tiæ: In conſilium eorum non veniat anima mea!
Quia in furore ſuo occiderunt virum. Squalere
eos voluit omni exutos generis; naturæque ap-
paratu: nec in graſſatoribus quidquam, præ-
ter ſcelus, expendit. Ideò pertonuit zZelus in
impios, nullo nitore munerum retardatus Er-
go quamvis Iſraël eſſes, ni mentem, oculôſ-
que ab inam peccantium fuco averſos traduxe-
ris in cœnum, quo ſordent, nunquam eos H-
Gori dedes. Lictorem aio? Ne percelles qui-
dem, indemnéſque tranſinittes. Neque veròôid
5 Dawid. à te actum iri mirere „ quando David Goliæ
Sevesita- domitor, peccantiumque in matutino interfe-
ze non ctor, quòd à perditiſſimo filiorum primogem-
ujus in F. turæ phaleras non abſtulerit, torpuit ſummo
regiæ, regnique incommodo. Violaverat vir-
m,s ees,, ginem Amnon Quid iniquius? eâmque invi-
vio neceſ tam. Quid ſceleſtius? Regiſque filiam. Quid
ſariv. atrocius? pepuleraâtque compreſſam. Quid bar-
barius? Id David brevi reſciit. Quas eum cæ-
ſum virgis præcipitem egit in gemonias? Ge-
monias, uncumque memoras? Utinam vel in
latomias retruſiſſet. Utinam vel in Carmelum
ablegaſſet. Utinam vel arguiſſet monſtrosè
impium. Amnonis à Davide non ſolùm non
effuſus ſanguis, ſed ne ſuffuſus quidem. An ità
ille de Republica bene meritus erat, ut impu-
nè bacchari petulantià poſſet, vel in Soro-
rem? Quin peſſimè de regno meritus, men-
dax,„ & inceſtus, & contumax;, vecordiâ lu-
xuriéque computruerat. Nec obtruncatur tanti
reus flagiti? Laſcivit imò verò in purpura.
Cur? Quia primogenituræ involucro ità ſcelus
delituit, ut nec à Davide ad pœnam pofcere-
tur. Cùm autem audiſet David verba hæ, con-
triſtatus eſt valdè, & noluit contriſtare ſpiritum
Ammnon filii ſui, quoniam diligebat eum, quia
primogenitus erat. Viden', ut nudum ſpectari
ſcelus oporteat, fruſtrà cenſuràâ interminante;
ſi reus phaleris conveletur? Diſcamus, obſe-
cro, itaà in perfidiam ſævire, ut livor baccha-
tur in virtutem. Diruitur Jeruſalem eo tan-
tüùm nomine, quòd Jeruſalem ſit. Conſdera-
bam murum Jeruſalem diſpatum. Id tantùm

2 Reg⸗
43. 2 .

Oliva

Aulell
ulel

appendebant in lance furoris ſui Samaritæ, quo
in Hieroſolymam proritari poterant; Dei fſci⸗

licet Viſionem, & cultum, quæ oderant. e⸗
Conſiderabam murum Jeruſalem diſſipa- vnſßrſ
tum, & portas ejus conſumptas igni. nape
. „I
Acebat in cinere Urbs & in ruderibus, ſe- Compaii. . zu bit
pulchro propior, quàm Urbi; in tanta ta- p n n
men foditate, Jeruſalem eſt. Sed, ut dudum di. Religioß ,ge N
Xi, Nehemizæ. Non enim quavis ſcintilla ita e, et A
virtus afflatur; ut eſſe deſinat Virtus. Afflicta n. ie ſpper
illa quidem obſoletâque jacet ſui criminis dam - rnte
no, led fulgurat è ſqualore mitor, ſervatque par- kimon
tem aliquam dignitatis ſuæ, etiam in ſervitute. ,ntetet
Peccarat ſummâ vecordià Adam; exciderâtque, Adam: 2 Mmnclti
reatus infelicitate; à belluarum, terrarumque upplicint Rile gon
principatu. Non tamen illicò aut in eum inſi- Seven- htehmmd
luere Urſi, aut contra illum ſentes; dumique as, Ls unni dlo
ſuccrevere. Vix Dei mandato in ſupplicium adene- n Nli k
peccantis ager ſpinis inhorruit: & nulla in dam- Recle- pinls 0
natum fera intumuit. Adeò vel rebellanti quæ- ⸗iecico- eügini t
dam priſtini decoris ſuberat ſpecies, quæ ità l debent, ell, i
promicabat; ut Pardos abſterreret, & repri- e⸗ uDid
meret aconitum. Cauſam denique dixit, cog- Uaere. i, iqnidem
mitore Deo, ad nullum rejectus Adam Ange- Superior ugleltur t
lorum tribunal. Adam, ubi es? Ergo perduel- eli deber e Dnil 4
lis licèt & transfuga,; Adam tamen eſt, à quo etiam im. mn lalenten.
non in totum feræ deſciverint; ad quem Deus Venz; naatun fun
accedat ità minax, ut etiam ſuo reo blandiatur. Relgis tn lem
Nonne vides ita ſocordiæ argui Sponſam, ut & Eecle- Aupm pr
tamen fœminarum pulcherrima ſalutetur;, reful- Raßhtiti ten? Q
gente in umbra contumeliæ præconii laudiſque soe“ ne Angel
ſidere. di ignoras te, pulcherrima mulierum, Can 1,, nkidor,
egredere; 6 abi poſt veſtigia gregum. Etiam Nobili- Dmis et,
cùm exulare jubetur, effertur, & redimitur tas cum ſemmm Prin-
cùm pellitur, tam pecudi poſthabita, quàm eoα 6nd gvo
prælata virginibus. Adeò Juſtorum ne ſuppli- Runtam, leldlen, i
cia quidem nitore carent: iſque virtuti debe- Ulerdn
tur honos, ut cum reverentia trudi eam opor- Gcdet, ſ D
teat, itàque probris inceſſi, ut tamen flori- lit rel e
bus coronetur. Vide, ut arceatur Moyſes ab S., Meyſet. e, Oando
ingreſſu opimæ provinciæ. Sed; jubente Deo, imm rir
moritur: vel, ut ali vertunt, moritur in oſcu- Nl ven
Io Domini. Plecti-ne videtur tibi Legiſlator, cntenim
an conſecrari? Mortuuſque eſt ibi Mopſes ſervus Deut. 34, itonem
Domini, in terra Moab, jubente Domino. Por- 4. AUnam
r& eum à Deo increpitum commemoraverat: mn, ſed h
Dixitque Dominus ad eum: Haæc eſt terra, pro bid. 4. Cvod In
qua juravi Abraham. Vidiſti eam oculis tuis, hort cnur
& non tranſibis ad illam. Objurgatur hoc ſanè le, Uin
loco Moyſes terrâà lactis interdictus, & in ver- WI elen
ticem Montis deportatus;, ut exul moreretur. nin beandn
Sed ea in procella quod, rogo; aſtrum imer- Ulir.
micat; quande ità, & exulare & mori jube- kal ſn
tur, ut tamen ſervus Domini conſcribatur? Clheri
Ablegatur: ſed ſervus eſt Dei. Occumbit: Sed Gtigt

