Religioſi honorantur à Dominis, deſpiciuntur à ſer-
vis. 67. 1
Religioſi improbi ejliciendi. 66. 1
Religioſi uſque ad aras obſequantur Principibus.66.2
Religioſi non curent negotia ſuorum. 116. 1
Rehgioſi tepidi. 54. I. & 78. I. & III. I. & 138. I. & 2
Religioſi in Aulis degenerant. 125. 2
Religioſi auſteri. I49. I. & I 544. 2. & 230. I
Religioſi auſteri non ſpernant obedientes, licèt mi-
nus inopes. 7. 2. & 8, I
Religioſi auſteri, Societatem Jeſu peregrinantem à
ſuis, eoſque odiſſe juſſam non ſpernant, qui ſac-
cum geſtant, ſed a ſuis avelli nequeunt, eorum
quotidie atria terentes. 71. 2. & 72. I
Religioſi auſteri non ſpernant cæteros. 95. 2
Religioſi auſteri ſancti fint, non invidi. 225. I
Religioſi auſteri Contemplationi vacantes, aliquan-
do plus labuntur. III. I

Religioſi clam puniendi. 144. 1

Religioſi clam puniendi, ob tuendam Religionis fa-

mam. 29. 1
Rehgioſi clam emendandi. 155. 2
Religioſi exhæredati. I45. 2

Religiofi in ædibus propinquorum vix ſalutant. Ibid.
Religioſi non ſpernant ſæculares. 95. 2

Religioſis, Eccleſiaſlicis, & Vocatis multa non li-

cent, quæ licent aliis. 21. 1I
Religioſis non permittatur uti donis ab affinibus
tanIiſſis. 8. 1
igioſorum crimina;, vix crimina ſunt. 40. I

Religioſorum Reformatores. 46. 2
Religioſorum paupertas violata. Ibid.
Religioſorum ſervanda Privilegia- 60. 2
Religioſorum Parentes. 71. 2

Religioſorum cœtuum numerus ne nimium excreſ-

Cat. 144. 2
Religioforum peccata. 165. 2
Religioſorum ſcandala. 226. 1
Religioſi Laici Sacerdotes honore afficiant. 25. 2

Religioſi Laici contenti ſint gradu ſuo. 6. 1
Religioſi Laici non ſpernendi. 29. 2. & 76. 2

Religioſi Laici aliquando ſuperbi. 76. 2
Religioſi licèt viles honorandi. Ibid.
Religioſi Laici humiles ſint. 36. 2. & 74. I

Religioſi Laici humiles ſint, etiamſi eis blandia-

mur. 118. 1
Renovatio difficilis. 52. 2
Renovatio & Fervor verus in paucis. 33. 2

Reſidentia Epiſcopi. II0O. I. & I22. 2. & 155. 1
& 171I. I. & 210. 2. & 224. I. & 297. I
Reſidentia Epiſcopi, quam neceſſaria Eccleſiæ. 144. I
Vide Epiſcopus.
Reſpectus humani. 186. 2. & 198. 1
Reſpectus humani in Protectoribus Juſtorum. 229.2
Reſurrectio. 246. 1
Rex dignos illicò ad ſumma provehat. 1. I
Rex miſeros audiat.

2. 1
Rex, & ſuperior minima curans, & maxima negli-
gens. 9. 2
Rex ipſe gubernet. 34. 1
Rex favorem præſtet, ſed ſine injuſtitia. 37. 2

Rex Aulicos frænet. 49. I. & 118. 2
Rex Aulicos frænet, quamvis de Regno bene meri-
tos.
Rex, & Epiſcopus regant ipſimet. 13. I. & 51. 2
Rex amet, fuperior diligat. 165. I
Rex, & ſuperior ex ratione, non ex benevolentia
moveantur. 27. 1
Rex non nimium foveat promotos ſi degenerant. 28. I

Rex audiat & judicet. 31. 1
Rex audiat omnes. 41. 2

Rex deligat Miniſtros. 33. I. & 241. I. & 250. 1
Rex non faſtidiat promotos. 44. 2. & 133. 2. & 152.
I. & 215. I. & 232. I
Rex non facile Aulicos faſtidiat.

Rex quibus favere debet. 48. 2
Rex affabilis non nimis ſit. 49. 1

Rex ſicut Deus putet ſua probra injurias ſubditorum.

8. 1
Rex ſcandala & peccata non toleret. i4.
Rex miſeros tueatur. Ibid.
Rex Aulicos non revereatur. 59. I
Rex puniat, ſuperior non timeat impios. Ibid.
Regum ſcelera graviora. Ibid.
Rex reddat rationem ſuæ ſeveritatis. 59. 2
Rex regat ipſe & faciat. 61. 1

Rex, paterfamilias, & ſuperior invigilent, ac per
ſe regant. 63. 2
Rex & Paterfamilias ſuis adhibeant correctionem.

.I
Rex non evehat viles. S. 1
Rex evehat etiam viles. 99. I. & 107. 1
Rex evehat antiquiores. 216. 1
Rex evehat dignos, & laborantes. 216.2
Rex evehat non ſuos. 216.2
Rex provehat dignos. lbid.
Rex provehat digniores, non feliciores. 1I10. 1
Rex evehat etiam advenas. 218. 1

Rex evehat etiam dudum viles, ſi digni ſint. 217.2.
Rex quos evehat. I51. I. & 208. I. G& 229. 2. & 231. 2
Rex quos evehat, & cur? 234. 1
Rex evehat exteros.

Rex evehat nobiles. 226. 2

Rex

9. 2

ANN
„ (erlor

olcktel Gj⸗

1.A 2171
11 6
eegt A

werehis
dlt, &Enen
n btann.

unſe Meilſtatn

229. 2. & 234. I. & 240. I

Allibmnr non
Imn Il achete
Annn ninnttn

224.1. 13
4 Teclie 1

186,2. E
8 Juſtorun n

„

hat. 1

min
biucttig:
el. Eun
Regno benr

1.

