Cain, qui nuper Dei minas nec deprecatus reſ-
ponſo eſt, & parricidio irritavit? Nonne pro
ipſo Abele pugnatur, & idem ad Cain Deus
profatur? Quare ergo, qui ſprevit de criminis
atrocitate præjudiciéque diſſerentem, timet
adeò de conſequutura ſterilitate, & flagitium
reformidat. Loquebatur tum Deus pro litante, prehors

nunc verò jura tuetur jugulati. Quamdiù pro- iſtorum,

pugnamus Abeles adverſus liventes fratres in-
ter adipes & libamina, rideri etiam fulguran- Wer
tes poſſlumus. Quod ſi adverſus armatos cruen- .
téôſque pro juſtis inſurgimus, etiam rorantes
extimebimur. Nemo non reformidat occur- Rex miſi
ſantem jaculis animum: Nemo n aven-
jaculis animum: Nemo non expaven
tem ſtillantes cruore cædéque ſicas non pavet. Ecelafafi.
Si me enim (ſecum Cain muſſabat) furen- ciprotegant
tem cruentumque Dominus damnat, quæ mihi Keie eh
evadendi ſupplicii ſpes ſupereſt, ubi ab armis
diſceſſero, haſtamque bipalio demutavero?
Utinam id Navarchi perdiſcerent Eccleſiæ.
Quam ſi inter Eteſias tantuùm, & coralia flui- Ealehaßi
tantem moderentur, ridebuntur ab hoſtibus. S
At ſi eam undis monſtriſque exagitatam non zumi-
deſerant: tum enim verò & Piratæ univerſi, & meat.
Cete grandia ſuis ſeſe latebris, atque gurgiti-
bus continebunt. Verebuntur Eccleſiæ Qua-
driremem Orcæ Phocæque;, ſi gubernatores
atque Proretæ ſuis tum locis aderunt, quùm
eam decumanis obrui fluctibus contigerit. Abi-
melecho Regi Abrahami notæ opes, gregeéſ-
que perſpecti erant; non tamen jungi propte-
rea cum eo fœdus oportere putavit, quin rap-
tam Saram gynæceo incluſerat ſuo. Quam
cùm ei Dei monitu reddidiſſet, auxiſſétque
illum donariis, nihil tamen de ſtabiliendo cum
eo fœdere agit. Tulit Abimelech oves & bo- Gen i
ves, & ſervos, & ancillas, & dedit Abrabam; 11.
reddiditque illi Saram uxorem ſuam... Orante
autem Abraham, ſanavit Deus Abimelech, &
uxorem, & ancillas ejus, & pepererunt. Exin-
de Sara Iſaacum edidit. Nec ulla de fœdere
mentio apud Abimelechum. Ejicitur ab A-
brahamo Iſmaeël, cui Deus per Angelum proſ-
pexiſſe fertur. Tum enimverò convenitur à Re-
ge Patriarcha, rogaturque de fœdere. Eodem, Genalan
inquit, tempore dixit Abimelech: Deus tecum
eſt in univerſis, qitæ agis: Jura ergo per Heug .

7,ſDen
min
rini A
3 n, 0
i it4
me Cini
an ,
6 Dun, i
¹ mn Deun
ud
3 M
Raun à
4 ibe no
win De
Er zatroc
un, ie
ſt h 4
ene
ler el hnee
Demmm
taenlbn
Mui ,
liir 4 lnean
In ſrdls
metum vn
un Dttem
non
u meel
Plrenat.
neki Eit
laennet
le dhee
utitdlenb
. N are
Umhet
Dehemm i
tt Abrik
Er gib
UI. Aulnn
e Regnn
ſum tinten
thnbg
ell. N
E o ut
lſtee
11 nmnen
en Alntl
igd
1 Uner
unI

An
UNilln
( u
. Ne Putn

Unung,
m Daut,
ihlinr
ſt Vi, 1
edik
e ſel tli⸗
Den
im aſkn
lrat n
ne. Diig
We Nnhel
Diunneli
edſei n
trenilt nd
derene
t! ern
d A
kevit Eciti
tenten in
te, & lin
Deuopnohz,
ti u
Wemnes nmt
eim in
As anunE
ciimn mn
elormica at
no nent
e ſeunne

anem
94

E euga1
Hrtauſii
ib, Ae
u Eecdee

d

dde

e e
wen ſug ,
Punant, n
lut in,.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

seanda- Ze oceas mihi ſed juxta miſeritordiam, quam
loſß ſeve- ſeci tibi, facies mihi & terræ, in qua verſatus
ritate pu es advena. Unde ſanciendi fœderis tam repen-
vir erg. tina in Rege cupiditas? Qui locupletem non
Raligio- expavit, qui orantem ſprevit, qui ſoboleſ-⸗
nes red- centem non adiit: eo tum illum tempore &
dunt ve. convenit, & exorat, quùm dimiſſus ab eo Iſ-
verat“s, maël, Dei nuncio ſublevatus, & in ſolitudine
Ae fuiſſe minimè fertur ſolitarius. Et fuit cum eo;,
wi . (Deus ſcilicet) qui crevit, & fabtus eſt juvenis
maile, e= ſagittarius. Et accepit illi Mater ſuta uxorem de
Jue preſ- terra Kgypti. In Hebræo. Et fuit Deus cum
here, puero, & crevit. Ex Chaldæo: Et fuit verbum
Urnie Dei in adjutorium pueri. Eodem, inquit, tem-
Regibu: pore dixit Abimelech ad Abraham Deus te-
redditur. cum eſt in univerſis, quaæ agis Iura ergo per
Gen. 21. Deum, ne noceas mihi. An non adeſſe Abrahæ
S „ tum Deum noviſti, cùm te in ulkionem ſubla⸗
zio arilis tæ ab eo Saræ, & caſtigavit amarè, & ſeverè
Wibula Morbo ac ſterilitate plexit? Num exiſtimaſti
zio Denm alienum à Deo Abrahamum, quum centena-
babet. rius ex nonagenaria hæredem ſuſcepit? Quid
ergo in Deo Abrahæ hoc à te tempore animad-
verſum eſt, quo extimeſcendum tibi ejus re-
rere patrocinium? Deus tecum eſt. Jura ergo per
Deum, ne noceas mihi. Nimirum eodem tem-
Vore hæc Abimelechus præfatus eſt. Quonam
tempore? Quo Deus fuiſſe ſcribitur cum extor-
re, erronéque Iſmaële. Eum enimverô vereri
Dominum coœpit Abimelech, quem adeſſe e-

