torvitate? Rigantur tempeſtatibus arva: ne-
mo tamen non latebris abditur, quò fulgu-
rum diras evadat. Nam ut rariſſimi afflentur,
ità nos tamen & tonitrui fragor, & evibra-
tæ feralitas lucis exanimat, ut nulla nos vitæ
ſecuritas recreet, nulla ſublevet camporum
novo riguo ubertas duplicata. Mallemus gra-
ciliorem ſegetem imbre perfuſam inaniori,
quàm præpinguem miſtâ fulguribus pluvià fœ-
cundatam. Ne Angelos quidem indutos chry-
ſolitho videre libet, niſi faciei fulgura in ro-
res emolliant. Vidi, inquit Daniel, & non re-
manſit in me fortitudo, ſed & ſpecies mea im-
mutata eſt in me, & emarcui, nec habui quic-
quam virium. Et quamvis bono illum eſſe ani-
mo juberet Angelus, ait de ſe nihilo minùs
Daniel, ſeti tremens. Et ille tamen Angelus
erat, accinctus auro, linéque conveſtitus. Et
vir erat deſideriorum Propheta, nullius aut no-
xæ ſibi conſcius, aut dammi metuens. Diſpicias
hinc velim, Te fremente, qui ſit futurus ac-
toris, ſeu Rei animus, tot obnoxius incommo-
dis, tantiſque ſcopulis illidendus, niſi tuâ e-
naviget aurà Scyllæis & vadis. Si Prophetæ,
viſo Angelo, exanimantur: viſo Minoëé, non
terreatur homuncio, tot jam per cancellos rap-
tatus? Vides, opinor, quæ ſit Mundi, Natu-
ræque perturbatio, quoties Lunæ interjectu
Sol terræ obvelatur. Juſtitium tunc omnium
eſt, tum plantarum, tum ferarum, tum ho-

minum. Num tu non Sol es provocantis ad

ſubſellia æquitatis. Quid ſi non ſidere, ſed
Dracone velêre? Luna tum Sol interpellatur,
& cohorreſcimus. Expiraremus, ſi conglobati
in nymbum Angues Solem obnuberent. An
non Serpentibus infuſcaris, qui torvitate, tru-
culentiâ, inhumanitate, barbarie convelatus
ſedem inſides judici? Unus ſi cœlo Cometes

affigatur, mortales exanimat: adeò vel luce

conſternamur, ſi, præter morem, effulguret.
Inde ſiquidem ſpes noſtræ dependent. Et mi-
raris, ſi, denigratâ ſuper carbones Judicis
facie, quæ Cœlum litigatorum eſt, litigan-
tes conſternentur? At enim incorruptum fero
ſuffragium. Sed vultu ſævo, ſed exaratum
non Cygni calamo, ſed ungue Pantheræ. Vi-
dere videor mihi ſcaturientem Hieroſolymis
aquam & Dracone. Nulla volucrum ad fru-
ges advolat, ſi velum haſtæ ſuffigatur. Eſu-
rire malunt, quàm exterreri. Et ſatius ple-
riſque eſt jacturam pati bonorum & famæ,
quam litem coram Radamantho conteſtari. Er-

go, ſi recreare Iſraëlem novo riguo ſtatuiſti,

curato, ut non & Serpente aqua; ſed & Cy-
Zno ſcaturiat. .

Oliva

Et egreſſus ſum per portam vallis nodte,
E& ante fontem Draconis, & ad por-
tam ſtercotis.

Onuntur Dræconi ſtatuæ Hieroſolymis: Digritas
ſed non in Templo, foréve, verùm in- eui confe.
ter portas vallis, & ſtercoris. Utere, ſi li- renda.
bet monſtris, ſed aut ad ludibrium intuen- Religinns

tium, aut ad famulatum aquantium. Non D em.

imminet Arci Draco ad ſpectaculum, orna-
témque Urbis compoſitus; verùm effictus in
fontem aquam accedentibus propinabat. No-
lo exulent Serpentes Hieroſolymis: ſed non
ideò locari ea velim in Templo. Cherubim
ibi video & Columbas, & palmas aut ex
auro; aut aureas. Draco lapideus eſt, & in
vallem rejicitur; nec ibi perſtat, ſed mimi-
ſtrat. Dignantur cœlo vapores beneficio ſide-
ris ſublevati. Sed ut in imbres coaleſcant;
ſed ut conſtipentur in fulgura. Aut pincer-
næ, aut lictoris munere defungentur. Non
ut ibi ſint, ſed ut ibi famulentur, eò inve-
huntur à Sole. Diligebatur à Putiphare Jo-
ſeph, ſed intra ſervitutis cancellos humani-
tas reſtagnabat. Neque enim oppidis eum,
aut ſacrificiis præfecit, ſed veſtiario, ſed æ-
rario, ſed domui præpoſuit; id eſt, in ordi-
ne mancipiorum primum illum efſe voluit.
Dominus meus omnibus mihi traditis ignorat, Gen. 35.
quid habeat in domo ſaa. Placet ſuum cui-
vis hominem ſtatui, ſtadiéque proponi bra-
vium. Dignus eſt operarius, inquit Domi- Luc. 10
nus, mercede ſut. Verùm non unum ſtipen-
dium eſt omnium. Nam cùm ſuam in vinea
operam præclarè Agricolæ collocaſſent, red-
dendam illicò eis mercedem edixit, ſed de-
narios ſingulos. Acceperunt, inquit, Ingulos Matth.
denarios. Neque enim ligoni, aut bipalio“* 3.
faſces redderentur, ſine cenſura profuſioris in
ſtipendia, animique inſanientis. Nam pampi-
nator, ut vitem excolat, non debet propte-
rea lauro inſignüri. Quid enim ſcrobi commu-
ne cum ſolio? Ex foſſore renuncietur Opilio,
aut fiat ex aratore villicus: non autem eveha-
tur à Cucumerario ad Senatum, dicturus ideò
jus nationum gentiumque legatis, quòd olera
non malè ſeverit, & rhamno pyrum gnaviter
inſeverit. Vide jam, ut domeſticarum rerum
curatori optimo regendarum urbium commi-
ſerit præfecturam. Mna tua fecit quinque mmnas. Lic. 12.
Et tu eſto ſitper quinque civitates. Præfecit 19.
eum oppidis, ſed non victimis. Nam qui do-
mui præeſt, poteſt & urbibus præeſſe; niſi
conditione ſervili à ſubſellüs arceatur. At ab ſi er .
ærario quàm longè diſtat Altare! Non enim 6
quia cyathum exporrigit non illepidè, oflerre , eni⸗
propterea calicem debet, ex pocillatore Sa- varia.
cerdos. Amabatur ab Aſſuero Eſther; ſeld
ſuper omnes mulieres; ſed ad coronam uſque Dignin
ſyrmaque regium. Coronata eſt; adſcita eſt in indi⸗
in locum Vaſthi; gemmis ornata, & digna- 5.
ta epulo. Verùm intra gynæceum ſeſe Re-
gis amor continuit. Non enim in partem ad-
ſcita conſiliorum eſt. Quin illa, ut vitam po-
pularibus ſuis impetraret, ad Regem non ir-
rupit, ſed contra ſolium ejus ſubſtitit, quaſi Eſth. 5a.
poſtrema vernularum. Iretit, inquit, in aidto
domus regiæ, quod erat interius contra baſilicam
Regir. At ille ſedebat ſuper ſolium ſuum. Per

