letäque urbe à fliis Jacob: advocat Senex
anctus proditionis & depopulationis autho-
res Simeonem & Levi, eéique ſeveriſſimè ar-
guit, quòd circumciſam bonà fide Civitatem,
Peflimis artibus, ferro & igne vaſtaverint.
Quaà Senis auſteritate nihil commota adoleſ-
centum feritas ait: Nunguid aluti debuere do-⸗
rore nofßra, ut ſcorto? Locutus exinde cum Deo
Jacob domum convocat univerſam, leviſſi-
méque monet, ut idololatriæ renuncient. Ab-
jicite Deos alienos. IIlicò dederunt ei omnes
Deos alienos. Comparato, ſi libet, iracundiæ
idololatriam. Hæc, quanquam ſcelerum pa-
rens, ad unam Senis vocem, nedum thuris gra-
no uno refecta, abſcedit è& caſtris: Illa ad Pa-
triarchæ tonitrua imperterrita,; quanquam u-
nius urbis cruore cbria; non modéô perſtat, ſed
objurganti obluctatur, ſed cineribus jugulato-
rum inſultat. Fremit fratrum ira, quamvis ho-
ſtis non ſuperſit. Ut proinde nec ſævienti rogo
illam contulerim, quòd ignis tamdin æſtuet;
quamdià ſomentum ſubeſt: Ira verò etiam con-
ſumpto hoſte, ferocit. In eo duntaxat igni non
abſimilis, quòd cinere vel innutritur, vel fo=
vetur. Furor emm Simeonis & Levi cadave-
ribus immicorum obrutus ſervet, ebullitque.
Notandum autem eſt, inter ferocientes do-
lo fratres, Levi non fuiſſe poſtremum: ut
proinde mirum non ſit, ſi Levitarum & Sa-
cerdotum interdum Ira & fraude utatur, &
ſerro graſſetur, nec hoftium funere compef-
catur. Unum, in propugnationem Iræ, dici poſ- Concio es
ſet; videlicet, ante Orationem reprehenſum Oratione,
fratrum furorem à Patriarcha, poſt Orationem α Corre-
verò Idololatriam ſugillatam. Ideéque, quàm io er
inefficax fulmen non orantis, tam prævalidus rentere.
orantis

Horat. de
Arte.

Inimici
dilectio.

lie⸗
1 4 .
ei
Prunnr
tint.

ii
lumn.
Mitt⸗

N.
1
ſ⸗

ch⸗

ℳ u

Ute
l.
lr
teb
Iin
0e
ctin
ſer
Chn
e⸗
epe
Nen
te
enti
Unun
cbet
rum
tiari

Pron
1ic
cbus
1obon
trian
ficto
Snudtt nuo.
Gdum
enen
ims Perto

Lote

j,/
i⸗

lun

hüiſi lug
atnslii,,
qid on
lIte Ain
Ui Ild
Tuod.
Derhel n
Int,i
nin .
Luum,
lente ar-
Deo e.)
Cunrarat ehi
tebantur.
entcemm
Ge erd

leince

Hon
xit? A
6t. uid
11 (in
ingrelig
m, Cre
Videams
pol ex-
glan, l

fise.
. lmetk⸗
Ne, E.
Cat dene
is autho⸗
illime .
Aittem,
alereri.
ta woe.
Leliee ⸗
e un Den
cen. A.
t ei onnel
incundie
lerun Ne.
tlursgre-
MMAdr.
Angan l
klel
bber⸗
umut
iendlo
S
etualn N.
tiginn
r, N o⸗
eni ot
ebulthr.
ceums
enmn 1
ten N
Utatun,
e,all c⸗
ehenind,,
Oratinl e,

N 7
ðõð

in Cap. XXXV. Ceneſis. 1

orantis ros, ad expungendum expugnandum-
que flagitium perditiſſimum. Non ſceleſtior
idololatriâ furor. Verùm non oranti Patriar-
chæ hic obluctari potuit: oranti illa non po-
Oratio. tuit non ſuccumbere. Uſque adeò permagni
intereſt, non qualia invadas monſtra, ſed qua-
lis. Moyſes priuſquam oraret, unum ita jugu-
lavit Ægyptium, ut illum ſabulo, ſe veròô la-
tebris abdiderit. Ab Oratione digreſſus, pa-
lam & impavidus ad triginta millia Iſraslita-
rum internecione delevit. Lantum roboris ab
Oratione mutuamur, ut ſine ea, umius luct
criminis delatlemur: eâ freti, legiones ſcelerum

Eceleſa- ſternamus indefefli. Quid? Nonne Moyſes,
Kica ja- Ccùm primuùm ad radices Horeb Dei colloquium
riſtidio Præguſtavit, enatum ſua ex Virga anguem
ooreter expavit? Idem ignitis ſerpentibus impavidus
Okaizant. occurrit, generoſus obſtitit; victor collucta-
tus eſt. Et quare innumeros, ignitos, & no-
centiſſimos Dracones ſprevit, firavitque: qui
unum ita ſerpentem timuit, ut vel Deo collo-
quens refugerit? Ibi ſaturatus quadraginta die-
rum oratione ſerpentes irriſit, hic primùm ini-
tiari cœptus, & candidatus Orationis, non
pronubus, ad monſtri criſtas cohorruit. Me-
ritò proinde Jacob ad elidendam Iram ſine pre-
cibus, invalidus, inermiſque apparet: idem
roboratus Oratione potuit ictu uno idolola-
triam proterere. Quod ſi totam attriti ſceleris
victoriam libet tribuere manſuetudini, non ab-
Corredio nuo. Nam diffiteri nequeo, ibi felicius aba-
e. Etum crimen, ubi mitius peroratum eſt. Quò
Hanica- Senex auſterior, eo infirmior Oratio. Cùm
tio rera Pertonat, frementes fratres non comprimit;
Sn. cùm rorat, idololatras expiat ſacrilegio.
Eodem tempore mortua eſt Debora, nu-
triæx Rebeccæ, & ſepulta eſt ad ra-
dices Bethel, ſubtus quetcum: voca-
tumque eſt nomen loci itlius, Qusrcus
Retus. Apparuit autem iterum Deus
Jacob.
Sratin. Quonam tempore Debora mortua eſt?
do. Quo tempore Jacob ædificaverat Altare Do-

