2. & 150. 2. & 191I. I. & 213. I. & 224. 2
Juriſdictio Eccleſiaſtica viluit, ex quo Præſules non
omnes ſancti ſunt. 4. 1I
Juriſdictio Eccleſiaſtica impotens reducendis hære-
ticis, ſine Eccleſiaſticorum exemplis. 22. 1
Juriſdiétio Eccleſiaſtica ſervet ſuum cuique jus. 60.2
Juüriſdictio Eccleſiaſtica non opibus, ſed ſanctitate
venerationi erit. 87. 1
Juriſdictio Eccleſiaſtica unde floreat. 89. 2
Juriſdictioni Eccleſiaſticæ perſecutio utilis. 94. I
Juriſdictio Eccleſiaſtica non luxu, ſed adverſis &
perſecutionibus florebit. 94. I. & 2
Juriſdictio Eecleſiaſtica conſtantia & fortitudine in-

„ — — —

diget. 96. I1. & 2
Juriſdictio Eccleſiaſtica clementi viget. 89. 2
Juriſdictio Eccleſiaſtica cur perit? III. I

Juriſdictio Eccleſiaſtica ſi fuerit ſancta, erit omni-
otens. 115. 2
Juriſdictio Eccleſiaſtica, & ſeveritas, nihil in rem
ſuam agant. 15 5. 1
Juriſdictio Eccleſiaſtica roboratur Oratione. 139. I
Juriſdictio Eccleſiaſtica impug ata à Politicis. 160. 2
Juciſdictio Eccleſiaſtica, & Saperiores Deum præ
ſe ferant, non Politicom. 215. 1

Juriſdictio Eccleſiaſtica oppugnata, non ditat, ſed

ſpoliat. 224. 2
Juriſdictio Eccleſiaſtica coneulcata. 235. 2
Juſtitia. 49. I. & 174. 1. & 211. I. & 229. 2
Juſtitia æqua in omnes. 57. 2
Juſtitia munera neſciat. 50. 2
Juſtitia vera. . 52. 1
Juſtitia nec perſonas, nec munera reſpicit. 52. 2
Juſtitia & ſeveritas æqua in omnes. 54. 2
Juſtitia in libidinoſos. 55. I
Juſtitia & ſeveritas. 124.2
Juſtitia & ſeveritas etiam in Affines. 29. 1

Juſtitia æqua omnibus. 5I. I. & 57. 2. & 84. 2. &
174. I. & 227. I. & 229. I. & 24”8. 2
Juſtitia æqua omnibus ſit. 38. 1. & 128. 2. & 171. 1
& 174. 1. & 176. I. & 178. I. & 183. I. & 195. 2
Juſtitia ſeverior in Magnates. 211. 2
Juſtitia & ſeveritas non tantum fiſcus. 227. 1
Juſtis etiam neceſſaria mundi fuga. 2. 1
Juſtis omnia cooperantur in bonum. 149. I. & 240. 1

Juſtorum perſecutores. 2023. 2
. L.
LA optimi poſſunt. 24. 2. & 54. 1
Labor manuum. 74. I. & 80.2. &ũ 150.2. & 198.1
Labor manuum utilis Pudori. 9.2
Labor utilis. 95. 1
Lac modeſtiæ, oratio. 76. 2

Lachrymarum præſtantia. 2.2
Lachrymæ, Humilitas, & cognitio ſui, pariunt

contemplationem & orationem. 8 5. 2
Lætitia ſpiritualis. 65. 1
Lætitia jugis. 142. 2. & 161I. 2
Laici Religioſi contenti ſint gradu ſuo. 6. 1

Lapſi erigendi. I. 2. & 59. 2. & 85. 1

Lapſi blandè erigendi. 22. I. & 41. I. & 59. 2. &

I13. 2. & 1I10. I. & 13 I. I

Lapſi & vocati juvandi. 21. 2

Lapfſi optimi fiunt. 13. 2. & 18. 2. & 24. 1. & 27. 2

& 38. 1. & 85. I. & 107. 1. & 13 I. 1

Lapſi clam juvandi. 65. 1
Lapſi blandè recipiendi. 95. 2
Lapſis clanculum opitulandum. 114. 1
Lapſis indulgendum. „15. 1
Lapſis non deneganda munera. 47. 2
Lapſis manus porrigenda. 21. 1I
Laus Virginitatis. 92. 2
Lectio Sacra, neceſſaria Caſtitati. 101. 1
Legum, & Regularum multiplicitas. 9. 1
Liberalitas. 74. 2
Liberalitas cum Deo. 26. 2. & 36. 2
Liberalitas Dei. 75. 2. &ũ 79. 2. & 112. 2
Liberalitas in Eleemoſyna. 47. 1
Libertas. 238. 1. & 248. 2

Libertas arbitrii.
Libido ſeu Luxuria impunita. 173. 1
Libri profani. 4. 2
Lingua. 88. 2. & I12. I. & I10.2. & 136. 1. & 160.2

29. 2. & 122. 1

Lingua arrogans. 71.2
Lingua non arrogans. 72²2. 2
Lingua mendax. 81. 1
Lingua modeſta. 89. 1
Lingua humilis. 108.2
Lingua cauta. 90. 2
Linguæ verecundia. 113. 1

Linguæ cura. 40. 1. & 49. 1. & 97. 2. & 156. 2. G
& 157. I. & 166.2. & 19;.2. & oo. I. & 221I. J

Linguæ cura & ſerietas.

Lingua ſervet ſecretum. 8. 1—
Lingua prudens unionem ſervat. 90.2
Lités. 175. 1
Locus prodeſt. 2.2
Locus obeſt. 53.2
Locus

Glrile ii
lbige⸗
i olnts
ilnpunmna
lumua klatate
lauila kentäti

Cpp

n Afchk enun
unl n lt

unn uge eſt.
uni geotimum
in ten kedit.
lmin uponti.
luni moblitrur.
Inerkttend.
lumn gul zatetun

lrarat oſſtnata
WNat Gelltnata!

lumn Ebacchatut
LurtCNI.
Uun cor Dei vul
muannes ſolin
lnme nuter. gul.
le ni.

m .2 K.2

meifconn.
Wln.
Uubklaftcru
ullgnumn .
Emmmmmun i
l i iner,
Winuneraſtet.

tun
Kaia g
Erentie drat
woele Anb
nl

1. G.

11 E.
R

1
3

29. l AA!

