tute abſterreor à libidine, ſed poteſtate. Non 1 tet! e
me Dominus catenis impedit ab amplexu, ſed ts eut⸗
dominatione illigavit innocentiæ. Liberior ibu l
eſſem ad flagitium, niſi eſſem libertus: li- , lam ain
bertate cœpi ſervus eſſe juſtitiæ. In compe- , m:us
de minùs libidinem extimerem. Et meritò, s leys n
nam ſi preces fortunatus, quot fibulis coho- 4, kein n
neſtaris in abolla, tot in ſupplicio ſcorpioni- p mWlhn
bus laniaberis. Ignis ſuccenſus eſt, inquit, in Deut.3,. m m⸗
furore meo, & ardebit uſque ad inferni noviſi- 22. 1 n
ma. Congregabo ſuper eos mala, & ſagittas n, no
meas complebo in eis. Et unde furoris tantus n, k
in Numine fragor contra Iſraëelem? Moœcha- gii &
tus, inquies, Iſraël eſt cum filiabus Moab. r ins
Mœchatus eſt cum Bala Ruben concubina inſoon
Patris ſui, nec periit. Idola quoque colue- nul ebi
re, ad aras digreſſi à lupanari. Avexerat PDophe
idola Rachel & domo Laban; tamen Terebyn- 1 tunmun
tho infodiuntur, non cadaveribus expiantur. ,bMn que
Si Moſem audis, non tam ſcelere, quim Nammn he⸗
copiâ confoſſi ſunt. Conſtituit eum ſuper ex- Doit, 30 Eytun
celſam terram: ut comederet fructus agrorum, EEGO
& ſugeret mel de petra, butyrum de armento, ha o
& lac de ovibus. Denique teli cotem protulit , he binc
Moſes : Incraſſatus recalcitravit. Hinc ſine 6 Mumminis
commiſeratione delictum. Nam peccavere 6s nnſllque
in Æ gypto Ifraélitæ tum idolis perlitan- ulihfi
do, tum libidini ſerviendo, etſi non univer- ſi grein ce
ſi, plerique tamen, fuitque ſcelus impuni- Portn. M
tum, quod certè Phinees in eremo damnavit. al ihet
Verùm libido in latere latêre quodam modo er A
potuit: visique ſunt non uri, ſed nubere, u tden,
qui propè fornaces conflagravere. At Ve- ²³ umchchn
nus in butyro cruorem poſcit & fulphur. agtcantt
Qui enim foœdati ſunt lacte, ſolo ſanguine e
dealbantur. Lac de ovibus exuxiſti? Cruo- ul lechen
rem per jugulum regeres. Noli mirari, ſi *
Divinitas tibi vertitur in Leænam: nam tu ee
volutabrum tuæ libidini in butyro ſuffodiſti, Donn
factus in grege ſus. Huc facit proſciſſa vul- nute ar⸗
neribus Sponſa, non procis inquinata (quod K mnm
abſit) ſed ad excipiendum verbum ex parte A t
pigrior. Tarditatem ergo ukeribus eluet ? Can. 5, 6 le 1
Sanè: nam illam in ſumma domus opulentia Rru
contraxerat. Jam enim abierat Aquilo, jam 19 km
reflatu Auſtri aromata maturuerant, jam di- mmen
gitis myrrha defluxerat. Cunctata eſt? Cæſa X DRKWH
eſt. Non enim peccatur inter aromata, quin W
nævum ſanguine reſtergamus. Et putas tanti 4 innde
ſtaturum Adamo pomum, ſi non exorbitaſſet Mud
à lege, in loco voluptatis? Id metuiſſe vide- ſna⸗
tur Heva, cùm, facultate angui expoſitâ præ- n n
guſtandi quaſvis arbores, interdictam ſe dixit
non eſu tantùm ſcientiæ, ſed etiam attactu. Nnäß
De fructu lignorum veſcimur, de fructu ve- Gen..4. *B ie
79 ligni præcepit nobis Deus, ne comederemus, n 6
& ne tangeremus illud. Horruit in tanta uber- dedl
tate umbram quoque tranſgreſſionis, timuit- W a
que tangere illud, quod eſſe non poterat. Uti- semo ve- 10
nam, quaàm illud attrectare manu brachi non " ien
audebat, tam horruiſſet manu linguæ con- Meva. 1 )
trectare. Verùm pomum, quod decerpere iimm ugete
Tentatio- hne

punè licuiſſet, non attigit dexterâ, ſed ore ità 6
palpavit, ut à ſermone ad raptum, esüm- ud
que eſcæ proruperit. Noli dicere, quæ Deus / ie Punn
non edixit: NWe tangeremns. Dic, præcepit Anteltle ue,
dpobis Mr,

lnn
e
ud i
d Klitns
euns N 4
4 ekn
tib in kn
Centie. Ih
Aaien
tie. hicg,
em. Dr ni
cunr ihltt,
ſnnii⸗ lann
eſ, DH
W n,
nde 6 i
unce ie
Tktdlen! Hs
un flibn e
Ruben anih
lh guaget
panati. Aſe

hn; umen i.

weridig ehin
amn ſelene, Eü
tuit eun e:
t fulin n

yrin nm

teli oen

cirmwi Hrh
Nen pen
m idolt Eir
o, etli ur
e ſeln n
n eteno nn
tere iolnt
h ui,
Kagrwet I
holeit 16
de, 1
dag elii t
s. Mimmm
in Lemn i
in bunn iil
c ſet ich⸗
Neizinnien
n fetbun 6
. Ueribu 4
H dommu en
Aierat An/
atnteut,
Cindhndl
mter rolinſ
mns. E1 u⸗
ſi non eind,
14 neies
a agli,
inenlant,

