quæ ſit futura adoleſcentis ſeditio, ſi baccha-
tur in ſœdere. Oſculo proluſit incendiis: adeé?
parricida, etiam, cùm pacem ſectatur, diſſi-
dio perfurit. At de his ſuo loco copioſiùs.
Id hoc loco ſufficiat, ne Joabum quidem auſ-
cultare Abſaloni ſquamas odii, contumaciämque l,g. .
lachrymis exterſuro. Adeò adeſſe neſciunt Inimies Af.
ſervi; ubi Regis aquæductus eluendis ma- kecz o auee⸗
culis profluit. In abrupta ereptant jumenta; ie s .
SX- dsH,

274

excurrunt in campeſtria, ſentes irrumpunt,
haſtis occurrunt, rogos foveâſque tranſiliunt,
&Grudelitas, nuſquam non deducêris à ſervis. Fontem de-
clinato, nam hæret Nehemiæ jumentum, ubi
fons ſcaturit. Cruor enim liberti candor eſt.
Imèò, qui veneno exilit, toxicéque gliſcit,
lævore, nitoréque conficitur. Tamdiu ver-
narum perfidia ſubſultat, quamdiu Domi-
num ſqualoris non tædet. Non unus Siſara
lacte interiit. Candore nullus non opprimi-
tur lurco. Et non erat locus jumento cui ſe-
debam, ut tranſiret. Aquæducétum & fontem
Herculeas ſcito columnas eſſe jumentorum,
id eſt, libertorum, qui tamdiu vigent, té-
que devehunt, quamdiu peregrinaris à fonte.
Torpent, ubi exuendæ maculæ ſpes afful-
get. Docet te porrò Nehemias, quem in
uſum ſint efformata, coinparatâque jumenta.
Auliei lis inſideas velim. Noli ea aut circumdu-
Fanand- cere in pompam, aut ad otium laſciviàmque
ſaginare. Inſilito in ea, ità tamen ut fræno
ea compeſcas. Nihil iis ne tum quidem lice-
re decet, quùm Dominum efferunt. Imòͤ nun-
quam eſt equus ærumnoſior, quàm cum E-
quitem vehit. Tum enim virgà concitatur,
tum fræno inhibetur, tum urgetur calcari-
bus, tum fœno, hordeéôque non veſfcitur.
Utinam ità ſervulis, ſatrapiſque improbis
uteremur. Non tot lugeremus & ubique &
multiplices renaſci, ad inſtar hydræ, Sejanos;
qui regnantibus imperent, ut regna Regeéſque
peſſundentur. Imponunt ſibi Principes non
homines ſuper capita ſua, ſed & jumenta.
Quæ inde dentur ſpectacula, conjicito. Unum
contemplare Amanum, quem cùm inſidere
debuiſſet Artaxeryes, ſuæ, regnique cervici
Eſth. 3. 2. impoſuit. Cunctique ſervi Regis, qui in foribus
palatii verſabantur, flectebant genua, & ado-
rabant Aman: ſic enim præceperat Imperator.
Quôdque feras indignius, nullis præclarè
geſtis ad id potentiæ jumentum excucurrit.
Bbid. . Poſt hæc Rex Aſuerus exaltavit Aman filium
ali i vri Amadathi. Poſt hæc, id eſt, poſt cæſos Eu-
deretict:e., nuchos, qui Regi necem molientes delati fue-
Dignitas rant à Mardochæo. Proh Aulæ Ludos! Re-
ss gem ſervat Mardochæus, & Amani ſolium ſu-
per Satrapas elevatur. Jic vos, non vobis,
Aulieni nz vellera fertis oves. Homo laſcivit in conchy-
PFrometns. lio, & villis oves exuuntur: quamvis & hæ
lanigeræ ſint, & illum natura nudum tempe-
Dignitas ſtatum omnium incommodis expoſuerit. Et
quis ab invidentis regiæ limine non abſcedat in
Caucaſum, quando, quæ alter ſerit, alteri
vivius ſine ſuccreſcunt? Produntur à Mardochæo ſica-
tramio. rii, & principatus Amano Hebræorum ho-
ſti defertur. Qui ſanè Draco utinam calca-
neo tantùm inſidiatus eſſet nationis fanctioris.
Ipſum caput appetiit, ne Regind quidem ex-
emptâ ſtragi. Eò iniqui Satrapæ contumacia
devenit, ubi, remiſſis habenis, rapi ſe ſinit
Princeps a jumento. Affixum Suſis decre-
tum eſt, de mactandis uno die univerſis
EſRih.3. 15. Hebræis. occiderent;, inquit, atque dele-
rent omnes Judæos. Itatimque in Rſan pepen-
dit edictum, Rege & Aman celebrante convi-
vium. Mitiora finxere Poëtæ, quaàm facere
Satrapæ. Semel cadaveribus pafſtos equos au-
divimus in Orcheſtra. Nunc Aflueri jumen-
tum Aman totius Ifraslis excidio ſaginatur.
Cdetnas. Epulatur enim, dum in Hebræos ficæ, tela-
uis due Perſarum acuuntur. Cinerem ipſe quoque
frænandi. Pro pane manducat; ſuämque lachrymis tem-

in inaè.
Zuis.

ℳnzan.

