de petaſone, de cloacis, & ſi cœlo placet, de bi-
remi, balneiſque Prætura ſententiam dicit, & le-
gem fert. Thuribula verò, Cidaris, & aræ Aaroni
dimittenda ſunt. Quæ enim affinitas Lictoribus
& Levitis? thuri & mitro? trochleis & phialis? al-
taribus & ergaſtulis? Agnoſce fines ſubſellii tui;
unde pollinctor præſtolatur ſuillo, an verò hircino
unguine condire cadaverum ſaniem debeat: non
autem Sacerdos victimarum ritus & ſuffitum. Hæ
coronati Sacerdotii ſunt Curæ. Appenſum eſt ar- eeliha-
gentum & aurum, & vaſa Dei noſtri per manum kueren
Meremoth fclii Uriæ, Gacerdotit. Non compelli, aut“
urgeri debuere Sacerdotes, ut vaſa traderent, in-
ferréntque Templo, quæ aſſervanda propè Aha-
va receperant ab Eſdra. Ulròô ipſi exprompſere
apud ſe depoſitam ſupellectilem. Nimirum exce-
perant illam reddituri. duſoeperunt autem, inquit,
Sacerdotes & Levitæ pondus argenti & auri & va-
Jorum, ut deferrent in Jeruſalem in domum Dei
noſtri. Si eà mente Levitæ univerſi excubarent
Eccleſiæ opibus, haud ratio ab eis exigi poſſet de
patrimonio Chriſti. Verùm quis auro invigilat, ut
deferat in Jeruſalem? Quanam autem die illata
ſunt in Sanctuarium vaſa? Die, inquit, quartâ, Rmpho-
appenſum eſt argentum & aurum, & vaſa. Quo die ni “
cœlo inſertus eſt Sol, eodem prorſus aurum de-
latum in Templum eſt. Utenim, ante Solis exor- Ecleſafii
tum, viruere campi, terrâque tum gramine, tum corum e⸗
floribus conveſtita eſt, &arboribus conlſita, ne ſideri e,
videretur natura ſuas opes debere, quas numini exhiset
debet: Ita radiare die quartâ auro, gemmiſque
Templum occoepit, ut decorem domus Domini Bgd
pe verit⸗
ſine Sole res.
vixere:

Eccleſtaſli⸗
ca Juriſti⸗

Gtio.

admodum tumuere calathi, corymbique

Get⸗
ku
u. Il
un ſill
guin
n
pe⸗
Dido
lihu
ne
1: te
Perl
ſaoood
une
el⸗
A. ſel
194 1 l
.
zere
uß milet
s ſdo n

An⸗
Afen
4 Anin
abo
r Nln
e.
Ilt. ber
alie un l.
muſel
if Mälee
e an
R intire
ir bat
enid
Nle zmu
Diniror
u heri⸗
FbiN
ne
eomneſe
mlhin
Auno
n
Pcit
klun.
In &
Düglum
naler
annen
Alngla
Enomn
Aele
nul
ece
ann
4 ſr,
fKü 1
Nepo
h terd
d
uel
inſ
4 edee
ir
in
E

e d
ſche,i
N
icegef
enſone U
geſcbr,
1ador i
Cohmhend,
Mem velon
n,omnia iii
nunnn
uin Mrn
Uemilrf
iid, ong
detlrtaihin
1 esgenke.
udicndi
nifcn,
te l e n
0 rateles aunn
ein Tenmhe
fe viloruner
Kkelarn,
gediegte Au
guod Ntene
ibylone nle
1ids erkni
Dnlnmnine de
vemms winns k⸗
Aoqvorminen
eſimr, guike⸗
od Phnmar,
NObisune
diguier, n
Saorconmnel,
barlis Deke,
eb lot lei
Ntiam dt, A,
is, Anne igi
iniuslini
kis & Fen
Enes ſobelin
, n kettiich
niemn Eeben: N
&cNE
Apnenin 47 1
llei e, nuz,
Nonconheli
la nalati,t
vaba ae
in eirocet
h. Niniund.
nt autn, Mi
enti Ai
nr nn
ivell “S
eerie ala
n auten 88
,in ſ,
H/,
AIIVN

.

in Cap. VIII. Lib. I. Eſdræz. 41

Tuxus non Vigere: ità populorum accurſus, Regumque in
neceſſariut. Templum cultus ab auro, luxuque non pendet. Vi-
duata omni ſupellectile domus Domini erat, quuùm
Templr de ea ſarcienda deliberavit Artaxerxes. Quin eam
mm orna- Ornatam invaſit Aſſyrius, abduxitque ex illa in
mer R, vincula Levitas: quùm, & contrario, Medus in
gratiam nudati atrii captivos exemerit vinculis .
ſuumque exhauſerit veſtiarium, ne hoſtiæ in Tem-
plo deeſſent. Uſque adeò & aurea ſperni potuit
Dei domus, & potuit in ſqualore ſuo, Regum ſi-
bi purpuras, caſſideſque ſubjicere. Siquidem, ful-
gente Lemplo, direpta urbs eſt, & Iſtaël compedi-
tus: reſtituta libertas eſt, numénque imploratum
à Perſis, quum exuta phaleris Sancta ſorderent in
ſacco & cinere. Neque enim animorum Magnes
aurum eſt, ſed thus: nulluſque in Templum migrat
& lare ſuo, ut gemmas miretur, ſed ut cœlo ſuppli-