. ſel aiu 9

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

nobis Deus, ne comederemus, & ne de illo
Familiari- 1oqueremur. Qui enim palàm uſum pomi in-
as cum i ferdixit, clàm quoque vetuit diſceptari de po-
pidi. mo. Nam animi corruptio non manu, ſed con-
longliarii fabulatione inſertur. Ne fortè moriamur. Ità-ne?
myii devi Pro pomo cinis? Itaà eſt. Verùm ſeveritas præ-
tandi.
ris enata eſt. Nam præeſſe primum amiman-
tibus jufſſi ſunt: tum arbores omnes eis in eſ-
Filieium Cam attributæ: tum effuſi in paradiſum flu-
Ieelers Vii: quas inter gemmas & illecebras vel minima
* **s . Legis prævaricatio meritò capitalis, ſupremo
reum ſubphicio affecit. Poſuit eum in Paradi-
Jo voluptatis. Præcepitque ei dicens: Ex omni
ligno paradiſi comede : de ligno autem ſeien-
tiæ ne comedas. In quocunque enim die come-
deris, morte morieris. Prodiit ex ubertate ſe-
curis, fuitque poœna ſine commiſeratione,
quia & culpa nullis preſſa dumis ſuum effu-
dit virus in Flore. Erraturus in loco volupta-
tis in locum horroris & vaſtæ ſolitudinis pro-
trudi debuit. Videbis hac potiſſimum de cau-
ſa Prophetam à Leone ſtrangulari, quòd pa-
ne tantum & aquaâ jejunii legem violallet.
a. Reg 8. Nam quamvis leviſſima viſa ſit tranſgreſſio,
21. tamen peccaverat felix, territo primum Re-
ge, tum ſanato, oblatéque cibo regio, eôque
rejecto „ mandatum Numinis tranfgreſſus.
alewas In ea porrô claritudine ſignorum, Regum-
zum obſer. que blandientium, epota contra præſcriptum
vamig. Numinis frigida, non aqua, ſed virus eſt,
Xeligioſo. Manſuſque furfur, ſulphur, non furfur eſt.
vum pecca- Comediſti panem, & bibiſti aquam : non in:
egrarie. feretur cadaver tuum in ſepulchrum Patrum
tuorum. Miraris ſeveritatem pumientis? Diſpi-
Tulenta ſ- ce proſperitatem peccantis. Locutus eſt autem
i⸗fte. Rex ad virum Dei⸗ Veni mecum domum ut
Felicitas prandeas, & dabo tibi munera. Ecquando cir-
vorieg. cumductus aſino Vates dignandum ſeſe puta-
Eccleßaſii. vit comitatu, menſâque Regis? Ea in claritudi-
corum i. ne mica toxicum eſt; habuitque pro licto-
wis “ re Leonem, qui felix Dei verbum contemp-
Viora.
ſit. Nimirum deſtinata imperio Naturæ Æ-
gyptique Virga, ſi ruat in lutum, degenerat
in Draconem. Non enim repit elevandus con-.
Regumſce tra Pharaonem baculus, quin effingatur in
lera gra- 4 .
wiar pe. WMonſtrum. Contrà, Jonas obloquitur Numi-
nientun. Ni, garritque ad ſpeciem petulanter impuni-
E: T. tus, quòd, arefactà cucurbitâ, præ æſtu lan-
gueret in Sole. Putaſ-ne bene iraſceris tu ſiper
Jonæ 4,.9. hederam à Et dixit, Bene iraſcor ego, uſque ad
mortem. Nec cum Quæſtore Dionyſü tam pro-
caciter Anus Syracuſis jurgaretur. Et tamen
Tizulatio hon eſt Jonas increpitus, Sole; ut ita dixerim,
mit. inumbratus. Nam hedera, quæ cùm vireret,
Jonam ab æſtu propugnarat, ſubareſcens eum
ſervavit à fulgure- Enata, pro tugurio fuit: fuit,
emortua, pro umbone. Haberemus Prophe-
tam fulguritum, niſi miſer garriſſet. Oblo-
quendi licentiam texit hedera; cùm Prophetam
detexit. Noh, Jona, conqueri de virgulto;
nam, ſi caput tuum non obtexit; tuam certè
linguam texit, quæ ſi ità in umbra loquere-
tur, uti loqui auſa eſt in Sole, deflagraſſes. Non
jam Ceto dederere, ſed voragini. Bene iraſcor
ego Ità Numini repugnatur? Atqui præmiſe-
rat angorem audaciæ: Et afictus eſt Jonas aſſti-
Sione magndâ, & iratus eſt. Servatà Ninive;
& diſcuſio tuguriolo Vates diſcruciatus muſ-
ſare potuit, ſuâ adverſus cœlum uſus infe-
licitate, pro galea. Non fertur ruiſſe murus;
ab alluvione profluentis nunquam recreatus.

Adamut

Gen. 2. 15.

D'gnita;
noia.

§. Fonas. .

Jona 4. 1.

cepti ex ubertate prodigentiâque Legiſflato-

307
Mirabatur propterea Jobus natantemn in au-
ro iniquitatem procul eſſe à naufragio; quòd
ſciret imminere felicitati Charybdim, ſi à
littore Legis ſolvat legibus exoluta. Quare ITob. 21.7
ergo impii vivunt, ſublevati ſunt, confortati-
que divitiis? Stupet non ſcelus incruentum,
ſed felix ſcelus & incruentum. Siquidem
ereptans in luto flagitium, ſuo penè fimo
loricatur: cœlum veròô proritat facinus pur-
puratum. Ideò regiorum author Annalium;.
cùm occiſum Achab deſcripfſiſſet in curru, raszogn
linctùmque cruorem ejus à canibus; ebur- Duefe en
neam, quam Rex inhabitaverat, domum
ſepulchro adſcripſit. Ut fſcilicet deliciis ſa-
tum ſupplicium intelligeres, cæſumque pro-

