ileclan “ etiam in dicis ſponſam! Dormit, inquis, ſed corde vi-
edes . „ terra eſt, gilat, ſed vocem audit, ſed ſoror eſt, for-
go he ſe quia ſuos moſa, columba, immaculata eſt; inſuper &
1 Di ſtituro ejus digiti pleni ſunt myrrh4. Cave proinde,
Aggloon non e⸗ ne, quam vides exterius dormitantem, putes
ponlen ſerit. §. interiùs conſopitam. Cave, ne deſidem appel-
. Mi Auguſt. les, quam ſponſus ſororem & immaculatam
le, en ſ . 57. Aicit. Nimirum pretioſior ſponſæ negligen-
Vunm ide 1 s . tia, & ſanctior eſt vigiliis atque ſudoribus tuis.
t Ue, 1 Aae⸗ dar. Amantis vel ſomnus placet. Cor enim dormien-
Ne ale 1 Quod tis vigilat: quod fortè in te non vigilat, Te
ientis ie . ennm vigilante. At „inquis, non aperuit, cùm audi-
a tunnlal zunnimet vir Aperi mihi, ſoror mea. Eſto: ſed Extaſis
; lten rum fuit, & Sacramnentum amoris, quod Tu deſi-

in Cap. V. Cant. Canticorum.

iamn vorporemane ſuſpicaris. Audi: Anima inquina-
Med iquefatta eſt, ut locutus eſt. In Hebræo, Te- ſed
Aie Tecd egreſſa eſt, dum loqueretur ipſe. zaia iu⸗
LXX. Anima zmea egreſſa eſt in ſermone ejus vi ali⸗
1: . 12 . „— KC. 3 4 . * —
Audin? Ideò ad eam ſponſus non ingreditur, quid ſo-
quia illa ad ſponſum eſt egrefla. Ideo non ape- lidum,
ruit Dilecto, quia illi dilectus aperuerat. Ex- ubi pedé
tra ſe facta, non intromiſit ſponfum, ſed in- figat, ig
travit In ſponſum. Cautè ergo judices de ſpon- in qu dus
ſa Judicis, & animabus Deo devotis thus a- ſæpe
dole, non ſulphur incende. provolu-
ta eſt, pa-
Aperi mihi, ſorot möéa, amics lum ludum
e ihi, e 1mea, amica, colum inquina-
a mea, ummavulata mea. menta
⸗ formidat.
Cur JESUS, clauſis januis, ingreditur ad 8. Cypr.
Apoſtolos, & clauſis foribus, non intrat ad Suea
ſponſam? Et ibi quidem diſcipuli aderant tur- Domini.
Piſſimæ fugæ Rei, timore pavoreque conter- judican-
riti: hic verò ſponſa habitat & amica & ſpon- tes teme-
ſa. Quare ergo familiarihs cum transfugis agit, "*. 3
quam cum Dilecta? Nimirum Evangelii fu- essde-

. . . 6 ligari fa-
pra Legem ea copia gratiæ eſt, ut qui ſpon- di. 1.
ſam faſtidit, niſi aperiat & ſurgat, ad pavi- Cenſores

dos deſertores irrumpat obſtructis tam fori- aliorum.
bus, quaàm cordibus. In veteri Teſtamento, KReligio
niſi è& Lectulo ſurgeres, niſi pedes inquinares, d,
niſi ſtillarent digiti myrrham, ſponſus recede- in a ali-
bat, licèt diſcipulorum Moyſis mens Colum- quid non
ba foret & Amica. At in lege gratiæ ea eſt luceat.
exſuperantia gratiæ, ut quamvis à Chriſto fu-
gias, perneges Chriſtum, Chriſto oſtium non Berleſis
aperias, liceét ille quinque tibi vulnera expan- Tagze, le⸗
derit, intret nihilo minus clauſis januis ad te, qudm Sy⸗
tibique nunciet Pacem. Nimirum ſub Moyſe agoge.
Opes, Sceptra, triumphos vitæ fanctitas de- Familia-
ferebat, & unuſquiſque recumbebat ſub vite 4s ee
ſua, ſuaque ſub ficu, Uxore filiſque recrea- ẽ
tus. At JESUM confectantibus Jugum, Crux, Ezmie
exilium defertur, indiciturque erogatio patri- zura,
monii, receſfſus à Patre inſepulto, gena hoſli 50 leſia.
offerenda vulneranti, ſupra quæ, Sacerdotibus 4 ,
Cœlibatus præcipitur, Monachis à paterna do- Religioft
mo fuga ſuadetur. Proinde adoremus Eccle- benoran-
ſiaſticos, Religioſos veneremur, quamvwis non di.
forent optimi. Niſi fortè libeat id ad exalta- Chrittnug
tionem referre zelantis animas charitatis. E- lee 6 .
nimverò diligebatur à ſponſa ſponſus, ſed ab , .
Apoſtolis ſalus animarum amabatur. Ergo qui marum,
ſponſam ſe dhligentem non adht, niſi oſtium quàm
aperiat; Apoſtolos mundi ſalutem curaturos Contem-
convenit occluſis januis. Adeòô videlicet pretio-
ſa eſt Chriſto animarum cura, ut magis Apo- Sta ſe.
ſtolis fugientibus & pejerantibus blandiatur, à Zelus A-
quibus ſperabat animas convertendas, quàm aimark.
ſponſæ & ſe diligenti, & vel in ſomno ex- Vita mi-
audienti vocem ſuam. Vel certèe ideò aperire K
debet ſponſa Chriſto, qui occluſis foribus in- Rel giaſo⸗
greditur ad Apoſtolos, quia ſponſa eſt. Plus ,am.
enim exigitur ab ea, cui plus gratiarum col- TLepiditas.
latum eſt. Sponſa es? Scito, & vigilandum
tibi corde cùm dormis, & ſurgendum tibi cm
Chriſtus pulſat, & reducendum peſlſulum ut Religioſo-
ille intret, & deſtillandam & digitis myrrham ,,, ra.
ut aperias; poſt hæc ſi aliquantulum cuncta- viora
ta fueris, receſſiſſe cognoſces Dilectum tuum. Tepidias
Qui in Apoſtolis nondum Spiritu ſancto ſibi poß fer-
deſponſatis vix nutantem fidem requirit; ad vorem.

eos accefſurus, poſtquam à ſe illi receſlerint;

Planditurus eis, poſtquam à ſe illi defecerint;
nunciaturus Pacem, à quibus deſertus fuerat
in bello; ad quos clauſis nihilo minus jamuiis
E 4 intra⸗

*

Zelus so-
patiatur.
Saperior

Lapſis
blandior.