eos, ut opinor, dies communi cum Are
hore

y Hinm
m Obi
1 co. . 4

mnlinn,
SA aren e0,
dle fem
en l

utlne,
ogroſen
(n innn
in ſen hanc, 6
En eid 4
Unin conſii
en Nimiare
1 Eentin,
eaellt in
ge ſne
, mulli
Nekcun
n Am
ulonm ommn
e wlke lnln
e ler amndi⸗
eiemnünee
un verd
kiidnis
nn Ades
Pomnein
1ete gvoni
Plimts, in
I,
Emumtendo
mtachcatn
Gkkam Nd
T: id eſt, n
um ſat,
e, Ir ibi
ln Proclam
tehlenm
Mortkunk 1
Kan

„N
taling thoro cubaverat Eſther. Non tamen auſa eſt
Gan de ſtatu regni cum eo agere intra cortinas
servi a- voluptatis. Vide, an de imperio deliberaret
mentur, in cœna cum Rege, quæ ne quidem pro con-
Hentß ſed mode- terraneis ſuis aufa eſt, inter amplexus, Prin-
de, üint Marrim „ cipi ſupplicare. Ad ſolium Regni ut ita di-
Uen it, gia. gerim, perreptavit, ut de rebus, quæ ad im-
tbrin perium pertinerent, ageret cum Aſſuero. Ni-
–M Rex Re- Mirum amabatur Eſther , ſed ut fœmina. Pri-
cllin, gat. mas obtinuerat, non in Senatu, ſed in Gynæ-
verim le⸗ Ibid 2. (éo. Et adamavit eam Rex Plus duam omnes
dofine, 17. mulieres, babuitque gratiam & miſericordiam
nd: i Eyiſcozus coram eo, ſuper omnes mulierer. Licet non o-
nln e enni⸗ diſſe feæminam, mente quaàm vultu pulchrio-
R asaft⸗ rem. Is verò Amor reſtagnet in thalamo, Re-
eid superior num oppreſſurus, ſi à thoro exundet in thro-
ſkt 4 ipſe invi- num. Quam erat Abrahamo Sarai gratioſa 1Et
. “ gilet. quidem arbitrio ejus Agarem concubinam per-
lnnt i Gen. 16. miſit. Ancilla tua in manu tua eſt: utere el, ut
u 6. libet. Hactenus uxori Patriarcha obſecundavit.
ünk Uſus illa quoque eſt, cùm epulum coœlitibus
üngam ) Gen. 18. adornaret. Feſtinavit ad Saram, dixitque :
lemu n . Accelera, tria ſata ſimilæ commiſoe. Ubi ve-
Nuie rò cognoſcendis cauſis, indicendéque exilio ſe-
uneln ſe Sara intruſit, dixitque viro: Ejice ancil-
in dn, Gen.2I. lam hanc, & filium ejus. Tum enimverò edi-
veſtun, H rI. Gtum ejus Abrahamus abrogavit; &, niſi u-
id h in xXoris conſilio Dominus ſubſcripſiſſet, haud
lum eam Patriarcha minacem exaudiſſet. Cujus
nuhi in ne ſententiam quidem rogavit, cùm domo
Pluet nn Anmor aſ- exceſſit in Monte filium litaturus. Adeò;,
e rs ee ad quæ ſupra conditionem videbantur mulierum
, MIth Ss eſſe, nullà adduci ratione potuit Abrahamus,
nnunnt ut ea cum uxore communicaret. Non famuli,
mn ſuminn non Aſinus à ſacrificio penitus excluſi: conſi-
Colocile Gen. zz. liorum omninò Sara ignara. Igitur Abraham
mn ednt, 3. de nocte conlurgens, ſravit Aſinum ſuum, du-
t, Ugnit Dignitas cens ſecum duos juvenes. His enim ad annonæ,
oni, A h gaiéusde- lignorumque vectationem indiguit Patriarcha:
nſuri piun Ierenda. uxore verò cùm illi opus non eſſet „eam de-
entis oe⸗ liberationis minimè conſciam reliquit in ten-
non Cikfiff torio. Adeò, quod ille de Sutore & crepi-
im ſrtiir⸗ da pronunciavit paulò demiſſius ⸗ nos defini-
enncens re de quovis hominum, rerumque ſtatu cum
ranit poſſumus, tum verò etiam debemus. Statua-
n, äui rius, ſi Praxitelem imitatione conſequitur, à

