& David. Samuelem quæris? Eum-ne quem
exquirebas, cùm errares poſt jumenta? Et qua-
re non illum virum Dei, videntéemque com-
Pellas? Nimirum clitellis tunc inſidebam, nunc
verò purpureo vehor dorſuali. Ex quo Rex
vocor, pudet meminiſſe videntis. Refloruit
cum veſte vox; imò, ubi chlamys effloruit,
defloruit lingua. Nullus jam compellationis
flos vernat in labiis, ex quo decorum ſeges
univerſa autumnat in comis. Abiere in lap-
pPas hyacinthi & crocus, eæ ſcilicet exaruere

voces, quibus Prophetas devenerabar, cùm

primùm cento in paludamentum aſſurrexit.
Lauro, quâ coronor, ſylveſcit titulorum
olim hortus feraciſſimus. Memini, apud Lu-
cianum, ſubiratum, poſt acceptam hæredita-
tem, Sutori Simonem quemdam, quòd Simon

appellaretur. Cave, inquit, ne me voces in

poſterum Simonem; qui non jam Simon ſum,
ſed Simonides. Proh putidam metamorphoſim!
Intumuit cum arca nomen; & , qui acceſſio-
ne pecuniæ adjicere minimè poterat ſtaturæ
ſuæ cubitum unum, unam ſuo nomini adje-
cit ſyllabam, eéque ſe credidit incremento
& aurifices tranſgreſſum, & Prætoribus exæ-
duatum. Quàm his David diſſimilis, qui in
acie non haſtàâ, ſed fundàâ pugnavit, voluit-

que videri Paſtor, cùm miles eſſet. Qui etiam

in ſolio obliviſci non potuit gregis vocabula,
maluitque, cùm de regno ageret, paſcuorum
quàm throni meminiſſe: De poſt fœætantes ac-
cepit me, paſcere Jacob ſervum ſuum. Heus
tu! Præes, non paſcis. Tædeat te, rogo, cau-

læ, qui in ſolario ſpatiaris aureæ, regiæque

domus. Exuere non poterat peram in purpu-
ra. Cujus æmulatus modeſtiam vocis Amos,
præferebat pedum, cùm volumen cuderet.
Siquidem cum illi dixiſſet Amaſias: Fuge in ter-
Tam Jada, & prophetabis ibi. Et in Bethel, non
Reſpondit: Non ſum Prophe-

8 3

ta, ſed er, mentarius ego ſum, vellicans Seomo-
705. Expavit fulgorem tituli, neſcijtque ſe eſſe
quod erat. Jam ſeptimum prophetiæ ſuæ con-
diderat caput; verum, ne hydra foret, quæ
fuerat prophetia, oraculorum ſuorum capita
non infulis inſignivit, ſed involvit gramine;
putavitque abs ſe Sycomoros velli, cum ſceptra
fingerentur. Quin & ad prophetandum initia-
tus à Domino, non ſceptri, ſed uncini memi-
nit, nec tranſlatorum pompꝗ extulit, ſed vo-
cum ruſticitate depreſſit oracula ſua. Nunquid
Leo rugiet in ſaltu? Nunquid cadet avis in la-
queum, abſque aucupet Quin huc collineaſſe cre-
diderim Chriſtum quùm Apoſtolatum maluit
expiſcationem dicere, quàm Pontificatum. Ve-
nite poſt me: faciam vos fieri piſcatores homi-
num. Quâ nominis, vociſque dejectione monuit
alumnos ſuos Dominus, ne ſibi dediſcenda pu-
tarent vocabula artis, cùm, & lucrum negli-
gendum piſcationis eſſet, & retinenda cum
labore dejectio foret carinæ & retis. Huc ergo
accedant Noctuæ, qui, ut Minervæ fimbrias at-
tigerint, ſeſe cudunt in Pavones. Grandia lo-
quuntur, & meditantur. Quicquid non reni-
det, tumeſcentibus ſqualet. Curules, Amphi-
theatra, Lemniſcos tum ſapiunt, tum fundunt.
Cœtum Areopagum nominant, Auditores Tri-
bunos appellant, Præfecturam vocant Pædago-
giam, & ludum puerorum Olympia littera-
rum. Rumpamus, obſecro, hydropem ampul-
larum, noſtrâſque ſuis vocibus ſordes eflera-
mus. Supereſt, ut aſellum, quem inſides, Pe-
gaſum voces, ut araneos, quos inſequeris, mu-
rôque deturbas, Gryphas appelles: ut pavi-
menta quæ verris, coœli galaxiam indigites: &
ſi fortè rogaris, quid ederis, garum pro ſarda
nomina, Aprum pro Sue, & cùm arroſeris
corniculam, attagenàâ te jactato ſaginatum in
cœna. Cave te dicas accubuiſſe in triclinio,
verùm cœnaſſe te ſcribito in Apolline. Sic
enim aiebat Lucullus. Verbo; omnia ſubver-
tito verba, ut videare in gymnaſio non Magi-
ſter, ſed Proconſul: imò, cùm de conſtructio-
ne gerundii dictaveris ſcholion, Dictatorem
te Romæ jactato; latäque de Participiis ap-
pendice, Latinum fac te vocites in Athenæo
Lycurgum. Eòô devenimus, ut audiverimus ab
Epiſcopo non tantùm imploratum jurejurando
Herculem, ſed Patrem Verbi Jovem dictum
immortalem. Ergo-ne pudet Epiſcopum Scrip-
turarum? Queod Paulus Apoſtolorum Prin-
ceps dixit, Novocomenſis Paulus ſi dicat»
ſordet? Ergo-ne plus tibi Jupiter enitet, quàm
JEsUsS? Inſanimus, an ſcribimus? Oeſtro agi-
mur in arenam, an Muſis indulgemus in pa-
læſtra? Vaticinamur, an bacchamur? Supereſt,
ut Davidem Numam appelles, ut Agnetem

