RM R Et aſcendi per torrentem nocte, & con-
ulm lan Jidorabam murum.

nbi vel . .
znplei Igerat ſuperins Nehemias de parte Ur-
9 Dis occidentali, unde luſtrationem in-
choarat Septentrionem verſius: Et conſide-

19 rabam murnm Jeruſalem diſſipatum, & por-

11 Dn

S as ejus conſumptas igni. Hic verò Murum
niketiten, duntaxat commemorat, nulla ſeu gloriæ, ſeu
s n dedecoris mentione. Neque enim murus eſ-
mummm! Corredtio ſe ſertur aut Jeruialem, aut diſſipatus. Qui
eeculta, ſi revera ſubrutus eà quoque parte Nehe-
Uicer Har miæ objiciebatur ,„ nec tamen ruinam ejus
lonmn 3 Propheta deplorat, incuſâtque. Vides; opi-
eh en a

nor, non exprobranda iterum iterumque lap-

„ Lemn
in Kle am ſis ſua vulnera, verum, quæ ſemel retecta
hins la⸗ ſunt ægrorum ulcera, ſeu ad medicinam ja-
ſi S centium, ſeu ad ſtantium cautionem, ſup-
tuere, “ V primenda deinceps, quærendaâque pharmaca;
wribis Lapys non ſanies propalanda. Dixiſti Sionis mu-
4or, I 8 2 eri rum everſum? Sat eſt. Ne, quæſo te, iden-
cdde endt. tidem probrum urbis exaggeres: medere po-
Netu En tius, ruinaſque ſarcito. Porrèô eà latrandi ra-
candeln bie plerique furunt, ut non modò de pa-
u unm, rietinis vociferentur, quamdiu murus in ru-
des inci, deribus jacet: ſed reconcinnato ſartôque in-
Nulu 41 . ſultent, opprobréntque, quod aliquando con-
Abo⸗ , vulſus diſſilierit. Imò eòô illos abripit furor;
n , ut refectum etiamnum jacere putem;, ruinaſ-
ir, didnn que, quas olim in delecto horruere, in ſar-
Gobli H Lapſi⸗ 10 lamenterntur. Jacuerat aliquamdiu Mag-
cnele Super or dalena Vi laſciviæ, non modò æ quata ſolo,
, m hon "taszur. ſed in abyflum fimumque criminis depreſſa.
, Licet proſtratam objurgare: licet accuſare:
e n “ damnare licet & cædere. Veruùm canes ubi-

“

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 2,83

que muti luxuriantem, enervémque haud al-
latrant. Surgit illa tandem & fimo, ut fſeli-
Citer in alabaſirum, nardumque procumbat.
Accedit ad JESUM, ingemiſcit, ejulat,
uritur, & ponè Domini pedes ſtans illinit un-
guento Servatorem. Tum enimverô jacuiſſe
fertur, imò & jacere deſcribitur, lachrymiſ-
que, unguine, & comâ in Dei Templum
munificentiſſimè amoris architectura, impen-
diéque refecta, in voraginem hiare tum quo-
que proclamatur. Hic, eſet Propheta,
ſciret utique, quæ«, & qualis eſt mulier, quaæ
tangit en, quia peccatrix eſt. Mentiris lur-

Luc. 7.
39.

Cco, & malé inter patinas de alabaſtro de-

liberas. Quæ lachrymarumt vis ſit, vino ma-

didus qui ſcias? Fuit Magdalena peccatriz,

& tum ſilebas. Timebas enim, ne te cre-
Pidà contunderet mulier, ſi de laſciviente
muſlaſſes. Nunc tantis exterſa lachrymis non
eſt peccatrix. Verùm tu lugentem impellis,

S. Marses
Magda-
lena.

quod impunitam fore ſævitiem tuam percal-

leas, nihil jam & fœmina metuens lachryman-
te. Quam eſt garriendi petulantiâ diſſimilis
Nehemiæ Phariſlæus! Nam Pocillator, defle-
tis ſemel tantum parietinis Hieroſolymæ, mu-
rum ſecunde everſum dicere non audet; &;
quem initio dixerat difſipatum, eum deinceps
murum inſoribit. Phariſæus vere elutam vi-
det à ſcelere fominam; & tamen illi aboli-
tam jam maculam affricat, vocâtque etiam
in lachrymis peccatricem. Mitius de fratre
prodigo obloquutus in agro eſt ſemior caſtior-
que. Dolebat prælatum ſibi olim heluonem.
Sed poſtquam filius tuus bic, qui devoravit
ſubſtantiam ſitam cum mulieribus, venit, oc.
cidiſti illi vitulum. Non, inquit, ſubſtantiam
devorat- ſed devoravit. Objectavit prodi-

Luc. 156
3 0.

gentiam laſcivienti cum ſcortis: non luxuriem

incuſavit coram patre convivantis. Ergo plus
fratrem pudore natuque minimum primoge-
nitus reveretur epulantem, quaàm Scriba ma-
tronam lachrymoſam. Ile peccavit, & he-
luatur: Hæc JESUM ungit, & peccat.
Vide, ut Petro Chriſtus ſemel quidem trepi-
danti objecerit metum, nunquam illo timoris
in poſterum poſtulato. Et continus JESUISap-
rehendit eum, & ait illi: Modicæ fidei, qua⸗
re dubitaſti ? Potuiſſet ei ſanè Dominus tan-
ta de ſe jactanti in cœnaculo trepidationem
objicere, virgâſque & carcerem provocanti
ſuggerere: cave; ne ità mecum ſubire Cru-
cem ſtatuas, uti ad me venire cœperas per
fluctus. Terruit te olim ventus, me reg-
nante in aere; & lanceis, me vincto, non
terreberis? Imo, quem ventus validior de-

