geritis, quamvis alieniſſimum à ſuſpicione 13 4
. 9

flagitii, & innocentiæ veſtræ evidentiſſi- ner
NN,.

mè argumentum , in corroborationem à D
. . . . . . . . 2 c
ſe denunciati criminis non inclinabit, ſed ueg
detorquebit. Hoc eſt, ait, quod locutus ſum. uen

Evploratores eſtis. Riſum quis teneat? Si dixiſ-
ſet ſuis fratribus Joſeph; veſtris dictis haud
fido, ideéque, quod dixeram, repeto; mi-
rarer ſtoliditatem non attendentis ad ea, qui-
bus objectum crimen refellebatur. At affirma-
re inde ſcelus probari, unde apertiſſimè con-
futatur, quis non videat dotem eſſe eorum
Magnatum, qui, ne aliquando exerraſſe videan-
tur, errant ſemper. Vel à natura edocemur,
mutare ſententiam. Arbor ſiquidem, quam-
vis ſua poma protulerit, ſi alienæ plantæ in
ea ſurculus inſeratur, mox parere deſinit
ſuos, & in externos fœtus inditi rami exu-
berat. Alienæ accedendum ſententiæ eſt, ubi
ſententis noſtris firmiores, validioréſque ra-
tiones expromuntur. Vel Chriſtus à Chana-
næa ſe revinci paſſus eſt, & miraculorum fſi-
liginem, quam prodigendam negaverat cani=
bus eſſe, catellis erogavit, iis in Syrophoeniſ-
ſam profuſis beneficciis, quæ unis Hebræis
deſtinata, reſervatâque affirmaverat. Non eſt Matth. 15.
bonum ſumere panem ſiliorum, & mittere cani- 26.
bus. Mox tamen pane gratiæ ſupplicantem re-
fecit. Non dixit Chriſtus, auditàâ confuta-
tione mulieris: Hoc eſt;, quod dixi: unis ovi-
bus gratiarum paſcua conceduntur, quibus
immitti canes non debent. Laudavit artificium
refutantis, ſéque libentiſſimè ſuſtinuit abduci à
ſuo conſilio, ultrôque in alienigenæ opinio-
nem conceſſit. O malier, magna eſt ſides tua,
Kat tibi, ſicut vis. Quanquam & Joſeph ab iis,
quæ ſtatuerat, ne convictus quidem, diſ-

ii fili
1 Duum
1ut. Hn

Otan At

ceſſit. Nam, cuùm dixiſſet, unum ex ipfis
reinittendum in patriam, ut inde ad ſe Ben-
jaminum adduceret, novem interim in carce- len i
re , tanquam defenſionis obſidibus vinctis: i c
mox in mitiorem ſententiam inclinatus, uno . minm

contentus obſide, quem ligavit, novem exſol-
vit, liberoique remiſit. Die autem tertio edu- Gen. 4 2

&tis de carcere, ait: Facite, qux dixi, G& vi- 19. ſagune
vetis Deum enim timeo. di pacifici eſtis, frater N
veſter unus ligetur in carcere: wos autem abi- da n
te, & ſerte frumenta, quaæ emiſtis, in domos ttos
veſtras, & fratrem veſirum minimum ad me ,lren d
adducite, ut poſſim veſtros probare ſermones, ſtni I
non zmoriamini. Miraris non reformidatam lelenid
à Joſepho palinodiam? Non timet palinodiam, knplien
quia extimet Deum. Deum enim timeo. En te- Arnclem!
lIum, quo nodi pluſquam Gordii, quod Ita- Aelnrentu
licè dicitur, dell Impegno, implicatiſſimæ ſpi- Aanuret no
ræ , nexuſque nulli penitus ſolubiles, ſol- nhfihhll
vuntur: Deum enim timeo. Hoc nunquam gla= ſisconlli
dio quivis nodus non inciditur; ſine quo qui- e in
vis nexus plus Gordio implicatur. Multa hic mmt 1
Prætoribus documenta traduntur. Et primô Cnanr Po
quidem, cùm toto triduo vinctos fratres Jo- duibig
ſeph detinuiſſet in carcere, denunciatam Po= War
nam magna ex parte remiſit. Nam, cum u- . ernit⸗
nus ante remittendus eſſet ad Patrem, no- MNN
ver catenatis; uno vinéto, novem emittuntur. e l
Vide, quanti fecerit Joſeph triduanam car-= it
ceris ærumnam, quà remollitus tantum pœ- Nni
næ remiſit. Nimirum vinctus ipſe din ta- czpar t
buerat in catena; quam ſi Principes cala- cn
mitatem experti eſſent, procul dubio tam in- clememis, uall
humanos d
. 0:

etlannur,
ridci.
ſicin
ldenrick.
tonen
bit,l
tus ſn
Kdii
nchi⸗ Nuul
heto; mi.
dea, Gi.
Atatkrme.
fllmecon,
Efle eorun
llerigen.
eCNen,
n, Glam⸗
2 Plte n
rere (elnit
i mmien.
tie dl
Creſge ir
à Cham-
Achlotun .
avert ani⸗
Syrophont.
Hbre
rat. Mn A, u
ittere il.
Nicanente.
Utt conite
II: son,
ur, Onins
it ahcnum
nlit ddndt
ene opini-

E la nh

iden, 0l.
umn i
ad E Nr.
im in e.
bus WNs:
natue,
govenn endl⸗

alltenl Au-
, Anmn

palwwcin,
ner Ente-
tillme i
nqun e
ne gnoel
.MIula
Et Prmd
ſtaties lo
atan :
1, UI l⸗
rem, .
enittunn.
anin .
2
ntn en
S
. (4 . 4
cies , Gtd
10 tann

Iuumano-

in Cap. XLII. Geneſis.