129. En
ra

2II
ls.

1
149,l E

I

244.2., &
K 1502

—= —
E ☛

=

ito fui, Mn
14. 2. & M
fo. (1
2E
41. 1. rl
116. 1.El
111
1An
X 101

4

Locorum indifferentia perdifficilis.

Matrimonium.

Rerum Notabilium.

L.o us Sanctos non facit. pag. 66. 1
Locus orationis ſecretus eſſe debet & ſolitarius. 76.2

Locus non obeſt ſanctitati. 92.2
Locus Sanctos non reddit. 158. 1
Loci ſanctitas non favet improbis. 34. 2

Locorum indifferentia. 56. 2. & 92. 2. & 99. 1. &

147. I. & 148. 1

3. 1
Loth quia duci ſe non lcivit ab Angelo, ſed petit
aliquid, ideò perit in pudore. 56. 2
Luxuria. 6. 2. & 14. 1I. & 33. I. & 34. I. & 50. 2.
& 56. 2. & 57. 2. & 59. I. & 74. 2. & 84. 1. &
3.2. & 102. 2. & 122. 2. & 123. 2. & 124. 1
& 126. I. & 2. & 129. I. & 143. I. & 144. 1. &

146. 1I. & 150. I. & 162. 1. & 163. I. & 16 5. 1

171. 2. & 173. 2. & 180. 1. & 2

& 166. 2. &
& 201. I. & 206. 1. & 236. 2

Luxuria ubique ſævit. 16. 1
Luxuria ubique. ILbid.
Luxuria & Voluptas fontes Crudelitatis ſunt. I1. 2
Luxuria ſanguinaria eſt. 34. 1
Luxuria ex felicitate & Dignitate. 44. 1
Luxuria fons tentationum. . 51. 2
Luxuria expers ſupplicii. Fz. 1
Luxuria non leve ſcelus. 57. 2
Luxuria difficilè exuitur. 58. 2

Luxuria ſi non olet juſtis, aliquando nec putet.

. 53. 1
Luxuria prodiga eſt. 125. 2
Luxuria graviſſimum ſcelus. 126. 2
Luxuria vilem reddit. 145. 1
Luxuria impunita. 173. I
Luxuria nobilitatur. 194. 2
Luxuria exterrenda. 200. 2

Luxuria quid patietur, ſi patiatur caſtitas, futuro

duntaxat deſtinata matrimonio. 93. I
Luxuria debacchatur & in matrimonio. 14. 2
Luxuriæ dammna. Ibid.
Luxuria Cor Dei vulnerat. Ibid. & 15. 1
Luxuria omnes ſolicitat. 25⁵. 1
Luxuriæ mater gula. 106.

Luxuriæ vis. 163.

Luxus. 35. 2. & 67. 2. & 98. 2. & 135. I. & 137.
&& 236. 2. & 241.

2
1
1
1
Luxus ædificiorum. 26. 1. & 68. 2
Luxus villarum. 45. 2
Luxus Eccleſiaſticorum. 46. 2
Luxus Inſignium in Templis. 70. 2
Luxus fœminarum in tuncis. 167. 2
Luxus in funere. 72. 1
Luxus in numeroſitate mancipiorum. 228. 1
M.
Anſuetudo. 42. I. & 230. 1
S. Maria Magdalena. 23. 1
Materfamilias. 66. 1
Ml rer lementi oratio eſt. 137. 1
later hypocriſis ambitio. 141. 1

Matrimomia. 66. 1. & 74. I. & 76. 2. & 77. 1. &
92. 2. & 93. 2. & 98. 2. & 99. I. & 2. & 106. 1

& 107. 2. & 110.2. & 146. I. & 163. 2. &

206. 1
Matrimonia & Amicitiæ non fundentur in pulchri-
tudine. ðJU 77. 1
Matrimonia , ſed cum caſtitate. 102. 1
Matrimoniorum modeſtia. 2322. 2
atrima . 93. I. & 104. I. & 110. 1
emoria mortis. 2. I. & 139. 2. & 143. I
emoria mortis, inimici dilectionem, & Tempo-
ralium contemptum parit. 147. I. & 2
Memoria mortis felicitatis frænat inſolentiam. 140. 1
demoria mortis vicaria Viſionum Dei. 149. 2

Ethicæ Tom. 1.

Memoria mortis perutilis. 72. 1
Memoria parentum, tentationum remedium eſt.
& 4. 1
47. 2. & 157. I. & 247. 2
Miſla. 70. 2. & 1g. 2. & 141. 2
Miſla celebranda. 74. I. & 134. 2. & 219. 2
Miſſa celebretur ab Eccleſiaſticis etiam regnantibus.
140. 2
Miſſa, oratio, & ſpiritualia, ob negotia non Krer
mittenda, ſed multiplicanda. 73. 2
Miracula veriora. 110. 2
Modeſtia. 76. 2. & 84. I. & 106. I. & I1I5. 1. &
122. I. & 13 5. 2. & 162. I. & 162. 2
Modeſtia ſine ſpiritu. 13 5. 2. & 139. 2. & 157. 2
& 158. 1. & 167. 2. & 16 5.2. & 166.2. & 206. 1
Modeſtiæ ſine ſpiritu non fidendum. 34.2. & 111.1

Mendacium.

Modeſtia nunquam abjicienda. 15. 2
Modeſtia oculorum. 46. I. & 76. 1
Modeſtia oculorum ſpreta. 159: 2
Modeſtia affectata. 44. 1
Modeſtia & verecundia. 89. 1
Modeſtia & Caſtitas. 101. 1
Modeſtia exterior. 226. 1
Modeſtiæ lac, Oratio. 76. 2
Moniales. 74. 2

Moniales à Confeſſariis non interrogentur de ge-
nere. 84. 1
Mores dignitas mutet in melius. 2. 2
Mores mutat dignitas. 4. I. & 40. 2. & 60. 1
Vide Dign tas.

