ut abſtineat. Quamquam, ut, quod ſentio, edif-
Patrisfa- ſeram. Non puto timuiſſe Dominum de Caſti-

Tsin, tate Noëmi, quem paratiilimum ad omnia nove-
r †â. . .. . . .
Pes iss rat. Sed ut filiis exemplo eſſet, ipſe quoque à

exemplit.

Exempio conjuge in ingreſſu arcæ ſeparatur. Nihil time-

eſſe ſenio- batur in Noë: ſed ut ſervaretur pudicitia in iis,
"urm X de quibus timeri poterat, ipſe, qui Dux erat,

ereslz. exemplo præit ſecuturos. Ut ſeparentur filii ab
Filiorum

educatio. . . .
Nen om clamant, vitandum Junioribus mulierum fami-
nia lieent liaritatem, ſi quotidie ipſi mulierculis aſſident.
emnibus. Et Parentes, ii optant interdictum voluptatis
S . uſum filiis ſuis, 2 cupiditatibus ſuis ſeſe cohi-
nanaza, beant. Tam in olatilibus, qudàm in heſtiis, &.
perfeéfis univerſis reptilibus. Idem ordo in reptilibus ſer-
sliduz vatur: poſtremi intrarunt, ultimi egrediuntur.
Permirtit. Non item Aves eadem methodum iervavere.
Poſt jumenta ingreſſæ ſunt, omnium tamen pri=
Ethicæ Tom. I.

Domini deducere, inducere, alloqui, intueri,

uxoribus, ſeparatur & Pater. Superiores fruſtra

in Cap. VIII. Geneiſis. 2 5

mæ abiere ex Arca. Imo poſt reptilia ingreſſæ C. 7. 14
Perhibentur: quæ reptilia ſemper jumenta ſe- Superios
quuntur; aves verô in ingreſſu præceſſlerunt. min eM⸗
Thi, & omne animal ſecundum genus ſuum, uni- Taslegto⸗
verſaque jumenta in genere ſuo, & omne qutod ram me-
novetur ſuper terram in genere ſuo, cunäétumque dioerium
volatile ſecundum genus ſium. Nimirum imper- viri ble-
fectiores & maturius recludi debent in Arca, & E. biene
tardiùs emitti. Perfecti, qui in Volucribus ad- Ferſona.
umbrantur, arcam ultimi ſubeunt, primi deſe- zam ac-
runt. Minus enim periclitantur, & magis pro= zepiio.
ſunt. Unde mirari non debent imperfecti, ſi ar- Save, iot
ctiori cuſtodia reſtringantur aà ſuperioribus, vix Pen
adſtrictis perfectis. Seriùs enim aves, quam ju- Paupere⸗
menta in arca clauduntur, & inde oCyùs educun- non ſper-
tur. Quamquam & alio licet referre, quod ge= nendi.
ſtum eſt. Jumenta maturius, quàm aves, in aly- asne
lum Arcæ importantur, quòd Deus non tardius S
jis conſulat, quæ viliora putantur. Quid Avi- curainr 3
bus cum jumentis? Nihilo minus Deus * uè, Deo.
imèò magis, hæc, quam illas, curat. Rurſus di- Ie R'li-
ci poſlet, ideo jumenta & reptilia præceſliſſe aves S'zne i-
in ingreſſu Arcæ, quòd in Chriſti arca is primus a, ,
verè ſit, qui poſtremus fit omnium. Non lervan- Hamli
tur, quæ ambitionis ſunt, in arca: coacervatimn zas ſt ve-
omnes introëunt, inverſo ordine exeunt. Vel ra ſabli-
certè dicamus præceſſiſſe jumenta in ingreſſu vo- vita.
lucres, quod in Eccleſia, & in Religione is pri- er
mus ſit, non qui altiùs evolat, ſed qui labori ap- ehae.
tior eſt. Jumenta aves antecedunt „ Minoris fa- Dignitas
cienda ſunt nobilitas & ingenium, plurimum cas zonſe-
æſtimatur Humilitas oneri ferendo non imnpara- Tenda,
ta. Ue jumentum factus ſum apud te, is dicebat, Pſal. 724
qui cùm pennas optaſſet columbæ, intellexit ²3:
tandem præclarius eſſe apud Deum jumentum Honor
eſſe, quam Volucrem. Verùm, cum nullum atnus .
inter animantes ſervari ordinem video in ingreſ- 1 Roliigi
ſu, qui tamen ſervatur in egreſſu, ex arca emiſ- Laieci ſa-
ſis ante quadrupedes avibus, edoceri puto, mo- cerdotes
nerique Religioſos Marthæ muneribus implici- onore af-
tos, ut meminerint extra Arcam honorem de= Fuiant.
ferendum avibus, qui in aditu Arcæ delatus non
eſt. Umum ſimus, dum domi ſumus. F Oris ve-
rô Anmmantes primas deferant Avibus.

