derent, cruorem profundunt pro virgine. Et
miraris, ſi ſuſque déque omnia vertantut,
quando Navarchi, ſpreto gubernaculo, ru-
dentem reconcinnant? Abjiciuntur interdum
Reges ad minima, & hac vecordi diligentia;
curaque ſocordi, maxima quæque regnorum
jura, decorâque peſſum dantur. Videmus in-
terea, inquies, Deum reſpectantem ad ab-.
jecta, luridéſque contemplantem. I ltis ha- Pſ. 12·5.
bitat; & bumilia reſpicit in cclo, & in. Dei pie⸗
terra. Suſcitans à terra inopem, & de ſterco- videniis.
re elevans pauperem. Sic eſt; ſuæ nutum

palpebræ Divinitas flectit in abjecta; ime &
in

la G
lcknn
ant ini
toliue
hil
s wecita
nnn,
un eßt⸗
ent Ex⸗
ehrbhe
,Adum Vn
anin itn
onun tl
Peli

4 Nule udn

u ret,
9 Püerinſi
rliet
Auth ed ina
1 , innatet
u kruc
aet anb
jenns, ut
hict Den
in Parwun
Etriitur
cvocle den
beas Mei,
Ouen damn
lelate ſenen
Neletut: &
Oten heo./
umimixen
ſiner Denn
Gunnanddum
Dommmste
Uomm vi
krfero ll
n iülud
evnchhun
theu n
dein Gten
lenp Ael
Mob: viſi
Ekinatn
hilm an
Crnt T
faln lun
trklnpe
ibconen
lkae
unund,
lk i
re MMnin
A, un
1 Naben
G
Enttr ,
en, ti
ni
n. er

E in

iſ

eerti . .1. . .
lnt in ſterquilinium aliquando. Haud tamen tenuis

4
ang 1 illa eſt in re tam tenui. Fimo infigitur, ut gem-
intun . .
n mam inde extrahat quâà thorus ornetur. aſcitans
1 .
In à terra inopem, & de ſtercore elevans pauperem.

tann, Ut collocet eum cum principibus cum principi:
Euia bus populi ſui. An minima videtur tibi Domi-
nus meditatus in temi, qui pannoſum contem-
n

platur, ut faciat purpuratum: qui de luto thro-

haſk 4D num effingit? Hac vellem humilitate labora-
iitg E rent Excelſi; abundaret profectò Chriſtiana
lum hui4 Reſpublica Conſularibus, ſi rimarentur inter-
petm e, wehet dum Principes mapalia & textrinas. Neque
Dn In ie, enim ij tantiun apti Curulibus ſunt, qui ponè
grum and thronum educantur. Habent ligones, quod au-

nHen Pgni læa plerunque non habent; &, miſi fallor, à

urtert egt rulla traducitur Cincinnatus ad triumphum.
n hor; li Non pretioſiores Conchis Algæ, quamvis hæ
e, ukt Zene⸗ fluitent in ſummo æquoris, illæ verò depriman-
en E ie tur ſui pretio ponderis in imum. Non vilitate
u, Du perio, ſed opulentià deprimitur Concha; nec nobili-

evehat ta. tas, ſed inanitas efficit, ut ſuber extet Ocea-
centes no, innatétque. Et tardior, & involutior in
planta fructus, quàm flos: aurôque ac gemmis
careret ambitio, miſi in viſcera ſpecuſque terræ
iremus, ut Plutum erueremus è luto. Humilia
reſpicit Deus, ſed non abjecta meditatur in hu-
mili. Parturitur in ſervitute imperium; huic ob-
ſtetricatur Divinitas, dum illam intuetur. Tu
quoque demittere in obſcura, ſed ut ſplendere
jubeas Meridiem è tenebris. Abimelechum, in-
quies, damnabamus, qui ludentem Iſaac reſpe-

tats ) UN.
e te llr

le n neretur: & tamen imminere videmus Deum
n. Ween Gen.2t.10. Iſraeli, quieſcenti ſuper lapidem. Dormivit in
Alre r eodem loco. Viditque in ſommis ſealam, & Domi-
= num innixum ſcalæ. Quid tu inde conficies? Di-
einmn, ſtineri Deum quoque interdum mimimis, nec
. damnandum Regem, ſi ludum aſpiciat, quando
enſohulb⸗

Dominus reſpicit dormnentem. Fateor à ludo
ſomnum vix diſcerni: cùm alter abortus ſit otii,
alter verò laboris ſit eruca. Verùm è colludente
Iſaaco illud edidicit Rex, arctius eſſle Rebec-
cæ vinculum cum Patriarcha, quàm Sororis.
At Deus incumbit dormienti, ut eum à Meri-
die in Septentrionem dilatet, ut prole ditet, ut
regno augeat, ut cœlo ſociet. Evigilat denique
Jacob à viſione non jam erro, ſed Sacerdos,
& deſtinatum condiendis oluſculis oleum in
Cchriſma convertit, quo ſaxum in aram de-
dicatur. Tulit lapidem, & erexit in titulum,
fundens oleum deſuper. Hæc ſi tu Sacramenta pa-
riter & Imperia, otiantis deſidiam vocas Divini-
tatis, do manus, aioque licere Regibus otiari, mi-
nimiſque præpediri. Aſſidet Deus Adæ quieſ-
centi: ſed Hevam architectatur ex oſſe. Id-ne mi-
nimum dices, unde propagari mortalitas cœpit?
Imò ut videas, quàm Deus ipſe, qui tamen æ-
què minimis ac maximis excubat providentia
ſuàâ, quàm videri nolit per ſe minimis incuba-
re, Jacobum meditare. Is, cùm nihil optaret,
dormirétque in lapide, ultrò in ſe congeri regna
Gen. 28.14. dermiratur. Ego ſum Dominus Deus. Terram, in
Jua dormis, tibi dabo, & ſemini tuo. Dilataberis
ad Orientem & Occidentem. Et benedicentur in
te cunétæ tribus terræ. Erigit tum Jacob ſaxum
in titulum, expoſcitque Numen;, ut ſibi panem
& pallium largiatur. Si dederit mihbi penem &
veſtimentum, erit mihi Dominus in Deum. Et
reſcripto non dignatus, abit de loco inſalutatus.
Ita-ne? Ergo ſilex, ſi reſupineris in eo, voca-
lem tibi prodigamque regnorum Divinitatem
conciliat; Si verò in Aram conſecretur, mu-

ttbicaæ Tom. II.

en Wle

§. Jacob in
axo.

