ecquando Rex ſitiret: itâque illi dominorum
labra rimantur, ut ſideribus intendunt Aſtro-
logi. Nam quemadmodum, ex aſpectu co-
loréque ſtellarum, defluxuros inde ſeu ardo-
res, ſen humores Mathematici augurantur:
ità, Imperantium labiis exploratis, conjicere
pocillatorem oportet, humeſcantne Domino-
rum jecinora, an æſtuent. Et levavi vinum,
& dedi Regi. Quid huic par eſſe poſſit molli-
tiei epulantium, qui monendi à ſervo ſunt de
ſua ſiti? Sitire enim ſe profectò non ſcirent,
niſi bibendum eis ſuggereret Pocillator. Quid
rurſum ærumnoſius, quam alieni jecoris augu-
rem eſle? Victimas quidem Aruſpices ſecant,
ut exta pecudum inſpiciant ad vaticinia: Po-
cillatorum verò Suſis aruſpicina, intactà ho-
ſtiã, contectiſque præcordiis, pronunciare de-
bet, Ceres-ne debeat, an verò Bacchus extis
infundi. Id autem factum à Nehemia eſt, quùm
epularetur Artaxerſes. Pudet ſervitutis; ſolatio
tamen eſt, centum & amplius provinciis im-
perantis divinaſſe ſitim. Quid ſi ſublatum ex
equeſtri ordine Quæſtorem eâdem laborare
effeminati animi nauſeàs pati debeas homo
ingenuus, longéque clarioris ſtemmatis, quàm
ſit tuæ impoſitus cervici, ex ærario repentè
Proconſul? Nihil jam inter Prætores & Re-
ges intereſt. Eodem faſtu ſedent, incedunt,
receduntque: numeroſior eos quoque licto-
rum interdum ordo deducit. Et ni genu,
genuſque omne coram Quæſtoris mappa fle-
Ctatur, exulandum illicè Capreis eſt. Un-
de, quæſo, in auroræ Vermiculo Draco-
num ſibilus & criſtæ? Damus non inviti Re-
gibus aliquid : fuſtulit enim eos penè ſupra
homines tum fortunæ tum ſtemmatis claritu-
do: piget verò terræ filios, ſubmiſſo in ter-
ram vultu, adorare; eorümque non ſceptrum
tantàùm, verùm & lancem revereri. Maluere
tres pueri, iidémque captivi, in fornacem ignis
ardentis injici, quàm Regis aureo ſimulachro
advolvi. Nunc verò Equites Comitéſque map-
pam Præſidis coguntur, detecto capite, infle-
âque cervice venerari. An non præſtat exu-
ri, quàm dejici? Captivis viſa eſt mitior for-
nax, quàm demiſſio ante ſtatuam Regis, eâm-
que auream: & ingenuis poteſt non atrocior
ſæviérque eſſe rogo imperata extortâque lin-
tei idololatria, quòd fortè heſternæ diei popi-
nam etiamnum olet? Sed jam videamus quid
egerit Nehemias. Et levavi vinum, & dedi
Regi. Ergo jejunii, fletuumque alumnum ſuis
Etithicæ Lom. II.

1475

præfecerat & deliciis & poculis Artaxetxes.
Quam inter ſe diſſideant neceſſe eſt epulæ &
jejunia, cilicia & cyathi, vinum & luctus?
Miniſtrare tamen pocula Nehemiam, in la-
chrymas profuſiſſimum, Regi non diſplicuit.
Quod ſi abſtemium vult Afſuerus pocillato-
rem ſuum eſſe, illecebræque quæſtorem ſuæ
eum conſtituit, quem alienum maxin & no-
rat à luxu: quid Evangelii ſectatores facere
decet, quibus ſpectata miniſtrorum ingluvies
incertum facit, propinet-ne veriùs Bacchus;
an propinetur? Vel Domini calicem à cin-
cinnatulis offerri nonnulli Dynaſtarum op-
tant, arceturque domeſtico altari Sacerdos,
niſi & Nazaræus crine, & Epicureus ſit aqua-
liculo: ut, visd Levitarum luxurie, conje-
cturam facere poſſis, quæ ſit epheborum
laſcivia inter pateras, quando in Chriſti ca-
lice natat, luditque licentia. Tu-ne putas eo-
rum caſtam eſſe popinam, purâmque ganeam;,
quorum nec Ara, penè dixerim, Apolline ſuo
vacat? Quid facit in Sacerdote cincinnus?
Cur initiationem auſpicantur à tonſura, ſi co-
matis litandum eſt? Cur attondentur in cle-
rum adlecti, ſi aris admotos, ſeu adukis, ſeu
ſuppoſitis cirrhis, commiſcere luxuries debet
Medorum citharædis, mimiſque Perſarum?
Ergo non inciditur initiati Coma, ſed puta-
tur, ut pullulet effuſior? Nova hæc, monſtro-
ſaque Agricultura Satanæ eſt, quâ capillus era-
ditur, ut cæſaries exuberet. Caveamus, ne
Chriſtianorum adytis ſanctiora videantur eſſe
triclinia, menſæque Perſarum. Nam Aflue-
ro cyathum jejunio, fletu, palloréque confe-
ctus ſubminiſtrat Nehemias: cùm Chriſti ca-
licem comatulus fucatuſque non rarò Myſtes
in coœlum levet. Pincerna Suſis jejunat: &
Hieroſolymis Levita crapulam, deliciaâſque
exhalat. Lyranni patera in manu Prophetæ
eſt: ſcyphus verò Chriſti eà interdum tra-
ctatur dexterà, quæ Prophetias ne attigit qui-
dem, fabulas verò nec ſemel tractavit. Pu-
det me, tædétque Sanctuarii: quod quamvis
ſubinde pientiſſimis Miniſtrorum examinibus
ferveat, unius tamen degeneris ità inquina-
ri accefſu poteſt, ut mellis ſolet patina ſtilli-
cidio cicutæ non acorem modò, ſed & ve-
nenum contrahere. -Scio contra Clerico-
rum laſciviam Pontificum jura rugire: ſcio
improbari paſſim, damnarique vulgo in lita-
turo habitus, oriſque petulantiam: Scio ab
altari propelli non rarò Miniſtrorum bullas
& chirothecas. Doleo tamen non id ubique
universimque præſtari. Verùm, cùm de pin-
cernis agamus Aſſueri, abundè, & fortè
importunè, de Chriſti miniſtris diſſeruimus
hactenus. Et vinum erat ante eum, & levavi
vinum, & dedi Regi.