humanos non ſe præberent iis, quos ad an-
nos, luſtrâque latomiis infodiunt. Die autem
tertio edutctis de carcere ait. Pudet audire exa-
ctas à vinctis Iliadas, nullà miſerorum aut
commiſeratione, aut etiam recordatione. Pu-
det vix criminis ſuſpectos conſeneſcere in cate-
na, poſt Danielis hebdomadas in quæſtionem
evocatos. Ergone in ägypto proditionis in-
ſimulatos catenis eximi gratulabimur, poſt tri-
duum, exteros; quùm in Italia leviſſimas ob
noxas ſqualere cives honeſtiſſimos horreamus
menſes, annoſque in compede? Hic quoque
intra triduum expedirentur, ſi reorum acta
Prætor cognoſceret, uti fratrum quæſtioni
Joſeph interfuit. Alterum Proregibus docu-
mentum hinc eruitur, miram ſcilicet gyp-
tiaci Fiſci abſtinentiam, quàâ permiſſi ſunt abi-
re Patriarcheæ cum frumento, quod coëme-

rant. Frater veſter unus ligetur in carcere; vos

autem abite, & ferte Frumenta, quaæ emiſtis,
in domos veſtras. Catenantur tanti ſceleris
ſuſpecti fratres, arguuntur, triduumque mo-
rantur in carcere, ſed non ſpoliantur, quam-
wis ſuſpicionem criminis non eluiſſent. Unus
ligetur: vos autem abite, & ferte frumenta.
Hanc probo ſeveritatem, quæ vincit, non vo-
rat. Amo ſecures, ſed ſanguinis, non auri ſi-
tientes. Torqueamus maleficos, non nude-
mus; ne rapina videri poſſit, quæ juſtitia eſt.
Quod primum apud nos fieret erga obnoxios
tantæ quæſtioni, illud eilet, ut ſupellex uni-
verſa religiosè deſcripta, ablatâque reis ſepo-
neretur, ut ſemiprobato flagitio, Fiſco addica-
tur. Non ita Joſeph, qui non rapit, ſed ligat.
Joſephum nomino, Prætorem æ uiſſimumz Non
ita Leo, immaniſlima bellua, qui Prophetam re-
bellem Numini ſtrangulat, ne uno quidem va-
tis digito commorſo, Aſinôque occiſi à ſe rei
non infeſtus, Pprædam non ligurivit, ſed ſerva-
vit. Inenit eum Ley in via, & occidit: A ſinus
autem ſtabat juxta iltum, & Leo ſtabat juxta ca-
daver. Diſcite juſtitiam, qui judicatis terram:
occidendi ſunt criminoſi, ſed abſtinendum eo-

Fiſcuc.

3. Reg. 13.
24.

Apoc.4.6. Ium & ſpoliis & jumentis eſt. Et in conſpectu

lJedis tanquam mare vitreum. Tam mare interſi-
cit, quam gladius. Verùm haurit cruorem gla-
Avaritia. Gius, quo ſe cruore abſtinet mare. Eflocat equi-
dem reum, ſed nihil eripit reo, quem putrem
ejicit in littus, ac ſi judicibus inclamaret: Oc-
cidi, quem damnaſtis, nihil de illo, niſi ponam
ſumpfi. Ideò ut eum vitâ, ita me illo diſpolio, non
Prædæ avidus, ſed ſceleris vindex. Unutn flagi-
tioſi ſupplicium expetii, quo inflicto, reddo exan-
guem, quem ſpirantem merſeratis. Pœnas ſi ita
exequerentur judices, nemo damnatorum ex-
clamaret, non reum ſe, ſed ſpongiam eſle, quam
premerent, ut exprimerent. Summa ubique ſup-
pliciis conflatur invidia, quod uno, eodémque
laqueo & inſimulati fauces adſtringantur, &
damnati al judicem ſupellex pertrahatur.
Clamant populi paſſim, nundinas eſſe judicia,
in quibus 1s ſceleſtior, qui ditior. Tam Judex,
quam ſecuris hirudo ſunt; hæc non miſſura
cutem, niſi cruorem hauſerit; ille non remiſ-
ſurus crumenam, donec æs omne abſorpſerit.
Itaque Crux reo deſtinatur, ut Arcæ prædam-
nati ſit Aries. Quoties audivimus raptos ad la-
queum miſeros ſuſurrare, perimus, ut Midas,
auro tantum noſtro ſuffocati? Cantaret va-
cuus coram Prætore Sicarius: nos expiramus,
non quòd perfidid pares ſimus Catilinæ, ſed
quia Craſſo æquamur opulentiàa. Ut video,

*

247
Syrenes ſunt judices, ſed ſine cantu „non autem
ſine unguibus: garriunt, ut jugulent, jugulant, ut
exſugant. Non ita J oſeph, qui ait, Unuus ligetur,
vos abite cum frumento. Reos teneo, nan rem:
punio, non rapio: Zizanium perſequor, non
ſequor frumenta: ſi carueritis Proditionis pa-
leâ, non carebitis tritico: illam exuro, hoc me

abſtineo, ſum enim Prætor, non heluo. Ahi-

te, & ſerte frumenta, quæ émiſtis, in domos ve-

Nras, & fratrem veſtrum minimum adducite, ut
Poſſim veſtros probare ſermones, & non moriami-
ni. Quid, rogo, adductus Benjaminus ad pro-
ditionem detergendam facit? Ideòône Prodi-
tores non ſunt, quia inſcium conſiliorum ado-
leſcentem deducunt in ͤÆgyptum. Inepta iſt-
hæc videri poteſt innocentiæ conjectura, ſed
aptiſſima eſt. Nam, cùm jactaſſent Patriarchæ
unum ſe domi fratrem reliquiſſe ut eos prodi-
tores crederet Joſeph, ſi mentirentur; ita, viſo
Benjamino, innocentes approbabit, ſi menda-
cio non ſenſerit obnoxios. Ergo immunes re- Menda
Putat Judex ſapientiſſimus ab omni flagitio, ismn.
quos videt mentiri ne tum quidem auſos, quùm
Capite perichtantur. Mentiri neſciſtis? ergo
inſtitores eſtis, non exploratores. Adeſt inno-
centia, ſi veritas non abeſt.

