tinæ adducebantur;, eò iis violentids feductis;
thalamus prodebatur. Viri ſiquidem cæde;
cruoréque novus Palæſtinæ Pharao David
non merſus hauſtuſque eſt jugalati Erythreo
Mihtis, ſed vectus eſt in littus, ut tota cri=
minis ſeena retegeretur. Tu enim feciſti abſt 2. Regs
condites ego autem faciam verbum iſtud in con- 12. 118
WPectu omnis Iſrael: Et-he iræ potius Domi-
ni publicationem flagitii dares, quam libidi-
mi latendi neſciæ, evulgationeim ſceleris au-
di ante ſupplicium diſſeminatam. Non mo- pid 14
rieris verumtamen, quoniam blaſphemare fe..
iſti inimicos Domini; ſilius qui natus eſt ti-=
bi, morte morietur. Ergo non irrogata pro
ſupplicio publicitas, ſed abolendæ infamiæ
inflicta pœna eſt moœchanti Regi. Adeò tan-
to cruoris pelago naufragum Principetn fui
eum flagitii tabula, infeliciter felix, ad ludi-
brium vulgi ſannaſque extulit. Optabat enim
cæde crimen oceulere: ſed citò didicit; non
innocentiam tantùm Moſis cruento Nilo ex-
tare, ſed petulantiam quoque innatare Davi=
dis, cujus ſceleſtior latebra, quam libido.
Moechatur enim in pluma, fſed latet in ſariſ-
ſis; fornicatur in lacte, & dealbari optat in
cruore; Virum ſtrangulat; ne uxorem com-
preſſiſſe videatur. Uriæ denique cineribus de=
ſolatorios ſui criminis carbones ſupponit, ſa=⸗
gaci ſanè dolo, ſed irrfito. Nam, flante Deo;
mox exufflatis cineribus concupiſcentiæ flain-
ma ſulphurea & tetrior emicuit; & vivacior-:
Ignem proinde de tuo ſinu diſcutias, quem vi=
des nullo aut ſpecu retrudendum, aut pulveré
contegendum. Age. Guis periniquè cubantem
cum TLhamare ſuſpexerat Her? Abditiflimi
tamen flagitü fumus cadaver quoque jacentis
inuſſit. Fercuſſit, inquit, eum Dom 'nus;, e gen. 382
quòd rem deteſtabilem faceret. Clam fratre Jo- 10.:
ſeph, quis dubitet Balæ filios & Zelphæ pro-
ſtitutos? Neque enim intemperantiæ Vipera
latet in lilio, in quo latere ſe poſſe deſperat-⸗
Sentibus adrepit Anguis intemperans, ut li-
centius inter impudicos tutiuſque volutetur.
Verùm pudicum impudicitia non latuit, late=
brarum quam amans, tam ignara penitus &
impatiens. Acculavitzue fratres ſuos, apud pa- Gen. 37⸗
trem crim ne peſmo. An negas ſuum palam 2.
vexillum circumferre Libidinem quæ in mo-
rem Roſæ nunquam probri dumos non præ-
fert, cùm ſuæ florem illecebtæ & dintiflimè oc-
culat; & explicatum ocyffimè projiciat? Avo-
lat libidinis votum, notâ criminis ſuperſtite-
dapienter proinde portarum non excidium dun-
taxat, ut nurorum, ob'icitur, ſed quæ illas ca-
lamitas interceperit, fumo; nigroréque defig-
natur. Cavean us ergo Luxuriam; ſi nos pudet
turpitudinis. Nulla emm evitandæ hoc in ſce- Gedeonis
lere ſpes eſt infamiæ. Fax eſt, quâ ità deu- sza Lu-=
feris, ut inurare. Gedeornis arte Libido præ- variz in-
lhatur; hinc ſcilicet ignem præfert, inde tu- Tamiam
bam circumfert. Et quamvis lagenis prifnô e
Hamma inchudatur, brevi evoluta fiétilibus fax
effulgurat ſuo igne; tonâtque clangore non
ſuo. Cäümque hydrias confregiſſent, tenuerunt judic. 7.
ſiniſtris manibus lampades, & dexttis ſonan= 21.
tes tubas. Non Gedeonem putes incedere;
ſed laſciviam, cujus in hydria fax ne fublu-
cet quidem, diffracto inde cortice micatura;
adcitis quoque in infamiæ claritudinem li-
4 tuis 2

260
tuis, ut ſono pariter & luce abditum Iychno
facinus evulgetur. Quam ſanè adl æreſcen-
tem infamiam libidini ne diſſimulare quidem
auſa eſt Egyptia, cùm violentiſſimis machi-
nis in amplexum ſui Joſephum prolectaret.
Nunquam enim occultandum facinus adoleſ-
Gen. 39. centi inſinuavit. Dormi mecum. Atqui in
xo. meum eſſe Dominum contumax, injuriuſ-
que non poſſum. Deſtrui raptim agger po-
tuiſſet, uno publicationis metu ſubmoto. Do-
minum times? Atqui eum pro certo habeas
inſcium fore ignarumque tragodiæ. Unum
tantùm vibrabat telum. Dormi mecum. Scie-
bat enim abeſſe minimè poſſe à face fumum.
Imèò exutus pallio Joſeph ab adultera tubâ
clarius intonat, involucri rapina ſuo ſceleri
laſciviam initiari, quæ non modò peccan-
tem non obtegit, ſed nudat exuitque ob-
nitentem. Tegere pollutus, ſi innocens nu-
Ibid. 12, daris à libidine? Et illa, apprehensâà lacinia
veſtimenti ejus, diceret.: Dormi mecum. Pro-
luſionem exorditur ſuam Incontinentia ab
exuviis, nec modè cortinas non aggerat, ut
peccetur occultiùs, ſed chlamydem detrahit,
Tama en- ut ſcelus proſtet audacius. Mordet me fœ-
2. eleke. minæ petulantia, ſed ingenuitatem vel in im-
Raorm proba approbarim, quando nullas in ſecre-
& &li. to quoque latebras ſpondere audet ſcortatu-
gioſerum 10. Quod ſi deſunt cortinæ ſceleri in EÆgyp-

