Dan.6.6. riO, cui gratiſſimus Vates. Sed enim Satrapis
Dan. 14. auſcultare oportuit. Bibunt non rarò & magni
29. Reges, obductis naribus & oculis, quodvis
craſſamen paterarum, id loco nectaris habentes,
quod eis a Pincerna porrigitur. Quid, quod
aliquando non Satrapa, ſed Ganymedes eſt,
qui Jovibus propinat fel aſpidum inſanabile?
Pudeat palatum nullum eſſe Principibus in ali-
quibus Urbibus, qui id omne, & tantùm glu-
tiunt, quod ipſis à Primoribus exporrigitur.
Non quid bibant, ſed quis propinet, obſer-
vant. Non malè dixeris, ſi dices, regnantium
palatum in dextera reſidere Pocillatoris.

Ita Ter-
tullianus
irridens.

Videbam coram me Vitem creſcere paula-
tim in gemmas, & poſt flores uvas
matureſoeré. Tuli ergo uvas, & ea-
preſſi in calicem, quem tenebam.

Tria obſervavit in Vite Regius Pocillator,
unum non obſervavit. Gemmas, flores, &
racemos exploravit attentiſſimè. Unde tamen
trranſpoſita Vitis eſſet in aulam, non quæſivit.
var irne Nune in Candidatis „ qui Regi proponi de-
aii et, hoc tmmaximè attendit Primas Magnatum,
quod Pocillator Pharaonis in ſua Vite negle-

Rex eve-
hat etiam
ad venas.

non at- . .. .
tenderda Xit: Iis penitus prætermiſſis, quæ ipfe tanti
in promo- fecit in Vite. Vox una fatigat evehendos, Cu-
vendie. jas es? Patrio iolo ſapiunt racemi vel deſipiunt,

Oliva
64
non fſtirpe aut propagine. Optimus ille, ſed 3 ie
exterus. Ille quam aptiſſimus Magiſtratui. Sed uumn
vagivit Peluſn, quæ Urbs, cùm RNilo inter- ne
luatur, ſuſpecta eſt Anieni. De germine, de trene
flore, de ſapore, aut maturitate uvarum quæ- li
ſtio nulla. Non exquiritur, quæ ſuerit adoleſ- l
centia initiandi, quæ juventus, quæ maturioris e
ætatis ſapientia. Si natus eſt Antii, oppido no- / n
bis non ingrato, evehatur. Sciſ-ne quam tem- w
peranter tranſmiſerit annos pubertatis? Amico lcei b⸗
nobis Natus eſt vico. Ecquâà rerum experien- nuͤbe
10 . . ii ue
tiâ cultus eſt? In urbe eſt natus conjunctiſſi- K
ma noſtræ. Proh ſagacitatem pœnitendam rei ſcncng
putidiſſimæ! Proh damnandam incuriam re- ent
rum perneceſſariarum Magiſtratibus! Quod ne-
gligendum eſt obſervatur. Quod obſervandum Alen
eſt, negligitur. Vide, an in deſignatione A- n
poſtolorum ulla Galilæi littoris habeatur men- ſeſhr⸗
tio. Vocavit diſcipulos ſuos, & elegit duodecim Luc.5n3. Enn
ex ipſis, ¶(quos & Apoſtolos nominavit) Rmo-
nem & Andream, Jacobum & Joannem, Phi- 5 Mns
lippum & Bartholomæum.., Et ita decurruntur k iclegn
Apoſtolorum nomina;, nullaà patriæ mentione. Erun,
Nam; ut ait ibi Chriſtus, Unaquæque arbor Marthe i geluo⸗
de fructu ſuo cognoſcitur. Metienda arbor eſt 332 cGirliiſin
à fruge, non à ſolo. Undecunque huc appu- ms gutit
lerit candidatus, ſi præſtat, purpuraſcat. Tu Cübmennn
verò vide, ut Vitem viderit Pocillator. Non inahnetus
modò maturitatem- uvarum attendit, ſed pu- hnn, er
bertatem quoque earum, & exortum expen- nie ⸗
dit. Gemmas icilicet floréſque examinavit. Si Pignitas n in dl
promovendus aliquis eſt a te, non tantùm co- ev' coxfe- ntl Aden
gnoſcere debes, quinam ſit, ſed Poſtvortà“ ⸗ ulttt, &
opus tibi eſt, quæ reſpiciat, qui quoque fuerit Miopen lumtt, un
impubes. Siquidem redit perſæpè ad ingenium ggusatio tinn pod
ſenectus, quam perdita anteceſſit adoleſcen- obſrva- Urcbral
tia. Si mores ſufficerent gravioris ætatis, ma- bur. et Moyſes
turitas duntaxat obſervaretur in uvis. Verùm en kg
quia juventutis infamia redundat in ſenectam, Ammn pro-
conſideravit Pincerna tam flores quàm gem- elinis
mas exprimendorum in regium calicem race- n Arr
morum. Aut enim incurata pueritiæ vitia cor- 6euore ſ
rumpunt ſenectutem; aut, ſi curata ſunt, fœ- ini dc
ditate cicatricis ætatem omnem infamant. Pro- Demn .
inde, ubi Primatum Cyathis deſtinantur uvæ, rrr
& propago, & germen, & flos, non ſola ma- 1 ſum
turitas, examinanda ſunt. Videbam coram me Cnn i
Vitem, in qua erant tres propagines, creſcere lu
Ppaulatim in gemmas, & poſt flores uvas matureſ- H E
cere: Calicétmque Pharaonis in manu mea. Tuli n ſrhn,
ergo uvas, & epreſſ in calicem, quem tenebam, n Hüunn
& tradidi poculum Pharaoni. Videtur-ne tibi u tarn
ſuo munere probè functus Pocillator? Videtur. enhe
Mihi certè improbiſſimè regio calice videtur durn karn
abuſus. Quo modo abuſus, ſi uvarum & con- ſnutrni
ſideravit attentiſſimè germina, & præſtolatus in, me
earum eſt maturitatem? Et iſta ſatis eſſe putas, tine 10
ut in regium calicem deliquentur uvæ? Si flo- larel,
res attendit: Floret & labruſca. Si uvæ matu- 6ner
ruere: ſua quoque ineſt Cicutæ maturitas. .
Num Tu maturatum aconitum Principi propi- eeen nn
nares? Omnia Pocillator exploravit in uvis, Hofen 2“
Præter ſaporem, qui penè ſolus debuerat ex- e uve
Pplorari. Adeò negligentiſſimi ſunt in exploran- tene

