regni hæres, armare, & vel ubera in Turres SSS
verte, imoò in murum vertere quàm ocyflimèe. Contra
Ego murus, & ubera mea ſicut ITurres, ex quo perſetu-
fabta ſum coram eo quaſi pacem reperiens. Quid rvores ar-
arma rapimus, quid ſcuta quærimus? Si armari a, Pax
cupimus, deſinamus pugnare cum coœlo. En Senm
ſponſa, ex quo fœdus cum Deo iniit, vel ube- gex quo⸗
rum teneritudinem verſam ſenſit in Turres, ſe modo pro-
murum evaſiſſe ſtupet, miraturque imbecilli- deſſe po-
mam pectoris partem terrere hoſtes, propug- bula poſ-
nacula efformaſſe. O ſi Principes artem iſtam Porſ u⸗
ediſcerent exſtruendarum arcium, ſaluti po- monis re-
pulorum tot militum funeribus, tanto pecu- medium.
niarum foœnore non proſpicerent. Pax cum Pei Ti-
Deo ſanciatur, & vel ubera Turres erunt. Ip- or.
ſæ, ſine mœnibus, urbes, Dei fodere obar- Eelard
matæ, hoſtium furorem retundent. O ſi Reli- vantia.
gioſi intelligerent tunc exſtrui Turres, cuùm Arma al-
Pax Dei reperitur! profectò non tam manus leg. ſunt
ad ſcribendum, quàm ad amandum cor ex- Conver-
tenderent. Quis enim oontra nos, ſi Deus pro 16 & e-
nobis? Aut quæ arma ſatis erunt ad propug- beha at 2
nandum, ſi Deus exercituum pugnaverit con- compri-
tra nos? Non itaque contra Perſecutores arma mantur.
quæramus, ſed exquiramus Dei Pacem, quæ Rom. 8.
exſuperat omnem ſenſum Politicorum adver- 35
ſantium nobis.

Vinea fuit pacifico in ea, quæ habet popa-
los: tradidit eam ouſtodibus, Wr

pro fruétu ejus mille argenteos.
Peineipes

. . .” . . delicias
Vinea fuit pacifico. Non Regi, non Victori, pakeanz,

non Judici; hoc eſt, vineam poſſedit Salomon, ſed ſine
non deliétig

non regià comparatam potentià, non militari
ereptam violentid, non judiciaria poteſtate ca-
Furtum, Villis adjudicatam Fiſco, ſed vinea fuit Paci-
Iudices, fico. Noluit dicere, vinea fuit Salomoni, vel
lr. Regi: ne crederes, majeſtate dignitatis aut
male ar- DOminis eam contraditam à poſſeſſoribus Spon-
te. ſo. Utinam Chriſtianorum Principum horti
Litesdi- & latifundia Pacifici nomen præferre queant
itum. in veſtibulis. Certè, ubi pupillorum lachry-
mæ vociferantur, ubi oppreſſorum exaudiun-
tuir querimoniæ, ubi potentia poſſeſſorem ex-
Affabili- cluſit, nomen Pacifici inſcribi nequit. Quam
it litigio improbo extorſiſti vineam, Pacifici di-
Rex non ci non poteſt. Etiam Jezabel hortum poſſe-

Iis vio- dit. Et quidem Nabuth publico Judicio dam-
dentns. natus eſt. Verùm non ideò regio fiſco addi-
Iadex. Etus eſt hortus, quòd ille tanquam reus fuerit:

Eccleſia- ſed ideòô reus fuit innocens Nabuth, quod re-
RMiiei non gia cupiditas horto addicta erat. Noluit vere-
Su- 4 A4- Cunda mulier, invito Domino, hortum poſ-
⸗ ſidere. Noluit, immiſſis ſicariis, Nabuthem
interficere. Acta res eſt in tribunali. Proh ſce-
lus! Ne invito vineam eripuiſſe civi videretur:
illi ſamam, vitam, ſepulchrum poſtremo eri-
puit. Utinam ſolus Achab, quod impetrare non
poteſt, extorqueat. Utinam unus tantùm Na-
buth, ut vineam cederet, exceſſerit & vita; non
modò accuſatus, ſed damnatus à publicis Judi-
cibus, & quidem poſt indictum jejunium, ut
ſanctiùs cauſa diceretur. Vinea fait pacifico.
Quaàm decora, ſed quàm rara ſuperſcriptio vi-
nearum! Ut te juſtum vineæ poſleſſorem in-
telligam, nolo ſcire dignitatem tuam, ſed pacis
ſtudium. Si dignitatis inſignia, ſi regios, ſi pri-
marios titulos ſculptos præ foribus videro, ſubi-
bit animum ſuſpicio, non tuam eſſe vineam,
ſed tuæ Potentiæ. Inſcribe quos libet titulos:
nulla hac epigraphe gratior, nulla innocentior:
Vinea fuit Paciſico. In Hebræo habetur: Vi-
nea fuit ipfi Selamoh. Nota. Non dixit, emit
Salomon, ſed fuit ipſi Salomomi. Si enim di-
xiſlet, Emit Salomon, confeſtim ſuſpicari li-
cuiſſet, non omninò, ſine injuria aliquorum,
tanto Principi vineam obtigiſſe. Cùm enim
Princeps emit, ſubjecto non licet vendere. Si-
quidem non vendit, qui vendere cogitur; qui
eundem habet arbitrum preti, Judicem quæ-
ſtionum, agri emptorem. Vinea fuit Paciſico.
Fuit; quaſi dicat, non petiit, quod turpe eſt;
non furripuit, quod immane eſt; non in judi-
cio obtinuit, quod ſuſpectum in Rege eſt; ſed
nec emit, quod rarò evenit ſine injuria. Fuit.
Nec alii reicivere, nec ipſe ſcivit: penè vinea
illi ſuccrevit, ut in ſylvis plantæ naſcunmtur,
nullo aut colono, auf curatore. Fuit- neſci-
mus quo modo, ſiquidem nulla adhibitæ ſunt
artes, nullæ interpoſitæ blanditiæ, aut minæ
intentatæ. Vinea fuit pacifico. Elegantiſſimè ad
rem noſtram LXX. Vinea facta eſt Salomoni.
Senſus eſt, non olim vinea fuit, antequam Sa-
lomonis eſſet. Campus erat, pratum erat, in-
cultum nemus, & ſaltus vepribus horrens! ſer-
worum diligentiâ, non Regis cupiditate extru-
Eta villa eſt. Vinea facta eſt Salomoni. Felix
Salomon, qui vineas poſſidet: felicior, qui vi-
neam poſſedit, non rapuit: feliciſſimus, cui vi-
neam paravit non voluptatis cupiditas, ſed ſer-
Zeilen vorum ſides, atque induſtria. Vinea fuit Paci-
non e Rco

