P egiile nihil, cum multum profecerimus. Tunc,
cum emiſerimus ingentem bonorum copiam;,
io 1 di nobis eſſe videbi Creſcit eni
coennio infocundi nobis eſſe videbimur. Crefcit enim

Jui. ardor benefaciendi ex rectè factorum copia.
Ego dixi, Nune cœpi, inquit, qui diu antè
abſolverat. At irrumpamus aliquando tan-
dem in Hortum concluſum; qui, ut imago
ſponſæ eſt ad pompam Pudoris, ità ſimula-
chrum quoque Mundi eſt ad Ludibrium.
Hortus concluſus ſoror mea ſponſa, hortus con-
cluſus, fons ſignatus. Licèt multiplices amoris
vocabula, & portentoſo charitatis fœdere
eamdem quam diligis Aulam, & ſororem ap-
pelles & Sponſam, perſtat illa concluſa undi-
que, adamante durior & ſilice, nec lachry-
Aaulæ doli. marum guttis perforanda, nec mollienda
„ Cruore. Quod ſi ſingularem advocaveris fe-
Tr ARe. rum, tuumque in auxilium traxeris de ſylva
d'que con. aprum , diſſipabis fortaſſe maceriam, ſed
eluſus am- numquid ſelix idcirco eris? O miſerum te,
iuaße. excluſumque tum maximé, cum irruperis!
Diducta ſepes eſt. Quid fons? ſignatus eſt, &
ſitis te tua acerbiùs cruciabit. Erraſti, ſi credi-
diſti ſcatere fontem in horto. Non ſcatet, ſed
latet, deluditque ingrefſos, quos aquarum cu-
Piditas urſit ad perrumpendam maceriam. At,
inquis, aliquando tandem fruges emittuntur ex
horto. Expande igitur ſinus, & excipito dul-
ce fortunæ congiarium. Præter Punica, quàm
ſplendida tibi ſeges ingeritur! Wardus, in-
quit, & crocus, Nſtula & cinnamomum cum
relicias Aniverſis lignis Libani. Sat tibi eſt? non illi eſt
Auxa &O ſatis. Noli ſinum contrahere, nam hortus adhuc

Pſal. 76. 11.

Mundi
ſervitus.

Electio ſta-
us.

dfelix. pergit in munere. Myrrha & alo ſuperſunt poſt
ulic, mi. al'Omata, quæ veluti felicitatis appendices aula
ſei i, tranſmittit. O ſpebus puer effaſcinate! Ocyùs

tuam tibi gratulatus es felicitatem. Ludit in
Punicis, ut illudat in aloë. Myrrha conſeque-
tur aromata: nec licebit tibi eam reſpuere, qui
cætera excepiſti. Ità enim hæſere ſibi ama-
ra & ſuavia, ut myrrhàâ carere non poſſit, qui
delibavit aromata. Myrrha & alos cum omnibus
primis unguentis. Olent unguenta, aromata de-
lectant, Punica paſcunt; ſed omnem abolet ſua-
vitatem aloës Myrrhæque amarities. Nonne vi-
des tam purpuræ te inaugurari quam ſepul-
chro? Non abſunt cadaveris condimenta ab

illecebris & cordis & gutturis. Aromata di-
gnitatum mentem ſaginantia odoris pabulo,
Poma divitiarum explentia ingluviem ſenſuum,
Myrrham declinare non poſſunt & unguenta,
quibus ad funus deſtinaris. Quamquam quid
ſepulturæ meminimus, ut miſtam amaritudini-
bus fortunæ ſuavitatem probaremus? Quan-
tum, rogo, aloës Myrrhæque confunditur
cum aromatibus, primiſque unguentis! Nedum
unctus in Regem Sacri Senatus es, & jam ex-
hauſtum ærarium ploras. Divitem Epiſcopum,
pauperem Cardinalem, Pontificem mendi-
cum unus aliquis ſe proſeſſus eſt. Sed nemo
evectorum non conqueritur tacitus. Quot in
purpura ſe nudos erubuere, qui trabeati ſibi
cCæteriſque videbantur ante trabeas? Imperaſſe
ſe ille clamat, antequam imperaret. Alius
egere ſe tandem didiciſſe queritur, ex quo di-
ves eſt factus. Quid, quod picta fictaque haberi
poteſt omnis illa emiſſionis pompa, Punicis
aromatibuſque concinnata felicitas? Etenim
cùm præmiſiſſet; Emiſſiones tuæ malorum Puni-
corum. Vel in ventos projectis votis precibuſ- Tempore
que; Surge Aquilo, inquit, veni Auſter, perfla li zne
hortum meum, & fiuant aromata illius. Deluſus nt
enimveròô fuco ſimulatæ fertilitatis, quam avido
ſinu ſed inani exceperat, optat, ut aliquando
tandem germanam pariat, egeratque fœcundi-
tatem. Sed, heu quid ais mifer! Perfta hortum Gratis
meum, inquis, & ſuant aromata illius. Nonne Vei.
tibi cernis illudi? Hortum tuum, ais, ſed, non
tua itidem vocas aromata, quæ fluent ex illo:
Hortum meum, aromata illius. Tuus eſſe
poteſt Hortus, ut eum colas labore diſpendio-
que non modico, aromata verèò illius erunt, non
tua. Aula enim inſumit, quos parit fructus, à alicj ni.
te exculta. Quas illa opes deferet, non tuis ſer.
uſibus, ſed illius ſunt abuſibus deputandæ. So-
la tibi Purpura in vertice radiabit; quæ niſi
cruore identidem tuo inficiatur & inſtauretur,
citò decolor, non jam Purpura, ſed rubor erit.
Quantis ſumptibus emptum eſt diſpendium fa-
miliæ tuæ! At ne videamur finxifle copiam,
quam Hortus emiſit. Eſto, non ſimulata fuerit Tempora⸗
emiſſio illa Punmicorum atque aromatum tam hia mon
ſplendidis depicta verbis: inanis certè fuit atque "nplem.
jejuna, aptiorque ad famem irritandam, quam
ad explendam cupiditatem. Siquidem tan-
quam j junis viſceribus efuriret poſt tot inge-
ſtas fruges, vel ad auras confugit, auſtrumque
implorat, ut reparet hortum, quo fluentibus
aromatibus, ſi non expleri, nutriri ſaltem poſ-
ſit. Inventus eſt, inquit Seneca, qui poſt om-
nia aliquid eſuriret. Illud etiam ad evacuan-
dam felicitatis pompam facit, quod LXX. in-
ſinuarunt. Qui pro eo, quod nos legimus,
Emiſſiones tuæ paradiſis malorum Punicorum cum
Pomorum frublibus, vertunt hoc poſtremum, cum
fructu nucum. Ut ſcias in ipſo fructuum eſu ali-
quid offenſurum te eſſe, quod niſu non exiguo,
ne atterat, conterendum erit. Sed quis iſte ver-
borum uſus, Emiſſiones tuæ Færadiſus malorum Zelus eun
FPunicorum?à Pumca ſi emitterentur, omnis fa- Rervan-
efſeret nexus: nunc verò cuùm ipſum emitti hor-“
tum audiamus, quid dicimus? Emiſſiones tug Propeſits
Paradiſus. Nimirum brevi abſolventur fruges; reinenda.
ſi tecum non trahas & plantas & ſolum ipſum,
ipsumque Hortum.
virtutibus irruunt in urbes, aliorum quam Tnäkcan,
memores, tam ſui obliti. Rogo, unde tibi tan- er
ta Pumicorum copia emanavit, unde tam variæ