Egreſſus eſt ergo Noë, & ſilii ejus:

Ulius, & uaores filiorum ejus. uxor

Miror equidem. Aliter Deus jubet, & ali-
ter Nos exequitur. Locutus eft aviem Deus ad
Noë, dicens. Egredere de Arca, tu & uxor tua;
Rklii tui, & uxores Rliorum tuorum tecum. Et ta-
men non cum uxore Noë, ſed cum filiis egredi-
tur, ſeparatim à viris egredientibus ſoeminis.
Quis ad hæc muſſat? Hæreo, & quæſtionem
quam inſtituere potui, expedire non poſlum.
IIlud aio, Dei indulgenti, quàâ viri permitte-
bantur cum uxoribus exire, uti noluiſſe Patriar-
cham; tum ut Pudicitia vernaret felicius, tum Cireum-
ut idem ſervaretur ordo in ingreſſu, qui in in- Pectio.
troitu ſervatus fuerat. Quaſi Deo diceret Noë.
Egrediar & mcum fili, uxor, nuruſque egre-
dientur, ſed eodem ordine „ quo Arcam ſubivi-
mus, ne videamur minus eſſe cauti poſt pericu-
la, minuũſve propoſiti tenaces. Ergo ſuperiores Super:o-
non ægrè ferant, ſi ſua inflectantur interdum à res toleris
ſubjectis decreta, quando Nos non eſt veritus Epiche-
Domini præceptum interpretari, nec uti Numi- “s.
nis indulgenti. Rurſus; ſi maluit Vir tantus qua-
ſi videri Deo non integrè obſequutus, quam ſe- P, ppoſis
mel arreptæ conſuetudinis immemor appare- Rro*
re; quid nobis agendum eſt 8 quos non Dere , daas
. ed

—

2 6

ſed homulus violatores facit conſuetudinum,
atque utinam non votorum? Nec, ſi aliter
evangelizaverit Angelus, immutandos mores
à ſe inductos patitur Paulus: Noë verô quaſi
Deo benevolentiam remittit, ut qua ratione
Serleſa- Arcam petiit, eddem excedat ex Arca. Rur-
Nicorum 2 ä 2
anze ſus, licèt Deus permiſerit, imò dixerit, ut ſuâ
debeateſſe quiſque cum uxore remigraret in Mundum,
Cakti as. ſeorſim à fœminis viros Vir Arcæ princeps edu-
Maliers xit. Quare? Quia oblaturus holocauſtum Ter-
17 a . ram repetebat. Intellexit ſapientiſſimus Proreta
zanda,. Tieri non poſſe, ut prope uxores viri in divina
inncumbant; ideéque non permiſit, quòd Deus
indulſerat. Nec Altare conſtruxiſſent juncti
uxoribus filii; nec ſi extruxiſſent, ſacrificio puri
adfuiſſent. Ut ergo non avocarentur ab Alta-
ris ædificatione, utque ſanctè hofſtias incende-
rent, ab uxoribus mariti ſejunguntur. Nunc
verò qui quotidie Aris adſunt, fœminis convi-
Vunt;, utinamque convivant, & non magis com-
moriantur. Verebatur, ne Filü poſt diluvium
ſorderent, ſi iis ſociatæ foœminæ ad victimas ac-
ceſſiſſent. Timuit, ne ſulphur thuri admiſce-
retur, ſi ſacrificaturos ab uxorum comitatu non
ſeparaſſet. Hac noſtra ætate ad multam noctem
Myſtæ jocantur cum mulieribus, mane Aris ad-
hibendi. Proh animi in Patriarcha imbecillita-
tem, tam arcto naturæ vinculo junctos conju-
gibus filios ab eis ſejungente, belluarum reve-
⸗ rentià incenſarum: cùm Sacerdotes paſſim, ac
Levitæ, oblaturi Deo Filium, epulentur quo-
tidie iplendidè, ludantque cum Alienigenis, &
Moabitidibus!
Tdiſicavit autem Noë Altare Domino,
O& tollens de cunétis pecoribus, & vo-
luctibus mundis, obtulit holocauſta

ſuper Aliare.

Hoc primum opus Patriarchæ eſt, poſt re-
Tribalz. ditum in mundum. Quid mirer primum, pie-
tio. tatem Noë, an virtutem eluvionis? Sanè am-
plectenda Tribulatio, quæ ſacrificiorum ma-
giſtra eſt, & altaris architecta. Nuſquam legi-
tur Nos ante eluvionem aquarum, aut victimas
Zemplora obtuliſſe, aut aras excitaſſe. Utrumque præ-
zultms, ſtitit poſt aquas, invitatus, & inſtitutus ad ho-
Edifie- ſtias à ſupplicio. Commendandus verò maximè
rum lu- Vir religioſiſſimus, qui, poſt egreſſionem ex ar-
vas. Ca, hihil antiquius habuit, quam Dei cultum in-
ſtaurare. Non de agrorum cultura, non de men-
ſarum deliciis, non degluxurie ludorum cogita-
vit, ſed holocauſta obtulit. Non domum ædifi-
cavit, ſed Aram. Exulare ſibi viſus eſſet in mun-
do, ſi in eo altare Numini defuiſſet. Quot Prin-
cipum, quot Præſulum domos, & villas, & por-
ticus extruxere, qui Aram ne cogitarunt qui-
Templorà dem. Utinam non everterint Templa, ut novæ
culims, & Domnus area protendatur. Porròô immolaturus
Cereme- in tanto deſolati mundi ſqualore, rerumque ino-
e,S,““ Pi, non putavit ſatis eſſe, ſi quoquo modo li-
ſerdas. taret, Alkare extruxit, ex mundis animantibus
4d«. victimas delegit, ritè ſervatis omnibus, ſuper
Des dare. altare obtulit, non ſacrificium, ſed holocauſta.
PBerlete Nihil eligioſius, mihil liberalius, nihil ex om-
Tuer ni parte abſolutius excogitari potuit. Ubi ſunt,
vent ri- qui tumultuario ſacrificio litandum ducunt Deo,
zus. quoties aliquid novi contigit? Nec poſt ever-
In Tem- ſum mundum auſus eſt Noë ſine Ara mactare

plis opti- Gi Rimas. In tanta rerum concuſſione ſacrifi-
vée po- . . . .1.
gga. ciorum ritus immutatus non eſt. Nec reptilia

