibus illachryinanti ſerva-
tori penè impudens ſiſto. Et quamvis Chriſti
lachrymas cryſtallum eſſe non negaverim, cu-
jus comparatione ipſi vel carbunculi compu-
tantur inter algas, glareâſque: dixerim tamen
utrumque Sioni congemuille. Et Jeſum qui-

Luc. 19.
4 %

dem urbem, quam præ oculis habebat, defle-

viſſe; Nehemiam verò abſentis buſto urbis pa-
rentalle. Ille, quas prævidebat, calamitates elu-
Xit; is comploravit, quas tantùm ex Hana-
no ærumnas accepit. Pauli hic plenèe Philo-
ſophiam antevertit; non enim, quæ ſna ſunt,
quæſülle putandus eſt, qui Regi percharus, &
Suſis inclytus afflictatus eſt ſuæ gentis affli-
ctione. Quis enim ſcyphum Principis præferens
vectigal pendat calanmntati? Lachrymarum am-
nis nunquam in Regis pateram influxit Quo-
modo mœrere poſſis, qui Domino lætitiam
propinas? Nedi, & flevi, & luxi diebus multis.
Sediſti, cùm lugeres? Volutatum putabam te, beæ ieniis
aut certè projectum, dejectümque doloris a= Nu va.
gritudine. Verùm; ut video, requieta temnpe- ,
ſtas lachrymarum eſt; & ibi otiati perbeatè hi. Zu. c
bet, ubi vehementer doloris turbo deſa vit. ſuavt⸗
Hinc eſt, quòd in eluvione mundi quàâ fle-
tuum alluvio deſignabatur, prima inter ar-
bores reviruit Olea, quæ, alioqui, lentior
cæteris decoquendis baccis invaleſcit; ut ſci-
licet doceremur, florere in lachrymis pa-
cem, & nuſquam quietiorem cordis cymbam
quam in fluctibus Pœnitentiæ otiari. Jo-
nam intuere inferveſcentis commotione ma-
ris ad cordis compunctiones & ejulatus tra-
ductum, placidiſſime in ipſo doloris æſtu
conſopitum. Expalleicebant, concurſabant,
clamabant, jactabaàntque onera nautæ fra-
gore fluctuum conſternati: cùm iiſdem age-
retur fluctibus in ſomaum Propheta. Nimi-
rum angebantur illi periclitantis diſcrimi-
ne navis; cùm Jonas moœreret quidem flu-
ctuum ſtridore, ſed triſtaretur etiam, &
quidem maximè perfidià ſuæ fugæ. Ideoque
qui deſiderio expiandi animi turbabatur fluc-
tuabat in tempeſtate, ſed dormiebat. Nunquam
enim non conquieſcit mens, quando cordis
maculas dolore mentis eradicare tentaverit. Et
ubinam, rogo, ubertim lachrymabatur Da-
vide In lectulo. Lavabo, inquit, per Ragecer
nobles

Morsifeds

Pſal. 6. 7.

octes lettum meum. Planè lectum. Neque enim
fieri poteſt, ut non quieſcat, qui lachrymatur.
Tempeſtas iſta tranquillitas eſt: & Huſquam
tutior mentium ſtatio eſt, quàm in ipfis vor-
ticibus Pœnitentiæ. Suo enim tibi poftum in
hiatu Charybdis exhibet, ſi tamen in luclu
Plal. 6. 4. hiat: Super fumina Babylonis illic ſedimus, &
Nevimiis. Flebant, ſed & ſedebant- Da mi-
hi & Babyloniis, qui non jaceat, aut verius hon
jactetur in luctu. Afſſuerus quieſcere non po-
tuit in pluma & conchy'liis;, cuͥm Daniel in-
ter Leones, quaſi molliſſimo in gramine, de-
Dan. 1us cumbat. Venit ergo Rex „» G imiroſpexit, & ec-
39. ce Daniel ſedeid. Ut autem ſcias non omnium
lachrymarum eſſe, quietem nobis & ſeſſio-
nem parare;, LHavidis libet luctum expendere.
Bis ipfe luxille fertur, & cuùm de ſcelere an-
geretur, & cùm morituro filio æſtuaret. Ibi
lectulo incumbebat, hbic non ſedifſle, ſed ja-
cuiſſe ſcribitur, quum lugeret: Ingreſus ſeor-
2. Reg. rz. Jtm jacitit ſuper terram. Viden ut iis tantùm
18. fletibus rigetur Pax, quos Dei timor, & horror
criminis eliciunt? Ubi caro & fſanguis lu-
Gtum indicunt, allidimur fluctu, non vehimur.
Aſt, ubi magna, veluti mare, eſt contritio
noſtra, ibi ſedere licet & otiari, fragôr-
que deſilientis gemitus per Catadupa Pœni-
tentiæ, curarum ſequeſter eſt, & ſomni pro-
nubus.

