en enne ditione ſanctificati panis haud appellati, ſed fragatur in ſcypho. Nam & Joſeph, qui nuſ-
derluer invifi Sauli, quòd transfugæ faverint. Sperni- quam non coœli theatro intererat, vel in carce-
eſen . tur etiam direptio Temph, quæ ſi non pro- re ſommorum interpres, ut primum afledit
enlei e bari, fingi ſaltem ſine ambagibus potuit. Uſ- Regi, deſüt prophetare. Uſque adeò aulæ aurd Bigvita:
us de que adeò & humani juris vindices ſumus ſe- corrumpimur, ut ne Joſepho quidem, cui, in= noxia.
mn 6lant Veriflimi, & divini ſumus peculatus contem- ter obſcoœenos fratres, licuit videre ſidera & ma-
Fuleku. ptores. Non uno viſa eſt obſtringi crimine nipulos, obducta ſit viſionum ſcena, in ſolio. Ec-
, guhne Dilecta, & excluſi à foribus Sponſi, & lu- quando enim vaticinatus eſt Joſeph in Purpura?
ſtrati fori, aditæque urbis rea, vaga ſcilicet Viſa eſt cruentari, atrarique oſtro Prophetia:
& ingrata. Cæditur illa quidem & nudatur; & regni trabeâ, infeſtâ quaſi nube, velatum eſt
Grlr 5 non autem rejectus in illa Chriſtus, ſed clamo- coœlum imperanti. Expalluere arcana cruorem
finn ribus ejus urbs turbata virgis mulctâque vindi- muricis: utque, cum Principe, Æ gyptus mer-
un niti Cant. 5. catur. Invenerunt me cuſtodes, qui circumeunt ſa eſt in mare rubro: ità Palefiine decora pe-
5.

civitatem percuſſerunt me. Nullus ad fores ſuc-

riere in throno, cum Principatu. Arduum e-

r chein , cedit Edituus, qui non admiſſi Numinis Vin- nim eſt, in rubore candere: nulliuſque tam
lun denn dex ſit. Ut verò perreptaverit compita, confe- conſtans firmâque eſt acies, ut fulgoris exupe-
Polmnge ſtim adſunt excubiæ concurſationem ulturæ. Ni- rantia non hebetetur. Videre & videri raro ſoe-
Uinbs , mirum, ubi peccatur in Deum, nemo inveniri dere junguntur: iſque cœlum vix reſpicit, in
ſbirn, poteſt, qui vel objurget morantem. Si tantum quem oculi populorum ſunt conjecti; euique;
. uint, vicos oberret Sponſa, præſtò lictores ſunt, qui pro cynoſura, quam exploret; corona eſt prin-
onins, 4 ſpolient, qui vinciant, qui vagantem cædant. cipantis. Ergo in oratorio ſuo deſunt Judithæ
n lwuß t primum opprimi ſeſe calamitatibus ſenſere vulnera, quæ curanda Numini objectet: in au-
un , Gen. 42. Patriarchæ, illico exclamarunt: Peccavimus la veròô; lippeſcit Joſeph, luteſcit Nehemias:
4 e 21. in fratrem noſtrum. Et peſſimi criminis polluti illi ſidera ſubducuntur; huic labes affricantur.
otl “R labe, nonne peccaſtis in Deum? Enimverò vix Ego & domus Patris mei peccavimus. Eluceſcet
tn angimur læſi Numinis contumeliâ, qui diſcer- id quoque clarius, ſi fœminæ foœminam com-
ſukn pimur, ſold recordatione duriùs à nobis acce- paremus. Oravere in trepidatione populi ſui
D o⸗ pti fratris. Hinc eſt, quod reprehenſus ab Elia tum Eſther tum Judith. Utraque certè legis Do-
ngs Achab, miratus eſt tantis ſe peti telis in Pro- mini tenaciſſima. Verùm quæ gynæceum Aſſue-
i, c i e&. phetam minimè injurius. Et ait Achab ad E- ri Principis incolebat, haud ie inquinatorum
k liam: Num inveniſti me inimicum tibi ? At fyllabo exemit;, inquiens: Peccavimus in con- Eſth. 14,
lnn te direptæ vineæ, interfeétique civis reum 6os ſpectu zno, Gideires tradidiſti nos. Viden ut
i, , Ktbicæ Tom. II. M 2 etiam

