Catira- monu nomine aliqua ex parte pudor obſoleſ- oculis meis duas ſorbitiunculas, & cibum capiam
siszurs. Ceret. Comice, quà ſolertià fominarum ima- de manu ejus. Venitque Thamar: quaæ tollens Amnon.

dln gines à corde repulerit, qui uxoris nomen ſuis Farinam commiſeuit, & liquefaciens in otulis
im a Sermeoſpi- etiam in labiis expavit. Dixitque mihi Rex & ejus coxit ſorbitiunenlas. Quam metuo Tha-

emun Vn a. Regina. Utinam diadema tantùm attenderetur mari ex Regina in focariam converſæ! Timeo,
“ are, * in fominis: reprimeretur enim pondere digni- ne muneris vilitate Thamar ferociorem reddat
nqe in tatis, quæ ex forma ſubpullulat interdum lap- Amnonem. Proſtat Virgo Princeps, quæ de
holo rln, Teatatio- pa. Quis enim non deſperet de amplexu, ſi ſolio gloriæ ad ollas demigravit. Qui enim
1ico e,,„ hon fominam attendat in fœmina, ſed Regi- reveritus eſſet in Sorore tum pallam tum co-
n Poftla * nam? Munitur ſuâ purpurâ Princeps, &, ſi co- ronam;, miniſtrantem pulmenta opprimet ,
,tlu ronam reſpicis, non tam pelliceris venuſtate, ipſo ancillæ habitu in injuriam virginis pro-
4 indabiin quam majeſtate terreris. Hoc nos inſtructos vocatus adoleſcens. An non efferaretur libido
vde, Eun ſtratagemate Ahias cupiit, qui adeuntem ad adoleſcentis intemperans in virgunculam, quæ,
ocnit. N ſe Reginam ancillæ habitu perſonatam, ſuam poſitàâ Reginæ perſonâ, revolutis ad cubitum
let, e illi dignitatem ingeſlit, noluitque vel à foœ- manicis, quaſi una de vernularum grege ſor-
r , inina, ægro licet illa eſſet animo, ſalutari, bitiunculis ægrotum ſublevabat? Erupit il-

niſi throno ſceptrôque & illam erigeret, & ſe licò ex foco flamma, &, ſi fas eſt in luctu
muniret. Uxorem quidem dixit, quod Nehe- ludere, proſiluit à Vulcano Venus, compreſ-
mias non dixerat, ſed ita eâà voce uſus eſt, ut ſitque Amnon, animo quàm membris infir-
non ſimulatæ ſervitutis abjectio, ſed diſſimu- mior, dehoneſtatam ſervili munere dejectàm-
3. Beg. lati uperi Pateni majeſtas. Ingredere uxor Je- que ſororem. Cüumque obtuliſſeet ei ci5bum, ap- 2. Reg.
14.6, roboam; qilre aliam te eſe ſimulas? Haud ille prehendit eam, & ait: Veni, ouba mecum, 13. 11.
& ſenex & lippus infrænari regno debuit, ne Joror mea. Qug reſpondit ei: Noli, frater mi,
intemperantius mulierem exciperet: ſed cum noli opprimere me: quin potius loquere ad Re-
aliis de cauſis, tum etiam eum ad finem diade- gem, E& non negabit me tibi. Viden' ut ſororis
mate Reginam inſignivit, ut diſceremus inter tantum meminerit peccaturus: cui Thamar,
matronas conſtituti, dignitatem earum, quaſi ut averteretur à ſcelere, non parentem, à
Vallum jacere, aptiſwſimum arcendæ libidini quo nuptias peteret, ſed Regem ingeſſit; quò
propugnaculum. Qued cum ſubmoviſſet Ab- (ilicet thronmi majeſtate conterritus abſtrahere-
Ethicæ Tom. II. 2 tur

160
tur à thoro. Loquere ad Reyem. Sororem te
ille dixit; & fratrem tu eum viciſſim ap-
pellaſti: Cur Davidem in ſcenam inductura,
tot inter vocabula charitatis, Regem illum ma-
wis appellare, quàm patrem? Non benè amo-
re procacia coërceretur; quæ ut coram paren-
te laſciviret, ità non poteſt coram Rege non
tremere. Nobiliſſimam fuiſſe ſœminam ex
Moſe didicimus, quam Phinees cubantem cum
Mam⸗ 5. Zambri confodit. Porrò mulier Madianitis,
quæ pariter interfecta eſt, vocabatur Cozbi ſi-
lia dur principis nobiliſmi Madianitarum. Qué
ſanè ſplendorem generis utinam attendiſſet
Zambri: eo enim quaſi fulgure nobilitatis
erſtriétus non irrupiſſet ad ſœminam. Quam
ideò & convenit,; & compreſſit, quòd in ea
non principatum, ſed vultum tantum, laſci-
Nam. 35. Viamque expendit. Et ecce unus de filiis Irasl
. intravit coram fratribus ſuis ad ſcortum Madia-
nitidem, vidente Moyſe. Pellectus in ſcelus eſt
Zambri, quòd in primaria fœmina, non ge-
nus, quo terreretur, ſed petulantiam, quàâ
irritaretur, animadvertit. Vide autem, quàm
deneria à ſe fuerit diſſimilis Cozbi. Eam enim lapſan-
temm in ſanguine Moſes Principem appellavit:
quam proſtantem in thalamo ſcortum dixerat
Madianitidem. Uſque adeò quæ ſcelus ſuſtule-
rat decora, ea ſœminæ ſupplicium repoſuit.
Nobilitatem recuperavit in funere, unde laſ-
civiâ exciderat. Tanta eſt ſeveritatis ſanctitas,
ut & occidenti Sacerdotium parere poſſit, &
poſſit jugulatæ ſtirpem, decorâque repara-
re. Hanc ob cauſam quem ferocientem &
exultantem in armis Abſalonem, Abſfalonem
tantùm fuiſſe legimus in annalibus Regum,
confoſſum obrutúmque tum lapidibus in ſe-
pulchrum, tum lanceis in ſupplicium, Davi-
dis filium appellat, quaſi ſuo illi cruore refe-
cta purpura, ſagittis ſarta, reſutâque prætex-

Tribula-
zéo atilis.

