Levitæ, Indocti propalam Evangelizantur, non
Bethſaidæ, ſed Hieroſolymis, nec cæduntur.
Evolve Actorum primum, ſecundum, tertium-
que caput, & neminem Apoſtolorum aut ta-
centem audies, aut vinctum videbis. Cùm ecce
tibi annalium capite quinto, & capti feruntur
Apoſtoli, & cæſi, & exploſi. Et injecerunt, in-
quit, manus in Apoſtolos... Convocantes Apo-
ſtolos, cæſis denunciaverunt, ne loquerentur.
Et illi quidem ibant gaudentes d conſpectu Con-
cilii, quoniam digni habiti ſunt pro nomine Jeſu
contumeliam pati. Undenam tanta ſæviendi
rabies in Scribis contra diſcipulos? Num au-
daciùs concionantur? Imôò tum muſto æſtuaſſe
viſi ſunt, quùm primò loqui cœperunt. An ſignis
coruicare deſierunt? Quin vel umbra Petri Dæ
mones effugabat. Per manus autem Apoſtolorum
hebant ſigna, & prodigia multa. Num dilapfſis è
fidelium cœtu, imbecillior factus eſt greæx Apo-
ſtolorum? Imòô, ut Lucas ait: Magnificabat eos
populus. Magis autem augebatur eredentium in
Domino multitudo. Quare ergo cùm rudiores
doctrind eſſent, liberiores prædicatione, obſcu-
riores miraculis, clientium raritate infirmiores,
ne arcentur quidem: vinciuntur autem atque ca--
duntur aduhiores, clarioreſque ſapientiâ, ſignis,
modeſtiâ, & alumnis? Enimvere Hloruerat;,
proximéè ſuperiori capire, Paupertas in coœnacu-
lo, jacente ad Apoſiolorum pedes agrorum pre-
tio. Afferebant pretia eorum, quæ vendehantur,
& ponebant ante pedes Apoſtolorum. Dividebatur
autem ſingulis prout cuique opus erat. Ubi ado-
levit inopia, vulnera effulſere. Ac ſi occineret
Lucas: Miramini in humeris Apoſtolorum ful-
gere vulnerum purpuram? Intuemini eorum ad
pedes jacere aurum. Nuſquam non cruor ſubſi-
lit, ſi nummus jacet. Prædixerat hoc Eccleſiæ
tum Chriſtus, tum Salomon, hic cùm lavacrum
ſanguin's detonſis ovibus propheravit, ille quuùm
diſcipulos lupis objiciendos ceu oves edixit. Den-
tes tui ſicut grex tonſarum, quæ aſoenderunt de
lavacro. En rerum abjectum vellus, ubi cruoris
lavacrum manat: Ecce ego mitto vor ſieut oves in
medio luporum. Cùm ſe Dominus contuliſſet
Gallinæ, ſuis ſub alis cogenti foætus, non tamen
pullos, ſed oves Apoſtolos nominavit, cùm de
vulneribus ageret. Enimveròô illi plumeſcunt, ha
tondentur. Tum diſcerpemini, cùm veſtro vos
Vellere exuetis. An non hoc Paulus teſtatus, cum
ſuarum plagarum gemmas Corinthiis oflenſurus,
nuditatem prius ſuam præ ſe tulit? Eſurimus &
Jitimus, & nudi ſumus, & colaphis oæœdimur, Id-
eò circumfero ſiigmata, quia chlamydem non
geſto: & pellem Tyrannus lacerat, quia pelli-
bus non armor. Pellem pro pelle. Niſi algerem,
non ferirer. Vacuus haud cantat ſub Satana via-
tor: quùm tamùm denudatos ſuis Dominus vul-
neribus cohoneſtet. En geminæ victimæ, in qui-
bus Deus filii ſui deſignare ſupplicia ſtatuit: Iſaac
videlicet

2 3

vulne-
cœlo

uere.

Pe

A
ͦ2 & K-

11

Matth. 265
6.

Act. 5. I9

Act. 5. 40

Act. 5. Iz.

Act 5. 140

AC. 4 3 e

Can. 4. 22

Matth. 19.
16.

14. COrY. 4
II=

Gen. 22.2.
Job. I. 12.

Job. 2. 7.

Gen. 22.
11.

24
videlicet in monte, & in ſiercore Job. Alerum
feriendum edixerat, alterum vulnerari vetuerat.
Tolle Iſaac, atque ibi offeres eum in bolocauſtum.
De Job verò præcipit: in eum ne extendas ma-
num tuam. Miſeret me tui, ſenex, qui Chrifti
tefſeris cariturus es. Gratulor tibi, adoleſcens,
cujus caro Chriſti vulneribus proludet. At Job
cæditur, Iſaac exolvitur. Eoreſſus Satan percuſſit
Job, dà planta pedis uſque ad verticem ejus. A-
braham, Abraham: WNon extendas manum tuam
Juper puerum, neque facias illi quidquam. Ita ne?

A vulnere ſegregatus Job cæditur, Chriſtumque

Job 1. 21.

Num. 21.
9.

Abidem.