Teerunt, ut dixerat, & locuti ſunt ad
invicem: Meritò hæc patimur, quia
Peceavimus in fratrem noſtrum, vi-
dentes anguſtiam animæ ejus, dum
deprecaretur nos, & non audivimus
eum : idcireò venit ſuper nos iſta tri-
bualatio.

Objurgati acerrimè fuerant à Joſepho, in- io &
ſimulati fuerant iniquiſſimi criminis, dati fue- Chbaritas.
rant in catenas, vincti perduraverant in carcere r,izulatis
dies ſolidos continentéſque tres, inde iterum vers.
ad quæſtionem eos Joſeph evocaverat: nec crzeckio
talnen tot confecti ærumnis, periculiſque ob- mitis po-
jecti, aut ſe miſeros putavere, aut in poœznam a geiar.
divenditi a ſe fratris Cœlo ſeſe obnoxios credi- Compati.
derunt. Tunc ſe miſeros queruntur, cùm reſ- Cn eſſaris
pirant ab ærumnis, quum emiſſi è carcere & a ſeretn.
libertatem, & frumenta recuperant, ad Patrem Suterior
redire permiſſi. Lachrymantur ad fauſta, qui arſn.
perſtitere inter calamitates inconcuſſi. Imò nunc dtificat.
primum, inquiunt, miſeri ſumus. Quo modo mi- Fiicira⸗
leri, ſi & carcere abitis ad patriam cum frumen- ad Dinm
to?â Ita; ſed abjungimur. En animi cruciamenta: nos duczat.
Frater veſter unus ligetur in carcere vos autem
abite, & ferte frumenta in domos veſtras. Nunc
periimus, quando dividimur. Catenas pertuli-
mus, ſed univerſi. Gratiora hbertate ſunt vin-
cula, ſi catenatis nullus è fratribus aberitzemiſſis
verò & carcere frumenta quidem redduntur,
frater verò eripitur. Malumus frumento carere,
quàm fratre. Quæ iſta libertas eſt, quæ non om-
nes exſolvit? Decimamur, non dimittimur; &
quos non oppreſſere catenæ, quibus calamitati
jungebamur univerſi, libertas cruciat, quæ
fratres abjungit à fratre. Adeò Patriarchas
disjunctio torquet ſæviùs, quàm catena. Ne-
quimus aut liberi, aut felices eſſe, ſi noſtrum
vel unus nec feliz, nec liber ſit. Quoties pedem
proferemus, toties vinctus frater recurret, cu-
Jus vinculis, illi quidem pes, cor verò nobis ad-
ſtringetur. Ecquando aut triticum ſapiat, aut arri-
deat libertas, aut placeat Eatri . 2 in
S vinz

damna.

248

vinculis fratre? Sine fratre triticum zizanium
eſt, & ſervitus regnum, nedum libertas. Aut
omnes redeamus, aut nullus. Satius erat, novem
catenatis, unum abire ad parentem, quam to-
tidem exſolutis, unum ſine ſolatio fratrem in
compede diſtabeſcere, & libertate orbatum;, &
fratribus. Tunc enim novem uno caruiflemus,
nunc, proh dolor & orbitas! unus omnibus
deſtituitur. Planè .ͤgyptiorum in Iſraëlitas no-
centior commiſeratio, quam crudelitas eſt.
Audiamus jam, quibus verbis ſuam ſortem la-
mententur. Meritò hæc pvatinur, quia péccavi-
Peccati mus in fratrem noſtrum. Probo, quòd iſta non
putaverint fortuita, & caſu eveniſſe; quòd non
,bu atio. Caà imputaverint improbitati, ſeun immanitati ex-
num fons, teri, ut putabant, barbarique Proregis. Nos
illicò calumniarum procellam tribuifſemus feri-
tati Ethnicæ nationis, cupiditatique imperantis,
qui, ut pecuniam corraderet tritico deſtinatam,
nodum fingeret in ſcirpo, & proditionem ſuſ-
picaretur in nundinis. Fratres illicô ad fontem
confugere calamitatis, ſcelus nempe ſuum au-
thorem ſontémque credidere Profluentis funium
atque ſpinarum. Porrô, quum Judas cum Tha-
mare coliſſet, & Ruben Balam conſtupraſſet,
fœdatique eſſent cæteri contagione peſtimi cri-
minis, non tamen hiſce & flagitis eluviem illam
accuſationum atque diſceriminum manaviſſe pu-
taverunt, quam ab illata Joſepho injuria pro-
fluere opinati ſunt. Meritò haæc patimur, qitia
Veccavimus in fratrém? Am, » 7 bntés anglt-
Ini mici di⸗ ſtiam animæ ejus. Nimirum, ut iniqua opera Car-
ectò. mis ſint, enormius eſt fratrem oppreſliſe. Et nos
U:io laſa. Guidem vehem entiùs de libidine angimur, non
Judex. tam gravitate, quam propudio, dedecoréque
ſceleris pudefacti, quam doleamus de damno
civibus inflicto, de quo perſæpe gloriamur.
At Patriarchas plus odii ponitet, quam laſci-
viæ; & faſcem myrrhæ tam grandem punlul le
autumant, non & voluptate, quâ ſe polluerant,
ſed ex ira, quâ exarſerant in fratrem. Quod ſa-
nè flagitium non tam horruere atrocitate ſer-
vitutis, cui Joſephum addivxerant, quam con-
temptu ſupplicantis, deſpicientiâque deprecan-
tis ultionem. Videntes angitſtiam animæ ejus, dum
deprecaretur nos, & non audivimus eum.: idcirco
Rex com- venit ſuper nos iſta tribulatio. Nihil durius;,
pati debet. quàm hominem homini ſubmitti: duriſſimum
autem deſpici ſupplicantem, ſi præſertim æqua
poſtulentur; aut infontes à ſe precibus iniqua
amoliantur. Viderint Principbum adminiſtri,
quo ſe flagitio obſtringunt, furdis auribus po-
Hulata, votâque miſerorum negligentes. Hoc
crediderim ſcelere ſubverti fundamenta eéxcelſa-
rum familiarum, quas ſolo exæquant ſpretæ
olim preces ærumnoſi. Et non audivimus eum.