pertundendo ſilice, ad Achatem inſculpen-
dum traducatur. Lignarius Faber ſuam in diem
operam apud te collocat diligentiùs? eveha-
tur: id eſt, non jam buxum exaſciet, ſed e-
benum ſecet, & incidat. Eâdem quoque ra-
tione, ut tibi ſeſe gnavum ſolertémque proba-
rit Agâſo, aut Mulio renuncietur, aut etiam
Equiſo proclametur, ut tolutim incedere do-
ceat equuleum tuum. Nullus autem ab equili
provehatur ad ſubſellia: nullus à ſcalpro in-
volet ad Curulem. Licet & pinaſtro pinum fa-
cere: non autem inſitione licet pinum in pu-
nicum vertere. Quid ſi adamatam tibi plata-
mum in ebur effingere conareris, non irrito tan-
Conſilia- tum ſtudio, ſed inſano? Sua cuique incremen-
ii eus ti menſura præfinita eſt: ütque nullum ità na-

Mitende. tura depreſſit, quin poſſit excreſcere: ſic nulli
Qeledzus., hon metam præſcripſit, quam tranſilire, pro-
Rer amen Vectionis inſanid, non auderet. Ergo, ſi
Draco placet marmoreus, erigatur: ſed eum
dama, MoOn ad Templi portam ſpecioſam, verùm ad
as, as. Portam ſtercoris borealem ſtatuito, fundâtque
diat, aut aduam tanquam bajulus, non auro reſperga-
"vehat. tur, quaſi detractum cœlo ſidus in decus
Doig I. Ifraelis. Adſcitus in partem conſiliorum Saul

Auymen, Idumæus Doëg princeps Paſtorum, nefariis

lim. Nam ponè Arcam excubans Doeëg pro-

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 251

Regem criminibus „extremiſque propterea ca-
lamitatibus implicavit. Nam cùm Sauüli adeſ-
ſet, Davidem accuſavit, accuſavit Abime-
lech, baccharique Regem in Nobe delatio-
num atrocitate coëgit. Quin eum Sacerdotum
cruore foœdavit. Nemo enim è ſatellitum mu-
mero auſus eſt Regi obſequi, in cæde Levi-
tarum iniquiſſima. Unus adfuit Doëg, qui Non om-
furenti aſſentaretur, trucidatis ante ſoſum e- via decet
jus viris octoginta quinque, veſtitis ephod "nibuse
lineo. Ità nimirum Pprolabuntur Principes, Talents
cùm à caulis opiliones tranvehunt ad concla- varia.
ve. Egregiè fortè Dosg gregibus præfuit; peſ-
ſimè aulæ Conſiliarüs admiſtus ſententiam di-
Xit. Nomen ejus Doëg Idumæus potentiſamus 1 Reg.
Paſtorum Sail. Peccatum nihil eſt hactenus. 7⸗
Nam quamvwvis ſuos ille greges Judæo pruden-
tiuùs, quàm Idumæo commiſiſſet: non itaà ta-
men abjiciendos cenſuerim exteros, ut non
inire poſſint inter paſtores præfecturam. Frua-
tur ſuà ſorte Doëg. Verùm remoretur in
Paſcuis. Nam ſi admoveatur ſolio, ex Paſtore
Carnifex fiet; eritque maleficio/ejus Saul non
jam Dux, ſed Latro. Audi: Ait Rex emiſſa- 1. Reg.
riis? Conn'ertimini, & interficite Sacerdotes 22. 17.
Domini. Noluerunt autem ſervi Regis extende-
re manus ſuas in Sacerdotes. Et ait Rex ad
Dozëg: Convertere tu, & irrue in Sacerdotes.
Converſiſque Doëg Idumæus, irruit in Sacerdo-
tes. En quò Reges detrudantur, ubi, ſubmotis Non om.
Senatoribus, aut etiam Centurionibus ſuis, nia licens
abutuntur pro telo, pedo, jubentque Paſtorem omnibue.
cohortibus admiſceri. Si ovibus præfuiſſet
Doég in compaſcuis, tantum emulſiſſet lactis,
quantum die illà cruoris effudit. Verſa eſt mul-
ctra principi in lanienam, ubi à caula Opi-
lionem traduxit ad Regiam. Paſtor enim o-
pilio eſt, ſi præſit ovibus, optimus; futurus Loeus e-
inter Satrapas Lupus, ne dicam, Pardus. *n ſan-

