3. Keg z1. ergo Achab indignans & frendens. Et projiciens
4. Je in lebtulum ſuum, avertit faciem ſuam ad pa-
rietem, & non comedit panem. Id enim, quod paſ-
ſus eſt, vineâ non coëmptà, raptà eâ per vim,
longè dirius parricida & fur pertulit furiis man-
cipatus. Quemnam ergo dices diſcerptum, la-
ceratämque crudeliùs? Eum-ne, quem lapis
humi ſtravit ad coronam, quaſi ſemen jactum
in culmum: an illum, quem rabies ad inſaniam
eliſit, cruore, ſaniéque, quaſi in volutabro ſuem,
fœdandum undique? Occubuit Nabuthes, ſed
liliis aſtriſque coronatus. Etiam Sol occidit, ſed
revicturus. Etiam arbores defloreſcunt, & vi-
duantur vites, ſed ad ubertatem & germen. At
Achab vivit ad ſupplicium. Reptat anguis, ſed
veneno, luéque turgens. Perſtat Ætna, nec
fatiſcit: ſed ut diſcrucietur, & incendatur diù,
non dehiſcit. Quis autem non malit ſub bru-
mam ſqualere cum roſa, tantà floris pompàâ
ineuntem Majum ornatura; quàm cum cicuta
vernare in hyeme;, uni funeri ſervitura? Tuis
proinde ab auribus apage Sanaballat ſuſurro-
nes, quibus ut in Nehemiam excandeſcas, in te
prius, graviuſque graſſaris. Et comtriſtati ſunt
affictione magnd. Quam eſtis ſæviorem haâc,
qua laceramini, illaturi perniciem Nehemiæ?
Audiſtis adventum viri cum equitibus, & con-
cidiſtis. Suæ ille incolumitati excubare milites
voluit, quos in veſtras ſævire mentes compel-
Iitis. Cur incluſos ſuis thecis acinaces in viſce-
ra veſtra diſtringitis? Ergo vulneramini pro-
cul ab haſtis, & ſine lucta. Ita nimirum in Prin-
cipes ſævitur, non ab hoſtibus, ſed ab aſſeclis.
Sed videamus, quo Principes titulo cohone-
ſtentur, ubi eos oppreſſit invidia.

Er audierunt Sanaballat Horonites, &
Tobias ſervus Ammonites, & contri-
ſtati ſunt affliéëtione magnà, quod ve-
niſſet homo, qui quæreret proſperita-
tem filiorum Ijrael.

Uaàm doleo fauſtiorem ſoli ubertatem eſ-
ſe, quàm animi. Humi enim erumpit è
ſpinis Roſa: in corde veròô & proſperitatis Nar-
ciſſo rubus pullulat. Quod, rogo, monſtrum id
eſt, ut ſaniem livor exugat, non ſi moriare,
ſed ſi ſuperes? Ergo ex cadavere meo livori lac
profluit: tabes verò, ſi vivam, defluet? Ifrael re-
Horeſcet, & ideò defloreſcunt Samaritæ. Conci-
dit Saul, non Goliæ opprobratione, ſed Davidis
Auliei in- triumpho. Is autem Gigantem quidem fundâ
viai. dejecit, Saülem verò lyrà proſtravit. Quot
enim Davwidi fides movebant Pſaltriæ,tot in Sau-
Tis pectore fibras concerpebant. Davidi caneba-
tur, & parentabatur Sauli: quando iiſdem cho-
reis & Regi dabantur inferiæ, & Paſtori trium-
phus adornabatur. An non, quæ Joſepho fuere
ſidera, fuerunt fratribus ejus plenæ ſulphuris
venenique ollæ? quando uno aſtrorum aſpectu
& innocens ad regnum erigebatur, & invidi
agebantur in rabiem. Hauriebat & Sole Joſeph
felicitatis ſuæ purpuram; nebant fratres pullam

Myddia.

6

Oliva MDc

ſui funeris togam in Sole. Quis tetram adeèò H- un
voris noctem n ci poſſe arbitraretur & tanto ſi- (lt
derum Soliſque fulgore? Præ luce eas paſſi ſunt (
tenebras Filii Jacob, ut cognationem in fratre i,n
non viderint. Siquidem è& manipulis non triti- f ſenle
cum excuſſere, ſed acomitum: umbras, non lu- or
cem hauſerunt è& Sole. Uſque adeò univerſa li- 0 eii
vor intervertit, qui picturatam Joſephi polymi- nbe
tam in loricas demutat, verſis floribus in ſqua- „6 l.4
mas. Livetis ? expalleſcitis? contabeſcitis? An nlor
hydram ſpectaſtis? Quin vidimus Lunam. Er- t Ii
g30 ſidere inſanitis? ergo cœlo furitis? Tiſipho- ſente
nem rideo, quæ faces Orco extrahit, ut pro- Mus

ſerat rixas. Coelo aſtra refige, & ſideribus fra- dn
tres quoque graſſabuntur in fratrem. Nulla eſt en
lues gravior, quàm quæ cœlo demittitur. Nolo & goſeph t gut

