hoſtes in urbem erepſerint. Non enim par-
cerent tibi, niſi tu iis pepercifſes. In exci-
dione patriæ ſola cum familia ſua Raab ſtra-
gi exempta eſt. Servaverat quippe explorato-
res, recepitque, quam præſtiterat, humani-
tatem. Ergo-ne cum laceremur umiverſi à Sa-
trapis in prætorio, tu ſolus es in deliciis
Præfecto, & Subpræfectis? Mihi vità, mi- Religioſus
hi habitu, mihi profeſſione conſimilis, tam in aula,
es diſſimilis exitu; ut, quum me tela Præ- elaioß
torianorum nunquam non cruentent, te Cæ- e, Ti:,
ſarum oſcula, te patinæ, te ſrortuler recre- na ſocio-
ent? Per Deum Pharaonis hiaſti, ut urbem ram.
æmuli explorarent, nec muri vice defunge- Familis-

ris, ut ab arce hoſtem excludas, & poſti- ſ⸗ s,

cum tot rimis es, per quod nihil non pervium us niei,

Chaldæis ſit. Ideoque in excidione murorum,
unum te ſtare parietem ſinunt; ſtante enim
urbe, pro illis ſtetiſti. Audi, non me, ſed
JESLUM prodentem rimas tuas. d de undo Joan, 15.

fuiſſetis, Mundas, quod ſuum ernt, diligeret. 18:

Oil

288

Quia verò de Mundo non ſtis, propterea odit
vos mundus. Quæ cùm dixiſſet; epiphonema
ſanè floridum ſubjecit: Mementote ſermonis
mei: Won eſt ſervus major Domino ſuo. Si te
conſideraverit Nehemias inconcuſſum in im-
maniſſima mœnium everſione, murum te eſ-
ſe dicet: eos verò quos ſuſpexerit diſſipatos,
Hieroſolymæ muros eſſe pronunciabit. Adeò
ſtigma eſt, carere vibicibus in tanto vulnere
ſociorum; vulnuſque eſt fœdiſſimum, abſ-
ceſſiſſe de prælio ſine vulnere. Nulli enim
parcit hoſtis, niſi transfugæ, hoc eſt, aut
prodituro, aut proditori. Ad alienas preces
Petro aditus patuit in atrium Annæ. Pugna-
rat enim pro Chriſto, & Malchum cecide-
rat. Egreſſum habuit ex aula liberum. Chri-
ſtum ſiquidem ejeraverat, ancillæ ſubblan-
Homini- ditus. Nulla penes impios benevolentia, quam
bus non non extorſerit perfidia. Perjurio Simon can-
placendu. cellos aulæ tranſiliit, nullo tum militum re-
tinente diſcipulum, quum Magiſter eſſet in
vinculis, & cauſam diceret. Cæditur à vigi-
libus Sponſa, quùm Chriſtum ſecundò inda-
Perſecutio garet. Quam tamen primô exeuntem tranſini-

“„„ ſerant incruentam. Et quare tam blandi pri-
mmtis et. Muùm, in tantam mox barbariem degenera-

runt, ut & pallio virgunculam ſpoliarint; &
eam multis confectam vulneribus pro mor-
tua dimiſerint? Tum nimirum murænulas
præferebat, & Cypariſſum redolebat: Nunc
Can. 5. lachrymis, myrrhâque madet. Manus meæ ſtil-
laverunt myrrham. Is liquor inviſam reddidit
fœminam, alias vigilibus gratioſam. Adeò,
ſi myrrham deſtillaveris, cruorem quoque
profundas, neceſſe eſt. Non enim fſceleroſis
grati eſſe poſſumus, niſi aut perfidiæ incre-
mento, aut decremento virtutum. Severiſſi-
mè in Ifraëlem fratrem Eſau irrugierat;,
diémque condixerat, quà eum cæſum exue-
ret tum primogenitura, tum ſpiritu. Venient
dies luctus Patris mei, & occidam Jacob, fra-
trem meum. Ea tamen procella fulgurum in
Gen. 33. amplexuum rores eſt emollita. Currens ita-
4. que Eſau obviam fratri ſuo, amplexatus eſt
ecum, ſtringènſque collum ejus, & oſculang;
Eſaä. fyevit. Et quânam ratione ex Accipitre fa-
Invidia Cus eſt Turtur, homo ferus, & haſtatis
inter Re- tum maximè armatus in fratrem? Nimirum
ligi ſos o in virg nem intentabantur tum jacula, quem
Vvirtut em. .. . . „7—. .
Homini Eſau mulieroſum oſculo impertivit. Ut enim
quatuor eum ſtipatum uxoribus intellexit ad

Gen. 27.
43.

bus non
placendü. Rebeccam accedere, haud, inquit, carpar
ego in poſterum, quèd trium ſim mulie-

Gen. 27. rum vir. Videbit Rebecca majorem me Ja-
46. cob non benedictione ſolum, in quam illum
Gen. 26, intruſit, ſed etiam fœminis. Quocumque

35˙. enim ſe vertet Jacob, nutantem conjux ex-
cipiet. Dilatatus ſiquidem ipſe eſt in Orien-
tem & Occidentem, Septentrionem & Me-
ridiem, hinc illum Lià deducente, inde
eum ad ſe trahente Rachele, quarum ſatur
amplexibus, ulnis illidetur inde Balæ, hinc
Gen. 33. Zelphæ. Arringènſque collum ejus, & oſculans,
S. Revit. Levatiſque, inquit, oculis vidit mulie-
res, & parvulos. Viſis foœminis effeminatus
eſt Eſau. Qui enim pudicum oderat fratrem,
mulieroſo ignovit. Ergo urticis Jacob fra-
tris tela remollivit, quæ lilio exacuerat in
fulgura. Fragrare tum cœpit, quuùm, virgi-
nitatis flore demiſſo, rubos, non flores, ex-

