ikekor N: „. E non dicam, necdum excuſlo, ſed ne conten-
umglige e, to quidem, feriuntur: cumque telum nondum
CCr enm ie, e. eductum & theca ſit „ Vulnus jam illi, folà ja-
Nlcur, guste. culi ſuſpicione, acceptum lamentantur. Sau-
ninds, E sea, inv lem intuere, qui, non Davidis triumpho, cui
n. Wett am. intererat, rabeſcebat, ſed Regni metu, cui
nnn mf⸗ 1 heg is. ſoœminæ proludebant, diſcruciabatur. Dede⸗
utendn . nt David decem millia, & mihi mille dede-
en ic⸗ rant: quid ei lupereß P niſi ſolum egnum 7 Ne
ſriekpen, lata quidem tum ſanè Virga erat Davidici re-
. ibete, Ini, & e Saul immaniſſimè cædebatur. Non
lut, iric, carminibus, quibus eum puellæ exceperant,
h iiiſs torquebatur: ſed ſceptro vapulabat, quod nuſ-
Dõ e A quam adoleſcenti aut delatum fuerat, aut de-
lt0id dolatum. Sap entiſſimè lané Jobus, quuùm ait:
i hibel Job. 5. . Parzmum occidit Inwidia. Quis en m tam Pu-
mlil milio Herculem circun ſtetit quem ille oſci-
W 9 tando ſaltem non eliſerit? Hic verò ita decre-
* viſſe altiorem omni populo Saülem præ livore
6

ſuſpicimus, ut ne umbr4 quidem, ſed ſuſpi-
cione duntaxat virgæ proſterneretur. Folium
vento diripitur. At invidum diſſipat non aura
Davidi ſecunda, ſed ſommiata tantům vulgi
erga eum admurmuratio, & de obtruncato
Golia citra ſolii augurium gratulatio. Mitius
Ethicæ Tom. II.

vino, cruori fuere maturæ.
fürori, quàm illecebræ germinarunt: & fal-

ſanè contabuere Samaritzæ, quos aut adventu-
rus jam jam, aut illatus forte Nehemias Hie-
roſolymas exanimavit. Nam quamvis tardhus
hic acceſiifſe, quam illi invidiſſe, feratur:
tamen, ii non urbem ſubierat, mœniis certè
ſuberat civitatis. Non tam ſerus fratrum livor
in Sororem fuit: qui eam ad haſtas uſque ode-
re. Filii Matris meæ pugnaterunt contra me.
Unde tanta conflata eſt puellæ invidia? An
illi aureas obtulerat murænulas Sponſus? An
illi argenteas loco uberum Mater pinnas ſup-
poſuerat? An ad coronam cucurrerat a caveis
Pardorum? Subſequutura hæc illam ſunt lon-
gis temporum intervallis. Nihil luctam ante-
ceſſit, niſi ſola nigredo. Decoloravit me Sol⸗
Rklii Matris meæ pugnaverunt contrame. Deco-
lorem ergo perſequimini? Nonne livor tere-
dini quam diſſimilis? quam illa Cedro ſeſe
Cupreſſéque abſtinet, tam hic Libani Cerme-
lique nobiliora ligna depaſcitur. Qud4 ergo
inverſione veneni ſui, non comptam inſequun-
tur fratres, ſed nigram? Audi: Filii Ma-
tris mec pugnaverunt contra me, poluerunt me
cuſtodem in vineis. Non nigrorem invidere
Sorori filii matris ejus, ſed prafecturam.
At inde commoveri debes, quòd ſuam fluvius
ſcaturiginem præcedat. Citius enim fratris in
acie ad luctam conſtitere, quàm illa in villa
ad excubias. Ergo ad arma, inſtigante livo-
re, concurritur, antequam eò acceflerit illa,
unde pellatur. Tu verò, Ezechiel, qui ſciſci-
tabare, quidnam fieret de ligno vitis exciſo?

Viden' fratrum haſtas, baliſtas, aggeres, ca-

tapultas, & arietes in Sponſam expeditos? Ex
vite machinarum tantus ille armorumque ap-
aratus confectus eſt; & ex vite necdum con-
lra. Nam, antequam Soror vitibus excu-
baret, fratres, vitium æmulatione, pugna-
bant. Viden' ut nec enatæ ſint vites peraptæ
cohortibus inſtruendis, quas tu inertes fore
putaſti, quamvis adultæ in carpentariam im-
portarentur. Filii Matris meæ pug averunt
contra me. Cur? Poſuerunt me cuſtodem in
vineis. Necdum vites pullularant in pampi-
nos, & jam cædem maturaveérant. Immaturæ
„ Ante denique

cem, quâ excoli debuiſſent a Sponſa, in
eam vites tranſtulere, miro, ſed non vano
crudelitatis portento. Etenim non concidet
vites ſuas vigil Amazon, ſed ob vites conci-
S 2 detur

Can. 1. 8.

