lorlInſigne funeris & ſupplicii, candor aliquan-
do eſt. Ducitur ad erucem, quem candidati de-
ducunt. Nil atrius candore eſt, nil funeſtius, nil
tam mortale. Albedo, vel vulnerati, vel rei, simylicitas
vel ſcorti argumentum & color eſt. Ceruſſa exeſa eft.
aut libidinem, aut ſaniem fovet. Aut ardes,
aut feœtes, ſi albicas. Væ liliis. Lilio ne gut-
ta quidem purpurarum adſpergitur, quibus
Flores alii inundantur. Unus ſponſus eſt, qui
candidus & rubicundus candorem vocet, ad
purpuram. David, Lilio purior in adoleſcentia,
ex agro extractus ad regnum, Samüeli ne tum
quidem offerebatur ad chriſima à Patre, quam-
vis fratres ejus omnes Divinitas abjeciſſet,
niſi cœleſti oraculo Pontifex in illius exalta-
tionem flecteretur. Tanta innocentiæ ſubit
oblivio, etiam ubi Parens Chriſto deligitur. Sa-
lomonis thronum numeroſa Leonum cohors ob-
ſedit, ne uno quidem ad ſolii gradus Agno con-
ficto. Ubique ſerpentum aſtutia coloratur, Tur-
turum gemitu;, cineréque contemptis. Arcum,
Pacis nuncium, quis renidentem in nubibus aſ-
picit? Quantus verò concurſus ſuſpicientium
Cometem, malorum vatem, urbiumque exi-
tium! Quidquid mortale non eſt, Mortalibus
vix placet: illud nobis ſapit, quod feritatem
aut parturit, aut portendit.

Requievitque Arca menſe ſeptimo, vige-
ſimo ſeptimo die menſis Juper montes
rmenig.

En quoô pertingant tandem inundationes
aquarum. Jactatur arca perſecutionibus, ten-
tationibus, ſed elevatur, & tandem in Mon-
tium faſtigio conſiſtit. Inber abiit: & receſſit. Cant.2, n.
GSurge amica mea, & veni. En quo modo hye-
mis aſperitas, imbriumque procellæ ſpondan
Deo amicam reddant, dignamque Deo. For- Tribulatie
taſſe miſi hyems ſæviiſſet, nec vocaretur Spon- ta s. Tem⸗
ſa, nec ſurgeret. Quis enim in vere ſurgit? Quis
in autumno non ſtertit? Tempeſtas excitat con-
ſopitos & exolutos curis. De cubilibus pardo-
rum ad coronam evocatur Eccleſia. Fuiſſe tan-
tùm inter dura, promeritum Regni eſt.

Emiſit quoque Columbam poſt eum, ut
videret ſi jam ceſalſent aquæ ſuper
terram. Quæ cum non inveniſſet, ubi
requieſceret pes ejus, reverſa eſt ad
eum in arcam: aquæ enim erant ſu-
per univerſam terram: extenditque
manum, & apprehenſam intulit in
arcam. R‚

Nota: Columba non ad arcam, ſed ad Xl ore-
Nos regrefla dicitur: ut intelligeres, non ter Deum.
eſcas aut tectum expetüſſe, ſed Noë. Cum-
que pateret feneſtra ingredi noluit, mii à nor in
Noé reciperetur: ac ſi diceret; Non arcam, Puse E.
ſed manum expeto Noëmi, docens in Deo
nil præter Deum exquirendum efſe. Et ne di-
ceres inundationem aquarum expavifle: Scias
etiam, renitente mundo, ad Nos regreſſam.

Si

1

6

in Cap. VIII. Geneſis. 21

gadicum Si dimifiſti Corvum, ut mundum luſtret,
Juticeset quem dimittere non debuiſti, (quæ namque

Hus enlo- in Corvo fides, cum ſordibus delectetur?) ſal-
gamur, tem emitte poſt eum & Columbam: tum ut

certior fias de mundi naufragio, tum ut cu-
1. zrekore ſtos illa Corvi ſit. En quant prudentia deligi
7¹"" debeat explorator mundanorum ſceletum. Si
geverias. Corvo fidem habuiſſet Nos, tunc; cum Tellus
adhuc ſubſtabat aquis, egreſſus eſſet ex arca.
concioncto- Non enim ille rediit, quamvis nulla terrarum
ves blandi. . 2. .
pPars extaret aquis. Perdita ſane avis, quæ
udicum naufragari cum pereunte mundo maluit, quam
Commiſa: redire in arcam. Naufragium tolerabilius eſt,
tinßdi. quam arca, ſed Corvo. I nune, & jactato de-
vafats. licium eſſe animi corporiſque otium reſidere
in arca, ubi ſuppetunt eſcæ. Certè Corvus
Catle amor alebatur in arca: nihilominus maluit jactari
perdißici. inter undas vel jejunus, vel ſordibus malè ſa-
. tur, quam in arcam regredi. Videas non ra-
Religiani r0 à filiis terræ; ruſticis . fæcéque hominum,
perfectio. Præferri ligones deliciis vitæ religioſæ, & ma-
lunt nutriri cæpis in camporum latitudine,
quàm ſaturari ſiligine in domo Chriſti. Tuta

arca, abundans arca, ſed ſubeſſe debent uni

Noë, quotquot in ea degunt; ſed cum agno
lupus, cum urſo Leo cubare debent imbelles.
Veſcuntur, non prædantur, quæ in arca bel-
luæ recluduntur. Vix columba regreſſa eſt,
M quæ licet aquarum inundatione compullſa ſit ad

