Compati neſcientes. 18. 1. & 27. I. & 50. I. & 50. 1
& II.I. & 143. 2. S 164. I. & 174. I
Concio ex oratione. 134. 2. G& 138. 2

Concio ex oratione, non ex libris. 99. 2
Concio ex corde. 160. 2
Concio ſeria. T5O. 2
Concio cauta in verbis ſit. 206. I
Concionatores indocti. 31. I
Concionatores varii. Ibid.

Concionatores vani, licèt Eccleſias compleant audi-

toribus, non tolerentur. 42. 2
Concionatores blandi. 21. T. & 52. 2. & 1II4. 1
Concionatores pudicè corrigant. 49. 1

Concionatores blandi dumtaxat ſeriò & ſapienter
loqui putantur, cæteri inſani videntur. 52. I. & 2

Concionatoris exempla. 52. 2
Concionatores delicias oderint. 75. 1
Concionatoris ſanctitas. 99. 2
Concionatores ambitioſi. 107. 2
Concionatores invidi. 226. 2
Confeflarii clementes ſint. 16. 2

Confeſlarii compati debent Recidivis, non enim
ſtatim poteſt exhauriri fons & palus flagitii.

20. I
Confeſſarii ſint mites. 21. 2
Confeſſarii & Superiores diſcreti ſint. 23.2
Confeſſarii blandientes. 52. 2
Conleflarii nihil, niſi flagitia accedentium ſciant.
. „2 84. 1
Confeſſarii non evocandi domum. 87.2

Confeſſarii diſcretio attendat in accedentibus, unde
emerſerint, & ubi vivant. 95. 2
100. 1
Confeſſarii blandi. 85. 2. & IO4. 2. & 196.1
Confefſlarii & Conſiliarii boni audiendi.

120. 2
Confeflarii nihil niſi divina tractent. 1III.) 2
Confeftarii indiſcreti. 247. 2
Confeflarii ſibi nolint adhærere poænitentes. 114. 1
Confeſlarii divitibus blandi. 212. 1
Confellarii blandi fint. 217. 1I
Conſeſſarii boni. 221.2
Confeſio. 244. 1

*Cohfidentia in Deum 2

Confidentia in Deum. 58. 2. & 75. I. &z 79. 2
& 103. 2. & 238. 1
cùᷣm omnia malè cadunt.

—

Contemptus

Converſio ſera optima Patrabit.

Confidentia in Deum; licèt tardet
Confidentia in Deum ſpreta. 90. J.
Confidentia in Deum ardua. 132.: I
Confidentia in Deum rara. 4 4. 2
Confidentia in Deum non omnibus facilis. 56. H
Confidentis in. Deoz ſed tcumipecis quoque.
16. 1
18. 70. 2. & 13 32. I.
Confidentia in Deo. 79. 2. & 105. 2. & 106. 1. & 208. 1.
Gonfidentia in Deo, non in homimibus. 73.2: & 79. 1
Gonfidentia in hominibus. A. I. & 35: 2 &7. I
& 51.2 & 80. I. & 81. 2. & 87. 2. & 90. 2. &
102. I. & 103, fI. & 2. &108. 1. & 142. 2. &
15 1I.2. & 160. 2. & 166. I. & 167. 1. & 243. 2
Conſidentia i in hominibus, ac eorum protectiones
vitandæ. 35: 1
Confidentia in hominibus vana. 16. I
Confidentia in homine. 13. 2. & 38. 1. & 57. 2
Congratulatiognes. a g (83⸗ I. & 106. 2. & 230. I

CO E

Congratulationis litis. 61. 2. & 106.2
Congratulationum odium. 83. 2
Congratulationibus abſtinendum. Ibid.

Conſcientia aperiendr. I. 2. & 2. I. & 2. & 30. 2
& 59. 2. & 64. 2. & 159. I

Conſcientia aperienda non omnibus. 42. 1
Conſcientiam aperiri ſuperiori ſatagant. 58. I
Conſcientia aperietur, ſed ſuperiori, qui Dei eſſe
ſciatur. 215. 1
Conſcientia aperienda, quod nobis ipſi fidere ne-
„queamus. 230. 2
Conſideratio. 184.2
Conſilia à Deo expetenda. 73, 2
Conſilia media. 186. 1
Conſilia media inviſiſſima. 186. 2
Conſiliarii boni. 59. I. & 230. 1. & 221. 2
Conſiliarii & Theologi probi. 228. 2
Conſiliarii & Theologi quinam audiendi. 228. 1
Conſiliarii boni audiendi. 33.2

Conſiliarii boni obedientiam ſuadeant, Talentis ſine
ſpiritu inſtructis. 41. 2
Conſiliarii impii. 5. 2. & 85.2. & 98. 1. & 201. 1I
Conſiliarii impii refellendi. 200. 2
Conſiliarii impii à vocatione abducentes, vel à fer-

vore, orationiſque ſtudio. 102. 2
Conſiliarii & Confeſſarii boni audiendi. 120. 2
Conſiliarii veri. 232. 2

Conſiliari veri repugnent illicitis. 203. 2. & 204. 1
Conſolationes Dei quibus dentur. 36. 1
Conſolationes Dei uberiores ſunt promiſſis Ve.
46. 1
Conſolationes Dei quibus copioſiùs influant. 93. 1
Conſtantia. 70. I. & 219. 2
Contemplatio. 113. 2
Contemplatio & fſcientia „Sgenr directore: ideò
conſcientiam aperiant, & Correctionis ſint pa-
tientes. 101. 2
Contemplativi conſcientiam aperiant, & correctio-
ne ſe ſciant indigere. Ibid.
Contemptus patriæ. 3.2
Contemptus temporalium. 98. 2. & 108. I. & 147.1
& 148. 1
temporalium mortis recogdatne
I. 1

Contemptus temporalium ex Eternorum medita-

tione & oratione. 98. 1
Contemptus temporalium in Joſepho. 244. 2
Contemptus Mundi. 17. 1
Converſio perfecta ſit vel initio. 11
Converſio in ſenectute Deo grata quoque eſt.
10: P

Converſio ſummi pretii apud Deum. RM

tor Z “
Sko, von Al
“M Per I

vev, donmun
(mcrnihuti

le in oe
Kchr 1 .

