dexteram imploraverit. Ganeo, & decoctor, &

impoſtor in foro volitant, expetiti Principis præ-

. Reg. 13. ſidio inſtructi. Nolo Regem Gefſur Tholomai
7. æmuleris, ad quem, Ammone jugulato confugit
Ercleßafi. Abſalon. Nolo te eſſe Thecuitidem, ut proext-
ciprote. lahte perores. Ergone quiſquis transfugit, effu-
Stfte a git: nullſque jam reus eſt, ſi, poſtquam eduxerit
suns, enſem, verbum protulerit. Ubique velificat auda-
cia, nactura portum, etiam poſtquam naves omnes
Salomonis diripuerit, ſi tantum Spiritus retineat,
quo unam emittat vocem implorati patrocinii. A-
ram licèt evertas Sanctuarii dexteràâ tuà, immu-
nis es, ſi ſiniſtra tua ad patrocinium ſuum Tri-
buni Syrma comprehendar. Manus Dei noſtri
eſt ſiper omnes qui quærunt eum in bonitate. No-
ta exquirentinin Dominum fortunam. Etiam dum
quærum, ineſt jam eis manus Domini protegen-
tis. Porrô quiſquis eum quærit, ſive ærumno-
ſus, ſive purpuratus, ſive pannoſus ſit, Dei
Rexaudias inpetrat dexteram. Illud verò quam jucundum,
oemns. quod ad Deum aditur per Deum! Ego ſun via,
& v'ta, inquit Chriſtus. Plus facio in Verbo,
quòd via ad ſe ſit, quàm quòd vita ſit nobis. Ete-
nim plerique regnantium vita ſunt, ſi eos con-
tingas: at nuſquamn via patet ad vitam. Conveniri
primum encubiæ debent, tum rogari Præfecti,
tum Cubicularii demulceri: quos inter anfractus
vix eſt, qui pervadat. Dracones excubant Agno,
quorum os placentis obſtruendum eſt, ut tibi fo-
res recludant ad thronaum. Ut enim Sancta qua-
tuor animalia, quæ ſedem in coœlo Agni circum-
ſtant, plena ſunt oculis, ut invigilent: ità diſpoſita
in Aulis non rectè ſanctéque conſtitutis, monſtra
caligant undique, & nuſquam non vorant, ver-
ſis pinnis in fauces. Quam felix Domini regia,
ubi ad eum patet aditus per eum! Dormienti viſus
eſt Dominus Jacob. Gratulor Patriarchæ tanti fe-
licitatem theatri. Pluris tamen facio diſpoſitos
ad Deum gradus, quibus deveniatur ad numen
innixum ſcalæ, quàm ipſum exhibemis ſeſe Nu-
minis ſpectaculum. Quid enim prodeſt numen ſci-
re, quod convenire nequeas? Ergo manus Domini
Jſuper omnes eſt, qui quærunt eum. Impe ium ve-
ro ejus, & fortitudo ejus, & furor ſuper omnes, qui de-
relinquunt eum. Quot hic exundant arcana! Impe-
rio prius coërcentur à Deo impii, tum fortitudi-
Superior Ne, ad extremum furore. Neque enim confeſtim
atdus ad in delertores Dominus ſævit. Tu verò animad-
pœnam ſit. verte ejus quidem tum fortitudinem, tum imperium
Ercopmmis, dici, furorem non ità. Imperium ejus, & fortitu-
nmioatio ra. do ejus, & furor ſuper omnes, qui derelinquunt eum.
ra & tar- Invitus furit, pudetque eum ſupplicii. Imperare
daſti. non erubeſcit Deus, & colluctari: furoris ſuppudet
illum. Quæro autem, quare, quuùm agat Eſdras
de iniquorum ſirage, furorem maluerit Dei in ſce-
nam inducere, quàm virgas, ſecurim, & fulmen?
Deut. 32. di acuero, inquir Dominus, ut fulgur gladium
meum. Terruiſlet vehementius Efdras rebellantes
fulgore romphææ, quam furoris vocabulo. Nimi-
Dei ira. rum furor Domini graſſatur in impios. Non ſolo
glladio, verum violis interdum ſævit & Hiliis. Jero-
Belzire boamum regno punivit: Abſalonem præcipitem
egit applaudentis occurſu vulgi. Qui ſepulkus eſt in
Gehenna Epulo, indurus à Deo eſt byſſo, pate-
riſque recreatus. Ubi de divite ſumi ſupplicium
debuit, non arſere ſegetes, non pecora confla-
grarunt, non domus corruit; verùm & amplifi-

candi horrei deſignata ſtructura eſt, & ager ube-

Servire
Deo felix.

Joan. 14.
O

Des miſe-
ricordia.

Corredtio
mitis.

Dei miſe-
ricordia.

Oliva

res fructus attulit. Tu quidem ſi areami manipulis
oppletam reſpectaſſes, roraſſe Deum dixiſſes ſu-
per ſomniantem. Lata tamen in eum ſententia
Capitis teſtata eſt, per ariſtas proluſum eſſe ſecuribus.
Deique fuiſſe furorem, quæ clementia putaba-
tur. Manipulos Angeli coluere, ut poſſeſſorem
eradicarent. Bene ergo Propheta ſuper Apoſtatas

