Irati ſunt Patriarchæ, non quèd generi ſuo zußitia,
tantam inuſſiſſet maculam filius Hemor, ſed & ſeveri-
quòd facinus perpetraſlét. Commoti ſunt non tas.
injurià ſuà, ſed ſceleris foditate. Eò quòd rem
illicitam perpetraſſet. Da mihi, qui in ſororis Saberior
ſtupro non illatam ſibi contumeliam doleat, u⸗
ſed admiſſum flagitium. Vix in reis iniquitas“ u.
plectitur. Fixit Joab in corde Abſalon pen-
dentis è quercu tres lanceas. Putas Davidis in- „ Reg.
jurias ultum Joabum? Ultus eſt non Regis pel- 18. 14.
lices conſtupratas, ſed incenſam olim ab Abſa-
lone meſſem ſuam. Nitis agrum Joab juxta 2. Reg.
agrum meum, bhbabentem meſſem bhordei Ite igi- 14. I1.
tur, & ſuccendite eam igni. En quo in agro
cruentæ haſtæ ſuccreverint, quibus vindicata
putabatur ferocia rebellantis. Qui hordeum in-
cenderunt, lanceas proſeminarunt, verſis ari-
ſtis in ſecures. Prophetat impius Abner pro
David contra reliquias domus Saul, aitque:
Nunc ergo facite, quemadmodum Dominus lo- 2. Rege
cutus eſt ad David, dicens: In manu ſervi mei 3. 18.
David ſalvabo populum meum Iſrazl. Oraculo
putatis adulterum ſubſerviſſe? Pugnavit pro
Reſpha, filia Aia, Sauülis pellice. Ubi enim ob-
jurgatus eſt ab Isboſeth, quòd Patris ſui con-
cubinam violaſſet, illicò ex moœcho Seſquipro-
pheta vaticinari occæpit, populumque à domo
Saül traduxit ad domum Iſai, non ut Dei ſer-
mo compleretur, ſed ut furorem ſuum exple-
ret. Numquid caput canis ego ſum adverſum Ju- 2. Reg.

dam hodie, qui fecerim miſericordiam ſuper do- 3. 2.

mum Saiil Patris tui: & tu requiſiſti in me quod
argueres pro muliere hodie* Quamdià Reſpha
abuti licuit, Isboſeth Chriſtus Domini eſt.
Ubi ſcorto decuit abſtinere, Davidi deſtina-
tum à Deo imperium impugnare qui poſſlum?
Exuitur caſtris Isboſeth, non quòd hæres Saui-
lis ſit, ſed quod libidinis fautor non ſit. Putas Joan. 12.
Moyſen vindicatum in Chriſti nece? Mundus 19.
totus poſt eum abiit. Hic lituus concilium coë- Idem 12.
git. Non es amicus Cæſaris, ſi hunc dimittis, 12.
Salvatoris flagitium eſt. Unum audio Davi-
dem exclamantem: In matutino interficiebam pſal. 100
omnes peccatores terræ: ut diſperderem de civi- 82
tate Domini omnes operantes iniquitatem. Non
ait, illum diſperdam impium, quod Saüli ad,
hæſerit; illum mactabo, quòd Abſalonem fo-
verit: illum duci jubebo, quòd Amnonem in-
terfecerit. Privatæ injuriæ dolor ſtipulas ita ri-
gat, ut vertat in trabes; dumque putamur De-
calogum vindicaſſe, iræ noſtræ damnatorum
. capita

o

cue
re
ſeele
ſün
Ig. nn
n.
N .
jenn
Non
imne
ciat
jen
lam
un
ledin
tem
or!
4,
Pber
Phan
vive
q
cli⸗
40 1
Den
ſed
citn
are
blie⸗
Dem
Uint

e ſenn
Ron t.
ren

torts ni
nnn til

. ce 4
luntas e

Pen⸗
lgin⸗ 1
bele g
Ale⸗
ſine 2. N
te ijr lill.
agro
Ulata
mmin⸗
ari.
1ro
e:
1 lo- n Ner
Ni nei l
tacno
it ro
imob⸗
Ui⸗
huhre⸗
or
Mikr⸗
ee.
1N
e lr

Neßtt
i.
Geſine
oMin
s d⸗
. Dus ſon
ſencr1,.
iur lkot
n In
inini,
) Dem--
ſaidn ili
i⸗ 6
.. N
nemn 1
leln Ir.
Rita r.
urDe.
totun
caynts

*. 35.

Reg.

2. 5.

3. Reg.

2.8

capita litavimus. David operantes iniquitatem
perdit, ea ſolum de cauſa, quòd iniqui ſunt.
Abſalom exulat. Num filius eſt Saul? Imoò Da-
vidis filius eſt, & quidem Patri gratiſſimus.
Quare ergo, regnante Patre, filius exulat? Im-
pius eſt. E contrafio regiæ menſæ Mephiboſeth
aſſidet, ex eadem patina cum Rege veſfcitur.
Heæres-ne regni, & Regis eſt primogenitus?
ſcilicet. Domus Sauülis unica ſcintilla eſt, unde
metui poteſt novo regno incendium non oppor-
tunum. Quare ergo non occidit? Quia non oc-
Cidit. Innocens eſt, ideòque, quamvis ſoboles
infenſiſſimi hoſtis, a fllis non ſecernitur. Abner
diù obluctatus eſt Davidi. Funus ejus & com-
ploratur à Rege, & vindicatur. Cur? Deſierat
iniquus eſſe. Joab verò Davidem ſtrenuiſſimè
propugnavit. Nihilo minus necem ejus vel mo-
riturus Rex imperavit. Quare? Audi: Effudit
ſanguinem belli in pace. Regi fidus, ſed legi in-
fidus eſt, moriatur. Etenim apud bonum Prin-

