claudunt, ut coronent. Saulis in fronte vita
tam innocens, ut coronam afſlequeretur: in
extremo tam perdita, ut gladium non evaſe-
rit. Ad Salomonem pubeſcentem Divinitas ſe-
ſe demiſit. Seneſcentem riſere monſtra ſuis fo-
cis advolutum. Abraſit utriuſque improbitas
primævæ ætatis elogia.

Tepiditas
pols fer-

Vorem.

Perſæ ve⸗-
zantia.
Fnifor-
wmitas.

Aliæ quoque ſeptem tenues & perouſſæ
uredine oriebantur é ſtipula: quæ prio-
rum pulchritudinem devorarunt.

Parva De bubus ad longum Pharao ediſſeruit, de
non negli- ſpicis vix aliqua poſtfatus. Et tamen res tota
genaa. non in bubus, ſed in ſpicis tranſigebatur. A-
gebatur enim de impendente ſeu inopia, ſeu
copia frumenti. Adeò granditate utilitatem
metientes, ea plurimi facimus, quæ ad rem
vix faciunt, negligimus verò ea, unde even-
ta rerum dependent. Nam Pharao hinc ar-
mentis, inde ſpicis conſternatus, has, ut mi-
nimas, vix perſtrinxit; in illis infortunii ſui
momenta putavit repoſita. Quaſi verò perden-
dæ .gypti aliquid intereſſet, boſ-ne, an verò
ſpica ſit, quæ aut adumbret, aut pariat exter-
minium. Nihil proinde Principi negligendum,
quod regno officere poſſit, cui clades à mini-
mis afferuntur frequentins quàm à maximis.
Hæc enim extimentur ideéque propelluntur:
illa, quia negliguntur, non arcentur. Irrepunt
Parva, magna irrumpunt. IIIa ſilentio fallunt
excubias, hæc ſtrepitu excitant præſidia. Te-
nuitate quoque ſuâ quaquà penetrant minima.
Su mole ingredi, prohibentur enormia, gran-
diaque. Nemo irruentem in ſtatuam Montem
non repreſſiſſet Babylone. Nemo lapidem ve-
tuit, cum teſta præſertim congreſſurum. Et is
—–nas propugnaſſet, clamaſsétque cum Sponſa;
Cant. 2. Capite nobis vulpes. Ab ea vermiculum dilu-
a5. culi non ſubmovit, & arroſa exaruit. Rari flu-
mine merguntur. Apoplexiæ ſtillicidio necan-
tur innurneri. Nemo enim guttam aut ſenſit

Oliva

ſtatuam evertit. Suam à vulpibus hederam Jo-

defluentem, aut expavit defluæuram. Vaccas
reformidas emaciatas, 6 Pharao! Spicis confi-

cieris exſuccis. Has extime, quæ horrea exhau-

rient, & famem nutrient, quia Ægyptios non
enutrient. Eas verò non formidatas Pharaoni
wel inde patet, quod de iis non id dicit, quod
dixerat de bubus. nunquam tales in terra
KEgypti viderim. Verùm ſpicas perinde ac Vac-
cas ominoſas ͤÆgypto eſſe, & peræquè expa-
veſcendas Joſeph affirmavit, cùm dixit: Jom-
nium Regis unum eſt: quod facturus eſt Deus

oſtendit Pharaoni. Tu duo fuiſſe putas Ariſtas Severitas
& Boves. Jungenda anxitudine tuâ ſunt, quæ tur. laſſe⸗

graſſatione jungentur. Duplicavit imagines Deus
impendentis ærumnæ, quòd nemo uno tonitru
excitetur. Inſiſtendum eſt, & , niſi terror re-
plicetur, vix ſurgimus.

Narravi conjectoribus ſomnium, & ne-
mo eſt, qui ediſſerat. Reſpondit Jo-
ſeph: Quæ faäcturus eſt Deus, oſtendit

Pharaoni.

Proh effeminatam Conjectorum trepidatio- Therlagi
nem! In re tam clara, accitis & tota Æ gypto venales.
Conjectoribus univerſis, ne unus quidem omi-
noſam famem auſus eſt nunciare Pharaoni. Ne- Correctie
mo eſt, qui ediſerat. Unus, tacentibus cæte- dard .
ris, Joſeph veritatem exprompſit, ne catenis ,i: veri.
exſolutus alligare videretur verbum Dei, ve-
ritatem in iniquitate detinendo. Nec tantùm Theologi
ſolus ſommium ediſſerit, quod ſcit Regi, re- veri.
gnéque inviſum fore; ſed contra ſe loquitur. balino-
Nam cùm dixiſlet Regi: Abſque me, Deus reſ- Gen 1.
pondebit proſpera Pharaoni. Nunc ad improſpe- 1.
ra nuncianda ſeſe parat. Quæ etiam non for-
tuita eſſe dixit, ſed indeclinabilia, quia divi-
na. Non enim dixit, Tibi innotuere incommo-
da, quæ Nilus non inundans profundet in .-
gyptum, quam merget, non mergendo. Tri-
buit Numini aquarum ſegetümque inopiam.
Quc facturus eſt Deus, oſtendit Pharaoni. Mox
per ordinem ſomnium digeſſit, in plemis ſpicis
ubertatem, famem in exſuccis interpretatus.
Nunc ergo provideat Rex virum ſapientem & in-
duſtrium, & præficiat eum terræ gypti. An Pignitas
putamus non fuiſſe in provincia tam frumen- u onfe
taria Præfectum annonæ, triticôque? Si ade- rehdat
rat, cur non dixit; Imperet Rex Præfecto
horreorum, ut quintam ſegetum partem ſepo-
nat, condâtque: Sed novum præficiendum
ſuadet, non ſine veteris nota? Expers aſſenta-
tionis Joſeph probè intelligebat, eos ſæpenu-
merô renunciari honorarios à Regibus Magi-
ſtratus, qui ſecundis regnorum temporibus im-
perii clavum tractare utcumque poſſint, ad-
verſis verò nullà eum arte torquere adverſus
decumanos poſſent : Ideéôque novum creari
Præfectum monet, non infeſto modò, ſed
fortè eo præſente cum Rege Præfecto, quem
ſeu proſapiæ claritas, ſeu aulæ frequentata li-=
mina, ſeu redempta ſuffragia Satraparum à
Regni tranſtris in puppim Præfecturæ tranſtu-
lerant, trabeatum quidem, ſed truncum. Duas
porròô dotes in ſublegendo requirit Divinator,
Sapientiam & Indufſtriam, quarum neutra, ſi
ab altera diſiungatur, Rebuſpublicis conſu-
lere poteſt. Quid enim non uſurpet, inva-
dâtque Induſtria, ſi jurium inſcia, unam
præ oculis habeat neceſſitatis publicæ medici-
nam? Quam verô afferat laboranti Provinciæ