dis candidatis ii quoque, qui accuratiſſimi pu-

tantur. Vide, quanta ſit otioſorum deſidia Mag- lagen
natum, ſi tanta eſt vecordia Pincernæ pervi- Elg iii⸗
gilis. In attentiſſima diſquiſitione botryonum Mii S
Regius Pocillator, quod maximè oportuit in ſa Dhcen
uvis exquiri, omninô Præteriit, tum quoque, chen,
cùm officii præſtantia, à vinculis remigrare ſa- d leg 1
tagebat ad trabeas. I nunc, & Imperantes à N
. .
Curis an
e T

k, ſed
. ded
3 inter.
nne, E
umn ve.
t adolel.
turir,
Wa tenn.
8) Amin
ePperien.
nchi.
nden ni
Mum ke.
Qd e.
Gmandum
nanone X.
Eatur men-
1t Auken Iie
it G.
nen, Ni.
lecumnntt
Meltilee
ege an il
a arber t
huc 6ppo⸗
relet, I
ktor. Non
, ed Du.
um exen.
minart Ni
tantönn co.
1 Dofud“
pcneſiit ,,
d ingenuun ,
adolelcel en
Etatis, M
7G. Verun
nlenectim,
guun gen⸗
cem tace-
2 Vita ol⸗
.a lunt, e⸗
Aabt. No-
untur ue,
Ronohe-
n arin e
net, iſen
rtme
u met I
emtetein
etur-le thl
or? Viht.
alice fet
rum &⸗
Preftlun
bs elleſllcn
Ure! Ate.
i uve nin-.
4 ntns ſon
nrhiiln e
zwit n uin,
Gebrelt .
in elen.
rrtmn ,u.
delde
Nenme N
bon,N.
oolunt 1

in Cap. XL. Geneſis.

curis ad nugas avoca, quòd abundè Provinciis
proſpectum per Præfectos ſit. Principi pincer-
narum in Regia Pharaonis, cùm Regi propi-
nandum eſt, pro exſolutione catenarum, om-
nia racemorum explorata, uno penitus inexplo-
rato ſapore, efficaciaque uvarum non perſpe-
Cctà. Quid ſtolidius? Et ais, reclinari à Regi-
bus polle in Subpræfectos & Satrapas curas
omnes imperii? Delirant in racemis; & regna
dirigent ad amuſſim? Ipſi, ipſi tenentur Princi-
plal. 2.9. Pes excubare Provinciis. Dabo tibi Gentes, in-
quit. Reges eos in virga ferrea. Is debet frænare
populos, qui populis eſt impoſitus. Verùm hac
de re & ſæpè alibi, & fuſiùs ediſſeruimus.

Videbam coram me Vitem, in qua erant
tres propagines, oreſcere paulatim in
gemmas.

Auliei Non tres palmites, ſed tres fuiſſe dicit in Vi-
non pro- te propagines. Palmes extenditur: propago
moi. deprimitur, ut humi conſepulta fertilior emer-
Digeinds gat & luto. Sciant proinde Aulici depreſſionem
ade, fore ſibi ſalutarem. Imò & Principes eos ma-
ximè profuturos Reipublicæ intelligant, qui

diù latuerunt. Saul palmes extitit, regno rap-

tim admotus. Propagini propior David, quam
palmiti, exulando, deliteicendo, delirando
denique & ſapere didicit, & regnare. Marga-
rita quam diuturnis abditiſque latebris adoleſ-
cunt! Adamas, etiam poſtquam emerſit, to-
tus latet, & nitorem occulit ſuum. Chriſtus &
Joannes, ut tres annos lucerent, annis ferme
triginta produxere ſuam noctem. Gedeon fru-
menta cribrabat, dum bello præficitur. Exu-
labat Moyſes, cùm in Ægyptum remitteretur,
non tam legatus Dei, quam Deus Pharaonis.
An non propago Joſeph ipſe fuit, de carcere
evectus ad Præfecturam? Certè Abraham pro-
pago in EÆgypto erat, cùm erro & orbus, ips
vel uxore ſpolhiatus, mox camelis auctus & man-
cipis, inde Princeps exivit. Nemo non cupit
triticum ſuum altè infodi, ut computreſcat, è&
funere & vitam recepturum & prolem. Sed ne-
mo fortunam patitur ſuum, more ſeminum,
obrui, ut uberior repullulet. Extare jugiter vo-
lumus, & virere ſemper: & quod agris cave-
remus noſtris, quos ſqualere in fertilitatem vo-
lumus, nolumuſque emaciari feracitate, hoc cu-
pimus ſtatui noſtro, quem effoœtum non cre-
dimus fieri pariendo, & germinando. Quaſi
verò exhauriri felicitas neſciat, quam tamen
uno vix foetui videmus parem, utpote abortire
ſolitam, non eniti. Ergo & dignitati aptiores,

& propiores fortunæ, qui diù latuere, Regiæ

Vitis, hoc eſt, Vitæ aulicæ non palmites, ſed
propagines.