Sedi, & Revi, & luxi diebus mul-

tis.
Lachryma. Uis hic neget unum redundare in lege
6jota? Flevi, & luxi, inquit. An dubium
ueum eſle poteſt, luxifſe te, ſi fleviſti? Verùm ar-
P

Chriſua canorum hic quoque plurimum fubefſſe con-
ve. jicio. Flevi, inquit, & luxi. Id eſt, poſtquam
Peænitentis Ploravi, ità mihi ſapere viſæ ſunt lachrymæ,
dulcis. ut exinde lugendum mihi din eſſe ſtatuerim.
. ui enim ridere cœpit, citò vappam in fa-
Mortifica-
tio dulcis.
Eccl. 2. 2. oaudio dixi, quid fruſirà deciperis? At lachry-
marum, ut color non gratus, ità ſapidiſſi-
mus guſtus eſt. Ut illas præguſtaveris, ad imum
uſque calicem exinanies. Flevi, & luxi die-
bus multis. Ex quo Magdalena lachryma-
rum nectar præguſtavit, non modò peccatrix
flevit, ſed etiam expiata lachrymabatur. Quid
plura? Et, inter ſuorum criminum angues,
malè torta gemit in domo Phariſæi; & in-
ter Angelos de Chriſti reſurrectione facta
certior, à ploratu non ceſſat. Juxta ſepul-
chrum, Chriſto flevit, & Chriſtum. Et quam-
vis dicere poſſet: qualis eſt Dilectus meus,
qui, cum ſublatus in Crucem eſlet, Matris,
Joannis, Latronis meminit, mei penitus im-
memor, & veniam carnificibus à Patre po-
ſtulans, mihi ſibi adſtanti nec impetrat do-
na, nec ave dicit? Perſtat nihilo minus in amo-
re, & luget, Sponſo ſui ſpiritus non invento.
Tam eſt conſtans in amando Charitas, ut de-
relicta non deſerat, ſed ſibi quaſi ſaxeo Salva-
tori tota colliqueſcat in lachrymas, amet-
que prætermiſſa. Uſque ades admota huic
Calici labia abduci ab eo nequeunt, quin il-
Pſal. 6.7. lum exhauriant: Lazvabo per ſingulas noctes le-
tum melum, aiebat Propheta, Lachymis meis

S. Maria
Magdale-
na.

Wligi Rratum meum rigabo. Viden', ut ceſſaturum
cn depri- ſe nunquam à propinatione gemituum affir-
mit. met Princeps , quorum ſemel perceperat

