Quid dabitur viro, qui percuſſerit

1. Reg. 4
28. 8. 7

Philiſthæum bunc Quod cùm audiſſet E.

liab, frater ejus major, iratus eſt contra
David, & ait : Quare veniſti, & qua-
re dereliquiſti pauculas oves illas in deſer-
to ego novi ſuperbiam tuam, & nequitiam
cordis tui: quia, ut videres prælium, deſ-
cendiſti. Scilicet ſpectatum devenit, qui
formellas ad te caſei, parentis nomine, de-
tulit: qui necem molitur Gigantis. An hoc
vocas ſpectatorem adeſſe præli? Et ſi otium
appellas conflictum cum Golia, vos quà
deſidia torpetis, qui pugnam cum illo de-
trectatis? VEt videres, deſcendiſti. Ut præ-
lietur, deſcendit. Imòôò deſcendit non pu-
gnaturus contra hoſtem, ſed annonam fra-
tri miniſtraturus. Quam dum tibi exhibet,
à te ſumpfſit pugnæ ſpiritum, quo deſtitue-
ris. Porrô ille oves abjecit, pro quibus
non Urſum tantùm, ſed Leonem quoque in-
terfecit? Livor, qui te occæcat, quin vi-
deas fortiorem in campo „ quamvis ſine
clava, Herculem; utinam & Omphale diù
careat. Vereor tamen, ne, qui Palæſtinam
à ſuo quoque Geryone vindicavit, habeat

§ David.

Iu dicantes
temerd.

Lenſores
aliorum,

non ad Sagarim, ſed propéè Cedron Syre-

nem ſuam, à qua nudata, turpiùs quàm Al-
cides, denudetur. Nec meum irrilerit me-
tum, qui non ignorat, proffigato Goliâ,
Bethſabeæ Davidem ſuccubuiſſe. Inconta-
minatus tum tamen adoleſcens damnatus eſt
ab Eliabo, non ſolùm inauditus, ſed inno-
cens. Sed ut ignota Urbis luſtratio Magiſtra-
tibus erat, inſciis quò Nehemias de nocte
conceſſiſſet: Ità Eliab geſta fratris laudatiſſi-
ma aut non reſcierat, aut, quod ſuſpicor,
livore, odioque obliteraverat. Sumus enim,
aut malignitate, aut natura, ad agnofcen-
da aliorum facinora, quibus laudem prome-
rentur, hebetiores. Subeamus, rogo te, cubi-
culum Iſaaci, in quod ſe Jacob cum pulte
penetrat, benedictionem bono dolo extortu-
rus à Sene. Mira ſanè res; cum dubitaſ-
ſet Iſaac, Jacob-ne ille, an Eſaü foret; ait:

Accede ad me, ut tangam te, fili &, pal- Gen. 27G.

ato eo, dixit“ Vox quidem, vor Jacob eſt, 21.
7 . 4 5

ſed manus, manus ſunt Eſai. Hæſit nihilo mi-
nùs Senex, nec filio benedixit. Comedit, nec.

benedixit. Bibit, & cunctatur. Tandem, De pid. 27.

mihi, inquit, oſeulum, fli mi. Acceſſet G.
„ 5:
oſculatus éſt eum. Statimque, ut ſenſit Veſii-

mentorum illius fragrantiam, benedicens äli,

ait : Ecce odor flit mei, ſicut odor agri Pleni.
Det tibi Deus de rore cœli. Ergo fragrantia
internoſci oportebat alterum ab altero fratrem?

Libet fubzidere. Eam enim cur noviſſimamn

1enſit?

„ℳ
7 „. t0
t 40 1
N.
Me
cunblc
,
9 ſato 0
Ut odoe
,. C
6 Mfem
rel
npenti
as Een
Oiuem,
miſec
ſer ſalt
Chanu,
i ofrian
(tenmus,
re
Auum 9
Orabat 4
unen H
rcols A
Vimn nd
r ten on
A Heli
ebri
,s Nietl
tMu
! E
un II
au tn
Copin
itemar
CNidemus
ymame
it/ Iu
un d
lehtiſqoe
Cbtr?
Mnn
e,e⸗
Arcke
Numns
Uon trch
CUnkur:
puntur
u, non.
Ha⸗
mulſi
Uohnti
gei⸗
il,
ry
inn
Rlen
romm
Tehtini

Melent

un Alſer
atut e, anne

enüfi, .

1, ienii
Prelin, 1.
Gerenit,6.
tis nonnne,4
Sigantt Mn
A) Elun
la, In 6
m Cun In
iſti Urr

Cendt n

im tibi elitt
mm, Clo kin
ct, ro
Onemn glugts
t, u
, guumi
& Onytea
, gi lla
indomt, ki
e Cam
Eun Unlen

zrgnd .D

Ubnife. n
s Gannmni

.*⅓

hemias &
Hatis
1t. Muer
8 Hnen e

E, 1ognle
luob en

5§. WHaaé.

Invidia
aliori vir-
tutés non
pereipii.

Urio laſa
idem præ-

ſtat.

ℳZulicus n
promotits⸗

duperior
evehat Fer-
Yenteſ⸗

fraus detegebatur;

. ●
in Cap. II. Li
ſenfit? Nonne, ad ingreflum adoleſcentis,
ar agro veſtimentorum fragrantia ciere Po-
tuit ac vellicare nares lippientis? At naſo
ille, ut oculis, caligaverit. Nonne proximum
habebat filum, cùm ab eo patinam excepiſ-
ſet? Nonne propinquior illi quoque factus
eſt filus, cum illi cyathiſſlaret? Denique,
nonne Iſaac ad ſe juſſerat accedere Jacob,
manuſque ejus contrectaverat? Nonne;, pal-
pato illo, dixerat, Manus, manus ſunt Eſaui:
Et odorem tunicæ non percipit? Non perci-
pit. Cur? Quia experimenti ac benedictionis
ſuprema illa quaſi appendix erat. Porrô ſeg-
mores ad ea ſumus, quibus laus, jurâque pPri-
mogeniti acquiruntur. Vocem, quà ſola
illicè Senex agnovit.