ihern⸗ emungas, nolo aſpides exprimas, nolo Pearriar- ſ.
fella rubetâſque commiſceas. Sidera tibi ad ſæ- Se. anm
vitiem tument, ſi alii effulgurant ad imperium. en Ee
Odere Patriarchæ, nudavere, damnavere fra- a ni te
trem, vendidere, vinxere, dixeruntque, Occida- 1. e 1
mus eum. Quæris, quo ex Hyrcaniæ ſaltu tan- Am
tum immanitatis, ſuppliciique faſcem avexe- n nus
rint? Qua è latronis latebra tot inſtrumenta graſ- llaa
ſandi ſuſtulerint? Aut è ſidere, aut è culmo. i i⸗
Adeò nihil aut tam innocens, aut tam ſan-
Ctum eſt, unde non poſſit ſuum Invidia toxicum 4 .
eliquare. Quid enim ſeu manipulo innocentius, le D
ſeu Sole divinius? Ea quoque ut livoristorcu- d
lar preſſerit, non pollinem, aut lucem: ut videas “D
vivâſque, extrahes; ſed, quo perimas pereâſque, “
tabum eliquabis. Nam Patriarchæ furoris ſui ca- . nd
tenas & haſtas in Sole conflarunt, è& mamipu- lul d
lo deprompſerunt. Quibus Samaritæ non abſi- undi
miles Sanaballat & Tobias, Contriſtati, inquit, 8 i
Junt aßfictione magnaâ, quòd veniſſet homo, qui Agein
quæreret proſperitatem filiorum Irazl. Necdum ke
fauſtitas Iſraelis ſubpullularat, & jam tamen eà ſale ge
Samaritæ jugulabantur. Adeò vulneri patet In- inftodr
vidia, ut ſola teli ſuſpicione ſaucietur. IIIi for- Pm
tè felices erunt, ſed vos ærumnoſi jam eſtis. luntben
Quid autem mirum, ſi liventi ſuccreſcit cala- 1tit,il
mitatis zizanium in medio tritici, hoc eſt, & feli- keohiun
citate, quæ ſeritur Iſrasli, quando Cain parrici- gat unhul
dium in ſacrificio concepit? Extuberavit latro- cainitirr. Uäiren
nis taxus in ara litantis: fratriſque agnus vertit 1 lo⸗
fratri fratrem in lupum. Odii nâmque ſulphu- Hntn .
ra concrevere Caino inter thura, libaque Abe- encet,
lis. Reſpexit Dominus ad Abel & ad munera ejus. Gen, 4 are h
Ad Cain autem, & ad munera illius non reſpe- “S
xit iratuſque eſt Cain vehementer, & concidit innate
vultus ejus. Caino neminem ſceleſtiorem hacte- )
nus arbitratus ſum: ſed revera Samaritarum Gleen
furor eſt, quàm Caini, inſanior. Cain enim ret
non modò præ ſe fratrem efferri vidit, ſed ità il- ltar ſen
lum cœlo gratum, chardmque intellexit, ut ſe Filrame
contra inviſum, deſpectumque ſentiret. Ad Cain, enent
& ad munera ejus non reſpex:t. Ergo non tam fra- Anrn nn
tris felicitate, ſed ſuâ eſt Cain calamitate com- ,
motus. Hi verò Samariæ Vultures ſuſpicione tan- n n
tùm promovendæ per Nehemiam alienæ felici- e gern
tatis excanduere: quæ ſanè proſperitas necdum urd
Iſraéli parta erat, & ſi ei fortè contigiſſet, ita iunt.
Hieroſolymas recrearet, ut Samariam minimè Aet
opprimeret. Et tamen eorum concidere animi, laln
ubi tantùm is advenit, qui ærumnarum ſenti- Mg
nam credebatur Iſraëli ejecturus. Cernis, aph 8 D .

Salomonem in ejus Cantico, Sionis eſſe filias
converſas in rubos. Unde eas eduxiſſe horrorem 28

reris, quo Regis hortus degeneraſſe videri pote n
in ſaltum? Vicinid fortè aconiti, aut Satyro- ne
rum culturà, aut affatu fulgurum eberaum H
. 7 Korum t
ten

Atann i
re, forum teneritudinem in dumos arbitrabare?
ent Uno tot ebulliere ſpinæ è& flore, eòque molliſ-
enne Can. 2. . ſimo. Nicut Lilium inter ſpinas, ſic amica mea

di t vigia n. inter flias. Viſo Lilio, abierunt illicò violæ in

indrin ey &1. vVepres. Quod fulmen ſæviendo non præſtat in
Edn az ſaxo, id flos fragrando effecit in puellis. Ecquan-
lefihie Relgiß, do enim perſtrictus fulgure porphyrites à ſuo

Düdun oderint li- rubore deſcivit? Atteritur fulmine, non effera-
ntebeliti, oew. tur. At Filiæ, ubi Sponſam vernaſle ſenſerunt
lun,. in florem, ſeſe raptim converterunt in rubos,
ut Lilium concerperent. Nec minor filiarum

mnlitan ſævitie fliorum immanitas anteceſſit. Nam pro
Klikin, oſculis Sorori vulnera fratres inflixere; non
ten M quòd vagaretur in compitis, ſed quòd ad Sponſi
deminmn ſ, vineas excubaret. Filii Matris meæ pugnaverunt
Pering Can. I. 6. oontra me, poſuerunt me cuſtodem in vineis.
enthiit iolaſa Quaſi ſecum 8ponſa quereretur in lucta. Ergo
nt Ainiin ot fratrum quoque gratia non modò rara eſt, ſed
„Gannmti, geligunes etiam ſæva: idque non telis laceſſita, ſed ra-
DH Iaſe amem. Cemnis Fecreata. Quid vineæ cum pugna com-
renne it mune? An pampinis loricari „ quaſi ſquamis
e llen i poſſum Virgo, non Amazon? Cruorem ergo,
iſtnmug non muſtum exprimemus ex uvis? Cur cau-
te, ale de liculos acuimus in machæras? Cur aciem in
I, Au vindemia inſtruimus? Utemur ne torcularibus
nlmniin pro catapultis, ut, quà uſi machinâ hactenus
Pobimri ſumus in delicias, eâ poſthac abutamur in fune-
ek lRtän ra? Ergo lacubus non muſta excipientur, ſed
wenem cruores? Ergo illecebra charitatis in arenam