=

208

detur à fratribus. Adeò charitatis & volupta-
tis nomina livor evertit, quando & fratres
Pugnant, & inter pampinos concertatur;
proditque, ut ita cum Ethmicis dicam, èê ra-
cemis non cum thyrſe Bacchus, ſed cum
telo Mars. E hæc ipectantur monſtra in
ſuburbio Salomonis, villque Sponſi. Quod
ſi furit livor in vineis, quam edet ſtragem in
ſaltu? Si nondum evectam ad præfeécturam
odiſſe Invidia Sororem potuit, non delini-
ta, ſed concitata racemis: pacatam fore il-
lam autumas inter ſicas? Quieſcet inter Ele-
phantos Invidia, quæ luſciniis ſepta graſ-
ſatur? Quam exuget & ceraſtis ſaniem, ſi
furorem decerpfſit & palmite? Actum de no-
bis eſt, ſi nos livor obſedit. Coget rores in
fulgura; nihilque tam mite nanciſcetur, quo
ipſe abuti ad ferociam non poſſit. Verum
diù per angues inceſſimus, reſpiremus ali-
quando tandem in Turture: & miſſo Sa-
maritarum livore, Nehemiæ modeſtiam,
prudentiämque expendamus. Et veni Jeruſa-
Brecraſi. lem, & eram ibi tribus diebus. Quanta con-
natio ſan. ſilii in Pocillatore diſſimulatio! Moratur tri-

„*. duum Hierofolymis otioſus: ſi tamen tum
1 . nT. — 1
guterier Concha otiatur „ quùm epotum rorem in

viſimt, ſed uniones & excoquit occluſa, & diſtinguit.
e. ti Quæ citô inhalationes igneſcunt, diſſipantur
AXre. vana lucis oſtentatione in fulgetras. Qui ve-
mitetur. rò lentius vapores incenduntur, excandeſ-
Piis pat cunt in fulmina. Vel Dæmon hanc debel-
sss. landi artem minimè rudem percallet. Nun-
quam exagitari mitins viſus eſt Saul, quàm
quùm correptus à Spiritu Domini malo fero-
1. Reg. 18 Ciam ſuam parturire cœpit inter oracula. Poſt
120. diem autem alteram invaſit Siritus Dei malus
Saul, & prophetabat in medio domus ſug. Gra-
tulamini arreptitio? Ego certè illachr ymor.
Mrtifza. Novi, quò ſit furor erupturus, qui vagire ſe
tio Paſie. ſimulat in vaticinio. Rugiet, qui prophetat.
n, en“ Noli, David, ſolà cum Dæmone citharâ con-
gredi. Fundam corripe, non lyram. Quin pau-
cioribus, remiſſioribuſque häc mihi acie con-
fligendum eſt fidibus. Quem enim ſpumantem
alhas compreſſi Principem ſymphoniàâ, quidni
prophetantem ſolà lyræ ſpecie objectâà de-
mulceam? Utinam fureret. Sedaretur tum Saul
aſpectu duntaxat citharæ. At Satanæ prophe-
tanti nemo credat Prophetarum. Non prophe-
tat Beelzebub, niſi ut ſtylo utatur ferreo in
Waifami viſceribus auditorum. Sail prophetabat: David
zas⸗ autem pſallebat. Quam lene ante roſtra proſ-
cenium! Tenebatque Sail lanceam, & mi-
It eam, patans quòd poſſet configere David.
Prophetat, & velitatur? Aut vatem exuat,
Eecleſiafti. aut militem. Si pugnam optat, non pfallat.
sin elto. Si prophetiam dictitat, codicem præferat,
non lanceam. Quid Oraculo cum haſtis?
Quid prophetiæ teléque commune? Nun-
quam tu Saülem jactatum à Dæmone mitiùs
gratulabare, quàm quùm ab eo in oracula
videbas effuſum. Nunquam item bacchan-
tem ferociùs devitaſti, quàm ubi contortum ab
eo eſt telum in Davidem. Ità enim in cæ-
dem deſinit furor, quum initium ducit à
rophetia. Hanc porròô furoris ſcenam ex-
plicui, ut in vitio ſucceſſus quodammodo,
proceſſüſque virtutis deprehenderes. Sicut
enim cædes vagit in oraculo, ut tandem in
telo fremat: itaà pietas Nehemiæ otium fi-
mulat toto triduo, ut nec inter luctus repa-
rationis opus intermittat. Quem nunc tor-

Sad!.