Odorem, quo potiſſimum ad benedicen-

dum inflecti Senex debebat, nonniſi tardiſſi-

mè, fublatiſque menſis, agnovit. Adeò tor-
pent ſenſus hominum ad ea, quæ Juſtis patro-
cinantur, cùm ſint expeditiſſimi in illa, quæ

iis officiunt. Atque utinam vel ſerò agnofſ-
ceremus, quæ opportuna proſequendis omni
honore potioribus arbitramur. Non raròô

eorum gemmas cocyti glareis aggeramus.

Orabat Anna.

Quid thure fragrantius? At-

tamen Heli, ubi felix autumnabat in ſuis
ſurculis Arabia, ſpurmare Cyprum ſuæ laſci-

17. Reg. 8
14.

ter Samue⸗
lis.

Heli.

Judicantes
temerd.

viam vindemiæ credidit: cenſuitque oran-

tem non pfallere, ſed furere. Tſtimavit

eam Heli temulentam, dixitque ei: Uſque-

Juna ma. 140 ebria eris * Digere panliſper vinum, quo

mades. Proh ſegnitiem, ſtuporémque mor-
talium! Ergo in thuribulo calicem autuma-
mus! Ergo hyinno ineſſe ſuſpicamur inſa-
niam! Imô non in hymno dehtere petu-
lantiam credimus, ſed nuſquam hymnum

eſſe opinamur, ſolamque in orante baccha-

ri remur temulentiam. Ecquando cenſuram
evademus flagiti, ſi degenerat ſuſpicacibus
thymiama in racemum? Bacchatur Anna, ſi
orat? Luxuriatur infelis, & luget? Amaro
animo diſtorquetur ſterilitate, maledictis,
probriſque depreſſa, & madere muſto deſ-
cribitur? Digere pauliſper vinum. Scilicet.
Niſi vinum vocas, quod ex uva fellis expreſ-
ſum eſt, compreſlumque ex Phenenna tanquam
ex Aſpide venenum doloris inſanabile. Do-
lebamus bona noſtra ſeriùs internoſci. Jam
non tardius dignoſcuntur, imò nec agnoſ-
cuntur: nec tantùm laude fraudantur, ſed
carpuntur quoque, cùm Oratio Temulen-
tia, non Apricatio, nec Urbanitas, appella-
tur. His accedit, quod non de Dalila pigmen-
tata ſuſpicatur Vinitor in horto: ſed in Tem-
plo Pontifex id non opinatur, ſed affirmat de
Anna; eâque triſti, orante pariter & gemen-
te. Vide, an rimaturi ſint noſtra, quæ la-
tent, promerita Magiſtratus Perſarum atque
Medorum, quando orationem noſtram non
intelligunt in adytis Sacerdotes. Digere pau-
liſper vinum. Lyæus in lachrymis! An angore
inebriamur? An Saturnalia non in pampi-
no celebrantur, ſed in cinere? An denique
navigat in luctu luxuries? Actum de coro-

na juſtiti? apud homines eſt; quando non

d. Joſephe

lippeſcunt duntaxat Magiſtratus; ſed halluci-
nantur, vocaântque lucem tenebras, & ve-
luti morum corruptelam rejiciunt, qued in-
nocentiæ pharmacum eſt. Non ergo incu-
ſes Pharaonis in .gypto Pincernam qui
perſpectam Joſephi tum integritatem, tum

b. II. Eſdræ.

g

3 1
peritiam, ut primùtn limen Regiæ attigit, non
modòô videre deſit;, ſed biennium integrum
oblitus eſt auguris, ut opinabatur; ſui. Nuc-
cedentibus proſperis, Præpoſitus pincernarum
oblitus eſt interptetis ſiti. Naufragium Pudi-
citia in cyatho fecit. Nec mirum. Ecquando
enim vinum, in quo eſt luxuria, Pocillato-
rem patronum eſſe pateretur Caſtitatis? Ma-
lè Joſeph libertatem & vindicias tuas Pincer-
næ commiſiſti. Non enim rigantur Lilia me-
ro, ſed obruuntur. Velles ergo, ut pudori pa-
trocinaretur temulentia? Velles, ut parens vi-
tiorum ebrietas virtutum nutricem pudicitiam
catenis eximeret? Scilicet, cùm te coquo-
rum princeps in carcerem detruſerit, inde
te in Regiam præfectus afſeret pincernarum?
Non diſſident inter ſe calix & patina, quan-
do ambæ famulantur ingluviei: Cum bene
tibi fuerit, ſuggeras Pharaoni; ut educat me
de iſto carcere, quia bic innocens in lacum
miſſus ſum., Hactenus ſomnnia interpretabaris,
jam verò ſomnias. Educi de lacu optas, &
innocentem te efle profiteris pocillatori?
Imòô ut tibi opituletur Ebrietas, dic te nocen-
tiſſimum longè omnium & fuiſſe, & futu-
rum. Alexandri is gladius erit, quo nullum
non incidetur vinculum. Pudicitia te vinxit?

Ergo non innocentia, ſed ſcelere diſſolvêris.

