Claudatur oſtium, ſed clavibus: ita ut & à fo-
ris accedens ſponſus reſerare illud poſſit, &
ingredi. Et ſanè non mirum, ſi otiari cœpe-
rit, & jacere, quæ Januæ admoverat peſſu-
lum. Ego dormire Te ſuſpicor, ſi neç ſponſo

Nil prater
Deum.

Paubßertas
violata.

1

Oliva

oſtium patet. Ubi peſſulum audio, ibi otium nnſein.
& delicias intelligo. Planè non adhibuiſſet peſ- am. non
— . iponli aperientes,
ſulum, ſi vigilaſlet. Dormit, quæ ſponſum ,ard inno-
non admittit. Unde ſuperiorem excludis, ibi centes.
P »
non vigilas, ibi tunicam talarem exuiſti, ibi de-

liciis & lavacris abuſus es.

Peſſulum oſtii mei aperui Dilecto meo:
at ille declinaverat atque tranſierat..
Anima mea liquefacta eſt, ut locu-
tus eſt: Quazſivi, & non inveni il-
lum : vocavi, & non reſpondit
mihi.

Noli dicere, Non ſurrexi cùm pulſavit, quia pocationi
non me fortiter movit, ſed vellicavit tan- Dei ebel-!
tůùm. Non cucurri, quia nec tractus ſum. Vix r.
vocem emiſit, & receſſit. Si verè utique Ju- e.
ſtitiam locutus fuiſſet, paruiſſem illicò. Non Piocraſii.
parui? non imperavit. Falleris. Iſta enim, "atiào.
quæ ad vocem ejus conſtitit, & ſurgere ne-
glexit, fatetur non vellicatum, ſed eliquatum
fuiſſe, ad vocem ſponſi Cor ſuum, Anima Obediemtia
mea liquefacta eſt, ut locutus eſt. Quod & ſpreta.
expreſſius habetur in Hebræo ſic: Anima mea
egreſſa eſt, cum loqueretur ipſe. Cui conſen-
tiunt LXX. ita vertentes: Anima mea egreſſa
eſt in ſermone ejus. Quid ais? quam exculatio- Merfea.
nem prætendis ad convelandam tarditatem s obn,i
tuam? Tardat etiam, cujus animam liquefacit vi a
Deus. Non egreditur & lectulo, cujus & pecto-
re egreditur anima in ſermone ſponſi. Ergo Pelitati.
non vocantis Dei, ſed reluctantis animæ eſt,
quòd ſponſus excluditur. Quid ultrà debui llai. 5. 4.
facere vineæ meæg, & non feci? Quæ ſanè dice-
re non poſſet Deus, ſi aliquid deeſſet animæ,
ad obediendum Evangelio. Petrum nonne mo-
nuit, nonne pro eo oravit, nonne excitavit?
Negavit tamen eum. Putas tanta præſtitiſſet
Chriſtus, ſi à negando inhiberi Diſcipulus ne-
quiiſſet?

Gratie cob⸗
perandum,

Anima mea liquefaéta eſt, ur
locutus eſt.

Septuaginta ità vertunt: Anima mea egreſſa res
eſt in ſermone ejus. In Hebræo. Anima mea egreſ- en.
Ja eſt, cùm loqueretur Ipſe. Sanè aures erigere cynſwien-
debent Duces animarum: Non enmim ars iſthæc tiam ape-
extrahendi è& corde animam, negligenda eſt. a
Quid ergo dixit, cùm ad vocem ejus vel li- leniser eu-
quefacta, vel educta eſt ab anima anima! Au- vem.
di: Aperi mihi, ſoror mea, amica, columba .
mea, immaculata mea. En quomodo eliquata eſt Beaacft.
anima ſponſæ, & egrefſſa. Qupis ab illo tibi
cor aperiri? Blandire illi. Dic, Aperi mibi, ſo- Zilus Ai-
ror mea. Noli dicere, Jam ego ſcio, quo pacto marumhi
res acciderit: etſi me celare volueris, non pote- mies.
ris; Omnia ſiquidem teneo. Noli ità loqui. Non gperin
enim locutus eſt ità is, de quo dicitur, quod amore n.
nunquam ſic locutus eſt homo. Non ità locutus &.
eſt, in cujus ſermone egreſſa eſt anima ſponſæ. Cofibai
Noli dicere, ſcio; ſed, Aperi: Cochlea enim, nimis au-
ſi, comprehenſis cornibus ejus, extrahere ſata-ſeri.
gas, nunquam egredietur. Ultrô ſeſe pro-
det, ſi nihil obſtare ſenſerit. Murænam ſi ſtrin-
xeris prefleriſque, effugiet. Aperi mihi, ſoror
mea. Mihi. Intelligat non ſuper tecta prædican-
dum, & puniendum, quod dixerit in aure ſo-
ror mea. Intelligat in te non Seraphicum
dunta-

rtnuel

1 ,Amant
Ni M
wn all hun.
* ,01o
(Wite 4 ume
ne loll,
M allt,
aubelc⸗
Zumms eih
Paiimi
1s mbi mn⸗

G

lyero oki
il Geclin

lnt: Ovenm
UNtKanlut
Geqmel in
elhyens abii
lle, guam
c. Numirun
ahm reperit
ul ritebatur
Eir celllit,
a Ellin Et
uf.ent, tum ve
einge verd

,

n, n Aug⸗
7 t Te
Made, ſech
s Unletkordem
WNelemn, M
inſe Ndit
Kne Udr , gun
4 un Immmenlom
Crien: un
t
nlencors Nor

R eeckte Non a

Pe äl Cred
od eſſe

„
8 une i
Li eney,
A Uerevole

e
„ utaye
Kiin 1 4 er

fo men:
nſerar,
t hoen.
nwem 1.
leſongt

llritgin,
caIt i N
Uüdte
Iſa ein,"
ſurgere .
d elinumm
n, Anm
. (odl K
Animumi
4 met enii

1 turclttten
amn Mnetcti
ntse e .
ſponl. Etgo
3S aune et,
1 ulni Chili
ueſmece
eellet nine,
m nohne m⸗
me ekctnt
ta Ptlil
Miſpelnr.