livoris convertetur? Filii Matris meæ pugnave-
runt contra me, poſuerunt me cuſtodem in vineis.
Tanti cauſa prælii botryon eſt: manétque vi-
ctorem non palma, ſed palmes, quo ſcilicet fœ-
dius victor dedecorabiur,, quàm captiva. In-
telligetur enim, ex inſignibus triumphi, certa-

eiſtlu⸗ tum inter Sororem & fratres eſſe, novo, ſæ-
n il er véôque genere pugnæ, pro vite. Quid autem
D r aut probroſius luctanti, aut triumphanti vilius,
ror, quam Sororem ante currum præmittere, quam
1 non tuendi ſtudio Lili, ſed exſcindendæ livore
ummm ne vitis, juſto, ideôque injuſto iniquiſſiméque Mar-
ti ſuckie te oppugnaveris? Sedenim livor, qui & Joſephi
ticihue manipulis nere vincula potuit, potuit in vino
uncloliſ⸗ ſulphur excoquere, & pampinos in galeas den-
Extwbenm ſare. Ego certè hydras pati mallem, quam
iſeaguf⸗ livorem. Etenim eæ, quod in eis virus gliſcit,
kinuner eructant, utque veneni ſentinam flamma-
hura, bige⸗ rümque hauſerint, quieſcant à laniena neceſ-
IAN ſe eſt. At livor exugit undique quam coquat,
,ilin m vomatque tabem. Ideòque nunquam ſæviendo
ane, n laſſeſcit. Nam ut fellis theca ſupremam fun-
Cdeteni di fæcem ejecerit, novo illam diriorique tabo
elt nui⸗ infarcit: quod ut coquat, non cadavera lam-

bit aut ſterquilinia, ſed flores libat, ſed inſidet
periſtromata. Haurit ubique Invidia furori ſuo
incrementa, ſummque renovat hydropen tum
Hluvio, tum flawm4. Quicquid offendit, ſuum
illicò eſſe pabulum facit: &, ne ſperares finien-

5 8 9 dam aliquando Invidiam eſſe, & locuſta eſt,
raſß 4 quæ gerinen erodat, & vermis eſt, qui naſ-
m 1 catur & funere. Superſtites lacerat, defunctis
mien; ſaginatur. Sed videamus, quâ ſe priùs tabe
ang conſpurcet, quòque ſe livor veneno conſumat.
vort ga Et audierunt, inquit, Sanaballat Horonites,
de G& Tobias Jervus Ammonites. Hi ſunt, quos Sa-
nen ; erarei maritarum facile Principes livoris flamma ità
n "od. Corripuit, ut perderet. Et ipſi quidem beneficia-
9 rü Regum erant, & prima ſuæ gentis capita.
, Verùm Hvoris ità eos ignobilitas abjecit, ut eos
ed Ciis inter ſervitia deputaverit. Et Tobias ſervus Am-
6 monites. Suo alter fraudatur titulo, alter alie-
i 7 no funeſtatur. Sanaballato decutitur corona.
le 6 6*

in Cap. II. Lib. II. Eldræ. 189

Tobiæ vincula injiciuntur. Haud ille princeps
ſalutatur, hic mancipium dicitur. Uſque adeò
livere ſimul & fulgere non potes, Quam fal-
luntur ſuis conſiliis invidi! Livent hi, ut princi- „ viius
patum;, dignitatémque amplificent; & inviden- alleg.
do imperium amittunt, & livore in ſervitutem
aſſeruntur. Tobias ſervus Ammonites. Periere
invidis omnia: faſcéſque & balthei & curu-
les in molam tandem detumuere & piſtrinum.
Contriſtati ſunt? Servi ſunt. Metuamus ergo
non Invidos, ſed Invidiam: oppugnare illi
enim nos poſſunt, hæc poteſt principatu exutos
vincire. Quaàm porrè ſit ſervituti livor conter-
minus, ex flliis Jacob intelligere licet, quos
quùm Abraham regnaturos totâ Chananitide
accepiſſet, ducentos ſerviere annos Phafao-
nibus in Ztgypto. Nimirum livore purpuræ
Joſephi Fratres conflagrarunt; unũſque ex in-
cendio invidiæ ſuperfuit cinis, quo invidorum
ſoboles ad famulatum initiaretur. Ad amari- Exod.i.15
tudinem perducebant vitam eorum operibus du-
ris luti & lateris, omnique famulatu. En quâ
ratione in pronepotes quoque grafletur ſer-
Vitus, quam proavi invidendo ſeverunt. Ex-
traxit hæc ſe veneni vis in lucem, quando Saü-
lem præ Gigantis metu latitantem corona non
exuit , & eum Davidi ſubinvidentem; ut
ità dixerim, decacuminavit. Virum ergo, in- 1. Reg. 17.
quit, qui percuſſerit eum (ſubaudi Gigantem) 22.
ditabit Rex divitiis magnis. Ubi autem furo-
re diſtabuit, quòd effuſi in occurſum agminis
blandior fuiſſet in Davidem; quam in ſe, cla-
mor: Exrex illicò appellatur, tantumque eſt
Saul. Iratus eſt autem Saul nimis, & diſplicuit in 1. Reg. 19.
oculis ejus ſermo iſte, dixitque: Dederunt David 7-:
decem millia, & mibi mille dederunt. Ut au- 8. Dayigh
tem videas, non ſenſim in auctoris caput livo-
ris ſaniem ſtillare, ſed ſtatim, idem Saul, quunmi Santinvi
occurrentem Goliæ Davidem intuetur, Rex di- dus.
citur: Saul mox appellatur, quùm ad ſe victo-
rem excipit puerum, non tam inſperato lætus
triumpho, quàm novi militis generoſitate exa-
nimis. Et ait Rex : interroga tu, oujus ſrlius ſit 1. Reg. 172
iſte puer. Cüumque egreſus eſſet David; Ber. 76.
cuſſo Philiſthæo, tulit eum Abner, & introduxit
coram daule caput Philiſthai habentem in ma-
nu ſua. Si miles caput hoſtis præfert à ſe occiſi,
nequit coronam geſtare Dux in capite ſuo.
Vix enim poteſt non livere, quùm uno ictu
ſublatum ſibi quidem æmulum gratulatur,
ſed trophæum dolet ereptum. Ergo eodem pla-
nè vulnere teléque David hofſti caput, Regi