Gen. 28.
9⁰

coluit. Nunquam fratri ſuo bene oluit, quam-

diu bene oluit. Odore namque agri pleni ex-

—

Oliva

aſperabatur Accipiter, qui nidore carnium,
ſaniéque recreatur. Ergo Jacob Amazon bus
de fratre triumphavit; quem ut Hore effe-
rabat in Vulturem, à quo diſcerperetur, ità
fœno carnis & conjugum cicuravit in Colum-
bum;, à quo impertitum ſe oſculis miraretur.
Adeò ſi places Eſaü, ex agro in ſenticetum
degeneraſti: cui enim virginitate eras inſeſtus,
ſolà potes quadrigamia placere.

igâ conjugum triumphaſti de fratre, qui
triumvir palmam ceſſit quadrumviro. Ergo
ut ſicam Eſau abjiciat, Jacob lilium profß-
ciet. Amplexatus eſt eum, & oſculans flevit.
Levatiſque oculis vidit mulieres.
Virgæ Moſis abſimile lihum IIſraëlis! IIia
enim cum teneretur à Moſe, undas expreſſit
& ſilice. Ut vero Lilium abjecit Jacob, foe-
minis, non floribus, redimitus, mox unda
manavit ex igne. Furens enim in pudicum
Eſau, illachrymatur uxorato, An neges pares
Nilo lachrymas Eſaü, quando ex una pro-
fluunt Æthiopia, limo tantùm voluptatis in-
fluxuræ. Et quando lachrymis Edom appuli-
mus in Egyptum: habemus ibi quoque ful-
turas, quibus noſtra in hanc rem Philoſophia
ſtabiliatur. Nam ibi & maſculi naufragio de-
ſtinantur, & uberibus fœminæ affiguntur.
Quicquid maſcitlini ſexus natum fuerit, in fu-
men projicite: quicquid fœminini, relervate.
Places gyptis, cùm ſis Ifraëlita? Non vir
es, ſed es aut ſemivir, aut etiam fœmina.
Nam ſi maſculus haberere, mergerent te il-
licò. Ideò te lactant „Ægyptii, quòd ſeu fc-
minam eſſe ſciant, ſeu effeminandum efle

ac tu ua-

Quam fuit

Exocd.x 1.
2 2.
Tepiditas
conciliat

affectum.

ræſagiant. Mirabar equidem & ſtantem in
S£ 1

captivitate murum, & murum haberi poſſe
Hieroſolymæ. Et conſiderabam murum. Inva-
lidus ſit oportet murus, quem Chaldæi, re-
rum regnique potiti, non dejiciunt. Ideéque

Homini=

bus non
placendut

Fervor

meritòô, ut caret hoſtium perſoſſione ità Ne- ſpernata⸗
hemiæ præconio fraudatur. Non eſt diflipa- micitio-
tus, aut certè diſſipatus eſſe non fertur? Nec las.

murus Jeruſalem inſcribetur. Quicquid fœmi-
nini, reſervate. Et conſiderabam murum. Age-
Ecquando Hebræorum odor Pharaoni gra-
viôr extitit? Ubi à laterculis ad hoſtias im-
migrare ſtatuerunt. Quoniam fœtere Jeliſtis
odorem noſtrum coram Phäraone, & ſervis
ejus, & præbiiſtis ei gladium, ut occideret
nos. Quamdi famularis Ægyptis in cophi-
no;, ſedebis in olla, & cepis ſaginaberis. Zi
verô de ſacrificio cogites, ſubtrahentur pa-
lex, & opus duplicabitur. Clamat proinde
Apoſiolus: di bominibus placerem, Chri
ſervus non eſſenr. Atque utinam ſolis eſſen
inviſus Ægyptiis , ob ſacrificium. Vereor
ne, ut Pharao, ità me quoque David li-
tantem abominetur. Edixerat Uriæ Rex, ut
ad Bethſabeam redux ex acie ingrederetur.
Quod cùm ille imperium detrectaſlet Taber-
naculi reverentiâ: Arca Dei, & Iſrasl habi-
tant in papilionibus: & ego ingrediar in do-
mum meam, ut comedam & bibam, & dor-
miam cum uxore mea?* IIhcò faſtidiens vo-
luptatem phalarici objicitur. Ponite Ueinn ex
adverſo belli, ubi ſortiſimum eſt praliun, At
percuſſus intereat. Et flliis quidem Propheta-
rum Mors in olla: At Uriæ in jejunio Mors-
Evaſiſſet enim Regis epiſtolam, cujus liter’s,
ceu lituris, ejus eradi nomen ex albo vitæ telis
hoſtium jubebatur. Morietur hic Adam; quòd
à ſua ſe Heva continuerit, ideo reus, Qna tem-

Exod. 5.

II.