Oliva

incendit; at ex mundis animantibus præſtantiſ-
ſima Deo ſelegit. LXX. Et ædikzcavit Noz al- Liberali-
tare coram Domino. Non Domino tantùm, ſed "as eum
coram Domino. Haud mirum, ſi Deum ſibi e:
adeſſe ratus, jugulavit non infima ferarum, ſed ſentia. .
ſumma capita Gregum. Quæ ſibi eſui erant ju-
cunda & utilia, ea Deo dedit, Vitulos, Agnôſ-
que litando, non vulpes, lupéſve. Damus &
nos Deo, quæ nos nec delectant, nec juvant.
Iram plerique ſacrificant, quæ obnoxia diſcrimi-
nibus, impensAâ, cruciatuque permulto ſtat. Am- Deo dare
bitionis rara admodum victima, quèd nos glo- optima.
ria circumdet: rarior quoque illecebræ hoſtia,
quam ſi Aræ imponamus, deliciis caremus, &
abſtinentia conficimur. Sequitur emm. Et tu- Moreiße-
lit ex omnibus animalibus mundis, & ex omnibus Sat¹o .r.
volucribus mundis, & obtulit holocauſtum ſuper e es n
altare. Altaria omnia Deo ædificantur, ſed ra-
ra admodum coram Deo. Et ideò rarò vel Eecleſta-
munda immolantur, ac meliora, vel ſervato ſa- Kiei in
crificiorum ritu, ſuper aras mactantur victimæ. ehore.
Non ſufficit Domino dicari Aras: coram Do-
nino dedicentur. Sacra Deo procul dubio flunt:
ſed non coram Deo. Si enim coram illo im-
molarentur Hoſtiæ, ſupra Altare immolaren-
tur: hoc eſt, Oculi, mens, manus, vox non
foras vagarentur, dum ſacris Sacerdos opera-
tur, ſed in ara conſiſterent. Victimæ extra Al-
tare, non victimæ, ſed eviſceratio ſunt. Tor-
queris, non litas, ſi corpore alligatus es altari,
corde, & oculis profugus in quemvis Templi
angulum diſcurris. Et tollens de cunctis pecori-
bus & volucribus mundis, obtulit holocauſta ſuper
Altare. Nocet, inquit ille, mea mihi innocen- De Obe⸗
tia. Si minus modeſtiæ ſtuderem, minus vexa- dientia
rer. Superior verſat me quamvis in partem, “ ,e
quia juſſis repugnare non novi. Lupus ille eſt; opſer-
propterea non accedit flagellum ad eum. Ego, vantio-
quia ovis ſum, virgam Paſtoris patior. Ita eſt. res, Siſus
Sed collegæ tui ſunt, quotquot mundæ fuere in "tantsr
arca animantes. Nec lupus, nec accipiter, nec ere
regulus, nec Leo mactati ſunt: Columba, Ovis, ertcre, 4
Vitulus in ſacrificium ceſſere. Mira res. Lupus Seanda-
dimittitur, Ovis cæditur, illi parcitur, hæc ju- leſßi.
gulatur. Sed præſtat occidi, quàm relaxari, ſi Tribula-
mors ſacrificium eſt: ſi, dum mactor, Dei ho- ,,„
ſtia evado. Eo nemo Superiorum utitur, quia perſeza-
cervicoſus recalcitrat, ſi trahatur. Noli mirari. tioſignum
Urſus eſt; victima eſſe non poteſt. Laceratus à perfectio-
canibus jacebit in ſylvis, vulturum eſca; qui aras "4.
cultrumque Sacerdotis evaſit. Lu cæderis, ſed e e
ut hoſtia fias. Mactaris, ſed Deo. Niſi Ovis fo- i,ans,
res, non cæderere. Sanè: ſed præſtat cædi, & otedien-
ovem eſſe, quàm mortem evadere, & Pardum tia ppretæ
vivere. Viret Laurus in hyeme, Vitis ſpoliatur.
Hæc ſqualorem uvis compenſabit: illa, ſine fru-
ge, ſterilitate pompam luet foliorum. Vena-
batur Eſau, armabatur, uxores ducebat, inglo-
rio Jacob coquendis eduliis mancipato. Rapit
dejectus familiæ principatum à patre, quo ca-
ruit exlex odoroſus.

Odoratuſque eſt Dominus odorem ſuavi-

tatis: O ait. Nequaquam ultra ma-
ledicam terræ propter homines: ſenſus
enim, & cogitatio humani cordis in
malum prona ſunt ab adoleſcentia ſua.

Quid in his verbis myſterio vacat? Quot Eceleſis-
ſyllabæ, tot Sacramenta. In Hebræo. Et odo- ſici in
ratus eſt Dominus odorem quietis; ergo idem eſt ehore.
odor

1

4.
4

18
i

⸗

in Cap. VIII. Ceneſis.

Temploru odor ſuavitatis'’, & odor quietis. Nimirum in
eultus. ſacrificio nil Deo gratius eſt quiete, hoc eſt,

Dyio. vel ſilentio ſacrificantium, vel pace, vel deni-

e⸗ que animi ab omm humanarum curarum ſtre-
Curaſa- Pitu quieſcentis, tranquillitate. Paraphraſtes
perfius. Chaldæus. Et ſaiſcepit Dominus cum heneplacito
Nil præ oblationem ejust. Hoc eſt, quod probavit Deus
ter Deaum maximeè in holocauſto, non multitudo fuit vi-
S Ctimarum, ſed amor, & affectio offerentis. Ex
Picrts. toto corde obtulit. Rursus, quamquam inſtau-
Affedzus, ratio mundi um incumberet Noé, in ſacrificio
non effe- tamen nullius meminit rei, præterquam ſacri-
274. fici. Ideòs Dominus & odoratus dicitur odorem
re, quietis in tanta rerum inopia;, atque everſio:
prax cor. he, Oblationémque ejus ſuſcepit cum benepla-

dis. cito. Odoratiſque eſt Dominus odorem ſuavita-
tie. Quid veròô præſtitit victimis delectatus?

