rit. Liguritione verò ſpicarum ita funt ſpicæ
emaciatæ, ut epulis ſamem tabémque & au-
xerint, & nutrierint. Ut ſcilicet doceantur
Principes, reorum non patrimonio, ſed ſupph-
cio amplificari regna, & imperia dilatari. Non
vorando, ſed puniendo Regum throni elevan-
tur. Tridentina propterea Synodus ab haſta
damnatorum virgas Præſulum pepulit, ubi ie-
Verè cavit, ne reorum æs ad ſe derivarent E. Piſ-
copi, quod unis vel ſarciendis Templis, vel le-
vandis inopibus impenſum voluit. Sciebat enim
Eccleſiam & exaugendam iniquorum Pœinis »
& imminuendam latifundiis perditorum. Quam
ob cauſam, ante ſe quidem expirare cos it Pe-
trus Sapphiram & Ananiam, non tamen ex eo-
rum domo fraudatam pecuniæ partem expor-
tari ad ſe curavit, ſupplicii expetens, non pa-
trimonii perduellium. Inde & ipſe coruſcare
ſignis, & in immenſum augeri credentium coœ-
tus occœpit. Ecce pedes eorum, qui ſepelierunt Act. 5. 103
virum tuum, ad oſtium, & efferent te. Per ma- 12. 14.
nus autem Apoſtolorum fiebant ſigna & Prodigia

multa in plebe. Magis autem augebatur creden-
9

Rernatus eſt Wiritus ejus. Ex Hebræo.

tium multitudo virorum ac mulierum. En ut
Petrus, quaſi lapis Babylonicus, fulminatis reis,
& reorum ne afflatà quidem pecuniâ, Eccle-
ſiam auxit, & ex lapillo factus eſt Mons. Hoc
raptim expenſo, videamus pavorem Regis per-
vigilis, qui, cùm dormiret, portenta vidit, ſed
intrepidus. Experrectus vero portenta non vi-
det, & timet. Et facto mane pavore perterri-
tus. Ergo non viſio, ſed vigilia pavoris eſt ob-
ſtetrix. Recogitata, non reſcita nos monſtra
conterrent. Quare non ſatis eſt innotuiſſe reg-
nantibus flagitia, incommodâque regnorum,
niſi, quæ quaſi ſciere per ſomnium, iecum ipſi
mecditentur experrecti. LXX. pavorem Regis
expreſſere felicius: Factum eſt autem mane, &
turhata eſt anima ejus. Quales habuit antiqui-
tas Imperantes, quorum ita animi in regnorum 4
curam inclinabant, ut vel ſomniatis ærumna-
rum hieroglyphicis eorum animæ quaſſarentur:
cum hoc tempore Dynaſtæ veras ſuarum ur-
bium calamitates ſpectent impavidi, ne dicam
læti intueantur illatas, inferântque, nullo com-
miſerationis ſenſu erga populos molliendi. Tur-
bata eſt anima ejus. Armentis tantùm & ſege- Rer ames
tibus calamitas portendebatur. Nulla urbium ſuos.
everſio, nulla hoſtium incurſio, nulla civium Rationes
funera, ſacrorum injuria nulla iis ſomniis de-“ vegente,
ſignabantur. Et tamen Pharao fluctuatur. Con- ſus ſii im-
Pharao m mor.
conſternatus? an in ſuas ædes inſilire & Nilo Sare ior
ſomniaverat Crocodilos? an in ſe viderat diſtor- uns ud-
ta fulgura? Num excuſſum & ſuo capite ſenſe-?:oi.
rat diadema? Intacta penitus regia, & Regis
jura omnia in tuto. Prædicta ad ſummum fa-
mes; quæ calamitas, ut vulgus maximée perdit,
ita Reges ne perſtringit quidem. Nulla ærum-
narum adumbrari potunt, quæ minus in Pha-
raonis caput redundaret. Imo non rarò Rabu-
r

Rex ree-
gat.