pterea Regem, quòd Legem violaſlet in

ebore. Et linxerunt canes ſanguinem ejus, 3. Reg. 13.
juxta verbum Domini, quod locutus fuerat. Re- ¹9:
liqua autem ſermonum Achab, & univerſa
quæ fecit, & domus eburnea, quam ædifica-
vit, cunbtarumque urbium quas extruxit, non-
ne hæc ſeripta ſunt in libro ſermonum Regum
HMrael? Ne ſcilicet exquireres, cur in Achabum
ità ſævitum ſit, luxum tibi ejus exponit. De=
cuit enim, ut veſpillones funeris canes ha-
beret, qui domus ſuæ ſtructores habuerat
Elephantos. Utrique ſuis dentibus famulæ-
ti ſunt Achabo, Elephas luxuriem amplifi-
cando, canis cædem ejus infamando. Adedò
ſtelus impunitum eſſe non poteſt; ſi adoleſ-
cat in ſtragulis. Animadverſum ſeveriſſimè à
Deo eſt in populum, cùm peregrinaretur in
Edom. Eos enim diſcerpendos objecit igno-
tis ad id tempus, ignitiſque Serpentibus.
Quam ſanè peſtem nullis amoliri victimis po-
tuere Moſes & Aaron. Deletũúſque Iſrael fuiſ-
ſet procu ldubio, niſi Chriſtus, effictus in An-
guem, ſui adventus gloriam ligni probro præoc-

cupaſſet. Miſit Dominus in populum ignitos er- Num. 21.

pentes. Num ibi fornicatus eſt populus? Imòôò
vixerat honeſtifſime. Non enim luſerat, ſed
pugnarat. Num initiatus eſt Beelphegor ?
Quin voto ſeſe obſtrinxerat Numini. Quo
ergo flagitio iram Domini proritavit? Perle-
vi. Tædere populum cœpit itineris, mufla-
vitque. Ità-ne? Ità planè. Et murmur Ser-
pentibus plectitur? Et ſocordia inaudito ſup-
plicii horrore torquetur? Et quàâ ratione for-
nicatio punietur, ſi tædium à monſtris diſcer-
pitur? Gladio tantùm ſociata idololatriæ li-
bido ferietur. Nimirum onuſtus hoſtium ſpo-
liis populus murmuravit, Sibilus ergo, ſed
vulgi triumphantis , Draconum ſtridore
compreſſus eſt. Nam, qui peccat laurea-
tus , quando ipſe inſtrumenta victoriæ in
arma criminis convertit, Numen cogit tor-
mentis uti non conſuetis, ut portentum ſcele-
ris portentoſo ſupplicio puniatur. Erupit mur-
mur è palma; unde hymnus expectabatur? Da-
bit ignis non lucem; ſed luem: & flamma;
quæ tibi coronam erat paratura, Hétores in
te immittet, à quibus lacerere. Exaudivit Do- Num. 241.
minus preces Iſrazl, & tradidit Chananæum,“
quem ille interfecit; ſubverſis urbibus ejus.
Quibus perlitatum eſt hoſtus Domino poſt
victoriam? Tædio & murmure. Recalcitratis
in lauro? Iis exponemini frondibus non igni
tantùm, ſed angui. Non enim ſecurim Ce-
drus evadit, ſi ſterileſcat in rore, ſi ſpi-
mis querelarum incumbentem ſupra ſe Iri-
dem dedecoret;, ſi riguis lota putrefcat ut
hedera. Sugillatur amariſſimè Petrus, carpi-
CcC 4 tur⸗

308
tur, abjicitur, Satan dicitur, & damnatur,
non cùm JESUMM vincéctum ejeravit, ſed cum,
vitæ Domini paulèò ſtudioſior, Crucem ab eo
amantius, quam prudentius amoliretur. Vade
poſt me, Satana, ſcandalum mihi es. An tibi
inſidias parat? Imò Crucem avertit. Verùm
ſapit humana. Et nubecula ciere poteſt tan-
tam contumeliarum proprorumque tempeſta-
tem? Poteſt. Nam terram redolet, cùm jam
coœli claves acceperit. Ta es Petrus, & ſuper

Matth. 16.
2 3¾.

Ibid. 19.
banc Duue, ædificabo Eccleſiam meam. Et
tibi dabo olaves regni cœlorum. In tantam
§& Pers erecti celſitudinem vox una imbecillior, non

amor im- decolorat Apoſtolum, ſed denigrat ſupra car-
previaw., pones, redditque Petrum & Chriſti indi-
Rehgioſo. ghum clientelà; & parem Satanæ. Nihil ſa-
ru , Ec- n& cœli clavibus ſplendidius; ſed, niſi te
clekeſtico. zis ſuſtollas in cœlum, in barathrum detrudéêre.

gism pecco . . 7„
agrari⸗ Nunquam Petrus deliquit venialius, & nun-
a. quam eſt ſeveriùs reprehenſus. Nimirum

