tu funeſtatum. Quam ſumus Patriarchæ diſſi-
miles, qui non modò ſpelæa Draconum ſubi-
mus, verùm etiam in ſinu Tigridum recuba-
mus, ac ſi ex uberibus iniquitatis hauſturi eſſe-
mus integritatis mella cum lacte! Rarus Iſraël,
qui horreat vel abſentem impietatem, & ideò
rari Iſraelitæ. Ubique videas aut Samſones, aut
Jonas: hi pfallunt in ſinu Ceti, illi accubant in-
ter ubera Dalilæ. Viperas ſibi circundant, &
tutos ſe eredunt à lue. Poſtquam movit è Phanuel Amici
Jacob, devenit in Socoth, ubi ædificavit ſibi do- impii.
mum, & gregi ſuo fecit tahernacula. Ex Hebræo. pauper-
En quale etiam fratri optimo ab impio fratre in- tas laſa,
ſtillatum fuerit virus! Statim architectatur do-
mos, & tabernacula fabricatur. Uſque adeò
delicia-

I 20
deliciarum ſeges ſeri potuit alloquio uno, dié-
que und maturuit. Qui cubarat in lapide, qui
apud Laban æſtu geluque contabuerat nihil in-
fractus, qui tantum viarum confecerat conten-
tus aut ilice, aut tentorio, ex quo congreſſus
cum Eſau eſt, penè degeneravit in Cainum. Ut
ille primus urbes extruxit, ita hic primùm æ-
des excitavit. Et cuinam excitavit? Edifica-
vit, inquit, ſibi domum, & gregi ſuo fecit ta-
bernacula. Niii ſcirem ſub concha latere marga-
ritum, moréſque Patriarcharum, etiam cum
maculoſi apparent, ſidera arcanâque parturire,
exclamarem: Ita-ne ſervorum, pellicum, uxo-
rum, natorumque immemor es, ut uni tibi
conſulas, gregique tuo? Nimirum perſonatus
Jacob in ſcenam prodiit, ut Nobilium Princi-
pumque delicias pariter & apathiam ſuis in æ-
dibus adumbraret. Quid agis, infelix, quôve
properas? Aulam repeto, neque enim ab ea diu-
tius abeſſe poſſum, quòd Domino ſim in deli-
Amor ſui. ciis. O te miſerum! Si pecus eſſes, eſſes non illi
Caſtitas ingratus: at cùm Pincerna ſis, non vinum illi,

Aulici
miſeri.

rara. ſed hauſtam ex Lethe frigidam propinas, ne
tui memor ſit, etiam cum calices exhaurit à te
Servis propinatos. Se curant, & rem ſuam, cæterorum
Paon'sen. omninô incurioſi. En expreſſam eorum imagi-

nem in Jacob. Sibi domum ædificavit, & gre-
gi tabernaculum: reliquum vulgus, ut licet,
Pertr. Bla- habitet. Enimverò non ſemel audivi; ut pri-
rolns mum ad hoſpitia diverterint Domini, ſciſcita-
n. 6r6S. tos non ſemel, an Cani, & apparata cœna; &
Servi. explicata ad cubandum ſtragula forent, Sacer-
dotis, quem ſecum habebant, ne vitàâ quidem
exploratà. Reſcire volunt, an monſtra luxu-
rient, incurioſi an vivere liceat miniſiris Dei
altiſſimi. Ita ſanè eſt, Delicias ſuas, & Greges
ſuos curant, neglectis cum uxor bus filiis; ne de
famulis loquamur, qui ideò negliguntur ut bru-
ta, quia oves non ſunt. Ergo Jacob domum ſi-
bi, & gregi Labernacula ædificavit. Appella-
vit nomen loci illius Socoth, id eſt, Tabernacu-
Tempora- Ia. Quàm ſapit Patriarcha, etiam cùm ædifi-
lium con- cat! Ut enim humanam ſemper ſibi oPiiceret
tempius. fragilitatem, maluit loco, quem elegerat, à
Tabernaculis nomen indere, quam à domo. Ii-
muit vir cordatiſſimus, ne, ſi domuum præ-
ferret titulum, ſtabilitatem quandam oleret;, à
qua erudiretur fortunæ inniti ſuæ, quam, niſi
fragilem in Tabernaculis diſceret, veneraturus
omnino eſſet. Emitque partem agri, in qua f-
xerat tabernacula, à fliis Hemor patris Ni-
chem, centum agnis. Quod ſpectat ad literam,
Servi, & nihil eſt, quòd immoremur. Liceat in agro a-
Asliei liquantulum ludere ad allegoriæ modos, &
deligendi, numeros. En quo modo non hædi, ſed agni
diſtrahuntur, ut ager coëmatur. Quiſquis in-
nocens in domo eſt, vilis idem eſt. Vel pro
area, in qua tentorium gregi erigatur, candi-
diores, caſtioreſque commodamus, imò, &
damus. Unus in domo Jacob floruit Joſeph,
& Lilio caſtior, & agno innocentior. Ideô-
que Iſmaeélitis ceſſit in pretium ſtoracis, &
ſtactis. Da mihi parem Abrahamo domum,
ex qua IImaél ablegatur. Proh dolor! etiam
qui ſedent in nubibus cum majeſtate, & pote-

ſiate, habent à dextris hædos, rejectis in ſini-

ſtram agnis, quibus, ſi fortè duriora perficien-
da ſunt, parati ſunt dicere: Abite in ignem, &
demergimini in profundum maris, ut per ig-
nem, & aquas non in refrigerium, ſed in
abrupta tranſeatis. Si quem Tacitus ſubegerit
ſermento malitiæ, & nequitiæ ſuæ, hunc Dy-

