debet.

vere, & tumor excrevit. Olim Afluerus, qui Afalili

centum

tar,

Pmr
ls

s
4d bonmn

Ceterunt,

oaddhnbo
eki rl
miun i

6 P,.
f Nru

gs non e⸗
illinraret .
tn onwerte
N exhorte
warentur.
ut. Hi
Enn epulare
n, cümin
uumducn
Gincecaten
1 E Dharao
nnnd non
alanl, ſed

Kaber,
ſaring
Oſen.
K. unt
. lre. alll
n der
lamn con-
ſarti lr
Uun deo.
intden⸗
tnn volu.
ayer ern⸗
n anee,
inconchi
Alech .
ſbiene
Phanoni
ann am.
en lle in.
Propterez
runt, dl.
1. Qare
„ nulum.
que C
mmns de.
Is ealt niſi
re, mg,
lint minr⸗
mmulantium
Domums.
ini deſnn⸗
eregetu:
o here
10,s, ſed
Quamqwum
1 fümmlmn. 1,
, u n.
1. et
voſſit)i⸗
did jerins,
nnühl ui.
Allſſe r.
orarele A-
orabunt car⸗
Negre enn
Cxteriae-
go ſäir-
1t, Agenn
ciumn et-
mnetut eſe⸗
nim Phuu-
1Præſecdhn
regiam til
lel
lie li
habent, iü.

Pkormna
oruitimn
ium e.
,6.
ue A
Aet e f).
1 in M

eii l
ande

uenu, un,
entuun

Saperbia.

Tituli.

Rex ze-

Judexr
cauſas ex-
pediat.

in Cap. XL. Geneſis.

centum & viginti Provinciis imperabat, epu-
labatur cum Satrapis ſuis, & ſuis convivium
famulis Pharao inſtruxit. Nunc nec Reguli
cum primoribus cibum ſumunt. Nam paulò
majores Reginas vidimus, horruimuſque à ſua
prohibuiſſe menſa, & regnantem fratrem, &£—
regnaturum. Doleo, quod ſub Jove parcius
ſuperbia graſſaretur, quam debacchetur ſub
Chriſto. Horreo, quod natæ ex Evangelio hu-
manitas & demiſſio floruerint cum Idolis &
poſt Apoſtolos defloruerint. Ubi Evangelium
non detonat in faſtum, ibi uni menſæ accum-
bunt Reges & Satrapæ. Vel Herodes cum Mag-
natibus veſcebatur. Ex quo ſe Deus demiſit
ad homines, plerique Principes Deos colere
deſierunt, ſed ipſi facti ſunt Du. Jam ſoli,
tanquam inviſibiles evaſere. Clamabat in co-
lo Michael: Quis ut Deus? Caveat, ne id inci-
nat Aulis. Nam nemo non ut Deus, ſi tantum
terrarum habeat ſub ditione ſua, quantum .-
gyptia Pyramis ſuà umbràâ metitur. Nam, ſi
imperet ab Hevila uſque Dan, paritatem fa-
ſtidit cum Deo. Certè, niſi me puderet puti-
ditatis tam adverſæ Evangelio, evincerem pro-
cul dubio neſcio quid exigere auguſtius atque
divinius ab Aulicis Regulos, quam ab Ange-
lis exigat Deus. Sed pergamus. Quam ſobriè,
regiéque veſcitur Pharao! qui in die tam gran-
Adis convivii de vinctis cogitat, eorumque cog-
nitis cauſis, alterum reſtituit pateræ, alterum
agit in crucem! Quid agebat in throno, qui
in epulo non judicat tantàm, ſed ſuſpendit?
Nimirum hæ dignæ imperantibus epulæ, ubi
nec flagitioſis parcitur, & inſontes exſolvun-
tur. Non otiabatur in Senatu Pharao, qui reo-
rum quæſtiones inter pateras finiebat. Nec il-
li ab affinibus vinctorum per libelles ſupplices
ſuggeſta calamitas Aulicorum. Ipſe, ipie re-
cordatus eſt inter epulas W'agiſtri Fincernarum,
& FPiſtorum PFrincipis. Ut ſcias, id temporis
Reges non eguiſſe Nomenclatore, qui agenda

inſuſurraret, quando ipfſi vel inter epulas men-

Carxcer.
Index.

tem convertebant ad imperii curas, nec carce-
rem exhorrebant tum quoque, cùm a curis
avocarentur. Felicior tunc carcer, quam nunc
Senatus. Siquidem ibi animo aderant Reges,
cum epularentur. Hinc animo Dynaſtæ ab-
ſunt, cùm interſunt. Utinam tam ſeriò de Se-
natoribus cogitarent Chriſtiani Principes, quam
olim de catenatis Reges recogitabant. Iſta por-
1r de Pharaone cum laude. IIlud ſuſpicione
criminis non caret, quod;, non reorum cogni-
tà causâé, ſed eorum recordatus, alterum re-
vocavit ad pateras, alterum patibulo addixit.
Recordatus, inquit, eſt inter epulas Magiſtri
FPincernarum, & Piſtorum Principis. Ergo à
recordatione memoriâque Principis innocentia
Pendet, flagitiumque vinctorum? An Judices
requiſivit? An evolvit acta Judicii? An ipſe
quæſtioni reos ſubjecit? Minimè. Quomodo
ergo exſolvitur alter, alter verò damnatur?
Recordatus eorum eſt. Dices, quæſtionem qui-
dem dudum abſolutam, ſed in diem illam con-
vivii dilatam tum ponam tum coronam vincto-
rum. Id ſi Pharao anteà ſtatuiſſet, non recor-
datus eorum diceretur, ſed impleſſe ferretur,
quod ſtatuerat. Ergo extemporanea fortuitâ-
que fuit cauſæ abſolutio. Addo, ſi innocentia
Pocillatoris in quæſtione eluxerat, cur in vin-
culis detinetur ad diem uſque convivii? Quis
enim, ut epulas faciat ſolemniores, innocen-
tiam compedibus premat? IIlud perplacet in

