neis. Ibid. & 7
Filii Matris meæ pugnaverunt contra meé. 7
Poſu runt me cuſtodem in vineis; vineam meam non
citſtodivi. Ibid.
Poſuerunt me cuſtodem in vineis, vineam meam non
uſtodivi. Iidica mihi, quem diligit anima mea,
ubi paſcas, ubi cubes in meridie. Ibid.
Indica mihi ubi paſcas, ubi cubes in meridie. 8
Ne vagari incipiam poſt greges ſodalium tuorum. 9
Gi ignoras te, & pulcherrima mulierum, egredere:
& ahi * Ibid. & 32
Et paſce hædos tuos, juxta tabernacula Paſtorum. 9
Collum tuum ſicut monilia. 1bid.
Faſciculus MWyrrhæ Dilectus meus mihi. 10
Botrus Oppri dilectus meus mihi, in vineis Engaddi.
Ibid. & 11

Faſeiculus Wyrrhaæ dilettus meus mihi, inter ubera mea

commorabitur. Ibid. & 13,8& 20 & 3 4. & 39. && 73
3

Ecce

Index Locorum

Eecce tu pulchra es, amica mea. Ecce tu pulehra es.
bag. II. & 12. & 73

Ecee tu pulcher es. 12
Lectulus noſter ſloridus. 13. & 14
Nigra ſum, ſed formoſa. 73
Ex CAP. II. Flores apparuerunt in terra noſtra,
Tempus putationis advenit. 13
Sicut lilium inter ſpinas, ſiec amica mea inter filias.
2. & 16. & 17

Ego flos campi, & Lilium eonvallium. I15. & 16
Laæva ejus ſub capite meo: & dextera illius ample-
rxabitur me. 18
Vox dilecti mei, Ecce iſte venit in montibus, tran-
liens Colles. 18. & 19
En dilectus meus loquitur mihi: Surge, propera, ami-

ca mea, columba mea, formoſa mea & veni.
Jam enim byems tranſiit. 19. & 20

Surge amica mea, ſpecioſa mea, & veni, Columba
mea in foraminibus petræ, in caverna maceriæ.
20
Surge, amica mea, ſpecioſa mea, & veni. Columba
mean in foraminibus petræ, in caverna maceriæ,
oſtende mihbi faciem tuum, ſonet vox tua in au-
ribus meis: Vox enim tua dulcis, & ſacies tua de-
cora. 20
Dileltus meus mihi, & ego illi. 21

Capite nobis vulpes parvas, quæ demoliuntur vineas.

Nam vinea noſtra floruit. Ibid.
Ego ſlos campi. 63
En ipſe ſtat poſt parietem noſtrum. 43. & 73
Sicut Malus inter ligna ſylvarum. 6
Vox Dilecti mei, ecce iſte venit ſaliens in montibus,
tranſiliens colles. Jimilis eſt Dilectus meus capreæ
binnulsque cervorum. Ibid. & 70
Ex CAP. III. Num, quem diligit anima mea vidi-
In lectulo meo per noctes quæſivi quem diligit anima
men: quæſivi illum, & non inveni. 12. & 13

. & 14

In lectulo meo per noctes quæſivi, quem diligit ani-

ma mea. 62
Invenerunt me vigiles, qui caſtodiunt civitatem:
Num quem diligit anima mea, vidiſtis ? Paulu-
lum cum pertranſiſſem eos, inveni quem diligit

anima mea. 66
Paululum cum periranſiſem eos, inveni quem diligit
anima mea. 2

Tenui eum nec dimittam, donec introducam illum in
domum matris meæ, & in cubiculum genitricis meæ.
Ibid.
Adjuro vos, liæ Hieruſalem. Ibid.
Quæ eſt iſta quæ aſcendit per deſertum, ſicut vir-
gula fumi, ex aromatibus myrrhæ & thuris¹

24. & 25
Sicut virgula fumi ex aromatibus znyrrhæ & thuris,
& univerſi pulveris pigmentarii. 24
En Lebtulum JSalomonis. 2 5

En Leätulum Salomonis ſexaginta fortes ambiunt ex
Jortiſſimis Iſraæl. Ibid.
Omnes tenentes gladios, & ad bella doctiſſimi. Ibid.

Ferculum ſibi ſecit Rex Salomon. 26
Eoredimini & videte filiæ Sion. 2

Quo ooronavit illum Mater ſua in die deſponſationis
illius. Ibid.
Ex CAP. IV. Mel & lIac ſub lingua tna. 3
Spti enm nardo, nardus & crocus, ſiſtula & Cinna-
omu, cum univerſis lignis Libani myrrba &

dloë cum omnibus primis ungauentis. 14
apilli tui ſicut greges capratum quc aſcenderunt
de monte Galaad. 28

Capilli tui ſicnt greges tonſarum.

2
Ouazx aſcenderunt de lavacro. 1

Ommnes gemellis fœtibus, & ſterilis non eſt inter eas.

29
Vitta coccinea labia tua. 31
Et eloquium tuum dulce. Ibid.

GNicut fragmen mali Punici, ita genæ tuæ, abſque eo,

quod intrinſecus latet.
Duo ubera tua, ſicut duo hinnuli.
Sicut duo binnuli capreæ gemelli „ qui paſcuntur in

liliis, donec aſpiret dies, & inclinentur umbre.

3
Donec aſpiret dies, & fugiant umbræ, ibo mihi 1
montem myrrhæ, & ad collem thuris. 36. & 41
Tota pulchra es, amica mea, & macula non eſt in te.

36. &. 37

Veni de Libano, Sponſa mea, veni de Libano, veni-
coronaberis de capite Amana, de vertice Sanir &
Hermon, de cubilibus Leonum, de Montibus Par-
dorum.
Ibo mihi ad montem myrrhæ, & ad collem thuris.

6. & 37
Vulneraſti cor meum, ſoror mea ponſa. 39
In uno crine colli tu»vn. Ibid.
Quàm pulchræ ſunt mammæ tuæ. Ibid.
Pulehriora ſunt ubera tua vino. 40
Mel & lac ſub lingua tua. Ibid. & 41
Favus diſtillans labia tua. 41

Emiſſiones tuæx paradiſus malorum Punicorum.

