exultans. Ipſa virga Jeſſe, dum Lilium con-
vallium concipit, & florem campi parturit;
& Lilium perdidifſe putata eſt. En quo modo
1 Portis & Poma profſtant, & ſponſo abſcon-
duntur. En quâ ratione & palam operantur Ju-
ſti, & laudatore carent. En ut Lux in tenebris
luceat, & tenebræ eam non comprehendant;
ut vero Soli placeat. At quomodo, inquies,
1ita

I.43

n uber

Ulhe deerta

U ect

* Unm eiol
N Phera
Were, ſelig

fratrem ,
gen u

4 Iannüten
Ai leles nobi⸗
4 un Ad
t E lering.
ar .

t: ign.
M. le. D
ene Eene ul
Uperiorbenn
tCONtent,
8 urle,
ontefenn
n ſonmn
turn non,
e Lnit nni
erdavi iii
hnuſquamm.
, wbi efün
lond. Qunhe
lbenate, gi⸗
et. Verume
rir ontia ,
ſed in Nri
Guin non n
n enin eife-
uun obſetgier
m uſs ean.6
Cicicertt, n
Pus eſuman
Ur, ut Aicen
„Temput.
Gia nolhem
3, & Vetenbn
e Ron Clgin
d de mottähn
a ad Luclum
1pong:
. Nonda, k
. Lebormin,
id opetarit 1,
onlo non ee
limirumkttne
or & irnn
gebems n
lundetoreinn
g agere

4 Wa elhteaun

dricno NOANXαι
che Int. Nen
tur, i lli
nanumn cvm,
2, holiig deit
me Phonn .
hculter S

optime Rreh

tibi, I Nig

Ausren-

in Cap. VIII. Cant. Canticorum. 87

ità exponere potero in Portis Poma;, ut uni
Chriſto conſerventur? Quo modo, quæris? Si
inter ubertatem frugum, & portarum frequen-
tiam, nec poma nec turbas amaveris, ſed JE-
SUM duntazxat dilexeris. Audi: Nova & ve-
tera, Dilette mi, ſervavi Tibi. Dilectum ap-
Nil pre. pellat, cuùm ei ſervata omnia profitetur. Si in
ter Deum. exſuperantia fertilitatéque vinearum, nihil di-
ligas niſi Chriſtum, facilè, gloriæ negligens,

Tzlenta . . . .
cum Spi- Poma omnia ſervaveris, imò & abſconderis il-
ritn. li. At quis inter Poma non amat? Qui me-

Dignitas minit Dilecti in felicitate, ſecundéque rerum

2
Mores on eyenttl.
mutet. . —

EX CAbP. VIII. ET ULIIMO

Cantici Canticorum.

Quis mihi det Te fratrem meum ſugen-
tem ubera Matris meæ, ut inveniam
te ſoris, & deoſculer te, O jam me
nemo deſpiciat!

„ Po ve Uid duæris, quidve optas, duem inter
ſuperbia!, ubera Matris tuæ reſidere cognoſcis, &
non enim lactari? Si illum optas, illuc accede. Si ſugit
preti Matris tuæ ubera, ad Matris ubera fac acce-
magni eſt das, & tibi licebit dilectum amplexari, & de-
es,7. oſculari ad ſatiem uſque cordis tui. Ridet enim-
2 verò nos ſponſa, quod eam docere audeamus
amandi artem. Nimirum inter ubera Matris re-
Propoſia lſidentem tenere Dilectum, inſulſus non rarò
retinen. labor, ſed & amor eſt ſine amore. Cuivis licet
da. Aamplecti ſugentem ubera. At ablactatum, fo-
riſque deerrantem ſequi, conſequi, tenere;
amplecti, ofſculari ſponſæ eſt, & quidem ſatis
dilectæ ſponſo. In Tyrocinio Chriſtus ubera
ſugit, quia & nos ſugimus: tunc eo frui, &
oſculari eum, non amor, ſed opportunitas, non
ſiudium, ſed uſus eſt. At elongatum ab ubere,
pérque montes & colles ſalientem ſequi, amor
Virtus ſo- Perfectus eſt. Facilè inter ubera commorantem

e⸗ JESUM quiſque oſculatur, & tenet. At foris
Deſola- ſub dio, & in campo laborantem vix quæri-
tiones. . 1 S 2
In aridi- Ihus. Dum impluit conſelatione JESUS, nul-
zatibas li non pretioſus & charus eſt; ſi procul fiat ab
quoque UÜbere, ſolus erit. Dicamus ità: Quis mihi det

Orſus te fratrez menm ſugentem abera Mairis meæ.
IL VroOCinii tempore, quando lackentibus nobis,
Iatentio lacteſcis nobis; ut inveniam te foris, ut nihil,
reéta. dum ad animarum curam egredimur, præter
Zlla: a- te quæramus, inventumque exoſculemur, ut
nilce. jam nemo de nobis detrahat, quaſi tui obhi-
Far: hrase, t03 , gloriæque commodorumque noſtrorum
Chrißz. ſtudioſos, aut Principum aulæve ſectatores
Vide
hom. 8.

e henderint foris vagari nos, ex deſiderio tui,
. Xy-⸗

loſt. me unumque Te florem quærere inter curarum
4. 2d E. binas, tuique oris oſculo contentos, nihil op-
pheſios., tare præterea. Ut inveniam te foris, & deoſeu-
Religioſas ler te, & jam me nemo deſpiciat ? Planè hàc ra-
2 ia, tione fons obloquentium obſtrueretur, ſi pa-
Fis e lam eſſet, Societatem foris JESUM quærere,
& ejus oſculum, non Principum oculos, vul-

nam ſint .
probi. gique plauſus aucupari. Idem de Prælatis di-

Nil pre- Cito Infula inſignitis. Rurſus, ſugentem Ma-

t. P .
ve Dey tris ubera fratrem nec ſoror audet ofſculari;
„„ ſed blanditias iftas, quas deſperat, & mammis

Talent P
& Scien- dum ipſe pendet, foris præſtolatur S& ſitit.
iis eum Plane ubera;, ſtatæ ſunt contemplationis horæ,
irun, Ethicæ Tom, I. Pars II.