in M

136

Aula di- etiam Columbæ offuſa ſit fuligo; conſidenti
26. prope fornacem Aulæ. Poteſt orare Eſther,
quali rea: ſcelus Judith expromere non poteſt.
Enimverò pfallit altera in ſolario domus ſuæ,
Monialin Orat altera in conclavi domus regiæ. Nulla tam
clanuſura. lactea via eſt, quæ; ſi transferatur in aulam,
Ragin maculis, pro ſideribus, non diſtinguatur: cùm
ſublata domeſticos in lares via, quanquam late-
ritia, ſideribus illicò interluceat. Et quamvis
"nonnullis in Aulis perſancte ab aliquibus, &
maximè regnantibus, vivatur: Aulæ tamen ea
eſt natura, ut facilius ibi nutent Animæ, quàm
ſtent. Moyſen animadverte in atrio Pharao-
. nis cultu moribuſque Iſraëlitam. Deum ta-
Exod. 3. men nunquam ſpectavit in regia- Exceſſit ex
4. aula, Deo, etiam in rubo, fruiturus. Quin
& excalceari jubetur propè Horeb: non enim
muniri pes debet, qui abſceſſit à regia, quique
in eremo ſpatiatur. Solve calceÄamentupe pedum
tuorum. Locus enim in qu ſtas, terra ſanbla eſt.
Quaſi ſecuritatis ſuæ conſcius redderetur Va-
tes, cui id ſanctitas loci eſſet exhibitura, quod
illi pellium involucris contra morſus & offen-
dicula præſtabatur. Imô verſa inibi in anguem
virga, non modé ſine vulnere corripi potuit;
verùm, quà tenebatur, ità manum inſtruxit;,
ut ipſis quoque elementis imperarit. Quid er-
go;, procul à regia, nacturi ſumus in Lilio,
uando elementorum præfecturam ſortimur in
Dracone? Miſeret me proinde tui, Nehe-
mia, qui candidior licèt ſis Cygno, coacer-
varis tamen inter Corvos, uno aulæ contu-
bernio ſordidatus. Videri proinde mirum non
debet, ſi præconiorum parcior vox fluxit
coœlo ſuper JESUM, quùm & Jordane emer-
ſit, quàm cùm effulſit in Thabore. Ibi namque
Matth. 3. inclamatum eſt: Hic eſt fllius meus Dilectus, in
17. quo mihi complacui. Ea verò perſonuit in mon-
Math. te laus: Hic eſt Filius meus Dilelctus, in quo
17. y5. miki benè complacui : ipſum audite. Porrò inſe-
derat Dei Spiritus JESUM propè Jordanem,
quem tamen ſpectandum ſeſe dediſſe in monte
nemo Evangeliſtarum confirmat. Cur ergo
parcids commendatur, qui & baptiſini dedi-
catione, & Joannis alloquio, & allapfu Co-
lumbæ, tantis in Jordane titulis cohoneſtatus
merſerat ſeſe pariter & extraxerat & lavacro?
Confluxerat enimverò ad fluvium vulgus ex
Judæa Hieroſolymäque innumerum: rari au-
tem ſeceſſerant cum Chriſto in montem. Ut
Religiones ergo obeſſe nobis turbam moneret JESUS ,
Sacra au- uberiorem ſui efſe voluit prædicationem in
mero per- Thabore, quàm in Jordane. Et quamvis idem
Jenarum eſſet Chriſtus in turba & in ſolitudine, docu-
non nimiii . . ..
amplif- Hento fore putavit nobis;, ſi parciùs laudare-
sanda. tur, ubi effuſiori ambiebatur Judæorum pane-
gyri. Quod ſi vel Chriſti fulgores wulgus quaſi

Gella.

interpolat, quando unum ſitit Jordanem ,„ in

expiationem flagitii noſtri: quam ſumus futuri
nos miſeri in aula, quos gentium circumſiſtet
colluvies umi Pactolo inhians, in criminum in-
crementum? Decoloramur turbâ initiandà bap-
tiſmo: & refulgebimus, inter homines pecca-
turos? Vulgus, etiam cum abluitur, inquinat:
quas offundet ſordes in coeno? An non Vides
elatum adoleſcentem à Naim, ſine turba non
inferri ſepulchro? Et turba civitatis multa cum
Luc.7.12. i1la Philoſophari nos monet feretrum, in qu
. » quo
adoleſcens jacet, hinc Morte, inde Turba op-
preſſus. Quod enim obeſſe nobis ſolet ad cur-
ſum, paratiorem id viam expedit morti. Nuſ-
quam enim patentior Morti aditus, quam per
confertiſſimam gentem. Hæret, reſidétque

Oliva

Mors animæ, ſi nullis ſtadium atteratur veſti⸗
giis: ſi verò multitudo ferveat in ſemita, im-
pigerrimè ad inferendam perniciem, expedi-
tifliméque evolat. Interminatus Adæ uxofique
fuerat ſupplicium Deus, ſi foftè interdictæ ar-
bori admoviſſent manum. In quocunque enim Gen. 22
die comederis ex eo, morte morieris. Edunt, 7-
& vivunt. Nimirum ereptare in tanta rfaritate
mortalium Mors nequiit, quamvis eam indu-
ceret Dominus. Cœpere mori, poſt culpam:
at non illicòè mortui. Multiplicari cœpti ſunt
homines, & invito quaſi Numine, Mors irrep-
ſit in mundum. Conſurrexit Cain adverſas fFra- Gen. 4 8.
trem ſuum Abel, & interfecit eum. Porrò ſi car- Religienes
nis interitus, ad ſpeciem, fere fruſtra accitur Saeræ nu-
à Deo in ultionem violatæ legis, faſtidio ſoli- voher-
tudinis; adéſtque vel inter fratres, hominum Tngen
incremento pellectus in orbem terrarum: Quis amplißi
non videat appetentiorem multitudinis Mor- anade.
tem cordis ſuturam, quæ ſine turba in turba Tepigita-
eſt, eminet verò in turba, deſinitque eſſe Nu- in
merus in numero? Ecquando enim aut in ſo- Tmtunat
litudine non extincta morum eſt lues, aut in paueci.
foro non revaluit? Ciumque cœpiſſent homines Gen.é.1
multiplicari ſuper terram... dixit Deus: Non
permanebit Piritus meus in homine in æternum,
quia caro eſt. In hominum copia vel ſolus ocu-
lorum reſpectus peſtem intulit filis Dei. Vi-
derunt enim filii Dei filias hominum, & exar-
ſerunt. Nocentior turbæ afflatus, quàm Baſi-
liſci, eſt. Effundit enim ille peſtem, in eum,
quem reſpexerit. Multitudo verò hominum
nec parcit feminæ, quam aſpicit, & in ſeſe
venena diffundit. An non ipsâ quoque Viper4
Turba nocentior? Nam illa parentem lacerat,
ut naſcatur; hæc, ne moriatur, ſeſe jugulat,
& occumbit. Nunquam enim ſibi turba non
obſtat. Tunc exibat ad eum Hieroſolyma, & Matth-3.
omnis Judæa, & baptizabantur ab eo in Jor- 6.
dane, confitentes peccata ſua. Videns autem
multos Phariſæorum venientes ad baptiſmum
ſuum, dixit eis.. Quidnam eis Joannes dixit?
Audi: Progenies Viperarum, quis demonſtra-
vit vobis fugere à ventura Ira? Ità-ne? Phari-
ſæi ſunt, & Viperæ appellantur? Accedunt
ad lavacrum, & criminum arguuntur? Qua-
re baptiſini candidatos non Sgnos efle di-
cis, ſed angues? Multi ſunt, & fictè pozni-
tentes. In eremo medetur Anguis: in turba
lavacrum non omnes lavat. Ergo & Nehemias
iniquorum eximi elencho, juſtus licet, non
potuit, quòd in aula verſaretur pocillator Ar-
taxerxis. Nimirum tum primum Columbæ ti-
tulo cohoneſtatur Sponſa „ quùm in forami- z.

