flores, lilique non parit, ſed perdit. Quid
aio? In hoc baculo Judas bina edidit poma;,
Zaram ſcilicet & Phares; ideéque non frugi-
fer, quòd foœcundus. Moſis baculo hanc Judæ
virgam dixerim propiorem, quæ & humi ab-
jecta eſt, dum in thoro viduæ Socer ſupina-
tur, & prolatà in Nurum capitali ſententia;,
Anguis eſt. Sed Moyſis baculus Vatem duxit in
vepres: ſuus Judam baculus ſtravit in viola.
Coram Ilo Rubus inter ignes non arſit: coram
hoc arſere Socer & Nurus, quamvis abeſſent
à facibus. Per illum everſa, per hunc locuple-
tata Ægyptus, & ſtabilita. Quid plura? Moy-
ſis Virga undas emiſit: Judæ virga flammas
immiſit tam ardentes, ut inter lachrymas ex-
tinctæ conjugis ſenex deflagraverit, & non u-
nius mariti funere vidua lachrymoſa ſcortari
pariter potuerit, & elugere. Nulla tam magica
virga hactenus fuit, quam quæ ſenem, lugen-

tem, & vatem convertit in Amaſium. Umi Ju-

dæ baculo datum, ut per eum liberet fornica-
ri, ubi vivere non licebat. Proh dedecus! Abi-
P 4 guntur

Gen. 32
10.

Zud: Par=

ertiar hæ
baculas.

r

1

Rex ſeſe
damnet,
cum reiss

eſt.
F ſtätia
qt om-
nibus,

guntur baculis monſira, ne gregem infeſtent.
In domo Judæ monſtra baculis accerſuntur.
Nemo divinaret pellectam Venerem baculo;
nurumque non erectam, ſed inclinatam in
amplexus nefarios bacillo Patriarchæ. Rem di-
cam portentoſam. Eliſæi admotâ virga nec u-
nus revixit infans. Tradito à Juda baculo
Thamari flagitium abnuenti, gemini proti-
nus emerſere pueri intra viſcera deflioratæ. Præ-
ſtat tamen jacere pueres ſine vita, quam ita
vivere, üt Judæ gemini emerſere. Quid a-
get Judæ baculus, quùm cædet, ſi tetriofem
funere vitam, cum ludit, infundit. Peregri-
nationis hic ſanè baculus eſt, quo Judas, non
modè à ſuo prædio, ſed à ſe ipſo, & à na-
turæ finibus abſceſſit, in ſinum impactus uxo-

ris Hliorum ſuorum, ut deinceps non avus ne-

potum inſcriberetur, ſed pater. Et quantum
emenſus eſt ſpatü, quôtque obices tranſcendit
Socer, ut in thalamum appelleret Nurus ſuæ!
Profectò, ſi Jacob fluvium trajecit in bacu-
lI : in ſuo item baculo Judas pudoris rubrum
Ware tranlvadavit, imò ipſum penitus pela
gus exhauſit. Quis enim ſuperſfuit pudor; ubi
ad Nurum Socer irrupit, ut honeſtatis moœ-
nia quateret, admotis arci binis arietibus;
qui ſtragemm ederent graviorem receſſu, quàm
impulſu; imò qui everterent immoti propu-
gnacula, damnatà Thamare, ſolà pignorum
ſuſpicione. Et quidem Viperæ parentem diſ-
cerpunt egreſſuræ. Zaram & Phares paren-
tem damnant, etiamnum ortui immaturi. Tan-
t0 eſt pernicioſior ſata ſcelere proles, quam
ſint Angues & Viperæ. Et miraris, ſi Judæ
baculum execrer, quo ille ad hæc ſerenda
monſtra feſiinavit? Nec Cain, quàùm profu-
gus exerraret in Aſia, fataliori abuſus eſt ba-
culo. Quamvis enim eo Abelem occiderit;
non ideò Judæ baculum innocentiorem dixe-
rim ipsà Caini virgâ parricidæ. Unum Cainus
ſuſtulit fratrem invidendo: duos moechatus
Judas ſuſtulit filios. III abuſus eſt baculo Li-
vor ad cædem: hoc amor penetravit ad ſcor-
tum. Cunas ita execror ut ſepulchrum, ſi fœ-
tui ſcelus obſtetricetur. Verùm erravi, con-
vitiatuſque ſum baculo, quem mox Aflris in-
ſeremus. Fateor moœchiæ obſidem fuiſſe bacu-
lum; quem Thamar accepit à Juda, vadem
pactæ mercedis in fornice. Remiſſus ille ta-
men ad Judam, in Virgam confeſtim æ&quita-
tis effloruit. Nam., agnito ſin criminis teſte,
Patriarcha non in acculatricem Thamarem vir-
gam inflixit, ſed ea ſeſe cecidit, conſcidque fla-
gitii munera, non quaſi ſuppoſititia, irriſit,
ſed admiſit, ut peccaturæ à ſe delata, in ſpem
ſtipendi. Oui, agnitis muneribus, ait: Jicſtior
me eſt. Negéſne tu & vitæ arbore hunc bacu-
lum detracilum, qui à funere, rogéque mori-
turam Thamarem ſervavit? Neges hâc è bacu-
lo voce ſcelus omne tranſgreſſoris expiatum?
Suum facinus vel Numini aut negavere, aut
excuſarunt Cain & Adam, quamvis privatim
dicerent cauſam. Palam Judas obliquè ſe Nu-
rum inſimulantem probavit, flagitiumnque faſ-
ſus eſt publicè, quod, clàm omnibus, patra-
verat. Hinc Judæ ſtirpem imperio crediderim
deſtinatam; quòd nemo aptior regno habere-
tur, quàm qui objectum ſibi ſcelus à ſcorto
non refelleret, ſed cognoſceret, compertulſ-
que flagiti, in ſe ipiemet reus, & vindex
animadverteret. Imperet, inquit Deus, Ju-
das, qui cenſuram exorditur à ſe. Quis enim