omnibun hoſpitium Noë regredi, non tamen ingredi

uave. ſtuduit in arcam, ſed foris conſtitit, & fortè
ibi reſediſſet, niſi apprehenſam reduxiſſet
Noë in priſtinum domicilium. Extenditque
Iapße ma. Manum, & apprehenſam intulit in arcam. No-

nus gorri- ta, extendit manum; non enim cominus, ſed
genda. eminus reſederat. Plane non ſoli Corvo,
„ ſed & Columbæ placet extra arcam vagari &
Siselns degere. Et ille quidem recedit omninô, iſta
gio nonom. verò accedit quidem, ſed non intrat. Redea-
nite s mus ad textum. Quæ cum non inveniſſet, ubhi
cent, etiam . . .
juſu. requieſceret pes ejus, reverſa eſt ad eum in Ar-
cam. Et corvus quo modo remanſit extra Ar-
Eccleſßiaßi- cam, ſi deerat quieſcendi locus præ æquarum
F⸗ Be, g copia ſuperficiem univerſæ terræ obruentium?
catis malia Aiunt in ſuperficie aquarum complura nataviſ-
von lizent, ſe cadavera, ſuper quæ impura Avis reſedit,
is en quas ſordes Columba expavit. Ideéque non
dicitur, quod defuerit quieſcendi locus, ſed
Religioſu quod non repererit, ubi requieſceret Pes
S ejus. Ejus pedi locus defuit;, qui in cadaveri-
fugiaz. bus non quieſcit: cæterum locus Corvo non de-
frnit, cui omnis locus eſt locus. Non ergo ubi li-
bet Corvo conſiſtere, ibi licet Columbæ reſi-
dere. Ad ſpectacula Chriſtianorum permulti
confluunt: Ita eſt, ſed Sacerdoti, ſed Mona-
clao, ſed Virgini eò nefas deſcendere. Ubi Cor-
vum; impurum animal, requieſcere non de-
decet;, ibi nefas eſt, Columbamm immorari.
Margaritum non niſi in concha naſcitur, & è&
Monili duntaxat pro dignitate pendet. Olus vel
Comædia iln fimmo viret. Pes columbæ non ubique quieſ-
Dianaa Cit. LXXK. in ſua verſione aliquid nobis indi-
. E camt fortaſſe ſanétius. Et oùm non inveniſet Co-
ſi⸗. lumba requiem pedibus ſuis, revertit ad eum
in Arcam. Non aiunt: Pedi Iſuo, ſed, Pedi-
en. bus ſuis. Nimirum, fortè non defuit, ubi pe-
idie, dem unum locaret, ſed defuit, ulbi ambos pe-
Nenomnia des ſigeret. Avis prudentiſlime ſimplex noluit
ticent om- Morari, ubi uni debebat inniti pedi. Noluit

n. Grus eſſe, quæ Columba erat: O quàm mul-
gae tas Grues inter Columbas videre, imò lugere

licet!quàm multi ibi reſident, ubi vix uno ſlare

pede queunt! Non diu ſtabis, ſi uno duntaxat Naca o ſer
conſtiteris pede. Gruibus id licet, non Colum.nala.
bæ. Noli reſidere 3 ubi deeſt requies ammbo- g, ze, zi⸗
bus pedibus. In aula cor fortè lcet ſervare pu- ci in e⸗
dicum; at ſervare illud non licet à nugis, ab
adulatione, ab ambitione impollitutn. In thea-
tro pes mentis fortè requieſcit; at pes ſen-
ſuum, ubi quieſcere poteſt in tantà ſermonum
rerumque colluvie, ac fæce? Columba; ubi
caſta eſſe non poteſt mente & fſenſibus, non
moratur. Nequit uno ſtare pede. Servabo cor:
ſed oculos non ſervabis. Mente ſtabo: ſed
non ſenſibus. Gruem imitaris, non Columbam
ſi requieſcis, ubi tantùm uni pedi licet non
labi. Ue ſit ſancta corpore & Spiritu: clamat ,, Gor 5
Apoſtolus. Crede mihi, nec uno ſtabis pe- 33
de, ſi uno conſtiteris pede. David eò de-
clinavit, ubi corde ſtare licuit, non verò oculis.
Totus corruit, qui non totus ſtetit. Lapſus eſt
oculo, lapſus eſt & corde. Vidit : amavit⸗
Quis dabit mihi pennas ſicut columbæ, & vo- bl: 5t. 7
labo, & requieſcam. Quare non optas pennas
Gruum? quia quieſcere volo. Porrò requiem
à columba diſcere volo, non à Grue. Semel
uno ſteti pede, nec ſteti. Ambobus pedibus
ſtare ſtatui. Reverſa eſt ad eum in arcam. Non dapepig
— 2 pericy
ſolum in Arcam regreſſa eſt, ſed ad eum. Non colendass
ſufficit amare Religionem, niſi & Paſtorerd non ſiis
tuum dilexeris. Si placet Arca, placeat & Noë. *⁵.
Fortè arcam diligis, non quia placet, ſed quia Ozedien⸗
ſervat. Si Columba es, Arcam ſimul amabis tia.
& Ducem Arcæ. Imò ad Nos primum, dein-
de ad Arcam repedaſſe fertur. Reverſa eſt ad
eum in Arcam. Noli ergo dicere; Religionem
amo, Superiorem amare non poſſum. Judas
quoque Apoſtolatus celſitudinem dilexit; qua

