daciâque ambitionis. Adeò imperii ſui concilia-
tricem faſtidiit Salomon, ut vivere noluerit, quem
Parens florere cupiit, occumbente Adoni pa-
trocinio Bethſabeæ, quem raptu regni horruera-
mus incolumem. Mileret me Viperarum, quæ
alvum matris diſcindunt. Hoc tantum paren-
tis exitio prodire poſſunt in vitam, quam no-
lentes parricidio hauriunt. At Nero in ſolium
erepſerat beneficio Agrippinæ, quam tamen
exſecuit, non ut regnaret, fed quôd regnaret.
Scatent Regum Annales id generis faſtidiis;
inveniéſque perrarò, quem Domini non tædue-
rit, Praguniats fortund. Nimirum felicitatis
id uber eſt, ut illud exſugat nemo, quin ſa-
tiem experiatur fautoris, & Domini. Id veneni

3. Keg 1. Fle

tur „

190
tur, ut ſe numquam ſtaturam teſtetur, ubi pri-
mum ſtare putata, & viſa eſt. Et cur putas inun-
Aum, non in Solario, ſed in via fuiſſe Saulem
.. Reg. 9. in Regem Iſraeël? Cumque deſcenderent, inquit,
27. in extrema parte civitatis. Niſi, ut noſcamus
felicitatem ſtare non poſſe, quin abſcedat ab
Authore. Et quidem non in via tantum beati-
tas deſignatur, ſed, dum deſcenderent „defer-
tur: quo pronam eſſe felicitatem intelligas in
fugam, tâmque facile eſſe, ut àa promotore diſ-
cedat Aulicus, quàm ſolemus deſcendere prom-
ptiuùs, quàm aſcendere. Ut propterea mirari
vehementius debeamus Joſephum, qui & fe-
lix fertur, & habitaſſe in domo dicitur Do-
mini ſui. Et erat vir in cunctis proſperè agens:
habitavitque in domo Domini ſui. Qui optimè no-
verat Dominum eſſe cum eo, & omnia, quæ gere-
ret, ab eo dirigi in manu illius. Utrum plus
deprædicem, neſcio, ſervum- ne fidum & feli-
cem, an Dominum dexteritatem fortunâm-
que mancipii uni adſcribentem, tribuentém-
que Divinitati. Non enim ait Putiphar: Sub
me Joſeph gnavus, & ſolers eſſe didicit. Qui
ſervitutem & domo Patris avexit, domi meæ
indolem hauſit principantem. Tanti eſt ſervi-
re Putiphari, ut mancipia ipſa domi meæ ef-
floreſcant ad regnum. Hæc ille non effutiit,
quæ nemo noſtrům non jactaſſet; verùm au-
thorem felicitatis in ſervo Numen & agnovit,
& teſtatus eſt. Qui optimé noverat Dominum
eſſe cum eo. Mancipiorum in ampliſſima domo
. poſtremus Joſeph erat, præerâtque exerciti-
bus Pharaonis Putiphar: obſervabat is tamen
non acta ſolum adoleſcentis, ſed geſtorum fi-
bras ſcrutabatur. Noverat & proſperè in omni-
bus agere Joſephum, & percallebat deriva-
Atr vegat. tamn in ſervum felicitatem à Numine. Quis ita
Baterfami, aut ſubpræfectos, aut etiam filios perveſtigat,

lias. novitque ſuos, uti poſtremum familiæ ſuæ ſer-
dulici f,a- VUI Putiphar pernoſcebat, cujus mores, foe-
wanas düſque cum Coexlo intellexit. At unde conjecit

Putiphar felicitatem, quàâ in gerendis tractan-
Eruheſcen- diſque negotiis utebatur Joſeph, à Deo eſ-
cu. ſe? Palam, opinor, ſuam erga Deum reli-
gionem profitebatur adoleſcens, & quamvis
exterus & mancipium, contrariam ſuo Do-
mino fidem non ſequebatur ſolùm, ſed publicè
Hamani colebat. Qua ex libertate, confidentiâque re-
imore Iigionis, non contra ſe Dominum concitavit,
ſed ſibi mirè devinxit. Ait enim: Invenitque
Joſeph gratiam coram Domino ſuo, & miniſtra-
bat ei; à quo præpoſitus omnibus gubernabat cre-
ditam ſibi domum. Inde erectus Joſeph, unde de-
jici debuit. Cultu Numinis inviſi ÆAgyptiis gra-
tiam iniit apud Dominum pudiciſſimus adoleſ-
Rex ipſe Cens. Adeò non te perdet libertas innocentiæ »
deligat mi ſed te faciet ſuis quoque hoſtibus gratioſum.
niſttes. Tu verò vide, quàm non improvidus in
amore extiterit Putiphar. Nam prius pieta-
tem ſervi proſperitatémque animadvertit; tum
eum ſuæ domui præfecit. Neque verô ad alio-
rum ſeu vota, ſeu preces Joſepho Dominus

detulit Præfecturam. Procul ab Ægyptiis ædi-

bus maleficia, procul etiam patrocinia. Ipſe-
met famulis ſuis excubabat Putiphar;, ipſe
probitatem mancipii explorarat. Quà probè
perſpectà, non funus præſtolatus eſt Præfe-
cti, ſed illicò benè de ſe merentem;, optimé-
que hærentem Numini, quamvis exterum rebus
omnibus ſuis adminiſtrandis impoſuit. Ergo me-
rita mancipii ſui nec antevertit Ægyptius, nec
eluſit, fruſtratuſque eſt. Ut enim Poma nec

