Satimque, ut ſenſit veſtimentorum ejus fragrantiam,
ait: Det tibi Deus de rore cœli: & ſerviant tibi

populi. 85. & 130
Dominum illum tuum conſtitui. Eſto Dominus fra-
trum taorum. 87
Sume arma tua, pharetram & arcum: ut benedicat
tibi anima mea: 114

Irrugiit clamore magno. Cüumque ejulatu magno fle-
ret? dixitque in corde ſuo: venient dies lIuctus pa-
tris mei, & occidam Jacob fratrem meum. 93
S& 13 8. & 200. & 204. & 223
Manus, manus ſunt Eſaii. 97
Vidi quaſi Solem & Lunam, & ſtellas undecim

adorare me. 101
In pinguedine terræ, & in rore œ&li defuper erit be-
nediötio tua. Vives in gladio. 152

Comedi ex omnibus, priuſquam tu venires“ benedi-
xique ei & erit benedictus. Ibid.
Num unam tantum benedittionem habes, Pater;
mihi quoque, obſecro, ut benedicass Cümque eju-
latu magno ſieret, motus Iaacxc dixit ad eum

Deſuper erit benedictio tua. 200
Dixitque Rebecea ad IWaac tædet me vitæ mea; pro-
pter filias Heth. 219

Ecce Eſau frater tuus minatur, ut octidatte. 223
Fac mihi inde pulmentum, ut comedam , & benedi-
cat tibi anima mea. 225
Noſti, quod Eſau frater meus homo piloſus ſit; &
eægo lenis. 235
Quomodo tam citò invenire potuiſti; fili mi! Et pal-
pato eo, dixit: vox quidem, vox Jucob eſt, ſed
manus, manus ſunt Eſait. Idbid.
Surge; Pater mi,; & comede de venatione filii ti.
. ” , 247
Pelliculdſque hadorum eircumdedit manibus ; & nuda
colli protexit. Dixitque Jacob, Ego ſum primoge-
nitus tuus Eſatis 225. & 299
Eece odor filii mei, ſicut odor agri pleni. 299
Serviant tibi populi, & adorent te Iribus. lbid.
Kt

Index Locorum

Ert ſeptem boves de amne conſurgere, pulchras nimis,
& obeſis carnibus. 30⁰
Accede ad me, ut tangam te, fili: & ; palpato eo;
dixit vox quidem, vox Jacob eſt 5 ſed maäanus „
manus ſunt Eſaii. 330
Da mihi oſculum, fili mi. Acceſſit, & oſculatus eſt
eum. Natimque, ut ſenſit veſtimentorum illius
fragrantiam, benedicens illi, ait: Ecce odor filii
mei, ſicut odor agri pleni, Det tibi Deus de rore
cœli. Ibid.
Oderat ergo ſemper Eſaii Jacob; dixitque in corde
ſuo. Venientque dies luctus Patris mei, & occidam
Jacob fratrem meum. Nunciata ſunt hæc Rebec-
cæ&: quæ mittens, & vocans Jacob, dixit ad eum:
Ecce Eſau frater tuus minatur, ut occidat te. 349
Ex CAP. XXVIII. Viditque in ſomnis ſcalam..

Dilataberis ad Orientem & Occidentem. 26
Tulit de lapidibus, & ſupponens capiti ſuo, dormi-
vit. Ibid.

Viditque in ſomnis ſcalam ſtantem, & Dominum in-
nixum ſcalæ. .
Si dederit mihi panem ad veſcendum, & veſtimen-
tum ad induendum. Ibid.
Tulit lapidem, quem ſuppoſiterat capiti ſuo, & ere-
xit in titulum, fundens oleum deſuper. 43
& 129. & 283. & 325
Vade, & proſficiſcere in Meſopotamiam Dric. 87
Deus autem omnipotens benedicat tibi. Ibid.
OQuaàm terribilis eſt locus iſte? 9
Cumque vellet requieſcere, tulit de lapidibus qui ja-
cebant. . Ibid.
Dormivit in eodem loco. Viditque in ſomnis ſcalam,
& Dominum innixum ſcalæ. 325
Ego ſum Dominus Deus. Terram, in qua dormis;
tibi dabo & ſemini tuo. Dilataberis ad Orientem
& Occidentem. Et Benedicentur in te cunctæ tri-
bus. Ibid.
di dederit mihi panem & veſtimentum, erit mibi
Dominus in Deum. Ibid.
Benedicentur in te, & in ſemine tuo cunctæ tribus
terræ. 129. & 350
Ex CAFP. XXIX. Quid eſt quod facere voluiſti
Nonne pro Rachel ſervivi tibi?5 278
Ex CAP. XXX. Experimento didici, quia bene-
dixerit mihi Deus propter te. 118
Cernens autem Rachel, quod infœcunda eſſet, invidit
Jorori ſuæ. 190
Poſt quem peperit filiam, nomine Dinam. 28 5
Ex CAP. XXXI. Sed & Pater veſter circumve-

nit me, & mutavit mercedem meam decem vici-

bus. 26
Video faciem PFatris veſtri, quod non ſit erga me ſi-
cut heri & nudius tertius. 118

Die, noctuque æſtu urebar & gelu, fugiebatque ſom-
nus ab oculis meis. Ibid.
Nec captum à beſtia oſtendi tibi, ego damnum omne
reddebam. Ibid.
Cur furatus es Deos meos? Apud quemcunque inve-
neris Deos tuos, necetur coram fratribus noſtris.
Haæc dicens ignorabat, quòd Rachel furata eſſet
idola. 222
Feſtinans abſeondit idola ſubter ſtramenta Cameli 5
& ſedit deſuper. Ibid.
Eo tempore ierat Laban ad tondendas oves, & Ra-
ebel furata eſt idola Patris ſui. 243
Video faciem Patris veſtri, quòd non ſit erga me,
Ricut heri, & nudius tertius. JSurrexit itaque Ja-
cob: & impoſitis liberis, ac conjugibus ſuis ſuper
camelos, abiit. 249. & 250
Tuménſque Jacob, cum jurgio ait: Quam ob culpam
meam, & ob quod peccatum meum ſic exarſiſti

poſt me? 2 82

Ex CAP. XXXII. Et benedixit ei: orutſque eſt

ei Ratim dol. ILpſe verò claudicabat pede. pag. 41
Si merrogaverit te Cujus ſunt iſta? Reſpondebis,

Jervi tui Jucob Munera miſii Domino ſuo HMaii.

