dèò aſſequenda, fed & ſervanda ſunt. 103. 1
Vocationis ſpiritus antecedat reliqua. 77. 2
Vocationi rebelles. 61. I. & 64. 2
Vocationi rebelles, & diù conſultantes. 69. 1
Vocationi rebelles quid diſcant. 87. 1
Vocationi reluctans. 56. 2. & 183. 2
A Vocatione abducuntur Deo ſervituri. 37. 1

A Vocatione interdum abducuntur adoleſcentes per

ipſos Religioſos. 53. 2
Voluntaria. 80. 2
Voluptas. 6. 2
Voluptas & felicitas miſeræ. 2. I

Voluptas & Luxuria fontes ſunt crudelitatis. 11. 2

Voluptas vera imperantium præeſſe. 237. I
Voluptas indigna gubernante. 240. 1
Vox operum. 45. 2. & 53. 2. & 144. 2
Vox Exemplorum. 84. 2. & 1I15. 2
Vox exemplorum Superiorum exempla. 22. 1
Urbanitates non ſunt Charitatis indices. 101. 1
Urbanitates nimiæ.

230. 1
2.

28. 1. & 143. 2. & 156. 1
& 164. I. & 174. 2
15 5. 2
Zelus obſervandus. 11. I
Zelus obſervantiæ. 58. I. & 2. & 90. 2. & 95. 1
& 132. 1. & 133. I. & 148. I. & 149.2. & 152. 2
& 212. 2. & 227. 1

Z nre indiſcreti.

Zelus.

Zelus obſervantiæ neceſſarius.

11. 1
Zelus obſervantiæ rarus. 3. I
Zelus obſervantiæ audiatur, etiam cùm de Rachele
obloquitur. 111. 2
Zelus indiſcretus. 225. 1
Zelus animarum. 51. 2. & 237.2
Zelus ammarum erga peccatores. I. 2

Zelus animarum ubique. 3. 1
Zelus animarum Talenta mediocria efficit nobiliora
maximis. 3.2
Zelus animarum nihil quærat in mmundo. S. 1. & 47. 1

Zelus animarum cautus ſit.

Zelus animarum ſine fructu non ſpernendus. 13. 4

Zelus amimarum ſine fructu, fructum dabit. 13.2

Zelus indiſcretus. 18. I. & 30. 2. & 207. 1. & 22 5. 1
Zelus animarum in eo qui animas perdebat.: 18. 2

Zelus animarum blandus.
Zelus animarum exemplo utatur.
Zelus animarum humilitatem ſervet, ac obedien-
tiam poſt frugem. 22. 2
Zelus animarum nihil petat. 23. 1
Zelus animarum cum obſervantia Regularum.
22. 2
Zelus animarum eò redeat, ubi ſine fructu labora-

21. 2. & 97. 2

vrt. . 24. 1. & 2
Zelus animarum ex illecebra. Ibid.
Zelus animarum ex obedientia. 24. 2
Zelus animarum excolat impios. 27. 2

Zelus animarum mhil quærat. 35. 1. & 74. 2. &
100. 1. & 104. 1. & 105. 2. & 114. 1. & 138. 1
& 156. 2. & 192. I. & 220. 2

Zelus nihil quærat præter animas. 108. 1
Zelus animarum indifferens. 43. 1
Zelus animarum indifferens ad omnes. 100. 1I
Zelus animarum ſit indifferens. 136. 2

Zelus animarum erga pauperes non indiligens. 41. 1
Zelus animarum pronior erga miſeros. 42. 1
Zelus nihil quærat, & nulli blandiatur. 42. 2
Zelus animarum erga miſeros & pauperes. 43. 1
Zelus animarum promptus. 50. 1. & 99. 2
51. 1. & 99. 2
Zelus animarum erga Perſecutores. 52. I. & 116. 1
Zelus animarum Eccleſiaſticis deerit, ſi affines ama-
rint. 57. 2
Zelus divinæ gloriæ. 58. 1
Zelus animarum per præſtantiam, non per cenſuras.
Zelus animarum ex obedientia ubique tutus. 6I. 1
Zelus animarum ſine obedientia. 62. 2
Zelus pericula ſpernit. 70. 2
Zelus animarum miſericors erga imperfectos. 73. 2
Zelus animarum nihil potius habeat. 75. 1
Poſt Zelum animarum & Conciones Dei præſentia

& oratio ſitienda. 75. 1. & 2
Poſt Lelum animarum obedientia. 75. 2
Zelus animarum etiam ubi nullus fructus. 85. 1
Zelus animarum erga obſtinatos. Ibid.

Zelus animarum ſerius. 99. 2. & 100. I. & 111.2

&£ II4. I. & 150. 2

Zelus animarum ſerius, non familiaritas nimia cum
ſæcularibus.
Zelus animarum, ſed non familiaritas cum ſæcula-

ribus. 99. 2
Zelus animarum eget oratione. 100. 2
Zelus animarum clientes ſuos & aſſeclas non ſibi,
ſed ſocietati agglutinet. 100.2
Zelus animarum parit orationem. 101. I. & 2

Zelus animarum ut Chriſtum ſeverit, non aliud

præterea curet in pœnitentibus. 104. 2
Zelus animarum non ambiat pœnitentes. 105. 2
Zelus animarum ob gloriam vanam. 106. 1
Zelus animarum inter perſecutiones. 106. 2
Zelus animarum neglectus. 107. 2
Zelus animarum indefefſſus. 108. 1

Zelus animarum ſibi hærere non ſinat poenitentes.

182.2
2391

Zelus animarum prudens.

FE TIS N IS. .