mino. Tadificavitque ibi Altare, & appellavit
nomen loci illius, Domus Dei⸗ ihi eninm, appa-
uit ei Deus, cum fugeret fratrem ſuunm. Et qua-
re poſt aram funus? Quèòd Jacob præterito-
rum ſatis ſupérque beneficiorum memor, præ-
ſentem erga ſe Domini Pprovidentiam negligen-
tiùs miraretur. Ergo, dum totus eſt in refe-
fendis Deo gratiis, quòd ſe dudum Pproficiſ-
centem in Meſopotamiam ſervaverit à fratre,
ut diſcat, quanta etiam nunc beneficia in eum
congerantur, mori ſinitur Debora, quæ deſi-
derio, ut ſuſpicor, Rebeccæ, ſecuta eſt uxores
Jacob. Non rarò hoc nobis vitium adrepit, ut
ſcilicet attentidis quæ acceperimtis, quam quæ
accipimus munera, expendamus. Non ſemel
audies Davidem inclamantem, de poſt ſœtan-
tes accepit me. Quotidianam verò Dei pro-
videntiam erga ſe parciùs exaggeraſſe videtur.
Et tamen quot momenta, tot muncra. Non
rarò Deus calamitates immittit, ut intelligas,
quid debeas Deo fortunatus. Rurſus in Be-
thel Jacob & fratrem evaſerat „ & Deum vi-
derat. Hic verò cuùm perhibeatur effugiſſe fra-
trem, non autem coœlum ſpectaſſe, lcet ſuſ-
picari quaſi grandius æſtimaſſe beneficium,
quod ſine controverſia minimum putari de-

ſPed

tur. En ſatas coronas in cinere. Impar enim fuiſ-

buit. Quis enim, cumm Deumm viderit, fratris S&! 6ιa—
recordetur, quem evaſerit? Meritò proinde l'a 7e-
orbitate damnatur, qui Dei ſpectaculo recrea-
tus tantùm recolit immunem ſe ſervatum ab e.
Eſau. Annon lues iſta Iſraêlitas quamplurimos- Wrerno⸗
corripit? Quot erim grati animi & monu- rum obli⸗
menta & voces,; ſi ex agris fugatæ ſint locuſtæ, vio.
ſi crus conſolidatum fuerit, ſi febris conquie-
verit, ſi acceſſio facta ſit agelli unius agris no-
ſtris? torpente interim cum corde linguà inter
abactos Dæmones, ſubacta ſcelera „ expiatas
conſcientiæ maculas, obſignatum Dei lumen
in fronte. Evaſimus hoſtem: fluunt ex oculis
lachrymæ, diffluunt ex ore mella. Extracti de
luto fecis inque Dei regnum, ex peccati vin-
culis, traducti, nec ad horam exultamus. Non
ita Zachæus, qui, non ditatus eſt, ſed cùnm
converſus eſt, excepiſſe fertur gaudens, &
Publicanos, & JESUM. Curatus à lepra Sa-
maritanus regreſſus eſt ad Chriſtum, magnifi⸗
cans Deum. Cùm dimiſerit crimina tum Pa-
ralytico, tum cæteris, nullus gratias habuit
Redemptori. Quid, ſi dicamus ſublatam & vi- Pervor,
vis Deboram, extructàâ ar4 „ quòd Jacob æ- Aff⸗ ſf.
dificaverit quidem altare Domino ſed nul- .
lum aut ſuperfuderit libamen, aut Victimarn Ffectu.
impoſuerit? Iſaac vivit quia Aries periit. De- Templa
bora perit, quia oves vivunt. Deus non irride- ornata,
tur. Qui enim frondeſcentem ſine fructibus fi- Pe aste
cum Hieroſolymis arefacit, idem aram ſine ho- ℳ nectge.
ſtiis luctu cineréque funeſtavit. Ut puto; Ara ,e.
cordis propoſita ſunt, quæ, cùm extruuntur, Avari-
victimis, hoc eſt, operibus carere non debent, zia.

. . . . . Modeſtia
hoſtiarum inopiam compenſaturo Domino ex- Ser Sde
undantià ærumnarum. Ergo aut lites, neceſſe 1u.

eſt, aut lugeas. Verum ſanctiora his latere non ei
dubito, in Deboræ ſarcophago. Extruitur A- aiſe
ra, & Dominus delitet ſub coftina Anus mo-=
ritur, & ſtatim apparet Dominus Patriarchæ
Annon docemur, Pietatem nullam gratiorem
Deo eſſe Patientid. Non ſi aram eremeris , ſed
ſi funus extuleris non impatiens, Dei præſen-
tiam promereberis. Non lacte „ ſed luctu, in
Dei lance, virtus expenditur. Aræ exædifica-
tio cæmentis conſummatur: atqui inconcuſ-
ſum in orbitate pectus ſudore Ccruoréque per-
funditur. Moriatur inquit Dominus, Re-
beccæ nutrix, & tunc intelligam, ſaxa-ne mi-
hi dedicaverit Jacob, an cor. Quod plenè iis
verbis teſtatus eſt, quibus ſepultà Debor
affatus eſt Jacob. Non vocaberis ulirà Jacob,
Iraël erit nomen tuum. Imò Jacob appel- Oratis
letur, qui cum orbitate colluctatus eſt ſtrenuè. verior .
Nequaquam, inquit Dominus, ſed verè nunc S
Iſrael eſt. Is emm Deum revera videt, qui H
ſuorum funus videre poteſt non fractus. Ea conformas
ſine dolo Contemplatio eſt, quæ orbitatis vul- ri.
nus indolens ſuſtinet. Hinc eſt, quod, cùm in Mortai