228
lorum fame in ærarii publici mercimonium
conversâà, inde Principes opimantur, unde plebs
conficitur. Quare ergo conſternatio tanta Pha-
raonis in tanta ſecuritate ſui? Quia Regem ſe
ſciebat, non Tyrannum Ægypti. Suis metue-
bat, non ſibi. Nec deſes ac ſegnis timor. Pa-
vore perterritus miſit ad omnes conjectores W-
gypti, cunctoſque ſapientes. Duo in Pharaone
laudarim. Alterum, quod prænunciatam ſub-
jectis calamitatem, quaſi ad ſe parum attine-
Affabili- ret, non neglexit. Alterum, quod non per edi-
ai. tum accivit conjectores, ſed;, nunciis ad eos
ſubmiſſis, perhonorificè evocavit in regiam.
Honer Nec, cùm de plebe ageretur, uno alterôve con-
mutuns. tentus fuit interprete, ſed omnium conſilio oc-
currendum duxit ærumnæ impendenti. Miſit
ad omnes conjectores Egypti. Illud doleo, quòd,
cum domus regia tantis & pocillatoribus & pi-
ſtoribus exundaret, ut iis duos imponi Princi-
Luxas in pes oportuerit, nullus in ea præſto fuerit Sa-
numereß- piens, ſed procul diſſiti per Legatos accerſen-
ate man- di fuerint Interpretes univerſi. Miſit ad omnes
cip orium⸗ . . , . .
ervi. conjectores Eoypti, cunctöſque ſapientes. Una
Rex deli- enimverò ſapientia eſt, quam abs ſe fruſtra ali,
gat Auli- excolique arbitrentur interdum & Reges & Re-
c05. guli. Obtruduntur paſſim ſportulæ Pocillato-
ribus, Sectoribus, Pediſſequis, Morionibus &
Paraſitis: Sapientibus pernegantur. Diſpice,
an inſeſſis Proconſulum ædibus à fucis, ulla cel-
la Apes admittat. Upupæ & Accipitres ſtabu-
lantur ubique, expullis undique, pulsiſque
Pa ,, „ι TLurturibus. Miſit proinde Pharao ad cunc-
Win: plenz. t08 ſapientes. Placet, quòd non gratiores e
Seientis conjectoribus accerſantur? aut lii evocentur dun-
negledta. taxat, quos ſibi blandituros non dubitaret Pha-
D gnitm rao. Cunctos invitavit, nullo perſonarum, &
in indig- ſummo ſapientiæ reſpectu. Cupiebat enim non
, YLsi ſuam confirmari de inſomnio interpretationem,
& Conſi- ſed veram ſomnii interpretationem exponi. Et
liarii, accerſitis narravit ſomnium. Non ſommii par-
quinam tem aliam quidem propoſuit, aliam verô re-
asudiendi. ticuit. Non præoccupavit interpretum eflfata.
Non què ipſe propenderet, ſigmſicavit. Quid
vidiſſeét, exprompſit. Narravit ſomnium. Por-
rò nec ſpebus inflavit, nec promiſſis inflexit,
nec minis abſterruit pronunciaturos. Vaccas
& ſpicas à ſe viſas deſcripſit, conticuitque.
Hac ſi moderatione uterentur Principes in diſ-
quirendis ſententiis ſapientium, perbeatè pre-
cul dubio viveretur. Verùm ſubſcriptores, non
interpretes exquirunt, qui cogunt Theologo-
rum, Primorumque Senatum. Et accerſitis
narravit ſomninum nec erat qui interpretaretur.
Theologi Et quid facilius divinari potuit, ubi omnia
venales. tam ſibi in inſomnio concinebant? A vaccis
vaccæ devoratæ, glutitæ ſpicæ à ſpicis, & gra-
cilium par utrobique ſeu victoria, ſeu voraci-
Adalatio. tas. Quid non pronum hic, obviumque in-
terpretationi? Attamen non erat, qui inter-
pretaretur. Nimirum & aderat Rex, cui cala-
mitas denuncianda erat, & nihil niſi ærumno-
ſum in ſomnio. Si ſpicæ ſpicas protuliſſent:
& armenta propagarentur & vaccis, nullus con-
jectorum filuiſſet. Ubi verò malè, non benè
ominandum erat, nemo non ſiluit. Tanta eſt,

Eeccleſia-
Kico rium
aulæ non

ſervis .

in apertiſſimis quoque calamitatibus, interpre-

tum aſſentatio, ſi præſertim conſultationi Prin-
ceps interſit. At erravi. Illi enim ſiluere, quia
ighorabant arcana: nos tacemus amara, non
imperitià, ſed aſſentatione: Narravit ſomnium.
nec erat, qui interpretaretur. E tot divinis nul-
lus malè ominari Pharaoni eſt auſus. Porrò

Oliva

ego non tam ſtupeo adulationem conjectorum,
quam Regis patientiam. Non enim Pharao
mortem illis interminatus eſt,; niſi ſomnium
enodarent, aut, ſi ænigmata ejus diſſolviſſent,
honores illis exhibuit. Quæ duo Ariolis ſuis Dan. 2.
Nabuchus edixit, cùm eos ad ſomnii ſui non 12.
interpretationem modò, ſed etiam narratio-
nem compelleret. Cur ergo tam negligens
Pharao interpretationis, cujus tam fuit anxius
cupidſque Nabuchus? Enimverèô perſplendi-
da ſibi objecta reminiſcebatur utcumque Ba-
Pylonius: triſtia verò moeſtâque ſibi oſtenſa
ſciebat Æ gyptius. IIIi Lapis in Montem ex-
creverat: huic ſpicæ meliores à vitiatis ab-
ſorptæ. Ad pompam proinde, ne putaretur Theologi
improvidus, vocaverat Pharao conjectores, à an, ag.
quibus quùm non niſi infauſta expectaret, pitentsr
non ægrè ſilentium eorum, & diſſimulationem
tulit. Videri volumus exquiſüſſe ſententias ſa-
pientium, quos tamen tacere malumus, quaàm
docere, ubi funeſta denunciare tantùm, ſi ſa-
piunt, poſlunt. Miſit ad omnes conjectores Kr-
gypti, cunctöſque ſapientes. In eo à Nabucho
non diſſenſit Pharao, quod ambo eos advoca-
vere Sapientes, qui interpretari ſua ſomnia non
poſſent, eos verò neglexere, qui ſoh futura
erant expoſituri. Et quidem Pharao excuſari
utcumque potuit, quòd neſciret in ſuo regno
Hebræum eſſe, qui divinaret. Quis verò Na-
buchum excuſet, qui, cùm imbui omni ſapien-
tià Chaldæorum juſſiſſet Danielem & ſocios, Dan. I. 4.
eos tamen licet obvios, & in ipſis regiis ædi- 1777
bus diverſantes, ad interpretationem non adhi-
buit, quos tamen, ut Ariolos, jubebat inter-
fici? Quærebänturque Daniel & v Socii ejus, ut Dan. 2.
perirent. Si quærebatur, ergo cum cæteris non 13.
adfuerat Regi, porrèò ſi ſapiens non erat, cur
occiditur? Si veròô è& ſapientibus erat, cur non
accitur, quò cuncti ſapientes accerſuntur? En
ſolutionem ænigmatis. Sapiens erat Daniel, Theologs
ſed Juſtus. Reliqui ſapientes erant, ſed Chal- venalei
dæi. Placet ſapientia, ſed in Babylonio. Sper-
nêre, ſi ita ſis ſapiens, ut & ſapiens ſis, &
Ifraëlita. Mori debet Daniel, quia eruditus:
audiri non debet, ubi ſapientes omnes audie-
bantur. Non ergo accerſitus à Rege fuerat.
Num Regi ignotus? Atqui menſæ ejus mini-
ſtraverat. Num procul aberat? In palatio mo-
rabatur. Carebat fortè ſapientiâ? Erat doctiſſi- Dan. l.
mus divinorum. An id ignorabatur à Chaldæis? 17.
Ab eis potiſſimum fuerat inſtitutus. Sed Regi
ſapientia ejus non innotuerat? At Regis impe-
rio eam addidicerat. Cur ergo cum ſapientibus
ad interpretationem ſomnii non advocatur Da-
niel, ſi illi ſapientia non deerat? Quia illi Re-
ligio aderat, & deerat aſſentatio. Coœtus infe-
lix, ubi ii omnes coguntur, qui nihil dicturi
ſunt; & is tantùm excluditur, qui unus inter-
pretari poteſt arcana Divinitatis. Quod ut Ba-
bylone, ita etiamn contigit in Ægypto. Ideô-
que hinc illo revertamur.

