rit ſecundum verbum tuum in pace? Quantum . nchn
donorum eo verbi involucro intexit? Non- 1 Alinet
poſſum autem non admirari Davidis mode- Artle
ſtiam, qui nunquam inſequenti ſe Sauüli pro- (hin
ſtratum à ſe Goliam objecit. Egreſſus eſt Rex 1. Neg . Ehiind
Wraöël ut quærat pulicem unum. Imòô cùm in ¹0. uaded
funda & lapide Gigantem dejeciſſet, nunquam „„a Piii
exinde uſus fuiſſe funda deſcribitur. Non’ E
eam in Tabernaculo ſuſpendit; non eam au- Ghris
reis conſutam filis geſtavit & collo pendu- vani Nl
lam: non cum illa in Saülem pugnavit. b⸗ eNk
ſtinuit exinde funda, ne, hoſtes debellaturus- r
à gleria vinceretur. Iiſdem enim corruiſſet, lang
quibus 4 N

nnn Ki
ie

e uk

ulnen
Gn ekin

o (ezul⸗

Patintin

11
ſnas erberen
8 Ergo rir
e ad enn
t ſugtn
ni femn temer
Sodonantnſs
tebris U

Mantia Mn
us, Ad, r
hürtdugr

Nominm Unt
dd edidenin

robtalet,
i Aii 1
1 oni 4 ſe
Polin kit
tetrachand.
Ginerli,

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

quibus pugnaſſet, armis: ſi fundæ jactantiâ;
& vitam æmulo, & ſibi modeſtiam eripuiſſet.
Pugnavit in gladio, malens gigantum carere
cæde, quam gloriæ implicari laqueis quos ſibi
eo parari triumphali ſparto non ignorabat.
Benè ergo Nehemias Heroas imitatus, jejunia,
hoſtiaſque reticuit, ſuâque Hieroſolymis toto
triduo præclariſſimè geſta tenuiſſimis verbis
obduxit: Et eram ibi tribus diebus. Latet mar-
garitum in concha.

Et ſurrexi nocte ego, & viri pauci me-
cum, O& non indicavi ocuiguam, quid
Deus dediſſet in corde meo, ut Jace-
rem in Jruſalem.

Dignitas QGanran pietatis, prudentiæ, modeſtiæ-
in signo, + que in his verbis elucet? Deo tribuit,
quod ſuſceperat de munienda urbe, conſi⸗
hum. Quid modeſtius? De Sione, non de
ſua meditabatur domo. Quid ſanétius? Men-
tem ſuam nulli aulicorum aperuit. Quid pru-
dentius? Et primò quidem plauſum æquè
ac invidiam declinat, quum Urbem non inter-
peniß-ia diu, ſed nocte luſtrat. Placet benè merendi
Alamcon. de civibus ſine Sole ſtudium. Non jam, qui
rende. malè agit, ſed qui molitur optima; lucem fſaſti-
Sonz be dit. Videtur mihi Solem æmulatus Nehemias,
sultanda. in hac reficiendæ urbis nocturna luſtratione.
Ut enim ſiderum Princeps aurum non in
aſtris, ſed in latebris effingit: Ita reparatio-
nem urbis Nehemias deſignavit in umbra. Ni-
mwirum Manna queque deliciffque in eremo de
EZxod. u, nocte pluit. Factum eſt'ergo veſpere, & aſcen-
13. dens coturnix cooperuit caſtra: mans quoque ros
jIacuit per circuitum caſtrorum. Quæ ſanè bella-
ria non modò defluebant in tenebris, ſed itaà
lucem averſabantur, ut ad exortum Solis illi-
Cò evaneſcerent. Adeò cœlum blandiri mor-
talibus ſine ſtrepitu, pompâque, conſuevit.
Quare;, ut humanam egrediare conditionem,
dum conſulis, lucem, tanquam luem benefi-
cii tui, reformida. Putrelcit enim Manna,
quùm ſplendet, Miraberis propterea non antè
profiluiſſe Solem & ſuo ſpecu, quam ductu
permiſſüque Angeli evaſurus ignes Lothus ſe-
Gen, ige ceſſiſſet in Segor. Jol egreſus eſt ſuper ter-
½ ram, & Loth ingreſſus eſt Ggor. Sævire ſcili-

cet potuere in Sole Angeli: at noluere Juſtum

ſervare poſt lucem. Puduit cœlites beneficen-
tiæ proſtantis in Sole; quos meridiami ſupplicii
non piguit. Nolunt enim jactare munera, qui-

bus graſſari palam libuit in perduelles. Orto
eenim Sole, pluit in Sodomis ſulphure. Du-

bisa veròô luce ſubduclus flammæ cum filhiabus
fuis Loth eſt. Adeò una Heroas occulendi
beneficii cupido inceſſerat. Fruſtra proinde
Sponſa de meridiano accubitu Sponſum fati-
Can. u 6. gat: Uhi paſcis: ubi cubus in meridieà quem
ad ſe accedere ſentiet nocturno rore reſper-
Cant. 5. 2, ſum. Caput meum plenum eſt rore: & cincinni
wei guttis nobtium. Ac ſi ſuggerat Dilectæ:
Tu ex me, ubi degerem meridie, percontabare.
Ego me tibi pernox exhibeo: ut ſcias divinum
efle delicias præſentiæ ſuæ non fulgoribus
publicare, ſed umbris integere. Hinc eſt, quod
quartà noctis vigili fluéctuantem Apofſtolo-
uattheis. rum cymbulam JESVUS circumſietit. Timuit
Senim, ne fua proderetur in diſcipulos charitas,
ſi eos in Sole ſervaflet. Quid? Nonne tene-
bras Præſtolatus eſt Dominus „ tantas in
Erhicæ Tom. II. M

fragore.

phetes occluſit. . 2 6.
per ſe & ſuper puerum: & oravit ad Dominum.