Oliva

pere vides nullo diſtentum labore, retinentem
cum enſe trullam brevi ſuſpicies. Pudet verò
id actitatum à Nehemia poſt furentem Sau-
lem, quaſi verò una ſit ſatagendi communis
palæſtra Satanæ & Prophetæ. E4 priùs arte
ſeveritatis ſuæ robur involverat Dominus: qui,
Annæ teſtimonio „arrogantes depreſſurus, vix
eos ità annonà multavit, ut tamen quàâà domi
carere cogebantur, non carerent extero-
rum diverioria perreptantes : Repleti prids, Reg us.
WB panibus ſe locaverunt. Non potuiſſet in
evitas paulò ſocordiores perlitando animad-
verti. Vix ſportula ſubtracta eſt; ità tamen Dei hadi
ut ſervitus conſequeretur, quod irà ſibi Nu- AA.
minis detractum dolebat im pietas. Non ca-
ruerant frumento, & tamen pro panibus ſe lo-
avere. Et putas citra ſanguinem ſtaturam ſe-
veritatem, quæ in dapum diminutione prolu-
dit? Ultra ſecures eſt ſævitura. Audi, quo
ſe impetu demittat in eoſdem furor Divinita-
tis. Vominum, inquit, formidabunt adverſarii lbic⸗
ejus, & ſuper ipſos in cœlis tonabit. En non
exinanitam tritico aream, ſed everſam fulgu⸗
ribus domum. Non luxuries tantùm amputa-
tur; ſed tormenta diſploduntur. Viden' ut
cunctando furor increſcat. Luſiſſe putabatur
Severitas, quum conditam domi annonam
aliò transferret, ſed tibi erogandam. Repleti
prins, pro panibus ſe locaverunt. Verùm à
ſportulæ conquiſitione ad ſtragem fulminum
deventum eſt. Leo rugiet, quis non timebit 2 Aunos 8,
aiebat, niſi fallor, Amos. Ego certè quid
agant ſylvarum monſtra non fſcio. IIIud
perdidici à Leone Juda, metuendum tum
Ppræcipuè eſſe, cùm non rugit. In qua pu-
tas ſcena conſpiciendum feſe Joanni dediſſe
Chriſtum, ubi rhomphæa gladiéque utrinque
exacuto territurus erat Præſules Aſiæ? In
Eliæ rheda? Inter enſes & Scorpiones? In ro.
ſtris Tyrannorum? Et converſus vidi ſeptem Apocas.
candelabra aurea, & in medio ſeptem cande-
Iabrorum aureorum ſimilem filio bhominis.
Litaturum, non tonaturum dixiſſes. Verùm Piſentie
erupere inter candelabra tum rhomphææ,
tum gladii. Et veni Jeruſalem, & eram ibi
tribus diebus. Et quidnam egit toto triduo? pruenaßi-
Nihil. Cur? Ut multa conficeret, nihil effe- nario pri-
cit. Nam ut feriari agros patimur, quèò dila-se,
tione culturæ in meſſem exuberent: ità, ne
deinceps torperet, interquievit aliquantiſper
Nehemias. Quid? Nonne Chriſtus totos
ætatis ſuæ annos triginta otio, ſeceſſionéque
conſumpſit? Trium annorum pugnæ, triginta
annorum caſtris proluſit. Occidi, mactarique
oportebat à Petro Gentes & Sectas: Et fa- A. 10.13
kta eſt vox ad eum: Surge, Petre, occide.
Peropportuna vox ea Petri auribus tum acci- Religiß
diſſet, quùm intra Getſemani oleas ferrum age: .
in cohortem diſtrinxit. Ecquando enim ma- ge ger.
Ctandis, conficiendiſque monſtris foret aptior nani caie
Apoſtolus, quàm cùm armatus diſcurre-r.
ret? Attamen non armato ſubmittitur de ceoc-
lo linteum, ſed ſemiſomni. Ergo Petrus non Reweai's
ferire jubetur, quùm gladium evaginat: & eis
mactare cogitur, quàùm, in ſolario, inediA,“
ſomnéôque torpet? Ità viſum eſt Superis. Va-
lidius enim fore robur in Apoſtolo putaverunt,
quòd à ſtrato ad lanienam evolaret, quàm
quòd ad cædem progrederetur à ſtrage. In
horto Malchum cecidit? Gentes jugulare vix
Poterit cruore telum expletum. Stertit in ſo-
lario Petrus? Tradantur illi „ quæ mori Gentes
oportet

u Nulit

Hn
inn
ſia
4
lan,

Pan⸗
(tur.
Cege
0 hrabe
4 ym
WM,
a anel
wl
pnine
ſn

iu’

umet:
pest,
ibrand
e N t
u Eelten.
e Mus1
fannte
weß
upin ae
in ſun
4 ltnc,
ur Metlect

lt N

35 Uent, ut,
le eiol
um,
1 Lu⸗
Eäct,
e
ecknns
l
d kgnnt
Nlk. H
t
ufworel
il M
ernln
6 Unet gii
nit 4
wnilbs⸗
non, 4
nt
nd
Dle

Ure la,

l

nn
nN,
hen
erent D
cgeih
en onkn
nnd Nn
el int,

etg. Nae
o kir,
en imn,
nimmden,
nn. All,
Abunt Ant
maht An
Hetin ie
tanim
ntur. in
Gdoni m
ünchen
erutt. Tenn
tagemn lnmn
Abi M iuli
Eoo endi
non ſan l
Metwendnn n
ngt. lign
ſe Poann &
liciare un
Zllles Melt
Norpickln
nerſiu i hen
Gio ſenn
n it ken
tun khumie,
egit otn
Kont, e,
Atimar, ⸗
Uberent: 11
Eert Acon,
nhre
cict, S
e, NMnn
auribis m⸗
ae
uni
. endo 1/1
dfrb t,
nuns M,

iimimzer

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

oportet; nam; quæ dia quievit dextera, fe-
retur in ultionem criminum & avidior, &
fortior. Meditabatur nuptias Samſon; &
per vineta contendebat ad thalamum, cum
Leonis catulum diſcerpſit. Quid effeminatius
Lep ß optt⸗ thalamo? Quid pampinis imbellius? iis tamen
unt. non eviratur Samſon;, ſed monſtro fortior effi-
citur. Vidiſti „ ad nemorum aræque unde
Gedeon convolarit excidium? Triticum cri-
Judic. 6, brabat. Cumque Gedeon purgaret frumenta,
n. apparuit ei Angelus Domini, & ait- Dominus
po im. Lecum, virorum Fortiſſime. Robuſtiſſimus tum
perfehes appellatus eſt, non quùm Madianitas effuga-
solerandus. Vit , ſed quùm excuteret triticum. Nam otio
proludimus feliciſſimè facinoribus. Jacere
proinde humi baculus coram Moſe debuit,
quo fortius in anguem verſus efferaretur.
Exod.4.2. Ouid eſt, quod tenes in manu tun à Virgam. Di-
vitque Dominus Projice eam in terram. In
s Vir. terram Virga, ſi mox verti eam in Draconem
oportet? Cur jaceat quam vivere voles? Cur
torpeat, quam jubebis ferocire? Quin illam
vibrando Moſes cogat ſuſurro ſuo Draconis
Zalentz ſibilum antevertere. Imô, ut ſibilet, ſileat:
medvcria, ut Vivat, jaceat: cadat, ut exurgat in ſer-
ſed cum . . . . 8
Wiirim ma. Pentem. Projecit, & verſa eſt in colubrum.
sima F. Miraris id uni contigifle virgæ, quando, va-
,. ticinante Ezechiele, oflium phalanx ab illo
tftorpore funeris non in vitam reparata eſt, ſed
Eeech. 38. in pugnam. Vixerunt : Reteruntque ſapra
l, pedes ſuos exercitus grandis nimis valde. Non
Rrrtatis velitando . ſed jlacendo „ pugnare ſunt docdti
Deia ue interfecti illi; ofſaque arida carnem exuéêre,
Pervr au. ut mox ferreas cum carne ſquamas reiume-
Satur. rent, ut, qui imbelles ceciderant, jacuerant-
que exofſati, claſſiari exurgerent, poſt
otium, & loricati. Oſa arida. Quid imbecil-
lius? Exercitus grandis nimis valdd. Quid va-
lidius? Grandi æris uſura, cutem, quam ab-
jecerant, receperunt. Ut veròè & nos à ſe-
pulchris exurgamus, ſævituræ omnipotentiæ
ſpectemus cum Jeremia tirocimium. Luid tu
vides, Jeremia 6 Virgam vigilantem. Vel ut
alii legunt: Virgam ex amygdalo celeriter flo-
rente.
ſævit. Si defloruerat cùm prodiit, quam mi-
tis furor eſt, qui ramo ludit verins, quàm fu-
rit! Noli ridere virgam, quæ brevi efferveſ-
cet in ollam: quæ non perſtringet, ſed per-
Fer, . u. Uret. Quid tu vides à Ollam ſuccenſom ego
video. Etiamnum videtur tibi furor Domimi
mortalibus adblandiri? Nunquam graviora ſunt
facinora, quàm quùm vagiere in exortu ſuo.
Quam fortis Dilectæ amor in Sponſum, quùm
nudata cæſäque, plagarum immemor; ad
Can. 5. 8. Ammplexus Verbi feſtinat ! Wuncietis ei; quid
amore langueo. Manat & vulneribus cruor;
Vereari & non infirmitate, ſed amore conficeris?
nlsne Ft unde proſilivi * Ver ar
vim addet Prolthwit, quæ Verbum amare po
Pervori. tuit in vulnere? E Sanctuario proripuiſſe ſe
ie illam credes, quam adeò conſtantis fuiſſe fidei
X„ . e, Perſentiſcimus „ ut nec nuditate, nec vulnere
nonyſper- Quis