1

execretur? Venerentur nos magis, dum depre-

ctrinam quam petit; videlicet ut miniſtret

quarum non tanta vilitas eſſe deberet, ut lice- Orationi
ret quäâvis de cauſa cuivis ad nos irrumpere. bora illi-
Nec illa, quæ foris Præſumit oſcula, tangere ata ſr.
audet pendentem ab ubere. Quam ſimilis Di- Zelus, ſed
lecto Aloyſius Gonzaga, qui nec Marchionem eompleta
fratrem poſt Sacram ſynaxim dignatus allo- Oraeione.

quio eſt, quamvis ejus inviſendi gratià Medio- 8, “
1 . . perz .
lanum conceſſiſlet? Sequitur: Aphrehbendam te, lig non

& ducam in domum MWatris meæx: ibi me doce- trbent.
bis, & dabo tibi poculum ex vino condito, & Superior
muſtum malorum granatorum meorum. Scaturiunt ovwο aα.
innumera Sacramenta ex quâvis ſyllaba. Ap- S der
prehenſum dilectum ducit. Quônam? inquis. ſorum non
Non in domum à ſe extructam, ſed in domum vituperet
Matris ſuæ. In domum Matris meæ. Planè EC- leges, nes
cleſia ex Gentibus congregata eſt, quæ Syna- slizen
gogam Matrem ſuam appellat. Nota, non di- at⸗W’.
cit ſuuam, domum Scripturarum & Legis,
quam ità expolierat atque refecerat, ut eam à
fundamentis penè erexiſle videretur; ſed ho-
norem illi ſervat: docens pruriginem illam re-
primendam, qua exſtimulantur recens creati .
Magiſtratus & Superiores, ad evertendas & zu der
moles & nomina eorum qui ſe præceſſerunt. vet.
Cùm Eccleſia Chriſti pluribus abundaret do- Rezgula-
mibus à ſe extructis, iis videlicet legibus & ri- tam mul-
tibus, quibus Synagoga caruit, maluit ſpon- relerren.
ſum in domum Matris adducere; ut aliorum gv o.
decreta & monimenta, præ noſtris, honoran- noret ans
da diſceremus. Non illicò evertenda domus tiquazs
Matris, & noſtra incolenda: ſed noſtræ illam
præponamus, quam licèt refecerimus, adhuc
Deceſſorum nomina honoremus. Chriſtus bap-
tiſinum Joannis non evertit, ſed perfecit. Po- ,:
. . 1. . Tyrocinii
tuit oleo nos inungere: ſed maluit Baptiſtæ ſi grata
materiem honorare, adjectis tantum verbis, memoria.
quibus elementum tranſiret in Sacramentunm.
Et ducam in domum Matris meæ. LXX. In cu- Religionis
biculum ejus, quæ concepit me. Etiam cubicu- rmwer
iculum ejus, quæ concepit me. Et viliora
lum Matris fatetur, nedum domum, ut, vel in gauibus
in minimis, non deſciſcendum intelligant ſu- perfiei-
eriores & Principes à Majorum inſtitutis, mur, nots
quibus non notam inurere debemus, ſed glo- 6 endr
riam addere, habitis in pretio iis, quæ ſangxe- „„
runt. Aſumam te, introducam te in domum in lucem
Matris meæx, & in cubiculum ejus, uck concepit exponiz

me. Juxta LXX. Nota Matrem ſuam dicit, mur.

Pereri S smarit ſe Oraiio
non quòd pepererit, ſed quòd conceperit ſe. dirigatar

Quaàm rari ſunt, qui non faſtidiant diuturnas 4a Cog-
uteri anguſtias, quique non lubentiùs memine- nitionem
rint editos in lucem ſe, quàm conceptos! Sanè ſui, magis
plures Matrem amant ob lucem, in quam eos SS
expoſuit, quàm ob uterum, in quo eos effin- ten
xit. Mentior, niſi Tyrocinii non nos tædet ubi Deſola-
concepti ſumus, & à luce munerum ſplendi- tiones.
diorum Parentem Religionem ſalutamus. Ibi Spiritar-
me docebis, & dabo tibi poculum. In contem- lis careris
plationis amplexu non mella, non oſcula, non raf. Tek-
blanditias expetit, ſed doctrinam. Doceri vult, Vacare ſi-
non recreari. Quis ideo orat, ut diſcat? Quis zi, & 7s=
non mavult lachrymas conſolationis ad ſola- Ius ſui
tium, quam monita & internos ſenſus ad eru- v S
ditionem ſuam? Ibi me docebis. Docebis me; non soye g,
cæterorum vitia ſugillabo, & unà tecum ar- Nil prater
guara exerrantes. Et dabo tibi poculum ex vi- Chriſtum
no condito. O planè Sponſam! Nihil à ſpon- 2¾ Chriko
ſo quærit, dum illum rapit, quàm Sponſi Tee, i,
delicias. Sitit hoc ſolùm, ut ille non ſitiat. Demm
Hoc cupit à Dilecto, ut ſe doceat, & à ſe verus.
ſinat ſe refici. Ibi me docebis, & dabo tibi po- Zelus

culum ex vino condito. Vide, quò referat do⸗ anima-
rum nil
gquasrat.