Mlnts bontes
A homims
Nien Dir
Cnlclere
Rbernil
keihttn deß

lel
E drn

i, gi Dais

ig ihl dkren
U!
N
230.1. 11
A
diend. W

ant, Taeltin
4
nE
0.
diend.
.
.2 un
orii
nt . 4

4

s ſee
7
recln
otrections n
I

riant, un
3
,00.1E

onis 6

.

Suumm 4
. en
glat⸗ .

Rerum Noôotabilium.

Converſio & renowatio difficilis. pag. 19. 2
Converſionis ſanctioris fontes ſunt Exercitia ſpiri-
tualia & Oratio. .V K
Comerſio & Tyrocinium olim fervens ſemper pro-

deſt. 87. 2
Converſio vera. 92. 1
Converſio rara eſt. 126. 2
Conwerſio difficillima. D 132. 2
Convivia. 46. 2
Cor durum. 12. 2
Cor durum & ſtolidum. 81. I
Cor innocens nihil timet. 56. 1
Cor Dei vulnerat Luxuria. 14. 2. & I5. 1
Correctio honeſtatem ſervat. 12. 2
Correctio reddit venerabiles. 42. 2
Correctionis impatientes. 43. I. & 5I. 1
Correctio neglecta. 42. 2. & 149. 2
Correctio, non adulatio. MUD 47. 1
Correctio libera. Ibid. & 5I. I. & 57. 2. & 158. 2
r & 160. I. & 232. 2
Correctio, non murmuratio. 47. 1
Correctionis impatiens diſcat à Sara. 47. 2
Correctio amanda. . 48.2

Correctio libera ſit & ſevera. 50. 2
Correctio, ſed ſolas rationes æternas commemo-

4 rans. 58. 2
Correctio adhibenda. 59. I. & 186. 2
Correctio vera. 59. 2
Correctio ſecreta & mitis. Ibid.

Correctio ſit mitis. 28. 2. & 37. 2. & 41. I. &
A. 2. & 59. 2. & 100. I. & II3. 2. & II4. 2
& 116. I. & 136. 2. & 137. I. & 139. 1I. & 150.
„ = I. & 160. 1. & 201. I. & 217. I
Correctionis impatiens. 41. 2. & 43. 1. & 52. 2. &
II4. 2. & 154. 2. & 173. 1

Correctio prudens. 113. 2
Correctio umiverſim adhibeatur. 136. 2
Correctio opportuna. 154. 2
Correctio adhibenda. 150. I. & 186. 2
Correctio adhibenda etiam à Regibus. 167. 2

Correctio ex oratione. 137. I. & 138. 2
Correctio non utatur humanis rationibus, ſed divi-

nis. 158. 2
Correctio nulla. e 1 204. 1
Correclio neceflari. = H 155. I
Correctio à juſto ſit. — 155. 2
Correctio modeſta. 230. I
Correctio mitis potentior. 247. 2
Correctio rara ſit. 220. 2
Grucis humilitas. ð 2 48. 1
Orudelitatis fontes ſunt Luxuria, & voluptas. 11. 2

Crudelitas hominis invidiâ laborantis coëgit inter
tot pignora Divinæ Providentiæ, adhuc timere
¹ & ſibi conſulere Patriarcham Jacob. 112. 2
Cultus Beatiſſimæ Virginis Mariæ. 95.
Curæ ſuperfluæ. 27. I. & 115.

Curæ ſuperfluæ orationis impedimenta ſunt. 142.

d = — —

Curioſitas. 159.
S. Avid. 180. 2
Belſerendi à nobis etiam qui nobis pro-
Dehicati in veſtibus. 6. 2

Delolationes. 65. I. & 85. 1. & 114. 1
1 Delolationes tutiores ſunt, quàm Conſolationes

1 66. 1
Deſperatio. II. 2. & 134.: I
Delperatio deponatur. 146. 1
eſperatio abjiciatur etiam à ſene. 10. 1

Deſperatio nec eum invadat, qui vitiis inſenuit.
lIpbid.
Deſperati ſperent. 85 1
Dei miſericordia. 7. I. & 15. I. & 2. & 16. 2. & 18. 1
Dei miſericordia, & clementia. 10. I. & 2. & 16,TI
” 32. 1. & 37. 2.
Dei miſericordia erga lapſos. 27. 1f
Dei ira. 7. 2. & 19. 2. & 58. 2

Dei amor in nos ſacit, ut ſuam non doleat injuriam;

& noſtram ulciſcatur. 58. 1
Dei amor in nos. I5. I. & 58. 2. 220. I
Dei voluntati obſequi. 68. 1
Dei cura in quos. 36. 1

Dei cura erga ſuos. 38. I. & 69. 2. & 58. 1. & 2
& 98. 2. & 147. 2
Dei curæ ſe permittere. 13. I. & 24. 2. & 32. I
& 36. I. & 37. 2. & 60. I. & 2. & 70. 2. & 79. 2
S&& 80. 2. & 85. I. & 88. 2. & 105. 2. & 106. 2
& II0O. 2. & 1II2. I. & 113. 1. & IIS. 2. &
208. 2. & 22I. I
Dei curæ ſe, non alios committere arduum eſt.
106. 1
Dei curæ ſe committere in Tentatiomibus atque Tri-
bulationibus.

19. 1
Dei curæ quomodo ſe quiſque permittere debeat.
. 73˙2
Dei curæ ſe permittant aulici. 94. 1

Dei curæ ſeſe non permittere. 90. 1
Dei præſentia. 26. 2. & 44. I. & 66. 1I. & 98. 2
& 1II3. 2. & 110. 2. G& 245. 2
Dei præſentia vera & mutua. 66. 1
Dei præſentia in mente. 44. 2
Dei præſentia, & oratio poſt Conciones, & Zelum

animarum ſitienda. 75. I. & 2
Dei præſentia ubique. 76. I
Dei præſentia, & oratio neglecta. 81. 2