JOANNIS

22. 1

100.1

Cneretumn e
enin (uce .
1 ſe mar
l mi ſinmn
n kiirdad
Ehir,ſe C
Anikit verbor
Ennlliaäſi
lnCe K
lunkr N
le de

Sſetleir

dd

l

ru
11,E
lebet ni
AI. ann

A
1 Grl
1
1 1

. 1

1 Negl

11
elnchle
441
Fl Nt
rE
192,1. Ern

=
nincligeng

.
liatur. 61
aupere
on⸗
F.r y!
8. 2 L Ell
erit, ſiallnan
nnel EX CAPD. I.
irtn CANTICI CANTICORUM.
1
Pl. E E AUDATUR US Hi-
j 1 B larionem Hieronymus
imnpetſls S S IOXNN.
beit. ND ½ habitatorem ejus Spiri-
ones Deſ tum Sanctum invocat:
F1E Cujus ego reptabundus
. inſiſtens veſtigiis, Sponſi
RK hortum ingreſſurus, cu-
u nmn ſtodem ejus, & Do-
1L El minam imploro MA-
&n RIAM. Per, ego te precor, Cor fili, quod
lunin tuo concretum cruore caſtiſſimo, noſtro verò

ſcelere in cruce confoſſum, Eccleſiam ſine ru-
ga, & ſine macula parturivit, & peperit; ut
fiyli mei ſpinam intra flores deliciarum tua-
rum patiaris admitti. Siquidem ſicut Lilium in-

aſperitates verborum meorum ſpirabunt; ſi ta-
men mihi adſpiraveris Tu; Auſter amoris, Pa-
rens Dei, Coœli Sidus, Arca divinitatis, redemp-
tionis per IESUM peractæ Nummus, in quo
& ſculpta & nata in carne eſt imago Patris.

Oſculetur me oſoulo oris ſui.

er Ubi excubant Cherubim, Gladius terret,
9rat. ubi MARIA præeſt, oſculum allicit. Inde pel-
on lune⸗, imur inobedientid, huc charitate advocamur.

Clemen. L/ .
N nas Sue. Diſcant Superiores, & animarum Duces ante

nieri⸗ & fores Eccleſiæ non arma, ſed oſcula collocare,
BEoecleſig. Quatenus peccator non diſcedat conterritus,
Corrvecio ſed delinitus accedat. Ubi ſunt, qui dicunt
mis, ſeverius agendum cum peccatoribus? Ubi ci-
nis? ubi lachrymæ? ubi compedes? ubi ſac-
cus? ubi cilicia? Intus fortè latent in horto,
ubi tempus putationis dicitur adveniſſe & falx
Ethieæ Tom. I. Pars II.

ter ſpinas, ſic Canticorum verba puriſſima inter

NNIS P AUIL. I

E. SOCIETATE JESU-
IN SELECIASCRIPDIURELOCA

ETHICE COMMENTATIONES.
IN CANTICNNM CANTICORUM.

exeritur: cæterùm in veſtibulo ſola charitas
excubat, ſola blandiuntur oſcula charitatis.
Vix lego prodigum filium reverſum ad Patrem,
cùm Patris audio oſcula ſuper collum filii re-
ſonantia. Nimirum ità homo renaſcitur Deo, ,
quemadmodum in mundo naſcitur. Natum in-
fantem toleramus vagientem, ſordentem pati- .
mur, alimus eſurientem non cinere, ſed lacte. Sin, Con-
At, inquis, agi hac ratione debet cum filio, verſis.
non cum hoſte; cum amico, non cum trans-
fugâ. Quid diſcriminis inter hæc nomina inter-
ſit, non benè novi: illud ſcio, in lmine horti
ſola oſcula audiri, ſola quæri; neminique pa-
tere aditum, niſi per blandimenta charitatis.
At unus verborum cortex in Canticis Cantico-
rum, ſed ſenſuum medulla multiplex. COſeu-
letur me oſculo oris ſui. Cur non ore, ſed oſcu-
lo, debet Dilectam Sponſus oſculari? Nimi-
rum in limine adhuc horti conſiſtimus, in quo
tantâ debent accedentes humanitate excipi, te-
neritudine allici, ut minuùs delicatè videatur
Sponſus oſculatus, ſi ore fuerit oſculatus. Ipſa
labiorum teneritudo aſpera eſt redeunti pec-
catori, vel Tyroni accedenti ad hortum: ori Correctis
oſcula ſupponi debent, ut delicatius & molliùs mui.
& Tyro & Peccator tractentur. Quod ſi labia
ipſa aſpera putantur, & Pater debet filium,
Deus veròô vult animam non ore, ſed oſculo
oſculari; quid, rogo dicemus illis, qui animas
raſtro, eôque ferreo, trahendas ducunt ad
Sponſum? Reſpexit JESUS Petrum lapſum,
quem ne verbo quidem cenſuit ad poœnitentiam
revocandum. Vocavit Lazarum è ſepulchro;,
quem ſatius duxit ex antro voce, quàm ma-
nu, extrahere. Adeò periculoſum eſt, vel tan-
gere duntaxat, quem ſuſcitas. Quod præſtare
manus deberet, vox præſtet, & munus oſcu-
landi, quod ſpectat labia, oſcula ipſa præſtent.
Denique non ore, ſed oſculo, animam Spon-
ſus oſculatur: puto, ut clanculum & ſine e⸗
rur. . pitu,

Idem.

