ſoribus ſervi, amicive, qui effræneimn in vi-
ia licentiam nullo compeſcunt obice, ſed,
depreſſo alveo, incitamt in pejora. Is agri co-
lonus accuratior prædicatur, qun 1
ris plantis aggeſſerit. Tunc pro D
betur, cum agros luto oppreſlerit fœ
minus terrarum ſuarum vident
profuſius colunt fimmen. Nonne v
tiam furere, quòd illam non (œdaverit ſer-
vus? Spreta eſt, quia ſpreta non eſt. Adeò
ſui probri amantes ſunt (celeſti, ut; niſi ex-

oleſcant, ſeiſe putent obſolere.
gyptia, tunc ſe trabeatam appellaſ-

gopugnent
iltlicitis.
Homini-
bus non
placendä.
Auligi

Amici
veri.

et .
ſet. Graſſarorem inclamat Joſephum, qui ve-
ſtem non abſtulit, ſed remiſit. Monſtroſus ſa-
nè ſicarius, qui tunicas prorogat, non diripit.
Quid vociferaris, inſana? Prædonem vocas
Joſephum, qui multitudinem peccatorum tuo-
rum ſuâ veſte contexit; quaſi novus Japheth,
ne vino Sodomæ inebriata jaceres, & dormi-
res proſtituta, pallio te ſuo obvolvit? Habe-
remus utinam latrones tam liberales, qui, ne
nudentur fominæ, fuis leſe veſtibus exuunt.
Vocavit ad ſe homines domus ſue, & ait ad eos.:.
um eſſet peccatura . gy ptia „nullus è ſer-
Vis aderat, cujus præſentia retardaretur à ſce-
Gen. 39. lere. Nec erat quiſquam ex viris domus ibi in
XI. domo. Ex Hebræo. Nunc præſtò ſunt omnes,
ut eam animent ad calumniam. Porròô mora
interceſſerat nulla, inter provocatum Joſephum
& accuſatum. Unde ergo è& tanta ſolhitudine

†
Lin

Servi.

Aula tanta ſtatim multitudo emerſit? Nimirum in
damna. domibus Magnatum ad compeſcendam libidi-
Aulici nem nullus adeſt, ad opprimendam verô in-
invidi. nocentiam nubes teſtium addenſantur. Si præ-
Aulici . . 14
imhpii ſertim Oeconomus accuſandus ſit; qui fidus &

Dienizas caſtus ſit. Mira res, qui procul eſſe videban-
tur, cùm fſcelus patraretur; adfuere omnes,
Correctio ubi facinus arbitros exigebat. Planè Aulici ha-
nulla. bDendi, appellandique ſunt aſtra. Nam operi-
bus tenebrarum interſunt tantum; quæ, niſi
intereſſent, in lucis opera verterentur. Siqui-
dem Ægyptiæ peccaturæ ſi adfuiflent ſervi,
coœtu teftium fuiflet à ſcelere retardata. Qui ſi
abfuifſent furenti, calumniam fortè ſolitudine
repreſſiſſet. En introduxit virun Hebræaum, ut
Marmu- iluderet nobis. Id tantàùm exponit ſœmina;,
ati, quod ſervorum irritare livorem poſſet, quô-
que redderetur magis inviſus Joſeph. Viram,
Accuſa- inquit, Hebræum. Num id tantùm jactari po-
zerss in- teſt de Joſepho? Nonne rem curavit familia-
vidi. rem? nonne auxit prædia Domini? Nonne
cum eo fuiſſe Deum vos quoque cognoviſtis?
Si Hebræum dicis, dic etiam nepotem Saræ,
ob quam cæſus a Deo Pharao Rex veſter eſt.
Dic ſtirpem Abrahami, & Regum victoris, &

Oliva

apud vos ſummo in honore habiti; ſummiſque
opibus aucti. Dic ſamæ virum integerrimæ.
Verùm Afpis teterrima virus effundit in vi-
rum, ea duntazat commemorando, unde ab
eo alienarentur conſervi. Porrò quam ſumus
addicti patriæ, &

advenis infeſti! Sat odii con-
flatum iri in Joſephum putavit œmina;, ſi ex-
terum nominallet. Adeòô plus odimus peregri-
eſtos. Non enim dixit: En in-
noduxit vir um rapaccm, vinolentum, liguri-
torem, fuperbum, Deorum hominumque con-
temptorem; ſed his aliquid atrocius excogita-
vit, quo Joſeph exploderetur; popularem
eum nempe non eſſe, nec Memphi natum. Vi-
rum, inquit, introduxit Hebraum. Ergo Alpi-
bus miſer ſum, & littoribus damnor. Non fla-
gitio, ſed exortu excludor: nec quis ſim, in-
tereſt, ſed unde. Vel Pardus amabor;, ſi fuero
conterraneus. Exulabo, quamquam Agnus &
Cygnus, niſi in cenſum relatus fuero civium.
Mileret me generis humam, cui vel virtus diſ-
plicere poteſt, niſi ſit civis. Peregrinas amamus
gemmas; & merces emimus, probitatem exe-
craturi peregrinam. Herculeas prægreſſi colum-
nas ſumus, ut ex India virgulta, olerâque eve-
heremus, ideòô pretioſa, quia extera: & homi-
nes etiam probatiſſimos improbamus, und tan-
tüùm diverſitate ioli ingratos. En introduxit vi-
rum Hebraæum. Felix tamen Joſeph;, cui à foœ-
mina, procaci, furente, & conviciante id tan-
tùm objici poteſt in ipio furore, ſervoréque ma-
ledicendi,; quod nempe Ægyptins non ſit.
Quis non credidiſſet iratam, αιninam, Do-
minam & adulteram, procellam conviciorum
effuſuram in adoleſcentem ſuis flagitiis contu-
macem; tum præſertim, cum auſa eſt impudici-
tiam fingere de pudico? At de juvene, adſti-
pulante pallio, mentiri licuit, & ſcelus finge-
re, quod ſine teſte tentatur. Reliqua, non ha-
Ditura fidem, reticuit Æigyptia. Tantum eſt
Virtutis vallum, ut ſuperari nullà poſſit male-
dicentiâ. En tota Oceani debacchantis alluvies;
Hebræus eſt, & coire optavit. Illud naturæ eſt;
id à te dicitur tantùm.
citur. Tam enim ab abnuente, quam ab efſla-
gitante flagitium fugiſſe potuit adoleſcens. Imò
pallium non remittitur, niſi à reſiliente, nec
retinetur ab ea, quæ fugitivum morari voluit.
Porròô adoleicenti pudiciſſimo furentes fratres
nihil auſi ſunt exprobrare, niſi ſommia ſua. Ec-
ce ſomniator venit, venite occidamus eum. Mi-
ra virtutis vis, quâ pudor ita loricatur, ut ma-
ledicentiæ in eum jacula intorqueri non poſſint.
Evaginantur Linguæ, Gladiique Patriarcha-
rum contra Joſeph. Et tamen, cùm enſes mor-
tem illi intentarent, Linguæ, in alluvione fu-
roris, id tantum dicere potuerunt, ſomniavit.

