Vos ſancti, & vaſa ſanöta, & argentum & aurum;
quod ſponte oblatum eſt Domino. 37. & 38
Vigilate, & euſtodite donee appendatis ooram prin-
cipibus Sacerdotum. 38
Appendique eis argentum & aurum. Et dixi eis vi-
gilate, & cuſtodite. 380
Suſceperunt autem Sacerdotes & Levitæ pondus ar-
genti, & auri, & vaſorum, ut deferrent Jeruſa-
lem in domum Dei noſtri. 38. & 40
Manus Dei noſtri fuit ſuper nos. 39

Et liberavit nos de manu inimici Ibid.
Et manſimus ibi tribus diebus. Ibid.

Per manum Meremoth filii WGiæ, Sacerdotis. 40
Appenſum eſt argentum & aurum, & vaſa in domo
Dei noſtri per manum Meremoth filii Uriæ, Sacer-
dotis. Ibid.
Appenſum eſt argentum & aurum.... juxta nume-
rum & pondus omnium : deſceriptumque eſt omne
pondus in tempore illo. 41
Qui venerant de captivitate filii tranſmigrationis,
obtulerunt holocauſtomata Deo Irael. Ibid. & 43
Vitulos duodecim pro omni populo. 43
Deſcriptumque eſt omne pondus in tempore illo.
Sed & qui venerant, obtulerunt holocauftomata
Deo. 44
Dederunt editcta Regis Jatrapis, qui erant de conſ-
pectu Regis, & elevaverunt pvopulum;, & domum
Dei. 45
Ex CAP. IX. Poſiquam bæc completa ſunt, ac-
ceſſerunt ad me. 46. & 47. & 48
Non eſt ſeparatus populus Iſrasl, & Nacerdotes &
Levitæ à populis terrarum, & de abominationibus
eorum. 48. & 49. & 57. & 90
Manus enim Principum & Magiſtratuum fuit in
tranſoreſſione bac prima. 49
Tulerunt enim de filiabus eorum ſibi, & filiis ſuis. 48
Cüumque audiſſem ſermonem iſtum, ſcidi pallium

meum. 49. & 50
GWcidi pallium meum & evelli capillos capitis mei, &
barbeæ. 50

Convenerunt autem ad me omnes, qui timebant ver-
bum Dei Iſrazl, pro tranſoreſſione eorum, qui de
captivitate venerant. Ibid. & 51
Et ego ſedebam triſtis. 52
Sciſſo pallio, & tunica, curvavi genua mea. Ibid.
Iniquitates noſtræ multiplicatæ ſunt ſuper caput
noſtrum, & delicta noſtra creverunt uſque ad cœlum.
6 54. & 55
Evxpandi manus meas ad Dominum Deum meum: &
dixi, Deus meus, confundor, & erubeſco levare
Jaciem meam ad te. 5
Ipſi, & Reges noſtri, & Sacerdotes noſtri. Ibid.
In iniquitatibus noſtris traditi ſumus ipfi & Reges no-
Rri, & Sacerdotes noſtri in manum Regum terra-
rum, & in gladium, & in captivitatem, & in con-
fuſionem vultüs, ſicut & die hac. 57. & 60
Et illuminaret oculos noſtros Deus noſter. 6
Et daret nobis vitam modicam in ſervitute noſtra. bid.
Quia ſervi ſumus, & in ſervitute noſtra non dereli:
quit nos Deus noſter. Ibid.
Et nunc quid dicemus, Deus noſter, poſt hæc Quia
dereliquimus mandata tua. Ibid. & 64. & 65
Sed inclinavit ſuper nos miſericordiam coram Rege
Perſarum. 64. & 66
U daret nobis vitam, & ſublimaret domum Dei no-
Rri, & daret nobis ſedem in Juda. 65
Nunc ergo fllias veſtras ne detis ſiliis eorum & non
Tua atis Pacem eorum: ut confortemini, & come-
datis quæ bona ſunt terræ. Ibid.
Ommnia venerunt ſuper nos in operibus noſtris peſſimis. 66
Dediſti nobis ſalutem, ut irrita faceremus mandata
tud. Ibid.

Ut non converteremur, & irrita faceremus mandata
tua. I[bid. & 6
Neque matrimonia jungeremus cum populis abomi-
nationtim iſtarum. 6
Dominus Deus Iſrazl juſtus es tus quoniam derelidi
ſumus, qui ſalvaremur. Ibid.
Non enim ſtari poteſt coram te ſutper boc. 68
Ex CA P. X. Gic ergo orante Eſdrä. Ibid.
Collectus eſt ad eum de Iſrasël cotus grandis nimir

virorum, mulierum & puerorum. Ibic.
& 69. & 7r
Flevit populus fletu multo. 71
Prævaricati ſumus in Deum noſtrum. 72
Duximus uxores alienigenas. Ibid.
Et nunc, ſi eſt pœnitentia in Iſrasl. lbid.