Labor ſe⸗
eularium.

Dignitas
miſera.

aromatum ſpecies profluxere? Ex orationis fre-
.

quentis;

Væ iis, qui comparatis princiie

,n
Aommn;
Cteltunma

ientert
(Me nob's
ea ennilion

ℳ

rur,

l

ANMeufn.

en r zMteceden
oqin
uten & hot
lo valebit
e bt, n Heciol
nns, eg ſ
a UNl, & g
1 Wiſte auſter.
1e, ieqbid
ponlo, he iib
u Imiſendo⸗
ſuum ſout:
n Recle om
3 talficlanne
re duntata
lr debet, Ut
A genna ſect
1t, Wi gati
d nten exhi
ironata, ſed
Uleta, ſrn
els: pe ilun
Uten oſtentat
n otnatzil
II. Dej
Uherue humn⸗

. II.
ſur conel

1. Wrrur

1
E ſror
e llget

:

ortti d.
Di, ediemia Quentia, inquis, & ex obedientiæ ſtudio. Noli
nſenhn, & Regula- el go eas relinquere, poſtquam aromata emiſeris.
Ongnente, rum obſer Serva radicem, ſi cupis poma. Tecum duc, cum
quem Gl . Aromatibus, & hortum aromatum & plantas.
Alugkitwchtt alenta Obedi tum maximè, cum tibi Obedientia habe-
! Oon. cum ſoiri. nas laxaverit. Ora tum diuturniuùs, cùm incepe-
Conſuniin in. ris perorare: ne tibi minuatur copia frugum, ſi
ni Nn Operariu⸗ tibi eyaruerit arbor „ unde floruerunt. IHud
Kner. vinues quoque nobis indicari cenſéo hoc loco, noſtras

innn Bolidas ſcilicet emiſſiones non tam aromata eſſe debe-
uis in /ſe⸗

cemn menk, T re, quatn paradiſum aromatum. Non ſufficit in
t. Nedeon elus ani- proximnorumn animis fructus quoſdam infudiſſe

ing. nti i,, virtutum. Ipſum virtutum plantarium ip-
1 edeni , ſumque hortum transſeras neceſſe eſt, ut peren-
4 Inperik an net in eis bonorum ſtudium proventuum diu-
aet. An turniùs. Perdidiſti laborem; ſi ei Hieroſolymi-
ſeſerii tanam peregrinationem indixiſti, ſi ut ad ini-

Ut, eX dd. dilti2
idhe ti “.. mici procumbat pedes ſuaſiſti, mſi demandaſti,
Inpa, Nrdi pinutes Ut dut talentum ſemel in pauperes eroget. Pu-
ias) Ein olide. Mica iſta quidem ſunt & aromata, ſed aroma-
Kllnn

alonun k Tyronaum tuln hortus inſerendus eſt, Dei timor, odium

voti ech Säggeik. ſui, æternitatis pretium „ orationis ſtudium.
Auſ, Mi Perſeve- Si fiat in eo paradiſus aromatum, quamvis
ilii. Delcd rvanna. aliquando, ſæviente Borei, aromata con-
6, Juunati ſtringantur, citò tamen; flante Aufſiro, fluent
ut alclnt iterum.
tque ſeond.
Deralkenn Surge Aquilo, & veni auſter, perfla hor-
Hiliu Nl tum meum, & fluant aromata illius.
n, d, eh
2 flunt xin imor deb ſequi C
i. Tungch rerzze Et antecedere Timor ebet, & ſequi Cha-
ipreiiſoch ſuperior, ritas: alioquin nulla ſpes aromatum. Fonum
U iinin *ſ ui-. quidem & hordeum, oleraque viliora ſolus
Illiusenm ue. Aquilo valebit elicere: at Auſter blandiri de-

