tur divini Satellitis viſa ſunt Babylone, cœnan-
te cum pellicibus Rege: & cujus tantuùm digiti
ſpectati funt in pariete, vis ejus tam valida fuiſ-
ſe fertur, ut per mille annos firmatum Aflyrio-
rum imperium, intra noctem unam, tribus ab
Dan.5.6. eo impreſſis vocibus diſſolutum ſit. Apparue-
runt digiti, quaſi manus hominis ſeribentis con-
tra candelabrum. Eàdem nobte interfectus eſt
Balthaßar. Et Darius Medus ſucceſſit in regnum.
Nihil, ut vides, imbecillius manco ſimulacro.
Nihil fortius mann, quamquam eam & pectus
Joan. 10. defeciſſet & caput. Operibus, inquiebat Chri-
48. ſtus, credite. Bona ſiquidem arbor è fœtu in-
ternoſcitur fruétuum, non è faſtigio, pompâ-
ve frondium.

Quæſo, Domine Deus cli fortis, mag-
ne, atque terribilis, qui cuſtodis pa-
btum & miſerioordiam cum his, qui
te diligunt, & cuſtodiunt mandata
tua.

Uomodo tam mollis, tenerâque ſoboles
& tam dura, ſævâque parente progigni-
tur * Oritur commiſerationis aurora è& terroris
caligine: tumque flos mandatorum in corde
vernat, cùm furoris tonat in cœlo fragor.
Enimverô pietas eſt ſævire, ne ſævias; terre-
re, ne vulneres; utque purpuram imbuas, non
gazas promere, quibus virtus debilitetur, ſed
virgas faſcéſque ſolvere, quibus vitia effugen-
Gellius tur. Quamdin non obſolevere duodecim tabu-
lib. 20 c.. æ, quarum ſeveritate in debitores, qui ſolven-
irea h⸗ do non eſſent, ad membrorum uſque laniatum
ſæviebatur, nullus abreptus in carcerem deco-
Ctor eſt: ubi verò mutilatio in nervum vinculâ-
que degeneravit, perfidorum examina foveas,
Timor Dei fodinâſque inſedere. Nimirum, ut virtutem

Severitas.

eeſa- complexeris regnaturam, latere ſub ſecuri
4 optaverim laurum. Mos enim divinitatis is eſt,
ut ſeveritatem clementiæ præmittat, inſuât-
Matth. 3.8. que anguibus torqueés. Progenies Viperdium „

quis demonſtrævit vobis fugere à ventura ira?
Dico vobis, quoniam potens eſt Deus, de lapi-
dibus iſtis, ſuſeitare filios Abrahæ. Obſtetri-
cantibus Ceraſtis, naſcuntur è& Silicibus ſan-
Ctiores, verioréſque Iſraëlitæz. Tonante Cœ-
lo, non Cervæ modoô parturiunt, ſed ſaxa
pariunt: percallétque Joannes ſubſequuturam
tantæ Sobolis fauſtitatem, ſi eam irarum fragor
anteierit. Dices, ad afflatum Eliſæi puerum
revixiſſe, quem fruſtrà terrore bacilli revocare
in vitam tentaverat Giezi. Ità eſt: Sed quem
Spiritu excitatum iri præſenſerat ſenex, Prius
baculo ad afflatum informavit. Tum enim
ſat eſt, ad animandum cadaver adoleſcentis,
aimnplexus Prophetz „ quùm incumbentis
4. Reg. 4. blanditias virgæ terror anteceſſit. Pones ba-
29. eulum meum ſuper faciem pueri. Icurvavit
ſe ſaper eum, &. e eſt caro pueri.
Lætaris, ut video, ad florum; turturumque
blanditias. Sed deſpice, quam ſæva tempeſtas

Oliva

proluſerit flori. Jam hyems tranſiit, imber abiit

Turturi tonitruum præ luſit.

=

. Can. 2. 1.
& receſit. Flores abparuerunt in terra noſtra:

Vox turturis audita veſt. Delectat Turtur; ſed
Explicatur co-
rymbus in pompam foliorum: ſed quot reni-
dent frondes in frutice, tot micuere à nubibus
fulgetræ. Nuſquam Miſericordia Domini
effloreret, niſi eam furor Domini præceſſiſſet.
Hinc eſt, quòd Hebræorum anteambula nubes
in columnam faſtigiata, efludiſſe priùs ignem,
tum umbram diffudiſſe fertuirr. Et ecce reſpi- Exod. 14,
ciens Dominus ſuper caſtra Aigyptiorum per co- 4.
lumnam ignis & nubis. Poſt Taces, rores eli-
quantur. Crediderim propterea in ovantis Glo-
riæ Domini curru monſtra prius viſa, tum ſo-
nitum exauditum, emicuiſſe dein de flammam,
cœleſtem denique arcum, horroris ſcenam,
ſui amœnitate ſpectaculi, aut diluiſe, aut tem-
peraſſe. Vidi quaſi ſpeciem ignis in ciycuitu.
Velut aſpectus arcus cum fuerit in nube'. Supre- Bakhri
ma triumphi pompa Iris eſt, quam Leo, Aqui-
la, fragor, & rogus antecedunt. Vix enim non
aptus fit excipiundis cœli blanditiis captivus
Iſraël, ſi tamen eum ferarum aſpectus, rogi-
que terror compreſſerint. Nam & nube per-
ſonatus Dei Angelus recedentibus ex Ægypto
tum primùm Hebræis præluxit, quùm eos in-
ſequentis terror Regis attriverat. Viderunt M- Eaod. 19,
goptios poſt ſe, & timuerunt valde. Tollenſque ſe 10, 20.
Angelus Domini, qui præcedebat caſtra Iſrall,
abiit poſt eos: & cum eo pariter columna nubis.
E contrario autem, ubi felicioris ver pietatis
arridet, anguis ſanè latet in flore. Multiplica- Gen., ꝛ2.
bo ſemen tuum ſicut ſtellas eœli, & velut are- .
nam, quæ eſt in litiore maris. Væ ſoboli, quæ
vagit in ſidere: tundetur ea ſanè velut alga,
inque littus expuetur. Si enim expoſita fuiſſet
quaſi glarea fluctibus in exortu ſuo, refulſiſſet
exinde, ad inſtar Solis. At præcoquum ſubo-
rientis jubar, & vilitas arenarum, & compreſ-
ſio ſubſequuta eſt. Geſtiit in immiſſas è cœlo
aves natus abdomini populus, ſuis tamen cum
deliciis extabuit, ſerò quidem, ſed plenè intel-
lexit latuiſſe in coturnicibus vultures. Ut
enim ex ira Domini naſcitur indulgentia: ita
cùm cœlum à deliciis exorditur, ſupplicia par-
turit. Nonne audiſti exultantem in Manna Gala.
populum? ſuo funeri arridet. Nam plu- veluztu.
vius & cœlo panis aut vermes voraci emittet,
aut in nauſeantem ignitos Dracones ſubmit- Felicitas
tet. Paſceris moriturus. Viſus ſanè eſſem "onie.
delirare, ſi epulantem abduxiſſem à patina
populum, cui affluxerat coturnix & Cœlo.
Verùm ſubduxiſſem peſti, quem à deliciis
abſtraxiſſem. Suum quiſque vorabat accipi-
trem, à quo diſcerperetur. Bulliebat in olla
Mors, & hauriebant miſeri luem in deliciis.
Clamare potuiſſent cum anu Sareptana: U a. Reg. .
comedamus, & moriamur. At ſibi ità heluo- 2.
nes blandiebantur, ut feretrum abligurirem
in choro & lIyra. Si ſapiunt proinde Princi-
pes, ut vulgus foveant, terrore compeſcant.
Quàm enim ſubmiſſus in obſequium Abſalon,
abactus in exilium? Quaàm ſitiens Patris, ubi
à Regis ſolio arcebatur? Dignatus oſculo de⸗
generavit in belluam.

Fiant

ſun 1
ji
e,

„

ſele⸗ cn
lnuens,
an N.
aldas,
un oenli
6s retu
1r Negs
We Fin
lui,
Biit n er i
„1
zeles Phon
n MWll o.
ihen cun
A he
ICN
1 i ke
Ak den
Clu dd
Gumg, re⸗
eriete
Uem ocu
MIari fab
Elus Date⸗
Akümeps
Uetl ade
Unnnr: 1
t main
cum ner
n Pellan
Ranim
ge knten
Chlrtin
pam:
Stum ſbi
. X)pn
N Ee Mnt i
sn Reran
wamnkene
e umnſorear
Kunn,
kn Nl
idui ſit
Gdhenn 1
ade
M⸗
er
Gilhgr

iſtber g⸗
nnii
G
Urur;
ieanr R
oot le
feant
iu Dni
Maellhe
buhnbe
Dnn n
kelt frl
1orun a
8) borezi.
1oramnc.
Nin, tn.
etene
oi ſenn,
ice, artn.
is in ejnit,
be. Wr
Leo, gi
Vireninn
Cttis chin
ſectu,
E nde
bnser Agn
,Iuhm ent
. Viemt 4,
r lſnt Iii,
Clents li
dis ſet üni
le. Mlipliel
6 len.
ne relnt
engelu
ſio, ei
Z
un, Konne⸗
immistee
ſus tnenen
,ſed Ner 4
8 illuns 1
I, hlauk
t. Nn 1
ord elin
nneUin,
ns ur ie
nmne
Uen
vorebet ,
Prlilatnt
pen 1
rlbii 1

1

in Cap. I. Lib. II. Eſdræ.

Fiant aures tuæ auſcultantes, & ocu-
li tui aperti, ut audias orationem
ſervi tui, quam ego oro coram te ho-
deie, node G die, pro flus Hrasl
Jervis tuis.

Rer aulias —X Hebræo. Nt, quæſo, auris tua inten-
ios. dens, & oculi tui aperti, ut audias. Cui
verſio conſentit LXX. Sit, quæſo, auris tua
attendens, & oculi tui aperti. Si orationem,
coram Numine;, abs ſe fundi non ignorat Ne-
hemias, cur Deum adeſſe ſibi tum auribus,
tum oculis deprecatur? Humano more, Va-
tes præfatur. Nam, qui percallebat, eis quo-
que Regis mentem abeſſe, quibus frons vul-
tuſque Principis non abſunt: adeſſe ſibi optat
ſupplicanti Dominum, ante quem ſuppli-

Eelehaſi- cat. Quod, rogo, infortunium eſt, poſt ex-
ci aud
omne⸗. . .
tandem aureo in imbre ad Reges reos, quaſi