Werrha & alos cum omnibus primis unguentis. 41

& 42. & 43
Fons hortorum : Puteus aquarum viventium, quæ
Ruunt impetu de Libano. 41
QSurge, aquilo & veni, Auſter, perfla hortum meum,
& fluant aromata illius. 42²
Hortus concluſus, ſoror mea Sponſa, bortus conclu-
ſus, fons ſignatus. Ibid.
Nardus & erocus, fiſtula & cinnamomum cum uni-
verſis lignis Libani. Ibid.

Ex CAP. V. Anima mea liquefacta eſt, ut loquu-
tus eſt.
Veniat dilettus meus in hortum ſuum. 22
Veni in hortum meum, ſoror mea Sponſa. Ibid.
Adjuro vos, fliæ Hieruſalem, ſi inveneritis dile-
ötum meum, ut nuntietis ei, quia amore langueo.
66. & 67. & 72
Percuſſerunt me, & vulneraverunt me: tulerunt pal-

lium meum mibi. 65. & 66. & 73

Veniat in hortum ſuum, & comedat fruttus pomorun

ſuorum. 4. & 45. & 46. & 54. & 62. & 96
Veni in hortum meum, ſoror mea, ſponſa, meſui
myrrham meam cum aromatibus meis. 44. & 45
& 46. & 47. & 54. & 62. & 72
Comedi favum cum melle meo, Bibi vinum cum lalcte
me. 45. & 46. & 47. & 54

Comedite amici, & bibite, & inebriamini, eharißi-

mi. 45. & 48. & 53. & 54

Ego dormio, & Cor meum vigilat: vox dileéti mei
rulſantis. 47. & 48. & 49. & 51. & 53. & 60

Aperi mihi, ſoror mea, amica, Columba mea, in-

maculata mea. 5O. & 5I. & 56. & 64
Quia caput meum plenum eſt rore, & cincinni mei
guttis noctium.
Exui me tunicà med, quomodo induar illä.

52. & 60. & 61

Surrexi, ut aperirem Dilecto meo: manus mea Ntilla-

. 0.
verunt myrrham, & digiti mei pleni myrrhaà pro-

batiſſimd. Peſſulum oſtii mei aperui Dilecto meo.
52. & 55. & 57. & 58. & 59. & 60. & 61. & 66

At ille declinaverat, atque tranſierat. 52. & 57
Lavi pedes meos, quomodo inquinabo illos? 54· &
56. & 59. & 61. & 78
Anima mea liquefacta eſt, ut locutus eſt. 55. & 64
Miſu manum ſuam per foramen, & venter mens

intremuit

32
34. & 35

36. & 37. & 38. & 39.

S&e 54
,*

ra
ic alum
lCer alet
gie eiut Lil
nſnm.
* 1Di
LAalimnn M
M.
C. VI. D
n, ANl
,6Mrali
nen
Unirmice!
e mibilit

— —

4

.
i, hi

ſenorum

er tul ſcut ae
nn tunn i Can.
Cn: lahint ni
inhu.

umi i ſtmila

i, Ataden

eg : e
P.
iAldeni
1i.

iſiham

e ſucher n.
4
i ili ahen
ſgne lehen
“ 1 rix omn
Ebp .
4 ni, eneni

A mnlle ,

N, ,4 , ) Legn
Eitie lie
e, Ee

gii line
ineliten,

ihe, hu,
nactla ng

Gi ge liheig
de denlie cn
, d Mnk

K ) Ent

al oler ie

ole

1
Crume Pyum,

Primi⸗ lea

6l
runn vieſtiuk

Pefahenmm
onſi. wute
1
innamumumn on!
1
veficlie,
1 ſuun.

1, 6 Me

i, dis Nt

Gah
enunt me len
melt ltufe⸗
ſta
ibiu es. 4.1
4

„ Bibi inund.
6.

mea Sonſ⸗ 4

Sacræ Scripturæ.

intremuit ad tactum ejus. Surrexi ut aperirem Di-
lecto meo. pag. 56. & 58. & 59
Dilectus meus candidus & rubicundus, electus e
millibus. . 67

Comæ ejus ſicut elatæ palmarum, nigræ quaſi corvus.

Genæ illius ut areole aromatum conſitæ à pigmenta-

riis. Ibid.
Labia ejus Lilia diſtillantia myrrbam primam. 69
70

Manus ejus tornatiles aureæ, plenæ hyacinthis. 70
Crura illius columnæ marmorex, quæ fundatæ ſunt ſu-

per baſes aureas. Ibid.
Fyecies ejus ut Libani, electus ut Cedri, & Guttur
ſuaviſimum. 71
Qubò declinavit Dilectus tuus? & quæremus eum te-
cum. 72. 8& 73

Ex CAP. VI. Dilectus meus deſcendit in hortum

um, ad areolam aromatum, ut paſcatur in hor-
tis, & lilia colligat. 74
Ego dilecto meo, & diletctus meus mihi. Ib'd.
FPulchra es amica mea, ſuavis & decora ſicut Jeru-
lJalem, terribilis ut Caſtrorum acies ordinata. Ibid.
Averte oculos tuos, quia ipſi me avolare fecerunt. 75
Capilli tui ſicut Grex. Ibid.
Quæ eſt iſta quæ progreditur, quaſi aurora oonſur-
gens, pulchra ut Puna, electa ut Sol, terribilis ut
Caſtrorum acies ordinata Ibid.
Deſcendi in hortum meum, ut viderem poma con-
vallium, & viderem, ſi floruiſſet vinea, & ger-
minaſſent mala Punica. 76
Neſcivi: Anima mea conturbavit me, propter qua-
drigas Aminadab.

77
Ex CAAP. VII. Qudm pulchri ſunt greſus tui in cal-
8 .

ceamentis, ſilia Principis.
Junäture femorum tuorum, ſicut monilia, quæ fabri-
cata ſunt manu artificis. Ibid. & 79
Venter tuus ſicut acervus tritici vallatus Liliis. 80
Caput tuum ut Carmelus. 6 81
Et Comæ capitis tui, ſicut purpura Regis vincta Ca-
nalibus. Ibid.
Rratura tua aſſimilata eſt palmæ, & ubera tua botris.
82
Dixi, Aſcendam in Palmam, & De edn fru-
1

clus ejus : & erunt ubera mea ſicut Botri vineæ.