preſſit in mare, ancillæ ſibilus ad ignem eli-

det. Sed tunc JESUM imploraſti, ne more-
rere; tunc verò JESUM, ut vivas, ejerabis,
Potuiſlet iſta ſanè inſinuare Dominus Petro
garrienti: Tecum paratus ſum, & in carcerem,
& in mortem ire. Verùm noluit tum fortè
audenti exprobrare metum, quo penè olim
paria promittens fœdiſſime dejectus eſt. Pa-
rum id quoque clementiæ Domim fuit; qui
non modò audentem præteritæ trepidationis
non arguit, ſed metuentem timmiile dixit;,
non timere. Extendens manum, abprehendit
eum, & ait illi: Quare dubitaſti’ Tremebat
tum quoque Petrus:; ſed Dominus, ne à
nobis exprobraretur revaleſcenti plaga,; ma-
hut inchoantis, quàm adulti, extantiſque ti-
moris diſcipulum reprehendere, ut minori
Aà 4 pudoręg

Matth,.
14. 202

5, BPeipäas,

Chriſti
man ue⸗
tiado in
Petrum,

Luc. 172
337

284

pudore labentem ſuffunderet. Tu ergo, quâ
maledicendi procacià ægritudinem robuſto, cu-
ratòque, ad contumeliam nunquam non inge-
ris, qui decumbentem ſemel tantum monere
debueras de morbo ſuo? Tum enim imitare-
re Nehemiam, quem puduit murum bis ſcri⸗-
bere diſſipatum; eujus ſemel ruinâ propoſità;

Religio foœditatis elogio deinceps abſtinuit, ratus hu-
“l . * manitatis eſſie, quem jam dixeris diſſipatum,
anum. HMurum exinde compellare: Et aſeendi per tor-

Tiro to- Tentem nobte, & conſiderabam murum. Sed for-
lerandus. tè ideò non eum dixit everſum, quòd non un-
PEapſß: dique Hieroſolymas hoſtes moemibus exuiſſent.
e WNam hiantem magnâ ſui parte murum, par-
TMatcnn te aliquâ extare hoſtes voluerum; ſeu in ſo-
zes teme- latium captivorum, ſeu in argumentum vi-
*s. Ktorie. Ergo, qui prodeunti & porta vallis

Omnes convulſus murus occurrerat, progredientem
ugt firmus ſuâque ſtans mole recreabit; dicétque
, metator extare murum, qui ruinas proſtare
guperior tantùm ejulaverat. Documentum id ſanè in-
diſcretu: gens luſtratoribus animarum eſt, ut nemi-
Sir. nem quavis parte putrem denuncient, ſi for-

tè, quòd primum in eo membrum explora-
runt, horruerint putruiſſe. Cachinnanti oc-
curriſti ? Noli propterea aut levitatis argue-
re,; aut credere ludionem. Nam & Catonem
riſiſſe ſemel didicimus ex Lucilio; quem ne-
mo ideò aut ſcurris aggregavit aut à Cenſo-
ribus divulſit. Sedenim is; quem ſugillo, non
ſemel duntaxat riſit, ſed effuſiſſimi cachinni
homo eſt. Aio. Verùm quem palam ridere
cognoviſti, quam ſeriò lachrymetur in concla-
vi, exploraſtin? Horruiſti cachinnantem, di-
ligeres, ſi eum penitius noſſes, jejunantem,
cubantem humi, loris ſeſe conſcindentem;,
meditantem Æthiopas, primas in Academia

Iudican-
tes teme-
7 ⅞.
Sscanda
li Tari fa-
eilés.
Honor
mutuus,
nam Om-
nes in ali-

quo ſunt
perfecti.

obtruduntur, quibus nemo ſanus fallatur. Et
rudis interdum proſtat frons Templi, quod
intus gemmeum eſt. Areſcunt ſummâ fſui
parte fodinæ: ſed quam in ſuperficie con-
temneres, in centro magnifacies; ſi; ut eam
carere floribus in ſummo vides, ità fœtam
eam in imo topazis, auréque eſſe, ſcias. Fe-

roculus Joab, ſævuúſque in æmulos; ſed Re-

Tiro tole-
raudus.
Saperior

gi fidus, ſed ſtrenuus, ſed in ſumma varieta-
te fortunæ ſibi ubique ſimilis. Matri Eſau in-
amst ſuos, feſtus ſed obſequentiſſimus Iſaaco „quem nec
quia ne- lippientem ſprevit, & errantem itaà coluit,
mo omni- ut ejus tantùm reverentiâ à fratris cæde inhi-
no malus. beretur. Venient dies luctus Patris mei, & oc-
4. 27: cidam Jacob fratrem meum. Quàm diuturnum
. ſuo telo jejunium imperavit, quamvis ſup-
Eſai plantatoris oſſa carnéſque eſuriret! Ne Pa-
non ex to- trem contriſtaret; fratrem dimiſit; ſitiénſque
to malus.

poſſe diffidit patris lachrymis non dilutum.
Quis temperantiam tantam in tanto æſtu non
miretur? Quis furoris Ættnam eructaturam
erederet cum iræ ſulphure, reverentiæ obſe-
quiique thura? Irrugit jactura doléque con-
ſternatus: ſed eundem & Leonem in fratrem
eſſe, & in parentem Agnum venereris. Paſti
ſunt ibi primum Agnus ſimul & Leo. Imèô ab-
ſorptus tum eſt, quod gratulere ab Agno Leo.
Nam pietate in parentem, cædem diſtulit ſup-
plantantis. Speraſſef -— ne tu felleas inter ur-
ticas indignantis, obſequii thimum virere
poſſe? Nec modò Urſum ſimul & Ovem
pafci, ſed trahi ab Ove feram, fürentém-

cathedras pertæſum. Et ſepulchra dealbata

germani ſanguinis, ſed paterni luctus abſte-
mius, cruorem rejecit, quem abs ſe ſorberi

