gliget? Præſtatur à Tyranno, quod non om-
nes ſemper ſperant à Præſule? Urbem ornat
Afſyrius, & Iſrasl ſuis tantum vinetis invigi-
lat? Verùm feliciores, quàm ſumus; eſſemus „
ſi publicæ utilitatis ſtudium vel Babylone de-
ducere liceret ad nos, quando Hieroſolymis
non licet. Age, quis te docuit id curæ fuiſſe
Nabuchodonoſori? Daniel. Ejus proferantur
tabulæ; ceræque diſquirantur. Reſponditque Daniel.
Rex & ait: Nonne bac eſt Babylon, quam ego 4. 2.
ædiſicavi? Suſpectæ teſtis eſt fidei: nam pro
ſe loquitur, agitque Aſſyrius. Pergat mihi-
Io minùs; nam ſuo revincetur, niſi fallor, te-
ſtimonio. Nonne, inquit, hæc eſt Babylon, Agi
guam ego ædificavi in domum regni, & in glo- Fiodie-
Tia decoris mei? Audin'. Sibi eam Rex, non Intentie
ſuis, extruxerat;, fecerâtque ex urbe Regiam. rava-
Quin & moles illa ſaxorum, ædimque tan- Zaiſeio-
ta, & tanta lapidum, ſignorûmque ſtrues non rum la-
ornamento civitatis deſtinata eſt, ſed famæ zu i,
fuperbiæque Principis. In gloria decoris mei. Aß̃
LX X. Et in bonorem gloriæ mec. En;,
quæ fubſit teredo privati commodi Cedro
quoque incorruptæ? Quis enim ſuſpicaretur
ideò urbem amplificari, ut incremente in do-

tel
Dlne,
e in 1n
entis
b litb
Corto
Nhſore
Westen
iet fat
tr le
.: ude
udontur
Ctir: n
ere d
N, n
Sgnebati
et, Cell
u eebven
ſtimcepo
ſtiis, li
Gimm: re
Kima,
inpt U.

Ee Nrnci
l ſomun⸗
tbi

hn monſtt
rns imir
1

laß⸗

SGat, t

ertinnoe

ſr
Etal

Ne
nr Comn
1 End mn
TEhrchur
,lr oos
Aulle,
ie E 3
ni reid

nllunnmn ize
Ommim
d hiit,
et inlihn
Mune n
lpmit
is nen
bellunmcach,
neos, Mle
i ſtude uin
pulitgre nt
Cgis, ntin
loæ commdr
iid & Clienn
taahit: pi
Marium ik
u, eligi
ies, Mie
bodone
Etune,
hriſicke
m nn
‚Henbyur⸗
o, W.
õ
dſum,n
el ine
. Henſ
itd an⸗

chln, of

mum redigeretur, gliſcente privati commodi
ure in ipfa fori,; publicæque ſtructuræ mu-
nificentia? Et ubi, rogo, domeſticæ utili-
tatis latebra non eſt, ſi media eſt in urbe:
nec Corioli viſuntur id genus anguſtiæ, ſed
Bäbylone, tum maximè; cuùm ampliores in
ſinus extenditur. At tectior hic repit juris do-
mieſtici ratio: Samariæ palam incedit. Agunt
inter ſe Achab & Jezabel. Naboth arceſſi-
tur: tabellari ultrô citréque diſcurrunt: ex-
trüduntur hteræ: Senatus cogitur: dies di-
citur: indicitur jejunium: lictores ſœæviunt:
3. Reg. Pfinceps dorno, urbéque digreditur. Deſcen-
21: 16.
ut poſſideret enm. An arx illa agri arca de-
ſignabatur in munimentum imperii: ut prop-
terea, ceu publicæ utilitatis hoſtia, cædi Ju-
ſtus debuerit, tanto legum juſtitio, tantâque
jurium depopulatione? Lugerem ego ſanè tem-

peratiùs, ſi macktatus fuiſlet Naboth ſecuritati

civium: veruùm cecidit miſer privatæ lalciviæ
victima, ſuéque ſanguine Achabi platanos
irrigavit. Locutus eſt ergo Achab ad Naboth,
dicens: Da mihi vineam tuam, ut faciam mi-
hi hortum olerum. Jugulantur Iſraëlitæ, ut
Achabi ſylvæ Principum laxins diffundantur. Quam
Laxus. eſſet fortunata Samaria, ſi eà curarentur di-
ligentid urbium thermæ mœniaque, quà Im-
perantium buzus myrtufque conſeruntur. N-
mirum, qui domum paraverat ex ebore, hor-
tum iævitie ſibi non immeritò conſerit. Nam,
cùm monſtra proſtarent in ædibus, æquari
hortus iniquitate debuit, & ſterni cædibus.
Ità ſcilicet habitare Tyrannum decuit, Ele-
phantibus hinc domo incruſtatà, civium in-
de cineribus inſperſo horto. Neque enim
ſas erat, ut innocentior TLyranni ager efſlet,
quam atrium. Ibi elephantum calcat: hic
proterit innocentem. Sed remigremus ad ar-
gumentum. Intueris, opinor, quam ſit ef-
ferendus Nehemias reparandæ urbis ſtudio;,
ſuæque domus incuria ſarciendæ, quando fe-
rêé nemo non ſuis aut excubat pinnis, aut
türribus patriæ non indormit. Elucet exem-
Plo paradoxum. Imperatur Saüli ex Dei ver-
V bis, ut vicos omnes Amalecitarum exſcindat,
1. Reg. cædtque cum optimatibus vulgus. Percute
15. 3. 9. Amales, & demolire univerſa ejus: non par-
cas ei. Et pepercit Saul & populus Agag, &
optimis gregibus, & univerſis, quæ pulchra
eiant. 1tà- ne? Quæ Deus imperat, Saül
deſpicit? Sedenim tantæ ſtragis Saülem tæ-
dhuit. Cruoris ſaties tela hebetavit: nequi-
itque miles nulli non parcere. Etiam cuùm

3. RKeg. .

21. 2.

