ſe ciliciis. 27

Ex CA P. IV. Apparuit Judas in campo cum tribus
millibus virorum tantům: qui tegumenta, & gla-
dios non habebant. Et congreſſi ſunt, & contritæ
luunt Gentes. . Ibid.
Ex CAP. IX. Sponſus proceſſt: & fratres ejus ob-
viam illis cum tympanis. Et ſurrexerunt ad eos
ex inſidiis, & occiderunt eos: & converſe ſunt
nuptiæ in luttum, & vox muſicorum in lamentum.

241
Ex Libro Secundo.

Ex CAP. I. Libera eos, qui ſerviunt Gentibus, &
contemptos, & abominatos reſpice. Affige oppri-
mentes nos, & contumeliam facientes in ſuperbia.

Ex CAP. III. Heliodorus autem, boſtid oblatà, &
Oniæ gratias agens, repedabat ad Regem. 361

Ex CA P. VIII. Rogabat ne hoſtibus reconciliaren-
tur : ante oculos habentes contumeliam, quæ lo-
co ſancto ab his illata eſſet, itémque lugiltin ha-
bitæ civitatis injuriam. His verbis conſtantes ef-
lebti ſunt, & pro legibus & patriâ mori parati.
Ex CAP. N. Cum frequenter proditor audiret, accu-

latus ab amicis, veneno vitam ſinivit. 344

Ex Matthæo.

Ex CAP. I. David autem Rex genuit Salomonem

ex ea, quæ fuit Uriæ.

17
Liher generationis JESU-CHRISTI,filii David,

lii Abraham. 82
Judas autem genuit Phares & zaram de Thamar.
305

EkEtithicæ Tom. II.

cripturæ.

Ex CAP. II. Et apertis theſauris ſuis, obtulerunt ei
munera, auvun, thus, & myrrham. 44
Ut & égo veniens adorem eum. 200. & 201
Mittens occidit omnes pueros qui erant in Bethle-
hem, à bimatu & infrd. .201
Ex CAP. III. Tunc evwibat ad eum Hieroſolyma, &
omnis Judæa, & omnis regio circa Jordanem, &
baptizabantur ah éo ; confitentes peccata ſua.

Appropinquavit regnum cœlorum. 76
Pœnitentiam agite. ÕB ᷑Ipid.
Progeniés viperarum, quis démonſtravit vobis fugeré
à ventura ira * Dico vobis, quoniam potens eſt
Deus, de lapidibus iſtis, ſuſeitare filios Abrabaæ
V 126. & 136
Hic eſt filius meus dilectus, in quo mihi complacui.
SSS 136
Tune ad eum exvibat Hlieroſolyma, & omnis Judaxa;
& baptiz abantur ab eo in Jordane, confitentes pec-
cata ſua. Videns autem multos Phariſæorum ve-
nientes ad Baptiſmum ſium dixit eist. Ilbid.
Progenies Viperarum, quis demonſtravit vobis Jugere
dà ventura Ira? Ibid.
Baptizatus autem JrsUs confeſtim aſcendit de aqua,
& ecce aperti ſunt œli, & vidit Wiritum Dei deſ-
cendentem ſicut columbam, & venientem ſuper ſe.
353
Ex CAP. IV. Venite poſt me: faciam vos fieri piſ-
catores hominum. 83
Gi klius Dei és, mitte te deorlum: ſeriptum eſt
enim: Quia Angelis ſuis mandavit de te, ne
fortè offendas d lapidem. 244
Ex CAP. V. Beati eſtis, cum maledixerint vobis
bomines, & perſecuti vos fuerint, & dixerint
omne malum adversum vos. 44. & 58
Aſcendit montem, & aperiens os ſuum docebat eos;
dicens: Beati pauperes Wiritu, quoniam ipſorum
eſt regnum cœlorum. 53
Beati qui perſecutioném patiuntur. 5
Vos eſtis ſal terræ. Vos éſtis Lux mundi. J5. & 361
Qui ſolem ſuum oriri facit ſuper bonos & malos: &
pluit ſuper juſtos & injuſtos. 101
eati eſtis, cum maledixerint vobis homines, & per-
ſecuti vos fuerint, & dixzrint omne malum ad-
versium Vos... Jic enim perſecuti ſunt Prophetas;
qui fuerunt ante vos.:. Vos eſtis ſal terrz. 180
Ex CA P. VI. Exterminant facies ſuas ut appareant
hominibus jejunantes. 26
Sit Eleemoſyna tua in abſcondito. Nic ergo vos
orabitis. Ni enim dimiſeritis hominibus peccata
eorum, dimittet & vobis Pater veſter delicta ve-
ſtra. . e 129
Clauſo oſtio, ora Patrem tuum. 143
Panem noſtrum quotidianum da nobis hodie. Ibid-
Ex CA P. VII. Neque mittatis margaritas veſeras
ante porcos ne forte conculcent eas pedibus ſuis;
& converſi dirumpant vos. 222. & 350
Wolite dare ſanétum oanibus, neque mittatis mar-
garitas veſtras anie porcos, ne for tè coneulcent eas
pedibus ſuis. 350
Ex CA P. VIII. Et ecce motus magnus faëtus eſt in
mari ita ut navicula operiretur fluctibus... Tunc
furgens imperavit ventis & mari, & fabta eſt
tranquillitas magna- 3 5
Sequar te quocunque ieris. 15 1. & 222. &£ 240. & 253
Vulpes foveas habent; & volucres cœli nidos. 151
& 240. & 252
Habens ſub me milites, & dico hbuic; vade, & va-
dit: & alii, veni, & venit: & ſervo meo, fac boc;
& facit. 173
Et accedens unus Scriba ait illi⸗ Magiſter, ſe-
quar te quocumque ieris. Dicit ei Jss: Vulpes