opem

noxce
in⸗
n N

e Clpim
4 Annmid
Mn en
Miue
in Mune
Monmmodi
pnandi
rCrinn
Eu,gi rem
Enlins e
un, in
tinem n

ln
lere 4

Uen dint
Mr. in
lt⸗ co
eun r
be ine
Larſhg
kkan
igo Pretec

opem Sapientia, ſi iners & hebes ſit? Ergo
Ahan. utramque adeſſe Præfecto vult Joſeph, ne
d non aut Lyrannus creetur, aut inſtituatur Oracu-
daraon lum: hoc inwalidum depellendæ fami per ef-
,od ſata: ille calamitati per ærumnas proſpecturus.
beni Nunc ergo provideat Rex virum ſapientem &
c V. induſtrium. Quæ duo cùm exigit, indicat ſa-
ene. nè Joleph alteram ſejungi ab altera poſſe, nec
t: Nmn. eſſe continuèò ſapientem „ qui eſt induſtrius »
el Den aut induſtrid valiturum, quem ſapientia exor-
Aricig dng narit. Rideo, quoties ſpecto imponi urbibus,
* n & Senatui adſeribi ignaviſſimos quòd Jura,
1aDen legéſque percalleant. Ideò-ne Præeſſe Provin-
dtminn e ciis poteſt, quia interpretari Juſtimanum po-
Gnc teſt? Lugeo & contrario, cùm tam ſæpè indo-
ctiſſimos cooptari audio inter Primores, quòd
callidi ſint, verſatiléque. Ergo non ſepare-
mus in Præſule, quæ Joſeph conjunxit in Sa-
& . trapa. Induſtrius & ſapiens pariter infuletur.
dit h. Virum ſapientem & induftrium. Nobilis an ig-
Nen di nobilis, conterraneus an exterus, charus an
ignotus, grandævus an juvenis, ſagatus an tra-

beatus ſit præficiendus, parem Reipublicæ in-
terfuturum Joſeph edixit. Quamvis nullum o-

ehictio. bierit Magiſtratum, ſi ſapientiâ induſtriaque

Aeypto me præpolleat, feliciſſimè præerit. Senatorum &
dem omi- Centumvirüm Neſtor perdet Ægyptum, ſi
aoni. Ne- Ond aut induſtrius non ſit, aut non ſit ſapiens. Ergo
bis ete. ,1 provideat Rex virum ſapientem & induſtrium.
ne ttens, KRexre⸗ Quod primum ſuadet Joſeph ad avertendam
Dei, ve⸗ gat. famem illud eſt, ut à Rege Præfectus deliga-
e tantum M tur. Non enim dicit, provideatur vir ſapiens,

egi, re⸗ ſed, Provideat Rex virum ſapientem & indu-
loqvitor kie Rrium. Nunquam aut favoris, aut venalitatis,
Deu teſ aut commodi ſuſpicione carent nominati per Sa-

improßze trapas candidati. Rex verò, cui Deus adeſt, &
n non kor⸗ cujus cor in manu Dei eſt, ut ait Spiritus ſan-
qlia ni⸗ ctus, qui rem ſuam agit, quique nullum timet,
incommo- & nullius eget, deſignationem promet incor-
Eet in A. ruptam, in bonum tantüm regmi, & in remu-
do. Tn- nerationem meritorum propendentem.
inopiam.
mi Mor Nunc ergo provideat Rex virum ſapien-
kan tem & induſtrium, & præficiat eum
terpretand⸗ ,;
i Gir⸗ 1 terræ gypti. .
. . .
Dlirr, Non dixit , imperet Rex „ ut in horrea ſe-
E Kak. ponatur quinta pars tritici, ſed, Virum deli-
zon en 10 gat, qui complendis horreis præſit. Nihil
mir ees enim agitur, ubi à Regibus aguntur omnia.
Urten m Debet Princeps omnia icire, audire omnes,
ii & eos ſublegere, qui Rempublicam ſunt ad-
elsallen Superior miniſtraturi. Reliqua perfici ſinat ab iis, quos
enſenenn edee regno præfecit. Cis dum non ipſe aſinas pro-
ibis Mg⸗ Seperto,e fugas quærit, ſed per filium vernàmque re-
porbum minores. quirit, regnum ſuæ domui conquiſivit. Adeò
olint, 4 deleganda pleraque ſunt etiam à Patribusfami-
ete Adell lias, quæ ii ipſi agerent, plus damni familiæ,
un e quaàm commodi, afferrent. Irriſus propterea is
mol, eſt à Poësta, qui transfugam filium, relict4
Co, guen domo, conjugéque, quæſiturus, ut caveret
belttti ſubmonitus eſt, ne, dum tertium fſoris filium
reennmn 6 explorat, quartum domi reperiat, Matre cer-
ue tabliu. ta, non Patre. Ut enim caput non ambu-
monn Dus lat, nec pingit, ad manus pedéſque iis mu-
tDicnnor, neribus delegatis: quibus ei fungi non liceret,
n nelt, quin deridendum pro homine monſtrum ur-
lics me⸗ bibus exhiberet. Ita ſanè degeneraret in mon-
rpet ne ſtrum Principatus, ſi Princeps popinis ſeſe
ſeu, W inferret, ſi telonia excuteret, ſi dolia liba-
lce ned ret, ſi luſtraret officinas. Quamvis enim mul-
i Dovin Ethicæ Tom. I.
oel