non falcem impendere dixit, ſed furorem; qui

non rarò, dum Hoſculos exhibet, laqueos innec-
tit. Miror autem, cur maluerit furorem dice- Dej ada
re, quàm Iram. Nimirum quia imperium, ro- Iate.
bũúrque Dei præmiſerat, quaſi deſtinatas permoven-
dis peccatoribus machinas, quarum conatu irrito,
non jam iraſci debet omnipotentia;, ſed fürere.
Et imperium ejus, & fortitudo ejus, & furor ſuper
omnes, qui derelinquunt eum. At quinam ii ſann;,
in quos furor deſævit? Debuiſſet eos Eſdras (nam Avohate.
de inſidiatoribus loquebatur) aut iicarios, aut H
barbaros, aut homicidas, aut idololatras appellare. em.
Deſertores eos tamnen dicere maluit, quòd nequiſ- Deun de
ſimi inter peſſimos haberi debeant, qui recedunt ker..
à Domino. Quod enim facinus tam atrox, cui Peccati
non addicatur is, qui à Deo receſſit? Idolorum garge⸗⸗
ſervitute quid iniquius? Ut abſceſſeris aà Deo, H- ſeners
taſti. Ineraſſatug, dilatatus dereliquit Deum ſacto- ſiant
rem ſuum , & reeſſt à Deo ſalutari ſuo. Quid Rea Re
exinde conſequitur? Audi. Provocaverunt eum in
Diis alienis. Inmolaverunt dæmoniis, & non Deo.
At, inquies, thure tantum foædati ſunt, ahoquin
impolluti. Quin delubris idolorum lupanaris jun-
xvere pellicum. Provocaverunt eum in Diis alienis,
& in abominationibus ad iracundiam concitaverunt.
Non modèô dexteras ſacrilegas victimis inquina-
runt: verùm etiam proſtituêre pectus fæci & luto.
Hinc per Ezechielem clamat: Ego Dominus re- Ezech. 14
ſpondebo ei in multitudine immimditiarum ſuarum. 5.
r capiatur domus Iſraèl in corde ſuo, quo receſſerunt
à me. Viden'’, ut non fœditas ſolùm conſequatur
defectionem, ſed immunditiarum acervus? Ideo
Dominus, quùm præmiſsaâ figurâ de ſemine in pe-
tram jacto, proſtitutum tentationibus cor produ-
xiſſet in medium, non illud aut cruentatum,
aut tabidum, aut ulceroſum pronunciavit, ſed re-
ceſſiſſe duntaxat affirmavit. Quaſi receſſionis no-
mine ſat mukiplex dejectæ mentis ruina, fœditas,
& captivitas deſignaretur. Hi radices non babent,
quia ad tempus ecredunt, & in tempore tentationis
recedunt. Quid flagitiorum peragunt, qui omni
tentationum machinâ proſternuntu:? Furantur-ne,
an moœchantur, an mactant? Recedunt. Cùm
enim receſſiſſe transfugas dixeris, parricidas, &
ſcortatores, & decoctores eos quoque clanculum
appellaſt. Quid ergo mirum, ſi furor Domini ir-
ruat in deſertores ſuos, quando nullum non ſce-
lus lactar, qui à Domino ablactatur. Et furor
ſuper omnes, qui derelinquunt eum. Super omnes,
inquit, ne ſe quiſquam evalurum credat, aut vi-
rium robore, aut virorum ſatellitio, aut dignita-
tis faſcibus ſtipatus. Qui poſtquam receſſt à Domi- Pata zf⸗
no, tetenderunt ei inſidias in Jeruſalem. Cumque fu- 1 .

Luc.8. 10.

giſſet in Lachis, miſerunt, & interfecerunt eum ibi.

An tu munitior Rege? Et tamen Amaſias non
ægide, ſed coronà munitus, haud tamen impen-
dentis ſibi furoris Domini fulmen evaſir. Porrò ip-
ſe bellavit non ſemel, nec tamen occiſus eſt. Proffi-
gatus, & captus eſt: nec tamen ab hoſte poten-
tiſſimo Joa Samariæ Principe jugulatus. Ut verò
receſſiſſe à Deo fertur, non modò non effugit, ſed
ibi, quò victurus transfugerat, occiſus eſt. Nimi-
rum nutritii hoſtes ſunt, captivitas epulum eſt,
& jactura lucrum, quamdiù à Domino non defi-
cimus. A quo ut receſſerimus , propugnacula in
. Charybdes

eſt
Cihun
ſibinn⸗
Len
Mo
Donm
M,
cilence
Ptibos
tſelzui
lulri
hi
D huncdt
on Mtn
le. &
n
il
iju⸗
ide
On eum!
lamn
iſtauute
Aſehe
muum
iANm
En am
Unriun
CNtnu
drgvo
dt, aur
legez e
l l gere
Epker
lyperes
l fli E.
nſlien.
li imi⸗
imn tol
el ahr⸗
Geelam
nii ume
ar
Niturer
Uüwont⸗
Enen ſe
Ruanh
Wnn. E
Eirrh,
nnter ne
ſllencer
ittteti⸗.
ontan
Glin. 1
Alen
lren
Uſeiſin
ge
ſee
ae
n
M;

wanhcn
le .
lmi
eorke
ſ
Doſelrn
3 Aole
nrem;l
o in
rorenn e,
Peiln n,
sPennoe
Conetlinn

ed n

unnamiſu,
R arſn u
lattas Prelen
Ild
n, gei RKr
Rtam nt 1
Cli) len
ellent 4 Dn
inin Dern
utani
Neenertten;
lnr, A
n Lyunanft
n in Di
iann neitnm.
tidinsi⸗
etis eci n
Eyn Dommrt
dtunmn iut
ſinganthen
olum nkene
Uln aeNl
Ge Enien
Onibis an et
aut chenun,
nuciaritii
baliteceliut
tis unu eis
radker n Hid,
enphre ui
eragun, gile

1.