3M0
4

Jer. 1. 1.

à²à conſequendo Dei verbo retrahatur.
nams alios. non din in Oratione perſtitiſſe eam credat,
quæ per ſævientes lictores Cæſa graditur ad Di-
lectum? Si inveneritie Dilectum menum. Fa-
teor & fortiorem nunquam nec vehementio-
rem fuiſie charitatem Sponſæ, quam cùm
ſicas neglexit, non evibratas tantum, ſed ad-
actas in pectus ſuum, reperiundi eupiditate
Dilecti. Aio tamen à deliciis & pulvillo ſur-
rexifle illam ad luctam ſatellitum immanem-

Ethicæ T'om. II.

lbid,

Si effloruit virga, blanditur Ira, non

N . 4

209
Dixerat Ego dormio, quæ nunc per plateas diſ- Eant. 5. 2:
currit. Dixerat, Lavi pedes meos, quomodo in.
dquinabo illos? quæ mox cruenta, ſordida revo- Ibid.
Cari ab inveſtigatione Dilecti non poteſt. De-
nique, quæ, ut Sponſum reciperet, aperire fo- M.,
res domus ſuæ noluerat: minc, ne Dilecto ca-
reat, patere ſui corporis vulnera non curat.
Adeòô ſegnitie, ut ita dixerim, viſa eſt pro-
feciſſe, ut quæ prius oſtium non recluſerat,
nunc plagas Sponſi deſiderio non obducat.
Quaàm facile eſt pulſanti Sponſo valvas do-
mus aperire! Non aperuerat Sponſa. Quam
arduum eſt hiantem plagam non obducere;
Sponſo errante! Sponſa non obſtruxit. Pi-
grior eſt obvolvendo vulneri, quàm fuerat,
patefaciendo oſtio:: & quæ peſſulum otian-
do non reduxit, linum amando non appri-
mit. Videtur ideò ab amore ceſſaſſe, ut amo-
re penitus abſumeretur. Ideò ejus non infſcius
artis Nehemias opus obtegit otio, moratrque
Hieroſolymis triduo iners & ſegnis, ut, more
coërciti aggeribus fluvii, non jam ſubjectos
ſibi campos alluat, ſed inundet. Nulla non
reptat in nido Aquila: tardiéôrque vultur, quam
ſtellio in cunis eſt. Verum, quæ reptando
exegere aves infantiam, pubertatem non curſu
auſpicantur, ſed volatu.

Et veni Jeruſalem, & eram ibi tribus
diebus.

Ec exuſtas commemorat Sionis portas els
nec reparandas parietinas ejus, ruinaâſve Religio
prædicit, ſed ſolo urbis nomine contentus amtenn⸗
acceſſiſſe ſe Hieroſolymas ait. Non ita ſuum Pectar
perſcribit adventum Jonas in Niniven; quam 5. Eceleſis
ab amplitudine confeſtim laudat. Wurrexit Ximena.
Jonas, & abiit in Niniven & Ninive 5.3
erat civitas magna itinenre trium dierum. Eecleſiaſti⸗
Nimirum nec devitari Jeruſalem debet, ſi ca Juriſdis