Luxus.

exundant flumina, quibufdam ſeſe finibus

continent. Campis incumbunt, tumulis ab-
ſtinent. Multa Saül eſt demolitus; univerſa
humanæ mentis retinaculo præpeditus abole-
re, popularique non potuit. Non potuit?
Spectemus natantem in ſanguine Nobem. No-
be autem civitatem Sacerdotum percußſit in ore
gladii, & viros & mulieres, & parvulos &
Lactantes, bovem & aſinun, & ovem in ore
Iatentio gladii. Unus tantùm filius Achimelech fu-
Mava, ga fünus evaſit, tranſütque ad David. En
severi. Barcum cruoris Principem! En mitem Du-
netie⸗ cem! Qui bubus pepercit Amalecitarum;
S aga. IHraslis Sacerdotes comtrucidat. Et unde in
menzsy, Salle tanta Levitici ſanguimis vilitas, tanta-
manſue. Qué belluini fanguinis parſimonia? Id ex me
usding JUæris? Conjeétura haud difficilis eſt abrepti
Principis in diverſa. Modò commiſeratione

Clemen-
vi⸗ .
aze. Ethicæ Tom. II.

1. Reg.

22. 19.

Saäül.

debat, inquit, in vineam Naboth Iſraslitæ,

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 255

torpeſcit ad cædem; modò feritate excandeſ- Rationes
cit in ſtragem. Sed violati populi ex Ama- Frivaié.
lec ultio petebatur? Repetebatur paſtus Da- S ele⸗
vid à Nobe. Kecenſui Juumngut fecit Ama- ao.
lee Iſraeli, cuùm aſcendit de Wgpta. Nunc I. Reg.
ergo vade, & demolire univerſa eéjus. Scili- 15: 3.
cet. Servabitur vel Agag hoſtium primas, &
belli fax. Sic enim debellatur, cum pubhcæ
injuriæ propulſantur. At Nobe funditus ever-
tetur: ea enim in arena privatus dolor ex-
piatur. Quare conjuraſti adverſum me, tu & Re
Plius Iſai, & dedißi ei panes & gladium? E ta g
Parthia Scythiâque evocandæ legiones ſunt, Z⸗lus
ut in Dei hoſtes pugnetur. Nam Saül ut do- bler-
lori ſuo octoginta quinque Sacerdotes mactat, «
& urbem unam popd Idumæo: ità unum „„
Deo Agagum non cædit: ratus expiari, ſe-
darique truci Levitarum hecatombe Principum
non dico contumelias tantum, ſed etiam ſuſpi-
ciones viz poſle; cùm und populi manes pla-
cari hoſtià non debeant. Reſtiterunt Amaleci-
tæ recedenti de Koppto Iſrasli. Ità eſt: ſed

non ideò cædi Agagum oportuit. At Deus

eum juſſit occidi. At populus capite, fortunit-
que periclitatus eſt. At Dei ſacrificium dila-
tum eſt. Calamitates tu publicas enumeras;
quarum aut nulla, aut incruenta ultio. Sed
enim Sacerdotum centuria und cæde intercidit:
urbſque Nobe univerſa deletur cum bubus &
civibus funditus. Novi. Verùm hoſtis Saülis
David annonâ inſtructus, enſéque munitus in
Tabernaculo fuerat. Et perſtaret Nope, pa-
ne præbito Davidi? Ità, ſi neſcis, ſævitur,
quoties privato dolori Principes conſulunt.
Quin miror non igni Levitas abſumptos illi-
cò, Nobeémque non incendio concrématam.
Thamar certè, ut maculam inuſſiſſe familiæ
credita eſt ſtupri comperta, non aquâ inter-
dicitur, ſed igni deditur, nullo judicio, ſum-
mêque præjudicio. Fornicata eſt Thamar nu- Gen- 38.
rus tua, & videtur uterus illius intumeſcere. 24.
Dixitque JQudas: Producite ean, ut combura-
tur. Ut comburatur? Inauditâ hactenus po-
n plectitur fornicaria. An illa Rempublicam
afflixit? An illa contumelioſa in Numen exti=
tit? Peccavit illa certè in Deum: ſed nuſquam
Numinis meminere. Unus generis nævus flam- Thamar.
mis eraditur, una funere macula obliteratur.
Nurus tua. Hæc fax incendii. Ubi Lex? ubi
Cœlum? ubi Numen? Violata hæc ſanè om-
nia: ſed iis peccantis ſupplicio non proſpici-
tur. Socero Nurus litatur. Fornicata eſt Tha-
mar, nurus tua. Callidior Patriarchis Jezabel,
quæ nec Regis comtumelhiam expiare aufa eſt
humanâ hoſtia. Ergo in ſpeciem religionis
compoſità impoſtura reum Naboth blaſphe-
miæ ſaxis objecit. Wubmittite duos viros, - 3. Reg.
lios Belial, contra eum, & dicant: Benedixit 21. 10.
Deum & Regem: & educite eun, & lapida-
te. Ergo etiam ſub tyrannide Tigridis civis Achab.
unus non occumbit injurius in Regem, niſi Tejatie
. . .—— brivatg
eodem maledicentiæ telo, quo Principem pe- /io ⸗
tüit, Deum quoque perfoderit. Adeò & pri- zamar.
vatæ tranfmitti contumeliæ notam oporteret, Scanda-⸗
& atrox eſſe deberet violati Numinis ultio. la ver?
Nec in Samaria tantum, Judææ contermi- en ker-
na, ea retinebatur in ſupphiciis æ quitas, ſed d. tey-
Babylone non ſe ſpretum, ſed Deos ſuos
abjectos indolet Nabuchodonoſor. Vere ne Dan. 3.
Sidrach, Miſac, & Abdenago, Deos meos non 14.
colitis? Ne Afſyrü quidem audent injuriam
Numinis à ſuo dolore ſejungere, ſi fortè inſi
V 2 Ciench