Mors alleg. 90. 2. & 105. 2
Mors ſemper cogitetur. 47. 2
Mors damno peccati allegatur. 58. 2
Mors optanda. 78. 1
Mors Aulicorum. 80. 1
Mors ſæcularium. 64. 2
Mors felicium. 147. 2
Mors juſtorum. 145. 2. & 146. 1. & 199. 2
Mors cogitanda, non eludenda. 16 5. 1
Mortis oblivio. 7. 2. & 12. 2
Mortis memoria. 2. I. & 67. 2. &ũ 139. 2. & 143. 1
Mortis memoria perutilis. 72. I
Mortis memoria vicaria Viſionum Dei. 149. 2

Mortis memoria felicitatis fienat inſolentiam. 140. 1,
Mortis memoria, inimici dilectionem, & Tempo-
ralium contemptum parit. 147. 1I. & 2
Mortis meditatio utilis. 23. 1
In morte Felicitas & Dignitas & Talenta nec ob-
ſunt, nec proſunt. 78. 1
Ad mortem parari. 72. 1. & 145. 2
Mortui non plangendi. 139. 2. & 161. 2. & 16 5. 1

Mortificatio tutior. 2. 1
Mortificçatio necefſaria felicibus. 44. 1
Mortificatio paſſionum. 76. I. & 9 5. 2. & 105,2. G&
123. 1. & 134. 1. & 135: I. & 142. 2. G 167. 2
Mortificatio paſſionum omnimoda. 34.2. & 644. I. &
69. 1. & 78.I. & I11. I. & 2. G& 13 I. I. & 138. 1
& 167. 2
Mortificatio illata à Superiore. 38.2
Mortificatio paſſionum, non ſopor. 106. 1
Mortificatio paſſionum radices petat. 29. 2

Mortiſicatio paſſionum, non extinctio; hinc diſce

Jugum Chriſti ſuave. 161.2
Mortificatio addit pretium obedientiæ. 71I. I
Mortificatio & paupertas. 92. 2
Mortificatio & obedientia atque Caſtitas, orationis
fontes. . 101. 1
Mortificatio externa necefſaria. 165. 1

Mortificatio & Paupertas in hoſpitalitate paſſiv.
93. 2
241. 1
6.2. & 37. 2. & 40. 2. &
45. 2. & 80. 2
Morti=

Mortificatio corporis.
Mortificationis odium.

A a

—ʒ—

2

—

Ihndex

Mortificationis odium evadit mortiferum. pag. 7. 2
Mortificationis amor. 13. I. & 241. 2

Mortificationis ſitis. 19. 1
Mortificationis ardor. 69. 2
Mortificatio vera quæ ſit. 26. 2
Mulier viro obediat. 7. 1. & 9. 2
Mulier domi ſit. 74. 2. & 84. 2. & 121. 2. & 164.2
. & 166. 2
Mulier non imperet, ſed marito ſublit. 66. 1
Mulier colat verecundiam. 74. I

14. I. & 26. 1

Mulierum familiaritas vitanda.

Mulierum familiaritas noxia non ſoli Caſtitati. 9. 2

Mulierum familiaritas. Abſtineant à negotiis. 13. 1
Vide Familiaritas.
Mundi contemptus. 17. 1
Mundi domicilium intutum. 50. 1
Mundi fuga etiam juſtis neceſſaria. 2. 1

Mundi & Aulæ amor. 65. 2
Mundi & Aulæ promiſſa. 243. 2
Mundus & Aula. 28. 1

Munera. 89. I. & 97. 2. & 116. 2. & 192. 2. &

239. 1
Munera reſpuenda. 22. 2. & 72. 2
Munera exigenda. 221. 1
Munera Judices, & Juſtitia neſciant. 50. 2
Non Munera, ſed Gratitudo. 75. 2
Munus Epiſcopi. 190. 2
Vigde Epiſcopus.
Murmurandi occaſio tollatur. 204. 2

Murmuratio. 23. I. S 28. I. & 2. & 113. I. &
I5I. I. & 156. 2. & I74. 2. & 178. I. & 2. &
202. 2. & 204. I. & 206. 2. & 230. I

Murmuratio ſcelus graviſſimum. 5.I
Murmuratio grande peccatum. 10.2
Murmuratio de Superiore. 28. 2
Murmurationes. 109. 2. & 174. 2
Murmurationes de Superioribus. 41. 2
Murmurationes in Superiorem ob regularum ob-
ſervationem. 43. 1
Murmuratores. 5. 2. & 23. 1. & 183. 2
Murmuratores graviter lædunt. 10. 2
Murmuratores & Irriſores. 5. 1. & 2
Murmuratores & Cenſores aliorum. 226. 2
N.
Egociatores. 72. 2
Nobilitas non nimium exquirenda in operariis.
Nobilitas ſeu ſcientia inter opprobria. F I. 2
Nobilitas vera. 74. I. & 150. I
Nobilitas occultanda. 1I12. 1
Nobilitatis jactantia. 97. 2
Nobilitas non jactanda. 86.2. & 100. 2
Nobilitas honoranda. 213. 1
Nuntii, &c. Sedi Apoſtolicæ, non ſibi conſulant.
100. 2
R .

Bedientia. 21. 2. & 41. 2. & 45. 2. & 56. 2. &
70. 1. & 71. 2. & 72. I. & 89. I. & 91. 2. &
92. 2. & 110.2. & 112. 2. & 134. I. & 2. & 136. 1
& 148. 2. & 198. 1. & 240. 2
Obedientia dulceſcit.

jenti 4.2
Obedientia ſolatia parit. Ibid.
Obedientia ſuavis eſt. 4. 1
Obedientia diſcreta. 45. 1

Obedientia diſcreta ſit, ut tollat inobediendi diſcri-
men. 5. 2
Obedientia quàm arduum ſacrificium, ſiquidem pec-
canti Hevæ pro ſummo ſupplicio imponitur ut
Adæ ſubſit, hoc eſt, ut patri penè & viro, &
homini pareat. 7. 1
Obedientia ea deſtruit, quæ olim exſtruxerat. 18. 2

Obedientia alacris. „ 19. 2
Obedientia præſtanda cuilibet. 43. I. & 93. I. & 1 50.2
Obedientia cum zelo animæ, & Talentis. 65. I
Obedientia tanta, & tanta cum Superiore unio eſſe

debet, ut nequidem à Deo aliquid velimus ſine

eo. . 65. 2
Obedientia perfecta. 68. I. & 2
Obedientia cùm floremus, &c. 68. 2
Obedientia præcidat affectus omnes. 69. 2
Obedientia pura. 71.2
Obedientia poſt zelum animarum. 75. 2
Obedientia vera. 83. 1

Obedientia, non verò Virginitas hominem ſervat.