defsäun, to; involucra tu Hieroſolymis ſomnias fla-
es nen gitio tuo, ubi lux erit Sole clarior in ſep-
peſunt. 5 r abr; 1
tuplum? Lucet in tenebris facinus, & oc-

culetur in meridie à Actum de ſecreto eſt,
ſi deflagraſti. Non enim urimur duntaxat
ſace libidinis, ſed perurimur. Nec te retor-
ridum modòô præſtat incendium voluptatis;
ſed fumoſum vulgo objicit deridendum. Hæ-
res? Audi, rogo te, quam in ſpeciem ſe-
verius Davidis plectatur homicidium, quam
S. Dawid, adulterium. Nam cùm gladius de ſtirpe,
domque ejus non revocandus prænuncietur
Peeeazi in pœnam trucidati ab eo Uriæ, ſcmel tan-
damnz. tüm inceſtandum per Abſalonem gynæceum
prædicitur, ut parentis obſcœnitas iniquiori
turpitudine fihi, quaſi clavo clavus exclu-
datur. Gladius non recedet de domo tua auf-
que in lempite, num. Dormiet cum uxoribus
tuis in oculis Wlis bujus. Et quare in cæ-
dem ſævitur nullà criminis obhvione, cùm
libido, quàâ occidit miles, uno plenè pro-
bro eluatur? Æternum utriuſque ſupplicium
eſt. Sed, ut ſtirps Davidis cruentetur, adi-
gi gladius identidem debet in truncum. Ut
Fama la- Verò ftirps Regis laboret infamia, ſat eſt,

2. Reg.
12. 10.

R.dn- defloratum ſemel pudorem intercidiſſe. In-
S expiabilis propemodum fœditas eſt, quam
nunquàâm inurit libido. Ergo feriatur Davidis genus
zepsra- continenter, ne reſpiret: fœdetur verô ſe-
28r. mel, ne unquam ab opprobrio revaleſcat.
Div. Ecquando Dinæz fama reparata; quamvis

unius cruore populi fratres maculam eluerint,
in balneum fœdatz Sororis urbe versa ſtu-
pratoris? Nulli deinceps nupſit. Nuſquam
de illa aut mentio in Scripturis, aut laus.
Natam Dinam didicimus feliciter, infeliciter
egreſſam, compreſſam violenter, vindicatam
immaniter. Exinde nuſquam ſpectata. Ne
funus quidem ejus celebratur. Siquidem tum
deputata virgo eſt inter cadavera, cuùm pu-
dorem amiſit. Vita enim Virginis pudor eſt;
quo projecto, viva licèt, mortuis aggeratur.
Id autem cur evenire mortalibus horreamus;

—

Oliva

quod plantis nunquam non accidit ? Depu-
tata enimverò plantarum cacumina feracius
pullulant, exareſcunt ambuſta. Nam vel
Hydram, monſtrum multiplex, & ferto con-
ſeres, & face reſtingues. Quod ſi flammæ
monſtra ſuccumbunt, in quæ nullum ferro
ſæviendi jus eſt: quam tu ſtragem futuram
putas ſæviori ex igne in hominem, quem au-
ra diripit, cui ſidus nocet, de quo elementa
ità ludunt, ut triumphent?
. *
Conſiderabam murum Jeruſalem diſſpa-
tum, & portas ejus conſumptas igni.

Ee ſuum quoque nominis decus Hiero- Compati,
olymæ manet, tanta in munitionum, Religioß,
portarumque jactura. Amiſit munimenta, ſed eiam
nomen retinet. Eſt enim Jeruſalem, quam- lapſi ho-
vis deſtituta vallo, ſed Nehemiæ. Præfert Porandi.
in ſui commendationem pervetus elogium dig- . erle⸗
nitatis; eſtque in parietinis, excidiéque Je- ana
ruſalem, id eſt, Viſio Dei. Ut doceare ſci- ſemper
licet, nihil Eccleſiæ calamitate decedere: ſper- bonoran-
nendâſque Juſtis procellas eſſe, quibus ut mo- 442
nibus exui poſſunt, ità nequeunt à Numi- H
nis contemplatione abſtrahi, amplexuve ſe- neeer.
jungi. Abſtulere hoſtes à Sione, quod cadu- Eccle-
cum erat: reſervarunt autem ei, quod affi- ici
ne immortalitati, ac propè divinum eſt: Ni- mhunm-
hil ſpectari ſqualidius poteſt eversà Urbe. Ni- aten,
hil, contrà, ſuſpici poteſt vel in florente ci- Perſecu-
vitate ſplendidius, quàm coœli, Numiniſque vio zen
theatrum. En ſubrutam Hiereſolymam in ſua ocer.
ſtrage pallere. At in ea ruinarum illuvie pæ- „g 4
doréque Deum videt, & Jeruſalem eſt. Co- i⸗
lendi propterea tibi ſunt Juſti, quorum invicta lapße.
turbinibus virtus ità hoſtium afflictatur barba- Aulicas
rie, ut Dei ſpectaculo recreetur. Strati ſunt on hro-
muri, exuſtæ portæ, forum ruderibus impe- hzez,
ditur, vacua roſtra ſubſelliis, moti Senatu „,; ,6
Conſulares, pulvere aræ ſordidatæ, disjecta venerabi-
tecta, expilatæ ædes, abrepta ſpolia, victimæ les ſanie
interceptæ: Sed Jeruſalem eſt. Nullis ſta qua-
ti tempeſtatil us poteſt, ut fuo bono fraudetur.
Ut emim defoſſus humo Adamas ſuo pretio tu- Stans
met: ità catenis onuſta Innocentia ſideribus megincri
ambitur in compede. Amandabatur à patrio herzen
tentorio Jacob, patri non admodum gratus, “
ingratus fratri, nulli non ignotus, baculo tanm-
tuùm, fictilique olei vaſe, in viæ ſolatium vi-
tæque munimentum inſtructus: ſed Angelis Felives
invidioſus penè eſt ſuæ mole fehicitatis, quan- non ſe-
do erroni cœlum patet, Numenque blandi- Hardiont
tur; quibus illi beatæ vitæ lenociniis utuntur,
donati urbe Domimi, Agnéôque aſſidentes. Ja-
cebat in ſaxo Jacob. Sed coœlo par ſilex: ſed
jacentis laſſitudo regnantium penè otio fortu-
natior: ſed torpor dormientis epulantium ille-
cebræ præferendus, Vidit & lapide ſcalam, & Relivigſe
ſcalæ innixum Deum. En quanta & ruderibus vi' ſeli.
emergat felicitas innocentiæ! Miferet me tellu- re:
ris, quaà proſtat aut derrita curribus, aut pro- „„ge fe-
ſciſſa bipaliis, aut aratris diſciſſa, aut ſcrobi jix.
bus excavata, aut foœædata ſtercoribus. Intra Tezlents
tamen illa extrâque perbeata eſt, gemmarum med-

