ratum Moſes ſuppreſſit, quòd non in arma,
ſed in ducatum dexteràmque Abrahæ refun-
dendum eſſe triumphum noſſet. Quibus dimi-
catum eſt glaciis? Duce pugnavere Abraha-
mo. Inde ſtrenuitas manavit in vernas. Nam &
lagenis licet debellare, ſi te Gedeon educat in
Madian. Quæ omnia non in oſtentatione lite-
raturæ à me putes exprompta, ſed ut monea-
re, ne Jordane quidem eluendum te, ſi è
Dracone ſcaturiat. Et egreſſus ſum per portam
vallis notte, & ante Jontem Draconis, & ad
Portam ſtercoris. Et quidem Draco, non Dra-
co erat, ſed lapis. Fictam tamen monſtroſita-
tem ſqualor ſubſequebatur non fictus. Adeò

Hquoris ſalubritas, ſimulatâ quoque fiſtulæ

corruptela, depravatur, non tibi ſcabritiem le-
præ detractura, ſed limum, fimumque refu-

ſura. Vide, quæ ſint è& proluvwie ſpirantis Aſ-

Pidis excepturæ te ſordes, ſi lapidei Draconis
fontem tranſgreſſus irruis in acervum ſtercoris.
Ethicæ Tom. II.

Hauſturum te credlis ſpiritum, medullâmque
Scripturarum, quùm eas aut ludio, aut ini-
quus tuis labris inſtillet. Quam Balac ex A-
riolo religionem percepit;, licèt ille de Chri-
ſti ortu ſplendidiora, quàm Moſes, enunciaſ-
ſet? Regnum occupaturus Adonias, arietes,
vituléſque præpingues immolavit. Quis pu-
taſſet ad rapinam atque tyrannidem abuti ju-
venem poile ſacrificio, quamvis eum hinc Joab,
inde Abiathar circumſtarent? Quis verò Da-
vide citharædo non Venerem acciri cenſuiſ-
ſet in Regiam, ſed Satanam à Rege abigi?
Ergo & Iyrà David de Orco triumphat fan-
ctior fidibus, quàm thuribulo: & arietibus
adequitat Adonias ad tyrannidem, fſceleſtior
hoſtiis, quam cymbalis, thure, quam tho-
ro, inquinatior. Immolatis ergo Adonias a-
rietibus & vitulis, & univerſis pinguibus, vo-
cavit omnes fratres ſuos, & filios Regis. Nunc
primùm litaſſe audio Adoniam, & quidem

lautiſſimè. Enim verò quas non ſuaſerat ho-

ſtias religio, ambitio imperavit. Adeò vel
in Myſtas non pietate ſed ſcelere converti-
mur: nec Tribunos tantuùm arceſſimus regna-
turi, ſed popas quoque advocamus, æquè in
ſcelus ſacrumve proni, dummodo in ſolium
ereptemus. Suppliciorum calicem ad imam
uſque fæcem filu Zebedæi uno exhauriunt ſpi-
ritu. Poteſtis bibere calicem, quem ego bibitu-
rus ſum Dicunt ei, poſſumus. Fortitudinem
remmigum laudas? Ego ambitum damno. Cu-
rules expiſcabantur in calice. Et ubi, rogo;
tuti ſumus à crimine, ſi throni latebra crux eſt?
Si carnifici occurrimus, ut per virgas ſceptrum
decerpamus? Noli ergo vel cruci adniti; nam
eâà abuti Ambitio conſuevit. Noli ſyrma con-
cerpere; nam illo Eſther ornatur, ut iram Re-
gis ab Iſraele deflectat in Amam. Nihil ità ſan-
ctum, quo non in rem ſuam ſcelus abutatur.
Vide Idumæum Dosg; ponè Arcam in Ta-
bernaculo eſt, par, ſi habitum ſitumque oran-
tis attendamus, Sacerdotum Principi Achime-
lecho. Sed enim is Davidem paſcit, armatque.
Ille Davidem & Sacerdotem accuſat, Arc4
male uſus pro ſpecula, ex qua ad cædem Le-
vitas deſignaret. Erat autem ibi vir quidam de
Jervis Nauil in die illa intus in tabernaculo Domi-
ni, & nomen ejus Dozg. Neque de Samuele
ſcribi aliquid religioſius potuit. Erat intus in
Tabernaculo Domini. Jam vide, quod ille thus
adoleverit Numini. Vidi, inquit, klium Iai
in Nobe, apud Achimelech Sacerdotem; qui
conſuluit pro eo Dominum. Nonne ſulphur id
eſt, non thus? Ergo cædem orditur impius in
Tabernaculo. Ergo ſceleſtior impius eſt, cùm
orat, quàm cùm rugit. Ergo in latrocinium
hymnus deſinit aſſentatoris. Et miraris impro-
batam mihi hactenus doctrinam Scripturarum,
ſi eam manare contingat è labiis corruptoris:
quando Idumæi Doëg nocentior hymnus,
quàm gladius eſt? Vaporem nolo deprædi-
ces, quamvis cœlum ſubierit. Nam è luto
cùm emerſerit, ſublimitate non in ſidus profi-
ciet, ſed in cometem accendetur, aut etiam
in turbinem, fulménque efferabitur. Deus
propterea æquè odit iniqui thymiama, ac ſul-
phur. Cum extenderitis manus veſtras, aver-
tam oculos meos à vobis Manus enim veſtræ
ſanguine plenæ ſunt. Si Deus pſalmos non
audit impurorum: Tu doctrinam iniquorum
non averſaris? Aqua eſt: fed fluit & Draco-
ne. Non eſt, quòd nitorem præſtolere poſt

3. Reg⸗
1. 9

Deiss no-
bis vilis
eſt.
Ambitis.

