Princeps Abimelech ſoœdus junxit precario?
Da mihi tuos inter Principes huic meo pa-
rem Paſtori. Sedenim urbanitatum contempto-
res Patriarchæ ſimilas & vitulos apponebant
hoſpitibus, non eos ventos labiorum vinde-
mià delinitos, jejunos emittebant & domo,
Gen.28. §. Verbis tantum amplexibuſque ſaginatos. Tulit
butyrum & lag, & vitulum quem coxerat, &
ſitali. poſait ooram eis. His, non verborum, ſed ope-
“ rum certabatur officiis, vagiente fide. Rebec-
Cam intuere officiis cum Abrahami Oeconomo
Ceremonie certantem. Vix ſeſe ſalutavere Servus & Puel-
venorez. la: mox illa & aquam Camelis hauſit, & is ar-
Cen. 24. Muillis, torquibuſque hoſpitam ornavit. Depo-
1. Nait hydriam, inquit, ſuper ulnam ſuam, & de-
dit ei potum. Poſequam autem biberunt Cameli,
Protulit vir inaures aureas, & armillas totidem.
Hiſce licet officiis decertare, quibus, quin au-
direntur clientes, haud retardaremur. Brevis
enim foret lucta, ſi non verbis, ſed muneri-
bus certaretur in arena, circéve humanitatis.
Ut enim verborum pharetra nunquam exhau-
ritur, ita donorum jacula vix ſuppetunt pro-
ludenti. Ne verò ruſticatam hic quoque affir-
mes urbanitatem in hydria, Lothum aſpice, qui,
G.:t.. 2, Viſis Angelis, ut ait Scriptura, compulit illos op-
Pidoé, ut diverterent ad eum: ingreſſiſque domum
illius fecit convivium, & coxit azpma, & co-
mederunt. Nec menſæ tantum apparatu ſeſe
continuit Lothi humanitas erga hofſpites: ve-
rùm Sodomitis, qui exarſerant in juvenum
contumeliam, ſuas ſpopondit filias, ut iis abuſi
hoſpitum ſeſe injurià abſtinerent. Habeo duas
lias, abutimini eis, dummodo viris 1Wſtis nihil
Ethicæ Tom. II.

mali Jacintis. His officiorum ludicris certaba-
tur cum Peregrinis etiam Sodomis à viro, ut §. Lorh.
noh imiquo, ita ab Abrahamo pecorum caâus
ſejuncto, & filiabus juncto poſt calices. Da
mihi, qui adoret advenam, qui menlſam ſtruat,
qui filias pro eo exponat. Abutimini eis 4
Rcut vobis placuerit, dummodo viris iſtis nihil
mali faciatis. Sed redeamus ad Nehemiam.
Et veni ad Duces regionis trans fumen, dedi-
dite eis epiſtolas Regis. Nihil præterea de ſue
addidit. Non iis ſupplicavit, non eos conve-
nit, non honoris gratid illos frequens aut de-
ducebat, aut ſalutabat. Omnia enim; quam-
vis difficillima, deferenda ſibi eſſe intelligebat
à Satrapis & Præfectis, una Aſſueri epiſtol in
omne humanitatis officium permovendis. Vi-
de, an regiarum literarum ſis faſce impetra-
turus a Prætore oppiduli umius, quod Nehe-
mias uno Regis codicillo extorturum ſe ſcit à
Præfectis Syriæ; quamquam eos nullis ſibi
obſtringendos eſle ducat officiis. Charactere Aaliss
Pplus uno Regum inclinabantur olim Prore- frenands
ges, quam noôſtris hiſce temporibus integro,
grandique privilegiorum volumine, ſignis e* egate
licèt regiis communito. Dedique eis epiſtolas
Regis. Non verbis delinivit, non obſequiis de-
meruit, non muneribus ſibi Satrapas devinzit.
Epiſtolas reddidit. Non jam miror, uno navi-
gaſſe lintre Argonautas ad prædam velleris
aurei, quando non ligno, ſed papyro Euphra⸗
tem Nehemias tranſmiſit, non ſpolium pe-
Coris direpturus, ſed T emplum à Perſis, pa⸗
triämque, penè dixerim, recepturus. Jubeban-
tur enim Satrapæ permittere Nehemiæ, ut Ur-
bis tum adyta, tum mœnia repararet. Quz geverttas.
ipſe, redditis tantùm literis, & aggredi potuit,
& moliri. Pudeat Reges, ſuos tam impudenter Regularum
à Prætoribus interdum deſpici, riderique cha- 9 “
racteres. Quamquam non tam plumbo, quam aet.
ferro ſuas obſignaverat literas Aſſuerus: haſtis
enim, non fſigillis authoritatem datæ abs ſe ertege⸗
Princeps prudentiſſimus epiſtolæ conciliaverat. , c ee-
Et veni ad Duces regionis trans fumen, dedi- teötore:
due eis epiſtolas Regis. Miſerat auten Rexr irkiorum,
mecum principes militun & equites. Quum Zant, ſsli⸗
pugionibus literæ muniuntur, ludibrio eſſe Sa- Epen
trapis non ſolent. Literas enim Pocillatori Rex s Pie
dederat, ſed milite vallavit, quem diplomati- Cir ſei
bus inſtruxerat. Et Angelo Epheſi ſeribe, aiebat , B
Joanni Angelus. Sed illi conipiciendum ſeſe tostex am,
dederat, enſem utrimque præacutum ex oere Apoc 2. 1.
promentem. Qitò ſcribitur Prophetæz gala-
mo, quod gladio ſubſcribitur imperantis. Et Apoc.2.12.
Angelo Pergami Eccleſiæz ſeribe Haæc dicit,
qui habet romphazam uträque parte acutam.
Hiſce Regum juſſis nemo non paret. Qui enim
calamo illuderent ſubſcribentis, armati rom-
phæam extimeſcunt. Vide Regis diploma ſe- .
curi obſignatum, non cerà. A me ergo poſitum Dan. 3.960
eſt hoc decrztum, ut omnis populus, tribus &
lingua quæcunque loquuta fuerit blaſphemiam
contra Deum Nidrach, Miſach, & Abdenago 5
diſpereat, & domus ejus vaſtetur. Ruinis, faci-=
bũſque Regum olim epiſtolæ ſubſcribebantur;
& ideò ignibus, gladiiſque munitas eas nemo
Satraparum non timebat. Verba nunc Domi-
natores exarant ad Præfectos: & ideò verba
dantur illis, quibus regiæ literæ gratificantur.
Vel Numinis decretum apud Prophetam evi-
luit, ubi verbis tantum, de perterrefacien-
da Ninive lata lex Jonæ eſt. Et factum eſt Joan. u i.
verbum Domini ad Jonam, dicens Surge, &
Q 2 vade