2. Reg. ta fuiſſet. Audivit enim populus in die illa
19. 1. dici: Dolet Rex ſuper filio ſuo. Non ſuper
Abſalon, ſed ſuper filio ſuo. Porrò Rex cla-
mabat voce magnà: Abſalom fili mi, ſili mi Ab-
Jalom. Haud illum filium ſuum dixit, cum latè
triumpharet, toto eum Iſraële deducente. Imo
ne tum quidem filium appellavit, quùm eum
7. Reg. ab exilio revocaſſet. Vade ergo, & revoca

puerum Abſalom. Ergo, quem nec Regis oſcu-
1io dignatum inter Davidis filios Scripturæ di-
vinæ cenſuerunt, confectum jaculis Regum fi-
liis adſcribunt. Uſque adeò obliterantur ſup-
plicio iniquitatum notæ, generiſque ac digni-
tatis characteres renovantur. Quis Sauüle ſcele-
ſtior? Pugione tamen eo, quo trajectus expi-
ravit, eraſit quâdam veluti limà rubiginem
2X Reg. criminum, infamidmque jacturæ. Filiæ Vraël,
1. 24. ſaper Saul flete, qui veſtiebat vos coccino in de-
liciis, qui præbebat ornamenta cultui veſtro. Saiul
& Jonathas amabiles, & decori in vita ſua. Sa-
mueli opponitur David. Is enim Sionis filias
indutas à Saüle coccino affirmat: cùm ille jus
Regni interpretatus, Iſraeli futurum prædixe-
rit, ut abreptas & ſinu parentum Virgines, fo-
carias ſibi Saul & unguentarias deſtinaret. Ec-
quem his & Prophetis deceptum arbitramur?
Neutrum. Id tantùm fatendum eſt, quas Saul
regnando maculas contraxerat, ejus cruore
cædéque deterſas. Miramur autem elutam in
Saüle rapinarum labem generoſitate funeris:
quando Jezabel, fœminarum perditiſſima, præ-
ceps acta & feneſtra, inter lingentes canes re-

gni quodammodo inſignia recuperavit, purpu-

Oliva

—

râmque ſui diffuſione cruoris iterum imbuit.
Lie, inquit Jehu, & videte malediétam illam, 3. Reg-
& ſepelite eam, quia ſilia Regis eſt. Ergo vel 9. 36.
Jezabelem non agni duntaxat cruor, ſed ejus
quoque ſanies dealbare in ſupplicio poteſi ekin
quæque, dum è feneſtra dejiceretur, quamvis l
ſtibio ſe auréque compfſiſſet, nudo Jezabelis„
nomine, imô ſine nowine, quaſi truncus à Re- Tiſni
ge damnatur: Quæ eſt iſta? Pracipitate eam ree ee
deorſum. Ut periit, revixere decora ejus? emer- ſant.
ſitque è cruore corona, Regiſque haberi ſtirps Pœniten-
Cœpit, ex quo illam canes in fruſta diſcerpſere. 7* nmfi.
Vis ea eſt ærumnoſæ fornacis, ut non aurum 96* “
4 . E Monaſte-
modè ſordibus eximatur, ſed in chryſocollam ,iis iais
ipſum quoque plumbum commutetur. Comi- prhnt.
tur, ruitque Jezabel nullo aut titulo, aut no-
mine cohoneſtata: jacet in ſuo ſanguine Regis
filia cum palla. Jepelite eam: quia filia Regis
eſt. Profuderat purpuram, niſi ſanguinem ef-
fudiſſet; quàmque alii coronam decedendo a-
mittunt, ipſa pereundo recepit, ſupplicio
beatior, quàm imperio. Sed fortè Jehu tan-
tùm calculo tum epulantis, ex rea Jezabel
Regina repentè in ſuo ſanguine enatavit. Quin
Angeli quoque ſuffragio exulanti Agari nul-
lum objicitur facinus, nunciantúrque tum faſ-
ces, tum laurex. Quid agis, Agar? Noli Gen. 21.
timere. Tolle puerum, & iene manum illius: 17.
quia in gentem magnam faciam eum. Foœmi-
nam tam procacem Dei nuncius convenit,
ſolatur, enutritque. Expunxerat nimirum
ancilla ſuperſtitionis notas exilii multà: Ægy-
ptiâque verna in tanto nigrore non oris tan-
tùm, ſed etiam cordis, unâ ejectiomis ærum-
nâ candorem præ ſe tulit, penè ſupparem Sa-
ræ. Quid? Nonne cuùm apud Deum cenſe-
rentur ante Mundi everſionem mortales non
homines, ſed çcaro: Finis univerſæ carnis ve-
nit coram me repleta eſt terra iniquitate à
Jacie eorum & ego diſperdam eos cum terra.
Ubi naufragis parentandum eſt, titulus eis
hominis reponitur, obliteratà jam criminum
infamiâ fupplicii ſeveritate? Univerſi bomi- Gen. 7.
nes, inquit poſt eluvionem Moſes, & cun- 22.
ta, in quibus ſpiraculum vitæ eſt, mor-
tua ſunt. Et delevit omnem ſubſtantiam ab ho-
mine uſque ad pecus. Nonne vides rigatum
humanitatis ſtemma repullulaſſe cadaveribus
in clade? Qui enim ſuperſtites caro diceban-
tur, dicuntur homines poſt naufragium. De-
levit ab homine uſque ad pecus. Miſcebantur
ante ſupplicium mortales pecudibus, unéque
agglomerati cenſu ad funus homines jumen-
tàque urgebantur: Finis univerſæ carnis venit
coram me. Luêre poſtquam ſcelus filii Adam
undis ſuffocati, dignitatem, quam peccan-
do perdiderant, pereundo recuperaverunt.
Et delevit omnem ſubſtantiam ab bomine, uß
que ad pecus. En in funere ſemotos homi-
nes à pecore: quos enim iniquitas umum in
faſcem coacervarat, ſuo quemque ordini ca-
lamitas reddidit. Poſt fupplicium aio repa-
ratum mortalibus ſtemma? Non tam hebes,
ſegniſve reponendæ dignitati, abolendéque
probro calamitas eſt. Ancilla paſſim & à
Sara, & à Deo appellata eſt Agar, quam-
din diverſata eſt in tentorio thalamôque
Abrahæ. Ejice ancillam hanc, inquit Sa-
ra, Dixit Deus:⸗ Non tibi videatur aſperum Gent. 21.
ſuper puero, & ſuper ancilla tua. Nuſquam t2.
exinde ſeu à Moſe, ſeu ab Angelo, ſeu e-
tiam à Patriarcha miraberis ſervitutis vocabulo
. Agarem