nnudFunmi

1 Nuelut 0
ei,init
ogde iic
Kror Dan--
Go ulum uut⸗
blactauu. Iy
unn. Ne N
vin (ledt,ili
elnnio, A0 6

SS
iſaln. Une

efaetni e
nen Anlan

haud unniif

lit

in Cap. VIII. Lib. I. Eidræ. 29

Charybdes convertuntur. Imerſecerunt eum ibi.
Quinam jugulavere Amaſiam? Nullius nomen ex-
ſcribitur. Nuſquam hoſtes nominantur, & trucida-
tur. Enimverò pro adverſario inſidiata Regi eſt re-
bellio à Creatore. Qui poſtquam receſſit à Domino,
tetenderunt ei inſidias. Pugnacior quoque eſt fu-
ror Domini in transfugas, quos non ſolùm ju-

gulat, nullo perſecutore, ibi, quò confugerant,

exiſtente: verùm & domi contrucidat ipfis ſtipa-
toribus in laniſtas converſis. Ità enim de Ammo-
ne Rege Juda legimus in annalibus Iſraeëlis. De-
reliquit Dominum Deum Patrum ſuorum, & non

ambulavit in via Domini. Tetenderuntque ei inſi-

dias ſervi ſui, & interfecerunt Regem in domo ſua.
Animadvertas velim nullam intuliſſe famulis Am-
mon injuriam, nulloque illos incommodo provo-
caſſe: & tamen Rex domi ſuæ mactatur à ſervis
ſuis. Si purpuràd non armamur, quis baltheo mu-
nietur? Si domi cadimus, qui evademus in acie?
Si ſervi jugulant, qua ratione barbari bacchabun-
tur? Scio ab Iſboſeth Saülis filio defeciſſe Abner;
non eum tamen interfecit: & increpitus pro Reſ-
pha concubina exarſit in Principem. Numquid ca-
put canis ego ſum... & tu requiliſti in me, quod ar-
gueres pro muliere, hodie? Defecit à Chriſto Judas.
Sed ſpe lucri. Nulla hic vel nummorum ſpes, vel
injuriarum ultio, & tamen in domo ſua purpura-
tus Ammon obtruncatur à ſervis. Quis eos in Re-
gem armavit? Defectio Regis à Deo. Dereliquit
Dominum. Tetenderuntque ei inſidias ſervi ſui. Sca-
turigo funeris defectio. Dices, gladiorum illicium
coronam eſle, quòd nemo non aſcenſurum ſe
credat, quoties regni iolium imperantium cæde aut
cadit, aut nutat. En Regum vulgicue acervatim
ſtrages aggeſta derelictæ ſupplicio Divinitatis. Edò
quòd dereliquerint me, & libaverini Diis alienis:
&. repleverunt locum iſtum ſanguine innocentum.
Propierea non vocabitur amplius locus iſte val-
lis flii Ennom, ſed vallis occifionis. Et diſſipabo
conſilium Juda: & ſubvertam eos gladio in conſpe-
&tu inimicorum ſuorum, & dabo cadavera eorum
eſcam volatilibus cœli, & beſtüs terræ. Tic conteram
Populum iſtum, ſicut conteritur vas figuli, quod non
poteſt ultra inſtaurari. Dicturus forté eras tam fi-
dis te famulis vallari, ut occidi ab eis non poſſis. Pe-
ribis tamen: Deus enim, quem deſeruiſti, non
modò famulis non eget, ſed nec obſidentibus te ini-
micis utetur: verùm, is ſpectantibus, populumsio-
nis non tantuùm occidet, ſed in eorum quoque ca-
davera ſæviet. Quodque lugeri ſatis non poteſt,
ita eum perdet, ut nequeat reparari. Hac dicit Do-
minus. Ecce ego adducam mala ſuper locum iſtum,
& ſuper habitatores ejus, quia dereliquerunt meirri-
tantes mit in cunctis operibus manuum ſuarum, &
ſuccendetur indignatio mea in loco iſto, G non ex-
tinguetur. Vides defectioni ommia ſœderata efſe
flagitia: nec Iram uſpiam, ullôque imbre iri reſtin-
ctum. Terret me veré quàm maximè vox illa,
adducam mala. Quod enim trahitur, & eminus re-
ſederat, & nolens reluctânſque pertrahitur. Mone-
mur ſcilicet iis nos quoque calamitatibus obtruen-
dos, quæ procul abſunt à nobis, noſque impugna-
turæ cæterôqui non erant. Ego, inquit, adducam.
Ideoque à Salomone, qui me ſprevit, Jeroboam
deficiet, quem ipſe ad Præfecturam evexit. Inſi-
liet in Davidem Abſalon donatus oſculo. Erum-
pent ex igne angues, qui flammam urentem ve-
neni frigiditate ſuccendent. Ego adducam mala.
Euam quæ claudicant, tanto ductore, convola-
bunt ærumnæ. Sperabis ita illatam à Domino pe-
ſiem thure propulſandam, ut arceri thuribulo
Aaronis poſſet, quæ graſſabatur in populum, mors.
Ethicæ Tom. II.

Scilicet. Squalebunt atæ, ut acinaces purpuraſcant.

Auferam Iſrazl de ſuperficie terræ, & Templum; Reg. 97

projiciam à conſpectu meo, eritque Iſrael in ſabu- 8.
lam, & domus in exemplum. Quare fecit Dominus
Ni terræ huie? Et reſpondebunt : quia dereliquerunt
Dominum Deum ſuum. Scio non inhibendam Iram
Domini ſanctitate murorum. Quid ſi Templum
vivum opponatur furori ejus? Quis ſanctior Joſia?
quo deprecatore, Obda Prophetiſſa hæc renun-
tiat: Quia dereliquerunt me: idcircò ſtillabit fu-
ror mens ſuper locum iſtum, & non extinguetur.
Nec expalleſcis, quùm audias reſtingui furorem
non poſſe ſuper deſertores? Quin rideo: Siquidem
non extinguetur, ſed ſtillabit. Audi quæ flumi-

