veròô foœminis conſtuprandum objicit Iſraélem.
Jonas; qui ſacco Ninivitas induit, Regiamque
reſperſit cinere; tanti author jejunii; tantæque
vwates auſteritatis; ubi hedera exaruit, mor-

E 32 tem

54

tem expetere, Deôque contradicere non eſt
veritus. Petrus mori vult pro Domino, &
coram ancillà eum ſe noſſe pernegat. David
plal.nS. . clamat: Beati immaculaiti in via: & Candoris
præco, mochatur.

Teſtina, & ſalvare ibi...
Tepiditas

Tepidita Cur feſtinet diverſurus in proximam ſibi
a de Segor, cui feſtinandum non dixiſtis, cum ei
rrepit. edixiſtis, ut ſe reciperet in montem procul
diſſitum. In monte ſalvum te fac. Ergo cum
Mao⸗ propè imus, properandum eſt? Cùm procul
vi„, Ccontendimus feſtinandum non eſt? Niſi fal-
lor, ſubindicant ſanctiſſimi Angeli, non pau-
cos ports viciniâ illudi. Qui procul eſt ab ar-
ce ſalutis, ipsà urgetur loci diſtantià ad cur-
ſum. At, qui propè arcem eſt, facilè diſtine-
tur, ſecuritatis opportunitate deceptus. Videas
tardius Religioſum, quàm latronem ad faſti-
Dro, & gium ſanctitatis devenire. Is enim, quia ſe pro-
S cul eſſe videt, currit: Ille, quia non procul eſt,
u ViX alnbulat. Botrus Cypri dilectus meus mihi.
Cant. 1. 14. Videlicet Botrus flos vitis, non uva eſt. Bo-
Trsde. tfus placuit: cùm uva fuit; & maturuit, non
gener. alnplius aut memoratur, aut adamatur. Nimi-
Rd rum Perfectionis crepundia, & pubertas illi-
o arripiuntur, ſed paucis matureſcunt. La-
Labi poſ- tro certè citiùs Apoſtolis præcucurrit ad con-
ſant opt- ſummatæ fidei coronam, qui ab eâà longiùs

mi. diſtabat. Tribus horis eò pervenit, què illi
Tepiditas tribus annis non pervenerant. Nullus enim
. . „. „
paß fervo. Apoſtolorum par latroni fuit, cùm propèé
dem. JESUM exſpiravit. Unius horæ ſpatio Mag-
dalena à lupanari ad pedes, imò ad cor Do-
mini devenit; & propior Apoſtolis facta eſt,
quæ tam procul ab eo fuerat. Quid Paulus?
à cæde ad Apoſtolatum cucurrit und voce ſti-
mulatus. Quid Zachæus? Cùm epulum para-
tur, fit ex Publicanorum Principe pauperum
Ppryopoßta Pater. Matthæus nonne à Telonio ſine mora
poßta
retinenda. ad evangelizandum acceſſit. Andreas quidem,
quia non longè aberat ab Apoſtolatu, cun-
Ctantiùs illum aſſequutus. Cùm enim pauper
Trar. eſſet, & Joannem ſequeretur, videbatur ante
Apoſtolatum ſemiapoſtolus. Nihilo minus bis
Lervor Vocatus à Chriſto eſt. Et primoò quidem

walas ar. non invitus eum audivit, ſed nec invitus
duus eist. peceſſit. Matthæus verè, qui tam procul à
Chriſto erat, quam procul eſt à Pietate au-
rum, ut primùm vocatus eſt, relictis opibus,
ſecutus eſt eum. Olea, quæ ſemper viret, vix
parit, autumno citius matureſcente, quàm oli-
wa. At morus, quæ tardè viret, citò parturit:
paucos intra dies erumpentibus frondibus,
& ſine flore moris adultis. Quam expeditè
Populus ex gypto in eremum pervenit,
unde, interjecto mari,; tam procul aberat?
Quàm tardè autem ab eremo in terram Cha-
naan progreſſus eſt, à qua non procul aberat?
Què propior illi factus eſt, eò lentiùs illam
ingreflus eſt. Gentilitas ab idolis ad palmas
ſtatim pervenit. Aurum projecit, vitam effu-
dit. Tum cunctantiùs progredi cιt, cùm
propiùs acceſſerat ad bravium. Pedes ſponſi
ex auro ſunt. Sed cùm videbatur ex auro ad
gemmas proceſſurus, degeneravit in lapidem.
Crura illius columnæ marmoreæx, quæ fundatæ
ſant ſuper baſes aureas. Nos ſinmnus membra
Chriſti. Exordimur ab auro, & ab auro in
marmor relabimur. Sponſa, quæ ab oſcu⸗
lis incipit, citò refilit ad ubera, ab uberibus

Sant. F. I5.