22 3
Pharaone, quod Pocillatoris prias, quàm Pi-
ſtoris recordatur; ut plus in libertatem inno-
centis propendifſe intelligatur, quaàm in ſontis
ſupplicium. Recordatus eſt Magiſtri Pincerna-
rum, & Fiſtorum Principis. Quæro, cur alter
Magiſter, Princeps alter inſcribatur. Num Pi-
ſtores Pocillatoribus antecellunt? Imèô hi illis
nobiliores. Et quidem priùs ambo Principes di-
cti ſunt. Peccavit Princeps Vinariorum, & Pri -
ceps PFiſtorum. Unde ergo diſparitas iſthæc no-
minum? Nimirum quùm rei putantur, ambo
principes dicuntur. Finitâ quæſtione, is tan-
tùm eſt Princeps, qui reus eſt. Et merito. Una
ſiquidem Aulicorum innocentia eſt, ſi Magi-
ſterio defungantur; & unum eorum ſcelus, ſi
ſe principes inunerum arbitrentur. Hinc enim
faſtus, rapinæ, violentiæ; quæ tandem cru-
cem Magnati depangunt. Nihil ita Primo-
rem, ut modeſtia commendat. Nihil ita Sa-

trapas corrumpit, ut famulatus & præſectura

in Principatum converſa. Ideò, revocato in
Aulam Magiſtro Pincernarum, Piſtorum Prin-
ceps eſt ſuſpenſus. Reſtituitque alterum in locum
uunm, ut porrigeret ei poc-ulun. Duo hic in
Pharaone commendo. Alterum eſt, quod de-
latum quidem Pocillatorem in carcerem tru-
ſerat; at eum, quamdiu quæſt'oni ſubdebatur,
& ſyllabo ſervorum non cxpunxerat, Vinario-
rum principatu alii delato. Alterum eſt, quod
abſolutum ita Regiæ reſtituit, ut ſuo defunge-
retur officio, non ut imperaret. Reſtituit, in-
quit, aut porrigeret ei poculum. Jam quis Pocil-
latorum regiorum contentus eſt ſuo Principi
miniſtrare? Ecquando Pincernæ cyathus Regis
in Pandoræ pyxidem non convertitur, unde
perturbationes regni univerſæ ſcaturiant? Nihil
ninus quiſque Aulicorum agit, quam quod
agit. Reſtituitque alterum in locum ſuum. Ergo
vinctus fuerat ſine crimine. Ergo iniquè accu-
ſatus. Placet ſuſpenſus Piſtorum Princeps. At
cur ſolus jugulatur? Cur cum eo iniquus Po-
cillatoris accuſator non occiditur? Hoc nun-
quam ipectaculum „niſi Romæ, & quidem,
non ſemel, ſed tamen infrequentius, quam
cuperem, datum. Hinc delatorum ea vilitas,
ut Domitiani tempora cum fœnore regreſſa
lugeamus, quando pleriſque ars eſt accuſare.
Palam nundinæ inſtituuntur calumniarum, ubi
de pretio tantuùm lis eſt, unâque quæſtio,
quis vocetur accuſandus, cujuque inſimulan-
dus flagitii ſit. Cæterùm ignotum, innocen-
tem, non inviſum quovis de crimine accu-

ſant. Huc recidimus, ex quo talionem remi-

ſimus ad Rempublicam Hebræorum. Audivi
interdum ego Antiſtites etiam cucullatos, qui
cenſerent inſimulantium diſſimulandas eſſe ca-
lumnias, quòd cum iniquis accuſationibus ve-
ræ interdum miſcerentur: ideéque non eam
obſtrui oportere ſcaturiginem „ unde vera cri-
mina emergerent, quamvis ficta iis adjun-
gantur. Tanti enim eſſe, ajebant, notitiam
Patrati criminis, ut per calcatam non ſemel in-
nocentiam fas eſſet ad obtruncandam culpam
tranſire. Quod ſanè effatum, cùm nec homi-
num;, nec Angelorum ſit, vereor, ne manarit
& cathedra peſtilentiæ, quam Lucifer inſidet.
Nam parſuri vel Sodomis erant Coœlites, ne Ju-
ſti decem ſupplicio iniquorum involverentur.
Imòô, quamdià Lothus Sodomis non exceſſit 3
noluere Angeli conflatum è cœlo ſulphur demit-
tere in nefarios. Adeò innumeros præſtat eva-
dere transgreſſores, quam unum plecti, con-
T 4 tra

—

Clemen-
tia

Gen. 40.

Aulici
frænand'i.

Digr itas
more: non
dnutet.

Accuſa-⸗
tores in-
R
Vidi.

Ingrati-
tuds.

Gratitu-
do.
Procraſti.
natio.
Dignitas
01ρSs
mutat.

Epiſcopi
reſiden-
tia.
Reæx re-

gat.

Superior
invigilet.

3

224

tra jura æquitatis, innocentem. Sequitur.

Et tamen, ſuccedentibus proſperis, præ-
Poſetus Pinoernarum oblatus eſt inter-

pretis ſui.