Darit i 4 uperior bet , Ut ſpecioſiores ſpecies matureſcant. At;

et mN e. d. inquis, ego ſolo timore ſubjectos ad germi-
dehumtet⸗ 8 nandum, & quidem aromata compello. Valeat
uabit, glell, mi. tuus iſte auſter, quando habeo ego ab Aquilo-
td inſfunen, ne, quicquid ab aura blandiori emendicas. Ca-
ſednbe , ve, rogo, ne tibi hortus illudat. Orant, inquis:

iſpemm. De.
inwille onin,
nſinnlitkil. Mod:ßia
aronummnth, ſn
8S Ccertefitange.
titabdan, gun
Siqlilen tr
et poſtte m:
„ quo Cuentieu

quos inviſendos curavero: Silent, quos arguo:
cor ſuum ſicut aquam effundunt, quos compri-
mo. Rectè omnia: ſed cave, ne cominodata
ſint, afficlaque, quæ præ ſe fert aromata aqui-
lone duntaxat Hortus concuſſus. Auſter
flare debet, ut fluant aromata illius. Non orat,
ſed genua flectit, non ſilet, ſed angulos quæ-
rit, ubi garriat; non cordis aperit vulnera,
ſed cutem exhibet. Denique illius non ſunt
aromata, ſed furta, quæ ſpectas. Pietas ſi-
urni ſlere mulata, furtum horti eſt, Domini & cultoris
1, Oon nn. fucus: ne illum ſterilitatis arguas, fœcundi-
iamn eſaclel⸗ tatem oſtentat. Cæterum tibi perſuadeas ve-

od W lim, aromata illius, flante duntaxat Auſtro,
od nOs koni eruptura. Dei amor præſtabit, quod nequit
n uniannnu impetrare humanus Timor.

. oſrenmnnns

ðM Ienlan Hortus concluſus, ſoror mea Sponſa:

milu Nonencn ervantia
ged golte S pro Tulen-
,. tis es?.

* Cur ſoror & Sponſa eſt? Quia Hortus con-

Hortus concluſus, Jons ſignatus.

6 dit N

„rt,, .
ei * Tete cluſus eſt. Quæ verò plantarum commenda-
1 Gſntt; tur in iſto horto? Nulla omninò, ſed unus
lremm imß Qreum. duntaxat commemoratur Murus & commen-
o⸗ ſon in Nbelrio. datur. Imò, cum nec arborum, nec culturæ,
i conhend, erala, Mec agricolarum mentio ulla fiat, tamen exun-
eren /, Rtree dant ex eo bona quæque. Sequitur enim: E-
31

lettlur⸗ Deo quam miſſones tuæ paradiſus malorum Punicorum, oum

b
n u. vomorum fructibus. Et unde poma, ſi arbor
Prontinil Tinor Dei. ulla, & nullus cultor? Ex muro. Ipſa Regula-
X .
4 .

in Cap. IV. Cant. Canticorum. 43

rum concluſio & germinat & excolit hortutn.
Deſunt Omnia præter murum; & ſolus is ſuffi- M nialiu
cit, ut nihil deſit. Hortus concluſus eſt? ſequi- d⸗
tur, Emiſſiones tuæ Pparaädiſus. Licèt talentis .
careas, ſi muro non cares, poma emittes, etiamnſi
plantis careas. Sic etiam apud Eſaiatn legis: Modeſtia
Qui ſunt hi, qui, ut columbæ, volant? Non IIa. 60. 8.
Hiratur volantes ut Aquilas ſed evolantes ut
Columbas. Magna enim præſtat, qui licèt non Olla.
ita ſublimè feratur, candidus tamen solat & &.W„sz0

innocens, nulli noxius, nullius prædo. mitis.
. Tulenta
Hortus concluſus , ſoror mea Sponſand.
hortus concluſus.
Moni alis.

Ut ſoror & Sponſa Chriſti ſit Virgo, Hor- Relig'enis
tus ſit. Duo hoc verbo edocemur. Religio- felictas.
ſam vitam nec infelicem eſſe, & frugiſeram
eſſe debere. Quid horres clauſtrum? non de- H
ſertum, ſed Hortus eſt. Quid horto amœnius?
quid voluptuoſius? Triſtentur ergo, quæ nu-
bunt, non quæ velantur. Vos ad flores prope- Zbestionis
ratis, illæ ad ſpinas eunt. Verùm Horti voca- beneßtcium.
bulum non tam quid ſimus, quaàm quid eſle de-
beamus, monet. Quiſque naſcimur ſylva; Nos .
homines, inquit S. Auguſtinus, trahentes de
Adam mortem & delictum. Sed in Hortum
commutari debemus. Nulla in nemore cultura; Tract. 43.
quæ tellus parit, ea ſuccreſcunt. Flos aliquis in Joan.
emicat, ſed & aconita, & filix & quercus ger-
minant. Et quamquam Poma interdum naſcan-
tur, ſylveſtria ſunt. Væ iis, quæ naturæ ſuæ
ductum ſequuntur? Sylvæ ſunt, floſculum ali-
quando pariunt, ſed quot intermiſtum dumis?
Hortus eris, ſi eradices omnia, ſi fodias, ſi ſterco-=
res. In horto nihil non manu conſitum. Nihil
ibi, quod ſpontè proveniat, toleratur. Ità in clau-
ſtro-omnia ex Obedientia, omnia ex Charitate
fiunt. Nec amor in proximum prabatur, niſi
dirigatur in Deum. Ut enim Hortus fias, con-
cludi debes. Hortus concluſus. Audeo dicere,
plus pené Chriſtus Muro, quam Pomis, gaudet.

Tyrociniu.

