get, quin regnet. Gemitum indicavit, ut
noſceremus imperium. Nam quis lachryma-
tur, & concupiſcentis non dominatur car-
nis ac cordis? Filius lachrymarum ſuæ naſcitur

1Reg. 8. Matri Samuel. Anna, cur fles? Cur flet? Ut,

qui emerſerit è lachrymis infans, prineipatin,
auſpicio pœnitentiæ, deſtinetur. Habet enim
omen imperi, quiſquis coaleſcit in ſinu mœ-

Abidem. roris & cinerum. Suſcitat de pulvere, inquit,

egenum; & de ſtercore elevat pauperem : Ur
Jedeat cum principibus, & ſolium glorixæ te-
neat. Quid hic Poœnitentiam non reſipit? Pul-
vis, fimus, ſordes, & ſqualor. Verùm his
aut rigantur, aut opimantur arbores, quibus,
ærumnoſis quoque, thronus gloriæ conſtruatur.
Uſque adeò regium eſt lugere. Ut propte-
rea ſapientiſſimè fletuum aquæ ductus Regis
titulo conſignetur: ad portam fontis, & aquæ-
dubtum Regis. Nam & Judæ, qui Confeſſio-
nem ſuo nomine præfert, ſceptrum delatum
eſt, ex eéque naſcituri Principes nuncian-
tur, quòd abeſſe à ſacco poenitentiæ regni
purpura non poſſit. Jonam evolvito, eum-
que obeuntem Niniven urbem grandem pro-
ſequere, nuſquam illum meminiſſe Princi-
pis audies, niſi cùm, exutâ purpura, ſquale-

Jonx ;6. Te Cœpit Princeps in cinere. Et pervenit ver-

bum ad Regem Ninive- & ſurrexit de ſolio
ſuo, indutus eſt ſacco, & ſedit in cinere. Tum
haberi Rex cœpit, quum eum Pœnitentia de-
jiciendo ſublevavit. Qui ſanè mos non apud
impios dunmtaxat invaluit, verum & imer
innocentes eum viguiſſe didicimus. Accubuiſ-
ſe, ad inſtar Regis, Dilectum ſuum Spon-
ſa teſtatur. Et unde videri cœpit ſe ipſo au-
Euſlior Myrrhâ. Niſi mea me fallit opinio.

Can. 1 12. um eſſet Rex in accubitu ſuo, nardus mea

edit odorem ſuum. Bene eſt. Sed recita;
quæ ſequuntur. Faſeiculus myrrhæ Dilebtus
ens. Erge tum Princeps proclamatur, quum
illum fuis inſignibus Pœnitentia veſtivit &
ſepſit. Quis enim nefciat, inter primarias Peœ-
nitentiæ teſſeras Myrrham eſſe? Et dege-
nerare te poſſe times, ſi pædore decus com-
mutes, quando ipſemet ſpecioſus præ filiis ho-
minum, non tum Rex appellatur, (quamvis
ſemper Rex ſit) cùm caput ejus auro palmiſ-
Ethicæ Tom. II.

que comveſtitur, ſed quum totus fatiſcit in
faſcem, & „ evulſis palmis, coarckatur in
mytfrham. Caput ejus, inquit, aurum opti-
Mmltm „
ter ejus eburneus genæ illius ſicut areolæ. Coa⸗
cervantur huc ſane præconia, decorâque. Ve-
rùm palmetis, fodinis, & lapidicinis una Pœni-
tentiæ ſeu amarities, ſeu humilitas antecellit.
Siquidem inter marmorum, gemmarumque
acervos nominatur ille tantum Dilectus, quo
non caret titulo Bubulcus aut Fullo. At ubi
deſedit tanta illa lapidum fruticumque vis in
oleris vilitatem & amarorem, factuſque eſt Sa-
lomon ex auro myrrha, tum enimveròô, refusè
illi ex olere majeſtate, Rex Sponſæ eſt, Nar-
déque throno ejus litatur. Dum eſſet Rex in
accubitu ſuo, Nardus mea dedit odorem ſuum.
Faſciculus myrrhæ Dilectus mens. Nullo ergo
ignobilitatis metu perpoliendos nos excolen-
déſque tradamus Pœnitentiæ. Non fons aquæ:
crimina elugentis inſalubrior Jordane;, ut ;
cùm ille Namani ſquamas exterſerit, nitorem
hic aut reſtituere, aut duplicare non poſſit
Iſraélitæ. Teſtemur ergo lachrymarum, fle-
tuumque typum Regum teſſeris non carere,
ſcribatque Eſdras non vulgi, ſed Regis efſle
aquæductum. Et ad aquæduttum Regis.

Et tranſivi ad portam fontis, & ad
aquæduttum Regis, & non erat lo-
cus jumento cui ſedebam, ut tran-

ſiret.