ukiia ſi: Joves pluvios ad Danaén, & tum maximè;,
stenta, ex nutu oculiſque conjicere, abeſſe ſibi Prin-
cipem cùm adeſt? Aureis expugnarunt ha-
ſtis ad Regem aditum; ne fſcilicet audian-
tur, quùm audiuntur. Compellato enim,
in ipfſo reciprocantis æſtu quæſtionis, à To-
Parcha Senatori, extracta chirotheca, pro-
ducétus ab occipitio in aurem reflexuſque cin-
cinnus, reſignata litterarum cera, deſignata
in pariete Helena, averſus denique in for-
nicem oculus declamanti ſucclamant, ſurdo
narrari fabulam. Itane? Ut ad ſubſellia ac-
ceſſus pateat, in munera colliqueſco, ne mi-
hi Princeps interſit, cùm adfuerit? Quis jam
miretur adeſſe Deum, etiam ubi adeſſe non
cernitur: ſi Princeps, & fortè non unus,
inde maximè aliquando abeſſe convincitur,
ubi eum nemo adeſſe non videt? Sic eludun-
tur appellantis Cæſarem ſpes? Sic Tiberius
Baiis animo eſt, quùm ore Romæ Optimatum
rogat ſententiam in curuli. Cujus non inſcius
conſuetudinis pocillator Afſueri, ne ſibi Deus
abſit, cùm aderit, demiſſiſſimè orat. At cur
Rex anudia Aurem ſibi Domini, non aures (ſi credimus
. LXKX.) patere optat Nehemias? Nimirum, qui
Saherto, ſe putant in judiciis æquiſſimos, ita delatori-
audiat ex. Dus alteram ex auribus objiciunt, ut reo alte-
cwſationes. Fam reſervent. Tum ſuam æ quilibrem ſenten-
tiam fore arbitrantur, ſi aurium aliâ in accuſatio-
Judex ſit

hydifferens. Hem Prond, alia pateat patrocinio. Recuſat eum

Propheta Judicem, qui binis inſtructus ſit au-
ribus in ſubſelliis. Novit enim nunquam non
occupatum iri dexteram à delatore, ad ſini-
ſtram rejecto reo, ſi non una tantùm auris
elevando’, eluendéôque crimini pateat. Nolo
unam mihi reſerves aurem, ſed unam eſſe volo
aurem, quâ delatorem, patronumque auſcultes.
Alioquin quo ſemel imbuta mens fuerit accuſa-
tionis veneno, nullo innocentiæ candore il-
lud abjiciet: ſed tabi tenaciſſima, quod im-
tibit ex accuſatoris patera, criminis aconitum
Perdiu ſervabit. Reus in latomias Joſeph abri-
Pitur. Abripitur reus Joſeph * Imò & damna-
tur. Cujuſnam ſuſpicione flagiti? Conſtupra-
tæ, per ſummum neſas & vim, Dominæ. Ita-ne?
Ità prorſus. Nimirum non iis auribus claman-
tem adoleſcentis pudicitiam audivit Putiphar,
Vn. 39. quibus ſuccenſentem audierat fornicariam. His

auditis Dominus, & nimium credulus verbis
£t

(

unm trita per menſes annôſque veſtibula, admitti

127
conjugis, iratus eſt valdè, tradiditque Joſeph in
carcerem. Ut audivit incuſantem, efferbuit in
delatum. Loqui pro ſe ſervus non eſt auſus,
quòd ſciret irato nullam ità firmam pro reo
poſſe ingeri rationem, quin fureret. Quid
enim in thnam injicias, quod non illicò
commutetur in flammam? Infectæ aures deſ-
puunt patrocinia, conſpuunt rationes. Quid
hoc audio de Te? redde rationem villicationis Luc. 16. 2.
tuc«. Optimus ſanè Judex, ſi hoſce intrà fines
ſeſe continuiſſet. At ſuam jam non eſſe inte-
gram teſtatus eſt mentem expurgationi crimi-
nis excipiendæ, qui ad ſupplicii fines, in ip-
ſo quæſtionis veſtibulo, convolavit. Redde ra-
tionem villicationis tux. Nihil æquius. Jam
enim non poteris villicare. Nihil iniquius. Cor-
rupit integritatem judici, qui inauditum exuit
villicatu. Reſiſte tantiſper, donec ſuis ſe impli-
cet nexibus criminoſus. Cur damnas, quem;,
an diſſipaverit bona tua, ex accuſatoribus tan-
tùm didiciſti? Proſerpit, heu nimium! lues
iſta in judiciis, lugemuúſque Iſraeêlis quoque
ſuffragia ejuſinodi contagio depravata. Non
Joſeph modò ab Ægyptio, proniore in dela-
tionem, damnatur: ſed Suſannæ quoque ab
Iſraële ad ſaxa trahuntur, quòd unis accuſato-
ribus oppigneraverint aures. Cyedidit eis mul- Dan. 13.
titudo, quaſi ſenibus & judicibus populi, & *.
condemnaverunt eam ad mortem. Ergo nulli,
& nuſquam parcitur, ubi inacceſſa clamoribus
reo auris non ſervatur. Damnat Ethnicus ado-
leſcentem: damnat mulierem Synagoga: dam-
natur in Evangelio villicus. Vide autem,
quibus teſtibus violata ſit æquitas: nempe
cùm fœmina conqueritur: cùm Senes jurant:
cùm ſuum proſtare nomen accuſatores non fe-

runt. Retentum pallium oſtendit marito. Ni- Gen. 39.

mium probat. Videntes iniquitatem, cucurrimus ¹6.
ad eos. Parum probant. Hic diffamatus eſt apud . 3.
illum, quaſi diſſipaſſet bona ipfius. Nihil probant. Luc. 16. 1.
An non dictu factuque incredibile, reſilien-
tem ab adultero fœminam de illo prædam re-
tuliſſe? An tu, Parthorum more, pugnaſti,
ut vinceres fugiendo? Partum optabas, non
Parthos. Quis verò credat, aut ita obſtupuiſſe
moœchos, ut ſpectari coëuntes poſſent? aut ità
efferbuiſſe Senes, ut inermes accurrerint ad
jacentem? Famam verò centum quoque buc-

cis mentientem quis non ſpernat? Diffamatus

ſt apud illum. A quo? quibus præjudiciis?

