cens: ſurge velociter. En quo modo, qui carcer
erat, ad adventum Angelh, non jam carcer, ſed
Religiaß habitaculum appellatur. Ut enim mulier infidelis 5
zdvocandi; teſie Paulo, ſanctificatur per virum fidelem: ità
in urker. Carcer ergaſiulum eſſe deſiit, ubi recepit Heroas.
Quamquam funeſto carceris nomine fodatur lo-
cus ille, etiam quùm in eo quieſceret Petrus:
qui recudi meruir in habitaculum, ubi Angelus
ſua illud luce perfudit. Quid? Dicemus Petro
Angelum anteſtare, præſtare cœli radios vinculis
Apoſtolorum? Quo modo ergo carcer eſt, Petro
Evangeli gratid compedito; & refulgente Angelo,
dicitur habitaculum? Ergaſtula videlicet carceres

Angeli
Sanci.

Berſecuto=
ges Julzo⸗
riem.

Oliva

ſunt, quum vincire audent Apoſtolos Domini,
quos ut exolverint, in auguſtiorem habitacuhi glo-

riam reparantur. Emiſſurus ex ſeſe Petrum carcer,

non eſt carcer, ſed regia. Excitavit eum, dicens: Denn
Surge velociter. Curſim hic quæres, quare An- ralis
gelus non apprehenderit Petrum, eumque in Cœ-
naculum reduxerit, uti olim, correptà vertici's co-

m4, induxerat Habacuch ad Danielem? Et ap- Dan. 435.

prehendit eum Angelus Domini in vertice eus, po-
ſatitque eum ſuper lacum. Pigrior ne tranſmifſus ad
Petrum Angelus, legato ad Prophetam Angelo?
Num laborioſius Angelo poudus Petrus cum vin-
culis, quàm Habacuch cum al enlo? Nimirùm
extrahebatur & carcere Petrus, immittebatur in
lacum Habacuch. Hic patienti pro lege Danieli
collega quodammodò Habacuch addebatur: Ibi
paſſionum, ærumnarumque pro Chriſto finis im-
perabatur. Noluit proinde Angelus miniſter eſſe,
ubi ſuccreſcens dolorum ſeges incidebatur, ideo
aurea, quia ferrea, ideéque ſe icarum feraciſli-
ma, quia in Petra Eccleſiæ ſata. Ubi verò demnti
ad Leones meſſorum Principem oportebat, illicò
Angelus Auriga & currus etlii Prophetæ non ab-
nuit. Jurge, ait. Quaſi diceret, invitus his te vin-
culis eximo. Immèò verò non eximam. Neque enim
tantâ te glorià fruſtrabor. Tu te expedi, ocyuſque
ſurgas non tam velim, quam nuncio. Si ad Leones
deferendus eſſes, cincinno te eò perducerem. Atqui
cum ſubducendus Herodi ſis & ſecuribus; deſunt,
quibu= te ſublevem, manus. Excitavit eum, di-
cens e Gurge velociter. Neque verò abs re eſſe cen-
ſuerim, iI putemus tanti viri reverentid ſuam in-
hibuiſſe Angelum dexteram. Timuit enim in- Eeelsſaßii
jicere in Perrum manus, quamquam eum edu- )morar-
Cturus & vinculis. Noluit Dei Nuncius vel Apo.
ſtoli ſibi deberi hibertatem. Expavit majeſtatem
Pontificis in Petro, verituſque eſt, ne, ſi eum ex-
traxiſſet & compede, videretur aliquid potuſſe,
quod Petrus non poſſet. Nerge, inquit. Neque, g,
enim prima ſedes vel ab Angelis debet atting’. Komana.
Tuum eſt, & aliena diſſolvere vincula, & exol- Papa.
vere tua. Læderetur authoritas tibi à Chriſto de-
ſtinatæ clavis, ſi ab alio ſolverere, qui cæteros tum
alligas, tum exolvis. Quod ſi Pomificum digni-
tatem ità reveretur Angelus, ut eam contingere
non audeat, quamvis & vinculis & Herodiſub-
ducéturus: (Excitat quidem eum, non tamen vi-
gilantem educit, ſed monet tantùm ut ipſe ſe re-
cipiat in ſedem tutiorem,) Quam impiæ, profa-
næque eæ ſunt manus, quæ palpare, nedum con-
tingere, ſummerum Præſulum chlamydes, late-
raque non ceſſant, ut Petrum vinciant, aſtrin-
gantque? Tu-ne Petrum in ſolio dignitatis ſuæ al-
lhgare non dubiras, quem Angelus in compede
veretur exolvere? Et Lothum quidem eduxit
Sodomis Angelus, comprehensa manu ejus. At
Petri ne tetigit quidem dexteram, quò eum ex-
traheret ex ergaſtulo. Nimirùm hic Pontifex, ille
Princeps duntaxat erat. Licer Angelo murænulis
ornatam dexteram comprehendere: at inunctam
ad hoſtias & libamina manum nefas quodammo-
do eſt, Angelo contrectare. Memineris à Saüle
diſciſſum regnum, quùm ille Samueélis togam ſci-
dit, implorando opem, non lædendo dignitatem.
Proh quanta debetur Epiſcopis reverentia! Quo-
rum nec fimbriam, vel honoris cauſa, Rex atti-
git, quin ſceprrum amiſerit. Percuſſoque latere
Petri,ezcitavit eum, dicens: Nurgr velociter. UxO- Eurtufie
rati quondam Apoſtolhi illam in corpore parten
concuſſit, quæ ſola, præ nuptiis, ut ità dixerim,
patere videbatur concuſſioni. Nam Petri os nemo
non dixerit ſanctum, quo Chriſti divinitas evul-
gata

e hei
upe
ee
owwodi
1,
ſll 40
vunĩ
uCh
ſreerettl
u augi
ſd,out
D
Pervekit
n nat!
Dom
mlüllet,
Stehmd e
hulees p
tmexcit
a umun.!
„ chn
Aemne
en id⸗
1
jtentn
Ctundede
perant
bem
iſchs ve
binri
m. Rur⸗
Kicaenat
Enebere
Eelni cone
Eeortns
Een. Dien
er lect
lamirln
wrimiig
ſuinn
itenmn,
Kricen
Eealke
, mn a
11 Cnni
erimi:
ocl
4 telicer
Algrr
Enn ſeie
Ikt, an
Ablic
icre
a
t,non
klen
eheke
MüNitenn
d t
ehnael
iſe