Oliva

ad cellaria, ad vineas à cellariis, à vineis ad
domum;, à domo in lectulum. Et in leçétulo
primò quidem ſponſum quærit, deinde quieſcit
ipſa, pulſantemque ſponſum excludit. Sic Eſa-
jas, cùm prædixiſſet inſtar Carmeli & Lili
eremum florituram; paulè poſt ut magnum
prædicat, quòd juncus & calamus in ea germi-
nent. Et forebit quaſi Lilium. Gloria Libani
data eſt ei, decor Carmeli & daron. Orietur vi⸗-
ror ocalami & junci. Viden' quàm citô à ſteri-
litate ad Lilia & ſegetes tranſeat; & quo modo
poſt Lilia vix juncum pariat? Ad vocem Do-
mini putidum cadaver exilit & ſepulero. At cui
non arduum fuit poſt funus vivere, receptâ vVi⸗=
ta ſudarium inſtitaſque projicere, facile non
fuit. Uſque adeò à minimis ad maxima prom-
ptiùs progredimur, quàm à magnis ad ſumma.
Expedivit ſe Lazarus mortis vinculis; at inſti-
tis, poſt diſruptos funeris laqueos, non ſe ex-
plicuit. Facilius lutum in aurum concreſcit,
quàm fulget. Jacendo aurum fit, flagrando lu-
cere diſcit. Quàm procul ab auro lutum eſt!
quàm propè fulgorem aurum! & tamen ſine
ſenſu limus demutatur in aurum: qui tamen
in aurum verſus, per tormenta conſequitur
ornamenta, ſoliſque in ſuppliciis Solis vicem
agere docetur. Propheta ille, qui Jeroboa-
mum & litantem reprehenderat, & ad epulas
invitantem ſpreverat: poſt repudiatas regias
dapes, Pſeudoprophetæ aſſedit menſæ, mucidi
panis fruſtulo malè ſatur, futurus illicò Leonis
pabulum.

Sol egreſſus eſt ſuper terram, & Loth in-
greſſus eſt Segor: Igitut Dominus pluit
Juper Sodomam & Gomorrham ſul-
phur & ignem à Domino de cœlo.

Sodomorum funera duo anteceſſere. Solis
egreſfſus ſuper terram, & Lothi ingreſſus in
Segor. Nimirum, ut ſupplicia & terrorem ha-
beant, & æquitate non careant, debent tam-
diu protelari, quamdiu & ruinæ ſubducatur ju-
ſtus, & palàm plectatur, qui palàm peccavit.
S. Dunſtanus Archiepiſcopus Cantuariæ, cùm
dilatum fuiſſet, ob reverentiam diei Pente-
coſtes, in ſubſequentem diem ſupplicium fabro-
rum adulterini æris, celebrare noluit, niſi poſt-
quam de eis ſumpta pœna fuit. Deus autem id
ſibi gratum fuiſſe teſtatus eſt: ſiquidem cùm
celebravit, omni aſtanti populo Columba è
coœlo ſuper ipſum aſtitit. Ut intelligamus,
nullam inſigniorem clementiam eſſe, quàm
impiorum ſupplicium. Non æqua juſtitia eſt,
quæ juſtum cum impio non diſpari ſupplicio
involvit. Nec ſatis juſtitia eſt, quæ publicum
ſcelus mulctat quidem, ſed in occulto. Noli
dicere, Eques & Baro eſt: dandum eſt ah-
quid proſapiæ. Immò quò illuſtrior familia, eò
clarius ſupplicium ſit. Siquidem qui ſub obſcu-
ro natus genere peccat, vix degenerat: at in-
clyti ſtemmatis vir, reus eſt & patrati ſceleris,
& fœdati ſanguinis. Deus certè regias urbes in
luce palàm extinxit: & uno involvit incendio,
quos eadem iniquitas infecerat. Neſcit Domi-
nus diſparitatem ſupplicii, ubi par ſcelus re-
cognoſcit. Non gregarios ſolùm milites, ſed

Iſa. 3 7.

Juſtitia &
Severitas
æαα ν
omnese⸗

Duces, & Ducum Principem Pharaonem de-

merſit in mari. Tam inopum caſas, quam Re-
gis baſilicam infeſtaverunt tum cynmiphes, tum
muſcæ, tum ranunculi. Primogeniti funere tam

in Cap. XIX. Geneſis.

Regia; quàm Tonſtrina atrata eſt. In mundi
naufragio quis Principum enatavit? Huma-
næ ſecures ſœnum demetunt, quercubus
Parcunt. At quæ ruunt è& cœlo fulmina, altio-
res Turres audaciùs impetunt. Nullus in Navi
nobilior Jonà: nullum præter illum, ſors Ceto
deſtinavit. Solus inter perduelles Abſalom re-
gio fulgebat ſtemmate; ſolus quoque è quer-
cu, ad ſupplicii pompam, pependit. Quò ſu-
blimior genere, eò funere altior. Duo fuere
ſummi Sacerdotis filii in acie; ambo pariter,
Deo jubente, ſunt cæſi. Cum primum Deus
pro tribunali ſedit, in illum primè ſæviit, qui
cæterorum Princeps erat. Adam primus om-
nium damnatus eſt, qui reliquis præſtabat. No-
viſſimè ſævitum eſt in ſerpentem, qui inter
reos figurà, genere, indole poſtremus cenſe-
batur. E Chriſti carnificibus nullus ad ſuppli-
cium celerius raptus eſt, nulluſque deſperatiùs
periit quàm Judas; reliquis & nominis digni-
tate, & miraculorum gloriâ, & Domini oſcu-
lo clarior. Flentem ad pedes Jeſu Magdale-
nam & convivarum numero non unus, ut pu-
to, Simon irriſit; unus tamen præ cæteris re-
prehenſus, quia unus in domo princeps erat.
Nos quidem è ſcurris vel famulis viliſſimum
delegiſſemus, quem increpitum ab irridenda
fœmina abſterreremus. At Jeſus ſcurras præ-
terit, & Simonem arguit. Porrò Deum, qui
in deliciis felicitatis ſuæ nunquam non trium-
phat, non puduit, non dico Judicem, ſed penè,
6 prodigium! Lictorem agere, ubi flagitioſi