—

Oliva

que ſimul furere & parcere? Petulantiorem
quis Rubenum diffiteatur, quem cum Bala Pa-
tris ſui concubina dormientem expavimus? Vi=
Kus ille ſanè à Libidine eſt, ſed victor livo-
ris. Nam ut ancillam Patri ſuſtulit laſciviendi
intemperantiàâ; ità ſervare Joſephum ſategit
Iſraeli, tædio ſæviendi. Adeo;, ut gratulere
pudici præſidem, quem oderas prædonem pu-
dicitiæ. Audiens autem Ruben, nitebatur libe- Gen. 375
fare eum de manibus eorum. Servam compreſ- 2.
ſit, ſed fratrem non oppreſſit; pudoris modò
pirata,; & modè navarchus: hlii & in ancilla
Prædo, & cuſtos in germano. Adee murus,
etiam quâ parte labat, ſtat. Vide, quam de
illo cautè pronuntiandum ſit univerſim, ſi ubi
coneuſſus diſſiliſſe creditur, compactus eſt at-
que integer? Deliquit cum nuru Judas, hir-
cus idem & Paſtor, ſenex & voluptarius, ſe=
pulchri & fornicis inquilinus. Nam aà funere
digreſſus uxoris, ignotam ſibi Thamarem vio-
lavit. Dimitte me, ut cozam tecum. Sed pa- Gen 386.
ctum cum fœmina hœdum;, quàm ignotè ſub- 16.
miſit per Odollamitem paſtorem ſuum? Sed
incuſatus à nuru, quod, quam damnarat, fo-
daſſet; faſſus illicò eſt non ſuam modò libidi-
nem;, ſed juſtam fœminæ ultionem. Qui, ag- Ibid. 26
nitis muneribus, ait: Juſtior me eſt, En quot
Cometem unum Aſtra circumſteterunt! Emi-
cuit feralis in mœcho crinis,: ſed affulſere fata-
li libidinis flammæ ſeremiores quoque Juſtitiæ
radii. Adeèô vel in olla plena bituminis phar-
maca, mellâque hauries. Ipſum vel Saülem ex-
plorato, quem ut damnes ferocientem in Le-
vitas, ità commendes imperii ſui finibus Sagas
abigentem. Ecce tu noſti, quanta fecerit Saul, 1. Reg.
& quomodo eraſerit Magos & Ariolos de terra. 28. 2
Quis ab æquore non recederet; algas hittoris
pertæſus? Verùm ubi innatant algæ, conchas
videas deſediſſe, & margaritum in concha.
Sperneres enimverò tu Abrahami ſobolem;
quam & ſervituram audies, & futuram quaſi
littoris ſabulum. Quid vilius ſervitute? Quid-
ve arenà contemptius? Verum, quæ eſt ſer-
vitura hoſtibus, iiſdem ſubactis, regnatura eſt:
eritque Aſtris conſimilis præ fulgore, quam
arenæ ſervitus coæquarat. Multiplicabo ſemen 6en. 221
tum ſicut ſtellas oœli, & velut arenam, quæ 11-
eſt in littore maris. Nolo contemnas, ſi quem
domi nanciſcaris noſtræ ignavum & degene-
rem. Nam äfſdem & lumbis Iſaaci & liberti
ſunt progreſſuri, & Reges: degeétque Ifraél
modò in cophino ſervus, & modè Princeps
in conchylio. Non totus eſt paries diſſipa-
tus, quamvis, quà vergit in occidentem, ,
. Labſis
procubuerit. Nonne legis & dumo roſam? me,
Quid ſi fruticem evelleres, quòd magna ex perio
parte ſpinis inhorreſcat ? nonne amenti ha- giſeretus:
berere ſimilis aut ſocordi? Compenſatur fru-
ticis horror corymbi amœnitate in virens
alabaſtrum faſtigiati, ex quo tandem purpu-
ra effundatur. Pertulit Chriſtus in Petro au-
daciam, dubitationem, fugam, fugâque ſce-

leſtius perjurium. Nec tot perfoſſum Kciſſu⸗
ris lapidem, nedum rimis fatiſcentem, qua-

ſi carioſum, aut fragilem reprobavit, qui
illi Eccleſiam ſuam ſuperponeret. Supererat
enim in Apoſtolo, quamvis nutafet pes, vox
falleret, tumeret os, ſupererat, inquam,

1 .
enr-
pectus charitate ſtabile, cujus conſtantià m loan. 21

brorum debilitas roborata eſt. NRimon Joan- “
nis, diligis me plus his? Paſce oves meas.
Qus gregi prælit tam trepidus? Num flabir ir-
MUM ruente

ene
N b
47 Porrut,
Gitonitru
Aunon
18 nonlt
cenatius
etrus,
Uiclt, te⸗
Crs in
ſet, 1.
eulo tOn
le. Hane
Enun
ien
More Pa
ens Che
erit 3
n eluatu
bguſi i
Ipem cont
*7 e mem
igantem
.
c ſatiga
rbo? Lori
mer ſuſti
ü henti
e n elet
e umagt,
, nGolum
1 eigd Nai
lir. lrg
ſotean par
bidem
Hlinanit
lile adee,
Gium ſcn
le acles
Uaphemo.
l, t ine
cenentt
lenuun H
1, Cum
A tertbr
duin Kren
Munte Conc
e) en
n donnn .
Rn lmm

mmur ℳ.
mnget; 1

penlninn
tmm ih). i ruente h 1 ulpeculæ conſter-
hern 6 zimi ruente . bo, un gannhitu Vulpecu 6 onit
R funt. natus à Principe Paſtorum ſummd perfidiæ
d ic UNS §. Petrus notà rebellavit? Gregem ducat, qui ventum

horruit, quin crucem timuit, qui non Tyran-

n
Alan lt ni tonitruo, ſed ſibilo proſtratus eſt oſtiariæ?
6 gnl An non ſecernitur à mercenario paſtor, mor-
ErEcren tis monſtrorümque contemptu? Siquidem mer-

nitebinr ie, cenarius videt lupum venientem, & fügit.