Eæ quibus unus Ruben ait: nunquid non
dixz vobis: nolite peocare in puerum:
O. non audiſtis me n ſanguis ejus
Xαgrιiu. .

8

—

Exerrare videtur Ruben, non una ratione.
Nam nec ipſe edixerat, ut non peccaretur in

Gen. 33. puerum, ſed tantùm, ne necaretur: & ejus con-
2. ſilio auſcultavere fratres, a cæde in ciſternam
tranſduéto Joſepho. Quomodo ergo, aut non
ſibi ait auſcultatum, aut abs ſe ea dicit pro-
Srgan. nunciata, quæ fratribus non luaſerat? Nimirum

& jactamus noſtra liberaliter præclarè geſta,
dictaâve: & liberalius quoque calamitoſis obji-

Oliva

cimus crimina; quæ eventuum infelieitate gran-
deſcunt. Quis verò percipiat dolere Rubenutn caerer.
de fuſo cruore Joſephi, quem ſciebat à fratri-
bus divenditum quidem Iſmaeélitis, non occiſume H
En ſangnis elus exquiritur. Atqui nuſquam ſan- e.
guis ejus effuſus. Imo proſuſus & immaniſſi. vipe,tas.
mè, nec ſemel. Pejor enim occidione ſervitus
eſt: illa namque ſemel jugulat; hæc ingenuum R gdoni
toties conficit, quoties is emptori famul
Meritô proinde parricidii inſimulantur, qui Obedien.
fratrem barbaris vendiderunt. Hinc aut impie- zie.
tatem eorum conjicite, qui alienam opprimunt
libertatem; aut pietatem eorum;, qui propriam
in cœnobiis devovent cœlo. Neque enim du-
rior mors eſle poteſt, quam ſui juris hominem
addici extero, ſubdique aut pari, aut impari.
En Jangitis ejus exquiritur. Neſciebant autem,
qetddt intelligeret Joleph. & quéd per interpre-
teni loqueretur ad eos. Avertitque ſe parumper,
& ſlevit: & reverſus locutus eſt ad eos. Nunc
primum Joſeph flevit. Si amore fratrum re-
mollitus in lachrymas eſt, cur non tunc eſt la-
Cchrymatus, quùm eos primèô vidit ſibi procli-
nari? Quod ſi fraternæ calamitatis commiſera- Tribalati
tione lugere cœpit, tunc illi emittendæ fuere Nea.
lachrymæ, quùm eos conjecit in vincula, bie
duéque catenis excruciavit. Cur igitur eas beceaz,
tandin diſtulit, priméque nunc lachrymatur? , ba,
Niſi fallor, quia fratrum nunc ſcelus comme-
moratur. Ergo qui fraternam calamitatem vi-
dere, & exaugere, ſiccis oculis, potuit, audire
flagitium fratrum, abſque lachrymis, non po-
tuit. Vera enim calamitas, non fames, & cate-
& ſunt;, livor ſunt & improbitas. Exundavere
lachrymæ, ubi ferrea ſceleris virga exerta eſt,
coram corde, ad flagitia, plus quàm ſihiceo.
Quanquam & inde cieri potuifle Joſephi lachry-
mas crediderim, quod in tot anguſtias incidiſſe
fratres intelligit, quòd in ſe conſpiraſſent. Me-
ritò hæc patimur, quia peccavimus in fratrem
noſtrum. En ſanguis ejus exquiritur. Quandiu Iaim e Ai
credidit exerceri fratres calamitatibus ad coro- teszio,

nam, luſit Joſeph: ubi verò catenas ſuas vindi-

cari ſenſit ærumnis illis, tunc enimverò luſum
mutavit in luctum. Unde nos lætaremur, inde
Joſeph ægreſcit: quique calamitatem, quaſi ſor-
nacem ad expolienda fratrum corda, dilexiflet,
eam expavit, ut ſui causâ incenſam efle perce-
pit, &, in ultionem irrogatæ ſibi olim injuriæ,
æſtuare. Adeò mitiſſimus Prætor à quavis re-
cordatione aberat contumeliæ; ut vel flagitii
purgationem horruerit, quòd vindictæ ſpeciem
quamdam præferret impoſitæ ſibi ſervitutis.
Placet, inquit, ærumna, quæ & fratres expiat,
& Deum habet authorem. At nollem illatam
mihi à fratribus injuriam follem eſſe incendi.
Flante Deo, non me ſuſſtante, fratrum ſcoria
exuratur. Meas nollem compedes eſſe, quibus
flamma nutritur ad poœnam. Ligentur fratres,
ſed non meis vinculis. Serviant, ſed non talio-
ne ſervitutis meæ. Id Joſeph deploravit, qui
tamen ita Deo cohæſit, ut lugeret & plecte-
ret, & ea ipſe injiceret vincula, quibus mollie-
batur in lachrymas. Sequitur enim. Tollenſque
Dimeon, & ligans, illis præſentibus. . Lachry-

