erd, iff tem expavit, regnantem eum Michol deriſit.
NWIN Uſque adeò Gigantum domitores ludibrio vel
nan el eir ſœminæ eſſe poſſunt, ſi nomen ſuum, operâm-
in uNN. que oppignetaverim Arca. ac kare ſunt
nelen, Ade Reges, ubi ab acie digreſſi ſubſervierint
ent mn 2. Reg. 6. Pehnin; Tabernaculo. Quàm glorioſus fuit
ihingn hodie Rex Irael! nudatus eſt, quaſi ſi nudetur
Ppheu lwn unus de ſeurris. Ephod erat David intectus,
eu & tamen viſus eſt luſiſſe nudus. Nimirum pro
e ecent Arca ſaltabat. Si quæ pro Deo præſtitit,
lu Nnni pro regno egiſſet, non nudus videretur uxo-
ekt, gidat ri, ſed paludatus: at miniſtranti Domino
. Ritn etiam decora vertuntur in probra. Michol
e; E guini hlia Saül vidit Regem David ſubſilientem, at-
Coktenin Jue ſaltantem coram Domino, & deſpexit eum.
t, Non quòd ſaltaſſet, ſed quòd in obſequium
Quin Crin Arcæ ſubſiliſſet, irriſus eſt ab uxore. Delitue-
m ſachin s rat David præ metu Regis; nec eum deſpe-
Vinlan in gerat Michol latitantem. Abſceſſerat in ſpe-
H mutr luncas conſternatus; nec transfugæ Michol il-
Cblogti ans luſit. Coram Achis furorem David ſimulavit,
Gmmker inſaniäque criminationes à Satrapis objectas
Tre Armil eluſi: nec impingentem in poſtes, ſpumiſque
1. Mt foœdatum averiata eſt Michol. Stipatus appari-
1 M . toribus, linéque coopertus Arcam tripudio co-
temmin a honeſtat; & eum ſcurris Michol exæquat. Enim
erten verò fugâ, latebris, amentiâque turpiores cho-
NN reæ ſunt, ſi tamen non cum Satyris, ſed cum
ſuun ill Levitis Princeps exultet, ſi non Veneri aut lh-
n int bidini, ſed religiomi ſaltet & Cœlo. Vidit Re-
R gem David ſaltantem ooram Domino, & deſpe-
t am 3 æit eum. Equeſtre ludicrum eſt, ſi coram Daph-
Aa Cund ne ſubſultes: ſi ante arcam exultes, ludibrium
nge ſcurrarum eſt. Tanti eſt, non quid agas N dum
oye Del ae uni, quod agis, Numini non militet. Viluit
Neid: chores Regis ſanctitate, non ſaltu. Luſiſſe ſcor-
1, Verinn tn to, dari laudi potuit imperanti: Pro Arca tri-
Kegio lin pudium Regem ſcurræ ſubmiſit. Ut vides, mi-
11o Krlin il Religione probrolims „ nihil Aabermeculd
bois egt vilius: quando non faſcibus, non baltheo,
ſolof non lictoribus, non corona cohoneſtari chorea
1 glit poteſt, quin ſannionum laboret infamia, ſi
& Bua Pro arca ducatur. Diſpice, quo modo Goliæ
i, 1 gladius perſtet in Sancto. Ecce bic gladius
natigenund, 2. Reg, ar. Goliath Philiſthæi eſt involutus pallio poſi ephod.
encle/ Qauaſi Tabernaculi puderet enſem, velis eum
imui⸗ involvit Abimelech. Amoliendæ à ferro æru-
, gini ſat theca eſt: arcendo dedecori vaginæ
mni pallium implicandum, ſi Aris enſis dedicetur.
4 n Vel metalla rubere poſſunt, ſi cœlo initien-
g tur. Suſpendi proinde monſtri ſica & Ta-
ein n⸗, bernaculo non poteſt, quin pallio integatur.
: Hrrumpentem libet Davidem proſequi ad
te e⸗ Achis Regem Geth, quem ità obloquentem
moni⸗ . d expavit, ut, amentiâ ſimulatâ, in ſpeluncam
ſo, grin⸗ u. Reg az. nde Pprofugeret. Extimuit valdé à facie Achis
itet⸗ 1. Regis Geth. Ahbiit ergo inde, & fugit in ſpelun-
Lenten 6 “ 1. R cam COdollam. Saulis deinde exagitatus inſi-
p , . & 7 diis, ad Achis confugit. Et habitavit David
Aic ,

Ethicæ Tom. II.,

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 169

cum Achis in Geih, ipſe & viri ejus, & domus
ejus, David & duæ uxores ejus. Itane? Modò
refugit ab Achis, modò ad illum confügit.
An inſequi deſierat Philiſthæos? Quin ille fre-
quenti eruptione prædas agebat de Gefluri;
& de Gerzi. Cur ergo pugnantem pro Juda
modo perhumaniter excipit, modò Achis ſuis
procul finibus barbarum in morem exterminat?
Nimirum à Tabernaculo David exceſſerat;
quùm primùm in Achis ſeſe aulam penetravit.
Olentem proinde ſacrum azyma, thure affla-
tum Davidem Achis faſtidiit. Ut verò Re-
gis Aulam repetit, non divulſum amplexibus
Levitarum; ſed binis hærentem conjugibus
Ducem peramanter Achis ſuæ urbis hofſpitio
excepit. Malè oles, ſi redoles thymiama: pe-
riiſti, non ſi cicutam hauſiſti, ſed ſi panes