8
Sic loquimini Eſau: Habeo boves ,„ & Aſinos, 6

oves, & ſervos, & ancillas. 99
In baculo meo tranſivi Jordanem iſtum: & nunc cum

duabus turmis regredior. 8384
Ouantò magis contra homines prævalebis? 301
Tſe verò claudicabat pede. Ibid.
Ex CAP. XXXIII. Parvuli ſunt, Juos donavit
mihi Deus. 6

Dixitque Jacob ſic vidi faciem tuam, quaſi vigen
vultum Dei. 103. & 381
Currens Eſau obviam fratri ſuo, & amplexatus eſt
eum. . 138. & 288
Sringénſque oollum ejus, & oſculans flevit. Levatif
que oculis vidit mulieres & parvulos. 288
Vidit venientem Eſau, & cum eo quadringentos vi-
70s. Et ipſe progrediens adoravit pronus in terram
Jepties. 301
Gradiamur ſimul, eréque ſocius itineris tui. lbid.
Præcedat Dominus meus & ego ſequar paulatim.
Reverſus eſt itaque Eſaii in Reir. Et Jacob venit

in Sochor. Ibid.
Ex CAP. XXXIV. Egreſſa eſt autem Dina flia
Liæ, ut videret mulieres regionis illius. 28 5
Se 324.

Currens itaque Efaii obviam fratri ſuo, amplexatus
eſt eum, ſtringénſque collum ejus, & oſeulatus
Nevit. 138
Egreſa eſt Dina. Quam cum vidiſet Sichem ada-
mavit -am, & rapuit & dormivit cum illa, vi
opprimens virginem. 20. & 324. 8& 334.
Cireumcidatur in vobis omnis maſeulini ſexus. Tunc
dabimus & accipiemus mutuò ſelias veſtras, ac no-
ſtras.

149
Arreptis duo filii Jacob gladiis, interfettis omnibus

maſculis ,- Hemor & Siohem pariter necaverunt.
2 4 .

162
Turbaſtis me, & odioſum feciſtis me Chananais.
Congregati percutient me, & delebor ego & 4-
mus mea. Reſponderunt: Numquid ut ſcorto abuti
debuere ſorore noſtrà? 256
Dormivit cum illa, vi opprimens virginem: triſtöm-
que delinivit blanditiis. 273. & 279
Terra in poteſtate veſtra eſt, exercete, negotiamini,
& poſſidete eam. Filias noſtras nehur. Et quæ-
cunque ſtatueritis, dabo. Augete dotem, & mu-
nera poſtulate, & libenter tribuam quod petieri-
tis“ tantùm date mihi puellam hanc. 324
Circumcidatur in vobis omnis maſculini ſexus. Pla-
cuit oblatio Hemor & Sichem. Nec diſtulit ado-
leſcens, quin ſtatim, quod petebatur, eeie
Ex CAP. XXXV. Abiit Ruben, & dormivit cum
Bala concubina Patris ſui quod illum minim
latuit.
Locutus eſt Deus ad Jucob: ſurge, aſcende Bethel „G
babita ibi, Facque altare Deo, qui appatuit ibt,
duando fugiebas Eſau. Jacob vero convocatu omun
domo ſud, ait: abjicite Deos alienos. I1
Dederunt ergo ei omnes Deos alienos, duos habebant
& inaures. At ille infodit eas ſubter rerzen
Hic æſt itulus monumenti Rachel. Egreſis inde fait
tabernaculum trans turrem gregis. Cumque hbabi⸗
taret in illa regione, abiit Ruben, & dormivit

cum Bala. 62
Libans ſuper eum libamina & eſfuncdens rr;
Venit

r ell
R t
Alten N
onnßn
hui
Ini eſeli
10.
n 6 ee.
it uen
immmme⸗
eruct
um.

Vn Rlben

, dennnta
n ſrltainn.
iumpfeiai/

Sulhi mue

r ei mmica

in, gula
, llerant

ien iu lan
re mmenien
lellar mnen

MMnitte ſan
1

intiiſnt
AK.
umut un ,
nan unel
i. Hlenn 4

4
clen rri

eſtni nei
ita li ne
ulann, Uen
m eun Aul
lerqre ln ,
ittgffint,
ſenun ha⸗

a, 64
menidh
1 ſunt,
lie

tian,
Gb
u6 te
„U
enlt.
en luniee
nmi nui

ig iiſin

1 eſt an)
egignit iin
frani , 4
lun ezt

n ditſe
muatal

iir, inmßt
Aen ir

, 0

Ninmn dinin⸗
it

Hemtit iß⸗
Glra 1
Agaen

/. tiblutt 8

Niohtn/
ſ. .
Nr e

r nn
“
G
,i ,
S

*
, S
076 ſ

Non interficiatis animam ejus, aiebat Ruben.

Quid nobis prodeſt, ſ occiderimus fratrem noſtrum!?

Nudaverunt eum tunicaà talari,

Sacræ Scripturæ.

