Ae, teni bunc panem, vivet in aæternum. An durities lentii aut impatientià, aut etiam impotentià.
Mrar n in ſiligine! Palinodiam, ut video, canta- Verùm non impotenti tantùm laboramus
Oyrta nnin vit Satanas. Nam, qui olim panes confici continendi ſecreti, ſed fallacià quoque cor-
dumumht cupiebat & lapidibus, nunc panem obdurat in rumpimur. Siquidem impreſſionem ſibi fa-
lrt,ii⸗ ſilicem. Durus eſt hie ſermo. Quo ſcilicet pa- ctam Aer, ut non celat, ità nec mentitur:
elet chail H nis erogatur, quo manna demittitur, quo ſtatim enim intelligis ex fragore, citharà an
, C . vita prorogatur, quo cinis cœlo cohæreſcit, tonitruo, rugitu an bombo . ſermone an pro-
uu NH quo denique agglutinatur divinitati mortali- fluente diſcindatur. Os verò non modè reti-

Caſunn⸗ tas. Dici potuit mihil iniquius in dictum Do- nendis arcanis aggere deſtituitur, ſed per am-
1 l mini. Non nodum modè in ſcirpo quæſie- bages dolôſque remittit, non quod accepe-
Deo d re, ſed anguem finxere in Narciſlo: ſed æ- rat, ſed quod perſonâ verbum larvâque de-
rumnam ſuſpicati ſunt in illecebra: ſed molas turpavit. Pater, clarifica, inquit Chriſtus, Joan. 42.
horruere in azymo: ſed procellas in cyatho nomen tuum. Venit ergo vox de cœlo: Et cla- 29.
commenti ſunt. Tam diverſus à ſe ipſo fit ſer- rificavi, & iterum clarificabo. Turba ergo quæ
mo, ſi teratur dentibus imperitorum. Meritò ſtabat & audierat, dicebat tonitruum eſſe fa-
proinde Nehemias mentem ſuam ne Judæis c(tum. Alii dicebant: Angelus ei locutus eſt.
quidem aperuit; tum quòd celari nequeat quid- Potuiſſes tu ſanè dicere, ideò arcana in di-
quid vel uni credideris; tum quèd ità ſen- verſum exire, aliâque eſſe cum redduntur,
tentiæ degenerent à ſe ipſis, ut ubi colorave- quàm fuere cùm crederentur, quod Sibylli-
ris Iridem, inde Fulgur exardeſcat. Celetur no jam ſtylo loquantur Principes, omniâque;
Luc. 8. arcanum. Jemen eſt verbum Dei. Nolis, velis, tanquam Delphis procuſa, in contraria trahi
ide A . primò ſolvitur, tum verò expullulat. Quod ſi poſſint, imo & debeant. Oedipo ubique
Dei verbum germinat: noſtræ ità voces depri- opus, & commentarüs, nam Sphynges ita
mentur, ut non erumpant? Audi, & impa fantur, ut tam bellum denuntient iiſdem ver-
tientiam deliteſcendi reformida in iis quoque bis 3 quaàm fodus iciant. A telo caduceus non
Gen. 27. verbis, quæ nulli commiſeris. Oderat ergo Jem- ſecernitur, ſed ſumma rerum verborumque
1. bper Eſau Jacob: dixitque in corde ſuo. Venient amphibologia ubique eſt; quòdque horremus
dies Iuétus Patris mei, & occidam Jacoh fra- in Pharo, charybdis & ſtatio non dirimun-
trem meum. Nunciata ſunt hæc Rebeccæt quæ tur, ſed portui naufragium incumbit. Aſſen-
mittens, & vocans Jacob, dixit ad eum Ecre tirem ego tibi » ignoſcerémque mendoſis at-
Eſau frater tuus minatur, ut occidat te. Nonne que mendacibus, niſi ea quoque divinæ voci
apud ſe tantum muſſaverat Eſau? Dixitque in affingerent monſtra. Nam vox de coslo venit.
Etbicæ Tom. II, ⁸ Er

1
ſcele A)
ℳ 1

Et tamen, ſi hos audias, tonitruum eſt fa-
ctum, & cœhun exhorrueris: ſi veròô his aſ-

ſentiare, cœlo intenderis, nam Angelus per-

Suſurro- oravit. Ergo diverſitas, portentâque ſecre-

as,„ torum non loquenti tribuenda funt, ſed gar-
ratio. rienti, remittentique non quod accepit;, ſed