Ul a

N

iner ha

ſide rmni
1

4
AAl INN
.&

Suün

himaibii

eret. 4
t inpics

. 6
atls.
la 1

.mwiglerye
inwg. 3

eant anelie⸗
1K1
Dh
.

Rex quos deligat miniſtros.

Rerum Notabilium.

Rex egat, & nullis innitatur. pag. 234. I
Rex legibus ſubdatur. 23 5. 1
Rex, & Superior non invideant ſuorum fortunis.66.2

Rex, affabilis ſit & humilis. Ibid.
Rex Aulicos non ſequatur, ſed regat ipſe. 66. 2
Rex Aulicis non fidat. 67. 1
Rex miniſtros coërceat. IDid.
Rex „ & Superior regant, & duriora perficiant.
69.2. & 70. 2
Ren coli debet. 67.1 I. & 74. I. & 213. I. & 222. 2
& 249. 2
Rex col debet etiam impius. 203. 1

Rex regat. 34. 2. & 63. 2. & 66. 2. & 67. I. 118.

2. & 142. 2. & 17I. I. & 206. I. & 209. 2.
210. I. S 210. I. & 2. & 223. I. & 224. I. *
227. 2. & 230. I. & 23 I. I. & 233. I. & 236. 1
& 2. & 237. 1. & 239. I. & 241. I. G 249. 2
Rex ipſe regat. 20. I. & 1I7. 2. & IIG. 2. & 1 5 5. I1
& 156. I. & 190. I. & 199. 1

Rex regat, non oret tantum. 191. 2
Rex regat etiam minima. 209. 2
Rex regat & audiat. 72. 2
Rex oratiom vacet. 140. 2
Rex oret. 1I15. I

Rex Aulicorum defunctorum fiRos muneretur. 83.2
Rex non præferat Auhcis veteranis recentiores. 103. 1
Rex ſibi contradici patiatur.
Rex ſibi Patiatur & contradici, & lites indici. 120. 2

175. 1

Rex Eccleſiæ ſeſe ſubdat. Ildbid.
Rex diligat ſibi contradicentes. 203. 2
Rex ſervet juramenta & pacta. 92. 2
Rex ſeſe damnet cùm reus eſt. 176. I
Rex znopes tueatur. 178. 1

Rex Aukcos digniores deligat accuratiùs quàm ſer-
VOSs. 36. 2
Rex deligat Aulicos. 228. 1
221. 2

190. I. & 191. 1

Rex ipſe deligat miniſtros.

Rex diligat tantum innocentes. 208. 1

Acerdotes.
Sacerdotes timendi.

97. 2. & 1006. 2

114. 2
Sacerdotium ſublervit ambitioni. 104 2
Samion. 198. 1

Servi impii.

Sanctitas Concionatoris. 99. 2
Scandala Superiorum & Regum. 6. 1
Scandala Majorum. 8. 2
Scandala non permittat Rex. 84. 2. & 167. 2
Scandala Potentum. 195. 2
Scandala Seniorum. 164. I. & 185. 1. & 212. 1I
214. 2
Scandala Religioſorum. 226. 1
Scandala tollenda. 134. 2. & 135. 2. & 136. 2. &
166. 2. & 171. 2
Scandala non permittenda. 135. 2. & 166. 2. &
171. 2. & 227. I

Scandalizari non debemus de Religioſis paulò deli-

catioribus. 6. 2
Scandalizari non debemus, ſi perfecti aliquando
dormire videantur. 37. 2
Scandalizari non debemus ob minima de iis, qui
magna præarſtiterunt. 44. 2
Scandalizari faciles. 45. 2. & 46. I. & 49. 2. & 117.
I. & 149, I. & 185. 2. & 196. 2
Scandaligari faciles, & compati neſcientes, ſi Tiro
vel pœnitens initio converſionis non patrent ſum-
ma. 23. 2
Scandalizari ſoliti, & juchicantes temerariö. 28. 2
Scandalofi. 260. 2
Scandaloſi d ſuperiorem deferendi, ne rei ſimus.

1I. 1
Scandaloſi omninò comprimendi. 50. 2
Scandaloſi puniendi ſeverè, licèt chari ſint. 68. 1
Scandaloſi ejiciendi. 149. 2
Scientia neglecta. 228. 1
Scientia neceflaria Epiſcopis. 9. I. & 109. 2

Scientia eget oratione. 101. I. & 103. 2
Scientia & Talenta lnobedientiam pariunt. 42. 1

Scientia & Concio ex Mortificatione paſſionum, 8&

oratione. 101. 1
Scientis & CGontemplatio egent directore: ideò
conſcientiam aperiant & Correctiomis ſint pa-
tientes. 101. 2

Rex non permittat ſcandala. 167. 2 Scripturæ ſacræ puteus oratione recluditur. 101. 1
Rex Dei legem tueatur. Ibid. Scrupuli utiles ſunt. 37. 2
Rex frænet Miniſtros. 193.2 Scrupuloſi. 38. 2. & 56. I. & 122. I. & 134. I. &
Rex non debet parcere impiis. 172 167. I. & 2
Rex audiat. 59. 2. & 200. 2. & 229. 2. & 23 9. 2 Senectus allegorica. 49. 2
Rex audiat omnes. III. 2. & 174. 2 Senex verus. 1bid.
Rex audiat querelas contra Præfectos. 210. 2 Senex laudator ſui. 91. 2
Bex audiat, & inquirat. 231. I Senex gloriofus. 107. 2
Rex miniſtris utatur. D 217. 1 Senex evehi ſinat juniores. 107. 1
Rex quid attendat in Aulicis. 220. 2 Senex non ſpernat juniores. 217.2
Rex reſcindat acta ſua. 2290. I Sehes honorandi, etſi quieſcant. 37. 2
Rex reſcindat acta ſua ſi opus ſit. 208. 2 Senes continendi ſunt in officio. 43. 2
Rex non ſe ulciſcatur. 211. I Senex ferveat. Ibid. & 45. 2. & 88. 1
Rex ulciſcatur non ſe, ſed divina. 212.: 2 Senes tolerandi. 44. 2
Rex non uni adhæreat. IIO. I Senes ferveant. .— 78. 1
Rex uni non innitatur. 209. 2. &211. 2. & 218. 1. Benes coli debent; quamvis imperfecti. 1 117. 1
& 23 5. 2 Senes quò Provectiores in Religione, eò minus ſibi
Rex frænet ſos 21I. 2. & 235. I licere credant in Religione. 49. 1
Rex amet ſuos, 227. 2 Seniorum exempla. 4 5. 2
Rex laudet. 230. 1 Seniorum exempla mala. 8. 2
Rex non omnia agat. . 233. I Senioribus aliqua permittenda. 226. 2
Rex vetet mercimonia in meſſibus. 239. 2 Serietas. 0. I. & 100. I
Rex ſuos diligat populos. Ibid. Serietas linguæ. F. 1
Rex invigilet contra graſlatores. 242. 1I Serietas in Religioſis. 80. 1I
Rex mitis ſit. 243. 2 Sermo ſpiritualis. 89. I. & 111.2
Rex compati debet. 248. 1 Sermo ſpiritualis ſit. 3. I. & 30. 1
ex ſcandala non permittat. 84. 2 Zermo ſpiritualis, & Verbum Domini. 82. 2