Percutiamus fœdus cum Domino Deo noſtro, ut pro-
Jiciamus univerſas uxores. Lid.
Projiciamus univerſas uxores, & eos, qui de his nati
or. 73
Et eos, qui de his nati ſunt, juxta voluntatem Do-
mini, & eorum qui timent præceèptum Domini. Ihid.
decundum legem fiat. Surge, tuum eſt decernere noſ-
Jque erimus tecum: confortare, & fac. Ibid. & 74
U facerent ſecundum hoc, & juraverunt.
Adjuravit principes Sacerdotum, & Levitafum, &
omnem Iſraël. lbid.
Et ſurrexit Eſdras ante domum Dei, G& abiit ad
eubieulum Johanan filii Eliaſib, & ingreſus eſt
illue, panem non comedit, & aquam non bibit: lIu-
gebat enim tranſoreſſionem eorum, qui venerant de
captivitate. lbid.
Miſſa eſt vox in JQuda omnibus filiis tranſimigrationis
ut congregarentur in Jeruſalem. Ibid. & 75. & 76
Convenerunt igitur omnes viri Juda & Benjamin in
Jeruſalem tribus diebus. 2 75
Et omnis qui non venerit in tribus diebus juxta con-
lRlium principum & ſeniorum, auferetur univerſa
Iſubſtantia ejus & ipſe abjicietur de cœtu tranſmi-
grationis. Ibid.
Et ſedit omnis populus in platea Domus Dei, tre-
mentes pro peccato & pluviis. 76. & 77
Tranſoreſt eſtis: Et nune date confeſionem Domino
Deo Patrum veſtrorum, & facite Ziarave ejns, &
ſeparamini à populis terræ, & ab uxoribus alieni-
enis. 79. & 80
Et reſpondit univerſa multitudo, dixitque voce ma-
gnäa, Juxta verbum tuum ad nos, ſic ſiat. 80
Et inventi ſunt de filiis Sacerdotum. 8SrI
Et dederunt manus ſuas, ut ejicerent uxores uas, O
pro delitto ſuo arietem de ovibus offerrent. Ibid.

Ex Libro Secundo Eſdræ.

Ex CAP. I. Verba Nehbemiæ, felii Helciæ. Et ſa-
Ctum eſt in menſe Caſleu. 3833
Er venit Hanani, unus de fratribus meis. 8 5. & 87
Et dixerunt mibi: Qui remanſerant, & derelicliſent
de captivitate ibi in provincia, & in aftictione Ma-
gna ſant, & in opprobrio“ & murus J ruſalem diſſita-
zus eſt, & poriæ ejus combuſtæ ſunt igni. Cumque dit-
diſſem verba bujuſmodi,ſedi, & flevi, & luxi die-
bus multis, & jejunabam & orabam ante faciem Dei
cœli. 88. & 89. & 90. & 92. & 93. G& 27
Interrogavi eos de Judæis- Et dixerunt mihi-In aflictig-
ne magna ſunt, & murus Jeruſalem diſſipatus eſt. 191
Sedi, & fevi, & luxi diebus multis. 93. &2 14
Puxi diebus malis jejunabam & orabham. 90. & 10)
Nejunabam, &orabam ante faciem Dei cœli. 97. & 105
Domine, Deus li. . 9
Qui oitſtodis pactum cum his, qui te diligum, C& thio-
diunt mandata tua., Pececavimus, Vanitalté ledulli
Iumus. Tbid. & 107. & 08. & 112. & 121.
4,9

Unm inge

9, mi
, Al
Ai al
Venr ,id.
nng bi
Gim
in u
uin tun
Muento ven
ſalecini
an it
uln ii
en
Me
Saris M⸗
m htt
timn 1
ainctan,

CII.

Uum

un te tt
Aa! N²
urte tuo
Hini vald⸗

i niti He⸗

tli inum

Ahnonmn La
lſe ſat in
Nmyejn anl
Eltody onn
lieAd ds
enerit?
Dunmne nihi
lgicut ane⸗

lar det ni
llllcant me

N Ne, 6 ll̃
Uliſolen a
Fii gu.
Ruumm, li
Dlelt mi 3
Mecum,
iinid Ma
h la ei
iſerilinn
1alinn lir
nnnie

hnitn, ſn
E aueſenn

I. 92.
lin nla l

adt
ten 4

1
len,

cum

4
de,..
e,

tu: nig 4
te ſihen le 3
Eee
l ernt a,
lerorun.

oren.
.
in liail.

min Dege

66, Cen i,

juravem

unm, blin

lomum Dit
Liaſh

rlſalen. Hin
viri Mt
.

abjicienn ann
.
Plues Dal
Mwii.

un d
Meerdltun
,ut i
1d,

onndo

4

7

..

emie,

le as
SS
,bimmn i,
nlfeſnſ,,
t 6 ,

Cin

od
. niln
hum
1

Seoacræ Scripturæ.

Ouæſo, Dominz Deus cœli, Jortis, magne, atque ter-
ribilis. pag. 103. & 104. & 106
Fiant aures tuæ auſcultantes, & oculi tui aperti, ut
audias orationem ſervi tui. 127

Confiteor pro peccatis fliorum Irael, quibus pecca-

vimus tibi. 130
Ego & domus Patris mei peccavimus. 135
Vanitate ſeducti ſumus, & non cuſtodivimus man-
aäatum tuum, & ceremonias. 137
Memento verbi tui, quod mandaſti Moyſi ſervo tuo. 139
Si cuſtodiatis præcepta mea, congregabo vos, & re-
ducam in locum quem elegi, ut habitaret nomen

meum ibi. 142
Ego diſpergam vos in populos. 139
In afflictione magna ſunt, & in opprobrio. 142

Git auris tua attendens ad orationem Servorum tuo-
rum, qui volunt timere nomen tuum. 143
Ante virum bunc. 144
Ego enim eram pincerna Regis. lpid.
Ex CA P. II. Et levavi vinum & dedi Regi:
. 145. & 146. & 161. & 1777
Et eram quaſi languidus ante faciem ejus. 146.
L & 177. & 180
Quare vultus tuus triſtis eſt, cum te ægrotum non vi-
AJeam? Non eſt hoc fruſirà, ſed malum neſcio quod
in oorde tuo eſt.
Et timui valde ac nimis⸗ & dixi Regi: Rex in ater-
num vive. 150
LEt ait mihi Rex; pro qua re poſtulas ? Ibid.
& I51. & 152. & 177
Si placet ſervus tuus ante faciem tuam, ut mittas me
in JQudaam. 153. & 1 55. & 150. & 157
Levavi vinum, & dedi Regi: & dixit Civitas ſepul-
obrorum Patris mei deſerta eſt, G portæ ejus com-
buſtæ ſunt igni. 154. & 155
Portæ ejus combuſtæ ſunt igni. 152
Wdiſicabo eam. Ibid. & 155: & 156
Uque ad quod tempus erit iter tuum, & quando re-
verteris? 156. & 161. & 166
Dixitque mibi Rex & Regina. 157. & 159. & 161
Et placuit ante vultum Regis, & miſit me. 162.
R & 163
Epiſtolas det mihi ad duces Regionis trans flumen, ut
traducant me, donec veniam in Judæam. 165.

