mus. Ideò Joſeph, ut fratrum ſcelus ad pu- s. Joſepl,
rum excoqueret, non eos inedi, exiliqñuue
multavit, ſed calummis exagitavit, ratus nul-
lo ſeveriori camino ſaniem illam ſcoriâmque
proditionis repurgandam. Donavit frumento;,
ornavit tunicis, excepit epulo, pretium remi-
ſit, ſed accuſationibus ità exuſſit, ut ſuum
illi flagitium tacitis inter ſe vocibus ejerarent.
Locutus eſt nobis terræ Dominus dure, & pu- Gen. 42.
tavit nos exploratores eſſe provinciæ. Et ſan& 30.
nulla ſævior, acriôrque uſtrina diſtorquendis,
repurgandiſque animis excogitari à Joſepho po-
terat, quàm calumnia. Ipſe enim nec de Patris
abſentia, nec de exilii diuturnitate;, nec de fra-
trum inſidiis, nec de ſqualore carceris ali-
quando queſtus, falſi ſe tamen criminis notaâ
circumventum indoluit, dixitque Pincernæ;
Nuggeras FPharaoni, ut educat me de iſto carcere, Gen. 40.
Tuid 15.

i

tun
4o, let
etos.
1 Mudl
Hornin
gee Benn
ſenimg;4
enlam,
Mdun. I
1 is hel,
cis lns
ing I
Wun, E
autenmn
ueren

uibra
iſem,
udei

ibut,

luit,
lboi,

.(! er me
Ototam Pe
em ſohns,
1 u uſtan
luberet
4 i mn erul
Aedentetn.
Ires el
1A penit⸗
Metn admite
1n alepin
Mlenn peln
breriores
ls, an
n, an ve
CEMe
n lniptio:
S 1
eii eo⸗
) O M
abal,
nue MIII iMli
1 nun
R logo,
4,. ez,
Kakttllmt: e
I Nidin
.9.
Ule ai
Ki, anm
igunn
e
Raidt in
s M, t
6 den
Uulet

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

quia innocens in lacum miſus ſum. E tot æ-

pus, haſtâ, ſervitute, exilio, nuditate, ciſter-
nà, fame, & Cædis intentatione, Calumniam
tantum delegit, quâ eos, acri veluti incen-
dio, detergeret tantâ maleficii rubigine ob-
ſoletos. Ergo cur tolerantur? Tolerantur,
aio? Audiuntur, aluntur, evehuntur id ge-
nus homines, quos delationibus ſuis non au-
gere Rempublicam, ſed cives perdere intel-
leximus; genus fucorum excors, arrogans,
petulcum, mendax, importunum, ſævum &
infidam. Imperavere toti penitus Orienti ſi⸗
ne iis Perſæ; regnabimus & nos in provin-
ciis noſtris ſine iis, imo cum iis non regna-
bimus. Sunt enim delatores blattæ prætex-
tarum, & hirudines togatorum. Magiſtra-
zus autem neſciebant, quò abiiſem, aut quid
ego facerem.

non deſe 1
Crſire -·

Ubi d

Magiſtratus autem neſciebant, quò ab-
uiſſem, aut quid ego facerem: ſed &
Judæis & Sacerdotibus, & Optima-
tibus, & Magiſtratibus, & reli-
quis, qui faciebant opus, uſque ad
id loci, nihil indicaveram.

dgervi ex-

I ex me rogas, quâ ratione circumvectus
plorandi.

totam paſſim urbem Nehemias latuerit Per-
ſas, qui præerant Hieroſolymis „ quamvis
Rex deli non ſolus, ſed pleriſque è ſua familia ſtipa-

.

guewivi tus luſtraverit monia, dixerim primòô, quòd
18 Kenutmma; Mer. eos haberet domi famulos, qui geſta Domi-
am. Aulieiè mi non evulgarent. Non enim, ut aiebat ille,
temi, n veri. accedentem ad ſe rejiciebat neminem: ſed

e, ti i mores explorabat: ſed indolem penſitabat:
1 ſed periclitabatur fidem, candorem, religio-
nem admittendorum. Nunc quemvis inter ſer-
vos adlegimus, & , dum ſtatura eorum afſi-
miletur palmæ, quamvis animo ſint myri-
cis breviores, illico admittuntur, nec atten-
dimus, an hortum liliorum pecçtore præfe-
rant, an verò Hercyniam vanitatis in capite
cincinnéque circumferant. Una ſervorum ſu-

Luc. 12. pPerſcriptio: Capilli capitis veſtri omnes nume-
onreculen

7. vati ſunt, nolite timere. Sed non multum
i e paſſeribus eos meliores eſſe reperimus, quan-
1gunce Jerenda; do, Picas imitati, quicquid Dominus agit

neſihn
Dro,in
torum Ihlan

Berſona- il cubiculis, prædicant in techis. Nec iis Do-
rum acce- Mini indigni ſunt calamitatibus, qui ſervo-
ptio oh rum non indolem, ſed cæſariem explorant. Et

um eue⸗ Fermam quæ, rogo, dementia eſt, non liliis paſci,
Adine improba- ſed lactucis, aut betaâ; quamvis & odore
ſa ziſima. Fl . . 1 .
trum l. Zelus a- HoOres, & candore & phaleris, oleribus an
inec, nimarum tecellant: eos verò adlegere libertos, non
gtai e edife. qui ſapidiores ſanioréſque, ſed qui ſunt cala-
Alum I en. miſtris cirriſque pulchriores? Quis non lachry-
Donarit i, metur, cum audiat, non modè placere Da-
do, Nem, vidi genarum nitore Adoniam, ſed eleganti
en,I frontis ne tum quidem ſorduiſſe Regi, quùm
SS 3. Reg. audacter invaderet regnum? Adonias autem,
ueNN,H a. z. Rlins Haggith, elevabatur, dicens: Ego reg-
inie , nabo. Nec corripuit eum Pater ſuus aliquan-
do, dicens: Quare hoc feciſti ?à Erat autem