ſanctificatos arroſiſti. Veneno præſt? funt

pharmaca: nullo annona ſanctuari antidoto
medicatur, quin extrudare Regum Aulis, ſi
eam vel libaſti. Et miraris anxium de ſuo in Ju-
dæam itinere Nehemiam, nullis pro reditu 4
Rege literis acceptis? Epiſtolas det mihi ad du-
ces regionis trans flumen, ut traducant me done-
veniam in Judæam. Et Suſas redeuntem quis
te Dux proſequetur? Diſpar profectionis cau=
ſa. Nunc quidem ad Templum propero: tum
verò ad Aflueri œnophora regrediar. Intuta
trajectio fluminum eſt, ſi thuribulo utare
pro lintre. Tutò tranſmittam Euphratem,
ſi Regis ſcypho trajiciar. Nulla par Aſſueri
poculo roſtrata Navis, nulla ſuppar prætoria.
Etiam illata cœlo Argo dehiſceret, ſi crateri
Principis conferretur. Et Navis, & rheda,
& arx eſt Regum cyathus Pincernis. Securus
à latronibus ſum, ſi per eos ad pocula Arta-
xerſis elabor. Munienda mihi via phalangi=
bus eſt,; quùm in Judæam proficiſcor ad phia-
las. Nam ad urceos regreſſio ſicas, quaſi violas;
Prætervehitur, itàque in prædones incurrit;
ac ſi in citharædos incidiſſet. Nemo non pao-
cCillatorem reveretur; utque Icarus in mare
proruit, ita Regis in ſcypho domitrix fluviorum
rapacitas agit naufragium. Exundat latrocinii
pelagus, Alpes quoque tranſgreſſurum, uno
Afſſueri poculo coeërcendum. Cyatho cedit O-
ceanus, & ferrum muſto Regis emollitur. Et
diſcriminum æqquè, ut ſecuritatis, non pudet?
Deduci Pocillatorem a Præfectis oportet in Ju-
dæam excurſurum: reduci Suſas cum Satellitio
non oportet? Nec haſtis propugnatur Religio;

Ccm ſervitus cratere defendatur. Piget opponi
latrocinio ſcyphum: cùm calumniæ nequic-

quam objiciatur Arca. Riget coram Ephod lita-
turi crocus quoque invidorum: inflexo ad pin-
cernæ bullas chalybe graſſatorum. Atenim af-
fixus Adonias altari mortem evaſit. Quia
non immolaturus, ſed proditor aram transfu-
ga corripuerat. Ecce Adonias timens Kegem Na-„
lomonem, tenuit cornu Altaris. Audeo dicere non 22.
portum nacturum fuiſſe in Templo adoleſcen-
tem, ſed Charybdim, ſi religione, non conſpira-
tione ad Aras transfugiſſet. Aio hoſpitale T aber-
naculum eſſe, ſed ſicariis, litaturo, non item.
Vivunt hyenæ in Templo, oves cæduntur. Mi-=-
hi verò diſicrimina commemoranti miniſtrantium
Templo, non eſt quòd Candacis Eunuchum
opponas, quem evolventem volumina Prophe-
tarum ſalvere Philippus juſſit. Revertebatur ſe Ad. 8, 25
dens ſuper currum ſuum, legéênſque Iſaiam. Non
enim is Hieroſolymas petebat, cùm legeret;
ſed MÆthiopiam repetebat. an tanto
10

Keg. 1.

§. Reg. 8.
10.

42. 10.
19.

170 Oliva

otio crediderim non uſum; cùm adoraturus
Sionem contenderet. Circumſpicielat tum
enim, ut puto, inſidias, non oracula ex] endebat.
Ut enim regredienti ad Æthiopas licuit Pro-
phetarum deliciis indulgere: ità ſecedenti ad
Antiſtites, non l'bandis Scripturarum deliciis
immorari licuit, quem latronum incurius ad
propellendas prædonum ſicas converterat. Re-
vertebatur edens, legénſque. His diſtineri fas
eſt cordis illecebris Candacis Eunuchos, non
ſi Templum petant, ſed ſi repetant gynæceum.
Hinc fortè eſt, quod domum Domini ità ne-
bula occupavit, ut Sacris Antiſtites prohibe-
rentur. Non poterant, inquit, Sacerdotes ſtare,
& miniſtrare, propter nebulam. Ut enim cali-
ginoſo cæxlo Mundus atratur: ita obſidentur
nebulis Sacerdotes, ſi litent uberius. Putaſſem
ego certè, quàâ die tantis victimis Templum
Salomon dedicavit, defluxura è& cœlo ſide-
ra in columnas, facibuúſque atrium univerſum
arſurum. Attamen non ſolùm non effulgurant
ſtellarum acceſſione parietes, ſed caligant in
nebulis hoſtiæ. Prænunciant hæ ſcilicet ne-
bulæ calamitates, luéctümque, quibus obja-
cere neceſſe eſt Miniſtros domus Domini;
Non enim abeſt à funere, qui hoſtias cædit.
Jacenti in ſolario ſubmiſſum è cœlo eſt vas Pe-
tro. Plenum id monſtris erat, quibus ritè ma-
ctatis Apoſtolum veſci oportebat, Occide, &
manduca: Abſit, illicò Petrus exclamat. Nec
immeritò: num enim ſerpentibus & feris ale-
retur præfectus Dei ovibus Paſtor? Cur enim
viperis & rubetis nutriatur Chriſti agnos
educturus in paſcua? Sedenim Gentes ſunt,
quas ille rejecit in linteo. Deſignatæ in Aſpide
& Pardo Nationes? Atqui eas in manipulis