wen
liti
mil
lel
Piment
ib in
odatu
ung
ſalocart
Dopber
grenm-
1 rer 1
ten po
Eliute
ctan i
ſobauns
elent.

inn luda
en ſier
aumn ger
Muti

Uunbuͤſ

co
krtque

*5
tle ulgn
ckrior
CImh h

n ſrt

utr lt⸗
Abliet e
unn etin
len, ira
n, I
Dnhnioin
lim or
lchm
Dmn mi in
ege

1.

1

6,

Unguink
dirfil
in ngunmt
n Etecht
ehit in
X Ie l
e eumt
lanti Agin
ntürt
it, Aril
ne MMaiun al
mn eumn. I.
uncins tn,
Unwetit unm
li ml⸗ A
tore M En
4 eeCinidn
ene ſbunt
enn wortiin
inenſt eann,

tena inini

em M, E
n vit e1, *
SS
One ilkt ie
lunfe adin
ſtes nd t⸗
Krenfngin
heu. Mti
uimſii⸗
n ſeis fli

n, n .

60 elen

m d lni

e e
velt Pm 41¹

in Cap. II. Lib. II. Eidræ. 161

Agarem deprimi. Surrexit Abraham manè,
tradiditque puerum, & dimiſit eum. Quam-
nam? Eam. Ancillam-ne? Agarem, non an-
cillam. Nimirum in ipſo ſupplicii veſtibulo A-
gar pedicas abjecerat, expunctàâ per ſolam exi-
li intentationem ſervitute. Eluxit id luce cla-
rius in Propheta, qui à Sene deceptus contra
mandatum Domini panem in via comederat,
Aaquâmque biberat. Irruſt in eum Leo, &
ſufſocavit. Subinde verò cumulatam ſupplicio
Prophetæ gratiam, tum Senex deceptor eſt
3. Reg, reveritus, tum Leo carnifex. Hic enim ca-
13. 2'1. daver non diſcerpſit, ſed aſſervavit: ille;
quem poſt miracula arefactæ primum, tum
reſtitutæ Jeroboamo dexteræ ità ſprevit, ut
etiam falleret; ut occiſum aſpexit, tanto eum
Proſecutus eſt honore, ut juxta illum ſepeliri
ſe uſlerit. Cum mortuus fuero, lepelite me in
Jepulchro, in quo vir Dei ſepullus eſt: juxta
oſa ejus ponite oſſ mea. Hæc de Pſeudo-pro-
pheta venerante Prophetam jugulatum, & ſi-
gnis inclytum deludente. De monſtro verò hæc
habeinus. Invenit eum Leo in via, & occidit;
aſinus autem ſtabat juxta illun, & Leo ſtabat
juxta cadaver. Viden' ut ſupplicio clarior Pro-
pheta fuerit, quaàm vaticimo, Poſt incuſatum
enim plexumque Regem sludi à Sene potuit;
potuit à monſtro ſuffocari. Expiatà veroò con-
tempti præcepti labe, deterſaque funere;, u-
trique venerationi eſſe cœpit. Verſus illicô ei
eſt in ſatellitem & cuſtodem corporis carni-
fex: verſus & illuſor eſt in cultorem ſepulchri
Can.5:7s ejus. Ipſa vel ſponſa, cujus decor Punicis
Turribuſque conferebatur ante cædem, poſt
vulnera non jam gregibus detonſarum, aut
piſcinis comparatur, ſed urbibus antefertur,
præfertque non fragmen mali punici in genis;
ſed propugnacula ſanctâque Hieroſolymæ.
Oant. 5. Percuſſerunt me, & vulneraverunt me. Quod
s. ſcilicet ſurgendi tædio remorata ad oſtium
eſſet pulfantem ſponſum. Exinde ſuis cladi-
bus clarior Jeruſalem appellatur, non co-
Cam.é.3. lumba. Pulchra es amica mea, ſuavis & de-
cora ſicut Jeruſalem - terribilis ut caſtrorum a-
cies ordinata. Crevit calamitate Venuſtas, nec
debilitata eſt vulnere Dilecta, ſed roborata.
Quam enim inviolatam eſſe vidimus Turtu-
rem, miramur cæſam tum Sioni compara-
tam; tum caſtris. Enimverò ſalutarior, op-
portuniôrque Dilectz eſt furor vigilum;
quam Sponſi complexus. Etiatm poſtquam
Dilectum tenuit, Columba vix eſt, nuſquam
Perſecutio tuta niſi in caverna maceriæ: Ut vulnerata,
nen nocet. Mudatque eſt, aſſurrexit in Urbem, caſtriſ-
8 Sna ferocior, ſu4 ſtat mole, nec terretur,
ſed terret. Etiam vox Jonæ poſt naufragium
fortior, non tam prophetaſſe“s ſe, quam cla-
Jonæ 3.4. Maſſe fertur. Et œpit Jonas introire civitatem:
& elamavit, & dixit : adbuc duadraginta
dies, & Winive ſubverieiur. Supplicio validior
vox Vati facta. Qui enim, ante demerſio-
nem, ſtertebat in carina, poſt naufragiuin,
urbem ad luctum excitavit, non jam cymbu-
læ Charybdis, ſed Pharus portuſque Ninive.
Què me verò ſupplicium Cozbi abduxit?
Pene excidit ſuo cum ſcypho Nehemias, dum
ſecuritatem ſecuribus Partam indago. Ut
hæc non à veritate abſint, aliena tamen ſunt
à menſa Aſſueri, ad quam conſtiteramus. Re-
deamus ergo Suſas, ut ſpectemus, quid agat
Regina coram viro ſuo. Dixitque mihi Rex
& Regina, quæ ſedebat juxta eum: Uſque ad
Ethicæ Tom. II.

