icordia, ejus, ut ità dixerim, & furoris cicuta Tobias,
Abraham & Jonas teſtantur. Quorum alter
nactus eſt in Ceto cymbam; alter ex hian-
tis in perniciem ſuam jecinore piſcis, phar-
macum hauſit, non funus: medius denique
inter hos Patriarcha,; quùm tenebros ad
veſperam inhorruiſſet caligine, igmita & lam-
pade imperii ſtillaſſe ſibi omina miratus eſt.
Gen. 15. Facta eſt caligo tenebroſa, & apparuit olibanus
fumans. In illo die pepigit Dominus fœdus cum
Abram , dicens: Jemini tuo dabo terram hanc.
Quis ſomniaſſet egreſſuram è& clibano regni
virgam? Quis latere putaſſet in rogo pur-
Zitulazio Puram? Quis expectaſſet tantæ meridiem feli-
funi fetiet. citatis è caligine? Ut autem videas eò uberio-
rem parari tibi à Domino fauſtitatem, cùm tibi
Tribulatio hinacior furor ejus incumbit: Accipitres pri-

miluai. WMum in Patriarchæ hoſtias irruêre. Quibus vix
Derſecurz abactis, ſubrutilat quidem felicitatis flos ali-
, quis, ſed pertenuis. Deſcenderuntque volucres

Ethicæ Tom. II.

Jeptem lampades ardentes ante thronum.

121

Juper cadavera. Dictumque eſt ad eum. Subji- Gen. 15.
cient eos ſervituti. Poſt hæc egredientur cum ma- I.
gna ſuhſtantia. Vide, quàm exilior ſit fauſtita- „
tis ſpica, ubi calamitatis languidior procella eſt. Feltse
Opulentia conſequitur vultures, ſoporique mi- oriaulatior
nimè blando eruptura libertas adblanditur. *.
Prunas veròô ſceptra inſequuntur, fulgurâtque
& nebula chlamys. Ubi emim ſævior debaccha-
tur turbo, ibi gratior adoleſcit hæreditas, non
compedes tantùm ſervitutis incidens, verum &
coronam attexens principatus. Quid non ærum-
narum metuiſſes è rubo ignito? Adde vatem
increpitum, excalceatum, baculumque in
anguem converſum. Hic planè aut truciden-
dus Iſfraël eſt, aut durius vinciendus. Audi to-
nitruum. Vidi affiétionem populi mei, Et ſciens Exod 3. 8.
dolorem ejus, delcendi, ut liberem eum. Ergo-
ne ideo terret Divinitas, ut irroret? Rubus.
Quid immitius? Ignis. Quid voracius? Excal-
ceatio. Quid probroſius? Anguis & baculo.
Quid nocentius? Horror in Dei vultum reſpi-
cere non audentis Quid triſtius? Et tamen, tot
inter monſtra, ſuppliciaque, Iris emicat Liber-
tatis, Opum, & Regni. Prodiit & Chriſti labiis Apoc. 1.
præacutus utrinque gladius. Quod tu putas ſtri- 16.
Cturam ferrum ejus dexteram, cujus os ſicam
prorfhit pro lingua? Certè ſi labia vagina ſunt
enſis, in dextera aut Goliæ haſtile præferetur,
aut clypeata Davidis arx, unde armorum genus
univerſum expromatur, inferetur. Falleris.
Sideribus manus ejus ornatur. Habebat in dex-
tera ſuu ſtellas ſeptem. Quédque clementiæ fi-
dem excedit, ipſo labiorum gladio non terror
inducitur, ſed timor effugatur. Noli timere,
ego ſum primus & noviſſimus. An non hæc
amoris portenta ſunt? Miraris jam, poſt non
illicò exauditas matris preces in Cana, verſas
aquæ hydrias in vini amphoras? Et de ibrono,
inquit, procedebant fulgura, & tonitrua: &
Ex-
Palluiſtis ad fragorem ardorémque lampada-
rum & fulgurum? Subſiſtite; nam præſtò eſt
minarum, terroriſque lenimentum. Et in con-
ſpebtu ſedis tanquam Mare vitreum. Ignem ti-
mes? Mare adeſt. Præcellit ſanè horrori ſola-
tium, quando lampas terret, & contra faces,
non ſtagnis lacubúſque, ſed Oceano propugna-
mur. Jacebant paſſim in agro ofſſa perarida. Ad
Dei nutum erupere undique Auſter, Aquilo,
Corus, Euruſque. Quis exufflatam penitus con-
geriem illam mortuorum, difflatamque non pu-
tet? Haæc dicit Dominus: A quatuor ventis Veni Ezech. 38.
Wiritus, & inſicffla ſuper interfectos iſtos. Tan- 9.
tundem machinarum advocavit, paravitque
Satanas, ut Jobi domus everteretur. Quod ſi
concuſſæ labaverunt tanti Principis ædes, ubi à
quatuor deſerti partibus flavere venti, excita
Spirituum a Deo cohors quem edet ſtragem de
ſtrue oſſium? Quam? Audi: Inſuſſta ſuper
interfectos iſtos, & reviviſcant. In ſupremo
illatæ per Satanam calamitatis ariete noh ever-
ſio, ſed vita delitet. Aſſyriorum aggeres, vi-
neãſque expaverat ad ultimam penè deſpera-
tionem adacta Bethulia. Citò tamen non ex-
pugnationem, ſed opulentiam ſibi, in illo di-
vini furoris apparatu, adveniſſe Babylone gra-
tulati ſunt. Imngreſſi ſunt caſtra Aſvriorum, & fudith15.

