verè aureum reduxiſſe? Quis autem aberran-
tem in nemore Agarem à Sara transfugam (&
niſi vana eſt de fugiente Ætgyptia conjectura)
furtivis fartam opibus, nuſquam à prædoni-
bus excipi non miretur, tantumque allapſo
& cœlo Angelo ad virum remitti: Cinn in ipfſis
urbium compitis Senatorii plerumque viri ſpo-
lientur? Ancillis occurrunt tantùm coœlites in
abruptis: & latronibus in foro obnoxii Præ-
textas exuemur? Tutior ancillis ſolitudo à ra-
pPina, quàm Europa Dynaſtis ac Sacerdoti-
bus? Ut peregrinatos totà olim Chananæd
inoffenſo pudore Cœlites horruimus in ipſa
Lothi domo impurorum ferè rabie furoréque
oppreſſos: ita nollem pervagatos Libyam
Thraciamque advenas lugere tranſiniſſos ſine
noxa ſe & à ſerpentibus & ab Arabibus & à

Oliva

—

Caſtis, lamari ab Ovibus Chbriſtianis, ipfis
penè in oculis Emporiorum & Regiarum. Nuf-
quam ferè non aliquis lignea cum cruce ſuc⸗
creſcit ceſpes, quo jugulati à prædonibus ad-
venæ Cineres integantur. Si tamen eos arbitra-
ri poſilumus obrutos; defoſſéſque cineres, qui
ſuam dum cladem vociferantur, ſegnitiem

torporémque Præfectorum incuſant. Tum e-

nim ſonore cæſozum ofla, & perſonant & per-
tonant, cùm voce ſpirituque deſtituta jacent
ſub ceſpite. Tonitruum nâmque eſt in Præ-
torem, jugulati ſilentium peregrini. Noli lIu-

gere, Anna, Tobiam filium tuum. Flebat ma- Tob. ie;
ter ejus irremediabilibus lachrymis, atque dice-.

bat Heu, heu me, ſäi mi; ut quid ie miſt-
emus peregrinari? Compeſce fletum. Atqui con-
ceſſit in Mediam, eique Tigris tranandus eſt.
Tranandus Tigris? Quin eum brevi diſces
Pactolum trajeciſſe. Porro ea in arena The-
barum Draconum oſſibus ſata phalanx ita ſeſe
explicuit, ut nullum perderet. Mitioribus ve-
rô & glebis, ad interitum advenarum, bubulci
ereptant bipaliis àa cultura vitium ad vitæ ja-
cturam traductis. Licet totam adoleſcenti per-
vagari Mediam, Tigrimque tranfmittere nul-

lo ſicariorum occurſu, quamvis & eò inops.

acceſſerit, & inde exceſlerit locuples: quin &
parati ad lanienam piſces in prædam juvencu-
lo pharmacumque ceſſere. Et regnorum Pala-
tini, ut fines Provinciarum attigerint, aut
mendicare cogentur;, aut expirare? Miſeret me
advenarum, quorum tum cruore, tum auro

ità latronum ſicæ ſaginantur, ut pares Tribu-

nis prædones aliquando miremur; gratiorque
graſiator, quàm Senator eſt, unâ tantùm no-
bilis atrocitate latrocinii. Supereſt, ut coop-
tentur inter Prætores Prædones, trahanturque

ad Dictaturam non ex aratris Cincinnati, ſed

Polyphemi ex ſpelæis. Ita ne? Latus clavus

pretium erit cruentatæ ſicæ? tantique erit coc-

co pratextam imbuas, an cruore? Cur ille pen-
det & furca laqueo præfocatus? Graſſatus eſt
in viatorem. Ille verò cur baltheo torquéque
donatus, Magiſter Equitum creatus eſt, homo
novus, & qui nullis ſub ſignis militavit? La-
tronum dudum princeps rariores habet in bal-
theo bullas, quaàm advenarum tum capita;
tum crumenas. Itane? Ita planè. Ergo ad Tri-
bunatum per cadavera, ipoliâque viatorum

Latro tranſcendit felix, auctiérque flagitio ſuo:

quique unius cædis conſcius raperetut ad la-
queum, immanitate numeréque facinorum e-
volavit ad baltheum? Væ tibi, prædo;, niſi
efferere. Uno furcifer dicéère homicidio trino
ſtrenuus inſcribére, ſeno miles, deno Tribu-
nus adlegere. Decreſcit enimverô latrocinii
macula, rapinæ immanitate: cumque graſſa⸗
tor inter ſtillicidia cruoris naufragetur; ſi cæ-
ſorum multitudine extumeſcat ſanguis in Hu-
men; emergit e cruore prædo trabeatus. Uti-
nam terrarum orbis, ut non videt, ita nun-
quam videat admotos Principum lateri mullius
nominis ſtirpiſque viros, und tantùm latrocinii
famoſos infamid. Et miraris fervere graflato⸗
ribus vias, cædéſque ubique edi, ne Afſlueri
quidem pocillatore diſcriminis experte, ſuo in
Judæam reditu? Mirarer tum ſanè tam ve-
cordes adoleſcentes eſſe, ut ſuum dent no-
men müälitiæ ; cum ad Præfecturas graſſando,
quàm pugnando, & tutior pateat via, & ju-
cundior. Diſſentiret noſter ſanè delectus ab ef-

fuſiſſima ira Numinis in latrones. Hæc dicit 7. Reg.
Dominus 15.².