Calicèmque Pharaonis in manu mea. Tu-
li ergo uvas, & eapreſſ in calicem,
quem tenebam.

Aalie? TLenebatur à manicis devinctus Pocillator,
veri & & Regis nihilo minus calicem retinebat, à
Hi. Principe damnatus, & obſequens Principi.
Quanta Pincernæ hujus eſſe debuit diligentia
inter abacos, ſi cyathum tractat in compede?
Si uvas Regi parat in carcere, num potionem
Regis negligebat in Regia? Et ſi ſomnians ſuo
Principi miniſtrat, quam eflſe debuit in eum
Ethicæ Tom. I.

17

219
officioſus experrectus & vigil? Prohiberi à ca-
tena non Potuit, quin ea vinctus impleret, Canfan-
quæ nemo exſolutus exequeretur. Porrò ſi Po- iMas.
cillator nec inter vincula cyathum Pharaonis Tribula-
ponit, & ſuo munere fungitur in latomiis: tio nen
quam nos eſſemus deſides & imbelles, ſi vin- nos iepe-
cti holoſerico Chriſti calicem abjiceremus, Fariat in
noſtri muneris ne memores quidem, non dico, nagen.
carceri immiſſi, ſed emiſſi & regia? A Rege Eeiſiapus
catenatus, ne quidem dum parumper quieſcit, indefeſ-
Regi deſinit famulari Pincerna: & Civis Pa- ſwas.
triæ non inſerviet, durius Paulò tractatus à
Patria? imméè ſtruet inſidias patriæ ſupremis
Magiſtratibus Civis non admotus? Quid ſi ar-
marentur in Eccleſiam Sacerdotes & Præaſu-
les, quòd ſerò Apoſtolicas trabeas aſſequan-
tur: quando non rebellat à Pharaone vinctus
ab illo Pocillator, ſed calicem ipſius procurat Erelehe-
vel in ſomniis? Quale ſpectaculum, rogo, 1 Ze⸗ S
vinciri Procerem, & mimſirare? Guale mon- Spi ea=
ſtrum, inter mura nulas, Dei calicem non re- lia storis
tineri à Sacerdotibus; & Regis calicem à Po- praferen-
cillatore tractari, tenerique inter manicas! Pu- 42
deat à venaturo, ab apricante, ab otioſo Chri- aale-
ſti Myſta projici cyatbum Numinis, Iyranni
calice non abjecto àa catenato. Primus inter-
dum omnium quavis occaſione, ctiam leviſſi-
m, Calix Chriſti faſtiditur a Vittato; cùm
nullà ærumnarum mole è manu mentéque Pin-
cernæ calix excutiatur Pharaonis. Arctari Pin-
cernæ poſſunt in ͦgypto; à procuratione re-
gii calicis arceri non poflunt. Utinam ea nos
Præſtemus Num ini monilibus decorati, quæ Iſuo
Regi detulere Proceres catenis infamati. Tan-
ta eſt & Aulicorum ſedulitas erga Principem:
tantâque eſſe poteſt Sacerdotum in Deum ſo-
cordia. Calicèimque Pharaonis in manu mea.
Nihil ita ſegnitiem noſiram damnaret, ut Ca-
lix iſte, liber in catena, & à vincto non re-
tentus modò, ſed oppletus.

Reſpondit Joſeph, hæc eſt interpretatio
ſomni: Tres propigines, tres auhuc
dies ſunt: poſt quos recordabuur I' ha-
rao miniſterii tui, & reſtituet te in gra-
dum priſtinum: dabiſque ei calicem.
Cur dies, quibus parturitur felicitas Pocil- Die 145
latoris, propaginibus comparantur? Nimirum Sept.
propago humi infodi debet, & luteſcere, ut gan S.
in Vitem aſſurgat. Aulicus item, niſi depri- hryſo-
matur, ſordeſcat, & humilietur, non confur- ſtomi
get in Principem. Propago, niſi magnâ ſui beat ſh-
parte deliteſcat, non foœcundatur, debetque no obitu

fertilitatem ſuam plus latebris, quam luci. Au- ene en
la item eos reddit praæferaces, quos calliditas t 5 f i

abdit in latebras, pateréque non ſinit, niſi mi- Portifi-
nimà ſui parte. Propago denique ſeſe deprimit cius Cé-
ad fibras, quaſi ad Vitis ſuæ pedes, non ut Viti Gionator
inhareſcat, ſed ut alia ſit à Vite, & fiat ipſa aane-
quoque Vitis ex palmite. Ita ſanè captios4 hu- Nofſtro
militate libertus, quò ſe abjectiorem facit, eò Innocen-
celſiorem molitur altioremque conditionem. tio X.
Tres proinde Aulicorum dies tres ſunt propa- hrc dum
gines, luto latebriſque fertilitatem ſibi compa- vem in
raturæ. Poſt quos recordabitur FPharao miniſte- Geneſi ns
rii tui, & reſtituet te in gradum priſtinum. No- Aalici
taſtin' Non Miniſtri catenati, ſed miniſterii re- miſeri.
cordabitur Pharao. Neque enim ſervos diligunt Wolirie.
plerumque Principes, ied ſervitutem; neque Ri Ten
curæ illis eſt, ut libertatem recuperent famuli, mant, ſedd
. 2 ſed ſe.