famulus Domini, Sepelitur: ſed nullo conſ-
cio ſepulturæ. Noluit Deus adeſſe exuli te-
ſtem corruptionis & tumuli. Neque enim fas Fervi
erat, ut, quem fulgoribus ſepſerat, eum ca- modſ 5
riei exedendum palam objiceret. Ita & mortis , ,
vectigal non evaſit, & triumphum mortis elu-
ſit. Et non cognovis homo ſepulchrum ejus, ſine Ibid.7
in hodiernunz diem. Tanto cum honore coeli
Primores opprimuntur, ut clariores penè ſup⸗
plicio, quàm imperio videantur: quando, exi-
lii notâ, denigrati ſepulchri eximuntur igno-
miniæ. Nemo ovantem ſpectavit Moyſem in

Chananitide: nemo item illum putreſcentem

in ſpecu ſuſpexit. At hic mortem Deus impera-

vit Legiſlatori. Quid ſi reo Davidi expiationis
optio

ett,
engr

Nlene iſte
nhnargt.
m
lircintt
gis ättlii
Virt- 1
CEIINN
ſeritg
enik
m) kenu
ſns, due
wnſgin
&MMN
lithclan
Pecie, 1
teret, Enmt
r dnt, .
Dpfet
tanench a
t, A rnb
1 feo Dunmn
Cui Spolm e
daſurtm
Preconi kul
vemina men,
tut, & le
Polhibin,
Uſtoromte
que nnmn
tmnudltn
It tm
tceatir ien

ed,ker

ℳ i!
keue Din
ctNmencad
Hieekim
i un u
ug,
alen, i⸗
t eil
Au

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

optio daretur; Deique nuntius à damnato
penderet, eam tantùm inflicturus plebi poe-
2. Reg-24. namn, quami tranfgreſſor præſcripſiſſet? Nunc
13. ergo delibera, & vide, quem reſpondeam ei, qui
me miſit, ſermonem. Imminebant lues, fames,
& clades. Sed nulla peſtibus ſæviendi licen-
pæyiemie tia, niſi quam in ſeſe reus illis indulſiſſet. E
infigende, quibus delecka lues ità bacchari cœpit in vul-

5 David.

Ead Arr. gus, ut non Iride mitigaretur tempeſtas, ſed
Diſeretio. Angelo. Dixitque David ad Dominum, càùm

lbid, 177. vidiſſet Angelum cædentem. . . Quæ unquam
huic ſuppar calamitati beatitas? Deo frui-
tur & Angelo David in clade. Cui ità dumis
Roſa inhorruit, ut rubore, foliéque non ar-

mialatio fideret. Et Angelum frondi contuleris, aut

mteranda. Nulnen calatho comparaveris? Ergo ſi corym-

everuar, bo ipſæ quoque ſunt ſpinæ pretioſæ: quis pe-
pon Ira,t. ſtem reformidet, hinc Angeli ſpectaculo, hinc
Numinis alloquio recreatam? Diſce fauſtio-
rem Juſti lanienam eſſe, quàm triumphum
perduellis. Unum damnato Regi, & deſigna-
tæ Virgini theatrum. Nam quamvis hæc lilio
recreetur, ille telo terreatur, alloquio ta-
men David aliquâà ratione beatior, quàm Ma-
ria, ſiquidem hanc Angelus affatur, ille Deo
congreditur telum Angelo excuſſurus. Dixit-
que David ad Dominum, cum vidiſet Ange-
ee cædentem. . . Compone Salomonis aro-
mata cum funeribus David. Quid ibi ſpecta-
tum miſi ſœmina ſitiens arcanorum, & atrata
Ethiopum phalanx legis aut ignara, aut im-
patiens? Quid hic non munificum, ubi pro
lictore Angelus, ubi Numen pro Saba eſt?
Splendidior, ut vides, damnati carnificina
Davidis eſt, quam regnantis Salomonis cum
oœmina Principe congreſſus. Adeò ſublucet e
ſubruto quoque muro Sionis decus, éſtque
Jeruſalem, id eſt, pacis Deique ſpecula, in
ruderibus & parietinis ſuis. Nec mirum videri
debet, ſi Dominus ſuorum clientium carere
noluit vel poenam honeſtate quadam, gloria-
que, quando iis ità vitium affricatur, ut non
penitus à virtute deſciſcant. Mœchatur Da-
vid. Sed velum obduci flagitio ſtuduit. Re-
vocavit enim Uriam, ut inter amplexus viri,
ſuſpicionem à ſe tolleret Bethſabeæ violatæ.
Mox Uriam ſuſtulit, ſed invitus, ſed clan-
culum, ſed honeſto funere, ſed recuſantem,
quod ipſi in Uxöôris ſinu aſylum paraverat.
Rubori cruore conſuluit, cùm ità hebes eſſet
Miles, ut in regia patina, qua veſcebatur;,
non intelligeret ſaginà velum repoſci. Rarò

