menta numinis, vaſâque, quoties profanis dexte-
ris continguntur, captivari ſe credunt, quamvis
coronentur. Fimbriis, quaſi vinculis, non tam ſe
redimiri putant, quàm vinciri. Aræ ergaſtulis,
thura ſulphuri, loris torques comparantur. Ideo
capta dicitur arca, non quia non culta, ſed quia
à profamis exculta; quamquam & deſerta à Sa-
cerdotibus fuiſſet, & coœli avibus, Terræque
monſtris à transfugis expoſita. Tibi non licet, ſi
Levita non es, arcam ex agris adducere vel in
Templum. Dilabebatur populus, & Philiſthæi ir-
ruebant, dieſque ſeptem expeckatus Samuel non
aderat. Quare Saul, Sacerdotis abſentia, adventu
hoſtium, militum fugà compulſus, obtulit holo-
cauſtum. Cui edixit Samuel: Nequaquam regnum
zuum ultrà conſurget. Quæſivit Dominus virum ſibi
juxta cor ſuum. Quo ipſe exiſtimavit ſuum ful-
tum iri dominatum, eo maximè intercidit. Phar-
maca ſanctuarii in toxica coaceſcunt, ſi ea Sacer-
dos non expromat. Quid ſanctius holocauſto?
Saüli ſceptrum excuſſit. Agnus illi converſus in
Leonem eſt, fatiſcente in abyſſum ar. Ne peri-
ret, litavit: & quia litavit, periit. Abſiſtite inva-
ſores ærarii ſancti, quique audetis haſtas thuribu-
lis immilcere. Vobis haud proderit ſacrificium,
oberuntque Templo excubiæ veſtræ. Arcam non
Leones contutantur, ſed Cherubim. Quorum in
dextris non haſtæ, gladique effulgurant, & tuta
eſt, fluvioſque ſuo adventu fugat.

32

Appendique eis argentum & aurum, &
vaſa conſecrata domus Dei noſtri, quæ
obtulerat Rex, & Conſiliatores ejus,
& Principes ejus, univerſuſque Nrael

eorum, qui inventi fuerant.
V Iden' aurum argento anteſtare? (creſcit
enim Eſdræ oratio) auro argentoque dicata
Deo vaſa antecellere? Quæ, aurea ut fuerint, non
tamen fuiſſe ex auro author deſcripſit. Neque
enim fulgorem ſuum reponendæ in aris Phialæ
metallo debent, ſed chriſmati. Et vaſa conſecrata,
inquit, domus Dei noſtri. Nolo in vaſis materiem
explores, ſed oleum: nolo aurificinam in eis ve-
nerere, ſed Dei domum, cui deſtinantur. Seu lu-
tea, ſeu figlina, ſeu ærea ſint, Domini ſunt, ſuéô-
que repoſcunt jure, ut noviſſimo, id eſt, princi-
pe loco Levitis appendantur. Porrò ſi Eſdræ creſ-
cit oratio, dum argento, ceu flore præmiſlo,
aurum, vaſaque, quaſi poma, tardiùs, ſed mu-
nificentiùs exponit: Cur in oblatione munerum
Regem, quem præmittit, argento, auro Conſilia-
rios, Iſraelem phialis, ut ita diverim, componit?
Nimirum donariorum augetur pretium offeren-
tium ignobilitate. Uberiora enim Deo debet,
qui major eſt. Hanc ob caufam, non modò mi-
nuta duo per Anum in Gazophylacium ingeſta,
enia exæquavere Scribarum, verùm & Baby-
lone anteambulo Rex eſt, quem Principes ſubſe-
quuntur, captivis loco inter offerentes honeſtiſſi-
mo reſervato. Catenati, pannoſique Iſraëlis quò
vilior conditio, eò gratior, ſplendidiorque libe-
ralitas. Effulgurat enimverò munus tuum, non ſi
annulatus, ſed ſi compeditus, accedas ad altare.
Siquidem à ſqualore mutuatur lucem oblatio.
Obſcura non eſt, ſi ab obſcuro eſt. Adde, quod
à Cyro non tam oblata, quàm reddita, quæ aſ-
portaverat & Sione Nabuchodonoſer, vaſa⸗ Tem-
ſ 1en

ut (quod in cœlo, fulgente Sole, contingit)

Oliva

ph, & æra Sanctuarij. Notandum autem eſt ſe- Rehigi⸗
Cermi (quum de Perſis agitur) à Rege Dyna- sgzuar on.
ſias, nullo facto diſcrimine inter tribuum prin- er
cipes, & turbam. Ait enim, Quæ obtulerat Rex, „
. . . 1 . 51. M Dignitas
Conſiliatores ejus, univerſuſque Iſrael. Monemur ſacra on.

hic certè tantùm efſſe Ifraeêlitici nominis jubar, Nerendæ ns
lelis nobi.
.. ibus.
ninil aut, eo coruſcante, non luceat, aut