Can. 3. 3.

exhibet in ſterquilinio: Deſtinarus autem neci

Iſaac in monte, à fulgore excidit vulnerum?
Quis peccavit, hic, an parentes ejus, ut Serva-
toris mortem re ipia non expleverit, ſed deſigna-
verit? Dubitavitne Abraham, an Iſaac recal-
citravit? Ambo exultaverunt, ut diem Chriſti
præſignarent. Quo modo ergo deſtinatam Iſaaco
vulnerum palmam Jobus eripuit? Nimirum li-
gatus quidem à Patre eſt Iſaac, ſed non exutus.
Job verò diſcidit veſtimenta ſua, exutuſque cla-
mavit: Nudus revertar illuc. Non mirum ergo,
ſi ſpoliatum vel Satan, tam vilis artifex, inſigni-
re Jobum potuit characteribus Salvatoris; quum
Abraham, ſculptor tam nobilis, ne unam qui-
dem in prætextato filio valuit plagam imprime-
re. Aram extruxiſli: ſed melius erat diruere
tentorium. Intexuiſti vincula: ſed togas felicius
detexuiſſes. Caret akari Job, ſed & tentorio:
non funibus compeditur, ſed nec tunicis impli-
catur. Nudatur, & vulneratur. Jam diſces, cur
pro Cruce erecto palo, non palmam, aut laurum
in pereuntium ſalutem locaverit Moſes. Inani-
mem enim proſlare in patibulo ramum dedece-
bat: decuit ex animantibus deligi, quod Domini
cruciatus adumbraret in ligno. Turturem hic
credes infivum, quando Chriſtus gemendo exti-
cit Turtur. At avis non exuitur. Agnum ergo
expoſitum dices, quando & Chriſtus Dei agnus
appellatus eſt. Audi, & horreſce; pro agno An-
guis ſuffixus eſt. Fac ſerpentem æneum, & pone
eum pro ſigno. Ergo qui Hevam ſeduxit anguis,
Eccleſiam curabit? Quid acturus ſit neſcio, illud
ſcio Cruci Anguem fuiſſe affixvum, quòd unus
præ cæteris animantibus tanto ſeſe ſpoliandi æ-
ſtuat deſiderio, ut etiam lacerari dumis non re-
fugiat, dum ſpolium exuat. Vide, quanta ſit
affinitas egeſtatis & vulnerum, ut in Cruce ſer-
pens, in typum cœleſtis agni, ſuſpendatur. Qui
percuſſus aſpexerit eum, vivet. Quod, inquies,
fœdus anguis, & vitæ?? Nulla, quòd ſciam;
cùm ſit Vipera pronuba funeris, & veneni bajula.
Sed magna Societas egeſtati & vulneri, ligno &
ſpolio. Inviſus Deo anguis, quem maledictione
perculit. Attamen, cuùm deponat exuvias, quod
non meretur toxico, abdicatione promeretur.
Nemo ex amimantibus Cruci aptior, quàm ſer-
pens, quia nullus ad nuditatem peræquè anhelat.
Quid quod non monſtra ſolum, ſed ſponſæ quo-
que Dei ad Chriſti vulnera egeſtate initiantur.
Candorem imitata Dilecti ſui Sponſa, ruborem
æmulabatur. Ideo non ſemel in excubias incidit
nen invita. Verùm fruſtrata votis perdiu eſt.
Tandem conſignata eſt valneribus Charitatis. O
te beatam! At quis eam coeli teſſeris inſignivit?
Cuſtodes murorum. Invenerunt me cuſtodes, qui
cirecumeunt civitatem, percuſſerunt me, & vulne-
raverunt me. Ii-ne cuſtodes ſunt, quos alias
offendit? Ii planè. Invenerunt me vigiles „ gui
cuſtodiunt civitatem. Quid eſt, obilecro, quod
primùm eam neglexere cuſtodes: tum veròô ſtig-

Oliva

matibus honeſtarunt? Tum ibi, tum hic Dile-
Gtum quærit. Et hic & ibi ſurrexerat & Lectulo.
Imò hic ſponſum rore perfuſum excluſerat tecto:
ibi in cupreſſina illum laquearia evocaverat. Quæ
Cùm ita ſint, quid præ ſe tulit hoc capite, quo
dignior ſponſi purpura crederetur? Egeſtatem.
Exſpoliavi me tunicâ med, inquit. Non ſanctior
ic, ſed incomptior. Murænulas ibi aureas oſten-
tabat, HMc theriſtro tegebatur, quo eriam exuta
eſt à cuſtodibus, ut cæderetur. Tulerunt pallium
meum mibi ouſtodes murorum. Et miraris ab An-
gelis exſpoliatam Eccleſiam, ut Chriſti vulneri-
bus inſigniretur: quando à Sicarüs non ante Sio-
nis transfuga feriri potuit, quàm nudaretur. In-
cidit in latrones, qui etiam deſpoliaverunt eum,
& plagis impoſitis abierunt, ſemivivo relicto. Et
dubitas divins Chriſti vulneribus proiudere Pau-
pertatem, quæ, ut vulnerêre à latronibus, impe-
trat? Quæ ſanè vulnera ut Jeſus aſpexit, accur-
rit, alligavit, eis infundens oleum, & vinum.

Accurriſſe credes Deum ad ſeminecem, & ad

Franciſcum advolaſſe non credes? Confectum
illum a latronibus fovit, vulneratum hunc ab
Angelis ſpernet? Cùm præſertim ille deſcenderit
ab Jeruſalem in Jericho, is à Jericho tam ſæpè
aſcenderit in Jeruſalem. Alligavit & hujus vul-
nerati ſui plagas, infundens non oleum & vinum,
ſed cruore ſuo cruorem illius conſolatus. Occur-
rebant ſibi veluti rubri maris abyſſi duæ, Chriſti
videlicet ſanguis, & eruor Franciſci, corpuſque
illud jejuniis eroſum, anguſtum veluti Iſihmum
obruebant. Abyſſus abyſſum invocat. Sanguis
ſanguinem tetigit. Amplexabantur ſeſe invicem,
ſibique mutuò miſcebantur balſama pretioſa. Ap-
proprians alligavit vulnera ejus, infundens vinum
& oleum. Quamquam non tam acceſſiſſe pura-
verim Chriſtum, ut oleum inſtillaret, quàm ut
vinum exugeret. Fecit ei convivium magnum levi
in domo ſua. Quàm magnum? Quam fuit ma-
gna cœna Domini maxima. Dixit ei, nimirùm
Chriſto Franciſcus, vulnera exhibens ſua referta,
fartâque charitate: Accipe, hoc eſt corpus meum,
quod pro te tradidi, cecidi, & afflixi. Bibe, hic
eſt ſanguis meus novi Teſtamenti, quando novas
de Paupertate condidi Leges. Stabas tu olim ante
oſtium, & pulſabas cœnaturus. Pulſavit pro te

Can. 5. 3.0

Can. 5. 7.