Cue. 1e. 2. Chriſtus expinxerat. Rogate Dominum meſſis, ut

40

mittat operarios in meſſem ſuam. Quæ, rogo,
convenientia culmis & monſtris? manipulis &
ceraſtis? toxico & tritico? Nimirum orando
Petrus ſolarium domus in Templi atrium demu-
taverat, Ergo Exteri, qui Chriſti ſectatores
paſturi quaſi ſegetes ſunt, ſi eos orare contin-
gat, futurum eſt, ut ferarum rabie armati diſ-
cerpant. ITum ſegetes Nationes ſunt, tum ſer-
pentes: ſpatiantibus diſcipulis tumeſcunt populi
in ſpicas, orantibus verò efferantur in aſpides.
Quos enim amplexatur terrarum Orbis deſides,
torpentéſque Sacerdotes; eos vacantes Numi-
ni, intentéſque contemplationi inſectatur. Tra-
here hujus argumenta feritatis & cœlo licet:
quando ſtellatam, quam ibi Aram videmus,
Cetus, non ſine myſterii arcano, circumſtat:
ut non mirere calamitati religionem in terris
expoſitam, quam lugemus in coœlo quoque
monſtris obſideri. Si ad oram altaris acce-
dis, etiam inter ſidera, incidis in balænas:
evaſurum ſperas te laniatus & morſus, ſi
aris luteis advolvare ? Nec Rubo ad ſuppli-
cium ſuæ ſpinæ ſuffecere, ex quo Numen
excepit. Ardere undique viſus eſt, quòd ne-
queamus & Deo ſimul frui, & flammis non
corripi. Quin dejecta humi virga ſibilavit
in Ducem ſuum. Terra enim, quam Moſes
excalceatus nudis tum fortè veſtigiis conſig-
nabat, terra ſancta erat. Projecit, & verſa eſt
in colubrum, ità ut fugeret Moyſes. Horruiſti?
Audi, & furoris officinam intuere. Locus
enim, dixerat, in quo ſtas, terra ſancta eſt. Quod
ſi is quoque baculus, quo major ſeptuagena-
rio ſenex ſuſtinebatur, ubi Dei montem atti-
gerit, in anguem vertitur, & Moſem effugat:

cujus ità hebes mens eſt, ut impendentes ſibi
religionis causà ærumnas, dirâſque non præ-
ſagiat? Et quid paſſuri ſumus ab hoſtium ja-
culis, ſi noſtræ nos virgæ, non jam virgæ,
ſed viperæ exanimant, ſuæ ſpectaculo ferita-
tis conſternatos? Sapit Nehemias, qui ſuum
in Templum iter & ſtudium tantis objectum
diſcriminibus Afſſueri litteris muniendum
curat.

Et epiſtolam ad Aſaph cuſtodem ſaltus
Regis, ut det mihi ligna, ut tegere
poſſim portas Templi, turres, domus,
muros civitatis, & domum, quam
ingreſſus fuero.

Otior, clariérque regio nemori Præfe- N,s Eale
ctus eſt, quam Duces regionum trans ham mea.
flumen. Hujus enim nomen & Pocillatori non vn we ad
ignotum, & notum Regi: illi verò in unum S. ae⸗
quaſi ſtipati faſcem Duces regionum appellan- ner auliot,
tur. Nimirum in Regum delicias ſy lvæ ſere- u“ ahi
bantur; iis propterea & gratiores præerant zpinleuali⸗
& clariores, rejectis obſcurioris nominis Satra- sateris
pis ad urbium regionumque præfecturas, quaſi ?habus.
ad impedimenta ſarcinâſque calonibus conſti- O,dines
tutis. Tædio non rarò Præfecturæ diſpen- ſacri.
ſantur: atque utinam ſacræ quoque infulæ fa- „, zu
ſtidio non intexantur: quando exilio par pe- uizonſe.

nè eſt Cathedra, ſuppliciique interdum loco enda?

Sacerdotio addicimur. Obtruditur ergo invi- gie,rt
ſis thiara, quùm aà cyathis is tantùm ſit, qui oblini.
gratiſſimus regnanti eſt. Inter animarum Paſto.
res ad poznam neglecti muneris cooptantur ali-
quando plerique, qui, niſi peccaſſent, exosique
propterea fuiſſent Principi, nunquam aris præ-
ficerentur. Ergo cenſurâ initiantur aulici,
multæque loco Altare eſt; utque ad Leones
damnabantur perduelles, ità, antiquis luctuo-
siſque Eccleſiæ ſæculis, ad Dei Agnum dam-
nati non ſemel, qui odio habebantur. Non
jam culeo inſuuntur ſuſpectæ fidei Senatores,
ſed Sacerdotali carbaſinâ includuntur: tanti-
que interdum eſt ad Chriſti calicem dejici,
quaàm demitti ad certum naufragium in pela-
gus. Pudet non anteponi ſolùm Ghriſti poculo
dominantium craterem, ſed affundi Pocillato.
ri Senatum univerſum honoris causâ, cùm de-
ſignatos ad thiaram aulicos nemo tunc non vi-
taret, ut fulguritos. Cellariis Aſſueri ſi præfi-
ciare, gratulatum ad te undique concurri-
tur. Ex Promo Principis renunciatus es anti-
ſtes? Abſcedunt à te etiam conjunctiſſimi: &
ità ad Curulem Eccleſiæ eveheris, quaſi in
Syrtes ſcopuléſque impellare. Unde, rogo,
tanta in ſervorum delectu, quibus impedi-
menta domus regiæ committantur, cura & ex-
ploratio: tantâque in deſignatione Præſulum
incuria, ne dicam odium, quibus inſtrumenta
domus Domini vaſäque lancta traduntur?
Piget; ſed ſcribendum eſt. Diuturna de admit-
tendo cubiculario: cubicularium dixi? de
converritore accerſendo conſultatio, cujus in
mores fidémque inquiritur clandeſtinè: cum
Parœciis, & Baſilicis deſtinarentur inexplora-
tæ integritatis, ne dicam exploratæ vulgatæ-
que deſidiæ, homunciones. Epiſtolas det mihi
ad Duces regionis, & epiſtolam ad Aſaph cuſto-
dem ſaltus Regis. Sine nomine trunci haben-