certè luceat. Vinitor ſi dici & cenſeri Iſraë- Religio s.
lita revera poteſt, ſperni nullà ratione idem po- uar om.
teſt. Rurſus excoli non debet Jonathas, quia “
regnante Patre triumphat: ſed quia genus eſt Zalmta
Abrahæ, & deſignati à Deo populi portio. Tam mnesiocria:
Regis ſceptrum, quàm falx villici, ſub fulgore
tanti nominis, tum rubiginem, tum lucem obte-
gunt ſuam. Ut enim in vaſis Templo inferendis
nullum attenditur diſcrimen æris, & auri: ità mini-
mi omninèò intereſt in Iſiraéle. Tribunus- ne an Ti-
bicen ſis. Modò Moyſes gregi præeſt, modè to-
tius populi ductor & princeps eſt. Haud tamen
eum diveris ſeu vilem in Oreb, ſeu Conſularem in abii.
Sina. Fruſira ergo aut ſuperbis, aut ingemis, ſi ve- c.
rus haberi cupis Iſraëlita, ſeu ſuppetant tibi naturæ
generiſque dona, ſeu deſint. Ut enim mare nec Nelgiaf
fluviorum acceſſione redundat, nec aquarum ſanend,
deceſſione inareſcit: ità, in domo Jacob ſat eſt,
tanto editum fuiſſe parente. Quis avehendum in Lætiia
Jeruſalem aurum obtulit Eſdræ? univerſus Ifraël.?A&u.
At quiſnam ex Iſraèlitis, Decurio, an Lixa? ekilite,
Princeps, an bubulcus? Iſraël. Trabea, & Lacer- mon jat.
na uno cenſentur titulo Iſraelis. Et appendi in ma- fande.
nibus eorum vaſa argentea centum, erateres aureos Yeee
viginti, & vaſa æris fulgentis optimi duo pulchra, ſiici aian
ut aurum. Vivimus, etiamſi nec linguis decoremur, viles kond-
nec ſignis emicemus, nec ſcientià fulgeamus. ItaWat.
elimari, tergique æs poteſt, ut auro compare- Talems
tur, & præcellat argento. Elanguerant, tonan- medivcia
te Gigante, haſtilia Ducum univerſa, quum adiſi en
palmam circumagi cœpit Paſtoris funda in Go- Prc
liam. Quid mollus, fluxiſque fundà? Submiſ- Aulicus
ſis præ timore lanceis, una inſurrexit in monſirum. non promo⸗
Videas non raròͤ, torpente Cidari, lineum armari iie⸗
ephod in blaſphemos. Quod Sacerdos non au- „eligini
det, audet plerunque Oſfiarius. Vapor eſt, quod muma vi-
tonat, quod fulgurat, quod montes ferit, tur- 40ne.
reſque disjicit. Uſque adeès, quod bombarda;,
igne, plumbo, ſulphuréque inſiructa tentare aut
non poteſt, aut fruſtrà poteſt, diſſiliens & nube
vapor conficit non ſolum uno ictu, ſed, quod
mirum eſt, in ictu oculi. Quam arborem Eurus, Hoor mu-
Boreaſque non lædunt, terêdo perterebrat exeſt- uus:
que vermiculus Quercum, quæ ferro colluctatur.
Mirum ergo videri non deber, ſi perpohtum æs
nec auro cedat, & argento anteſtet. Vaſa æris ful- peliginna
gentis optimi duo pulchra, ut avrum. Dederim eli- ſacre ſt.
mationi nonnihil, haud tamen abnuerim fulgo- mssrim
ris, pretiique plurimat acceſſionem factam vaſis min m:
eſſe ex raritate. Pulchra, inquit, ut aurum. Un- midlen,
denam tantum in æreis phialis decus? Fulgebant,
inquies. Quid præterea? Optimæ erant. Placet,
non tamen æris præſtantia argentum exæquat.
Pulchræ erant, & concinnæ. Eſtne aliud, quo

in fa

6te.
exlt
ihun
n f⸗
—
s
Gint.
M1
lens,1
ſien, 40
isloche
MN,
Huchmn
1 i
ni N
Chet
6 erun
Mni0
on ar⸗
ſiuit ve
igo wo
ir 1
N
Ar h
Uliͤfar
un ktn
u cinte
ulitſe
er ſi,
ulonate
ſen la
el Par
Puntcut;
Alm ſvun
I,Un v:
Ri aluir
Uern ex d
1ie achin
l laae
Un ludo. .
. D
rlit
Deuigenn
üſnun
ldtinig
eßtin
Unarum
Cummeman
4 Cnln
tuike el
nie
erann

æra honeſtentur? Nihil. Nam quùm ea dixiſſet op- Pimi⸗
nima, & fulgentia, illa tantum addidit, fuiſſe uain
duo. Exprompfiſti aliquando tandem, quod quæ- d
rebam. En dignitatis prærogativam! En pretii ac- Ilhler,
crementum! Eviluere argentea, quia plurima: Ran
effulſere, etiam inter aurea, ahenea, quna rara. Va- Lti
ſa, inquir, argent ea centum, & crateres aureos Ktnd
viginti, & vaſa æris fulgentis optimi duo pulchra Aani
ut a-urum. Injurius ſibi numerus eſt. Hecatomben ln
argenteorum conſtipavit acervum, non gazam lgtein
coëgit. en

en eli
Ce N. I
Dn. 4
uum . 4
ler 44 le,
Moremeh

nns b N

omninp
3
lett
Knſern IIe

weiken
Ula gernu 4
Dorto Un
l,bbfihn
luench,
Pn ilete
aurkilin
g. eall
wit
Hiulur
1Cfunent
ngeni 1
Lanttbimun
Enin mnt N
ec u
9 Robii
avehendni!
univeralis!
did 11 In
taben, & Lar
Heppendiinn
1 etatert it
mi , le
hgis ceenenn⸗
flemah
t 1ld Chan
povelent, u
,imt
Dri hnde 160
oti! Ann,
eitinmal,
i, eman
2Cetos an ,
Vantehgti
monltes i,
wol bubeh,
ſkrudu enden
lenel
an, , A
Naboren EN

9
7.

eneteben;

2 ken u .