Luc,10. 310

Pl. 44..

Luc.100.34

Seraphim, tibique oſtia quinque patefecit. Subi Apoc, 5.

ergo cœnaturus cœnaculum ipſum. Etenim Fran-
ciſci domus Franciſcus eſt. Qui non in carnem
azyma vertit, ſed convertit carnem in azyma
ſinceritatis & veritatis. Videor mihi audire Je-
ſum epulantem Sampſonis more, Enigmata pro-
ponentem. De comedente, imò, quod pluris eſt,

de jejunante exivit cibus, & de vulnerato egreſſa jud. 14. 7.

eſt dulcedo. Ut enim dixerat olim: Martinus
hac me veſte contexit: ita nunc exclamabat,
Franciſcus pauper & ſqualidus hoc me melle re-
fecit. Veni in montem meum, comedi favum
meum cum melle meo. Fecit ei convivium ma-
gnum in domo ſuau. Re verd magnum, quando
& domus in convivium abiit. Tu verò, quando
reficies Jeſum? Quærit abs te cibum, ut à ficu
poma quæſivit. Sed præ foliorum multitudine

fruétibus caruit. Nihil invenit in ea, niſi folia Manchra
Ideò exuberavit fructibus Francilcus,²

tantàùm.
quia foliis caruit. Relictis omnibus, meruit vul-
nerari, ſuoque in vulnere paravit Regi magno
Cœnam re verd magnam. Cave, ne maledica-
ris, ſi fortè eſurienti Deo ſportulam denegaveris.
Avaritia fores obſtruit, quam ut Matthæus abje-
cit, convivium ſtruxit. Sperne tu quoque illam
cum Franciſco, & vulneratus charitate Deum

tuum;

un,
e.
(u
„Vilol
iin
ut,
Gerto
or!
le eo
Crriko
.
n,
z. Cdu
uu,

Mbau

is
El
o bor
n E
iun gu⸗
inb
mlar.
Agui
. dalin
Wente
i iche,

Ped

S

n .
Aa⸗
Deo
ſelka

ſenu

Ua
Mua

ain Itare,

i
cin,
i, ub
. nuern
2 Aumn
unn
mile
. lded De
Pünnem
de reſe
Ean tuch
Cnti 8
d ſe i⸗
rids t⸗
lt, lbat
Peclie
reſen
Ni, Ei
har
ue
NW eſt
I
N
en,
(ure
nſr
nc
ea

De.
Ledl
Rtec⸗
W
te,
eſann
ſncle
enolen
rn exute
t plim
risd A.
i wohei.
n ante Sn

Aeidt, N.ek.

Punt ein
telhh
udete u.
erit, .
nn
cem, Nl
Conkechn
umn hun 4
E deſengei
ho un let
huſern.
m & rnn,
huus. Oor
Gdue, Cnil
ſi,ooile
Ati Hhmen
eu. Iangu,
ſele inien,
iſreicl l
Pinden um
ctellle u
atet, auinn u
n igdunle
Quum lirn⸗
t ei, inimn
ens ſulckn,
lcorpumen,
ii. kei
, Ouncdlni
bes wolnen
Peleri pot
Gehen. A⸗
. Eemnku
inon ncan
men in
mti ade 1
Piignuſe
god gin 5
herato 4

im: Mun-

eclemtt

o me mele

comedin
anim ,

vagaum, 4 1
Ir i ſi

. 4
cbe in N

Pincin

Mach. 17.
27

Awvaritia.

Teſtamen-
14.

Angulari-

145.

in Cap. VIII.

tuum, qui te pavit, cruore ſuo, tuo vulnere nu-
tries. At quis vel moriturus & telonio ſurgit?
Quis non ſpiritum antè abdicat, quàm nummum?
IIh non abſimiles ſumus piſci, quem Petrus edu-
zvit in littus cum ſtatere. Nummati morimur: &
in ipſo æternitatis littore efflaſſe animam convince-
mur, ſed intra viſcera continuifſe ſtaterem. Et
aperto ore ejus, inquit, invenies ſtaterem. Proh
dolor! Spiritus abiit, & Cupiditas perſtat. Iniquio-
res eo quoque nomine, quam Piſcis ſumus, quod
Chriſio nummus ille, eductus è piſce, militavit:
illum ſumens da eis pro me, & te. Pecunia veròô
tua, quæ tibi poſt funus ſupereſt, militat contra
Chriſtum. Haæres inſtituitur, qui luxurietur, epu-
letur, & pejeret. Gemit interim Jeſus in vin-
culis apud Afros in membris ſuis, non exolvitur,
quod Petro dicere non poſſit de ſiclis tuis, quod
de piſcis aſle condixit. Da eis pro me & te. Ergo-
ne quod Piſcis exhiber moriturus, regnaturus cum
Deo homo denegat Deo? Recreatur Jeſus in
domo Franciſci egeni, & eſurit in ædibus epulan-
tium quoridie ſplendidè. Et quo modo lætari po-
tes in byſſo & myrrhinis, quùm ante fores tuas
non Lazarus, ſed Jeſus eſuriat, & nemo de micis
ei aliquid largiatur. Sed redeamus ad Eſdram:
diù emim erravimus à tentorio ejus. Igitur ubi
advenere Levitæ, jejunium prædicavit. Noluit

Talenta f. enim Sapientiores in Costu ſuo viros immunes ab
e ſpiritu. iis eſſe, quæ duriora videri poterant. Jejunet cum

Gula devi-

.

