minus meus: & ego ſequar paulatim. Rever-
ſus eſt itaque Elau in Jeir. Et Jacob venit in
Sochor. Hoc tu foœdus appellas cum perduel-
lH! Nunc enimverò arenam debellandorum
criminum nobis Jacob expinxit. Nemno erim
ità ſtolidus eſt, ut à minante Eſaü non abſce-
dat. Quis verò non cônviveret amplexanti?
Sicas refugimnus criminum, amamus ofcula.
Si cum jactura aut famæ, aut pecuniæ, aut
vitæ peccandum eſt; abſtinemus nos facilè vi-
tiis. At cum tutò, imò & feliciter peccatur;
vix ſe Juſti emergunt à cœno. Quis non peje-
ret, ſi nec revincendui ſe ſperet mendacii;
& in poſſefſionemn ſe credat immittendum pu-
pilli, quem infeſtat? Frænamus verò libidi-
nem ultionis, ſi ſtaturam nobis alapam, ma-
nuum;, aftuumque talione metuamus. Jacob
ergo ità provolutione confſtans evafit, ut nec
oſculanti reconciharetur flagitio. Qtuarm
præliandi artem non ab Iſraele didicimus pri=
mam, ſed hauſimus éx Adamo. Qui non ita
Cc SxOT

Gradiamur ſimul, Ibid.

12,

Adami pe-
rizoma.

Gen. 3. 7.

Seattea Ba
Evlonica.

„
Mortis
eme moria.

KRterno-
yum obli-
Vio.

Tentatio-
num fons.

Dan. 2. 34.

exorbitavit à ratione liguriendo „ut non per-
viderit concupiſcentiæ compeſcendam illece-

bram eſſe, recordatione, typéque fragilita-

tis. Ideò non byſſo, nen- conchylio, non ſe-
rico, ad quæ tamen divinitatis appetens non
poterat non propendere, pudenda contexit;,
ſed iis aſſuta frondibus perizomata prætexuit:
ut ſcilicet areſcentium ſubinde caſu foliorum
prurigo criminis terreretur. Conſuerunt folia
Rcus, & fecerunt ſibi perizomata. Nihil eo
ineptius amictu convelandæ nuditati: ſed ni-
hil illo coëärcendæ libidini durius, fortiuſ-
que thorace. Diſſuebatur horis ſingulis pe-
rizoma defluvio foliorum, ſuæque prætexta-
tos nunquam non imbecillitatis, mortalitatiſ-
que ſuæ commonebat. Mollior ille certè, quàm
reos deceret;, amictus: ſed mollitiei compen-
ſabat illecebram terrore defluvii. Nam quo-
ties, fluentibus foliis, nudabatur Adam, to-
ties non tam femur circumſpiciebat, quàm
ſuum meditabatur in frondium caſu occaſum.
Ideéôque, quò erat intectior fluore tunicæ, eò
erat mortis recordatione munitior. Suſtinuit
proindè fortiſſimè primos impetus libidinis,
& quamvis ſatur & felix, pudicus tamen
& virgo, poſt epulas, in pomario, propè
fœminam, ſine arbitris, peccator, Lilia ſer-
vavit in foliis. Armabatur ſiquidem fragilita-
te perizomatis ſui Adam adverſus carnis, con-
jugiſque ſuæ aſſultus. Niſi forté procurſu è
paradiſo fluviorum quatuor doctum illum ar-
bitramur, nullam conſiſtere voluptatem, fræ-
natumque propterea ab irritamentis, pro-
briſque petulanti?. Nam ut viſus eſt non
ruiſſe Nehemiæ murus, quem profluens allue-
bat: ità vallatus fluminibus Adam ſtetit in-
victus, abſtinuitque ſe, in Pomario, ſi non
pomo, Hevà certè uxore ſuâ. Clarior hæc
cert? Adæ victoria, quam Davidis fuit.
Nam David armatus erat Dei nomine, mu-
nitus funds, & cum blaſphemo conflixit. At
Adam deſtitutus Numine, captivus Gulæ, ni-
hil ejaculatus, non Gigantem dejecit, ſed repu-
lit œminam. Quis verò non fateatur durio-
rem cum Virgine, nuda præſertim, quam
cum cataphracto Philiſthæo, conflictum eſſe.
Blaſphemum ſiquidem nemo non oderit:
quis verô refugit blandientem? Porrôò for-
tius eſt folio hbidinem compeſcuiſſe, quàm
ſaxo fudiſſe blaſphemiam. Perizomate, nudus
cæteroquin Adam, de monſtro teterrimo, eô-
que blandiſſimo triumphavit. Ego enim
plus thyrſum Hevæ ſubridentis extimerem,
quam minacis liciatorium Philiſthæi. Ideé-
que Adamum Davidi præfero, quòd hic Gi-
gantem;, ille fœminam vicit: hic lapide, ille
fronde pugnavit. Prænorat fragilitatis firmi-
tudinem lapis ille devolutus è& monte in fo-
rum;, ſtatuàmque Babylonis. Nam cùm ever-
ſionem ſimulachri defignaſſet, unam pedum
partem, eâmque fictilem invaſit; ratus non
ſtaturum ſignum, ſed cefſſurum illicò ſibi,
ſi teſtam, cui adnitebatur, ſubduxiſſet. Er-
go, oppugnatione dilatà pectoris, capitiſque;
pPedem perculit, fractâque teſtâ, una membra
ommia ruina involvit. Percuſſt ſtatuam in pe-
dibue ejus ferreis, & fictilibus, & comminuit
os. Tune contrita ſunt pariter ſerrum, teſta,
, argentum, & aurum. Nihil in rem no-
ſtram expingi potuit vivacius. Quod nulla
ſui parte concuſſum ſimulachrum pertuÄſſet
excidium, eversà baſe fictili, ita pertulit, ut