An imitatus Principum conſuetudinem, odo-
ratus odorem eſt oblationis, & vix dignatum
aulicum unius labelli contorſione dimiſit, au-
Servire Tæ verius quam bonæ ſpei plenum? Haud ita.
Deo feliæ, Recreatus ſacrificio, de non obruendo iterum
aquis mundo fœdus iniit. Nequaquam ultra ma-
ledicam terræ propter homines. Ne veròô crede-
res, id ſtatuifle illectum odore muneris, red-
dit rationem ſoderis ſui. Senſus enim, & co-
itatio humani cordis in malum prona ſunt, ab
Rex & adoleſeentia ia. Viden, ut Deus beneficentiæ
a perior ſuæ & milericordiæ rationem reddat? Non

æx ratio- . .
„. HS enim, quia lubet, gladium recondit, occlu-
enevo- Qitque cataractas coœli; ſed quia proclivitas ho-

lentis mMminis in fcelus dignum eum reddit, vel cum
movenn- delinquit, commiſeératione. Rursus, Dei cle-
er. mentia ob id maximè parcit, propter quod nos

Dei mlii —ð .
ſeriwordis aximné ſæviremus. Nam ipſe proficit enſem,

ergalas. quod pronum ſit cor homunis ad Hagitia: Nos
ſos. verô tela exacueremus ea maximè de cauſa,
quod Reum à natura in ſcelera pronum videre-
mus. Plectatur, eradicetur. Cur? à Natura fa-
Compati Ctus eſt ad vitia. Imò ideò Deus parcit. Diſca-
aphs. mus aliquando tandem miſereri mortalium,
quorum navigatio Adæ pomo in mare ſcelerum

Non igi- Mergitur. Qui vix ſepties reconciliandum pec-
tur. catorem cenſuit, ter Jeſum negavit: & Arun-

dines quati vento dedignata Cedrus firmiſſima,
non agitata, ſed proſtrata eſt afflatu uno miſer-
Compati rimæ ancillulæ. Sol cognovit occaſum ſuum,
lien- qui fumare Linum exhorruit. More Fulminis
. nonnulli, ſuæ è& fimo origimis obliti, dum ſu-
blimitate ſua ſuperbiunt, terras feriunt, aut in
cineres difflandi, aut altè infodiendi humo,
quam jacentem odere. Non igitur ultra percu-
tiam omnem animam viventem, ſicut ſeci. Hæc
Deus protulit, non cum homines interirent, per-
euntium funere vel inflexus ad pietatem, vel
revocatus à ſtrage, ſed cùm Victimæ arſiſſent
in altari, à Noëmo oblatæ. Planè Deus docuit
Imperantes, & Præſidentes, ſeu Cœnobiis, ſeu

Leveri-

bas,

Dioceiibus, non flecti debere ad commiſera-

tionem peccantium, horrore ponarum, quibus
diſcruciandi ſunt, ſed operum ſanchitate, qua
ſuis ſeſe criminibus expiant. Moriebantur ho-
mines innumeri, & miſerrimè in Diluvio, nec
Numen ſpectaculo tam atroci merſorum ſup-
plicia temperabat. Unus ſacrificat Noë, & il-
licò mortales omnes naſcituros tutos reddit ab
eluvione. Adeò morum ſanctitas, non ejula-
tuum fragor ſeveritatis cataractas debet obſtrue-
re. Parcitum Hieroſolymæ, non quando, graſ-
ſante lue, viæ omnes cadaverum ſoœtore & ſu-
Perſtitum lachrymis complebantur, ſed cum
David vitam litaret ſuam fürenti Domino.
Ethicæ Tonm. I.

procellæ peccatorum obruant, inter Tentatio-

EX CA P. IX. GENESIS.

Creſcite & multiplicamini.

Lacatus Dominus Prim imperat multipli-
cationein Prolis. NRecundò, Terrorem ſu-
Per animantes. Tertiò, Indulget in cibum, pro
oleribus, carnes. Quartò; inhibet à cæde ho- .
minem. Quints, iterum mandat, ut crefſcant. Tribala-
Next demum, Iridem in nubibus pro fſœdere 4 gueie
. 4 . . ad Deum.,
ſtatuit. Mira res: Bis debuit imperari, ut creſ-
ceret. Nimirum voluptatis refrixerat ardor in &aftitas
undis: Et non modò non eſt ardua Caſtitas in facilis.
homine, ſed perdifficilis libido, ſi tamen mun- Tentatio⸗
di exterminium præ oculis habeatur, & fla- agi.
gret Dei timor in corde. Felix ſæculum, cum Imeum
bis moveri debuit homo; ut voluptati ſub- Chriſi
ſerviret. Porrô eſum carnium ibi indultum vi- Iazve-

deo, ubi voluptati major libertas indulgetur. no, eo-
Verùm, Proh dolor! ubi multiplicari cœpit „

hominum genus, ibi inhiberi debuere homi
nes à cæde. Siquidem rarô concordia creſcit, Homici-
creſcente numero. Wran mlee eſfuderit huma- diam.
mim ſanguinem, fundetur ſanguis illius. Planè a
graviſſimum ſcelus eſt, quod præ omnibus præ- ali 1.
cavetur & plectitur. Non aà libidine, non a fo- candt.
nore, non ab idolorum cultu abſterret Deus Vnio la-
homines; eos ab hominum ſanguine deterret: æ.
ſcelus enim hoc vel Deo præ cæteris inviſum,
vel poſt eluvionem, cum nullum timeri jure
potuit flagitium, homicidium debuit præcave-
ri. Uſque adeô furor in aquarum exundatione
fervet, flagrâtque Ira, ubi nil fuit, niſi Pon-
tus & Arca: hæc Eccleſiæ imago, ille ſepul-
chrum demerſorum.