& 166. & 169. & 170

Miſit me, . conſtitui ei tempus. 166
Et Epiſtolam ad Aſaph, cuſtodem ſaltils Regis, ut det
mihi ligna. 175. & 388
Et domum, quam ingreſſus fuero. 175

Et dedit mihi Rex juxta manum Dei mei bonam
mecum. 176. & 182
Et veni ad Duces Regionis trans flumen, dedique eis
Epiſtolas Regis. Miſerat autem Rex mecum Prin-
cipes militum & euites. 18
Et audierunt Sanaballat Horonites; & Tobias ſervus
Ammonites, & afficti ſunt afflittione magna.
186. & 187. & 189
Comriſtati ſunt affittione magnâ, quod veniſſet homo;
qui quæreret proſperitatem filiorum Iſrael. 188.
& 192. & 195. & 197. & 198. & 201.
& 203. & 206
& eram ibi tribus diebus.
208. & 214. & 215
Et ſurrexi nocte ego, & viri pauci mecum. 218
& 219. & 221. & 230
Et non indicavi cuiquam, quod Deus dediſſet in
corde meo. 221. & 222. & 226. & 233. & 234
Et jumentum non erat mecum, niſi animal cui ſede-
bam. 296. & 237. & 239
Et egreſſus ſum per portam vallis nocte, & ante fon-
tem Draconis, & ad portam ſtercoris. 240.
& 241. & 243. & 246. & 247. & 248. & 304
Ethicæ Tom. II.

Et veni Jeruſalem,

149. & 151. & 161

Et conſiderabam murum Jeruſalem diſipaium;, &
Pportas ejus conſumptas igni. 253. 8& 2 56. & 201.
& 264. & 265. & 277. & 280. & 283. & 287.
& 30
Et tranſivi ad portam fontis, & ad aquædubtitm Negi
266. & 268. & 269. & 270
r non erat locus jumento, cui ſedebam. 267.
& 270. & 271. & 273. & 274
Et aſcendi per torrentem nocte, & conſiderabam mu-
rum. 283. & 284. & 285. & 290. & 291I.
& 292. g 29 . & 296. & 298
Magiſtratus autem neſeiebant quò abiiſſem- 313.
& 315. & 326. & 332. & 335: & 345. & 346
Ded & ddi . 6 Grerorlas G prscctas:
Magiſtratibus, & reliquis, qui faciebant opus, uſ-
due ad id loci, nibil indicaveram. 346. & 353.

V & 368. & 305
Ex CA P. VIII. Flebat enim omnis populus, qudum
audiret verba legis. 206

Ex Tobia.

Ex CAF. II. Cum vocem balantis audiſſet, dixit.
Videte, ne fortè furtivus ſit: reddite eum Domi-
nis ſuis: quia non licet nobis aut edere ex fur-
to aliquid, aut contingere. 154
Ex CAF. IV. Indico tibi, fili mi, dediſſe me decem
talenta argenti Gabelo. Ideo perquire, quoad eum
pervenias. Ibid.
Ex CA P. VIII. Tunc Raphael Angelus apprebendit
Dæmonium, & religavit illud in deſerto. 120
Ex CAP. X. Flebat mater ejus irremediabilibus
lachrymis; atque dicebat: Heu, heu me, fili mi;
ut quid miſimus te peregrinari? 164
Ex CAFP. KIV. Jexagenarius lumen receépit. Reli-
quum verò vitæ ſuæ in gaudio fuit, & cum bono
Pprofectu timoris Dei. 152

Ex Libro Judith.

Ex CAP. II. Vocavit omnes majores natu, omnéſ-
que duces, & bellatores ſuos. Dixitque omnem co-
gitationem ſuam in eo eſſe, ut omnem terram ſuo
Jubjugaret imperio. 224
Ex CATF. VI. Domine Deus cœli & terræ, intuere ſu-
pverbiam eorum. HM 98
Ex CAP. VII. Adbuc Reee multus eſt duc eos ad
aquas“ quem ire probibuero, revertatur. 195
Ex CAP. VIII. Habens ſuper lumbos ſuos cilicium,
jejunabat omnibus diebus vitæ ſuæ. Cui vir ſaus reli-
querat divitias multas, & familtam copioſam. 25
Qui dereliquerunt Deum ſuum pro quo ſcelere dati
lJunt in gladium, & in rapinam, & in confuſionem
inimicis ſuis. 30. & 59
Jeiunabat omnibus diebus vitæ ſuæ præter Sabbatha;
& Neomenias. 31
Erat autem eleganti aſpectu nimis, eui vir ſuus reli-
querat divitias multas, & familiam copioſam, &
poſſeſſiones armentis boum, & gregibus ovium ple-
nas : Et erat hæc in omnibus famoſiſima; quoniam
timebat Dominum valde. 227
Ex CAP. IX. Judith ingreſa ad oratorium ſuum, &
induens ſe cilicto poſuit cinerem ſuper caput Kder.
1
Ex CAP. X. Cämque intraſſet ante faciem ejus, ſta-
tim captus eſt in ſuis oculis Holofernes. 258
Videns itaque Judith Holofernem ſedentem in conopeo,
quod erat ex purpura, & auro & ſmaragdo, & Ia-
pidibus pretioſis intestum, adoravit euun. 308
Ex CA P. XII. NWon potero manducare ex his, dua
mihi præcipis tribui ex bis autem, dug mihi de-
tuli, manducabo. 97
Mm 2 Et