Nn foveas

*

Index Locorum

foveas babent. . 204
Alius autem de Diſeipulis ejus ait illi: Domine,
permitte me primum ire, & ſepelire Patrem
meum. JESUS autem ait illi: Sequere mæ. Ibid.
Domine, ſalva nos, perimus. 212
Acceſſerunt ad eum, & ſuſcitaverunt dicentes? Do-
mine, ſalva nos, perimus.
Ex CAP. IX. Veni, impone manum tuam ſuper eam,
& vivet. 4²
Recedite: Mon eſt enim mortua puella, ſed dormit.
Et deridebant eum. Ibid.
Confide, fili, remittuntur tibi peccata tua. 101
Vident autem turbas miſertus eſt eis. Tunc dicit diſ-
cipulis ſitis Meſſis quidem multa, Operarii vers
pauci. 130
Ex CAF. X. Quicunque potum dederit uni ex
minimis iſtis calicem aquæ frigidæ, non perdet
mercedem ſuam. 120
Ecce ego mitto vos ſicxt oves in medio luporum.
23. 8 43
Wolite cogitare, quomodo, aut quid loquamini: da-
bitur enim vobis in illa bora quid loquamini.

1
Ex CAr. XI. Qui mollibus veſtiuntur, in om bes
Regum ſunt. 228
Ex CAF. XII. Venit à finibus terræ audire ſa-
pientiam JNalomonis. 338
Ex CAF. XIII. Cam dormirent homines ſuperſemi-
navit zizania. 201
Superſeminavit zizaniæ in medio tritici, & it.
. bid.
Vis imus, & colligimus ea 5 246

Ex CAP. XIV. Et deſcendens Petrus de navicula,
ambulabat ſuper aquam ut veniret ad JESUM.
Videns vers ventum validum, tiwuit: & cum
cœpiſſet mergi, æelamavit. 212. & 279
Kt JESUs extendens manum ait illi, Modicæ fidei,
quare dubitaſti? 100. & 283. & 286
Ex CAP. XV. Acceſſerunt ad eum ab Hieroſolymis
Scribæ, & Phariſæi dicentes« Quare diſcipuli tui
tranſorediuntur traditionem Jeniorum, non enim
lavant manus ſuas cùm panem manducant. 47.

& 285
O mulier! magna eſt fides tua. 128
Miſerere mei, Domine, fili David. Qui non reſ-
pondit ei verbum. 232

Non ſum miſſus, niſi ad oves, quæ perierunt, domus
Irazël. At illa venit & adorabat eum dicens:
Domine, adſuva me. Qui reſpondens ait: Non
eſt bonum ſumere panem fliorum, & mittere ca-

nibus. 351
Ex CAP. XVI. Vade poſt me, Satana: ſcandalum
es mihi. 218. & 286

Abfit à te, Domine, non erit tibi hoc. 286. & 308
Vade poſt me, ſatana, ſcandalum es mibi: quia non
ſapis ea, quæ Dei ſunt, ſed quæ bominum. Ibid.
Et ego dico tibi, quia tu es Petrus, & ſuper banc

Petram ædificabo Eccleſiam meam. Ibid.
Ex CAP. XVII. Et aperto ore ejus invenies ſtaterem.
. 2
Uilum ſumens da eis pro me, & te. 1

Hic eſt filius meus dilectus, in quo mihi bend com-
placui: hunc audite. 125. & 136
Vade ad Mare, & mitte bamum⸗ & eum piſcem,
qui primus aſcenderit, tolles & aperto ore ejus,
invenies ſtaterem. 131
Ex CAP. XVIII. Cum cœpiſſet rationem ponere,
oblatus eſt ei unus qui debebat ei decem millia ta-

lenta. 92
Aſſmilatum eſt regnum cœlorum homini regi, qui vo-
luit rationem ponere cum ſervis ſuis. 102

Cuùm azutem non haberets, unde redderet, juſßt

eum Dominus ejus venundari. Ibid.
Videntes autem conſervi ejus, contriſtati ſumt valds
& venerunt, & narraverunt Domino ſuo omniq
quæ facta fuerant. 135
Ex CAP. XIX. Jedebitis & vos ſuper ſedes duode

cim, judicantes duodecim tribus Iſrasl. 65
Ecce nos reliquimus omnia. 112
QNi vis ad vitam ingredi, ſerva mandata. 120

Dixit NRimon Petrus ad JkSUM: Ecce nos reliquimus
omnia, & ſecuti ſumus te.

uid ergo erit nobis? Ibid.
Ex CAF. XX. Voca operarios, & redde illis mer-
cedem. 5. & 119

Et accipientes murmurabant adverſus Patrem fami.
lias. At ille reſpondens uni eorum, dixit: Amice;
non facio tibi injuriam. 68
Redde illis mercedem, incipiens à noviſimit. 11
Hi noviſſimi undà horà fecerunt, & pares illos no-
bis feciſti.
Et audientes decem indignati ſunt de duobus. 189
Icitis, quia Principes Gentium dominantur. Non
ita erit inter vos“ Jed qui voluerit inter vos pri⸗
mus eſſe, erit veſter ſervus. „ ldbicd.
Poteſtis bibere calicem, quem ego bibiturus ſum ? Di⸗
cunt ei, poſſumus. 24 5
Ex CAP. XXI. Nunquam ex te fructus naſcatur
in ſempiternum. Et arefacta eſt continudò flculnea.
1
Clamabant, Hoſanna filio David. Et intravit ksu
in Templum Dei, & ejiciebat omnes vendentes, &
ementes in templo. 15

Nihil invenit in ea niſi folia tantàm. 24
Verebuntur filium meum. 47. & 60
Noviſſime miſit filium ſuum. 58. & 60

Cum ergo venerit Dominus vineæ, quid faciet agri-
colis illis 5
Homo erat Pater - familias, qui plantavit vineam.
10
Publicani & Meretrices præcedent in regno Dei.
105
Homo quidam habebat duos fclios & accedens ad
primum dixit: fili, vade bodie, operare in vi-
nea mea. Ille autem reſpondens ait: Molo. Po-
ſtea autem pœnitentia motus, abiit: Accedens au-
tem ad alterum, dixit ſimiliter. At ille reſpon-
dens, ait: Eo Domine. Et non ivit. 205. & 206
Locavit eam agricolis. 236
Ex CAP. XXII. Miſſis exercitibus ſuis perdidit
bomicidas illos, & civitatem illorum ſuccendit.

