mire regnare eſt, quibus & Deus in ſomno
apparet, & omina Imperii conſopitis explican-
tur. Sed videamus, quid ex ſomno ſuo lucra-
ta ſit Sponſa. En aſcendit ſicut virgula fumi.
Dratio Felicior ſomno Jacobi Sponſæ eſt ſomnus. IIIe
poſt queſi- enim dum dormiret, aſcendentes ſpectavit An-
zam Dei gelos; iſta veròô, cum dormiſlet, viſa eſt ab
Ixcun- Angelis alcendere de deſerto. Et quidem ibi
gier. ſcalarum gradibus aſcenſus nitebatur, hic levi-
tate ſuâ ſublimis fertur: cumque hic aſcendere
duntaxat ſpectetur, ibi & aſcenss meminit &
deſcensus. Quæ eſt iſta, quæ aſcendit per deſer-
iuum ſicut virgula fumi, ex aromatibus myrrba,
Oratro . & thuris? Uter deſit horum, non aſcendes;
HS tam enim ad ſublimitatem neceſſarium eſt thus,
x. quàm myrrha. Oratio enim ſine Mortificatio-
ne, ſi elevat, caſum timere poteſt graviorem.
Mortificatio verò Oratione deſtituta, vulnera-
re poteſt, efferre non poteſt: poteſt oculos ad
terram demittere, non verò valet cor ad ſide-
ra ſuſtollere: provolvere ſolet humi corpus,
non conſuevit ad coœlum mentem erigere: Lu-
ctum denique novit eliquare ex oculis, non
lucem è ſole. Et ſola quidem Myrrha ſtillare
novit in terram, non novit ſine thure ſublimis
in cœlum ferri: Manus me ſtillaverunt myr-
rham. Pœnitentia ſiquidem, ſi ſola ſit, ſolem
averſatur; labi ſolet, & frequenter in deſpe-
rationis barathrum impellit. Thuri verò immi-
ſta myrrha diſcit aſcendere, ſuumque pertæſa
onus, ſi Orationi ſocietur, aſtra inſilit. Memi-
neris tamen, non ſolo ex thure aut myrrha
vWirintes confectam Virgulam fumi aſcendentem, ſed
Eimul ne- uriverſi pigmentari pulveris odorem redolere.
Sc.: Una enim Iſi deſit virtus, reliquæ repere poſ-
ſunt humi, coœlum petere non poſſunt. Porrò
dum ſponſa effertur, ſicut Virgula fumi monet
nos, nec viles ſpernere, & ſublimioribus ti-
PFParenti morem ſuadere. Nobilior certé Fumo flamma
odium f⸗ a- eſt. Nihilo minus viæ ille ex ea naſcitur, cùm
cilius & parentis dedignatus blanditias, & pabuli

Deum.

Virtutes
neX α

gquàm o- .D . . . . 8
Jiam ſui. pertæſus alimoniam, cozlum ſcandit, füipulis
interim inhærente flammꝗ, quæ, etſi ſolem
Amor ſpectet, divelli tamen nequit a pabulo. Audeo
diei. dicere, difficilius delicias, quam parentes, ſper-

Mortif- nimus. En Fumus ex Flamma editus tam illu-
cario exo- ſtre genus dedignatur; Ignis & contrario, coelo

Oliva

paleas anteponit, cumque ſidera intueatur ap-
petatque, humi tamen hæret, memor pabu-
II, immemor generis, ſoœtu minor ſuo, quia
ſuis non ſtudet major eſſe deliciis. Porrò mirum
eſt, quomodo Ignis, qui cœlum petit in face,
paulatim deſcendat allectus dulcedine alimenti.
Nimirum colum Ceræ poſthabemus, ſi eà nu-
triamur. Facilè dediſcimus Patriam noſtram,
ſi voluptatibus nos dedamus. Quid veròô eſt,
quod ex aromatibus conflata Virga;, ut ignem
conceperit, in cœlum fertur! Cera veròô deor-
ſum fertur, ſi viciniorem ſenſerit flammam.
Enimverò cognata melli Cera pati flammas
non ſuſtinet, ſuãâque mollitudine conteſtatur,
rarò aſpera ab iis ſuſtineri,; quibus commer-
cium cum voluptate fuerit aliquando. Aroma-
tibus verò ignis non fugam, ſed trimnphum pa-
rat; contrita enim contuſaque, didicere ſup-
pliciis, tamquam curru, ad triumphum uti.
Illud quoque inter ceream facem & aromatum
Virgam diſcrimen deprehendo, quòôd, cùm il-
la flammas pariat & lucem, hæc vix igneſcit,
inque prunas candeſcit. Verùm quamquam hæc
luce careat, odorem tamen effundit pro luce;
qui & latius ſpargitur, & gratiùs olet, & diu-
turniùs vivit. Fax etenim in Solis emicat um-
bris, caligat in Sole: Virgulæ verò odor tam
noctu afflatur, quàm interdiu. Videas pleroſ- 1,
que fulgere, ſed ſi cæteros non lucere conſpi- lne Diri⸗
ciant: ut alii ſplendere incipient, fulgorem ipfſi
ſuum amittunt. Illud quoque animadverſione
digniſſimum duco in aromatica Virga: ſcilicet,
ut fuerit ſuccenſa quamvis ignem deorſum ur-
gere non deſinat, pabulum conſecuta, fumum
nihilo minùs ſurſum mittit. Deſcendit cum ig- zmiores,
ne, cum odore aſcendit; utque ſplendidus va- quando
por attollatur ad ſidera, demittitur ignis in pul- Religioſß
verem. Quod cùm animadverterint Scioli & '" aula

Voluptas
rard ab-
dicatur.

Habitus
mali.