Oliva

non perſtiterit, ſed continuo vanuerit. Naul-

lüſque Locus inventus eſt eis. Liceat mihi proin-
de ridere Sponſam, quæ conſtantiam Charita-
tis ſuæ muliebriter jactat. Et quinam amor
tuus in Sponſum eſt? Ingens, vehemens, in-
victus, inviolabilis. Periclitata tu-ne illum es

aliquando? Scio eum torrentibus non cefſu-

rum. Ignoſco non bellaci. Et neſcis non
quati profluentibus animos, ſed durari. Aquæ
multæ non potuerunt etinguere Charitatem,
nec flumina obruent illam. Et qua ratione
ſubruatur torrentibus amor, ſi murus profluen-
te ſuffulcitur? An non tantam Moſem tra-
xiſſe novimus conſtantiam è flumine, ut ſuam
nec regni mole charitatem ſuccuti ſineret?
Didicit in illa ciſta, quo modo cum throno
luctaretur. Non Matri debuit, ſed Nilo
conſtantiam ſuam. Inſtillata eſt puerulo re-
rum regnorumque deſpicientia; haud eam ta-
men ex ubere hauſit, ſed è flumine. Devo-
lutione illa gurgitum didicit, quùm ejus re-
cordaretur adultus & purpuratus, quam flu-
xæ eflent, quæ nos interdum alluunt volup-
tates. Quare mirandum non eſt, ſi devaſtatio-
nem Æ½gypti Dominus, & flumine inchoan-
dam, & terminandam pelago ſanxit. Percu-
tiam aquam fluminis, quæ vertetur in ſangui-
nem. Nimirum armamur contra gyptias
corruptelas inſtabilis ſeu agitatione, ſeu excur-
ſu elementi. Domari primùm, mox perdi optas
inſurgentes in te illecebras? Præliare flumi-
nibus. Tum enim ſtas, quùm ſtare non poſſe
didiceris voluptates. Memori ſiquidem fragi-
litatis in officio continemur. Non ergo huma-
nitas, ſed doctrina Senis fuit, quæ revocatum
jam filium ut ſtabiliret firmiùs, ſimulando de-
licias, funeris ſcenam adornavit. Adducite vi-
tulum ſaginatum, & occidite, & manducemus.
Non in ſtabulo jugulari pecus, ſed domi juſ-
ſit: ut adoleſcentem ſcilicet, annulo ſtolâque
redonatum, aliquo mortis proludio conterre-
ret. Imô eum non rediiſſe, ſed revixifle di-
Xit, nec prodigum appellavit, ſed defun-
ctum: Mortuus erat, & revixit. Sepulchrum
illi ubique objectavit, ut mortalitate undi-

que conſternatus & ſeptus, in tanta epuli

veſtiſque luxurie, ad libidinem non iterum
relaberetur. Paremus intemperanti convivium,
ſed habeat Academiam in patina. Spectet ſa-
ginam fœderari lanienæ; ut cæſus domi vitu-
lus non paſcat illum duntaxat, ſed erudiat.
Quam ſanè artem coercendæ in filio petu-
lantiæ utinam parentes omnes ediſcerent do-
cerentque. Nam ut Cenſoris fuit ſuppone-
re diſciplinam illecebræ: ità humanitatis exti-
tit, ità deliciis conveſtire terrorem, ut epu-
lando filius, non vapulando inſtrueretur. Et
quæ, rogo, cenſura, doctrinaque ſeverior;,
quàm ambire undique mortualibus filium, cir-
cumque ſupplicem vocabulis, larviſque mor-

Can. 5, 7.

§. Moyſes.

Exod7.18,

Luc.15.2

Eilius pres
igus.

Mortis
memoriai
Tentanis⸗

num re-
medium.

Correczio
mitis.

Correltio

ſi ſuavis

tis adſtrepere? Verùm non feretro invecta

Clotho adoleſcenti, ſed conchâ, pateraâve.
Sepulchrum illi ſuffodit, ſed myrto ridere;
non ſqualere taxo ſpeeum imperavit. Mortem
intueatur, ſed arridentem in ferculo; ſed in
macello blandientem; ſed plus lactis, quark

cruoris prodigam: ſed delicias, non pelles;

invehentem. Quis autem intueri funus recu-

ſet, ſi ſapidior eſt, blandiorque Libitina;
quàm Ceres? ſi non lictorem Mors ſubmit⸗
tit, ſed pincernam? ſi ſupplicium, non caſti⸗
gat compertum libidinis: ſed recuperatæ eonſ-

ſimnhu
“ N
Dls, 1
lae,
Gen O
ſoe con
Pinhyh
nubus n
Gelo. Cl
llinator
(uis pon
14 Mn
i belor
Klomon
gon tamn
i kun
ete tib
kige
u, hine
u ncet e
a yel
hint.
ultate
u. Natun
Clantiæ⸗
Air mete⸗

5
ſpelt /

tale.
Gari no
1e dr
vocimmum
Aluni en
Utti ir
Cclo Mar⸗
hno, qn
le lt e
orel ind
Alumm ern
tolls, t
G. daumrale
nmm
Enhellgtes

ehlant!