Meritòô qui tam præceps actus eſt ad abdica-
tionem villici ſui, appellatus eſt à Luca homo
uidam. Homo quidam erat dives, qui habebat
villicum. Nullus itaque delatoribus, etiam Se-
nibus & Judicibus ità commoveatur arbiter,.
ut dimoveri non queat: alioquin Suſannas la-
Ppidibus opprimi, etiam damnante Ifraeële,
complorabimus. Tu verò diſpice, ut non aures
tantùm Domini, ſed etiam oculos præſtèò ſibi
eſſe peroptet pocillator. Nec vidiſſe ſuppli-
cantem ſat eſt, nec audiſle. Nam plerunque al-
terutri ex his, ambobus interdum, ſed ſeorſim,
ſenſibus imponitur. Ineloquens non rarò in-
nocentia balbutit illa quidem, ſed vultu pero-
rat. Expalleſcit interdum ſubſelliorum novi-
tate attonita, ſed argumentorum firmitate incul-
patam ſe Judicibus aſlerit. Ergo & vidiſſe elin-
guem præſtat, ne indoctum damnes pro facino-
roſo: & audiſſe exalbeſcentem juvat, ne ve-

Ibid.

recundia obnoxia ſupplicio fiat, ſuâque in pur-

pura pudor naufragetur. Fiant aures tuæ auſ-
cultantes, & oculi tui aperti, ut audias ora-
L 4 tionem

128

tionem ſervi tui. Foderata oculo auris errare
Oratio ve- vix poteſt in judicio. Claudicat verò Judex aut
vior, aure captus, aut oculo. Quid veròô eſt, quòd
Càm viſum auditumque ſibi Numinis adeſſe
precetur Vates, unius tantum auris officium
Afiézus exigit? Nimirum contractus ex jejunio pal-
Eineeftu. Ior, infuſuſque capiti cinis, quæque divinis ocu-
lis patere ſolent opera, factâque noſtra, non
poſſunt Domino non probari. At quæ viret
in labiis ſupplicatio, cùm vernare poſſit etiam
in ore peccantis, à Numine non raroô ſperni-
tur. Ideò ſollicitus Nehemias eſt, non de ſac-
co jejuniéque ſuo;, lachrymiſve: horum enim
irretiri pretio Dei oculos non ignorat: ſed
uni à ſe fuſæ orationi Numen optat intereſſe.
Hinc eſt, quod captum ſe, vulneratumque tum
cincinno Sponſæ, tum oculo fatetur Salomon,
otiante in labis Dilectæ vittäà coccinei. E-
tiam Saül, inter Prophetas adſcitus, cecinit
Domino. Sed, vernante Tyranni linguà, ſqua-
4. Reg ao. luere præcordia. Hæc dicit Dominus Deus:
7. Audivi orationem tuam, &vidi lachrymam tuam.
& ecce ſanavi te. Præmittitur Regis hymnus,
quaſi flos, quem pomi inſtar ubertas fletuum con-
ſequatur. Joannes Baptiſta propterea, qui tam-
diù & pernoctavit & perennavit in eremo; nec
aut oralle à Matthæo, aut ad orationem urſiſ-
ſe eos fertur, quos propitiare ſibi Numen bor-
tabatur, Judæos. Verùm & ejus retegitur & ci-
licio ſagum, & adacti ad Pœnitentiæ frugem
Hebræi ejus hortatu, intuentium oculis expo-
nuntur. Sedenim orare nos JESUS inſtituit.
Quis id, miſi ſtultiſſimus inficiatur. Abs te ta-
men expendi velim, eo loci vetuiſſe Dominum
arritum multiloquii, juſſiſſéque, ut, injuria-
rum remiſſione, verba ſupplicantis fulcro ope-
rum firmarentur. Matthæum perlege, & vi-
debis intertexta, aſſutâque precibus geſta.
Quod ſanè operum vociſque fœdus in cœlo
quoque viguiſſe teſtatur ſua in Apocalypſi Joan-
8. nes, ubi att: Habentes ſinguli citharas, & phia-
las aureas plenas odoramentorum, quæ ſunt ora-
Oratio ful. tiones Sdunbtorum. Niſi enim deſignata in fi-
cienda ſer dibus opera reſonaſſent, nuſquam fragraſ-
vere s* ſent & phialis thura. Ut verò videas vim voci
zaer Tribulaæ- lent é pPhiahis
iionisreme- ab operibus addi, Chriſti, Eccleſiæ Principis,

Fervor.

Apoc. 5.

gium ſiit. ubi vox exſcribitur, radiaſſe fertur dextera, ne
verbo quidem ejus & labiis effluente. Vox il-
lius tanquam vox aguarum multarum; & bahe-
Apoc. 1. 15.

bat in dextera ſua Rellas ſeptem, & de ore ejus
Zex exem. gladius exibat. Tam grandis vox non tam ex
plorum. ore fluebat, quod enſe obſtruebatur, quam
erumpebat & dextera, quam explicatam in
woces lux ſiderum conſignabat. Nova iſthæc
orandi ars, ratiéque eſt, ut loquare, non lo-
qui, ſed fulgere: ütque vox validior ſit, com-
preſſo, occupatéque ore, manum explicare
ſtellulis renidentem. Et cùm vidiſem eum, in-
quit, cecidi ad pedes ejus, tamquam mortius.
Ità-ne? Cataractas Ægyptiorum, vocis fragor
imitatur, & nullum ejus & verbis aut metum
traxiſti, aut prætuliſti ſenſum? Vidiſti pariter
& audiſti, imò vox te ejus anté, quàm gla-
dius, ſiduſve contingit: & eum tibi dumtaxat
viſum affirmas? Quis jam miretur inflecten-
dum à nobis Numen ad verba noſtra operibus
intentum noſtris: quando Joannes ipſam penè
Verbi vocem neglexit, quæ tamen in morem
Huminis exundaverat ,„ UnO conſternatus ar-
morum;, ſiderumque ſpectaculo ? Clamabat
Chananæa poſt JESU & perhonorificis illum
compellationibus efferebat: haud tamen ejus

Abid.