220

Bei A- ſed ut ſibi famulatus non deſit ſamulorum.
mor in Miniſterii proinde Pharao ſolicitus Pocillato-
Feypre fem educit é carcere; non ut aulæ captivus red-
Deo. datur, ſed ut epulanti patera miniſtretur. Non

Rationes ita Deus! qui non holocauſti ſibi offerendi;
brivata. ſed Noëmi memor aquas terris innatantes ex-
Gen. 8. 1. ſiccavit. Recordatus autem Deus Noë, ounkto⸗
fümque animantium, adduxit ſpiritum ſuper ter-
ram, & imminutæ ſunt aqux. Deerat & Pha-
raoni Pocillator, & Numini Sacerdos. At 1s
recordatur Noëmi, ut illum eximat ex arca,
non ut ille ſibi aram extruat. Pharao verô,
Ut ſibi calix exporrigatur, compedes effringit
Pocillatoris, non Miniſtri memor, ſed mini-
ſteruü. Ut veròô hoc in Pharaone improbarim;
ita illud fſummoperè dilaudaverim, quòd non
ideò obtrivit catenatum, quia eum detriverat.
Non enim, quòd eum vinxiſſet, illum aut ſpe-
cui infodit, aut ſecuri percuſſit. Qui mos uſi-
tatiſſimus Principibus idololatris eſt, ut quem
ſemel læſerint, ſemper lædant, Qui cœpit, ip-
Je me conterat. Non enim ſæviunt, ut puniant;
ſed ſæviunt, quia ſæviere. Feritatem immani-
tate tuentur: tum ne erraſſe putentur, tum
quòd læſum deſperent reconciliandum. Miror
propterea Pharaonem, qui, quem catenave-
rat, ad pateras revocat à catena. Reſtituet te
in gradum priſtinum: dabiſque ei calicem, jux-
ta oſteium tuum, ſicut ante facere conſueveras.
Utinam ſonarent iſta in regis, ſeſéque Chri-
ſtianorum Aulæ Procerum conformarent £Æ-
gyptiæ aulæ. Non lugeremus profectò tot ex-
ciſas jacere Cedros, quas ſecuris ad ſtragem ul-
timam inſecuta eſt, quòd ſemel eas decacumi-
naſſet. Ergo-ne ideò obrui debet, quia miſe-
rum adſperſiſti. Imò, quia incautè eum læſi-
mus, plagam adamante obſtruamus. Debemus
injuriam beneficio compenſare: non autem in-
nocentem perdere, quòd reum fecerimus. Nu-
bem imitamur, quæ, ut fulſit, tonat, quæ-
que ut tonuit, & fulmen jaculatur. Horrorem
fulguris ſtrage ſuffulcit. Numen, non Nubem
*nulemur. En ut non pudeat Deum fſarcire,
qued abruperat. Impleant eas cadaveribus ho-
minum, quos percuſſi in furore meo, abſoondens
Jaciem meam à civitate hacg, propter omnem ma-
litiam eorum. Ecce ego obducam eis cicatricem
& ſaunitatem, & curabo eos: & ædificabo eos, ſi-
cut à principio. Non exæquat ſolo urbem, quam
dejecerat, ſed reponit, & reparat. Quà ſanè
inſtauratione non dedecoratur Deus, ſed cele-
bratur. Pergit enim. Et erit mihi in laudem
cunctis gentibus terræ, quax audierint omnia bo-
na, quæ ego facturus ſum eis. Nec modèò In-
dulgentia exiſtimationem exauxit Dei; verùm
ipſi, qui fuerant obtriti, ut reſpiraverint in mu-
neribus Numinis, Numen excolent cordatiſ-
ſimis victimis. Adhuc andietur in loco iſto,
guem vos dicitis eſſe deſertum, vox dicentium:
Confitemini Domino exercituum, quoniam bonus
Dominus. Adeò, quæ duo incitamenta Princi-
pibus ſunt, ut inchoatam ſævitiem novis cru-
delitatibus cumulent, metus ſcilicet infamiæ,
& deſperata læſorum reconciliatio, Hebræorum
exemplo infirmantur? cùm & ab eis Deus cola-
tur uberius, & hoſtes ipſi plus Deum celebrent
obtritis ſuccurrentem. Ergo aut pudeat Pharao-
ni eos impares eſſe, reſtituenti vincto à ſe Po-
cillatori regium poculum; aut Deo pares eſſe
ambiant „ quem læſis mitigatum intuentur,
tanto laudum foœnore, tantéque incremento ho-
ſtiarum. Recordabitur Pharao miniſterii tui, &

Res reſ.
eindat
acta ſuk.
Carcer.
lob. 6. 9.

Palino-
dia.

Jereèem.
23 . 5*

Abidem.

bidem.