Oliva

naſtæ in deliciis habent, ſervaântque quaſi pu-
pillam oculi ſui. At eos, quos Paulus candore
Scripturarum in azyma converterit ſinceritatis
& veritatis, faſtidimus, & ſpernmimus. Uti-
nämque, quod in Regum domibus improba-
mus, non lugeamus in atriis domus Domini,
& in media Jeruſalem. Sanè noſtrates Noë, ſi
adeunda pericula ſint, luſtranduſque cadaveri-
bus mundus infectus, non primò Corvum diſ-
crimini tanto objiciunt, ut ſereniore deinde
Cœlo Columbas emittant; verùm in ſentinam
adobruti Mundi Columbas immittunt, ut Cor-
Vis deſtinent luſtrationem evireſcentis Arme-
niæ. Et erecto ibi altari, invocavit ſuper illud
Jortiſſimum Deum Iſraël. Et quare fortiſſimus? & en
Imò imbecillis vocari debuit, quando paulèò tradtie⸗
ante totam noctem colluctatus cum eo Patriar- & liies
cha eſt, dubiâ Victoriâ. An fortis tunc Deus indiei.
eſt, quando, ut peregrinum enervet, & din
eluctatur, & tamen non eliditur? Qui cùm vi- Gen. 32.
deret, quod eum ſuperare non poſſet, tetigit ner- 5.
vum ſemoris ejus. Si ſupparem Dominum exper-
tus in lucta eſt, quare fortiſſimum nuncupat?
Nimirum Divinitatis robur tunc nitet maxi-
mè, cùm languet. Neque enim mirum eſt, ſi
poſſit Omnipotens cuncta, ſed ſi,; cum poſſit
omnia, aliquid, penè dixerim, non poſſit. Sum-
ma, cùm non habeant quo aſſurgant, vires
ſuas deſcenſione imbecillitatéque teſtantur. Ne-
mo fulmen miratur, ſi arces evertat: ſed ſi ir-
rumpens in dolium, ita Bacchum innocenter
exhauriat, ut corticem non lædat prockgio eſt.
Planè fortior nunquam Gigas eſt, quàm cùm
ita incumbere Pygmæo poteſt, ut eum nonop-
primat. Hinc Reges diſcant triumphare ſe tan-
tùm poſſe languore. Non ſi vicerint, quod ne- Rex ke-
mo maximus non valet; ſed ſi vinci flectique cleßie ſeſe
didicerint, robuſtiſſimi cenſendi ſunt. Ego cer- Iubdat.

tè Davidem fortiorem pronuntio, cùm inſul- is.
tci cole-

tantem Semei toleravit, quàm cùm occurren-
tem ſibi Gigantem dejecit. An imbecillius tibi Conſeſſa-
Mare eſt, quàam Tiberis? Hic, ut modicum rii &
intumuerit, exundat, alveique anguſtias ſui in Conſiliæ-
amplitudinem Romani agri protendit. Illius ve- in ,
rò decumani fluctus & ſidera impetunt, & ſa-lendi⸗
bulo procumbunt. Imbecillitate graſſantur flu-
mina, Oceanus torpet immenſitaté. Contuere Clemen-
nemora Semiramidis; ſi Auſter flaverit, illicò *“.
arundines obluctantur fibris elatiſque in hoſtem
concitatis, cum quercuum vix folia criſpen-
tur. Quem tu fortiorem dixeris, certantem-ne
cum auris, an quieſcentem? Cave niſu metia-
re robur; nam ſi pugnaciorem credideris for-
tiorem, Arundini Robora poſthabebis. Ergo
ineſt ſuum quoque robur languori; ſummaâque
in ſummis fortitudo eſt, ſi minùs valeant. Non
immeritò proinde Jacob ſuccumbentem in lu-
cta Deum, fortiſſimum appellavit; quòd ſci-
ret Divinitatis brachium ſolà potuiſſe, in tan-
ta roboris exuperantia, infirmitate præpollere.
Invocavit ſuper illud fortiſſimum Deum Iſrasl.
Fortè & inde robuſtiſſimum dixit, quòd oc- Inwidis.
currentem ſibi Eſau mitigavit. O livoris im-
manitatem! Cœlum Deus Patriarchæ recluſit,
Jordanem coërcuit, ut baculo tranſmitti poſ-
ſet, ovium conduplicavit fœturas, nec fortis
dicitur. Inhibet Eſau, & fortiſſimus appellatur.
Uſque adeò durius, fortiuſque eſt, invidiam
frænare, quaàm flumina cohibere, cœlúmve
perrumpere. Benè eſt. Verùm libet indagare,
ſi præſtat hominis, quàm elementorum ferociam
compreſſiſſe, quare Dominus fortiſſimus non
diétus

Iuerr
Nun
tem

Lento
che,
torpe
Gain
mid
N
De
empt
h Den
e i 3
u
Uehr
Klon⸗
Keſhtin
Urar
Unne,
om
1
1e;:
r.
fnet

Me

Dr.
Gore
tatis
Di.
Oba.
im,
er
geri⸗
n.
einde
tinam
Cor-
ume-
iliud Na,
lmn )ui

1

Mltni
atklak⸗ 1e
Derg ig
Eil
imnvi. n
Etſter. 15.
ener
noani!
t nan.
nck,
n oltt
1 dn.
t, es
u. N..
ſedſir.
oenter
goek.
Umch
nnono-
reſetn
Gvod - Nel,
Teclcne i

Egocer ,i

. lul
n ui

ſiin
Ninnten
lin tbi n⸗
odinn ni
lalinen⸗
.llurri
unt, kr.
Aemrfr
Cnmee
ei, 100
einkoken
alher.
Mtubtente
unn mene
Cckenu⸗
velis e⸗
Inmar
em N

5

—in Cap. NXXIII. Geneſis. I21

dictus ſit à Jacob, cùm furentem Laban à cæ-

de conterruit, ſed cùm Eſaü occurrentem re-

duci mitigavit? Non imbecillior Labani ira,
& ferocior eſt. Cur ergo non robuſtiſſimus eſt,
qui illam repreſſit? Ferocior Laban „ ſed ſocer:
Blandior Eſau, ſed frater eſt. Perditiſſimè gliſ-
cit furor, cùm ſanguini adrepit: Irâque nun-
quam immanius debacchatur, quàm cùm ſuum

Invidla in genus furit. Quamquam enim rapidiùs fer-
5 ..
inter a- retür in Jacobum Laban, quàm Eſau, frater

guales.