coronam recidit. Non enim excuſſo è& funda la-

pide Golias deſperatius, quam Sauül, intercidit.
Vitam Gigas, charitatem Saül eo vulnere ami-
ſit. Regnare autem jam non potuit, ex quo po-
tuit Dux militi triumphum invidere. Regni
candidatos Zebedæi uxor obtulerat Servatori
filios ſuos Jacobum & Joannem, quibus; cum
primas ſibi ſedes depoſcerent;, non curules de-
negavit, ſed calicem obtulit. Si biberitis, re-
gnabitis. Exarſit illicò livor in cæteris: Et au- tatth 07
dientes decem indignati ſunt de duobus. Tum zo.
enimverò Dominus ſpem illis regnandi de-
traxit, eâſque erupit in voces throno, regnô-
que omninè infeſtas. dcitis, quia Principes gen-
tium dominantur. Non ita erit inter vos: ſed
qui voluerit inter vos primus eſſe, erit veſter ſer-
vus. Ita-ne, Domine;, tui probantur fideles eſ-
ſe Prophetz ?à Nam quùm David alumnis
tuis terrarum principatum ominatus fuerit, in-
quiens: Conſtitues eos Principes ſuper omnem pl. 46. rze
terram,

190
terram. Tu modèô eos procul à throno abigis,
unamque illos manere ſervitutem pronuncias?
Cur iis Filius Davidis ligones & cophinos de-
ſtinat, uiteu David coronas, virgaſque re-
gni conflaverat? Qui voluerit inter vos primus
eſſe, erit veſter ſervus. Nimirum indignati de-
cem fuerant de duobus. Regnare proinde &
livere non potuerunt. Etenim in textrina livo-
ris imperii chlamys in lacernam retexitur ſer-
vitutis. Et ambitioni quidem Curulis non ſub-
trahitur, ſi ad ſceptra ſcandere non gravetur
per clavos. At Invidia deſtinato throno depel-
litur, propterea quod monſtrum haberetur,
ſi liventis & pallerent genæ, & ruberet præ-
texta. Nec luto libidinis decoloratur purpura,
quam una invidentia non ſolùm inficit, ſed
delet abolétque. Lucuriæ tabo Ruben & Judas
ſuas togas foœdaverant, hic nurui junctus in bi-
vio, ille cum noverca domi concumbens.
Nam Thamarem Judas comprefſlerat, Balam
verô violaverat Ruben. Hos tam fœdè pollu-
tos quis non obſoleviſſe credidiſſet in ſacco?
Uterque tamen Joſepho æquatur; quando alter
major ſalutatur à Patre in imperio, regnaturus
alter renunciatur, ortu quidem à primo tertius,
purpurâ verò etiam primogenito prior. Ru-
Gen. 49.3. ben primogenitus meus, tu fortitudo mea, & prin-
cipium doloris mei, prior in donis, major in im-
Pperio. Tui ego flagitii recordor, quo me paren-
Zelus ob- tem confodiſti. Verùm;, ut me pupugeris laſ-
ervamiæ. Civiæ tuæ jaculis, non te propterea tuis titulis
i luelati exuo. Principium doloris mei: ſed tamen major
verior. in imperio. Ubi quis non miretur tum primùm
indoluiſſe Jacob, cùm in filium ſuum, ſuàâm-
Luxuria. que ſervam irrepſit libido? Tu principium do-
loris mei. Paſſus jam ante fuerat angores fugæ,

Rarcher peregrinationis incommoda, æſtus pruinâſque
paſlionis, ſoceri contumelias, fratris minas, uxo-
Superiof Tis funus, deflorationem filiæ, urbis everſionem,

invigile. Chananæorum odium: attamen tum ſibi pri-
muùm ærumnoſus eſſe viſus eſt Patriarcha, quùm
Ruben amplexus eſt Balam. Adeò nihil ærum-
noſum putare debemus, ſi ſapimus, præter
Scandala flagitium? & in criminibus filiorum, una nos
punienda. Ppræ vitiis ommnibus debet Libido urere, quæ
ſcelerum univerſorum ſcaturigo & palus eſt.
Ibi crimina reſtagnant, & inde manant. Tu
incipium doloris mei. Primogenitus mihilomi-
Perſecutio nus Meus es, & in imperio major. Polluiſti cu-
vee. Pile Patris tui intemperantia tua: ſed tui pur-

Rex pecca-
tes oderit.

Caſtitatis
gura.