Erique arcus in nubibus, & videbo il-
lum, & recordabor fœderis ſempi-
terni.

Nubes, quæ procellas effundunt, pariunt Lentatio,
quoque Iridem Pacis pronubam, nunciämque T'ibala-
tranquillitatis. Ut floret & dumis Roſa, ita emi- i⸗ st
cat in nubibus Iris. Quis porro crederet Arcus „on noczt.
ſplendidiſſimi fœtas eſſe procellas? Noli time-
re nubem. Quæ fulmen minitatur, Iridem pa- Lapſi 9br⸗
rit. Unde bellum, ſtragémque expectas, ſere- ii- tte
nitatem cœlo refundi gratulaberis. Spirans mi- zuimari
narum, & cædis Saulus, Eccleſiæ factus eſt excolae
præco, ſidus, & ſcutum. Goliathi tonitrua au- impios.
xere Iiraëli trophæum. Carcer & compedes Jo- .
ſepho coronam pararunt. Porrò Arcus quo mo- Saperior

do adoleſcit in nube? Sole rigatus. Fruſtrà con- & Rexr
promo-

queruntur Superiores, non pluris valere ex ſi- veane vi⸗

bi ſubjectis aliquem, quam valeat fungus pu- vos, qui
tidus. Nubes eſt, inquit, ſemper plorat, ſem- videntur
per impluit, ſemper ſtrepit. Nubes eſt: ſed, ſi Diler.
accederet Sol Præſulum, Iridem eum forma- Telenta
„ medio-
ret, qui tenebras modo, & grandinem fundit. ,
Inde quoque emicare poteſt, quod mirere. De- Superior
nique, ut Deus Iridem collocavit in nubibus, alloqua-

ne Mundus ſecundò demergeretur: Ita, ne nos zur ſabdi-
105
Virgi II . . Ordati Tentatio⸗
nes Virginem collocemus; cujus recordatione „mz „e-⸗

à perpetrando ſcelere retardabimur. mwedia.
. B. PF.
Maria

C 2 Cæpit-

289

Cæpitque Nob vir agricola exercere ter-
an, & plantavit vinzam.

Ut vides, laborioſifſimum ſibi vitæ genus

Saperio- Diſcerent id Superiores vellem. Inſuaviora;
pro ſe du- & duriora retineant ſibi, aliis deſtinent mitiora.
viera de- Ideo Chriſtus piſcari Petrum jubet, cum exol-
se, vendum tributum eſt, remigare, & apparare
céenam jufſſit: ut, qui futurus erat Eccleſiæ
princeps, intelligeret ſe ad laborioſiorem præ
cæteris ſarcinam evocari. At, quid audio? Noë
Vix terram exercere cœit, ut alimenta familiæ
ſuppeterent, & vix defoſſo in terram ſarculo,
dehcias ſerit. Inſerit vineam, bibit, inebriatur.
Cave, rogo te, cave; inquam, à Mundo. Noli
dicere, alimenta ſero. Serô intelliges non cibum;
ſed illecebras à te excultas. Quamquam Noéë
is, poſt Arcæ extructionem, poſt inundationem
aquarum, poſt victimas, poſt familiare cum
Deo colloquium, pactumque cum eo ſcedus; ſi
terram colueris ut vivas, vites plantabis, uvVas
exprimes, bibes; inebriaberis, demudaberis, ir-
rideberis, maledices. Non poteſt coli Mundus,
quin amentur & voluptates. Victum, inquis,
quæram tantùm in Aula. Scilicet. Nec Crœſi
opibus expleberis. Faſtidies vel purpuram: &
levis quoque erit ambitioni tuæ par coelo Tiara,
quòd videlicet, Te Præſule, minores ſint Ami-
tinus & Patruelis, Cæſare. Pudebit te corona-
rum, non coronatis Affinibus. Nullus ſanctior
Noë: inebriatus tamen eſt, nudatus, irriſus.
Quandoquidem ligonem verſamus, piget ſolas
eſcas ſerere: ſplendidiori vitium nomuim & ſapo-
Peecata Ti Manus damus deliciarum coloni. Bibenſque vi-
atere non num inebriatus eſt, & nudatus in tabernaculo ſuo.
pohſant. Qlsod eum vidiſſet Cham, Pater Chanaan.. Planè
ſcelera latere non poſſunt. In tabernaculo, imè:
Religionis in medio tabernaculi (ut vertit Chald. & legitur
erimina in Hebræo) nudatus Noë, ſtatim patuit, & toti
evalgen- familiæ innotuit probrum dormientis. Verùm
Murmae- Cham eſt, qui Patris miditatem fratribus nun-
„ario. ciat. Sceleſtior verò cunctis fratribus Cham
Zolantes eſt, qui dedecus Parentum fratrumque in vul-
indiſere. gus evulgat. Nota: Solis fratribus indicat nu-
5 lentes ditatemn, & tamen maledictionem incurrit. Adeò
Sne Spiri- nec etiam inter nos, de Societatis, ſi qua in ea
zu. ſunt; vitiis loqui debemus. Unde tanta in im-
Opera- probo Cham, tamque proterva audacia? Unde?
rias pis Ex prole. Porrs Cham ipſe eſt, Pater Chanaan.
nucete Golus ipſe Pater erat poſt eluvionem, ideo ſolus
Pæœniten- — Rr. .
1zum Ino- Patrem irriſit. Dedidicit eſſe filius, ut ſe Pa-
ediens., trem eſſe intellexit. Rarò non tumemus, poſt
prolem. Rarò onuſtior fructibus ramus à trunco

Eledtio
Natus.
Aula &²
Mundus.