Apoc. 4. 57

prædam abſtulerunt, & onuſtati ſunt valde; ita ut 8.

non eſſet numerus in pecoribus, & jumentis,
univerſis mobilibus eorum. Lamentabamini fer-
ream in vos ætatem influxiſſe, & auream nacti

eſtis. Ophir vobis in Chaldæa advehebatur.
L. Ex-

4. Reg. 7.
16.

Luc. 3. 21.

Tbid. 22.

Joan. 1.
29.

Pſ. 17. 14.

Tſ. 22 4.

I122

Explicata in nundinas acies: inverſâque vobis
in fauſtitatem portenta. Nam cùm Thebis ha-
ſtas pro ariſtis, clypeoſque pro culmis meſ-
ſuerint cives: vos pro ſtipulis ſceptra, ten-
toria pro paleario ſortiti eſtis, nec funus ex
hoſte, ſed vitam hauſiſtis, verſis feretris in
cellaria. Quid Bethuliam obtrudo? Ipſamet
Charybdis legum Samaria obſidentis ſe Syriæ
ita aucta manubiis eſt, ut modius ſimilæ ſtate-
re uno diſtraheretur. Video & injectos in for-
nacem pueros, & dejectum Danielem in la-
cum. Verùm hic inter Leones epulatur: illi in
igne madent. Mitto paratum Samſoni à Do-
mino alvearium in monſtro. Mitto Amani do-
mum, unde cruces Iſraëli eruebantur, verſam
in Judæorum aſylum. Mitto in nervo regni
torques elaboratas Joſepho. Totum ſi excur-
reris Scripturarum campum, non faſciculos vi-
rentis in rubo Miſericordiæ, ſed acervos ag-
gerabis. Illud tamen omitti non poteſt, colora-
tam videlicet abſentis Redemptoris imaginem
tam tetro colore, ut nemo non ab eo refugeret.
Arbor excidetur: Ventilabrum in manu ejus:
non Jordane, ſed Veſuvio eluet alumnos ſuos,
vôſque baptizabit igni, ſaxeos duntaxat poſt
ſe deducturus Diſcipulos. De lapidibus enim fi-
lios Abrahæ excitabit. At quò recidit ſuppli-
ciorum cataſtrophes. In blanditias avis, vocis,
& lavacri. Factum eſt autem, JuysUbaptizato,
apertum eſt cœlum, & deſcendit ſpiritus ſancétus,
ſta⸗ columba in ipfſum: & vox de œlo faëta eſt:
Tu es filius meus. An hic ille eſt, cujus in dex-
tera ventilabrum? cujus proles & ſilice? cujus in
igne baptiſmus? Prorſus cœlo ſilex, ſecuris
alite, ignis fluvio commutatus eſt. Tu-met fa-
tere, Joannes, quas parturire delicias ſoleat
Numinis minmitantis, graſlantiſque procella.
Vidit Joannes JESVIM venientem ad ſe, & ait,
Ecce agnus Dei. Tota ergo flammarum, fili-
cumque procella in Agni vellus detonuit?
Clamemus cum Nehemia quotquot Joannem
audimus: Deus fortis atque terribilis „ gui
cuſtodis miſericordiam cum his, qui diligunt
te. Et intonuit de cælo Dominus, aiebat Da-
vid: & altiſſimus dedit vocem ſuam: grando,
& carbones ignis. Et miſit ſagittas ſuas, & diſ-
lipavit eα fulgiera multiplicavit, & conturba-
wit eos. Debilitatur Ira Numinis, qua crefſcit.
Jaculis diſſipat, non occidit. Fulminibus ne
fugat quidem, ſed exterret. Supereſt, ut ro-
ret corlum in fulgure. Imè etiam in igne la-
tices ſcaturiunt. Audiſti carbones, fulgura-
que? Sequitur, Et apparuerunt ſontes aqua-
ram. Roravit Babylone clibanus, ſummo ſa-
nè Miſericordiæ portento. Hic exundant è
carbonibus profluentes. Naufragatur Dei Ira
in Miſericordia ſua! utque Pharao graſlatu-
rus in Dei oves hauſtus eſt fluctibus Ery-
threis, Martémque inferens, Neptunum of-
fendit: Ità Deus ignes, facéſque parturiens,
aquas fontéſque peperit, quibus temperata
iraſci ejus vix Ira poſſet. Hinc non deſpe-
ravit Propheta, convivium in ipfis latebris
tenebriſque mortis parari poſſe. Nam etſi
ambulavero in medio umbræ mortis, non time-
bo mala. In ſinu mortis calamitates non refor-
midas? Et quid metuendum Davidi ſupe-
reſt, ſi Mors ab eo deridetur? Deridetur,
inquio? Immò & amatur, quaſi deliciarum
ſubproma. Nec vana ſpes: ſiquidem in inum-
brantis ſe funeris ſqualore, non tabo ſorduit,
ſed oleo perunctus eſt, nec ſepulchro illatus

Oliva

—

. .A
eſt, ſed convivio admotus: Paraſti in conſ- Pl. arg .
peétu meo menſam adverſus eos, qui tribulant 4 6d
me. Impinguaſti in oleo caput meum: & ca- ulel
lix meus inebrians, quàm præclarus eſt! Illa- Superion Slar
tus à Deo Sarcophagus in abacum reſera- Ku ſn. muge
tur, ubi nec calix deſit, nec diſcus. Quis Menen *
non expaviſſet, ſi videret, cum Jeremia, e
hinc quidem excubantem virgam, inde verò Excommu- *
ebullientem, fumantémque ollam? Cùm præ- Picati dna. n ſ
ſertim audiret ex Dei ore totius Aquilonis ex- e . 31 ne
citandas, effundendâſque contra Jeruſalem ſer 1. 1. kngl
nationes. Quam tamen doloris, furoriſque “ ſe
ſcenam ſtatim pro luctu gaudium, quaſi cho- Lapß lani nucej
ragus, oberrat. Vade, & clama in auribus 2een. 4 e
Jeruſalem : Hac dicit Dominus, Recordatu . Nre
Jum tui miſerans adoleſcentiam tuam. En ſpu- Jerem.an ſn1
mante ex olla quod ſulphur effluat. Nihil ro- ſe l
rante expectari dulcius & cœlo potuit. Nun- ar
quam felicior, beatiérque Ficulnea, quàm ⸗
cùm in jus vocata, damnatâque à Chriſto ex- lanen
ſcindi timuit. Succide ergo illam : ut quid Luc3 .
Pete: Cl