,hi Gal. I.10

2. Reg.
II. I1⸗

Ibid. 156

l
e 1 n
ucſe
Ur lnn
19 It

tu,,

;

Ewretlanorn
lo, gwo te
Et ubic, 1
kono Pun
6tr) Regr
Nome
Lcalnn à.
Aots eye

ier Bebylo
l
da, mot
n Eeleran

An non ve

Mne
Itlennk, nl
Cunmpenunar
1 Doig
Nits tarn
E m lamen
itnte dim
Ukons idon
tr in oro

iükſrdin
Etl, bam
innkd
Feeto üin
00 Nettli
Unr Nl

Plön⸗
1lg, nec

dſ Uor .
ran 6
le Eerpos
naet,
kn

perans; ideò moriturus, quia jejunus, Ingre-
diar in domum meam, ut comedam, & dormiam
ceam uxore mes * Periiſti, niſi obdormieris. Arz
tua, ſinus eſt Bethſabeæ. Nuſquam armabe-
ris, niſi inter uxoris amplexus. Ubera ejus ſi-
cut turris, & murus ipſa eſt. In eam ſi transfu-
gias, mulle clypeis munieris: ab ea ſi exules, nul-
lo ſat umbone contra hoſtium tragulas armabe-
ris. Abſtinuiſti te patinà, & uxore, & tecto?
Abfſtinuiſti, inquam? Cecidiſti. Mortuus eſt
etiam Urias Hethaus. Si laſciviiſſet, evaſerat.
Ergo & Hieroſolymis, regnante David, con-
tinentiæ victima Urias intercidit, non tam
adverſariorum jaculo, quàm ſuo trajectus li-
ho, quo telum nullum non rarò nocentius.
Et quibus, rogo, vinculis compeditur Joſeph
in domo Putipharis, niſi ſuæ floribus pudi-
citiæx? Regnaſlet intemperans, jacet impollu-
tus. Nonne vidit Joannes in Pathmo inſula,
& cæſum à Mundo agnum, & hydras diade-
mate coronatas? Trucidaberis innocens, tru-
culentus evehéère. Squamis, non vellere,
Confulum interdum trabeæ contexuntur; &
Apoc. 13. niſi fueris Draco, non regnabis. Vidi de
1. mari beſtiam aſcendenten habentem capita ſep-
tem, & cornaa decem, & ſuper cornua ejus
ecenz diademata. Et vidi mulierem plenam
Apoc. 17. nominibus blaſphemiæ. Et mulier erat circum-
4. data pirpurä, & cocecimo. Ubi ſcelus, ibi
inter Babylonios, ſceptrum. Ut enim flumi-
na omnia in mare deflauunt, ubi Cete gran-
dia, monſtrâque omnia: ità in impurorum ſi-
num deferuntur plerunque faces, laureæque.

Et ladb k
ANIs, ox “
D
„Annen

den

Plantæ felicius, quas fimo inquinatiores hor-
reremus, niſi ſqualorem ſciremus amœnitate
compenſandum? Quis princeps in domo Sau-
lis? Doëg Idumæus. Quibus ab ovili pro-
meritis tam propè thronum acceſſit? Pontifi-
cum laniena. Converlüſque Doëg irruit in da-

Gejicinn.
ertolione,
Noncd

1. Reg. Iſe,
3 ¾² 18. cerdotes — & trucidavit in die illa otctoginta
quinque viros, veſtitos Ephod lineo. Hiſce car-
nificinis idonei gladiatores cæteris præferun-
bid. 9. tur in domo Saul. KReſpondens autem Doeg,
qui aſſſtebat & erat primus inter ſervos Naul:
Vidi Rklium Iai in Nobe apud Achimelech.
Dirzita; Quid foœdius de Regis aula ab æmulis finge-
in ingdi. retur, quàm Paſtorem adeſſe Principi, muſ-

1, , fſantémque de regno, & obloquentem tum de
uti. . .. .
zri. Genero Principis cum dedecore, & de ſum-

mo Sacerdote per calumniam? Ergo carbo-
nibus Sol ambietur, fugatiſque aſtris, titioni-

cipibus, nec adſunt tantum, ied garriunt:
nec eos garrire ſat eſt, niſi latrent in Regum
conſanguineos, & Principes Templi. Has tum
Sabæas ex .thiopia peregrinas, ante ſui
Principis ſolium ſtetiſſe gratulabatur Iſraël,
quas fulgor, ſplendéôrque miniſtrorum attoni-
tas examimaret? Garrit coram Rege Paſtor.
Miraris? Gladiator idem eſt. Is enim inter
Saülis ſervos primus eſt, cujus telum thiaram
non pavet, Nobémque, Pontificum urbem,
uno delere funditus impetu non reformidat.
Habuit pro conchyliorum ſarie Gladiator cru-
orem Sacerdotum; trabeâmque non piſcis,
ſed -Pontificis ſanguine audacter intinxit; &
dubitas inſigniorem fuiſſe latronis purpuram
tanti cocco pretii inebriatam? Expiſcati ſunt
cæteri ſuas & fluctibus purpuras; Doëg, ut pur-
puraſceret, rubrum ſanguinis mare tranſiniſit
in Regiam, in quo nemo niſi aut Levita, aut
Ethicæ Tom. II.

in Cap. M. Lib. . Eſdræ.

An non vel in agro ex virent, florentque

us Coelum atrabitur? Adſunt Opiliones Prin-

ſtituitur, & inops per æſtatem torrens, hyemat
B b

289
Pontifex fluitaret. Hæ fuere cruenti &quoris
ſquillæ , hi rhombi. Et trucidavit in die illa
obtoginta quinque viros veſtitos ephod lineo. Di-
duxit pelagus Moſes ut ſervitutem evaderet:
Doèg „ ut rerum potiatur, rubrum mare non
abigit, ſed invehit, petitque terram lactis &
mellis cruoris fimerumque exuperantia. Thro-
ni ejus aſcenſus planè purpureus, qui hono-
rum adſcribitur candidatus fuſi abs ſe ſangui-
nis iniquiſſimà, atrociſſimaque eluvione. Nec
Joabus; tam charus David, ad Solem per ga-
laxiam tranſüt. Qui, ut inquiit Salomon,
duos ſe viros juſtiores proditione trucidavit,
Abner militiæ principem, & Amaſam item
principem exercitus. Avertamus, quæſo te,
oculos à felicibus, nam vix ſemel ſtantem re-
peries murum, quit dici Sionis murus jure poſ-
ſit. Contra, qui muri revera Sionis ſunt, diſ- Aulicus
ſipati iidem ſunt. Statuam pueri non ado- son pro-
rant? In ignem detruduntur. Daniel orat? votas.
Ad beſtias damnatur. Zelatur pro Deo Sa- Perleentio

dan . 3
muel? Mori timet. Jugulat Elias ſacrificulos? 76 „ reg

2 Reg.

2 32.