& ipſe pulcher valdè, ſecundus natu poſt Ab-
Talom. Quantum veneni exhauritur à Rege
illecebrà pateræ! Adeò-ne lævor corticis il-
ludit, imponitque Principi, ut nec tyran-
nidem averſetur, ſi gliſcat in candore? Er-
20 Draco arriſerit nobis, ſi natet in lacte?

rumnis, quibus ipſe fuerat objectus à fratri-

Ergo proditor cincinnatus cirro 3 5
det? Ergo taxus virulentiam ſucci virore
frondium compenſabit? Tergoris mitore vir-
aro gratior Anguis erit, quàam Turtur. Pul-
ulet in hortis cicuta, habitura pro colono
Cyrum, ſceptréque ſarrienda, non ſarculo,
ſi ità veneno turgeat, ut criſpetur in fron-
de. Amabis, ut video, & fulmina, quòd
ità feriant, ut emicent. Amabis & mim-
bum, quia, ut grandinem effundit, ità vi
ciſſim Iridem parturit. Spinam pectori defi- keun. D
ges, quia florem, quo recreere; aut ex- alehions,
trudit, aut ſervat. Erat autem & 1pſe pul- ſed ſanio⸗=
cher valdè. Quid eſt, Et ipſe pulcher? Quo- remè fi-
cum iſta pulchritudo conjungitur Adoniæ ? liis dili-
cum Abſalone profectò. Toleratam miraris S::
tyrannidem Adomæ? Erat & ipſe pulcher. S
Elotus nimirum fuerat Amnonis effuſus cruor
rubore Abſalonis, deſitque videri cruentus,
quia candidus videbatur fratricida. S8Si erga
vox iſta, Regnavit Abſalon, tolerabatur in 2. Reg-
Abſalon, quòôd torvitas ambitiomis ſerenita- ¹5: 10.
te frontis compenſaretur; vox mitior dicen-
tis Adoniæ, Ego regnabo „ non diſſimuletur
in juvene unius cum fratre formæ? Erat avu-
tem & ipſe pulcher. Epo regnabo, crocitatus
eſt Corvi. At, regnavit Ablalon, ſtridor eſt
Vulturis; cùm præſertim ephebis occineret A-
donias, fureret veròô inter haſtatos Abſalon.
Et tamen inclamabatur à Turture pro Acci-
bitre Venatoribus: Nervate mihi puerum Ab- 2. Reg:
Jalon. Adeò ſuâ ille cæſarie Patri arctias 18⸗5
quam quercui fuerat illigatus, utque ad in-
teritum deſtinabatur in trunco, ità ſupplicio
eximebatur à Vate. Mira verò arboris & Pro-
phetæ in damnando proditore diſſenſio! Cin-
cinnis ſcilicet Arbor uſa pro vinculis, fügien-
tem illigat, objicitque carnifici. Cirris Abſa-
lonem exolvit Propheta, jaculiſque ſubducit;
ſtupore venuſtatis miſeratus flagitium invaſo-
ris. Suis ergo capillis adoleſcens & emittitur
& tenetur. Sed arbor vicit; quæ, ne juſtitiam
amitteret, iniquum retinuit; perdiditque re-
bellem, ut liqueret novà? Quercum donan-
dam eſſe civicàâ, non quòd ſervaſſet, ſed quòd
civem, quovis hoſte ſæviorem, perdidiſſet.
Adeòô venuſtate non tegitur tantùm, ſed pro-
tegitur quoque imperandi rabies, tum inſcio
patre, tum fugato, nata pariter & adulta-
Nolim tamen Davidem, virum ſanctiſſimum;,
ſolà pulchritudine fili, Filium cædi vetuifle,
ſed ne flagitio plus periret, quàm ferro. Nos
tamen perſæpe in Liberis multitudinem pec-
catorum comà coloréque ità cooperimus, ut
amemus exoſos Numimi, quos nobis non ob-
ſequentes execraremur. Quod ſi natorum ne
ſcelera quidem odimus, eorum geris intenti,
ſervorum ruſticitatem averſabimur, quam iyl-
va opacat cincinnorum? Ergo boum nobis
cura potior, quàm ſervorum; ſiquidem ne-
gligitur Regis epulum, ut jugo bovis vires
explorentur, & ſolo aſpectu explorati exci-
piuntur penetralibus famuli, rimaturi abſcon-
dita tenebrarum, & extracturi in lucem late-
bras. Juga boum emi quinque, & eo probare illa. Luc. 14
Nonne illa vidiſti ſæpius? Vidi, videéque 1¹2.
quàm ſit calloſa cervix, quàm latum pectus,
quam ſolida firmäque crura, quàm compa-
ctum tergus. Verùm oculis nullo negotio fit
impoſtura, & , mii ad aratrum quadfupes
exquiratur, habebimus terræ pondus, non co-