(ekpohun⸗
,Pſetpe 34
ler Ain.
run. Dekme
Aboetn

en i,

.

in Cap. VIII. Lib. I. Eſdræ-

coëgit. Par auro æs, ſi tamen effulguret in gemi-
nis. Cùm una vix vinea adoleviſler, vel à Noë-
mo excoli potuit, & ita Senem demulcere va-
luit, ut muſto ebrius nudaretur. Ut verè propa-
gari copere vites , nec Chamum illexerun,
quern, alias perditiſſimum, nuſquam tamen mero
indulſifſfe ex Moſe didicim us. Diſcis, credo, qui
ſimus futuri, quum ranarum in morem ebulli-
erimus. Putas-ne parentum Societatis ram latè

diffuſum nomen, jubarque, quòd clariores ſuis
1

poſteris, tam probis doct'ſque, aut ſanctimoniâ
forent, aut ſapientis? Fuere decem. Vel Ne-
ronis nomen ubique cudimus, vuhumque co-
loramus, quia unus è duodecim numeratur. Quis
Herachum expingendum curavit in porticu? An
tu Caligulam Antonino anteponis? Cur ergo,
qui belluam exponis in impluvio, Principem op-
uimè de Republica meritum, ne in angulo quidem
reponis? Nimirum regnante Caio citra decuriam
conſtiterant Cæſares. Ubi exundavere Imperato-
res, diverunt ii quoque de ſe; nos numerus ſumus.
Vaſa æris duo pulchra, ut aurum. Prognatum è
Scorto Laram luo in ſy llabe Matthæus euſcripfſi:

ſubticuit verò Joſephum Rachelis & Pudoris pri-

vilegio nobilem. Nimirum duo tamùm prodie-
te ex avo fratres, ideôque etiam is, qui Domi-
num non pertingebat, expingitur. Duodecim
ſuſcepit Jacob ex conjugibus liberos pariter &
ancillis; quamobrem piguit Evangeliſtam ſingu-
lorum referre nomina, vel aliquorum retarda-
tus crimine, vel multitudinis inhibitus vilitate,
quæ ſuàâ ſeſe copià depretiar. Quin & Joanni con-
ſignatos Iſraélis filios recenienti, Apocalypſeos
capite ſeptimo, una tribuum excidit. Omilit e-
nim ſignatos ex tribu Dan: quòd coluber tortuo-
ſus ex illa ſit erupturus Antichriſtus. Ulque adeò,
ubi vel Patriarchæ multiplicantur, hydræ pariter
ſuccreſcunt; & Satan in multis fratribus enutrit ca-
tulum ſuum. Olea, quæ pacem Noëmo infer-
ret, tum viruit, quuùm plantarum nulla effloreret.
Nunquam cum vernaculis colluſiſſe legimus Ii-
maslem. Quamdiù rara, & ſola Patriarchæ ſoboles
fuit, coluit innocentiam. Geminatus filiorum nu-
merus ex domo Abrahæ, penè ſtabulum idolola-
triæ architectatus eſt- nocuitque fratri frater, Iſ-
maëli Iſaacus numero, Iſmaël Iſaaco tum flagitiis,
tum ludo. Friget ſilex, quamdiù non jungitur cha-
lybi. Ubi primum atteritur aut ſaxo, aut ferro,
igneſcit, & fulgurat. Ergo non mirum, ſi argentea
vaſa, quùm centum fuiſſe ferantur, pulchra dici
nequiverunt. Quod enim eſſe decus poteſt, ubi
vaſorum ſupellex exundat? Videre id licet in phia-
lis divini Spiritus, in quas Petrus concluſit & fluen-
ta baptiſmi, & opobalſamum verbi. Qu die tria
animarum millia ad Chriſtum traducta Lucas
commemorat, & patrimonia in unum congeſia,
& conſtantiam in arrepta fide, & timorem flo-

Act.:2. 44. Luiſſe teſtatur. Et appoſitæ ſunt, inquit, in die il-

la animæ circiter tria millia. Erant autem per-
everantes in doëtrina Apoſtolorum, & oommuni-
catione fractionis panis, & orationibus. Fiebat au-
tem omni animæ timor. Omnes enim, qui crede-
bant, erant pariter, & habebant omnia communia.
At ex quo fidelium numerus increvit , decreve-
re virtutes. Siquidem quùm luſtratis baptiſmo
virorum tribus millhbus paupertas, oratio, timor
& charitas effloruiſſent “ converſis pauloò poſt
per Apoſtolos quinque millibus Judæorum, ſpe-
rabam virtutum ſegetem germinaſſe longè præſtan-
tiſſimam, nempe bonorum abdicationem, exilia,
Prophetiam, viſiones, atque martyria. Verùm re-
cenſito expiatorum numero nulla virtutum appen-

dix à Luca ſubjecta eſt. Multi autem, qui audie-

rant verbum, crediderunt: & factus eſt numeras
virorum quinque millia. Quæ tum virtus adjicitur?
Nulla. Imô exinde & capti Apoſtoli recenſen-
tur, & ſurreptum ab Anania agri pretium ex-
ponitur, & Græcorum murmur enarrarur: p anè
ut, etiam ſilente Luca, intelligas defloruiſſe
vircutes, ubi credentiumn cœtus excrevit. Atqui,
poſt viros quinquies mille Chriſti nomine con-
ſignatos, ſcripſit Evangeliſta: Multitudinis au-
tem credentium erat cor unum, & animz una.
Erat- Hoc eſt, non tunc incoœpit, ſed quæ vi-
ruerat virtus addictis Evangelio tribus millibus
virorum, extabat etiamnum. Erat. Citò tamen
eſſe deſiit tum paupertas, tum charitas. Siqui-
dem quùm multitudinem credentium dixiſſet 3
ſtatim & Ananiæ fraudem induxit, & Græco-
rum murmur expoſuit. Ut ſcilicet luem numeri
& diſcas apertius, & cautius evites; quando vi-
gente in Eccleſia more & cordis unmius, & uni-
ci ærarii, acceſſione quinque millium tum pau-
pertas, tum pax ſublatæ è cœtu ſunt, dementatâ
cupiditate pretii Sapphyrâ, & diſciſſis a Judæo-
rum viduis, viduis exterorum. Uno penè die de-
ſignati à Chriſto ſunt diſcipuli ſeptuaginta duo:
Apoſtoli verò, ceu primores Eccleſiæ Proceres,

Act. 4. 4.