cipem, ut bonus habeare, non ſufficit, ſi regno

ſis optimus, quaſi peſſimus damnandus, ſi civi
malus fueris. Quanquam & Davidis nollem Te-
ſtamento adfuiſſe. Placet ſanguis Joabi quam-
Vis fidiſſimi militis, ſed non boni Iſraëlitæ: At
cruentati Semei perditiſſimi Iſraëlitæ cani non
placent. Quid improbas, inquies, in ſupplicio
ſceleſtiſſimi transfugæ? Si minds peccaſlet, ju-
ſtius puniretur. Habes quoque apud te (verba
ſunt Davidis ad Salomonem) Semei filium Ge-
a, qui maledixit mihi maledictione peſſimä...
SNed quia deſcendit mihi in occurſum cum tranſir
rem Jordanem, juravi ei per Dominum, dicens:
Non te interficiam gladio: Tu noli pati eum eſe
innoxium. vir autem ſapiens es, ut ſcias quæ fa-
cias ei, deducéſque canos ejus cum ſanguine ad in-

Jeros. Si odiſti iniquitatem, & non contume-

liam, nec occurrenti parcendum fuit, nec dam-
nandi ſunt cani ejus, quòd deſcendenti tibi ma-
ledixerit. Ut video, non ſuam expreſſit men-
tem David, ſed Principum aliquorum conſilia

moriturus adumbravit. Ipſe enim & ſanctus vi-
tà, & funere ſanctior, rectè præcipit, & pro-=

Phetat verius, quam imperat. Ergo fi triura-
Phanti plaudat Semei, quamvis tanta peccçarit,
vivat. Idem ſenex non improbus juguletur, non
quòd leges jurâque aut violarit, aut violet, ſed
quia maledixit mibi maleditctione peſſinä, quan-
do ibam ad caſtra. Ita reorum acta librantur.
Damnantur, non ſi Moyſem proculcarint,
ſed ſi inſultaverint Principt: Perditifſimis par-

citur, non ſi aut Templum propugnaverint,

arcâmque reduxerint ab Azotüs, aut Rempu-
blicam aà Medis ſint contutati, ſed ſi ambitio-
nem triumphantis occurſu plauſque vellicave-
rint. Noli eſſe ſollicitus de jugulo, ſi Princi-
pem lambere potuiſti. Periſti, ſi non plauſiſti.
En ſuppliciorum cataſtrophe luctuoſa, quam
levi afflatu aut disjici ſoleat, aut excitari. Non
ita certè fili Jacob, qui nunquam Dinam op-
preſſam ſororem ſuam dixere, ſed tantum &
Patris injuriam, & rei fœditatem in tanto fla-
gitio expenderunt. Quod nec, quaſi contume-
lià exagitati, ulciſci ſtatuerunt, nec officiis, mu-
neribuſque dehiniti, prætereundum ſine cruore
duxerunt. Et, violatä filiâ Jacob, rem illicitam
Perpelraſet. Quis autem oblato Principatu, &
Principis gratii crimen unum adoleſcenti non

remitteret? Is tantùm, qui in flagitio nihil

Prætér ſcelus expendit. Nam ſi in raptu Di-
næ, non rei fœditatem attendifſent, ſed fami-
liæ contumeliam, potuiſſet delatus Principatus
Ethicæ Tom. I.

in Cap. XXXIV. Ceneſis. 125

ablatæ ſorori & conferri, & etiam præferri.
ded & Sichem ad Patrem, & fratres ejus: In-

veniam gratiam coram vobis: & quacunque Na-

teritis, dabo. Quàm validus flagitii ulciſcen-

Severi-

di ardor, qui toto reſtingui nequiit ſuperfuſo eas.

Oceano! Quxcunque ſtatueritis, dabo. In tanta
opum & potentiæ eluvione evaginatus in adul-
terum gladius naufragari non potuit: ſed, in
morem arcæ Noëmicæ, exundantibus iniquita-
tis muneribus exaltatus, elevatũſque eſt rigor,

Judex.

auſteritâſque Juſtitiæ. Reſponderunt filii Jacob

Sichem, & Patri ejus in dolo, ſævientes ob ſa-
Prum ſororis: Non poſſumus facere quod petitis,
ne- dare dororem noſtram homini incircumciſo.
Placet, poſt promiſſa Principum, ſævities Pa-
triarcharum. Non autem placet, quòd emerſe-
rit hactenus ſuppreſſum Sororis nomen. Nævien-
tes, inquit, ob ſtuprum Sororis. Non jam aut
injuria Jacob, aut rei fœditas Patriarchas ad ul-

tionem incendit, ſed Sororis contumelia. Ni-

mirum ultionem Libido à Juſtitia inchoat, &
in odium deſinit. Rarô, qui jura violata dolet
in illata ſibi injuria, unam deinde non dolet vin-
dicätque contumeliam ſuam, legum immemor.
Ut primùm audiere flagitium, Irati ſunt valdeè,
eò quòd fœdam rem operatus eſſet in WNrasl, &
violatäâ filiaà Jacob, rem illicitam perpetraßet.
Nuſquam;, ut vides, aut ſororis meminere, aut
ſui. Rei fœditas, & Patris injuria redeuntibus
ex agro non placuere. Nunc verò ſæviunt im-
memores & criminis & parentis, ſolo Sororis
ſtupro commoti. Niſi fallor, Juſtitia, ex fami-
liaritate cum Regulis, degeneravit in ultionem.
Tunc merum ſcelus in ſcelere Patriarchæ hor-
ruere, cùm regrederentur ex agro: Ex quo au-