Fugꝗ ſibi conſuluit. David de gigante ſciſcita- virius ca-

tur? objurgatur à fratre. Gigantem obtruncat? ret werce-
Neci deſtinatur à ſocero. Adolet primitias A- de.
bel? Prima cadit juſtitiæ victima primogeni-
tus mortuorum. Time ergo, ſi ſtas, ne indi-
gnus habeare, qui murus Jeruſalem nuncu-
pPere. Nam Sionis murus vel ab Iſraelitis con-
vellitur. Pice criminis oblita Magdalena, Se-
miramidis murum tranſtuliſſe Hieroſolymas
videbatur. Mox libidinis pertæſa bitumen, in .
ſanctiorem ſeſe murum effinxit nardo pro cal-
ce uſa, alabaſtro pro quadrato lapide. Vix
aſſurrexerat murus, cùm illi ſubruendo ma-
chinas admovent non Phariſæi tantum, ve-
rùm etiam Apoſtoli, qui non muſlant, ſed
fremunt in fœminam. Ue quid perditio iſta Marc. 4.
unguenti falta eſt ?* Et fremebant, inquit Mar- 4.
cus, in eam. Planè ſi Chriſto commoriare,
vulturibus ambiere. Nam ubi fuerit corpus „ Matd 24.
illuc congregabuntur & aquilea. Tibi etiam- .
num vivis, ſi nullus te Milvus invaſit. Laza-
ro, ex quo illum diſcubuiſſe cum Chriſto
audio, ſtructas quoque à Judæis inſidias in-
telligo. Nihil à Nehemia ſapientius excogita-
ri potuit, quàm ut murum Sionis eſſe non di-
ceret, quem everſum aut nequiit, aut noluit
ruinis Hieroſolyinæ aggregare.

Et aſcendi per torrentem nocte, & con-
ſiderabam murum: & reverſus veni
ad portam vallis, & redii.

Um ruinarum hic non meminerit Nehe- Compasè.
mias, ſed muri tantùm fecerit mentio-
nem, cum tamen aliàas diſſipatum à ſe murum
& viſum dixerit, & defletum, torrentis eum
aſpectu à rigore cenſuræ retardatum credide-
rim. Nam;, cùm videret & hinc torrentem,
olim turgidum, ſicco à ſuis tranſmitti veſti-
gio, & hinc cœlum, nitore dudum Solis ful-
gentifſimum, occaſu ſideris tenebroſum, mo-
nebatur non mirari, ſi Urbs olim regnatrix à
ſuo flore decidiſſet, jacerétque captiva, du-
dum Domina, princépſque gentium. Nam
quomodo ſaxa ferro non ſuccumberent:
quando & profluentes exareſcunt, & cœ=
lum atratur? Animabatur utrinque tamen
non deſperandam ſqualentis Hieroſolymæ re-
parationem: ſiquidem & fſuus coœlo nitor re-

10

in luxurie, aquarum inundatione metuendus,
mari propior quàm profluenti. Sapienter
proinde Thecuitis, ut ad commiſerationem
Abfalonis fili parentem Regem infleéteret,
dilabentis uſa eſt imagine, figurâque flumi-
2. Reg. nis. Quaſi aquæ dilabimur, inquiit. Expu-
14. 14. gnatum eſt Davidis pectus per fœminam; ſi-
quidem vel ſaxeum cor excavant aquæ. Et
Babylon quidem ſubacta olim eſt, averſo ab
Abſalon., urbe aliorſum flumine. Davidis verè Urbs,
torrente immiſlo, & fœminæ patuit & filio.
Porrô Abſalon, qui ſævior Pharaone extite-
rat Hieroſolymis, naufragu ſui tabulam in
Omnia aqua nactus, demerſione in littus emerſit. Niſi

d H enim iram Regis lren excantaſſet profuſio-
6 17 . 1†
, „als, Ne torrentis, exulaſſet, nullà ſpe patriæ, ado-