Venit igitur Jucobh Wadam: ipſe & omnis populus
aum eo. Edifcatque ibi altare, & appellavit
nomen loci illius, Domus Dei. pag. 69
Abiit Ruben; & dormivit cum Bala coneubind Pa-
tris ſuis quod illum miniméè latuit.
Completi ſunt dies Inac“ & ſepelierunt eum Eſaui;
6 Jacob filii ſui. 204
Mortua eſt ergo Rachel, & ſepulta eſt in via, quæ
ducit Ephratam; beæc eſt Bethlehem. 278
Dederunt ergo ei omnet Deos alienos,; & inaures.
Et ille infodit eas ſubter terebintbum. Appa-
ruit autem Deus Jacob z dicens: Reges de lumbis
tuis egredientur. 338
Ego Deus omnipotens: creſce & multiplicare; Gen-
tes & populi nationum ex te erunt, Reges de lum-

bis tuis egredientur. Ibid.
Ex CAP. XXXVII. Quaſi conſurgere manipulum
meum & ſtare. 18. S 92

Habitavit autem Jacob in terra Chanaan. Et haæ
ſunt — ejus Joſeph paſcebat gregem:

accuſavitque fratres ſuos apud Patrem crimine

.,Pe Nmo. 55
Veſröſque manipulos circumſtantes adorare manipu-
lum meum. 92

occidamus eum.
137. & 198
Audiens Ruben nitebatur liberare eumn. Dixitque
Judas, venundetur Imazlitis, & manus noſiræ
non polluantur. 190. & 284
198

Ecce ſomniator venit: venite,

Ibid.
Fecitque ei tunicam Polymitam. Videntes autem fra-
tres ejus, quòd plus cunctis filiis, à Patre ama-
retur, oderant eum. 4 Ibid.
Acoidit ut viſum ſomnium referret fratribus ſuis;
quæ cauſa majoris odii ſeminarium fuit. Ibid.
Putabam nos ligare manipulos in agro, & quaſi con-
lurgere manipulum meum. Vidi Solem & Lunam,
& ſellas undecim adorare me. 23 I. & 233
& 299. & 300. & 339
Accuſavitque fratres, apud Patrem, crimine peſſ-
mo. 259

Fratres tui paſcunt oves in Sichimis : veni, mittam

te ad eos. 322
miſeriuntque eum in
ciſternam. Extrahentes eum, vendiderunt eum Iſmazë-
litis. Tulerunt autem tunicam ejus, & in ſanguine
bædi, quem occiderant, tinxerunt. lbid.
Fera peſſima comedit eum, beſtia devoravit Joſeph.
Tunica filii mei eſt. lbid.
Loquebantur, Ecce ſomniator venit: venite occida-
mus eum. Audiens autem hoc Ruben, nitebatur
liberare eum de manibus eorum, & dicebat:
non interficiatis animam ejus, ſed projicite eum in
ciſternam hane, manttſque veſtras ſervaté inno-
xvias. Hoc autem dicebat, volens eripere eum de
manibus eorum, & reddere Patri ſuo. 328
Ex CAP. XXXVIII. Quam cum vidiſſet Judas,
liſpicatus eſt eſe meretricem: operuerat enim vul-
uum ſuum : & ait: Dimitte me, ut coam tecum.

UWlo verò retrahente manum, egreſſus eſt alter. 46

Ingredere ad uxorem Ffratris tui, & ſociare illi. 48
Angelos quoque Dei aſcendentes & deſcendentes. 54

. & 116
Viditque ibi fliam hominis Chananæi, vocabulo sua:
& acceptâ uxore, ingreſus eſt ad do a. 55

Lodem tempore deſcendens JQudas » à fratribus liis.
Fuit Juote Her primogenitus Judæ; nequam in
conſpectu Domini. Ibid.
Concepit, & peperit filiun, & vocavit nomen ejus

259: & 328

Her. ß pag. 55
Quaæ, depoſitis viduitatis veſtibus ſedit in bwio.
Ubi eſt mulier 3 quæ ſedebat in bivio? 118

Dixitque Judas: PFroducite eam, ut comburatur. 13 .

Miſit autem Judas hædum per Paſtorem ſium Odol-

lamitem ; ut reciperet pignus; quocd dederat mu-
lieri. 224. & 230
Fornicata eſt Thamar nurus tua; & videtur uterus
illius intumeſeere. Dixitque Judass FProducite
eam, at comburatur. 255
Fercuſſi eum Dominas, eo quòd rem deteſtabilem fa-
ceret. 259
Dimitte me, ut cozam tebuuim 28
K⸗ agnitis muneribus, ait: juſtior me eſt. bid
ortua eſt filia Sue uxor Judæ, qui poſt luttum af-
cendebat ad tonſorés ovium. Quam cum vidiſſet
Judas, ait: Dimitte me, ut coëam tecum. 305
Quid tibi vis pro arrhabone dari * Reſpondit ; an-
nulum tuum, & armillam, & baculum quem in
manu tenes. H 333
Ex CAP. XXXIX. Benedixitque Dominus domui
Egyptii propter Joſeph, nec quidquam aliud no-

verat, niſi panem quo veſcebatur. 26

Dormi mecum. Qui relicto pallio, fugit. Ibid.
Dormi mecum.. 26. & 61
Quomodo poſſum bhoc malum facere? Ibid.