enim blandiuntur militi Principes, niſi cui

illuſerint. Vult ergo David Phidiam te eſſe
abs ſe cuſi ſimulachri. Cùm in uſtrina tua
Conflarit Infantem, ſui operis te fabrum dici,
ſcribique optat. Quem ſi titulum abnuis, ille-

Ethicæ Tom. II.

265
cebræ odio lanienæ exponeris. Noli Arcam
oſtentare jaculis oppugnatam, thorum oſculis
expugnatum circumſpice. Niſi eam obſede-
ris, capiere. Habes numefoſiorem domi fa-
miliam, cujus niſi Paterfamilias inſcribare;
expungêre ex albo mortalium. Vivere, mihi
crede , non licebit , miſi libeat laſcivire.
Aut lude, aut morere. Si à Venere receſſe-
ris, ifrues in Martem. Tandem; ità David;
hæſit in cœno, ut delictum ſuum proſtare, ſerre
non poſſet. Sodoma eſt, quæ peccatum ſuum gieshes
4 —„ 1. Liofos
prædicat, ſceluſque proſtituit. Moſis fides ità rum Ee
nutat, ut tamen ad petram accedat. Sperat, me- leſaſtico-
tuitque. Labat Petrus in fluctibus; ſed JESUM s „o ſns
implorat. Conflat idolum Aaron; ſed ex auro veſtigio
non Phonicem, at Vitulum fingit; ut figuræ Fide,
ignobilitate ocyùs populum & poæniteat icele:.
ris; & adſcitæ pudeat divinitatis. Ipſum rurſus ge, vor
Petrum animadverte, ità Præceptoris nomen prod’ſt 6
ejerantem, ut tamen à Magiſtro non abſcedat. 61. .
Ea perſtat in aula, ubi Chriſtus deſpuitur,
Magiſtri & transfuga & ſectator. Conſidera-
bam murnm Jeruſalem diſſipatum. Quod ſi
prolapſam & agnoſcit in ſtrage Jeruſalem Ne-
hemias, & veneratur: ſtantem nos Virgi-
nem, quæ ſanctior veriérque urbs Davidis
eſt, quo, quæſo, cultu proſequemur? Grata
ſua eſt Pocillatori Jeruſalem, quamvis capti-
va & exciſa: & grata nobis noſtra non erit
Jeruſalem nullius patiens vinculi; neſciaque
excidii? Nullius in Virgine ſervitutis de-
decus: nullum probrum deditionis. Accedit
& Regia Nehemias ad jacentem Sion: & ad
ſtantem Hieroſolymam non accedemus nos
aut è ſtabulo criminum, aut à latomüs ærum
narum? Studio ille dirutæ Hieroſolymæ Regis i Beciſt
cyathum projicit. Dæmoniorum non nos ginem
tædebit calicis, ut micantis mammas Hiero- Mariam
ſolymæ exugamus? Denique ad lapſam cuùm alaits
ille urbem peregrinetur, tantis emenſis & diſ zeytia
criminibus & ſpatiis, ut eam inſtauret; Ad cum piets-
regnantem, paratämque ubique Virginem ?e.
nos non adibimus, à qua ſumus reconcin-
nandi? Peregrinatur Nehemias, ut ruinas
reparet: nos non accedemus, ut reficiamur?
Quin ut ille ad patriam acceſſit, ità ego ad
parentem Dei feſtino. Hæc quoque Jeruſa-
lem eſt, ſed non catenis onuſta, imôò compta
monilibus, ornatâque Smaragdis. Quas inter
gemmas mei abdi arenas ſtyli peroptarim-
Quæ enim deponentur in ſinum Virginis, non
tam littoris, quam literaturæ ejectamenta;
erunt illicò tantæ affluxu parentis, non jam
ſabulum, ſed aut conchæ, aut Aſtra. Extra
Virginem litera litura eſt; in Virgine chara-
cteres Dei ſunt Verbum.

4 IN

266
IN LIBRUM

ESD R,

EX CAPITE SECUNDO

à numero 13.

Et tranſivi ad portam fontis, & ad
aquzduttum Regis, & non erat lo-
ous jumento cui ſedebam, ut tran-

Jret.

Mortis USTRATIONEM
wiemoric B urbis Nehemias non ab
irnae W oriente exorſus eſt, ſed
mn S planè ab occidente So-
ione ,
i “ le, quem & porta fon-
cet. Itis, & Regis aquædu-
ctus reſpectabant. Et
N 4 ſan? obiri Urbs inde
Agebet, ut ejus non ſe-
ducamur pompâ, ſed ſqualore terreamur.
Proditur occaſu turpitudo, quæ fucatur exor-
tu. Nihil non blanditur emergens: mihil oc-
Feliekas cidens non perturbat. Arridet vel fulmen,
vang. quùm;, fulgore obſtetricante, emergit & nu-
be. At tonitrui fragore quůùm conditur,
TYempora. cæde ſtrageque ſatur non terret tantum,
r,.¼⅓ ſed exanimat. Iu quoque, ſi deprehende-
re optas ruinas, ruderâque Mundi, qua ver-
git in Occidentem, illum aſpicito, cunarum
aut devitatà aut ſpretà impoſturäa. Veràùm
nemo occidentem Solem aſpicit, nemo nmon
ſuſpicit orientem. Ideéôque tam multi lipj eſ-
Asſelen., Cunt, caligantque in meridie. Abfalonis con-