H. 2 deli-

88

Srelete- delicias ſponſo „ non veròô, ut ſibi miniſtretur
Me,. 65 ab aliis. Doceri vult, non ut ex doctrina epu-
Intentie las ſibi paret, ſed ut Chriſto propinet pocu-
reca. lum. Neque dicit, Docebis me, &, Te reli-
Talenta toο, ego quoque docebo alios; ſed Docebis me,
z, De & ego miniftrabo tibi. Diſcant, quâ ratione
on asd ſe gerere debeant cum Societate, qui ab ea

commoda docti ſunt, quæcumque ſciunt. Cum Te do-
noſtra in- Cuerit, noli ab ea miniſtrari Tibi; noli eam
ervient. docere, & ex diſcipulo ejus fieri reparator &
orec Magiſter, ſed mirmiſtra illi. Sequitur, Et mu-
la ſus non um malorum granatopum meorum. Quid addis,
inſerviat. meorum* Scilicet dubitari poterat, an Regina
Talenta, cum ſis, tuum non foret, quod Salomoni pro-
Ges eum pinabas; aut minus fuiſſet gratum muſtum, ſi
c ne tuum non foret. Imòô quia Regina ſum, hoc
militaie. Mazimè teſtimonio egent munera mea. Neque
Scientia ehim quæcumque poſſident Magnates, ea il-
cum ſpiri- lorum ſunt. Difficilius Conſul, quam civis,

. ſimm poteſt dicere, quod dicit ſuum. Porrò ni-
Berat,an ſi meum eſſet, inquit ſponſa, quod Salomoni
4 . .11: P*
Fiſeus = Propino, non modo gratum illi non eſſet, ſed

geat Fiſ- eſlet omninò ingratum. Ergo muſtum appel-
co. lat ſuum, quia nen quæcumque ſunt noſtra,
Orationis noſtra ſunt: tum quia contumehia, non mu-

edis nus Chriſto eſt, quod ex alieno offertur.
non im-

pendatur. Læva éjus ſub capite meo: & deatera

elus a- illius ampleaabitur me.
nimari, 1
Ke e Diſce aliquando tandem, in Deo æquè pre-
rum ob- tioſam, quàm dexteram, ſiniſtram eiſle. En
ſervan- reſervatà amplexui dexterà, ſiniſtra ſe ſupra
in. ſolium capitis, Reginæ in morem, reclinavit.
Tione zee què vilia ac ſplendida, ſi pro Deo ſuſcipian-
mera vi. tur, ejuſdem ſunt pretii. Rurſus, ſi Læva ſub-

liora non ſternitur capiti flagellando, ſcito paratam jam
vilia. dexteram amplexui.
Tentatis
Tribie- . 2,. .
laiio pre- Adljuto vos, pliæ Jruſalem, ne ſuſci-

nuiee tetis, neque evigilare faoiatis dile-
bicitatts . * .
& conſo- Stam, donec ipfa velit.
lationis.
J— ¾. Somnus iſte deſcribitur, cum Læva ſponſi
Oratio; ſubeſſe capiti ſponſæ perhibetur, protensâ dex-
& Dei terd ad ejus amplexus. Ut diſcas nullum inti-
cura ſſe mæ cum Deo conſuetudinis certius haberi ar-

Permüte- gumentum, quàm quietem animæ, vel de ſe
SS ani Minimè cogitantis atque ſollicitæ, vel de Deo
zimores. Placidiſſimé meditantis. Et quidem Tranquil-
Inimicè, litas iſta non à ſcortis Babylonis, ſed à fihabus
& Perſe- Sionis abrumpitur. Nimirum cavendi ſunt ani-
S mæ Deo fruenti plus domeſtici, quàm alieni.
Imisani: Nam, qui inter hoſtes quieſcimus, exagitamur
pauci in non rarô à fratribus. Chriſtum in Navi quiefſ-
Religione. Centem, non procellæ, neque fluctus excita-
Conſilia runt, ſed Apoſtoli: & Spiritus Moyſis de Deo
non bona. diffidere coachus eſt, non in MRgypto; ſed in
Rrengla rem Aaron idola conſiavit in medio filior
zasls. eremo. Aaron idola conflavit in medio filiorum
Iſrael, quem impollutum à tanta contagione
Egyptii dimiſerant. Quid Joſeph? Inter fra-
tres mancipium fit: inter hoſtes & Daominos
Dominus evadit & Patronus. Intuere JESUM;
eſertus à diſcipulis, honoratur à latrone: ac-
tus in patibulum à Judæis, locatur in aris à
Gentibus. Ne ſucſcitetis, neque evigilare faciatis
dilectam. Non ſolùm autem ſuſcitant, ſed exci-
tam compellunt evigilare. Importunæ ſanè filiæ
Jeruſalem, quæ filiæ quidem Pacis dicuntur,
ſed turbulentiæ parentes deprehenduntur. Pro

Dyuie. Dilecta, in Hebræo ponitur Amor, apud LXX.

Oliva .

ℳ

verò Charitas: Cur evigilare facitis Amorem à Amer
Et, Ii exſuſcitaveritis Obaritatem. Vides, non Dei, &
promereri titulum Dilectæ ſponſam, miſi ità n i
Viciſſim diligat, ut tota evadat ſeu Amor, ſeu Perg,
Charitas. Niſi fortè dicamus, Amorem Amo- Dignirag
rem parere, idémque eſſe Diligi & Amare, confera-
Amorémque dici poſſe, quæ poteſt Dilecta "ur ama-
nuncupari. Si vis proinde amari, ama. Si vis d. Ke:
21 . 21. . 11. . . zam.
à ſubjleclis diligi, dihge. Dwon erunt illi Dile- Saveyin,
chi, quin Amores ſint: Siquidem quæ Dilecta at ame-
eſt, Charitas quoque eſt. Vel certè ideò Dile- tur, amert.
Cta Amor dicitur & Charitas, quòd Deus di- Superior
ligentes ſe diligat: unde addiſcere poteſt quiſ-
quis Chriſtum ſitit, quà ratione ejus ſibi amo-

eàbhat
eos, qui
rem vindicet. Amaberis enim, ſi amaveris.