Act. 4. 32,

ſinguli, vel bini evocati ſunt. Quin & Pauli vo-

catio non ſingularis modò fuit, ſed quùm mini-
ſtrorum ſatellitio ſtiparetur, nemine à ſociis aut
caſu, aut voce converſo, incredibilis, ac penè di-
vina. Ubi aſcendiſſet de monte Jeſus, confluxit
ad eum multitudo copioſa plebis, quæ & à mor-
bis curata eſt virtute Dominmi, & verbo ejus verita-
tis luce colluſtrata. Nullus autem aut Domino ad-
hæſiſſe fertur, aut in Dei laudes erupifle. Cuùm,
& contrario, & Simonis ſocrus miniſtraverit Chri-
ſto, ſedatis febribus ejus; & conſidens apud Je-
richuntem cœcus donatus ſole ſequutus ſit Je-
ſum; & Dæmoni ereptus homuncio magnificave-
rit Deum. Nimirùm ibi laudum ſeges præfocata eſt
multitudine curatorum. Hc verò, qui Soli ac ſin-

Luc. 6. 154

Cella.

Exercitia

ſpiritualid:

gulares curati ſunt, laudavere Dominum, & illi

adhæſere. Præmiſerat Lucas, multitudo opioſa ple-
bis. Si multitudo eſt, peracta res eſt. Obeit ſibi tur-
ba, ne laudet, ne ſequatur, ne hæreat. Convalue-
rat in Piſcinæ porticu ad Chriſti vocem Paralyti-
cus: haud tamen medicum ſuum agnovirt. I autem,
qui ſanus fuerat effeltus, neſciebat, quis eſſet Jeſus.
An caligabat? Minmimè: imò, ſublato in humeris
lecto, domum rediit. Qua ergo re impediebatur
in porticu, quin Chriſtum noſſer, & adoraret?
Turbâ. In hbis jacebat multitudo magna languen-
tium. Ideo, ubi ſecretus à turba eſt, Jeſum con-
feſtim & evangelizavir & agnovit. Poſtea inve-
nit eum Jeſus in Templo, & dixit illi- Jam noli
peccare. Abiit ille homo, & nunciavit Judzæis,
Juia Jeſus eſſet, qui fecit eum ſanum. Sole id ta-
men clarius elucebit, ſi Canæ trichinium cum pu-
teo Sichar componamus. Ibi ſponſus renider, fu-
turas Eccleſiæ nuptias cum Agno deſignaturus:
hic ſcortum adeſt, & ſqualet, Synagogæ à Deo
defectionem & repudium prælignans. Et tamen
mulier ad Chriſtum confugit, urbemque univer-
ſam traducit ad Dominum: Sponſus verò nec im-
mutatus fertur, & & convivis nemo dicitur bæſifle
Chriſto. Manifeſtavit gloriam ſuam, & crediderunt
in eum diſcipuli ejus. Porrò in Cana Chriſti divi-
nitas emicavit, fecitque vinum ex aqua. Ar, jux-
ta puteum, imbecillitas humani corporis depreſſa
eſt, mendicitate, defatigatione, ſiti, & ſeſſione.
Nihilo minùs, ubi Jeſus aquam emendicat, ſcor-
tum proficit in vatem, & docer urbem: ubi verè
CO010-⸗

Joan. 5. 53.

Tbidem-

Joan. 2. .

34

coloratur in vinum aqua;, nemo convivantium
aut pſallit, aut credit, ſolique præ omnibus diſ-

ula mon cCcipuli hauſere ex hydriis fidem cum mero. Ni-
“ es me, IMMirum ſola cum Jeſu locuta eſt Samaritana: mul-
miracula. titudo in nuptäs epulantium pullulaturam & mi-
traculis fidem ſuffocavit. Et ſperas profuturam in
ee, clauſtro turbam, quæ ſub Chriſto, nec coruſcan-
nupiie tibus ſignis, traduci ad Chriſtum poteſt? Quid
ea f- non acturum ſperabas excitatum à funere, in cam-
po Senaar, exercitum grandem nimis 2 Et prophe-
Ezech. 38. 4i: π ingreſſus eſt in ea Wiritus, vixerunt:
10. Keteruntque ſuper pedes ſuos exercitus grandis ni-
mis valde. Quamnam urbem invaſit? Quod tem-
plum extruxit? quale mundo miraculum intulit?
Nullum. Vixere, ſieteruntque ſupra pedes ſuos;
egeruntque, ſi vati credimus, nihil præterea. An
robur deerat? Minimè: ſiquidem conſtitifſe fe-
runtur. Quid ergo exercitum grandem infirma-
vit? Ipſa gran ditas, & exercitus. Si pauciores ſur-
rexiſſent, fortiora patraſſent. Et quamvis non ſem-
per multitudo officiat vel profectui vel vigori;
tamen non infrequenter Turba impedit ſancti-
tatem. Solus certé Sampſon & educatus domi
eſt, & de Philiſihim triumphavit. Solus in deſer-
to David & urſo congreſſus eſt, & Leonem
diſcerpſit. Seorſim à parentibus Sampſon lacera-
vit inſilientem in ſe belluam, mellaque ſolita-
rius expreſſit è monſtro. Und, Judith, ancillà co-
mite, transfodit in Afſyriorum caſtris Holopher-
nem. Et vaſa æris fulgentis optimi duo, pulchra
. ut aurum. Quærere hoc loco libet, quare æs au-
IMadeſia. ri decora imiterur, argentum verò non item. Scio
affinitatem quamdam coloris aurum inter & me-
Fame cu- talla intercedere. Quod ſi ex hac tantum acce-
ra. dit decoris & dignitatis æri, ut computetur cum
auro, quum argentum aliàas ære præſtantius au-
ro nuſquam coæquetur; vides, opinor, quan-
ti facienda ſit extima verecundiæ ſpecies, quan-
do aurum dici non conſuevit argentam, quod
pretio præſtat, ſed æs, quod colore præcel-
Yepidnas. lit. Eris vaſa duo, pulchra, ut aurum. Et il-
lud dixerim cauſæ eile, quòd auro non com-
gon paretur argentum, ſed æs, quòd & illi ſuum de-
clauſtro. Cus obſter, ne tanto labore limetur, & extergatur,
Cùm fſatis illi à natura videatur fuiſſe conſul-
Religioſ. tum: huic verò non minimum vilitas conferat.
s n s de. Siquidem, quum pretio careat, ità illud ferro,