lonum. Eo igitur probare illa. Ager ergo non
commit-

=

committitur pecudi, miſi virium periculum
faciat: & familia permittetur Oeconomo in-
explorato, eritque optimus, ſi advenerit Cæ-
ſarea, quaſi verò capillis fides vinciatur, aut
cum alveolo demittendus ad nos ſit Abachuch
ab Angelo per cincinnum? Omnes Nazaræi
Comi ſunt, non candore. Omnes Nazaræi; ſed
oin. 1. Clamat Nathanaël: A Nazareth poteſt aliquid
1/. boni eſſe ? Omnes Nazaræi, ſed non unus in-
ter illos JESUS intereſt Nazarenus. Nazaræi
te tui ſuper carbones facient nigriorem; &,
quod mirere, ſuo te candore denigrabunt. Eò
enim foœdior eſt Dominus, quò ſunt ſervi pul-
Chriores. Ut enim candore lucis infuſcantur
ithiopes: ità venuſtatis vicinià Principes non
rarò denigrantur. Niteres ſanè, niſi nitore
vallarere epheborum. Unde Lilium vivacius
expullulat „ candorémque mutuatur, quem
regerat? E limo. Tuus quoque Flos famæ
exalbeſcet, non ſi lacte inſpergatur, ſed ſi fi-
Ean.4.7. mo perluatur. Sordibus candicabis. Tota pul-
chra es, inquiebat Dilectus ad Sponſam, A-
Fama cu- mica mea, & macula non eſt in te. Miraris

72. pulchritudinem? Obſerva, quo illa ſatellitio
ſtiparetur. Socia nimirum Leonum fuerat at-
que Pardorum, quorum ê ſpelæis evocabatur
lbid. 8. à Sponſo. Tota pulehra es. Veni de Libano,
coronaberis de cubilibus Leonum, de montibus
Eceleſiz. Pardorum. Quis autem ità ſit hebes, ut non
leo⸗ de- intelligat ferarum torvitate ſeveritatem expri-
mane hi mi liberterum, quibus Sponſa deducebatur,
quibuſque convivebat. Ubi juba in cincinnis 2
Caſtita- Quod ſi ſœminæ mollitudo iis ſtipari deducto-
tis eura. ribus debet, qui, morum vultuumque ſeveri-

tate, pares monſtris habeantur: Decet-ne vi-
ros, tam effeminatis ambiri ſtipatoribus, ut,
ſi lanuginem exterſeris, Syrenibus eos affirmes
Servimo. Obvallatos. Abeamus hinc tamen. IIIud certè
daſti ſin. reticere non poſſum, tunc Sponſam ad inſtar
floruiſſe Lili, non cùm puellis cingeretur ce-
ruſſatis, aut florulentis, ſed quùm agreſtibus
ambiretur ancillis, quæ rubis propiores vide-
Can. 2. 2. rentur, quam roſis. Ncut Lilium inter ſpinas,
ſic amica mea inter flias. Rarô erimus Lilia,
ſi nos domi flores circumſtent. Ubi enim ver-
nulæ vernant, ibi aut pudor hyemat, aut fa-
ma torpet in hybernis. Noli ergo florem in
famulis explorare, ſed poma decerpito. Nam
ſi fueris inter Narciſſos, procul dubio Lilium
non eris. initare ergo aut Sponſam, quæ ſpi-
nas non faſtidit, ut floreat: aut Nehemiam;
qui eos adlegit ſervos, quos non genis, ſed
pectore approbatos experiretur tantæ tacitur-
nitatis & fidei, ut urbem luſtraret, nullo om-
ninò ex Magiſtratibus conſcio. Magiſtratus au-
tem (ſubaudi Perſarum) neſciebant, quô ab-
iiſem, aut quid ego facerem. Hæc prima cau-
ſa non evulgatæ luſtrationis; ſervorum, non
à ſpecie, ſed ab indole delectus. Altera verò
eſt, quam ipſe ſubindicat verbis conſequenti-
gecretum. bus. Jed & Judxis, & Sacerdotibus, & Opti-
matibus & Magiſtratibus „ & jveliquis, qui fa-
ciebant opus, uſque ad id loci, nihil indicave-
ram. Audin'’. Nihil ideò reſciere de obitis à
Foliticz Nehemia momibus Perſæ, quia nihil de ſuis
prudens. conſilis communicaverat Nehemias cum Ju-
Superior dæis. Id tantum latet, quod nulli aperueris.
& Rerx Nam quod vel in unam demiſeris aurem, pro-
barum lo- ſtabit illicò in ommium labiis. Plemi rimarum
Tuantar. ſunt hominum animi: non modè perfluunt,
Conſilia- ſed profundunt quicquid exceperint. Ideò
rii boni, Sponſus, cum Dilectæ oculos, dentes, genas,

Oliva

collumque celebret, nunquam aures ejus di- & Aalie;
laudat. Quin illi murænulas, non inaures, fa-Fdi valds
Pricatur ex auro vermiculatas argento. Nimi- Tari-
rum hac eam tumere ſpe noluit, conſiliorum
ſcilicet communione. Audiam te; ſed non tu
me viciſſim audies, niſi fortè blandientem ti-
bi. Nam de regno, quæ latebris abdi oportet,
ea nec conjugi reſeranda ſunt. Quod emm uni
reſeratur, univerſis proſtat. Labia, hanc ob
cauſam, non favo tantùm com parata ſunt mel-
lis, ſed favo diſtillanti. Favus diſtillans labia Can 4 S
tua, Sonſa. Confertur, inquam, non alvo 11. 4 Aun eke⸗
mellis, quam caſtres tempeſtivè, opportuné-
que, ſed favo, qui etiam non compreſſus
effluit, ſuo turgidus muſto. Ut enim loqui
non ſtudeamus, nolimuſque ſecretum vulga-
re, manat illud tamen, exuberantiam ſuam
reprimere vel impotens, vel negligens. Et ne
fortè hanc diſtillandi libidinem muliebrem eſſe ſ
crederes impotentiam, ſuum Salomon os con- (s
ferri patitur cum Liliis, non fragrantibus tan- Pun Imn
tùm;, ſed ſtillantibus quoque. Labia ejus li- Cant. 5 lel
lia, diſtillantia myrrbam primam. Ut enim 13. . hn⸗
non cultro virgultum inciditur, quo Myr-
rham effundat, ſed, quæ prima eſt, rimoſo
& cortice ſuâ ſponte prorumpit: ità nullo aut
eliciente, aut exprimente ſecretum, in morem
myrrhæ ultrò exuberat, erumpitque. Lilia
diſtillantia myrrham primam. Quod ſi Sa-
pientes & Principes, qui ad ſimulationem va-
friciémque tamdiu imbuuntur, perfluunt di- ,
ſtillantque, quæ eſt futura gregariorum gar-