Severizas leſcens. Ergo quàm olim fatalis enecandis He-
in perfi- bræis aqua, tam nunc iiſdem erigendis, de-
dos; uia corandiſque eſt profluens opportunus. Vereor
ores, tamen, ne puer, qui revixit in aquis, in Ce-
indulgen- tum abeat, ut aliquando Prophetam & paren-
zid. tem exhauriat. Nam monſtrum, non homo
eſt, ſi aquis non interit, ſed vitam ex iis re-
cipit & ſpiritum. At ille, & patriam repetiit
in flumine, & eo lepram non exterſit, ſed ex-
aſperavit; factus patris oſculo violentior, flu-
viéque reſtitutus Joabi meſſem incendit: ut
noveris, ad inſtar Zttnæ, impium furere;,
quando & ex undis aſffurgit, & faces jacula-
tur, Vulcane æquè ac Neptuno fœderatus. Ig-
nem, inquam, ille è latice hauſerit, obdura-
tus aquarum alluvione in ſilicem, Patri Duci-
que infeſtus. David certè imagine profluentis
in clementiam deflexus, effuſi ab Abſalone
cruoris non meminit, infuſi à Thecuitide lati-
cis memor; cujus excurſione cùm didiciſſet,
nihil apud nos ſtare, adoleſcenti fluxum illum
immanitatis & ſanguinis remiſit. Vade ergo,
& revoca puerum Abſalon. Ità Nehemias pri-
mo ruinarum aſpectu paulò commotior, ex-
clamavit primum, murum Jeruſalem ſibi ob-
jici diſſipatum. Mox tranſimniſſi à ſe torrentis
inopi ſitique eruditior, Conſiderabam, in-
quit, murum. A jurgiis ſeſe continuit, quòd
pervidiſſet, colo terrâque inſtitutoribus ſuis,
rmihil in hac rerum viciſſitudine interitui non
obnoxium. Exaruere torrentes, coelum cali-
gat, & Muro inſultem, ſi, graflantibus bar-
baris, ferro ignique ſævientibus, intercidit,
quando elementa nullo adverſario fatiſcunt?
Quo enim incendio abſumptus eſt torrens ?
Quo coœlum hoſte ſuo ſidere ſpoliatur? At
Sionem Chaldæa concuſſit, machinæque in
ſtragem impulere. Et aſcendi per torrentem
nobte, & conſiderabam murum. Quod ſi ab
SS hiſtoriæ cortice penetrare libet in medullam
wedium, ſecretioris allegoriæ, quis non videat eam
Mortis tantùm muri partem non ruiſſe, quam tor-
memoria. renti imminere, ex itinere Nehemiæ, didi-
Pelicitas cimus. Eum ſiquidem diſſipatum murum non
Buxa. aſſerit, ad quem per torrentem acceſſerat.
2. Reg. Nimirum omnes morimur, & quaſi aquax di-
14. 14. labimur, qux non revertuntur, ut apud Da-
videm philoſophabatur Thecuitis. Is porrò
animus non labitur, quem vitæ fugacitas co-
hibet à ruina. Nulla te hoſtium machina
quatiet, ſi diſpicias, quàm citò effluant,
quæ te prolectant. Nolim abs te ſtagnum
explorari. Conſidit enim ibi liquor, ridét-
que, cùm criſpatur. At profluens curſu fra-
goréque ſuo vociferatur, nec ſe ſtare poſſe,

2. Reg-
144. 21.

Tentatio-

omniaque mortalia in interitum feſtinare, nul-

290 Cliva

lis à ſin extermänatione repagulis coërcenda.
Quo voluptatum defluxu ſtare cogimur con-
tra machinas deliciarum invicti. Quis enmm
ità deliret, ut ſuo caſu iis ſuccumbat illece-
bris, quarum & ſtatus nullus, & continens
curſus, & incerta poſt curſum ſtatio. Porrò
elegantiſſima voluptatis & fluminis compara-
tio. Nam ſi averlo Phiſone devehare, ferré- Gen. 2
re primùm per regiones opulentiflimas Evi- II.
latch, quam ille circuit terram, ubi naſcitur
aurum optimum, ibique concrefſcit humus in
Bdellium, nitétque in ripis Onychinus. Et au-
rum terræ illius, inquit, optimum eſt. Verùm
cùm diu palmas, myrtos, & cypariſſos navi-
gatione luſtraveris, lintrem tandem Phiſon in
Oceanum egeret, non palmetis hinc inde re-
creandum, ſed ſtipandum hinc Phocis, inde
Balænis, ventorum fluctuumque ludibrium;
ut aliquando aut allidatur in Syrtes, aut de- Veluptes
cumanis deprimatur, aut hauriatur gurgiti- fura.
bus, humanæ piaculum temeritatis, & ſæ-
vientis æquoris ſeu pabulum, ſeu vectigal,
ſeu ſpolium. Eô evadit inchoata inter aurum,
myrtos, & gemmas Navigatio, nullo remo-
rum niſu laborioſa, nullo velorum tædio con-
flictata. Vehêris ſecundo fluvio inter illece- isg
.„ elicitas
bras metallorum & arborum, nullo faſtidio infelirx.
aut trahendi remos, aut antennas obliquan- Aulici
di. Verùm felicitatem hanc cursus littus exci- mieri.

piet, unde remis veliſque connitendum tibi Tomhorar

erit, nullo ſylvarum ſolatio, ſummôque flu- u”, eon

ctuum, monſtrorumque & diſcrimine, &
horrore. Itaà cum voluptariis agi certiſſimum peluptas
eſt, quorum infantia vagit in viola, adoleſcit amara.
in melle, in muſto proficit, conſeneſcit in
gladio, expirat in cicuta. Amnonem intuere
& Sichemum, hunc Dinæ, illum Thamaris
implicatum amplexibus. Verum neuter Syre-
nibus ſuis non congenitos Cyclopas expertus
eſt, à quibus laniaretur. Circumciſus primò
Sichem, tum cæſus: Exceptus primum epbu-
lo Amnon, tum telis confoſſus. Nulla utri- Inzentioe
que ſeu in humanitate, ſeu in religione ſecu- rave,
ritas: quando alter tum fuit Hebræis bene- Mecn-
volentià disjunctior, cùm eis ritu ſe, mori- Taruria.
búſque credidit junctiorem. Debuiſſet illi ſa- Laler ſa-
nè ſuſpectum eſſe fœdus, quod à vulnere in- cularium.
cœptabat. Quid erim amicitiæ & ſanguini Moriiß⸗
commune? Quis in gladio humanitatem in- H
choët? Quis conſanguinitatem ordiatur à ſan-
guine? Atqui ità initiantur Iſraelitæ. Aio. pina
Sed ſi te Abraham, non Dina, cruentet.
Verùm te non Legis cultellus, ſed cuſpis
Cupidinis circumcidit. Nec ferro, ſed flo-
re inciſus, putatâ, non amputatâ libidine,
ut, vitis inſtar, pullularet exciſione feracior.
Ità nimirum & hydram ſectione colueris,
quam cædendo erigas, non mortifices. Ergo
tibi non eſt patrocinata Religio, quâ, non
in Legum jura tranſiüſti, ſed in contemptum
Legis abuteris. Non enim circumcideris, ut
Fgyptiorum currus & equites petulantes In-
bro tui ſanguinis freto demergas, ſed ut ma-
re effundas, unde Venus emergat, ex inſi-
diatrice regnatrix. Periiſti proinde merit
in mari rubro, qui ideò Judæus factus es;
ut fores ͤÆgyptius. Non Mariam per in-
re ſequeris, ut in littore Cygnus voce, cando-
réque habeare: ſed Dinam in mari rubro con-
ſequeris, futurus in arena Corvus tum nigro-
re, tum cantu. Tua iſthæc verô ſimulatio
ſuerit de religione ludentis. Tibi certe ſeverius
Voluptas