Vnio inter
advenas,

Famæ cu⸗
ra.

Murmu-
randi oc-
ca ſio kol⸗
latur.

ec ſcelus fugà convin-

Gen. 3.

20.

Fama ciie
74.

Felhx adoleſcens, cui vel ab hoſtibus, in ipſa

ſupplicii laniena, ſoli mampuli, ſolâque ſide-
ra exprobrantur.

Cumque vidiſſet mulier veſtem in mani-

bus ſuis, & ſe eſſe contemptam, vo-
cavit ad ſe homines domus ſuæ, &
ait ad eos: En introdugit virum He-
bræum, ut illuderet nobis.

Quæro, cur hâc tantùm vice ſoemina exar-
ſerit in Joſephum ob repulſam, quam ta-
men & ſæpius paſſa erat, & durius. Nam,
ſuperioribus diebus, toties Joſeph recuſaverat

ſtu-

Oceaſio
mala. .
Tentatio-
num re-
medium.

ſhen
ticele
(ecene
ſrnis
ut,
gintoni
. (
ſehi,
edorn
eis, &

3
14 Cnnwede
rii ſeld i
For os Moñ
Ach
leig No
ulcvo⸗
Pharu,
Ernist
es Keons l
i dgi, n
Es poſe
mnei ton de
Cridurm
Miu Lecle l
tagſe ehetent
u n
Ubkis ren
anß ee
in n hrn
Pinn, Gm Ch
is Pocurent
v andrun

ein el. lſar

lilge ſe
talem nor
Utt, (lam
mmortale
n ekalt
1e Un⸗
NIln pol
te Ili
erAnnrl
ndtcine
Mhun hor
Cſitnte h
lbat i
tuncd ejn⸗
bei do
nlri 1

nine,
in i.
Unde DD
1 umds

nn.
) e
S
Peregn-.

d

Gen. 39.
10.

ſtuprum, quoties ab illa provocabatur ad ſce-
. Ius. Per lingulos dies mulier moleſta erat ado-
leſcenti: & ille recuſabat ſtuprum. Imô argue-
rat illam Joſeph, dixerâtque hoc abs ſe ſcelus
admitti non poſſe, nec in Deum, nec in Do-
minum ſuum. Cur ergo tunc non ſe ſpretam
putavit, cùm rejiceretur, & ſcelus exaggera-
retur à Joſeph: nunc verô ſe primum credidit
ſpretam? Quia tunc philoſophabatur Joſeph,
nunc tacet; tunc labiis, nunc pedibus perora-
vit. Deſperatum de inclinando adoleſcente in
flagitium intellexit adultera, cùm argumenta
mutavit in paſſus. Quamdià loquitur qui recu-
ſat, ſpes ſupereſt ſollicitanti, ut ſuccumbat op-
pugnatus. Solvenda obſidio eſt, ſi provocatus
conticeſcit, & fugit. Non diſceptando, ſed
abſcedendo laſcivia repudiatur. Quod non cum
fœminis tantùm ſervandum eſt, quæ nos ir-
ritant, ſed retinendum quoque cum ipfis co-
gitationibus noſtris, à quibus in ſcelus inclina-
mur. Quamdiù tecum diſputas, non viciſti.
Viciſti, ſi actutum mentem aliò averteris. Una
hæc edomandæ laſciviæ ratio, quam, niſi ſpre-
veris, & refugeris, non viciſti. Sed perga-
mus. Vocavit ad ſe homines domus ſuxkc. Non

ſervos, non mancipia dicit, ſed homines domus

Servi & ſitæ. Et id temporis tamen ſervi non ſtipendio

Aulici
humani-
ter tra-
dtandi.
Affabili.
1ad8s.

Aulici

veri.

Eeceleſia-

conducebantur, ſed emebantur à Dominis. Eos
verò vide, ut humanè vel adultera tractet,
quos non mancipia, ſed homines credidit do-
mus ſuæ. Hoc enim vocabulo Scriptura uſa eſt;
ut affectum nobis exprimeret, mentémque mu-
lieris. Vocavit ad ſe homines domus ſux. Benè
illud quoque, quèòd non aut fœminæ, ut Puti-
pharis, ſed domus homines dixit. Non enim
à ſervis tam ſe amari cupiebant domini, quaàm
genus diligi & ſtirpem. Optabant domui eos
affigi, non ſibi; ut, eâ ratione, ſervorum fi-
des poſteris traderetur. Quod ſi id in priva-

ſiei veri. torum domibus ſervabatur, quantò id magis

curandum eſt, ut in Regum domibus, & in

Dignitas Eccleſiæ domo retineatur. Satagere enimveròô

cui confe
renda?