. . 2 KAus nocet
Quin ne illum orare diutiùs in tabernaculo ve- F ili 3

permiſſa
ditionis cœpit telam in Davidem exordiri. A- 4 Deo
deò ſua dimoveri ſeu ſtatione, ſeu baſi debet zonditie
nemo; quando nuſquam procul à grege non E e 25
eſt iniquiſſimus Doëg, in Regia lictor, dela- .. tine
tor in Tabernaculo. Vidi filium lIſai in Nobe 1 Reg.
apud Achimelech Sacerdotem. En quæ ponè 22.9.
Arcam vota Paſtor concipiat. Nonne inno-
centius inebriaretur, quam orat? Nonne ſta-
bulum impollutiùs opilioni, quam Templum
eſt? Fornicaretur in lupanari Doëg, ut ho-
mo naſceretur. Pſallit in Tabernaculo , ut
Sacerdotum ordo juguletur. An non Arca
facta Doëg inquinatior, ejus culpa, quam
proſtibulum; quando vitæ hic incubaret, ſup-
plicio ibi funerique proludit? Auſim penè di-
cere, ſaltent bibantque, ſi libet, Paſtores im-
pii, dum ſecretiori aut ſoli, aut Templi adi-
tu excludantur. Non enim eò ſeſe penetrat
Doëg, quin urbem funditus deleat Sacerdo-
tum. Funeſtæ protaſis lanienæ hymnus eſt
Doëgi, ab hircis ad Cherubim digreſſi. Coga-
mus, rogo vos, tam Paſtores, quam oves du⸗
Ctis circum ſe retibus contineri, futur os ſeu in
Regia non Paſtores, ſed lupos, ſeu in Taberna-
culo non adoratores Numinis, ſed Sacerdotii
proditores. Quid agit Heva? quocumque mul⸗
ſat ad extrema pomari? Serpens ibi & fœmi-
na conſtitere. Nullà hactenus ego ſuſpicione
incendor. Nam ſi ſpectatur anguis, quaſi cœ-
leſtem Iridem dorſo præferat veneni ſui corio

diſcolori, haud illam exorbitaſſe crediderim;
quando

272
quando in ſpectaculum datum Serpentem cen-
ſuerim „ ut varietatem pretiumque colorum
cum repere cerneremus, diſceremus illecebræ
Conſilia- non fidere, quam Deus & calcandam abjecit
rii impii. humi, & veneni malignitate docuit evitan-
Heva. dam. Ergo, ſi anguem Heva circumſpicit, eo
fruitur non iniquè. At, at, diſperiit ſuà mu-
lier temeritate. Loquitur enim cum Serpente.
Atqui nulla ibi de rapacitate mentio, nullus
de obſcænitate, laſciviâque ſermo. De legibus
diſſerunt; & quidem adſtrictiori ſeſe præcep-
to implicat Mulier, quando non eſum dunta-
xat pomi ſibi aſſerit interdictum, ſed etiam
Gen343. attactum arboris. De fructu ligni, quod eſt in
medio paradiſi, præcepit nobis Deus, ne come-
deremus, & ne tangeremus illud, ne forte mo-
riamur. Exultas tu ſanè, cùm audias ſeverio-
ris diſciplinæ factam eſſe diſcipulam Hevam;,
Draconis alloquio. Verùm ego, qui ſciam ni-
hil eſſe poſſe ſalutare, quod non ſuis ſe conti-
net ripis, anguem timeo colloquentem. Et
quamvis à Deo, & à præcepto exordiatur, erit,
mihi crede, de Diis peroratio, & prævarica-
tione ſermo concludetur. Sapientiorem ego
certè crediderim fuſte, quam vaticinio Balaa-
mum. Is enim loquentem Aſinam non modò
non eſt reveritus, ſed virgà compeſcuit; pluſ-
que conſulentem odit, quàm calcitrantem. A-
peruitque Dominus os Aſinæ, & locuta eſt, quid
feci tibi ?à Cur percutis me? Reſpondit Balaam:
quia commeruiſti. Winam bhaberem gladium, ut
te percuterem. Quid plura? Spernenti prodi-
gioſam Aſinæ eloquentiam ſeſe conſpiciendum
Angelus objecit. Neque enim audiri jumentum
debet, licèt optima proloquatur; nam ſuos
quiſque fines ni ſervet, relabetur terrarum or-
bis in chaos. Solo Angeli conſilio & potuit
& debuit Ariolus Aſinæ ſententiam ſequi:
uam priùs cunctantem baculo ſtimulavit, en-
4 eam petiturus proloquentem. Quid Sole
gratius? Verùm ſi aut geminetur de die, aut
noctu emicet, portentum, non ſidus eſt, erit-
que non lucis Pater, ſed Mundi perturbator.
Locutam Romæ bovem nullus aruſpicum non
exhorruit. Torvitatem in Leone diligimus,
quam in homine, aut etiam in ove damna-
remus. Sperneretur in cavea Pardalis non
truculenta. Nam quemadmodum ocrea ſi ca-
piti indueretur, cieret riſum, non autem di-
gnitatem conciliaret: cùm tamen mihil elegan-
tius ſpectari poſſit Equite ocreato. Ità in pi-
ſtrino lixa aſtrum penè familiæ eſt: quando
ſervando furfuri, triticéque excernendo dili-
gentiam & fidem ſuam probare Domino po-
teſt. Quem ſi ærario præeſſe juſſeris, non calo-
nem deauraſti, ſed aurum decoloraſti. Peri-
ſtroma ſi pavimento inſtratum ſubjeceris dete-
rendum, ſplendidè habitas. Si verô illud in
morem veli è fornice ſuſpenderis, ut aſſiden-

Non om-
nia decèt
omnes.

Num. 22.
28.

tium cervicibus incumbat, ſocordiæ, ſordium-

que reus traducére. Quædam enim, ut cal-
centur, conſuuntur. Tanti eſt, quâ quodque
ſede, quôve loco contineas. Comæ caſſis im-
ponatur: tibialia infra femur detrudantur:
umbone oneraretur dextera, cùm illa obar-
metur feliciter læva, & ornetur. Telum con-
tra non læva ſtringat, ſed dextera. In porta
ſtercoris benè anguis collocatur, ut ore in tu-
bulum verſo, fundat pro toxico frigidam. Ro-
gaverat de Chriſto Sponſa lictores. Verum tam-
diu Dilecto caruit, quamdiu ab illis non abſ-
Can. 3.4. ceſſit. Paululum cum pertranſiſſem eos, inveni,

Jalenta
Varia.