14.

plorantur. ignéque artifex perpolit, ut æri profuiſſe videri

J. Reg. 2.
356. 8
1. Reg. 3.
19⸗

poſſit materiei , generiſque ignobilitas. Na-
thanaél, quum ſub ficu non alienus à fide fue-
rit, videri argentum poteſt, quod tamen in Apo-
ſtolatus aurum nunquam profecit. At Matthæum
quis neget fuiſſe in telonio æs, immòôò in auro
ferrum? Siquidem non poteſt non eſſe ferreus, quiſ-
quis aurum rapit, & ſitit. Hunc tamen gratula-
mur, pertæſum ſuæ artis quiſquilias, auro coæqua-
tum Apoſtolorum. Nimirùm Ananias diſcipulus
acceſſit ad Saulum, & ab eo abſceſſit diſcipulus:
quùm Saulus in Paulum evaſerit factus ex per-
ſecutore magiſter, hoc eſt, aurum ex ære. Sanctiùs
ſuum deflevit crimen Achab idololatra, quàm
Saül. Saüle Heli parcius indoluit, auditis Dei mi-
nis ex Samuéle. Siquidem comparatione Achabi
argentum Saül haberi poteſt: æs verò eſt, ſi con-
feratur cum Heli. Ideôque & languidius dolet,
quàm Achab, de crimine reprehenſus; & religio-
ſins quàm Heli, infligendum è coœlo fulmen ex-
pavit. Fulguranti namque Prophetæ nihil reſ-
pondit Heli; & pertonanti ex Dei verbis Sa-
mueli ait tantum, Dominus eſt : quod bonum eſt
in oculis ſuis, faciat. Perſtridus autem à Samue-
le Sauil exclamavit: Peccavi, ſed nunc, ducſo;

—

Oliva

porta peccatum meum, & revertete mecut, ut
adorem Dominum. Patet id quoque clarius, ſi
Reges duos fulguritos intueamur. Aker Babylo-
ne quùm innoxios vidiſſet pueros in fornace,
Deum coli & reveritus eſt, & popularibus ſuis
colendum exhibuit. Alker Jeroboam in Samaria
captus primùm dexterâ, qua litabat, tum à Pro-
pheta incolumitati priſtinæ reſtitutus, à vitulo-
rum cultu non receſſit. Ita-ne Chaldæus Baby-
lone Princeps alieno ita emollitus eſt rore, ut co-
ram idolo aureo Deum coœli prædicarit, datiſ-
que ad Satrapas litteris imperaverit culium ejus:
Omnis populus, & lingua quæcunque locuta fuerit
blaſphemiam contra Deum Miſach, Sidrach & Ab-
denago, diſpereat, & domus ejus vaſtetur. Et Rex
Iſrael, non enutritus modò in domo David, ſed
contubernalis Prophetarum, & frequemtia olim
precum uſus, ſupplicio flecti ſuo non potuit, quin

vitulum Domino poſthaberer? Reverſa eſt ma-

nus Regis ad eum. Locutus eſt avtem Rex ad virum
Dei: veni mecum domum, ut prandeas. Quis non
videt ſua in ſæce ſubſidere argentum, quod mi-
nus ſordeat: æs veròô è& ſcoria ſua in aurum pe-
nè recudi? Etenim Nabuchodonoſor, viſis por-
tentis, pſallit: Jeroboam, non viſis, ſed ſuà ex-
ceptis dexterâ prodigiis, non Deum laudat, ſed
menſam inſtruit. Prorſus expallui, cùm viderem
Aſſyrium Regem, conſpectà divinæ Clementiæ
iride, repentè ex tyranno præconem Dei effec-
tum: & Regem IIfrael acciſum primum Dei fal-
ce, tum cœli balſamo recreatum, ab aris ad pati-
nas immigraſſe, improvisò ex popa promum. Veni
mecum, ut prandeas. Quis, poſt amiſſum, recep-
tumque brachium , non cenſeret Dei virum à Re-
e domum abduci, ut ſcelere ejerato, de diflan-
dis idolis deliberaret? Scilicet. Evocatur Prophe-
ta, non ut aureos evertat vitulos, ſed ut aſſos con-
ficiat pullos. Epulum, non conſihium initur, nec
Dei præco Jeroboam eſt, ſed patinarum ſiructor,
& lautioris convivii poſt miracula architriclinus.
Uſque adeò promptiùs in aurum laudis æs mi-
grat Aſſyrium, quaàm argentum Samariæ. Libet
ab epulis ad cineres demigrare, ut cunctatiorem
tepelſcentis animi reparationem intelligamus, quam
frigeſcentis. Jacebat oſſium acervus apud Babylo-
nem ingens, quæ omnia ad afflatum vaticinantis
Ezechielis non vixere ſolum, ſed bellaturi in mo-
rem exercitis conſtiterunt. Dimiſit me in medio
campi, qui erat plenus oſſibus mortuorum. Prophe-
tavi, & vixerunt; ſteteruntque ſupra pedes ſuos
exercitus grandis nimis valdé. Quatriduanus verò
Lazarus lacrymis, clamoréque Domini excitatus,
prodiit ille quidem & tumulo, ſed ita implicatus,
ut Apoſtolorurn exolvi debuerit manibus, quò ire
poſſet. Et ſtatim prodiit qui fuerat mortuus, li-

1. Reg. 1.
2 5. .
Tepiditas
Pi. ilins
curatur in.
terdùm,
Judm ſce-
lus

Renovati9
valde ar.
a in mo⸗
naſteriis.

