ſeveritatem expendamus, libet ſupplicium filio
ejus inflictum à Deo revereri. Ergo Her,
quamquam primogenitus Judæ, hoc eſt, hæ-
res Abrahæ, & Chriſti abavus deſignatus, ſi
Jaſitia peccat, perimitur. Nulli Parcendum diſcis aut
“gun om- dignitati, aut ætati, aut ſpei. In ſpem Her
vibus. educabatur ſerendi ex ſe Numinis; tamen reus
Severitas Ccrimninis jugulatur. Adeò nihil emollire debet
in Ma- imperii virgas. Si tamen deciſæ ſunt ab ea ul-
Sate, me, cui Chriſtus vitis advolvitur. Scelus au-
tem tacetur jugulati, ſed, interpretum con-
ſenſione, libido fuit. Nempe ſubveritus Her,
ne ceſſare cogeretur ab amplexu Thamaris, ſi
prole gravaretur „ ita ed utebatur 2 Ut filios
Eyiſcopi non ſereret. Quamobrem iratus Deus juſſit
"’den. eum à Dæmone ſtrangulari. Nota, fuit nequam

.

“W in conſpectu Domini, & ideò occiſus fertur à
“ *. Domino. Sanè Principes ſuis ſi civibus adeſlent,

præeſséntque urbibus, tot minimè paterentur
inulta flagitia in provinciis ſuis. Sed enim ve-
nationi ſeſe autumant inauguratos, non regno.
Ergo delectus canum exquiitiſſimus, Præto-
rum minimus. Suas ornari lauro ædes patiun-
tur, ſi Cervum illaqueaverint; quùm interea
totâà liberi provinci4 vagentur graſſatores. Ve-
ſtrum eſt, Principes, ſi vices Numinis inter
homines agitis, non Aprum figere, ſed ſuffi-
gere Sicarium. Si terrarum ſecundaria quaſi
Numina eſtis, ex Deo diſcite, quæ vos deceat
venatio, perduellium nempe, non caprearum.
Venatio, Unus ex hæredibus Abrahaæ venator Eſau
ideéque ex albo expunctus Fatriarcharum, ne
indignam Regibus artem transfunderet in Ne-
potes, quibus imperium Pala ſtinæ Parabatur.
Et ſanè occideretis vos quoque ſceleroſos, ſi iis
adeſſetis violantibus Legem. At qui vos adeſ-
ſe peccantibus ſperem, quos aut rus avocat,
aut theatrum diſtinet, aut thermæ mergunt,
aut tali occupant, aut latrunculi ita fallunt,
ut dum vos luditis, vobis illi imperium,

Principem verò populis ſuffurentur. Unius

horæ ſpatio Sol terræ interpoſitu Lunæ in-
terceptus, quale plantis, hominibuſque juſti-
tium indicit! Languent omnia, pallent ole-
raàa, poma corrugantur, ægri moriuntur, ſani
valentéſque diſtabeſcunt. Tantam ciet tempe-
ſtatem non ereptum Sidus mundo, ſed tan-
tillo temporis ſpatio interpellatum. Conſicite,
Ethieæ Tom. I.

171
quàâ ratione provinciæ langueſcant, quibus
ſuum nunquam excubat Sidus, meris nugis oc-
cupatum. Jam verò quis audet à libidine arce- Laxuréa]
re Virgas, ſi Deus in eam immittit, impin-
gitque ſecurim? Negligendum libido ſcelus, Standala
quam Deus ne in adoleſcente quidem prænobi- "on per-
li inultam eſt paſſus? Non tam verò juſtitiam "ittenia⸗
Numinis miror damnantis Her „ quam conti-
nuatam & indefefſam in plectendis criminibus
ſeveritatem. Nam occiſo Her, Onam iiſdem
cum fratre involutum ſoœditatibus jugulavit,
non uno Dei cenſura contenta funere tranſ-
greſſorum. Nollem peccantium numero Du-
cum æquitas laſſaretur. Peccat unus? punia- Severis
tur. Alius peccat? puniatur. Peccant innume= tase
ri? Innumeri pumiantur. Univerſi erravere So-
domitæ? In omnes igne, ſulphuréque ſævi-
tum. Omnis olim caro corruperat viam ſuam?
Omnes pariter homines, una Noëmi domo
exceptâ, aquarum eluvio oppreſſit. Non mo-
dô non laſlatur divina ſeveritas iteratione ſup-
plicii, ſed conſtantior, iratiorque exardeſcit in
ſontes. En teſtes ſeveritatis. Ait emim de O-
nan: Percuſſit eum Dominus, es Judd rem de-
teſtabilem faceret. Primum quidem Deus ſup-
plicium inflixit, non evulgato damnati crimi-
ne. At ubi in alterum animadvertit fratrem,
ſcelus promulgat, non ſpiritu tantùm intercep-
to, ſed famà impudici Prôſcriptâ. Quis autem
non ſcit corruptam primèò carnem alluvione a-
quarum refrænatam; mox veròô corruptam ite-
rùm flammis expiatam inextinctis? Adeò mo-
re fluminum Ira Numinis eundo augetur: quæ-
que fonticulus eſt contra prima flagitia, Ppro-
greſſione fit mare in ſecunda tertiaque. Quæ-
10 autem, cur idem flagitium effuſi in lutum
ſeminis in Onan vehementias, quam in Her 5
Arguatur. Hic enim res dicitur deteſtabilis 2
quâ infamid ſcelus Her non notatur. Nimirum
Her ſemen profundebat, voto amplexandæ
Thamaris. At Onan in eam turpitudinem labe-
batur, ne fratri extincto liberos ſuſcitaret. Hic Imvid
livore, ille peccabat voluptate. Ergo Deus,
ut ſcelus teſtaretur deteſtabilius, quod livor,
quam quod illecebra pareret, ſupplicio Onani
cauſam funeris præfixit, volhnitque infamem;
quem plexerat invidentem. Eò quòd rem dete-
Rabilem faceret. Quamquam & illam pervulga- Timor
ti criminis fuiſſe dixerim cauſam, quòd ſcili- Pei.
cet Onan in eam foditatem procurrerit, ob
quam tam ſeverè animadverſum viderat in fra-
trem. Sapit contemptum Numinis, ea relege-
re veſtigia, quæ fumant extincti buſto tranſ-
grefſoris. Et Her quidem per violas aurigaba-
tur ad facinus. At Onan per fratris cadaver
currum egit ad flagitium. Debuerat perditiſſi-
mus adoleſcens ſuo crimim aggerem objicere
Her à Deo jugulati monumentum. Verùm coœæ-
li contemptor in fulgurito conclavi turpitudi-
nem reparavit, quam ſenſerat fulminatam. Sed
expendamus, quam ſint mortales terræ affixi;
coœlique immemores. Audi. Fuit quoque Her
Primogenitus Judæ nequam, in conſpetctu Domi-
ni: O& ab eo occiſus eſt. Dixit ergo Judas ad 0-
nan filium ſuum: Ingredere ad uxorem fratris
mi, & ſociare illi, ut ſuſeites ſemen fratri tuo.
Ita-ne, quem Deus extingit, ejus vos nomen e vs
reparatis? Oportuerat é liminaribus, E ſor Iniis, ,,„
& lapidibus nomen eradere perduellis, in quem &to,is
Cœlum pertonuerat. Tu verò occiſi à Deo a- vana⸗
doleſcentis genus jubes extare, & prolem pro-
ſeris fulminato? Veſtræ præſentio argumenta
P 2 UnPle⸗