H Ibid. & 83
Vemni dilecte mi; egrediamur in agrum, commoremur
in villis. 8
Mané ſurgamus ad vineas, videamus ſi floruit vinea.
. 8 5
SRi fores fructus parturiunt, ſi foruerunt mala Puni-
ca. Ibid.
Ti dabo tibi ubera mea. Ibid. & 86
Mandragoræ dederunt odorem ſauum. 86

In portis noſtris omnia poma! nova & vetera, dile-

te mi, ſervavi tibi. Ibid.
Aqukx multæ non potuerunt extinguere charitatem.

38. & 39

Di murus eſt, ædificemus ſuper eum propugnacula ar-

gemten: ſi oſtium eft, compingamus illud tabulis
cedrinis. 73. & 92. & 93
Quis mihi det te fratrem meum ſugentem ubera Ma-
tris meæ. 87
U inveniam te foris, & deoſculer te, & jam me ne-
mo deſpiciat. Ibid.
Apprehendam te, & ducam in domum Matris meæ:
ibi me docebis, & dabo tibi poculum ex vino con-
dito, & muſtum malorum granatorum meorum.
lbid.
We ſuſcitetis, neque evigilare faciatis dilectam. 88
Quæ eſt iſta, quæ aſcendit de deſerto, delicüs af-
Nkuens! . Ibid.

Dub arbore Malo. 89
Pone me, ut ſignaculunm ſuper cor tuum, ut ſignacu-
lum ſuper brachium tuum. Ibid. & 90
Aquæ multæ non potuerunt extinguere charitatem,
nec fumina obruent illam : ſi dederit homo om-
nem ſubſtantiam domus ſaæ pro dilectione, quaſi
nihil deſpiciet eam. 91. & 92
Soror noſtra parva, & ubera non habet: Quid ſa-
ciemus ſorori noſtræ in die, quando alloquenda eſt?
2
Ego murus, & ubera mea ſunt turris. M
Ego Murus & ubera mea ſicut Turris: ex quo facta
Jum coram eo quaſi pacem reperiens. 94. & 9 5
Vinea fuit pacifico. 96
Vinea fuit Pacifico in ea quæ habei populos: tradidit
eam cuſtodibus, vir affert pro fructu ejus mille ar-
genteos. Ibid. & 97
Mille tui pacifici, & dusenti his, qui cuſtodiunt
frubtus ejus.
Quæ habitas in hortis, amici auſcultant: fac me
audire vocem tuam. 9
Fuge, dilecte mi. Ibid. & 99

Ex Eccleſiaſtico.
Ex CAP. XXIV. In omnibus requiem quæſivi,
7

in hareditate Domini morabor. .
Ex CAP. XLII. Melior eſt iniquitas viri, quam
mulier benefaciens. 39

Ex Iſaia.

Ex CAP. II. Venite & aſcendamus ad montem Do-
mini. 36
Ex CAP. V. Quid altra fſacere debui vineæx meæ, &α
non feci? 64
Ex CAP. VII. Ecre virgo concipiet. 74. & 79
Ex CAP. IX. Vocabitur nomen ejus Conſiliarius,
Princeps pacis, Pater futuri ſæculi, magni conſilii
Angelus. . 15
Ex CAP. XXXV. Et florebit quaſi lilium. 41
Lætabitur deſerta & invia, & exultabit ſolitudo.

79
Ex CAPF. LI. Gaudium & Iætitia invenietur in en,
ratiarum ablio & vox laudis. 48

ExCAP. LII. Nolve vincula colli tui, klia Sion,
induere veſtimentis gloriæ tuzæ, & ecce Rex tuus

veniet tibi. 52
Ex CAP. LVIII. Cam effuderis eſurienti animam
tiam. 91

Ex CAP. LIX. Palpavimus, ſicut cœci, parietem,
& quaſi abſque oculis attrettavimus : impegimus
meridie, quaſi in tenebris, in caliginoſis quaſi mor-
tati.

Ex CAP. LX. Qui ſunt hi, qui ut Columbaæ vo-

lant 5 43
Ex Amos.
Ex CAF. VIII. Ocädet Sol in meridie. 8
Ex Abdia.
Timebunt fortes tui à meridie. 3

Ex Matthæo.

Ex CA P. X. Inimici hominis domeſtici ejus. 6 5
Ex CAP. X I. Tollite jugum meum ſuper vos, &
invenietis requiem animabus veſtris. T.. & 69
Ex CA P. XXV. Euge, ſerve bone, intra in gau-
dium Domini tui.
1 4 Venite

69

L

Index Locorum Sacræ Scripturæ.

Venite, benediéti Patris mei, percipite regnum. p. 69

Ex CAP. XXIV. N ergo dixerint vobis, Ecce in

deſerto eſt, nolite exire. Ecce in penetralibus; no-

lite credere. 22
Cælum & terra tranſibunt. 33
Ex CDX P. KXV. Ite, maledicti in ignem zternum.
3 5
Ex CAP. XXVI. Accipite, Hoc eſt corpus nen,
4
Ex Luca.
Ex CAP. I. Quomodo fiet iſtud? 56

Ex CAbP. V. Per totam noctem laborantes nihil cepi-
mus. . 94
Ex CAP. NXII. Facla eſt contentio inter illos, quis
eorum videretur eſe major. . 1
Ex CAP. XXIV. O ſtulti & tardi corde ad creden-

dum, in omnibus, quæ locuti ſunt Prophetæa! 82

Ex Joanne.

Ex CAP. X. Ego ſum oſtium. 72

Ex CAP. XXI. Simon, diligis me plus his? Paſce

oves méas. 77
Ex Actibus Apoſtolorum.
Ex CA P. XKXII. Calcea te caligas tuas. 78

Ex Epiſtolà ad Romanos.

Ex CAP. VIII. Quis enim contra nos, ſi Deus pro
nobis 5 . 9 5
Ex CAP. XIII. Nox praceſſit, dies autem appro-
pinquavit. 62

Ex Epiſtola Secundà ad Corinthios.
Ex CAP. VII. Superabundo gaudio. 48⁸
Ex- Apocalypſi.