lificat . ————2 — DS
aane non Belligero. Erudimimi, qui aurum ſititis,
opes. & ferrum tractatis. Pax Salomoni dilatavit

Lites non & auxit poſſeſſiones, non Bellum. Erudiantur
proſunt.

acifico crevere deliciæ, crevere opes,

Oliva

quoque cum Regibus cives, quos monitos ve-
lim, non litibus augeri patrimonia, ſed pace.
Concordiâ, non contentiombus, res creſcunt.
2

Vinea fuit FPaciſfico. Vinea, inquit, fuit, non, Ercleßa.
Vineæ fuere. Sanè quod Regi ſuffecit, ſatis eſſe Kicorum
deberet Sacerdotibus. Fateor tot interdum hor- vvaritia

tos in Sacerdotibus probare me non pofſe, cùm
ſciam Apoſtolos non aliena coëmiſſe, ſed ſua
dimiſiſſe pro Chriſto. Olim fortè tot exſtruxere
villas, quot Eccleſias exſtruere debuiſſent. Et

Luxus

in villis,

Villa.

quidem villarum aliquando, quamvwis id rariſ- Templo-
ſimè contingat, ſumptus immodici, cùm inte- rum mul.
rim in ſarciendis Templorum tectis vix minu- tm.

ta duo impendantur. Vinea fuit Pacifico. No-
ta, Pacifico una duntaxat vinea fuit; hoc eſt,
cùm bello non exhauriretur ærarium, ſed cùm
Pax tantum auri Hieroſolymis intuliſſet, ut
penè vilius marmore argentum eſſet. Qui Tem-
plum munificentiſſimum exſtrugit, vix unam
poſledit vineam. Vinea, inquit, non villa, non

hortus, fuit Pacifico. Non enim tantùm deli- Luxzus.
ciis ſerviebatur, ſed utilitati conſulebatur. Non Divitie
ſolæ infrugiferæ arbores conſitæ erant, non zimie-

ſola virebat buxus, non ſola laurus aut myr-
tus, ſed vites in quincuncem diſpoſitæ cerne-

bantur. Puduit Regem opulentiſſimum ſolam Delicie.

nutrire umbram in agro ſuo. Ejus rei pu-
duit Principem, cujus fortè Sacerdotes non pu-
det. Regina certè Salomonis Sponſa, cùm in
regium hortum Regem evocaſſet, addidit quo-

que, præſtò eſſe poma, quæ comederet. Ve- Eant. .

niat Dileltus meus in hortum ſuum & comedat
ructum pomorum ſuorum. In quem, ut Rex ad-
venit, Præguſtaſſe ſe affirmavit mella cum la-
cCte, poma, vinum & aromata. Quid faſtidit
Clericorum aliquando ephod in hortis ſuis, quod
Regum purpura non erubuit? Viri interdum
ei, cùm invitant ad hortos, dicere non poſ-
ſunt, Et comedat fructum pomorum. Quæ,
rogo, poma decerpamus, ubi Solæ cupreflus,
Solæque platani ad pompam ſatæ vireſcunt?
Clamo, ut quid terram occupat infœcunda ar-
borum ſylva, quæ, ſi umbram præbet, lucem
non Solis tantùm, ſed nominis quoque Mili-
tantibus Deo Templéque eripit? Dicite, In-
augurati, in hortis ſola quid facit ulmus? quid
cypariſſus? quid abies? Salomoni Regi tam
opulento, & Pacifico, vinea fuit tantùm; &
frugiferis quidem conſita plantis, adeò ut ex
ea mille argentei regio patrimonio adderentur.
Vinea fuit Pacifico in ea quæ habet populos: tra-
didit eam cuſtodibus, vir affert pro frutctu ejus
mille argenteos. Ergo, ſi Europa tota arſiſſet
bello, non puto, quòd Salomon Villas exor-
naſſet ſignis corinthis, plantis ſterilibus, & pi-
ctis tabulis. Quid quod in vinea Regis tanti
nulla mentio regiarum ædium? Anterioribus
ſæcußlis, in villis non palatia, ſed urbes conſtrue-
bantur. Denique attenderent noſtri ſæculi
Præſules Principéſque vellem, quo in loco ſi-

ta fuerit Regis vinea. Vinea fuit Pacifico in Epiſeefi
8 fuit Pacikt Fatise

ea, qua huabet populos. Hoc eſt, in ea parte, zig.

quæ ſolitaria mimimè eſt, ſed ſuburbiis proxi-

ma. Non enim licet Principi exulare, cùm Rexte-
ruſticatur. Recedant aliquantulum à fſirepitu gar.