FVnio laſa.

Procraſti.
natio ſan

4.

Pignita; eſt. Non arduum,

Mmores
mutat.

hic tamen eſt. Quis verò fratrum diſſutam con-
cordiam coaluiſie ſenſit? Aut quando trucu-
lentior rabies, quam inter germanos? Socer
Blacatur Genero: ubi neceſſitudo arctior inter-
cedit, Ira ſolo ſanguine placatur. Nero Ma-
trem non vulnerat, ſed enecat. Abſalom non
confodit Amnonem, ſed jugulat. Cain mactat
Abelem, non torquet. Audeo dicere, Saülis
haſtam non evaſiſſet David, ſi Regi non gener,
ſed frater foret. Ideò non ſemel propitium ha-
buit graſlatorem, quèòd laxiori propinquitatis
nodo furenti jungeretur. Ut propterea ſapien-
tiffimè Jacob fortilimum appellandum putave-

rit Dominum, non cùm Socerum, ſed cùm

Pratrem mitigavit. Adde, quod Avaritia La-
banum impulerat. Eiavum verô livor urſerat.
Lues utraque nocentifſima; faciliùs autem cu-
piditatem cohibueris, quam livorem. Mat-
thæus ad unam vocem æra, menſäſque dimi-
ſit. Joſephum autem inſequi non defit livor,
nili poſiquam extractum è& lacu dedit in vincu-
lIa, innocentis nec precibus, nec lachrymis,
nec ſervitute commotus. Miratur Ambroſius
inhibitum à Joſue Solem ſtetiſſe, nec ſtetiſſe
coercitam à Deo avaritiam. Væ Joſue, ſi mi-
lites Domini non cupiditas, ſed livor infeciſſet.
Et audacius peccaſlent, & ſcelus non profiten-
do eluiflent, ſed illud in dies exaggerando deſ-
peratius cumulaſſent. Et erecto ibi altari. Pro-
bas aram? Plerique non probant. Et ſanè, ſi
Deum uſque adeò dihgit, quare, & ſibi do-
mum, & gregi tabernaculum erigit, priuf-
quam de altari deliberet? Præferendum erat
Numen, ſi non ſibi, certè ſuis, inquiunt, ſal-
tem vel ovibus. Tardius verò erectà arà quam
tentorio, quis non putet, in pectore Patriar-
chæ, erga Deum charitatem aut extinctam, aut
torpentem? Mea ſi rogetur ſententia, laudatif-
ſime cunctabundum Patriarcham extulerim,
qui non præproperd Religione abreptum, ſed
maturâ deductum ſe pietate ad victimas teſtatus
ſed vulgare eſt, poſt hoſtis
abſceſſum litare: Aræ verò meminiſſe poſt co-
emptos agros, & fartos greges rariſſimum. Væ

Perſeve- Deo, ſi primitias non libet. Quiſque Numini

rantia.

in atrio fortunæ ſacrificat: ubi in interiora per-
vaſit felicitatis, Religio naufragium agit in ſi-
nu fortunæ, quam ſolam deliciiſque opibuſque
inebriatus animus colit, miraturque. Non miror
Salomonem Templum Domino auguſtiſſimum
deſtinaſſe, cùm primum ſolio admotus eſt. De-
mirarer eum, ſi in altum provectus regiæ for-
tunæ, Domini meminiſſet. Verùm regno ſatur
Ammonitarum monſtra commiſcuit thymiama-
ti. Uſque adeè, cùm imperium præguſtas, li-
tas; afas everſurus, ubi ſceptris exaturaveris
Ccor. Nemo infulis deſtinatur, qui non Deo de-
ſtinet victimas. Si pingueſcat, agerque agro
adjungatur, uni excolendo incumbit patrimo-
nio, immemor Templi. Denique, cura aræ
Poſt curam æris aut rara, aut nulla.

LErthicæ Tom. I.

——=

EX CAP. XXXIV. GENESIS.

Egreſſa eſt a-utem Dina filia Liæ, ut
videret mulieres regionis illius. Quam
cum vidiſſet Sichem filius Hemor He-
væi, Princeps terræ àllius, adama-
vit eam: & rapuit, & dormivit cum
illa, vi opprimens virginem.