s Ceoiqu
gen? Eg
ſmurri? Ei
Et) led
tan Ammno
ze ed
et,
um Joro
anlendit
n, Wror.
Mdo eanc
) ſed Nl
lnere pref
Nm Jno n
1r unin⸗
ſuum Hercul
Mendm. N
Plrts dor
Peiee tu
A tttonc
Ankes in 4
E inet cali
ik, Eechti
lit, n F
ls genun
Pitli Adre
res Amon
Urbn
uuiiſe g
I, mduris
I, Cande
um,v,
u Nn, iſd⸗
n iimnlrn
Cun ii
Hr Nnf
4 iir (im tenn
8 ur lennt
2 Amolrlbic
t, i,
elbanr
beſ, Ec eſt
be, c
W, mots ſt
einmonn

Inin
.
erehee ſt
Creſethe
njchinn ,.
imum e,.ſe
Cpetln,
tinden Mit
ets hin il
nc Mhok,i
nque uddir.
Drt et
hunin N
Anerittt, ub,
m, ſl ſen
atio, Mli
elonum kdon

Kunio imer ie⸗
m, MW A

iis gi
tin woole,
let, Colentt!
Urm ſln
2, Um Ie

o Hunt“
ten otcanit
tur INriln
n Dim, r,
Utellus, 43
Anpteti E,
earlile
ſeclione de
on Norifis,
elgo,
A n ,

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. — 29 1

Voluptas illuſit, Charybdim cùm tibi ſtruxit

in portu. Tu verò, Amnon, cur à Sorore

juſculum expetis, cui violatione divini huma-
nique juris fel aſpidum imſanabile propinabas?
Infer eibum in conclavi, ut veſcar de manu
tua. An non hic in olla Mors? &, quod
mirere prodigium;, Heva innocens „ & Adam
proditor; quando & Virgo jejunat cum pati-
na, & vir comedit, ut moriatur, facitque de
Thamare Thamarem, hoc eſt, de Virgine
proſtibulum. Ecquis inſidias ſuſpicaretur in
pulte? Quis metueret in conclavi Davidicæ
domus lupanar? Quis venerem, argillà pla-
nè Virgine, fingendam crederet à jacente?
Quis denique latere putet in morbo volup-
tatem? Ergone ubi vivere non licet, libet
fornicari? Ergo Amor non armatur, ut vul-
neret, ſed decumbit, ut debellet? An An-
thæus Amnon eſt, qui dejicitur, ut trium-
phet. Sed planè ægra victoria eſt, ubi Prin-
ceps jacet, ut ſurgat de infirmitate fortior
contra Sororem. Cümque obtuliſſet ei cibum,
apprehendit eam, & ait: Veni, cuba me-
cum, Soror mea. Num optas videri Jupiter;
quando eandem & Sororem vocas, & Con-
jugem? Si ita eſt, erit tibi Thamar non Ve-
nus, ſed Juno; ideéque non roſas hoc ex
vulnere præſtoleris, ſed fulgura reformida.
Nam Juno non vernat, ſed fulminat. Et ſo-
ror & conjux? Habebit hæc quoque Juno
ſuum Herculem, ſed tibi, Amnon, non ſibi
infenſum. Nam qui amariſſimas Oceani tem-
peſtates Sorori intra patinam abſtruſiſti, ex-
periere tu quoque Euxinum in cyatho, quan-
do ad attondendas Abſalonis oves evocatus,
offendes in Agnis Urſos, cruoremque rege-
res inter calices. Eô ſiquidem illecebræ Flu-
vius, decurſis opulentiſſimis regionibus, de-
fluit, in Syrtes ſcilicet Scyllaſque proditorum,
nactus arenam in littore, quando in thoro con-
vivali adſtare ſibi non pincernas, ſed gladia-
tores Amnon exhorruit. Habent enimwverô
Abfſalonis greges pro villis jacula, pro vel-
leribus pharetras: ideéque non coloſtram ef-
fundunt, ſed cruorem exugunt. Adeò volup-
taräs ipſæ quoque oves in tigrides demutan-
tur, nacturis inter epulas ſeretrum. Nec mi-
rum, quando ipſi quoque Regum ſoboli ità
illudunt, ut, quas virgines evocant ad hoſpi-
Ibid. 14. tii jura, üſdem pro ſcortis abutantur. PFræva-
ens viribus oppreſſit eum, & cubavit cum ea.
Quam felix temeritas, quæ in ædibus David
1. Reg. ipſam Regis filiam impunè compreſſit! Obſer-
13. 28. vate cuùm temulentus fuerit Amnon, & dixero
vobis: Percutite eum, & interficite. Quàm æ;-

2 Reg.

13. 10.

bid.