Oliva

reſtituet te in locum priftinum. Placet in Pharao- Perſona⸗
ne reſtitutus calix catenato; placet nec minus, zois-
quòèd libertum ſuo muneri reddat, non ejus, Dite.
ſed miniſterii ejus recordatus. Quidam enim per-
ſonæ reminiſcuntur, & amore ſervi, ſervum
aulæ reſtituunt. Pharao, miniſterii præclarè
obiti recordatione, in commiſerationem infle-
Ctitur ſervi. Ita expenderentur a Dynaſtis vel-
lem, non miniſtri, ſed miniſteria. Quæ ſi uſi-
tatiora Magnatibus eſſent, beatiſſimè regna ad-
miniſtrarentur. Verùm cùm perſonæ attendan-
tur, non præfecturæ, imponitur Aſiæ, qui ma- cui confes
lèe præfuit Iſauriæx. Non enim qui, ſed quis enda?
præfuerit, obſervatur. Diſcant ab Ægyptio
Tyranno miniſterii meminiſſe Principes, non
Miniſtri. Is ſit ad altiora gradus, benè admini-
ſtrata provincia, munuſque præclarè obitum.
Recordabitur Pharao miniſterii tui. In Chaldæo Saperior
habetur: Recordabitur tui Pharao. Ergo idem Iui ſit im-
ſunt Miniſter & miniſterium, idémque eſt Re- vemor.
gem ſervi ac ſervitii meminiſſe. Nimirum ita Dignitas
affici addicique miniſterio ſuo debet ſervus, ut quo mode
in illud totus migret, unumque cum illo ſit. sSer de-⸗
Porrò ſi regio calici ita conjungitur «Ægyptius“t.
Pocillator, ut in illud abierit famulitium: Chri-
ſtianus cur non Sacerdos in ſuam infulam de- ha,,
mutetur, non modèô non abs ſe ſuum gregem inſer.
alienum eſſe ratus, ſed non aliud ſe eſſe profi- viant.
tens quàm gregem ipſum, totus in adminiſtra-
tionem trajectus transfuſuſque Dioœceſis ſuæ?
Dabiſque ei calicem juxta oftcium tunm, ſicut
ante facere conſueveras. Tantum memento mei,
cum bene tibi fuerit. Reſtituetur Pocillator, id-
ue faciet, quod faciebat. Quid de accuſato-
fibus fiet, à quibus fuerat iniquiſſimè delatus?
Quo talione plectentur? Nullo. Pincernæ verò
vincula, ærumnæque quo præmio compenſa-
buntur? Nullo. Mos regiarum is frequenter
eſt, ut nec injuriæ ſarciantur, neque punian-
tur calumniæ. Porrò Joſeph quàm modeſtè
ſuo munere defungitur! Non enim monitis verscun-
Pocillatorem adobruit, ſed, abſolutâ ſomnii dia.
interpretatione, ſuo ſe munere defunctum cre-
didit. Niſi fortè dicamus, cenſuiſſe Joſephum c
Pocillatori Catenam pro Monitore eſſe poſſe, ignha
rumnâmque præteritam ſatis eum in poſte- ti0 vilis
rum cautum prudentéêmque reddidiſſe. Noluit
denique dolentis angorem cumulare exprobra-
tione ſui vitii, ſeu imprudentiæ. Nam quam-
vis calicem prædiceret, catena tamen torque-
bat auditurum. Adeò amara commonitio eſt;,
ut nec ſpe libertatis, nec vaticinati regii po-
culi viciniâ temperetur. Jam hinc intelligant
Cenſores aliorum, quâ parſimoniaâ diſpenſan-
da ſint monita ærumnoſis, quando ſuo vin-
cto Joſeph, cui mella propinabat, cautelam
inſinuare non eſt auſus. Utinamque quàm ſom-
niantem non monuit Joſeph, tam illi non
ſupplicaſſet. Verùm cum revocando ad regias Zelu:
Pateras inſuſurrarit, Memento mei, ſuſpicio- rime
nem aliqualem importavit, ne aucupandæ vo- 4
to gratiæ monere noluerit, quem patronum
optabat. Friget zelus, ubi cupiditas calet. Sed
fortè non cupiditate, ſed innocentiâ reſtincta
eſt in ore Joſeph acrimonia arguendi. Cur
enim moneret, quem Pharao in aulam non re-
traheret, ſi peccaſſet? Quamvis autem illius
Memento voluiſſem Joſephum immemorem,
cujus memorem optaſſem Pincernam: gratu-

Rex quid
attendat
in Auli-
cis 5⁵

Correct's

lor tamen Joſepho modeſtiam poſtulati. Non Verecyn-

enim à Pocillatore, quo de meritus tam be- ¹.
ne fuerat „ memoriam ſui tanquam debitam

benefi-

Dignitag

Wnort.
not;
kd in bo⸗
nl, mei,
. :

Mhund. ſ
mun, fun 14
deſu ane
nunper.
ſernun
Drrclen lereg
en iNle ena
aſisre. N
Ueſiſ.
egnaad.
tenchn. N
ul ma is
ed Glis nni
Koyhto
Aes, on
ne dnin.
1e bium
Eipo en hißi
Ole eſt Re. n
ninmi Dizi
ſerns W n
um Ulo ſt nit
Aoyptuu u,
ium: Chi.
um gin
elle tolr nin
admintlhe.
Ecels ſue!
tum, ſou
emlento mei,
Nilltor, id⸗
e ccalto⸗
Imd elatus!
nCerne vend
) conel.
8 Kegpenter
que punun-
laickh
nim mnits n
hlutt ſonni in
untunn e
Cd
el Clehhun i⸗
elle pole, n
n in dale mni⸗
ile. Moot
te eobtr.
Ninduan-
men torge⸗
mnomito en
gti kegi o⸗
imtelien
1 Cilpeler⸗
do ſuo I
t, cautchan
e quan ſon⸗
amm il
o A ii ,
i, id
cuelce d
unc
u lt
ntil klin
guenc⸗ .
ulamn ton
autell s
mmenonen)
am: All ,
ſtulati. Nn 6
eng ta .
itus 1b 4

4
n den

in Cap. XL. Geneſis.