nibus abditur cavernarum. Columba mea in Can. 2

foraminibus petræ. Hinc Jobus exclamat: Con= gob. 345
teret multos innumerabiles, & ſtare faciet alios 24
pro eis. Et quare conterentur? Quo involuti
flagitio profligabantur? Multi ſunt. Vix in-
nocens eſſe poteſt multitudo: ſi innumeri fe-
runtur, tot plerunque eiſe ſcito latrinas, quot
capita. Interfecturus propterea populum Do-
minus, quòd cum lachrymis carnes efflagitaſ-
ſet, Mannam pertæſus, antequam coturni-
ces immitteret illecebræ funeriſque ſequeſtras “
fuum, qui uni Moſi fuberat, ſpiritum in Se- Nutm.ä6
niores ſeptuaginta diſperſit: ut fcilicet ſup- .
plicii atrocitatem multitudo antecederet Pra-
lectorum. Deſcenditque Dominus per mbem
auferens de SWiritu, qui erat in Moyſe, G
dans ſeptuaginta viris. Exinde volucribus pluit
in caſtris, avéſque mors ocyor conſequuta-
Ergo nen murmuri tantum clades imeubui

(Alla)
Cun
Zennin
Gnnb
ſli
1 mu
emri
Geltur ⸗
ſihmt,
ehu
WI
3 iin
mmnn n
unteetu
tu ln
1 Mnitu
1rEl.
WMraetun

t

niate

Givin
onint.

En amp
ſco. K b
A nedollas
ſmutate e
uu. Leer
e lber,
n ille ſan
Dnek echun
Erlliern

uc,
WalI

A, mod
kumenume
Unl .
, igneſen
Aperuntt,
tn. Nanita
niitamit

4 , U non

*

Nnt amn
Nn Petula
N lut
nnt, 1
nſte din

n ſeſe
n edet.
2 Wn
tetclde
i. Mnt
enntn
6 emnl.
ſt ann
icein
Morne.
uagftſte
Doröhien
uſt 4—

ltinmd
ituclis Mr⸗
turba nnt
ungreel N⸗
uman ab
Klnes, a 1

Piſent ionr

rit Deu NK

ine in dmnmn
vel
flliis Der f

umum, Aen.

Oun

eſtem, nen,
verd honmm
et, Knk
Cvoce Ne
Arentelnkutn
I; Eeſ
nſbi tuhnm
r 5 AE
„ iln as
1 4l MMiſ
1s omme r

,E e N
ens: Nt
en Men

Uin n

Gn

ſne

Iudic. 7

Pl. 135.
13.

Peceati
damnar

Voluptas
vans.

manitates, non flagitia, non ſacrilegia, non

in Cap. L. Lib. II. Eidræ. 137

ſed concupiſcentiam diviſio multiplex ſubſe-
quuta;, Seniorum funeribus proluſit. Inde &
coturnicibus infartum os, & cadaveribus pe-
reuntium humus inſeſſa. Stipes nimirum es,
niſi ex ea rerum fſerie condiſcis, patere tum
criminibus tum ærumnis turbam; rarâque eſſe
fecialia innocentiæ & multitudinis. Dixit Do-
minus ad Gedeon: Multus tecum eſt populus,
nec tradetur Madian in manus ejus. Exautho-
rentur cohortes, domúmque remittantur. Tre-
pidant, an pejerant? Scelere, an imbecillita-
te diſpunguntur? Neutro.
quas Icripſiſti legiones, diſſolvis? Multæ ſunt;
unde victoria multitudini tribueretur. Qui di-
viſit mare rubrum in diviſiones: quoniam in æ-
ternum miſericordia ejus. Ut innocentior tranſ-
mitteretur Ifrael in eremum, ſua cuique tribui
ſtrata ſemita in fluctibus. Nimirum rareſce-
re multitudo debuit non uno tramite tranſi-
tura, ne fortè uno conglobata itinere, facilius
inficeretur ſcelere, & naufragium impenden-
tis æ quoris provocaret.