Sermo etiam ſpiritualis aqua eſt, quà juſtus dita-
tur, quâmque cupit maximè. 8 5⁵. 2
Sermo vanus. 109. 1
Servi. 74. I. & 120. 1. & 136. 1. & 146. 2. & 15 1.2
& 152. 2. & 188. I. & 192. 2. & 204. I. & 208. 1
& 216. I. & 228.1I. & 250. 1
1. I. & 53. I
. A a 4 Servi

—

Index

Servi impii evertunt domos. pag. 60. 2
Servi impii plerumque ſunt. 241. 1
Servi remunerandi. 36. 1
Servi infidi & impii. 53.I
Servi frænandi. 79. 2
Servi humaniter tractandi. 93. 2
Servi veri. 77. I. & 198. I. & 205. 1
Servi improbi. 189. 2
Servi improbi gratiores. 204. 1
Servi & Aulici deligendi. 120. 1
Servi à Dominis honorandi. 136. 1
Servi & Aulici rarò perſeverant fideles. 77. I
Servi & Aulici humaniter tractandi. 205. 1
Servi nimis dilecti, vel ſervi præferendi etiam affi-
nibus. 142. 1
Servi & Aulici uſque ad aras. 222. 1

Servis honor deferendus, ſi more ingenuorum

operantur. 34. 2. & 35. 1
Servis benè providendum. 120. 1
Servis providendum. 192. 2

In ſervis & filiis mala bonâque expendenda. 47. 2

Servorum innocentia curetur. 45. 2
Servorum vitiis invigiletur. 136. 2
Servus & Aulicus Domino laboret. 74. 1

Servire Deo. 75. 2. & 112. 2. & 220. 1
Servire Deo felix. 71. 2. & 79. I. & 83. 2. & 93. 2
S II2. 2. & 207. 2
Servire Deo felix, ob ejus liberalitatem minimè
pigram. 31.2
Servire Deo felix eſt. 4. 1. & 36. I. & 46. I. &
58. 2. & 6 5. 1
Servire duobus. 64. 1. & 159. 2. & 186. 1. & 2
Severitas. 19. I. & 21. I. & 27. I. & 28. 2. & 3 1. 2
& 49. I. & 2. & 50. 2. & 58. 2. & 63. 2 & 67. 1
S& 68. I. & 96. 2. & 125.2. & 133. 1. & 134. 2
& I44. I. & I45. I. & I48. I. & 150. I. & I5I. I
& 159. I. & 160. I. &ũ 164. I. & 171. 2. & 172. 2
& 210. 2. & 229. 2. & 242. I. & 248. 2. & 249. 2
Severitas non alas parat, ſed clementia. 3. 2
Severitas, etiamſi ſuperior ſuum quoque piaculum

publicare cogatur. 29. 1
Severitas & juſtitia etiam in Affines. Ibid.
Severitas radicem feriat vitiorum. 29. 2
Severitas ſed juſta. 38. 1.
Severitas ſit lenta. Ibid.

Severitas in iis, qui ſcientiâ pollent & eloquentiâ,

ſed ſpiritu crent. 42. 2
Severitas, ſed non iracunda, aut inurbana. 48. 2
Severitas & Juſtitia in primarios. 51. 1
Severitas & Juſtitia æqua in omnes. 54. 2
Severitas non odio ſit. 56. 1

Severitas neceſſaria. 57. 1. & 242. 2
Severitas in Tepidos, & in Talenta ſine ſpiritu. 66. 1
Severitas in Magnetes 84. 2. & 171. 1

Severitas fons felicitatis. 84. 2
Severitas in ſcandaloſos. 94. 1
Severitas, ſed non Ira. 105. 2

Severitas etiam in pollentes talentis, nam ſi operari
noluerint, alii à Deo excitabuntur ad opus. 107. 2

Severitas, ſed mitis. 113. 2
Seveéritas, non ira. 172. I. & 21I. I. & 212. 2
Severitas verior. 151. 2
Severitas ſtatim. 159. 1
Severitas non fiſcus. 227. I
Severitas etiam in nobiles. 229. 1
Severitas non laſſetur. 232. 2
Silentium. 156. 2. & 202. 2
Simonia olim. 285. 1
Simplicitas. 81. 1. & 85. 1. & 156. 2
Simplicitas exoſa eſt. 20. 2
Singularitas. 213. 1
Singularitates. 105. 2
Societas JESU. 142. 1

Societatis Magiſtri. 142. 1

Societatis Magiſtri juvent debiliores.

non Talenta. 87. 1
Solitudinis felicitas. 2. 1
Solicitudo craſtini. 132. I. & 221. 1

Somnus delicatorum. 92. 2
Spes præmji. 2. 2. & 13. I. & 241. 2
Spiritualia Temporalibus poſthabita. 37. 1