Uando egreſſa? Poſt excitatam à Jacob
Saram, victimaſque Deo cæſas. Enimve-
rò lethale eſt Virgini vel ad ſacrificia progre-
di, à quibus facilis eſt deſcenſus ad probra.
Utinam non litaſſet Patriarcha; floruiſſet diu-
turnius Pudicitia domeſtico ſepta Vallo, &
quam non vidiſſet Sichem, non amaſſet. Un-
de verô tanta in Virgine audacia, ut ſola di-
grederetur ad exteras? Audierat Deum à Pa-
tre fortiſſimum nominatum. Et eretcto ibi Al-
tari, invocavit ſuper illud fortiſimum Deum
Wrarl. Sacrificiéque interfuerat. His virgun-
cula confiſa præſidiis in diſcrimen irruit peritu-
ra. Litavit Pater, inquiebat, quid timeat fi-
lia? Fortiſſimus cùm adſit Ifraeli Deus, peri-
cula omnia disjecta ſunt. Vadamus, vel per
angues, tanto protectæ umbone. Ita dum fi-
dit, perit. Nemo Dinam æmuletur, ne vide-
licet plus juſto victimæ innixus, & quidem
non maximæ, hoſtiæ in morem gehennæ ma-
ctetur. Perire ſe non poſſe Petrus poſt libatum
Euchariſtici epuli Manna arbitratus eſt; ideéô-
que & cohortem invaſit, & atrium peſſilentiæ
irrupit. Citò tamen exitio ſuo teſtatus eſt, etiam
poſt præguſtatum vitæ calicem, perfidiæ vi-
rus non hauriri tantum, ſed etiam exhauriri
poſſe. Quid moror? Deo ſatur fidem in ancil-
læ ſinu, ſtupente cœlo, regeſſit. Non eſt;,
quod aut hoſtias commemores, aut galeas, ſi
ultrô periculis occurres, corrues. Nulla hoſtia

Mul er
domi ſir.

Gen. 331

200

Cireum-
ekio.
Tentatio=⸗
num fons.

ſanctior, quam Dei Agnus: nulla firmior caſ-

ſis, quam divinitas: hanc profeſſus, illà ſagi-
natus Primas Apoſtolorum, Judæ collega in
flagitio haberetur, niſi oris lituram improvidi,
lachrymarum pertinaci eluvione abſterſiſſet Ni-
ſi fallor, in abrupta Dinam impulit cæiæ Deo
hoſtiæ, invocatique Dei nominis fiducia. Egreſ-
Ia eſt autem Dina, ſlia Liæ. Jam nos Scriptu-
ra docuerat, natam ex Lia Dinam. Quare er-
go, ubi ſyllaba una innumera parturit Sacra-
menta, nomen exundat? Dicatur Dina egreſ-
ſa; Matris nomen cur exponitur? Quod ſi pa-
rentum apponi debuit nomen, cur Liæ filia di-
citur, & non Jacob? Nimirum filiorum lapſus
Parentibus imputantur, iſque peccaſſe cenſetur,
penes quem prolapſi cura fuit. Hinc eſt, quod
& defloratæ virginis Mater, & raptoris Pater
exprimitur, cum & Dina filia Liæ dicatur, &
Sichem filius Hemor, quòd in ſocietatem cri-
minis advocentur, filiarum Matres, Patres fi-
liorum. Ruere non poteſt Dina, quin Lia pro-
labatur: & Hemor reus eſt, ſi peccet Sichem.
Ita mater cohibere filiam debuit, ut non illi in-
ceſſeret Hibido divagandi in barbara regione: itâ-
que debuit filium Pater infrænaſſe, ut virginem
exteram horreret, non raperet. At illa indulgen-
tior exitium virgini, hic negligentior urbi exci-
dium intulit. Non immeritò proinde und de-
decoris foeditate involvuntur, quorum i0
adole=

Filiorum
Educatio.

122
adolevit in pignore ſen inconſulta temeritas;
ſeu amor intemperans. Egreſſa eſt autem Dina
Rklia Liæ, it videret mulieres regionis illius.:
Minus procax; quam ſi exploratum viros egre-
deretur: ſed minùs innocens, quam ſi agros
Huviéôſque ſpectatura progrederetur. Et pudor
quidem quas ſpectaturus ſit, novit; at a qui-
bus reſpectandus ſit, neſcit. Hinc illæ lachfy-
mæ, quæ non concreſcant in ſuccinum, ut or-
nent pudicitiam; ſed quæ atros conſtipentur in
carbones, quibus candor Libani deturpetur ſu-
per illuviem Æthiopum. Tu quidemn profilis,
ut mulieres videas, ſed videberis a Sichem:
dumque turtures exploras, incides in vulturem.

Modeſtig.

Nunquam non fatalis pudoeri eſt egreſſus & do-

mo parentum. Vel Joſeph emiſſus ad fratres;
meſſuit in livoris agro zizanium ſervitutis. Et
Dina, quæ Lilium eſt dum prodit, rubus, &
aconitum eſt, cùm redit. Quam abſimihis au-
ro virginitas? Emergit enim è& latebris aurum
tanto pædore ſitúque obſitum, ut lutum aut la-
Pis ſit, brevi relicturum inter limas & ignes
nomen oménque terræ, auguſtiore exinde titu-
lo cohoneſtandum. Pudicitia è contrario, ſi la-
tet, lucet; ſi lucet, ſordet: Aurum eſt, quam-
diù non emergit; ut prodiit, luteſcit. Si domi
ſit, concipere poteſt Deum: ſi procul à domo
ſit, & Sichemo concipit. Quam cùm vidiſſet Ri-
chem, princeps terræ illius, adamavit eam, &
rapitit... Et conglutinata eſt anima ejus cum ea.
Felieitas Quèò minor eſt potentia, eò quoque minor eſt
sodi... ad peccandum illecebra. Pharao enim, quam
non viderat, adamare coactus eſt Saram, quam
ſcilicet & commendaverant Aulici, & furri-
puerant. Sichem verò a nullo in Dinæ amorem
incenſus eſt, ſed eam ut vidit, arſit. Miror,
quèòd Princeps, adoleſcens, & ad amandum
pronus, non ſtatim reſcierit, quænam eſſet ho-
ſpitis filia, & quantæ foret pulchritudinis. Ve-
rùm quam felix fuit quamdiù ignoravit Virginis
venuſtatem, tam perditus extitit, ex quo illam
Principiis agnovit. Vidit enim,; amavit, rapuit, oppreſ-
g. ſit, blanditiiſque defloratam limvit. Quomo-
aarin. do, inquis, tam enormia Præſtitit, & tam ci-
t6?² Princeps erat. Quam cum vidiſet Sichem
Princeps tertæ illius, adamavit eam; rapuit,
& dormivit cum illa, vi opprimens Virginem.
Nuſquam Dina appellatur Virgo, niſi cùm Vir-
go eſle deſüt. Cum egrefſa eſt, non dicitur Vir-
go; nec Virgo aut cùm videtur aut cùm ama-
tur, imèò verò nec cùm rapitur: tunc primum