fori; ſed ità ſecedant, ut tamen otium aditum
non intercludat clamoribus oppreſſorum. Vo-
lo te leves amoenitate liberioris coœli ſed
nolo laxatione tuâ populos opprimi. Audias
canentes luſcinias, ſed & viduas ejulantes. Se-

cede, ſed noli fugere. Tam omnes nolo au- Anliei 3
dias, quàm nullos. Quod ſi audire piget, pigeat iovendi

quoque

* 9 Non
Ge l
ap d
ℳ.,
, etul. 0
6 ekkret
n
. dat
5, al etellt
i,ii en
s funbas
ert, non
n dclu
lhet, in P
gtd ini
o Pelnlin
o le Ren
ilmmn Eee
un,l⸗
Tumunch
ulorrd is
uüitur,
e lligen
Manwies.
phlr Eyeo
Pors mini ri
un an Epi
W rt, n
e M ünpleto.
un uelltate
6 Iinverba tr
t, n loca
Usg rochi
Ct Piſorem,
bez non dle
g Nling, l
uz rlna ſan
Ult: en, hl
Alquen
uun de re
(ahe, e
u, non
Aiman ſi
Uls Diocel
eu le. Non de
Al c Dartd
6 e eteris
Otunn dre
Commende
Treſeli,
Iudnd- eſt
u,
lell
ii e
. i . 4
Unn
hofie

Monitk
4, iie
ren eſan,
8 fit, n
ent, ltick 8
dterdhnkh
ile, el un
tot eNſtomet 3
kebufſen
mhidtel.
iei, ntnr

Cs v1,

t aciſten N.
duit lorek,
enum, Ktn
Itulilt ,
At, win un
non wll i
im tantim .
nſulebann Nn
ſte erint, Mi
und mut m.
Gilpoltecen⸗
entiſſimumſunn

. Es nir.

Cetdotes nnſr

ponli, ani
ſet, alcidter⸗

Colhedetet

ſumn & amt
guem,ut us-
Vit well anl.
ta. Qid k
n hortöſipil
2 Vui melen
, dicete Mni,
omorun (e,
bi Sole anteln

1 ſite Wen

pat mnfermte
im prebennl
inis quocl
ipit! Nuner
ſacit Uünuii
lomoni Negi

4 fuit tuninqI

ntis, Ahli
momiO dlen
lethhiiq,,
ert Nro Fuch .
wohe lui
Dmnon Vla

8 ſteriltic,i
8 ſtetilbis, i

vinea Regsi
Im? Menm
es 1
ſed urbes n

tent nohn

Ndie e

. „ —
97

Eiſcuu. quoque imperare. Vinea fuit Salomoni, ſed
non in montibus, aut in eremo, verùm in ea
Ardriiis. (ſcilicet parte) quæ habet populos. Tradidit
ricihaſti. anz cuſtodibus. Ut ſervaretur „non ut ampli-
a Zuriſ. ficaretur. Qui cuſtodirent, non qui fines pro-

diéio. tenderent. Cuſtodibus tradidit, non colonis,
pnon agricolis, qui ſolum defatigant nimiâ ſa-
es tione. LXX. Dedit vineam ſuam iis, qui ſer-

venda a. Vant. Sat fuit Salomoni ſervaſſe vineam, non
tacibmu, eam extendere ſtuduit. Vineam ſuam dedit
iis, qui ſervant, non qui cavillis & delatio-
nibus finibus ſuis vicinos exterminant. Deni-
que, Vir affert pro fruétu ejus mille argenteos.
Affert, non autem exigitur: ultrò defert,
non coactus ſolvit. Nimirum is Princeps eſſe
debet, qui procuratores ſuos ſolvere non co-
gat. & Principum miniſtri tales ſint, a qui-
bus pecunia deferatur, non extrahatur. Quo
modo ſe Rex geſſit in vinea, ità ſummi An-
tiſtites in Eccleſis ſe gerant. Vinea fuit Paci-
Rco in ea, quæ habet populos: tradidit eam euſto-
dibus : vir affert pro fructu ejus mille argenteos.
Totus mundus una eſt Pontificis Romani vi-
nea. Porrò is non Rex, non Salomon, ſed Paci-
ficus dicitur, ubi de vinea agitur. Nihil enim
curare diligentiùs dicitur, quàm ut ſervetur
Pax in vineis. Vinea fuit Pacifico in ea, quæ habet
populos. Fateor, ſine populis Præſules non Pa-
ſtores mihi videntur eſſe, ſed Vinitores. Uti-
nam jam Epiſcopatus Vineæ ſacri Epithalamii
non ſint, nimis ad literam Canticorum ora-
pionite Culo impleto. Viluit fortè Paſtoralis infula nu-

erenda.

. e. meroſitate Paſtorum. Tradidit eam cuſtodibus.

Tria verba tria continent Sacramenta. Tradi-
dit, non locavit, ſcilicet Epiſcopus Curioni-
bus & Parochis Tradidit, non tradi ſivit. Agnoſ-
cat Paſtorem, cui oves tradit: ſciat eum, cui
vineæ non dilapidationem, non dominium, non
Eyißepi redditus . ſed curam committit. Tradidit er-
munus cir. 9o, non à familiaribus & propinquis tradi per-
7 Rerle. miſit: eam, hoc eſt vineam, non redditus, non
iiura. Aliquando nulla mentio de Vinea fit, ſed
tantùm de redditibus, aut de penſionibus:
cuſtodihus, non exterminatoribus, non merca-
toribus, non famelicis. Elegantius LXX. De-
Epiſt pi, ar dit vineam ſuam iis qui ſervant. Intelligant Præ-

ee ee ſules Dioeceſium traditam vineam, adhuc ſuam

se“7. eſſe. Non deſüt eſſe tua, quia alteri commiſ-
gant Ecle. ſa eſt. Porrò quod de ſummo Pontifice, dé-

Taram. que cæteris minoribus Pontificibus dictum vo-
Rer inſi lo, tum circa Parœcias, tum circa Beneficia &
rege Commendas, dictum volo de Cœnobiorum