Ibid, al.

xerat & feneſtra, quaſi minimis Princeps diſti-

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 325

tam experiere parcâmque providentiam teg⸗
minis & annonæ ?Ingerit Deus regna non op-
tanti: petenti tunc nec panem ſpondet, nec præ-
textam. Inauditus ergo de Luza excedit Jacob,
quòd Deus & ſceptra ingerat, & ſportulas diſ- .
penſandas commiſerit Oeconomis ſuis. Scilicet, ahes a.
inquies, annonam Dominus non diſpenſat, qui nutus.
confectum de ficubus malagma Ezechiæ ulceri
admovit? Et id tibi videtur minimum, mede- rrtekad.
ri Regi, & moriturum de ſtrato in Templum 447 er ſe
tranſducere? Quid ibi non magnum, ubi & curent,
Mors pellitur, & Princeps convaleſcit, muta- Renair
turque illuvies morituri in ſplendorem perli-
tantis. Die tertio aſcendes Templum. Quam-
. . „ 4. Reg. 20.
quam quò Deum inflexi? Nec Deus medici- 6.
nam ulceri adpreſſit: nec præſcripſit, qua ex
materia conficeretur emplaſtrum. Commentum
id Eſaiæ fuit, quod nuſquam ex Oraculo accepe-
rat. Videamus in ſaneſcente plaga, quid Deus
& quid Propheta præſtiterint. Hæc dieit Domi- 1bidcm.
nus Deus: Ecce ſanavi tes die tertio aſcendes
Templum Domini. Et addam diebus tuis quin-
decim annos: ſed & de manu Regis Aſyriorum
liberabo te, & urbem hanc. Dixitque Iaias:
Afferte maſſam ficorum. Quam cum attuliſent, &
poſuiſſent ſuper ulcus ejus, curatus eſt. Num Deus
Chirurgi tibi munere videtur fungi? Ubi ver-
bum à Deo excidit de componendo malagma-
te? Ubi Dei manus, quæ illud ulceri adpreſ-
ſerit? Quin ſi verba expendiſti, nec illud Pro-
pheta commiſcuit, illudque ſervi admovere
Regi, non Vates. Afferri Eſaias juſſit maſſam
ficorum. Qauam cuùm attuliſſent, inquit, & poſuiſ-
ſent ſuper ulcus. A Deo peractam curam conten-
debas, quam vel Propheta faſtidiit. Indignum
ſeſe miniſterium Propheta credidit, acclinari
ad ulcus, quamvis regium, curandum ſummà
morbi mortiſque victoria. Sedenim dixit Do-

F. Eſaias,

minus: Ecce ſanavi te. Imperando, non mini-

ſtrando. Dixit, quod unus tantùm edicere Om-
nipotens poteſt. Nemo enim inſinuare moritu-
ro poteſt, Sanavi te, niſi ſolus Deus. Et quam-
vis facturus illud eſt, quod una tantùm præ-
ſtare Divinitas poteſt, tamen quaſi eum pude-
ret tenuitatis, valetudini, quam meliorem eſſe
jubebat, hoſtias illicò trophæaque conjunxit.
Templum pariter & Capitolium deſignavit in

ſtrato, ut non tam revaleſcenti videretur opi-

tulatus in morbo, quàm ad triumphum juviſ-
ſe putaretur luctaturum. Ecce ſanavi te. Die
tertio aſcendes Templum: Ned & de manu Re-
gis Aſſvriorum liberabo te, & civitatem hbanc.
Non emplaſtris à Deo cura conficitur, ſed
vexillis, ſed hoſtiis, ſed Victoriæ monumentis.
Ubique aut thus fragrat, aut putreſcunt Aſſy-
rii. Nihil non ſummum, regiumque in curatio-
ne Numinis; quæ non medicis, ſed militari-
bus inſtrumentis abſolvitur, dilatatis ægri
faſciis in vexilla, thoréque jacentis in pu-
gnantis currum reficto. Imò & retroacta,
in horologio Achaz, decem gradibus um-
bra à Deo eſt; decebat enim de Sole capti-
vitas triumphuſque Divinitatem. Imnwocavit ita- 4. Reg.20,
que Iſaias Propheta Dominum, & reduxit um- i.
bram in borologio Achaz retrorſum decem
gradibus. En, ut in minimis ſumma ſibi de-
ligat Dominus ſplendidâque, rejectis ad E-
ſaiam malagmatibus; qui ut ea præſcribit,
ita illa nec conficit, nec Regi adprimit. Adeò
à generoſitate Prophetarum abſumus Sacerdo-
tes & Monachi, qui ægris, non in Noſocomio,
Chriſti pauperibus, ſed ſuæ domi Proprætori-
Ee- bus