Zejunium.

plebe Scriba.

Er prædicavi ibi jejunium juxta fuvium
Ahava, ut afftigeremur coram Domino
Deo noſtro, & peteremus ab eo viam
teétam nobis, & filiis noſtris, univer-

Jaque ſubſtantiæ noſtræ.

Uxta fluvium jejunium prædicatur: ut ſcilicet
aquarum copiâ tellus & rigua & feracior ſuis
proritaret illecebris populum, qui inter delicias
abſtinentiæ labarum extulir. Sic fili Propheta-

Portißea- Tum, quorum vitæ genus duriſſimum fuiſſe ac-

rio.

Oecaſio
virtutem

Prodit.

4Reg.6. 2.

Gen. 3. 2.

Jud. 14. 6.

cepimus, habitaſſe propter Jordanis fluenta ſci
mus, ubi frugum copia, & naturæ illecebra ad
luxuriem uſque effundebatur. Eamus uſque ad Jor-
danem, ut æ&dificemus ibi locum ad habitandum. Je-
junsturi regiam deligunt ubertatis. Neque enim
jejunaſſe ſufficit, niſi imter illecebras jejunemus.
Ideò Deus non in angulo interdictam Scientiæ
plantam, ſed in medio paradiſi conſevit, ut undi-
que reſpici poſſet, & tangi non poſſer. Neque
eam rudi cortice involvit, ſed pomorum & abun-
dantià & pompâ ad illecebram efformavi: ut
quò ſe importuniùs abſtinentibus ingerebat, eò
fortiùs repelleretur. Neque enim abſtinentia,
ſed negligentia, imò ignorantia appellari debuiſ-
ſet, latitantis in angulo, viduatæque arboris ne-
glectus. At viſu pulchram, medioque in horto ef-
Horeſcentem ſi ſpreviſſent, tum re ver parentes
noſiri jejunaſſent. De fructu verò ligni, quod eſt in
medio paradiſi, præcepit nobis Deus, ne comedere-
mus. Viden, ut Hevam ſitus arboris vellicabat? In
medio eſt, & tangere non licet. Duplicatur co-
rona, quùm vides & abſtines. Et diſcerpti Leonis
triumpho, & concreto in ore monſiri favo donatus
eſt Samſon. Quæ enim præſtantior victoria, quàm
de monſtro proſtrato? Quod ſplendidius epulum,
quàm de Leone mel? Tu verò diſpice arenam vi-

Ctoriv. Cimque veniſſent ad vineas oppidi, apparuit

Eatulus LBeonis ſævus. Et quare inter vineta trium-

Jud-13.13. Phaturi theatrum aperitur ² LQuicquid ex vinea

Eihicæ Tom. II.

Lib. I. Eſdræ. 25

aſcitur, non comedat. Hc lege adoleverat Samp-
ſon. Et tamen quum uva, vinéque interdics
puer eſſet, non tamen pampinos declinabat ſed
botros inter & racemos incedebat, ſpectator vo-
luptatis, quà frui non poterat. Quamobrem Do-
minus, M triumphale inter illecebras jejunium mu-
neraretur, ubi Sampſon devenit ad vineas, ibi
& ſpolio monſtri abſtinentem à vino cohone-
ſtavit, & pavit melle. Ubi ſe ipſum vicerat, Leo-
nem vicit: ubi botro abſiinuit, ſaginatus eſt favo.
Durum eſt, ſitire in vineis? Prædulce eſt de come-
dente cibum eruere, eliquare de ſævo nectar. Quæ
ſanè Sampfſonis laurea futuro ſub Sauüile triumpho
proluſit, pari quidem eventu, ſed diſpari appa-
ratu. Fereuſſerunt ergo in die illa Philiſthæor d
Machmis uſque in Ajalon. In die illa! Quanam
die? Qua dici potuit: Ingreſſus eſt itaque populus
Jaltum, & apparuit fuens mel, nulluſque applicuit
manum ad os ſuum. Hoc enim oblectatus ſpeetaculo
Deus concidit ſub Iſraële Philiſthiim. Quos pro-
fectò Iſraelitas plus miror fluenra mellis arentibus
labiis tranſmiſiſſe ſub Saüle, quam ſicco tran-
ſiſſe veſtigio rubri littoris pelagus ſub Moſe. Difhi-
cilius longè eſi è melle emergere, quam & mari.
Meritòô proinde & ſuus hic Pharao non defunut »
qui periret: quando, ut undis hauſtos Egyp-
tios dicimus, ita naufragos in melle Philiſthiim
jactare poſſumus, quos die illa jejunus Saül ce-
Adit. Ergo pugnavit ſuos in hoſtes Iraël melle
non ſulphure, ſuæque infirumento victoriæ dum
abſtinet, unitur. Didiceram, triumphare Parthos,
ab hoſtibus recedendo. At Iſraélis pugna nobi-
lior, qui machinas, præſidiaque ſua negligendo,
triumphum de hoſte revexit. Obruerunt melle
Philiſthim, non quòd illos in favos demerſ
rint, ſed quòd ipſi emerſerint ex alvearis. L.
rioſiùs pugnavit ſub Moſe populus, què
Szüle. Etenim in Arabiæ littore vexillurn
Phi extulit Iſraël, ità tamen ut inquinaretur t0.
tius Ægypti fæce, ſanieque cadaverum miafe.
Cùm in melle nullus pereat Philiſthinorum, quos
tamen tranſiniſſi pro Deo ſpretique favi oppreſ-
ſerunt. Portò quum Sampioni poſt initam cum
monſtro luctam, actumque de Leone trium-
phum effluxerit mel! Iirasli ob triumphatum in
ſaleu mel, contigit cum hoſte lucta deque hoſie
victoria. Uterque tamen donatus eſt laureâ, quod
Gulam in KRegia illecebræ, voluptatiſque regno
edomuerit abſiemius ſcilicer Sampſon inter vine-
ta, jejunus in favo Ifraeël. Hinc eſt, quod Joan-
nes thearrum Pœnitentiæ pro,& J rdanis ripas om-
ni copiarum genere opulentiſſi nas pariter & a-
moæniſſimas aperuit: ut videlicet gratior foret lu-
ctus in cryſtallo, fortiuſque in ubertate jejunium.
Et venit in omnem regionem Jordanis, prædicans
baptiſinum Pœnitentiæ. Videbantur ad interitum,
ſupphciumque volupgtatis aptiores Caucaſi rupes,
quam ripæ Jordanis. Attamen Poœnitentiæ My-
ſtes non in rubis, ſed in viola doloris lectum con-
ſtravit. An tu putas Judithæ cilicium Deo eo
nomine fuiſſe pergratum, quòd honeſuſſimam
fœminam divexarit? Lauro illud palmâque deco-
ravit, quia educebatur doloris chlamys ex armario
byſſi & purpuræ, extr ctaque eſt ex armillis ca-
tena. Hoc enimverô nomine dele ctabatur Domi-
nus ſqualore viduæ, quòd ſcilicet in mvro luxerit 3
quòd pro mitra velum geſtarit, quod opulenta