KRationes
privatæ.

Politica
Vera.

deberent Principes & Pontifices, ut ab admi-
niſtris regna amarentur, & Eccleſiæ, amoris
in ſe privati tributo iſdem remiſſo. Oderint,
dum Chriſti domum, & Imperii commoda
procurent. E familiaribus Macedonis, alius A-

lexandrum, alius verè Regem amaſſe putatus

Servi ve- eſt. Is ſanè illi præferendus, qui fidem, cu-

ri.

Invidia

N Einter O- quod plus ſtuperem. EversA

râſque ſuas, non in adoleicentem, quem mor-
talem noverat, ſed in Rempublicam intende-
rat, quam Macedonibus optabat, ſperabatque
immortalem. Sic Samuel, Dei monitu, Sau-
lem exautoravit, ut imperium IIfraeélis ſtabili-
ret. Utinam ita de Regum & Præſulum Mi-
niſtris profari poſſemus, uti de ſervis adulte-
ræ loqui potuit Moyſes: Vocavit ad ſe homi-
nes domus ſuæ. Atqui hominem domus Dei quæ-
ro tot inter homines domus ejus. Sunt enim ho-
minum homines, non homines domus. Ideéque
deſtituta hominibus Regna paſſim evertuntur,
& labat ipſa Numinis Regia, ullo vix homine
domus ejus, in tanta virorum turba, quâ pe-
nè Dei domus obruitur. Et ait ad eos. En in-
troduxit virum Hebræum, ut illuderet nobis.
Ad hæc quid reſpondere furenti Dominæ ſer-
vi ejus, & Joſephi conſervi. Nihil. Ita-ne ?
Ita planè. Vix ego in tota Scriptura reperi,
economi, &

4 enia eil , berarios, quidem exteri, fortund, nullus frementi foœ-

Auriis⸗ N, .
h rec wenn

ſa⸗

minæ adulatur, nullus accuſanti ſubſcribit ſeu
voto exturbandi advenz, ſeu dejiciendi cupi-
Ethicæ Tom. I.

in Cap. XXXIX. Geneſis.

205
ditate dominantis, ſeu demerendæ aſtu Domi-
næ, ſeu ſpe Præoccupandæ Præfecturæ, ſeuo-
dio, tædiòque Præfecti. Mirum in ommibus ſi-
lentium, mira fides, integritas mira. Plus mi-
ror non violatam Joſephi integritatem à con-
ſervis, quàm à ſervo pudicitiæ Dominæ par-
ſum. Hic laſciviam vicit, cui, perierat, ſi ceſ-
ſiſſet. Livorem vicere illi, à quo ſi ſe capi ſiviſ-

ſent, imperaſſent. IIle, niſi ſe abſtineret a Do-

mina, ſupplicio dedebatur. Hi Præfecturam iniiſ-
ſent ſi in Præfectum graſſarentur. Metu capitis
repreſſa libido eſt à pudico. Jacturâ dominatus
livorem famuli compreſſere. Tanti his ſtetit non
odiſle conſervum; tantique ſtetiſſet ſervo Do-
minam adamaſſe. Ut propterea minus mirari
cogar Lilium in igne frixiſſe, quàm faces inter
fulgura & ſulphura non arſifle. Joſeph non a-
mavit: Servi non odere. Quis non magis effe-
rat abjeciſſe famulos tædam, qu ſi adurerent
Præfectum, imperaſſent; quam a Joſepho re-

tentum florem, quo ſi caruiſſet, retinere vitam

non poſſet. Huc, huc Eccleſiaſticorum Aulæ,
& veſtros mores cum Ægyptiorum monbus
comparate. Ecquando non impactæ in inclina-
tam arborem ſecures? In domo Putipharis de-

jectam Cedrum nemo vel pampinat. Accuſa-

tur à Domina Oeconomus, tam coronâ, quàm

catenà invidioſus, & tamen conticuere con-

ſervi. Hoc ego ſilentium hymnis penè contu-
lerim Prophetarum, ne dicam Angelorum
exæquaverim pſalmis. Vox Cygnorum abſona
eſt & ſtrepera, huic Aulicorum ſilentio colla-
ta. Fortius eſt, ſilere Aulicos, Oeconomo mo-
rituro, quàm ſuo funeri Cygnum occinere. At
quid aio? Syrenum cantilena id ſilentium im-
Probius. Siletis, dum adultera de viro pudi-
ciſſimo tam indigna, falsâque effutit, confin-
gitque? An hoc rependere beneficium eſt, tam
de vobis benè merito Oeconomo? Nullum
non juverat Joſeph, & à nullo juvatur. Vel
tabulam exporrigite Lilio, ideò naufrago,
quia mergi non potuit. Non periret, ſi perire
non recuſaſſet. Adulter eſt pudore, non ſce-
lere. Adulter eſt, quia abnuit adulterium. In
Syrtes incidit, quia è& portu ſolvere non vo-
Iuit. Morietur, quòd oculos non clauſerit,
ideò reus, quia innocens. Candore atratus eſt
ſuo; ideò Æthiops, quia Nazaræus. Noëmus,
ſed vigil & ſobrius; ideéque non proſſitu-
tus, quia ſeminudus, & ſine pallio. Quàm
caſtus, quem Domina nudare non potuit, e-
tiam quùm ſpoliaret! Pallium oſtentat Adul-
tera, ſed non propterea vicit; quin, eo ſpo=
lio & ſe latrocinatam, & illum Philoſophum
fuiſſe teſtatur. Miſer, qui in catenas dabitur,
quia nequiit devinciri. Imèô felix, qui ample-
xus horruit, non catenas. Si ad rogum damna-
bitur, morietur ut Phœnix, non amomo, ſed
Lilio exurendus. Cui illud meritò adſcribetur,
Exuror, quia uri non potui. Diſſolvar in ci-
neres, quia ignes fugi. Cado, quia non ceci-
di. Nec iſta vos latent, ingratiſſimi famuli, &&
accuſantem Dominam non reprimitis? Unus;
contra omnes, inſurget Daniel pro Suſanna. Tot
eſtis, & nemo calumnianti reclamat, repugnt-
que? Nec illum ſibi obſtrixerat mulier: Vos
pavit, vos fovit, vos inſtruxit tamdia Præfe-
ctus, nec calumniæ occurretis? Mores Aulæ
intelligo. Ut Morus, ſunt ſervi. Serò ger-
minant, & citò defrondeſcunt. Amygdalo-
rum more Aulici, blandiente cœlo, actutum
effloreſcunt; ſed defloreſcunt illico, ſi aer
8 frigidiox