De Obedientia non murmurent Obſcrvantiores , 4
ſuâꝗ utantur liberius operâ Superiores. 26. 2
Obedientia ſpreta. 26. 2. & 28. 1. & 2. & 43. 1
& 56. 2. & 68. I. & 156. 2
Obedientia & Parentum odium. 68. 1
Obedientia utatur diſcretione.
Obedientla etiam Orationi præſtanda. 99. 1
Obedientia neglecta. 68. 1. & 154. 2. & 156. 2
Obedientia cœca. 92. I. & 155. 1

Obedientia quam ardua. 155. 2
Obedientia ex Intentione omninò pura. 83. 1
Obedientia Religioſa præſtantiſſima. Ibid.
Obedientia ex ſolo Dei amore. 71. I
Obedientia in arduis. Ibid.

Obedientia perſeverans. Ideo ſenes, qui diù paruê-
re, Tyroni venerationi eſſe debent, licèt excel-
lentius obedire inceperint. 83. 1
Obedientia ſimplex. 91. 1
Obedientia etiam in ſpiritualibus. 154. 1
Obedientia & Mortificatio atque Caſtitas, Oratio-
nis fontes.

101. 1
Obedientia prompta. 87. 1. & 88. 2. & 116. 1
Obedientiæ. 248. 2

Obedientiæ ſeſe permittere. 80. 2. & 87. I. &
88. 2. & II5. 2. & 240. 2

Obedientiæ & Dei curæ ſe ſe permittere. 86. 1
Obedientiæ uti veſtibus, paupertas vera. 7. 2
Obedientiæ fidere. 560. 2
Obedientiæ ſitis. 70. 2

Oblivio Mortis. 7. 2. & 12. 2
Oblivio Æternorum, & Fides mortua, etiam in
iis qui de gehenna loquuntur. 53. 2
Oblivio æternorum. 54. I. & 62. 69. I. & 1III.
2. &ũ 129. I. & ö 135. 2. & 139. 2
Oblivio parentum. 8. 1. & 49. I. & 2. & 71. 2. &
72. I. & 96. I. & 2. & 142. I. & 2

Oblivio parentum Orationem & Dei præſentiam

obtinet. 82. 1
Oblivio Evangelica parentum. 240. 1
Obſtinati. 30. 2. & 52. 2. & 61I. I. & 171. 2

Occaſio fugienda. 2. I. & 9. I. & 16. I. & 25. 1I
Occaſio ſemimala. 21. 2
Occaſio mala. 34. 2. & 5I. I. & 52. 2. & 53.:2. & 57. I
& 78. 2. & 92. I. & 119.2. & 162. 2. & 164. 2. &
186. 2. & 193. 2. & 20I. 2. & 204. 2. & 226. 1

Occaſio mala cautiùs evitanda Religioſis. 84. 1
Occaſio tollatur criminis. 13 1. 1
Occaſio murmurandi tollatur. 204.2
Odium gloriæ. 203. 1
Odium vanæ gloriæ. 114. 1
Odium gloriæ vanæ & congratulationum. 83.:2

Odium Parentum. 34. 2. & 36. I. & 57. I. & 79. 1
Odium parentum ſanctum. 62. 2. & 82. 1. & 140.
I. & 142. 1

Odium Mortificationis. 6.2. & 37.2. 8& 45.2. & 30.,2

Odium mortificationis evadit mortiferum. 7. 2
Odor. 89. 2

Officium divinum. 60. . & 74. I. & 104. 1. G&
106. 2. & 140.2

45. 1

tän No C

GEN. 2

ebellnckio
unnKhirurn
ein

eſtir lar
ultibolatio
& Dei

n.

nuum im
tummn piis,
Pttt etamn
ſanmm ſacll e
umellinn.
utelari Eee
r eſ de

ech
Run ancinr.
bi Preſe
1 E bhintwah

lclenta.

ſer. d.
Ut

en. „.
eriore e
eriote de
itin

Ere

t.

l.
1

hominnin.

6

Oenning
erlor.

Gre
8
4

Anda. 8
A ſtrk
92. 1 E
n.
nes, uidi
Gebent,lckten
. i
ne Caſing, 0
I
& N.2 Ell
d.2. Gl!
& 1I2 u
ermnitele. 1
nas ven.

1
12 El.
es moltun eu
1. 1
2,2 )1
era
&n Eltl
E Dei Pkt⸗
6

1 Kbrrin
r

A
o
216. rie
GOla 1
Re 15
11

gelatioon.
atulet 11

ra,
2 1 E

B

Rerum Notabilium.

Officium divinum Ambitioni ſalutare. pag. 141. I

Omnia Juſtis cooperantur in bonum. 149. 1
Omnia nocent Impiis. 158. 1
Non omnia decent omnes. 199. 1

Non omnia licent omnibus. 6. 1. & 21I. I. & 25. 1
& 73 2. & 84. 1. & 146. 1. & 149. 1. & 183. 1
& 226. 2
Non omnia æquè licent omnibus. 150. 2
Non omnibus omnia licent, & diſpar ſimilium

eventus. 11 2
Opera bona occultanda. 10. 2
Operarius ſtrenuus obedire non recuſet. 22. 2

Operarius præ numero Pœnitentium, inobediens.