Matt. 209
22.
Intentio
pra Va.
Vitia pal⸗
liata.

I. Reg.
21. 7.

Dosëg im-
bius.

.

I. Reg.

22 9

Iſa. 1. 1 5

3 lava-

246

Co'fßlia- lavacrum, ſtercus Draconis ſontem excipit
vii impii. Hierofolymis. Quod ſi etiam cùm aquam
fundit, eſt ſerpens pernicioſus: quàm eſt fu-
turus Reipublicæ calamitoſus, cùm toxicum
Aulici deſtillarit? Et tamen audiuntur iniqui, non
imsii non tantùm Scripturas interpretaturi, ſed ſecta-
adhiten- rum venena, nebulâſque aufcultantibus offu-
disnec au- ſuri. Inundationem maris, quaſi lac, ſugent.

Folitici.

Prm⸗,. Nec pudet alimenti. Nam Maris ne mala-
19. cia quidem ſine algis eſt. Exundatio verô,
quæ in littus non ejectat cadavera, quas
ſordes non egerit? Eas veròô ſorbere, ſœdiſ-
ſimum eſlſet: in morem autem lactis exuge-
re, probroſum. Vel agricolæ in agro pati ne-
Matth. quiere Zizanium. Vis imus, & colligimus
13 28. es * Nos in pane Zizanium toleramus cum
erneruù tritico: quin ità capimur vitio, ut, quan-
eblivio. do ſimul eſſe ſſunt triti & ziza-
Spiissa- do ſimul eſſe non poſſunt triticum ziza
Iia ete. hium, ut hoc vireat, illud evellamus. Quis

ris poſt- enim, ut mundi prudentiam ebibat, Chriſti
sabita. non ejerat ſinceritatem? Quis ut crocitatu
imbuatur Corvi, ſilere Turturem, imo &
abire non jubeat? Denique noſtris excludi-
mus ædibus Prophetas, ut Ariolis interſi-
mus delirantibus. Ecquando Saul Nathanum
Conſuluit? Adüt ille tamen femellam, ut per
pythonem Samusean percontaretur. Ergo vel
réficimus Sacerdotes, vel eos, ſaga tantuùm
ſequeſtrà, interrogamus. Adeò in impietatis
verba juravimus, ut Samuelem ipſum in ve-
neficæ duntaxat latebris audiamus. Vide, an
Draconis ſtatuam ſimus everſuri, quando Sa-
muelis oracula, maleficio potiſſimum Sagæ,
à Regibus hauriuntur. Ut autem id ita eſſe
non dubites, diſpice, ut ancillæ conſilio ad
Eliſæum acceſſerit Naaman: rurſmque vide,
ut ex Prophetæ ſententia lavari is abnuat in
Jordane. Ergone quam vernulæ habemus ſeu
reverentiam, ſeu fidem, eam habere Vati non
Naszman poſſumus? Ad nutum famulantis Syrorum
rus. Præfectus contendit in Samariam, &, tantis
emenſis itineribus, obvium adire profluentem
cunctatur, quamvis ex vaticinio Prophetæ le-
4. Reg.5. pram ſit demerſione abſterſurus? Minam fuiſ-
4. Jet Dominus meus ad Prophetam, qui eſt in
Samaria. Dixitque ei Rex Briæ⸗ Vade. Qui
cùm profectus eſet, detulit literas ad Regem
IWrazël. Exarantur diplomata, iter corripitur,
talenta comparantur, Reges adeuntur. Tot
ſanè fluctus ancillæ ſibilus excivit in Euxino
vaſtiſſimæ Regiæ. Vade, & lavare ſepties in
Jordane, & Rie Jſanitatem caro tua. atus
Naaman recedebat. Obſequitur captivæ, à
qua duriſſima imperantur: Et Prophetæ non
aret, à quo lavacrum ſuadetur allabentis
loſpiro fluminis? Nimirum ſugimus & Dra-
cone limum, falernum projecturi, ſi pro-
fluat & Columbo. Talenta, literæ promun-
tur, peregrinatio ſuſcipitur, exterorum Prin-
cipum Regiæ, caſæ Prophetarum ſubeuntur
ex ſententia famulæ. Quantum verèô ibi in-
commodorum & ſumptuum! Lavari ſepties

Syrus non ſuſtinet. Quid, rogo, facilius? Sed-

enim illud emanarat à Propheta oraculum. Et
Labor obtenturum me credis, ut unda proculcetur
vannussſa- profluens & Serpente, cùm Draconis fella exu-
calarium. gantur pro melle, ſpreto nectare, ſi ſaniorem
per tubulum in cyathum influat? Quantum
Dignitas nobis pharmacorum in hortis proſtat! Tæ-
Peerze & det nos tamen vernantis inter lilia medicinæ.
es Aid viperas confugimus, ut exenteratis an-
guibus curemur, quorum morſu frequentiſſimè

.