tem cum Sichem & Hemor egere, Principum

lues colloquentibus hæſit. In agro didicerant
crimen odiſſe, non contumeliam. Principes al-
loquendo didicere non fœditatem, ſed Soro-
rem in ſtupro vindicare. Uſque adeò noxia eſt
Patriarchis conſuetudo, quamvis non expeti-
ta, Dynaſtarum. Quibus tanta ſubeſt odiorum,
ſævitiæque copia, ut, etiam cùm fœdus expe-
tunt, ultionis virus inſtillent. Denique, ob -
rorem ſæviunt poſt Principum colloquium, qui
paulò ante rugiebant ob ſcelus. Sevientes ob
RKuprum Sororis. Cujus ſævitiei cataſtrophem
antequam recludamus, redeamus ad illecebras
Sichem. Quæcunque ſtatueritis, dabo: Auge-
te dotem, & munera poſtulate, & libenter tri-
buam, quod petieritis tantàùm date mibhi puel-
lam hanc uxorem. Audiſtin' profuſionem? Dos,
munera, principatus effunduntur. Nimirum
omnia flumina intumeſcunt aliquando, ſed ſuas

Severi-
tas.
duperior
non ſe ul-
eiſcatur.
Religioſi
in aulis
degene-
rant.

intra ripas continent ſeſe. Una Libido obices

non patitur, itâque exundat, ut alveum exhau-
riat. Quæcunque ſtatueritis, dabo. En effuſa
viſcera omnia pro catella una! Miramini im-
minuta Procorum patrimoma? Mirandum eſt,
ſi unus ſuperſit nummus, dum una ſupereſt pu-
ella. Non ſtillas, ſed flumina emittit libido;,
ſolo contenta patrimonio criminis. Ut proinde
non inſulsè enatam in æquore Venerem Anti-
quitas finxerit, quòd Libidinis profuſionem non
Boryſthenes aut Araxes, ſed Maria tantùm
exprimere poſſint. Quæcunque ſtatueritis, da-
bo. Et libenter tribuum, inquit. Non modò
effundit Luxuria, ſed cùm voluptate paupe-
raſcit. Una enimverò Libido Avaritiam do-
muit. Sic Prodigus ille vivendo luxuriosè, eſuri-
re didicit glandes. Glandes, inquam, impudico
non tam Quercus, quam Myrtus proſert. Quis
L 3 enim

Luxuria
prodiga

,/.

126
enim amavit, & non eſuriit? En parata Ve-
nus Mare profundere. Dummodèò voluptas ex-
pleatur, recludantur æraria, ingerantur mu-
nera, Provinciæ exponantur, univerſa pereat
ſupellex, ne pellex deſit. Exenterari, nedum
excoriari, Paratus eſt Sichem, dummodèò non
avellatur à Dina. Quævis bellua eſt volupta-
rius, unum ſi excipias Caſtorem. Quod ille pro-
jicit, ut ſibi conſulat: hoc ut reſervet Sichem,
projicit univerſa. Fornicari liceat, & vivere
non liceat. Algeamus, dummodò ardeamus.
Exulet Plutus, dum Venus regnet. Quò nudior
Libido, eò & felicior. Amorem non colora-
vit, quiſquis non expoliavit. Non eſt, quòd
Phocionem Philoſophia circunducat exonera-
tum opibus: habet & Luxuria Phocionem
ſuum. Sicheninon aurum duntaxat, ſed &
regnum projickt, ut quod inchoavit ſcelus,
conſummet. Anteceſſit Apoſtolatum Libido.
Umverſa dimiſit pro Chriſto Petrus, dimittit
omnia Sichem pro Dina. Sed ille lintrem, hic
urbem abjecit. IIle ſuis reliquit rete, hic exte-
ris regnum relinquit. Ille, ut littus deſerat,
converitur à Deo: hic, ut aulâ excidat, Pa-
ſtores & adit, & exorat. Planè nec nudiores
aut Philoſophia aut Evangelium ſectatores tra-
hunt, quam Luxuria. Multa obtulit Salomon,
ut Templum excitaretur. Thoro Sichem obtu-
lit univerſa. Quæcunque ſtatueritis, dabo. Ita
eſt: non eſt dives, qui regnum accepit a Patre,
ſed qui Dinam ſuſcepit ex conjuge. Mendicare
poteſt, qui adolevit in ſolio. Regnare poteſt,
qui inter oves Dinam ablactavit. Porrò Sichem
ne fœminâ fraudaretur, Salem expoſuit. Qua-
le dedecus, ſi pro fœmina, non Salem, ſed
Hieruſalem oppigneretur? Væ mundo à ſcan-
dalis. Audeo dicere, etiam quæ non abſtulit va-
ſa Nabuchodonoſor, auferet Raab ſi perverta-
tur. Non eſt quèd timeatis Candelabro à Chal-
dæis: cavete Amazones, hæ diripiunt & Jo-
ſiæ domum, & Nehemiæ ſanctuarium. Ama-
zones, inquam, omma prædantur, non cùm
execant mammas, ſed cùm exerunt. Breviter:
metuendæ ſunt, non ſi efferentur in Scythas, ſed
ſi effſeminentur in Nymphas. Cleopatra vinci
meruit, quia & bellare neſciit. Iiſdem armis
debellandus erat Auguſtus, quibus Marcum
Antonium captivaverat. Blandiendo vicit, pug-
nando victa eſt. Si triumphare optas, Palladem
exue, & Dianam indue, non enim armis, ſed
armillis Cæſares captivantur. En deditam re-
gionem omnem à Sichem filiis Jacob unius pu-
ellæ non expugnatione, ſed fugâ , quæ rapta
rapuit, Principéſque Paſtoribus ſubjecit. Li-
bet regredi ad effloreſcentem in Patriarchis do-
lorem. ITrati ſunt valdeè, quòd, violatd filid Ja-