mentio: non enim Regum abacos vaſorum

Sacerdotss
Luxzes »„

Habi ſ⸗

gue.

Ordines
ſari qifi
bus confe⸗
rendi.

ger Voͤrteſas
Paterarum hic nulla detectus.

apparatus, ſed miniſtrorum delectus cohone- Eczleſias,

ſtat. Aſſueri nihil intereſt achate bibat, an
Smaragdo: quùm regiæ menſæ pompa ſit
Nehemias pocillator.

ſticorum
Fomp&e

Malim ego certè fi- Aulicus

ctili, Epheſtione pincernà, quàm auro bi- probéas ali

bere, pocillatore Catiling. Verùm myrrhinis
paſſim poculis inſtruuntur menſæ, quas terræ
fili, luteique pincernæ deturpant. Ita-nè?
Crater, niſi gemmeus, abjicitur: famulus verò
etiam putris admittetur? Cur in cryſtallo nu-
beculam odimus, maculâmque in fronte li-
berti averſamur, cordis verrucam vel in man-
cipio non gravatè Palſini O epulantis nn
niſi-

atατ.

146

nificentiam Regis intelligamus, ſuppreſſo va-
ſorum pretio, una pocillatoris dignitas loco
gazæ depromitur. Utinam noſtri ſa culi Prin-
cipes ambitione Perſarum perſtringerentur.
Major ſanè foret ſervorum cura, quam peri-
ſtromatum. At periſtroma niſi acus phrygia
diſcriminatum auro ſericôque interpungerit,
à parietibus diripitur in latebras! Præſechi,
miniſtrique proſtant in atrio ſtipitibus aliquan-
do propiores, quàm aulicis. Levavi vinum,
& dedi Regi. Quà ſcyphi majeſtate? quam
aliei in. mutuari a pincerna crater conſuevit. Dedi
Edi. Regi. Rarum id ſanè in pocillatore obſe-
quium, ut quod infundit merum, effundat
Principi. Aut enim propinat æmulo, ut di-
rumpatur: aut ſuis commodis rationibuſque
profundit, quod Regi miniſtrare ſe ſimulat:
aut ſibi Laurum rigat profuſione calicis,
quâ coronetur; aut trabem irrigat adver-
ſario, ex qua pendeat. Videri ambiunt cum
cratere pincernæ, venenum æmulo livorém-
que tradituri, Regi verô aſſentationem dela-
turi: ut hinc cruorem ex adverſario, inde
purpuram & Domino repetant, exugântque.
Quem mihi Nehemiæ parem dabis inter eos,
qui ſunt à poculis, in quorum ſcypho aut
Mors, aut Dignitas, aut utraque miſtim bel-
lua non natet? Nonne vides in oram calicis,
quaſi in ſtagni littus ejici & allidi tum Curu-
lem, quam ſibi pocillator fabricatur, tum cru-
cem, quam dedolat adverſario? Intuere Ama-
num Aſſuero famulantem. Inde ærarium Prin-
Cipis opplet; inde Hebræorum nationem uni-
verſam extinguit. Unus Nehemias ſuo Prin-
cipi cyathiſſat. Et eram quaſi languidus ante
faciem ejus. Delicias, ut video, vates alii
profundit, ſibi verò languorem ſeponit. Lan-
guet, & cyathiſſat. Quis latere cenſuiſſet moœ-
rorem in vino? Nimirum, ſi filius Abrahæ es,
nuſquam non excolis Pœnitentiam. In auro
pallet, in ſcypho mergitur, aret in vino, ri-
Serietes. gétque. Et eram quaſi languidus ante faciem
ejus. Quam gravi conficiebatur mœrore, qui

Ceiformi- languere & coram Rege poterat, & inter po-
ras. . .
cula? LXX. vertunt: Et non erat alius coram
eo. Ergone quùm epularetur tantarum pro-
vinciarum Princeps, unus tantùm aderat po-
cillator? Quod ſi æſtuabat circa fercula mi-
niſtrorum examen inferentium, ac extrahen-
6 tium patinas, cur ſolus interfuiſſe dicitur co-
uperioy . .
uam ba- ram Rege Nehemias? Enimverò unum eum
beat ſubje- ità Princeps attendebat; ac ſi reliquorum cu-
Srz: ram abjeciſſet. Languebat anim Nehemias.
providen. Eram languidus ante faciem ejus. LXX. Et
dum. non erat alius coram eo. Placet convertendi in
geyvi u. ſe regii conſpectus hic magnes, languor ſci-
ventus à licet famulantis. Explorabat Artaxerſes in
demini. ſervis non oris illecebram, non torquium ful-
I gconſz gores, non fallaciam pigmentorum. ÆFrum-
as. nam reſpectabat in liberto: & ſi quem fortè

morbus oppreſſerat, is ità Regis animum con-
vertebat in ſeſe, ac ſi ſolus convivanti inte-
reſſet. Quod ſi calamitas imperantis compo-
tantiſque Lyranni oculos ad ſe deflectit,
unuſque ſupereſſe viſus eſt Artaxerſi Nehe-
mias, quòd langueret: quàm putas intentum
futurum Numen in oppreflos, moœrentéſ-
Tiibuletio que? Unus principatur in regia voluptatis
Rir ba- languor, nemôque inter cyathos curæ eſt he-
. luoni, niſi is, qui mœret: & tabeſcentem
Rex dolorum præteribit, cujus factus eſt prin-
cipatus ſuper humerum ejus ? Securus de