lerno pertæſus exclamat cum Salomone: Et

Oliva

guſtum? Libet bic explorare, cur Davidis Derent;
lachrymæ den octe fluxerint, cùm interdin Tamzs.
Nehemiæ mar laſſe fletus audiamus. Lavabo,
per lingulas ; wétes, ait ille: Flic fevi, in- dhart.
quit, & Iuxi diebus multis. An ità gemituum Iuxale,
parcus Davia , ut nunquam perdius lachryma- 4
retur? Num. adeò requietis appetens Nehe- Amon
mias, ut nquam gemeret pernox? Credi- i⸗
derim ego ſanè & per diem fleviſſe illum, &
hunc de nocte non rarò lachrymatum. Ve-
rùm ſcaturiginum diverſitate, & illi lugenti
in notem atratus eſt dies: & huic ploranti co-
lorata nox in diem eſt. Quòd enim ille faci-
.ns elugeret, nequiit vel de die non opprimi ca-
ligine: quédque is alienis iridoleret ærum-
nis, luce perfundi potuit vel in nocte. Tan-
ta eſt contagio criminis, ut etiam, cùm ex-
piatur, lugentem infuſzet: Eâque charitatis
aurora eſt, ut no?turnum quoque lachry-
marum imbrem in rorem lucis convertat.
Plorans ploravit in notte, & lachrymæ ejus in Thien. I
maxillis ejus „ de urbe prævaricatrice per- 2.
ſcripſit Jeçemias. Qui enim non pernox is lu-
us eſlet, quem ſtimulus peccati ſervitus pro-
fundebat? Ioitur vociferans omnis turba, in- Num. I4.
qudt, Nevit nocte illà, &, murmurati ſunt con- 1.
tra Moyſen & Aaron. Neque in atro pecca-
t; pelago fieri poterat, quin occumberet in.
nocentiæ & tranquillitatis Sol. E contrario,
iiſdem oculis, ubi ex charitate vulgus inge-
muit, de die fleviſſe fertur. Omnis auiem Num. 20.
multitudo videns occubuiſſe Aaron, flevit ſu- 30.
per eo triginta diebus. Tuum eſt, vel diem in-
ferre lachrymis tuis, vel noctem infundere. Si
tibi aut metuis, aut conſulis, in fuligine lachry-
maris: ſi fratri condoles tuo, vel Deo litas, lu-
ges in meridie. Hinc eſt, quod promiſcui An-
næ gemitus nec diurmi fuiſſe dicuntur, nec
nocturni. Porrôò illa flebat.. . Anna, cur fles? 1. Reg- I.
Neque in totum ſibi ſterilis foemina proſpicie-.
bat, quæ fœtum Domino deſignabat: neque
ſui penitus immemor fuiſſe creditur, quæ Phe-
nennæ fœcunditate proritabatur ad votum pro-
Hs. Ideôque ut illæ caruerint lachrymæ caligine
noctis, diei certè jubare non fulſere. Quo ſa-
nè jubare non deſtitutæ fuiſſe lachrymæ Eſ-
ther viſæ ſunt, quâ flente, dies fuiſſe ſertur
Iſraeli fauſtiſſimus. Die illo dedit Rex Aſſue- Eſth. S.
rus Eſther Reginæ domum Aman. Nec his con-
tenta, procidit ad pedes Regis, fevitque, & ora-
vit, ut malitiam Aman, & machinationes ejus .
peſſimas juberet irritas feri. Cùm enim de- ,
fluunt in concha lachrymæ, confeſtim dies immemor
exoriatur neceſſe eſt. Siquidem non ſibi luget, ſu:.
quæ lachrymatur in purpura. Obiter animad. ga,zan
vertas, ſuâ nequaquam Eſtherem aut ſecuri-·
tate, aut opulentia contentam fupplicaſſe pro Auiut,
populo, ut impendentem cervicibus Hebræo- mmſi
rum ſecurim averteret, ſibi minimè felix vi- Tem.
ſa, ſi populares ſuos objectos impiorum telis Aare
negligeret.

*

Sedi,

,„G' Kevi, & luxi diebus mul-
175. .

DEhr- multis licuit regio Pocillatori de- Aterns
eſle Principi, auſäque Pietas eſt juſti- mium.
tium pateris indicere, lachrymis vacatura. Uſ- zyiyhuali
que adeò nihil non licet, ſi ex animo religio- teri
ni, Deôque ſtudes. Quis verô noſtrum non præferen-
negligit aram, ut Dynaſtæ adſit? At Regem“.
deſerit

iele
le,
Gegel
euor
is ul
ent Meo
lge i
ne
HFNN In

n unn
& Pro

inr deatin

uekti
le ſol

n ponn

d de!
ſou peldn
Cbin carne

guich
nn onll
Nr Dab,
Man ge
1 ſeit en
Narn Cum
Contun
Tdhchu
A Veniam
UN C
lunn er
In len

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ.

mde cclefaſi. deſerit Nehemias, ut ploret. Quovis aulæ ſu-
lSH àbhoro in ſurro abripimur à Templi ſtatione in curarum,
terſini. nugarumque Syrtes: cùm pincerna à luctu nec

Orationi id pretii, & dignitatis ineſt. Non Lackryma.
enim à choreis proſiliendum ad chorum eſt

nec à batillo recurrendum eſt ad patinas. Yeiunium.