Lururia, cob, rem illicitam perpetraſſet. Et quare filia di-

citur non Ifraélis, ſed Jacob? Ubi trophæum

Famæ illud auguſtiſſimum Angelicis inciſum characte-

7.

ribus? Nequaquam Jacob appellabitur nomen

gen. 32. tunum, ſed Ifrazl? En iterum Jacob in ſcena,

3 4 . . i- . .
28. non Ifrael. Violatäâ flia Jacob. Nimirum tanta
eſt amiſſi pudoris fœditas, ut, quamvis rea ſce-
leris non tenearis, nominis tamen fulgorem obli-
Religio ob teres &
„„ eres & tuorum & tuum, nec Pater compelle-
2

stiam non tur Iſrael, ſi filia deſüt eſſe virgo, quamvis vio-
verè see- latâ, non autem polluta pudicitià. Ita eſt, rap-
zantem, tay Oppr eſſaque non peccaſti; Irael tamen non
Jed appa- dicitur, cujus filia wirgo non eſt. Si tu non flo-
maen „re8, ille non fulget. Uſque adeò mundo corde
35 eſle debet qui Deum videt, ut videre jam non

dicatur Deum, qui filiam habet innocentem

Oliva

quidem, ſed defloratam. Quòd ſi natæ inno-
cens turpitudo ita exundavit in parentem, ut
eum ex Ifraéle degenerare coëgerit in ſupplan-
tatorem: quid, quæſo, ſupererit in te, ſi &
maculeris, & pecces? Umpra criminis tantùm
ſubduxit jubar: quantum tenebrarum crimen

ipſum invehet in ruentem? Hinc diſce, quan- Orationis
P

ta, contemplantis divina, eſſe debeat inno-

mpedi-

centia, cùm ſanctiſſimus Patriarcha & eſſe & aent 40

dici non poſſit Iſrael, ubi filia rapta eſt à Si-
chem. Et violatũ filid Jacob. Fortè filia Jacob
dicitur cùm violata perhibetur, quòd Parens
Iſrael non fusrit, quando direpta eſt à regnan-
te. Nunquam enim ovicula luporum morſibus
pattifſet, ſi Paſtor oraſſet. Ideò periit, quia
tu Iſraël eſſe deſiſti, agro coëmpto, & ex-

tructâã domo. Non immeritèò proinde, cùm il- Filiorum
la violata dicitur, tu Jacob diceris. Fieri vix Kducaties

poteſt, ut filia in cœnum ruat, ſi parens cœ-
Tum ſpectet. Quoties parentes ſidera ſerent, fi-

Superior
invigilet.

lii liha legent. Inter adventantes turmas Eſau duperior

Dina Virgo eſt, quia pater cum Angelo & co
locutus & colluctatus Iſraël eſt. Verùm quæ
quadringentos evaſit Dracones, parente Iſraẽ-
le, uno oppreſſa eſt angue, parente Jacobo.
Non ergo lucta, ſed Oratione ſervandum gre-
gem ſuum ſciant eſſe Paſtores. Non ſat eſt ad
ovium propugnandam innocentiam Jacob, qui

1- Orationi
vaset

ſupplantaverit Eſau: neceſſe eſt, ut Iſrael ſgre⸗

gi præſit; ut Deo fruatur & Angelis Paſtor;,
ne Dina ſit præda iniquitatis. Nam filia Jacob

& violari poteſt, & violata in Salem eſt. Por- eg ari
rò quis non miretur Salem, tanti ſceleris ſce- Aamaa.

nam, in tantæ religionis excreviſſe auguſtale, Luxuris=

ut, poſt cœlum, nuſquam in orbe terrarum
ſanctior Hieroſolymà locus ſpectaretur. Ipſa
enim Salem illa facta eſt Jeruſalem, quò Sa-

— X„
bæ, quò Magi, quò Prophetæ concurrere. Er- gorveoy,

go etiam peſſimi verti poſſunt in optimos. Imò ſio rara
hinc diſce, impuritatis theatrum nunquam ſatis eſt.

expiari pofſe. Nam, etiam poſt Prophetas &
victimas, ibi Chriſtus vivere non potuit, ubi
olim revixerat impudicitia. Ubi Sichem luxu-
riatur, ibi Deus crucifigitur. At Templum ibi
extructum eſt humanãâ majus mumificentiâ. Sa-
lem olim lupanar verſa in Templum eſt, non
quòèòd peccaverit in ea Sichem violatâ Dinâ, ſed
quòd tantum flagiuium impunitum non fuerit.
Ergo ideò erecta in Salem Sion, quòd raptor
enies non effugerit: ideôque actus inibi in cru-
cem Dominus, quòd Sichem Virginem de-
floraverit. Ita eſt: violata pudicitia Crucem
proſeminavit, vindicata Templum deſignavit.
Quid, rogo, impunita Luxuria ſuppliciorum
atque pornarum Domino intuliſſet, ſi confoſſa,
ſuéque in ſanguine palpitans crucem illi archi-
tectata eſt? Verùm hæc feſtivias,

uàm verius Luxuris

effuſa fortaſſe ſunt; quando addubitare incipio, graviſi-

an hæc ſit illa Salem, quam deinceps dixere
Jeruſalem. Si incertum eſt, an una ſit urbs, in
qua & Sichem peccavit, & expiravit Domi-
nus, certum tamen eſt, ibi Dominum imma-
niſſima paſſum ſupplicia, ubi David corruit:
& Salomon non ſurrexit. Quicquid de Salem
dixeris, inficiari non potes, ubi Luxuria reg-
navit, ibi Deum crucifixum. Non enim abeſſe
poteſt à Cruce innocentia, & penè dixerim Di-
vinitas, ubi non abeſt à throno luxuria. Sed

mum ſcs⸗
lus.

pergamus. Reſponderunt filii Jacob Richem, & Politica.