C in aqua luétum, & Pœmitentiam in
aquæductu Mens hactenus deprehenderit,
nihil contingere, exprimique opportunius po-
tuit, quaàm non licuiſſe jumento illinc eva-
dere, coactumque Nehemiam inter rudera
ſentéſque diè hærere cum equo ſuo. Non e-
nim Pœnitentia eſt, quæ cité demigrat, bre-
vique lachrymarum ſedem; cunaſque tranſinit-
tit. Perſtandum in luctu eſt; tantâque tibiop-
poni debet congeries ruinarum, ut pedem
inde referre non audeas, attonitus, implica-
tuſque everſorum ruderibus moœnium. Inci-
dit in aquæductum Poenitentiæ David; inci=
dit Petrus. Quot ibi horis perduraſſle am-
bos exiſtimas? Roravit alter ad auroram de-
licti memor; quamdiù vixit; quâſque pro-
cul ab atrio emiſit lachrymas, in cruce tan-
tùm cohibuit; unum eſſe ſtatuens vivendi &
lugendi finem. Noctibus alter ſingulis ſtratum
ſuum lachrymis inundavit; ne tum quidem
reſpirandum ſibi eſſe ratus à luctu, quum re-
gni curis exolutus in portum ſeſe quietis rece-
piſſet. Ergo intumeſcebant doloris fluctus in
ſtatione; ut cuivis facilis ſit conjectura, quas
Poœnitentiæ hoſtias in Tabernaculo mactave-
rit, qui, vi fletuum, ſe ipſum conficiebat
in thoro. Lavabo per ſingulas noctes lettum
meum; lIachrymis meis ſtratum meum rigabo. En,
ut in aquæductu Regis Rex perſtet. Quis eum
tranſmiſiſſe dicat rudera laticéſque Poeniten-
tiæ, quem nullis non luxiſſe noctibus demira-
tur? Flevit Achab, flevit & Saül, & fle-
tu utérque copioſo. Verüum, cùm neuter
perdurarit in luctu; regno uterque vitâque⸗
tumma nominis infamia, decidére. Tranſiere
ambo per aquæductum Regis: & ideò inter-
cepti ſunt. Quique hærendo fonti deveniſ-
ſent in Sion, ab aquæduétu excedendo eôò
4. 32 minus

Can. 5. 12

manus ejus plenæ hyacinthis t ven-

Cant. ſ. 12

Penitemia
vera perſe-
verantid
non caréebe

bſ. 6., J,

Excuſatio-
nes Vancæ;
aut falſæ
Pœniten-
tiam eyver-
Funt.

Saislis ex.
gisſationes.

K. Reg. 15.

Ciree Hass-
le ſanior.
Vitia pal-
diata,

270
minus itineris confecere, quò audacius excur-
rerant. Una enim Poœnitentiæ via eſt, quam
is meliùs decurrit, abſolvitque, qui ſtat. Exa-
ruere unam intra dieculam Achabi lachrymæ.
Gladio miſer occubuit, ideò naufragus, ſluch

à fluctibus ſeſe emerſerit. Non profudiſſet in
rheda ſanguinem, ſi fletum in cinere defu-
diſſet. Ut enim Jonas ideò vixit, quia pe-
fiit, nactus naufragio ſtationem, demerſione;
quàm navigatione, felicior. Ità pœnitens, ſi
crimen ità lugeat, ut non elugeat „ lachry-
marum tum perennitate, tum Copi Ahuret ſi-
bi portum in pelago, charybdim offenſurus,
ſi fluctuum tædio exſcendat in littus. Er-
go, ſi ad aquæduétum deveniſti, felicitas
eſt, quod tibi tranſire non liceat, quando una
poœnitentis calamitas eſt, ſi lachrymas, do-
lorémque tranſiliat. Non eſt Pœnitentiæ por-
ticus, ut olim erat Probatica Hieroſolymis .
ibi enim revaleſcebat nunquam, qui paraly-
ſi compeditus ſeſe movere loco non poterat;
hic verô ſaneſcit is tantàùm, qui beatam ità
paralyſim ſuſtinet,; ut nec viribus polleat;,
quibus refigere ſe queat à ſede luéctus, &
nullum habeat hominem, à quo de lectulo
doloris in illecebræ piſcinam demittatur. Vis
ſanus fieri? Noli lectum ſuſtollere, ſed ità
recumbas in ſtrato poœnitentiæ, ut inde
nulla vi ſurgas. Magdalenam contempla-
re, aut decumbentem jugiter, aut, ſi mu-
tare ſedem cogeretur, ſuum ſecum grabatum
circumferentem. Lachrymatur in epulo; pro-
cumbit in cona;, luget in calvaria, ejulat in
horto, ſaxo tandem abſtruſa Maſſiliæ annos
ferme triginta jacet ſolitaria, ut exundet in
fletus. Viden ut aquæductum nemo ſapiens
tranſmittat. Et ad aquædubtum Regis, & non
erat locus jumento, cui ſedebam, ut tranſi-
ret. Porrò nec tu aquæduétum præteries Poœ-
nitentiæ , ſi eò accedas cum jumento tuo.
Nam plerique, dum eos pœnitet ſcelerum;
non jumentum adducunt ad aquas, ſed equi-
tem. Non concupiſcentiam, à qua in co-
num ſunt abrepti;, caſtigant, ſed aut ætati,
aut amicitiæ, aut conventui, aut theatro im-
putant flagitium ſuum; cumque non ſe cor-
ruptos damnant libidine ſua, fed alieno ſe ap-
pulſu ſeductos jactant, vix lugent; aut ſi pro-
bro criminis lugere cogantur, ſeductionis
linteo citò fletum extergunt. Perge ad aquæ-
ductum cum jumento, ut ibi hæreas. Nam
illi tranſire non licet. Sola enim libido tua,
quæ te depreſſit, excuſationum te perizoma-
te exuet, ut, cuùm tibi turpitudo patuerit tua,
anchoram jacias in luctu nunquam à lachry-
mis receſſurus. Noluit Saüul ſuum ſiſtere Sa-
mueli jumentum, cùm fſervati contra quam
Deus juſſerat, gregis poſtulatus, non ſuam
faſlus rapacitatem eſt, ſed, deoneratâ tranf-
grefſionis in vulgus invidia, annuiſſe ſibi
viſus eſt, non rapuiſſe. Pepercit populus me-
lioribus ovibus & armentis, ut immolaren-
tur Domino Deo tuo: Ubi jumenti, hæc inter
verba veſtigium? Hoſtiarum, non rapina-
rum, meminit Saül. Quis autem viétimas de-
fleat? Quem pigeat hoſtiarum? Circæo hic Ca-
lix fatalior, quo, palpante ſe ſcelere, rapinæ
demutantur in hoſtias,; jumenta plumeſcunt
in turtures. Utinam, ut ſagas regno expulit
Saül, ità evocaflet in regnum aut Calypſo,
aut Circem, quibus imbueretur, efferare po-
tius homines, quam feras cicurare zid eſt: non