Oliva

juſtias regnet, quàm is, qui prolatam à ſe ſen-
tentiam non reſcindit ſolum, ſed, reà exſolu-
tà, in ſeſe regerit ſcelus? Novi ita efferbuiſſe
Regulum quendam ob intentatam ſibi litem à
Sacerdote, ſuarum olim rerum adminiſtrate-
re, ut Sacerdos quidem compedibus obſtrin-
geretur, cauſæ verò actor in foro publicè va-
pulaverit; ſicaris in eum immiſſis cum fuſti-
bus. Ergo rem ſuam repetere non poteſt ci-
Vis, quin contabeſcat in vinculis? Age, cur
in jus trahi abnuis, Dynaſtula? Aut à te jura
legéſque ſtant; aut in adverſarium ſcita Patrum
inclinant. Num times, ne tibi ſubſellia refra-
gentur, ubi tibi jura ſubſcripſerint? Non eſt,

quèd, opulentus & princeps, à te putes alie-

nos fore Septemviros, niſi luce clarius meridia-
na à cive ſtent leges. Proinde, ſi de victoria
non dubitas, quoties tuæ cauſæ non penitus ju-
ra reclament, indignaris profectò in adverſa-
rio æquitatem, quâ ſcis te causà caſurum, ſi
ad Judices rapiare. Ecquando Tyrannis repul-
lulet; ſi tunc furere negetur, quùm Sacerdos
ideò vincitur, quia vinceret? Ergo reclamare
olim imperatoribus licebat, poterâtque à Tra-
jano ad Senatum provocari, nullo metu, quin

Cæſar caderet causâ, ſi jure cauſa cecidiſſet:

& fremit Semicomes abs ſe rem apud Judi-
ces repoſci à cive? Agi ſecum judicio Deus pa-
titur: & Romulus ab homine citari non pati-
tur? Curulis iſthæc tua ſuperbior, quàm Babeſ,
eſt. Etenim illa cœlum contingere ſatagebat:
Sella tua Coœlum tranſcendit. Neque enim cum
Lucifero tripodem tuum ad Dei elevas So-
lium, ſed illum præponis & ſolio numinis, &
numini. Tu enim cauſam dicere recuſas, quam
Deus ultrò è ſuo throno dicere non faſtidit.
Habemus faſtidioſiores Cæſaribus Regulos.
Habemus grandiores Numinibus Duces. Et
unde hi emerſere Olympi, quos vapor infe-
ſtare non poteſt, quin diffletur? Actores bacu-
lis reprimuntur; adverſarii conjiciuntur in vin-
cula, tutiuſque eſt contra ſidera calcitrare;
quàm litem intentare Senatori. Cicbat contra
ſe Samuel accuſatores, rogabaâtque ſubjectum
ſibi vulgus, ne quid Cidaris reverentia ſuppri-
meret, quod abs ſe actum eflet in præfectura
aut civibus, aut legibus noxium. Ecce praæſto
ſum. Loquimini de me coram Domino, & co-
ram Chriſto ejus, quempiam calumniatus ſum,
I oppreſſi aliquem, ſi de manu cujuſquam mu-
nus accepi. Inter gemmarum ſuarum ſidera ad-
miſſurum ſeſe i teſtatur Pontifex, non va-
pores tantum muſlantium, ſed accuſantium ful-
gura; neé ea tolerat, aut diſſimulat, ſed irri-
tat, & evocat. Et quidem coram Deo; & co-
ram Rege vir tantus repoſcendum ſe ſtitit ple-
bi. Quin & Hiram de Salomone; id temporis
Regum potentiſſimo, non queſtus tantùm eſt,
ſed Urbibus ſibi à Rege traditis violatæ ſibi
mercedis inſculpſit elogium. Et egreſus eſt Hi-
ram de Tyro, ut videret oppida, quæ dederat
ei Jalomon, & non placuerunt ei, & ait: Ha-
cine ſunt civitates, quas dediſti mihi, frater?
Et appellavit eas Terram Chabul, uſque in diem
hanc. Ita contra Reges dudum reclamabatur,
excandeſcentibus apud nos ranunculis, ſi op-
preſſi cives provocent ad Paſtores. Quid? Non-
ne Paulus ſedenti pro tribunali Feſto Syriæ
Proconſuli liberè objecit vim ſibi inferri, ideéô-

1. Reg.

12. 3

12.

que appellare ſe Cæſarem? Nemo poteſt me il- Act. 25.
lis donare; Cæſarem appello. Num propterea 11.

aut palam cruciatus, aut clàm offocatus ſuo
nos

Tun
len l

teltarn

umn ere

b 4
ſedb
.

Ante ut
1 Utn
Eel, verb
yer h—
Eenitente

Uigte egel

Umn e0
Ilore, 8S
iverd
Entes, ſe
nedun
Enilers
ſtetaj
Tereratore
Cehmmntn
t Rd

Eſen.
Rolu.
edeice
lten
gicta.
lnn.
dlie⸗ V.
im Ai.
botehtc.
ge,
te un
Patrum
ln telte.
Nncdk,
utes ahe⸗
Emericha.
ke ndorn
n Aherlt⸗
Anmn, ſ
mnpll.
n end
Iechinae
e Tn.
netu, qun
Cecicllet
apud Md.
io Deune.
non ei⸗
grüm beb
bugebet:
E emmcum
levas do⸗
tuuminis,
Cllis, gpin
un Kict.
s Reydo.
Dces
Vupor Ule⸗
Ctoresbeen⸗
Untur inti-
Calctnae,
Dichat cond
de Ebriim
renta Itr
i Trehdlm
1. Lr ſet 1
mü, u
lemin ien.
ſtin n
runn ſden
ilex, NoNe⸗
Clibtumn 1
ulet, AAnn.
Dey;E.
mſe lit N⸗
; d tenhnn
1s tantun 4,
nle ſi
reſ/ 13
. Gtun
A N.
nili, fue
ſhenin
recſanmhn,
1, 1
1 üie⸗
Felo .
infni 6
9 u ein
un hioftn

twie
offoratl i

Ibid. n.