Spiritualia ſtudiis, & multiplicitati præferenda. 45.1
Spiritualia neglecta. 81. 1
Spiritualia neglecta, æternâque ſine ullo ſenſu ne-
glecta. Ibid.
Spiritualia neglecta ab Eccleſiaſticis. 130. 1
Spiritualia cæteris poſthabita. 69. I. & 111. 2. &
129. 1. & 139. 2. & 142. 1
Spiritualia cæteris præferenda. 32. 2. & 61. 2. &

74. 1. & 89. 2. & I15. 1. & 2. & 219. 2

Spiritualia ſtudiis præferenda. 63. 1
Spiritualia cæteris anteponenda. 77.2
Spiritualia cæteris anteferenda. 237. 2
Spiritualia nunquam negligennaa. 140. 2
Spiritus vocationmis antecedat reliqua. 77.2
Statuæ in Villis. 67. 2
Statuæ perſimilis hypocriſis. 158. 1

Status mediocris. 70. 2. & 74. 2. & 93.2. & 94., 1

& 98. 2. & 146. 2. & 148. 1. & 153. 2. & 224.2

& 236. 2. & 246. 1

Status mediocris attentius curatur a Deo. 25. 2
Status mediocris aptior coronis. 29. 2
Status mediocris facilior.

Statum mediocrem optare Aulici inexplebiles diſ-
cant. 221. 1

Statũs electio. 2. I. & 2. &f 28. I. & 32. 2. & 62. 1

& 2. & 63. I. & 75. 2. & 81. I. & 82. 2. & 87. 1
& 93. 1. & 99.

Studia poſthabita pietati.
Studia vel Dignitas orationem ſi proffigant, dum
parantur, eam perdent etiam parata.
Superbia. 48. 1. & 105. 2. & 112. 1I. & 223. I. &
233: 2. 8& 236. 1I

Superbia & ambitio ſine ſatie. 3. 2
Superbia ubique floret. 7. 1
Superbia ob Deum non ponitur; deponitur ob vi-
tia. 123. 2
Superior lapſis incubet. 2.] 1
Superioris diſcretio. 2. 2
Superioris exempla. 115. 2

Superior invigilet, ſed non indiſcretè. 2.2
Superior colendus, non ſola Religio. 21.2
Superior invigilet. 58. 2. & 63. 2. & 72. 2. & 109.
I. & III. I. & II5. I. & 126. 2. & 155. I. & 2
& 162. I. & 236. 2. & 239. 1. & 2

Superior invigilet, & Principiis obſtet. 9. 1
Superior invigilet viris magmis. 9. 2
Superior invigilet circa ellentialia. 136.2
Superior invigilet etiam in minimis. 137. 2

Superior temporalia providere debet, ut mundus
nobis odio ſit. 8. 1
Superior lapſos, ſi laudandi ſint aliquando, & pra-
ferendi, præferat & commendet. 9. 2. & 10. 1

Superior quæ jubet exequatur.

Superior lapſos maximè foveat. 29. 1

Ad Superiorem deferendi ſcandaloſi, ne rei ſimus.

1II. 1

Superior amet ſubditos. 15. I. & 2714. I. & 227. 2
Superior idem ſit omnibus. 18. 1. & 25. 2

Superior, & Rex ipſimet regant. 18. 1
Superior ſerviat, ut imperet & exequatur. 20. 1
Superior ſeſe demittat ſubdito meticuloſo. 22. 1

Superiores, & Reges operariorum fidem atque in-
duſtriam non metiantur ex effectu. 22. I. & 2
Superior

TI. 2
Societatis Famam tuebuntur Oratio, & Spiritualia,

80. 2

Statu ſuo quiĩſque contentus ſit. 6. 1
3. 1

Tbid.

rmitoſt 1)

rllnchs,
Firwon telnele
SrAenem
peor u! 1l
Fitz annin
el chenbis

hetitate
uineglig

irmm omnes u

4
1

panlenenes,
Pen t ummos
Peir amm pun
Penn goebet onn
nduſt er
1CNentor

4 7 .
Err nmnoreit 1

ie, non den

Bitnlich ekt.

Ern i contrach
Perlck ametr

uumts aun l—
innbar
Pirll äbet
ur Clgi ſii

fir tnälſt
fi Rerinn,
kir Neer le
ültg ſgeni int

um miglet, ſe
c ltenti
ühr nnn ,
onmn i
In neit,
Kr nore n
Ekor ſe ge⸗
4 fſtätran
Cn.

R.
urclne mel

B kn necellt

Rerum Notabilium.

S Superior non damnandus, ſi perfectis aliqua per-

in mittit. Pag. 25. 1
ain Superiores tolerent Epicheias. 25. 2
Superior, & Rex promoveant viros, qui videntur
Ar en iles. . . 27. 2
l Superior alloquatur ſubditos. Ibid.
j.1 Superior pro ſe duriora deligat. 28.1
a Superior nulli here˖et. Ibid.
dre Ad Superiorem deferendi criminoſi. 28. 2
ginh Superioris labeculas diffamantes. 28. 1
pil d Superioris non inveſtiganda crimina. 28. 2
elloſin Superior ut coli poſſit, non judicetur temerè. Ibid.
””MD Superior corrigendus, ſed modeſtiſſimè. Ibid.
. ⸗ Superior colendus. Ibid. & 41. 2
rmn Superior colendus, non ſola Religio. 21. 2
139,2 E Superior non temerè reos pronuntiet. 29. 1
22 E Superior ad ponam tardus ſit. Ibid.
1En A Superiore qui promovendi. Ibid.
Superiores attendant vires, & metiantur opera,
non ex operibus, ſed ex imbecillitate operan-
m tium. . 29. 2
16SH Superior invigilet, nec miniſtris ſuis omnia dele-
. get, ſed ſeveritatem ipſe exerceat. 3I. 2
4 Superier amari negligat. lbid.

