Ge284_fol-2
author: Oliva, Giovanni Paolo

N 1245 11630987 021

IIIEIIIIINIIIII .

U8 Tübingen

—

OANNIS PAULI

IVA

E SOCIETATE IESU.

N SELECTA SCRIPTURE LOCA
EIHICARUM

COMMENTATIONUM

TOMUS SECUNDUS.

INESDKRAM.

NOVA EDIIIO CCVRATIOR ET EMENDATIOR.

W

—

avilton FE.

CO LONI,

Sumpt. F RATRUM DE TOURNES.

M. D CCXLIV.

n .
VCon
olll

UUN, P
er
rn In
nun aiinhn
deting
UuEfex A
Munn ha
ercuden
ulre,
miun
en n
Adem
trnid,
r orun
Uini, ſe
r ecengun
Wonniucn

1d

Einenti-
gtken
DEhliti
eun tem
aid W

2212 1eeeeeeen
DRI‚-VIILEGIVU M
SACRE CESAREAE MAIESTATIS.

EOPOLD US Divina favente clementia Electus Romanorum Imperator
ſemper Auguſtus, ac Germaniæ, Hungariæ, Bohemiæ, Dalmatiæ, Croa-
tiæ, Sclavoniæ, & c. Rex; Archidux Auſtriæ, Dux Burgundiæ,
Styriæ, Carinthiæ, Carniolæ, & Wirtembergæ, Comes Tyrolis &c.
Agnoſcimus & notum facimus tenore præſentium univerſis. Quod
cùm nobis Honorabilis, Doctus, Devotus, nobis Dilectus R. P. JoANNES PAULUS
OLIVA SOC. Jus Præpoſitus Generalis decenter expoſuerit, quem in modum Is
varios Commentarios in Sacra volumina à ſe latino ſermone conſcriptos in lucem
edere, eoſque JoANNIS ANISSON Bibliopolæ Lugdunenſis Typo in forma folii
concredere ſtatuerit; vereatur autem, ne, quod ſæpe fieri ſoleat „alii quoque tur-
pis lucri causà eamdem editionem imitentur, ſeque laboris juxta ac conſtitutum
ſuum Typographum impendii fructu fruſtrentur, humiliter upPlicandn ut eum ad-
verſus ejuſmodi fraudulentas molitiones Privilegio noſtro Cæſareo Typographico
præmunire clementer dignaremur: Nos ejuſmodi precibus uti æquis benigne an-
nuerimus, prout per præſentes annuimus, ac proinde omnibus & ſingulis Biblio-
polis, Iypographis, ac Bibliopegis, cæteriſque quibuſcumque, rem ſieu negocia-
tionem Librariam exercentibus ſerio ac diſtricté, idque ſub pæna quatuor marca-
rum auri inhibemus & vetamus, ne eorum quiſquam intra ſeptennium proximum
ab editionis prima die computandum, præfaros Commentarios præter dictum
JOANNEM ANISSON intra Sacri Romani Imperii Regnorumque & Dominiorum
noſtrorum hæreditariorum fines in ſimili, vel alio modo, aut forma ex toto „ vel
parte recudere, vel aliè recudendos dare, aut alibi impreſſos invehere, aſportare,
venundare, clàm, vel palàm diſtrahere præſumat; ſi quis verò ſecùs faciendo
Privilegium hoc noſtrum ſpernere, negligere, violare, aut tranſgredi præſump-
ſerit, eum non ſolùm ejuſmodi Libris perperam quippe recuſis, & addustis,
quos quidem ſuprà nominatus Bibliopola, ejuſque hæredes ubicumque locorum
deprehenſos, vel propria authoritate, vel Magiſtratus loci illius auxilio ſibi vin-
dicare poterunt; de facto privandum; ſed & pœna prædicta quatuor marcarum
auri puri, fiſco noſtro Calrco fraudis vindici pendenda decernimus irremiſſibili-
ter plectendum, dummodo tamen ejus Privilegii noſtri Cæſarei renorem ad publi-
cam omnium noritiam in fronte impreſſum exhibeant, & ejuſdem quaterna ad
minimum exemplaria propriis Bibliopolæ ſumptibus quamprimum ad Cancellariam
noſtram Imperialem, aulicam tranſmittantur. Mandamus proinde univerſis ac ſin-
gulis noſtri & Sacri Imperii Regnorumque & Provinciarum noſtrarum hæredita-
riarum ſubditis, cujuſcumque ſtatus, gradus, ordinis, conditionis, dignitatis aut
Præeminentiæ exiſtant, tam Eccleſiaſticis quam ſecularibus, præiertim verò iis qui
ſin Magiſtratu conſtituti, vel proprio, vel ſuperiorum ſuorum nomine & loco,
viris & Juſtitiæ adminiſtrationem exercent, ne quemquam Privilegium hoc noſtrum
Cæſareum temerè & impunè tranſgredi, aut violare patiantur, quin potiùs contu-
maces, quos compererint, præſcripta pœna aliiſque modis coerceri curent, qua-
tenus & ipſi eamdem mulétam evitare maluerint. Harum teſtimonio Litterarum
manus noſtræ ſubſcriptione munitarum, quæ dabantur in Civitate noſtra Viennæ
die 2. menſis Novembris, anno milleſimo ſexcenteſimo ſeptuageſimo ſexto, Regno-
rum noſtrorum Romani decimo nono, Hungarici vigeſimo ſecundo, Bohemici verò
vigeſimo primo.

LEOPOLDUS.

V. LIOrOLDUS GUILLELMVUS Comes in Kinigſeggs.

Ad mandatum Sac. Cæſareæ Majeſtatis proprium.
CHRISTOPHO. BEVER.

J SUMMA

* ☛

SUMMA PRIVILEGII A CHRISTIANISSIMO

Galliarum Rege conceſſi.