Jonas.

Severitas.

Vox ſeve
gitat is po
kent ior

edictis.

Jonæ 3. 1.

Jerem. 1.
10.

id-

Exd. 4.9.

Severitas
Promovet
Regeela.
vum ob ſer.
vantia tn.

7

vade in Niniven civitatem grandem, & præ-
dica in en. Et ſurrexit Jonas- En; inquis, ut
verbo Domini præſtò fuit Propheta, quamvis
nullis interſepſerit haſtis decretum ſuum. Fa-
tum eſt verbum Domini ad Jonam, dicens: Surge.
Et ſurrexit Jonas. Ubi hic fulgura, quibus
verbo Domini Propheta obſequi cogeretur?
Verbum Domini dicens: Surge. Et ſurrexit. Atqui
Prophetæ tu mihi locutum Numen obtrudis ſi-
ne fulgure. Non ego de Prophetis auſus eſſem
oblatrare, quaſi iis nudus Dei ſermo non ſit ad
obſequium ſatis. Cùm ergo Dei quoque ſub-
ſignanda decreta ferro ignéque pronuncio,
Prophetas excipio, quos nemo non videt arca-
nis aſſuetos, und Numinis reverentià in obe-
dientiam mandatorum inclinaturos. Verum
quid aio? Et hos armis in obſequium præci-
pientis Domini inflecti quandéque oportere
audacter affirmo. Unus, quem tu in ſcenam
produxiſti, progrediatur Jonas. Dixit ad eum
Dominus: Surge, & vade in Niniven. Et ſur-
rexit Jonas, & deſcendit in Joppen. Num tu
paruiſſe Domino arbitraris Jonam, qui curſum
ſuum à Ninive, quèò ire jubebatur, deflexit in
Joppen? qui prædicationem fugaâ prævertit?
qui non verba, ut terreret, ſed nummos ex-
prompſit, ut evaderet? Ita nimirum Dei quo-
que verba etiam à Prophetis eluduntur, ſi ea
mera eſſe verba contingat. Aſt ubi ſuam Deus
legem non cerâ, ſed Ceto ſubſcripſit, procel-
liſque, non verbis loqui cœpit, Jonas, qui di-
centem ſpreverat, minanti paruit; & monſtro
ceſſit, qui præceptum deriſerat. Et factum eſt
verbum Domini ad Jonam ſecundò dicens: Sur-
ge, & vade in Niniven. Et Jurrexit Jonas, &
abiit in Niniven, juxta verbum Domini. Ni-
mirum naufragio ſuæ Deus præluſerat voci. Ci-
tò propterea balænis obſignatam Legem exau-
divit; qui voci Domini, divinitatis tantuùm
imperio afflatæ obſurduerat. Plus Balænæ Jo-
næ aures patuerunt, quàm Numim. Mon-
ſtro ad obſequium Divinitatis inflexus eſt.
Quod ſi muniri Dei voces oportet non naufra-
gio tantùm, ſed etiam Ceto, ne iterum à Pro-
pheta deluderentur: humanis putas vocibus,
guarnvis regiis, permovendos eſſe Satrapas, ni-
1 literis ſuppoſueris gladios? Tetigerat ſuâ ma-
nu Deus labia Jeremiæ, dixeraâtque deſignato
jam Vati: Ecce dedi verba mea in ore tuo.
Iis tamen non penitus, ſuis quamquam ver-
bis, fidens, exeruit poſt ea virgam in plagas
excubiâſque expeditam: qua ne ſuum quidem
verbum ſatis ſuffultum iri Dominus arbitra-
tus, plenam ignium iræque ollam ad Aquilo-
nem ſtatuit, ut plenius ollà virgaque terreren-
tur, quos ſciebat parum verbis palloréque
Jeremiæ permovendos. Quid tu vides à Vir-
gam. gris tu vides? Ollam.. Tu ergo accin-
ge lumbos tuos, & ſurge, & loquere ad eos om-
nia, quæ ego præcipio tibi. Nec obluctatus eſt
Jeremias Bomino : præceptum enim ſuum hinc
virgâ, inde ollà ſepſerat. Hinc eſt, quod ab-
legaturus Deus Moyſen in Ægyptum, non
Verbis tantùm, ſed étiam virgàâ, manuque in-
ſtruxit, illà ex angue virgâ, hâc ex tabidâ le-
proſâque jam ſanâ. Quod ſi nec duobus quidem
his, inquit, ſignis crediderint, neque audie-
rint vocem tuam, quicquid bauſeris de fuvio,
vertetur in ſanguinem. En, ut ſuæ voci etiam
virgà anguéque munitæ timeat Deus, eâm-
que cruore, ne fide & authoritate careret,
cenſuerit ſubſignandam. Dixere Pharaoni