,

nu net 1
Uin netee

aus eiſei

ennmm mſ 6
igens ele,

FK

in Cap. V. Cant. Canticorum.

enſiientis duntaxat amorem eſſe, qui faſtidiat quicquid
sberinda, Deus non eſt; ſed audito Sororis vocabulo,
H “ Credat humanum adhuc tuo in pectore Cor eſ-
ſe, quo & minus ſapiens diligi poſſit. Si enim
vocabula tantum audiret Columbæ & Imma-
culatæ, timeret egredi, quæ ſe nec maculis ca-
rere novit, & ſe fatetur carere candore. Verùm
cùm audit; Aperi mihi, ſoror mea, amica,
non erubeſcit confiteri ſe Corvum ex colum-
ba evaſiſſe. Quid, quod ille ſuas quoque illi
ærumnas expoſuit. Caput meum plenum eſt rore,
& cincinni mei guttis noctium. Ne erubeſcas
tuas mihi maculas indicare, nam ego quoque
indico tibi meas. Nec ego immaculatus evaſi
noctis injurias.

Quæſivi, & non inveni ĩllum; vocavi,
& non reſpondit mihi.

Aperto oſtio, ſponſum declinaſſe cognovit.
Deſolatie- At ille declinaverat atque tranſierat. Si decli-
nes. navit, quem quæris? quem vocas;, ſi ille tran-
„„ ſiit? Non enim per vicos & plateas hac vi-
Pinle ce egreſſa eſt, ſed ſubſtitit ante oſtium, & ibi
quæſivit, & inde clamavit. Quem, inquam,
quæris: quem vocas? Illum. At ipfe & decli-
navit, & tranſiit. Sanè. Sed non ignara miſericor-
diæ ejus vel in Ira, credidit non longè eſſe, qui
ſe longius abiiſſe finxerat. Credit non tam re-
ceſſiſſe, quam latuiſſe. Ideò quærit, ideéque vo-
cat. Nimirum quæ in faſciculo myrrhæ Di-
lectum reperit latitantem, ſuſpicata eſt adeſſe,
Deus que- qui videbatur abeſſe. Tantæ eum miſericor-

Tendu. diæ credidit, ut non receſſiſſe crederet, poſt
Adia repulſam. Et nota ordinem amantis. Prius

Neum e quærit, tum vocat. Quæſivi. vocavi. Ante ope-
ednu. ra, deinde verba laxat in capturam Verbi. Vo-
cavi, & non reſpondit mihi. LXX. ità vertunt:
Vocavi eum, & non obaudivit me. O mentem
minimè ſuſpicari ſolitam! Deus eſt, quem vo-
cas, & non audivit Te? Cui & ſilentium lo-
quitur, ut Auguſtinus ait, quique ubique eſt,
non audit Te? Nimirum ſcit ipia nihil ſponſum
non audire, ſed maluit abſentem dicere, quam
Sebertoni immiſericordem. Verita eſt dicere ſprevit quæ-
omnia ope- Tentem, non reſpondit vocanti: Fortè non
a in pium me audivit, qui non reſpondit mihi. Scio il-
Rain- lum immenſum, ſed æquè ſcio illum miſeri-
cordem: quàm ergo ubique eſſe cogitur quia

Veirius ſo⸗
lida.

Unio &
charitas
omnia piè
interpre-
tantisr.

Rexaudia: infinitus eſt, tam cogitur indulgere, quia

emas. miſericors. Non reſpondet? non audivit. Malo

credere n 1 . 1 —
ien⸗ on audiſſe, quam audiſſe, nec reſ-

uudiat em. Dondiſſe. Credo, quod eſſe non poteſt; ne cre-

ver. dam quod eſſe nolo. Si non audiſſe putem,

an error meus nec illi detrahit quod eſt, nec in me
2i ia. minuit benevolentiam erga illum. At ſi deſpe-
ctam me putavero ab eo, ille quidem in ſe mi-
ſericors erit, ſed mihi minus erit charus. Docet
nos ſponſa, quàm ſoleat Charitas omnia in mi-
tiorem ſenſum deflectere. Noli dicere, noluit
ille reſpondere, dicito magis, non audivit.
At ſi illi aperui quod optabat, fortaſſe non at-
tendit, aut non intellexit. Sed prudens eſt, &
omnia percipit ac perſpicit. Eſto: Sed & ſpon-
ſus ubique eſt, & tamen à ſponſa creditur non
audifſe, cum magno clamore vociferaretur. Licet
ſuſpicari de Deo, quod audire diſſimulet: &
tibi non licet exiſtimare prudentem virum ali-
quid rerum tuarum neſciiſſe.

Ethicæ Tom. I. Pars II.

6 5

Invenerunt mme ouſtodes, qui ciroumeunt
πä: pereußſerunt me, & vulne-
Tav*†unt me; talerunt pallium meum
mihi ouſtodes murorum.