Dianam dicas, ut vertas in tripodem aram,
vocéſque Levitas Diales Flamines. Audio jam

te, neglectà Euchariſtiæ novitate, Cererem in
vitæ pane ſalutare. Video jam tibi pro genimi-
ne vitis, quod cœnaculum ſapit, repomi in au⸗
reo calice Bacchum Notius enim Athenis mon-
ſtrum, quàm genimen eſt. Non ità delirat Ne-
hemias, qui nonum cùm dicere menſem poſ-
ſet, Caſleu nominavit; veritus ne Synagoga
in Aſſueri cyatho naufragium pateretur, quæ
enataverat ex Erythreo. Veſtiebatur ut Me-
dus, ſed loquebatur ut Iſraëlita. Pudeat, rogo,
nos putoris noſtri, ſi timemus eſſe quod ſumus.
Si lixarum & munere defungimur, & Procon-
ſulum utimur ampullis. Quid juvat Fegir la
iis

Amos 2.
4

Matth. 40
19.

Lingua
cuſtodiat
Humiluas⸗
zem,

Piis præferre;, ſi ollas manibus hydriaſque defe-
rimus? Tu-ne Capitolium ſpiras in verbis, qui
amurcam oles in lacerna? Haſtas loqueris, &
ſcopas corripis? Tubis intumeſcis, qui trahe-
ris tintinnabulo? Aut mores, aut voces immu-
ta: ne Cerdo vivas, & loquare Centurio.
Nam, ut Pſittaci Senatorum more ſententiam
dicunt, ſed pro Capitolio caveam, pro faſci-
bus atque lictoribus vincula pedicâſque per-
ferunt: ità plerunque Religioſi viri Regum
more præfantur, & ſarriunt quaſi bubulci. An
non rideas, cùm intuearis Conſulares in ore
vocum fimbrias, & ruralem ſpectes ſeu ligo-
nem, ſeu raſtrum in manibus? Tarquinium au-
dire te credas imperantem, cuùm videas aran-
tem Cincinnatum. Fabricios paſſim intue-
mur, qui cum Legatis de reſpuendo Epiro-
tarum fodere Senatoriè egerint, ad ollas re-
labuntur, & rapas decortigant. Pudet tan-
tam in verbis pompam, & tantam in muniis
dejectibnem. Vide Nehemiam, qui captivo-
rum voces uſurpat, cùm tamen Regi maxi-
mo propinet in gemma. Tu verô, ſi audiare,
Præſectus aulæ credéris: ſi ſpectere, aut agri-
colam calloſa te manus prodet, aut lixis unus
rore frontis ſcribére. Miror ego certè initiantis
Jeremiam Dei verba, qui, cum eum ad Re-
gum colla proterenda, ſubvertendaſque Reſ-
publicas ablegaret, cæmenta illi, ſcrobéſque
Pr. 1. I0. Objecit: Ut evellas & deſtruas, & ædifices & plan-
tes. Noluit eum de muneris amplitudine ſuper-
bire, Voluit illum, etiam cùm regna demolire-
tur, non throni meminiſſe, ſed trullæ, non arie-
tem admovere, ſed verſare ſarculum. Quin &
calamitates a ſe profundendas ollà,, virgaâque
deſignavit, cùm munificentiùs tamen eas aut
exundantis alluvione Indi, aut deſilientis fra-
gore tonitrui adumbrare potuifſet. Nimirum
timuit, ne nominum ſeu imaginum nobilita-
turgeret Vates, quem cupiebat animi demiſ-
ſione Horere tum maximè, quùm munerum
amplitudine decoraretur. Huc quoque facit
deſignatum Aaronis Sacerdotium non acerràâ,
ſed nucleo. Ego ſanè & Virga Aaronis, in adum-
brationem Sacerdotii, thuribula credideram
eruptura, verùm amygdalæ & ſurculo ſuccre-
vere. Quid nucleo & Sacerdotio? Aut thu-
za, aut gemmas præſtolabar è& ramo, quibus Sa-
cerdotis tum Rationale inſterneretur, tum
Ara fragraret. Verum Dominus, qui Aaro-
nem ſubruſticum malebat, quam tumentem,
non topazio, ſed floſculo ejus delineavit in ta-
Num.ay. bernaculo dignitatem: Invenitque germinaße
2. virgam Aaron. Nihil à Sacerdotio alienius,
quàm amygdala. Sed mihil, quod ità reniten-
tem in cocco & byſſo commoneat demiſſionis
ſuæ, quam vilitas nuclei. Nonne audis ità Pa-
radiſo Adamum præfici, ut Operam ſe ma-
Qen. 2. 15. Zis exiſtimaret, quàm Regem. Ut operaretur.,

& cuſtodiret illum. Ubi vel ſcintillula, ſub his

vocibus, interlucet Principatus? Tantùm non
villicus eſt pomarii. Uſque ades immiſcere
Deo libuit etiam regno vocabula ſervitutis.
Sedenim, ais, prodiit aliquando tandem im-
perii vox ex ore Domini, quà luti ſui Adam
obliviſci poſſit: Dominamini, inquit, pPiſeibits
maris, & volucribus cœli, & univerſis animanti-
bus. Ad non hæ voces ſplendidæ ſunt, quibus
Adam efferatur? Sunt profectò: Verùm, quas
iis adjecit Dominus voces, ipſis procul dubio
in oblivionem imperii deducitur Adam. Ec-
ce dedi vobis omnem berbam, & univerſa li-

Gen. 1. 29.