anmnn, Migace. Regis cyatho abduci poſſit. Pudeat, quæio, Jejunavit, & flevit Nehemias, ut oraret. yr ca.-
Hiimn. lebranda. Levitas diuturnæ ab aris abſentiæ negotiorum Luxi diebus multis: jejunabam & orabam. tio c, Mor
N4 fucum inducere, thuriſque faſtidium regiæ Nimirum cœli thura, non igne, ſed lachry-
1)Cel ſtrepitu curiæ convelare. Naufragatur men- mis flagrant: nec, athletarum more, immo-
ne dax excuſatio in lachrymis Nehemiæ, qui, dicis epulis firmanda ſunt latera, ſed, abſtinen-
un . ut oraret, primario apud Aſſuerum ne- tium ritu, extenuandum jejunio corpus eſt,
Mile ri deeſſe non timuit. Quis æquè negotiis, ut ut clamemus in colum. Ea enim vox apud
Plrme. Moſes, implicatus? Dies quadraginta ſolidos Dominum firmior, quæ trementibus præ fa-
nl k integrôſque cum Deo in Sina egit. Quis Da- me labiis effertur. Hinc eſt, quòd Annæ ora-
dhinig. videm & bellorum fremitu, & curarum mo- tio, quæ vix diducto ore promebatur, Samue-
let enn le adobrutum vel ſemel in menſe vacaſſe pre- lem impetravit. Jejuno enim gutture defluxit.
VCke T cibus arbitretur? Septies in die laudem ce- Anna, cur ſles? Et uare non comedis? Ut ar-
, Am. cinit Deo. Ut inexhauſta ſit dicundæ, rogan- deat in luctu thus, utque ſit ad orandum
e cknin daæque ſententiæ clepſydra „ multum aquæ ad athleticus ſpiritus fame, jejuniéque confe-
de li hymnos ſupererit, ſi non tibi videatur ardere ctus. Porrò Anna loquebatur in corde ſuo, tan- , Reg. t
onet Deus in rubo, ſed exſencliſſe putetur in hor- zumque labia illius movebantur, &vοX penitus 1.
Dnr en tum,; ut lilia colligat. Nam ſi ſciſcitere ex me, non audiebatur. Ità muſſare viſa eſt Heli fietu
ieg aie d. undenam tanta Davidi & opportunitas pfſal- faméque debilitata fœmina. At Deo itaà ſuum
enni d. lendi fuerit diebus ſingulis ſepties, & jucundi- probavit votum mulier inſuſurrans ut jeju-
ſmiuf tas in ſummo reciprocantis imperii æſtu; in- num eſcis, uterum prole „Prophetaâque opple-
i nrte de & Productas horas, & nectar hymnis in- verit. Et factum eſt Poſt circulum dierum conce-
eiſa ſtillatum ſcito, quòd nihil ille aut antiquius, pit Anna, & peperit filium. En Elcana, cur je-
Mn aut beatius duxerit pſalmorum deliciis. Venite, junaret & fleret Anna. Ut ad portum ſui voti
RR inquit, audite, & narrabo vobis, omnes, qui ti- Orationis ſuæ cymbulam dirigeret, lachryma-
lrheii e. G. metis Deum, quanta fecit animeæ meæ. Quid- rum pelagus effudit, quod eò tranquillius veli-
baui nam & regiis depromptum iri armariis putas? ficanti eſt, quò ſuſpiriorum turbinibus vehe-
Ule n Goliæ ſpolium? Clariora. Philiſthzorum ma- mentius concitatur. Utque bravium referret
mi n nubias? IIluſtriora. Samuelis effuſum criſl- expetiti fili, jejunavit, non ignara debihta-
Nn, fenit ma? Fragrantiora. Dejectum Urſum? Nobi- tam fame pietatem ſtadium divinæ liberali-
, ſachnt hiora. Jonatham fœderatum? Gratiora. Regni tatis fortius emetiri. Famelici ſaturati ſunt:
inmt ſceptrum? Feliciora. Hæredis ſapientiam? San- donec ſterilis peperit plurimos. Et illa qui- Re
igrenin wid. ctiora. Audite, inquit, quanta fecit animæ dem Samuelem jejunas per preces genuit: at
Deoltuk mecx. Ad ipfum ore meo clamavi; & exultavi prodigus adolefſcens ſe ipſum orando regenera-
Munluik lub lingua mea. Beatiorem ſe inde putavit, vit Patri. Porrò ſuam & compegit famem &
Huumt, 1 quòd ore ſuo poſſet cœlo, Numinique ſua roboravit orationem. Siliquarum emim inops