rore 1d

leone,

elA, x.

rulitas, ſi racemus aureo præſertim prelo com- ACähum, 0,
primatur? Videtur mihi pereleganter Oſeas Uis enlgen
verba hominum non nummis, quod fecerat Glikue ſin
David, cùm ea argento ignito purgatôque Teri in
comparavit, ſed vitulis conferre. Reddemus, Oſe , I, Iln

inquit, vitulos labiorum noſtrorum. Nam æra & 3. mng ienn
diù condas, & tardè depromas, & nunquam, AEnt. Dla⸗

ſi libet, è latebris extrahas. At fœtum, ut Uter nl
menſes aliquot retinere bos poteſt, ità matu- nus ke,
rum nullâ ratione cohibere poteſt, quin pro- aul h
dat; nec tam vitulum enititur vacca, quam lt: Clſf
amittit. Ergo ſi verba vituli ſunt, ut aliquam- lti epeten
diù lateant, parturiuntur tandem, & pariun- awmnn
tur. Cui planéè inſtitiſſe ſimilitudini videtrr iinlen
Eliphaz Themanites, qui ait: Conceptum ſer- Job⸗ 4. 4 Uni nen
monem tenere quis poterit? Foœturam, opinor;, ennmnm
intelligis, ubi conceptum exaudis. Vides au- Upn,

tem impotentiam garriendi cohiberi à mulIl o
poſſe, quando Eliphaz neminem excipit. Di-
ces, ergo erraſſe dicemus David, qui nmum-
mis maluit eloquia comparare, quaàm vitulis?
Non erravit: ſed ſermonem Dei, non noſtrum,
argentum eſſe confirmavit. Eloquia Domini, Pl. 11,7.
eloquia caſta : argentum igne examinatum.
Quando vult, loquitur Dominus, & ſilet,
quamdi vult. Neque enim eo fluore laborat,
uo mortalitas eloquium ſuum retinere non
valet. Nam & propterea ore gladium profe-
rebat utrinque præacutum: ut, cium enſem
eſſe didiceris verbum Chriſti, intelligas quo-
que, non ultrèò ſtillare, quaſi myrrham, nec,
violenter prodire, ut vitulum, nec ſtrepere im-
potenter, ut tonitru, ſed ad nutum pronuntin „ ag.
tis Domuim, quaſi telum, eximi é vagina. Et poe:
de ore ejus gladius uträque parie acutus exibut.
Quamquam non ità filium ſilere dixerim & lo-
qui liberè, ut eâdem uti Patrem libertate af-
firmarim. Nam Pater loquitur neceffariò

Verbum, quod ne puncto quidem temporis

potuit reticere. Ut ſuæ arcana naturæ cognoverit galigiß
Pater;

drrn
tgenn NMn
t, CEn
E WN
Hmian
eh re⸗
dda, les
Nrinſnd
Nm, i
Me, Ghen
nan anmtd
ein
ltn ,
betanin in

n melchrnd

Alomendacr
Figemmin
e titiri
inn, gul⸗
dnmn ei in
bit: in m
retum, Nhne
rumptne I
ſimulhtiome
Ur, lunt
gregeinms
Aerumnne
ſ

ignto en
giene. Mun-
mun. Noal
Ws, X IIE

poek,u
Por, 1
ttur d,
Iſut, ude
miitude i

cusn ſocis.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

valzan. Pater, ea illicò communicat Filio, quem lo-
tes ſecreta quendo generat in fulgore æternitatis ſuæ. Ve-
domus, ob rüm, quæ in Deo ſilendi ad intra eſt impo-
Femilis- tentia, impotentia eſt omnipotentiæ generan-
ritete es, perfectiéque Numinis; ideéôque non abor-
arisss tit, ſed parit, editque Deum. Nos verò im-
nimiam. becillitate ſocundamur, loquimur non copiaâ
bonitatis, ubertatéque cognitionis, ſed exo-