Juſtitia in plectuntur. Sulphur à Domino pluvium in

Uidincfos impios immiſſum eſt. Quale verò ſcelus tam

novo & ſupplicio, & lictore damnatur? Num
Coœlo rebelles multantur? Num publici ærarii
Prædones perduntur? Libidinoſi ſcopus ſunt
procellæ ſulphureæ. Quod apud nos vix ſce-
lus habetur, imò & quaſi luſus eſt, & nobi-
litatis teſſera, a Deo ſulphure peſſundatur.
Væ Civi, ſi vel verbo Principis calcaneum tati-
gat. Catenatur, raptatur, uncus capiti ejus
impingitur, patrimonium haſtæ ſubjicitur. Fu-
res ubique & patibulis pendent. Pudicitiæ pira-
tis violæ ingeruntur & gemmæ: pro laqueo
torques & collo circumferunt: eorum nec fun-

Dizgnitas ditur ſanguis, nec ſuflunditur. Væ nobis, fi

.
Luxuria
e&ρ⁹ .
Jubplicii.
Nties
Lreri
eun
mr⸗
in indi-
gZnis.
1
.
1
.
D
17

qui flores omnes legunt ad delicias, und ex-
ceptâà verecundiæ Ross, rerum potirentur.
Quod ſanè dedecus, ſi fortè regnavit aliquando
in regiis Toparcharum, in Eccleſia certè non
regnat, ſed exulat: ubi illa tantùm placet pur-
pura, quam tingit Venus, ſed cruenta, non re-
dimita. Phineæ propterea;, qui uno ictu Princi-
pem tribuum & Moab itidem confecit, ſacer-
dotales infulas unus confoſſæ Veneris ſanguis in-
fecit. Occiſum ſcortum ſacerdotium militi de-

tulit. Uſque adeò felicius nuſquam vel in Eccle-

ſia Iſraëlis purpuraſcunt Togæ, quàm ubi riga-
tur humus vulneribus impudicitiæ. Nunc libet
exultare, quando ſola rubent in Eccleſia Lilia,
quando Eccleſiæ Roſæ ſunt re verà Roſæ, hoc
eſt, dumis, non deliciis cinctæ : quando unus
Purpuræ pretium candor eſt. Ideò enim ſupre-
mus Eccleſiæ Vertex dealbatus in gloriæ thro-
no aſſidet: ut unum ſciamus Purpuræ diſpen-
ſatorem Candorem eſſe. Labia certè Sponſi
Lilia ſunt: videlicet ut iis tantum renuncien-
tur Purpurati, quorum nomina tutò tranſinit-
ti poterunt per Lilia. Sola labia, hoc eſt, ſo-
la Lilia prænunciant in Eccleſia Purpuratos.
Et quidem Sponſi labia Liliis inſperſa ſunt,

Os Sponſæ coccineæ vittæ comparatuf. Labia
ejus Lilia. Vitta coccinea labia tua. Num abfi-
milis Sponſo Sponſa? Immò ſumma inter eos
ſimilitudo intercedit. Quare ergo candorem
ille, hæc ruborem geſtat in labiis? Ut ſcires
eo in loco apud Sponſam eſſe Purpuram; quo
apud Sponſum Flores uniuſque eſſe pretii,
imò idem omninèò eſſe ofirum, & Lilia. Eccle-
ſia verò illud nofit, à ſe tunc ſolàùm oſculum
imprimi ori Dilecti ſui, cùm Liliis purpuram
conjungit. Ibi enim geſtat Chriſtus Lilia;
ubi Eceleſia Pürpuram geſtat, ut amoris oſcu-
lum illud ſit, cùm labis labia, hoc eſt, cùm
Oſtro Lilia copulantur. Hoc unum expeten-
dum maximè HKecleſiæ eſt. Hæc prima Eccle-
ſiæ vox. Oſculetur me oſeulo oris Jui. Quaſi di-
cat, Junge Lilia tua coccino meo. Provide
mihi Lilia, quibus purpuram circumdem. Hoc
enim permagni intereſt, hoc primuùm abs te
peto. Si enim Immaculati fuerint Purpu-
rati mei, ego ſine macul perſeverabo. Mihi
non deeſt vitta coccinea; ſed tuum eſt indicare
Pudicos. Oſculare igitur me „ ut quos labia tua
pronunciaverint Lilia efſe, labiis meis renun=
cientur Purpurati. Quod noſſe non poteſt Ec-
cleſia, niſi loquatur cum ſponſo, nmifi ori os
jungat. Orandum eſt diu: ille conſulendus,
ille audiendus, qui habet in ore Lilia. Cæte-
rorum labia aurum, argentumque ſunt; hoc
eſt, genus, opes, politicam prædicant, & lo-
quuntur. Unus ſponſus Pudicos laudat, & ſola
verſat in labiis Lilia.

Reſpicienſque uxor ejus poſt ſe, verſa ſi

in ſtatuam ſalis.

Grande ſupplicium. Quid, quæſo, punitur
in fœmina? Inconſtantiam dices. Nifi Chri-
ſto refragamur: Non puto. Non enim conver-
tit oculos, antequam Sodomæ conflagrarent.

Cant. *. 13.
Cant. 4. 35

Cant t. ⸗

Paerla, &.
Paremium
calamita-
tes pro
bant, an
eradicata

An regredi volebat ad buſtum urbis? Nuimn ſi in ros

pulſa eſt, ut poſt ſe reſpiceret? fſed cum fa-
milid receſlerat, viro & hberis comitatq.
Quid ergo in ea damnatum eſt? In Patriamn
Pietas præpoſtera. Ut cineribus Sodomæ colla-
crymaretur, reflexit ad eam oculos, & periit.
O Patriæ amor inſulſus, qui nec Deo perfnit-
tis, ut tunc eam perdat, cum nec Angelorum
in ea pudori parcitur! Sine, quæſo;, ut pereat,
quam Deus perdit. Perdit eam Dominus; quia
ipſa Dominum perdidit. Audeo dicere; plus
Patriam amamus pereuntem, quam florentem.
Nemo putet in ſe reſtinétum amorem Pa-
triæ; niſi cum Patria exſtinguitur. Si ejus in fu-
nere tuus in eam amor non vivit, verè amor