Religio-
nem a-
mant.

Quæ eſt iſta, quæ aſcendit de deſerto,
delicus aſſtuens, innixa ſuper dile-
&tum ſuum!

Scanda-

en fa

Poſt ſomnum aſcenſus, & in aſcenſu deliciæ,
& & deſerto in ſublime erectio, & tot prodi- ier ge.
gia ſuper dilectum innixa. Nimirum Oratio creationes
ſummorum parens miraculorum eſt, & fons licita
indeficiens gratiarum. E deſerto verò, ubi vel OQratienis
ſolitudo eſt, vel hominum auxilia deſunt, aſ- O. “
cenditur. Et tunc exundant deliciæ, cùm aſ- H

tionis bo-
cenſum tentamus. Eô veròô plus de nobis tine- na.
bimus, cùm pluribus gratiarum delices difflue- Cella.
mus; ideéque inter delicias & in aſcenſu Di-? erſetutis
lectum quæremus, cui innitamur. Licet hinc enge⸗
intelligere, non ſublimè, ſed deorſum ferri colonua efß
eum;, qui non innititur fuper dilectum, vel ni- delicia-
mium fſuis viribus fidens, vel parùm de Obe- rom &
dientiæ ope confidens, tam Gratiæ quàm Supe- Cenzols-
riorum contemptor. Iſta, quæ verè ſalit, quæ- Syatie
que veris dehiciis affluit, ſuper Dilectum inni- „eceſſims
titur. Quæ eſt iſta, quæ aſcendit de deſerto ?* De- Dißiden-
ſertum Tentatio eſt, ex qua ſpinæ prodeunt & via ſui.
ſerpentes. Verùm è deſerto ſponſa ſubſilire in- Pee-
Cipit, & quæ neque in cella vinaria, neque in unt,
horto, neque in colle thuris ſubſilire didicerat, Tentatio
& deſerto aſcendit. Uſque adeò oratione, jeju- atili.
nio , ipséque Spirits ardore Tentatio utilior Fervor
eſſe ſolet: quæ non ſolàùm aſcenſum docet, ſed ee
& delicias parat. Quæ eſt iſta, quæ aſcendit de Conßte.

deſerto, deliciis alfiueng? O prodigia! Quæ in tiones ſi-
horto delicias neſcierat, quæque in cubiculo rituales
vix myrrham ſtillaverat, aromatibus affluere oriuntur
cœpit in deſerto. Et quidem myrrhæ vix guttas arg gaie
numerat in cubili, at in deſerto eluvionem ex- os vel
peritur gratiarum. Deliciis affuent. Quamquam gulciori,
illud quoque dici poſſet, ideò Deliciis abundaſ- ed à Feæ-
ſe in deſerto, quibus nec in lecto, nec in horto vere.
abundaverat, quòd aſcenſum tentarit in deſer- Smune.
to, quem non tentaverat inter aromata. Nimi- in-
rum vel in deſerto deliciis diffluemus, ſi aſcen- diferen-
derimus: ſi deerit aſcenſus, deerunt vel in hor- tia.
to deliciæ. Noli dicere, ſi concionandi munere Letiie
defungerer, & domeſtica negotia abdicarem Sanu⸗
Chriſti fruerer deliciis. Si ex hac domo, cura- Comem-
rum & rixarum plena, abducerer in domici- platio u-
lium paulò quietius, provenirent mihi quoque; bigue, 1
quæ cæteri demetunt, aromata. Falleris. alued.
Sponſa in lectulo floribus conſperſo fruſtrà di-ANaN N.
lectum quærit: in deſerto verò & deliciis af-
fluit, & Dilecto innititur. Sed hic aſcendit, Felieit-
ibi verò quieſcit. Aſcenſus vel in deſerto deli- vera-
cias ſerit, & Dilecto fruitur: ſine aſcenſione Religions
nec lectus Dilectum habet, & abſunt ab horto faieitas

deliciæ. In Hebræo ità legitur. Quæ eſt ifta, quæ ui Iü-

um teet
Eeet ſonli
lcin fhegte

4 trdas i
MMIns, ine
Iumn Hol deo
biluarit: gu
i ku, in del

a

i/,

Dabaa. Nor
unet ab ilof
, 1 gvo ve
etene, dez
n krmo eſt
Nnn, ſed n
Nenioineictt
Mn de. Nalc
r end Cäte
r lon nn
Wemmn, ſed
nn lim
n ncerem
PE cundoremn
In.

le 6 i

ſelecit

enke,
4 un horiid
Lialvale
a un hhl⸗

80 K) Wnongt.
eti

er

e

nate e
Ana. N en
nili Dle
A Dledn,
Ee ided ie. 1,
orek il
ſbi )
1anhren

de eſen,
ſihn l.

ſenluceite,
& r d⸗ 4

minnn tne

l,Khnt
verd Wir 1r
icie, In 14
de nobistimnen
delicisifl. 4
in Wend D.
r. Licet firs
deorlun kin,
lechun, eln.4
harn Ee 0.n
tirim une.
ere lt,e:
Diedum mi,
e iſnmien
nr Pkogentin
la ſͤblinetr,
Aria, Mlel,
ſlire ddhemt
Otatiole, n
Tentito Iiid-
um Cot,el
aiu ſtnlti
we in Chenbe⸗
nutihgallet .
rrhe t E,
eluriaen r,,
s. (ung i
elicis “
lo, Ueriln,
entaritinein ,