256 Oliva

ciendi pueri, ſervique tres ſint in fornacem
ignis ardentis. Contrà Sichem evertitur à Pa-
triarchis nullo divinitatis reſpectu, in ſolatium
Gen. 34. duntaxat tirunculæ divagantis. Turbaſtis me,
31. & odioſum feciſtis me Chanancis. Congregati
peroutient me, & delebor ego & domus mea.
Reſponderunt: Numquid ut ſcorto abuti debue-
re ſorore noſtrà ?à Deum vel in poſtremam
ſcenæ partem inducite. Tanto Dinam cruo-
re dilue is? Nec unum Jezabel civem occi-
dit, ſine conficti ſacrilegi religione: Dicant:
Benedixit Deum & Regem: sicque moriatur.
Et vos urbem univerſam evertitis, tanquam
puellæ ſtupro piacularem datam, nullà Nu-
minis mentione? Ephod, Mitrâque lapides
involvuntur in Samaria, ad ultionem pro-
ſciſſæ divinitatis in civem jaciendi. Et mu-
liebri & ſtola evolventur ſicæ, quas furor in
Chananæos diſtringat, ſolum Sororis probrum
ulturus? Ecquando deleta Urbs eſt ab Iſra-
êle, datâque aut Legi piaculum, aut cœlo?
Dinæ urbes litamus, puellæque mactantur
nationes; cùm blaſphemantium ne una qui-
dem prematur lingua inſuta cippo, inſerto
rei collo numellis, ad ludibrium, multâm-
que facinoris. Deſigna, ſi quem pendere vi-
diſti mitrotum in pœnam audaciæ? Tot quo-
tidie Deum adlatrant, & nullius vel lingua
Blaſphe- perſtringitur. Tanta-ne humani cruoris apud
mi rariſ- Italos parcimonia, an ſumma apud omnes
Eimè pu. ulciſcendæ negligentia divinitatis? Laſſantur
niuntur. cædibus lictores, ſi unum extrahatur è& ſcri-
nio verbum paulò durids non exaratum, ſed
delineatum in Prætorem; Et tot interdum
cervices præciduntur, quot deſignati præci-
piuntur in libello nedum edito characteres.
Exauditi verò totàâ paſſim urbe latratus in
Numen, non Darielis offà reprimuntur, bu-
tyro ſimilaque Abrahæ permulcentur. Tæ-
det me pudendæ ſocordiæ. Igneſcimus ad
contumeliæ ſuſpicionem noſtræ: rigemus ad
divini nominis apertiſſima maledicta. Vide,

quantis urgeri monitis & oraculis Abraha-

mum oportuerit in Zgyptiæ ablegationem
Agaris, cujus proterviâ Patriarchæ implu-
Gen. 2r. vium idolis opplebatur. Dure accepit boc
1. Abraham pro ſilio ſu. Non enim Seni, ſed
coœlo illudebatur à puero. Nam nuditatis il-
luſorem ſuæ Chamum nemo non ſcit, qui-
Gen. 9. bus Noë diris, æquiſſimè quidem, ſed ſe-
25. veriſſimè, devoverit. Uterque luſerat Cham
ccilicet & Iſmaëél: ſed diſpar ex tus flagitii
non imparis. Cunctatur Abrahamus in exi-
lio vernæ: irruit in filium Noë addictum
ſervituti. Nimirum hic parentem deriſerat,
ille ſpreverat Deum. Divinà ſeu publicà con-
tumeliâ ne percellimur quidem, privati moæ-
rore dedecoris in morem tigridum graſſatu-
ri. Tuum adoro, Nehemia;, ſqualorem, cui
cùm domus excidium nullo angore nuncie-
tur, ſummâ animi mœſtitudine Sionis parie-
tinæ ante oculos obverſantur. Sed jam nos
aliò avocat pocillator, inſpector ſolertiſſimus
prolapſæ olim, nuperque disjectæ patriæ. Et
conſiderabam murum Jeruſalem diſpatum, &
Pportas ejus conſumptas igni. Miror ordinem
ruinarum. Nam cuùm murum induxerit diſ-
ſipatum, cur deinde de portarum incendio
agit? Quid enim intererat hoſtium, con-
vellerentur an ſtarent oſtia civitatis, muro“
undique ſubruto? Tum enim portæ impel-
luntur, cùm mœnium aggere prohibemur ac-

ℳ

ceſſu. Diſſipatis verò moemibus, nuſquam

non hiat urbs, patétque ingreſſuris. Quà ſa- Civeuna
nè ratione abducor à contemplatione lateri-ſpectie.