28. 1
Operarius invidiam pellat: aliis permittat, quod
ipſe præſtare nequit. 38. 2
Opprobrium pro Chriſto. 48. 1
Opprobrium Chriſti. 203. 2
28. 1. & 80. 1

Optimi imitandi.
Oratio. 44. 2. & 60. I. & 79. 2. & 85. I. & 92. 2
& 96. 2. & 101. 2. & 106. 2. & 108. 1. & 114. 2
& 139. I. & 140. 2. & 142. 2
Oratio, Victima. 27. I
Oratio non ſufficit. 30.2
Oratio & obedientia verior Gloria, & Fama. 32. 1
Oratio ſine diſtractione, inter duos ſcopulos Gra-

tiarum & Injuriarum Regiarum. 60. 1
Oratio non exaudita. 65. 2
Oratio non negligatur. 67. 2

Oratio non negligenda. 76. 1
Oratiomis locus ſecretus eſſe debet & ſolitarius. 76. 2
Oratio Modeſtiæ lac. Ibid.
Oratio in Tribulatione. 80. 1
Orationem & Dei præſentiam obtinet parentum
oblivio. 82. 1
Orationis donum impediunt familiaritas cum ſæcu-

laribus non piis, & amicorum iniquitas. Ibid.
Oratio petat etiam certa. 98. 1
Oratio non facilè deſerenda. 99. 1
Oratio noceſſaria. 103. 2. & 115. 2
Oratio neceſſaria Eccleſiaſticis. 134. 2
Oratio mater eſt clementiæ. 137. 1
Oratio frequentanda. 113. 2
Orationmis fons. 8 5. 2. & 113. 2
Oratio quamvis deſolatiomibus obruatur, proficit.
. 114. 1
Oratio & gratitudo in felicitate. 74. 2
Oratio perſecutionis remedium. 115. 1

Oratio neglecta & impedita non contriſtat. 142. 1
Oratio neglecta. 1I15. I. & 143. 1
Oratio cui detur. 86. 1
Oratio & Dei præſentia poſt Conciones, & zelum
animarum ſitienda. 75. I. & 2
Oratio & ſpiritualia ſocietatis Famam tuebuntur,

non Talenta. 87. 1
Oratio non refuga laboris. 101. 1
Oratio vera curat Caſtitatem quàm manimè. lbid.

Oratio verior patientia eſt, & Dei voluntati con-
formari. 139. 2
Oratio detegit tentationes, fugâtque.- 1I15. I
Orationis donum & vocatiornis beneficium non mo-
4d aſſequenda, ſed & ſervanda ſunt. 103. 1
Orationis fontes. 102.2
ieni⸗ fontes Mortificatio, & obedientia atque
altitas.

aſtitas. V 1I01. I
Orationis impedimenta. 126. 2
Orationis impedimentum. 149. 1

Orationibus ſe commendare Sanctorum vitæ emen-
datione. 60. 1
Ordines ſacri. 97. 2
Ordines ſacri numero perſonarum non nimium am-
plificandi. 104. 2
Ordo ſervandus. 16. 1
Ethicæ Tom. I.

Ornatus verus.
Ornatus templorum.
Ornatus vanus.
Otium.

87. 1
Ibid.
165. I. & 124. I. & 167. 2
74. I. & 165.2. & 198. 1

Alinodia.
Palinodia quæ digna.
Palinodia ſancta, ſed difficillima. 208. 2
Palinodia ſancta ab Aula exulat. 246. 1
Parens vocati. 37. I. & 69. I. & 70. 1. & 2. &
73. I. & 93. 2
Parentes quò viliores, eò gratiores ſint. 35. 1
Parentes colendi. 10. 2. & 65. I. & 2. & 82. I. &
88.2. & 90. 2. & 93. 2. & 98. 2. & 145. 2. &
240. 2. & 245. I
Parentes coli debent. 65. I. & 2. & 145. 2. & 245.
1. & 2460. 1
Parentes colendi etiam pauperes. 101. 2
Parentes colendi, & Superiores honorandi, etiamſi

220. 1. & 232. 2
178. 2

nos execrentur. 104. 1I
Parentes non amandi ſupra Chriſtum. 64. 2
Parentes, &c. non nimium amandi. 101. 2
Parentes nimiùm amati. 29. 1

Parentes deſerendi pro Chriſto, non enim nos, ſed
ſua diligunt. 108. 1
Parentes & cognati præferendi amicis. 102. 1I
Parentum obhivio. S8. I. & 49. I. & 2. & 71. 2. &
72.1. & 96. I. & 2. & I07. I. & 116. I. & 118. 1
& 142. 1. & 2. & I45. 2. & 277. 2. & 192. f
Parentum oblivio mortificatione corporis durior.
Nam pluris fit occidens Abraham quaàm Iſaac oc-
cidendus. 71. 2
Parentum oblivio orationem & Dei præſentiam
obtinet. 82. 2
Parentum oblivio, quòd nos non ament. 102. 1
Parentum oblivio, & Religioſi pro affinibus habean-

tur à nobis. 145. 2
Parentum oblivio Evangelica. 240. 1
Parentum exempla. 63. 1. & 84. I
Parentum viſitationes. 2

Parentum amor.
Parentum nimius Amor.
Parentum amor non verus. 102. 1
Parentum amor exuendus. 68. 2. & 69. 2
Parentum & propinquorum amor exuendus. 52. 1
Parentum & propinquorum amor frænandus. 43. 2
Parentum amor, ſed non cura de opibus eoerum.
100. 2
Parentum odium. 34.2. & 36. I. & 7. I. & 68. I. & 79. 1
Parentum odium ſanctum. 32. I. & 62. 2. & 65. 2
& 83. I. & 140. 1. & 142. 1
Parentum odium ſanctum rarô fleret. 32. 2
Parentum beatum odium. 55. 2
Parentum memoria tentationum remedium eſt. 245. 1
Parva. I5.2. & 34.2. & 69. 2. & 138. 1I. & 154. 2. &
201. 1
Parva in bono. 23.2. & 24.2. &ũ 30. I. & 89. 1. & 146. 1

76. 1. 8 93. 2
29. 1. & 32. 2

Parva in malo. 13 5. I
Parva in Eccleſiaſtica juriſdictione. 67. 1
Parva non negligenda. 232. I.
Paſſio Chriſti. 161. 1.
Paſſionum mortificatio. 40. I. & 64. I
Paſſionum omnimoda mortificatio. 50. 2. & 6. 1
G 78. I

Paſſionum mortificatio. Nam vivunt etiam, cùm
putantur extinctæ. 55. 2
Vide Mortificatio.
Paterfamilias. 46 2. & 49. I. & 61. 1. & 80.1. & 88.1
& 89.2. & 104.2. & 108. I. & 111.2. & 149.2. &
162. 1I. & 164. 2. & 166.2. & 110. I. & 190. 1I
& 206. I. & 208. 1

Patrisfamilias & Superioris exemplum. 25⁵5: 1
Aa 2 Pate

.