—

Oliva

quem diligit anima mea. A quibus ſeverè incre- Non em.
pita, duréque cæſa; quòd licentius vagaretur: u"ia omni.
mox & deſiderio verbi æſtuat, & eum inter bus licent.
lilia diverſantem in horto nanciſcitur. Licto-
rum adeò plus tibi fuſtes, quàm conſilia pro-
ſunt, ut Verbum complectare. Nam ſi de bacatio-
JESU ſermocinentur, à JIESU exulas. Si te wes ani-
ſpolient erronem, ad Chriſtum tranſmittêre. varvum
Non enim vigilum eſt docere, ſed cædere. “
Cohortatione proinde effugant Chriſtum, ſe- “
veritate IESUNM faciunt propiorem. riis.
76.

Et conſiderabam murum Jeruſalem diſ-
Iibatum, & portas ejus conſumptas
igni.

Can. 5.

V Iderat ante portam ſtercoris exuſtam Ne- Sozeris
hemias proſtare marmoreum, in ſola invigiler.
tium ſitientis vulgi, Draconem, ex quo unda
profluebat. Non tamen ſimulachri nitore rui- Modeſis
narum ſqualorem temperavit, ſed murorum Ene ſpiri⸗
excidio delicias ſeu fontis, ſeu ſtatuæ, con-*
tempſit. Neque enim tam levi recreari ſola-
tio debuit tantæ horror, ſqualérque calami-
tatis. Ergo conſideravit Nehemias, non ſca- Viſtati
turientem & marmore illecebram, ſed igne 7es Epiſ
urbem abſumptam. Plerique non tam Chriſti, οαα
quàm Sponſæ veſtigiis inſiſtentes, non de po- 5, he.
mis ſunt anxii, ſed, ut virere conſpexerint sde hint.
plantam, hortum ſuum paradiſo Domini an-
teponunt. Videamus, ſi floruerunt mala puni- Can: 2.7
ca. Quam ſatagentem de floribus cùm au- Medeſtis.
dias, nuſquam eam exploraſſe videas, an po- Filiowum
ma maturuerint. Eam porròô viroris ſpeciem, educatis
vernantiſque illecebram plantæ non modò Chri- dee-
ſtus non extulit, ſed damnatam ſterilitati ſub- „edntis
jecit, nunquam in poſterum foœcundandam. „
X 2 . irtutem
Et ſanè quis non argueret dementiæ Nehe- olidam
miam, ſi ſcaturientis & tubulo chryſtalli cor- Saperior
ruptus illecebrâ, prolapſas urbis parietinas, invigilas
buſtůmque Portarum neglexiſſet? Heu, quod eriger 4
ille ſine cenſura, notâque levitatis Hieroſolymis ſadiechin⸗
non præſtaret, quot cum laude factitant in Ec-
cleſia? quos ſcilicet mirere virtutis ità fuco re-
creari, ut cruſtâ capti veritatis, nihil de me-
dulla Legum inquirant. Nec veròô id nobis e=
venire mirum, qui ad fulgorem ſamioris inno-
centiæ aut connivemus;, aut etiam lippeſcimus:
mirum eſt Davidi ab adoleſcente impoſturam
factam, quanquam & Senior, & Vates, &
Princeps eſſet. Quis enim non fallatur, ſi reg-
nanti, pſallentique imponitur? Dixit Abſalon z. Regi
ad Regem David : Vadam, & reddam vota mea 15. 17.
in Hebron. Dixitque ei Rex David, Vade in lan.
ace. Jugularat jam in ſua mente Amnonem Alſaln
Abſalon, Joabi ſegetes exuſſerat, corruperat
corda filiorum Iſraël, novarumque ſpes rerum uhele⸗
oppleverat. Verùm ſtillantem ſicam, fuman- ſagax ſi
tem facem; os obliquans, irretitas capillitio nee fdat
fœminas, erectam curribus multitudinem, fe- Modeßie
rocientem cæſarie, cæœæde, incendio, phaleriſ- ue ſpiri

3“ tu.
que adoleſcentiam una ſacrificii ità vox con- ,„ „

velavit, ut Iſaaco David quàm Davidi pro- faeil ern
prior, non videret latere in ore Jacob non Eſai dat Auli
tantàùm manum, ſed cruentatam quoque abdi ein ſee.
Caini dexteram parricidæ. Qacrifcabo Domino. mee
Vade in pace. Et Leonem in agno non vides? Nale.

Non vides in thuribulo tubas? in thure ſulphur?
loricas in Ephod? in rore ſanguinem? Tribu- Devid
nos in Levitis? in aris arces? in ſacrificio par-
ricidium? Unà Tabernaculi ità fronte deciperte lont.
Ut »

deteptus

A; Cen
ule

=
S=

jelim n
Litent
, It 1
U; ſed
ſee regle
natore.
mn MMrll
u. H
eun Pat
Po herſor
mn. Ter
rucetne
andatn me
ſno⸗ Nle
o kne
uenent
Wrbem Gepre
ewlo cor
Peretiän
heccelliki⸗
frens haben
Umn Dom
CCrons don⸗
nenores ſ
1nd fulpes
uedas te
16, vir⸗
ſa qe
0 Per
14 Mihtel!
P, en d

2 Ker lrel
a elu. Lxar
Lanttie
l Matum
AAue
yen 6
1, ſen
n iuranu
ie⸗ 1
IN
mI
mn d
unchi

Nruſin

7
415 conſane⸗
ſin

ori enliaf
Gremn,ill
em, ex

lachri uunets

1, f u
ſen kenen
levi keceni
dulirgeehe
hennus, nl
ebran, A

—

S

non tCNN
entes,
irete nienn

adiſo Done.