His auditis Dominus, & nimium credulus verbis
conjugis, iratus eſt valde » tradiaitque Joſeph in
carcerem. 127
Retentum pallium oſtendit marito. Ibid.
Igitur Joſeph dubtus eſt in Egyptum, emitque eum
Putiphar Eannehus Pharaonis, FPrinceps exercitus
Nui.... 154
Ecce Dominur meus, omnibus mibi traditis, igno-
rat, quid habeat in domo ſua. Ibid. & 159
Et illa, apprehensâ laciniâ veſtimenti ejus, diceret:
Dormi mecum. 260
Ecce Dominus mens, omnibus mihi traditis, ignorat
quid babeat in domo ſua: nec quidquam eſt» quod
non in mea ſit poteſtate, prater te, quæ uxor ejus
es. 220. & 250
Nec quidquam eſt, quod non in mea ſit poteſtaté.
Quomodo ergo poſuem hoc malum facere? 306
Ingreſus eſt ad me ſervus Hebræus, quem adduxiſti;
ut illuderet mihbi. His auditis Dominus, & ni-
mium credulus verbis conjugis, iratus eſt valde,
tradiditque Joſeph in carcerem. 241
Ex CAP. XL. Succedentibus proſperis, PFrapoſitus
FPincernarum oblitus eſt interpretis ſiti. 331
Cùm bene tibi fuerit, ſuggeras Pharaoni, at educat
me de iſto carcere, quia hic innocens in lacum
miſſus ſum. Ibid. & 344. & 34
Fartim ſublatus ſum de terra Hebræorum, & bic
innocens in lacum miſus ſum. 352
Ex CAP. XL I. Praæpoſitum eum ſcirent univerſaæ
terræ. Deditque illi uxorem Aſeneth ſiliam FPuti-
pharis. 92
Ad tui oris imperium cunttus populus obediet. 197
Placuit Pharaoni conſilium;, & ecunctis miniſtris ejns.
Ibid.
Locuntſque eſt ad eos. NWum invenire Preeee ta⸗

lem virum, qui Spiritu Dei plenus ſit? Dixit er-

go ad Joſeph: Tu eris ſuper domum meam, & Ad
tui oris imperium cunélus populus obediet. Ibid.

& 198. & 375

Numquid ſapientiorem & conſimilem tui invenie

otero? Tu eris ſuper domum meam. 211
Ite ad Joſeph: & quidquid ipſe vobis dixerit, facite.
. 28 5
Vocavitque nomen primogeniti, Manaſes, dicens:
Obliviſci me fecit Deus omnium laborum meorum,

—

Index Locorum

ce domus Patris mei. pag. 366
Ex CAP. XLII. Peccavimus in fratrem noſ’rum.
132
Locutus eſt nobis terræ Dominus dure, & putavit
nos evploratores eſſe provincic. 344
Ex CAP. XLIII. Sumite de optimis terræ frugibus
in vaſis veſtris, & deferte viro munera. 87
Ex CAP. XLV. Vadam, & videbo illum, ante-
quam moriar. Ibid.
Sußcit mihi, adhuc Joſeph, klius meus, vivit:
vadam & videbo illum. 85. & 328
Ego ſum Joſeph, adhuc Pater meus vivit? 88
& 366
Ego ſum Joſeph: frater veſter. 216
Et dixit fratribus ſuis Ego ſum Joſeph. WNon po-
terant reſpondere fratres» nimio terrore perterriti.

362
Ex CAP. XLVI. Irruit ſuper collum ejus, & in-
ter amplexus flevit. 69
Ex CAP. XLVIII. Nio; li mi, ſcio. 97
Smeon & Levi fratres: vaſa iniquitatis bellantia.
101
Juda, adorabunt te fllii Patris tui. Ibid. & 190

In furore ſuo occiderunt virum, & in voluntate ſua
Jilffoderunt murum. 101
Malediäëlus furor eorum, quia pertinax. Diſpergam
eos in Iſrael. Ibid.
Non auferetur ſceptrum de Juda, & dux de femore
ejus. 129. & 190
Effuſus es ſicut aqua ne creſcas. 133. & 264
& 328
Ruben primogenitus meus, tu fortitudo mea, & prin-
cipium doloris mei, prior in donis, major in im-
perio. 190. 8& 264
Maledictus furor eorum, quia pertinax: & indignatio
eorum, quia dura“ dividam eos in Jucob, & diſ-
pergam eos in IWrasl. 264
dimeon & Levi fratres, vaſa iniquitatis bellantia:
In conſilium eorum non veniat anima mea Ouia
in furore ſuo occiderunt virum. Ibid.
Aſcendiſti cubile Patris tui, & maculaſti ſtratum

Eejus. 328
Ex CAP. XLIX. Ruben, Primogenitus meus. 82
& 264
Audite, filii,; Jacob, audite Patrem veſtrum. Ibid.
. & 216
Ex CAP. L. Venerunt ad eum, & proni adorantes
dixerunt : ſervi tui ſumus. 153
Ex Exodo.

Ex CAP. I. Ad amaritudinem perducebant vitam
eorum operibus duris luti & lateris, omnique fa-
mulatu.. . 189
Wdificaveruntque urbes tabernaculorum Pharaoni,
Phiron &v KRameſſes. 238
Quidquid maſculini ſexus natum fuerit, in W
mien projicite: qutidquid fœminini, tveſervate.
288
Eece populus filiorum Iſrael multus & fortior nobis
At. Venite, ſapienter opprimamus eumn. Quidjuid
maſculini ſexus natum fuerit, in flumen projicite.

351
Ex CAF. II. Accipe puerum iſtum, & nutri mihi.
ego dabo tibi mercedem tuam. 225

Ex CAP. III. Vidi affictionem populi mei in Kgy-
pto; & Qciens dolorem ejus, deſeendi, ut liberem
eum. 27. & 121. & 194
Ne appropies huc : locus enim, in quo ſtas, terra
Sanbla eſt. 98. & 178. S& 210
Apparnitque ei Dominus in flamma ignis, de Medio

rubi. 99. & 194

Ego ſum Deus Patris tui, Deus Abraham, Deus
Haac, & Deus Jacob. pag. 129. & 19 4
Vadam & videbo viſionem. 12
Solve calceÄamentum pedum tuorum. Locus enim in

quo ſtas, terra Sanbia eſt. 136. & 210
Ne appropies hugs Solve calceamentum de pedibut
tiuis. 1

Ahſoondit Moyſes faciem ſuam: non enim aN
aſpicere contra Deum. 194
Ego ſum, qui ſum. dic dices Filiis Iſrazl: Qui eſt,

miſit me ad vos.