nnl
Ger
ſnti
At A
rae
“
nrle
Eſttetn
ſr. C
Geil in
aarn
ein li
ſelt 5
n leroc⸗
in eo
unshen
Pomnen
en Reg
) Cknann.
muln d
inlle

n ellt,
Ee Hiun
Dipgre
Cunl grin/
illlleie,
un ſie
n,
Etu te,
e, &
um
Gtum gre
S o, Gdäaͤr
oretet
Kimrem gl
tDomim
Ekco: n
egablii⸗
TI,
Aimi!
ie en
ftnlkyenn
Imt nte
IMEiI
MunIs A1
coi in
e flis
dintun

ric

Dlien
etunn
Un nges.

egrnn Nt Ibid.
er. Müüinbun
Henmmm A X. Reg.
EItum Am 15 5

Aol

atus: Ccbt,
balthentucg:
m enuc
nis me
Tores en⸗
wnun MN
glnre, inil
ſolegre

3. Reg.

20. 42.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

Dominus exercituum Recenſui, quæ fecit A-

malec Iſrazl quomodo reſtitit ei in via, oum
aſcenderet de Egypto. Nunc ergo vade, & per-
cute Amalec, & demolire univerſa ejus “ non
parcas ei. Viden' ſeveritatem in Amalec? Hi
porrò non deleverant, aut ſpoliaverant Iſrae-
lem, ſed ei tantùm tendenti in Chananæam
reſtiterant. Attamen radicitus extirpari juſſi
ſunt. Cumque Regem, ſpoliaque reſervaſſet
Saül in holocauſtum Domino, regno ſtatim
exauthoratus eſt. Pœnitet me, quòd conſtitue-
rim Jauül Regem : quia dereliquit me. A te
receſſit Saül? Num vitulum, cui litaretur,
conflavit? Num hoſtias ſuſtulit & pacificas?
An revocavit in aras Belial? Me dereliquit?
Quin Deo litat, coërcétque ab effuſione ſan-

guinis populum, etiam inter epulas. Unde er-

go contempti Numinis iræ, diræque in Sau-
lem? Agag Regem Amalec reſervavit. Id au-

tem à Rege actum, ut auctiores Deo hoſtiæ

offerrentur. Pepercit enim populus, inquit ad Sa-
muelem Saul, melioribus ovibus & armentis,
ut immolarentur Domino Deo tuo. Dilata dun-
taxat armentorum cædes, ut pinguius ſacrifi-
cium eſſet, Sauli coronam detraxit, æquavit-

que litantem Deo Regem Tyrannis Baalim

Priapéve advolutis. Et ait Saumuel: quaſi pec-
catum ariolandi eſt repugnare, & quaſi ſcelus
idololatriæ, nolle acquieſcere. Nidit Dominus
regnum Iſrael à te hodie, & tradidit illud proxi-
mo tuo, meliori te. Meliori te? Davidi fortè
deferet regnum? Davidi. Atqui Bethſabeam

rapiet, & Uriam interficiet. Juſtior is tamen

eſt, quàm Saul. Etenim in ſtatera Numinis fla-
gitium gravius eſt unus ad vitam reſervatus A-
gag, quàm & conjugibus alter objectus telis,
ut moreretur, alter oſculis impetitus, ut mi-
ſeriorem gladio coronam conſequeretur. Ignoſ-
cit Dominus Davidi, Uriâ per proditionem in-
terfecto: non ignoſcit Sauli, poſtquam cæde ſe
Agag abſtinuit. Imò Ariolis Ethmiciſque adnu-
meratur, regno ſoliôque deturbatus. Uſque
adeò inviſa Deo eſt quævis in latronem clemen-
tia. Quid, quòd non Agag, ſed proavi, aba-
vique ejus excedentem ex Egypto Iſraelem
retardaverunt? Nihilo minàs, eo non cæſo, ir-
ritavit in ſe Dominum Saul. Porrò non torque
Amalecitam cohoneſtaverat Rex;, ſed catenis
onuſtum dejecerat Principatu. Vincto nihilo
minus Agag, Dei furor in Saülem exarſit. Quod
ergo iis impendere putamus ſupplicium, qui
terræ filios à latrocimiis abſtractos evehunt ad
Tribunatum? Ariolandi ſcelus eſt Regem (non
latronem) ſed adverſantium Iſraeli ſtirpem,
vinxiſſe, non occidiſſe: Et flillantes etiamnum
advenarum cruore ſicarios baltheo bulliſque in-
ſigniviſſe, fas erit: quâmque Deus clementiam
non pertulit in Rege quamvis captum hoſtem
vinciente, in prædones humanitatem, laurea-
rum prodigam, patietur? Quale, rogo, ſpecta-
culum equo circumvehi criſtis bulliſque inſigni-
tum Latronem, quem ſpectaſſemus jumento
impoſitum ad patibulum duci, niſi eum facino-
tum atrocitas exemptum ſupplicio, equeſtrique
ordini inſertum, Centurionibus exæquaſlet? Mi-
litat inter Præſectos prædo viatorum ſanguine
paludatus, cui rapinarum ſine numero mmme-
rus in trabeam trabem commutavit. Num im-
punitam putamus fore Dynaſtarum benevolen-
tiam hanc tantam, prodigentiâmque in latro-
nes? Remiſſlam Syro Benedad cædem ſuo luit
cruore Achab. Hæc dicit Dominus: Quia dimi-