opulenta puerperio, auctâque ſiderum Solſ- i⸗ 8s .

gue beneficentiä. Alvo incoquit Amethy- ſpiritus.
os, cujus tu cutem livere fimo perhorrefcis.
Smaragcdis ſaginatur & ſideribus cingitur, cu-
jus te miſeret obfoleicentis in cœno. Quem
non pudeat irriſi, nudatique Senis? Noéëmus 5. Nes ſus
Verùm in ſomus de-

illo Aasa le-

eſt, cui minor è& filüs illucht.

hein
is n Cr

anis obkt̃
yeloeet
ii NMe,
Edhang
,tens NMu
2 i dloguio
Gifuitu

rulni N

In e mntia an
In huc
la pil.
nemorit
Oleona, ie
Drobatu!
Alat, no
Ren miti
Aldenut; dl
t Deut at
1 An ſpe
AMs de D
(ononci
14 Negas,
l
Alem, qu
u Quis
ert, ſi

nt n coro

ukiri
1. adolu;
4 Ek, Deum
mnale
Tnmmen,
titken e i⸗
re inen
lem dar
In Pretet⸗
Ue orutur
t Mrn
millitot
Pere hi
fami
omin er
en is ne
Urlſlen
in, ſy
nitnd Dan
d Menen
Anne annt

Teſcchhis .
le Uinch
ltten In
l w
Un enn

n, Grnt
Ivo den

ſlen ie⸗
nmru

1 Müntonm

rullen, n

eecllek ſe
, Jubuulint
gveunt 1 M.
anplenel⸗
Dne, Glat.
n ei, k
dwvinundh N’
veli Ute N
jel in nnt.
Nli, Miie;
anun ee
enlalemek ,
i, gonm nd
1tttur ⸗
eein. Rrte,
1 derhu

andeben:,
ns: El M
ſenoeniiul 3
lil⸗
re li.
is nla
Unilun
Miere e.
Cunnid l
6 V
onin ,
,v ſen
r
*
wohi⸗
in n. N.
Kend N

nnocelte Ne
mmu, an⸗
e Kletin
gwe Aidens,
h hent al
lle
ſwnſen⸗
e
Ar

um 0- . . . .
n. Calvarium divertit, aſſidet morituro pro ſe

olim Chriſto, prophetâtque ſegnitie ſuà, quæ

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. — 261

illo vini ludibrio, dum ſqualere creditur, in

vix Moſes ſuis vigiliis deprehendet. Quæ;
rogo, ſtertentis illuvies? Sed quæ rurſus ſan-
Gtitas meditantis? Deſperatiùs perüſſe puta-
batur in vino Noë, quàm conſecutis deinde
ſæculis periclitatus eſt Jonas in æquore. Ve-
rùm ærumnam uterque ſuam eluſere: hic in
Ceto Domini citharædus, ille in ſopore lanie-
Zeeleſa- næ Domini deſignator & plaſtes. Neutri cala-
hiei & mitas obſtitit, quin aut Deo pfſalleret, aut
Relar proluderet Deo; prænuncio Dominici fune-
ene. ris Noë, reſurrectionis dominicæ actore Jon
di. & chorago. Nonne Suſanna inter lapides &
§. Sau- catenas Numen affatur; quéque nos divinita-
ſanna. tis alloquio ne in viola quidem frueremur, eo
Dan. 13. illa fruitur in ſupplicio? Exclamavit autem vo-
4 2. ce magnà Suſanna, & dixit: Deus æterne, no-
Loeus non ſti omnia antequam fiant. Quod, rogo, cora-
5 n. lium huic voci comparandum? An non, ut
ex ora piſcaria Uniones extrahuntur, ità ex
agone morituræ margaritum laudis emerſit, quo
Suſanna, lictori tradita, aſſediſſe Numini com-
probatur? Non Judices orat, non maritum
ſalutat, non populares alloquitur, non carni-
ficem mitigat: cœlo intenta Domim gemmas
eruderat, docétque, quid de ſapientia Numi-
mis ſentire debeamus, quam nullus dolus elu-
dit. Deus æterne, qui abſconditorum es cogni-
tor. An ſpecioſiora in ſtola & thure prædica-
remus de Deo Sacerdotes, quàm quæ damna-
tà pronunciat, vincta manicis, & ſaxis obruen-
. da? Negas, etiam collapſo muro, perſtare Je-
Pne⸗ ruſalem, quando fœmina damnatur, & prophe-
ſua ſpiri- tat? Quis Suſannæ uncum Davidis lyræ poſt-
zali habeat, ſi rapta ea modulatur, quæ ille ce-
Gratia cinit in corona? Ruant licet mummenta Sio-
voperan- nis pariter & ornamenta, Jeruſalem illa eſt in