tur, qui Provincias moderantur: at cuſtos um-
brarum

U iterdn

1
e n de

Fellinen
1olohne.
Hofium
Aun in⸗
Abietun.
s denatt
At in
uun ſi in
ler Topa.
itre P
u, guän
Mo, ſed
gi, am
I: quas
Ilrerarit.
len pomi
Mum nem
e wmmm
ſeli
aullam v
um. Pri
tt, ſi mr
le Prine
1t, ubi 4
Len kucdat
u Mradica
a mehum
Dmm,
enim Con
Putent heat
ni prin
ſentni
Hnonm

R

H

. Hand
Veti in in
Pnun en
lnteni in
ngnr
Enmtur,
k
Daan

: tmen
Nne dor
enils al
Küͤ en
unn

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 1271

HH
em brarum de nomine Compellatur, ſingularique rum neglectis libellis, Virgultis ſerendis, ex-
Dkiit Aſſueri epiſtola in Nehemiæ officium inclina- ſcindendiſve aromatibus inſudet, ex Rege
nin i tur. Uſque ades ignotis deduntur tanquam meſſor? In elogio Achabi Samariæ Regis re
Gelnt Fenationes Pecudes Præſtantiſſimæ nationes: Dynaſtarum legere memini verba hæc. KReliqua autem ſer- 3. Reg- 224
, V8 ice⸗ , verò Pinaſtris & Quercubus conſpicui toti monum Achab, . domus eburnea quam ædi-22.
miche⸗ i aulæ Senatores Præficiuntur. Cumque Præto- Kcavit, cunctarumque ur hium quas extru-
m « amatur, Iibus jus ſit in capita cenſuſque civium; ac- xit, nonne hæc ſeripta ſunt in libro dierum

uln

man- tum de Aſapho efſet, ſi, abſque Aflueri lite-

ris, unam cæderet ulmum;, aut frutices con-
vVelli ſineret & regio ſaltu ad reparationem Hie-
roſolymæ. Malunt enim patere excurſionibus

Regum Ifrael? Præponitur, ut vides, non
urbi, ſed urbibus domus: quòd (ſcilicet effe-
minatiſſimus Princeps domo ſe clariorem fore
putaverit eburneâ, quàm lapideis urbium à ſe

, , hoſtium ſine portis arces urbéſque Principes, pinnis erectis. Edium laſcivia, quam ur-
me quam interrumpi in regio ſaltu quincunces bium fundatione cùm ſe beatiorem putaret
Abietum. Et expugnatà quidem urbe Præfe- Achab, occaſionem præbuit Scriptoribus an-
Ontſ,n ctus Senatu non excluditur: ſi fraxinus exa- teferendæ Civitatibus porticus. Et ille qui-
reſcat in ſaltu, Cuſtos regno propellitur, dem, ſi domum ornavit ebore, arces quoque
quam ſi virentem cædat, non dignitate tan- in regni ſui præſidium extruxit. Apud nos
Nik tum periclitatur, ſed capite. Ades Urbs vi- veròôò thermarum conditores moriuntur ali-
Mun ku lior Toparchis plerunque Cupreſſo eſt: tu- quando Principes, nullis aut publicis, aut
Negimnmnt tiôrque Præfectus erit occiſo exercitu, quàm ſacris ædificiis Cœlo Reipublicæque excitatis.
A ilkmi excisa ſylvà; umiuſque roboris jactura gra- Adeò-ne Virga Regni ideò avulſa à trunco eſt,
iwmii vior, quàm urbis eſt. Sola ſclopi non ex- ut exciſa exuberet foœcundiùs in delicias, ſa-
Ponumn nch ploſio, ſed geſtatio in regione Venatui reſer- nie purpuræ irrigata? Ex auro ergo confla-
leiuſſhet vata, damnat Villicos & Bubulcos ad trire- ri voluere coronas veteres imperii condi-
tatots in mes: quas evadit non raré qui hominem tores, ut rigore metalli ad illecebras mor-
rumonind vulneravit. Gravius adeò eſt, Sylveſtrem ar- talitas flecteretur? Pudeat cruorem in toga
refilne,,l deam potuiſſe ferire; quam civem ſauciaſle. geſtare, horrentéque prætextà præ ſangui-
calonibuscet Mirari nemo jam debet, ſi inaugurationis ne, quo tingitur, aut unguentis madere;,
ſecne A ſuæx commemoratione pompâque neglectàâ, aut diligentiùs in arborum quincunces, quam
voqde it introductam ſe tantùm gratulatur Sponſa inter in urbium propugnacula incumbere. Ideò
Go ela , Gan. 2. 4. dolia fideliaſque Regis. Introduxit me Rex ne reſcitis quidem nominibus Præfecto-
ne imetamm,e in cellam vinariam, ordinavit in me chari- rum, qui regnis præſunt, celebre interim
Tudimn anis tatem. Frigidius ſe adamatam à Rege crede- Suſis nomen Cuſtodis nemorum, datæque
S tutinit ret, ſi throno intruderetur: inclinafle tum ad Aſaphum pro Nehemia literæ. Mordet
eratünannk in ſe Principem toto charitatis adniſu puta- hoc me lenius tamen, & lancinat incommo-
enicftammd vit, ubi a dohis non eſt excluſa. Ides Re- dum. Nollem à Principibus præferri civi-
clam geum laudatura, non eum quaſi Solem Sena- tatibus agros, nollem notiores eſſe Suſis ſyl-
nngen a 6 tus prædicavit, ſed quaſi proceriorem in ſyl- varum Procuratores, quàm militum Ma-