Surrexerat ſponſa, ut aperiret dilecto; cum-
que, aperto oſtio, eum non inveniſſet, in limi-
ne domus ſuæ conſtituta vocare illum coœpit.
Quo non reſpondente, quæſitum illum exivit. Fiſeur.
Supervenere Cuſtodes, qui quid egerint, au-
diſtis. Planè Cuſtodes cuſtodiendi ſunt, & ex-
cubiis excubandum eſt. En Virgo JnsuM quæ-
rit, & quidem modeſtiſſimè cooperta pallio:
& tamen cuſtodum ſævitiam non evadit.
Percuſſerunt me, & vulneraverunt me. Cur?
fortè quia ſcurrilia loquitur? an quòd adoleſcen-
tum laqueus proftet in viis? audi: Tulerunt pal-
lium menum mihi. En quèò recidat ſollicitudo Cu-
ſtodum! FPercuſſerunt me, & vulneraverunt me:
tulerunt pallium meum mibi. Non punitur,
quòôd vagetur: non plectitur, quod loquatur.
Vulnerata eſt, quia induta erat. Veſtis ream
fecit. Ideò vulnerata, ut nudaretur. Non es ſe-
curus à cuſtodibus, ſi dives es. Tua te ſupel-
lex cuſtodibus tradet. Caſtorem perſequun-
tur, quamdiu opes ſuas, odoréſque non abdicat.
Eas ut abjecit, inſequutorem non habet. Imi-
tare Leonem qui Prophetam occidit, ſed Aſi-
num ejus non attigit. Occidit, inquam, Prophe-
tam, ut eum plecteret, non ut eo ſaginaretur,
aut ut impleretur jumento ejus. Impius verô
Achan nullum fertur ex Jerichuntinis occidiſ-
ſe, de anathemate verò tulit aliquid. Nimi-
rum perfidorum non ſanguinem ſitimus, ſed
aurum. Neque tantùm coram latrone can-
tat nudus viator, verum & ſub Judice Latro
canit, niſi fortè ſpoliis onuſtus. Non ſic apud
Eſther. Quos cum occidiſſent (ſcilicet decem
filios Aman in Suſan) prædas de eorum ſubſtan-
tiis tangere noluerunt... Interfeéti ſunt in Suſan
irecenti viri : nec eorum ab illis direpta ſubſtantia
eſt... In tantum ut ſeptuaginta quinque millia occi-
Jorum implerentur, ut nullus de ſubſtantiis eorum
quidquam, contingeret. Perdantur impii, & ho-
ſtes Ifrael trucidentur; at ſupellex non tan-
gatur. Verùm Saül parcit Agag, ſed gazam di-
ripit. Quæſo vos, murorum Excubiæ: Quare 1. Reg. 16.
ſponſam percutitis? Clamat: ſed JEsuM vo- 9.
cat. Clamat. Si clamor non placet, labia in .
virgine contundantur: at pallium cur aufer- ⸗ di
tur? Num chlamys eſt, quæ perſtrepit? Cur &ιανα
vos fures evaditis, ſi minùs illa pudica eſt? Tuas Ani. 4
Mihi credite, non vobis pellex diſplicet, ſed Zitrraet⸗
fupellex placet. Vociferantem ferretis, ſi pal-
lium illa non ferret. Nuda vobis virgo in- Rationes
nocens videretur, quæ veſtita nocens facta eſt. Privaiaæ,
Cantaret vacua coram cuſtodibus impudica, quæ
rea eſt, etiam cùm Chriſtum quærit, quia pal-
lium geſtat. Veſtram cupiditatem pallium re-
tegit. Interim ipſi Cuſtodes murorum ſalu-
tantur, & muros deſerunt, & mores lædunt.
Nec ipſa Regis ſponſa ſecura eſt ab excubiis: Severitae
adeò mihil non licet, ubi ſplendidum cuſto- eſeizs
diæ nomen patrocinatur. Verùm invertamus ma.
ſenſum. Cuſtodes murorum, ut muros ſer-
vent, non ſuper muros ſtant, ſed circumeunt
civitatem. Nimirum non ab hoſtibus, ſed à ci-
vibus plus timent. Sat ſe credunt propugnare
muros, ſi mores oppugnant non pudicos, Ii-
mici hominis domeſtiei ejus. Et urbium hoftes
3 cives

Judices is=
Ricandi.

Aulici
franapdi.

3. Reg. 130
24.
Joſ. F. l⸗

Eſth. 9. 12.
& ſeqꝗꝗ.

Sran daloſ:
non tole-
randi.

Matth. 19.
36.

Perſecneio- Cives ſunt immorigerati. Vitiis enim incolarum;,
*& 1"" non imimicorum viribus urbes ruunt. Quàm fe-
Rewedium. licins ſtarent Imperia, ſi vigilantius mores ci⸗
vium quàm urbium muri luſtrarentur! Quod
e ſi cuſtodes iſti Angeli exiſtimentur, videmus
eis non probari Virginem, nec cùm JESUM
Mulier do- Quærit, ſi domo exeat. Apud Angelos rea e

mit. ſponſa, ſi domi non eſt, quamvis Deum cu-
2 piat; rea eſt ſi loquatur, quamquam JES UM
u. vocet. Verum ſi Angeli ſunt hi cuſtodes, cur

pallium, poſt vulnera, à ſponſa auferunt? Pa-
troni Caſtitatis cur Pudoris inſignia detrahunt
virgini? Puto timuiſſe, ne vulnerata adhuc
ſponſa vagaretur poſt dileétum, quam illicò
regrefluram ſciebant in cubiculum, ſi nudaſ-
ſent. Quæ enim non timet ſanguinem, pudo-
rem reveretur: & mavult non videre dileétum,
quam ſine pallio videri. Tanta in Virgine eſſe
Berſecutio. debet verecundiæ cuſtodia, ut minus ſine
nu remne. Cruore velit efſe, quam ſine pallio. Non ſen-
stm. . . . .
tiat vulnera: nuditatem ſentit. Porròô ab his
Murmuya- Cuſtodibus, qui cuſtodes murorum ſunt, &
tio quomo- non muros circumeunt, ſed urbem luſtrant, va-
d , Wa gaſque vulnerant & denudant, diſcamus & nos;
tunc verè Religionem à Perſecutoribus propu-
Apolegia gnari, non cum ê muris jacimus ſagittas in