1. Reg. 14
31.

26.

Luc 2. 5.

gregibus jejunaverit. Habens ſuper lumbos ſizs Judith. &

cilicium, jejunabat omnibus diebus vitæ ſuzx. Cui

vir ſuus reliquerat divitias multas, & familiam

copioſam. Non ergo mirum eſt, ſi in ubertate bu-
tyri; & mellis jejunanti ſtravit Dominus iter
ad

26

4
ad palmam. Quèòd ſi à fœmina obtruncatum mi-
raris Ducem, plus ego ab adoleſcenmte captivo
ſpretam Dominam obſtupeſco. Dormi mecum.
Qut, relièto pallio, fugit. Et unde robur tamum
in juvene? Ex abſtinentia inter illecebras. Bene-
Gen. 22.5. dixitque Dominus domui Agyptii propter Joſeph,
nec quicquam aliud noverat, niſi panem quo veſ-
cebatur. Novi equidem hoc loco pro pane, non pa-
nem intelligi, ſed victum. Diſcis tamen juvenis
patſimeniam, qui cùm univerſis præeſſet ſubſtantiis
Dominmi, in ſuum detorquebat uſum ea tanum,
non quibus luxuriaretur, ſed quibus viveret. Ni-
Ii panem, quo veſcebatur. Apparuiſſe in vertice
Thaboris cum Jeſu geminos Legis Heroas Eliam,
Lue. 4, 3e. & Moyſem teſtatus eſt Lucas. Hi ſcilicet, præ
cæteris „ delecti ſunt, qui Domino aſſiderent,
quòd ambo dies quadraginta jejunaſſent. Quo-
rum ſanè abſtinentiam quàm dierum numero pa-
rem comperio, tàm gratiarum, arcanorumque
diſparem Sacramentis nemo non videt. Nam jeju-
nanti Moſi Deus colloquitur, tabulæ ſubſignan-
tur, fulgor inditur, cœlum excubat, & mihi-
tant elementa. Elias, & contrario, quadragenarii
jejunii tempore, ſolus errat in ſabulo, ſine duce,
ſine ſocio, ſine ſolatio, Deumque vix aſpicit, nul-
là lucis hæreditate adſperſus. An alter altero je-
junior? Neuter comedit. Sed Elias dimiſerat,
pro conſectando Deo, aquæ paniſque ſubſidia
ſub junipero: Moſes verò pluvium circa tento-
ria Manna neglexerat, ut Domino frueretur. Er-
go ſplendidius bravium obtigit jejunanti poſt de-
guſtatum Manna, quàm à menſa tam jejuna ad
iter, montemque contendenti. Reſpexit, & ecce
ad caput ſubeinericius panis, & Vas adqaæ. Patuit
hoc etiam ipsâ clarius luce in luctu Samuëlis, &
Achab. Hic enim ut humiliato inceſſit capite,
s. Reg. 21. Dei fulgura in pluviam vertit. Quia bhumiliatus eſt
29. mei causà, non inducam malum in diebus ejus. Con-
trà, cunctis diebus vitæ ſuæ lacrymanti Sa-
mueli ſuper impendentem Sauli, domuique ejus
5. Reg. 16. calamitatem dicitur: Uſquequoé tu luges Daul, tum
1. ego projecerim eum? Præfers tu forté Achabi ſu-
Pirh lacrymis Samuelis? Tyranni ſaccum, cum
Sacerdotis cilicio componis? jejunium Regis,
cum abſtinentia Prophetæ? Et tamen ſupplican-
tem pro ſe Achabum, quod ſanè ex amore ſui,
regnique proficiſcebatur, exaudit: Orantem
pro Saüle, & ab ſe altero, quod charitatis eſt
primariæ, Samuélem Dominus non audivit. Ni-
mirum Achabi ſaccus in purpura potentiùs ſqua-
luit, quaàm Samuélis in Ephod. Jejunavit ille
in throno: hic in ſpelunca. Rex ille cervicem
inflexit: hic Exjudex ſe ſe abjecit. Verbo; in-
ter illecebras Achab ejulavit, luxit Samuel in
ſordibus. Prudentiſſimè, ſapientiſſiméque proinde
Eſdras jejunium in irriguis propè Ahava fluvium
indixit, ut quantò erat pugnacior ad pelliciendum
illecebra, tantò foret illuſtrior in repudio volupta-
Bona occul. tis abſtinentia. VUt afſtigeremur coram Domino Deo
tanda. noſtro, & peteremus ab eo viam coram Domino.
Ur ſcilicet non hominibus, ac gloriæ, ſed Deo
tantùm jejunarent. Citò enim pallor in aucupium
abit, venterque exinanitur, ut mens turgeat. Cha-
mæleontis & eſca cæteris vilior, & præſtantiſſi-
ma continentia. Quis enim auram cœnet? Hac
ille victitat. Quis aura, ventoque abſtineat? Etiam
qui leguminibus parcè veſcuntur, medullis au-
Ghris va- rarum, ventique adipe ſaginantur. Exterminant
. facies ſuas, ut aphareant hominibus jejunantes.
Matth. 6. O auram! Non eâ ſolum homines nutriuntur,
16. etiam quùm cibo abſtinent: verùm & e plagis
vulneribuſque medentur. Ut Samarites leniret