Demn mndven
Ium tenp
Mn DNoN
nunſce
, Ki
Chantr.
du Mue,
llas moche
n cin
dn, gi
ge l
1e m
1r lhn
oſte
dmnin
Pwchi
ku

ANdent
aniin ſcium pudicitiæ non jejund „ ſed opiparè; lau-
nin, dat? Nullus ità poſt victoriam coronatus eſt
Ginn filius, ut hic caſtigatur, poſt ſervitutem „ à
dhene: Patre. Non eum ſanè inemendatum emiſit .
1te quem morte inter ſepſit. Porrô ut Senex filio
bun ni ſtolæ conviviique luxuriem typo funeris in
tn pPhiloſophiæ palæſtram convertit: ità ſucceſ-
Ari e ſoribus ſuis Salomon Lycæum ſtruxit in ſo-
⸗ Ga Can. 3. 10. lio. Columnas ejuss, inquit, fecit argenteas,
un reclinatorium aureum, aſcenſum purpureum.
mnu Quis non ſentiat deſignatum funus in purpu-
“M‧ Ms P ra? Nam cruore melius „ quàm ceruſsà, mor-
* ue tis pallor expingitur. Voluit ergo ad thronum
irs 1 Salomon adire Principes per ſanguinem, ut
R non tam faſtum, quam vulnus meditaren-
di in tur in humanæ faſtigio dignitatis. Scito ſuo
in funere tibi pompam conſignaſſe conchylium.
en genl; Ideéque quàm ſit interitui obnoxia proſperi-
au i tas, hinc quoque conjicito, quod ſcilicet re-
Ummm. Dh ie non nidet ex morte. Plaga eſt, quam vos purpu-
alin a berbient. ram appellatis; graderiſque per ſanguinem in
Natgg, umt Dienia: Dpulvinar. Quamquam cur miremur inſeſſum
m Aurd. ze eieur fragilitate thronum à Salomone in hac re-
dek,chik bumilitati: rumn naturæque viciſſitudine, quando in regno
Hummk int conſtantiæ Agnus ſuum propè thronum mi-
go lannt n Apoc.46. Tare mMare; illudque vitreum, voluit. Et in
Vertenn ſn poc: conſpeltu ſedis tanquam Mare vitreum, ſimile
CoN Ayf cryſtallo. Ne Numinis quidem ſedem ſuſpe-
tione,ſlenc Ctari à nobis debere cenſuit, ſine recordatio-
m,mok ne aliqua fragilitatis. Adeò fallax Curulium
8: Mrelire lenocinium eſt, ut ne in Coœlo quidem reſpe-
un kae mit cCtari eas à nobis voluerit Dominus, ſine mor-
drin gudhntn talitatis typo & inconſtantiæ. Quid facit in
. Nnen Coœlo Mare, ubi nullus inſanit cum equitibus
it, er inu Pharao, qui demergatur? Facit, ut conjicias,
nis, Gnlut quæ ſit regnorum in terris inſtabilitas, quan-
urit Aun do vel in Cœlo ſedem regnantis Agni, ad mor-
, nun talium eruditionem, tum vitrum, quo nihil
n, A nt fragilius „ tum Mare, quo nihil eſt inquietius,
t, n Alicimi⸗ circumvallant. Quod ſi per Mare ad Agni
ihce ſeri. thronum aſcenditur; quas, rogo, perpetiere
. 1 lunt tempeſtates, ſi eò acceſſeris, ubi Leones im-

peritant? Et in conſpettu ſedis tanquam mar
ve vitteum. Haæc me vox in eam opinio-
nem inducit, ut ſuſpicer, nulli patere Curu-
linm tempeſtates, niſi conſidenti. Ait enim
fuſum non coram adſtantibus Mare, ſed co-
oren ram ſede. In conſpettu ſedis. Ergo non miran-
dum, ſi & regnantes ſuam ſortem lamenten-
tur, & ſi iis thronus imponit, qui ſedem au-
cupantur. Patet non pavimento, aut gradi-
bus Mare, ſed ſedi. Si eò inſilieris, videbis,
quas modòô expetis, tempeſtates. Et hac qui-
dem circumductâ foſsa muniuntur in Coelo

avit A
t mortaitr d,
, in tiu f

ſans Min ⸗

lhummiud biaque diſcrimen. Nos verò fabricamur glo-
ertoen Ei Tiæ ſolium de lignis Setim corrumpi neſcus,
iſner ut ſuſpicionem omnem mortalitatis noſtræ à
ciugen ſede noſtra arceamus. Et miramur, ſi Qinis
hulbinfiu impavidus in tanta ſecuritate ſuperbiat? Et
i, Emiß, quando trepidemus in ſolio, ſi, quos Cete
n been! grandia vix terrerent, immunes eos vel à tere-
Grcs dine facimus? Dediſco mortalitatem à ligno;
d i/ cui nullum vectigal imponitur, quo ſe fa-
e Ne teatur elementis obnoxium. Num nos pa-
ee h, rum ſolicitabat imperium, parumque dignitas
db, à noſtra nos mortalitate abducebat, miſi me
, nf⸗ quoque ſedis incorruptibilitas oblivioſum eſſe
liig, ſ cogeret cariei? Sepulchris vallati undique
unnen ſbis vix funeris recordamur: & mortalem me
Aae . eſſe credam, ſi ligno inſidere me video im-
Nent N e mortal? Non itaà certè deliravit Salomon;,
Nns ithicæ Tom. II.
d NE.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

throni, quibus nullum imminet a faſtu ſuper-

303
qui lectulum ſuum haſtatis ſexaginta muni-
vit, & ſepſit, non ut mortem à Regis corf-
Pofe arcerem; ſed ut animo Prineipis morta-
litatem diu noctuque obtruderent. Non timuit
acceſſum mortis Salomon, ſed receſſum mor-