217

Salomonem ſcientiæ, potentiæque opes effu⸗
ſurus? Apparuit autem Dominus Nalomoni perz Reg.2.53
ſomnium nolcte, dicens: Poſtula à me, quod
is. Nunquam effaſiorem ſe Dominus Præ-
buit, quam cùm accipientis arbitrio munificen-
tiæ limites præſcribendos protendendéſque de-
dit; & ideò donorum exundantiam ſomno;»
umbraque velavit. Icere proinde fœdus cum
ſacrificante Abrahamo Dominus abnuit, quam-
diù ſpectari Sol potuit in Chananitide. Cum Gen. re
ergo occubuiſſet ol, facta eſt caligo tenebroſa. .
In illo die pepigit Dominus fœdus cum Abra-
bam, dicens„ QSemini tuo dabo terram banc,
à fumine Eoypti uſque ad fluvium magnum
Euphratem. Cinæos, & Cinez æos, Cedmonaos;
& Hethaos, & Pherez æo, Raphai quoque &
Amorrhæos. Quanta hic provinciarum prodi-
gentia! Et nos quidem Corioli arcem tradituri,
non ſine onere vectigalium, Dictatori, meri=
diem forumque & tubas expectaſſemus, quòè
noſtra non omnibus non pateret humanitas;
Deus autem occaſum præſtolatur, offunditque
umbras, ut regna nullo preſſa tributo in Abra-
hami ſinum effundat. Liceat mihi de Chriſto
paululum queri, qui petenti tres ab amico pa-
nes non denegatum iri confirmavit, improbi-
tatis, non voluntatis, gratiag. Dico vobis, etſi Lué:I1. Ga
non dabit illi lurgens, es quòd amicus ejus ſit,
propter improbitatem tamen ejus ſurget, & dabit
illi quotquot babet neceſſarios. Daturum aio,
novique. Sed ſi detrahere aliquid Summæ Ve-
ritati vel ſemel mendacio licet; auſim dicere;
extorquendis panibus aptiorem fuiſſe noctem,
quam importunitatam. Quis veſtrum habehit
amicum, & ibit ad illun mediâ nocte, &
dicet illi- Amice, commoda mihi tres panes.
Suffragabuntur petenti tenebræ. Ut enim in

meridie incerta vel Sponſa eſt, ubi bonorum

dator recumbat: Indica mibi, ubi paſcas in me- Czn 1. 6,
ridie? Ita, ſi ad eum de nocte accedas, non
eum tantùm invenies, ſed vigilare, excubaré-
que deprehendes ad januam, quò te promp-
tiùs, ſine ſpectatore, juvet, in noctis concu-
bio⸗ Hinc eſt, quod Jacobo & cœlum patet-
cit, & Angeli blandiuntur, & dilatatio in occi-

dentem Solem orientémque promittitar. Ni-

mirum licuit Divinitati ad ſatietatem ſuas ex-
plicare, offerréque opes Patriarchæ de nocte
dormienti. Viditezue in ſomn's ſcalam. Ter-
ram, in qua dormis, tibi dabo. Nuſquam
blanditus eſt Patriarchis uberins Dominus:

ſuffragio enim umbrarum licuit ſine ſuſpicio-
ne theatri cataractas bene ficentiæ ſuæ in ſinum
profundere peregrini.

Deo ergo;, quam ho-
mini, propior Nehemias, qui ſine corona
popularium, quas reficiat, urbis ruinas per-

Juſtrat, in ipſa tenebrarum umbrarumque

caligine. Unus, inter gemmas Amethiſtus, Gioriæ gse
ut maturuit, erumpit in ſoli ſuperficiem cum 76
Et ideò minimi eſt pretii in jlapillis. „, e
Ea eſt beneficentia vilior, quæ neſfcit ſine euli da,
pompa florere. Videas ſummo cum ſirepitu g an,

torrentem labi; quàùm Nilus filendo .ayp- iia.

tum unmiverſam inundet: Ita ſanè, què eſt
tenuior gratia, eò eſſe ſolet turgidior, & nun-
quam non ſtrepera. Tum tantaàm Sunamiti⸗
dis infans revixit, quum ſuper ſe oſtiuam Pre-.
Ingreſuſque claltſit oſtium ſu= a. Keg se

Et aſcendit, & incubuit ſuper eum: Et oſcitas
vit puer ſepties. Quamdiu patere beneficium ex- s. El ſamts
citantis potuit, vita cunctabatur. Irrupit obſtru-
Etum