Patri in dolo, ſævientes ob ſtuprum Qororis. Non Vitia pal

poſumus Ffacere duod petitis, nec dare Sororem
noſtram homini incircumciſo, Scilicet. Audi re-
ligioſos

1

atα.

“
len,
ied
H
eſ
u
Pred
Ptt
Zen
Finte
n tur
unen
ſun,
E
Ehe
imol⸗
En
ta
on

I

ſun

o
Gan
t idu
ſy ienun
ette
ſunn
o
(etct
lert
Poß
iere
kele
un,
barr
⸗!
Nei Diri
11 nlte
Nam
N eo
len
Mittit
ere,
natl,
Non
Præc⸗
dan
llr
eis

no
t ligioſos. Verentur latæ abavo legis violationem, quia de egenis Pertinebat ad eum, ſed quia ſur
. ideòque nuptias protelant. O humanam vafri- erat, & loculos habens, ea, quakc mittebantur;
18 tiein, quæ nunquam non amicit vitium ſuum portabat En Achan ſub perſona Melchiſedech.
a ſuperhumerali, aut ephod lineo. Quicquid aut Loculos infarcit dum ampulloſam effatur libe-
en interdicimus aut imperamus, Numinis reve- ralitatem in egenos. Vel Eliu filii Barachel im-
r al rentia eſt. Illud ſupereſt, ut lupanaria frequen- pudentia cubitalis in Jobum ita ſe undique Job 32.
inti⸗ tare jactemus nos, ut Deo Levitæ proſerantur. communivit, ut non inſultaſſe innocenti, ſed
e K nng Icta plerunque cum Ethnicis fœdera, inita cum dhivinitati Patrocinata videretur. Saül ſortes dat,
5. hæreticis matrimonia, oppigneratæ Apoſtatis & Jonatham emiſſi juramemti ſine ſcelere reum
ob arces, reſtituta Schiſmaticis templa, toleratæ ſu- capitis damnat. Putas ab iniquo Rege juſiu-
M Per ſtitiones omnium omninò Sectarum, non randum Vindicari. Tædet illum interruptæ vi-
“ regnandi prurigo eſt, ſed colendæ ardor Di- ctoriĩæ. Ut poſſit bellum in hoſtes proſequi . fi-
“ vinitatis. Ut enim Adam ad ficum confugit, lium ſecuri ſuhmittit. Et conſuluit Saul Domi- 1. Reg.
in Wei ut turpitudinem ſuam velaret: ita impudens num Num perſequar Philiſthæos 7 Et non reſ- 14. 37
t l humani juris calliditas, ut foœchtatem obtegat pondit ei in die illa. Dixitque Naiil . Applicate
l. n ſuam, confugit ad ſanctuarium „ unéque ve- buc univerſos angulos Poruk Et ſcitote, & vi⸗-
iͦfit iuu lo & ſancta ſanctorum in quo litat Religio, dete per quem acciderit peceatum boe hodie.
KW & ſpelæa impiorum ubi ſcelus debacchatur;, Scrutatur crimen, ex quo didicit ſibi obeſſe ad
ii. involvuntur. Ut Frohterea mirum non ſit, ſi triumphum. Nam poſtquam vicerit, contra
de zei reparatæ ſuo funere ſalutis primum eſſe volue- mandatum Domini & immolabit agnum, &
4 eit rit argumentum Dominus, diſciſſum in Tem- Agag non immolabit. Etiam putidiſſimi heluo-
g plo velum. Ac ſi triumphatura non ultra eſſet nes, quamvis roſas unguentâque olerent, livo-
nne iniquitas, cui jam deeſſet, quo turpitudinem rem ſuum ita religionis ſtudio incruſtarunt ut
llu⸗. ſuam in poſterum palliaret. Omniumque ele- lignum in panem ejus immiſerint, non, ne ſi-
ccho. mentorum non immeritòô ſtragem veli conſciſ- bi obeſſet, ſed ne Deum jactaret Patrem. Fi- 6 3
1e⸗ ſio anteceſſit, quo nulla non tuta & tecta ad lium Dei ſe nominat. Videamus ergo, ſi ſermones P.2.133
ld Matth. id uſque temporis impietas eſt. JESUS autem illius veri ſint. En Ganymedes in Catones de-
brii 37. 5. iterum eclamans voce magnd emiſit ſpiritum. Et formati. Vel, ut ſanctior ſit eloquentia. En Fi-
. eoce velum Templi ſciſm eſt in duas partes d dei quæſitores roſis redimitos, de Filio Dei cœ-
aſor, ſummo uſque deorſum. Bene eſt: Pereat velum, tum indicentes in pratis. Luxuria hoc cavet in-
lob quo periit Dominus. Annon Scribarum & Sa- ter violas & paſtillos, ne qua inuratur Numini
thor cerdotum avaritia ita ſe Sanctuarii ſipario con- contumelia, ſolaque decernit Fihuſ-ne Dei ſit
ſe⸗ zan texit, ut crederetur Moyſi conſulere, cùm Chriſtus, an reus uſurpatæ divinitatis. Erra-
uſele, Lunmni proſpiceret Mammonæ? Videbantur cauſam ſtis » Cæſares & Pontifices, qui tanto impen-