etiam terram occupat ?* Ubi fornax, in quam
truncus injiciatur? Diſce, num ea tibi vide-
tur rea, quam vinitor ex foſſione recreavit,

no

& opimavit ſtercore? Nuptias illi, non ſup- n Eine
plicium indixit Dominus. Nam ſecuris in .
ligonem abiit, & pro igne fimum ſortita ec
in gſele

eſt. Perierat, niſi damnata eſſet. Uique dum lbidem
Jodiam circa illam, & mittam ſtercora. Coli
cœpit, ex quo incidit in ſecurim. Suam de-

10,
lam

bet fertilitatem indignationi Domini fui. nuiits
Arſiſſet, niſi ille fulminaſſet. U requieſcam Habac 3. ncin ibe
in die tribulationis cecinit Habacuc. Quis ¹⁰. le hllar
dormituro afſuiſſet pulvillum in tabo? Quis licbet
in commotione thorum ſibi ad requietem in- Manumun
ſtraviſſet? Vates præſtitit, qui falli non po- uun. 1
teſt. Novit enim latere in concuſſione ſom- Amn egt
num, robur in ſanie. Ingrediatur putredo in lbid. Drlele potl
oſſibus meis. Ponet pedes meos quaſi cervorum. ſithte hilen.
Ut putruerit, curret. Ad curſum namque crus ſek, i
extabeſcit ſub Deo, cujus Ira nutrix eſt, pa- 1n eoumano
rénſque gratiarum. Et in tenebris ſtravi lectu- ſobag 1 Ken Eec⸗
lum meum aiebat Jobus. Qui etiam clamat: Ellbig am
Cum te conſumptum putaveris, orieris ut Lu- Idem I. etinn
cifer. Non ſoluùm reviviſcit, ſed ſe melior n. Cum Phar
clariorque repullulat. Nam caro, hoc eſt, ſetmis el
fonum erat, cùm eum Dei furor abſum- iind ſinti
pſit; Sidus verò eſt, quuùm reparatur. Orie- in; Ed cari
ris ut Lucifer. Quàm infelix Jacob in exi- Mancri
lium abiit! In baculo Jordanem tranſmiſit. Eenulne
Verùm in regreſſu ad ejus ripas ſubſtitit cum e, e r
duabus turmis. Obſtruéctum Zachariæ gut- geleinn
tur in poenam nutantis fidei. An non hic Luc, 1 20 ; lri

Ira graſlata eſt in Senem? Paucis interje- lun ad

tis menſibus, non loquitur, ſed prophe- lbid. 64 Uriknm
tat. Silentio non tam præpedita Senis lin- ihäiziſen
gua, quàm perpolita, expeditâque ad vati- irdu miſe
cinia. Non jam, ut puto, miraris, ſi Nehe- genci
mias & fortem, horribiléemque Deum indu- AtrEl
cit, & ejus producit in theatrum Miſericor- Ulang
diam, non ignarus latere ſub nubilo furoris 4 W ieri
fulgentiſſima lumina pietatis. Deus fortis at- i⸗ IMen)
que terribilis, qui euſtodis miſericordiam cum Ana
bis, qui te diligunt. Si diligunt, dimitti Miſeri- 1N 4
cordia poteſt, quando non commiſeratione ed
Charitas indiget, ſed ſtipendium, coronâmque ei
repoſcit. Imòô & retinenda Diligentibus & cu- A
ſtodienda Miſericordia eſt: tum quia Charitas Omme . Dii
multorum refrigeſcit interdum: tum quia efm. Gin
etiam dum fervet Amor, pruinâ in ipſo incen- ad 6
dio non caret. Nam quemadmodum experti pifilea mm
Babylone adoleſcentes ſunt ventum roris flan- Iut. MAn

tem lalen

ſ intn
li nila
em
den Nin
.al ielee
Gllens 3
Cu Ed
nl, te
! Cnn
Aain
ta
lal
in) inti
m, ul “RM
Ang in kel
u, Henni;
tuan. Unh
onnt N
cilne,
uen nihin
N: I 4
rnat, Ul
Iun erttint
ſione kentnz
Nem kunt
Ee fmm In
n erumt li
cunmn. NAnd
Dni Domm 5
. U enin
Hibaok (
Nin tbo
d iecnrtut
Gli dime
CoNcſio
elintin ginti
guſenm
ufum unNt
Ina umutke
nebru ril⸗
di ktun .
rir, Mli 1l
et, Ak
n CO, MS
Dei ſun
n reputtn. 6
Alu No e
denen
nipes inlin⸗
m Varhane
de n
39 Ducs 1
e, ſel
Nätigeei
Pieni)1
ve
Inqe

Barentum

oblivio
aiſßcili.
ma.

5§ Maris
Magda-
lena.

Paremum

oblivio,

ſtatem.