quod tempus erit iter tuum, & quando reverte-
vir. De Rege habemus, quod & vinum à po-
cillatore acceperit, & oculos in illum conje-
cerit, & eum de ſuppreſſo in corde conſilio
interrogaverit. Levavi vinum, & dedi Regi.
Dixitque mibi Rex. Duare vultus tuuts triſtis
eſt, cum te ægrotum non videam. A quibus ſe Malic'
omnibus Regma conſtanter abſtinuit. Non domiſit.
enim immiſcere ſe debet fœmina, quamvis
coronata, quæſtionibus curiſque Regni. Se-
debat juxta Regem, ut intereſſet viro, non
ut expediendis negotis præeſſet. Sedebat pa-
riter, & ſilebat: tenuitque, quod mirere,
ſilentium & mulier, & inter calices. Sed- Tentatio-
enim nunquam illam hauſiſſe vinum legimus: en, ve⸗
ideéque & linguæ, & oculorum intemperan-
t4 haud laboravit. Ne in Prophetam quidem, Mortif.
eumque viri Pincernam intendere oculorinn catio cor-
aciem eſt auſa Regina: rata ne quidem Cco- poris.
ram viro reſpici Prophetam fubtriſtem à fo- Modeſtia.

medium.

ina poſſe, quin pudore periclitetur. Unde, is gagg
quæſo, tanta in nobis fiducia in tanta lumi- „nlie,i-

num procacia? IIla ſervum non reſpicit, ſub- bus.
pallidum, orantem, Prophetam;, & Regi cya-
thiſſantem. Noſtræ toroſulos Matronæ inten- Moniales
tiſſimis oculis explorant, cyrrhos expendunt, uemn nulle
ſrontem metiuntur, oris elegantiam, quàâ li- Tank.
cet, oculorum intemperantiâ delibant. Et hæc
actitant procul à viris, quorum conditio, cùm
vulgaris ſit, compeſcendæ cupiditati eſt pro-
cul dubio imbecillior: quùm Suſis Regina ref-
pectare Prophetam ſubdubitet coram viro eo-
deémque Principe, cujus tantùm majeſtate in-
hiberi libido poterat, quamvis exarſiſlet. Di-
ces alloquutam eam tamen fuiſſe Nehemiam;,
cùm ipſe teſtetur: Dixitque mihi Rex, & Regina,
quæ ſedebat juxta eum : Uſque ad quod tempus
erit iter tuum? Crediderim muſlaſſe illam a-
pud Aſſuerum, quod ipſe ſciſcitatus deinceps B
eſt ex Nehemia. Quod ex reſponſione conſi- Laxaris.
cio, quam Vates non Reginæ, ſed Regi red-
didit: Et dixi Regi. Nuſquam effugium pa- Cahtitas.
tet intemperantiæ. Ità apud Perſas epulantur Eemilia-
Reginæ: quarum cùm etiam convivium pudi- ritas cum
cum ſit, quam fuiſſe earum honeſtatem arbi- mulieri-
tramur inter hoſtias? Utinam id pudoris ve- bus.
lum interjaceret Matronas inter & Levitas in
Templo, quod in aula Medorum miramur
inter Pincernam & Reginam interjectum. Nec
inter ſcyphos, quid ad licentiam pronius? Pro-
phetam Princeps Fomina ſtatim alloquitur;
viro aſſidens, Regique incumbens. Quid tu-
tius, munitiuſque contra libidinem? Et paſſim
ſola cum ſolo Foœmina fabulatur? Horret ani-
mus, cum videt corond viréque munitas re-
ormidare Vatum alloquia Reginas in Perſide,
tantâ effuſis intemperantià in Europa Foeminis
ad colloquia, nugaſque virorum, nec ſenum;
nec prophetarum.

Et placuit ante vultum Regis, & miſit
me: & cbnſtitui ei tempus.

F Ntererat Regina Nehemiæ poſtulatis: haud Rex vegat
tainmen de miſſione pocillatoris in Judzam,
aut ſententiam dixit; aut, ut diceret, roga- ed.
ta eſt. Itaà regnatur Suſis »ubi, net cuin ad.
ſunt, Reginis jus eſt ſuæ interponendæ ſenten-
tiæ de itinere redituque mancipii. Aſſident eæ
ſanè Principibus, ſed loquencdh Tacultate pe-
mitus interdictæ. Potare illas cum Rege licet;
° 3 ſed

*.