tiam exulibus didicit. Deus, inquit, Abrahaæ

Deus is eſt, qui ejectos propugnare & pohſt, &
velit? Ineamus cum clientibus ejus quam-pri-
mum foœdus. Quod enim Numen contempſe-
ram etiam vulneratus, integer reformido. Tunc
enim Patrem tuebatur locupletem: nunc pro-
fugo non deeſt filio. Summæ ſit virtutis 1s
Deus necefſe eſt, qui afflictum, ejectumque
Ppropugnat. Idemne Iſmaelis & Abrahæ nu-
men eſt? Eſt. Feriamus fœdus cum Abrahamo.
Non enim effugium mihi ab eo eſſe poteſt hu-
juſce advenæ patrono, qui adverſis à contu-
tandis clientibus & cultoribus ſuis non abduci-
tur. Id autem mirum in Abimelecho videri
non debet, quod ipſum præ ſtitiſſe videmus A-
brahamum in Beri-bee. Non ſemel cum Deo
egerat Abrahamus. Ditatus frequenter ab eo
fuerat ovibus & ancillis, in .Æ.gypto & in Ge-
raris. Auctus quoque victoriis fuerat, erectuſ-
que Regum occurſu & gratulatione. Nec un-
quam tamen invocatum ab eo legimus nomen
Dei, in ſe gregibus, palmis, & ſponſionibus
tam effuſi. Nunc verò quùm & Regem objur-
gaſſet pro puteo, & ſibi ſupplicem eum eſſe
ſenſit, poſt ejectum a ſe domo Iſmaelem, tum
ſui nomen Dei ſupplex invocavit. Jurrexit au-
tem Abimelech, & Phicol, reversique ſunt. Abra-
bam verò plantavit nemus in Berſabee, & invo-
cavit ibi nomen Domini Dei æterni. Quid agis,
Abraham? Triumphas de profligatis Regibus,
nec Dominum invocas? Tibi filius ex uxore
nonagenaria naſcitur, neg nomini ſupphcas Do=
mini? Unus ad te accedit cum Phicol Abime-
lech, & nomen Domini Dei æterni imploras?
ices, minoris fuiſſe apud Abrahamum pretii
relatam de Regibus quatuor, cum tam parva
maru; victoriam, quàm frænatam à Deo, quin
gliſceret in Abimelecho, invidentiam, qui ad-
venæ futuram magnitudinem & præſagire ami-
mo potuit, & potuit non odiſfle. Dices invoca-
tum tum Dei nomen ab Abrahamo fuiſſe, non
cùm illi Saram Abimelech ſuſtulit, ſed quando
Eihicæ Tom. II.

Gen. 21.
33.

Invidia
inter a-
quales.

Felieitas
no ia.