Id omninô factu credituque incredibile vi-
detur. Quo enim modo carcerem tam citèò eſt
oblitus Pocillator? Si verò memor erat cate-
narum, non potuit non meminiſſe Joſephi;,
interpretis & præfecti ſui. Nam ſi recorda-
tione vinculorum etiamnum conſternatus au-
ſus non eſſet innocentiam Pharaoni repræſen-
tare adoleſcentis, non mirarer. Ecquando
quis credat heſterni carceris non horrorem mo-
dò, ſed memoriam intercidiſſe in animo vin-
dicati Pocillatoris? Crediderim propterea, ini-
tio memorem quidem, ſed cunctatum fuiſſe
Pincernam; qui ſatis erat, ſuam & carcere ex-
traxifle libertatem. Qui, dum occaſionem lo-
quendi pro Joſepho præſtolatur, ita ardorem
in ſe patrocinandi reſtinxit; ut primò atten-
tiſſimus ad omnia officii ſemina, mox frigi-
dior ad ea, tum ſegnis, incogitans tandem;,
& negligens, ac immemor penitus, ne recor-
daretur quidem interpretis. Adeò exequenda
ſtrenuè & ſtatim ſunt, quæ recta ſunt; ne
alacritas in torporem degeneret. Porrò quale
venemum felicitas eſt, ut vel memoriam adob-
ruat, quæ natat in ſtagno quoque ignis ar-
dentis! Fratrum Epulo recordatur in inferno:
& Pocillator in Aula non recordatur Joſephi.
Quis jam neget gehennà Aulam eſſe tetrio-
rem, ſi amicitiam illa fovet in damnato, hæc
in paludato non afflat, ſed perdit? Succeden-
tibus proſperis, Fræpoſitus Pincernarum oblitus
eſt interpretis ſui.

EX CAP. XKLI. GENLSIS.

Poſt duos annos vidit Pharao ſomnium.
Putabat ſo ſtare ſuper fuvium. De
quo aſcendebant ſeptem boves pul-
chræ, & craßæ nimis: & paſce-
bantur in locis paluſtribus. Aliæ quo-
Jue ſeptem emergebant de fumine,
onſectaque macie: O& paſve-
bantur in ipſa amnis ripa in locis vi-
rentibus. Devoraveruntque eas, qua-
rum mira ſpecies, & habitudo cor-
porum erat.

CaA&

Aαιn „

. + . . x*
nemo miraretur. At pro piſcibus in are-

nam enataſſe ex amne vaccas quis non miretur?
Ubique portenta & monſtra abſtruduntur,
quæ tamdiu graſſantur & delitent, quamdi,
qui præeſt, abeſt. Nam, ubi ſupra Nilum ad-
ſtitit Pharao, exceſlere illicò è ſede indebita
Boves, quibus jus nullum in aquas. Quæ nuſ-
quam non ſpectarentur monſtroſæ incredibiléſ-
que eruptiones, ſi, qui imperant;, pauloò fre-
quentiùs ea quoque luſtrarent loca, ubi nulla
ſuſpicio Palterorum. Porzè non urinandum
Regibus eſt, ut & fluvio Vaccas emergant, ex-
trahântque in ripam. Sat eos eſt, ad animi
laxationem, propè amnem ſpatiaxi. Erravi.

S! Crocodili aut Siluri emergerent & Nilo;,

Oliva

Nullo quidem incommodo monſtra recognoſ-
cent; nam in flumen non eſt neceſſe, ut ſeſe
demittant. At morâ opus eſt aliquali imperan-
tis, ut & finibus non ſuis animantes excedant.

Non enim raptim fuvio incubuerat Pharao,

aut exercendi corporis gratia ſpatiabatur in ri-
pa; aut ibi cum Satrapis haſtiludio diſtineba-
tur. Stabat ſuper fluvium. Putabat, inquit,
ſe ſeare ſuper fluvium. Luſtrant ſuas interdum

Provincias, ſeu Cœnobiarchæ, ſeu Epiſcopi,

ſeu Principes, ſed in ſimilitudinem fulguris co-
ruſcantis. Non conſiſtunt, non ſtant; aut, ſi
ſtant, in Provinciis ſtant, non fuper Provin-

cias. Otiantur, & degunt in urbibus, non ex-

cubant, incubaântque urbibus. Ideôque nihil
emergit ex iis, quibus detegendis collineat ur-
bium, regnorumque luſtratio. Putabat ſe ſtare
ſuper fuvium. Quid ibi agebat Pharao? Stabat
ſuper fluvium. Non piſcabatur: Non recrea-
batur: non lavabatur in fluvio: ſed ſuper flu-
vium ſtabat. Porrô ſi piſcaretur, Rhombum

aut Mullum extraxiſſet & Nilo Rex. Non ex-

quot ultrò emerſere è& Nilo pecudes, auguria,
portenta, eventäâque Imperi! Hæ dignæ Re-

piſcando, ſed ſuperſtando flumini Pharao ;„

gibus expiſcationes. Quorum piſcatus ſuperſta-

re eſt, non Oppidis modô, ſed penè elemen-
tis. Ergo, incubante flumini Pharaone, Vaccæ
profugere de Nilo quatuordecim. Quæ, cum
pacatiſſimæ inter ſe fuiſſent in gurgite, ubi ex-
ceſſere & fluvio, non modè diſſenſere compaſ-
Cuis, alis aliò abeuntibus, ſed pulchras & præ-
pingues eæ abſorpſere, quæ macilentiores &

Aulici

franamii.