. & 58
Reliqui verò tenuerunt ſervos ejus, & contumeliis
affectos occiderunt. 8

Amice, quomodo huc intraſti, non habens veßem

mnuptialem ? at ille obmutnit. 95. & 324
Non potuiſtis unà bhoràâ vigilare mecum? 96
Ligatis manibus, & pedibus ejus, mittite eum in
tenebras exteriores. 101
Reliqui verò tenuerunt ſervos ejus, & contumeliis
affectos occiderunt. 137
Licet cenſum dare Cæſari, an non? 20⁰
At illi obulerunt ei denarium. lbid.

Quomodo buc intraſti, non habens veſtem nuptia-
lem à Mittite eum in tenebras exterioret. 306.
& 312
Nolebant venire. Iterum miſit alios ſervos, dicens:
Dicite invitatis, Ecce prandium meum parati:
Tauri mei, & altilia occiſa ſunt, & omnia pa-
ratas venite ad nuptias. 32
PFPerdidit homicidas illos, & civitatem illorum ſuc-
cendit. Tunc ait ſervis ſuis Ite ad exitus Via-
rum, & quoſeunque inveneritis, vocatt ad nup-
tias. Ibid.

Vidit

momnet;
i mu
eni acen

1 0 1V
a Mnint
lgrlehetn
nit uni
lui Aumin
Nekine
uher /:
l mnectab⸗
lylleabat
“ ,
lamtorumn
nkiyti?a

Ci. VI.

es ha
uarnt omn
muit omner
ner linm
felgnin ſe
. Nan,
nili vinn

llln

Umn genn

ullgt ien

and, dett

ſudt al
n int

n lanm

ann ſa

jens luißt
, Onni

iſut he
tiun dnni
dolient n,
.
1,, Ulin

le miu

Menid. Bimd

iebat onnenae

is ten.
vinee Mig
, gi aui
1

Preucn iſl

ſiet An
de MA,ins,
feßuntn 41 8
nomg, Ainu
,nlin 44
. Linn mlil
1 amniſt
iuen n

n ,1

4

i 1e
7. GeA
it.
iplat
e,

ues ℳ,

. 1
,NAWR6“.
. s ,
1

h .ni

ralim /
reſ/α

Sacræ Scripturæ.

idit ibi bomiurm non veſtitum veſte nuptiali.
Ibid.
Amice, quomodo buc intraſti, non habens veſtem

mnuptialem * 324
Reddite; quc ſunt Cæſaris, Cæati. 590
Ex CAP. XXIV. Nam ubi fuerit corpus, illuc
congregabuntier & aquilæ. 289

Ex CAP. XXVI. Quid vultis mibi dare, & ego

eum vobis tradam? . 21
Veſpere autem facto diſcumbebat cum duodecim dif-
cihpulis ſuis; & edentibus illig, dixit, amen dico
vobis, quia unus veſtrum me traditurus eſt. 21.
Qui intingit manum mecum in paropſide, bice me
madet. lbid.
Egreſſus foras Nevit amarèc. 128

£

Jnodecim, & ait: Quid viultis mihi dare, & égo

eum vobis tradam? 138
Petrus verò ſequebatur eum à longe. Ibid.
Percutiam paſtorem, & diſpergentur oves. 236
Ex CAP. XXVII. Multa corpora Santtorum, qui
dormierant, ſurrexerunt. 22
Dicunt omnes; Crucifigatur. Quid enim mali fecit?
Ai illi magis clamabant: CGucifigatur. 109
Feccavi tradens Sanguinem juſtum. 277

Ex Marco.

Ex CAP. I. Venite poſt me, faciam vos fieri piſca-
torés hominum. 372
Et egrediebatur ad eum omnis Judææ re: & Jero-
fſolymitæ univerſi: & baptiz abantur ab illo in Jor-
danis flumine, confitentes peccata ſua. Et erat Joan-
nes veſtitus pilis Cameli, & zond pelliceâ circa
luinbos ejus: & locuſtas, G& mel ſylveſtre edebat.
E prædicabat dicens.. 178
Et prædicabat dicens: Venit fortior me poſt me : cujus
non ſum dignis procumbens ſolvere corrigiam cal-
ceamentorum ejus, Ego baptizavi vos aquâ, ille
verò baptiz abit vos ſpiritu ſancto. lbid.
Ex CAP. VI. Conſidite, ego ſum, nolite timere.
43
Clm dimiſiſſet eos, abiit in montem orare. 53
Deſertus eſi locus hic.. Fracepi illis, ut accumbere
facerent omnes, ſuper viride fenum. Et manduca-
verunt omnes; & ſaturati ſunt. 119
Acceptis quinque panibus» benedixit. Et ſiſtulerunt
reliquias fragmentorum duodecim cophinos ple-
nos. Erant autem, qui manducaverant, quinqué
millia virorum. 120
Et ſuſtulerunt reliquias fragmentorum duodecim co-
phinos plenos. Et ſtatim coëgit diſcipulos ſuos af-
cendere navim. Et videns eos laborantes in remi-
ando venit ad ees. 146
Akcendit ad illos in Navim,„ & ceſavit ventus.