Tentatio ſalutatur Virgo, cùm pudor ejus exaruit. Uſ-
on i (ue adee coacta libido non obtruncat Pudici-
menda. 1 . .
tiam, ſed coronat. Quod ſi virginitas etiam cum
Serupu- Perit, floret, ſi non lubens Charybdim accer-
loſi. ſat, quid, quæſo, timeat, imò quid non ſperet

Libertas Pudicitia inter inſidias machinâſque Dæmomun
arbitrüä, cruenta quidem, ſed candida, oppugnata, ſed
nihil infracta? Non polluitur Dina in naufragio
pudoris, & tu te coinquinatam clamas, non ſi
dormieris cum Sichem, ſed ſi invita memine-
ris Joſephi? Pallorem mitte, ſciâſque non eri-
pi Pudicitiam, cùm eripitur, ſed cuùm non eri-
pitur. Nuſquam pudor ſecurior eſt à naufragio,
quàm in naufragio. Si enim eripitur, vi rapi-
tur, non datur. Ita quoque, ſi pudor mergitur,
invitus perit, ideéque vivit. Aurum amittis
etiam invita. Caſtitatem nemo perdit, niſi qui
projicit. Adde, quòd Dina ſcintillas incendii ſui
quanquam innocens, improvida tamen excita-
vit, occurrens rogo ſuo, dum egreditur è do-
mo Patris. Et nihilo mins viret ejus Virginitas

Oliva

in incendio, fragrâtque dum flagrat. Quantò
felicius vernabit tua, quæ incenditur dum la-
tet: quam Sichem non in agro vagantem, ſed
pſallentem in cubiculo invadit, opprimitque?
Vi opprimens Virginem. Et conglutinata eſt ani-
ma ejus éum ea, triſtémque delinivit blanditiis.
Huc, quæſo, qui reſtingui putant hibidinem,
cuùm expletur. En reaccenſam in incendio py-
ram, quando anima Sichem agglutinata eſt Di-
næ, poſtquam abuſus eà eſt. Peccent, inqui-
unt patroni labentis adoleſcentiæ, ſemel, ne
ſæpius peccent. Faſtidient voluptatem, ſi eam
deguſtaverint, quam optare non deſinent,
quamdiù optaverint. Mœchentur, ne moœs-
chentur. Scilicet exundans Nilus detumeſcet,
ſi Tigri copuletur & Euphrati. Troiæ ſi re-
paretur incendium, non Kantho reſtinguatur,
ſed Ætna. Scilicet, libido Hbidine ſopitur. O
delirantem in vitiorum cura paralyſim! Vin-
cienda, inhibendâque voluptas eſt, non ſagi-
nanda;, ut pereat. Tu verò vide, quomodo re-
luctantem puellam Sichem plus amet. Ex quo
animatur ad repulſam pudor, quòd non inde
gladios ſibi ſciat erupturos, ſed blandicias.

Quos enim intemperantiæ ſuæ aſtentientes im-

pudentia conſpuiſſet, hos & demiratur, & de-
linit obluctantes. Quæ autem obtruncandi amo-
ris ſpes ſupereſt, ſi inter odia rixâſque adoleſ-
cit? Quo te perfodiam jaculo, monſtrum per-
ditiſſimum, ſi cùm te jugulo, naſceris, ſi me
diligis, cùm te odi? Quô evadam, neſcio! Si-
quidem, ni placeam, placeo, ni amem, diligor.
Et pergens ad Hemor patrem ſuum: Accipe, in-
quit, mihi puellam hane conjugem. Quod cum
audiſſet Jacob, abſentibus filiis, & in paſtu pe-
corum occupatis; ſiluit, donec redirent. Audi-
ſtin? Dina periit, abſentibus fratribus. Quæ,
rogo, impendent naufragia Eccleſiæ, abſente
parente, quando, ni adſint fratres, periclitatur
Patriarcharum ſoboles? Non ſat fuit ad propu-
gnandam virginem unam, & quidem filiam
(tantique pudoris, ut in thoro Principis oppri-
mi potuerit, non autem deliniri) vir tantus,
ut Jacob erat; & non magnus Homo, non tam
Virginum, quàm Amazonum catervas propug-
nabit reſcripto uno? neſcitque commuiſſarum ſi-
bi ovium perire candorem, dum ipſe procul à
grege poſitus purpuram emendicat. Qui lucta-
tus eſt cum Angelo, impar eſt ſervandæ filiæ:
& qui Satanæ ſuccubuit quoties & pugnavit,
eminus, ſolo nutu, inter Polyphemos & Plu-
tones trepidantem periclitantémque Proſerpi-
nam contutabitur? Porròô Pudicitia tunc diſcat
ſe fore intutam, ubi metuit nihil: ibi vero la-
queos non ſuſpicetur, ubi maximè pavet. Ad-
vwentante Eſau Dina expalluit, ſed evaſit. Spa-
tianti Sichem occurrit, & periit. Uſque adeò fe-
liciùs enſes evadimus, quam oſcula, quique fu-
rorem mitigamus ſolà munerum oblatione, amo-
rem und tantùm placare poſſumus proſtitutio-
ne, excidiéque noſtro. Quis verò non miretur

Luxuria,
2

Humans
timores.