Compati.
& Lapſi
blanaè
erigendé.

Tepiditas
carens co-
gnitione

ſui.

Apoc. 3.
17.

Severi-
eas.

intrabit. O quantam hoc Verbum incutit Re-
ligiofis ſolicitudinem! Quamquam id libenter
charitati Chriſti tribuo, erga miſeros pronio-
ris. En ad ſponſam Rex venit, ſed majeſtatis
ſuæ non immemor; niſi ſurgat illa, aperiat,
& occurrat, non intrat, receſſurus quoque;,
ſi tardiùs aperuerit. At ubi Apoſtoli latitant
infirmi, meticuloſi, transfugæ, irrumpit JE-
8US nec admifſus, nec fortè advocatus. Ubi
ſecurus eſt de amore & falute Dilectæ, dig-
nitatem ſuam ſervat; ubi veròô periclitatur ſa-
lus diſcipulorum, amoris ſolius eſt memor 81
amat, inquit Chriſtus, ſi ſponſa eſt, nolo me
fruatur, niſi occurrat mihi. Quod ſi negavit
me, meque reliquit, antequam urgeat ſuper
eam puteus os ſuum, ad eam ingrediar: & li-
Cèt claudat illa mihi oſtium ſuum, aperiam ego
illi latus meum, introibo ad illam, ut illa in-
tret in me. Diſcant Superiores, licere quidem
ad excitandam diligentiam in perfectis aufſte-
rius cum illis agere, pluraque ab eis exigere:
at infirmis occurrendum ſtandumque inter eos
eſſe, vel obſtructis eorum foribus. Si ſponſa
eſt, nolo intres, niſi ſurgat è lectulo, miſi tu-
nicam induat, niſi pedes lotos coinquinet, niſi
myrrham ſtillet, niſi feſtina aperiat. Quòd ſi
non ſponſa eſt, ſed perjurii rea, ſed fugæ
conſcia, ſed timoris captiva, ingredere etiam
januis clauſis.

Dilectus meus miſit manum ſuam per
foramen, & venter meus intremuit
ad tactum ejus.

Quam ſibi ſemper blanditur humana pro-
tervia! O quàm rarò ſeſe homo dijudicat,
ſuamque rarius improbitatem damnat! Quid
miramur in Apocalypſi Angelum Laodiceæ
divitem ſe putantem, proclamantemque, quem

tamen miſerabilem Dominus arguit & ege-

num! cùm ità cæcutiat ſponſa, ut audeat ap-
pellare Dilectum ſuum, quem non ſolùm ex-
cluſerat à cubiculo, ſed & pedibus poſthabue-
rat ſuis. Et quidem tunc audet nominare Di-
lectum, c ejus indicem furoris tactum &
ſenſit & pertimuit. Itane? Tremis, & diligis?
excludis & amas? Iraſcentem experiris, &
Dilectum vocas? Væ animæ, cùm intepuerit!
Nunquam ſe putat non amari, quæ ſponſa ali-
quando fuit. Dilectum credit, quem Hoſtem
facit. Quid, quod ſponſus dum precibus ute-
retur ut intraret, excluſus ſemper eſt? vix ma-
num adhibuit, & confeſtim ſponſa ſurrexit,
nec ſurrexit modò, ſed & cum unguentis myr-
rhæ accurrit ad oſtium: nec ſolum aperuit Di-
lecto, ſed & fugientem proſecuta eſt, inter-
que milites & vulnera requiſivit. Blanda vox,
Aperi mihi, ſoror mea, amica, columba mea,
immaculata mea: blanda, ſed deluditur. Lavi
pedes meos, quomodo inquinabo illos ? At ubi
ventum eſt ad impulſum, neglectiſque blan-
ditiis, cœpit oſtium urgeri: illicò & intremuit,
& ſurrexit, & lotos negligens pedes; & exu-

tam vel induens tunicam, vel non curans. Mi-

ſit manum ſuam per foramen, & venter meus
intremuit ad taältum ejus. Jurrexi, ut aperitem
Dilecto meo. Diſcis, credo, cum dormitanti-
bus, fruſtrà vocibus agi, niſi utaris & mani-
Pus. Niſi tangas, niſi vim feceris oſtio, exclu-
dêris. At cur Venter intremuit? Nimirum is,
præ omnibus ſenſibus, adverſari ſibi intellexit

.