Aulici beneficiis ſuis repetit, ſed gratuitum quaſi mu-
modeſti. nus petit demiſſillimà oratione. Facias mecum
Beneficia miſericordiam, ut ſuggeras Pharaoni. Ac ſi ni-
Poekirto hil vincto detuliſſet Joſeph, ita ſecum ab eo agi
erin⸗ flagitat. Tum verô quid petit ab illo, cui Re-
exigenda. giam Prænunciat? Non opes, non dignitates,
non in Regiam afſciſci, non cooptari petit in-
Statum ter pincernas Pharaonis. Educi optat è& lacu;
mediocré nihilque præterea. Quin & poſtulati ſui ſub-
Aattei jicit rationem, Quia, inquit, hic innocens in la-
arolelt. cum miſits Sam. Proh continentiam poſtulati!
les diſ- Educat me de iſto carcere. Vide autem, ut ſua
cant. non jactet. Non enim ait, Pharaoni exponas,
quâ ego arte ſomniorum ſolvam ænigmata:
quâ prudentid præſim vinctis: quà probitatis
fam vixerim cum reis: ut imperium ſim nac-
Arrogan- tus in catena. Non genus retexit ſuum, nec
tia præſecturam recenſuit ſuam, non felicitatem
LEingug commmemoravit, quam in domum Putipharis
cura.) invexerat, toti ab eo fatmiliæ impoſitus. His
miſſis, quæ tantà ſui exiſtimatione narrare po-
tuiflet, unam tantùm expoſuit innocentiam;
quam ſolam Pharaoni aut putavit, aut voluit,
ſatis efſe ad exſolutionem vinculorum. Aie-
bat, opinor, intra ſe. Quid enim attinet com-
memorare, quæ nihil habent commune cum
ablolutione à catena? Siquidem emitti non de-
bet aut ſomniorum interpres, aut familiæ fſe-
lix Oeconomus, aut grandis generis adoleſcens.
Solvi debet non reus. Innocentiæ, non expe-
rientiæ libertas debetur. Ergo hanc ſi ſuaſero
Pharaoni, peroravi. Educat me de iſto carce-
re, qitia furtim ſublatus ſum de terra Hebræo-
Dei cure um, & hic innocens in lacum miſſuts Ium. Quam
ſe permit- verò adoranda Divinitas, cujus factum conſilio
tere. eſt, ut quod ſubſtituerat J oſeph, id aliquando
Regi exponeretur: reticeretur verò, quod ipſe
Solieita- Proponi optaret! Nam diwinandorum inſom-
do eraſti: miorum peritiam Pocillator indicavit Pharao-

aine⸗ ni, nullo habito verbo de ejus innocentia. Adeò,
private. quæ nos ſoribimus pro nobis anxii, Deus ex-
pungit; quæ verô prætereuntur aà nobis, ea
Deus in bonum noſtrum evulgat. Tantum me-
mento mei, cum bene tibi fuerit, & facias me-
cum miſericordiam, ut uggeras Pharaoni, ut
Aule educat me de iſto carcere. Audiamus jam, quid

dewna. eſpondit Pocillator benefactori, & oratori

Re- ⸗ ſuo, in ipſo beneficii exortu. Putabitis ſuam 1-
lEd a; demn „ſuam dignitatem, vitam ipſam oppigne-
tudo xi- Taſſe interpreti, & præfecto humaniſſimo ſuo.
vir à Scilicet. Nec verbum reddidit. Supplicavit

viveults. Joſeph: Pocillator conticuit. Adeo vel ſom-
, Aulici niata felicitas tanturn faſtus & inhumanitatis
Hera, infuderat catenato. Quid facict inter aulæa S&
Ingrati- hiuderat catenato. Quid faciet inter au *a
mdo. Pateras trabeatus, qui nec verbo dignatur in-
Dignitas terpretem compedibus oppreſlus? Tumet in
m nervo, lapideſcit in beneficio, audit vaticinia
nutat, felicitatis, nec omen gratiæ proloquitur. Ita-
ne abſorbetur à Regis calice Pocillator, ut ne
digitum quidem unum movere poflit exſol-
vVendis vinculis tum benefactoris, tum inno-
centis? Proh qualem faſtum, inter pedicas ſom-
iuatæ præguſtatione felicitatis, ne unam qui-
dem vocem humanitatis vinctum reddere tan-
tam ſibi vaticinanti Joſepho exſup-rantiam
fauſtitatis! Quis indignetur micas Lazaro de-
negatas ab epulone, cùm pincerna inter race-
mos & regias pateras ne unam quidem exſtil-
let guttam ſummæ nuncio dignitatis? Qui non
reſpondit ei verbum. Quamquam per ſuadere
mihi non poſſum, non ingentibus promiſſis
oneratum à Pocillatore Joſephum. Imo cen-
Ethicæ Tom. I.

221

ſuerim Montes illi maridque pollicitum. Quis
enim credat ſupplicanti pro libertate Adoleſ-
centi optuno;, optimeque de ſe merito aſſue-
tum Regiæ Aulicum non adblanditum, per-
ſplendidàâ verborum, ſpeique ſcend? Plurima Aulies
Pproinde ſpopondit, dixitque permulta, ſed infdi.
quia promiſſa verbâque erant Aulici, ea Deus
inſeri noluit Scripturis ſuis. Non enim nu-
g deſcribuntur a Moy ſe, ſed res; promiſ-
ſaque ſoribuntur, non irriſiones, aſſentationéſ-
que perſtreperæ. Sprevit proinde legiſlator
Prudentiſſimus, quæ profuderat Aulicus: quip-
bpe conſcius, quam rarò promiſſis ſtet, vel
Aulæ innutritus, vel qui a catena migrat ad
torques.

Videns Piſtorum Magiſter, quod pruden-
ter ſomnium diſſolviſſet, ait: & ego
vidi ſomnium.