Vera. eos,vel exerendo ſtylum in calumnias eorum,
Carrech vel eorum retegendo crimina; ſed cùm cives &
orrectio . . . X
pabiica. domeſticos noſtros cohibemus, cuùm vagantes

percutimus, cùm ſpecie pietatis aberrantes in-
Severitas frænamus. Et quidem nota, quod ait: Percuſſe-
Publica. zunt me, vulneraverunt me: tulerunt pallium
x omma- Wem mibi. Denudant quam percuſſere; ut vi-
m,s sis ti- delicet, ad terrorem cæterorum, vulnera pro-
qu:ndone- ſtent. Fruſtrà vulneras, ſi pallium relinquis. Vix
ceſſaricd. uni prodeſt ſecretum ſupplicium. Videatur
vulnus, quando viſum eſt crimen. Percuſſerunt
me, & vulneraverunt me. tulerunt pallium meum
mihi. Fidis amicis impiis? Vulnerari ab eis ſu-
Mimrena - ſtines conſcientiam tuam, & pudorem violari,
poſſunt. Ed fretus fiducia, ut vulnera, quæ inflixe-
rint, tegant? O nimium credulum pectus!
Amicitio- Primò vulnerant, deinde nudant. Pallium, ſi
le. ,tia DON habes, commodant, ut vulnerent: poſt-
gp rienda, quam vero ſauciaverint, pallium, etſi habes,

antequam auferunt.
prefdaris.

Conſi! arii
impii.

Invenerunt me cuſtodes, qui ciroumeunt
cwvitatem; perouſſerunt me, & vulne-
raverunt me; tulerunt pallium meum
mihi ouſtodes murorum.
.

Quàm à ſe diſſimiles ſunt hi cuſtodes!
Cant. 3. 3. Quam nunc ſpoliant, antea honorarant, & ad

& ſed. ſponſum duxere: Invenerunt me vigiles, qui
9 4
cuſtodiunt civitatem Num, quem diligit anima
Vitia pal⸗ 1, .: 7, 7) .
Sharcke mea, vidiſtis àPaululkm cum pertranfiſſem eos,

inveni quem diligit anima mea. En modò vulne-
Amieisnen ratur ab iis, à quibus docta eſt de ſponſi vicinia,
Baendutmn. quéſque vix reliquit, cùm ſponſum invenit.
I nunc, quibuſlibet cor tuum trade. Nefſcis,
quantum fellis ſub melle lateat. Qui primum
à te interrogantur de Chriſto, quique tibi vi-
dentur proximi eſſe Deo, brevi te vulnerabunt;
& pudicitiæ theriſtrum detrahent tibi. Et Tu
quidem eundem quæres JESUM, ſed non
Amicitio éodem modo Te illi excipient. Etiam Judas
4e. ad elesmefynas S. Apoſtelorum alimenta au-
ðèð ndidit initio; ſed deinde ab auro ità
Zoni ſauclatus eſt »ut, qui pauperes alebat, Magi-
ſtrum ve⸗ tatis. Niii fortè libeat in

Conſiliarii
im ii, &α
Politici.

Im tandi
Fausti.