Oliva

gna, ut ſint vobis in eſcam, & cundtis ani- ue

mantibus terræ, omnique volucri Cœli. En Regi ,
mancipium commenſale. Animantibus Adam .
dominetur. Quàm id munificum? Sed & qua- lel
drupedibus convivat, unâque ſit hominis & flis
jumenti eſca, unâque menſa. Id quam abjec- Ein n
tum? Si te erigit Corona, patina deprimat. In , g
aula ſi tumes, detumeſces profectò in triclinio. ti

Conveſceris enim ſubjectis tuis. Vides, quâà ra- eW n
tione nunquam a celſitudine demiſſio ſejunga- iadhun
tur. Laudaverim propterea Nehemiam Scypho lelni
Principem, & voce mancipem: præferentem oru
dexterâ quidem ſuâ dignitatis ſtemma, & ore tiel
proferentem ſuæ argumenta iervitutis. Et factum Ctce,
eſt in menſe Caſteu. ſtumen

(eEuu

Et venit Hanani, unus de fratribus
meis, E ipſe, O viri eæx Juda: G.
interrogavi eos de Judæis, Aui re-
manſerunt, & ſupererant de captivi-
tate, & Jeruſalem. .O=
larn en

Upremo defungebatur apud Artaxerxem Dignua kiun
Pocillatoris munere Nehemias in Suſis moret noyp muns
Caſtro, & tamen pannoſos, profugaſque è& mutt. Se in
Palæſtina contribules non faſtidit, aut etiam ν„„ “
. . X . . Affabili. ba. Ne
excludit, ſed humaniſſimè admiſſos, alloqui- ar. Pi on

1

tur peramanter. Non antè fores ejus di ſub- n
ſtitiſſe ſcribuntur, non à ſervis aut exploſi, aut
interrogationibus fatigati; verùm, ubi veniſſe
eos ſcimus, ſcimus quoque ad Nehemiam admiſ-

ſos. Non enim illum regius icyphus inebriave- lai N
rat faſtu, nec Regi Bacchum propinando; gor,
Junonis cum Pavonibus currum combiberat, Ein labi

ità ſibi ſuo de gradu plaudens, ut ſyrma reſ-
pectans ſuum, fuos in centone non reſpice-
ret contribules. Quàm citò, ſi Regi propinaſ-
ſes, dum is biberet, ebrius inſanires! Neque
enim tantum vini infundimus in calicem,
quantum veneni in mentem demittimus. Ra-
rô Pocillatoris humanitas regio in ſcypho non
ſubmergitur. Mitiùs, mihi crede, fremit ma-

ſn 1.
re, quam calix : videaſque perſæpe, enavi- ic⸗
gato Oceano, ante Pincernæ fores periclitari
vel Argonautas in cyatho. Faſtidit enimverò nnen
Regis patera ſervientis cotylam Iſfraélis: & Eirrn
quiſquis Artaxerxi aſſidet Suſis, Hananum Hie- H
roſolymis digreſſum contemnit. Unus Nehe- cpayrtas; 6 Ule 1
mias pannoſum amplexatur popularem ſuum, & mio ir- ſache
novitque & mel civi ſtillare, & falernum r ar:: alleleku
Regi. Et venit Hanani, unus de fratribus meis. 4 kall
Faber-ne Hanani, an Judex eſt 2 Paludatus, an Perſongc- nnſo
pannoſus? indoctus, an verò Scriba? Unus de mum aucß eiſcheo
fratribus eſt. In hujus fulgore vocis nulla non“ ie Eenes
nebula oſcurioris generis diſpellitur, nullum cnpan, nn. 41
non dignitatis hebetatur jubar. Una eſt Cha- &Talena Mnhie

mediotris

ritas, quæ in fratre nec miratur gemmas, nec gruis ſit. i

maculas averſatur. Frater eſt. Inhalabat prodi- rir:, 8 ce
gus adoleſcens, quas abligurierat, glandes, Wuch,
ſqualebat pannis obſitus, ſordebat macie, pædo- lrat

réque confectus. Verùm parenti filius duntaxat

ſpectatus eſt. Vidit illum PFater ipſius, & ac- Luc- R
currens cecidit ſuper collum ejus, & oſculatus ℳot, RS
eum. Non ejus aſpexit illuviem, ſed illum vi- undih
dit. Accurris? Quonam? Ad erronem luto illi- Zelus-A üien
tum, ſtolaque exutum? Ad filium advolo. rgtens auunmnen
Sed fœtet. In flio, nihil, inquit, niſi Klium ir Amor

circumſpicio. Cado non ſuper centonem, ſed in Veun,
ſuper collum ejus. Servi eſt, explorare in Nam i
adoleſcente phylacteria. Patris eſt, etiam luto- Deo auc-
ſum amplexari. Et enim limum non videt, u get⸗
videt

i, git
Aeagii

Atment

Poftele

ct, en
ilis, Net
eech
antenhll
m, W el

e M r
lNeginns
nlanne N
in m
Gdemmmm-
jonhnn
ede, enn

Petlepe, H

2 ai ſe
Piſict an
lan ian

.

te, & Nn
e Sutkus
eKipaan
Gerbaln:
roeis “
Pelinn 8
I. Uen 4
ur enne
Phaikßr
Urierat,
at uk,
Gtois,