165
Sifti virum dignum morte de manu tua, erit ani=
mua tua pro anima ejug. Capitale Regi eſt, Re-
gem hoſtem non jugulaſſe: & licebit Prætori,
non dimittere duntaxat impunitum ſicarium,
verùm ventosà diplomatum jactatione cohone-
ſtatum cataphractis eum præficere, clariori
Tribunatus infamid, quàm authoramento La-
trocinii. Quiſquis enim inter Primipilos ſica-
rium accenſuit non is latronem nobilitavit, ſed
Præfecturam depreſſit. Malim ego pati, ad
graſſatores militem transfugiſſe, quàm recep-
tum inter velites triariéſque ſicarium. Ut direp-
tum & Templo fuerit aureum candelabrum ,»
non ideò ſqualebunt Sancta. At ſi eè, per
ſummum dedecus, laqueus inferretur, degene-
rarent illico in roſtra tum aræ, tum atria. Ca-
rere enim ſine probro poteſt ſuis lychnis Ta-

bernaculum: funeſtari patibulis, ſine dedeco-

re ignominiaque, non poteſt. Quàâ ergo fune-
ſtatur inſamià ordo militum, equitumque cla-
riſſimus, cùm irrepunt in eum non cum bal-
theo, verùm etiam cum imperi virga ſubducti
patibulo laqueiſque graſſatores? Latronis, quA
extollatur, baſis crux tantùm eſt. Efferre ſica-=
rium optas? Pilo caput ejus imponito. Nonenim
ſedere debet cum Principibus prædo, ut ele-

vetur, ſed extare iis debet. Non erim par eſſet

Conſularibus Latro, ſi iis par tantùm eſſet. Par
erim Curuli, impar & meritis & flagitiis ha-
beretur. Extolli ergo neceſſe eſt ſuper homines
Prallatorem „ut infra eos non habeatur, qui-
uſcum in Senatu ſedet. Qui ergo efferetur? Si
medio foro defixam agatur in crucem. Thro-
nus ille eſt, unde latro & latrocinium abdicet,
& inuſtas iniquis cædibus maculas eluat un „
eâque æquiſſimà cæde. Nullâ meliùs graſſator
imbuitur purpurd, quàm ſuo cruore. Sorderet
in cocco, qui ſuo ſanguine purpuraſcit. Pa-
rum eſt. Tanti eſt effuſus latromis cruor, ut
eo purpurari Senatus univerſus poſſit. Imò
ſqualent Cenſorum Prætorumque prætextæ ,
niſi uno ſicarii ſanguine reſpergantur. Ut enim
ſine viperarum adipe alexipharmacum iners eſt⸗
ita non imbuta latrone trabea obſoleſcit. La-
tronum quis non deprædicet dignitatem »
quando Rempublicam, quam centum purpu-
rati Patres ſuis in baſim dejectis capitibus de-
primerent „ unius Latronis ſubjecta cervix in
in cœlum effert. Utamur ergo latronibus in id »
ad quod eos comparatos à natura videmus. Ra-
cemis niſi preſſis, manſiſque mortales non ju-
vantur. Latrone non proficit Reſpublica, niſi
confoſſo. Minuùs Cato profuit Senatui cenſur4
ſuãâ, quàm ſuo Catilina exilio. Si ita in præ-
dones ſæviretur, dimitti ſine cataphractis Ne-
hemias in Judæam poſſet: quò ſe ab Aſſuero
ablegatus perventurum deſperat regius Pocil-
lator, niſi eum provinciarum Præfecti, emiſ-
ſis in ſaltus viaſque cohortibus, deduxerint. Et
quânam, rogo, muniemur contra prædones
loricâ, ſi Regis ſcypho Pincerna non armatur?

Vectigalis Aſſueri poculo Euphrates defluebat:

& tamen cùm Exercitus flumine arceatur, La-
tro cyatho non terretur? Epiſtolas det mihi ad
duces regionis trans fumen, ut traducant me,

donec veniam in Judæam.

Er dixi Regi: Si Regi videtur bonum,

epiſtolas det mihi ad duces regionis
trans flumen, ut traducant me, do-
nee veniam in Jdæzam: & DMalen

Iter.

Pauper-
cas læ ſa.

Luxtss.

Iter ſit
Frugale
Chriſtia-
nis.

3. Reg.
19.8.

Exod. 16
31.

166

ad Aſaph, cuſtodem ſaltus Regis, At
det mihi ligna.