Placet, quèd Piſtor non felicitatem inter-
pretationis, ſed congruentiam obſervavit; ideéô-
que ſomnium ſuum aperuerit Joſepho, non
aſſentationem, ſed prudentiam miratus inter-
pretis. Videns, quod prudenter ſomnium diſſol-
viſſet. Non attendit regias pateras, quibus re-
ſtituendus prænunciabatur contubernalis, ſed
ſeriem expendit commentarii. Utinam & nos Conſilia⸗
in Conſulente prudentiam, non blanditias ex- Tii boni.
quireremus. Verùm eos conſulimus duntaxat, Confeſſa-
quos locutos ſcimus placentia: eòſque adopta- rii boni.
mus Oedipos arcanorum, quos aſſentatio con-
verterit in Syrenas. Si cæteris univerſa inter- kex quos
pretati fuerint in impendentis vaticinia felici- deligat
tatis, iis mox dicimus: Et ego vidi ſomnium. iniſtron
Videamus nos quoque, quid ſomniaverit Pi-
ſtor. Quod tria caniſtra farinæ haberem ſuper
caput meum, & in uno caniſtro, quod erat ex-
celſius, portare me omnes cibos, qui funt arte
PViſtoria, avéfque comedere ex eo. Nihil ſplen-
didius hoc inſomnio! ſed nihil funeſtius. Quæ
illa erat pompa in turrim afſurgentium cani-
ſtrorum, quæ dehcias Regis omnes oſtenta-
bat, Cœli avibus circa eas volitantibus, iiſ-
que perſplendidè ſaginatis? At quæ illa fuit
cataſtrophe, ubi in capiſtra degeneravere ca-
niſtra! Repondit Joleph: Hæc eſt interpretatio
Jomnii. Tria caniſtra tres adhuc dies ſunt, po
duos auferet Pharao caput iuum, ac ſuſpendet te
in cruce, & lacerabunt volucres carnes tuas. No-
taſtin' diſcrimina ſommorum, actionumque
vinctorum 7 Qui Aulæ redditur, ſuà manu
uvas deliquabat Pharaoni: Qui verò in cru- Aulici
cem agitur, mihil pro Rege agebat; ſed con- la, ir
fecta ab aliis dulciaria propalam geſtabat in erati⸗
capite,; pompam conſectatus, non ſervitium.
Quin ita caniſtra extulerat, ut arcere ab eſu
dapum nec poſſet cœli aves, nec cuperet. Imòô
bellaris illis non tam Regem ſaginare, quam
intuentium explere oculos, & fauces Vultu-
rum ſategit infarcire. Ideôque non immeri-
tò, qui extulerat caniſtra, elatus & ipſe eſt;
ut, qui famulatum ſpectaculum fecerat, ſpec-
taculum ipſe quoque fieret, pompaque ſeve-
ritatis. Tuli ergo uvas, & expreſ in calicen;
quem tenebam, & tradidi poculum Pharaoni.
Quanta præſtitit operoſus Pocillator! Uvas ſuâ

manu legit & palmitibus, eas compreſſit in cy-

athum, ipſum nunquam calicem è ſua manu
depoſuit, ſpumantem eum denique exporre-
xit Pharaoni. Piſtorum è& contrario Princeps,
T 3 otios4

Seyvi
Aulici
uſque ad
zras.
Adulato.
765*

/

222
otiosa penitus languentéque dexterâ, non fa-
rinam commoluit, non ſpicas meſſuerat, non
panem ſubegit, non condiverat offas, dapes
eas tantum extulerat, non Pharaoni prægu-
ſtandas, ſed deripiendas volucribus. Ouod tria
caniſtra farinæ haberem ſuper caput meum. Hic
capite, ille dexterd Pharaoni laborabat. Fa-
mulabatur Pocillator Regi, Piſtor mente ſa-
tagebat. Sed in ſua is comprehenſus aſtutia pœ-
nas dedit; ſui verò operis ille præmium aſſe-
cutus, regiæ iterum pateræ reſtitutus eft.
FHinc ediſcerent vellem Aulici parcendum ca-
piti, & dexteræ non parcendum; quòôd bra-
vium in Aulæ hyppodromo Labor felicius,
quàm Politica conſequatur. Vide autem, quam
Piſtor pompæ tantum famularetur! Non mo-
dô caniſtra vertice deferebat, ſed non velata
proſtituerat accipitribus. Avéſque comedere ex
eo. Quid incogitantius, putidiuſque fieri pe-
tuit? Elementorum omnium injurüs expoſitæ
dapes, & pulvere ſœdabantur, & arroſæ un-
dique rapinæ parabantur, non epulo. Ita nun-
quam Principibus famulantur, qui non opus
ſectantur, ſed pompam; qui non Dominos,
ſed circum ſe ſtantes exſaturant; qui capite abu-
ſi in miniſterio Regiæ, dexterâà non utuntur.
Quid, quod is in crucem agitur;, qui lautius
menſam Regis inſtruxerat? Nam Pocillator
non omnis generis vina compararat, ſed unum
Regi calicem temperarat, ſitim Principis re-
ſtincturus,; non gulam irritaturus varietate
præſtantiâque poculorum. Tuli uvas, expreſ-
Ii in calicem, & tradidi poculum Pharaoni.
Quid temperantius? Et in uno caniſtro, quod
erat excelſius, portare me omnes cibos, qui ſiunt
arte piſtorid. Quid exundantius, aptiuſque pa-
raſitis? Quo enim modo cibos omnes, bella-
riäque unum Regis guttur abſumeret? Depa-
cta proinde Crux exſuperantiæ, & calix red-
ditus temperantiæ. Nec illud omittendum eſt,
quod Pharaoni propinatus calix dicitur à pin-
cerna: plena verò caniſtra dulciarüs illata Re-
gi non feruntur. Neque enim famulatur Prin-
cipi, qui, frugalitate peſſundat „ unis ancil-
latur deliciis imperantis. Quis verò pugnantem
ſecum, ſibique adverſantem Piſtoris molem in-
telligat? Audiamus quid de ſuo pondere di-
cat Piſtor. Ego vidi ſomnium, quod haberem
tria caniſtra ſjarinæ ſuper caput meum, & in
uno caniſtro, quod erat excelſius, portare me
omnes cibos, qui fiunt arte piſtoridâ. Si caniſtra
plena erant farinæ, quo modo ſubactas, con-
ditâſque dapes omnes piſtorias continebant?
Hæreo hic planè mentis oriſque anceps. Di-
cam; quod fortè dici minimè oporteret. Mo-
re aulico Moyſes caniſtrum Aulici deſcripfit.
Nam, cùm in majus efferant Aulici quidquid
geſſere pro Principe; mirum videri non de-
bet, ſi, qui farinam tantum paraverat, viſus
ſibi ipſe ſit, dapes omnes confeciſſe, quæ pa-
rari & farina, fierique conſuevere. Heus tu,
farina non eſt panis, nec offa. Mihi, inquit,
& panis, & dulciariorum omnium illecebra
mera farina eſt. Ago enim in regia, ubi & mi-
nima pro maximis jactantur, ſeminaque ha-
bentur pro meſſibus. Ut enim ſpes pro facto
corripit quicquid fieri poteſt; ita Aulicorum
arrogantia, quæ inchoavit, pro geſtis, abſo-
Iutiſque imputat. Deſinite proinde mirari, ſi
ſolà circumlatà farinâ dapes omnes caniſtro meo
impoſitas afſevero. Turgent umverſa;, augen-
türque in Regia. Porrô præteriri non poteſt,