Et non intellexerunt de panibus. Ibid.
Dicebat Joannes Herodi. Non licet tibi haberé
uxorem fratris tui. 310

BHerodes eénim metuebat Joannem ſciens eum virum
luſtum, & ſanctum, & cuſtodiebat eum, &, audito
eo, multa faciebat. Miſſo ſpiculatore, præcepit

afßerri caput ejus in diſco. 279

olo, ut protinus des mihi in diſco caput Joannis

Baptiſiæ. 223

Ex CAP. VIII. Adducunt ei cœcum, & rogabant
eum, ut illum tangeret. 35

Eduxit eum extra vicum: & expuens in oculos ejus;

impoſitis manibus ſuis, interrogavit eum, ſi quid

vigderet. Et a piciens ait. Videb bomines velut ar-
Ibid. & 293

8, bores , ambulantes.
Et reſtitutus eſt, ita ut claré videret omnin. 293

Ethicæ Tom. II.

zic moleſti eſtis huic mulieri? tunc abiit unus de

Ex CAP. XIV. Nimon dormis? Non potuiſti und
horâ vigilare 96
Et fracto alabaſtro; eſfudit ſuper caput ejus. 200
Poterat unguentum iſtud venundari pluſquam tre-
centis denariis, & dari pauperibus. „Ibid.
Et fremebant in eam. Ibid.
Ni oportuerit me mori tecum, non te negabo. 204
Antequam Gallus bis vocem det, ter me negabis.
Ibid.
Cæpit anathematizare, & jurare, quia non novi
hbominem. 138
Ur Huia perditio iſta unguenti facta eſt ? Et freme-
ant in eam. 226. & 299
Quoniam nos audivimus eum dicentem? Ego diſol=
vam Templum hoc manu fætctum, & per triduum
aliucdl non manufaétum ædificabo. 348
Ex CAP. XVI. Emerunt aromata; ut venientes
ungerent JESUM. . 835
Maria Magdalene, & Maria Jacobi, & Salome eme-
runt aromata, ut venientes ungerent JESUM.
. 107. & 212
Daæmonia ejicient : linguis loquentur novis: Verpen=
tes tollent“ & ſi mortiferum quid biberint, non
eis nocebit s ſuper ægros manus imponent & bene

Gigna autem eos qui crediderint, bac ſequeniur.
Ibid.
Ex Luca.

Ex CAP. I. Fuit in diebus Herodis Regis, Jacerdos

ud nomine Zacharias: & uxor illius de filiæ-
us Aaron. Erant autem Juſti ambo ante Deum.

Ex CAP. II. Homo erat in Jeruſalem, cui nomen
Simeon, & homo iſte juſtus & timoratus. Ibid.
Non enim diſcedebat de Templo, jejuniis & obſecra-
tionibus ſerviens nocte ac die. 96
Benedixit Deum, & dixit: Nunc dimittis ſervum
tuum, Domine, ſecundum verbum tuum in pace.

216
Ibant omnes ut profiterentur ſinguli in ſuam civitatem.
365

Ex CAP. III. Et venit in omnem regionem Jordanis 5
prædicans baptiſmum pœnitentiæ. 25. & 292
Arbor excidetur: ventilabrum in manu ejus. 122
Factum eſt autem, JESUbaptiz ato, apertum eſt cœ-
lum, & deſcendit Spiritus ſanctus, ſert Columba,
in ipſum: & vox de cœlo facta eſt: Tu es Filius
mels. lbpid.
lpſe vos baptizabit in Spiritu ſantto, & igni. 178
ui habet duas timicas, det non habenti. 293
Ex CaAP. IV. Nriptum eſt, Dominum Deum ado-
rahbis. 53
Ex CA P. V. Ait illi, ſequere me, Et reliétis omni-
bus ſurgens ſequutus eſt eum. Et fecit ei convivium
n ;E Levi in domo ſua. 23. & 24
PFrocidit ad genna J ESU. JItupor enim circumdede-
rat eum, & omnes qui cum illo erant. Et fubdu-
ctis ad terram navibus, relictis omnibus, ſecuti

ſunt eum. 54
Homo, remittuntur tibi peccata tua. 79

Tulit lectum in quo jacebat, & abhiit in domum
ſuam;, magnificans Deum. Ibid.
Ut ceſavit auteém loqui, diæxit ad Simonem: Duc
in altum, & laxate retia veſtra in capturam.
1956
Deſcenderant, & lavabant retia. Ibid.
Ex CAP. VI. Multitudo copioſa plebis. 33
Ex CAP. VII. Quam cum vidiſet Dominus,» Mi-
ſericerdiaâ motus ſuper eam, dixit: Adoleſcens,
tibi dico, ſurge. 27
Nn 2 Rega-

„

Index Locorum

Rogabant autem illum quidam de Pl'ariſais, ut

manducaret cum illo. 4,2

Hic ſi eſet Propheta, ſciret utique, gug, G qutalis
eſt mulier quæ tangit eum. Ibid. & 283
Dixit illi: Noli flere. Et acceſſt, & tetigit loculum.

43
Lachrymis cœpit rigare pedes ejus. 8 ⁵
Remittuntur ei peccata multa, quoniam dilexit mul-
tuùm . 12 5
Et turba civitatis multa cum illa. 136

Häabens ſub me milites: Et dico huie, vade, & va-
dit: & alii, veni, G venit & ſervo meo fac
boc, & facit. 219
Fides tua te ſalvam fecit, vade in pace. 353
Ex CAP. VIII. Hi radices non babent, quia ad
tempus credunt, & in tempore tentationis rete-
dunt. 28
Complebantur, & periclitabantur. Præceptor peri-
mus. At ille ſurgens, inerepavit ventum & iem-
peſtatem aquæ, 6 ceſſavit. 329
Jemen eſt Verbum Dei. 349
Ex CAP. I X. Bonum eſt nos hic eſſe. 86
Viderunt Majeſtatem ejus, & ait Petrus ad JESUM,
faciamus tria tabernacula, neſciens quid diceret.