Luza, patefacto cœlo, innixum ſcalis Deum *oen plan-

ſpectaſſet, Ifrael dici non meruit, ſed Jacob Dau 28
appellatur: Surgens ergo Jacob mans tulit lapi- 19.
dem. Ubi enim fauſta ommia ſunt „ quamvis, Tribula-
& cœlum ſpectes, & Angelos videas, & Deum tis atilis.
alloquare, Ifraéël appellari non potes. Ifrasl es, erus PA
ſi, moriente Debor, ità interſis funeri, ut tien digg
aptus ſis, cui Deus, & manifeſtetur, & col- eſt.
loquatur. Dixitque ei: Ego Deus omnipotens,
cxreſce, & multiplicare: Gentes & populi natio-

num ex te erunt. Reges de lumbis tuis egredien- .
Mortis

. —. . memoria,
ſet animus tanto felicitatis oneri ferendo „niſi Palicirgs

faſeium ſuperbiam moœror funeris compreſliſſet. fuxa.
M 4 Regum

140
Regum proſperitas propè Quercum Fletus ef-
loreſcat, ut, ſi qua erumperet è ſceptris ef-
ferentis ſeſe animi audacia, ad ſepulchralis ar-
boris radices elidatur. Reges ex te naſcentur;
ſed nutriæ Rebeccæ Debora mortua eſt. Me-
mineris ſepulchri, dum ſolii recordaris. Mor-
det hic nonnihil animum mœroris pleniſſima
clauſula. Nam cùm imperia, regnâque;,

Reges Patriarchæ Dominus ſpopondiſſet, re-

Faicitas
noxia.

ceſſiſſe fertur ab eo. Et receſſit ab eo. Quam-
vis non ſemel completâ viſione ab oculis Pa-
triarchæ evanuerit Deus, nuſquam tamen ab
eo ſcribitur receſſiſſe.?In hoc ipſo capite, cum

ei Dominus apparuerit, non tamen legimus,

Dignitas
noxia.

quòd diſceſſerit à Jacob. Nimirum, ibi ſer-
watus à fratre dicitur Patriarcha, hic verò Re-
gum avus futurus prædicitur. Ubi ergo exun-
dat felicitas, recedit non immeritò Deus, ni
recederet, expellendus. Teſtis eſt Salomon,
qui divinam, quam hauſerat, ſapientiam,
Moabitarum & luto & iniquitate violavit.
Proinde, ubi de regno agitur, abſcedit à Pa-

triarcha Deus. Verùm emergit hinc non con-
temnendus nodus, nempe factam quoque à

Gen. 28.
14.

Ibid.

Deo regnorum promiſſionem Jacob in Luza,
cui dictum eſt, Dilataberis ad Occidentem &

Orientem, & deptentrionem & Meridiem. Et

ne diceres multitudinem poſterorum ibi præ-
dici, non celſitudinem, imperium præmiſerat,
dicens: Terram, in qua dormis, tibi dabo, & ſe-
mini tuo. Et tamen, cùm imperium ſpondea-

tur, non modò non recedit Deus, ſed affutu-

Ibid.

ruin ſe illi profitetur. Et ero cuſtos tuus, quo-

cunque perrexeris. Quare ibi, poſt delatum im-
perium, cuſtos futurus eſt Jacob, ne felicitatis
Vicinid ſubruatur: hic autem, cùm vicimor ſit
proſperitas, Dominus non aflidet in Nepotibus
regnaturo, ſed recedit ab eo? Num propinquior

felicitas Cuſtode non eget? Imô cuſtodiàâ indi-

Mortis
smemoria;
felicitatis
Iranat in-
ſolentiam.

get uberiori. Cur ergo ibi Deus cuſtos adeſt,
hic abit? Et receſſit ab eo. An iratus eſt Jacob?
Scilicet, cui terrarum detulit principatum,
eum certè non oderat. Enimveroô fumabat ad-
huc Deboræ rogus, vel, ut veriùs loqua-
mur, necdum plenè obductum erat defunctæ

ſepulchrum, cùm Dominus Patriarchæ impe-

rium vaticinatur. A quo poſt omen tantum re-
cedit, quòd ſciat cineribus etiamnum defun-
cCtæ conſperſum, ſtaturum contra benignioris
fortunæ afflatus pervigilem. Ergo Dei vices

agit, in cuſtodia Patriarchæ, funeris recorda-

tio, & Os ſepulchri. Quis enim, coram nuper
tumulata, cor ſuum exaltet, quamvis exalte-
tur ad ſolium? Ut enim tumeſcentes Oceani
Auctus littoris arenæ diſſolvunt in ſpumas: ita
turgidam felicitatis procellam, quæ Cœlo mi-
nitatur, & nubes inſcendit, ſepulchri pulvis
compeſcit, deprimitque. Non ergo caret cu-
ſtode Jacob in Bethel, ſed cuſtos ejus, pro

Parentum Deo, eſt Deboræ cims. Quod ſi malueris af-

odium
Janbtum.
Eccleſta-
Kici aſſi-
nes non

evshant.