r . excidio ſui; & quæ videri præ ſqualore vix po-

Faber

rtio noy „ Deum videt. Conſiderabam murum Je-
nocet. rvuſalem diſſipatum. Mitto Jobum in purpura

Turturem, & Olorem in ſtercore. Mitto Da-
nielem & ſuæ feneſtra captivitatis Cœlo Tem-
pléque intentum. Mitto ad molam Dei me-
morem Samſonem, quem nemo Suſannæ
non præferat; quando illa Deum invocat;,
ne moriatur; hic Deo ſupplicat, ut occum-
bat. Mitto divini præconem faſtigii Davidem,
quum illi tota æris carniſque ſuæ mole incum-
beret Philiſthæus. Mitto denique divenditum
à fratribus Joſeph, annulatum à Domino, à
Domina exutum Dei tabulas præferentem;
quem quis neget & nudatum propugnaculis,
& Jeruſalem eſſe, ſi Patre, ſi Libertate, ſi
arbitro, ſi vel pallio caret, & Dei vocem
tonitruo Dominæ iridique anteponit? Quem
ſanè juvenem fortiorem cenſuerim neſcio an
laſciviæ contemptu impunitæ, an delationis
ineluctabilis tolerantil. En Rotam in medio
rotæ, vinctum ſcilicet & captivum. Sed cap-
tivitatem ſomniando incurrit, nova carceris
vincula non dormiendo toleravit. Nunquam
non ærumnoſus felicitate ſuà. Nam ſeu Lilium
excolat, ſeu exuratur à Sole, utrimque vin-

§. Yoſepb citur; modè ſiderum adoratione Patriarchis
TPatriar-
ebages +

gyptiæ. Et quando ſecura Virginitas, ſi
Aſtro Liliéque perichtatur ? Præceps datur in
ciſternam favore ſiderum: flore catenatus in
carcerem conjicitur. Verùm nulla obfſcurita-
te latebræ ita animi acies lippire potuit, ut

ſuſpectus, modò pudoris fragrantià inviſus

non ambiguitatum tenebris obvoluta ſomnmian-
tium ænigmata & penetraret feliciter; & ſa-
plienter evolveret. Patebat in tenebris coelum:
ut diſcas, ſi pro pudere retinendo vinciare
tuis exolutum iri vinculis Gordio nodum ar-
cCtiorem. Mira in adolelcente rerum beatâque
confuſio. Squalet, & floret: vincitur, &
exolvit; damnatur, & prorogat libertatem:
dolore potionatur, & in pincernæ dextera Re-
gis cyathum reponit: obioleſcit in tenebris,
& videt quæ nemo videt. Nimirum pullo reo-
rum habitu ſœdabatur ſolà merâque candoris
ubertate; ideéque hauriebat ex atrore lucem,
quando nigror icaturiebat & candore. Nimi-
rum ut muro ſubruto proſtant Hieroſolymæ;
ità Joſephi animus non exolutus tantùm in ner-
vo, ſed in catena coronatus, verſis in alas ma-
nicis ſpatiabatur in aſtris, nullis loci tenebris
impeditus, quin ſomniorum involucra penetra-
ret, & pervideret obſcura. Ergo noli aut
everſionem perhorreſcere, quâ Viſione Pacis
Numiniſque non pelleris: aut minorem te cre-
dere calamitate, cujus ſanè impetu ut quati
monia potuere Hieroſolymæ, ità ſuo illæ de-
core exui nequivere. Et diſſipata eſt Sion, &
Jeruſalem eſt. Conſiderabam murum Hieruſa-
lem diſipatum.

Conſiderabam murum Jeruſalem diſipa⸗

Lum.

OHluce hic aliquid, quod profectò ſi bo- Perzeutis
no in lumine collocetur, Solis vicem imple- ergumen-
ret in Cœlo Sapientiæ. Quid tu vides, Nehe- s
mia? Murum ego video diſſipatum. Et quo l.
le intercidit infortunio? Quòd Hieroſolymam
propugnaret. Nihil inviſum odioſumque in pa-
riete, niſi Hieroſolyma, hoc eſt, Pacis, Dei-
que ſpecula. Conſiderabam murum Jeruſalem
diſppatum. Odere Samaritæ in Sione Sion:
undâ in Hieroſolymam exciti ſunt Hieroſolymà.
Suo appetebatur robore Samſon: ſuâ David
implicabatur virtute: ſuo prævertitur conſilio
Daniel. Nihil denique Heroas affligit, ni-
ſi moles ipſa opulentiâque virtutis. Nulli non
gratus David, quamdiu latet inglorius in com-
paſcuis: & ſi lyrà tantùm tripudiet, vel in Re-
giam rapitur, ut Saülem demulceat. At ubi
fundam citharæ ſuflecit, nec oves præit im-
bellis, ſed atrox Gigantes obtruncat; tum ⁵. David,
enimvero temeritatis à fratre increpatur, à
Rege ambitus damnatur, à Satrapis proditio- „idia
nis arguitur, nuſquam tutus, & nuſquam non inter Re-
erro. Nihil in adoleſcente mutatum, niſi ſo- ligioſes.
la ſegnities. Nam & vultu effulgurat, & can- Aulieus
det animo, & manu pollet. Unam tantùm n ,
caulæ lyræque vecordiam tripudiumque per-otns,
tæſus mavult cani quàm canere, poſthabet-
que hoſtibus oves, ſumméôque & lactis faſti⸗
dio, & cruoris voto, non delicias gregis, ſed
cæſorum à ſe adverſariorum tabum, ingluvie
perquàm ſplendid, miles, victor, & Dux
abligurit. Ego novi ſuperbiam tuasn;, & né- 1. Reg-
quitiam cordis tui, ſucclamat Eliab natu fra- 17. 28.
trum maximus molienti Goliæ cædem. Quid
ei ſupereſt, niſi ſolum regnum? Saiil blaterat 1. Kege
triumphantis felicitate diſcruciatus. Armaba- & d.⸗
ris, miſer, tuæ lyræ teſtudine, quàm umbo-
ne, loricâque felicius. Triumpho exulas, nu-
daris thorace, regio à Rege connubio divelle-
ris, contrariâque Samſoni ſorte, occiſus à te
Gigas, tanquam Arcæ Leo irrugiens, non
ſfſavum