—

193
cum eo fœdus concepit: quèd ſecundam ſibi
graviorem eſſe fortunam percalleret; quam ad-
verſam. Regem expavit non infeſtum;, ſed blan-
dum. Ut iſthæc non improbaverim, ita in rem
arbitror noſtram invocatum tum potiſſimum
Dei nomen ab Abrahamo fruſſe „ quando in-
clinaſſe in ſe, Dei nutu, tum Regem, tum
exercitus Principem intellexit, quùm deſtitutus
Iſmaëlis, quem expulerat, præferocis adoleſ- vum in
centis auxilio, ſperni ab Rege potuit, non co⸗ adverſis.
Hi. Junxerat jam filium ſuum Agar cum .gyp- SE claßa-
tiis, fretùſque Iſmaël Domini comitatu evaſerat Kica Vu-
ſagittarius in ſolitudine. Quis Abrahamum non ſidh is⸗
opprimendum tum putaret à Rege, cùm tranſ-
fuga ejus Iſmaël mumiretur Ægyptiorum affini-
tate, peritià ſagittarum, & præſentiàâ, duétur.“
que divinitatis? Id certè ſervos Regis non la- Gen. a1,
tuerat, à quibus ubi creviſſe Iänadl in eremo :
fertur, occupatus eſt puteus Patriarchæ. Ergo
Abraham, qui ſe, fugato, auctôque Iſmaele,
& læſum à mancipis Abimelechi ſenſerat, & ,
ne à militibus ejus deleretur funditus, metue-
bat: ubi auxiliis omnibus orbato adeſſe ſibi
cum Imperatore militiæ Regem agnovit, qui
ſecum foœdus de amoliendis utrinque maleficiis
caverent: Tum enimverò Deum pro Deo ha-
buit, coluſtque. Plantavit nemus, & invocavit
ibi nomen Domini Dei æterni. Nunc ad me Re-
ges immittuntur à Deo ſupplices, quùm me
Sara orbavit filio, quùm me hoſtes puteo exue-
runt, cùm junch ſunt ejecto à me transfugæ
Tgyptii, cùm Imaesl bellandi gnarus Deo præ-
ſide increſcit. Verè Dominus eſt, qui deſertum
non deſeruit, ſed ſupra Reges extulit. Ideòô, ut
Dei nomen invocaret, non vineam inſtituit,
non pomarium poſuit, non hortos paravit, ſed
nemus conſeruit. Ut ſcilicet diſceremus, Deum
Abrahæ Deum eſle, qui floribus, racemiſve
non trahatur ad ſuos, ſed qui eis, etiam in-
ter ſylveſcentis fortunæ pinaſtros, adeſſe poſſit.
Accedunt ad nos interdum Principes, ſed ſi o-
tiemur in villis. At ſi ſeceſſiſſe nos in latébras
nemorum intellexerint, inde citoò, loci ſterili-
tate, periculéque fugantur. Jugandæ tibi ſunt
vites, ſi ad te divertefe primores regni exop- .
tas. Quamdi vernaveris, Aquilæ te Upu-
Pæque circumſtabunt. Si verè à pomariis
transfugeris in nem ra & ſpelæa, Urfi te tan-
tùm cingent ad lanienam. Veniat Dilectus Can. 5. 18
meus in hortum ſuum. Agebat cum Rege
Sponſa; ideôque, ne rfecederet, horto illum
excepit. Nam ipſa, quæ tigna paraverat
Sponſo, quem Lilium eſle rebatur, ubi eum
madere intellexit rore; guttiſque noctium;
peſſulo à ſe illum diſcluſit. Aperi mihi, S-
ror mea: quia caput meum plenum eſt rore.
Lavi pedes meos, quomodo inquinabo illos?
Madefcit? Excludetur ſanè. Unus eſt Abrahæ
Deus, qui neceſſarios ſuos etiam inter vepres
& filicem conſectatur. Hinc eſt, quod Deus
non conſpiciendum ſe Moyſi præbuit & pal-
ma, ſed è& rubo: non in Smaragdo videri vo-
luit, ſed in igne. Apparnitque ei Dominus in Exod 3
Kamma ignis de medio rubi. Quaſi Moyſi te- 2.
ſtaretur, Dei eſſe, non liliis, ſed dumis inſi-
dere. Non enim aut felicitate trahitur Divi-
nitas „ aut ærumna propellitur cultoris ſui.
Tum ſe pro Deo haberi & coli vult, quùm ni=- pygptechs-
hil retinuerat; indueratve Majeſtatis. Ne ap- res oppreſ-
propies, inquit, buc 4 Jolve calceamentum de ſo em jür
edibus tuis. Atqui divinitatis nuſquam Tekenae
ſpectantur inſignis. Nulla emm caligo, & malsaye
R nulla“

Brotedkos
res Jaſto-

Can 5. 2.

194
nulla fulgura. Certiora his, ait; divinitatis
meæ argumenta proferam. Quænam? Be-
nevolentiam in ærumnoſos meam. Pone cal-
ceos, & ne accedas. Deus enim majeſtatis
intonui. Et unde divinitatis tuæ jubar & rubo?
Audi. Abſcondit Moyſes faciem ſuam: non e-
nim audebat aſpicere contra Deum. En ju-
bar imperantis ! Quæris, ex quo tantum di-
gnitatis acceſſerit Numim? Perditis, eversiſ-
que auxiliabatur. Sequitur. Cui ait Pominus
(Moyſi ſcilicet cohorreſcenti ad fulgorem ſe-
dentis Domini) Vidi aittionem populi mei
in Egvpto, propter duritiam eorunm;, qui præ-
ſunt operibus. Et ſceiens dolorem ejus, deſcen-
di ut liberem eum de manibus Fgyptiorum.
Nihil Divinitate divinius tum Iſraelem pro-
pugnante, non quùm, è finibus Æthiopum,
metalla aromataque coacervantur Reginarum
adventu in Jerulalem, ſed quum Regum
Clemen. barbarie convehuntur lateres in Rameſſem à
tia. Affa- filiis Abrahæ. Ideò de Numine ad ærumno-
bilias. ſos per ea tempora deſcendente legimus in
zZelu: Chaldæo: Et inclinavit Moyſes vultum ſuum,
animarù quoniam timuit intueri verſus gloriam Dei.
erga mi- Magnificentiorem autem Domini gloriam ſpe-

1bid.

Jero. Ctavit Ezechiel propè Chobar, quam Moſes
aif⸗ in Horeb, nec tamen Numen expavit, ſed
„ alpiciebat, omniaque circumſpiciebat, nota-

Ezech.r. batque diligenter. Jxta Ruvium Chobar a-
2. perti ſunt cœli, & vidi viſiones Dei. Non au-

α det feſpicere Moyſes, & viſione ſeſe Domini
, “ oblectat Ezechiel. Et tamen ibi ad terrorem
nenda. erant omnia compoſita, hic veròô in blanditias