Ex CAP. XII. Et Luna ſub. pedibus ejus. 44

id.

unnattendend.
Aentmum.
Rentm oblwio.
Gemm meworia
l 1),1. &2

Mlummſicit.
Eon an eſechn.
Eike, mon
Edumliomnind
n non ekecku,.
Founhn Aeporie
yhns in nün
e Iſiren.
Unſun locen
Ki Eineti obili,
,acon
Kanis ora
linki

enchn.
ket Cenunci

non.

, 1 Dep

1

lie Muten 5
Corntkig
di.
l.

delile

IND EX
RERUM NOTABILIUM.

QUZÆ IN COMMENTATIONIBUS.

Cant. Canticorum continentur.

PRIOR NUMERUS PAGINAMr POSJTERIOR COLEUMNAM SIG NIFICANT.

A.

Cceptio Perſonarum. pag. 25. 2. &
” 70. 2
Accuſationes juſtæ contra Judices &

Superiores audiendæ. 86. 1
Accuſationes ex ſancto zelo. Ibid.
Accuſationes ex ſancto zelo excu-
ſant, non amplificant vitia. 92.2
Achabus Rex. . 72. 2
Adam in meridie pomum comedit. 7. 2
Adverſitas. Vid. Felicitas & Perſecutio.
Adulatores. 83. 2
Etas non attendenda. 28.1
Eterna tautùm. 23. 2. & 48. 1. & 77. 2
Eternitatis oblivio. 48. 1

KEternorum memoria. 14. 1
Affabilitas. I5. I. & 22. I. & 71. I. & 74. 2. & 81. 1

& 89. I. & 960. 1

Affectus non ſufficit.
Affectus cum effectu.

J 44. I. & 2
44. 2. & 65. I. & 90. 1

Affectus, non opus à Deo attenditur. 44. 2
Affectus nulli omninè rei inſerendus. 29. 1
Affectus non effectus. 75. 1

Agricultura allegoricè. 14. I. & 81. I
B. Aloyſius in infirmitate ereptam ſibi orationem

ægrè ſuſtinens. 66.2
B. Aloyſius ludens & Tuſculi. 82. 1
Altaria privata nobilium. 63. 2
Amanti, quicquid oratio non eſt, deſipit. 19. 2
Ambitio. 16. I. & 2. & 27. I. & 63. 2
Ambitio & Felicitas inexplebiles. 25. I. & 26. 1
Ambitioſi. 27. I
Amici noxii. 41. 2
Amicis non fidendum. 66. 1

Ammicis liberè denunciandum, Chriſtum nobis curæ

eſſe.

Amicis ſe non totum permittere.

75. 1

Aumicorum non obliviſcatur Aulicus in dignitate. 5.2

Aummicitia uſque ad Aras. 94. 2
Amicitia cum impiis noxia. 17. 1
Amicitia vera. 61.1. & 48. 2
In Amicitia qui gradus ſervandi. 48. 2

In amicitia Circumſpectio. 75. 2. Vide Circumſpectio.

Amicitia non ex affectu, ſed ex ratione. 67. 2
Amicitiæ non ſint nimium familiares. 12. 2
Amicitiæ incaut. 74. 2
Amicitiæ noxiææ. 75. 2

Amicitiolæ. 17. I. & 40. 2. & 50. 1. & 61. 1. & 66. 1
& 94. 2. & 98. 1

Amicitioleæ nimium familiares. 56. 2
Amicitiolæ incautæ. 75. 2
Amicitiolas ſolvit Regularum amor. 95. 2

Amor in Deum. 5. 2. & 6.2. & 40. 2. & 46. 2
& 49. 1. & 67. I. & 71. 2. & 74. 2. &G 81. 2. &
& 84. 1. & 88. 2
Amor in Deum verus. 2. I. & 5. I. & 87. 2. & 90.

1. & 2. & 92. 1
Amor Chriſti in nos. 51. 1. Vide Deus.
Amor Dei. 24. I. & 88. 2
Amor in Deum, etiam felicitatis tempore. 25. 1I
Amor in Deum obedientia. 84. 1

Amor in Deum verus humanos timores, amores
& favores ſpernit. 91. I
Amore ſi duceris, impedimenta non ſenties. 71. 1I
Amoris divini pretium, amor eſt.
Amor in Deum, Deo gratior Oratione & Talentis.

Ibid.
Amore duci, non metu. 80. 1
Amor verus abſque ſingularitatibus. 90. 1
Amor verus nihil præter Deum æſtimat. 91. 2

Amor in Deum verus non ſuis movetur incommo-
dis, ſed Domini. 49. 2
Amor verus & lætitia ſpiritualis orationem nun-

quam deſerunt. 39.2
Amor in Chriſtum. 49. 2. & 67. 1
Amor Chriſti erga Animas. 50. 1

Vide Chriſtus.
Amor in Deum verus nihil præter Deum vult.

66. 2. & 71I. I
Amor in Chriſtum verus. II. I. & 46. 1
Amor in Deum ſine modo. 18. 1
Amor in Deum verus mortificatio eſt. 11. 2
Amor Mortificationis. 11. I. Vide Mortificatio.
Amor mortificationem non refugit. 68. 1

Amor nil patitur & ſentit, niſi Chriſti abſentiam.
66. 2
Amor erga nos, etſi proximam habet Sponſam,
tamen feſtinare illam cupit. 20. I
Amor ſui. 45. 2
Amore duci. 10. I. & II. I. & 14. 1. & 25. I. &&
. 31.2. & 46. 2. & 7. 1
Amore duci erga Deum. 5. 2. & 6. 2

Amore non metu ducat ſuperior, & ſe quiſque. 43.1
. Amere

„

75. 2

—

In:ndex

Amore ducat ſuperior mitis.

pag. 49. 2
Vide Superior.

Amorem in Deum pariat oratio mentalis. 67.2
Amor in Deum, amoris Dei in nos magnes. 81. 2
Amor ſilentii. 98. 1
Animæ obhvio. 48. 1
Animarum zelus promptus. 3: 2
Animarum zelus indiſcretus. Ibid.