I2.

in Cap. XXXVIII. Ceneſis. 192

nos docuit exitio, quàm ſit Capitale jus ſuum
tueri contra Primores? Tunc Feſtus reſpondit:
Cæſaren appellaſti, ad Cæſarem ibis. An non
Paratiſſi num Feſto erat, Paulum è medio tol-
lere boleto medicato? Ecquis contra Præto-
rem muſlaſſet pro pannoſo? Vis tamen nulla
illata vinéto, quòd ad Neronem provocaſſet.
Tantò mitiores fuere Conſulares Ethnici in a-
lienæ ſectæ textorem, quàm modèò ſint in con-
terraneos & Sacerdotes, unius pagi, & quidem
ſemiruti, Procomites. Proh ſtomachum Dyna-
ſtarum! In Olympo fixere tentoria, nullis au-
ris obnoxia. Negotium illis cum Aſtris dunta-
gat eſt: unâmque, in ſuppetias hepatis, Favo-
ni auram admittunt. Nempe flabellis aſſentan-
tium eventilari volunt, auræ aditu intercluſo,
ſive ab Areopago ſpiret, ſive à Sanctuario flet,
ſive reflet à throno, ſive & Cœlo demittatur.
Nec Caligula in omni gloria, ſævitiéque ſua,
tam efferus Romanæ plebi emicuit; tum quo-
que quùm aut furentem Herculem, aut Jovem
ſimularet fuhminantem, quam contra cives ho-
neſtiſſimos excandeſcunt in jus rapti Dynaſtæ,
Cæfaribus ſolà cæſarie comparandi. Nec Ce-
thegus, nec Clodius Centumviros defugere.
Unis Procomitibus noſtris nulla præſunt ſub-
iellia. Ipſi creditæ ſibi pecuniæ & voratores,
& arbitri, & Areopagitæ, & Prætores, hoc
eſt; ſi unam in vocem tot nomina contrahan-
tur, Creditorum ſuorum latrones ſunt, &
nequaquam nemorum, ſed fori, atriique graſ-
ſtores. Miſeret me civium, quibus hâc noftrâ
ætate aut patrimonio abeundum eſt, aut vi-
tàa. Ut in delicto aut modicæ, aut nullius Fi-
dei, verbis loquar Atheorum, Minoem im-
plorent pro repetenda pecunia, ad Plutonem
demittentur; nec Charontis illic cymbà vectu-
raâque egebunt, illuc cum ligno ſubmiſſi. Plu-
tum repetebant? Plutum petent. Nec ulla tra-
Bciendi fluminis apud inferos mora, quin in
alteram ripam evadant, miſeros interſiſtet,
quùm eò à debitoribus detrudantur & cum
rubore, & jacturà. Et hæc quidem fabuloſa.
Illa verò non per ludum, quod aurum repe-
tentes, ferrum recipient. Hoc fœnore Patritis
æra creduntur, in quorum arcas cùm nummos
demiſeris, illud decantato: Ipſe vos mergo, ne

Jubmergar à vobis. Vide, quam ſint æqui in

ſœneratores Patritii. Nullæ apud eos pecuniæ

deponuntur, quin iis erogator juſta ſtatim per-

ſolvat. Sed Deus non ridebitur, qui proclamat,
Meæ ſunt opes. IIIi proinde ſcitote vos obæra-
tes, quem nemo veſtrum effugiet. Et civem
quidem vobis licet & eludere, & quaſſare:
at Deum, in cujus ſiniſteriori manu divitiæ
funt, non falletis, cui nemo impunè decoxit.
Repetet a vobis ille quod ſuum eſt. Nec illi
ad evincendam cauſam Procuratore opus, pa-
tronéve, quem vos à roſtris atque ſubſelliis
longurio arceatis. Itaque negare civi pecuniam
poteſtis, Deo non poteritis. Quàm eſt vobis
Judas æquior, qui de damnata & adultera in-
terfatus, Juſtior me, inquit, eſt. Juſtior illa Te
fortè eſt; ſed Tu quantis es Senatoribus atque
Proceribus juſtior, hoc vel nomine, quod ju-
ſtitiæ palmam ſcorto detuliſti? Uni quùm te
adulteræ poſthabeas, Optimates anteibis innu-
meros. Mira conſequendæ gloriæ, juſtitiæque
potiundæ ars. Juſtitiam adoptat, quam abdi-
cat. Ut enim ſi lucem Cereus jaculetur in ſpe-
culum, auctiorem eam in ſe regeri gratulatur:
ita Judas æquiſſimus mortalium celebratur, quòd