218

Etum per oſtium vita in præcordia pueri, quæ
patentes valvas intrare nequierat. Adeò huma-
n tati nullum eſt oſtium obſtrictius, quain
uad patet ſpectatori. Chriſtus propterea
Hliam Jairi revocaturus in vitam, tubicines
conclavi excluſit. Neque emim ante ſe tubâ
vult cani beneficentia. Et ideò fortè de nocte
natus eſt Chriſtus, quò ejus in nos foret hu-
manitas tectior. Ecquando deduxit Iſraëlitas
Dominus de compedibus ergaſtuliſque Pha-
raonis? Nonne ſumm nocte, quaſi benefi-
cium ſuum umbris tegere, tenebriſque invol-
Exod. 12. Vere ſtuderet. Nox iſta eſt obſervabilis Domi-
20 ni, quando eduxit eos de terra Egypti. Quis
non putaſſet ſub meridiem tantæ beneficen-
tiæ pompam explicandam? Non explicavit
eam Deus, ſed obtexit, nocte, quaſi velo
abuſus. Nimirum vel Columba, ut delati
à ſe ramuſculi foret gratia, pompâque tectior,
occumbentis præſtolata eſt veſperam lucis. At
illa venit ad eum ad veſperam, portans ramum
olivæ, virentibus foliis, in ore ſuo. Quid ais?
Pigebat fortè Divinitatem æmulari, ſuorum
munerum ſine luce prodigam. Pudeat nec avi
parem hominem eſſe: ut, cùm volucrum
beneficia lucem reformident, noſtra ſine
theatro benefacere neſciat beneficentia. Ergo-
ne benefici eſſe non poſſumus, quin mimi ſi-
mus. Ergo, ut Roſcius, extra ſcenam, mi-
care digitis neſciebat; ità nequit liberalitas no-
ſtra ſine ſpectatore redundare? Columbam for-
tè aſſequi non vales: num Corvis æquari non po-
tes? Hi porrò quotâà horaâ Eliæ delicias in ſolitu-
2. Reg.17. dine ſuppeditaverunt? Corvi quoque, inquit,
g. deferebant ei panem & carnes, ſimiliter panem
& carnes veſperi. Tam- ne liguriendi fuiſſe cu-
pidum arbitramur Eliam, ut non ſub meri-
diem pranderet? Quòd ſi differebantur in no-
nam horam epulæ prophetantis, cur manè à
Corvis vel dormienti, vel oranti ingerebatur
annona? Horrebat beneficus videri ales in luce.
Meridiem propterea prævertebat, malens im-
providus haberi, quàm liberalis. Corvi quo-
que deferebant ei panem & carnes mané. Quò
minus inerat lucis, eò ad antrum impigriùs in-
volabat novus Prophetarum ſtructor ; qui
ſui habitus nigrore non ſat tectam ratus, quamn
inferebat, annonam, eam meridianæ luci, an-
ticipatione miniſterii, ſubducebat. Non ergo
mirum, ſi id præſtatur à Nehemia Hieroio-
ymis, quod factitatum videmus in finibus
latebriſque Samariæ à volucribus. Et ſurre-
xi nocte ego, & viri pauci mecum. Non mo-
dò ſuum proſtare de reficienda patria ſtu-
dium Nehemias non optavit, verùm & comitum
ger ani raritate firmius, tutiuſque eſſe voluit. Sciebat
zamàm in. enim nullum non disjici conſilium, quod mul-
sitster. titudini aut eventilandum, aut implendum
canfliari? Committitur. Nec id prudentiæ ſerpentem la-
impii clàm tuit, qui hominem decepturus, non Adam He-
doguuntur. væ junctum convenit, ut ambos de abſtruſa
in pomo divinitate fallaciſſimè commoneret;,
ſed ſeorſim Hevam edocuit; eò ratus tutio-

Een. 8. 11.

rem eventum doli ſui fore, quo eum ſingula-

Gon. 3. t,. tim, non univerſim deprompfſiſſet. Jed & ſer-
pens erat callidior cundtis animantibus terræ.
Oui dixit ad mulierem Reſponditque conſi-
lio eventus. Contrà Heli, dum ambos à ſceleri-
bus avocat filios, neutrum revocavit. Et dixit
eis 2 Quare facitis res Biujuſmolkli, quas ego au-
dio? Nolite;, filii mei. Et quæ morum ſubſequuta
eſt inſtauratio cohortationem Senis ad flios?

L. Reg. 4.
24.

Oliva

Nulla. Quod enim omnibus nunciavit; per-
ſuaſit nemini. Et non audierunt vocem Patris uan
Jui. Vide, quid præſtet ſolitudo. Ab angue r, r3 m
ad iniquitatem ſtultitimque urgetur Heva, aea, “
Dei manibus, inter gratiæ fulgores, ficta fœ- ,
mina. Et à Summo Legis Pontifice ad ſanio- drd
rem mentem non revocantur, inter aras ho- Eles
ſtiâſque, duo lapſi Sacerdotes. Num Pomifi- keu⸗
cis tintinnabulis ſquamæ Draconis vocaliores? in
Num condita in ſinu Charitatis Mater viven- n
tium ſeduci pronior, quàm ſanari promptior ckein
prolapſus in Templo Sacerdos? Cur ergo ſua- naſ
dere potuit culpam anguis innocenti, & per- le⸗
ſuadere nequiit innocentiam Pontifex Sacer- lek id⸗
dotibus? Nimirum cum ſola Draco egit, quam *
ſeduxit. Alloquutus eſt Heli geminos, ideoô- mie
que reciderunt Senis, Patris, & Pomificis Eehi
in ventum verba. Vel Deus, ut in partes at- lümm,
trahat ſuas, quam deperit, animam à cœtu adn
ſevocat. Ducam eam in ſolitudinem: & loquar Ol. lerke
ad cor ejus. Novit enimverò Dominus conſi- “ e hiine
lii ſui ſemen offocandum, quod ſeminatur in uu eh
turba. Quod cùm Nehemias non ignora- ukezae⸗
ret exareſcentis vitium verbi in multitudine r, a
ſociorum, parvam delegit manum, quibuſ- Plonen
cum luſtrationem urbis conficeret. Jurrexi Superi. Malut
nocte ego, & viri pauci mecum. Quid, quod um zan Euchone