Oliva

adventum ſponſi. Nihil enim æquè faſtidit Di-
lectus, quam ventris ingluviem: nihil ita odit,
ut delicias. Auſpicatus ipſe à jejunio exordium
prædicationis ſuæ, hoſpitam ſuam nil prius do-
cet, quam abſtinentiam. Vel in Paradiſo, de-
liciarum theatro & felicitatis regia;, ubi nec ci-
licia, nec vigiliæ, nec lachrymmæ ſpectabantur,
abſtinentiam florere juſſit: quique noluit Adam
plorare, coëgitque dormuire, jejunare juſſit &
abſtinere. Meritò proinde ad tactum ſponſi
venter contremit, quèòd uni ſibi obfuturum
conjiciat ingreflum ejus. In Hebræo ſic habe-
tur: Dilectus meus miſit manum ſuam per fora-
men oſtii, & viſcera mea ſonuerunt in me. Ni-
mirum nec Virgo, nec Columba, nec ſponſa
eſt, cujus non conturbantur viſcera, ſi oſtium
vel leviter tangatur. Non mirum ſi ita tremit,
quæ opes ſuas novit in oflio contineri. Quid
enim ſupereſt Virgini, cujus cubiculi oftium
patet? Quid ſperet ſponſa, ſi ejus violetur ſe-
cretum? Quàm cauta, quam verecunda, quam
amica latebrarum Caſtitas, quæ vel JE UM
reformidat! Quomodo ſiet iſtud? inquit Virgo.
Grata ſum beneficio, ſed follicita de pudore.
Non recuſo hoſpitem, ſed percontor, quo is
miraculo delabatur. Volo Verbum, ſed ſi Vir-

ginitatem non excludat. Ingrediatur ſponſus,

ſed clauſis januis. Viderint, quæ cuilibet oſtium
reſerant, quaàm diſſimiles ſint & ſponſæ & ma-
tri Domini. Ut viſcera Virginis quatiantur;,
non debet pectus ſerro tranſadigi; ſat eſt, ſi
oſtium contingatur. Actum de ſe credat Pu-
dor, ſi de modeſtia actum ſit. Tactus oſtii vul-
nus eſt viſcerum. Et quidem Dilectus erat,
qui tetigit oſtium; quodque mirandum eſt ve-
hementis, non oſtium diffregit, ut manum
immitteret, ferrove rimas incidit, ſed per
ramen quod patebat immiſit digitum;, & ta-
men viſcera ſponiæ ſonuere. Dileltus meus mi-
ſit manum ſuam per ſoramen oſtii, & viſcera
mea ſonuerunt in me. O emphaſim expaventis!

Sonuerunt, inquit, hoc eſt, ità diriguere præ

metu, ut more æris reſonare potuerint. Quaſi
dicat: Dilectus eſt, meus eſt, & non vultum,

non corpus, ſed manum tantùm immiſit, &

manum ſuam, non alterius, ſine comite enim
eſt, nec ullius adhibet violentiam, & per fora-
men miſit, uſus non vi, ſed opportunitate jam
aperti foraminis: tamen cùm oſtium, hoc eſt,
pars domus exterior tangatur tantùm, in me
non cutis palluit, non caro elanguit, ſed præ-
cordia & viſcera riguere. Præſagit enim Caſti-
tas feriendum pectus, ſi oſtium proſtet: jam-
que parentat cordi,; cùm limen domus wiola-
tur. Dina egrefſa corrumpitur, clamat Hiero-
nymus. Foramen in ofſtio eſt, ſed ut clavis im-
mittatur, non ut mittatur manus. Aperiat, ſi
vult, ſed clavi, non manu. Quid hoc eſt, quod
per foramen manum immittit, non clavim. No-
Vitas iſta non placet. Aliquid vetuſtatis ſuſpicor
in iſta novitate. Planè viſceribus contremiſco ob
ludum iſtum non conſuetum, non placent cor-
di, quæ præſagiunt, quod ego non capio. Ho-
ra recreationis eſt; ità: ſed hora iſta collocutio-
mi deputata eſt, non ſeceſſui, non blanditiis.
Loquatur, ſed cur blanditur? non obſtruo fora-
men, ſed clavis admoveatur, non manus. Porròô
quiſquis ſponſa eſſe cupit Chriſti, ità ſecreto
gaudeat, ità refugiat nimiam familiaritatem;,

fo- Pectio.

Gula in
Religioſo⸗
Pauper-

nimarum
non fu-
gias in-

gominoda.

Mortif-
cazio cor⸗
poris.

Modeſtias

& ura
Caſzits-
1545.
Mulier
caveat
familia-
ritates
virorum.
Cellza.
Mulier
domo &&

ſecreto

gauäneat.
Luc. i. 34:
Moniales
vitent fa-⸗
miliavi-
tatem
cum ſ. cu-
laribis.

Monialet.

Caſtita-
tis cura.
Circun-

Amititio-
læ nimiü

familia-

165.

ut immiflam dexteram tantum, & per ſora-

men quidem ab amico, exhorreſcat. Nulli h-
ceat iecretum tuum violare. Uſque ad oſtium
Kamilia-

o Ain

Polanen

imien

lo totam
tusinie
nlen, ,i
nnei, gui

Nllus me
umnen. 4
me.
zn. Cun ſont
Indue
it, menmm

In, we tar

A voce ern
Egunnis
6n, horruit 1
lance ſegn
frübis carer
uimennert,
en nmn
4 Vollg immiſt

4 U kal i⸗
Rilr
uuliten
.
n il dr⸗

it Adem et
3 lullir uc
n hul e

iiite

bbtunnm ,,
ſc ube. A
er nr bn
1 ne. N. U⸗
r oll 3,
ita ttenit, i
er. N fln
lli ofium en
nda, umnin
l TSNM/r:
Wuit Vun 1e
e dnt 4.
tor, (Mdid ti
ſedſi Vr. m
tur onſg,
lbbetofiunm
Uatüanmn,
z lat eſt,l
credat M-
Aus oflün.
Alechus ennt, u
ndumek .
t, derkr
itum, & u.

nexparelts 1
Girigueren
Verint. Qun
nonn Elunn,
n imunilt,
e connite ein
Eite
ortunimnein
Pun, hoc⸗ l,
ntum, inne
glit, Apre
it enim -
proftet: A
domms e
chamm Hen-
Aut min.
8. Apen
hocek,
onchwin N.
tuſtiisliil
contte ennend
nſiala

tiones Dei Manus ſuperiores adhibeant, non obediunt:

8

in Cap. V. Cant. Canticorum

.
familiaritatis blanditiæ, non ultrà, progredian- ſus Obedi
tur. Quod ſi Dilectus oſtium tangit, hoſtis pu- ſponſam, concupierat: qui, ut
tandus eſt, non amicus. A quo impediris, ne lam Paruiſſe, & aperientem deſeg
cellulæ fruaris ſecreto, is repellendus omnino ſequentem decli

inavit. Qu
Cella. eſt. Quid, quod hi aliquando, quorum vide- aperis mihi, quæ mihi non ci

lectum in ſponſa. Prorſi

Talenta tur inlanire animus, mi oſtium reſeraveris, quæſivi, cùm te quærebam:
lateant. ut illud aperueris, declinant, & elabuntur? pPetebam, non ſponſam, cùm
„ Audi: Peſſulum oſtii mei aperui dilecto meo-: at hi fruſtrà exhibes, quæ mihi
. je declinaverat, atque tranſierat. Nimirum „ non exhibuiſti, quam amabam.

abis Tu qr
que ab amplexu meo. Fugio non tenentes
Obedientiam. Morata es poſt vocem? non mo-

ror ego, poſt pulſum. Non concipies Spiri-

ignitss qui Te diligebat in ſecreto latitantem, ſpernet Potui Obedientiæ deliciis? jejun
resnſan- PDroſtantem ante oſtium. Et quidem, dum ape-
da, liett riret, manus myrrham ſtillavere: at poſtquam
videster aperuit, qui pulſaverat, evanuit. Adeoò Perni-

1 WD — cioſum eſt ſponſæ, clauſtra pandere Pudoris. tum fſalutis de vultu meo, quæ non permili-

Religioſus Videlicet non aperies ſine amaritudinibus ani- ſii » ut conciperem ſpiritum exultationis de
in Anla. Mmi, & conſcientiæ morſibus, & cùmo aperue- promptitudine tua. Non paries, quæ non
Familia ris, invenies abſceſſiſſe, qui ad aperiendum & Paruiſti.

riss ni- vocibus & pulſibus te fuerat cohortatus. Ca-

mia cum

ð rebis amico, ſed non carebis myrrhâ: & Jquæ Surrexi „ Ter aperirem Dilecto meo.
Zus no, vVix feſponſo dignabaris pulſantem, dum oſtium
expopet Clauſum eſſet, eo reſerato, diſcurres per pla- Unde ſurrexiſti? De lectulo, inquit aliquis. Felieitas
deriſi. teas, & fugientem perſequêris, non jam quæ- Ita Tu ſomnias,

. . ſed non hoc loquitur illa, Telix.
ſita ſed quærens: & antè pallium Aruttes, quam quæ ſurrexit. Miror ego ſanè myſterium, & Ledulus
amicum invenias; ante vulneraberis, quàm ſa- Sacramentum veneror quod non video. Dor- nallus eſt
lutaberis: nec erubeſces poſt plagas & ſine miſſe ſe dicit , ſurrexiile dicit, nec lectulurm 2" Temio⸗
pallio totam concurſare urbem, & muliercu- uſquam hoc loco nominat. An à vocabulo ſo e as
lis tuas indicare jacturas. Adjuro vos, Rlic Je- poris & otii abhorret? Verum ſæ Pius lectuli Sate
riuſalem, ſi inveneritis dilectum meum, ut nun, meminit, cùm & eum floridum dixit S& in Feltcitgs
cietis ei, quia amore langueo. eo ſe fruſtrà quæſiſſe ſponſum profeſſa eſt. palliata.
Quare ergo non meminit lectuli, quæ & dor- Ad i-
Dilectus meus miſit manum ſuam per fo- miſſe ſe clamat, & ſurrexiſſe? Nimirum Tem- Titla-

. . 11. . tionis le-
ramen 9 ſi & „ ſos ra mia 1ſo naran poralia, ubi Tu tranquillitatem & quietem ſpe- btulum, iſa

ras, tamdiù tibi videntur Lectulus quamdin ta tranſ-
in me. Ex Hebræo. uubis in eis: e enſ
non recumbis in eis: ubi vere decubueris, non Ier, qui

Otedisn- Lectulos deprehendes eſſe, ſed Equuleos. Le- dn E. .
tiaprow. Cum ſponſus dixiſſet, Aperi mihi, ſoror &alus noſter oridus, tum dixit, cum procul erat u,? myr .
. Ie. . . , . . . „—
pta. mea, & illa ſecum meditaretur, quo modo & à ledto. In lectulo meg Per noctes, ait cùm non

1 lé rhenzs lRit,
in eo rechievit, ſed cum per eum requifivit Di- ner in oo
lectum. Ubi verò decubuit, audi, quid dicat. ponſus

tunicam indueret, & lotos pedes non inquina-
Procraſti. ret, manum ipſe immiſit in ſoramen oſtii. Quo
natio, illa contactu ita conſternata eſt, ut conglacia- Ego dormio, & cor meum vigilat. Quæ iſta beritur-
ta in ſe viſcera ſenſerit. Nimirum timuit à quies, in qua, ſola quieſcente carne, mens tor- dale
ſponſo rebellaſſe cor ſuum, quod poſt vocem quetur? Equidem iſtius tranquillitatis hoſce vicaæ mi-
coëgit Dilectum & dexteram adhibere. Ti- duntaxat frucétus invenies: Cordis vigilias, tu= Ra.
muit, ne tardius videretur paruiſſe, quæ non nicæ Projectionem, excluſionem ſponſi, in o- Iempora-⸗
ſolà voce permota ad aperiendum ſurrexerat. bedientia tarditatem, in ſomno vigilias, in "* non