Pœnitentig
in clexricis
rarior,
qudm in
laicis.
Dan.3, 96.

3. Reg, 13,
17.

Gula,

4

Ezech. 33.
I. 10.

3 4

gatus manus & pedes. Dixit eis Jeſus Jolvite Joan. 11.
zum, & ſinite abire. Sciſcitor ex te ego, cur len- 44.

tiùs viræ ſuæ pompam Lazarus explicavit, quam
acervus? An prophetando validior Ezechiel,
quàm Chriſtus clamando? An faciliùs multorum
cadavera reviviſcunt, quam unius nuper ſepulti?
Num campus vitæ feracior, quàm tumulus? Sæ-
vior-ne in Bethania Mors graſſatur, quam Ba-
bylone? Cur ergo ibi phalanx perſtat ad pugnam
expedita: bic implicatus prodit ad ambulandum
voce Domini redivivus? Nimirùm quatriduum
duntaxat Lazarus jacuerat in ſepulchro, aroma-
tibus fortaſle conditus, qui, erosâ quidem pelle,
ſed carne non penitus exesd, fſoœtebat quidem,
at formam ſui non funditùs amiſerat. Qui verò
ſub Ezechiele refloruere mortui, penitus interie-
rant. Oſa, inquit, arida, audite verbum Domini.

Ergo,

Saehrelne

W5en

4Cüse

Damnd

Emum ex
Un gecet 4
mille.

emertre

17

3
1

MMumanhn
1. Eteſi
inltlne.

S.

doi cis

idin S

Alnon a

Eum e
4 6, ber
emmnu ma
n
hlrtis
lebere 1b
e iſ⸗
aceſti
er,

enn Nl
hin 1 6
ker Nihni
inme 4
dkrh lis
in dminß
RW De
, Anilke,
Adere
ient, ü
ralumeiun
e leu ſen 1
dicrech 4
ſeiur. N l
no Dani kt-
fequemni dn
on Donn
1 Nerafin
nden iin
tun . 1
Maunm .
olr,
le, Ellus
un luld l
i, un wie
vine Cknmi
mem Deick
pnimunil
, aidal i⸗
aponun
amnillun n1
Deivnumihe.
enno, Elle
ocant Dot
,leluuilislr
ſilum imun r
kinmunmkman
Ula Achinoin
in udt ad
Gemuelit
,ut anctin
nteligamuge
Nu lifr
Elum ilſn
belainn
niſt ne i ii,

oruurmn. MM
. ſhnune 1

Ganiduanlaſel

Domimercrn,

d i inin
mundlt,
ert nmni/
s JNeſu:
le eto, 6
ey leni /
alcdior etre,

„ N
ſacili nl

in Cap. VIII. Lib. I. Eiſdræ. .