„–
Index Locorum

Ei accepit & manducavit, & bibit coram ipſo ea,
quæ paraverat illi ancilla ejus. .
Et petiit, ut daretur ei copia nocte, & ante lucem
egrediendi foras ad orationem. Et pracepit, ut,
Ricut placeret illi, exiret & introiret per triduum.
Et exibat nocëtibus in vallem Bethuliæ, & baptiza-
bat ſe in fonte aquæ. 337
Cor autem Holofernis concuſſum eſt: erat enim ar-
dens in concupiſcentia ejus. Ibid.
Ex CAP. XIII. U autem ſerò factum eſt, conclu-
ſit Vagao oſtia cubiculi, & abiit. 61
Itetitque Judith orans cum lachrymis, & abſcidit ca-
put ejus. 97
Confirma me, Domine, Deus Iſrael; & reſpice in hac
horâ ad opera manuum mearum. 103
Tradidit caput Holofernis ancillæ ſux. Et exierunt
duæ, ſecundum conſuetudinem ſuam, quaſi ad ora-
tionem, venerunt ad portam civitatis. 226
Ex CAP. XIV. Videnſque cadaver abſque capite Ho-

lofernis in ſuo ſangiuine tabefactum, exclamavit

cum fletu. 337
Mulier Hebræa fecit confuſionem in domo Regis.
59. & 106

Ex CAP. XV. Ingreſſi ſunt caſtra Aſriorum, &
prædam abſtulerunt, & onuſtati ſunt valde; ita
ut non eſſet numerus in pecoribus, & jumentis, &
univerſis mobilibus eorum. 121
Tu bhonorificentia populi noſtri, quia feciſti viriliter.
Manus Domini confortavit te, & ideò eris bene-
dicta in æternum. 177
Ex CAP. XVI. Non enim cecidit potens eorum à Ju-
venibus, nec filii Titan percuſſerunt eum, nec ex-
celſi gigantes impoſuerunt ſe illi: ſed Judith ſilia
Merari in ſpecie faciei ſuæ diſſolvit eum. Exiuit
enim ſe veſtimento viduitatis, & induit ſe veſti-
mento lætitiæ in exultatione filiorun Iraell. 44

Ex Libro Eſther.

Ex CAP. II. Et adamavit eam Rex pluſquam omnes
mulieres, habuitque gratiam & miſericordiam co-
ram eo, ſuper omnes mulieres. 251
Ex CA P. III. Quod cum audiſſet Aman, quod Mar-
dochæus non flecteret ſibi genu, iratus eſt valde.
187
Scriptum eſt, ut juſſerat Aman, ad omnes Natrapas.
218
Literæ ſignatæ ipfius annulo miſſæ ſunt, per curſores
Regis, ad univerſas Provincias, ut occiderent at-
que delerent omnes JQudæos. 152. & 218
Cundtique ſervi Regis, qui in foribus palatii verſa-
bantur, flectebant genua, & adorabant Aman. ſic

enim præceperat Imperator. 274
Poſthæc KRex Aſſuerus exaltavit Aman filium Ama-
dathi. Ibid. & 372

Ut occiderent atque delerent omnes Judæos. Statim-
que in Suſan pependit edictum, Rege & Aman
celebrante convivium, & cunctis JQudæis, qui in
urbe erant, flentibus. 274
Ex CAP. IV. Non comedatis & non bibatis, tribus
diebus & tribus noctibus, & ego cum ancillis meis
Rmiliter jejunabo, & tunc inorediar ad Regem con-
tra legem. 181. & 268
Ex CAP. V. Wretit in atrio domus regiæ, quod erat
interius contra baſilicam Regis. At ille ſedebat ſu-
per ſolium ſuum. 250
Cüumque vidiſſet Eſther Reginam ſtantem, placitit
oculis ejus dixitque ad eam Rex- Quid vis ?
Etiamſi dimidiam partem regni petieris, dabitur
tibi. 258. & 268
Ex CAP. VI. Quid pro hac fide honoris at præ-

mii Wardochaus conſecutus eſt? Dixerunt ei ſervi

illius, nibil omnino mercedis accepit. 148

Ex CAP. VII. JSuſpenſus eſt Aman in anibußs,

dquod pnraverat Mardochæo, & Regis ira quievit.

. . = 110. & 181
Dixitque Eſther: Hoſtis & inimicus noſter peſimis

iſte eſt Aman. 181

Etiam Reginam vult opprimere, me præſente; in do-
Mméad. . 4 220
Hoſtis & inimicus noſter peſſimus iſte eſt Aman.
Rex autem iratus ſirrexit, & de loco convivii in-
travit in hbortum arboribus conſitum. 2
Qui cuùm reverſus eſſet de horto nemoribus conſito; re-
perit Aman ſuper lectulum corruiſſe, in quo jace-
bat Eſther, & ait : Etiam Reginam vult opprime=
re, me præſente, in domo mea. lbid.
Ex CAP. VIII. Die illo dedit Rex Aſſuerus Eſther
Reginæ domum Aman. Nec his contenta, procidit
ad pedes Regis flevitque & oravit, ut malitiam
Aman, & machinationes ejus peſſimas juberetir-
ritas fieri. 94
Ex CAP. KIV. Tu ſeis quòd abominer ſignum ſuper-
biæ, & gloriæ meæ. 41. & 1
Peccavimus in conſpectu tuo, & idcirco tradidiſti nos.
13
Qui habes omnium ſcientiam, noſti quia oderim glo-
riam iniquorum, & deteſter cubile incircumciſo-
rum & omnis alienigenæ. 140
Tu noſti, quòd non comederim in menſa Aman,
nec mihi placuerit convivium Regis, & non bibe-
rim vinum libaminum. 293