prodigiis coruſcabat, ſalutationibus honora-

batur in foro, loculis domi abundabat, & non
rarò vocabatur ad epulas: ſed quia Chriſtum Pa-
ſtorem ſuum prodidit, crepuit medius Apoſta-
ta ex Apoſtolo. Audeo dicere, innocentius pec-
care, qui arcam, quàm qui Noëmum odit. Ju=
das, qui Eccleſiam diligebat, ſed Jeſum Le-
cleſiæ caput non amabat, rebellavit. Saülus Ceis um
verò, qui ſæviebat in Eccleſiam, non auten Tuo captte,
ſingulari odio Petrumm Eccleſiæ caput oderat,
ex perſecutore prædicator evaſit. Peficulo-
ſius à Noë, quàm ab Arca recedis. Videamus; erc ezyiz⸗
quid Noë præſtiterit. Extenditque manim, & „icatio ras
apprehenſam intulit in Arcam. Rarò digreſlæ "ahit.
ex arca Columbæ in arcam fedeunt, quia

rarus Noë, qui manus extendat; & verecun-

dantes compellat intrare. Non deſunt Colum-

bæ circa Arcam volitantes: Sed ubi Noë; à Zelus ani-

quo introducantur in Arcam? Non ænea com- z,
preſſa forcipe; non ferreo unco inſixo prudentiſ-

ſimus Præfectus cunctabundam Avem attraxit Lapf, &

in triſtega. Manu ei blandifſimè lenocinatus Yocaiiue

reditum perſuaſit in ſolarium lignei ædifi- vandi,

cii. Cujus ſi nos illecebris uteremur; non Piferesin
Columbas modè divagatas, ſed cruentos acci- ergalagſos⸗
pitres pelliceremus in Arcam vel Eccleſiæ, vel
Coœnobii. Atqui; inquies, ſi Efaias audiatur, orczie.
forcipe Angelus uſus deſcribitur, non dexterà. Pamt, .

Sed ille Carbones ignitos, Nos Filios exuſtos mum manas

tractamus, einere inſperſos, non flammâ mina- onfeari

. iinn; mites.
ces. Mann, manu utamur. Et quidem qui“
voce advocent Columbas in afcam, muki ſunt, Familiari⸗
1 . . 1,= 3 tas dum ſe⸗
qui manu trahant; trari admodum. Unus No cnla,:das
id præfiat. Nugis, munuſculis, ineptiis innu- non lerit
meri ſtudent aucupari columbas. Sed fallimur. Targenn-
Una exemplorum manus Columbas in arcarn ga tone,
inducit.

22

inducit. Chriſtus & Cruce pendens Eccleſiam

Vox exem.
plorum. *
Juperiori
exempla.

peperit. Verbum erat: attamen Eccleſiam non
verbo edidit; ſed vulnere. Ut Eccleſia nata
eſt inter Domini ejulatus, & exempla virtu-
verba, ſed inter vulnera. Sponſa non eſt auſa
reducere peſſulum, oſtiumque pandere, niſi

Zelus ani- Chm ſtillabat & manibus ejus myrrha. Tunc

wmarisns
exemplo
tatiar.

Eccleſiaſti.
ca Juriſdi-
Stio impo-
tens redis-

cendis hæ⸗
yet icis ſine

Eecleſiaſti-
corism
exemplis.

benè reſeratur janua Rehgionis, cum is, qui
aperit, diſtillat myrrhatn, ſed è& manibus. Non
ſufficit, quòd myrrha ſtillet & labiis, ſtillet
neceſſe eſt & è& dextera. Mortificatio non præ-
dicetur tantuùm, ſed & oſtendatur. Verbo: oſ-
tium is aperit, qui eliquat & digitis myrrham: &
Columba non blandienti voce, ſed protenſa ma-
nu reducetur in Arcam. Quod ſi ad vagas trans-
ferre licet Columbam reducem; rogo Noeë-
mos; ut meminerint Noë. Non objurgent re-
deuntem, non abigant, ſed nec contenti re-

Tassa. ſeraſſe ſeneſtram ſubirati & triſtes dicant; in-
2 erigeai. grediatur, ſi Hbet, oſtium patet. Non ſufficit pa-

Superioyp

tere oſtium; protendenda manus eſt, & in-
ducendus, qui verecundatur. Non omnes Petri
ſunt, ut a Chriſto duntaxat reſpecti erum-
pant in lacrymas. Prodigo filio Pater occurrit.

ahaemie- Illud autem meminiſſe te pervelim, Colum-
zas ſubdite bam eſſe non deſiſſe, quamquam ex Arca diſ-

weticuloſo.

Fuperiorss

& Regee
cperario⸗
gumfidem
at qist in⸗

ceſſerit, ibique fuerit, ubi Corvus morabatur.
Etſi rarò non Corvus fiat, qui ex Arca egre-
ditur, aliquando tamen Columba durat, quæ
regreditur. Ad perfectionis & obſervantiæ
Arcem Superior invitet profugos, & manu;
blandis ſcilicet factis, reducat vel metuentem,
vel cunctantem. Cave, edicas, ſi meos ad pe-
des accedat fugæ poœznitens, non repellam
provolutum. Tu eum manu tua reconcilies
ſanctitati, qui præ pudore ſuis non utitur pe-
dibus, nec ſe ſiſtit ſua vulnera curaturo. Exu-
laſſet aut diuturnius, aut ſemper à Noëmi do-
micilio Columba, ſi eam amplecti Patriar-

cha recuſaſſet. Memineris a te quoque emiſ-

ſam Avem, quam aſperitate vocis & morum
inſuavitate reſilire coëgiſti. Ideôque tuum eſſe
ſcito, eum palpare & reducere blanditiis, quem
tua ruſticitas amandavit. Noë quidem hono-
rificè Columbam emiſit, ut legatione pro ſe
fungeretur in exploratione terrarum: & nihi-
lo minus cunctabundam protenſæ in eam amo-
re manus reduxit. Quâ tu debes ſollicitudi-
ne ac charitate revocare Filium, quem im-
perii acerbitate, & repulſæ amaritudine à te
procul abegiſti in mare magnum deſperationis?
Accede ad non accedentem. Extenditque ma-
num, & apprebenſam intulit in Arcam. Ita
Noë, Prælatorum exemplar. Giezi non ita, qui
Sunamitidem arcebat à pedibus Eliſæi. Phari-
ſæus eſt, non Noë, qui Magdalenas Salvatori
propinquas eſſe non patitur. Jeſus Nos eſt,
qui ad Ovem recedentem accedit: qui lachry-
mantem in convivio fominam abſolvit.

