ſam convehit in Ægyptum, ſedimento gra-
tior, quàm latice. Age. Nonne jumentorum,
ferarum, aviumque intra Arcæ ſepta demora-
tio tuendi generis, arcendique funeris ſtu-
dium habuerat pro meta? Quin unus ibi Noë-
mi Corvique finis. Non tamen ſedes homi-
num, aviumque una. Quin à feris pecudes,
non quidem metu, odiéôve, ſed naturâ & dig-

—

Verùm;, ut ſævitiem compreſſit, quò iiſdem
tabulatis continerentur univerſa; ita eſcarum
atque præſepiorum nobilitate, ab Apro Par-
dum ſejunxit. Nolo rixas in Eccleſia: nolo in
urbe factiones. Volo tamen cœlo propiorem
Rempublicam eſſe, quam Chaos. Et habi- Plaz.
tu, & deductoribus, & ſubſelliis ſecerni
oportere à remigibus Optimates ſoli perne- Luxurig
gant Anabaptiſtæ ; quorum libido, feras Caſita-
tranſgreſſa, unum foœminarum omnium & tha- 71s decus,
lamum eſſe juſſit & fœdus. Hi ſanè non unam Matri-
& familiis omnibus inſtituere Rempublicam, menis.
ſed unum matronis univerſis conſtruxere lu-
panar. Ibi Jovem nec in Cygnum, nec in
aurum verti oporteret, cùm Danaæ proſtent
non plus offerenti, ſed irrumpenti maturius.
Eô tandem devenitur, ordinum, claſſiumque

in Hone

Iel Nby

faſtidio. A qua non multum aberravit ſœdi- en 8
tate Plato, qui coacervatas in cumulum unum in, in
uxores, unam illas indiſcriminatim eſſe vo- D hteſue
ms Ve

luit in ſua urbe petulantiæ, laſciviæque cloa-
cam. Licebat, plebiſcito Platonis, fratri ſo-
rore abuti pro Scorto. Et nemo ibi non Ju-
piter, cui ſua Juno præſtò eſſet ad amplexum,
& Soror & Conjux. Nuſquam ibi faces Tha-

vil,

mari ſubderentur, vidua licèt eſſet & præg- „E it
nans. Quamdiù enim viri fuerint in Republi- VyKDG
ca Philoſophica, tamdiu ſine viro nulla erit . (uan
fœminarum. Et colluviei non puduit partu- i Ei won
rientem novas Græciæ, Aſiæque Leges! Et Catt an
ubinam pudoris, honoriſque naufragium cer- Aur mt
tius, quam in tuis, Plato, tabulis: quæ ſi epolit,
fuere duodecim, tot in tuo portu ſcyllas pu- li lut, ſa
dicitiæ defixiſti. Latrant in te monſtra, hu- e ſltii
manitate humanitatem ſublatam. Nullam in cs luum
tuo littore prælucere jam facem Hymenæo anmletn,
decuit, ſiquidem cum in quemvis thorum Eis henbris
libido velificet, nuſquam aberrarit à portu. ſcii,
Ubi enim promiſcua libido eſt, ut multum * ig thyſtnoe!
aberret luxuries, errat nunquam. Nam ubi ſel aunmm
Scopulis littus univerſum prætenditur, ubi- Une,
que ſtatio eſt intemperantiæ, quia nuſquam AuNi
non ſyrtes ſunt pudoris. Struitur, ut vides, & lælios
non Roma, ſed Babel, ubi pro Romulo dum mor
Nemrod per præconem edicit, omnia ſore is aurn
civium communia in poſterum. Quo ſane pena
furiali edicto non Concordiæz Templum, Cenig He⸗
ſed ſpelæum Confuſioni excitatur. Nec Ve- e lla
ſtales ignem cœlo, ſed Bacchantes tædas cli an
Orco novis ſubinde carbonibus deſolando un Kn
pudori incendent. Separentur, inquies, tho- rn a
ris, triſtegiſque cives. Id enim in Arca ker colls r a .
ſervatum. Togarum verò inquies, ſedium- deber. , &n
que cur diverſitas tanta, ſi cœlo & uti- kiun
mur uno, & uni inſeremur? Quèòd in ip- Nobilizas e
. ju- bonore- N
ſa quoque cœli galaxia ſidus à ſidere & ju- ⸗B Rl

bare, & poſitione diſcernatur. Ablegatur Berleſa-

. . . In hi
in glacialem Mundi partem Orion, Urſæ- gicico- 1
que non tam regia, quàm præſepe in coœli lantur 3 Aan d

5 —hReligioſis.
angulo aſſignatur, quò figuræ & locus reſ- e Taidi

nitate, ut villis, ità quoque domiciläs ſe- pondere videatur, & munus. Sagittarius con- g,fa 1 E
. jungebantur. Degebant und ormnes incluſi Ar- trà & Hercules ſuis parem meritis ſortiti ſe- Recleke. IW.
wa câ. Triſtegis verò utebantur non unis. Cæna- dem, coœlo frui videri poſſunt in cœlo. Tan- rN
Gen. s. la, inquit Dominus ad Noéëmum, & 1vi- ta ergo cùm luminum differentia, ſit in ip- e
16. Nega facies in ea. Nec domiciliis tantum, ſed ſa beatitatis regione, unum erit Ordinum ſe. am
pabulo quoque à feris Noë cicures abduxit. Chaos in Republica? Stella differt à ſtel- Enn
1bid. 22. Lolles igitur tecum ex omnibus eſcis, quæ man- la, & lixa Conſuli coæquabitur? Una ex- kale
di poſunt, & erunt tam tibi, quàm illie in cipientur ſede, conchâ Druſus exceptus; dle
ſeam. Potuiſſet ſan? Dominus, qui ſuo nu- adultuſque inter cautes Polyphemus? Quid,; R
tu ab eſu pecorum Leonem prohibuerat, dum quod tuendæ Reipublicæ ſtudio, ſecerni dili