“
r it,O
1 Selum

' li

videt filium. Dixit propterea Pater ad ſervos
fuos: Citò proferte ſtolam primam. Ac ſi dice-
ret: Induatur, ſed vobis;, qui ſervi eſtis: or-
netur, ſed propter vos. Nam Patri vel in ſac-
co filius & nuditate renidet. Quis autem mi-
retur non ſorduiſſe filii nuditatem parenti opti-
mo, quando ſeni Jacob filii purpura non ef-
fulſit? Nam cùm ei Joſephi & ſalus & præſe-
Gan. 45½. Ctura nunciarentur, exclamavit: Sßcit mihi,
28. N adbuc Joſeph, flius meus, vivit- vadam &
videbo illum. Non ait, filius meus regnat? A-
bibo, ut ſceptrum ejus intuear. Vadam, inquit,
Ey videbo illum. IIlum, non illa. Vos mihi
currus ejus, & infulas objicitis: at ego Joſe-
phum expeto. Si vivit, ſufficit. Tam illum
ſpectatum abirem in nervo jacentem, quàm
viſum jam proficiſcor imperantem in purpura.
Neſcit amoris vincula, qui ad filium non tra-
hitur filo. Meus eſt Magnes, non chlamys
Joſephi, ſed vultus. Oculi tui, inquit, me avo-
lare ſecerunt. Ut vides, non ornamenta com-
mendat in Sponſa Chriſtus, ſed membra.
Ipſam enim amabat, non vittas ipſius. Quin
& illud prætermitti non debet, nuſquam aures,
manus, & pectus Sponſæ à Domino dilaudari.
Genæ commendantur, & labia, itémque
oculi: neglectis potioribus in Eccleſia mem-
bris. Nonne Fides ex auditu? Quare ergo
ſalutis veſtibulum non laudatur? An non ſi-
ne operibus fides elanguet? Igitur manus effe-
rantüur. Num Amor non adoleſcit in corde?
Dilaudetur, ſi ità eſt, pectus, quaſi regia cha-
ritatis. Nimirum pendent ex auribus inau-
res, quuùm nihil ex oculis ſuſpendatur. Nul-
læ in lablis phaleræ: in mamibus verò aureæ
zZuas ds;. Murænulæ comnplicantur. Turres cum argen-
5 Ani. . . . .
mezen in. teis pinnis extant in mammis Sponſæ, cùm
dif ens genas ejus nec aurum, nec margarita cohone-
gae, ſtent. Hoc enimvero doctos nos voluit in
Suverior Palæſtra charitatis Deus, nihil ſcilicet in affi-
eludm nitate Religionis, niſi ſolam attendi oportere
affinitatem. lis ergo, in panegyrico ad Spon-
ſam dicto, membris abſtinuit, in quibus ali-
quid expeti potuit præter Dilectam, ceu au-
res, manus, & mammæ ſunt: Viduatas veròô
omni ornamentorum apparatu genas, oculos
& labia commendavit, ne ulla ſubeſſe ſuſpi-
cio poſſet in ſponſo, grata an illi foret Eccle-
ſia ſuapte ſpecie, an verèò pulchritudine
phalerarum. Quin nec ipfa dilexit Chriſtus
in ſponſa membra: verum ſponſam exquiſi-
vit in ſponſa. Laudavit in oculis non ocu-
Pckaes los, ſed columbas: Commendavit ab aroma-
tibus genas: coccineam miratus eſt in labiis
PEerleße. Vittam. Animam videlicet ſponſæ in ſponſæ

Can. 6. 4,

Honor mu
zuus.

Mo’ſola; Wembris exploraſſe videtur, qui virtutum do-
aſcz, tes adamavit in genis, ciliiſque ſponſæ. Meritò
.r. Proinde & deceptus eſt Iſaac, & damnata
tondant.

Maria eſt, leprâque reſperſa, quòd nonnulli
auſi ſint aliquid explorandum objicere tum Pa-
tri, tum viro, ſupra filii uxoriſque delicias &
nomina. Queſta hæc eſt de nigrore Æthiopiſ-
ſæ, à Moſe deſponſatæ: Palpato ille filio,
non filio, ſed veſtimentorum fragrantia ad be-
Rum. 12. nedictionem inflexus eſt. Locutaque eſt Waria
Aaron contra Moyſem » pPropter uxorem ejus
Drhiopiſſam. Et ecce Maria apparuit candens
leprà quaſi nix. De Iſaaco autem ſcriptum
eſt: Satimque, ut ſenſit veſtimentorum ejus fra-
grantiam, ait: Det tibi Deus de rore cœli: &
Eerviant tibi populi. Ita-ne? Manus credis eſſe
Eſau, quas palpafli, nec illum benedictione
Eihicæ Tom. II.

Gen. 27.
29. 4

in Cap. I. Lib. II Eidræ. 85

impartiris: olet toga, & florum abreptus il-
lecebr Primogenituram oppigneras thymo.
Quamquam & in eo à legibus charitatis penè
videtur tantisper abfſceſſiſſe Iſaac, quod ut IMaac.
filio benediceret, non filium, ſed pulmen-
tum expendit. Affer mihi pulmentum, at co-
medam, & benedicat tibi anima mea. Quid ſi
ſagitta deerret, ferâque non occurrat, num
Eſau benedictione fraudabis? An tu in fllio
tuo aliquid præ illo diligis; Indignus an ille
eſt rore Cœli, ſi cervam non configat? Ver-
nat proinde tuus in filium amor, non in men-
te, ſed in pharetra filii. Id certè nego amo-
rem eſſe, alo eſſe mercaturam. Si filium amas,
priùs eum ſtabilito frumento & oleo, tum de
paranda patina illum commoneto. Alioquin
benedictio tua non hæreditas fili, ſed mer-
ces pulmenti eſt. Ab hujus ut abduceretur Amor n
amoris nundinis & mercimonio Abraham, Deum ve-
non eum Dominus ſpe ullà præmii ad holo- u““.
cauſtum illexit, ſed tantùm ait: Offeres eum Geln.22, u,
in holocauſtum ſiper unum montium, queni
monſtravero tibi. Completo verò ſacrificio, Nil gra-
arenis illum vallavit filiorum, & poſterorum "er Deum.
ſideribus cinxit. Benedicam tibi, & multipli-
cabo ſemen tuum ſicut ſtellas cœli. Et quare, ſi
hoc facturus Dominus erat, non extimulavit
Abrahamum tanti commemoratione muneris Abraha-
ad holocauſtum? Ne lumini filum immola- mus.
ret, ſed Numini. Nam ſi ſtellas Abraham ver-
ſaſſet in mente, intentaſſet fortè ferrum in ju-
gulum Iſaaci, non tam deſiderio litandi,
quam cupiditate fulgendi. Non Aræ lapides
cruore filii, ſed cœli ſidera irrigaſſet. Nolo
in me aliud expetas, præter me. Jure proin-
de optimo in Hanani Nehemias hoc ſolùm at-
tendit, quod frater eſt. Et venit Hanani, unus
de ftatribus meis. Hujuſce jubar charitatis, ab
omni ſuſpicione fœnoris alienæ, in unguen-