Templ cet. Vel ideo quartam cum Sole diem ſortitur in
Uemncnltu Templo aurum, ne fortè Sacerdotum flagitia vi-
tio verteresauro. Quemadmodum enim exprobrari
Religif licuiſſet Soli, eique obſici flagitium Adæ, ſi plantas
Pdan, e ſidus anteceſſiſſet: ità cùm tardiùs lux emerſerit,
ſunt. quàm propagoſſcientiæ, nemo facinoris authorem

appellavit, damnavitque Solem. Ità die quartâ ap-
Eocloßati- penditur in Templo aurum, ut ſcias tranigreſſionis
u illecebram donariis tribuendam non eſle. Squa-
lebat Domini tabernaculum in Silo, quùm pro-
Religiof pè arcam & laſcivirent filii Heli, & tumerent.
Auranter Nallum ibi de auro coccéôve verbum, ſed meri le-
Banseme. betes „& fuſcinulæ, & puer veſpilloni propior,
esou e quam lixæ: attarnen in tantâ ſupellectilis inopi
SSõ mira ſcelerum opulentia. Regnabat enim Cupido in
opnlentor. Cupro, natabat Venus in farre: & ubi abſque ra-
pina vivere non licebat, fornicari libebat. Veniebat
puer Sacerdotis, & habebat fuſeinulam tridentem,
Reg. 2. & mittebat eam in lebetem. Quæ vocum, rerûm-
que amurca? Et tamen in hac fæce menſarum, &
miniſtrorum ſingularitate, audivit omnia, inquit,
quaæ faciebant filii ſui univer ſo Iſra?l. Et quidnam
agebant, qui rapto victitabant? qui furtim ſurri-
piebant & victimis tantum arietum, quantum ad
compeſcendam ventris rabiem ſufficeret? & quo-
1 Reg.2. modo, inquit, dormiebant cum mulieribus. Viden'
22. à luxu non pendere luxuriam, quæ alget & æſtuat,
coarctatâque exundat. Nimirum, ut fabulantur,
prodit & mari Venus, cujus adſpergine campi ſte-
rileicunt. Non in adipe tantùm libido ludit, ve-
rùm & ſalſamento lactatur. E fluctibus proſilit,
mugilum collactanea. Porrò Levitarum proſpicien-
tia ad cœlum uſque efferenda. Appenſum, inquit,
Sre- eſt argentum & aurum... juxta numerum & pon-
mam oiræ dus omnium: deſeripiumque eſt omne pondus in
domeſtica. tempore illo. Mira, & mera vaſorum diſquiſitio.
MMadaehi⸗ Coguntur in atrio Levitæ, depromitur argentum,
ſue ſpiriu. ſingula & numerantur, & appenduntur. Et qui-
lem omnia recenſentur vaſa, quamvis nonnulla
Seperier ærea eſſent. Interim nulla Levitarum luſtratio fit,
a elis nulla de morum, geſtorumque pondere inquiſi-
tio, cura nulla. Et tamen in tam diuturna peregri-
Pauperias Hatione, facilius animi atteruntur, quàm crateres.
ſG. Verum quando ad ſtateram tanto ſludio vaſa uni-
Temylort verſa revocantur in Templo per manum Sacerdo-
ernatss, tum, rerutnque omnium pondus exſcribitur: ne,
quælſo, nos pigeat vaſa Templi luſtrare interdum,
Religiof Viriſque laicis cuſtodienda ex ſcripto tradere in nu-
laiciadra- Mero & pondere, quando Hieroſolymis vaſorum
uaeneyo. inter Sacerdotes & Principes reſignatio libellà &
ſitylo conficitur. Videas non rarô abire, & redi-
re Ædituos noſtros „quorum nec vittata capita,
nec dexteræ initiatæ, nullà ſupellectilis tantæ aut
acceptâà ratione, aut reddità. Pudet ſocordiæ. Chri-
ſius ſuas & luſtrat oves, & numerat: nos verò
Ethicæ Tom. II.

1.
13

mixtim aggeremus urceos & calices, & gazas do-
mus Domini univerſas? Caveamus „ne dormien-
tibus nobis, rapinarum ſuperſeratur Zizanium, in
ipſo cuſtodiæ tritico. Excitatur iniquitas ſomno
noſtro: & opilionis indiligens humanitas oves ef-
ferat in lupos. Coêrceri & minis & injuriis non
ſemel oportuit Petrum: & tu Oſtiariis ità fræna
remittis, ut nunquam adducas? Nunquam, in-
quies, rationem exegit à Juda Chriſtus de ſacro
ære. Et ideò fortè, nullà Domini negligenti, qui
Apoſtolis nos docebat fidere, ex cuſiode factus
eſt latro pecuniæ ſanctæ. Tu veròô, unde noſti
de villicatione ſervum improbum à Domino non
excuſlum?

Sed & qui venerant de captivitate filii
tranſmigrationis obtulerunt holocauſto-
mata Deo Irazl, vitulos duodecim pro
omni populo Iſrael.