Oliva

cadimus. Vitæ puduit; niſi eam è gremio mor-
tis extraheremus. Nihil placet obvium. Nihil
ſine diſcrimine, doloréque delectat. Non
ſplendidior, utiliéôrve chryſtallo Adam as: hc
bibimus, illum dumtaxat circumferimus. Sed
operoſiùs perpolitur. Quod aurifici contuma-
ciùs reluctetur, princeps eſt Adamas Umio-
num. Concreta in Dracone glarea, gemma eſi,;
non quia nitet, ſed quia inter toxica erudera-
tur, & natat in tabo. Deſipuiſſet Iſraeli aqua,
niſi eam à Dracone Suxiſſet. Et egreſſus ſum per
portam vallis notte, & ante fontem Draconis.
Humilitatis cùm felicitatem, tum vim animad-
verte, cui Dracones quoque ancillantur. Non
enim in valle Serpens perimit, ſed irrigat:
fons eſt, non Anguis. An non Draco tuiſſe
viſus eſt tibi Semei, cùm ſibilaret, laxâque
jaceret in Davidem? Rigavit eum tamen, non

infecit. Siquidem in valle Rex erat ſubjicien-1,

tis ſeſe Deo humilitatis. Dimitte eum, ut
maledicat. Dominus enim pracepit ei, ut ma-
lediceret David. Ecquando ſuperiori, infe-
riorique Calebi irriguo perfuſus Axæ campus
huic parem Roſam protulifſet? Vix, flante
auſtro, ita Sponſæ hortus vernaſſet, uti Da-
vidis mens effluxit, graſſante Aquilone. Nam
ſaxa, ut in vallem proruerint hümilitatis,
non lapides, ſed rores ſunt; quibus aromata
humeſcant, & percoquantur. Quæ, rogo,
in Davidem non effuderat Nathan angue ſæ-
vior in Regem? Scelus exprobravit, telum in-
tentavit, cortinam reduxit, truncum excidit.
Eo tamen turbine ſata eſt Viola, inſuetis con-
ſignata Principibus literis: Peccavi Domino.
Quid? Nonne Chriſtus Anguis eſt, quem
Moſes erexit in vecte? Cùm is venenum affu-
diſſe videretur alumnis, quos durè in ea ver-
ba affatus eſt: Numquid & vos vultis abire? Fu-
diſſe rorem, non toxicum mox conjicimus,
cùm aucdhmus vitæ illa fuiſſe verba, quæ nos

Luperior
n evehat
oentuma.
tes.
Obedien.

ria ſpreta.

Hu mili-
746.
Tribula-
tionis re-
med um.
Cegnitio

Iui.
Tentatio-
num tre.
medium.
2. Reg.
16. 10,
Joſu. 15.
17.

5. Reg.

12. 13.

ut mortis ſtillicidia averſabamur. Reſpondit er- Joan- 6.
go Jimon Petrus: Domine, ad quem ibimus s 7

verba vitæ æternæ habes. Viden', ut fulgura in
pluviam facit humilitas, cui verbum vitæ eſt
tonitruum, cenſurâque exauthorantis. Num &
vos abire vultis? Tetrids-ne Anguis ſibilaret?

Verba vitæ habes. Norat ſe Petrus, ideôque

Draconem finxit in fontem, unde ſuam riga-
ret conſtantiam. Verùm Chriſtus Serpens eſt
ſed ſuo rore ignitarum flammam anguium re-
ſtincturus: ideéque non mirum, ſi ſolatur,
cùm arguit. Teterrimus ſanè Serpens, igni-
tũſque Nabuchodonoſor, cujus incenſa ore
fornax Veſuvium Babylone ſæviorem tnàâ
exhibuit. Ructum illum tamen incendii in
rorem ſibi verſum ſenſere pueri. QuA, in-

quies, arte? Audi: Non eſt in tempore boc Dan. 3.
incenfum, ut poſimus invenire miſericordiam 40.

tam : ſed in animo contrito, & ſpiritu humi-
litatis ſuſcipiamur. Quam in vallem quicquid
flammarum devolvebatur, in imbrem illicò

loci depreſſione vertebatur. Fecit mediunm for- Ibid 5e.

nacis quaſi ventum roris Nantem. Si ergo
Regis rogum in rorem vertit humilitas, mi-
raris propè portam vallis emollitum in fon-
tem ſerpentem? Egreſus ſum per portam val-
lis nocte, & ante fontem Draconis. Fons ſi⸗
mul & Draco eſt, ſed in valle. Quid ſit
Turture perceptura humilitas deprchendes,
ſi rorem illi affluxiſſe videas e ſerpente.
Quid humilianti ſe Jonæ, criménque ſuum

palam nautis conteſtanti Balæna nocuit, quam
David

Hienin
ungven 6
niu
lm: Nn
CtE

,cm pi
iezagit⸗
lar fluxi
INwanave

.

„UO .
Emque ill
TEii neque
Amem in4
nar Pha
Ekius 10
Unlibns oru
l, utige ee⸗
nen illi⸗
Unbomamit⸗
l Tunno
Ariham
t Uncone
NNK.
PPalt;
fe ro ſatone
lran e
malen j
Lutt, 1 dur
4 Comelen,
ewere ladke
ate Cl 1
omorum.
nr, I
arlt Abri
im W
ihe t⸗ ul
N l

Knn David Draconem appellat ad humilium illu-
ch Pf. 102⁄. ſionem objectam 2 Draco iſte Juem formaſti,
en 26. ad iIudendum. E tutior, tectiorque Jonas,
kinn Jqguam Navi, Arabiam in monſtro nactus, thus
Titi Jonzæ 2.1. Deo coœli adolevit. Et oravit Jonas ad Domi-
Aln num Deum ſuum de- ventre piſcis. KHM tu mon-
ter,r, ſtri uterum deſtillaturum rebare 1 hymiamata,
ice quibus glutitus vates orationem ſuam & rin⸗
lelige . tanquam é Sanctuario, efflaret in cœlum? Iis
e “R §5. fonas. nirirum verbis cum ſeſe depreſſiſſet in val-
Nndr lem: Nio enim ego, quoniam propter me tem-
hun N peſtas hac grandis eſt ſüper vos: illicò paratum
hmſini contra ſe monſtrum in illecebram vertit & le-
emilam uli, in quo cubaret, & Templi ex quo ora-
e ſtin ret, & pomarii unde thura decerperet, & qua-
na driremis quâ deferretur in littus. Et oravit