326
Zelus ani- bus aſſidemus, miniſtramus, ſamulamur, ad
ſirvia "α eXcCreatus uſque excipiendos fictili, vitréque ro-
zientibus, Tem expendendum, modò Calici admotâ dexterâ
in altari, modèò phialis ſiniſtrà ſurrectis in So-
Familiari- leim; ut luce noſtrâ ſit univerſis & clarior &
ar unſ indignior in Proconſules ſervitus. Nimirum cùm
niwmia. fluitans æ*gri ſuccinum contemplatus diù fue-
ris in cryſtallo, pronmunciaveriſque bullans, an
Nrksikin elanguens ſedimentum illud naturæ ſit;, diſſe-
res mox in Templo de Jordane. Nos quoque
ſcilicet in morem Leviathan, cùm Euphratis
limum excuſſerimus, glebas Jordanis aureas
deglutimus. Hæc porrò de Providentia Nu-
minis pronunciavi, non quod illam etiam mini-
mis intereſſe non ſciam, omniâque curare: ſed
quòd Deus, ut nos à vilibus indigniſque no-
ſtro charactere miniſteriis abſtrahat, quaſi à
minimis in ſpeciem abſtineat interdum. Verùm
materies iſta à propoſito nos noſtro ſejungit.
Inclinari tantùm ad abjecta noluerim Magi-

Oliva

ſtratus, ne, cùm urbem advena luſtraverit,
ſuo inſcribat labaro elogium non tam felicita-
tis ſuæ, quàm alienæ ſocordiæ: Et reverſus re-
dii. Magiſtratus autem neſciebant gu5 abiiſſem.

Ita torpent Hieroſolymis Satrapæ, ſed non ita

Sponſa, id eſt, Virgo, otiatur Hieroſolymis.
Quam;, qui circumeunt civitatem, invemunt.
Eos enim, quos videt, deſiderio ſervandæ
Sion, à thoro ad mœnia traduci, ſolatur, al-
loquitur, recreat, nudatâque inde, cæſaque
recedit, quòd noſtra in ſe vulnera transferat,
noſtrâmque inopiam ſui ſpolio theriſtri locuple-
tet. Sionis Arx Scriptura eſt: hanc er. nun-

quam non circumeam eà ſpe, ut mei ſint mer.·

ces diuturnioris infractique circuitus, occurſus,
amplexuſque Virginis. Hujus ego Columbæ ar-
genteis planè pinnis calamum meum inſero,
inſcribéque quintum in Eſdræ libros Com-
mentarium. Scriptionis meæ ſtipendium u-
num, & ſolum eſt, MARIA.

Hrſen

ſen,

w Wlanratior

* Ee lier
unkum v
e.
a Niiod 6
Ks Mere i⸗
en!

bon

u M
Mn. .

eſe
tn E N
bihet 1

8 Pentar
4 net, Ule

ot,

,

30 Clne
Meumn n,
lür n
iu

EX LIBRO

EX CAPITE SECUNDO
Libri ſecundi Eſdræ
. à numero 16.

Magiſtratus autem neſciebant, quò abiüſ-
ſem, aut gquid ego facerem.

Rer rigar. .

bem arcémque luſtra-

Fiſius tan- ”
a n eurc. ret Nehemias, mœ-
tur, nonas nium , portarumque
tem Ræ Nt ruinas reconcinnaturus.
merita ſub- — .
ilktorum Hæc ſunt, quæ Ma-
expendit. giſtratus ignoraht, qui,
d„ ut ſuſpicaces ad explo-
duperior q4J —ê
e⸗ ere. randa Ccrimina ſubjecto-

2t. rum maximè ſunt, ità in indagandis præ-
Aaarè geſtis deſides ſunt, vidéentque opera te-
ebee⸗ nebrarum, operâque lucis non vident. Et
Severiate quinam hi ſunt vigilum oculi, quibus ne
leange ſubluſtris quidem meridies facinorum eſt,
verè water & nox dedecorum; in morem fſulphuris, ef-
cum fervo- fulgurat? Nehemias Urbem omnem circum-
re. it , & nemo id Præſidum reſcit! molitur

Jevoy o. inſtaurationem mœtmium, pro qua & à Re

rehaut. ge literas impetraverat, & Suſis digrefſus

tantum viæ confecerat, ſecumque duxerat
ero viros & Media primarios, nec ea tamen aut
pænam ſir, OVere Magiſtratus, aut præiagiere! Mira-
velex ag Mur autem id Perſis evenire, cum adulta jam
bramium. eſſet ſocordia iſta Præſidum, in ipſis Mundi re-
5. Nes. Daſcentis incunabulis? Nam cum liberalins bi-
biſſet Noé, negligentiuſque in ſuo tentorio ob-
Saperi dortniiſſet, à Chamo quidem irriſus eſt, à Sem
“ . verò & Japhet contectus eſt, ſummni in pa-
nereur. Lentem ebrium & proſtitutum reverenti.
Evigilavit tandem Senex, digeſto jam muſto,
aperuitque oculos; ſed non ſidera, at car-
Gen. 9.2 4. bones, ſuſpexit. Evigilans autem Nog ex Vi-
no, inquit, cum didiciſet, quæ fecerat ei filius
ſuuus minor, ait: Maledictus Chanaan; ſer-
vius ſervorum erit fratribus ſuis. Animadver-

te »rogo te, curſim, quâ ratione maledicto

—55 . . „ † T . 2
Aulicifye- à ſe Chanaan, hon Urios, ut olim Elhſæus in

nandi. Pueros, immittat, ut non in illum, Eliæ ze-

lo, ignem & coœlo devocet, ut non fatiſcere in
voraginem terram ardore Moſis imperitet,
ſed eum ſubjiciat, non mmodo fratribus, nam
Ethicæ Tom. II.