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ.

tem in faamma; ita & in Moſis rubo ardet
Charitas & roratur. Dilexit multum Magda-
lena, ſed Amoris Zthna ſuis in flammis Piſ-
cinas Heſebon ſtagnare ſenſit. Unxit JESUM!
ſed & Lazarum flevit. Gratulor in ejus dex-
tera unguenta ſtillare, quibus Dominus re-
creetur: doleo ejus in genis manare lachryrnas,
quibus quatriduano fruſtrà parentetur. Ar-
det, gelätque. Ejus nodò lachrymæ influunt
in Jordanem, ſuo ſe fletu expiantis: modò
in mare mortuum decurrunt, putreſcenti pa-
riter & ſuperſtiti inutiles. Non video in his
lachrymis hippopotamos & crocodilos: quan-
do non crimini, ſed naturæ profunduntur.

Video tamen non unum in eis Juſtitiæ ſolem
occumbere! & quæ, abſente JESU, moœ-

rere potuit ob fratrem, duriùs ſanè pertulit
deceſſiſſe Lazarum, quàm Chriſtum abſceſ-
ſiſle. Quis, poſt oppigneratum Charitati à
Magdalena pectus, ſi eamn lugentem videat,
Chriſto peregrinante, aliquid fleviſſe credat
præter Chriſtum? Ita- ne? In tantarum O-
ceano lachrymarum non Sol occumbit, ſed
fax extinguitur. Eas impendit lachrymas
cariei defuncti fratris, quas effuderat candori

lucis æternæ ? Eas vermibus fruſtrà lachry-

has erogat, quarum ipſa lavacro ex Cornice
Turtur evaſerat? Poteſt iis oculis illachrymari
quatriduano, quibus vitæ litaverat. In funeris
urceum tam citôò verti potuit clepſydra im-
mortalitatis? Non licet lavare laterem, &
cinerem libet eluere ? Sed fortè reflorere
poſſe putavit ſuis lachrymis truncum, qui-
bus ſciebat non modò elutum, ſed ſupra ni-
vem animum ſuum, hoc eſt, Æthiopem de-
albatum. Tuas ego lachrymas lugeo, Mag-
dalena! ægréque fero, poſt Chriſti oſculum,
moœrere potuiſſe Te, datamque tibi à ſer-
vatore pacem, doleo & modico ſorduiſſe pul-
vere, & immodicis converſam fuiſſe ſuſpiriis
in decumanos fluctus, immanémque tempe-
Sedenim, ut video, neviſſimus ex
aflectibus amor in carnem & ſanguinen exui-
tur, etiam ubi alabaſtra franguntur, & in tri-
clinium Phariſæi ad Chriſti pedes irrumpitur.
Nec tantis extincta eſt fletibus fraternæ dile-
Ctionis ſcintilla. Abdicata voluptas à Magda-
lena; ſed caro & ſanguis, in tanto carnis odio,
vel cum Chriſto amantur, vel ſine Chriſto lu-
gentur. Uique adeò languet Charitas in ea quo-
que, quæ multum dilexit. Uſque adeò ipſe quo-
que lachrymarum Jordanis in mare mortuum
influit; plorâtque elatum fratrem, quæ Deum
ſuum, & ablatum tum ſibi non luxerat, &

ſibi redditum non tanti ducit; ut, præſente

vità, obliviſcatur ſepulchri. Meritè ergo dili-
gentibus miſericorcia Domini ſuperimpendi-
tur, quando in lachrymis Magdalenæ ſimul na-
tant frater & Dominus, Cadaver & vita, Jksus
& Lazarus. Num tu eam albicantem chari-
tatem dixeris, quæ quatriduano implicatur?
Quid David? Diligam te, Domine, ait. Sed
Bethſabeam cum Deo amavit. Serò vaticinatus
es, Eſaia, Agnum ſimul & Urſum accubatu-
ros. En Anguis & Agnus eodem throno-ne di-
cam, an ſtabulo? conſident. At tum Charitas
exulabat aà Davidis regia, cùm in ea Venus
laſciviret. Amaſſe tu Deum tum negabis Davi-

dem, quuùm Abſalonem fleret? Ergone Abſa-

lonem Dei furor ad necem deſtinat, & Regis
amor ad principatum reſervat? Inquinatiſſi-

mus adoleicens, & ſuo in cruore mergitur;
Ethicæ Lom. II.

12 3
calculo violati Numinis, & indulgentis ſuffra-
gio Patris natat in lachrymis Principis. Super
quem Deus carbones ignis congerit ad vindi-
Ctam, regios David rores ad ſolatium ſtillat è&
ſolio: & pro eo mori vult Pater, quem Deus
voluit æternitati perire. Hinc Dominus de-
pluebat & cœlo in rebellem ſulphur, glaciem,
vVaſa mortis, & calicem iræ ſuæ: inde Rex in-
ſpergebat jugulatum deliciis titulorum, com-
miſerationum floribus, & votorum thymiama-
te: quique gehennæ mancipatus urebatur in