in Cap. XLI. Geneſis. 2 33

ta emendaret adventu ſuo; tamen non eſt
tanti compleri urceos, & merces exponi non
medicatas, ut iis componendis fœdari debeat
Majeſtas imperii. Ergo Pharao Præfectum
conſtituat terræ gypti, qui conſtituat Fræpo-
litos per cunétas regiones. A Rege ſupremum
Præſidem renunciari vult Joſeph: minores ve-
r Præfeclos, non à Rege, ſed à Prorege
vult legi. Inſoleſcerent enim ſubpræfecti, ſi
dignitatem ſuam uni deberent Pharaoni, vix-
que Præſidi ſubderentur. Ab Anima manus
impellitur; ſed ſi calamus à manu regi, du-
cique pertæſus, imperium animæ præſtolare-
tur, nulla exarata hactenus eſſet aut ab Ho-
mhero Ilias, aut à Cicerone Philippica. Sub-
ſint animæ membra: ſed membris inſtrumen-
ta ſubdantur. Hoc fiet ordine, ut nihil negli-
gatur ab his, qui ſe ſublectos norunt à Præ-
fecto, Rege inconſulto, quo inſcio, exau-
thorari ſe quoque poſſe & ſciant, & refor-

mident. A conſtituat Præpoſitos per ſingulas
regiones: & quintam partem fructuum per ſep-

tem annos fertilitatis, congreget in horrea. To-
ta, quanta quanta eſt Natura, hujus providen-
tiæ doctrina, & palæſtra eſt. Legimus æſtate,
quibus per hyemem veſcamur. Pleræque fru-
ges edi non poſſunt, cùm decerpuntur. Quid
muſto ingratius? cui & ſenium, & penè ca-
ries pretium facit. Et tamen Aulicorum, Præ-
torumque improvida natio tempore fertilitatis
nihil ſeponit, quod ſubſecuturam ſterilitatem
levet. Sciunt & proſperitate prolem unicam
naſci, calumniam, ærumnâmve. Nullum ſibi
tamen aut amicum, aut patronum conciliant,
ad quem confugiant. Nulli favent, calcant
univerſos. Inde, Sole tumulato, nox tanta
ingruit, ut Orientis & Meridiei non ſplendo-
res modò, ſed vel memoriam obliteret. Eoce
Jeptem anni venient fertilitatis magnæ. Quos ſe- Honor
quentur ſeptem anni alii tantæ ſterilitatis, ut ob- mutuus.
livioni tradatur cuncta retrè abundantia. Vides Saperbis.
copiam? Prævide ſterilitatem. Si illa te erigit;
hæc te compeſcat. O Anni ali, ſi ante oculos
Magnatum adeſletis, quam eos cogeretis detu-
mere! Verùm felicitate ita ſeſe ingurgitant,
ac ſi Autumno Hyems non jungeretur; quæ
pompam arborum, opéſque omnes ita diripit,
ut eas emortuas credéremus ipfis vel frondibus
orbatas, niſi vere reparandas ſperaremus. At
Aulæ hyems ita graſlatur, ut non deſpohiet ar-
bores, ſed exhauriat, omni ſpe penitus repu-
beſcendi intercisaâ. Claudit enim agmen cala-
mitas, quæ Aulicos ita difflat, ut exſufflet.

Affalbili.-
15.
Dignitas
mores noꝝ
miutete

Feliritas
a.

Placuit Pharaoni conſilium, & cunktis
miniſtris ejus. Locutuſque eſt ad eos:
Num invenire poterimus talem virum,
qui Spiritu Dei plenus ſit?! Diæxit er-
g0 ad Joſeph: Quia oſtendit Tibi Deus

Omniae:

Nihil Rex in interprete obſervavit, præter
ſapientiam. Si Pharaoni uxor Putipharis fuiſ-
ſet conſimilis in æſtimatione Joſephi, nec ſe
ipſam adulterio, nec adoleſcentem infami vio-
laſſet. Sed illa ſapientiam ſprevit Joſephi»
faciem adamavit, unum Pharaone in Hebræo
interprete conſilium approbante, ſummo for-
mæ neglectu. Utinam Principes unmiverſi ſo-
lam mirentur in iis quoque prudentiam, quo-
rum elegantia faſcinaverit Principes fœminas
3 Ægypti.