tratuln agere victimarum, cùm nummorum metue- dio Niceæ Paſtores omnes coëgiſtis, ut decer-
l rent caritatem. Sabbatum obtendebant viola- nerent fœcunda an ſterilis eſſet Divinitas. San-
1e⸗ tum, & everſam Legem: ſed revera ſatage- citum hoc jamdudum eſlet. Quæritis, ubinam?
e H- nn bant, ne minutis gazophylacia opplerentur. In Ppratis. A quibus? ab iis, quos priùs vita de-
6 Ind ſnet Sic Abſalom parricidium ſacrificio conveſtivit. fecit, quàm luxuries. Uſque adeò non arduum
nltb e, Dixit Abſalom ad Regem David: Vadam, & eſt Religionem praſerre, quando Nicænam
ens & reddam vota mea, quæ vovi Domino. Sic rapi- Synodum Synodus Pratenſis anteceſſit, acriuſ-
it, Wi nam zelo Jezabel coloravit. Litterarum autem que (ſi verba pendantur non corda) propug-
m I. 3. Reg. haæc erat Jententia. Frædicate jejunium, & ſe- navere Divinitatem Paraſiti, quam Pontifices.
luntti dere facite Naboth inter primos populi, & ſub- Quam inſulſus ſuis in cupiditatibus Lucifer fuit. .
dti. K⸗ mittite duos viros filios Belial contra eun, & Supra aſtra Dei ponam lolium meum. m'lis ero Iſai. 144
k, uon falſum teſtimonium dicant: Benedixit Deum & Altiſſimno. Nimis candidè ſuperbis. Noli ita lo- 14.⸗
Ml,d Regem: & educite eum, & lapidate, sicque mo- qui, ſed ita ambi. Dic te erecturum eſſe thro-
ſe⸗ viatur. O deliri, qui creditis zelanti Jezabeli! num ſupra aſtra, non ut ſimülis Deo ſis, ſed, 1
upee Non Divinitas vindicatur „ſed vinea diripitur ne Deus ſolus ſit. Væ enim ſoli. Cui Væ ne Di- ker 46
ncr. Præcone calumniâ, & funere ſignatore. Etiam vinitas ſubjaceret „ ſolium tuum ſolio ejus ad- 10.
nen E⸗ Samaritanum ſcortum, ne hoſpiti Domino pau- junxiſti. En ambitum divinitatis in fulcimen-
Cnren lulum aquæ hauriret, interdictam ſuis cum Ju- tum divinitatis recuſum. Verùm quod non
lgurt dæis conſuetudinem oppoſuit. Quaſi verò, præſtitit tenebrarum anteſignanus „ præſtatur
aonn quæ ſex mmoœchorum non tam ſcortum, quam aà filiis lucis, qui prudentiores in generatio-
nſle, hydra eſſe non timuit, hydriam propinare Ju- ne ſua ſunt abortivis tenebrarum. Nemo non
lis dæo delaſſato ex itinere vereretur? At parca- litat, dum ſævit. Vel Zambri Domino forni-
mnſib e mus foœminæ, ſi ita lege abutitur, ut ſe abuſa catur. Certè filiæ Loth novum impudicitiæ
rſihe, fuerat. Quis Aaromi parcat, qui conflato vi- nomen & monſtrum invexere non oſtro libi-
n H tulo, indictiſque monſtro hoſtüis, auſus eſt dinis, ſed odore charitatis. Ut genus huma-
d 8“ Exod. 32., clangere: Cras Jolemnitas Domini eſt. Immiſ- num ſervaretur, concepere filios-ne, an ne-
unn⸗ cuit Vitulo Dominum, voluitque cenſeri ſacri- potes? aut verius monſtra ex parente? O au-
n e ficium, quod revera ſacrilegium erat immane. daciam ſceleris! Antrum proſtituti pudoris Noë-
n mre Quid dico Aaronem? Judam ſi audias, non la- mi arcæ conferri potuit, imò & anteſtare,
an Joan. 12. tro eſt, ſed promuſcondus egenorum. Quare quòèòd hæc undis, illud autem flammis obſtite-
Ee Nn hoc unguentum non veniit tecentis denariis, & rit. MWullus virorum remanſit in terra. Veni, Gen. 123
ue 5 datum eſt egenis? Audiſti Judam velo Sanctua- Dormiamus cum eo, ut ſervare poſſimus ex patre 3 ².
im ⸗ rüi obvolutum? Audi Joannem retegentem noſtro ſemen. En Mundi feliciores Noëmas,
enmne turpitudinem palliatam, oſtentantemque non quæ binæ ingreſſæ cum Patre in arcam fœde-
nn. M Sanctuarium ſub velo eſſe „ ſed antrum, illo ris, egreſſæ ex arca ſunt binæ & binæ. Fatea-
len, liß ſub involucro non Aaronem litantem delitere „ mini, rogo vos, ſcelus veſtrum. Non humani
i. Mli ſed raptorem ſtertere „ imô ad latrocinia vi- generis cura, ſed voluptatis illecebra Sodomas
. Silare Polyphemum. Dixit autem hoc, non reparavit in antro. Siqmidem ,ſi non Mhiclin-
. . 4 5