Noh proinde mirari, ſi probitatis profeſſio
irrita fuit, tuique non meminerit pocillator;
cùm in Regia reſedit. Ut enim gypti regio
Nilo perluitur, ità Regia Pharaonis Lethe
inundatur; cùm nulla aut probitatis ſit apud
imperantes notitia, aut, ſi novere probos,
eorum quam ocyſſimè obliviſcantur. Igno-
rant Magiſtratus, quò ſeceſſerit Nehemias:
Moliebatur enim reparationem Urbis & Tem-
pli. Joſephi Pincerna obliviſcitur; innocens
enim conjectus fuerat in carcerem. Miramur
autem lippire ad fulgores pudicitiæ temulen-
tos, quando ne ſectatores quidem honeſtatis
& Chriſti honeſta reſciunt? Non in late-
bris, ſed palam in via confertiſſima detritaâ-
que & à Domino objurgatus fuerat Saulus,
& ipfſe iis ſeſe verbis obſtrinxerat Chriſto:
Domine, quid me vis facere 5à Quæ omnia ii
omnes audiere ſatellites, qui Paulum deduce-
bant. Viri autem illi, qui comitabamur cum
eo, ſtabant ſtupefabti, audientes quidem vo-
cem , neminem autem videntes. Ad manus
autem illum trahentes, introduxerunt Damaſ-
cum. Quid hac Sauli ad Chriſtum conver-
ſione publicius? In via enim comtigit. Quà mi-
hil patentius. Inter lictores evenit. Quod ge-
nus hominum loquacius? Tanto accidit por-
tento. Num de eo multi quoque non garri-
rent? Ad manus deducitur in Urbem mi-
nax dudum & truculentus. Tantane rerum
novitas latere poterat? Attamen, non eâdem
aut hor4 aut die, ſed poſt triduum exactum à
Saulo in fletu, oratione, & jejunio, nihil reſ-
cierat Ananias, de traductione perſecutoris ad
Chriſtum. Anania. Ecce ego, Domine. Quæ-
re in domo Juda Saulum, Ecce enim orat.
Reſpondit autem Ananias: Domine, audivi à
multis de viro hoc, quanta mala fecerit ſervis
tuis : & hic habet poteſtatem alligandi om-
nes; qui invocant nomen tuum. Tanta de Sau-
lo edidiceras, tamâque ignoras de Saulo?
Antiquata, obſoletâque percalles, & re-
centiſſima neſcis? Quæz, patrarat Hieroſoly-
mis contra Eccleſiam tenes, & quæ pro Ec-
Ee 4 Aleſia

Aulici in⸗
grati.
Oen. 406
33*

Gen. 40:
14.

Proteores
impiorum.

§& Patalus,

Act. 9. 8.

Cenſores
aliorum,

Invidia &-
Unio Iaſas
acx Supe

rior ſuſpi- Cleſia Damaſci præſtitit, præſtâtque;, pror-
cax Lervo, ſus ignoras? Audiviſti tonitrua Sauli, cur ru-
yem alioriis . 8 2 . 43 .
non vident. gitus, gemitſque non audis? Vidiſti ſulphura
debacchantis, cur rores non vides pœniten-
tis? Metuebas furentem? complectere lachry-
Iavidia in Mantem. Orat, non minatur. Lachrymas fun-
er Religio- dit, non ſitit cruorem. Non Chriſtum dila-
ſo⸗ cerat, ſed adorat. Vas eſt electionis, unde

ℳnanias.

Lapßi, Sa- oleum divini nomimis effluet. Non olla eſt A-

per ior usa⸗

ir. quilonaris, unde vincula, unde virgæ, unde cæ-

des in ſtragem exundent Chriſtianorum. Sede-
nim ad ediſcendam feritatem Sauli auritus A-
nanias, percipiendis Sauli gemitibus & preci-
bus obſurduerat. Adeò acutiores ſumus dig-
noſcendis aliorum maculis, quàm èoronis.
Qui enim audimus catenarum Sauli tinnitum,
tam procul Damaſco, ejus & propè Damaſ-
cum vocem, colloquiümque cum JESVU, in-
trâque urbem rugitum non audimus. Puta-
mus autem mil hac aut ſurditate, aut lippitu-
dine evenire poſſe ſtupidius? Videamus Pe-
trum, quo modo vel cœlo demifſſum linteum
Acio. 144. abominetur. Vidit, inquit, cœlum apertum,
& deſcendens vas quoddam. Et fatta eſt vonr ad
eum: JSurge, Petre, occide, & manduca.
Abſit, Domine: quia nunquam manducavi
omne commune, & immundum. Tu expaveſ-
§. Peri. cis, quod & coœlo ſubmittitur ? Suſpicaris
immunda eſſe, quæ Deus ad te tranſmiſit?
At enim reptilia, & ſerpentia linteo conti-
nentur. Sed non unum genus eſt anguium.
Num tu aſpidem auream recuſares? Cur ergo
defluentem coœlo anguem exhorreſcis. Nonne
ſtellatum ibi Draconem intueri juſſus eſt
Abraham, duceréque pro ſuo, quando par
Suſvicioſi. illi ſuum futurum eſle ſemen edidicit? Addu-
bitaverit tum tamen Petrus, metueritque ve-
nenum in ſidere, & morum corruptelam ex
aerion. Angelo. Vox iterum ad eum ſecunde: Quæ
. Deus purificavit, tu commune ne dixeris.
Tio tole- Et repentia non devoras? Scilicet! Jubetur
randus. tertiò epulari,; & recuſat. Quæ enim didi-
1 9 pi. Cerat ex Moſe non munda eſſe, fœda eſſe
mi ſunt. Putavit; quamvis ea Deus & coœlo donaſſet,
& purificaſſet Divinitas, & Angelus mini-
tonf,ßarii ſtraret. Adeò, quæ ſemel ſqualere in luto
Re. vidimus, expiata illa eſſe non credimus, li-
CcCcèt ea Dominus repurgaverit. NWanquam
manducavi omne commune. Commune vi-
detur tibi, quod è cœlo demittitur? Nonne