Oliva

vitia inaurare ſua condiſceret, ſed magis res
abs ſe geſtas præclarè aut extenuaret gloriæ

tædio, aut demiſſionis ſtudio convelaret. Ve- conſeſſ.

rùm; ablegato avaritiæ onagro, agnum obtulit

holocauſti, ideéque ità flevit, ut luctus ejus Petteris
erds

meritò rideretur. Debet non Gangem imita-
ri Pœnitentia;, ſed Nilum, ut ÆNgyptum opi-

ceſſe eſt, non facinora. Nolo ſacrificii memine-
ris, ſed ſortilegi. Alioquin & ridebis in lu-
ctu, & rideberis, brevique finies pœniten.
tiam. Remoratur ſiquidem aquæductus non
Agnum, aut Columbam, ſed Jumentum. Et
non erat locus jumento, cui ſedebam, ut tran-
liret. Felix ruderum aggeſtus, quo heſtia mo-
rari cogitur ad aquas. Quid;, quod inſidere
jumento debes, ut ad lachrymas devehare?

Tum enim lachrymaberis, cum non curſim, Exama
ſed quaſi ſedendo & quieſcendo concupiſcen- onſeienuic

tiæ tum vim expendes, tum virus, Non mo-

cenſere; ſed ità incumbas illi, uti equo ad volup-
tatem ſeu commodum utereris. Jumento, cui ſe-
debam. Plerique huic inſident jumento peeca-
turi, criminis tum memores, quùm blandi-
tur. At ubi eos aut ſaties, aut angor pecca-
ti coœperit, jumento confeſtim deſiliumt;, nul-
lam ſibi ſceleris imaginem hærere patien-
tes. Quos certè Davidis nemo dixerit alum-
nos, quando, quod illi crimen eliminant; ipſe

ſibi nunquam non adeſſe voluit. Et peccatum Fl. 50.6

meum contra me eſt ſemper. Auditorem ejus
dixerim anachoretam Jacobum, quem libidi-
ne ſupplantatum & cruentatum cæde; eâ lege
in ſinum Pœnitentiæ confugiſſe ſuſpeximus,
ut ofſa fœminæ, quàm primè libidinis pro-
caciâ vitiarat, mox latendi voto ceciderat, cir-
cumſpiceret ſemper, ratus non minus ſuo ſe
ſcelere, quàm Redemptoris imagine in ultio-
nem ſui deflagraturum. Ergo non amovit
funebres flagitii ſui reliquias, ſed iis ſeſe val-
lavit, ut quoquò aut oculos aut pedes pro-
ferret, moneretur delicti ſui. Sedere id ſanè eſt,
& inſidere jumento; hærere oculis, vultu, ani-
mo, putreſcenti fœminæ cadaveri, quo te argui
& adulterii ſentias & cædis. Nos verô memi-
niſſe peccati piget, vel quùm illud expian-
dum ſubjicimus Sacerdoti. Pudeat concupiſ⸗
centiæ & meminifſe, ut labamur, nec memi-
niſſe, ut exurgamus. Scorpione, quo ictus es,
abuteris in ulceris antidotum: & crimine, quo
cæſus es, uti neſcis, ut tuo vulneri cicattix ob-
ducatur? Porrò, quamdiu ad aquæductum u-
mento non vehéris, aut non plorabis, aut ci=
t0 refolvetur luctus in cachinnum; hoc eſt;

non reſiſtes ad ſcaturiginem pœnitentiæ; ni- cpakt
ſi tuæ te pudeat concupiſcentiæ, quam præ gerkzr.
. . nitentid.
oculis habeas. Quis Achabo flevit uberius? Nien

quem ad Eliæ vocem & afperſum cine-
re, & ſacco deformatum, & jejumio macilen-

tum Deus quoque laudavit. Nonne vidiſti A-. Reg 2l.

chab humiliatum coram meà Verùm diſſiutum 29.
mox eſt cilicium pœnitentis, aſſutâque regnan-
ti byſſus, non reſtituta Nabuthi vinea hære-
dibus, non everſæ idolorum aræ, non Jezabelis
compreſſa petulantia. Et tot vixere in lachry-
mis monſtra? Nonne tantorum eluvione fle⸗
tuum intercipi potuere, deprimique Hiagi-
tia Samariæ umiverſa? Potuere: ſed ſi perla-
tus fuiſſet ad aquæductum Pœnitentiæ Achab
jumento ſuo, hoc eſt, ſi fleſſet 1scordation-
. 900=

met. Ille gemmas, hic limum convehit. Ità Dzdr

luctus;, ut nos fœcundet, ſcelera devehat ne- or?