Ex Libro Job.
Ex CAP. I. In eum ne extendas manum tuam. 24

Nudus revertar illuc. lbid.
Irruerunt Sabæi, & Chaldaæi invaſerunt, ceciditque

à cœlo ignis. 112
Dominus dedit, Dominus abſtulit. Ibid.
Ex CAP. II. Egreſſus Natan percuſſit Job, à planta
pedis uſque ad verticem ejus. 24

loitur audientes tres amici Job omne malum, quod
accidiſſet ei, venerunt ſinguli de loco ſuo. Cimque
elevaſſent procul ocklos Zuos, non cognoverunt
eum, & kalagtenach. ploraverunt, ſcißiſcue ve-

Nibus ſparſerunt pulverem ſuper caput ſuum in cœ-

Ium. 258
Ex CAP. III. Tanquam inundantes aquæ, Rio rugitue
meus. 93
Antequam comedam ſuſpiro. NN
Ex CAP. IV. Vidi eos, qui operantur Miquitatem
Rante Deo, periiſſe. 10 5
Conceptum ſermonem tenere quis poterit? 346
Ex CAP. V. Parvulum occidit invidia. 207

Ex CAP. VIII. Qui oderunt te, induentur eenſelee⸗

Ex CAP. XI. Cum te conſumptum putaveris, r. ieris

ut Lucifer. . 122
Ex CAP. XVII. Et in tenebris ſtravi lectulum ent
. 1.

Ex CAP. XXI. Quare ergo impii vivunt, lublevati
ſunt, confortatique divitiis? 3 307
Ex CAP. XXIX. Auris audiens beatificabat me,
eò quòd liberaſem pauperem vociferantem, & pu-
pillum, ecui non erat adjutor. 8381
Quando lavabam pedes meos butyro, & petra fun-
debat mihi rivos olei. Sand procedebam 4
portam civitatis, & in platea, parabant Cuthe-
dram mihi. . bi⸗
Comerebam molas iniqui, & de dentibus iflins au-
ferebam prædam. Dicebämque, in nidulo meo
moriar, & Hieut palma muliiplicabo dies. id.

Juſtitis

un nel
X
mrfi
01 .
u 6.
0 1
ſ,
luun
Atilne 1
u X
liacn

Nin l9
mimm! 6
llafi ui
ituuun
r )
llaun oi
i
lut.I he
lſgli n
lu iget i
6
lili gent⸗
Ulul. V.
i ſir
Dhul.Vl.l.
lhnnis ne⸗
HKLXI.
un ige er
anuin euij
ELL XV
kerieme
iinita.
1RAI N
lnlu k,
iin auurba
luon⸗
ſerarſt.

lunnt

in un .
ii uut,
gente, D
nſgin.
erihe nne

Me iſmni

Dmitn 3
negn,

il

hemnit
lar W

aennt
Amna 4
„ & De.
3 Nern
m,, Iuh
umnicſt
re, mne nitn

Am iſe
—*
16 del
geme
gemſtun.
tionemrin
en onniſ⸗
. 1
4 Reginmn D
de
elit Ner 4ſe
Ner hir ann
6 Cralit u
e ein deſu

dabanitn i
0, ideinnne
n, mki gutn

Aſer olble in

Lerin in i
wium D er

10 J0.
tendas manma

ltei imden⸗

abſult.

ſ Bis
tan hera

.

u uor,
nen ſper n⸗

ulunter Aui

in. 6
gi Cerain .

egus iin
Ne i

eritit 4
ut te; lmt

4 ℳ .
lonpnr

hiſtmil

iin 7
dil
enn Mi

Aun.
N hin/ 4

eu
,
i ihl

V

bN,
Hingle,
et niut .
ulipi 4

Sacræ Scripturæ.

Juſtitia indutus ſuun, & veſtivi me ſicut diademate
judicio meo. pag. 381
Ex CAP. XXXIV. Conteret multos innumerabiles,
C' ſtare faciet alios pro eis. 136
Ex CAP. XNXXVII. Ab interi ribus egredieturtem-
peſtas, & ab arcturo frigue. VFlante Deo concreſcit
gelu, & rurſum latiſimè funduntur aqic. Frumen-
tum deſiderat nubes. 304
bigredietir beſtia latibulum, & in antro ſuo morabitur.
Ibid.
Ab aquilone aurum venit. Ibid.
Ex Car. XXXIX. FPulli ejus lambent ſanguinem:
& ubicumque cadaver fuerit; ſtatim adeſt. 330

Ex Libro Pſalmorum.

Ex PsSAL. I. Beatus vir; qui non abiit in conſilio
impiorume & in via peccatorum non ſietit: & in
Cathedra peſtilentiæ non ſedit. 202
Et erit tanquam lignum, quod plantatum éſt ſecus de-
curſus aquaruim: quod fructum ſiutm dabit in tem-
vore ſuo. Et folium ejus non deſtuet. 291
Erit tanquam pulvis, quem projicit ventus à facie
erræ. 294
Ex PSAL. II. Reges eos in virga ferrea: & tanquam
vas figuli confringes eos. 308. & 2337
Et nunc Reges intelligite: erudimini qui judicatis ter-
ram. 308
Dahbo tibi gentes hæreditatem tuam. 335
Ex PsAL. V. Nepulchrum patens eſt guttur eorum : lin-
giuis ſitis dolose agebant.
Ex PSAL. VI. Lerala per ſingulas noctes lettum meum,
lachrymis meis ſtraium meum rigabo. 94. & 269
Ex PSAL. XI. Eloquia domini, eloquia caſta, argen-
tum igne examinatum. 37. & 346
In circuitu enim impii ambulant. 333
Ex PSAL. XVI. Probaſti tor meum; & viſitaſti no-
cte : igne me examinaſti & non eſt inventa in me
iniquitas. 98
Ex PsAL. XVII. Diligam te Domine. 113. & 123
Commota eſt, & contremuit terra. Fundamenta mon-
tium conturbata ſunt. Poſuit tenebras latibulum
lJuum. Intonuit de cœlo Dominus. Ignis à facie
ejus exarſit. Miſit ſagittas ſuas, & diſſipavit eos.
11
Et intonuit de cœlo Dominus, & altiſimus dedit 26
tcem ſuam : grando, & carbones ignis. Et miſit ſa-
gittas ſuas, & diſſipavit eos. Ffulgura multiplicavit,
GO conturbavit eos. 122
Diligam te, Domine; Dominus firmamentum meum,
& refugium meum. Deus meus adjutor meus, &
Perabo in eum. Laudans invocabo Dominum.
. 194.
Dolores inferni circumdederunt me, præocoupaverunt
me laquei mortis. In tribulatione mea invocavi
Dominum: Et exaudivit de Templo Sancto ſuo vo⸗
cem meam. Ibid.
Ex PsAL. XNX. Poſuiſti in capite ejus coronam de
lapide pretioſo. 240
Ex PsAL. XXII. Wam etſt ambulavero in medio
umbræ mortis, non timebo mala. 122
Paraſti in conſpeétu meo menſam adverſus eos, qui