En ipſe ſtat poſt parietem noſirum. Ad delicias Gecnmſpe:

C1Ss illi eſt parie aoIi 31 Glio & Cel-
ſatis illi eſt paries, & poma negligit, nec cuürat e, Rer ata-

ingredi. Quærere libet hic, cur tum in Can- ‚umn ma.
ticis, tum in Evangelio, ſolius tantùm cogna- rus,
tionis gradus primos Verbum commemoret. Ibi
enim & fratres, & ſorores, & Matres dixit
ſectatores divinæ voluntatis; hic verò aman-
tem ſur ſororem, aut ſponſam appellat. Nul-
lus conſobrinus, patruelis, aut avunculus, aut
patruus nullus. Cur? Nimirum amor Chriſti Tetidi as.
mhil mediocre patitur. In domo Dei aut fra- Fervor.
ter es, aut verna. Aut ſponſa aut ancilla ſis, H
neceſſe eſt. Quod ut ipſe indicaret; Regem Juobas.
ſe non Equitum, non Senatorum, non Dy-
naſtarum, ſed Regum inſcripſit. Ideo cum
aut Joanni apparuit, aut Ezechieli, auro ful-
ſit, argento non item; maluitque in pedi-
bus auricalchum, quàm argentum geſtare. Ne
ſcilicet, quam in vocabulis mediocritatem ode-
rat, pati videretur in ornatu. Nullus Chriſti
patruelis, nuſquam in Chriſto argentum. Om-
nia enim ſumma in ſuis diligit. Hoc nos do-
Ros voluit, cùm pompam ſuam in monte Tha-
bor exhibuit. Videas ibi Solem in vultu, vi- Eimeæ cu-
deas in veſte nivem. An non ſatius erat Lund re. .
veſtiri, quàm Nive? Qui Solem præle t age
oculis, quare Lunam in chlamyde non circum- afffiren,
tulit. Nimirum, ut exemplo ejus diſceres, Te- er, S
pidos ſibi plus diſplicere, quam frigidos. Cui mi-= zlecs sur.
24 ru

Oliva

rum in modum, qui calent, placent, cum Solem
in genarum ſolio regnaturum ſtatuiſſet, maluit
nivem, quàm Lunam ſibi in paludamento con-
texere. At mulier amicta Sole Lunam non ex-
pulit? Imô verò depreſſit, quam pedibus ſub⸗
jectam calcat. Videlicet, ubi Draco, ibi Lu-
na. Et Luna ſub pedibus efus. Sed ſtellis corona-
tur, Scilicet, ut Filius Nive, ità Mater Sideri-
bus exornatur, non quòd frigidos diligat, & mi-
nimnos, ſed ut præ illis minus ſibi probari tepen-
tes & mediocres uterque eſtaretur. Aſtitit Re-
gina à dextris Dei, in veſtitu deaurato. Nuſ-
quam argentum. At in Sacerdotis veſte argen-
tea dependent tintinnabula. Fateor. Sed ubi?
Propè talos. Tantuùm non ea calcat. Enim-
verò cüm totius naturæ univerſitas adumbra-
ri debuerit in illa toga;, excludi argentum
non potuit. Verùm, quando excludi non potuit,
ad ima ſaltem deprimi debuit, ut penè hono-
ratius excluſum efſet, quàm incluſum in chla-
myde. Adde, iis tintinnabulis vitæ ærumnas
& ſcelera adumbrata. Ut enim triumphanti-
bus aderat, qui mortalitatem eis ſuam objice-
ret: ità ſonus ille propéè humum reſonans, ori-
ginis ſuæ Sacerdotem monebat, ne ſe crede-
ret, in tanta habitus ſanctitate, ſceleri non
obnoxium. Cæterùm in Sponſo Hiacynthos;, li-
lia, aurum ſpectabis & gemmas, ſpectabis &
ſaxum; nuſquam verô argentum. Caput au-

Apoc. 12. 1.

2
reum, aurei pedes, crura veròô quid? marmo-
rea. Maluit ſaxeus, quam argenteus, videri.
Exod. 20. Altäre de terra facietis mibi. LPones altare aureum,
24. in quo adoleatur incenſum. Vides aut maxima à
i Deo deligi, aut infima. Nuſquam argentum.
id. 40. 5. N 5 —
Nuſquam mediocria, aut lutum, aut aurum. Sed
ad arcæ extructionem quiſque detulit, quæ po-
tuit. Et purpura, & linum, tum aurum, tum
argentum uſui fuere. Ideéôque fortèê capta eſt.
Ideéque exitio non ſemel fuit etiam hoſpitibus:
ideéque & labare cœpit, & fulcientem ſe O-
zam perdidit: ideéque ſine gemitu trahi non
potuit & luctu, vel à Vaccis. Sanè Babylo-
nicum ſimulachrum, in quo plurimum argen-
ti fuit, & miſturæ, lapilli unius attactu difſo-
lutum eſt.

PX C’AP. V. CANT. CANIIC.

Veniat Dilelctus meus in hortum ſuum,
& comedat frustus pomorum ſuorum.

Anè Sponſa, quæ nihil, præter Dilectum,
poſſidet. Abdicat ſe dominatu Horti ſui,
atque pomarii, ſolumque JESUM fuum
dicit. Veniat in hortum ſuum, ſed Dilec-
tus meus. Meus ipfe ſit; & omma mea il-
lius ſint. Et fortè ide ſuum dicere Dilectum
Panpertas poteſt, quia ſimun nominare dedignatur Hor-
aives Dei tum. Deum cnim habet;, qui nihil habet. Sic

Nil prater
Deum.

poſidet. Abrahæ merces Deus eft, quòd & Patrid ul-
trò Caruerit, & domo Patris. Sic Tribui Levi
Pars atque Hæreditas Dominus eſt, quia nulla
Tersd. ci portio terrarum cum cæteris tribubus in par-
Aes temn obtigerat. Notandum tamen, Dilecto

non ſuff 1. On Hortum duntaxat poſſidendum à Sponſa
tradi, ſed plantas quoque, imò & plantarum

e. fructus. Veniat, inquit, in hortum ſauum, & co.
nia gro medat früétus pomorum ſuorum. Nimirum facilè