Aſtris inſertus, & Coœlo præfectus divina
non profatur. Suarum pondere clavium mer-
ſus eſt. Inſidiatum patriæ Comitem Lava-
niæ ferunt, ex prora quadriremis in alterius
navigii puppim inſilientem, lubricitate decep-
tum tabulati, in mare decidiſſe, depreſſum-
que illicò portarum urbis clavium nimio pon-
dere degravatum. Ita ſanè contigiſſe mihi vi-
detur Petro, quem cœli claves penè in ge-
hennam deprelſere „ paulò timidius de nece
Domini diſceptantem. Abſit à te, Domine;
non erit tibi hoc. Vade, Satana: Non ſapis
ea, quæ Dei ſunt. Deliras prætextatus, & coli
primas? Equaris Satanæ, peccato quam-
Pl. 2. 8. Vis leviſſimo. Reges eos in virga ferrea: & tan-
quam vas figuli confringes eos. Quoſnam? Sub-
jicit: Et nune Reges intelligite. Exeritur cla-
va ferrea, ſed in ſceptro præpotentes. Qui
enim delinquunt in throno, non cæduntur,
ſed confringuntur. Aurea pixis, ſi vene-

num concluſerit, comminuitur; buxea, pro-

jicitur. Pretio vaſis acereſcit facinori pre-
tium: quique ligneus negligerere cum vene-
no, cum toxico aureus attereris Intuere Bal-
thaſſarem vaſa Templi profanantem, ipſamet
flagitii nocte appenſum, judicatum, cæſum.
Eàdem nocte interfectus eſt Balthaſar „ Rex
Dan5'30. Chaldæus. Et quare tanta in ſupplicio & atro-
citas, & celeritas? Vaſa Templi vino com-
pleverat. Num eſt ſceleſtius vinum phialis
infundere, quàm pueros in fornacem immit-
tere? Hoc Nabuchodonoſor præſtiterat,
nec periit. Tu-ne aut truculemtius, aut
iniquiùs peccaſſe Balthaſſarem dices, quàm
Avum ejus: ſi ipſe vaſa templi deliciis per-
fudit, hic Templa Numinis Tormentis addi-
xit? An ſævire, quàm epulari, venialius?
Sedenim ad ſcorta Balthaſſar phialas abje-
cit. Et Nabuchodonoſor coram Idolo procli-
nare pueros, & tympanis ſtuduit, & cate-
nis. Mini certè iniquiùs peccaſſe videtur,
qui animos violare tentavit, quàm qui me-
talla corrupit. Ille idolum mentibus, hic phia-
lis falernum infudit. Attamen expirat Balthaſ-
ſar interfectus: Nabuchodonoſor viſionibus
recreatur, miraculis inſtruitur „ docetur in-
ſomniis, dat ad Satrapas de Dei erga ſe pro-
digiis literas. Peccaverat inter pateras pati-
naique Balthaſſar, hinc ab uxoribus deli-
nitus, inde à Satrapis excultus: qua in pom-
pa luxuque vel reſperſiſſe vino vaſa capitale
ità Principi fuit, ut vitâ regnéque illicoò

B1 thaſtar
ctr d am.
neitsr.

Oliva

1
privaretur. Balthaſar Rex fecit grande con- Dan- 5, 1l e
vivium Optimatibus ſuis mille. Cave, in tan-
ta illecebrarum copia, ne delinquas. Nam 1in
ſi pecces in luxurie, non differeris à ſecuri. Uiu
Id enim habet felicitas, ut quò eſt onu- es) i
ſtior, eò deprimat peccantem violentiùs in 8 banis e
ſupplicium. Et putas ſolo crimine libidinis m ae
deletos funditus Gomorrhæos? Quæ, inquit, mmn
univerſa irrigabatur, antequam ſaubverteret Genen. ug a
Dominus Sodomam & Gomorrham, ſicut para- mitndn
diſus Dei. Erupit ex aquis flamma, dura- it, nn
tùmque eſt ſulphur in butyro. Si ſcortata fuiſ- Unmen.
ſet Sodoma ærumnoſa;, texiſſet fortaſſis ca- ſuum kl
lamitate libidinem. At adipata perfidia irruit Eemnunn
in incendium. Ideò fortè colorata antiqui- ſelus ſen,
tus Venus eſt in æquore, quaſi minuùs obno- en. Ven
xiam eſſe ſignificarent intemperantiam ſuppli- a inſe in
cio, ſi adoleſcat in fluctu: ſi non laſciviat in Sar Mc
violis Libido, ſed ſcortetur in procella. Qui⸗ eege ltur,. Lar
enim ſe roſis coronavere pratis inerrantes, te- Sramde Acnun. N
ſtati mox ſunt à via ſe deflexiſſe Sapientiæ, cunt. iim ehpin
quaſi hoſtiæ, cæſi poſt ſaginam. Ergo erra- Sap. 4. 6. I,Cun
vimus à via veritatis. Non ab illa tantam fint.
exorbitaſtis, ſed aberraſtis etiam à ſemita n init
falfitatis. Nam ut diuturna, nec ſtatim pu- mem tunn
nita iniquitas quodammodo ſit, non ambiri Gige. En
floſculis debet, ſed urticis aſperari. Ergaſtu- m n au⸗
la, in quæ retruſi congemiſcitis, agrorum Pamm bumn
vobis latitudo conſtruxit. Prodiere & corol- r,aictte
lis compedes, quas induiſtis. Haſtas calathi Ann, a⸗
peperere; ideéque cruenti eſtis ſupplicio, pen,i
quia odori molléſque flagitio fueratis. Si liuano
peccaſſetis agreſtius, molhus torqueremini. ln a
Nec impunita, nec diuturna eſſe poteſt pe- Uaug he⸗
tulantia coronata. Vide Holofernem, in ip- ſi “
ſo fulgore Conopei manu fœminæ obtrunca- ſtinn
tum. Videns itaque Judith Holofernem ſeden- judie. 10 euen
tem in conopeo, quod erat ex purpura, & au- 12. 6 en
ro, & Saragdo, & lapidibus pretioſis intex- ln I
tum, adoravit eum. Què fuerat ſupellex pre- Uninm
tioſior, eò fuit de ebrioſo vindicta celerior. Nalnram
Præſtat furere, quàm bibere. Nam fuperſti- zncen
tio in laniena non ſemper cæditur; jugula- Inn
tur, ſi perpotet. Ideò Abſalon, ut certior Ammoni uf
foret de Amnone pœna, ad epulum adoleſcen- ade
tem evocavit; ratus tum caſuram libidinem, trin
cùm cœpiſſet hilarari. Obſervate, cum temu- 2. Reg. 3. en
lentus Amnon fuerit vino, & dixero vobis, Per- 25. A
cutite Eſtote viri. Graſlaris, an ludis Abſa- zuuptar en
lon? Ergo, ut occidas, non inſidias tendis ncrzn,. and
in ſaltu, ſed domi convivium inſtituis? Ad li nül
oves Amnonem invitas „ quem diſcerpen- elieftas An cſach
dum ſapientins traheres ad Leones. Non te- Min. 3 i mnen
la, ſed flores apparas occiſurus? Ergone pro ARturigin
pharetris patinas, pro galeis urceos, pro ar- in
cu citharam crudelitas adornabit in poſte- uch N
rum, nec cruorem eliciet, ſed muſtum ho- bonin trdn
ſti propinabit? Propino Amnoni vinum, ut tſitun
ſanguinem regerat. Nam Libido fortè fuppli- Uen ihti/
cium evaderet, niſi foret fortunata. IIlum Ad
ergo felicitate circumvallo, ut certius occum- anfe
bat. Nam myrtum pudori nunquam non in- een l
juriam fruſtrà ferro incidas, niſi eam hede- EI
r4 circumcinxeris. Coronanda petulantia eſt, Finini
ut laqueo ſtranguletur. Tam erit Amnon dl Nh
interitui propior,; quàm fuerit thoro men- elicte
ſaque beatior. Unguentis proinde cruoi reinn
proludo: nam ſpurci ſanguinis hirudo, non J 8
telum eſt, ſed calix. Mileret plerunque Nu- n iigi
men libidinis ærumnoſæ. Hunc ego mochum lend
ut perdam , inebrio. Veniat nobiſeum , fbid. 28. aukn
obſecto, Amnon frater meut. Audin pieta- rin