Vide Zelus.

Apologia vera. 66. 1. & 95. 2

Apoſtatæ. . 17.2. & 53. I
Apoſtatæ inſelicitas. .. 9. I
Apoſtatæ ob perſecutiones Societati illatas. 73. 1
Ariditas atque Tentatio ferenda. 23. I

Ariditates. 9. 1. & 15. I. & 20. I

Ariditas & Tentatio Perfectorum ſunt. 9. 1
Ariditates citò conſolatio ſequitur. 18. 1/
Vige Conſolatio.
Ariditates Dei præſentiàâ non carent. 19. 2
Ariditates Chriſtum ſerunt. 63. 1

In Ariditatibus quoque Chriſtus quærendus. 87. 1
Arma allegorica. G5. 2
Arma allegor. ſunt Converſio & Ponitentia;, Bella
ut comprimantur. 95. 2
Arrogantes. 27. 1. & 41. 1
Arrogantia. 2. 2. & 28. I. & 45. 2. & 58. 2. & 59. 2

Arrogantia Aulicos promotos infatuat. 5. 2
Vide Aulicus.
Arrogantia à Chriſto diſcat parcè de ſe loqui. 17. 1
Avaritia. 68. 1. & 97. 1
Avaritiæ damna. 68. 1
Avaritia & vectigalia Principum. 97.2
Avaritia Eccleſiaſticorum. 7. 1
Avaritia vix vincitur. 91. 1
Aula eſt hortus undique concluſus ambitioſis. 42. 1
Aulæ ſpes. — 19. 1
Aulæ doli. 42. 1
Aulici vani. 2. 2
Aulici boni cur rari? F. 2
Aulici infidi. 26. 1. & 33. 2
Aulici miſeri. 42. I. & 2. Gc 5. 2
Aulici frænandi. 65. 2. & 83. 1. & 86. I. & 96. 2
& 97. 2
Aulicus benevolentiam in ſe Principis diſſimulet. 2.2
Aulicus Regem veneretur. I
Aulicus nunquam abutatur Regis familiaritate. 5. 2
Vide Rex.
Aulicos promotos arrogantia infatuat. 2

Aulicus in dignitate non obliviſcatur amicorum. Ib.
Vide Amici.

Aulicorum ingratitudo, 5. 1
Auhicus ſine livore rarus. 5F. 2
Aulicus fidus idem omnibus eſt. 25. 2

Aulicus non promotus aptior Chriſto excipiendo. 63.2
Aulicus non promotus ſanéctam Romanam Eccle-
ſiam plus diligat. 66. 2. & 73. I
Aulicus non promotus. 37. 2. & 46. 1. & 67. I. &
81. 1. & 85. 2

Aulicus non promotus, ſi laboret pro Eccleſia, di-
gniſſimus. “ 75⁵. 2
Aulicorum invidia. 77. 1
Aulicis & Miniſtris providenda merces. 97. 2
Außlicis conſulendum. Ibid.
Aulici ambitioſi. 72.2
B.
PB Hlum non amplificat Regum opes. 96. 1
₰ Benefaciendum clam. 40. 2
Beneficium vocationis. . 43. 2

Beneficium vocationis ob Religionis Perfectionem
& Humilitatem, quæ Chriſtum habet ſtabiliter.
63. 1

Beneficium Religionis. 89. 1

Boni mutantur.

Bona occultanda. 2. I. & 20. I. & 28. 2. & 32. 1

& 41. 1. & 44. 2. & 54. I. & 58. I. & 59. 2. &
69. 1. & 74. 2. & 86. 2
Bona occultata non fraudabuntur laude ſuà. 85. 1

citas allegorica. . 64. 1
Caro Chriſti, ſtola Chriſti, pulchra ex vulne-

1e. 73. 1
Caſtitas. . 38. 1
Caſtitas ubi floreat. 13. 2
Caſtitas coronata. 27. 2

Caſtitatis ara ſanctior cubili ſancti Matrimonii. Ib.

Caſtitas ex Humilitate. 28. 2
Caſtitas zelum maximè decet animarum. 34. 2
Caſtitatis cura. 37. I. & 56. 2. & 75. 2. & 79. 1
Caſtitas ardua. 67. 2
Caſtitatis cura ex circumſpectione. 68. 1. & 78. 1
Caſtitas ex ſermone ſpirituali, & mortificatione &
mortis memoria. 69. I. & 2
Ex Caſtitate & Mortificatione contemplatio. 70. 1

Caſtitatis cura ex mortificatione externa. 37. 1
Vide Mortificatio.
Caſtitas ex mortis memoria. 69.2
Caſtitatis dotes verecundia & modeſtia. 67. 2
Caſtitas Deo gratiſſima. 74. I
Caſtitate fit potens zelus animarum. 79. 1
Caſtitas Chriſtum quærit, & tenet. 89. 1
Caſtitatis dignitas. 78. 2. & 79. 1
Caſtitatis deliciæ. 89. 1
Caſtitatis privilegia Ibid.

Cella. 41.2. & 43.2. & 56.2. & 57. I. & 72. 2. & 88.2

Cellæ amor in adoleſcente. 41. 2
Cella Regularum murus. 43. 2
Cellæ amor. 13. 1. & 26. 2
Cellæ damna. 57. 2

Cenſores & ſcandalizari faciles de omnibus. 36. 1
Cenſores aliorum. 12. 1. & 32. I. & 55. 2. & 72:2

Charitas. 40. 2. & 50. 2. & 51. 2
Charitas erga hoſpites. 4. 1I
Charitas vera. 5. 2

Charitas vera ſibi, non aliis præſcribit mortificatio-

nem. 40. 2. & 41. 1
Charitas Superioris. 40. 2
Charitas neglecta. 55§. 1
Charitas ſeſe ſociet imperfectis. 62. 1
Charitas omnia piè interpretatur. 65.1
Charitas ſibi impetrat, quam aliis optat felicitatem.
Vide Unio.
Charitas vera, ſui inimica, aliis blanda. 9 5. 1
Charitas omnia fert. 90900. 2

Chriſtus expiaturus Adæ ſcelus obiit in meridie. 7.2
Chriſtus ubi habitet. 13. 2. & 2. 1I. & 44. 2. & 50.