Eaæpectatis autem ultra ſeptem diebus
aliüs, rurſum dimiſit Columbam e—
arca. At illa venit ad eum ad veſpe-
ram, portans ramum olivæ virentibus
folis in ore ſuo.

Redierat, infectâà re, Columba in arcam,
nihil & mundo revehens. Non ideo tamen
Nos vertens id ſimplicitati ejus, callidiorem,
voracioremque delegit Avem, quam ablegaret

tis: ita Religio augetur, & adoleſcit non inter

Oliva

in mundum. Non Vulturem, aut Aquilam, gigrians
ſed iterum Columbam emittit. Siquidem; non me-
quod non attulerit, non id ejus putavit ſtolidi- ſtiie. x
tati tribuendum, ſed id eveniſſe cenſuit, quòd
tellus adhuc non floreret, aquis præfocata. Diſ-
cant, quæſo, fuperiores, & Principes non igna-
viæ vertendum Operariorum;, aut Miniſiro-
rum, quod non rarò vitio eluvionis contin-
git. Non ideo vacua Columba rediit, quod
Columba eſſet, ſed quod pars nulla mundi vi-
reret. Ut viruit, ramum intulit. Din ille apud
Principes moratus, effecit nihil. Noli dicere,
Columba eſt. Dicito potius, exundant adhuc
in mundo undæ. Ahius tot annos concionatus
eſt, nec ullus ad eum concurſus populorum.
Quotidie loquitur, & cum omnes vocet,
nullus à Deo vocatur. Columba eſt, inquis.
Columba eſt, ſed non ideo ejus hebetudini
animarum ſterilitas tribuenda. Non Moyſes
ineptus, ſed obduratus Pharao, miſſionem po-
pli retardavit. Non Aaronis ſocordiaâ, ſed
tribuum pervicaciâ Idolum excitatum. Chri-
ſtus din Hieroſolymis laboravit, fructu ferè
nullo. Apoſtolorum ardebat fides: ſed ad gen-
tes converti debuere, quod perrari ex Judæis
Evangelio ſubderentur. Non ignava Columba,
quæ vacua rediit;, ſed obruta tellus, è qua nihil
decerpſit. Metiamur, quæſo, res, & unde ma-
nipulorum inopia proficiſcatur, expendamus
diligenter. Alioquin Elias damnandus erit, poſt
cujus prædicationem Nabuthes lapidatur, &
Achab inſanit. Paucos reperies Davides, qui
ad unum Nathani verbum pœnitentiam agant.
Elia haud præſtantior Nathan: ſed ille Ty-
rannum, hic Prophetam correxit. Prima Co-
loni felicitas eſt, ſoli ubertas. Non minus la-
borat, qui Caucaſi rupes excolit, quàm qui
in Egypto ſerit; ſed minus colligit. Eadem
induſtria effodientium Peruanos, & Alpinos
montes: ſed hi ferrum, illi aurum extrahunt,
non fortiori, ſed fortunatiori labore. Quatuor
autem animadvertenda puto in reditu Colum-
Pæ. Primum; poſt exſiccatum mundum re-
diit. Secundum; ita rediit, ut extendi non
debuerit manus, quâ induceretur. Tertium:
ad veſperam rediit. Quartum denique; detulit
ramum olivæ virentis. Rara Volucris ,quæ efflo- Zelus anz-
reſcente jam mundo, revertatur ad Arcam. Im- arum
mô, non ad Arcam rediiſſe, ſed quod majus Rea
eſt, veniſſe ad Nos perhibetur. At illa venit aeCkedien-

ad eum: Rogo, quis Operariorum, ſi Tellus fanm ℳ

. . 8 frugem.
germinaverit, & vel Aulæ favor, vel mani⸗ 2

1—. .. . . .. .„„R
pulorum fertilitas arriſerit, Noëmo ſe ſiſtit, Operarius

etiamſi Arcæ fortè non obhviſcatur? Rari, poſt- Krenaus

obedire

quam mundus effloruerit, revertuntur ad Ar- nonrerteſet.

cam; rariſſimi revolant ad Noéë. Superioribus

ſuis videntur ſibi celſiores eſſe. Omnia illis pii- Zelus anie

tent; & conſcientiam aperire, quibus fuerit "
aperta Arca, dedecus eſt. Saüli ab aſinis evecto drwaat.
ad aulam Samüel ineptire viſus eſt. Unus Da- Ngularf.
vid luſit ante Arcam, poſt Coronam. Una rediit

ad Noë Columba poſt oleæ prædam, & mun- alsnraſ

di ſibi arridentis viriditatem. At illa venit ad litate.

eum. Alterum, quod miror, eſt, quod, quæ
primò ad Arcam rediit, non ingredi eſt auſa,
niſi extensà ab Noë manu: quum verò ramum
oleæ detuliſſet, audacter irrupit in Arcam. Ni-

mirum nec Columbæ ignorant, vel ad Noë-

mos quavis hora irrumpere licere, ſi quid eis
deferatur. Si affers, intra. Abi, aut ſpreta conſi- Munera
ſte præ foribus, ſi vacua accedis, licet Colum- Tpwend.
ba ſis. Prodigium illud fuit, quòd nihil deferen-

termn

—

— — —

E SE.