E Xoech & Regia, brevi eam repetiturus;,
Pocillator in patriam. Quâ pompà? Quô-
ve commeatu? ut & dignitatis ſuæ ſplendo-
rem objectet civibus in Judæa, & tantis ob-
noxium periculis diſcrimimibuſque iter expe-
diat, levétque ſolatio. Pompa univerſa car-
pentorum & ſtragularum, omniſque deliciarũ
illecebra peregrinantis in Jeruſalem Satrapæ
in epitomen faſciculumque literarumz redacta
eſt. Epiſtolas det mihi ad duces, & epiſtolam
ad Aſaph. En impedimenta, vaſâque confi-
Ciendo tantum viarum, montiumqueé deſtinata.
Lautius apud nos lixa peregrinaretur Romàâ Ve-
litras, quàm Suſis Hieroſolymas peregrinatus
olim eſt Nehemias, à poculis Afſueri. Nulla
hic mentio pulvinaris: nulla aulæorum oſten-
tatio: nullæ excipiendis cenophoris loricatæ
corio arculæ: nulli pridiano funere maturiores
patinæ pulli: nulli conditi deliciis alvei: appa-
ritores nulli, quorum ircurſione hofſpitia ſub-
vertuntur, ne Levita aut cœnet inſulſius nocte
und, aut ſtertat agreſtins. Minori ſcilicet tu-
multu oppugnata olim Carthago eſt à Conſuli-
bus, quam ab Equeſtris ordinis viro præcipia-
tur, paretérque caupona. Equiſonum, tibici-
num, mulionum, coquorum, lixarumque pha-
langes præmittuntur, tanto fragore ſtreperæ,
ut non coznam ſtructuræ in ſtabulo, ſed Lu-
nam coœlo dejecturæ videantur. Tæœdet non via-
rum in viis, ſed illecebræ. Tot enim;, ut in di-
verſorium deventum eft, fœtæ deliciis exen-
terantur, exhauriunturque fideliæ, ut inter ve-
preta Alpium frui liceat felicioris Arabiæ le-
nociniis; inopiérque videri penè poſſit Cleo-
patræ propè Canopum farta patina margaritis,
peregrinantis collata patera Proconſulis. Nemo
non Icit, tum ab alite, tum ab Angelo paſtum
Eliam. Et Coôrvi quidem fuere lautia quàm
ſplendida: frugalis, ne dicam ſordidæ, men-
ſæ fuit ſtructor allapſus & cœlo Angelus. Pane
avis & carnibus Prophetam mane veſperéque
excipiebat opiparè. Dei verô nuncius ſubcine-
ricia tantum offa pavit Eliam. Num cœlites
tenaciores, quàm Aves ſunt? Num hoſpita-
lior Corvus in Prophetam eſt, quam Ange-
lIus? Peregrinantem pavit enimverò Prophe-
tam Angelus: quem in ſpeluncis reſidentem
laut? Corvus explevit. Perrexit in deſertum
viam unius, inquit, diei. Et ecce ſubeinertcius
panis, & vas Aquck. dixitque illi: Comede:
grandis enim tibi reſtat via. Utrinque itineri-
Pus interſepto Prophetæ non eſt auſus Dei An-
gelus delicias miniſtrare, quas ſciebat viatores
quam maximè dedecere. Dedecere, inquis;
delicias viatores? Aio. Sedenim Angelorum
panibus pluifle ſcimus in eremo „Nuamdiu pe-
regrinatus eſt Ifraél. Fateor ſuo natum vul-
gus abdomini, ut ex .gypto promptius ab-
ſtraheretur, paviſſe Deum mellitiſſimo com-
meatu. Eluſiſſe tamen accolas video, & quaſi
ſubveritum Deum, ne putaretur peregrinus
Iſrael luxuriari in via. Delicias coriandro in-
cluſit, eâque ſeminis vilitate, tanquam invo-
Iucro peregrinorum non famæ minus, quam fa-
mi proſpexit. pellaruexe domus IWraz nomen
ejus Mau, quod erat quaſt ſemen coriandri al-
bum. Exundabant in ſemine ſaporum omnnun
illecebræ, ad cujuſque ſeſe votum traducente

Oliva

cibo. Haud tamen plumeſcebat ſemen in avem
non colliqueſcebat in mella, non in piſcem oſ-
treumve len fundebatur ſeu concreſcebat. La-
tebat penu in coriandro, ommi ſubmotà ſuſpi-
cione voluptatis ab annona pere grinantis Ifraë-
lis. Uſque adeò ſi quas indulget viatoribus ſuis
Deus in commeatu delicias, prodi eas non pa-
titur, abditque olere mundi cœlique volupta-
tes. Et iſta commemorantem libet deridere?
An non puduifſe, penè dixerim, numen vides
exhibitæ populo illecebræ, quòd iter ageret
per deſertum? Submovit ſcilicet ab homimibus
pompam voluptatis, qui epulari apud Abraha-

X
mum perquàm lautè contendentes Sodomam

Angelos paſſus eſt. Hi enim non comederunt
tantum butyrum & vitulos, verùm & epulum
Abrahæ paraturo annuerunt, ut delicias mini-
ſtraret. Tulit butyrum & lac, & vitulum, quem Gen. 18,
coxerazs, & poſuit coram eis. Quin & Abraham 8. .
fefelliſſe viſus eſt Angelos, quando, ne abirent,
buccellam abs ſe tantum panis paratum iri te-
ſtatus eſt. Quâ deſignatæ frugalitate cœnæ An-
geli delectati ſubſtitere procul tentorio. Pondm- Gen. 18
que buccellam panis, poſtegque tranſibitise.. Qui 6.
dixerunt Fac, ut locutus es. Iis ſunt retenti ab
Abrahamo verbis ſponſiombuſque Angeli, qui-
bus fortaſſe nonnemo à tabernaculo Batriarche
avolaret. Ut enim abituros interſiſteret, aquæ
meminit & buccellæ, ſuppreſsà penitus pom-
pâà illecebraâque convivii. Non vituli, non la-
Ctis, non ſimilæ, butyrive mentionem induxit.
Timuit enim, ne commemoratione vituli dege-
nerarent hoſpites in aquilas, què citiùs, faſti-
dio voluptatis, à nidore menſæ ſecederent. At-
enim peregrinantes Angelos frugalioris ſpes
menſæ detinuit, quos lautioris apparatus con-
vivii effugaſſet. lis parem dixerim Nehemiam,
qui literarum faſciculo, pro commeatu, uſus,
Suſis digreditur, in Judæam conceſſurus. Eæ
porrò literæ quum Regis nomine, æréque ſigna-
rentur, non lautia imperabantur Præfectis, qui-
bus Pocillator exciperetur, non occurſus, non
ſpectacula, non epulæ indicebantur, duæ ſola-⸗
tio eſſent itinerum prolixitate delaſſato Pincer-
næ: verùm id tantùm per literas efflagitabatur,;
ut arcerentur à viatore latrones, utque in *i-
ficandis Templi turribus Prophetæ ligna ſup-
peterent. Cædem deprecatur, & trabes poſtu-
lat. Mori nollet, non ut viveret, ſed ut parie-
tinas reficeret, urbiſque“ muros repararet. Ti-
met ſicas, & trullas optat. Latrones odit, ut
latomos arceſſat. Uni luperſtes eſſe cupit non
Regis ſcypho, ſed Dei templo: petitque, ut
deducatur per Præfectos Hieroſolymas, non Ut
eorum itidem lictoribus Suſas indidem reduca-
tur. Id tantùm Rex monuerat Nehemiam, ut
reditet quantocins: Uſque ad quod tempus erit Cap.2.6
iter mum, & quando reverteris * Tantum Ad
verò Nehemias ſategit; ut liber ſibi in Judæam
aditus pateat. U iyaducant me, donec veniam Cap-2 1
in Judzam. Num inde Suſas regredi non cogi:
tas? Quin regreſſionis meæ præſcripfi diem:
Miſit me, & conſtitui ei tempns. Cur ergo re-
verſurus deduci à Præfectis non efffagitas, qui .
duci iturus expetiſti? Nimirum Templum 7 ,
me rapit in Judæam, unde me ſcyphus ab⸗ 6,
ducet. Periclitari Pocillator poſſum regiæ geeleſa-
menſæ, urbis ſanctæ Architectus perire nol- Kica ju.
lem. Stipari proinde cupio pinnas Templi iſdiche.