2
pitu, Peccator ad meliorem frugem reducatur.
Oris oſculum delicatè quidem blanditur, ſed
perſtrepit. Nolo oſculum, quod ab alio ſen-
titur, quàm ab eo;, quem oſcularis. Parcunt
aliqui, ſed ita publicè, ut dignoſcatur erraſſe,
Ladpſi oc- in quem ſe humaniſſimum ſuperior oſtentat.
eulte per- Oſculare, rogo te, peccatorem, ſed oſculo,
enrandi, non ore. Solus peccator oſculantem ſentiat: er-
ravi; ne ipſe quidem ſentire debet oſculantem,
Corveszi, Qui oſculum non oris cupit, ſed oſculi. Sciat
mitis. e in gratiam rediiſſe, ſciat ſe adſcriptum fi-
lis, ab albo exulum ſe norit expunctum; ſed
neſciat, cui debeat gratiam, ſed authorem ig-
noret beneficii. Breviter; oſculum ofculi perci-
piat, at labia neſciat oſculantis. Hinc videant,
an Sponſum æmulentur tam tacitè percuran-
tem vulnera noſtra, qui erecturi prolapſum
tubâà camunt, ut omnibus pateat, quam dili-
genter ſuis ovibus excubent. Id vetitum, cum
aurum erogas; & id licebit, cum emplaſtra
ſuperponis ulceroſo? Hic lituus, non amo-
ris concentum emittit, ſed ſtrepitum edit ja-
Ctantiæ cœlis, terræque ingratum. Oſculetur
me oſculo oris ſui. Haud dubiè verba Virgi-
Izvidisg, nis iſta ſunt, adventum Domini, Verbique
Incarnationem ſuſpirantis. At quo modo di-
Xit, ut ſe oſculetur, quæ mirata vehementer
eſt, cùm ab Angelo Dei Mater ſalutata eſt?
An ſe parentem Verbi futuram credidit, quæ
humilitate Mater Verbi fieri meruit? Quo au-
tem modo humilis, ſi præſumpfſit optare, quod
nefas creditur cogitaſſe? Oſculetur me oſculo
oris ſui. Puto, non ſe credidit ante ſalutatio-
nem Matrem, quæ ancillam ſe nominavit poſt
Talentis legationem Gabrielis. Sed, quæ charitate ple-
& digni- niſſima fuit, ſuum credidit bonum alterius
rate alio- J. . . .
rum lara. dignitatem. Senſus ergo verborum eſt: Eli-
ri. gatur Verbi Mater, virum Virgo ex filiabus
Sion circumdet, & mihi data ofcula æſtima-
bo. Sat me felicem putabo, ſi aliam videro
electam ex millibus. Oſculetur me Deus,
alii favendo: ſiquidem mea ſunt oſcula, quæ
alius imprimuntur labis, quippe quæ in om-
nium vivo vita, exulto gaudio, elevor digni-
Invidia, tate. O rara virtus! ſibi data oſcula credere,
Oratio Cùm alius ad honores evehitur. Quanquam ſe-
pro aliis cretius hic quoque myſterium tegi arbitror.
1 l i Oſculetur me oſculo oris ſui. Non ità locuta Vir-
mis. go eſt, ſed vox ejus ita ſonuit apud Deum. Si-
Charitas quidem, dum precaretur ipſa, ut Deus ali-
ſzi impe- quam ex filiabus Sion oſcularetur oſculo oris
trat, fui, id eſt, Verbi Matrem efficeret, oravit,
d,. ut ipſa fieret Mater Dei, Oratio ejus in ſinum
rat, feli- Elus converſa eſt: quæque fortè dicebat, Oſcu-
zitatem. letur aliquam oſculo oris ſui, deprehenditur
dixiſſe, Oſeuletur me oſculo oris ſui. Adeò, quæ
pro aliis petimus, nobis impetramus. Verùm,
Eypocri- proh abyſſum divinorum verborum! ſcaturiunt
ſßts. adhuc ex hoc fonte latices arcanorum uberri=
Bona og mi. Oſculetur me oſculo oris Jui. Cupit Virgo
eultanda. 4
à Patre oſculum; ſed, ne deprehendatur à Pa-
tre præ alis dilecta; oſculum non oris petit
perſtrepentis, ſed oſculum oſculi tacitè, & ſi-
lenter oſculantis. Ubi ſunt;, qui ſtillas divinæ
dulcedinis & palàm infundi poſtulant, & ſine
ipſorum merito infuſas ad oſtentationem effun-
dunt? Planè hi oſculum oris deſiderant, non
Amor in verò oſculum oſculi. Et fortèé Virgo ita pre-
Deum cata eſt, tum ut minùs ipſa æſtimaretur, dum
vera. Dei in ſe collata dona non perciperentur, tum
ne minuùs amaretur Deus ab aliis filiabus Sion,
ſi una ipſa præ aliis viſa fuiſſet à Deo oſculum

Oliva

oris promerita. Nimirum arduum eſt, illum
amare præ omnibus & ſuper omnia, à quo te
videas infra aliam adamari. Minus proinde cu-
pit Virgo videri exaltata, ut magis diligatur
Deus; qui cæteras minus videri poterat dile-
ziſſe. Hanc, puto, ob cauſam, de Virgine di-
xit ſponſus: Sicut Lilium inter ſpinas, ſic ami-
ca mea inter filias. Quaſi diceret, Quæ Lilium
eſt, florum pulcherrimus, dum inter filias ver-
ſatur, ne invidiam excitet, tegit folia ſpinis;,
involvit venuſtatem ſuam aſperitate dumorum.
Veretur enim, ne minus diligar à filiabus, ſi
tanto ipſa appareat à me decore conveſtita.
Nos verò, cum ſimus ſpinæ, videri volumus
Lilia; cumque ne reſpicere quidem nos Prin-
ceps dignetur, amicitiam ejus & gratiam ven-
ditamus. Si Principem gratum omnibus fore
optas, non modò præ reliquis non te debes ef-=
ferre, ſed gratiam ejus, ſi tamen inveniſti eam,
ità debes temperare, ut minimè appareas ama-
ri, æſtimarique præ cæteris. Si Lilium es,
ſpinas tibi circumda; ne ſi Tu charior Prin-
cipi videaris, minus ille charus eſſe incipiat.
Rarus Aulicus, qui oſculum oris non cupiat;,
& oſculo oſculi contentus ſit, occultè diligi
cupiens, ne invidiam in Principem excitet.
Rogo etiam Religioſos, ut contenti ſint oſcu- *"elr.
lo, non oris, ſed oſculi; ut videlicet palaàm .
cum cæteris, clam præ cæteris à ſuperioribus Auliei
diligantur: alioquin illi odium conflas, à quo vani.
ſingulariter vis amari. Sequitur.