mueniyt riife

Konbu che

lle riku,ar

8 wotiſer
temnmdͦC,
tan kenluib,

Gti, ni 1
ec Ferd 1
Orel kuint
etinn renn
or, & Neen
1 Diu
Deit 1,
1 mente c⸗
—RZ
ein ſan

„5„.

ut, quem metuere vel evolantem in cœlum

Confdene debuiſſes, ſeceflurum amplegere in Hebron à

tier in ho- Regia. Fratrem interemit, Joabum læſit, Iha-
minibus tronas irretivit, irritavit plebem, currus, licto-
mali: res, ſatellites conſtituit, qui ſe præcedant, &
tantis æſtuantem vaporibus nuper exulem &
ſicarium, nullo dato obſide; à te abire pa-
tieris? Nimirum vox una ad inſtar perfuren-
tis Boreæ nubes omnes diſflavit: Jacrificabo
Domino. Nolo favum oris attendas, contrectes
velim in theca pectoris reconditum toxicum.
Latenmt in litaturo arcus & pharetra: & neſ-
cis, ut vox ſit Jacob; non eſſe Iſraëlis ma-
num, ſed Eſau. Imitare Iſaacum, & Cygni
voce neglectà, ungues pertenta Vulturis in
proditore. Clamabat in cœnaculo Petrus, Te-
Luc. 22. um paratus ſum, & in carcerem, & in mor-
33. tem ire. Hac Apoſtoli fortitudine quis non ca-

taphi
caute ſi-
dendum

2. Reg.
15. 8.

piatur? Parietem fodito, & comperies non ani-

moſum, ſed audacem Petrum efle; quando in

lo perjurium glhiſcit conſtantiæ fuco perſona-

tum. Ter me negabis. Norat Dominus non
corticem eſle plantæ conſiderandum, ſed explo-
randam medullam; ex qua ſciebat pro vitæ
pomo, plenam perfidiæ valvulam erupturam.
Quo ſanè ſpecillo cùm Scribæ viſcera Domi-
nus pertentaſſet, ubi emplum eminebat, ſpe-
Matth. S. gum deprehendit. Nequar te quocunque ieris.
19 Quid Dominus ad alumnum tam impigrum?
Te nolo comitem vel convivi mei. Tu me ſe-
quare etiam ad patibulum, qui necdum è nidu-
lo exceſſiſti, quem tecum circumfers? Vulpes
foveas habent, & volucres cœli nidos. His a ſe
illum Dominus abegit probris, quem cæteri
corond donandum illicò cenſuiſſent. Adeò in
interiores ſi penetres mentis anfractus, non
rarò Vulpes offendes & apros, ubi nacturum

putabas te Columbas tantum & Turtures.

Quid tu, quæſo, de Aarone Moſéque cenſe-
res, ſi virgæ attactu exprefiſſe eos cerneres
8. Moyſes: venas aquæ largiſſimas & rupe prædura? Quan-
viiias pal- tis eos præconis efferres! quibus eos vittis
. infulares! IIlo exulabunt prodigio, miracu-
lIo, penè digerim; nocentiores; quàm vitu-
Dignitas lo. Virga aderat Prophetis; ſed fides deerat.
caurècen- Silex liqueſcebat, ſed eorum obriguerat pe-
Ferendæ, (tus. Exaruerat pietas in Sacerdote, cùm un-
pel bonis. S—
da ſcaturiret & ſaxo. Cüumque elevaſſet Moy-

liata.

Num. 20. Je’s manum percutiens virgi bis ſilicem, egreſſæ
32. ſunt aquæ largiſimxæ. Dixitque Dominus ad
Moyſem & Aaron: Quia non edidiſtis mi-
bi, ut ſanblificaretis me coram filiis Irael,
non introdutetis hos populos in terram, quam
dabo eis. Viden' quæ lateat ſentina flagitii
in ipſa puppi depictæ auratæque quadrire-
mis? Subeſt miraculo non fides, ſed diffi-
dentia: adeſtque in illis fluctibus Cetus, qui
non unum Vatem abliguriat. Nec pertentan-
da modè viſcera prodigiorum funt, ut nito-

re cutis gangrænam retegamus palliatam: ve-

rüm non umi evolvendi annales ſunt, nec
uni fidendum ſyngraphæ. Nam cùm Exodi
decimo ſeptimo capite aquarum & ſilice deſ-
cgribatur eruptio,; mihil in Moſem contume-
liæ ex eo facto redundat. Quam ſanè nutan-
Is invidiam fidei ibi ſuppreſlam liber Nume-
rorum diſertiſſimis evolutam verbis;, noſtris
exponit oculis exprobrandam. Adeòô perqui-
rendæ ſunt fibræ criminis non in facinoribus
Exod.r7. tantum, ſed etiam in voluminibus. Et vo-
cavit nomen loci illius Tentatio, propter jur-
gium ſiliorum. Iſrazsl. Num ſola plebs deerra-
Ethicæ Tom. II.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

ſis piaculum in libro Exodi; Numerorum pa-

253
vit: an tu quoque, Moſes; Dei oraculo re-
pugnaſtiõ Pyopter jurgium filiorum Iſrael?ͤ Ad-
de & Patrum Vatümque Iiraelis. Iméô illis ter=
ra dabitur mellis, in quam tu eos non intro-
duces. Quod ſi nec ipſis Scripturarum tabu- Severiiat

lis ità ſtandum eſt, ut poſt primas non etiam

alias perſcrutari neceſſe ſit: nam oiniſſum Mo- Accuſa-
. tiones e
. . . 2 ankto Zen
ginis inſcribitur: Cur nos uni ità cenſuratm , e.