firmare „Ppræ copia rerum ſecundarum, abſ-
ceſſifſe revera Dominum à Jacob; non aliud
intercedere diſcrimen video hanc inter ſpon-
ſionem & illam, niſi quod in Luza innupto
regnum delatum eſt, hic verò uxorato, ſtipa-
t6que filiabus & filis terrarum imperium pro-
miilum eſt. Vix noxia felicitas, ni adſint, quos
evehas, filii, filiæque. Ubi verò hæredum tur-
ba circumſtat, nocentiſſimus eſt principatus.
Tunc enim inexplebilis ardor impinguandi, &
provehendi generis nullum non delibat flagi-

tium;, ut aureum imperii calicem propinquis

Oliva

affinibuſque ad ebrietatem uſque, propinet. Co-
medite amici, & bibite, & inebriamini, chariſ-- Cant. 5.1.
ſimi. Quod ne audacter à me pronunciatum exi-
ſtimes, memineris ibi Patriarcham, poſt co-
ronarum atque regnorum omen, petiiſſe à Deo
panem tantùm & togam. Facilè enim non val-
latus famuilid imperium pertæſus ſolo victu ex-

plebatur; hic verò repetito per Dominum re-

gnorum vaticinio, haud rejicit faſces, nec in
ſolo pane vivit homo, tot conjugum vir, tot
natorum pater. Quin imò, ut firmaretur Do-
mini ſponſio, promittenti diademata, libami-
na conſecravit. Quare? Num alius à ſe Jacob
eſt? Non eſt alius, ſed adſunt ali. Necdum
Parens commutat imperium pane. Onuſtus pro-
le, regni virgam Paſtoris baculo innectit. le
verò erexit titulum lapideum, in loco quo locutus
Ffuerat ei Deus: libans ſuper eum libamina, & ef-
fundens oleum; vocanſque nomen loci illius Be-
thel. Subveritus penè eſt, ne tantarum rerum
waticinio privaretur. Erexit propterea ſaxum,
ut Deo teſtis foret promiſſionis. Et receſſit ab
eo. Si Ruperto credimus, ideò ab eo receſſit,
ut tribulationes pati poſſet, præſertim in filio
ſuo, quem diligebat Joſeph. Atqui dixerat ei Perſecu-
Dominus: Creſce, & multiplicare. Quomodo tio miilis.
ergo, quem creſcere vult, deſerit, exponitque
invidiæ filiorum, & Æ gyptiorum immanita-
ti? Imò ut creſcere poſlet, receſſit ab eo. Ni-
hil enim ita profectibus noſtris militat, ut
Perſecutio. Juſti enim (quod & de ſe Dominus
profitetur) quaſi frumenti grana; quæ niſi hu-
mo infofſſa putreſcant, non aſſurgunt in ſpi-
cam. Niſi ab Ægyptis oppreſſi fuiſſent Iſraé-
litæ, nunquam inde receſſiſſent in ſignis atque
portentis. Et Moyſen, & ſpolia, quæ ſecum
avexerunt, debent luto & lateribus. Quam ob
cauſam, fortè Dominus altare ſibi extrui juſ-
ſit ex terra, ut intelligerent hoſtiarum & Sa-
HH Majeſtatem ex ſervitute, lutéque pro-
diiſſe. .

Non vocaberis ultra Jacob, ſed Iraël
erit nomen tuum. Creſoe, & multi-
plicare: Gentes & populi nationum ea oratn.
te erunt, Reges de lumbis tuis egre- gex ors.
dientur.

Tr ibula⸗
tio utilis.

tioni va⸗
cet.

ſed Ja- Offeium

Imô poſthac non Ifraël vocitetur,
divinum.

cob ſit. Futurus enim populorum ſator, & pa-
ter Regum, ad luctam inungi debet ut Jacob, eer.
non autem ad viſiones quaſi Iſraël exerceri. as Ecsle-
Ita ſanè ratiocinarentur, qui, quoties nupſe- ſiaſticis
rint Liæ, Rachelem abdicant: qui arbitran- etiam re-
tur indictas infoederabiles ſimultates Contem- ganti-
plationem inter & Principatum. Ac ſi regni pirtrur
virga, quæ Jeremiæ oſtenſa eſt, non oculum lia nun-
in ſummitate geſtaverit, aut quaſi oculum, quam ne-
quo redderetur ex lippienti ſurculo vigilans gligende.
virga. ete tu vides, Jeremia? Et dixi Vir- Jerem. 1
gam vigilantem ego video. Excæcetur virga, ſi 11.
1s, qui præeſt, vigilare ad Dominum non de-
bet, ſed tantùm luctari. Regia certè Jonathæ
virga intincta favo non dexteram roboravit re-
deuntis & prælio Principis, ſed oculos illuſtra-
vit. Et illuminati ſunt, inquit Scriptura; ocu- 1. Reg’
li ejus. Attactu ſcilcet virgæ Quid? nonne 14. 27.
Paſtores, qui, nato Domino, vigilaſſe deſcri-
buntur, imago ſunt Paſtorum Eccleſiæ, quo-
rum niſi pernox nox ſit, non Paſtores appel-
landi ſunt, ſed lanii. Nam ſi David uxoratus,
bellator,

c

ſlli t
mnig b
l
Kils Donn
ii Ak⸗
the
uun.
Ranen
Ati
ele,
in wor,
4 1, §
rump
tare
optat
encret
n o
lon t⸗
Unatn
Gicalt
Dort
non 6
ſe
N
len,
bRien Ticen
li Mar

rere

bbe
Lͤ
(ni
me
n l
e. in
Muli
lſte. Hommin
60

ir lr

lute.
5 no)
Me NrS
nle. Nend e
14
Hien .
ale. men
iſl nuli,
Nere P
Cliun
Im,
Eenr