non ab aliis Dux trahitur, ſed Cæteros præit“ in len

ipſe, & poſt ſe trahit. Ego, inquit, ſurrexi pea ga, mam
nodte, Tum exemplo, tum conſilio aulicos ante- o n En n.
cedit. Pudet excitari à calonibus Duces. Pu- "" l: ſe
det Imperatorem non rarò ſuos milites ſequi. lets
Quod Sejano libuit, id Tiberio probatiſi- ein A b
mum. Aman os eſt imperii, venter aut ſtoma- Ahumers
chus Aſſuerus. Quod ille conſiliorum pabu- 1, uen
lum injiciet, hic excoquet. Trucidentur Hebræi ealu il
omnes tertiadecima duodecimi menſis die: Fetchann
ità enim imperat Aſſuerus. Literæ, inquit, ſi- Rhq 15 thepum
gnatæ ipſius annulo, miſſe ſunt per curſores Re- Ubnio h
gis ad univerſas Provincias. Lantum-ne ferita- Anerect
tis in purpura? Ergo non conchylio, ſed cruo- 1 (o n
re Regum chlamydes imbauntur, ſi ſervo- lifli,
rum lanii tamdiu regnare non ſe putant, quam- untk, el
diu illi vivunt. Non ferox Aſſuerus, ſed Aman iün. d
immanis. Virus is inſtillavit, quod ille expuit- Krii
Seriptum eſt, ut juſſerat Aman, ad omnes Jda- AGli 6
trapas. Manu Regis, ſed Præfecti juſſu fune- ann, ir,
ra deſcribuntur. Apage te hinc cohors Præſi- ei u ne
dum præferox. Regum atramemo, ſed veſtris uen hier
exarantur calamis ludibria, cædéſque juſtorum- en

Ducit agmen ſuorum Nehemias, non ſequitur. “ Ders

Surrexi ego, & viri pausi mecum. Ecquando arer
exclamantes cum Chriſto Eccleſiæ Chriſtos, im. 41
adverſus audaciam hortatorum, exaudiam: utt te ſ
Vade poſt me, Satana: ſcandalum es mihi. ath u.
Satan eſt, ſi antecedat, futurus, ſi Megr 13. Eeitt dul
ſtrum ſequatur, Petrus. Tibi quoque ſit inviſus, n den
quiſquis anteire è tuis te ſtudet, oonſilio, du- uin
Ctuùque. Atqui ſapit. Quis tum Petro ſapientior, o lpe
cui Pater divinitatis arcana retexerat? Saecd un
eum extuht. Quis Petro altior, in quem filius giin
claves regni rejecerat? Attamen, niſi ponè JE- h mn
SUM conſiſtat, objurgatur ut Satan. Nullius Ein
tanta eſſe aut ſapientia, aut dignitas poteſt, ik G
cui ſuccumbere Rex depeat. Te Deus regna- ſe 1
re, non illum, juſſit. Audiatur, ut Satrapa: i n
non- ut Dux, antecedat. Alioquin Cervi eri- en
mus, non-Elephanti. Ex his enim, qui mole, Zei
eboréque primus eſt, nunquam non præit. duk an
Inter illos ducatus viciſſitudine fluctuat. Qui
enim primus agmen trahebat, mozx agmen a
claudit noviſſimus. Nunquam eodem perſtatut 1

wint
en 5,
A 8
tgetn e
a, iün
tiedl
er N
Nk
n lhe
ett Mod
1rent
1deti Ar
Piin 4
aco egng

gemint i

, 8 M
unfz,
Arulnen i
Domimcs
uod ſenim
Nas non
bi in M
manun G
nſiceret in
n. Qi l

ſed carmſt
„I t, 4
nibas Dos
uns ninki
lider le
Fente als
Conſiinn
Ymcicemuh
Aini nnnt
Liine,
t der )
hnes
nchjniniin
wuntu
daſegta
AAennele
t, gutleß
ma, 4 u
ine coN
eg

lae nH

Giu, Mes,
velum. 1
Lallie (i⸗
ndoln1
ane,

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 21

ordine, ſed alter alteri ſuccedit; quùm ne-
mo non præeat, præeſt omninò nullus. Cen-
turionem Evangelicum Principes imitentur;
qui à nullo anteiri ſe militum paſſus ait: Ha-
bens ſub me milites Et dico huic, Vade, &
vadit: & alii, Veni, & venit“ & ſervo meo
fac hoc, & facit. Præeſle id namque eſt.
Nuſquam audit, & nulli ſubeſt, & trahit uni-
verſos. Et facit, inquit: Cur? quia dico, ſac
hoc. Quam ergo tuetur dignitatem lorica in-
ter cataphractos, eam Corona inter prætex-
tas abjicit? Imperat, edicitque Centurio, quæ
ſint agenda militibus: & quæ juberi oportet,
Cæſar à Senatore accipiet? Timeo, ne plantis
ſit ſolium affine. Ut enim deſignat flés po-
mum in arbore, quamvis hoc ſit ille & fragi-
lior & vilior: ità Imperatori præſcribit non rarò
Tribunus, quæ decernat. Præſcribit, aio?
Utinam tantà poſt ſe modeſtia Reges trahe-
ret Præſectura. Non dictat modò Satrapa,
quæ Princeps deſcribat: ſed lituris Regum
literas dehoneſtat, ſervique dextera apici-
bus Regnantium non novos apices ſuperfoe-
Aulicif tat, ſed contrarios. Servari David juſſerat
nand.. Abialonem, quem Joab imperat ſuffigi. Ni
tædeat adire ſaltum, deprehendes, utrius con-
2,Reg. 18. ſilio reſponderit eventus. Cumque adhbuc pal-
pitaret hærens in quercu, cucurrerunt decem
juvenes armigeri Joab, & percutientes interſe:
cerunt eumui. Atqui Rex vetuerat Abſalonem
configi: ſed eum Joab occidi juſſerat. Ita
eſt: Regis imperio voz ſuperſtat Tribuni. Ut
enim ad Patris oſculum non Patris ulnis,
ſed humeris Joab delatus eſt Abſalon: ita
is, quem Rex ſupereſſe optabat prælio,
necatus juſſu Ducis interiit in pugna. Adeò
Præfectorum audacia non throno tantùm afſi-
det Regum, ſed deturbatos & ſolio Principes
lIndibrio habet, ſpernitque juſſa regnantium
ad internecionem uſque Regulorum ſævitu-
§. Dayid. Ia. Quo in Davidis luctu, probréque &
enecti filii, & imperii ſpreti, illud ſaltem ſo-
latio eſt, vel ſemel ſuos objurgaſſe Præfectos
Davidem. Urgentibus enim illis Regern in
Semei verbis ſaxiſque procacem, ait David:
:. Reg.16. OQuid mihi & vobis eſt, Elii Sarviæ? Dimit-
1. tite eum, ut maledicat: Dominus enim prace-
pit ei, ut malediceret David Et quis eſt qui
audeat dicere, quare ſic fecerit. Ego certè Da-
videm plus miror obluctantem blanditiis Abi-
Rerfeanet ſai, Ducis ſui, quàm Goliæ ſui hoſtis blaſphe-
os anlj. Miis adverſantem. Nemo non impetit adver-
coz. ſarium. At propugnatorem quis rejicit, ob-
inirt f. jurgatque ſuum? Cùm præſertim eo illum
leéze, temnpore reprehenderit David, quùm eodem
egeret maximnè, regno aulique extorris,
non ab æmulo tantum maledictis proſciſſus,
verùm & à filio expetitus ad necem. Tum
ergo lapidantem ſe Semei propugnaſſe, &
tutantem ſe Abiſai argniſſle , cùm pedes
ſævitiem Abſalonis declinaret;, robur eſt Her-
Quleo majus. Nam fortius eſt grati repref-
ifle Tribuni votum & vocem, quàm inviſi
dejeciſſe Gigantis haſtam & frontem. Quid?
Nonne Adam perire maluit, quàm relu-
ctari; mortémque liguriit, ne ſatæ ex ſe foœ-
minæ videretur repugnaſſe, ſi oblatum ab illa
Gen a, 6, Pomum rejeciſſet ?à Tulit de fructu illius, &
vmedit: deditque viro ſuo, qui comedit. Et
Serpens quidem quamdiu declamavit, ut fſoœ-
Trunam pelliceret ad eſum Poenam ſubdu-
vit, divinitatem induxit, ſapientiam obtru-
Ethicæ Tom. II.