. 4

—

Oliva

perat potionem. Flentibus enim Hebræis ſpur- Urio laſa.
ciſſimus Satrapa calices hauriebat, non tam
Baccho, quam Tiſiphone propinante. Pavo- INra Ans.
nibus veſcebatur, ut in Vulturem verteretur, ne.
Vinum perpotabat ſpe ſanguinis ebibendi.
In melle virus excoquebat, ſecures in placen-
tis adornabat, expediebat pharetras in man-
tili, deſignabat rogos in patinis, roſtra in
menſa, ſupplicia in deliciis. Lambebat in il-
lecebris lanienam, liguriebat cæſorum ſa-
niem in bellariis. Pependit edictum, Rege &
Aman celebrante convivium, & cunctis Judeæis,
qui in urbe erant, flentibus. Non pincernas
perfidus reſpectabat, ſed lictores; non ſtru-
Ctores, ſed carnifices compellabat; non ſitim
cyatho reſtinguebat, ſed rabiem, furorém-
que proritabat; paropſide delectabatur, non
quòd aves exhiberet voluptati, ſed quòd
immanitati quamdam cædendorum, ambu-
rendorumque imaginem non coloraret mo-
dò, ſed effingeret: toto denique abutebatur
epulo tanquam impendentis ſpeculo lanienæ,
in quo præciperet, & præguſtaret delicias de-
ſignatæ abs ſe ſtragis in Hebræos Si opi-
mantur jumenta, cum ea Reges non habenis
compeſcunt, ſed ſceptro efferant, dum effe-
runt. Religentur ad molam jumenta, non ſolio is in.
intrudantur. Piſtrino melius, quam Senatui pi
refractariam belluam deſtines; quæ te non ſuc-
cutiet tantùm, ſed excutiet, niſi eam cicurem Znse
reddas, adacto, impactôque fuſte, non ſcep-
tro delato. Nolo calcitrantem popyſmo ſcal-
pas, cædas velim. Non enim unctione, ſed
uſtione aurum remollitur, ut Regis imagine
conſignetur. Tu verò regnantis vultum in ſce-
leroſo Senatore cudi faciliùs, quàm in numiſ-
mate arbitraris? Si ergo uſtrinà nummus mal-
leôque pertunditur, ut Cæſarem præferat:
dolandum , molliendúmque ſilicem balſa-
mo opinaris, quem riſi ferro atteras, nun-
quam Regem è rupe ſculpes? Frænato Auli-
cum ambientem, nam equus eſt. Tundito fu-
rentem Satrapam, nam ſaxum eſt. Vernam
commolito peccantem; quem ut ſiliginem eſſe
dicas agri tui, tuæque gazæ metallum: molàâ
tantàùm rogéque proficiet. Illud præ cæte-
ris ex Nehemia diſcito, jumentum ſeſſioni
commodéque Domini duntaxat deſignandum.
Et non erat locus jumento, cui ſedebam, ut
tranſiret. Placet jumenti ſolertia, quàâ be-
ſtia non ità ſegnitiei probrum devitavit,
ut continenti Dominum curſu in rudera
ſentéſque abriperet. Plerique ſervulorum,
ne torpere putentur, agunt Principem in ab-
rupta. Reſtitit Nehemiæ jumentum, ubi cslid ve
tranſmitti ſemita ſine diſcrimine non poterat. rr
Satius eſt languere;, quam furere. Malo hæ- enſuai
rentem Satrapam, quàm præcipitem- Præſtat mobi.
mutire, vel etiam ſilere Senatorem, quàm ad
ſtragem proloqui. Porrò Nehemias jumenti
morâ haud exaſperatus, ſegnitiem fuſte non
vindicavit. Commendavit beſtiæ providen- Balaen.
tiam, quam æquiſſimè tulit ab anguſtiis reſi-
liſſe. Non ità certè cum Aſina egerat Balaa-
mus, quam non à ruderibus, ſed à gladio cæ-
déque declinantem jurgiis fuſtéque urſit. At “ 12
ille verberabat eam. Mira certè rerum, men- .
tiumque converſio. Caligabat Vates, & Aſi-
na prophetabat. Videbatur à jumento Ange-
lus, ab Ariolo ſpernebatur. Iraſcebatur tuto-
ri Ariolus, ideôque Aſinam feriehat, quèd
eum Dei militis gladio non objiceret. Adeò

it hen

ctu, con
„Mguod
elo nol
ſarente
Nu, MM
gs, Ain
o Leclſia
us nolage
end in
Anl,
Moe teinpe

lung

n conyil
le zhine

1r ec eſcch
3 tranſre Mot

Ano non
ſEde C,
Es Comn voln
all,e lar,
o .
Mute rilere:

e Ne,

Hyn. .
Muemi Hi

Uunortis
en ex te
Aere Le
m. lizi
Cnonm
0e lert,
Leit erbin
unfolent,
Ilt, ſ
heiritrint

Gorum Kt
1 colotud n.
niqne Aunhen
Hecenlo kuen,
ſtaret llaut
lebrecs
eges dn Nen
Eratt, inch.
umenhayniin
, (uan Kunf
u und.
nili emdmm
fuſte, mlt⸗
mn popfinn
und nhin 11
Nt Regnins
ntsnihnit
gm dr
rfinn umm
Aluen e
we ſlen ⸗
ketro eti
61 Hmnd
get Iun
wuun 4 n
en ulin⸗
2 Neulnil
Id ec
zumenmn 1
tuut el

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

Aulicus ſua plerunque commoda lippire mortalitas ſo-
non gro- let, ut beneficia inter injurias referat, Cædaâtque
wMmotisse⸗
mum Aſinæ tantum providentiàâ incolumem,
eam vulnerantem, quàâ reluctante, ſubductus
eſt funeri.
quod ſemel contigiſie Ariolo deploramus;
quando ii ſunt Regibus minus grati, quorum
ductu, conſiliôque, ſi ſaperent, viverent. Et
Magus quidem Aſinam inſcius vulnerabat. Nos
verò non jumenta, ſed & primoribus, ſanioris
ſententiæ Patres odimus, trudimus, ablega-
mus, non ignari, quòôd illi à nobis amoliantur
legis, animique excidium. Admoneri de vio-