Peo agens. Deo Hortus conſignatur, Arbores difficilias,

7 .

rariſſimè Poma. Corpus enim & vitam quis, non Rehgioſ
etiam jurejurando, Deo in Religione devovit? verus Oee-
Citò & mens & caro, hoc eſt, Hortus, Do- teat
mino dedicantur: at Horti Arbores ei rarids tradens.
conſecrantur. Quis enim voluntatem, memo-
riam, cor, labores, ſudoréſque, linguamque Deo dare.
penitus Chriſto ſanctificat? Denique rari ad- „
modum, quorum & ſermo omnis;, omniſque or.
cogitatus, omneque omninô opus in Dei glo-
riam cedat. Horti Dominus Deus infcribi- Afectus
tur: ſed eum rogare, ut non modèò in Hortum umeſſeltu.
ſuum deſcendat, verùm & pomis veſcatur ervoy g.
ſuis, unius eſt Sponſæ. Illud enim aptari no- ms in cke⸗
bis poteſt, quod Poëta de Ruſticis cecinit, Do- "e.
minis parantur iſta; ſerviunt vobis. Et verba enim „ ,
& opera cùm Domini præferant gloriam, va- eczet.
nitati ſubſerviunt noſtræ. Verùm delicatiùs hiſ-
ce verborum Sacramentis Spiritus ſanctus lIu-
ſit. Audiſtin? Comedat, inquit, frulctus pomo-
rum ſuorum. Non dixit, comedat poma planta-
rum, ſed fructus Pomorum, id eſt, fructus edat
fructuum. Qui ſunt hi fructus fructuum? Ni- Aät,
mirum non tam operibus Dominus delectatur, non opus à
quàm operum affectu. Non quid offeras, at- Buini.
tendit; ſed ex quanto, quove ſenſu. Duo æra Hoſpiter
viduæ teſtantur omnibus, non veſci Deum aoue non
fructibus, ſed fructuum fructu; nec attendere Macss ſes
in auro pondus, ſed amorem. LXX. quoque probant.
tranſlatione ſua nobis arcana detegunt. De-.
cendat fraternus meus in hortum meum, in- i,el.
quiunt, & comedat frubtum nucum ejus. Ita- ne imer adve-
Regius cibus ſunt nuces? & Reginæ deliciæ ma.
nux eſt? Enimverò iis maximè fructibus Deus
gaudet, qui minimè patent. Multiplex cortex igg
Nuces Deo mirum in modum commendat.
Cùm oras, inquit ille, intra in cubiculum
tuum: cùm abſtines, caput inunge. Amo ſuſ-
piria, ſed non ad conſpectum hominum emiſſa;
Veſcor jejunio, ſed ſi à gloria jejunet abſtinentia.
More Nucum involvantur, quæ mihi edenda
apponuntur. Uſque adeò hoc involucro dele-
Ctatur, ut vel in Matre virginitatis nucleum
Sponſi cortice involvendum tegendumque cu-
raverit. Et ipſe cùm mercatorem in terris
ageret, ſolas è& gemmis margaritas & con-
quiſivit & emit, quòd ſolæ ſub cortice con-

creſcant. Quod ſi aliquando & theſaurum Terver in
a; J me . 4 vere;, non
emit, ides emit, quòd deprehenderit in agro agert

abſconditum delitere. Spectemusnunc, quid e- tariaem.
gerit evocatus in hortum. Quod antequamag-
grediar, illud inſinuandum duxi, non advocari Mronve
Dilectum in Hortum, cùm primuùm floruit; erdiat.
ſed poſtquam ad eſum poma concoxit. Spon-
ſus enim Flos campi & Lilium eſt, ſed deſide-

riorum floribus non capitur. Operum exquirit Opzihu

Poma, & niſi illa ſuccreſcant, fruſtrà eum vo- ubihabi

cas in Hortum. Audiamus nunc eventum ad- dse
ventus ipſius. Veni in Hortum meum, ſoror nönſaßtcit
mea, Wonſa, meſſiti myrrham meam cum aroma-

tibus meis. Planè vir dolorum, & amara amans Saberie

5à deteri-

tuus iſte, O Sponſa, vir eſt. Quidni potetur 1a sliga:.
in Cruce felle, qui vel in Horto demetit myr-
rham? Quid ipſe probet maximè in Dilectæ Po- Mrriſe“-
mario, metendo, declarat. Invitat illa ad eſum 776 e.
Pomorum, at ille Myrrham meſſuit. Haud er- Seerio-
go Sponſo gratius aliquid eſt mortificatione marz u⸗
Sponſæ. Portè, uti in viridariis Principum idt
ſpectatnus, aliquod myrrhæ virgultum erum- Morifen-
Pebat in iis parietibus, quos ad ambulantium o ciam
illecebram myrtus & buxus, plexis ad invi- in na is.
cem brachiis, & vertice, non demiſſo, ſed ve,vain
truncato, contexunt. Ita quæ nullius erat in one.
horto

⁶
1
⸗ ptii
len Polidn
4 enol
ao goe
1 Ker)
n iMouni
Ooohs pro
ſeti, holu
Pon npre
4 ſoun en
Pin kotn
Sumin Ch
NIent, Cle
Huniun in
) Cenrt
Abus ort
nn vegig
laren In
nele ke
mnmlt.
ſutu: G
Miſtbino
ſoun, net in
Ainli on
n: Me re/
n lr ret
nncte enit en
MnUid ne
Ilummm vid
en nod mi
1t Qodin
inorachla,
IMmen tota 1
Aten à ſe n
1 bonuna ef
Nana Pary
unmn ſpeche
Uherioribus,
n bibatur,
no Corpon,
CMur, (Ura
6 Cenicetor,
Aumn kes
un; Qbe
nt ommis ho⸗
r Ammlonts
Neret, l
nſius
len eit, her
nunt, igni
ienil n
dryl, H
* kn⸗
a hreron

dll, linn
li kereh
egdinI
hnln Ki
ſkinnn ane
n lript
ſhnes, Z
Ald, an
Eüett 0
dihol,
e pr
Ar *
natn l