Dei præſentiam obtinet parentum oblivio. 82. I
Dei præſentiam, & oratiarmis donum impediunt fa-
Wiliaritas cum ſæcularibus non piis, & amico-
rum iniquitas. Ibid.
Dei præſentia, & Dei cura erga ſuos, fons felici-

tatis veræ. 82.2
Dei clementia. 37. 2. &t 41. 1
Dei ſeveritas. 19. 2

Dei liberalitas. 36. I. & 2. & 65. I. & 70. 1. & 75.2
79. 2. & 112.2
Dei providentia. 30. I. & 38. I. & I12. I. & 229. I
Dei laus, ſeu gratiarum actio. 104. I
Dei recordatione inimici dilectio effloreſcat. 245. 2
Dei voluntati conformari. 19. 1. & 2. & 37. 2. &
38. 2. & 60. 2. & 65. 2. & 68. 2. & 79. 2. &
86. I. & I07. 2. & I42. I. & 101. 2. & 208. 2
& 213. I. & 214. 2. & 241. 2
Dei voluntati conformari non poteſt, qui alhiquid
amat. 68.2
Deo ſervire felix eſt. 4. I. & 27. I. & 377. I. & 46. 1
& 58. 2. & 65. I. & 70. I. & 73. I. & 207. 2
Deo tam bono quàm felix ſervire! 58. 1

Deo dare. 26. I. & 36. 2. & 69. I. & 70. 2. & 74. 1

Deo dare neſcimus. 68. 1
Deo dare & accipere. 98. 1
Deo dare eſt accipere. 139:2
Deo optima dare. 26. 1
Deo fidere valde rarum. 70. 2

A Deo pendere, & omnia illi accepta referre. 75. 1
Nil præter Deum. 20. 2. & 27. 1. & 32. 2. & 68. 2
70. 2. & 86. 2. & 108. 2. & 147. 1I. & 148. 1. & 2
& 238. I. & 246. I

Nil in Deo præter Deum diligendum. 80. 1
Nil præter Deum in opere pro Deo. 75. I
Nil præter Deum, vel à Deo. 98. 1
Nihil præter Deum curare. 27. 1
Deus vilis. 37. 1
Z 4 Deus

Index

Deus vilis eſt nobis. 58. I. & 69. I. & 86. 2. &
& 1106. 2. & 123.2. & 129. 2
160. 1. & 2. & 171I. 2. &
173. I. & 212. 2
Deus nobis vilis eſt, pro quo pati nolumus, quæ

Deus vilis eſt nobis.

patimur pro humanis affectionibus. 144. 1
Deus vilis eſt nobis ob rationes privatas. 158. 2
Deus vilis nobis non Joſepho. 238. 1
Deus omnia videt. 157. 2
Deus felicem reperit in Tribulatione. 19. 1

Deus adeſt in funere, cùm homines deſunt. 79. 1
Deus, non amari, ſanis oculis, &c. curat; ſed
curat amare: ideéque vult cor ſanum. 15. I
Deus fons felicitatis. 189. 2
Deum derelinquentes. 87. 1. & 188. 1

Dicteria nec licita Principi in ſubjectos. 5. 1
Dies pleni. 13. I. & 49. 2. & 77. 2. & 145. 2
& 146. 1
Diffidentia ſui. 73. I. & 2
Dignitas. 75. 2
Dignitas cautè conferatur. 2. I

Dignitas mores mutat. 4. I. & 40. 2. & 60. 1I. &
1I21I. I. & 142. 2. & 221. I. & 224. I
Dignitas non mutet mores. 35. I. & 40. 1. & 74:. 2
& 112. 2. & I18. I. & 153:. I. & 223. 2. & 233. 2
& 235. I. & 237. I. & 239. I. & 243. 1

Dignitas mores mutet in melius. 2. 2
Dignitas mores non mutavit in Joſepho. 244. 2
Dignitas non rapienda. 29. 2

Dignitas ſervitus eſt. 30. 1

Dignitates noxiæ. Ibid.
Dignitas quibus defertur. Ibid.
Dignitas in digno. 230. I
Dignitas confertur indignis. Ibid.
Dignitas infelix. 204. 1

Dignitas noxia. 44. I. & 62. 2. & 87. 2. & 94. 1
& 122. I. & I40. L. & 142. 2. & 147. 2. & 153*
2. & 158. I. & 239. 1
Dignitas noxia, ubi de hâc agitur, qui ſidera erant,
pulvis fiunt. 94. 1
Dignitas quibus deferatur à malis Principibus. 33. 1I
Dignitas relinquenda iis ,„ qui eam adminiſtrare

queunt. 38.2
Ad Dignitates etiam viles evehendi. 39. 1
Dignitas in indigno, cur. 39. 2

Dignitas quibus conferenda. 9. 2. & 20. I. & 25. 2
& 33. 2. & 36. I. & 49. 2. & 61. 2. & 89. 2. &
99. I. & 107. 1
Dignitas cui conferenda. 33. 2. & 74. I. & 89. 2
&⁊ III. 2. & 141. 2. & I5I. 2. & 152. I. & 191. I
& 205. I. & 217. 2. & 218.2. & 219. I. & 220. 2
& 232. 2. & 23 4. 2
Dignitas cui deferenda. 73. I. & 152. 2. & 141. 2
& I54. I. & 182. I. G& 208. I
Dignitas quibus, & quomodo deferenda. 37. 2
Dignitas quomodo deferenda. 38. I. & 118.2
Dignitas quibus deferenda. 97. 2

Dignitas conferenda non iis tantum qui juſti, ſed &

1is, qui ſimplices ſunt. 9. 1
Dignitas recuſanda. 77. 2. & 23 5. I
Dignitas dignis conferenda. 244. I
Dignitas dignis conferatur. 216. 2

Dignitas, T'alenta & felicitas, in morte nec obſunt,

nec proſunt. 78. 1
Dignitates quibus artibus parari debeant. 94. 1
Dignitas dignis, non beneficis deferenda. 35.2

Dignitas in indignis. 40.2. & 35.1. & 228.1I. & 23 5. 1
Dignitas collata indignis, ſed perpulchris. 193. 1
Dignitas indigmis collata. 80. 2
Digaitas in indigno. 28. 2. & 3I. I. & 89. 2. &
148. I. & 158. I. & 239. 1

Dignitas à Deo. 238. 1

Dignitas à Deo, ſed in non hærentes Regibus. 36. 1
Dignitas à Deo pendet. I41. 1. & 148. I. & 154. 1

& 210. 1
Dignitas & Felicitas mores mutat. 24. 1
Dignitas permagni ſtat. 32.2

Dignitas etiam vilibus. 39. 1
Ad Dignitates non Politici, ſed ſanctiores, ſic
ſimpliciores evehantur. 20. 1
Ad dignitates quinam provehendi. 48. 2
Ad Dignitates viliores, niſi id merita depoſcant,
non evehendi. 40. 2

et

Dignitas non inducat oblivionem miſererum. 49. 1.