in Cap. XXXIV. Geneſis.

127

Luc. 22.
24.

Ira pal-

Liata.

Inimici

döéleio.

128
ſed charitate veſtram diſtraxiſſetis virginita-
tem, non edichletis primo ſtatim fœtu Moa-
bitas & Ammoenitas. Partus conceptum dam-
nat. Nam quæ iniquitatem pepefere, nequa-
quam concepere innocentiam. Sanè apertior
ſuis in votis ambitio eſt, quam Luxuria: non
enim aliis proſpicere ſe ſimulat, dum provehit
tumorem ſuum. Facta eſt, inquit Lucas, Con-
tentio inter eos, quis eorum videretur eſſe major.
Dicere potuiſſet, timuiſſe Apoſtolos, ne na-
vicula Eccleſiæ ſine Nauclero mergeretur;,
ideéque de ſubſtituendo Gubernatore certaſſe.
Nihil certè aut promptius credi, aut fingi po-
tuit felicius. At ipſi ſuum de principatu ambi-
tum profeſſi, unam ambiviſſe ſupra cæteros
eminentiam teſtati ſunt. Quis eorum videretur
eſſe major. Utinam & poſterorum tam nuda
ambitio foret. Verùm ibi nud ambitio fuit,
quia & inter nudos regnatura erat: ubi veròô to-
gatis ſe imperaturam credit, pallio cooperit cu-

Piditatem & ſpem ſuam. Sidera præferimus, 8&

lutum compingimus; divina proloquimur, &
humana ſitimus. Pereat aliquando tandem acer-
vus iſte perſonarum, quibus ira, libido, ini-
quitas, impietas animi decora; & Reipublicæ
præſidia æſtimantur. Quèòd ſi Ulyſſes loricà A-
Chillis obæratus non terret, ſed ridetur: quâ ra-
tione fucatum religione ſcelus imponet ſapien-
tibus? David objeéla Saülis arma relicit, & tu
Aaronis cidarim diripis, ut putere Sacerdos;,
quando augur, & ſeductor, & latro es? Ergone
fucata ommia? Etiamne fili Jacob loquuntur in
dolo? Quare non initis ſœdera cum Chananæis?
Fortè, quia rapuere Dinam? an quia macula
tantâ genus veſtrum fœdavere? Abſit, ut vel
ſororis aut contumeliæz memores fœdera recu-
ſemus Dynaſtarum. Quare ergo non conveni-
tis? Incircumciſi ſunt. O technas, 6 involucra!
Ut legem violent, lege obarmantur. Cædes,

& excidia, & internecionem urbis totius mo-

liuntur, & projecto ferro ſolas Dei tabulas præ
ſe ferunt. Horremus non raptorem, non contu-
melioſum, non barbarum, ſed incircumciſum.
Circumcidatur, & nubat. Parant in nuptiis fu-
nera, & blandiuntur, imò non blandiuntur,
ſed zelant Dei legem, ita ut renovare videan-
tur acta Patris cum avo. Vox enim eorum vox
Jacob eſt, manus autem manus ſunt Eſau. Si
loquentes audias, non unum loqui Moyſem cre-
des: ſi ſævientes ſpectes, miraberis Cainum re-
vixiſſe poſt cædem, ut atrocius, non in homi-
nem, ſed in urbem inſurgat. Quanquam &
Caini videri poſſit ſævior quidem;, ſed innocen-
tor rabies. Nam ille, ut ſæviret, fratrem flo-
ribus recreavit. Hi circumciſione torſere, quos
erant intra triduum perdituri. Invidia parrici-
dio voluptare proluſit: Ira verèò religione illu-
ſit ſupplicio. Malo antem livorem ſerpere inter
olera, quàm furorem è ſinu legis emergere. Pe-
rierit, qui ab aris ad agros progreſſus eſt. Perire
certè non debent, qui à ſtupro ad circumciſio-
nem transfagiunt. Abel juſtior, ſed credidit
Caino. Sichem non innocens, ſed credidit Pa-
triarchis. Audeo dicere; truculentius ſævitum
eſt in adulterum, quam in martyrem. Etenim

hic timere potuit anguem in herba: IIle verô,

quo modo inſidias & funus ſuſpicari potuit in
ſanctificatione? Ergo circumciſus eſt Sichem,
non ne periret, ſed ut penitus ſua cum gente in-
teriret. Metuendum ſanè eſt, ne Principi paren-
tantes Chananæi ſepulchro inſcul bam: aret ilto
ſub lapide Sichem, qui, inter Patriarchas, adul-

Oliva

ter floruit, & circumciſus periit. Cave viator
ſraëlitarum non enſem, ſed religionem. Perire
potes apud Iſraéëlitas non adulterio, ſed religio-
ne. Quod ſanè violatæ fidei non rude elogium,
utinam non exſcribatur in urbibus & provin-
ciis, quarum vox una eſt, obſequentiores non
rarò fidei, facilius quoque premi, imò & op-
primi. Aiunt abiifſe ea jam tempora in quibus
Leones vinciebantur, & paſcebantur Agni.
Quando nimirum rebellium colla Eccleſiaſtici
Præſules conterebant, ſubjectis blandiebantur.
Nunc, è contrario, Saüles terrori ſunt vel Sa-
mueli: Davides autem increpantur vel à Na-
than. Jam Sionis fulmina, Babylonicum imi-
tata lapidem, in ſimulachro impietatis ſola fi-
Ctilia feriunt, nec jam Regum turres;, ſed mi-
ſerorum dejiciunt tabernas. Etiam Principes
proculcantur, ſi oves ſint: ſi autem efferentur
in tigrides, ſecuræ ſunt vel lacertæ. Et tamen
occinit Eccleſiæ Vates Sanctiſſimus: Nuper aſ-
pidem &f Baſiliſeum ambulabis: & conculcabis
Leonem & Draconem. Audin, quos tibi Domi-
nus ſubjecerit proculcandos, non turtures, non
lepores, non lacertos, ſed Dracones & Baſuiſ-
cos. Non puto in diebus Eliæ ſolum Achab,
aut ſolos Sacerdotes peccaſſe. Certè ipſe ſolum
ſe credidit à Domino non receſfſſiſſe, cui ipſe
Dominus, ut multum diceret, ſeptem virorum
millia adhuc ſibi militare teſtatus eſt. Nihilo
minus tanta in omne vitiorum coœnum prola-
bente mukitudine, ſolos duntaxat jugulavit
thiarà inſignitos Sacerdotes, folumque corona-
tum Achabum. Deſpexit enim verèô pellitus
Gigas Scorpionibus congredi, verùm Hydras,
Cerberéôſque & provocavit in arenam, & eli-
ſit. Nullum è bubulcis reprehendit, nullum opi-
ficum objurgavit. Quin & puerorum procaci-
taten:, & haſtatorum proterviam Coelo ulciſ-
cendam commiſit. Ut nimirum Eccleſiarum
Præſules condoceret, non eſſe ſummum inter
Prophetas, qui in minimos ſeveritatem exerit.
Facile eſt leporem unum fugare, atque terre-
re: Elephantum autem quis fſugat? Unus Da-
vid Leombus Ursiſque colluctatur, unuſque
Samſon irruit in monſtrum. Vel foœmina vul-