enyxſtinctus eſt. Cùm oppugnatur, cùm capi-

tur, cùm difipitur; cùm ardet, tunc enimve-
rô diſſenſiones, tunc rixæ, tunc a Gallis Hiſ-
Paniſque averſio. Stantem Sodomam nun-
quam circumſpexiſſe legitur uxor Lothi, nec
eam aſpexit cùm ex ea exiret, ſed nec reſpexit
illam, cùm progreſſa aliquantulum viæ fnerat.
Tunc ad eam oculos convertifle fertur, cum
in eam Dominus ſulphur demiſerat. Noli
dicere, Parentum in me amor eſt teſtinétus-
In eorum funere experieris; an vivat. Pietas
erga affines, in morem thuris, non olet, niſi
flagret. Fragrat Nardus calcata. Abſalonem,
cum exercitui præeſſet, cùm Rex proclama-

tus Iſraëlem poſt ſe traheret, cùm victor exul-

E 4

ktaret

Parentum, aut propinquorum amore im- cordis affe-

Sio.
Patriæe
obl Vio.
Parent um
beatum
ainm.
Paſſi num
Mortifica,
t Nam
vivunt
etiam,
( * pise
tantier

exſtinél&

taret in regia, non ſolum non amare, ſed odiſſe
pulſus regno David putabatur. Veruùm, ubi
amoris parius lapis, hoc eſt, calamitas adfuit,
tunc enimverò quàm impensè proſequeretur
quem perſequebatur; innotuit. In morte filii
Patris amor revixit. Quamdiu confoſſum lu-
xXit, qui coronam oderat? Solum Jeſum Mag-
dalena amare credebatur. Brevi tamen ſepul-
tus Lazarus oſtendit inter ærumnarum acer-
bitates amorem inſepultum. Amor Roſa eſt,
non floret, niſi ſpinæ enaſcantur. Cervorum
more Amor tamdiu non parit, quamdiu ſe⸗
renum cœlum arridet. Inter fulmina foœtus
edit, quos diu intra viſcera reconditos texe-
rat. Imperia; meſſem, & ſidera ſomniantem Jo-
ſephum Jacob increpuit, quem inenarrabilibus
gemitibus venditum comploravit. Eundem Ru-
Pen non amavit, cùm amaretur à Patre. Ve-
rùm, ubi eum in ciſterna non reperit, ſciſſis
Gen. 37. Veſtibus, exclamavit: Vuer non combazel, &
30. ego quò ibo? Tobias filius tunc ſenectutis bacu-
lus, tunc divitiæ parentum viſus & dictus, cum
peregrinabatur: qui domi reſidens, oneri po-
tius, quam ſolatio erat. Exarſit Matris amor
inter diſcrimina filii. Time proinde ne, qui latet,
amor in patriam vel propinquos tunc ardeat;
Eempass cum illi arſerint. Vel certè dicamus, ideò obri-
niſisentes, guiſſe in ſaxum uxorem Loth, quod fuman-
tem urbem aſpexerit. Inſultat enim quodam-
modo, qui ſupplicium miſeri reſpicit. Vult
Deus ardere Sodomam, ſed ſine ſpectatore.
Plectitur ille; aliorſum tu oculos inflecte.
Ne reſpicias buſtum fratris tui. Durus es, ſi
flagrantem intueris. Ideò uxor Lothi obri-
guit; ut durities cordis appareret in membris,
Verſo in ſtatuam corpore reſpectantis. Et quam-
Vis Deo placeat, ut impiorum publica ſit in-
terdum ſtrages; interdum quoque operiri vult
plexorum ignominiam.

Abraham autem oonſurgens mane; ubi
Zeterat prius ocum Domino, intuitus

eſt Sodomam &O Gomortham.

Severéass Rediit Abraham ad locum Angelorum.
non odio Procul dubio ut oraret. Videt exuftam So-
er mne. domorum regionem. Non dolet, non pallet,
S non tugit, non uxori nurciat, non pro Lotho
eeia fſollicitus eſt. Dei judicia intuetur, & reveretur-
vera. A facie fumantis totâ regione pyræ non expa-
vit. Ubi enim ſcelus non eſt, ibi nullus me-
Emy, ei tus ſupphicii eſt.
Aſcenditque Loth de Segor, & manſit in
mwonte, duæ quoque filiæ ejus cum eò,
(tmmaerat enim manere in Segor) &
manſit in ſpelunca ipſe, & duæ filiæ
ejas ocum e0.
geruguloſt. Cum monetur ab Angelo, ut in montem

fugiat, petit, ut ſibi liceat reſidere in Se-
gor. Cum parcitur Segor ob ejus in ea do-
micilium, ſecedit in montem. Nimirum non
ſolus Loth illic trepidat, ubi timor non eſt.
Confedentia Demiſio & cœlo ſulphure tota regio conflagra-
in Deum Verat, à flammis Segor immuni. Quid ergo ti-
Han ntti, ihes? Non arſit Urbs flagrantibus urbibus: &
mode vereris, ne flagret, cum extincta pyra
Pufllami- divini furoris vix fumat. Fidejuſſorem ſalu-
Wee tis tuæ Angelum habes, & dubitas? Ecce e-
tiam in hoc ſaſcepi preces äuas, det oſt ſubver-