IBRO SECUNDO
ESDR

id prædulce eflet, ſed fratrum quoque h- Nex zon
bertis & ſervis; quod ſanè ingenuo adoleicen- ee Anitd-
ti omni eſt durius, diriuſque cruciatu. Male.
dictus Chanaan. Maledictus? Ergo diſtabeſcet? Rex iſe
Non ſunt peſtes tanti piaculi ſatellites. Num "eget.
naufragabitur? Puſillorum offendiculis & cor- e aon⸗
ruptoribus ea pœna ſtatuetur, non autem ir- sapenier
riſoribus patrum. Diſcerpetur? Leones Pro- von onia
phetas liguritores offtocant, non parentum con- lrem. 568
temptores. Quid? Molà-ne conteretur? aut
rotâ diſtorquebitur? aut dedetur incendio?
His graviora pati debet ſuppheia illuſor geni-
toris. Quæ ergo ſuſtinebit tormenta Chanaan?
Servus ſervorum erit fratribus ſuis. Audin'.
Et tamen quod perditifſimo puere in poe-
nam patris delinquentis inflictum tormen-
tum eſt, eo quot ingenui, quéôtque adoleſ-
centes regi torquentur! Quis enim regii ſan-

guinis non pendet à Satrapa? Porrô hic tam ſer-

vire debet Libertis Chanaan, quàm ipfi famu-
labuntur Sem & Japhet. At nunc non eſt una

ſervitutis conditio Satrapzg & Principum-

Nam Libertus ità famulatur plerunque Regi,
ut ill imperet, impetrétque ab illo univer-
ſa. Liberto autem ita ſubduntur Principum fi-
lii aut fratres, ut ab eo impetrent penitus ni-
hil, unam ſi excipias ſalutationem in foro;
dexterumque in coenis accubitum. Scilicet ,
cùm ſiniſtrorſum abierit Sejanus, Taibe-
rii ſocer & gener, geminique adoptati filii
jam Cæſares ſunt. Sed ad noſtra redeamus.
Quid intellexit exolutus a vino Noéëé? Quæ ;
inquit, fecerat ei ſilins ſuus minor. Probrum
id erat, & dedecus. De pietate vero filio- pzßiathaes
rum, qui pudori conſuluere qmieſcentis ſuo Retg'oſo⸗
pallio, quid Senex accepit? Silet de ea Mo- dere ts
ſes. Id enim expreſſit, quod evenire in an- amiim.
lis ſolet; in quibus mira de tenebris lux, te- ed viriutes
trümque in meridie crepuſculum, ne dicam, entr.
nox ſumma. Si peccetur; plenilumum eſt,
viſunturque venenatz Taxi non folum fron-
des & baccæ, ſed fibræ quoque,; & abdi-
ta corticibas lues. 81 vero edantur cum
laude facinora, interlunium eſt, Hppefcitque
Villicus, ne Punicorum aut purpuram aut
eſcam internoicat. Nimirum candore diſperit
acies, nigrore convaleſcit. Quod ut in Nos-
mo probetur ex parte, improbari tamen ex
parte poteſt, quando de ſanioribas filis
quamvis nihil feratur ſciſſe, omnia ſe ta-
men percalluiſi? tefiatus eſt, univerfis in
Ee 2 60S8

328

eos tranſductis rerum regnorúmque vaticiniis.

mine Argus quodammodo fuit, ità ejus dignoſ-
gupeviar /i. Cendæ juſtitiæ Tireſias videri potuit, ſed cæ-
tardusd Catus. Nam hic ætatem adoleſcentiæ ſuæ die
vam z. noctéque diſtinxit, modè Balæ implicatus,
præmium. Magiid pPatris injurià, mod Joſephi propu-
gnator, ſummo familiæ & ſenis bono. Vi-
deamus nunc, quàm fuerit Jacob lynceus in
diſcernendis filii tenebris, quàmque in ejus
Gen. 35. Meridie caligaverit. Abiit Ruben, & dormivit
22, cum Bala concubina patris ſui: quod illum mi-
niméeé latuit. Patuere tenebræ Seni. Specte-
mus, an humanitatis auroram ſuſpectet. Lo-
Gen. 37. ebantur, Ecce ſomniator venit: venite oc-
22. cidamus eum. Audiens autem hoc Ruben ni-
tebatur liberare eum de manibus eorum, &
dicebat: Non interficiatis animam ejus, ſed
projicite eum in ciſternam banc, maniſque
veſtras ſervate innoxias. Hoc autem dicebat,
volens eripere eum de manibus eorvum, &
reddere patri ſuo. Num hanc in fratrem cle-
mentiam Senex intellexit? Scilicet. Ne ſub-
odoratus quidem eam eſt. Et tamen Joſe-
pho patrocinatus eſt Ruben palam in agro,
coram teſtibus innumeris & loquacibus. Ba-
lam verò, clam omnibus, compreſſerat in
conclavi. Et tamen, quod latuerat ſcelus,
Senem non latuit. Quæ nulli non patuerat
clementia, parenti non patet? Ita eſt. Rube-
ni rubos, quamquam aut malè, aut minimè
oleant, odoratus eſt Senex. Rubeni veròô li-
lia „ roſaâſque odoratiſſimas ne ſubodora-
tus quidem eſt Jacob. Vidit provolutam ado-
leſcenti Balam. At iſtud opus eſt tenebrico-
ſum;, umbris muriſque obſitum. Patet nihilo
minus, & ſpectatur. Non videt ereptum telis
laqueéque fratrum innocentem, pudoris amo-
severitas riſque hoſtiam. Quo quid ſplendidius, illu-
nimia. ſtriuſve patrocinio? Dices ſuppreſſam fuiſſe
Peyonkf ſcenam omanem tum inſidiarum in Joſeph,
alien: non tum clementiæ. Suppreſſa tum fuit; ſed, re-
memor. ducto tandem ſipario, patuit univerſa tum
ſcena, cùm regnare in £Ægypto filium edidi-
Judex ve- cit. Quid, ſi ne tum quidem Rubeni promerita
rue & pro- J. — —.
. edidicit, quæ dudum didicerat? Age: Non-
ne in Ægypto expiravit Jacob? Nonne an-
tequam proficiſceretur in Ægyptum Hiſto-
riam divenditi a fratribus fili doctus fue-
rat? Audi, quid moriturus inſuſurret pri-
mogenito : Effuſus es ſicut aquta: ne creſ-
cas. Effuſus planè es ſicut aqua, ſed tam
in ſolatium generis tui, quàm in damnum-
Obruit myrtum? ſed Cedrum irrigavit. Con-
cubinam oppreſſit? ſed filium ſervavit. Ru-
bri ad inſtar maris ͤ£gyptiam ſervam hau-
ſit? ſed Jordanem imitatus Arcam pudicitiæ
tranſmifit. Acceſſiſti tu hlibens volénſque ad
Nilum. At Rubeni aqua, quam Nili, melior.
Siquidem ille fœminas reſervabit, & maſcu-
los deprimet. Suis verò gurgitibus Ruben
Balam hauſit, & Joſephum in Httus extulit.
Cur ergo adulteri meminiſti, & obhiviſce-
ris Servatoris? Pudorem, inquies, læſit.
Sed pudicum erexit. Bala non lilium, ſed
liguſtrum eſt: quot enim liberos enixa & tibi
& Racheli eſt I At Joſeph non viola, ſed Li-
lium, imòô & ager plenus eſt, cui Dominus
benedixit. Cur ergo tam ſeverè hunc fontem
in Mare mortuum emittis, quia horam u-
nam reſtagnavit in ſerva, & non magis eum
derivas in Edem, quando in paradiſum