enge⸗ rumnoſa libido, cui menſa in arenam dehiſ-
cit, ut ibi aciem experiatur, ubi accubitum
meditabatur! Nimirum à Venere Mars non
abeſt, nec eſt Cupido inermis; ut mirari non
Tatart,. debeas, ſi concupiſcentiæ „tot inter tela, exi-
ai⸗ eme. ts, mors ſit. Stabis, mihi crede, tu quo-
dim., que immotus, quaſi Sionis murus, ſi à pro-

uente non aberis: ſi non ſtare credas, ſed
labi putes voluptatem. Et aſeendi per torren-
tem nocte, & conſiderabam murum. Tranſ-
plantatum propterea videmus à Davide Sa-
pientem non prope piſcinas ſtagnâque, ſed ſe-
cus defluxus aquarum, ut earum eruditus in-
conſtantia „ lapſuque Juſtus, nec teredini ob-
noxius, & turbinibus ineluctabilis, ſuos in
poma flores erudiat, nullis tempeſtatum im-
Plr.3. pulſibus violandus. Et erit tanquam lignum,
Ethicæ Tom. II.

.

quod Fructum ſuum dabit in tempore Iup. Et fo-
lium ejus non deſtuet. Non defluet, ſtare do- Fælicitæs
ctum aquarum defluxu. Conſtantiæ ſiquidem KAaxa,
magiſtra eſt humanarum rerum inconſtantia.
Ideò ſtultitiæ is apud Lucam arguitur, ſeu
villicus, ſeu agricola, qui ubertatem agri ſui
non decurſuram credidit, ſed ſtaturam. Ani-
ma, babes multa hbona, poſita in annos pluri-
mos, requielce. Reſtagnaſſe ſuis in horreis feli-
citatem credidit, quam neſciebat in mortis
littus illamet nocte decurſuram. Ignorabat ità
ſegetes metuiſſe falcem, ut unam haberet e-
tiamnum reliquam ſpicam, quam demeteret.
IIli namque inſidiabatur intra manipulos falx,
quæ ſecandi ſatietate edacior facta, unius tan-
tùm agricolæ inciſione expleri poterat. Ergo
obriguere oſcitanti ariſtæ in bipennes, nec
vitæ ſuppetias avexit ex area, ſed necis in-
ſtrumenta, eò citius moriturus, quéò ſibi vi-
vendi præſidia uberiora comparaverat. Di-
xit autem illi Deus: bac noéte animam tuam
repetent à te. Tu piſcinam architectaris, lo-
queriſque de repoſita in annos annona. Sed
unco deſtinatus, laqueéôque abreptus in am-
nem, intelliges, non recondi voluptatem poſ-
ſe, ſed fluere curſu tam rapido, ut polſſeſ-
ſorem ſuum ab area, unam intra noctem;
tranſportet in ſepulchrum. Quaàm diſtat vi-
tæ eſca à rapina funeris! Et tamen à meſſe

quod plantatum eſt ſecus decurſus aquarum:

Luc. 126
18.

Ibid.

migravit ad falcem quàm ocyſſimè villicus,

Qui ſanè in avaritiæ Syrtes non defluxiſſet ,
ſi rerum fluxzum nuſquam ſtagnamium ex-
pendiſſet. Ideò populus ſceleſtiorem Ere- Lecus non
mum, quàm Æ gyptum habuit. Qui enim prodſft.
ſub Pharaone tolerabat utcunque cophinum &
paleas, ſub Moſe libertatem & palmas faſti-
divit: unius cultor Numinis in tanta Deorum
colluvie, & non unius in itinere monſtri ve-
nerator, ſub unius auſpicio ductuque Nu-
minis. Nimirum nulli in deſerto profluen-
tes, à quibus de rerum fluxu mortalium na-
tio contumax moneretur: & præſtò ubique
in Ægypto Nilus, qui eos vel invitos volup-
tatum fugam ſe toto, ſuôque curſu perdoce-
ret. Noh ergo mirari, ſi arſerit in nube Iſ-
raël, ſi hærens columnæ populus vacillavit, ſi
manna paſtus fel egeffſit, ſi in deſerto Numi-
mibus abundavit, ſi naufragium fecit in are-
na, ſi profugus ab .gyptäs iniquiorem in
Arabia condidit, cinxitque Memphim, ſi
Pharaohis tolerans, rebellavit à Moſe, ſi in
lege exlex, ſi in fame impudicus, ſi ſtipa-
tus foœnminis in ſolitudine, ſi devictis croco-
dilis obſicitur, immanitate criminum, igni-
tis aſpidibus, ſi quem mare tranſiniſit; tel-
lus hauſit: Noli, inquam, mirari, ſi in has
concupiſcentias ceparum;, mulierum, & co-
turnicum incidit populus. Carebat in ere-
mo fluminibus, à quibus labi mortalia mo-
neretur. Quo ne monitore carerent Iſraeli-
tæ, ne Chaldæorum felicitate torquerentur;,
ad ripam Euphratis conſidere, ibique, ſuſ⸗
penſis illecebræ tibiis, Sionem implorabant.
Optas te à naufragio felicitatis emergere? Vis
à Mundo non mergi, ſed extolli? Torren-
tem inſpice, imò &, ſi licet, ebibe; ut fu-
gacitate opum voluptatiſque eruditus pariter
& potatus, caput humo ſublatum inſeras cœ-
lo. Audi vaticinium tibi gratantis Regis: De Pſ. 109.