Deo

let. .
ehenſe
Unent.
f c.
Den
on val.
n ex-
m te.
dec n
VIr, t
tur Do-
libami⸗
Eehecb
Necchen
luepre.
t. NM
olrenne
Fef.
iliur He-
Im tenum
alum,
reteſt
tectſit dN.
n in glni
lirerat in
Duomodott
ponitque
wmanute.
beo. N.-
lltat, u
Domunns
Eeniihu-
t in ſi.
ent lltae⸗
nisange
ve kanmn
Qumob
eutri ⸗
numn &
nCgvero⸗

leil
G nuli·
riokumrer
uitegle
iutt
.
tor, El N.
t u olh,
l Gercel, 1
otie le. 83
1sCotenr
1,
Ac 1 re
non Mo
Abalmn, 4
ulo illumt
e Aii e
tur ine

Ae utke

oboatle

in Cap. XXXV. Ceneſi

bellator, & Princeps medid ſurgit è thoro no-
cte ad pſallendum, interdiu non pfallet Infu-
latus, quod fſalutationes., declinare non poſſit
aſſentantium? Certè Patriarcha, ubi ex ſe Re-
ges audiit naſcituros, in Iſralem tranſit. Adeò
non negligi debet Oratio inter regni curas,
ſed ita perfici, ut factus tantùm ad Orationem
videare. Moylſes à viſiotibus Principatum exor-
ſus eſt. Nunquam vacaſſe Deo legitur, cùm
privatus ageret. Dux tantæ mulritudinis non
ſolàm ad dies quadraginta ſeceſlit in Sinam,
verüum, etiam ipſo pugnæ tempore;, erectis
in cœlum manibus, Domino ſupplicabat. Pla-
Ambitio. cet & illud, Iraéëlem videlicet & non Ja-
Dignua: cob tunc dictum, cuùm poſſeſſurus prædicitur

⁴ Dee Palæſtinam, & Principes editurus, ut diſcere-
Neri⸗r mus, non fratres ſupplantando, ſed vacando
eae. Domino, tutam ſterni viam ad Terræ ſanctæ
Aulici Principatum. O quiſquis altiorem in Republi-
invidi. ca ſtatum expetis, audi monentem Deum: Won

vocaberis ultra Jacob, ſed Iſrael erit nomen
tuum. Et appellavit eum Iſrael. Dixitque ei-
Ego Deus omnipotens, creſce & multiplicare.
Reges de lumbis tuis egredientur. Terram, quam
dedi Abraham, dabo tibi. Deſinat ergo Jacob
eſſe, deſinat, inquam, fratris eſſe ſupplanta-

Politicz tor, qui honoris jugum ſcandit. Fallax ſemi-

vera. ta, & lubricum iter eſt, ad primogenita ir-

rumpere ſupplantando. Quod ſi nec ſupplan-
tare debet Eſau perditiſſimum fratrem, qui
optat incrementum; quo modo non ad ruinas
excreſcet, qui, cum Eiau ſit, ſupplantat Jacob,
ut cœli rore ad ſatiem infundatur? Et tamen
non rarô qui inter candidatos cooptatur, hanc
unam lupplantandi artem addiſcit, ac ſi offen-
diculis thronus elevaretur. Irael appelleris,
Oportet, ut creſcas: Illud autem notandum eſt,
non debere ſe quemquam Iraëlem appellare,
ſed à Deo hoc eum nomine compellandum.
Neque enim is Ifrael eſt, qui ſe dixerit Iſraë-
lem, ſed quem Donuinus Iiraélem appellaverit.
Amlitio Videas non paucos adire non rarò baſilicas
Mater Martyrum, ſacris intereſſe concionibus, evol-
Hypocri- vere ſanctos codices, ad aras operari bis in
K. Sabbato „ eo videlicet conſilio, ut cùm habiti
& dicti fuerint Iſfrael, audiant cum Jacob,

Intentio Creſce, & multiplicare. Atque utinam tanta lues
Prasva. Chriſti domos, & fidei domeſticos non corri-

Religionis piat. imeo non minus in thure ſulphur, quaàm

Zisne in ſulphure mortem. Latet perſonata Religio-
D * nas ambitio, & qui Ifraeél videri & dici gau-

det s apud Deum non Ifraél, ſed Iſmasl eſt.
Multplicaberis & excreſces, non ſi videaris
Ecclefa- hominibus, ſed ſi à Deo Iraël appelleris. At
Kiei Cho- qui creſcam (inquit & ſchola Catilinæ nonne-
7* G. mo) ſi ſupplantator eſſe deſiero, & umi vacça-
VeE6 Deo? Qui creſces? Quia Deus ommipo-
promove- Zens eſt, & , chm poſſit omnia, potens eſt va-
zin., cantem ſibi ſuſtollere ſuper altitudinem terræ.
ofitium Andi. Non vocaberis ultra Jucob, ſed Iirazâl erit
l nomen tuum. Ego Deus omnipotens- Creſce, &
iſaiata. multiplicare. Qui potens eſt de lapidibus ſuſcitare
ze. filios Abrahæ, idem conſuevit de pulvere eri-
gere pauperem, ut ſedeat cum Principibus, &
ſolium gloriæ teneat. Suſcitat de pulvere ege-
num, & de ſtercore elevat pauperem, ut ſe-
deat cum principibus. Et putas derelictum iri
à Deo vacantem Deo? Lapſantem in luto rapit
ad ſolium, & cœlo inhærentem projiciet in
conum? David ablegatus ad oves in eremo,
ſurgebat ad confitendum Domino, medi etiam
forte nocte. Delaturus diadema Regni uni ex