tem!

fatde *M
eyin t
N
1 4 kan
ell .
iolerin
ine lbin
binm
enfg
numa, d
ſonn,
ſorelie,
ethcun
Nan n
I mundohn.
antun
on Hiiri
Drock ü
iemmrye,
e Ahiene,
m. y Net
Ua un
tlam à ſn
nec ſiin
1, non M
etaii Lyk
its, nn
Odiere dan

0 enn 1
8 tCraktni
ele pol
volemnen,
Ehine N
hurymn t
4, gleiſtin
erat klaß⸗
Viodz aki
ceditu; Mr
ſloo, d an,
pulun AE
ſaram Man
nure, dule
Girero ltii⸗

n inſda

m inlimn
ven Alcſ,
Leones M
u! Mhl
vrce
nebit n
ſed nun
Pnorn IN,

Pico in

*

in Cap II. Lib. II. Eſdræ.

tem:? Nequit epulari Abſalon, niſi ſecum fra-
ter aſſideat. Vult enim ſaginari Arietein, ſed
al victimam. Nunquam propterea aufus eſt
Eſaias iram Numinis implorare contra deſer-
tores, legiſque transfugas, niſi cum auro; &
ſtragulis eorum agros conſtraflet. Repleta eſt
terra argento, & auro, & non eſt ſinis the-
Jaurorum ejus: & innumerabiles quadrigæ ejus.
Opus manuum ſuarum adoraverunt: Ne ergo
dimittas eis. Gentem eos apoſtatricem dixe-
rat, incuratam, Capitoſam, furacem , &
immitem. Verum, cùm ſuccenſam eam ho-
ſtium facibus proclamaſſet, tribunal mox
demiratur in balneum converſum, in quo
ſcelera vermiculum exuta dealbarentur in ni-
vem. Terra veſtra deſerta, civitates T'eſræ
Iſa.18.16. lfuccenſæ igni. Erumnarum vis quanta! Mer-
ſantur illico impii, ut eluti Domino fœde-
rentur. Lavamini, mundi eſtote. Ex igne la-

Ila. 2. 7.

vacrum. Non enim uritur ſcelus, quin ſco-

riam expuat. Ergo tum impiis non parci-
tur, cùm argento redundant, cùm rhedis ſu-
lſa. 2. 8. perbiunt. Et innumerabiles guadriga ejus. Ne
ergo dimittas eis. Ocyſſimam de periidis ul-
tionem tum ſperato, cùm præſtò fuerint qua
drigæ. Effugium tum nullum flagitio eſt,
cùm in auro confuliones ſuas deſpumaverint.
Nam humus & cinis, ſi quod virus infunda-
tur, exorbent. Metallis toxicum innatat: nec
aurum, quod effuderis virus, abligurit, ſed
exponit, ut in vaporem attenuatum duretur
Ila. 2. 6. aliquando tandem in fulmen. Frojeciſti enim
populum tuum domum Jacob: quia repleti ſunt
augures habuerunt, ut Philiſthiim, & pueris
alienis adhaæſerunt. Liceat tantiſper digredi de
ſtatione, ut raptim interſim Auguribus. Ergo
Augures ex opulentia? Eruca hæc eſt, ut
Aſolegi, Olim, & rubigo divitiarum. Nam quamvis
Platum nemo non retrudat in infernam Muan-
di ſentinam; ſuis tamen ita carbonibus præ-
lucet, ut rimari ſidera non cunctetur. Ut fue-
ris opulentior, Pluti mox facem Aſtrologi,
quaſi Orci papiliones, circumſiſtent. Nemo te
non coœlo inſeret. Nemo non ad Saturnum
uſque ſuſtollet. Verum cùm multas tranſfmiſeris
ſtellulas, unam, mihi crede, venerem coinple-
teris. Augures habuerunt, ut Philiſthiim, in-
quit, & pueris alienis adhæſerunt. Peregrinatio-
nis tuæ in cœlo portus calix erit Ganyme-
dis. Ibi naufragium patieris, procellas ſenſu-
rus in cyatho, quas non pertuliſſes in Euxi-
no. Et pueris alienis adhæſerunt. Quis mire-
tur tantis inſideri Auditorum agminibus exe-
dras divinorum, ſi doctrinæ bravium ample-
Xus eſt. Diſceptatur de ſideribus, ſed deſola-
torios carbones ex Aſtris referetis. Et quam-
vis Mercurium indigitent, veſtrum tandem no-
mBen dabitis Ariadnæ. Et quare non appen-
ditis aſinariam ex horum cervice molam, ut
eorum naufragio naufragium evadatis? Quæ
iſthæc ars lucis eſt, cujus finis ſunt opera
tenebrarum? Ergo in colum vos rapiunt,
ut graviori inde caſu proruatis? Tanti e-
rat, ut lupanar intraretis, toto cœlo iner-
rare? Licebat, ſine ſidere denigrari. Lice-
bat, etiam procul à Sole uri. Repleti ſunt,
G. eigere babuerunt ut R kein & puée-
ris alienis adhæſerunt. Ut video „ cœlum
conſcendiſtis, ut luto infigeremini. TLanta-
ne exoletorum in fimo raritas, ut eos cœlo
detrahere debeatis? Pudeat Aruſpicinæ littus
formicem efle; pigeatque ab aſtris in ſulphura