Tyroci-
niu mor-
tifieationi
proludat.

Talenta
medio-
cria, ſed
cum ſuma
mo ſiri-
tu.

Iudi cium
temera-
rium.
Ad Perſe-

. . . . maeorentur.
Momi, deſinant damnare in Religioſis Princi- Perſecu-
pum amicitias, ſalutationes, colloquia, epi- tores Re-

ſtolas; quando eorum ideò ignis deſcendit, ut ligioſo-
odor aſcendat. Bernardus niſi Reges conveniſ- vuw.
ſet & Duces, & frequenter ex ſylvis immi- Tia mi-
graſſet in aulas, Chriſti fortè Eccleſia diutur- Zlas a-
niùs & periculoſius laboraſſet. Flamma ſtupæ nimaruam.
quam citò fubſilit; tàm citò perit. Virgulæ Religioß
Pruna dejicitur; ſed caſum ſuum odore com- 1n i ,
penſat. Inter tormentarium pulverem & pig-
mentarium illud diſcriminis intercedit, quod a zelie
ille quem conceperit ignem, ejaculatur in aſ- contem-
tra, hic quem nutrit ignem, inclinat in hu- platione
mum. Verùm ſublimitas miſſilium & caliginem uberi,
Parit, & caſum; Humilitas aromaticæ virgæ uzatu-
aſcenſum parat, & odorem. Vapor eſt ad mo- .4.
dicum parens arundo, in altum evecta tormen-
tarii pulveris impetu. Odor eſt ſuaviſſimè ſpi-
rans, quem erigit pulvis pigmentarius ignem
inclinando. Sicut virgula fumi ex aromatibus
myrrhæ & thuris, & univerſi pulveris pigmen-
tarii. Myrrha niſi thuri miſceatur, & rediga-
tur in pulverem, fluit inſtar mellis, & ignem ,
non nutrit, ſed extinguit. Mortificatio enim Mertis-
niſi Oratione juvetur, & conteratur Humili- li
tate, ut exſuſcitat arrogantiam, ita fervorem & Oe-
ſpiritus frequenter extinguit. Alitur ſuperbia dientia.
Jejunio, niſi Humilitate & Meditatione ipſa Religiaß
cibi Abſtinentia ſaginetur. Etiam Spinæ Ro- mrkegie
ſas parturiunt „ & purpuram colorant. Etiam oygant
inter littoris arenas & glaream Margarita alios.
concreſcunt. Aurum fabricatur & Gemmas, Hamili⸗
qui humillimus & abgitiſſimus latet Limus zm.
in ima mundi parte. Stipulis nil vilius;
. Ignem

Sscientia

elunns, e
N
peii lel

Gun le,1
n cleyer

enn Iuperin
N. V 0
ncto in
Indo non
Mumn eius I
Itr nihilo min
tern In
eheält, ei
Pencdn ge
Einilk iner
ll

nmults

Cn habe

8
S
S
E
—
2 =. —
E

=
—
S
=
=à

E-=
=5= 2.
E ⸗

=.
E
S
E

. Glorias Ignem tamen elementorum principermn alunt.
, gi vana in Quid ſilice chalybeque Rigidine: mmam
Omnn s t8 edunt. Quid cæpis fadis eis Li ium, .
inkee, Prdipus. eis T ulipa, ex cis i H nus e Preleumt Qui⸗
inenn Honor Carduis aſperius mollitiem tamen ſuam is
ſictn. mutaus, Pannus debet. Sordibus nitri nitet nnh. de
ekrn, nituzi ctis umbræ Kugoren aermn perpoliunt. 1.
edk, miga. hil tam Baeriur Vid zeur alteri, rin es H
unn Cuürum- ſte Parens fiat, & Altor, H . a
eiöen. hedc lor non raro ornamentum e Moeril KH
inmin berfeckin. humilitate Rerbiaen alei Sherien di ⸗
nd ges carmres Zn eietu Leoris Alella, unda e ſice
Nteſtnr, w rae ere. vermes, in 11c U eon 1 „ E Uuice „
e. 6 . ex Iſaac Eſau, ex Eſau Job;, ex aqua ignis, ex
llat Hectin. igne fumus, ex luto Adam, ex Adam fœmina,
M pomo mors, ex angue pharmacum, ex mor-
Nhunke te provenit reſurrectio. Ut intelligamus, non
one i mirum eſſe, ſi dixerimus ex Myrrha metuen-
nhmi, dam eſle ſuperbiam, Igniſque reſtinctionem,
rcnenmt uando ex adverſis adverſa gigni perſpeximus.
d, ani n Quæ eſt iſta, quæ aſcendit per deſertum, ſicut
ir igrent, virgula fumi ex aromatibus myrrhæ & thuris.
mnqune Amere Planè, ſicut; non emim perfecta ſimilitudo in-
1thro uezn duei, & ter Virginem & virgulam intercedit. Aſcendit
let, Kdre Oratio,ac ſicut virgula, ſed non exuritur ut exuruntur
emicet n, l ,aromata. Nimirum non eguit ſupplicio, ut ad
rtnn zan Fe Deum erigeretur. Tribulatio plerofque ad

dens e nieitatis LDeum elevat. Sed Virgo etiam cum floreret,

ee A. vebore. elevabatur.
hülgomm 8. Marig
Hamili-

imadverſone
ga: ſclet
Cehun I. Pelicitas
ann, mnmn v„on ex-
ndit eni abler.
tignsm,e. 1

En leétulum Salomonis ſexaginta ſortes
ambiunt ea fortiſſimis Irael.