Salomon,

talitatis extimuit. Haſtis proinde, teliſque

ſuum quoque thorum vallavit; ut, vel inter
delicias, tanto mortis apparatu mortalem ſe
eſſe recordaretur. Juis enim inter haſtas fu-
neris non meminerit? En lectulum Salomo-
nis ſexaginta fortes ambiunt; omnes tenentes
gladios. His ambiebatur Salomon Nymphis.
Utinämque cubaſſet diu in hoc thoro;
nunquam ille certè, tot inter vigiles, dor-
miviſſet inter Ammonitidum & Sydonia-
rum amplexus: ſed armorum ubi eum tæde-
re cœpit, mox ofſculis ſeductus, à thalamo
ad delubra raptus eſt; ingenti mortalium do-
cumento, quando mulierum tabo ſal terræ;
imò & coli, ità eſt infatuatus, edmque in
ſaniem reſolutus, ut in ſterquilinium ſu-

Can. 3. 70

perſtitionis atque libidinis, Templi olim

fundator, & arbiter æquiſſimus meretricum;
abjectus ſit. Et unde tanta morum corrup-
tela, in tanto nitore ſapientiæ?? Commutatum
eſt ferrum argento , æquatæque ſunt Cedri
ſycomoris. Fecitque, ut tanta eſſet abundan-
tia argenti in Jeruſalem, quanta & lapidum:
& cedrorum præbuit multitudinem quaſi G-
comoros, quæ naſcuntur in campeſtribus, In
ea Cedrorum copia, què ſe Salomon crede-
ret moriturum? Irrepfit ergo per incorrup-
tionem corruptio; Cedriſque incorruptis fa-
ctus eſt Salomon obnoxius corruptelæ. Scio
cariei Cedros non obnoxias; ſed illud Plantæ

immortales cum teredinibus iniere pactum;

ut quàm ipſæ fuerint corruptionis immunes;
tam reddant animos membrâque obnoxia cor-
ruptelæę. Anteceſſere proinde Hierololymis
Cedri, ut Libido ſequeretur: quæque ſtru-
xere Templum Domino, lupanar Regi con-
ſtruxerunt. Mira ſanè vafricies eriminum,
quorum ſaniem lignorum invexit incorruptio.
Tami eſt obliterari fragilitatis memoriam
in homintun mente. Id enim egit in Salo-
mone Cedrus, quod in Davide egerat Beth-
ſabea. Quique inter ſcorta ſederat arbiter;
gladiumque tractaverat, paratus, ſi oporteret,
quod ſupererat, peccati germen ſecare me-
dium, mochatur in ligno, thyrfſis inter foœ-
minas depravatus. Sud ergo felicitate infatua-
tus eſt Salomon, quem cùm vidiſſemus inter
mulieres virum, vidimus eum mox in ligno
fœminam. Adeèò illi ad corruptelam ſedis in-
corruptio offecit. Contra, ſanctior Abraham
incorruptiorque, poſt triumphum. Ne ſub-
tegmen quidem rapuit in tanta prædæ opulen-
tia. Quatuor enim debellaverat Reges, eôſ-
que ſpoliis graves. Nimirum vicerat in trecem-
tis. Qui ſanè numerus, omnium conſenſu
interpretum, Crucem Domim deſignavit.
Ergo, qui funeris imaginem prætulerat in co-
horte, & pugnavit fanctè, & incorrupte
triumphavit. Numeravit expeditos vernacu-
los ſuos trecentos decem & olto. Quo in nume-
xo, ſi, ut ajunt, Crux adumbratur;, hac ſub
umbra ab aſtu ſeſe Patriarcha defenderat, ne
per diem pfoſperitatis ureretur à Sole. Pu-
gnaturi utinam haberemus præ oculis, non
laurum, ſed cupreſſum, ſepulchrum, non
triumphum, Vincuntur plerumque Victores,
quos videas telis hoſtium invictos, manubiis
Cs 2 mox

2. Reg. is

Gen, 14 1 .

Mortiftca-
tio Paſſio-
num.

S. David.

2. Reg 26.
7.

Inimici dè

Sebzio.

Omnia Ju
Nis toope.
vantur in
Sonua n.

Eratiæ coo-
perangum.

2. Eſdr. 2.
14.

Tr-ibulat i

Peœnitentia
Pera. *

2. Reg. 4.
at.

Eceleſtaſti.
cæ Juriſdie
Eionis vio-
Satio, cri-
vnen enor-⸗
boae.

mox corruptos, victôſque à devictis. Qui ſa-
nè ſi funeris recordarentur, elati non effer-

rentur. Verùm, dum triumpho ſuperbiunt,
quàm fœdè ſuperentur ab aura non vident,
quos ferro teliſque nihil infractos hoſtis ex⸗
paverat. Mirari conſueverunt Davidis abſti⸗
nentiam nonnulli, quod occaſionem potiundi
hoſtis regnique nactus, eam neglexit, ſola Re-
gis haſtâ & tentorio abreptâ. Sedenim quæ vide-
batur opportunitas explendæ iræ, frænum
erat erupturæ. Cumque vidiſſet, inquit, Waäi-
lem dormientem in tentorio. Exclamavit Abi-
ſai: Concluſit Deus inimicum tuum bodie in
manus tuas. Erras, Abiſai; tu enim ſtertis
longè altius, quam Saül. Nam ille dormit, S
ſilet: tu ſomnias, & garris. Tibi ne cædendi
hoſtis adveniſſe videtur dies, quòd ſupervene-
rit David dormienti? Imò evadendi tempus
eſt. Inhibebatur enim mortis figurà Davidis
ira, ne hoſtem jugularet, & quàm Saul ſomno
exponebatur ad necem, tam ſomno a cæde ſer-
vabatur. Jacentis enim ſitu pariter & languore
in mortis conſiderationem David inflexus, co-
horruit, pavitque hoſtis infirmitatem, cujus
deluſerat tum furorem, tum Eaſtam. Ergo
nequiit in Chriſtum Domini ferrum diſtringe-
re „ quam à funere imago mortis ſervavit.
En ad Torrentem murum inviolatum. Tam
enim eſt, non labi parietem juxta profluen-
tem, quam ultionis libidine Davidem non
dejici propè dormientem. Stabis tu quoque
contra titillationes impulſfuſque criminum in-
victus, ſi mortis imagine, & à cæde hoſtem,-
& ab homicidio tu te deſenderis.