Superior . . . . .
non ſe-ſed in Rubeno tantùm renidet luxuries titulis faſci-

Tibtate⸗ buſque: ſed regnat in Juda libido; éque femo-
Ser Ja re viri imperium non præciditur, unde ſcelus
effluxit. Non auferetur ſceptrum de JQuda, &
Gen. 49. Dux de femore ejus. Caſtiores fuere ſanè Rube-
10. no & Juda ultores libidinis in Sichem Simeon
& Levi. Aio: ſed ſoli contra Joſephum non
flagraverunt Invidià Judas & Ruben. E qui-
bus alter, ne fratrum gladis puer concidere-
tur, in ſiccum eum deponendum eſſe lacum
fuaſit: alter, ne moreretur in puteo, author
fratribus fuit, ut fratris ſervitute contenti eſ-
Gen. 37, ſent. Audiens Ruben nitebatur liberare eum. Di-
et⸗ xitque Judas, venundetur Imazlitis; & manus
noſiræ non polluantur. Ergo, qui ſoli & fratri-
bus non invidere fratri, hi præ cæteris fami-
liæ, gentiumque dominatui præficiuntur à Pa-
Gen. 49.8. tre. Juda, adorabunt te flii Patris tui. Sed
„enim in lupanar Nurum contruſit, quam com-
preſſit. At fratrem, quem ſervavit , extra-
les. git & ciſterna. Quæ regni virga in defloratione

Aulici non
uinvidi.

Dignitas
ꝗquomodo
ob veniat.

puram principatus non penitus corrupiſti. Nec

Oliva

Thatnaris arere potuiſſet, in libertate Joſephi, Religiune
vindici ejus Judæ reviruit. Non invidit? Regna- von iarids

bit. Regnabit, ais? Evocatis ad inauguratio-
nem Regis in Maſphat tribubus duodecun, da-
tiſque à Samuéële ſortibus, una deſignatur im-
perio tribus, quam regno Jacob excluſerat.
Et applicuit Samuel omnes tribus IWrazl, & ce-
cidit ſors. Reſiſte. Quis enim dubitet caſuras
eſſe imperii teſſeras in quartam tribum, quam
Jacob in Juda filio ſuo dominatui regnôque
gentium deſtinavit? Adorabunt te filii Patris
tui. Quid potuit apertius enunciari, in omen
imperii? Aut ergo non conjiciantur ſortes
in urnam, aut unam non ambigamus exi-
turam Judæ ſobolem. At non quarta, ſed no-
viſſima tribuum purpuraſcit. Et applicuit Sa-
muel omnes tribus Irasl, & cecidit ſors ſuper
tribum Benjamin. Benjamin emergit ad regnum?
Remittantur in urnam tefleræ, nam Benja-
min lupus eſt rapax, non Leo capax imperii.
Ad prædam, non ad ſolium aſcendit. Interim,
dum hæc ſcrupulosè diſputamus, Saul filius
Cis rerum potitur, & Princeps ſalutatur. Et
clamavit omnis populus, & ait : Vivat Rex.
Eluſa quodammodo eſt prophetia, ſuiſque pro-
pemodum excidere vaticiniis Patriarchæ, dum
livoris ſcintillulà conflagrant trabez, & im-

rignalben.

1. Reg. 10.

munes ed flamma poſtremæ tribus prætextz

aureo regni ſubtegmine retexuntur. Uno om-

nia verbo complectar. Nullum ab invidentia

ſemotiorem fuiſſe ſcimus inter Patriarchas;,
quàm Benjamin, qui non modò Joſephum
non odit, ſed amavit. Ideéque, qui remo-
tiſſimus omnium à livore fuit, primus quoque
ex omnibus ad imperium Iſraelis delectus eſt.
Nam Judas, ut mori fratrem noluit, itâ regna-
re illum non optavit. Omnes enim fratres
ſomnianti Solis Lunæque vectigal invidere.
Solus Benjamin livore caruit- & ideò non
caruit principatu. Qui enim non expalluerat,
audito fratris imperio, potuit primitias regni
primus omnium delibare. Tobias ergo ſervus
appelletur Ammonites, quamquam inter Sa-
maritas non ultimus Senatorum, qui dolore
alienæ felicitatis confici potuit, eò regni indi-
gnior purpurd, quò invidentiæ livore dilu-
tior. Citò, inquies, dejecta regno eſt Benjamini
ſtirps, quæ unum duntaxat Saülem computat,
cui ſortitò obtigit Dominatus. Aio. Nimirum
quod, Patre non livente, obvenerat Benjamino
ſceptrum, Matre invidente, citò illi eſt erep-
tum. Cernens autem Rachel, quod infæcunda eſet,
invidit ſorori ſuæ. Benjamin fratri non invide-
rat, & ideò regnavit Saül. Invidit ſorori Ra-
chel parens Benjamin, & ideò poſt Saülem
Jonathas non regnavit. Fluctuabat enim thro-
nus Iraëlis in domo Cis, cum hinc retinere-
tur charitate Benjamin, inde vero propellere-
tur Rachelis invidid. Vicit utraque; nam
datum ſemel eſt tribui eorum, ut dominare-

Gen. 300 1a

tur: negatum illi eſt, ut din regnaret. Imo;
8 3 g

ut videas affinem eſſe invidentiam ſervituti:
nemo & filiis Jacob abductus eſt in ſervitu-
tem, & haſtæ ſubjectus, niſi Joſeph, qui
Rachele, quæ Sorori inviderat, natus eſt. Iz
Jervum venundatus eſt Joſeph. Et quare ſer⸗
vitutem eandem eâdem emiſſus alvo Benja-
min non ſervivit? Quia is vitam, quam ab in-

Plſal. to4.
17.

vidente Matre acceperat, matri naſcendo ade-

mit. Ergo qui Rachelem è& filiis parere docuit-
catenis implicitus eſt; qui eam mori coëgit;
coronâ donatus. Foœcunditatem ille; quam in-
tulerat