Index .

Paterfamilias caveat à filorum amore. pag. 44. 1
Paterſamilias ſervorum quoque ſaluti proſpiciat.
Paterſamilias invigilet. Ibid.
Paterfamilias & Rex ſuis adhibeant Correctionem.
. 59. 1
Paterfamilias ſcandaloſos domi non admittat. 57. 2
Paterfamilias Aulam viſat. 67. 2
Patresfamilias & Teſtamenta. . 77. 2
Paterfamilias careat perſonarum acceptione. 146. 2
Paterfamilias non negligat ſuos. 216 ; I
Paterfamilias æquè conſulat omnibus. 242. I
Patientia. 80. I. & 93: 2. & 144. 2. & 208. 2. &
230. 2. & 231. 2. & 237. 2
Patientia & Dei voluntati conformari, verior oratio

eſt. 139. 2
Patria. W 19. 1
Patria non attendenda in promovendis. 218. 1
Patriæ contemptus. 3. 2
Patriæ odium. 31. 2. & 22. 2
Patriæ amor exuendus. 63. 1
Patriæ amor. B 52. 2
Patriæ oblivio. 49. 2. & 55. 2. & 73. 1
Patriæ amor vix exuitur. 53. 1I
Patriæ amor nimius. 148. 1

Patriæ & parentum calamitates probant, an era-
dicata ſit in eis cordis affectio.

55. 2
Paupertas. 8. 1. & 92. 2. & 98. 2. & 240. 2
& 241. I
Paupertas vera, obedientiæ uti veſtibus. 2. 2
Paupertas in menſis. 46. 2
Paupertas amanda. 241. 2
Paupertas & mortificatio. 92. 2

Paupertas læſa. 119. 2. & 241I. I
Paupertas, Dei conſolationes, & præſentiam me-
retur. . . 81. 2
Paupertate ornatus Adam, Deo diſſimilis dici non
potuit, quando pellibus tectus eſt. 8. 1
Paupertas & Mortificatio in hoſpitalitate paſſivà.
. . : 93. 2
Paupertatis & modeſtiæ meminerint Hoſpites. 46. 1
Pauperes non ſpernendi.

25. 2
Pauperes oppreſſi. 33. 1
Pauperes juvandi. 230. 2

Pauperum oppreſſores. 60. 2. & 81. 1. & 167. 1
Pauperum oppreſſores reprimantur à Regibus. 58. 1
Pax cordis. 27. I. & II3. I1
Peccatum nocet etiam innocentibus. 15. 2
Peccatum eſt tribulatio vera. 57. 2
Peccati damna. 3. 2. & 19. 2. & 59. I. & 81. I. &
84. 2. & 90. 2. 148. I. & 2. & I60. 2. & 164.
1I. & 2. & 126. 2. & 182. I. & 200. I. & 242. I

& 248. 1. & 2
Peccati damna in decora commutata. 195. 1
Peccati damno mors allegatur. 58. 2

Peccata ſubjectorum imputantur ſuperioribus &
Regibus. 8. 1. S& 2
Peccata latere nequeunt. 6. 2. & 10. 2. & 11. I. &
28. I. & 84. 2. & 90. 2. & 123. 2. & 144. I. &

166. 1
Peccata Eccleſiaſticorum & Superiorum. 212. 1
Peccata Principum latere non poſſunt. 214.2
Peccator hoſtis ſui. II. 2
Peccator bellua eft. 42. 2
Peccatori nulla res ſuffragatur. 1I. 2
Peccatorum coœcitas & audacia. 30. 2

Peregrinatio.
Peregrinus alleg.
Perfectio Religionis.

92. 2. & 93. 1
67. 2. & 83. 1
96. I. & II3. I. & 182. 2
& 18 5. 1
Perfectio Religionis Lyroni non ſtatim paret. Ubi
vix ſe à Mundi labore quieturum putat, mira
ſpectabit, & edet. Aras eriget , vota offeret,

Deum alloquetur, Pater electus renuntiabitur.

98. 2
Vide Religio.
Omnes perfecti ſumus ex parte. T. 2
Perfectio Chriſtiani viri. 98. 2

Perſecutio utilis. 38. 2. & 41. 2. & 42. 2. & 85. 1
& 95. 1. & 110. 2. & 140. 2

Perſecutio utilis Eccleſiaſticæ juriſdictioni. 94. 1.
Perſecutio non nocet. 32. 1
Perſecutio ferenda. 112. 2
Perſecutio eſt felicitas vera. 79. 1

Perſecutio ſignum perfectionis.
Perſecutio toleranda.

Perſecutio toleranda ut fames. 241. 2

Perſecutionis remedium. 116. 1. & 135. 2. & 137. 2

Perſecutionis remedium, non fons eſt, ſeveritas in

tepidos. 66. 1
Ferſecutionis remedium, oratio. 115. 1
Berſecutionum fons & origo. 137. 2. & 138. 1
Perſecutionis bona. . 237. 2
Perſecutio æquat penè Mart yribus. Ibid.
Perſecutiones non nocent. 12.2
Perſecutiones cur à Deo permittantur. 8. 1
Perſecutores. 183. 2
Perſecutores evadunt protectores. 18.2
Perſecutores armat unio inter nos læſa. 34. 1
Perſecutores Juſtorum. 203. 2

Perſeverantia. 32. 2. & 73. I. & 82. 2. & 121. 1

& 146. 1I. & 232. I
Perſeverantia etiamſi Deſolationes urgeant. 82. 2
Perſonarum acceptio. I18. 1. & 25. 2. & 42. I. &
43. I. & 5I. 2. & 67. 1
Placere hominibus. 44. 2
Poœna par culpæ. 12. 2. & 40. 2. & 80. I. & 81. 2
& 173. 1
Poœnitentia vera. 52. 2. & 60. I. & 78. 1. & 118. 1
& 161. 1
Poœnitentia vera ob ſceleris turpitudinem. 59. 1
Pœnitentia ubique facilis. 240. 1
Poœnitentia & Converſio ſummi pretii apud Deum.
10. 1
Poœnitentia nunquam ſera. Ibid.
Pœnitentiam inflictam ægrè ferens. 40. 2
Politica. 58. I. & 81. 1. & 126. 2. & 130. 2. &
163. 2. & 186. 1. & 219. 2. & 229. 1
Politica ſtulta. 6. 2. & 130. 1
Politica vera. 66. 2. & 74. I. & 85. I. & 141. 1