Corredt io⸗
nis impa“-
tientia.

lato Eccleſiæ Numiniſque jure recuſamus: &

quas nonagenarius Pontifex Heli à Samuele
puero & miniſtro intentari ſibi diras æquiſſi-

mè pertulit, audire nos eas,; & quidem mi-

tiſſimè temperatas, à Sacerdotibus & Senio-
ribus, lanugine animéque pueri ità nolumus,

ut recalcitremus ſtimulo, tonemuſque in mo-
nentem. Hinc regnorum everſio; hinc le-

um convulſio; hinc peſſumdati mores,
rituſque; hinc erectus pro Deo in Iſraél vitu-
lus: quando tabulis, quando aris, quando

Numini cupido regnandi impudentiſſimé an-

nfeſaru tefertur. Acquieſcit ſjſumento ſuo Nehemias,
Eeveri au nec deſidiam, metumve interpretatur ſi illac
diantur. tranſire nolit, ubi interſepta ruinis via eſt.
Theolegi
ſaniorss
ad vocbtur.
Conſiliarii
bonz.

eò devehit, ubi caſum tibi metuit, præ-
„ . . 1 .— .
noſcitque. Reclamabis Vicario Dei, ſi te ire

curſum? Non ergo miremur ſi degenerant in
ſeductores Conſiliarii, quando non Senato-
res domi volumus, ſed palpatores. Filii nolen-
tes audire legem Dei. Oui dicunt videntibus;
Nolite videre:⸗ & aſpicientibus; Nolite aſpice-
re nobis ea, Jllc rebta ſunt. LVoquimini nobis
placentia. His in ſubſellia tympanis & ſuſur-
ris deducuntur Vates, tamdi audiendi, quam-
Theolagi⸗ diè ſuppreſſerint veritatem. Afluendis te
polirica, & Ppulvillis in Regiam evocant, ut ſecurius in
Lenates. ſinn mortis a te excantati obdormiſcant. Non

Corredtio
nec ſaria.

Ila. 30. 10.

nf⸗ſarii
blandi.

Legem ex te ſcire cupiunt, ſed per te op-

tant ſilere Leges, ut impuniùs perſtrepant
arma. Accipitrem te eſſe jubent mandatorum
& canonum; ut, cùm ea diſcerpferis, abolita-
que dixeris, Turtures ſé eſfſe jactitent, quaſi
nunquam Legibus occurſuri, niſi eas uſus,
& ætas expunxiſſent. Imitari te quoque Pe-
trum volent, ut cum ſcilicet non & cœlo ſub-
miſerint, ſed ex Orco fartam ſerpentibus ol-
lam extraxerint, tui gladio verbi ceraſtas hy-
drâſque conficias, ut rapinis pro legibus, ve-
Act:io. 8. neno veſci pro jore poſſint. Surge, Petre-
occide & manhduca. Et quamvis ifitio clamites
horrore monſtrorum: Abſit, Domine, quia
nunquam manducavi omne commune & immun-
dum. Acquieſces tandem poſtulatis jurâque
ſubſcribes, brevique de Sathanæ lebete dice-

tur, quod de linteo ſcriptum eſt. Jam enim,

inter cœli jura, jura regnandi, rapiendique
non uno in loco intruſa ſunt: ut indignari ne-
mo debeat, ſi Angues, ſi Urſos, ſi Dracones
aſtris Antiquitas miſcuit: dqduando Dei legibus
non immiſcentur tantum plebiſcita confultà-
que Polticæ „ ſed præferuntur. An non
ob ſuſpicionem tantuùm temporariæ jacturæ
in confinio regionis, fas putatur evertere
Monaſteria, Eccleſias inwadere, Pontificum

illum, cujus ſolertiâ effugit cædem. En Balaa-

Quam ſæpe Principibus evenit,

Et tu Sacerdoti repugnabis tuo, ſi te non

prohibeat, ubi te manet mors: cùm Pocilla-
tor aſino non reclamet, abnuenti inter rudera