Denis
bitacus
rumcn
⸗ en 3
Ohane lel
Unqe in 1.
Rdn
E
rtice ne .
amn Anglh
Eikus cum .
hminbnn
r0 ege Diig
iddebann 1
minlteik,
idebenn .
rinum kig.
Nieda
ohonrkiniil
Mobetennt
rnnabiet
amn Negken
1heci ii⸗
co. Bad len
doceteln A
eunibeszcl
Füni emn /
labett eleee⸗
vetentiüluat⸗
Tinuit eunr
nobam eun 6
Nuncs ve r
Pant nufkin
ll,e, enme
Aiquc walk,
, ndi Nr
els Gebet nif
Vincul Kart
Ubi a Criot-
, li carli
Ponifhoun5
t ean Ctiigs

ls de Dendl.

n, Mn tilii
gtüm ur Nekt
aminhie, N
are, elmnct
chenſce,
incinl, ⸗
oginsli
ls n ne
gem n
manu 4t
ti Pootie’
Nogeo nuen
Cete: A ld⸗

in Cap. VIII. Lib. I. Eidræx.

gata fuerat. Conſecratos quis neget Petri pedes;,
quibus poſt Chriſtum excurrerat? Cœleſtem ma-
num ejus exoſculamur; quà remigando Navim
ſuam ſubduxerat à littore puſillum, ut Jrss
commodius doceret turbas. Supererat in Petro la-
tus, quod ille ſuæ quondam Hevæ oppignera-
verat, à quo ſibi Angelus non timuit, qui reli-
qua tanti Pontificis membra, ſeu pro Chriſto paſ-
ſa, ſen Chriſtum confeſſa, ſeu denique dicata Chri-
ſto reverebatur. Percuſſoque latere Peiri, excita-
vit eum, dicens: Surge velociter. Quod licebat,
latus attigi: reliqua tibi expedienda dimitto. Patuit

illud, nuptiarum præſignatione non invium. Jam

tu ſurge; & abi. Tu verò nota ſomni ſedem in
Petro: ibi enim ſoporis procul dubio arx eſt, ubi
aries ab Angelo admovetur, quo vinéctus evigi-
ler. Ergo regnat ſomnus in latere, unde educta
Heva, & nuptiæ deſignantur. Porrò quùm & Pe-
trus, defunctà jam uxore, non vigilet; &, ne-
dum natâà ſpons?, Adam indormiat, Meritò pro-
inde Dominus, quuùm ſuos de vigiliis, excubiiſque
monuiflet, eorum lumbos incinxit. Quis enim in

Pati p”o thalamo excubet? Holofernem intuere, quem
chriſfo. ſola ſpes potiundæ Judith ità conſopivit, ut nec
chyrii ferro excitari potuerit, de thalamo traductus ad
Imiati, tumnulum. Rogas hic fortè, ſi attrectari nefas eſt
vel ab Angelo Petrum, cur deſiliens in fornacem
Eicleſiaſßi- puerorum & coœlo Angelus, excuſſerit flammam
ei honoran- k . . . . .
di. ignis de chibano 2 Et quidem, ubi de Perro agi-
Act.12. 7. f0r: ceciderunt, inquit, catenæ de manibus eus.

Ubi verò de pueris ſermo eſt, ait: & excuſſt

Pan. 3.50. Tammam ignis de fornace, & fecit medium fornacis

duaſi ventum roris flantem. Nimirum flammæ
circumdederant corpora epheborum: at catenæ
vinxerant Sacerdotem. Angelus ergo ferrum,
quod Petrum attigerat, contingere non eſt auſus:

inject,s veròô pueris faces Angelus diſcutere non

dubitavit. Non enim Sacerdotibus implexæ fue-
rant. Rursus majori honore proſequuntur An-
geli catenas, quàm flammas, quùm hæ affinita-
tem habere putentur cum cœlo, illæ verò in fæ-

ce luti concreſcant: quòd iis Apoſtolus aſtrictus,

& tortus ſit: hæ verò pueros ne aduſſerint qui-
dem. Etenim inſtrumenta dolorum, quibus ſuas
debet Eccleſia coronas, præſtantiora longè ſunt,
quàm inſtrumenta miraculorum. Prodigiis emicue-
rat ignis, qui Hebræos in ſe immiſſos non læſerat.
Verùm prodigiorum fulgore rubigo ſplendidor ca-
tenarum, quæ Petrum pro Chriſto & compediri,
& pati condocuerant. Subjiciam id quoque fuiſ-
ſe cauſæ, cur Angelus puerorum ignes excuſſle-
rir, non autem Petri catenas dilfegk quòôd
ante Chriſti Crucem, probrum non erat ſuppli-
ciüis eximi: Chriſto verò jam conelavato, dedecus

eſt, Apoſtolorum Principem vinculis caruiſſe.