ſtagno ignis, in piſcinis regii fletus ludebat

apud Palæſtinos. Quod de puero, coram Sa-
lomone, litigium erit inter ſcorta, hoc de Ab-
ſalone diſſidium, Deum inter & Davidem, ex-
pavimus. Optat David propugnari eum, quem
Deus ſtatuit jugulari. An amat, qui non mo-
dèò in affectus dilecti a ſe Numinis non immi-
gravit, verùm & ſuum votum ita ejus ſenten-
tiæ opponit, ut, quem Deus damnat, David
abſolvat. Vidiſſes, ſi uno temporis articulo Pa-
tri Deòque Abſalon, adſtitiſſet, hinc jaculis
perduellem à Deo peti, hinc à parente ofculis
relevari: hinc ferro vinciri, inde monilibus
honeſtari: hinc dedi ſupplicio, inde ſolio de-
ſtinari: flammis torreri apud Deum, roribus
apud parentem inſpergi. Is eſt charitatis in
Deum languor, ut etiam in Davide debilitetur
interdum, penè uſque ad paralyſim. Itaà hæſit
in pulvere demortui parricidæ, ut in Dei ſen-
tentiam quaſi nullis pedibus ire potuerit. Imò
iis lachrymis, quibus lectulum rigabat ſuum,
ſepulchrum filii irrigavit. Iiſdem Hetibus nite-
batur David, & prævaricationem demergere,
& prævaricatorem in littus extrahere. Niſi
Regis voto Dominus obſtitiflet, non Syren in
Prophetæ lachrymis illuſiſſet, ſed Cetus revi-
xiſſet, qui toties hauriendo non vati ſolum,
ſed Iſraëli inhiaverat. Deus eſt, qui juſtificat,
aiebat Paulus, quis eſt qui condemnet ?* Tunc
verò, damnante Deo, David impium ſerva-
bat, ſed filium. En iterum carni ſanguinique
ſuccumbentem charitatem. Magdalena Laza-
rum luget, David plorat Abſalonem. IIIa ti-
met, ne non revireſcat innocens; hunc piget
periiſſe perduellem. Utriuſque lachrymæ & pa-
radiſo Pœnitentiæ effluunt, non ut terram
Evilath circumeant, alluäântque ſeu aurum, ſeu
carbunculum; ſed illius defertur latex in ſa-
niem, hujus in ſcelus riguus emittitur. Sta-
gnant Magdalenæ lachrymæ in ſepulchro: Da-
vidis reſtagnant lachrymæ in gehenna. Fœdi
ſanè Davidis profluentes, Peccatricis verò cry-
ſtallini. Quis vel ſomniare auſus eſſet, in Da-
vidici fletus Erythreo unum penè tantùm unio-
nem concreſcere, Abſalonem. Ergone Pro-
phetæ ros in concha pectoris pro Margarito
excuderet, ſi liceret, parricidam? Odiſti pe-
lagus Poëtarum, quòd ex eo, fabulosè licèêt;
emerſerit Venus. Prophetæ hic lachrymas de-
teſtare, in quibus unus aurigatur pro Neptuno
non Triton, ſed Abſalon. Nempéè is in rore
Pœnitentiæ repubeſcat, cujus dolo Fides, Pie-
tas, Temperantia exaruerant. Ejus inebria-
tur cinis fluento aureo Poœnitentiæ, qui fel
Patri propinaverat venenatum in cyatho ſæ-
viſſimæ conſpirationis: & ſuarum immittit
lachrymarum cryſtallum David in eum,
quem ſuum ſitii le cruorem non ignorabat.
Defluit Jordanis iterum, non in mare mor-
tuum, ſed in mare ſæviens. Magdalena optat
defunctum reparari, David nollet jacere Parkier.
2 am.⸗

§. David.

Abſalonè
nimis Da-
vid conjun⸗
öötus.

Se veritas
in impios.

Protecto⸗
res impios
rum.

Superior

tepeſcentes
non amet.

Rom. 8.33.

124

dam. Uterque luget, & amat. Sed utriuſque
lachrymæ, poſt Chriſti pedes irrigatosrigatäm-
que innocentiam, non verentur cadaveribus im-
miſceri. At fortior fortè Charitas Simonis eſt,
qui JESUM plus cæteris diligit? Verùm is,
etiam cùm claves accipit, clavos reſpuit: &
qui amaſſe ter noſcitur, invitus prænoſcitur
Joan. 21. fapiendus ad Crucem. Alius einget te, & du-
cet te, quò tu non vis. Expaverit tamen piſca-
tor patibulum, & extimuerit rubrum ſui ſan-
Deortifca. uinis mare, qui calcare pelagus Galilææ ſine
monis ouis. tiinore non potuit. Horruit enim Nauta eam
tabulam, ex qua ſciebat cruoris pelagus erup-
turum. Neſcit enim piſcator eo vehi ligno,
unde & mare fluat, & naufragium paretur.
Ut evadat, non ut naufragium incurrat, grata
eſt tabula piſcatori. Mirari propterea non de-
bemus, ſi nauta lignum expavit, in quo peri-
ret, qui ligno devehi conſueverat, ne periret.
Cymbam reliquit, quæ mari innatabat, ut ra-
tem inſcenderet, quæ etiam in faſtigio montis
rubrum ex ſeſe pelagus regurgitaret, in quo;,
non Pharao hauriretur, ſed mergeretur Pe-
trus? Timuerit, inquam, naufragii ſui tabu-
lam nauta, quamquam amaret. Quis Sponſam
perfectè amafſſe credat, quæ, ne pedes inquina-
ret, penè ſub dio mori Sponſum non doluit?
Dilectus pulſat, & dilecta non ſurgit. Com-
pedita num illa eſt? An anguis circumvolutus
eſt peſſulo oſtii ejus? Urſum fortè irrupturum
cum Sponſo timuit in conclave? Debuerat
verus Amor & vincula diffringere, & Angues
corripere, & Urſis occurrere. An non his re-
can. 8. 6 tinetur aggeribus, ne ſurgat? Fortis eſt ut Mors
dilectio; & putas eam à monſtris receſſuram?
Fluminibus non obruitur Amor, & ceſſurum
illum vinculis ſuſpicaris? Diriora ſunt, quibus
& torpere cogitur, & Sponſi vocibus obfſur-
deſcit. Quænam ea porrò monſtra, vallaque
Cant g.3, ſunt? Lavi pedes meos, quo modo inquinabo illos?
Et tam enervi, languentique charitati fruſtrà
exiſtimas miſericordiam prærogari? Si ità di-
ligunt pronubæ charitatis, quem putas futu-
rum vulgi amorem in Deum? Benè ergo,
Cuſtodis, inquit, pactum & miſericordiam cum
his, qui te diligunt. Ambulat ſupra undarum
fluctus charitas Petri, ſed tamdiùà invicta,
quamdi non flaverit Eurus. Amat Joannes:
ied cùm affirmet Chriſtus quamprimum iri ſe
proditum à diſcipulo, non modòô non excu-
bat perituro, ſed dormit: & quia ſerior pu-
tabatur in horto ſomnus, in ipſa doloris amo-
riſque cona lectulum ſibi in Dilecto conſtravit.
Joan. 21. Supré pectus Domini in cœna recubuit. Tamdiù
20. morituro Domino invigilare nequiviſti, quam-
dià, fublatis menſis, recubares in gramine 2