tr. r 1,r . —G
matur, & ligat. Forma iſthæc eſt probi, con- geveritas,

ſtantiſque judicis. Qui tam abeſt ab ira, ut æ-
rumnoſo illachrymetur; tàmque amans eſt æqui- Tei a⸗
tatis, ut vinciat, quem luget. Fratri lachrymas, aſ.
reo manicas detulit; amori juſtitiæque ritè ſa-
crificaturus, quando humanitati luctum, ſeve-
ritati fratrem immolavit. Quis autem noſtrum,

aut

atur. perfectio 0
Jer vitttem

Afertch
o⸗ 1—
6 kihe
umm
1 Cyrth
conun Aler⸗
4 it,
ltin ſiatr
ell e hl
Parclcus
Snn Mi
, Ere
eugree
Genſetnno
Ekent.
ettku.
Mgrit lol
7bin, Mnenn
ior an er
Eemnputenn

ipinuetn
mi,b kernn
Mhemn à
unm, Cum
Idhe,
n an iſe ir⸗
lumn Cur,
SKt! Libich
In imheren
Elei, nol⸗

Eins, aNtſic

Cilimnu

Pki nins
Ntanmn
Ekentin ſl
tn abitn
n, an be
1 finenum .
ai ere eni
iumn, Gnn
trcheg, n,
dridifen⸗

den
denon en
tratn.
Ciunn hi
n ſin
Narid
ſerding
Sennum ii
hblatur
⸗ Gul
t unpie. ..
Pprimon
Propriam
emm du-
hominen
tltinhan,
nt auen,

tunceſh.
ſbi rodr.
Olmmniſera Niu
ende fueke
nohla, bi

igitur ein en

brymawur!“
s Cormine-

mitatem vr.

I, nonpo-

nes, & Ei
Exundarere
exerta el,
.
eplilachn.
ſtias inc
. ,,
Mallent. Me-
6 in fianen

bis ad o.
8 ſunriN-
rerd Hün

, Gknilen
n ele kere.
olim inotie,
ruani
. 7el lhgti
lckeſheenn
bi kinmm
ttes eilel
lem NMhan
elle inennli
atrom nn
8elle, gudn
emnl hintc,
ſed nonti
Plorayn, I
& hetr⸗
nibistule

1 Nile
Lach.

Co⸗N

I
. „ .
kprobi,

in Cap. X LII. Geneſis.

aut ligaret qvem diligit, aut illachrymaretur
æmulo, à quo fuiſſet iniquiſſimæ haſtæ ſubje-
Etus, & à Patris ſinn in pedicas tranſductus
barbarorum? Videtur inihi Joſeph, animata
quaſi Corinthus, quam mare geminum alluat;
quorum alterum tam pacatum eſt, ut lachry-
mas fundat, alterum adeò furit, ut catenas ef-
fundat in fratrem. Lilium hactenus Joſephum
credidi præ pudore: jam eum Roſam eſſe dixe-
rim, quæ fragrat, & pungit. An ipſe ſponſus
eſt, candidus & rubicundus, dum amat; &
graſſatur? Mirari deſino & albere in Elephanto
ebur, & cruentari. Quo maximè bellua renidet,
eo quoque deſævit. Adeò coire poſſunt in Prin-
cipe miſeratio & ſeveritas. Sic fulmen & ſplen-
det, & ferit. Tollénſque Simeon, & ligans, illis
præſentibus. Quæro, cur Simeonem præ cæteris
alligaverit Joſeph. An ipſe author fuerat fra-
tribus, ut in eum conſpirarent? An reliquis im-
manior talari eum tunicâ exuerat, cùm demit-
teretur in puteum? Non injurià ſui, ſed flagi-
tio fratris, extimulabatur ad Pœnam. Atqui
nemo é fratribus immunis à ſcelere. Cur ergo
unum ſeligit Simeonem, quem vinciat. Coie-
rat cum nuru Judas: luat ergo intemperan-
tiam compede. At aberat Joſeph, quum Ju-
das inquinaretur. Siquidem poſt captivitatem
fratris, is ſervus eſſe copit libidinis. Liget
Rubenum, à quo Bala compreſſa Id ſceleris
atratum, dum Joſeph eſſet impubes. E filiis
Paler & Zelphæ improbiorem det in catenas,
cùm eos ipſe accuſaverit peſſimi criminis apud
Patrem. Cur, his præteritis, Simeoni vincula
injecit? Libidini ſuccubuere cæteri: ſtrictis
telis, irrupere in Hemorem & Sichem Simeon
& Levi, nullo reſpectu aut affinitatis, aut re-
ligionis, aut fidei. Luxuriæ parcitur, homici-
Gen. 34. dio, proditionique non parcitur. Jimeon &
26, Levi fratres ingreſſi ſunt urbem confidenter, in-
terfelliſque omnibus maſculis, Hemor & Sichem
Pariter necaverunt. Adeò vel quuùm luget Jo-
ſeph, flagellat homicidas, qui livorem, qui
ſtuprum, qui inceſtum, qui deditionem lui
Iſinaêlitis diſſimulat. Porrò & geminis graſlato-
ribus, miſſo Levi, Simeon catenatur ; vel
H is primus telum evaginavit, vel quod
ille Levitarum parens deſignatus, Sacerdotii
reverentia ſupplicium eluſit. Conjicite hinc,
rerum arbitri & Judices, nullis minus parcen-
dum, quàm homicidis; nulliuſque ita vincu-
lis abſtinendum, quàm vel adumbrati Sacer-
eeleſafi dotis. Parés enim ſtrage Levi & Simeon non
c2 34 /. Pares ſupplicio ſunt. Ab hoc enim duces ſpe-
dio., rabantur; daturus ille erat Judæis Levitas &
Sacerdotes, quod ſi tot tantéôſque poſt annos
futura in poſteris Infula pro galea fuit Levi,
quem peœena ſubduxit, quaſi ſanguine, quo ſe
imbuerat, abſterſo per chriſma: quis ſævire
audeat in Chriſtum Domini, ſtolæ vinculis
immiſtis? Puniantur præ omnibus ſceleroſis
homicidæ: at Levitæ, etiam cruentati „nequa-
quam ſanguis effundatur. Si énim in ¶ͤtgypto
futura Synagogæ Cidaris non initiaturm Levi
catenis exemit, quem ruptum fœdus, quem
des violata, quem læſa circumciſio, quem
religio ad facinus adhibita „poſcebant ad ſup-
plicium : periclitabuntur capite, aut libertate
P. ontifices apud Chriſtianos, quos ſeu ſuſpicio
Prinis, ſeu ira judicis rapuit in judicium?
ergamus.