noſtram oppigneramus Authori; in ſingulari- liebfalſas

tate ſuffragii innocentem pronunciemus, quem, quba als-

ſi cæterorum diſquirerentur ſententi?, repe- Jui eas
tundarum damnaremus? Ne ſtandum quidem garmnuemi
eſt Exodo, ſed revolvendæ Numerorum ſunt
paginæ: alioquin abſolvetur à te Moſes, cui
Deus & diem dixit, & multam indicet. 81
de angue detraxiſſem apud te copiosè, eâm-
que obterendam illicò edixiſſem; quam tu
vidiſſes nunquam: an non ut pigmentata il-
la tibi occurreret, oriſque fulgore blandire-
tur; calumniatorem me illicè diceres; qui
reptili amœniſſimo ſummam feritatis conflaſ⸗
ſem invidiam? Cave tamen, ut nimium fi-
das colori. Nam pigmentis toxicum abditur.
Pede contere blandientem: nam ſi tibi ge-=
nuinum infixerit, expirabis. Imitare Nehe-
miam prætereuntem ſigna, & ruinas obſer-
vantem Hieroſolymæ. Porrô cùm hactenus ri-
manda dixerimus rerum;, geſtorumque viſce=
ra, cutem modô corticémque à Nehemia vi-
deo rfetractari. Nam inexploratis ædibus civi-
tatis, unis explorandis Hieroſolymæ moœni-
bus portiſque incumbit. Et conſiderabam mius
rum leruſalem diſpatum, & portas ejus ton-
Jumptas igni. Nimirum ut ædes in foro per- Modeſtia.
ſtent, ſi urbs proſtat inimicis, fapinas para-
vere cives, non diverſoria. Nulla in Spon- Circum-
ſæ vinea aut valli aut ſepis mentio. Et ideò NskKtio;
licèt de putatione actum ſit, vulpecularum
direptioni, ità patuit, ut funditus vaſtare- Can.2. 14.
tur. Contrà Sponſæ hortus nec deputatione
nec fimo fertur excultus; tamen quòd eum KRegnla-
concluſerint, ſepſerimque undique: crocus „ sv,.
& nardus, amomum & fiſtula, omnique e e “Z
ex eo aromata exportata ſunt. Hortus con- ſanme
luſus. Emiſſiones tux paradiſus. Davidis quæ necrſſs-
non affectio putata? Quantum ibi opera- ia.
rum, & operæ! Pefennabat in genis fons Cam4.44.
fletuum copioſus. Verùm una oculi negle-
Gta maceries, Harpyam induxit in hortum; 2. Reg-=
à qua non modô punica exciderentur, ſed 12. 60
vites converterentur in cicutam. Nam vi-
ſa procacius Bethſabea, ut in therum irru-
pit Propletz , manſuetudinem illam Regis
tam dilaudatam efferavit illicè in ſævitiem;
graſſaturam in Decurionem quoque pugnan-
tem pro Arca: En ut extimus murorum am-
bitus diſſipatus obnoxiam & interitui men-
tem, & excidio perviam Prophetz arcem
reddidit. Diſce hinc, non ſupervacaneam
Nehemiæ fuiſſe anxitudinem, quæ; falvis
*&dibus, ſed prolapſis mœnibus, ità flu-
ctuat, ut uno ſtare loco non poſſit; impedi-
tas, obſitâſque ruinis vias conſtanter irruptu-
rus. Conſiderabam murum Hieruſalem diſipa-
tum. Quod interea reconcinnatæ Hieroſoly-=
mis ædes! Palatia reficiebantur, excavabantuf
piſcinæ ; inædificabantur villæ,; netnora ſere⸗
bantur. At muros nemo aut audebat; aut ſtu⸗
debat reſarcire. Moœnia enimverò ad urbem Ratianes
ſpectabant; agrorum verò cultura; & dotruum frivate,
reparatio in privata commoda tedundahant,
. EFef

—

254

Zelus ols Perrari autem ſunt Ccives, quos publici ſeu com-
ſervantis modi, ſeu incommodi cura conficiat. Id in-
ere⸗ tereſt Reipublicæ? Interſit. Familiæ id fata-
ea, & le? Amoliatur omen hecatombe. Adeatur
Gloria Princeps: Numen adoretur: Patronmi implo-
Dei ſola fentur: non pecuniæ, non labori, non ſqua-

vers vi lori parcatur. Per Joabum & Ammonitæ do-
Rrter, mabantur, & Rabba oppugnabatur. Nihilo-
11. 28. minus David in meridie dormiebat. Ageba-

tur enim tum de proferendis imperii Judaici

2. Reg. fimibus, delendiſque hoſtibus Arcæ. Aſt ubi

15. Abſalonis tuba perſtrepuit, David illicò è ſtra-
to ſeie proripuit in aciem. Non enim certa-
batur pro Arca, ſed pro Gynæceo pugnabatur.
5. David. Concubinæ periclitabantur Regis, Regia pe-
tebatur, invadebatur ſolium. Umus eſt Urias,
qui inter Uxoris illecebras Arcæque diſcrimi-
na conſtitutus malit tentoria pugnæ, quàm
2. Reg. Cortinas voluptatis. Quare non deſceendiſti in
II. 10. domum tuam? Et ait Urias ad David. Arca
Dei, & Juda habitant in papilionibus: & ego

Intentio ingrediar domum meam, ut comedam, & bi-

Prias.

recta, am, & dormiam cum uxore mea à Et ideò
perüt: & ideò jugulari præcipitur. Non enim
dia virere vel in Ifraél ſinitur, qui id ſibi eſſe
curæ teſtatur, quod ferè à nullo non inter po-
S ſtremas cogitationes rejicitur. Armatur Abra-
r& a.