ſcena ſiruebatur. Nam in curru ibi Dominus
conſidebat, quem ventus turbinis, & flamma
ignis involvens antecedebat; quique Aquilas
Eecleſia- Leonéſque ſub jugum miſerat. Hic verò ignis
ſticorum innoxius, & virens in flamma virgultum. Et
peebe tamen Numen Moſes ita reveretur, ut vul-
tum demittat, in quod oculos animumque con-
Rex miſa- Jecit Ezechiel. Nimirum Domini magnitudo &
„s »s dignitas non throni ſplendore augetur, fed ca-
pagnet. lamitoſorũ proficit patrocinio. Ibi enim Scor-
Perſorarü piones & Apoſtatas territurus rhedam tur-
seceptio. Pinis inſcenderat. Huc deſcenderat opitulatu-
Pauperes Tus ærumnoſis & ceſpite. Ergo non Leonibus;,
„en iyri- non Turbinibus, non Curru Gloriæ ſublimis,
dendi. authoritas conciliatur Deo, quem plenum Ma-
jeſtatis vel in rubo Moyſes expavit, quòd o-
pitulatum miſeris deſcendiſſet. Una enim ex-
torquendæ reverentiæ ratio eſt in regnante, ju-
viſſe miſeros. Dominus propterea, quùm novo
inauditéque miraculo diffudiſſet urendi neſ-
cium ignem in rubo, Deum ſe tantùm Abra-
hæ ſubſcripſit. Ego ſum Deus Patris tui, Deus
Abrabam, & Deus Waac, & Deus Jacob. At
ubi deſiliſſe in rubum ſe teſtatus eſt, ut preſ-
ſos Ægyptiorum ſervitute Judæos eximeret;
tum enimverò Majeſtatis ſuæ ſeſe titulo inſigni-
Exod 3. vit, aitque: Ego ſum, qui ſum. Sic dices Rliis
14. WMrasl. Qui eſt, miſit me ad vos. Ecquando Deus
ſuæ ità divinitatis jubar effudit? Nuſquam cla-
riori ſpectatus eſt in trabea Dominus quàm
conſidens in virgulto. Et meritò, nam dejectos
ſublevaturus erat Hebræos; préque illis contra
Pharaonem luctaturus. Quieſcenti inter Leones
Danieli Abachuch fupervenit, ollämque meſ-
ſoribus deſtinatam obtulit; quâ quum ſe Damiel
dedecoratum verins, quam erectum credere
Dan. 14. Poſſet, exclamavit plenus hymnorum: Recor-
37. datus eſt mei, Deus. Qui tamen purpuràâ torqué-
que, poſt enodatum icriptionis ominoſæ ænig-

tecellit. Aureus eſt, & purpureus, & hyacin-

mieus, elettus ex millibus. Cur? Quia diligit

Oliva

ma, donatus à Balthaſſare, nihil hymnorum
Deo ſuo perſolvit. Ergone arcanorum interpre-
tatione, trabeâque regni major eſt, apud Da-
nielem, alveolus? Tantæ-ne vir erat ingluviei,
ut ollam purpuræ præferret? Quare ergo Deum
prædicat, cùm ab eo patinam accipit; nec
Deum nominat, quùm, ejus beneficio, orna-
tur torque, & cœli notas reſignat? Delatus ni-
mirum lebes eſt ad damnatum, deſertumque:
clarum veròô inter Satrapas Satrapam torques
cohoneſtavit. Deum proinde Daniel excoluit
ſibi deferentem cum polenta alveolum, ſed in
lacu jacenti, ſed monſtris objecto: quem penè
dixerim minoris fecit trabeas torqueſque pro-
ferentem, ſed fortunato, non ærumnoſo. Uſ-
que adeò Deus nec torquium largitione præ- eMt,Noln
dicatur, ſi eas felici deferat; & ollà commen- ed Eit
datur, ſi eam offerat ærumnoſo. Non unà no-
minum compellatione honorificà efferri à
Sponſa Sponſum videmus in Canticis. Modèò il-
lum florem appellat, modèò lilium, & mod
malum, ſeu etiam botrum vocat. Semel tan-
tùm Solis eum comparatione commendat. Quan-
do autem fulſiſſe illum, in morem ſideris, ar-
bitraris? Tum-ne quum Sponſam induxit in
cellaria? quùm eam initiavit charitate? cùm
equitatui aſſimilavit illam rhediſque Pharao-
mis? Audi: Nolite me conſiderare, quòd fuſca
ſim, quia decoloravit me Jdol: filii matris meæ
pugnaverunt contra me. Sol eſt, non munerum
pretio, ſed opportunitate intuitus. Reſpexit
tantùm me; ſed tum reſpexit, quùm telis un-
dique filiorum Iſraël appetebar. Summæ id eſt
dignitatis, oppugnatam à fratribus non devi- umoten!
taſſe. Davidem proinde non jam carpamus, ſi llin ie
clamat: Diligam te, Domine; Dominus firmas Pl. 17U ile ihu
mentum meum, & refugium meum. Deus meus “ZB t ked z
adjutor meus, & Peahe in eum. Laudans in- r. Er.
vocabo Dominum. Bene eſt. Uberiora quoque
congerenda in Deum funt. Doceri id tantùm
velim, adeò-ne & commendandus & admi:
randus ſit viſus Davidi Deus, cùm illum à
paſcuis raptim traduxit ad regnum: cùm il-
lum victoris illuſtravit: cùm prole paceéque
ſepſit? Audi, quid ipſemet ſubjiciat, ubi ſaii
carminis argumentum interpretatur. Dolores, Tbid:
inquit, inferni circumdederunt me, præoccu⸗

D

Can.le 6

finam
Im tiere
preſſi 1

. . frennter
paverunt me laquei mortis. In tribulatione mea ke ihrnrian
invocavi Dominum: Et exaudivit de templo irekrl
ſuncto ſuo vocem meam. Efferatis unà mecum elile
Numinis dignitatem. Audivit enim me, & mi⸗ l Gnke⸗
hi affuit, cum mortalibus me laqueis adſtrinxiſ- , dum

ſent. Nemo enim, niſi Deus, aut par Deo,
accedere ad obſeſſum vinctumque conſuevit.
Nunquam in Sponſi laudes effaſior Sponſa;
quàm cum illi ſuum renunciandum per fllias
Jeruſalem curavit languorem. N inveneritis
Dilectum meum, nuncietis ei, quia amore lan-
gueo. Qualis eſt Dilectus tuus? Candidus, in-
quit, & rubicundus, elettus ex millibus. Cabirt
ejus aurum optimum, comæ ejus ſicut elatæ pal-
marum. At eum nuſquam tantis radiare pha-
leris confirmaveras. Unde ergo tam repenti=
na Dilecti tui dignitas, novâque lux? Nimi-
rum ſi Dilectus meus eſt, meéque amat vul-
neratam & nudatam, longè Heroas omnés an-