2 14 . . ztatus. Spiritua-
refecturus: ad cyathos repedabo incomitatus. 3 aler

Cap. 2.6.

Cùm præſertim inſidiis circumvemiri 31 zaltbabi.

ſoleant, qui ſunt Templa extructuri, & i 12.

nequeant

8 gilm a
mnuenl
ecta
„Mm

901.
nets
Cdotes,
Ilbernuc
e in ehe
ſ,
leor. 1
n ae
Ead e

l!
Us hog
Mn

Ii n pn
zln
1. lngas
mtmnni,

9

aͤſe e
mnulln,
e Cnp
klſota
erlmaſer
6 Kmd wb
Wü MIn
eKunne
Dun 4
Aerbothl
re in
ek A
Phinees
non in
le in
Ghet,
wwün
umhe

4 Petaſül

“ len

nen
tededtl.
buntts
Urartelie
Unarbut
neist
ne
et lelte
Inerſt
ted henti
1apod Aet
ntes e
nn Cnnttek.
t lcign
Grilin a
in Ar
do ei
8 pantumn;
Altte cent
tentono Has
tmanſbitt, 8
lolin ten
cue Anel,e
nactlopmat:
dtetilaret,en
eſe denme
On Vitul, mk
Entionenin

,od Cn
lr Ke

Weri Nenz,
Colhmrest,

non otx, ¹
Clentle⸗
te Mlirke
terathinA
Lones ,u. in

Pohtee e

SS
. Lamsd
npho: Piſt,
s nchcente
ll tei

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

Perſecu- nequeant, quos à Regis poculis vel latrones
tores fu- reſormidant. Opus mihi cuſtodibus eſt, ſi

Malto- Templi causà peregriner; nullo capitis diſcri-
um obli- Mine ad Aſfſueri ſervitium regreſſurus. Ar-

wio. centur ſcypho ſicarii, quos batillus proritat
Intentio in prædam. Nulla propellendis telis lorica
ree. firmior poculo Regis: Injuriarum veluti ma-
gnes thus aræ eſt. Age; Idumæus Doëg
quam ſuis latrociniis perditiſſimus gladiator
delegit arenam? nonne Domini tabernacu-
lum? Inde detractum à Davide Goliæ gla-
dium proſpexit; inde perduellionis reum Abi-
v. Reg. melech pertraxit ad Saül. Erat autem ibi vir
21.7 quidam de ſervis Saul, in die illa intus in ta-
bernaculo Domini. Nunquam atrocior ſtra-
ges edita de Levitis, quam quæ dolo Doëg
1. Reg. pullulavit ex aris. Trueidavit in die illa oc-
2. 19. toginta quinque viros veſtitos ephod. Erupit
pernicies à ſanctuario: quique epularentur Sa-
cerdotes, ſi laſciviſſent in luſtris, und culti
Tabernaculi conflagrarunt invidia. Occubue-
re in ephod, qui perſonati Regis iram decli-
naſſent. Ne cæderentur Hebræi, deducen-
dam curaverunt in aciem arcam, quam pro
ſe quaſi aggerem ſtatuerunt. Verùm ideo ef-
ferati maximè Philiſthæi ſunt, acrioréſque per-
lati ſunt in Hebræorum caſtra, quòd miſtas
2. Reg. haſtis hoſtias horruiſlent. Venit Deus in ca-
4. 7. NRra. Num ſigna numini ſubmittunt? Num
divinitate circumfuſis tentoriis abſtinuere ſeſe?
Num hitanti perpercere exercitui? Quin victi-
mis in pugnam irritati ferociùs munitas arc
Phalangas perrupere. Venit Deus in caſtra. Con-
Jortamini, & eſiote viri Philiſthiim: conforta-
mini, & bellate. Pugnaverunt ergo Philiſthiim,
G& cæſus eſt Iſraël, fugitque unuſquiſque in ta-
Parſeeu bernaculum ſuum. Uſique adeò adventu arcæ
oar ea hon compeſcitur furor hoſtium in IHfraelem,
mentum led proritatur. Ara cos eſt adverſarii, quà te-
eſt virtu- lum in ſævitiem acuitur. Ut enim è& nubibus
e fulmen erumpit, ſtrepntque tonitrua: ita e
k. thuris nebula furoris ignes & micant feraliùs,
deberen:;, & fataliuùs in ſtragem emittuntur. Nam cùm
nen perdi. nullius militis direptum tentorium in tanta cla-
de ſciamus, arcam captam lugemus: nulloque
Ducum funere commemorato, neutrum è
Sacerdotibus evaſiſſe lamentamur. Fugit unuſ-
quiſque in tabernaculum ſuum. Et arca Dei cap-
ta eſt duo quoque filii Heli mortui ſunt, Ophni
& Phinees. Uſque adeò Philiſthinorum jacu-
la non in loricas, ſed in ſtolas collinearunt:
ſeſéque furor effudit non tam in caſtra, quæ
diriperet, quàm in arcam, de qua coram Da-
gone triumpharet. Qua in clade raptim illud
animadvertiſſe liceat: non ſcilicet abreptam pro-
Pterea fuiſſe arcam, quòd Sacerdotes occubue-
rint: ſed ideò Antiſtites perüſſe, quòd capti-
vari arca potuerit in pugna. Arca, inquit,
1 Reg. Dei capta eſt: duo quoque ſilii Heli mortui ſunt.
S Ne moriare, ab arca receſſiſti? Peribis cum
en siG,s. Pefeunte, qui cum ſtante triumphaſſes. Porrò
di. illa non exuretur, tu veròô jacebis: tuumque
fatum non & pharetra pendet adverſarii, ſed
ex arca, cui militas. Inde ſiquidem aut laurus
tibi metitur, aut cupreſſus decerpetur. Si tue-
beris Deo Tabernaculum, turrim tibi, imò &
Capitolium paraſti. Si deſertor hoſti arcam
prodidiſti metu vulneris, quæ illi injicientur
vincula, te primum obſtringent, tum verò
Præfocabunt. Nec ii tantům, qui arcæ aderant,
eâ Captâ, periere: ſed, qui procul acie ſubſti-
terat Heli, curuli inſidens, ſupereſſe probro ar-