Arcæ inferretur, ad unam beſtias omnes ii quoque debent interdum, quos uterus Religi 15 Annran
adhibere menſam, quamdiu in Arca eſſent. cunæque junxere. Nullæ in agro meſſes 6

z

6d n .
cleſg 1.
Fuan Mn
Elo Drcpne
e. N
es ſl
Ubich
Immintn
ſnern
Eenptiir
nſinen
Dnun,
lmen
enti munn
Derraitit
Cunuhmn
umtim ln
Hänielt
tonn, kani
o idi n ,
tadampken,
nidi ſoen l
h E
aimin Reguti
I e
n Mir r
Ace legtll
Nalhiinct
tblln el
potl gur⸗
te montti 1
An. Mla!
cen He
vemi in
ertattt ¹ s
eſt, u m
nam. Ni
Etenchtn,
Jbia
ltut, e
di o Ne
t, Cmu
um. (ol
2 Tenin
tann. Ne
Achang il
ibug diiul
ingen 1
lunm 1 4
olei, lii⸗

u. Der,
Din,
rrlehe 1,
ob,
dagttu
lmt

zanibhu. ſi ſati frumenti partes unius eſſe velint dig-
miles ſint. nitatis, formæque unius in ſpica. Nam gra-
veio, ſed ni pulpa diſſipetur neceſſe eſt, pars quidem
cum ofdi- in frumenta, pars werò aut in thecas, aut
. in paleam;, aut etiam In ariſtas. Degenerat in
ſtipulam farina: & niſi depravari, vitiari-
que pateretur in diſſimilem, ignobiliorém-
que ſui ſpeciem, grano ſpicâque carere-
mus, nec; aurigante Cerere, annonam Mun-
do, ſed venenum Dracones inferrent. Quod
ſi iiſdem concluſa furfuribus ſemina in ab-
ſimiles diſtorqueri partes neceſſe eſt, quo
agri fœcundentur: TLædebit effingendo Rei-
publicæ corpori, non unam efle Coralii ni-
trique formam * Pyropos quis non locet
in fronte Reipublicæ luto in talos rejecto?
Vel Babylone, ubi nullus ordo, Coloſſi ta-
men in membra digeſta, fictâque metalla
ſunt, ſummo pretii reſpectu. Nam alvus,
tibiæque ex gre fuſeæ, cùm auro vertex,
Relici- manus verò- argento conflarentur. Et ideò,
7 aer inquies, cecidit. Cecidit, non quòd aurum
infaman- Tadiaret in capite, ſed quòd pedes teſta
zur teneſ- compegiſſet. Etenim in tanta ſtatuæ ma-
centem. jeſtate nullus figlinæ acceſſus eſſe debuit:
e & ubi tantum æris aurique fulgurabat, ne
Eceleßa- Pedibus quidem affundi cretam oportuit;
kieim- quam ut ſilex attigit, non effregit modò,
nes probi ſed totam ſimulacri ſpeciem corrupit. De-
Er. decet aurei ſimulachri cretatos eſſe pedes,

Bagyeni- quos materiæ vilitas non ludibrio tantùm
“ exponit, ſed etiam excidio. Percuſſit, in-

Dan. 2. quit, ſatuam in pedibus ejus ferreis, at-
34. que fictilibus, & comminuit eos. In imbri-
Dignitas ces lutum ſubigatur, & in catenas ferrum
n,de extundatur: non autem conformandis ſtatuæ
Rex vi- Membris arceſſantur. Siquidem aureo ver-
let non tici, niſi pedes aut ſmaragdinos, aut ame-
evehat, thyſtinos ſuppoſueris, non lutum honoraſti,
nißant ſed aurum evertiſti. Nam ſi remiges, ſi
Hase fullones, ſi tonſores in Senatum adlegas,
quamvis in eum Catones, & Scipiones,
& Lælios cooptaveris, quis non videt pro-
ditum mox iri arcana Imperii, non ſi Pyr-
rhus aurum Romæ immittat Patribus cor-
rumpendis, ſed ſi Fabricius rapas ſuas in-
coœnatis Senatoribus offerat, quos non mi-
rere naufragium famis ſecretorum jactu Pa-
ciſci cum olla? Quis non corrumpat jéju-
num Senatorem? Lucri tinea eam facilè pur-
puram exeſt, quæ jejunat in cocco, & præ
fame expalleſcit in murice. Maleſuada fa-
mes, & turpis egeſtas immiſere ſilicem in
ſtatuam, cujus pars nulla injuriæ patuit, niſi
cretacea. Quod ſi tantum offecere ſimulacro
pedes teſtacei, quid illo fiet, ſi caput effe-
fkat non lapidibus, ſed fulguribus luteum ?
Fan 4. Quod; rogo, dedecus, ſi regni ſimulacrum
“ es. non aurum coronæ ſubjiceret, ſed imbricem.
lus vili. Lranſductus ab Aſinis in ſolium Saul, inter
tati. palmas & laureas, meminiſſe potuit velle-
1. Reg. rum, captuſque eſt prædà ſud. Et pepercit
15.r2. Saul & populus Agag, & optimis gregibus
ovium & armentorum, & veſtibus, & arie-
zibus, & univerſis, quæ pulchra erant. Id ac-
cidat neceſſe eſt, ubi effuſo cremore Paſto-
ris mulctra in galeam Ducis, inſperſione
chriſmatis non immutata, convertitur. Ut
emm bubulci animum diligenter Thiara ex-
cuſſerit, cupiditatis in eo tamen ſupererit
plurimum, & nullà interdum balſami profu-
ſione craſſamen rapacitatis eluetur. Agaſo näam-