Ergo, qui magis diſtabant a vita, promptiores
ſeſe à mortis captivitate proripuere. Is autem,
qui vitæ etiathnum retinebat quamdam veluti ef-
figiem, non prorſus rebellavit à morte. Lardiùs
enim, quæ tepet, mens recaleſcit in Chriſio,
quàm quæ refrixit. Plenius revizere ofla, quàm
Lazatus: ſed quatriduano necdum illatus tumulo
adoleicens pigrius reſpiravit. Nam Lazarus è ſe-
pulchro prodiit: unicus viduæ filius reſedit tantùm
in feretro. Uſque adeò quò propior vitæ es, eò
incurioſius accedis ad vitam. Fulgurat ceu aurum
æS, argentum ſuo implicatur nitore, ne auri ju-
bar æmuletur. Succiſus, prorſuſque aridus Aaro-
nis ſurculus, unam intra noctem, & gemmas edi-
Num. 17. dit, & poma concoxit. dequenti die invenit germinaſ-
8. ſe virgam Aaron. Ne quidem ſubaridæ, ſed tan-
iùm efloα—, in Dei horto ficulneæ unius anni in-
ducias impetrat villicus, ut aggeſto fſimo, evolu-
taque hyeme, vere tandem, Auſtro perflante, pa-
Luc. 13. S. turiat. Domine, dimitte illam & hoc anno, uſque
dum fodiam circa illam, & mittam ſtercora. Quid
ad feracitatem areſcentem ſurculum juvit? Aridi-
tas. Quid poma etiamnum germinantis ficulneæ
in annum diſtulit? Viriditas. Avidiùs parturit ex-
ciſus ramus, quam ſterihs. Qui conſidebat ad
Templi portam ſpecioſam claudus ex utero Ma-
tris ſuæ, ut erigi à Petro potuit, non ambulavit ſo-
Act. 3. 2. Ium, ſed exilivit. Intravit cum illis, inquit, in
Templum ambulans, & exiliens, & laudans Deum.
Duos, inter cæteros, curatos a Chriſto cæ0ο0Sε ε
Joanne, Marcoque didicimus, alerum Hieroſoly-
mis, Bethſaidæ alterum. Er illum quidem captum
oculis in lucem prodi ſſe teſtantur iis verbis Apo-
ſtol: Rabbi, quis peccavit, hie, an parentes ejus, it
Oc*ρ* neſceretur? Alium verò fortuitò excæcatum
esiſtimamus, quum ab incunabulis caligantem af-
Marc. ö. firmaverit nemo. Adducunt ei cæœum, & rogabant
22. eum, ut illum tangeret. Utrum horum felicis te-
nebrarum exemprum tyrannidi arbitraris? Nemo
non credet à Nativitate caligantem lentiùs lumi-
na recepiſſe. Audi: Abii, & lavi, & vidi. At is,
qui diùà militaverat, luci, vix umbras evaſit. Edu-
xit eum extra vicum: & expuens in oculos ejus,im-
poſitis manibus ſuis, interrogavit eum, ſi quid vide-
7et. Et aſpiciens ait: Video homines velut arbores,
ambulantes. Et niſi Dominus ejus iterum oculos
repalpaſſet, divini vim roris caligo ejus delu-
ſiſſer. Aptior enimverò recipiendo lumini oculus
eſt, qui lucis expers nunquam non fuit, quàm is,
qui diù Solem ſpectavit. Aut aurum ſis oporter,
Qut ſi non aurum es, malim te metallum, quàm
argentum eſle. Ex magna æquoris tempeſtate fa-
Eta eſt, jubente Domino, tranquillitas magna. Et
Matth. 8. &cαο moius magnus faltus eſt in mari, ità ut navic ula
sc⸗ operiretur ubtibus.. Tunc ſurgens imperavit ventis
G& mari, & faéta eſt ranquillitas magna. Haud ità
conſtratis fluctibus refuſum mare in Evangelio in-
tueberis, ubi non ferociunt, ſed tument tantùm
undæ, criſpanturque verius, quàm fervent. Ha-
ſtatus acceſſit ad Petrum Cornelius; non togâ, ſed
ſariſsa delibare Jordanem potuit, & ſacris initia-
ri Cæſareæ. Qui ferrum tractabar, is aurum effun-
debat: quique terrarum fines ferro propugnabat,
Coœlum auro expugnavit. Etenim juſius dici me-
ruit non Areopagita in ſinu legum, ſed inter li-
tuos & ſariſſas Romanus Centurio. Nemo in Jor-
4. Reg. 5. Jané ita perpurgatus eſt, ut Syrus Naaman. Lavit
14. in Jordane ſepties, & reſtituta eſt caro ejus ſic ui ca!o
Pueri parvuli, & mundatus eſt. Licuit fort& ad ripas
flumitus arcas, veſtes, aliamque ſupellect lem re-
tibus, unciſque ex alveo extrahere. At ſerrum è
Profundo, pennati ad inſtar anſeris, enatavit ad

Joan-9. 1.

manubrium. Præcidit ergo lignum, & miſit illuc; 4. Reg: 6.
Natavitque ferrum. Vides, ut puto, in Jordane & 6.
fœdiſſima emundari, & enatare graviſſima. Ca-
rioſa reſtituuntur;, ut caro pueri: ferrum eſt „quod
ſubſilit ex undis. Vitrum vix multo conatu extra-
heretur ex alveo. Ferrum aut ſubſidit in profundo 3
aut ſi naufragii ſui pudet, ultrò aſſilit in manu-
brium. Phariæus, ſi Chriſtum excipit, paſcit qui-
dem eum, ſed illum nec abluit, nec perungit. Pec-
Catrix, ut acceſſerit ad Jeſum oſculatur, inungit,
luget, extergitque Præceptorem. Væ mediocri
unquam de incremento meditatur. Clypeati ſub
Saüle Duces, quòd non ità ærati eſlemn ur Gigas,
pugnam detrectavere. Inermis congrefſſus eſt cum
Gigame David, tantamque æris ferrique mo-
lem uno lapide dejecit. Aut haſtam geſtare debes
in manu tua, cujus ſit cuſpis ſiclorum ſexcento-
rum, aut, abjectâà lanced, ſparto inſtruaris opus
eſt. Aut perà ſuccingere, aut hamat loricâ com-
munire, cujus ſit pondus ſiclorum quinque millium.
Saul & omnes Iſraélitæ ſtupebant, & metuebant ni I. Reg. 17.
mis. At pellitus ephebus exclamavit: Ego vadam, 1
& pugnabo adverſur Philiſthæum. Nonne Iraëli-
tarum acies exedra nobis eſt, ex qua nemo non
diſcit, aut aurum eſſe oportere, aut æs; quando is
triumphat, qui nudus eſt, trepidantibus ſuo cum Du-
ce militibus, qui nec inermes omninò erant, nec
penitùs obarinati. Videntur mihi quaſi argentum
fuiſſe Saülis Centuriones, quibus levioris armatu-
ræ inſtrumenta fſuppetebant, Gigas aurum, &
David æs; hic nullà ſui parte munitus, totus il-
le & undique inſtructus. Verùm par Auro æs,
imòô ſplendidius: quando, metuentibus haſtis ‚in
bellicum Martis liciatorium Paſtoris funda præva-
luit. Mirum proinde videri non debet, ſi curandis,
ductandiſque ovibus ſuis Dominus non Joannem
præfecit, qui partirn à Chriſto transfugerat, &
partim hælerat, in horto trepidus, & prope Cru-
cem impavidus: ſed Petrum, qui prorſus evanuit,
& Magiſtrum ejeravit in atrio. Prætulit trepida-
tioni perfidiam: non dubius, quin memor prolap-
ſionis Pet us, futurus cſſet coram Sacerdotibus
conſtantiſſimus. Qui ſanè Petrus, quùm argen-“
teus factus eſlet, ſequendo quidem Dominum,
ſed a longè, citò degeneravit in æS., Perjutii reus. Ex
ære autem recuſus in aurum eſt, tum prædicatio-
ne, tum luctu. Etenim, qui ſuo cum limo Euhra-
tem, negando Dominum traduxerat in Jeruſa-
lem: citò eum, gemino ſuis ex oculis emiſſo Jor-
dane, fugavit: luſtratiſque baptiſmo virorum quin-
que millibus, quùm hauſiſſet muſtum, rorem ef-
fudit. Quis non miretur Petrum allapſu ignis
profudiſſe in ipſa Hieroſolyma Jordanem? cum-
que irrugiiſſet ut Leo, devocaſſe in auditores ſuos
Columbam & coœlo? Adhbuc loquente Petro verbe
hæc, cecidit Spiritus Ganctus ſuper omnes, qui au-
diebant verbum. Ergone os illud, quod Dei filium
ejeravit in atrio, Dei Spiritum devocavit & cœlo?
Si per Apoſtolorum labia in converſorum corda
delabi oportebat Spiritum, cur non perorante Joan-
ne, ſed Petro eloquente, defluxit? Blandius illis e
labiis mel effluit, unde fella fluxere. Illa, quæ Chri-
ſtum pernegavit Lingua, illa, inquam, ſi loqui de
Chriſio cœperit, carnificum pectus excutiet, fi-
getque in Judæorum frontibus Crucem, & cœeli
Volucrem ſtatuet in cincinnis. Impuriſſimæ fuere
Matthæi Paulique dexteræ, & quibus alia aurum
rapuit, alia ferrum diſſeminavit. Plena erat Mar-
thæi dextera viduarum lacrymis: plenæ Sauli ma-
nus cruore d ſcipulorum. Has tamen ad ſe tra-
ductas Dominus deſtinavit exarandis, condendiſ-
que Scripturis: Videte qualibus litteris cripfi vobit Gal. 6. 217
. med