Ibid.
Et facta eſt, dum oraret, ſpecies vultus ejus altera.
Et ecce duo viri loquebantur eum eo. 96
Erant autert Moyſer & Elias. Ibid.

Domine, vis dicamus, ut ignis deſcendat de cæœlo,

& conſumat illos Neſcitis, cujus Wiritus eſtis.

120
Et dicebant exceſſum ejus, quem completurus erat
in Jeruſalem. 125

Et miſit illos prædicare regnum Dei, & ſanare in-
ſirmos. . 178
Et ait ad illos: Nihil tuleritis in via, neque vir-
gam, neque peram, neque panem, neque pecu-
niam, neque duas tunicas habeatis. Ibid.
Dedit illis virtutem & poteſtatem, ut languores cu-
rarent. Et miſit illos prædicare regnum Dei, &
Janare infirmos. Et ait ad illos: nihil tuleritis
in via. Ibid.
Ex CA P. X. Incidit in latrones, qui etiam del-
poliaverunt eum, & plagis impoſitis abierunt, ſe-
mivivo reliclo. 24. & 202
Appropians alligavit vulnera ejus, infundens vinum
& oleum. 24. & 43
Samaritanus autem quidam iter faciens venit ſecus
eum: & videns eum miſericordid motus eſt. 277
Reverſi ſunt ſeptuaginta duo cum gaudio, dicen-:
tes: Domine, etiam dæmonia ſubjiciuntur nobis.

104
Rogate Dominum meſſis, ut mittat operarios in meſ-
ſem ſuam. 170

Domine, etiam Dæmonia ſubjiciuntur nobis in no-

mine tuo. Et ait illis: Videbam Satanam, ſicut

fuüulgur, de cœlo cadentem. 216
Protulit duos denarios, & dedit ſtabulario, & ait;
Curam illius habe.

24 4
Dignus eſt operarius mercede ſua. 250
Ex CAP. XKI. Panem noſtrum quotidianum da no-
bis hodie. 573
Vaæ vobis Phariſcæi, qui præteritis judicium & cha-
ritatem Dei. 115

Dico vobis, etſi non dabit illi ſurgens, ed quod
amicus ejus ſit, propter improbitatem tamen ejus
ſnrget, & dabit illi quotquot habet neceſarios.
Quis veſtrüum babebit amicum, & ibit ad illum
medid noble, & dicet illis Amice, commoda mi-
bi tres panes Ibid.

Ex CA P. XII. Requieſce, comede, bibe epulare. 14

Hac noste animam tuam repetent à te. Ibid.
Quid faciam?... Hoc faciam: Deſtruam horrog
mea, & majora faciam, & illue congregabo om-
nia, quæ nata ſunt mihi. ê
Dicam animæ mek⸗ Anima, babes multa bona
poſna in annos plurimos: requieſce, comede, hihe
epulare. “ lbic,

Dixit autem illi Deus: Nulte, hac nocte animam
Anima, habes multa bona, poſita in annos pluri-

tuam repetent à te.

mos: requieſce.

Dixit autem illi Deus : ſtulte, häc nocte repetent
animam tuam à te. Ibicd.
Capilli capitis veſtri omnes numerati ſunt, nolite ti-

Ex CAP. XIII. Ecce anni tres ſunt, ex quo venio
quærens fructum, in ficulnea hac, & non invenio.
Succide ergo illam : ui quid etiam terram occupat 5
14. & 118. & 122. & 235
Dimitte illam & boc anno, uſque dum fodiam circa
illam, & mittam ſtercora. 14. & 35.
& 44. & 118. & 122. & 235
Ex CAP. XIV. Dixit invitatis: Ecce prandium
meum paravi. Homo quidam fecit cœnam magnam.
Homo quidam fecit oœnam magnam. 101
Sic omnis ex vobis, qui non renuntiat omnibus, duc
poſſidet, non poteſt meus eſſe diſcipulus. 293
Juga boum emi quinque, & eo probare illa. 345

Ex CAP. XV. Vidit illum Pater ipſius, & miſo-

ricordiã motus eſt. 2
Vidit illum Pater ipſius, & accurrens cecidit ſuper
collum ejus, & oſculatus eſt eum. 8.

Ego autem bic fame pereo. Ibo ad Patrem meum,
& dicam ei Pater, peccavi in cœlum.
Poſtquam filius tuus hic venit, occidiſti illi vitulum.
118
Indignatus eſt autem, & nolebat introire. 281
uia poſtquam venit Filius tuus hic, qui devoravit
Jubſtantiam ſuam cum meretricibus, occidiſti illi
vitulum ſaginatum. Ibid. & 283. & 329
Adducitevitulum ſaginatum, & occidite, & mandil-
cemiis. 302
Mortuus erat, & revixit. lbicd.
Vocavit unum de ſervis, & interrogavit quid hec
eſſent. Ique dixit illi: Frater tuus venit, & occi-
dit Pater tuus vitulum ſaginatum, quia ſalvum il-
lum recepit. 329
Nunquam mandatum tuum praterivi, & munquatn
dediſti mihi hædum: ſed poſtquam Filius tus
hic, qui devoravit ſubſtantiam ſuam cum mere-
tricibus, venit, occidiſti illi vitulum Tginr.
id.
Ecce tot annis ſervio tibi, & numquam mandatum

tuum præterivi, & nunquam dediſti mihi badann.

lbid.
Ex CAP. XVI. Fodere non valeo, mendicare eru-
beſco. 7
Quid hoc audio de Te redde rationem villicationis
tugc. 127. & 277
Jam enim non poteris villicare. 127

Hic diffamatus eſt apud illum, quafi AWralet zol⸗
id.