na erumpant ex his guttis. Ibi derelinquet me. Et Deut, 1

iraſcetur furor meus contra eum in die ila & erit in i6.
devorationem: invenient eum omnia mala, & afittio-
nes. Quodnam ſuppliciorum mare ſtillicidio huit
componi poteſt, in cujus ebulliun littore, deſpu-
mantque mala omnia? Invenient eum ommia mala.
Quid? quod latebrarum effagium nuſquam ſuper-
eſt. Invenieris enim ab ærumnis. Exundat hic
ſanè clades. Nam ſi cohorruimus, quum audire-
mus adducenda per Dominum fore mala. Ecce ego
adducam mala. -Quo modo non intermorimur,
quùm exaudimus mala omnia inventura eſſe de-
ſertorem? Invenient eum mala omnia. Recreabat nos
ibi lucta calamitatum, quæ invitæ trahebantur
in nos. Minùs enim ſævituræ credebantur, quas
Dominus pertrahebat invitas. At hic quo modo
graſſatura ſunt mala omnia, quæ reum indagant;
nec offendunt expoſitum, ſed latentem extra-
hunt ad ſupplicium e inquit Oſee, quoniam
receſſerunt à me: vaſtabkuntur. Atqui Egyptio-
rum propugnor imperio. Maximum illud quidem;
ſed, ſi receſſiſti a Deo tuo, invalidum. Audi E-
ſaiam: Super quem habes duciam, quia receſſi-
li à me? Ecce confidis ſuper baculum arundineum
confratctum iſtum, ſper Aoyptumcui ſi innixus ſue-
rit homo, intrabit in manum ejus, & perforabit am.
Ad exteros non confugiam, inquies. Rebellabunt
à te Tui. Attamen rebellavit Edom, ne eſſet ſub
Juda. Dereliquerat enim Dominum Deum patrum
Juorum. En qua ratione diſtillat furor Domini. Stil
la eſt, ſed quæ unum dum membrum corripit, uni-
verſa corrumpit; nullà ſpe curationis. Derelique-
runt Dominum,ab alienati ſunt retrorſum. Aplania
pedis uſque ad verticem non eſt in eo ſanitas vulnus,
& livor, & plaga tumens non eſt cireumligata,
nec curata medicamine, neque fota oleo. Quæ
ærumnarum exuperantia, uti dicitur dèe ſceleroſo-
rum criminibus, ita de illatis populo plagis ſuppli-
ciiſque probè pronunciatur. Ita vulnerantur à ſtilla
uha deſertores. Creſcet immedicati vulneris cru-
Ciatus comparatione eliquati in cæteros & coelo

mellis. Et erunt campeſtria in caulas gregum, & Iſa. 65. tes

vallis Achor in cubile armentorum populo meo, qui
requiſierunt me. Et vos qui dereliquiſtis Dominum,
numerabo vos in gladio. Eoce ſervi mei comedent,
& vos eſurietis. Credes fortaile excruciandum te
minùs eſſe, quod, epulantibus Juſtis, languor
tuus relevandus non ſit. Quid ſi, impiis percura-
tis, tuum duntaxat vulnus non ſanetur? Sion re-
dimetur, inquit; & conteret ſclektos, G pecoatores ſi-
mul, & qui dereliquerunt Dominumonſumentur. So-
lus transfugæ inſanabilis plaga: Redemptà à crimi-
ne Sione, quiſquis verò comtemptor Numinis fue-
rit, conſumetur. Sapienter proindè cſamitat Sapien-

tia. Impii autem correptionem habebunt:quia neole- Säp 3. 1fe

xerunt Juſtum, & d Domino receſſerunt. Sapien-
tiam enim & diſciplinam qui abjicit, infelix eſt. Pror-
ſus infeliæ, quod gemind ſceleris & iupplicii cala-
3 mitate

H
—

Eſa. 16 28.

30
Jer. 5. 7. Mitate eximi non poſſit. Super quo propitius tibi
eſſe poteros“ Filii tui dereliquerunt me. Et quà, ro-
go, ratione à verbere ceſſare Dominus poteſt, ſi
neſcit ceſſare deſertor à ſcelere? Fornicati ſunt,