tumacià quid fauſtius? Ejus ſi inceptis difti-
neare, rebellantis felicitatem miraberis, in
cujus votum favor cohortium, vulgi ſtudium,
2. Reg. 15. ſors belli conſpirarant. Venit igitur nuncius
22. ad David, dicens: Toto corde univerſus Iraël
Jequitur Abſalom. Hiſce acceptis nuncis, quis
non rebellet a Patre? Is, quem non Oriens
petulantiæ provocat in flagitium, ſed contu-
maciæ Occaſus compeſcit à ſcelere. Hactenus
enim laſciviit in cunis arrogantia: quam ut ex-
oriri ſtupes in curuli, ita languere conſpicies
inter lapides. Cui enim ſcelus obſtetricatur
imperii fſceptro, brevi æquitas ſagittis teliſ-
2 Reg. 12. Jue parentabit. Et ulerunt Abſalom, & pro-
1t. Jecerunt eum in ſaltu, in foveam grandem, &
comportaverunt ſuper eum acervum lapidum ma-
gnum nimis. Invidebas regnaturo? Lugeto
ſuccumbentem. An nunc libet rebellare? An
jam navigare libet in licentiæ flumine, quod,
cùm erumpat è& coromis, in fuppliciis tan-
dem probriſque reſtagnat? Etiamnum prædi-
cas nullum & filiis Regum Abſalone felicio-
rem extitiſſe? Viden' ut luſtranda Urbs ſit ab
Occidente, quò deliteſcentem in ſuco cicutam
dignoſcamus. Deprehendes in Occidente,

quæ; Orientis dementatus lenociniis, nun-
quam deprehendifles. Nam Jezabelis vel me-

Gackti
ſor
i⸗ it,
SECUNDUM
. Mummum
zn ol
miotem
ſelleret;
lerele in
Galimos
wiſnet
ridiem revereberis ; niſi apricantem in cæde Iun etun
eboréque ſœminam occumbentem intueare non enn in
tam lictoribus diſcerpendam, quàm canibus. Polite i
Potitur hoſtis, horti, & regni. Domum incolit vo iafe
cum Achabo eburneam, ornatur ſtibio, ſtipatur un, ne
Prætoribus, leges condit, ſupplicia imperat, „prigth
Regem objurgat. Moramur enim erò aut in Auulihmci
Aurora, aut in meridiano vitæ ejus Sole. Diſ- e/ alltu
quire, quò ſe tandem dies condiderit Jezabe- ete oblta
lis. Agitur è feneſtra præceps miniſterio liber- p hi pot
torum, & juſſu militis, probris, maledictiſ- Nento, 4l
que proſciſſa. Adeò vitæ noſtræ diſſentit à Phoſ- nnnele, i
phoro Heſperus. Ad veſperum demorabitur fle- Pl. 29. 6, u int hehr
tus: & ad matutinum lætitia. Igitur Nehemias urcum
ſtatum urbis exploraturus adequitat portam Ao,ſeſunt
fontis, & Regis aquæductum, quæ ſanè ſi- Glnri ncbe lti
ta erant ad plagam urbis occidentalem. Et za.“ il luge
tranſivi ad portam fontis, & ad aquæduttum E imman
KRegis. Num tu, à quo ſit Rege illata Hieroſo- Fama cure i Dei ae
lymas aqua, conjiceres? Ego certè, qui fun- 7imis. Sictu,
gor interpretis munere, necdum ſcio, quis aquæ- Eit Hero
ductum extruxerit, in ſolatium ſubſidiumque 1. urer
Iſraêlis. Ita ſuis deſtituitur ſpebus ambitio, qu ſur
in perennitatem nominis gloriæque tumeſcimus. En Nin
Ducti ſunt fontes in urbem. Sed ea in aqua no- Elißeio⸗ Cunnet inte
men Regis abſumptum eſt, infortunio, penè mm Lu. 1r ecuit
dixerim, Icareo tetriori. Siquidem Icarus ſuum “. in ſerte
extare nomen toti freto gratulatur: cùm in Pn Akri
aquæ tubulo ſuum Rex nomen lugeat perüſſe. Krr
I nunc, & perfoſſis Apennini jugis, tantum au- ab ſionen
ri diſſipato, quantum fortè aquæ non college- mn greten
ris, ut, cùm Sionem auxeris fontibus, tuum oc- t tanen
cumbat ſtemma in latice. Et ſanè quâ duret exa- n 1
ratum nomen in profluente? Fatiſcunt in ſaxo SS
nomina, ætatis violentià non expuncta mo- lütnen
dò, ſed penitus eraſa, & ea ſperamus fore, Clicne
ut perſtent in aqua? Infido, inſtabilique ſpes
ſuas, votâque credidit elemento, qui ſuum inir- ticen
riguo nomen cupiit perennare. Et tranſivi ad “ n Men
bortam fontis, & ad aquæducktum Regis. Quòôd neih S
ſi digredi pauliſper libet ad allegoriæ patentiſ- Penius- amiku
ſimos, lætiſſiméſque campos, quis non videat ii. H ld⸗
adumbratas, expreſſaſque in aquæductu lachry- Uin 4
mas? Et ſanè patere decuit in urbem Domini
aditum per portam fontis & aquæductum Re- Hi
gis, ut moneamur, tutiorem ſeu in beatitudi= K
nem ingreſſum, ſeu ad innocentiam regreſſum an
nullum & nuſquam eſſe, quam lachrymarum “
& fletuum. Quò;, tu autem, contendis? In M
Sion. Navigandum, ut ita dixerim eò eſt, non in
excurrendum. Per lachrymas ad pacis, Deꝗ6. eit
que ſpeculam vaditur; fênſque eſt, qui tibi l Dn
ab Occidente reduci viam ſternit, oſtiumque Ntr
reſerat in Jeruſalem. Hac itur, rediturque in conffai 4 lrign
Sion, remigranti præſertim ab occaſu innocen- nima blen inc
tiæ. Hoftis eſt, non anteſignanus, qui peccan- * ſnd
tem revocat Hieroſolymas per portam non fon- 1AN
tis, ſed coronæ. Quam ſanè portam, viâmque; ukan
ut remigrantibus peropportunam, ità inſidlian- r D
tibus infenſiſſimam Samaritis & Aſſyriis, id NNNN
eſt, Orco Satanæque æmulis noſtris, vel ex eo ng
conſicimus, quôd nuſquam tantum ruinarum Nain N
oflen-