.

§. Abel.

Exod. 5§.
8.

I. Reg 4.
9.

Perſecu-
zio argie-
mentum
virtutis
eſt.
Arca
Dei.
Ibid. 7.

5. Suſan-
na.

Dan. 13.
10.

262

ſavum tibi, quò recrearere, conſtipavit, ſed
fellis tibi thecam paravit, cujus te amarities
vel in nuptüs diſtorqueret. Non tibi digreſſa
dulcedo de forti: ſed aconmitum pullulavit e
palma;, ut te victorem perderet, ſola diminu-
tum magnitudine. Haud jaceres; nmiſi aſſurre-
xiſſes; tamdiu ſentinam in prætoria paſſurus,
quamcdiu triumphalis conſtiteris in puppi. Pro-
luferat Davidi Abel, ſanctitate duntaxat ſacri-
ficii germano inviſus. Summa vixere concor-
diâ fratres, quamdin neutrum ſors aut extulit,
aut depreſſit. Ubi verò cœlo gratior haberi al-
ter cœpit: tum in lamienam verſum eſt holo-
cauſtum. Non inurbamor, non tetrior, non
rapacior, non in Cainum Abel contumacior;
ſed obſequentior in Numen; ſed hoſtiæ ſtu-
dioſior, ſed igne, prodigiôque clarior fratris
in ſe telum exacuit. An excidit, geminata Iſ-
raeëli ſupplicia ſolo tædio ſacrificu? Vacant
enim, & idcirco vociferantur, dicentes: Ea-
mus, & ſacrificemus Deo noſtro. Opprimantur
operibus, & expleant ean. Ex Agno in Leonem
Pharao demutatur: totäque carnificinæ origo
ſacrificium eſt. Adeò una oppugnatur in Juſtis
religio, und laborant Iſraelitæ innocentià. Con-
ſternaris clamore, ululatúque Philiſthinorum?
Pugnæ atrocitate exanimabere? Confortamini;
inquiunt, & eſtote viri, Philiſthiim, ne ſer-
viatis Hebræis, ſicut & illi ſervierunt nobis:
confortamini, & bellate. Pugnaverunt ergo Phi-
liſthiim, & cæſus eſt Irael: & facta eſt plaga
magna nimis. Unde tantus pugnæ ardor, ra-
bieſque ſæviendi in Palæſtinis? Num eos con-
tumelis Ifrael proritavit? Num rapinis in-
cendit? Num ſtragibus exagitavit? Audi:
Cognoverunt, quod Arca Dei venißſet in caſtra.
Venit Deus in caſtra. Confortamini, & eſtote
viri. Erupit de Arca fax, quâ impii fuccen-
derentur, ſolo Hebræorum ſanguine refrige-
randi. Adeſt Arca? Expediantur catapultæ.
Ineſt Arcæ manna? Baliſtæ Mors ſubſit. Ibi
Virga? hic ſecures. Ibi Lex? hic ferocia. Pro-
ſtant in Tabernaculo Cherubim aurea? Pro-
deant è& tentorüs Furiæ ferro æréque cataphra-
æ. Quot ibi Levitæ, tot hinc lictores, fi-
Cariique emittentur. Ideò furimus, quia Ifraeël
pfſallit: & noſtrum ideò ſulphur exarſit, quòd
éorum thus deflagrat. Infenſi eramus luctanti-
bus, erimus litantibus implacabiles. Venit
Deus in caſtra. Confortamini, & bellate. Dam-
natur Babylone Suſanna ſenum acerbiſſimis
odis. An Judicibus, phalerarum fuperbiâ,
inviſa fœmina? Caſtitate diſplicuit. Commiſce-
re nobiſcum. Quòd ſi nolueris, dicemus contra
te teſtimonium. Non licentià perichitatur mu-
lier, ſed innocentiàa. Latet anguis in herba,
ſed in Lilio furit, non latet, ſibilat, vulne-
râtque. Quis crederet folo atratam candore
Suſannam ideò duritie lapiduum obrui, quèd
remolliri nequiverit, ſaxe durior contra mol-
litiem nexuſque Veneris? Ergo aut Veneri,
aut Libitinæ ſuccumbendum eſt: cumque vir-
gas & ſecures unis Roma faſcibus ſociaverit
ad tutelam Juſtitiæ: in ludibrium pudoris im-
mittuntur ab Ifraële in Lilia lapides. Sævitur
in pudicam, ſolo tædio probitatis. Et petra,
quæ murmuranti populo undam effudit, con-
ſtantis ſeeminæ jugulum hauriet , & ſanguinem
ebibet. Vivere non licet, quia fornicari non
libuit? Et iſthæc in Ifraële monſtra! Tuus,
Suſanna, lictor, pudor eſt: tuæ virgæ, lilia:
quòd ſteteris, cades. Si pati potuiſſes lupanar in