Homo quidam erat dives qui bhabebat vill i.
Et laudavit Dominus villicum iniquitatis , Tlliu i.
denter eciſſet. Ibid. & 306.
Quantum debes Domino meo à Centum cados.
Telinquaginta.

Mortnus eſt dives, & Jepultus eſt in inferno. Fili,
„ . „ ..α. . „ . . .
recordare, quia reœtpiſti bona in vita tud. 2 15

1 apud

Habehar villicum „ hic diffa matus 4 illum,

17
ile

n, au⸗

,GA
n A
0AI. 1.
ginet, i
onut.
1C41.
lu fel
e Cilithl⸗
,IESUS/
ur ſallt⸗

C11 M
Nnnius
lun en.
. Men
1lhunhh

aler amn
lne ntbi⸗
Hrinaz une
enem mit
vn, Nnan,
nunet ſeut
Un leſciet
ICAL. X
leri in ren
uliſir mniti
nlgmnn,n
uler
Iſien eſgo
EN dere
ili inſabe
niſſbenam,

n Cinſtu

CNN L De
inn gelt
Vidt hunte l
. Aui
yna gani

8

E Ilee e

Alten 44
Uik Nahe
zir ſe,
ey hne
imn

1 i Dei

ri
1: Deg
lenan
len,
e

1

lieſe⸗ Z
e, e
doſite i 8

„
te, hie i,

merati /

e
Ires ſat e
Hetianinn
*K men
e 4
4
K uR
nitgti: l
nfeetin

magnan.
1 remntntist

enmuml
n Pac i

accumn e
uu et en.
0o. Loat kn
eerchi in cn
eiit, oellti

nolebet ima

7

Sacræ Scripturæ.

illum, quaſi diſſipaſſet bona ipſius. Et vocavit il-
lum, & ait illi: Redde rationem villicationis tuæ:
Jam enim non poteris villicare. pag. 314
Ex CAF. XVIII. Won ſum ſicut cæteri hominim,
raptores, injuſti, adulteri, velut etiam bie Pu-
blicanus. 42
Ex CAP. XIX. Hodie ſalur domui huic facta eſt,
eò quòd & ipſe ſit filius Abrahæ. 130
Mna tua ſecit quinque mnas. Et tu eſto ſuper quin-
ue civitates. 250
Jit JESUS ad eum: S bodie ſalus domui
huic fatta eſt; es quòd & ipſe filius ſit Abraheæ.

351
Ex CAP. XXII. Qui non habet, vendat tunicam
ſuam, & emat gladium. 53
QOuid dormitis ? Rrgite, orate. Ibid.

Et cuùm facta eſſet hora diſcubuit, & duodecim Apoſto-⸗
li cum eo. . 70
SNimon, rogavi pro te, ut non deficiat fides tua: &
tu aliquando converſus, confirma fratres tuos.

133
Sequebatur eum à longe. 201
Mulier, non novi illum. Ibid.

Tecum paratus ſum, & in carcerem, & in mortem

ire. 222. & 253. & 283

Ter me negabis. 2353
Imnvenimus hunc utdelteten gentem noſtram, & pro-
hibentem tributa dari Cæſari. 35⁵0
Smon, Simon, Ecce Satanas expetivit vos, ut cri-
braret ſicut triticum. Ego autem rogavi pro te, ut
non deſiciat fides tua. 352
Ex CAP. XXIII. Domine memento mei quum ve-
neris in regnum tuum. 22. & 79
Obtuliſtis mihi hunc hominem, & ego coram vobis in-
terrogans, nullam cauſam inveni. dNed neque He-

rodes. 109
Corripiam ergo illum, & dimittam! 201
JInSUM verò tradidit voluntati eorum. Ibid.

At illi inſtabant vocibus magnis poſtulantes, ut
crucifigeretur & invaleſcebant voces eorum.
4 Ibid.
. tu es Chriſtus, ſalvum fac temetipfum, & nos.

344

Ex Joanne.

ExX/CAP. I. Dedit eis poteſtatem, fclios Dei fieri,
his, qui credunt in nomine ejus. 37
Vidit Joannes JESUM venientem ad ſe, & ait, Ec-
de Agnus Dei. 122. & 132
In propria venit, & ſui eum non receperunt.
191. & 214
Vidit JESUS Nathanazl venientem ad ſe, & dicit
de eo Ecce vere Iſrazlita, in quo dolus non eſt.
204
Ait Andreas ad Smonem: Iwenimus Meſſtam.
Dixit Nathanazli Philippus: Quem ſcripſit Moy-
les in lege, Iivenimus JEsUM Filium Joſeph à Na-
areth. Ibid.
Dixit enim Philippo Nathanazël: A Nazareth poteſt

aliquid boni eſe? 205. & 346
Tu es ſilius Dei, tu gs Rex Iſrasl. 20
Venerunt, & viderunt, ubi maneret, & apud illum
nanſerunt die illo. 215
Ex CAP. II. Manifeſtavit gloriam ſuam, & cre-
diderunt in eum diſcipuli ejus. 33
Cum feciſſet quaſi flagellum de funiculis, omnes eje-
cit de Templo. 48. & 119
Pe mihi & tibi mulier? 70
VWinum non habent. Quid mihi & tibi eſt e ney
9
HNoc Jecit initium ſignorum Jk 2UsS in Cana. 120

Ethicæ Tom. II.