Dignitas delata carni & ſanguini. 76. 1
Dignitas conferenda pro meritis , non obſequiis.

80. 1
Dignitas vera. 87. 1
Dignitas vana eſt. 153. I
Dignitas quomodo ſit miniſtranda. 192. 1
Dignitas conferenda dignis. 191. 1
Dignitas ob merita, non ob affinitatem. 102. 1
Dignitas poſt merita. 216. 1
Dignitas & Regum gratia pluris conſtant aflecu-
tis, quam optantibus. 103. 1
Dignitas poſt orationem conferenda. 97.2
Dignitas liberè conferatur. 182. 2
Dignitas Nobilibus deferenda. 107. 1
Dignitas ſine meritis ingratum reddet. 182. 1
Dignitas Deo eget. 209. 2
Dignitas quo modo geri debeat. 220. 2
Dignitas deproperata. 226. 1
Dilectio inimici. II. 2

Vide Inimici dilectio.
Diſcretio. 360. 2. & 92. 2. & 93. 2
Diſcretio erga lapſos. 21.2
Diſcretio in Superiore. 2. 2
Vide duperior.

Diſcretio in fervore & Electione ſtatůs, & Voca-

tione. 67. 2
Divitiæ Religioſorum veræ. 29. 2
Divitiæ indifferentes. 149. 1

E
8. Eeſe protegenda.

Eccleſiaſtica bona.
Eccleſiaſtica Juriſdictio.

98.2
67. 1
66. 2. & 91. 2. & 96. 2
& 224. 2. & 249. 1
Eccleſiaſtica Juriſdictio viluit, ex quo Præſules non
omnes ſancti ſunt. 4. 1
Eccleſiaſtica Juriſdictio impotens reducendis hære-
ticis ſine Eccleſiaſticorum exemplis. 22. 1
Eccleſiaſtica Juriſdictio ſancta ſit. 30.2
Eccleſiaſtica Juriſdictio ſervet ſuum cuique jus. 60. 2
Eccleſiaſtica Juriſdictio non opibus, ſed ſanctitate

venerationi erit. 87. 1
Vide Juriſdictio.
Eccleſiaſtici majora edant. 2.2

Eccleſiaſticis reditus neceſſarii, ſed non immodici.

. Ibid.
Eccleſiaſtici reditus. 86. 2. & 94. 2. & 138. 2
& 227. 1
Eccleſiaſtici reditibus inſtrui poſſunt. 149. 1
Eccleſiaſtici in Aula. 21.2

Eccleſiaſtici ſupremi ipſimet Ordines ſacros confe-
rant, non verò per ſuffraganeos. 61. I. & 2
Eccleſiaſtici veri & Religioſi Parentes non ament.

68. 2
Eccleſiaſtici non ditent affines. 20. 1
Eccleſiaſtici nimium agnatis addicti. 29. I. & 2
Eccleſiaſtici non promoveant affines. 29. 2

Eccleſiaſtici affines ad ſpiritualia, non ad tempora-
lia promoveant. 32. 1

Eccleſia-

Aa, lett
nas, Ed
.Z Ne onnmdl
Ntoli
ſr ar

gini, ut!

ſeiſolas⸗
la m. 3.

Nilktianti, ti
Ulliinti pare

Iiibrdent.
Urlkei non

Colltat Aen
N
1C
det. W
Y!
A
II

92 2 Eg
1

1
1

ſtatls, A u
h

Kgl. 1
242 6411

Meiien .

7
8lelnrenli
mne
uncligeſt
bus, l 4

4
imn

k
& 9. EZ

4
ſſuor

tis len
. l. .
les⸗
IN,
Parentes 6
di. 1,
ſines ,
At
3, Mn ,

4

Eccleſiaſticorum chorus.

Rerum Notabilium.

Eccleſiaſtici affines nimium amantes.
Ecelefiaſtici non ditent nimium affines.
E leſiaſticorum amor in nepotes.
Eccleſiaſtici affines non evehant.

Pag. 32.

36.

140. I. & 237.
Eccleſiaſtici affines non ament. 96.
Eccleſiaſtici affines negligant. 43. 2. & 192.
Eccleſiaſtici affinium obliviſcantur. 142. 2. & 240.
Eccleſiaſtici honorandi. 43. 2. & 76. 2. & 214. 3 &
22 5. I
Eccleſiaſtici honorandi quamvis peccarent. 203. 1
Eccleſiaſticicolendi. . 120. 2
Eccleſiaſtici tuéantur Superiores, non Tepidos. 82. 1
Eccleſiaſtici vigilent in opus Dei. 75. I
Eccleſiaſtici ſpirituales ſint. 115. 2
Eccleſiaſtici, licèt ſint nobiles, agant quod ſunt,
nec pompas, ſed labores & animas nunc ſecten-

2
1
1
62. 2. & 93. 2
2
2
1
1

tur, atque contradictiones. 48. 1
Eccleſiaſtici ambitioſi. 104. 2. & 132. 2
Eccleſiaſtici ſi ſint ambitioſi. 36. 2
Eccleſiaſtici humiles ſint. 150. 2
Eccleſiaſtici veri. 48. I. & 49. 2. & 74. I. & 109. 1
„Se 20 5. I
Eccleſiaſtici veri, ut proſint, præſunt, non ut am-
pullaſcant. . 146. 1
Eccleſiaſtici veri ſolas amimas expetant. 108. 1
Eccleſiaſtici avari. 35. I. & 2. & III. I. & 142. I
&ι 190. 2. & 192. I
Eccleſiaſtici avari, otioſi, &c. 96. 1
Eccleſiaſtici avari pares Labano. 108. 1
Eccleſiaſtici avari non ſint. 24I. 2
Eccleſiaſtici ſcandaloſi. 226. I
Eccleſiaſtici non veri. 61.2
Eccleſiaſtici coli debent. 213. I
Eccleſiaſtici decreta condentes. 115. 2

Eccleſiaſtici decreta condant, non ut imperent, ſed

ut benedicant. 91: 2
Eccleſiaſtici ſi non ſint ſancti, ut ſunt permulti.
138. 2
Eccleſiaſtici choro adſint. 219. 2
Eccleſiaſtici chori obſervent ritus. 26. 1
Eccleſiaſtici in choro. 26. 2
Eccleſiaſtici choro inſerviant. 220. 2

Eccleſiaſtici choro interſint, & Deus eos promove-
bit. 141. 1
104. 1
Eccleſiaſticorum veriores reditus intentio recta. 30. I
Eecleſiaſticorum pompæ. 67. 1. & 13 5. I
Eccleſiaſticorum pompæ veriores. 87. I. & 94. 2.
& 236. 2
Eccleſiaſticorum apparatus immodici in Principum
cornis, Ec.