Obſtinasi,

impietatis. Reus eſt Her, ſed filius; damna-
tus, ſed primogenitus; idedque familiæ con-

Oliva

Aurigatur Abſalom, apparitoribus ante rhe-
dam præmiſſis quadraginta. Jacet in ſuo ſan-

ſuletur, &, ne periifle videatur filius, inquis, guine Nabuthes; regiæ hoſtia rapacitatis. Quæ md
meus, vivat miſer in filiis ſuis. VWeràùm Dei nun- ſanè monſtra non ſpectaremus, ſi regnantes zikn
quam Fram eludetis. Qui unius liberi interci- nequitiam Her à Deo contemplarentur extin- 4 ſun
dere memoriam non ferebat, geminatis filo- Ctam: extincti verò à Numine Onan ſcelus ln
ram funeribus conſternatus eſt, abſterrituſque intuerentur;, feretro inſculptum fulminati. Ut Se veritas. r
à procuranda immortalitate nominis filio, præ verò ſcias, apud Deum idem eſſe ſcelus prodi, hin
ſcelere à Deo proſcripto. Diſcamus hinc, rogo & ſupplicium infligi, accedamus ad Abraham, htt
ves, gigantum more non certare cum coœlo. qui, ſublatis menſis, exclamare cœpit con- n ni
Sociemur Numini ferienti; & quos Deus vir- verſus ad Angelum. Numquid perdes uſtum Gen. 18. nr mhb⸗
gâà, eos nos plumbatis concidamus. Terram cum impio? di fuerint quinquaginta juſti in ci- 23. ,M
imitemur, quæ proſcripto Adæ, præ pomo, vitate, peribunt ſimul ?3 Emotæ mihi fuifle gex yon ſe eror
ſpinas undique peperit. Emulemur Mare, quod mentis videtujr Abraham „ quum in ea verba debet par⸗ iin,
tamdia tumuit, quamdiu Jona, Dei transfugâ, ſupplicaret. Neque emim evertendæ abs ſe Ur- cere im. e ſbi n
tanquam piaculari, ſibi dedito, iræ Numinis bis mentionem ullam induxerat Angelus. Di- Pue. i ſi
ſa Rum non vidit ſatis. Fœderemur Urſis, Ser- xerat tantùm Gomorrhæorum afſcendifle ad ſe ſetore
pentibus conjungamur, quos in cœli reos im- fſcelera, iturumque propterea ſe; ut explora- e Nt
placabiles demiramur. Cum & irriſores Eliſzi ret, an omnino corrupti, depravatique forent 4 m l
pueros diſcerpſerint Urſi, & ignitorum an- omnes. Videbo, utrum clamorem, qui venit ad Ibid ne-- AII
guino morſu interierint manna pertæſi murmu- me, opere compleverint. His in verbis ubi ig- zr. etur,
ratores. Porrò ambo fuere fratres occiſi, ſed non nis ſcintillat? unde ſulphur erumpit? Erum- Uigent
und feriendi lege ſervatàâ. Fuit, inquit, Her ne- pit proſectò. Sciebat enim Patriarcha, in Dei a
quam in conſpectu Domini: & ab eo occiſus eſt. Senatu, nunquam abeſſe à flagitio pœnam. I- ri
De Onan verò ait: Percußſt eum Dominus, e deôque ſupplicii certus, dquia & ſcelus indu- in
quòd rem deteſtabilem faceret. Ibi ſcelus pœ- bitatum erat Sodomorum,, poœnam urbi de- cens
nam antecedit; hic quodammodô poœna cri- precatur, & excidio, de quo non ambigit, Fiel
men conſequitur. Utrumque à Prætore præ- intercedit. Non ita ſanè apud nos agitur, qui; el
ſtandum: nempe, ut ſcelus non reſciatur, cui cùm perditorum vinctorumque flagitia reſcia- ſerk
protinus non irrogetur ſupplicium: néve ſpe- mus, de eorum tamen ſupplicio incerti ſumus. lirnh
Ctetur ſupplicium, de quo reddi cauſa non poſ- Putant enim Principes & ſuo nutu pendere Bn mn
ſit. Her nequam eſt? Addatur, quod hic ad- reos; nec à legibus, ſed ab arbitrio imperan- iuman
jungitur: occiſus eſt. Jugulatur Onan? Profe- tis Crucem impiis defigi. At errant. Nam po- n 1
ratur illico, Eô quòd rem deteſtabilem faceret. teſtatem accepere & Prætores à Populis, & r
Alioquin Princeps deſidiæ arguetur, ſi noti ſce- Præſules à Deo, illi in commodum, bonum- Rin 4
leris ſit ſupplicium ignotum: aut ſævus concla- que civium, hi verò in ædificationem, non 1