Ita ne? Lectulus eſt, cujus amplitudo vix
tot excubiis ambiri poteſt? Cujus magnitudo
ſexaginta militibus non benè cingitur, lectu-
rin en kn Amliti, Ius eſt? Lectulus eſt, ſed Regis. Nihil enim
giols Eincr , „ l- Magnis non anguſtum eſt. Nihil Principibus
oqtu, re „eiles. Magnum eſt. Amplitudo Romani imperii duos
Gelontt, ué Falicis ſimul cives explere non potuit. Valeat ſiti-
ges mneil1 r. bunda, nec ullis unquam explenda copiis fe-
GPlnizimmn, 1, „ licitas Imperantium. Hilarioni tuguriolum,

ſehncn., zlent. h quo Vi orare poterat erectus, ſufficit:

Plammn en Alexandro juncta Europæ imperio Aſiæ am-
ett. Nlgle! plitudo non ſuffecit. Siluerat in ſtridore ar-
olle , morum ejus Terra, qua domita & qua exter-
Veten Sih, rita: nihilo minus inexſaturabilis regnorum fa-
rcelit, di/⸗ mes in Indiarum, Naturæque confimiis nova
ecllmilin d expetiit, petütque Imperia nec Mundo ex-
nelmt Nr, plenda ſubjugato. Adeèò facilius Terrarum O-
n & Clgbin , ceanique fines, quàm cordis unius reperias.

omatce iigtn Felix, mea quidem ſententia, eſt, non qui,
1 X . . — . .
Pot ckalnri cùm multis abundet, cupit multa, ſed is, qui

ech n pelicitas nihil cùm habeat, cupit nihil. Porrô quæ
ſurllnel⸗ miſee. Regum quies, quibus ne ſomnus quidem ſecu-
ramig rus eſt, ſine cuſtode: Niſi fortè abundantiori
unutn egere milite dicamus lectulum Regis, quam
me Rex vigi- ſolium. Periculoſius enim dormiunt, quam
tre h b. imperant, quos Deus in ſpecula Principatüs,
ene, Kigen tamquam Mundi excubias, collocavit. En Le-
lu,l in dtulum Salomonis! Non ita de Salomonis thro-
ie, no prodidére ſcripturæ, quem munificentiſſi-
kind weng mum & opulentiſſimum deſcribunt. Enimverò
1 N etug ſemper Principes ubi aut indormire, aut quieſ-
Altn n 1 cere conſuevete, minimi ex maximis fiunt;
ſehttin Urk, qui ubi ſeu regnaturi, ſeu judicaturi conſidunt,
en n⸗ refulgent majeſtate, decoreque & Magni &
ſummi. Quoties inertiæ ſeſe mancipant, de-
an al, creſcunt tum Præſules tum Dynaſtæ, vix ſer-
1 6 vandi excubitorum cohortibus copioſis: quos
1s el o; ſi thronus à deſidia ad judicium abducat, nul-
Is Al e⸗ Ethicæ Tom. I. Pars II.

in Cap. III. Cant. Canticorum.

S

25
lo cuſtode indigent, & dignitate plurimaâ col-
luſtrantur. Qui verò dormituro Regi adſtant
excubitores, non haſtis ſed gladis obarman-
tur. Ut intelligant Principes, non qui abſunt,
ſed qui viciniores ſibi ſunt, metuendos quo-
que;, præ cæteris, efſe. Projicite, rogo vos,
lanceas, quibus eminus accedentes repellatis,
& gladios corripite, quibus cominus pugnetis
cum aulicis. Ut enim hominis, ità & Regis
inimici domeſtici ejus ſunt, præſertim dor-
mientis. Non Semeéi pertimuit David expro-
brantem ſibi, ſed Abſalonem natum ex ſe. A-
dam à ſerpente ſecurus, malè illectus eſt ab
uxore ne dicam aà filia, certè ab ofle ex oſſibus
ſuis, & à carne de carne ſua. Holofernis exer-
citum non fugarunt Bethulii & muris dimican-
tes, ſed quæ admiſſa in tentorium Ducis, ejus
ità cohæſit lateri, ut à jugulo caput revelleret.
Ex Philiſthæis, quos odit Samſon, vicit, vin-

Rex guli⸗
cis noen
ommit-
tat Reg-
nism.
Rex Mi-
niſtros
franet.

ctus ab ea, in cujus ſinu requievit. E ferro

naſcitur rubigo; quæ ferrum perdat. Metallo-
rum duriſſimo nil metuendum, niſi quod ipſi
hæret, quodque ſuo nutrit in gremio. Etiam
Arbores, quas hedera complectitur, ſtrangu-
lat. Pariunt Poma, à quibus corrumpantur. Sa-
pienter proinde non haſtati ante Regis lectum
excubant, ſed tenentes gladios, quibus æquè
Regi proximos & infenios perdant, ſi, quos
tegunt dolos, palam exponant. Quin uniuſcu-
juſque enſis ſuper femur excubiarum eſt: ut
diſcant Principes eos duntaxat Regem ſervare
poſſe, qui ſuas frænare nérunt & cuſtodire cu-
Piditates. lis tutò Regis vita ſervanda commit-
titur, quorum incubat femori gladius: Solus
enim, qui femur ſuum cuſtodit, Regem valet
vel dormientem cuſtodire. Planè Saül perierat,
niſi ſupra ſuum femur David in ſpelunca & in
Tentorio gladium tenuiſſet. En leétulum Salo-
monis ſexaginta fortes ambiunt ex fortiſſimis Iſ-
rabël. Ambiunt, in gyrum videlicet, ne pars ali-
qua hoſti pateat. Ambiunt, quod rarum nunc
eſt in aulis. Aliquibus enim aditus ad Principes
vel ad nugandum proſtat, aliis vel ad expe-
dienda negotia difficillima intercluditur. Ad-
mittitur Pialtria canora, & vidua non admitti-
tur lacrymoſa. Sanè non ambiunt lectulum Ex-
cubiæ: ſi enim in gyrum vallaretur ſolium,
vel nullus adiret ad Regem, vel nullus non a-
diret. Omnes tenentes gladios, & ad bella doc-
tiſſimi. Tenentes gladios; hoc non difficilè afle-
quor: ut enim Regem recumbentem defen-
dant, armari debuere vim vi repulſuri. Verùm
cur ad bella doctiſſimi ſeligantur ante thorum
excubituri, non intelligo. An explicanda acies
ante lectum, an conglobanda phalanx, an di-
ducenda, an acervatim concurrendum in ho-