tiæ Hieroſolymæ, ut rationalis ſcruter Sio-

nis excidium. Nam ſupereſſet in anima eva- Modeſtia:

dendæ ſpes ſervitutis, ſi hoſti pateret ità adi-
tus per muros, ut per oſtia non pateret. Ir-
ruptiones enim clandeſtinæ, quæ, perrupto
cogitationum vallo, arcem mentis invadunt,
non eam inferunt perniciem animæ, qua il-
lam afficiunt admiſſæ peſtes per ſenſus, Mi-
ſeret enimverò tum noſtri Deum, quèòd in-
ſciis ac penè invitis irrepſerit lues, quando
illam mens imbibit, cujus non ità turbam co-
gitationum moderamur;, ut non frequenter
rebellet à nobis. At ſenſuum omninéô ſeras

tractamus; quas niſi ſpontè reduxerimus „

nullus hoſtis perfringet. Ergo januis nedum
revulſis, quamvis muri proruerint, ſpes eſt,
non evadendi modò vincula, ſed ea hoſti-
bus injiciendi. Audias proinde paratum ad
luctam David, ſed eo cum hoſte, cui aditus
aliunde, quaàm per ſenſus patuerit. Tenta
me, Domine, & proba me: ure renes meos,
& cor meum. Seu in renibus ebulliat Venus,
ſeu etiam emergat è corde, pertimeſcenda
Prophetæ non eſt: quam ſi exceptam ſen-
ſibus in animam admitteret, arderet ejus il-
licò tæda. Ideò cor uri, non oculum petit.
Hoſtem abnuit, pavétque non muro ſucce-
dentem, ſed ſubeuntem per oſtium. Nec im-
meritò. Siquidem, ut obverſatas non ſemel
menti ejus ſœminas nemo non dixerit, qua-
rum nunquam recordatione flagravit: ità eum
viſa raptim Bethſabea proſtravit, cœnéque
infixit penitus. Clamabat propterea Jobus

militiæ gnarus. Pepigi fœdus cum oculis meis, Job.317r:

ut ne cogitarem quidem de virgine. Oculis
attentiùs excubabat, quàm menti. Tum enim
interitui ſe proximum rebatur, ſi tum de
virgine cogitaſſet, cùm Virginem lubricita-
te ſenſuum aſpexiſſet. Non cogitationem me-
tuit affultantem, niſi eam admiſſam oculis
procax & lubricus patiatur. Intactam Pha-
rao Saram foœminarum pulcherrimam abdica-
vit, virôque reſtituitt. Eam nimirum venu-
ſtiſſimam didicerat ex Eunuchis, quam nuſ-
quam viſam accepimus ex Annalibus Moſis.

Pſa 25, 2.

Sublata eſt mulier in domum Pharaonis. Rap- Gen. 12:
ta eſt, ſed minimè viſa. Ideéôque longam 15.

diem colluctari cum voluptate Rex potuit,
quæ non admiſſa oculis, ſed menti afficta
oppugnare Principem ità cœpit, ut effugium
ſupereſfſet vel declinandæ luctæ, vel etiam

victoriæ potiundæ. Nunc igitur ecce conjux Dan. 133
tua, accipe eam, & vade. Contrà; ſeveri- 8.

tate ſubſelliorum vallatam duorum Judicum
ſenectutem citò Venus incendit, ubi faces
ſuas, per ſenum oculos, in ſenum pectus cir-
cumtulit. Et videbunt eam (Suſannam ccili-
cet) Genes quotidie ingredientem & deambulan-
tem : & exarſerunt in concupiſcentiam ejus.
Nix arſit, cùm fœnum non arſerit. Judex
ſenéxque fornicatur in alienis ædibus: cum
domi ſuæ Rex non laſciviat. Ibi opprimi-
tur Suſanna; inde Sara dimittitur. Cur tam
valida Cupidinis tela in ſenectam, quæ fue-
re in virum invalida? Num purpurà Prin-
ceps fortius contra facinus loricatur, quaàm
ſenes toga obarmet, contra jacula, faceél-
que intemperantiæ ? Nemo non in libidi-
nem proniorem purpuram dixexit; quam
abollam-

volen.
llt,
Inti non
teid
G ſerwen .
Sslrek unn
öteri,
rutg
aftts
gmman
t, Oan
Ne Pelu
p, M
iͦknuſe
ebe
4 t, ll
nen Cebe
Avenrii
it ſeſund
Als, han
Acxpit,
Eibus, t
ſerum ſe
Gngue b
kuite Nn
lig implioe
los cohe
morbo⸗
nn potl
atimam
n, i l
mncnn ſtre
1Alarern.
l, ſen
Uut Nen
te Veneren
Galt keit
Nure Ann
arlt, I
Cnii cont
m, bos
Am mi
i ⸗
ner
Ke Azüit.
ſer on
l ilicte
1 Gerttance

AMen
1nek, un

inn kerel
s ine
Aleminan
ten
eichm
, Wrri .

ketmu

Cle onn
Altionei

elu
ac t

ie
Prpodrn le⸗
en n!
Mlie

MM
tone dun
lnn R
eſee
teretin 4.
Datetet
, ſendn
tis mnin,
e Ar
lenln .
n,
W
turbeng
n Keglen
ommn ſen
Tedlltinnm
anus dnn
ſed ai.
de armn -
ſe, di
tert, Iin,
Mje tier ni,
eballut ſery
peruineſal
excegtin k.
Acetet n
n Cellun ſei
on Mrd die
ſtinm. Nenr.
latas
n Gineii r.
grart: nin
tanit,
Propteren In

cun enli ni

Nitimne. 0
enn. Tunma
tur, Im!
rginen Mnir
cogiutnun⸗
hetnunm on
n munmnn
chu, duni
Aelkis
Pbouni.
edle e;
4te Ner r
l en