Intentio ſit
rebta.

to emicuit Magdalenæ, quam ut demirari

vix potui, quùm pedes Domini in domo inun-
Xit Phariſæi: ità eam caput Domini in Be-
thania perungentem ad cœlum effero. Ibi
enim criminibus veniam crimbus mercabatur.
At hic cur alabaſtrum effundat expiata? Nunc
amat, quæ nec petit, & ungit. Quin eam S. Maria
tum quoque amoris ſervaſſe leges eo vel ma- M'gdale-
ximè nomine fateor, quod non caput, ſed “
pedes aromatibus perfudit. Lachrymis cœpit Luc.7. 38.
rigare pedes ejus. An non ſatius foret caput
Domini roris illecebràâ recreare? Nimirum ſi
ſupra verticem profudiſſet unguentum, ad mer-
candum ſagacior, quam ad amandum ſanctior
videri potuerat. Suſpicio mihi ea ſanè in-
ceſſiſſet, ſi frons Domini maduiſſet unguen-
to, ne ſervatoris os prolectare ad verbum
pacis foœmina ſategiſſet. Quæ cùm, omiſſis
labiis, unde præſtolabatur ſceleribus veniam,
pedes proluit, qui penè ſoli in expiatione ejus
otiabantur, tum enimverò unum ſibi in votis
eſſe Dominum comprobavit. Non oculos,
quibus ſe reſpiceret, inunxit; non manum,
quà ſe erigeret, demulſit: non ori, quo ſibi
Parceret, adblandita eſt. Infoœcundum ſibi pe-
dum agrum inaravit rigavitque. Siquidem di-
lexit, non nundinata eſt. Purius quoque ab
ea adamatum JESUM dixerim, cùm Chriſto
parentatura, non jam attulit, ſed coëmit
alabaſtrum, nec in triclinium irrupit, ſed fe-
ſtinavit ad ſepulchrum, non pincernis oblucta-
tura, ſed occurſura militibus. Emerunt aro- Matc. 16. i.
mata, ut venientes ungerent ESUWM. Quem
H JESUM

86

mulo. Tune, quæ innocentiæ recuperatæ jam
floribus redimiris? Nec tibi jam opus eſt Re-
demptore, nec ille jam loquitur. Quid tibi
cum cadavere? Unxeris eum in domo Phari-
ſæi, ut tibi remitteret crimina. Perunxeris il-
lum in atrio Simonis, ut tibi patrocinaretur,
prænunciati diffamatione unguenti tui in or-
bem terrarum univerſum. Nunc verô, quid
expectas à mortuo, ut defungare munere pol-
linctoris? Cùm præſertim adſtantem te Cruci
ne ſalvere quidem juſſerit; qui tamen & Matri
filium, & diſcipulo Matrem, & Latroni re-
Relgi Snum providit. Ergone blandiere mortuo, quæ
eSiee à morituro præterita es, neglectâque? Blan-
eum nos diar non mortuo, ſed JEs U. Emerunt, inquit,
deprimit. zromata, ut venientes ungerent JESUMW. Non
indulgentiam, non patrocinium in Chriſto
diligo, ſed in JEsU, JESUM amoO. Magdalenæ
nihil intereſt, jaceat-ne Chriſtus humi, an
blandiatur in convivio. Si Jkss eſt, etiam in
ſepulchro mea illi impendenda aromata ſunt.
Petrus eſt, qui cœnanti cormmmnori optat, & eje-
rat catenatum. Hanc ſanè tumentem ſpebus
negligi charitatem à Domino, inde vel ma-
ximè diſcimus, quòd regnum modò rejicit
Joan. 6. oblatum, modèò penè ereptum invadit. Ubi
15. cognovit, quòd venturi eſſent, ut eum Re-
em efle juberent, abſceſſit in montem. Tum
verò Hieroſolymas accedit aſello vectus, re-
gias non modò ſucclamationes non pertæſus,
ſed eas ultrò provocavit. Unde, quæſo, in
Chriſto tanta & appetentia regni, & nauſea?
Tœdet-ne illum titulorum, an iis oblecta-
tur? Nimirum, quùm veheretur aſello, mihil
ſperabatur à Domino; ideéque obſequium tur-
bæ nequicquam nundinantis excepit. At obſo-
nabant, qui eum trans mare Tiberiadis crea-
turi Regem erant. Siquidem panibus ſatura-
ti, non tam Jßs ſtudebant, quam Cereri.
IUli ergo homines ocum vidiſſent, quod fecerat

Aulicus
non pro-⸗
motus.