Foabil

Correctio
adhibenda.

9

ſit. Illa verò nullà pollicitatione virum infſe=
Xit. Dedit illa, & is comedit. Durum ità eſſt
ejus obſtitiſſe conſilio, quem dilexeris. Et mi-
raris, aut Reges Tribunis ſubjici, aut virum
ità uxofi ſubſacere, ut, quod fieri nequit;
Pomum abliguriat? En raptum ad idola po-
pulum non hoſtium uncinis, ſed ſcortorum
gannitu. Fornicaius eſt populus cum filiabus Nuüm15:4,
Moab; quæ vocaverunt eos ad ſacrificia ſua.
Quid vilius Scorto? Quid idololatrià & ma-
gis inauſpicatum & inviſum populo ?à Et ta-
men trahitur populus ad idola voce, non er-
gatis. Vocaverunt eos ad ſacrificia ſua. Nihil
potuit imperari atroeius populo ſanctiori à
ſexu contemptiſſimo, imbecillioribus aut ar-
tibus, aut machimis. Et tamen proruit ante bonſiliapzi
ſimulachra vulgus, voce duntaxat fœmina- Sne 15*.
rum proſtratum. At illi tomederunt, & ado- ettunten.
raverunt. Sub Moſe populus 8& palmis d& eayz
manna invictus repugnare ſcoftis non potuit peſpectas
iniquiſſima poſtulantibus. Verùm dementari kotentiſ
vulgus potuerit inglorium. En abjectum à *"n:.
Salomone Numen obluctati neſtiente pellici- Correctie
bus ſuis. Depravutum eſt oor ejus per mulie- ort A.
res, At ſequeretur Deos alienos. Pudet, ſed 3, Reg. 12.
meminiſſe Abrahami oportet diſſimulaturi 4.
piaculum Agaris, flagitiumque Iſmaelis, niſi
tonitruo Numinis ad exilium impurorum ur-
geretur. Dure accepit boc Abraham pro filio Gen. 41.
o. Ecquando petulantiam compeſcuit Iſaac ¹*
laſciviemtis Eſau cum filiabus Heth? Dixit- Gen. 27.
que Rebecca ad Iaac: Taædet me vitæ meg, 46.
propter filias Heth. An obſtitit Samuel fi-
liis ſuis muneribus luxuque corfruptis? Ecce i Reg. 8.
u ſenuiſti, & flii tui non ambulant in Viis 4
is conſtitue nobis Regem. Tamn audax in
Agag, ut eum ferro concerperet; tam veròô
in filios relanguit, ut eorum vel neſcietit vi-
tia, vel non arguerit. Et Gigantum domitor
nonne Amnoms obtexit inceſtum, filio non
auſus obluétari? Cuàm audiſſet Rex David ver- 2. Reg. 134
ba bæç;, contriſtatus eſt valde, & noluit contri-**
Rare ſpiritum Amnon filii ſiti. Et rex & pater
reum filium tantæ injuriz ſummique flagitii
non audet vel verbo monere, quem de-
buerat aut ſcorpionibus cædere;, aut haſtis
conficere. Uſque adeò opus eſt arduum cor-
ripere deerrantem, peccantéſque reprehende-
re. Vides, ut arbitror, quanti ſit faciendus
Nehemias, qui ſuos aut ſuis repellebat conſi-
liis, aut in iis præibat ſemper, S nuſquam
ſequebatur. Surrexi nolte ego, & viri pauci
mecum, & non indicavi cuiquam , quid Deus