viperas Theriacæ immiſtas non edimus ſo-

lùm, ſed emimus? Et putas falubriorem
fieri thymo cepaque anguem, quàm colo? Ex-
pergiſcere aliquando, Petre, & intuere;,
non jam ſquamis Dracones horrere, ſed ni-
tere aureis laminis, lucémque, non luem vipe-
ram fundere, quam Deus non fimo eduxit,
ſed aſtris infixit, ut tu illà eſuriens veſcerere.
At ſomniabat tum Petrus: vigilant Philiſthæi,
& ex occæcato hoſte hauſere lippitudinem.
Samſen. Nam cùm raſum Samſonem torpere vidiſ-
ſent, deſidémque vinxiſſent pariter & ex-
cæcaſſent, mox eum ludere compellunt in
fano idoli ſui. Et Gigantem non exhorretis?
Crines roboris ejus eraſit Dalila, vidimus de-
ludic. 16. Pilatum. Atqui repullulavit cæſaries. Jämque
22. capilli eius renaſci c&vperant. Ducunt illum ta-
men Philiſthæi in delubrum, attonſi memo-
res, immemores recriniti. Proptereâque und
omnes ruinâ inwoluti ſunt. Inſultatis dera-
ſo? Comatum aven Sed mos noſter hic eſt,
ut quaàm curiosè indagamus vecordiam cæ-

=

32 Oliva

terorum, tam eos revaluiſſe neſciamus, de-
corique priſtino reſtitutos. Ignoſcamus proin-
de Magiſtratibus, ſi Nehemiæ ſtudium erga
Patriam, curſumque neſciere. Magiſtraius
autem neſciebant, quò abiiſem, aut quid ego
Jacerem.

Magiſtratus autem neſciebant, qus
abiiſſem, aut quid ego facerem.

E*S&* non vagabatur Nehemias, ut otiare-
tur, utve à negotiis curiſque reſpiraret,
ſed ut operaretur, & faceret. Qué abiiſſem,
inquit, aut quid ego facerem. Et tamen, labo-

rioſiſſimo ante triduum itinere, Suſis devene- Otium.
rat Hieroſolymas. Quis autem vacationem non gipe,b02,
permitteret Pocillatori, tanto viarum exant- invi

lato labore, ſuſceptôque incommodo: Verùm, Neya
ne tum quidem, cum ſpatiatur, reſpirat. ranm k.
Imò non ſpatiatur, ſed opus molitur tum creatonem.

maximè arduum „ cùm moœnia circume-
poſt pulverem & itinera, ſed poſt cyathos
triumphare quotidie Otium docent in equis
& curribus? Et cùm hos improbem, qui

nmihil acturi hippodromum metiuntur:

bris clauſtriſque proſilientes, integras re-

giones adequitant, ut ſpiritum liberiorem

hauriant, peregrinatione Otio patrocinati

Ecquando Defatigatio & Curſus militare

ſeſe Otio putavere? Procurris, ut otiere?
Monſtrum iſtud eſt, ne nihil agas;, tanta

& agere & pati. Qualem te eſſe credam, p,ezfg
cùm reſupinaris in pluma;, ſi otiaris & cur- domißm.

ris? Hoc enimveròô luxui deerat, ut ex
contrariis ſuæ pabulum illecebræ accerſe-
ret. Ego certè circumcurſationes iſtas ſeu

forenſes in urbe, ſeu peregrinas in provin-

ciis, ut moderatas non audeo reprehende-
re, ità frequentes improbo, damnôque im-
moderatas. Quin & moderatis ſubeſſe non
parum inſidiarum ſuſpicor: cùm hinc egreſ-
ſus me Dinæ conterreat, Davidis me hinc
deambulatio exanimet. A hmbo cœli in

coeni barathrum ſe David præcipitavit. §. Davis,

Nam ex Vate mochus, olentem lauro
thuréque Regiam, inquinatiori taxo ci-
cutâque myrto corrupit. Abuſus Bethſa-
bea David eſt, ex Cygno Sanctuarii, fui
thori factus eſt ulula. Et quàâ ratione hym-

ni degeneravere in amplexus? Inebriatuſ-

ne David eſt, veluti Loth, vinéque pudi-
citiam depreſſit? Peccavit vel abſtemius,
vel jejunio propior quàm bibaci, cùm
pomeridiano ſomno modicum illud, quod
ſumpſerat potionis, excoxiſſet. Saltavit
exornatus cum ſeminuda in ſuburbio? Do-
mi fuere ambo, cum uterque flagravere.
Theatro fortè aſſederat? Pugnabatur tum

ab Iſraël, non autem ludebatur. Emollitus

citharedo Rex fœminæ ceſſit? Baliſtam,

non lyram intendebat. Et his deſtituta prær-
ſidibus præſidiiſque Venus irrepſit ad P 10 ½
phetam ? Non irrepſit; ſed evocata eſt,

tranſmiſſis ad eam muneribus & legatis.

Miſſis itaque David nunciis, tulit eam. Quo 2. Reg- Il.
ergo ponte, non Helleſpontum Xerxes, ſed 4.

Hethæi uxor militis Euxinum tantorum ex
. ſan

Rex regat. “
giiſeopi

. . 22 . Pereprina.
quitat. Quid ad hæc muſſabunt ii, qui non tio ofioſe.

. . Rex an-
& teſſeras, & citharedos, cuùm otio domi dias, mon

diſtabuerint, circumlati totà urbe carpento, orierur.
Celle amr

„* . 605 Reereatie
vehementins notandos cenſeo, qui & late- nmia.