Oliva

tam urbem, pro qua locutus es. Et parſurum ſe
ſi opondit Judex æthereus, & jam pepercit:
Debueras Montem aſcendere: quando Te An-
gelus eò impulit, dicens, In momte ſalvum Te Gen. 10. 17.
Iac. Nunc verò cum tibi pro aſylo conſtituerit
Segor, peribis, ſi inde abeas, quamvis remo- H
tior ab ardentibus civwitatibus ſit Mons. Pejus aiſ⸗ ene
conflagrabis ab igne longius ſubmotus: quia
illuc non juſſus accedis. Tanti eſt, ſuo genio, Obediemis
non Ductoris imperio, à ſe arcere flaammam;, ut ſprera⸗
Lothus eò ſit intutior, quò plus diſtat à frago-
re excidii. Nam in Segor pœnæ vixiſlet pro-
ximior pereuntium, in Monte vicinior fuit
vitiis exuſtorum. Noli ſecuritatem diſtantia
locorum metiri: ſed cave, ne recedendo à
miſera regione, procul abſis ab Obedientia di-
vini Legati. Eò eris intemperantior; quò te fe-
ceris à flagitioſis remotiorem, tuo ductu, non
Ductoris. Reſiſte ergo. Quod ſi fugere ſtatuiſti,
noli in montem ſecedere, ubi nullus comes,
nullum præſidium, fubſidium nullum. Ha- Oledien-
bes non procul Abraham, ad eum transfuge. “.
Tutus ibi eris, & à fumo, & aà fame. Enun- rati 4
verò Angelum audivit montem memoraſſe, in- relucnngt,
tutum propterea ſe ubique putat, niſi eò ſece-
dat. Scrupuloſis ſuſpecta Segor eſt, domus Quia duci
Abrahæ intuta eſt: eè duntaxat reſpiciunt, quô nan Niz
eos invitabat olim is, quem conſuluere;, ſed ſed petiis
diverſo rerum ſtatu. O te miſerum! In mon- G,a:
tem vadis? Cave, pergas. Reperies in antro ges erzi
Sodomas. Qui flammas Domini metuis, Amo- Okedieniis
ris flammas non evades. Ubi te tutum fore cre- fdere.
dis, inibi polluéris. E. Sodomis impollutus exi-
ſti, & monte deſcendes maculatus. Ne dicas,
Angelus, ut illuc ſecederem, monuit. Mo-
nuit, ſed non monet. Tunc monuit, cum u-
xor ſuperſtes erat: modò non moneret, ut in
montem ſecederes, cùm, illa in Saxum versà,
duabus ſtiparis ſœminis, ex te quidem natis, ſed
quæ parituræ ex te ſunt, quippe Sodomis
educatæ? Quid non timendum, ſi ſolus cum
ſola degat, quando cum duabus Loth ſolus,
ſine teſte filios geminos procreavit? Quam-
vis Pater, & Patriarcha in ſolitudine, Filia-
rum fozdavit & ſilice thalammmn;, factus de Pa-
rente innuptarum maritus, inceſtuoſæ prolis fu⸗
turus tam avus quàm Pater. Solus, & quidem
febriens, cum ſorore Ammon, & inſaniit. In
Eremo ſenuerat Jacobus; tamen quam erran-
tem recepit Virginem, & violavit, & peére-
mit. Proh ſcelus! Filiæ in tanto luctu, & ever- Laxurise
ſæ patriæ, & ſaxeæ Parentis, cum ſolo Patre
lacrymante, non in viridario, ſed in ſpecu con-
ſident; & tamen in tanto horrore loci, luctus,
funeris, exilii, & incendii de libidine cogita-
runt. Nec Patre lugente, nec funerat Ma-
tre, tuta eſt filiarum pudicitia. Quid factura
eſt Libido in choreis, unguentis delibuta;, flo-
ribus coronata, deflorata nutibus, paſta dapi-
bus, Ilyrà cytharaque delinita, ſi laſcivit in ci-
nere, ſi ridet in luctu, ſi profuga regnat in
exilio? Mihi Pudorem illæſum finges inter
Nymphas, ſi inter Præficas occumbit? Solus
cum Filiabus Pater, non reſperſus, ſed ado-
brutus cinere dormit in ſilice: & tamen vigil
Cupido ferire potuit vulneratum, meilut-
que illecebræ ſegetem in tanto horrore rupis,
enato non uno Monſtro é viro uno. Quo
verò ad tantum ſcelus uſæ ſunt adminiſtro?
Precibus an vVi, an ferro Vino. Veni, ine- Gulaluxin
briemus eum vino, dormiamitſqite cum eo. Et qui-
dem cum rara eſſe ſoleat ſororum concordia; zmaudnete

ria barens

mira

—

ze⸗

is

tien
ane,

iadu
urt
Alih,
Huiſ
id,
Phoit
uulrt
elenis

t⸗

utiti

64

in Cap. XX. Geneſis. 77

Sie Zudieh mira ad libidinem utriuſque conſenſio. Neutra
nm us. diſſidet, neutra timet, utraque cum Patre dor-
iur ciwe, Mit. Impetrat exitiales nuptias à juſto vinum;
Jed bibere, quas ferrum non impetraſſet. Maluiſſet mo-
ri, quam fœdari; miſi bibiflet. Bibit? fœda-
tus eſt. Nulla Honeſtatis ſævior Charybdis,
quam Calix. Pudoris Arca; quæ Noëmo fe-
licior in eluvione nataſſet, Cyatho merſa, non
Columbam unam, ſed geminos Corvos emiſit
in Mundum; qui non Oleæ ramum, ſed ſyl-
vam integram Myrti retulere Parentibus

tribus.
Peperitque major filium.