Jus, Uon 3
Ceroni) u
, De. 1
N Menno.
mngumgeh
Ue rar
in Deie.
n ili
Oin Honm
s Veſenmr
aptr Dn
cecintt, D.n
Ctyernein
loran, r
Geheatiukl.
us lanchulr.
nche n.
Lpom Aln.
Irldiuett
ruchnn N.
nus Eeleenn n
nlu. Diong
reſei Denp
nec attenlie,⸗
XX. gvoNe,
etegant. ..
umn menn, r
un ein Iu-;
Regne Geliien
buctig Den
lligerontet,
n Conchenie.
in abioln
omunumm ente,
vnetsklim
nz Mii ine
involucto e.
nütatis een
gendünra⸗
totenn in end
gatitas DM
ſub cortie a⸗
0 & Mehunm
hendent n
usnune, Ae
od Atd
gi, non adſc⸗ .
ptimim mn
coNOXt.
n ek, ſAl
erumm eil
inc eventun e5
un meln, ,
ncanm AU f

.
7
11
9

Jud, 13,.4.

in Cap. V. Cant Cantico

horto pretii, hâc Sponſus capitur, hanc capit.

Diem ſolidum traduxiſti ſcribendo, diſputan-
do, agendoque cum proximis, & ſi Deo placet,
orando quoque & contemplando negotia juvi-
ſti. At ex his omnibus virgultum illud, quod
penè incurioſus excoluiſti, probatur Sponſo.
Oculus pro Deo à vana pompa aliorſum con-
verfus, bolus in menſa relictus Chriſto, ver-
bum comprefflum in gutture, cùm jam jam
ad jocum erumpebat; denique Myrrha &
prima legitur inter aromata, & ſuper omnia
aromata Chriſto placet. Vix ejus Sponſa me-
minerat, credo, ſolaque Poma jactabat cùm
Sponſum invitaret: at ille, neglectis Pomis
ſuis, demetit manibus Myrrham, quam alii
pedibus fortaſsè conculcarant. Porrò quod
parva negligi ſoleant, nec negligi debeant,
Matrem Samſonis audiamus. Huic dixerat
Angelus. Paries filium, cujus non tanget ca-
ut novacula. Erit enim Nazaræus Dei ab in-
fantia ſia: & ipſe incipiet liberare Iſrazl de ma-
nu Philiſthinorum. Cave ergo ne bibas vinum, ac
Niceram, nec immundum quicquam comedas. Re-
tulit ipſa oraculum ad Manue virum ſuum di-
cens: Hoc reſpondit- Paries filium- Cave ne vi-
num bibas nee ſiceram, & ne aliquo veſcaris im-
mundo erit enim puer Nazaræus Dei. En quo
modo illud neglexit & referre, & cogitare, quod
minimum videbatur, & maximum erat illud
verò quod minimum erat, pro maximo recen-
ſuit. Quod immune deberet ſervari caput pue-
ri à novacula, hoc ne retulit quidem, in quo
tamen tota virtus filii adoleſcebat. De ſicera
autem à ſe non bibenda, prolixè cum Mari-
to loquuta eſt. Nimirum Regularum obſer-
vVantia in parvis, ſeu in iis, quæ ad zelum ani-
marum ſpectant, negligitur interdum etiam à
ſuperioribus, & pro magno habetur, ſi ſicera
non bibatur, & Nazaræi vocemur. Mortifi-

catio Corporis, & modeſtia ſine Spiritu lau-

dantur, curanturque: at capillus non inci-
ſus deridetur, Philiſthinorum exterminium tan-
quam res à puero valdè remota nec nomina-
tur; Quæ duo ab Angelo plurimi fiunt, &
ſunt omnis homo. Ne dignata quidem eſt Ma-
ter Samſonis referre, quod Coma eradi non
deberet, quodque liberaturus eſſet Ifraëlem
ab hoſtibus. Vinum bibi non debet, Naza-
ræus erit, hæc duo jactantur, narrantur, cu-
rantur, magni fiunt. Sed in Tyrone plus debet
attendi, quo modo Propoſita retinere ſoleat in
Parvis, & an Zelum animarum contra Phili-

ſthinos præconcipiat. Hinc diſcant Religioſi

auſteri, ſatis non eſſe Vinum non bibere, ſi
Capilli, hoc eſt, cogitationes ſanctæ Deo dica-
tæ eradantur. In capillo, non in ſicera robur
Samſonis. Scito & ſplendido catalogo rerum
Præclarè geſtarum pro Eccleſia, plus Chriſto
placiturum ductum ad lumbos ciliciumm „ quam
impoſita ſcriptis tuis Societati corona. Inter

conciones, quas habuiſti, nihil æquè adamavit

JrsSsUsS, quaàm quòd aliquando, raro auditore,
Peroraveris. Ofelix Myrrha, quæ, neglecta pe-
ne à Sponſa, à Sponſo metitur! O dulcis ama-
rities, quæ primogenita & legeris in horto &
adlegeris! Audeo dicere, Hne Myrrha nec
Aromata placitura ei ſuiſſe, qui Myrrham ſuam
demeſſuit cum aromatibus ſuis. Meſſui myrrham
eam, cum aromatibus meis. Nota Chriſti affe-
ctum ſingularem erga Myrrham. Alligat eam
quidem cum aromatibus in faſcem unum,
ſejunctim eam appellat ſuam, nec tam ama-