Oliva

his cuſtodibus recognoſcere inſidias dignita- Digniræ
tum. Nimirum ſui principatus initio nemo non mores mu-
bonus, & cuſtos miſerorum: tum verò quos “t.
ſervabat, opprimit. Iidem vigiles; quos ſponſa canſi:niis
interrogaverat de dilecto; nec læſa eſt: deinde aerenda
eundem quærens & vulnerata eſt, & ſpoliata. 3 .
Quamquam nec ipſa rectè ſe geſſit cum cuſto- Superipres
dibus: non enim ſine cauſa vulnerarunt eam. merdi
Capite enim tertio;, inventa à cuſtodibus ſta- vel mn
tim eos ſalutavit,; & interrogavit de ſponſo: fumum.
Num, quem diligit anima mea, vidiſtis? Hic „
Verò cap. quinto, ab eis inventa, eos ne ſalu-
tat quidem; unde coacti ſunt illi ſuſpicari aliud eum depri.
ab ea quæri, quam ſponſum. Planè ſi nos "¹.
iidem eſſemus cum cuſtodibus, non diverſi à „
. — . . Aulicus
ſe illi fierent nobis. Sed qui eos prius conſu- non promo⸗
lebamus, deinde ſpernimus; ita fit; ut vulne- 2us 8. Ec.
ra mereamur ab eis, à quibus ſolatium & ſpon- enR.
ſum merebamur. Et quidem ibi, quia Cuſto- plus dili-
des conſuluit, illicò ſponſum invenit: hic, quia 4“7.
cuſtodes in conſilium non adhibuit, licèt & .
ardentius quæreret, & ſapientius (ut ſibi vide- See
batur) dilectum requireret, eum invenire non Zalation
potuit. Et quidem, quæ Cuſtodes murorum Rattena⸗
Sion non conſuluit, filias Sion interrogavit. 61
Adeò qui ſuperiorum faſtidimus oracula, de- Amerxihit
bemus intima noſtra mulierculis & homuncio- Pattur, &
nibus committere. Percuſſerunt me, & vulne- re, a.
raverunt me tulerunt pallium meum mihi cuſto- ſenuism.
des murorum. Vulneraverunt Te, & cuſtodes .
murorum ſunt? Planè miror te magis ità loquen- nere
tem poſt vulnera, quam olim ſponſum cupien- manilpre-
tem poſt oſcula. Latrones alius appellaret, non "er Deum
verò cuſtodes, à quibus & ereptum ſibi pallium, “
& inflicta vulnera ſenſiſſet. Credidit non fu- Moyßus
roris aut cupiditatis, ſed cuſtodiæ & juſtitiæ in infirmi
fuiſſe, quòd ſe & ſpoliaverint, & ceciderint: zan /1
Quod verò ſequitur, non minorem admiratio- orationem
nem conciliat. Adjuro vos, ſiliæ Jeruſalem, ſi in- agrè ſußi⸗
veneritis diletétum meum, ut nuncietis ei, quia .
amore langueo, Vulnerata languet, ſed ex amo- 2l prater
re, non ex vulnere. Nudata, percuſſa, vulne- Denm en
rata à Cuſtodibus, nihil nunciari cupit Dilecto, randum.
niſi amoris vim & violentiam. Neque minorem z,nualis
laudem conſequi eam puto ob Humilitatem, & cæterispre-
optimam de cæteris exiſtimationem, quàm ob ferenda.
amorem. Quæ enim Humilitas eſt, ut putet fru- „ v
ſtrà à ſe quæſitum ſponſum repertum iri à filia- Bo Pin
bus Hieruſalem. Ni inveneritis dilettum, inquit, non ſpir.
ſcilicet quem Tu non inveneris, cæteræ, nec zan Ets
diligentiores Te, nec æquè dilecto charæ, eum i
invenient? Nimirum non altè ſapit de ſe, quæ Honor ma:
tam alte de ſodahbus opinatur. Et quidem il- mmwa.
læ eum ne noverant quidem, ut inde pbatet.
quod ipſam percunctantur, qualis ſit dilec- Hemilias.
tus ejus. Rurſum non dicit, ſi vos Dile-„ eagte
ctus invenerit, ſed ſi inveneritis dilectum: re- Jagi,
putans apud ſe, non gratiæ ſponſi, ſed diligen-
tiæ filiarum tribuendum, quòd ſponſum allo- gumilia
quantur & videant. LXX. ità vertunt: Adju- decoteis
ravi vos, ſiliæ Jeruſalem, in virtutibus & viri- Wane
bus agri ſi inveneritis fraternum meum, quid an-
nunciabitis ei * quoniam vulnerata Cbaritatis ego Kandali⸗
ſum. Timuit, ne nunciarent Dilecto, ſpoliatam Sae
illam & vulneratam fuiſſe à cuſtodibus. Ne mos- Aicare pti-
reret ſponſus ſibi illatis injuriis, prohibet nar- nè de om
rari ei, quæ paſſa ſit, & tantùm nunciari man-d.
dat ſui vulnus amoris. Vulnerata Charitatis Morishßta-
ego ſaum. O Verbum! Vulnerata Charitatis. Hoc ioniz odish
eſt, illa ego ſum, in quam direxit charitas pri- S
marium ſpiculum; & quam ità belle & dih- Uaftrat us
genter vulneravit , ut omnia omninò aliorum cum ueſi⸗
vhlnera lindi.

,i len
1iui helantl
Olerent,
G ulten
alt,
SPrehemu
Apoleln ¹

ult 4
llen
Diecfu
ing

p1 0 mors
Na te Wlerum
azu honl to
Collre &
k, älen

4 Ate

vmn (n tuls habe
e.
4 o mo⸗
iial Mhalulatio
ini oe inne⸗
0

1

Nlre valc

6icil Ninnrun
maIl, qul ame
ſd ü ils gro
ei I.
E ite. Numrun

u Eit ableltin.

e ſer ſing,
ANI,I ns

eeet (Uanlis
l Tllien!8

en M sckura,
a mmotir,
6 berter Cecol
. eun noſtrun
D u! (uverz
lelmnentitr
4 hul klia⸗ k
. ae Vi

ſnie ⸗

Dlz 4 men

le

da, e
ui caplte
Onnenc
4 dur col
ſnhi .
üüüſten bont
G tol

dignit.
emomen
er Ge 11
. elnde 43
Polin
I Cuſto. 1
Auunt camn. 14
bufen
ciſn, He
ene ſal 8
ieiiln
ene ſ 10N
n divell:
hrig old4
tr WlI. 5
iun her,
in Cllr e
: le,g 8
it, Ien k
ut ſbinike,
inenie M
les murorun 1
ilnerngent.
Oracila, e
X hommuncie’e
e, G iler i,
n mii clir N
, & Culos
gititl alert
lum Clpler n
pelartt, non 8
nbipelium
didit mn I.H
lix ulkten
& Eerlteiin n
n aCnirttl,n
ietit ei,
,ſed atand ,
1Cuſi,lr.
upit Dl
ege niti ,,
Cmmiltten iie⸗
nen, Ainch;⸗
,upntle
leliun ilglltin,
, (atelk, M,
1o chae,en
it lele, ſen
Et gucen .
t e luet
nalo it

ir

ſi w Mey
sleltun ⸗

ponluan 11,
Hockt

tio optata.

Tas tnzie vulnera comparatione vulneris mei mihili du-
wer in cam, & ſpernam. Utinam & qui alquid grave

Chr iſtum. .. .. 4
n, tolerant in Miniſteriis ſcholarum, Miſſionum,

alacrca. & Confeſſionum, ſua onera Superiori vel oc-
utreie⸗ culerent, vel non exaggeratè narrarent verbis
ſeu literis, quâ ſanè expoſtulatione, qui im-
perant, & diſtabeſcunt, & jubere non audent.
Si Prælatum amares, Fervorem illi tuum, non
angorem ingereres. Sequitur.
Qualis eſt Dileältus taus ex dileéto, 6
pulcherrima mulierum ?! qualis eſt
Dilectus tuus ex dilecto, quia ſic
adjuraſti nos!
Anor in Q amoris pulchritudinem etiam in fœdita-
Deum. . . 2 . S
Opprotris te vulnerum emicantem? Spoliata & vulnera

pro Chriſo ta ſponſa toto corpore ſanguine manat, caret
plende & colore & pallio; ſordet cruore & vulne-
en . re; & tamen pulcherrima mulierum appella-
zionis tur: adeo & nuditas ornat, & vulmus expolit,
Taiügfpni ſi pro quærendo Chriſto utrumque ſufferatur.
munia vi. Nulla injuria officit, ſi excipiatur pro ſponſo.
S, Go III Hebræo ſic habetur: Qualis eſt dilectus, præ
Talentaz dileæ‿is, pulcherrima inter mulieres? Quid chle-
ctus tuus habet præ dilectis, quia ſic adjuraſti

mediocria.
hori ve nos; quo modo adjuravit? Eſt ne adeo ſingu-

pa. 32 1110“ mmod . .
Talena laris adjuratio, dicere: Nunciate dilecto meo, Jltta
medioeria amnore langueo? Planè non eſt hoc ſingulare: ſed
bpatienter 32½
Ferenda. ſingulare valdè eſt, quòôd percuſſa, denudata,