ſe juſtiorem adulteram ſateatur. Qui; agnitis
muneribus, ait: Juſtior me eſt. Ad quam ego
Vocem miror non evigilare Primores, qui Au-
thor ſum, ut, ſi à Cive vocantur in jus, non
modò ad flagra non feſtinent, verùm cauſa-
rum patronis ad ſe accitis adverſarium ita
commendent, ut non ſecuritatem ſolùm, ſed
etiam gratiam aſſecuturos ſe eſſe confidant
Dominmi, ſi certantis cum illo famuli promo-
verint jura, cauſämque evicerint. Dicite Ad-
vocatis, Opem, operamque, quam inopi con-
tra me præſtabitis, mihi delatam putate. Ideô-
que, quod ille ſtipendium non ſolvet, ego ſup-
plebo. Etenim ambo ſcrutamur veritatem. Hanc,
ſeu pro me, ſive contra me, quiſquis in lucem
extrahet, munificus erit in me. Cur etiam eum
diligam, qui pecuniam in ærario meo retinebit,
eum verò non amem, qui juſtitiam intulit, re-
duxitque in domum meam? Ditior ſum recep-
tâ æ& uitate, quam retentà pecunid. Nam pe-
cuniam, & fœnerator habet, & latro: juſti-
tiam habere non poteſt niſi probus, & bonus
vir. Muneramur, qui cruorem, incisa venA;,
elicit nobis; & Juriſperitum odimus, qui ra-
tione, non ferro, alienum à me prædium ex-
Ppreſſit? Quid nocentius, putidior ſanguis, an
uſurpatum latifundium, & pecunia aliena? Sed
enim in rem meam dudum coaluerat. Et mem-
bra exſcindimus cum dolore, ſi pus in corpus
reliquum ſint transfuſura. Tu verò neſcis fur-
tivâ tantùm portione univerſum nutare patri-
monium? Verum nos in eos inclinamus, qui
ſophiſmatibus ſuis malè partas opes nobis, po-
ſteriſque noſtris conſervant; averſamur autem
eos, quorum lucubrationibus ſuo Domino res
quæque reponitur. Deberes hos largius mune-
rari, per quos ſquamas exuis rapinarum, quàm
eos, quorum cavillis & aflentatione res alie-
na carinam quaflat, perforâtque navigii tui.
Age, quis amicior Achabo, Jezabel-ne, cu-
jus aſtu Nabuthi vineam invaſit, an Elias, cu-
jus auſteritate in poenitudinem rapinæ, impul-
ſus eſt? Ob Eliæ ſeveritatem Iram Numinis
mitigavit. Propter uxoris aſſentationem in a-
cie interfectus eſt. Plus te juvit, quam ad-
verſarium, qui te causâ cadere coëgit. Siqui-
dem rapinæ ſtruma percurata eſt, quà miſerè
fœdabare. Ergo ſi non Iu comra Te ferre
ſententiam potes, exclamando in competito-
rem cum Juda, Juſtior me eſt; patere ſaltem;,
ut ſuo, pro inopi, defungantur munere Judex
& Patronus. Noli eſſe pecoribus hebetior,
tenacioôrve. Sua Oves vellera remittunt atton-
denti: Et tu vellus alienum repoſcenti non
reddes? Ultrò Tellus & multiplex granum re-
gerit, quod tamen ab Agricola acceperat;
non abſtulerat. Immiſſa in ſe flumina pelagus
remittit luculentiora, quam exceperat. Quid
Boves? Quid Bombyces? Hi ſericum, illæ
butyrum pro olere reponunt. Et cunctaris a-
lienam pecuniam reſtituere tot inter exempla
elementorum, atque ferarum, quæ non repe-
tita egerunt, ingeruntque grandi fœnore au-
ctiora? Solus homo eſt, à quo ablata repoſ-
cantur ſemper cum vi, nec rarò cum diſcri-
mine. Ecquis litem Malo punicæ intulit, ut pro
credito illi ſtercore, non gummi, ſed malo-
granata rependeret? Præbent arbores umiver-
ſæ ſua colonis poma, qui ſi cunctentur, ver-
ſuram ſuæ frugis projiciunt, abdicantque, quòd
ſe homini debere præſentiunt. Tam promp-

tus in lignis ipſis genius eſt, ſua quoque exhau-
rire

Tob. 2.

178 Oliva

rire præcordia, viſcerâque profundere in ob-
ſequium, commodumque juſttiæ. Inaudierat
balantis hæduli vocem Tobias, verituſque ne
ad alienum gregem ſpectaret, exclamavit vir
oculis captus, ſed nullo commodo capiendus:
LVidete, ne ſorte furtivus ſit. reddite eum Do-
minis ſuis, quia non licet nobis aut edere ex fur-
to, aut contingere. Non paratus tantùm erat &-
quiſſimus ſenex repoſcentes abs ſe pecus pati,
ſed eos ultrò adiri jubebat, ne quid detrimenti
caperent, terendo tribunalia, & J udices appel-
lando. Nec Elephantus is erat ebore notabilis
ipſo: hædulus erat. Et tamen in re tantilla, nul-
lo reclamante, oculatiſſimus ſenex tam ſeriòô
cavit, ne aliena domi res ſubſideret, quam non
modò non vorari, ſed ne attingi quidem poſ-
ſe affirmavit ſine flagitio. Timuit, ne furtivus
hinnulus nocentior familiæ ſuæ quovis fieret

Pardo. Si veſcamur, inquit, alieno peco-

re, non vivemus rapto, ſed rapinæ immorie-
mur. Satius enim eſſet à lupo diſcerpi, quam
agno veſci furtivo. Neque enim vivit; qui ra-
pto vivit. Quid diceret, quidve ageret To-
bias, ſi apud Chriſtianos, qui auferenti pal-
lium jubentur ultrò tunicam remittere, Dy-
naſtas intueretur furere, ſi ab iis ſtipendia ſua
repeterent ſervi, imoô non ſervi, ſed Clerici?
Ita-ne p aremus Chriſto Chriſtiani, ut quum
Hebræus in Aflyria hædum reformidet ſolàâ
furti ſuſpicione, graviorem ſeni quovis mon-
ſtro: Nos minemur Sacerdotibus catenas &
gladios, ſi, quod uſurpamus, ſibi reddi cu-
rent per Judices? Fateor, excidiſſe me cre-
derem regno, ſi, me imperante, vapularet Ad-
vocatus, uni obnoxius crimini, quod miſerio-
ris cauſam ſuſcepiſſet, defendiſſétque pro ro-