Rex æ&-
quiss erga
omnes ſine
acceptio-
ne perſo-
narum.
Aulicus

kdus idé

omnibiss
Rex ag-
diat om-
nes.
Juſtitiaz
«qua om-
nibus.
Perſona-
rum acce⸗
ptio.
Epiſcopi
non ex
aulis, ſed

& Mona-

ſtes, an fuga ſimulanda, an recedendum ab a- Keriis eli-

cie, an accedendum improviſo reditu, ut pe-
ritiſſimi bellandi propterea ſuthiciendi ſint? Cer-
tè videmus non tantâ pugnandi arte pollere, qui
ante regias fores, ad pomparn verius quaàm ad
cuſtodiam, excubant. Quare ergo tam docti
ad bellum excubitores incumbunt Salomoni,
pacifico & imbelli Reki Puto in iſtis excubi-
toribus Epiſcopos deſignari, qui quamquam
pugnare non debeant in illa lectuli pace atque
ſecuritate, pugnaſſe tamen debent, ut tenta-
ti per omnia omnes inſtruere poſſint, & om-
nibus compati. Ideò antiquis ſæculis extrahe-

gantur.

Digvitas
eui confe⸗=
renda.

Saperior
diſeretus

bantur & Monaſteriis, qui deſtinabantur regen- ſe.

dis populis. Quid enim de coêrcendis
promovendis religioſis, monialibus in

officio
conti-

impiis, Compats

imperfe-
is.

26

continendis, defimire poſſit, ab adoleſcentia
aulicis addiétus curis, delimitus deliciis, deli-
Ctis implicatus? Fulgen os, Auguſtinos, Ba-
ſilios, Martinos, Nazia zenos feliciter excu-
bantes ante Salomonis lectulum ſuſpeximus;,
qui experientià Magiſtrà, leges aut reparabant,
aut condebant. Docent quoque nos doctiſſimi
ad prælia excubitores, addiſcenda pleraque &
exercenda, quorum uſus non ità frequens fu-
turus eſt. Societatis Tyrones alloquor, quos
ea poteſt cogitatio ſollicitare, quare ego ver-
rendis pavimentis diſtineor, quare concinnan-
dis lucernis occupor, cujus exaudiri vox de-
pet & in Exedris, & in Templis? Quæro abs
Tyro ſibi

Te ego: Quare Salomon otiaturos ante ſtra-
vacer, & tum iuum bellorum peritiſſimos deligit? Ni-

ag mirum Punici mali corticem, quem natura
rur mune. frangit ut grana concoxerit;, eumdem quam
rilas. diligentiſſimè elaborat, dum pomum parturit.
Niſi pugnaſſent, neſcirent otiari, utque ramus
erigatur, proniùs in alteram partem inflecti-
tur. Ut vitam Phœnix reparet, ſepulchrum
parat: moriturus, ut vivat. Quid ergo mi-
rum, ſi Paci bellum proludat, ſi otium exerci-
tatio erudiat? Malè perorares, ſi non diu ſi-
liſſes: nam & Joannes diu ſiluit, ut longiùs
audiretur. Labares in faſtigio, miſi jacuiſſes in
imo. Quod ſpectas Pomum in arbore, gem-
ma primum & flos fuit. Germen eſt, quæ fu-
tura ſpica eſt. Quod auri fulgoribus natura de-
ſtinavit, diu lutum efſe patitur. Gemmarum
tyrocinium inter Montium ſordes & æquoris
procellas ponitur: ut mirari deſinat quiſque,
li ſapientiæ & Gloriæ proludat humilitas & ru-
ſticitas Tyrocinii in Monaſterio.

TLerculum fecit ſibi Rexæ Salomon de Li-
gnis Libani. Columnas ejus fecit ar-
genteas, reclinatorium auteum, aſ-
cenſam purpureum: Media charita-
te conſtravit, propter ſilias Hieruſa-
lem.

& Felici-
eas inex-
blebiles.

Tempora- Audin'? In aſcenſu Purpura: ut diſcas am-
lia nen bitionem non quieſcere in oſtro, ſed purpu-
explene. ram ad ſolium aſpirare. Erras, ſi ſperas fore,

Aulici ut cupiditas conquieſcat, cùm rubuerit: in
iafdt. Purpura candidata fit regni: & erubeſcimus
cùm rubemus, niſi Galerum in Coronam con-
Dienitas Vertamus. Sapienter proinde ſapientiſſimus
augasder Princeps in gradibus locavit Purpuram, eru-
Jerezaa. diens mortalilum Cupiditatem ita ad oſtrum fe-