Aukicè
snde a⸗
mands

Rer gquos W. gypti. Platuit Pharaoni conſilium. Nec ipſi
evehat, & tantum, ſed & Satrapis conſulentis perplacuit

gay: ſapientia. Placuit, inquit, Pharaoni conſilium,
lin & cunbtis miniſtris ejus. Hactenus ſeſe Regi
Srig; conformavere Primores. Res enim encomii fi-
5 8

nes non excedebat. At ubi Pharao commen-
dationi Præfecturam adjungendam decrevit;,
vox nulla, & nullus non modè conſenſus;
ſed nec ſenſus in Satrapis. Locuiltſque eſt ad
eos: Num invenire poterimus talem virum, ti
Wiritu Dei plenus 1t. Siluere univerſi, utgque
repugnare non ſunt auſi Pharaoni, ita exte-
rum efferre recuſarunt, ſilentio, tanquam gla-
dio uſi bicipiti, quo nec Regem læderent
diſſentiendo, & læderent Joſephum, Præfe-
cturæ, ad quam deſignabatur, non ſubſcri-
bendo. Dices, ideè ſiluiſſe Satrapas, quòd co-
ram Regibus loqui non ſoleant. Scilicet. Di-
Judith. cente Nabucho, Cogitationem ſuam in eo eſſe,
2. 3. ut omnem terram ſuo ſubjiugaret imperio. Quod
dictum, inquit, cum placuiſſet omnibus. Sub-
ſcripſere rapacitati Satrapæ Aſſyrii: .gyptiüi
Senatores juſtitiæ non ſubſcribunt. Elingues
ſunt Aulici, cùm unus advenarum evehi de-
bet; eloquentes ſunt, cùm exteri umiverſi pre-
Rex eve- mi debent, & opprimi. Et quidem ubique
bat exte- terrarum Senatores £Æ gyptii ſedent in Curu-
vos. libus, qui dignitati adverſentur exterorum,
quamvis Spiritu Dei ſint pleni: At ubi .£-
gyptius Pharao, qui in ſuffragia ire recuſan-
tes Satrapas deludat, ſapientem Provinciis im-
ponendo, cunctabundi Senatus rogatâà quidem,
ſed minimè expectatâ, expetitäâque ſententia?
Nam Pharao, ubi ſenſit rem, non æquitate,
judiciéque agi, ſed invidiàâ, ideôque diſtur-
bari, coquentes ſententiam Senatores deipuit,
Res vegar Converſúſque ad Joſephum ait: Quia oſtendit
& nullis tibi Deus omnia, quæ locutus es, nunquid ſa-
Sanitatur. pientiorem, & conſimilem tui invenire potero?
Tu eris ſuper domum meam. Ita renunciando
Præfectum, irriſit Pharao ſilentium Satrapa-
rum; qui cunctando parturire ſimulabant Pro-
regem, non ut meliorem parerent, ſed ut op-
timum abortirent. Neque enim meditatione;,
ſilentiéque formabatur Joſeph in mente Sena-
torum, ſed difflabatur: quùm id molirentur
cunctatione ſuffragi, ut favor Regis erga in-
terpretem dilatione frigeret. Porròô ſi Aulico-
rum vel ſilentium molitur innocentiæ exter-
minium, quam eorum graſſatura ſunt convi-
cia, Maledicta, & tela accuſationum? Quam-
quam in Æ gypti regia malignitas Satraparum
ita ſævit, ut modeſtiam non funditus exuat.
Nam, quum Senatoribus & conſilium Joſephi
placuiſſet, & Prafectura non placeret; ut ni-
hil pro deſignato dixere, ita nihil objecere in-
fulando. Da noſtiràâ ætate Aulam, in qua tranſ-

ducatur à manicis ad ſceptrum advena, & in

morem Nili proruentem ſenties per cataractas
invidentiæ eam conviciorum proluviem, ut per
oſtia ne ſeptuagies ſeptem quidem evolvi poſſit
in mare; quod, quaquà defluit copia calum-
niarum, non mare ſit, ſed imago cataclyſini,
imoô ipfiſſima Mundi eluvio, non aquis, ſed
accuſationibus colo, orcéôque deductis do-
mum, ſtirpem, patrimonium, patriam, provin-
ciam, nationem Inaugurandi demerſura. Ex-
terum, imperitum, mancipium, reum, à Diis
alienum præficies regno, quod prodat, non ſer-
vet? quod opprimat fame, non ſublevet? .Æ-
gy ptii nec pro Joſepho dixere, nec in Joſephum.
Sed, qui animi præſentiam mirati ſumus in Pha-

Oliva

—
8

raone, ſine ſuorum aſſenſu exterum evehente,
ſtupeamus modò, quibus ille permotus ſit cau-
ſis, ut in ignotum ſibi juvenem imperii ſum-
mam declinaret.