Eeclefia-
ſtica fu-
riſdictio
violata.

Eecleſia-
Kica Jus-
riſdictio.

167
& non potuit. Cimque ille nominaſſet arcam
Dei „ cœidit de Jella retrorſium, & Fraclis cervi-
cibus mortuns eſt. Ergo nulla evadendi ſpes
Sacerdoti, ſi arca periclitetur. Omni ergo ad-
niſu in ejus cuſtodiam incumbamus necelle eſt,
quibus funus imminet in ſervitute arcæ. Si illa
trahitur in delubrum, tu in ſepulchrum demit-
têére. Non enim Sacerdos vivit, ſi arca non
regnat. Hæc curſim prælibaſſe libuerit, ne à
ſtatione Eccleſiæ, metu funeris, transfugerent
Sacerdotes „ quos mori neceſle eſt, non ſi pu-
gnarint pro arca, ſed ſi arcam hoſti dedide-
rint, ne moriantur. Redeamus jam eò, unde
ad Templi excubias excurrimus. Pugnatur er-
90 ferociùs in Levitas, quànn in Tribunos,
graſſaturque furor deſperatius in thuribula;,
quam in pharetras. Ambo cæſi ſunt à Palæſti-
nis Sacerdotes, dilapſis in caſtra Primipilis.
Moris id eſſe dices barbarorum, quorum una
religio eſt, bacchari in divina. Utinam in San-
cta fureret ſuperſtitio. Video tamen, doleôque
Annam, quaſi ebriam, deſpui non in vinaria
cella, ſed in Templi atrio. Si non oraret, tem-
Perans haberetur; ebr etatis arguitur inter hym-
nos. Uſque quò ebria eris? Digere pauli per vi- I. Reg. 1.
num, quo mades. Qui adulteria in filiis vix Car- 14.
pebat, muſſantem fſœminam, etiam poſt obla-
tum Deo filium, ſuſpicione leviſſima, quaſi Zeln in-
effuſiorem in calices mordaciſſimè reprehendit. cνναααι
Id verò non objicit matronæ honeſtiſtimæ Sau-
lis Opilio, ſed Temph Pontifex, ne quo ſola-
tio contumeliæ atrocitas levaretur, cui pondus
Cenſoris vilitas detraxiſſet. Viden' ut injuriis riſoe
exponatur Anna, quòd oret: & quibus inter . i.
epulas non petitur maledictis à Phenenna, in- ſie, pre-
ter hoſtias à Sacerdote proſcinditur. Nimirum ieg n:
in ſignum deſtinaris conviciantibus, non ſi ab- Iiſtos,
ligurias, ſed ſi ores, aut immoles. Caini exarſit Protesαο
in Abelem ira, non quòd gregibus in dies au- er6 Gld
geretur, ſed quòd ſe ſanctius perlitaſſet. Ira- Gen. 4.5.
tüſque eſt Cain vehementer. Non periilet Abel,
ſi Religioni debilitatis hoſtiis illuſiſſet. Victi- Religioſi
marum ſanctimoniâ litari meruit: quò enim protegen-
puriorem agnum dedicavit, eò ſæviorem in ſe di, non
lupum efferatum fratrem expertus eſt. Uno S ms-
enimverò hoc præcipuè folle, pietate ſcilicet, Perſecutio
livor exæſtuat. Rarò non immolaris, ſi lHitas. rgumen-
Fattum eſt autem, cùm Samuel offerret holocau- tum vir-
Rum, Philiſthiim iniere præl um contra Wrasl. i.
Agni ejulatu Tigrides in rabiem acuuntur; I. Reg 17
hoſtiäque hoſtes concire in pugnam conſuevit;,
nullo belli lituo clariore quàm ſeu hymno; ſeu
thure. Et accepit, inquit Joannes, Angelus thu- Apoc. 8.
ribulum, & implevit illud de igne altaris, & 5.
miſit in terram, & fabta ſunt tonitrua & voces,
& fulgura, & terræ motus magnus. Mirabar ſa-
nè, ſine conflictu, attrituque elementorum fra-
grare thus poſſe. Succuſſa ſolo thuribuli con-
jectu, everſâque Terra teſtatur, quæ ephod
Levitarum lineum calamitates circumſtent;,
quùm in prunas de altari ſublatas, quamvis de-
ferantur ab Angelo, aêr fulguribus digladietur,
ſui concuſſione Mundus inſurgat, imis penè
ſedibus convulſus. Quid? Nonne Joanni ita ſi-
deribus comptus ſeſe conſpiciendum Chriſtus
objecit, ut gladium dentibus premeret? Et de Apoc. 23
ore ejus gladius uiräque parte acutus exibat. 18
Quaſi alumno ſuo nunciaret Deus: En, unde
promendi ſint enſes in vos. Pſalmorum ager;
agger idem eſt armorum. Feriemimi, ſi ora=
veritis. Defigitur in labiis ſica, quòd oratio-
num præcipue occaſione configamur. Videhi⸗
Drop