Præfectis, & ſacrorum Ordinum Præſuhbus.
Epiſco: Tradenda eſt iis, qui ſervant, non qui produnt.
Rinenia. Scito nunc, quòd cùm cuſtodes præfeceris,
adhuc Tua eſt vinea: Tuque de ea rationem
reddes ſupremo Agricolæ. Vir affert pro frubtu
ejus mille argenteos. Litera impletur; ſed lite-
ra occidit; ſponſus eſt, qui vivificat. Quare ad
Hhimina Apoſtolorum tertio quoque anno vi-
nearum Cuſtodes accedunt? Ut de cultura ra-
tionem reddant. Imò non ſufficit de cultura
rationem reddidiſſe, de fructu ratio reddi de-
bet. Non quid ſtatueris ſcire volo, ſed quomo-
do, quæ ſtatuiſti, executioni mandaveris. De
fructu certiorem me facito, non de ſatione.
Nam decreta conduntur facilè, verum ſervan-
tur difficillimè. Vix legum & ordinationum
Codices Bibliothecæ capiunt: fructus verò ea-
rum interdum nullus.

Ethicæ Tom. I. Pars II.

in Cap. VIII. Cant. Canticorum. 97

Vinea mea coram me eſt. Mille tui pa-
cifici, & ducenti his, qui uſtodiunt
fructus ejus.

Nota: Vinea, quæ coram Domina eſt, fru- Saperior
gifera ſtatim eſt. Ubi fertur, adeſſe Dominam, *vigitete
mille argenteos vinitor defert. O quàm co- Eyiſiopi
pioſiores reditus provenirent tibi, ſi Tu res -dime Ee-
tuas curares! 6 quàm uberiores ex animabus Mhns.
fruétus colligerent Prælati, ſi non abeſſlent d
vineis ſuis. Volo præficias Vicarios: nam hic RrR
quoque cuſtodes memorantur: ſed ità Cuſto-
des præficias, ut Vinea coram Te ſit. Mille Fiſcus.
tui pacifici (ô Salomon.) Pacifici monetæ ge-
nus eſt. Nulla æra Rege digniora, quàm quæ S! ea
Pax ſignat. Uni ſponſæ pacifica pecunia eſt. ia riiat⸗
Scrutare Principum æraria, & vide, num, qui pum.
apud nos ſervantur argentei, pacffici ſint.
Num pacifici, quos, aliquando bella, quos pau-
perum lachrymæ, quos Eccleſiarum compila-
tiones exprobrare compellunt Dominis avari-
tiam, rapinas, ſacrilegia? Pacifici non ſunt, quos Aalieis &
querimoniis & inopum luctu congregaſti. Mille Di
ui pacifici, & ducenti his, qui cuſtodiunt fru- mere,
ctus ejus. Mirum quòd ejuſdem generis pecunia

ſit, tam quæ Regi, quam quæ cuſtodibus pen- Mercena-

ditur. Etiam pacifici ſolvuntur laborantibus "is & ſer-
in vinea. Neſcio veròô, an pacifici perſolvan- 7 alan⸗
tur mercatoribus, ſervis, & Operis, quando dum auli-
ab eis, querimoniis, lachrymis, litibus vix im- *conlis-
petratur laborum, ſudorum, & mercium mer-“ud.
ces. Mille tui pacifici, & ducenti his, qui cuſto- geyvi bene
diunt frutctus ejus. Mirum, quòd proventus Re- haßeanmur,
gis pacifici ſint, mirum, quòd ſervorum mer-
cedes pacificis exſolvantur. Felix vinea, quæ nec Triitet
Domino parat redditus jurgiis atque litigiis, nec „es, Caſta-
cuſtodibus mercedem reddit, poſt luctus & Sr , en.
quæſtiones. Pacifici ubique numerantur in do- HH 2
mo Sponſæ. IIlud quoque à Principibus ani- hipendia.
madverti debet, conveniſſe ſponſam de merce-
de cum cuſtodibus. Et ducenti Pis, qui cuſtodiunt
fruübtus ejus. Non dixit Cuſtodibus ſponſa: Mi-
hi ſolvite mille argenteos, cæterum vobis con-
ſulite. Veſtrum ſit, laboris veſtri compen- ehn; s.
ſationem quærere. Ego de reditibus regiis ſoli- nandi.
cita ero, vos eſtote ſolliciti de mercedibus ve-
ſtris. Mihi mille: vobis quantum veſtra indu-
ſtria exegerit. Abſit. Si ita diſſeruiſſet Sponſa,
locuta eſſet, quaſi una de ſtultis mulieribus. Præ-
finivit cuſtodibus ſtipendia, nec eorum cupidi-
tati permiſit exactionem mercedis. Qui enim
dicit ſervis, & cuſtodibus rerum ſuarum, Mi-
hi mille: vobis veſtra ſolertia conſulat: illud
dicit, Mihi proventus vineæ ſunto, vos rapto
vivite. Mihi ſerite, vobis rapite. Furtis conſuli- mting
te vobis, me ditiorem faciat ſeges. Solvite, quod nſaten.
debetis, & quod libet, agite. Ego culos clau- aaum.
dem, ſi vos manus explicabitis. Date, &, ſi Ku E *
lubet, emungite. Porròô, ſi liceret, non merce-
dem dumtaxat præfinire deberemus cuſtodibus
rerum noſtrarum, ſed cibos eis veſiémque mi-
niſtrare; ne vel emere ea cogerentur à ſubje-
cCtis, à quibus ſi emunt, non emunt. Sic mu- Prov.3t.15.
lier illa fortiſſima dediſle prædam fertur do- & ſedd-
meéeſticis ſuis, & cibaria ancillis ſuis: quos in-
ſuper veſtivit duplicibus, ne nomine emptionis
palliarent cupiditatem, & rapinas ſuas.

1 Qur

Stlentii
amor.

Recreat io,
ſed mode-

Ka.

PVere undia
vel in Villa.

Talenta la-
tere ſciant.

Verecundia
in adoleſ-
cente gorâ
ſenioribus.