Et ceciderunt catenæ de manibus ejus. Niſi enim
ad fulgoris illecebram catenæ ſponte ſua excidif-
ſent ſævire dedoctæ, haud illas aut Angelus inci-
diſſet, aut exuifſet Petrus. Neque aut Apoſto-
lus faſlidire poteſt cœli teſſeras, aut audet Ange-
lus vindicem fſeſe jactare Pontificis. Memini pro-
miſſam quidem fuiſſe aà Deo Ezechiæ curationem
ulceris, non autem percurari potuiſſe plagam, an-
tequam ficorum maſſam Iſaias vulneri admove-

4 Reg.:6. Et. Ouam quicm attuliſent, & poſuiſent (ex man-
7. dato Prophetæ) ſuper ulcus ejus, curatus eſt. Quis

non miretur divim diſparitatem muneris? Tum
Petro, tum Ezechiæ indulſerat vitam. Porrò hic,
ut convaleſcat, palpari debet, & premi malag-
mate: ille verò ut exolvatur, nulla vinculis ejus
admovetur manus. Dilce, ſine Prophera revaleſce-
te non poſie Reges: poſie verò Pontifices etiarn
Ethicæ Tom. II.

vinculis eximi, Angelo otiante. Non Gre 27
chias, quamquam dixerit Deus, Vidi lacrymam
tnam, & ſanavi té. Niſi ejus medeatur vulneri
Eſaias. Abibit liber Petrus é carcere, licèt gemi-
nas catenas, quibus ab Herode tenetur, Ange-
lus à Deo immiſſus non incidat. Sufficit ſibi Pon-
tifex ad libertatem ſuam, quam Rex oppugnat:
Valetudini impar ſuæ Rex eſt, quem Deus cu-
ravit, niſi eum ſanet Propheta. Ecce ſanavi te.
Sed jaces poſt Dei vocem. Surgis ut primum fico-
rum adpreſſa fuerit maſſa vel miniſterio Iſaiæ 5
vel imperio. Excedendum jam verò eſt Hieroſoly-
mis, & redeundum ad Ahava, ſi tamen intereſſe
cupimus Eſdræ, cujus is ſermo eſt ad Sacerdotes:
Vos ſantti, & vaſa ſanbta, & argentum & aurum;
quod ſponte oblatum eſt Domino: Qua ratione ſan-
ctum aurum, vaſâque ſunt ſancta, quòd Re-
ges, & Conſiliatores ejus & Principes obtule-
runt? Si de phialis loqueretur, quæ quondam ave-
ctæ fuerant à Templo Babylonem à Nabucho-

) . *
donoſor, haud hærerem: nec mirarer ſanctum di-

ci aurum; quod Eſdræ commorantes in captivitate
Iſraëlitæ detulerant. Quà verô habeatur ſanctum,
quod Perſæ deprompſerant, aurum? Ea numi-
nis ſanctitas eſlt; ut profana quoque Perſarum ha-
beri poſſint & dici ſancta, ſi Templo deſtinen-
tur. Quin illud à te velim expendi, nullum in do-
nariis diſctimen apponi, ſed acervatim Ethnico-
rum Tribuumque oblationes exponi. Tam enim
ſancti crateres ſunt, quos Cyrus pellicibus ſuis ſub-
ductos Eſdræ obtulit, quam ſancéti fuere urcei
quibus Hebræi thymiamata cœlo arſura repo-

X

Doo dare:
Vocationu

beneficium

ſuerant. Non unde promantur vaſa, attenditur, Paſllande

ſed quò deſtinentur. Quod ſponte, inquit, oblatum
eſt. Seu & fornice, ſeu & Muſæo eruperis, tanti-
dem es, ut aræ dederis nomen. E navi Petrus-
& Matthæus & telonio acceſſit ad JESUM. Haud
tamen fuere impares in Apoſtolatu, qui tam diſ-
ſitis inter ſe muniis ad Chriſtum transfugerant.
Non rogatur Petrus, quùm Paſtorum princeps
renunciatur, unde venerit, ſed quo modo diligat-
Proſiliit è lupanari Magdalena, num propterea Mar-
thæ feminarum pudiciſſimæ poſthaberur? Num
Paulus non raptus in Paradiſum eſt, quòd à la-
niena diſcipulorum, ad Gentium magiſterium evo-
catus eſt? Ut in mare tum Indus tum Nilus influ⸗
xerint, par utriuſque conditio eſt. Nec ille gratio-
rem ſortitur ſedem, quod aureas ripas interluat,
nec humiliori hic conſidet loco, quòd fæcem
ithiopum convehat in .Ægyptum. Tum coæli rore,
tum fæce ſtercoris arborum radices perfunduntur.
Quos ſanè tam diſpares humores ut planta com-
biberit, nullo prorſus operis diſcrimine, in unum
coagmentat ſeu aureum pomum, ſeu purpureum.

mes,

Fuiſtis aliquando tenebræ, nunc autem lux in Do- Eph. f. 87

mino. Non uno inquinati, oblitique fuerant li-
mo, verùm alii luto, alii lue, alii veneno adſperſi
erant: omnes tamen in unam coaluere lucem, fi-
liique Dei facti ſunt. Dedit eis poteſtatem filios De
keri, his, qui eredunt in nomine ejus. Non exqui-
rit, quid egerint, ſed quid agant. Si omnes cre-
dunt, omnes per fidem inter fllios cooptantur Dei-

¹ JToan. I.12

Vos ſanbli, & vaſa ſancta „G argentum G. aurum, dermo d⸗
quod ſponte oblatum eſt. Si ordo ſervatur, & exor- riraliz

ditur à perfectioribus Eidras, quam ob rem cùm
prætuliſſer vaſis Sacerdotes, inquiendo, Vos dan-
Eti, & vaſa ſanöla: non item præfert aurum ar-
gento, ſed auro argentum anteponit; & argen-
tum, ait, & aurum? Nimirùm: eloquia Domini;

æloquia caſta, argentum igne examinatum. Ea enim Pfſ. 11: 7

vis verbi divini eſt, ut quodammodo aurum pa-
Fere charitatis videri poſſit. Siquidem ut ames, aut
audies

7„.