UDOVICI XIV. Galliarum & Navarræ Regis authoritate ſancitum
eſt, ac patentibus literis cautum, ne quis in Regno ſuo, aliiſve locis
ditioni ſuæ ſubjectis, intra proximos annos viginti, à die impreſſionis

dendoſque quovis modo & ratione curet libros qui inſcribuntur, R. P.
JoXANNIS PAULI OLIVE, SOC. JFSOU Præpoſiti Generalis Commentationes
Ethicæ in ſelecta Scripturæ loca, & Stromata ex Divinis Scripturis, præter dictum
R. P. JOAN N E M PAULUM OLIVAM, aut illos quibus ipſemet conceſſerit; pro-
hibitum inſuper eadem authoritate Regia omnibus ſuis ſubditis, eoſdem libros ex-
trà Regni ſui limites imprimendos curare;, vel quemquam ubicumque fuerit, ad id
agendum impellere ac inſtigare, ſine conſenſu Eorumdem, idque omne ſub mulcéta
librorum, alüſque pœnis majoribus originali diplomate contra delinquentes expreſfſis.
Datum S. Germ. in Laya, die 29. Decembris 1677.

Ex mandato Regis dignatum

JUNQUIERES.

—

REVERENDISSIMUS P. JOANNES PAULUS OLIVA, Jus ſupraſcripti Privi-
legii ceſſit JOANNI & JacCOBO ANISSON, & JoANNI POSUEL, Biblio-

polis Lugd unenſibus.

9
Ny 7
E;

SNNR

W

D
4
.

primæ inchoandos ac numerandos, excudat, vendat, excudendos ven-

te nt
inprelen
dendcnt

Duntur, N

ninenm.

Drater k
ncellettin
ten ihn.
em Hha
de ſetit
mne lahnl
enezenne

RLS

Unlcrini
0SCtI, M

—EE””ẽ

E
—

PAULI

E SOCIEIATE JESU-⸗-
— INSELECTA SCRIPIURE LOCA
ETHICE COMMENTATIONES.
TOMUS SECUNDUS
I N ESDRA M.

EXx CAP. I. IL. I B. I. ES D RX..

Inn anno primo Cyri Regis Perſarum.
ſuſcitavit Dominus ſpiritum Cyri Re-
gis Perſarum: & rraduxit vocem in
omni regno ſuo etiam per ſoripturam

dicens: Hac dicit Cyrus Rex Perſa-

rum: Omnia regna terræ dedit mihi
Dominus Deus cœli, & ipſe præcepit
mihi, ut ædificarem ei domum in Je-

ruſalem.
WNSUDEAT Chriſtianos,
Rer prove- , vel Præiules, vel Præpo-
Lecle- ſitos, vel Abbates, nec
am. /ultimo aliquando admini-
Templori⸗ , ſtrationis ſuæ menſe, de
fundæiores. ſarcienda Dei domo cogi-
Eieleſiaſti. taſſe, cùm Perſarum Rex,
ci redditus. primo regni ſui anno,
Spiruualis Templum Domino mo-

Sr3 «. liatur. Qua ſanè in re Abeli Cyrum compara-
“. verim, vel etiam eam tantùm ob cauſam prætu-
Preeraßi. lerim; cùm uterque primitias obtulerit Domino,
ati. ille gregis, hic regni. Quis non miretur in chla-
Exempi Myde, quod fruſira plerumque quæret in Ephod?
We. oleo autem, quòd tantus Princeps, ad reparan-
. dam Dei Domum, excitatus non fuerit aut pre-
cibus, aut exemplo ſervientis Babylone Iſraelis!
4 verùm cuùm captivorum & lingua frigeret, & vita,
1. Ethicæ Tom. H.

non contineat. Nihil penè ſanctius, quàm præ-
conceptum Dei ſpiritum propalam profiteri, ut

Dei ſpiritus in corde Regis æſtuavit. Qui non di-=
ſtulit conſimum Domini, ſed ſtatim litteras dedit
ad omnes imperii provincias, tům ut promptiùs
Dei mandatum impleret, tum etiam ut iis litteris;
quaſi quodam obſide fidem ſuam oppignerarer, à
qua reſilire in poſterum non liceret. Placet pro-
fectò utrumque in Rege conſihum; ſcilicet feſti-
natum opus, & operi ita addicta mens, ut litte-
rarum publicatione omne ſibi & moræ & poni-“
tentiæ periculum præriperet. Errant profectèò ii, SFad D-
qui Nicodemo propiores quàm Cyro, clandeſti- gctit.
na de pietate Conſilia meditantur. Niſiea, quzxz
moliris, exponas, citò à propoſito abducêris, cůùm Perſeverà:

5 . . . . tia unde
pudoris anchora fluctuantem tui cordis cymbam oriatur.

deinceps pudeat, transfugiendo, datæ fidei deco-
xiſſe. dir Magaalona, ut cognovit, procubuit:
quo mentem ſuam, publicatione illà doloris, ad
Poenitentiæ ſtadium decurrendum obligaret. No-
lo te, margaritarum in morem concreſcere, quæ
latendo ita denſantur in gemmas, ut cùm nuliam
oſtentatione ſui excitaverint ſpem, non rarô in
ſpumam evaneſcant. Eris tanquam lignum, ſi
Davidem audis, quod, cùm floruerit, non auder
conceptam de ſe ſpem fructuum raritate deludere.
Qui ſuo tantum in corde viruit, ſi liber, floret;
ſi tædet, projicit corticem, foliaque. Stimulus
ad operis complementum eſt operis publicata in-
choatio. Meritò proinde Cyrus, quod meditatur,
exponit, contraque ſe teſtes ſtatuit litteras ſuas.
In anno primo Cyri Regis Perſarum, ut comple- gvzye
retur verbum Domini ex ore Jeremixæ, ſuſcitavit Deo felik.
Dominus ſpiritum Cyri. Impeliru à Deo Cyrus
20