Recreatio
in villis
modestiam
verecun-
diam ſer-
Vset.

Recreat io
ſit eum Iin-
Zuc ciera.

Ermo va⸗
nus.

Familiari-
taus ecum
ſæculari
bus nimia,

Amieitio⸗
Iæ.

98

Quæ habitas in hortis, amici auſcul-
tant: fac me audire vocem tuam.

In Hebræo dulciùs ſonat ſponſi cupiditas.
quæ babitas in hortis, ſocii attendunt vocem
tuam, fſac me audire. Non mirum, ſi ità Ver-
bum ſponſam amat, quæ verba ita odit, ut ne
in horto quidem loquatur. Quæ, rogo, Spon-
ſæ labiorum caſtitas, quis pudor; ne tunc qui-
dem os ſolvere, cùm degis in horto? Quod ſer-
vavit in conclavi ſilentium, quæ ſilet in poma-
rio ad imperium tantùm Sponſi locutura? Vel
ſub pergulis monenda eſt, ut loquatur Verbi
ſponſa. Quid, quod Auditores aderant, qui
ejus præſtolabantur orationem, nec loquitur?
Amici auſceultant, & adhuc tacet. Nimirum
Sponſus aderat; ideôque loqui auſa non eſt,
etiamſi in horto eſſet, & adeſſent amici auſcul-
taturi. Aderat Verbum, ideéque aberant verba.
Sugillat planè ſponſæ verecundia eorum im-
pudentiam, qui licere ſibi omnia putant in
hortis, haud majorum reveriti præſentiam:
cumque nec amici ſint qui adſunt, nec qui ad-
ſunt auſcultent, neque ſponſus, ſed Pater ad-
ſit, ingerunt verba, uſque ad impatientiam
patientiæ audientium. Non omnia in hortis
licent: & quid ſibi licere putavit in hortis,
quæ vel loqui timuit? Quæ habitas in hbortis,
amici avuſeultant- fao me audire vocem tuam. For-
tè loquebatur in hortis. Non enim ſiluiſſe viſa
eſt, cui amici auſcultabant: ſed loquebatur in
hortis, non uti loqui conſueverat domi. Voce
non ſuâ, hoc eſt, liberiùs linguam ſolverat
hortenſibus deliciis, laxato aliquantulum pudo-
re. Fac me audire vocem tuam. Vox iſthæc vox
Jacob haud eſt. Quæſo Te, fac ut audiam vo-
cem tuam. Tua enim non eſt vox, quam audio.
Mihi credite, rarò vox noſtra eſt, quam Chri=
ſtus audit in hortis. Quibus enim domi verba
erant de Verbo tantùm: in ſuburbiis Verbum
caro factum eſt, & ruſticatur ſermo, dum ru-
ſticamur. Quæ babitas in hortis, amici auſcul-
tant; ſed ego nihil audio. Quid enim audiam,
ſi loqueris nihil? Quid audiam, ſi quod loque-
ris, nihil eſt? Multum loqueris, & ideò loque-
ris nihil. Imòô non multum loqueris, ſed multa.
Qui autem omnia loquitur, loquitur profectò
nihil. Amici quidem auſcultant: ſed ego nihil au-
dio. Fac me audire vocem tuam. At unde prurigo
tanta loquendi? Unde vocis periculoſa immuta-
tio? Audi: Quæ habitas in hortis »amici auſcul-
tant: fac me audire vocem tuam. Tres veluti er-
roris ſcaturigines his verbis deſignantur. Prima,
quòd toto corde reſederit in hortis. Non enim
diverterat, non morabatur, ſed habitabat in hor-
tis; hoc eſt, ac ſi nunquam domi fuiſſet, vel re-
ditura domum eſſet, deliciis illis totà mente in-
hæſerat. Quæ habitas in hortis. Altera ſcaturi-
go ex eo promanat, quod ii quos alloquitur,
non fratres, non commilitones, non ſocios, ſed
amicos putat. Unde in hortis nugæ? Quia A-
mici auſcultant. Amicitia, non charitas eſt, quæ
conventicula cogit. Amici auſcultant. Non ami-
cus, ſed amici. Vix inter multos non evaneſ-
cit in nugas ſermo. Cum amico Verbum lo-
quimur: cum amicis verba. Tertia denique nu-
gardnn ſcaturigo inde profluit, quod inter ami-
Ccos JESUS non accitur. Amici auſcultant; at
Chriſtus excluditur. Nec quæritur Sponſus, nec