2 8 Oliva

audias neceſſe eſt, aut loquaris. Ut aurum ſis, ar-
gentum eſto. Et argentum, & aurum. Subintellige
. Sanctum eſt. Ergo etiam Chaldæa vaſa ſancta ſunt,
ex quo oblata ſunt. Quam impura fuiſſent in
Perſarum domibus vaſa, quæ Eſdræ tradita ſancta
ſunt! Baccho, Venerique ſerviviſſent in comeſſa-
tionibus & impudicitiis, quæ deinde thura adole-
djsn verunt, & ornaverunt alraria. Quod ſponte obla-
ns effebins. Tum eſt. Coacervantur in unum lances & urcei,
crateres & cyathi, nullämque diſcrimen eſt mi-
noris, majorilve vaſis. Argentum auro attumula-
tur, omnidmque & metallorum & vaſorum pre-

tium unum eſt, nempe; Sponte fuiſſe oblatum.

Univerſa dicuntur ſancta, nulliuſque aut pon-
dus, aut cælatura celebratur, ſed illud tantum in-
ſcribitur ſingulis elogium; quod ſponte oblatum eſt.
Extorſiones hæc quoque vox, irruptioneſque ad
viduas & dynaſtas interſiſtit, quando nibil effla-
gitatum eſt pro Templo, & plurimum tamen auri
deſtinatum eſt Templo. Nimirùm etiam Babylo-
ne xenia, donariâque exundabunt pro aris & vi-
Faupenas. Ctimis, ſi Eſdras non deſit. Qui & loqui neſciat,
& quum gratiſſimus Regi ſit, egredi noverit Baby-
Pei lone, & in Palæſtinam contendere. Quod ſponte
*cura 17. . S Br.
erga ſuos. Oblatum eſt Domino Deo Patrum noſtrorum. Perpla-
cet Eſdræ modeſtia, & in parentes cukus. Nam
quùm in compede & jugo patrum flagitia luerent
Baby lone: tamen miſſis eorum ſceleribus, quibus
Imiat Partaà ſunt vincula, eorum amplificat dignitatem,
Jfundatorä., quuùm eis ſupellectilem illam tantam, eorùm-
que promeritis tribuendam cenſet. Oblatum
eſt, inquit, Deo Patrum noſtrorum. Reverentia
hæc ſané ingens, quâ Eſdras Sem pariter ac Ja-
Muarmura- pheth verecundiâ ſupergreſſus, non modò puden-
no. da patrum involvit, verum ornamenta iis adjungit,
fabroſque catenarum, craterum opifices eſſe pro-
nunciar. Miror etiam ab Eſdra non fuiſſe dic-
Tribulatio tum; Domino Deo noſtro, ſed; Domino Deo patrum
utuis. noſtrorum. Quin ipſe Deus videtur veſtri, quos e-
ducit & domo ſervitutis, non autem parentum
F Wonttt veſtrorum, quos ſub jugum miſſos oppreſſit. Emim-
Proliatis. Verô itaà in aula Regum ageretur, in regia verô
coœh alia fors rerum eſt. Siquidem eorum præ-
cipuè Deus eſt, quos erudit, & Caſtigat: iis quo-
dammodè indormit, quos otio, patriæque reddir.
Turbulentius Davidis imperium, quàm Salomonis
fuit. Haud tamen infirmior Dei protectio ſuper
parentem, quam in filum fuit. Tum maximè
Deus noſter haberi debet, quùm ad purum excu-

Senes coli

debent.

Lingua.

tit paleas, & ſcoriam excoquit. Icta fulmine tel-

lus gemmatn concipit. Quam cœlum agri partem
non fulminat, eam invilam habet, & profligat.
Odiſti vitem; quam ferro non ſecuiſti. Premis
uvam, non ut opprimas, ſed ut exprimas. Væ la-
tifundiis, niſi cœlum obnuberetur. Nunquam ira-
tior in Samariam Deus, quàm cum annos ſoli-
dos tres ne ad punctum quidem temporis ſolem
illi ſubduxit, verùm illam puriſſimo lucis juba-
re recreavit, ut funditùs interiret. Si prunas Au-
ro ſubtraxeris, lutum erit. Hac de caulſa poſtre-
mi in tribubus duodecim ad gloriam conſignati
recenſentur filii Joſeph & Benjamin, quod & hic
partes duplices ſortitus ſit in convivio, & ille tum
polymità, tum hæreditate reliquis ſir fratribus
prælatus à Jacob. Nam Joanni viſa eſt filii homi-
nis facies fulgere ut Sol, quòd procul à fronte gla-
dius non abeſſet. De ore ejus gladius parte utraque
acutus éxibat: & facies ejus ſicut Sol lucet. Ac ſi
diceret, Miraris fulgorem frontis? Intuere labiorum
eniem. Ferro frons debet ſolem ſuum. Ubi enim
non deeſt vulnus, ibi lux emicat. Quantum cruoris
effuderis, tantum luminis recipies. Illuminaris, ſi

Apoc. 7. 8.