ruat, nec adamari, ſi rutilet. Suâ in ele- Saaz

ctorum corde & mole ſtat, & ſuo Pretio Eecleſta,

Jeruſalem. Neque enim fas eſt, aliquid in "iß eam,
urbe ſancta præter ipſam ſpectari. Seu mar- Religis
moream, ſeu lateritiam inveneris; nec effugari ameiur,
luto ab ea debes, nec in eam aut alabaſtrite, ſ S ſs
aut porphyrite adduci. Ita Seniores Dei ſe- ra.
dem circumſtetere fulgurantem, ut edo- Sepe,zo
centem. Seu fulmen jacularetur, qui ſe- coli deber
debat, ſeu volumen exhiberet, pari ſtipaba- clam ims
tur obſequio ab oculatis Animantibus & Se⸗-. —
natoribus ſuis. Et in circuitu ſedis viginti qua- APoc. 4. 4.
tuor Jeniores ſedentes, Et de throno procede- Obedientig
bant fualgura, voces, & tonitrua. En non H
abactos fulminibus Senatores. De quibus ſenda.,
inſequenti capite Joannes perſcribit: Et cum Apoc. 5..
aperuiſſet librum, quatuor animalia, & vi- Eeæleha.
ginti quatuor Qeniores ceciderunt coram agno. Nut voli
In qua obſequentis ſcena Senatus, videre guamvis
primùm libet ſediſſe tum Seniores cum to- aliguanda
nitrua ederentur è& throno, qui, reſignato Ten,
volumine, illicè in obſequium proruerunt.“
Ut ſcilicet Concionatores moneantur, doctri- guperiar
nâ vehementius, quàm ululatu; promoveri ere- 1
deflectique Auditores poſſe ; nec fulguribus amt⸗
oportere percelli panegyrim, ſed volumi- niratio ras
nibus erudiri. Porròô quod noſtram facit ad “ ſi.
rem, illud hoc loco eſt: ità ſolio divini- S -
tatis aſſediſſe Principes, ſeu terreret toni- g, ,
truo, ſeu codice blandiretur. Non enim intia profi
8 3 ſecde iséss

C.

7

210

ſede aliud ſpectabatur, quàm ſedens. Ergo

HH & Hieroſolymis nihil niſi Sion expetatur.
². Nolo te ſubire Niniven, niſi ejus te amphi-

a la. tudo pelliciat. Ideôque metire, quam es ur-
bem aditurus. At Sionis nec ruinis arcea-
Scientia ré, nec alliciare ſtructuris. Urbis enim dig-
neceſſuria. nitas à ſanctitate pendet, non ab arte. Ideò
Alaan ns Deus altare ſuum compingi è& luto juſſit, ne
promorus. fortè litandi ardor remitteretur, ſi aliquando
ita ara extrueretur, ut lapillis, gemmiſque
Exod. a20. non coruſcaret. Altare de terra facietis
24. mihi. Mihi, quem à vobis percoli opor-
Religio a. tet, non aræ dignitate, ſed naturæ præ-
metur cum ſtantiä. Salomon, niſi ferculum ſibi ſtru-
nos depri. xerit de lignis Libani, illudque & ebeno
mg. diſtinxerit, & inſtraverit purpur, a filiabus
Erzelef i. Jeruſalem non excoletur. Homo enim uno
corum pom- cum illis luto ſubactus, eidémque cum iis
pa veriores. ſubjiciendus tum rogo, tum ſaxo: & niſi
Eecteſiaſti. fragilitatem ſuam cruſtà felicitatis inveſtiret,
ci coli de. erit inter cives ſuos quaſi civis. At ego ſeu
bent licet ſideribus ambiar, ſeu infuſcer arenis, Prin-
von“⸗ ceps ſum regum terræ, ut aſtris non clarior,
ita pulvere non fuſcior. David enim ita me
reveretur pertonantem in cœlis, ut ſilen-
Pſal. 133.,8., tem in yſta⸗ Ni aſcendero in cælum, tu
.

illic es: deſcendero in infernum, ades.
§. Eccleſia . .
kin⸗ i Pari ergo ratione, quæ Urbs Dei eſt, quam

aves, dam ex eo haurit dignitatis conſtantiam ſuæ,
siam miſe- quam ſcilicet fortunæ nec dona augere poſ-
: gli ſint, nec tela imminuere. Quemadmodum
Templa ho enim profluentium aquarum acceſſione Ocea-

erene nus non tumet hyeme, nec deceſſione fatiſ-
Sornarz. Cit æſtate: ſed ripas ſuas invariata pelagi
Rehgio amplitudo & tundit, & alluit. Ita Eccle-
Z. ſiæ una eſt ſpecies, eadémque dignitas, ſeu
Hmer.⸗ tyrannorum ſecuribus concidatur, ſeu Re-

gum virgis fulciatur. Hinc eſt, quod in
Chriſto par viſa eſt Joanni oculorum & pe-
dum ſpecies. Utrobique Primas elemento-
Apoe ins. rum ignis coruſcabat. Oculi ejus tanquam
NRamma ignis, & pedes ejus ſimiles aurichal-
Talema co, ſicut in camino ardenti. Unum ſe Chri-
mediocria, ſtus haberi voluit, ſeu luce perfunderetur,
Status me- ſeu luto inhæreret. Oculi enim ejus, qui ſi-
dioerv. dera contemplantur, in morem ignis effulgu-
rant. At pedes ejus, qui gradiuntur in pulve-
re, converti credes in noctem. Tua te fefellit
opinio. Nam iiſdem cum oculis pedes fulgori-
bus micant. Utque illi flammæ comparan-
tur, dum lucem intuentur: ità hi cum igne
conferuntur, quamvwis atterant lutum. Nec
à Joanne Sponſa diſſenſit, quæ Sponſi & ſu-
prema capitis, & pedum infima eadem ex
maſſa confinxit: ut ſcilicet moneremur gra-
dus Eccleſiæ omnes unius eſſe, ſi pro Chri-
ſto ſuſtineantur, in Chriſto pretii: nec à
ſe ipſo diverſam Eccleſiam eſſe, ſeu lilia, qua-
ſi oculus, delibet; ſeu amurcam deterat,
quaſi pes. Caput ejus aurum optimum. Crura
ejus columnæ marmoreæx qu«x fundatk ſunt
ſuper baſes aureas. Noli ergo in Sione;,
ſeu in Eccleſia, quæ cCorpus Chriſti ſunt,
aut pulverem exhorrere, aut rorem mirari.
Aurea ubique eſt, tum in Solem conjectis
oculis, tum plantis in luto defixis. Nec ſide-
ribus ornamentum ejus augetur, nec ſtipu-
lis labefactatur. Atque utinam, ut revera
in Chriſto ab oculis pedes non differunt;,
ità apud nos unmus iiſdem & cultus habe-
reêétur, & deferretur honos. Verùm nos, ut
Eccleſiæ oculos aſtris aſſuetos reveremur

Religionis
munia Vi⸗
liora.