61 ærumnarum quanta feracitas ſit, necdum e,
plenè intellexiſli, in aris diſce fertilitatem. Namn mitis W
ii tantùm, pro inſtaurandi Templi impetratâ fa-
cultateé, holocauſta obtulere, qui de captivitate
redierant. Vide autem, quâ prudentia Princeps
hiſtoriæ Eſdras Iſraélitas & Chaldæa reduces, non
mancipia, aut ſervos, aut domeſticos captivita- „
3 E: , Tribular?
tis appellet, ſed filios. Qui venerant de captivita- ſevend
te, inquit, hlii tranſmigrationis. Dilexerunt enim
immiſſam a Deo ſervitutem, quaſi matrem; Harelgn.
itaque Babylonios migravere ad cophinos, ceu s,
ad parentis optimæ mammas. Amplexabantur II.
raëlitæ catenas ut corollas veriores, dulciuſque ad- Rar ea⸗
movebant ori lora, quàm nectar. Vidimus ità pre- amor.
tioſas fuiſſe compedes filiis tranſinigrationis, ut
ex iis una Eſther, quaſi ſuturas menſtruatæ, aver- Sdi ua,
ſata ſit imperii infulas, & regni ſceptrum. Tu ſeis, ve.
inquiebat ad Dominum, quòd abominer ſignum Regulz.
Iuperbiæ & gloriæ mec. Ergo iis, ante quorum ocu- zin obſer-
los necdum Chriſtus proſcriptus erat, gratiora "aniia.
erant ſer vitutis vincula, quam regni vittæ. Et nobis, Eſher. 147
Chriſto in carne paſſo, horrori iunt legis funes ar- 16.
gentei, & voluptatis corollæ ſunt in deliciis? Fi Mariifiez-
lii tranſmigrationis obtulerunt holocauſtomata Deo tionis odik
Iſrael. Neicio, unde eX catenis ſuaviorem ducere
Oodorem thus ſoleat. Conditur enim pædore calami-
tatis victima gratiarum. Quæro autem, an ſuper .,
alkare oblata hic ſint holocauſtiomata Deo? Nulla Zrigulati
inter has hoſtias mentio de ara: quum non ſemel“ “
in ſacrificio Noë altare obtrudatur. Eudificavit au. Gen. 8.200
tem Nosë altave Domino & tollens de cunctis pe-
coribus, & volucribus mundis, obiulit holocauſta ſu-
per altare. Hic verò ſcribitur tantum: flii ranſmi-
grationis obtulerunt holocauſtomata Deo. Num ex-
tra aram cæſæ ſunt hoſtiæ, aut exuſtæ? Cur ergò Feationis
non ſemel in ſacrificio Noë altare commemoratur, beneß Eiesnde
in ſacrificio autem Eſdræ nec ſemel? Enimveré geligtonéz
in agro litabat Noë, at ab Eſdra ſacrificabatur in perfeétio.
Templo. Ut verò prodigio ſi mile eſt, ſi ſuper aramn
in campo lites: ita, ſi intra Templi aditus, atriâ-
que ſis, vix immolare extra aram potes. Nihnil ibi
non te retrahit ab altari: nihil hic non rapit ho-
ſtias ad aram. Siletur proinde, quod in Templo
& promptum, & penè indubitatum eſt: bis inge-
ritur altare oculis, auribuſque, ubi fieri vix pote-
rat, ut in ara litaretur. Imago, niſi fallor, hic clau-
ſtri, ibi ſæculi eſt. Nam quamquam utrobique
litetur, viæ tamen non perit in pulvere victima,
aut ſubductàâ in ſæculo arâ, aut non extruct4. In
Monaſterio autem etiam incogitanti occurrit akare-
Deſtinaverat in aula David lIucis hoſtiam Domino,
D 3 ipſo

Ohriſti
imitatioe

42
Pl.54. 18. ipio hymnodiæ oppignerato meridie. Veſpere, &
mane, inquir, & meridie narrabo, & annuncia-
bo, & exaudiet vocem meam. Splendida ſanè ho-
ſtia, quuùm Patri luminum meridies, lucis quaſi
medalla, dedicatur. At in agro hitat David, dum
litat in aula. Quaàm vereor, ne hoſtiæ ſubducatur
altare, ne hæreat in luto luu. Dum hæc ageren-
tur, habemus in annalibus Regum, accidit, at
2. Reg. u. ſurgeret David de ſtraio ſuo poſt meridiem, & de-
*. ambularet in ſolario. Ità-ne? Deſtinatus Pſalmo-
rum holocauſio meridies, ſomno corrumpitur. Vi-
den' ut oratorio conclave ſufficitur, ut genuale ſca-
bellum cum thalamo, ſiratòque commutetur. A-
biere in plumas thura, degenerarunt batilhi in cCer-
vical. Somno, non hymnis impenditur meridies.
Qui enim ſtatuerat labia aperire in Dei laudes ſub
meridiem, etiamnum poſt meridiem, conſopitis
in ſtrato luminibus, ſtertit. Ita ſcilicet hoſtia de-
vota coœlo, in cœnum extra Templum, devolvi-
tur. Aliam intuere hoſtiam etiam foœdius inqui-
natam. Oculi mei ſemper ad Dominum. Vox eſt
Davidis, Domino litaturi non par turturum, ſed
pupillas duas. Quàm grata victima, niſi Deum
2. Reg. II. ſcorto commutaflet! Viditque mulierem ſe lavan-
2. tem... Mißſis itdque David nunciis tulit Eam. In-
tenti àad Deum oculi in Berſabeam deflexi ſunt.
Infortunia iſthæc ſunt ſacrificantium in campo,
ubi rarò non evaneſcit altare, atque ideò delig-
nata numini viclima, mactatur Beelphegor. Quid
ſanctius, quaàm cœlum iuſpicere? Cculi mei ſem-
per ad Dominum. Quid inquinatius, quàm femi-
nam reſpectate, & quidem lavantem ſe, uxorem
militis, nuſquam lapſam, & eam videre ad mo-
chandum? Viditque mulierem, & tulit eam. Hac
planè ratione in ſæculo corrumpuntur ea quoque,
quæ cœlo, Deôque voveris. Cur tamum pecu-
niarum in arcam congefliſti? Ut exſtruam tento-
rium Levitarum. Cogéris nolens, ut neptis nup-
ſerit, in ludicra, & bracteas, & paſtillos penè æs
totum effundere. Quam devoviſi dexteram pre-
catoriis globulis evolvendis, inuſtà tuæ genti con-
tumeliâ, ad tubos, ſicâſque traduces. Vox tua
pſalterio dedicata, accerſitus ut fuetis ex impro-
viſo in aulam, mendcis inquinabitur: & unde
mmella laudis fluxura putaveras, blanditiarum, aſ-
ſentationmque ſanies eliquabitur. Cainum diſ-
Pice, ab holocauſto in rabiem actum. Denique
ſpicas abtulit, & ſicas retulit: poma impoſuit,
& mortern avexit: hoſtis inter hoſtias effectus,
fratris carni ex evaſit. Etiam Ifraël litaturus Do-
Exod. 8. Mino abiit ex Ægypto. Viam trium dierum per-
27. gemus in ſolitudinem : G. Jſacrificabimus Domino
Pl. 105.28. Deo noſtro, Intuere litantes. Et initiati ſunt Beel-
phegor: & comederunt ſacrificia mortuorum. Co-