309
deſilire. Quoôd ſi Augures arctiori lineà circum-
ſcribamus, vides, ut ab avibus proruamus ad
ſues. Evolavere, ut in voraginem demitte-
rentur. Haud vos Turtures obſervaſtis, quos
ab Auguräüs defeciſſe videmus ad amplexus.
Et Augures habuerunt, ut Philiſthiim. Vide,
quam ſit hic religioſior ſuperſtitio, quàm re-
ligio? Arcam coœpere Philiſthäim ex Ifraële:
Ifraél verò ex Palæſtina ad ſe tranſduxit A-
ruſpicinam. IIl Cherubim & tabulas à nobis
ſurripuere: nos ab eis Augures rapuimus &
pullarios. Sanctiores illi ſunt ſacrilegio, quam
nos ſacrificio. Siquidem ipſis Numen pla-
cuit, præ gemmis noſtris: nobis evehendi
ex Accaron non Arcam, ſed Augures, ſtudium.
Quid ſi hac noſtrà ætate, & Auguribus ca-
rêret Gaza,; & Bethlehem eis intenderet ?
Proh ſcelus! Ridentur à Scythis ſidera;, à
Romanis obſervantur. Nullus in Thracia Ma-
thematicus, & farta Aſtrologis Italia. Cyno-
ſuram negligit Septentrio, rimatur Meridies:
exturbatique toto Turcarum imperio Arioli,
in Chriſtianorum gremio conquieſcunt. Ergo
ſub Luna plectentur Aſtrologi, & ſagina-
buntur in Cruce? Augures habuerunt, ut Phi-
liſthiim: Et pueris alienis adhæſerunt. No-
cturnos mirarer conventus, fine operibus te-
nebrarum. Cohorreſco interim ego ad vo-
cem Eſaiæ, viſcumque impurorum. Non e-
nim ait, placuiſſe Ifraeli pueros, ſed iis ad-
hæſiſſe Iſraelem vociferatur. Pueris adl'æſerunt.
Tenax libido eſt, & jactam in ſyrtibus laſ- Laxuria.
civiæ anchoram, quis, inde ſoluturus, extra-
Xit aliquando? Infixus ſum, inquit David, in Hebitus
limo profundi. Enavigare his & vadis vix T 63
lcet. Cave, ne libidimi appropinques, nam pix
eſt; non remittit, ſi implicet. Cæcitate tantùm
& tonſurãâ, ac vinculis exolutus eſt Sam-
ſon a Dalila. Tum primum ab amore defſci-
vit, cùm factus eſt Cupidini affimor lippi-
tudine. Et pueris adhæſerunt. Verùm noſtram
in ſedem remigremus, ne videamur a Torrente
profugiſſe calamitatis, quo animus quamdiu
perluitur, irà Numinis non percellitur. Con-
tra, iniquitas fortunata maculas ſuas nullo la-
vacro abſterget. & laveris te nitro, & multi- Jerem. 2,
plicaveris tibi herbam Borith s maculata és in 22.
iniquitate tua, coram me. Et quâ ratione ex-
tergi fœditas nequiit? Audi: db ommi ligno jer. 2. 21
ſrondoſo proſternebaris meretrix. Ego autem
Pplantavi te vineam electam. Non libido illa dun-
taxat fuit, ſed luxuries; quando & ſcortari
libuit,; & placuit ruſticari. In viola mecha-
batur Jerufalem. Ideò felix iniquitas contra-
ctas floribus ſordes nullo gramine reſtertſit.
Exacuti ſunt palmites in ſariſſas , ſtillavit-
que venenum e racemis. Dominus ſiquidem
impunitum eſſe ſcelus non patitur, quod in-
ter pampinos efferveſcit. Jonas veròô, ur Ce- §. FJonas.
to illatus congemuit, fugæ probrum illicòô
expunxit, factuſque eſt de deſertore Propheta,
non tam hymno;, quam naufragio, Et oravit jon. 2. 2.
Jonas ad Dominum Deum ſuum de ventre piſcis.
Audiri vox potuit, quæ audiri præ ſonitu flu- rialatie
ctuum nullo pacto poterat De ventre infer- 1bis .
ni clamavi, & exaudiſti vocem meam. Exu- Paupertas,
lem audis, & transfugam? Imô Vatem exau-
dio. Siquidem ut deſertorem te Cetus exci- Pastori
piat, Prophetam retinet;, & egerit Oratorem. PDe miſeri.