Rew ino- ſtris. Sed enim perſæpè Principes plus horrent

yes tuta-
tier.

obſeptum vepribus iter in ſylvis, quibus A-
prum inſequi nequeunt, quàm minis Magha-

Eee tum intercluſum juſtitiæ aditum, ne pauperem
wibus., tueatur. Doleo plus iis Cervum irretitum,
quàm æ quitatem curæ efle incolumem. Si reg-
nas, non imperas, niſi pro ſceptro Moyſis Virgâ
utare. Illa verò non in Draconem vertebatur
ut ranunculos Cyniphéſve glutiret, ſed An.
guis facta Magorum Dracones abſorpfſit. Pro.
pugnabis inopem à primoribus regni, imò &
te rerum Domino miſeros vindicabis. Tunc e.
nim verè imperant Toparchæ, quùm in ſe li-
tem non patiuntur tantùm intentari, ſed gratu-
lantur, appellantique reclamant Juſtior me eſt.
Quæ cum daceretur ad pænam, miſit ad
ſooetum ſuum, dicens: De viro, oujus
bac ſunt, conoepi: cognoſce cujus ſit
annulus, & armilla, & baculus. Qut,
agnitis muneribus, ait: Juſtior me eſt.
Lnimic; Conſili hæreo dubius, neſciôque mode-
dilestio. ſtiam pluſ-ne prædicem Thamaris, an vero Ju-
Injurie dæ mirer æ quitatem. Ducebatur ad mortem
ferendæ. Thamar, nec tamen tam propè ab igne in ſo-
Marmu. cerum, qui ſe damnaverat, exarſit. Potuiſſet
ratio. ſanè illa queri de ſocero, vociferari, & convi-
Hovor ciari Judici ſuo, eumque criminis accuſare;,
mutnus,

quo ipſa trahebatur ad rogum. Poterat mutua-
ri à Poëſi voces, quibus inſectaretur Ama-
ſium efferatum. Poterat ſic loqui ad ſpectato-
res deſtinati ſibi à Socero incendii: En Judi-
cem, qui Ovem damnat, cujus ipſe, quamvis
ſenex, eſt Caper. Concepi, ſed à Socero vio-

lata. Cur damnat uterum, quem ipſe foœœcun-
davit? Num ſola concepi? Socium verò mei
criminis eundem habui, quem modô patior au-
thorem ſupplicii mei. Si adulteria flammis ex-
piantur, ille me prior exuratur, qui ſedenti
mihi in bivio faces ſubjecit. Tam-ne lippus
Cupido eſt, ut nec ſe noſcat? Quis iſte Areo-
pagita tam ſeverè pudicus eſt, qui, tres poſt
menſes, de Cupidine Rhadamanthus eſt fa-
us? Uter eſſe mavult? &, ſi lubet, uterque
ille ſit. Aut ergo mecum moriatur, ſi Judex
eſt: aut me abſolvat, ſi Amor eſt. Ambo pec-
cavimus, & ſimul : idem quoque noſtrum &
unus exitus ſit. Iniquiſſimus verò Cupido eſt,
ſi ſibi alas reſervat, ut evadat, & in me te-
lum jacit, ut moriar. His, Præ ira, potuiſſet
fœmina conviciis Judicem inſectari. Sed nu-
dare ſuum ipſa Cupidinem noluit, nihil con-
tra Socerum interfata, quamvis proximè mo-
ritura. Ulula illa fuerit ſcortando, Cygnus
eſt occumbendo. Nec peritura de ſocero oblo-
qui potuit. Quid aio? Etiam procul ab igne
Phonix eſt Thamar. Sola ipſa fœminarum ma-
luit uri, quam adurere. Parata erat Thamar
ſuorum lixivio cinerum inuſtam ſocero macu-
lam extergere; utque ille aurum videretur;,
non recuſavit rogo ipſa, quaſi palea, defla-
grare. Non tibi, Juda, adeundus Jordanis
eſt, ut à lepra intemperantiæ emaculere. Mer-
getur Thamar, non in flumine, ſed in flam-
ma, ut Tu mundére. Tuus illa erit Jordanis
pariter & præcox Eliſæus, & illo grandior ;
quæ, ut Te diluat, ſe ipſam inquinabit. Si di-
ceret, de Juda concepi, mox cataſtrophen
pœnæ ſuæ, in bacchantum ſcenam commuta-
ret. Verùm illa mavult perire, quàm perdere:
mavult uri, quàm denigrare: infamari denique
mavult, quàm accuſare., Iniquus in me, inquit,
Judas eſt: ſed ſocer eſt. Nolo remordere ſo-
cerum, quamvis diſcerpentem. Truculentus in
me eſt: led Fatriarcha. Abſit, ut ejus crimi-
ne abſolvar, cujus & flagitio peccavi, & judi-
cio prædamnor. Remitto adulterii pignora: quæ
ſi ſua eſſe abnuit, moriar, non quòd concepe-
rim, ſed quòd ſocerum noluerim infamare. Si
ea verò recognoſcat, & ſua eſſe fateatur, ita
me exolvam, ut per me nullus teneatur. Si
pudore ſilenti mei urar indefenſa, Phœnix
ardebo. Una enim Thamar, ne Judicem meum
accuſem, comburar non invita. Annon major
futura eſt, quàm futura Lucretia quæ, ut par-
ceret hoſti, funus non expavit? Juditham,
ſat ſcio, celebrabitis. Verùm illa, quòd occi-
derit mœchaturum, triumphabit: hæc, ne Pa-
triarcham mœchatum fateatur, occumbet. Si-
lebit Suſanna, & periclitabitur; at illam quis
audiret tantis convictam teſtibus? Vox Tha-
marem una abſolveret. Sed nodum non incidet,
cujus evolutione illi fama refloreret, ſed are-
ret ſocero. Cadat victima, non læſæ pudicitiæ,
ſed illæſi pudoris, ſervatæque ſocero honeſta-
tis. Ita defloratæ, damnatæque olim fœminæ
affines verebantur; quorum ne officerent ſamæ,
famæ, capitiſque periculum adibant, vitam ab-
nuentes paciſci alieni nominis detrimento. Quis Saperior
jam parentes non lacerat, quamvis illaceſſi- coli debet:
tus? Quis non detrahit de conſanguineis, non ne mi⸗
ut vitam tueatur ſuam, ſed ut alienam deho-““:
neſtet, ſolà libidine garriendi? Ne convicie-
tur Thamar;, arſura eſt. Sed non ardebit, ex- Palinodis
clamante Juda, ubi pigunora recognovit, Juſti- 94 di⸗
or me eſt. Nurum mirabamur malentem mori, Ss?
quam