ce „
inr en ie
Cortna, N
uonnn li⸗

abollam. Sed Regis chlamydem blatta con-
cerpſit, quam os emiſit Satraparum; ideéque
attrita non eſt. Detrita verò Judicum prætex-
ta idcircò eſt, quòd in eam oculi profuderint
Tentatio- vermem, à quo eroderetur. Ergo hoſti non
sum fons. ſat eſt murum evertiſſe, inditis in phantaſiam
fœdis rerum imaginibus, niſi portas exurat,
corruptis oculorum excubiis, facéque libidi-
nis afflatis ſenſibus. Tolerabat ſuam utcunque
fammam Amnon, quà Thamarem deperi-
bat, quamdiù à virgine ſeponebatur, rarô-
:. Reg. que puellam reſpectabat. Quia cum eſſet vir-
13. 2. go, inquit, diftcile ei videbatur, ut quippiam
Lururia inhoneſie ageret cum ea. Ægrotabat denique;,
oculis & ſilebat. Nam quamvis illi vivere non libe-
ugnat. ret, quod ei non liceret fornicari: ſatius ta-
men ducebat uri, quàm pollui. Et hac ſeſe
abſtinentià continunit Amnon, quando à ſo-
rore ſejunctus, mente illam verius, quam
oculis, hauriebat. Ubi verò cominus incendi
eâ cœpit, tum enimverô lazgatis modeſtiæ ag-
geribus, totâ intemperantiæ proluvie in am-
plexum ſeſe virginis, ſinumque demiſit.
lbid. u. Cumque obtuliſſet ei cib⁵um, apprehendit eam,
& ait: Veni, cuba mecum. En ut ſenſu vali
diùs implicemur, quàm mente. Immiſsà per
oculos cohorte voluptatis in pectus ægri,
nec morbo, nec pudore, nec mims inhiberi
veſanus potuit, quin ſeſe Veneri dederet, vi-
tà, regnéque exuendus. In illam ergo juve-
nis patinam, quaſi redux in Padum Phaéë-
ton, vi flammæ deturbatus, citéô didicit,
tamdiu ſtare ſoliuum, quamdiu illud liliis con-
Vallaveris. Nam nulla purpuræ reverentia
eſt, ſi eam candore ſuo Temperantia deſti-
tuat. Nemo autem, qui graſlantem in men-
te Venerem eluſerit, bacchantem eam in
oculis facile declinabit. Siquidem divulſus à
Sorore Amnon ità uritur, ut ſolus ambura-
tur: qua ut coram pellici cœpit, itaà illicèô
exarſit, ut ureret deſperatiùs & ureretur.
Obniti contra vim ſenſuum ne iis quidem da-
tum, quos tumultuans cogitationum vulgus
expavit invictos. Ides dies Domini exerci-
tuum iis præcipué nunciatur, quorum illece-
bra cùm oculos prolectet, mentem indubita-
Ilaia.16 tô captivat. Et ſuper omnes naves Lharſis,
& ſuper omne quod viſi pulchrum eſt. Si ocu-
los illicere poteſt, exſcindatur: nam vix ul-
la devitandæ perniciei ſpes eſt. Objectà per
Anguem divinitate haud ità mulier abrep-
ta eſt, ut pomum illicò raperet, uno inva-
ſura ferculo apicem dignitatis. Aſt, ubi per
oculos irrepſit voluptas, ſeu magis cupiditas
in fœminam, tum impotens ſubjectionis, con-
tra edictum Numinis, fructum diripuit, &
Gen. 3.3, Voravit. Vidit igitur mulier, quòd bonum eſ-
Jet lignum . & tulit de fructu illius. Ergo
ſpe fœmina divinitatis inflecti duntaxat potuit,
ut pomum exploraret: quo viſo, tempera-
re ſibi ultraà non potuit, quin in ſecures vir-
gäſque omnipotentiæ incurreret, unius præ-
guſtatione intentatæ, interdictæque eſcæ. Eri-
tis ſicut Dii. Id audis, & jejunas? Necdum
ad epulas tanto ſpei onere inclinaris? Ec-
quando te deprimet pomum, ſi totâà in te
divinitate incumbit, nec dejicit? Elidet aſ-
pectu, quam ſpe non ſtravit. Siquidem,
propoſito regno vitæ, perſtat Heva in ab-
ſtinentia ſua: quam viſus ligni color violen-
ter ad ſui rapinam attrazxit. Ergo quamcdhu
volvebatur in mente Divinitas, rapi eà in
Ethicæ Tom. II.

Amnon.

ſente, in domo mea: En quid per oculorum

in Cap. II. Lib. II. Eidræ. — 257

Præceps virago nequiit. Abrepta mox in ſe-
pulchrum eſt, ubi oculis pomi fucus impo-
ſuit. Fortior proinde ad elidendam;, everten-
damque mulierem color eſt, quàm divinitas.
Nam quamvis evanidus ibi fucus, hic pon-
dus ſubſit totius & dignitatis & fauſtitatis z ta⸗
men poſitione loci divinitatis conatus irriti,
coôloris immenſa vis; qued illa mentem, hic
oculos inſederit. Adeò;, ſubruto Phantaſiæ