Aulici
franandi.

Rex regat

Aulici
Ira nandi.

Sol &

Grando.

Auslicus

non pro-

motus.

Dignitas
negata
dignis.

Invidia
inter a-
quales.

Can. 5. 20

Can. 5. 6.

162
ſed regnare cum Rege non lcet. Communis
Afſuero patera cum Regina, ſed minimè ſcep-
trum commune. Epulantur cum Regibus foœ-
minæ, haud tamen in partem conſiliorum ad-
vocantur. Quæ ſanè ego dicta a me velim,
quùm Reges vivunt. Nam ſi Reginæ imperant
vel Regnorum tutrices, defunéto viro, vel
Regnorum Dominæ ſeu innuptæ, ſeu quæ ma-
ritos in ſortem imperu adſcivere, tunc leges
ferre, & jura dare Provincis poſſunt & de-
bent: uti non infrequenter evenit ſummàâ po-
pulorum urbiumque felicitate. Tunc tantùm
Reginarum eſt non præeſſe, quùm Viri ſceptro
potiuntur. Quod ſi à dicunda ſententia de pin-
cerna Uxor Regis excluditur, faſ-ne eſſe pu-
tamus garrire ſcurras de Satrapis? Et placuit
ante vultum Regis, & miſit me. Etiamnum
cyathiſſabat Aſſuero Nehemias, & miſſum ſe
tamen jam tum fatetur à Rege in Judæam.
Nimirum tam firmam fore putavit latam ab
Aſſuero de ſua profeckione legem, ut deve-
menti ſibi propior videretur, quam ituro.
Placuerat id ante vultum Regis. Labant decre-
ta Principum paſſim, tum quòd Principibus
Satrapæ principantur, tum quòd nemini cau-
ſam ſuam coram Rege agere fas ſit. Audivit
Aſſuerus, cur miſſionem peteret pocillator.
Ejus permotus argumentis ſuam ita ſententiam
ſtabilerat, ut mullis jam fuſurris infirmari,
evertique poſſet. Et placuit ante vultum Regis,
& miſit me. Ideò perveniſſe jam ſe credidit

Nehemias, ex quo Regem, rationum auditis
expenſiſque momentis, ſuum in iter inchinaſſe

perſpexit. Haud tot libellorum reſcripta, li-
turæque complorarentur in aulis, ſi Regibus
hceret ſupplicare; ſi coram Principe ne uxor
quidem muſſare auderet. Verùm non ante
Regis vultum, ſed pone humerum imperan-
tium, ſcita juſſâque ſanciuntur. Hinc decreto-
rum tam frequens litura: hinc refſcriptorum
nuſquam quietura converſio. Penè dixerim:
Nemo Principum quod ſcripſit, ſcripſit. Vi-
dentur mihi plerique Dominantium non abſi-
miles Soli. Is enim, cùm radiorum affluxu diè
vites perfuderit, erexerit, inque vindemiæ
ſpem decoxerit, attritas eas repentino gran-
dinis defluxu ſtupet; horrente colono, mah-
gnitate ſublati per Solem vaporis, concoctos
tam däuturnâ ſideris benignitate intercidiſſe;,
periſſeéque racemos. Præſtiterat grandini litaſ-
ſe Bacchum, quàm Soli. Conciliato enim
ſidere, ſed infeſtà glacie, tantis maturam S0-
hbus vindemiam unmius horæ turbo depecula-
tus eſt. Quid profuit Sponſæ itaà ſibi Regem
devinxiſſe, ut columba, & ſoror, & amica
diceretur ab eo, quando inviſa vigilibus &
nudatur & cæditur? Uno eodémque Canti-
corum quinto capite, & converitur à Princi-
pe, rogaturque; & ab excubiis laceratur. Vox
Dilecti mei pulſantis: Aperi mihi, Soror mea,
Amica mea, Columba mea. En Regis in ſpon-
ſam blanditias. Vnlneraverunt me, tulerunt
pallium meum mihi cuſtodes murorum. En ſa-
telltum in Dilectam inſultus. Rex ofſtium
ſponſæ pertentat, ut amplexetur: Satelles e-
jus denudat humerum, ut ſæviat. Quid juvat
Columbam Regi eſle, ſi quaſi Upupam Ex-
cubiæ configunt, & deplumant? Vulnerarunt
me, tulerunt pallium meum mihi Cuſtodes mu-
rorum. Tranſegerat connubi fœdus Hemor
cum filiis Jacob: aſſenſſque fuerat Patriar-
cha, à filus, ut vero ſunile eſt, de habita

in Leonum
Tunc Rex præcepit, & adduxerunt Danielem, Dan 6.5.

Oliva

pactione achnonitus, ut circumciſo Sichem

Dina nuberet. At Senem demulſiſſe quid pro-
fuit, ſi frementes in adulterum duo è& filiis
Jacob, urbem univerſam gladiis, ignéque de-
leverunt? Arreptis duo filii Jacob gladiis, in-
terfectis omnibus maſculis, Hemor & Sichem
Pariter necaverunt. Inclinat Jacob in nuptias?
At Levi Simeonique non probantur. Paretur
non thalamus, ſed feretrum: gladiis enim,
non ſiſtris, fœdus initum abſolvetur. Ita in
luctum funerâque etiam nuptiæ degenerant,
ſi, propitio Patrefamilias, duo ê natu mi-
noribus filii non ſœderi, ſed funeri ſubfſcrip-
ſerunt. Inflexerant Paulus & Barnabas Ser-
gium Proconſulem, ut Evangelio ſubderetur.
Deditiéque facta confeſtim eſſet Cypri Inſu-
læ ad Chriſtum, M, favente Scripturis di-

vinis Proconſule, Magus Elymas repugnaſſlet.