Epiſcopi
benigni
zni in be-
ne aff- os
Eccleſigæ.
X ο -
muünica-
tioe
Eccleſia-

RKica Ja-

riſdibtio.
Zuſtitia
ua om-
nibus ſit.
Superior
nullum
zimeat.
Superior
tacentes
& mode-
Kos non
proterat.

Pſal. 90.
13.

peculas inſectatur: Capite nobis vulpes parvu- Cant. 2.

las, quæ demoliuntur vineas. Aprum verò non 1

demolientem, ſed exterminantem, ferâmque
ſingularem depopulantem hortos vinetâque;
nec Joab inſequittur. Tamdiu reus es, non
quamdià flagitioſus es, ſed quamdiù lapillus
es. Si mons fueris, quamvis perditiſſimus fue-
ris, ſecurus eris. Qui palpitantem Saülem con-
ſecit, jubente David trucidatus eſt. Qui veròô
Abſalonem confodit, non modèò non periit,
ſed imperavit. Et unde, rogo, tam ſimilis au-
daciæ tam diſpar exitus? An Regi gratior Saül,
quàm Abſalom? Num charior ſocer, quàm fi-
lius? Quare ergo occiditur, qui Saüli mortem
poſcenti haſtam infixit: & vivit, qui Abſalo-
nem ex Davidis imperio ſervandum transfo-
dit? Quare? Qui Saüli non pepercit, ſed pa-
ruit, armiger erat: Qui Davidis & Imperium
ſprevit, & filium jugulavit, Dux erat & Im-
perator. En lapillum proculcatum; En Alpem
intactam. Joab, poſt tantum facinus, imperat.
Armiger, poſt auditam Saülis vocem, & dela-
tum Davidi diadema, jugulatur. Audi. Dixitque

2. Reg.
1. I5⸗

1. Reg⸗

David ad juvenem- Unde es tu? Qui reſpondit: 2. 15.

Filius hominis advenæ Amalecitæ ego ſum.. Tuo
te ore damnaſti. Filius hominis es ſine nomine,

advenæ, & Amalecitæ? Moriere. Vix evaderes,

1

ol , bus

g

l
Clui
ſan
de
Veri
agne
Adl.
1e,
Pet⸗
Cren

ub'

lj. . id
Cun
du,
int
ll,
Pene
tayt
Clſo
Ube
guin
Abr⸗
IIaS
gert⸗
trad
Cifa
Mas
Eenit
Een
,
Kiie
keit

htor ſi calonem Philiſthæum confodiſſes. Amalecita;
erre i & advena, & armiger es? Feſtuca in trabem
go inn vertetur tibi. Wel minimum peccaveris, peri-
in, l Ibid. bis. Er ait ad eum David: Sanguis tuns ſitper
wur. ller caput tuum: os enim tuum locutum eſt adverſum
on Neen te, dicens: Ego interfeci Cbriſtum Domini. Egre-
0lr ni giè. At ſi non vilitate generis, ſed ſceleris gran-
idun ditate damnatur, quare, cùm faſſus eſſet unc-
ſef. tum Domini à ſe, inter mortis anguſtias, occi-
tie

L ſum, quare rogatur; cujas ſit? Unde e&s tu? Ju-
nur. zgt ulatur, non cùm interfectorem ſe profitetur
gun Saülis, ſed cùm non diffitetur filium ſe eſſe ho-

M. rbaß⸗ minis ſine nomine, Amalecitæ, & advenæ. Uſ-
im. que adeò cos gladii, quo periit, non magnitu-
lil do flagitii fuit, ſed obſcuritas generis.
Ani
ege uem uxnria. Plaçuit oblatio eorum Hemor, & Sichem
tange ierno- ſilio ejus. Wec diſtulit adoleſcens,
ſnen e vis asli- duin ſiatim quod petebatur, eapleret:
lel, amabat enim puellam valdè, Iagreſ-
Doni. 5 Spiritua Siqdé portam urbis locuti ſunt ad Po-
8, n 1, dek. Ppulum.. Aſſensique ſunt omnes: cir-
D habita. oumciſis ounbtis maribus.
cheb, .
ehn Hemor Paulus eſt, & Sichem Moyſes, quin
cunil & Luxuria, quæ adulteros convertit in Pro-
romum Phetas, verſa quoque ipfamet eſt in Sephoram,
Nio⸗ quæ non puerum unum;, ſed aggeſtos infanti-
prolt. Exod. 4. bus ſenes circumcidat. Porrô Paulus, in Areo-
glhrt 15. pago dilertiſſimè proloquutus, vix Dionyſium
Co⸗ ac Damarim, aliéſque perpaucos à ſaxis tra-
Pelits duxit ad adquas: Hemor verò urbem univer-
eru, ſam verbis pauciſſimis, à deliciis ad ſupplicia,
Kel⸗ ab epulis ad vulnera, à coronis ad cultros tranſ-
Umorr. vexit. Alſensique ſunt omnes. Invitabantur ad
nircr aquas à Paulo, & cunctabantur; provocantur
dulk⸗ ad ſanguinem ab Hemor, nec cunctantur. Pla-