Oſeuletur me oſculo oris ſui:

ra ſunt ubera tua vino.

Cant. 2.

Singnla.
ritates.
Arrogan-⸗
tia.
Auslicus
benevo-
lentiam
in ſe Prin-

quia melio-

Jam experta erat dulcedinem uberum, quæ Rex libe-
ideo petit oſculum, quia meliora fatetur ube- 7alior e-
ra, præ vini ſuavitate. Oſculetur me oſculo m ſe,
oris ſuis quia meliora ſunt ubera tua vino. Ex- Saign.
perta uber, expetit labia; lacte paſta, ſitit Superin
oſcula; à pectore gradum facit ad'os. Ut vi- quoque.
deo, ante illi ſponſus lac immulſerat, quàm oſ-
cula: ubere prius ſolata eſt eam, quàm ore-
Quam rarus imitator ſponſi inter ſodales ſpon-
ſi! Verba & verba proferuntur, ſed ubera
nequaquam producuntur. Lactea verba ex ore
fluunt, ſed lac ex ubere non profertur. Ideô-
que faſtidimus jam noſtros audire Paſtores, quia
ſola verba accipimus excluſi ab ubere. Vis
os tuum expeti? expandito ubera. Qui te
ſenſerit lacteum in mammillis, non ſola cen-
ſebit oſcula in labiis reſidere. Nota: Melio-
ra, inquit, ſunt ubera tua vino. Non dixit Lae,
ſed ubera dixit vino dulciora. Nimirum plus
ubera placent, quàm lac; cumque ſolum lac
æſtimetur in ubere, magis tamen prædicatur
uber, quàm lac. Intelligis credo: non debet
lac propinari, ſugi debet. Non in epiſtol ſi-
bi vult ſolatium præberi miſer ille ærumnis
confectus, ad alloquium tuum admitti cupit.
Non ſat eſt, ut cubiculo tuo Præfectus ex tuis
verbis ſalutem illi reddat; abs Te eam haurire
optat, qui fortè ex ultimis Terræ finibus, ex-
tremiſque Italiæ confiniis tuas ad aures acceſſit.
Caprearum lac in poculo bibimus; at Matris
lac haurimus ex ubere. Lac poculum dedigna-
tur: ex ubere inſtillari debet in fauces. Ideo Superin
vino præſtantiora ubera, quia illud dolia tranſ- audis:
mittunt, iſta verò lac præbent. Denique dum- Prom/
modò admoveatur uberibus, ſatis ſe paſtum , anman.
credit, qui non lac, ſed ubera meliora eſſe vi= en.
no affirmat. Non lac cupit, ſed pectus; frui te,
1. non

Rex au⸗
diat po⸗
pulos, nos
mittat ad
miniſiros⸗

—

Z

i hed
öhem petie
onun, A
En Leckeſi
eent:
iten erun
honins es,
ulltla celi
in,
melioor
6 optims
eſ. Ut
n memunt
Puimorkr
Wktintunn
igatan
teik, ni
lananin
nn neti
Döpendom
rouet, Bon