Miſit ad omnes conjectores Tgypti, cun-

SIgſqae Japientes: Et accerſitis narra-
vit ſomnium: nec erat, qui interpre-
taretur.

Cunctos-ne conjectores advocaverat Rex? Theologi
Cur ergô interpretatio non emergit? Timeo, & Conſis
ne à Pharaone ſapientum aliquis ſit præteri- lieri⸗
tus. Malè dubitas, inquies. Ait enim. Miſit ad brobi.
omnes

temnt, un
t temn
gelmge
ro Kl neu
ikre w
Cnue, ili
W lun er
cbarctor
cimne e

llti aten
I luus co
Ii comtden
, hon
an Ian
1 jmn, renp
Mrcdum M.
4 lam
e)
in tn
EuNes Ire
n tin Mete
Ln lef
nr in
mihitri
Anmment
nle,
nche Aenn
n nfinit

too, lru

eont
Wl n

ru .
1 . 0 . on nego conjec-
har omnes Conjectores Roypti. N ego conj

tores adfuiſſe Ægypti. Nego conjectores, qui

un in Ægypto erant, ſed .gypti non erant,
ls ſi⸗ Pharaoni adfuiſſe. Nec modè deerat aliquis,
– ſed optimus deerat; ſed is tantùm accerſitus
i⸗ 11. non erat, qui tantum accerſiri debuit Cæteris
HMl non accerſitis. Solus enim interpretaturus .-
Eigen gyptio erat inſomnium, quia non .gyptius
ed⸗ erat, ſed Hebræus. Tanti eſt, probum à cœtu
lend. ſapientium excludere, ut nullum evocaſſe pu-
e Ba- tandus ſit, qui cunctos advocavit, & unum
olenl duntaxat non accerſivit Joſephum. Miſit ad
eruer omnes conjectores Egypti: nec erat, qui inter-
s i pretaretur. Adeſt interpres, ſed non adeſt in Re-
annnu⸗ gia. Ubi ergo eſt, qui optimus eſt, ſi non in
tores, 1 8 Regia eſt? Eſt in carcere. Exhorreſcamus. Cun-
elint,ii &Citi penitus conjectores, qui inepti ſunt, non in
ltünen Regia, ſed in cubiculo Regis ſunt. Is, qui ſolus
entigſ. evolvet ænigma, non extra Regiam tantùm,
, quim ſed intra latomias eſt. Quid iniquius agi potuit
mylk. contra ſapientiam ſanctimoniæ ſœderatam? Diſ-
lire . cant Principes nullas negligendas eſſe latebras,
Nebucho ubi diſquiſitio ſapientium fit. Imò ſi veros op-
adrcr⸗ tant interpretes, non eos in coronis & torqui-
mris mn bus, ſed in nervo exquirant & compede. Iſt-
oh Krun huc enim tandem appellere conſuevit ſapientia,
detaltti Dei gro- quæ cum improbitate luctatur. Nec erat, qui
o tegno videntia. interpretaretur. Tunc demum reminiſcens Pincer-
verd Ne- narum magiſter, ait: Confiteor peccatum meum.
niſapier Septem Vaccas opimas emaciatzæ Vaccæ glu-
X ſorios, Dinn tierunt, ut unus evomeretur agnus à carcere,
gis edl. n quaſi è terreſtri Ceto præcoquus Jonas in Re-
non adli. giæ littus ejectus. Quis verò non miretur, ul-
bat inter⸗ trò ſeſe incuſantis, ingenuitatem pocillatoris?
eits, 1DnI Qui ſanè poterat Joſephum abiolvere, nec ſe
Xteri noN damnare, illius divinationem commemorando,
etat, ln non ſuam exponendo oblivionem. Verùm ut
t, Cul non vincto auctoritatem conciliaret „ ejus merita à
ntur? En ſuo crimine exorditur. Duo enim ſibi præfixe-
t Dnel, N4O rat optimus Pocillator, Libertatem benefacto-
d Chil- Ae ris, & inſomnii interpretationem. Ut autem
no. Yer⸗ Joſephi artem teſtatiorem faceret, non eſt ve-
18, & ritus ſuas compedes recantare, & Regi ſuas
eruding: iras commemorare, quæ omnia ſepelienda e-
nes audie⸗ rant, non refodienda ad pateras & catena re-
ggeai. azt vocato. Iratus Rex ſervis ſuis, me & magiſtrum
n nii⸗ 5 a: Piſtorum retrudi Juſſit in carcerem. Utinam ſuis
ehion. interdum Magnatibus iraſcerentur Reges. Vix
atdollleu abuis alii Pharaonem leges iratum, niſi Primoribus
CAzln gus m. Aulæ ſuæ. Nos quidem, ſi quid in piſtoria,
Sd ei aite.. aut in pateris peccatum eſſet, plexiſſemus mi-
ine . Deveriras nores ſervos. Pharao, his miſſis, amimadver-
degs us "fiams in tit in Præfectos, magno Principum documen-
ſgrane nobiles. to, qui niſi ſecurim impingant in truncum,
* Re⸗ rami fruſtrà exſecantur. Amputanda Nequitia
n if. eſt, non exputanda. Nec Regis ira aut infoœ-
Ge 4 cunda, aut effera; quæ Primores vinxit, & &
ini d 1 vinctis alterum ſuſpendit, alteri priſtinum lo-
umng. cum reſtituit. Tria proinde in Pharaone de-
Mod “ prædico, Iratum eum ſervis ſuis, non ſegni-
po. ter iratum, ſed iratum uſque ad vincula; nec