Oſe. 4. 10. . . . .
& non eſaverunt quoniam Dominum derelique-

runt. Neque verò mirari debemus, ſi computreſ-

cant in volutabro facinorum, quando eos Deus
negligit, ſine quo ipſi quoque Angeli fodaren-
Ot 9.17. tur. Propter malitiam ad inventionum eorum de do-
mo mea ejiciam eos- non addam, ut diligam eos,
Ommes Principes eorum recedentes. Profectò Deo,
coloque exoli revaleſcere quo modo poſſumus?
Verùm ne fortè tuum non eſſe affirmares, ut
Deum Amoris parcum exundare charitatis opi-
bus cogeres: ſuum obſtructum iri fontem cri-
minum tuorum ſterilitate prænunciat. Quid quod
voci Domini, quæ te poſſet à fimo abducere,
Ol. 7. 11. & aurem obſtruis, & tergum opponis? Et nolue-
runt attendere, & averterunt ſeapulam receden-
tes. Et cor ſuum poſuerunt ut adamantem, ne au-
dirent legem. Hinc nimirum profluens ille pœna-
rum ſcelerumque promanat, quo deſertores ab-
Dan. 3. 29. ducuntur in Syrtes. Iniqus egimus recedentes à te,
& deliquimus in omnibus: & tradidiſti nos in ma-
nibus inimicorum noſtrorum peſſimorum. Magna
hæc ſanè calamitas. Sed vinciri poſſunt inter-
dum & prælſtantiſſimi: nec dedecus eſt patrià
& hbertate carere, ſi famâ non careas, quæ non
rarò vinculis coronatur, & regnar in cippo,
quò tetriori depreſſa loco, eò clarior. IIluſtrior
profeéctò Attihus Carthagine inter carnifices la-
niandus, quàm Romæ inter ſenatores Conſularis.
Verùm deſertorum illunis nox eſt, nullo aut liber-
tatis, aut famæ ſidere recreata. Vos autem receſſi-
ſtis de via. Propter quod dedi vos contemptibiles, &
bumiles omnibus populit. Prædiyerat hoc transfu-
g's Jeremias, non tam oraculis, quàm tonitruis:
Jerem. 7. Expettatio lIſraél, Domine: omnes qui te derelin-
23. quunt, confundentur. Recedentes à te in terra ſoeri-
bentur. Et ne fortè parciùs conterreret enuncia-
ta, dilatâque in futurum confuſio: en dedecus
Judith. 8. non jam impendens, ſed inſidens deſertori. Qui
18. dereliquerunt Deum ſium: pro quo ſcelere dati
ſunt in gladium, & in rapinam, & in confuſio-
nem inimicis ſitis. Solatur- ne te vox illa, Inimicis
Juis: quaſi dedecus videri non debeat, ſi probro
Apud incircumciſos habeare. Nam & David apud
Achis ſpretus eſt, & in aëre ſublatus ceu delirus.
Jeſus quoque Herodi viſus eſt inſanire: & tam
Gen. i/. Noë, quàm Loth ſomniare putati ſunt, quùm
14. alter opere, aker verbis imbrium igniumque im-
minentem cladem prophetarent. Ergo ſi tantùm
apud hoſtes deſertor contemmitur, næ ille apud
Sapientes conſidet in curuli. Audi Danielem:
Peccavimus, iniqué egimus recedentes à te. Tradi-
diſti nos in manibus inimicorum noſtrorum iniquo-
rum. Et nunc non poſſumus aperire os: Conſuſio
& opprobrium fabli ſumus ſervis tuis, & his qui
colunt te. An adhuc latebra ſupereſt, in quam
confugias? Suffodiſti eam, ut video, tibi, tuiſ-
que. Nempe, quum calamitatem non diffitearis,
& probrum; ea tamen non tam è ſcelere prodiſ-
ſe tuo autumas, quàm ex vindice proruiſſe Om-
nipotentiâ Numinis à te deſerti. Quid ſi, ur pro-
diit ex adipe ſcelus, ità & fugs ærumnæ, quæ te læ-
Egech. 34. Gunt, erumpant? Et ſcient Gentes, clamat Ezechiel,
a3. quoniam in iniquitate ſua capta ſit domus Iſraöël: eo
1 dereliguerint me ,„ & abſconderim faciem

Malach. 2,
8.

Dan. 3. 31.

1 oαι
meam ab eis, & ceiderint in gladio univer ſi. Jux-
ta immunditiam eorum & ſeælus feci eis. Viden,
fabrum te eſſe catenarum tuarum, tuoque ſervi-
le ſiigma inuſtum fuille & perfidiæ ferro, & de-

Oliva

ſolatorio carbone concupiſcentiæ? Contabuiſti in
pure tuo: tua te ſanies exeſt; tuo jue ferro novus
Saul occumbis. Mirum autem non eſt, ſi eodem,
quo Sauül, fato pereas, qui non abſimili rupibus
Gelboë loco, acieque velitaris.! A Domino recedit Jerem. 1.
cor ejus, inquit Jeremias. Habitahbit in ſiccitate, 5.
in deſerto, in terra ſalſuginis, & inhabitabili. An
non tibi videntur Gelboë campeſtria transfuga-
rum, quò nec ros, nec imber decidit? Quidni fe-
rarum tantùm, & Scorpionum ſoci ſint in ſale,
& ſabulo? Quorum ſanè convictu non mores
tantùm, verùm & formas quoque induêre monſtro-
rum. Mitto ego te ad ſilios Iſrazël, ad gentes apo- Yzcc. 2. 53
Ratrices, quæ receſſerunt à me. Verba eorum ne ti-
meas, & vultus eorum ne formides. Et cur expaveſ-
cat Ezechiel facies Hebræorum? Num in belluas
efferati ſunt? Ità ſanè. Increduli, inquir, & ſub-
verſores ſunt tecum; & cum Scorpionibus habitas.
Quorum ſanè Scorpionum venenum, etſi per-
timeſcendum non eſſe audis Ezechieli, quem
Deus cœleſti pharmaco munierat comtra iétus
& toxica, nocentiſſimum tamen eſſe ajo, non
vati modò, ſed Deo. Memtior, miſi cœlum pe-
tit audacia perditiſſimum reptile, ipſique numi-
ni aculeum infigit. Teſtis eſt ejulantis præ dolo-
re, ut ita dixerim, numinis Malachias, qui in
hæc ſuſpiraſſe verba teſtatus eſt Deum. Et dixi Malach. 2
Nſtir, in quo configimus te * In decimis & primitiis.
Et in penuria vos maledicti eſtis, G me vos con-
gitis gens tota. Dubitas autem quænam ſit plebs,
quæ Deum commordet? Ea eſt, quam & receſſiſ-
ſe ait, &, ut regrediatur, exorat. A diebus patrum Mal. . 7.
veſtrorum receſſſtis à legitimis meis. Reverimini ad “
me, & ego revertar ad vos. An ſubeſſe aculeum
Scorpionibus dubitas, quo numen ipſum configi-
tur? An ambiguum eſt deſertores eos eſſe Dei, quos
Daminus commonet de reditu? Æquum proin-
de, ue, qui Scorpionum more graſſantur, itidem
quaſi venenata monſtra exterantur. Contrivi cor Fæcc6;,3.
eorum fornicans, & recedens à me. Conterimus,
quos calcamus. Supplicium id eſt veneni reptamtis,
quo transfugæ, cùm homines jam eſſe deſierint,
in Scorpios efferati ſunt. Quos Eſdras diſperſum
iri prophetat, & Baruch occiſos jam eos eſſe gra-
tulatur. Quid eſt Iſrazl, quod in terra inimicorum aruch 31
es Inveteraſti in terra aliena, coinquinatus es cum 1ꝛa.
mortuis deputatus es cum deſoendentibus in infer-
num. Dereliquiſti fontem ſapientiæ, Uno planè Spi-
ritu propheravere Baruch, & Eſdras, qui ruituram
ignis & ſulphuris & ſervitutis procellam in eos
prædixere, qui à Domino receſſiſſent. Imperium politiej.
ejus, & foriitudo ejus, & furor, ſuper omnes, qui
derelinquunt eum. Placet huc advocare inſequuto- Perkcute-
res Juſtorum, qui non rarô Religionis larvâ per- T 6
ſonati, litare ſe credunt, non ſævire, quùm Le-
vitas, & Prophetas vel inhibent Babylone, vel
denudant Hieroſolymam contendentes. En illis
pertonantem Eſdram, qui occurſuros Iſraẽlitis in
via non ſicarios, aut Hebræorum hoſtes appel-
lat, ſed diſertiſſimè numinis transfugas pronun-
ciat. Super omnes, qui derelinquunt eum. Doleo au-
tem menſes ſolidos tres tantà cum auri argenti-
que ſupellectile peregrinatum ſuis cum concapti-
vis Eſdram, & quidern per regiones, genteſque ef-
feras, nihil paſſum incommmodi, vallatus quanquam