Jonas de ventre piſcis. Et dixit Dominus pif-
ci, & v evomuit Jonam in aridam. Liquet-ne
tibi, ut lateæ & Dracone ſcaturiat, ſi vallis ſub-

A Wca

Dinnt n ſit, in quam liquor emittatur. Si Mons es,
Aeſtei 1n licèt aromatibus fluas, Chriſtus tibi in Cer-
iti,5 vum effingitur fugacem pariter, & tum vene-
Clus Me no, quod ſuxit, tum cornibus, quæ Præfert,
ltl metuendum. At ſi dehiſcas in vallem, tibi JE-

enlith 80S vernat in florem, tibique ceu Lilium de-
lak Cn. 2. t. ſigitur. Ego ſos Campi, & Lilium convallium.
Can. 8. Aſumilare capreæx, hinnulöque cervorum ſuper
14. montes aromatum. Vides, opinor, quid inter

Humili depreſlionem & tumorem interſit. Paſtu an-
1745. .

etha e Tr,,aGa gülum Cervus exæſtuat; Lilium fragrat, ro-
brarihtn tionisze. Tätque. Serpentem nemo non dixerit Pharao-
truncmmi weainm. nein, cum præſertim libidine in raptum uſque

hyi Felieia- Sarai exagitaretur. Verùm ex eo, pro vene-

uaiha * Jons. no, lac fluxit, mella in Abrahamum „non to-
ngis A,2 Gen. 12. xica manaverunt. Fuerùuntque ei oves, . boves .
I Einm 1¹. G aſini, & ſervi „ & famulæ, & cameli inta-
0o t nu ctâmque illi inſuper uxorem reddidit. Ut jam

Vdueküdel mirari nequeamus ejectum à Ceto Jonam in-
mmoN an columem in arenam, quando Ceto anguis tru-
rerter culentior Pharao Saram evomuit, non in ari-
r. Dinse dam, ſed in vernantem opimumque hortum,
& floribus non exutam pudicitiæ, & regni
torquibus opulentam. Nunc igitur ecce conjux
tua, accipe eam, & vade. Et deduxerunt eum,
& uxorem illius, & omnia, quæ habebat. 1 an-
tum humanitatis, & liberalitatis, pudoriique
ex Tyranno? Pracepitque Pharao, inquit, -
per Abraham viris: & deduxerunt eum. Et

ulee; & Dracone quis Pactolum deduxit? Dechvi-
hniſus tas vallis. Cinerem ſiquidem ſeſe Abraham
hmum e appellavit; delegitque ſibi, familiæque ſuæ
imm,Gen. 12. pro ſtatione convwallem. Pertranſivit Abram

d . terram uſque ad locum Sichem, & uſque ad

S convallem illuſßtrem. Quidquid Pharao eru-
ſevo, ctaret, in butyrum illicò verti debuit aman-
tunen . ti convallem. Ut autem videas, & valle

pendere lacteum a Serpente fluentum, Rue-
rant & cœlo triumviri in excidium ſtragémque
. Sodomorum. Fumabat in gremio Cenſorum
9,6 /, fulphur, fulguraque micabant. Eos tamen &

n nleng, acceſſit Abraham impunitus, & excepit. Im-
N. . unitum dico? Ditatum illum, adventu Coe-
4 N, itum, gratulabimur & riſu, & prole. Ha-

Gen. 19.

bebit filium dara uxor tua. Nonne ii in mo-
10.

rem Etnæ mugiunt in Gomorrbham? Un-
de ergo in prunis flos? Unde riſus in fune-
re? Si fotum carbonibus ſinum geſtavere,
Gen. 18. quomodo è& fHamma foæcunditas fluxit? Dege-
1. bat in convalle Mambre Patriarcha: qu ità
demiſſione furor deferbuit, ut „ quod in ſinu
fulgur erat, dum erumperet, ros eſſet cùm

deiediſſet. Quin & evibrata in Sodomam

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

247
fulmina in imbrem tantùm non convertit con-
verſa Abrahæ mens in cinerem. Loquar ad Gen. 18.
Dominum, cum ſim pulvis & cinis. Delebis 28.
Propter quadraginta quinque univerſam urbem 2
Et ait, non delebo. Viden', ut effuſurus pro-
cellas Draco, aſpectu convallis repenteé ci-
cur, rorem veniæ diffundat? Non delebo.
Quid, quod etiam, cùm ruerit in montem
ſulphur, ſi fortè is dehiſcat in vallem, mox
imber eſt, quod fulgur ruerat. Et in com- Dan. 4.
paſcua abjectus cum pecude Nabuchodono. 3˙.
ſor, cùm tumeret: & regno redditus, cùm
tremeret. Actum agerem, ſi ſcenam illam ca-
lamitoſæ ſuperbiæ retexerem. Conſulat Damie-
lem, qui noſſe percupit, ut mugientis ſuppli-
cium Principis in imperantis faſtigium Regis
modeſtia demutarit. At quid allegorias tamm
di ſequor, ut vel & Dracone manare pro ta-
bo aquam edoceam, cùm id ſpectetur in
Pathmo. Et miſit ſerpens ex ore ſuo poſt mulie- A poc. 12.
Tem, aqiam tanquam flumen. Leviathan hic ¹*
ſanè, cujus in gremio gehenna abditur. Un-
de ergo ex igne unda; Unde flumina è ge-
henna? Ardet anguis, & evomit proſtuentem?
Nimirum humilitate mulieris is, quem Draco
eructaverat, rogus in liquorem verſus. Non
enim ſtagnare poteſt in valle ignis, quin illicò
miteſcat in rorem. Ergo bene Eidras, cùm fſi-
tum urbis exponeret, Draconem ita ſtatuit
ante portam vallis, ut eum non ad terrorem
locatum eſſe ſcias, ſed ad ſolatium, cùm ri-
ctum efformaverit in tubulum, ex quo aqua
difflueret. Et egreſus ſum per portam vallis no-
&tοε, & ante fontem Draconis, & ad portam ſter-
coris. Si verò ſiniſtriorem libeat in ſenſum ea Tepidita-
deflectere, quæ hactenus meliori ſententi ſu- em.
mus interpretati, diſpice, rago te, quò te peyva in
pertrahat declivior ſenſim ſitus in vallem. A malos
valle ad Draconem progrederis, ſed manan-
tem: ut ſenſim & à virtute deſueſcas, & aſ-
ſueſcas crimini. Non enim Draco eſt „ cum
irroret: nec plenè imber eſt, cùm è ſerpen-
te ſcaturiat. Quas inter expiationis ſqualoriſ-
que ambages, ad portam ſtercoris impinge-
ris, nullo jam velo convolutam latrinam, ſen-
tinamque turpitudinis. En quo procurrat