Et aſcendi per torrentem nocte, &
conſiderabam murum.

Idimus hactenus ſitum propè Torren-
Vd murum, aut revera non everſum a
Perſis fuiſſe, aut ſubrutum Nehemiæ non vi-
ſum. Qui cùm de reliquo moœnium ambitu
infauſta pronunciaſfſet, inquiens: Et egreſſats

Jſum per portam vallis, & conſiderabam murum

Jeruſalem diſſipatum. Ubi hac de parte pa-
rietis loquitur, haud illam arguit corruiſſe.
Conſiderabam, inquit, murum. Quid ibi erga
lapides ageretur, mittamus quærere. Expri-
mamus è ſaxo duriſſimo literæ, quo animus
inungatur, oleum Spiritus defæcatum. Ergo
non imputantur parieti rimæ, id eſt, hiaſſe non
incuſatur animus, ſi calamitatis profluente per-
luatur. Ea enim vis eſt infortunii, ut cordis
ſciſſuras illicò ſarciat, & non ruiſſe credatur,
qui aquâ madet ærumnarum. Huic mihi viſus
eſt ſubſcripſiſſe ſententiæ David, quuùm ſuis
Saüli lachrymis parentaret, juga Gelboë exe-
cratus. Ibi abjectus eſt oclypeus fortium, lypeus
Sauül, quaſi non eſſet unktus oleo. NKaul & Jona-
thas amabiles & decori in vita ſua. Ita ne à Sa-
muele, imò & a Numine David diſſentit?
Quem Samuel objurgavit, quem Deus abje-
cit, eum David commendat, effértque præ-
coniis in cœlum? Ubi ergo chriſmatis fragran-
tia, in tanta ſanie, tabéque tanto tranlgreſ-
ſionis? Regem vocas captivum ſceleris? llla-
Chrymaris occiſo, quem Deus vetuit defleri
reum? Tu amabilem vocas, quem Dominus
inamabilem dixit ?à Veſtitas ab eo coccino
memoras filias Hieroſolymæ, quem nemo
non ſcit concerpſiſle Levitarum Ephod, & byſ-

—

Oliva S

ſum in Nobe? Quomodo, inquit, ceciderunt ro. Sasl „e
buſti? Ceciderunt ſuâ obruti ſcelerum mole. mus Homi.
Ecquis enim Dei juſſu moreretur, ſi viveret er5.
Saül? Quis cadat in poſterum „ ſi Saul non oramodi
rueret? Quis, Cain? Occidit ſacrificantem:
ſed Sauül ſacrificos, Levitâſque concidit. Quis,
Achab? Audiüt Eliam ille, cùm is contempſe-
rit Samuelem. Quis, Semei? Petivit te ille
lapidibus profugum: hic te pſallentem niſus eſt
haſtà trajicere. Quis, Nabuchodonoſor? Sed-
enim ille adoravit mulctantem ſe Deum, hic
Numen, à quo extollebatur, abjecit. IIle fa-
ctus eſt inter feras aut Agnus, aut Vir: hic
inter Agnos Lupus evaſit, deſiitque vir eſſe,
ubi hominibus ſolio extare coœpit & hume-
10o. Qus denique, vivente Saül, occumbat,
ſi vel Jezabel collata Saüli, non Jezabel vide-
tur eſſe, ſed Judith? quando ipſa unius cruo-
rem Nabuthi extillat, hic Levitarum octo-
ginta quinque ſanguine merſatur; eò dirior
Pharaone, quòd ille paſſus eſt in mari rubro
ſupplicium, hic in rubro ab ſe mari proſuſo
ſupplicium intulit; cumque iis, ductore Pha-
raone, perierit fuctibus Ægyptus loricata,
iis depreſſa eſt undis Nobe, non ferro cincta
militari, ſed gemmis renidens Sanctuarii. Tu
ergo ſæviorem monſtris, pollutiorem impiis,
diriorem tyrannis Principem non perüſſe tan-
tùm doles, ſed inclytum, ſed fortem,
ſed amabilem dicis? Ab interioribus egredie- J0b, 37.3.
ur tempeſtas, & ab arcturo frigus. Flan-
te Deo, concreſcit gelu, & rurlum latiſms
Funduntur aquxæ. Frumentum deſiderat nubes.
En;, ut nulla ſpinarum mentio, poſt gelu.
Imòô cùm, ante procellas, de feris & ſpe-
læis vaticinatus Job eſſet: Ingredieuur beſtia
latibulum, & in antro ſuo morabitur. Poſt
imbres & turbines, nullius veſtigio mon-
ſtri ager conſignatur, nullius aconiti amarore
ſegetes polluuntur, mna frumenti ſpica expul-
lulat, unumque eſt campi tripudium, erum-
Pente undique tritico. Imò tum beſtia receſſu-
ra in antrum prænunciatur, cùm ſævitura
tempeſtas eſt. Ut ſcias, non modèò amne ca-
lamitatum defluente eradi plerunque ſcelus,
verùm etiam defluxuro. Ait ibi denique Job:
Ahb aquilone aurum venit. Unde ſcilicet ſup-
pliciorum olla inundat, inde nobis opes ſcatu-
riunt. Tantum ibi metallorum excoquitur ad
ornatum, quantum ad poœnam effunditur ful-
Phuris. Horrueras, gelu viſo, præviſäque tem-
peſtate? En quà mundus eluatur fſæce, quâque
opulentià recreetur. Spinarum, poſt procellas, Perſimin
germen nullum, culmi ubique frumentaâque; S .
beſtia nulla, & auri copia ex aquilone inexhau-“t
ſta. Quæ omnia deſignantur in arvis, ut colo- Trntathns
rari ea ſcias, effingique in animis & poſſe, & emedium.
debere. Amemus ergo calamitates, ferarum . paa:,
expultrices; turbines ſeu torrentes diligamus, teniua verd
quorum impetu Mens ſpinis exuitur, ornatur- Ru.
que animus manipulis & metallis. Frumentum Job. 7 .
deſiderat nubes: ab Aquilone aurum venit: In-
gredietur beſtia latibulum. Quid his beatius
vaticiniis? At ſecuritatis, ubertatis, & opu-
lentiæ parens non Iris, ſed turbo eſt. Ab
interioribus egredietur tempeſtas, & ab Ar-
turo frigus. Ergo ferendis damnata tribulis
terra, tritico auréque foœcundatur, non ſi Pa-
ctolo inundetur, ſed ſi gelu opprimatur. Quid
proinde feret animus opum ſegetúmque æ=
rumnis cultus, ſi ad frumenta metallâque eru⸗
ditur tempeſtatibus campus? Nonne Vder,