4BSuperior non omnes und ducat vig. 36. 2. & 73. 2

15,,2 e Superior non omnes ſibi ſimiles velit. 73. 2
126,2 A Superior Ferventes provehat, non obſequentes. 39.2
Do uperior vel minimos maximè curet. I. 1
„GSuhperior vel dum punit, colendus. 41. 2
Superior protegat omnes etiam fſilentes. 42. I
Superior blandus ſit erga diffidentes. Ibid.
Superior Coneionatores frænet. 42. 2
Superior promoveat ferventes. Ibid. & 151. 1
1.d. Superior colendus dum coërcet. 43. I

uperiore, non genus, non ſcientia, ſed pote-

ſt.s attendenda eſt. Ibid.
Zuperior coli debet. 43. 2
molem, A Quperior ſibi contradici ſuſtineat. 44. 2
n Wdubperior licèt ametur & colatur moneat, corrigât-
1 „ que. 477. 1
Ald Superiorem deferendi qui? Ibid.
5. zuperior mitis cum probis, etiam cùm puniturus
eſt improbos. . 8. 2
Piu Suhperior coli debet cùm punit. Tbid.
1, E „ Superior Collegii ſui prodi crimina non ægrè ferat.
1 Superior tardus ſit ad pœnas. 50. 1
duperior „& Rex inwigilent. 45. 2
hBGBuperior ipſe per ſe opem ferat. 51. 2
ſe Superiores ſeveri ſint, ſed non ob privatas injurias.
2 nal Superior invigilet, ſed in interiora. 18. 1
. 2 Superiores conſcientiam aperiri ſatagant. Ibid.
6,2, 819911 Superior ſuorum injuriarum obliviſcatur. Ibid.
obſer Superior non timeat, Rex puniat impios. 59. 1
4 DKZ Superior ſuos amore non metu trahat. Ibid.
l 3U uperior ſit diſcretus. 3. 1. & 37. 2. & 45. I. & 95.
itis 1 2. & 97. 2. & 1I18. I. & 155. 2. & 201. I
gebet, un Superior diſcretus melius ſanclificat. 247. 2

Superior mitis ſit. 19. 2. & 37. 2. & 91. I. & 109.2
. 113. 2. & 213. 2
erior ſuas neceſſitates poſthabeat neceſſitatibus
uorum. 65. 1
Duperior amore & Religione ſuos trahat. 66.2
Superiores nihil permittant. 67. 1
Superior cùm punit, in Superiores majores non re-
ufundat culpam. 68. 1
Superior amari negligat, & ſeveritatem ipſemet in
ile exerceat. 69. 2
Superior, & Rex regant, & duriora perficiant.
ä Ibid. & 70. 1
Superior, & Rex ſibi cõtradici patiatur. 73.2. & 155:2

& 103. 2. & 155. 2

Superior amore ducat.

Superior audiat objecta. 73. 2
Superioris ſeveritas non ſibi conſtans. 8 5. 1
Superior tepidos alloquatur, & conſcientiam ape-
riri curet. Ibid.
Superior curet diligentiùs ſpiritualia, quàm tem-

poralia. = 61. 1
Superior quos evehat. 25. 2. & 61. 2. & 155. 2
Superior evehat ferventes. 74. 1
Superior non amet blandientes ſibi. 88. 1

Superior Talentis ſuorum utatur. Nam qui in uno
deficit, non idcirco ad omnmia ineptus eſt, & ſper-
ni debet. 89. 1
Superior eligi non debet, qui multum laborat, ſed
qui ſanctè loquitur. Ibid.
Ad Superiores deferendæ ſubjectorum rixæ. 90. 2
Superior frigidus ad pœnas. 63. 2. & 66. 1
Superior tardus ad poenas. 90. 2. & 66. I. & 174. 2
Superior tardus ad ponam ſit. 156. I. & 21I. 1
A Superiore negligi. 103.2
Superior etiam tacentes audiat. Ibid.
Superior coli debet, licèt non nos diligat. 104. 1

Superior novus. 104. 2
Superior non invigilans, & nimis blandus. Ibid.
Superior Virtutes æſtimet, non Talenta. 112.1
Superior audiat repugnantes ſibi. 114. 1
Superiores parvifaciant Talenta ſine virtute. 62. 2
Superior conſulendus. 65. 1
Superior amandus cùm punit. 1I13. 2. & 114.2
Superior colendus etiam cùm torquet. 113. 2
Superior coli debet. 82. 1. & 178. 2
Superior colatur licèt non bonus. 203. 1
Superior decreta ſua reſcindi patiatur. 184. 1

59. 2. & 114. 2. & 182.2

Superior ſpiritualis ſit. 1I15. 2
Superiorum exempla. 151. I
Superior exemplo ſit. 144. 2
Superior non ſit omnibus idem. 95. 2
Superior idem omnibus. 25. 2. & 110. 1. & 146. 2
& 152. 1
Superior idem omnibus ſit & oret. 115. 2

Superior orationi vacet. 100.2. & 115. I. & 126. 2
134. 2. &ũ - 135. 2. & 145. 2
Superior per ſe regat. 118. 2
Superior non ſe ulciſcatur. 124. 2. & 125. 2. &
143. 2. & 172. 1. & 184. 1
Superior nullum timeat. 97. I. & 128. 2
Superior nihil timeat. 135. 2
Superior tacentes & modeſtos non proterat. 128. 2
Superior minutus. 136. 2
Superior minutus & indiſcretus. 214 2
Superior amari negligat. 89. I. & 91. 1. & 173. 1
Superior amari negligat, & ſimpliciter imperet. 91.2
Superior quos, & quando promovere debeat. 89. 2
Superior duntaxat bono ſubjectorum proſpiciat,
dum imperat. 91. 2
Superior provehat obedientes. 92. 1
Superior provideat temporalia. 109. 2. & 112. 1
Superior temporalia prius provideat, tum ad ob-
ſervantiam cogat. 109. 1
Superior temporalia provideat, ſed ſine ſolicitudine

nimia. 113. I
Superior ſuis provideat. 214. I
Superior ametur, dum punit, quia plus ipſe punie-
tur. 83. 1
Superior amandus ſupra Protectores. 98.2
Superior amari debet, licèt non amet. 1I45. 2
Superior ſuos amet. 214. 1
Superior audiat. 11II. 2
Superior audiat excuſantes. . 175. 1
Superior major non diſturbet ſuperioges minores.
233. I
Superior minor nolit omnia regere. 191. 1
Superior minor non impediatur à majore. 217. 1
M Superior