mnu, Al vota perſolvere, quam quòd ſuis affuſam pe- exclamavit. Ego autem hie fame pereo. Ibo ad Luc. Iy.
nim ontt dibus cerneret Ithuræam. Contulit cum infu- Patrem meum, & dicam ei- PFPater, peccavi in 18.
gube N lis temporum, labiorum vittas, crediditque cœlum. Quid plura? Ofſculum vel filens ex-
bnn,lek Sratio. felicem ſe non Syrmatis majeſtate, ſed ſancti- torſit, qui poſt jejunium fuam erat apud pa-
tadwonge „ tate clamoris. Non, inquies, mirum id in rentem dicturus cauſam. Uſque adeò robora-
Ennecle⸗ Gicran Rege quidem, ſed prophetante, quique ea tur fame vox, ut vix emiſſa, Annæ filium
Uer. tum potiſſimum, quæ animæ ſuæ præſtite- impetrare, ut nec emiſfla, Parentis oſculum
Nchneh oßian Tat Deus, recenſebat, rejectis in aliam ſce- promereri filio poſſit. Non ergo mirum ,ſi oc-
es ilem dryinum. namn congefſtis aà Deo in familiam, militiäm- currentem ſibi Deum nulla aut prece placare
lr Nurſ que ſuam ornamentis. Warrabo vobis, quan- Adaln, aut oratione in veniam flectere potuerit.
. Ner he M Jecit animæ meæ. Vivimus » i id ità eſt. Comederat nimirum pomum. Ut enim jejunum
ningetr Nam cùm objicere nobis poſſet vindicatas ar- guttur validifſimè clamat, quamvis ſileat: ità
eliuntuß cæ contumelias, ſervatum Saüli ſpiritum, enervis, mutâque in ipſo clamore vox eſt,
(imen? ſubductum Joabo Semei, deſignatam Abſalo- quam efſca intercipit, eliditque. Miraris autem
oltn 5 mi veniam, retectum Nathano ſcelus, man- interdictæ eſu arboris Adæ vocem torpuiſſe?
ofäkt fum cum pane cinerem, perfuſum lachrymis lis penè dixerim eſcis elanguet, quæ, Deo ipſo
m thorum exceptos fortiter lapides, deriſos Mi- ſtructore, parantur. Amice, quomodo huc intraſti,
ben cholis Sales, cum hæc, inquam, ſexcentâque his non babens veſtem nupiialem at ille obmu- Matth. 22.
tenn . 6 ſimilia percenſere poſſet: Ad ipſum, inquit, tit. Obmutuit, cui pedicas tenebrâſque eva- 122.
ſ Panuentia lamavi ore meo, & exaltavi ſuih lingua mea. dendi una in defenſionis patrocinio ſpes ſupe-
cbu e. Ut ſcias, ſen Oratione, ſeu Gratiarum actio- rerat? Et quis, rogo, intemperantiùs garri-
niin Aune;sca. He: nihil, Vel in Sacrario Davidis ſanctius, re conſuevit, quàm abreptus è& ſepe, triviô-
iNinn iar e⸗ ipſius Davidis calculo ,reperiri. Patet hinc cer- ve erro? Silet tamen, in ſummum licèt vitæ .
th Gs té uno thuris granulo irriſiones, & ſaxa, & ſa- capitiſque diſcrimen adductus. Nimirum diſ-
Demns De. Lilläs „Cæteräâmque Patientiæ ſupellectilem ſu- cumbebat. Nequiit inter patinas vox Deo fundi.
en vorz. Perari. Id ĩtà Nehemiæ viſum quis dubitet, qui Nec deliravit „ alioqui dementiſſimus ganeo.
„ „ „ (Cüm & ſaccum induiſſe ſe, & aurum per eos Nullus enim tantus effundi potuiſſet in epulo
elE. dies immodicum erogaſſe credendus ſit, la- clamor, quin ollis offocaretur. Ubi enim pa-
dant ze. Chrymarum primum, tum jejunii, iterumque tinam fumare videris, ibi nullum orationis ſuf-
Duln, ieuda Oratiomis merninit ſuæ. Luxi diebus multis : je- fitum ſubſilire in cœlum poſſe intelligito. Nam
Piets 4 eſere Junabam & orabam. Puduit Nehemiam ſinarag- quævis olla Charybdis eſt earum navium,
uine 7 dos inter & carbunculos viliores gemmas ex- quæ ex Arabiæ littore ſolverunt, ut thura Hie-
uimi/, Qrationi: Plomere. Ideéque Orationis & abſtinentiæ roſolymas deveherent. Càùm occideret eos, dacre- al „.
6 i/ lIemn. pPompam tantum exponit. Verùm non cuivis bant eum, & revertebantur, & diluculs a. 34.
,