promiſcuèê, ſed cum ratione iratum, alterius
flagitio depactâ Cruce, alterius inmocentiæ Pa-
“ terà reſtitutàa. Erat ibi puer Hebræus, oui nar-
rantes ſomnia, audivimus qui- quid poſtea rei
Pprobavit eventus. Miror, quòd pocillator nul-
lam de innocentia Joſephi mentionem fece-
II, quam tamen unam optaverat Joſeph de-
Rerle Gen. 40. Mnciandam, per eum, Regi. Nugeg ras Pharao-
verat K- 0ℳ 14. nui, ut educat me, quia innocens in lacum miſſus

. ti, Ul.

4 inlerple

t! n en e Politicz. Jim. Sciebat emimverò peritiſſimus Aulicus, a-
ſit gre⸗ er. Garcer. Pud Reges, in ͤÆAgypto exſolvendis vinctis non
m. e, Ethicæ Tom. I.
n

in Cap. XL. Ceneſis.

4 .

229

innocentiam opportunam efſe, ſed ſperatum ex
eis conmunodum. Propterea non eum pudicum
fuiſſe aſſerit, ſed interpretem fore affirmat tam
involuti inſomnii, ut à nullo evolvi poſſet.
Cauſa altera ſuppreſſæ innocentiæ fuit, ne, ſi
Joſephum pudicum diceret, improbitatis obli-
què ſaltem argueret Dominum, qui è primo-
ribus Aulæ habebatur. Erat ibi puer Hebræus,
ejuſdem Ducis militum famuluss cui narrantes
Jomnia, audivimus quicquid poſtea rei probavit
eVentus. Honorant ſeſe Primores, non dam-
nant. Quamvis autem ſis Joſeph, & tibi gra- Humans
tificari cupiat Regius Pocillator, ſi à Duce mi- Spestus
litum abſtruſus in carcerem ſis, nullam inno- HHeie-
centiæ tuæ mentionem apud Regem ſperes. A- jaſorame
liundè fortaſſe ſpes affulſura eſt libertati tuæ. 3
Divinatio te fortè exſolvet, non Pudor. Apta-
ri non poteſt in ſecurim Lilium, ut compedes
effringat: quod non rarò in catenam reconcin-
natur. Cuditur aliquando in clavim Lilium »,
ſed quæ oſtium carceris ingreſſuræ innocentiæ;,
non egrefſſuræ recludat. Cui narrantes ſomnia,
audivimus. Vide in re tam gravi, quæque
tanti intererat Regis, quàm parcè loquatur Au-
licus, quämque in epitomen racemos & cani-
ſtra redegerit. Sanè, ſi ita cum Regibus agere-
tur, negotia omnia regni expedirentur, ſum-
m populorum acclamatione. Si verô nee ſeria
narrabantur ad ſatiem à Primoribus Aulæ, quis
putet nugas fabulaſque Pharaoni per Decades
effutitas? Hoc tandem regnare eſt, ita cauſas Rex aus
audire, ut parerga non audias, adeò ut nullus dias.
aut illecebræ, aut loquacitati ſit locus, rerum
geſtarum ut medullis appetitis, ita phaleris
Practeiſque rejectis. Habemus & nos Pharao-
nes noſtros, quos nemo poſſit, niſi per com-
pendia de imperii curis edocere. At his, ut ne-
gotiorum tantùm libatio lubet, ita ſaties nulla
fabularum. In ſeriis ubique epitome. In nugis
Iliades tantum & Decades ſapiunt.

Protinus ad Regis imperium eduötum de
carcere Lſeph totonderunt: ac, veſte
mutatäâ, obtulerunt ei.

Placet libertas pudiciſſimi juvenis, ſed mo- Carec.
dus libertatis non placet. Non enim in mores Fudex.
ejus inquiſitum eſt, non crimen eraſum, ars
tantùm ejus divinandi probata vinctum toton-
dit, & phaleravit. Igitur & truſus in carce- 7Zuffitia,
rem eſt Joſeph ad libidinem Dominæ, & ad
Regis commodum extruſus & carcere. Ut pro- Severitas
pterea addubitem, vinétuſ-ne ſit improbiùs,
an exſolutus. Perinde eſt, pudicum damnare,
& reum abſolvere non ſuffragio innocentiæ,
ſed patrocinio vaticimii. Illud quidem in Pha-
raone plurimi fecerim, quòd Hebræum nec
ſpreverit, nec horruerit, ſervum præſertim,
& ſervum non gratum, ſed inviſum Domino nio in⸗
ſuo. Erat ibi puer Hebræus, ejuſdem Ducis Mi- ter adve-
litum famulus. Quam eſſe potuit vel ſuſpecta nas.
Religio, vel ſervitus deſpecta, vel peregrini-
tas inviſa! Præpolluit his tamen Virtus. Divi-
nat? Advocetur, Hebræus licet & famulus.
Quàm ſeriò apud Egy ptios cuncta ger eban- Rex quos
tur! Tarditatem ſuam Pocillator non excuſat: made,
beneficia ſua Præfectus carceris non comme- Adulatisi
morat: catenarum injuriam Dux militum non
deprecatur: nemo ſtaturo coram Krge K
Regi pro interpretatione placituro adblandi-