Can. 5.t

this interpunctus, comptuſque ſapphyris, ſi⸗
quum ego cruore mano, ſuam ille erga ino-
pem ſqualentémque retinet charitatem. Dileltus

vulneratam; quia nudatam non ſpernit. ge er⸗

B
uied
e N
rannn

Arichin

N

Gni
n
il H
ealm i
Rorgeng
muhe,
laumI
lo Nud
hnitct
Catail
dtenle⸗
t caritttelt
hedhe Nen
Nrnt,
. fuiumn
ſt, m

tanihun

n

e; Mi n
Men Daz
un. Lal;
UDDeruae
Doite
eis, duln
de
cn tefe
tltin
Me, 4
nhuan
aulit 6 4
enni n
tenimn7

elqid

Rex re-

innita-

in Cap. II. Lib. II. Ridra.

dus enim plurimi eſt, qui ſpretam non negli-
git. Hic puto novà charitatis philoſophi nos
imbuiffe Samſonis populares. Nam quum
ille Heroum anteſignanus recreatus, fupra
naturæ delitias, modò potione fuiſſet, &
modo eſcâ: (manante è mandibula aſini a-
quàâ in ejus potum, fluente ex ore Leonis
melle in cibum) nobilitavere Ifraélitæ ſedem
hauſtus, & locum neglexere comeſtionis. A-
oernit Dominis molarem dentem in maxilla a-
Indlc.20. Rni, & egreſſ ſunt aquæ. Idcircò appellatum
eſt nomen Toci itlius : Fons invocantis de maxil-
la, uſoue in præſentem diem. Quæro nunc;,
ecquod indiderint nomen agro, unde Sam-
ſon à Leone favum eduxit, quo de mella ex-
preſſit? Nullum. Acceſſit, compreſſit, come-
judic. 14. dit, & abiit. OQuem cum ſumpfſiſſet in manibus,
2. comedebat in via. Nihil ergo dignitatis acceſ-
ſit agro illi? Mihil. An Leone præſtantior Aſi-
nus? Num frigida melle gratior? Num ſcatu-
rire & molaribus fontem, quam cogi favum in

faucibus miraculo propius? Quod ſi & jumen-

to Leo præſtat, & frigidam favus antecellit,

cur bibentis nobilitatur novo titulo locus, &
locus negligitur comedentis? Ibat enimverò ad
nuptias Samſon, quum favum extraxit: ſitis
eum confecerat, ubi hauſit frigidam è& molari.
Ergo quùm laboranti ſubvenitur, non quùm
Proluditur cpulaturo, Numen cives extule-
e: pluriſque fecerunt Ifraelitæz emiſſam mo-
rienti aquam, quam favum conſtipatum ſpon-
liam dueturo. Crediderim propterea Sponſam
tum maximè vernaſſe Verbo, quum filiabus
in morem ſpinarum horrentibus aſſedit. SRicut
Lilium inter ſpinas, ſie amica mea inier filias.
Si filiæ ſqualent ut rubi, quæ illas non refu-
git, ſed iis adeſt, flos eſt, & Lilio non eſt
Impar. Ergo Samaritæ non ita obcæcati ſunt
livore ſuo, ut non intelligerent, plus ſibi exti-
meſcendum Nehemiam eſſe; quam Eidram:
quamwis hic cum donariis & Levitis Hieroſo-
Wmas adiüſſet; ille verò ſine muneribus eè, &
fine Scribis acceſſiſſet. Nlam Eſdram evocavere
in Palæſtinam populi cymbala geſtientis in azy-
mis: traxere Nehemiam buſtum urbis, & pa-
dor oppreſſi vulgi. Cito enim expugnaturn iri
peraverunt eum injurüs & probris, quem cho-
reæ hymnique pellexifſent. At machinas iuas
unmiverias eluſum ab eo iri perviderunt, quem
accefliſſe norant non tripudiantem ad urbem,
ſed oppreſſam. Et contriſtati ſunt afictione mar-
gnâ, quòd veniſſet homo, qui quaæreret proſpe-
Titatem filiorvum Iſrazl. Tanto cum cœtu deve-
nerat Eſdras in Jeruſalem, nec Samaritæ do-
lent: ſolus advenit Nehemias, & acceſſu ejus
omninô conficiuntur. Qui tanto fretum comi-
tatu non expaviſtis, cur unum reformidatis
urbis Templique curatorem? Quia unus eſt.
tur, non Haud angererur, ſi cum ingenti Levitarum
multis. Iann adveniſſet. Ubi enim turmæ, ibi rara
Okegietie Sapientia, & perfrequens diicordia. At ſolita-
Coxßlis rium, ſolumque rerum adminiſirum quis in

71: . . 77 155
Rar "ci Partes abſtrahet, ſaniſique conſilis abducet?