declivitas? Vallem quis exhorreat? IIIi ta-

men Anguis incumbit, ſed non ex toto an-
guis, quando aquam pro tabo exgurgitat.
Subeſt jam tamen aliquid, quod reformidas
in valle. Draco eſt, quamvis lapideus ſit, &
emolliatur in fontem. Jam verò quid non in-
cuſes in cœno? Quid in ſtercore non aver-
ſere? In Abſalone videre licet, quod per æ- Abſalon.
nigmata ſcrutamur. Appendit primùm ille cæ-
ſariem ſuam pondere Sanctuarii. Haud eæ de-

cuere nundinæ Regis & Vatis filium. Eo ſa-

nè pondere pſalmorum ſanctitas in conval-
lem laſciviæ depreſſa eſt. Mox meſſem in-
cendit Joabi. Proſtat, opinor, jam Anguis
in valle. At ignis, quem Draco egeſſit,
aquæ propior eſt, cùm fovendi deſiderio Pa-
tris Tribunum evocaret. Quamquam quid
hic humani ſperari poteſt, ubi ad oſculum
irrumpitur per incendia? Edicitur tandem
Iſraeli, ut rebellet à David. Uz audieritis z. Regz;
clangorem buccinæ, dicite: Regnavit Ahſalon 15. I06
in Hebron. Num hic defixum in limo per-
negas impudicum ? En portam ſtercoris,
ad quam comæ auro commutatum deflu-
vium, oſculumque facibus expetitum ado-
leſcentem improvidum detruſere. Nec filio
X 2 Pater

248

Pater abſimilis, qui meridiano ab otio telam
ordiri coœpit telis omnibus diriorem, ſævio-
rémque ipsa vel Herculis chlamyde venena-
2 Reg. tâ. Siquidem meridiare primum“, tum ſpa-
1I. 2. tiari, circumſpicere deinde cœpit, mox de mu-
liere inquiſivit, rapuit ad extremum illam;
§. David. ütque ad terram, ut ſibi videbatur, lactis &
mellis deveniret, non rubrum diduxit æquor,
ſed Urid nefariè jugulato, mare ſanguinis
rubrum induxit, adiitque ad amplexus Beth-
ſabeæ per cædem, firagémque viri. Vix ul-
lum facinus comperies, quod non flagitii ha-
buerit infantiam, lentéque, per rudimenta
malitiæ, ad maturitatem criminis profecerit.
Audivit primum Sacerdotes & Scribas Pila-
tus: tum diſceptare cum ifis cœpit: mox ca-
lumnias examinavit, non repulit: virgas dein-
de ad arbitrium adlatrantium protulit: Cru-
cem tandem, eis placiturus, defixit innocen-
tiæ. At de his paſlim alibi, nec raptim ſcri-
pſimus. Eruamus nunc ſapidiora & Dracone.
Egreſus ſum nocte per portam vallis, & ante
ntem Draconic. Et ad Serpentem accedi-
tis? Quidni, inquiunt, ſi aquam fundit.
saperior Ergo non rictum, ſed liquorem attenditis in
cstiam 7 Dracone? & ſanè ſapienter. Nam ſi reje-
C(lum à Balænis ambarum in arenis legimus,
tεααιν. Monſtri vomitu felices: cur aquam non hau-
tie cuivis fiamus ex angue? Rectè tu quidem. At e-
praſtsn- nim, qui Hieroſolymis ad Serpentem aqua-
da. ris, cur leges, ſcripturâſque faſtidis in Scri-
kecleſtia- ba, ſi ereptet? Adi d D ſi un-
biei Nm- Pa, ptet? Adimus ad Dracones, ſi um
per eno- dam effundant: & Sacerdotum ità conſterna-
andi. mur licentia, ut perire malimus, quàm an-
nonam eorum de manu accipere, quorum
nos vitæ pudet. Ergone ſatam frugem in ſter-
core nemo non probat: & depromptam ex
avaro doctrinam nemo non deſpuit? Quis
adamantem calcat, ſi eum è& cœno erutum
accipiat? Quis fulgur non reformidat, quam-
vis & lacuna in cœlum ſubſiliat? Scriptura-
rum hæc tantàùm conditio eſt, ut tum habean-
tur ſalutares, quùm è ſanctitate ſcaturiunt.
Salomonis placet thronus, quamvis Leonibus
ſepiatur. Diſpliceret Arca, niſi paſſis eam
alis integerent Cherubini. Ibi Princeps au-
3. Reg. ditur jus inter monſtra dicturus: Et duode-
10. 19,. cim Leunculi ftantes ſuper ſex gradus binc at-
que inde. At Princeps Sacerdotum fruſtrà
redderet reſponſa, niſi conſidentem inter An-
3. Reg. gelos Arcam donſuleret. Et intulerunt Na-
esö. cerdotes Arcam fæderis Domini in Sanctum
Nanttorum, ſüubter alas Cherubim. Rogarim
ex te ego, cur legem à Duce accipias, quem
monſtris contubernalem eburneis intueris: Et
Pontificis irrides vaticinia, niſi gemmas ge-
ſtet in pectore, niſi ſapientiam promat, quam
Wadit, ex Cherubim? Ergo Evangelia;, niſi
ſcribantur ſtiylo aureo in achate, expungen-
tur ceu Sophiſtarum paralogiſimi. Et effata
Politices, quamvis exarentur in teſta, loco
ſiderum præerunt, non nocti tantàùm Reipu-
blicæ, ſed etiam Eccleſiæ, fideique meri-
diei? Adoravere Iſraelitæ vitulum, licèt is
gyptiis ex inauribus conflatus eſſet. Non
enim unde prodiiſſet idolum, diſquiſierunt.
Quid enim aut inaure contemptius muliebri?