Mortis
memoria

torrente in via bibet; propterea exaltabit ca- 7:

.Pleri à flumimibus averſi fabricantur
put. Plerique à s ater r

292
ſibi cum Salomone piſcinas; ideéque non me-
liorem, quàm ille, nacti exitum, cùm à
Templo exordiantur, exoleſcunt in delubris.
Eccl.2.6. Et exiruxi mihi piſeinas, ut irrigarem ſylvam
lignorum germinantium. Non placet de Piſci-
salomon. na fluvius, quo, ut arbores alluantur, tibi
certé Lilia aruere. Perdidiſti pudicitiam in
ſtagno, &, dum à ſpeculo receſſiſti defluen-
tis mortalitatis, innumeris fœdatus es maculis.
Squamas enim, quas Naaman abjecit in flu-
mine, tu ad corruptionem induiſti tuam in
piſcina. Nunquam enim ſerviviſſes libidini,
ſi eam non ſtagnare, ſed decurrere cenſuiſ-
ſes. At ratus illecebram ſtare, corruiſti miſer,
non ſtetiſti. Debueras, parentem imitatus, fa-
miliarius torrentibus imminere, quàm piſcinis.
Ille enim de torrente raptis lapidibus inſtru-
ctus Gigantem ſtravit. Tu ad piſcinas floſcu-
lis emollitus ſuccumbes fœminis. Tanti eſt,
ſeducare à ſtagno, an per torrentem de fluxu
rerum erudiare. Percutiam te, & dabo cada-
vera Philiſthiim hodie volatilibus cœli. Et un-
de tanta in adoleſcente planè inermi fiducia?
Noli exarmatum credere, quem muniit pro-
Ibid. 40. fluens. Elegit ſibi quinque limpidiſſimos lapi-
des de torrente: & proceſſit adverſus Philiſt-
baæum. Nullum tam immane tibi ſcelus occur-
ret, de quo non illicò triumphes, ſi tibi pro
palæſtra torrentem ſtatuas. Si loco arma-
mentarii tibi ſit flumen, cujus decurſu ſtare
condiſces. Nihil enim non conſtans hauri-
Mmus ex doctrinâ peritiaque inconſtantiæ. Un-
de non mirum eſt, ſi ſaxa David eruat è tor-
rente, quorum nullus irritus jactus eſt: ſed
quem primum fundà lapidem excuſſeris, ſe-
pulchrum vel Giganti extruxiſti. Haud mol-
le eſt, quod tibi torrens ſuppeditat telum. Ita
David cum Golia conflixit, ubi ſe munien-
dum adverſus blaſphemiam præbuit profluen-
ti. Atque utinam ad ſtagnantem in pelvim
aquam oculos non convertiſſet. Haud fœmi-
næ ceſſiſſet, Golià profligato. Verùm qui ar-
matus à torrente eſt in Gigantem; itaà à con-
cha exarmatus eſt, ut cataphractus à muliere
vinceretur, & quidem nuda. Viditque mulie-
rem ſe lavantem. Ad inſtar Solis in ea tu mi-
§. David. ier conchaâ occidiſti, nactus naufragi tui O-
Medeſtia ceanum in pelvi. Quas liquor ille diluentis ſe
eenlorum. ſœminæ in te faces ejaculatus eſt! Phaéëtontis
ſimul & Icari paſſus es infortunium, quando
& deflagraſti, & merſus es. Vide, quod
ſit fœmina monſtrum, quæ vel Prophetas in-
Familia- quinat, dum ſe lavat. Quas, rogo, ingeret
7itss cum ſordes inquinata mulier, ſi lota commaculat?
mulieri- .; . . . .
as. Quem rogum tibi mulier immittet in Sole,
ſi eructat incendium ex aqua? Aut ornata non
aduret ephebum, & laſcivum, ſi nuda Va-
tem aduſſit? Porrò viſa tantum Bethſabea &
inquinavit Davidem & exuſſit: quid, rogo,
faciet in adoleſcente Dahla, non viſa, ſed
palpata? Cecidit, cecidit è ſolario David,
aſpectu fœminæ faſcinatus. Viden'’, ut de-
mergendo etiam Davidi ſat concha ſit; ne
jam mirere, ſi ſtructor ſtagnorum Salomon
Eccl.2. 5. naufragetur in piſcinis. Et extiuxi mihi piſci-
nas aquarum, ut irrigarem ſplvam lignorum
germinantium. Elegantiſſimèe Sapiens de piſ-
cinarum irriguis philoſophatur. Non enim
excoxere arbores poma, quas ductis è ſta-
gno cuniculis irrigaverat Salomon, ſed tan-
tum germina protulere, quorum lemniſcis de-
ludi mortalitas poteſt, non mitriri. Imô cùm

4u. Reg.
17.46.

2. Reg.

11I. 2.

Tentatio-
nis fons.

Olv
VA
Gylvam audio piſcinæ alluvione viruiſſe, piſ-
cinis timeo mitiores rigari plantas non poſſe.

U irrigarem ſylvam. Quod ex Hebræo cla-
rius quoque deducimus, his nobis characte-

ribus piſcinas Regis exprimente. Feci mihi
piſcinas aquarum, ut irrigare facerem in illis
Bylvam germinantem arbores. Idem fere habe-
mus in LXX. Ergo ſterilitas tantùm Ppiſci-
nis enutritur, fluminibus veròô arbores mu-
triuntur; quarum non ſolàm autumnus men-
ſtruus eſt, verùm & folia;, ut inquit in ſua
Apocalypſi Joannes, ad ſanitatem gentium
evireſcunt. Ex uträâque parte fluminis lignum Apoc.22.
vitæ, per ſingulos menſes reddens fructum .
IJuum. Da mihi vitæ lignum in piſcinis. Co-
horreſces, ſi mortis in piſcinis tibi truncos de-
ſignavero. Nam ad ſtagnantis aquæ margi-
nem juſſit David proſtare cadavera percuflo-
rum Iſboſethi. Præcidentéſque manus & pe- 2. Reg 4.
des eéorum, ſuſpenderunt eos Juper piſeinam in 11.