ſtitur. Cui Pharao. Vidi
tur. Tondetur, & veſti an a,

Rer eve-
has etiana
exteros.

230

Jomnium , nec eſt qui ediſerat quæz audivi te
Manſue- ſapientiſſiné conjicere. Non ſugillat, carpitque

zudo. Pharao hebetudinem conjectorum, tantùm ait
ar. Sacramentum eos non aſſequutos inſomnii. Qui
Rex lau- tamen non arguit imperitos, peritum laudat.
det. Ut ſcias regium eſſe, proniorem præ ſe ferre

Congra- ad præconia animum, quàm ad maledicéa. Nec
mulatio. laus aut proſuſa, aut vilis. Non enim ait ſcio
es. õ —;R— .
, Te, ſed audivi te ſapientiſſime conjicere. Keſpon-

Affabili- † .
. d, dit Joſeph Abſque me, Deus reſpondebit proſpe-
BErabeſ- ra Pharaoni. Non obliquè, aut ſerò Dei memi-

sentia E- nit Joſeph; ſed ſtatim idololatræ Deum obji-
Pavgelii. cit, nulla aut Aulæ reverentia, aut reminiſcen-
ese tià carceris. Unum de ſuo in Deum cultu pr o-
cCmium: cui vaticinia tribuenda, non ſibi eſſe
confirmat. Vide autem, ut ad negotia ſtatim
ſeſe Joſeph addixerit, ne gratiis quidem Regi
actis pro libertate. Exulabat procul dubio ab ea
tum Regia adulatio, in quam nec ipſa audebat
irrumpere Gratitudo. Apud Regem enim una
officia ſunt, neglectis officiis, in rem regmi in-
cumbere. Abſque me Deus reſpondebit proſpera
Pharaoni. Seſe deprimit Joſeph, ut Deum effe-
rat. Utque in Deum Regem inclinet, à ſeſe
Regem abducit. Abſque me Deus reſpondebit.
Quid verô reſpondebit? Proſpera, inquit. Au-
ſteritatem & ruſticitatem declinavit, quam a-
Religioß: lius affectaſſlet. Potuiſſet enim dicere, Enun-
außeri. ciabit Deus, quæ futura ſunt, ſeu ſecunda illa
Theologi tſa. Nolo? ectes, Phara
ſubruſtici. ſint, ſeu adverſa. Nolo à me expectes, Pharao,
Correctio aſſentationes atque blanditias: vera audies ex
wodeſta. Mme, quæcumque illa tandem ſint. Ego enim is
augur ſim, ut etiam catenatus primoribus aulæ
tuæ tam Crucem prænunciaverim, quam cali-
cem. Humaniſſimè præfatus eſt, nullo ſuper-
cilio & conſternatione Regis ſurrecto. Omnem
Numini reverentiam conciliare ſtuduit, nul-
lam ſibi. Abſque me Deus reſpondebit proſpera
Dignitas Pharaoni. Pharaoni maluit dicere, quam Re-
in digno. gi. Beata Aula ea eſt, ubi ſuæ præcellit digni-
tati, qui regnat. Felix propterea Ægyptus, ubi
plus eſt Pharaonem efle, quàm Regem. Et
Reme, quidem, ſuperiori ſæculo, nmullus niſi
de nomine Princeps ſalutabatur, paſſimque Vir-
ginios, Jordanos, Fabritios, Paulos & Anto-
nios circumferebamus, oppidorum titulis cal-
catis. Suâ enim notari indole Heroës optabant.
Quaâ effeminatàâ, nemo à fuo ſeſe vico non in-
ſcribit. Abundamus propterea Ducibus, ſed
Imperatoribus planè caremus. Ita Reges no-
minari cœpere, ex quo nihil in Regibus, aut
plus regno ſuſpicimus, aut aſpicimus, quod
miremur, præter regnum. Abſque me Deus
eſpondebit proſpera Pharaoni. Quomodo pro-
ſpera, ſi fames portendebatur in ſommo? Aſ-
ſentatur-ne Joſeph, an ignorat? Divinat. Sed
enim impendente Ægypto fame, proſpera va-
ticinatur. Et ideò divinat. Non enim ait „Reſ-

Aulici
veri.
Rex re-
Zat,
Vrbanita-
zes nimiaæ.

pondebit Deus proſpera; ſed, Reſpondebit pro-

Avari- WPera Pharaoni. Apud Tigyptios enim populo-
zia. rum calamitas in Regum lucra ſuccedit. Quod
Fames. enim vulgo fel eſt, id imperantibus in nectar
Fiſeus, Percolatur. Fiunt enim ⁶ principibus inſtitores,
plurimique frumenta diſtrahunt, quæ emerint
mimmi;, in ſubjectorum vitas fame, in eorum-
dem fortunas graſſante tritico; quo ita alun-
tur, ut necemtur. Horrea proinde publica in
conditiva vertuntur privati patrimonii: & ,
miro cupiditatis artificio, Regum ſeges lati-
fundia devorat, unde pullularat. Ut mirari
non debeas, ſi naſcituræ viperæ parentem con-
ſcerpant, quando enatæ ſpicæ agros abſorbent,