. Cogniti⸗
dò non grave tibi oportet ſit tuunt ſcelus re- ſar. ker

§. Yacobias
eremisa.

igne
eßs egul
CiniIs,
“ Etvuit
wde
l fiei
le,
u nt
t it h
fentorum,
1 lnti,
onis an
nſanto/
lure, Le
keiee
ſerisin ſe
immidl
n hpide⸗
Dophetas,
is decret
leyit in
lorus ett
Prni ennit
Ann Conſtenm
Eti honor
Dellant E.
un optile
te ftetum, 1
Dperandi?
Cmtabit,
in Juge
8n kgor
o Cbent, ut
m e, ni
det voto A
Un iſe no⸗
Ttn gnicden
Dentum l
lehuilet, he
Ppete ſnlil
& wle dho⸗
enn eume
nmn. lae
rzumernm

Imt nl
erpderet

1 perctili
N inlierat
Nplerindo
petenco
MlN, nolo
Mſen, t

Memlun te

ſhiſtenig
Nun, Nn
Duncim ,

I
eſhncer

N ve..
anſri
lleheq.

iine⸗
ſ

odiéque dehcti fui. Verùm in arundine, ut
ità dicam, longa ſagittarum Dei nefarius Prin-
ceps equitavit ad fletum. Non enim tædio
criminis, ſed ſfupplicii metu in aſylum profu-
3.Reg. ai⸗ git Pœnitentiæv. Ni mortuus fuerit Achab in
240 civitate, comedent eum canes ſi autem mor-
mus fuerit in agro, oomedent eum volucres.

era erehz aque, oum audiſet Achab ſermones iſtos;
. eſeige 4 7 . . 4 2
Arifie ſeidit veſtimenta ſua, jejunavitque, & dormi-
& nei vit in ſacco. Ambulavit infelix ſuper pennas
Knnes HW ventorum, quorum metuebat impetu ciendos
Auellän in ſe turbines, Procellaſque cogendas: ideéqueè
d lumen pinnis auriſque conflatus lucius levior, in-

conſtantiorque tum ventis fuit, tum etiam
plumis. Deébuiſlet in jumentum è& throno de-
ſultare, ſceluſque ſuum, non ſupplicium, ex-
paveſcere. Verùm nuſquam miſer meminit
Hceleris in jejunio, non extortum a cive hortum,
non immiſios adverſus probum teſtes, non ja-
Etos lapides in inſontem, non ductam ab ex-
teris conjugem; non exactos imperii finibus
Prophetas, non ſtatutas idolis aras, non mon-
ſtris decretas hoſtias aut faſſus eſt Eliæ, aut
Aabolevit in luctu. Flevit tantum, ſuéque non
dilutus eſt luctu, ſed dilatus, tranſmiſsà à Deo
Pœn criminis in poſteros. Nequit aut vera,
aut conſtans illa eſle Poœnitentia, quam non fla-
gitii horror, ſed pœnæ metus inſinuat. Re-
bellavit à Patre Abſalon, quamvis Regis vul-
tum optaſſet. Et potuit tantos poſt fletus arde-
re iterùm, non ultionis libidine, ſed procaci
imperandi? Potuit. Non enim odio criminis
contabuit, ſed exilii impatientid. Atqui con-
ceptus lugendi ardor citò refrigit, quem Re-
tum cleaͤ⸗ gis fulgor, non ſqualor cædis incenderat.
gtle hen . Reg. 14. Obſecro, ut videam faciem Regis: quod Nt me-
hrmd Itihm . mor eſt iniquitatis meæ, interficiat me. Ejula-
Votoceclelt⸗ bat voto Aulæ, non angore flagitii, cujus
pon Nikt non ipſe modò non recordabatur, ſed ne Pa-
z trem quidem meminiſſe ſuſtinebat. Adeò ju-
mentum ablegarat, quod tamen inſcendere
debuifſet, ne aquæductum Poœnitentiæ, quem
petere ſimulabat, præteriret. Suum namque
& noſſe oportet & deflere peccatum, ut di
fletus exundet. Alioquin abibunt in ſicco flu-
mina. Ideò Daniel extraxerat & ſtabulo cor-
dis jumentum concupiſcentiæ, quod Seni op-
poneret inſcendendum, ut ſui eum flagitii
Dan. 13. perpuderet. Jdemen Chanaan & non Juda,
7. concupiſcentia ſubvertit cor tuum. In quam
ſi perditiſſimus Judex ità moriturus inſiliiſſet,
ut infilierat peccaturus; nec tum innocentem
amplexando ſtrangulare tentaſſet, & mox,
oppetendo mortem, mortem evaſiſſet. Nolo
ſocios, nolo tempora, nolo mores civitatis
incuſes, ut tuo ſceleri velum intexas. Ju-
mentum te tuum abduxit, raptavitque in

Uti edbo
18 Mnentn ti,

aut angol
in Gelliiug
hberete er
emno en
den ehmin
oleit Lgee
. Auldtmren
bunn, goen la

1. Lecelen
e o
Wureigi
Ms ſelde
um Md el⸗

Jc. I. 14. hem criminis. Unuſquiſque tentatur, à con-
dcvupiſoentia ſua abſtrattus & illectus. Hanc
rape ad lachrymas, quæ te abripuit ad fla-
gitium. Nunquam cordatius lachrymaberis,
quam cùm in cupiditatem patratum aà te faci-
nus refundes.

Et tranſivi ad portam ſontis, & ad
aquæduöbtum Regis, & non erat lo-
us jumento ocus ſedebam, ut tran-
ſiret.