Index

Superior minor obediat majori. pag. 249. 2
Superior de nullo deſperet. 24. 1
Superior blandus ſit. 91. 1

Superior non eadem ab omnibus exigat.
Superior honorandus etiam miſer. 213. 1
Superior invigilet in executionem legum. 250. 1
Superior vigilet. 216. 2. & 217. 1. & 224. I. &
225. 2. & 230. 2

95. 2

Superior utatur Talentis ſuorum. 216. 2
Superior quos provehat. 25. 2
Superior provehat digniores. 89. 2

Superior non promoveat Talenta, ſed ſpiritum. 30. 1
Superior præſit, non tantum contempletur. 145. 1

Superior quos amet. 208. 1
Superior iervet leges Prædeceſſorum. 215. 1
Superior non innovet. Ibid.
A Superiore dilecti, negliguntur à Deo. 103.2
Superior in minimis maximus. 149. 1
Superior ſui ſit memor. 220. 2. & 227. 2
Superior nimis exactus & ſagax. 156. 1
Superior plus curet ſpiritualia. 227. 1
Superior credat ærumnoſis. 230. 2
Superior nihil agat niſi præeſſe. 240. 1

Superiores nihil permittant Protectoribus ſæculari-
bus Religioſorum. 67. 1
Superiores ſupremi tueantur ſuperiores inferiores.

91. 1
Superiores Deum præ ſe ferant, non Politicam.
215. I
Superioribus & Regibus imputantur ſubjectorum
peccata. 8. 1. & 2
Superiorum & Regum ſcandala. 6. 1
Superiorum Viſitatio, & Correctio mitis. 155. 2
Suſurrones. 41I. 2. & 90. 2

Suſurrones dum aliorum verba referunt, videant
quomodo extenuari debeant vitia. 88. 2

T.

Alenta varia. 6. 1. & 154. 2. & 199. f
T'alenta dià lateant. 13. 2
Talenta ſine ſpiritu. 28. 1. & 2. &f 42. 2. & 62. 1
& 2. & 63. I. & 103. 2
Talenta ſine ſpiritu formidentur. 37. 1
Talenta ſine ſpiritu non ita ſentiunt. 75. 2
Talenta ſine ſpiritu ſciant Deum uſurum Talentis

mediocribus ad ſumma. 107. 2
Talenta ſuperbiæ, & ambitionis ſemina. 30. 1
Talenta & ſcientia Inobedientiam pariunt. 42. 1
Talenta ſine virtute Superiores parvifaciant. 62. 2

Talenta veriora. 74. I. & 99. I. & 111. 2. & 154. 2
Talenta mediocria. 27. 2. & 183. I. & 246. 1
Talenta mediocria efficit nobiliora maximis zelus
animarum. 3.2
Talenta ſine virtute ſuperiores parvifaciant. 62. 2
Talenta mediocria patienter ferenda. 38. 2
Talenta mediocria ſi magna audeant, prodigium
eſt. 70. 2
Talenta mediocria Religioni infeſta, quod Religio-
nis munia ſuprema ambiant. 78. 1
Talenta mediocria cum Virtute plus proſunt, quam
Talenta ſumma ſine virtute. 97. 2
Talenta mediocria, ſed ingens ſpiritus. 99. 1
Talenta mediocria, ſeu eventus mediocres æquo
animo ferendi. 107. 2
Talenta ſine humilitate. 22. 2. & T7. I
Talenta, Felicitas & Dignitas, in morte nec ob-
ſunt, nec proſunt. 78. 1
Non Talenta, ſed Oratio, & ſpiritualia, ſocietatis

Famam tuebuntur. 87. 1
Talenta veriora diſquirantur. 244. 1
Talenta lateant. 103. 2
Talentis inflati.

40. 1

Talentis etiam mediocribus, & ſorte vili conten-
tum eſſe. 74. 1

Talentorum mediocrium Viri pluris faciendi. 25. 2

Talentorum uſus. . 165. 2
Templa profanata aſpectibus impudicis. 25. 1
Templa frequentanda. 98. 2
Templa ornata, ſed nugis. 139.2

Templorum ornatus. 15. 2. & 86.2. & 87.1. & 110.2

Templorum ornatus verus.

135. 2
Templorum cultus.

26. 1. & 27. 1

Templorum cultus, & Ceremoniæ ſacræ ubique

ſervandæ. 26. 1
In Templis optima reponenda. Ibid.
Templorum profanationes. 74. 2
Templorum Fundatores. 98. 1. & 110.2
Templorum Inſtauratores. 133.1
Temporalia ſpiritualibus præhabita. 37. 1
Temporalia non explent. 108. 1. & 2
Temporalium inanitas. 236. 2

Temporalium jacturàâ oppreſſi non ſpernantur. 35. I.
Temporalium contemptus. 98. 2. & 108. 1. & 120.
I. & I47. I. & 148. 1
Temporalium contemptus ex æternorum medita-
tione, & Oratione.
Temporalium contéptus ex mortis recordatione. 81. 1

Tentatio Deum habet. 1.2. & 32. 1
Tentatio poſt converſionem noſtram. 10. 1
Tentatio & Scrupuli utiles ſunt. 37.2