4

2 Oliva

Rermini- ad reparationem Templi, non tam quòd Deo
Por ſus opus ſit domo, quam ne Prophetæ ejus effatum
Saperiy inaneſcat. Non gloriæ ſuæ ſolàm proſpicit Domi-
major ſape- us, ſed famæ quoque conſulit ſervi ſui. Quaſi dice-
nupe, og Tet, Excitetur Lemplum, non ut mihi litetur, ſed
rei & iuea- ut Jeremiæ Verba compleantur. Diſcant hinc Prin-
zur. cipes, quàm ſtudiosè curandum ſit, ne Præfecto-
rum ſuorum & molitiones, & verba deſpuantur.
Audeo dicere, in aliud fortè tempus domus ſuæ
Deus reparationem diſtuliſſer, niſi eam Jeremias
prephetaſiet. Uſque adeò emtendu Principibus eſt,
ut miniſtrorum dictis authoritas concilietur even-
tuum ſubſignatione. Cogor hic iterum lugere, tot
circumfuſum Hebræis Cyrum, nullius aut prece,
aut vultu, ad pietatem excitatum. Quàm vereor,
ne Babylonicam Iſraélitarum ſteriliratem Romana
interdum reparet infœcunditas. Quis ex advenis,
qui in patriam ex Urbe regreditur, ſe melior ſan-
cCtiorque, hauſit ſpiritum compunctionis ex contu-
bernio Quiritium? Quem deſignat ſatorem innova-
Eremplo tionis ſuæ? Væ nobis, ſi ſaxa deforent, & lapides
eſte. non clamarent. Micat ex cineribus ignis, & nemo
Deo viveret, niſi ſanéctorum cadaveribus advolve-
retur. Quæ omnia utinam ad Cœnobitas transferri
non poſſint. Quis ex iis, qui nobiſcum verſantur,
etiam cùm ad meliorem frugem ſe recipit, exem-
plo, aut voce noſtra, abductum ſe fatetur & coœ-
Familiari. no? Uai debert Deo innovationem ſuam. Ut enim
es en a- ſtipatus Iſraëlirarum tribubus Cyrus à Deo tan-
eularibuu. . . . .
tùm excitus eſt ad Templi extructionem: Ita hi,
qui nobiſcum agunt, receptui ſi fortè canunt inter-
dum, id præſtant non noſtro claſſico, ſed Dei lituo.
Teædet me ſanè ſterilitatis portentoſæ. Æquori conh-
ferri nollem, in quo madet nauta, ſititque. Ex-
ſcenditur & Navi, ut, quibus Mare exundat, latex
potum ſubminiſtret. Ut ferveant, alumni noſtri
libros evolvunt, cùmque vox viva quotidie per-
ſonet nullo compendio, frigentibus librorum cha-
racteribus recaleſcunt. Recordatione veterum Re-
ligioſorum incenduntur, cùm in cœtu noſtro torpeſ-
cant. Segnius irritant animos qui oculis ſunt ſubje-
cti, quam qui per aures immittuntur.

Hæo dicit Cyraus Rex Perſarum. Omnia
2σα ,„* JaIir b, D☚ 12c pe,
Tegna terrz aodit münt Pomenis Beru

O ipſo pracepit miht, ut Adfοa-

&
rom ei domum in Jruſalem.
at . Oane armis ſuis Babylonios edomuerat? cur
Piſſerentia ergo delatum ſibi a Deo regnutm profite-
ſui. tur? Nimirum etiam cùm bellaveris, vincit in te
Deus. Quod ſi hoc Cyrus affirmat, quid ſuperbiunt
uis cii. Conſignata capita patibulo Salvatoris? Et ſurrexe-
vio. runt Principes Patrum de Juda & Benjamin, & Ja-
Spir itualia

caterispræ-
ferenda.

vit ſpiritum, ut aſcenderent ad ædificandum Tem-
plum Domini. Ut video, cùm Cyrus indulſſet, ut
quiſque in Jeruſalem aſcenderet, ad ædificandam
BnAn Dei domum, non otnnes aſcenderunt: Verùm ple-
rique maluerunt Babylone ſervire in compedibus
Cyro, quàm Deo Hieroſolymis cum pileo mini-
ſtrare. Uſque adeò tædet nos libertatis, ſi Domino
milirandum ſit; nec pudet, pigetve ſervitutis, dum-
modô abſimus a Templo. Putas aliquem reman-
ſurum Baby lone fuiſſe ex filiis IHrael, ſi exſlructio
indicta fuiſſet Hieroſolymis, non Templi, ſed Thea-
tri? Feſtinaſlet ad choreas cœtus univerſus; ad
Templum verè Principes & Levitæ, & omnis cnujus
Deus ſitſcitavit ſpiritum. Nota humani cordis lan-
guorem, vimque expende, atque neceſſitatem di-

Gratia . 1 2
vinæ gratiæ. Ulhròô à Cyro libertas obtruditur cap-

Dei.

cerdotes, & Levitæ, & omnis, cujus Deus ſuſcita-

tivis; & tamen, cum hinc Babylon catenis ob-
ſtringeret commorantes, hinc Jeruſalem redeuntes
exciperet oſculis, ii tantum prætulere compedibus
palmas, quos Deus ſuſcitavit ad iter. Ergo ſi ita
enervis eſt humana mens, ut neque ad moni-
lia propendere poſſit ex ſeſe, putas ei, ſine Dei gra-
tia, Chriſti Crucem placituram? Nequeunt ſns vi-
ribus faſtidire catenas, & ſine Deo clavos & gladios
complectentur? Excitandus à Deo ſpiritus eſt, ur
præferat cophinis phialas: & putas imbecillitatem
tantam ultrò cruciatibus adhæſuram? Niſi fortè Haznas
dicere mavis, conſuetudinis vim tantam eſſe, ut elna.
afluetas vinculis dexteras nec delata libertas alli. Jamaf.
ciat; libeatque conſiſtere vel in luto, & fuſite,
quàm tranſmigrare ad thura, & luterem.