Solvite templum hoc, & in tribus diebus excitabo
Ex CAP. III. Dicit ad eum Nicodemus: Quomo-
do potéſt homo naſci, cùm ſit ſenex? Nimquid
poteſt in ventrem matris ſux iteratò introire &
renaſei * Reéſpondit JESUS, & dixit ei : Tu
es Magiſter in Wrall, & bac ignoras.
Ibid.
Ex CAP. IV. Numquid tu major es Patre noſtro
Jacob *... Domine, video, quia Propheta es tu.
22
Quomodo tu Judæus cùm ſis, bibere à me poſcis
Juæ ſum mulier Samaritana 141
Venite, & videte hominem, qui dixit mibi omnia,
uccumque feci. 216
Ex CA P. V. Is autem, qui ſanus fuerat effelctus,
neſciebat, quis eéſſet JESUS. 33
In his jacebat multitudo languentium. Ibid.
Poſteà invenit eum JESUS in Templo, & dixit il-
li⸗ Jam noli peccare. Abiit ille homo, & nun-
tiavit Judæis, quia JESUS eſſet, qui fecit eum
Jſanum. . Ibid.
Cognovi vos; quia dilectionem Dei non habetis in
vobis. Ego veni in nomine Patris mei, & non ac-
cipitis me. 116
Ex CAP. VI. MWolite murmurare: Niſi manduca-
veritis carnem filii bominis, non habebitis vitam
in vobis. 68
Numquid & vos vultis abire? lLbid. & 246
Aliæ verò ſupervenerunt naves à Tiberiade jux-
ta locum, ubi manducaverant panem. 68
Illi ergo homines cùm vidiſent, quod fecerat JESUS
Rignum, dicebant: Quia hic eſt verè Propheta.
86. & 214. & 23 1
Hic eſt verè propheta, qui venturus eſt in mundum.
JESUS ergo, cum cognoviſſet, quia venturi eſ-
ſent ut raperent eum, & facerent eum Regem, fu-
git iterum in montem ipſe ſolus. 214
U autem impleti ſunt, impleverunt duodecim co-
phinos fragmentorum. Illi ergo homines cum vi-
diſent quod fecerat JESUS ſignum, dicebant:
Quia hie eſt vers Propheta. Ibid.
Accepit ergo JESUS panes, & diſtribuit diſcum-
bentibus: Similiter & ex piſcibus quantum vole-
bant. Ibid.
Venturi erant ut raperent eum, & facerent eum Re-
gem. 23 1
Nemo poteſt venire ad me, niſi Pater qui miſit me,
traxerit eumnm. 233
Reſpondit ergo mon Petrus: Domine, ad quem ibi-
mus * Verba vitæ æternæ hbabes. 246
Ex boc multi diſcipulorum ejus abierunt reirè: &
jam non cum illo ambulabant. 349
MWulti audientes ex diſcipulis ejus, dixerunt: Durus
eſt hic ſermo⸗ & quis poteſt eum audires Ibid.
Amen, amen dico vobis, Oui credit in me babet
vitam æternam. Ego ſum panis vitæ; Non ſicut
manducaverunt Patres veſtri manna, & mortui
ſunt. Qui manducat bunc panem, vivet in æter-
num. Ibid.
Ex CAP. VIII. Magiſter, bæc mulier modò depre-
henſa eſt in adulterio. 340
Nec ego te condemnabo. 341
Dixit ei JESUS. Ego vado, & quæretis me, & in
peccato veſtro moriemini. Qudò ego vado, vos non
poteſtis venire. Dicebant ergo Judæi: Numquid
interficiet ſemetipſum 349
Ex CAP. IX. KRabbi, quis peccavit, hic, an pa-
rentes ejus, ut cæcus naſceretur 3 5
Quis peccavit, hic an parentes ejus, ut cæcus naſ-
ceretur? Reſpondit JESsUSs: Neque bhic peccavit,
neque parentes ejus. 117

Nn 3 Ex-

Index Locorum

Ex CAP. X. Operibus credite. pag. 126
Dic nobis, ſi tu es Chriſtus? 23 1
Ex CAP. XKl. Et ſtatim prodiit qui fuerat mortuns,

ligatus manus & pedes. Dixitque eis JESUS: ſol-

vite eum & ſinite abire.
Dicunt ei: Domine, veni, & vide: Et lachrymatus
eſt JESUS. 258
Non poterat hic, qui aperuit oculos cæci nati, facere,
ut hic non moreretur. 344
Ex CAP. XII. Ambulate, dum lucem babetis.
HS 333
Pater, clarifica nomen tuum. Venit . vox de cœla-
Et clarificavi, & iterum clarificabo. Turba ergo
quæ ſtabat & audierat, dicebat tonitruum eſſe
factum. Alii dicebant: Angelus ei locutus eſt.
. 349
Ex CAP. XIII. Et poſt buccellam, tunc introivit in
eim Satanas. 21
Cùm ergo accepiſſet ille buccellam, exivit continud.
Ibid.
Cum dilexiſſet ſuos, qui erant in mundo, in finem
dilexit eos. Et cœnd factà, miſit aquam in pel-

vim, & cœpit la'are pedes diſcipulorum. 125
Ouod facis, fac citius. 243
Et vos mundi eſtis, ſed non omnes. 329
Ex CAP. XIV. Ego ſum via & vita. 28
S diligitis me, mandata mea ſervate. 12

Ex CAP. XKV. Ni de mundo fuiſetis, Mundus,
quod ſuum erat, diligeret. Quia verò de Mundo non
eſtis, propteren odit vos mundus. 287. & 288
Mementote ſermonis mei: Non eſt ſervus major Do-

mino ſuo. 288
Ego ſum vitis, vos palmites. 361
Ex CAP. XVI. Adbuc multa babeo vobis dicere:
ſed non poteſtis portare modò. 22²
Ex CAP. XVIII. S non eſſet bic malefactor, non
tibi tradidiſſemus eum. 109
Ex CAP. XIX. Mulier ecce filius tuus. 70
Exivit in eum, qui dicitur Calvariæ locum, ubi cru-
cifixerunt eum. 107

Qtabant autem juxta crucem JESU Mater ejus; &
Jorer Matris ejus Maria Cleophæ, & Maria Mag-

dalene 108. & 212
Ex CAFP. XX. Tulerunt Dominum meum, & neſ-
cio ubi poluerunt eum. 10

Cùm ergo fores eſſent clauſæ, ubi erant diſcipuli con-
gregati propter metum Judæorum, venit JESUS.
Inlußtavit, & dixit eis: Accipite WPiritum ſan-

Etum. 114
Ex CAP. XXI. Diligis me plus his? Nis, quia amo
te. Paſce agnos més. 87
Amas me? Pa ce Agnos meos. 107
Alius cinget te, & ducet te, quò tu non vis. 124
Supra pectus Domini in cœna recubuit. Ibid.