nullis fuerit aut ſariſſis, aut arcubus. Ex Chriſtiano- g, ehe.

rum intra oppida ingemo rantas cieri Levitis & Hica Ju-
Sacerdotibus tempeſtates- Jejunavimus autem, & riſdiclis
ogavimus Deum noſtrum, & evenit nobis Proſpe-
ré. Ergone triumphat in medio incircumciſorum
peregrina Religio, quæ tam ſæpe in tentoriis II⸗
raél, & Jacob pericliratur? Arcam diſpice &
in

lenp
E
1 jerel
u exu
rßb o

lebon
Eenireril

ne
ee be

eubln

. Laretetke
4 ur berb
irrlckio

lalmiſſtis

Fang Pr
lenn pon

Eibi non
Kèth
i Drol.
lalun ite
Ngag
Mäl
tlen er⸗
necunr.
ukd ⸗
herideti⸗
Ni kno
Uphemen:
kelli l
iun.
lag in
ie ſi⸗
nann
ai
akmi
⸗
⸗ lar
Kc

,.

imin
fen

.

. ET=
. 645
gi6
legim, vaſa
duode n, & t Reæ.
dotum Taurum, Alera
rbes, entum, Dei 9 tioni celehtaſtis
r u 20 221415 Ora E iſ.
m pé hſa- 2 don non 1 da zur
ircumactan in Benl orata 8 rane don C Pro didtio.
& c imam à Phili- itineri io adſer: § Pro-
opir 4 M . 1t1 . 0ο ra . ———U
locatam Plüiſque P opibus arie diſſimam e jelunie uam Eſd Sara oliriea:
— lo ſpoli 1 um imis & cun liqu jtioni 9 fecere 1 ſiaſt;
3 e is nim . JaZa 3 It . Atenim va- Ecc 4
in T er karcach 2 Tis n S vieiwi Gaz n Eeunchl 9 trad es tribiid . en inn
auro tem. einmm apu Ni- ſoru incipe Senatui. iturio- da e ade⸗
büͤſten & aur tentem Quam Silo, apu us. R (d va Princip Sena Centu Sicz e
ever eſt. in avir à 0, ſe rique dotum ſtate eſſe iniſtren⸗
r non mes re- ſiructa lebamus ibus exp is eſt, qu? is ſeo, cæte Sacer i in pote nnarum mi
is in oleba ribu teris elt, Cinis ta , e in P. mnara in, mr.
Kenlen ſihæis i 40 une la ext . 11Cir he . noq mdi illices æru dotu t. Sula-
Wenl, tamn leſia P 3 Pf eliq Ua llice cer- — Tribu
en . XU letatam 8 Ecc ter 1 ut6 r. U& t, In int Sa on ioniz yes
ipbe tibus npleta 16 uen am t biæ, à,; duæ ſunt, igerin ula c tionis
laci ocup on ra infrec i, qua is oh- ſancta, ſtarum s attig ugnacula las dissma
nd ferelt aureis atit 101 non i itari, Piratis O 15 ſa Dyna i manu . rop li phia me
. rum gra ſque EXaAEtA ut Pi Javis n & ubi 1que P Temp 1 p on
ſerie mirum g doleaſa bam e ullis a ri Navi num erunt; 5, vulg inter funeris n
.— 8 . . CyID hi . nt “ Pet di- nſuev J turre 7 Zar 1 8 & U . rum
tabin. i Civibu Petri des ve ſci lcet tibus cæ C0 rumm tun Baltha dis, evita
— 1 Ca r 10 doti —. r. . egno iit Ba . illa Cæ& . m L. js jmm.-
eiebor Orcad Pa er nitu n reg Per 8 1 uam lis im
känctk⸗ Heß 1s Der Iiis. is à Sac nver 1 ur. Aque VI ſt 9 Cculhi
14 ireris Balen 18 3 ibus Cco re- rtunt taãqu iis illata e „ 410e vin 1 m-
dnits eimie aut Be lym ionibus . 1o r Ver 8: taln ladiis il iciter è is Te
. 2 8 1 1
eiro, Wer 4. illa eſt, antes ſedem m ontra uod in Et ip ſque
onn M elt P. Elareæ ulier i inſidi & ſe ta 18. E C dram, 9 icarit. cer voſqꝗ .
Cæ leſia m is fidei ¹ lium in &olo, ateris. d exe abdi eas, liberis
Eremoritn tur, Eccle ehtis fie infide num in c& Pa vit a mptu n capr Don hberis
kue n Au nen k drelue lru hne in H z. Plinurum anrlhen, evereiebb 8, Soriba erar
nei anti jet, ir 7 11 it an 1 a t . IS, or „
nn Enart expavet RaGtura? n H Retit HM ſo- P on caſſide non de velabatu Eberds ene r,
1ont XN cones m n. . Et Et Dra ugit i 19 ur, vValla Tem rede
male E zenenan Sr- s: E n i e, Pandinerkere telgnins re Præ-
12. lier d rac tura. m fo- ram 18 111 9 inere
N. Apoe. Mer * D Aritiur. ratun atn ope „ . Leg us , len, etine
nain 6 m Et gc t par m pa intuta ini, rorrn n tar d ſe r .
E1 2, o * era locum n & i in ere- Domir m p Elis; no ſt apu à pri-
Unbie aie lk . gt habehat 4 ne tu S& à 2 ipturaru Iſraëlis 9 ſus e ued
lierem, ibi ha iaſſes- lierem, ulo? Scrip alermm aluu rum, q arat.