35. 2
Eccleſiaſticorum huxus. 46. 2. & I 35. 1
Eccleſiaſticorum decreta. 53. 2
Ecclelaſtici ſi ſint nimis temporales. Ibid.
Eccleſiaſticorum villæ. 67. 2

Eccleſiaſticorum avaritia. 67.2. & 80. 2. & 977. I. &

116. 2
Eccleſiaſticorum reditus. 98. 1
Eccleſiaſticorum Caſtitas. 115. 1
Ecchſiaſticis Caſtitas neceſſaria. 49. 2
Eccleſiaſticorum quanta debeat eſſe caſtitas. 26. 1
Eccleſiaſticorum exempla. 84. 2

Eccleſiaſticorum & Superiorum peccata. 212. 1
Eccleſiaſticorum aulæ non ſervis, ſed ſapientibus
ſint plenæ. 228. 1
Eccleſiaſticis, Religioſis, & vocatis multa non l-
cent, quæ licent aliis. 21. 1
Educatio fliorum. 49. 1. & 2. & 76. 1. & 80. I. &
84. I. & 88. I. & 2. & 89. 2. & 108. 1. & 111.2
& 142. I. & 144. 2. & 146. 2. & 152. I. & 155.
I. & 2. & 156. 2. & 160. 2. & 162. 1. & 163.2
& 164. I. & 2. & 186.2

Educatio filiorum doceat eos plus ſcelus horrere
quam funus. 90.
Educatio Tyronum. 83.
Electio ſtatus. 2. I. & 2. & 28. I. & 32.2 & 62.
& 2. & 63. I. & 67. 2. & 69. I. & 75. 2. & 81.
82. 2. & 87. I. & 92. 2. & 93. I. & 99.
Electio ſtatus, & Ordines ſacri ob Avaritiam. 98.
Electio ſtatus propri non permittenda alis, ſed à
nobis ſtatuenda. 102. 2
Vide Itatus.
Eleemoſyna. 47. I. & 74. I. & 1677. 1
Eleemoſyna & zelus indifferens. 46. 1
Eleemoſyna neglecta. 166. 2
Elias Religioſos, Jacob ſæculares bonos, & bene-
dictos ſignificat. 92. 2
Epiſcopus, Superior, & Rex prudentes & dochi
ſint, non ſolum juſti. 8.2
Epiſcopi reſidentia. 34.2 & 72. 2. & 110. I. & 122. 2
& 171. 1. & 216. 2. & 224. I. & 237. 1. & 250. 2
Epiſcopi reſidentia quam necefſaria Eccleſiæ. 144. 1I
Epiſcopi reſidentia & viſitatio. 236. 2
Epiſcopi & Reges reſidere & viſitare debent. 34. 2
Epiſcoporum viſitationes. 67. 1
Epiſcopi viſitent. 239. 1
Epiſcopi Animarum curam negligentes, & curan-
tes annuos reditus. 3 5. I. & 2
Epiſcopus concionetur. 48. 2. & 109. 2
Epiſcopi munus. 61. I. & 190. 2
Epiſcopi ipſi invigilent. 72.
Epiſcopi benigni ſint in benè affectos Eccleſiæ. 128.2
Epiſcopus indefeſſus.

— —d

219. 2
Epiſcopo neceſſaria ſcientia. 109. 2
Piſcopus avarus. 192. 1
Epiſcopus Vicariis non ſe penitùs dedat. 217. I
Epiſcopus inviſat diœceſim. 236. 1
Erubeſcentia Evangelii. 2. I. & 190. I. & 203. 2. G
230. 1
Eſto quod factus es. 48. 1
Evangelii erubeſcentia domanda. 17. 1

Evangeli erubeſcentia tollit pretium operibus. 239. 1
Sanctiſſima Euchariſtia. 86. 2
S. Euchariſtia in Bacchanalibus. 239. 1
ExcCommunicatio. 59. 2. & 114. 2. & 128. 2
Excommunicatio rara ſit. 16. 2 8& 21. 2. & 59. 2
& 96. 2. & 139. 1
Excommunicatio caveat in ſeveritate privatam ul-
tionem.

144. 1
Excuſationes. 41. 2. 8 5J7. 2
Excuſationes audiendæ. 155. 2
Excuſationes frivolæ. 6. 2. & 7. I. & 47. 2
Excuſationibus abſtinendum. 38. 2
Exempla Regum & Superiorum. 4 5. 2
Exempla bona. Ibid. & 105. I. & 186. 1
Exempla majorum. 164. 1
Exempla Seniorum. 45. 2. & I48. 2
Exempla Seniorum mala. 8. 2
Exempla Parentum. 84. 1
Exemplum Regis. 84. 2
Exemplorum vox. Ibid.
Exempla Eccleſiaſticorum. Ibid.
Exemplo efſe Seniorum exempla. 25. 1
Exercitia ſpiritualia. 113. 1I. & 2

Exercitia ſpiritualia & oratio fontes ſunt converſio-
nis ſanctioris. 59. 2
F

146. 1. & 149. 1
& 1I54. 1. & 158. 1
Fabricarum luxus. 60238. 2
Fama, ut Virginitas, ſi amittatur, non ſarcitur. 8. 2
Famæ cura. 8. 2. & 10. 2. & 12. 2. & 5§7. 2 & 87. 1I
& 126. I. & 138. 1I. & 157. 2. & 192. 2. & 204.2
& 214. 2. & 220. I. & 250. I
Famæ

PFber quiſque fortunæ ſuæ.