Gen. 39.
13.

3. Reg. 19.
6.

Oliva

vulnera ſeminecis, oleum, vinumque inſtillavit.
At ſi fortè offenderit & Scribis aliquem, qui ſe
conciderit ut videatur ab hominibus, appropians
non alliget vulnera ejus, ſed exolvat. Tunc enim
cruciatur, quùm ulcus involvitur; reſpirat au-
tem, cum plaga tumet, & hvor proſiat. Non oleo,
ſed aurâ lenitur vulaus Hypocritarum, ultroque
manabit ſanguine, ſi pro cruore ventum, ſpiri-
tumque laudum refundas. Monſtroſa ſuperbiæ
plaga, quæ ſubductis percuratur faſciis, non ad-
preſſis, veloque recrudeſcit, quæ ideò patuit, ut
proſtaret. Ut enim auram hauriret, cruorem egeſ-
ſit, penéque extruſit ſpiritum, ut ſpiritu inflare-
tur, vitæ prodiga, & gloriæ cupida. Clamet ergo
qui Deo jejunat, exclametque cum Eſdra: U
afftigeremur coram Domino. An hoc ad ſolatium Sep te
jejunaturæ plebis ab Eſdra præſcribitur, qui, ut Deo felir.
abſtinentiam condiret, futurum prædizxit, ut ſpe-

„.

Ctante Deo, temperaret à cibis? Affligemini, Ner egat,

ſed coram Deo. Ac ſi dicat. Qui regibus militant, ,
algent, æſtuant, luctantur, & pereunt, raròô conſ- ca var
cio Principe, & rarius intuente; ideéque & in- vendas
commoda diuturna, & tarda merces. Vobis veròô
jejunantibus aderit Deus. Non enim ſuorum tan-
tùm luctas & agones reſcire Dominus ſolet, ve-
rùm eas non poteſt non ſpectare. Quamdiu pro
Labano alſit in agro Jacob? Et tamen illuſit
æſtuanti, quem pro ſe ducentem greges non ſpe-
Ctarat. Jed & Pater veſter circumvenit me, &
mutavit mercedem meam decem vicibus. Unà vix
nocte ſub dio cubavit pro Deo Jacob, & ſta-
tim muneribus, ſideribuſque inſtruitur. Viditque
in ſomnis ſcalam... Dilataberis ad Orientem, GG Gen-San⸗
Oceidentem. Vide, quo modo excubet militibus
ſuis Deus, ſpecteturque viciſſim & ſpectet, e-
tiam quùm primùm in arenam deſcenditur vigi-
liarum, & incommodorum. At hic nobilis ado-
leſcens & paſſus ipſe eſt, &, quem deſignavit la-
borem, exhauſit. Lulit de lapidibus, & ſupponens
capiti ſuo, dormivit. Non mirum ergo, ſi tam du-
ro in ſirato quieſcenti Deus adſtitit. Siquidem
lapis ille in magnetem verſus eſt, quo coœlum, nu-
menque, non chalybs, traheretur. Quid quod de-
ſtinatum tantummodò agonem & intuetur Deus,
& coronat? Non ſibi illaturus necem Abraham aſ-
cendit in montem, quin & filium reduxit e mon-
te. Ità tamen adfuiſſe ſibi Dominum deprehen-
dit, extorto ſibi è& dextera ferro, & Chriſio lum-
bis inſerto, ut nomen loci ilhus appellaverit,
Dominus videt. Unde uſque hodie dicitur, in mon-
te Dominus videbit. Dices, ecquod Deus ſpecta-
culum imueretur, ſi mactandum à Patre filium non
reſpiceret? Ades jam, ut præſentem Deum videas
non aræ, ſed lecto, non intentanti necem, ſed
vitam ſuſpiranti, nec cruorem profuſuro filii fui,
ſed deſtillanti ſuis ex oculis lacrymam. Haæc dicit 4.Reg: 12.
Dominus: audivi orationem tuam, & vidi lacry- :
mam tuam, & ecce ſanavi te. Lacrymulam Do-
minus intuetur. Scio ubertim flevifle Ezechiam.
At Dominus etiam primâ lacrymantis gutiâ &
motus, & captus eſt. Quid non videt, qui jacentis
in periſtromate Regis lacrymam intuetur? Ja-
centis, inquies, ſed innocentis ejulatum atten-
dit. En polluti, cruentique Achabi ſacco intenden-
tem oculos Deum. Nonne vidiſti humiliatum Achab Imtenti
coram me ? quia igitur humiliatus eſt mei cauſa non nsle.
inducam malum in diebus ejus. Quis ĩgitur pro Deo .
non oppetat mortem, lapides cum Stephano non Mkoerii.
perferat, ſi ſaxa inter & minas viſurus eſt viden- eg. 21,
tem ſe Jeſum? Quis cum Daniele demitti non 19. 1.
optet in lacum, epulaturus immiſſas ſibi à Deo
dapes in alveolo? Quis non obluctetur concupi-
ſcentiæ

Servi.