5

141
s Jie ſee l in Bethlehem. l'ræ- Politica
ſto ſunt Dav omnes, ſagaces, belli- verier.
coſi⸗, Ornati; armatique. Verùr a rejecti lunt tnlzes;
omnes. Unus electus eſt videns Deucn „ WMirli beri,s.
mus natu David. Pernega, ſi potes, Ifracëlem Dignitas
Propindquiorem regno, quam ſupplantatorem. eui defe-
Verùm cur vagamur procul à domo Iſaac, in Tenda.
qua, otio contemplationis addictus Ifraél » eschad
Prælatus a Deo eſt Primogemito? Callidior guena ſis.
Eſau grandior, gratior parenti, arcui, ſagit-
tiſque aptiſimus. Tamen, cùm Iſaac omnia Miſſæ.
lam paraſlet exaltatiomi ejus, ceſlere omnia vi-
denti Deum. Trahitur ab otio Jacob invitus
à Matre, immiſséſque in conclave parentis
benedictionem, ſeu impetrat, ſeu extorquet.
Parum hoc eſt. Nonne coœlum ſpecçtat, &
Deum contemplatur innixum ſcalis, cum au-
dit: Dilataberis ad Occidentem & Orientem, Se- Gen. 28.
ptentrionem & Meridiem * Cœlo intentus ter- 45.
rarum imperio deſtinatur. Diù veròô collucta-
tus cum Angelo, non ſceptro inſtruitur, ſed
pede claudicat. Ipſe verò claudicabat pede. Quid, Gen. 52.
rogo, doctos nos eſſe voluit Dominus exem
plo Patriarchæ, & deſtinati in ſomno ad im-
perium, & poſt luctam uno claudicantis pe-
de, niſi tutiſſimum patere ad dignitates iter,
non luctæ, ſed contemplationi? Non ſi collu-
cteris, progreffurus es ad faſtigium Montis ,
ſed ſi uni vaces cœlo. Mira ſané, & nova ſa-
liendi ars. Qui laborat, luctatur, & commo-
vetur, non modòô non pertingit ad bravium,
ſed claudicat in ſtadio: qui vero jacet, quieſcit-
que, cœlum videt, lapides erigit, aras inungit,
dilatatur ad Occidentem & Orientem, rerum-
que potitur & Regni. Prodeat tantæ artis ma-
giſter, & coryphæus ex antro, Petrus de Mo-
rono. Quot, vacante Petri, hoc eſt, Coœli ſe-
de, ſupplantatores & luctatores in cœtu Pur-
puratorum enitebantur ad verticem divinitatis?
Protrahebatur electio unius in Dei Vicarium,
ſine ſpe inaugurationis exoptatæ, præ turba ſuſ-
Pirantium aquæ motum, ut & grabato privatæ
conditionis in Clero, ad ſolium Gloriæ evehe-
rentur. In ſtadio tanti Bravii, rari admodum
procurrebant ad metam ſine meta, qui ſocium
curſus bonis maliſve artibus non everterent.
Claudicaverunt tamen omnes à luctis ſuis: U-
nus tot inter Jacobos ſupplantantes delectus
eſt Iſraël videns Deum, qui, nullo niſu, ſel-
lam vimineam ſui antri ſuper aſtra Dei ſtabi-
livit. Annon luce clarius eſt, vacantem choro
hymnifque non negligendum à Domino, ſed
ſupplantatoribus præferendum? Daniel certè ab
Oratione raptus ad Regem, ruentis interpre-
tatione ſimulachri ſolicitum, elevatus eſt ſu-
per Satrapas. ITunc Rex Nabuchodonoſor cecidit
in faciem ſuam, & Danielem adoravit. Tunc
Rex Danielem in ſublime extulit,; & munera
multa & magna dedit ei: & conſtituit eum prin- Dan. 2.
cipem ſuper omnes Provincias Bahbylonis„ & 46.

.

111— verns.

Dan. 7*
19.

prafeltum Wagiſtratunm ſuper ounétos ſapien-

tes. Optas tantæ celſitudinis fundamentum ex-
plorari? Pſalmus, & Hymnus eſt. In oratio-
ne enim conſequutus arcana ſtatuæ Daniel,
in has erupit voces. dit nomen Domini benedi- Dan. 2.
clum à ſæculo, & uſque in ſæculum. Hymnéque “*:
perſoluto, ingreſſus confeſtim eſt Propheta ad
Arioch, à quo deductus ad Regem interpre-
tatus eſt ſomnium. Ergo oravit, cecinit, reve-
lavit Sacramenta;, adeptus eſt lauream. Dum

orat, edocetur à Deo, Regem edocturus, Ppfſal-

lit, Rege inſtituto, coronatur. Times adhu
Plal-

142
pſalmodiam uliginem eſſe germinant's impe-
rii, quam vides ſui roris aſpergine ſervitutis
compedes in imperii virgam recudiſſe? Et
quando Babylone conſechmus, non illinc abea-
mus, quin pfallentibus in clibano pueris inter-
ſimus. Cecinere, ut ſcitis, immiſſi in fornacem
pueri. Quid prodiſle putatis ex Hymno?
Quod, tu Hymnos pſalmôſque proculcas, ut
Dan. 3. conſequare. Tune Rex promovit Sidrach, Mi-

97. ſach, & Abdenago in Provincia Babylonis. Quò
nunquam appropinquaſſent, propitio Rege,
luctando, blandiendo, degenerando à lege,
ab aris, à Deo, Hymni decantatione perve-
nere, infeſto Rege, fremente aulà, furente re-
gno, clibano æſtuante.
Egreſſus autem inde, venit verno tempo-
re ad terram, quæ ducit Ephratam:
in qua cuàm partutiret Rachel, ob dif-
foultatem partus perictuati .
Cure ſu. Contemplatio (quæ adumbratur in Rache-
„. 766 . le) ſi frequentiùs pariat, periclitatur. Non
imgect. enim tuum eſt parere, ſed videre. Quis autem
„s felicitati fidat, cùm verni temporis floribus
ſaunt. hyems miſceatur ſqualentis funeris? Verno