Zſ. 25. 15.

ram vitulo procubuere, & parvulos immolavere

dæmomiis. Extra ſanctuarium videlicet de ſacri-
Jonæ z. ficio deliberaverunt. Ego autem in voce laudis im-
molabo tihi, Canebat & ceto Jonas. At nuſquam
vox ea laudis inſonuit. Vocem audiamus Pro-
phetæ : Et dixit, Bené iraſeor ego uſque ad mor-
tem. Melius eſt mihi mori, quàm vivere. An tibi
olere Thus videtur vox ſitiens ſepulchri? Quatri-
duanurn thus iſtud eſt, putetque. Nempe, qui
pfſallere cupiebat, prope Ninivem tantum non
blaſphemavit. Prælenierat corruptionem iſtam
hoſtiarum in campo Jonas, ideoque ſuas in Tem-
plo hoſlias optaverat cædi. Domini recoidatus
ſum: ut veniat ad te oratio mea ad templum ſan-
Stum tuum. Sub hedera enim oraturus, vermi-
culo uno ad querelas & jurgia deflecti poteſt
etiam Propheta. Citò in ſæculo conflatur ex thu-
re ſalphur. An non oraturus aſcenderat Phariſæus

Joan. 4. 9.

Idem-

7

Oliva

.

in atrium? Blaſphemavir. Contumeliarum pro
melle ſaniem Temph Cerberus inter aras perdi-
tiſſimus exſpuit. Non ſum ſicut cæteri hominum,
rapitores, injuſti, adulteri, velut etiam hic Publi-
canus. En quale thy miama precaturi! Sed enim
in Templo, inquies, litabat. In Templo, ſed
extra Templum. Vagabatur enim corde in foro,
in taberpis, in lupanaribus, in telonio, unde li-
mum coscervavit in batillum. Recreaturus fer-
culis Chriſtum ſuos intra lares Simeon excepe-
rat. Rogabat autem illun quidam de Phariſais, ut
manducaret cum illo. Cuòô tamen epulæ dege-

nerarunt in lanienam, Deumque laceravit, quem

reficere decreverat. Ait enim intra ſe: Hic ſi eſſet
Propheta, ſeiret utique quæ & qualis eſt mulier,
quæ tangit eum. Domini Prophetiam diſcerpſit,
non autem membra Domini fublevavit. Quad
ſi is, qui parat Chriſto epulum, commordet, &
exeſt eum: Quæ, rogo, futura ſunt ſcelera, ubi
non eum ad convivium evocas, ſed urges ad cru-
cem? Quid? Nonne in domum Principis addu-
Gtus fuerat JESUS, ut omnipotentiæ ejus & ſen-
tirent vim famuli, & adorarent. Adorabat eum
dicens· Veni, impone manum tuam ſuper eam, G

vivet. Si antequam deſcendat, adoratur: quo-¹

nam cultu, in domum ut devenerit, efferetur?
IIluſus eſt. Recedite non eſt enim mortua puella,
ſed dormit. Et deridebant eum. In ludibria latria
deformatur. Ecquando ſapient ludiones, ſi rident

in funere? Si derident eum, quem & excitatu-

rum defunétam nuper puellam adduxerant, &
in ipſo itinere à fliuxu fimbriarum attactu ejus
curatam mulierem didicerant: Cui non illuſuri
Levitis ſune, ſi abſque ſignis, virtutibus dunta-
xat coruſcaret, quando etiam JkSUM derident
miraculis præfulgentem? Luce clarius patet, ut
puto, nullam in agro ſæculi de ara ſecuram vi-
Ctimam eſſe; quando Chriſtus ab iis poſt mira-
cula deridetur, à quibus ad miracula etiam ado-
ratione invitabatur. Ut litaretur Deo coœli muni-
ficentius, de hoſtium manubiis factus eſt Ephod
gemmis, aurôque diſtinus. Non dominabor ve-
ſeri, nec dominabitur in vos filius meus, ſed do-
minabitur vobis Dominus. Date mihi inaures ex
præda veſtra. . . Eecit ex eo Gedeon Eptod. For-
nicatuſque eſt omnir Iſraël in eg. En quà ratione
concinnata in Dei cultum chlamys rebellet à
Deo, fiâtque idolum, quod factum eſt, ut Iſraêli
non Gedeon, ſed Dominus imperarer. Non latet
ſolàm in fœno anguis, ſed in viola aſpis adoleſ-
cit. Quis erupturam Idololatriam ſomniaſlet ex
Ephod? Tegebatur ſactà chlamyde non tam Sa-
cerdos, quam ſacrilegium. Uſque adeò, ubi ex-
tra Dei domum ſacrificatur, metuendum eſt, ne

Luc. 19. 10,

Publica.
nus .
Phariſeui.

Luc.7. 36,

Matth. 9.
9.

Irriſores

Judic. 8.

22.

deſit ara, fiatque ex holocauſto rapina. E contra-
rio, ea eſt in domo Dei ararum copia, ut move-

re ne digitum quidem poſſis, quin ſacrifices.