MW praer vulnerata, tantum langueat ex amore. Exci-
H slis tavit nimirum deſiderium cognoſcendi ſpon-
ceteris an. ſum, qui amari potuit in vulnere, cujus abien-
Vo cgue: tia ipſis quoque vulneribus gravior erat vulne-
e he ratæ. Nimirum aliquid divinum in eo latere pu-
a⸗ odis, tarunt, quem fermina adeo diligebat, ut inju-
Che h. riarum ſuarum oblita; de ejus duntaxat do-
O qualis putaretur dilectus no-

neſeientes leret abſentia.
Sueruli, ſter, ſi nos minus de nuditate noſtra, & plus de

Obeaientia . „ . .
in arauis. Ejus abſentia; magis de quærendo eo, quam
Mertißea- de curandis vulneribus noſtris crederemur
io ne. eſle ſolliciti! Sed nimirum, dum quærunt ple-
sleéa. Tique noſtrum, quæ ſunt ſua, vileſcit IESUS
a Ss apud eos, qui nos gravius vident dolere de re-
tiat spuri. rum jactura, quam de fuga Domini à corde
ae:- noſtro. Quis noſtrum non plorat & penè in-
dnesi, termoritur, ſi vel minimmtim famà periclitetur,
Manaſte. ſi leviter decolorari ſuum ſenſerit nomen, cùm
rium. Deum noſtrum conculcari ſpectemus, & ridea-

Leritisa & mus? ſi ſtudia non benè procedant, qui gemi-

Maror no-

ſer oß tus! Quis verò à Deo ſe deſtitutum in oratio-

AMiuen ne lamentatur? Meritò ergo ad deſiderium
S ſponſi filias Jeruſalem excitavit ſponſa, dum
sen zro. lic adjurat: videlicet, dum in vulnere, non
ee de vulnere dolet, ſed de dilecti languet ab-
ſentia.
Dilectus meus candiqus & rubicundus,
electus ea millibus.
Nota, à colore auſpicatur ſponſa ſponſi
laudes. Quédque admirationem auget, Ipſa,
ſuperiori capite, cùm à ſponſo laudaretur, mi-
mume commendata eſt propter colorem. Quare
Medefis 2 Juæ colorem ſuum laudari non ſenſit à
lg ſponſo, in ſponſo nihil antiquius habet, quam

eceſſaria., ut colorem extollat? Enimverò cùm ipſa lau-
atetur, coram ſponſo laudabatur tantùm, cui
mnagis cor placet quam color. At ſponſus
commendatur coram filiabus Sion „ quibus

Exempla

——

. V. Cant. Canticorum.

7

675

nihil probatur magis, quàm color. Ergo ſi ſo-
litarius uni vivis Deo, verecundiam atque mo-
deſtiam, ſi placet, minoris facito: attendit enim
ille, qui ſis, non qualis ſis. At ſi coram homiru-
bus luces, memineris mhil eis pretioſius eſſe,
quam coloris dignitatem. Dilectus meus caztaji- Modeſis
dus & tubicundus. Vel certè dicamms ita: Co- 1Peri.
lor non laudatur in ſponſa, in ſponſo laudatur
maximè; ne vel Virgines omnem ſanctitatem Modeſsia
collocent in verecundia, néve viri negligendarn * ſat⸗
ſibi ducant modeſtiam virtutibus cumulati. Por- ſi i it
r6 & coloribus primùm candens, deinde rubens
laudatur. Dilettus meus eandidus & rubicun- C R'as
dus. Candorem à Continentibus, ruborem ha- Ee e
bet à Martyribus. Ut verò diſcas duriorem eſſe P, asokæs
Pugnam cum voluptate quam cum Dolore, raro vinei⸗
Præfert ſponſa cruori candorem. Et ſanè Da-= ur.
vid, qui animo neutiquam infracto pertulit : ,
exilia a Saüle, contumelias a Semei, proditio- M. vri.
nes à filio, dedecora à filiis, plagas à Deo, as vix ⸗se
ceſſit voluptati: adeò periculoſius cum deliciis i
confligimus, quam cum ſuppliciis. Ut proin- g, degia
de, quam admiramur Martyres ob profuſom e zere
ſanguinem purpuratos, tantumdem demirari E
poſſimus Continentes ob ſervatarm pudicitiam sase,
candidatos. Dilelctus meus candiqus & rubicun-
dus, electus ex millibus. Candidus eſ „ ſed &
rubicundus. Rarò candet animus, ſi non ru-
beat. Pudicitia ſine pudore, Virginitas abſque
verecundia; ſine rubore Candor portentum;,
non virtus eſt. Electas ex millibus. Ideè tatn Eleckio ſta-
ardenter amatur. Væ animæ fortuitò Chriſtum *"“.
amanti. Tunc fortis & firma dileetio eſt 2 Nil preten
quando diutinà conquiſitione mens rimata re- Drinin, ſed
quiem & felicitatem in rebus cæteris, in uno Ora-
tandem Chriſto conquieſcit, In omnibus re- Kecl ad.t.
quiem quæſivi, & in hæreditate Domini mora-
or. Tunc morabitur mens in Deo „ cum alibi
conquiſierit requiem. Tunc poſt vulnera ſpon-
ſum quæret, cum ex millibus elegerit. Inſtar Vicasioſtes
verò arundinis flectetur in omnem partem, llende,
qui æſtu quodam abreptus fervidius quam ſa-
pientius hæferit ſapientiæ.