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

gque, ut non ſit, fuit. Et ſtupere 3 putas
aſſuetam clitellis animam, ubi gazam præ
oculis habet Amalecitarum? Nequit tam ci-
tò ſuas ſordes exuere Mens adulta in capri-
li. Miretur neceſſe eſt Agag vel captivum:
& armenta ſervare doctus opilio, ea perde-
re vix poteſt. Centonem exuit. Sed non men- Sasli
tem. Pugnavit paludatus: ſed ſagatus vao-
giüt. Inunctus ad imperium eſt oleo Sacer-
dotis: Sed butyro non ſemel emollitus ad
ſervitutem, neſcit in corona regnare. Aga-
gum concidat, qui Villicum reverebatur ut
conſulem? Enimverò quoſdam imperandi, &
triumphandi ſpiritus, niſi Regum mammà la-
ctêre, repâſque in purpuris, vix hauries, li-
cêt te Samuel majorem populo prædicet ab
humero & furſum. In tanta plerunque enor-
mitate membrorum delitet Pumilio. Nec Neilitas
quantus ſit Rex intereſt, ſed quis. Aurum quantum
non ſerico tantùm ſi attexatur, effulgurat, berepe
ſed vel chartæ papyrôve ſuffuſum vibrat, mi- ?ARi.
câtque. Imperavit in ſervitute Joſeph: & au- §. loſeph.
lam nactus in carcere, inter manicas & nu- Dienitas
mellas rerum, hoſtiumque potiebatur. Carce- zui defe-
rem ſubiit, quo Animus Conſularis propio- enda.
res ſibi lictores oſtentaret. Prodierat enim è&
Rachel, parente Jacob, & abavo Abrahamo;
qui exul & hoſtes Reges profligavit, & ob-
vii ſibi Principis manubias rejecit. Timetur
ab emptore ſuo Pardalis: nec ſervit ſuo Do-
mino Leo, ſed abutitur ad illecebram tum
ſtabuli, tum annonæ. Exenteres licèt con-
cham, tantum tamen in ſua orbitate ſplendo-
rem retinet, ut fartam eam, fœtàmque olim
margaritis & gemmis nemo non intelligat. Er-
go naturæ inſtitutione monemur, non omnes
ad omnia factos, corpuſque Reipublicæ niſi
diverſis penitus membris diſtinguatur, em-
brionem futurum, quem abjicias opprimen-
dum;, non autem belli paciſque artibus aptum
concinnumque corpus, quod inaugures. Vi-
tes pangantur in collibus: nam vicia, & Lu-
pini felicius provenient in campeſtribus. Syl-
veſceret in palude Abies, qua riſi ſalices ri-
gentur, exareſcunt. Vaſtata tum maximè &
a Romanis & à Macedonibus Græcia eſt,
quùm, poſito diademate, Philippus per do-
mos ſine lictore diſcurreret. Tum enim & ſcor- Affabili
tabatur licentius, & mores omnium penitius tas nimia.
explorabat: merſumque laſciviis Principem Se-
exuêre Romani tum Sycione, tum Corintho. z, T r.
Adeò fatale ipſi quoque libertati eſt, ſi Re- 5 Philip-
ges abdicent principatum, fiantque blanditiis pus Ma-
atque Sympoſis ſeu populares, ſeu publico- zelo.
læ. Quaſlatæ acrius Atticæ urbes ſunt huma- Non om-
nitate, quam immanitate Philippi; quem uti 2,
graſſantem nemo aut non repulit, aut non „
cavit: ità ſine Phalangibus blandum nec re-
jicere ulli licuit, quin ſævum provocaret,
nec admittere, quin uxoris nuruumve proſti-
tutione benevolentiam hoſpitis compenſaret.
Ergo ſi ſtipatus lictoribus Princeps inceſſiſ=
ſet, pudoris flores & virgis illicò erumpe-
bant. Nuſquam verò Athenis Lilia, ſi non
paludatus Rex » ſed cretatus diſcurſaret.
Nulla venus, ſi Macedo ageret Martem.
In veneres mox Pallades depravabat, ſi diſ-
cinctus & braccatus thyrſo haſtam commu-
taſſet. Slem nube tegam, & Luna non da- Ezech.
bit lumen ſuum. Nonne tum potiſſimum ef- 32. 7.
fulgurant lumina, quùm Sol occumbit? Qua-
re ergo, ſubducto ampliore jubare, Luna non
Gg 2 ple-