„va malum extulit. giſtros, Duceſve regionum ultra citrâque Eu- Ordines

imtunmt u Can. 2. 2, Nicut malus inter ligna

Ctqe ag Pwarum, ſie Dilectus meus inter filios. Non phratem. Illo ad interitum monſtro diſcru- ace en
1 mmiult 4 enim Conſularium coetu „ ſed viridarii ſe cior, cùm ſcilicet inviſis Principi hominibus iur facilz.
dau⸗ putant beatos illecebr, etiam qui Hieroſo- Stola deſtinatur ut regii venenum furoris in
habebin N Iymis principantur Salomones. Ecquando ipſo Chriſti calice ſeralius Aulico tempere-
1 en aut ſceptri, aut Senatus, aut claſſium me- tur. Quod ſi ſupplicium Ephod non eſt,
rm: miniſſe Sponſam audis, ubi cum Rege agit? nil tamen interdum vilius Levitico æſti-
u w Hortorum ubique & vitium, & croci me- matur lino, aut impetratur facilius. Stru-
ſii 8 mmDinit. His enim diſtinentur ineptiis Prima- ctor convivi, quique turdorum pectus diſſe-
uuingimt 8 can s. , tum interdum curæ. Ego, inquit, os cam- cet in trigonum, deligitur ex millibus, boniſ-
lnli di. Haud ſe Senatus Principem inſcribit. que avibus ad Dictatoris aves involavit. Ut
Aäi Coant. 5.. Veni in bortum meum, meſſui myrrbam meam. Choro præſis, unam ſat eſt pro te apud Magna-
ris d, Dignam equidem tanto Rege occupationem! tes garrire Thecuitidem. Nec evolutis Olym-
Neno tnel Inflexit in falcem enſem, fſceptriſque non piadibus denis, quibus tamen quinquies Ilium
Aeil, jura regnorum conduntur, ſed hortenſes expugnaretur, ex Promo Conſulis, Oeconomus
uncique n⸗ metuntur, ſummo imperii dedecore, deli- creaberis. Intra menſem, ſi urgeas, fies ex
enmtimzen ciæx. Et quamvis in allegoriis horum nomi- oſtiario Diaconus; imò & ex Decurione Curio,
cCcONIYN9. num abdantur altiſſima Sacramenta, cum non $ valvis modo Eccleſiæ, ſed ex vallo ca-
eheis, . ad Chriſtum referuntur ſacri Epithalamii vo- ſtrorum traductus ad fubſellia Miniſtrantium
e. Unlen ces: tamen ſubinde iiſdem vocabulis Salo- Deo. Parturiuntur Aulæ munia ad inſtar ele-
. S monis mores ſenſaque deſcribuntur. Itaque, phantum, quorum fœtus non minus biennio
tammn, , Davidis olim ſparto Gigantes elidebantur, conficitur. Eccleſiæ verô dignitates, quaſi co-
ut fili deinde ejus ſecuribus aromata de- lumbarum pulli intra menſem excluduntur.

meterent. Quàm degenerarunt à ſeſe Prin-

Ephod lineum pullulat quaſi olus, ut primum

ſven , cipum dexteræ „ quas ab imperii guberna- maduerit: Balthei, & Prætextæ, in morem Pal-
Diuunti, culis dejectas lamentamur ad bipalia vinea- mæ, pubeſcunt centenariæ. Non id ſanè ſen-
culein 6 rum? Meſſui myrrbham meam. Scythas enim- tentiæ erat Abimelech ,qui egentiſſimo cibario-
1 — veròô abegi: Perſas profligavi: Hyrcanos ſub- rum Davidi ſanctificatum panem non ſuppedi-
e⸗ egi: Arabes domui. Quamquam Joabi eſt taſſet, niſi certior ab eo factus eſſet de pridia-
4 m i Hlii Sarviæ Urbes expugnaſſe, Regis eſt myr- na tum Davidis, tum Militum ejus pudicitia.
al g ⸗ rham meſſuiſſe. Pudet dejectionis. Meſſuiſti di mundi ſunt pueri, maxime d mulieribus. r. Reg.-2le
, ul⸗ myrrham, ſed virgam imperii pariter diffre- Fuerunt vaſa puerorum Sanbta. Dedit ergo⸗
4 giſti. An tu eum pro Imperante habeas, qui ei Sacerdos ſanctificatum panem. Cuùm verò
r mmab, Senatum horto commutet, qui, Provincia- de promendis & ſanctuario telis agere-
talo/ Ethicæ Tom. II. P 2 tur:

172
tur: Ecce, inquit Abimelech,“ gladius Go-
liath Philiſthæi ſi iſtum vis tollere, tolle. Ar-
ma prodigit, ſed azymos diſpenſat cunctan-
do. Nos, contraà, ſine Senatuſconſulto, plebiſ-
que ſcito haud acinacem traderemus; direptis,
nullo aut deproperato conſilio, & menſa Domini
panibus, quorum parciores efſemus, ſi pro-
mendi forent & penu. Tum enim annona eſ-
ſent, nunc verò Sacramenta ſunt. Quis autem
neſciat in ſumma commeatuum charitate ſum-
mam eſſe vilitatem hoſtiarum. Eſuriit adoleſ-
centior ex filiis, poſt diſſipatum patrimonium,
ſiliquas Suum, ſed incaſſum: cui mox, in
hoſtiarum figuram, ſaginatus vitulus apponi-
tur. Ut ſcias in delicias uſque luxumque ſup-
editari divina iis quoque, quos nequicquam
optaſſe furfures vidimus. Nimirum exhalat ex
ſe tellus, ut primaùm eam perfuderit Sol, te-
nuiorem ſui viliorénque portionem, quæ Cœ-
io militet, in fulgura nubéſque denſata, ru-
dem illicò indigeſtämque materiem Cœlo ſub-
miniſtrat. At in pabulum paſcuâque quàm
ſeſe lenta ſtudiosâque effundit! Uno horulæ
triente tranſmittit ager coœlo ſuppetias, quibus
ſunt aſtra certatura cum Mundo: ut fœnum
Prata parturiant, totâà hyeme feriantur. Nimi-
rum Numini vapores ingerit hortus, olus ege-
rit aut pecudi, aut homini. Tumultuariò
proinde raptimque in Dei opus feſtinatur: at,
quæ parantur mortalium uſui eſuique, ſtudio,
cunctationéque abſolvuntur. Proh noſtram
calamitatem! quibus nec campos licet reſpe-
Ctare, quin doceamur Cœlum ſpernere, præ-
latis Numini Aræque mortalibus. Quoties nin-
git, inhalati à terra rudimenti recordamur.
Quoties veſcimur, ex pomo triticéôque condiſ-
cimus, adlaborandum diù prudentérque, ut ea
conſummentur, quæ hominum commodis im-
penduntur. Doleo autem hac è& palæſtra Na-
turæ doctiores præceptrice ſuâ prodire diſci-
pulos. Nos enim, ut nihil non præcipitanter
pro aris hoſtiiſque decernimus, ita focis ratio-
nibuſque noſtris accuratiſſimè conſulimus. Villi-
corum cenſus in annos producitur; deligitur à
confeſſione Sacerdos, ad calculum non rarò fa-
miliaris, & interdum ſervus. Verùm non
ità faciendum Dominus ſanxit: qui, cùm diu
Samuel in Tabernaculo pernoctaſſet, non
eum tamen initiat Sacerdotio, ſed tantùm ſu-
turum prædicit, ut Heli, poſt tempora &
tempora, ſubrogetur. Waſcitabo mihi Sacerdo-
tem fidelem, qui juxta cor meum & animam
meam faciet. Quamdià Sacerdotii Virga cuncta-
ta eſt, ut Samueli proveniret? Videbatur ab
antipodum terris trajiciendus ſurculus, ex quo
deſignato olim Pontifici virga decerperetur.
Adeſt in Tabernaculo Samuel, innocentiâ tu-
tior, quàm Ephod. Necdum tamen maturus
eſt Sacerdotio. Saſcitabo, inquit, mihi Sacer-
dotem, non ſuſcito. Obedit Seni, & perduel-
les faſtidit. aſcitabo mihi Sacerdotem. Mini-
ſtrat Domino coram Sene. Suſcitabo eum mihi.
Vigilat pro aris. Quicquid de eo prædices,
non initiatur, ſed deſignatur duntaxat Pon-
tifex in tanta meritorum ubertate, à crepun-
diis, aris addictus hoſtiiſque Samuel. aſcita-
bo mibi Sacerdotem fidelem. Cùm verô de
ſubrogando ſibi Rege vociferaretur Iſrael,
dixit Dominus ad Samuelem :⸗ Audi vocem
eorum, & conſtitue ſuper eos Regem. Quod
optimè ſanciri à Deo potuit, rerum om-
mum & conſcio & Domino, & à nobis non

Oliva

bene ſtatueretur, præſcientiæ plenique impe-
rii expertibus. Ideò non ait, conſtitues, ſed,
conſtitue. De regno agitur? citô inaugurari
poteſt. Quiſnam? Is quoque, qui parentis aſi-
nas veſtigando totam oberrat Palæſtinam. Ergo-
ne qui pugnavit nunquam, qui nunquam præ-
fuit, qui dià jumenta egit, jaciendis Iſraëliti-
ci regni fundamentis par erit? Aptiſſimus jam
eſt. Non enim tam lentè trabea, quàm ephod,

contexitur. Samuel dixit ad Saul: Eoce unxit 1. Reg. 10,

te Dominus, ſuper hæreditatem ſuam, in Princi-
pem. Sacerdos non inungitur, ſed inungetur,
quamvis diù fuerit in TLabernaculo Miniſter
Domini coram Heli. Rex perungitur poſt
epulum, ab exploratione pecudis ad regni gu-
bernacula raptim traductus. Dices juventàâ im-
pediri Samuelem, quin Sacerdotio inaugure-
tur. Et quare impuberem Davidem Samuel

Regem inungit? Adbhuc reliquus eſt parvulus, 1. Reg.
& paſcit oves. Et ait Samuel ad Iai⸗ Mitte, I

& adduc eum. Et ait Dominus: Nurge, & unge
eum. Cur ergo obſtitiſſe Samueli primam
pubertatem dicemus, quin Sacerdos initiare-
tur, quàâ retardari Davidis unctio in Regem
non potuit? Suſcitabo mihi Sacerdotem ſide-
lem. Hæc de miniſtrante in Tabernaculo pue-

ro prænunciantur. Mittam ie ad Iſai Beible- : Reg 16.

bemitem: providi enim in filiis ejus mihi Re-
gem. Hæc de Davide nunciantur, etiamnum
parvulo, & ad pecudes ablegato. Tardiùs ergo
deſignandi Sacerdotes, quàm Reges ſunt. Toto
proinde aberrant cœlo, qui ab Aulæis ad cra-
terem nullum è libertis promovent, quin fidem,
moréſque ad temporum geſtorümque lydium
lapidem explorent: deſignatis interea ad Præ-
fecturas Eccleſiæ viris inexploratæ integrita-
tis, quòd eos non Debbora, ſed Michol, ſolâ
ambitionis fuligine candidatos, throno Præto-
ris intruſerit. Non ità ſanè cenſuerunt He-
bræi, qui und impoſitione manuum deſigna-
tum ſibi Imperatorem à Moſe Joſuem regna-

re ſunt paſſi. Joſue verò filius Nun repletus eſt Deut. 34.