Gen. 31.7.

Genanlze

ſane
han
Dymmn
Ne
ne
ela
ſe lehl.
aubho

, i ulziiu
((Mien

eurn.

Uara)
2 ſpuclt⸗
* ls, i
ulüin
el.
Anotus
. M
ur Mii⸗
Mm poo⸗
idedd
n ben
ne
Mem,1
nre eini
ieſtacl
Unüte
ilater
eri⸗
(d auc
iinete
une à,
1cobſbi
Pum dam
a Hnin
eum,
tie,
lr Jvid
inn dena
Uhn

Uafire

ſechamn

6e 0n
oſſe
G Mümgte
upſe
nnlhien
Dönn
elte gi
S uune
Ur En
krun u
W püler
eidre
h⸗

tia:
ygüt
Dhroin
e Ein
Di 1.
Nuan,
hlhnoge
un, ii⸗
ſ lhet
,oned.
eniit
. en e
Tnn ilh.
Chwgenn
hin
nt uf⸗
Afignn
idusnin
n, tment
egene
net
ooromtm⸗
inns ſ .
Qumdin
Ltalhen Uin
Leger ſt
nent ,e
dihu. Uln
lob, &l
inn. Nre
1Orenm, 6
Lcubet niihn
lecke
eſcencin i⸗
ic wbils r
m eſgannth⸗
u, Nnn
elgo,Lund
liir. Agitr
guoei/
Qil ult
intent
em Arhm
niedunene
ninun nte
alo 1n
s Aelaten
Neint,
d Deu ſedr
Pane linn
en Deumnſi
tann men
rofulalo il
wam. Haldt
n,0
Acryhlen
wanis n
iegrpen
ill
mn ienn
n aer

in Cap. VIII. Lib. I. Eſdræ.

ſcentiæ in pomario, ſi contutatus in horto legem,
famam vitàmque recepturus in foro eſt? Excitat
Dominus Spiritum Danielis, quo enatet Suſan-
næ quadrirezmis, quæ, quoniam pudicitiam non
projecerat, tantæ onere gemmæ allidebatur in ſaxa.
Preæſtat affligi cum populo, quàm cum Pharao-
ne regnare, ſi Deus non deſpicit, ſed ita reſpi-
Exod. 3,7. cit laborantes, ut auro lutum compenſet. Vidi affi-
Stionem populi mei in Egyptoz& ſciens dolorem ejus,
deſcendi ut liberem eum. Nuſquam eſſemus milſe-
ri, ſi à Paſtoribus noſtræ ſcirentur ærumnæ. IIlicò
in auxilium ovium advolarent ii, qui præſunt,
ſi aſſilientium impetum, ſtragemque luporum in-
g. tuerentur. Et quatuor animalia, ſingula eorum habe-
bant alas ſenas in circuitu, & intus plena ſant ocu-
Saperior lis. Multiplex ibi alarum apparatus, ubi oculorum
sudigt foœcunditas non effœta. Si oculis abundes, ut at-
te. tendas „pinnis exundes neceſſe eſt, ut advoles in
Luc. 7. 13. Pfæſidium. Vidi afftictionem, & deſcendi, ut libe-
rem eum. Quam cum vidiſſet Dominus, miſericor-
dia motus ſuper eam, dixit: Adoleſcens, tibi dico,
Jurge. An Chriſto gratior adoleſcens quam Laza-
rus? Minimè: quando Lazarus amicus vocatur.
Num pronior in viduam Chriſtus, quàm in Mar-
thä? Sed diligebat eam. Charior ne Domino Naim,
5 quàm Bethania? At eò ſecedebat frequenter, liben-
terque. Quare ergo ſepulchro non eſt paſſus inferri
puerum, Lazarum veròô quatriduum ſub ſaxo fœ-
tere permiſit? Nimirum amici funus à veredariis
accepit, adoleſcentis feretrum ſuiſinet oculis aſpexit.
Ut vidit redeuntem filium accurrit Parer, dona-
Luc, 15,20. vitque ſqualentem oſculo, ſtolà, & vitulo. Vidit
illum Pater ipſius, & miſericordia motus eſt. Etiam-
ſi Samaritanus ſis, ahenum quoque ſi videris,
juvabis. Qamaritanus autem quidam iter faciens.
Quid crudius Samarite? Etiam fomina fatigato
ex itinere Jeſu propinare aquam recuſavit. Quid
viatore à mora, & cura alienins? Et tamen via-
tor conſtitit, Samaritanus oleum infudit morituro,
quum Samaritana aquam non effuderit Redemp-
Luc 0.33. 0ri. Enimverò viderat eum. Venit ſecus eum: G.
videns eum miſericordid motus eſt. Quod gentis
barbaries, viæque ſolicitudo denegabat, viſus ex-
torſit. Quid ageres in fratrem filius Sionis, ſi abor-
tivus Samariæ jumento ſuo ſeminecem exterum
imponit?

Epiſcopo-
, eſe-
dentia.
Sugerior
iny gilet.

Apoc. 4

Ur aßſligeremur, & peteremus ab eo viam
rebdtam nobis.