. abilie iendo muro;, zordia ob
T'anta eſt vel ſt ndo, vel ſarciend 1 2 re a.

ſalubritas profluentis. =

Magi-

Kex coli
gebet.

Aaduslatio.

Tituli no-
bililes con.
ſerventur.

Religioſi
perfelctio-
xes non

Jpernant
Sæculares
& Princi

bes.

Eccleſiaſtici
coli debent
A Re-igieſis.

Gen: 14. 1.

Gen. 12, 15.

Caupe Elo

prus ens.

C VBerii
ina ſereti
dſcant ho
norem con
ſer vare
peccanti.

310

Magiſtratus autem neſciebant, qud
abiiſſem, aut quid ego facerem. Sed
& Judais & Sagerdotibus, & Opti-
matibus & Magiſtratibus, & reli-
quis, qui faciebant opus, uſque ad
id loci nihil indicavetam.

Uaàm procul & ab aſſentatione, & à con=
temptu ſermo! Magiſtratus vocat Perſas
Hieroſolymis Præfectos: nec eos ſui honore
tituli defraudat, nec illis ampulloſis nomini-
bus adulatur. Dicere potuiſſet, nihil de me
reſciere Perſæ. At contemptior vox iſthæc vi-
deri potuiſſet, quæ regionis meminiflet, non
ſubſellu. Potuiſſet eos rurſus Satrapas, Præfe-
tos, Proreges appellare; verùm aliena, indi-
gnâque Vate fuiſſet oratio. Nec Jacob vox
iſta fuiſſet, fuiſſét vox certè Eſau; qui, ut
in minorem fratrem irrugiit, quem non ti-
mebat, ità Seni lippienti aſſentabatur voce,
arcu, & patinà;, à quo ſperabat familiæ, ge-
neriſque principatum. Reddit Nehemias cui-
que, quod ſuum eſt. Perſas, non Perſas vocat;
ſed Magiſtratus. Quæ ſanè ratio deferendi
Principibus cultum, à Nehemia ſervata eſt;,
haud tamen ab illo eſt inſtituta, cùm id uſi-
tatiſſimum fuerit antiquioribus Nehemiaâ Pa-
triarchis & Vatibus. Moſes ſiquidem Re-
gem dixit non Melchiſedech tantùm, qui vino
& pane noſtræ Legis Sacramenta deſigna-
vit; veruùm Arioch, Chodorlahomor, Thadal
&. Amraphel ſuis quemque imperii titulis
prænominavit, quamvis paſſionum portenta
quatuor & numero & perfidià exprimerent-
FEactum eſt autem, in illo tempore, ut Amraphel
Rexx Jennaar, & Arioch Rex Ponti, & Chodor-
Iahomor Rex Elamitarum, & Thadal Rex gen-
tium inirent bellum. En ut cum inſigmbus
ſuis producantur in ſcenam iniquiſſimi Prin-
cipes, quamvis & latrocinaturi, & ſubigendi
exponerentur, criminis fugæque probro no-
tandi. Nec Reges duntaxat & prædones & ab-
actos ſuis Moſes titulis non ſpoliavit, verùm le-
nones quoque maluit Principes dicere, quaàtn
clientes. Viderunt Taovptii mulierem, quòd
eſſet pulebra nimis. Et nunciaverunt Principes
Pharaoni, & laudaverunt eam apud illum. Er-
go etiam in lupanaribus ſervari ſuum debet
Principibus decus, & ubi candor penitus depe-
rit, ſuus perſtare debet rubor, nitérque purpu-
ræ. Ideò enim uno ex æquoris gremio cum
Venus emergit, tum purpuræ extrahuntur;
ut ſcilhcet moneamur, ne tum quidem deco-
re ſuo ſpoliandos à nobis eſſe Conſulares

viros „ quando lbidine ſubpalleſcere con-
chylium neſcit, quod Veneri adnatum eſt.
Lenones fuere profectò, qui de raptu foœ-

minæ coram Rege diſſeruerunt. At Moſi ne
tum quidem exanguis viſa eſt prætexta, cum
libidini ſubſerviret, ſervavitque in ſumma ru-
boris jactura fulgorem ſuum ruboremque Pur-
pura. Quis enim rubor reliquus, ubi à ſinu
advenæ Uxor abducitur? Attamen quo-
rum rubere dedidicerat frons, eorum adhuc
chlamys ſubrubebat, voluitque Moſes petulan-
tiam non à ſcelere appellare, ſed à prætexta.
Et nunciaverunt Principes Pharaoni, & lauda-
verunt eam. Et ſublæzta eſt mulier in dowam Pha-
raonis. Porrò, Moſes, tantum poſt tempus,

—

. Oliva

honorem ſuum cineribus ſervat impurorum,
foœminæque productores Principes inſcribit, non Corresie