Oliva

16

pomario, non in pomoerio Babylonis ſepulchro

inferrêère. Viruit in horto pudicitia? Areſcet nelt
æε uitas in fubſelliis. Si nova videtur in Judi- ) Ei
cibus fraus; inſolentior multò eſt inter adul- conen
teros platanéôſque fominæ pudicitia. Truditur ente d
miraculo portentum: nam, cùm Senes laſci- t: & e⸗
viant, Matrona lachrymatur, non in horto Guln, 1
tantùm, ſed inter amplexus & oſcula. Tra- nen in
hitur proinde ad ſupplicium Suſanna, unius ſporem
odio Caſtitatis. Quod ſanèe in matronam Se- nid,
niorum odium ſœminæ nec genere molliri, nec itatetur
venuſtate, nec probitate potuit, unam dun- unek 4n

taxat iniquis in muliere conſtantiam, quam in- Ern

ſequerentur, expendentibus. Dixerunt coram ine mni
populo“ Mittite ad Suſannam. Atqui nullà un- 1 Xm
quam flagravit infamiâ. Nobis abnmuit commiſ- 4 d
ceri. Edita eſt regià Judæ propagine. Nobis ien
noluit immiſceri. Nihil in vos confinxit. Sed 1 Pug
nobis noluit admiſceri. Pulchra eſt. Sed pu- in löili
dica eſt. Proba. Sed caſta. Lachrymatur. Sed ue. Um⸗
erga nos ſaxo durior in hofto perſtitit. Verbo: 4 a:
Davidicæ ad inſtar Turris omni armorum ful- r 13
gore & munitur & renidet, formâ, ſamâ; R Ke
familiàâ, integritate conſpicua: ſed unam nos u
in illa tantum, quam odimus, pudicitiæ fir- man ede
mitudinem expendimus, quæ voto dejectos 8 1
noſtro, totâà ſubſellii noſtri mole in eam pro- minki
cumbere nos jubet. Pudicitiam retinuit? Vi- nin
tam „ famâmque profundat. Quæ profectoò H
graſſandi rabies ut Suſannam ſaxis objecit, ità lancnd
Saülis haſtæ Davidem expoſuit, oppreſſit la- “
terculis & fuſte filios Jacob & Joſeph in n hckte
gypto. Indefenſus David tanto fidei, robo- il pem
ris, & modeſtiæ vallatus agmine;, und populi tlanfie
aurâ ſuſpectus Principi: Iſfraelitis Pharaone in- S?
fenſo, commemoratione votéque ſacrifici, n mece,
quamvis eos furori ſubtraheret ſervata olim à unin hüen
Joſepho provincia, aucta colomis Ægyptus. Ita Ao chii
Sionis quoque diſturbata à Samaritis ſtructu- n ieg
ra, quòd Sion excitaretur; quam religione in- anſcls d
viſam, nullà aut antiquitate, aut ſanctitate; Vide,
aut nobilitate præpollentem pati poterant pa- le, ſunn er:
rem. Quam debacchandi ſævitiem ut in per- nſt aien
ſceleſtis abominor, ità ad virtutem tranſduci e lhei
optarim vehementer. Nam quemadmodum I- itſinſuenn
vor id tantùm expendit in Juſto, quod odit: inher.
ità zelus æquitatis in perfido attendat perfidiam atekegenr
duntaxat, quam plectat. Siquidem, ut digre- te Inna
di cœperit ad rei dotes Juſtitia, regelabitur il- Eünckri.
licò, ponétque tela, oſeula datura impio, glne n
non vulnera. Ideò Samniel, cùm Amalecitarum zelus ol- S
excidium Principi demandaret, unum tamtuùm ſervan- ntge inn
eorum ſcelus pugnaturo inſinnavit. Hac dicit tis. ſnanimalan,
Dominus: Recenſui quxcumque ſecit Amalec IW- deren. ſelkenin e⸗
raëli, quomodo reſtitit ei in via, oum aſcende- Pppptecte- dutt, ⸗M
ret de Eagypto. Nunc ergo vade, & percilte mes impio nIRcn
Amalee, & demolire univerſa ejus. Quà ſcele- rum. Nen
ris commemoratione ità Saul efferbuit, ut Ci- 1. Reg- lrin,e
næo abſceſſum edixerit, ne und cum Amalec 15.7. Ul A
ruinâ involveretur. Percußitque Saul Amalec Ibid. 7 u, kiign
ab Hevila, uſque dum venias in Nur. Citòô ta- lingen
men zelus elanguit, ubi non flagitium atten- ſintn
dit in hoſte, ſed inſignia demiratur. Parcit A- Mcfin
gago. Nonne Amalecittes eſt? Sed paludatus in- S 8
ter Satrapas. Parcit arietibus: quia non ſcele- nd h
ris in iis contagium diſplicet, ſed obefitas vil- at gu
lique adamantur. Supellex reſervatur, quòd pol- N
luta quidem Dominorum pravitate ſit, ſed arttis
& materiæ ſeſe pretio à ſtrage redemerit. LEt Veé- Jbid,9. nt
percit Saul, & populus Agag, & optimis giegt- t
bus, & veſtibus, & univerſis, Jua puleha un
erant nee voluerunt diſperdere ea: duicqutid vers in 3 i

vile

enskeng,
eta Aul
et Al
1ta. Ihl
n den.
Non Tlnn
olalh .
Nlarm,
Inattonn,
e molin
9 Unun 8
dam, GCd
teruſt n
Moni mls
8adnnitcann
8Cufnt &
uaek An
Achrn

wine, M

eltis Hhun

get ſetrati n
lons Agpint
Sammurts in
4

9

öattenlltte

in Cap. II. Lib II. Eſdræ.