184 Oliva

Aaron & Moyſes: Hæc dicit Dominus Deus
Iraël⸗ Dimitte populum meum, ut ſacrificet
mihi in deſerto. Ai ille reſpondit: Quis eſt Do- Poliita-
minus, ut audiam vocem ejus? Weſcio Do-
minum, & Hrazl non dimittam. Curſim ex- Eierno-
pendas velim, à Moyſe quidem appellatum fuiſ- rum obli-
ſe Numen, tum Dominum, tum Deum. Qui- i.
bus è& titulis alterum neglexit Pharao, alterum
verò retinuit: ſpretâque divinitate, de domi-
natu tantùm interfatus eſt Moyſem. Quis eſt
Dominus * Pohiticæ id enim uſitatum eſt,
ut pluris imperium faciat, quaàm divinita-
tem. Deum non attendit, de Domino quæſi- imer pes
turus. Quis eſt Dominus, ut audiam vocem rana.
ejus? Loquitur is tantum Dominus? Silere po-
teſt: Nam præfanti non auſcultant. Si tonue-
rit Jupiter, regnare colo credetur. Loquetur Exod.2.
(Aaron videlicet) ad Pharaonem, ut dimittat
klios IWGrazsl. Sed non audiet vos: immittämque
manum meam ſuper Wgyptum, & educam popu-
lum meum. Ore aget & dexterâ: ſed quam
verbis non eſt Deus libertatem impetraturus
populo ſuo à Pharaone, eam vulneribus extor-
quebit. Cedet cyniphi, qui vaticinio non
ceſſit: & uno planè feretro primogenitus Re-
is, & primogenitus Dei populus efferentur,
ille à ſolio ad ſepulchrum, hic à paleis ad
palmas, ad aram à piſtrino. Ortus eſt clamor
magnus in Egypto: neque enim erat domus, in
qua non jaceret mortuus. Vocatis Pharao Moyſe
& Aaron nocte, ait: Egredimini vos, & ſilii Exod. 12.
Iraël ite,; & immolate Domino, ſicut dici- 31⸗
tis. Tu es, qui audire nolebas Dominum? Et
quâ nunc ratione, quod tibi fruſtrà ediceba-
tur à Moyſe, Moyſi improviſus divinæ vocis
patronus & præco inſinuas? Nimirum tum vox
Domini perſonabat, nunc falx perſtrepit, quàâ
altiores ſpei noſtræ culmi deciſi proruerunt.
Et miraris ſoli voci divinitatis loquentis per
Moyſen fuiſſe Pharaonem ſurdaſtrum, quan-
do Sponſa Dei ſurdam prorſus affanti ſe Deo
præbuit, pulſantique? Vox Dilecti mei pulſan-
tis. Loquitur tantum, & pulſat? Vaticinor.
Non audietur. Aperi mihi, Columba mea. Co-
lumbam putas, quam voce tantùm compellas?
Non pinnis ad ſurgendum inſtruitur iſthæc
Avis, ſed ad jacendum compedibus degrava-
tur. Non modò non evolat Columba tua, ſed
nec aſſurgit. Quôdque eſt miraculo propius,
eò eſt ad ſurgendum tardior, quèò eſt liberior
onere. Neque enim pondere, ſed nuditate, quun
accedat ad oſtium, deprimetur. Aperi mihi,
ſoror mean. Expoliavi me tunica mea. His vo-
canti repugnabat inurbanitatibus Sponſa;
quamdiù Verbum verbis tantùm velitabatur.
Cùm verò exeruit pro voce dexteram, oſtium-
que concuſſit, advolare Columba occœpit,
& nocturnas Sponſi guttas, non quaſi torren-
tem expavit, ſed quaſi Jordanem refluum fe-
ſtina tranſiniſit. Audi: Dilectus meus miſit Can. 5. 45
manum ſuam per foramen,„ & venter meus
intremuit ad tactum ejus. NWurrexi, ut apert-
rem Dilecto meo. Eludebatur verbum Patris
etiam à Sponſa, quamdia titulis, commiſe-
ratione, & precibus aditus tentabatur. Ad
appulſum, tactúmque oſtii occurrit non lo-
quenti. Intremuit, & ſurrexit. Diſcamus Cor-
dis aurem ariete melius, quam ſermone pul-
ſari. Venit Moſes, inquit, & convocatis Majo- Exod
ribus natu populi, expoſuit omnes ſermones,
duos mandaverat Dominus. Reſponditque om-

nis populus ſimul :⸗ Cuntte, quæ loquutus ſt
Domi-

Can.5. 2.

nin
na
lt
Deus le
e Cin
s inl
yninn
Thi 4
Hitrus
10) t
Miuti

ſſet
Dymm

ijr u⸗
n Ar
Ge umae
le: Ut
ilenbi l
llenbbus
nner 9
uer,
i mengte
tumci
as voce
ir inpet
ſb adini
WMens n
u: ſiuns
uKn
inon ſp⸗
Genimn
1 Ph
EEnè ad
Gelbleri
ns oblet
utle, cuan
. ominie
in eo

älen, 5
Eiſu la⸗
1 tebel
Aerdun
S
let,
Nreun
1 frn
dr Hicr;
fili,
Eimiche
Vleun ere
e Acherat
Enmnenini,
N. Ee
Wa
fderl d
enn wi
nalul⸗

min D
t ſan

u )
S
Denn
mn, E

te, N

S

tnm;,
um dt
Onim

en, itini
: innitir,
tetl li
en inenn
ülnenduen
vi paicninn
Prindgentit

n erct mm
tu Thanl
imini n,
ii, ul
8 Domom!
i fuulkt ene
wilns rnenn
Nimmumtmn
Ur ethrta
Gecli hrnrn
tati loclen
Urchelnmn,
ſus Arnl
Dileci nis
pullt Fuus
Chalinil
tanmumonſe
h intnin
Colunbat;
itunl ß⸗
ſedmlut
tn. Anr
i Mt. N
tunbus
rin e
etetmd,
lande ern
on An
ec

4

Exod. 20., fulguribus.