Quts ſiun ego, ut Vvadam ad Pharaonem, &

cam Filios Irazl de Woppto. 205
Ex CAP. IV. Clamavit ad Dominum Jephora
Wonſus ſanguinum tu mihi es. I1

Oecurrit ei Dominus, & volebat occidere eum. Ibid.
Quid eſt quod tenes in manu Vugam Projice.
Projecit, & verſa eſt in colubrum. I 29. & 134
& 153. & 170. & 209. & 372
Eutendit & tenuit, verſaque eſt in virgam. U cre-
dant, quòd apparuerit tibi Dominus. 132
Qudd ſi nec duobus quidem his ſignis crediderint,
neque audierint vocem tuam, quidquid bauſeris
de fluvio, vertetur in ſanguinem. 184
Aaron frater tuus ipſe egredietur in occurſum tuum.
Et ipſe loquetur pro te. Virgam quoque hanc ſume
in manu tua. 227
Ex CAP. V. Dixere Pharaoni Aaron & Moyſes:
Haæc dicit Dominus Deus Iſrael: Dimitte populum
meum, ut ſacrificet mihi in deſerto. At lie reſ
pondit: Quis eſt Dominus, ut audiam vocem
ejus? Neſcio Dominum, & Iſrazl non dimittam.
. 184
Quis eſt Dominus, ut audiam vocem ejus, & dimit-
tam Iſrael? 22
Videat Dominus, & judicet, quoniam fæœtere feci-
Nis odorem noſtrum coram Pharaone. 67
Hac dicit Dominus Deus Iſrael: Dimitte populum
meum, ut ſacrificet mihi in deſerto. 168
Vacant, & idcirco vociferantur: Eamus, & ſacrifi-
cemus Deo noſtro. Opprimantur operibus , ut non
acquieſcant verbis mendacibus. Ibid. & 262
Nequaquam ultra dabitis paleas: & menſinam la-

terum, quam prins faciebant, imponetis. 168

Quoniam ſœtere feciſtis odorem noſtrum coram Pha-
raone, & ſervis ejus, & præbuiſtis ei gladium,

ut occideret nos. 288
Ex CAP. VII. Eoce conſtitui te Deum Pharauonis.
131

Loquetur ad Pharaonem, ut dimittat Filios Wyaesl.
Sed non audiet vos: immittämque manum meam
ſuper Wgyptum, & educam populum meum.- 18 4½
Percutiam aquam fluminis, quæ vertetur in ſangui-
nem. 302
Ex CAP. VIII. Viam trium dierum pergemus in
Jolitudinem: & ſacrificabimus Domino Deo noßro.
42
Ex CAP. K. Ite, & ſacrificate Domino, oves tan-
tum veſtræ & armenta remaneant: Ait Moyſes:
Hoſtias quoque & holocauſta dabis nobis. 205
Factæ ſunt tenebræ horribiles in univerſa ter'a W-
gypti tribus diebus. Nemo vidit fratrem ſuum nec
movit ſe de loco, in quo erat. Vbienmque auten
habitabant Filii Irazl, Lux erat. 351¹
Ex CAP. XII. Et ſument de ſænpuine ejus, G bo-
nent ſuper utrumque poſtem: G& in ſuperliminari-
bus domorum.
Ortus eſt clamor magmis in TBoypto: nequet enimn erdt
domus, in qua non jaceret mortuus. V'olktis Pla-
ra Woyſe & Aaron nocte, ait: Eoredimini Vo?,
& plii IWſrasl: ite „ & immolate Domino; Rout
dicitis. 1

Nox

yu llin
8 lumman
miti
.
M ari
me Vlni

. ſhnn
Iulen Iie
l eiu.
(ne There
nr

ICIN. XV
n ſaue

Inmmuravit
t Mnſer
iee conecet
nu. Et ſ
Unſte tur in
en multttud⸗
Pelhrun e
iin ulſ in
Aler et ce
mit uſne,
Armmn.
ngue nua
hb Aene
CN XVI
jtopter j
1X
it Mo
Dnine Phax
ve,
lan nuliſe
eret Deut
1CA. XI
ilir tais „
uleten,
ſul (nct⸗

9.
ie ſenliſer

Geinn

lie Uuhir t

en Ar

n.

nn lu
U
lemenn
1: n a,

Filii iil

8
0. il
4 Dmmn;
e.
lebetgile
aru? Png
Colleng
iDonin
1 hir

n, git
uiten.
dletir ig ar

iun denchht

et,
an Plaru
hi n
Pantur: Mu
rimantn
it E
pilea
jebant,
oren /
0

Nlinita⸗

1 nn 4
MMittinnite
leun agets
cun e
1 ℳ “

ſſaue
ſeſltele i
lin,

Sacræ Scripturæ.

Wox iſta eſt obſervabilis Domini, quando eduxit eos
de terra WEgypti. 218
Vocatiſque Pharao Moyſe & Aaron nocte ait ſurgité,
& egredimini à populo meo, vos & klii Wrasl.
224. & 227
Ex CAP. XIV. Viderunt gyptios poſt ſe, & ti-
muerunt valde. Tollenſque ſe Angelus Domini, qui
ræcedebat caſtra Iſrazl, abiit poſt eos: & pariter

cum eo columna nubis. 126
Et ecce reſpiciens Dominus ſuper caſtra Egyptiorum
per columnam ignis & nubis. Ibid.
Fugiamus Iſrazlem: Dominus enim pugnat pro eis
contra nos. 351
Ex CAP. XV. Me Deus meus & glorificabo eum:
Deus Patris mei, & exaltabo eum. 103
Cantemus Domino: glorioss enim magnificatus eſt.
131

Equum & aſcenſorem dejecit in mare. Electi princi-
pes ejur ſubmerſi ſunt. In multitudine gloriæ tuæ
gepoſuiſti adverſarios tuos. 13 I. & 275. & 358
Filii autem Iſrasl ambulaverunt per ſicceum, in me-
dio ejus. 131
Equum & aſcenſorem projecit in mare. 275
Dominus quaſi vir pignator:“ omnipotens nomen ejus.
Currus Pharaonis, & exercitum ejus projecit in
mare. 358
Ex CAP. XVI. Dimiſerunt quidam ex eis uſque
manè, & ſcatere cœpit vermibus, atque computruit.