mabitur, ſi jugulati & cadaver jaceat, & cri- in deſtructionem Corporis Chriſti. Uti prop- unr
men non proſtet. Libido ſæviendi eſt, & fu- terea, non abuti auctoritate debent. Abute-
ror jugulandi, ſi proferre non poſſis ſupplicii rentur autem, ſi remiſsà transgreſſoribus mul- nuia
argumentum. Vel Pilatus Cruci Domini cau- tà, impunitate flagitia enutrirent. Quæ etiam D
ſam mortis inſcripſit. Segnities verò eſt, ſi fa- exciſa ſubpullulant, & ſub hyemem laqueo-
cinus percrebreſcat, & lctor torpeat. Ut ful- rum effloreſcunt, furto, ad patibuli radices: .
men tonitru conſequitur: ita ſocietur flagitio enaſcente non rarò; ut intelligamus, quæ futu- un
poœna. Pudeat inter ſecures imperantium tam ra ſit feracitas vitiorum, ſi reis clementia le- .
ſecuram eſſe licentiam. Pudeat exſolutis in om- nocinetur, quos vix dum virgis, crucibuſque Qur
ne facinus adoleſcentibus, faſces jacere deli- compeſcas. Scio licere interdum de pœna vin- aun ſ.
gatos. Cruentantur ſicæ graſſatorum, inctuen- ctis remittere. At id & perrarum oportet ſit, Nechite
tis Judicum gladiis? Nollem, contra, nume- nec pro arbitratu agendum;, ſed aut vinéti Aurum
rari ſupplicia, nullo expoſito flagitiorum elen- majoribus dandum, aut fortuito id crimini Uüperke
cCho. Horret Urbs viſis patibulis, & inviſis cri- tribuendum. Nempe in utilitatem, non civis, n nnbi
minibus. Hac laborant immanitate Principes ſed civitatis, eſſe debet ſupplicii mitigatio. Gnzri
frequentiùs, quàm Reſpublicæ: illa diſtabef- Quod verò Urbibus commodum affert intem- enio E
cunt ſegnitie Reſpublicæ, non Principes. Hæ peſtiva, uſitatâque clementia Judicum, ubi Unrtälbi
rarò in cives ſæviri gratulantur à civibus. Illis gliſcunt ſpe veniæ & decoctores in foro, & ldenn
ira pro juſtitia eſt, aliquando quamvis rarò, graſſatores in viis, & in domibus venefici, & liet,
hominéique ita obtruncant ut Apros, aut ad il- pProditores in Senatu, & ſtupratores in templis, . Car, an⸗
lecebram, aut ad rabiem. Hos Onan compeſ- & ubique, fures, homicidæ, lenones, & cor- Ilnt,
cat, à Deo percuſſus ,„ſed quòd rem ageret de- ruptores morum, hominmque, Deorumque? eiz. bar Ppei
teſtabilem: Illos Her armet, cujus evulgatam Audi, ut de ſe Rex Regum proloquatur. Non joan. 5; ¹ Acrnin
nequitiam mox funus excepit. Deus ſiquidem poſſum epgo à meipſo facere quicquam. Sicut aur 30. 56 . Tüoren
nec inultam patitur pravitatem, nec ferit inſon- dio, judico & judicium meum juſtum eſt: unmiin
tem. Cujus æquitatis nec piſcatores ignari, quia non quæro voluntatem meam, ſed volunta- erro
viſo cæco, exclamavere: Quis peccavit, hie, tem ejus, qui miſit me. Quid hic, Proconſu- Alverit
an parentes ejus * ut cæxcus naſceretur. Cenſue- les, muſlatis? Num vos majores, potentioréſve iet, “
re ne naturæ quidem multas ſine flagitio eſle Chriſto, filio Dei? Ille, ut audit, judicat: Ille Uit ih
pofle. Vel Poëſis fulmina non in Orionem, mhil ſibi licere, ait. Et vos, nihil vobis non li- WMi
ſed in perjuria refundit, Adeèò ſecuris non miſi cere, clamitatis? Timeo, ne, dum abſolvitis Ktc
in arborem deberet exeri infœcundam. Verum vinctos;, vos Deus alliget, damnétque. Imò non Kgll
ad libidinem imperantium, & coronantur in- timeo, ſed ſcio vobis ſupplicium impendere, dd
terdum ſontes, & inſontes ſtrangulantur. Co- quod reo remiſiſtis. Hæc dicit Dominus: Quia 3. Regt le R
litur Babylone „non carnibus tantùm; ſed vi- dimiſiſti virum dignum morte de manu tma, erit . 40 Nn dal
Ctimis Draco: Daniel verò Leonibus deditur. anima tua pro anima ejus, & populus tuus pro
populo U