Simon Joannis, diligis me plus his ? Etiam, Domi-
ne, tu ſcis, quia amo te. Dicit ei Paſce Agnos
meos.
Pieit ei: Palce oves meas. Amen, amen dico tibi;
cum eſes junior, cingebas te., cum autem ſe-
nueris, alius te cinget, & ducet te quò tu non vis.
. 179
Converlus Petrus vidit illum diſeipulum, quem di-
ligebat JESVUS ſequentem, & dicit JIE SU⸗ Domi-
ne, bic autem quid? Dicit ei JESUS: Nic eum
volo manere, donec veniam, quid ad te * Exiit
ergo ſermo iſte inter fratres, quia diſceipulus ille
non moritur. Et non dixit ei JESUS non mo-
ritur, ſed, ſic eum volo manere donee veniam,

quid ad te* 348

125. & 284. & 286

Ex Actibus Apoſtolorum.

Ex CAP. II. Et appoſitæ ſunt in die illa animæ cir-

citer tria millia. Erant autem perſeverantes in
doctrina Apoſtolorum, & communicatione fra⸗
Stionis panis, & orationibus. Fiebat au-
tem omni animæ timor. Omnes enim qui crede-
bant, erant pariter, & habebant omnia communia,
S 33. & 73
Ex CAP. III. Intravit cum illis in Templum ambi
lans, & exiliens, & laudans Deum. 35. & 3
Argentum & aurum non eſt mihi: quod autem 5 .
beo boc tibi do. 53
Petrus autem & Joannes aſcendebant in Templum,
ad boram orationis nonam. Ibid.
Ex CA P. IV. Afferebant pretia eorum, quæ ven-
debantur, & ponebant ante pedes Apoſtolorum.
Dividebatur autem ſingulis, prout cuique opus
erat. 2
Multi autem, qui audierant verbum, crediderunt:
& factus eſt numerus virorum quinque millia.

Multitudinis autem credentium erat cor unum, &
anima una. . lbid.
Et cum oraſſent, motus eſt locus, in quo erant con-
gregati. 33
Nec quiſquam eorum, quæ poſſidebat, aliquid ſuum
eſſe dicebat: ſed erant illis omnia commmiæ.
Ibid.

Loquentibus autem illis ad populum ſupervenerunt

Jacerdotes, & injecerunt in eos manus, & poſue-
runt eos in cuſtodiam. 180
Joleph autem qui cognominatus eſt Barnabas, cum
haberet agrum, vendidit eum, & attulit pretium,
& poluit ante pedes Apoſtolorum. 380
Ex CAP. V. Onni autem die non ceſabant in Tem-
plo, & circa domos docentes & evangeliz amtes
Chriſtum Jeſum. 22
Per manur autem Apoſtolorum fiebant ſgna, & pro-
digia multa. . 23
Magnificabat eos populus. Magis autem augebatur
credentium in Domino multitudo. lbid.
Et injecerunt manus in Apoſtolos. Ibid.

Convocantes Apoſtolos, cæſis denuntiaverunt, ne lo-

querentur. Ei ili quidem ibant gaudentes à conſpe-
ctu Concilii, quoniam digni habiti ſunt pro nomine
JESU contumeliam pati.
Audiens autem Ananias hæc verba, cecidit & expi-
ravit. . 119
Ibant gaudentes à conſpecta Concilii, quoniam digni
babiti ſunt pro nomine JESU contumeliam Pali.
Omni autem die non ceſſabant in Templo, & cir-
ca domos docentes, & Evangelizantes CHRlISTUM
JESUM. 1980
Vir autem quidam nomine Ananias, Gc. 390
Ex CAP. VI. In diebus autem illis, creſcente nime-

ro diſcipulorum.. . 22
In diebus autem illis creſcente numero diſcipulon
factum eſt murmur Græcorum. 180

Ex CAF. VIII. KRevertebatur ſedens ſuper ewe
1

ſuum, legéènſque Iaiam. 1609
Et ecce vir Ethiops, Eunuchus potens Candacis Re-
ginæ, qui erat ſuper omnes gadas ejus, veneiat
adorare in Jeruſalem, & revertebatur ſedens ſu-
per currum ſuum, legiénſque Iaiam Poplere

Ex CAPF. IN. Quære in domo Judæ Saulum nomine
Tarſenſem. , .ꝰ 96
Et erat tribus diebus non videns, & non manduca-

vit, neque bibit. Ibid. & 179
Apertis oculis nihil videbat. 1
Domi-

Ibid. & 58

S
Mlllimi
(i bon

Aten
alen idi
en, in

lu

u nil
ien 4

C. X

tina iuch
nurian in
lum mignu
16 2¾ .
44 eſpen
E Dmine
nnune O

lan eſinn
ilie, idi
Gulten,
Ca t anr
Ae.

u Deun n

Et, Domin
IC. XI.
ICAN. Xl
i uſn.
n gugen
eiae ,
a
arle .
lenn eten
kCa
en
n iſr
ein di.
Hr ihi
Ce .