—

Oliva

Chriſtus expendit verba, qui, neglecto labio-
rum fœno, fidei meſſuiſſe ſe dixit aromata in
corde ejus. O Mulier, magna eſt hides tua. Mella Matth. 15
fluunt ex ore, & Mentis ſeges in horreum con- 28.
ditur Gratiarum. Hanc divinitatis libram Mag- 5. Myis
dalena perviderat, quæ, incurioſa precandi, Magdale-
exorandæque veniæ negligens, totam edendis ““.
operibus impendit operam, lugendo, un-
gendo, oſculando. Nullo membrorum negli- p,ne,
gentiùs uſa eſt Magdalena, quàm ore;, idque aner
non profundendis ad Verbum verbis attrivit,
ſed oſculis imprimendis. Percallebat enim Achas
amoris tiruncula, fortiora rerum vincula, X⅜.
quàm vocem eſſe, Miſericordiæ Domini at-
trahendæ. At quid mirum demerendi ſibi Nu-
minis genus pugnæ operoſum calluiſſe Magda-
lenam diligentem, quod nec Achabum latuit,
in caſtris Religionis, ignaviſſimum transfugam?
Is de impendente ſibi, generique ſuo calamita-
te certior factus ab Elia, deprecandi ſupplicii
ſtudio, ore ſiluit, ſacco clamavit. Nonne vidi- Res. u.
ſti humiliatum Achab coram me. Erravi. In AeSd
tanto minarum fragore conticuiſſe quis putet
Achabum? Nam cùm durius ſit jejunare,
quam pfſallere, Princeps inertiſſimus, qui pati-
nas rejecit, hymnis abſtinuit? Oravit procul
dubio, qui jejunavit. At Deus, qui orantem
attendit, cilicio coopertum ſupplicio ſubdu-
xXit. Quia igitur bumiliatus eſt mei cauſa, non piq
inducam malum in diebus ejus. Compone, ro-
go te, peccantem Achab cum prævaricante,
exorbitantéque à Lege David. Occiderat uter- S. Davide
que innocentem, rapax Achab alienæ vineæ,
invaſor David alieni thori. Humaniùs is pec-
carat, quàm ille: cùm Corona & avaritiæ froe-
num ſit, & calcar voluptatis. Cur enim in-
vadat agrum urbium arbiter? aut quomodo
imperii deliciis non emolliatur ad illecebram
Princeps? His accedit, quod carnificem immi-
ſit Achab in Nabuth, ut vitâ ſimul & famâ
vineâque careret. Objecit David Uriam hofti-
bus, ut fortitudinis lauream cupreſſo funeris
mercaretur. Attamen Achabi ultio differtur
in poſteros, Davidi, etiam cùm culpa dele-
tur, pœna infligitur. Hic enimverò ſcelus vo-
ce abſterſit: Peccavi. Dominus quoque tranſtu-, Reg, 2
lit peccatum tuum. Verumtamen filius, qui natus 13.
eſt tibi, morte morietur. Ille verò verbis ab-
ſtinuit, ſacco cineréque clamavit. Ideò vin-
dex criminum Ira Domini, quæ verbis ob-
ſurduit, jejunio auſcultavit. Jam video, cur Pe-
trus perjurii reus linguæ patrocinium contem-
pfſerit, quo ſe tamen cœli clavibus donatum me-
minerat: Egreſſus foràs flevit amaré. Ore pecca- Matth.26,.
verat, ſed non ore poenituit. Alloqui potuiſſet:
vinctum in prætorio Dominum: maluit tamen?, pargs
ſuum videri luctum, quàm orationem audiri.
Cujus ſanè ſententiæ deſignator fuiſſe videtur
Daniel, qui Nabuchodonoſori amoliendæ à
ſe calamitatis author; non eum abjecit ad aras
ſupplicem, ſed auri argentique prodigum effe-
cit. Quam ob rem, peccata tua eleëmoſvnis redi- Dan 4 26
me. Et jejunaſſe Ninivitas, & oraſſe ſcimus
ad Dominum: Operiantur ſaccis homines: G Ionæ;8.
clament ad Dominum. Sed enim vox evannit;,
ſacco conſecta res, & Urbs ſervata: Et vidit Ninmuet-
Deus opera eorum, & miſertus eſt. Nonne cla-
maverant ex Regis edicto, in fortitudine Ni-
nivitæ? Clamaverant ipſi ſanè: at Coœlo ſac-
cus haſtas extorſit, non ſermo. Anxium er-
go nemo miretur Nehemiam, non de jeju-
nio ſuo, quod præteriri non poſſe nori

ze felhl
urs M
cmtin

e

2 me Mniũ

Mhenia
Pen henc
a ü, unn

Exunr kel
4

„ 0
üümma r.
mpe turt
Role, vi
n. Et D

m tun I
4

i i,
nr Jecvb.
Deum
lehk auin
Uin, ilee⸗
wſtt,
laren aab
Mmuße
nnm domi
Uittires ni
in Celi,
hems r
nbem,
W ſ 4,
ArN,

eN
Onernont
lbren
an edn
Ugened U.
torn ,
n a ie
etbigtin
tlebe in
eruun UIln
e Donmn 4
detenelldik.
Auce
Achebemlti,
tumtenhr
be ſoocllni
ecandi ingii
It. Mne ei,
e. Enn l.
l Gis
u ſt ſeſ
iſimn gun⸗
1Ormit nn
s, Jli dnn
upplrin ſd⸗
mui lin
. Compore⸗
m renantat
. Oocictentt
ab Aenentee
Humemis if
martate
8. Cn eun-
an und
tut 1d Uten
Camifteni-.
avid Dink
n annelhin
abi ui tn
Cun
mimrero hrof
1ur ult⸗ 16,
er ſfiu ii
e vend eie
mmant N 4
, e ei⸗
lumften
trociniumne,

Aloqiſer⸗

in Cap. IL. Lib. II. Eſdræ.