Et murmuravit omnis congregatio filiorum Iſrazël con-
tra Moyſen & Aaron. 100
Veſpere comedetis carnes, & manée ſaturabimini pa-
nibus. Et aſcendens coturnix cooperuit caſtra. Ibid.
Eduxiſtis nos in deſertum iſtud, ut occideretis om-
nem multitudinem fame. Ibid.
Appellavitque Domus Iſrazl nomen ejus Man, quod

erat quaſi ſemen coriandri album. 166

Factum eſt ergo veſpere, & aſcendens coturnix coo-
peruit caſtra, manéè quoque ros jacuit per circuitum
caſtrorim. 21
Cimque incaluiſet ſol, liquefiebat. Factum eſt veſpe-
re, & aſcendens Coturnix cooperuit caſtra. 224
Ex CAP. XVII. Et vocavit nomen loci illius Tenta-
tio, propter jurgium filiorum Iſrasl. 253
Ex CAP. XVIII. Cumque intraſſet tabernaculum
narravit Moyſes cognato ſuo cunéta, quæ fecerat
Dominus Pharaoni.
Quid eſt hoc, quod facis in plebe? Ibid.
Oimque audiſſet Jethro Sacerdos Madian omnia, quæ
fecerat Deus Moyſi. Ibid.
Ex CAP. XIX. Venit Moyſes, & convocatis majo-
ribus natu populi, expoluit omnes ſermones, quos
mandaverat Dominus. Reſponditque omnis populus
Iſimul: Cuncta, quæ loquutus eſt Dominus, faciemus.
18 5
Cumque retuliſſet Moyſes verba populi ad Dominum,
ait ei Dominus: Jam nunc veniam ad te in cali-
gine nubis, ut audiat me populus loquentem ad te,
G& credat tibi in perpetuum. Ibid.
Ex CAP. XX. Locutuſque eſt Dominus cunctos ſer-
mones hos... Cunctus autem populus videbat voces,
& lampades, & ſonitum buccinæ, montémque fu-
mantem, & perterriti, ac pavore concuſſi ſteterunt
ocul. Ibid.
Altare de terra facietis mihi. 21¹⁰
Ex CAP. XXVIII. Mala punica facies ex hyacin-
tho & purpura, & cocco bis tinélo, mixtis in medio
tintinnabulis. 21
r audiatur ſonitus & non moriatur. Ibid.
Ex CAP. XXX. Et deprecabitur Aaron ſuper cor-
nua ejus, ſemel per annum. 14
Ex CAP. XXXII. Vidit vitulum & choros, ira-
Ethicæ Tom. II.

1ſque valde, projecit de manu tabulas ; & con-
fregit eas ad rudicem montis. 377
Vade, & duc populum iſtum. Ego autem in die ul-
tionis viſitabo & bhoc peccatui egrum. 105
N quis eſt Domini, jungatur mibi. 227. & 236
Cecideruntque in die illa quaſi triginta tria millia ho-
minum. . 227
Fecitque populus, quæ juſſerat, deferens inaures
ad Aaron, quas cum ille accepiſſet, fecit ex eis Vi-
tulum conflatilem. 244
Ex CAP. XXXIII. Nrabat unuſquiſque in oſtio pa-
Pilionis ſui, aſpiciebatque tergum Moyſi. Deſcen-
debat columna nubis, & ſtabnt ad oſtium, loque-
baturque cum Moyſe. 90
Non aſcendam tetum, ne fortè diſperdam te in via.

105
Ex CAFP. XXXIV. Ignorabat, quòd cormuta eſſet

facies ſua ex conſortio ſermonis Domini. 102

Feſtinuſque Moyſes & adorans ait: oblecro, ut gra-

diaris nobiſeum: & auferas iniquitates noſtras,
nöſque poſſideas. Reſpondit Dominus: Ego inibo par
E᷑tum videntibus cunctis. Ibid.

Ex CAP. XXXV. Jeptimus dies erit vobis ſandtus,

dabbatum & requies Domini. Separate apud vos
primitias Domino. 53
Præbuerunt armillas, & inaures, annulos, & dex-
tralia. lbid.
Ex CA P. XXXVI. Fecitque ſaga undecim de pilis
caprarum ad operiendum tectum tabernaculi 22
Ex CAFP. XXXIX. Deorſum autem ad pedes maln
punica ex hyacintho, & tintinnabula de auro pu-
riſſimo. 21

Ex Libro Levitici.

Ex CAP. VIII. Jumens de ſanguine, tetigit extre-
mum auriculæ Aaron. 90

Ex Libro Numerorum.
Ex CAP. VI. Omnis multitudo Sankttorum eſt, &
in ipſis eſt Dominus: cur elevamini ſuper popu-
lum Domini. 356
Ex CAP. XI. Deſcenditque Dominus per nubem,
auferens de ſpiritu, qui erat in Moyſe, & dans
ſeptuaginta viris. 136
Sedens & ſlens ait: Quis nobis dabit ad veſcendum
carnes. Recordamur piſcium, quos comedebamus
in gypto gratis. 199
Ex CAP. XII. Nubes receſſit, & Maria apparuit
candens lepra, quaſi nix. Clamavitque Moyſes ad
Dominum: Deus, obſecro, ſana eam. Cui reſpon-
dit Dominus: Si pater ejus ſpuiſſet in faciem il-
lius, nonne debuerat ſaltem Jeptem diebus rubo-
re ſuffundi ? ſeparetur ſeptem diebus extra ca-
ſtra, & poſtea revocabitur. 198
Ex CAP. XIII. Abſciderunt palmitem cum u'a ſua.
De malis quoque granatis & de ſicis loci illius tu-
lerunt. 100
Ibique loquutus eſt Dominus ad Moypſem dicens: Mit-
te viros, qui conſiderent terram, quam daturus ſain
filiis Ira?l, ſingulos de Vingulis Tribubus ex prin-
cipibus. 230
Detraxeruntque terræ; quam inſpexerant, apud filios
Irazl, dicentes: Ibi vidimus monſtra de genere gi-
ganteo, quibus comparati, quaſi locuſtæ videbamur.
Igitur vociferans omnis turba flevit nocte illa, &
murmurati ſunt contra Moyſem & Aaron cuncti fi-
lii Nralsl. . Ibid.
Pergent'éſque uſque ad torrentem Botri, abſeiderunt
palmitem cum uva ſua, quem portaverunt in ve-
te duo viri. 29
L I Ex