Oliva

in excelſiori tantùm caniſtro, quod proſtabat,
dabes omnnes conditas, duobus reliquis farind
oppletis. Mos is Regiæ eſt, abſolutiora oſten-
tare, abdere verò imperfecta. Si quid perfe-
cere Liberti, omnium oculis exponunt: pre-
munt infecta. Si quis ſupremi caniſtri dapes
ſpectaſſet, eandem reliquorum opulentiam con-
jecifſet. Sed falſus animi eſſet, merà fartis fa-
rind caniſtris, in illud tantùm camiſtrum deo-
neratâ ciborum illecebra, quod oculis intuen-
tium patebat. At cur erodentes cibaria volu-
cres eas deſignavere aves, quibus cadaver cru-
cifixi erat exedendum? Suſpendet te in cruce,
& lacerabunt volucres carnes tuas. An conditi
in caniſtrum panes membra ſunt Præfecti Pi-
ſtorum? Sunt. Non enim Regi, ſed ſibi panes
Piſtor confecerat. Laborabat, non Pharaoni
conſulturus, ſed proſpecturus ſibi. Nam quam-
vis iis Pharao veſceretur, inde tamen ille in-
crementum ſibi moliebatur. Paſtæ propterea
caniſtri dapibus aves facilè portenderunt, diſ-
cerpendas Piſtoris carnes à vulturibus. Quare
intelligant Principes nullum Principi, nullum-
que non ſibi proſpicere, tum quoque cùm
Principibus ſerviunt. Niſi fortè malimus dice-
re, exſatiandis Regibus tantum laboris exant-
lari, ut quæ ipſis apponuntur illecebræ, non
tam eſcæ, quàm carnes haberi poſſint mini-
ſtrantium. Panes putantur, ſed famulantium
membra ſunt, quæ lguriuntur à Dominis.
Quæ ſanè calamitas non ſolis patinis defini-
tur, ſed totis Aulæ muneribus pervagatur:
cùm ita deſudent aulici univerſi ſuo munere

defungendo, ut cujuſvis opus, non opus, ſed

artus, vitâque ſint famulantis. Quamquam

Bona oe-
cultanda,
Arrogan-
tia.

Aulicà
miſeri,

Gula.

Aulici fi-

meliaàs dicam, ſi dixero ſocordiam famulan- di ſint.

tium Primatibus adeò inviſam Deo, ut ſum-
mo eam (quamvis minima videri poſſit) ſup-
plicio afficiendam ſtatuat. Nam quid levius,
quaàm permiſifſe, ut cœli aves nonnihil fari-
næ libarent & caniſtro Pharaonis? Avéſque co-
medere ex eo. Ita-ne? ait Deus. Voravere Ac-
cipitres Regi dapes deſtinatas? Vorabunt car-
nes quoque tuas volucres cœli. Neque enim
dignus eſt ſepulturà, qui à Rege cæteris ante-
latus annonam Regis neglexit. Ergo ſi à Prin-
cipe elatus rem Principis diſſiparit, elevetur
in crucem, pereâtque, qui beneficium perdi-
dit. Ratio verò, cur tam ſeverè damnetur eve-
Ctus à Rege, illa eſt, quia & rem Principis,
& famam ſimul profligat. Quot enim Pharao-
nem allatrant, cùm Piſtoribus eum Præfectum
intuentur; quem vident annonam regiam tam
vulturibus, quàm Pharaoni comparaſſe? En
quales ſeliguntur in Principes familiæ! qui ut
caniſtra oſtentaverint, nihil penſi habent, ra=
pacibus ea inſerviant, an Regi.

Ewinde dies tertius natalitius Pharaonis
erat: qui faciens grande convivium
Pueris ſuis, recordatus eſt inter epu-
las Magiſtri Pincernarum, & Piſto-
rum Principis. Reſtituitque alterum
in locum ſuum, ut porrigeret ei po-

culum. Alterum ſuſpendit in pati
bulo.

Cum Reges maximi erant imperi amphitu-
dine, minimi erant faſtu. Nunc rêgna decre-

Rex coli