ſed de oratione, quæ non rarò, quaſi ſonus,
negligitur. 1

Ut audias orationem ſervi tu, quam
ego oro coram te hodie, nocte & die
pro ſiliis Irasël ſervis tuis: & confi-
teor pro peccatis filiorum Iraël, qui-
bus peccaverunt tibi.

Offcium

Udiri & videri pariter orationem tuam
di vinum.

ſcias, quùm fſcilicet ſancto tum ore, tum
habitu pfalles. Neque enim ſatis eſt hymnum
à te perſolvi, niſi orationis ſanctimoniam 0-
Orsi, rFantis Modeſtia conſequatur. Eum porrò non
perſpicio. Gratulor autem quieti ſubreptum
tempus, ut oraretur, extractäſque in diem
cureſu- Preces Miror à viro aulico, Regiſque pocilla-
berfux. tore. Nimirum, qui ſoporem neglexit, diur-
nas quoque curas haud difficilé intercidit.
Quis autem non miretur, ab Ifraele nomen
vytus ſo. ſortitos Hebræos, quos æquius, ab authore
ida. generis gentiſque, filios Abrahæ compellaſ-
ſet Nehemias. Viſioni enim verò, quàm ſacrifi-
cio impendimur libentius; malumuſque Deo
frui, quam ferrum ſtringere in unigenitum.
Expavit Hebræorum mollis natio durum A-
Pprahæ tirocinium, quod peregrinatione, ſteri-
litate, uxoris deditione, ſupplicio vernaculi, ſa-
crificio unigeniti exegit. Placuit Iſraëlis nomen,
in fümma rerum omnium ubertate ſubortum,
nempe turmis, ſervis, pecudibus, uxoribus .
ſobole, victoridque exceptum & conſigna-
tum. Et Deus ſane Deum ſe fatetur paſſim
non tam Iraélis, quàam Jacob: Ego ſum Deus
Patris tui, Deus Abraham, Deus Iaac, &
Deus Jucob. Ut docerere præſtantiorem fore te
apud Deum luctando cum Eſaü, quàm Ange-
lum aut amplexando, aut etiam debellando.
Neque enim deliciarum, quamquam cœle-
ſtium, illecebris ſuos deſignari milites Domi-
nus optat, quos cruci, necique deſtinat. Nos
tamen arcubus, quàm lanienis addictiores,
malumus ſpectatores divinitatis eſſe, quam ſce-
lerum domitores. Porrò Dominus ad luctam
paratiores nos eſſe vult, quàm ad theatra, e-
tiam Coœli. Eluxit id in Synagogæ Eccleſiæque
ſupremis ducibus Petro & Moſe. Etenim,
quum is viſionum appetens à caula acceſſiſſet
ad rubum, erigendis ex humo anguibus erudi-
tur, a ſpectaculis ad pugnas immigrandum ſibi
Exodaa. eſſe: Vadam, & videbo viſionem. Scilicet Deus
ardet, ut tu ſpectaculo recreere. LQuid eſt,
Exod. 4.3. quod tenes in manu ? Virgam. Projſice. Pro-

ſecit, & verſa eſt i ram.
Tudaaſpi. 5 it, & verſa eſt in colubrum. Oraturus item

Mortifica
tionis
odinm.

Ixod. 3,6.

riusasti. Petrus ad horam diei nonam ſubierat in ſo-
arium. Verùm contemplationis illecebra in
cCruentam cædis pompam converſa, ex Myſta,
At.,o,t6. Petrum commutavit in lanium. Occide, & man-

anig⸗ duca. Munierat comam ſuam ſideribus mulier

u. Paritura. At Draco enitenti ſubjectus eſt; ut
Barzige- doceretur rapiendam jam jam ad Dei ſolium
Foate. ſobolem, initiandam triumpho eſſe lucta fe-
licius, quam fulgore, hoc eſt, monſtro quàm
Sole fortiorem. Et Draco ſtetit ante mulie-
Ten, duc erat paritura. Tu luminibus cinge-
118, ego te ter roribus vallo. Præſtat conflictu
quàm trabed trophæum ſtatui, & ſolium
ſirui. Placet intertexta ſplendoribus chlamys:
t ea obtingere etiam inerti felicitas poteſt.

Apoc. 12.