Lahſi obtie
mi ſunt.

36

meu manu. Mea manu? Quanam? Ea-ne, quâ vi-
ros viduaſque alligabas? quàâ gladium in diſcipulos
educebas? quàâ litteras in Chriſti oves accipiebas
à Scribis, & ad ſatellites dabas? Ea-ne manus,
quæ Sanctorum carnes excruciabat, verſo in ſty-
lum enſe, Ccharacteribus fidei melleis ceras inſper-
git? Tu-ne circumciſionem ea manu eradis, quâ
Daptiſmi rores occiſorum ſanguine cruentabas?
Tuus ne ſtylus cum Moſis cultro confligit, tuæ-
que debent dexteræ tum Galatæ, tum Epheſii Jeſu
ſtigmata inſculpta cordibus, & circumciſionis era-
ſas ſua in carne notas? Componamus, rogo vos,
ori Petri dexteram Pauli, & demiremur iis poriſ-
. ſimum inſtrumentis frumentum fidei ſatum, qui-
bPus conſitum fuerat zizanium criminis. Galatis
Chriſti crucem invexit exarata Pauli manu epiſto-
la. Judæis os Petri Columbam peperit Patris. Quo
nihil nequius Fides expaverat, damnaveratque,
eo meruit ſuffulciri. Debet Jordanem ſuum Ec-
cleſia labiis Cephæ, unde, ejerato Præceptore, Da-
maſci picei ſulphureique fluvii emanarant. Deber
Evangelium triumphatum Legis cultrum Pauli
ſtylo, quo priùs in ſyllabum mortis tranſcribe-
bantur Apoſtoli. Uſque adeò nihil feliciùs auro
coæquatur, quàm æs, ubi perpoliri poterit, &
refundi.

Et diai eis: Vos Sanéti Domini, & vaſa
ſanéta, & argentum, & aurum, quod
ſpontè oblatum eſt Domino Deo patrum
noſtrorum. Vigilate, & cuſtodite, donec
appendatis coram Principibus Sacerdo-

vum.
Locus Sen. Evitarum primo loco ſanctitas commendatur,
Stosnon fa⸗ rum vaſorum. Neque enim à phialis & fimn-

en. brüs ſuum Sacerdos mutuari fulgorem debet: quiſi
iſ⸗ dignitatis ſuæ tenax eſt, refundat neceſſe eſt ſuum

Taber . . .
gue aa 1i9 philacteria & crateres ſplendorem, decuſque.
na ſuz Fruſiraà Cidarim oſtentas, ſi eam non ornas, ſed
„ ornaris ab ea. Petrus in cœli regiam adventu ſuo
Eccleſiaſti. 1 Cgin

ci unde o- Carcerem commutavit. Ibi enim & dirupta vincu-
morandi. la, & allapſi cœlites, & lux ſuborta. Quid Cai-
„ phas accepit à Sanctuario, cujus thymiama in
Paz. ſulphur depravatum eſt putidiſſimi miniſterio Sa-
cerdotis? Quid non ſanctitatis intulit Petrus car-

ceri ſuo, ubi ſqualor in fulgorem, in meridiem nox,

in hymnos ejulatus migravere, ſuffecto carnifici
angelo, & ſubrogatâ hibertate ſupplicio? Enim-
verò in manu Moſis etiam baculus imperat tum
Regibus, tum Naturæ. Vos igitur Sancti, & vaſa
ſancta. Veſtro initiantur attactu, quæcumque va-
ſa contigeritis. Nam & Herodis ergaſtula dici non
. poſſunt carcer, ubi Petro aſſociatus fuerit Ange-
Act. 12. 5. Jus. Petrus quidem ſervabatur in carcere.. Et ecce
Angelus Domini adſtitit, & lumen refulſit in habi-
taculo, percuſſoque latere Petri, excitavit eum, di-