dita Politica quoties conſulitur. Hos tu felleos

275
ſanctiones conſcindere, renundtiafe Conciliis,
canones violare, pellere Sacerdotes, oppugna-
re Præſules? Atque utinam has injuflitiæ vi- Theolagia
rulentias & colocynthidas condiret Giezi, af- Penalis.
fuetus mendaciis furtiſque transfuga. Eliſæus Aulato-
eſt ſuppoſititius tranſmiſſæ ab Elia raptor, "es.
non hæres melotis, qui, ſucclamante Pro-
phetarum conventu, Ollæ mortem ineſſe, confeſarii
non cœli manna, ſed aſperſione farinulæ, aſi- landi.
nariæ vi molæ detritæ, toxicum temperat;
Parätque patinam filiis Prophetarum ex aco-
nito. Clamaverunt dicentes: MWors in olla; Dir 4. Reg. 4.
Dei. Et non potuerunt comedere. Et ille, affer- ars
te, inquit, farinam. Et non fuit amplius qutic.-
duam amaritudinis in illa. Tam citô mors pel-
litur? Modò rumpebamini virulentiâ eſculenti: à Cenſttia.
& modò epulum eſt, quod ſupplicium cenſeba- rii maln.
tur? Tanta-ne farinulæ vis, ut venenum con-
vertat in cibum? Tanta tum ſanè in Eliſæo vis
temperando towico, medicandæque colocyn-
thidi: ſed non tanta nunc in palliatis Eliſæis, Perſeve-
Prophetiſque ſimulatis virtus, ut ambitio entee
nis Politicæque venena queat convertere in keete.
Legis jura, ſcitäaque. Apage: Tu-ne Jezabelis
ſtibium in chryſocollam Sanctuarii demutas?
Novi tuo jam artificio Achabi ſaxa, quibus
Nabuthes occidit, Rationali Aaronis inſuen-
da pro gemmis. Si tum conſediſſes in tri-=
pode, cum Davidis dolo telis hoſtium Urias
occubuit, abſolutus illicò fuiſſet Rex; cui non
gladium cum Nathane intentaſſes pro crimi-
ne, ſed regni virgam detuliſſes, quòôd eum
non lictoris ſecuri percuſiſſet, ſervaſſêtque
famam, cui vitam nolens auferebat. Et hæc politici.
non in equili, ſed propè ſolium adhinniunt
jumenta Principibus? Cave, ne te equi au-
dacia abripiat in ſyrtes Equum & aſcenſorem Exod. 15.
Pprojecit in mare. Suis fidit equis Ægyptus, *
& periit. Quod ſi periclitaris tum quoque,
cuùm vernantem æquoris alveum ingrederis;
nec evadis, ſi eò deſilis, quà Iſraël tranſivit:
Quid te, rogo, fiet, quuùm ſolis perviam Je-
buſæis decucurreris ſemitam? Si Moſem conſe-
quare, hauriris: & enatabis, quùm veſtigiis
inſtiteris Pharaonis, non velificantis in Sinam,
ut Legem excipiat, ſed in Tarſis navigan-
tem, ut à Legiſlatore transfugiat? Putarem
Chriſtianæ Reipublicæ abundè conſultum, ſi
procaces equorum hinnitus compeſcerentur.
Utinam ad molam religarentur jumenta;
quibus Potentes ad naufragium devehuntur.

Tiro dege⸗
ners

Fimuere ſibi Ifraëlitæ ab ignitis ſerpentibus.

Timeo ego nobis à jumentis phaleratis. Non
Turcas reformido, ſed fucatos, quamvis per-
paucos falſos Sapientes extimeſco. Nempe
ſeductrix, ſerviliſque Sapientia nocentius igne
nectar eructat, non centum percolatum
annis, ſed horarium, diebus, momentiſque
ſingulis. Toties enim ſuum virus effundit eru-
botryones in Scribarum vinea leges, non oc- Weil
cumbentibus tantùm Vergiliis, ſed emergenti-
bus quoque & demerſis. Nunquam enim
non germinat Vitis ſylveſtris, quam non po-
pulatur Aper de ſylva, ſed dente putat genui-

no. Clamo iterum, perire Principes procaciâ Pignicas

jumentorum; rurſümque inſanire plerumque mian
jumenta, & in abrupta procurrere;, quòd sfertur.
ſciant non calcaribus, ſed haſtis fodicanda ſi- Tbeolagle
bi eéſſe latera, ni avia, inviaque petant. Is ſervilis.
enim Primas Gymnaſiorum a nonnullis ſalu-
tatur, qui nihil non licere vociferatur nera⸗ .
. uro:

276
turo: qui Archelao proſtituit ſanéta: qui pin-
naculum in fundamenta turrium demittit: qui
loricæ ſubdit Rationale: qui fundæ non Da-
vidis tantùm, ſed cujuſvis transfugæ, ne ſa-
xum deſit, extractas ſuperhumerali Aaronis
gemmas ſparto impomit, non ut Gigas oc-
cumbat, ſed ne Samuel ſuperſtet. Hi nobis
pro adytis, oraculòôque ſunt. Quis verò non
Colliqueſcat in luctum, cùm videat & à Dario
Baby lone conſuli Danieles, & à Saüle fœtas
Pythone fœminas Hieroſolymis conveniri?
Ergone Prophetarum diſquiruntur placita à
B rbaris, iiſque victoribus: & morituri
perfugium Principis Saga eſt in Palæſtina?
Quis credat audiri Joſephos in Ægypto, quan-
do ſecatur in Judæa Iſaias? Obedit Jonæ Ni-
nive urbs trium dierum: & in Eliam Samaria
conſpirat dierum quadraginta vix tutum fu-
gâà. At qui placuere Babyloniis Ægyptiis, &
Aſſyrüs blanditi ſunt Regibus. Audi blandi-
tias. Impendentem Pharaom famem Joſeph
edixit. Everſionem nunciavit urbis Jonas Ni-
nivitis. Metamorphoſim Nabuchodonoſori
Canſiliarii denunciavit Daniel, quà nullam finxerat ha-
beni. ctenus Poéſis diriorem. Et tamen auditi ſunt:
decorati ſunt: prælati regni primoribus ſunt:
alter annulo, alter torque donati. Hæc enim
metebant Prophetæ ſiemmata è fuis toni-
truis: quôtque illi Cometes Regibus incen-
debant, tot referebant à Regibus irides, æ-
rumnarum intermiſtione gratiores. Unum, ro-
go, intueamur tonantem in Balthaſſarem Da-
Dan. 5. a9. nielem. Appenſus es in ſtatera, & invenius
es minus habene. Diviſum eſt regnum tuum,
& datum eſt Medis & Perſis. Et quo tandem
plexa eſt ſupplicio licentia garrientis, imò &
latrantis in Regem ſervi? Neque enim infor-
tunium duntax t prænunciavit Principi famu-
lus, ſed ſatam ſceleribus ejus ærumnam Urbi
pronunciavit. Quis autem ferat non vatem
tantàm mali ominis, ſed objurgatorem quo-
que cenſoremque regnantis in epulo? Ubi
ergo ſuſpenſus Daniel eſt, qui Regem appen-
derat in ſtatera cenſuræ? En damnati uncum
Tbid, 30, & laqueum. Tunc, jubente KRege, indutus eſt
Daniel purpuràâ, & circumdata eſt torques au-
rea collo ejus, & prædicatum eſt de eo, quod
haberet poteſtatem tertius in regno. Cui ſup-
plicium metuebas, deſtinatum illi ſolium gra-
tulare. Porrò Prophetæ & Principis quam
difſonum ludicrum? Nam cùm Balthaflari
S. Daniel. laqqueum Daniel nexuiſſet, auream illi tor-
quem conflavit Balthaflar. Ille telum in Re-
gem adigit; hic ſceptrum exporrigit ſervo.
Exuitur conchylio Princeps à verna: à Rege
mancipium purpuràâ decoratur. Effodit ille
ſepulchrum Balthaſſari; excitat Danieli ſolium,
elevatque Balthaſſar. Vincitur à captivo Rex,
ſervſque viciſſim à Rege redimitur. Gemit
princeps in catena; triumphat captivus in
torque. Audit demque a Daniele Balthafſſar
jugulandum ſe intra unam noctem: audit
Daniel eàidem ſe nocte renunciatum, juſſu
Balthaſſaris, tertium in regno Satrapam. Et
jure ſanè optimo rependuntur pro ærumnis
decora. Non enim à Daniele infligebantur
fupplicia Regi, ſed nunciabantur. Furere
ergo illum in Medos oportuit, à quibus ma-
Etandus erat; non autem in Danielem ſæ-
vire Regem decuit, cujus monitu non oc-
cumbebat, ſed fiebat de interitu certior. At-
que utinam ita caviilet à Perſis, ut ſraelitæ