Tentatio utilis eſt. 19. I. & 38. 2

Tentationum ac tribulationum remedium eſt non

optare earum finem. 19. 1
Tentatio, Tribulatio & Perſecutio non nocent. 27. 2
Tentatio & Dæmon non incuſandi. 29. 2
Tentationum fons. 85. 2. & 106. 2. & 121. 2. &
143.I. & 163.2. & 162. I. & 2. & 194.2. & 195.1I
Tentationum fons Gula, Luxuria, Gaſtitatis cura.
I. 1
Tentatio, ſignum perfeétionis. 85. I. & 102, 2. &
2. 103. 1. & 114. 1
Tentatio non timenda. 112. 2. & 122. 1
Tentationum remedium. 27. 2. & 58. 2. & 59. 1
& 109. I. & II3. 2. & 115. I. & 158. 2. & 180.2
& 197.1. & 198.1. & 200. 2. & 201. I. & 204. 2
& 245. 2
Tepiditas. 107. 2. & 158. 1. & 159. 2
Tepiditas palliata unionis nomine.
Tepiditas jugum Chriſti ſuave amarum reddit. 37.2
Tepiditas in Religione facilè irrepit. 54. 1
Tepiditas poſt fervorem. 40. 2. & 54. I. & 88. 1
& 165. I. & 197. 1. & 232. 1

Tepiditatis poſt fervorem origo quæxnam? 38. 2
Tepidi &ũ audaces non imitandi. 28. 1
Tepidi Aulici. 64. 1
Tepidorum Protectores. 58. 1
Teſtamenta. 73. 1. & 89. 2. & 142. 1
Teſtamenta ad pios uſus. 37. 1
Teſtamenta & Patresfamilias. 77 2
Theologi ad pompam conſuluntur. 108. 2
Theologi veri. 232. 2
Theologi veri & Religioſi adeundi. 214.2
Theologi & Conſiliari quinam audiendi. 228. 1
Theologi & Conſiliarii probi. 228.2
Theologi ad pompam adhibentur. Ibid.
Theologi venales. 228. I. & 2. & 232. 2
Theologi ſubruſtici. 230. 1

Timor Dei. 52. 2. & 73. 2. & 171. 2

Timor Dei major in perfectioribus. 49. 1
Timor Dei in mundo vix permanet. 53.2
Timor Dei rarus. Ibid.
Timor Dei nihil timet. 56. 1
Timor Dei perfectorum eſt. 103. 1

Timor Dei ſufficeret ad tentationum remedium.
158. 2
Timores

98. 1

30.2

gluumn

ſcs mnnn
iCetu iun
a. U 5
olett. A
Ne,„
AES
octor
1

4 legotinn
lulenlu
.

gitt exelce⸗
1 1 ſhetbit 4

4
6

.
—

heti
unſerbit:
ſininn in Tl
lerol 3.
86.2
eRetmdls, &
Iutkundls, ſu

mni elet

ermr knr.

uminettus exi

uumn eis exſe
um elccatio.

ervun
unn terti a
u Tropolte.

ſhenmmn ,
KN1EN
1147.1 Kg
tetnorum medt
N
recordttinedt
1. Kn
W.
N
19 1
remedium An
O Don Ne

.

6.2. E Wll
14
i, CAtmman

8,.1 SN

103. 1El
IEu
.E
E ⸗ 1 K

& l NNM

A
rE
ne. .9
Ahatun tit i
Tagett
A nd
Jvanm

=☛ =

12, Kd
hn
0

Fimores humani in converſione.
Tiro qui videtur nihil acturus, maxima aget: &

pag. 66. 2. & 103. 2. & 122.2
& 154. 2. & 180. 2. & 190. 1

59. I

Timores humani.

pro quo nullæ Deo referuntur grates, Deo ſtre-
nuè militabit. Sic lapſi optimi erunt. 12. 1I
Tiro licèt ſenior omnia impleat. . 32. I
Tiro quò doctior & nobilior; eò ſeveriùs excolen-
dus. . 37. 1
Tiro laicus negotium non faceſſit. Ibid.
Tiro exercendus. l 38. 2
Tiro ſuaviter exercendus. D 37. 2
Tiro non ſuperbiat. 42. I. & 54. I. & 61. 2. & 60. 1
MM 2 & 226. 2
Tiro ſuperbus. 40. 1
Tiro non ſuperbiat: degenerare enim facile, niſi
Tirocinium ſit valde ſerium. 78. 2
Tiro tolerandus. 23.’2. & 38. I. & 44. 2. & 47. 2
Sc 61I. 2. & 99. I. & II8. I. & 184. I
Tiro tolerandus, & ſi hæreat non obruendus. 4 5. 1I
Tiro tolerandus, nam fortè attentâ naturâ ejus &

educatione, plus profecit, qui minus, quam qui

magis profecit. 95. 1
Tiro degener. 40. I. & 42. I. & 54 . I
Tiro degener, cui nihil ſatis eſt, cùm prius mhil
non mimis eſſet.

Tiro degener non proficiet adultus. 63. 1
Tiro degener non mutabitur. 148. 2
Tiro & Religioſi vix aſcendunt. 54. 1
Tiro exercendus quoad maturuerit. 61.2
Tiro aſſueſcat mortificationi. 69. 1
IIiro non ſerius. H 80. 1
Tiro tepidus nunquam ferveſcet. 132. 2
Tironi non fidendum. 62. I. & 184. I
Tironum in ertus exitus. 13. 2
Tirônum exitus exſpectandus. 62. 1
Tironum educatio. 83. 2
Tirocinium. 148. 2
Tirocinium ſtrenuum ſit. 1. 1
Tirocinium tertii anni. 36.2
Tirocinii propoſita. 3 4. 2
Tituli. 123. 2. & 228. I
IIituli gloria vana. 7. 1
Titulorum ambitio. Ibid.
Titulorum ambitio à Deo confunditur. 12. 2
Iribulatio. 26. 1. S 207. 2
Tribulatio & tentatio Deum habent. I. 2

Tribulatio utilis. 12. I. & 17. I. & 38. 2. & 42. 1
& 79. I. & 86. 2. & 95. I. & 139. 2. & 140. 2

⸗ && 220. 2
Tribulatio & tentatio poſt converſionem noſtram.
.“ 10. 1
Tribulatio cuinam noceat. 17. 1