. 41
e Neg
inſi
r! Ve⸗
r, ſet
un une
Dwiden
il,
e Deret
Ceambuln
unbult
ebehet,
Uqan 1
utlin 6
10 inllkre
ler Nbl
n celo e
eimmm
n utri
Eoleorus
n ſcerib
f Dctil
hon ertt
Pert. N
ur in ſla
nn ſe laun
Tet. In ile
ercde, &
let e Kone
tlem tece
n crapule
Enollito..
Denidis pr.
“ U ſu⸗
E. Tun
En peete
Dommno,
M lecellt
lugt, Ubi

l arent.

Ul4 frrto,

n lüirm
un ſaent
Ulnemn och
tuit cum 4
14 e m
tnir, in
amelin
ile;
Uln tnin
kenelehn Cei
Ulri
ei⸗ ſ .
finhlan
N Um Pot
D Non
Eedt⸗ D
e lce

6

hant

3

efen.

ucfihnn
unN .,

Moltn
mentt nn

n i Ann

1

utbe ne
locent iig
nproben
etiunnin 6,
qgoi t
integ
tom Ihen
Dno pann
Cürſus tn
rris, Ue
il ges,1
1e i cr
ſi otini le
deeleit,ll
lecebte u
ſtiong i
gin i
Ndeo fik
s I
Cum hif
Dmwidis ;
lmbo 1
Oleten?
gtiorni !
Abuls

4 rte N

l. 1. 9.

Joan. 12.
35.

non crapulà vitiato,
remollito. Accidit. Quo ſanè accidente tota

tia.

dus.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

ſancto amore fletuum tranſmiſit, ut ple-
beia Regi fœmina jungeretur? Quantâ pe-
lagi vaſtitate à caſa Regum domus dirimeba-
tur! Veruùm concha;, in qua mulier lavaba-
tur, fretum illud exorbuit. Nam illicò va-
dum invenit ad Davidem Bethſabea. Ad
Davidem? Ad Davidem; & quidem non
injuſſa, ſed inflexa, exoratâque limen Re-
giæ penetravit. Nimirum, poſt meridiem;
deambulaverat in ſolario Rex. Ea porròô
inambulatione, quà nuſquam Princeps abſ-
cedebat à domo, abſceſſit à ſeſe: & nullis
unquam itineribus tantum viæ confecit,
quantum eodem ſemper revolutus, vaguſ-
que Xyſto, abſolvit. Nam uni viſus ſola-
rio inſiſtere, intra ſemihoram ex Sione trans-
fugit Babylonem. Babylonem dico ? A ſum-

mo colo egreſſio ejus & occurſus ejus ad uſ-
gque imum abyſſi magnæ. A galaxia caſtita-
tis in uſtrinam demigravit intemperantiæ,

deſolatoriis abſumendus carbonibus;, qui du-
dum ſideribus cingebatur. Accidit, ut ſur-
geret David de ſtrato ſuo. Quod tuum poſt-
hac non erit, cùm illud uxer non tua occu-
paverit. Poſt meridiem; & cum deambu-
laret in ſolario domus regiæ, vidit mulie-
rem ſe lavantem. Lavantem ſe, ut te ſœda-
ret. In illa enim aqua & Sol occubuit in
meridie, & ignis ſuccenſus eſt, qui face-
ret de Sione Gomorrham. Quam ſanè fa-
talem tædam Erynnis Prophetæ præluxit,
ſed deambulatione

Davidis profligata eſt, abſumptâque ſubſtan-
Ue ſurgeret David. Exurrexit, ut rue-
ret. Tum enim deſperatiùs jacere coœpit,
cùm jacere defiit. Obdormierat enim in
Domino, Satanæ evigilavit.
nox receſſit, ſed irruéête tenebræ, diéſque
fugit, ubi hora ſurgendi de ſomno Davi-
di advenit. De ſtrato ſuo. grotavit pro-
cul’à ſtrato, qui fuerat in lecto prævali-
Infirmantur enim Prophetæ, non
cùm jacent, ſed cùm ſpatiantur. Egri-
tudinem odio ſtrati contraxit; & , qui ſte-
terat cum decumberet, procubuit ambulan-
do. Poſt meridiem. Nulla iſto meridie nox
tetrior; in quo tenebrarum opera regnum
lucis oppreſſere. Occidit ibi certè Sol in me-
ridie; ſed nullis Soli ſideribus ſuffectis.
Illunis enim & ſqualens pomeridies, nec
beneficio diei eſt uſus, & caruit noctis

ſolatio. Et deambularet in ſolario. Progre-

deris, ſed proficis nihil. In circuitu enim
impii ambulant. Ad te ſan?, David, vox
illa non ſpectat, Ambulate, dum lucem habe-
tig. Nam tu & poſt meridiem ambulas, & à
tenebris comprehenderis. In ſolario domus

ſegiæ. Hactenus iſthic regnabatur, ſed in

poſterum ſervietur. Nam fomina circumdu-
cet virum: quando non Heva arborem, fed
Adam Hevam ſuſpexit. Viditque mulierem.
Menmtiuntur, qui lippire Cupidinem aſſeve-
rant. Nam David amat, & videt. Non
enim cæcus eſt Amor, ſed excæcat. Lynx eſt,
tum oculorum perſpicacii, tum dentium

gutturiſque feritate. Viditque mulierem ſé la-

vantem. Tum enimverò fœmina contuentes
ſe inquinat, cum lavatur: Uritque tum ma-
Ximè, cum madet. Ætna mulier eſt; ut-
que altera flagrat in nive; ſic altera in aqua
uritur, & incendit. Quis vere crede-

Non enim

dit, annulum tuum, & armillam.