Obedien-
tiaſpreta. non revellitur. Quid porrò eſt, quod ſolus Nos
t, ee jacuit? Num folus bibit? an non cum Parente
un,ae Hilii, in tanta præſertim Mundi ſolitudine, ac-
zropria- cubuere? Si ſolus non bibit, cur ſolus dormiit?
zuw. Nimirum non ſolus bibit, ſed ſolus plantaverat
Rex non vineam; ideo largiùs indulſit mero. Semper
eS, emim & gratior authori lues eſt, & nocentior.
tremoios, Placent vel toxica, ſi noſtra ſata ſint manu. dra-
; degene- bonem appellat pætum pater: Cecinit ille. At ve-
rant. rd dem & Japheth pallium impoſuerunt humeris
Superior ſitis. Prodigium iſtud, & grande miraculum.
nullihæ Trridente uno filiorum, cæteri Patrem ſunt re-

t. — . . .
Horat. veriti. Quàm degener Cham, qui Patrem irriſit
Sat. 3. à nemine irriſum, tam probi Sem & Japheth, à

Imitandi quibus irriſus Pater derideri non potuit. Porrò,
eptimi. ut protervo filio ſatis non fuit Parentis ſpectaſſe

“ 1.. dedecus, ſed irriſit, vulgavitque: ita probi ſi⸗

Oliva

delegit Noë, filiis paſcendo gregi præfectis.

cognovit, quod ſe viderit involutum. Evigilans

ii non modè riſu abflinuere, fed & viſu; nec pidi &
ſatis fuit eorum pietati, non aſpexiſſe ſœditatem Asdacer.
ſenis, inſuper contexere. Ergo, ſi filius non tesgeth-
improbus es, non modô non irridebis nudatuum 4 .
Patrem;, ſed ne aſpicies quidem: & ne proſtet famantes.
alis, teges quoque. O probitatem filorum! Murmu-
Teæxére Patris probrum, nec vidére. Enimve- ratio.
rò contaminafi timuerunt, ſi vel aſpexiſſent Nos au-
dormientis opprobrium. Vel reſciviſſe ſuperio- trem no-
rum labes, icelus eſt. Effodi debet oculus, ſtrum
qui videre non timuit, quod ſine Parentis pu- operien-
dore videri non poteſt. Et ineedentes retror- tes, di-=
ſum operuerunt. Intuere modeſtiam filiorum; S on
quæ tamen non immemor fuit correchionis. veren ds
Non excitavit Patrem, ne nimmio pudore ſuffun- ſed ve-
deretur coram filis evigilans. Rurſus, non ac- neranda
ceſſere ſenſim; nec ſuâ, hoc eſt, propriâ redu- eſſe.
Ctà Patrem texere chlamyde, unde eam ebrietas Brund
abduxerat: ſed pallium injecere, ut evigilans Srnin.
Noë, ex alieno involucro crimen agnoſceret 1yr.
ſuum, & parcius in poſterum biberet. Sic Da- Saperie=
vid Saülem quidem non vulneravit;, ſed præcisd "is non
orâ chlamydis, docuit eum, quam ipſe benig- e.
nus, quaâmque ille improvidus foret. Nec con- S
fundere debemus peccantes, nec rurſus ita eo- Suporior
rum nobis obtegi ſcelera debent, ut ſe æſtiment ue cols
innocentes. Non coarguit Jeſus Petrum, ſed peſit, nen
nec omninèò dimiſit. Reſpexit, & flere docuit. asn,
Etiam Nes, ſi inebrietur, à filiis non quidem s,
deridetur, monetur tamen, non voce, ſed pallio. cerrigen-
Mirum commentum. Tegendo Patris dedecus, das, ſed

Patri dedecus retexere: Ideôque ſe nudatum Eas
sme.

. . —.. Corree.
autem Nos ex vino, cum didiciſet, quæ fecerat ti, ,. a-

ei filius ſuus minor. Quanta ſacramentorum ſca- mitis.
turigo ex quavis ſyllaba! Qui texere Parentis Ad ſupe-
nuditatem, non celaverunt improbitatem deri- rioem
dentis fratris. Accuſarunt fratrem, qui Patrem deferendi
operuerant. Nos verò fratrum inſaniam, & au- Acenſg.
daciam impiè benevoli operimus, Patris verò tiones ex
probra revelamus, utinamque revelemus tan- Telo jaſtos
tùm, & non fingamus. Rurſus, Minor appel- Murmwu-
latur Cham inter fratres. Sanè nunc quoque qui S
deridere dormientes ſolent, non maximi ſunt. Se
Intuere, quæſo te, Catones, & Ariſtarchos im- ligari ſo-
berbes noſtros, qui vel in Noëmo nuditatem, liti, &
ebrietatemque deprehendunt, & mendacem me judican-
credito, niſi probitate, pudore, & pudicitia mi- * tems-
mimi ſunt omnium. Cham autem altero tantam“ “
fratre ætate, utroque virtute minor fuit. Hic
quoque qui vix ablactati ſunt, & lac olent, au-
dent vel in parentem inquirere; & ſi quid for-
tè in dormiente minus decorum viderint, pro- Talenta
dunt illicò, illius nuditatem, & audaciam ſuam ine Spiri-
evulgantes. Porrò Cham, qui, dum egrede- s. 1
retur ex Arca, ſecundus inter fratres numera- ael.
tus eſt: Egreſſi ſint de arca, JQim, Cham, & Ja- Len .
pheth; hic ubi Patrem irriſiſſe fertur, minor niwus ſir.

omnibus dicitur: Quæ fecerat ei filius ſuus mi-

nor; Nimirum Cham licet ætate major Japhe- Obedien-

to, & utroque fratre prolis felicitate nobilior, tia breta,
in domo tamen Patriarchæ habetur minor. Pla- Saperier
nè Noëmi domus non eſt, ubi, qui delinquit, nec eolendus.
maledicitur, nec minor eſt. Cum didiciſſet, quzæ Ætas al-

fecerat ei filius ſiues minor. Planè evigilarat, qui legoric.