Vanitate ſeducti ſumus, & non cuſto-
divimus mandatum tuum, & cere-

monias.

perniciem, non vanum ſit, ſed validum.
Tranſtulit propterea ex Hebræo Sanctes:
Corruptione corrupti ſumus. Quàm miſerum eſt,
non veritate frui, ſed vanitate: & ità vanitate
decipi, ut lue corrumpare. Inanis voluptas
eſt in amplexu: acris, vehemenſque in ſup-
plicio. Si blandiatur, nihil eſt: ſi graſſetur,
ad medullas uſque rabie, ſtragéque pertingit.
Vanitate ſeduéti ſumus. Corruptione corrupti ſu-
mus. E.gerrimè tulit Lyſimachus hauſtu frigi-
dæ & libertate excidiſſe ſe, & imperio. Frigi-

ILAramun eſt flagitium, ut ad inferendam

dam ille ſanè bibit, ſed bibit. Voluptarii verò

eo eſt jactura miſerior, quòd illuditur pariter

& profligatur. Libido enim, ut oblectet, au-

ra eſt, qua decipimur; ut ſæviat, telum eſt,
quo cadamus. Moſis ſanè baculus modò an-
guis, modô fulcimentum eſt. Sibilat, ſed &
ſuffulcit. .Æquè & ad noxam & ad ſalutem in-
ſtrumentum eſt. At ſcelus larva eſt ad illicium,
pondus ad pœnam eſt. Ad voluptatem colora-
tur, igneſcit ad cladem. Iris eſt, ut imponat;
ut perurat, terreâtque, accendhtur in Come-
tem. Vanitate ſeducti ſumus. An veſtri vos cri-
minis pœnitet, qui ſcelus veſtrum ità extenua-
tis, ut non facinus videatur eſſe, ſed fucus?
Nonne cum Hethæis miſti eſtis procaciter?
Nonne petulanter Prophetas Domini deriſiſtis?
Nonne litaſtis Baalim? Has verò criminum im-

monſtra dicitis, ſed uno Vanitatis titulo con-
velatis? Lugetis, an luditis? Imòô, ut prolapſi
vulgi cumularemus dedecus, maluimus illud
Vanitatis arguere, quàm piaculi. Peccare ſi-
quidem & Vir poteſt, imò & Angeli potuere.
At vanitate decipi, ut corrumpare, amentis
eſt, ideôque minor ſupplicio intamia. Quid e-
nim pati poſſis atrocius, quàam conſumi? Quid

veròô ad oblectandum infirmius, quam quod

inane & vanum eſt? Dedis te ergo corruptio-
mi, quâ in cadaver, ultrà mortem, ſævitur, non

voluptatis illecebrâ, ſed dolo, fucéque vanita-

tis? Pati non reformidas, quod in ſuppliciis poœ-

narum ſupremum eſt, cum ne rudimentum

quidem oblectationis perceperis. Corrumperis
Ethicæ Iom. II.

Quorſum igitur,

wanitate. Clavo Siſara interiit, miſerrimo ille
ſanè fatô extinctus. At lacte ſomnôque refe-
Ctus, funeri voluptate proluſit. Tu verò fato
urgeris Aſſyrii Heluonis: qui Judithæ & am-
plexu caruit, & ferro periit. Vidit, & interiit.
Ardere potuit vicimia beatitatis expetitæ: eâ
tamen & frui nequiit, & perimi potuit. U-
que adeò non fabuloſi duntaxat apud inferos
Tantali exponuntur’, verum & in tentoriis Scri-
pturarum ſpectantur poma, nec carpuntur:
quéôdque apud Manes ludibrium tantùm eſt,
apud Bethuliam & ludus, & funus eſt. Viduæ
ſiquidem dextera, quæ, ne blandiatur Duci,
obriguit, explicatur, ut ludionem obtruncet.
I modò, & verſipellem conſectare volupta-
tem, quam in auras evanuiſſe experieris in oſ-
culo; in vulnere verò occalluiſſe eam in ferrum

congemiſces. Videre jam libet, qu ratione

prolapſum ſit vulgus in flagitia. Vanitate ſedi-
ti ſumus, & non cuſtodivimus mandatum tuum,
& ceremonias. Audin'? Contemni potuere præ-
cepta, quia & negligi potuere ceremoniæ. Mi-
rabar equidem violationem mandati non exhor-
ruiſle populum, vixque credebam alumnos
Moſis, ex improviſo, in Dei tabulas conſpi-
raſſe: cùm mihi rudimentum criminis à Nehe-

Parve in

malo.

mia neglectæ ceremoniæ objiciuntur. Nimi- kegulari
rum etiam Cicuta veneno ſuo proludit, flo- minima-
réêmque ſuum habet iniquitas; libétque crimini am ne-
anté laſcivire, quàm furere. Delebuntur man- ledas

data, ſed cum ceremoniis. Miraris, ut video »
trucidatos Regis nuncios ab iis, quos huma-
niſſimè Princeps evocabat ad epulas. Itane ef-
ferari potuere nundinatores? Nullus aut hu-
manitatis pudor, aut Majeſtatis metus abduxit
villicos nuptiarum transfugas à cæde? Falle-
ris, ſi forté putas itum confeſtim ad cladem.
Irriſere primum nuncios, tum ſubſannarunt,
mox audacia, temeritatis ſucceſſu, in ferociam
verſa, à ſibilis progredi non refugit ad vulne-
ra. Ferrum firinxit, ad lanienam impunitate
ludibrii extimulata. Reliqui verò tenuerunt ſer-
vos ejus, & contumeliis affectos occiderunt. Ne-
mo confeſtim in feram agitur. Niſi probris fer-
rum prolectaſſent, haud illud in ſervos ſtrin-
gere licuiſſet. Elanguit proinde Patriarcharum
barbaries, quæ fraternæ cædi non proluſit.
Ecce Somniator venit: Venite, occidamus eum.
Conquieſcet furor, qui exorditur à funere. Pe-
riret adoleſcens, niſi eum perdere ſtatuiſſetis.
Si mitiùs vagiiſſet livor, a vinculis gradum
faceret ad ſecures. Qui verò gladium in veli-
tatione diſtrinxit, emolliri ferrum ſentiet in
conflictu, ſicaque lenteſcet in funem, quæ cæ-
dem, mullo iræ præludio, præcepit. Rugit
Leo, antequam laceret: fulgetriſque ſeſe coe-
lum proritat in fulmina. Criſpatur mare, tum
tumet: nullaque peſtis non vagitu latratum an-
tecedit. Herbaſcit rubus etiam in ſpinis ſuis: &