Eccleſtafti. Lothum non latuit filiarum ſeehus, ſed per-

corum tulit. Nimirum facilè filiabus indulgemus, &
Wapateg. Nepos placet, etiamſi filius ſit. Nullum non

flagitium condonatur, dummodo Nepos ef-
Parentum Horeſcat. Naſcatur hæres, & pariant filiæ,
sdium. vel ſine viro. Etiamſi Moab & Ammon in lu-
cem prodeant, grati ſunt, ſi Nepotes ſunt. Si
tantùm coniſſent fliæ, nec peperiſſent, perierant.
Non periere, quia peperere. O faſcinum, 6
facinus! Nepos tanta conſopit flagitia. Semper
ſenex obdormiit, cum Genus ſine Generis pro-
Pagatur. Novum in altitudine Montis porten-
tum. Deſunt Mariti, & Proles naſcitur: utque
poſterorum potentia creſcat, impunitas datur
Parituris. Ea eſt enim libido amplificandæ fami-
liæ, ut oculos claudat, qui domui, inter ſum-
ma Provinciarum diſcrimina, excubare debet.

EX CAP. XNX. GENESIS.

Profeétus inde Abraham in terram au-
ſralem, habitavit inter Cades &
ur.

Amicitia
impiorum.

Nde, hoc eſt, procul receſſit à Sodomis.
Immunis licet ab incendio, & extinctis
impiis, ſolà tamen inquinari timuit vicini4
fumantis damnatæque Regionis. Quo modo
Tu audes inter florentes Gomorrhæos habi
tare, cùm inter ſepultos, exuſtôſque auſus
non ſit degere tantus Patriarcha nonagenario
major, poſt initum cum Deo foœdus, & poſt
paratum Angelis epulum? Illud autem libet
exquirere, an Abrahæ ante pluvium & cœlo
Severias ignem Sodomorum flagitia innotuerint? Pror-
weeeſſaria. ſus innotuere: erat emim tantus ſcelerum cla-
mor;, ut vel in cœlum pertingeret. Quare ergo
ante incendium ab impiorum accolatu non abſ-
ceſſit? Nimirum impii quamdiu non plectun-
tur, non vitantur. Felix flagitium rari ode-
runt; rariores à fortunatis flagitioſis refugiunt.
Si ergo optas ſcelera horrori eile, ſceleſtos in-
cende. Nec David ſcelus expavit ſuum, quam-
diu nullam pro ſcelere expertus eſt poenam.
At ubi audivit uxorum ſuarum proditum iri
pudorem, & natum filium moriturum, tum e-
nimveròô lachrymas proſudit, & irrugiit à gemitu
cordis ſui. Filii Jacob tunc primurn luxere ven-
ditum a ſe fratrem, cùm ſibi in EÆ.gypto inſidias
ſtrui ſenſerunt. Ut de ſcelere compungamur,
ſcelus ipſum debet interpungi. Nec Abraham

Occaſio
mala.

exhorruit Sodomitas, niſi poſtquam demiſ-

ſo in eos ſulphure conflagrarunt. Longè an-
te de eorum flagitis multa audiverat, noviſ-

ſimè ab Angelis certior factus fuerat omnem
Jam ab eis menſuram ſuperatam, nec tamen
aufugerat. Abſceſſit cùm fumantem vidit re-
gionem, urbéſque deletas. Et peregrinatus eſt
in Geraris. Ubi eſt Loth? Itâne? Quem edu-
xvit de Ur, non abducit & Sodomis? Enimve- Cnfdemtia
r0 natus Iſmaël, & Iac mox naſeiturus Ne- in homini-
potis memoriam vel in Patriarcha aboleverunt.““
Nullum curat, cui hæres domi eſt. Tamdiu aliis Darentamn
conſulimus, quamdiu deſunt nobis, quibus & Propin-
conſulamus. Flores planta tamdiu alit, donec
fructus non prodiit. Ut hic erupit, illos pro.
jicit. Verum, quando hæc ſine aliqua Sancti vi. Zeus ani-
ri ſugillatione excogitari non poſſunt, ſatius marumkE-
eſt, ut dicamus, ea de cauſa non requilitum ab Wi .
Abrahamo Lothum, quòd timuerit, ne à filiabus fnei ⸗sma.
ejus nonnihil affricaretur pravæ conſuetudi- ine.
nis familiæ ſuæx. Credere non potuit omninò Daier azzf.
impollutas, quas inter flagitioſos adoleviſſe ,s ſian.
ſciebat. Maluit proinde carere nepote, quam dzloſon dos
in domum ſuam aliquid inducere, quod Sodo- mi tion adl.
mam oleret. Porrò de Lotho nulla mentio fit,
poſtquam ex filiabus filios ſuſcepiſſe fertur. Poſt hi io um
tantum dedecus, de viro alioqui ſancto omnis eaucaio.
omninò memoria intercidit. Quid, quod ju-
ſtus, cùm vel inſcius libidini indulſit „non alios
edidit filios, quam Ammon & Moab? O lu- Faans ciz.
Xuria, quæ vel &viro & dormiente, & juſto, a.
tam immania extrudis monſtra! Quæ porten-
ta expectanda, ubi ſcelus concinnatur, ſi non
vigil juſtus excidium procreavit?

Luxuria,

Caſtitatis
guſtoaiz.

Venit autem Deus ad Abimelech per ſom-
nium noite, & ait illi. En moriztis
Propter mulierem, quam tuliſti: habet
enim virum.