pl. 5. II. quod corrupit, arcanum. Depulehrum patens
eſt guttur eorum: linguis ſuis dolosè agebant.
Coronatum inſferimus ſepulchro cadaver &
trabeatum, ſubalbidum duntaxat; ſalvis cæ-
teroqui integriſque membris; cui unam deeſ-
ſe dixeris vocem ad imperium, ruboréque
tantùm à nubente diſcerm. Extrahatur, poſt
menſem, corpus è tumulo, ſanies ubique &
tabum, nulli flores, nullus abollæ nitor, nul-
la ſpecies fronti, nuſquam membra, horreas
cadaveris illuviem ſqualorémque. Ità ſanè ar-
cana demutantur in gutture Suſurronum; quas
ideò fauces prudentiſſimé David cum ſepul-
chro componit. Nam levis ſimultas, quà tu
te dixeras erga Cubiculi Præfectum titillari,
quòd te tardiùs intra velum admiſerit, illicò
in iram odiumque efferabitur, referétque pro-
ditor, non commotum te tantùm in eum, ſed
Dryio la- furere. Ergo, qui catellum-demiſeras ſubmiſ-
a o“ß Su- sè blandéque adlatrantem, emerfſiſſe inde co-
Iurvones, horreſces unguibus morsuque ſævam, tor-
Lingue Vâmque Tigridem. Inſidias jam ſibi à te para-
ra. ri Præfectus ſuſpicatur, & querimoniæ ſibi-
lus in fragorem tonitrui apud eum recruduit.
Adeò quæ cadaveri contingunt in ſepulchro,
ea plané arcanis evenire conſueverunt in fau-
cibus Suſurronum, quæ Davidis calculo ſunt
conditiva. Jepulchrum patens eſt guttur eorum.
Imò non ſunt ſepulchra. Nam putreſceret
etiam in ſerico, liliiſque corpus; tabéemque
ſuam non tumulo, ſed ſibi imputet, neceſſe
eſt. Arcanum veròô fœditatem non ſibi debet,
ſed delatori. Nam quæ turpitudo in hac vo-
ce, Et clariſicavi, & iterum clarificabo! At-
tamen, ſi & turba ſciſcitere, quid ſonuerit,
tonitruum afleret ſtrepuiſſe. Age: quam ple-
na obſequii vox iſta in Tiberium eſt: Reddi-
te, quæ ſunt Cæſaris, Cæſari. Audi ea ex vo-
ce quid ſordium expreſſerint Suſurrones. In-
Luc. 22. ven'mus hunc ſubvertentem gentem noſtram, &

Matth.

22. 21.

J,. prohibentem tributa dari Cæſari. Nunquam de
la vig, Cæſare loquutus eſt Chriſtus, miſi cum ei
* P"iͤiιει. numiſina reddi oportere ſignificavit. Et ta-

men vox obſequii in boatum proditionis com-
mutata eſt. Ergone inquinatiora hominum
pectora, quàm agrorum ſterquihinia ſunt. Nam
ſi ſtercorato in campo glandem defederis,
Quercus è limo ſuccreſcit. Si cepam panxe-
ris, Narciſſus erumpet. Has limus humuſque
remittunt illecebras, ſuo gremio aut glandu-
lam aut cepam committenti colono. Et æqui-
tatis plenam vocem ſi pectus concipiat, rege-
ret barritum immanitate truculentum. Adeò
& fœdiores ſterquilimo, S& conditivo ſumus
ſæviores, ità corrumpimus, quæ nobis cre-
duntur, arcana, ut cùm rorem hauſerimus,
Matth. 7. virus expuamus. Wolite dare ſanctum canibus,
g⸗ inquiebat diſcipulis Chriſtus, neque mittatis
margaritas veſtras anté porcos, ne forte con-
culcent ens pedibus ſuis. At pedes Suum exoſ-
culandi ſunt, quando præflantiores, mitio-
réſque, proh dedecus! mortalium cordibus
ſunt. Nam, ſi aper in margaritum incidat,
conculcat illud; aut, ut multum ſæviat, de-
terit unionem. Redit gemmæ nitor, ſi frigid
diluatur. At demiſſa in pectus aulici gemma

Oliva

eliquatur in ſulphur; quæque vox Jacob fuit,
cùm diceretur, Vox eſt Eſaü, cùm profertur,
imô vox eſt leæxnæ, & ſibilus Draconis. Er-
go præſtat in Sues incidere margaritas, quàm
Suſurronibus verba con mitti. Illi enim, ſi ra-
beſcant, gemmas proterunt; hi, ut minimum
graſſentur, verbum inane pervertunt in vo-
cem aquarum multarum, & perſæpe in fra-
gorem tonitrui magmi. Ergo Nehemias, quèd
ſciat nec celari oracula, dictaque & poſſe,
& frequenter demutari, ſuam intra ſe ſen-
tentiam cohibet, & quæ neſciri à Perfis op-
tat, ea quoque Judæos celat, aitque.

Magiſtratus autem neſciebant, quò abiiſ-
ſem, aut quid ego faxerem: ſed O&
Judæis & Sacerdotibus, & Opima-
tibus & Magiſtratibus, & reliquis,
qui faciebant opus, uſque ad id loci,
nihil indica veram.

Nder Perſæ, quid agitaret animo, age- gelsi,
rétque luſtratione urbis Nehemias, quòd omzes
& Judæos conſilia ſua celaſſet prudentiſſimus egner.
pocillator. Vide autem, ut rehgionem uni. Nekili-
verſis præferat & trabeis, & faſcibus, & ,
inſignibus, priméque Judæos nominet, tum afgg
per gradus devolvatur, ſermonem orſus aà
ſanctuario & thuribulis, quem officinis & Felices
malleis tandem in exitu definivit. Ned & Ju- non ſu-
dæis & Sacerdotibus, & Optimatibus. Nobi- rere
litati Cidaris antefertur, utrique præfertur Re- i, .
ligio. Ned & Judæis. Prima ergo ſummâque la: ℳ
ratio in univerſis eſt Numinis cultus, teſſerà- Chriſia-
que pietatis. Seu Cidaris, ſeu torques, ſeu norvm.
trabeæ uni ſuccumbunt Religioni, & , qua alets
Judæus es, vel Sacerdotibus anteponeris, Seyeri⸗
quamquam indoctus & faber ſis. Ut enim evehat
nullum non eſt muſtum, quod in Chriſti Ferven-
ſanguinem non verti poſſit, & quamvis mol- e, von
le, languidum, infirmumque ſit, defundi in ſee
poteſt in calicem peræquè purum, rubénſque: ſpinise.
imò quum valide, quamvis non licitè, mu- Spri-
cidum ſpurcumque in cruorem Domini mi- talia ce-
gret; nulhs prelis comprefſus & punicis ſuc- vei, Se.
cus ſui purpuram coloris in Dei cruorem con- Rotcalen
vertet. Adeò lora balſamum antecedit, au- zuihusde-
réôque fuſili vappa, penè dixerim, in dedica- ſerride-
tione calicis antefertur. Ità Infans, ſi com- beet.
prefſſo & liliis rosiſque ſucco in Baptiſmate aſ- rrist,
pergatur, originariæ labis illuviem non exuit: Sa 77
quam mox abjiciet, ſi aquâ, limosd Hicet
virulentà, ſed tamen aquà, reſpergatur. Nuſ-
quam aut Ceraſus, aut Cedrus, aut Ebenus
aurum excoquent in ramis ſuis, quamvis af-
fluxu Solis humaniſſimè perfundantur. Cujus
influxu ſideris depreſſiores mundi ſpecus ſuum
in aurum limum, coenumque demutant-
Præſtat putrem eſſe terram, quam plantam
incorruptam. Ita, ſi fide conſignaris, ab in-
cude licet ad Dei amplexum evolare, dig-
narique arcamis; a qua ſine dubio fehcitate
propelleris, ſi fide careas, quamvis & tra-
bed exorneris, & ſapientid polleas, & fal-
cibus turgeas, & habearis novus aut Athe-
nis Plato „ aut Romæ Numa, aut Pellæ
Alexander. Benedicentur in te, & in ſemine Gen. 28
tuo cunctæz tribus terrz. Seu Dynaſtæ, ſeu 14.
Malleatores, ſeu Scribæ ſeu obfſcuri fuerint
Poſteri tui, unius privilegio Circumciſionis Na-
tionibus præferentur, pariéntque ſalutem ter-
arum