Tuntatio⸗

num ſons
eſt.

palpari ſine noxa dumi poſſunt, cùm pullulant.
Vel Abſalon proditionem molitur à rhedis; Asſalon.

tantique ſceleris ſanguiniſque rudimentum,

pompa eſt, & apparitores quinquaginta. Igi- Tepidita-
tur poſt hæog fecit ſibi Abſalon currus & equi- ¹ dam-

tes, & quinquaginta viros, qui prrcederunt
eum. Ut tardiùs ad imperii metam deferretur
proditio, quadrigis circumvecta eſt. Si enim
regnandi rabies a buccinis inchoaſſet, citò re-
frixiſſet, lapſaque eſlet ad obſequium à certa-
mine. Ideò pugnavit; quia proluſit. Noli me-
tuere furorem, qui furor emergit. Id time fa-
cinus, à quo tirocinium, ſine feritate, poni de-
prehenderis. Judas ad proditionem Domini non
M 3 extemn-

72 Wπ.
2. Reg.
1 5. I.

138

extemplò prorupit: obloquutus primùm eſt de
Magdalena, & cùm alabaſtrum infeciſſet un-
guenti, tum ad effundendum teſtamenti cali-
Matth. cem exarſit. Quid moleſti eſtis huic mulieri

2,60 14.

Tunc abiit unus de duodecim, & ait: Quid
vultis mihi dare, & ego eum vobis tradam. Ab
egenorum patrocinio proditio Numinis imma-
nitatem flagitii ſui orſa eſt. Contaminatam
prius à perduellibus Jeremiæ eſcam, tum
cædem ab eis deſignatam intelliges. Mittamus
lignum in panem ejus;, & eradamus eum de
terra viventium. Coaluit antè livor in ſul-
phur, tum in virus ebulliit. Multitudinem
filiorum Iſraél, quam tumultuantem contra
Moyſem vides in Pharan;, à fletu inchoat;
Num. 14. citra lapides ſævitura. Hgitur vociferans om-
1. 10. nis turba flevit nocte illa, & murmurati ſunt
contra Moyſen & Aaron. Cüumque clamaret om-
nis multitudo, & lapidibus eos vellet opprime-
re.. Quam lenis furor, qui exorditur à luctu!
Hanc ego præcipuè feram extimeo. Atqui
lachrymatur. Ut cruorem luctu ehiciat. Non-
ne guttæ ſcopulos excavant ? Hic concreve-
re & lachrymis lapides. Omnis tarba flevit.
Sed ſaxis pluiſſe in tabernaculo nunciatum
eſt. Cüumque lapidibus eos vellet opprimere.
Quò mitius bacchatur intra vallum livor;,
eò deſperatiùs ſcito illum, convulſis ſignis,
in acie graſſaturum. Velatur cœlum, tum
tonat. Et ne mireris ad ſaxa itum à fletu
eſſe: diſpice luxuriantem in Hore ferociam,
ad enſes mox crucéſque dilapſuram. Corone-
Sap. 2. 8. Mus nos roſis, antequam marceſcant.. Oppri-
10. mamus pauperem, nec parcamus viduc. Quis
& calathis lectum iri acinaces ſomniaſſet? Quis
in corymbo latere pharetras, arietéſque pu-
taſſet? Mors tamen cubavit in roſa; & quas
amplecteris voluptatis corollas, citò in cru-
delitatis laqueos demutatos exhorrebis. Proh
facinus! Pubefſcit in thyrſo jaculum, arcuſque
flore pro nervo intenditur. A pratorum lu-
xurie proſerpit furor in fori cruces: quique
laſcivit in fœno, in patibulo mox graſſatur.
Et Eſaü quidem ultio præferocior, quam de-
ſignaverat fratri necem, refinxit in ofculum.
Garuit enim tirocinio furor. Venient dies lu-
Gen. 27. ctus Patris mei, & occidam Jacob fratrem
42¾. meum. Ut ventum in arenam, quæ virus om-
ne inter minas effuderat Anguis, manavit am-
Gen. 33. broſia. Currens Eſau obviam fratri ſuo, am-
plexatus eſt eum. Quis & fulgure eliquandum
nectar exiſtimaſſet? Is, cui furoris cunabula
perſpecta ſunt. Necubi rabies extra vallum e-
langueſcat, orſam eam à mitioribus auſpicium
cladis oportuit. Ideò Saülis in Davidem o-
dium ad haſtas uſque progreſſum eſt, cujus
1. Reg. Pubertas citra cruorem eſt exacta. Won rectis
18.9. exrgo oculis (poſt puellarum occurſum & tri-
pudium) Saäl aſpiciebat David. Gratularis tu
fortè Davidi, in quem Princeps ſolis oculis
detonat. Hinc maximè trepido. Ut enim vi-
vacior hordei culmus erumpit, quem dia gla-
cies compreſſit in ſemine, ne prodiret: ità
livor, qui non ſtatim effunditur, eò eſt im-
manius bacchaturus, quò ſegnior prorepſit ad
graſſandum. Effuſiſſimi, largiſſimique fuere
imbres, quos nubecula, quaſi hominis veſti-
gium, Eliæ conflata precibus anteceſſit. Ecce
nubecula parva. Qui ait: Aſcende, & dic
Achab: Junge currum tuum, ne occupet te plu-
via. Cüumque ſe verteret, ecce contene-
brati ſunt, & nubes, & ventus, & fabta eſt

pluvia grandis. Ità perſtrepit cœlum, quùm

Jerem. 1i.
19.