Et quamvis conſcia eſſet de non repulſo Dile- amore moras , ſtoliditatem in conſilio „ amen- „

. 8 . 1 . . . . . † . Pax cor⸗
cto, horruit tamen ſe, quòd aliquandiè cun- tiam in vocibus frigus in pectore. Nec inde dis vera.

ctabunda ſecum ipſa quæſiſſet, quomodo & ſurrexit, quin plena amaritudine undique myr-
pedibus caveret à ſordibus, & chlamydem, rham diſtillaret. Narrexi, ut aperirem dilecto
quam exuerat, reſumeret ut tegeretur. Et qui- meo⸗ manus meæ ſtillaverunt myrrham. En quid
dem vix manum per foramen, quod hiabat, tandem in lectulo nacta ſit. Qui Floridus vi-
ſponſus immiſit, cum tantus eam dolor occu- debatur procul aſpicienti, decumbenti non flo-
brets. Pavit. Ubi ſunt, qui etiam diffractis foribus res, non lilia detulit, ſed myrrham inſtillavit. .
Teßira- Obedire detrectant? Ubi, qui, niſi geminas Puto Davidi videbatur Judææ Imperium Le- 6. Dævin:
cktulus ſatis floridus. Verum quas ibi ſpinas le- sen
ponſa violatam à ſe Obedientiam „ git? Duriorem fortunam ſuſtinuit in regno, Seatas
duod, dum moratur, ut decentius aperiret, quam in exilio. Felicior miles, quàm princeps medioecris
Dilectum compulit dexteram admovere fora- fuit. Socerum habuit infeſtum „ dum pugna- utior.
mini oſtii ſui. Et quidem non inſipienter ti- ret, cùm regnaret, filium. Triumphos, cum
murnt, nec vana religio fuit, quæ eam perter- Pareret., revexit; aſpexit funera, cùm impe-
refecit. Poſt tactum enim cuùm feſtina ſurrexiſ raret. Innocens exul, & reus Rex: Victor dum
ſet, aperuiſsétque Chriſto, fluente &è manibus fugeret, transfuga cùm regnaret. Denique,
Phratian: myrrhâà, illum abſceſſiſſe ſubiratum depre-

. eam éxpertus eſt infelicitatem in ſolio, ut quòô
. . † . . . . . . .
lachen, henchit. Noluit enim intrare, qui, poſt vocem, pedibus devenerat, inde ut recederet, ſibi alas

ut ſibi aperiretur, coactus eſt oſtium tangere. optarit. Quis dabit mihi pennas ſicut columbe, Pſal,54.7.
doheyioy Abjuravit ſponſam, quam vox ſola non ſatis & volabo „ & requieſocam Sapienter proinde
duos non eXcCitavit. Pulſavit, non ut ingrederetur, ſed Job clamabat eaindem paſſus infelicitatem in
evehat. Ut egrederetur illa de ſtrato: quò ſcilicet in opibus “ In tenebris ſtravi lectulum meum. Qua⸗ Job 17.13:
Pœnam tarditatis (quæ eguit pulſu ad paren- ſi dicat: Cæcutivi, cùm mihi paravi in rehus
dum) tam illa Careret lectulo, quam coëgerat terrenis, ubi quieſcerem. In tenebris ſtratum
ponſum Obedientiæ carere deliciis. Audeo conſtravi: nam ſi in luce fuiſſem, cognoviſ-
dicere; aliquid, Præter ſponſam, amaſſe Di- ſem anguſtias, dolores, vigiliaſque ibi latere
7 ubi

contemp- Credidit 1j

74.

ubi mihi futuram quietem interpretabar. Di-
job 7. 4. cebat propterea: & dormiero, dicam, quando
conſurgam Adeò enim inquieta Lectuli hujus
quies eſt, ut ſola me ſpes ſurgendi ſoletur in
ſomno. Non immerito proinde Salomon ſub
ænigmate hanc nobis indicavit ſomniatam &
Prov. 25. evamidam Lectuli felicitatem. Mala aurea in
II. lectis argenteis, qui Loqaitur verbum in tempore
ſuo. Num deerant ornamenta;, quibus eloquen-
tia conferretur, mſi lectus adhiberetur? Quid
verbis cum Lecto? Nihil ità à Lectis arcetur,
quàm vox: nihil ità familiare lecto eſt, quam
ſilentium. Quare ergo, qui diſputavit de Ce-
dro Libani uſque ad hyflopum parietis, ver-
pa prudentis reclinavit in thoro? Nimirum to-
ta illa pompa renidentis lectuli, ſtratique ri-
dentis, nihil eſt aliud, quàm fallax & verbo-
ſa felicitas. Ideò ergo non injuriâ lectorum
pompam pompæ comparavit verboſæ. Dixerit
hoc David, qui per ſingulas noctes rigabat
ſtratum ſuum, non tranquillitatem nactus in
lectulo, ſed lachrymas. Dixerit ſponſa;, cujus
inquietum in ſomno cor noluit lectulum no-
„minare, ubi ſibi non licuit requieſcere.

Surrexi, ut aperirem Dilelcto meo: Ma-
nus mec ſtillaverunt myrtham, O&

4

Bona be- . . . . .
digiti mei pleni myrtha probatiſſimd.

eultanda.

Gloria
vana, &
Hypocriſis
devitan.
da.