Anlics
Invids

diſcante

Aulies

206
frigidior afflarit erumpentes. Nec poma repa-
rant, quamvis aura eis eblandiatur humaniſſi-
ma. Adeò quavis injurià ſterileſcunt, & nullo
beneficiorum acervo ſœcundantur, ſi vel ſemel
abortierint. Non modò Dominam non abdu-
xere à calumnia evocati conſervi, eâ convwi-
ciantis frigefacti tempeſtate; ſed, nec poſt an-
nos, aut invisère vinctum, aut compedes de-
precati ſunt innocenti. Vidiſſem ego illos liben-
tiſſimè circumfuſos auriganti, cùm ſecundus à
Rege veheretur in rheda. Qui fuerant elin-
gues, cùm vinciretur, totas in linguas abjiſſe
puto, cum regnaret. Ah Fucos & Veſpas,
quos favus pellicit in obſequia! Malo Canes;
quàm aulicos; illi ſaltem ad ulcera Lazari ac-
currebant, ut ſaniem lenirent. Hi pudicitiam
Joſephi calumniis ulceratam deſeruere. En in-
troduxit virum Hebræum, ut illuderet nobis.
Quàm ſapit furor, etiam cùm deſipit. Ad eli-
ciendam ſervorum, & comniſerationem erga
ſe, & invidiam in conſervum, duos admovit
folles Adultera, rogo aptiſſimos incendendo.
Impoſitum illis exterum commemorat; ſeéque
adnumerat famulis, ut injuriam ſuam commu-
nem eſtle faciat cum illis: Ut luderet, non
mihi, dixit, ſed, nobis. Quid excogitari op-
portunius potuit, ad inclinandos famulos in ul-
tionem doloris ſim? En introduxit virum He-
bræum. Quis introduxit? In Ægypto non opus
eſt, ut deſignetur quis Oeconomum præfecerit
familiæz. Nam unus in domo Dominus domi-
natur. Apud nos, oſcitantibus Dominis, nullus
legendi præficiendique ſervos & Oeconomos
Rex re- delectus. Neſciunt plerumque Principes, qui-
Tat: nam ſuis, non dominus tantum, ſed etiam op-
Paterfa- pidis præſint. Tanta eſt regendi nauſea, cùm
milias, tanta ſit in hominibus libido regnandi. Nimi-
rum placet dominatus, ſed tædet dominatio-
nis. At pergamus.

In argumentum ergo ſidei retentam bal-
₰ .

lium oſtendit mrito revertenti do-
mum, & ait: Ingreſſus eſt ad me
ſervus Hebræus, quem adduxiſti, ut
illuderet mihi.

Concio Caſtiùs cum marito garrit adultera, quàm
auta in garrierat cum ſervis. Nam cum his queſta de
verbis ſit. Joſepho ait: Ingreſus eſt ad me, ut coiret me-

Lingus cum. Quà expreflione flagitii ſeſe abſtinuit,
ArA — .
Maetime quuùm de ſervo expoſtularet apud maritum.
nia. Tanta matrimomii reverentia eſt, ut libidinum

Lixuria, quoque accuſatione lædatur. Nominari concu-
Calſtitas. bitus nequit, etiam ut exprobretur, quin a-

Rez en. pud conjugem uxoris pudicitia labefactetur.
maliesi. Cum præſertim ſatis reus apud maritum ſit
us. quiſquis, eo abſente, adiit ad uxorem. Ingreſ-
Jſus eſt ad me ſervus Hebræus, ut illuderet mihi.
Hinc videant, quaàm ſint injurii in maritos,
qui quotidie Matronas Salutatiomibus inquie-
tant. Tu verò, vide quàm caſtè loquatur im-
Modeſtia pudiciſſima fœminarum! Ut ſcias deſolatorios

Eine ſpiri- Carbones non cineri tantum doloſo ſupponi,

Acenſato- ſed indi, & infodi non rarò Liliis, eſſeque U-
res invi- Pupam, quam Turturem arbitreris. Miror au-

di. tem quàm ſapiat mulierum inſipientifſima. In-
Feccati reſſus eſt ad me, inquit, ut illuderet mihi. Non
damna. marito, ſed ſibi contumeliam illatam fuiſſe ait
attentatione flagitii. Nihil dici aut verius po-
tuit, aut prudentius. Siquidem in adulterio is
& conjugibus atrocias læeditur, qui prævari-