ſtinare, ut per oſtrum ad ampliora ſeſe exten-
dat. Sapientius quoque, ſi ideò Throm ſui
gradus inſtravit oſtro; ut doceremur ad con-
ſortium Regni admittendos;, qui honores non
quærerent ſed fugerent; tantùmque ad Prin-
cipem iter patere, per purpuram conculca-
tam. Utinam accedere non liceret ad Reges
niſi per calcatam purpuram. Nonnunquam ve-
rò calcantur Principes, ut Purpurà circum-
demur. Planè ex quo pretium addidére Prin-
cipes non virtati, ſed honori, aliud in aula
quæritur, præter Principum gratiam atque
ſelicita em. Verùm quàm ſapienter procul-
candam ſtatuit in aſcenſu purpuram, ità non
ſapienter fortaſſe reclinatorium ex auro fabri-
cavit. Quæ enim in auro quies; quod ſta-
Pſal. 61. re neſcit? Divitiæ ſi afluant, nolite cor ap-
11. ponere. Quomodo recumbes in metallo om-
niaum fugacilimo; quodque in morem flu-

Oliva

minis, cùm affluit, fluit? Adde, auro Cupi-
dinem augeri, Animumque ad ampliorem poſ-
ſeſſionem exſtimulari. Felicius & luto ubi recli-
naret, quàm ex auro ſibi ſedem eſſet archite-
Ctatus. Vilius, ſed ſecurius in mediocri felici-
tate quieſcimus. Quàm eleganter mediam Thro-
ni viam Charitati dedicavit; ut amor iter eſ-
ſet ad Principem. O tempora! Prodigè, im-
mô prodigiosè coluntur Reges, amantur par-
cius. Nimirum ipſi aliquando Principes tum ſæ-
culi tum Cleri hamare ardentiùs ſatagunt, quam
amari: & dum aurum effodiunt, lutum pa-
riter ſimulationum egerunt. Quid verò cauſæ
eſt, quod Media tantùm charitate conſtra-
vit? Enimverò dirigi non debent, qui per
cumiculos ad Regem pervenire ſtudent. Ii uzerihr
duntaxat chari ſint, qui aperto pectore, aper- ſun,.
tâque viàâ ad ſolium accedunt. Puto etiam hic Lapfbla.
edoceri Cœnobiorum Præfectos quantàâ com- de erigen.
plecti charitate teneantur debiliores, quando di.
propter filias Jeruſalem Salomon Mecha cha-
ritate conſtravit. Niſi amorem recognoſcat, re- ,Ra.
cedet miſellus & dejecti animi adoleſcens. In crem; ſi.
odorem unguentorum poſt ſe rapit ſponſa ado-
leſcentulas. Et ſponſus, ut filias advocaret ad .
ſe, pro tapetiis charitatem ſubſtravit. Notan- d gze⸗
dum veròô, propter filias, ſed Jeruſalem, id ggi g,
eſt, Pacis amicas & alumnas, Charitatem ex- ſit.
poni: Cæterum turbidos quoſque ac inquie-
tos non amor ferre, ſed auferre debet & cohi-
bere timor atque ſeveritas. Ferculum ſibi fecit
Rex Salomon. Notaſtin'? A Lectulo fit gradus
ad Ferculum, imperandi ſedem. Has parit de-
lcias ſomnus, has ſomniat pompas quies. Ni-
mirum palæſtra voluptatis Lectulus eſt: & dor- , e,
mientium Arces Fercula ſunt. Quàm pericu- Ki n
losè Principes dormiant, hinc diſcant, quo
is quoque, cujus ante lectulum excubare non
minus quam ſexaginta fortiſſimi ex militibus
ſoliti fuerant, defendi nequiit ſeu à faſtu, ſeu
à deliciis. Benè proinde excidium regni Baby-
lonius Rex non niſi in ſomno didicit; ut intel-
ligeret tunc ruere imperia, cùm dormiunt
Primcipes. Somniavit caſum imperii, quia ideo
ruunt regna, quòd neſciant vigilare Impe-
rantes.

Egredimini, & videte Filiæ Sion Regem
Salomonem in diademate, quo coro-
navit illum Mater ſua, in die de-
ſponſationis illius, & in die lætitiæ
cordis ejus.

Verè filiæ Sion, quæ, Rege jam corona- Celle a⸗
to, domi ſubſtiterant, & tantam inauguratio- or.
nis pompam nonniſi provocatæ ſpectatum ex-
eunt. Planè Pacis amicæ, quæ ſolitudinem a- Curiaß-
mare potuerunt, in die lætitiæ & ſolemnitatis ,
Jeruſalem. Et quidem non dicitur eis tan- egeli
tùm;, ut egrediantur, ſed inſuper indicitur, ut pretism.
Regem ſpectent in decore ſuo. Egredimini
videte. Tantus enim in Filiabus Sion oculorum
pudor; ut exiſſe non ſufficiat ad tantum ſpecta-
culum, niſi jam aſtantes Regi moneantur de e- Feliets
rigendis in eum obtutibus. Felix Pudicitia, quæ in aa-
umius conſcientiæ contenta theatro, Regum irandi.
pompas faſtidit, ſuumque tantum Cor ſpectat!
Etiam Concha, ſuo dives ſpectaculo, prolem
ſuam pro theatro computat: dumque Marga-
ritis oblectatur, Lucem faſtidit, ſplendidé cœ-
ca, feliciter captiva, liberaliter ruſtica. Crede
mihi;

4

de Mue,
Umnelst,

D Nnmm!
mn Aminibus
Zon wuorun

ei tum,
Wn) Celinus
Od ramum:
täimumnete,
Nonan egredli
iain hechalller
ite, ſlit
Ulen,nflin
4

6clhild a
Wel Cor one
thünns nonn
mmm! ur iſ
meolls rede

.(C) d

kettonſann,
Enr flihng Ni
ailegb ſe eclin
. dal, r on
ni
geng..
Al
linr. Vn
wychttt, I
Lum (æt
Anägum
le Geſend
enn thek.
elintn, an,
lem,