1. & 62. 2
Chriſti Incarnatio Deo glorioſa. 15. 1
Chriſti jugum cui dulce? 17. 2

Chriſtus ita quærendus à nobis, ut ille quærit nos.

Chriſti imitatio. Ibid. & 20
Chriſti vulnera voluptas vera. 20.1
Chriſti vulnera. 20.2
Chriſti cibus allegoricè. 21. 1
Chriſtus habitat & deliciatur in Oratione. 23.2
Chriſtus quærendus indefeſsè. 27. 2

Chriſti paſſio. 36. 1. & 39. 1
Chriſti Nativitas.

Chriſtus eſt Cibus & recreatio Religioſorum. 46.1

Ohriſti amor in nos. 51. 1. & 71· 2
Chriſti amor erga animas. . 50. 1
Præter Chriſtum nihil amandum. 54. 2
Chriſtus

40.2

tunerunt A
rennmi
nli on h
Deko ſolo teli,
iſeumlure

ftumlh.
os auet, non

Uen.

.2

Cunzrlioerte
14
Doumſecn Regrl
buunkeclo dbian
lunfecko etiann
7
UCumheckione
Uumleclo perte
Uin Maualium
Menin I,1, &

mtiin ſipenin
e perin.
trmin ConAiat
luni Dperiori
Aenu mits.
rlt Cetet Ed
lecleſa
mrni g Ey
henn Hon lever
Uneni & ſurit⸗
auemg in heri
mnn & leyert
Attonmn curs

. tiolii 9. I.

in li ſlas
1. toliͤin perl
W Pelkedonn
ineſtentes

ults eint.
ilenſt .
nle, U

ſe layſi,
Rlai

leirlinie

18 0 1.

.
(ammdi
Merſſie:,.
“ niian in
NNe n
nie .
ltn N
or aietck

I
Dudmeatn

G Mtimmi
3
nmanm.
KVrl)
6
Dne. Gnk
& mortſuün
Gl
Conten lin

ne externa.

nodeſtil, .

arum.
tenet.
Rat
1
SA
4

It

es de onnitu
zur Eu
0,2. Sid

ralatinm

tatur.
n dli enti

ili lind .

lm obin “

7
1
1

Clementia in ſuperiore.

Cognitio ſui ſuas opes non cognoſcit.
Cognitio ſui in perſectis.

& mites erunt.

Rerum Notabilium.

Chriſtus pluris æſtimat zelum animarum, quam
contemplationem & amorem erga ſe. pag. 55.2
Ad Chriſtum ducet tentatio. 62. 1
Nil præter Chriſtum. 29. 1. & 62. I. S 38. 1
Chriſtus quæritur & invenitur Tribulationis S&

Tentationis tempore. Ibid.
Vide Tribulatio & Tentatio.
Chriſto carere, tribulatio ſanctorum eſt. 62. 1

Vide Tribulatio.
Chriſtus habitat in anima vacua conſolationibus

mundi. 63. 1
Chriſtum ſerunt Ariditates & Deſolationes. Ibid.
Chriſti prænuntia eſt Tentatio. Ibid.
Chriſtus ubi non habitet. Ibid.
Chriſtum habet ſtabiliter Humilitas. Ibid.
In Chriſto ſolo felicitas & quies. 63. 2
Chriſti jugum ſuave. 69. 2
COhriſti promiſſa. 70. 1

Chriſtus amat, non talenta grandia, ſed grandem
amorem. 75. 1
Chriſti Sponſa non admiretur felices. 80. 1
Chriſtus in Ariditatibus quoque quærendus. 87. I
Nihil præter Chriftum à Chriſto quærere. 87. 2
Chriſtum quærit & tenet Caſtitas. 89. 1
Circumſpectio. 25. I. & 43. I. & 2. & 72.2. & 78. 1
Circumſpectio perfectis. 25. I. & 28. I. & 30. I. &
37.2. & 41. 2. & 54. I. && 56. 2. G& 80. 1
Circumſpectio Regularum murus. 4

3.2
Circumſpectio ubique. F. 2
Circumſpectio etiam perfectis neceſſaria. 76. I. &
78. 1. & 85. I. G& 89. 2. & 95. 1
Ex Circumſpectione Caſtitas. 78. 2
Circumſpectio perfectis poſt victoriam. 95. 2
Clauſura Monialium. 43.

3. 2
Clementia. II. 1. & 27. 2. & 40. I. & 45. 2. & 49.2
& 69. I. & 2. & 70. 1
58. 2
Vide Superior.
Clementiam condiat ſeveritas. 40. 1
Clementia Superioris & Eccleſiæ. I. I

Clementia mitis. Ibid. & 49. 1

Clementia decet Eccleſiaſticos. 3. 1
Vide Eccleſiaſtici.
Clementia erga lapios. Ibid.
Clementia non ſeveritas. 4. 1
Clementia & ſuavitas. 41. 2
Clementia in ſuperiore. 92. 1
Clementia & ſeveritas. 94. 2

Cogitationum cura.

0 28. 2. & 81. 1
Cognitio ſui.

9. I. & 22. 2. & 27. I. & 28. I.
42. 1. & 64. I. & 81. I. & 89. 2
45. 2
80. 1
Compati Perfectorum eſt. 82. 1
Compati neſcientes ſubjiciantur omni diſciplinæ,
83. 1
Compati lapſis, Tiromibus, converſis. 1. 1
Viige Lapſi, Tirones, Converſi.

Compati imperfectis. 16. 2. & 25. 2. & 62.1. & 92.1

Vvige Imper fecti.

e „
Coumpati neſcientes. 32. I. & 36. 1I. & 40. 2. & 82.2

D Compati. 40. I. & 2. & 32. 1. & 45. 2. & 49. 2
Compati imperfectiomibus. 37. 1
Compati, ſed quaſi non compatiare. 41. 1
Compati converſis initio debemus. 49. I
ompati clam. 40. 2
Compati adoleſcentibus. 41. 2
Compati imperfectis perfectorum eſt. 40. 2
Concio ex ſilentio & mortificatione. 20. 2
Concio ſimplex. Ibid.