Ergo ſubjeciſſe cum lictoribus falcibuſque Pro-
conſulem Apoſtolis in irritum ceſſit, quam-
diù cæcitate multatum Elymam aà latere Præ-
toris non ſubmoverunt.
nabä & Paulo, deſiderabat audire verlum
Dei. Reſiſtebat autem illis Elymas Magus. Et
confeſtim cecidit in eum caligo. Tunc Frocon-
Jal credidit, admirans ſuper doctrina Domini.
Viden ut, cadente etiam Proconſulis Aqui-
lone, Mare fluctuetur uno circulatoris ſibilo
concitum. Barnabæ Proconſul afſentitur, ſed
Magus diſſentit? perſtabit Jupiter in Cy-
Ppro. Uſque adeò tuta eſt à caſu ſuperſtitio,
quamvis à Præfecto impellatur, ſi eam calo,
lixâve ſuffulciat. Nulla contraà tanta vis eſt,
quàâ ſtare Innocentia poſſit, cùm ſervi lhvo-
re impellitur. Gratiſſi
tamen, ipſo deducente obſignantéque Rege,
caveam Propheta demittitur.

& milerunt eum in lacum Leonum. An Per-
ſæ ita diligunt, ut graſſentur? Odit-ne, an
amat Darius? 81 Danielem fovet, quo modo
perdit? Ad veſperam uſque pro Daniele Rex
laboravit, ſed fruſtrà. Hinc enim cùm duce-
retur à Rege Daniel in ſolium: inde cuùm à
delatoribus raperetur in caveam, vicere Sa-
trapeæ; nec Leonibus modô deditur Daniel,
ſed coactus eſt Princeps damnare, quem a-

Gen. 34.
25.

Hic, accerſitis Bar- Act. 13.3.

mus Dario Daniel; &

mabat. Forrò Rex cogitabat conſtituere eum ſu-

per omne regnum. Dehiſcet thronus in lacum.

Satrapæ quærebant occaſionem, ut invenirent g. Daniel,

Danieli, nullamque cauſam & ſuſpicionem te-
perire potuerunt. Periiſti, Daniel. Qui peream,
ſi vel æmulorum calculo non culpà tantum
careo, verùm etiam ſuſpicione quoqueé flagi-
tii vaco. Periiſti. En caveam. Adduxerunt Da-
nielem, & miſerunt in lacum leonum. Videſ-
ne, ut in Danielis perniciem validior ſit homun-
cionum livor, quam regis purpura in ſalutem?
Premente Rege, nec gutta roris ex Iride exu-
dat: erumpunt ſulphura tonitruâque ex Iri-
de, ubi eam vernarum rabies leniſſimè pref-
ſerit. Lugeas perduellionis ream æquitatem ad
ſupplicium trahi, ſi lixa inſidietur: mirere
promovendæ nequicquam Regem æquitati ad-
niti, toto animi ſceptrique appulſu. Infulari
Daniel, Dario promotore, non poteſt. Jugu-
lari Daniel poteſt, inſtigante accuſatore. Ità
Leones præſtèò ſunt, ubi Satrapæ ſævierint:
cùm tamen tantas inter Darii gazas una de-
promi prætexta non poſſit, quâ Daniel Re-
gis manu cohoneſtetur. Torpet acus ad tra-
beam;, ſi à Rege deſignetur Daniel ad Præfe-
Guram.

pn N
il me
n ſere
) etlam
e,nihl
ſrimne kl
l, ſie
umpiftl
agel e
ll hig
re e
rner Ela
Nesfinen
n n mont
UN ſcend
cln reni

Ileleret
Kenatus
tbrlo tegt
ribe dey
uile nlon
Pemmn ſen
Aile,
Gonr It n
alti eſt
(o, rogo
kyamuum,
1 Mox un
1 Luinde
Kermarume
, Em nil co

(ul aute i,

nm, eſ
Agobene
tN, Ant,
nen An
In N
1 ellitren
Plennt n
n Kracbe
kilont
lnquut
Pul dubio
umen (lſle
Mrente
n uſiond
etun CNEit.
1 in
(tel ronn,
tint alel
Nn Dr

li Rei
ell 4
nurſimn
nign i
iſen
11

n lu⸗

nneti idi
Krhtun
ns

4
Donnt.
S

ählh

n celit Gr.
em àlatrh.
, alleſſiile
1 allie inie
ma Mlr 1

1. Ineh

alllpelkin,
tl, den ch-
Uträtnn di ,
,nn ſn h
Daro Dadl
Z
hetn Cants
rerunt Duus!
Lemmun. A
tur? Ortt
Loret, In
Pro Dan
c enunn ndh
um: Mets

Gean, ſin

5 cednm Du,
lammnae, (:
onhix
thromun kn
ſhiigan
iel ue
non le e
ne cen
Alunmiil
nn lemmm. 1
iärke