168

propè collem thuris montem furgere & tu-
mere myrrhæ: ut doceare, abeſſe a religio-

Can.4.3, ne ærumnas vix poſſe. Vadam ad montem
myrrhæ, & ad collem thuris. Nec id Religio
duntaxat ſuſtinet, verum & ſuperſtitioni par
calamitas imminet. Evaſerat Sennacherib A-
Grix Princeps non Ezechiæ modò jacula, ſed
erientis quoque Angeli telum. Expiravit ta-
men à filis interfectus, non tum quidem,
cuùm amiſſis caſtris, refugeret in Aſſyriam,
ſed quùm in fano Dei ſui adoraret Neſroch.
Cüumque adoraret in templo Neſroch Deum ſuum,
Adramalech & Saraſar filii ejus percuſſerunt
eum gladio. Non religioni parcitur,; non
ſuperſtitioni. Tutior ubique etiam Tyrannis
Perſeer- eft, quàm in Templo. Non enim Afſſy-
aaE,. rius jugulatur, ubi, foœdi clade acceptà,
Juhorum. fefugit in regnum ſuum, ſed ubi, poſito
enſe, idolis ſupplicat. Cœli gladio non ob-
noxius in acie, filiorum telis in Templo la-
ceratur. Uſque adeò ſi graſſere, cædentis
ferrum Angeli potes eludere; ſi ores, nato-
rum ita comitatu fulciere, ut gladiis diſcer-
pare. Num aconito eſt thus immitius, quo
Eiliorum quoque dexteræ efferatæ parentem non
amplexantur, ſed ſtrangulant? Unam dumi
Roſam interpungunt, luxuriante florum vul-
go, ſine vulnere. Nimirum pudorem in ru-
bore circumſert. Ut ergo moneamur abeſſe
à virtute calamitatem non poſſe, herbaſcunt

4. Reg.
19.37.

Ferver cum ſpinis olera, ſi rubeant. Nuſquam id
ſan '". ſpectaculi, ſecundiore theatri murmure

quàm in Ægypto, datum. Subtractis Iſraéli
ſtipulis, idem operis penſum exolvere cogi-
tur. Sors planè iniquiſſima ad extrema popu-
Exod 5. lum impulerat. Nequaquam ultrà dabitis pa-
7. leas: & menſuram laterum, quam prius fa-
S. Eccle- ciebant, imponetis. Rebellarat fortè a Pharao-
ſis Roma- ne populus? Ægyptiorum fortè domos diri-

rD puerat? Num cæde urbes oppleverat? An
eia ſa- ditior factus paleis non egebat? Scihcet. Ja-

zagir pro cebat in compede Iſraël exutus libertate, non
Religione. modò ſupellectili. Quo ergo ſcelere obnoxius
factus eſt tam gravi jugo? Hoſtias, arſque
Exod. 5.i. meditabatur. Hæc dicit Dominus Deus Irasl,
Dimitte populum meum, ut ſacrifecet mihi in
Exod ze deſerto. Vacant, & idcircò vociferantur: Ea-
7· mus, Eamus, & ſacrificemus Deo noſtro. Op-
primantur operibuse ut non acquieſcant verbis
mendacibus. En quo ex ſparto intexta ſint lo-
ra, quibus Iſraeël cæderetur. Velleribus ho-
ſtiarum flagra contorta: dumque agnos pa-
rant, irruunt in Leones. Trium dierum pete-
batur juſtitium, ut Deo litaretur: quibus non
data tantàm repulſa, ſed onus duplicatum. Ni-
mirum laſcivire, & furere per menſes licet,
nullo regnorum incommodo: at triduum aris,
coœléque vacare, par proditioni flagitium. Va-
cant, & ideò vociferantur; Nacrifrereun. Sir
dus mimirum holocauſti non è& cœlo religionis
effulgurat, ſed otii quaſi Cometes in ſterqui-
linio accenditur. Jugulat ͤÆgyptium Moſes,
nec Pharao indignatur. Licere ſibi ſacrificium
rogat, & aula Regis ferocit. Adeò cruoris im-
punitior, quam thuris libatio eſt: præſtäatque
hominem jugulare, quàm pecus. Homicidæ
apud Ægyptios apricantur: Sacerdotes damn-
nmantur ad lateres. Expaviſti demiſſum in Leo-
num caveam Danielem? Dementatum eum
ſortè ſuſpicaris feſtivitate aut trabeæx, aut
curulis? Prælatus Satrapis, uno eſſe Rege mi-
nor non potuit? Non eſt, quòd vagere per

Oliva

—.

anfractus. Oravit, ideéque à ſolio pertrahitur

ad ſupplicium. Daniel de filiis captivitatis tri- Dam 6,
bus temporibus per diem orat obſecratione ſud.. 13.