un, eii e. min Jinem, 1 Somni le muli ec epuh⸗ eruſa dotes, Au corrog d
... - — Uö. m. J0 80 E . amn . udine in Je Sacer zi tum rum it . ſe
dhei,ge liiu ant ea ictam Carituram ſolit ill ſſent Ctuarii; ebræo intervertit,
ſ⸗ Shi paſoa am mo c 0: in mille ſto e ſa San & He n inte vandum
tclnn Dip ter ſidera nec dor r Drac diebus - Vaſa ſarum & ſus no ſſerva ici
inte tem, nec ſidiatu eam leſiæ au tutn. V. Perſa * mn ul 1pus a leſiaſti
ele i), 1e ulamt mnea in ſcunt iſce Eccle id ribus Pe Rrn ſuos ineris temn 28 Ecc I-
cnnd. 0 e miri * Paſc hiſce E. David, mo ill d ſolu Icinleris Falores um uxo
ü teing lo Fœ incern luſere h ra Da ſer-⸗ n illu uidem Iuc inva i cum ini,
Iſan g In co & pPi irta. Prol Elias, clavi ſe No eve qu xit. Hu g imamini;
Mlcne nnn 1 Gores ginta. um Eiliea concl e- ad br- duxi icorum, oppri c-⸗
ruetor ſexag inibus tum in ce s ad n ne ad br eſſe dux Cleri licibus of ii, exc
nts Pre lr ſt atis & urbii uam uiſitu a- 8 ſibi rbitri 8 pellic Ruarii „» tibus
cels! r & t ſior, q itis exg recrea tut 1 huc a 1alO peil Sané rdoti
kchis, gii 3 . arne Frummno aritt iparè 1- rit: . . necC itramini Sace . ſa
Hälnd EUinne Sam anis opip. um tr Xrarii: im, tbitramin um it va
“l n e l ee l Radhl,a de bus ien ie⸗ Tern Cyro Pperis inter⸗
nir grmi abs le . vVéeEroO 6Y6. E teror tis, tores auto ε à . tempo . Idras
. at1 . r VIS . roſp „ EX dare Tu tum . e? Q Drevi . li E . .
me euen « al- V (0 vi nobis P 2 quùm ban t iſque ta- n m b dora liciis
. ern Tos k. 2 q r0 a 5, U batiſque lta⸗ t; ta Sacerdoral pplic
0. Arm Ccem, LVönit „ . Viam & aun . . tores, arii. 1. timet, re a. . & ſapp
Enann ren leg. 18. Et e iniveritis n ſletis VIa ra- Sanctu dire ene ſiis . 1 nec
l 108. inive ieis 2 g eile & Ppræ 5 cuſto 4 de 8 over qu
Gann &teceli . 1 Itrem iveriti urn tot erO fre- (dras uidem i contr Et Tu, a-⸗
i leſiaſti nelt nſiv utn umero, 0 Eſe t qu uli 6 t : tis tete P
ebun pemm Eccle, i. II . tra 2 9 ni 15 Q .: E Pop eba ingeris —
4lhuft 4 uriſai⸗ In ciam ir⸗ ſerro? es præ ſletis? iarum allo: ud i0 abſtin ius, ing aden
inas cay Vvino eretis fer atrones 0 Via Va . 1 10 a lius, id ſi corr 2.
enti Gtio. & té nectirgtit Pnrernes non in » i aut- erat H Rerdls a eSukue Levitis
n 4 92 edu . 10 iculoru junav . — ræeſiet, ec ien . di U&
bele uln o⸗ ater& n. . cO culorun junav nit no ræe 1 ſtodi lver
mn enkz. ioe atE Derbaris ericle 1. Jej éni P a es, cu bſolv imirum, .
iglmorti Derſecis icate berb um p. ejurni. E en Sa- het leſiæ is, a Nimiru libi-
dilma⸗ iz remer ritate bar tant & jej m : & en Prop i0 Eccle andis; ſis? Ni ndi hi .
ict ni i Pr eſidio Erden de ſe oſtrun, larios, n- Ir monio lamnane telle n regna i-
Relei dium. 1 præſidio ² Pr um n. dibula ſt, u trin id ſi d 8, ſed p nta, um op
umn Nn 1 ſmiſiſtis? imus Der fun tua eſt, a- ² Quid odô, e porte cleſiar &
Equun 1 tranim a Vinm leſiæ haretra is. H do? interſis mo javer us Ec bare
lr G rog. Eoc i0 pha rom inten uneie dem excu .
Alannr, Zm, G 3 En E Tratio exp ibi, ſi t non Pron . Vi . dum . Rtem,
n e3 zen, peré. iæ! O oces iDi, . hetæ, P rium. nter abdica
rwian bir proſpe hetiæ ot v im t is ided- ophe it in atr has i à ſe à leſiæ
UI. Con bis —W0. Prop 4 la qu itur eEDI imis i . Pr 4 Xxir in Gryp um à D EcC
uennmnn, ittarios jacu 9 arcitu redimni nti- InvVe iſque dram aur t Ope ven-
e, Col gitta omas um: p llore iciis co do fundi 9 Eſdra ſtat, is aſſer
ingrann tor promm m tu em pa delic ve- bus, Vide Præ fectis hæ vi-
eneega de jejuniur Cruor ia tu te a Vorave nes. tem. icis Præ Jabuthæ ..;
Ceſenn, tua ſej Cas. uia tu dia non is Panis Dracon raden à Laici Na lo diri-