Oliva

optatur. Verùm noſtra iſthæc crimina ſunt,
non Sponſæ, quæ nec animo inhæret horto,
& mente inhæret ſponſo, & auſcultantes ita
amat, ut vel loqui erubeſcat. Videamus igitur
Modeſtiam ejus, qui in ea noſtra vitia proſ-
peximus. Quæ habitas in hortis, amici auſcul-
tant: fac me audire vocem tuam. Amici audiunt, vis mißa.
ſed ſponſus eſt, cui loquimur. Erravi; alloqui-
mur amicos, ſed ſponſus audit: ut intelligamus, Zelus ani.
labores noſtros, quos animarum curæ impen- cgnzss
dimus, ità ſponſo gratos eile, ac ſi ipſi impen- æqud gra.
derentur. Non enim deſinis ſponſum alloqui, zu , cor
cùm, relictà contemplatione, aufſcultantibus euatd,
amicis proloqueris. Illi loqueris, cùm illos Itemioze.
alloqueris. Rurſus: Quæ habitas in hortis, ami- Sa in zelo
ci auſcultant: fac me audire vocem tuam. Au- Rimemum.
din'? Amici auſcultant: ſed fac me audire vocem
tuam. Amici audiant, ſed mihi loquere. IIIi tibi Nipreus
adſint, ſed ego adſim tibi. Tume reſpice, dum Tiae.
illi reſpiciunt te. Nolo enim attendas intenden- van: Se.
tes tibi. Porrò quàm arduum eſt, dum amici auſ Pænitemi.
cultant, ſponſi meminifle, & eum attendere,
non auſcultantes! Illud quoque dici poſſet hiſ- Oario
ce verbis exigi à ſponſa, ut ne in horto qui- Qmemola
dem, & dum amici auſcultant, orationis con- z e .
templationiſque obliviſcatur. Quæ habitas in hor- Tuſiulana.
tis, amici auſcultant: ita eſt: ſed ego quoque
inter amicos unus ſim. Me quoque alloquere,
poſtquam diù locuta fueris cum amicis. Fac me
audire vocem tuam. Vel in hortis exquirendus
eſt flos campi. Nolo refugias hortum, ſed nec
ſponſum fugito. Inter flores quos legis, lege
& Lilium convallum; JESUM delige, imèò Berreais
dilige. Optat audire vocem tuam non minus in exobedien.
hortis, quàm in cubiculo. Denique qui à te is melior
in Lectulo fruſtrà quæſitus eſt, Te quærit, Pratkene
téque habitantem in hortis ſitit. Quæ babitas
in hortis, amici auſcultant: fac me audire vocem
tuam. Te quæro in hortis, qui abs Te fugi,
cùm morarere domi, mihi apparans ſtratum.
Quam verecundè in hortis habitat, quæ à ſpon-
ſo ità rogatur, ut linguam ſolvat! Quàm avidus
Contemplationis noſtræ ſponſus eſt, qui audire
vocem noſtram cupit, etiam cùm moramur in
hortis!

Fuge, dileéste mi, & aſſimilare caprec,

hinnuldque oervorum
aromatum.

ſuper montes

Supremæ voces hæ ſunt honeſtiſſimæ Spon- peſßelatin.
ſæ, quas voces ſponſus ardentiſſimè concupivit. num eabar
Siquidem cùm ipſe dixiſſet, Fac me audire vocem Zd. .
tuam: Illa confeſtim exclamavit: Fuge, dile-
Gte mi. Ità-ne tam tibi gratum eſt à ſponſa ex- Zelus ani.
pelli? Vox, quam audire concupüſti, te abjicit: nagtn
Fuge, dilecte mi. Quàm à ſeſe degeneravit Di- EHag g,
lecta! Quæ enim exorſa eſt canticum ſuum à
deſiderio adventus ſponſi; nunc illud abſol- vua mils
vit, optando, precandéque, ut abeat. Quam deſist.
diverſæ voces hæ ſunt: Oſculetur me oſculo oris Tpiditas
Hui: & Fuge Dilæte mi! Verùm profecit, non pas ſerve
deſcivit, ſponſa; cujus ſuprema vox non ità op- re geg
taretur à ſponſo, ſi minuùs foret grata, quàm pri- lum exhe-
ma. Enimveròô nunc tandem amat, quæ non oſ- rle:
culum ſibi optat, ſed, in profectum animarum, Gudkus
à ſe cupit ſponſum abſcedere. Ideôque cùm of- aberaneju;
culum petit, Dilectum non nominat; cum ſe H
Paratam oſtendit ad amandum, etiam abſen- taiur.

tem:;

Ubiee 1.

nin iut,
etet honn
lunte 1
endigt
un P.
ntici ſal
uctandinme
mi; I
eſiginn
Cre nen
tumn n
lculuntt'
3, Cnn i 8
nhorti mi
mn tuamn A
audire cn
Juete, Uihn
reſpictn
hdäsihtehltr,
Hunamidal

1
im attent,

ſi Poletin,
in horto gr
Orationigan
babitmnln
l ego n
Ae Aloge,
ammichs. uen
ts exgliten
Ortun, ſed ne
e Egb, Eg
1 Eelge, im
m nontminsn
nigge dt⸗
, Ie unn,
t. uins
e audife n
ni dbe leſh
Patats frunm
tat, urihn
t!Quimami
eſt, glaltt
umm wokamm

Hilare katen

ſur nt

geſillne un,
kmeai,
me uhe ut,
vit: Mhen
Piifi,te,

e Rg

Gegebelal „

in Cap. VIII. Cant. Canticorum.

tem, Dilectum vocat. Fuge dilecte mi. Et hæc vox
hortantis ad fugam, nec timentis imminutio-
nem charitatis vox illa eſt, quæ Dilectum de-
lectat. Fortius diligit, quæ abſentiam dilecti,
quàm quæ oſculum cupit. Sui nunc tandem obli-
ta, ad alios Chriſtum optat divertere. Sitire oſ-

culum Verbi vel mens imbecilla facilè poteſt:

abſentiam Verbi ferre ſponſa dumtaxat poteſt,
cui ſponſus ne tunc quidem abeſt, cùm abeſt.
Quæ dicit, Oſculetur me: fatetur ſibi deeſſe
oſculum: fatetur ſe oſculis egere. Quæ cla-
mat: Fuge dilecte mi- non timet à ſe recedere
ſponſum, quamquam recedat. Novit ſe ità in-

hærere ſponſo, ut ne tunc quidem avelli poſſit
ab eo, cùm ille fugerit. Denique, quæ ad fu-

gam hortatur ſponſum, præponit deliciis ſuis
ſalutem hominum. Fuge dilecte mi. Quéô fu-
giet? poſtridie reperiemus in ſtabulo natum ex
VIRGINE: quam uti patronam ſalutavi, an-
tequam in hortum charitatis ingrederer, ità
nunc mundi Dominam, & Dei Matrem conſa-=
luto, antequam excedam ex horto. A te, Vir-
go, Dilectus fugit, cùm è ſinu tuo prodiit in
fœnum. Sed ad quam fugiet à Te, niſi ad te? à
viſceribus tuis fugit ad ubera tua. Ab utero
Virginis confugit ad ſinum matris. Gratulor ti-
bi felicitatem tuam. Miſereat te mei, qui æ-
rumnoſus ſum, niſi atramenta mea dealbas can-
dore unius ſtillæ nectarei lactis tui. Vive cœli
Decus: Dominus Tecum.