Rex quoque Cyrus protulit vaſa Templi
Domini, quz tulerat Nabuchodonoſor
de Jeruſalem, & poſuerat ea in Tem-
vplo Dei ſut.

On modè ad reparationem Templi Domini Eeelekaßi.
Iſraëliras Cyrus cohortatur, verum profert νdius.
de theſauro ſuo nova, & vetera. Facile eſt, litte- be
ras dare de divino culiu amplificando. De veſtia- Templo-
rio autem gazam eruere, eamque aris, & Templo um orna
impendere, paucorum eſt. Unus Cyrus & chara-
cteribus, & ſupellectili Dei gloriæ ſubiervit. Quam Eicleſßa-
vellem, ut Regem Præſules imitarentur, diſcerent-Mici dece-
que à batbaro Sacerdotes, opus Domini fruſtrà vo- s"nden.
cibus promoveri, niſi, ut papyrum characteri-
bus opples, ità Arcam auro, ſericoque exitanias. Saperio⸗
Sonora vox Sacerdotis eſt, ſi promat è ſoriniis ga- “D exem.
zam, ut depromit ex ore periodos. Cæterum lan- “
guet cohortatio de reparando Templo, ſi, dum ſcri-
bis extruendas Deo aras, tibi AXyſios & Thermas
arcChite Ctaris. Miror autem Nabuchodonoſaris con-
tinentiam, qui ſublatas tantas opes & Templo, non
ſibi, ſed Deo ſuo addixit. E Templo in Templum
tranſtulit, magnâ Chriſtianorum Ducum, & mi Templ-
litum exprobratione, qui ſacris linteis pro mappis rum profe-
abutuntur, nec rarò in cyathos, patinaſque, Calices, 1αα.
Pyxideſque, non modè reclamante cœlo, ſed orco g. leſahi⸗
ipio cohorrente, convertunt. Videas paſſim ſtola- ca Juriſdi.
tos equos hinnire, quibus pro ſtrato Pontificum S
veſtes imponunt. Abeunt in frœna cingula: & lin- 6
teis, quibus Chrilti ſanguis abſtergebatur, nares e-
munguntur. Id ſanè à Catholicis cohortibus non
peragi ſcio. Sed cur in hæreticis Legionibus nobiſ-
cum mixtis, aut diſſimulamus, aut laqueo non pu-
nimus? Univerſique, qui erant in circuitu, adjuverunt Iuxus.
manus eorum in vaſis argenteis, & aureis, in Jub- Templo⸗
ſtantia & jumentis Nuſquam opulentia, niſi cum vua-
de excitando Templo agi cœpit. Pannoſa ubique Xiuerno.-
captivitas cernebatur: tamen in Dei cultum pro- er li⸗
diit è& fſuturis aurum, nulluſque non dives extitit
Deo ſuo. Nos, & contrario, ſi perſonata luxuries
velitare in circo debet, vel jumentorum ungu-
las metallis inſternimus. Ubique villi, ubique ſuc-
cina, ubique cum gemmis aurum. Quod ſi far-
cienda ſit pervetus Avorum ara, Filiarum cata-
logum teximus, agrorum ſterilitatem cauſamur,
bellorum impendia obtendimus, quique Lucul-
lum in ſtadio ſuperavimus, in reparatione A ka-
ris Irum mentimur. Nobis certè diſſimiles Iſrae-
litæ, qui, ut habetur hic capite ſecundo, cuùm
de Compede Hieroſolymam aſcendiſſent, urbem-
que univerſam fuperiori Chaldæorum bello pe.
nè deletam reperiſſent, omninò exſtruendarum di/fßcin.
ſibi domuum non modèô non anxii, ſed ita im- Tum Iu-
memores, ut de eis nec egiſſe ferantur, nec cogi- Tuxss fa⸗
taſſe; éricarun.

ſ.. Lhhe⸗
4/
xtins

lfu/

n ſoum
gis
E hir

io

ne 5

gige

terdtm,
n lelcizt
Aerdores
Ulncegen
keau
Alenpli
RalAna
1Nöhntte ge
lr ndon
Eene
n Aunns:
käühti
Cenni e
l. elen
din
kengſe,

tenid dr
redenne-
Onpeätbe
goſ i

dan eſthun
lberAd NA
0, & ck,

tem.

4,a Iing
Achudin,
ea in ler.

empl Dnii
verum Plne
aclk el e,
do. De el
6, & Inpe
4
Vrus Echrr
blernie rs
ntur, logert
ninifalran
um characer
re eöinnuis
Ateſaimningt
6.Czenunkn
lol duntt
os & Thens
donolerter
8eTenphyn
lo n Tendle
Docum, n,
neis onſi⸗
aſdte
ecEelo, A n
Eisklin ſit,
ano Duffun,,
ucnglelr
8 Cokolibis
legeihumci
Uthereoocnne
titteliumt
areizi ,i,
Olegna, Min,
Panncle ,

7

Deiculunft.

nob Gires
etlonats j

pemtorun 4
in

un. C.

1, Hhumd

tnen dulii

epaleen
6 imial⸗

in Cap. II. Lib. I. Eſdræ.

Zenplo, falſe; quicquid Babylone avexerant, munifſicen-
rum ornna- tiæ Temnpli Domini detulerunt. Spontse obtulerunt
S in domum Dei ad exſtruendam eam in loco ſuo.
Necundum vires ſuas dederunt impenſas operis au-
ri ſolidas ſexaginta millia, & mille.