perior

5

omne
,K gel
Seem
, Hulehle
ols ul
ccln.
. Nor
Ig, 1
„ lillem.
tamen
2 , curr
ed met
2 n für
37 undo
eluan d.
lii auten
Tit, in n
Cene del
textam.
leis, ſe
ura nee
end circn
ihs unin
ilor,
S Mren C
1 ighlen
8 ſnanegäin
Cum Chr
1at gemm
10 Exer
kan, co
ftumoro
t, aur
Ktonibus
conſe
H odle
14, MN
ler elle
1 Aft
1s, geli

10 db .
nn rarum orbi, quem peſtibus Chriſtus, ex iis
Drni 8 naſciturus, expiabit. Nam quemadmodum,
rgantg, g, ut Pharaoni exoſus eſſes, ſtirps ſufficit & fi-
I Enin, 1 Exod. I. des: Ecce populus filiorum Iſrael multus & for-
i,unm 9. tior nobis eſt. Venite, Sa ienter opprimamus
enun , eum. Quicquid maſeulini us natum fuerit,
Penaeg, iu kumen Projicite. Ità Deo magnus es, in-
Chent e, Rom. 3. ſigniſque, ſi religione conſignatus es. Nuſti-
Ker 22, tia autem Dei per Rdem ESU CEHRISTI,-
m inmt, in omnes & ſuper omnes, qui cedunt in eo.
ri n Religioßfß. Si credis, ſeu fullo, ſeu Dictator ſis, eddem
Titche laici nar, dignaris à Numine mensâ, eoſdem in am-
Berve plexus admitteris. Quæ ſanè diſcernendi ra-
n, e veiie,i: tio, teſſeràque ne naufragantes quidem expi-

ponoran- Tantéſque latuit Ægyptios, quorum ſupremæ
dds. voces fuiſſe feruntur in fluctibus: Fugiamus
Exod. 74. ſyaslem. Dominus enim pugnat pro eis contra
25. nos. Non Tribunos, non Equitum Magiſ-
Honer tros, non Principes tribuum extiment, ſed
mutuns. Iſraélem. Imò nec Moſem reformidant; cu-
Affaili jus tamen imperio virge in ſe pelagus reflue-
a, eu bat, curruſque merſabat. Expavent Ifraëlem.
wilitus. Ideò metuendus Moyſes, quòd unus eſſet ex
Fides No- Iſrael. Miraris autem, ſi non Moyſem, ſed
silias genus ſtirpémque Ægyptius in hofſte horreat,
veraek. quando & Mare tranſmiſiſſe non Magiſtra-
Exod.16. tus aut Sacerdotes „ ſed Iiraelem fertur? Fi-
15. lii autem Iſraël ambulaverunt per ſiccum ma-
ris, in medio ejus. Nulla in elemento aut la-
cernæ deſpicientia, aut reverentia erga præ-
textam. Reverebantur Aquæ non ſtolas aut
galeas, ſed ſacram cicatricem: quéſque nec
thura nec nitra repreſſiſſent fluctus, cruor
eos circumciſionis repreſſit. Adeò extat do-
tibus univerſis religio, fidéeſque nec abollà
nobilior, nec ſacco contemptior eſt, ſed, in
Zacehss morem Chii aut Coii muſti, ſaporem ſuum
l vigorémque retinet, ſeu vitrea ſit patera, ſeu
Serge. ſmaragdina. Abnuis! Subeamus Zachæi ædes
cum Chriſto. Quantas ille de ſuo prompſe-
rat gemmas, opéſque animi detulerat Domi-
no? Exierat videndi deſiderio Chriſti in pla-
team, conſcenderat arborem, exſcenderat è&
ſycomoro, redierat domum, menſam ſtruxe-
rat, aurum arcis extraxerat, expiaverat ero-
gationibus fœnora. Salutem inter hæc à Chri-
ſio conſequitur. Sed audi, quid inter tot
aſtra obſequiorum & largitionum effulguret.