& 205. 1
Politica vera & falſa. 89. 2
Politica verior. 141. 2
Politica infelix. 80. 1
Politica in minimis anxia. 167. 2
Politici. 108. 2
Pompæ veriores Eccleſiaſticorum. 94. 2

Prædeſtinatio. 94. 2. & 79. 2. & 146. 2. & 148. 1
Prædeſtinatio non debet reprobos ad querimonias
excitare. 103. 1

Præfecti rerum ſpiritualium, ſuperiorum cauſam

tueantur apud ſubjectos. 4². 1
Præmii ſpes. 2.2. & 13. 1
Præſentia Dei. 113. 2. & 116. 2
Principis obſta. 122. I. & 132. 2. & 159. I. &
1080. 2
Principiis obſtandum. 58. 2. & 198. 1
Principiis obſtet ſuperior. 9. 1
Principi nec licita dicteria in ſubjectos. 5. 1
Principum peccata latere non poſſunt. 214. 2
Procraſtinatio. I. I. & 10. I. & 16. 2. & 52. 2. &

—

. I. & 183.2. & 224 .
Procraſtinatio ſancta. 32 15. 2. & 121. 1

Procraſtinatio prudens. 67. 2. & 184. 2. & 226. 1

Prodigalitas. 67. 1. & 166. 2
Promifla Dei. 767 . 91. 2
Promilis

26. 2. & 79. 1
144. 2

Z

1 iml⸗
lutn .
alu tuen
rrum
thns houi

ne leſil
nelne Adic
eEes Reli⸗
naniuceii
Hiktil Dei
entie Dei
Etn oei ,
aru human.
Mmmes

ine, 0id

AAleinmie gll
e⸗ (elle,

i inate
I1 & 100
(G2 K 220
lim nalas
lumn.
lanroti ſe ſt⸗
lurto, ſed mo
utto Tuſclan
litio Aoels.
untio heita.
lumtores
Uumtes ninin
Enmttare
itnint & nu
Sabyitonir
eion ſiod an
alenplon.
n impotanti
u echatar.
iön andalz.
n melorum
n & Ienn
n gratia, &
t,guin oren
In kleiun ſ
ice Ner.
e non l

ürum odln

Anmn Oblerye
U.
Ram Olerr 4
obiery⸗

mil

„,

Atüqu n

Etam
tuponnn

25,2 Kllll
l. 61 Kh
6
2 & LN
1. 1E
E
Pitudiuen
i pretiſ ht

I

fen”s.

126.2. Kln.
& 219
62A
1. & A

= ==

S
S.
S

=

Rerum Notabilium.

Promiſſis Dei uberiores ſunt Conſolationes Dei.

. pag. 46. 1
Promiſſa mundi, & Aulæ. 243.2
Propoſita retinenda. . 25. 2. & 54. 1
Propoſita retinenda inter Tepidos. 9 5. 1
Protectio juſtorum neceſſaria. 186.2
Protectiones. 39. 2

Protectiones noxiæ. 46. 2. & 82. 1. & 87. 2
Protectores impiorum. 21. 1. & 172. I
Protectores haberi & eſſe cupientes in Religione.

42. 1
Protectores Tepidorum. 58. 1
Protectores abdicandi 79. 1
Protectores Religionum caveant in fame. 239. 2
Protectoribus deſtituti à Deo erigentur. 103. 2
Providentia Dei. 30. I. & 229. 1
Providentiæ & Dei curæ cooperandum. 84. 1
Prudentia omnes veretur. 89. 1
Prudentia humana. 186. 2
Puſillanimes. 56. I. & 114. 1
Puſillanimes, quòd non ita profecerint. 95. 2
Q
Uerimoniæ gulæ de victu. 240. 2
Quies Cellæ, Unio. 27. I
R
Rrione privatæ. 35. I. & 60. 2. & 75. I. &
1I04. I. & 106.1. & 156. 2. & 180.2. & 205. 1

& 216. 2. & 220. I. & 221. I. & 227.2. & 23 9. I

Rationes privatas Aulicus negligat. 75. 1
Recidivi. 118. 1I. & 180. 2
Recidivi votis ſe frænent. 69. 2
Recreatio, ſed modeſta. 45. 2
Recreatio Tuſculana, Villæ, Oratio. 76. 1
Recreatio aliqualis. 93. 2
Recreatio lhcita. 50. I
Reformatores. 155. 2
Reformatores nimium rigidi. 30. 2
Ad Reformatores. 9. 1
Reformatores & nunci. 20. 1I

Reges & Epiſcopi reſidere, & viſitare debent. 34. 2
Reges non ſuos amant, ſed ſe. 219. 2
Regis exemplum. 84. 2
Regibus imputantur ſubjectorum peccata. 8. 1. & 2

Regibus obediatur. 249. 2
Regum ſcandala. 60. 1
egum malorum peccata & violentiæ. 33:. 1
Regum & Superiorum exempla. 45. 2
Regum gratia, & dignitas pluris conſtant aſſecu-
tis, quaàm optantibus. 102. 1
Regum felicium ſcelera graviora. 195. 2
Vide Rex.
Regulæ non multiplicandæ. 133. 2
Regularum obſervantia. 45. 2. & 61. 2. & 83. 2
& 183. 2

Regularum obſervantia etiam inter hoſpites & tu-

multus. 15. 2
Regularum obſervantia Felicem reddit. 37. 2
Regularum obſervantia, vel inter curas maximas.
69. 2
Regularum multiplicitas. 9. I. & 148.2. & 182.2
Religio antiqua non ſpernat recentiores. 10. 1. &

. 217. 2
Religio lapſa. 4 5½. 1
Religio amanda cùm nos deprimit. 41. 2
Religio cur etiam ſapit Apoſtaſiam meditantibus.
Religio defendatur ab Eccleſiaſticis. 82. 1

Religio vilis putatur, ſed theatrü eſt Angeloru. 99. 1
Religio non æquet omnes. 115. 2
Ethicæ Tom. I.