tvanen Petrus, quem gregi præeſſe jubes, non luupum
Dudorun vidit, ſed muſtelam audiit, cujus ſuſurro non
n & n actus in fugam eſt, quod foœdiffimum tamen
Aces n ecſiet, ſed adactus in perjurium eſt, quod
ſce n; neno hon fateatur iniquiſſimum turpiſſimum-
minelln it que. Sané: ſed latet in fimo aurum. Dili-
nedge, 2git emim me plus his. Ergo quem abbhorren-
Wrn Nl tem à Crucé dixeram Satanam, initiatum
VCluntint amore parem penè dixerim Patri. Etenim
Nnik Deus Charitas eſt. En quam è ſterquilinio
Thamnni, eduxerit gemmam. Adeéèò perfidiæ, ſi lachry-

mis eluatur, ſociatur interdum non fides, ſed
ob Talen- quaſi divinitas. Temerè proinde mancum fra-
ia variz trem contempferis, qui poteſt ità reliquis va-

tengn. Nt
guum igent

an Reneg lere membris, ut Goliam dejiciat. Cur enim
um N 6§ Da. Gigantem mancus non ſternat, ſi claudus Ja-
tonen gi vi. cob fatigat Angelum, pugnâtque cum cœ-
eed dt Talente lo? Loricæ uſum David non habet, éſtque
1 medio. impar ſuſtinendæ galex, null clypei haſtæ-
mfernn hr cia, ed que peritia. Num illum propterea exauthiora-
ſd diaea crm r tum ablegabis à caſtris? Fundam tantùm cir-
8 Ovoqre ü ,„ “ cumagit, & baculo inſtruitur. Emittetur vel
biummi kt. Eunt. in Goliam, non incertus triumphi. Accinttus
um rel dilne 1. Reg. ergo David gladio, o&pit tentare ſi armatus

139. poſſet incedere dixitque, non poſſum ſic ince-
dere. Ergo, inquies, gladium abjecit? Et
ſcutum pariter. Non ergo pugnavit. Ità eſt:
Siquidem ocyùs debellavit, quàm bellavit.
Peſtinavit David: prævaluitque in funda & lIa-
nt Age, an⸗ pide adverſum Philiſthæum. Quem irriſiſſes in-
ATituln n ſcium jaculandi, teliſque inſuetum, ſuſpexe-
re acies obviantem ſpurio, ovantémque de
blaſphemo. Libet eruderare ruinas Taberna-
culi, ut inde topazios & amethyſtos eruamus
E cæmentis. Age. Quam ſocors, quâmque ef-
, tgand Heli. feminatus Heli erga filios! Nihil eo mollius,
e ſet, qui ſtupra Pariter & rapinas diſſimularet in li-
ihgti/ beris, cùm æquè & ad lucernæ fulgorem „ &
u mmul,f ad tenebras ſcelerum lippiret, popa veriùs,
beite quàm Sacerdos. Quid ſi lateret durior ada-
e ⸗ mante Conſtantia in tanta ignaviæ mollitudi-
wun ne? Accepit ex Samuele convellendam peni-
5 tus domum, gentémque ſuam. Quibus invi-
8 g ctus tonitruis vocem emiſit porphyrite firmio-
& Nl 6 rem. Immotus ad Dei minas & diras ait: Do-
ele 1¹. Reg. minus eſt; quod bonum eſt in oculis ſuis, faciat.
n 3. 18. Improbabas cædendi neicium? Mitare cædi pa-
dum n, ratum. Plus eſt flagellum pati, quàm inten-
vul tare. Caſtigare filios non eſt auſus: ſed à pue-
goble n ro caſtigari non abnuit: tam conſtans, to-

Eln lo, qu ſonante flliorum incon-
Cen nante coœlo, quàm;, perſonante filiorum incon
tte 1 ditis chamoribus Tabernaculo, ſurdus. Videas
Eenn »

. .
o unlen i nonagenarium modò à natorum tympanis re-
ufu n ln cedentem, modò Domini fulguribus occur-
gn, iſei, ſantem. Exerere virgam nequiit in peccantes:
*

rin 8

potuit tamen ſecurim non refugere percuſſu-
rI. Diſcerpendum ſeſe ſubjicit Numini, qui
ſcortantium ne cutim quidem perſtrinxit.
Adeò inter cineres Senis & imbellis non
ſcintilla tantùm ſublucet, ſed roguůs æſtuat,
. en nullæ procellæ reſtinxerunt, & nulla
umina. In ſummis nämque calamitatum gur-
gitibus, qui putabatur canis mutus erga fla-
Sitia, canorus viſus eſt olor, ſuppliciorum

in Cap. Il. Lib. II. Eſdræ. 28 5

atrocitate, & mortis vicinid in hymnos vo-
calior. Dominus eſt: quod bonum eſt in oculis
Juis, Jaciat. Non undique poma egerunt plan-
tæ, ſed trunco, ſed ramis, ſed virgis plerun-
que ſteriles, vix virgularum ſupremo margi-
ne pubeſcunt in germina, ut, erumpente flo-
re, turgeſcant tandem, & concoquantur in
pPoma. Patiare tu quoque in Juſtorum cœtu