Correcbtio
aiusdienda.

Dægnitas
ciuei confe
renda?

Oliva

it in
ecudi
ſterreret. Nam regni occaſum vel ſom- iangi. Aingel

acquievit. Nos verò calamitates neglig mus, /MN

odimus vaticinia. Necaretur illicò Daniel, Confeſteri;
ſi epulantem denunciatione obſidionis ab- arsſteri an

arato. N
eKor,
ce polule

niaſſe, capitale eſt. Verùm furor eſt, ſi ab
hoſte pellendus, in Vatem graſſeris. Si te
pudet aut jacturæ, aut ſupplicii, excandeſ-
ce, ſed in oppreſſorem, qui te petic, non
autem in monitorem, qui tibi præcavet.
Etiam cùm rebellaſſet à Deo Saüul, non ta-
men perdidit Samuelem; à quo non crimi-
nis monebatur, ſed amiſſi flagitio regni ob-
jurgabatur. Pro eo, quod abjeciſti ſermonem Reg. 15
Domini, abjecit te Dominus, ne ſis Rex. An 2²2. S
aliquid dici potuit, ad minuendam Principis c,eg,
dignitatem, acerbius? Quis enim pro Rege ais imen,
illum revereretur in poſterum, quem ex 'iens.
Propheta, juſſu Numinis, dejectum ſoliog, er
intellexerat. Veruùm everſorem throni ſui Sa- “
cerdotem non abjicit Saul, ſed rogat, ne ſe Smnl.
deſerat deſertum à Deo. Peccavi: ſed rever-
tere mecum , ut adorem Dominum Deum Ibid, 30,
tuum. Vox iſta, vox eſt Accipitris, Legi,
Cœlôque infeſti. Et tamen ita apud nos ⸗
gere Turtures præoptarim. Nam quem Dy-
naſtarum audias vel leviter ſugillatum, non
ülicò ut anguem ſibilare? Renunciatur à Sa-
muele Saül exrex, & obteſtatur. Itaà objur-
gati olim à Sacerdotibus Principes fulgura-
bant; quorum tonitruis pares utinam fo-
rent rores, quos propitii in Eccleſiam
Conſulares deſtillant. Nam ego fulguritus
eſſe malim Saülis, quam in delicis eſſe apud
noſtrates Ezechias. Monere de flagitio De-
curionem! Ne Moyſi quidem, hàac noſirâ æ-
tate, liceret; qui tamen impunè Pharaonem
reprehendit. Nam Regum thronus ad in-
ſtar Sinæ eſt; fumat undique & fulminat;,
interminato accedenti ſupplicio, ſeu illum
beſtia attigerit, ſeu vir. Sed Sina eſt, un-
de Moyſes ablegatur, ubi non Lex ſcribi-
tur, ſed expungitur. Eò enim collineant co-

utenut .
ſgen adet
aetur, l.
labent
ſiiſt ius
chli Cnn
ſbum gvogn
9Uumnantemnd
mn. Dibi
ibig on
Pehtoüllnia

ih, mon en
Eü Lauon⸗
ſuls Ecleſi
s Li
elo Tabe

natus, effatäque Satraparum; quibus licet per lrka n
Nos lituras inducere literis, ut Religio nau- nenh Dheu
fragetur in tabulis. Siquidem rapinis, ſæ- “l an
vitiéque non gaudet Cupido, miſi ea li- Kh
cere confirmet Sapientia vadimonio tabula- no u⸗
rum. Grafſari nolunt, niſi parem rapinam Erhrne,
hoſtiis ſubſcribamus. Peccare ſcelere piget- ch Ulat
aiuntque latronum eſſe ſordere cæde. Medul- rdun ne
ue latronun I Mſt
lam criminis avidiſſimè ſugunt, ſed cutem ſce- 1, .
cane

leris averſantur. Præſidia Reipublicæ inſcri⸗
buntur, naturæ coœlique contumeli. Ni- ode