F I N I 5S

Ethicæ Tom. I. Pars. II.

J 2

.

6 in
91 Dun
CN 1.

AKid.

r l 5

. WNI.
emm

LOCORUM SACRA

S CRIYPTIU RR £=

Quæ in Commentationibus in Cant. Can-
ticorum paſſim leguntur.

E X GENES I. rhaus, Chananaæus & Phereſæaus, & Hevaus &
Jebuſæus. 8
X CAP. II. Immisitque Deus ſoporem .
in Adam. pag. 48 Ex Libro Judicum. Uhl.
E QAP. III. Ipſa conteret caput 4
tuum. 34 Ex CAP. XIII. Paries filium, cujus non tanget ca- Un NXXXIV
Ex CAP. XXXII. Quaſi acervus put novacula. Erit enim Nazaræus Dei ab infan-
W☛ mitici, vallatus Liliis. 79 tia ſaa: & ipſe incipiet liberare Iſraël de manu
Ex CAP. XLIX. Nephtali cervus emiſſus. 8 Philiſtinorum. Cave ergo ne bibas vinum, ac ſice-
ram, nec immundum quicquam comedas. 4 5
Ex Exodo. Hoc reſpondit: Paries filium Cave ne vinum bibas
. nec ſiceram, & ne aliquo veſcaris immundo: erit
Ex CAP. XXIV. Altare de terra facietis mihi. enim puer Nazaraus Dei. Ibid.
Pones altare aureum, in quo adoleatur incenſum. Ml Dmi
44 Ex Libro primo Regum. “
Ex CA P. XXVII. Facies & atrium Tabernaculi, “ U T
in cujus auſtrali plaga contra meridiem erunt ten- Ex CAF. IV. Et audierunt Philiſthiim vocem cla- k 8 i
toria. 8 moris. Timueruntque Philiſthiim, dicentes: væ IR dineg
Ex Libro Numerorum. nobis. an, —
Væ nobis: Non enim fuit tanta exultatio heri aut “ . 8
Ex CAP. KIII. Amalec habitat in meridie. 7 nudius tertius væ nobis. Ibid. . 4,
ExX CAP. XXI. Cum audiſſet Chananaus Rex Arad, Ex CAP. XV. Percuſsitque Sail Amalec ab Hevila, “ 1
qui habitabat ad meridiem, veniſſe ſcilicet Irael donec venias ad Sur. Et pepercit Saul & populus in 1
per exploratorum viam, pugnavit contra illum. Agag, & optimis gregibus ovium & armentorum, “W Wu
Ibid. & veſtibus & arietibus. 9 e nle l
Et victor exiſtens, duxit de eo krvclem. Ibid. Ex CAP. XXI. Ni mundi ſunt à mulieribus. 79 HMZ IXyIn
Ex CAP. XXXIV. Pars Meridiana incipiet à ſolitu- Ex CAP. XXVII. Dicebat autem ei Achis: E ine hunn
dine Sin, quæ eſt juxta Edom, & babebit terminos quem irruiſti hodie ? Reſpondebat David: Contra ini ſur /
contra Orientem, mare ſalſiſſimiun, qui circuibunt meridiem Judæ. 9⁰ 1 e lnmri.
auſtralem plagam per aſcenſum Scorpionis &c. 8 (lNI
Ex Libro ſecundo Regum. eiſ hun
Ex Deuteronomio. uin mnie
Ex CAP. XI. Accidit, ut Jſurgeret David de ſrato . lmni Den cl
Ex CAP. XXVIII. Falpes in meridie, ſicut pal- ſuo poſt meridiem, & deambularet in ſolario do- IXX
pare ſolet o&œcus in tenebris. 8 mus regiæ, viditque mulierem ſe lavantem. 7 XXV
Ex CAP. X X K. Wephthali abundantiä perfruetur, MMiman
& plenus erit benediétionibus Domini: Mare & Ex Libro Eſther. n tebtig.
Meridiem poſſidebit. Ibid. tenin ,
Ex CAP. KXXII. Dereliquit Deum factorem ſuum. Ex CAP. IX. Quos cum occidiſſent, prædas de eo- rAU, 4
48 rum ſubſtantiis tangere noluerunt. Imterfecti ſunt kei,
Ex CAP. XKXXIII. Inundationem maris quaſi Iac. in duſan trecenti viri, nec eorum ab illis direpta WS5
. 77 Jubſtantia eſt. In tantum ut ſeptuaginta quinque ſtige ni
Erx Libro Joſus. . millia occiſorum implerentur, ut nullus de Fadſes au
. , tuis eorum qui 6
Ex CAP. XII. In Meridie Hethæus fuit & Amor- Taicgten tenee Leret. . “ l
Ex an
lie Ten

nt.

ſas, & He

lioum.

, Cljui mtatn

aarul i ii
berare Iil
bibe cinun,4
amn aoneA
. Cne teninn
eſeai imal

o Regun
Philſfin un

liin, in

nts miun⸗ 4

deil ulru
gepenit al
vien N
nt mlirke
auten 4,
Mmdebet ll

do Repmm.
4

ſnen 9

unbularet 1
ten! os

Aſtber⸗

utt. M,
e Si’,
. ,te
1 ſagil
„u

NKos. .
EX PsAL. XXXIV. Oratio mea in ſinu meo con-

Sacræ Scripturæ.

Ex Libro Joh.
Ex CAP. I. Dominus dedit, Dominus abſtulit. p. 10
Ex CAP. V. Palpes in meridie, ſieut palpare ſolet Cœ-
cus in tenebris. . 38
oam? H

5
Ex CAP. NXVII. In tenebris ſtravi lectulum meum.
57

Cogitationes meæ diſſipatæ ſunt torquentes cor meum.
2 .