t Ielgoent
D
& kl

mn ANtcet Luc-9.9. Ait JENUS ad eum- Ouia hodie ſalus domui
Ggerim n bic fabta eſt; eo quòd & ipſe flius ſit Abra-
Iu S ba. Suffragatur ergo potiſſimum Zachæo fi-
oin Byne, des, genuſque: quæ quoniam junctim deſi-
Awien e derabantur in Chananæa, quamdiu repulſam
I, Mmd? paſſa eſt, quamvis ſummæ fœmina fidei? Exi-
, velhehl erat, orabat, adorabat, clamabat: nec auditur.
rus, A C.arebat religionis teſſer, licet religionis Ppal-
luis, , Matth. mà non careret. Non ſum miſus, niſi ad oves,
erlandelt 45. ². quaæ perierunt, domus Iſrazsl. At illa venit, &
nnndi en adorabat eum dicens: Domine, adjuva me. Lui
ginct: 1 reſpondens ait: Non eſt bonum, ſumere panem

Kliorum, & mittere canibus. Ornabatur mo-
nilibus precum fideique Chananæa, ſed obla-
tione necdum adſcita erat in Synagogam Iſ-
raélis, à qua exul vagâque computabatur in-
ter immundas & rejectaneas. Adeò ut olim
Synagogæ, ità nunc Eccleſiæ magni fieri teſ-
ſeram neceſſe eſt, quâ cum deſtitueretur egreſ-
ſa de finibus Sidonis & Tyri mulier, quam-
vis luſcinias voce imitaretur, profeflione ta-
men rejiciebatur inter ululas. At quis mire-
tur digrefſam Sidone ſœminam tardias à Do-
mino exaudiri, quando ſubmiſſa & cozlo ani⸗
Ethieæ Tom. II.

Chbana-
na.

.

in Cap. II. Lib. Il. Eſdræ.

emundabantur.
fidei charactere, nullis itaà ſordibus inquina-

351
malia repudiantur à Petro, non aliam ob cau-
ſam, quam quòd illa Moſes ſacri characteris
impreſſione non conſignarat? Lerge, Petre-
occide, & manduca. Ahſit, Domine: duia mun-
qam manducavi omne commune & immundum. Act.
Eſuriebat Petrus, annona & cœlo demitteba- 12.
tur, erâtque menſæ ſtructor, & convivio præ-
fectus non Vates, ſed Angelus. Attamen à Regnla-
ſemiſomni & fameſcente cœli patina contem- am ob-
nitur, ne Sinai tabulæ negligantur. Horruit Vrvan-
Apoſtolus delicias exleges, crediditque non Pasen-
eſcam, ſed venenum eas eſſe dapes, quibus taiis voto
deerat innocentia, & quas à Moſe non acce- Gala
perat, eas etiam ab Angelo delatas rejecit. -ompeſea-
Tanta erat in dormiente religio, ut nec eſu-“.
rie nec inſomnio deflecti poſſet à Lege, quæ
licèt expiraſſet jam in Calvaria Crucéque cum
Chriſto, in Petri tamen animo ſpirabat, vi-
gebâtque. Quod ſi nulla vi famis, nullâque
Angeli authoritate adigebatur tum fortè Pe- Servi.
trus, ut in ventrem eſcam admitteret Moſis
ritibus adverſantem, quamquam & coœlo eam
ad ſe ſubmitti, authore Deo, intelligeret; Rex Aeli-
tertiéque demiſſam, tertiò quoque averſatus gat mini-
eam conſtanter eſt: putas ab Apoſtolo im- ros.
mundos, & domi in miniſterium, & ad Aras Ordines
admittendos Myſtas fuiſſe non & cœlo immiſ- ſacri.
ſos, ſed è fornicibus extractos, olentéſque
etiamnum Bacchum & Venerem? Abomina- Dignitas
tur eſcam de manu Angeli communem: & Le- ingignis
vitas de dextera exciperet Mammonæ profli- , d,d-
gati pudoris, ac ſamæ? Tu ergo promptius vs,ae
admittes profanos in ſancta, quàm Petrus eſ- Protecto-
cas illegitimas admittat in os? Eſuriam, in- res im io-
quies, niſi ſacrilegis reconcilier. Petrus non "am non
eſuriet, ſed eſurüt, immundis non homimibus, "sdiendi⸗
ſed eſcis implacatus. Rogavere me Principes.
Petro Angeli ſuaſere. Semel ac bis preflere
me. Bis ac tertiò urſere illum, & reſtitit. Nec
de polluendo ſacrificio, ſed de proſtituendo
convivio agebatur: Et tamen clamat: Abſit,
Domine. Hoc autem factum eſt per ter. Fa-
cilius Chriſtum coram ſerva evomuit, quàm
reptile coram Angelo deglutivit. Adeò, vel Imitandi
in imagine, nullum efſe, icique fœdus debet à optimi
Sacerdote cum profanis. Utinam conferri cum skium.
Petri ſopore noſtræ vigiliæ poſſent. Utinam 4tes
ità nos immundos arceremus ab aris humanis, impii de-
uti Deus immundas aà menſa volucres repulit. ſerendi.
Nunquam manducavi omne commune, & im- Aalici
mundum. Deerat non ſapor quadrupedibus, perverſi
ſed Lex: & quæ commendabantur patriâ, pa- elimi⸗
tina, ſtructore, &, penè dixerim, Deo, unâ nandi.
præcepti cenſurâ repudiantur. Vide, quanti
facienda ratio illa communis religionis & fidei
ſit, quam in eſcis nulla dignitas compenſavit,
ſeu Cœli unde fluxere, ſeu Angeli, à quo
parabantur, ſeu Numinis, cujus humanitate
Contrà verò, ſi conſignere

§. Peerus.