8le Ur. ani
lus. Di di.
Gead ſ
enplor.
e Porent
nniali⸗
W - u.
Enm-
4, ine
Enamn. I.
Us indu-
urbi de.
mbigit,
ur, qun,
tia reſcin.
ti ſumm.
1 pendere
impetan
Nmpo⸗
pols . &
bonom-
emn, on
Utiprop.
t. Abte-
ubus mul.
Gun etim
en Meo-
n nadices,
1 tu⸗
lenertn le⸗
Cncbigte
pom nir.
Ohann ſt,
alt vhdl
i Cinin,
, nN nih/
1 mitgeto⸗
flert iten⸗
licum,
in ſoro,
venekli,
Sin eni⸗
nes, Con⸗
Deorumde,
atu,
m. Nont A 1
un i,
Aluun
0 Dnnnit
otennotelſe
liden ll
“ nis
hvelnan

in Cap. XXXVIII. Ceneſis.

vopulo ejus. Vereor autem, ne; ut olim ad
15 minas Achab exarſit, ita nunc quoque ere-
ptum ſibi Conſules indignentur arbitrium ve-
bid. n. niæ, vitæque. Reverſus eſt igitur, inquit, Reyx
3.. HWrael in domum ſuam, audire contemnens, .
Juribundus venit in Gamariam. Furunt in Va-
tes; quia in reos furere nollent. Patroni enim
impiorum ſunt, & hoſtes Prophetarum. Verùm
Achab, quamvis Achab, efferbuit, ſed citra
Gorreſtio, Convicia, in Vatem. Quis & Prætoribus noſtris
vis mpa- non deportationem Vatis meditaretur in Eu-
Bionie xini, naturæque fines ultimos, ſi deſidiæ ſuæ
. „ eyxprobrari videret impios impunitos? Ut verò
ſcias, quam ſit Numini inviſa libertas, quam
ſibi Principes uſurpant,; non damnandi ſcele-
roſos, Achabum Deus rabientem præ repre-
henſione Vatis ob dimiſſum homicidam, in

uperior
amari ne-

gligat.

Pæaa paz Nabuthæ mox cædem prolabi ſivit. Ut nimi-
culpaæ.

rum, qui humanitatis famam impunitate ini-
quorum aucupabatur, truculentus & ſævus ha-
beretur, cæde iniquiſſimâ ſanctiſſimi civis. Ita
aurigantem ad popularis auram benevolentiæ
per exolutos homicidas, Juſti cadavere Deus
Juſſit interſiſti: ut nimirum qui cruoris huma-
ni parcus haberi cupiebat, cruore oblitus in-
nocentis, totàâ paſſim Samarià circumferretur
Syriæ Tigris, & Pardus innocentium. I nunc,
& popelli auræ litato juſtitiam. Traducêre mi-
ſer, & quàâ famam captas humanitatis, in im-
Manitatis infamiam devolvêre. I nunc, & Va-
tum monita indignare. A via Achab;, ubi Va-
ti non auſcultavit, in Samariam regrefſſus con-
feſtim ad Nabuthem acceſſit, ut aut vineâ pe-
riclitaretur optimus civis, aut vitâ. Sed redea-
mus ad noſtra, & Judæ judicium adverſus
Thamarem reſumamus.

Fornicata eſt Thamar nurus tua, & vi-
detur uterus illius intumej cere. Diait-
que Judas: Producite eam, ut com-
huratur.
Quam raptim, quâmque feſtinatò in ſuppli-
cium fœminæ Judas inclinavit, ne dicam 5
Ppræcipitavit! Si concepit Thamar, non ſola,
equarumque more Luſitanarum concepit, Ete-
ſiis perflantibus. Quæratur propterea adulter,
ut comburatur cum peccante. Sed enim libi-
do in viris non damnatur; tantùm foœminis in-
cendio reſervato. Neque enim ſcelus inviſum
mortalibus eſt, ſed dedecus. Ideôque ſævimus
in alterum duntaxat ex adulteris, in ſominam
ſcilicet; non quòd cœlo ſit mulier contuma-
cior, quaàm vir, ſed quòd familiæ illa notam
inurat, uni Numini obnoxio viro. Haud pro-
ria imge⸗ bari poteſt tanta iſta ſupplicii diſparitas in tan-
nita, ta criminum paritate. Longè autem deteſta-
Deus no bihorem dixerim, duxerimque ulciſcendi Nu-
6is ℳ vi- minis in Senatu deſidiam, ut quum mulier à
lis. Socero comburatur, ſi familiam adulterio ma-
culaverit, compar criminis vir per forum vo-
litet, non ſolum poœnæ expers, ſed inter pri-
mores ipſo adulterii flagitio cooptatus Deus
non ita agit. Quid aio? Ne quidem, ut vos;
agit, cenſétque Satan. Her enim & Onam
ſtrangulavit cum Thamare indebitè coëuntes,
abuſoſque connubio, non liberis, ſed illece-
bræ indulgentes: ab eo autem Thamari par-
ſum, quæ accedentes ad ſe maritos non reje-
cit, ubi eos abhorrere ſenſit à fœtu. Nimirum
imbecilliori pepercit ſexui, viris præfocatis.
Ethicæ Lom. I.