Index Locorum

Ex CAP. XIV. lLoitur vociſerans omnis turba, flevit
nobte illâ, & murmurati ſunt contra Moyſen &
Aaron. —“ p. 94. & 138
Quo uſque non credent mihi? Jeriam itaque éos peſti-
lentidé, atque conſfumam. 100
Cümque clamaret omnis multitudo, & lapidibus eos
vellet opprimere. 138
Apparuit gloria Domini ſuper teltum fœderis, cun-
tis videntibus filiis Ilürasl. 359
Ex CAP. XVI. Tollite ſinguli thuribula veſira,
& ponite ſuper ea incenſum, offerentes Domino:
Aaron quoque teneat thuribulum ſuum. 48
Confeſtim ut ceſſavit loqui, dirupta eſt terra ſub pe-

dibus eorum. bid.
Ex CA P. XVII. Quem ex bis elegero, germinabit
virga ejus. 76. & 172

Sequenti die invenit germinaſſe virgam Aaron.3 5. & 84
Quas cum poſuiſſet Moyſes coram Domino in taberna-
culo teſtimonii, ſequenti die regreſus invenit ger-
minaſſe Virgam Aaron in domo Levi. 226
Turgentibus gemmis eruperant flores, qui foliis dilata-
tis in amygdalas deformati ſunt. 299. & 356. & 3 59
Iwenit germinaſſe virgam Aaron; & turgentibus gem-
mis eruperant flores. 365
Dixitque Dominus ad Moyſem: Refer Virgam Aaron
in tabernaculum teſtimonii, ut ſervetur ibi. Ibid.
Ex CAP. XX. Omnis autem multitudo videns occu-
buiſe Aaron, flevit ſuper eo triginta diebus. 94.
Audi clamorem populi hujus, & aperi eis theſaurum
tuum, fontem aquæ vivc. 242
Cüumque elevaſſet Moyſes manum percutiens virga bis
licem, egreſſæ ſunt aquæ largiſimæ. Dixitque
Dominus ad Moyſem & Aaron : Quia non cre-
didiſtis mihi, ut ſanctificaretis me coram filiis IW-
razl, non introducetis hos populos in terram, quam
dabo eis. 5 253
Ex CAP. XXI. Fecit ergo Moyſes ſerpentem æneum,
& poſatit eum pro ſiqno, quem quum percuſſi aſpi-

cerent, anabantur. 22
Fac erpentem æneum, & pone eum pro ſigno. 24
Qui percuſſus aſpexerit eum, vivet. Ibid.
Cur eduxiſti nos de Egypto, ut moreremur in ſolitu-
dine? 67

Ad quorum plagas, & mortes plurimorum, venerunt
ad Moyſem, atque dixerunt Peccavimus, quia lo-
cuti Lumus contra Dominum, & te.
At Irazl voto e, Domino obligans ait: Exaudivit
Dominus preces Irasl. 133
Wauſleat ſuper cibo iſto leviſſimo. OQuamobrem miſit
Dominus in populum ignitos ſerpentes. Ibid. & 358
Unde dicitur in libro bellorum Domini; Sicut fecit in
mari rubro, ſie faciet in torrentibus Arnon. 293
Exaudivit Dominus preces Iſraël, & tradidit Cbana-
næum,quem ille interfecit, ſubverſis urbibus ejus. 307
Miſit Dominus in populum ignitos ſerpentes. Ibid.

Ex CAP. XXII. Oravitque Moyſes pro populo; &
6

locutus eſt Dominus ad eum. 7
Rocutaque eſt Maria & Aaron contra Moyſem, propter
uxorem ejus Ethiopiſſam. Et ecce Maria apparuit
candens leprà quaſi nix. 85
Aperuitque Dominus os Aſinæ, & locuta eſt, quid fe-
ci tibi? Cur percutis me? Reſpondit Balaam: quia
commeruiſti. UViinam haberem gladium ut te percu-
leérem. 25⁵52
At ille verberabat eam. 274
Nic dicit Balac: Veni, & maledic populo iſti: Reſpon-
dit Balaam: ſi dederit mihbi Balac plenam domum
Juam argenti & auri, non potero immutare verbum
Domini Dei mei, ut vel plus, vel minus loquar.
221. & 384.

Ex CAP. XXIII. Dixitque Balac ad Balaam QOuid

ſt hoc, quod agis? Ut malediceres inimicis meis,

vocavi te: & tu & contrario, benedicis eis? Cui ile
reſpondit: Numquid aliud poſum loqui, niſi quod
juſſerit Dominus? 221
Ex CAP. XXIV. Moyſes & Aaron ceciderunt proni
in terram coram omni multitudine. Cüumque cla.-
maret omnis multitudo, & lapidibus eos vellet op-
primere, apparuit gloria Domini ſuper tectum k.
eris. 168. 8& 19
Orietur ſtella ex Jacob, & conſurget virga de Sa

percutiet Duces Moab.