107

ris, quin tibi elementa famulentur. Factæ Exod. 1
Jſunt, inquit, tenebræ horribiles in univerſa ter- 23.
ra Egypti tibus diebus. Nemo vidit fratrem

Juum, nec movit ſe de loco, in quo erat. Ubi-

cumque autem bhabitabant filii Vrael, Lux
erat. Mira ſanè erga religionem ſiderum ſo- Perſana-
liſque reverentia. Affundebatur non tento- rum ac-
rio ſolum Moſis, fratriſque ejus Sol, ſed dif- cesεαo
. . : II4 execran-
quirebat Hebræum in piſtrino vernam, illi-
que molam deaurabat. Indagabat Iſraêlitam in
carcere, eumque ab- .gyptiis ità ſecernebat,
ut, quamvis Latro, aut fur, aut maledicus,
Eg 2 aut

3 2
aut homicida; ſtuperet tantum lucis & ſis
vinchlis ſcaturire, quantum nunquam hau-
ſerat in campo è& coœlo. Non loci foœditate,
non ignobilitate ſervitutis, non criminis atro-
citate retardabatur Lux, quin ſuüas in ſinum
Iraëlitz opes gemmaſque deplueret. Tanta
Vis inerat circumciſioni, ut cœlum vulneri
ſubderetur. Credebat? Refſulgebat. Cunc-
tabatur, opinor, ſidus, cum ædes avari;,
eu maledici Iſraelitæ eſſet perrupturum. Ar-
cebatur pædore criminis à domicilio ſcelero-
ſi, radiôſque referebat: ſed illicò venuſta-
te fidei trahebatur, lucémque diffundebat;
& quem averſabatur furacem, eundem com-
plectebatur Numinis adoratorem. Devola-
bat itaque & morabatur, novéque incon-
ſtamiæ conſtantiæque fœdere Lux damnabat
in Hebræo flagitium, fidem adamabat; vin-
cebâtque turpitudinem criminis generis legiſ-
que claritudo. Ubicunque autem babitabant
klü IWrall, Lux erat. Non mirum ergo, ſi
Joſeph non parentem, non avos, non opes
commemorat, ſed unam religionis retinet
teſſeram, edamque unam objicit pocillatori,
Gen. 40. quâ ſe ſnâque Principi commendaret. Furtim
15. ſublatus ſum de terra Hebræorum, & hic in-
nocens in lacum miſſus ſum. Hebræus ſum.
§. Joſeph. Eſ-ne plebeii, an veròô ordinis equeſtris?
Sum de terra Hebræorum. Gratus, an in-
gratus parentibus fuiſti? Sum de terra He-

Talenta bræorum. Quam doctus es artem? Noviſti
veriora. ſiderum curſus? Hebræus ego ſum. Cui ſanè
vaD„: adoleſcentis præſtantiſſimæ ſententiæ Jonas
fubſcripſit, cüm ea ipſe uſurpavit in naufra-
8. lonas. gio, quæ ille ſenſerat dixerâtque de ſe in com-

Jonæ 1I.3. pede. Dixere ſiquidem ad eum nautæ: Quod
eſt opus tuum? quæ terra tua? G&G quò vacdis?
vel ex quo populo tu es Et dixit ad eos:
Hebraæus ego ſum, & Dominum Deum cœli ego
timeo, qui fecit mare & aridam. Ut vides,
nec prophetiæ, nec parentum, nec patriæ,
nec Ninives recordatus eſt. Potuiflet enim
eruditionem, generiſque nobilitatem recenſe-
re Propheta; ſed maluit volumina, ſtemma-
ta, prætextas, opeſque und quaſi confutatio-
ne ſuperftitionis involvere, Deique ſe faſſus
ex Judæa cultorem, abundé ſibi viſus eſt re-
tuliſle Nauclero unde eſſet, quis eſſet, quid
ageret, quò navigaret. Dominum Deum cœli
ego timeo. Qua ſanè religionis teflerà eam
adeptus eſt authoritatem apud nautas, ut,

quamvis illi contra eum mare furere cogno-

viſſent, & illum à Deo transfugere didiciſſent,
ſorſque illi ſupplicium denunciaret, tamen
cultum Numinis reveriti in transfuga, ege-
rint cum illo non tanquam cum reo, ſed ve-
luti cum Sacerdote, nec ſupplicium, dejec-
tus in mare Jonas, viſum ſit, ſed ſacrificium.

Jonæ I. Quæſumus, Domine, ne pereamus in anima vi-
14. ri iſtius quia tu, Domine, licut voluiſti, fe-
Religioſi iſti. Et tulerunt Jonam, & miſerunt in ma-
honoran- ve. Audaciùs in Iſaacum Pater extulit gla-
di. dium quàm hi ſententiam exequuntur Numi-
Religioſi mis in Jonam. Conſternati adeò ſunt reveren-
Iar, s. tid Prophetzæ, Dominum extimentis. Et par

in Ceto reverentia erga Prophetam, quem
inhalantem hymnos precéſque Deo ſuis fauci-
bus texit, non oppreſlit; ratus verti oporte-
re Pſallenti Bale'nam quoque in Tabernacu-

quamvis . . .
preti non lum, quando ille naufragium verterat in hym-
eſſent. nodiam. Nihil propterea ſepulchro Moſis in-

§. Meyfes. ſculptum eſt, niſi unus hic religionis titulus

Oliva

.