Ugomum.
1

3 ln
bot non ſe optat expleri. Oſeuletur me oſculo oris
nce l ſui: quia meliora ſunt ubera tua vino. Abſalom
ger receptus in urbem, excluſus aulà, cœpit ſe exu-
etit dle lem credere in Patriâ, quia à vultu Patris exu-
teec labat. Jacob accepit à filiis, J. oſephum regna-
emni lt re: ſed felicem ſe minus credidit, niſi videret
deliin in ſolio, quem intellexerat imperare. Nimirum
fliuve. lac placet, ſed in ubere: filius vivit, ſed vi-
luſin, deatur: Pater ignovit, ſed me audiat. Si me
ononmn. cupis ſolari, loquere mihi, non ſcribe: porri-
llibiu, ge ſolatium, non mitte: gratiora poma, quæ
Corweſita. ex arboribus legimus. Quamquam uberum
fi vohun præfſiantiam non in uberibus ſenſit, ſed in ore,
no Dn. quæ;, dum de oſculo oris loqueretur, ubera
tatamen. uzerier prædicavit. Oſeuletur me oſculo oris JRuir quia
idmn on awes ſub- meliora Eint ubera tua vino. Non ſuſtimnit be-
te ebeze, ditos, nighitas & humanitas Salvatoris noſtri Dei ſolo
Verifier. e in pectore ubera reſidere, erun en in os fan⸗
ueg ir. e ende. ſtulit; ut videlicet loqui non poſſet, quin paſ-
Lilin 6,dg Kerleſa- Ceret, S& dum putatur dare verba, det mam-
nir ir i Fires de- WMas. Mel & lac Jub lingun tua. Et occultius
initir 6 cr Cle. & promptius nutriunt ubera, quæ latent ſub
en ahit, Cant, 4. lingua, quam quæ proſtant in pectore. Eru-
delktt Uii . beſcet lac haurire ex ubere, qui lac optabit
enn eiihee Correckio & lingud. Remuit enim videri infans, etiam qui
ſmrolnri Heretr. nec ſolido cibo aptum ſe eſſe novi. In ver-
leet An: . bo fugere lac cupit, non & pectore: ori ad-
lpeinke aem moveri tanquam amicus, non pectori affigi
eme tum ad. tanquam puer centum annorum deſiderat. Ni-
, 1lne hitestur. Miæ oſtentationis ac pubhcationis negotium
eſt, expectorare mammas, nudare pectus, ube-
Uhelr ra exprimere, ut infans nutriatur. Rogo te, ſi
Tanee potes, lac mihi in verbo propina, ſin, lac tuum
ſit tibi: neque enim tantà pompâ cibum mi-
hi parari patiar. O temporum felicitatem no-
berum, gul ſtrorum, ſi Paſtores animarum & in Coenobiis,
en , & in Eccleſià lac ovibus minori pompa im-
ur ne al e mulgerent: & dum ſimulant loqui, clam eſu-
uA in D , Tiehfem enutrirent! Mel & lac ſub linguâ,
e peli, ii ſi ſponſus es, continebis; ut & promptius &
d0s. Uß occultiùs calamitati meæ ſubvenias. Putas hoc
rat, dumdd. Corredio fuiſſe ſponſæ ſatis? Erras. Meliora ſunt abe-
a, Gbimd Rene. ra tua vino, fragrantia unguentis optimis. Non
odlsehe. i, „ee dixit meliora unguenta tua unguemtis optimis,
1, d tei egſes, ſed optimis unguentis ipſa melior fragrantia
a Vverbaer tua eſt. Ut vides: non meminit unguenti,
olerut. IEr quæ meminit fragrantiæ; ideôque, cum ad-
Palotengi hiberi unguentum debet, non tam illud quam
b wbere odor tantum illius admoveatur. Nihilo minus
bera. t fragrantiam adhibet ſolam, ut lenilimé me-
non deatur „ qui & delicatus & occultus cupit eſſe
Non: Mr. medicus animorum. Non ſufficit abſtinere fer-
☛ ro in curatione vulnerum „ unguento etiam
Mäninm ,. abſtinendum eſt, ut ſolus, ſi licet, odor vulnus
e ſchum N„ percuret. Bonus Chrifſi odor Paulus erat, non
n ct⸗ unguentum. Nimirum tam delicaté curanda
uade funt animi vulnera, ut blandities ipſa atque
do: niſei mollities unguentorum durior videatur eſſle me-
a elem iicina. Siquidem ut unguentum adhibueris,
d ⸗ adhibendæ ſunt & faſciæ; quæ vulneratum
adn . ſtringunt, & vulnera, dum tegunt, produnt.
eiman llai. 1. 6. Vulnus, & livor, & plaga tumens non eſt cir-
e dcumligata, nec curata medicamine, neque fo-
ne nnbu ta oleg. Porrô quamvis illa vulnera ligata non
dauns ſint, audeo dicere; ſolo nihilo minus odore
; 4 h fſanari poſſent. Et oleum, & malagma, & li-
aulmnc NNH gaturas recuſavit, quæ ſciebat ſponſi fragran-
in etn , Hiam efficaciorem eſſe unguentis optimis. Op-
Nude üia unguenta ſunt; ſed 1ponſi, hoc eſt, ejus,
Dene eherio à quo me amari puto, fragrantia melior. Sa-
lis b li dare “ lubrius amantis verbum eſt, quam medentis
nelne “ pPulvis, & ferrum, & oleum. Diligat Superior,

Etihicæ Tom. I. Pars 11.,

modo ſuſtinet.

in Cap. I. Cant. Canticorum. 3

S& ſolo odore medicinam parabit vulnerato.
Vel ſi unguentum adhibere cupit illud effun-
dat, de quo ſtatim eſt ſermo: Oleum effufum
nomen tunm. Quod nomen iſtud tam mirabile Lapg
eſt, quod vice olei infunditur vulneri: Quod? lands
Nomen dilecti, vocabulum ſponſi. O vis mag- dserſe.
na charitatis! Ipſum nomen ſuperioris mede- „, 5
tur, ſi tamen Dilectus magis appelletur, quàm ſeveri,
aut Dux, aut Princeps. Vix audit ſuperioris
ſui nomen reſonare, cùm illico vel erratura,
vel lapfa Ovis reſipiſcit. Anima mea lique- Cante 5
Faéta eſt, ut loquutus eſt. Legunt ali: Ut di-
leäëtus locutus eſt. Et lanè appoſitè: ſiquidem
non ad vocem ſimpliciter, ſed ad vocem dilecti
anima liqueſcere conſuevit. Oleum effuſum no-
men ſponſi, ad cujus ſonum durities animæ
colliqueſcit. Cognoſcitur dilectus, dum audi-
tur loquens; & mentior, niſi ſaxeum quoque
cor emolliat. At quomodo nomen illud eſt
oleum effuſum, quod tantis includitur teſtis
vaſiſque, ut ne odor quidem ejus ſentiri poſſit?