inwalidiores putabantur. Adeò ad perturban- Ecclaſßa-

da, occupandâque cæterorum loca, jurâque;,
in unum conſpirant, coëuntque etiam hi, qui
infenſiſſini inter ſe ſunt. At, ut latrocinium
abſolverint, qui ſe pediſſequos & obſequentes
ſimulaverant, graſſabuntur in opimos. En bo-
ves adipales antecedunt macilentas. Sed mox
ab his, non oppugnantur ſolum, ſed devo-
rantur. Quis non videat emaciatis Vaccis Re-
gum Miniſtros adumbrari non probos, qui,
quà non licet, cum regnantibus perrumpunt;
obſequuturi, dum prævaricantur;, ſed, exple-
to flagitio, ſævituri in coronatos. Tu verôò ex-
pende, quid exportarint & flumine Boves, qui
ſanè locus ipſis eſſe debuit inaccefſus. Nulla
inde melior exceſſit. Nam ſi primæ regnantes
exprimunt, non potuere non opimæ efle, cum
in flumen ſeſe demiſerunt. Reliquæ, in qui-
bus Aulici colorantur, tam emaciatæ exiere &
vadis, quàm intraverant; nihil ex undis expor-
tantes, niſi rabiem in meliores, quas vorarunt-
Quod ſi tanto incommodo Nilus perrumpitur
à Vaccis, quo damno ab Urfſis Jordanis inva-
detur? Sciant Principes nunquam Eccleſiæ ju-
ra uſurpari, quin raptores, & oppreſſores per-
dantur. Notaſtin? Ex bobus quatuordecim ni-
hil emolumenti acceptum. Nulla earum fœta.
Nulla cum vituls. De ubere, de lacte, de
earum mulctra mentio nulla. Quid igitur ege-
runt? Nilum occupaverant: CGompalſcua inſe-
derant: aliæ alias devoraverunt. Quid Præto-
ribus exprimendis accommodatius? Nil extil-
lant in populos. Uſurpant indebita, & infe-
ſtant. Satiantur, & vorant. Devoraveruntque

Kica Ju-

riſdictios
Aulici

infidi.

Eecleſia-

kica Ju-

riſdictio
oppugna-
ta, non As=
tat, ſe⸗

Poliat.

Alt
frænandii

Iudices.

eas, quarum mira ſpecies, & habitudo corpo-

Tum erat. Quâ rei indignitate Pharao ſaltem
evigilavit. Expergefatctus, inquit, Pharao. No-
ſtri verò Pharaones diriora, acerbiorâque his
vident, & ſtertunt, Id vellem notaretis:

me-⸗

nltiqe
Mant eun

bus, C.

kerdum
Tite, hl
. Dmm tenn
4 Clieſeu,
E welmtem
1 Cüdemn
nörit,
nmn mira
, devoran
einſenel in
iſlſen
N ſgimnt
Uetebantoue
1. Neno⸗
ſobjurgart
erant &
nts Imis
n ſeinnet
neinctero
6 leg

teletn
ſun ſemmn
tantan.
ſeli, 4
N
l .
En diebe
nik. Ur
GN Conbe
Ent

Au.

4

1

1 rnnfl
reſamtin
hn 0, k ile
lle

eern nn
NNR ne
n n

in Cap. XLI. Ceneſis. 225 :

ognol. melioribus compaſcuis ſaginatas, non pinguio- bet: Paſcebamur in ipfſa ammnis ripa in locis vi⸗
t ſelk res factas, ſed macilentiores. De pinguibus ita rentibus, Jejunium præferunt; ſed revera co=-
peren. taleitas cribitur: Paſcebamtur in locis paluſtrihbus. De pioſius, lautiuſque Paſcuntur. Macies imponit
cechin infeliv, emaciatis verò hæc habet. Paſcebantur in ipſa intuentibus,; & ſqualor venerationem extor-
leno, auamnnts ripa in locis virentibus. Adeò felicior & quet. Cumque opimæ in paluſtribus paſcetent;
unn. beatior eſt, qui parciùs mundi bonis abuti- macræ locis virentibus paſcebantur. Quæ ta-
ſtinche. tur. Cui tamen interpretationi Chaldæus Para- men elegantiſſimè dicuntur impaſtæ quòd
inqan, phraſtes repugnat; Qui cùᷣm de Vaccis opimis non olere ſed ſtrage veſcantur. Comedel'äni-
Nerdem præmiſiſſet: Paſoebantur in prato. De macris que alias boves pulchras viſit. Mileret me venu-
biſoopi, iſta ſub'icit: Et ſtabunt, conira boves, in ripa ſtatis veſtræ à qua funeri exponemini. UnA
uris o. Muminis. Ergo, inquies, abſtinebant boves ma- loricari poſſetis ſcabie contra emaciatas, qua-
Nt, ſ cilentæ? Oleribus abſtinebant, ſed livore, diſ- rum fuüror ſpecies veſira eſt. Quæris ſi me-
brorin. cordiaäque ſaginabantur. En pabulum earum! liùs paſtæ ſunt Boves macræ, quam pingues;
naner. Nabant contra boves. Jejunabant ab herbis, ut unde maciem contraxerint. Tu à jejunio pu-
Ine nlil bobus, contra quas ſtabant, veſcerentur. A- tas; ego arbitror à vento. De ſpicis certè de=
lheatu- Religioß pertiſſimè id habetur in Chaldæo . ubi hæc ha- formibus hæc habent LXX.: Et ecce ſeptem ſpi-
tſeſen asxſteri bentur. Nabant contra boves in ripa ſfuminis. caæ graciles, & vento corruptæ pillulabant poſt
0 deedet ſevdi Comedebantque boves deformes viſu, & macilen- eas. Si Septuaginta audis Interpretes;, earum
onteege. But, non tæ carnibus, Jeptem alias boves pulchras viſu, macies Ventus eſt. Quédque plus obſtupeſcas 5
Irrll rter⸗ & pingues. En jejunium emaciatarum! Proh fa- macræ ſunt, quia inflatæ ſunt.
Nuontum inter Re- Cinus! Rejiciunt ea, quibus licitè alerentur, utrt
Mnt Uigine: viſceratione inhumanâ paſcantur. Thymo abſti- Ewpergej altus Pharao; rurſum dormi⸗
Mn; sliguan- nent, & æhulis ſaginantur. Pxclamo iterum: vit, & vidit alterum ſomnium. Sep-
,alglla, dn. P rah ingluviem jejunartium At unde tanta tem ſpicæ pullulabant in culmo uno
Hons e. Reſgi 6 emaciatarum rabies in opimas? An eas arcebant » lena gta, formo ſt. Alic quoque
lupetk non ſper- à paſeuis? An iis maciem exprobrabant? An oricl te zmues . HH. .
d eledher nant, ſed cornibus in eas graſſabantur? En rixarum;, oaom icæ énAcs Perouſæ ur 6.
ſe, ſa l odiorumque incitamenta: Comedebaintque ſep- dine oriebantur. Devorantes omnem
, än k⸗ l- tem alias boves pulchras viſit G& pingues. Ode- briorum pulchritiudinem.
licr. alente. IE macilentæ, non feritatem, ſed venuſtatem ..ê ”
R virm, ſo. Sociarum. Utinam id ſemel „ & in Ægypto, Monſtrosâà boum ingluvie evigilaverat Pha- Superioy
⸗r lida. acciderit, & Vaccis tantùm evenerit. Vidi- rao ſed iterum tantæ ſtragi, tantéque omini invigiles