Lenones: cur nos præſentes non rarò Prætorios & dſorete,

Conſulares amariſſimis nominibus laceramus,
nullà togæ reverentia, ſummà Evangelii invidia,
odiéôque religionis? Num emendari ſcelus non
poteſt:, niſi uſtuletur? Ergo una eſt ſcamonea,
quæ morbos omnes compeſcat? Nonne inter
Jordanis cryſtallos ſquamæ Naaman decidére?
Quare ergo laconicis & ſudatoriis lentiginem
excoquimus & cruciamus, ſi lepra delicis ex-
tergitur? Atqui Joannes, ubi olere Venerem
ſentiebat, prætextam calcabat, ruboris imme-
mor, ubi nullam candori reverentiam pervi-
debat. Leo ille erat, tu Canis es: multâque cnei
cilicio licent, quæ linum dedecent. Locu- Sancto ſiig
ſtas comedito, in ſaxo cuba;, inebriare fri:
gidà, camelo contegere, & tum, ſi libet, ir- Feat⸗
rugito. Nam patimur in tanta villorum un- ſa“
guiumque feritate Leonem, ut ità dixerim,
pertonare. At Catellum calamiſtris cirriſque cncimatos
degenerem, quis non fuſte compeſceret, ſi ru- Ma
giret in cincinno? Quamquam & Joannem abs
te audiri velim, non ut vocis tuæ mugitum, §. Poanne
oriſque intemperiem tanti viri exemplo ſtabi- atidka.
lias, ſed ut te pudeat procaciæ;, in tanta Va-
tis ardentiſſimi probatiſſimique modeſtia. A-
deamus ad Herodem cum Joanne. Nonne hanc
tu palæſtram deſignabas, in qua ad boatus
rugitúſque informarere? Dicebat, inquit Mar-
cus, Joannes Herodi. Habes Marcum;, cujus
authoritas divina eſt. Habes Joannem, quem
tu mugituum patronum implorabas. Habes
Herodem, quem in ſignum jaculorum quis
poſitum non intelligat, non virum, ſed prima-
rium Epicuri de grege porcum? Ad hæc pro-
trahetur in orcheſtram Herodias, illa Jeroſo-
lymæ Jezabel, illa Regum Dahila, illa terrarum
Tiſiphone. Dicebat Joannes Herodi. Quid di- Matc. é.
cebat monſtro libidinis Myſta tubaque inmo-
centiæ? MWon licet tibi habere uxorem fratristui.
Et hunc rugitum appellas? Olor, non Leo eſt.
Num de Judith potuiſſet loqui Vates verecun-
dias? Si eam non Sphingem, non Leænam⸗
non Viperam appellandam cenſuit, concubi-
nam eam ſaltem vocet, non uxorem fratris
dicat, ut aliquàâ nominis foditate à flagitio
Princeps abſtrahatur. At fortè Aſtris tantum
& floribus aſſuetus Joannes, melléque perfu-
ſus, hâc vocum aſperitate ſqualoréque uti no-
minum neſciebat. Scilicet, qui ad ripam pro-
fluentis fummis appellationum probris & proſci-
derat, & terruerat vulgus. Genimina illos vi-
perarum dixerat, dixerat lapides, dixerat trun-
cos, ſecures prædixerat, condixerat aream;
ventilabrum, & rogum. Hæc omnia apud Mat- Nxculide
thæum leges. Verùm aliam eſſe debere oratio- S; “
nem cenſuit Joannes fluminis: & Regiæ; tur- u
bam alloquentis, & commonentis Regem. Ut zZemm in
minimum peccarit turba, ceraſtis aggregetur, ſe- , c.
curibus terreatur, jactetur ventilabro, clibano gesezan.
deſtinetur. Regibus, etiam in ſterquilinio con- di, quem:
ſidentibus, ſfuſſitus, reverentiâque debentur. “
Nunquam tot erunt Cometes ſcelerum, quin .
aſtra effulgeant Poteſtatis. Quare, ut diras
crinibus imprecere, verere quoque ſiderum
nmitorem & affluxus. Purpura eſt; quamvis cor-
no maculetur. Colenda proinde imperatis di-
gnitas eſt, fi cubantis carpenda libido eſt.
Spernenda Herodias eft ſqualore thori, ſed
fulgore throni reveretur eam vel Joannes. Fa-
miliæ princeps Noë rideri nec ebrius poteft:
7 ſtque

Me
r ien

yeteld
/ alil
7, AMtetun,
cum
colch
ditkamat
lanon,
cuum aun
cachil
ar M in
Pophetun
ſum NMbu
urem,
M)
hintle 4
unn tud.
Aun glt
lne, G

uun

nd ſte
Gun ſbcr
tegimnun e
Cnig Co⸗
Citl indobi
E imyentt
Feniz incen
3h vamd
Uun cdnic
gen Alute
Engendun
elimniß n
na, & in
Uun prinen
Mpes -
. nkltgue
Nretends
Ptmolendll
wilk Nak
Deo, ah
4 Adam Ne
Gen pros
Kintis ve,
e leſer
klabebe
egon i
4. d hon l
a UMndo obj
6e ntrir
re h
V Mn, an
beclente
. En wan
3 ſd
enmi?

Mehlte i

A W
I Cdee
glnei
Ktaren
1 r nen

RAl

Rtentin
is es: I
elen lyn
, hrie
mmllri
n flnn
iſti ai
helan in,
n& ummh
tue i
niarnhbi
e, n un
õ
anne. Noeka.
n u A
ebat, imutl.
8 Macan a
Joan
plorabis H
iIn olnag
Vinum, Keln⸗
Umt Adhaß
odia, n
allla, Ninna
fla tunegett
uxren iii
Olot, ulat
Gui Vesdid-
cenlnt, mt
on uuen
leine
Ite AMi
8, meligk

ualorellend

gnial iiu,
Genmimi
ices, ein
nllteti 1
comlin u è

per.

éſtque Cham deriſu ſceleſtior, quàm ille puden-
dorum oſtentatione probroſus. Si ergo parentis

Rex &* r. .. . 2
Byunceps 6 hec rideri vitium debet, quomodo imperantis

teceeteum lacerari, & propalari, & probroſiſſimè concidi

omni ve vé-
rentia cor-
rigatur.

poteſt laſcivia? Moneatur de adulterio, ſed Rex
ſalutetur, non Adulter inſcribatur. Adulte-
rium damnetur, colatur Adulter. Regii ulce-
ris conchyliatam faſciam eſle decet: nec amur-
câ infamari plaga debet, ſed aut oleo leniri, aut
balſamo molliri, ut non tam cura putetur eſſe,