Index

Famæ cura, Dignitas & Ordines ſacri. pag. 36. 2
Famæ comparandæ vera ratio. 42. 2
Famæ incrementum ex operibus. 48. 1
Famæ pudor. 94. 1
Famam ſocietatis tuebuntur Oratio & ſpiritualia,
non Talenta. 87. 1
Fames. 230. 1
Familiaritas cum ſæcularibus. 47. I. & 67. 1. &
87. 2. & 99. 2. & 109. I. & 11I. 2. & 114. 1
Familiaritas cum ſæcularibus nimia- 100. 1
Familiaritas cum ſæcularibus ſeria ſit & ſancta. 3. 1.
Familiaritas cum ſæcularibus non ſerit vocationem,
ſed exempla bona. . 21. 2
Familiaritas cum ſæcularibus non piis, & amico-
rum iniquitas orationis donum, & Dei præſen-
tiam impediunt. 82. 1
Familiaritas cum mulieribus. 25. I. & 47. 2. & 84.
I. & 99. 2. & 100. 2. & 101. I. & 102. I. & I1 5. 1
& 116.2. & 162. 2. & 164. 2. & 193. 2. & 206. I
Familiaritas Mulierum noxia non ſoli Caſtitati. 9. 2
Familiaritas cum mulieribus vitanda. 24. 2. & 26. 1

Familiaritas cum pueris nimia. 188. 1
Faſtus titulorum. 76. 2
Felices non admirandi. 26. 2. & III. 2. & 148. 1
Felices non admirandi, nec colendi. 67. 1
Felices non admirabimur, ſi orationi vacaverimus.
98. 1
Felices non ſuperbiant. 153. 1

Felicitas ſolitudinis. 2. 1

Felicitas, ſed moderata. 2. 2
Felicitas mater ingratitudinis. 12. 1
Felicitas & voluptas miſeræ. 2. 1
Felicitas non admiranda. 30. I

Felicitas æterna tantùm vera. 32. 2. & 3 §. 2
Felicitas miſera. 37. 2. & 40. I. & 236. 2

Felicitas miſera & ſuſpicax. 244. 2
Felicitas evertit cor. 56. 2
Felicitas vana. 76. 1
Felicitas non optanda. 153. I
Felicitas infelix. 142. I. & 153. 2. & 225. 1
Felicitas infelix & noxia. 956. 1
Felicitas fluxa. 139. 2. & 153. I. & 233.2. & 238.2
Felicitas fluxa & inanis. 8. 2

Felicitas, Dignitas, Lalenta, & ſcientia formidini
ſint, non gaudio. 62. 1
Felicitas, Dignitas & Talenta, in morte nec obſunt,

nec proſunt. 78. 1
Felicitas & labor ſæculi non extinguant ſpiritualia.
67. 2

Felicitas & Dignitas noxiæ. 44. I. & 62. 2
Felicitas noxia. 2. I. & 10. 1. & 24. 2. & 34.2. & 35.
2. & 40. 1. & 44. I. & 2. & 60. I. & 62. I. & 2

& 79. 2. & 80. 1. & 82. I. & 80. 2. & 87. 2. &&
89. 2. & 90. 2. & 94. I. & 2. & 108. 2. & 110. I
& 122. 1. 8& 140. I. & 145. 2. & 146. 2. & 147.
2.8& 148. I. & 149. I. & 153. 2. & 236. 2. & 239. 1I
Felicitas ſemper noxia- 64. 2
Felicitas & voluptas fontes peccati. 31. I
Felicitas vera in Deo. 87. 1
PFelicitas à Deo. 1I10. 2
Felicitas à Deo eſt. 210. 2
Felicitas à Deo ſit. 29. 2
Felicitas à Deo ſperanda. 86. 2

Felicitas vera tribulatio, Tentatio atque Perſecutio
eſt. 79. 1I
Felicitas vera. 56. I. & 73. I. & 89. 2. & 9I. 2
Felicitas vera ſervire Deao.

1
Felicitas vera Religioſorum. 4 . 2
Eelicitas ducat ad Deum. 195. 2. & 247. 2
Fehcitatis fons. 188. 1
Felicitas fons Deus. 189.2

Felicitatis veræ fons, Dei præſentia, & Dei cura
erga ſuos. 82. 2

Felicitatis inſolentiam frænat mortis memoria. 140. r

Felicium mors. 147. 2
Fervor. 38. 2. & 44. 2. & 7I. 2. & 139. 2
Fervor vel in incunabulis converſionis. I. I
Fervor verus. 110. 2
Fervor verus Patientia eſt. 139. 2
Fervor valde arduus eſt. 54.
Fervor, & liberalitas cum Deo. 36.2
Fervor ultra Regulas. Ibid.
Fervor varius. 199. 1
Fervor unde attendendus. 9 5⁵.2
Fides mortua. 108. 2
Fides vera, felicitas eſt vera. 238. I
Filii non poſcendi. 36. 1

Filiorum educatio apud Parentes. 10.2
Filiorum educatio doceat eos plus ſcelus horrere
quaàm funus. 90. 2
Filiorum is charior ſit, qui ſanctior. 9. 2
Filiorum incerta indoles.

13.2
Filiorum educatio & primogenituræ. Ibid.
Filiorum educatio obſervabitur. 218. 2

Fiſcus. 67. 2. & 135. I. & 156. 2. & 192. 2. &
21I. I. & 230. I. & 247. I. & 249. 2
Fiſcus non ditatur, cùm rapto ditatur. 60.2
Flores in terra aquæ pariebant, in Coœlo aſtra riga-
vêre.

2. 2
Foœcunditas Caſtitatis & Virginitatis. 13.2
Foœdera hæreticorum. 80. I1I. & 149. 2. & 238. 2
& 241. 1
Fons orationis. 85. 2
Fons tentationum. IPid. & 194. 2. & 19 5. 1
Fons felicitatis. 188. 1

Fons felicitatis Deus. 189. 2
Fons felicitatis veræ, Dei præſentia,; & Dei cura

erga ſuos. 82. 2
S. Franciſci ſtigmata. 246. 1

G

Loria vana. 61. 2. & 70. 2. & 97. 2. & 105. 1
G & 106.2. & I07.2. & I14.I. & 167. I. & I71. 2

Gloria vana Tituli. 7. I
Gloria vana facit ut Docti, carentes ſpiritu, non
plectantur. 42. 2
Gloria vana, & ambitio. 105. 2
Gloriæ vanæ cupiditas. 31I. 1
Gloriæ vanæ odium. II14. I
Gloriæ vanæ expers ſit Religioſus. 5. 2
Gloriæ vanæ & Congratulationum odium. 83. 2

Gloria æterna, ac prædeſtinatio labore ac conatu

conſequenda in executione. 92.2
Gloria Dei tantùm. 98. 1
Gloria tantum Dei major quæratur. 237. 2
Gloria Dei major. 30. 1

Gloria Dei, non noſtra quærenda eſt. 70. 2. & 74. 1
Gloria vera. 87. 1. & 150. 2
Gloriæ ſitis.