Libido,
ſeu Luxu-

1

—

173
.quitatemn vel à Dæmone condiſcamus; qui
fœminam abſolvit, adoleſcentes autem libidi-
noſos ſupplicio affecit. Sed quam diſſenſit tum
à Diabolo Judas, tum veròô etiam à Deo 3
qui, immiſſis in mundum imbribus; non vi=
ros diſcrenit à funere, ſed naufragio ſociavit;
quos ſcelus conjunxerat. Doleo; quod & in
Veteri Teſtamento Suſanna vinciatur; & in
Novo Adultera catenetur, ſolis ubique foœmi-
nis adulterii compertis; nuſquam viris, ob
Parem culpam, in catenas datis. Unus Joſeph
in carcerem conjectus è Viris, delatus adulte-
rii; ſed à marito, non à Judice compeditus
eſt. Quamquam & Joſephi parentem Jacob
dilaudaverim; qui, ſerò licèt; ſuum tamen an-
te funus, Rubenum inceſtum familiæ exuit
principatu: Effuſus es ſicut aqua, ne creſcas. Gen. 451
Qui tamen Balæ concubinæz ſuæx, quam Ru- 4:
ben corruperat; flagitium diſſimulavit; ſuo
teſtatus judicio, apud Dei populum in viros ſe-
veriùs; quam in foeminas animadverti adulte-
rantes. Ideò Phinees utrumque telo uno confo-
dit adulterum, civis æquè ac exteræ libidinem
averſatus. Quin & Aſinodæus ſeptemviros of-
focavit, qui Saram filiam Raguel uxorem ac-
ceperant, ſuæ voto exatiandæ voluptatis. A-
deò inviſa Deo libido eſt, ut etiam ibi, ubi
licere omnia putantur, amolienda illecebra ſit,
iis laqqueo parate, qui faxint ſecas. Vox An-= Lururia;
geli, non mea eſt: Hi namque, qui conjugium Tob. 6,
ita ſuſoipiunt, at Deum à ſe, & à ſua menié ex- 15.
cludant, & ſuæ libidini vacent, ſicut equus &
mulus, quibus non eſt imellettus! habet poteſta-
tem Daæmonium ſuper eos. Vide, quid ſtragis im-
mineat fornici, ſi ſtrangulantur amplexuri uxo-
rem in thalamo, non ſpe prolis, ſed ample-
xuum voto? Miror tam ſui ſecuros perrumpe-
re viros lupanaria meretricum, ante quorum
oculos Sara Sponſos extulit ſeptem, paulèò in-
temperantiùs accedentes ad ſe. Si Sponſi tru-
cidantur in thoro ſuo, in alieno thalamo par-
cetur moœchis? Ego certè non video, qu ſe-
curitate ſibi lenocinetur Intemperantia, ſceluſ-
que putet & humanum & leve, in quod ira-
tiùs Deus exarſit,; mundo propter libidinem-,
non flagellato, ſed demerſo. Cùm præſertim
ſciamus nullum ſupereſſe virtuti locum in ea
mente, quam libido pervaſerit. Et enim ignis
eradicans omnia genimina. Quod ſi quæras ex
me, unde tanti criminis irrepſerit in homines
metus tam tenuis. Ex Poéëſi ortam eſſe ſecuri-
tatem autumo immaniſſimi flagitü. Nam dum
floſculis redimimus Nymphas, aſtriſque ſcor-
ta coronamus, nemo flagitium horret, quod
& coloribus & carminibus cœlo gaudet illa-
tum, Diiſque Deabuſque non ſarum mo⸗-
dò miratur, ſed decorum. Neque enim ſatis
mortalibus eſt picturà, ſculpturâque nobilitaſſe
laſciviam, verum modis quoque muſicis ita
foœdiſſimum ſcelus améenarunt, ut beatitas li-
bido putetur; idémque habeatur ſociari cœli-
tibus, & moœchis aggregari. Nec Matrona
cenſetur, nec Eques inſcribitur, nmiſi Nobili-
tatem laſciviis conſignent. Ergo, dum pueri
nihil legunt munificum, nihil audiunt celebra-
tum, mhil ſpectant colorari, ſculpive, niſi
Cupidines, & afflatas Venere Nymphas, ſce-
lus, quod odiſſe cœperant, venerantur; expe-
ctäntque pubertatem, tanquam Ver decorum;
ſperântque aliquando ſe quoque fore conſpicuos,
ſi effusè, exolutéque laſcivierint. At feſtinatum
Judæ calculum expendamus, quo Thamar ex
P 3 adulterio
4

Compatè
neſcien-
tes.

Juſtitia

174
adulterio prægnans deligatur ad palum. Fro-
dJucite eim, ut comburatur. An quæſtioni rea
ſubjecta? An teſtes auditi, probatique? An
rogatæ ſententiæ Quæſitorum? Scilicet. Dam-
nata ocyùs Thamar, quàm delata. Maximum
& fuplicis ignis. Is tamen deſtinatur fœminæ;,
inauditæ, affini, non patriam, Deôſvye violan-
ti, ſed licentius paulò concipienti ex viro non
Viro. Sed fortè Judam ſanctitas ſua pupugit a-
crius, egitque in ream cum facibus. Scio ſce⸗
nam vobis patuiſſe coéuntis Judæ cum Thama-
re. En quæ ſit fornicis facies & epigraphe. De
Viro, cujus hæc ſunt, concepi? cognoſce cujus ſit
annulus, & amilla, & baculus. J udex reus eſt;
& qui faces ſubjicit Nurui, ipſe eam nefariè
incenderat. Adeò inclementiores ii eſſe ſolent
in peccantes, qui ſceleſtiùs peccaverunt. Cham,
perditiſſimus fratrum, nuditatem Patris non
tulit. Petrus, toties reprehenſus, ſepties cen-
ſuit remittendum flagitium tranſgreſſori. Mo-
ri juſſerat David raptorem oviculæ, prædo
conjugis alienæ. Ne Ninivi parceretur, metue-
bat Jonas, Dei transfuga; & exarentis jactu-
rà cucurbitz non mœſtus tantàm, ſed inter-
mortuuus, excindi Urbem optabat, dierum
trium itinere porrectam. Nemo ex iis, qui
Chriſto ſtitere adulteram, flagitio caruit. Ne-
mo in impeditum feſtucâ oculum ſeverior, quàm
trabe luſcus impeditus. Non Aſtra, ſed vapo-
res fulgurant in mortales. Quid autem Spiri-
tu illo fœdius inaniuſque? Væ Jonæ, ſi in Mu-
rænam incidiſſet. Diſcerptus confeſtim eſſet;
quem Balæna, quia piſcium maxima, nutri-
vit, non voravit. Non Leones, aut Crocodi-
li vires .Ægyptiorum attrivere, ſed cyniphes
atque ranuncull. Unus Judas profuſionem
Magdalenæ damnavit. Nemo, præter Abra-
hamum Sodomitarum ſupphicio interceſſit. Ja-
cob;, quia pudiciſſimus, accuſatos improbiſſi-
mi criminis filios toleravit. Ludentem Iſmaë-
lem tulit impatientius Sara,; quam Abraham,
hoc eſt, fœmina, quam vir. Nimirum imbecil-
liora & immaniùs ſæviunt, & promptius. Af-
pis, anguium breviſſima, immedicabiliter fe-
rit. Grando nocentior, quàm fulmen. Rariſſi-
mè Mare, flumina exundant frequentiſſimè:
iiſque & ſæpius & deſperatius ſua littora tor-
rentes excedunt. Non miror proinde, ſi Judas