NUI

enten i
en inenn
dan n
ur Kii ſie
Pplci in
eum ei
te ejn
onclceit N
miniſero de
Obri, mleiß⸗
e Cilentin
nn denmndim
. lgrur Nin
Adeguitt
um, e a
Occikentkn!
) dd agilin
ge iltn Nen
cete,gil
eblg anbin
tirqenntin
decen ngn
, iortmin s
Nüdenlan
Tatulanu u
men uetſin
niſpgeun
adve mml;
ſonnbwſang
SS
er amn
n einni⸗
ei Hermn 1
SS
Ele. Lii
ltun M
1degoree⸗
G, Ili i
ageilii
tin nin
. queiin
wentin ihi,
n, (Nt

.
4

dierine
l . .

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

offenderit Nehemias, quantum nactus eſt in
porta fontis, & Regis aquæduétu. Et tranſi-
vi, ait, ad portam ſontis, & ad aquædubktum
Regis, & non erat locus jumento, cui ſedebam.
Nimirum hunc patere Hieroſolymis aditum
Satan nollet, quòd eum & ſecuriorem ſciat, &
firmiorem. Portam haud ipſe thuris, aurive con-
velleret; non ignarus poſt largitiones & preces
hærere in luto ſues, nulléque negotio fœderari
thalamos & thuribula, cudique non rarò in
numiſinate non modò Deum & Cæſarem, ve-
rùm etiam Liberalitatem & Libidinem. Quis
enim ità lippeſcat, ut non videat ab Odeo
proſtare in fornicem ſemitam: nummumque,
quo inopem ſublevas; hinc Miſericordiæ ri-
guis, inde Ahareir interdum Cupidinis conſi-
Comrni ghari? At luétui extare Venus non poteſt: quam,
ad detenda ut Ethnici horruere in freto non naufragam,
zgto⸗ g. ſed adultam, ità nos vel ſolo rore peœniten-
leemoſynis tiæ obrutam gratulamur. Non enim defleri
&‿iunis: libido poteſt, & diligi. Quod ergo facinus
us ſot, orando, abſtinendo, largiendo, peregrinando
*"ölhs retinere, imò & augere interdum pollæs, illud
tens, inter lachrymas non potes non extinguere. Lu-
cCtatur crimen cum cinere, cum ſacco confligit;
auro, jejuniéque repugnat. Uni cedit, ſubdi-
türque latici lachrymarum. Perdis enim ſce-
lus, ſi lugeas. Ergo in portam fentis hoſtium
ſeſe immanitas jactavit, effaditque, quando
in Dei arcem à crimine nemo tutius tranſ-
greditur, quàm qui per fontes ab occidente re-
petit Hieroſolymas. Et non erat locus jumen-
to. Ità ruderibus opplerant omnia; ut obſtru-
tus penè aditus illac eſſe remigrantibus in
Sion. Niſi fortè dicamus, ſuam ità viam ip-
ſammet intercluſiſſe ruderibus Pœnitentiam,
ut adequitanti portam aditus non pateret. Et
enim flentem dedecet aut delicias, aut pom-
Pam ſectari jumentorum. Decet ad inſtaura-
tionem ita nos feſtinare, uti Anguis ad inno-
Iusus & Vationem ſeſe comparat. Is verò non modèò
Pompæ de- non prætextam ſumut renovandus, ſed proji-
Srene Pe cit cutem, anguſtiſſimas per ſepes ad juven-
veramw. tam ſeſe tranſinittens. Et nos phalerati traji-
ciemur in equis & curribus ad noſtrarum ex-
piationem noxarum? Exſcendas, neceſſe eſt,
deſiliaſque vel è& jumento, ſi admitti optas
per aquæductum in Sion. Rejicit Pœnitentia
vanitatem, pigétque lachrymas deliciarum.
Non luges, ſi adequitas. Mare patuit If-
raëh;, ſed pediti. Pharaonem hauſit, ſed eum
.4. 1. quit Eſaias, ſede in pulvere virgo, flia Ba-
bylon, ſede in terra: non eſt ſolium filiæ Chal-
dæorum. En ut lachrymis ipium quoque ſo-
lium imperantis evertatur, Siquidem non
lachrymatur, qui renidet. Sterileicunt demif-
ſi colo imbres vel in auro, vel in ebore,
vel etiam in Smaragdo; humo, lutéque de-
fuſi in flores, culmôſque repullulant. Ità ſa-
nè uſu venit fletibus; quos ſi in coccum rhe-
damve profuderis, effudiſti; obnitente con-
tra feracſitatem Pœnitentiæ ignavid, laſcivia-
Denvenis Jue voluptatis. Pellatur itaque luxus procul à
uctu: nequit enim tranſire Nehemias per por-
tam fontis cum jumento. Ita-ne? Ità planè.
Et qu ratione tanta Poenitentium cohors in
equis & curribus, quos triumphanti Pompeio
ſuppares & carpentis, & phaleris, & ſtipato-
ribus vel mirere; vel faſtidias? Eos tu au-
tumas, vocaâſque Pœnitentes? Deriſores illos
dixerim Poœnitentiæ, non clhientes. Audi, ut