Sponſam contemplare vel in horto Dei filum

nactam, fruemtemque illo in vineis Engaddi,

quaſi botro. Et quidem ſcribz quùm docem,
rugiunt, quuùm præſunr, furantur; nundinamur,

7

cùm jejunant; auram captant, dum aurum ero-
gant ; adorant, & inſidiantur; conſilium ineunt,
& graſſantur. Vide, quod victimarum diſpen-
dium ſit, procul à Domini famulstu. Militans
verò mens Chriſto, etiam in cella vinaria initia-
tur charitati, ipſôque ex ubere lac ſugit, & pal-
mas diripit. 4

Obtulerunt holocauſiomata Der Irasl, TVi-
tulos duodecim pro omni populo Iſrael.
Diviſe,

810
Prinut
(o, l
inugue
Eecho!
2 Cunt,
gnenn

Enn
Aklen
dee
Uünün
ulnid
god⸗
lid k
(iihen
WuKz5Y
nulng⸗
fuür, n
,en
len &et
ilkell,
ten ree
Mhgum
Nnünrſe
Cns Ar
um o
Hgae
Unpetr
Ackne he
Ecrlun
lcbs
Per gadh
kule obt
Pralit
hardoe
inſbmm⸗
ravi, 5
n an
itellt,
modd,
lnilrbr
ccne
h lult li
lkin
Ellin
Ulal
4 li
i A)
er
eNn

NW
mde
NW terit.
A len
M

kas ed.
oniim
Er Mh
Re eri 1
nh, kin
ein r 1
1
, Wde .
inng ig.
3 cſe
laſen
le *
tanibglen
eſ mie
n lentn
VaI. ul
nmorcke 5
dſecken
ngezidt
nahiadr
ee l
Adorebarenn
ſheremel
Corane: “
rit, eleru
Norturſelii
Podibrai
ioes Ki
n & exeitr⸗
ddnnetant,6
mn Aiclier
i bon Aln’
nibos den
ESU Ceickn
Auisſekt,
Te Keanan i
bis ni
nla einnn d
Deo n:

meu, A1
Wili iuintns
n yat .
En nis
m tl
mek,ulis
atet. Mol
la ai W
Coelitsl
de on und
eale i⸗
menduneht
gina LN
Gnie, u i
gin lcis
ono Deifi
ines
uhn Nen,
1; lven,
mn anni
aliun ienn
Pinann iie
l, iunt 6
lgt⸗

Nulin,
1 4

cn

in Cap. VIII. Lib. I. Eſdræ. 43

Iviſæ, ex muhis annis, a tribu Benjamin &
. Juda tribus reliquæ fuerant. Et tamen hic
pro univerio populo domus David ſacrificavit.
Facinus enim eſt, ſimultatis ad aram meminiſle.
Quod ſi & cruore arietum dealbata in ſanguine
boum emer ſit charitas tamdiu naufraga- Rei pro-
fectò ſumus, ſi furor excandeſcit in azymis. Cur
veròô inter holocauſta nuncupatur Dominus, non
Deus aut Davidis, aut Abrahæ, ſed Deus Ifraë-
lis? Obtulerunt holocauſtomata Deo Iſrazl. Quis

Hiimis di⸗

lebtio.

Gen. 26.

, ſanctiùs ſacrificavit quam Abraham, qui ferrum

ſtrinxit in filum? Quis opportunior in hoſtiis Iſaa-
co, qui aram exſtruxit, ubi puteum ſine jurgio,
rixâque ſuffodit? Quis aut Davide, aut Melchi-
ſedecho ſiudiolior victimarum? hic vini miniſter
Titulatio & Patis poſt triumphum: ille coram arca tum
ferenda. ſaltator, tum Myſta. Et tamen Deo Ifraëli vituli
jugulamur. Nimirum lapidem erexit in titulum,
fuditque oleum Jacob cùm peregrinatetur ad ex-
teros, & exalaret à Matre. Gratior hoſtia eſt, ſi
ſilice uſus pro cervicali, ipſum ſupplicii tui lapi-
dem in aram excites, oleôque perfundas. Torſit
jacentem pulvilli dacuies, quem cùm mane ab
adoleſcente proculcatum iri cenſerem, miror il-
lum ab eo erigi; Numinique, coronarum pro-
miſſorumque in ſe profuſiſſimo, pro turture ob-
mlit lapidem. Apage tuis cum ſaxis, Jatan: non
eſt, quòd petas in eſcam ſilices emolliri; quando
IIrasl lapidem in hoſtiam convertit. Ratio hæc
(niſi fortè hallucinor) germana eſt, cur inter ho-
locauſta non Davidis aut Iſaaci meminerint Filii
tranſmigrationis, ſed Ifraélis, quod ipſe cæteris
4 fortior, non in triumpho, aut in opulentia, ſed
inops, exulque litavit, ſomnique ſui tortorem ſi-
licem & erexit in titulum, & oleo reſperſit. Fa-
cile eſt, vinum offerre, quuùm Lothum, & liber-
tatem receperis. Ità ſacrificavit Melchiſedech.
Magnum eſt, unigenitum ducere; ſed voci Do-
mimi refragari fas non eſt. Hac traductus eſt ma-
chinà Abrahamus & domo in montem. Ludus eſt,
aram pro pace & puteo dedicare. At exulantem,
lapidique reſupinaturmn litare Deo, cumque non
ſuppetat egentiſſimo victima, pro agno ſaxum
offerre, hoc enim verò ut ſpectaretur holocauſtum,
& coœlum patuit, & ſupremi Templi Levitæ ſuis
& ſedibus exilierunt, iterumque ſubſiliere in eas
per gradus. Benedixit Joachim Deum; ſed Be-
thuliæ obſidione ſolutâ. Dominum item Tobias
prædicavit: ſed receptà luce. Maria cecinit, ſed
Pharaone demerſo. Laudavere Dominum injecti
in flammas pueri; ſed illæſi. Unus in plaga Job
roravit, & in illa ulcerum procella cœleilem lau-
dum arcum coloravit, & explicuit. Eum IIraeél
anteceſſit, qui doloris inſtrumenta ſui non inun-
xit modò, verùm etiam initiavit. Jure proinde
ſuo inſcribi debuit Iiral holocauſtis, quo magiſtro
didicimus & exulantes litare, & dedicare ſaxa.
Tulit lapidem, quem ſuppoſuerat capiti ſuo, &.
erexit in titulum, ſundens oleum deſuper. Tu felle
Erubeſen. Pulvinsr adſpergis: Jacob oleum ſaxo infundit.
tak . Tu ſi dilarandus ad Occidentem & Meridiem fo-
res, obruiſles inopiæ, exiliique tui conſcium ſili-
Nlig cem. At Jacob illud, in quo jacuerat, ſaxum ta-
vahen lit, & erexit in titulum. Vitulos duodecim pro om-
Rar ni populo Iſraël. Quare vitulos offerunt, & non
morer. vVes, pro populo e tempeſtate captivo apud Af-
ſes Exprimebatur ſanè vivacius ſer-