Cant. 2.

gat.
Rex ani

udith. Aachuc Populus multus eft: duc eos ad aquas:
7.4. duem ire prohibuero, revertatur. Redeuntem
ex Amalec Saülem Samuel in jus ire juſſit,
H ſervati ab ſe Regis, & pecoris, contra Nunmi-
14. Reg. i 1 . H
5 mis edictum. Quæ eſt hæc vox gregum, quam ego

dudio* Et ait Siil: De Amalec adduxerunt &.
Pepercit enim populus melioribus ovibus & ar-
entis: Reliqua verò occidimus. En Piaculi au-
thorem multitudinem. Reluctatus eſt popu-
Ethicæ Tom. II.

lus præcepto Domini: nequiitque funditus de-
leri Amalec, ubi turba everſioni hoſtium in-
terceſſit. Religua occidimus. Sed populus peper-
cit melioribus ovibus. Qui veròô populus oblu-
ctatur, non coactus erat ex Arabibus „ aut e-
vVocatus ex Edom, aut deductus ex Idumæa.
Dei populus erat, ad legem imbutus a Samue- Religio-
le, oraculis munitus, Levitis victimiſque & "es ſaerd
eruditus & ſeptus. Tamen populus erat; Ideò iy, mel-
legem Domini diſſipavit, regnumque Iraelis ng.
debellandis Gentibus deſtinatum in Gentium , acce-
penè ſervitutem ſubmiſit. Et de Saule quidem dentiam
ad Samuelem acceſſuro pradixerat Dominus â ſe.
in Galgalis: Cras mittam virum ad te, unges Ie Reg:
eunmz Ducem ſuper populum meum Iſrazl, & ſal- 9. 18.
vabit populum meum de manu Philiſthiim. QuA
ratione populum propugnavit à Philiſthais 5
qui Philiſthæorum gladio truncatus cum Iſras-
le eſt in collibus Gelboë? Philiſthiim auiem 1. Reg
pugnabant adverſum Ilrazlem, & Ffugerunt viri 31. 1
Wasl ante faciem Philiſthiim, & ceciderunt
interfecti in monte Gelbos. An ſervaſſe dice-
tur populum;, qui eum trucidandum hoſtibus
ſuis objecit? Servaturus fuiſſet populum, ſi
non ductu ipſe populi/pugnaſſet, ſed ductu
ejus in aciem populus deſcendiſſet:. At populus
non ſequebatur Regis labarum, ſed ductabat.
TPepercit enim populus melioribus ovibus & ar=
mentis. Nam & Philiſthiim bellaſſe feruntur non
contra Saülem, ſed contra IIraslem. Philiſtr
hiim autem pugnabant adverſam Iſrael, & fa-
gerunt viri Itraél. Ubi vel de Saule mentio in
conflictu? Periile quidem fertur, non autem
imperaile in eo bello. Ideò non mirum, ſi fu-
li abſceſſerunt Iſraelitæ, Duce Saule, qui po-
pulum non ducebat, ſed ſequebatur in prælio.
Contra verò, quum de Amalecitis debellatum
eſt, non Hebrai pugnaſſe feruntur, ſed unus
ſfertur viciſſe David. Et percuſſt eos David, 1. Reg-
& non evaſit ex eis quiſquam, niſi duadr ngen- 17.17.
ti viri adoleſcentes, qui aſtenderant Camelos.
Et quando ſermo de Davide incidit. Quis
neſcit jactas impunè à Gigante blaſphemias in
arcam, quamdiu contra eum Ifraeëlis agmina
pugnavere? Cmnes autem Iſraslitæ cùm vidif I. Rege
Jent virum, fugerunt à facie ejus, timentes 30: 24.
eum Valde. Erat conviciorum impunitas, quia
unus deerat, qui ferocientem hoſtem ſuppri-
meret. Ego exprobravi agminibus WMraël hodie.
Date mihi airum, & ineat mecum Iingulare
certamen. Viden'’ ut nulla de Rege ratio ha-
beatur. Non enim Saülem alloquebatur, ſed
turmas. Date, inquit, non, Da mihi virum.
Et væ tibi, ſi unus ad te accedat adoleſcens 5
ullis & legionibus eductis, ſed deductus G
Paſcuis ad internecionem tui. Dixit autem Da- I. Reg.
vid ad Philiſthæum- Dabit te Dominus in ma- 17. 488
nu mea, & percutiam te. Samſon certè nmun-
quam nili ſolus pugnavit. Et idceo nunquam
non vicit. Sola Judith obtruncandi Holofernis
onus in ſe ſuſcepit. Et ideò triumphavit. Cre-
diderim propterea debellandis propè Jeruſa-
lem Afſ'yriis non tranimniſſas de cœlo cohor-
tes, ſed unum duntaxat demiſſum cœlitem,
qui legiones omnes hoſtium non profligaret
tantùm, ſed funditus perderet. Venit Angelus 4, Reg-
Domini, & percuſſit in caſtris Aſyriorum cen- 19. 33⸗
tum o&ktoginta quinque millia. Quis non videat
ſingularitate militis ideò de Aſſyriis debellatum,
ut doceremur profligari, non Parari; turmis
victoriam, omniaque unius melius auſpicio
confici, quam tumultu, ſtrepituque multitu-
R 2 dinis.

Gen. 6.
10.

n. S. 1.

290
—

Abid. 2.

Gen. 24.
4.