gqas om- inceſtus in ſuſpectam adultern IThamarem ve-

nibus.

Zudex.
Faſtitia.

hementiùs incandeſcat. Producite eam, ut com-
buratur. Quamquam æquitate non caret Ira.
Neque emm, quia Nurus, domi clanculum
ſtrangulatur; ſed palam exuretur, quia adul-
tera, affinitate ſceleris magnitudine expunctàâ.
Et illud probatur in Juda, quod non ſuis Nu-
rum manibus trucidavit, ut dolori faceret ſa-
tis acerbitate vindictæ. Tu verò vide, ut vice
Judicis Judas defuncturus nominibus abſti-
neat carnis & ſanguinis, quibus aut in iram
extimulari, aut in commiſerationem molliri
potuifſet. Neque enim ait, Nurum educite,
ſed, Eam producite. Quin nec illam aut à cri-
mine adulteram dicit, aut à nomine Thama-
rem appellat. Ea ſubmovet, àa quibus tum
flecti poterat, tum incendi. Producite eam, ut
comburaiur. De rea loquitur, tanquam de foœœ-
mina nec ſibi affinitate conjuncta, nec abjun-
cta flagitio. Ita agerent Judices, Principéſ-
que percuperem. Lapideos eos nempe vel-
lem, injuriæ aquè ac benevolentiæ ſenfus ex-
pPertes. Neſciant accuſatorum, & genus, &
prOavos;, illa tantum expenſuri, quæ ipſi per-

Oliva

fſecerunt. Alioquin plus eos permovebit reo-
rum ſanguis, quàm caro; hoc eſt, non ſcele-
ra attendent, quæ ſola in victis debent alli=
gari, ſed clientelas obſervabunt, & conſan-
guinitates; idee Cerva trajicietur jaculo, non
quòd ſata calcaverit, depaſtâque ſit, ſed quòd
collari teſtetur, ſe Cæſaris eſle, aut à Pom-
pejo ſtetiſſe. Odium dominantis in Patronos
damnati, ſupplicium geminat, non remittit.
Morietur ille, non quia occidit Civem, ſed
quia ſervivit regnanti, ſervavitque conſpira-
tos. Jam verò libet ex diverſitate, vVarietaté-
que vefſionum agnoſcere, quàm licenter reos
adlatremus. Nunciaverunt Judæ dicentes: For-
nicata eſt Thamar nurus tua, & videtur ute-
rus illius intumeſcere. In Hebræo. Et nuncintum
fuit ipfi Jehudab, dicendo: Fornicata eſt Tha-
mar nurus tua, & etiam ecce eſt gravida de for-
nicationibus. Quàm modeſta, temperatâque ac-
cuſatio; Videtur uterus illius intumeſcere! Quam
libera, quâmque mendax eſt delatio? Ecce
ſt gravida de fornicationibus. Quæro autem,
quo modo tam diſſonæ accuſationes convemi-
ant? Modeſté-ne Chananæi Thamarem, an
intemperanter accuſarunt? Utram è delationi-
bus veram eſſe putamus? Utramque ſanè; ſed
temporis ſucceſſu. Dixêre primô accuſatores,
Videtur uterus illius intumeſcere, incerti grata-
ne Judæ, an ingrata futura eſſet denunciatio
criminis. Ubi verò audiri, probarique vide-
re accuſationem, licentiùs miſeram obruerunt.
Ecce gravida eſt de fornicationibus. Ah livo-
rem! Quid agetis, delatores, quùm falsè in-
ſimulabitis innocentiam, ſi etiam adulteram
accuſando pejeratis? Quomodo gravida de for-
ricatiomibus, quæ ſemel tantùm à ſocero co-
gnita eſt? En teſtem, qui mentiri non po-
teſt: Ad unum igitur coitum mulier concepit.
Vides, ut, more fluminum, accuſatio eundo
intumeſcat; & , miſi ſtatim ripis utrinque al-
tiſſimis coërceatur, exundet in agros, facta
infectâque nunciando. Semel coiit Thamar: &
ſæpiùs fornicata conclamatur. Sic etiam, Am-
none trucidato, fama percrebuit, filios Regis
univerſos interfectos. Percuſſit Abſalom omnes
Klios Regis, & non remanſit ex eis ſaltem unus.
Nec illud placet, quod ait, Nunciatum eſt.
Haud accuſatores probo, qui ſuum latere no-

Aecuſas
tores.