EX CAP. II. LI B. I. ESD R X..

Filii Hobia, filii Accos, filii Berzellai,
qui accepit de filiabus Berzellai Ga-
landitis urorem, & vocatus eſt nomi-
ne eorum: hi quæſierunt ſeripturam ge-
nealogiæ ſuæ, & non invenerunt, &
ejebti ſunt de ſacerdotio.

Libyi Sa. 61 tanti conſtirit genealogiam neſciſſe Parentis

ſii, quæ; obſecro, ſupplicia pariet ignoraſſe
dain Deum ſuum, ſuumque non reſciſſe & coœelo genus!
Zerbun Porrô quis mortalium cogitat aliquando unde

Pes „a hauſerit ſpiritum, cujus ſit ſtirps, quem habeat
Chriſtiana. Parentem verioris, ſanctioriſque vitæ? Plane ſi &
Predaki- Sanctuario pellitur, qui ſeriem avorum non callet;
Seiseia Qqua tatione Sancta ſanctorum in Regia bearitatis
neceſſaria. ſubibit, qui generationem, non verbi modèò, ſed Chri-
Tdcte ſti ignorat, cùm familiarum penè omnium peni-
Saera, tiſſimè noſcat & ſucceſſiones, & origines, & pro-
Eecleſßaßi- pagines? At cur hi maximè puniuntur, cum non
de reeS. ioli de genere, genteque ſua dubitaverint ² Wam &
Sacerdytes. Mi, inquit, qui aſeenderunt de Thelmala, Thelhar-
Reele A. ſa, Cherub, & Adon, & Emer- & non potuerint
exempla, indicare domum patrum ſuorum, & ſemen ſuum, ie-
de rum exIſraél eſſent. Ut vides, cùm hi compares ſint
renda, in Critnine, haud tamen ſupplicio pares ſunt. Nimi-
rum fii Hobla non ſolùm adlegi debebant inter

Tribus, ſed etiäm inter Levitas cooptari. Et de fi-

lüis ſacerdotum, inquit, illii Hobia, flii Accos. Quis
autemn nefciat inveſtiganda accuratus eſſe, quæ
ad ſacerdotes ſpectant, quàm quæ ad vulgus. Non
conſtat de genere filiorum Emer? Negligentia non
placet; pergunt tamen cumn tribubus ad excitatio-
nem Templi. Filii Hobia addubitant de genealo-
gia ſua? Amandentur ex atrio. Non enim agimus,
an laborare debeant in reparatione domus, ſed an
poſſint in domo præcingi Ephod, & adolere thus.
Quod ſi generis incertitudine ſacerdotio exci-
dunt Aaronis: qua ratione ſacerdotium invadunt

erdines Melchiſe lechi, quorum vix ſcitur genus, & mores?
i. ſcientia verò, vitæque probitas prorſus neſciun-
tur. Quiſquis togam coëmit, altaribus admé-
vetur. Vellem, ut nomina cooptandorum co-
ram Epiſcopo recitantur, ita avorum, ipforum-
que res geſtæ toti Clero, ante promotionem, vul-
Tedtio Sa. Sarentur. Tu verò exillimas, ſuam ſcire genea-
Saskern- logiam Sacerdotem eum, qaui ſi Neemiam au-
decß ple. diat, dubitat Macedo-ne fuerit, an Perſa: qui,
rmgue. evulgato Baruchi nomine, quaſi prodeuntem ex
Savien: C antipodem ſciſcitatur: Qui ſi Mara, ſi
Se,"i Ramata, ſi Abiathar exaudiat: quaſi ſpectatis in-
Viri &r. viſis hactenus monſtris expalleicit. Ne muha:

quantam ſui in Deo generis ſcientiam illi affuifſe
Putas, qui Goliæ excidium, & revulſos perlegens
à² Sampfone poſtes, percontatus à quodam elſt,
quinam foret is liber, cui tanta fuberat varietas,
ſanctitaſque facinorum? Et tamen non Acolythus,
ſed vitatus, cùm ſyrma traheret, ignorabat Bi-
blia Sacra. Notandum autem eſt, cùm, hoc capi-
e, quadraginta, & duo millia, & ſexaginta
ſopra trecentos recenſeantur ,„ de nullo dicitur,
Juod uxores duxerit, exceptis his, qui, cum filii
Ethicæ Tom. I.

Sacerdotum eſſent . genea logiam ſuam negſexe-
tunt, ac propterea ex albo Levitarumn expuncti
ſunt. Pudet vulgares è plebe viros uxores ita duxiſſe. Er-leſtaftt
ut vix ſciatur, an duxerint: Sacerdotes verò it⸗ ſennatata⸗
nubant, ut eorum ubique nuptiæ pervulgen tur? Taaurias
Quod quidem probrum Sacerdates Chriſti non
dedecorat, qui in Latina Eccleſia cubant in Lilio.
At in iis, quæ illis cum vulgo communia ſunt
ita metas omnes plerumque tranſgrediuntur, ur
nihil apud eos ſine ſtrepitu fi t. Lautius, quam-
vis rariſſimi, conant, munificentius ædificam;,
ſumptuoſiùs incedunt. Nihil in perpaucis reperies
mediocre, niſi ſcientiam, probitatem, & tonſuram-

Omnis multitudo Juaſi unus, quadra-
ginta duo millia trecenti ſexaginta :
eaceptis ſervis eorum, & antillis, qui
erant ſeptem millia trecenti triginta ſep-
tem: Er in ipſis cantores, atque can-
tatrices ducenti.