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. — 18 5

Dominnt, faciemus. Narraturum jam-jam
bmnia putabain Moyſen : verùm audituro
ſubducitur Iſraéli repent? Moyſes, eümque
Deus ſevocavit in montem. Atqui facturos
ſeſe digxere Seniores, quæcumque Domi-
nus imperaſſet. Cuntta, quæ loquntus eſt
Dominur, fatiemns. Repetenda, inquit Deus;
mihi ea ſunt, quæ Moyſi edixi. Niſi enim
tonitruis fulguribuſque voces meas roborave-
ro, citò eas Iſrael deſpuet. Cunéta,; quæ
loquutus eſt Dominus, faciemus. Cüumque re-
We Moyſes verba populi ad Dominum, ait
ei Dominus« Jam nunc veniam ad te in ca-
ligine nubis, ut audiat me populus loquen-
tem ad te, & credat tibi in perpetuum. Exin-
de fumare Mons cœpit, & micare, & freme-
re: ut ſcilicet doceretur Moyſes ſervandas
inſcribi Leges oportere non thuribulis, ſed
Locutüſque eſt Dominus cunktos
Jermones hos.. . Cunbtus autem populus vide-
bat voces, & lampades, & ſonitum buccinæ,

Exod. 0, ontémque fumantem, & perterriti, ac pavo-

re concuſi ſteterunt procul. Viden' ut ſuam
Deus vocem fulguribus interpungat, quò ter-
ror impetret, quod ſermoni non daretur.
Vis audiri? Aut Deum imitare, aut Regem.
Aſſuerus ſuas obſignavit epiſtolas militum ha-
ſtis: ſuas animavit Dominus voces funeri-
bus & fulminibus. Hæc una imperandi ra-
tio non ſpernitur, quam metu, fulgetriſ-
que munimus. Suas quidam Cæſarum li-
teras Sphynge fertur ſubſignaſſe. Potuiſſet
ille ſanè ad imperii majeſtatem, lauro, vittâ-
que ſubſcribere. Potuiſſet, ſed extorquendo
ratus obſequio eſt potentiorem vim monſtri

Lzech.4-t. elle, quàm aut purpuræ, aut coronæ. Et tu,

Kli hominis, ſume tibi laterem, & deſcri=
bes in eo civitatem Jeruſalem. Et ordinabis
adverſus eam obſidionem, & comportabis ag-
erem, & pones arietes in gyro. Tum ad Eze-

Ibid,7. chielem, hiſce perfectis, ait: Et Pberati

adverlſus eam. Licet etiam adverſus ſcorpio-
nes & rebelles prophetare, ubi arietibus &
aggeribus minas tuas & leges ad terrorem
Vallaveris. Secreta proinde ut Dei Lex fuit
àa funere, quod Heva in paradiſo dubium;
Serpens non incertum, ſed vanum affirma-
vit, ſpreta confeſtim eſt, poméque poſtha

Gen, 3 6. bita. Vidit igitur mulier lignum : & tulit de

Nrudtu illius, & comedit. Comedit nimirum
de interdicta ſcientiæ planta, ſed quæ dixerat
angui, Præcepit nobis Deus ne comederemus,
G& ne tangeremus, ne fſorte moriamur: quæ-
que audierat ex Serpente: Nequaquam mor-
te moriemini. Neuter de Legiſlatore dubi-
tavit: de ſupplicio inftituta eſt quæſtio ;
quod ubi aut anceps, aut etiam non futurum
haberi cœpit, mox proculcata Lex eſt. Non
enim arcebatur à raptu pomi fœmina con-
tumax ſeu Legiſlatoris, ſen Legis reverentia ;
ſed impendemtis ſuſpicione ſupplicii. Id ubi
Vanum eſſe condidicit, Numen pomo poſtha-
buit. Et Heva quidem nunquam moritu-
ram certô ſe credidit, ſi fructum liguriiſſet.
Attamen dubiæ tantàùm timore poœnæ com-
peſci potuit ab eſu. We fortè moriamur. Uſ-
que adeò coërcendæ etiam in fœmiha ingluviei
nec Deus certus author interdicti fatis eſt,
& non certi funefis pluſquam ſatis eſt me-
tus: Itane? Deus te pomo intefdixit, &
comedis? Me Serpens edocuit, alienam à
me non ità arborem eſſe, ut putaram. Quid?
Ethicæ Tom. II.

an inficiatus eſt anguis interdictionis & Le-
gis Deum Authorem eſſe? Quin id confirma-
vit. Quâ te ergo machind ad eſcam impulit?
Sepulchrum obſtruxit. Wequazquam moriemi-
ni. Nam haud ego interdicente continebar
Divinitate ab arbore, ſed ſævitura in come-
dentem me mors abſtrahebat à rapina. Amoto
proinde feretro, mediam perrupi divinitatem-
ut pomum concerperem, quod non lege, ſed
tumulo munitum olim expaveram. Prob fœ-
minæ contumaciam; tamdiù jejunæ, quam-
diùà mori timuit: tum Numini rebellem, quum
ſolutam ſe cognovit timore ſupplicii! Mi-
raris uno ſe pomo abſtinere foœminam, ori-
ginariæ infulatain Juſtitiæ vittis, nequiiſſe, ubi

eam timoris compes exolvit? Mirare gentem

innumeram & bellacem, & victricem; & fa-
meſcentem, non pomo ſeſe continentem in
omnium copia ciborum, ſed melle abſti-
nentem in fame & lucta. Nimirum à Lege
Dei Heva poenam removit, & ides abli⸗
guriit: Legi Saul diras innexuit, & ideò
vulgus abſtinuit. Ingreſus eſt itaque populus