Dei volaz-
ati confor-
Wmari.

Lætitia
gis.

Gen. 28.
19.

Tribnulatio Iyrios & Per

erenda.

ortifa. ellii5 populi jugum in bubus, quorum eſt ara-

rionis fa. trum ducere, & jugum ferre. Ut ſcires, Dei po-
Pe, A4 Pulo ſervitutem in delhciis eſſe, compedeſque à
Deo Levitis injectas dulciores illis eſſe melle &

tati confere
eri. Havo: non boyes immolavere jugo ſubductos,

ſed litavere vitulos abductos ab ubere. Babylon
nobis, inquiuct, pro præfepio eſt, & tyr nuis pro
matnma, laborque pro lacte. Neque enim
imperes ſumus cœlo, qui cœli ſidera vocati ſu-
tnus. Quod ſi cœlum in ipſo fragore procellæ, ut
ſuam teſtetur hilaritatem in turbine, cæruleum
producit arcum, Iridémque colorat in nube: quid
nos agere decet in compede, qui juſſi ſumus in
Abraham coœlum reipeétare: Cümque obduxero Gen, 9. 14½
nubibus eœlum, apparebit arcus meus in nubibus.
Coœlum non es, ii non exultas, quum obnwuberis.
Terra es, ſi hyeme florere non potes. An non
Iris emicuiſſe videtur tibi in nimbo, quum in ſa-
xO, Jacobi ope, roravit oleum? Tulit lapidem fun- Gen. 25. 8t
dens oleum de ſuper. Ubi durius cubaſti, ibi ſc avio- Morizfte
ra ſtillent. Vide ſponſam ſua intra ubera reponen- tionum
tem faſciculos myrrhæ. Faſciculus, inquit, myrrhaæ mor.
inter ubera mea commorabitur. Nam quemadmo- Can. 17
dum ſervitutem iuam expreſlereliraëlitæ in vitulis,
quos lacte ſaginaverant: ità affinitatem myrrham
inter & ubera intercedere in ſinu ſponſæ ſapiens
indicavit, dum faſcem amaritudinis intra dulcitu-=
dinis latices collocavit. Hanc ob cauſam Samari-
tes ſeminecis ulcera non reſinâ & ſale aut perfri-
cuit, aut obduxir: ſed appropians, inquit, alliga- Luc 10,343
vit vulnera gjus, infundens oleum & vinum. Qua ſi S
dicerer, ſemivivus hactenus jacuiſti, quòd deeſſet
vulneri tuo tum lætitiæ vinum, tum oleum exul-
tationis. Ex quo autem exilientis animi ſuperfu-
ſus eſt liquor, plagæ tuæ non ſunt ad necem, ſed
pro gloria Dei. Ideò Daminus, viſo adoleſcentis
feretro, nihil habuit antiquius, quam ut lugentis
viduæ lacrymarum fluenta cohiberet. Dixit illi Lueg. 145
Woli flere. Et acceſſit, & tetigit loculum. Viſus eſt
Dominus dicere: dehoneltas, 6 mulier, nobili-
tatem plagæ tuæ. Colum Iridem colorat in nu-
be, tn verò luges in funere. Ut flere delieris, fi-
lius Phœnix erit; vivet in feretro. His quoque
vocibus concuſſum in tempeſtate diſcipulorum
pectus compeſcuit, inquiens: Confidite, ego ſum, Mrarg 6.
nolite timere. Ac ſi diceret: Si hin IKsel eſtis, I6.
exuhlkare vos decet in fluctu, non pavere. Charior
vobis debet tempeſtas eſſe, quam malacia. Non
enim Apoſtolicum eſt, mœrere in vulnere. Ecce Mattha ia
ego mitto vos ſicut oves in medio luporum. Quæ 16,
ſanè oves, eriam inter luporum laniatus, lacte
non carent, ſed fundunt mixtim coloſtrum cum
cruore. Et vos ergo non turbari jubeo, ſed pſallere
in agitatione naviculæ. An non cecinere Babylo-
ne pueri? Num igne unda ferocior? Num bire-
mis fornace durior? Num carnificibus Eurus im-
placatior? Qur ergo, quùm illi in flamma ca-
nant, vos æſtuatis in ſpuma? Sedenim illos ignis
omninô non attigit. Num vos procella demeriit?
Meminiſſe vehim vos laclentes à captivis filiis Iſ-
raël mihi vitulos immolatos, ut dulciores ſibi la-
cte pedicas manicaſque teſtzrentur. Vitulos duo-
decim, pro omni popilo Iſrazl. Non ita à Davide
Deo cœli litatum eit, quùm ferientis Angeh ſica
ceſſaſſet à cæde. Emit, inquit, David aream & 2. Reg. 240
boves: & diſicavit ibi alzare Domino: & obtulit **

bolocauſta & pacifca. Ita ſacrificare mos eſt Fle-

bræis. Qui coronam geſtat, & gladium evaſit,
boves mactat in altari: qui verò catenas trahunt;
& ſerviunt Medis, immolant vitulos in holocau-
ſtum. Nimirum Abrahæ filii jugum übi videntur
ducere, quùm imperant, & convaleſcunt: ærum-
nis verò, doloreque lactantur. Unum eis luppli-
cium eſt, carere flagello. Ea propter Jacob non
luctà fatigatus, aut nocte oppreſſus, ſed benedi-
ctione opulentus, & Sole perfuſus viſus eſt clau-
dicare. Et benedixit ei orinfque eſt eiſtatim Sole Gen, 32
D 4 ITſe 2z