Luxuria;

1

Ep'ſcopi
Reſiden-
tias

Luxsrias

in ipſo ſcelerum æſtu flagrantem Barbarum pu-

doris non immemorem. Quamwis enim Princeps
efſet, defloratæ à ſe puellæ connubium expetit;,

quam tamen ſciret & ſororem paſtorum eſſe,

& filiam exulis. Chriſtianos verò non pudet pel-
licere virgines ad naufragium vadimonio muptia-
rum, quibus, ut illuſerint libidinis probro, vio-
latione fidei calamitoſius illudunt. Quod Si-
chem Princeps urbis non eſt auſus in Paſtoris
filia, Catholici Principes audent in ſtirpe Se-
natorum & Comitum. Uri non metuunt, &
nubere

Pell
n
lto
En
Coor,
an
irpe
Unl
le
lu
d.
lri
l Cuer
lu. tayen
ile. t
3 nn

NElo ien
Dn inde
ndicus,
tes in.
E ce⸗
l amo. Lumt
kl
um er.
) 1 e
1ol K.
gor.
ige, iſ⸗
. Cun
ſ e⸗
Aud.
e,
Dlente i
elttur id
Hpopn
n Hlam
ohr
t tannds,
Dontänn
dſrong.
Gannl-
epral
Jüle⸗
Ne te:
ore,
Peoepr.
Grla
1 erd 1.
wet. N.
alt N⸗ Pm
eadedk⸗
oenil
oſtmti⸗
Wuetut
Aum pu.
Pyinceps
petit;
*
vet Ne
obht
bro, i
Mvod .
. Paſors
ipe de⸗
Hunt,
gubel⸗

in Cap. XK XXIV. Geneſis. 123

nubere erubeſcunt, cùm clamet Apoſtolus:

1. Cor 7. Melius eſt nubere, quàm uri. Nocenter coire

9⸗

Sen. 38.
36.

Inimici
dileétio.
Injuriæ

ferendæ.

cum virgine, decus eſt: innocenter cum ea con-
cumbere, probrum eſt. Nimirum, non placet
voluptas, niſi Chriſto diſpliceat; & quicquid
Numen non irritat, ſceleroſis non ſapit. Faſti-
dimus thorum, ſi lilis conſpergatur: nec libet
adire cubile niſi per calcatas leges, jurâque pro-
culcata. Clamat ſponſa, lectulus noſter flori-
dus. Clamant Principes, Lectulus noſter ſpi-
neus. Quamdiù floret, non olet: Eadem ſi Lu-
ca eſt, palpatur, ſi nuptiali annulo vertatur in
agnam, conſpuitur: non quôd candorem fron-
tis imminuerit, ſed quòd cordis alborem exco-
luerit. Ne multa: In tantum ſues luto oblectan-
tur, ut ſolum ament ſcelus in virgine. Certè
Jupiter vix plumbeus illaberetur Danaæ ſi fo-
ret ſponſa: quam, ut moœcham faceret, aureus
circumſepſit. Judas & Patriarchis unus, imò,
& Primas ommum, quanquam non Primus,
Thamari jungi noluit, quamdiu leges illa im-
ploravit. Ut primum ex nuru in ſcortum ver-
ſa eſt, concubitu uno geminos concepit ex ſo-
cero. Ingrediénſque ad am, ait“ Dimitte me,
ut co*‿m tecum neſciebat enim, quéòd nurus ſua
eſſet. Proh dedecus humani cordis! Quam tra-
dere cunctabatur Selæ filio ſuo, ut Her fratri
ſanctè ſemen ſuſcitaret, quâmque ipſe recuſa-
bat, dum ad eam propagandi generis ſtludium
impellere potuiſſet, hanc velo coopertam di-
lexit, quòd crederet non pudicam. Romæ ex
equeſtri ordine ſenex non vulgaris, cùm per
annôs ſex & triginta abduci nequiviſſet a pel-
lice, ut amicorum preces, & Pontificum ful-
mina dechinaret, eam tandem duxit. Quid plu-
ra ubi ſanctè e frui licuit, ita eam averſatus
eſt, ut penè viſus ſit per nuptias non illigatus

fominæ, ſed ab illa divullus; & quam amavit

pellicem, ſponſam exhorruit. Et pernegas, ni-
hil vel in ſcorto placere præter flagittam? Sub-
lato piaculo, inviſa eſt, quæ ſupra regnum,
& vitam amabatur. Ut enim furtivæ aquæ dul-
ciores ſunt: ita Venus, ni Venus ſit, parciùs
adatmatur. Non elegantia, ſed facinus pellicit
impudicos. Herodias cur grata Herodi? Uxor
Philippi eſt. Non enim aut pulchra dicitur, aut
elegans, ſed tantùm teſtatur Marcus conjugem
fuiſſe fratris. Improbremus proinde Sichemum
quòd virginem rapiat; laudemus autem, quòd
raptæ nuptias expetat. Hoc audito ſiluit Ja-
cob, donec redirent filii. Probo, quòd conti-
cuerit, doleo autem, quòd ærumnam non li-

Mortiß- taverit Domino, ſed conſopierit. Niluit, in-

catio Paſ- quit, donec redirent.

Konum.

Maluiſſem Patientiam
quàm Prudentiam in pectore Patriarchæ con-
ſediſſe. Quandoquidem ſiles abſentibus filiis,
ſile & præſentibus, ne credatur non libido ul-
ciſcendi defuiſſe, ſed opportumitas. Revera do-
lorem, ut frumenta, defodimus, non ut pu-
treſcat & pereat, ſed ut concreſcat, & fero-
ciorem in ſpicam furoris irarumque conſurgat.
Sic Eſaü iram in Jacob diſtulit, non ut mitius
in eum inſurgeret, ſed ut ferociùs illum diſ-

Gen. 17. cerperet poſt funus Patris. Venient dies luctus

4¹.