FYlicitas tempore, Rachel expirat. Porrô quâàm aliena
infelix. ſit à Contemplatione fœcunditas, hinc licet
intelligere, quod ex Rachele qui prodiere fi-
lii, ærumnarum ferè omnium fontes extitere
Ifraéli. Nam tribus Benjamin, rea defloratæ
oppreſſæque conjugis peregrinantis Levitæ, &
cecidit relhquas, & extincta penéè eſt ab eis.
Dei velu. Joſeph verò, quamvwis fratres erexiſſe ſit viſus,
len mart. evectus ad principatum; occaſione tamen di-
ghitatis ejus, pellectus in Ægyptum Iſraël,
duriſſimam ſubiit in luto & latere ſervitutem.
Quis verò non miretur tantis expetitam votis
Rachelem, tantiſque laboribus deſponſatam,
negleca, Coram Jacob vi dolorum, ærumnoſo mortis
& impe, genere;, interire, nec deſleri? Æſtuat Jacob,
dita non cum differuntur nuptiæ Rachelis, & cùm pa-

Parentit
obliwio.
Oratio

.. rantur exequiæ, non luget, non dolet, non
Srwiseaa atratur. Et ne fortè crederes non aſſuetum la-
ia peſ- Chrymis Patriarcham ſaxeum ſtetiſſe in fune-
padita re amantiſſimæ conjugis, non multos antè dies

steris. ita fleverat, hoc ipio capite, Deboram nutri-
ams. cem ejus, ut aà lachrymis arbor nomen duxe-
Maredes. Eit inſcripta, Quercus NRetus. Quare ergo, qun
Eccleſia- ſervam luget, Rachelem non luget, uxorem
Eici ava- cariſſimam? Obiit, cùm filium peperiflet. E-
S nimverò, quod fletum ciere potiſſimum de-
auaz, buit, abſterſit. Ita eſt. Qui nobis uberiùs con-
Secietatis ſulunt, ſiccis oculis efferuntur. Non enim fau-
Magißri. ſtitas exundantis copiæ gliſcere permittit ama-
Societas ritiem in lacte & melle. Quam falluntur, qui,
7ESV. ut deſiderium ſui relinquant, hæredes impin-
H guant! Benè fartus abnepos de latifundio co-
, „ Litabit ſuo, non de ſepulchro tuo. Jacob cer-
Se,vs tè Benjamin dum éxcipit, Matris obliviſcitur
praæſeren- pereuntis. Mirum veròôeſt, quod Benjamin,
dietiam cüm appellatur à Matre filius doloris, a Patre
inbu. vocitatur filius dexteræ. Vides hinc, à Parenti-
dis„ Dus filios ſeu diligi, ſeu abjici, non pro natura
ſanbtam. meritiſque prolis, ſed pro parentum ſive com-
modo, ſeu incommodo. Idem Benjamin Matri
inviſus „ quam interimit, Patri gratiſſimus »
quem in ſpem erigit poſteritatis. Quanquam
ſanctiora Ccrediderim Patriarchæ lachrymis ob-
ſtitiſſe repagula. Ergo Rachelem non flevit;,
quia antequam illa periclitaretur, din cum

Uſque adeò affectiones

re, quod dicere nolebam. Utriuſque funus;,

Oliva

Domino collocutus fuerat. Apparuit autem ite- Gen. 35.
rum Deus Jacob. Ergo, qui antequam Deo *⸗
frueretur, ancillam penè centenariam deflevit,
Dei alloquio roboratus, nec Rachelem plorat.
animi omninò omnes,
quamwis efferas, temperat, cohibeétque initum
cum Deo commercium. Atqui non ſemel, ſed
Pis in hoc capite apparuiſſe fertur Dominus Ja- ſouum.,
cob. Et primò́ quidem antequam Debora mo- Latitis
reretur: tum verò priuſquam periclitaretur jugis.
Rachel. Non eſt proinde, quèd in viſiones re- Tribula-

1: „* . tionis re-
marum. Cogor dice-
fundatur ariditas lachry r g meciur

Oratio.

Mortifi-
catio Paſ-

nutricis ſcilicet & conjugis, Dei affatus ante-
ceſſit. Sed quæ viſio præceſſit interitum De-
Poræ, merum edictum fuit Domini, imperan-
tis aſcenſum in Bethel. At ubi Deo colloqui-
tur Patriarcha ante funus uzoris, haurit re-
gnorum & coronarum ſpem: Reges de lumbis
tuis egredientur. Quà ebrius titulorum dulcitu-
dine, nec Rachelem flere potuit, fato erep-
tam acerbiſſimo. Uſque adeò ſola imperi ſpes
omnem conſopit charitatem. Et putas te famu-
lantem dilectum iri ab imperante, pro quo de-
ſudas, animâmque & cœlum prodigis: cùm re-
gnaturus, imòô nec regnaturus Jacob, regni
tantùm afflatu, dedidicerit amare vel Racheleme
Scilicet æſtuabit amor in purpura erga ſervum:
qui erga conjugem refrixit in panno, ſolo ſo-
li vaticinio? Horret nihilo minus animus, tam Rex ve-
indigna de vire ſanctiſſimo enunciare. Nefas Sat:
credidit deſtinatum imperio Caput frangi fu-
nere, & aliquid ſentire, præter onus dignita-
tis, & curam urbium. Si regnaturus in poſte-
ris, nil debet cogitare miſi Populos: qui re ipſa
dominantur, in Eccleſia prælertim, quomodo
audent ad omnes affectus humanos, & com-
noveri, & frangi? Crediderim quoque, ideò
Jacob abſtinuiſſe lachrymis in uxoris funere; Si
quibus in nutticis exequiis non abſtinuit, quòd, 7 h.
quamvis ante utriuſque Juſta Dei ſit alloquio iviſcan-
recreatus, tamen prope Rachelis angores non iur.
tantum viderit Deum, ſed & litaverit Deo. Parentum
Ille verò erexit titulum lapideum in loco, quo ebliviv
locutus fuerat ei Deus: libans ſuper eum la- . 355.
mina, & eſfundens oleum. Puduit, niſi fallor
Patriarcham, poſt victimas, præficis immiſce-
ri. Quod ſi, qui ſemel Sacerdotii umbram Ayara-
prælibavit, timuit vel defunctæ uxori illachry- goras cer-

Dignitas
noxia,
Confiden.
tia in ho-
minibus.
Aulici
mi, iſeris
Dignitas
mores
mutas.