Nunquam non opportunum corrigendi tem- cnezis
pus eſt, ſi ſcelus patratum eſt. Quod im- Uibera.
Portunius videri poterat tempus arguendi Re-
gem, quam cùm cubitum ivit? Et nihilomi-
nuùs quietis horam ſibi Deus conſtituit, ad
increpandum. Neque ſolùm cubabat Rex,
ſed dormiebat. Ergo noli opportunitatem diu
cunctando veſtigare. Quævis hora opportuna
eſt caſtigando crimini; admittendo autem nul-
la non importuna. Portò, cum arguendus di-
citur Abimelech, non appellatur Rex: Ut Jahiti⸗
diſcas, non attendendam ejus, qui argui de- 2 ge, om.
bet, dignitatem, ſed iniquitatem; ne;, cum Räbis.
terrere eum debes, ab eo terreare. Porròô quam
candidè, dilucidè, & ſtrictim peccantem Deus
reprehendit. Morieris propter muherem. Nul-
lo utitur exordio, nullam prætendit excuſatio-
nem: ſupplicium tantùm imminens, & admiſ-
ſum facinus indicat. Non increpat, non lau-
dat, non palpat, non improbat. Mortis & mu-
lieris meminit duntaxat. Quod ſi mortis reus Laxigz:2
eſt Rex, quòd mulierem tulerit, quam conjuga- ur.
tam eſle neſciebat: quis finis abſtrahentium è&
ſinu virorum Sponſas, uxoréſque? Excuſat
crimen ſuum apud Deum Abimelech, dicens:
In ſimplicitate cordis mei, & munditiâ manuum
mearum feci hoc. Dixitque ad eun Deus: Et
ego ſcio, quòd ſimplici corde ſeceris; & ides cu-
Rodivi te, ne peccares in me. Non dicit, Cu- P cstun
ſtodivi eam, ne violaretur, ſed Te, ne pecca- S ibula:
res; ſiquidem pejus eſt omni probro ſcelus. "“o vere.
Duo obiter noto. Primum, in excuſationem Excnſatie.
ſui plura dici ab Abimelech, quàm à Deo ,
admittantur. Ille enim S cordis ſimplicita-
tem;,

53 8 Oliva

tem, & munditiam manuum prætendit. Deus
verò nullam facit mentionem de manuum in-
nocentia, ſed tantuùm in ſimplicitate cordis ab eo
mientio ſœminam ſublatam fatetur. Unde intelligis;
Sona. rarô ſui patrocinium ab unoquoque ſuſcipi,
Atne, quin innocentiæ ſuæ phylacteria dilatet. Ar⸗
nah efe. terum eſt probatà cordis ſimplicitate fruſtra
dtus. de puritate manuum inquiri. Non enim im-
mundæ eſſe poſſunt manus, ſi cor mundum eſt.
aefgitel IIlud ergo ſervetur immune; & reliqua in tuto
ſead in in. ſunt. Superiores quoque cuperem diligentis in
teriora. cor, inque interiora inquirerent, quàm in ex-
terna. Fateor, de puritate manunm ſummam
S Wars. eſſe curam debere. Væ nobis, ni fuerint tor-
zi Suverio natiles aureæ, plenæque hyacynthis. At Cor-
erlats. dis, ſi dici poteſt, Paſtor nemo eſt. Hortus on-
Tant. 4.12. 6luſus ſoror mea Sponſa;, hortus coneluſus, fons
lignatus. Sed non ſufficit externam ſepem dilau-
Cant a. 13. daſſe: explorandi ſunt arearum fructus. Ideò
S ſequitur immediat?: Emiſſiones tuæ pardiſuts
Ui Deus, malorum punicorum cum pomorvum frublibus.
ſic Rex pu- Placet verecundiæ maceria. Sed ſi par verecun-

tet ſua pro- . 1. . .
r ahe. diæ fertilitas intùs exuberet. Non amat Chri-

rias ſutdi- ſtus ſepulchra dealbata. Et ſi ſola externa ſpe-

torum. cjes foret ſatis, amari poſſent & ſtatuæ. Qua-

bei cara le Verò Deus amoris in ſuos argumentum præ-
erge ſuos. bet in iis, quæ addit. Et ideò cuſtodivi te, ne
eeſa peccares in me: & non dimiſi, ut tangeres eam.
ſuam 'Duc ſunt in adulterio ſcelera, Cordis nimi-
non doleat rum concupiſcentia, & corporis labes. Utrâque
, naſran, Deus, hâc maximè vir offenditur. Jam Abime-
eeiſansr., lech mulierem ſuffurando ,„ mœchatus eam
e fuerat in corde ſuo, proinde eam Hagitii par-
anzswsz tein admiſerat, quâ Deus læditur. Solus Abra-
ez, 9uitas ham lædendus ſupererat, traductà in thorum
Deus offen. Sar4. Et tamen Deus affirmat a ſe Abimelechum

ditur. . . . .
OQuam fe- cuſtoditum, ne peccaret in ſe. Domine; in te

ii* ſervire peccavit, concupiſcendo uxorem alienam. Quo
Peo tam modo ergo imponis tibi, dicendo, quod non
peccarit in te? Mei, inquit Deus, obliviſ-
superior cor, meorum memor. Non puto mihi illa-
Huurum in. tam injuriam eſſe, cùm video Abrahæ iln-
ria um .
obiviſca- pollutum thorum;, decus non læſum. Non vio-
iur. lato ſervo meo, nec ego me læſum arbitror.
. Si tetigiſſet eam, me quoque vulneraſſet. Vul-
Ve Szn. neravit me concupiſcentia ejus. Verùm in-
pitenta vulneratum me ſcias eſſe, quando intueor
nom woleret. fidei meæ commiſlum Abraham ſine vulne-
„re. Utinam homines hac mihi lege milita-
S rent, ut tunc tantùm ſe putarent offenſos,
peccant,di- Cumn ego vulneror. Sed, proh dolor! infli-
mittendi. Cta mihi ab impiis vulnera vident, & rident;
. & ſi regno vel Regi proſint, qui me lace-
olkties. rant, magnates ſunt, & Aulæ principes. Lu-
Zelus di, theranos; Lurcas, Hebræos non modòô non
rineste odimus, nec patimur ſolum, ſed & diligimus,
fovemus, & tuemur, ſi nobis contrarii non
Deus viti, ſint. Uſque adeò non Chriſtus, ſed & Chriſtia-
h nobis. norum permulti Judam ofcularentur, ſi poſt
Deum venditum rueret in amplexus noſtros,
dicerétque blandus, Ave Rabbi. Nutriuntur
ſicaru, & Mohachis obſtruuntur fores. Uſ-
Pauperun que adeò quæ Deo placent, minus placent;
der Aree & placent maxime, quæ Deo maximè ſunt
, 4 Re- inviſa. Porrò Deum noſtris magis injurüs com-
gibus moveri, quam fſuis, hinc elucet, quòôd, cum
Agyptum tantis Numinum flagitiis pollu-
V miſ. tam non attriverit, infeſtam filis Jacob deno
zur. vulnere proſtravit. Clarius id in Salomone;
& Davide perſpicitur. Idola ille coluit , hic
ſuſtulit., Bethſabæam. Quis autem nefciat il-
lum ſummis, & opibus, & delcis fliormifle;,