3. Reg.
18.45.

—.,

Oliva

non ſtatim fragoribus fulminibuſque inhorreſ-
cit. Colôque par vitium, cujus quò lentior
prorumpit, eò efferatior futura tempeſtas eſt.
Neque enim raptim avulſit pomum Heva, pe-
ſtémque confeſtim abliguriit. Verùm philoſo-
phata din eſt de pomo cum Serpeme, arbo-
rem exploravit oculis, colorem ſaporémque
examinavit, ad extremum divulſit à ramo foœ-
tum, ut, immortalitate in pretium datà,
poœnitendæ voluptatis hauriret, in illecebra
frugis, epitomen ærumnarum. Atque utinam
id increſcentis diſpendium viti una mulier
pertuliſſet: doleo iiſdem irretitum plagis, ex-
ceptumque Petrum inſidiis, quem timor in
blaſphemias præcipitem egit, cunctatiori à
greſſu molitus perjuria. Petrus verò ſequebatur
eum à longe, coram Oſtiaria periturus. Pudet
me certè Apoſtoli, quoties eum memini pe-
jeraſſe. Ergone is qui ex ore piſcis aurum e-
duxit, ſuo ex ore ſulphur evomuit? Suppedi-
tat ſervatori piſcis, unde eſſe deſinat Publica-
nis obſtrictus: & piſcator virus expuit, unde
Dominus inficiatur pariter & erubeſcat. Ità
nimirum defectionis proluvies exundat, quæ
initium a ſtillicidio fecit, non tam manare;
quam gliſcere edocta. Sequebatur à longé. Tan-
tuùm non erat Seraphinus, qui convelando Do-
mino intereſſet. Cœpit anathematizare, & ju- Mar. 14.
rare, quia non novi hominem. Tantùm non eſt 71.
Caiphas, cujus calculo damnetur JESUS ad
Crucem. Extimeſcenda ea præ Cæteris peſtis,
quæ pigriùs ſerpit. Salomon certè, quò ma-
gis eminus viſus eſt peti à fuperſtitione, eò
arctiori conſtrictus nervo ante ſaxa procubuit.
Laſcivire primùm fſuperſtitioni libuit: tum li-
tavit: moliri tandem fanum occœpit. Ada-„. Reg.
mavit, inquit, mulieres alienigenas. Sed ca- 12.
ſt, quamquam contra legem. UXores enim
ex Ithuræis duxit. Depravatum eſt cor ejus,
ut ſequeretur Deos alienos. Quid plura? Edi-
fcavit Salomon fanum Chamos. En flagitii
repentem in carceribus tyrannidem, evolu-
tam inde evolantémque ad metas ſuperſtitio-
nis. Ergo divinavit Nehemias, qui procul-
catis præceptis violatas ceremonias conjunxit.
Nunquam enim Moſis tabulas abdicaflet I-
ſraël, niſi ceremoniarum membranas conſci-
diſſet.

Gen. 3. 6.

Matth.
26. 58.

Non cuſtodivimus mandatum tuum, ρ
ceremonias, & judicia, quæ præce-
piſti Moyſ⸗ famulo tuo: Mememo
verbi, quod mandaſti Moyſi famulo

1u0.
N Ova demerendi Principis initur ratio, Peccati
[(Nquando blanditiis Numen Vates à ſuppli- Jamna.
cio deflexurus ad gratiam, Iſraeélis non pro- Tribala-
merita, ſed flagitia commemorat. Miſerere, tio verir.
inquit. Cur? Litaſtis? an verò abſtinuiſtis vos
& à rapinis, & ab epulis? Peccavimus. Si
miſeret Dominum ærumnarum, noſtri eum
miſereat, qui ſcelerum ſqualore obſolevimus.
Non tam compedes Numini objicio noſtras,
quàm facinora. Iis enim quiſquis pollutus ali⸗
quando fuit; longè omnium miſerrimus eſt.
Retectis proinde ſceleribus populi, multum
de ſupplicio remiſſum iri Nehemias ſperat
quòd putet, non ſæviturum Dominum in

ærumnoſos. Quæ autem par crimini calami- Servire

Dee.

tas? Et quando mira eſt Nehemiæ in depre-
cando ſupplicio induſtria, inſolens quodue
ars

4

—

„,6
.
M
6 aop
mu⸗
elet:
,e in
adenmer
ed pell
ran
ſi N
htre
fkn
e
Irno
mmlenn
rin
n,m
Gellou⸗
ſanla
Senobſe
fhi ett
Lberas
hin. 1
ier iſer
ſnet,.
Güketin
Gun hure
e conſ
Aorum
Eent ſer
I, gui
e inge
In ac
W, non!
rmum.
A hix
Wen nun
ſuntinli
n
Gl tnn
teinmd m⸗
tre Hiin
e I t
IG. Id e
eck, an
WI (cel!
N thunibu
n olleg,
de de
) (omn
H
Nam
te mit i
Fhent.