Ethicæ Tom. IIl.

curribus, & equitibus ſuis. Deſcende, in-

P

267

Joële dolori Abrahæ filii initientur. Egredia- Joæl.a. 16:
tur, inquit, Ponſus de cubili ſuo, & Sponſa de
thalamo ſuo. Interdicuntur domicilio ſuo Spon-
ſi, truduntúrque penatibus, ut ſeriò lachry-
mentur: Et nos in ſtragulis adeſſe nobis ad-
foréque Pœnitentiam ementimur? In favilla &
cinere acturum ſe clamat Jobus poœnitentiam
vir candoris & ulcerum: Et nos lugemus & lu-
dimus, quorum & plaga cordis intumuit, &
nullus in carne livor pœrnæ eſt, delicati pari-
ter & iniqui, pannoſi mente & corpore palu-
dati? Pudeat lyrarum in luctu. Pudeat illece-
brarum in lachrymis. Pudeat in ſacco ſerici.
Cur jungimus ſtibium Jezabelis cineribus Judi-
thæ? Cur componimus eburneam Achabi do-
mum cum lugentis cucumerario Jonæ? Cur pe-
Ctorales Dinæ faſcias cum Eliſæi melote copu-
lamus? Joannem & Herodem uno excipimus
tecto? Vereor, ne, ut olim cùm ſimul habita-
runt, ità apud nos quoque & Herodes epule-
tur in myrrhinis, & Joannes in compede feria-
tur. Neque enim Laſcivia & Luctus ſimul eſſe
poſſunt, quin alter ſuccumbat. Imò non alter
cadit; ſed una ſemper interit Pœnitentia;
quoties illi Luxuriem ſotiamus. Lothum inter- g verzeg
roga, ſi me non audis; cui inter calices; ne in-
ter filias quidem tuta fuit pudicitia. Porròô
eum Angelorum nuper hoſpitem mirabamur,
Sodomitarum cenſorem, ruentis deprecatorem
ſulphuris, obrigeſcentis in ſaxum conjugis de-
ſertorem: & tamen conſternatum excidio; bu-
ſto, funeréque non modò lugere non vidimus
in illecebra; ſed, tranſmiſſo igne, amiſſaque
uxore, uri ſimul & laſcivire Stezimas in=
tactis Sodomis continentem;, deletis, non im-
pudicum modò, ſed inceſtum. Quod ſi uno nau=
fragatur in cyatho pudoris Arca, quæ ſulphuri
innataverat Sodomorum; quâ nos audacià pu-
dori noſtro racemos, thyrſoſque ſupponimus?
Nos caſtitatis non ſemel transfugæ agemus
in lyra & viola poœnitentiam, cum Lothus,
pudicitiæ myſta, periclitetur in muſto; depri-
matur in monte, remolliatur in ſaxo, libidinetur
in cinere, uratur in lachrymis; luxurietur in
ſulphure, pater eſſe diſcat novæ prolis, &
ſine conjuge; quod mirum eſt, & inter filias,
quod fœdum eſt? Tune in armillis poenitentiam
ages, quam Petrus abs ſe agi poſſe non credidit
juxta carbones? Tu ſacinus elugebis in ephip-
pio, cùm innocentiæ ſuæ illachrymetur Eſther
in pulvere? An non vides dejectum jumento
Saulum; ut ad manus induetus Damaſcum ſuo
crimini diem dicat in tenebris? Mihi velim
aſſentiare pronuncianti, nec patuiſie ad por-
tam fontis aditum Nehemiæ Sionem adequi-
tanti; nec tibi ullam ſupereſſe ſpem ſucceden-
di ad aquæduétum pœnitentiæ; niſt ſerpentis
in morem & humi repas; & humum pro mek
le mandas. At degenerem te fore credis, ſi; Erubeſeen:
ſtudio pœnitentiæ, voluteris in luto. Hanc ſu- ia mala.
ſtulit ſuſpicionem Propheta; qui, cùm Regis ti- ps,nemis
tulum lachrymarum cuniculis inſeripfſerit, di- ſir inter-
gnitatis te compotem in luctu, non expertem, aum bu-
prædixit. Audi: Et tranſivi ad portam fontis; &
dd aquæductum Regis. Regum ergo; non lixa- umant
rum eſt, corfivare & jugis aquam in Jeruſalem. reſpestut.
Si verò aquam in urbem traduxiſſe; Princi-,
. . LC Gloria vs⸗
pum eſt; an tu regium eſſe negaveris emiſiſ- ga
ſe in genas laticem lachrymarum, è jugis ſuper Pæœnitöris:
biæ ſeu perfoſſis, ſeu etiam depreſſis? Ergo non
degeneraſti luctibus peenitentiæ, ſed regnaſti. aen
Hinc eſt, quod à nullo tanto cum obſequio excep- chriße,

20.

Ibid. 20.

Lbid. 20.

Eſth. 4,.16.