196
dinis. Duo in orientis Solis regionibus inchoa-
ta ſunt ædificia, quibus naturæ vires ſupera-
rentur, Turris,; & Arca. At illa, quum de
ea plures deliberaſſent, in faſtigium deduci non
potuit. Hæc omnibus abſoluta partibus cum
eluvione conflixit. Dixit Deus ad Noéë: Fac
tibi arcam de lignis lævigatis. Et quidem quum
tres quoque filii ejus recondi in illam arcam
deberent, quò mundi naufragium evaderent;
potuiſſet Deus conſtructionem arcæ ita Patri
mandareé, ut tamen ille filios aſciſceret, qui-
buſcum de navigio compaginando; partiendô-
que deliberaret. At eos, quos à portu arcæ non
ſubmovit, à partu;, ut ita dixerim ; arcæ dif-
cluſit. Sciebat enim Deus uno melius, quàm
plurimis deſignatum à ſe opus abſolvendum.
Fecit ergo Nozs omnia, quæ præceperat ei Deus.
Haud perfecta fuiſſent omnia ad mentem Di-
vinitatis, ſi iis conficiendis non unus præfuiſſet
Noë, ſed filii cüm parente moliendo operi va-
caſſent. Abiefat à Sponſa Dominus, quem illa
exploratum vias omnes, compitâque perrepta-
bat. Utque fugientem conſequeretur certius,
ſceiſcitari ab excubiis cœpit, an eum vidiſſent.
Num quem diligit anima mea, vidiſtis 8 A-
page quamocyſlimè te iſthinc. Nam Deum
aut non invenies, aut ſola eum ſi perveſtiges,
invenies. En! Paululum quum pertranfiſſem
eos, inveni quem diligit anima mea. Peritior
exinde facta inveſtigandi Numinis, quùm illi
optafet ocyflimè jungi, nullam è& ſodalibus
advocavit, ſed ſola veſtigis inſtitit perſequen-
dis Dilecti ſui. Quis mibi det te fratrem
menm, ut inveniam te ſoris, & deoſculer te5
Sedenim, inquies, exclamavere in Canticis:
Dus declinavit Dilellus tuus, & quæremus eum
tecum? Ità in Canticis proclamatum non ie-
rim inficias. At flliarumn eæx voces, non
Sponſæ, funt. Latebat enim tirunculas ra-
equendi Dilecti. Quod ſi ab illece-
oque hortorum arcetur turba: obtru-
poſſe arbitraris Templi adytis, late-
regnorum? Ides Dominus, ut in
Eccleſiæ cymbula proveheretur, u-
tantùm, ut iolveret, Simonem admo-
Ur ceſſavit autem loqui, dixit ad Simo-
nem: Duc in altum. Dices id uni deman-
datum Petro, quòd cæteri diluendis in litto-
re retibus implicarentur. Nam Lucas ait:
Deſcenderant, & lavabant retin. At non u-
num promovendæ Navi conſediſſe in tranſtris
Petrum ex verbis deducitur Domini, qui cùm
Simoni edixiſlet provectionem Navis, cæte-
ros juiſit explicare rete. Duc in altum, & la-
xate retia veſtra in capturam. Ergo aderat
cum Navarcho tum Gubernator, tum Pro-
reta, nec deerant Remiges. Uni tamen, quum
tot eſlent, imperatum eſt, ut in altum Na-
vim promoveret. Nimirum, quæ diſturbari
non vis, uni tantùm committas, oportet.
Ideò Abraham de conquirenda filio Sponſa ne
cum filio quidem egit: ſed ipſe Seniorem do-
mus arceſſtit, eumque in Syriam ablegavit.
Dixitque ad ſervum Seniorem domus ſux ad
terram & cognationem meam proficiſearis, &
inde accipias uxôrem ſilio meo Iaac. Ut ve-
rô intelligas, quàm multis communicari con-
ſiha non oporteat, de Seniore hæc præſcribun-
tur: Tulitque decem Camelos de grege Domini ſui,
& abiit, ex omnibus bonis ejus portans ſecum.

1t10 C0

Cum familia eum multa diſceſſiſſe indubitatum
eſt. Verum;, qih de inſtrumento, quod ſecuun

¹

Oliva

avexit, déque Camelis mentionem fecit, nul- Vo
lum ſecum aut pocillatorem, aut ſiructorem Ale⸗
deduxiſle ait: ut eorum nullam ab eo ratio- gowh
nem habitam ſciremus. Camelos maluit recen- l:
ſere, quàm Decuriones, aut Opiliones: ne 6 M
qua fortè oriretur ſuſpicio, tanti arcani nup- Eni.
tias non Oeconomi ſingularitate, ſed malto- in ee⸗
rum operâ, ſententiâque confectas. Unus evo- tkein
catus, unus abiiſſe, oraſſe unus fertur. Quin eitum .
ipſe tantùm bibiſſe ſcribitur, & nullus equiſo- anin!
num. Imô;, ut mirere, quam nobis ſubducere Pullen
penitus ſervos omnes ſtuduerit: Cameli hauſiſ- Neni, I
ſe, non famuli, ſcribuntur de hydria. Bibe, Gen. . Uumn ii
Domine mi. Cumque ille bibiſſet adjecit. Quin 18. Pren
& Camelis tuis hauriam aouam, donec cunkti exlten
GNenert,

bibant. Et belluarum magiſtris num puella hy-
driam ſubtraxit? Potaſſe illos quis, niſi 11o.
difſimus, dubitet? Sed noluit eos Moſes in ſce-
na proſtare nuptiarum, ut negotium unius tan-

tùm conſilio, ductuque confectum eſſeè iciremus. u,votl
Dixit, Domine, Deus Domini mei Abraham, lbanfa

ocurre, obſecro, mihi hodie. loitur puella cui bye
ego dixero, Inclina hydriam tuanm ut bibam: & ,

illa reſponderit; Bibe, quin & Camelis tuis dabo Rex Re.

potum : ipſa eſt, quam præpara, ſti ervo tuo Iaac. ni, . n. Nn
-, „ . . 7. . . . . — . pr, copi ..
COccurre, inquit, mihi, non nunciis meis. Cui, hiesne Ckrum,

ego dixero. Om nia per ſe agit. Cumcue ſcia- non verd
mus Camelos decem cum eo profectos, tan- osnia vi-
túmque impedimentorum avectum, ne unus ario per-
quidem calo ſpectatur in tota hiſtoriæ paten- Vitiant.
tiſſima fronte. Miraris à domo Abrahæ Aga-
rem exulaſſe? Unus eam ejecit Abrahamus.
GWrrexit itaque Abraham mane, & tollens pa- Gen. 21.

itmts,

nem, & Urem aquæ, impoſuit ſoapilæ ejus, tra- . i. Umm
diditque puerum, & dimiſit eam. An deerant Uheritt
. 4 . . . Ieritate
in domo Abrahæ ſeu Judices ſeu lictores, à (nt
quibus & damnaretur Æ gyptia & pelleretur? nmiſer ben
Verùm Abraham, ne moræ injicerentur, ex in
Ind m, nn
Conſule factus repentè lictor, domo ſervam In Konm
extruſit. Et dimiſit eam. Quamdiu cauſæ co- Rdmin
gnitio ad finem perducta efſet, ſi de crimi- tund
ne Agaris Judices cognoviſſent, alii œmi- un, n
næ, alii adoleſcentis flagitium extenuaſſent, . ui
. TC.