Wiritu Sapientiæ, quia Moyſes poſuit ſuper eum .
manus ſuas. Et obedierunt ei filii Irael. At Sa-
cerdos non uno Moſis nutu, ſed ſignis atque
portentis renunciari debuit: deſignatſque Sa-
cerdos eſt Aaron florum, fructuumque prodi-

gio. Locutus eſt Dominus ad Moyſen? Quem ex Num. 17,

his elegero, germinabit Virga ejus. Imperet Jo- 5.
ſue ſolà dexteræ protenſione. At Aaron arcea-
tur ab Arca, niſi arenti & baculo cum floſculis
amygdalæ proruperint, noctis tantùm gelici-
dio ad maturitatem concoctæ. Vincemur ergo
à filiis tenebrarum filii lucis & regni? IIIi reg-
nare patiuntur, quem Moſes renunciat, initiari
Sacerdotem ſine miraculo non laturi: Et nos
aliquando, quamvis rarò, cùm de cooptatione
pincernæ deliberemus poſt luſtrum, hebdoma-
darios, aut ad ſummum menſtruos infularum
candidatos ſtatuemus in ſolio divinitatis?
Nec Aaron Dei colloquio, depreſſione Pha-
raonis, fluctuum reverentiäã, mannæ imbre
celebratus, adolere thymiama umbraticus Sa-
cerdos ſinetur, niſi, renovatis prodigiis, no-
cturno improviſéque Vere Sacerdotio prolu-
dat ſuo: Nos verò emergentes é fæce luti ranun-
culos intrudemus aris, ut, inter columbas &
turtures, non modèò coaxent, ſed ſæviant, Ec-
cleſiarum non Levitæ, ſed portenta? Audi

quanta imperii vilitas apud Eſaiam. Veſtimen- Iſa. 3.7.

tum tibi eſte princeps eſto noſter. Lacernæ ſceptrũ
deferebatur. Lacernæ dixi? Nudatus pallio Jo-
ſeph,

4 Oln

ung.

14

4 A
o,
Cunu
Veuu
anta
m
Eeln⸗
moct⸗
ohal
enlati⸗
rie 41
cis
e hort
, o⸗
bke
&
nven

Peße
egie
Min
livtta
un⸗

une
es,
Enrum
ſtebet!
Phrtegvu
Aphyo
Petetetur
loennane
orlole
E le
Grpin
Plorum
4 Aapl
leno An⸗
üporin
tderu,:
Abar: &
n
ſnre ell
ann Alan
gols reti
Genittete
ctin in
Reg
be, u⸗
⸗ ler⸗
D
Fertrig
nlleret
ig
un non

Dangi
ani
in li
nger,
llo Nit
Nngmng
Andi
esowemt.
Did ing
iden dan
1eſ Oenik
ue,b,
muel n
Cercos ni,
io in N
Acertuem
bermaalhgt
4d Niiie
ejin ni
tur, eiimn
0. Tniide-
legesim l
) Allende
ett, nis
orümtehe
intele alr

lorare ülgt

ſed Mch1

, thom n
(enlkmuk
wannun die
e lolrente
NMin i

Klg
eiguniß
Chumngee e
ſn E
j. Irherb
A Naronit
Cllo en u
1s tummpe
egnins
enuit⸗

6
7
E

N
latun ln

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

ſeph, quod in ſinum Dominæ nobilis transfu-

ga abjecerat, conſiliéque de parandis horreis
dato, ſecundus à Rege vehitur, ex mancipio
Conſul, non hoſtium cæde, ſed inſomnii inter-
pretatione, à catenis traductus ad torquem.

Tanta etiam apud Ægyptios trabeæ infra Ci-

indoctum.

darim exiſtimatio fuit: quos nuſquam reperies
deſignaviſſe Sacerdotem advenam, licet non
Dices, id monſtri ſemel eveniſſe,

tot poſt ſæcula ritè ſacrorum beneficiorum diſ-
penſatione commendatâ. Aio: At ſemel à Da-
vide alieno cubili inuſta macula, jam tot ſæ-

culis & canitur & afflatur nocturnis diurniſ-
que horis in Templorum ommium odeis: Er-

go, quod non rectè actum eſt ſemel cum Cleri-

co, benè ſemper complorabitur. Cannenſis cla-
des, & jugum Caudinum evenere ſemel: at

nunquam tanti dedecoris luctus intercidit.

Et epiſtolam ad Aſaph cuſtodem ſaltus
Regis, ut det mihi ligna, ut tegere
poſſim portas turris domus, & muros
civitatis, & domum, quam ingreſus

fuero.

Aulie?
Frænandi.

Ii olim infrænabantur Prætores à Regibus,
ut ne cæduas quidem diſpenſare auderent
arbores, ſine Aſſueri diplomate. Et quantum
terrarum Perſidem inter & Palæſtinam inter-
jacebat! Attamen interciſam montibus Eu-

phratéque aà Suſis Provinciam ita obtinebat

peteretur.

ARex rigat.