O Trum. 4 5
bili fraudat eam benevolentiæ teſtimonio.
Non erim dixit, Meſſui myrrham cum aroma-
tibus meis: ſed, Meſſui myrrham meam „ oum
aromatibus meis. Mea ſunt aromata; ſed mea
eſt myrrha, etiam ante aromata. Et aromata
quidem mea non voco, miſi poſtquam memi-
nero myrrhæ: at myrrha olet ipſa mihi per
ſe, & antè aromatum mentionem mea eſt.
Meſui myrrham meam. Sequitur, Comedi Ffavum
cum melle meo, Bibi vinum cum lacte meog. En
hic non dicit, Favum meum cum melle meo,
ſed tantàm: Favum cum melle meo. Non eniin Religio ſine
placet ſine melle Favus, uti placuit ſine aro-= ſtiru.
matibus Myrrha. Parum dixi, cum dixi „non
Placet ſine melle Favus, diſplicet quoque; quid
enim Favus eſt, ſi ex eo mella non fluant?
Fucus, non Favus eſt, techna eſt, non penus,
ærarium, non dulcedinis, ſed inſidiarum eſt.
Denique nihil vilius Favo, in quo & nata ſunt
mella, nec Mella inſunt. Bibi vinum meum
cum latte neo. Cave Sponſo propines merum: Simplicis
miſtum lacte vinum Chriſtus prælibat. Pruden- zsw.
tiam ſitit, quæ adumbratur in vino, ſed lactis 1 VArs
2 qu UII ur in vino, ſe Tyrot nis
candore & ſimplicitate temperatam. Qui in vel inter
Evangelio columbas anguibus ſociavit, miſcuit Sader et-
in Horto vinum cum lacte. Quod ſi in auſte-
ritate vini ſeveritatem libet intelligere Juſtitiæ,
diſce, à clementia non eſſe ſejungendam auſte
ritatem, qui dilutum à Sponſo vides lacte
merum in calice. Sequitur: Comedite amici; & Qementis
bibite, & inebriamini, chariſſimi. Suos, ut puto,
aulicos & clientes Sponſus alloquitur, & ad Compati,
epulandum invitat. Adeſte huc, precor, gloriæ
mancipia, & aulæ ſervi. Ecquando vocem huic
ſimilem audiſtis unquam ? quando vos Do-
minus veſter ad delicias invitavit? Quam dif-
ſimilis Dei & mundi ſervitus! Hic enim Fa-
muli rogant, ut ſibi liceat ſiliquis explere in-
gluviem; Ibi rogantur ut ad ſaturitatem uſque Malics
dapibus exquiſitiſſimis ſeſe reficiant. Nolite, maeri.
rogo, effici ſervi hominum, apud quos, qui
Princeps eſt, comedit quidem ipie Favum
cum melle, ſed non ſuo, at veſtro: vinumque
bibit cum lacte, quod veſtro & pectore expreſlit
ambitio: cæterum, ſublatis menſis, refectio-
nis veſtræ non meminit. Ubi, rogo, audi-
tur, Comedite amici, & bibite, & inebriamini;
chariſtmi, niſi ab uno Sponſo in Horto Spon-
ſæ? Quæ ſanè non deſipuit, cum Dilectum
ad epulas invitavit. Siquidem cùm Nuces vix
illa, aut Poma paraſſet, inſtruclam demiratur
Menſam onuſtamque favis, lacte, aromatibus,
& vino. Uſque adeò Deo dare accipere eſt,
ut ait Nazianzenus. Siquidem cùm illa dixiſ- Deo deye
ſet, Veniat Dilectus meus in hortum ſuum, & eß accipe-
comedat fruétus pomorum ſuorum: à ruſtico in- ve.
opique frugum apparatu traductum eſt convi-
Vium ad favos regiaſque delicias. Niſi fortè Pes py⸗
dicamus, has quidem delicias non adductas niſſe.
à Sponſo in hortum, ſed paratas fuifle ſpon-
ſo à ſponſa ; quæ ſponſi & hoſpitatrix Srvire
& æmula, liberalior eſſe voluit deliciis quam Peo eliz.
verbis, & ferculis opulentior quàm ſermone. „gzn-
Vix de nucibus meminit, & re ver4 ad mella zia non ſie.
convivii deliciæ devenere. Humihtas fortè Mmilia,.
ſponſæ fuit, quòd cùm & melle, & lacte, &
deliciis abundaret, vix tamen ſe crederet Po- Cogritio
ma habere, unde ſponſum reficeret. Sic Fu- S ee⸗
blicanus & Oratione, & Humilitate, & ſpe cegoſeit.
dives, ſe ſceleribus duntaxat credidit abun- =
dare. Comedat, inquit, fructus pomorum uosum. Stee Rr
Sive ex LXX. comedat früttum nucum e mes.
ui

Tepidtas
PI fervo-

rem.

Servire

Deo felixe

46

Elaris Dei Quid modeſtius, aut quid pauperius? Comedi
tanti m. aaum um melle meo, Bibi vinum cum labte
meo. Quid ſplendidius, quidve ſumptuoſius?