376
plenè micat? Ut intelligas, ſublato Principa-
tu, deletiſque Optimatibus, non clariorem,
ſed egentiorem futuram vulgi conditionem;
quam ſi Lunæ compares, plurimum haurire
lucis & ſole fatearis neceſſe eſt, hoc eſt, è
fulgore non dejecti, ſed culti erectique Se-
natus. Nuſquam viciſſe Hebræos leges, niſi
quùm eos aut Judex, aut Princeps anteceſſit.
Nam Madianitæ, quos fuſos ſub Gedeone cæ-
ſſque miramur ab uno militum manipulo,
jacuiſſe in valle feruntur inſtar locuſtarum.
Judic. 7. Euſi jacebant in valle, ut locuſtarum multitu-
12. do. Ut enim caruiſſe illos & Tribunis & Du-
cibus non affirmaverim, ità eos jacuiſſe cre-
diderim in agro promiſcuè, nullà thori, ſtra-
tique differentia. David certè, qui pauciori-
bus copis Abſalonis exercitum numeroſiorem
cecidit, non tam cogendi militis ſtudioſus,
quàm tuendi ordinis anxius, in membra ſuum
corpus digeſſit, ut mole non magnum, ita
2 Reg. partium diſtinctione prævalidum. Igitur, con-
18. 1.
Tribunos & Centuriones. Abſalonis verò, ut
enorme;, ita indiſtinéctum confuſumque multi-
tudine non tam corpus quam cumulum fuiſſe
dixeris copiarum, quas ſuà labaſſe mole mi-
2. Reg. retur nemo. Venit igitur nuntius ad David,
15. 13. dicens Toto corde univerſus rael ſequitur
Abſalom. Potes, ſi me audis, David, non
fugere; nam effugies. Ubi enim populus,
ibi nec laurea, nec quercus decerpetur. Ter-
reris, ut video, multitudine. At ſuo illa ſe
pondere opprimet: viamque ſibi ad trium-
phum præcludet, malè viribus diſpartitis.
Porrò qui eſſe debeat in Republica Chriſtiana
ordo, Aaronis virga inopinato prodigii ger-
mine delignavit. Ibi enim non meræ frondes,
nec fruges ſolæ, aut tantum nucum ut ità
luſerim, nutrices gemmæ erupere. Sed tem-
peſtatum ferè omnium decora in ſaniorem
Num. 17. Pontificis deſignationem coaluere. Nequenti die
S. regreſus invenit germinaſſe virgam Aaron in do-
mo Levi⸗ & turgentibus gemmis eruperant flo-
res, qui, foliis dilatatis, in amygdalas defor-
mati ſunt. Potuiſſet ſan? Dominus, uti A-
dam virum effinxit, nullo infantiæ & puber-
tatis rudimento; ita è virga nuces educere,
nullo gemmarum florumque tyrocinio. Ve-
rùm ſervandarum claſſium, tuendique ordi-
Religio- Dis palæſtram Deo libuit in virga inſtituere:
nes ſaeræ ut quoties ſociati cum nuce floris, turgentiſ-
non omves que è fronde gemmæ Pontiſex meminiſſet, to-
pares fa- ties in Synagoga retinendam ordinum ſymme-
ciant. triam commoneretur. Dathani & Abironis
factio eſt, quæ periniquè fert, unam, præ cæ-
teris,; Tribum aris admoveri: vültque unam

Datha . , . .
E. Ae omnium dignitatem eſſe litandi. Moyſi pro-
von. inde & Aaroni ait: Omnis multitudo ſantto-

Num. 16. um eſt, & in ipſis eſt Dominus: cur elevami-
3 ni ſuper populum Domini ? Sui tamen illos
conſilii citò pœrnitet: nam & ccœli fulguribus,
& terrarum hiatibus fosdè quafſati diſtinctio-
nem quoque tribuum retinendam in ſacrifi-
ciis, devotæ ſeveritati victimæ ſuo funere
ſubſcribunt. Ex unoy fateor, Iſraëlitæ univer-
ſi fluxere viro. Non tamen, ut generis, ità
ordinis una eſſe debet aut ſeries, aut conditio.
Quam ſanè diverſitatem munerum ipſa nos
humani pabuli varietas edocet. Fœno ſiqui-
dem armenta victitant. Aluntur viſceratione
ferz. Avium aliæ fruge ſaturantur, aliæ rap-
to vitam producunt. Unus ex animantibus

VUnĩio, ſed
en con-
Inſio.

Siderato David populo ſuo, conſtituit ſuper eos

Oliva

homo & oleribus, & ſeminibus & frugibus, Humili-
& piſcibus carnibuſque nutritur. Ut vel pa- 145, ſeil
tinis varietatem ordinum doceatur. Vis ergo 7. hade.
unius cives urbis tum lato clavo ad imperii de- itcr ce
cus inſigniri, tum incudi affigi ſub Tubal, t
malleo vitam veriùs, quàm ferrum extun-
dant? Volo, jubeéôque, ni malimus Babelem Saperin-
cœli proftuentibus allui, quàm Sionem. Vi- res & e-
deri autem aut durum, aut inſolens mortali- Aiahtici
bus non debet, ſi unius regni populares non lanoran.
una ſors deſtinet, ſive clavo Reipublicæ cir-
cumagendo, ſive adducendis remis. Nam illa-
tæ ventri eſcæ pars abit in adipem, pars in
carnem conſtipatur, alia in ſanguinem fluit,
alia veròô duratur in ofla, Cibus enim, ſi non
noſtri, ſed ſui memor, præter medullas aut
cor, membra reliqua partéſque hominis faſti-
diret, non alimentum corporis eſſet, ſed ve-
nenum. Ità faſcium appetens civis, ſi viliora
urbis munera negligat, Octingentos facilè
Conſules non colemus, ſed videbimus, quos
vix unus præeat lictor. Enimverò non Ma-
giſtratibus tum urbs abundaret, ſed careret.
Siquidem ubi nemo non Conſul eſt, ibi ſa-
nè nullus eſt Conſul. Sedenim admotæ Ani-
mantes omnes divinæ gloriæ currui triumpha-
li. Imò non omnes admotæ. Quin ſingulæ
ex Ordinibus ſingulis delectæ, è feris Leo, &
cicuribus Bos, Aquila ex avibus, unus ex ho-
minibus homo. Etenim, ut ordines oportere
eſſé varios in Reipublica dixi, ità an undique
aſciſei debeant, qui præſint Reipublicæ, in-
terea loci non definio. Ducendæ profectò Rhe-
dæ nec Tigris nec Pardus adjuncti. Plures
præteriti ſunt, & lecti perpauci. Et cùm re-
jectum eſſe videam Elephantum à curru, quem
Bos trahet: Eos aptiores eſſe diſcimus admi- Digriras
niſtrandis urbibus, quos cervix ad laboris pa- ui confe-
tientiam imbuit, quam quos garriendi felici-d.
tas inſtruit ad periodos. Non enim, ſi ebur Voxee-
ore praferas, diligére: ſed mittêre ſub jugum .
rhedæ triumphalis, ſi jugum duxeris, ut Bos. H
Nuſquam Elephantum ſpectes circum, intrâ- Heß kici
ve currum, quamquam ebur oſtentet è& rictu. deereta
Videamus jam, in ordinum diſtinctione, qui- condenten
nam ordo ab Nehemia ſervetur.