is rn
Pobogtt

llugenn
bnn

Cum foet
Eelklls⸗
K ocliol⸗
ihlan

Ne. ius

Mon tam6

torta: lon

Cencpe .
Iins funn
1t, klin
ſets, 4
chet? In
oiller.
Umen opt
Hectamn
fiere Dit
ln zo
Gectamur
Cguit
la eg,
un al
lentit a
lmn, & P
Ereretn
nein ekr
eri i
inhlli.
tenine
lig, lnor
Oetſom
ir Lethe
unnind e
edb,

N⸗
wei
NI ⸗
i e⸗
eenti
Iiphes
Areo-
s polt
el he
Rtetqe
udex
bo Pee⸗
ratn &
iddelt,
nme te⸗
Ponillet
ded W.
hilcon.
eme mo.
Cenns
AoClo⸗
e
Arum me⸗
Thamat
ro macu-
deretur,
4, Ceßa-
Jordams
ete, Mer-
din kam-
t Jordams
granclor;
bit. Adi⸗
taſtophen
ComuNltr.
n perckte:
arl denigee
me, Iduin
norcere .
Uellemms in
wl, & r.
bignetr e
c conehe⸗
inlamme d
Ewenn,,in
teneitll.
la, Dom
dicenmen
Annon Maot
ue Il.
7 Uudthen,
,l
berr,elr.
cconbet. .
t Mam s
1 Iu
R non ent⸗
eret, llik.
ſe lchinn
ceto Holeſe
Olim ſenm
cerentn

euneb⸗
nt, Mii⸗

rimette! 1
gguimnes,

lienam err
„
9

quàm inſimulare ſocerum objecti ſibi flagitii.
Judex ſe- Miremur Judam non refellentem crimen, ſed
ſe dam- fatentem, cujus nec teſtis aderat „ nec accu-
net,u: sb. ſator. Ipſe ſcelus in ſe recipit, quod illi ne ob-
Sol var. jicere quidem auſa eſt fœmina; quid loquaeius?
damnata, quid iratius? jam jam moritura, quid
furioſius deſperatiuſque? In eo ſibi non parcit
Judas, in quo illi pepercerat Nurus violata;
ablegata; damnata, moritura. Certavere hi
ſanè, uter alteri præſtaret, & neuter alterum
vicit, ſed ambo poſteris præcelluere univerſis,
illa ſiendo alienum crimen inſignis; ille verò
non obſcurior proprium facinus retegendo. Cer-
tant inter ſe ſilentium fſœminæ, & vox Pa-
triarchæ, ultra alteri eripiat palmam; cum neſ-
cias fortiuſ-ne ſit alienam crimen reticere an
proloqui proprium. Quam eſt Adæ Judas diſſi-
milis? Nam ille à Deo convictus ſceleris faci-
nus retorſit in conjugem. Hic à Nuru ut infa-
miam averteret, in ſe flagitii telum adegit,
ctiminis incompertus. Quis Catonem miretur;
dum ſuum in pectus gladium immerſit? Judam
ego ſtupeo, qui ſe transfixit adulterio. Nam
plus glori?, quam ſanguinis, è ſuo vulnere
erupturum Cato prænovit. Judas contra plus
infamiæ, quam ruboris è ſua confeſſione re-
dundaturum intellexit, nec tacuit. Nam has
dum voces emiſit: Juſtior me eſt. Improvidum
ſe ſaſſus eſt, ſpurcum, moœchum, crudelem;
& parricidam. Phnix ardet, ſed ſpe vitæ ;
& odio ſenectutis; peritque in amomo. In ro-
90 infamiæ uritur Judas nullà ſpe; niſi cri-
4. Reg. minis propalati. Novi Davidem dixiſle, Fec-
12. 13. ai Domino. At vox iſta ſonuit in conclavi,
non tam emiſſa a Rege, quam à Nathan ex-
torta: ſonuitque inter tonitrua Prophetæ mini-
tantis, G& fulmina Numinis intentantis exci-
dium homicidæ. Nec tam dixit ſe reum David,
qüam Nathano id dicenti non contractixit. Spe
demique deprecandi ſupplici, & abolendi cri-
minis ſuum David, quod inficiari non pote-
rat, faſſus eſt crimen. Judas quâ ſpe, quôve
metu ad profeſſionem ſceleris eſt adactus? Ubi
Vates, qui moveret? qui terreret? qui par-
ceret? Imòô quo nominis famæque detrimento
ffſoum ſcelus Judas vulgavit! Periflet David;,
ſi ſiluiſſet. Regnaſlet Judas, ſi taceret. Maluit
tamen optimus Patriarcha ſeſe damnare, quam
prædamnatam non abſolvi. Adeò ſanctiores
fuere Patriarchæ poſt adulteria, quam nos
ſimus poſt hymnos: cumque nos injuſti pro-
grediamur & Templis, Judam plenum juris
& &ε uitatis lupanar emiſit. Quid, poſt ho-
ſtias, egiſſet, qui juſtitiam tanto ſibi ſtatu-
ram, poſt ſtupra, excoluit? Qui, agnitis mu-
neribus, ait: Juſtior me eſt. Annulum, Armil-
lam, & Baculum, tres quaſi flagitii teſtes,
eſt reveritus. Merces dudum ſceleris Magnes
facta eſt veritatis. Iiſdem, quibus Thamarem
illexerat in crimen, inſtrumentis abſolvit à
. ſupplicio. Suum Moyſes baculum expavit, ſibi-
lantem in arena. Suum libens baculum recepit
Judas, non in anguem ſolum, ſed in Judicem
converſum adulteru ſui. In hoc baculo tranſ-
miſit Lethem, quo in flumine memoriam ſui
criminis merſerat. Quid aio? Parentem imita-
tus Jacob, Jordanem Judas quoque ſuo fultus
baculo intravit: ſed Naamano quam diſſimilis!
Ablutus ille eſt acceſſu fluminis a lepra. Hic
ſaniem non deterſit ſuam ſed detexit. O Vir-
gam, quæ Aaronis futuram Virgam, & digni-
tate, & tempore antecedis! IIla enim flores