Oliva

Chriſto ſum, quòd in ærumnoſum intendat. Rer ſuos S
Ipſe enim, cùm undique turbarum im pulſu non fe ſi⸗ 4 ifn
premeretur, unius attactum ærumnoſæ & ſen- diai. t⸗
ſit, & , compreſſlo ſanguine, curationem ei uſei
pro voto repoſuit. Opto Afſueri moribus n
Principes imbui. Non modè non is tantùm cu- 4
ræ eſt, qui languet: verùm ablegantur dun- ne
taxat ii, in quos ſeu valetudo, ſeu fortuna re- e
Havit. Grati ſunt ſervi Dominis, ſi valeant, ſi Rin .
vireant, ſi, flante auſtro, evehantur in altum. r⸗
Deſeruntur, ut languerint. Debellatum pe- vde
nè erat contra Latrones, cùm David, ut re- R
liquias belli funditus tolleret, actis in fugam kn
hoſtibus inſtare cœpit. Verùm pro hoſte ja- 5
centem nactus, cujas ſit, Dux ſapientiſſimus * 4
percontatur, & quorſum pergeret. Qui ci- Aan
bo, potionéque recreatus ait: Puer Tgyptius 1. Reg.30, 1 ar
ego ſum, ſervus viri Amalecitæ: dereliquit . in
autem me Dominus meus. Abjecit te Domi- en
nus tuus? Imbellem te forſan expertus eſt in 1. r
acie? Imòô audacter pugnavi. An moliturum e .
inſidias trucidandum victori objecit? Quin Anl.
fidem tenaciùs ſervaturus eram, quam ſpi- inani
ritum. Num advenæ illum poenituit? Pa- ae
triæ ne meminit quidem. Deſeruit ergo te Eüfi
Dominus tuus, nec defeceras? Delſeruit, „pn
imò & projecit ſine commeatu, aut vi- Euc
Gtori ludibrium, aut monſtris pabulum. Aute
Cur? Reliquit autem me Dominus meus, eäkt
inquit, quia ægrotare cœpi nudius tertius. rinm
Febricula ſat eſt una, quo divellatur à Do- Inab lunl
mino ſervus: actorümque ſtrues tot labori- Jkktet
bus congeſta in otium ſenectutis, tam tenui Peln r
ſcintillaà deflagravit. Quàâ die correptus eſt 1ul tn
morbo gyptius, ed planè abjectus eſt à U niſi
Domino ſuo. Pugnato, ſi libet, bellatôque linſitia⸗
pro Domino, cui ità hæres, ut, nullis cùm netgo
poſſis præclarè geſtis dominationis ejus eximi ndtnm al
compede, curæ glutino und vales febri exol- Piohopti
vi. Quem nec ovantem dimiſiſſet Amaleci- Ambu:
ta, febrientem abjecit. Nullis enim prome- Rtanem
ritis abrumpi catena poteſt ſervitutis: nullo ie elt
non momento, quamvis leviſſimo, negligi ednn ve
poteſt, projicique ſervus. Tantùm mori- lecrlun
turus exolvitur, & invictam lauro com- Eenn
pedem febris diffringit. Ergo-ne felix eſſe un.
non potes, niſi miler ſis? Si viceris, Pu- r,cnigs
gnaſti Domino. Si ægrotaveris, morieris lnence
tibi. Cariturus tum tantùm ſervitute es, cùm gem eſis
abeundum & vivis erit. Una tibi Lacheſis vin- aherire
culum ſervitutis incidet; ſed quâ forficula inter
amputabit ſubtegmen vitæ tuæ ? Morbo Ind ſtien
diei unius. Ad Chriſtum proinde transfuge, qui ienin
intentior in ærumnoſos eſſe ſolet; inviſit enim Un ſe
Simonis ſocrum, ſed febrientem. Conve- B,le
nit Lazarum, ſed putrem in ſepulchro. Uiilic
Quem tum amicum ſuum eſſe renunciavit, ſeunt,
cùm æſtu, febribuſque ad interitum jactare- E Pti⸗
tur. Turbæ illum commiſeratio cæpit, ſed in
famelicæ. Advolavit in diſcipulorum lintrem;, r Nei
ſed jam jam fluctibus hauriendum. Quos enim tnn un
panibus ſaturatos abs ſe dimiſerat oraturus in habitet. Anen
monte, juvit laborantes in freto. Er Iicſtulerunt ihl
reliquias fragmentorum duodecim cophinos ple- Gauss. um,
nos. Et ſtatim coëgit diſcipulos ſuos aſcendere Marc 6 nacn
navim. Et videns eos laborantes in remigando, 44. ienl
venit ad eos. Qui enim benè fartos adipatôſ- Wlchn
que reliquerat diſcipulos, non eos negligendos Felichas ſel
ſibi eſſe duxit laboribus fluctibuſque conſter- vorte⸗ I
natos. Aſcendit ad illos in Navim, & ceſavit gyizulatis e
ventus. Et non intellexerunt de panibus. Hoc ntilYi. le
eſt, tam obeſi fuere cordis Apoſtoli, ut ſe præ Ei
1

annonæ “

Tdlent

Urin Inn .
ellun .
i n er
iemiin
r Cüs
14
cit teDn
nnüitm
, din 6h
eenitun N.
Krut ant
6! Dekn
Atn, A
Doninne men
ndin init
velaun 10.
tves tot ihn.
is, ein i
e (Neln
ſecluck
bet, belac
Ut, MMln
honin en in
le Chnr
Pilllet Andn
lis euin
ſerninns:

!