“ elus in- mus interdum, quamvis rarifſime, & vix no- indormivit. Tanta Ægyptios Reges invaſit dif-
entlore diſcretus.

e. Ner ſirà ætate, has quoque rixas in iis, qui jugum ficultas vigilandi. Quod ſi, ſomniatis vVaccis 5
Pertordan Ei Eccleſia-

1 ne,taue Eteihone. Domini trahunt; quorum cuùm macilentiam quæ vaccas devorabant, excitatus à ſomno no-
igbe,

iſs randi. obſtupeſcas, plus tamen horreas & lanienam turno eſt Pharao, quantò magis à diurno le-
nhi, gi & ingluviem. Non paſcuntur, ut jugulent. thargo evigilarent Principes, ſi Urſos immiſſos
atoönin , Et quidem vulgata editio ſtatim ſcenat ſerita- intuerentur in homines; imò ſi ab hominibus
blenend tis abſolvit, inquiens: Devoraverüuntque eags, homines, urbes „ Provincias vorari paſſim;
D darum mira ſpecies. Chaldæus verò habet „ non ſommarent, Ed viderent „ Palparéntque?
dech d⸗

e non, devoraverunt, ſed comedebant. Neque Rara Mundi Plaga eſt, quæ id genus plagis
le ero⸗

enim ſemel in præpingues ſævitum ab emacia- non conficiatur. Quam ſingularis regio eſt »
Veoiil- tis, ſed ſemp& & ſæpius. Uno ſcilicet hoc pa- in qua non glutiantur à Prætoribus oppida „
ſObos, , bulo ſaginantur, qui non ſanctè jejunant. Co- Populique? Quas inter ſtrages da vel unum,
errunpum ; medebantque boves deformes viſu, & macilen- qui tantiſper expergifcatur, ex imperantibus.
led, e tg.: Nemo prohibuit lanienam, nemo lanan- Pharao in ſuo ſtrato evigilat, bobus abſump-
Tuted. tes objurgavit, aut ſubmovit. Nimirum defor- tis à bobus: & in throno Chriſtiam Joſiæ
Dores,n mes erant & macilentæ. His palliata integu- non excitantur ligurientibus Proconſulibus vi-
A. M mentis Invidentia ſævire poteſt impunè ; & ritim Pagos, regnaque? Quamquam nec ſor- Aaulies
er legalie dum jejunet à paſcuis macies „ viſceribus exa- tè Pharao evigilaſſet ad hominum viſceratio- ileri.
nzeler oan. turetur cæterorum, ſecura ſupplici, & laudem nem, qui lanienam boum expavit. Nam thro-= Aulicis
ne, nli⸗ ſtrage relatura. Rogo; ut jejunio non ſemper no Numinis illud Pauli adſcriptum. Numquid eonſulen⸗
zate eiek fidatis. Jejunabat Eliſæus, & mortuos revoca- de bobus cura eſt Deo? Principum verô foliis dear
Undseie- vit ad vitam. Jejunavere in Evangelio Scribæ illud poteſt adſculpi: Numquid de viris cura .
usvo. ſubpallidi, & à Chriſto reprehenſi; Vitam eſt Regi? Miraris? Non ſatyr4, ſed hiſtori
etrunſil , omnium addixere Cruci. Benè Moyſes qua- epigraphem comprobemus. Hc eos ſemper
tdanssiner i N draginta diebus Jejunavit cum Deo, qui cla- Imperantes excipiO:, qui perſanctè regnant;
Poclleſe i 2n. 11. mabat: Quis det, ut omnes Propheient? Et jam attentifſimi in publicam ſolidimque ſubjecto-
reſins , qui in domibus Regum ſunt, etſi lejunare vi- rum felicitatem. Quorum optimè regnantium
orcerilli⸗ 8 deantur ab herbis nil repetentes à Principe, non brevis, noſtro hoc ſæculo, in Eccleſia
earutn aeH vitas, ſortunãſque ſociorum eſuriunt. Paſcun- elenchus. Eos tantùm damno, quos ſocor=
e Ecte, ℳ tur Præſtantium everſione, & his ferculis in- dia vigilare non ſinit. Quod à me dictum ſe-
Ligetn g ⸗ hiando;, facilè ſeſe ſportulis abſtinent. Quæ vo- mel, ſemper toto hoc libro & dictum, & af-
lcun n. randorum rabies æmulorum & aulas obſidet, firmatum velim. Redeamus ad Præſidentes ſe-
5 il Ne? & ſylvis non parcit. Suſpectum proinde ſit fa- miſomnes. A tribus jam annis Samaria nullis
ilet⸗ ſtidium alimenti, quo incitatæ ſunt in boves imbribus rigabatur. Paſſim populi annonæ ino- 3. Keg
, vaccæ. Quamquam, quid aio? Macilentæ qui- piꝗ expirabant. Dixit ergo Achab ad Abdiam: 1. K g
, ſhte dem erant & terræ boves, jejunæ verè non Vade in terram ad univerſos fontes aquarum, & , .
HM nr erant: imôò melioribus ſeſe Paſcuis ingurgita- in cunttas valles, ſi forte poſtimus invenire ber-
ler verant. Nam ubi eas quaſi jejunas Chaldæus re- bam, & ſalvare ecquos, & mulos, & on peni-
ne⸗ eelentat „ nihil de pabulo commentus: Na- tus jumenta intereant. Diwiſeruntque ſibi regio- .½
1 ede 5 bant contra boves in ripa fluminis. Vulgata ha- nes, ut circumirent eas: Achab ibat per Viam
ioage. . unam,
nrlen, 5
⸗