Concionatores mortificationem ament. Ibid. & 21. I
oncio ex oratione. 20. 2

Concionatoris exemplum vox operum.

. 20. 2
Concionatores ſe curent. 32.2
Vide Zelus.
Concio ex ſuo. 39. I
Concionatoris exempla. 58. 2. & 69. 2
Concionator gulæ ſuæ non inſerviat. 88.1
Concio ſeria. 83. 2
Concio vana. Ibid.

Confeſſarii nimis ſeveri.

3.2
Confefſarii diſcrefi ſint. 20. I. & 26. 2. & 31. 1
& 41.2. & 49. I
Confeſſarii ſint blandi. 40. 1I
Confeſſarii ſerii. 43. 1
Confeſſarii nimis auſteri. 64. 2
Conſeſſarii diſcreti. 92. 2
Confeſſio etiam probis neceſſaria. 68. 1
Poſt Confeſſionem fervor, non ſcrupuli. 29. 2
Confidentia in Deo ſolo. I4. I. & 22. 2
Vide Deus.

Confidentia in hominibus.

11 33. 1
Confidentia in Deum tantum „ etiam inter Pardos.
Confidentia in Deum. 79. 1

Conformari Dei voluntati. 10.2
Conformari Dei voluntati in tribulationibus & ten-

tationibus. Ibid.
Vide Deus.
Congratulationes. 72. I
Congratulationes non ſint difficiles. 32. I
Congratulationum ſitis. 60. 1

Conſcientia aperienda. 23. I. & 54. I. & 76. 1
Conſcientia aperienda: & Obedientiæ ſe permitte-
re. 64. 1
Conſcientiam non aperientes, rarò innocentes. 64. 2
Conſcientiam aperiendam ſuperiores leniter curent.

64. 2
Conſcientia aperienda, ſed fummo ſecreto. 6 5. 1
Conſcientia aperienda antequam prodaris. 66. 1
Conſcientia aperienda ſuperioribus. 66. 2
Conſcientia aperienda in ſpecie. 49. I

Conſcientia aperienda, etiam à ſuperioribus infe-

riori. 73. 2
Conſcientia aperienda etiam perfſecti. 78. 1
Conſideratio. 81. 1
Conſilia mala. 35. 2. & 88. I
Conſiliarii impii. 66. 1
Conſiliarii politici. Ibid.
Conſiliarii veri. 83. 2
Conſolationes. 71. 1
Conſolatio citò ſequitur ariditates. 18. 1
Conſolationes Dei & Mundi. 19. 1

Conſolationes Dei cui dentur. 22. 2. & 5§7. 2
Conſolationes Dei non præſumamus, ſed me-
reamur. 27. 1
Conſolationes Dei miſtæ tribulationibus. 69. 2

Conſolationes Dei dantur carentibus Mundi conſo-

lationibus. 63. 1
Conſolationes ſpirituales non à munere quietiori vel

dulciori, ſed à fervore. 88. 2
Conſolationes Dei. 89. 1
Conſolationes ſequuntur deſolationes. 48. 1

Contemplatio. 19.2. & 41. 2
Contemplationis lectulus ex florido myrrheus. 57.2
Contemplatio & oratio, ex caſtitate & mortifica-
tione. 70. I
Contemplatio & oratio in recreatione Tuſculana.

98. 2
Contemplationis bona. 88. 2
Contemplatio ubique, ſi ubique aſcendatur. Ibid.
Converſio. 39. 1
Converſio vera. 29. 1
Converſio nullius deſperetur. 59. 1
Converſis debemus compati initio. 15. 1
on-

—

Index

Converſio quomodo à Deo perficiatur. pag. 71. 1

Converſio & Pœnitentia arma allegor. 95.2
Cor rapiunt temporalia. 81. 2
Correctio blanda. . 9. 2
Correctio durior. 18.2
Correctio vera eſt ferventes coronare. 19. 1
Correctio opportuna ſit. 20. 1
Correctio dilata. 30. 2
Correctio à juſto ſit. 69. 2
Correctio non feſtinata. 49. 2

Correctio mitis. I. I. & 2. & 18. 2. & 3 1. I. & 43, 2
& 49. I. & 69. 2. & 70. I. & 83. 2. & 92. 2
Correctio ſecreta. 3.I. & 40.2. & 41. I. & 50. 1I. & 82.2
Correctio etiam erga bonos. 9. 1
Correctio lenis. 64. 2
Correctio non decet Tironem, qui non ſcandalizari
debet, ſed florere. 16. 2
Correctio eſt diſſimulare aliquando correctionem.
41. 1
Correctio publica. 66. 1
Correctio ſecreta ſit. 82. 2. & 89. 2
Cubile matrimonii ſanctum ſed ſanctior Ara Caſti-

tatis. 27. 2
Cura ſit, non odium. 49. 2
Curæ ſuperſfluæ. 21. 2. & 53. I
Curis ſuperfluis abſtinens. 48. 2

Curioſitas.

27. I. & 72. 1

Curioſitatis odium & modeſtiæ pretium. 26. 2
D
§. PHic 22. 2. & 33. 2. & 37. I. & 2. & 57. 2
A Davidis peccatum. 7.2
Delicati. 64. 1
Deliciæ. 96. 2

Deſolationes. 27. 2. & 38. I. & 46. I. & 62. 1. S&
65. I. & 70. I. & 71. 1. & 87. I. & 2
Deſolationes Chriſtum ſerunt. 63. 1
Deſolationes Deo gratiores oratione & talentis. 75.2
Deſolationes ex Dei Miſericordia. 73. 2

Deſolationes à Deo, cùm amat, permittuntur. 74. 1
Deſolationes conſolationes ſequuntur. 48. 1
Delolationibus paratum cor ſit. 71. 2
Deſolationum capax mens perfecta eſt. 98. 2
Deus raròô deſerit. 70. 2
Deus amat, dum odiſſe creditur. 74. 1
Deus Eccleſiaſticis etiam in lapſu non deerit. 89. 2
Dei curæ ſe committere. 22. 2. & 80. 2

Dei curæ gloriam ſuam committere. 8 5. 1
Dei præſentià non carent ariditates. 19. 2
Dei præſentia ſitienda, ut ille ſitit noſtram. Ibid.