Sed & Judæis, & Sacerdotibus, & Op-
timatibus & Magiſtratibus, & reli-
quis, qui faciebant opus, uſque adid

loci, nihil indicaveram.

Efinit non Pontifex, ſed Pocillator debe- Saterde-
ri primas Sacerdotio. Id enim Numini ke⸗ .
. . ccleſia⸗
propius, & coœlo par. Hinc eſt, quod ovan- Phrihono⸗
ti Abrahæ & occurriſſe Rex Sodomæ fertur, „ana;.
benedixiſſe verò Melchiſedech, non obviaſſe.
Ut enim Rex quoque Salem eſſet Melchiſe- S. Melchi-
dech, Sacerdos tamen erat; quem Moſes & ledeeb.
occurſum credidit dedecere, & decere pre-
cationes. Egreſus eſt autem Kex Jdodomorum Gen. 14.
in occurſun ejus. At verò Melchiſedech, Kex 13.
Sdalem, proferens panem & vinum (erat enim
Sacerdos Dei aliiſimi) benedixit ei. Piget
occurſum meminiſſe, ubi de Sacerdote agi-
tur. Tu verô vide, ut eum Sacerdotem ma-
luerit, quam Pontificem appellare. Non
enim dominatu, ſed litatu cæteris ordinibus
Præcellit Sacerdotium. Quæ qouque Nehe-
miæ Mens eſt, qui Pontificum hoc loco
non meminit; ſed tantàùm Sacerdotes Magi-
ſtratibus

“

ebs:
enlete
in,
Finores
n ſli
ſvenur;
Deo Auten
6M
zul
ocmo
zyiget ln
S ſeli⸗ l
„y Mdle iu
inghen,
„ lu⸗ N
t 5,
n hors
Ebeliones

ui i theatrun
S gerlnamn 1
.il venece
Uligege⸗
Lenel Pont
ſiuum,
ite ſiget
n Piget
Iann oculs
Aram fafi
Düun cetli
openas
E on Pr⸗
ſt litibs
let,
un me in
Uüores Pei
Ckndis vrb
Aun legen
in em
Eckeſiann

(ee Unheri

en can uſcus
nde
64, Mllls i
e eirba
4 te le
Miun
in. M Dane
Mendd,
Iet ih⸗
Ukie l.
tun tanene
MünI ene
4 kriier .
ulgtnt
64 laltie
die hi
un gie ,,

& g
he ſtratibus anteponit & Optimatibus. Quod ſi
r. Re . expenderemus non adeòô nos Aræ penè di⸗
6 ei 11 xerim, puderet; Piget certè. Nam Levitarum
bTl Primores pedaneos habent Sacerdotes, quo-
errun rum ſacris interſint I pſi enim audiendis di-
wun Ni, rimendiſque accedentium jurgiis Prætorie di-
nen e ſtinentur; id ſiquidem præſulare cenſetur.
SZ Deo autem non Azymum aut Agnum, ſed
hohllig JIESUM immolare, plebejum Eletiſane 5 an
eiitie vis pauciſſimis, interdum tamen eft; mii for-
na. Ni teE octavo id quoque die granditer factitatur.
ihen 1 Miſſe fa- Piget ſocordiæ. Ergone cum Deo agere; Deo
inn Kidium in veſci, litare Deo, vulgaris eſt Sacerdotis?
Cuneni Sacerdo- Alldire jurgia, lictores expedire, imperare
Wenmen ter fupplicia, Sacerdotis erit Conſularis? Amen-
R Becleßa- tia iſthæc eilet, deſidiaque Pontificum, quos
humuif hici ehoro ſi tædet divinitatis, quis non videat prætu-
dnit. itnerſnt. ræ illos, quàm Sacerdotio aptiores. Nullis
Cd, Ain non horis emergunt & latebris Præſules, ſi
Angen tabelliones accedant cum adverſariis, ut de
iehinn,n lana, ut dicitur, caprina diſceptetur: Nec
mad nb Epiſeobi piget animarum Præfectos de ſuili rixas au-
et, Edan D ⸗ dire. Nam de ovili ſententiam ferre, pro-
ll t,i. aimabus feftis id diebus ſolemne eſt, & , ne tantæ
n de prsmario rei theatrum deſit, per præconem in aulam
aunitind ſatagast. maxinam tabellonia univerſa concitur. Ni-
„ (uin irn it⸗ „4. Mirum in ſede majleſtatis ſuæ conſidens Præ-
ekeud es „pre-ſul verveces ſeponit ab hircis; & in quæ im-
, unb ferents, PDelli greges oporteat compaſcua, Vittatus non
orcines re ſemel Pontifex enuntiat. Hos porrèò piget ho-
iti anlin ſtiarum, quos pecudum non pudet. Ergo Ag-
Reipubla mi te piget Dei, quem boum;, armentique
de pokeil non piget? Heram ore; haram mente, ha-
Aunci ram oculis paginiſque Verſas, & unam Dei
ci. tcut Aram faſtidis? A throno gloriæ in ſterquili-
nium defilis jurgiorum, villicorum rixis com-

macuN

ponendis non piger. Si tamen eas componis,
& non proritas, quô fori tui uberior meſſis
ſit, litibus villicorum. Stercora verô non per-
tæſus, azymum negligis? His ego, inquies,
non me inquino, polluéque quiſquiliis. No-
biliores per me lites dirimuntur. Ago de ſar-
ciendis urbium monibus, de ſalutandis Re-
gum legatis, de Principum arcanis eruendis
in lucem, de portoriis exaugendis, ſummo
Eccleſiarum commodo. His tumes, atque di-