Homici.
ism.

Tollènſque Simeon, & ligans, illis
Praſentibas, jaſſit miniſtris, ut im-
plerent eorum ſaccos tritico, & re-
Ponerent pecunias ſingulorum in ſac-
culis ſuis, datis ſupra oibarüs in viam.

Qui Jfecerunt.

Simeonem alligavit, ſed non nudavit, vin- Hſeus.
culâque injecit, non togam abſtulit: quin
fratribus pecunias regeſſit, & cibaria con- Severitar.
tulit, ut intelligerent ſeveritatem in judicio,
non nundinas, apud Æ gyptios exerceri.
Porrò Joſeph maleficia palam ingerit, vi Rerkeete
dentibus enim aliis, Simeonem vinxit: ſed .
beneficia clandeſtina eſſe ſanxit, clam num-
mis in ſaccos conditis cum frumento. Ni-
mirum terrere voluit tranſgreſſores, benefi-
cus noluit proclamari. Nos veroô graſſamur
clanculum, propalam dilargimur. Perlſica
enim vero imitamur, foris carne oſtentatâ,
ligno intus abſtruſo. Joſeph nuæ eſt prædura,
quà patet: qua latet, edulis: catenas profert;
aurum reddit, ſed condit. Unus eſt Sol, qui
fruges, metallâque coquat, & arceat ſpe-
ctatorem Iucere vult, ſpectari non vult.
Sic ſpica ariſtis inhorreſcit & paleis, abdito
introrſus frumento. Tellus contra renidet in
olere, fartis ferro viſceribus. Utinam ſibi
Principes ad exemplar imperandi Joſephum
appingerent: à quo catenæ, coram omnibus;,
expromuntur, clam ommibus, pecunia ſac-
cis refunditur. At cur ſacci, quùm triti-
cum infunditur, dicuntur ſacci, appellantur
verò ſacculi, ubi nummis opplentur? Juſſt
miniſtris, ut implerent eorum ſfaccos tritico,
& reponerent pecunias Jinoulorum in ſacculis

ſuis. Exclamo: ſatiem novit ingluvies, ſa- Ramsl
. . . . . =- 2 — . . 10
tiem neicit avaritia, ad cibos ſacci ſunt ſacci, 16.

videntur iidem ſacculi, ſi nummis hient infu-
ſis. Duo hoc loco demiror in miniſ,tris; alte- Regibus
rum quod tam à ſe diſlentienti, Joſepho ne- Peaistur.
mo aut reluctetur, aut obtrectet: alterum,
quod actutum imperata compleverint. Neque detet.
enim dixerunt; ſi rei ſunt, cur novem di-
tantur; ſi ſunt inſontes, cur unus alligatur?
aut ſæviatur in omnes, aut univerſi dimittan-
tur. Tum Joſephum arguere potuiflent, quod
Regi decoquerét, ut exteris mumficus appa-
reret, frumento publico pretiéque Iſraëlitis *
exhibito. Atqui muſſavit nemo. Ait enim:
Qui fecerunt ita. Quod expreflere felicihs
LXX. dicentes: Et Pracepit Joſeph. Ert im-
Pleverunt vaſa eorum frumento. Quod dubius
animi ſum, probem, an improbem in mini-
ſtris. Cur enim tam ſervilis ſunt mentis „ ut Adulatlo.
dilapidanti frumentum Regis obtemperent:
Quâ verô ratione tam obſequentes ſunt
Prætori, ut indiſcuſſum edictum exe-
quantur? Qui fecerunt ita. Vide, an ſicubi
Prætorum foribus iſthæc adſculpi poſſit epi- superier
graphe, qui obſequentiſſimos ſuis quidem di- iinor oler
Ctis ſervos eſſe cogunt, Regum ipſi edictis jori.
quaàm maxime contumaces. Imperant Reges,
ſed Amanuenſibus, qui edicta conſcribunt.
Nam interdum Proreges juſſa Regum vix ex-
plicant, ridéntque mandata. Ecquando de
Prætoribus perſcribetur, ubi à Rege impe-
rata pecunia fuerit: Qui fecerunt ia? Por-
rò ubi Vulgata ait; Qui fecerunt ita, in Hie⸗

Rex coli

Aulici fra⸗
nandi.

diat ma-

Rex reg. aAte

Servi.

Rex deli-
Lat mini-
ſnros.
Fawicæ Gia-
va.

Saßeriny

in vigitet in mihi injicit

Eæ T u⸗

tionem le-

gum.