dediſſet in corde meo. Huc oculos, cordâque

convertant Reges. Is enim agendi cum auli- Rer egats
cis mos tutiſſimus. Trahi debent Prætores,
non trahere. Excludantur, & cùm adhi- edeſes
bentur, ignari adſint, non arbitri conſilio- 6
rum Principis. Abſalon ab exilio revocatur.
Suis-ne promeritis, an Patris benevolenti David.
expiatus à cæde? Thecuitis locuta eſt; ſuaâ-⸗
que ſententiâ ſecurim remolhvit in tulipam.
Non ſuo David fratricidam abſolvit voto, ar- 2. Reg. 165
bitriéque ; ſed calculo Thecuitidis in eam a.
Abſalon repedat aulam, quam cæde ſuâ cruen-
tarat. Verùm ratiocinando ſuam rore foesminæ
Joab cauſam Regi probavit. Defluentis enim
Ccomparatione Rarmims „ quaſi aquarum
eluvie & filii maculas exterſit Thecuitis,
& Patris ignes extinkit. Commiſeratio-
nem ratiocinatione fœmina impetravit. Nune
verò Præfecti vox pro ratione eſt. Cur in

2 ſa⸗

220
ſævitiem aguntur Principes placidiſſimi? cur
quiſſumi ab iniquorum ſupplicio abſtrahun-
tur? Cur Nabuth occiditur? Cur Abſalon re-
gnat? Quia ità Satrapeæ viſum eſt. Ad in-
ſignia imperii proſtant ſæpe Prineipes in ſolio,
regnorum ſummâ aut proculcatâ, aut protur-
batâà per Præſides. Ecce unxit te Dominus ſaper
bareditatem ſuam in Principem. Te Deus
inunxit, non tuos. Regna ergo, ſi regnas.
Saülem ut impietatis coarguo, ità regnandi
jure commendo. Nuſquam eum à Prætoribus
ſuis, circumagi video. Suo ductu imperium
adminiſtravit, iniquus quidem, ſed Prin-.
ceps. Rideremus, ſi Leonem Vulpes pertra-
heret. Lugeamus ergo, quùm frequenter
à Prætoribus Principes circumagantur, quaſi
muta regnantis inertiæ ſimulachra. Habet
& cœlum Sejanos ſuos. Sequitur enim Phoſ-
phorum Sol, non præit. Hinc Posëſis vota,
pro Sole, ſidus implorantis. Phoſphore redde
diem. Patiar minora in Padum Indumve
Humina confluere, ſi tamen eos, quos colle-
gerint Amnes, in ſe ſtagnare non cogant;
ſed eorum rapidiores acceſſu, ocyoréſque de-
volvantur in mare. Haud improbarim audiri
à Prætoribus plebem! ſed litium ambages
nexuſque unus incidat Alexander. Pluri-
bus committi poteſt exploratio Chananitidis:
at ſolus oppida ſtationéique Dux aſſignet &
Princeps Joſué. Æ£gyptii eſt Putipharis admi-

1. Reg. 10.
I.

Sasyl.

niſtrationem ità in ſervum declinare, ut quid

domi agatur ſuæ nec reſciat, nec indaget.
Gen. 39. 8 Eoece Dominus meus, omnibus mihbi traditis,
ignorat, quid habeat in domo ſua : Nec quid-
gquam eſt, quod non in mea ſit poteſtate, præ-
ter Te, quæ uxor ejus es. Id enimverò defuiſſe
potuit ignomini?, ut ambigeretur, num
Domini foret uxor quoque ſub jure dominioô-
que mancipii. Quod, rogo, dedecus, Do-
minum domi eſſe, qui, quid agatur domi,
omninò nefciat? ſi præſertim non Joſeph ſit,
qui poteſtate ſibi datâ in familiam;, eàâ ad pro-
pellendam libidinem loricetur: ſed Aman
ſit, cujus periclitetur dolo pudicæ fama,
vitäque Reginæ. Etiam Reginam vult op-
primere, me præſente, in domo mea. Evigi-
lent aliquando Toparchæ à veterno ſuo, re-
gúântque ſi regnant. Tunduntur vehementiùs,
quæ propiores, interioréſque ſunt æquori ru-
pes; vix iis adſperſis glareis, quibus fu-
rens Oceanus, in ora littoris ſuprema, im-
moritur. Terreri abs te velim acris, qui tibi
ſunt propiores. Cur licent Præſidibus impu-
nè omnia? Cur filiis terræ ſola ſolii vicinitas
ità ſuffragatur, ut id liceat, quod lubet? Ne-
hemiam diſpice, qui comitatu ſuo non omnes
dignatur libertos ſuos, & nulli eorum, quæ
mente coquat, indicat. Et tamen Pocillator
Aſſueri is erat, non Princeps. Cyathiſlando
nihilo minuùs eam imbiberat mentem, quam
utinam non exuerent, qui purpuram indue-
runt. Nam ideò iniiſſe videntur plerique
Principatum, ne imperarent, deſieruntque
propterea agmen ducere; quòd Duces evaſe-
rint. In eo ſe Ceæſares arbitrantur; non ſi
Senatui præſint, ſed ſi Capreis contabeſcant.
Iſque Tiberius eſt, non qui Romæ domina-
tur, ſed qui Sejano ſubjicitur. Hinc eſt,
quod in Salomone Sponſa cùm comas, cuùm
manus, cum oculos, cùm vel baſes dilaudet,
linguæ immemor „ eam nec roſis comparat;
Gan. S5. S. Mec Coralio. Dices extimas tantùm corporis

Eſth. 7. 8.