Jaltum, & apparuit fuens mel, nulläuſque abr-

plicuit manum ad os ſuum timebat enim po-

Ppulus juramentum. Nempe Rex proclamave-
rat: Malediclus vir, qui comederit panem;
donec ulciſcar de inimicis meis. Patet au-
tem, ea Regem execratione ſupplicium capi-
tis ſanxiſſe comedenti, quo erat afficiendus
Jonathas libati reus mellis in virga. En quo
modo temperantiam in ſaltu Rex impetrat à
cohortibus, quam Deus ſuadere ſoeminæ im-
pollutæ in paradiſo non potuit. Legionibus
ſcilicet quamvis eſurientibus ſecures obverſa-
bantur, & ideò quas mel prolectabat, ſup-
plicium abſterrebat. Libare nemo auſus eſt
mel, quod erat per jugulum regeſtürus. At
anguis, ut ſepulchrum Hevæ occluſit, ne ti-
meret, os illicò reſeravit, ut liguriret. At-
que utinam ſolas horreremus edaces ſceminas:
tenemus & Prophetas perduellionis reos;
eſcarum deſiderio deceptos. Jeroboamo exarue-

rat priùs brachium, tum reviruerat prece, vo-

céque Prophetæ. Quem, honoris causd, ſua
Jeroboamus mens? communicavit. Rejecit
vir Dei illecebram iis vocibus: Mandatum
eſt mihi in ſermone Domini præcipientis: Non
comedes panem, neque bibes aquam. Præ-

cepit tibi duntaxat Deus, ne comederes? Ti-

meo, ne patinis ſint ceſſuri charactefes. At-
qui Regum menſas deſpexi. Timeo nihilo mi-
nuùs, ne lata de jejunio lex, quam nulquam
ſuppliciis Dominus interſepſit, redintegrato
contra eam ingluviei prælio, etiam victrizg
devincatur. Videſ- ne erumpentem & è
ſaltu- Leonem, & è& colo Angelum? Alterf
damnati Prophetæ Judex, alter carfifex ab-
legatur. Monſtro enecabitur. Quibus coônvictus
criminibus? Liguriit.
ſti ori Domini; & comediſti panem non infe-
retur cadaver tuum in ſepu chrum patrum tuo-
rum. Qui cuùm abiiſſet, invenit eum Leo in via 5
& occidit. Ergo quam acceperat à Deoò de ab-
ſtinendo legem, ſed Legem tantùm, nullis aut
minis horridam; aut gladiis vallatam, citò
Propheta evertit: quam certè non perrupiſ-
ſet; ſi, quando imponebatur, non nudo il-
lam ſermone Angelus condidiſſet. Etiam
non pro fſe latæ legi Leo paruit, qui ocιοσ 2
ſe viro, & jumento ex adverſo ſtante abſti-
nuit. Nimirum in funere & ſupplicio Monſtra

3 quoque

26.

9.

uia non obediens fui- Tbid. H. 226

186

quoque non modò cicurantur ad Leges, ſed
eas nec latas rapiunt, ſervântque. Pharaoni
nihil edixit Deus de reddenda Abrahamo Sa-
ra. Sed attritus flagellis immanibus etiam ſi-
lenti Domino auſcultavit. Nulla ſiquidem
vox ità ſonora eſt, ut ſtrepitus virgarum.
Durum ſanè Tyranno quis fuiſſe dubitet par-
tam jam voratâmque illecebram egerere, quùm
el frui poterat. Verùm accito ait Patriar-
Gen. 12, Cchæ: En conjux tua, accipe eam, & vade.
20. Repudiantur Helenæ, quamvis repetunda-
rum à Menelao Parides non damnentur;
quando non verbis, ſed verberibus pudori
conſulitur. E contrario vel bubus vox Dei
poſthabetur, reſervanturque contra cœli le-
1. Reg. 15. gem pecudes, ſi non ferro, ſed calamo, inci-
2. datur. Nunc ergo vade, & percute Amalec, &
demolire univerſa ejus. En Legem! Pepercit
populus melioribus ovibus, & armentis. En
proculcatas Dei tabulas, prælatâſque impe-
rio Sacerdotis & Numinis boves. Præceperat
enimwveròô Saüli Samuel: ſed præceperat tan-
tùm. Dixit, & facta non ſunt. Tibi gratu-
lor, Aſſuere, qui tuas literas pro Nehemia
datas ad Præfectos, ne ſpernerentur, ſariſſis
obſignaſti, & arcuum ſetis, non ſerico, linôve
alligaſti. Id genus literis nemo Prætorum re-
luctatur, nemo non paret.

Miſerat autem Rex mecum principes
militum, & equites. Et audie-
runt Sanaballat Horonites, & To-
bias ſervus Ammonites, & con-
triſtati ſunt affiétione magnâ, quöd
veniſſet homo, qui quæretet proſpe-
ritatem filiorum Irael.