250

bræo habétur; Et fecit eis ſic. Audin? Quod
implevere miniſtri, completum fertur à Do-
mino, & imputantur Joſepho refuſæ per ſer-
vos pecuniæ in vaſa fratrum. Hinc ediicalt
Primores, lelect

§ fa-

X
qguantus eſle debeat delectus ia
mulorum, quamque attentè eorum ſit mori-
bus excubandum, quando res ipiorum gelte
tribuendæ ſunt imperantibus. Et fecerunt ita.
Et ſecit eis ſic. famati paſlim Princi-

Hinc infamæ
pes traducélique, quamvis inſontes, ſolo viti0
famulorum. Nec immerito. Nam quidquid
exequuti ſunt .Ætgyptii, id planè præceperat

Joſeph. Ab eo enim audierant, Ue implerent
eprum ſaccos tritico. Ergo, ut vides , ſervi
ſunt proſluentes, ſed Dominus ſcaturigo eſt

beneficentiæ. Et ſecit eis Zc. Suſpicionem
modus iſte ſcribendi, poſt im-
peratam reſtitutionem pecuniæ, adfuiſſe Jo-
ſephum miniſtris, & ſuis ipfum manibus na-
vaſſe operatn operi imperato. Dicitur propter-
ea, Et ſecit eis ſic. Nimirum fruſtrà imperant
Domini, niſi, quod præcepere, perficiant: ſi
præſertim beneficentiam ſervis Præſcripferint.
Nam famuli, ut ad irroganda ſupplicia paratiſſi-
mi eſſe ſolent, etiam injuſſi; ita ad erogan-
da frumenta tardi eſſe conſueverunt, impe-
rantium juſſis vel ſpretis, vel immimmis, vel

ad minimum dilatis. Quare ſi largitionibus tuis

Gen. 34.
38.

ſucceſſum optas, age;, quod juſſiſti. Fecerunt

enim ita .Ægyptii, quia Joſeph fratribus ſuis fe-

cit ſic. Mirum dictu eſt, quàm facile impona-
tur Dominis à ſervis, niſi ipſimet executioni
inſtiterint actionum. Nuptiæ conſilio, manda-
téque Jacob inter Chananæos filiéſque fir-
mantur. Ideò ab eo Hemori plebique Sichar
imperata Circumciſio. Verùm dum ſenex pa-
rari epulas, annuléſque expromi ſperat per fi-
lios, qui id muneris in ſe ſuſceperant, ſtra-
gem illi ſuffecere convivio, & feretra thala-
nis ſubrogarunt. Adeò diſſentiunt à ſeſe, quæ
præſcribuntur; quæque implentur. Quis enim
& connubio ſtabilito per Parentem erupturam
crederet cædem, aſtu, doléque filiorum? Quod
ſi filii tam dillimilia factitant præcepto gratiſ-
ſimi ſibi genitoris;, ſtaturos autumas famulos
juſſis Dominorum, quos oderunt? Quam
multi exclamare poſſent cum Jacob deluſi è
Miniſtris, ITurbaſtis me, & odioſum me ſeciſtis
Chananckis & Phereſæis. Quid? Nonne Sa-
muel, quùm edixiſſet Sauli, ut nulli omnino
parceret Amalecitarum, ommiâque funditus de-
leret eorum armenta, ſervatum ab eo Regem,
& reſervata opima hoſtium expavit? Sanè
Pontifex haud dubitabat de futura internecione
incircumciſorum, cùm Sauli objeciſſet pri-
mum coronam illi à Deo delatam, tum verò
flagitia recenſuiſſet Amalecitarum, mandatum

denique expoſuiſſet Dei, qui legem tulerat

de omnimoda excidione perfidorum. Quæ
juſtior lex, quam quæ ſtragem imperat fla-
gitioſorum? quæ gratior, quàm quæ adver-
Tariorum præſcribit ſupplicium? Quæ gravior;

D⸗

Oliva

quàm ea, cujus & Deus author, & præco
Pontiſex mazximus? Nihilo minus licet divina-
re contemptum latæ à Deo legis per Samue-
lem ad virum, ex Agalone Regem crea-
tum; quamvis, & victorias portenderet, &
necem hoſtibus praciperet. Quæro enim,
an abierit cum Sa
weniret imperatæ internecionis. Subſtitit in
Tabernaculo Pontifex, ut arcæ, victimiſque
inſerviret, Rege ad bellum profecto. Si ita
eſt, Agag vivet, gemmæ rapientur, valſa ſer-
vabuntur, abducentur armenta. Atqui Sa-
muel edixit. Demolire unzverſa. Ita eſt: verum,
quia lege contentus, non interfuit demolitioni,
audiet expoſtulantem Deum Pœnitet me;
quod conſtituerim Saul Kegem: quia verba men
opere non implevit. Tandiu Amalecitarum
Princeps contra mandatum Domini fuper-
fuit, quandiu Samuel ſuis eum manibus non
confodit; a de miniſtris ſcribi non poteſt,
fecerunt ita, niſi de imperante ſcribatur, Et fe-
cit eis ſic. Sapienter preinde Abrahamus, qui

02

4

deô

2
8 1
excepturus convivio Angelos „ cucurrit ad ar-
menta, indéque vitulum opimum extraxit.
ITpſe, inquit, ad armentum cucurrit, & inde iu-
lit vitulum tenerrimum & optimum. Emaciatum
& deterrimum paraſſet hoſpitibus, ſi vituli de-
lectum famulis demandafſſet: dixifſent enim:
Quid nobis enim exteris & ignotis? Cur Do-
mino obſecundemus adeò in advenas profuſo,
ut eis apparet, quæ nec ſibi, nec filio, nec nobis
apponit? Ecquando familiæ ſaginatum vitulum

1e Reg. I5.
ile Samuel, ut in partem z.
Etiſcopi
reſitentia.