0 Coni.
ten pol.
Cbitecl.
tarchite.
Cri Kelic.
an Tho.
or ltet el.
ige, n.
Antur u.
egtumnle.
Puntpcbin
Verd aule
te coniirr.
t, u he
fuden Ie
Dore, r
o etlan hel
uanti cnn i
es, Iundht
Medache.
grolet,le
oleſcen. N
t horliad.
Sü
awit. Nour .
erublen i,
haritzener;
e ae ingle⸗
debet Kolt
llun ſli et
lo tt gedn
Hapertc⸗
s Gke N
usek⸗K.
Qum peilr 4
dlat, d
excobue un
i en uludn
n Kl, e
m Kgnibe⸗
ict;uimk
cüm xmun
derit Ninien

en Nin
, Al
n Et
, N

Ambitio.
Nil præ-
ter Deu.
Religienis
munia
ſplend ida
non apbé-
tenda.

in Cap. III. Cant. Canticorum. 27

mihi; ftillat tectum illius, quem vides intra
domus ſepa manere non poſſe. Non veris favo-
nios Narciſſus expectare ſolet erumpens in hye-
me: ſed cepam fugit. Viliſſima radix eorum,
uorum præcox flos eſt. Bombyx diù vermis
eſt, videturque alas faſtidire, quas ſibi tardiſ-
ſimè fabricatur, quòd opulentià ſuâ intus in
viſceribus delectetur. Adamantem cæcutientem
natura dedit, cui ſummo labore oculos, hoc
eſt, lucem addimus: quòd abundéè ipſe ſibi ſuf-
ficiat: & , tam videri negligens quàm videre,
caligine quadam ſe involvit, & tenebris ſeſe

obducit. Nimirum felix ſpectaculo ſui, & lu-

Pelices
non ad-
mirandi.

Religioſus
in aula.

Carioſi.
tat.
Religiosſus
verus.
Religioſi
non veri.

Humili.
tas.

Conſola-
ziones Dei
non pr-
ſumamus,
ſed me.
veamur.
Cognitio
ſui.
Arrogan-
tes,

Ambitio-

cere dedignatur, & lucem odit. Vitrum eſt,
quod oculatum toto penè corpore ideò effun-
ditur ad ſpectanda naturæ miracula, quia ni-
hil in ſe videt, quod videri cum voluptate poſ-
ſit. Sanè Mare, quamquam ventorum ita impe-

tu intumeſcat, ut ſeſe non capiat; nihilo mi-

nus ad littus allium undas ſuas reſorbet;, tan-
tumque ſalutatis arenis, prodigioſo fluxu re-
currit in ſinum ſuum: exundantibus latè in a-
gros flumimibus atque torrentibus. Nimirum
quor unionum, gemmarum, atque coraliorũ
parens, lætumque theatro ſuo, non eſt quòd
wel rapiat ex agris, vel cupiat: Cm torrentes
glarearum copia, hoc eſt, inopia copiarum in
campos immittat, ut quibus in ſinu deeſt, quo
delectentur, vagando ſaltem & excurrendo
voluptatem venentur. Scythas extra fines non
tam ſævitia, quam paupertas emiſit. Aurum,
lucis refugum, rerumque inſcium ſpectanda-
rum, cernimus in imo montium reſidere,
quod theatrum ipſum ſibi ſit. Ergo filiæ Sion

etiam invitatæ, vix ad Salomonis ſpectandam

gloriam egrediuntur, ſuis ſatis recreatæ deli-
ciis ſpectaculiſque virtutum. Egredimini, &
videte, ſliæ Nion. Utinam filii Sion Regum
pompas, uti filiæ Sion, faſtidirent! utinam ro-
gari deberemus, quo noſtris dignaremur ocu-
Iis Divitum vanitates. Nunc verò rogamus,
dejicimur, & cum vulgo miſcemur;, ut ea ſpe-
ctare liceat quæ amare non licet. Cur obſecro,
tam cupidè admittit Oculus, imo & haurit,
quæ ſi cor non excludit, excors es? Cur vide-
re ſitimus quorum deſpectu Religioſi eſſe cœ-
pimus? Quæ iſta dementia eſt, ut tam inde-
corè oculis præbeamus, quibus animum inter-
diximus? Quod ſi ſpiritualia ſpiritualibus li-
beat comparare, quàm modeſtè humiles, quæ
licèt filiabus Sion adſcriptæ ſint, tamen ſui
Regis ſe credunt indignas aſpectu! Rara filia
Sion, quæ compelli debeat ad Regem. Intru-
dit ſeſe quævis anima Pacis amantior, & ideò
excluditur. Unus Petrus, ut à ſe exeat Domi-
nus, optat; unus, ut ad ſe non intret, orat
Centurio. Cæteri Regulum æmulati urgent
JESUM, ut feſtinet ad ſe deſcendere. Nihil
tam indignum ſolis vicinià, quàm exhalationes:
vix ille deſcendit, cum iſtæ aſcendunt radiis
uſæ pro rhedis. Minutiſſima atomorum tam
ſine ſpiritu, quàm ſine pudore corpuſcula vix
ſpectant ſolem, cùm illi occurrunt, ſeſe ob-
trudunt amplexibus lucis; ſerò intellectura au-
daciæ exitum caſum eſſe. Ut enim ſublimè ela-
ta fuerint, & in nubem denſata, deplorare inci-
piunt germanam ruinæ celſitudinem, quæque
atomi aſcenderunt, deſcendunt ſtillæ, ſolas na-
Ctæ lachrymas in ſolio. Quo coronavit illum MWa-
ter ſua, in die deſponſationis illius. Felix Rex,
qui tamdiù carere potuit diademate! Felicior,
qui ab ea coronam accipit, à qua & vitam ac-
Ethicæ Tom. I. Pars II.