Patris mei, & occidam Jacob fratrem meum. Sic
Cain non ad aram inſurrexit in Abel, quem ala-
pis cæſtuque tutudiſſe, ſubnaſcente livore, fuiſ-
ſet ſatis: verùm ultionem tamdià diſtulit, quam-
dià adultus furor ſolo parricidio expleretur.
Què lentus irrumpunt in mare fluvi, eo &
copioſiores exundant. Eundo creſcunt latices,
& ſuppreſſa Ira in rabiem excreſcit. Aut ergo
Ethicæ Tom. I.

ſumenda ultio eſt, cùm primum provoceamur:
aut gladium, quem non educimus, abjiciamus
in Cedron: alioquin ſi Iram diſſimulas, non
ſepelis, ſed lactas. Sequitur. Egreſſo autem He-
mor patre Sichem, ut loqueretur ad Jacob, Ecce

Kilii ejus veniebant de agro: auditöque quod ac-

ciderat, irati ſunt valde, e quòd fæœædam rem
operatus eſſet in Iirazl, & violatà filid Jacob,
rem illicitam perpetraſſet. Hemor necdum tra-
goœdiam explicuerat Patriarchæ, quam ut ſup-
primeret, non ſervos deſtinavit ad Jacob, ſed
ipſemet eum convenire ſtatuit. Adde, quod
puella paucas duntaxat horas fuerat apud Si-
chem. Nihilo minas & Jacob flagitium reſci-
vit, etiam priuſquam conveniretur ab Hemor:
& licèt ipſe ſiluerit, univerſa criminis ſcena re-
tecta eſt filiis ejus redeuntibus ex agro. O ſce-
leris ad latendum impotentia! Fulmen eſt Li-

bido, ut arſerit, & fulgurat, & perſtrepit.

At quid intueor? Hemor feſtinat ad domum
Jacob. Nonne Jacob paſtor eſt, & Hemor
Princeps? Ubi ergo Principis ſupercilium, ubi
majeſtas imperantis? Sat ſe f licem puraſſet Pa-
ſtor, ſi admitti potuiflet in atrium Domini.
Nimirum una conſuevit hibido ad veſtibula ca-
lonum etiam Artaxerxes abjicere. Ut impetre-
tur Dina, a Principe Paſtoris & limen teritur,
& fodus expetitur. Inſanienti parcendum cen-
ſeo Poëſi, ſi vel Deos ſuos, ut Europas deve-
herent, in tauros recoxit. Uriam certè regius
cibus conſecutus eſt, quamvis non triumphaſ-
ſet: qui, ſi Bethſabeam domi non habuiſſet,
jacuiſſet cum Lazaro ante regias fores, micis
expetitis, non autem impetratis. Verna & Rex
und ſaginantur patind, quia uno coütuntur tho-

Peecatæa
latere non

poſſunt.

Luxiuria.

Affabili-
125.
Tetulè.
Suberbia
b Deum
non poni.
tur, depos=
nitur b
vitia.
Deus vi⸗
lIa nbis

eſt.

ro. Da fœminam, & ſpectabis, ſi libet, in-

ter remiges Reges. Hoc uno luxuriæ vinculo
infracta Principum cervix non flecti modò,
ſed & abripi poteſt vel in ſtrquilinium. Qui
Conſules faſtidiunt vel audire, adire tabernas
non exhorreſcunt, ibique mulierculis aſſident,
ne dicam, accumbunt. Videre ſæcula Chri-
ſtianæ Religionis ipſo vel ſanguine elugenda,
quæ ætas noſtra nuſquam videt, & ubique de-
teſtatur, Hercules ſcilicet Eccleſiæ, poſt ſub-
levatum colum, colum aliquando verſaſſe
cum foœminis: quique magnos Præſules ſemel
in anno reſalutabant, ſcortorum ſalutationes
ambiiſſe in circo. Pudet uni luxuriæ ſubeſſe
& cidarim & coronas. Pudet luciferum, qui
ſuper aſtra ſolium ſuum ſtatuit, ſedémque ſuam
Altiſſimo coæquare ſatagit, luto accumbere,
ſiderâque pertæſum adorare Nymphas. Qui
nulli cedit, cedit non Dinæ modò, ſed & Da-
naæ. Certè ad Salomonem meretrices duæ ſta-
tim admiſſæ ſunt, diuque auditæ coram Rege:
Ananda, niſi fallor, Dynaſtæ & Sacerdotes
cribæque inmumeri, & ipfe forſitan cum Sa-
docho Nathan, regni ejus tum columnæ tum
coloni, ante fores excubabant, ut poſt horas
alloqui poſſent Principem de ſumma imperü
& Temphli. Quod ſi accidit, vitio certè non con-
tigit regis tunc optimi, ſed aulæ, etiam ſub pro-
batiſſimis Principibus, non ſemper probæ. Uti-
nam, apud ſolos Herodes, pſaltria, & regnum
repudiet, & caput Prophetarum geſtet in diſ-

co. Volo, ut protinds des mihi in diſco caput Jo- Marc. 6.
annis Baptiſtæ. Ubi cupiiſſe coram Rege ſat eſt a5.

vel Primoribus Regni, ſaltatrix potuit voluiſ-
ſe: quin etiam quod dixit, factum eſt. Sol in
Leone calet, furitque; Sol in Virgine friget.
Quid moror? Vel apud Adam innocentem Heva
L 2 Deo