Oliva

partes, quæ proſtant efferri. Atqui & den- Can. 4.2, ſi,
tes, gutturäque laudantur. Dentes tui, ſicut 5
grex tonſarum. Guttur tuum, ſicut vinum opti- Camé.9.
muüum. Ergo, ſi dentes ſcalpit, ſi & guüttur
eruderat, rimaturque in gingivis vellera, eli-
quâtque vinum è& gutture: quis non videat
ſuo non excludi Linguam receſſu à præconio,
quando membra quæ penitius abduntur, ce- 4
lebrantur? Orocodilis pares dixerim Prin-
cipes, quibus ſubeſſe lingua non creditur.
Vix enim nonnulli eorum jubere norunt. Ad lerni
nutum Præſidum eloquuntur. Utque nulli Can- ſnipen
didatorum deerat Nomenclator, qui nomina Eiline
Pprenſatorum ſuggereret ambienti: ità regnan- nn
ti unus eſt agendarum rerum, legumque fſe- eure
rendarum Præſes Nomenclator. Os habent; A nu
& non loquentur. Aut ſi quam ex eis vo-
cem accipimus, reddunt eam, non edunt.
Echo interdum eſt, non Vox, quam Reges è
latebrarum adytis remittunt. Meritò proinde
in Rege Sponſa linguam non celebrat, qua
Reges non ſemper uti norunt. Sedenim eum
loquentem non ſemel audiit; imèò eliqua-
tam fatetur ſe ad vocem Regis. Regis nego,
Dilecti non ierim inficias. Anima mea lique-Can. 5.6,
Jacta eſt, ut Dilectus locutus eſt. Loqui audies .
Salomonem, ſed nunquam ad eos, qui ſe cir- Ner ega. It dnhen
cumſtant cum gladiis. Aut filiabus Jeruſalem Eyiſaupu i
capreas, cervéôſque camporum inſuſurrat, aut praſi mn
Sponſam ſuam ad corollas invitat, digreſſu- ianàn li
ram & Libano. Id autem loqui Regem non eſt, "is
fœminas alloqui. Quin nunquam æquè mutum Superir.
cenſuerim Principem, quàm cùm garrxire il-invigilet.
lum cum mulierculis ſenſero. Coelum tum tan-
tùm loquitur, cuùm tonat. Regum ſermo aut
imperium, aut ſupplicium ſit. Delirium Pla-
tonis eſt, Coœlum eſſe citharædum. Nympha-
rum lyra eſt: Nam aſtra pertonant, cum lo- Menn n
quuntur. Ut veròô ediſcas ad Præfectorum 6 Denn e
non rarò loqui nutum Imperantes, cùm exau- 8 ,
diſſet David diſſerentem non illepide The-
cuitidem, ſuſpicatus illicò eſt, & Joabi fuiſ-
ie illam ſenſu, conſiliéque locutam. Etfa. Regais.
ait Re Numquid manus Joab tecum eſt in 9.
ommnibus iſtis ?à Metiebatur enimveròè Rex
ſuis & moribus cæteros: cumque non igno
raret, & Joabi ſe ſenſu non rarò præfari
ſolitum, quam audivit foœminam non im-
probè perorantem, non nativo, ſed inſito
uſam eam ſermone putavit. Labia ejus lilia Cant,5. . 3
ſtillantia myrrham primam. Quis probrum .
regii ſermonis in ipſo præconio non agnofſcat?
& Liliis myrrha? Nimirum, ut diſcas ſuppoſi-

eh B
Gi ohu
ni ⸗
pl 6 col⸗
ieis
rit eit

cert ſenl

nintror
UW Mtrer

**

die
ll reibi

titiam Principum eſſe poſſe orationem, eo- launn
rum in labiis Lilia defiguntur; è quibus ta- lnubr
men non ros, liquorque diſtillet, qui pro- itr
prius liliorum ſit, ſed alienus à flore ſuccus etke
Myrrha nempe emanat & Lilio. Aliena ſunt ün an
verba, quæ fundunt imperantes. Pater meits, 3. Reg. I2 dai l
inquiebat Roboamus, cecidit vos fagellisy ego at Syl
autem cædam vos Sorpionibus. Nempe: Os eteni
erat Roboami, ſed Aſſeclarum zizanium erat, mt,

quod legebatur in ſpica. Et dixerunt ei Imve- .Reg ni mui
nes, qui mutriti fuerant cum eo: Sic loquee gn
populo hbuic : Fater mens cecidit vos flagellis, unſfilani
ego autem cædam vos Qorpionibus. En Myr- benz lik te
rham è& Hlio. En amaritiem, duritiéem- Aaliei re- Enr In
que non Regis, ſed adoleſcentum e Rege.". ali
Pudeat Principes ad ſervorum eloqui nutum Alalan- enal
ſolio; cùm aſello inſidens Ariolus loqui no- Ir

lit ad ſenſum & blandientis & obſecrantis 1 Ne N
Principis. Nie dicit Balac⸗ Veni, & maledie lantes Aher
populo nnine⸗

7
ie

Ai

dene
n i,

elt hi
tee
i
Gn nn
u DS
enn
8 Cnein 8
non D
beremn
lentn: i N
u, in
uan erein
In, M i
K; qun
t Meinn
n Celhrr,
m. Nlnne
Anini nuis
. Lonia
d en gütt
ſluabeg dik
un inünn
innitt,art
vi Regennnd
im um gun!
0. Calumm:
Regum kmr
ſt. Dälnr!
urzdun M:
Pettnit,
3 ad Matun
elantez in
non Me
ve Nr
8s Nd uut
u eimi
Cünqe
I N NNK
ſeninmn Ee
nno, ⸗
1. Qs
ni un
e onnidi,,
Nnt; ?