Oliva

catur, quàm qui deluditur. Scelus inquinat 5
non infamia. Ue illuderet mibi. Quæ peccavit,
fozdata eſt. Hinc audies exclamantem Suſan-
nam; Jdi boc egero, mors mihi eſt. Nihil de ma- Dan. 13.
rito ait: ſe unam funeri futuram obnoxiam 23.
proclamavit. Adeò in Authore reſtagnat flagi-
tii ſanies, eâque ſoœdatur is tantum, qui pec-
cat. Non eſt flumen libido, fax eſt. Nam flu-
vius leviſſimè & pellucidus ſcaturit, eò turbi-
dior & concitatior, quòô- longiùs abfuerit à
fonte. Fax contra propiores urit, & fumigat:
eminus veròô locatos luce tantùm perfundit, &
recreat. Cautiores nos facit ſcelus alienum,
proprio autem diſcerpimur. Uni Judæ exco-
gitata proditio nocuit, exarſere cæteri prænun-
ciato flagitio in amorem Chrifſti. Periit blaſ-
phemus latro, altero latrone in Chrifſti laudes
proclinato, clamantéquè Centurione, Veréè ſe- Matth.
lius Dei erat iſte. 27. 54.

His auditis, Dominus, & nimium ore-
dulus verbis conjugis, iratus eſt val-
dé: tradiditque Joſeph in carcerem.

His auditis? Et non miraris incredibilem o- les,gz.
ris modeſtiam in tanta alluvione ſervorum? ,atio.
Coram famulis omnibus queſta erat Adultera
de Joſepho. Vocavit, inquit, ad ſe homines do-
mus ſaiik, & ait ad eos. En introduxit virum
Hebræum, ut illuderet nobis. Ingreſus eſt ad
me, ut coiret mecum. Et tamen tot inter man-
cipia invulgatum ſcelus nuſquam fuerat evul-
gatum, nec limen domus exceſſerat. Quin
ſubeuntem atria Putipharem nullus de patrato
flagitio commonuerat, primumque ab uzxore
didicit, quid domi ſuæ actum eſſet à ſervo.
Quid nunc vel in angulo Caſæ agitur, occlu- Religionis
ſis valvis, ad lucernulam, und duntaxat con- Tecreta
ſciàâ criminis ancillàâ, quod non ante Auroræ non eve.
crepuſculum tot paſſim vicinia decantetur ?² ⅞α.
Utinämque cœnobia häc linguarum intempe-
rie careant, quæ facta infectaque profundit in
forum. Ergo publicum in Aula Summi Mili-

tum Præfecti adulterium, à ſervo tentatum

in Dominam, ne domi quidem publicatur;,
& ne ipſi quidem vulgatur Domino domus;,
maritéque violatæ. Et leviſſima domi noſtræ
excogitata peccata Anus Puerique reſcient illi-
cò, tanto famæ noſtræ diſpendio, noſtrarum-
que rerum infamiâa? Silent Æ gyptii, & ve-
riores Iſraëlitæ non ſilent? Silent de extero ſer-
vi, & de fratre Ingenui, Levitæque non ſi-
lent? Publicum adulterium ne Patri quidem
familias ſignificatur, & apud adoleſcentes oc-
cultæ maculæ deponuntur? Nos garrimus de
viris graviſſimis, ſpargimuſque furfures no-
ſtros in plateas; & ſervi adulterium peregrinmi
mancipii ſupprimunt, & aconitum proferre in
medium non audent, ut diſpiciatur à Domino?
Proh oris dyſenteriam in primoribus clauſtro-
rum! Proh ſterilitatem ſervilis linguæ fortuna-
tam! Catenæ ſunt mancipiorum Linguæ, ideô-
que Hbertate digniſſimæ, quia minimè libe-
ræ. Ingenuorum exſolutæ hnguæ, proptered-
que damnandæ ad compedes. Nam is tan-
dem liber verè eſt, qui nullam ori ſuo indul-
get libertatem. Ejus verô ſqualet aniraus in
compedibus, cujus os effregit compedes, pedi-
caâſque abrupit. Proinde exclamo, Servi eſtis,
quotquot oris vincula abjeciſtis. Tu verò
dices, id quidem in .gypto ſervatum, Tha-
maris

Nolh inr
NEli,
rolugice
CArete:
den,
ſetd arnn
Nnlis fit
o iun
Dle cuci
inkaglli
iln e.
Iinn ita 3
Iniri d-
Ctnum Pl
Alterii
N corona
I. Tam
Ntunl tel
ügve
pe
Een Uepreh
Mertum ſi
Kilen
llola,
N
Cnszeh
Derci keor
i re
n, rtor
tns: I:
habe
tn
Mentorun
Rereranbt
uecne,
cet 1
erCtt u
lini lc
MWp. db
Kelt,
f0e
en
lrch,
Un
. Dox
1 ſd l
, .

n
Uniz

ii⸗

in Cap. XXXIX. Geneſis.

maris verò palam ſcelus divulgatum. Et hoc
doleo maximè, caſtigatiorem nempe Ægyp-
Aveuſate- tiorum linguam eſle, quaàm Ifraeëlitarum. Re-
res invi- citentur tamen Verba, & videamus, an ut
di. ſanctior Mgyptiorum, quam Iſraélitarum eſt
Zelus in- lingua, ita noſtra utriſque fit petulantior ,pro-
diſeretus. Caciôrque. Ecce autem, poſt tres menlos, nun-
Gen. 38. oiaverunt Judaæ dicentes: Fornicata eſt Thamar
24. nurus tua, & videtur uterus illius intumeſcere.
Et hanc dicis promulgationem criminis eſſe?
Tamdiù ſiluere; & niſi alvus flagitium detexiſ-
ſet, nunquam adulteram accuſaſſent. Quam uni
Judæ, ſocero ejus, poſt tres menſes, nuncia-
verunt exorbitaſle, & quidem non ſine perfu-
gio excuſationis. Videtur, dixere, uterus illins
intumeſoere. Reliquere quæſtioni locum; &
ſuis quaſi oculis diffiſi, ſuſpicionem potius cri-
minis commoverunt, quàm crimen detulerint.
Ita adulteræ apud Chananæos accuſantur: ita
ab Æ.agyptiis ne accuſantur quidem adulteri.
Tanta eſt apud utroſque alienæ ſamæ reveren-
tia, tantâque cautela non infamandi utero, fu-
gâque infamatos.