Protectores
ZTepidoriz.

—,

hunc verò errabundum, & transſugam, uxo- Pelet a.
rum probro, filiorum funere, inſidiis filii, ſer.
vorum contumehis luiſſe poznas adulterii. A- Pei amor
deò alienas Deus gravius injurias ulciſcitur, in nos.
quàm ſuas. Nec ipſe Abimelech, ut puto;,
mulierum venator, & raptor; ante ſublatam Sa-
raln, hymnos duntaxat & Pſalmos Deo decan-
taverat. Nihilo minus non ante neci deſtinatus eſt, Srvire
concluſæque uxorum ejus vulvæ ſunt, quam Deo felx.
flagitiis in numen patratis, ſcelus addidiſſet in
Abrahamum. Neque illud piget adnotare, ectme
quèd ubi noſtra habet: En morieris propter u- 2
xorem, quam tuliſti. Hebræa habet: Ecce es Peccat’
mortuus propter uAxorem, quam accepiſti. Ipſum aeo mors
enim ſcelus, etſi vivamus, nos interfecit. Nul- ae Sateer
lum funus ita acerbum; ut peccatum. Profecto
Anima, quæ in delictis eſt, vivens mortua eſt.
Niſi fortè malimus dicere, Dei minas ita effi- Dei ir.
caces ad ſupplicium eſſe, ut cui mortem in-
terrminatæ fuerint, inter vivos cenſeri deſi-
nat. Uſque adeò ineluctabilis poena eſt, quam
Dei verbum parit. Sequitur. Naine ergo red-
de viro ſuo uxorem, quia Propheta eſt- & orabit
pro ie, & vives: Si autem nolueris reddere, ſeito
quod morte morieris Tu, & omnia, quæ tua ſumnt. .
Quid eſt, quod Deus dubitare videtur, an Abi- Sgan
melech Saram ſit redditurus, quem infcienter exnitar.
prolapſum noverat in illius raptum? Er ego ſcio, .
quod ſimplici corde feceris. Nimirum ci ra. Hague⸗
pitur mulier, ſed non citò domo emittitur.u.
Viſcoſa res UxXor aliena eſt; nec dimittit facilè, cumſoe-
nec dimittitur. Inſcius eam rapuit Abimelech, io.
luxit, à Deo & monitus, & conterritus eſt, ve-
niam, & petiit & impetravit. Dubitare tamen
videtur Deus, ne poſt hæc Saram detineat. A-
gitur enimverò de luxuria: quod ſanè vitium Saperior
captivos ſuos redimi non patitur. Dura ſicut invigilet.
Infernus amoris etiam profani æmulatio: quos, „
glutiit, non evomit. Non Balæna, ſed Naſſa zatzt.
Rbido eſt: illa regerit Jonam;, hæc ingreſſis dium.
egreſſum negat. Immortalis hujus quoque ge-
hennæ illecebroſæ ignis eſt, urit ætermun, Princivin
quem extinguit: nec dimittit, quem ſemel ſianatskt
aſfſampſit. Non mirum ergo, ſi incertum 1ie
Deus penè aſſerit de liberanda à Rege Sarà.
Vide, an Herodiadem fratri ſuo ereptam emi-
ſerit Herodes; quamvis Joannem libenter au-
diret, eòque audito, multa præſtaret. Mul-
ta faciebat; ſed non hoc. Sidus ſine occaſu
Venus eſt. Si ſemel oriatur, nunquam mori-
tur, & ſemper occidit. Et Sol quidem cogno-
vit occaſum ſuum: Aſtrum verò impudici-
tiæ occaſum duntaxat ſuorum agnoſcit. Nun-
quam enim; ut aiebam, occidit, ſemper oc-
cidit. Quod ſi more Solis, Amor interdum
occumbit; citò vivacior ab aurorâ refertur.
Una ſalus oppugnatis, ut nunquam vin-
cantur. Siquidem ſemel victi ſemper vincli
damnantur ad ſordes. Docet quoque Deus
ſuperiores veriorem corrigendi artem. Non
ſufficit peccantem monuiſſe; etiam auditis ex-
cuſationibus ejus, & viſis lacrymis, fiden-
dum illi non eſt: urgeri debet, ut præſtet;
quod debet. Nanc ergo redde viro ſuo nx-
rem. Non dicit: Cave tibi; nam ea, quam tu= crreszo,
ſti, Sara eſt, foemina nobilis, quam ulturi ed ſola-
tuum in regnum Periæ irruent. Portô vir ejus Sriaeoze.
Duz ſtrenuus eſt. Quatuor victores Reges memorant,