Quid eſt, quod, cùm ſponſus commendaſ-
ſet, proximè ſuperiori capite, tum crines,
tum oculos, tum papillas, tum collum, tum
denique ſponſæ labia, nihil omninò de manibus
dixit, in quibus tamen myrrha exundabat, quâ
ſponſo vix gratius aliquid ſapit? Cur, qui fa-
vum ſtillantem vidit in ſponſæ labiis, myrrham
diſtillantem in ejus manibus non aſpexit? Puto
eam vel oculis Dilecti manus ſubduxiſſe, ut
laterent && corporis partes in quibus myrrha
abſcondebatur. Nimirum mortificatio occulta-
ri omninòo debet, ne pretium ejus evanefſcat.
Ideò manus eam diſtillare & projicere cœpe-
runt, cùm ad reſerandum oſtium accederent;
quèd ſcilicet eas manus myrrha faſtidiat, quæ
oſtium aperiunt, & mortificationem produnt.
Ergo myrrha, quæ non effugit manum dor-
mientis & jacentis ſponiæ, pertæſa eſt dexte-
ram peſſulum reducturæ. Adeòô videri refugit
Poenitentia, ut maluerit otioſam tolerare ſpon-
ſam, quàm aliorum oculis expoſitam. Solùm,
Cùm ſurrexit, ut aperiret Dilecto, ſenſit ſibi
ſponſa effluere & digitis myrrham. Eleganter
Proinde in Hebræo pro eo quod nos legimus:
Et digiti mei pleni myrrha probatiſſmäâ, habe-
zur: Manus meæ ſtillaverunt myrrham, & digi-
ti mei myrrham tranſeuntem ad cardines peſuli.
O elegantiam Hebraicæ verſionis! O lepôrem!
Myrrha probatifſſima illa eſt, quæ ebullire coœ-
Pit & digitis, & in cardines peſſuli deſilire,
quaſi inhibitura ſponſam, ne oſtium aperiret.
Antequam manus ad peſſulum accederet ut il-
lud reduceret, myrrha in ejus cardines deflu-
gerat, ut ſuo & pondere, & quaſi viſco, ob-
Ztg t. ſiſteret aperienti. Cui verſioni LXX. conſen-
F tiunt ita legentes. Manus meæ ſtillaverunt myr-
Hamili. Tham: digiti mei myrrham plenam ſuper manus
sas ſlen- peſſuli. O eruditam myrrham, quæ quaſi pro-
dere neſ- pugnatura ſecretum, quo maximè gaudet Poœ-
cit. nitentia, ſpontè fluxit in peſſulum, cujus ap-
prehendit manus, ne à ſponſa apprehenderen-
tur! Clamabat myrrha illa non voce, ſed

Talenta

„

Oliva

ſfluore ſuo adverſus ſponſam;, eâmque mone-
bat, ne ulli aperiret; quò nulli pateret ipſam
unguentis Poœnitentiæ delibutam perfusamque
eſſe. Ides David Poenitentiam excoluit, non
ubi ſpectabatur, ſed ubi latebat. Lavabo, in-
quit, per ſingulas noctes lettum meum: lachty-
mis meis ſtratum meum rigabo. Tam lachrymæ
quàm myrrha deliciæ ſunt Poenitentiæ: illas ex
mamilla dextera diſtillat, hanc & ſiniſtra. Ve-
rùm clanculùm utrumque uber exerit Pœnitu-
do. In cubiculo, nec Dilecto pervio, myrrham
immulget ſponſæ; Regi lachrymas in lectulo
offundit. Haud equidem ſecretius licuit Poœni-
tenti abblandiri. Siquidem ubi quies putaba-
tur, ibi dolor efflorebat: ubi ceſſare credeba-
tur à curis, non vacabat à fletibus. Nuſquam
feliciuùs otiari videbatur, & nuſquam fortiùs
torquebatur. Planè Templo Poœnitentiæ tho-
rum Regis antetulit, malens victimis carere
& ſpectatore, quàm immolare & videri. Quod Arvegan
ſi tegi debent Opera lucis & ſpiritus: quàm Sce
enormiter erraremus, ſi vanitatum Larvas lo-
caremus in Sole, commemoratis & quæ non
fecimus ipſi, & quæ fortè nec fecere Abavi
noſtri, ſed ipſi ea illis affingimus? Ergone ven-
ditabimus fumum vel generis vel ingenii, qui
fervoris ignem jubemur & fovere in corde;
& in oculis intuentium extinguere? Aſtrum
eſt Virtus, non Gemma: Splendet in tene-
bris, non lucis repercuſſu effulgurat.

Plal. 6,7.

Manus meæ ſtillaverunt myrrham: & saperio-

digiti mei pleni myrrhia probatiſzmd. Tis & Cö-
α 2 1

cionatoris
t ſe . =IIjs dr ſti113 c & 1 :; Exempla-
Et favus quidem mellis diſtillat & labiis ſpon- Cant .

ſæ: Favus diſtillans labia tua. Cæterum myr- II.
rha & manibus exudat. Ut doceamur, credo,
Mortificationem non tam verbis prædicandam
eſſe quàm operibus. Nimirum, qui mella lo-
cavit in ore, myrrham ſtatuit in manibus; &
ſuavia nunciari voluit vocibus, & inſuavia o-
peribus ſuaderi. Porrò Tu, qui myrrham de- Diſereti,.
bes cæteris propinare, memineris velim, non Sauperior
effundi oportere illam, ſed ſtillari. Guttas & diſeretus
quidem è& manibus, & ità è manibus, ut intra Clemens
digitos redundet, exhibeto ſubjectis tuis. Er- nan ſe
go, qui Poœnitentiam in aliis promovere ſata- 1gin
gis, guttatim eam deſtillato; ita tamen ut ITu Regalæ
Te & diù exercueris in ea, quam commen- non nul⸗
das, vitæ auſteritate, nec te exercere deſtite- 7 licaz.
ris. Manus, inquit, meæ ſtillaverunt myrrham, Reformar
ex redundantia. Et digiti mei pleni myrrhà pro- mres.
batiſimd: quod ità eam effundat, ut ſibi ex Eecleſe
ea plurimum reſervet. Quid veròô eſt, quod Aieide-
probatiſſima myrrha redundat in digitis, & geutes.
non probatiſſima exundat & manibus? Quia vox ope⸗
videlicet Mortificationis diſpenſator, quod a- zam.
marius eſt ſibi debet retinere.