in Cap. VIII. Cant. Canticorum. 8 9

xil prater aſcendit de deſerto, innixra ſutpra Dilectum ſunms
IESUM. Omittuntur Deliciæ. Non enim hic ponitur
Deliciis affluens. Puto non omitti; ſed expli-
cari, quæ ſint deliciæ ſponſæ. Nimirum cum
dicitur, Innixa ſuper Dilettum, prædicatur
quoque Deliciis affluere. Quis enim innitatur
JIESU, & delicis careat? Imô ut intelliga-
mus veras ſponſæ delicias ipſum eſſe ſponſum,
tantùm ſignificandum duxit, inhæſiſſe Dilecto.
Aſcendit de deſerto innixa ſuper Dilettum ſuum.
Affluit delicis, ſi Dilecto innititur: Animæ
enim deliciæ Dilectus eſt. Redundare ergo vi-
ſum eſt Tranſlationi Hebrææ Verbum illud;
Deliciis afluens, cùm Innixa Dilecto dicere-
tur. Non enim carere deliciis poteſt, quæ Di-
lectum tenet. Imô nullus novit delicias ſponſæ
præter ſponſum; ideò ſi vis illam prædicare de-
liciis affluentem, effingito eam inhærentem
ſponſo, & ſatis eam beatam dixiſti, imò feli-
citatem ejus omnem exaggeraſti. LXX. veròô
ità legunt:. Quæ eſt iſta, quæ aſcendit dealbata:
innitens ſuper fraternum! Pro, Deliciis afuens,
Caſtita- ponunt LX XK. Dealbata. Et ſanè veræ cordis
zi deli- deliciæ, Pudor eſt. O virginitatis aromata! Si
Ganßsla- pudica es, deliciis diffluis. Si dealbata es, af-
tiones Dei Hluis deliciis. Ità eſt. Mundum duntaxat Cor
& Lati- novit & Dilecto inniti, & deliciis abundare.
zia vera. Non miror, quèòd Dilectum amplecétatur; quæ
Cakctita- alba eſt. Candor Lucis æternæ non abeſt àa
7H *i candore humanæ Pudicitiæ. Si candere inci-

Jegia. S e .. .
hritun pias, facilè Dilecto inniteris. Porrò, ſi De-

Juserit, & ſertum, ut diximus, Tentatio eſt, diſce, ro-

—

ves non

Singula-

zenet Ca- go te, non denigrari inter carbones deſolato-
Küce, rios mentem, ſed dealbari. Caſtior Benedictus,
Tentatio . S .
wrilis. Poſt tædas impuritatis. Pudicitiam auxit Ber-
nardus, inter procellas amoris. Sponſam;,
quam Sol decoloravit, eremus, imò deſertum
dealbavit: quæque in cubiculo ſe nigram fa-
Gratia tetur, in deſerto albicare deprehenditur. Quæ

neceſſitas. eſt iſta, quæ aſcendit dealbata, innitens ſuper
Fraternum * Nota, Non alba prædicatur; ſed
Dealbata. Non Candor à nobis eſt, ſed pro-
manat ab illo fonte, qui Candor eſt lucis æter-
næ, in quo vel ii, qui venerunt ex magna tri-
bulatione, dealbaverunt ſtolas ſoas. Et quidem
Cum ſermo eſt de nigredine ſponſæ, non De-
Oant. 1.4. nigrata, ſed nmigra dicitur. Nigra ſum. At ubi
mentio incidit de Candore, Dealbata eflertur;
non alba. Naſcuntur enim in nobis vitia, Pu-
dor verò cæteræque virtutes aliundè prove-
niunt. Ergo non modé innitens dicitur ſuper
fraternum, ſed Dealbata quoque prædicatur:
ut non ſoluùm auxilium nobis Chriſti neceſſa-
rium duceremus in aſcenſu, ſed ipſum quo-
. e candorem noſceremus ejus eſſe, non no-
ſtrum.

QLuæ eſt iſta, quæ aſcendit de deſerto
delicis affluens?
Afaainr. Aſcende, & de deſerto, ſi placet, aſcende,
S. ſed non horridus, non ut Hericius ſpinis obſi⸗
tus, ſed deliciis affluens. Plerique neſciunt ex
deſerto ſubſilire, niſi vertantur in deſertum,
rudes, agreſtes, hiſpidi, cenſores aliorum
Phariſæo conſimiles, imò & improbiores: il-
li enim Publicanus putebat, his Lazarus foæ-
tet, non quatriduanus, ſed redivivus.

Sub arbore malo ſuſcitavi Te.

Non ſub Ilice, non ſub Quercu; ſed ſub
Ethicæ Tom. I. Pars II.

ritates
Religioſi
auſteri
Vitent.
Religioſi

ſernan;
saferos.

Religionis
bonefcii

7

Malo, ſi dormieris; imô ſi & obicris, excita- &n eveel-
beris. O felicem Malum! O Malum bonam! leutis.
Sub arbore fœcunda vel à morte ſecurus es-
Sub infœcunda, non ità. In religione, teſte
Bernardo „ pPeccabis rarius, quam in ſæculo:
à ſcelere veròô, ſi fortè peccaveris, reſurges fa- ſurgimus
Cilius. Sub arbore Malo, videlhcet ſub fructuo- acrimi-
ſa arbore, ſi infoœcundus evadas, ſpem ta- a.
men habes evigilandi, & germinandi. Petrus Vits mis
JESUM negat. O ſcelus, 6 ſomnum! ſed jam Zens 4.
adſcriptus inter Apoſtolos, periit ſub arbore zima am
fructuoſa; ideéôque citò fluit, & lutum lin- non timet
guxæ gemmis oculorum deterſit. Et nè fortè Tentatio-
diceres, exſuſcitatus eſt Petrus, ſponſa excita- 25 le ſa⸗
ta eſt: ſed non omnes, Petro aut ſponſæ pa- ie: r-
res, Chriſtum ad veniam inflectent. Erras. rantes a.
Non ſponſæ, ſed arbori tribuenda eſt exſuſ- nimas;, n5
citatio, vel à ſomno; vel à funere. Ideò LX X. éortuent.