ſln yen
ſop/ 1

11

n

ichun

Alen Dipnina: ars eſt efferendi Moyſem à famulatu. Moyſi,
eas vers, inquit, famulo tuo. Dormit, an perorat id
hbe loci Propheta? Ut Numen propitiet, violatas
Imfla. à populo tabulas obtrudit: Ut Moyſem co-
Ente, Mn. honeſtet, inter ſervitia coacervat, renunciât-
prenn. dervire ue illum non Legiſlatorem, non Victorem,
tindk. Deofeliv. non Ducem, ſed mancipium. Ne libertum
n 5. Men. quidem eum dicit, ſed famulis adlegit. Enim-
1n Nu verò percallebat vir prudentiſſimus, lictorum
Uhreun apparatui, fulgori prætextæ, faſciumque ma-
II Me jeſtati Numinis præſtare ſervitutem. Maluit
n lri e propterea Moſis dignitatem famulatu, quàm
en inn Aalie; Principatu efferre. Niſi fortè ità Pocillatorem
nnchttmn; viles ari-Aulæ imbutum moribus credas, ut ſervitio
i g w. Principis corruptus, nihil præſtantius duxerit
En. Ml famulatu. Vel, ſi Vir cordatiſſimus non ità
m Neniix. ſenſit, ſaltem in ſcena cum perſonam ageret re-
Pnanm gii Pocillatoris, more loquitur adſtantium Re-

gibus. Hi porrô ità totis animæ medullis ebi-
beêère ſervitutem, qui Principi miniſtrant, ut
unam tantum & loquantur,; & norint felici-
tatem, famulatum nempe & ſervitutem. Non
eis effulgurat trabea, miſi Principi famuletur.
Non illis Præfectura ſublimis eſt, niſi ſeſe quo-
tidie in obſequium Regis ſubmittat. Pro erga-

nun! de
deſut
V echut u
erubeſert

ur à len

comtladh ſtulo iis eſt Curulis, ſi ab Aula refigatur. Una
atkae eis Libertas eſt, nunquam à famulatu Domini
Tauunmt. reſpirare. Una pro ſceptro compes, quo abſ-
unndin cedere à ſervitute nequeunt. Nulluſque tam
tun vecors eſt, qui abjectifcimnis obſequiorum veſti-
tnſ giis prætorium imprimere atriumque non malit,
ccne,dr quàm laureatis imperii faſcibus legiones, ur-
ngfüm beéſque conſignare. Uſque adeo ipſis inhæſit
thu al Aulicorum præcordiis famulatus, ut ſolam
nilhun m oleant ſervitutem. Meritò proinde Nehe-
n outjt 4 mias, qui apud Artaxerxem Pincernæ mu-
ignt. Eir nere fungebatur, eam de famulatu opinio-
en. Uiuugen nem præceperat, ut Moyſem commendatu-

Talens tus, non Prophetam diceret Numinis, ſed
medio- ſervum. Memento verbi tu, quod mandaſti
crig. Moyſi ſervo tuo. Non modèò illum non appel-
lavit Principem tribuum, ſed ne Prophetam
quidem nuncupavit. Servum dixit. Ilis ab-
Jſue. ſtinuit titulis, quibus in admirationem verius,
noNa N quàm in imitationem concitaremur. Num-
ulas Dande quid enim omnes Prophetæ? Etſi cupido va-
mennbkanu ticinandi inceſſerit nos, non haurimus prop-
terea Spiritum prophetandi. At Domini ſer-
vitute niſi tu te abdices, Dei famulus cenſèê-
ris. Id ergo in Dei regia ſupremum dignita-
te eſt, quo nemo carere poteſt, niſi vecors.
Noli cœli primoribus aut volumina invidere,
aut thuribula. Ut aris excludare, ut ſcientiaâ
non polleas, ſi Domino famulere, id conſe-
quutus es decorum, quo Moyſes nihil habuit
ſuis in faſtis grandius. Moyſi ſervo tuo. Eam
ergo demiſſionem animi convellas velim, quàâ
in ſocordiam, dejectionémque ageris, ſicubi
te non iis inſtructum chariſmatibus deprehen-
das, quibus plerique in Chriſtiana Republica
Præſtant.

tun tuunl

Cum tranſgreſſi fueritis, ego diſpergam
vos in populos.

Familia-
ritas cum
ſæculari-
bus.
Religioſus
in aala.
Cella.
Monialii tiendum terrorem grandis ærumnarum faſcis

cleuſurs, exolvi poſſet, exponique lapſuris, ut à ſceleri-

Aptivitatem his ſanè vocibus intermina-
tur Iſraëli Dominus, ſi fortè polluatur.
Quis verò neſcit uno ſervitutis vinculo ino-
biam, tabem, laborem, depreſſionem, fa-

mem, exiliumque colligari? Et cùm ad incu-

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ. 39

bus calamitatum acervo abſterrerentur: unum,
idque leviſſimum ærumnæ genus coërcendo
populo expedivit & tanta ſuppliciorum mole,
diſperſionem ſcilicet in barbaros. Ego diſ-
pergam vos in populos. Nonne illos patrimomo

exues? Nonne patria pelles? Nonne corond

ſpoliabis? ſqualore conficies? catenis oppri-
mes? luto, cophinis, paleiſque adobrues?
Cur ergo, tantarum calamitatum compreſſo
tonitruo, una diſperſionis fulgetra tot inter

faces intermicat? Nimirum nihil genus Abra-

hæ pati poteſt acerbius, quàm ſi commiſceatur
incircumciſis. Non ferro, non ſtigmate, non
laterculis Dei populus opprimitur. Tum mi-
ſer eſt, quùm gentibus immiſcetur. Attamen
folatium jam penè eſt, quod eſſe debuit ſup-
plicium. Irrumpimus paſſim in prætoria, in
tabernas: nullum non urbis viculum non per-