4
l

regnaſſétque reus, ſecundus ab Iſaaco, miſi t
idem fuiſſet Iſmaëlis & Pater, & Princeps, Renn
& Cenſor. Quàm frequentius & Rebeccas
induci, & exulare gratularemur Agares, ſi
domeſticis rebus conficiendis aut unus præfi-

lie⸗

31

Phebnn;
ceretur tantum Senior, aut ipſemet tantùm Tan
præeſſet Dominus. Concilium indicitur, quo- Enen
ties unus & tignis clavus refigendus eſt: & mi- “M “
hil ità tenue domi eſt, quod non ſervorum “
decuriæ committatur. Hinc Agares diutiſſi- zi Ne
mè retinentur: hinc repudiantur frequentiſ- “D
ſimè Rebeccæ. Quot exularent Patriarcha- in l
rum tabernaculis Iſinaëles, ſi una eos in fla- enn,
gitio deprehenderet Sara, & unus illos Pa- ueke Anirguc
terfamilias eliminaret è domo! Paſſim hâc „isrt. n
noſtrà ætate Rebeccæ exulant, & Agareés gat. lltt
principantur; quòd nuſquam non rogentur Aslies endan
vernarum ſententiæ omnium, ut de una ſub⸗-fienandi Var ün 1
movenda Egyptia conſilium ineatur. Nec eu, Alien,
illud omitti débet, ad exquirendam filio de verinat

Sponſam ablegari ab Abrahamo Oecono hex e-
mum: ad ſubmovendum vero filio offendi- get.
culum & corruptorem, nullus accedit & fa-
milia, ſed ſuis illum manibus parens filio
ſubduxit. Tradiditque puerum, G dimiſis
eam. Quis veroò miretur nullius de dimitten⸗
do Iſmaële rogatam fuiſle ſententiam ſervi z3
quando Iſaacum litaturus eſt Abraham, u-

Xore inconſultà à Uxorem dico? Neſcte⸗
at

et ei P
1, Cliee z
nm lh
li, ſ
t eos

i enntelu
Duncisnen
Ul⸗ el
0 Prolectn,
wech nle
a Hire
ind Arlele
Act Arka
ſothlkeirs
t em Anltf
ces n ns

iſſent, d 45
lus d en
ter, E Dun
temut 4n
t erar⸗
Pgendlu el
ine Agi n
ianu len
larenn n,

—

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 197

bat holocauſtum Victima: cenſuitque Abra-

ham nec occidendo filio indicari oportere ſa-
Gen. 22. Crificium. Pater mi. Quid vis, kli? Ecce,
8. inquit, ignis & ligna: abi eſt viétima bolocau-
Ni ?à Deus providebit ſibi vittinam bolocauſti,
li mi. Pergebant ergo pariter. Quid ſingula-
rius excogitari potuit? Ipſam latet victimam
ſacrificium. Hæc una nimirum ratio eſt, ad
exitum perducendi imperati à Deo operis. A-
lioquin ſi de ſacrificio Pater Natũúſque con-
ſultaſſent, mora procul dubio injecta fuiſſet
operi, miſertumque aut parentem fili, aut
filium ſui eſſet, arâque disjecta. Intuere Je-
phtem filiæ ſuæ ſuique animi votum expo-
nentem. Voviſſe illum filiam ſcimus, an eam
Judic.11. litaverit, incerti. Dimitte me, ut duobus
38. menſibus circumenm montes, & plangam vir-
ginitatem meam. Et quamquam, lachryma-
rum exactis menſibus, redierit ad cultrum
filia, votumque Pater exolverit, non tamen
aut ſacrificaſſe fertur, aut abductus à laniena
eſle. Expletiſque duobus menſibus, reverſa eſt
ad patrem ſuum, & fecit ei, ſicut voverat.
Nihil ſcribi potuit obſcurius, breviuſve in re
tanta. Nimirum communicatum cum fllia ſa-
crificium, aut procuratum non eſt, aut, ſi
peractum confectümque eſt, nequiit videri
Domino ſacrificum, quod evulgatum tot vir-
gunculis & montibus, non potuit non impe-
diri turbà, cœtuque miniſtrorum. Riſere ad-
ventum Eſdræ Samaritæ, tanto cum cœtu
Scribarum & Nathinæorum Hieroſolymas
ineuntis, quos adventus Nehemiæ diſcrucia-
Vit. Unus enim advenerat è Perſide Vir,
proſperitatem Ifraelis ideo erecturus, quia u-
nus. Contriſtati ſunt affictione magnä, qudòd
veniſſet homo. Hinc doloris ſcaturigo. Ac-
tum, inquit, de nobis eſt, quando unus eſt,
qui Sioni conſulit. Sapienter proinde Pharao,
ut ſomniatam annonæ penuriam levaret, u-
num tantuùm horreis univerſis præfecit Joſe-
Phum, quo Regis ærarium toto Egypti ære
auctum eſt. Ad tui oris imperium cuncétus po-
Ppulus obediet. Id ſaltem dices aà Pharaone, de
Patrum ſententia, ſancitum. Placuit Pharao-
ni conſilium, & cunbtis miniſtris ejus, Som-