vile fuit & veprobum, bhoc demoliti ſunt. Ergo
in perfidis, dum ultra ſcelus rimantur ſeu ge-
nus; ſeu pretium, lanienam illicò in tutelam
convertéêre. Cui ut occurreretur inconſultæ cle-
mentiæ Sail, non Regis, ſed Amalec memi-
nit: & excepto vulgo pecudéque, non Satra-
parum, non ſtragulorum, non torquium men-
tionem intulit, quèòd præſciret remaollitum iri
furorem IIſrasëlis, ſi præter facinus & ſtirpem
aliquid, aut ſcrutaretur, aut etiam obvium
miraretur in hoſte. Agag eſt. Trucidetur,
nmnam eſt Amalecites. Stirps te ad ultionem ur-
geat, non purpura ab effundendo damnati ſan-
guine inhibeat. Gemias in regnante conſide-
ras: & maculas in proditore non attendis? Im-
perat, ſed criminum ſervus. Diadema geſtat
in capite? Sed catenis onuſtum pectus occlu-
dit. Satrapis ambitur? Sed proles eſt inſidian-
tium Iſrasli. Flagitio pereat, non enatet dig-
nitate. Una ergo generis tabula ferro prægra-
vem Agag in littus efferet, tanto cruoris Ocea-
no nequicquam merſum, tantis haſtarum ſco-
Pulis fruſtra impactum? Quam Dei furor præ-
toriam deprimit ſentina criminum fatiſcentem,
encauſto puppis, pigmentique ſtupore, eam
Saül in portum trahet? Nimirum vel iniquiſſi-
mo Amalecitarum ignoſcimus, ſi quid explo-
ramus in hoſte, præter genus & facinus. Pe-
Pbid. 15. percit enim populus melioribus ovibus, & armen-
tis, ut aaletangi Domino Deo tuo. Atqui
cùm parcerent, hoſtiarum non meminerunt.
Quòd optima viderentur, reſervata ſunt, non
quòd ſacrificiis apta putarentur. Et univerſis,
inquit, quæ pulchra. Cupido ſtragi, non reli-
Lio interceſſit. Aurum haſtas „ non commiſe-
ratio hebetavit. Stupor eſt, non clementia,
quo abripi vulgus potuit in amplexum inviſi
Cœlo Agagi: in quo debuerat non fulgorem
chlamydis demirari, ſed ſqualorem criminis
odiſſe. Vide, quam Samuel eruderet colluviem
ſſcelerum ex auro, gemmiſque prætextæ. Ji-
Pbid. 33. Aat fecit abſque liberis mulieres gladius tuus, ſio
abſque liberis erit inter mulieres Mater tua. Et
in Fruſta concidit eum Samuel, coram Domino
in Galgalir. Non dixit, regnaſti? inſigniris?
eris à Rege primus in Palæſtina. Detraxit Ama-
lecitæ ornamenta dignitatis, ne auro ferrum
retunderetur. Extraxit & corde ſcelus in togam,
Regiſque non inſigne potentiæ ſceptrum, ſed
inſtrumentum ſævitiæ gladium contrectavit,
funeréque innocentium, in cædem ſeſe bar-
bari extimulavit. Hac ſævitur in Prædones irà.
Neque enim calcabis, proteréſque impium pe-
dibus tuis, niſi eum ſuis exuas phaleris, qui-
bus vel in commiſerationem, vel in veneratio-
nem damnandi inflectare. Cum eo agis fami-
liariter, quem vides nuſquam non exlegem?
Eſt ſanè exlex; ſed atavis editumn Proconſuli-
bus, ſed ingenio Ppollentem, charumque Cæ-
ſaribus què non complectar? Tepet, ſed ſapit.
Concionatorem futurum non gregarium ſpero,
duem deſpuis tranſgreſſorem. Si eſt prævarica-
tor, plecti debet perfidia, non ſapientia co-
Tonari. Immolari pecus potuit reductum ex
Amalec. Sed tabidas flagitio boves non aræ
Deus deſtinat; furori objicit, quaſi piaculum
criminum „ & ſtragis ſupplementum. Nemo in
condito Agrippinæ boleto aut patinæ pretium,
aut elegantiam ephebi, aut ſectoris annulos ita
hraretur, quin funus averſaretur abſtruſum
fungo. Ergo ut nullà compeſci horror, aut il-
lecebr4 aut gratiâ poteſt, cum damnemus vel