.

Tradidit Joſeph in carcerem, abi vin-

ti Regis ouſtodiebantur, & erat ibi
clauſus.

Si nimiùm credulus arguitur Putiphar,
quòd in re tanta, tantâque iui thalami contu-
melia, quam uxoris lachrymæ, palliumque
profugi convincebant, mancipium recluſerit in
carcere: quam ſunt arguendi Prætores, qui
ingenuos leviſſima ſuſpicione criminis in cate-
nas dant, vinciuntque ad annos & luſtra? Tu
verò animadverte, ut ad ſolam cuſtodiam
miſſus ſit Joiephus in carcerem. Non lictori-
bus injunxit, ut proditorem thori & domus
ſuæ cruciarent, quantum liceret, in Patinis,
in ſtragulis, in cubiculo. Nihil dictum contra
illum eſt. Carceri tantum eſt mancipatus. Uti-
nam ita a nobis ageretur contra Proconſules
minimi delicti ſuſpectos, uti a Principe exer-
cituum Pharaonis actum eſt contra compertum
adulterii mancipium, & oppreſſorem conju-
gis coronatæ. Et tarnen ſæville Putiphar fer-
tur. Tam lentè ad hominis, etiam mancipii,
vincula feſtinandum eſt. Et erat ibi clauſus.
Nihilque præterea. Tanta tamen, tâmque gra-
vis pona viſa eſt Moyſi, & Deo, ut ille qui-
dem reprehenderit Futipharem, hunc veroô
miſertum ſit Joſephi. Quid perſcriberet Moy-
ſes, ſi latomias ſcrutaretur Chriſtianorum, ubi
cuſtodia, & clauſura vix pœna ſunt recluſo-
rum? Quam exclamaret, ii ſpecubus infoſſos
equites reperiret, ab omnium mortalium com-
mercio ſegregatos, à Sole diéque exules, um-
bris, ſœtore, ſolitudine, ſiti, fſaméque cru-
ciatos? Uhi vincti Regis oeuſtodiebantur. Cuſto-
diæ jus habetis, 6⁶ Dynaſtæ, in delatos, non
tormentorum. Muros extruite, oftia compin-
gite, excubias adhibete: hæc ſit arena ſeveri-
tatis veſtræ, quamdiù crimen probatum non
eſt. Licet quoque torquere reos, ſed cùm quæ-
ſtioni ſubjiciuntur. Extra illam, Carcer fugam
arceat, non mortem arceflat. Nunc verô car-
cer locus eſt, non cuſtodiæ, ſed poœnarum.
Hinc eſt, quod is, qui non flagitiis, ſed æri
alieno obnoxius in carcerem conjicitur, non
Matth. cuſtodibus, ſed tortoribus deditus fertur. Ira-
198, 34. tus Dominus ejus tradiqit eum tortoribus, quoad-
Ethicæ Tom. I.

207
ſque redderet univerſuim debitum. Si Princeps
iram præ ſe ferat, hétores illicò in carnifices
Cconvertuntur. Deterunt enim, & proculcant
adeè vinctum, ut illi reſpirare non liceat. Et.
de ſervo quidem dicitur. Miſit eum in carce- Ibid. n.
rem. A conſervo ſervus ligatur. A Domino““
nunquam vincitur civis, quin catenis ſupplicia
ſocientur, ſi præſertim ſtomachum ſuum te-
ſtetur Princeps in vinctum. Iratus Dominus
ejus tradidit eum tortoribus, quoaduſque redde-
ret univerſum debitum. Porrèô ſi, ubi civile jus
eſt, ita diſcerpuntur vincti, verſo carcere in
lanienam ſolâ irati Principis excantatione. Quam
ſævietur à ſatellitibus in reos, quos ira Regis
voluerit criminoſos! Quid aio? Non ira mo-
dè Principis vinctos reddit obnonios cruciati-
bus; ſed ſi ſe tantùm cognoſcendæ cauiæ im-
miſceat, ipſéque de vinciendo reo promul-
garit ſententiam, actum de vincto eſt. Tane Matth.
dixit Rex miniſtris: Ligatis manibiss & pedi- 22. 13.
bus ejus, mittite eum in tenebras exteriores.
Huc uſque edictum Regis. Quæ exinde con.
ſequitur prædictio eſt, & prophetia. Ihi erit Ibid.
Retus, & ſtridor dentium. Ac ſi dicat. Ego hunc
ligavi? Intelligent ſatellites, quid abs ſe agi
velim. Nunquam Rex ait, Ligate; quin licto-
res opprimant vinctum. Ideò abſtinere debe-
rent Principes ab id genus edictis, atque judi-
ciis: quod ipſorum aut ira, aut in reorum
quæſtiones inclinatio ad ſæviſſima Judices li-
Ctoréſque aut incitet, aut compellat. Contrà;
ſi ſe Rex vincto propitium exhibeat, nullus
tam ſævus eſt Judex, qui damnandum non ab-
ſolvat. Dario anxio, triſtique pro Daniele, vel Dan. 6.
ipſi pepercere Leones reo ſuo. Audeo dicere, 1S.-
in Lilieto flores vertentur in fulgura, ſi Prin-
ceps oderit vinctum. Aſpides verô efflorebunt
in roſas, ſi Regem miſereat catenati. Pudet
pendere innocentiam vincti à gratia, odiéve
imperantis. Præeſt exercitibus Joab, non uni
obnoxius parricidio. Mox aram Tabernaculi
complexus jugulatur. Modò imperat, modòô
caditur. Num tunc innocentior cùm præeſlet,
quam cùm caderet? Imô multis præclarè con-
fectis præliis, antiqua obliteraverat crimina-
Cur ergo cadit? Quia ita edixerat Salomoni 3. Reg. 2:
David, & ita intimaverat Salomon Banaiæ. 25.