Non ſufficit Oleum eſle, niſi oleum effuſum ſit. Epiſropi

Tot Præfecti cubiculis, tot receſſus, tot vela audiant.
pendentia, tot excubitores, tam arduus ad 18 ſet-
Principem aditus, planè nomen Principis in- ece ſa.
viſum reddunt, & quamquam oleum fortè ſit, ibo.
effuſum haudquaquam eſt. Fallor, n ſæpe no-
nen, quod in ſe oleum eſt, quia effuſum mi-
nimè eſt, ſaxum putatur. Non ſatis eſt oleum
eſſe, niſi effuſum ſit. Humanus Princeps, ſed
ſi aulicis ita valletur, ut ad eum accedere non
liceat, inhumanus prædicabitur. Utque à prin-
cipibus ad nos ſermonem convertamus. Ex Seientia
nobis plerique oleum ſunt, ſed quia oleum ſunt Iine Zelos
in vaſis, & rarò effuſum, venenum putan- an.
tur. Sacerdos, qui rogatus non ſtatim ad pec- „id hu
catorem accedit, quamquam tibi oleum ſit, manus c
quia tamen effundi remit, fel eſt, fex eſt, promptus.
virus eſt, venenum ſi non eſt, efle creditur, Telus
quia & lucem odit. Quaàm vereor, ne Oleum mliſere-
nominis noſtri ejuſmodi ſit, quod in ſolis lam- M
padibus lucere nôrit, prodeſſe veròô neſciat ef- Superies
fuſione ſui. Planè ardere ac conſumi debet amari
Oleum, quod lucere duntaxat patitur; & , W.
dummodè ſplendeat, incendia non recuſat; at e
inſtillari vulneribus confoſſi Samaritani nullo ,,orpiur
Quot labores exantlamus, ut ſir.
concinna habeatur in publica panegyri oratio!
Noctes ducuntur inſomnes, dies traducuntur
in tenébris, ſine cibo menſæ accumbitur, ſi-
ne quiete in thoris decumbitur. Exhomolo-
geſi verò animam expiare vel per horam, la-
bor creditur non ferendus. Memineris incen-
dia pati oleum, ut luceat. Ubi verô vino per- Räligionis
mixtum Samaritani vulneribus infundi ſuſti- manera.
nuit, non uritur: in luce ſupplicia patitur, læ- viliors.
titiam in vulnere: ibi perit, hic medetur; vi-
tam, quam in lychno perdit;, ſibi ſervat, &
alii reddit in ulcere. Ergo in ulcere tenebricoſo,
mortis nidulo, vitam parit, inter ſplendores,
radioſque lucis, lucem perdit. Evaneſcit in lu-
ce, operatur in vulnere: ibi extinguitur, hic
triumphat. O nos miſeros, qui ambitionis itaà
confinia tranſcurrimus, ut dummodèò ſplendea-
mus, amare ſupplicia non vereamur! Oleum
eſfuſum nomen tuum. Nota: non ſufficit ex cor-
de oleum ſuavitatis effundere: ipfum debet no-
men Superioris, ac Religioſi oleum eſſe diffu-
ſum. Scio aliquos melleos eſſe erga eos, qui-
buſcum verſantur: at ignotis ſaxei ſunt. Quid Sauperior
prodeſt, tam dulcem te exhibere domeſti- Nan ue
cis, ſi hoſpiti lapideſcis? Qua, rogo, duritie „„
* 4 2 declinas

Oliva

Onio in- declinas accedentem ad Te domi advenam, ho-
ver adve minem in album tuarum ovium nondum rela-
Bage tum? Nolo oleum ſugatur de ſaxo duriſſimo.
Primo ſtatim occurſu molleſcas in oleum: Væ
nobis, ſi tamdi ſaxei erimus, quoad virga
familiaritatis diuturnæ venam dulcedinis & cor-
Cbar:tas de deduxerit. Vix tuum vocetur nomen, &
& unio ſtatim in nomine oleum ſentiatur. Advena te
erga Hoſ- Patrem, te fratrem nequeat nominare, quin
Pites. oleum agnoſcat in nomine. Superior, vel cum
appellatur, appareat dulcis. Peccator ſi ad
Te acceſſerit, recognoſcat oleum effuſum no-
men tuum, hoc eſt, benignitatem videat in
molli reſponſo, in oculorum lætitiâ, in hila-
ritate frontis. Antequam ad colloquium intro-
ducatur, charitatem tuam experiatur. Verbo;
nec advena è noſtris aliquem, nec aliquis e
noſtris Superiorem, nec ex ſæcularibus quem-
piam noſtrorum quiſlibet nominet, appellet,
aut invocet, quin in ipſa nominis compellatio-
ne latices olei ſuaviſſimos lætetur fluere, gau-
deatque, non vana eſſle nomina, vocabula Pa-
trum, Superiorum, ac FPratrum.

Sand ſi Oleum eſfzuſum nomen tuum: UMWeo ado-

a Eu- .
zhariſtia,: leſcentulæ diüexerunt Te.
Sacerdo- Suffecit ad excitandum incendium charita-

tes. tis in corde adoleſcentularum ſolum nomen;
effuſum in oleum, & ego ſenior, ac Presby-
ter adhuc frigeo, profuſo à Chriſto toto cor-
pore in cruorem? Veteris inſtrumenti Patres
dilexere nomen in Deo, & ego ſanguinem
non diligo? Verùm;, ne effundar plus juſto
in laudes amantium effuſum nomen: Nota,
has, quibus placet nomen effuſum ſponſi, ut
oleum, etſi diligant, adoleſcentulas nominari.
Charitas ſenectus quodammodè virtutum eſt,
perfectiéôque ætatis plenitudinis Chriſti. Nihi-
lo minus canæ charitate animæ, quia adhuc
complacent in blanditie nominis, adoleſcentu-
larum vocabulo prænotantur. Quamquam di-
ligas, ſi vel Deum tibi in oratione, vel in ſer-
mone Superiorem blandiri cupis, canus es
charitate, puer deſiderio. Debes & fel opta-
re & cœlo, & duros tibi in Terra Paſtores ap-
precari.

Trahe me: poſt Te curremus in odorem
ungut ntotuam tTaorum.