Rex coli Aut Æ gyptis phaleris ſordidius? Verùm non

deber, uſtrinam, non focum, non incudem, non
qsamvis denique materiei originem attenderunt; ſed;,
Pre⸗ non cm forma pecudis arriſiſſeét, mox Aræ advol-
Po.. vuntur. Et nos cur fodinas rimamur; cur mal-

Oliva
leum circumſpicimus, cur extutimus offici- Reguler;

nam, in qua Legum tabulas ſuarum Eccleſia muluiyli-

Decreta ſunt? Pareto. Sed enim ""1as ſem.
per bonc=
randa,

—

condidit.
livoris occaſione ſunt ſcripta. Quid tu con-
temptum è& radice capias, quod luto hæreat,
cum aurea tibi poma truncus exporrigat?

Nonne aquam hauriendam prædixeras & Dra- Oledien.
cone? Cape itidem è& livore decreta. Pla- tia caca.

cet pharmacum & vipera: & Lex avaritiæ
angue ſculpta non placet. Cur margaritum
inter procellas expiſcaris, ſi Sapientiam ori-
gine, non liquore, proculcas? Urinaris in
Syrtibus, coralium ex algis educturus: &
niſi & juſto profluat æquitas, rejicitur in cloa-
cam? Chriſtum JESUM contemnito; nam
& Nazareth prodiit, unde vel Nathanaeél bo-
ni-ne eſſe quid poſſit, addubitat. Petrum de-
ſpuito, è lembo traductum ad altare. Pau-
lum, etiam cùm in cœlum rapitur, rideto;
nam è textrina ſutor emerſit tabernaculorum.
Noli, quæſo te, quod in ſolio pateris, in
exedra faſtidire. Cur enim faſces revereris,
quamvis præmortua ex ulmo deciſæ ſint vir-
gæ; & rationale conculcas, niſi fodinas de-
ſignarit elutas, unde ſuas gemmas eduxit?

Age: Omnis populus, tribus, & lingua quæ- Dan- 3
cumque locuta fuerit blaſphemiam conta Deum 96.

Sidrach, Miſach & Abdenago, diſpereat, &
domus ejus vaſtetur. Huic tu decreto ſub-
ſcribas! Quidni, quùm nihil eo ſanctius,
nihil ſanciri eo divinius poſſit? Concerpito,
ſi ſapis, illud. Nam Legis ejuſmodi ſcita
profligatiſſima dimanarunt & mente. Aucdi.
A me ergo poſitum eſt hoc decretum, ut om-
nis Rnee. En quem eſſe reris juris æ-
quiſſimi Lycurgum? Moſem dices. At de-
creti Areopagus ſanctiſſimi Babylone, non
Athenis, eſt: illudque non inter Sinæ ful-
gura Moſes, ſed inter caveæ rugitus condi-
dit Nabuchodonoſor tum maximèé, cèùm &
ſtatuam erexiſſet, & fornacem incendiſſet,
& vinxiſſet pueros, & urbem monſtris op-
pleſſet, ſervatorum in igne juvenum miracu-
lo conterritus. Et tamen tantis polluta fla-
gitiis dextera, ſi jus dictet non iniquum, ut
crimine inviſa ſit, eſt tamen oraculo, decre-
téôque gratioſa. Quare ergo, quod ab Afſy-
rio tam profligatæ mentis Rege, ut mox à
armenta damnaretur in campo, acceptas, à
Sacerdote rejicis non impolluto? Ululavere
Ninivitæ, ſuéque cinere cœli deſolatorios
carbones feliciter extinxerunt. Atqui oracu-
lo ſunt Transfugæ commoti, vomuitque Ce-
tus Prophetam, quo illh ab illecebris ad lu-

ctum traducti ſunt. Et crediderunt viri Ni- Jonæ 3 5,

nivitæ in Deum. Sed enim ut liquor ſit vitæ,
ex Serpente certè fluit, quando Dei transfu-
ga Jonas eſt, qui declamat. Ninivitæ ergo je-
junium, cinerem, cilicium de manu Jonæ re-
ceperunt, quamvwis Dei juſſu abſtruſus fuiſſet
triduum in ventre piſcis. Et Tu, ubi vitæ
præcepta audieris, quis ſit interpres verbi,
diſquires? Abolenda ergo ex Scripturis erunt
Cantica & Proverbia, quæ profectò edidit
Rex non impollutus. Salomonem quis inficie-
tur Serpentem eſle? At quis ità dehret, ut
quæ ex illo effata profluxerunt, cenſeat exter-
genda? Dices, Salomonem cum ea conſcrip-
ſit, in thure reſpiraſſe, non autem ſulphur ex
idolo Sidomiorum attraxiſſe. Atqui Ariolo-
rum perditiſſimus Balaam cum prophetaret:
num ejus propterea ſidus refiges & Scripturis,
quo