& cui affundere potuiſſent diſciſſum mare, Sohul.
cæſam Agyptum, deprefſos Reges, fugatos ehrorum
ezercitus, diruptam rupem, compreſſos an- vanus
gues, cœlum pluvium, extructum Taberna- Puxid.
culam, deſtructum vitulum, ſacrificulos tru- ,a1
Cidatos, his omnibus inſignibus atque trophæis t:
unum erga Deum cultum fuffecere. Mortulſ- Deut 34.
que eſt ibi Moyſes, ſervus Domini in terra 3.
Moab. Ut enim emergente ſe ſole & monti-
bus in noſtrum orbem, faces omnes ſiderâque
ſunm jubar obnubunt: ità decora umwverſa
egiflatoris, unius in Deum luce famula us,
deleta ſunt. Mortuus eſt Moyſes, ſervus Do-
mini. Quam religionis lucem non expirantis
tantàm Prophetæ feretrum, ſed pugnantis
quoque in Gigantem incurſus præ ſe tulit. Nam
ſpretus à Golia David, & armorum ruditate,
& ſtaturæ brevitate, & lævore genarum, &
militiæ imperitiàâ, parem ſe certamimi com-
probavit, non fundæ agilitate, non ſaxi pon-
dere, non robore lacertorum, non laborum
affuetudine, non ferarum offocatione, non in
Leones pugnà, non Dæmonis fugâ, ſed, his
omnibus præteritis, parem ſe certamini jacta-
vit uno Numinis cultu. Tu venis ad me cum 1. Reg.
gladio & haſta & clypeo: ego autem venio ad 17. 45.
te in nomine Domini exercituum. Utinam ſuam Luxas
ità gloriam decuſque metiretur in Templo & Pemte
Præſul non ex phaleris & ex curribus, ſed vane.
ex religione cultuque Numinis, uti eam ty-

runculus in acie pugnaturus locavit tantùm in Eecleſßa-
nomine Dominmi. Sed Miles gloriatur de reli- ein
§ 0 3

gione: Myſta de avorum mulitia intumefcit.
Miles in conflictu Sacerdos eſt, & in ara Sa- Nobilita⸗-
cerdos miles quodammodo eſt. Ibi⸗ floret & ta jac-
funda nomen Domini, hic litui vexillaâque pan- amis.
duntur è thuribulo. Hauries oleum è& ſaxo COleris
luctaturi, qui Deum præfert in pugna: hor- vera.
reas Cruorem in calice litaturi, cujus vox bel-
la tantùm ſonat pugnâſque majorum. Latent
ſub ephod antiſt tis cædentium ſicæ: fragrant
in ore militis thura litantium. David pfallit
coram Golia, & bella Præſul jactat cum Le-
vitis. Quæ ſanè dedecora non lugeremus in
ſancto, ſi foret Chriſtianis, & Sacerdotibus
potiſſimam una pro ſtemmatibus religio, Dei-
que cultus pro avitis gloriæ famæque monu-.
mentis. Caderent procul dubio Gigantes à no.
bis profligati, ruerétque ſuperſtitio, quamvis
liciatoriis pro haſtilibus uteretur, ſi nos no
avorum criſtas erigeremus, aut phaleras pom
päſque noſtras explicaremus, ſed Dominmi po-
tentiam in Deum Fides jactaret; repugnare
muſque hoſtibus non auro remolliti, nec fer
ro ſævi, ſed oleo delibuti divini nominis
quod ut, in Cantico adoleſcentulas traxit ncl
Sponſum, ità, in libris Regum, Goliam ante

adoleſcentis fundam dejecit. Ego venio ad te r. oan.

in nomine Domini exercituum. Hac eſt vilto- 5.4.
ria, quæ vincit Mundum, des noſtra. Ergo
cultores Domini nihil apud ſe eſſe putent pre-
tioſius, quàm ipfum Domini miniſterium.
Ideò Nehemias Optimatibus, Magiſtratibus,
& Sacerdotibus Judæos anteponit; quoèd ſci-
licet Fidei nomen & teflera radix quodammo-
do cæterorum ornatuum fit. Propterea Domi-
nus, cùm prædixiſſet excutiendos à Satana
cribrandéſque Diſcipulos, curaſſe ſe quoque
dixit, non ne Amor teperet, ſed ne Fides la-
baret. Smon, Simon, Ecce datanas expetiVit Luc. 22.
vos, ut cribraret ſicut triticum. Ego auten, oga- 32

vi pro te, ut non deficiat ſides tun. Non Pro
vibus

4

6 zrrut,

N

,inent, 1
vy Loe el)

. cin Uan
abecutu
ſoblecutu

cae⸗

Gemadln

Cogue an
Eabatur
lkonen
Awheta,
Gi, ingr

r

Ctori: tn
mun inm
las ila et
bein rerdpe
a n chrilmn
mno,
Vincten
Aut, ſen.
eit, lee
lhyd in
gend on
Aadtuin
Ulſegiun
unm,
n E h
AAurtett
un N
lin
mui
1 ble
1 ſta

=

—

nnel
ecote i
Ner, enn .
n Me
Mrekeinlt N
re kum
e Certunni en.
te, Mi
Im, mon lben
tocarie

ries
n in inn
Ii, Clſe
maphun I⸗
ium ſcr
m.