Gen. 18.7.

exhibuit, qui peregrinis tenerrimum præde-

ſtinat? Parcamus ipſi nos; quando ille ſuo
gregi non parcit. Hæc profecto quia Abra-
hamus metuebat à Vernulis, ideô liberalitatis
ſuæ & author eſſe voluit & miniſter. Quin in-
terefle ipſemet ſtatuit excoquendo; condien-
déque vitulo. Tulit inde vitulum, deditque
puero, qui feſtinavit, & coxit illum. Hæc dum
ſcribo, ab Innocentio X. Pontifice maximo
rapior ad Conciones Vaticanas Palatii Apoſto-
lici: quæ me cura operoſiſſima abrumpere co-
git inchoatas Commentationes in Joſephi vi-

tam, & mortem Jacob. Eas veròô, toties; &

domeſticis, & publicis oneribus meis interru-
Pptas reſumere tandem cupientem, nova per
annos prohibuit à quatuor Summis Pontificibus
mihi & imperata, & producta ſervitus concio-
nandi. Denique ſcribendi deſiderium ſuſtule-
re penitus generalis totius ſocietatis Præſectu-
ra, & longæva ætas, funeri propior, quàm
ſcriptioni. Quare dum me paro ſupremo Ju-
dici, accuratius comparare compellor opera,
quam opuſcula. Quæ mihi mens à Deo in-
dita facit, ut reliquorum voluminum idem ſit
exitus, telæ nempe ſucciſæ, quam ſubinde
redordiebar; quòd Conditorii plus memoris,
quam Muſæi, mors impendens proximo ci-
nere manum , mentémque gravet, ne ſcri⸗
bam; ſed lachrymer. .

INDEX

Ibidem-

7

gag nn e
„,.
ſuche ilii
mii ei gieen

Alic ne,
Verba niet
leciunn
II Uper.
anibis wn
on potet,
atur, E ſe⸗
lamh, gii
n extrant.
Ginden. &
Eimaciatun
ſivitul de.
lent emim.
Cur Do-
ns pkofulo,
io, nec nobs
toln vitulum
mnum pede-
Ando Ule dio
un Abr
liberaltits
er. Qunir⸗
0 , COldler⸗
1, Ctie ir
m. Herdum
ſve maxime
Aeti Aoſo⸗
brunmmete .
0 Dolepirr.
1d, tolei,
es Utenn
n, WOi N
8 Pomifbbi
1S N
erium Alnde
atis lelr-
ropiot, uin
ſuprem.
Pellot gen,
ns 1Den I
inunm ent
Vanm ſbin⸗
lus pemms
8 rorin⸗ ⸗

t⸗
et;

oil

LOCORU M SACR E
S C RIPTU R K.:

Quæ in Commentationibus in Geneſim
Paſſim leguntur.

E X GENEYI.

XCAP. I. Et ſpiritus Domini ſere-
N batur ſuper aquas. pag. I. & 18
Er vidit Deus lucem quod eſſet bona;

6er diviſit lucem à tenebris. 2
Factumque eſt veſpere & mane dies
unus. Ibid.
Cujus ſemen, in ſemetipi, ſit Luper terram. 3
Ei volatile ſuper terram Iub firmamento cœli. 4
Fiant luminaria in firmamento cœli. Ibid.
Fecitque Deus duo luminaria magna. bid.

Dixit etiam Deus: Producant aquæ reptile animæ
viventis. Ibid.
Creavitque Deus rete grandia. Ibid.
Et omnem animam viventem, atque motabilem. Ibid.
Producat terra animam viventem. Ibid.
Et fecit Deus beſtias terræ. Ibid.
Fecitque Deus duo Luminaria magna, luminare ma-
jus, ut praeſſet diei“ luminare minus, ut praeſſet
nocti: & ſtellas. Ibid.
Ex CAP. II. Omne enim, quod vocavit Adam ani-
mæ viventis, ipſum eſt nomen ejus.
Vidit quod bonum eſſet lignum ad veſcendum, & tu-
lit de fructu illius. 6
Præcepitque ei dicene: Ex omni ligno Paradiſi co-
mede: De ligno autem ſcientiæ boni & mali ne co-
medas. 91
Ex CAP. III. Vidit mulier quod bonum eſſet ad veſ-
6

cendum.

Adam ubi es II
In dolore paries ſilios, & ſub poteſtate viri eris, &
ipſe dominabitur tui. 7
Ne fortè ſumat etiam de ligno vitæ. 8
Et collocavit ante Paradilum Cherubim ad cuſto-
diendam viam ligni vitæ. 9
Nequaquam moriemini. 15
Cum audiſſet vocem Domini Dei ſui deambulantis in
Paradiſo, ad auram poſt meridiem. 188

X CAF. IV Adam vero cognovit uxorem ſuam
am quæ ooncepit & peperit Cain, dicens & .

9
Feccatum aderit in foribus. 10
Ubi eſt Abel⸗ 144

Weſcio: Nunquid cuſtos fratris mei ſum? Ibid-
Dixitque ad eum: QOuid feciſti? vox languinis fratris
tit clamat ad me de terra: Nunc igitur maledi-
tus eris. Ibid.
Omnis, qui occiderit Cain, ſeptuplum punietur. Ibid.
Septuplum ultio dabitur de Cain: de Lamech vers
ſepiuagies ſepties. Ibid.
Poſſedi hominem per Deum. 12
Polnit mihi Deus ſemen aliud pro Abel. Ibid.
Cognovit quoque adbuc Adam uxorem ſuam. Ibid.
Cognovit auténm Lain AXorem ſuam, giul« oncepit Wσ
PVeperit Henoch. 146
Ex CAP. V. Vivxit quoque Jeth centum & quinque