22 6G Oliva

unam, & Abdias per viam alteram ſeorſum. An
iſta quis de Rege ſuperbiſſimo ſuſpicaretur,
quæ tamen impleta eſſe fateri cogimur? Nulla
de ſervis, de ancillis, de ephebis, de militi-
bus, déque pellicibus regiæ anxitudo. T'an-
tùm pro jumentis ſatagitur. Et quidem ipſimet
regiæ domus Præfectus, & Princeps ipſe exie-
re pabulatum, hordeâque & olera non fepe-
tebantur, ſed explorabantur à Rege pro mulis
& mannis. Fameſcentium interim & occum-
bentium populorum neglecta calamitas. Adeò
proniores Regum tunc anirni in animantes,
quàm in homines erant. Vide, quà diligentia
canes nutriantur, & Aulici poſt ſtipendia ſe-
Xaginta in ædibus imperantium diftabeſcant.
Verùm revertamur ad ſtratum ſomniantis. Evi-
gilaverat Pharao ad vaccarum ingluviem. Ve-
rüùm, cùm non exiliiſſet & lecto, ſomnum ite-
rum repetivit. Quo ita opprimitur, ut porten-
ta, ſed mitiora, eodem tamen propendentia in-
tueretur. Vidit enim ſpicas ſeptem perpulchras,
ſed uno & culmo prorumpentes. Quæ fertiles
erant agminatim prodibant. Steriles verò ſpar-
ſim pullulabant. Adeò felicitati quoque olerum
& ariſtarum concordia obſtetricatur. JNeptem:,
inquit, ſpicæ pullulabant in culmo uno plenæ,
proeraſti. Atque formoſæ. Hilararis ad aſpectum ſpicarum
natiopru Præpinguium? Non diù gaudebis. Enatæ ſiqui-
dens. dem ſunt, adultæque unam intra noctem. Non
fido tam feſtinanti fertilitati. Parturienda feli-
citas eſt, non parienda tantum, ut conſeneſ-
Dignitas cat. Nam ſi caruerit infantiâ, ævo quoque ca-
ales ritura eſt. Erepſere ſpicas inter electas ſpicæ to-
tigdem elanguidæ. Devorantes, inquit, omnem
priorum pulchritudinem. Adnaſcitur feſtinatæ
felicitati calamitas, quæ illam depaſcatur. Mi-
tiùs tamen à ſpicis ſævitum in ſpicas, quaàm à
bobus in boves. Nam vaccæ vaccas devorarunt.
Devoraveruntque eas, Tuatuimn mira Pecies. At
ſpicis lectioribus parſum à ſpicis tenuibus, quæ
venuſtatem iis tantum ademerunt. Devorantes
Invidis. omnem earum pulchritudinem. Quamquam fœ-
dius mihi, improbiuſque grafſſatæ videntur in
æmulas ſpicæ, quàm vaccæ. Hæ ſiquidem vo-
ravere, ut comederent. Illæ devoravere, ut
ſævirent. Nam quæ vaccas liguriunt, fami
proſpexiſſe videri poſſunt. Uni autem conſu-
luiſſe livori putandæ ſunt, quæ ſpicas meliores
non abſumplſere, ſed deflorarunt, rapinâ con-
tentæ pulchritudinis. Devorantes omnem prio-
rum pulchritudinem. In ſtragem ſociorum agun-
tur plerique, non egeſtate ſuà, ſed alienâ opu-
lentià. Torquentur non fame, ſed pulchritu-
dine. Huic me tamen inhærentem ſenſui Scrip-
turarum Chaldæus Paraphraſtes abducit, qui
non ſolam pulchritudinem, ſed ipſas à ſpicis
ſpicas exeſas profitetur. Et devorabant ſpicæ
concuſſæ ſeptem ſpicas pingues & plenas. Cui
Hebræa verſio concordat, inquiens: Et deglu-
tiverunt ſpicæ tenues ſeptem ſpicas pingues &
MModag:s plenas. Tam-ne à ſe ipſis Scripturæ diſſentiunt?
e,tor. Oola-ne pulchritudo ſpicarum intercicit, an
Famæ cu-⸗ ſpicæ quoque ipſæ interierunt? Ego ſanè ſen-
ra. tio cum vulgata, quæ pulchritudinem tantum
Eceleſia- intercidiſſe ſpicarum aſlerit. Quâ tamen deper-
Ee Rer. dità ,elegantilſime Chaldæa, Hebræäque ver-
Roligioſo- ſio ſpicas 1Pas abſorptas penitus atteſtatur. Ni-
yum ſcan. Wirum frumenta Chriſti Præſules ſunt & Co-

Oecaſio
mala.