In Reli⸗=

gione fa⸗
cilius re⸗

vertunt: Sub Malo exſuſeitavi: Non dicit ex- Sé'vipe
e 6. HVeo felix.
ſuſcitavi Te, ſed, exfſuſcitavi ſub malo. Qua- Bcleſia-

ſi dicat, non Te reſpezi; ſed arborem, cùm ſticis
ſuſcitaturus adveni. Sub malo exſuſcitavi. SOo- Deus etis
leo torpentes ſub Malo excitare, quicunque '“ Iabpſias
tandem ſint, qui dormierunt. Vel Judam ex- „
citare tentavi; tam lethifero obrutum ſopore. Etcleſis-
Lavi, monui; conterrui, delinivi, oſculatus ſtici &
ſum. Non enim ſomnum ejus reſpexi, ſed ar- Rel'gioſß
borem, ſub qua torpuerat. Licèt deſertor, Tam at
Apoſtolus tamen erat. Non potui non fuſcita- hant va:
re periturum, imò peremptorem meum, cùm Corredtio
arborem aſpexi Apoſtolicæ Religionis, cujus ſecreta ſit
fructus ita dulces gutturi meo fuerunt; ut E'elehßa-
vel negationis amaritudinem facerent dulcem. Kir’
Quid plura? Dum arborem frugiferam ſuſpe-dts
xXi, non reſpexi patibulum quod mihi paraba-
tur. Ifraélitæ quoties dormierunt? Manduca-
verunt, lIuſerunt, illuſerunt, moœchati ſunt,
adoraverunt ſculptile; ſed quia Populus Dei,
ſed quia fub foœcunda legis arbore peccave-
runt, exſuſcitati ſunt. Qui Æ«gyptios demer-
ſit in mare, poſt oppreſſos Judæos; Judæos
ſervavit in eremo, & manna aluit, poſt exal=-
tatum in ara vitulum.

Pone me, ut ſignaculum ſuper cor tuum,
ut ſignaculum ſuper brachium tuum:
quia fortis eſt, ut mors, Dilectio.

Gratig
omnia
tribuen⸗

Cur Dilectus ſignari debet in corde & in
brachio; fortè quia Sponſæ amor intepuit? aut
uia robur ejus elanguit? Planè ſi virtus de- a.
Leir ut reparetur ſua vis menti, conſignetur Rumili-
Cor Chriſto. Non ideò ſignandus eſt in corde tas in per-
Sponſus. Imò ſignari debet ideò, quòd va- Fedtss.
lidiſſimo munita amore penè mortem debella- HW%S
tura ſit. Pone me ut ſignaculum: Cur? quia, perfeczis
inquit, fortis eſt, ut mors, dilectio. Non quia neceſſa-
langues, ſed quia ferves, imprimere me de- ria«æ
bes brachio & cordi tuo. Tum quèòd fortior e te
virtus validids oppugnetur, duriorémque pa- e,Finn, =
tiatur conflictum, quæ dura eſt charitas: Tum ,
quòd citò fervida virtus ſibi tribuere conſueſ- Cognitio
cat, quæ fluxerunt munera ex me. Ergo, quæ ſui. i
charitate polles ardentiſſima, ſigna JESUM Auwils-
in corde, tum ne extollaris, tibi tribuens quæ
ab ipſo tributa ſunt tibi; tum ut armeris ad-
verſus hoſtes, qui validiori impetu invadent
validius adamantem. Diligis? Armare. Si Di-
lectio fortis eſt ut Mors, pone illicò nomen
JESU in brachio, ut ſtare poſſis in acie.
Rurſus: Pone me : ut Knecnlen, Japer cor tuum,
12 3 At.

90 Oli
Erubeſ- ut ſignaculum ſuper brachium tuum. Jam deli-
centia E- Ciis affluebat, jam è& deſerto aſcenderat, jam in-
en haſerat Dilecto; Et tamen monetur, ut JE-
H S8UM in brachio ſignet. Nimirum propalam
Chriſtum profiteri, ejuſque circumferre inſig-
Humans NMia, nec illi conſueverunt, quibus licuit & in
zimores. Ccolum aſcendere, & deliciis abundare. Videas
Nicodemos plurimos, Magdalenas ſanè raras.
JESUM non pauci colunt, pauci profitentur.
Et quidem imprimi debet ſignaculum Chriſti,
non in brachio tantum, ſed & in corde. Pleri-
que enim factis JESUM profitentur: ſed ſi ſen-
ſa animi aperienda ſint, non profitentur. Abſit 5
inquiunt, à me contra legem aliquid agi. At,
dum cum amicis colloquor, aſſentiri videor nu-
gis, ſed riſum odi, & veritatem amo. Denique,
meliores re, quàm ſenſu, patrare renuunt cri-
mina, de futilibus garrire, timore ſubacti diſ-
plicendi ſodalibus, non verentur. Inter Phi-
liſtheæos non deſipuit David, ſed inſaniam ſimu-
lavit. Multi Sapientes operibus ſunt, qui tamen
ne nimium putentur juſti, dum animi cogita-
tiones pandunt, minus juſti haberi ſtudent,
ne Philiſthæis ſint inviſi. Agebat prædam Da-
vid de Geſſur, & de Gerzi, & de Amalachi-
1. Reg. tis. Dicebat autem ei Achis Rex Geth: In quem
27. 10. irrniſti hodie? Reſpondebat David contra meri-
diem Judæ. En quomodo qui, ne tangere qui-
dem auſus fuiſſet populum Dei, de eo egifle
ſtragem gloriatur. O quoties pudoris cliens,
ne Domino diſſimilis videatur, cum quo lo-
quitur, adulterium commendat! Quoties Mo-
nachorum patronus, quique eos alit opibus
ſuis, ne ab amicis diſſentire videatur, de eis
detrahit. Adeò non ſufficit ſignaſſe Dilectum
in brachio, niſi Signes in corde; ut tam ope-
ra tua, quàm animi tui ſenſa IJESUM pro-

Lingua
cura.