* . . . - . +
non neglexit in ſceleris authorem inquirere. Ut Pigæitas

ſe opertum vidit, cognovit ſenex prudentiſſi- in indig-
mus deprehenſum ſe in nuditate ſua. Verùm "o.
non diſſimulandum facinus duxit exploratoris,
quamvis ſuam quoque deſidiam exponeret, Severi=
puniendo irriſorem. Sed & ſe nudatum fateri as.
nen erubuit, ut noſſet eum, qui in tabernacu-
lum

»

Ni⸗

4

elt,

1
K.
⸗

4.

in Cap. IX. Ceneſis. 29

A Supe- lum irruperat, dum dormuret. Faſſus eſt incu-

riore qui riam Aliis uUt quis filiorum deliquiſſet, intellige-

Promo ret. Diſcant ſuperiores, non dimittenda eſſe
veno, ſubditorum impunita flagitia, etiamſi ſe reos fa-

2as, etiéſ, teri cogantur, dum illos nocentes & probant, &
ſuperior plectunt. Non dixit Noë, Mittamus quærere
ſinm proditorem pudoris noſtri, ne prodere cogamur
7 eprietatis inſidias. Nota quoque cunctationem
esss„„ Patris in explorando reo. Cùm didiciſſet, inquit.
Pagstar. Cùm tres duntaxat forent in Mundo viri, &
Superior puſio unus, quis dubitare poterat, tanti ſceleris
non teme reum non alium eſſe, quàm Cham? Ipiſe enim
7ο⅝ε nec in Arca (ſi nonnullorum, non autem meam,
Pri ſequaris ſententiam) pudicus fuiſſe creditur, un-
"Guperior de ſosta uxor illius digreſſa eſt. Ipſe audax, ipſe
Superior CEt 8 P 5 1P

tardus protervus, ipte tumidus. Denique ad tantum
ad bæ- facinus non proruit, ſed per flagitia devenerat.
nem, . Nihilo minus Pater, cui perſpecta erat filiorum
3 etern. indoles, quique facilè poterat a tribus unum

7. conjicere criminoſum;, ſibi non fidit, inquirit,
explorat, quæritque reum. Verum Moyſles in-
nuit, more diſcipuli a filiis edoctum Noë de
fratris inverecundia. Non cognovit, non intel-
lexit, ſied cunctando, interrogando, objiciendo,
. diu multumque hæſitando, hærendoque didicit
Severitas tandem, quod nemo ignorare poterat. Cum di-

2 . —R7T . . .
S ahi- diciſet, quæ fecerat ei filius ſuas minor. Nota:

tia etiam

in Aßfnes. on dicit: Qux fecerat ei Cham, ſed, Filius

Juus. Ut hinc magis eluceſcçat ſancti viri juſti-
tia, quæ & filium agnovit, & tamen pumire non
Vide deſtitit. Etiam ſi recordaretur, quòd filius eſ-
Cælariũ ſet, non tamen maledictione abſtinuit. Filium
l. 9. C. 33. faſſus eſt, & maledixit. Nos abdicarnus filios .
ſi fortè eos plectendos ſanxerimus. Cum didiciſ-
Jet, quæ fecerat ei filius ſuus minor. Prius dictus
eſt Cham, nunc, cum abdicandus omnino vide-
tur, Eilius dicitur. Quid hic latet? Nimirum
Pater humaniſſimus, etſi reum plexit, non ta-
men abdicavit peccantem. Immèò tunc ſe maxi-
méè ei Patrem exhibuit. Certè Noëmo diflimi-
les ii ſunt, qui filios tamdiu fovent, quamdiu
ſibi blandiri ſentiunt: ut verò ſe ab iis irriſos
Religioſt noſcunt, conſeſtim abdicant. Ait, Malediktus
l Chanaan, ſervus ſervorum erit fratribus Iuis.
zuenda, Cham peccat, & infans vixdum in lucem edi-
Religionis tus mmaledicitur. Num juſtus Nos pro ſonte in-
Izmam. ſontem damnat? Fortè non benè evigilavit le-
Partentu miſomnis ſenex. Excitemnus eum. Siſte, precor.
H Te Cham irriſit, non Chanaan. Revoca proin-
Qe ſententiam, & innocentem expedi. Quod
dixi, inquit, dixi. Nimirum in Arca Cham
fuerat. Ne ergo videretur & ſervanti Deo, &
Ccoœtui illi notam inurere; ſervitutem, quæ in
poſteros derivari debebat, noluit a Filio exor-
diri. Timuit, ne Arcæ ſanctitas decoloraretur,
ſi qui in ea fuerat, peccare potuiſſe noſceretur.
Ergo ne vel Arcæ, vel innocentium fratrum fa-
mam infuſcaret, maluit Chanaan maledicere,
quam Cham. Audite, Inſulæ, & attendite po-
Puli de longè. Ignofſcitur vel Chamo, ne Ar-
Cæ, fratrumque decori inuratur macula: Nunc
verò ſi vel mancipium delinquat, univerſæ Re-
ligionis fama proſtituitur. Audeo dicere, nec
Judas plexus fuiſſet, ne Apoſtolus videri poſſet
ſupplicio obnoxius. Certè non illum Deus, ſed
ſeie fera perditifſlima prafocavit. Quoties Deus
propter Davidem pepercit peccantibus Regi-
. bus Juda? Nunc nec Davidi fortè pParcereétur,
ſi vel ultimus palatii ejus ſcurra oflendiſlet.
Farentoes Quamquam ideò fortè Noë pro Chamo, Cha-
nimiam naan filio ejus ſupplicium maledictionis intulit;
„msdt. quôd graviùs urgeamur noſirorum ærumnis,
Rthicæ Tom. I.