lbid. 8. 1

Ibid. 8

n e
trant
ſins 4
G3 e 1g
li.
iut i
n nſi⸗
14 M; n
ige len
bettas
e, it⸗/
let ier
bet &
umn ſl
n &
ur, &
ugatn.
Jelue⸗ Int
tu, ut
Eorupe
r e Th
thſabea
ns kadin
ſungvin
Potuleit,
ls, nier
urum amn
1US, a0t
nile kertn
Lab, gli
(lum eloe
Nal, pol
mer, G
le enr,
„ j .
Prolace min
Nilet, non
unled Moecli
5 meſcentenn
Ter flium
itrte in
Gecſe dan
“ inene
4 Nebentu d
Uunmr I⸗
n nin
nt
1 denit,
Cele,
lod com
bre inol
Forocayen
drpinuit
W don 4
ln, l
,Mod Cenr
e kene
lem ir
eto
niid,
arenti
Erletn 0
enſnlne

thite

5 lerigl

Cclenn 4 4

ut, e

lain

Cnalt
Alenenii
otorglnſ
n ſe Dan

, A ,
. 64, 3
elier ch
ccehlt l
Rln
von Rrbe i,
ihlr int
Leywitaumn g
werlent i
kinnnt
ſ mu ne
ei, Achel
Deyrtr Une,
, Mn kenn ii
Eens Jenllum l

hinus reten ..

tumentihuct
tiipudn en
E, 4
wom baiund
tur, n N
Non Moldar“
Pennge 3
bicenigel
Unmde le ,

de wbia

=

Namitate
Orrettei
3 exvitu 0
rul
e umnn
en,
lbarth/ g
uuk⸗ 7
nlui,
1oun⸗ “
n

.

in Cap. II. Lib. II. Eidræ. 305

tum quoque cùm ſpinæ lererentur in poe⸗-

nam tranſgreſſoris „ non denegatam campe-
ſtribus ſegetem, ſi eà tamen anhelus exul ſuo
Gen. 3. 15. ſudore rigaret. In ſudore vultus tui veſobris
pane tuo. Adeò tribulos editurus ager, cala=-
mitate in ſpem annonæ ſubigitur. At quam
non ruſticè, has inter delicias detritæ ani-
Ia. I1. . mæ, ruſticatur Eſaias! Et egredietur, in-
quit, virga de radice Jeſe. Noli horrere; nam
virgæ ſeveritatem non poteſt non ſequi cum
ubertas „ tùm verò etiam innocentia. Et
Ros, ait, de radice ejus aſcendet: & requieſ-
cet ſper eum ſpiritus Domini. Suis ſquale-
p.at & ſordibus & dumis Davidis domus;
quam radix Jeſſe deſignabat. In ea ſiqui-
dem & mœchatur David, & Amnon pol-
luitur, & graſſatur Abſalon, & Salomon
denigratur. Verum ubi inter radicem ger-
ménque interceflerit virga, ità ſqualor repur-
gatur, ut unde rubus videbatur erupturus, in-
de proruperit flos. An tu putaſſes orituram
aut ex Thamare fornicaria, aut adultera &
Bethſabea Virginem? Infecta tamen crimi-
nibus radix rigore virgæ ita familiam ſaniei
& ſanguinis expiavit, ut candorem vitæ
protulerit, edideritque nullis aſperſum ma-
culis, næviſque ſpeculum. Adeò;, ubi ærum-
narum amnis procurrit, aut non nutat mu-
rus, aut pro reconcinnato habetur,; nec
ruiſſe fertur, ſed ſtetiſſe. Quam ergo ſapiens
Joab, qui, ut Abſalonem tabo fratris infe-
ctum elueret, torrentem ore Thecuitidis

effudit; ubi demerſus adoleſcens viſus eſt

2. Reg. 14. Patri, poſt cædem, incruentus. Omnes mo-

14. 21. rimur, & uaſi aqu«, dilabimur in terram.
Vade ergo; & revoca puerum Abſalon. Noli
Felicitas irari, ſi RH atri viſus ſi
wig. proinde mirari, ſi prodigus & Patri viſus ſit

miſer, non ſceleſtus, & fratri non infelix,
Filiur gpre ſed moechus apparuerit. Nam luridum, fa-
digu meſcentem, pannis illuviéque obſitum Se-
nex filium conſpexerat: ideôque, deletis ca=
lamitate luéctüque crimimbus, non tam pec-
Luc.15,so. caſſe illum credidit, quam periiſſe. Perierat,
& inventus eſt. At, quæ nuditate maculæ te-
gebantur Patri; fratri ſtolà annuléque retege-
bantur. Ideoque & Seni miſer, & fratri per-
fidus viſus eſt. Poſtquam filius tuus hic, qui
devoravit ſäabſtantiam ſuam rum meretrici-
bus, venit, occidiſti illi vitulum ſaginatum.