Ruben.

Gen. 49. 3.

Oliva

S. Zacoß. At Jacob, ut in deprehendendo Rubeni cri-

. .

Dei, id eſt, in filium tuum Joſephum in-
Huxit? Aſcendiſti cubile Patris tui, & macu-

6 Gen. 49. 4.
laſti ſtratum ejus. Maculavit ſtratum; ſed ef:

fecit, ne polymita filii tui cruore turparetur.

Vidiſti, & eluxiſti tunicam Joſeph ſangui-
nolentam? Intincta eſt in ſanguine hædi. Sed,
niſi Ruben interceſſiſſet rabiei frementium
in puerum, ſuo eam filius ſanguine imbuiſ-
ſet. Nonne dixiſti, eßicit mibi, i ad
buc Joſeph filius meus vivit. Tuus vivit in n. 85.
.gypto filius, & vivit primus à Pharao-
ne. Vivit autem, imperâtque ereptus Rube-
ni humanitate immanitati fratrum. Et eum,
quem civicâ donare deberes, ſervato fratre,
laqueo adſtringis, fulguréque percellis? Sed
enim Balà abuſus eſt. Sed optimé de Joſe-
pho meritus. Ità ſanè: verùm præclarè ge-
ſta etiam Patriarchæ aliquando non comme-
morant. Ut propterea videri non debeat mi-

rum, ſi excubare Nehemiam neſciant Perſæ

reparationi Hieroſolymorum, quando conſer-
vati à Rubeno Joſephi obliviſcitur Jacob.
Quæ me ſanè murorum luſtratio in eos inci-
dere coëgit vigiles, qui mœnia circumeunt,
Sponſamque detinuere. Detinuere, aio?
Comprehenderunt, objurgarunt, concide-
runt vulneribus, pallio nudaverunt. En eju-
Iatus ſuo vulneri indolentis! Percouſſerunt me, Can. 5.9.
& vulneraverunt me, tulerunt pallium meum
mihbi. Et quare ſævitis in Virginem? Co- Malier do
lumba eſt: immaculata eſt, ſuavis & myr- * lir.
rhea eſt. Sed vagatur. Si eſt Columba, mo- Ueiſrmi.
retur in Arca. Si eſt immaculata: talem ſe ias.
ſervet procul à luto. Non fidimus pudo-
ri circumforaneo: errétque neceſſe eſt Pudi- Famecura

citia, ſi errat. Percuſſimus vagam. Vagam
Fuperior

Eam dicitis vagam, quæ ne pulſanti qui- a,dis ar

dem Dilecto oſtium domus aperuit? Quæ adpenam.
morari malebat in cubilibus Leonum , &
montibus Pardorum, quam progredi de de-
ſerto? Quæ denique clauſuræ tam eſt appe-
tens, ut in ſepta ſeſe horti converterit? Hor- Can.4. 12,
tus concluſus, Joror mea Sponſa, hortus con-
cluſus. Hanc vos vagari dicitis? Sed vaga-
tur. Non vagatur, ſed ad pulſantis vo-
cem Verbi profiluit ſuis invita penetralibus.
At non quærat Dilectum. Cur;, ſi diſplicet

Zudex cau⸗
ius ſit.

progreſſio Virginis, tam diuturna domi mo-

ra non placet? Videtis prodeuntem; con-
cluſam din parietibus non videtis? Quid?
Non ne latet etiam cum prodiit? Quæ enin
velo innubitur, non vagari illa ſtudet;, ſech
ire. Quod ſi parum vos ab injuria velum
Virginis compeſcebat, quâ vos ratione non
Myrrha molliebat, quam illa undique ma-
nu', digitiſque ſtillabat? Si Columba eſt, mo-
retur in Arca! Et quo modo in Arca demo-
retur, ſi eam inde ſuus Nos eduxerat? Li-
cuit avi ex Arca egredi, ut ramum oleæ refer-
ret ex agro in Arcam: Et Sponſam domo
progredi nefas eſt, quæ Sponſum inductura eſt
in domum Matris ſuæx, & in cubiculum ge-
nitricis ſuæ? Cæcutitis, ut video, ad Sponſæ
gemmas, & nævos ità circumſpicitis, ut aa-
gam pronuntietis, quæ domi ad repulſam
uſque Dilecti reſtiterat, diciturque à Ver-
bo non vaga filia, ſed hortus concluſus umdi-
„
que & conſeptus. Et darem ego ſanè duti- gidiantas
tiem hanc Judæorum cenſuræ implacatæ, i- zemer?.