—

Oliva

lIpſe verò claudicabat pede. Quiſquis ex genere
eſt Iſraẽl, non pugnâ, ſed palmâ delaſſatrur. Ut
viceris, claudicas, ſi Jacob es. Nox te parem An-
gelo facit, Sol verò imparem tuis. In umbra lu-
tari potes, & prævalere: in Sole vix ambulas.
Nunquam epotum à Lotho vinum didici, niſi
quùm pluvio & cœlo ſulphure & oves abſumptas,
& paſcua exuſta, uxorémque obriguiſſe ſenſit in
Gen. 19.32. Via. Dederunt itäque patri ſuo bibere vinum, no-
&te illa. Illa ſcilicet nocte Loth bibit, quam &
urbis buſtum anteceſſit, & feretrum conjugis.
Serviviſſet Holopherni Bethulia, niſi Judith exul-
Zudith. 16, taſſet in luctu. Audi: Non enim cecidit potens
4 eorum à juvenibus, nec filii Titan percuſſerunt
eum, nec excelſi gigantes impoſuerunt ſe illi ſed
Judith filia Merari in ſpecie faciei ſuæ diſſolvit
eum. Exuit enim ſe veſtimento viduitatis, & in-
duit ſe veſtimenio lætitiæ in exultatione filiorum Iſ-
raël. Gratiſſima Deo pompa illa lætitiæ fuit,
in tanto ſqualore cædis & mortis. Tunc enim-
verò viſa eſt Abrahæ filia, quuùm hoſtes ceu pro-
nubos cenſuit, putavitque obſidionem parem con-
vivio eſle. Curſim verò animadvertas velim, dum
de patrata abs ſe hoſtis cæde ageret Judith, non
Manaſſis viri ſui meminiſſe, ſed Merari paren-
tem ſuum commemoraſſe, teſtatämque, abjecto
viduitatis palliaſtro, Aſſyriorum ſe de Duce re-
vexiſſe victoriam. Nimirùm timuit, ne Pudici-
Enxuris. tiæ triumphanti vel cineres officerent viri ſui, no-
Caſiratis luitque pugnare cum velo viduitatis, quod olere
eura. illud ſciret, expunctas illas quidem, notas tamen
illecebraſque nuptiarum. Vereor, inquit, ne pu-
dor decoloretur ſolo quoque nomine mariti. Pal-
let Caſtitas etiam ad viri cineres, orbitatiſque Syr-
ma Candor non patitur, quo, ut carere, ita non
caruiſſe viro arguitut vidua. Malo mitram remi-
dentem, quam ſupparum mortuale. Ornari enim
& virgo poteſt, non poteſt viduitatis præferre
teſſeram, quæ virum non habuit. Itaque, ut pu-
dica triumpharet, pallium viduitatis abjecit; ut
quaſi Abrahæ filia luctaretur, armillis inter ha-
ſias emicuit, ideò læta, quòd mœſta. Proluſiſſe
iis, quibus de agimus, mihi viderur ſponſa, quæ
ambiri languorem ſuum pomis, floribuſque præ-
cepit. Fuleite me floribus, ſtipate me malis, quia
amore langueo. Nolo in languore lugere, florere
volo. Penè morior; ſed exſpiranti pro præficis
ſubmittite lilia. Erit mihi pro pollinctore Nar-
cifſus: meus erit Roſa veſpillo. Pro rogo, expe-
tO prata; poma vos, ceu faces, ſubjicite. In hoc
funere charitatis pro agone ver eſt, Autumnus
ro feretro. Amore langueo: ſtipate me malis.
Ub Ccharitati ſuccumbitur, deſignator Autumnus
eſt, & Libitinarius, ut ita dicam, eſt auſter. Ita,
quæ diligit, languer. Hæc eſt Iſraëlitarum para-
lyſis, quorum culcitræ non alio farciuntur to-
mento, quam viola. Exultant enim in grabato.
Videre id libet in Davide, qui cùm in terza in-
Pſal. 6a,3, via, deſerta, & inaquoſa latere dixiflet ſe, Quo-
niam melior eſt, inquit, miſericordia tua ſuper
vitas. Vindictam Domini efferre debuiſlet in æ-
rumnarum ſede, non autem miſericordiam cele-
brare. Sedenim filiis Iſfraél ſitiens Ager pro Car-
melo eſt, & qui uvam acerbam comedere con-
ſueverunt, labruſcam botryonem eſſe Cypri in-
Deut. 33. terpretantur. Inundationem maris, quaſi lac ſu-
19. gent, inquit Moyſes de filiis Iſſachar & Zabu-
lon. Nimirum & Sponſa de deſerto aſcendit ſicut
virgula fumi, quæ fragrat, quùm deflagrat. Et
ſanè ſi damnatæ ſterilitatis ficulnea raſiro & ſter-
core amimatur ad frugem: Uſque dum fodiam cir-
ca illam, & mittam ſtercora. Quidai Sanctorum

Can. 2. F.

Can. 3. 6.