lutum. Jacobum audi, retegentem origi-

tranſeat: tu autem ſubſiſßte pauliſper, ut indi-

in Cap. II. Lib. II. Eſidrx. 271

Uam efſet Chriſtianus Orbis fortunatus, Aulicifes.
Q ſi Hieroſolymorumn infortunio conflicla- nandi.
retur 2 ut eas ſcilicet pateretur in aditu angu- pignitas
ſtias, quibus excluderentur, qui in Urbem ju- per quos
mento devehuntur. Verùm is tantum fanſtio- nferen-
rés Aulæ aditus nonnunquam perrumpit eſkanes
quemn onager infert in Regiam. Diſquire, quà npiorims
nonnulli ponè thronum conſtiterint, tanmtum
non collegæ regnantium; & deprehendes, ve-
nalis officio mancipis, & humeris illatos, quò
nemo ſeſe Principum penetraret. Petrus in
atrio Sacerdotis? Nauta cymbulæ fatiſcentis,
Malchi inſequutor; Chriſti diſcipulus. Et S8. Petrus.
quâ ratione inops, ſuſpectus, & reus ad
ignem Aulæ conſedit? Ancilla eum oſtiaria Dignitas in
in domum Principis admiſit. Foœmina Thecui- ndignit
tis errantem Abſalon reduxit Hieroſolymas.
Quis tumultuantem; laſcivum, præferocem,
transfugam; fratricidam & proditorem in do-
mum revocandum crederet Prophetæz & Re-
gis? Rediit in urbem primo, mox etiatmn ad
oſculum Principis. Et quibus ille rebus bene
geſtis flagitium abolevit jugulati abs ſe Amno-
nis in convivio? Maximis. Quibuſnam? Pa-
læſtinorum internecione? IIluſtrioribus. Tem-
pli deſignatione? Uberioribus. Civium patro-
cinio? Gratioribus. Et quænam ea fuere adoleſ-
centis promerita, quibus exilium oſculo com-
mutaret? Quibus criminum vindicem ſeveriſſi-

mum Davidem præclarè factis à cenſuræ ſup-

Plhiciique ſeveritate in oſculi blanditias deflexit?
Quibus? Ingentibus, innumeris, immortali-
bus. Una nimirum pro illo peroravit Thecuitis:
unus pro illo Joabus interceſſit. En quo mer-
curio confletur aurum! Nullis aut hofſtiis per-
litatis, aut cæſis hoſtibus, vir ſanguinum &
laſciviæ ab exilio retrahitur Hieroſolymas. Id;
inquies, non videri in Regiam devehi jumen-
to; quando mulieris interventu non ſecuri fe-
riuntur ſicarii, ſed Regum oſculo dignantur?
Cave in aulæ limine diſquiras, qui ſortis infi-
mæ viri, civéſque nefarii tam propé Curu-
lem adrepſerint. Nulli defuiſſe intelliges ju-
mentum, quod non fœno, ſed auro ſaginatum
in vehiculum fortunæ ſuæ homines perditiſſi-
mi converterunt. Proſtat ubique jumentum,
quo devehare. Adeſt Abſaloni Achitophel. Ad-
eſt Amanus Aſſuero. Adeſt Judæ Odollamites
opilio. Et ſi reſcire & Samſone optes, qu
ipſe ratione debilitari vincirique poſſit, noli
Manue parentem ejus conſulere, adito Dali-
lam ſcortum probrumque victoris. Ergo-ne
aut foeminis, aut ſemiviris, aut homuncioni-
bus regmi fores committentur, nulli adornatâ,
ſtratâque vià in palatium, niſi eo per jumen-
tum deporteris? Abſcedant alquando tan-
dem infauſti greges à Regiis: ſuis quiſque me-
ritis pervadat ad Principem. Quod ſanèé con- Rex regas.
ſuetudinis vitium abolendum tum cenſuit Sa-
muel, cùm Saülem inuncturus eum ſejunxit
& comite. Dic puero, ut antecedat nos, & 1; Reg. 90
cem tibi verbum Domini. Tulit autem Samuel
lenticulam olei, & effudit ſuper caput eus.
Quamdiu aſinæ veſtigantur, habeat Saül ſeu
mulionem, ſeu opihionem, quem conſulat.
Aſt ubi agendum de regno eſt;, paſtor exclu-
datur. Solus initietur imperio Saül, ut ſolus
imperare moneatur. Atqui multa per ſe Princi-
pes definire non poſſunt. Aio. Sed pleraque poſ-
ſunt; multâque ut poſſint, eniti eos oporteret.
Vide, ut adminiſtro curam ægrotantis flii 0
4 oam

272
boam non committat, quo de agi cum Ahia
2. Reg. 14. propheta unam per Reginam ſtatuit. Surge,
1. & commuta habitum, ne cognoſcaris quod ſis
uxor Jeroboam, & vade in Silo, ubi eſt Abias
Propheta. Ipſe enim indicabit tibi, quid even-
Superion UWATum ſit puero. En ut duriora exequi vel Re-
2 2½ invigi: ginæ conſueſcant, quòd ad abjecta eas amor

r. inflectit. Cur pro ægro non agat imperio Prin-
1piſrepi Ceps; quod pro ægrotante filio Regis uxor non
nos omnia abnuit? Squalet, peregrinatur, oneratur, ro-
Vieeris gat, & ſenem adit Regina, ut febrientem pue-
a ruI recreet: & prodire & conclavi Principem