S. Petrus.

Tega Ità ne? Et quem ſibi adfuturum cuſtodem
gitur. pPræſumat Dominus in prætorio, ſi in ipſo

cœnaculo charior cæteris Apoſtolus ejus in ſinu
reſupinatur, ſolvitürque in ſoporem? Ergone
divinitatis Arca in cervical converſa eſt aman-
tis, ſed dormientis? Tu-ne in ligno vitæ
conſopiris, qui in ſcapha, hoc eſt, in ligno
mortis tam ſæpè vigilaſti? Dracones excubant,
ubi in metalla arbores obrigeſcunt, & dor-
miunt Apoſtoli, ubi in poma ſalutis rigor di-
& gannes Vinitatis emollitur? Si, ut piſcarere, in æquo-
ia se- re vigilaſti: dormitas in eo pectore, unde licet
Ma. tibi theſauros ſapientiæ & ſcientiæ extrahere?
Quod ſi dormiſti in cœna, utinam vigilaſſes,
Amor, in horto. Nec paſcenti excubaſti, &
indormäiſti morituro. Id robur plenioris ſuc-

Oliva

coſioriſque charitatis eſt, ſtertentis in Joanne,
timentis in Petro, negligentis in Sponſa, in
David lugentis reprobatum, quatriduano in
Magdalena parentantis. Si veròô vagit Cha-
ritas in Gigantibus, in pueris ne mutire qui-
dem poterit. Hinc Patriarchas livere dolemus:
hinc Prophetas à Deo transfugas miramur. Hinc
Iſaaci rores Eſaü rigant. Hinc caliganti vel Iſ-
raëles imponunt. Hinc, ſi exareſcat hedera,
ejulant Jonæ: & paſſi in Ceto gurgites, apri-
cari ad horam in æſtu nequeunt. Poſt Ocea-
num & Balænas, ſi umbellà Prophetæ careant, 6
carere nolunt ſepulchro. Hinc Racheles pe-
rire malunt, quàm non parere. Hinc Lo-
thos, etiam poſt expetitos ad ſcelus Angelos,
ignéſque ruituros in peccantes, piget Sodomis
excedere. Hinc Saræ effuſior ad riſum rictus,
quàm uterus ad fœtum. Hinc ſanctè ardet ir
ad fontem Suſanna pro pudore, & , præ me-
tu ſupplicii, inter ſaxa remolleſcit in la-
chrymas. Hinc Samſones Leunculis occur-
runt, ſuccumbunt veròô puellis. Hinc Aaro-
nes nubibus involvuntur, & vitulum conflant.
Hinc denique miramur terruiſſe Eliam cata-
phractos, & fucatam fœminam horruiſſe, ri-
ſiſſe ferrum, & timuiſſe ſtibium. Nimirum
quamdiù viret Charitas in humano pulvere,
arundo eſt, non arbor. Citò aret, brevi
ardet, quâvis aura deflectitur. Non modè
perire Charitas poteſt, ſed ſuis non caret ſtru-
mis, etiam dum viget. Eget proinde miſeri-
cordiâ, quæ non eſt immunis à vulnere, etiam
cùm eſt immunis à funere. Quid? Nonne
miraris, ut Agnum gignat Jacob, hoœdum
concipere? Ut enim è& lumbis ſuis Dei filum
emitteret, involutum ſe pellibus exhibuit Seni
benedicturo.

QLuæſo, Domine Deus cœli, fortis,
magne, atque terribilis, qui cuſto-
dis pacutum & miſericordiam ocum
his, qui te diligunn, & cuſtodiunt

mandata tua.

õ plerique Charitatem, ſed man- Anor in
cam eſſe non rectè autumant; quòd pu- Dean.
tent Charitati non licere, vel ad punctum tem-
poris, oculos coœlo, aciémque mentis refigere, mm alſe-
& licere tum otiari, tum veròô etiam ſtertere. vantis.
Doleo cæcutiiſſſe apud pleroſque Religionem,
apud hos deſperatius quàm ſuperſtitionem: Wiefics
quando, apud Poëſim, nulla de affingendis nun afeds.
Amori luminibus cura, & ſummum de in-
ſtruenda ejus arcu jaculiſque dextera ſtudium, H
conſiliumque fuit. Et hi jactant deſidiorem Cu- lato Eer
pidine Charitatem eſſe, quæ, ſi Cœlum ſpe- vvye che-
Get, ſuo abundè defuncta ſit munere? Falli- Ne.
mur. Amaſſe non tum habitus eſt Abraham,

cùm cœlum en Dei moritu ſuſpexit, ſtellaſque Gen, 2

ſuæ ſobolis deſignatrices recenſuit, ſed cùm 70.
ferrum ſtrinxit in filium. Si diligitis me, in- oan 1
quiebat ad Apoſtolos Chriſtus, mandata mec 35.
Jervate. Hinc eſt, quod hoc loco Nehemias
ſociandas amori leges eſſe cenſuit, quèd ſciret,
ei, ſine Moſis tabula, etiam aligero impen-
dere naufragium. Qui te diligunt, inquit, 8
cuſtodiunt mandata tua. Ac ſi diceret, è pomis
arbor dignoſcitur. Si otiatur, Amor non eſt:
quæ Legem ſervat, eam efle veriorem, ſan-