Familia-
ritas nis
mia ecum
ſaæc lari-
bus.

fiteantur.
. Lampades ejus lampades ignis atque
Rammarum.

Amor in Vim amoris ſponſæ tranſlatio Hebræa cla-
Deum ve- rius indicat, dicens: Prunæ ejus, prunæ igni-
1;. tæ, Nammaæ vehementiſſimæ. Apud LXX. legi-
Exempla tur: Alæ ejus alæ ignis, Nammæ ejus. Non a-
bona. mas, niſi luceas; neque luces; niſi ardeas. Por-
Afectas, r0 amor lampadibus comparatur, quæ mani-
Jed eum pus præſerri ſolent, quòd verus Amor ſi renuat
eFedtu. operari, amor non ſit, nec ſit Amor, niſi ad
. agendum evolet. E corde prodit charitas, ſed
lucet in dextera. Lampas eſt, manibus defer-
tur, ardet“, lncétque. Ne verò audito nomi-
TFervor. ne Lampadis, putares, amoris ignem egere pa-
Religioſi bulo, & niſi oleum inſtilletur, paulatim ex-
probi nit tingui: Ideò in Hebræo non Lampades, ſed
“ Prunæ dicuntur. Nimirum ignitæ prunæ non
its. egent pabulo, ſucco vivunt ſuo, ſoléque cine-
Amor & Te munitæ non ſolvuntur in cineres. Ità chari-
Fervor tas nulli gravis, humilitate duntaxat ſervat ſe-
verus ſe, ſuumque calorem conſervat. Verùm Lam-
abſque Pades Prunæque charitatis ſponſo non ardent,
ingulari- niſi convertantur in alas. Alæ ejus ,„ adlæ ignis,
zatibus. 7. 9.
Locorum, Mammæ ejus. Apud LXX. Enimverò Amor
& Mune- uni affixus ſeu loco, ſeu muneri flagrare po-
ris indif- teſt, evolare non poteſt. Vera charfitas prunas
1 S lampadéſque in alas vertit, neque ſe amare cre-
* * qit, niſi poſſit evolare. Illius eximia virtus eſt:
Religionis orat, luget, jejunat, vigilat. Quæro, aliſ-ne
munis inſtructus eſt? ad Prælati ſui vocem volare no-
viliora. vit? An potiùs uno dimoveri nec loco, nec mu-
nere poteſt? Orare conſuevit, non volare. Aio,

V

non amat. Alæz ejus; alæ ignis, Namme ejus.
Hypocriſim magis quàm charitatem redolet A-
mor abſque alis; qui, ſi lampadas præfert, & Selus a-
caret alis, lucere cupit, non ardere, lucere ſtu- verg,
det, non volare, hoc eſt, laudes ſitit, non agtii.
opus, honorem non amorem amat. Alæ ejus rüas cum
alæ ignis. Nota non plumeis, ſed igneis alis Neculari-

Charitas utitur. Hoc eſt, non aurâ alienâ fer- us inuti-

tur, ſed impetu ſuo. Plumæ ventis circumfe- ualeß. 3

runtur, nec ſemper feruntur rectà: verùm au- ſtica Iu-
ras ſequuntur, & quò ſpirant venti, eò appel- riſäickio.
luntur. At ignis rectaà in coœlum fertur: unum terna
illi ad ſidera iter eſt. Alæ ergo charitatis, alæz anthm
ſunt ignis, non enim aliud, quàm Deum & i,, .
Cœlum, petit. Ignis autem ſi fortè paleas, foœ- margg,
num, floréſque obvios habeat, abſumit illicò. verus
Ommis caro fœynum, omniſque gloria flos eſt: in Iſai. 40.5,
hæc ſi charitas fortè incidat, non illis blandi-
tur, non ea fovet, non nutrit, ſed incendit.
Alæ tuæ, alæ ignis haud ſunt, ſi flos fœnum-
que, ad quæ volitas, diù fœnum & flos per-
manent. Æquè carnei, æquè florei ſunt ii, qui-
buſcum verſamur? Mihi credite, alas fortaſſe Talents
habemus. Quis enim Regum Principumque ſed ſine
Turres non alatus ſcandat? Sed alas non habe- Telo ani-
mus amoris. Igneæ ſunt charitatis pennæ, car- Warum.
nem & gloriam, hoc eſt, florem ſœnumque ſi
offendant, offendunt. Ad afflatum duntaxat ig-
nis igneſcit ſœnum;, flos ardet. Careas proinde
igneis alis neceſſe eſt, ſi , ad quos circumvo-
litas, caro ſunt, & florem ſectantur. Alæ ejus,
alæ ignis, ſRammæ ejus. Nota; quæ alæ dicun-
tur, adhuc flammæ prædicantur. Aliquando

charitas formam commutat, & lampades in alas

vertit: ſed poſtquam formam demutarit, mate-
riem immutat. Clariùs, quæſo, loquamur. Lam-
pades non rarò vertuntur in alas, ſed alæ non
diù flammas ſervant. Pauci ſi volare coœperint,
ardere ſtudent. Non curant ignem, cùm alis
pollent. Ut viderint à ſe magna patrari, mag-
ni eſſe non curant. Jam evolo, ut quid ardeam?
Ideò arſimus, ut volaremus. Sat flammas nu-
trivimus, jam alas comparavimus. Volare ſuf-
ficiat; jam flagrare diſpendium eſt. Orare,
humiliari, legere, vigilare, flammæ ſunt, qui-
bus effinguntur alæ, quibus ſublimè feramur,
& Mundo miri videamur. Ergo ſi alati ſu-
mus, fruſtrà incendium patimur. Sed, heu
nos, Icaro miſeriores! alas illi ignis, nobis
Glacies eripit. Fortunatius ille volando flagrare
deſut, quam nos torpendo. Ideôque undis ille
exceptus eſt, nos verò flammis demergemur.
Alæ ejus, alæ ignis, Nammaæ ejus. Quæ alæ
dicuntur à LXX. Lampades perhibentur eſ-
ſe in Vulgata. At Lampas in dextera, alæ ve-
rô reponuntur in humero. Quid dicemus?
Flammæ iſtæ charitatis ubinam ardent, ante
pectus vel in dorſo? Planè in dextera ſunt,

ſi lampades ſunt. Ergo & manibus volare
pofſſumus.