Apoc. I.
16.

cruenteris. Vicit Leo; ſed occiſus Agnus ſignacula
voluminis reſignavit. Non enim ad percipienda Apoc 5,6.
Coœli arcana is colluſtratur, qui rugit & vincit, ſed
qui os non aperit, & vulnus diducit. Patet Liber
occiſo, non triumphanti. Ubi enſis, ibi Sol. Me-

ritô proinde Dominus Deus dicitur patrum, quos

captivandos tradidit Babyloniis, non filiorum,
quorum dexteras & manicis expedivit, & armillis
feliciter implicavit. Vos ſanéti Domini, & vaſa ſan- unn,
ta.... Vigilate, & cuſtodite, donec appendatis co- vige.
ram principibus Sacerdotum. Vide, quàm eos parcè
ad cuſtodiam cohortetur. Neque aut mulctam in- Ecclegaßti
dicit, aut ſecurim intentat, ſed commemorat tan- Aditu.
tùm hæc duo, nempe & ſancta eſſe vaſa, & ſan- Arre g
Ctos ipſos Domini eſſe. Hæc ferè immurmurat, dumm st, non me
aurum tradit: Niſi ſanctitatis vos veſtræ tædet, ex- “.
cubate. Non enim Sancti Domino eritis, ſi vaſa
Domini neglexeritis. Quæ non inde vobis curæ eſſe mugan
velim, quòd Regis ſint, quòd aurea, coœlataque wio. 1.
fint, ed quòd ſanéta ſint Domino. Quanquam fi-
glina forent, ſervari debent, quia Domino dicata is ani⸗
ſunt. Vos Sancti Domini, & vaſa ſantcta. Vipilate, diftren,.
& cuſtodite. Et quidem Efſdras, quùm de pretio
ageret oblationis, vaſa tuin argentea fuiſſe narrat, Ebiſeogi

tum aurea: Vaſa, inquit, argentea centum, & cra- anz

teres aureos viginti. Cum verò Sacerdotes alloqui- ca praſit.
tur, materiem vaſorum miſſam facit, tantumque
illa conſecrata eſſe recenſet. Vos Sancti Domini, & cik.
Vaſa Nanbta. Aurea-ne, an ærea ſunt? Sancta ſunt. d. S==
Nolo in vaſis aut demirere pretium, aut vilitatem
aſpernere. Sancta ſunt, ideôque conſervanda ſunt: NRlgigg
voſque Sancti Domini, ideò excubare debetis. rrizigdi⸗
Nam quum Domino ſancti ſitis, omni onere libe- Superior
rati eſtis, ut in vaſorum cuſtodiam Aättenti ſitis, & invigilat.
vigiletis. Non arare veſtrum eſt, non militare, non
ſerere: Ut vaſa ſervaveritis, omni vos munere ſci- Sekee⸗
tote defunctos. Vigilate, & cuſtodite. Hoc eſt, non omnia per⸗
clavibus, ſeriſque fidatis, ſed palpebris, oculiſ- Mitat.
que utamini. Non enim ſufficit ocoluſiſſe arcas,
niſi oculos reſeretis. Non tam peſſulo, quàm ocu- Rergnn
lo excubiarum negotium conficitur. Cave vaſorum iauur.
cuſtodiam vecti demandes: ſignaſſe ea non eſt ſaa
tis, niſi obſignata perluſtres. Vigilate, & cuſtodue Sltas
donec appendatis. Excidit Eſdræ monere Sacerdo-
tes, à quonam forent ſervanda veaſa. Etenim non Superin
per hoſtes tranſeundum eſſe docet, & barbaros: invigile,
ſed ait tantum; Cuſtodiie, donec appendatis. Ergo;
etiam quùm Perſarum fines excefleritis, cum atti-
geritis Judæam, quum Hieroſolymis unam, al-
teram, tertiamque diem ſubſtiteritis, excubandum
eſt? Profectò, & fortè diligentius. Nam vaſis pe-
riculum imminet ab hoſtibus, a domeſticis, a vaſis.
Surripi poſſunt, vitiari poſſunt, premi poſſunt, ſo=
laque depravari queunt rubigine, quæ ipſis non af-
fricatur, ſed innaſcitur. Cuſtodite ergo vaſa. A
quonam? Etiam à vaſis, etiamque à ſeſe propugnan-
dum eſt vas. Exeſt enim interdum ſe, nullique au
hoſti, aut injuriæ patens, pervium eſt ærugini ſuz.
Et Hieroſolymis argentum æruginat. Nuſquam
propterea intermittenda cuſtodia vaſorum eſt, quæz
nuſquam non obnoxia corruptioni ſunt, aut rapi-
næ. Donec appendatis. Scito exigendum abs te
fore vaſorum pondus in Sion. Vide ergo, quo
modo ſub te commiſſa tibi vaſa non depraventur.
Servare in eis debes pudorem, nitorem, zelum,
crucem, & ſi quæ alia iis inſunt munera gratia-
rum. Deo coœli debes rationem cuſiodiæ tuæ.
Non evades, ſi vel unius teruncii detractum fue-
rit pondus. Guſeeperunt autem Sacerdotes & Levi-
1æ pPondus argenti & auri, & vaſorum, ut defer-
Tent Jeruſalem in domum Dei noſtri. Non recepe- Eecleſaß.
runt Vaſa, ut peregrinationis ſaltem tempore, n .
. quod“

ne
lu
anm
venel
n in
cbus
Abimn.
Puni
CE in

Poviner
Ginnn

cele

Urnne

3 lgnnl
N
Vnet
celidr
i N.
darun, G
n inn
n,Kani
i iſ
Phenſetee)

Ha
tmulCun
nemogtin
l, lr
Nuumur
n telner
Oeriitzin

4

Vi Cletk
ea, Clie

1.

Prn ke i
en fiſeung
4teitmnn
ercotsl
Ni, EnIN

nd denkln
n, auriliue
Oblertandzlg
onbue ii
onnioeeke,
Ninrniſud
Ponmmiruenn
Niwos winrſeſi
Huel,mn.
Vrrs dl
oclllle s
io gungn,
r. Caveane
zlleeannit
lae,Gakt,
moneret⸗
iaſa. Lenmta
Eet, Ebehun⸗
lerts,Clner
oene UMan 4
is,enchnt⸗

. Nen Ne

Gowelichen
geni ſn
e plen
e eron
lee ſeci⸗
m ſ⸗ lſ⸗ 3
ſtengniu
gint
nmi⸗
ei ſor, Uut⸗
ienann

atn

ox opetui.