XXVIII Geneſis. 179

emittet, ad autumnum dignitatis. Hæc erum-
pet in ulcera ad hyemem ignominiæ. Per illam
Aaron inaugurabitur. Per hanc Judas dehor e-
ſtabitur. Utraque tamen Sacerdotem deſigna-
vVit. Litabit enim Arietem Aaron: Jugulabit
libidinem Judas, ſui eriminis Sacerdos „ & vi-
ctima. Jiſtior me eſt. Gorvum ex Arca enuſit
Noë, ut eluvionem deſediſſe cognoſceret. Sui
quoque ſceleris Corvum dimiſit Judas è pecto-
re, ne Arca periclitaretur Nurus ſuæ, ad quam
Pacis oleam, non per columbam, ſed per ac-
cipitrem ſubmiſit abs ſe evulgati flagitii. Ni-
mirum annulo ſuo juſtitiam Judas deſponſa-
vit: ſuéque baculo arſura, in poënam T hama-
ris, ſarmenta diſſipavit. Quid dixere tunc Vi-
tes, quæ toti Mundo præluxere, non arden-
do? Nobis Judas, & flammam ſubduxit, &
Thamarem. Nos contra illi, & lucem ſubdidi-
mus, & juſtitiam. Phoœnix erit ille inter Judi-
ces, quòd rogum extinxerit. Judæ baculo, tan-
quam ulmo, felicius ſarmenta gemmavimus „
Juam vites floruiſſemus in agro. Nam vites
Noemum ſiravimus ebrium: ſarmenta ſervavi-
mus Thamarem, & Judam in confeſlionem
ſceleris fleximus. Quis non malit Palinodiam
abſolventis, quam ſoporem inebriati? Porròô
Chriſtus fimum aggeſiit ficulneæ, ut ſterilita-
tem exueret. Thamar non ſtereus, ſed armillas;
anmuléſque injecit Patriarchæ, ut Palinodiam,
in Regum hortis nuſquam pomum adultum,
germinaret. Qui, agnitis muneribus, ait Juſt or
me eſt. Non modò ream abſolvit, ſed lauda-
vit. Nec laudavit ſolum, ſed dealbavit eam in
nigrore ſuo. Non Sol Judas, ſed Fax extitit.
Non illuxit Thamari pra lucendo, ſed pereun-
do. Ut illa viveret, ſeſe Judas confodit. Ne
illa incideret in flammas, in ſe fuliginem fumi
tranſtulit Judas. De te optima ſperato, Juda.
Nam infamia, quâ te obruis, fimus eſt, quo
in auream fragem exuberes. Nemo te mœcha-
tum dicet: ſed mirabuntur poſteri; potuille

Moecham & Judice in reum repentè converti;

qui ideò abſolvi debet, quòd ſe datmmarit. Ju-
Kior me eſt. Juſtior te 1 hamar eſt. Sed Tu
Dacibus & Regibus juſtior. Dum cedis ſœmui-
næ; Cælſares antecedis.

Qui, agnitis muneribus, ait: Juſtior me
ſt: quia non tradidi eam Sela Jilio meos
Attamen ultrà non cognovit cam.

Nulla hic mentio de ſubducta Thamaré in-

vocibus: Producite eam, ut comburatur. Cur
ergo, qui dixerat, Comburatur, jam non dicit,
Dimittatur? Nimirum olim agnita Innocentia
telum erat Alexandri, quo nodi quoque Gor-
dii ſolvebantur. Ideéque ſat Judas Thamarem
exſolvit, quam ſe judice dixit eſſe juſtiorem.
Juſtior me eſt. Non alio opus imperio lictori-
bus fuit, quo in libertatem damnatæ urgeren-
tur. Nam vinciri nequit, quam ſcelus non vi-
cit. Abiere illa ſanè tempora, quando nunc a-
gnita vinctorum innocentia, nec poſt menſes,
exſolvitur. Nihil contra vinctum liquet. Cur er-
go non dimittitur? Fortè liquebit. Felix Tha-
mar, quæ delata tunc eſt, quando & crimen
die uno damnabatur ad rogum, & deferebatur
ad Judicem: viciſſimque Innocentia tam citô
emittebatur è& carcere, quàm ſe citò dabat in
lucem. Nunquam in catenis ſpectata eſt Inno-
Gentiae