Avinel
/ eipen

4
Ao ado
Erlcutins
Al flag
ln hofl

1

Me tirn
1 Mhelem
rmn Oilar

Egntan;
. (un
D D
ohnn ppe
Vem Ro
m. Negu
int onir-
hek. Et
cnn, u
liin, en
uen, ſe
A Coi
a ſun
eſn ,
. nn, u
nchlr ei
4 ber inte
Klni non

nn
Nh
d. KW
4 De
eat
le 1en
un
entan.
edncln.
reſcenrnt
ontennind
Dltat. Penn,
d Alun .
nehinnt i
tubetnunn
d ſoho atii
les tie
1 Gecle inn
, nil ſd
gemmes edn
mnicn
go, Afna,
e tu Cectnt
nihil eo uini,
ſſit! Conn
wemt. 1
deureun, 1r
elle tend i
en dices 4
ri Dbrlor
non ret
Wee IglI
MNNe, 1

Grben nann

n tans n:
et on ule
nen onulii
mo, eſe
Clnrot
eli i
unt. Atgi .
Uecebii⸗,
dlennt ,

landum.

quo nullum de Chriſto præſtantius emicat va-
Num.24. ticinium? Orietur ſtella ex Jacob, & conſurget
17. virga de Iſrazll, & percutiet duces Moab. Vi-
den ut nequeamus vel ex Ariolis deprompta
cantica delere, quin Chriſtum fulgore pluri-
mo exuamus? Nonne locum Domino accep-
tiſſimum paravit Salomon? Atqui compacta
ſunt tigna adultis inter barbaros abietibus, &
3. Reg, cedris. Laque, inquit, Hifam dabat Salomoni
. 11. ligna oedrina, & ligna abiegna, juxta omnem
voluntatem ejus. Quàm cruentis ſecuribus eas
fuiſle cæſas arbores credis, quàm iniquis exaſ-
ciatas dolabris, quam blaſphemis exportatas
tum fabris, tum operis! Et tamen rideretur
Salomon, ſi trabes cedrinas rejeciſlet, quòd
e.s.s Prophetarum filii ſanctiori ſecuri non in-
cidiſſent. Non enim unde evehantur ligna,
ſed quo inferantur, quémve in uſum dedolen-
tur, expende. Doctrinam velim excutias,
Judic. 14. ſana an pernicioſa ſit, non labia, pudica-ne
9. ſint an impolluta. Mellitiſſima ex Leone vin-
demia Samſoni obtigit. Num tu favum illum
deſpuiſſes, quòd eum non ex ilice, ſed è
monſtro adoleſcens eduxiſſlet? Ridebis, ſi iſt-
hæc diſcutias, virorum mille victoriam, ſper-
néſque ſtragem nulli ſecundam; confecit enim
Samſon hoſtes ſuos non enſe, ſed jumenti
Judic. 15. maxilla. In mandibula pulli delevi eos, &
16. percuſ-i mille viros. Spernes & dejectum à
Parde Gigantis ſpolium, ſi triumphum non
virtute metiare, ſed ſparto. Fundà ſiquidem
ſaxoque tirunculus debellavit. Quid? Num
tu Johelem dixeris imbellem, quòd feroci-
entem Siſaram non arcu invaſit, ſed clavo
judic.4. confixit? Vidit Siſaram jacentem, & cla-
22. vum infixum in tempora ejus. Ridebis, opi-
nor, & Gedeonem, qui hoſtes lagenis diſſi-
Jud .22, Pavit. Rideberis tu meliùs & ſapientiùs, qui
nelſcias & Sinapi ſeri arborem Cœli avibus
pergratam; qui non memineris infuſam Aſi-
næ ab Angelo eloquentiam, cui Vates ſuc-
cubuit: qui à Daniele, tum puero, non
ſcias Senum impoſturam convictam, notaſ-
que reſignatas impurorum. Ergo & Hiero-
lolymis ſuppone Draconi hydriam, ut bibas;
& aurem Romæ ſubmitte, ut vivas, vel Ser-
pPenti. Neque enim fas eſt, aquam cùm hau-
rias & monſtro, doctrinam ex improbo non
accipere. Et hæc dixerim in ſuperſtitionem
eorum, qui de Myſtagogo diſceptant ſcru-
puloſius, quamvis auſcultandum Scribis non
Asliei ignorent;, ſi eos & Moſis exedra docere, ju-
Hranandi. beréque contingat. Nunc eos incuſare liceat,
asnr qui aquas ſuas per monſtra tranſmittunt. Et
„ ante fontem Draconis. Ergo torqueri me pri-
mùm vis, quàm recreari. Me primò exani-
mas, ut deinde refocilles. Non licet bibere,
niſi lubeat intermori? Quis enim coram Dra-
cone, quamvis lapideo, non expalleſcat?
Novi non me eſſe Hieroſolymis, ubi acceden-
tibus Abſalon inſuſurret: Videntur mihi ſer-
mones tui boni & juſti, ſed non eſt, qui te
audiat, conftitutus à Rege. Non, inquam,
ibi ſum, ubi fruſtrà vociterer, vacuâque ſub-
ſellia circumeam: Audior, & nunquam vela
Judicum ſublata poſcenti aditum non Ppate-
faciunt. Audimur, a centumviris iiſque nec
inquis, nec indoctis. Abuſum namque Ba-
Vylone, ubi Judicum cancellis infamiæ cha-
racteres Daniel ſuã manu inſculpſit: Judi-
Dan. 13. ouns Judicia injuſta, innocentes opprimens, &
53. Mittens noxios. .quiſſimis auribus exci-

Superior
rruculen-
tus non
t.