proturbatéque vallo, ſi portæ incubes, ho-

ſtem trudere licet, etiamſi medio animæ fo⸗
ro graſſetur. Quanta de Domino & animo
volverat, & ore fuderat Eſaias! Ejus & cle-
mentiam inſinuaverat Ifraeli, & iram objece-
rat, Profuſiſſimà de regno Domini oratione;
narrationéque uſus. Nec ed tamen excogitatâ
furoris Domini cataſtrophe vel expalluit. Cum
ejulantem illum exaudio, clamantémque: Væ Iſa. 6. 55
mihi, quia tacui, quia vir pollutus labiis ego
Jum, & in medio populi polluta labia haben-
tis ego habito. Unde tam improviſus ango-
ris turbo in Vate? E Domimi notione. An
cum primòô non nofat, cui toties ſupplicarat,
de quo diſſeruerat frequentiſſimè ad Seribas
& Reges? Si perfamiliaris Deo fuerat tam-
diùà Eſaias, nec ulularat, alià eum permo-
tum machin crediderim in angorem. Falle-
ris: Deo angitur, ſed viſo, non noto tan-
tum. Subjicit enim, annectitque morrori tan-
quam radicem, ex qua prodierat. Et Re- Ibid,
gem Dominum exercituum vidi oculis meis.
Quamdiu præconcipiebat animo ſolium glo-
riæ, ſilebat, aut diſlerebat impavidus. Ut
terrorem oculis ebibit conſidentis in throno
omnipotentiæ, tum animo menteque conſter-
natus, & ſui & vulgi illuviem damnat.
Tanta eſt vis oculorum major, quàm ani-
mi, ad perfringendos mortahum ſpiritus, &
premendam humani pectoris confidentiam.
Trepidat Eſaias, cùm oculis ejus in lucis for-
mam ſpeciémque conficta Divinitas ſuo vi-
brat & throno. Quæ ſenſuum violentia,; ut
in vate eluxit ad lachrymas, ità ad ultionem
effulſit in Rege. Queſta fortè non ſemel fue- —
rat cum Aſſuero Eſther de Amano. Nec eum
obliquè tantùm perſtrinxerat, ſed ejus palam
audaciam incuſarat. Quibus quidem auditis
exarſerat Rex, ſed Aman ſupererat. Hoſtis Eſth.?. 7.
& inimicus noſter peſſimus iſte eſt Aman. Rezx
autem iratus ſurrexit, & de loco convivii in-
mavit in bortum arboribus oonſitum. Ludit,
an furit Princeps? Ergo non haſtas corripit
ira, ſed poma decerpit: non aquilas cir-

cumfert, ſed recumbit in myrto: non ca-

ſtris erumpit, ſed hortis ſe continet: rivis
ſeſe oblectat,; non cruore oblinit: non de-
nique ſecures expedit in cædem rei, ſed ſa-
tas ad umbram platanos amplexatur? Id au=
tem non ferocientis eſt, ſed laſcivientis, in
pomarium divertere, non ad armamentarium
irrumpere, ut inde inſtrumenta ſævitiæ ad
lanienam proditoris exprofnas. Et ità ſane
Aſſuerus egit, quamdi injurium, infenſum-
que Reginæz Amanum ex Regina intellexit.
At ubi eum ſuis conſpexit oculis Reginæ pe=-
dibus advolutum, ipſo impii vel obſequio
ita exaſperatus eſt; ut mox Amanum addi-
Xerit trabi. Oili cum reverſus eſſet de hor- Eſthj. S.
to nemoribus conſuo, reperit Aman ſuper le- Viſitatio-
tulum corruiſſe, in quo Jjacebat Mher, &. re. ate-
dit Etiam Reginam vult opprimere, Me pras raſe.

riæ,

X 3 cui-

258
Epiſcopi cuniculos immiſſa proditoris immanitas in Re-
Waer- gis corde conficiat. Delatione prius auditâ;
Rex ve- ecedit Princeps in hortum. Mox ut manife-
gat. ſtum audaciæ reſpicit, ipſas quoque iniqui
preces diras eſſe interpretatus, proditorem de-
ſtinat palo. Tanta vis oculorum eſt, ad inſe-
rendam etiam mulieroſo viro ſeveritatem.
Porrò ad infringendam Regis iram quid, ro-
go, aut epulo, aut nemore opportunius? In-
de Afſuerus conceſſerat in hortum, quo mol-
liri certè truculentia latronis, nedum Regis
dolor potuiſſet: attamen proditoris ita ſpecta-
culo efferbuit, ut non digreſſus viridario, ſed
progrefſus videretur & ſpelæo, non Floræ
alumnus, ſed Pardorum commilito. Etenim
ut mirabar potuiſſe Regem ad uxoris ità tor-
pere contumelias, ut, auditis Amani dolis in
Eſtherem, amoenitatem nemorum ſectaretur:
ità eum plus miror, florum umbrarumque de-
linitum illecebrâ, exarſiſſe raptim in carnifi-
cinam perſceleſti. Nimirum proditionem tunc

audierat, nunc aſpicit proditorem. Ideòè

quem revolutum animo facinus tranſmiſerat
ad areolas, hauſtum oculis ſcelus urſit in tri-
bunal. Quam ſanè oculorum ad ciendas ani-
mi tempeſtates vim atque potentiam tum no-
bis inſinuavit Dominus, cùm iræ ſuæ abrup-
tas ità compages eſſe teſtatur, ut nullis pre-
cum aggeribus coërceri poſſit, quin ſuppli-
ciorum eluvione pleniſſimâ obruat Iſraélem.
Jerem. 7. Projiciam vos à facie mea: Tu ergo noli ora-
16. re pro populo boc, & non obſiſtas mihi: quia
non exaudiam te. Et cur indignantis tanta
Ibid, 12. Numinis ſeveritas in populum? Ego ſum,
inquit, ego vidi, dicit Dominus. Spectatum
Saperior facinus has ciere procellas conſuevit. Vidi?
invigilet .—. 5 . . .
luſitan- Projiciam: Non exaudiam. Utinam id Prin-
4o. cipes ediſcerent; ſegnius videlicet in ultio-
Rex ve- nem criminum delatione animum, quam vi-
gat, ſed ſu proritari. Vix enim mens cogitatione
videndo. ſuccenditur, quam fervere ſenties tranſmiſſo
ex oculis igne. Qua de vi ſi fortè ambigas,
Jobi familiares interroga; qui, & audit
viri calamitate loco vix moti, cujus ſuſpecto
infortunio itaà commoti ſunt, ut vox eos;
ſpiritſque defecerit. Igitur audientes tres
amiei Job omne malum, quod accidiſſet ei,
venerunt finguli de loco ſuo. Cimque elevaſ-
ſent procul oculos ſuos, non cognoverunt eum,
& exclamantes ploraverunt, ſcißsiſque veſtibus
ſparſerunt pulverem ſuper caput ſuum in c&-
lum. Audierant cataſtrophem Jobi univer-
ſam Eliphaz & Sophar, nec ploravere. Spe-
Ctavere ærumnam ejus eminas ſemiplen?, &
ità conſternati ſunt jacentis infortumo, ut
ad illuviem, ſqualorémque ſupremi impetu
luctus adigerentur. Adeò pars tantum ærum-
næ ſubjecta oculis acrius permovet, quam
commemorata totius calamitatis Trageedia.
Audientes venerunt. Sed videntes extabuere-
Vides autem, quid inter ephippia cinerém-
que interſit: vides, quàm intemperantiuùs do-
leant, qui, viſo Jobo, togam diſcindunt,
humique jacent, quàm qui certiores facti
Fiſitatio- de viri angore rhedas inſcendunt, ut mag-
nes Ebiſ- no apparatu adeant ad ægrotum. Itaà eſt
copis & ſanè. Nam & Martha „ quò Dominum ad