13

, itentt.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 1 63

Quram. Proſiliunt è& ſaltibus monſtra, und li-
xarum ſibilo in lanienam Prophetæ provocata.
Quo in horto cicuta non metitur, livente Sa-
trapâ? medente Principe, ecquando medio e-
tiam vere ſerpillum viruit? Saginantur lupæ
lilis, etiam in vepretis, Dei ovibus arente'o-
lere, in ipſis paſcuis Salomonis. Præſtat, Ppræ-
ſtat inire Prætoris, quàm Principis, gratiam:
Et, ſi & ſervis deligendus ſit, quem ſequare;,
malim piſtori te, quàm pocillatori placere. Quo
plus ager paluſtris eſt, & depreſſior, eò com-
miſſa ſibi grana uberiores in ſpicas explicat:
quéôque eſt luto palmes vicinior, eò pinguio-
rem ex ſe racemum progignit. Steriliora arbo-
rum faſtigia ſunt: cumque Davidis calculo

valles frumentis abundent, jumentis viret ſoc--

num in montibus. Adeòô propiora paludibus,
quaàm ſideribus, ipſa eſſe juvat elementa,
quando vernantibus in meſſem vallibus, aret,
quàâ ſui parte attollitur, toto Italiæ dorſo im-
poſitus Appenninus. Fovebat Mardochæi partes,
in regia Aſſueri, Eſther ejus ex fratre neptis:
cui Aman Præfectus atrii adverſabatur. Quis
non crederet Reginæ patruum renunciandum
fore Senatus Principem. Jacet ille tamen in
veſtibulo regiæ, miſeriùs ab Amano deſigna-
tà trabe elevandus. Et, niſi noctem Rex tra-
duxiſſet inſomnem, oculos clauſiſſet Reginæ
patruus jugulatus in foro. Graſſatur Prætor in
eos quoque, qui Regi ſtirpe, generéque jun-
guntur: Et ne quidem coronâ regnantis nep-
tis arceri reſtis poteſt à gutture Mardochæi.
Quod, rogo, fuiſſet Suſis ſpectaculum, hinc
ſedere Neptem in ſolio à Rege primam, in-
de patruum, ſicariis parem, è trabe pende-
re? Nox una paratam cataſtrophen interce-
bpit. Exinde vigilare didicit Aſſuerus, &
pincernarum quoque in patriam digreſſio, nuſ-
Rex au- Quam niſi coram Rege decernebatur. Et pla-
dist. ouit ante vultum Regis, & miſit me: & con-
Nitui ei tempus. Probem, an improbem Afſ-
ſuerum, neſcio. Ergo Regis non animo, ſed
vuhkui probandæ cauiæ. Ut te viderit peten-

tem, abnuit, annuitve. Et placuit ante vul-

tum Regis. Audeo dicere, facilius Regum cor-
di impomi poſſe, quam oculo. Licet plerun-
que æquitatem poſtulati in fronte, geniſque
ſupplicantis intueri, quàm evolutis argumen-
torum feracibus voluminibus rimari vix po-
Peccata tes. Fulgurat ex oculis innocentia;, quæ pa-
latere non pyro nunquam feliciter imprimitur. Agnovit
haſunt. procul dubio Salomon ex pallore veriorem
matrem diſſecandi mox pueri, livente ore;
non mœrente, parentis ſimulatæ. Hinc Deus
non quæſtionibus, ſed contuitu, Caini flagi-
Gen.4.6. tium conwicit. Dixitque Dominus ad eum:
re iratus es ?* & cur concidit facies tua? Fa-
ciei languor, qui oculis deprehenditur, exen-
teravit anhelantem in facinus mentem, ani-
mumque parricidæ.

Et dixæi Regi: ſi Regi videtur bonum,
epiſtolas der mihi ad duces regionis
trans flumen: ut traducant me donec
veniam in Judæam: & epiſtolam ad
Aſaph euſtodem ſaltus Regis, ut det
mihi ligna, ut tegere poſſim portas tur-
ris domus, & mutos civitatis, &
domum quam ingreſſus fuero.

D Oleo intutas „ infeſtàſque ita eſſe latro-
nibus vias, ut regius quoque periclitetur
pocillator, niſi lictoribus circumvalletur. Tan-
ta-ne licentia ſicariis in ipſos quoque Regum
Satrapas & Miniſtros? Et quæ ſecuritas pre-
gariis eſſe poteſt in itineribus, quando tradu-
ci cum cataphractis oportet, per regiam ditio-
nem, ipſum regii poculi adminiſtrum? Et tum
quidem ita obſidebantur barbarorum itinera,
Suſiſque procedere Hieroſolymas ſine militum

manu non licebat. IIlà vero tempeſtate, cùm I.

apud barbaros non nudus tantum, ſed opu-
lentus viator trajiciat nullo non modo diſcri-
mine, ſed ne terrore quidem: nulli licet mor-
talium per Europam, quaà Chriſtianis Principi-
bus ſubjacet, pPeregrinari, quin fortunis, vi-
tâque periclitetur. Ubique aut ſicæ, aut cru-

Seveyitas
in latro⸗

6.

ces: niſi latro ſufſfigatur , vViator occiditur. Hæ-

ne Platani delaſſatum viatorem, poſt Solis
viæque incommoda, excipient? Nuſquam ſe-
Curitas, niſi ubi patibula, ad carmificinam graſ⸗
ſatorum, defiguntur. Ita tibi aut inter carinfi-

ces incedendum eſt, aut incidendum in prædo-

nes. Tuam tibi gratulor, Jacob, ſeceſſionem

in Syriam: uno enim ſat baculo, & tranſmit-
tendis fluminibus, & emetiendis itineribus a-
bundè fultus & inſtructus es. Nos haſtis, con-
tiſque armamur, non præliaturi tantùm, verùm
etiam iter facturi: cumque tu exceſſurus in re-
giones exteras ſatis ſupérque virgula munire-
re: nobis Goliæ caſſis, æreuümque gigantum
non eſt ſatis liciatorium, ut ex Provincia una
in aliam abeamus. Malè tutis immineret peri-
culum a latronibus, quamvis ærati per paten-
tes Regnorum campos elephanto Annibalis,
aut Bacchi tigride veheremur. Pudet inter
Moabitas ultrô citréque Ariolum Balaam tu-
tum commeaſſe cùm armis nudatum, tum
auro æréque onuſtum, incomitatum, inſiden-
témque Aſinæ refractariæ: Et, ſine rerum ca-
Pitiſque periculo, tranſmitti vias ne à Sacer-
dotibus quidem poſſe: pluſque impendere diſ-
criminum Thiaræ in Evangelio, quaàm ſiſtris
in Lege. Nam venefici Moabitidem peragrant
nullo prædonum occurſu: longiora itinera quis,
vel infulatus, conficere poteſt, quin prædo-