pleroſque non virere, dum multi tumeſcant

in germina, certâ ſpe frugis. Sumus nos quo-
que Hieroſolymis, in cujus ambitu murorum
Pars ruit, pars verò ſtat. Et aſcendi per tor-
rentem nobte, & conſiderabam murum. Pars
iſta muri tum dedecore caruiſſe fertur, tum
laude. Nam cùm pars alia diſſipata ferretur,
Sionis tamen pars eſie jactabatur. Et conſide-
raham, inquit Nehemias, murum Jeruſalem
diſſpatum. Et quare ruinis Sion adſcribitur,
firmitudini verè nomen urbis non inſculpi-
tur? Mos hic conventuum, cœtuumque de-
pingitur, quibus ut vitio dantur flagitia, ità
laudi eorum nemo verterit decora. Diſſilie-
re monia? Hieroſolymæ ea efle ſcias. Stant?
Bene eſt. Et quem præferant titulum? Mul-
lum. Caſum duntaxat videas literatum. Nam
ſtatus & robur non mutiunt. Egreſſa eſt au-
tem Dina Plia Liæ, ut videret mulieres re-
gionis ilius. Noramus jam & Lia ſuſceptam
Dinam à Jacob. Hoc enim indicarat Moſes
capite trageſimo inquiens: Poſt quem, id eſt
Zabulon, peperit filiam, nomine Dinam. Re-
dundaret hoc ſanè loco vox Liæ „ niſi mo-
neremur probrorum ruina involvi non pec-
cantes modò, ſed eos quoque, qui aliquâ ra-
tione ruentibus ſociantur. Nam, ut in ſe-
cundis proſperiſque rebus geſtiſque filiorum,
parentum nomina ſupprimuntur, ita in na-
torum dedecore nomen parentis infſcribitur.
Non enim regnaturo in Æ.ägypto Joſeph no-
men Jacob adſcribitur; cùm opprimendæ à
Sichem Dinæ nomen Liæ inſculpatur. Eoreſ-
Ja eſt Dina, klia Liæ, ut videret mulieres.
En Matrem ruituræ filiæ ſociatam. ie ad
Joſeph & quicquid ipfe vobis dixerit, Jfaci-
te. En ſemotum à nato patrem; florebat
enim, & imperabat. Ad inſtar Infulæ, pu-
dorem retinuiſſe Joſeph fertur, nullà de Ja-
cob inductà mentione. Dina vero pudici-
tiam abjlectura peninſula eſt, diciturque vi-
ſum filias egrefla filia Liæ. Adeò natorum
wirtus in authore reſtagnat, ſcelus vero re-
dundat in parentes. Quæ ſanè criminis allu-

Religio
etiam
lapſa ho-
noranda.
Religio-
es miſta
malis &α
bonis.
Fanma
ecura.

Religio ob
unum non
infamis
ſit.
Murmu-
ratio.
Cenſores
a liornum.
Religio
ob annm
infama-
ur.
8. Recle-
ſia Roma⸗
na hoeno-
raundasli-
cet in eâ
nonnulli
non ſint
optimi.
Gen 34.r.
Rex coli
debet, etſi
non undi-
que flo-
reat.
Gen. 30.
21.
Eecleſia-
ſtici coli
debent
etiam im-

perfebtie

Gen. 41.
55

vio detrahentium vitio ad agnatos, affinéſque
immiila ſpectari apud Matthæum poteſt.

Tunc, inquit, acceſſerunt ad eum ab Hiero-

Jolymis dribeæ & Fhariſxi, dicentes. Quare

diſcipuli tui tranſorediuntur traditionem Senio-
rum Chriſti tum à Scribis fuiſſe diſcipuli
ferebantur Apoſtoli, cùm negleclu legis car-
perentur. Vide autem, an tum Apoſtoli au-
ditores Chrifti jactentur à Scribis, cùm Dæ-
mones ſubigerent, cùm leproſos emundarent,
cùm claudos erigerent, cùm lucem cæcis re-
funderent. Nullus tum à Phariſæis Nomen-
clator diſcipulorum Domini profertur. Non
exterſa impetigo, lotâque lepra, ſed illotæ
Apoſtolorum manus, quis habendus eſſet au-
ditor Chriſti, ſtatuebant. Diſcipuli tui tranſ-
grediuntur traditionem Seniorum. Non enim
lavant manus ſuas, oum panem manducant.
Caruiſſet diſcipulis JIESUS, niſi nævum,
quem in Apoſtolis notarent, nacti aene
ari-

Matth.
I 5. I.

286

Phariſæi. Non enim illos Chriſti diſcipulos
appellabant, cùm ſignis coruſcarent, ſed quuùm
illuvie ſqualerent. Videamus jam, quam diſ-
ſimili ratione Dominus, & præclarè geſtis
authorum nomina prænotaret, & ſocordiam
abſque infamia peccantis carptam damnatam-
que poſteritati inviſam tranſmitteret. Non
ſemel Petri ſeu conſtantia, ſeu fides turpiter
nutavere. Veruùm nuſquam Petri vitio Petri
nomen à Chriſto configitur. Nam in æquo-
re, cùm aliquamdiu fluctus compreſſiſſet, vi-
ciniorque jam Chriſto eſſet, fœdavit relati
de elemento triumphi decus ignaviæ, pavo-
riſque dedecore. Nec experimento vincendi,
nec gradiendi uſu, nec portenti glorià, nec
Domini imperio factus audacior, propior
Chriſto factus timere cœpit, plus ad perni-