Tribulatio
tstilis.

Videſ ne, ut illecebris plaga recruduit; 3;

quod commiſerationem excierat crimen pæ-
dore involutum, deliciis ſaturum maledicta
provocaverit. Scelus glande expiatum, ſagi-
nâ reviruit; viſuſque Seniori fratri prodi-
gus non Agnus innocentiâ, ſed hircus pe-
tulantià, eſu, ructuque Vituli. Lautiis ut
caro prodigi refloruit, ita Spiritus quodam-
A4.o i. modo defloruit. Nam ut ſerpentia reptilia-
que terræ non immunda, ſed ſanctificata,
præcone Angelo, denunciantur, quòd ea cæ-
di à Petro Dominus imperaflet: ità, e con-
trario, prodigus ſaginâ Vituli viſus eſt fratri,
non parenti ſupplicaſſe pro venia, ſed ſcortis
per ſcelus convixiſſe. Quæ Deus purificavit,
tmu commune ne dixeris. Et quàâ ratione expia-
verat Aſpides? Viſceratione. Surge, Petre;
ccide, & manduca. Laniena veriof eſt vene-
AKar a. m, criminiſque fullonia. In ſuo enim cruo-
lamitate 1E vel Angues eluuntur. Hinc eſt; quod ob-
fliv. torpuifle videri poterat Angelus, qui, chm
Saram vel cachinni ream erat damnaturus;
tumoris fugæque conviétam Agarem ne
Pthicæ Iom. II.

arguit quidem. Agay, ancilla Narai, mnäle Gen. 16.8.
venis “ & quo Vadis “ Nonne ſuperbis Deus
reſiſtit ? Cur, ergo Angelus tumenti ad- Status me=
blanditur .Ægyptiæ? Non toleratur cachin lioets tua;
nus in Domina; & diſſimulatur tumor in
ancilla? Nimirum epulabatur lautè Sara, Paupertas
vitulis, azymiſque recreata quotidiè; cum purgats
Agar erraret in ſaltu, feris objecta; &
gregum expers, tam Urſos ſuis carnibus
expletura, quàm ne agni quidem armo ab in-
commodis eſuriei & itineris ſublevanda. Ideò
inopem victus vitæque nequiit tumoris An-
gelus arguere. Occulebatur enim calamitate
flagitium: & quemadmodum Jacobi lævor
aſperitate pellium tegebatur, ità ſuperbia
gyptizæ tot premebatur incommodis &
fugientis, & affliétæ. Quod ſi ſuperbia;
quæ parens criminum eſt, fugs, quæ non
Ponitentia, nec calamitas, ſed duplicata perfi-
dia haberi debet, ità contegitur, ut nec in
vernula reprehendatur: quæ, rogo, crimina Pahizehslia:
non eluentur in ingenua ſanctioris uſtrina Poe-
nitentiæ?? Tu perfidiæ arguêris in ſaeco Mort keg⸗
ponitens: cuùm tumoris in fuga ſerva non ar- 4
guatur? IIlhius delebitur contumacia novà Puſiitanis
criminis ærumna: & tibi adoleſcentiæ non re- mes.
mittetur laſcivia, toto Evangelii jugo degra- Serupert
vata, legiſque clavis confixa? Vivit Agar de- &. h.
laſſata rebellionis incommodo: & ego dam- ra ſperst⸗
nabor, qui Domini reverentià Crucem meam
quotidie ſuffero? Superbit Ægyptia, præ
languore impunita: & nos cædemur liberio-
ris flagitio ætatis, qui veriores ſumus Abra-
hæ filii, non tam de lapide excitati, ut viva-
mus, quàm molà Legis, ut occumbamus, de-
triti? Sugillatur ſeveriſſim?è David; unius Feliclism
adulterio fœminæ inquinatus: & Judas colit Peccata
. . . r. Lra Viors.
impunitus cum nuru ſua. Ad illum mitritur
Nathan, illi gladius infligitur, illi fama deni- 4, Davi
gratur, illi filius occiditur, illius uxores pro-
ſtituuntur, in probrum ejus & poœnam, hoſti Felietas
pariter & filio. Hie veròô nullius cenſurà Va- oαα
tis notatur, nullo uſquam infortunio næ- T,itulatis
vum criminis eraſit. Quare ergo & illi tela;, miilis.
& huic neque virgæ intentantur? Peccavit
enimverô alter in purpura, alter nutavit in Pecrs=
funere. Et, quando Italiæ Academicis præ- graviara.
cipuè ſcribimus, dicamus ita: à feretro uo
ris dilapſus eſt Judas ad lupanar Thamaris: Dignitas
David à ſtragulis in amplexum proruit Beth- "ι½,
ſabeæ. IIIe velificavit in cupreilo ad myr-
tetum: hic & laureto navigavit ad myrtum.
Audi: Accidit, ut ſurgeret David de ſtfato . Reg. iis
ſuo poſt meridiem, & deambularet in ſolario?*:
domus regiæ, viditque mulierem. His erevit
flagitium illecebris. Contra; de Juda mihil
non plemum ærumnarum. Mortua eſt klia Gene33. 15.
Sdue uxor Jidæ; qui poſt lubétum aſcendebat
ad tonſores ovium. Quam cum vidiſſet (Tha-
marem ſcilicet) Judas, ait: Dimitte me; ut
coeam tecum. A funere ibatur ad gregem.
Hine lachrymis, inde ſudore aſperſum facinus
cædentis iram Numinis evaſit. Neg enim ruiſſe
totus videri potuit, temperatâà laſciviæ illece-
brâ dolore funeris, laboréque pecuariæ. Qua-
re conchyliati proles adulteri mori jubetur:
pelliti fœtus inceſti reſervatur in germen Nu-⸗ S
minis naſcituri. Judas autem genuit Bhares & Mattir. l
Zaram de Thamar, Et negas pro ſarto ha-
beri murum propè torrentem; ſi lugentis
adulteri genimen in ſpem regni & falutis
educatur? Obfuit tibi, David; non tam