mirum non telis aut cædibus diſcerni ſatagumt ei mn
à ſicariis Satrapeæ, ſed vocabulis. Spoliant, r inpe
jugulantque innocentes, aras evertunt, vaſa M ton
Templi diripiunt, non falcem tantùm in alie- .l nkehe
nam meſſem, ſed phalaricas immittunt: & 4 ür nan
iis non ſaturi ſtragibus, haberi volunt in car- Aln nſcr h
nificina non ſævi, ſed providi. Nemo eſt, qui un IINr
non flagitio æquiorem ſe eſſe credat. Vidi- greuſair balle
mus olim impios, luximuſque: ſed crimen mer pru, Ebermal
ſuum ità diligebant, ut noſſent; ità ſequeban- n Nr
tur, ut tamen crimen efſſe faterentur. Graſſa- Cnfaſiaßs n lrl,
tus Cain eſt in Abelem. Sed crimen non mmodò "gen ſuhe, Voli
non defendit ſuum, verùm ejus virus m- Ccain, Eerne
mium exaggeravit; quando divind credidit Khn. Rurd⸗
indulgentiâ ſuum eſſe ſelu⸗ immanius. Uſur- Saah hun

patione ſacrificii, parſimoniâque damnati alah,
à Deo ſanguinis prævaricatus eit Saul. Sed cxnub

vociferatus eſt, peccatum abs ſe enormiter u. el
eſſe, Vatique ſupplicavit, ne ſe deſereret. nm
Intus 1n

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. — 297

cd Dai Ppelitica Intumuit inſtauratione Urbis Nabuchodono- lus fatetur Aſſyrius, fatetur Pharao, fatetur
dlctoni 8havi. ſor, abjectuſque propterea ad paſcua, miſtuſ- Cain, Judas voce, crumen, laqueéque fa-
n l dn ens. que pecudibus. At relatus in regnum divinæ tetur, & fſoli Proconſules non fatentur?
Uror lel a ultionis æquitatem prædicavit, ſuo ſcelere com- Rumpor recordatione ſaxei pectoris, ided-
ralert Rae. “ vS- plorato. Nec Achab, quo nemo in Ifrasle que non clamo. Id tantùm Mundo, cælo-
i, e 4 Achab. celeſtior, ſeveriſſimè ab Elia cædis rapinæ- que conteſtor: non dandam Primoribus vi-
ite Ni n Manaſ- que poſtulatus „ ullum crimini ſuo perizoma ti0 pertinaciam immoti ad flagitiorum con-
tibi l Jes. contexuit. Manaſſlem audi tam cumulate ſuo ſcientiam pectoris, ſed palpatoribus, qui in
il, u; ſceleri adverſatum, ut non reus facinorum vi- obſequium throni arcana Theologiæ captivant,
dno in deretur „ ſed cenſor. Ipſimet Joſephi fratres dicentes malum bonum;, &— tenebras lucem:
gttio ndi muſſabant in livorem ſuum, nullo accuſatore. unde, poſt datas peſſum ſanctiones, vox una
ſeiſi n Vidiſti fuis criminibus indignatos Tyrannos, Dynaſtarum: Non peccavi. Quis credat;, ſer-
vidiſti Cainum, vidiſti Babylomum; videbis vato olim Agag „ exclamari cum luctu 4 Saul,
vendin ie. ſuumn quoque profitentem facinus Judam , Peccavi: &, violato nunc Samuele, imô &
Rein znl Matth. damnantémque: Peccavi radens ſangueinemn Ju- depreſſo Petro, ſucclamari pailim à ſanctio-
nn, in 27. 4. Rum. Dabis non multos mihi & Prætoribus ribus Joſia Regibus Non peccavi. Luget
en i quibus non pauci, ſed multi optimi ſané Cain, & noſtrates Ezechiæ „non omnes lu-
Wnürmili Ppræſtantiſſimique ſunt, qui crimen elugeant gent; niſi fortê moriendum fſibi eſſe didicerint?