ele ſuſ⸗ ſta i non Patr inet, 4 mdi nis itiſque t ut a blaram Ma 0 .
gens ſris ibi no abſtinet, qua edeo odò Levitiſ am bel a beſt. Mal riba-
ras te ti . latro 3 beris, ſtra G . a m . nt . qu . Jeza 3 on à à T- .
Alegr à te devora r ca ſis Virg tis in roſte vel à Elias n quam Huju
nte dus! Non im pe Mo. à bellantis i P Nolo is, ſi 3grOsS, diis. lo
vntinine iſti. tus eni im ut : Irà r ; in ur. Uteris, S ag lati fun & c
S nu evolut Etenin batur: legaru is t Sont reges, leſiæ la ſiæ, & c i,
SS is. Dev. m eſt. 8 vide ul ab hoſti neam ridano grege Eccle Eccle omini,
quuin . 6,. T 1: ide . baculu roC . turus . . . b Eri . ſtrui 101 lum m D e-
Mihitif, ladius d bac dua p fligatur diſſec i a em & noxium Arcam 1 ufag
Meud⸗ 8 giadit modô Eſca; § proti ladio . P gerem ft in & i acie UI à
th nguis, Kaslis e tuu ſa gla eva nis ag ociniu nt in tum qui 90
Wooiueh angun Iſta 0 te tun men ferrum i patr. uerant tes, iliſthiim,
W ndn Madian . qu nis in 4 § fe uo- odi Deſer erdo Phili uſto
Cifun Ma titar, Pa ectu ian. Et q m t Sac lere um ut c
ver ſcet te Pa e proj dian. o- oſum. ideran ſuſtu eruàm u ſede,
am nn enſem Paſc i ſi à t Ma ue Ho per i ceci rgo ur, ve tum ſe
ln ben, oncidatur. qui detque ſurnd di- ilites Ramne Loni en ſing ru lum
lenn Inpemz, conci rodet: Erderqu 8,„cælutr t. Ju tum ilites. E. abuteren Deo ſue Temp
en e ſed Pte rum, p. ſſyrios, Scilicet. iſſe t mi in uſus 0 I. in hu-
ſper ltnf 8 fer is Aſſy ies is fui ran s in Dag um illatæ S t
pel nict eus, adet in redis is, inquies. teris illà ſuo ue, um 1¹ ſque ibus
N a dat, eva fuſos c is, Inqu cer r1 1 Je- i lerent Vec Araſq ltoribus Reg. 4
ehlue 2 ernis, int idi . U CO am latur: uIIOα 1.
Cate lich 4 ferro loph ium ejus conc die- ut nt, uat ella & C Dei
Ren. liſe⸗ am ² Ho dium neo ihits . dire Co&αuate §s app ibus, ca II.
gooislu n em?! la Ga ni ultu tivita ſtodibu 1mes E e
ggoo nle hern duæ 8 uO om 4 uIS m C cap X Cuſt t. E. Xer
re, wun lop à, ſi vi inacem „ J tura, ias. Q tu cus, ſa, e interſeci dedu .
nite, 9 ſe 2 Ità Cihacem ha Scrip eomen im- cæ de ertæ& Iner dam dee onis
ooe, thæ . En a Jucdit & M. jainque arc& d. rca p erum is, q Dag
Bile 1 jejunium. it de tha, lainde er- Dei a innum m ais, Xere ro-
ni ejuniumm. it Sabba 58, v. niv ra us innt Capta indu non p
te E, 1 t, ing ter ſſatore » tus u e is vulg inquit. C fanum ſuo bes
Gen lheälin junabat, r& ra⸗ Ccoœtus. equ ſuis v nqu in fan dolo in ur
enn Jet . ſuc P atos g uam oration ſt 11 m in m I . n i 20-
ſunos 3 ith. g. s& Vitæ effag . mm, quam oratio eam ta é6 2 Quar ctante 1Tite 1 e 0C0
bobes Ale Judith. bus iratur iſcritninu jejunio, in via capta ltu? Q IIe ſæv Ceniiſqu .
hole miratt diſcri Ro JBejung is in n- Cuᷣ C0 1Quaam Xeni ivitag
. nem g ifle diſ 0 rn aſa a cumn ca Quam 1o! Q. ro, Aelrita
m fu dierum roſpe Eidra Va jatn? mplo ſed au Anc in
ln ſe une jum & p idr Cia & Ter Eck⸗ eſt. ſere in
tn ſs Puamiun. quòd HH rir ent eble Dei arca eam ertalere 5
Utl Aben. . . . ſi er 6& on Cap Nuaum
Nlage⸗ mu 1e ſ. m C. . Lev m ſua runt! zme?
col . auſa rint Dei ſtaru num
ce e iſſe c ita fue vimus nettart ro N
tnde contradita & “ 5 proſ- hS ,„ coli P
et⸗ o it no
scane 11 a
nui , . Atem, evρh ipihus
big, ſunavimus a hoc: & e Principibu
Lein 4 Jeju rum pro vi de
an noſt 1 ſepara
ng, ſ 1. E
g ni . Deie.
jnci 6 non
e n e
1
cn

VIII. Lib. L E
Cap.
111

2 .

1. Keg. 13.
14

Obedien-
ria cuili-
ber.

Eecleſiaſti-
ci hono-
vandi, li-
cèe viles

ſent.

Felicitas
noxia.

Status me-
Riocris.

foveam? Num vinculis compediverunt? Num
eam limo, coœnôque fœdarunt? Nimirum inſtru-