Religio nova honoret antiquiores. 117. 1
Religio miſta malis, ut optimorum virtus grandioris
ſit pretii.

t 95. 1
Religio ob unum non ſpernatur. 2. 1
Religio ob unum infamis. 94. 1
Religio ob unum non infamis. 49. 1

Religio ob unum periclitari poteſt. 34. 2

Religio ob unum, etiam non verè peccantem, ſed

apparenter, infamatur. 126. 1
Religio ob unum aliquando infamatur. 144. 2
Religio ob unum ſervatur. 186. 1

Religio æquet omnes. 213. I. & 227. I
Religio non debet infamis eſſe ob unius impruden-
tiam. 18.2
Religio nova non ſpernatur. 14. 1
Religionis perfectio. 21. 1. & 49. 2. & 96. 1
& 1II3. I. & 182. 2. & 185. 1
Religionis perfectio ob vota. 69. 2
Religionis perfectio, & vocationis beneficium ob
cognitionem ſui. 104. 2
Religionis perfectio ob ſervitutem. 248. 2
Religionis perfectionem diſce, vide tamen diſcri-
men. 92. 2
Religionis perfectio Tironi non ſtatim paret. Ubi
vix ſe à mundi labore quietum putat, mira ſpe-
ctabit, & edet. Aras eriget, vota offeret, Deum

alloquetur, Pater electus renunciabitur. 99. 1
Religionis excellentia. 7. 2
Religionis felicitas. 65. 1
Religionis munia. 80. 2
Religionis munia viliora. 41. 2. & 71. I. & 77. 2
& 80. 2. & 88. 2. & 103. 2. & 150. 2. & 153. I.
& 246. 1
Religionis munia viliora appetantur. 29. 2
Religionis munia viliora beatiora ſunt. 37. 2
Religionis munia viliora non recuſanda poſt exedras.
108. 1
Religionis munera humilia. 36. 2

Religionis munia illa optima; quæ Orationem, &

Dei præſentiam nutriunt. 87. 1
Religionis crimina evulgantes. 28. 1
Religionis ſecreta non evulganda. 206. 2

Religionis munera clariora occupata à viris medio-
crium Talentorum. 31. 1
Religionis munera ſplendidiora. 141. 1
Religionis munia ſplendida à quovis putantur ſibi
apta, ideò Humilitas rara. 44. 2
Religionis uſus retinendi. 135. 1. & 148. 2
Religionis beneficia recolenda in nos ab ea collata,
non itaà à nobis collata in illam. 112. 2
Religionis crimina non evulganda. 144. 1
Religiones nove. 133. 2
Religiones non nimium multiplicandæ numero ſo-
ciorum. 93. 2
In Religione varia munera. 6. 1
In Religione quis verè minimus ſit. 28. 2
In Religione omnes æquales ſint. 25. 2
Religiones ſacræ numero perſonarum non nimium
amplificandæ. 146. 1
Religionus ſacræ numero perſonarum, & locorum
non amplificandæ. 14. I. & 150. 2
In Religione non omnes pari omnino ratione mor-

tificandi. 36. 2
Religionum Proditores ipſimet Religioſi. 16. 2
Religioſus Gloriæ vanæ expers ſit. 5. 2

Religioſus Aulas, & Qurioſa refugiat. 21. 1

Religioſus Aulas, & Dignitates declinet, iis adhæ-
103. I

ſurus, licet prius humilitati adhæſerit.
Religioſus odiſſe debet, quæ reliquit.
Religioſus in Aula. 2. I. & 2. & 21. 1. &
47. 1. & 50. I. & 60. I.

Religioſus ſemiſæcularis.
Religioſus corde ſæcularis.

Ihndex

Religioſus in Aula memor ſit Regularum Obſer-
vantiæ. . pag. 48. 2
Religioſus in Aula liberè loquatur. 36. 1
Religioſus in Aula, & zelus animarum poſt miſſio-
nes ſitiant reditum ad ſuos. 98. 2
Religioſus ſuperbus titulis & ſalutationibus gau-

dens. 48. 1
Religioſi ſanctificent ſæculares. 3 1
Religioſi humiles ſint. 5. 2
Religioſi hoſtes Religionis ſuæ. 16. I. & 53. 2
Religioſi de perſeverantia ſint ſoliciti. 24. 2
Religioſi rarò aulas ſubeant. 81. 2
Religioſi cœtus non multiplicandi. 27. 2

Religioſi ex Aula, & Parentum domo amici impi.
Religioſi non laici magis probandi. 36. 2
Religioſis evectis ad dignitatem non invidendum.
37. 2
Religioſi æternorum obliti vocatos abducentes. 37. I
Religioſi vel cùm nihil putantur agere agunt ſum-

ma. 37. 2
Religioſi in Aulis haud adorantur, adorant. 46. 2
Religioſi olim nobiles. 48. 1
oſi olim nobiles, humiles nunc ſint. Ibid.
Religioſi nobiles non ſe prodant. 51. 2
Religioſi ignobiles non ſpernendi. 39. 1
Religioſi perſecutores Religionis ſuæ. lbid.
Religioſi laici non repellendi à muneribus. Ibid.

In Religionem non nobiles, ſed apti admittendi. 39.2
Religioſi retinentur ab iis, quibuſcum loquitur
Deus. S 59. 2
Religioſi non debent onerari tricis, & nunciis à
parentibus. .. 111. 2
Religioſi Procuratores, & Religioſi Laici, oratio-

nem non negligant. 113. 1
Religioſi reditus habere poſſunt. 149. 1
Religioſi non jactent nobilitatem. 150. 1

Religioſi Procuratores propinquorum non ſint. 192. 1
Rehgioſi non ſpernant, ſed honorent Eccleſiaſticos
etiam opulentos. 225. I
Religioſi honorandi. 46. 2. & 214. 2
Religioſi honorandi, ſed non protectionibus ſæcula-
rium infatuandi, nec in Aulas evocandi. 46. I. & 2