ſed ogtite,
ereci 1 er

lihti li qui reis inauditis, qui damnatis irmocentibus tamclià Onagros rudere impunitos, quos mol
leg n vel ſemel muſſent, PFeccavi. Vox nimirum melius, quam farina, nutriremus? Fruſtra
nineun iſta, non jam Ifraëlis eſt vox, ſed vox eſt vineam Domini Dei Sabaoth ab apro feréque
iace Eſau. Lattanes anathemate illigantur, im- ſingulari defenderis, quum in Evangelio videas,
Hudelärm, I ulſis Eccleſiæ foribus: Nam Dictatores, a Villicis difſipari, cædique cum famulis Do-
Remmun i . derſh Tabernaculo, ne ſacrificio quidem minum, errpigue *“ aà leunculis, ſed ab
ſetn. uer ſele abſtinent. Atqui metu regni prævari- agricolis. Noli, Sponſa, vincire vulpeculas;
Pninche i cantur. Nunc primum diico præferendum cuſtodes alligato, qui ſepem interſecant, ut
Hares num , thronum efle Sanctuario. Age. Nonne ruitu- exſcindantur arbores, frugeſque rapiantur.
uun n lutlu ri ſtudio regni, Sacerdotis ſemel tantum mu- Perditio tua ex te.
un ee iünn neri ſeſe Saul aggregavit? Num evaſit prop-
n lcn Enl polit te⸗ terea Dei minas & diras?é Vidi quéd pobulus Et a ſcendi per torrentem nocte, & con-
ere de lain ꝛmeia r. dilaberetur à me, & tu non veneras juxta pla- rahnz ,
dem, Mruii⸗ GaA citos dies, porrò Philiſthiüm congregati fue- Sa Oa t 2„ reverſus ote⸗
mpund un ionem rant in Machmas. Dixitque Samuel ad Saül. ad bortam vallis, & redii.
m ton i ladit non Itulte egiſti, nec cuſtodiſti mandata Dei Imii. Zeis eb.
ige a iun a. Quod ſi non feciſes, jam nunc praparaſſet Icuratur & dolor, quique initio exun- ſſer vantis
lei, A . E. Dominus regnum tuum ſuper Iſrael in ſempi- „dat, moz fluit, ut brevi etiam ſtillet. neglectus,
dec uche 3 : tornum, led nequaquam regnuin tunm uI- En fulgura non in fulgetras tantum emollita,
i non lasſfd sail. HMa conlurget. Abſcedebant cohortes, hoſtes ſed planè in rores eliquata. Conſiderabam, Saperior
enüm olen imminebant Sacerdos aberat: nec tamen inquit, muram. Atqui nuper eum non mu- neon et⸗-
n; Ainit Levitas trucidavit, ſed Agnum adolevit. Et rum duntaxat dixerat, ſed murum dillipa- veſe⸗
8, A in tamen licentia ſacrifici, metu regmi defenſa, tum. Et confiderabam, inquit, murunm Jeru Japici-
iden Minn coronæ jacturd plexa eſt. Et quid te fiet, Jalem diſpatun, & portas ejus oonſunptas ias pS
gin I rogo, qui, non abſente, ſed præſente, ſed Ani. Ergo Paulatim occalleſcit oculus, ani . ferverem.
7 dmmo“ repugnante;, ſed reclamante Sacerdote „ non muſque ruderibus: quémque concuſſum VI= S ras,
ii n ⸗ hircum litas deſertus à phalangibus, ſed li- dere murum non poteramus, quin everſio⸗
care e QGoribus apparitoribuſque Vallatus raptum de nem ejus lamentaremur „ ſiccis eum Heuhs Ece fia
ue e trivio Myſtam vincis Primum, mox judi- non ita multè poſt contemplamur , allnetu. Kiea le-
wtl Con cas, ad extremum damnas „ nec rarò jugu: dini foederatà indolentià. Nam in ejulatus fle- iſoidtio⸗
Rirties las 2 Quod ergo Saüuli non licuit in ariete, tuſque Nehemias, cum primum ſubrutum mu- . . i i
tibi erit impunitum in Levita? Fulciendi ne- rum accepit, prorupit effuſifimos. Et., dixe- C. 1. 45.
m ceſſitate imperii immiſcere ſe nequit Rez ſa- runt mihi: Murus Jeruſalem diſſpatus eſt, G— 7
clſen crificio bovis; & ſola imperandi libidine ſup- portæ ejus conſumptæ ſunt ieni. Cüumque au- principiis
Abul 14 plicio ſeſe Præfecti ingerent Levitarum: Num diſſem verba hujuſcemodi, ſodi, & evi, & obſaud.
1 chem⸗ Res aas- ſanctior regnorum ambitio, quàm cuſtodia? Iuxi diebus multis. Ergo ruina momium pri- Perſeve-
en nn ente Num vilior hoſtiæ ſanguis, quam Mimiſiri? mò quidem nec videtur & defletur, deinde "antis
es! 1, Num minor debetur à Proregibus reveren- videtur nec lugetur, mox viſum fallit, ned ara S.
beni din, tia Eccleſiæ Chriſti, quam olim erga Mo- fletum ciet. Adeò obduramur ad ærumnas,
idi⸗ Nmi, ſis tabernaculum exigeretur à Regibus? Cur ut, quibus lachrymabamur à ditis, Vilis vix
le ceg ergo non peccaſſe creditur Tetrarcha ſupph- moveamur, eas brevi ne gefpecturi quidem.

e:
Ge ii,

ſuum, qui proculcatis canonibus, qui able-
gatis Præſulibus, qui vectigalibus imperatis;,
qui ſpretis cenſuris, qui die dictà Levitis,

cio Clerict, i Rex peccavit arietis holo-
cauſto? Violatur thure Synanoga, & Eccle-

Eos verô tamdia lapſuros ſine æſtu cordis in- Conſilia-
tellige, quamdi illis præſtéô fuerint ſumenta;, Tii imdpii.

Libet id apud Lucam deprehendere, cujus
ſanè teſtimonio ità Paterfamilias in villicum

. 1 . . . .
ſuen 29 ſia laqueo non lædetur? Sedenim nutat Præ- excanduit prodigentiæ ex infamnia ſu
Aaine *fectura. Ruebat tum regnum, militéque Saüul ctum, ut mox eum abire villicatione impe-
in e, deſtituebatur; litando tamen peccavit. Et tu raret. Quid hoc audio de te Redde rationen, Luc. 16,
i bacchando „ graſlandéque vel dilatandæ libi- villicationis tug jam enim non poteris villi- 2.
5 inm dine poteſtatis „ vel merâ vanaque ſuſpicio- care. An aliquid ſtatui poterat acerbius in vir. 2
vonig, 4 4 ne ſuccuſſi ſoli, vel irà, odiéque Clexico- licum? Quid verô futurum illi exiſtimas ſi,
au rum, non peccas? Si vero peccas, exclama decoctis Domini bonis non ſatur 2 de liis
b & tu aliquando, Peccavi. Ergo ſuum ſce- quoque, quæ ſupererant? frugibus portio-
ei/ Ethicæ Tom. II. A a nem
H
4