M
1 g⸗
Moca
4 zmi⸗
ſelte, ¹
4 le⸗

n Iel

ſtore e
ellt i⸗
iik

i: W Non ext
¹ nnone hul
u aleph
arlll dign
a Onnmtadat
Urum ench
Urbig cin
n enn Jol
n alackurn
Ueſgetunus
ans,
nt, Aunite
lt katel
alae ri
1N, Nle
ente! k
Chnlen ll
pattetu
en 60
Uitr 4
U bre
IN NN

te ln
e tulerat invidenti, compede luit: feretrum
tungnt, hic, quod parienti ſtraverat, ſcypho elevavit.
Clten 4 Adeò capitale eſt, non invidere ſolàùm, ſed
lhud ex invidente naſci: Regium eſt, ità oriri ex li-
erlkn vente, ut naſcendo parenti mortem conſciſ-
lih cas. Regnavere utérque, Joſeph & Benja-
dintn min merito ſuo: neuter aut diù, aut ſolus re-
tben gnavit, Matris noxâ invidentis. Et is, qui fer-
dun legne vidiore ex Invidia natus eſt, Prorex tantùm,
te ii Ne is verò, qui, relegatâ jam matris invidentid,
En, N emerſit in lucem, Rex quoque fuit, primus ex
Cantn i Ifraéle Princeps in throno Saul.

Et audierunt Sanaballat Horonites,
& Tobias ſervus Ammonites, &
contriſtati ſunt affliétione magnd,
quoa venißet homo, qui quæreret

ler Proſperitatem filiorum Irael.
EIt Hn

, Nail
A mria . D Iſpice Scripturæ hujuſce, quamvis per-
: h brevis, cœlum, & ejus ſupputa, ſi potes,
tlied en leſe. ſtellas. t arcanorum is veluti choragus eſt,
drithzi qui nobis invidentiæ virus deſignat bromp-
Uike,Aä TLrvidis in. tius diriuſque in domefticis ſerpere, quam in

Ub wem 3, “ exteris. Nam quum Nehemiæ adventum tum
tdas Uetnn les.

Wtu. n Perſæ, qui Hieroſolymis morabamtur „tum da-
n in Religiore, WMaritæ reſcifſent, hi tantùm invidi æſtua-
Nig Tre zer.- runt. Ergo filio Abrahæ non Barbari „ſed F 1-
Aa er nom ti. Iil Jacob inviderunt. Nec mirum, quando li-
vri f. Vor non exterorum, ſed domeſticorum viſ-
N B,sn. Ceratione hilaratur. Ut autem id non à me te-
Nacig merè affirmari videas, invidioſum protraha-
ek ec mus Joſephum in orcheſtram: ut ea, quibus
halnun illum confixit livor, jacula quo ſint ex arcu
es enn a excuſſa dignoſcamus. Morari te nolo. Deſigna-
edilte zelnt, ta duntaxat adoleſcenti Dignitas fratres om-
1t, & An endtur.

hes in eum concitavit, delata nullum Ægyp-
tiorum excivit, ut illum oculis paulò infen-
ſioribus diſtringerent. Et tamen gyptios
ſuo erat Joſeph imperio ad inſfimam iervitu-
tem adacturus: fratres vero ſud erat trabeâ
revocaturus ab interitu, quos epulis, rhedis,

ir,ed nl⸗ & paſcuis, in ſumma rei frumentariæ inopia,
Atir in juvit, auxitque. Ita ne? Somniare regnum
gwelbet⸗ nequit frater inter fratres, quin veneat: &
ilemone, capeflere principatum vernæ licet inter Egyp-
4o M. tios, nullo ſomniorum interpreti non plau-
artat ben⸗⸗ dente? Hæc nimirum lues ſomniatam quoque
cthileke, Curulem faſtidit in fratre, quam in mancipio
Nifftenu, aut patietur, aut etiam efferet. Nemo mo-
ini nNi lientem Goliæ necem reprehendit Davidem,
lmmdithnnd niſi frater. Aſſenſi Juveni ſunt milites, Centu-
riones, Abner Tribunus, & Saül Rex, quo-
nebetn rum nemo quid adoleſcens poſlet, percalle-
4 nirti bat. Unus Eliab, non ignarus, quas ille diſ-

reb e⸗ cerpfiſſet feras, indolem ejus invidiosè obtre-

unge⸗ 1. Reg. 1. Ctavit. Et ait David ad viros, qui RKahant
ru . ecum: Quid dabitur viro, qui percuſerit Phi-
m, liſthaæum hunc. Quod cum audiſſet Eliab frater
Na ejus major, iratus eſt contra David. Doleo non
kn rarò Solem infuſcari, tantumque luminis ju-
, bar ſqualore pullatum. Sed folatio debet illi
, eſie, quod, unam ſi Lunam excipias, nulla
u, “ unquam domeſticorum Luminum conſpiratio-
, lg 1e ccetur. Qui & terra ſubſiliunt illuc vapo-
lis unr res, halituſque ſtagnorum, ii ſunt, quibus
dies atratur. At nos domeſticorum livor inficit.
i Me, lus enim in Magdalenam Apoſtolorum, quàm
ieen 6 Scribarum fremitus obſtrepuit. Et de Domi-
“ w Pan-r.u. no Joannes ſcripſit: In propria venit, & ſui
eid

in Cap. II. Lib. II. Eſdræ.