173. 1
Gloriæ odium. 203. 1
Gratia ſanctificans. 45. 1
Gratia ſanctificans fons eſt felicitatis. 246. 1
Gratia & liberum arbitrium. 94. 2

Gratiarum actio in felicitate. 74. 2
Gratiæ neceſſitas. 8I. 2. & I03. I. & 106.2. & 209.2
Gratiæ omnia tribuenda. 29: 2. & 36. 1
Gratiæ non cooperantes. 29. 2
Gratiæ cooperandum. 16. I. & 36. I. & 6 5. I. &
66. 1. Se 73. 2. & 94. 2. & 98. I. & 103. 2. &
1I10. 2. & 129. 2. & 132. I. & 146. I. & 149. 1
Gratiæ cooperandum, ne paſſiones efferveſcant. 110.1

Gratitudo. 47. I. & 74. 2. & 139: 1. & 22 4. 1
Gratitudo in aulâ rara. FI. 1
Gratitudo, non Munera. 75. 2
Gratitudo

inorie

bis uln.
Ekmumtl.

In tlnick
Wn fiden

lcele.
buon plal
ttrmumg. 35

ld nod
tira Corech
Ua nemnhernt
unitnors in
NE Timnr.
n. .2,5
NN1&

Uniinr et ,⸗
nitu ld

da!
4

c.

1
8!
2 Kn.
Al Ku
I. (1.
Cole Alunn
.V 1
tls.
1r Ky
AA
N
19 2 E hjl
1
1G
a, & Deai a

S

101E

ntes ſpitt,n

Gratitudo erga Deum.
Gratitudo in Deum.
Gratitudo erga Deum in Felicitate. 60. 1
Gratitudo in benefactores vera. 60.2
Gula. 25. I. & 46. 2. & 75. I. & 80. 2. & 81. 1
& 2. & 88. 1. & 159. 2. & 166. 2. & 192. 2. G&G
222. 2. & 236. 2. & 241. I

Pag. 91. 2
238. 1

Gula, Paupertas. 35. 2
Gula fomes luxuriæ. 27. 2
Gula, & Avaritia. 33. 2
Gula mater luxuriæ. 106. 2
Gula luxuriæ parens indubitata. 56. 2
Gula fons tentationum. 5I. I
Gulæ damna. 80. 1
Gulæ querimoniæ de Victu. 240. 2

H.

58. 2. & 148. 2
III. I. & 1I18. I. & 132. 2
772. 2. & 142. I. & 145. 2
80. I. & 149. 2. & 238. 2

Abitus malus.
Habitus mali.
Hæredes.
Hæreticorum fœdera.

241. I
Homicida. 1I. I. & 90. 2
Homicidæ. 42. 2
Homicidia. 242. 1.
Homicidium. 27. 2. & 248. 2. S 249. 1
Homicidiorum ſcelus immane. 12.

Homines non timendi. 5I. I. & 103.
Homines non timidi. 114.
Hominibus non fidendum. 16.
Hominibus non placendum, nam una vice perficies,

— =

quicquid multis vicibus non feciſſes. 100. 2
Homines ſuſpicioſi, non timidi. III. 2
Hominum dicta. 109. 2

Hominibus placere. 103. 2

Hominibus non placendum. 157. I. & 2. & 204. I
Hodor mutuus. 35. I. & 70. 2. & 89. I. & 95. 2
II7. I. & 1306. I. & 178. I. Gc 196. 2. & 213. I
& 227. I. & 228. I. & 233. 2
Honor mutuus ſervetur. 25. 2. S6 30. I
. . . 2
Honor ſervis deferendus, ſi more ingenuorum
operantur. 34. 2. & 3 5. 1

Honor non mutet mores.

F. 1
Hoſpitalitas. 15. 2. & 46. I. & 2. & 50. I. & . 1
& 244. I
Hoſpitalitas ſed modeſta. 35.2
Hoſpitalitas Correctionis patiens. 8. 2
Hoſpites meminerint paupertatis & modeſtiæ. 46. 1
Humani timores vincendi. 16. 2

Vide Timor.
Humilitas. 29. 2. & 48. 1. & 72. 2. & 74. 1. &
2. & 76. 2. & 806. 2. & 77. 2. & 88. 2. & II2.

2. & 150. 2
Humilitas eſt vera ſublimitas. 25. 2
Humilitas ſublimis. 114. 1
Humilitas ſublimatur. 80. 2. & 94. 1
Humilitas imperſectionis. 2. I
Humilitas Crucis. 48. 1
Humilitas in perſecutione. 60. 1
Humilitas à Religiofis retinenda & tegenda. 51. 2
Humihitas mihil repoſcit a Domino. 74. I
Humilitas exaltatur. 246. 1
Humilitas vera. 83. 2. & 112. I
Humilitas vera nihil ſibi deberi putet. 73. I
Humilitas in perfectis. 66. 1. & 106. 2. & 107. 2
Humilitas in Dignitate. 72. 2
Humilis timores neſciat. 96. 2
Humilitas linguæ. 91. 2
Humilitas in lingua. 100. 2

Humilitas in ſermone. 71.
Humilitas perit nini familiaritate cum ſæcularibus.
109. 1

„

Rerum Notabilium.