Zelus A⸗
Surrexi, ut aperirem Dilelcto meo: Ma- nn,
nus mez ſtillaverunt myrrham. ebſervan-
tia Rega-
Efluxit myrrha 5 dum aperis? defluxit 8& larum &

ſponſus, cui aperueras. Aperui dilecto meo: at Mer d⸗
ille declinaverat, atque tranſierat. Sanè ape- Racnle
riri ſibi cupiebat, qui & pulſavic, & tamdiu „am ob.
cunctantem præſtolatus eſt; ſed myrrham ne- ſervan-
gligi noluit, qui propter eam forte ad ſpon- tig.
ſam acceſſerat. Quiſquis ſperni non vis à Di⸗- ⸗“
lecto, Myrrham non ſpernas. Sperneris, ſi ee
ſpreveris. Volo aperias ſponſo, ſed nolo Pœnmi- Lalori-
tentiam excludas. Pande fores, ut Chriſtus in- & Morti-

grediatur;, feationii

creta con- i

etit, 4
. Conci
6, M.

91 Nal l⸗
aula albet

Nonter

mtlueris.

ti,
is net
ner hl
Or honſo
gile dore
2 nhn gecet,

ie, I

1 ut nd
ur. le, oe gn
6. kle ſlent De
pmes excol
Oum excolut:
inyrrhainn
ens excub,

(lo lioet? a

dureri u
ut mee

lee E, amare
EeUntle, Ur

Mone.
uinde
it, ICI
delo,
. luchi.
Echnne
ilue
iſn. e.
it benn.
ltthen
ledhl
icuithei.
ies pnch
re ckecebe.
„Nlguun
lam run
ſtentir in.
Mimid ende
Fideni nd
ing: gun
n Larah.
gur m
kcete Ahne
Drgone rer
ingeni, i
te in cNe,
ete? Arm
ndet in k⸗
iet.

Nhen: ,
teſkühe,
tin I,
ammur, geli
Gui mll⸗
wanibun;
& inlume
18 Velmn, mm
nibis, uini,
eclign⸗ 1.
rotorele Ii-
ta tunenit 1 .
um nnnt,
Lercele Celie
emuu Mrlun,
ni n
dat, u Ha
ero el,,
in Cgis/ y,
mambis u,
Nitot, Ae⸗

S

e

o mal: Ne
rlan⸗

15) ¹
iAlin
. ta,

cotunt.

Niei co-

Puſillani.
mes, d. . . . . ₰ .
dervor Peédes meos, quomodo inquinabo illos? Qui enim

in Cap. V. Cant. Canticorum.

grediatur, adſtringe manum: ne Myrrha dif-

Mortif. Huat. Concionandum eſt: Rectè: ſed quare

ecationam toto anno jacere debet cilicium in arca? Volo
Stis. erudias adoleſcentes, ſed nolo obliviſcaris tui.
n. Tam tibi ſpinas legito, quam illis exhibes flo-
Poerati res. Intelligis, credo. Pulſat ſponſus, clamat,
magzißri. manuin mittit per foramen, orationi Te op-

Zelas a- tat vacare, lſed labores à te negligi nulla ra-

simatus Rone patietur. Aperi, ſed cave, ne effluat &
1 anſte. * manibus myrrha; nam ſi iſta diffluet, ille dila-
. betur. Non tenebis ſponſum, ſi myrrham non
continueris.
Surrexi, ut aperirem dileto meo: Ma-
nus meæ ſtillaverunt myrrham, & di-
giti mei pleni myrrhdà probatiſſzima.
Mortiß- Qua⸗ ſponſo occurrit cum myrrha, novit,
*,e,„z. Jquo ille odore oblectetur. Et omnes quidem

bhone & myrrha decet, maximè autem aperientes Chri-
Drocinio, ſto. Cave ſurgas aperire Dilecto, niſi priùs
adiean- exundet in operibus tuis Pœnitentia. Nurrexi.
ves tece O homo, quid damnas ſponſam, ſi dormiat?
ge ndali. Quid eam ſpernis, quæ jacet? Etiam, cùm ja-
ari faci- Cceret, non jacuit in ea Ponitentia, ſed Jacuit
lerde Ee- cum ea, myrrhamque vel in lectulo retinuit,
eleſiaſti- quæ ità crevit in manibus dormientis, ut ex-
Tioioß undare coœperit & diſtillare præ copia, cum
perfettio ſurrexit. Surrexi, ut aperirem Dilecto meo, ma-
re: Secu- nis meæ ſtillaverunt myrrbham. Non eam acce-
laribe; pit poſtquam ſurrexit, ſed cùm reſurrexiſſet,
quipe redundavit in digitis myrrha. Adeò Juſtorum
Pan enr. quoque ſomnum revereri debemus, non ride-
rbamex- Ie, quippe qui lectum ipſum in officinam ver-
tere ſolent Pœnitentiæz. Tam enim David la-
Eecleſia- Cchrymas excolavit in ſtrato, quam ſponſa myr-
rham excoluit: quæ proinde dicere potuit, Ego
Ralitioſi dormio, & cor meum vigilat. Non enim creviſ-
pororan- ſet myrrha in manibus Virginis conſopitæ, niſi
di, etiam- Cor ejus excubaſſet. Quod ſi vel cùm dormi-
tantiſ- ret, aucta eſt in ejus manibus myrrha, ubi,
E i rogo, vacare licebit à Ponis, ſi nec in le-
gusndo. Ctulo licet? Sanè non video, ubi ridere liceat,
ſi, nobis dormientibus, myrrha debet auge-
Mortif- Ii. Puto in vineis non obliviſceretur myrrhæ

lendi.