Fuit autem Dominus cum Joſeph, & mi-
ſertus ilius, dedit ci gratiam in con-

„

ſpeätu Principis carcéris.

Et erat ibi clauſus, inquit, fuit autem Do-
minus cum Joſeph. Claudamur, ſi nobiſcum
clauditur Deus. Felicior, niſi fallor, carcer;,
quam coœlum. Nam ibi ſemper cum Domino
erimus. Hic verò Dominus nobiſcum eſt. Præ-
ſtat amittere libertatem, ſi divinitatem lucra-
ris. Quis vinciri recuſet, ſi eàdem catend,
quâà hinc cuſtodiæ illigaris, inde Numini alli-
geris. Torquibus manicæ antecellunt, ſi nos Carecer.
ita ferrum vincit, ut nobis Divinitas devincia-
tur. Porrò nobiſcum non eſt Deus, ut vel nos deig-
gravet adventu ſuo, vel noſtr4 utatur operàâ; b.
vel denique ut nobis otiose perfruatur. Nobis
adeſt, ut opituletur nobis. Fuit autem Domimis dervire
cum Joſeph, & miſertus illius... Quid Verò Præ- Deo felin⸗
ſtitit? Conciliavit adoleſcenti Præfectum car-
ceris. Quo modo? Molliendo animum, men-
témque Præfechi, eumque in favorem vincti in-
clinando. Dedit eigratiam in conſpectu PFrincipis
2 carceris.

Rex q2205
euehat.

Servi.
Caſtitas.
Pater fa-
miliss.

Dignitas
cui defe-
renda?
Res dili-
gZat zan-

208

carceris. Poc enimverò vehementiſſimè ſtupeo.
Si miracu is tranſigenda res erat, ſuéq ie om-
ripotentia uti ſtatuerat Deus in benefcium Jo-
ſeph, cur Præfecto non revelat innocentiam
adoleſcentis, ſed gratiam miſero dat in con-
ſpectu Principis? Nimirum apud Præfectos non
perſpecta innocentia vinctos facit fortunatos;,
ſed gratia. Spatiabitur in carcere Joſeph; qua-
ſi in regia, non quia pudicus, ſed quia gra-
tioſus. Iiſdem compedibus teneretur adoleſ-
cens, quamvis cuſtodibus pudor ejus innotuiſ-
ſet è cœlo. Placuit Præfecto? Exſolvetur. A-
deò reorum libertas non ab innocentia pendet
compediti, ſed à gratia pendet vincientis. De-
dit ei gratiam in conſpectu Principis carceris.
Hc egent vincti, ut imperent in catena. Por-
rò quis non miretur pudorem, gravitatémque
Præfecti, cui opus fuit omnipotentiâ Numinis,
ut Joſephum virorum pulcherrimum adamaret
obſequentem, quem Egyptia deperierat re-
luctantem. Ergo in Ægypto ea eſt ſatellitum
pudicitia, ut ſine miraculo grati eſſe non poſ-
ſint, qui ſunt tam gratioſi. Felix Provincia,
in qua nullà captivantur pulchritudine, qui reos

thm inno- Captivant. Tanta erat in Præfecto ſanctitas, ut

centese
Superior
quos a-
met?

Carcer,

foœdatum adulterio juvenem pulchrum non cre-
deret, in tanta frontis amœnitate. Nullius e-
rat pretü candor oris, quem ſuſpicio flagitii
atraverat. Anguis eſt, ajebat Præfectus, ado-
leſcens catenatus, corio expictus, ſed veneno
infectus. Non amo coloratum: odi prodito-
rem. Non attendo galaxiam genarum, quam
pro aſtris pudicitiæ, cometes conſignant in-
temperantiæ. Rubor impudici, non Roſa eſt
ad illecebram, carbo eſt ad incendium. Neſ-
cio elegantiam, quam fœdavit adulterium. Nul-
læ ſunt Veneres, ubi Venus non abeſt. Narciſ-
ſus, quem Myrtus impedavit, taxus eſt, non
flos. Amare juvenem non poſſum, qui amavit.
Digna erat paludamento gratia, nmiſi pallium
projeciflet, ideò naufraga, quia ſeminuda.
Quid plura? Totàâ opus fuit divinitate, ut Jo-
ſeph amaretur a Præfecto. Erravi. Non adama-
tus fuiſſe fertur, ſed gratus. Neque enim amo-

& Fudex. ris Romenclator apud Prætores evolvitur. Neſ-

Perſona-

ciuntur in Tribunalibus, ſed Ægyptiorum,
vocabula lupanarium. Ita verò pudoris mira-

rum acce- cula tunc ſpectantur in carcere, quùm viri prin-

ptio.

Confiden- .
gia in Deo. Melendi numinis.