ENEg. 1 8.

fili in cophino & compede effloreſcant ad lau-
dem: Ergo in ſervitute litatum eſt vituks, ur
captivitas haberetur pro ubere, vinculique rubigo
ſciretur fore pro lacte nepotibus Abrahæ, qui
grande convivium fecit in die ablactationis filii
ſui. Tunc enim exultat Iſaac, quùm ſevocatur
ab ubere. Superabundo, inquit Paulus, gaudio, in paul. 2,
omni tribulatione mea. Ni quid patimini propter Cor.7. 4.
juſtitiam, exclamat Petrus, beati. Succlamat petr;
utrique Chriſtus: Beati eſtis, cum maledixerint“
vobis homines, & perſecuti vos fuerint, & dixerint Maur .
omne malum adverſum vos. En Cæſos in ara vitu-
los pro luctu.

Obtulerunt holocauſtomata Deo Nrazël,
vitulos duodecim pro omni populo Iſraél.

Cr ſacrificium, non boum, quĩ ver- uatipe,
tendo ſolo brevi delumbes culturæ uſui eſſe en=s:
non poterunt; ſed vitulorum, quorum pubeſcat
robur in paſcuis, quorumque ſuppetias agri cam-
pique præſtolantur. Laudo, inquam, libatum
Deo florem armentorum, primitiaſque gregis Eleimoſis
Domino conſecratas. At ſacrificii ordinem do- "“.
ceri velim. Audiamus ergo Eſdram. Deſeripuim-
que eſt omne pondus in tempore illo. SRed & qui Nur.
venerant, obtulerunt holocaußtomata Deo. Quam- Tefamer.
diù Perſarum Hebræorumque donaria Templo iorumte-
illata non ſunt, abſtinuere ſacrificio. Ubi verò 2“t“.
expenſum eſt aurum, vaſãâque reddita, tum vitu- vaniia
los adduxere in atrium. Quæ enim propitiationis
hoſtia, ubi aurum retinetur, & cruor effunditur? Criſtus à
ubi exenteratur hircus, & veſtiarium oppilatur? Wus.
Placent Pſalmi, quos modularis. Sed ſulphur eſt.
non thymiama, ſi rapis & pſallis. Protulere ma-
gi cum thure aurum: immèò, ſi credimus Mat-
thæo, æs primò effuſum eſt, tum oblata cum thu-
re myrrha. Et apertis theſauris ſuis, obtulerunt ei Matth. 20
munera, aurum, thus & myrrham. Fumant paf- I1.
ſim altaria; ſed ſua in gazophylacia Sacerdotum,
Templique pecunia non conditur. Oſculamur
Chriſtum, ſed loculi ære non noſtro turgent. Id-
eò non potuit non perire Judas, qui Chriſtiano-
rum Satrapas perditiſſimam docuit Philoſophiam,
accedendi ſcilicet ad Chriſti oſculum, antequam
argentei referantur in Templum. Evaſerat inqui-
natiſſimus coœleſtis agni in mendacii nundinis
proxenêta, ſi priuſquam filium Pacis oſcularetur,
pecuniam regeſſiſſet in atrium. Ubique ingerun-
tur oſcula Servatori: at quia æra Sanctuarii æ-
ſtuant in pera, aurum oſculi æruginat in vene-
num, oſculamurque, & furimus.

Proecraſti⸗
natio.

Obtulerunt holocauſtomata Deo Nrasël,
vitulos duodecim pro omni populo I-
rael.... Dederunt autem edicta Re-
gis Satrapis, quæ erant de conſpeältu
Regis, & ducibus trans fumen: G
elevaverunt populum & domum Dei.

Um Deo litarent, in Dei domum ſplendi- Dei cus
diſſimis illatis muneribus, nihil à Domino Wer it
efflagitarunt. Pro populo, inquit, Iſraél. Ut eum
fortè eximat ſervitute? Ut eorum roboret manus,
contra inſidiantes Sioni & Templo Samaritas?
Ut gratiam, Regis litteras reddituri, apuid Satra-
Pas ineant? Abſit. Neque enim fili Jacob habe-
remtur, ſi non penitus omnem de ſe, rebuſque
ſuis cogitationem in Deum rejicerent. Ouod bonum es .
ſi in ocudis Iitis faciat. Ita locutus eſt Heli jam-
jam

14,.

Vſeruin &l
5 odhtin

tiuls.
as, hi
Ihud
,u dor!
n. M⸗
nm eile
Frt ſox
Elrgeint
ANmein
Eeluüons al
2 Wnni Ar
lten r
W.olcul⸗
Anolitur
cerdo⸗
1 miltibe
en iſlent
1 d deles
inne; 1

ipe
üricn 4
byre!
uzmnen &
Cuncni
ligeke G
cn, Ne
n Reges
ſt cellen
iag ori
Ullerre di
1 Tlcis
ni i⸗
llde
iet
. Knii

tadk
le
le e
1
uonigi
. Erorn
vlallin
ii Ulter
ckene 1
Odien
inanrin

o ln,
huhlin

un, gin,
lüre lich
Num al⸗
enisigicnn
Ium, ſbanm
tigge Utgt
i adnen er
n Miie
l. N
4D r
Mtin lenf
rin Uiren
Gs, uunti
n Poriinn
Goreffmdn
fum orfin
Eellihbuc
. Drotbeten:
Gedimns M
Obhonmtr
is, illnintr
. Funn
ia deenn,
r. 0Nn
kro tungen
Ppiblgtun

Hon, deld

PErdetrünt
eCcleci Aunds
cn oClnen

Dteigen

14 Ganuanl
bginn n N
.
o i,
n n
tnelitl
Summ 13
mnun⸗

E

Gomun

et
nleln,

„

vtra care-

in Cap. VIII.

jam ruinà Tabernaculi opprimendus: & timidiùs