Nec Paſtor de claudicante ove deſperet,
nec ovis ipſa deſperet, ſi tamen pede capta,
capiatur & corde, trahaturque, quòô illam de-
bilitas propria properare non ſinit. Siquidem
quæ rogat trahi, curſuram ſe ſperat poſt ſpon-
ſum. Ubi ſunt nunc voces ill?, omni hu-
Superior Manitatis ſpecie deſtitutæ? Deſeratur, ſuoque
zsavigilet, Felinquatur in fimo, ſiquidem moveri neſcit,
& Tepi- niſi trahatur. Funes nobis non adſunt: ſi po-
dos curet. teſt, ſequatur currentes: ſin funibus eget,
abeat ubi funes feruntur; ſocietas enim amo-
Lapſi ja- rem novit, non vincula. O amorem, ideo dig-
vandi. niſſimum vinculis, quia ſine vincuhis præeit!
Ego quoque renuo vincula, quæ vinciant, ut
plectamur; ſed amo vincula; quæ amore con-
texta trahant, ut curramus. Qui modé trahi
debet;, citò curret. En ſponſa, Trahe me, in-
quit; ſed tracta currit, non in violentià cate-
Clemi- Narum, ſed in ſuaveolentià unguentorum. Cur-
zia non ret, qui moveri neſcit, niſi trahatur. An non
ſeveritas, trahi debuit Gentilitas, quæ ſimilis effecta fi-

Lapſi ſpe-

rent.

mulachris à ſe cultis, ſine ſenſu, & ſine motu,
obriguerat in ſaxum, ante lapides miſerè pro-
voluta? Vix tamen trahi cœpit, cùm tantâ ve-
locitate currere cœpit, ut Synagogam anteceſ-
ſerit, &, Gigantum more, currentis ſponſi
velocitatem exæquaverit. Quis unquam tan-
tum ſanguinis pro Chriſto emiſſuram Gentili-
tatem credidiſſet, quæ paulò ante cruoris pate-
ras diis manibus, hoc eſt, infernis monſtris im-
molabat? Quid Paulus? Trahi certè debuit,
dum ſæviret in Eccleſiam. Quo tamen cucur-
rerit impetu, nemo non novit. ITrabe me: poſt
Te curremus. Curremus, inquit; ſed quo mo-
do? Poſt te. Antecedat ſponſus, & ſponſa ſe- Eremils
quetur. Exemplum præcedentis Superioris Superie-
facit, ut is etiam, qui debuit trahi, non ſequa- “:
tur, ſed currat, ſed præcurrat, ſed evolet. Suf-
ficitne, ſi ſolum præcedat ſponſus? Minimè.
Poſt Te curremus, ait, in odorem unguentorum
tuorum. Et præcedere debet curſurum Superior,
& currentem ſuavitate unguenti debet animare.
Minus curreret, ſi unguentorum non ſemtiret

odorem. Vis poſt Te tuos alacriter currere? Saperie-

Intelligant tibi unguenta non deeſle. Hoc eſt, ,
diſcant non defuturam medicinam, ſi fortè of- Miuse, ſs
fendentes in curſu inceperint claudicare. Non foveant
recuſabunt diſcriminibus ſe mille objicere, qui ſenes vel
tuo ducuntur imperio, reguntur arbitrio; ſi infirmus.
tamen viderint eum, qui & vires conſumpfit,
& ætatem, ex imperio tuo domi diligenter
foveri, fatigatamque laboribus valetudinem Infrmis

non inviſam tibi eſſe, ſed pretioſam; quippe conſuls-

qui non perpendas, quid nunc non agat, ſed "".
quid egerit, valetudine laboribus labefactatà. Rex mu-
Lætus hoſtium mœnia miles conſcendet; ſi ta- neretur
men ſciat, occumbentium pro Republica fi- e ane
lios ſortitos fuiſſe, pro defuncto parente, opu- lic.
lentiorem Matrem Rempublicam. In odore
unguentorum curritur. Neque enim timen-
tur vulnera,; ubi præſtoò noſcitur eſſe Medi-
cina: faciliſque jactura ſepulchri eſt, ſi ſpe-
retur ſine Rege non futuros liberos, ſi fue-
rint ſine Patre. Studis me abdieabo non in- Saperior
vitus, ne deſit ſuſceptæ expeditioni Sacerdos: Fervenle,
ſed inglorius, rogo, domi non ſit, qui labo-
ribus lauream immolavit. Non videatur pon-
dus inutile ſenex nonagenarius, qui pondus
ſuſtinuit diei & æſtus. Curremus in odorem Saperior
unguentorum tuorum. Unguentorum, inquit, ſeren⸗⸗
non unguenti. O addiſcendam Paſtoribus um- von gin
verſis doctrinam! Nihil ità currendi ardorem
labefactat in animis ſubjectorum, quàm ino-
pia unguentorum, uno, ad omnium vulnera
curanda, unguento præfinito. Hoc enimveròô
curare debemus maximè, ut quando morbi di-
verſi ſunt, diverſa quoque ſint pharmaca in-
firmitatum. Auſteriori hic pulvere, ſuaviori
ille opobalſamo curandus eſt. Et quamquam dis Gen
conditio corporum eadem foret, diverſis ta- Ge.
men membris excepta vulnera diſſimili foven-
da ſunt curàa. An Tu idem ſuperpones malag-
ma oculo ſauciato, quod cruri confracto? De-
licatior pars illa corporis, licèt acrius læſa, le-
nius tamen dulciuſque expoſcit ſolatium. Jk-
SUS animarum cordatus Medicus, immèò ſalus
verius & Medicina, quaàm Medicus, Magda-
lenam ſuos ad pedes jacere pertult; Thomam
introduxit in latus, ut Apoſtoli vulnus Domi-
ni cicatrice curaretur; Petrum non tetigit;
ſed reſpexit. Quò major & dignior eſt, qui
deliquerat, eò delicatior ejus vulneri confecta
eſt medicina. Saulum verò conterruit, dejecit,
alliſit;