2
Ex CAP. XXV. Initiailſque eſt TWrast Beohegt⸗

2
Comederunt & adoraverunt Deos eorum. Ibid. & 21 9
Morabatur eo tempore Iſrasl in detim, & fornicatus
eſt populus cum filiabus Moab. 4
Oeccidat unuſquiſque proximos ſuos. Qui ſtebant anie
fores tabernaculi. 78
Phinees ſilius Eleazari, arrepto Pugione, ingreſus eſt
in lupanar, & perfodit ambos. 119
Et ecce unus de ſiliis Iſrael intravit coram fratribus
ſuis ad ſcortum Madianitidem, vidente Moyſe.
160
Fornicatus eſt populus cum filiabus Moab, quæ voca-
verunt eos ad ſacrificia ſua. 219
Occiſus eſt cum Madianitide Zambriſilius Jalu, Dux
de cognatione, & Tribu Simeonis. Porrò mulier vo-
cabatur Cox bi filia dur Principis nobiliſimi Ma-
dianitarum. 286

Ex CAP. XXVI. Dirupta eſt terra ſub pedibus

eorum, & devoravit illos cum tabernaculis ſuit.

11
Ex CAP. XXVIII. Et hircum pro peccato rem o
ter holocauſtum matutinum, quod ſemper offeretis. q“j
Ex CAP. XXXI. Balaam ſilium Seor occiderunt filii
Wrasl gladio. 297
Ex CA P. XXXV. Porrò mulier Madianitit, quz
pariter interfecta eſt, vocabatur Coxbi filia Sur
Principis nobiliſſimi Madianitarum. 160

Ex Deuteronomio.

Ex CAP. IX. Peocatum autem veſtrum quod ſece-
ratis, id eſt vitulum, igne combuſ, omninéque in
pulverem redigens, projeci in torrentem, qui de
monte deſcendit. 293. & 294
Ex CAP. XXVIII. Ni audieris vocem Domini Dei
tui, ut facias atque cuſtodias omnia mandata ejus:
Emittet Dominus benedictionem ſuper cellaria tua.
120
Ex CAP. XXXI. Ibi derelinquet me. Et iraſcetur
furor meus contra eum in die illa, & erit in de-
vorationem : invenient eum omnia mala, & ali-
tiones. 29
Ex CAP. XXXII. JSi acuero ut fulgur gladium
melum, & arripuerit judicium manus meéa!: reddet
ultionem boſtibus meis. Inebriabo ſagittas meas
Janguine, & gladius meus devorabit carner.
14. & 28. & 100
Incraſſatus, dilatatus dereliquit Deum factorem ſuum,
& receſſit à Deo ſalutari ſuo. 28
Provocaverunt eum in Diis alienis, & in abominatio-
nibus ad iracundiam concitaverunt. Ibid.
Immolaverunt dæmoniis, & non Deo. 28
In loco horroris, & vaſtæ ſolitudinis. 11 5
Ua esrum uva Ffellis, & botri amariſimi: ſel Dra-
czonum vinum ezorum: venenum aſpidum infana

244

De vinea Sodomorum, vinea eorum, & de bur-
banis Gomorrbæ. H lbid
lonis ſuccenſus eſt in furore meo, & ardebit Wiue
inferni noviſſima. Congregabo ſuper eos mala, & ſa-

Sgittas meas complebo in eis. 30
Con-

bile.

l enn
Ncnunij
N. X.
.
e X)
himnn 4
ul ſuur.
auſi ⸗
eb, iue
mhe Vin
A
lrdi
uui
mmn lin.

UClall. ⸗
mmenne/
Annli
VCNLMD.
ti,tuli
NCA1 TIX
ne n
eſgit n
uen Iris
ihmenitd
Ctuni & i
l: fit ecf
lr Nar hmin
d, mpoten
ICIL XI.
iflimm
iir, u ſt
lhe m
ic.
liun flium
i akio, eu
IeXV.

b inſtrin

in W
nun in tenn
UCin V 4
ſpemit ei 4 .
in Uimmn 7
in ſtiita in
Eilee
lili liej, n
elinig Uimm
in, i Dni
S
vi mi
bang
lie, An

, keteli
lin gii
4
Aant etie
titucin⸗ 4
tillt⸗ 3
Mniniſin
nhet Uiſe

hir,

Denr eonmn N
in Eiin e;
ehesrne

ton guin
n.
Hiunai nn
iiten, ler

fliekns Mu
u.
Zanhig,
neofin Nit
Hrincizunniß

Ingutenn⸗
fluun lyr u
ller MeA
Vocabahnr l⸗

Adinitenn

onomni.

ſeci in mma

Geni oen
li amnii
Cinen eher

Ouem AtG

uSV

Gin
Helni
Gunli

Gitmench

tulim

ind

un ⸗

Sacræ Scripturæ.

Conftituit eum ſuper excelſam terram: ut comederet
fFrubtus agrorum, & ſugeret mel de petra, butyrum
ge armento, & lac de ovibius. Ibid.
Ex CAP. XXXIII. Inundationem maris qilaſi lac
ſugent. 42. &G 246
Ex CAP. NXXIV. Joſuz verò filius Nun repletus
AN Spiritu Napientiæ, quia Moyſes poſuit ſuper eum
manus ſuas. Et obedierunt ei Filii Iſrazl. 172
Mortulſque eſt ibi Moyſes ſervus Domini, in terra
Moab, jubente Domino. 264. & 352
Dixitque Dominus ad eum: Heæc eſt terra, pro qua
juravi Abrahbam. Vidiſti eam oculis tuis, & non
tranſibis ad illam. 264
Et non cognovit homo ſepulchrum ejus, uſque in ho-
diernum diem. Ibid.

Ex Joſue.

Ex CA F. II. Nignum fuerit funiculus iſte coccineus. 22
Qui pergentes ingreſſi ſunt domum mulieris meretri-
cis, nomine Rabhab. 67
Ex CAP. VI. Dixit Joſus ad omnem Iraële vocife-
ramini, tradidit enim vobis Dominus civitatem. 221