ciem ineſſe virium Africo ratus, quaàm præ-

ſidii ſibi in Chriſto repoſitum ad emergen-
dum. Carere notâà tanta cordis imbecillitas,
trepidatiéque non potuit: ſed nulla de Petro
mentione ad nos tranſmiſsàâ, diffidentia car-
pitur, Petrus minimè compellatur. Appre-
bendit eum, & ait illi? Modicæ fidei, quare
dubitaſti? Porrò hic fides Apoſtoli vacillarat;
at in campeſtribus Cæſareæ ipſam Domini
conſtantiam impulit, ut tam JESUS expa-
veret ſui ſanguinis undas, quam ipſe fluctus
æquoris exhorruerat. Siquidem avocavit à
cruce Chriſtum, inquiens: Abſit à te, Do-
mine; non erit tibi hoc. Quantum his verbis
peccatum à Petro eſt? Infregit enim Patris
de cruce filii ſanctionem. Infregit reſcriptum
vitæ noſtræ. Sculpſit damnationis chirogra-
phum: portum, arcémque obſtruxit ærum-
nis; naufragis tabulam eripuit. Denique,
quicquid è& Cruce in nos Sacramentorum exun-
dabat, vox illa Petri ſiccaverat. Mitiora re-
popoſcerat à Chriſto Satan in monte, quàm
Petrus in campo. Meritò proinde & ipſe
Satan eſt; eo quoque nomine audacior Sa-
tanâ, quòd jejunium ille Chriſto, ipſe mor-
tem invidit. Quis autem non videat & Chri-
ſti fame carere homines potuiſſe, & Chriſti
§& Petrus. Morte carere non poſſe? Quis enim vive-
Correéο Tet, niſi Dominus moreretur? Ergo ſugilla-
ſi: ſeere- ri temeritas debuit? Debuit; & quidem im-
ta. maniter; ità tamen ut Petri nomen eradere-
Matth. tur, in cenſura flagitii. Vade poſt me, Sata-
16. 23 na, ſcandalum es mibi: quia non ſapis ea,
Religiaſi quæ Dei ſunt, ſed quæ hominum. Severiſſima,
& Eccle- duräque nota. Sed cùm cenſuram iniquiſſi-
Pe . mi dicti ſemel, iterumque & expaveris &£
“ i evolveris, hærebis prorſus de authore crimi-
nis incertus. Scandalum & Satan eſt. At
quis iſte eſt, aut unde novus Satan emerſit?
Mitte quærere. Quæ Chriſtus extare noluit,
te ſcrutari non decet. Et hac ſanè ratione
ſine nomine, trunci inſtar, proſtant in Evan-
Congra- gelio Petri metus & temeritas. Non tamen
zulationes truncus tum erit Apoſtolus, quùm non ar-

Matth.
14.30.

Matth.
16.⸗ 23.

o gui eum, ſed laudari à Chriſto contigerit.
giant. — Rtenim divinitatem vix Chriſti impulſu Pa-

Laus ſi tris evulgarat, cum non fidem ſuam dunta-
ubliez Xat efferri audit, ſed nomen quoque ſuum in-
onerum textum elogio gratulatur. Et ego dico tibi,

1areh. guia tu es Petrus, & Iſuper hanc petram ædifi-
. 18. cabo Eccleſiam, meam. Abraſum eſt Petri no-

Cenſura Men à metu Petri. At Petri fides præfert au-
malarum thoris nomen in fronte. Tu es Petrus. Op-
suionum tat nimirum Dominus bené præclaréque agen-
orculis, tium famam & coronari, & vulgari „ ne ſu

V

Oliva

author glorià fraudetur. Errare verò vitia Saperto,
patitur non modò ſine parente orba, ſed qua- prowehar
ſi poſthuma, nullâ peccantis infamiâ probrô- Madér-
ve damnata. At hic ſtagnavit Petri decus in ?“ Fer-
Petro: exundabit mox gloriæ profluens in ag- Tee:.
natos, parentémque Petri. Nimon Joannis, loan. 2r.
diligis me plus his? Totiéſque parentis nomen 1s.
inculcavit, quoties de amore quæſtionem in-
ſtituit. Puduit enimveròè Dominum in thea- Merees
tro Charitatis, in quo Petrus primas retu- vinmti
lerat, ejus tantùm inſcribi nomen; cujus ad nagleen,
parentem quoque protendi decus voluit, quùm ir.
illum amoris cohoneſtandum inſignibus, non conferen.
Simonem dixit ſolum, ſed parentem filio da.
ſociavit. Nimon Joannis, amas me? Quæ ta-
men benevolentiæ Servatoris inundatio ſeg-
niores nos non facere debet in odio, fugâ-
que ſcelerum: quando infamia, cui alum-
num ipſe ſubduxit, ab errante nunquam er-
rat, hærétque criminoſo. En quo ſtrepitu
ruerit Moab. MWocte vaſtata eſt Moab: quia lſa: 15. 17
nocte vaſtatus eſt murus Moab. JSuper Nabo,
& Ste Medaba, Moab ululabit. Clamabit
Heſebon & Eleale, uſque Jaſa audita eſt vox
eorum. Num tu latere Moabitarum ignomi-
niam poſſe exiſtimas in tanto ruentium, &
ejulantium ſtrepitu? Sedenim principatus la- —
bare ſine fragore non potuit: palâmque reg-
ni arx luxetur, neceſſe eſt. Quid ſi ne in
fornice quidem plecti poſſit ſine infamia, um-
Prarum appetentiſſima libido ? Occiſus eſt, Num
inquit, cum Madianitide Zambri filius Salu, 15.
Dux de cognatione & Tribu Simeonis. Porrò
mulier vocabatur Cozbi filia Sur principis no-
biliſſimi Madianitarum. En quaàm altè genus
peccantium refodiatur, ut lues furculi ad
imas uſque fibras retegatur. Zambri ſiqui-
dem contagione non Salu modè pater ejus
imbuitur, ſed foædantur quoque cognatio &
Tribus, & dux generis, Simeon. Adeèò ictus Zelame;
Pes non Babylone tantùm, ſed ubique rui- indiſcre-
nâ ſecum ſuâ ſimulachri congeriem univer- „
ſam involvit. Et fortè Simeon, qui libidi- Compani
nem ultus eſt intemperantiùs in Sichem, ejus neſcien-
non evaſit maculam in abnepote. Quò ſcili- 1e:.
cet ſpectaretur in eadem Tribu, modè ſæviens
in petulantiam Simeon, clementiæ expers,
modô à Phinee impudicus Zambri mactare-
tur, & Abavi feritate, & ſuâ molhtudine
omni prorſus commiſeratione ulcifſcentis in-
dignus. Quo utinam documento cohiberetur
rabies, furôrque Cenſorum, quos figmemti
noſtri non miſeret, cujus miſeret Deum.
lpſe cognovit fignentum noſtrum. Candor lu- Pf ior.
cis æternæ, & ſine macula ſpeculum noſtræ 14.
tenebras maculâſque fragilitatis aut tolerat,
aut tollit: figulus autem inſultat figulo, ſti- me ene
pulæque trabs adverſatur, urit ſecâtque pa- Caenſon:
pulam gangræna, graſſante in hominem ho- Iieram.
mine, & homini Numine indulgente. Verùm
de his aliàs. Lugenda nunc eſt ærumnæ a-
pendix humanæ, quà laus aggeribus in au-
thorem reſtringitur, inundante latè dedeco-
re, nullis alvei finibus, nulliſque ripis coér-
cito, quin exundet. Audivimus occinentes
Davidi virgines, quando, cæſo Gigante, PO)
nè Regem regrediebatur ex acie. Sed nul-
la in genus ejus refuſa tum laus, nullâque