Pſal. 77.
25.

N =–

96 Oliva

bant ad eum. Attamen in tanto ſupplicii terro-
re, qui præcox ſolet eſſe & paratiſlſimus, nuſ-
quam fuſus ad Deum clamor auditur. Quid
promptius, quàm orare? Quid opportunius in
cæde, quàm deprecari ſupplicium? Et tamen,
qui duriora, reconciliaturi ſibi numen, præſtitere,
ne mutiſſe quidem feruntur. Quæſiere Deuun,
regreſſi ſunt à facinoribus ſuis, ſummo dubiéô-
que die ad Dominum acceſſere. Nullæ tamen
emiſſæ avertendis funeribus peropportunæ pre-
ces. Audi. Manducaverunt, & ſaturati ſunt
nimis. Adhbuc eſcæ eorum erant in ore ipſorum.
Effoœtum nimirum os eſt, in quo ſaltitant co-
turnices. Deprecatio & crapula nunquam foœ-
derantur: & vel in funere ſuo hærebit lingua,
quæ naufragium agit in melle. Vertes tu for-

tè& vitio ſterilitatem illam oris, non tam epu-

Matth. 26.
40.

Luc. 2. 37.

Marc 14.
37.

Act. 10. 5.

Act. 9. 11.

Ibid. 9.

Joan. 2. 3.

lis, quàm ſceleribus Hebræorum: Et, cùm
ægyptiis inhiaverint cepis, thura adolere ne-
quiverunt in tam putri tetrôque odore olerum.
En legali ſaginatos Agno diſcipulos, etiam
tranſmiſſo Cedron, orare in horto non poſ-
ſe. Non potuiſtis undà horâ vigilare mecum? Ne-
quivere profectò. Neque thus fragrat, ubi
epulæ concoquuntur. Ideò quæ apud Lucam
deſcribitur Anna orationi vacans, jejuna ea
quoque in Templum inducitur. Non enim diſ-
cedebat de Templo inquit, jejuniis & obſecratio-
nibus ſerviens nobte ac die. Ut enim frigent
in epulis thura, ità in jejunio fumant. Quis
ad orandum ineptior Petro? Excitatus Chri-
ſti tum exemplo, tum voce, ſibique ex vati-
cinio Domini impendentis ejurationis difſcri-
mine anxius, orare tamen non valuit: Simon,
dormis? Non potuiſti und hord vigilare? Hic
tamen cùm moraretur in Joppe, non modò
aſcendit in ſolarium, ut circa ſextam boram
oraret: Verùm & mentis exceſus cecidit ſuper
eum. Si rimemur, quæ Apoſtolum circumſtetere
tum ultra torrentem, tum intra ſolarium; &
in horto rapi in cœlum debuit; & ne meminiſſe
quidem orationis in Joppe potuit. Ibi Chri-
ſtus aderat, ibi diſcrimen impendebat, ibi
tum ſolitudo, tum nox pelliciebat Apoſto-
lum ad orandum. Hic coquorum ſtrepitus, cor-
dis ſecuritas, laborum laſſitudo, hora diei ſe-
ra abducebant ab Oratione Petrum. Attamen
invalidus ibi ad Orationem eſt, monitore
Chriſto; nullo hic impulſore, in ſuperiorem do-
mus partem aſcendit oraturus. Nimirum à coe-
na in hortum diverterat: jejunus, imò & eſu-
riens in ſolarium ſubſiliit. Coœlum Petro rete-
xit eſuries, quod patina ſubduxerat: Quæzre,
inquit ad Ananiam Dominus, in domo Judæ Nau-
lum nomine Tarſenſem Ecce enim orat. Orat
Saulus, qui paucis antè horis cædes inhalabat?
Orat. Quod ergo Joannes turtur in horto non
potuit; vultur in domo Judæ præſtitit Sau-
lus? Præſtitit. An eum Angelus Domini im-
buit, docuitque orandi philoſophiam? Nemo
ad eum vel diſcipulorum acceſſerat. Qui er-
90 orat? Jejunio præceptore. Et erat tribus
diebus non videns, & non manducavit, neque
bibit. Poteſt orare Saulus etiammum cruorem
olens, ſi abſtinet. Joannes, redolens cando-
rem lilii, poſt cœnam non orat in viridario
Gethſemam. Ea eſt jejunii cum oratione affini-
tas. An non miratus plerumque es Matris Do-
mini penè rejectas preces in Cana? Vinum non
babent. Quid mihi & tibi eſt, mulier? Enimve-
r ipſa inter epulas oratio Virginis quaſi elan-
guit: potuitque non audiri ſtatim à filio Ma-

ter, quæ oravit in nuptis. Quid ergo mirum,
ſi Joannis pudicitia non oravit, ſublatis men-
ſis, in horto; quando Mariæ periclitata po-
tentia eſt, ubi inter hydrias interceſſit? Cum
in Thaborem ſeceſſiſſet Dominus, ut oraret,

Circumſtetere illum Moyſes & Elias. Et facta Luc ze,

eſt, dum oraret, ſpeciés vultus ejus alterd. Et
eece duo viri loquebantur cum illo. Quinam
hi viri, quos Orationis ſuæ teſtes Chriſtus edu-
zit in montem? Erant autem, inquit, Moy-