reptamus: nuſquam nos beatos putamus, niſi

cùm à ſcribis accimur: nuſquam miſeros jacta-
mus nos, niſi cùm à turbis ſeducimur, domi-
que noſtræ diverſamur. Ita ne? felix ovis eſt
inter Urſos? Reſpirat inter Chaldæos Palæ-
ſtinus? Quid Lilio cum rubis? Quid Colum-
bæ commune cum accipitre? Saülem inter
Prophetas nudari gratulor. Ffallet ſiquidem,
& prophetabit. At Samuel inter Equitum ma-
giſtros, Cclaſsiſque triarios, quos, rogo, hym-
nos edocebitur, aut quas hoſtias inter lituos
non dediſcet? Pſallit cum Sacerdotibus Saul?
Jurgabitur inter milites Nathan. Cur enim fe-
rocire non doceatur Ephod in caſtris, ſi pro-
phetare poteſt in choro galea? Una proficiendi
& degenerandi ratio eſt; & quemadmodum
avecta in Italiam Perſicus miteſcere potuit ſoli
benignitate, in tantum;, ut delicis exuperet,
quæ olim funeri vernabat, veneni feracior,
quàm alimenti: ità ſubvectus e ſtagno vapor
igniri in cœlo poteſt, ſiderumque faces æmula-
tus, in æthere fulgurat, qui humor fuerat in
piſcina. Cur ergo prætextæ Ephod agglome-
ratur? cur Levitæ in atrüs Regum ſunt? cur
Monachus contagium non expavet Senatorum?
Cur denique ſimul & acie, & thoro, & areo-
pago fides coéunt & hæreſis? Adeuntur bar-
barorum paſſim regiones mercimonii grati.
Quid ſi laxandi animi caus Schiſmaticorum,
Turcarumque fines obirent Comitum Regum-
ue ſürpes? Ne ſcilicet inhumamires ſe fore
adoleſcendo ſuſpicentur, niſi & colluvione Se-
Ctarum ommum, morum rituumque fæcem H-
beralius hauſiſſent. Ablegantur adoleſcentes
primarii ſpelæa univerſa luſiratum Arri, &
Mehemeti, ut, cùm domum redierint, peſtem,
quam Viperarum contubernio ſuxere corrup-
ti; egerant nocentius corruptores. Nemo no-
ſtrum, ne lutum trahat, non adducit aſtrin-
gitque ſyrma: & puberes in hæreſum prolu-
viem immittuntur, quaſi aut vilior ſit togâ
ſoboles, aut non foædius errore indoles, quàm
coœno chlamys imbuatur. Fruſtra jam Deus
minaretur nobis diſperſionem in populos, quos
nos nundinæ tantum, ſed laxamenta quoque
ubique gentium diſſeminant, nullo aut horro-
re, aut odio cultus nominiſque promiſcui. Pul-
ſantur, non ſuſpenduntur Iſraelitarum orga-
na Babylone;, eâdemque paterà Euphratem,
& Jordanem propinamus coacervati Chaldæis
Palæſtini. Denique, diſperſio in exteros,
quæ eſle debuit ſuppliciorum non appendix;
ſed apex, deliciarum apex eſt, non appendix.
Non ità certé cum Hebræis ex ÆgyPto ſeſe
proripientibus actum, quibus non excuſſum

4 Jugumn;

Viſitatio-
nes.
Amicitia
impioru.

140
jugum, non direpta ſupellex; non demiſſæ è

coœlo dapes, non profuſi & ſaxo latices, non
relata ex hoſtibus ſigna fuere ſolatio, und dun-

PIrTZI., taxat ab exteris ſevocatione lætis. In exitu N-

Eſth. 14. Tegni quoque coronæque tæderet, non præſa-

us.

Tbid.

7

ſpatiandi imperandique licentia affecerat.

raöël de Egypto, domus Jacob de populo barhba-
ro. Vide, an avecti meminerint auri? an op-
preſſæ recordatione £Ægyptus tumuerint? an
vincula oſtentaverint, quæ Dominus militibus
ſuis in galeas primum, tum verô conflavit in
laureas. Unum ſibi ex Ægypto exitum gra-
tulati ſunt; Dei populo rati, nec calamitatem
diriorem, nec plemorem obvenire felicitatem
poſſe, quàm aut implicari exterorum comtu-
bernio, aut expediri. Videre mihi Jorda-
nem videor, in eluvione terrarum gemuiſſe,
non exultaſſe, eâ aquarum ovatione & prin-
cipatu.
môque deſtinatas, miſtas exhorruit tum In-
do, tum Gangi. Ut veroô ſiccari cœpti ſunt
agri, minui quoque aquarum imperium co-
pit, ſed gratulatione Jordanis ſummâ; qui ſe-
gregatione quàm regno lætior, a profanis ma-
luit diſcerni fontibus, quam aut montes oc-
cupare, aut latè campis arcibuſque incumbe-
re. Magis enim eum colluvionis pudor, quam
. Et
hæc divinare libuit in flumine; at Eſtherem
tantum Perſarum temuiſſe faſtidium, ut eam
gire, ſed ſcire licet, ex Hebræorum anmali-
bus. Tu ſcis, quod abominer ſionum ſuperbiæ &
gloriæ meæ. Tu-ne diadema faſtidis? An Hie-
roſolymis ampliori gloriæ ſolio, quàm Suſis,
conſediſſes? Quin gregarii fœmina generis vix
(cribæ nupſiſſet in patria. Num aut oppreſſi,
aut anguſti eam principatus puduit? Scilicet
ejus ſervam pœniteret imperii, quo provin-
ciæ ultrà centum continebantur. Inviſa fortè
Aſſuero erat? Imèò gratiſſima. Cur ergo tædet
eam ſceptri? Quòd eo inter exteros potiatur.