T ribulatio amanda. 19.
TIribulatio & tentatio utiles ſunt. Ibid.
Tribulatio atque tentatio. 20.2
Tribulatio ducit ad Deum. 23. I. & 27. 2. & 108. 2

9. 1

.. & 110. 1I
Tribulatio ducit ad Deum, & vocationem ſerit.
HUW 70. 2
Tribulatio quos vexat. 26. 2
Tribulatio utilior quam Felicitas. 37. 2
Tribulatio à Deo excipi debet. 38. 2

Tribulatio ferenda. 60. I. & 2. & 68. 2. & 230. 2
MVã & 23 I. 2. & 241.2
Tribulatio, tentatio atque perſecutio eſt felicitas
„ Vera. . 79. 1
Tribulatio oratio eſt. L 64. 2
ribulatio jactura temporalium & paupertas,
Dei conſolationes & præſentiam merentur. 81. 2
Tribulatioeis & famis fons, & remedium tum Lu-
Xuria, tum Caſtitas. 84. 2
Tribulatio fons felicitatis. 8 5⁵. 1

Virtus ſolida rara eſt.

R .

Rerum Notabilium.

Tribulatio & Felicitas. 86. 2
Tribulatio Deum habet. 188. 1
Tribulatio non nos tepefaciat in munere noſtro.
219. 2
Tribulatio vera. 186.2. & 238. J. & 247. 2. & 2 46.2
Tribulatio vera peccatum eft.

. 27. 2
Tribulatio vera ſcelus. 60. 1
Tribulatio optanda. 241. 2

Tribulationum remedium eſt non optare earum fi-
nem. 19. 1
Tribulationis remedium. 65. 2. & 84. 2. & 115. 1
& 1I42. 2. & 164. 2. & 188. I. & 208. 2
Tribulationum fons. 161. 2. & 164. 2. & 187. 2
& 24”8. 1I
Tunicis durius eſt ab alio confectis, quàm à ſe in-

textis foliis circumtegi. 7. 2
V
Enatio. 171. 1
Verbum Domini, & ſermo ſpiritualis. 82.2
& 109. 1
Verbi Dei concurſus in mundo. 53. 2
Verecundia. 6. 2. & 49. I. & 80.I. & mI13. 1. & 156.
2. & 220. 2
Verecundia in lingua. 49.2

Verecundia & Modeſtia etiam in iis, qui naturâ læ-
tiores ſunt.

tiores 7.2
Via ſalutis arcta. 96. 1
Villarum luxus. 45. 2
Vir ginitas. 94. 2
Virginitatis & Caſtitatis fœcunditas. 13.2
B. Virgo Maria. 27. 2
Viri à ſœminis in Templis ſejungantur. 25. I
Viri talentorum mediocrium pluris faciendi. 25. 2
Viſitatio Superiorum mitis. 155. 2
Viſitatio Epiſcopi & reſidentia. 236. 2
Viſitationes. 25: 1. & 67. 1. & 87. 2. & 155. 2. &
156. 2
Viſitationes parentum. 99. 2
Viſitationes cœnobiis ſalutares. 236. 2
Viſitationes Cœnobiorum. Ibid.

Vigde Epiſcopus, & Reſidentia.
Virtus ſolida. 66. I. & 70. I. & I10. 2. & 225. 1

41. 2
Virtus non ſolida. 158. 1
Virtus vera. 98.2
Vita mixta. . 2
Vita contemplativa quo careat periculo. 109. 1
Vitæ uniformitas ubique. 15. 2
Vitia palliata. 30. 2. & 53. 2. & 102. 2. & 106. 1I
& 126. 2. &f 130.2. & 134. 1. & 2. & 158. 1. &
195. 1
Vitia honorata. 194. 2

Uniformitas. 11. 2. & 48. I. & 167. I. & 2. &
227. I. & 232. 1
Unio. 86. 1. & 98. 2. & 100. 2. & 107. 2. & 117. 1
& 185. I. & 220. I. & 227. I. & 236. I. & 24 4. 2
& 245. 2
Unio læſa. 27. 2. & 79. 2. & 90. 2. & 92. & 109.
2. & IIO. I. & II7. I. & 121. I. & 133. I. &

138. 2. & 152. 2. & 153. 2. 157. I. & 18 5. 1. &

237. 2. & 248. 1

88.2
89. 2

Unio læſa per ſuſurro.
Unio læſa ob invidiam inter æquales.

Unio læſa inter Religiones, non ſemper mala. 18 5.2

Unio cum Superiore. 18. 1
Unio, Cellæ quies. 27. 1
Unio Imperii nutrix. 29. 2
Unio vel otioſa, vel factioſa. 30. 2

Unio inter nos læſa perſecutores armat. 34.: 1. & 2
Unio Superiorem inter & ſubjectos conſervanda-

41. 2
Unio

—

Index

Umo & inimici dilectio. pag. 87. 2
Urio inter advenas. 204. 2. & 218. 1. & 239. 2. G&
236. I. & 240. I. & 243. I. & 24 4: 1
Unio exultet in aliorum triumphis, quos ſuos pu-

tet. 39. I
Unio & Charitas. 247. 2
Unio cum ſuo capite. . 21. 2
Vocati pelliciendi Exemplorum manu. Ibid.

Vocati parens. 37. I. & 69. I. & 2. & 70. I. & 2
& 73. I. & 104. I. & 160. 2

Vocati parens diſcat. 68. 2
Vocati explorandi. 218. 2
Vocati & lapſi juvandi. 21. 2
Vocati diù explorandi. 69. 1
Vocatio in quavis ætate. SW 32. 1
Vocatio ſpreta. 34. I. & 102.2
Vocatio quanti facienda. 73. 1

Vocationis beneficium. 49. 2. & 50. I. & 73. I. &
& 87. I1. & 23 8. 2
Vocationis Beneficium, quod nos obedire cogat,
longè præſtantior eſt obedientia; quàm ea quàâ
parentibus obtemperabamus, ſi tamen obtempe-
rammus. 83. 1

Vocationis beneficium & orationis donum, non mo-