Oliva

ex quibus emerſere. Id ita cum Ægyptis ge-
ſtum à Pharaone intelligemus, ubi graſſantem
ſamem expendemus. Meritô proinde ait J oſeph:
Deus reſpondebit proſpera Pharaoni. Qui mos
licitandi patrimonia populorum, non ad haſtam
triumvirum, ſed ad regnantium ariſtas Uti-
nam reſtagnarit in Nilo; quem timeo fuvium
paradiſi fontem imitatum, in multa ſectum ca-
pita, univerſæ terræ faciem non tam rigaſle,
quàm æſtu altiſſimo, & nunquam recefſuro,
merſiſſe. Proh mores ipſis vel feris, belluiſque
ignotos! Occidunt illæ, ut paſcantur. Reges
Mempheos paſcunt, & jugulant. Quis foœdiora
timuiſſet naufragia in campis, quàm in æquo-
re? Et tamen pars aliqua in mari perit pecu-
niarum & mercium. In frumento patrimonium
penitus interit, & fundi ipſi demerguntur. Hic
ſanè panis doloris manditur, & mors populos
paſcit. An non in olla mors? quam farina non
mitiget, ſed exagitet. Stimulus enim mortis a-
riſta eſt. Et ubi mors non eſt, ſi frumenta;
ſegetéſque jugulatis?

Narravit ergo Pharao , quod viderat. .

Putabam me ſtare ſuper ripam flumi-
nis.

Quandoquidem de ſomniatis vaccis & ſpicis
ſatis ſcripſimus; illud duntaxat expendam, quod
ſuprà viſa hic in narratione de ſuo addidit Pha-
rao. Et de vaccis quidem pinguibus eadem pe-
nitus refert Pharao, quæ vidit. Graciles verò
tetrius, quàm viderat, pingit. Hic enim non
ait eas paſtas in locis virentibus. Ait gracilio-
res nuſquam à ſe iis in .gypto viſas. Affir-
mat tandem, ſaturitatis nullum eas præbuiſſe
argumentum. Et ecce, has ſequebantur aliæ ſep-
tem boves in tantum deſormes, & macilentæ, ut
nunquam tales in terra Woypti viderim. Qug,
devoratis, & conſumptis prioribus, nullum ſa-
turitatis dedere veſtigium ſed ſimili macie G
qualore torpebant. De his ita priùs legeramus
num. 3. Aliæ quoque ſeptem emergebent de flu-
mine, fœdæ, confettæque macie: & paſcebantur
in ipſa amnis ripa in locis virentibus. Devora-
veruntque eas, quarum mira ſpecies, & habitu-
do corporum erat. Viden', ut hic & uberius
earum paſcua, & parciùs viſcerationem maciémn-
que deſcribat Moyſes, quàm poſtea narrando

expreſlſerit Pharao. Qui nihil de paſcuis boum Compati.

agit, & tanta dicit de earum infaturata inglu-
vie, & macie inexplebili. Nimirum calamita- Pauperes
tem alienam Moyſes; ſuam ſuiſque impenden- juvandi.
tem deſcripſit Pharao. Non ergo mirum, ſi Superior
exaggeratior experturo viſa fames, quàm ſcri- eredat a-
benti. Miſereat proinde nos miſerorum, quo- rumnoſis.
rum ærumnas experientia meliùs, quàm com-
miſeratio comprehendit. Calamitoſi verò à ſe parien-
quoque ſolatia multa non expendi ſciant: diſ- zia.
caântque videri ſibi putas purâſque ærumnas TWikala-
ſuas eſſe, quibus tamen intermiſceri levamina tio feren.
ſolent plura. Nam boves, quas Pharao ne pa- cn⸗ Peien.
ſtas quidem commemorat, Moyſes ait in opi- i c,e
mis locatas compaſcuis, iiſque fartas. Paſce- rienda,
bantur in locis virentibus. Ergo maciem vacca- qudd no-
rum Moyſes extenuavit, earum Pharao deli- Zis inßs
cias prætérivit. Ille minus dixit de fame graci- Sdere ne-
lium; is de paſtura, non parum, ſed mihil di- kammus
Xit. Adeò in ſuis quiſque rebus turpiùs, quàm ognitie
in alienis, lippimus. Audi quàm diſſimiliter de ſui.
ſterilitate Helcana, Annâque loquantur, IIIe
ait:

lt

Eu; am

0 Kaoltus

rkius d
Ulri ilufun

Elmni zr de
tznon din
.c
telechrun,

M diei. Vy

leitſepul
B Progn
anes n a
rdramn
rbin i ſ.
hen Pig
Aunn nhi
5 edrum
6
y e ete
1 Drpou

nf

Cle

ence.

ncdmlfi
Fhtmtinn
Nun m
. l

An

hüig g.
aeinten
lerkr
i InOS
lläg, U.
imin
ectun .
n rieile,
receſſu,
ellitge
iur. Reger
Us ediot,
nin Ago⸗
Pent Pech⸗
Ctrimonimm
Cuntor ie
ors poprloe
nfnmnnon
inmorts
Kuena,

1vileng
nn funi.

is E hhic
Ndatherod
dciclt Dhe-
Beidempe-
Tacles verd
ic erim non
Ait graclio⸗
jiſas. Af.
2s prabuile
tur alie
ucilente,
rin. e,
, pullun ſt.
ili macie
5 legelams
baſt ⸗
ptlelauun
ie Deuont.
6, C hthiir
wberin
Nemn Nariei
hea ntrandh
paſous boln c
uen ihl⸗
Um lunm /
einlellen ⸗
, dhun nuf
orumn, Od.
oli vend le
iſin ,,

e 2
ei erannn

Sait 1 4
Aet:
rul 3
Gen e. 65
ana0 C,
ſane
d ninn.
9
hi,
lüiilten ,

n r
Phiro r N NS

ait: Anna cur ſles ?* & quam ob rem aſſigitur

embpati. cor tuutm * Numquid non eg melior tibi ſum,

I1. Reg. I.