8, &
etibis telgn
bio Cigennii
erluto,
en nr
tetlt, 1N
A Aeiſe

a
aekenr

Mo

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

vibus regni rogavit, ne diffringerentur, ſed
pro fide Petri, Patri filius fupplicavit. An-
tecedit enim religio dignitatem. Nam ſine cla-
vibus regni innumeri regnavere cum Deo:
ſine fide ſuis cum clavibus Petrus excludere-
Ambnie. tur à regno. Et tamen Valentinus Sacerdotii
repulſam, non fidei tantùm profligatione ſed
Iatentio hæreſum molitione ſolatus eſt. Adeò plerif-
ava que plus nitor arridet Cidaris, quam muncdh-
aulieo- ties albérque lavacri. Non enim ideò infu-
rei* G lantur, quòd crediderint, ſed fidem ideò re-

Eectega- tinent, ut vittas apprehendant. His fides pro

iei non Hlore eſt, dignitâſque pro fruge: præmittunt

enim illam non ut digniorem, ſed, ut viam

rob.
ſubſecuturæ poſt ſe ſternat dignitati. Nam ſi

Religionis ſtola careant, quamvis fide mundentur, ſuam

munia

7, itaà illuviem reformidant, ac ſi non topaziis
wiliora.

ornarentur religionis, ſed compede ſqualerent
BReligiof ſervitutis. Suſpiciant hi à ſummo Hebræorum
ambitioßt. Sacerdote prælatum Dei nomen in frome,
Talentz cum in humeros pectuſque tribuum nomina,

medio. quibus imperabat, rejeciſſet. Ceſſit enimve-
an, i r0 fidei præfectura; noménque Numinis à ſe

ritsaien EXCulIti, ut Præſtare cæteris intelligeretur 7
ofpcant. quemachnodum merito dignitatem, ità loco
dquoque antecedebat. Arx ſiquidem capitis re-
ſervabatur fidei, ex qua vexillum Numinis
Xplicaretur. Videas in monte olivarum eli-
di viperas, condiri toxica, Dæmones compe-

Marc diri, linguas exolvi. Dæmonia, inquit, eji-

ult. 18. cient. linguis loquentur novis: ſerpentes tollent.

&σ, ſi mortiferum quid biberint, non eis noce-
bit: ſuper ægros manus imponent, & bene ha-
bebunt. Magna de peſtibus, monſtriſque vi-
ctoria: triumphus vel de Orco magnus: ſum-
mum in morbos imperium. At quorum pote-
ſtas iſta eſt, Vatum an Præſulum? Lyràâ- ne
Talente an verò pedo Dracones compeſcentur? Thure
Trriora. an chriſmate venena vertentur in pharmaca?
Hymno, an potiùs hoſtiæ manus dabit Sata-
nas vinciendas? Fidei jura ſunt iſta, non Ci-
daris, ſeu citharæ. Jigna autem eos qui ceredi-
derint, hæc, inquit, uentur. Ergo à Neo-
phyto dabitur Lucifer in catenas: & emer-
gens & Jordane Naaman demerget Leviathan
Huctibus ſuis, in quibus & ſtationem ſibi, &
naufragium ſuæ lepræ, comparavit. Nec id
mirum, quamvis mirandum. IIlud prædican-
dum de Fide, non quod ſtolam antecedat,
ſed quod facem amori præferat. Quantum
eæfſtuaverat ad Chriſti pedes Magdalena? Æt-
nam Spiritus excluſerat alabaſtro, nivéique
animi vi flammæ collhquaverat. Dimittitur
poſt lachrymas à Chriſto in oſculo pacis.
At,; inquiit, ſalutem tuam non ſolum amori
tribuendam ſcito, ſed etiam fidei. Fides tua
te ſalvam fecit, vade in pace. Natat vel in
chharitate Fides, & amori, ut cedant uni-
ve: verſa, fides præit. Effundatur Paulus in præ-
as. (nia charitatis, clamétque eloquentiam ſine
Amore aut æramentum eſſe obſtrepens, aut
cymbalum tinniens, negétque incendium pro-
futurum, ſi flamma charitatis non illi ſub-
mittatur, jactet quoque Fidem evacuandam:
fateatur tamen neceſſe eſt, nec in regno pe-
rituram penitus, ſi ea ſpectes, quæ novit,
expendâique proclivitatem animi ad obſequen-
dum Numini in iis, quæ renuntiat; & quam-
diu eſt, nec charitati ex toto cedere. Nam
ut frigeret Martyrum rogus ſine amore: itaà
Atct. 6. 5. Charitatis rigeret incendium ſine Fide. Ele-
Leium, inquit, Nephanum virum plenum ſi-

Ethicæ Tom. II.

3753

de & Spiritu Nanéto. Præſertur, penè dixe-
rim, Spiritui fides. Nimirum Columba Chri-
ſto incubuit, ſed eloto in Jordane. Prius
mergitur JIESUS, tum pennis Avis argenteis
inumbratur. Bapti atus autem Jeſus confeſtim Matt. 3:
aſcendit de aqua, & ecce aperti ſunt cœli, & rI72
vidit Siritum Dei deſcendentem ſicut colum-
bam, & venientem ſuper ſe. Lavacro fidei
perruptum eſt cœlum, & quæ triginta ſoli-
dos annos ſeſe Patris ſinu Columba continue-
rat, affulſit in fluvio. Accurrêre ad ſtabulum
Magi; ſed Jordane Spiritus, non Antro de-
vocatur. Eò devolat, non ubi Paupertas de-
dicatur, ſed ubi fides adumbratur. Et mori
potuit in Calvaria Chriſtus, & in Bethlehem
naſci, nuſquam aut cunas Numinis, aut cru-
cem, Dei Ave inumbrante. Ibi Chriſtus re-
nuntiatur Deus, ubi & profluente initiatus
emerſit. Adeò fidei teſſeras ne ipſa quidem
antecedit aut vita Numinis, aut mors. Nimi-
rum Spiritus Domini tum quoque & naſcentis
lachrymas, & cruorem morientis poſthabere
viſus eſt aquis, quibus & olim innatavit, &
nunc incubuit. In peccatore, quamvis charitas
pereat, Fides perſtat, niſi in Fidem peccet.
Hoc ſaltem nomine, nobis Fides quaſi ſalu-
brior eſt amore. Certè in Barnaba ſociatur fi-
dei Spiritus, ac penè cedit. Erat, inquit, vir Act. r17
bonus, & plenus Wiritu Santto, & Fide. Si 4.
crevit oratio, vides præiiſſe Spiritum, ceu flo-
rem, cui pro fruge Fides à Luca ſufficitur.
Enimverò luctatur cum flagitio Fides, quæ fu-
gatum aà ſcelere Spiritum & revocet in peccan-