tribulant me. Impinguaſti in oleo caput meum: &
ralix meus inebrians quàm præclarus eſt? Ibid.
Ex PsAL. XXIII. Elevmini portæ æternales, & in-
troibit Rex gloriæ. 100
Domini eſt terra, & plenitudo ejus. 224
Ex PsAL. N XIV. Delicia juventutis meæ; & igno-
fantias meas ne memineris. 100
Tribulationes cordis mei multiplicatæ ſunt. [bid.
Lide humilitatem meam & laborem menm: & di-
mitte univerſa delicta mea-. bid.
Ethicæ Tom. II.

Oculi mei ſenper ad Dominum. 42
Ex PsAL. XXKV. Tenta me Domine, & proba me:
ure renes meos, & cor meum. 256
Domine, dilexi decorem domus tuæ. 337
Ex PsAL. XXIX. Ad veſperum demorabitur fletus:
& ad matutinum lætitia. 266
Ex PSAL. NXXX. Diligite Dominum omnes ſandti
jus = quoniam retribuet abundanter facientibus ſiu-
perbiam. 113
Ex PsAL. XXXIV. Exurge, & intende judicio meo,
Deus mens, & Dominus meus in cauſam meam.
Judica me ſecundiu juſtitiam tüam, Dominus
Deus meus, & non ſupergaudeant mihi: nec di-
cant, devoravimus eum. 249
Ex PsAL. XXXVII. Lumbi mei impleti ſunt illu-
lſionibus. 282
Ex PsAL. XXXIX. Eduxit me de lIacu miſeriæ: Et
Ratuit ſupra petram greſſus meos⸗ & immiſit in os
meum canticum novum carmen Deo noſtro. 52
Videbunt multi, & timebunt, & ſperabunt in Do-
mino. . Ibid.
Ex PsAL. XLI. Abyſſus abyſſum invocat. 24
Ex PsAL. XLIII. Tota die Verecundia mea contra
me eſt? & confuſio faciëi meæ cooperuit me. A voce
exprobrantis & obloquentis: d ſacie inimici, &
perſequentis. 58
Ex PsAL. XLIV. Specioſus formâ præ kiliis homi-
num. 15
Accingere gladio tuo. Ibid.
Conſtitues eos principes luper omnem terram. 189
Ex PSAL. L. Sacrileini Deo Siritus contribula-

tits. 71
Docebo iniquos vias tuas? Domine; labia mea aperies,
G'os meum annuntiabit laudem tuam. 132
Malum coram te feci. 134

Et peccatum meum contra me eſt ſemper. 270
Ex PSAL. LIV. Veſpere & mane, & meridie narra-
bo, & annumtiabo; & exaudiet vocem meam. 42
Ex PSsAL. LXII. Quoniam melior eſt miſericordia
tua ſuper itas. 44
Ex PSAL. LXV. Venite, audite, & nawrabo vobis
omnes, qui timetis Deum, quanta fetit anima méc. 95
Ad ipſum ore meo clamavi; & exultavi ſub lingua

méa. Ibid.
Igne nos examinaſti, ſicut examinatur argentum.
98
luroibo in domum tuam in holotauſtis. 337

Ex PsAL. LXVIII. Veni in altitudinem maris; &
tempeſtas demerſit mé. 58
Libera me de luto, ut non infigar. Ibid.
Intende animæ meæ, & libera eam: propter inimicos
meos eripe me. Tu ſeis improperiunin meum ;
& confuſionem menm, & reverentiam meam.
In conſpectu iuo ſunt omnes, qui tribulant me
Improperium expectavit cor meum, & miſeriam.
Ibid.
Infixus ſum in limo profundi. 309⁹
Ex PsAL. LXXII. Dejeciſti eos dum allevarentur.
Quomodò facti ſunt in deſolationem ? ſubitò defece-
runt, perierunt propter iniquiteztem ſuam. 67
Prodiit quaſi e adipe iniquitas eo—am. lbid.
Quid enim mihi eſt in cœlo, & à ie quid volui ſu-
Pper terram Deus cordis mei? 111
Ex PsAL. LXXIII. Deus autem Rex noſter ante
ſæcula; operatus eſt ſalutem in médio terræ, 102
Contribulaſti capita Draconum in aquis. 298
Tu dirupiſti fontes & Torrentes: tu ſiccaſti fuvios
LEthan. Ibid.
Ex PSsAL. LXXVI. Iiluxerunt coruſcationes ti; or-
bi terræ: vidit & commota eſt terra. 105
Ex PSAL. LXXVII. Adhuc eſeæ eorum erant in
ore ipſorum: & Ira Dei aſcendit ſuper eos. 13
Mm 2

—S-

—

7 “

Index Locorum

De poſt fætantes accepit eum, paſcere Jacob ſervum

ſuutr. pag. 83
Manducaverunt, G ſaturati ſunt nimis. Adbuc eſeæ
eorum erant in ore ipſorum. 96⁵