Ciſtnckor,“

ſenn⸗ Bccleſia- rumperis ampullis? Innocentius otiabare in

ſie compaſcuis, quam Regum domos oratione;
nur, agéntqme Ahimque perfumpas. Satraparum fœdias cu-
6bus, 1 divinag, Miculis infoderis, quam Paſtorum caſas per-
. Girn son hu- errabas. Nam ex ovili agnum Samuel ave-
mang, het ad ſacrificium. Qui ſi Regum adeat im-
n⸗ aut auli- pluvium, Leones offendet, a quibus vix ſe-

a. . . „.
PAehime- Mel Damiel propugnatur. Achimelech certè

Sacerdos, quùm inde telum Goliathi pende-
ret & tholo, inde panes fumarent in menſa, &
utriſque Davidem inſtrui oportereét in bellum
tum fameſcentem, tum inermem: fſuà ipſe
manu panes ſuſtulit & menſa, gladium veròô
detrahere Tabernaculo dedignatus, Davidi
1. Reg. indigitavit auferendum. Dedit ergo ei Sacer-
21. 6, 9. dos ſanttificatum panem. Et dixit Sacerdos:
Ecce hic gladius Goliath, quem pereuſſiſti, Z.
iſtum vis tollere, tolle. Horruit, præter azy-
mos, vel laureatos ſuà manu enſes Achime-
lech contrectare. Alienum enim a ſe eſſe Pon-
tiſex cenſuit, quicquid Numen aut non in-
ferret mortalibus, aut certè non referret.
Sedenim Gigantis telum eſt. At coram Pon-
tifice Gigas nemo eſt. Eo Goliath interci-
dit. Sacerdotis eſt Agmi ſanguine dealbari,
non ſanie Draconis aſpergi. Ejus vi gladii de

H in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

hoſtibus debellatum. A Paſtore. Nam Sacer=
dos pugnat eum Numine, & tonantem ex⸗
armat; mortales doctus premere, non vin⸗
cere. Habet Præſul aciem in Ara; ubi im-
mortalis cruofe victimæ Mundum expiet; pro⸗
cellas reprimat, elementa compeſcat. Quod
ſi nec Goliæ ferrum ſuâ putat Antiſtes con-
trectandum dexterã, eo quamvis & Phili-
ſthæus Gigas cecidiſſet, & monſtroſior Hie-
roſolymæ audaciôrque Golias, Saul ſcilicet
conterrendus eſſet, ſervanduſque regno, Tem-
pléque David, qued cùm rejicit telum, panes
effert, qui, ut multum celebrentur, panes
tandem erant, & meræ dapes: Chriſtianus Miſa ce-
Myſtes panem divinitatis & vitæ abliciet? leétende
Quo Chriſtus deſignabatur Panis & triumpha-
tis gigantibus, & debellandis TyVrannis, &
propugnandis Regibus, & Prophetis contu-
tandis antefertur in Nobe. Chriſtum Panem
ſuà manu Sacerdos diſcutit aliquando? Traho
te certè ad Samuelem in jus, ut eum in ſam-
mo Reipublicæ diſcrimine, intueare, quid ſe
decere Pontificem gentiſque Principem exiſti-
maverit. Morabatur in Maſphath cum tribu-
bus Samuel idolis populum expiaturus. Quod
cuům Gazæ increbuiſſet, erupere illicè cum
phalangibus Palæſtinorum Satrapæ in Hebræos.
Quo illi armorum ſtrepitu conſternati ad An-
tiſtitem confugére. Quid illum reris actitaſ-
ſe, in tanta vulgi trepidatione, curaque ?
Exceſſiſſe raptim eum Tabernaculo credes »
quo aciem in hoſtem explicaret, à ſuis in
hoſtem ſtragem averſurus. Id ageret Afſy-
rius Holofernes. Nam Hebræus Pontifex acci-
ri ſe tubâ credidit in adyta; laurümque Ag-
ni melius, quam hoſtis ſanguine derigandam
ratus, aciei aram antetulit: hoſtiâque de ho-
ſtibus feliciter id temporis debellatum. Alten-
derunt Satrapæx, inquit; Philiſthinorum ad II-
razl. Quod eum audiſſent flii Irael, timue-
runt. Tulit autem Samuel Agnum lactentem
unum, & obtulit illun bolocauſtum integrum
Domino. Scilicet hoſtiarum id tempus eſt in-
ter pharetras, telaque hoſtium? Imoò Agno
tunc potiſſimum opus, quuùm tot in te lupi in-
currerint. Phalanges in adverſarios emitten-
dæ, non immolandæ victimæ. Caædi Satrapas,
non pecus decet. Tentoria figerentur oppor- S. Samuel.
tunius, quam ſubeantur Tabernacula. Ni tor- Arma
peas, Cidarim pone, & galeam tibi, aut cer- Erteleſig
tè tuis imponito. Bellona ſtrepit, non reſonat “ oτHι
Scenopegia; nec thuribulis, ſed arcubus fu- Miſſs ce-
ror hoflium comprimetur. Divinavit nihilo lebrandas
minas Samuel, qui cæde Agni tot brevi Ur-
ſos Pardéſque cecidit. Factum eſt autem, quim Ibid.
Samuel offerret holocauſtum , Philiſthiim inie-
re prælium contra Iürael. Hanc tu, inquies, Perſecu-
divinationem appellas litantis? Nemo non di- tionsm
vinaſſet, torpente ad Aras Præſide, pugnâ Iſ- remedinas
raél lacefſitum iri à Palæſtinis. Ecquando ſi- Apelagie,
ne prælio de hoſtibus triumphafſent Ifraelitæ ? ſed Regu=
Libuit ſimulatâ ſegnitie in aciem hoſtes elice- Larum b-
re, quò promptius mactarentur. Ergo, quùm ſervatia.
litaretur, cœſus Agnus Satrapas profligavit,
accitis & cœlo ſuppetiis;, excuſsiſque in per-
duelles non arcubus, ſed fulguribus. Intonuit bid-
autem Dominus fragore magno in die illa ſuper
Philiſthiim, & exterruit eos, & cæſi ſunt d ſi
liis Irail. Acceſſerat ad Aram Agnus, ſed in