4

Epiſcori5

1

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

Balaam popizlo iſti. Reſpondit Balaam ſi dederit mihi
mage. Baläac plenam domum ſuam argenti & auri, non
otero immutare verbum Domini Dei mei, ut
. vel plus, vel minus loquar. Et, ne Legatis id reſ-
ponſi datum audacius crederes, audi, quid Ma-
Num. 23. gus coram Rege præſtiterit. Dixitque Balac ad

1, Balaam Quid eſt hoc, quod agis? Ut malediceres

inimicis meis, vocavi ter & tu, & contrario, bene-
dicis eis? Cui ille reſpondit: Numquid aliud poſ-
um loqui, niſi quod juſſerit Dominus ?à Ergo-ne
ſceptro Regis, Os, penè dixerim, obluctatur Aga-
ſonis, expuitque Balaam verba in Balac, & diras:
Et Principes ganeonum deliria eructabunt paſ-
ſim, fundéntque, quam non excoxerunt, ſaniem,
viruſque? Cur veſtro aut non loquimini ſenſu,
aut arbitrio non regnatis? Utinam vel Mem-
nonis æmularemini ſimulachrum, quod alieno
certè ſenſu vocale eſt; ſed Solis tantum nutu
proloquitur. Tunc enim boat ſaxum, cùm lu-
ce ſideris perfunditur. Nos veroò ſonoros non
aſtra reddunt, ſed turbines: id enim famur,
quod fili umbrarum noſtris auribus inſuſur-
rant. Stridor eſt, non vox, quo Auſtro,
Boreâve arundines concitatæ aut ululant, aut
ſtrepunt. Nolim te vel tibiam eſle, quæ
alieno duntaxat inflatu, muſica eſt. Leo ru-
git anhelitu ſuo; ideéque nulla belluarum
non intremit. Ex te minæ;, juſſãque proman-
tur. Dies omninò ſenos clangentes buccinæ
muros Jerichuntis concuſſerunt. Sed urbs
tubis non ceſſit. Atqui non machinis, ſed ſtre-
Ppitu disjici debet. Sanè: ſed vocum, non tu-
Joſu.6,6. barum. Dixit Joſue ad omnem Iſrazël.: vocife-
Rex regat. amini, tradidit enim vobis Dominus civita-
tem. En fragore urbem inconcuſſam non na-
iſe impe. tiVO. Acrior fragor eſt litui; ſed vocis ſonus
78. aptior arcibus evertendis. Dabit voci tuæ Deus
Vocem virtutis: ſed ſi loquaris ex te. Noluit
Deus hanc ob cauſam Adæ ſuggerere, quod
inderet animantibus nomen: quòô ccilicet
ſoret belluis vox ejus auguſtior, quæ ne
Gen.a.i9. divino quidem ſenſu promeretur. Formatis
igitur Dominus Deus de bumo cunbtis animan-
tibus terræ, & univerſis volatilibus cli, addu-
xit en ad Adam, ut videret, quid vocaret ea.
Voluit Dominus, ut animantibus imperaturi
vox Adæ nativa eflet, non ſuppoſita. Cùm
ergo nec cœleſti uti liceat Nomenclatore cum
feris, ut iis cum dignitate præeſſe poſſis:
quâ tu te putas ratione Senatoribus Provin-
ciiſque regnaturum, quos ore quidem tuo,
Prov.:.23. ſed verbis non tuis alloqueris. Convertimini
ad correptionem meagm, inquit Salomon. Cur?
En proferam vobis ſpiritumin meum, & oſten-
dam vobis verba mea. Non deſperat immuta-
ri ſceleſtos poſſe, voce abſterrendos ſud.
Num ea aut diris turgida, quæ terreat; aut
promiſſis blanda, quæ pelliciat; aut mellea,
aureâve ſtylo, quæ demulceat? Mea, inquit,
eſt. Rex enim, utcunque loquatur, ſi de ſuo
promat, quæ ſuadet, perſuadet. En profe-
ram vobis Spirituin meum, & oſtendam vobis
verba mea. Samuelis non eſt Heli excitatus
tonitruis à ſomno ſuo: Et Ninive voce Jonæ
à violis traducta eſt ad cineres. Num obe-
diente Samuele vox Jonæ ſanior rebellantis?
Aut Ethnici aptiores luctui, quàm Sacerdos?
Si ergo ad prædicationem Jonæ luſtra expian-
tur: Cur Templum voci Samuelis non ſuc-
cumbit? Nimirum Samuel recitavit, quæ ex
isReg 3. Deo acceperat verba: Indicavit itaque ei Sa-
muel univerſos ſermones, & non abſcondit ab
Ethicæ Iom. II.

Obedlet ia;
ſea ſube-
vior jis⸗
bent.

.

ſed gratiſſima.

—

—

221

eo. Jonas verò de ſuo diras apertiùs pro-
tulit, quibus urbem, civéſque ſubjecit. Ad-
buc quadraginta dies, & Ninive ſubverte-
tur. Non Jonæ ſeverior oratio, quàm Samue- Concio ex
lis. Nam & ibi minarum repercuſſu ambæ tin- Aro ſt.
nient auriculæ Judæorum. Sed minæ Jonæ tam

Jonæ 3. 4.

Conciona-

claræ, tämque ſonoræ de fibris eruuntur Jonæ. tior ſua fa-

Samuelis verò vox, anhelitus Samuelis eſt, dier, quæ ex
ſed punientis Nomenclatura Diwinitatis. S.
Nonne vides torpere Ceti dentes, quos hau- .
riendo Prophetæ non ſuo nutu diduxerat bel-
lua? Et Præparavit Dominus piſcem grandem,
ut deglutiret Jonam: & erat Jonas in ventre
piſeis. Quod ſi nutu Numinis hians Ceti ri-
ctus torpet, marcétque, fitque monſtrum rei
hoſpes & lictore: quam te fore ſegnem arbi-
traris, qui Cygnus, aut Catellus es, ſi alieno la-