.
et,

6

1.

Gin

e⸗

Gnti

et

t
e

△

tem Avem non repulerit Noë, apprehenſam-
que in Arcam induxerit. Et ſane cùm octo
animæ in Arca eſſent, inanem in reditu Colum-
bam nemo, præter Noëmum, apprehendit. Ut
puto, non ſolus ipſe ad feneſtram excubavit;
ſed ſolus redeuntem ſine munere recepit. Væ
tibi, Columba, ſi Cham Arcæ præfuillet, uti
feneſtræ adfuit. Exulares inanis & vacua, cui
floridus oleæ Ramus, velut Aries bellicus, adi-
tum patefecit in Navem. Nimirum oneri eſt,
Zelus ani. qui non oneratus acgedit. Oneri eſt, qui non
marum ni onerat. Nemo gravior ingreditur, quam qui
Peiat. exoneratus acceſſit. Placet Columba, non quia
Columba, ſed quia cum ramo redit. Pennæ
Pl. S. 14. Columbæ deargentatæ, & poſteriora dorſi ejus in
allore auri. Hæc ſunt, quæ Columbas gratas
faciunt. Cæterum candor alarum, ſine pallore
Maris allri niger eſt. Tertio loco demiror, imèò non
ezerkei miror, quod, adveſperaſcente jam die, in Ar-
cC.am Columba remigraverit. Nullus certè pro-
pe veſperam non amat Arcam. O Mors, quæ
cogis vel Vultures ad Arcam! Nec Columba
rediit & mundo, miſi ſerò., Illud q que no-
ta, Corvum ne ſub veſperam quidem rediſſe.
Tritalazie Quod ſi pro veſpera Tribulatio, & occaſus
aucitad felicitatis placet intelligi; diſcis hinc, non re-
Peum. fugiendum eſſe veſper o ad Arcam redire
ugiendum eſſe veſperum, qu am
Accuſato. Compellimur. Ultimo demum loco, obſtupeſco
res inviqi. reducem & Mundo Avem cum ramo oleæ. Itaâ-
ne? Plenus tunc erat ſordibus Mundus, ad-
Mnivzntet que ruderibus. Natabant adhuc pleriſque in
locis cadavera, jacebant paſſim ofla, algis reſ-
Charias pPerſa erat terrarum fſacies, ibi trabes exeſæ
reperis ali: fluitabant, inde corroſæ chlamydes ſpectaban-
Sr 2, on⸗ tur; & tamen tot inter ſordes unum Olivæ
ramum delegit Columba, quem deferret ad
Noéë. Quam diſſimilis a ſilice Babylonico Colum-
Dan. 2.36. ba noſtra! Lapis ille devolutus & monte, cùm
in ſimulacro tot metalla fulgerent, teſtam in

e pedibus latitantem indagavit, percuſſit, & mo-
Murms- lem funditus diſſlolvit. Columba veroô inter

ratio. rudera & purulentias oleam nacta eſt. Ille inter
metalla radiantia lutum reperit; Hæc reperit
Wu o, inter ſqualentes ſordes virentem ramum. Per-
ſpernatur. Magni ſanè intereſt, quo quiſque oculo explo-
retur. Magdalenæ lachrymas Phariſæus dam:
Zud cantes navit. Ejuſdem pietas in profuſione unguen-
8. Masis ti, non uni prodigalitas viſa eſt. Dixit ergo
AMagaale. Anus e Diſeipulis ejus Judas Llcariotes, qui erat
Joan n2. 5. um traditurus: quare hoc unguentum non veniit
wecentis denariis, & datum eſt egenis. Quæro,
an ſolus proditor invenerit in ſcirpo nodum,
qui, poſt calicem, laqueum ſibi nexurus
Mare-14.4. Erat. Audiamus Marcum. Erant autem quidam
indigne ferentes intra ſemetipſos, & dicentes:
U quid perditio iſta unguenti facta eſt ⁵ Jam
non ſolus Judas perditionem in holocauſto in-
venit. Porro iſti quidem quinam erant? Mar-
thæus ſiparium reducit, & palam prodit croci-
Matt. 26.9. tantes Corvos. Videntes autem diſcipuli, indi-
gati ſunt, dicentes. Ut quid perditio hæc ? Si
projectum fuiſſet unguentum in cloacam, vix
Marmu- Magdalenam mordaciùs laceraſſent. Effuſum
st *ρι. in caput Chriſti alabaſtrum perditio appella-
tur. Et quidem non pedes unxerat, ut olim in
domo Phariſæi, ſed caput perfuderat. Nihilo mi-
nus Apoſtoli vocant perditionem profuſum in
Chriſti vertice unguentum, quando difluſum-
ejus pedibus nec Phariſæus, ad detrahendum
pronus, aufus eſt carpere. Ita non raro,
quæ in Chriſtum impenduntur, audaciùs
mordentur à diſcipulis Chriſti, quam à Phari-