Superia-
ribus per- d. . „.
wriles, fſubjecit oculis ſcenam omnem orbitatis ſuæ.

Joan. 1I. Dicunt ei: Domine, veni, G vide Et M-
35. chrymatus eſt JENS. Exundant tum lachry-
mæ, qum putreſcentis quatriduani com-

Job. 2. 11.

expirantis, ſepultique tragodiam, nec

quebatur ad endm: Tu Deus, qui vidiſti meé.

commiſerationem flecteret vehementius, ejus

Oliva

memoratur cataſtrophe, & Sorores flentes
ſpectavit. Audierat ſanè Chriſtus totam ri
verat. At ſiccis intereſſe non potuit oculis
præcurrentibus lachrymis familiæ, oppidique
clientis ſui. Non enim ſegnis vis ærumna-
rum eſt, ſi ad animum per oculos demitta-
tur. Porfô ſi tantùm accedit ærumnæ virium
ex oculis, per quos tranſmittitur, reputa te-
cum, quod ex iis hauriat robur illecebra.
Hinc audies tum Holofernis remollitam fuiſ-
ſe erga Judith truculentiam, non quum ſatel-

lites ſplendida de viduæ pulchritudine coram Medeßis
Duce ampullosè effutirent; ſed cùm fſuis illam Ocale-
rum.
Judith.

10. 17.

oculis exploravit Aſſyrius. Cüumque intraſſet
ante faciem ejus, ſtatim captus eſt in ſuis ocu-
lis Holoſernes. Cyclas vim intulit loricæ; &

inauris fœminæ caſſidem Ducis excuſſit: ſed S. adul.

tum, quùm in arena ocalorum concurréêre
hinc viduæ pulchritudo, inde libido Præ-
fecti. Confligat licèt murænulis vidua cum ca-
taphracto, dum intra oculorum aciem depug-
netur, ſecura eſt fœmina de victoria. Nullo
umbone rejicitur imbecillitas crinalis acus, ſi
tamen intra jactum oculorum pulchritudo con-
grediatur cum tyrannide. Acum jacto fata-
lem? Unus ſat eſt debellando non Afſyrio, ſed
Numini cirrus, ſi auxiliarem habeat oculum
in arena. An non vox Sponſi eſt uno ſauci,
dejectique capillo? Verùm triumpho crinis

proluſerat oculus. Audi: Vulneraſti cor meum, Can.4. 5

Soror mea Sonſa, vulneraſti cor meam in uno
oculorum tuorum, & in uno crine colli tui.
Tum Sponſus diviniſſimè cirro ſuccumbit,
cùm vim oculi pertulit. Videtur ità mihi
tranſegiſſe cum crine oculum, uti olim ege-
rat Joabus cum Davide. Nam in extremum
diſcrimen à ſe adductæ urbis Joab, ut labo⸗
rem non ſubterfugit, ità decus declinavit.
Misitque nuncios ad David, dicens: Dimi-

Nunc igitur obſide civitatem, & cape eam.
Ità firmitudinem conſtipatzæ, conglobatæque
aciei cùm oculus perrupiflet, capillum accer-
ſüt, quem in triumphi poſſeſſionem immit-
teret. Vulneraſti cor meum in uno crine colli
tui, ſed dudum uno oculorum tuorum cruen-
tatum. Et miramur, ſi Afſueri ferocientis in
ſolio barbaries viſæ à ſe Eſtheri non dedatur

tantum, ſed ferviat? Cumque vidiſet Mher Eſth. 5.24

Reginam ſtantem, placuit oculis ejuz: dixit-
que ad eam Rex: Quid vis? Etiamſi dini-
diam partem regni petieris, dabitur tibi. En
ſubjectum ſyrmati ſceptrum, ubi ſuas ocu-
lorum expugnationi & ſcalas admovit pul-
chritudo; & machinas promovit. Nullum
ſuſtinendæ tantæ obſidioni par vallum. Da-
vidis tot clypeis munita turris quati potuit
uno tantum oculi jactu. Extimeſcendum fi.
nitimis Regibus Salomonem viſus infregit.
Denique ſeu in præſidium, fſeu in ſiragem
vis oculi mimia. Auctam propterea ditatäm-
que promiſſis ingentibus Agarem audies non
Domini beneficentiæ, ſed viſui litantem. Vo-
cavit autem Agar nomen Domini, qui 0

Eho, bena Ancilla, ità vindici adularis?