ſes & Elias. Quàm diſcors Prophetarum ne
1⸗

illa fuit! Alter enim ex eis virorum miti
mus, alter cum-primis zelotes fuit. Alterum pu-
dor Angelis coæquavit; alterum thorus Madia-
nitidi, Zthiopique ſubmiſit. Ille com pulſus
in Nebo, ut moreretur: hic rhedâ exemptus
à vivis, ut perennaret. Si adeſſe ſibi ſuperſti-
tes cupiebat Dominus, Eliæ Enoch cur non
junxit? Si manſuetudine morum delectabatur,
cur Moyſi non ſociavit Davidem? Aut Vir-
ginitatem evehere cupiebat, aut foœcundita-
tem. Si ambiri optabat liliis Eliſæus innup-
tus præſtò erat Eliæ impolluro. Si verò ma-
trimonii expiare ſtudebat violas, Moſem Sa-
muel ſequebatur. Nimirum gladio, & rhe-
daà Moyſi Elias omninò diſpar, ſed par jeju-
nio. Hoc ſuffecit oraturo: Ut fccilicet diſcas;
nullum ità ad orantem Dominum attinere,
quaàm qui dies quadraginta ſine cibo tranſmiſe-
rint. Nec pudor invitatur, nec nuptiæ expellun-
tur: ſed virginitas ubi ſe cum uxorato acci-
tam miratur, dignatam ſe conſortio Domini,
non honeſtatis candore credat, ſed pallore je-
juni. Cümque ſibi ſociatum zelum in monte
ſpectet humanitas, gratioſam ſe Chriſto fuiſſe
ſciat eſcarum odio, non horrore virgarum.
Nihil planè intereſt, veharis in igne, an ſol-
vare in cineres: ſævias, an parcas: nubas⸗
an candices. Evocaris in Thabor unis curri-
bus abſtinentiæz. Meritò proinde Joël ante-
quam habitatores terræ in Templum in-

ducat, edicendum jejunium optavit. Nanctif- Jorl. l,14.

cate jejunium, vocate cœtum, congregate om-
nes habitatores terræ in domum Dei veſtri: &
clamate ad Dominum. Ac ſi dicat, excidant
ex ore coôturnices voluptatis, ut in gutture
ſonet vox turturis. Si transfugiſti à menſa,
ad aram accede. Alioquin fruſtra thus ado-
les, ſi ſpumat olla. Crediderim factum propte-
rea, ut addictiſſimus contemplationi David,
qui vel oraret in ſtrato ſuo, oraſſe non fera-
tur in Tabernaculo Domini, ubi devenit in
Nobe. Nimirum annonam efflagitabat ab Abi-

melech. Nunc ergo, i quid habes ad manum, 1. Reg. 2a0.
vel quinque panes, da mihi. Noli ſtupere tan- 6.

tam in Propheta, in ipſis Tabernaculi adytis

orandi negligentiam atque deſidiam: non

enim promendis hymnis patebat tum forté
os, quod abliguriendis panibus inhiabat. At
quem offendis in Sanctuario coram Sacerdo-
te nequaquam orantem, domi illum ſuæ adul-
terio violatæ invenies, inter ſpuriæ prolis
ejulatus, colloquentem cum Domino. Unde,
rogo, tanta deprecandi fiducia in ſpelæo:
quem orationis in Templo piguit? Audi. De-

Precatüſque eſe David Dominum pro parvulo: 1 Reg- n.

& jejunavit David jejunio. Præcentore pec- 16,
cati filio, Rex pſallit, qui ſiluit plauſore Ia-
bernaculi myſte. Nimirum ibi vel furfures
expetebat, hic reſpuebat etiam ſiliginem. Po-
tuit Abſtinentia etiam adultero gratiam pe-
tendi concilare, quem pudicum loqui
pido

⸗ 4
A
.
ik
bis
G niit
wrn,
ferum n
ne
hinet
ſotts 1
E pencen
Oekent
o vl

„4

rle Be
MS. A
Princi
mnch vir
1 Abſtin
nin ie,
gen
s ſota!
uilicos:
1n Penncham

Eltir art
Nat, Poſ
u, lore
1li 1.Pb
ketufan
K Alt
, lunn

chori⸗
ia
lae Cor

hn
Cekihn
len Inß
A ond
Ulleu n,
o Ain
l, Mang
lado, Ei⸗
t ſalcan
nünnmn ftin
nüpüereigl
Im Wnt
Nri Donn,
Zelun nne
1 Cntit
Oltote len
giniu
rs:
habor mar
Cinte i r
Optrt la,
1, Cg
ſi diat, end
6, M i
gfeftiie,
ftulri tu⸗
n Kh⸗

lron
5

.