Vnio.

delu. nobitæ, quibus extima ſanctimoniæ ſpecies
decreſcat, ipſos o penitus infamatos. Quo-
. ties enim de Præſule vel de igi ici
Ilai.6.1. Religioſo dici non

poteſt: Mte formoſus in ſtola ſua: ita ſpernitur,

ut nec præeſſe, ac ne eſſe quidem putetur.
Quare bacchantur ſpicæ emaciatæ in venuſta-
tem electarum, haud veritæ profligatione ſpe-
ciei autoritatem funditus perituram ſpicarum ⸗
imperantium. Tu verò diſpice, ut nunquam Rex eve-
meliores tum ſpicæ, tum boves heluentur eas, bart nobi-
quæ langtundiores ſunt & tenuiores. Noli pro- liores
inde præſtantiores, probatioréſque putare illos, widis.
quos ſenſeris invehi in collegas. Argumentum Concio-
maciei voracitas eſt. Liceat autem mihi in de- vazeves
vorantibus ſpicis exprimere Detractores, qui rer.
„ „» . 1 ormu⸗
ſanè ſociorum famam abſumunt. Et deglutie- „atsres &
runt ſpicæ tenues, ſeptem ſpicas pingues & ple- Cenſores
nas. Ex Hebræo. Quod ſi quæras ex me, quo- aliornm.
modo immotæ ſpicæ fibriſque terræ inhæren-
tes abſorbere potuerint ſpicas à ſe disjunctas:
En heluantes. Aliæ quoque ſpicæ tenues, & per-
cußæ uredine oriebantur, Devorantes omnem
priorum pulchritudinem. Ita habet vulgata. Ergo
non voraſſe credendæ ſunt, ſed afflaſſe ſpicas
meliores; quæ, venuſtate deperdità, dilpa-
ruiſſe, abſorptæque putatæ ſunt. Nam explan-
taſti profectò, quem defloraſti. Ut quid enim
terram occupat ſpica emuncta, niſi ut maledi-
Ctis proſcindatur, & laceretur à Colono?: Fa-
mà ſiquidem denigratâ, ad probra tantum pro-
ſtat, quem infamaſti. Devorantes omnem prio-
rum pulchritudinem. Et quàâà ratione potuere ſpi-
cæ pertenues ſcrutari quaqua verſum amœni-
tatem ceſpitis lectoris, eamque funditùs cor-
rumpere? Vel in incendio pars aliqua fumat
ſemiuſta. Nulla ita urbs fatiſcit, atque quaſſa-
tur, ut ruinæ pinna non ſuperſit. At hic omnis
pulchritudo fertur abſorpta. Devorantes om-
nem priorum pulehbritudinem. Ea famæ natura

Aulici
invidie

eſt, ut, ſi pars ejus affletur, tota intereat. Ut

enim corporis pulchritudo tota intercidit, ſi na-
ſi, labiive pars minima detruncetur: ita famæ
concinnitas nulla ſupereſt, ubi eam vel modi-
Cè& læieris. Uno vincta ungue Aquila nec vola-
re poteſt „ & captiva undique, & tota eſt. Sic
ammi elegantia aut nuſquam, aut funditus de-
voratur. Devorantes omnem priorum pulchritu-
dinem. Hc examinatâ pulchrarum calamitate,
quam eis ſpicæ intulere pertenues, indagemus,
unde in has irrepſerit macies. Aliæ quoque to-
tidem ſpicæ tenues, & percuſſæ uredine orieban-
mur, Ergo uredini debuere ſpicæ ærumnam ſuam.
Porrò ſi ſpicas haſce ambuſſit uredo, cur eâdem Seniori-
non elanguere carbunculatæ pinguiores? Et ne bus ale-
diceres ſeptenis tantůùm uredinem inſediſſe po- Piitas
ſtremis, eas ex Hebræo habemus, non tam Zyro non
uredine quam vento confectas. Et ece ſeptem ſuperbiat
Picæ tenues, & arefactæ Euro oriebantur poſt eas.
Quis verò non videat latè Eurum graſſari, ideô-
que primas æquè ſpicas ac poſtremas afflaſſe?
Nam quis ita furentem Eurum circumſcripfſit,
ut uno in agro alias perflarit ſpicas, alias non
afflarit? Si verò peræquè omnes concuſſit, cur
primas non corrupit, tam fœdè poſtremis vi-
tiatis? Auſim dicere priores jam adultas, ſuo
ſucco corticéque loricatas potuiſſe luctari cum
Euro. Poſteriores verò ſpicæ quâdam quaſi in-
fantiæ teneritudine patuere incurſibus, incom-
modiſque Euri perfurentis. Quare animæ mol-
liores inde interitum ſibi ſuſpicentur, unde
animæ magnæ materiem ſibi comparant trium-
phorum. Cuùm verô videamus nunquam aut
in unis compaſcuis vaccas diſſimiles, aut in
agro ſpicas diverſas ſtare poſſe, quin ſeſe de-
vorent & abſumant, ab emaciatis tum bobus;
tum ariſtis iis deglpatitis, quæ formoſiores
erant:

Non om=
nia licent

omnibut.

t:
b jelli
li
,mſat⸗
Cn
1 M
(en
fii
vicghit
r fal
4 M M

lenk, 1

an nio
inubhar⸗
Cjeten un
17 Aezinnnu

1 Crantu,b⸗

uinlel
ea iIl, nllo
dn i
¹ ct coh
Drimma nirl
umchan
lkuao, bo
eglſcitur
Katut
Nei ubli
ur. Be
lr, inter
g nſize
en, lm
entis odtl
ab alimu
lſgtiyers

Utetor.
enbſe. 4l
e he ini
Mcarum
ndum Nan
tur ea, it 3
li Pro⸗ lune
e llor, lmnide
Uhentunn igie
hlin de- um
leg, Ili ni
5 un “M

e, I. Nun
inbeten-
lehnnck:
, dher.
tes onnnen
Nat Ego
ſe hici
u, le.
nerhenr⸗
Clidetim
ut maledi.
lono? F-.
tunpro.
nſen ri.
dotlete hhi⸗
mn ammrni⸗
nchtis cor
con fumet
ne quell⸗
hic omnis
Graltes on⸗
Ammz nutal
nterezt. Ut
cidit, A⸗
1: 1a knt
n vel mod-
la rer vol
tota el⸗ N
Cunchtusce⸗
1 Plekfin⸗
cklatdtate, n⸗
indegennn,u
ie l irn⸗
Aie ctenti.
ImnamHId.

inſechlle ⸗
d; Don tan
eeu iis ⸗
tir d
raſlini,er
mas
rculerhin
18, T5 n
onculit/
okren
litu, ſb

*

in Cap. XLI. Ceneſis.