Caput ejus aurum optimum. Comæ ejus
Juaſi elatæ palmarum, nigræ
Juaſi Corvus.

Aurum charitas eſt, ut apud Joannem ha- Emicitis
betur in Apocalypſi. Si ità eſt, cur non Pe- S e
ctus, in quo amoris ſedes eſt, ſed caput ſponſi es ane.
ex auro eſt? Nimirum amare vult non ex Fe vor ve=
affectu, ſed ex ratione; qui amorem in capite “.
locat, non verò in corde. In lubrico loco
Charitas eſt, ſi in corde eſt, quod fertur & ra-
pitur: in tuto eſt, ſi in mente eſt quæ pedem zirius ſo⸗
nuſquam fugit, niſi prius circumſpiciat, ubi fi- t, “
gat. Verùm allegorias pauhſper ſemoveamus, & era 5
aurum pro auro accipiamus. Quare ſponſus tam Orasio
ſapiens aurum locat in capite? Ad pedes abjici neeE
debet, ut contemnatur, non autem locari debet in Deum
in vertice, ut tanti fiat metallum, omnium cal- gariene.
lidiſſimum, & maximè nozium. Immo „ Ut a
conculcetur, locari debet in capite. Is enim e⸗mwvora-
tantùm opes ſpernit, qui eas non videt, ſed me- H
ditatur; hoc eſt, nec colorem ſpectat à quo de- El: cio
cipiatur, & mente verſat inſidias, & vanitatem Maius.
earum, quas deteſtetur. Rarum emptorem au-
rum haberet, ſi non oculis ſpectaretur, ſed
tractaretur animo. Sic & Columba illa corda-
tiſſima poſteriora in pallore auri circumferebat.

F 4 Nimi-

Unio.

68

Nimirum ut opes faſtidiret, removit earum il-
lecebram ab ocualis, eâſque rejecit in tergumut
nec colore falleretur, & pondus ſentiret, quo
eas faciliùs faſtidiret: Nunc verò nobis opes il-
ludunt, quòd earum & ſpectetur color, & doli
minimè cogitentur. Comæ ejus ſicut elatæ pal-
marum, nigræ quafi corvus. In capillis pal-
mæ; quòd victoria iis maximè conſtet, quæ
minima reputantur. Palmis non palmæ compa-
rantur, ſed cincinni; non enim maximis facino-
ſed rebus nullius penè pretii triumphus
comparatur. Noli ergo ſpernere modica;, quia
Exercitia & capilli palmas pariunt. Quod ſi pro ca-
Spirituatia pillis cogitationes mentis accipimus, vides pal-
, Orsi mas S& ViCtorias parari magis mentis diſcurſu,
quam labore & fortitudine lacertorum. Por-
Avariia. 10, ſi Caput ex auro eſt, capilli quomodo ni-
greſcunt ut corvus? Nonne capitis color ex
capillis eſt? Si comæ flaveant, flavum dici-
tur caput, ſi candicent, canum dicitur. Qnd
ergo eſt, quod in ſponſo & comæ nigræ ſunt
ut corvus, & caput prædicatur ex auro?
Nimirum in Principe ſeu Prælato, ſi aureum
Bcleſt-ſti caput eſt, nigricent necefſe eſt comæ. Is enim

Parvæ.
Mortifica-
zin en mi- ribus „
nimis.

wvad. Ccolor ex cupiditate in cogitationes redundat.
Fiſezus. Raròô candorem retinet Mens, ſi aurum di-
ii ligit. Ex aureo capite nigræ comnæ pullulant.
Nrasie Quæ enim Juſtitia germinare poteſt, ubi ra-
damna. dix malorum ommium cupiditas latet? Et qui-
dem Palmæ ſunt, ſed nigræ. Numerantur vi-
Ctoriæ; ſed malæ victoriæ, ubi pauperes op-
primuntur, ubi leges violantur, ubi per vim om-
ma ſuſquedeque permiſcentur. Quod ſi duriuſ-
li⸗ „ culum videtur alicui, quòd in ſponſo avaritiam
tinem, non deſignemus, iterum aurum pro charitate inter-
refugit. pretemur, & dicamus ex charitatis auro ger-
minare Palmas, ſed ſubn gras. Nihil enim tam
aſperum, nihil tam arduum reperitur, quod
recuſes, ſi amas.
Oculi tui ſicut columbaæ ſuper rivulos
aquarum quæ laäcte ſunt lotα, & re-
. ſident juxta fiuenta pleniſſima.
M deſtia, Oculorum candor commendatur, collatio-