Cum occideret eos, duærebant eum, & reverteban-
tur, & diluculo veniebant ad eum. 95
Ex PsSsAL. LXXX. Manus ejus in cophino ſervie-
runt. 238
Ex PSAL. LXXXIV. Veritas de terra orta eſt, &

Juſtitia de cœlo proſpexit. 120
Ex PSAL. XC. he aſpidem & Baſiliſcum ambula-
bis, & conculcabis Leonem & Draconem. 152

Liberavit me de laqueo venantium, à ſagitta volan-
te in die, à negotio perambulante in tenebris. Na-
per aſpidem & Baſiliſeum ambulabis, & conculca-

bis Leonem & Draconem. 203
Ex PSA L. C. In matutino interficiebam omnes pec-
catores terræ. 47
Superbo oculo, & inſatiabili corde, cum hoc non
edebam. 383
Ex PSAL. CII. Qui coronat te in miſericordia & mi-
ſerationibus. 119

Ipſe cognovit fignentum noſtrum. 286
1 lat. Cin. Draco iſte quem formaſti ad illu-
dendum. 247
Ex PsAL. CIV. Won erat in tribubus eorum infir-

mus. 39
In ſervum venundatus eſt Joſeph. 190
Ex PSAL. CV. Et initiati ſunt Beelphegor & co-
mederunt ſacrificia mortuorum. 42
Et fecerunt vitulum in Horeb: & adoraverunt ſculp-
tile. 98

Ex PsAL. CVI. Et clamaverunt ad Dominum cum
tribularentur. 238
Ex PSAL. CVIII. Induantur, qui detrabunt mihbi,
pudore; & operiantur ſicut diploide confuſione ſud.

Confitebor Domino nimis in ore meo. 60
Ex PSAL. CIX. Tu es Sacerdos in æternum, ſecun-
dum ordinem Melchiledech. 40⁰
De torrente in via bibet; propterea exaltabit caput.
. 291
Ex PsAL. CXIII. In exitu Wral de Kgypto, S.
mus Jacob de populo barbaro. 140

Ex PsAL. CXIV. Dilexi: quoniam exaudiet Domi-
nus orationem vocis meæ. 113
Circumdederunt me dolores mortis, & pericula in-
ferni invenerunt me. Ibid.
Ex PSAL. CXV. JNacrificabo hoſtiam laudis. Vota men
Domino reddam in conſpectu omnis populi ejus. 76
Vota mea Domino reddam. 337
Ex PSsAL. CXVII. Aperite mihi portas juſtitiæ.
100
Ingreſſus in eas confitebor Domino. Haæc porta Domi-
ni⸗ Juſti intrabunt in eam. Ibid.
Circumdederunt me ſicut apes. Impulſus, everſus ſum,
ut caderem. Exarſerunt ſicut ignis in ſpinis. Ibid.
Caſtigans caſtigavit me Dominus. Ibid.
Ex PsAL. CXVIII. In corde meo abſcondi eloquia

tua, ut non peccem tibi. 89

Averte oculos meos né videant vanitatem. 90
Ex PsAL. CXXIII. Benedittus Deus qui non dedit
nos in captionem dentibus eorum. 294
Torrentem pertranſivit anima noſtra. Ibid.
Ex PsAL. CNXIV. Qui confidunt in Domino ſicut
Mons SNion. 8
Ex PsAL. CXXIX. De profundis clamavi ad te, Do-
mine, Domine, exaudi vocem meam. Gi iniquitates
obſervaveris Domine, Domine quis ſuſtinebit? 102
Ex PsAL. CXXXI. Paravi lucernam Chriſto meo.
Inimicos ejus induam confuſione. 60

Ex PsAL. CXXXV. Qui diviſit mare rubrum in di-

viſiones : quoniam in aternum miſericordia ejas. 137

Ex PsAL. CXXXVI. Super fumina Babylonit illie

ſedimus & flevimus.

Ex PSAL. CXXXVII. Si ambulavero in mecio n

bulationis, vivificabis me.

Ex PsAL. CXKXXVIII. G aſcendero in cœlum 3 14

illic es: deſcendero in infernum, ades. 210

Ex PSA. CXLIII. Tange montes, & fumigabunt.
. 105

Ex Libro Proverbiorum.

Ex CAP. I. Parabolæ Salomonis filii David, Regir
Convertimini ad correptionem meam: En proferam vo-
bis Piritum meum, & oſtendam vobis verba mea.
.- 221
Ex CAP. IX. N quis eſt parvulus, veniat ad me.

38
Et inſipientibus locuta eſt: venite, comedite a6
meum, & bibite vinum, quod miſeui vobis. Ibid.
Sapientia miſcuit vinum. Ibid. & 295
Sapientia ædificavit ſibi domum, excidit columnas ſep-
tém. „11 5
Immolavit victimas ſuas, miſcuit vinum, & propoſuit
menſam. Ibid. & 119. & 295
Excidit columnas ſeptem. 175
Ex CAP. XXV. Mala aurea in lectis argenteis, qui
loquitur verbum in tempore ſuo. 222

Ex Eccleſiaſie.
Ex CAP. II. Et gaudio dixi, quid frufirà deciperit.

Et extruxi mihi Piſcinas, ut irrigarem ſylvam ligno-

rum germinantium. 292
Ex CAP. VII. Cor ſapientium, ubi triſtitia eſt, &

cor ſtultorum, ubi lætitia. 147
Ex Cantico Canticorum.