Deo antefertur: maluitque mori, quàm edu-
Ctæ ex ſe fœminæ non paréêre. Ergo non mire-
mur Principem Salem ad Paſtorem accedere,
ubi agitur de puella. Si aliquantulum ſubſi⸗
ſtas, majora his videbis. Videbis expoſitum
Principatum pro defflorata. Audi verba He-
mor. Jungamus viciſim connubia, inquit: Ri-
lias veſtras tradite nobis, & flias noſtras acci-
Pite. Et habitate nobiſeum : terra in poteſtate
veſtra eſt ⸗ evercete, negotiamini, . poſſidete
eam. Ita-ne? Pro puncto uno populi innumeri
conffigunt, cruoréque, & funeribus imperii fi-
nes propugnantur: & modòô abdicantur Do-
minatus, totaâque regio advenis, & paſtoribus
Contraditur? Quid? Enatuſ-ne eſt Gedeon, an
Samſon delapfus antequam natus, qui Chana-
næos & terreant buccinis, & mandibulàâ pro-
figent, exuaântque principatu? Scilicet. Nec
Joſue imminet, & Eſau abeſt cum quadrin-
gentis. Quis ergo Chananæos cogit imperium
exponere imbellibus? Dina. Unius puellæ de-
merendæ gratiâ regnum haſtæ ſubjicitur. Si
ita eſt, non Petrus modò, ſed & Alexander
recondat gladium ſuum in locum ſuum. Præ-
ſtat Lilio certare, quàm gladio. Virgo una uni
ſat eſt ſubigendæ Provinciæ. Tenaciſſima impe-
rii ambitio, ne virgunculam abdicet, abdicat
principatum. Neque tantùm apud Pherezæos
& Hevæos prodigentia Provinciarum ſpecka-
tur, ubi de fœmina agitur: verùm & Ifraëli-
tæ, qui lutum oſtentant, ſi tabernaculum ex-
truendum ſit; ſi Ammonitides advocandæ ſint,
Jordam Pactolum immiſcent, aurumque non
præbent, ſed elliquant, compluumque. In ga-
zZophylacium minuta conduntur;, fornices ſma-
ragdo inſternuntur. Nemo non Crcœſus eſt;, ſi
Helena ornamda eſt: ubi de ara agitur ſarcienda,
etiam Crœſus Irus eſt. Si Chriſtus mendicet in
foro, grandines, bella, naufragia obtendimus,
ne umus extrahatur ex ærario nummus. Thama-
ri oppignerantur cum baculo annulus & armil-
la. Verbo, altaria ſqualent, & Dinæ fulgent.
Pſal. 143. Filiæ eorum compoſitæ, ut ſimilitudo Templi.
13. Templa verò ſordent ut præſepia. Vidimus fœ-
mellæ ſoccum Tabernaculo anteſtare. Plus mar-
garitarum calcat ſcortum, quam arenatum. De-
Ornatus nique ita nitet interdum pellex, itâque fulget,
vanns. ut ſi tintinnabula addas, Aaronem incedere pu-
tes, ut litet. Nec deeſſent in fimbriis, ſi argen-
tea non eſſent. Quicquid enim aureum non eſt,
proſututæ pro luto eſt; mavultque non videri
Sacerdos, quàm vel in ora chlamydis argen-
tum circumferre. Nec Aaron in omni gloria ſua
conferri poteſt cum adultera. Quod enim Pon-
tifex geſtat aurum in fronte, hoc Libido cir-
cumfert in ſocco. Verùm ubi aureæ mulieres
ſunt, fſcito nonniſi ligneos præeſſe viros. Por-
Luxuria. r0 lii Jucob audito, quod acciderat, irati ſunt
valdé. Eò quòd fædam rem operatus eſſet in I-
rall, & violatä ſilid Jaucob, rem illicitam perpe-
aſſet. In Hebræo habemus: U coiret cum filia
Jucob, & ſic non fit. Rides? In tanto Patriarcha-
rum dolore, ruboréque rides? Et qui non ri-
deam, cùm audiam, & ſic non ſit. Sic non fit?
Et ubinam gentium non ſic fit? Certè non fit
ſic, ut Princeps, quam rapuerit, ducat: ut rap-
tam à Principe fratres congemiſcant. Non ſic
fit, ut ſtuprum paſtoritiæ Vir ginis regno, nup-
tiſque redimatur. Neque fit ſic, ut unam tan-
tùm rapiat Dinam Sichem, cum vagatur. E ſi-
nu parentum abſtrahuntur puellæ, & niſi rap-
tarum decadem ofſtentes, non es vir. Væ nobis „

Oliva

ſi profugæ Daphnæ in arbores obrigeſcerent-
Non laurum ſpectaremus in urbe, ſed laureta,
nullàque domus non ſylva eſſet. Etiam Davides
ſuas aliquando habent Bethſabeas. Pſallunt &
ludunt. Mentior, ſi non innaſcitur etiam in
horto concluſo Narciſſus. Non ſic fit:, ut Dina
Sichem tantùm cavere debeat & adoleſcenten
& Principem. Secura interdum non ei, vel
inter Levitas: nec ſemel luximus plus ſulpha-
ris quam thuris ſubfilire è thuribulis. Noli pe-
Ctus ſcrutari, ne inciſa horreas nomina filia-
rum Ifraël in Rational, minorum Sacerdo-
tum. Qui numerum tribuum Ifraël ignorant;
niſi relegant Apocalypſim Joannis, ſyllabum
recitare poſſunt Muſarum & Gratiarum impa-
rati. Ne reſciunt quidem Palæſtinam-ne an Cæ-
leſyriam Jordanis interluant: cumque ignari
ſint in Galilæa, an veròô in Perſide ſita ſit Na-

zareth: Dianæ certè & ubi degant, & ubi ſter-

tant, non ignorant, calléntque Phaſide veſ-
cantur, an echinis. Sed redeamus ad textum.