Uis non miretur in tanta diſparitate condi- Taie
QC tionis, ætatis, & ſexs, tantum animorum
conlenſum? In multitudine tanta cor unum? Et
quidem unio difficihùs retinetur, ubi unà omnes
conveniunt, præſertim ſi iter agatur, ipſius occa-
ſione peregritiationis novis ſubinde enaſcentibus
diſcordiarum ſemimibus. Facilins, felicilſque pax Peregrins:
ſer vatur, ſi quiſque ſibi vivat, & quò magis
ſejuncti ab invicem ſumus, eò magis affectibus
jungimur, omni fublatâ ſuſpicionis, atque ama-
ritudinis radice. Hi tamen in ipſo itrinere unum
ſunt, quia unum omnes, eundemque ſibi itineris
ſcopum præfiverant. Etenim ſola Temph reparatio
ommium voluptas,; & felicitas erat. Creſcit con. Pankentia
cordiæ hujuſce pretium ex eo vel maximè, quòd Mistæ
non ſine ſecuri, & virga iter confectum eſt.
Nam Filii Hobia, fili Accos, cùm genealogiam
ſuam non probaſſent, ejecti ſunt de Sacerdotio.
Et dixit Atherſata, ut non comederent de Sancio
Sanctorum, donec ſurgeret Sacerdos doctus, atque
perfectus. Non ſuſpenſi, ſed violenter ejecti de Sa-
cerdotio ſunt; & quidem cum Judex, qui probè
cauſam cognoſceret, non adeſſet. Siquidem doc- Sreinas
tus atque perfectus Sacerdos expectabatur, ut ſur- 17 Sace⸗
geret, non autem conſidebat, ut præeſſet. Er tamen, ſ. Eee⸗
tarn levi de cauſa, tanto dejecti gradu, nullo pro
tribunal ſedente aut perito, aut perfecto Sacerdote,
fili Hobia non indignati ſunt, non à multitudine
receflerunt, ſed depreſſionem ſuam æquiſſimo ani-
mo ferentes, ità cæteris cohæſere, ut quadra-
ginta & duo millia Vir unus dici poſſet. Omnis
multitudo, quafi unus. Porrô multitudinis tantæ
modeſtiam quis non miretur? Quadraginta viro-
rum millia vix ſervorum ſeptena millia poſt ſe
trahebant. Apud nos eques unus unam ducit fa-
mulorum decuriam. Nam Duci centuria non ſuffi- ervis
cit. Neque putes aſcendentes à captivitate panno-
ſos mileréſque extitiſſe. Nam ex fupellectili, quatn
reparandæ domui Domini dependerunt, non er-
rones, ſed primarios fuiſſe viros intelligimus. Obtu-
lerunt etnitn auri ſolidos ſexaginta millia, pluurimum
argenti, & veſtes Sacerdotales centum. Et ſurre-
Nerunt, inquit, Principes Patium de Juda & Benja-
min, & dacerdotes, G Levitæ & ommnis onjus Deus
ſuſeitavit Spiritum, ut aſcenderent ad ædifcandudn
templun Vomini, quod erat in Jeruſalem. Eg Eucasi dia
quo ſanè Textu non modòô perſpicimus „non ex exploranas,
gregariis cCoactam fuiſſe multitudinem illam ,cui
tam exiguus ſervorum manipaulus ſaris fuit: Ve-
füm etiam fontem concordiæ tam miræ, tämque
A 2 conſtantis

Liaxus

Cap. I. 67

Oliva

conſtantis probè comprehendimus. Etenim alcen-
Te einrs: derunt omnes uni intenti Templo excitando, tan-
Raßicis ve- umnqu aſcenderunt, quorum Deus excitaverat
ra. Spiritum, ut ad ædificendum aſcenderenr. Nemo
prolfectus eſt Babylone, ut compedes evaderet,
Huentiofe nemo ut partiatn reviſeret. Nullum aur vagandi
prurigo pellexit, aut abeuntis cognati deſiderium
Gleria Dei abduxit. Unum Dei Templum magnes omnium
major tan. fuit. Quid? quòd non Regis edictum, non Levita-

Rasm. . . . . .
rum monita, non Principum exempla aliquem Ba-
bylone Hieroſoly mam abſtraxere: veruùm quorum
Spirirum Deus ſuſcitavit, ii tantùm profecti ſunt
Tyroci. in Palæſtinam. Et ideo Templum Dei citò inchoa-
nmium. ri, & quàm exactiſſimè perfici potuit. Quanta,