I. Rege
7‧ 8⁴

ara factus Hericius, pro villis ſpinas induit,

quas evibraret in adverſarios. Hericium dixi?
Elephanto bellacior, ferociorque Agnus ron
ar.

Oliva
uſurpatione malè colimus. Mannæ certè &
vermibus ingluvies plectebatur, & ignitis nau-
ſea ſerpentibus multabatur. Anima noſtra jam N

3 exanimat cataphractos, ſed tonitru,
tantümque virium imbelle pecus hauſit ex al-
tari, ut, quod antea ululatu facilè concidiſ-
ſet, pugnet, terreâtque fulguribus. Quod ſi
pecori tanta & ſacrificio facta eſt acceſſio ro-
boris, debellandis putas hoſtibus obfuturam
aram Sacerdoti? Quin ideò cædimur, quòd
non ex ara pugnamus. Nam Pontifex galea-
tus, ut bellax ſit, Achillem non æquabit, &
Hectori ſuccumbet. At ſi non haſtâ, ſed ho-
ſtia dimicet, Deum geſtat exercituum pro te-
lo. Quam doctus pugnandi artem Melchiſedech
ovanti Abrahæ non arma obtulit, ſed Hiba;
quaſi ſucclamaret triumphanti: Viciſti, Abra-
ham, in hoc pane. Tuus, ut olim Gedeonis,
gladius ſiligo eſt. Vidiſti Chriſti diem, imò
&W Chriſti noctem prævidiſti, quæ calicis de-
dicatione illuminabitur ſicut dies; ideéque
gaudes inopinato victoriæ triumpho. Tui uti-
nam ità Poſteri pugnent. Sed vereor, ne Sa-
cerdotum ſecundum ordinem Melchiſedech
nonnemo, me pariter & te ſpernat. Malet
enim loricis inſtrui, quam victimis; fundét-

que calicem, ut hoſtes fundat. Tædebit non-

nullos annonæ ſalutaris, & incruentæ faſtidio
victimæ, non incruentæ cadent hoſtiæ per-
duellibus. Nec vanam tantæ calamitatis divi-
nationem ætas Bernardi ſanè ferrea teſtatur;
quando Abbas eloquentiſſimus non ſemel lu-
get, viſam à ſe galeam impoſitam capitibus
Deo conſecratis. Nec iniquæ pientiſſimi Sa-
cerdotis ac Principis querimoniæ. Nam Pha-
raonem, & inſequutam poſt ſe claſſem non ar-
mis Moſes, ſed mari rubro adobruit; ut mo-
nerentur Miniſtri Numinis, certiorem abs ſe
victoriam referri ex hoſte non poſſe, quàm ſi
Exod. 15. Trebelles Dei Chriſti opprimant ſanguine, Do-
minuas, quaſi Vir Pugnator: omnipotens nomen
ejus. Curwus Pharaonis, & exercitum ejus pro-
Jecit in mare. Et oppreſſorem exercituum
Deum aut contemnes, aut deſeres „ ut cum
Primipilo de ſubruendis hoſtium mœnibus gar-
rias in meridiem, in quo tibi ſanè occidit
Sol, quo illuſtrari litando neglexiſti? Timet
enimverò Sacerdos, ne Leonis de tribu Juda
paruùm eſu inſtruatur in lupos; quaſi verò fa-
buloſis ferarum medullis ſaginari ad trium-
phum Achilles poſſint, & Leone Deo ſi veſ-
catur Chriſtianus, imbellis futurus ſit, inerſ-
que ad victoriam Dux. Liberet lachrymari,
ſi Reges viderem holocauſti, quàm auxilio-
rum, ſolicitiores in bello, Sacerdotes verò ha-
ſtarum memores, & immemores hoſtiarum.
Nam Saül regno maluit excidere, quàm in-
expiatus hoſtüs objici hoſtibus. Etenim objur-
gatus à Samuele, cur auſus eſſet immolare ho-
ſtias, ſe abſente, purpurâ quidem inſignitus,
ſed nullo ad ſacrificia chriſmate initiatus „ alt:
1. Reg. Dixi, Nunc deſcendent Philiſthiim ad me in
33: 10. Galgala, & faciem Domini non placavi. Ne-
Sere compulſus obtuli holocauſtum. Luunt
diademate Reges aviditatem litandi improvi-
dam. Et Sacerdotis odioſa victimarum nau-
ſea ſi eſſet, eſſet impunita? Contrariorum
eadem ratio eſt. Exturbetur ſolio Princeps;,
ſi ad aram irrumpat. Proturbetur Sacerdos
item & Templo, ſi eum Altaris pertædeat.
8.Eucha- Nolo ſceptrum Aræ defigi. Nolo item Pa-
riſtia ſa- ſtorum virgas affigi vallo, & Templo refi-
enda ab gi. Perierit Saül, quod litarit. Diſperiet, ſi
imteran- non litaverit Sacerdos. Sceleſtius, ni fallor;,
ibnt. Divinitatem faſtidio Præterimus, quàm hoſtiæ