3.

uam decem filii? Unam miratur Helcana ex-
tillare potuiſſe lachrymam ab Anna ob infœ-
cunditatem. Audiamus jam, quid illa de ſe ſen-

1. Reg. e ſerit? Mulier infelix nimis ego ſum, vimimque

13

Rex re⸗
961.

non bibi. Ita ipſa objurganti ſeſe Heli reſpon-

dit. Tam levis eſt etiam uxoris ærumna mari-

to diligenti. Tämque gravis calamitas propria
O⏑ .

eſt Annæ quoque ſancétiſſimæ fœminæ. Non
ergo miremur, ſi turpior ſcena viſa eſt Pha-
raoni, quem viſio petebat, quàm Moyſi qui
eam tantum narrabat. IIli impendebat futura;,
ideéque metus univerſa penſitabat. Huic ob-
verſabatur præterita, quam eruditio poſteris
conſignaret. Has ſequebantur aliæ ſeptem bo-
ves in tantum deformes & macilentæ, ut nun-
quam tales in terra Tagypti viderim. . ue
puto à Deo benè boves confictas, quæ inſo-
litam ubertatem, quàm quæ ſterilitatem de-
ſignabant. Quare ergo non id dixit de pin-
guibus Pharao, quod dicit de emaciatis „ Pa-
res nempe tam obeſis nuſquam ſibi in ¶4gyp-

Rer au- to Viſas? An ſine exemplo macies fami pro-

diat &

inquirat.

ludentium, & pinguedo minimeè ſingularis,
quâ ubertas par fami adumbrabatur à In ſuo
æ& uè genere tam pingues præcelluiſſe credi-
derim boves, quam graciles. Sed Pharao e-
maciatas primum vidit in ſomnis. Eccui Prin-
cipum deformitates imperii patent? Benè ge-
ſta Regibus nunciantur: pravè corruptéque
acta ſilentio integuntur. Si enim rogent, num
Urbs flagitiis fozdetur? Nullis, illico reſpon-
detur; quamvis omnia ſceleribus conſtupren-
tur. In ſumma Romæ caritate, quoties tran-
ſiturus per Urbem è& Quirinali in Vaticanum
collem Gregorius Pontifex erat, præfecti a-
ſtu is panis venalis exponebatur in publicis of-
ficinis, qui ſuaderet ubertatem omni voto ma-
orem. Ita totius anni extrema inopia unius,
aut alterius diei copià velabatur. Quàâ din im-
poſturâ illuſum regnanti eſſet, niſi cæmentarii
domeſtici obvium caſu panem nigrore avena-
que famem Urbis pradicantem expaviſſet Gre-
gorius, populi non Princeps ſolum, ſed Pater
amantiſſimus. Non ergo mirum, ſi regnantium

oculi perſplendidis tantùm aſſueti, iſque aut

deliniti aut deluſi, ut primum incurrerint in
boves non pingues, exclament attoniti novita-
te ſpectaculi, His ego deformiores in Woypto
non vidi. Vidiſſes tu ſanè macilentiores in E-
gypto, ſi .Ægyptum vidiſſes. Sed hortis, Xy-
ſtiſque inſepultus, ſi quando erumpis, è tuo
thalamo progrederis ut Sol, cujus adventu &
bubones in ſuas ſpecus abſtruduntur, & luſ-
Ciniz auroram conſaiutant. Ut repurgatæ ru-

deribus viæ floribus conſternuntur ad illece-

bram eas Principis calcaturi: ita regnantium
animis nihil niſi floridum repræſentatur, pro-
cul ab eorum & mente & aulæo iis ſubmo-
tis, quæ Præſectorum arguere ſegnitiem poſ-
ſent. Ergo ut Fax nihil circum ſe videt, quod
non ſplendeat; putarétque mentiri eum, qui
noctis maleficio umbras offundi teſtaretur: ita
adventantium ſtrepitu Principum ſarctis ut-

cumque Reipublicæ parietinis, & maculis in-

cruſtatis, miuil ſub ſe illi, niſi optimum, agi
putant, quòd nihil coram ſe aut non medica-
tum videant, aut non bracteatum. Clamat
Proinde Pharao: Neptem boves in tantum defor-
mes & macilentæ, ut nunquam tales in terra K-
Oppti viderim. Nec has vidiſſes, niſi tuis eas ocu-
Ethicæ Tom. I.

in Cap. XI.