Can. 5. 12.
15.

—

Oliva

luminum conſuetudine fulgurantes: ità pedes
ejus inſperſos plerumque luto deſi uimus. Fal-
limur. Tam ſunt apud Joannem comæ igneæ
in Chriſto, quàm plantæ: ita, ſi Sppnſæ cre-
dimus, ex auro ſunt Sponſi baſes, ut frons.
Imô pedum flamma aliquid præ ſe tuhit apud
Joannem dignitatis, quod oculorum flam-
mæ non inerat. Oculi ejus tanquam flamma
ignis, & pedes ejus ſimiles aurichalco in
camino ardenti. Utrobique flammæ imago:
ſed auri ſpecies unis tantüm pedihbus afficta

eſt. Eccleſia tam coli debet in Anglia, ubi

quaſi pes equuleis laqueiſque ſordidatur:

quàm in Hiſpania, Galliave, ubi in mo-

rem capitis Regum benevolentis, & uber-
tate Sacerdotiorum Aſtris quodammodo redi-
mitur. Quod ſi in indiſcreta membrorum
pompa diſcerni aliquid diſtinguive libet:
malim ego lutum Angliæ, quam aurum
Galliæ.
quam pro Chriſto efferri. Id mihi & ſen-
ſiſſe videtur Nehemias , & Deus juſſiſſe.
Nam Pocillator Hieroſolymas tum contendit,

Præſtat cum Chriſto ſtrangulari,

quùm decuſſas Samaritarum aſtu pinnas ejus,

portäſque ambuſtas intellexit.

Et Deus

plus ſibi exhiberi reverentiæ aà Moſe voluit,.

quam ab Ezechiele. Hunc enim ante ſe ſta-
re cum calceis paſſus eſt: illum ſeverè mo-
nuit, ne ad ſe calceatus accederet.

mis curru, monſtris major, igne, procelliſ-
que extimeſcendus, arcu electrôque augu-
ſtus.
inglorius.
in obſequium divinitatis, quùm eum dumi
obſiderent; non quùm ſub jugum rhedæ ejus
Leo Aquiläaque gemebant. Par enim maje-
ſtas Numinis, ſeu electro rutilet, ſeu rubo
ſylveſcat. Quod ſi uberiùs coli interdum de-
bet, excalceatus ad Deum, non triumphan-
tem in curru, ſed in rubo deliteſcentem ac-
cede. Neé appropies, inquit, buc: ſolve calcea-
mentum de pedibus tuis. Locus enim, in quo
Ras, terra ſanbta eſt. Cumulatiorem reveren-
tiam non mihi tantùm debes, ſed etiam du-
mis meis. Ego enim idem ſum tam in Iri-
de, quam in vepre. Sed, ne tibi fortè ſub-
reperet decrementi ſuſpicio mei, quod me
ſpectes in virgulto, calceos tibi protinus ex-
cute. Dignior enim Deus ſum, quo me ſe-
des excepit indignior. Et ſanè poſt Sabæ ad-
ventum Reginæ Hieroſolymis arenæ inſtar me-
talla exundavere. Non tamen accurſu Prin-
cipum Emporium illud religionis haberi cœ-
pit præ auro celebrius. Nam ſi marmorea
Sion ſuis excivit ſedibus Sabæam: quot undi-
que in eam confluxiſſe deinceps Reginas ar-
Pitraris, donariis Sabæ jam auream? Et Si-
donias, & Moabitides, & Tyrias mox di-

At Moyſi rubo inſidens videri poteret E
Tum ergo abjici debuere calcei

Nimi- Ezech.12.
rum ſpectandum ſeſe dederat Ezechieli ſubl-

1

xochz. 6.

ces accurriſſe. Imò nulla poſt Sabæam Prin- eslfafr

ceps acceſſit.
tem non aurum fuiſſe Sionis, ſed aram,
non carbunculos aut aromata, ſed Scriptura-

. . 6 4
rum magne- ns bomß
Ut ſcias Reginarum magne- uner

rum volumina, & Templi hoſtias. Vewus, Reg. 10.
eſt ſermo, quem audivi in terra mea ſuper 6.

Jermonibus tuis. Vix operum Salomonis offi-
cii gratià Regina meminit, uni Regis ur-
biſque Sapientiæ Religionique intenta.

Roma;, qui lateritiæ ſeſe ſubdiderant. Ne-
que enim urbium luxu, ſed animorum
armorumque vi Nationes regnâque capti-
vantur.