in Cap. VIII. CGeneſis. 23

ſæis. Et fremebant in eam. Ne crederes leviter Mate. 24.4.
irriſiſſe mulieris pietatem. Fremitus erat. de-
decus! Difcipuli mitifimi Agni, Leonhum mo-
re, infremunt; non quòd olim impia Magda-
lena mochata ſit, ſed quod amanter prodi⸗-
ga unxkerit Dei caput in Chriſto. Quid; quæ-
ſo, detractorum dentes evadet; ſi profuſum in
vVertice Dei balſamum perditio appellatur ab
Apoſtolis, & quidem frementibus? At illæz ve-
nit ad eum portans ramum olivæ. Sanè Corvus
ſi in arcam rediiſſet, retuliſſet procul dubio non
virentem ramum, ſed tabidum putidumque os;
ſemeſi cadaveris. At illa venit ad eum ad veſa
Peram, portans ramum olivæ virentibus foliis in
ore ſuo. Lxx. legunt: Et habebat ſolium olec, fe-
Rucam in ore ſuo. Vix ſeſtuca foliumque erat; qui
ramus appellatur. Nimirum ab obrutâ oppreſ- cgninaii
Sãque diu terrà ſi feſtuca effloreſcat, pro Ramo Pepidir.
haberi debet. Non quid floreat attendi de-

bet, ſed ubi, quaâſve poſt procellas. Zaechæus is⸗

convivium Chriſto parat, nec ſpernitur. Imo“
Dominus ſalutem illa die domui ejus factam § andali.
teſtatur. Itane ? ſine lacrhymis, ſine cinere, ſi- Ner, faci.
ne cruciatu Publicanus in epulis commendatur. waen
Planè ridenda ponnitentia convivantis, ſi non tot,’ Pyro
poſt rapinas, uſuras, & ſacrilegia;, exhibere- vel Pœi-
tur. Epulum eſt, ſed à Publicano paratutn. ogve,ſi
Delicate pœnitet; ſed in Publicano quævis ni, zon nd.
Poœnitentia, quamquam minima, magna eſt. reut ſans
Feſtuca, poſt diluvium, Ramus videtur. Ma-“
gi parum thuris, myrrhæ, aurique Domino
obtulerunt. Non modò in Evangelio ea Doimi-
nus referri voluit, ſed & longè ante à Davide
& Eſaia prænunciari. Nimirum primitiæ Gen-
tium in illis muneribus dedicabantur. Qui Re-
ges recepit deinceps, nec eorum meminiſle
viſus eſt, à Regibus exiguum thuris exce-
pit gaudens, eorum fide commendatâ. Poſt Bictai
idola plus eſt à regibus offerri munuſcula, ; .
quam evulgato Evangelio, reges ipſos Deo
munus, victimaſque effectos. Diſcamus ergo Parvais
mirari minima in minimis; dediſcamus ſpernere bono.
in rudibus rudia. Lachrymula in juſto ariditas
eſt, in lapſo eluvio eſt. Virgultum in terra ſi- n,
tienti pro nemore habendum eſt. In tempe- ves diſ, rets
ſtate Iris Sol eſt. Sat micat cœlum noétu, ſi ſnt.
illune non eſt. Jam hyems tranſiit, imber abiit,
. . . Qant. 2. 11
& recſit: fores apparuerunt in terra noßra. Qui
Poma in autumno vix reſpexiſſet, flores com-
mendat, poſt nives hyemis, ac tempeſtates.
Plus miror flores poſt imbres, quàm poma
poſt calores. Margaritum in littore Romano

miraculum foret; in ora Piſcaria alga eſt. Læ- Eſa. 35. i

tabitur delerta, & invia, & exultabit ſolitudo,
& florebit quaſi lilium. Audiſtin? Lætatur &
exultat, gaudet, & trium Phat. Quid, rogo, cau-
ſæ eſt? Num Nihaca fertilitas tranflata eſt in
ſolitudinem? Num in deſerto exuperantia vini,
frumenti, & olei, more fluminum excurrit?
Scilicet. Lilium effloruit. Tanti flos eſt, ut
exultandum a Propheta ſit? Quid, quod ne Li-
lium quidem floruit, ſed quaſi Lilium. Ita flos
eſt, nec flos, ſed quaſi flos germinavit: ſed in
deſerto, in ſolitudine, in terra invia, & ina-
quoſa. Flos in horto herba eſt, auræ ludus, &
Pedum ludibrium: in rupe, & ſolitudine pro-
digium eſt, & vel Prophetam in admiratio-
nem fapit non immeritò. Liam nemo miratur,
poſt multiplicem fœtum. In Eliſabethæ partu
mutus loquitur, vicini gaudent, funduntur
oracula. Nimirum uberius laudatur ſterilis in
filio, quam cunda in caterva natorum. Aqua
à