G. gedz, ne cüumn columbis habitâ lacte dilutis. Cur ve-
pea bena. rò candorem lacti contulerit, ea de cauſa fa-
RKum puto, quòd nihil itaà parvulos in Chriſto
nutriat, quam pudicitia oculorum. Quam
pulchrum, inquit S. Ambroſius, ſi videaris,
Pſal. 8. & proſis. Et Propheta: Qui timent Te vide-
:«4 Punt me, & lætabuntur. Quid enim ita nutrit
mm Z lus in adoleſcentum cordibus ſpiritum ſerviendi
dene. Chriſto, quàm in oculis ſervorum Chriſti can-
dicans Pudicitia? Porròô quanta oculorum lues,
M,2-ia quämque expoſita ſordibus pupilla eſt! En
necſſaria. oculi ſponſi lactei ſunt, candidiores columbis,
cachitatt⸗ & tamen juxta fluenta pleniſſima reſident, ut
curs » frequenter abluantur. Nimirum citô oculus
CGcnanſte ſordet! adeéque illum natura lotionis indigum
dione. ſenſit, ut in ipſo undarum & lachrymarum
fontem conſtituerit, quo ipſe ſe diluat ſuis un-
dis, ſi forté aquarum deſint fluenta, nec
fontes ſcateant. Nec auribus, nec digitis, nec
B arei labiis, ſed oculis duntaxat inſitus aquarum fons
1ſaria lot⸗ eſt, ut qui aquis abundat, egere le intelligat
lakte co lotione. Proinde ſapienter oculi Salomonis lo-
umbn. tis quidem columbis comparantur, ſed juxta
Examen Profluentes reſidentibus. Et quidem Ver-
, . bum ,Reſident, ſignificat non fortuitum ad aquas
curſum, ſed fixum juxta aquas domicilium.

TZent tio
num fons.

lLia etians

Oliva

Semper enim lavari oculus debet. Verùm quan- probie e.
do in Rege oculi loti lacte prædicantur, aliquid eharia.
Præſidibus indicari cenſeo. Ergo in Prælato lac Superier
non ex mammis, ſed ex oculis fluit. Scito par- miis &
vulos, quos ſub te habes, pendere non pecto- cemens ,
re, ſed ex oculis tuis. Clemens reſpectus pro compaii
cibo eſt infanti, & penè adhuc vagienti in domo
Chriſti, ſi clementer reſpexiſti miſellum, refe-
ciſti. Nihil enim ità in Chriſto parvulum con- Xx zegai.
turbat & vulnerat, quam ſeverus Superioris Superor
oculus, nihil æquè nutrit, quam blandiens reſ- o
pectus. Illud quoque hic nobis indicari ſentio, dest ne-1
tunc ſcilicet manaturum Lac in ſolatium ſub- Garis.
jectorum ab oculis Imperantium, quum aſpe-
xverint miſerias ſuorum, non autem audierint
tantùm. JESus, ut vidit ſepulchrum Lazari,
illicè eum extraxit à ſpelunca-

. .
Ebiſcoti
reſiuentia,

Genæ illius ſicut areolæ aromatum conſi-
tæ à pigmentariis.

Sedes pudoris in Genis, & ubi vernat ve-
recundia, ibi florere & germinare dicuntur
aromata: adeò negligi non debet, quæ à pleriſ-
que negligitur, verecundiæ atque modeſtiæ
virtus. Et ſanè nulla pars vults in ſponſo ſplen-
didiùs laudata eſt, quam ſedes Genarum. Ocu-
li quidem Columbis, comæ palmmis, auro ca-
put, manus hyacinthis collatæ ſunt: areolis
verò aromatum genæ. Ut diſcas, non ſolum
fragrare verecundiam, ſed & virere; unâmque
præ omnibus virtutibus vivacem maximè ac pre-
tioſam eſſe. Columbæ vivunt; ſed viliores aro-
matibus ſunt: aromatibus aurum pretioſius,
ſed non viret; virent palmæ, ſed aromatum
ſpecies gratior. Genaæ illius ut areolæ aromatum,
conſitæ a pigmentariis. Non ut aromata, ſed ut berſeve-
areolæz aromatum. Ut ſcias, non ſolum florere sα.
Verecundiam, ſed agrum ipſam eſſe ſui, ſeſé- Pooßis
que reparare, nec ullo unquam tempore ceſſa- verin nla.
turam a germine. In Hebræo ità habetur: Ma- giperhr

Mod/ſtia
vere.
cundia.

villæ ejus ſicut linea ſulei aromatis, ut flores aro- Ebi juiſ.

matum. Quid areolis cum lineis? illæ latæ ſunt, 1e.

hæ anguſtis concluduntur. Quid etiam Pig- Dio vonas
mentaris cum floribus aromatum? Coloni illi
ſunt, hi verò germina & culturæ opus. Haud
ergo ſatis ſibi cohærent Vulgata editio & le-
ctio Hebraica. Quid ergo myſterii latet hic, Sadere
ut pro Areolis vertatur Linea;, ponantur verôò ſeede.
pro Pigmentariis Flores? Nimirum dum con- Larſi bla-
ſeruntur à Pigmentariis, areolæ eſſe debent, ut gse, 4.
in lineas anguſtentur & ſulcos. Non enim de- Gr wole⸗
cet ſuperiores nimium coanguſtare, quos eru- andu.
diunt. Si enim lineas conſeres, lineæ dilata-
buntur in areas. Coacta enim virtus citò in vi- Sanee
amore du⸗
tium degenerat, & laſſum jumentum quærere car.
diverticula, Hieronymi effatum eſt. E contra- Zelus ani.
rièò, mirum in modum attenuabuntur in lineas marum diſ⸗
areæ, quæ latitudinem ſuam brevi anguſtiſſi- sn ſ
mis finibus concludent. Viam mandatorum tuo- pf uS. 32.
rum cucurri, cimn dilataſti cor meum. Canit Pro-
pheta. Porrô eleganter pro eo, quod nos ha-
bemus; conſitæ à Pigmentariis, vertit Pagninus:
Ur flores aromatum. Nimirum ſecurus es de Rex in’
germine, ſi Tu ipſe colonus fueris horti tui. /, 1e ve
Non Ruſticis ſerendorum aromatum curam 7t.
Pigmentarii demandarunt, ſed ipfſi per ſe exæ- Eriſopis
quarunt areolas, & ſeverunt aromata; ideéôque ri atar.
maluit Hebraica dicere floruiſſe areas, quam fuif-
ſe conſitas: non enim incerta eſt fœcunditas