4

—

Catees 5.
cendio, ad quod eam damnaverat Judas iis & Jader

180

centia. Aut enim latebat, ſi ligabatur, aut ſi
Pateret, incunctanter exſolvebatur. Hæc veròô
&* i illius felicitas erat. Neque enim in reorum
cuſtodiis mindinæ erant, unde tam haſta abe-
rat, quàm aderant ſecures. Jam vinctorum ex-
penſis lictores, ſcribæ, caupones, & carnifi-
ces ſaginantur: & carcer, ut fundus, condu-
citur, dediturque plus offerenti. Quæ ſpes a-
beundi innocentiæ, quam tot circumſtant Inſti-
tores, quos diuturnitas compedum in ſpem foe-
noris erigit? Væ lictori, & væ Judicibus, niii
plurimi vinciantur. Et putamus ab iis ſolutum
iri Innocentiam, quorum fortuna pendet à vin-
culis? Secura erat de libertate juſtitia, quùm
inter crimen & ſupplicium vox tantùm inter-
cedebat judicantis. At, cum quæſtio piſcatus ſit,
tam Rhombus irretietur, quam Balæna, nec;
ſi teneatur, remittetur. Ut enim exſpatientur
vincti, argentum pendunt in dies. Ut commo-
dius habitent, aurum ſolvunt in menſes. Ut
coœnent, duplo omnia coëmenda. Ita, cùm ni-
hil non ſit venale in carcere, Innocentia, non
quia rea, ſed quia vectigalis, exſoluitur nun-
quam. Quis enim fodinam dimittat, quam nul-
lo labore, nulläque impensâ exhaurire licet; im
quam gaudet ultrò opes, & continenter efiun-
dere. Tanti eſt vinctus, quanti fundus eſſet
Campanus. Erravi. Non eſt fundus, qui vinctus
eſt. Nam ſylveſcit ager, niſi excolatur, nec,
miſi ſeratur, exuberat. Inarati vincti quotidia-
na, & multiplex, ſeges eſt. Et, ſi lictoris ex-
Cipias pro vinculis ſtipem, innocentis & rei par
ſumptus eſt. Mirari propterea non debes, ſi ca-
ptivum non ſolvant Prætores, cujus & vinculis
tanta ſibi provenit meſſis. Thamar ſolvitur in-
cunctanter, quæ tunc vincta eſt, cùm Judici-
bus atque lictoribus unum duntaxat ſervandi
laborem pariebant vincti. Qui ſi apud nos per-
duraret mos, tamdia vinciretur Inmnocentia,
quamdi non noſceretur. Exclamante Juda,
Juſtior me eſt: intellige exſolutam, quam audis
innocentem. Cur enim eam retineat lictor, ex
qua meræ illi excubiæ proveniunt? Tolle nun-
dinas à latomiis, & ſumma erit in carceribus
ſolitudo. Catenas, ſi neſcis, non Vulcanus
fabricat, ſed Plutus. Reum ſtringunt, ſed au-
rum tenent. Crimini inſidiatur fſerrum, ſed au-
rum captat. Alligatur latro, non quòd rapue-
rit, ſed ut ſpolietur. Prædo in vinculis eſt, ſed
Præda irretitur. Audeo dicere, præſtat à Pi-
fatis, quaàm à Prætoribus vinciri. Ab illis te
redimes auro: Ab his ob aurum vinciere. Se-
mel te ab hoſtibus redimes: quotidie ab his
emes hbertatem, nec redimes. Quid aio? A
Piratis libertas emitur. A lictore emitur ſer-
vitus, aurumque penditur pro vinculis. Et e-
vadendi ſpes ſuperſit Innocentiæ, quæ Præto-
ri Saba eſt, ſi Catenetur? Quæ ſanè infortunia
alligatorum, ut fateor perraròô in Chriſtianis
carceribus nunc evenire, excubante pietate
Principum Judicibus, ne peccent in peccantes.
F'ateri tamen cogimur, non ſemel ea ſpectata
fuiſſe, ſub tot Italiæ Iyrannis ſuperioribus ſæ-
culis. Felix Thamar, quæ in ea incidit ſæcula,
cum necdum Prætor vincula licitabatur, erät-
que carcer cognoſcendis criminibus inſtitutus,
non ſpoliandis vinctis comparatus. Ut propte-
rea minus Judam prædicem in approperata li-
pertate Thamaris, quàm ſe ſaſſus eſt æquio-
rem. Illud miror in Juda, quòd à ſe exſolu-
tam fominam non attigit in poſterum. Atta-
Luxuria. Mmen altrà non cognovit eam. Id niſi magnum eſ-

Oliva

ſet, nec miraretur Moyſes, nec ſcripſiſſet. He- Beneßeis
roicum planè fuit, non eam amoris Hacibus in- eafan.
cendere fœminam, quam ipſe incendio ſubdu- e,
xiſſet. Cogunt nubere, quam nolunt uri. Pal-
ladium non eripitur flammis, niſi ſervatori ſuo
demutetur in Venerem. Unus Judas ita Nurum
exſolvit, ut non ſibi devinciat; ita ardere no-
luit, ut uri non permiſerit. Flammas ſominæ
non mutavit, ſed extinzit. Supplicium illi re-
miſit, ut viveret, non ut peccaret. Non illi
ſarmenta ſubduxit, ut vitem inſereret, recep-

turus cum vino libidinem. Æquitati, non ſce-

leri, libertatem dedicavit perituræ; nec tenuit,
quam emiſit. Attamen ultrà non cognovit eam. Recidivi.
Id quoque pro miraculo eſt, non recognoviſſe,
quam cognoverat. Etenim quis ſemel moœcha-
tur cum fœmina? Aditus ad Nurum perarduus;
at regreflu nihil promptius. In hoc cœnum