nibus circumventus vitam auro paciſcatur? Un-

de iſthæc prorupere monſtra, quibus olim O-
riens expiatus tutum præbuit aditum fartis
quoque ære auréque Divinatoribus? Dices in-
terjectam Hieroſolymis Jerichuntique viam
inſeſſam prædonibus eſſe, ſpectarique non pro-
cul ab urbe Sionis ſancta abjectum ſemine-
cem, und Samaritæ humanitate refovendum.
Aio, lugeéque tutiorem patere in ZͤÆgyptum
viam, quam Hieroſolymas: ſolatio id tamen
eſt, nullo prædonum occurſu, qui alii à vul-

nerantibus viatorem, ſaltum illum obſidebant;,

illac tranſüſſe tum Levitam tum Sacerdotem;
ſi Lucæ crédimus; &, ſi Deo placet, exor-
tem quoque diſcriminis tranſmiſiſſe Samari-
tem. Pepercere advenæ plerique eorum, cum
plerique ex iis popularem exuerint: reveriti-
que ſunt ſicarü, in ipſa crudelitatis avaritiæ-
que arena, Sacerdotem. Ceſſit ſtolæ ſica, fuit-
que Levitæ pro lorica ephod, inter graflato-
res. Quid ſi toto plerique Atlantico præterve-
Cti Oceano ſunt, thiopas inter & balænas;

incolumes; & poſt Herculeas columnas, à la-

trunculis ſuas diripi,; tot fluctibus, Piratis;,
monſtriſque intactas merces & horrerent, &
fremerent? Ergone aut immitior, aut intutior
. 0° 4 Oceano

Graſſato-
77ρS5

Homici-
dæ.
Viæ ſica-
riis infe-
Ktæ.
Peregrinis
viæ red-
dantur à
latroni-
bus libe-
ya.

164
Oceano Europa? Ergone quos Phocæ dimiſe-
re, prædones diſcerpunt? Peribit ergo in ſili-
ce, qui vixit in fluctu? Diriuſque impendebit
naufragium inter platanos, quam inter Syrtes 2
Nudantur interdum Indi ſub mitiori cœlo,
qui duplicibus cooperti, ardentiorem coœli pla-
gam, non procul Afrorum littore; ſunt e-
menſi. Ita cum iis, ut cum Sole, mihi vide-
tur agi. Totum coli limbum caniculis, can-
cris, ſagittariis, leonibus & ſcorpiomibus ſtra-
tum Sol emetitur, nullo jubaris detrimento.
Verum, inter monſtra radiantem, una non rarò
nubecula aſtrorum Principem decolorat. An
non coœli tibi circulum feris inceſſum is tibi
tranſmiſiſſe videtur, qui barbarorum eluſis to-
taà India pharetris, geminis non rarô latruncu-
lis, intra Chriſtianorum Dominantium regio-
nes, ludibrium, ſpoliumque reſervatur; non
Solis inſtar leni vapore interpolandus, ſed quaſi
Jonas Ceti alvo hauriendus? Quamquam; ut
ſalleret, monſtro eſt Jonas exceptus: nos ve-
rô ab hominibus homines intercipimur;, ut pe-
reamus. Contendenti in hoſtium ſaltus Sam-
ſoni, necdum bellaci, nullus occurrit prædo: &
quem fortè obvium Leonem in via habuit, non
modè quaſi pomum decuſſit, verum in alvea-
rium verſum, ſuas in delicias convertit. Viden
deefle inter Philiſthæos latronem, adveniſque
ſi qua occurrunt monſtra, non jugulare, ſed
paſcere? Ipſimet Leones peregrinorum non
tantüm injurià apud Palæſtinos ſeſe abſtinent,
ſed eorum illecebræ ſtudent. Diſcerpi patiun-
tur ſe feræ, quò mella ſuppetant deſcendenti
in Thamnatha peregrino: Et in aliquibus Eu-
ropæ ſaltibus viatores paſſim exenterantur,
ne terræ filii ſcortentur jejunius? Et torpent
ad hæc ſecures? Et cundtantur Prætores: ſi
fortè ſylvæ conflagrarunt, ſuæ commodare li-
tori baculum Præfecturæ, ne deſit latroni
trabs? Et ipfis torquibus non ſtrangulantur
prædones, ubi cannabis in limo non viruit?
Quam felix tua foret imperii virga;, ſi non u-
nus pependiſſet ex ea Latro? Tuum tum ſcep-
trum effloreſcenti Aaronis ramo præferrem:
quando fortius eſt, arefeciſſe perduelles ſummo
Reipublicæ commodo, quam nuces concoxiſſe,
ſeditioſos minimè territuras. Mihi nullus gra-
tior Narciſſus, quàm Prædo ſuo funere pur-
pureus. Suas ſibi habeat Aaron & virga amnyg-
dalas: feracior, mihi crede, tui eſt ubertas
ſceptri, ſi funditus graſlatores accidit. Quot
capita, tot poma aurea, imò tot ferarum antra
in Heſperidum hortos demutata circumfert.
An non expiatæ latronibus ſylvæ putandæ ſunt
non aureas tantum fruges, verùm & ſæculum