Humilitas, cognitio ſui, atque lachrymæ, pariunt
contemplationem & orationem. 85. 2
Humilitas arrogantiam odit. 203. 1
Hypocriſis. 130. 2. & 157. 2. & 158. 1. & 159. 2
& 166. 2. & 167. 1. & 2

Hypocriſis mater ambitio. 141. I
Hypocriſis ſtatuæ perſimilis. 158. 1
Hypocriſis luxuriam obvelat. 165. 2
Hy pocriſis palliata. 53. 2
I.
8. 2

Acob ſemper fratri ſuſpectus.
Jacob etiam poſt promiſſa regna hoſtes timet. Ib.
Jactura Temporalium & paupertas, Dei conſola-
tiones & præſentiam merentur. 81. 2
Jejunium. 167. 2
S. Ignatius, penè major Jacob, qui ſua omnia Dei
curæ permiſit, quamvis licitè poſſet ſibi proſpi-

cere. 112. I. & 2
S. Ignatius accuſatus Compluti Advocatos recuſat.
112. 2
Imitandi optimi. 95. 1. & 105. 1
Imitandi non omnes ſunt. 34. 2
Imitandi pauci. 95. 1. & 184. 2
Imitatio Fundatoris. 148. 2
Impiis omnia nocent. 158. 1

Impœnitentes. 52. 2
Incarnatio Chriſti vicinior quando utilis. 5. 1
Ingratitudo. 103. 2. & 22 I. I. & 224. I
Inmmici amandi. 2. I
Inimici dilectio. II. 2. & 86. 1. & 106. 2. & 123. 1
& 128. 1. & 13 1. I. & 138. 2. & 143. 2. & 144.
1. & 2. G& I45. 2. & I)5 I. I. & 178. 1. & 183. 2
& 185. I. & 237. I. & 248. I. & 2
Inimici dilectio recordatione Dei, vel Chriſti efflo-
reſcat. 245. 1
Injuriæ ferendæ. 52. I. & 123. I. & 143. 2. 8
144. 2. & I5I. I. & 178. I
Injuriæ tolerandæ. 92. 2
Injuriæ habeantur duntaxat ex, quibus Deus of-
fenditur. 58. 1
Inſtitutio prava in ſtudiis. 31. I
Intentio recta. 58. 2. & 70. 2. & 71I. I. & 73. I. &
74. I. & 75. I. & 80. 2. & 104. I. & 107. 2. 8&
134. I. & 2. & 138. I. & 146. I. Gσ 1 54. I. & 2
& 156. 2. G 192. I. & 237. 2. & 202. 2
Intentio recta nihil præter Deum optans. 35. 2
Intentio recta Eccleſiaſticorum veriores reditus. 30. I

Intentio recta in Eleemoſyna. 47. 1
Intentio non recta. 61.2
Intentio bona. 58. I
Intentio mala. 132 2

Intentio prava. 79. I. & 104. I. & 105. 2. & 141.
I. 105. 2. G& 1077. I
Intentio prava unde pateat? 41. 2
Intentio prava in zelo animarum. 106. 1
Invidia. 72. 2. & 79. 2. & 85. I. & 120. 2. & 152. 1
& 2. & 1I57. I. & 158. 1. & 2. & 159. 1. & 2
& 164. 1. & 171. 2. & 203. 2. & J220. 1. & 2
& 244. 2
Invidia inter operarios. 39. I. & 60. 2. & 105. I. &
2. & 106. I. & 107. I. & 164. I. & 205. I. & 227.2
Invidia inter Operarios & Aulicos. 107. 1
Invidia inter æquales. 92. I. & 121. 1
Invidia inter æquales tum in Aula, tum in Cœno-

biis. 66. 2
Invidia inter æquales zelum animarum ſterilem effi-
cit. 107. 1
Invidia inter fratres. 109. 2
Invidia in Aula. 66. 2
Invidia viles attingit. 158. 2
Invidia inter Religioſos. 153. 2
Invidia

Index

Invidia inter Religiones. pag. 39. I. & 185. 1
Invidia inter Religiones aliquando erumpit. 225. 1

Invidia pellatur. 39. 1
Invidia ceſſet. 153. I
Invidia ſibi nocet. 90. 2

Invidia operariorum ab agendo, plus aget. 106. 2
Ab Invidia nemo tutus. 10. 2
Invidia, ira, unio læſa exarmentur Sanctorum fun-
datorum memoriâ. 245. 2
Invidi nec faciunt, nec facere ſinunt. 107. 1

Jonas. 40. 2
Joſeph expers adulationum. 238. 1
Ira. 79. 2. & 90. 2
Ira Dei. 7. 2. & 19. 2. & 58. 2
Ira coërcenda. 40. I. & 48. 2
Ira palliata. 128. 1
Irriſores. 37. I. & 59. I. & 109. 2
Irriſores & murmuratores. 5. 1
Iter ad Indos proludat hic &c. 69. 1
Judæ Patriarchæ baculus. 175. 2
Judex. 49. I. & 50. 2. & 125. 2. & 172. 1. & 174. I

—

& 207. I. & 223. I. & 229. 2. & 24”8.
Judex ſui ſuorumque operum nemo ſit. 2.
Judex juſtitià oppreſſis ſubveniat. 11.

——

Judex ſeſe damnet, ut abſolvat. 179. 1
Judex cauſas expediat. 223. I
Judex & Carcer. 179. 2. & 182. 2

Judex & fiſcus.
Judicantes temerè. 11I. 1. & 23. I. & 29. 1. & 37.
& 46. I. & 50. I. & 74. 2. & 84. 2. & 90. 2.
99. 1. & 117. I. & 156. 2. & 16I. I. & 174. 2.

ι ☚ b d

196.2. & 202.2. & 214. I
Judices. 224. 2
Judices munera neſciant. 50. 2
Judicia hominum deridenda. 30. 1
Judicum judices atque Cenſores deligantur. 21. 1
Judicum Commiſſarii infidi. Ibid.
Judith non monetur coire, ſed bibere. 57. 1

Jugum Chriſti. 129. 2
Jugum Chriſti ſuave. 4. 2. & 27. 2. & 240. I
Jugum Chriſti non omnibus ſuave. 21. 1
Jugum Chriſti ſuave amarum reddit tepiditas. 37. 2
Jugum Chriſti & Religio non omnibus placent,
etiam juſtis. 21.
Jugum Chriſti cui grave. 65.
Juramenta. 81
Juriſdictio Eccleſiaſtica. 66. 2. & 91. 2. & 99.
& I14. I. & 2. & I28. 2. & TI3 I. 2. & 134.
& 135. 2. & 1I 37. 2. & 138. I. & 143. 2. & 154.