Religio erant: exæquandos civibus cives Reſpublicæ
42quet em- intelligant, procuréntque; erectaâ, ſi opus ſit,

nsé. Tarquinii virgà, quæ capita altiora decacumi-
Unio. net. Quæ ſanè exæquatio celſioribus inviſa eſſe
Eccleſa- non poteſt, quando eò tandem res devenit, ut
Riei edi à deformibus ſpecioſæ glutiantur. Evigilans
„ Pbarao poſt quietem. Qui à bobus fuerat ex-
meguge, citatus, dum boves pulchras ligurirent, viſis
ſpicis, quæ ſpicas meliores voraverunt, non
evigilat, ſed requietis ſuæ tempus pleniſſimè
ZgZelus ob. éxplevit. Si rei indignitate excitabatur Pharao:

Ervan- cuùm par ubique graſſatio ſit, cur ſpicarum la-
tie. nienæ indormit, & boum ſtrage concutitur?
Iaftitia Vereor, ne ſuſpicionem faciat Pharao, Ethni-
& Seve. Corum Regum animos non tam ſcelere, quaàm
rias non incommodo excandeſcere. Manipuli jactura le-

e uen vis: at armenti grave diſpendium. Hinc in
Fiſeu: tanta paritate flagitii tanta in Pharaone diver-

ſitas, ut voratis bubus inquietetur, ſpicis verò
devoratis tranquilliſſimè dormiat. Evigilans
Pharao poſt quietem. Et verò, ſi rei ſpectetur
indignitas, atrocius à ſpicis, quàm a vaccis pec-
catum. Nam Vaccæ, licèt carnibus abſtineant,
dentes & guttur, & ventrem habent. Unde
verò in ſpicis ingluvies, quéve ore ſpicas æmu-
las ſpicæ abliguriere emaciatæ? Quot mon-
ſtra in viſceratione manipuli! Stertit mihilo
minus Pharao; ne mirere in poſterum, ſi tam
Seanda. ſeverè in fures, in monetarios, in pecudum rap-
la u tores animadvertatur, ferè impunitis, ne dicam

Ter 71. coronatis, blaſphemis, adulteris, ſynaxis & ex-
KRa. — .
Supepie homologeſis, non annum, ſed Olympiadas ex-

pius curet Pertibus, Nimirum non criminis, ſed incom-
Biri ua- modi magnitudo Conſulum faſces exſolvit, im-
„ Pingjtque ſecures in ſontes. Seſe ſpicæ dilace-
rent, nullo metu ſupplicii. Stertit enim Pha-
rao, dum inter ariſtas concurritur. Seſe boves
à lucta cohibeant; ad earum ſtragem, vel in
prima vigilia noctis, actutum Rege excitando.
Quamquam laudandus, non improbandus eſt
Pharao, boum fſceleri advigilans, & in crimi-
Tauis ne ſpicarum non vigil. Siquidem apud eum
e "a cenſura non ſpicas vexat, ſed boves. Ibi ex-
Pergiſcitur Pharao, non ubi grandiùs, ſed ubi
Peccatur a Grandibus. Nec immeritò; nam ſi-
ne Reipublicaæ detrimento inter ſe vernæ luc-
tantur. Ecquando autem, ſine imperii ever-
ſione, inter ſe Conſulares, aut etiam Senato-
res conflixere? Nunc verò Accipitribus omnia
licent; cùm Paſſerculis dies dicatur, ſi pPaulò
licentius Obſirepucrint. Rubeni inceſtus a Ja-
cob diſſimulatur, ad diem uſque obitus ſui.
Joſephi verò aſtra ipſa ſomniata culpantur. II-
le enim Primogenitus erat, hic penè noviſſi-
mus. Laudaverim propterea Petrum, qui fer-
rum non in lixam, aut lictorem, ſed in ſervum
Pontificis ſtrinxit: nec Malchi calcaneum, ſed
caput invaſit, illi aure exſciſsâ. Ita ſæviendum
in perduelles. A majlore ordiamur vindictam.
Babylone mos lapidum eſt, ut ſimulachri fa-
ſtum everſuri, pedes petant, & teſtam ſtatuæ
labefactent. Utinam par eſſet vigilia Principum
ſomno Pharaonis experrecti ad boum ſcelus ,
& crimini ſpicarum penè indulgentis.

Evigilans Pharao poſt quietem. Et ſacto
mane, pavote perterrtus, miſit ad
omnes oonσT+Dà8ôt.ο Lo.ypti.
Severitas

non Fiſ-
us.

Antequam diſcutiamus pavorem Regis, ani-
madverteres vellem, quantum diſcriminis in-

.*

227
terfuerit inter ſpicas Ægyptias & Lapidem Ba-
bylonium. Is, everſo ſimulachro, excrevit in
montem magnum: hæ, voratis ſeptem ſpicis
Præpinguibus, non poſuere maciem, ſed Re-
gem gracilitate, tabéque ſuâ conſternarunt.
Nimirum Lapis irruit in Coloſſum, ut faſtum
plecteret & everteret. Spicæ invaſere ſpicas,
ut iis ſaginarentur. Harum ſcopus ingluvies:
illius finis ſeveritas. Lapis ſæviit: ſpicæ heluan-
tur. Ideôque abſtinentià everſi ſimulachri ita
ſaginatus eſt Lapis, ut in Montem aſſurrexe-