191
zum non receperunt. Quæ unquam matrona-
rum Salomonem Hieroſolymis convenit? Una
eò, à finibus mundi, Saba princeps fœmina
advenit. Nam ex Hebræis mulier-ulæ duæ,
eæque meritoriæ, ut altercarentur „ Regem
adierunt. Quid? Nonne Apoſtoli à Judæis
pulſi ſunt »quos Ethnici ita excepere, ut para-
ti pro iis eſſent ſuos ſibi oculos eruere? Ergo
mirum non eſt, ſi Nehemiæ non Perſæ in-
viderint, ſed Samaritæ. Et contriſtati ſunt
aliclione magnd, inquit. Cur? Audi: Qudd ve-
niſſet homo „ qui quæreret proſperitatem filio-
Tum Hrazl. Duces & Equites advenerant cum
Nehemia è Perſide, nec eos tamen livor Sa-
maritarum expavit: ſed unum pertimuit iner-
mem, jejundmque pincernam. Scyphum re-
formidatis, qui haſtas deridetis? Cohortes ſper-
nitis, & unus vos pocillator perturbat? Equi-
tatum dices ac peditatum non fuiſſe terrori
Samaritis, quòd ſcirent nullâ eos de reficien-
do Hieroſolymis Templo curd, ſtudiove re-
morderi. At Nehemiæ nervi omnes opéique
uni tantùm levando Ifraeli intenti erant. Sed
ſi hec eos cura conficiebat, quare non tum
extabuerunt, cùm Eſdras advemit, tanto fre-
tus Levitarum Scribarumque comitatu? Tunc

enim Hebræorum examina revolarunt in Pa-

læſtinam , non regis tantùm diplomatibus
munita, ſed donariis audta ingentibus, ſed
reditibus locupletata, ſed hoſtiis, hymniſque
exculta. Adde fuſas tot lachrymas pro filiis
Iſraël, abductàâſque ab eis Moabitidas , deſi-
gnatumque & inchoatum reparationis opus.
Et aſcenderunt de filiGis Iſrasl, & de filiis Na- 1. Eſdi. 7.7.
cerdotum, & de filiis Levitarum, & de Canto-
ribus & de Janitorihus, & de Nathinæis in Jeru-
Jalem. Hi omnes Templo ubique ſucceſlerant
cum Eſdra. Et tamen virorum cœtu tanto .
tanto donorum, literardmque regiarum ap-
paratu Samaritæ Iſraslitarum æmuli diſcru-
ciati non ſunt; quos unius adventus Pincer-
næ nullis aut muneribus, aut opibus inſtructi
mirum quantùm afflizxit. Et contriſtati ſunt Eccleſeesfti-
aßftittione magnd, qudd veniſſet homo, qui quæ- e er-
reret proſperitatenz filiorum Ilraöël. Si livor Proſ- xus e,
peritatis Juda vos exeſt, tabeſcatis neceſſe terrent ho-
eſt Eidræ trajectu, non autem acceſſu Nehe * S
miæ. Hic enim unus eſt, & quærit tantum fe- in viro, &
licitatem Iraélis. Ile cum cohortibus Judæo- ano.
rum acceſſit: & fortunas omnes revexit Iſfras-
lis in Palæſtinam. Sapiunt tamen in ſuo toxi 1 7 ri 27.
co Aſpides non ineruditi. Nam Eſdras tum &. quan.
ad ſuos in Judæam ſubiit, quum eos intelle- S SS-
xit tympanis, ſiſtriſque ſacra Hieroſolymis pro- “.
curaſſe. Er fecerunt, inquit, ſolemnitatem Azy-= 1. Eſdr. 6.
morum ſeptem diebus in lætitia. Poſi hæc autem 2z2.
verba Eſdras aſcendit de Babylone. Et aſcenderuns
de fliis Wraeël. Haud ergo ab iis metuendum ¹Edr..i
ſibi eſſe duxerunt Samaritæ, quos Iſraelitarum lrenty
felicitas Suſis eduxerat. Illum timuere, qui reét:

Eccleſtaſti-

Ccùm ex Hanano in ancipiti deſperatéque ſtatu Sune. 1
res accepiſſet populi ſui eſſe, eò ſecedendum guarat.

ſibi eſſe ſtatuit. Interrogavi eos de Judæis: Et di-
xerunt mihi: In affictione magna ſunt, & murus Erel’kaſti-
Jeruſalem diſſpatus eſt. Eorum ſprevere cona- veri.
tus, quos elicuiſſe ex aula in Sion ſciebant tyn- Ei Hiſiaſti⸗
pana & citharas. At is, qui non ad mella, ſed ea Zuriſai.
ad toxica convolarat, conturbavit invidos; d on,
quos non fallebat, eam metuendam virtutem ſed g322 ½
eſſe, quam non aromata, ſed ruinæ, ſed pro- Zerzen-
Pra, ſed incendia & ſinu regiæ in laborantem, r

labantémque patriam abducerent. Actum de ſe teſt.

Phili-

2. Eſdr. 1.3.

S. Eccleſiæ
peus Pelici.
tas, 7kam
Tribulatio
aut Dorſe-
cutio noxia.

I1. Reg. 4.
8.

Perſecutio
nat ilis.

Eccleſiaſti.
corum
bompæ Ve⸗
risres.

Wic.

RRReg. 17.
4¾.

Arpia al-
leg.

Tribulatio⸗
es ſunt
S. Eecleſiæ
arma Va-
riora.

Perſetutio
Religioni-
bus ukilis.
Y. Reg: 17.
3 2.

S§. David
gugnax.

Gén. 4. 7.

Felicitas
noxia.

Gen. 4. 8.