Pirnualia ſ.

in Cap. VIII.
quod diuturnum eſſe oportebat, ſuos in uſus in-

guberior terverterent, iiſque tentorii ſui pompam augerent.
amari ne. Verùm de eorum in Templum illatione duntaxat

gligat. Cogitarunt. Parcius Levitæin auro Domini luxu-
Zila, ani. Tiarentur, ſi domus Domini meminiſſent, cui
marum Obſtticta ſunt vaſa. Porrò, quùm vaſa cuſtodien-
non csee da reciperent, non de mercede egéêre cum Eſ-
de, dra; non quid corraderent & cuſtodia, perpen-
unies. derunt. Mercenariorum ea cura eſt, ut nundinen-

tur in excubiis. Levitæ invigilant, non mercantur.
Raic Tu vero, quùm videas Hebræos Levitas in au-
arxariia. rO, auri ne quidem mmemores: quo modo ferres
mnmnn animarumn cuſtodia primam de auro quæſiio-
nem efle, apud infulas Chriſtianas? Ita-ne? Au-
rum in auro negliget Iſrael: & Hebræo Aarone
inter opes inope, Chriſtianus Myſta Pactolum in
Zelus anj. Ovibus Eccleſiæ rimabitur? Prorſus implera tunc
marum ni Chriſti oracula non jam ſciremus, ſed lugeremus
us . quando iſta contingerent, quæ non eveniunt,
nempe corlorum regnum ſimile eſſe homini nego-

Matth. 13. tiatori. Nam à fletibus poenitentium, quaſi & Ta-

45. go, auri ramenta expiſcaremur. In thure fumum
Colo immittimus, nobis cenſum reſervamus. Si
loquimur, compendia quærimus. Si concionemur,
mercedem diſcutimus. Interdum Patri Filius non
litatur in ara, ſi crumena Calicem non præ-
cedat. Paucis; non ſemel nihil non lucri gratid
in Templo fit; cuùm Milites cruorem non raro
profundant in acie uni gloriæ intenti. Vacuæ fu-
turæ ſunt piallentiam exedræ, ſi dies una non
tot diſpenſet ſiclos, quot horas computat.

Promovimas ergo à fumine Ahava, ut
bergeremus Jeruſalem: C manus Dei
noſtri ſuit ſuper nos, & liberavit nos
de manu inimici & inſidiatoris in via.
Et venimus Jeruſalem.

Hiſeop?: — Xpendant primo loco velim Provinciarum &
Reſzdeniia. Cœnobiorum Præſides, non os, oculoſve

Dormini feſtinantibus in Jeruſalem tribubus excu-
Nr iget. baſſe, ſed manum ejus peregrinantibus incubuiſ-
ſe, quà etiam ſervati feruntur. Manus Dei noſtri
fuit ſuper nos. Non enim latam abs te legemn ja-
Ctes oportet, tuumque præfatum os popalis ſa-
Gtaris. Manum admoveas neceſle eſt, quæ ſola
prodefle conſuevit Ifraëli. Os enim, quamquam
utrinque præacutum gladium emittat, non ſat
eſt: ſat verò eſt ſola, ſi conſpiciatur, dextera, li-
cer inerthis. Etenim quæ liberavit Hebræos ma-
nus, nec fulmina, nec gladios verſaſſe ſcribitur
ad conterrendos inſidiatores in via. Incubuit tan-
tùm Iſtaëli, & evaſit. Et liberavit nos de manu
inimici. Jure ſanè optimo manus Præſulum ad
propugnationem protenditur, quando ad invaden-
dum manus hoſtium extenditur. Nam inſidiator,
non præcipit tantum plagas, ſed prætendit, nec
Winlai Ofe, ſed manu nocet. Decet ergo non pigriorem
ver-. eſſe defenſionem, quàm invaſionem. Ira manu
reliesas Itsélem invadit, manu quoque Cuſtodia propu-

Siperior
invigilet.

vera. ghet Iiraélem. Oppoſuit Dominus manum ma-
nui, ſuæque protenſione dexteræ de manu inſi-
Mterna A. . . .
zantam. diatoris Eſdram eduzit. Quæro autem „ an Dei

manus, quæ ſuper vos fuit, morbis, fami, de-

hierisg,a. TLatigationi, inopiæque ſubduxerit vos? Suffecit-

Frenda. he vVobis annona? Calor vos aduſſit, an eteſiis

Ealeſahi. mitigatum coœlum vobis arriſit? Mirum de his ſi-
eiveri, lemtium. Nam fſitientibus Jeruſalem evemit proſpe-
aletgg r&, ſi Hieroſolymas devenerint. Salva ſi ſunt va-
cαα Aà, Lemplumque ſi vidimus, quæ duo ſola inſi-
Eim. diamium barbaries intercipere poterat, reliqua
Ethicæ Tom. II.

Lib. L Eſdræ.

non curamus. Seu epulando, ſeu eſuriendo deve- Ni preter
erimmus, non mmagni intereſt. Perieramus, ſi vaſa P'um.
periiſſent. Ubi rapinis occurſum eſt, non eſt, quddl
aut febrim aut ſaniem excludas. Hæc nimirum Beligic
ſumma votorum eſt, ornamenta Templi ſervaſle.
Non erat in tribubus eorum infirmus, Cecinit Da- Pl. 104.377
vid de peregrinantibus in Chanaan. At ubi uni
Templo reficiendo, exornandoque ſtudetur, non
eſt quod quæras, an morbos evalerint, ſed an elu-
ſerint inſidias. Rapinas metuebant, non incommo- Sanitasne-
da. Et venimus Jeruſalem. Neſcimus, quid paſſi Senda-
ſumus, quum patriam teneamus. Quod ſi pecca- vecaroniz
trix urbs & captiva laborum omnium oblivionem benéfciume
induxit, nihilque meminerunt viri Principes, niſi
quòôd venerint Jeruſalem: Quæ lacrymarum ex- Gloria 22
terſio futura eſt, abolitioque dolorum, ubi tenue-u.
rimus civitatem ſanctam, Jeruſalem novam? Er Confidatias
liberavit nos de manu inimici. Muniti à Rege fue- in Denm,
rant diplomatibus & litteris: haud tamen regiis
characteribus acceptam retulere ſalutem ſuam,
ſed manui Numinis in ipſos protenſæ.