Zelantes
indiſere-

Superior
tardus ad
pœnas ſit.

Zudican-
tes teme-
r50.
Murmu-
rationes.
2. Reg.
13.30.

men efflagitant. Veritas Sol eſt. Quis verò

Solem lucere velit in nocte? Qu ratione ſeſe
rea tueatur, quæ teſtibus nihil poteſt objicere
inviſis? Stent contra ream, quam detulere:
ut eam ſceleris convincant, & mendacii ab ea
revinci non poſſint. Placet autem, quod Ju-
dam alloqui potuere accuſatores. Nunciave-

runt Judkæ, dicentes.., Nullus obex injectus ac- e

cuſatoribus eſt à Præfecto cubiculi. Non remiſ-
ſi ad Quæſtorem delatores ſunt. Patriarcham
ſunt alloquuti, qui Thamarem arguebant: &
à Juda confeſtim, quid facto opus eſſet, acce-
pere. O tempora perbeata, quum adire Pri-
mores licebat nullos per anfractus libertorum:
quùm oracula petebantur à Principe, nec aut
Sybillas præſtolari oportebat, quæ ſomnia ſua,
pro Deorum reſponſis, venditarent; nec Va-
tes rogandus erat, ut Plutone oppletus Mi-
noëm pareret, & ſententiam proferret, qua-
lem munerum alluvio dictaret. Judæ Delictum
nunciabatur: & à Juda rogus renunciabatur
adulterio. Nec ſententiam Princeps Elephan-
tum more parturiebat, vix proferendam, e-
mensa clepſydrâà ſilentii Pythagorici. Verum
. ſcelus

Rex au-
diat om-

kun cery

ll
a oo
e
Se l
I1;
mlet
genumn
eere
Urn N
ſehcio
en de
lee ln
ſaum
,Crlu.
1 ſaAN,

Coperen
Unbrae.
Peletet.
1 g ,
5 amntte

Mitts, 6
nebro

tu ek inc
Er lncS
,Cu
n menn. Q
1 molahns
II) Kate
hrlcns,
nglezl
tbum metu
1 Anbo
ra wiolere
Ur. D

ſimnn
Nℳ, omeeni
lblhant
1nenk,
Cenlceten
tle, C
lmipen
2 noinnhe
nn ni
u n e
Aobeh
le ne e
Tenin Rdrn
rurhe,t
umn tant
mniari

dle

leo.
le.
lan.

9 Don .

d
Dor.
tronos
nttt
1, ſed
lpira.
etats.
1 leos
: r.
ir ie.
Niatumn.
Tha.
efir.
gtea.
bun
leee
Aen,
ohVen-
en, an Auuß
lationi-tn
e; ſed
tores, Au
8
ügen. .
nunciati⸗
be wide
bruetunt.
Ah Hyo-
ald ir.
Adultenm
di deh⸗
ſerd .
n n po⸗
ntent,
to eundl hen
ugre 4l. nin
G, ſch en
hamut: & us
amn, AMrKE

. N
iloe Negd ,,

ſlmn nnt
Alenmun :
grinmn , i⸗
mm trete.
is end
niael
tekt Oon
m detnek:
Akrihe .
,ud r. u
Mnit,
iſechdi.
Non en-.
Pattunhan
Ueban
elſet,.
n Ae U-
liemmn
e, HM
ſooal,
nt; M 1
Ppien)
lret, e

in Cap. XXXVIII. Ceneſis.

ſeelus fulgetra erat, quam ſtatim ſupplici ful-
men conſequeretur. Scrutare latomias, & à
pædore vinctarum cauſarum ævum interpre-
tare. Tamdiu enim rei perſtant in carceribus,
ut, ſi & virgulis compedes concinnentur, ab-
ſolutà quæflione, in annoſas quercus excreviſ-
ſe miraturus ſis, obſtetricante pœnali ſylvæ
menſium annorumque diuturnitate. Audeo di-
cere, nec reis gratam, nec Reipublicæ ſaluta-
rem, & exitialem civibus Judicum eſſe tardi-
tatem. Nam & vincti diſtabeſcunt, & friget
ſupplicium, quod tanto abjungitur ævo à fla-
gitio. Non trabes, aut truncos, ſed Virgas in-
didere ſuis faſcibus Conſules, ut ſciremus ſup-
plicium citò adoleſcere debere. Hinc eſt, quod

Lüc. 10. Chriſtus de damnato Lucifero ait: Videbam Ja-

18. tanam, ſicut fulgur, de cœlo cadentem. Libuit
comparatione fulguris celeritatem ſupplicii ad-
umbrare. Quam Jeremias ollà virgéque ex-
preſlerat. Nam & olla citò ebullit, nec tardè
Luc. 12. virga adoleſcit. Hac notte auferent animam
20.

tuam à te. Quàâ ſcilicet peccaverat, avaritiæ hor-

Num. 25. Fea deſignando. Gratiſſimus proinde Domino

Dan. 13
62.

Matth.

22. 12.

Phineeés, qui adulteros in ipio intemperantiæ
volutabro confodit. Nam & Danielis authori-
tate, ipsà die jugulati ſunt ſenes quà ipfſi falſi
. criminis inſimulaverant Suſannam. Imerfece-
runt eos, & Lalvatus eſt ſanguis innoxius in die
illa. Quin & is quoque, qui accumbere auſus
eſt epulo ſine veſte convivali, à triclinio rap-
tus eſt in carcerem, cauſam dicere coactus in-
ter lances & fercula. Heliodoro impacti cal-
ces, dum in Templo depoſitam pecuniam ſcru-

2. Mach. taretur. Quid? Nonne Mathathias litantem ſi-

3.25.