Iſai inducta in triumpho commemoratio. Per- ieleg.
cußit Sail mille, & David decem millia. At 1.
ubi proditionis accuſatur à Doëg, illicò pa-
ter in ſcenam trahitur. In probro enim nulli
defun-

Ae

ciam non
p ehe⸗
bet hoͤ
„ Vpllun,
wices, N
maantl
1 wnpel
En, in
i⸗ ſt, 1
, bnn Hien
t Mrun
Me, qu
, aut
, 6
e tral
Mehemias,
ſeld at: I.
Wonss noa
11 Adeo
Müom exc
mnttatem
3 o murus
falore d
l inter ſe
Mun enin
Utam widi
ni inpen
lill ſub d
Uaa, non
1e Tm kli
1 i Demini,
ezo iſtregt
Hkhelm
I, potuit
anhlen
Acts
e vil
Gelagin
mn Chni⸗
unlſti
E il
1l aVen
nl
Nermk
ee helc
1n kern 4
. Aetgeretrr
. 0

V ſ

er

N We, e
) M
4 ͤt

n eſet
acü
Nl,
VI. M
d ke⸗

ded

dmni Uronrs.

emn i
Ohen de
nnon uni
Grennk
Gfionn.
mum nte. 4
Prumas IN
men; CUN
8Polt, e!
gnbunn
Maremen
nei
Inndind Er
i Odd, ig
Mla, i In
te INNNNe.
n fn
eE Mri,
gleli. Gnt
ſa ailit S
Diunmine
10 ennimn, k
m inchtul
: Dlenden
(ud le
ſne inlni r
t e .

Gmeotin n
1 Nr mmnit
nin l
t s Wt
1. Lanhilt
Odd “
Noque un
meon. Ni

veſote E⸗
idn, ddn
Jemmente
Zanbr!
ſu mis
me Weles⸗
vmmento ike⸗

n, e
run. /
Hyeol M
tats A i
lltt ti⸗ de
N

in Cap. II. Lib. Il. Eſdræ.

deſunctorum non dicitur, Lazare, veni foras;
non ut epulentur cum JESU, id eſt, cum
ſalute, ſed ut in partem trahantur infamiæ.
1. Reg. Vidi filiunz Iſai in Nobe, apud Achimelech
32.93. Alium Achitob Sacerdotem. Genus utriuſque
à delatore retexitur,; ne genus, ne munus,
ne patria ruinæ diſcriminibuſque eximantur.
Vitemus proinde crimina, dedecora fugia-
mus, quando Murus Jeruſalem & ſtando pa-
triam non honorat, & ruendo urbem civéſ-
que dedecorat. Et conſiderabam murum. Li-
bet his e muri lapidibus unum etiamnum
Tribala- lapillum, ceu gemmam; eruere. Nam, ut
tio utilis. Vides, pars iſta mœnium fortè ab hoſtibus
non convulſa, ut opprobrio caruit ruinarum,
ità compellationis honore exuta eſt. Non
fertur, inquies, murus diſſipatus. Eſto: ſed
cujas ſit, ignoramus. Non enim murus eſſe
Perſecs. dicitur Hieroſolymæ. Et conſiderabam, in-
tioglorif- quit, murum. Tam elogio captivitatis, ærum-
d. neæque, quàm gloriæ laudiſque præcomio de-
ſtituitur. Adeò non reponenda fſelicitas inter
faſtos, aut in nefaſtis cenſendus livor eſt,
quando, ſi expers fueris vulneris, titulorum
quoque trabeâ exuére.
ſignaberis. Et conſiderabam, dixerat dudum
Nehemias, murum Jeruſalem diſſipatum. Nunc
verò ait: Et conſiderabam murum. Ubi con-
vulſionis non meminit, nec patriam inſcrip-
ſit. Adeò ſelicitas ea ſanior eſt, quæ te ob-
Singula- noxium excidio facit. In captiva etenim ur-
via x be, is murus Hieroſolymæ habetur, qui ca-

er d lamitatem ruinà præfert. Stat veroô ſine ti-

dio, tulo murus, cujus & fucus & cruſta à patriæ

Religioß ſqualore diſſentiunt. Diſcindare neceſle eſt,
delicati. ut inter ſervientis patriæ moœnia computere.
Non enim jacentis es murus Urbis, ſi ſtas.
Uriam vidimus a Rege juſſum acquieſcere do-
mi, imperium abnuiſſe Principis, quèd teſta-
retur, ſub dio excubante in hoſtico Joabo cum
arca, non licere militi dormire domi, & in
2. Reg. pluma laſcivire. Dominus meus Joahb, & ſer-