cepit! Feliciſſimus, qui eodem die & corona-
tur, & conjugatur; ut artham clementiæ ſuæ
civibus daret, quando non prius Rex incipit
eſſe, quàm Pater. Quàm eruditè fortunatus,
cui comtigit, die una & coronam ſibi deſpon-
ſare & uxorem! Pares eſſe voluit in amore,
quibus communem efle voluit triumphum. Su-
pra Regnum Sponſa non amabitur, quæ amari
Cœpit cum corona: nec vilior imperio futura
eſt, quæ ſimul haberi cœpit cum Regno. Ge-
mella nuptiarum, & inaugurationis pompa neu-
tram de primogenitura ſollicitam facit, nec
Sponſam videlicet, nec coronam. Et ſanè, ut
tam domui ſuæ præeſſe diſceret, quam Reipu-
blicæ, ſapienter tunc coronam induxit, quum
duxit Sponſam. Quamquam coronatum tum
potiſſimum dixerim, in die deſponſationis dia-
demate Regni, quòd carere tunc incoœperit co-
ronã Pudoris. Facilè abſtinere coronâ regni
potuit, dum ſponsàâ abſtinuit, quod ſatis illum
Pudicitia coronaret. Ut vera nuptiarum incur-
ſione corona excidit è corde ejus, ejus debuit
caput auro coronari. Egere Ccœpit imperii in-
ſignibus, ex quo Virginitatis, ex filio, liber-
tus factus eſt. Cùm regnaret in ejus pectore
Pudicitia, ultrò coronà caruit, quia carere non
poterat coronàa, Pudore infulatus. Felicius in
candore regnabat, quàm regnaturus ſit in Pur-
pura. Immo ſplendidiori ornabatur purpurãâ,
cum Candore veſtiretur. Regius enim Virgi-
nitatis Candor vilins cubare non conſuevit,
quàm in purpurâ verecundiæ. Nec mirum vi-
deri debet, quòd à nobis addita ſit Pudori co-
rona, quando carere coronâ non ſolet, qui
prupurâ carere non poteſt. Siquidem Natura
ipſa, quæ purpuratum eſſe voluit Mali Punici
verticem, eundem coronandum cenſuit, verita
ab oſtro diſſociare coronam, ſi cui dediſſet
purpuram, coronam negaſlet.

Surgam, & cireuibo civitatem, per
vicos & plateas quæram, quem dili-
git anima mea.

Plures inveni, qui, ut Sponſum comple-
Cterentur, ſurrexerunt; raros, qui cùm ſurre-
xerint, & eum obvium non habuerint, civi-
tatem circumire diſponant, & ubique eum quæ-

rere diſponant, etiam per vicos, etiamque in

plateis.

EX CAP. IV. CANT. CANTIC.

Quàm pulchra es, amica mea, quàm
ulchra es! Oculi tui columbarum,
abſque eo quod intrinſecus latet. Ca-
Ppilli tui ſicut greges caprarum, guæ
aſcenderunt de Monte Galaad.

Uaàm pulchra eſt, quæ in admiratio-
nem trahere valet ſpeculum ſine macu-
I4, & ſpecioſum formàâ præ filiis hom num!
Et ideò ſanè pulchra, quia gemino decore ve-
nuſta, ſui videlicet & proximorum curdâ. Mi-
nùs placeret, ſi non alienà quoque pulchritu-
dine ornaretur. Minus placeret, ſi ſuæ dunta-
gat ſollicita venuſtatis, animarum ſpeciem ne-
gligeret. Verum, dum alias Ornat ,1plendichus

Rex opes
non von-
vervet
bæredi-
bas, ſed
tam Rem-⸗
publicam
amet,
quadm a-
mat fe-
lios.
Clemen-
tia.
Matrimo.
nia.
Sic àlicò
cogat E-
piſcopi
Reſiden-
tia Zelit
a nimarüu
conjunge-
re digni-
taii con-
ſecatæ.
Rex re-
gat » non
otιιαιν.
Caſtitas
Corona-
140
Cabile
Matrimo.
nii ſan-
ſandkior
ara Ca-
ſtitatis.

Chriſzus
quæzren-
dus inde-
Feſsè.
Deſola-

°εα.

Zelus a.⸗
nimarü.

ipſa

28
ipfa emicat, & lucem æmulata; quodam mo-
do coloratur, dum colorat. Quamquam ideo
fortè pulchra eſt geminato decore, quia & a-
mica eſt. Porro quis iſte in laudibus ſine ordine
ordo, ut ab oculis exorſus præconia, regfe-
diatur ad comam? cumque natura capillos pri-
mas occupare ſedes in vertice voluerit, oculos
verò ſecundo loco reſidere; ſponſus primum
Dignita; oculos, tum capillos dilaudet? Immô in ore
deferenda quoque dentes prius commendat quaàm labia;,

non gene- . . . .7 .
r tea Cùm nemo non videat, proſtare iſta, latere il-
2 . T .
virtuti. 108. Equidem credo docuiſſe nos ſponſum, in

ias non deferendis honoribus non attendendam gene-
attenden- ris Præſtantiam, ſed prærogativam Virtutis: ut
HH non continuò qui primus eſt antiquitate & O-
vanga. Pibus, Primus idem ſit & Princeps in regno.
Aliud enim eſt fortunæ munus fortuitum, a-
liud dignitatis decus, quod ipſo vel nomine di-
gniores vocet ad ſeſe. Et ſanè ſi qui primus eſt
naturæ beneficio, foret idem primus in honori-
bus, Capillus oculo præferretur, & Pomis os,
& Margaritis concha, & nucleo cortex, & lu-
Scandali. tum auro. Quid verôò eſt, quod oculos lauda-
Kari faci- turus ſponſus, non aquilis volucrum perſpica-