AIn lio

o.de Klni
eni,
Netß, M
ſerwimetihen

te! M
de nmle⸗
ſletzimit O
.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 147

annonæ copia dimiſſos à Præceptore non in-

Rr tellexerint; qui, ut mileris deeſſe non poteſt,
ità inſtructis omni genere commeatuum adeſſe
vix poteſt. Excludebatur à cymba Chriſtus
non hgni anguſtis, ſed panum abundantiâ:
Ut enim in tanto miniſtrorum grege ſolus
interfuiſſe Nehemias Aſſuero fertur, quia
moœrore contabuerat: ità Deus triumviros in-
nocentiæ tum maximè fovit, cùm Babylone
ignibus dederentur. Er eram quaſi languidus
Serrerum ante faciem ejus. Regi ſcilicet ægrotabam.
n Nam cæteri mœrerem, an geſtirem, minimi

faciebant. Uni Principi animi mei æſtus patue-

re. Ante faciem ejus eram l̃anguidus. In He-

praæo. Et non eram ſolitus eſſe triſtis ooram eo.
calici mi, Aulicorum more, uſüque;, quorum Protheus
Jeri. vultus in tot formas effingitur, quot ii ſunt,
quibuscumagunt. Quis non interdum ægreſ⸗
cit animo? At diſpellendæ , difflandæque
ſunt nubes è fronte, ut Domino miniſtres.
Quam duro ſervitutis jugo permuntur ſervi,
quibus ne mœror quidem eſt liber? Summ
tui pectoris hyeme, imbre animi maximo;,
tempeſtate cordis ſæviſſimà, renideat lepor in
genis neceſſe eſt, ut limen regiæ attigeris.
Ergo præſerenda in glacie lilia, ſimulandum-
que ver eſt, ubi perfurit hyems. Et non eram
Jolitus eſſe triſtis coram eo. Hinc nobis maximè
excedendum regiâ eſſe arbitror, quòd mœre-
re coram Rege non licet. Nam cùm in ſeve-
ritate tantùm philoſophari fas ſit, exedräm-
que ſtatuerit ſuam in domo luctuum ſapientia:
quis non videat exulaturas bonas eſſe artes à
te, niſi tu ab aula exules, ubi Prophetas quo-
Ecel. 7. 5. que triſtis ſuppudet ſupercilii. Cor ſapientium,
ubi triſtitia eſt, & cor ſtultorum, ubi lætitia.
Aut ergo carendum tibi ſapientiâ eſt, aut ab-
eundum auläö. Nam ſi nidulatur in mœrore
Philoſophia: moeror autem eliminatur Regum
domibus: ut ſapias, abſcedas oportet & regia.
Ut autem videas, quæ ſit ſeveritatis & ſapien-
tiæ neceſſitudo atque conjunctio, adeſſe te
mecum velim pauliſper in Pathmo Inſula,
unde cœlum licebit intueri. Accepit Angelus
de dextera ſedentis in throno volumen Scrip-
turarum. Porrò ſanguis, quo liber reſignare-
tur, copiosè fluxerat & cæſo agno. Cumque
volumen coram ſanguine ſtaret, haud tamen ar-
Apoc. 5. 3. Cana ejus patebant. Et nemo, inquit, pote-
rat aperire librum, neque reſpicere illum. Nimi-
rum inter citharas choreâſque beatorum mœ-
roris ſitiens Sapientia ſuum proferre jubar, pe-
nè dixerim, cunctabatur. Quam moram avi-
diſſimus ſcripturarum Joannes ægrè cùm fer-
ret, flere cœpit effuſiſſimè. Quid plura? Exi-
livit ilhcò agnus, correptmque librum re-
ſignavit, inciſis, exolutiſque ſigillis ſeptem.
Et ego flebam multům. Et unus de Senioribus
dixit mihi: Ne fleveris. Ecce vicit Leo, ra-
dix David, aperire librum. Gratulor ſcriptu-
rarum aliquando Sacramenta patere: verùm
illa ut evoluta cruore agni certiſſimum eſt, itaà
ea involuta jacuiſſe inter ſigilla ſeptem tam-
diu novi, quamdi Joannes non flevit. Cruori
patet Sapientia; ſed placuit Agno, non ante
reſignare Librum, quàm ſuo ſanguini audito-
rum lachrymæ miſcerentur. Diſpice, quà ſa-
Pientiæ jacturà limen aulæ exteratur, in quod
non modò mœror non ingruit, ſed ne adrepit
quidem. Et non eram ſolitus eſſe triſtis coram eo.
Relabamur ad verſionem LXX. Et non erat
alius coram eg. Qur ablegabat aà ſe moœrorem
. Ethicæ Tom. II.=

Gravitas.

Aulik
damna.

lbidem.