278

nem ſurriperet non exiguam? Remiſit ali
quidem coros tritici viginti, alii veròô olei
cados non minus quinquaginta. Et id reſci-
vit Paterfamilias? Reſcivit. Ergo eum exen-
teratum damnavit ad beſtias, decoctorem ſci-
licet & furacem. Imò eum fraudis nomine
Viſitatio- commendavit. Luſiſſe putarem, niſi mihi
, K. Lucas adſtipularetur, inquiens: Et laudavit
2 Teun,. Dominus villicum iniquitatis, quia prudenter
feciſſet. En, ut ſolâ primùm ſuſpicione malè
adminiſtrati agri Dominus efferatur in villi-
cum; mox eum apertiſſimè convictum furti,
non paſſurus modò, ſed laudaturus eomet
nomine, quo eum moverat præfectura. Ni-
mirum horremus adventu criminis, cujus ità
conſuetudine mollimur, ut, quod averſaba-
mur emergens, eidem adulto, ſæviorique
blandiamur. Videas initio Principatus diſtor-
queri Principem, ſi non ſtatim cauſa viduæ
decidatur. Mox eam in Kalendas rejici pati-
tur. Ad extremum obrui penitus, ſopirique
non tolerat, ſed imperat. Vincire inſontem
nemo audeat, pubeſcente dignitate, quâà nec-
dum adultâà, libet ablegare inauditum; &, ſi
aut ſpes aut dolor ſuadeat, libet ſtrangulare
innocentem. Nummus in veſtibulo magiſtra-
tus pro telo eſt, munerâque expavemus ut
baliſtas. Mox telum Nummus eſt; inde ta-
lenta opobalſamum ſunt; quo nemo ita flagi-
tii computruit, ut non illicò ſaneſcat, tranſ-
ponendus, ſi Pactolo devehatur, è ſupplicii
ſyrtibus, in ſtationem portumque ſubſelli, fu-
turus & reo centumvir. Nemo ex hiſtrionibus
non primòô pedem è trabe retulit, quem mox
in ſparto ita promovebit, ut ludat compedi-
tus in fune, agâtque choream tam explicatis
implicatiſque erurum flexibus in cannabi, quam
nos vix duceremus in campo, rosâ, violaâque
conſito. Adeò quæ ſunt horrori, aſſuetudi-
ne ita ſeſe inſinuant, ut in delicis ſint, ce-
dâtque mors in mercimonium, periculorum
nundinis inſtitutis. Quis enim crederet, fu-
neris provocatione, vitam alere hiſtriones?
Ità diſcrimen arridet, uſu aſſuetudinéque non
S,David. edomitum duntaxat, ſed domitor. Efferbuit
in Abſalonem David, auditàâà cæde Amnonis
Asſalem. fili ſui. Citò tamen zelus elanguit. Quid
plura? Ultrò revocat exulantem, ſed Patris
amplexu interdictum. Horrebat enim David
filii dexteram, quæ cædem fratris reſiperet.
Verùm revocatum, paucis poſt annis, admiſit
ad genua, erectümque dignatus eſt oſculo.
. Reg. Vocatäſque eſt Abſalom, & intravit ad Re-
14. 33 gem, & adoravit ſüper faciem terræ coram eo:
Farva in Oſculatuſque eſt Rex Abſalom. Quod ſi tanto
malo. Principi tam profligati pudoris filius placere
Severi- uſque in delicias, poſt exilium, potuit, nul-
tas. lis auctior meritis, niſi ſolo incendio alienæ
Heva. meſſis ſceleſtior, quis noſtrum criminoſos non
diliget aliquando, quos nunquam odit? At-
tactu ſe quoque pomi abſtinebat Heva, ne-
Gen. 3.3. dam eſu: De frultu verò ligni, quod eſt in me-
dio paradiſi, præcepit nobis Deus, ne comede-
Tepidi-. Temus„ & ne tangeremus illud. Quaàm ſe pro-
ss pof cul abduxit à lapfu! Inviſam penitus inta-
Eervorem. Glämque plantam vix norat. Verùm de ea,
gearriendo cum angue;, timere deſit, poſitô-
que horrore, ejus coœpit virore recreari, te-
tigitque quam viderat, & cujus non vitavit
amplexum, ejus citò eſu pomi eſt corrupta.
Ibidem. Vidit igitur mulier, & tulit, & comedit, de-
ditque viro ſuo. Horrorem mollivit uſus in pa-

Oliva

eſt, quod facere voluiſti ?7“ Nonne pro Raik el
Jervivi tibi? Carere vel paucis horis Spons 8. Zaeoß.

—

bulum; & quo viſo fœdandam ſe necandém-
que timuit, ejus ſe mox fore credidit muräu
immortalem. Neque enim impunitatem tan-
tùm ſperavit in prævaricatione, ſed trium⸗
phum quoque præcepit. Non modèò rapeu vi-
vam, ſed regnabo, eréôque non cinis, epu⸗
lando, ſed Dea. Quam nos remollit conine-
tudo! Ubi ſepulchrum videbamus, inde im-
mortalitatem credimus erupturam. Non erge
Nehemiam demiremur, ſi primum ruinas eu=
dit tantum Hieroſolymæ, & lachrymatur ;
mox eas ſiccis oculis aſpicit, nulla inde exci-
dii mœſtitudine aut conſideratione moœnia ſpe-
ctaturus. Porrô ut horror criminum uſu mi-⸗
teſcit, ità in virtute cultus paulatim regelaſ⸗
cit. Quam ægrè tulerat Jacob fuppoſitam ſibi Ttidias
Liam pro Rachele, votâque ſua, umus pre= pef fer-
telatione hebdomadæ fruſtrata; labore lep-= Verem.

tennali fortiter in ſpem thori extraxit. Ouiqd Gen. 2
* he 29.

25.

ſuà Jacob nequiit. Aliquot poſt annis;, filium
pariter & ſpiritum uno emiſit puerperio Ra-
chel. An non expiraſſe illicò Iſraslem putes,
acerbo, iniquéque uxoris funere conſte rna-