Matth. 21.
L.⸗

Toan. *JESUS ſignum, dicebant: i hic eſt veré
Propheta. Apage, cohors paraſitica. Ergo ſuf-

ragii jus penes frumentum eſt. Curculionum
id forum eſt, quibus is gratior Princeps, qui
tritici congiarium liberalius dederit. Repudiat
Dominus coronam ſpiceam: & mavult exula-
re, quam præeſſe, ubi non ipſe diligitur, ſed
annona ejus amatur. Filiæ ſunt Jeruſalem, hoc
eſt, in amore tirunculæ, quæ, ubi audierint
Dilectum quæri, quæritant ex ſponſa, non
quis, ſed qualis Dilectus ſit. Qualis eſt Di-
Can 5. 9. lectus tuus ex diletto, quia ſic adjuraſti nos?
Candidus ille eſt, & rubicundus. Genæ illius
areolæ, labia ejus lilia, comæ ſicut elatæ, &
aurum eſt caput, oculique columbæ. Quò de-
clinavit Dilelctus tuus, & quæremus eum tecum?
QOus abiit Dilectus tuus * Tuum, dicitis? Er-
go ne ità cor veſtrum friget, ut quem aureum
roſenmque didiciſtis ſponſum, non ametis?
Et quem, rogo;, adamabitis, ſi lihis, areoliſ-
que vernantem non amatis Salomonem? Di-
catis velim, quò abiit tuus, noſtérque Dile-
Etus? Quin eis Dilectus eſſe non potuit, non
quod vernantem, comptumque non dilexe-
rint; ſed quòd in regia charitatis is non putetur
amor, qui defertur ſponſo, ubi vernaverit in
Hiliis, auréôque refulſerit. Ver enim adamarunt,
qui Chriſtum dilexere per lila. Deperiere
aurum, quæ tum tantum exquirendum ſibi
ſponſum eſfſe duxerunt, ex quo fodinas ejus
ſub comis retruſas intellexere. Meritò proinde,

Tbid. 17.

Oliva

JESuM unctum adproperas? Jacentem in tu-

quæ dixerunt, dalis eſt Dilectus tuus * etiam
cùm ſedtaturæ eum eſſent, dicere nequive- n
runt; Quèô abiit Dilectus noſter? Quæ enim lol,
diligunt, non qualis, ſed quis ſit Chriſtus,
exquirunt. Hinc eſt, quod deſignata in Tha- S
bore à Petro tabernacula, quaſi fragore toni- na⸗
trui disjecta ſunt. Siquidem qui ait, Bonum eſt ſe,
nos hic eſe, architectari jam Deo tentorium uht
equit. Viderunt, inquit, Majeſtatem ejus, G 1 m: n
ait Petrus ad Jeſum, faciamus tria tabernacu- a
lIla, neſciens quid diceret. Non te, Petre, ad n
ſtructuram Chriſtus allexit. Nix te chlamydis, iene
fulgérque oris ad tabernaculi molitionem per- D
moveré. Majeſtate pelliceris, non Chriſto: E
ideéque contemneris. Si JESUM amaſſes, ut t i
adhæſiſti refulgenti, itaà vinctum non ab. nnn
negares. Qualis Dilectus eſſet, exquiſiviſti, Inümn
qui & adoraſti candidum, & deſeruiſti cruen- unt
tatum. Quaſi abſconditus vultus ejus & deſpe- Iſa. 8. 4 c-
Kus, unde nec reputavimus eum. Citò ſpermi-
tur Dominus, ſi in eo, præter eum, aliquid
amas. Explicare jam licet, ſine ſphynge, ab-
ſtruſionis Ænigma ſapientiæ. Ni quis eſt parvu-
lus, inquit, veniat ad me. Et inſipientibus lo-
cuta eſt, Venite. Num deſipere jam coœpit ſa-
pientia? Nonne ipſa eſt, quæ creſcit ætate, &
in cano capite viret, vernâtque ?² Cur ergo
conſectatur infantes nec jam pallio, baculéque,
ſed cincinnis oblectatur & crepundiis? Videbi-
mus poſthac imberbes Diogenes, Socratem-
que in lanugine. Ergo-ne, cum Attica Sapien-
tia conquielcat in canis, Philoſophia Numinis
ſubſultabit in cunis? Si quis eſt parvulus, ve- Prov.9.4.
niat ad me ?* Niſi fallor, non infantibus collu-
dit ſapientia Dei, quæ ex ore Pauli loquitur
inter perfectos, parvuliſque, ut lac immul-
get, ità ſolidam arcanorum eſcam ſubducit.

Luc. 9. 32.