I. Geneſis.

lis Cœlum ingeſſiſſet. Quid vagamur? Ipſe-
met Joſeph, quam a ſe ipſo alius, quâmque
mutatus à ſe oblatus eſt
Regis imperium eductum de carcere Joſeph to-
tonderunt, ac, veſte mutatd, obtulerunt. Opor-
tuiſſet in ſua illuvie, ipſôque pædore catenarum
Præſentari Pharaoni adoleſcentem ; quò intel-
ligeret Rex, quid in carcere etiam innocentia
pateretur. At juvenem accitum è& latomiis ut
renidentem aſpexit & phaleratum, cincinnis
floridum, & cChlamyde paludatum, credidit .
opinor, non diſparem convivali cubiculo car-
cerem eſſe, ex quo pigmentati, poſt quinquen-
mum, emergerent adoleſcentes. Vide, an ema-
Ciatas boves videre ſoleant Imperantes, quan-
do agnus exſanguis & exſuccus ſqualore com-
pedum diuturno, non ante Pharaoni ſiſtitur »
quam obeſis adjungatur, cultu veſtium, & cul-
turâà corporis exquiſitiſſimà. Exinde tantâ Pha-
rao facilitate credendus eſt relegaſſe in carcerem
delatos, quantà ablegaſſet in rus. Siquidem e
Joſephum elegantia oris poſt carcerem vidit,

231

quâ nemo fortè Conſularium è Provincia eſt

regreſſus in Regiam. Hæc raptim a me effuſa
velim occaſione exaggeratæ, ſupra obeſitatem
pecudum formoſarum, gracilium maciei. De-
Jormes & macilentæ, ut nunquam tales viderim.
Non minus formoſæ renituerant, quàm ſqua-
lerent deformes. Sed mens hominum tam pro-
na fertur in ſua commoda, ut felicia infra
mediocritatem ſtatuat, calamitoſa ſupra fidem,
menſuràmque attollat. Pingues proinde bo-
ves, quamvis pinguiſſimis meliores, non mi-
ratur Pharao; obſtupeſcit graciles. Et mira-
mur beneficia etiam maxima deputari inter
conſueta: injurias verò ſemper inſolitas concla-
mari; ſi gracilitas monſtrum Pharaoni eſt »
formoſitas mos? Videamus, quid egerint ma-
cilentæ. Quæ devoratis & conſumptis prioribus,
nullum ſaturitatis dedere veſtigium. Quænam

hæ tam inexplebiles boves, quibus nulla ſa- nimis vi⸗

ties, poſt ſocias omnes depaſtas? Quæ & Nilo
emerſerant ſcabræ & macilentæ. Intelligis, o-

Ppinor. Subrechi & luto ignobiles nullâ opum Rer quos

honorumque ingeſtione ſatis farciuntur. Defor-
mitatis enim & vilitatis ſuæ conſcii, niſi om-
nia occupent, ſuum ſemper ſibi obtrudendum
eſſe nihil arbitrantur. Tum vorago illa obſcu-
riſſimi generis, & ſordidiſſimæ paupertatis,
oppleri nec aureis Alpibus poſlet. Hinc eſt,

quod in locis virentibus paſtæ boves, ne qui-

dem aut paſtæ, aut immoratæ iiſdem compaſ-
cuis à Pharaone feruntur. Eam enim e fluvio
vorandi rabiem neceſſitatémque avexere, ut
totâ pratorum ubertate ac amplitudine earum
macies non levaretur. Quæ macies inde potiſ-
ſimum augebatur, quòd poſteriores ſe aſcen-
diſſe viderent; quôdque boves alias ante ſe
intuerentur aſcendiſſe meliores, lectioréſque,
quam ſe. Et ecce has ſequebantur aliæ ſeptem
boves in tantum deformes & macilentæ. Quæris,
cur nulla ſatie compeſcantur? Aſcendère poſt

14

Patien-
tia.
Tribulas
rio feren-
da.

Aulici
ingratig

Aulics

les.

evehat.

alias, & emersére macilentæ. Quàm verò ii Aulici
aberrant Principes, qui poſtremis à ſe lectis Iavidig

Primoribus nobiliores & antiquiores Magna-
tes glutiendos dedunt, ſpe illos explendi:
quùm, bobus voratis ſeptem, nullum ſaturi-
tatis ſignum boves dederint emaciatæ. Si non
mihi, experientiæ certè credatur: Strigoſis
vaccis fuſte ſaties, non optimorum lanienâ D
conciliabitur. Compeſci macilentia poteſt, ex-

pleri non poteſt. Et ecce, bas Jequebantur
V 2 alia

Pharaoni! Protinus ad Gen. 41=

232
aliæ ſeptem boves, quæ, devoratis prioribus, E-
mili qualore torpebant. Proverbium vulgare
eſt, minutiores piſces a grandibus deglutiri.
Rex non At in bobus, à debilioribus fortiores, melio-
Iaſtidiat réſque abſorbentur. Sumus enim in Aula, ubi

Frometo non modèò ab improbis optimi ſupplantantur,
ſed & beneficia Regum immenſa, apud infi-
dos libertos, minimis contumeliis non corrum-
Aulici puntur tantum, ſed funditùs eraduntur. Nul-
miſeri. la proinde in eum te congeſſiſſe munera pu-

. X
tes, quem adipatum favoribus poſtremò læ-
ſeris. Anteriorem enim gratiam, quamvis im-
menſam, quævis ſubſequuta injuria extinguet.
Ut enim dilutam ambroſià potionem ſi vel
und cicutæ ſiillà inſperſeris, gratiam ejus om-
nem corrupiſti: ita poſtremis contumeliis prio-
ra officia venenantur. Quod ſi ex aula in Coœ-
nobia, Templâve immigremus, facinorum
Ppræſtantiam corruptum iri non dubites conſe-
cuti ſqualore flagitii. Nullæ tam formoſæ o-
perum ſtellæ, quas caligo degener actionum
non infuſcet, Pinguiſſimæ boves à gracilibus
devoratæ nos docent, quà diligentià præca-
veri debeat improbitas, ne vitæ ſuperioris me-
rita proſliget. Profligabit autem;, ſi ea ſubſe-
quatur. Etenim in caſtris ſapientiæ, non ro-
rarii victoriam referunt, ſed hi tantùm tro-
phæa figunt, qui ommium poſtremi agmen ita