Amor in 1 . . 1
Eir zum Eô deventum eſt deliciarum, ut vina, non
verus. aquâ diluerentur, ſed lacte. Quæ porròô futu-
1 ra ſunt ſponſi promiſſa, quando ſponſa adeò
Bheer ſuorum verborum fidem rerum copiâ excedit?
Quid expectandum eſt in Dei aula, quando
Iatentio nobis regnum promittitur: ſi apud ſponſam
relte. in horto, nucum tantùm factà mentione, nec
Rationte intra mella ſeſe cohibuere deliciæ? Haud mi-
riveeas Tum proinde eſt, ſi cùm Abrahæ prædictum
Perzit. fuiſlet, ut ſemen ejus in morem ſiderum emi-

cCca.ret, ex eo prodiit Sol ipſe fax lucis, & fa-
Rit rcie ber Solis? At quid audio? Sponſus comedit,
Reereatio amnici comedunt, & ſola ſponſa jejunat? Sola non
E. cige paſcitur, quæ ſola paſcit? O ex dilecto Dilectæ!
Wlg . cur Columbæ tuæ inter calices obliviſceris? Cur
Rus A. ad epulum amicos vocas, nec vocas ſponſam?
Ed. Ergône amnici ſponſi jejunare non debent, imò
riſia. nec pollunt, quamdiu degit cum eis ſpon-
Zalema ſils; & ſola in tanto diſcumbentium nume-
Padiocrts. ro, quæ una eſt & columba, & amica, &
Quid ad immaculata;, jejunabit? Erras, inquit, ſi jeju-
te, quid naſſe illam credis, quæ me pavit. Amici mei
ribi 36 meis explentur epulis, ſponſa verò meo cibatur
tibi det. epulo: ſe paſtam credit, ſi ego paſcar; cujus
Quid ſi ſolæ deliciæ ſunt, me inter epulas delectari.

i Amici non jejunant, cum cibantur: Sponſa non

vult ipie jejunat etiamſi jejunet, ſi tamen comedat ſpon-
r habene, ſus. Sat paſta eſt ſponſa, quòd ſponſum paverit.
deté Impe- Sic Paulus Libenter, exclamat, gloriabor in in-
dimenta prmitatibus meis. Rogo, quæ gloria Apoſtolo
ret ex vilitate & ignominia? Sanè nulla. Verùm,
ad te. quia Deus maximè glorificabatur in Apoſtolo-
3. Auguſt. rum contumelis, ideò Paulus glorificatum ſe
in Plal. 85. . . . .
credit, quia ſcit Dominum exaltatum. Ut
Saus me- &him ſponſa paſcitur vel in jejunio, ſi Chriſtus
dioeris. epuletur; Ita Paulus in dedecore non caret
Alorià, quia in eo JESUS glorificatur. Ideòô
Maricns in ſponſus invitat ad bibendum & epulandum ami-
gioſos ceſ- Cos, ſponſam non invitat; quia novit eam ſe ſolo
lüt. cibari reficique poſſe. Ergo non deſpicit;,
quam ad epulum non vocat evocatis amicis,
ſed honorat, quòd ei ſe ſervet, cui ſua non lar-
gitur. Fruſtrà ſcit vocandam ad mella, quæ
ſponſum eſurit. Cæteri manducent Panem in
Dgolatie. menſa mea; Illa meis veſcetur carnibus, meo
Tns quoque ſanguine inebrianda. Et ſanè ſi ſpon-
mediocria. ſum non eſuriret pro cibo ſuo, non illum di-
Pignuai. Xiſſet, Malum eſſe inter ligna ſy lvarum. O je-
bus non or. junium omni ſaturitate plenius, quantis pararis
e, De deliciis, dum deliciis ſubduceris? Veniet hora,
ſe permi:- Ut qui Te modòô non invitat ad epulum dum
tat. clientes invitat, Te de ſe ſatiet, audieſque
vocem illam cum filäüs tuis ſponſi aſſidens men-
Matth. 26. ſæ, Accipite, Hoc eſt corpus meum, illis reſpon-
36, ;1.31. dentem vocibus, Quis det de carnibus ejus, ut
Phatazn, ſaturemur? Non ergo deſperes, ſi, aliis à Chri-
duztz ad ſto refectis, tu differreris; ſiquidem qui ſponſi

Deum. . . . 4
non aleris dapibus, veſcêris ſponſo. Equidem
cuin ſunt,
ſto accipiunt, in cujus ſiniſtra hæc repoſita
1
fructus,
ras conſo- ad nuptias Agm, Agno nutriêre. Sponſæ Chri-
aliquid, eſt ſponſi deliciis perfrui: quibus caret ſponſa,
bi. Quid Tet;

Iſte qui
his qui te: mmella, lac, cæteraque fortunæ bona, hoc eſt,
Præſtat dignitates & opes non à Diabolo, ſed à Chri-
tolem .
ns,,: ſunt: non enim ille malis, ſed bonis artibus ad
tam, tan. Curulem aſcendit. Verum Tu, qui non vocaris
lationes . oen pr .
ſervat tibi Itus, cui ſua non præbet, ſe ſervat. Amicorum
ac ne ſponſo careat. Fortè emmm, ſi mella guſta-
JESUM non ſitiret. Infelix putabatur
eſt auten Thomas, quod non fuiſſet cum cæteris, quando
quod Tibi

Aulicus
nen promo-
zus.

S

Oliva

ſtetit JESUS in medio eorum: at qui viſere ſervat, niſi

ſe? Pete
aliud, ſi
melius in-
V en ris: ſe
Tibi ſer.

Dominum non meruit, meruit tangere: dilatio-
que ſubducti vultus compenſata eſt exhibitione
hiantis lateris. Denique ſi vidifſet, non pal-
paſſet. Utinam quod per dilationem paraba-. at De
tur Thomæ deliciarum incrementum, non ſuâ Avareqiii
ipſe malè providus infidelitate minuiſſet. Col- iahias co.
ligenda nunc ſunt fragmenta aliqua, quæ ſu- mchon ai
peraverant. Veniat dilectus meus. LXX. itaà qui fecit
vertunt: Deſcendat fraternus meus in Hortum cœlum &
meum: & comedat frubtum nucum ejus. Imtroivi ſum vin.
in hortum meum ſoror mea ſponſa Tvindemiavi rus, ipſum
myrrham meam cum aromatibus meis manduca- habitan
vi panem meum cum melle meo: bibi vinum meum in pi 1.