Et venimus Jeruſalem: & manſimus ibi
tribus diebus. Die autem quattd ap-
bpenſum eſt argentum & aurum, & va-

Ja in domo Dei noſtri.

Uando de theſauro Babylone oblato ſermo
E. erat, appellavere Dominum, non ſuum,
ſed patrum ſuorum Deum. Quod ſponte oblatum
eſt, inquit, Domino Deo Patium noſtrorum. Elc Humilnæs,
autem ubi mentig incidit exuſtæ, viduatæque do-
mus Dei, Numen ipfum non dixere Parentum Hanpr n
Deum, ſed ſuum. Et vaſa in domo Dei noſtri. No.
iU: at donaria non nobis Senes o

ognitio
1ti.

ſiræ ſunt ruinæ Temph:
imputari debent, ſed Parentibus noſtris. Ob ea, quæ endi.
adtniteramus flagitia, Lemplum Deus evertit.
Aurum verò à Babyloniis extorſit Deus, ob avo-
rum noſtrerum gefſta præclarè. Et manſimus ibi Chriſßi Ra
tribus diebus. Proluſum eſt hoc triduo triduanis, ſurrecfios
quæ Domini reſurrectionem ſunt remoratæ, vi-
giliis. Nam & ipſe de corporis ſui Templo pro-
phetaverat Dominus, poſt dies tres fore, ut mu-
mficentiùs inſtauraretur. Docemur hoc etiam tri-
duo, nec feſtinandum nimium efle, nec cun-
Gandum nimis. Nolo te, ipsd adventus tui in ur-
bem veſperâ, Sacerdotes convenire, & crateres Tiftemin⸗
atrio deſtinatos expromere. At hæc elephantorum ta, & Legas
in morem toto parturire ſeptennio, ut fortè, de- “.
luſurus ærumnas partus, abortiare, indecorum, Prorrafi-
& piraticum eſt. Triduum ſufficit, ut pruden- natio.
tiùs, quæ debes, exolvas. Si diuturmor apud te
fuerit donariorum mora, tædet te partus, & ma- Deo dam
vis aurum perſicum concipere, quàm edere. Imòô
mavis edere, qum prodere ſanctuarii divitias.
Quas quia non prodis, proditor es.

Eocleſtaſtie
ci a Vari.

Die autem quarta appenſum eſt argentum
& aurum, & vaſa in domo Dei noſtri
per manum Meremoth ſilii Uriæ, Sacet-
dotis.. juata numerum, & pondus om-
nium.

Elebrandus eſt Eſdras, qui non aliis vaſorum aen
cuſtodiam in via demandavit; nec ſibi, ubi iiz.
tempus adfuit tradendæ ſupellectilis, donariorum Tra gsr-
gloriam pompamque vindicavit. Non infre- Sin.
quens hic mos Principum eſt, quorum poſtibus Saperior
illa inſcribi poſſent Virgiliana. ic vos ,non vobis,
&c. Perdicis enim in morem, quùm nec tædium periorem
parturitionis paſſi ſint „ Nec Partus ærnas, minorem.

2 lætantur

Zecleſiaſti.

ei hono⸗
gandi.

40
lætantur in alieno foetu, & pullos, alunt non ſuos,
imò verò nutriuntur ab eis. Ab iis in domo Do-
mini vaſa traduntur, à quibus toto ſunt itinere
ſervata. Quàm fortunatæ tanto ſub Duce excu-
biæ ſunt! Per manum Meremoth filii Uriæ, Jacer-
dotit. Nihil attenditur in Meremoth, niſi pater
& dignitas. Non eum aut opulentum fuiſſe fſe-

Sacerdotee. runt, aut juſtum. Sed quùm ingenuum & Sacer-

Job. 1. 1.

dotem dixeris, univerſa complexus es. Nam ſi Sa-
cerdos eſt, omnia quoque eſt. Job quidem, ut
commendetur, ſimplex dici deber & juſtus, ac
timens Deum, & recedens ab omni opere malo.
At Meremoth abundè laudaſti, ſi eum Sacerdo-
tem dixiſti. Neque enim ſœderari poſſunt aureis
punicis filices criminum ferreæ. Hanc ob cauſam
David præconia Verbi evulgaturus, non ejus aut
ſapientiam, aut æquitatem, aut integritatem enu-
merat, ſed infulas tantùm Sacerdotii ejus expro-

Pf. 109. 4. Mit. Tu es Nacerdos in aternum ſecundum ordi-

Gen. 6. 9.

nem Melchiſedech, inquit. Omnia dixit, quùm
Sacerdotem dixit. Hinc eſt, quòd Noëmum, an-
tequam Arcam ingrederetur, Juſitum, atque per-
fectum Moyſes appeliavit, quem neque perfe-
Ctionis, juſtitiæve titulo inſignivit, ex quo pro-
greſſus de Arca eſt. Num æquitatem in illo terrore
judicii dedidicit? Num ſenuere in ſeniore virtutes?
Num inter portenta & orbitates iniquus eſſe cœ-
pit? Nimirùm, præconiorum loco, oblatum ab
illo ſacrificium commemoravit. Et antè inunda-
tionem aquarum ait: Noës vir juſtus atque per-
febtus fuit. Exenteratà jam arcâ, elogio ſuffecta

Gen. S8. 20. ara eſt. Tdific-avit autem Nosë altare Domino, &

Lue. 2.25.