Locutuſque eſt ad eos: Num invenire po-
terimus talem virum, qui Spirita Dei

plenus ſit

Continere me ipſum nequeo, quin excla-
mem: Fuimus hactenus in ͤÆgypto, ubinam
modò gentium ſumus? Lingua iſta, non .-
gyptia, ſed Iſraélitica eſt: nec mihi in Aula
Pharao deſignare Annonæ Præfectum, ſed in
Monte Chriſtus renunciaturus videtur, poſt
orationem, duodenos, quos Apoſtolos nomi-
navit, imò in campeſtribus Cæſareæ daturus
credetur Eccleſiæ ſuæ Principem, & penè
ſibi Pontificem parem. En verba: Num inve-
nire poterimus talem virum, qui Spiritu Dei
plenus ſit? Ah, pudeat his inclinare Ægyp-
tium Regem in deſignationem Præfecli, qui-
bus perrari é nobis in nuncupando Pontifice
inclinarentur. Ergone, in Ægypto, is à Pha-
raone præficitur horreis, qui Spiritu Dei ple-
nus ſit: & imponendus Dicœceſibus is aliquan-
do à Chriſtianis Principibus proponitur Pon-
tifici maximo, qui plenus eſt Spiritu mundi,
& expers penitus divini ſpiritus? Ergo con-
ſuletur ſanctius Ægyptiacis horreis, quam a-
ris Chriſtianis? & quam præferre divinitatem
vult Pharao Oeconomum regni, eꝗ carere
patietur interdum Eccleſiarum Epiſcopos ſum-
mus Præſulum Præſes? Rogo, ne pauperio-
res ſint Dei ſpiritu Antiſtites apud nos, quàm
apud Ægyptios Promocondi. Vehementius au-
tem excandeſcerem, ſi in Comitis Religio-
ſorum, iis regendis ſanctorum familiis impo-
nerentur, quos favor Equitum, non jurium
Æquitas commendavit, non ſolùm non ple-
nos Dei Spiritu, ſed an ſit Spiritus Dei ne-
ſcientes. Ergo in Coœnobiis is leges dabit om-
nibus, qui leges nullas ſervavit? is erit pri-
mus in imperio, qui ambitiom, qui deſidiæ;,
qui ingluviei ſervivit diuù, & ſervit. Domus
ergo Dei domui cedet Pharaonum? Ibi Opti-
mus, hic maculoſus anteferetur Optimis? Num
invenire poterimus talem virum, qui dpiritu
Dei plenus ſit ? En parium lapidem Pharao-
num, ad quem explorabantur Oeconomi. Non
inquirit Pharao in genus Joſeph: Non opes
indagat: Non verſutiam obſervat: Non expe-
tit munera: Non compendiorum decumas pa-
ciſcitur. Spiritui Dei detulit Præfecturam. Di-
xit ergo ad Joſeph: Quia oſtendit tibi Deus om-
nia, quæ locutus es, numquid ſapientiorem, &
conſimilem tui invenire potero ?* Tu eris ſuper
domum meam, & ad oris tui imperium cunklus
populus obediet. Nihil hic benevolentiæ datum,
ſed una tantùm deſignati merita coronata. Nul-
lus propterea & Satrapis conſilio Regis interceſ-
ſit, aut Joſephi Præfecturam improbavit. Red-
didit enim rationem Pharao, cur exterum præ-
ficeret regno. Ait enim: Num invenire pote-
rimus talem virum, qui Wiritu Dei plenus ſit
Hæc quùm jactari poſſunt de candidatis, ne-
mo eis purpuram negat: nemo delatam conſ-
cerpit. Sapientiſſimè verò Rex, quùm Joſepho
teſtatur eum à ſe, ob ſapientiam & Dei Spi-
ritum, imponi Ægypto; monet profectò e-
undem, Ut eas dotes tueatur & ſervet, quibus
ſe

Dignitas
eui eonfe=
renda

Luc. 60
13.

eltas
an 60
66 leu
t uan

uu A
4 po
mdie
tich V
r, ere
Cente l⸗

Diinee
ußi

nn

I n
l mod
i tmuhu
hi
gi uen nanun
8 e, g
ylnelp
Hholiben
men enn
a ninie ten
yrlandun
Pütndum,
6 Eennreto
umnulinpe
Mermndi
n eteek
Gacgil
Ende⸗ Ui
at 1