Aſaph, ut de trabibus quoque à Rege facultas
Nunc veròͤ effrænis Præfectorum
licentia non modò Nemæam exſcindit, Principe
inconſulto. ſed ipſis interdum Regnantium ocu-
lis ſubjectas Urbes, iis vel inſchis, vel invitis,
diripiunt & lacerant, fruſtra in regiam po-
pulorum ejulatibus irrupturis. Et epiſtolam
ad Aſaph, ut det mihi ligna. Audin’ in im-
perio Artaxerxis, quo quatuor ſupra vigin-

ti provinciæ, eæque ampliſſimæ, contine-

bantur, ad calculos revocabatur una quoque

arbor: & ſine regiis literis nec trabs ſecaba-

tur in ſaltu, quamvis Pocillatori regio uſui

futura eſſet.

Comparemus, rogo, Joabum
cum Aſaph, & videamus, quibus hic repa-
gulis retineretur, quin ſecurim in pinaſtrum
demitteret, & qu ille graſſaretur licenti
etiam in Regis ſtirpem. Nimirum non procul
à Rege Joab, ſed ipſo penè ſpectante, claman-
téque, ut ſervaretur Abſalon, tribus eum ja-
culis hærentem robori trajecit. Contrà, ità

ſaltui Aſaphus præerat, ut Hieroſolymis per

Veredarios commorantem Suſis Aſſuerum
conſuleret, ſi quas cædi plantas oporteret.

Hiic à regia, regnorum tractu, divulſus fraxi-

num non attingit, quin ſecuri annuat Afſue-

rus: &, invito Rege, ejus penè ſub oculis Joab
inviolatum cæterorum miſſilibus Filium auda-

cter contrucidat. Quis doleat Jezabelis aſtu in-

teriiſſe Nabuthem in Samaria: quando Regum

filii in Judæa à Duce jugulantur, fruſtrà pa-
tre Regeque reclamante? Quibus parſurum
fuiſſe ſylvis Joabum putas, qui Davidis non re-
gnantis modò, ſed triumphantis ſobolem ex-
tirpavit? Aut quem filiorum Aſſueri occidiſſet
Alſaph, à quo ne trabem quidem execari poſſe
arbitratus eſt Nehemias, niſi Regis literis im-
mitteretur in ſylvam cum bipenni? Quibus
ſeſe finibus continet Præfectura, ſi compeſca-
Ethicæ Tom. II.

173
tur? Quos ſeſe protendit in fines Prætura, ſi
permittatur excurrere? Regiam arborem A-
ſaphus non execat. Filium Regis, contra im-
Perium Regis, Joabus interficit. Adeò nihil &
coërcetur facilius, & audaciùs erumpit, quam
licentia Præfectorum. Inhibetur à ramo, pro-
ruptura cæteroqui ad Regum cædes, niſi maturè
reprimatur. Scintilla Prætura eſt, quâ nihil
promptiùs opprimitur, quâque mihil impoten-
tiùs proſerpit; ne urbium quidem ruinis, ſtragi-
buſque in excurſu reſtinguenda; quam ſi preſ-
ſiſſes gliſcentem in carceribus, uno licuiſſet ſpi-
ritu extinguere. Nolo dicas, cohiberi Præto-
res nequeunt, quin eis liceant, quæ hbent.

Sub effœminato id Principe effatum obtinet:

Nam ſi vir eſſes, ſexvirent ſervi, non regnarent.
Sedenim, inquies, Davide quis fortior, cujus
circumactu fundæ Gigantes dejecti funt.
Hoc enimverò maximè angor, quòd ſcilicet
fundibularii Gigantes elidimus, & paludati li-
bertos reveremur. Itäne? Coronamur, ut man-
cipemur? Imperamus Regulis, ut ſubdamur
Præfectis? Nimirum & Flumina plerunque
cùm exundent in campis, latéque ſeſe fun-
dant;, ſata, vineâſque oppreſſura, intra rupium
fauces compreſſa leſe arctant, ſpumiſque &
vorticibus victa ſe fatentur & vincta; victo-
ridmque putant, ſi per anfractus, cuniculôſ-
que ſaxorum relabantur in alveum. Non ità
ſanè cum Centurione agebatur,; qui, ut ſup-
plex ad Chriſtum acceſſit, ità ſervo ſuo impe-
rare ſe teſtabatur, nullà tergiverſationis, mo-

ræque formidine. Habens ſub me milites, & Matth. 80

nes inflectit Centurio: & rigent coram Regibus
virgæ; cumque Decurioni ſubdantur cataphra-
Chi, reveretur Princeps prætextatos. Timent
Auguſti, quos evehunt; & Libertinus oblu-
Ctatur Cæſari, quem nec Scythæ terrerent.
Sapienter propterea Regem Sponſa cum malo
comparavit: Sicut malus, inquit, inter ligna
ſylvarum: ſic Dilectus meus inter filios. Nam
Arborem, quam non turbines, non grandines,
non flumina convellunt, teredo ità erodit, ut
abſumat. Suam contra ſe peſtem & peperit
Arbor, & educat; Boreæque obluctatur, ut ex
ſe partà tandem carie exedatur. Ità ſanè agi
dolemus cum Principe, quem exterorum cum
blanditiis, tum minis nihil infractum, Liberti,
ſeu Pincernæ, dejectum ſuſurro demiramur.
Nec Phocæ quadriremem Tiberii remis au-

riſque impulſam inhibere potuiſſent, quam re-

mora, maris ludibrium, non modò repreſſit
à curſu, ſed mediis in fluctibus tanquam ſa-
xum defixit, nullis neque flatibus neque re-
migiis procurſuram. Pudeat non tam moræ⸗
quam probri. Ergo & in pelago aliquid eſt, quod,