Re-

bellarunt à marmorea Reges, Barbearigue

utt
12 6
uun
les 1
“
Gant
Uular
Aatuu
Cunn
in 4
ens
ai 1
T-re
ihne
leor
Eckun
Cunta
Crhm
ed
pem!
ſell c⸗
Putus:
Nentis?
Gkla o
ur nn

5 Nlan

Paztu lili
eMate
un mhl
n à

Nne
n mer
&
Etor
nede zla

nln
Eknum
Rorfl
Koyprhs
dunt,
1 ilet, &
lkenuinen,
1eri 4
Lahen,
DNmde
enr
AN n
Er Aum

ee
1 i

i, Ke
OdaNl
Kingule ide
lin anmn
fo Hregli
Id mki At.
tn Chle
eln imu t
ext. R N
eà Me
enim ankt
lum Hrer
ccedetet
t Lzedhi
igne, ut
Neror
ens win
ci Eher dl
uguun Iees

lgoni

Nn i,

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

vantur. Decorticabat Fabritius rapas ſuæ pati-
næ coquus pariter & conviva, cùm Epiro-
tarum Legatos admiſit; quos non animoſio-
res in Dictatoris contemptum focus ollâve
reddidit, ſed demiſſiores effecit difflatum, il-
fHius vi flammæ Conſularis, quicquid auri
erant Romano civi, ſui nomine Principis, ob-
truſuri. Ergo una eſt etiam apud Legatos Di-
ckaturæ majleſtas, ſeu in Curuli, ſeu ad fo-
cum ſedeat, una eadémque dignitas tam re-
gna diſpenſantis, quam concidentis olus Con-
ſhlatüs: & apud nos Navis Chriſti non una
erit, ſeu linea vela pandat, ſeu carbaſina?
Tu-ne antennam Petri cymbulæ ſubmittes,
ſi fortè remis inſtruatur cupreſſinis, & ma-
lo eburneo; éam depreſſurus, aut certè ne-
glecturus, G malum abiegnum erexerit, &&
tfranſtra & Aubere dedolaverit Ergo nom
Chriftinmn IGoretam Cymbæ atque Navarchum
revereris in cymba, ſed cedrum myoparo-
nis, eburque reformidas. Quis Ethnicorum
Jovem fictilem deriſit? Quis Dianam ut E-
phheſi colendam ſibi efſe duxit Fani opibus at-
tonitus: ità eain deſpuendam cenſuit in cæ-
mentis? Placet Margaritum in ſabulo: Et Ec-
Cant. 5.9. Cleſia contemmnetur in cinere? Qualis eſt Di-
lectus tuus ex dilecto, pulcherrima mulie
Retigioa⸗ zum. Pulcherrimam dicitis, quam nudatam,
metur etia 1 — . . . . .
inope e, bpeérlitämque ſanguine dimiſere lictores plagis
miſera. fodatam innumeris? Vulneraverunt me, m.
lerunt pallium meum mihi. Quæ igitur venu-
Rnper ali las radiare poteſt & vulnere? Quis poteſt
deber, er- Micare fulgor, decôrve in cruore? Nimi-
Mnis rum mihil in Sponſa attenditur, præter Spon-
elaſßtaſßtici ſamm à flliabus Jeruſalem. Seu illam mure-
eiam o. hulæ ornent, ſeu tela dehoneſtent, Spon-
n Nrcdlan. ſa eſt, ideôque pulcherrima mulierum ju-
1 re lſanè optimo ſalutatur. Væ nobis, ſi ob-
ſoleviſſet Eccleſia in catena. Haud illa fub
Nerone adoleviſſet. Væ quoque nobis, ſi
auro nitere putetur. Fulgeret enim apud Sa-
Xones & Danos; cùm tamen non fides, ſed
error regnare inter eos ſpectetur quàm clarus
trabeâ, tam fœdus hæreſi. Malim veritatem
in luto, quàm fallaciam in cocco. Quis enim
venenum é gemma bibat? Quis item Chium
vel cotylà Diogenis non hauriat? Ne apud
.gyptios quidem videri Prophetia vilior
potuit, quamvis & peregrina in Joſepho
Gen. 4, eſſet, & ſerva, & damnata. Numquid ſa-
40. Pbientiorem & conſimilem tui invenire potero ?
Tu eris ſuper domum meam. At verna eſt .
& advena, & compedem redolet. A Virgis er-
go traducetur adoleſcens ad ſceptrum? Tra-
ducetur. Non enim opprimi Sapientia poteſt
aut numellis aut loris. Fragrat enim Roſa in-
ter dumos. Viret, olétque Lilium in ſterqui-
linio. Quæ planta aut ſqualidior, aut detri-
tior, quàm vitis? Colitur tamen præ cæteris
una. Quid enim intereſt tua, ſqualeat vitis
cortex; an renideat, dum tibi racemum ex-
coquat ad illecebram tum calicis, tum parop-
ſidis? Exquiruntur, & coëmuntur Viperæ,
eruendi ſpe pharmaci è& pulpa ſerpentis: li-
bétque vitam inter venena eruderare, ver-
8d funeris officind in ærarium incolumitatis.
Et pudebit ab Eccleſiæ ubere lac immorta-
litatis exugere, ſi fortè pectus non zona au-
rea, ſed cilicina incingat, afſtringatque faſ-
cia ? Adftiterat ante fores Dilectæ Spon-
ſus habitu, vultuque tam fœdo, ut fuam
Cin. ..:. ipie diffiteri deſormitatemm auſus non ſir. Aperi