. . . mam ex Cenſores
ſi audirem in Evangelio vocem- quam ex zzmm

Canticis non noveram. Nam epulante reduce Zona non
cum Patre prodigo, alius ex agro filius pro- viders
. pius

Pierli.
le lß.
ginm
eht,
1 gbnck
von con
e ſeiel
onlelion
in ahl
ie ſlitn,
gii E

lürto

r ten
ſeti ti
Mn, alt
Umn megri
II, tmtünn
Atbe
ies, H
neptl,
um. Dun
glaſn mana
calſinihi
li gu de
mteibis,
lmn.
Tulns! I
1 nob⸗
! Et de
Kde
Kinglurn
Aetiam
inr ſllins
iltum
Uletprece
1 „
Chnm Ee
We Clen
Ubeini d
Petebet.
in, Prin
1n) De
ni, un
fen i
tn arer
Erlg
n mie
. 8
ferunqe

Henhe

n hen
Ne . d
gi vannl
n Ri

8
1

etrat HD
Perclle)
Pind N.
Nerlun
fo nm enn.
monCchenn.
neſcum N
Opundo an
viletur ut
Ttio in ent
nid Gronn
tinnete in

pihin
iirgien!01
ſuarn E
Column,,

ne Pllan
8 zerut, es
S Leonml
Pnnget
2 tmel 4
oreneit) M,
s bnn Nr

4

Cur, 1
tumm G
geunten,1
Ddit! (ee,
u Muu,
b in

.
e WM.
lalole

7V0 .

Cohuhlli⸗

ce N
1

2

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

pins acceſſerat; auditéque ſymphonia; roga-
vit, quid novi contigillet. Vocavit unum de
ſervis, & interroga Vit; qüid hac eſſent. I-=
gue dixit illi: Frater tuus venit,; & occidit
Pater tuus vititlunz ſaginatum, quia ſalvim il-
lum recepit. Nihil ergo præter incolumitatem

Luc. 1½.
26.

Eiliue pro=
rediit, livens, luridus, ſubalbidus præ fame
& glande. Et quare lachrymas adoleſcentis
non commemoras, ejulatus, provolutionem
ante ſenem, proteſtationem indignitatis ſuæ ;
confeſſionem criminis, pudorem obſequii?

Ocecidit Pater tuus vitulum. Sed ſe ipſum

prius adoleſcens occiderat hoſtiam poeniten-
Mlii in- tiæ& ſalutarem. Cor Patri maétaverat, 8* pe-
di. (us illi Pater occidit. Vide autem, ut non
oſculi, non annuli, non ſtolæ, non calceo-
rum meminerit ſervus, ſed tantàùm cæſum
vitulum dixerit, quem etiam ſaginatum cum
livore pronuntiat. Frater tuns venit, & oca=
dit Pater tuus vitultim ſaginatim. Hunc nimi-
rum famulus duntaxat expendebat, cujus par-
ticipem ſe fore aliquando vel liguritione;,
vel furto fperabat. Vel certè de Vitulo lo-
quitur tantum, quèd una ſit apud ſervos in
pretio crapula. Non enim aut innocentiæ ſto-
lam, aut fidei annulum, aut amoris ofſcu-
lum magnificat famulatus uni natus abdomi-
ni, tantumque farciendo intentus aqualicu-
lo. Atque utinam mancipiorum ea foret in-
gluvies, liberi quoque, und cum libertis lue
correpti, pluris æſtimant patinam, quam oſcu-
lum. Dixit enim parenti ſenior filius. Nan-
quam mandatum tuunm præterivi, & nunquam
dediſti mihi hædum : ſed poſtquam ſilius tuns
hic, qui devoravit ſubſtantiam ſuaim oum me-
retricibus, venit ,„occidiſti illi vitulum ſagi-
natim. Quam frequenter redit in ſcenam
Vitulus! Et de ſtola non quereris, quæ ſa-
nè & nobilitate & pretio pecudem antece-
dit? Et de annulo ſubtices? Siles de ample-
Xu, & de pecude vociferaris? Nimirum una
eſt ingluvies, quæ non libertos tantum,
ſed etiam liberos captivat. Quid enim que-
ritur filius ſuis erga parentem obſequiis non
redditum? Fortè polymitam? At merces
fuiſſet præceptorum toga pertenuis. Oſculum?
Charum, ſed inane ſtipendium. Primogeni-
turæ deſignationemn? Ingentis ea pretii, ſed
uberiora de Patre diuturna filii ſervitus ex-
petebat. Quid ergo expopoſcerat annulo;
ſtolà, primogeniturà, amplexuque pretio-
ſius? De grege hædum. Ecce tot annis ſer-
vio tibi, & numquam mandatum tuum præte-
rivi, & nunquam dediſti mihi hadum. Supra
fidem iſta ſunt, ſed ità eſle non Lucas tan-
tùm, ſed experientia paſſim teſtatur. Nam
ut in parentem factus eſt filius de nato Cer-
berus uno hædo fraudatus, quamvis bono-
rum univerſorum eſſet à Patre hæres inſti-
tutus: ità & in ſanctioribus familiis, fortè
plerumque non Legum Sanctimonià, non
ſplendore munerum, non amplexuum chari-
tate etiam filii honeſtiores explentur: explen-
tur hædo. Nec pudet exactiflimæ, longifſi-
mæque reverentiæ ſtipendium, non oſculum
petere, ſed ollam. Si hædum dederis, uni-
verſa contulifti. Si univerſa in eos congeſſe-
ris, & patinam non obtuleris, dediftii eis
omnminò nihil. At redundat hæc modo in re
noſtra comploratio. Lugenda nobis in ſanio-
re filio lippitudo eſt; quà epulantem circumſ-
Ethicæ Tom. II.

dervi fu-
gaces.