hamus, ruitque parva cum manu in Reges qua-
tuor? Miraris inopinatam viri hactenus inermis
fortitudinem? Nepotem vindicat captivum. Le-
vi & Simeon, Chananæorum ſpretis agmini-
bus, urbem invadunt, deléntque funditus?
Violatæ injuriam Sororis ulciſcuntur. Leonem
Samſon diſcerpit? Sed occurrentem ſibi. Vi-
ros uno impetu triginta confecit? Sed ut eorum
ſe ſpoliis, fidémque ſuam totidem implicatam
tunicis exolvat. Ipfe ità in Goliam David in-
furgit, ut lævâ quidem Arcæ imphcetur, ſed
Micholem victori deſponſatam non dexter4
1. Reg. tantùm, ſed toto Pectore excipiat. Quid dabi-
u7. 26. tur viro, qui percuſſerit Philiſthæum bunc? Et
ore quidem præferebatur inulta exercituum
Domini contumelia: ſed uxor gliſcebat in cor-
de. Videbatur propugnari Arca, ſed Regis
thalamus oppugnabetur. Non enim excuſſus
tam lapis eſt in Gigantem, quam in puellam.
Illum ferit, ut ill4 potiatur. Goliam vulne-
ATbid. 37. rat, ſed vulneratus à Michol. Quis eſt iſte in-
circumciſus, qui auſas eſt maledicere exercitui
Dei viventis? Verba iſthæc ſum, quibus cu-
Piditas palliatur. Arca tua Arx Regis eſt, in
quam pro manna Michol retruditur. Nam
tum pugnam initurum te dixiſti, cuùm inſi-
nmuatum tibi eſt, fore ut Regis gener eſſlet,
qui monſtrum debellaret. Ergo nec Davides
Arcæ ſtudio confligunt, niſi eam pro Cheru-
bim privata lucra, decorâque circumſtent.
Miramur autem ſuis intentum incrementis
adoleſcentem in tanto vitæ diſcrimine, quan-
do provectioris jam vir ætatis muneriſque
Petrus lembo extrahi, fine ſtipendio non ſu-
Mzrk. ſtinet. Ecce nos reliquimus omnia, & ſecuti ſu-
19. tr. mius te: Ouid ergo erit nobis? Hoc ex Chri-
ſto percunctaris? Nonne ille ſignificavit tibi;,
. quod te cymbàâ progredientem decus, mer-
céſque excipiant? Eris virorum, mulierum-
que piſcator. Eris Eccleſiæ fundamentum &
baſis. Eris Orci Coœlique ofliarius. Te loquen-
§. Petrus, te, Lex de ſuperſtitione triumphabit. An non
& Præceptore obventura iſthæc terrarum orbi
didiciſti doctrind, verbéôque tuo? Et quæ-
ris, quid ſit è paupertate tua erupturum?

Oliva

Aliorum, inquit, tu lucra commemoras: ego
quid mihi compendii accedat ex Apoſtolatu,
interrogo. Sequuti ſumus te: quid ergo erit no-
bis?* Vides, ut in privati commodi ſtes ipſe
Propemodum Petrus impingat, etiam poſt-
quam Chrifti nomen infculpfit in puppi? Fa- Matth.4.
ianm Vos hieri piſcatores hominum. Id jam ſa- 19
nè didicerat. Verùm Ethnicorum ea ſors erat
traducendorum ad Chriſtum: de ſua ipſi mer-
cede ſoliciti, quæ ſibi obventura merces eſ-
ſet, doceri optant. Nemo enim ità ſua pro
Chriſto contempſit, quin ſe ardentius ſuâque
diligat, quàm emergentis ſalutem Mundi ex
umbra, coœnôque mortis. Et ſanè acrius ego
in Petrum inveherer, ante adventum Divini
Spiritus, mortalium incolumitate non ſatu-
rum, niſi & Sponſam perviderem ſua longè
accuratiùs incommoda, quàm publica, ſarcien-
tem. Nam eam, ne ſemel quidem, de protur-
bandis, abigendiſque Hieroſolymâ ſicariis cùm
nemo conſultaſſe audiat: nemo non audit ſuc-
clamantem ſervitus ſuis, ut vulpeculas irre-
tiant, totôque paſſim agro depellant. Capite Can. 26
nobis vulpes parvulas, quæ demoliuntur vineas. 15.
Et ne univerſim vinetis illam omnium conſu-
luiſſe crederes, rationem illicò ſubjicit, cur
beſtiolas exigi jubeat: Nam vinea, inquit, no- Ibid.
ra Roruit. Vagarentur impunè non vulpes
tantùm;, ſed apri quoque & hyppopotami to-
tà paſſim Chananitide, niſi ſuis Sponſa plantis
extimeret. Neque enim aut belluarum odio,
aut vitium curd prætendi laqueos, foveâſque
effodi juſſit, ſed unius agri ſui ſtudio turbam
illam ruſticorum excivit, impulitque in feras.
Nam vinea noſtra foruit. Ecquis, domeſticis
ſpretis impendiis, in Reipublicæ commoda in-
cumbet, ſi Sponſa & ſeverius & diligentius
pelli vulpes, quàm latrones præcipit: nec eas
iis exegit finibus, ut popularium vindemiæ
Pproſpiceretur, ſed ut frugibus, preliſque ſuis
confuleret. Sed enim, inquies, amplificata;,
auctàque Babylon eſt à Nabuchodonoſor, quem
ædes ſibi inædificaſſe nuſquam accepimus. Et
probrum inde noſtrum fœdius tumet, quod ne
Aſſyrio quidem Principi Chriſti aſſeclæ exæ-
quentur imerdum. Ergo quam Babylon publi-
carum curam rerum oſtentat, Hieroſolyma ne-