Rex tuea-
toor ſitorum
aut horita⸗
eNs,

No quùm Epiſtolas Aſſueri reddidit Ne-
hemias, animo concidére Samaritæ Prin-
cipes duo Tobias, & Sanaballat, ſed cùm ſep-
tum eum viderunt peditatu, & equitatu re-
gio. Parum enim à papyro ſibi timendum efſſe
ducebant, quòèd ſcirent & impetrari non diffi-
cile à Regibus literas, & faciliuùs à Satrapis
ſperni. Seriò rem agi arbitrati ſunt, ubi Aſſueri
benevolentia Pocillatoris authoritatem non epi-
ſtolis tantuùm, ſed etiam cohortibus auxit. Nam
diplomata & citò dantur, & brevi reſcindun-
tur. At miles non charactere dignitati ſui Prin-
cipis, ſed haſtà ſubſcribit. Porrò id non videre
Saſurrones Samaritæ, ſed audierunt. Nuſquam enim Su-
Rexr nonſi ſurronum Zizanium non pullulat. Et audie-

g . runt Ssanaballat & Tobias. Quamquam quis
nus. tam inofficioſos hos Principes fuiſſe putet, ut

advenienti Hieroſolymas è regia, imòô ab ipſis
Aſſueri poculis digreſſo Pocillatori, literis mi-

litéque inſtructo, non occurrerint, ad aliquot

ſaltem ſtadia? Quod ſi & videre Nehemiam,
& deduxere;, cur audiſſe tantùm adventum
viri feruntur? Et audierunt, inquit: Imòô &
viderunt & egerunt cum Pocillatore din, verô-
que abſimile non eſt, multa ex hoſpite viros va-
ferrimos elicuiſſe. Attamen audiſſe illos, non
vidiſſe, aut egiſle teſtatur Nehemias. Nimi-
rum Viri Principes ità ſeſe circumagendos ſu-
ſurronibus tradunt, ut id probent, improbént-
ve, non quod ipſi viderint, ſed quod iis aucto-
ribus didicerint, dedidicerintve. Et audierunt
Sanaballat & Tobias. Felicem propterea prædi-
17

Oliva

ſrin 1
, Un

o⸗A

caverim Abrahami uxorem Saram, quòd domi
ſuæ pernicioſum ſuſurronum gramen radicitus
convulſerit. Nam cùm infeſtam eam nemo
ancillarum non ſciret infenſamque Ægyptiæ
Adgari; nulla tamen earum ludentem cum Iſaaco e
Tgyptiæ filium accuſavit. Din Iſmaéël hære- dhiit
dem deluſiſſet, niſi ſuis ipſa oculis Sara ludum uhish

vernæ ſpeckaſſet. Cumque vidiſſet Jara filium luudll
Agar Wgyptiæ ludentem cum Iſaac filio ſuo, Ji. Gon. 2r5. Mmen
xit ad Abrabam: Ejice ancillam hanc, & fi- E lole
lium ejus. Nulla vernularum auſa eſt ludionem lie
deferre ad Dominam, quòd diffiderent gra- e a⸗ Sctt:
tificari ſe poſſe Saræ ſuſurris, quamvis adver- Oumin
ſariæ ingratæque Agaris filium arguerent, car- unus⸗
peréntque. Colludebat impavidus Iſmaeél Iſaa- imrinl
co. Vix enim muſſare etiam de vero crimine nidseiee
permittebantur ancillæ, ne, vera denun- n ſin
ciando, falſis viam ſternerent affingendis. Nam uCekechmn
ut umm accuſatores deferant reum, inuun- uuteuhe
meros implicant innocentes. Ergo ſola poteſt Miaher
Sara ad Abrahamum Iſmaeëlem deferre, quem 6
ipſa ſuiſmet viderit oculis colludentem cum fi- an lt co
lio. Uſque ades Suſurronum depreſſa natio n potel
erat in domo Patriarchæ. Quid domum ſubeo chun tin

Abrahami, ut ex ea eliminatum genus homi-
num nocentiſſimum mirer; quando in aula lcen Ni
Saülis Principis ne tum quidem aliquis de Da- i nir ſi
vide coram illo obloquebatur, cùm in eum ſæ- Ped ſalte
viſſimè baccharetur? Nec ipſe quidem Idumæ- 1
orum peſſimus Doëg, inter Saulis ſervos facilè 9. Alirelecl
Princeps, Achimelecum Davidi gladium, pa- Aan 0
néſque ſuppeditaſſe dixiſſet, niſi ſummis Saul it
CNnns

roet

„

precibus id ſuſurri ab iniquiſſimo mancipio, epler2
opilionéque extorſiſſet. Conjuraſtis omnes ad-, Reg. 22. ad aun
verſum me, & non eſt, qui mihi renuntiet, ma-8. ze, Hlete
ximè cuùm & filius meus fœdus inierit cum ſilio tgineſ
Vai ? Non eſt, qui vicem meam doleat ex vobis, ljaule
nec qui annunciet mibi. Reſpondens autem Doiëg kium yer⸗
Idumæus: Vidi, inquit, filium Iſai in Nobe, inem
apud Achimelech Sacerdotem. Qui conſuluit le
pro eo Dominum, & cibaria dedit ei: ſed & gla- Vn
dium Goliath Philiſthæi dedit ei. Lugere om- D
nino libet, dum Chriſtianorum regias Princi- ln
pum cum Saülis aula compono. Quot;, undi- *
que bubones Regum tigna inſident; ut ferali 4 Ee
ſtridore ululent in Heroas! Plena ululis atria, ileck
plena conclavia, & perdius in Senatores ac per- rſcne
nox funeſtiſſimarum avium garritus Imperan- hto
tium aures obtundit. Cùm nulla in Saülis ten- inmd
torio obſtrepat Cornix, vel de Davide, invi- uſt
ſiſſimo Principi capite. Doëg quoque, cùm ho- m
ſtem Regis vidiſſet & paſtum à Sacerdotibus n
& inſtructum;, non garriret, niſi eum in ac- i
cuſationem tantis Saul querimoniis elicuiſſet. liat
De hoſte nec Doëg apud Saülem obloquitur? leennr
Spectatur ab Idumæo, eôque inter Saulis au- i Deun
licos ſine controverſia Principe, Sacerdos Achi- nd
melech panes ſanctos aris ſubtrahere, enſéem- ſae lnn
que detrahere Tabernaculo, ut David non oc- N enm
cidat, & occidat: mortem enim & à ſe arcere nſue