Gula.

lbidem.

Religioſe
Sule Jer.

Vienies.

Intentiog
drava,

Viig ß

anſteri.

domum prodigus retulit? Imò incolumis non

*½

—

329
picit fratrem, & ejulantem, & ſubtriſtem, & cCenlorés :
paratum aggregari famulis non videt. Ergo Etiorerme
in tanto lachrymarum Pelago mergi vitulus Reforma-
non petuit? Imoô eum ſagina fluctibus extu ores ig-
lit. Non enim pondere merſabatur, ſed ena-"t.
tabat. Occidiſti illi vitulum ſaginatum. Porrô
quam ſit inviſa Numini cenſorum iſta ſeve.
ritas, reſpeckantium in pulcherrima facie
nævúm unum; ex iis; quæ Ozæ contige-
re, intelligetis. Trahebatur à bubus arca,
cuùm de domo Obededom exportaretur in
Sion. Accidit, ut laſcivià bovis mitaret tantil-
lum arca; in quam Oza, protensà dexte compati
r, illiéò irarn Cm autem perveniſſent, neſcientet.
ad Aream chiron, tetendit Oza manum ſuam, 1.Paralaj:
ut uſtentaret arcam : Bos quippe laſoiviens pau- 2.
Iulum inelinaverat eam. Iratus eſt itaque Do-
minus ontra Ozam, & percuſſit eum, e qabd
tetigiſſet arcam & mortuus éſi ibi, coram Do-
mino. Pertæſus nimiruin Deus eſt ſeverita-
tem Levitæ; qui tantam in coetu lætitiam
& obſequium erga arcam non reveritus;
unius petulantiam bovis diſſimulare non po-
tuit; ſed quaſi arca periclitaretur, inter Re-
gis populique obſequia;, niſi eam Levitæ ful⸗
cirent, protendit dexteram, tanquam ca-
ſum areæ exprobfaret. Illa enim manuum
extenſio viſa eſt inſuſurrare: En quo veſtris
ſtudiis deducta ſit Arca? Rueret inter cym
bala, niſi eam nos Levitæ fulciremus. Ita
ne? inquiit Dominus. Ergo in tanto Regis Religioſe
obſequio, non hymnos expendis, non Ly-= Zusgus ex.
ras exaudis, non choreas intueris, quibus Ar- zatenet, e⸗
cæ in Urbem adventus cohoneſtatur : ſed do mi, s
bovem animadvertis, quæ tantiſper exul- Vut pe e.
tavit? Moriere. Subſultat Bos, ſed trahit. :.
Laſcivit, ſed progreditur. Eſto; in eo co- Nligioe.
mitatu Bos calcitrat, ſed Rex obſequitur. tiam lapſa
Quod times Arcæ dedecus, in tanto Princi- olenda.
pum;, vulgique ſtudio? Una ne Bos ſubfultu
ſuo tot Pſalteria,; & citharas apud te elin-
gues fecit? Porro David & univerſus Iſraöël lu- 1bidem.
debant coram Deo, omni virtute in Canticis &
in citharis, & Pſalteriis, & tympanis, & eym-
balis, & tubis. Et riget inter hæc Cenſura;
tantâque ſurdis auribus occinit Symphonia;
una ſi Bos paululùm Arcam inclinet? Per-
ouſſit eum Dominus, es quod tetigiſet Ar-
cam. Quid ſi bovem vulneraſſet? Qund ſi co-
mitatum univerſum negligentiæ arguiflet:
Quid ſi Regi oblatraſlet? An non Ozâ tu
ſævior, qui cœtum univerfum obſequentem
in tota virtute Deo coœli dilaceras ſt unus
ex his ſtolidior Arcæ tantillum officiat? Et
vos mundi eſtis inquit Chriſtus Jed non
omnes. Aderat Judas. Et tamen mundi eſ-
ſe pronuntiantur. Crediderim proptefea in-
crepitum à Chriſto mare; quôd umius de-
primendi ſtudio Judæ univerfos in diſcrimen
Apoſtolos adduxiſſet. Complebantur, inquit;
& periclitabantur. Præceptor, perimus! At
ille ſurgens, increpavit ventum & tempeſta
tem aquæ, & ceſſavit. Quaſi exclamaret in
elementa Dominus: Cur ſævitis? Fur, &
latro eſt Judas. Sed Joannes Lilium & fidus
eſt. Si rapind concitamini proditofis: dimiſ-
fus à Petre cum rete linter vos compeſcat.
Adeſt, quem puniatis, IHſcariotes: ſed Tho-
mas; ſed Jacobus, ſed alter adeſt Judas;
quos ſervetis. Cur undecim unius vitio depri- Ones ſase
mantur, cùm potius tantorum innocentia ſce- W 7*
lus integat Judæ ? Debent in uno corpore αbns,
Ee 3 non

Masbmisra:
1% de jis.
ſtis.
Religioſo⸗
rum Ec=
cleſiaſtico⸗
rum Perſes
cut res.

Eccleſiafii.
ei honoran-
di.

2 4 cς eX.⸗

Rex coli
dehst, 6.
tiam vacil-
lante uss
bernatione,

Murmiera-
tio de ſupe=
rioribus.