Tuam ille ſobolem amplificabit immensum; “l

& tanti ominis auſpicem (quaſi te tantinn ,

rantene

. 2. Reg.
cavi adverſum Rabbath, & capienda eſt urbs. 12.

lo- Gen. 16.
13

. —D . . videat.
ſit uſus theatro à viſu prædicas, beneficio-rin

rum Præterito congiario ? Tu Deus dali vißter.
vidiſti me. Vidit te ergo tantum, qui er-

, Icten
gfe⸗
4 Aunt;
ſin t,5

, ſetdo:
Pit. N
N. Porenbu
ſe ſull⸗
ſonitan
t. Eg
Peten bo
ci lig
ſaim l⸗

Cu
liten

um,

Rki
hhetniæ
rorum
Poltret
Go inter
. Lt
aer li Nehe
A aete
n hort
ver MimuruIn
u CNttunn
* mn nor,
en ace in
ing, Fd

t (eſtum Pa⸗

PM ee
Ga Clber
1i. Adk

rnir

d ilun
l, A
I. mins
. Muar
lal, g
Gtuun,
rdig a
lühet
ſupti n
e Comrelen
eſtunn
4 tigeha

Benef- rantem interſtitit, qui deſperantem erexit;
cent qui peccantem compeſcuit, qui profugam re-
marima duxit, qui virgis deſtinatam prole amplifi-
videre cavit, & proſperorum vaticinio confirmavit?

a. Paboran Iſta in me fateor manu pleniſſimâ Colitem
olle * , congeſſiſſe Sed unmiverſa uno complexa ſum

tühne II tas confe Verbo: Vidit me. Non emim reſpicit,; & de-
L retsr dig- ſerit. Nam calamitas, ſi ſuſpecétetur, mox in
nin ſi vi- præſidium ſui faſtigium ſubmittit inflectitque
deestn, potentium. Ergo Agar, ut profuſiſſimum in
ſie fuiſſe Numen poſteris teſtaretur, viſam ſe
ſignificavit a Deo. Vidiſti me. Si vidit, ju-
vit. Ergo disjectis Hieroſolymæ moœnibus ſo-
lertes hoſtes facem oſtus intulere, non inſ-
cii ſubigendæ aninæ Arci vim omnem inva-
lidam eile, quæ non per ſenſus irrumpit in

pectus.

Conſiderabam marum Jeruſalem dihpa-
tum, & Pportas ejus abſumpras igni.
tun tn
e Tictota. M
8 Cnnlls ,

Qlonis æquè moenia; oſtiaque disjecta Ne-
hemiæ ocuhis objiciebantur: ſed non æqua

n utrorumque ſtrages. Nam cùm neutrius non
Aam! proſtaret excidium, alterius tamen tantum;

quo intercidiſſet infortunio, malos deſigna-
bat. Siquidem ſtratos muros ſuſpiciebat inſ-
Fams eu- Clus Nehemias , quaſſaſſent -= ne illos Chal-
za. dæi ariete,; an veroò cumculis ſuffodiſſent:
cùm portas nemo ambigeret tedis ambuſtas.
Peccala Nimirum cum agitiorum omnium contagio-
la' ere non ne corrumpamur;, una tamen libido eſt; quæ

non Ahri
mm hubett ols

1ſier ita vigorem exeſt; ut etiam inurat,; im-
zu arzar Preſſis in captivo notis atque veſtigis ſævi=

⅞iο tiæ ſuæ. Quis enim Rubeni flagitiofum in-
zis eura, ceſtum parenti nunciavit: Non ipſe aut pro-=
Palam peccarat, ut Abſfalon; aut Balæ, cum
qua cubaret; intumucrat uterus, ut Thama-
ris. Adfuit tamen ſcelus quaſi præco præ fo-
Gen. 35. fibus, vulgavitque flagitium. Abiit Ruben;
22. & dormivit cum Bala concubina Patris ſui:
quod illum minime latuit. Compreſſum os fi-
li, & depreſſa concubinæ alvus: tibicen ni=
hilo minas perſtrepit 3 retcitürque concubi-
tus. Miraris autem patratum facinus tegi non
poſle, quando ne latere quidem poteſi me-
ditatum, imo depullum rejectümque patet-
Sororis amplexui flagrantiſſim?e Amnon in-
hiabat. Verùm fumantem amoris .Ætnam
virginis reverenti, criminiſque deſperatione
compreſſerat, ingeſtis veluti mvibus p cto-
ri æſtuanti. Quia, cum eſſet virgo, dificile
ei videbatur 5 at quippiam ageret cum eas
Verùm tantis abditus non cineribus; ſed ni-
vibus, ignis non gliſcebat tantuùm ſub gla=
cie; ſed erumpebat & nive vehementior. Au-⸗
Tbid. 4. di: Quare ſic attenuaris macie, ſeli Regis »
„m, Per ſingulos dies? Dixitque ei Amnon: Tha-

et, INa.
Pollnn.
n ir dt

4Pberi ſe

81

26Reg.
13. 2⸗

Conſcien. 4 . .
“ e miar ſororem fratris mei Ablalom amo. Amas;
rienda: & deſperas? Diſeruciaris nulla ſpe fruendi?

nam Ten- Labes, non Amor eſt; quo paulatim confi-
tatiolaté ceris. Ut ut luem appelles, ita eâ uror;, ut

Peresr inurar. Prodor utrinque & ſpe fozderis fru=
ſfſtratus, & voto latebræ deſtitutus. Latere
non licet; cum ſcortari non liceat,; Teneof;
nec amplexor, flupri manifeſtus, & exui;
lie ete transfugique thalani. Qdam frva Libidi-
zelunt. Mis tyratmmnis eſt, quæ reum pronunciat vo-

luptatis expertem. Ridere proinde Davidem
3 prlacet tantis involventem integumentis adul-
terium iuum, quod ſeie velis ommibus evol-
vebat. Nam coire cum Bethiabea Urias ab-

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

„

.

—

259
nuit accitüs ex acie: remiſsuſque in prælium
non ſarcophago ſuo mœchorum thalamum
texit, ſed retexit. Quo enim accurat ùs cor- S. David