cibo, & aliis gladio potuit inferre adoleſcens,; gai N

cibariis armiſque munitus. Hæc, inquam, ſpe- te reſt⸗
Ctantur à ſervo Regis, & intra mentis ſecteta eil
concoquuntur. Pudeat ergo tot paſſim in atriis i en
Sacerdotum ſtridere Striges, roſtro unguibuſ- E ſ⸗
que innocentium ſanie cruentatis. N
Grande caput, ſtantes oculi, roſtra apta Z 5 ur Nen
rapinc, . t . Aui
Canities pennis, unguibus hamus ineſt. nn
Nocte volant. .
An non tibi colorati, expictique à Poëta viden- Nrdi
tur in pinnis ſtrigum livor, amarôrque Suſur-

ulinall.
Netoctner
Vens Eenn.
genc N
tem,
toblrt
lne,
eennon:
Eerl 1
domunſts
gepunhe
Uando na
Aa.
um men’.
vicdenlar⸗
Uſenmk
gcum
nmmn
no main,
e med
tenuntit,
inint n’
Alekern,
deit a

. Lugne
n krukn.
. (r
ſcden,ull
enn Wlsan
erancerſ⸗
tinm Iup
lin Eihe
—K
12 eil

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ. — 187

vonum ? Attonitis enim, ſtupidiſque lumini-
bus, uno hauriendo cruori non torpent ro-
ſtro, fartas funeribus innocentium latebras in
gutture recondentes. Abigantur aves feraliſſi-

mæ ex aulis ſaltem Pontificum: ne tardiores

in Saülis Regia Idumæi ſint denunciandis excep-
toribus hoſtium, quam Levitæ effingendis in-
ſinuandiſque aut Achabo aut Jezabeli in Na-
butem Ehamve criminibus. Ibi nemo muſſat
de hoſte: hiàc nemo de fidiſſimis non oblatrat.
Ibi Doëg, niſi rogatus, quæ ſpectavit, non in-

dicat: hic ne audita quidem ſparguntur, fin-

gunturque temerè. Quam verô impares ſervi,
tam pares ſunt inter ſe Domini. Nam ut ibi, dela-
tione auditâ, Saul accivit illicò Sacerdotes Da-
vidis exceptores, occiditque: ità hic quovis Stri-
gum ſibilo in perniciem innocentium Principes
1. Reg.22. deflectuntur. Miſit ergo Rex ad accerlendum A-
. chimelech: dixitque ad eum Saul- Quare conju-
raſti adverſum me tu, & filius Iai, & dediſti ei
panes & gladium, & conſitluiſti pro eo Domi-
num, ut conlurgeret adverſum me? Omitti ſanè
non poteſt Scripturarum in exprimendis Prin-
cipum titulis ſagacitas mira. Nam dum Saül
Superiy Provocat Suſurrones, Saul dicitur, non Prin-
zardus ad Ceps. SQaul autem cum maneret in Gabaa, ait ad
pæna t. Jervos ſuos: Non eſt, qui mihi renuntiet. Rex
verò ſalutatur, cùm audità de paſto à Sacer-
nes au. dotibus hoſte accuſatione, evocandum jubet
diendi. Achimelech. Exrex iterum, & merus eſt Saül;
Faa quùm à contumeliis quæſtionem exorditur,
pius in Ju. Climninis præjudicio in reos abuſus: Miſit
dico. ergo Rex ad accerſendum Achimelech. Dixit-
que ad eum Naul: Quare conjuraſti adverſum
im. me Elegantiſſimè ſanè, & divinè. Ut enim
regium eſt accuſatum accerſere: ità regium non
eſt, quaſi convictum arguere inauditum: ple-
beium veròô tyrannicumque prorſus eſt, in ac-
cuſationem elicere, cogeréque ſervos. Meritò
ergo Regem Scriptura divina appellat Saulem,
quum de delatis ſatagit: ex regem verô
abjicit, & inauditis inſultantem, & inſuſurran-
tem delatoribus. Porrò pervidere libet, ut à
ſuo fonte accuſatiomis proluvies progredien-
do diſſentiat. Nam duo, quibus Sacerdo-
tis fides elevaretur, ſpectaverat ITdumæus dela-
tor: ſublatos nempe panes è menſa, & detractum
gladium è tholo. Quæ duo acceſſione non con-
temnenda Strix auxit, confirmando & delatam
annonam Davidi, & oblatum enſem, & conſul-
tum pro eo Numen à Sacerdote. Quæ cuùm
evwocato à ſe Achimelecho opprobraret Saul, fal-
ſitatem ſervi novà corruptione infuſcavit. Ob-
jecit enim non conſultum ſolummodèò pro vita
hoſtis Deum, ſed etiam ſuum contra caput ſo-
liumque datas in tabernaculo ſortes. Conſuluiſti
bpro eo Dominum, ut conſurgeret adverſum me.
Neutrum præſtiterat Sacerdos, alterum ſer-
vus confinxerat, utrumque Rex exprobrat in-
nocenti. Tanta eſt delationum feracitas, ut
& ſatæ creſcant in agro, & excuſſæ ſuccreſcant
in area, & illatæ horreis exuberent. Nam A-
chimelech annond tantàùm & gladio Davidem
inſtruxiſſe ſpectatus eſt à delatore. Accuſatus,
eum pro fugientis incolumitate conſuluiſſe
fertur. Damnatur tandem quaſi Numinis, con-
tra regnantis caput implorati. Adeò livore ri-
Sata Heroum geſta S& degenerant & amplifi-
cantur. Illud probarim tantum in Saül, quòd de-
latorem primum, tum carnificem Sacerdotum
Dosg ita deſpexit, ut de eo nuſquam veſti-
gium extet. Quaſi in ſanguine Sacerdotum, ceu