24 Oliva

à ſilice, in Scriptura;, oleum appellatur &
Deut. 32. mmel. Mel de petra, oleumque de ſaxo duriſimo.
1. Acqua eſt, ſed mel eſt; quia de ſaxo fluxit. Ra-
mus amygdali ſi in arbore floreat, gregarius
flos eſt, ventis ſuccutitur, decerpitur, ne nihil
agatur. Si præciſus ab arbore in Arca flo-
reat, Sacerdotem deſignat, & oraculum eſt.
Uſque adeò expendi debet, non quid germinet,
ſed ubi. Latro, ſi procul à Cruce clamaſlet,
Luc. 23. Domine, memento mei, neſcio an regni potitus
7, eſſet. Inter cruciatus clavorum, inter adſtan-
tium blaſphemias, inter ſuſpiria morituri Domi-
nmi, effloreſcens Orator colum meruit. Profu-
ſa à Davide aquæ patera pro hoſtia fuit: quod
& diu optata, & multo labore quæſita, & à
militibus, & à Rege in acie excepta, ſi pro
Domino effundatur, nectareos exæquat calices.
Mulierem parere miratur nemo. Cuùm virgo pe-
perit, Deus natus eſt. Non ergo mirum, ſi poſt
eéluvionem Feſtuca, foliumve, Ramus & vi-
ſus, & dictus eſt. Huc, huc Tyrunculi Mona-
ſteriorum, qui ſi minùs quàm ſe aut humiliari,
aut affligi, aut pati viderint ſenes emeritos,
Concionatores eximios, celebres Theologiæ
Magiſtros, ſpernunt, quæ ab eis aguntur. Sciant
etiam feſtucas pro Ramis habendas, ubi ho-
norum geſtorumque ſenes optimos, maximôſ-
que alluvio perſplendida ſublimavit. Idem pu-
temus nos quoque, ſi fortè Primoribus Ec-
cleſiæ Principibus nonnihil defuerit rigoris
Evangelici. Nam, ubi decora exundant, ubi
authoritas tanta præcellit, ubi lux ſumma efful-
gurat, etiam minimæ pietatis ſcintillæ pro Aſtris
haberi debent. Ut enim in Chriſto, pro digni-
tate Perſonæ divinæ nil non maximum extitit,
& ſuſpirio ejus vel uno Martyrum tormenta u-
niverſa ſuperantur: ita in Præſulibus quævis
myrrhæ guttula, Mare eſt ponitentiæ. Hic
quoque eorum faſtidium carpitur, quibus cum
ohm minima viderentur ſumma, maxima dein-
Dignitas, de nonniſi minima videntur. Sylvas, poſtquam
S. wuc⸗ egreſſi fuere ex arca, ſpreverunt Noë & fili
mazas, ejus, qui tamen poſt eluvionem feſtucam oleæ
ramum appellarunt. Saul imperare populo re-
cuſabat, quod nimia ei dignitas videretur æ-
ryro dege- qualibus præefle. Brevi ita intumuit, ut nee
ner, eui ni- Sacerdotis audire monita, nec Dei imperio
SHs , ſubeſſe ſuſtinuerit. Æſtate Rhodanus laxiori
nihil non ſe excipi alveo gratulatur non adeò rapidè
nimis eſſet. fluens; Mox hyeme rapax & tumens campos
invadit, ægrè ferens inter Galliarum ampliſſi-
mas planities coarctari gurgites ſuos. Expecta-
tis autem ultra ſeptem diebus aliis, vurſum di-
miſit Columbam ex arca. Quid Columba?
Ivitne, an ire recuſavit? Ivit. Sanè dicere po-
tuiſſet ad Noë, Quèò me ablegas? Si neſcis,
mundus mare eſt. Vidi ego exundantes aquas.
Tu me eò mittis, quòd in arca reſidens otioſus,
Iapß opti quid extra Arcam agatur non divinas. Noli,
mißum. quæſo, dimittere naufragaturam. Et ſanè an-
te ſeptem dies mundus Oceano æquabatur.
Aquæ enim erant, inquit Scriptura Juper uni-
Superior verſam terram. Nihilo minus, nec Nos territus
de nalto eſt, nec Columba profectionem abmuit. IIIa
deſperet. non deſperavit poſt ſeptem dies germina ap-
paritura, ubi aquæ tantum viſebantur; IIIa
quoque remigravit in mundum, & ramum ore
retulit ad Noë. Quid nos dicemus, qui deſpe-
ramus germinaturum poſt Olympiadas A-
grum, ſi fortè brevi alluvione viæ ſit tectus.
Zelus ani. Speravit Nos aliquot poſt dies inde oleam

Ranen d, avehendam, ubi eluvio toto anno graſſata eſt.

Et Columba eò revolavit, ubi dudum pedem ſine frutzis
figere non potuit. Inde noli refugere, ubi ali- laboravit.
quando ſine fructu laboraſti. Qui modò, dum
hyems eſt, truncus eſt, tepente vere, effio-
reſcet: & quæ cæpa eſt, Narciſſus erit. Mul-
ta temporis proceſſu non ſolum perficiuntur;
ſed immutantur. Si neſcis, lutum fuit, quod
aurum eſt. Vapor ſtercoris erat non multè an-
te, quod modè fulmen eſt, generoſus Dei tu-
bicen, & peccantium frænum.

Eapectavitque nihilo minns ſeptem alios
dies: & emiſit columbam, quæ non
eſt reverſa ultra ad eum.

Na ſoli Corvo mundus placet, ſi refloreſ- Religios

cat, & Columbam oblectat, poſtquam e Ner⸗⸗
ceſſaverit aquarum exundantia. Ter Columba ſoliiciti.

emiſſa eſt ex Arca. Cum primuùm exiit, illicò Aula c

„ X . J Patria non
regreſſa eſt „ 60 quòd non repererit quo Pe- repetenda.

dem demitteret. Secundò egreſſa ſubſtitit uſ- Religioſus
que ad veſperam, quia terrarum pars aliqua 11 Aule.

„ 2. . . — Pelicitas
jam ex aquis emerſerat. Exſiccatis penitùs aquis, noxia.

& germinante mundo digreſſa, nequaquam CGrzumſpe-
Ezio poſi vi-

ad arcam rediit. Noli dicere, ſemel dimiſſus
.. * . 2*Soriam.
redii, redii & ſecundò: Mundus mihi arri- Parva in
dere non poteſt. Arridere non poteſt, cùm ri- Zata.
* . . . . 2 .
dere non poteſt: cæterum, ſi riſerit, irridebit. mi Pofßene
Prorſus illaqueaberis, ſi refloreſcentem mun- Aslé illes
dum inviſes. Arca tamdiu chara Columbæ fuit, cebra.

quamdiu in mundo tutè eſſe non potuit.

Locutus eſt autem Deus ad Noës, dicens:
Egredere de Arca Tu & uaor tua, r-
lii tui, & uxores filiorum tuorum te-
cum. Cuncta animantia, quæ ſunt
apud te, ex omni carne, tam in vo-
latilibus, quàm in beſtüs, & univer-
ſis reptilibus, quæ repunt ſuper ter-

ram, educ tecum.