catio ubi. ſponſa, quæ cùm jaceret & ſterteret, tam co-

Aue. Piose illam exaggeravit.
Surreni, ut aperirem Dilecto meo: Ma-
nus meæ ſtillaverunt myrrham.
Gon ver. Times, ne Poœnitentiam, quam hucuſque
ſio nu llius diſti .
dſpete Odiſti, amare non poſſis, ſi convertaris ad
te. Chriſtum, ideò de die in diem converſionem

Lapſioey- Protelas? Erras, nec leviter erras. Incipe tan-
iimihnnt. tum, & ab amplexu Pœnitentiæ divelli nequi-
nao bis. Audi ſponſam, quæ ad vocem Dilecti
Teridica, Cunctabunda moras nectebat eo.dem, quo tu,
areas etu deterrita. Exui tunicam meam, quomodo
Pæniten- induar illä. Amiſi innocentiæ Tunicam, quâ
zam, me ſponſus ornaverat in baptiſmo, quo modo

induar illa, quæ cilicium induere nequeo. Lavi

facilu. fieri poterit, ut voluter in cinere, quæ deliciis
7 gu ex tanto tempore diſſoluta ſum? Verùm, ut
S incepit, tanto ſe ſenſit erga Pœnitentiam amore

æſtuare, ut admirabunda exclamet: Jurrexi,
ut aperirem Dilelto meo: Manus meæ ſtillave-
Tunt myrrham. En ego, quæ delicata & mollis
Jacebam in floribus, jam ſpinas amo, jam myr-
rham ſtillo. Et unde jacenti myrrha? Unde è

lectulo vix ſurgenti amor Poenitentiæ? 592
meæ myrrham diſtillant. Non verbis aut deſi-
deriis duntaxat excolo Poœnitentiam, ſed ex-
côlo in operibus. Neque ſolàm manus, gra-
viora videlicet opera, ſed & digiti, minmima
quæque, myrrham diſtillant. Et digiti mei ple-
ni myrrhà perfectiſſimä. Quæ nolebat ſurgere,
ut præſenti dilecto aperiret: mox ut ſurrexit 2
exiit, & per vulnera quæſivit abſentem. Adeò
mortificatio fervore dulceſcit, & Jugum Chri-
ſti fit ſuave portando. Quin tanto jam amore
dolorum æſtuo, ut ſponſus, qui pulſavit, abſ-
ceſſerit, ſat gnarus me ſimul & myrrham re-
tinere poſſe, & ejus poſle carere præſentiâ.
Imòô qui perſpiciens ad grandiora me jam para-
tam eſſe, vult ſe quæri per vulnera & jactu-
ram chlamydis. Quæ denique nuperrimè dor-
miebam ſponſum excludens, ut ſurrexi & myr-
rham diſtillavi è& manibus, & ſanguinem è vul-
neribus emiſi, jam pati poſſum & Palli ſimul
jacturam & ſponſi, parata non minus cruorem
fundere, quàm myrrham effundere. Utriuſque Lapffog-
deliciis carere valeo & carnis & mentis; nec tini fer
quærere deſino fugientem me, quæ mox ac- Peſſunt.
cedentem ad me meis pedibus poſthabebam. . ve-
O furrectionem magnarum ſemper rerum pa-
rentem! Surgit Jeruſalem, & illuminatur:
Conſurgit filia Sion, & fortitudine obarma-
tur: aſſurgit perditus filius, & Patrem recu-
perat: ſponſa ſurrexit, & manus ejus myrrham
diſtillavere. Surrexi, ut aperirem diletto, manus
meæ ſtillaverunt myrrbam, & digiti mei pleni
myrrhâ probatiſſimd. Nota, quæ probatiſſima
myrrha eſt, illa non manus irrorat, ſed digi-
tos irrigat. Adeò minima Chriſto non ſunt mi- Parva in
nima, maximique apud nos pretii eſſe debent, Sonis.
quæ parva ſunt. Noli tantùm in manibus myr-=
rham ſervare, nam perfectiſſima mortificatio
cubat in digitis. Gigantem David proſtravit,
& allatam ſibi & Bethlehem aquam profudit.
Quid carneæ Turri, cum pater4 aquæ frigi-
dæ? Nihilo minùs hanc Domino profudiiſe
dicitur, illum non legitur Domino deviciſſe.
Denique ibi hoſtem vicit, hic ſe: ibi emerſit
invidia, hic palma: propter reportatum de
Goôh triumphum exulavit, propter aquæ pro-
fuſionem regnavit. Jacob Primogenitus eſſe me-
ruit, non Phaſiano abſtinens, ſed lenticulis.
Et benedictionem à Patre impetravit, non ob
paratas dapes, ſed ob circumdatas pelles. A-
deò Juſto plus contulere hædorum exuviæ,
quam deliciæ.

Surrexi ut aperirem Dilelto meo: Ma-
nus meæ ſtillaverunt myrFrkam, &
digiti mei pleni myrthà probatiſſimd.

Cui hæc loquitur, quæ ſola eſt? Jam enim Bona oe-
ſponſus ab ejus oſtio declinaverat, atque tran- altandai
fierat. Cui loquitur? Nulli; ſed tamen vix po-
teſt non loqui, quæ myrrham ſibi ſentit in vana A
manibus. Nimirum rarò mortificationem in pè vinci
corpore circumferimus, quin ipſum circum- zar.
feramus corpus, ut mortificationem, quam Religiaß
geſtat, oſtentet. Vix ſilere poſſumus, ſi ſtil- e-
let & digitis myrrha. En quæ rogantem ſpon- vans,
ſum ſuâſque ærumnas exponentem exchuſerat, Arrogan-
ut myrrham cognovit ſuis è& digitis fluere, ac- tis.