le inn

in Cap. XLI. Ceneſis. 2 35

Fehente,
sſitca Dignitat ſe intelligit Principi
tean- igit Principi placuiſſe
ern mores non pi 4 1 Piäacuilie. Uni in
ninr mulet⸗ is te n & und ſapienti in ſolium Mrn merces erant. Sacrilegia
durn etinerudutn ſcias, illicò deturban tiolun muneramur gis wturpavimus; aſſen⸗
„ ubi aut ſapientiam, al — riorum menſas, led iis ol ertimus nun
. . . 1 „aut Deur . enſas, ſed ErTires nummula-
lnine h. r Un verò conjecit Pharao an agtes ſecimus. Innocentius DbEdnetmiun ſavos ſuf-
ore yptios edictis, 1i 4 atos Ci auth non dignias; ti
ta Dei 2)P edictis, iInperio . . orantur. Dixi Shius;, trun-
4 Et ad tui oris imperi riéque Joſephi? Ego ſur ixit Juoque Rer ad fephe
7. i oris imperium cuné go ſum Phar 4704 ex ad Joſeph
e:. Subjeclione 81 . tus populus obe- bit quifquan rao; abſque tuo imperio n Joſeph.
erga peregrinum? S erat, ſperas in populo ei 1 mannm, aut pedem in o i on
² Sperat, ſpondétque. Nimi Wi. u præeris gyptii mni terra
Guin enh rum ſubdiderat Joſeph que. Nimi- Præmittit eni gyptiis, ſed j
8 0 Rex domnut ſi ittit enim poteſtati ſubj' „ ſed ego tibi⸗
1o, bbin e E Præfecto oht . um ſuam. orſus initiati Poteitati ſubjectio
n n btemperante; de : . Lre; initiationem; nem;, ind
lig . . „ de re I . eE
4) non Kn 4 “ obedientiâque non dubitavit, hanl. Releci motueikäum ſae⸗ Nihil à Aulis
n n A uper domum meam; “ er ex. Porròô i um; ubi ab his metuitur Irsn 1s,
i Aulic: cunttus populus ale, oris imperium ut præſidere ira Rraronibus utebatur etchrue⸗ agg
etut, t I Franandi. quamn Magiſtratibus teſtageretur: ſi & uſ- deòô inauguraturus idenn „non regnarent 1
ſtoles uni Rle an obedirent. Sed en egum Raunn Primati annulunn Jolephum, nof Ma-
fee Snnge lege Primoribus, paſſi utis omni iuo ipſe digi etraxit, ſed
Rer lgi. i dus, pPaſſim populi deſciſcunt, & gito exemit, ut ille eum
& e gi in apertas ſeditiones D ecicunt; tor ornaret SKenit; Ur 1 0 novus aà ſée Præ-
hn a eh cium à clomib erumpunt. Incipiat judi- & dedi ur. Tulitque annulum de ma kæ
lin in 4, mibus Magnat 6dit eim , e mänu ſua
M ine. atur. (Ris . gnatum, & nemo Præfe- hun in manit ejus. E .
linnu Ne lerſe repugnabit. Et in gypto quidem i e- phum, nullus pro Rege „. rgo, ante jJoſe-
ate Dey-. xner ſuos · hara nis domus ſubjicitur Mphe Abud i ſa ſine dominantibus regbabat Syhtüs pfæerat. Ita
c Plecade nutla domus ſecuræ ſunt à ſechribus; adla⸗ in Regione ſius apud t W Rune
do Dontiic- ſe nulla, ne domi quidem ſi 5 i non annulum modéò cire es Regulus ;
3 à ſicariis. Vel ſi ni quidem ſuæ ſecuritas ſed de . circumferat Prikeibis,
o, 8 4 e. . . Vel ſub Davide incendiarii exteram circ tat rinelpis„
ddiiu⸗ 1len nec Amnoni parſum filio Re immiſſis: deris radiis, nubis liniven obnubit, ut pro ſi-
honinn m à populo contra Reget gis, & pa- enim Prætor, què getræ intermicent. Plu
Chunct kar Quamdia effræni ra Regem rebellatum. enim n ,„quam Princeps, formidatu
iritu mund, x, null rænis fuerit domus regia, & ex⸗ rem rniemo in cœlo Solem ſormichut⸗ Ut
5 a le r. — Em . 2 nemo C
1 ien on. tura eſt. Ut nſ reverentia apud populos fu- grati non obſervat: ita Pfimoris favo “
en, vin e diet antecocdat. ie c, Cunctus populus obe- ſine præfertur, quòd lhiæc Dne mio inaaenn a
e Cwinitaten dier 1 ,»Eris ſuper domum meam . ac verô non valeat ill ” .
i, e ntiæ palæſtra, non taberna, ſed Obe- valeat. Obfuit perſæpè e tartum, ſed plus m.
G rna, ſe Aula eſt. 1, Primore nan dalri gratioſum fuiſſe Re
Plcopos fum⸗ Diæi . “ . : n delinito. Nu .
aitque rut, it, Conciliato Pri unquam exitio
ld cauia 6 us Pharao ad Joſeph: Ecce glexiſſe. In exlcindendis: Regis gratiam ne-
ſtitui te ſuper univerſam t. gendis vitibus, i lis arboribus, in depan- Auliei
Eienthide gypti erram 1 us, in unionum piſe depan- Aulici
etmeinn . univerſim agror Plicatu, in tota Franandis
itis Religo⸗ tatione Plus ne cultura, littorumque ſce
unilig inpo Id jam ſemel Phar . que, quam Soli incrementa, decrementâ-
in pu quod mods icpetit erae edixerat Joſepho , tur. Pendet à aee Ans, regreſſũſque notan
lum won e. tus populu it, & tertiò inculcabit. Cun- que, ole Luna: ſed olera .
Ting Dei ne⸗ o9) 1. c, H . ,, te ſuper terram Aucur. (nidh quod . ſed viciniam Hiente-
h dc : 7 erio non movebit qui . „quod Lunæ ad nos i S
ges Cchiron⸗ Dienites Oam manum in omni ebit qitiſ⸗ quam int .. ad nos influxu
. ni terra Egypti . . ercipiuntur à S s eun
en fi. eceſen. ſtupeas, qui . gypti. Quéôdque Solis intercipi à Sole? A Luna verô lux
geit v „qui ter denunciat Joſeph 5 olis intercipitur: & quò a verô lux
gli eſlle, . ret, ſemel populo Jolepho, ut impe- niſſime, qua Cœ quùm obverſa Soli ple-
lemmit Doms ſepho übcdau Saht⸗ æconem edicit, ut Jo- tur, nunc & 1 n patet, Aſtri radiis Amni⸗
umnd lit- ram eo e præcone, ut omnes co- Solis eripi Pſa nobis vix lucet, & aſpe
uun lul DD eoο genu RKiecterent, & præpoſi . olis eripit nobis. Quò ccE, aſpectum
Opin in Ambitis. univerſæ terræ gypti A epoſitum eſſe ſeirent peés perſundetur, eò 3⁶ plemius à Rege Satra-
, gi hini . imperandum cinelontior ntiquitus nimirum ad buntur à Satra . P arcius regna colluſtra-
igen Hui- parendum, erant. Vix artler „quàm ad lem intercipit 1 Mubes Luna rard nobis do-
erammi Nen Aenunciationibus inflectebat ege ipſo repetitis quem à Sole falgorein ſemper. Luna item,
h: Non s ad Præfecturam. Una præ Cnn exterus, & reus, dit. At Nubes ita rripi doe ,terræ defun-
mn Gecumase⸗ imperandi libido evaſit, ut ne ebat. Nunc ed verò nigricet, null . e abwertitur, nabie
lecluan. D⸗ n detrectet, nemo non zva obedientiam tionéque fulgoris. Tchn uſione „ communica-
lieuen. lim Saül delatum à Deo regn n imperium. Et quum ſe quiſque ſat 5 6 fulgurat , fulminat.
giing, c linabar. Wtinam nulſi e es nn ntebrie de- contra nubium cladem 0 e unbell tueatur5
Tu oi ſr . uerue , irrumpant in ſan HKWMl ue es, Deo cruces, & vix Coœlo accerſimnus ex Hiſpaniâ
peiin alii fulas. An non corruptiora Eccleſi ula in- Obſequendo Regem mitigamus Dri murnnur.
Pentir lnn, efe nundinas, ubi Columba vern æcula hor- ignéſque vix Hermo rettirdn Primoris iras,
cororat M. . patur nummulariis, & venum expone- net in E£Ægypto Ph inguimus. Ergo reg-
N Dignisss loniu ariis, & cavea divini Spiritus te- 3 arao, cum quo regn
Negeiteen aet. la ſi m kiar plus offerentium Abiere au 81. n tunc quoque quùm Ann m Joſe irn mna⸗
Re. .. ld ſecula ſe rea il- et efabi um Joſepho tra-
robeart Red. A „quæ ferrea fu „ Ppræfabitur Plio tfa
6 —R „ perdurat nihilo mint is „quia fuere aurea: rao; hoc eſt d Præfectum, Ego ſum Pha-
te e e. quidem ſacrilega, ſe 4 itis imperandi, minùs conſules, Non tu, ſed ego tegnapo- Iu
i en explebilis, an ut 7 H minus rabida & in- imperio e ntera .gyptiis. Abſiue tuo
ei gle⸗ . . ordanem Pact movehit quiſpi⸗ n,
, taminat actolo non con- d. . TuiſPiam manu .
. ita totr . con em. Etiam . rn*. m, aut pe-
ndidats,1 Aat, um exhaurire . lam, qui m. .
erſteh e pretii refuga, ne peccet ſe fluvium ſtudet, hibere pedem aut ntade inhipent, perflape co. Eelcge
un ſolſt, ga, ut imperet. Succelſere n obſequu prodi- jores miniſtros ar belceluur aur nolunt. Ma- Kiea Za-
4 Hei ⸗ lata, & candidati ſi ere mercimomiis poſtu- luctationem, ibent, minores laxant in col- iſa Gioe
. roleche⸗ Quod dabatur olletenti ger⸗ erant inſtitores. ptui Eccleſiæ btgiletnti intenti, ſed contem- le-
t Pro, congiari „aſlentanti defe . cEI¹. ignerati. Prorex obedi .
. s giarium Præfect 8 ertur: & luctatur Epiſe ex obedit, Ter Antici
rret ⸗ ecturæ Infulæque ſi Epiſcopo auditor. Manus ſubdi ei
ue ſunt, quæ mata, ſed pes lu nus itur gem- frænandè
5 1 6
pes lueus rebellat. inferio⸗
V 4 Veriitque