S

tet, toto, ut Poëtæ garriunt, ortam pelago
Venerem, adultam in pelvi delitere? Ninmn-
rum ut Libido naſcatur, cupiditatum inter-
dum mare non ſufficit. Tantum veroò qu
fat eſt adultz, quantum catino deſundi

Läxvuria.

poteſt. Turpitudo ſiquidem, quæ initio erzne ioi ⁰
niſi magnæ nos illecebræ obruant, non Wn

admittitur; ut irruperit, titillatione quo-
que retinetur. Emergit Venus in æquore,
ſed pubeſcit in concha. Adeò ſcelus, quod
naſci ſine tentationum fluctibus procelliſque
vix poteſt, levi quoque cupidine robora-
tur, vigétque. Quoties fulgurat ſilex, ut
fomes accendatur? Incenſus, etiam frigen-
te ſaxo , deflagrat, reſtinguique vix po-
teſt. Initio Heva non modò non comedit
de ligno, ſed attactu ſe quoque arboris in-
terdictam aut credidit, aut voluit. Totà
denique ſcientiæ plenitudine, totque inflecli
divinitate vix potuit, ut plantam intuere-
tur. Sed quæ tantis vix ſpebus impelleba-
tur, ut pomum reſpiceret, eo viſo, nullo
ſerpentis impulſu, ad truncum acceſſit, ra-
mum corripuit, pomum decuſſit, momor-
dit, glutiit, deditque viro. Una porrèò illece-
bris univerſis natura eſt: utque naſcitutæ in-
gluviei tanto conatu obſtetricatus eſt Draco;
ità Libido lentè oritur, ſed raptim juveneſ-
cit; & quam auro gemmiſque vagientem
non benè lactes, nutricabis adultam tum
furfure, tum glande. Vel Jupiter aureum in
imbrem fluxit, Danaëm tentaturus: exinde
proſtitutæ plumbeus illuſiſſet. Vallum diffi-
cilius, quam murum pudicitiæ tranſiliet in-
temperantia. Thamar certè, quæ receptura
erat à Juda hædum poſt luſum, ante ofſcula
arrhabone longe pretioſiſſimo molliri debuit,
armillà ſcilicet „ ſcipione, & annulo-
Quid tibi vis pro arrhabone dari 8 Reſpon-
Sat eſt;
mulier. Detrahe de arrhabone aut armillam
aut annulum. Nam neutri par hædus eſt;,
quem paciſceris. Detraham? imò & vir-
gam volo. Annulum, & armillam, & ba-
culum, quem manu tenect. Reddetur hædu-
lus violatæ. At violandæ aurum gemmæque
ingeruntur. Ita enim illuditur temperantiæ,
quam explicatis legionibus admotiſque vi-
neis caſtelliſque labore improbo expugnabis;
captam verô unius impoſito cohortis præſi-
dio, nullis machinis, und vix baliſtàâ ad
terrorem intentà, in officio fidéque con-
tinebis. Verum Davidis temperantia hoc
caruit oppugnationis tum apparatu, tum
ſtrepitu: ſiquidem non oppugnatur tantùm;
ſed expugnatur viſu, nec expugnatur tan-
tùm, ſed ultrò hoſtem arceſſit; eumque
non admittit ſolum in arcem;, ſed trahit
atque inducit. Miſſis itaque David nun-
tiis » tulit eam. Et quidnam Regem ità
molliverat; deflexeraätque à rigore Caſtita-
tis, ut vinci viſu tam fœdè poſſet? Ambu-
laverat in ſolario poſt meridiem. Otio diſta-
buerat; itâque inambulatione defecerat, ut
mulierculæ non tantùm non ceruſſatæ phale-
ratæque, ſed nudæ, ſuccumberet. Accidit,
ut ſurgeret David, & deambularet in ſolario
domus regiæ, viditque mulierem, & tulit eam.
Et Chriſtiani totas otioſi hebdomadas, va-
gique & in meridie, & ſub Auroram, non
Bethſabeas tantum, ſed Dahilas, ſed Circes,
ſed Helenas intuebimur, ſalutabimus, alloque-
muxr

₰

Tentatis.
num fon.

Parva in
malo.

Hevæ.
M'deſtis

oc‿¹*απ
nexlectas

Gen. 35.
17.

.

3 incorrupti? Factus eſt David arundo in
ambulacro domus ſuæ, quæ omni vento laſ-
Civiæ non quateretur tantùm, ſed frangeretur:
Et columna eris argentea aut porphyretica in
hippodromo, cuivis turbimi inacceſſus luxu-
riæx? Sed fortè Prophetam inambulatio cor-
rupit quòd otium Vatem dedeceret. Tene-
Eecleftaſti. ris jam. Nam ſi domi ſpatiari Prophetæ
ei &n Reli- non licuit, quamvis regnanti; tibi non coro-
S 5, nato, ſed tonſurato, nec loricæ, ſed aris
aut liber? adſcripto vagari licebit per vias & compita?
vageniur. Pſallebat David? Tu verò digladiaberis ephod
incinctus, & cæſarie mutilatus? Videamus

Olium. autem, an, ſi ex Sacerdote fingerere in
puerum, imè & in puellam, vagarere
impollutus. Egreſſa eſt autem Dina, prophe-
Gen. 34. 1. tat-ne iſta, pſalmiſque innutritur? Egreſſa,
inquam, eſt Dina ſilia Liæ, ut videret mu-
Dina. lieres regionis illius. Quam cum vidiſſet Si-