quæſo, ſolitudo in clauſiris foret, ſi in eis hi tan-
tuùm remanerent, quorum Spiritum ſuſcitavit
Deus, quoſque unum excitandi Templi ſtudium è
paremum ſinu abduxit? Namque alium interdum
laborum tæduit, & cophini: alii aliquando nobi-
lium contubernium, paratâque ſine curarum æſtu
annona arriſit: hunc fort Avunculus in Monaſte-
rio primas allexit: illum non rarò ſcientiæ conſe-
quendæ fulgor pertraxit. Hinc eſt, quòd reparatio
domus Dei tot ante ſæculis fehciter inchoata, ne-
gligitur infehciter pariter, & probrosè. Qu enim
Templum Deo excitent, qui clauſtra cùm ſubirent,
ne de Dei Templo quidem cogitarunt? Et in ipſis
cantores, atqué cantatrices ducenti. Magna Reli-
gio, ſi ut pſallerent, ducebantur: ſummum ne-
fas, ſi trahebantur, ut Muſas inter, & Satyros laſ-
civirent. Ergo, cùm Templum reparaturi aſcenda-
tis, Cantatricibus obvallamini? Et qua ratione in-
ter compedes, & cophinos vel illis canere libuit,
vel vobis licuit concinentes audire? Habet, ut vi-
deo, & Euphrates Syrenes ſuas, quodque mirum
eſt, quibus captivitas excantetur: quoſque ex Eu-
phrate transferant Sacerdotes in Cedron. Et ſanè
alligatus cum ſociis Ulyſſes Syrenas effugit: Iſras-
litæ, etiam compediti, irruunt in Syrenas Exaudiri
Syren potuit in tanto ſiridore catenarum. Nec in-
fulis, nec vinculis arceri potuit lues cantatricum.
Famiiari. .ituantes pariter & litantesSyrenibus intenderunt.
as eum Nec deſunt, quamvis rariſſimi ſint, in Chriſti do-
mulieribus 3 . . H .
nimz, InO Sacerdotes, & Levitæ, quibus, cum David
mali Spiritus excantator non placeat, ita placet cum
Cythara Eurydice, ut Orpheos ſeſe contuentes ſe-
cum pertrahat ad ſiy gem. Surgunt has inter cytha-
ras Thebæ imerdum, ſtupris, inceſiiſque ſtru-
ctum Amphitheatrum. Et quantum Impudicitiæ
Regia inter lyras, & organa afſurgit, tantum de-
creſcit Chriſti dornus & atrium. Abierat ex Eccle-
ſia tanta hæc olim peſtis, citò tamen reducta poſt-
liminio eſt, tanto Reipublicæ Chriſtianæ incom-
modo, ut nec infulæ tutæ ſint à præſentiſſimo ve-
neno. Natat aliquando in Chriſti ſanguine Syren,
non modò Crucifixi adipata medullis, ſed tam pro-
caciter impudens, ut Pactolum dedignetur, niſi
ſubſultet in Jordane. Videas ex Dei arca parari Sy-
renibus cymbam. Videas cum Aaron Melchiſe-
dech vinum, & panem offerentes aſſertoribus Go-
morthæ. Quid plura? Tacet David in ore Sacer-
dotis, ut in aure Sacerdotis inſonet Raab. Dicitur
Can. 2. 14. Paſſim non Columbæ, ſed Upupæ, Sonet vox tua in
auribus meis: vox enim tua dulcis. Cur? Fortè quia
pſalmorum recordatione ad luctum excitat? Au-
di . Et Jfacies tua decora. Allicit non tam lyra,
quàm vultus: & quò magis concors eſt cythara,
eòô diſcors magis fit mens. Solvit enim affectus,
qui fides tendit. Nos veròô Iſraélitis inſultavimus,
ut Chriſtianos carperemus. Neque enim ſimile ve-
ro eſt, Cantatricibus ad illecebras uſos Babylone
captivos, ſed ad pſallendum eas cum cantoribus

Poc atio ve-
ligioſa à
Deo tan-⸗
tzum ſit.

Mußica.

Cantatri-
cæs.
Caſtit atis
ciara.

erudiiſſe. Hac de cauſa adduxere eos, cum ad ſa-
crificandum Hieroſolymam proficiſcerentur. At,
inquies, in terra aliena Dei canticum non caneba-
tur. Hinc præcipuè Ifraélitarum pietatem com-
mendo, qui, etiam ubi pſallere non licebat, Can-
tores & inſlituêre, & nutriere, ut, cuùm pfallere li-
cuiſſet, præſto forent, qui pſallerent. Quamta pſal-
morum fames, quæ etiam cùm jejunat à cantu,
cantores, & cantatzices nutrit? Parat menſam,

cui aſſidere non poteſt, ut, cùm licuerit epulari, 5

apparandi mora dehliciis ſu's non officiat. Nunc
verò , cum ubique in Templis reſonent cum
tympanis pſalmi, præſtat in foro nugæi, luxu-
riari in pratis, inſanire in circo, ſudare in ſtadio,
in arena perire, quàm hymnorum dulciudine

recreari.

Habitaverunt ergo Sacerdores & Levitæ
de populo, & cantores, & Lanitores,
& Nathinæi in urbibus ſuis univerſuſ-
que Irasl in civitatibus ſuis.

Um urbium Princeps Jeruſalem eſſet, &
raro tum habitatore incoleretur, Templum-
que in ea fabricandum eſſet, non ideò tamen qui
de captivitate illuc advenerant, capti primariæ

Oria dis

vVina.

Templa
requen.
anda.

civitatis munificentia, vilitatem oppidorum ſuo-

rum pertæſi ſunt: verùm quiſque ſuam in urbem
conceſſit. Docemur hoc ſanè exemplo locorum
perneceſſariam eſſe abdicationem, nec ſolis Hie-
roſolymis habitandum, quamviè auguſtiori inibi
& ſede Religio principetur. Non omnia ſidera
propiora ſunt ſoli: quodvis ſidus ſtatione ſua con-

tentum eſt, nec unquam ab Aquilone Arcturus

transfugit in meridiem. Quæ ſanè de locis dicta,
ſcripta quoque exiſtimato de vocatione. Stan-
dum cuique in ea ſorte, quæ illi obtigit. Anacho-
reta oret, & ſarriat: Monachus pſallat, ſileatque:
Sacerdos litet & peroret: Faber incudem tundat.
Neque enim quia ſplendidior aliena vocatio eſt,
ea propter tibi quoque ſectanda eſt. In una Jeru-
ſalem & hoſtia, & libamen, & Sacerdos; non
tamen illuc omnes divertunt. Suæ quiſque tribui
aſſignatas ſedes incolit, rati non ſibi defuturum
Deum, ſi ipſi pro Deo, & Lege, à Deo abelſ-
ſent. Nolo pfſallas, ſed fodias, ſi te Deus ligoni
addixit.

EX CA P. III. LI B. I. ESD R.