Tunc Rex præcepit, & miſerunt eum in lacum
Leonum. Captivitatem Balthaſſari quùm præ-
dixiſſet, torque donatus eſt & purpuràâ. Reſ-
picit ad Jeruſalem, ut Templum ialtem ocu-
lis delibet, & monſtris objicitur. Quis non
miretur, Danielem ſerendo Afſyriis vincula,
ſibi meſuiſſe torques, orando autem, hoc eſt;
thure conſito non odorum eliquaſſe gummi;,
ſed ſaniem funeris expreſſifſſe? Thuribulum
fatiſcit in caveam, thurâque in belluas ami-
mantur: regnätque vaticimo füuneris, qui pre-
cum Myſtes damnatur. Adeò vel Templum
eminus reſpexiſſe fatale purpurato eſt, etiam
Babylone. Præceſſiſſe proinde non miror cur-
rum Numinis, apud Ezechielem, nubes,

turbines, & tonitrua. Vidi, & ecce ventus Ezech.i

turbinis, & nubes magna, & ignis inwolvens.
Haæc enim ſubeunda tibi ſupplicia ſunt, hiſ-
que diriora perpetienda ſupplicia, ſi aſſidere
Deo curas, ſi optas intereſſe ſpectaculis dhi-
vinitatis: nec totus ſuperfuſus planitei Cho-
bar temperare flammas poteſt, quibus ſtipa-
tur undique rheda divinitatis. Sæviit non ſe-
mel in prævaricatores Moyſes; & quidem non

paucorum, aut popularium contentus ſuppli-

cio, ſeu multitudimi pepercit, ſeu gladium
cæde Principum abſtinuit. Quin Cruci, con-
tra Solem, primores tribuum ſuffixit, & tri-
ginta millium clade modòô vitulum diffiavit,
modò idola Moab evertit. Heæc inter ſeveri-
tatis exempla nemo Maſi obloqui auſus. 1.
latrare virgam ejus, & commordere tum po-
pulus cœpit, cùm eum ante Arcam in Dei

cultum provolutum aſpexit. Moyſes & Aa= Num. 14,

ron ceciderunt proni in terram coram omni?“
multitudine. Cümque clamaret omnis multitu-
do, & lapidibus eos vellet opprimere, appa-
ruit gloria Domini Juper tectum fæderis. Con-
creſcere quis non exhorreat in lapides thura?
Ferientem tuliſtis Moyſen, & adorantem op-
primitis? Tantum-ne gliſcit odium in Arcam
fœderis, ut cùm Noëmi Arca Chamum quo-
que aquarum vorticibus eduxerit, ſuo Aaron
Moyſeſque in ſanguine prope Dei Arcam nau-
fragentur? Emergit, in ligno Noë, ex un-

dis non innocentia tantum, verùm etiam pe-.
tulantia: & proprü naufragio cruoris hau-
riuntur in Dei tabernaculo Sacerdotium pa-

riter & Prophetia. Charybdis ergo eſt Al-
tare, & nuſquam tempeſtas fœdior, quam
inter candelabra, everſura prætoria ſanctita⸗
tis. Reflant ergo Corus & Boreas in claſ-
ſem Juſtitiæ unis ex adytis, ad perniciem re-
ligionis emiſſi. In foro navigamus, in Ara
perimus. Pudet lupanar à tempeſtate tutius
eſſe, quàm atrium. Nemo formicanti non par-
cit: rari litantem non allatrant. Luxuriare,
bibe, rape, debacchare, unas ſi Templi ſyr-
tes declines, ſecurus es à ſupplicio, nec pro-
cul es à triumpho. Ut enim aſylum nancilcr-
tur impudentia inter aras: ità non aliundéè
ſæviores cieri ſibi tempeſtates, quam ê San-
ctuario perdidicit Sanctimonia. Cæditur emim
Sponſa non reſupina in ſtrato, ſed exploran-
do Chriſto ſuccincta ad iter. Atqui non ac-
cedentem, ſed deſeendentem ab Jeruſalem
in Jericho nudavere latrones. Et ideò for-

tè abierunt ſemivivo relicto, quem aſcen-
dentem in Templum omninoè conſecifſem

1
ſeepe
emoh
A1Au
m
Hiulag
t ſeut
Peroloh
Uugluprn
uo: cul
u,colan
Dent
nm/An⸗
Enehhent
Ule
ſommeele
ſechir
, l
CMri l.
geler
nl ſur
Eren i
a llteb
pegnd e
1, kel
um ceco
it iil 9
geſlimnn
Nid
Aelſ
1rnid
leit Mich
IracoN
It. Cora
imigle
Allt: nec
itun
bus,
lueſtat;
Eüfigi,
inn,
leiiubrn
Rüni, Eed
n Dnig
ttun.
Neſibſiler
umaume

.R , od

4 Ceileg

d

Mdim N
l Nl

nce Et ideò vel jacentis Samaritanum miſeret, ex-

hetungl . hibétque ignoto oleum, quòͤd eum noſſet
rgel) Hieroſolymis exceſſiſſe; cui non quidem ille
emiz lerololz CU noU d
e f ſed alius contendenti in Sion fella fortaſſis
h aſpidum in ulcus inſtillaſſet. Et ideò ſtabu-
larius languentem non r pulit. 4 hiitnirun tor⸗
r, e en: ſicariorum quoque tela; dum ſæviunt, ſi
le un Hieroſolymis digrediare. Neſcit in Templi
H n transſugam, etiam dum latrocinatur, graſſari
ten as latro: cum, contra, furat in Moſem popu-
ac un lus, coram Numine devolutum. Ecquando ir-
IImii tiſus David, à Michol, niſi quum lyrà Do-
n klus mino, Arcæque plauderet. Quem Saul fugien-