chem, adamavit eam, & rapuit. Num puel-
lam ambulatio dedecebat? Attamen egreſ-
ſa corrumpitur. Viden' ut in agro Lilium
exareſcit, quod domi vernat? Illa domo
pedem ſimul & pudorem extulit: tam enim
Dina è latebris prodit, quaàm in ejus con-
clave animi ſeſe ſcelus penetravit. Non la-
titudinem cordis, ſed carcerem nacta eſt in
campo Dina, quæ florem inter flores ami-
ſit, vera, ſed ærumnoſa, Proſerpina Cha-
nanitidis. Ego certè ſalutatam à Gabriele
Virginem domi novi: & in montana ad Eli-
ſabetham contendentem, feſtinaſſe legi, qua-
ſi otium in itinere vereretur. More te ve-
lim ambulare Davidis, qui non jam inter
ſigna pictâſque tabulas deambulabat, ut
moreretur, ſed inter dumos & jacula ſpa-
tiabatur, ut viveret. Nam qui inter deli-
cias ceciderat Regiæ, pædores inter mœro-
réſque revicturum ſe credidit ærumnarum.
Pſ. ny. 7. di ambulavero in medio tribulationis, vivifi-
cabis me. Huc te penetra, hac gradere.
Etenim mira planè, ſed verâ metamorphoſi,
degenerat in hyemem ver, hyems verò tam
lana pluit, quàm nive. Videbis in hortum
tum Auſtrum ſuo quaſi jure à Sponſa evo-
cari,; quùm diù aromata aut exuſſiſſet,
Can. 4. 16, aut exagitaſſet Aquilo. Veni Auſter „ &
perſla hortum meum. Ità imperas ventis?
At iſtud Dei eſt. Imò ne Chriftus qui-
dem ſecundos unquam ventos arceſſiit,
quamvis aliquando ſiniſtros repulerit. Tu
verô imperas Auſtro „ ut perflet hortum
tuum? Impero: ſiquidem Aquilone diu

germina ventilata ſuo quodammodo jure

levari, foverique petunt, afflatu Auſtri ſe-

cundioris. Sapienter proinde David vitam
ſperat, non ſi ſpatietur inter buxos & myr-
tos, ſed ſi per ſcorpiones & aſpides peregri-
netur, ſtratamque Draconibus viam dete-
rat, non patiens tantum, fſed appetens ca-
lamitatum. Dices ſpatiatum in viola Iſaa-
cum;, ibique Sponſam præſtolatum. Fateor,
nunc me iſta primùm intelligere de Iſaaco,
quamvis vitam ejus non evolverim tantum,
ſed commentariis quoque elucidaverim. Scio
illum egreſſum, ſed in agrum, non in
hortum. Ergo non in viola vagabatur, ſed
exercebatur in ſolo: nec de nuptiis cogi-

Gen 24. tabat, ſed cœlum meditabatur. Eo autem
tempore deambulabat Haae per viam, quæ du-
cit ad Puteum, cujus nomen eſt Eiventis & Vi-
§. Iasc. dentis. Et egreſſus fuerat ad meditandunm

Oliva “

in agro, inclinatäâ jam die. Etiamnum ſuſpi- Oiium
caris ad illecebram, otlique genium ſpatia-
tum in agro Iſaacum? Horam, locum, æta-
tem, omniâque circumſpicito, inveniéſque
nihil in ambulante, quod robuſtum non ſit.
Nam;, inclinatà die, progreſſus eſt Iſaac;
quùm ſcilicet ad ſatietatem accedentes ad ſe
univerſos audiſſet, unum ſibi audiendi eſſe
terminum ratus, quem nemo ſarriendo pro-
tendere auderet operariis, denarii pactio-
ne, in agrum conductis. Quis verô non Rex au-
patiatur reſpirare à curis negotiſque tum dar.
Principem, cùm bubulci ab aratro ſeſe do- .
mum recipiunt? Egreſſus fuerat, inquit S
inclinatà jam die. Quam ſplendidè regna- raa.
retis, Principes, ſi tardior imperii vefiri, .
quam lucis, occaſus foret! Si nunquam S, n
vos Sol otiari videret, tôtque horas & Si- 7
dus aratoribus, & patronis reiſque Princeps Saperior

colluceret. Verùm, cùm horis duodenis, & evabet.

pluribus non rarò ſuo Sole campi recreemtur:
ſubſelliis, forôque Princeps und vix clepſy-
drâà intereſt, eâque non totus lucet, exci-
piendis ſalutationibus profligatã temporis
parte ſaniori; nec emicat univerſis, etiam
cùm lucet. Nam quis inopum auditur à re-
gnante? Sol eſt, ſed ideò tantàùm, quòd aſ-
pici nequit. Sol eſt, ſed qui Cedro Punicô⸗
que affulgeat, neglectis oleribus, ſpretiſque
fruticibus. Atque utinam Cedris affulgeret,
& non myrto aut lauro. Optavi verè,
ut iis non affulgeret? Erravi. Utinam lau-
rO Sol affunderetur, & non Daphmi: t
ctior enim foret fœditas frondibus inum-
brata. Verùm integumenta libido non pati-
tur, nec eſt apud Cupidinem coronatam ac-
ceptatio perſonarum. In ſuo habitu, figurâ-
que laſcivit cum Apolline Daphne. Qui
verô audiri in Parnaſſo modò petunt, & mo-
dò repetunt, non lauro aditum intercep-
tum, ſed fœminâ, niſi fortè interdum ſemi-
viro, non clanculum, ſed per tibicinem acci-
piunt. Audiri vis? Habet Apollo, quam
audiat. Et manè quidem, nec dum ſurrexit;
circa meridiem, epulatur; pomeridianis hor
ris, ludit: eliduntur mox poſtico; qui tan-
dem oriturum ſibi Solem ad Occaſum præfto-
lantur; nocte denique edicitur omnibus, quiefſ-
cendum vel ſerò Principi; quippe, qui diu
dormiit, diù luſit, din comedit: audit verò
quamdiè? Semper. Semper? ſed Pſakriam,
non clientes. Videant hi, ſi fortè tam deſides
inter primores noſtra hæc ætas, longè magis
actuoſa anterioribus, pauculos numerat Do-
minantes vel Clero, vel Populis, audiendi
laborem pertæſos; videant, inquam; hi qu
domo progrediatur horâ Iſaacus, non Senator,
non Conſul, non Præſul, ſed deſignatus
Sponſus à parente. Egreſus eſt, inclinatd die.
Adoleſcens, filiusſanmilta , Sponſus egreditur-
ſed abeunte jam Sole. At quò abiit Iſaacus?
Non per forum, non per compita;, non (quos
erat præfſtitura Dina ejus ex filio neptis)
per oppida, ut videret mulieres regionis,
led in agrum. In agrum, inquam, non in
pomarium. Exerceri, non vagari, ſtudebat.
Non pigmentis delectabatur, ſed naturâ. At
dehonefto, depriméque juvenis ſanctimo-