Gtiorémque Charitatem arbitrare. Subeamus
viri⸗

Pkrin
uonn
DVm 1
chalen
fnet
En Ion
aneil
liechu
eu

yleiſi

n teli
Witenian
Helun
Fdm I
ülſee

1, e,0 non

ſu,

Grlavi n.
un in ſtr⸗
lragn ſ
n Eclit

Cr n

4 t.
icn, Dor
e And
ünpere
e Celu:
Uini Paſto
Uut ſe pe
ten flio
Elun in en
Cenun. Re
. n, VAX
aAilhtion
lin e
nhleni:
Contuendlos
tu 60
ann E
Pen anhle
Uleoids,
lanm aln
N Monte)
in tne
Uir efiyit
ald
lHam
ecnr.

m, in
, n,
ſiiͤ
kälch⸗

Dhetecne
eNdeh-
t.. Hr l.
an nnt
Pietale
dmümti,
ſanckealti
; ren
nolelit n,
encols Cr.
6. Hir e
tulum Ct
le Elane
m hortullet
ium. Mur
inand e
1t5 Fet,
ur. Non m
1s non cdatr
pronmte n

wolet,en.

Qc! N
Jacob, bunn
ſin Diin
iberhbir

l, ni
, A
Fieorciun in

is

iutn, n
umur; ali;
legents iß
a eum ke⸗
Gr Neke
de A
ſummmnei
Gextel 4
nt Geſcinen

Can. 1. I1.
13.

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ.

Viridarium Salomonis, in quo Sponſa appetens
oſculorum, non coccineis ad labia vittis in-
fulatur, ſed aureis in dextera implicatur mu-
rænulis. Quibus ad agend'um manu ejus inſtru-
ctà phaleris, tum emmverò & ofculari Dile-
Gtum licuit diligenti, & amplexari. Murænu-
las aureas ſaciemus tihi vermiculatas argento.

Faſeiculus myrrhæ dilettus meus mihi, inter ubera

mea commorabitur. Spernitur proptereà Ephe-

Apoc. 2.4.

Can. 1.66.
Can. 3. 1.

Can. 6. 1.

Joan. 21.
13.

Matth. 17.
5.

Luc. 9. 31.

Joan. 13. 1.

ſiorum apud Joannem Amor, operum paulò
ſterilior effectus. Cbaritatem tuam primam re-
liquiſti. Num hwjmnorum Epheſinam Eccle-
ſiam tæduit? aut rarius orat? Age, inquit,
Pænitentiam, & prima opera fac. Non oculos
Epheſiorum ad cœlum levat, ſed eorum ad
agendum mannis extimulat. Diſces ex hoc A-
moris fodere cum operibus, cur florenti nun-
quam lectulo conſediſſe feratur Verbum ad Ec-
cleſiæ votim, qui tamen in horto legiſſe lilia
exſcribitur. Lectulus noſter floridus. In lectulo
meo quæſivi, quem diligit anima mea- quæſivi
eum, & non inveni. Dilectus meus deſcendit in
hortum ſuum, ut paſoatur in hortis, & lilia col-
ligat. Si adeò floribus recreatur, cur iis in
conclavi non fruitur? Deſignatur nimirum O-
tiurn in ſtrato, cui ſociari Amor non poteſt.
Ut ergo ſciat Eccleſia ſqualere, apud Spon-
ſum, deſtitutam operibus Charitatem, quos
ſectatur in horto flores, faſtidit in thalamo.
Laboris enim in theatro vel fœnum placet: in-
Viſa ipſa quoque in ſtramento & Nardus, &
roſa ſunt. Nimon Joamis, diligis me plus lis,
Etiam, Domine, tu ſcis, quia amo te. Dicit ei:
Paſce Agnos meos. Laborioſiſſimam Amanti ar-
tem imperavit. Non enim ait, doce, ſed paſ-
ce. Gelu autem æſtuque Jacob torridus, an
otiari Paſtori liceat, teſtatum faciet iis, qui
amare ſe poſſe ſperant & torpere. Nec ipſi
quidem filio teſtimonium habere licuit a Patre,
de ſua in eum dilectione abſque ſubicriptione
operum. Reſulgentem enim, in vertice Tha-
boris, vox Patris, ſplendidiſſima dilectionis
adſtipulatione, cohoneſtavit, inquiens: Hic
eſt flius meus dilettus, in quo mihi bené
complacui: hunc audite. Non ejus fulgores
contuendos deſignat, ſed excipi oportere inſti-
tutum ab eo cum Elia & Moſe ſermonem ad-
monet. Et dicebant, inquit Lucas, exceſum ejus,
quem completurus erat in Jeruſalem. Viden' non
fulgoribus, ſed angoribus Amorem filii in
Patrem colorari. Quam ſæpè oravit JESUS
in monte? quàm frequenter cum Deo egit?
Eum tamen orantem nuſquam Joannes cha-
ritate veſtivit, compsitve. Ubi eum Apoſto-
lorum pedibus eluendis admoviſſe manum ſcri-
bit, ibi eum amoris in nos ſui profuſiſſimum
profitetur. Cum dilexiſſet ſuos, qui erant in
mundo, in finem dilexit eos. Et cœnd fa-
tâ, miſit aquam in pelvim, & cœpit lavare
pedes diſcipulorum. Pudeat è& mari ortam mon-
ſtroſæ dilectionis luem apud delirantem Poë-
ſim intueri, cùm procul à naufragio ſpectare
liceat Chriſtianis emergentem è& pelvi charita-
tem. Quam ſplendidè natat in cryſtallo cœna-
culi grandis conſtratique, Charitas Præcepto-
ris in diſcipulos! Fluxit non myrrha & Chri-
ſti digitis, ſed amor, qui undis pro lacte uſus,
citò, inter Apoſtolorum pedes, in gigantem
adultus, exultavit ad currendam viam, haud
incertus de bravio. Amoris nimirum ſegetem
hic quoque Adam in ſudore ſuo & metit, &
excoluit. Amat enim, ſed ſi ad opus in-
Lthicæ Tom. II.