Arma al. Naon cohortes Eſdras conſcripſit, ut tutus ab
leg. hoſte ſuo cum cœtu foret, ſed preces, je-
Rhey ag juniumque indixit. Noverat enim intutum iter eſſe
dos, non poſſe, quod validiſſimis hinc indeque machi-
nis muniretur, Oratione ſcilicer, & Jejunio. Quis
Viaicum. verò non miretur novam bellandi artem, qua vi-
delicet qui occurſuri ſunt hoſtibus, non armis in-
ſtruuntur, ſed membris debilitantur? Conficiun-
tur jejunio, extabeſcunt inedià, Oratione fati-
„ Lantur, ut fortiùs ſicarios propulſent. Neque
H ver videri id mirum debet, quum & Sampſon
ti, & Ze. à Vino abſtemius Leonem diſcerpſerit, & abſti-
junium vi. nens Saülis cohors à melle ſuderit Philiſthæos 8
t aigent. & cinere pro pane ſaginandus David Gigantem
vicerit, & jejuna obtruncaverit Judich Aſſyriorum
Ducem Holophernem. Eſurienti certè Petro ſerpen-
tium, monſtrorumque phalanx non ad terrorem 5
Ac. 10. u. ſed ad illecebram explicatur. Oæcide, & manduca.
Quia jejunus es, ludere de urſis potes, tibique
Draco non hoſtis, ſed eſca eſt. Quid quod le-
guminibus enutriti Babylone pueri, & auream
ſprevere ſtacuam, & ferreum derilere T yrannum,
Ethicæ Tom. II.

Perſecutio⸗
nis reme-
. dium.

27
& ardentem devicere fornacem? Unum David
Gigantem dejecit ſparto, ſaxoque munitus. Hi
Gigantes omninò tres proſtavere nulla inſtructi
fundà Aurum, Regem, & Flammam. Nimi-
rum ad certamen jejunio ſeſe inſtruxerant. Deniuz Dan. I. 127
nobis legumina ad veſcendum, & aqua ad biben-
dum. E comtrario & ebrius Holophernes occidi-
tur, & à convivio grandi Balthafſar ad gran-
de proruit ludibrium, nocte und & regno exu-
tus, & vitd. Ideo poſt jejunium irruens in ho 1. Mach. 37
ſtes Judas penè ſine milite, & omrino ſine armis, 77.
nihilominùs triumphavit. Apparuit Judas in cam- 1. Mach. 4
Po cum tribus millibus virorum tantum: qui tegu- Se
menta & gladios non habebant. Et congreſſi ſunt,
& contritæ ſunt Gentes. Quibus aut viribus, aut
armis? Jejunii atque palloris. Et jejunaverunt
illa die, & induerunt ſe ciliciis. Vides ergo non
improvidum fuiſſe Eidram, qui inermem, im-
bellemque captivitatis turbam jejunio obarmarit.
Ur affigeremur, & peteremus ab eo viam. Edic-
tum fuerat à Moſe, ne quis coram Domino va-
cuus appareret. Hic verò nemo apparere audet
niſi vacuus. Jejunant & petunt; in ore thus exun-
dat, viſceribus jejunio exihanitis. Erubiti enim cnßf lenii
Petere Regem auxilium & equites, qui defenderent in Penzn
nos ab inimico in via, quia dixeramus Regi.Ergo 3Wiäilis
ſi non erubuiſſet, petiiſſet ſipatores à Rege? Et
ubi fides in Deum? Teneo Prophetam aut diffi-
dentiæ reum, aut mendacii. Nam ſi Deum ſibi
præſidio abundè fere co filit, non pudore, ſed
fiduciâ cohortes a Rege petere neglexit. Si verò
militum ſibi opportunum ſubſidiaum efſe cen-
ſuit, cur apud Cyrum jactavit, inſiructos ſe ſa-
tis eſſe dexterâ ſibi Numinis excubantis. Aut
vobis ad munimen ſat Deus eſt, aut ſatis non eſt.
Si Numen ſufficit ad tutelam, cur equites pe-
tendi? Si Dominus exercituum invalidus habe-
batur, gloriosè effutiiſtis tutos vos Domini pro-
videntia. Nimirum in Deum ſpe nihil & promp-
tius effloreſcit, & exareſcit faeilius. Quamdiu
abſumus à diſcrimine, Goliam provocamus ar-
mati Numine. Si gemino caprus crure adrepat op-

pugnaturus Miphiboſeth, in fugam effundimur,

Cœli, numiniſque obliti. Quum agebatur de re-
ditu in Jeruſalem, nullo indigebant præſidio.
Ubi abire cœperunt, tum ſe ſenſere inermes:
ſed pudor inhibuir, quos pavor ad efflagitan-
dum præſidiarios perurgebat. Addo ſuppuduiſ-
ſe quidem Eſdram poſt jactatam Numinis tute-
lam, agere de præſidiis: non illum tamen dixerim
Milites initio rejeciſſe. Erubui, inquit, petere, quia
dixeramus Regi., Unus rubet, ſed cæteri Regi Diſæretin⸗
dixerant, ſat fore Numen. Neque enim voluil-
ſer Eſdras tentari Deum rejectione præſidi. Sed
reliquorum præfervida gloriatio Cœlum jactavit.
Audiamus jam, quid proloquuti ad Regem ſint.

Dixeramus Regi: Manus Dei noſtri eſt
Juper omnes, qui quærunt eum in boni-
tate: & imperium ejus, & fortitudo
ejus, & ſuror ſuper omnes, qui dere-
linquunt eum.

O bruagint. Manus Dei noſiri ſuper omnet quæz- p, te sZores
rentes ipſiim in bonum. Non enim tutus es, ſi impiorim.
Deum quæras, niſi eum exquiras in bonum. Uri-
nam à Regum Rege inumbrandi ſeu protegendi
artem addiſcerent Principes. Quærit te ille, &
circumſtat, tuaſque obterit fores. Non illi tamen
adeſſe debes. Atqui opem implorat meam, me-
que invacat. Sed non in bonum. Manus Domini
& ts 6- 2 proten-

28
protenditur in eos, qui quærunt eum; ſed in bo-
nitate. Etenim dedecet Jezabelis horto ſepem
ſtrui, extruique cancellos imperii ſceptris, regni-
que virgis. Furit Dahla impunita, quôd Dynaſtæ