Nehemias ?à Quia unum ſe adeſſe Principi exi-
ſtimabat. Et tamen epulantemm tum Aſſue-
rum miniſtrorum greges circumſtabant. Quis
enim credat tanto Principi interfuiſſe cos-
nanti unum duntaxat Hebræum Pincernam ²*
Attamen triſtitimm, bonæ mwentis nutricem,
ideò abigebat & vultu, quòd ſolum ſe adeſſe
Principi autumaret: Et non erat alius coram
eo. Blandimur uſque adeò nobis, ut etiam
in meridie caligemus: cumque turba exundet
in triclinio, ſolitudinem ibi eſſe putamas.
Quiſque credimus non gratius modé obſe- =
quium fore noſtrum Artaxerſi; ſed unicè eſſe ,.
Regi pergratum. Et tamen non raròô, ne in
turbam quidem relati ſumus ſervitiorum à Anlicorum
Rege, qui nos jactamus etiam Sejano apud hes:
Cæſarem chariores. Detraxerat non ſemel Da-
vid & Saülis pectore Satanam: viſſque fuerat
Rex tantæ peſtis depulſorem dilexifſe non fri-
gidè. Misitque Sail, inquit, ad Iai, dicens: 1 Reg. 16,
ſtet David in conſpettu meo: invenit enim gra- 22. W
tiam in oculis meis. An non effosè Regis ani-
mum in Davidem inclinaſſe arbitreris? Con-
venerat per Legatos Iſai, adſtare ſibi adoleſ-
centem juſſerat. Quæ argumenta eſſe queant Aulici mi⸗
propenſionis regiæ in parentem filiumque Veri.
certiora? Davidem crederem dies nocteſque aentis
Saülis animo obverſatum. Nunquam illum Pene
coëgiſſe Senatum dixerim; quin de prove- Eus vana,
hendo Davide ſententiam rogarit. Scilicet. Ne
generis quidem ejus meminerat Saul. Eluxit Sronmen Dõä
Regis ſtoliditas, ſtupérque dictu ceredituque
penitus incredibilis, in ovatione Davidis Goliæ s. Devid.
ſpolium referentis ad Regem. Nam Saül ſciſci-
tatus ex Abner eſt: De qua ſtirpe deſcendit hic 1. Reg. 17
adoleſcens? Interroga cujus lius ſit iſte puer. 56.
Ludit an verò delirat? Genus Davidis explo-
ras, qui nuper legatione perhonorificà Iſai pa-
rentem ejus adiſti? Cujas ſit David interro-
gas, qui tibi adfuit, qui te Spiritu Dei malo
exemit, qui te afflictum dejectmque erexit
fidibus ſuis? Itàa-ne beneficiorum apud te me-
moria intercidit? Non dico, ſervatorem tuum
non adlegiſti inter primores imperii tui, ſed
ne noſti quidem. Occinito, Nehemia: Etr
non erat alius coram eo. Scilicet. Pocillato-
ris meminerunt Reges, qui obliterant Ser-
vatores. Te unum complectitur Artaxerſes,;
à quo transfuſum in ſe Bacchum gratulatur:
cùm Saül nec Davidem norit, quo depulſo-
re, reſpiraverat à Pythone. An tu compo-
nis cum cithara pateram, quando/eàâ Princi-
pes inebriantur, hâc Reges revaleſcunt? Et
tamen abactor monſtrorum David Saülis ita
diffluxit ex animo, ut pueri ſtirpem percon-
taretur ex Abner. Vide, an ſcyphi tui capti-
Vari illecebris queat ſuperbia Artaxerſis, quam
ſaties regnorum fatigabat. Et non erat alius
coram eo, Vis, dem tibi aliquid ſupra vota
tua? Eſto: quod ſomniavit de Regis in ſe con-
jecto contuitu Nehemias, non fabula; ſed hi-
ſtoria ſit. Ergo è tot ſibi affuſis famulis unum
Princeps attendebat pincernam. Miſerrimos
hinc præcipuè pronuncio Regum aſſeclas.
Nam, ut emenſi ſint mare, fluviéſque tranſmi-
ſerint, naufragantur miſeri in cratere. Præcer-
pſerit Regis gratiam ità Pocillator, ut nullius
jam Princeps merninerit. Adeſtis omnes Ar-
taxerſi, ſed Artaxerſi ſolus Nehemias objici-
tur. Illum non reſpicit modò, ſed præ illo
deſpicit univerſos. Et non erat alius coram e. giaärdos
Quid præſtari in Regem poteſt ejus demerendæ eheus.
2 gratiæ

Eſth.6 3.

2. Reg. 17.
14.

Stellæ.

Aulici mi.
ſeri

Rex prove-

har :nis.
guiores.

Atas at⸗
tendenda.

Servi⸗

Luxus.

148 Oliva

gratiæ potentius, quam proditores deſigna-
re? Detexit Mardochæus Eunuchorum in Re-
gem inſidias: non eum tamen evexerat Aſ-
ſuerus, uni Amano intentus. Quid pro hbac
kRde bonoris ac præmii Mardochaus conſecutus
eſt ? Dixerunt ei ſervi illius: Nihil ommnind
mercedis accepit. Quantam ſibi conflaverat
Mardochæus invidiam ſupplicio Præfectorum!
Perſtabat tamen inglorius in veſtibulo regiæ;,
poſt ereptum neci Principem, ſuſpendendus è
trabe. Viden' ut Reges ne eos quidem reſpi-
ciant, qui ſuis à jugulis proditorum ſicas amo-
verint. At hic popularem mancipio prætulit
Rex. Quid quod Abſalom Achitophelem,
ſtrenuiſſimum ſibi diuturnæque fidei Ducem;,
Chuſai Arachitæ diurno transfugæ ità fœdè
poſthabuit, ut maluerit illum perire, quam
hunc ſperni. Dixitque Abſalon, & omnes viri
Iſrazl: Melius eſt conſiliun Chuſai Arachitæ
conſilio Achitophel. Feſtinanti ad portum Quin-
queremi, in ipſo navigationis ſecundiſſimæ exi-
tu, intervenit remora, quæ prælabentem re-
tardet à curſu, & velut ſaxum vadis defigat.
Velificabat Achitophel meriti ſpeique pleniſ-
ſimus. Verùm inferentem ſe portui Chuſai pe-
regrinus, novéſque miles non in altum. reje-
cit tantum, verùm & in ſyrtes alliſit. Cujus
ſanè calamitatis ut campus eſt aula, ita cœlum
eſt ſcena. Micant ibi ſidera antiquiſſima, ſu-