Rex ſibi

mulachris Hebræum ad ipſam Aram transfi-
Xit? Scatent divinæ literæ ſumptis de flagitio
ſuppliciis, in ipſo criminum exortu. Nam ple-
rumque, ſi pœna differatur, nullo aut peccan-
tium metu, aut læſorum ſolatio damnantur
r i. Ambo fili Judæ, dum naturæ, cælique
jura violarent, interiere divinæ ſeveritate ju-
ſtitiæ. Videamus jam quid pro ſe dixerit Tha-
mar. Quæ, cum duceretur ad pœnam: miſit
ad ſocerum ſuum dicens: De viro, cujus hac
ſunt, concepi: cognoſce cujus ſit annulus, armil-
la, & baculus. Hæc ſi nunc fœmina l queretur
exurenda, non eluderet rogum, ſed in ignes
detruderetur Ztnæos. Repugnare Principibus,
capitale. Conj'ice, quo involvatur crimine, qui
Principem accuſat. Et ſanè ſi diem dicere Pri-

contradi. Mori non licet, quin in noctem incurras ærum-

ei patiæ-

tur.
Lites.
Superior
aldiat
excuſan.
tes.

narum: vide, an transferre liceat vincto ſuum
ſcelus in regnantem. Unus Judas deſignari ſe
paſſus eſt reum à damnata, abſolvitque ſibi fa-
cinus objectantem. Qui, agnitis muneribus, ait:
Iuſtior me eſt. Fateor, parem penè Abrahæ di-
Xerim Judam, & ne tum quidem minorem Pa-
triarcha, quum telum ſtringeret in filium. Nam
quamvis tantæ hoſtiæ devenerer Sacerdotem,
non miroris tamen fecerim Judam. Etenim ille
telum ſtrinxit, in gratam quidem, ſed tamen
alienam cervicem. Hic famam confodit ſuam.
Ille filii cruorem nec effudit: Hic ſuum ſuf-
fudit. Quis verò neſciat duriora fſamæ vulne-
ra, quam carnis? nullum tam ſtipitem eſſe pu-
to, ut non vità malit, quàm nominis celebri-
tate, periclitari. Ex quo intelligitur, quanto
Judæ lucta pugnam Abrahæ antecellat: quan-
do Abrahami arena aliena cervix eſt, non vi-
Auri modò, ſi feriret, ſed regnaturi; Judas
Verò arenam in genis habuit, inceſti notam non
evaſurus; ſi Nurum fateretur & adulteram eſſe,

.

175
& ſe fôre fuiſséque juſtiorem. Qui, agnitis
muneribus, ait« Juſtior eſt me. Vox iſta, vox
Cygni eſt, qui famæ, poſt carmen, occumbat,
imô qui & Cygno, ſui vi carminis, nocteſcat
in Corvum. Jugulat ſeſe Phoœnix, ſed in amo-
mo: peritque, ut vivat. Judas ſuum ita decus
profligat, ut reparari non poſſit. Rogus ille,
qui, ſi accenderetur in Nurum, quot ſcintillis
arſiſſet, tot ſideribus ſocerum coronaſſet, re-
ſtingui non potuit, quin Judæ nomen extin-
gueret. Clamavere ſarmenta; ideò frigemus,

quia Judas coram Thamare arſit. Clamavere

iterum, caremus pabulo Thamaris, quia Nu-
rus coram ſocero maluit nubere, quam uri.
Quæ civium conſequuta eſt exſibilatio; ubi
videre Judam & Judice reum! Riſere, opi-
nor, Ariſtarchum in ſubſellia & fornice trans-
fugam. Horruere Jovem in Minoe, addu-
ctiſque ſuperciliis, ſtatuerunt, nulli fidendum
in poſterum, quando Patriarchæ, quas caſti-
gant adulteras, corrupere. Quæ ille probra
evitare non difficilè potuiflet, ſi baculum, ar-
millamque riſiſſet, abjeciſsétque tanquam im-

poſturæ teſſeras, non verò admiſiſſet, ut ſuæ

teſtes intemperantiæ. Qui, agnitis muneribus,
ait “ Juſtior me eſt. Quam te fateris iniquum,
uo eſt, tuo quoque calculo, ſanctior ince-
a? Non tuus iſte baculus is eſt, quo parens
Jacob Jordanem olim tranſmiſit. Evaſit ille in

ſuo baculo fluvium! Tu tuo in infamiæ pro-

fluentem demerger's. Quid aio? Quamvis in
Cananæa degas, in mare mergeris Cyprium
ab ea virga, quæ Te Veneri conjunxit. Non
is & cedro baculus, quo Nurum corrupiſti. E.
myrto crediderim d dolatum, quando te ille
tel⸗ objecit Cupidinis. Qualis is baculus eſt,
cui dum inniteris, proruis? Quæ virga, quâ
ſcelus patraſti, tot plagis expiandum? Ex ea
fortè arbore tu baculum decerpſiſti, unde A-
dæ oblata in pomo mors; quando per eum in
Hevam incidiſti, quæ Te ſpoliavit innocen-
tid. Mitior hoc baculo Crux. IIIà enim Care
torquetur, hoc Caro laſcivit. An arundineus
is eſt baculus, in quo videmus non equitare
Te tantm, ſed equum factum in fœminas
adhinnire? At arundo non eſt, quæ pudoris

vitem non fulſit, ſed dejecit. Quis crederet

Paſtorem pedo efferatum in Lupum, quovis
ſæviorem monſtro in ſui gregis oviculam.
Non hæc virga Aaronis Virgæ proludet, quæ