tædebit laturum opem in extremum adductis
fortunarum vitæque diſcrimen tum viris, tum
provinciis? Quod ergo pro filio fœmina pati-
tur, id pro regno viri principes recuſabunt;
cùm præſertim non ea imponamus Principibus
perferenda, ut imperium revaleſcat, quæ ultròô
Regina ſubiit, ut ſaneſceret filius? Non enim
illos prætextam jubemus ponere, non ad ci-
ſtas, onerâque abjici, non peregrinari, non ſci-
ſcitari, non fores pulſare jejunantium. Gem-
mâ bibant, cocco niteant, floribus coronen-
tur, atagene veſcantur: ſed audiant ærumno-
ſos, ſed conventui præſint, ſed interſint judi-
ciis: Imperent denique, ſi regnant. Id ab eis
petimus, quo ſi carerent, mori ſe diſcerpique
clamitarent. Jubeo regnare Reges. Quid eis
aut jucundius, aut honorificentius imponi po-
teſt? Agant pro urbium incolumitate, quod ve-
nando perferunt pro aprorum excidio. Num
gratior capreæ laniena, quàm regni ſalus? Sur-
gis, adequitas, abſtines, alges, diſcriminibus,
procelliſque objiceris, ut Aprum configas: &
in curuli reſidere tantiſper piget, ut ſummis
Rempublicam incommodis explices? Quan-
ti ego Davidem facio, quoties eum memini
de ſolio exſcendiſſe, ut agri à ſe coëmendi con-
venfionem, ſtipulationéemque coràm ipſe co-
a. Reg. 24. gnoſceret. Quid cauſæ eſt, inquiit Areuna, ut
a1. veniat Dominus meus Kex ad ſervum ſuum 5
LCLCLui David ait: ut emam à te arceaum, & adi-
3. Davad. ſicem altare Domino. Is porrò non Levita-
rum, aut Sacerdotum Primas, princépſve
erat: homo novus & penè advena, necdum
probrum provinciæx, ex qua transfugerat⸗
exuerat. Conſtitue altare Domino in area
Areuna Jebuſæi. Quis, vel ex equeſtri ordine,
NRr egss“ non Oeconomo, aut etiam Opilioni ſuo de
agro tabulas conficiendas delegaſſet? Ve-
rùm David pacta conventâque cum Jebuſæo,
& quidem de area tranſigit: ne Principes pu-
deret Judicum ſubſelliis intereſſe, quando
David non modèô cauſas audit cum centum-
viris, ſed ſolus dati acceptique rationes ſub-
ducit cum Areuna. Tu-ne Senatui non in-
tereris, ut cum primoribus regni fententias
& roges, & ſubſcribas de ſummis rerum bel-
lorumque momentis, quando coëmendæ ab
Areuna areæ ſolus pacta Princeps tabulâſque
confecit? Sed fortè ad eas negotiorum quiſ-
quilias ſi Principes demittantur, contemnen-
.geclakaßi tur. Primèò quidem non illos à throno rapio
corum pom ad telonium, nec areæ intereſſe juſſerim
te veo eos ſtipulationi, pretiéque: ſed aſſidere ſo-
» . .
mneslio, ſed frequentare Senatum, ſed reos audire,
ſed bella aut decernere, aut componere ſuaſe-
Nxr as rim. Aio tamen iis haud illos inquinandos quiſ-
d. quiliis, quando David de coéëmenda ab Areu-
Gloria ve. Ha area tractaturus, non modò non ſpernitur;,
vior impe- ſed prono in terram vultu adoratur à Jebu-
rantiam. ſæ. Egreſus adoravit Regem, prono viultu

Ibid. 19.

Oliva

in terram. Regem adoravit non epulantem in
ſmmaragdo, non conſidentem in curuli, non ovan-
tem in rheda, non revehentem proſtrati Go-
liæ caput, & gladium: ſed initurum cum eo
commercium, de area conſtruendæ aræ op-
portuna. Submiſſo ego quoque humi vultu
Davidem adoro, quem pluris facio, quùm ad
tabulam adeſt, ut ex Rege mercator aream
coëmat, quàm cùm ex paſtore Centurio fun-
dam rotat, ut Gigantem elidat. Regum enim
plerique bellarunt, ut triumphum agerent:
nemo, quod ſciam, Regum licitatiomi inter-
fuit, ne Regis voto nominéque conventionis
æquitas læderetur. Quis enim Principum ti-
muit, ne minoris à cive area, per Oeconomum,
emeretur ?² Tabulas ergo accepti expensique
miror in Rege, non ſceptrum aut haſtam,
imperii triumphique inſtrumenta. Quem
enim palma non proritet? Quem verò tabu-
larum non pigeat, pudeâtque? IIlud verò à Theolazis
me præteriri hoc loco non debet, digreſſum venali.
ſcilicet Davidem à Gad Propheta, ad Je- dalate
buſæi fores acceſſiſſe, ut ab illo coëmeret
aream. Quare Propheta is certè non eſt, qui nhliarii
emptionum à ſe jura in libertos tranſponit, i:
arceſsitque venditores, ſummâ ſumptuum, Adaltifis⸗
temporiſque jacturàa; ut, cùm limen aulæ de- nandi.
triverint ſepties & ſeptuagies, inauditi tandem
exhauſtique rejiciantur ad Procuratorem ſeu Eeeleſahi
Villicum; ut, ſi quid ſuperfuit ſpiritus & pe- ia aG.
cuniæx, fœdè illud exhalent, egeräântque in zam 4 Mi
ſinum libertorum. Emendus eſt fundus? Niſi Wru.
pacto interſis, latrocinium erit, nom auétio. Oeggaznͤs
Nam & meritòô haſtam ibi defixere Patres. aen .
Quamquam quò me impetus abripuit? Video
Principes pertractandis fori cauſis abeſſe, Avaritis
quos non adeſſe modò, ſed & præeſſe doleas
domeſtico conventui, ad intentandas lites, Eiateſ
agrôſque ſarriendos horam indicentes, ne ſex- zlum ani.
tâ quidem in Paraſceve ferià intermittendam: cpaben.
ut meritò credas de coëmendo ibi agi agro fi- Hii aro
guli, in peregrinorum ſepulturam, quando mie,
quâà Chriſtus horâ expiravit, latro eierat ſce- iuadia
lera, Præſes æra, arcamque reſignat. Princi- pius cuer,