2. Keg. 24. tus eſt David, quàm ab Areuna,

268

Conſpiciénſ-
qJue Areuna, animadvertit Regem & ſervos
ejus tranſire ad ſe⸗ G egreſis adoravit Re-
gem, prono vultu in terram. Et unde tanta in
Senatore erga Davidem reverentia? Num po-
pulum Palæſtinorum ſtragi ſubduxerat? Imò
eum Angelorum objecerat lanienæ: ſiquidem;
acto Tribuum cenſu, iram Numinis provoca-
vit, innumerique peſtilentiâ correpti unam in-
tra diem cecidere. Num David per eos dies
urbem ſordibus expiarat; egeſtis ex ea vene-
ſiciis, & ſortilegus ? Quin eam ſupputando,
cenſendéôque plebem, fumo, tumoréque pollue-
rat. Si ergo nec fortiorem Davidem, nec ju-
ſtiorem obvium habuit Areuna, cur eum tan-
to cultu proſequitur, pronuſque excipit ve-
nientem? Quid cauſæ eſt, ut veniat Dominus
meus Rex ad ſervum ſuum? Luxerat enimve-
1rô, doluerâtque, quèd cenſum populi iniiſ-
ſet. Percuſſit autem cor David eum, poſtquam
numeratus eſt populus: & dixit David ad Do-
m num Peccavi valdeè in boc facto. Hinc tan-
tum dignitatis Davidi acceſſerat: perfude-
rat enim illum Pœrnitentia ut cinere, ità e-
tiam majeſtate; adeòè ut, quem obtruncato
gigante nemo pronus coluerat triumphantem,
vVir Hieroſolymis primarius adoraverit ſur-
gentem à luctu. Viden'’ ut plus authoritatis
imperanti concilient cineres, quàm manu-
biæ. Id obſequii lugenti Regi delatum eſt,
quod nemo ovanti detuliſſet. Non compreſ-
ſo, obrutéque Abſalone David adoratur, ſed
expuncto lachrymis flagitio. Nimirum ex
hoc quoque pelago, fretéôque lachrymarum
purpuras expiſcamur, quarum ſanie Regum
chlamys imbuatur, impoſitura ipſis quoque
primoribus infimam obſequii ſortem erga
poenitentes Adoravit Regem, prono vultu
in terram. Habent & lachrymæ Erythreum
ſuum, unde coralia ac uniones extrahan-
tur, decus refuſura non prætextæ, ſed ſa-
go, imo & ſacco imperantium. Surgit ſe ip-
ſo major a luctu David, quémque victorem
Ppræteriiſſes excoles lachrymantem. Quod ſi
ſcatent margaritis lachiymæ quùm ſcelus ex-
tergunt: quas, rogo, gemmas effundunt,
quun exundant in lilia? Regem creat Poœe-
nitentis, etiam cùm reſtagnat in ſcabie cri-
minis: quid agat, ſi allambat violas innocen-
tiæ? Senſit id incrementi Eſtbher quæ, cùm
adire ad Regem, etiam in ſummo populi diſ-
crimine, recuſaſſet, ad eum irrupit, poſt-
quam intellexit poœnitentiæ operibus exerci-
tos filios Jacob, conterraneos ſuos. MWon co-
medatis, non bibatis tribus diebus & tribus no-
êtibus, & ego cum ancillis meis ſimiliter jeju-
nabo, & tunc ingrediar ad Regem, contra le-
gem faciens, non vocata. Quo Poœnitentiæ
oſtro fœmina paludata, tantum ſibi acceſſiſſe
auctoritatis, dignitatiſque ſenſit;, ut in ſe Re-
gem citòô deflexerit, decreta reſciderit, damna-
rit Amanum, morti populum rapinæque ſub-
duxerit. Adeò non vileſcemus fletibus, ſed in-
creſcemus, ut ipſos & Reges quatere, &
Satrapas percellere poſſimus arbitratu, nutuú-
que noſtro. Et miramur ſi Regis eſſe dica-
tur aquæductus, quùm lachrymæ & profun-
dantur a Regibus, & pares auguſtioréſque Prin-
cipibus faciant adſcitas ex ergaſtulis Hebræo-
rum virgunculas in Perſarum Medorumque
Gynæceum? En Afſuero imperantem Eſthe-