VEi jam Noë exſiccatum mundum, Zelas anie
patefacto Arcæ tecto, viderat non ſolum edien.
emerſum, ſed & florentem viderat. Non ta- zie. .
men auſus eſt ex Arca egredi, antequam de
egreſſu à Domino moneretur. Et aperiens Dei euræ
Nozs tectum Arcæ, aſpexit, viditque, quod ex- ede
ſiccata eſet ſuperficies terræe. Non ſolùm ſine
aqua, ſed ſine luto, ſicca humus invitabat in-
cluſos. Nemo tamen ex arca proſilitt. Vel Obe-
dientiam demirare Noëmi, ductum ſuum non
ſecuti: vel intellige excenſionem in mundum:
etiam cum expiatus eſt, tutam non efle, ni-
ſi Deus imperet. Nohi dicere: Diluta eſt tel-
lus, ſicca eſt, viret, & nemo in ea, qui no-
ceat; peccatores periere, Dracones ſunt mer-
ſi, deſcendamus. Deſcendamus: Sed ſi
Deus dixerit. Alioquin Noëmum non imi-
taberis. Illud autem animadvertas velim:
non eundem ordinem ſervari in egrefſu es
arca, qui ſervatus eſt in ingreſſu. Egredi- pamiliarz
tur enim Noë cum uxore ſua, filii cum ſuis zas ecum
uxoribus. Egredere de arca Tu, & uxor tua, filii mutieribus
tui, & axores filiorum tuorum. At cùm intrant in KRands.
Arcam, dicitur : Et ingreſſus eſt Noz, & filii Cap. 7. 1.
ejus, uxor ejus, & uxores kliorum ejus. Ut
vides, in ingreſſu ſejunctim à viris fœminæ ſu-
beunt: egredi verò jubetur quiſque cum con-
juge. Nimirum in Arcà Pudicitia ſervanda
erat.

—

—

f⸗
6n
ie
⸗

1t

erat. Et quamquam ſatis à voluptate eluvio co-
hiberet, adhuc tamen ſeparandus fuit à ſoemi-
na vir. Nihil metuendum in tanto metu. Non

ideò tamen præbendus voluptati fomes, ne ſo-

ciati mulieribus viri flagrarent inter aquas. Er-
S0 non licet in Arca, quod extra Arcam licet.
Oecaſße. Utque non perpetretur, quod dedecet, procul
Iurienda, fieri debet a conjuge conjux. Neſcio, an de-

Familia ceat Sacerdotes & Monachos tanta conſuetudo
ritkas cum

mulieri- Cum fominis in arca Chriſti, quando in arca

bas. Nosé ſeparati ſunt a conjugibus conjuges. Neſ-
In Tem- cio, an in Eccleſia miſceri paſſim debeant cum
Plis ſejau- ſoætmitis viri, quando abductos legimus ab uxo-
faminis ribus Viros in Arca. Fateor, non placet coa-
We: cervatio mulierum, atque Virorum in Templo.

Viſitatio- Nec conjugi licet in arcam ingredi cum con-

nes. juge;, quantôò magis nefas eſt, in ſanctuarium
Templa 1
Probpha-

nata aſ tangere, &, quod abſit, aliquando mulieres

pectite, alienas ſeduceré? Lugendum hic verô eſt, &
in,pudi. inexplebilibus riganda fletibus ora. Belluis licuit
ς . in Arcam ingredi aflociatis: hominibus non li-
Luxuris cnit. Duo & duo ingreſſa ſunt ad Noë in arcam,
egz, P maleulus, & fœmina. Prohibetur vel Noë cum
1 , g. conjuge ingredi; è& brutis maſculus, & foœmi-
Pelzio na admittuntur. Uſque adeò belluina impuri-
Perfelze tatis impuritas minus in belluis cavetur, quàm
7, * e- in viris. Nec pereunte Mundo, nec Noë Præ-
S fecto, tuta eſt Caſtitas, niſi fœminæ ſeparen-
tur à viris, quando nullum in brutis divortium
imperatur à ſexu. Nimirum facilius in homi-
nibus, quàm in monſtris, pudor periclitatur.

Et ſanè non mirum, ſi inter aquas ſecura pudi-

citia non eſt, conjunctis cum uxoribus viris
quæ inter ignes periit, profugiente cum filia-
bus Patre? Lothum intuere ab Angelo ſubdu-
ctum in Montem. O portenta! Ardebat Patria,
Mater perierat, Angeli deduxerant, Mariti
Cconflagrarant, ſolus aderat Pater, & mihilo mi-
Gen. 15. Hus in tanto luctu luſit Libido, & illuſit. De-
33. derunt itaque Patri ſuo bibere vinum nocte illa.
Et ingreſſa eſt major, dormivitque cum Patre. En
ꝗquo modo in luctu Luxuria luſit, delicias mon-

ſtroſas nacta vel in cinere. Rogo, unde vinum

Gala. in lachrymis? Unde ignis in ſulphure? Unde li-
bido filiarum cum Patre? Licuit bibere, ubi vi-

vere non licebat? Libuit fornicari, ubi vix licuit

vivere? Quid mirer primum? Libidinem poſt

epulas: an epulas poſt luctum? Fateor: minus

ſtupeo ebrium coiſſe, quàm egulantem, & lu-

Puvuriz gentem temulentum. Minus mirabor poſt aquas
e,„ Jol- &prium Noë, quando, fumante adhuc Patria,
1 . Loth ita bibit, ut inebrietur. Er ingreſus eſt Noë,
& filii ejus. Juſtus Noë: ſed ab uxore ſeparetur,