pes horter ad tabulas? Imò eas utinam con- uakiuen

. *. . poralia.
vellere liceat, ut projectis dati acceptique co- Zelus ob-
dicillis, curam omnem in Reipublicæ commo- ſrvomye
da decorâque convertant. Pudeat infulatos ur-
bium obliviſci, & meminiſſe armentorum. Pu-
deat, Senatus conſulta faſtidire, aut etiam neſ-
cire tum reſponſa tum ſcita; & fundi tam pro-
bè tum fines metari, tum partiri areas. Nomi-
natim tuum pecus evocas, & Præfectorum
ne vultum quidem agnoſcis? Atqui per ſe Da-
vid, ex præſcripto Prophetæ, aream emit ab
Areuna. Nego id præceptum à Gad, qui ut
aram areâmque deſignavit, ità de mercando ſo-
lo mentionem non fecit. Recitentur mandata:
Venit Gad ad David, & dixit ei: Aſcende, G eg
conſtitae altare Domino in area Areunæ Jebu-
ſæi. Et aſcendit David. An his jubetur nunciis geeleſe
Rex intereſſe mercatui? Edicitur Davidi, ut bone ter
aram extruat, non ut aream coëmat. Locus mancd
aræ deſignatur, non autem conficiendæ ratio elsſaßi⸗
emptionis præſcribitur. Quæ tamen ſi Prin-ci le
cipi mandaretur à Gad, noſtræ nos etiamnumn “
mercaturæ puderet. Siquidem emebatur tum
à Davide campus, non ut ſtabulum continendo 4. Davii,
gregi pararetur, ſed ut propitiando Numini,

avertendéque contagio, altare ſtrueretur. Re- Lemplo.

— . . rum ornas
ligioni ad eam haſtam, non parcimoniæ, ſtu- mus neceſit-
debatur: neç manipuli computabantur; led ,ins.
hoſtiæ;

lokie,
Gs
n. .
Utavelſs
ania
Ee Conſ.
ee ea
Hio con
Uemo.
Pinceps!
Patiimh
Ie il 1
un Uet⸗
(un, goe
,, tenlnntit
2 it H
ANNu
1n ent Veli
i gom
t tele, ce
ſecknte,
umr. Ad
Ee Cæten
Pemnculs n
Ulribuch
N Aut
mKeitati
ſügce pra
nt mirar

vy (Meſcat

eon,
aud peri
¹ Deet teſler
Eemn regne
ln efni
Uutd: n
e r
ſblent:
Ieni
eparere ſo⸗
mml
Pr, Nl
wonmmin
1c, epulo
dlt, vert
ato amo
w hor 4
n rn
Auänt,
N cet
Kon enim
mento Nel

anſn
uecus
ut jun

.
a

8 e
in
Auncre
Woamndie
eagahl

r

eNnii
ltation in
e Connetii
1umhint
1Ceon
etn erhenig
n At lſn
menta. Qe
Gem vend tbe
IAEd
Dhen, A E
llo derr
e meh,a
e
mi imum,
nlimmnale e
inubdlttudn
Ocntannen k
itſhiim fe
, egelinge n

eſt kwds! N⸗

erit, odd
efien Nn,
driuuſt
calis A
& Nreltik
mennnd ,
ndtontbb
intermitua,
o ini gin
turan,
lanciutſ,
nelent Hi,

esinr
atitteſiin 83
enheene
dentiſlen
ArIVennm. 6
te, Atinn
& S
& Nii
Atqui

n ¹ C

in Cap. II. Lib. II. Eſdrx. 23

hoftiæ; ideò ſine probro, pro aris & Deo, fa-
Etus eſt Princeps cœli villicus, & Numinis lici-
tator. Quod ſi Abrahamum objiciendum mihi
putaveris, quem nemo non ſcit ſpeluncam emiſ-
ſe duplicem ab Ephron, ut conditivum defun-
Gen. 22. 3. Cæ conjugi pararet. Dabo pecuniam pro agro
lſuſcipe eam, & ſic ſepeliam mortuum meum.
Aio comparatum pretio ſepulchrum ab Abra-
hamo. At Abraham Pater erat familias, non
Princeps regionum. Porrò ego mercimoniis non
Patriarchas, ſed Principes interdico. Abſtine-
re illos jubeo tabularum obſignatione, quo-
rum intereſt Reipublicæ Reégnéque excubare.
Aulieifre Quamquam inde quoque laudaverim Patriar-
nand- cham, quèd per Oeconomum armillas nurui
Ber & E- tranſinittat, cùm ipfe per ſe pretium agri de-
piſcopgas finiat. Hic enim intercedere vim fraudemque
n et Poſſe percalluit: quum mullum timeretur in-
commodum, quibus Rebecca murænulis reni-
deret. Velim abs te ego quoque accuratids fo-
ri, quam thori cauſas inquiri. Malo emptio,
te teſte, componatur alieni agri; quam, te
ſpectante, comatur nurus, nuptiæque diſpo-
nantur. Adeſto haſtæ, ſed ſi ſceptrum non tra-
Ctes. Cæterum probroſum eſt, deſtinatam gu-
bernaculis imperii dexteram adverſariorum pu-
gillaribus diſtineri. Quid facit cum ſceptrô ſty-
lus? Aut ſi ſtylus ſceptro ſucceſſit, cur agro-
rum licitationes ſubſcribit, à quo populi re-
gnhaque præſtolantur jura legéſque? Cyrum
fort miraris ſuo ſatas arbores farculo inge-

§8. Abra.
ham. D

Rex regat. rentem? Mallem Larquinium ſpectares, quem

non ſpatiandi, ſed imperandi gratià hortum in-

Epißoti gredi ſpectes, quando non papavera decutit,
iemis, ut ruſticetur, ſed ut ſeditiolos factioloſque
superier compeſcat. Ne tum quidem tferiatur Princeps

emver im à regno, quum apricatur: & melius aliquan-
vigelet, co.