raptim oraſſe video, quem nocti junxifle diem

S

129

Virago eſt, quæ connitentem totis viribus Dra-
conem ità premit, ut coram eo parere non ve-
reatur, & per illum tranſmittat foœtum ad re-
gnum. Orare velim te, ſed pugnare malim.
Quam ſanè patuiſſe aciem gratulor Patriarcha-
rum ſignifero Abrahæ, qui ſectas Deo victi-
mas quùm aræ impoſuiſſet, non adolendos ſi-
bi turtures eſſe, ſed abigendos, diſſipandéſque
vultures intellexit. Sime vaccam & turturem.
Deſcenderuntque volucres, & abigebat eas A-
braham. An non vides in arenam ceſſiſſe a-
ram, pugnâmque erupiſſe ex holocauſto, ve-
luti ex inſidiis? Mavult Dominus luctari Se-
nem, quam litare: debétque Abraham impe-
rium oppigneratæ ſibi poſteriſque à Domino
regionis, non tam oblatis coœlo avibus, quaàm
pulſis fugatiſque ab Ara accipitribus. Spera-
bat adoratum ſe iri à fratribus Joſeph, quòd Gen. 37.9.
coœlo ſtelliſque per ſomnium interfuiſſet. Sed
quod illi ſidera deſignaverant ſceptrum, non
viſione, ſed luctà conſequutus eſt. Regni e-
nim potitus eſt adoleſcens, ex quo congreſſus
eſt cum livore primùm fratrum, tum verò cum
Dominæ impudentia, ad extremum cum pæ-
dore carceris, ſqualorèque catenarum. Certa- Sap. . ia-
men forte dedit ei, ut vinceret. Non aufere- Gen. 49.
tur ſcepitum de Juda, & dux de femore ejus. 0.
Miror delatam Judæ imperii purpuram. Nam
ſi humiles evehuntur ad excelſa, fratrum mi-
nimus Benjamin vocari ad regnum debuit.
Evocabat illum ad imperium abjectio, ſed pa-
rens abducebat. Natus enim ex Rachele Be-
noni, ſi ſceptro potiretur, contemplationem
Labore præſtare docuiſſet. Excidit proinde Hu-
militas regno, ut ex Lia imperaturum po-
pulis Principem ſeri, formarique noſceremus.
Tuum eſt, ad lauream inire viam. Neque enim
viſioni datur, ſed pugnæ. Quis autem, niſi
carne careat, adverſario caret, quo cum lucte-
tur? Stravit nobis iter ad palmam Deus, quum
à viſione, quæ paucis contingit, ad opus,
quod omnium eſt, propagandi Chriſti generis
decus ſtemmâque tranſtulit. Pro filiis Iſrail
ſervis tuis. Nam & Jacob, ubi viſione com-
plexuque Angeli beatum ſe factum ait, recu-
ſus in Iſraélem, nullum de naſcituro ex ſe Chri-
ſto omen accepit. Peregrinanti, cubantique
in ſaxo Chriſtus influxit. Benedicentur in te, Gen.
& in ſemine tuo ounctæ tribus terræ. Patiendo 14.
felicius, quàm meditando, evadimus in faſti-
gium, pinnâſque virtutis. Quis enim Angelo-
rum contemplabatur in ſcala, quam Jacob vi-
dit in cœlum protenſam? Et ibi quidem ade-
rat Deus. Porrò cœlitum nemo oculos in Nu-
men deflexit, nulluſque non curſu placere, ma-
gis quàm viſu, Divinitati ſategit. Uſque adeò
otiari nec ibi licet, ubi contemplaturo Deus
theatrum eſt. Talit lapidem, & erexit in ti-
Wulum, fundens oleum deſuper. Nemo non callet,
inungi ad principatum conſueviſſe deſignatos
à Deo Reges. Quo ſanè oleo qui delibutum
lapidem intueris, diſce, durari te oportere
ad laborem, ut regnes virtutum trabeâ trium-
phator. Hinc eſt, quod Dominus Orationem,
quam Apoſtolos docuit, hinc liberalitate,
hinc dilectione munivit, ut æris erogatione,
iræque compreſſione ſuffultæ preces, gra-
tiores cœlo forent operum patrocinio. Nt
eleëmoßzna tua in abſcondito. SRic ergo vοs
orabitis. S enim dimiſeritis hominibus pecca-
ta eorum, dimittet & vobis Pater veſter delicta
veſtra. Solutis in preces labiis, nec pectus
otiari

Gen. 15. 9.

29.

Matt. 6. 4.

130
otiari voluit, nec dexteram. Hæc æra tranſ-
fundat in mendicos, haſtatis illud pateat, reci-
piâtque cataphractos. Ut dum hinc ulceroſis
occurrit, hinc vulnerantibus adblanditur, cruo-
rem inter & unguenta Oratio vireat, oleât-
que fragrantior. Hanc effloreſcendi rationem