Suſurrones

in rubro æquore vilior, ſed ſævior Pharao,
Perierit; proditiomis mercedem non aliam, Dlenitas
quaàm infamiam nactus, & flagitium, & fortè eni defe-
funus. Quis non putaſlet deſerto etiam à Jona- ünda?
tha Regi eblanditum Doëg, cum denunciatione Fex o
rêecepti hoſtis, tum internecione exceptorum, ſe- , ſu.!
cundum futurum à Rego in ſolio? Accuſaſſe ſolus Narrones.
fertur,; & ſolus, renuentibus cæteris, ſæviſfle:
nulla præterea de illo mentio uſpiam eſt. Adeò S
Saul & accuſatione delectatus eſt, & delatorem
faſtidiit. Apud nos verò inauratis obſtrepunt ro-
ſtris Striges mendaces: & ſolæ aliquando Ulu-
læ deargentatis pennis lauros inſident, & inqui-
nant. Querebamur dignatas olim Jovis abaco
Aquilas. At rapi noſtra utcunque ſolabamur;
alitis dignitate. Quis jam ferat diſeerpi tum
noſtra tum nos, obſcœnitate, ſqualoréque
Noctuarum? Quid ſi Strix non paluſtris jam eſ-
ſet, ſed paludata, ung innocentiæ laniend &
gratior & aurea? Ità-ne? Exulare coguntur
Turtures ab atriis etiam, quamvis rarò, Sacer-
dotum, ſolo inviſæ ſeu candore, ſeu gemitu:
& Bubones invehuntur Dominorum menſis ac
curulibus, ut in ſmaragdo eliquatos uniones ſor-
billent, utque bullas abollalque ſimo reſper-
gant; ne ſcilicet cubaſſe vilius videretur ales
contumax, ſi non in ſerico ſterteret, reperétque
in ſtragulis? Pudeat proluviei, & gemmarum
nos aliquando miſereat. Reſerventur heroibus
ſubſellia, non delaroribus obtrudantur. Aut
neminem Principes audiant, ſuis meliùs oculis
rerum fibras rimaturi, aut nullum ex delatori-
bus audiant. Utinam excluſiſſent eos Sanabal-
latus & Tobias, minori certè livoris æſtu exar-
ſiſſent in Prophetam. Audierunt? Conflagrarunt.
Et audierunt Sanaballat Horonites, & Tobias
Jervus Ammonites, & afficti ſunt aff clione ma-
gna. Nocentiora delationibus venena infuſa Do-
minis, quibus offeruntur, quaàm æmulis, in quos
parantur. Nehemias obequitat: & Tobias exta- Beccati
beſcit. Redundant enim in authorem flagitia: & Tamna.
quod actum ſemel mirabamur in Jordane, re-
fluxiſſe eum ſcilicet in ſcaturiginem ſuam; fre-
quens id evenit in ſcelerum profluentibus, qui
pleniori alveo fontem repetunt, quam mare im-
petant. Prius nämque Caini animus concidit
præ livore, quàam Abelis caro præ vulnere.
Quis neſciat Amano antè defixam ab odio fa-
ſtuque Crucem, quam eam exaſciarit Mardo-
chæo? Quod cum audiſſet Aman, quod Mardo-
chæus non ſtecteret ſibi genu, iratus eſt valde. Sci-
mus diſcruciatum ſævius Saülem Davidi inſi-
dias moliendo, quam Davidem patiendo. De-
nique de ſervis conqueritur, in filium vocifera-
tur, adit, conſulitque Pythonem. Nonne acriori
furoris clibano Nabuchodonoſoris animus ure-
batur, quàm flammis torquerentur conjecti in
fornacem Pueri tres? Hi namque pfſallebant
in igne, ille excandeſcebat in viola. Tunc
Nabuchodonoſor repletus eſt furore, & aſpectus
Jfaciei ejus immutatus eſt. Necdum cum ſociis
Abdenago vinctus erat, & jam Rexw indignatione
amburebatur. Et quam circum ſe flammam paſ-
ſuri erant Juvenes, eam Princeps animo, viſ-
ceribuſque ſuſtinebat. Repletus, inquit, eſt fu-
rore. Quod ſi eum furor oppleverat, ergo na-
tabat in rabie mens Regis, imò naufragabatur
in felle; non cruore refrigerata;, non peruncta
adipe, non pellita cute, non oſſibus medulliſque
tum firmata, tum perfuſa. Unus eam furof ob-
ruerat loco viſcerum & carmis. Ambigis autem
ſæviorem, diriorémve furoris flammam eſſe,

Derſecuto⸗
res guſto-
rum.

S§.§ Tres
Pueri.

Eſth. 3. 6.

Ban 3. 49.

= . .
188
quàm ignisſe Recreamur interdum igne, furore
nunquam non bacchamur Inſequebatur Nabu-
them Achab. Et malo, dices Nbuthi, qui Prin-
Cipi obluctatus inter lapides & calumnias miſer-
rimè expiravit. Expiravit; ſed ſerius ſuo eſt lictore
damnatus. Erumna ſiquidem, quàâ Juſti corpus
interiit, cor Regis maturiùs exederat. Venit