meꝛn

nauſeat ſiper oibo iſto leviſſino. Quamobrem s.
miſit Dominus in populum ignitos Jerpentes.
Epulari tædet? Vorabimini. Goriandri vos eſ- Miſſa se-
ca cœleſtis non recreat? Eſca eritis Draco- lebranda
num. A Serpente pomum accepiſtis, quo pe- H
riretis; à Deo nectar vobis exporrigi recuſa- itxe.
tis, quo vivatis? Quæ vos Anguis Ppavit in
Eden, eam vos in Edem veſtris carnibus, &
cadaveribus explebitis. Injuria Numinis eſt, ſi.
Angelorum annonam homo luteus faſtidiat ce⸗-
Parum appetens & peponum. Nec ære, aut
tergo, ſed capite luetis contumeliam. Quod
ſi faſtiditum Manna diſcerpendos ferociſſimis
anguibus Hebræos objecit, impunè Myſta non
Angelorum eſcam, ſed Deum panem faſtidiet?
Interit Saül appetens holocauſti: & Sacer-
dos vivet refugus ſacrifici? Si Gomor extu-
beret, Mannæ redundantia vermibus corrum-
petur. Si verô nihil infundatur Mannæ in
Gomor, deſidia contumacis evadet, eludét-
que lictores? Qui ſervit altari, de altari vi- I. Cor.9.
Pat, inquit Paulus. Epularer, litarémque non
invitus, ais, niſi me angores ab illecebra di-
vini poculi ſevocarent. Curarum me conficit
tabes, & recorder epularum? Imò iis tum te
maximè ingurgitare oportuerat. Eſt enim pa-=
nis doloris, quem tum JESUS diſcipulis ex-
hibuit, cùm vir dolorum eſſe, credique ceo.
pit. Ei qua nocte tradebatur, accepit panem, 1. Coril
& gratias agens, benedixit ac fregit. Impen- 3:
dentis metu funeris, quod illi denuntiaverdt
Samuel, Saül profugus palpitabat. Paſcualem
tamen cum azymis vitulum ligurivit, quem
illi Saga coxerat. Ponam coram te buccellam 1. Rege
Panis, ut comedens convaleſcas, & poßſs iter 28.22:
agere. Qui renuit, & ait: Non comedam.
Coäégerunt autem eum ſervi ſui, & mulier. Et
tandem, auditâ voce eorum, ſurrexit & ſedit.
Moriturus vitulo Princeps ſaginatur, quem
illi Saga, hoc eſt, Tigris paraverat. Et Dei
Agnum, quem Virgo, id eſt, argentei velle-
ris Ovis cœlo, Mundéque edidit, Chriſtia-
nus abjiciet, quòd paulò triſtior exceſſerit do⸗
mo? Tædeat vos, quæſo, non holocauſti,
ſed faſtidii veſtri; &, quid dicturi ſitis op-
probranti Regi, cogitate. Ego, inquit Saul,
ne carerem ſacrificio, abeundum mihi eſſe im-
perio cenſui. Aræ loco thronum expoſui, ſup-
poſui pro lignis ſceptra, nec Arietem macta-
vi, ſed Regnum. Malui coronam mihi, quam
hoſtiam ſubduci. Peccavi, fateor, ſed deſi-
derio, votôque litandi: & ſolio inſidentem
altaris libuit meminiſſe, ovantiſque una fuit
& imperantis illecebra ſacrificium. Sacrifi=
cium, inquam, eſurivi, non triumphum. Et
quùm mihi inter loricas & ſceptra nihil fue-
rit holocauſto potius: Servos Domini piget,
pudétque hoſtiarum? Agite jam, & Veſtras
mihi calamitates exponite. An perturbatio-
nes, morſuſque animi veſtri acerbiores iis ſunt,
quibus Elias advolutus junipero diſtabuerat?
Petivit animæ ſuæ ille, ut moreretur. Telis
enim Reginæ petebatur, & toti inviſus Sa-
„mariæ aufugerat in eremum. Panem tamen
ærumnoſus non rejecit; ſed eo ſemel, iterum-
que languorem ſuum levavit. Nurrexit, 40- 1
medit, & bibit: & ambulavit in fortitudine“
cibi illius, uſque ad montem Dei Horeb. In- .
termortuis Propheta faucibus foœdatum cinere
panem

41
e
es 1
Libel,
oal
mihuie
tweni
do!
Hs tame
r ſöbenn
yophers
un. A
Nepudie⸗
, l4
i Erndb
Mno.
21 Ukiun
M 2
o ne a⸗
mee del
r ſuſtiti

Montes;

edlncia
Dennis par

Ld extuct

1ua. Atta
A Ibitn
Ki, worte
EKcttttur.
Gentis ex
Eentllimus
ENque,
wundam.
lobo ken
n Cbitie
Detl ſed
Mundds
liemexo
e Kren
int, E
un moler
Cmyentun
meri n
eri ar
(bet Kit
lilgten
l mm om
. Chmuunſhon
ſol
n tal, K
Oiith

dd Eſit,

1 E
enetzor 1
* W,.

rlhin

D

Vermibcun.
rchunr Mn
n eracet, i
lani, e

Upitabet kn
mn ligniiir

Coran ke!

in Cap. II. Lib. II Eſdræ.

panem abſumpſit, Chriſti typum, in ſqua-
lore dapum, reveritus. Et à Chriſti pane
pPrimario aureas inter patinas, aureôſque Ca-
lices quis te æſtus, angôrque divellit? Ubi
Jezabel, quæ tibi minitetur? Ubi Samaria,