6

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ.

pido eſcæ non ſiverat. Nuſquam, quod ſciam,
le geſſit ſanctius Saul, quaàm in campeſtribus
Aialon. Ibi enim & epulantem cum ſanguine
populum abſterruit, & fuſos Dei hoſtes per-
ſequi ſtatuit, & poſt triumphum, ſuis minimè
viribus innitens, Numen de ineunda pugna

r. Reg. 14. conſuluit. Et conſuluit Saul Dominum, dicens-

Judith- 12.
2.

16.

Num perſequar Philiſthiim à Quam protinus
Gymphoniam ſumus audituri ruentis & cœlo
Angeli, ut Principi triumphos ominetur?
Verum nec ſaxum ſonat. Et non reſpondit
ei in die illa. Turbatus, non immeritòô, Saul
inopinato ſuæ vocis repudio. Tot inter & cæ-
ſi hoſtis laureas, & caſtigatæ plebis corollas,
& pendentis à Deo Ducis flores, qui tantus
ſuccrevit à limo vapor, quo cœlum Saülis
voto obſurduit? Delibatus, in ſummitate
virgæ, à Jonatha favus regiæ vim precis hebe-
tavit. Indica mihi, quid feceris. . . Guſtans
giſtavi paululum mellis. Vox enimverò Turtu-
ris favo præcluſa eſt, pinnæque precis in mel-
le, quaſi in viſco, hæſere, ne convolaret ad
Dominum, qui conſulentem contempfſit Pa-
trem, filii ingluvie ad vota oraculâque debi-
litatum. Vide quæ tibi deprecandi facultas
ſuperſit poſt patinas ſqualenti præ omrmium
egeſtate virtutum, quando Saülis audita vox
non eſt facinoribus laureata, levi tantùm atta-
u mellis inquinata per filium. Verùm ut ſpre-
ta Oratio Ducis eſt, ne vinceret hebetata de-
liciis: ita vel ſœminæ exaudita vox eſt, quam
ipſa, omni ſibi Aflyriorum apparatu penitùs
interdicto, effudit ad Deum. Oravit Judith
in valle Bethuliæ, oravit in conopæo Holo-
fernis. An veròôò grata fuerit oratio ejus, re-
cilſa Principis cervix conteſtatur. Et quibus in-
ſtructa viribus Turtur de Accipitre triumpha-
vit? Abſtinuit, & oravit. Non potero manduca-
re ex his, quæ mihi præcipis tribuie ex his au-
tem, quæ mihi detuli, manducabo. Et-ne cre-
deres vota iſta, ubi ad epulas ventum eſt, dif-

Cap. 12. Hiata illicoò: Et accepit, inquit, & manducavit,

& bibit coram ipſo ea, quæ paraverat illi ancil-
la ejus. Meritô proinde cùm oravit, exau-
ditus eſt, pro ſua reverentia, fuſus in pallore

Cap.n.10. jejunii clamor ejus ad Deum. Iretitque Judith

3. Reg. 17. bo vocem remilſit

.

orans cum lachrymis, & abſcidit caput ejus.
Viden'’ & Saüli ereptam illecebris lauream,
& urbicam coronam Judithæ contextam abſti-
nentiæ artificio, ſervatâ Bethulid. Fruſtraà ille
orat, poſt delibatum mel: hæc, ſpretis dapi-
bus, ſi orat, vincit. Hinc penè ſuſpicor præ-
miſſa à Jobo ante cibum ſuſpiria; quaſi verere-
tur retuſum iri vim precum, ſi poſt eſcam

on. 3.2u. Oraſſet. Antequam comedam, ſuſpiro. An neſ-

cis, locuturum cum Domino Eliam in Horeb;

ſine cibo viam dierum quadraginta confeciſſe?
Qui ſanè Propheta, cum carnes paneſque,
iinciſore Corvo, epularetur bis in die ſplendi-

de, nunquam oraſſe fertur. Imô facta cum ad
eum vox Dei eſſet, nullam alloquenti ſe ver-
Wrge, & vade in Jarephta.
Implevit ipſe quidem præceptum; ſed nullas
retulit gratias annonam ſibi apud viduam
Providenti. Locuturus in Monte cum Deo,
in torrente Caritch nec Angelum interfatur?
Scilicet intercluſa vox epulis in torrente,
quæ jejunio roborata eſt in monte. Quantum
diicriminis Iſaaci inter & Jacob benedictio-
nes interceſſit? Ille, etiam cum filium ſuum
palparet Jacob, dubitavit, an eſſet Eſaü. E