Talente
cam ſyi-
ritis.
Dignitas
mores
mutat.
Religioſus
in aula
degener.

Aquæ multæ non potuerunt extinguere
charitatem, neo flumina obruent illam.

O Charitas, quæ ſemper ardes, & nunquam Amor in

conſumeris! Nota, non dicit, nec torrentes, Peus-

OI⸗ . verus.
ſed nec flumina obruent illam. Torrentes enim Charitas

non ſemper fluunt, fluminibus verò nunquam arque u-
aquarum copia deeſt. Ergo verus amor, etiam- nio omnis

ſi ſemper adverſa patiatur, nunquam perit. ſtut
X . . Ni-
Non ſolùm aquis multis, ſed & diuturnis ob- “ euis

ſiſtit. Quantæ flammæ, quas nec flumina deratsrs

obruunt!

Tenncenn
n Cbtvatur.
eret.
erauend⸗

1
me nrgeoan
N ugean

1cjin exet⸗

idri he
ir ſue
rier l.
1

i Manas,1
Imn. Eett Anor,
14

ge. (vot en
n n tuli,
l mbis c

& A

n, proping
t. s Wmpoertorr,
Kwinhenern
Ecüruam, mal

e, .

EMtno entt

nerdci
iin Vralkum
Ache
e

nme ejl
edoletg.
refent, A
cereſie iun
ſüit, n 8
Aai K
lgneis ,u
Aiens .ki
tennke.
Verilm an
rtut Unuun 8
ltatig, e
n Deum Ee
Palen, H
blunt l 8
fock nl
illis blut.
ſec inrentt
os ſenin.
1fa.
eiſintini
A ſanelen
himhinte’
las non hade⸗ 1
pennæ, l.
enüngetl
nduntaut.
ess oie
Gos Ccumo-
nur. Aeeju,
lne de donn
t. Alicgunc⸗
lnpecesnd
motart, ur-
quammur. LarI
, ſed de ne
lueorſeit,
hem, COln it,

patrai, ig n

Lpid anlen,
t Hamms ne,
. Volueſt
n ek 0et,
nmne ſnt, ⸗
Plinekermunn,
1go ſi diti
ur. Jed, dl
li igiu, n
lencdokegen
eove Ondu:
8 demergenu⸗
u. Qe N
erhibenn 6.
exteta, le
uid toenn
n atdent,
Gextet Ih-
manibus

pruenn.

krute,
er mei/
Torteltsgi
Verd n ,
Samor, e⸗ 6
ungonn .
e unig ,
nbe Annni,
Cprumm-

rus hu-

in Cap. VIII. Cant. Canticorum. 9 1

. Fers. obruunt! Et ne fortê putares allui quidem flu-
iur. mine charitatem, ſed quod leni curſu, & non
Patien- turgentibus aquis defluat: in Hebræo habetur,
tiæ, TWi- Ert fumina non inundabunt illam. Ut vides, non
ulato umen eſt, quod Charitatem invadit, ſed flu-

etèiam non . . .
eſſatara Mina; hæc verò exundabunt quidem, ſed cha-

tolerasda ritatem non inundabunt. Et flumina non inun-
eſt. dabunt illam. Illam non inundabunt, ſed ex-
Perſeve undabunt: slioqui quale prodigium charitatis
Tantds eſſet, ſi non inundaretur à fluminibus, non
exundantibus! Illud verti debet laudi, quòd
& exundent flumina, & tamen ab eis Charitas
non obruatur. Ergo, ut vides, verus amor
dura ſufferet. Nec ſumina obruent illam. Non
negat alluendam à Huminibus Charitatem. Quis
enim circumdetur à flumine, nec tingatur?
Sed negat obrui. Etiam Joannes receſſit à JE-
8U, cùm caperetur; ſed adfuit illi, cùm mo-
reretur. Etiam Davidis pedes penè moti ſunt,
ſed ſtetit, quamquam vacillarit. Abſcidit chla-
mydem, ſed cruore hoſtis abſtinuit. Patior nos
allui, ſed obrui nolo. Madeamus, ſed manea-
mus. Turgeant flumina, exundent: atr chari-
tas caput exerat undis. Sequitur.

& dederit homo omnem ſubſtantiam Do-
mmas ſu« pro diletione, gquaſe nihil
deſpiciet eam.

Amor in Non amas, ſi Amorem redimi pateris. Nulli
Deum ve- cedit Amor, nec fluminibus inundatur, nec
manos i. auro corrumpitur. Animadvertas velim poſt
mores, a- fluminum inundationem, pecuniarum obla-
mores & tionem commemorari: ut diſcas, difficilio-
favores rem luctam eſſe cum auro, quam cum gur-
Eernit. gite. Quot enim vicere tormenta, qui cefſlere
pecuniæ? Danaëé Turrim paſla eſt, ſed au-
rum non tulit. Verùm peflum eant fabulæ.
Quid nobis cum Poëtis? Satis opulenti ſunt
Scripturarum theſauri: nugis non egemus an-