Ex CAP. I. Indica mihi, ubi paſeas, ubi cuhbes inme-
ridie r ne vagari incipiam poſt greges ſodalium tuo-
rum. . II. & 217
Faſciculus Mrrhbæ inter abera mea commorabitur.
43. & 75. & 107. & 125. & 234. && 269
Murænulas aureas faciemus tibi vermiculatas argento.
75. & 86. & 113. & 125. & 182. & 232.
& 233. & 298
Dum eſſet Rex in accubitu ſuo, Nardus mea deslit
odorem ſuum. 86. & 103. & 182.
& 213. & 269. & 298. & 299. & 339
Oſculetur me oſeulo oris ſui, quia meliora ſunt ubers
tua vino. 113
Lectulus noſter floridus. 125. & 213
Meliora ubera tua vino. 33390
Trahe me: poſt te curremus, in odorem unguentofatss
tuorum. 134. 8& 228. & 232
Ni ignoras te, egredere, & abi poſt veſtigia gyégith.
140. & 264. & 314
Filii Matris meæ pugnaverunt contra me, poſatetunt
me cuſtodem in vineis. 189. & 197. &207
Nolite me conſiderare quòd fuſca ſim, quin Aecolora-
vit me ſol: ſilii matris meæ pugnaverunt comtta We:
115. & 194. & 197. & 203
Poſt te curremus in odorem unguentorum tuorann
213. & 229. & 232
Uhi paſeis ubi cubas in meridie. 217

Meliora ubera tua vino. Oleum effuſum nomen tut

23

Introduxit me Rex in cellaria ſua. ,
Tigna domorum noſtrarum eedrina. Peſulum ℳ.
mei aperti.
Botrns Oppri Dilectus meis mihi.

m,

lct.
ur
n t 1
iss 4

, Miun .
45
ir n n
gn.
nint e
c Antate
or ußſit
mluſte.
ur e i
Hrull ilie
1 ior.
er lnnt

Ginu met:
litlen Nlone
nunter glti
Ulekuln nen

gle ui eun
Simeuj,

alahe filia

nnſan ſeit
lnc giu
enn urn
in
Alin Jalon
inener
lielheritate

lin y.
falmt de
t thrrie y
n n Devia
leitexr be.
ſaianin,
3 libano
U a
ncli

tte

brghi , nen
D
Libe
a, 4,
di
utn 7
ignihiig .

il 4 ,

arnle, ni,

benit lmmite
(Mlfrſäigl
AMextilt n

ſeuitdinn i,
lbid dr

ren in line
re iu⸗

keſale.
Ninigenn 5

tium, tinſin
i.

Canicmm

11
1

leſs uſ⸗

Niora ſum, ſed formoſ[a. V
Ex CAP. II. Jonet vox tua in auribus meis: vo
enim tua dulcisd.
Lt facies tua decora.
Cupite nobis vulpes parvas quæ demoliuntur vineas.
13. & 23 5. & 254. & 315
Gicut lilium inter ſpinas, ſv amica mea inter filias.

Folaerunt me cuſtodem in vinis: Vineam meam non
cuſtodivi. pag. 282
362

Ibid.

23. & 189. & 195. & 197. & 240. & 346
TFulcite me floribus, ſtipate me malis, quia amore

langueo. 44. & 114. & 133

.
Introduxit me Rex in cellam vinariam, ordinavit in

me oharitatem.

113. & 171

Hlyems tranſut, imber abiit: Kores apparuerunt in
terra noſtra.

114. & 126
136

Columba mea in foraminibus petræ.

Wcut malus inter ligna lvarum, ſir Dilectus meus

inter ſilios. 171. & 173
Loo flos onmpi. 171. & 177
Columba mea in foraminibus peiræ: oſiende mihi
aciem tuam. 223
Nam vinea noſtra flornit. 254

Surge, propera, amica mea, columba mea, for-
moſa mea, & veni. Jam enim hyems tanſiit,
iempus putationis advenit. 389
Ex CAP. III. Ferculum fecit ſibi Rex Salomon de

lignis Jethim. 103. & 241
Media charitate conſtravit. 103
Tenui eum, neç dimittam. 113

Paululum cum pertranſiſem eos, inveni quem diligit
anima mea: tenui eum. Ibid. & 23 5. & 252
Lelktulum Salomonis ſexaginta fortes ambiunt, omnes
tenentes gladios. 115. & 159
In Lectulo meo quæſivi, quem diligit anima méa:
quæſivi eum & non inveni. 125§. & 213
Adjuro vos, fliæ Jeruſalem, ne ſuſcitetis , neque
evigilare faciatis Dilectam. 141
Num quem diligit anima mea, vidiſtis? 196. & 23 5
PFerculum fecit N⸗ Rex Sulomon de lignis Libani. 241
Columnas ejus fecit argenteas, reclinatorium aureum,
aſcenſum purpureum. 303
En lectulum Salomonis ſexaginta fortes ambiunt; om-
nes tenentes gladios. Ibid.
Media charitate conſtravit propter filias Jeruſalem.
1 318
Ex CAP. IV. Dentes tui ſicut grex tonſarum, qucæ
aſcenderunt de lavacro. 23‧ & 112
Wcvt turris David collum tuum: mille elypei pen-

geoent ex eau. 112. & 319
Veni roronaberis. 114
Veni de Libano, Wonſa méea. Ibid.

Hortus concluſis, Soror mea Syonſa. Ibid. & 115

8; & 328
Vadam ad montem myrrheæ, & ad collem thuris.
168

Vulneraſti ror meum, in uno oculorum tuorum, &
in uno crine colli tui. 213. & 258. & 385
Veni de Libano, veni: coronaberis de cubilibus Leo-
umum, de montibus Pardorum. 233. & 346
Horius conclufus. Emiſones tuæ Paradiſus. 253
Favus diſtillans labia tua, Ponſa; Mel & Lac ſub

. lingus tu,. 330. & 346
334

Veni Autſter, & perfla hortum meum.
Sulrge,; Aquilo, & veni, Alſter. j
Tota pulobra es, Amica mea; & macula non eſt in
te. 46

37 . . 1 .
Qusm pulchra es amica mea, quàm pulehra es! Uculi
tui Columbarum, abſque éo, quod intrinſecus latet.
7