125
curvetur. Dilexit Magdalena multum, non
tam cùm ſepulchro Domini aſſideret, quàm
cùm pedes Domini rigaret fletu, & com4
tergeret. Remittuntur ei pegenta multa, quo-
niam dilexit multum. Nec mirum videri debet,
ſi operoſus in hoc laborum campo Amor eſt,
qui cunctari neſcit, & otiari in ipſa regia re-
quietis. Et volavit, inquit Eſaias, ad me unus
de Sderaphim, & in manu ejus calculus. Et te-
tigit os meum. Si didiceris, unde aliger ad Va-
tem evolaverit, tunc intelliges, quam ſit pro-
na charitas in opus. Dei thronum Seraphim
ambiebant. Attamen libuit diligenti à ſolio
beatitatis exulare, ut ad initiandum Prophe-
tam accederet. Maluit, penè dixerim, de-
raph Divinitate carere, quam opere. Et cum
hinc cor Numinis immineret, quod alis inte
geret, hinc Vatis labia ſorderent; quibus ex-
piandis adhibendus ignis eilet: abfceflit à
Domino ut ad immundum progrederetur, &
penè laboris voto, ex Angelo factus eſt aut
faber, aut fullo. Uſque adeò agendi Amor eſt
appetens, ut quem videris Spiritum adeſſe Nu-
mini, mox eum tractare forcipem, prunam
corripere, labiâque Vatis adurere intuearis.
Quin, ſi alarum uſum contempleris in Sera-
phim, obvelar iis deprehendes tum vultum eo-
rum, tum pedes, retectis dumtaxat ad agen-
dum dexteris. Neraphim ſtabant lLuper illud.
Jex alæ erant unicuique, duabus velabat unuſ-
quiſque faciem Iam, & duabus velabat pedes
Juos, & duabus volabat. Ex Hebræo. Vides eos
ne tum quidem, cùm otiantur, deſidere. Ad-
ſtant, & volant; ſolaſque dextras non invol-
vunt, ut impigros ſe præſtent paratioréſque ad
agendum. Hinc cenſuerim factum, ut, ad
currum gloriæ deducendum, metamorphoſim

Lue. 7.47.

Iſa. 6. 60

§. Eſaiass

Z las, ani⸗
marum.

9. Angeliéa

Iſa. 6. 24

illam apud Ezechielem pervulgatam, non ab-

nuerint pati Angeli, quâ in Leones, Boves,
Aquilaſque degenerarunt, undà ſibi tantuùm ma-

nuum formà reſervatà. Et manus hominis ſub Ezech. I.

pennis eorum in quatuor partibus. Quod irro- 8

gaturi ſupplicium erant Angeli ſuperbienti
Nabuchodonoſor, ultrô ipſi ſubiere, ne rhe-
dæ Domini jugales deeſſent. Verùm in tan-
ta, ut ità loquar, præſtantium membrorum
jactura, efferatis in belluas Spiritibus una ſo-
latio aut relicta, aut commodata eſt huma-
na manus, quâ ſe ad agendum expeditam
Angelorum charitas ſub jugum miſſa teſtare-
tur. Dagonis propterea ubi divinitus abſciſlæ
palmæ referuntur, caput quoque avulſum à
trunco fertur. Non enim, apud ſuperos,
retinere cervicem poteſt, cui dextera operum
adminmiſtra reciditur. Caput autem Dagon, & 1

.Reg. Se

duæ palmæ manuum ejus abſciſæ erant ſuper ¹

limen. Ac ſi percontanti, cur amputata Mon-
ſtro ſit cervix, reſponderet Vindex, quia præ-
cidi manus oportuit, in ultionem abreptæ in
hoſticum arcæ. Nunquam autem, apud nos,
ſupereſſe vita manco permittatur. Cur enim
caput ei reſervetur, quem;, obtruncatis ma-
mibus, otio, deſidiæque dedideris? Qui non di-
ligit, manet in morte, inquit Joannes. Mox
verò ſubjicit. Filioli, non diligamus verbo, ne-
que linguâ, ſed opere & veritate. En nunquam
non capitale, apud ſubſellia cœli, otium dex-
teræ. Si ceſſaſti, periiſti. Amputetur Dagoni
caput, quando illi præcidendæ ſunt manus. In
regno ſiquidem Charitatis quiſquis operari non
poteſt, ſupereſſe ad vitam non ſolet. Mira

1. J0 an. 30
4

Babylonici ſimulachri, operoſaque ſtructura; Pan.2. 32.

L. 3 ſed,

126

ſed, quia nulla de manibus mentio eſt, did
eam ſtaturam non putes. Aureum in illa caput,
Pectus argenteum, brachia item argentea; &
Pervor ve- Venter femorâque ærea, ex ferro tibiæ, pedum
ru. pars ferrea, & pars lutea. Manibus aut caruit,
aut iis tam languidis inſtructa, quaſi eis carue-
is mifa. rit. Illico appulſu lapidis disjecta eſt. E con-
trario, non latus, non crus, non os, non gut-