rem, ſed poſt fletum & cineres. Ouid petis

Oliva

ut detur tibi Etiamſi dimidiam partem re- Idid. .. ͤ n
gni mei petieris, impetrabis. Num tibi dege- n. 6. à5 DNun
neraſſe videtur lachrymis jejuniéque Regina, nn
quam & injuſſam ad Aſſuerum 2cceſſiſe vi- & Mher. chri
des, & ex contempta lege Principis, non ſe- ,; , lule
curim retulifſe, ſed ceptrum? Dimidiam re glacerenun I, O
gni partem impetrabis. Ità=- ne? Ergo quam "erenu, hud ke
eras damnaturus, ſi acceſſiſſet injuſſla; non Sermhe“ h
injuſſam modò, ſed importunè irrumpentem bli/ .
ad te tuo donandam cenſes imperio ?à Vi- ſi ſei
dit enim verò Rex & poœnitentis fulgere vultu r 1
ſpeciem humanâ auguſtiorem. Decus proin- ix n-
de Afſuerus in comjuge eſt reveritus, quod Ulengi
illa non è monilibus hauſerat, ſed è& lachry- imer del
mis. Nec tantùm placemus Regibus poœmi- gerlle. .
tentiæ cultu, ſed Regibus diſplicere, ſi opor- woln5
teat, non timemuss Notum ſit tibi, Rex, quia Dan.3. 1tono in
Deos tuos non colimus, & ſtatuam auream, “ ium,
guam erexiſti, non adoramus. Quis ea furen- §ö. Ves a lgum. 5
ti Principi exprobravit, cui nullus auſus ſue- Purri. ununbinea
rat repugnare mortalium? An Regi Reges m. Una
obſtitere? Num inermi repugnavere cata- uron eſt⸗
phracti? Num victum itaà laceſſivere victo- Regis?
res? Denique tantà verborum fiduciâ oblo- Acumm ſat
quuti-ne ſunt percito Regi Gigantes bellato- 1n gvou
res? Imô pueri reſtitere Principi, & quidem Et, gin
conditione ſervi, natione advenæ, infortunio uIctrelnus
vincti. Et quânam ratione tantos illi ſpiri- 1 con
tus concepere in ſorte tam humili, ut ſoli iorcorhs
repugnarent Nabuchodonoſor, flammâſque 1rNn Samn
contemnerent? Poœnitentiæ, fletuumque ſucco- iete
ne dicam, an ariditate? Dentur nobis legumina Dan-nia frio per
ad veſcendum, & aqua ad bibendum. Pecca- Dan.,20, en imhen
vimus, inique egimus: ſed in animo contrito, 3. Zehr ia nis & cine
& ſpiritu humilitatis ſieſeipiamur. Quid hic gm; 6
non deductum ex aquæductu Regis, porta- hu an
que fontis? Unius ſunt pœnitentiæ ſupellex, Aulicue iet. üi
annona;, calices, hoſtiæ, verbâque puerorum. eu. ö, ſus,
Iis ferocire vel in Regem ſunt auſi pueri, con- S,3 rigmm
ditione quidem fortunæ ſervi, ſed Poœniten- adiß. zummnlg
tiæ generoſitate Proconſules. Micat ignis e Uhe⸗ 19
cinere; fretämque lachrymantis in morem Hine: nlninil
turgens Erythrei, non timere ſolet Reges Ve wul
ſed abſorbere. Vide occurrentem Achabo n an
Eliam, Regique facinus opprobrantem. Vi- pigstas min
de adigentem in jugulum Holofernis acina- wnferande llyet hen
cem Judith. Vide colluctatum cum Gigante Barien 1. d
Davidem. Vide tandem ludentem cum leun- ud⸗
culis Samſonem , diverſantem cum Leoni- non
bus Danielem. Nemo ex his non factus eſt emte
cinere fletéque animoſior. Nolim ergo reda- Kai n
ctum iri te credas in ordinem, plebejumque r
futurum, ſi lachrymere: quando imbuti luctu nt i,
vel adoramur ut Reges, vel Regibus adblan- a
dimar, vel nobis blandiuntur Principes; en.
vel denique Reges facti, monſtra aut ſperni- l
mus, aut carpimus. Et tranſivi ad portam fon- nenoſ
tis, & ad aquæductum KRegis. Si aqua eſt pœ- ine
nitentiæ, quæ nos reducat Hieroſolymas,
non poteſt non Regis eſſe, quando aut fa- alilſe
cit, aut docet, aut etiam Reges debellat. ekttu.
Leges in Annalibus Hebræorum, caſſo Re- ur M
gis titulo, Ezechiam induci & decumben- e E 1
tem in lectulo, & ab Eſaia de impendente Are
ſibi funere commonitum. In diebus illis ægro- 4. Reg 20, n Aun
tavit Ezechias uſque ad mortem:⸗ & venit ad 1. 4 .
eum HMaias. Quid hic regii fulgoris intermi- . To. ⸗ i
cat, quo à Scriba Principem diſcernamus? Gias, i
Ad eum venit Eſaias. Nullus hic ſublucet unie tel
titulus principatus. Aägrotavit Exechias. Li- Talycn att
X ſcabies exponi non poſſet jejuniùs. At, hal ncg
fletu & Regis oculis erumpente, tantum ilil luna
. orna- Per Ne

4 1 ili Ners
Altuen ta
tepagurett ie
ellee ii⸗
runn fäles 4
Ggeng H
rincigl, gin
dvene Inm
e tammm li hi
n huni, ul
lor, enh
rur lika
libendmn Au
in minn umn
Himmg. (l

An Nern,

Crnütettie iit.

etbiqhe en
nt ali ſkeis,
erwi, A e
le. Ma
manti Hüſs
neke ile i
currenten
oppnkrns ,
1 Hobkm
uum an ,
Udentenan
Nrem ul
his n il
Nolin en
nem, Kten,
bunc, inan
el Regtun,
untut i
monlaun,
i. R alu
t Hend,
le, unh

verior.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 269

panias ornamentorum acceſſit, ut mox Dux populi

juſſu Numinis vocaretur. Flevit itdque Exechias
Retu magno. Et falctus eſt ſermo Domini ad eum
(ſcilicet Eſaiam) dicens: Revertere, & dic
Ezechiæ Duci populi mei: vidi lachrymam
zwam, & ſanavi te. Ergo, qui thoro in-
cubans regio, Ezechias duntaxat compella-
tur, ſi lugeat, Dux ſalutatur Ifraelis. Adeò
falubri, generoſéque lachrymarum irriguo re-
gni ſceptrum effloreſcit, ut ægrotum quo-
que ad Præfecturæ titulum evehat luctus,
cujus jam-jam ex albo ſuperſtitum, vi mor-
bi ulceriſque, nomen expungebatur. Noli ergo
timere dedecus, unde vides regni virgas ſuc-
creviſſe. Et ad aquæduttum Kegis. Hinc eſt,
quod cùm Salomon iniiſſet Reginarum cenſum
in horto ſuo, gratiorem ſibi tamen reliquis
fœminam, Columbam maluit dicere, quaàm

Can.6. 7. Reginam. aginr ſunt Reginæ » & o&ogin-

ta concubinæ, & adoleſcentularum non eſt nu-
merus. Una eſt Columba mea. Num ea Regi-
na non eſt, quæ & Regis eſt filia, & con-
jux Regis? Imèô princeps eſt inter Reginas:
ſed cùm fateatur illam columbam eſſe, Regi-
nam quoque eſſe conteſtatur. Nemo enim lu-