Affabili-
zas.
2. Rege
15. 3.
Rex au-
diat om-
nes.

Iuperioy
audiat
omnes,

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 249

pior, nec præproperis, aut legum inſciis. Nle-
mo enim urbanis roſtris inſcribat, quod inci-
derat Daniel ſubſelliis Iſraeélis: Nic fatui filii Dan. 136
IWraël, non judicantes, neque quod verum eſt 48.
cognoſcentes, condemnaſtis filiam Icrazl Non
clamo cum Sophonia. Judices ejus lupi vez Sophon-
pere, non relinquebant in mans. Non excla- 3’²
mo cum Eſaia. Omnes diligunt munera, ſe- Iſae 2. 23.
quuntur retributiones. Pupillo non judicant: &
cauſa vidux non ingredietur ad illos. Non
Deum appello, deſtitutus undique cum Da-
vide Patronis pariter & Judicibus, non lu-
gens ejulo: Exurge, & intende judicio meo, Pl. 340
Deus meus, & Dominus meus in cauſam meam. 23.
Judica me ſecxundum juſtitiam tuam Dominus
Deus meus, & non Jupergaudeant mihi: nec
dicant, Devoravimus eum. Habent enim, ait
David, & virus in corde, & in dextera vires,
quibus ità calamum intendunt, ut eo fortiùs,
quam telo, ſuffodiar. Quàâ non contenti pla-
gâ, dilatant os, ne vulnus ærumnoſo obduca-
tur, dejecto, jacentique inſultantes. Hæc,
inquam, monſtra inter Chriſtianos non ſæ-
viunt, ideò non rugio cum Prophetis. Aqua;,
non tabum, effluit; ſed, uti olim Hieroſo-
Iymis, profluit & Dracone. Audimur, ſed
fronte interdum tam ſævâ, ſed ore tam bar-
baro, ſed tam belluino rictu, ut proturbare-
mur humaniùs, quàm excipimur. Nullum
non verbum carpunt, nullum cauſæ argumen-
tum non lancinant, nullam ſalutationem non
abrumpunt. Si obſequare, ad cauſas ſeſe Zudiees
aiunt deſtinatos, non ad urbanitates. Si non nurband.
obſequare, præeſſe ſe civibus, inquiunt, non 7.
ruſticis aſſidere. Denique, ut tibi fundum, al tle,
quo de agis, addicant, tantis eum ſpinis Fri
inurbanitatum oppleverunt, ut non recepiſſe Lingus
te villam arbitreris, ſed intruſum te credas eura.
in Caucaſum. Qui enim Narciſſo recreer re- Lites⸗
ſtituti horti, ſi meo rigatum eum rubore no-
vi? ſi ſuccreviſſe mihi contumeliis meis fru-
gem memini? ſi unde vivo, toties inde penè
ſum offocatus? Nulla ibi arbor non in me di-
rior patibulo fuit, quando eam profciſſus jur-
giis à duumviris recepi. Redii ad pomarium;,
ſed uti olim ad Alcinoi nemus, per Draco-
nes & Baſiliſcos. Et arridere mihi opinaris
compaſcua, in quibus ut violam legerem, ,
cicutam toties & aconitum decerpſi? Aqua Saperbia.
eſt judicii æquitas: ſed truculentia Judicis
etiam non iniqui fiſtula eſt; quam Draco
mordet, unde quicquid effluat, ut ſalutare
ſit, ingratum quoque ſit, neceſle eſt. Lita-
vit Domino Cain, ſed oblatio improbata. Non
enim mente hilari litarat. Ad Cain autem,
& ad munera illius non reſpexit. Poſſunt &
hoſtiæ diſplicere, quamvis aræ advolvaris, &
Numini ſupplices. Unde & Paulus monet:
Non ex triſtitia, aut ex neceſitate: bilarem 2. Cor. 9.
enim daiorem diligit Deus. Et quid me fiet, 12 Peläa.
ſi corrugatâ à te fronte, adductis ſuperciliis „ Sica-
ſuſpenſo naſo, ſubrectis humeris, cruribuſ- di.
que rigentibus audiar, tantà vultus torvitate, Confeſſa-
ut cædi, quàm excipi malim? Satius clama- rii truces
bat eſſe Philoſophus, ſemel incidi, quàm ſem- von Enr.
per pendere. Ut à Leone non diſcerpare;
ſolo duntaxat rugitu conſternaberis. Leo ru- Amos. z.
giet, quis non timebit * Num tibi excidit algo- . acas
ris, æſtuumque patientiſſimum Jacob unà So-coρα.M
ceri inurbanitate in fugam adactum. Video Gen. 31.
faciem Patris veſtri, qudòd non ſit erga meé, Mi⸗= 5. 18.
cut heri & nudius tertius. Surrexit itaque Jacob:

Charitasi

Gen. 4.

—

Sosperior
b'andiss

ſet.

Dan. 10.
3.

S. Daniel.

250
& impoſitis liberie, ac conjugibus ſuis Iuper ca-
melos, abiit. Et tamen ille natabat in lacte,
abundabat pecore, conjugibus ſtipabatur, re-
creabatur cœli theatro: verùm tot Soli Cœli-
que voluptatibus & illecebris amarities con-
diri nequiit frontis immitioris. Quo, te ro-
go, exedetur angore miſer patriâ extorris,
exutus gregibus, inviſus affinibus, ſumptibus
degravatus, diſſidiis, præjudiciis, libellis diſ-
cerptus, ſi Te Judicem, quem ſuæ jactatio-
nis portum deſignat, ſpei ſuæ Charybdim nan-
ciſcatur? Si non reſpirat in te, num ille in
adverſario non expiret? Qui autem coram te
vivat, cui ſpiritum intercipis, frontis, oriſque