lutione fidei, & quadam luxati perfidiæ pa-

ralyſi in profuſionem arcanorum. Sapienter
proinde Samſon ſecreto proludens Nehemiæ,
quam efſſe arcanam cupiebat vindemiam mellis
& Leone, nulli omninò indicaverat. Et quam-
vis à Sponſa rogaretur cum lachrymis de ſolu-
tione ænigmatis, perſtitit ſeptem dies invictus:
judic 14. Palri meo & Matri nolui dicere, & tibi indi-
16. care potero â Septem igitur diebus convivii flebat
ante illum, tandémque die ſeptimo, cuùm ei ſer
moleſta, expoſuit. Quæ ſtatim indicavit civibus
litis. Citiùs peperit, quàm concepit; ideô-
que non mirum, ſi partu ſuo non obſtetri-
ces, ſed veſpillones delaſſavit, nec cunis,
ſed ſepulchro materiem profudit mulier ſilen-
tii neicia. Et illi dixerunt ei: Quid dulcius mel-
le, & quid fortius Leone? Qui ait ad eos: Ni
non araſſetis in vitula mea, non inveniſſetis
propoſitionem meam. En iterum ſtabulum!
Hauſere ſecretum è& Sponſa; quæ impatiens re-
tinendi acceptum à Samſone ſermonem, eum
in morem bovis effudit. In morem aio bovis
peperiſſe Philiſthæam? Imò non vitula viſa eſt
adulta, ſed fulgur, quæ, quod edidicerat
afcanum, confeſtim gentilibus & conterraneis
ſuis evulgavit. Quæ ſtatim, inquit, indicavit
civibus ſuis. Ut emicuit, pertonuit. Nec im-
meritè in morem fulguris garriſle eam dici-
mus, quando & Palæſtini minitati ſunt ei
domus incendium, & lugens ipſa Samſonem
inflexit. Plandire viro tuo, ut indicet tibi, quid
ligniſicet problema. Quod ſi facere nolueris, in-
cendemus te, & domum patris tui. Quæ fun-
debat apud Samſon lachrymas, & querebatur,
dicens: Odiſti me: idcircè problema non vis
mihi exponere. Quot elementis depugnatur
in arcanum unum! Et triginta ibi ſindones,
totidémque tunicæ reſoluti aut inviolati pro-
blematis merces deſtinabantur. Conjice, quo
elementorum aſſultu quatienda ſit arx animi,
quâ perruptâ, ſi ſecretum educatur, urbes,
regnâque invaduntur. Pugnatur igni aquaâque,
ubi perfidia garrientis textrinam aperit, tu-
nicaâſque non plures triginta redorditur: Et
ubi aurificina retectione ſecreti recludetur pa-
randis monilibus & coronis: quo putas mor-
tales abſtinebunt elemento in oppugnatione
latebrarum? Actum proinde puta de conſilio
tuo, quod in alium transfuderis. Eſt, inquies,
alter ego. Tuo te gladio feris. Nam, ſi eum

eſſe cenſes, ut Te: ergo ut Tu alteri ſenten-

tiam aperuiſti, alii item ille aperiet. Cui e-
nim deeſt hominum alter ego? Vides mu-
crone te peti tuo. Siquidem tibi foret ille diſ-
ſimilis, li intra ſe tegeret ſecretum, quod tu
alteri defudiſti. Luazx fundebat apud Samſon
Tachrymas. Verùm his catadupis non ſurdior
factus eſt Samſon, imè quam audire initio
recuſabat, die tandem ſeptimo exaudiit; ſui-
que fragore Nili & auritus evaſit & elo-

quens. Non enim aures obtunduntur ejulati-

bus muliebribus, ſed ora aperiuntur. Jeptem
igitur diebus flebat ante eum tandémque ex-
Poſuit. Ergo quot ſunt Nilo in exitu oſtia,

wU

tot fuere fœminæ dies in partu fletus ſui. Qui
ſanè Nilus non lutoſus, ſed luctuoſus ex E-
thiopia videri poteſt ſcaturuſſe, quam non Sol
tantum exureret, ſed ignis incenderet. Incen-
demus, inquiere convivæ, Te, & domum pa-
tris tui. Eo nimirum æſtu non Syrü, ſed ca-
mini, eliquabantur frontis nives in fontem»
lachrymæque defluebant, eòô frigidiores praæ
metu, quò eas fax exprimebat furorque gen-
tilium. Manavit, ut vides, ex igne aqua
quando Sponſa, incendii metu, coram viro
lugere cœpit. Doleo autem permovendæ muli-
erculæ admotas à Palæſtinis faculas, cùm emo-
lliendo Samſoni ſat fuerint mulieri lacrhymæ.
Nodus enim ænigmatis non Gordius fuit, cui
exolvendo non ferro opus, ſed cryſtallo. E-
marcuit, putruitque compago illa nexuum
tanta lachrymis emollita: & quamvis Leo la-
teret in problemate, protractus in lucem eſt
à puellà, ſtupente monſtro, apud Samſonem;-
ſuo fuiſſe melle ſapidiores lachrymas Palæſti-
næ. Et qui nexus fletu fœminæ non rumpen-
tur, ſi nodus Samſonis Leonis conniſu impli-
catus connexuſque, non expeditur tantùm lu-
ctu tyrunculæ, ſed abrumpitur? Malè ommi- Secpesa;
bus ſegreta commiſeris, foeminæ verò deterri- –
mè. Imô inquies, abditiſſimæ ſunt mulierum Malier
latebræ, quando Heva nihil Adæ inſinuavit domi ſit.
eorum, quæ ex Serpente didicerat. Vidit igi- Gen. 3.6.
tur mulier, quòd bonum eſſet lignum ad veſcen-
dum - & tulit de fructu illius, & comedit, dedit-
que Viro ſao. Pomum obtulit, arcanum ſuppreſ- Amici-
ſit. Hinc virorum tot lachrymæ! Fœmina ſi- tiolæ.
quidem divinitatis arcang vel cum Serpente Canſeiene
communicat: cum viro autem ne fabulas qui- a epe-