Ex CAP. NXXXI. Quis det de carnibus ejus, ut

lJaturemur? 46

Ex Libro Pſalmorum.

Ex PsAL. VI. Rigabam per ſingulas nobtes lectum
meum. 8
Lavabo per ſingulas noctes lettum meum: lachrymis
meis ſtratum meum rigabo. 13. & 58
Ex PsAL: IX. Quæretur peccatum illius & non in-

venietur. 86
Ex PsAL. XXIII. Nexta eſt Dominus his, qui tribu-
lato ſunt corde. 19
En PSAL. NNXX. Annuntiaverunt opera Dei, &
facta ejus intellexerunt. 34
Ex PSAL. N NXI. Converſus ſum in ærumna mea;,
dum conkgitur ſpina. 63
Ex PsAL. XXXII. Dixit & facta ſunt. 31
Ex PSsAL. XXXIII. Ecce oculi Domini ſuper ju-

39

vertetur. 62
Ex PsAL. XLIV. Afſtitit Regina à dextris tuis in
veſtitu deauratd. 53
Ex PsAL. XLIX. Deus noſter manifeſte veniet, &
non ſilebit. 22
Numquid manducabo carnes taurorum, aut ſangui-
nem bhircorum potabo? 86
Ex PsAL. L. Domine, labia mea aperies, & os
meum annuntiabit laudem tuam. 34
Ex PsAL. LIV. Elongavi fugiens, & manſi in Joli-
tudine. Expeltabam eum, qti alvum me fecit. 22
Ex PsAL. LIV. Quis mibi dabit pennas ſicut colum-

baæ, & volabo, & requieſcam? 57
Ex PsAL. LV. Ab altitudine diei timebo. 7
HEx PsAL. LXI. Divitiæ ſi afluant, nolite cor appo-
nere. 26
Ex PsAL. LXVII. Currus Dei decem millibus mul-
tiplex, millia lætantium; Dominus in eis. 22
Ex PsAL. LXVIII. Defecerunt oculi mei, dum
ſpero in Deum meum. 37

1,— .
ultiplicati ſunt uper capillos capitis mei, qui ode-
tunt me gratis. Ibid.
Ex PsAL. LXXII. Mei antem pene moti ſunt pedes,
penèe effuſi ſunt greſſus zmei. 33
Quid enim mihi eſt in cœlo, & à te quid volui ſuper
terram Deus cordis mei. 71

PEx PsAL. LXXVI. Ego dixi, nunc cœpi. 12. & 42

Ex PSAL. LXXVI. In die tribulationis meæ Deum
exquiſivi manibus meis, nocte contra eum, & non
lum deceptus. 7. & 22. & 62
Turbatus ſum & non Iſum loquutus. 78
Memor fui Dei, & delectatus ſum , & exercitatus
lum, & defecit ſpiritus meus. Anticipaverunt vi-
gilias oculi mei, turbatus ſum & non ſum locutus.
Cogitaui dies antiquos, & annos æternos in mente
bhabui. 47
x PSAL. LXXVII. & LXXXII. Cum occideret
eos, Juærebant eum. Imple facies eorum ignomii-
niäâ, & quærent nomen tuum. 62

Ethicæ Tom. I. Pars II.
1

Ex PSAL. LXXX. Er non audivit populus meus
vocem meam. 48
Ex PsAL. LXXXIII. Cor meum & caro mea exul-
tuverunt. lbid.
Ex PsAL. LXXXIV. Dominus dabit benignitatem,

& terra noſtra dabit fruttum ſatum. 46
Ex PsAL. LXXXV. Lætetur cor meum, ut timeat
nomen tuum. 13
Ex PSAL. XC. Quoniam tu es, Domine ſpes mea.
Altiſſinum poſuiſti refugium tuum. 62

Non accedet ad te malum, & ſagellum non appro-

pimquabit Tabernaculo tuo. lbid.
Cum ipſo ſum in tribulatione. 10. & 22. & 62
Cadent à latere tuo mille⸗ Et decem millia à dex-

tris tuis. 95
Ex PSsAL. XCIII. Necundum multitudinem dolorum
in corde meo, conſolationes tuæ lætificaverunt ani-
mam meam. 47
Ex PsAL. CXVIII. Medid nocte ſurgebam, ad
confitendum tibi. 8
Qui timent te videbunt me, & lætabuntur. 68
Viam mandatorum tuorum cucurri, cum dilataſti cor
meum. Ibid.
Beati immaculati in via: qui ambulant in Lege Do-
mini. 7
Memor fui nocte nominis tui.
Ex PSAL. CXXI. Nantes erant pedes noſtri in atriis

tuis Hieruſalem. 70⁰
Ex PsAL. CNXXXXIII. Beatus populus cui hæc ſunt.
48

Ex Libro Proverbiorum.

Ex CAP. XV. Reſponſio mollis frangit iram. 31
Ex CAP. XXIII. Fili præbe mihi cor uum. 72
Ex CAP. XXV. Mala aurea in lettis argenteis, qui
loquitur verbum in tempore ſuo. 58

Ex Cantico Canticorum.
Ex CAP. I. Oſeuletur me oſculo oris ſui. I. & 69

4
Oſculeiur me oſculo oris ſui: quia meliora ſunt abera

tita ino. 2. & 3
Melipra ſunt ubera tua vino, fragrantia unguentis
OptimisS. 3
Oleum effuſum nomen tunm. Ibid.
Trahe me: poſt te curremus. 4
Curremus in odorem: unguentorum tuorum. Ibid. & 5
Introduxit me Kex in cellaria ſuta. 5
Memores uberim tuorum ſitper vinum. Ibid.
Kecti diligunt te. Ibid. & 6

Nolite me conſiderare, quod fuſca ſim, quia decolo-
ravit me Sol. 6
Pugnaverunt comra me, poſuerunt me cuſtodem in vi-