perni theatri lumina, decorâque. Inſilit & ſta-

gno, dum ea vibrant, vapor in cœlum. Sub-
ducuntur illicò ſiellæ, totus patet æther infe-
ſto humori, qui hic denſatur in nubes, ibi ex-
plicatur in nebulas, hac depluit, illac fulgu-
rat: utque uno omnia complectar verbo,
nuſquam jam ſupereſt ſideribus campus, ſed
totum, quàâ patet, cœlum expeditur in ſce-
nam illuc invecti, indéque perfurentis afflatus.
Pudet tam citò occupatæ à luto ſedis. Pudet
aerem non jam ſtellarum proſcenium eſſe mor-
talibus collucentium, ſed ſævientis, graſſan-
tiſque vaporis ſpelæum eſſe, unde in lata te-
ctâque clades ingruant & ſtrages. Tæderet me
ſanè, ſi ſidus efſem, vel à ſole diſpungi. At
ſolem obnubi à vapore quis patiatur? Atta-
men quotidianæ hæ ſunt irruptiones in cœlum,
nullaque non die colluctantur aſtra cum nube.
Quam ſæpè Equitum prætextas latôſque cla-
vos unius ſemilixæ cento conſcerpit! Submo-
ventur Viri paſſim Conſulares à Regum con-
clavibus, quòd eò irruperint Libertini ge-
neris non palmites, ſed ſtolones. Noxias ſibi
Cedros non invita Ceraſus pateretur, quam-
quam ad ſe terræ ſuccum adduccrent. At ine-
Priari cœli rore campique adipe tum grami-
na, tum rubos: id enimverò nec myrtus
æquo animo ſufferret, quæ ut Cydonio mul-
tum quoque ſuo de ſucco remittat, nun-
'quam tamen laſcivire urticam patietur, ſibi
vVel ſtillicido fubduécto. Verùm in aulæ agro
punicum licèt ſis malum, ne ſyphone qui-
dem perluêre, cùm in rubos regii latices, piſ-
cinæque transfundantur. Felices in Oriente
Suſæ, ubi Aſſueri ſaltem Principis conjecti ſunt
oculi in Nehemiam;, qui inter aulicos, qua-
ſi allapſus & cœlo Sol, religione; integritate;
ſtemmate, fidéque collucebat. Quod ſi reve-
ra ſolum coœnanti Regi miniſtraſſe credimus
Nehemiam: Ego eram ſolus cuun eo. Diſ-
cant ex ſolitudine famulorum „ quæ Quſis
eſt, ſubmovere Dynaſtæ ſuis à menſis Liber-
torum cohortes. Ergone cum Regi unus mini-

ſtret à poculis Nehemias, coœnare pudebit Re-
gulum;, niſi mancipiorum trajiciantur Legio-
nes in triclinium, ut minori ſcilicet militum
turba oppugnetur Carthago, quàm ſtruatur
menſa Proconſuli.

Dixitque mihi Reæx: Quare vultus tuus
triſtis eſt, cum te ægrotum non vi-
deam?! Non eſt hoc fruſtra, ſed ma-
lum neſcio quod in corde tuo eſt.
Et timui valdè, ac nimis.

Palere ex jejunio coram Rege non licet, Aalic
quin perfidiæ arguare. Nam ubi elanguil- neri
ſe deprehendit Afſuerus pocillatorem ſuum,
vehemens eum ſuſpicio inceſſit, ne fortè la-
teret virus in ſcypho. Refuſum in Nehemiæ
vultum languorem credidit Artaxerſes ex ve-
neno, quod ſibi propinaſſet. Neque enim ſce-
lus in authorem tardius, quam in adverſa-
rium graſſatur. Nam hoſtis, in quem potio-
nem adornas, ut biberit, extabeſcit: veneficus
ſolà poculi confectione cohorreſces. Verùm
quaàm prona Mens Regum in ſuſpicionem eſt?
Tantæ fidei, tantæque probitatis pincerna, uduanns
ſi ſubridere deſierit, in jus trahitur, cauſâm- "emme.
que dicit, non ſublati ſcyphi, ſed intentatæ ſuo
Domino necis. Lachrymarum languor hic eſt,
non inſidiarum: nec potionem cicutâ diluit,
ſed potum lachrymis temperavit. Vide, quaàm
procul à vero fremitus Dominorum erret in-
terdum. Magna in eum veneni ſuſpicio com-
movetur, qui diu flevit perdiù oravit, dies
multos jejunavit. Plerique fortè & aconitum
paraverant, & ſicas in Regem acuerant: ve-
rùm;, quia blanditiis facinus intexerant, bene-
fici, non venefici appellabantur. Molitur in-
ſidias Hebræus pocillator, qui laſcivire in
ſuorum luctu non poteſt. Ut verô Afſſuerum
non poſſum non improbare, ſi de liberto pro-
batiſſimo, leviſſimam ob cauſam, tam nefa- Saſirl.
rium ſuſpicarus eſt facinus: ità ad extorquen-
dam confeſſionem ſceleris, nullis aut craciati- Superior
bus, aut dolis, aut captionibus abuſum gratu- He
lor, in re tanti & criminis & diſcriminis. Non Pang gi.
iis certè artibus uſus eſt Saul in Davidem, regni, minibue,
ut arbitrabatur, competitorem. Diſſimula- veze,
vit enim æſtum animi;, illique filiam laureâm-tardus ad
que deſpondit, cui funus adornabat. Non penam ſi.
habet Rex ſponſalia neceſſe, niſi tantim cen- gex wn
mum præputia Philiſthinorum. Porré Jaiil cogi-itier
tabat tradere David in manus Philiſthinorum. 1. Reg. u.
Qu etiam ſimulatione doloris laboraſſe doleo ꝛ6.
& in Davidis regia Abſalonem, cædem epulis