niam, non ſolatium aucupantis in agro;, led
virtutem auſpicantis. Siquidem ille, affectaà
jam che, non ſpatiatum, ſed contempla-
tum egreſſus eſt. Et egreſſus ſuerat, ad mer
ditandum

uudin
ſbemct
* elt
i poten
4 gelinn
Colum 1
ſen kyn
le, el
o Prori

Acclh

mte Ret
, Met & E
tt, S
Leuni,
aille rdl
Mumdi d
P.
, m Quas
Ptas

lrrltatu
4 ! Qui
n! Die
n ſed
n, it h
Mhbema;,
ſaumn es) d.
ponlo Leck
bar. Hec e
tir dſpicin
In Ueceb
un. Ouumm
4 Hi ine
ttem tuan
em, non!
Certhete
4 lantt llo⸗
nlit mtun
NN .

t Nerbe

fuimttiee
.
llentes
„ Ent eher
re laeittz el

ilethetn n
a n en

nln E conl⸗

Iunn
un ſ
enne
meiih
lun
lis en l
ede
edentes
audiend
lrnenchn.
eniti e
Vis en HD
gotlne B

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 335

ditandum in agro. Otium iſtud fuiſſe dices?
Tabernaculum erat contemplantis, & divi-
næ palæſtra philoſophiæ, quod ſpatiantis vi-
deri poterat topiarium. Ità Juſti ruſticantur,
e grefſuum ſanctitate vagantur Patriarchæ;,
quorum & humo pes attollitur; & cœœlo
Mens figitur. Hac tu quoque ratione progre-
dere, exeunte jam die, imò & ineunte, te do-
mo proripe, ſed ut ex agro non florem fœni,
fed cœli ſidera, decerpas. Porrò, ſi adven-

Oratio. . .. .
tante Rebecca;, iſta præſtitit Iſaacus, ut ſci-
R pre licet & ſerò egrederetur, & turbas devita-
lentia.

ret, & agrum meditandi ſtudio peteret, non
creati Venandi, aut laſciviendi libidine; quid eum
Tuſeulana. egiſſe credimus vel reducem è ſacrificio, vel
Numinis dignatum alloquio, vel Deo collo-
eeh duentem pro familia & liberis? Oravit in
rum non agro? Quas, rogo, preces ad aram Deo, coœ-
jervks ur- que fundebat? Oravit in agro? Quæ ejus
an 7a fuiſſe creditur in Contemplatione meditatio,
4d ſolaudi- ſi meditatur, dum apricatur? Meditabatur in
nen ehe⸗ viola? Quid excogitabat, deſignabtque in
ſue Dee. hoſtia? Dices, ità quidem factitaſſe Iſaa-
cum: ſed Sponſus abibat in hortum, ut lilia
Can. 6, I. legeret. Dileætus meus deſcendit in bortum
Jauunm, ut lilia colligat. En ruri otiantem.
Blaſphemas, an loqueris? Ità-ne ſtipes &
ſaxum es, ut non videas pro horto fuiſſe
Sponſo Eccleſiam, in qua virgines excole-
bat. Hæc enim ſanctiora Numini lilia. Quin
hinc diſpicias velim , nullas Domino villa-
rum illecebras eſſe, quàm animarum cultu-
ram. Suum eſle putabat hortum, traditam
Pl.2,8, ſibi à Patre plebem. Dabo tibi gentes, baære-
itatem tuum. Quam ſanè luſtrabat multitu-
dinem, non ut Platanos ſubiret, ſed ut Lilia
ecerperet. Non enim humiles dedignatur,
Aulicus ſi candere illos & fragrare intelligat. Deſcen-
onm, non qit in bortum ſuum, ut Lilia colligat. Au-
inet“, dim? Non ut intueatur Lilia, ſed ut ea colli-
Dignias gat. Neque enim ſpecétari tantuùm Sapientes
conferenda innocentéſque debent, & deſeri: nam lauda-
dign. re remidentes quivis poteſt. Princeps verô ea
uperzor debet decerpere, id eſt non probare ſolùm in-
evehat Rr- nocentes, ſed iis uti. Uti, aio! Delicias eos
vemes. interpretari ſuas ità debent imperantes, ut
igratines tum in horto ſe eſſe credant, cùm ad pro-
Miationes bos ſeſe con. . . ſuettidi
Sugeriomm Pos ſeſe conferunt; quorum conſuetudine
& Epiſce- ornari ſe recrearique, quaſi floribus, arbi-
We d. trentur. At quis Sponſum imitatur, aditque
Sean. Lilia? Imô quis accedentes ad ſe cum flori-
bus, plenôſque calathis Agros non dia ex-
s cubare cogit inauditos in limine? Conwenie-
Urifami. bantur à Regibus Patriarchæ, & ipſamet Je-
is. roboami uxor Ahiam adiit Prophetam. Quis
Eamiliat: modò Lilia putat eſſe Juſtos, & non potius

tas cum . . — .