Dilectam Chriſtus perdocuit, cùm, efferente

illa mammarum illecebras, quibus labia ro-
reſcunt, ſuum eliquat nomen non in lac, ſed
in oleum, quo perfunduntur Athletæ luctaturi
Can. 4, 2. in circo, non Levitæ ad aras litaturi. Melio-
ra ubera tua vino. Falleris: ego enim ità col-
liqueſco, ut latera perungam ad pugnam, non
ora ad hymnos inſpergam. Tibi quidem oſ-
culum placet: mihi autem perplacent manus;,
quibus murænulas paro. Sed ad Orationem
Penis-ia. Nehemiæ revertamur. Cur audiri ſe poſtulat,
ſuas in preces cum auribus, tum oculis divi-
Confeſio. nitatis inflexis? Holocauſtum fortè Abrahæ
O:ſperas. Narfaturus eſt? an temperantiam expoſiturus
er*", Iſaaci? an verò angores, ſudoréſque Jacob
9 2 que Jac
rapſ opti. Objecturus? Quin emiſſis, fugatiſque turtu-
wi ſunt. ribus, bufones, angues, & rubetas contem-
plandas ſubjicit Deo. Confiteor pro peccatis fi-
liorum Iſrael, quibus peccavimus tibi, Iſta-ne
tu das ccœlo ſpectacula? Iſthuc divinitatem ad-
vocas, unde fuerat avertenda. Scelera expo-
nis, & intentis adeſſe tibi Numen precaris
oculis, auribuſque? Lachrymas expone, & ci-
nerem, quibus ſe damnavere ſub Eſdra ſceleroſi.
Imèò crimina objicio, ſed confeſſione ſubacta.
Nihil enim aut Deo gratius, aut utilius Ifraeëli.
Nam ut Romanorum pompas triumphorum
vinctus hoſtis augebat: ità catenatum co-
ram Deo ſcelus triumphum comparat Domi-
no. Hinc Paulus viſi ſibi Domini meminit ſe-
mel, & raptim, cùm ſuas & blaſphemias. & cæ-
des, & furores tam exaggeratè profuſéque com-
memoret, quòd ſciat toties Chriſtum trium-
phare, quoties ad aras peccatum trahitur la-
chrymis obruendum. Crediderim propterea,
r. Reg.at. Mon triumphalem Davidis fundam in Nobe ſuſ-
9. penſam, ſed Goliæ appenſum gladium pallio
convolutum. Ecce bie gladius Goliath eſt in-
volutus pallio, poſt Ephod. Plus enim cœ-
lum ſceleris punitio delectat, quàm innocentia:
ſi tamen ſuſpendatur è tabernaculo gladius, uni
Domino militaturus. Nonne benedictionem im-
petraturus Jacob à Patre, hœdinis ſeſe pel-
libus communit, fragrâtque Seni non ſuæ odo-
re innocentiæ, ſed laſciviãà veſtimentorum
Eſau. Ntatimque, ut ſenſit veſtimentorum illius
fragrantiam, benedicens illi ait: Det tibi Deus
de rore c&li. Væ Jacob, niſi lævorem pudi-
citiæ diſſimulaſſet, hoedinam petulantiam præ-
ferentibus manu, collòque. An non bis Chri-
ſtum inunxit Magdalena? Sed quam profu-
ſior ejus in laudes JEsUS, ubi peccatrix
irrupifſe fertur in triclinium? Putaſ-ne vim
olei vinique Samaritæ fuiſſe ſenſurum re-
deuntem Hieroſolymis Hiericho, niſi ſemine-
cem reliquiſſent in nemore ſicarii. Vulneri-
bus, ad effuſionem ſuorum munerum, pel-
lectus eſt Samarita. Vide, an Sponſa & Dile-
Cto frui, & commendari potuerit a Dilecto
impensè, ante nuditatem & vulnera. Intacta ſi-
quidem ferro, vittæ, gregi & mali punici frag-
mini coinparata eſt: cruentam verò laudatu-
rus, non vellera tantùm & olera coacervat
Sponſus, ſed urbes, ſed Cœlum, ſed Solem de-
ducit in theatrum. Decora, inquit, ſicut Je-
ruſalem, pnlehra ut Euna, elecia nt Nol. Hau-

Gen. 27.
43.

Luc. 7. 44.
ſeq⸗

Ess.

Lan. 6. 2.

Oliva

rimus auguſtiorem majorémque humanâ ſpe-
ciem quamdam, decorémque ex vulnere. Nun-
quam enim peccaſſe nos recordamur, quin exun-
demus in luctus, inque flammas Charitatis exar-
deamus. Paulus propterea- cùm traductionem

Gentium ad fidem efferre vellet, earum præ-

miſit crimina, ut regno fidem conferre poſ-
ſet. Eripuit nos de poteſtate tenebrarum, &
tranſtulit in regnum filii dilectionis ſuæ, in quo
babemus redemptionem, & remiſſionem peccato-
rum. Neque enim regnum, fed meſſis appellata
Fides fuerat à Chriſto, ubi inſinuari eam turbis
cupiebat, & Moſis lege imbutis, & haud ma-
gno ſceleri obnoxiis. Videns autem turbas,
miſertus eſt eis. Tunc dicit diſcipulis ſuis: Meſ-
ſis quidem multa, Operarii verò pauci. Illud in-
ter Fidem expiati, & inquinati vulgi intereſt,
quod falcem inter & ſceptrum intercedit. Una
fides, & baptiſmus unus. Verùm ſi influantin E-
thnicos, exuberant purpuris; ſi defluant in Iſ-
raëlem, manipulis turgent. Uſque adeò, ubi

ad Crucem evaſeris, penè præſtat ſcelus trahe-

re, quàm deduci à Lege. Age. Num Corne-
lius & jejunaverat diè, & auri ſummam ero-
gaverat ſæpius, & legatione ad ſe functum
ſuſpexerat coœlitem? Orationes tux, & ele?-
moſynæ tuæ aſcenderunt in memoriam in conſpe-
&tu Dei. Is veròô auro thuréque non expictus in
linteo eſt, ſed veneno, tabéôque deſignatus.

Col. 1. 13.

Matth. 9.
37.

Deſyerati
perem.

Pœnitentie

dignitai.

Act. 10. 4

1

Linteum magnum, in quo erant omnia quadru- AA. I0. 12.

pedia & ſerpentia terræ. Tam inlfeſto nefa-
riéque expreſſus eſt ſimulachro Cornelius,
ut glutire illum juſſus à Deo Petrus exclama-
verit: Abſit, Domine, quia nunquam manduca-
vi omne commune, & immundum. Potuiſſet ſa-
nè Dominus in turturem, ovémque auream
efformare Centurionem: ſed libuit ſuperſti-
tionem olim ejus, ante Jovem Veneréemque
ſuccumbentis, objicere Petro, ingeſtis dormien-
ti Pantheris & Anguibus, potius quam ejus
delineare preces aut lilio, aut thure. Nimi-
rum, ut conſtantiorem fore militem poſt la-
vacrum enunciaret; impietatis ei induxit lar-
vam, non autem illum illivit chryſocollo re-
ligionis. Sciebat enim ſupremus Dapifer ,nul-
lam ſapidiorem eſſe patinam, quàm quæ mon-
ſtris pararetur, doloris favo temperatis. Zac-
chæum proinde abduxit ex arbore, apud
eum Dominus coœnaturus. Sperabat enim ejus
in domo habitum ſe iri in deliciis, ubi jugu-
landa jam jam erat radix criminum Avaritia.

Hodie Salus domui huic facta eſt, eò quod & Luc., 18 7