Congregatus eſt ergo populus, quaſi vir
unus in Jeruſalem. Et ſurrexit Joſue
filius Joſedec, & fratres ejus Sacerdo-
tes, & Zorobabel, & fratres ejus, &
ædiſicaverunt altare Dei Nrasël, ut of-

ferrent in eo holocauſtomata.
Onſidebat unuſquiſque in urbe ſua: tamen
ubi ſeptimus menſis advenit, nullo exciti li-
tuo, nullo coacti edicto, convenere Hieroſolymas.

Lex enim Dei, poſt captivitatem, pro tuba fuit. A

vinculis docti ſunt feſtinare ad ſactificium. At quo
modo quaſi vir imnus, ſi, cæteris neglectis, duo tan-
tum ex Principibus cum fratribus ſuis architectati
ſunt Altare Domino? Immò hinc maximè unum
fuiſſe indicatur. Ea enim concordia perfecta eſt,
quæ, cùm idem in omnibus ſapiat, non en
idem

Locorum
indifiren⸗
ia.

Amore dus

ci.

T ilulatit
utilis.

UniN-

Talenis
Variae

zn
Cmm
Hiun!
s .
M un
ar
u
Ver
eupl
II 1
Elthe
dn
Mal
nb.
Gedin
eennn
oinpen

o
U.

l ine
Nerſend
Alrtkei
Eintach
Aine N

nemt⸗

Milun.
Sedenis
laa i⸗
a lenmi
Aaechr
ſhan
Wei F.
tnDe Con
wig
ell ot⸗
l anice,
keimin
Unvs
ſelebre
4 Hln an
Plines,
n Noſkrun
zinel P
ns In
is erinel
ſnt, Ni
n Ueein

dmäät.
mur.
Cdh.
gern NN.
Khen ,
nphlent.
umnnglr
Gn
Merlin ,,
hcit Nos
bnen n
Ugai, n
ue inſtch

la
Iuninen
niniſt.
it.

Tlen elet,,
ur enie.
ideduntgi
capti pinne
Ppichnnr⸗
ſuam inuuben
emplo hoonn
ee ſon ke
auglionir
a Ontin l
lhaionelen
Gilone Mnni
de ban den
ſcatcde. A⸗
ohrigt Atr
ſellr, ſkane
inculennmn
ſena tne,
ſ. lam l.
Sacitiin
12 galetbi
n ſbi Anmn
ge,Df

ſite Des

—

us 9 1
ſanent
4 oſt.
unen in,
jl
ei Hinh
Mata⸗
lu n
ektit

in Cap. III. Lib. I. Eidræ. „

idem per omnes facit. Confuſio, non Pax eſt, quæ
commiſcet genibus genas, quæ membrorum om-
nium unum vult eſſe munus. Populus, quaſi vir
unus eſt, quia unum non eſt. Ut enim hamonia
ex diſcordibus conflatur, ita coaleſcit ex impari-
bus unio. Ibi unus eſt populus, ubi, quadragin-
ta virorum millibus otiantibus, duo ex Principi-
bus aram moliuntur. Edifzaverunt altare, Bene
eſt. Verùm, cur tantam laboris exantlarunt? For-
tè ut inſignia ſuæ Tribus baſibus inciderent? Vel
ut in annalibus ſcriberetur, exſtructam aram à
„Salathiele, & Joſus? Scilicet. Nt oferrent ſuper eo
, * polocauſtonzata. Video à pleriſque non aras modè,
Gloria va- ſed & Baſilicas exſtrui. Væ autem mihi, ſi exquiſie-
⸗ r. Fo, qua mente Molem illam extulerint marmorum
zum fun- aggeſtione Capitolio ſupparem. De holocauſtis
datres. nulla cura. Huic unicè ſtudio incumbitur, ut ſtem-
ma foribus præfigatur. Quod ſi ad noſtra quoque
digredi non piget: diſcamus, obſecro, ideo Al-
tare extrui, ut hoſtiæ ſuper eo immolettur. Quan-
to impendio in tyrocinio ex fornice altare fabri-
camur! Ubi verô, poſt laborem, victimæ? ubi
Dro dege- adeps? ubi liba? Flores ubique & fœnum, & nuſ-
ver. quam cruor. Scribunt, prælegunt, declamant:
nulla inter hæc mentio de cruce, déque hoſtiis.
Hæc verô ara & ad hoſtias extructa eſt, & re ve-
rà ſacrificiis ſanctificata eſt. Sed audi, quid præſti-
terint architecti ſapientiſſitni. Collocaverunt autem
altare Dei ſuper baſes ſuas, deterrentibus eos per
cireuitum populis terrarum, & obtulerunt ſuper illud
volocauſtum Domino mane, & veſpere. Non eſt
ſatis, ſi aram exſtruas, niſi eam colloces ſuper
baſes ſuas. Baſes altaris noſiri humilitas, charitas,
obedientia, pudor, ſolidæque virtutes ſunt. His
niſi ara imponatur, labet, ruatque neceſſe eſt.
AMorial’. Memini ſacras quoque Virgines ab Hieronymo
altare Chriſti appellatas non ſemel. Miraris autem,
Vix, aut rarò, thura, victimnâſque in his altaribus
adoleri: Verùm nugis, vanitate, contentione, otio
pocaii diʒ in Dei domo foœdari? Exſtructum altare eſt ſuper
st’oranan baſes non ſuas. Non emm velatur Virgo deſiderio
latendi, orandi, & lacrymandi, ſed parentum mi-
nis, amicarum blanditiis, dotis inopid. Et putas
hiſce innixam baſibus aram aptam eſſe holocau-
ſtis? Unus fortè Dei Agnus cædetur in ea, cùm,
Pfæ latebrarum odio, iterum ſibi deſperatione Dei
Pignia, Filium crucifigunt. Melius autem pro ara Eccleſiæ
tardigne, Primates, rariſſimos quidem, quæ raritas ſæcu-
lum noſtrum coronat, ſed tamen aliquos, quod eo