Cipes vinctis imponuntur. Dedit ei gratiam in
conſpectu Frineipis carceris. Vox iſta Principis:
nobilitatem ſonat. Non enim è lictoribus legi
debet, qui reis præficiatur. Adhibebatur è
primoribus;, qui carceri præeſſet. Sub his &
Joſephi poſſunt non amari, quamvis pulcher-
rimi, & poſiunt non opprimi, quamvis dati
in catenas ab Imperatoribus exercituum. Nunc
vVerô ſatellitibus commiſſi vincti; ideéque,
non rarè, & premuntur innocentes, & pul-
chri corrumpuntur. Adeò ut ſolo titulo pul-
chritudinis perſæpè emittantur ephebi, ne ſci-
licet captivent captivantes. Proh mores Ægy-
pti Chriſtianis moribus implorandos! Secura
erat tam innocentia, quam pudicitia inter
compedes, quando à torquibus catenæ tra-
Ctabantur. Quæ verô ſpes vinctis, quibus
imperat verbero? Expenderemus porròô percu-
perem, quà arte promeritus ſit Joſeph, ut
Deus Principem in ejus favorem inclinaret. Je-
junavit? Non. Oravit? Nequaquam. Cine-
rem ſuo capiti adſperſit? Nullo modo. Quid
ergo egit? Nihil. Audi totum artificium pro-
LEt erat ibi clauſus. Fuit au-

Oliva

tem Dominus cum Joſeph. Patiebatur angufſtias Tritala-
Carceris in ſilentio, & non in ſpe. Erat ibi, iÜâovis re-
tam corpore, quàm mente. Non revolabat in eatte
domum Putipharis, fore confidens;, ut aliquan- ſ osn.“
40 vel adultera reiipifceret;, eâmque poœniteret inere.
calumniæ, vel Dominum miſereret Oecono-
mi. Non illis libellos iupplices ſubmittebat. Dei vo-
Non parentem, fratréſque de ſua calamitate lantati
per literas admonuit. Non denique Præfecti corferma
inire gratiam aſſentationibus ſategit. Unum dun- nat, en
taxat agebat Joſeph, nempe: Erat ibi. Scili- a.
cet, Perſtabat, ubi eum locaverat Deus. Ple-
rique Aves imitantur, quæ viſco impactæ, dum
unam ex alis expedire, ieſe agitando, ſtudent,
utramque implicant. Quèô plus laqueum excuſ-
ſeris, eò te illo arctius adſtringes. Vidi peritio-
res in æquore natatores, nullo brachiorum co-
natu ſupinos aquis extare, leviſſimàâ pedis, eâ:-
que perraràâ, dimotione naufragium eludentes.
Qui verò pedum, manuum, capitis, laterum-
que vi fluctibus colluctantur, citò laſſeſcunt,
merguntũúrque, niſi quàm breviſſimo curſu ap-
pellant ad littus. Joſeph ergo tranquillitate ani-
ni, incogitantiâ, patientià, & incolatu car-
ceris, anguſtias carceris eluſit. Erat ibi clau-
ſus. Nihil operoſius otio apud Deum: qui, ut
audit quieſcentes, ita anxios dimittit in mann
conſilii eorum. Dormiendo ex ſe Adam emiſit
Hevam;, adjutorium ſuum. Si vis Deum tuis
commodis advigilare, tu iis indormiſce. Duo
ſimul vigiles eſſe non poſſunt, humana divina-
que Providentia. Eductus é carcere Petrus eſt,
cùm ſterteret. Et pro eo quidem preces fun- :
debantur ab Eccleſia; ipſe verò nunquam ſup-.
plicavit Numini, pro libertate. Clamemus pro-
inde, Erat ibi clauſus. Fuit autem Dominus cum
Joſeph, & miſertus illius, dedit ei gratiam in
conſpectu Principis carceris. Quæro, cur Deus;
qui miraculis abſtinere ſolet, non reconcilia-
vit minori portento Putipharem vincto, cui
facile erat redamare, quem amaverat, & pro-
bum credere, quem diu expertus fuerat opti-
mum. Imoô miraculo opus fuiſſet ommum ma- Rer ef-
ximo, ut judicium ſuum reſcinderet Putiphar, eindet
renunciarétque pudicum J oſephum, quem pu- S esſe⸗
blicaverat ſtupratorem. Damnationes ſuas nun- .
quam Primores damnant: &, ne ſemel erraſſe
putentur, errant ſemper. Imprudentiæ ſuæ au-
thoritatem ab obſtinatione quærunt, rebelles
lumini, & innocentiæ infeſti, ne deſciſcamt à
tenebris, quarum vi in judicio lippierunt. Scie- Ealinodia
bat Deus, etiam intellectâ Joſephi ſanctitate, Navila,
& conjugis impoſturâ, à fuis actis non receſ- Euu l.
ſurum Putipharem: ideôque maluit Præfectum emé.
carceris emollire, quem citò in benevolentiam
ignoti ſibi vincti inclinavit. Nimirum humanæ
ſuperbiæ palinodia inviſiſſima eſt. Ut prop-
terea crediderim tam effuſam fuiſſe Chriſti in
Latronem, regni, gloriæque prodigentiam;

quôd ſibi viderit ſupplicem, quem paulèô an-

te ſenſerat conviciantem. Quare non tuentur
Latronis cauſam, ſed proſtigant, qui alterum
& ſicariis blaſphemum fuiſſe aiunt, alterum ve-
rô obſequentem. Decutiunt & beati Latronis
capite coronam, qui eum negant contumelio-
ſum in JESUM. Nam plus eſt, revocaſle blaf-
phemias quàm eas non vomuiſſe. Scribamus