11. II. vi Domini mei ſuper faciem terræ manent, &
ego ingrediar domum meam, ut comedam &
ria. bibam, & dormiam cum uxore mea? Ergo

Hethæum puduit thori, ſtante arcàâ in tento-
rüs; potuitque miles non illici caſtis Bethſa-
beæ amplexibus, quibus pellici & ſeduci po-
tuit illicitis & inceſtis Propheta, tantùm ne
Feme cu- à duce videretur illecebrâ diſſidere. Et nos
"a himia. delicias inter ſociorum cineres conſectabimur,
non Chriſto tantum diſſimiles Regi noſtro,
ſed noſtris quoque commilitonibus & abſimi-
les, & infeſti? Miles ſeſe abſtinet conjuge,

ro non inſidiaretur Vulcanus, ſed, ut ità di-

Tbid. xerim, facem Jupiter præferret. Et dixit Da-
vigd ad Uriam: Vade in domum tuam, & la-
dr va pedes tuos. Quæ ſanè dixerat Rex „non
is„ Ut ſervus elueretur à luto, ſed ut Princeps
dum iis Extergeretur à coœno. Lava pedes tuos; ut

Principes Mei pleni illuſionibus lumbi lavacro tuo eluan-

ien. tur. Opto prodigium ex balneo, in quo mer-
ca gi jubeo ſervum, ut Dominus emergat. Tu

denzis i, avaberis: aſt ego mundabor. Lepra hæc
bomini- Mea, niſi tu domi tuæ diluare, domi meæ
bwm. non ſaneſcit. Qui erim alterius ſum conju-
gis inquinatus amplexu, alterius ſpero me re-
purgandum accubitu. Nam caſtus haberi non
Poſſum, niſi tu fueris in Bethſabeam procli-
vis. Porrò non eſt, quod ſimulachri opifi-
cio retardere: ſiquidem ſtatua conficta jam

Vibice Iſraëlita con-

id eſt à Venere Mars refugit, quamvis tho-

287
eſt; una tantùm fingi debet authoris ſuper-
ſcriptio. Cudi ego illam; ſed patiar ahum
ſuperſcribi. Agam eà ratione tecum milite
meo, quâ olim mecum egit Joabus, Dux
meus. Ut enim, cùm expugnanda Rabbath
eſſet, quam ipfe arétiſſimà obſidione interſep-
ſerat, me accerſut; Ne, inquiens, nomini meo z. Reg.
adſeribatur viétoria. Ità in uſtrina tua à me I2. 28.
conflati ſigni Te dici velim præcocem Phy-
diam. Vade in domum tuam, & lava Peche §. David.
tuos. Loquamur apertius, uxor militis quo-
ties ex Rege concepit, in ceraſtam mox ver-
titur, ut Regulum pariat. Qui ſanè Draco ve- Fama cu-
nenum infamiæ tunc tantum poneret, ſi pa- ra nimis.
rientis vir domum ſuam ingrederetur, & lava-
ret pedes ſuos. Innoxii nam angues accedunt
ad fontes. Uriam imperat ablui, ut venenum,
quo diſtorquetur, expuat, ut ex Dracone Tur-
tur evadat, quaſi virum dilexerit, qui uxo-
rem deperiit. Alioquin miſi ponat in pelvi to-
xicum hic Anguis, mordebit te planè, at-
que conficiet. Lava ergo pedes tuos, ne ſuas

Luxuria“

ille manus inquinet cruore tuo. Aut lavare, aut

demergére. Erit tibi David novus Pharao, ni-
ſi eum obruas in pelvi tua. At quèò me luſus
abripuit? penè in catino naufragium feci, mei
immemor propoſiti; dum non Uriæ votum,
ſed Regis imperium expendo. Et ait Urias ad
David, Arca Dei & IWrazl habitant in papi-
lionibus? & ego ingrediar in domum meam, ut
dormiam cum uxore mea6 Placet faſtidium vo-
luptatis in angore, doloréque cohortium.
Verùm tu, niſi cum uxore tua dormias, ob-
dormiſti. Ut evigiles, ſi me audis, dormien-
dum tibi eſt. Tu arcam loqueris Moſis, &
Princeps aliam meditatur Arcam, in quam
cùm acceſſerit Corvus, ex ea emitti vellet
Columba pennis deargentatis; quod certè
non fiet, niſi tu ſubeundo Arcam, emiſeris
avem. Aut lavare domi tuæ, aut tuo in ſan-
guine ſeſe Princeps lavabit. Niſi decubue-
ris , cades. Iuum eſt, aut thoro uti, aut
ſepulchro inferri. Perſtitit tamen miles in ſuo
propoſito, Regis voto non perſpecto, maluit
telis hoſtium objici, quàm uxoris oſculis de-
liniri. Adeò ſociorum pædor præferendus &
voluptati & vitæ eſt. Murus ergo non dicé-
re Sionis, ſi, perfoſſis circum te monibus;
perſtas non infractus. Suſpecta humanitas mi-
hi eſt Chaldæorum, quorum te feritas furôr-
que præteriit. Vereor, ut aliquando per te