Prov. 9.2

Sed quàùm & columnas excidiſſet, & appa- lliat nihi
raſſet menſam, accedentes ad ſe parvulos dixit: lial Do
quòd revera ineptus jam ad diſcendum ſit, hau- n
riendæque doctrinæ non capax, qui extorrem Pnils, n
jejundämque cùm deſpexiſſet Sapientiam, ad Unſ
eam tum accedit, cùm atrio, menſâque præ- cn re
pollet. Nunc, ait Sapientia, ſi accedis, par- Nn
vulus es, nec meo nitore raperis, ſed colum- Cn le
narum fulgore, menſæque apparatu traduce- . ie
ris, Et inſtpientibus locuta eſt: Venite, comedi- lbidem. . 4
te panem meum, & bibite vinum, quod miſcui “õ N .
vobis. Ut vides, Ezechieli, apud Sapientiam, nn
pro eſca volumen apponebatur, hic verò codi- Pnin e
cum loco, œnophorus traditur parvulis revol- cnt
vendus, & exponuntur pro ceris offæ. Na- gnnen⸗
pientia, inquit, miſcuit vinum. Illuſura pro-
fectò ludioni. Nam niſi in cœli Athenæo de- d ſu,
liciæ exundarent haud ſuas patinas explicaret e
ſapientia erudiendæ juventuti pro tabulis, quæ unc
nutrire Prophetas voluminibus ſolet. Amato- mser
res nimirum ſprevit, qui ſe ad ollas phialaſque Ard N
ſequerentur. Vult nuda amari, vult jejuna di- ritel
ligi, vult etiam ſine tecto auditores habere in iil
impluvio. Etiam canes ſub erudita platano con- 14 ſinftar
ſidebunt, ſi menſa ſtruatur in umbra. Suſpi- Mit
cor propterea, non potuiſle ſponſam tum Di⸗ rbnd
lecti vocabula verſare, cùm fabricandas ſibi . hbect
Phaleras ſperaret a ſponſo. Audi: Murænulas Can.1. Im N
aureas faciemus tibi, vermiculatas argento. Dum “ acin
eſſet Rex in accubitu ſuo, Nardus mea dedit N D
odorem ſuum. Expuncta nimirum charitas eſt⸗ kencor
ubi ad afflatum muneris flos fragravit. Si ante t e
murænulas oluiſſet Nardus, tum enimverè nt
Pro Rege ſponſum nominaſſet. Ubi veròô ae
phaleræ depromuntur, Amor abſcedit. At, R

inquies;

2
—

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ. 87

de
Kn . . .
in inquies, deſponſavit Abraham Iſaaco Rebec- Munera miſit Domino ſao Eſaii. Periit germam-
en Gen. 24. Camn, ad eam tranfſmiſſis armillis. Poſtquam tatis inter munera nomen: & ubi præmittun-
D 22, autem ”” H W e zretee d tur oves, aureum charitatis vellus deglubit cu-
ti⸗ reas. Et ideô for idi 6 dm
. 9 2 2 Honh claves accipit 21 io⸗ 4
Aein Aun giſexiſle kerarur atttereha u annee it Mavgs⸗ Pit, ied gregem educit. Diligis Joan, 2ua
Nun ille feratur Patriarcha, ut amore il- me plus his? Ncis, quia amo te. Paſce agnos meos. .
tnhine lius, acceptum & Matris obitu, mœroris vul- Nonne hic ad mare Tiberiadis id Chriſtus exhi-
tnit Gen. 24. nus obſtruxerit. In tantum inquit, dilexit bet Petro, quod ei ſe daturum promiſerat, pro-
len 67. eam, ut dolorem, qui ex morte Matris aceide- pe Cæſaream Philippi? Cur ergo non claves ei
Nni at, temperavet. Nimirum ex conjugibus is a- porrigit cœli, alligandique poteſtatem contra- Aatche ie,
3 .Z . . . . 4 . . ..
elemi mavit, quicum nullum muneris mercimonium dit, ſed demutat ſplendidas imperii voces in
Rinne intercelleret. Quæ verò compta muneribus laborioſum paſtionis vocabulum: Nempe, ibi
K. . . . . .
Crk 6 1 gererer Virum horui⸗ reducto in genas Fides coronabatur, quæ ſtipendio viget. Hic
Al vVelo, ie 1 amare illum 11 atuit „ amorem explorabatur Charitas, quæ mercede profliga-
4 „ e. .
—*“Rr certè HMZ non potuit ſuum. Nimirum tur. Ne ergo amare deſineret, qui amare do-
enibi arnn s 4 alitas expiravit. Et ideò non cebatur, pedum, non clavem, excipit, hoc eſt,
knic 4 prahain egi ertur uncra u de- labori addicitur Petrus, non in ſolium eleva-
“ n . pon am3 renn id per eryum tur. Eclipſim rerum omnium patitur Charitas,
D cen. 24. ⸗ actum egimus . R eſignatum. Tu. ique ut eluceat quæ, tum caligat, cuùm reſpicit, in
ec D 05 S iit, ex omnibus bonis ejus tenebris emicans, & mhhil in Hanani aut ani-=
ſnn Portans ecum. Tulitque, non quidem jubente madvertens, aut expendens niſi Hanamusti
enc aut ſuadente Abrahamo, ſed tolerante. Ne- Et venit Hanani, unus de fratribus meis. Nul-
e que aucupatus Patriarcha uxorem filio ſuo mu- lum flumimibus nomen ſupereſt, ex quo in pe-
ſpien 8 neribus eſſet, qui ſciret, Amorem aut in arenti lagus defluxerint. Ita ſane in Oceano Charita-
inerd ſolo florere, aut, ſi irrigua ſectatur, Amorem tis mihil niſi Charitas ſupereſt. Hanami frater
clel eu non eſle. Id verô ſervi » mercedibus nimirum eſt; nihil præterea. Et ipie ſanè Nehemias, càm
n len aſſueti capitis, fuiſſe conſilium, ex eo quo- titulorum aurichalcum ſubmoviſſet à veſiibulo
. . X„ „ . . . . . .
io, billie, que adducor ut credam, quod cùm Iſaac uxor- voluminis ſui, Helciam tamen affixit ſui ope-
nin que ejus Rebecca ablegaſſent Jacob filium ris fronti. Verba, inquit, Nehemiæ, flii Hel-
nenre ſuum in Meſopotamiam Syriæ, ut ibi uxorem ciæ. Hic verô, ſine patre, inducit in amoris
ltiadſe duceret, nullis eum aut armillis, aut muneri- ſcenam Hananum. Nam qui unus de fratribus
ſopbin Nun bus inſtruxerunt. Noverunt enim, amorem dici debuit, non debuit aut genere, aut geſtis,
unnl ſponiæ non tam conciliari munuſculis, quàm in- aut faſcibus commendari, ne non ipſe amari, ſed
lantbual firmari. Qui enim amor eſle poteſt, ubi auro ejus magnificari ſtemma crederetur. Si ità ſe res
1. . .. . — . 2
Dalan Gen. 28.2. inhiatur? Vade, & proficiſeere in Meſopota- habet: quàm procul à charitate ii abſunt, qui Talerz .
N . . 7. . . PrI marism in-
It r im miam Nyriæ. Et ubi Cameli decem, quibus Ra- chirothecas diſcipulorum, ocreâſque metiun- diférens.
elan ſbin⸗ chel pellici poſſit? Deus autem omnipotens be- tur; qui matronas niſi ad ſe velificent in con-
Ule, E nedicat tibi. Servi eſt, cum muneribus profi- cha, repudiant; qui centuriones etiam hor donlsz⸗
eeniud cici ad Dominam: Domini eſt, abire cum ba- nonà jejuni audiunt, fullones verò nec ſaturi ad *“ Pobi.
enduntt culo in Syriam, ut ſibi comparet ſponſam. Er- oſculum pedis admittunt? Hoccine eſt, amare
,anm go vides, non inſulsè etiam apud Ethnicos ex- proximum tuum? hoccine eſt, ommi calcatâ
Segenim pictum ſine pera baltheôque Amorem eſſe, nec mercede;, in Chriſti gregem incumbere?: Quid
mellige r illi, quo recondat munera, ſuppetere marſu- prodeſt ſi nummum non accipias ab ejulante,
lan Pium. Non enim amat, ſi hamat. Hac de cauſa ſi eum rejicis, niſi lacryrnetur in byſſo? Ergo-
ers, la quùm Jacob neſciret filium ſuum eum eile, ne in luctu luxus exigitur? Ergone niſi auro;
Funn qui præeſſet Ægypto, ad illum munera trans- ſmaragdéque excipiatur cinis, tibi moœchus