Sitsaede do imperio coniulit inter papavera, quàm

cura. inter tefleras ſuffragiaque Senatorum. Id tan-

dem regnare eſt, vel in olere quid factu opus

ſit, definire. Ille ergo meditabatur leges in
horto: nos regni oblivifcemur in ſolio? Libet

ilh deliberare de ſeditioſis inter frutices: nos

verò non pudet, garrife de intubis & vinetis
in ſubſelliis? ded faceſſat cum papaveribus
ſuis Tarquinius; non enim vigilare Politica in
papavere poteſt, ſævire poteft. En Heh, en
Samuel. Ille ſedet in trivio nonagenario ma-
lor, ut nulli aditus aut pompâ, aut faſtidio
velorum intercludatur, ibique éxpirat in platea-
1. Reg.4. Hic, epulo inſtructo, de aſinis conſuli non re-
1. cuſat, vertitque patinas in regni omnia, ſer-
vato armo Saüli regnaturo. Quæ omnia fuſa à
me forté copioſiùs ideò ſunt, ut quemadmo-
dum vectus jumento Nehemias portà fontis ex-
cluditur, ità nemo libertorum officiis deſtina-
tus ab acceſſu altaris & ſolii non excludatur.

Non enim aut vilior Hieroſolymis Roma, aut

.

Jumento melior ſemivir & libertus.

Et tranſivi ad portam fontis, & ad

aqus dubtum Regis, & non erat lo-
cus jumento oui ſedebam, ur tran-
ſeret.
Dnhien Apdlin jumenta decurrent, quamdiu à
. fonte aberis, quo diluare. Si te ſordes
ſqualorque delectant, quotquot, ut jumenta ,
Aalic ſe- Computruefe in imo fuo; te circumferent
leſti. quocunque libuerit, ibi tantum hæſuri, ubi de-

Servi m. tergendis ſordibus fons ſcaturit. De pecunia,
probi.

Politigi.

de latifundiis, de militia, de Pluto, de Vene-
re, de Cifee cum ſcelerofſis age, habiturus do-=
ini non cum Hortenſio Sphyngem, ſed Delphi-
cum offenfurus procul à Delpho oraculum &
Apollinem. Te Dynaſtis obtrudent, te Se-
natui adſcribent, tibi theatra reſerabunt.
Unum cave lavacrum, à quo ni reſilias ;
torpebit Aſturco, pepem propéè aquædu-
ctum non prolaturus. Non in Erythreo tan-
tùm Pharaonis equi deprimuntur, ſed paſſim
merguntur jumenta, ubi à lepra, ſeu à pul-
vere licet extergi. Deſilito; ſi fons manat.
Nam fontem Nehemiæ Mannus non tranſ-⸗
mittit. Achitophelem vide, mitioris odio
ſententiæ, ab Abſalone transfugam ad trabem
laqueumque defugere. Mori maluit, quaàm
Pati ad cædem patris filium languere. Ti-
muit, ne tardius foret Abſalon parricida, tæ-
diumque moræ laqueo cenſuit redimendum-
Adeò ubi fons ſtillat, jumentum hæret; ſol
ſceleris cunctatione Achitophele in propriumn
funus adacto. Reputa, quod de ſe imma-
nitatis dedifſet ſpecimen perditifſimus ſigni-
fer, ſi ad parentis amplexum Ablalon proci⸗
diſſet, qui, quòd eum in Regem trahere rap=
tim non potuit, vitam fune compreſſit pari-
ter, & excluſit; ne ſcilicet ſine portento
interiret, qui portentum vixerat Hieroſoly- os, .
mis. Quod enim; rogo, monſtrum, vincire Frer dets
ſpiritum, ut exolvas? Vitam, ut excludas, "66.
obſtruere? Ut in terram funere reſolvaris,
cœlum inter & humum pendere tremulum?
Ut Oreo immergare, humo ſuſtolli, & cœ- H
lo penè inferri. Achitophel videns, quòdl non a 12,
aiſſet factum conſilium ſuum, abiit in domum 23.
Juam, & ſuſpendio interiit. Non hæſit hic
tantùm in vadis, ſed hauſtus eſt. In Davi-
dem non irruis? Pars eſt pietatis, non ſtatim
patrem oppreſſiſſe, quamvis morâ crudelita-
ti obſtetriceris. Moriar ergo, quando jugu-
lare non poſlum. Achitophel ſiquidem aut
perimit;, aut perit. Vides, ut puto, laſleſ-
cere jumenta, quoties non penitus ſqualet
eques, ſordétque. Nullus Abſaloni fidior
amiciorque Achitophele, cùm effrænis baccha-
retur in Regem. Ubi tantiſper is ſubflitit, Aullci ma:
non quidem voto fœderis, ſed atrocioris car- ligni.
nificinæ deſiderio, recedit illicô Achitophel, Urio læſa,
laqueéque fauces adſtrinxit, malens & trabe,
quam è& Duce, pendere. Et non erat locus rre.
Jumento cui ſedebam, aut tranſiret. Vide,
quot Abfſalonem circumſteterint Satellites &
Satrapæ, quum ant fratrem cæderet; aut rebel-
laret à patre. Ibi audaciæ ejus viri fortiſſimi
militavere. Hic illum totus Iſraël proſequu-
tus eſt. Aſt Patris oſculum expetenti nullus
intervenit: debuitque cauſam ſuam ipſemet
agere, fruſtra etiam Joabi ope implorat4;
quem niſi meſſis incendio evocaſſet, nunquam
ſui apud Regem ſequeſtrum voti habuiſer.
Luare ſuccenderunt ſervi tui ſegétem meam 2. Reg. 14*%
igni? Miſi ad te obſecrans, ut venires ad me. *
Ad oſculum feſtinatur per ſtragem. Conjice,