integentem, & in tentorio Jacob Simeonem,

& Levi fratres abuſos circumciſionis ſigno;
in piaculum defloratæ à Sichemo Dinæ. Hi,
ut graſſarentur, religionis vexillum explica-
runt. IIle, ut rugiret, oves totondit. Jugula-
tur ab Abſalone Amnon inter vellera & patinas:
tantumque facinus hinc deliciis, inde ovibus
munitur: ut ne ſuſpicari quidem liceret, aut
ſicarios inter oves eſſe, aut haſtas in cya-
this. Evertitur, poſt circumciſionem, Sichar
à filiis Jacob: furérque cladis hinc nuptis
hilareſcit, hinc religione velatur. Quis ti- i
meret Sacramenta inftitui, ut mors irrum- Urie a.
peret: Quis epulum ſtrui crederet, ut fere- Aſahen.
trum pararetur? Prodiit mihilo minus vellere Runi
hederâque larvatus furor, & cùm Bacchum S aentgt.
vVideres m.

beles
tfnio

14

.
0 c!
tn
it, e
Ctote
Et i
fate ch
jcit:
ttetur,
ct,:

,

chetur.

.
mna

ſan Neh
Ello me
le, Ian
Eorem,

tn. Di

EDirid
Penn ſil
n ier
Uily n
l U 0
ere .
lchw
Pee mod,
ſre, le
dne ace
Eluern
At,
do
A
N in
lnen
Naße

:

31 d .
H
d
liie

kunn zm,

ha, ſan
nle tm
.

nh
andichne
rmn in
fit, w in
un in N,
Artinelgei,
Negkein
an in at
»uncen n
beſt, etin
treles lat
fülpicnnent
bitatis lunn
rahitur, alh
ſed imemmei
m ugnrit,
Eem conti dr
rnit Fil,e
mimorun enn)
neni dhicntn
din Nrent
fontd Kannm
etn Aif
intereruim
nitur. Mit
ui Min
Ut vend Aer
ſi cellenp
(aulan tt
itn ad enne
ulis al ne
ibus cbuimger,
linn
in Deiuntg
wrem Dln
Aorn 3
,ſ min⸗
i Nbol,
nem, C nn
Idh ann
Cumaloin f.
ichemo De
e
waß l,
eneleig

i.

7 –

videres circumferri, Mars inducebatur, mox

2. Reg. 1;. thyrſos in jacula converſurus. Ecce tonden-

26. tur oves ſervi tui : Veniat, obſecro nobiſ-
uli m. um ſaltem Ammnon frater meus. Quæ hic ſuſ-
Fa. picio livoris in tanta pompa, ubertatéque
charitatis? Obſecrat obſequium, oves præmit-
tit, fratrem expetit. Gliſcit tamen in ſuppli-
catione ſupplicium; rugit in ove Leo; exun-
dat in ſervitute vindicta; reſtagnat in chari-
tate clades. Agnos exponit, ut latrones ob-
Jiciat: obſecrat, ut graſſetur: ſervum ſe pro-
fitetur, ut tyrannidem occupet: fratrem poſ-
cit, ut æmulum trucidet. En quanta naturæ
immanitas aſperitâſque quanto furorum leno-
cinio, pigmentiſque adſpergitur, ut debac-
chetur. At hic phalerata fraus traducto ad epu-
iiuIuIn à fratre fratre, ut periret. E domo autem
Jacob progreditur furor ſtolatus cum ephod li-
Gen. 34. eo. Circumcidatur in vobis omnis maſculini ſe-
16. zus. Tune dabimus, & accipiemus mutus ſilias
veſtras, azc noſtras. Sommiaf-ne tu perſonari Ir-
ruptionem poſſe apud Iſraélitas tum religione,
tum nuptiis? Ergo nulla fidibus fides! nam
tela reponuntur in cytharis: nam nuptiis
non Gratiæ proludunt, ſed Furiæ. Militat
rabiei circumciſio: quæque ſpectatur in Si-
ineone & Levi ſtola, lorica eſt. Non jam la-

tus clavus prætextæ contexitur ad ornatum:

ſed Hebræorum polymitas gladii ad ſævi-
tiem interpungunt. Quam mitior, quâmque
candidior leveritas in Perſa! Palam Afluerus
ſuam Nehemiæ ſuſpicionem aperit; quidque
de illo metuat, non alii, ſed illi ſubindi-
cat. Compone cum Saüle Artaxerxem, & vi-
de;, quam hic ſit æquior mitiôrque in pocil-
latorem, quam ille in triumphatorem & va-
tem. Dices profectò Saülem Perſam fuiſfle,
& Afluerum Iſraelitam. Nam Saül occu-
pandi aà Davide metum regni gladiis ſanxit
Amliuo. expungendum : cum Afluerus temperatum
ſibi in ſcypho lethum diluat percunctando.
Uſque adeô tuendi imperii, quam conſervandæ
vitæ efferatior cura eſt : occurritque veneno
vita quæſtionibus, pilis veroò enſibuſque ambi-
tio thronum circumvallat. Saül furit, ne for-
tè Davidi regnum deferatur: Afſuerus ex Ne-
hemia ſciſcitatur, an ſibi pro vino obtule-
rit funns. Hic verbis mortem propellit: ille
purpuram cruore innocentis & ſibi refice-
re, & inficere adverſario ſategit. Qauare vul-
tiuis tuus triſtis eſt, oum te ægrotum non videam?
Non eſt hoc fruſtrà, ſed malum neſcio quod in
corde tuo eſt. Latere cordis ſoboles non poteſt;
Peeccata ſed, ut coaluerit, ſuo ſe prodit colore. Licet
elere en adulteræ fœtum occultare: non autem licet
ci ſcelus occulere. Erumpit in vultu crimen:
cùm plerunque proles alvo abdatur. Mirô-
que modo cubat facinus in pectore, & pro-
ſtat in genis. Nec mirum eſt, id ſceleri contin-
gere, quando is quoque dolor, qui & vaſtitate
Sionis accend tur, Nehemiæ præcordia tranf-
greſſus exundat in labiis. Noli ergo ſcelus con-
coquere, ſi proſtare illud reformidas. Fulgur
Judicantes Ehlimn libido eſt, ut arſerit, emicat. Porrò ex
iemerst. Aſſuero conjiciendi utinam addiſceremus ar-
tem: qui, ut expalluiſſe, oblato ſcypho, po-
cillatorem vidit, luem cordis agnovit; ſed quæ

PDPolitica.

Superior
tardus ad

benam ſit. ea peſtis eſſet, divinare noluit. Malum neſcio

quod in corde tuo eſt. Scypho ille ſanè pro-
debatur. Quis enim dubitet veneni reum
bincernam eſſe, ſi cyathiſſat, & pallet? Ab-
ſtinet eà ſe tamen divinatione Afſuerus, ma-
Ethicæ Tom. II.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

149
lumque ineſſe pronunciat, quod cefin re cun-
ctatus, depromi optat ab authore. Cur er-
90 inſilimus in Præfectorum fibras, indéque,
quæ nunquam concepere, eruimus monſtra,
palam incuſantes, quos vacare culpâ cer-
tiſſimum eſt: cuùm rimari vereatur in li-
berto pectus Artaxerxes, quamquam eò à
Pallore miniſtrantis induceretur. Nos damna- gadex ſis
mus parentes noſtros: & Perſa famuli faci- cauins.
nus ne quidem explorandum ſibi eſſe duxit,
etiam ubi veneni ſuſpicio ſuberat: veruùm
quid reptet in corde ſervi, a ſervo quærit.
Samuel certè Saülis ſcelus, quod ex Deo di-
dicerat, pronunciare non eſt auſus, antequam
id ex confeſſione peccantis addiſceret. Quz 1 Regns,
eſt hac vox gregum, qnæ reſonat in auribus 14. Fk:
meis?* Dubitas, quorum ſit vox ea gregum,

cùm te docuerit in viſione Dominus reſer-

vVatum à Saüle pecus ex Amalech, contra la-
tam legem de eo abolendo? Dereliquit me,
& verba mea opere non implevit. Vide quam
lento gradu feſtinandum ſit in tribunal, un-
de ſententiam feras in fratrem tuum, tibi
non plenè notum: quando de Saülis ſcele-
re penè ambigit Samuel, quamvis ad eum
Regis crimen Dominus detulifſet. Verùm
cur miramur, hærere Sacerdotem in dam-
nando Rege: quando diffuſum in ore Caini
facinus ipſi Numini, cui nihil non patet, pe-
nè ignotum eſt, polcitque reum, ut ſuum
ipfe piaculum retegat? Quare iratus es *“ & Gen. 4.77
cur concidit facies tua? Ergo nec à Deo Cain
arguitur, quamvis eum furor infeciſſet, re-
ſtagnaſlétque livor in genis: & tu, præreptA
Diogeni laternà, non hominem in foro quæ-
ris, ſed monſtra exquiris in homine. Atque
utinam par Stoico laternarius fores: ille enim
fruſtra virum in turba exploravit, tu vero
Cete grandia educis & corde juſtorum, tan-
tämque criminum colluviem Mens tua colorat
in corde inſontium, ut non jam haur ri videa-
mus Jonam à Ceto, ſed horreamus balænas
concoqui in pectore Prophetarum, quos tu,
nullo extante criminis veſtigio, reos eſſe ar-
bitraris ſcelerum penè omnium. Phiala eſt
demiſſum ad Petrum vas, ſi componatur
cum corde abs te præjudicati innocentis.
Quamvis enim natarent in eo univerſa qua-
drupedia, terræque reptilia: plura tu finxiſti
monſtra etiam in corde Turturis. Audi Arta-
xerzem. Quare vultus tuus triſtis eſt? malum
neſcio quod in corde tuo eſt. Id eſt, aut crimi-
ne, aut mœrore conficeris. Neutrum definit.
Et veròô ſapienter. Nam in pocillatore pallor
non & palude temperati veneni excitabatur,
ſed è& piſcina profuſi luctus immittebatur in
vultum. Non proditionis virus ſpumabat in
pectore Nehemiæ, quo expalleret metu ſup-
plicii, ſed chryſocolla æſtuabat, quàâ languere
cogeretur inſtaurationem præoptans ſanctua-
rii. Uſqueadeò non criminum ſamie, ſed mi-