les, & ja- ciſſimis, ſed Columbis confert? Fortè gratus is
dieanees ſponſo oculus eſt, non qui eminus proſpicit, ſed
& Zelan- qui circa ſe poſita ſollicitè intuetur. Sanè non
es indiſ- indagatrix aliorum ſeu facinorum, ſeu etiam-
erei pe- Cogitationum mens Deo probatur, ſed quæ ſi-
jores ex, Pi excubat, non Solis ſpeculatrix & avara lu-
teris a’. cis, ſed latebrarum amica, & prodiga lachry-
simplici- marum. Columbarum quam non pernix volatus,
asſéb ità non acuta acies. Aquilis veroò libet Solem
vacans. 177. 77:
ipſum luſtrare, vel cenſorio vel ambitioſo ob-
Modeſtia tutu: quodque mirere vehementius, quæ Luce
Ti⸗ſtiri- Oculos explent, cadaveribus vermibuſque ſa-
Religiefß;. inantur. Adeèô plerumque quorum ſplendi-
perfecfio- dior eſt oculus, eſca eſt ſœdior. Mentior „ H
res non aliquando, qui prudentiſſimi habentur in fe-
ſpernant rendis legibus, & haurienda vel è ſole luce, im-
* ¾. pudentiſſimis eſſe moribus deprehenduntur. A-
Omnes . . — .
Tamusim quila ſolem ſpectat, & ſaniem efurit. Colum-
perfeéti. bæ & obtutus infirmior, & ſanior cibus. Præ-
ſtat hebetiorem oculis eſſeé, & dapibus caſtio-
rem, præſtat tam luce abſtinere videndo, quam
carnibus comedendo, quam Solis ſpecçtatorem
eſſle, & cadaverum helluonem. Quid prodeſt
contemplatio lucis, quam inquinat fœditas at-
Scientia que feralitas epularum? Legimus apud Pau-
Eine ſpiri- jum, perſpicaciores in indagando Deo Philo-
1u.

ſophos, miſeriores quoque fuiſle in impuriſſimæ
Oratio ſu. proſequutione voluptatis. Nimirum Cœli &

perbie,; Coeni, in ſummd diſtantid, vicinia ſumma eſt:
SS & , niſi caveris, offendes inter ſidera Vene-
εααα . . . .
Inz rem. Etiam in lucis regia opera tenebrarum

Cireum- emnergunt: & Solem, quem fixit in Cœlo na-
ſyebtio tura, in luto nitidè fœdum ſpectabis. Fodifſi-
pe feltis., ma & viliſſima animantium cum careant in ter-

Rel'gieſe- ris Parente, Lucem ſalutant, ut matrem. Ni-
7te m bpee-

sata gra⸗ 4
Giors. Pulex, aut mufſca, aut rubeta, aut ſi quid vilius
natura nutrit, enaſcetur: quæque non inve-
niunt in luto, & quibus naſci poſſint, à Luce e-
Tepiditas Mittuntur in lucem. Uſque adeò ſplendidiſſimi
poſt ſer generis ſordidiſſimum genus, & proles eſt. Ex
vorem. Agar Abraham nonnifi. Iſmaëlem ſuſcepit: &
Rae qui inter ſidera imagines miratus eſt poſtero-
Arregan- Tumm, eortun quoque ſimulachra in arenis ex-
tia. pavit. Quid Abr dahæ innumeram ſobolem pro-
Iztentie fero? Una Moy ſis Virga modèò imperat, mo-
bra da. do repit, modo monſtrum, modèò ſceptrum eſt.
Fue Nullum tam fanctum ARtamque familiare fo-

5.

mirum, ſi pulveri Sol copuletur, aut culex, aut

Oliva

tumque miraculis decus, quod, ſi humum tan- Humili.
gat, ſerpens eſſe non poſſit. Capilli mi ſicut tas omni.

greges caprarum, quæ aſcenderunt de monte Ga- bus ſaphe-

tit.

Iaad. In capillis munima deſignantur, quæ per Parva nz

nagni æſtimnanda diſcimus, quando ea, poſt
oculum, ſecundas obtinuiſſe in ſponſi commen- da.
datione videmus. Et quidem cum capreis com- Modeſtia,
paretur Coma, caprearum hinnulis ubera con- “
feruntur: ut diſcamus ſummis quodam modo
minima anteſtare, utque ex capreis naſcuntur
hæduli, itaà ex capillis, uberimn redundare fo-
cunditatem & dulcedinem. Careres mammis,
ſi Capillos non curares; & ſterileſceret in o-
peribus uber miſericordiæ, miſi coma ornatè
componeretur. Denique, ſi ubera ſponſæ duo
hinnuli capreæ ſunt paſcentes in Liliis, Gre-
ges caprarum conferuntur cincinnis in capite:
ut intelligas, fruſtra te ſperare lactis dulcedi-
nem;, qui minimarum rerum veluti ſterilem
capillorum comam contempfſeris. Capilli tui ſi-
cut greges tonſarum. Ità eſt: Parva, magna
ſunt: Sed ſi aſcenderint Capilli iſti de monte
Galaad. Quæ aſcenderunt de monte Galaad.
Galaad abjeckionem interpretantur. Ardua ſa- Humili.
nè res Humilitas in aſcenſu, Depreſſio in mon- tas in vi-
te. Minima placent, ſed ſi minima haberi libus mu-
velint, dum maxima pariunt. Capilli, niſi aſ- edhu-
cendant, non placent; ſed ſi aliundè aſcen- an ſohi.
dant, quam de monte Galaad, contemnun- m.
tur. Plerumque nonnulli minimis delectantur, Religionis
ſed magmi in eis æſtimari volunt. Mons Capil- munia
lorum Galaad eſt: in ſola videlicet abjectione "iliora.