263

in ſmaragdo maleficium: Ità nullis molliri pec-
cantis phaleris iram vindicis oporteret, Altum
trahit genus ex Ilio. Sed tranſgreſſor eſt. Ob-
truncetur. Proſapiæ faſcibus haud decet ſecu- .
ribus eximi proditorem. Feri etiam purpu- Eccleſia-
ratum, ſi tibi reus ſiſtitur non Regis tantum Kica ju⸗
proditi, ſed violatæ quoque procaciter Legis. Jdidtie
Cæterum quamdiu ſolam in improbo perfidiam Ex-
non attenderis, erit vel inter lictores faſcium- H
que ſecures non incruentum modo flagitiumn, nil atten-
ſed ſecurum. Pepercit, inquit, populus melio- dant in
ribus gregibus. Populus, inquies, pepercit. At nbiisni-
nos, cœlo dante, non numerus ſumus ſed re- an g
gale dicimur Sacerdotium, gens ſancta;, po- Superioyp
Pulus acquiſitionis. Reſpirarem ego ſanè in mu- ſpernar
nificentia nominum, ni viderem torpere Prin- Talenta
cipes, quoties ita ſcelus oderunt in damnato, Tse Tbiri.
ut fibulas, lunulaſque circumſpiéiant. Impu- bovent.
nè Golias, quaſi portentoſa Orientis tha, tas & jnm-
ſulphuream injuriarum proluviem égerebat in Kitiz
Arcam. Nec ſemel Ducum imbellis patientia "ua om-
ructum ſpurii fœdiſſimum pertulit. Diebus il- ibus.
le ſingulis ſuo inundabat, obruebâtque limo s
tentoria Hebræorum. Cùm ecce tibi, ſtupen- ceppio.
tibus Tribunis rugit puer in Gigantem. Va-
dam, inquit ad Saülem David, & auferam r. Reg.
opprobrium populi. Et unde tonitruum ex iner- 17.36.
mi, cùm vix muſſent cataphracti? Funda ri-
det, & pallet catapulta? Luxatur terrore ba-
liſta, & perfurit lapis in Gigantem? Nimirum
metiebatur liciatorium Goliæ Saül, penſabãàt-
que thoracis ſquamas, caſſidiſque pinnas: cum
interea Davidi una opprimenda monſtri teme-
ritas objiceretur. Inquiebat Naul, Non vales re-
iſtere Philiſthæo iſti, nec pugnare adverſus eum.: Ihid. 33.
giia puer es, hic autem bellator ab adoleſcentia
Jua. Nemo in toto exercitu blaſphemum eum,
aut impium appellabat: ſed Gigantis æs om-
nium oculos feriebat. Altitudinis ſex cubitorum,
inquit, & palmi: & caſſs grea ſuper caput
ejus, & loricâ ſquamat induebatur. Haſtile au-
tem bhaſtæ ejus, quaſi liciatorium texentium.
Num vidiſtis virum hunc, qui aſcendit à Plena
terroris caſtra, ſtuporiſque, defixis militum
animis non in Ppædorem inſoleſcentis, ſed in
provocantis audaciam. At David, armaturâ
ſtaturâque Gigantis neglectA, nequitiam ſpurii
penſitabat. Quoniam quis eſt iſte incircumciſats,
Jui auſus eſt maledicere exercitui Dei viventis
Ideò cucurrit; ideò irrugiit ideò bacchatus in
Goliam eſt, nullo aut æris ejus fulgore retar-
datus, aut conſternatus enormitate ſtaturæ. Si
graſſari libet in perduellem, ſubmove pha-
leras, ſquamaſque ejus, tantumque flagitia
penſitato. His irritabere in ultionem ilkhs ve-
1r0 effeminabere in clementiam inconſultam.
Nam atrox cæteroqui Saul, blaſphemum au-
dit, & torpet; non enim animadvertebat Ooris
petulantiam, ſed ferrum haſtæ. Id, inquies,
Sauli contigit, ſcelerum merito exregi. AiO;
ſed & Patriarchis evenit, virtutum promeri-
tis, Palæſtinæ imperio deſtinatis. Nihil mo-
rituro Jacob ad ferendum de ſcelere judicium 5. Zacob.
expeditius. Patuerat adoleſcenti cœlum, pa-

Ibid. 4.

tebat ſepulchrum expiranti. Quis æquitatem

judicii aut è ſidere non hauriat, aut in cinere
non obfirmet? Quid enim ſperet moriturus?
Quidve timeat, cui cœlum ſubmittitur? Er-
9o nec minis corfumpi potuit moriturus, nec
illecebris emolliri, qui cœlum viderat. Judicat
ille tamen de filis, modô ſeverus, &£ modò
remiſſlus. Nam Simeoni & Levi diras npree.
8 85½ ur,

264

tur, & exilium proſapiæ indicit. Rubeno am-
putat duntaxat incrementum. Et tamen hic
Patris uxorem conſtuprarat: illi paulò ſeverius

in defloratorem Dinæ animnadverterant. Audi
Gen. 49. Pertonantem Jacob in cenſores. Maledittus
5. furor eorüm, quia pertinax: O indignatio eo-
rum, quia dura: divideæm eos in ao; & diſ-
Pezgan eos in Iſrael. Sibilat verò Senex in in-
ceſtum: Effuſus, inquiens, es ſicut aqua; non
creſcas. Ludit Judex inadulterum. Nam æſtum

flammamque libidinis temperat profluente. Et

. exundanti ammi, pro pœna; ripas tantum præ-
Ibid. 3. figit. Effuſus es“ non crelcas. Has enimwveròô ſup-
phicii delicias effudere roſtra Patriarchæ, quod

reum phaleris univerſis compfſiſſet; quorum

fulgore telum Senis elanguit. Nam tantis Ru-
beni flagitium naturæ gratiæque Prærogativis
obvallavit, ut ad illud nec mens diſquiſitura;

bi nec graſſatura ſecuris irrumpere potuerit. Ru-
Tbid. 3. ben, ait, primogenitus meus: Tu fortitudo mea;

prior in donis, major in imperio: Quæ, rogo;,
ſica cohoneſtatum non trabed tantum, ſed
ſceptro quoque aut perfoderet, aut etiam pe-
teret inceſtum? Relanguit ſenis zelus fulgore
munerum, dotiumque perſtrictus. Qui in Si-
meonem & Levi nullà nominum pompa he-
. betatus non modè exarſit, ſed deſævit: Ni-
lbid:6. meon & Levi fratres, vaſa iniquitatis bellan-