eie Gen. 43. miſit: Sumite de optimis terræ frupibus in vaſis non pœnitet? Ergo non fune, ſed armillis ini-

II .
n, l i cn Nent viro munera. Quem ut filum tiabitur apud te pœnitentia, quæ niſi fulguret,
Auiggin⸗ lanen oſeph eſſe cognovit, nulla de munuſcu- ſordeat; cùm apud Chriſtum tum tantùm lu-
lereit i8 rariane habità „indotatus & penè nudus deſ- ceat, cùm obſoleſcit. An tu Jonas hic es, ut
u min Gr. 45˙. Cendht ad eum. V- adam »& videbo illum, ante- cùm Reges ille dejecerit ad ſaccum, neminem
c . ditaim moriax. Et ubi reſina, & ſtorax, & ſia- apud te lugere ſinas, niſi expalleſcat in auro ?
lluaf⸗ cte? Unde, amabo te, tanta prius de muneribus Purpurarias Paulus ſectabatur, nos conſequimur
Niut dure ztante une de dondris incuria. Qui pro- purpuratas. Stibio, gemmiſque renidentem Je-
dinm ei⸗ HS in ptum filiis aiebas, Deferte W zabelem declinabat Elias: Nos vel Athaliam
feig 4 cur cum eodem deſcendas „non defers quæremus in Attalico ſandalio refulgentem, vel
1 e . munera? Nimirum tum ibatur ad Præfectum, Annas vitaturi in impiliis. Ahias paiſim videas, 3. Reg. 14.
s e nunc abeo ad filium. Tum dona commeant, ubi ſed ſeducétores, qui etiam Jeroboami à ſe uxo- 1
40 e Charitas exulat. At, regnante filio, nefas eſſet, rem propellant, ſi ſuas ad fores non in cyclade,
iy 3 aut fratri fratres, aut parentem filio cum donis ſed in caſtula appulerit. Ingredereuxor Jeroboam,
chen un occurrere. Quèòd ſi mihi occurriſſe olim dicas quare aliam te eſſe ſimulas 3* Ego autem miſſus
cete % cum muneribus Jacob obvianti ſibi Eſau: aio non ſum ad te durus nuncius. Et ille quidem non to-
n id ab illo actum, ut ſibi amorem fratris conci- gæ, ſed mentis ſqualorem execratus in fœmina
SS e liaret, ſed ut ſibi eum ſubderet ſervum, Patris eſt. Nos verò duriſſimi perſtamus in ſubſelliis
en Genn oraculum impleturus. Dominum tuum illum con- Nuncii, non ſi cor extabuerit lachr ymantis, ſed
: Ritui. Eſto Dominus fratrum tuorum. Affinitatis ſi exoleverit ſeu ligula, ſeu flammeum Poœni-
u l ergo ſam commutatis nominibus in titulos ſer- tentis. Undique coacervandi ſunt lugentibus
NrA Eed vitutis, potuit Jacob, imo & debuit, non tam fuci, quòè gratioſos habeant Sacerdotes. Vi-
nun c 5 ut gratiam fratris iniret, quàm ut traditum ſibi dent nimirum foœtere eis non ſcelus, ſed to-
agat . Ccn. . ² Patre ſupra fratrem adiret imperium, mune- mentum. Vident duriores ad benedictionem
4 . . Ken. zn. ribus ferocientem devincire. & imerrogaverit Patriarchas veſtimentorum emolliri fragranti .
llet N e: Cijus ſunt iſta? Reſpondebis, ſervi tui Jacob: iiſque pacis oſculum dare, in quibus manus

. el Ethicæ T'om. II. —0.0f0HI 2 etiam

etiam Eſaü deprehenderint odoratas. Nimi-