4

211
mihi, Soror mea: duia caput meum plenum
eſt roré, & cincinni mei guttis noctium. Quid
illam de madente erronéque ſenſiſſe putas?
Tantidem apud eam pretii fuit ſordens &
ſqualens Sponſus, quanti tum fuerat, quuùm
in accubitu ſuo Rex conſideret. Dilectum
enim eum appellat, ſurgit, ut ei fores Pa-
tefaciat, ejus inſiſtit veſtigiis , quamvis li-
ctoribus occurſura, anhelat in illum etiam
cæſa, clamat: Nuncietis ei „ guia amore
langueo. Amat hæc ſanè non phaleras Di-
lecti, ſed Dilectum ; quæ tantis confectum
incommodis etiam per vulneta & jacturas
conſectatur. Nec mirum videri debet id amo-
ris in Sponſa, quando nec in milite obſe-
quendi cupiditas refrixit, quamvis non aliun-
de reſciret, ſed videret Regem ſuum nen re-
gnare, ſed fugere; non coruſeare lapillis,
ſed lapidibus obrui. Dixit autem Abiſai fk- 2. Reg. 16.
lius Jarviz. Quare maledicit hie cani: mor-
tuus domino meo Kegi? Numquam Abiſai aut §. Daxidh
miſeriorèm Davidem vidit, aut impenſius non geſeri.
coluit. Effloruit titulorum ſeges in illo tur- tar in ca-
. . lam tate ab
bine imbréque ſaxorum. Adeò ut jam Penè aalico f.
non mirer Moſi laticem fluxifle de petra, ao.
quando Davidi pullulavit & ſaxo fides, de-
cus, obſequium, & corona. Nulſquam, S, c
quod ſciam, tam perhonorificis Davidem atſruß
titulis Abiſai compellavit, quàm cum eum esruamnaſui
regnantis virgam in abeuntis baculum mu- Pomni.
taſſe perſpexit. Non attrivere lapides Semei Simiciria
glacäium Abiſai, ſed acuêre: viſuſque eſt vera.
conviciator non ſaxa, ſed cotem jecifle, quà
ferrum militis in propugnationem Principis
extergeretur. Quod ſi Regis purpura ita ſa-
xXis conſcindi non poteſt, quin effulguret:
Cur Eccleſiæ cyclas uno ſi perforetur non te- Zelus ani.
lo, ſed convicio, illicò in lacernam dege- g⸗ miſcroe
nerat? Virenti Hedera advolvitur Lauro, nvio,
haud eam arentem deſertura. Et nos Chriſti qaâ rea-
Sponſæ obſequemur in fimbriis, in vinculis ene.
illudemus? Veni Jeruſalem. Quænam ea tibi
viſa eſt, lutea ſub Medis, an marmorea 2 duperior
Mihi viſa eſt Jeruſalem. In ea tu fortè ther- Pon, de!
mas, theatrâque ſuſpicies? Ego Hieroſoly zurb,dam
mis exploro, quærôque Jeruſalem. Servie- amer, zuia
bat Babyloniis Sion, quùm ad eam conver- See Def
ſus Daniel Domino Babylone fupplicaret.
Feneſtris apertis in cœnaculo ſuo, contra Je- Dan.6. 10.
ruſalem tribus temporibus ectebat genua. Dez-
vaſtaverant Chaldæi urbem, jacebatque il- Vimen
la non jam urbs, ſed urbis cadaver in rui- Hnen
na ſua. Nihil in ea;, niſi catenarum ſtridor omnia ſunt
audiebatur, nihil niſi pædor viſebatur famu- tria Dei.
lantium. Ubique ſtupra Perſarum, ubique 3. Eccleſis
Prætorum tyrannis. Non iis tamen abdu- Romanaæ
cebatur ærumnis Daniel, quin eam cum Ro en ve
vitzæ quoque diſcrimine ſalutaret. At enim
ſqualet, horret, famulatur. Sed eſt Jeruſa- Epiſeopias
lem. Nonne vos Draconum viſcera tracta- Biœceſim
tis, ut illo è tabo gemmam extrahatis. Placet Seree.
lapillus in veneno : & mihi Jeruſalem non“
placebit in nervo? Miramur autem expe- S. Dantel.
titam captivo Danieli urbem Captivam, quan-
do percharus Regi Daniel eſt, etiam dam-
natus ad beſtias? Putabat vix ofla Da-
rius ſupereſſe demiſſi ad Leones Prophetæ:
& tamen reliquias illas ſupplicii & ſalutat,
& rimatur. Daniel, ſerve Dei viventis, Deus Dan. 6. 20.
tus, cui tu ſervis ſemper, putafene valuit te
liberare à Leonibus? Neſciebat, an viveret, &
tamen à mancipio avelli Rex nequiit, non

4 dam-

Matth. 8.
24.

212

damnato tantm, ſed fortè diſcerpto. Et nos
Reginam Dei Sponſam deſeremus, ſi eam
contingat à Scorpionibus pungi, aut à ſicariis
denudari? Nemo unquam Apoſtolorum in ma-
re exſcendit, quum undis Navicula quatere-
tur. Servari quidem optabant à Chriſto:
Domine, ſalva nos, perimus. Non tamen à
pereunte exceſſerunt;, ut ſibi tabulà, remoôve
conſulerent. Præſtat enim in cymba, & cum
cymba Eccleſiæ deprimi, quam ad littus ena-

tare, relicta in Salo cymbä. Unus impetra-

vit à Chriſto Petrus, ut ſibi liceret à navi exi
lire. Et quamquam id non evitandi ſtudio nau-
fragii, ſed amplexandi deſiderie præſtiterit
Magiſtri ſui; tamen, ut ſuo nos deterreret ab

exſcenſione diſcrimine, periclitari & mergi

Matth. 14. Copit amplexuum candidatus. Er deſcendens

29.

Apoſtate
, 74-
ant KRe-⸗
Nigionem

fuam Mis.

asaar.

Corredhio

dikera.

Petrus de navicula, ambulabat ſuper aquam,
ut veniret ad JESUM. Videns verò ventum
validum, timuit: & oum cœpiſſet mergi, cla-
mavit. Palliare metum ſuum ſategit Petrus
„Domini charitate. Sed unda ſimulatum ignem
detexit. Perfecta enim charitas foras mittit
timorem. Ergo ſi timuit, non amavit. Cu-
piit & fluctuante ſe cymba roribere Petrus:
ſed, ne videretur deſeruiſſe navim, acceſſu-
rum ſe dixit ad JESUM. Verum ſæviorem paſ-
ſus eſt, exſcenſione facta, procellam; didicit-