—

tem, & coronet. Vultur crimen eſt, cujus

adventu Columba effugatur. Conjuncta ſpei
Fides confligit cum vulture, quem brevi è&
corde peccantis eliminat, ut, quod accipitris
ſævitià extabuerat, mitioris flabello Avis con-
ſaneſcat. Ideò, poſt Spiritum Fides in Barna-
ba non immeritò deſignatur. Nullum prop-
terea ità & Sponſæ membris, uti commendan-
tur oculi, dilaudatur. Ibi enim & patere plu-
rima, & plura longè latere decora Salomon
confirmavit: quæ laus ne ipſis quidem tyrun- H
culæ mammis aſſignatur. OQudàm pulehra es, Can. 4. 17

amica mea, quàm pulchra es! Cculi tui Co-

lumbarum, ablone eo, quod intrin ecus latet.
Quis non videt Fidem oculo deſignari, quòd
ipſa ea potiſſimum videat, quæ non viden-
tur? IIli & Columba ſubeſt & fodinæ in-
ſunt. Non enim tota proſtat Fidei ſupellex 3
quæ in dies excreſcit. Ubi enim aſſueveris
æternitati contemplandæ, munquam non ex te
proferes novas animi gemmas, novâmque Spi-
ritus gazam. Benè ergo Nehemias religio-
nem, Fidemque vel thiaræ præponit, aitque;
ded & Judæis, & Sacerdotibus, & Optimati-

bus nihil indicaveram.

Sed &ö Judaæis, & Sacerdotibus, & Op-
timatibus & Magiſtratibus, & reli-
quis, qui faciebant opus, uſque ad
id loci, nihil indicaveram.

Rgionem placet omnibus & ordinibus Religio
& inſignibus anteferri; primâque homi- non aquee
mis commendatio fides ſit. At illaà nolim recon- mnes.
cinnari tot ubique Babeles, quot ſunt Gen-
tium;, urbiumque Reſpublicæ. Secernitur enim
hic ab incude thuribulum, incus à faſcibus.
Suum cuique ordini manere jus voluit Ne-
Gg 32 hemias;

254 Oliva

hemias, qui adnare, quaſi in terrarum elu-
vione, Leoni ovem non patitur, ſed curules
ſeponit à tripode, & exedras ſubſellis non
aggerat. Vide ut ab Operis Optimates, ab
his verò diſcernat Sacerdotes. Porrèò diſtin-
Ctionem iſtam in urbe ordinum, ſuis expreſ-
ſam membris Sponſa præ ſe tulit. Alia enim
oculis ejus, & alia uberibus decora ſuffigun-
tur. Nam papillas hinnuli inſedere. Pupillis
verò oculorum ejus Columbæ incubarunt. Ocu-

Cant. 4. li tui Columbarum. Duo ubera tua, ſicut duo

hinnuli capreæ gemelli. Non eadem membro-
rum laus, in unam licèt fœminæ formam,
elegantiämque conſpirent. Curſim hic fortè
exquiras, cur Sponſæ mammas non ovibus,
aut capreis, è quibus lac effluat, ſed hinnu-
lis adumbravit, qui lac non profundere, ſed
exugere conſueverunt. Agi de fœmina prin-
cipe ſi memineris, ambigendi ſublata penitus
eſt anxitudo. Dominantium conſuetudo ea
eſt, ut vel per papulas non emittant vitæ
ſeu alimenta, ſeu illecebras, ſed hauriant.

Aulicorà Non enim oves, ſed hinnulos uberibus affi-

Xere, quos liquoris appetitione, non prodi-
gentiâ videas æſtuare. Quod ſi regnantium
vel Ubera eſuriunt: quæ rogo, in iis erit
alvi, gutturiſque voracitas? Rabeſcet profe-
ctò in imperante jecur, cujus ipſe quoque
mammæ ſitire poſſlunt, & ligurire, hinnulis
propiores, quàm fœtis. Evadamus hinc ta-
men, obſecro, ne dum pendere carpimus
hinnulos ex uberibus Reginarum, Lyciſcas il-
læ & Melampos noſtris & labiis prodire teſten-
tur; horredtque vulgus non tam lactis ſitim

in fœmina, quàm ſanguinis eſuriem in ſcrip-

Correctio tore. Arundine ſiquidem ſcripturarum oracu-
Rie diſere- la melius, quàm hirudine digeruntur, Scri-

bimus, non cædimus: nec telo ferocimus, ſed
calamo aut inſtruimur, aut docemus. Ergo
Babelem evertamus auſpicio Nehemiæ, in
ſuos ordines hebræam Rempublicam digeren-
tis. Una fides: ſed non una omnium aut ſe-
des, aut toga. At enim uni conſequendæ
ternitati intendimus univerſi. Et in mare
omnes ſeſe fluvii exonerant, eorümque me-
ta una littus eſt. Diverſis illi tamen alveis,
ripiſque, tanquam ſtadiis, curſum ſuum me-
tiuntur. Nam Ganges & Indus Palmetis utrin-
que recreantur; quùm Boryſthenes & Hidaſ-
pes rubis inhorreicant, & rupibus torquean-
tur. Fluit in mare Indus auro, gemmiſque opu-
lentus: Nilus verò ſæcem Ethiopiæ univer-