236

Vertitque nomen ejus, & vocavit eum
lingud ZEgyptiaca, Salvatorem Muan-
di. Deditque illi uxorem Aſeneth fi-
liam Putiphare Sacerdotis Heliopo-

leos. Egreſſus eſt itaque Joſeph ad ter-

ram Kgypti, & circuivit omnes re-
giones Agypti.

Joſeph Salvator Mundi, ſi unam tantum
ſervat Æigyptum? Mos imperantium 18 eſt,
Saperbia, Uut nihil in pretio habeant, Præter ſua. Mun-
dum Pharao Nilo putat circumſcribi, regiones
reliquas quaſi inane & vacuum;, ſi Æigypto
conferrentur, arbitratus. Vel ita ſe ipſos ſuâ-
que diligunt, æſtimaântque Dynaſtæ, ut, ſi re-
bus ſuis proſpectum fuerit, Mundo abundéè
conſultum putent. Vocavit eum Salvatorem
Mundi. Fgyptum ſervabit, non Mundum.
Sed tu Te, Pharao, Mundo parem exiſtimas.
vnio inter Quamquam non ventosè præloquutum credi-
sdwvwenas., derim Pharaonem, qui tam prudenter hacte-
Charitas. nus egit cum Joſeph. Crediderim potius ſta-
tuiſſe tunc apud ſe Pharaonem, Joſephi con-
ſilia communicare cum Mundi regionibus uni-
verſis, quò ſequuturæ poſt ubertatem fami
urbs quæque mederetur. Noluit unam intra
Ægyptum tantam Numinis providentiam, ſa-
pientiàmque Joſephi concludi, quam Amor
hominum protendendam ſuadebat, quaqua
terrarum Orbis incolitur. Ergo cogitavit illi-
cò humaniſſimus Princeps fortunam ſuam com-
municare cum cæteris. Ideò ſapientiſſime Jo-
ſephum Mundi Salvatorem denominavit. Et
illud dixerim, ſervatorem ſcilicet Æ gypti
Mundi poſſe dici Salvatorem; quòd ita inter
ſe nexæ ſint Mundi Provinciæ, ut unius in-
tegritas incolumitas omnium ſit, uti unius in-
teritus cladem reliquis importat. Collaborent
neceſſe eſt magni corporis membra, quoties
ex iis pars aliqua ægreſcit; nec poteſt aut
ſtare, aut florere Mundus, Æägypto relan-
guente. Quam ſi mortales noſſent regnorum
affinitatem, non ita profectò ca committe-
rent, nec Mundi artus abjungerent, quaſi
unius exterminio alter eſſet ſurrecturus. Por-
rò Pharao, poſt præfecturam, ſtatim Joſe-
phum urſit ad nuptias. Sciebat enim pruden-
tiſſimus Princeps frequenter coœlibatum &
Præfecturam coire non pofle. Non enim pu-
dicitia in cœlibe regnat, ſi regnet, ſed ſer-
vVit, libidinibus obnoxia monſtrofis. Charyb-
dis temperantiæ thronus eſt, ii thoro non ful-
ciatur. Siquidem dominatus non modò impu-
nitatem, ſed laudem ſperat ex crimine. Ne
igitur Joſephi pudor ſerviret in corona; qui
in catena regnaverat, uxorem illi Pharao ad-
jungit; ne, ſi nullius fuiſſet mulieris vir,
omnium fieret. Jam verò illigatus & conjugi
Joſeph & Præfecturæ, hujus labores illius il-
lecebris antetulit. Nam ſtatim luſtrare regio-
nes tgypti tam proximas, quàm diſſitas,
Coœpit. Magno ſanè documento Præfectorum;
quos docuit Joſeph, chariorem ipsa vel ſpon-
sa eſſe debere Proconſulibus deſtinatam ſibi
Provinciam, quam ut explorent, Alexium
imitati, nocte nuptiarum primâ profugiant
à lecto. Quod ſi luſtratio regionum prima
eſſe debet Proconſulis cura, nuptiarum non
abdicatis modò, ſed ne delibatis quidem ille-

Vnio.