192
Philiſthæi putaverunt, quùm pro Ifraële ſtare
Arcam reſciverunt. Væ nobis: væ nobis. Ouis
nos ſervabit de manu Deorum ſublimium iſto-
um? Num illam in Sylo eſſe ad propugnatio-
nem Ifraeêlis ignorabatis? Num eâ, fugatos olim
neſciebatis Chananæos? Unde ergo inopinatus
hic tantus de Arca vos pavor oppreſſit? Ni-
mirum Filios olim Iſrael, auro argentôque
onuſtos, tutata tum arca eſt, eòôſque duxit,
quùm pro eis in Pharaonem ſervôſque ejus om-
nes Virga, Nubes, Elementâque pugnabant.
Nunc verò cæſo fugatéque à nobis Iraéli auxi-
liatum Arca advenit. Væ nobis. Is enim timen-
dus eſt Deus, quem auxiliarem clientibus ad-
ducit non regnantium trabea, ſed ſqualor pe-
reuntium. Inito namque certamine, ut ait Scrip-
tura, terga vertit Irazl. Dixeruntque majores
natu Afferamus ad nos de Slo Arcam, ut ſalvet
nos. En clamoris tibias, tubaſve. Expavere
tum Arcam Philiſthæi, non quùm patrocinari
eam Ifraëlitis intellexerunt in Silo; ſed quuúm,
deletis Judæorum copiis, Arca ſupervenit in
Aphec, iniqui profligatique Martis arenà. Quà
ſanè ſi rerum peritià Golhiam Satrapæ imbuiſ-
ſent, non ille retectà fronte occurriſſet Davidi,
adoleſcentiam dedignatus pugnaturi. Cüumque
inſpexiſſet Philiſthæus, & vidiſſet David, deſpe-
xit eum. Imprudens adoleicentem contem-
nis. Atqui, & inermis, & inſuetus bello, &
juvenis eſt. Timendus nihilo minus eſt. Non
eo tamen extimeſcendus eſt nomine, quo tu
illum metuendum eſſe, cognitis rebus ejus
geſtis, putares. Leonem diſcerpſit, & Urſum
non ſemel eliſit. Fundà prævalet, & loricas ne-
glexit. Tanti tamen roboris, animique adoleſcen-
tem timere propterea debes, quòd tum Sacra-
mentum militiæ dicit, quùm nemo pugnare
audet. Hæc verba audi. Omnes autem Iſraélitæ
cùm vidiſſent virum, fugerunt à facie ejus, timentes
eum valdeé. Et ait David- Ego ſervus tius va-
dam, & pugnabo contra Philiſthæum. Hinc tibi
pertimeſcendus eſt David, 6 Golia, quèd te
non timet; quòèòd tum adlegi optat inter cohor-
tes, quando nullus triariorum certamen non
detrectat. Nam, qui trepidantibus opitulatum
advenit, is certè uni virtuti ſuæ fidit. Cades
proinde, ſi congrediare cum Davide pericli-
tantium, non triumphantium cliente. Pugnaſti?
Occubuiſti. Sapienter ergo non Eſdræ, ſed Ne-
hemiæ adventu æmuli Judæorum conterren-
tur. Ille enim tripudianti populo, hic oppreſſo
ſeſe conjunxerat. Qui enim felicibus ſociat ſe,
ab incœpto deſiſtet, ubi ſocios proſperitas de-
fecerit. At laborantem qui excepit, non is mi-
nis luctâque avocabitur, quando ſe in dumos te-
laque conjecit. Bis Deus Abelis cauſam contra
Cainum tuendam propugnandâmque ſuſcepit,
& litantis ſcilicet & jugulati. Et primò qui-
dem à Deo increpitus, ei non modè non auſ-
cultavit, ſed cædem;, à qua Numinis ſeveriſſimâ
caſtigatione retrahebatur, patravit audaciſſimè.
Quare iratus es? Nonne ſi bené egeris, recipies-ſin
autem malè, KQatim in foribus peccatum tuum ade-
rit? Quid proferri potuit à Deo in liventem atro-
cius? Riſit ea tamen fulgura, quaſi boatum ve-
ſicæ compreſſæ Cainus ; Enimveròô florenti
tum Deus pecore hoſtiiſque patrocinabatur Abe-
li: quod vel homuncioni difficile non fuiſſet.
Et non modò non reſipuit, ferrumque cæde fra-
tris non abſtinuit, ſed eâà quaſi ſtimulatis caſti-
atione in facinus, à Dei colloquio ad parrici-
Aum raptim digreditur. Sed ſub te erit appetitus

Oliva

—

tuus, & tu dominaberis illius. Dixitque Cain ad
Abel : Egrediamur foras. Cunque eſſent in agro,
conſurrexit Cain adverſus fratrem ſuum Alel, G.
interfecit eum. Sprevit ſcilicet Cain Numiniser-
ga fratrem ſuum Abelem patrocinium, quòèd
extimeſcendum non arbitraretur Dominum eſ-
ſe, qui locupleti florentique faveret. At ubi de-
mortui fratris cauſam à Deo agi intellexit, ſé-
que in jus vocatum cognovit, ut de parricidio
cauſam diceret, ita exhorruit Numinis, quod
ſpreverat, patrocinium, ut quùm Deus ſteri-
litatem illi tantum agrorum pro ſupplicio ir-
rogaſſet, Cùm operatus fueris eam, non dabit
fructus ſuos ; Videre ſibi ſtatim ſit viſus, pro
tritico haſtas contra ſe pullulare, gladiôſque è
ſulcis afſurgere. Peti ſe undique ſeu telis, ſeu
monſtris ratus, & communiri à Deo debuit
ſalutis teſſerà, & cædi ſe, etiam poſt ſtigma
impunitatis, exilio fugâque ſubtraxit. Ommnis Gen,4 15.
igitur, qui invenerit me, occidet me. Dixitque .
Deus, nequaquam ita fiet. Egreſuſqce Cain habi-
tavit profugus in terra. Et unde occumbendi
novus in Caino timor? Audi: Dixitque Cain ad
Dominum : Ecce ejicis me hodie à facie terræ.
Itaà-ne? ad Dei ergo voces trepidat modòô