Scandali-
Darifaciies

Oτα.
Joan. 13.
10.
Murmus
ratio de

Religieſis.
Luc. 8. 246
Perſecuts-
res Juſto-
rum.
Religio ob

wnuts, nog
infamis. .

3300
Honor mu- non verrucæ tantùm obſervari, ſed etiam venu-
ir. gu ſtates. Nunquam advolarit Accipiter ad mem-
pleriſaue brum putre, niſi totum projiciatur cadaver;
deſßnt. anim ſpiritque deſtitutum. Quamdin pal-
pitat vita in jacente, nullus vulturum in-
Job. 39. volat. Pulli ejus, inquit Job, lambent ſangui-
33. nem: & ubicumque cadaver fuerit, ſtatim ad-
eſt. Inhiat Aqmila prædæ: ſed eſcam ſuam eſ-
ſe non putat, quicquid vel ſcintillulam vitæ
reſervat. Moriantur oportet univerſa in ju-
mento membra, ut ea Vultur concerpat. Et
tu hominem totum laniabis Accipitribus
ſævior, uno ſi fortè ciliorum defluvio de-
turpetur? Diſce charitatem ex Sponſa. Jo-
Can. S8. 8. ror „ inquit, noſtra parva, & ubera non
babet. Quo illa deſtituebatur ornatu! Non
tamen, quia ubere caret, projicitur. Nam
quamvis ubera non tumerent fapientiæ, ru-
bebat tamen in genis pudor;, vernabat in
labiis charitas, renidebat in fronte candor,
ſtillabat, ſi non & pectore lac, mel certè de
lingua, & quâàm erat docendi ignara, tam
erat conſcia, peritäque ſublevandi. At, at;
ne lac quidem deeſt; quamvis mammæ de-
fuerint. Quin exugi non debet, ſed ſponte
Ean. 4. 1., fluit. Favus diſtillans labia tua, Wonſa, Mel
& lac ſub lingua tua. En ut oculatæ charita-
ti ea quoque patere ſoleant, quæ delitent.
Nam quis carentem uberibus ſcatere lacte
arbitraretur? Rimare, non pectus, ſed os,
eruéſque ſub linguæ latebra alimoniæ ſcatu-
riginem. Sedemim, inquies, non parvulæ lac
ſcaturit, ſed grandiori Sponſæ. Id puto gra-
tis affirmari. Nam quæ Sponſa eſt, non
ſenior eſt Synagoga, ſed junior Eccleſia.
Verùm deſit Eccleſiæ uber. Num ſperni pro-
pterea debet? Uber non exerit? Efferet pro-
Pugnacula. Apta eſt ſuſtinendis, ferendiſ-
que eo pectore Turribus, quod tu depreſ-
ſione uberum conſpuebas. Ubera non ha-
bet. Eſto: Sed intuere, quid loco uberum
Cant. 8. 2. Circumferat pectore. Ni murus eſt, ædificemus
Juper eum propugnacula argentea. Arefactum

Talenta in nutrice lac Cerva ſupplevit, non raròô.
mediocti. At argenteas in foœmina turres quæ belluæ
compenſaverint? Docere fortè ille non po-
Dignuas . . 3
sui onfe- teſt, tardior intellectu? Caret uberibus. Non
venda. tamen abjiciendus eſt: nam mammis arces
r. ſuflecit, quantéque erudiendæ plebi litera-
alenta . 7 X .
waria. rum imperitià non eſt aptus, tantò eſt ani-

mi robore coercendis iniquis, juſtiſque pro-
Relieione: pugnandis opportunus. Evangelium Petrus
PBe nett non ſcripſit. Sed Ananiam perculit; ſed vo-
ce Hieroſolymis pertonuit; ſed obſtitit Scri-
Invidia in. bis. Caret Likho, quo Joannes non caruit.
ter Religi- At gladio non caruit, quo non modò Joan-
ſoi. nes non eſt uſus in præſidium ſervatoris ;
ſed penè mortuus eſt, cum eum, in ar-
gumentum potefſtatis Eccleſiæ „ præacutum
micare vidit ex ore Chriſti. Circumſpicien-
dus „ non aſpiciendus eſt, quem abjicis.
Nam plerunque quâ caret dote in fronte;,
eam dorſo circumgeſtat. Deriſere Davi-
dem milites, cum eum Saülis armis non mo-
dô non inſtrui, ſed elidi ſenſere. NWon poſ-
Jum ſic incedere. Et depoſuit en. Ridetis
exarmatum? Riſum teneatis, amici. Præ-
valuitque David, inquit, adverſim Phili-
Rhaæum in funda & lapide, percuſſümque
Philiſthæum interfecit. Ridere nunc licet.
Et quare non ſubſannatis exarmatum? Nunc
quoque de Davide dicitur: Cümque gla-

J. Reg. 17.
4⁰°,

W ℳ *

Oliva

dium non bhaberet in mant David, cucurrit.
Infultate, jam vos, inermi, nam licet. Li-
cet! Si abſtulit opprobrium ex Irael? Si ge-

ner eſt Regis? Si plures cecidit, quàm Rex?-

At gladio caret. Sed Gigantis non caret

ſpolio. Veràm injurid inſuſtarim ego mi-

litibus Saül , qui nunquam ignarum te-

h, loricæque inſuetum contempfſere ado-

leſcentem; rati non unam vincendi ar-

tem eſſe , & fundibularium eſſe poſſe,
qui haſtatus non erat. Malim Davidis na-
tu maximum fratrem incuſare Eliab, qui

Davidis præclariſſime geſta non intuitus,
unam adoleſcentis audaciorem paulò inter-
rogationem tam ægrè tulit, ut eum ar-
rogantiæ „ fugæque damnarit. Ait Da-
vid