Luc 1I. 5.

obtulit bolocauſta ſuper altare. Ex quo litaſſe illum
affirmavit, laudes ejus intermiſit, quòd nulla jam
defuiſſe virtus poſſet ei, quem aræ admotum præ-
dicaſſet. Obtulit holocauſta. Atqui, inquies, de Si-
meone ait Lucas, quòd juſtus & timoratus eſſet.
Homo erat in Jeruſalem, cui nomen Simeon, &
bhomo iſte jatſtus & timoratus. Et ideò Sacerdotem
eum fuiſſe nego. Vel certè, ſi Sacerdos erat,
quùm ejus explicuiſſet virtutes, Sacerdotem eum
appellare non eſt auſus. Quaſi ſuppuderet Evange-
liſtam, explicatis ſideribus abs ſe Solem induci.
Aut enim Timorem Juſtitiämque ſenis ſupprime-
re oportuerat, ſi Sacerdotium ejus producere ſta-
tuiſſet: aut, commemoratis infulis ejus, fruſtraà
palmites gemmaſque proferret, quùm jam in victi-
mis virtutum racemos teneremus. Eum ergo Ju-
ſtum dixit & Timoratum, quem Sacerdotem
dicere aut noluit, aut, quod cum ſapientioribus
ſentio, dicere etiam non potuit. Sedenim parens
Joannis Zacharias & Sacerdos à Luca deſcribitur,
& juſtus. Fuit in diebus Herodis Regie, Nacerdos
quidam nomine Zacharias-& uxor illius de filiabus
Aaron. Erant autem juſti ambo ante Deum. Eludere
vim poſſem diſſertationis, quòd Eliſabetha hic
quoque laudetur, cui vir adjunctus eſt. Verùm,
his miſſis, ajo, quaſi in alieno ſolo, ideo Aaronis
Sacerdotium virtutum comitatu fulciri, quòd ex-
pungendum jam erat adventuri poſt tres menſes,
ſecundùm ordinem Melchiſedech, Sacerdotis ma-
gni fulgore; ideéque hoc ipſo nomine pro Sa-
cerdotio non haberetur, quòd ſuâ jam mole non
ſtaret, ſed umbræ dignitatis virtutum fultura ſub-
deretur. Ergo is laudatur Sacerdos, qui deturban-
dus erat & ſolio, & propediem exſpiratura Aaronis
imago juſta fuiſſe fertur, ne pariter & ephod ſpo-
liaretur & præconio. Verùm cum eviceris, ſolis in-
ſulis neminem commendari, nobiliorem & Mere-
moth gemmam educo, què parcins laudatur.
Appenſum eſt, inquit, aurum, per manum Mere-
moth fili Uriæ, Sacerdotis. Nota, ſprevit præconia

Oliva

metallo, gazæque adſcriberet nemo. Nam quem-

.

univerſa, quæ attexere licuiſſet viro procul dub o
præſtantiſſimo. Noluit enim in Sacerdote, ubi
de vaſis & victimis agitur, aliud abs te, præter
Sacerdotium attendi. Juſtus-ne Meremoth eſt &
pudicus? Mitte quærere. Sacerdos eſt; ideéque il-
lius eſt appendere vaſa, non tuum. Nam ſi pudi-
cum eum juſtumque dixiſſet, ab appenſione vaſo- Eeelaſiaßi.
rum non te amotum putares, cenſereſque?ſubmo- c Juriſir.
vendos eos eſſe Sacerdotes, qui aut pudoris, aut gis ſo⸗
juſtitiæ exſortes ſunr. Illud proinde commemora- ſuns ⸗
vit in Meremoth, quod ad expenſionem vaſorum

& ſolum eſt ſatis, & ſi ſolum deſit, omnia ſatis Eceleſiaßti.

eſſe non poſſunt. Appenſum eſt argentum &aurum, d;a mir
„

& vaſa in domo Dei noſtri per manum Meremoth' non judi.
lii Uriæ, Sacerdotis. Quod ſi vaſa Templi ſolis li- andi.
cet appendere Sacerdotibus & Levitis, quo modo
Prætoribus nonnullis, quamquarn perraris, affricata
jam eſt prurigo ſacrilega, non modò expendendo-
rum vaſorum, ſed etiam ipſos dijudicandi, dam-
nandique Levitas pariter & Pontifices? Quid,
quod nec Regis Artaxerzis adfuere Satrapæ, aut
ipſe interfuit Eſdras, quamquam crateres aureos
& hic Baby lone accepiſſet, & ille in Templi or-
natum dedicaſſet? Ergo nec adeſſe vaſorum exa-
mini Eſdras audet, Prophera licèt & legiſlator, &
Scriba ſit: Imò & de genere, gentéque Sacer-
dotali, ſed Sacerdotio abſtinens, quòd Judex, &
Dux redeuntis populi eſſer de Babylone in Jeru-
ſalem: & quivis & prætorio Saül totos pertentabit
Samuéles, audebitque lictor pronuntiare de Sa-
doch, quòd appenſus ſit, & inventus minus ha-
bens? Apage Minois ſoboles: ita alloquor minores guder Cle-
Regionum Præfectos, ſi qui fortè ſunt, qui ſe di- cceſen nhn
vinis decernendis obtrudant. Apud Plutum curu- cognoſeat.
lem habes Rhadamamti. Quid vobis cum cœlo,
qui terræ præeſtis? Veſtrum eſt diſquirere, an in
macello hircus pro agno veneat. Sacerdotum eſt,
probare, an thus adoleatur in batillis. De betà,