Deus cur fruſtrà quæratur ab his, qui vel erubeſ-
cunt Evangelium, vel Conſcientiam contegunt.
. 22. 2
Ibid. & 62. 2. & 65. 1
22. 2. G 38. 1
In Deo ſolo confidentia. 22. 2
Dei Conſolationes cui dentur. Ibid. & 57. 2
Deus quærendus, ita tamen ut;, eo invento, non

Deus quærendus.
Dei præſentia.

dormiamus. 23. 2
Dei Conſolationes non præſumamus, ſed merea-
mur. 27. I

Deo dare, eſt accipere. 34. 2. & 41. 2. & 45. 2
& 60. I. & 2. & 72. I. & 83. 1
In Deum tantùm confidentia etiam inter Pardos.

39.2

Deo dare.
Dyeus effectum, non opus attendit.
Dei gloriæ ſitis ac fames. 45. 2
Dei gloria tantum. 46. I. & 2. & 49. 2
Dei voluntati ſe permittat Digrnitatibus non orna-
tus. . 46. 1
Dei Gratia neceſfſaria. 46. 2

44. 2. & 83. I
44. 2

Dei præſentia in anima. 46. 2
Deus vilis eſt nobis. 39. I. & 54:. 2. & 92. 1
Dei conſolationes dantur carentibus Mundi conſola-

tionibus. 63. 1
Vide Conſolationes.
Dei voluntati conformari. F. 2. & 18. 1. & 46. 2

& 47. 2. & 50. I. & 64. I. & 71. 2. & 74. 1
Dei voluntati conformari in tribulationibus. 18. 2
Deum derelinquentes.
Dei amor in nos.
Vide Amor.
Dei Timor.
Vide Timor.
Dei Gratia.
Vide Gratia.
Dei gloria omnis gloria noſtra, ſine illa nihil ſumus
omninòô. Ibid.
Vide Gloria Dei.
Dei memoria jugis eſſe debet.
Dei præſentia in mente.

9. 1
Ibid. & 81. 2
12. 2. & 95. 2

12. 2

X

13.2
Ibid. & 88. 2

In Deum confidentia. 14. 1
Vide Confidentia.
Dei liberalitas cupida ſæpiuùs largiendi. lbid.
Vide Liberalitas. W
Deus ſitiens orationes noſtras. Ibid.
Dei conſolationes dantur mortificatis. I15. 1
Dei promiſſa. 2

Deo ſervire 17. 1. & 70.
Deo ſervire felix. 45. 2. & 48. 2. & 89. 2
Dei Miſericordia. 18.2. & 49. 2. & 65.
Dei ſeveritas Clemens. 18.2
Dei & Mundi conſolationes. 19. 1
Dei curæ ſe permittere. 19. 2. & 22. 2. & 4’8.
1I. & 54. I. & 60. 2. & 88. 1
Dei voluntati conformari eſt amor verus, vel vera
obedientia: Ideo extra Religionem arduè Deus
amatur. 84. 1
Deus extra Religionem cur difficilè ametùr. Ibid.
Dei cura erga Religioſos obedientes & amantes ſui.

Ibid.
Nihil præter Deum, quando ille nihil optat præter
nos. Ibid.

Nihil præter Deum. 5. I. & 16. I. & 18. 1. & 21. 1
24. 1. & 27. I. & 29. I. & 39.2. & 44. I. & 46.,1
& 49. 2. & 50. I. & 64. I. & 66. 2. S 67.1. G
87. 1. & 71. 2. & 91. 2. & 92. 1
Nihil præter Deum in Religione. 23.
Nihil præter Deum, ſed poſt Orationem. 67
Nihil præter Deum velint Eccleſiaſtici. 8
Diffidentia ſui. 22. 2. &
Dignitas præmium laboris ſit, non ſortis c
rium. . I. (
Dignitas noxia. 7. I. & 33.2. & 37. I. & 63. 1. & 7.
Dignitas mores mutat. 7. 1. & 66. 2. 9
Dignitas non recuſanda. 7.
Dignitas quibus conferenda. 19. I. & 25. 2. G& 20
& 48. 2. & 49. 1. & 76. 1. &
Dignitas deferenda non Generi, ſed Virtuti. 2
Dignitas mores non mutet. 39. 2. & 8
Dignitas miſera. 4
Dignitatibus non ornatus, Dei voluntati ſe per-
mittat. 46. 1
Dignitas recuſanda, licèt videatur à Deo oflerri.

tibus. 75. 2
Dignitas deferatur non uni tantùm virtuti, ſed va-
riis. 76. 2

Vide Virtus. 5

Dignitas Juſto deferenda non Potenti. 80. 4
Dignitas in Liberali. Ibid.
Dignitas conferatur amantibus Eccleſiam. 88.2
Dignitas non deferenda rapacibus. 97. 1
Diſcretio

erio
N ohen

Cehelge
SSLc ſand
e Eulalt
ll, e di
Maun ſeinigve
loirklcctas,

ul Ggoge
ellkrentla.
bnti ubeni
uum beet (
e Cenemtie.

W(onm Apan

ſ Kritis.
uulhn lerpora

larr.

Eiltis urendu
ll honorane
IIHi honoran

Uli Decreta

ſic Decreta
ituat.
KiltiDecretz
ut Mortifcati
Uclkii veri n

ulltiſdi rare
UNlktican der
ſii rotins

alcioolenci.
GKomn Po
Ahiomm Don

non urus
. le Lenpli
1 cCrutn Un
Ari Mon E

lknni
R Dlriſti

17

Rerum Notabilium.

Kr Diſcretio. Pag. 41. I. & 58. 2
Mi Diſcretio in Superiore. 93. I
6 Divitiæ noxiæx. 68. 1
D Divitiæ S. Ignatii. 46. 2
Kt Divitiæ contemnendæ. 70. 2
ivit duxke. Ibid.
htiihg Divitiæ cordi firmiſſimè inhærent. 91. 1
n n Divitiarum lucta difficilis. Ibid.
lul 8 Divitiæ malè partæ. 96. 1
rn Divitiæ nimiæ. 96. 2