Eecleſia-

mari: quâ, rogo, temeritate, qui cum Aaro- tior fac-
ne conſenuerunt in Templo, audent, & arri- 145
nere ſilit

dere balbutienti, & mortuis intermori, & ſeisls,
vultum toties immutare, quoties domeſtico- zngei,
rum ſcena apparatum mutaverit? Ita-ne? Effu- megenuiſ.
ſo ſuper lapidem oleo, non audet Jacob in ſe morta-
uxoris feretro lachrymari: Et nos, epoto Chri- Vem.
ſti vino, imò non vino, ſed JESU divinitùs
inebriati poſſumus & arridere ridentibus, &
flere cum flentibus? Quod ſi Semiſacerdos
non audet lugere uxorem: Monachus, cui
dictum eſt, qui non odit Patrem ſuum, non Luc. 14.
poteſt meus eſſe diſcipulus, quomodo non eru- 26.
beſcit commoveri, non dico, ſi Pater moria-
tur, ſed ſi alabaſtrum frangatur in domo Pa-
tris, aut Morus in horto matris inareſcat? Ab-
dicat quaſi IESUS Matrem in Cruce, eam cer-
tè Matrem non dixit: ut ſcias, non licere ad aras
admotum vel meminiſſe Parentum. Parum eſt.
Dum in Templo ſcripturas interpretaretur, di-
centi cuidam ſibi, foras perſtare fratres & Matré
ejus, reſpondit: Quæ eſt Mater mea * aut qui
Iunt fratres mei ? Uſque adeò dedecet charitas in

pro-

Matth:
12. 48.

Non,
Denf cer⸗

We
Nel
gui⸗
tur,
t,
1AM
mubu
ſang
guen
tonu
Gd
cerde
1e. Ülde
allol
luner
chrn
Cnnnit
tur 0
Perun
Kerunn
ſe
tamen
Patins
Cneite
tt,

Eyr
1 .

n
ereulh⸗
Chpilee
teni)
lbber

lui Eete

WN
rin

em ife. an
N
ſerit,
Plorn.
Ahne, 6 Crßs
Initum
Nl,kd un

ri . eiie
tatetlt e,
Ones te. lie
dice. Mi,
unm,
s Ae.
um De.
mperen.
dallogu.
aurit le⸗
le unhir
lletn. “D
etnee i
beiiſes
tetmm. D
0o e ni
. Chn 1. 4
achelen ,
Aſernum m
,ſolo ſo
inns, tan kn
. Nekue
lngi ⸗
Cignitr⸗
in poſe
ure il
qvomco
Kon⸗
n; Uul,
u uen
ut, dd int
t Aocdio z⸗
ngores on in.

o,
jeun e .
iflle,
i innie.
ti Glbramn ,4
nn Ad ii
nt, an ,
ennoli, di
Conetier n
t0
Gians
lotbin,
enlettn
achis, .
un, Ml
do nN r
gtel .
1 dN⁰⅓
elcit!
e,nk
icere Adis
Parum
utenl,

W

s & Mi,

4

in Cap. XXXV. Ceneſis. 1 43

propinquos Sacerdotem, ut nec Doctorem de-
ceat. Id quoque eſt impar Conſtantiæ Domi-
ni. Auditurus ſcribas in Lemplo Matrem di-

mittit, teſtatus ſe in is eſſe debere, quæ Pa-

Luc. 2.
89.

Deut. 32.
17.

Oratie
neglséta.

Mortis
memoria.

Tentatio-
num fons.

*

D

Luxuria,

tiis ſunt. Vix JESUM in Templo ſpectabis,
quin carni ſanguinique fenunciet. Vah, qui,
ut atis acceſſeris, eruderas affines vel inter a-
renas, & ex lapidibus ſuſcitas filios filiorum; ne
fortè ſecundus appareret inter hoſtias Melchi-
ſedech, ſine genere, ſed non ſine ſpecie, imòô
ſpecioſus præ filis hominum. O dedecus! Sa-
cerdoti rudimentum circumfert nullis ſtipatus
propinquis Sacerdos ac Rex: Et in apice E-
vahgelici Sacerdoti rarum dabis Epifcopum,
qui non geſtet in ſinu, educétque, perdicis in
morem, quos non peperit. Exclamarem pro-
fectò cum Simeone, Wunc dimittis &c. Si vi-

dere contingeret complures in Templo Præſu-

les, quorum non nominarentur nati natorum,
& quos non fecimus ipſi. Quod Moyſes de
Idolis, hoc nos de hæredibus nonnullorum Sa-
cerdotum canere cogimur: Novi recenté que
venerunt . quos non coluerunt Patres eorum.
Neſcio quo foœcunditatis infortunio fiat, ut,
qui, procul à Cidari, Melchiſedech videba-
tur, ubi primum Ephod accingitur, Jacob eva-
dit, turbæ plurimæ ſeu Pater ſeu Ductor; ac
ſi Aaroni addita forent in ora chlamydis tintin-
nabula, ut quotquot jacebant in cavernis con-
ſanguinei excitarentur, ne muſcæ deforent un-
guento Sacerdotii exterminando. Videtur Ra-
tionale Seminarium in aliquo eſle tribuum
duodecim. Lia ſterilis eſt, ſi fœcunditati Sa-
cerdotalis Virgæ comparetur;, quæ, ut effloruit,