Religionis
perfectios

306
ſceleris macula, quàm nitor prætextæ; dam-
nariſque, ut ita, dicam, felicitate veriùs,
quàm atrocitate flagitii. Mihi crede, ſtra-
tum te collidit, non illud tamen in quo mœ-
chus jacuiſti, ſed ex quo felix evigilaveras,
poſt meridiem. Purpur penè inquinatior re-
nunciaris, quàm libidine. Nam Judas geminos
edidit, nec ſugillatur: tu unum deſignas, &
plecteris. Monſtra ille carbone rogi delineave-
rat: tu verò Cyclopem tuum coloraveras im-
perii purpuriſſo. Patrocinatus eſt mœchanti
Patriarch? tum luctus, tum cinis. Damna-
vere ſcortantem Regem tum victoriæ, tum
villi. Ut video, tua te laurus objecit ful-
guri: ille fulmen gramine declinavit. Si verò
mihi non credis, audi damnationis verba.
2. Reg. 14. Hæc dicit Dominus: Ego te unxi Regem ſuper
9. Wrasël. Quare ergo contempſiſti verbum Domi-
ni? Quam ob rem non recedet gladius de do-
mo tua, uſque in ſempiternum. Virga regni
in virgam Judicis ſylveſcit, fitque contra te
ſica de ſceptro, ideò periturum, non tam
quòèd deliqueris, quàm quòd regnaveris. Re-
gni oleo iræ cos perfunditur, ut ferrum acuat
in peccantem. Et ſanè, ut ad feriendum
oleo telum reſtergitur, ità lachrymis ferrum
ruginat, éſtque ad ictum hebetior. Noli
ergo mirari, ſi & David inunctus oleo
vulneratur, & delibutus lachrymis Judas non
cæditur. Retunditur humore jaculum, liquo-
re lævigatur. Libet iſta curſim in villico &
conviva expendere: quorum alter reus chla-
mydis fœdioris, vincitur illicò, & in ergaſtu-
lIum retruditur: alter dilapidationi rapinam
aggerendo, gratiam Principis recuperat,
Matth. 22. Juam amiſerat. Quomodo buc intrafti, non
abens veſtem nuptialem 7 Mittite eum in te-
nebras exteriores. Contra, de dolo villici mi-
Luc. 16. 8. nimè queſtus, Laudavit eum, quia prudenter
gtatus me- feciſet. Ergo-ne rapinarum apud Dominum
ui s impunitas, & rituum obſervantia tanta, ut
FfFimbriæ negligentia catenis luatur & te-
nebris? Decoctor commendatur latrocinio;
amicus damnatur illuvie? Quid peccari leviũs
potuit, quam aſſediſſe menſæ non tunica-
tum? Quid verò patrari potuit atrocius, quàm
dilapidationi patrocinium furtis, latrociniô-
Luc.16. 6. que conquirere. Quantum debes Domino
meo? Centum cados. Nribe quinquaginta. Et
non ſuffigitur cruci prodigentiam rapinâ con-
tutatus? Imò villicationem recuperat. Nimi-
rum peccavit alter in patina; alter in angore
& ſarculo latrocinabatur. Mœrebat villicus,
dimotus præfecturàâ: liguriebat conviva, cya-
this patiniſque lætus. Ergo, quod minueba-
tur angore ſcelus, luxurie profecit. Suo æſtu,
ſuiſque curis latrocinium Villicus extenuavit:
farta epulis negligentia facta eſt ſe ipsâ gran-
dior, majôrque latrocinio. Furaris nullo la-
quei metu, ſi angeris: catenis es obnoxius, ſi
cœnes non togatus. Adeò tumeſcunt hilarita-
te peccantis in trabem ſtipulæ?, cùm moœ-
rentis decreſcant trabes in ariſtas. Oderat
profectò Joſeph flagitium, illique ſcelus ſuâ
erat fœditate inviſum. Ruiturum ſe tamen
deſperatius credidit, ſi in tanta rerum, do-
Gen. z9.2. Miriique ubertate peccaſſet. Nec quicquam eſt,
quod non in mea ſit poteſtate. Quomodo ergo
§. Faſephe poſſum hoc malum facere à Horruit pruden-
tifſimus Adoleſcens non tam Venerem,
Felieuce quàm Cererem, metuitque plus Pluti re-
2 *ae,ò ñ dimicula, quam jacula Cupidinis. Nam, in-

12.

Oliva

7. D
quit, ſi fornicarer in ſaxo & ſulphure Dra th
Lothum, mea noxa calamitate utcunque ſu ,lanen
tegeretur. At luxuriari in abundantia pa- ih⸗
nis, ſcelus eſt Sodomorum, quod ſolo ſul- po ie
phure diluetur. Frænum mihi felicitas eſt, ,lli⸗
quæ calcar eſſe ſolet ad facinus: nec ſervi- h an