Lapſos
Superier
maximd
foveat.

Japheth inter fratres erat, ideéque largiori re-

glorificationi ſtudebo. O utinem Religioſi has "s

quàm noſtris. Ut Cham acriùs divexaret, fi- Becleſta⸗
lium addixit ſervituti. Equidem inter Mona- Kiei ni-
chos non pauci, qui ſacco veſtiuntur, & humi "iam ag-
cubant, niſi ſuos regnare viderint, & purpu- k, ad-
raſcere, diſtabeſcunt. Illud quoque dici poſ- Seden,:
ſet, ideòs Cham intumuiſſe adverſus Patrem, tas raai-
quôd ſe florere prole conſpexerit. Sapienter cem fe-
Proinde Noë vexaturus Chamum, maledictio- iaz vi-
nem convertit in Chanaan, ut radice tumoris =W
convulſa, in eo Cham plecteretur, per quem ;, Paſ-
Peccaverat. ſionum
radices
Dixitque: Benediétus Dominus Deus ketat.

1

Quare Noë cum maledicit, Chanaan nomi-
nat, cùm verò benedicit, non Sem benedicit,
ſed Deum? Maledictus Chanaam, & c. Benedi-
6tus Dominus Deus Rem. Nimirum bona omnia Gratie
referenda in Deum ſunt; ille laudandus eſt, qui omnia
verecundiæ, modeſtiæ, & reverentiæ in patrem Tib5nen-
author & fons fuit. Dices: Si Deus benedici- . gogas
tur, & non Sem, quia author ipſe virtutis eit: arbiürrii.
Dæmon, non verò Chanaan, maledicatur, un-
de ſcelerum ſcaturigo promanat. Nec Sem bo- Grztia
na tribuantur, nec mala Cham. Falleris. Non "en oope-
ita vitiorum author eſt Dæmon, ut fons bono- Tantes.
rum eſt Deus. Deus eſt, qui operatur in nobis
velle, & perficere: Dæmen verô vix függerit Tensstio
ilſicium ſceleris; nos ultrè in vitia prolabim ur. & Dem5
Percditio tua, ex te Ifrael. Ergo coronantur in ,,½.
nobis munera Domini: plectuntur in nobis fla-?“A4.
gitia noſtra. dit Chanaan ſervus ejur. In He- „;, I-
bræo: Nit Cbanaan ſervus eis. In Chaldæo: Nit zerii na-

Chanaan ſerus illis. Cur illis? Nimirum genus trixs

Chanaan tamdiu ſerviet Sem, quamdiu cum fi-
liis Japheth unum erit. Utrique ſerviet. Uni
illuderet. Dilatet Deus Jupheth, & habitet in
tabernaculis SQem, sitque Chanaan Jorvus ejus, ſi-
ve, eis, ut in Hebræo. Libet quærere, uberiuſ-
ne Japheth, an Sem benedicatur. Utrique Cha- Superi-
naan ſervus aſſignatur: & hac in re pares funt. , .
. 5 J . ant vi-
Japheth præterea dilatandus prædicatur. De res,
Sem verèò nihil dicitur omninò, ſed tantàm Deus meliag.
benedicitur. Quare ergo Japheth cumulatius tur opoer,

benedicitur, quam Sem, cum idem omninò am- von ex

oberib ers
ex im-
muneratione donari debuit. Quô enim quiſ- i operan-
que imbecillior eſt, eò admirationem majorem tiam.
habet, ſi idem præſtet, quod grandiores. Ita S atas
Nos: Cæteri vero omrino contrarium ſentiunt. dedlatris
Quò enim quiſque ætate, & Dignitate minor , "-
eſt, gravius urgetur ſi peccet; ſi verò ſtre- Religioſi
nuè agat, minima creduntur in minimis, quæ Laizi non
ſumma prædicantur in magnis. Dilatet Deus E rnödi.
Japheth. Nota, non ait, Dilatabo ego Japheth: Beitat
. . 4 Deo ſite
vel, Dilatet ſe Japheth: ſed, Deus dilatet Ja- „ elcſir-
pheth. Bona enim mundi hujus tunc bona ſunt, Kici non
cum à Deo ingeruntur. Mala verò ſi Noë con- bromo-

bo præſtiterint: Nisnirum minor, imo mimimus

gerat in fifium, vel ſibi ea comparet Japheth. S. veanz af-

a;, . . Sl nes.
Augufſtinus legit, Lætifcet. Caietanus, Condeco- Pgaulrzas

et. Quamquam, ut ſenſum meum ediſſeram, co- „en „a.
Pioſior mihi icetuumhenechelione Japheth, Be- piendæ.
nedictio Sem. Benedictus Dozzinus Deus Sem, ſit Religionis

Chanaan ſervnus ejus. Caret, fateor, reriun abun- Punia

a . vliorz
FO t 3 —
dantia, ſed pro theſauro bonorum omnium ha- apperan