Recx re-
Las.

Epiſcoptas
in vViſat
digceſim.

Oliva

cebris, quàm ii putandi deſides, inertéſque Saperior
Prælati ſunt, quos nec poſt decennium pagus inwigilet.
ullus, ullaque urbs vidit commiſſæ ſibi, deſ- 5
ponſæque diœceſeos? Joſeph uxorem ducit; ,Wiari.
ſed eam ne vidiſſe quidem fertur, quum ſta⸗
tim regiones Ægypti omnes luſtraſſe deſcri-
batur. Deditque illi uxorem Aſeneth. Egreſus
eſt itaque Joſeph ad terram Wgypti, & circui-
vit omnes regiones. Quaſi diceret Pharaoni Jo-
ſeph; Hæ Aſeneth, quam mihi deſpondes,
nuptiæ ſecundæ ſunt: Me primum Præſecturæ
junxiſti. Ex hac Tibi primum urbes, ex ea
deinceps mihi poſteros ſuſcipiam. Quare non
ingrediar ad Sponſam, ſed egrediar ad Pro-
vincias, mei muneris memor, & conjugis
immemor.

Cœæ=
nobiis ſa
lutares,

Egreſſus eſt itaque JLoſeph ad terram A.-
gypti, & circuivit omnes regiones E-
gypti. Venitque fertilitas ſeptem an-
norum.

Pens tken
1
Ihote 1.
1,1 it,

Vox nulla in Scripturis, quæ vox mera ſit, Eypiſcepi
& non magis arca ſit oraculis farta. Jungun- reſidentis
tur iſta duo, Luſtratio Præfecti, & fertilitas & ie. 6 nupel
regni. Ut moneamur fehicitatem pendere re- Vißtatir icen
gnhorum ab una imperantium præſentia „ quo- nes Cœnoe n Ut
rum ad regiones acceſſus id præſtat urbibus, biorum. “D
quod progreſſu ſuo Sol agris importat. Mox gzyerior
ut Joſeph explorare Ægyptum dicitur, illicò invigilet
exuberaſſe ſcribuntur regiones, ab eo luſtra-
tæ. Et ſanè nulla Provinciarum ſqualeret, ſi Rex re-
imperantium oculis fœcundarentur. Porrò ip- gat.
ſe nullam non inviſit. Omnes, inquit, omnes Tuxs.
circuivit. Quâà pompàâ inceſſerit, quo appara- Eccleſia⸗
tu exceptus ſit, quæ munera extorſerit, neſ- ſicerum
cimus: & ideò neſcimus, quia luſtravit .Æ-= bompe
mumera.

gyptum, non ad oſtentationem potentiæ, ſed v“lioré,
ad utilitatem populorum. Quæ verò fertilitas Ar bher
fuerit, Moyſes elegantiſſimè ſcribit, inquiens: MW; m
Tantdque ſuit abundantia tritici, ut arenæ tn I
maris cocquaretur, & copia menſuram excede- eüflin
ret. Quæro, cur non comparetur abundantia mumten
tritici aut arborum foliis, aut fluminum gut- “
tis, tranſductâà ſimilitudine arenarum è littore 4 Tuntnte
maris ad horrea Ægypti? Et quidem abſona ſt;a
videri poteſt arenæ & tritici comparatio. Ni- kitn
hil enim illa ſterilius: hoc nihil uberius. Col- mnn ,
latam crediderim littoribus ubertatem, ut ſcia- lunit ne
mus copiam omnem, ubertatémque morta-
lium obnoxiam eſſe proximaâmque tempeſtati- d hbo
bus. Ut enim Oceani rabies in arenam deſi- p,lieitas Knerert ſol
dit, inſaniâmque fluctuum vomit in littus, miſers. genllti
quod nunquam, aut vix reſpirat à procellis: Status Emniten
ita exagitatur calamitatibus proſperitas, cui wedio. anellii
induciæ nullæ ab invidentia, ab oppreſſione," Piltinr
à calumniis, à ſuſpicionibus ſeu potentiorum, einn l,
ſeu æqualium. Vel arenæ ubertas collata eſt, TFierns ſlirt in
quo moneamur infrugiferam æternitati eile fru- anthm, m n

gem, copiamque terrenorum. Quid enim no- Tempora-
biſcum avehemus ex univerſa alluvione copia- lium inaz
rum? Ergo arenam coacervamus, quicumque itas.
pecunias, frugéſque perquirimus. Tantdque
Juit abundantia tritici, ut arenæ maris coæqua-
retur, & copia menſaram ecederet. Nati ſunt
autem Joſeph filii duo, antequam veniret fa-
mes. Proles jungitur copiæ, quòd ubertas nun- Gala.
quam ab illecebra ſejungatur, Et quamvis li- Laxuriae
cité, tamen Joſeph ipſe in amplexus conjugis
ruit, dum tritico areæ redundarent. Adeò vel PFelicitas
Lilia à luto non reſiliunt, ſi mampulis ſepian- otia
tur.

arn n, tur. Miror ſtoliditatem Poëtarum, qui è& ma-
di, E. ri ſatam Venerem confinxere, quùm eam melius
neit, Ihe aut & Triptolemo ſatam, aut editam à Cerere
ümn ſe ul teſtari poſſent. Nulla ſiquidem Lilio umbra no-