dem confert Uas ex it. C rienda.
1 „ J ngue acceperit. um Snperiori,

mullo non garrit mulier, coram conjuge pror- non inep-

ſus elinguis. Mirare loquacem adeò & locutu- tis, Voca-
leiam Hevam, ut quicquid à Deo hauſerit de " vete-
pona & crimine, plenè illud in Draconem ef- Sue i .
fuderit: quam mox in ipſa quoque hilaritate „is im-
convivii mutuam penitus cum viro ſpectabis, piis fdi-
tam eſcæ prodigam, quàm parcam, avaram- mus. Con-
que ſermonis. Comedit, deditque viro ſuo. Ni- V liar ios
mirum cum Dracone Heva libentius, quàm 1cee nen
cum Adam fabulatur. Qui mos transfuſus dein- m a,
de in ſœminas, quam illas cum exteris eloquen- Heva.
tes præſtitit, tam maritis reticere ea quoque V iformi-
docuit, quæ audierint à ſerpentibus. Noli er- as.
go ſecreti Hevam tenacem dicere, quæ, ſi vi-
ro ſubticet arcana Satanæ, Angui reſerat ſe-
creta Numinis. Atque utinam arcana retexiſ-
ſet; auxit ea; Legiſque ſeveritatem exaggera-
vit, ut minori præceptum infamiâ violaret.
Cui reſpondit mulier: De fructu verò ligni, quod Gen 343:
eſt in medio paradiſi, præcepit nobis Deus, ne
comederemus, & ne tangeremus illud, ne forté
moriamur. Lex iſta, quam Heva adſcribit
Numini, Domini non eſt. Ibi enim ſeriò mor- Tingse
tem minitabatur, hic mors eſt in ancipiti. "„ατ1α.
Hic attactus arboris ſubjicitur pornnæ, ibi eſus
tantùm vetabatur. Locatur ab Heva arbor in Mroα.
medio paradiſi, quaſi obvia, digniérque cæ- ati⸗ d⸗
teris, ideéque aptior prolectare animos ocu- 2 miſ.
lôſque in raptum ſui: cùm Deus eam defixe- ricordia.
rit mediam inter arbores, ut ad illam perve-
niret Adam, ſatur tot incurſione plantarum;
quæ pomorum ſagind ſpectaculéque non ex-
pletum modô tranſmitterent ſpatiantem ad li-
gnum ſapientiæ, ſed planè ubertate obrutum
voluptatis. Itaque ſi quis audiat Hevam, ſe-