Superierp

ir, Uter Gel
3 Pute mens
aluinss,
1Nun vus,

tekuitique,
e ſolupttis

dri Hoct

Cmrum Cor,

eg ugir.
Anmnfatget
Ur 4 Tulo
eent Verin
Uifran, l
Im onmuum
olkte hehn
übngebet
in Gomo

nn.

le noen,
fere.
tantive.
antecel.
t Porl
lam tar.
1 Centl.
oist.
Onlkrgin.
t Eebui,
hen chon.
Iuo mo⸗
ſpenlb i
peninigte
MOnſedhr¹
volet. Sl.
81 Mun
gnentmn
n Arnn
bet aninge,
nonn ſenitet
ter Cuntee!

le. Hocdl,

licare. NMne.
bjicete, i
arbitrio; 1
Cohlumit,
ni ilgent
Valetudinen
lum; oten
n egt, l
8 lapeleati
cendet; Itr n
Repubiut. 8
arente, er .
m. In
eninm ter
elle Ma.
eros, ſ⸗
ieabo non tr N
oni Gli ,,
ſt, aulke
Videatu or
i Hondn
s il nn
Nun, Ilt,,
Paftorbis U. „
rench alden
n, Cem n.
mmium Illnn
Hoc ciichen
n0 otti
. Phumdan, 5
ere, ſunmi
Erune⸗
t nen⸗ 1/
Winin ſe

Ode

in Cap. I. Cant. Canticorum.

alliſit; & , quia ſpirabat minas, minis convertit.

Rer afa- Introduxit me Reæ in cellaria ſua, exul-
is, ſDahimus & lætabimur in Te, memo-

Aulicus .
ven ke- res uberum tuorum ſuper vinum.
gem ve-

eretur. 1 . . . .
1 Certant amico prælio, inter ſe blandè in-

feſta Regis Animæque officia, & utrius trium-
phet humanitas, incertumn eſt. Quid enim
humanius excogitari poteſt, quam quòd Rex,
poſità Majeſtate, ſitientem amimam ipfe in
Aulico. Cellaria introducat? Quid ſponſæ benevolen-
rum in. tiæ reperiii poteſt magis accommodatum, quam
ratitu- ut, inter delicias vinariæ cellæ, non in vo-
5. luptate mens humana, ſed in Rege lætetur 2
PExultabimus, & lætabimur in Te, inquit.
Amor in Rara virtus, deliciis circumfuſam animam,

Deum non in muneribus exultare, ſed in Largitore.
,„e. Aulam Romanam hujus rei imploro teſtem.
rer . Ecquis non aliquando exultavit in benefacto-
§. Tho- re, ſi fortè beneficia conſecutus eſt, quæ cu-
ma A- piebat? At non diu perſtitit in præcomio Lar-
e e⸗. gientis. Nam plerique, benefactori hærent,
igant quandid felix & coronatus imperat: ubi verô
nil qua- adversd Confiictatus ſortunâ fuerit; ab eo re-
rat. ſiliunt, occiduntque Promotori, ſi ei occide-

rit regnuum. Quin & ſine imperii occaſu ad-
eſle deſinunt Patronis optimis, ipſa Cathedræ
conſequutione perdocti fugam turpiſſimam ab
evehente, quamvis regnante. Audi regnan-
tem Moyſem, tantæ perfidiæ frequentiſſimè
iniquiſſiméque à deſertoribus iui lolii expoſi-
Deut.32, tum. Incraſſatus dilectus recalcitravit. Una
15. ſponſa, ſponſæque alumnæ mentes, introduc-
tæ aà Rege in cellaria ejus, in eo malunt exul-
tare lætarique, quam in calicibus, blanditiiſ-
que voluptatis. Et fortè ideo in cellà vinari
exultant in Rege, quia non tam gratum eis fuit
in cellaria duci, quam in ea ab ipſo Rege in-
troduci. Hoc tandem eſt, quod demeretur ſub-
ditorum Cor, illudque arctiſſimis benevolen-
superior tiæ funmibus Superiori devincit. Minus vina ſi-
ipſe ali- tit, quæ ne bibiſſe quidemn dicitur, unam præ-
deando ſentiam Regis vehementer demerita; quæque
acd t à Rege ſe in cellaria introductam gloriatur.
Rede Gratiora beneficia, quæ ſuis ipſe manibus Prin-
Sus. ceps largitur. An grande beneficium, curſu
animam fatigatam introduci in cellam vinariam?
Prlanè & vulgo quilibet non parcius laſſam re-
Kfceret. Verùm à Rege id officiorum huma-
niter curari, beneficium eſt menſuram gratia-
rum omnium ſupergreffum. Sic Chriſto plus
placuere lachrymæ poœnitentis Magdalenæ,
quam opulenti fercula Phariſæi. Sic Martha
ipfa ſatagebat circa frequens miniſterium, li-
Cét in domo locuplete ancillarum ſtiparetur
Heßita- obſequiis. Placuit Angelis properantibus So-
it, 16. domam, magis Abrahæ obſequium, quàm con-
Bupe,to, iVium. Puto hoſpitibus, & languentibus in
adſßn mi- oſtris domibus gratior foret buccella ſicca à
niſteriis, Superiore, lætàâ fronte, promptoque mini-
& infr- ſterio, exhibita, quam ferculorum copia, ideo

nmaßin⸗ inops, quèòd, reſidente ſuis in receſſibus Præ-
“ ule, videantur potiùs refici, quaàm excipi.

Quid verò miramur potuiſſe currere ſponſam
poſt ſponſum? Nimirum cucurrit, ſed laſſi-
tudo ejus dulcedine vinariæ cellæ ſublevata eſt.
Introducitur à Rege in cellaria poſi curſum. In-