vera Lex, quæ vetet attactum quoque pro-
ſtantis

Saperionp
diſeretis

Regals. ſtantis & proritantis arboris, quâmque im- torqueat. Quàm odorus blanduſque ros ille Parva is 4) u
pletione difficilis, tam contemptu non exitio- eſt, qui manè à Sole hauritur, in Regum male. w.
uzum ia, cùm non certum præſcribatur tranſgref- hortis & lilis & hyacinthis? Coit paulatim Fulwer. li ho
Due ſori ſupplicium. De fructu vers ligni, quod eſt progreſſione ros, ſpiſſatur, igneſcit, ruitque ae,ne. ngt
in medio paradiſi, præcepit nobie Deus, ne co- non jam liquor, ſed fulmen, quique fragra- ⸗ Ni- ſenen
mederemus, & ne tangeremus illud, ne forteé bat in ſolatium noſtrum, noſtram deflagrat gun
moriamur. Si quis autem jubentem Deum at- in perniciem. Procurrendo illecebram exuit, AANde
tendat, mors eſt indubitata comedentis: Sed induitque feritatem. Et tamen à Sole ros ſub- ln poeu
ſitu arbor ſubducebatur eſurienti, quando tot levatur, & cœlum petit. Quid noſtris con- ihotenn
circum ſe ſtantium lignorum frondibus tege- filiis accidet, quæ non in ſidera incident, ſed le Dn
batur, & quaſi Adæ uxorique ejus occule- decident in carbones, lutéque, non Ccoælo in- In Vi
batur, ad quam irrumpere non poterant con- ſerentur? Quæ erant in labiis noſtris quæ- V ne, nn
juges, ſine ſatietate oculorum & gutturis. dam veluti imperii Lilia, erunt in labiis ex- chh⸗ n
Proinde obedientiam præcepti facilitas, & terorum non flores regni, ſed venena. Mira- Mi:)
ponæ ſeveritas atque ſecuritas extorquebant. ris noſtra ita dicta immutari vafricie corrup- lcgin.
Jure propterea evulgari ſecreta noſtra non ta perfidorum: quando Chriſti effata Apoſto- Ele nu⸗
patimur, quòd ea non diverſa tantum, ſed licis jactata linguis ſaporem, colorémque ſuum e il
alia perferantur, quàm ex nobis prodierunt. Projiciunt? Converſus Petrus vidit illum diſei- Zoan 417 Cogue pe
Adeamus ad Caipham, & dictorum varie- pulum quem diligebat J E & US ſequentem, & ꝛz. i cum 4
Marc. 14. tate cohorreſces. Quoniam nos audivimus eum dicit JE&: Domine, hic autem quid? Di- weridie
58. dicentem : Ego diſolvam Templum boc ma- cit ei J ENUVS. Di eum volo manere, donec ſpiez e⸗
nu fabtum, & per triduum aliud non manu- veniam, quid ad te * Exiit ergo ſermo iſte Hin
factum ædificabo. Teſtes hoſce de auditu is inter fratres, quia diſcipulus ille non moritur. CN
refellet, qui audivit & interfuit, veraàque Et non dixit ei JE US non moritur, ſed, ſi nn 5
tradidit. Joannis ſunt verba de Chriſto: Sol- eum volo manere donec veniam, quid ad te? Ità sAlihe, in
Joan. 2. vite Templum hoc, & in tibus diebus excita- vox Verbi demutatur non procul ab autho- mrnd:
19. bo illud. Ubi ofſtentatio, minæque de ſubru- re jactata, & quamvis non in hoſtes æmulôſ- n dnt
endo Templo: Ego diſolvam Templum hoc? que, ſed in auditores clientéſque inciderit, ed e⸗
Ubi meten orpholft glorioſa manu facti ædifi- corrupta tamen adeò eſt, ut latam in paradi- lo lenet e
ci in ædes non factas manu: Aliud non ma- ſo de morte Legem & reſcidiſſe, & eluſiſſe S
ni fattum ædificabo? Non ingeſſit omnipo- Dominus videretur; quà ſublatà, agger quo= Dnu! Nn
tentiam, ſed quærentibus ex eo portenta, ut que ſeveritatis diſſolvebatur, cujus viæ hor- Plit? Nn
eos à vanitate ſignorum abduceret, tum ſe rore humanæ profluens petulantiæ coërcetur. n Cepolu
Aeccnſa- reſpondit Templi parietes triduo refecturum, Joannes non morietur? Ergo non eſt ſtatu- peemt:
, s " ſi eos ipſi diruiſſent. En quàm diſſonant ef- tum hominibus, ſemel mori. Vox iſta ſi ſo- nian
af. fata Domini à ſeſe, ubi per ora vulgi ex- net in aure mortalium, qui luci non conſe- lnl
atio. currerint. Nam ſi teſtes audifles, ſexagin- rentur, qui fornices non patefient, quot aræ Arttn. 4
Saperior ta ex fortiſſimis Iſraël à lectulo Salomonis ad concident;, quot irruent undique ſcelera, mon- tin he
sadisgt ejus cuſtodiam Templi traduceres, ut demo- ſtrâque facinorum, quæ una vitæ fragilitas, itie n
nes⸗. litionem impendentem, ſi quâ poſſent ratio- cineriſque amaritudo compeſcit? Chriſtus mo- ſi nme,
ne, telis, ſcutiſque prohiberent. Ego diſol- ritur, qui vita eſt; & Joannes, qui terra eſt, er zam
vam Templum boc. Si verò Chriſtum aufcul- non revertetur in terram? Morietur Maria, nirl
tes, cùm dicat, Jolvite Templum hoc, & ego & Joannes non morietur? Omnes morimur, 2. Reg. Ii Renn
excitabo, ſecurus de Templo ages; cujus ſe & ſicut aquæ dilabimur ſed unus non emori- 14. 146 amichat
Chriſtus reparatorem futurum eſſe promittit, tur, iſque velut aqua non fluet, qui fuit tam- ſleen D
ſi fortè miraculorum ſeu cupiditate, ſeu rabie diu in ſtagno, vixque abſcedet ab aquis? De- ii anetl
everteretur à Scribis. Ergo qui milites advo- cepit, falſuſque fuit Eſaias, cum clamavit: ſin
cabas, latomos dimittis & cæmentarios. Si- Omnis caro fœænum. Nam aliqua in Judæa cCa- Iſa. 40.6. ð ln
quidem JESUS præſtò eſt, qui ſubrutum quo- ro ænea eſt. Atqui non ſuo ſenſu vaticinatus 1 Dad
que Templum non reconcinnet, ſed iteratò ex- eſt, ſed doctus juſſuſque à Deo eſt, nullum Mi. N
truat, augeâtque. Vides, opinor, quo mo- à lege funeris immunem facere. Aio. ded rb li
do Chriſtus, ſi audiatur, patronus inſcriben- Joannes caro eſt, & fœnum non eſt. Exüit ummn
dus ſit Templi; ſi verò accuſetur, iſdem dam- enim ſermo iſte inter fratres, quod diſcipulus ille keen
netur verbis, quibus dudum Princeps pacis, non moritur. Vides-ne, in quæ abrupta Di- W
& reparator atrüi ſalutabatur. An tu Padum vinæ Scripturæ devolvantur;, ſi vox una Chri-
eundem eſſe dices procurrentem in ſinum A- ſti tantillum diſcipulorum ignavià, facilitaté- Nlenn
driatici, cùm ſcilicet non tam fluvius, quam que depravetur. Mitto ridiculas Nicodemi D N
pelagus, alterum in fretum videtur Pontum commentationes, qui verba Chriſti, plena git n
Marmu- egerere, horrente planè; mirantéque Æquo- ſapientiæ & ſanitatis, in deliramenta nugaſ⸗ R ui
atio. re, novum in ſe è& terra Mare devolvi? In- que detorſit. Nam, cùm audiſſet provectum * r
fluxere in eum ſcilicet Addua, Mincius, & in allegorias JESUM diſſeruifle de baptiſmno 4 n en,
Ticinus, tantäâque acceſſione hoſpitum turgi- præclariſſimè, in ineptias ita dehiſcere, labi- Nrin ln
Fsma dus pariter & turbidus non modò non tranſ-- que cœpit, ut ſubridendo eum Dominus com- r dinu
wendax. Wittitur, ut prope Alpes, ſed periculosè na- monuerit, ne fui in diſſertatione obliviſce- Mm
Superier vigatur, panditque non vadum irruentibus, retur. Dicit ad eum Nicodemus. Ouomodo Joan. 3,4 tnn'U
zardus ad ſed charybdim vorticoſus pariter & minax. Ità poteſt homo naſei, cùm ſit ſenex 5 Numquid n cel
pænam planè ſententiæ noſtræ continget; ſi circum- poteſt in ventrem matris ſuk« iterato introire aerr
E ns, feratur: diſſimillima erit à ſeſe, quoties decu- venaſci? Reſpondit J E &UY, & dixit ei . li
Padas (uürrerit per ora virum. Multa quiſque illi Ta es Magiſter in Iſrazël, G. hac ignoras?5 dnn le
Flavius. de ſuo addet, creſcétque ità eundo, ut quæ Si dicta Chriſti ex ore Nicodemi accipe- nnnen!
à nobis fluxit ſtolata & cum thyrio, pro- rentur, videremus non impia, ſed ſaluta- einen
cul à nobis & caſſidem geſtet, & telum in- ria Medeæ conſilia, quibus armarentur au enn
n ka
lie⸗

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. 349

, n N in Peleum filiæ, quo recocti patris ſenium corde ſuo. Quo modo ergo nuntiari iſta Re-
ot aldt aheno redderent juventuti. Nam ſi Senex re- beccæ potuere? ea dixerat Eſaü in corde ſuo.
Neſit, naſci poteſt, poteſt non iniquè recoqui, ut Ergo nec ſatum in corde verbum reprimi po-
dligre 18 emergat è& lebete reconcinnatus in puberem. teſt, quin expullulet. Diſce, an ſit futurum
ſtrm dd Verùm Nicodemi fatuitas non tam corrupit, in latebris, quod alteri dixeris, ſi ea pro-
Ecchtin quam denigravit Chriſti philoſophiam, lar- deunt, quæ tu tibimet duntaxat inſinuaveris.
Dle vâmque cùm induxerit ſapientiæ, ciere ri- Nam;, ut conceperis, deliberaveriſque cæ-
uid Maſtis B ſum potuit, non lachrymas commovere & dem fratris, modèô torvitas oculi conſilium de-
1 m rigorem. Audies jam non larvari Theolo- teget, quod excoquis, modò illud reſponſio-
W giam Domini, ſed efferari, cudique in mon- nis obliquitas prodet, modò denique vox, aut
i e oan, 8. ſtra. Dixit eis JENν“v. Ego vado, & quæretis rugitus, aut pedum ſupploſio, quid lateat ve-
ut nl 22. me, & in peccato veſtro moriemini. Qué ego neni ſignificabunt in pyxide. Hiat, mihi cre-
Tenen vado » vos non Joued veniye. Dicebant ergo de, cor tuum, plenumque rimarum eſt, vi-
Viee Jüudæi: Numquid interficiet ſemetipfum? Proh ruſque abditum diſſipat. Et quoties rogum
Aect N Logicam Judæorum! Vos moriemim. Ergo tna concepit, ructare cogitur & fumare,
Clkingk; ſe ille trucidabit. Mira ex antecedente, no- & fremere. Etiam in ovo necdum pullos ex-
rtict ilim vaque illatio! Deſtinantur ſupplicio, ſepul- cluſos pippire ſenties, ſi aurem propius admo-
URera, chröque perduelles, nec licebit ſceleroſis mo- veris. Vel parentem conſuevere dirumpere Vi-
uen giig rari cum candore vitæ. Ergo occumbet Sol peræ, latebrarum impatientes, lucémque mer-
Ahnemn in meridie. His oracula deliriis illinuntur, cantur parricidio. Ita ſanè conceptum præcor-
, R quoties ea verſari contigerit labiis impuro- diis arcanum, viam ſibi ſternet qua licet . 8&
ennn rum. Si mecum JESUM trans mare Tibe- quâ non licet, nec alieno tantùm diſcrimine
, oinn riadis conſequare, non modicam diſcipulorum plerique, ſed ſuo quoque loquuntur, malumt-
Klae manum ab illo avelli præcidique miraberis. que perire, quam ſilere. Quænam iſta Qua-
u Joan. 6. Ex hoc „inquit;, multi diſcipulorum ejus abie- driremis animi eſt, quæ impedimenta mer-
dan du g. runt retrè: & jam non cum illo ambulabant. Et céſque projicit, non ut compeſcat, ſed ut
in halgen quo abrupta funt ferro charitatis vincula, concitet tempeſtatem? Et nautæ quidem, ut
teſgr muin . ideò prævalida, quia & tenerrima? Multi Mare allevaretur, egeſſere in mare vaſa, in-
t hane bid. 60. gudientes ex diſcipulis ejus, dixerunt- Du- vitique ſublatum è& carina Jonam fluctibus
dicle,d rus eſt hic ſermo- & quis poteſt eum audire à pro piaculo dedidere. ITulerunt Jonam, & mi- Jonæ 1.
blitl, en Durus! Num Crucem ſuis quotidianam im- ſerunt in mare: & ſtetit mare à fervore ſuo. 15:

1, E oſuit? Num gladium inter Socrum & nu- Nos veròô, qui ſecundiſſimâ navigatione uti-
8

thlanma an rum depoſuit? Num abdicationem bonorum mur, ſi aureum verbi pomum ſervemus in
d imperavit ? aut remittendam furi chlamy- pectore, gemmas metallaque ſecretorum, ut
Dn. Voril dem? aut genas objiciendas verberanti? aut periclitemur, ejicimus, ingentique jacturâ,
i i mn adolendum pro hoſte thus indixit? Audi calamitatem majorem damno promercamur.
teten, an. bid. 43. duritiem. Amen, amen dico vobis, Qui ce- Sedenim conceptum ſermonem tenere quis po-
Wigeſein⸗ dit in me habet vitam æternam. Ego ſum pa- terit! Ut enim tuſa malleo incus, ictum illi-
nn tir iii, nis vitæ; non ſicut mandutcaverunt Patres ve- Cô fragore prodit, nequitque non tinnire:
eitCn Ari manna, & mortui ſunt. Qui mandutat ità exceptum verbum os publicat ſumm ſi⸗