Oliva

cruda avellenda ſunt, nec non decerpenda, ſi
cocta ſint, cùm frugis æquè gratiam labefa-
Ret, ſeu maturior, ſeu ſerior vindemia: ita
merita ſi prævertas, ſtudia corrumpes aulico-
rum, ſi verò illa negligas indotata, bene merendi
vim omnem infringes. Ut fœtus, ſic remunera-
tio, niſi opportunè proveniat, lethalis eſt.

Invenitque Joſeph gratiam coram Domi-
no ſuo, & miniſtrabat ei, à quo præ-
poſitus omnibus gubernabat oreditam
ſibi domum, & univerſa, quæ ei tra-
dita fuerant.

Udet ſanctiùs in ÆEgyptiæ domus incu- Eecleſtaſis.
P buiſſe Præfecturam adoleſcentem catena-“ vari.
tum, quaàm infulati incumbant aliquando Sa- ma⸗
cerdotes in principatus Eccleſiæ. Non ſui, paces.
ſuorumve memor Joſeph, in rem privatam
detorſit authoritatem, quâ præpotuit. Et Do- Raiones
mino gratioſus, & rebus omnibus præpoſitus?ae.
quid agebat? Gubernabat creditam ſibi domum. Epiſeopi
Non ſuam auxit, ſed creditam rexit. Et parens manui.
quidem ejus Jacob ita Labani greges amplifi-
cavit, ut ſuis pariter proſpexerit. At Jo-
ſeph nihil in rem ſuam derivaſſe fertur ex ad-
miniſtratione ampliſſimæ domus; quamvis eum
ſervitus, quo ſe catemis eximeret, & patri red-
deret, in rapinam extimularet, aut lucra. Nul-
lum expulit & conſervis, nullum corrupit;, nul-
lum ſibi obſtrinxit. Non intumuit, non ra-
puit, non ædificavit, non ſepoſuit. Unum e-
rat Præfecti ſtudium, unum opus. Ecquod
illud? Gubernabat. Gubernabat autem non ſibi,
ſed ſibi creditam domum. Quid, quod ne me-
minerat quidem Domini, ſed domus memine-
rat? Neque enim aucupabatur Putipharis gra-
tiam, ſed rectam familiæ procurationem exqui-
rebat. Quid ſe deceret, quidve familiæ expe-
diret, attendebat, non quid Putiphari arride-
ret, ſibive conduceret. Omnium oblitus eſt;
quùm eſt omnibus præpoſitus. Una hæc ge-
rundæ Præfecturæ ratio. In qua ita excelluit
Hiſpanus quidam ex primoribus illis, quos Eu-
ropa ſuſpicit, ut Inſubriæ Præfectus, non ſe-
mel datas ab Rege ad ſe literas conſciderit,
quòd non è& re Provinciæ eas eſſe noſſet, il-
lique poſt uberrimæ regionis diuturnam ad-
miniſtrationem impenſæ defuerint ad funus.
Ita vir egit militaris in Italia; ita venalis ſervus
in .gypto egit; an verò ita in Dioceſibus ſuis
Epiſcopi omnes agant, neſcio. Plures certè
ita penitùͤs agere non dubito, quod ut unmi-
verſi præſtarent, optarem maximoperè. Porrò
gubernaſſe Joſephus fertur domum, & ani-
verſa , quæ ei, inquit, tradita fuerant. Non hunc,
illumve rexit, ſed omnes, imò non omnes, ſed
omnia. Ea enim eum ratio tantùm in guber-
nationem inclinabat, quòd ſibi ſcilicet ea tra-
dita fuiſſe ſciret. Nullam propterea ex credi-
tis fidei ſuæ rebus neglexit: nullam ex non
creditis „ protelandæ libidine juriſdictionis;,
attigit, ſuæque præfecturæ ſubjecit. Nihil ita
minimum viſum eſt, ut ſperneretur, ſi illi
commiſſum fuerat. Nihil ita ſplendidum fuit,
ut eum ad uſurpationem proritaret, ſi illi à
Putiphare præpoſitus non fuerat. Alveum im-
plebat uſque ad ſummum, haud tamen ri-
pas excedebat; fœd alluvione conterminos
ſibi agros populaturus. Rarò fluvii aut non
ſubſidunt, aut non inundant; utrinque inſa-
lubres,

es,
2) Eige
ſir fei
in in eol
Vehro de
tlat, on
un

ſpetonce
ſenun er

enllor,
beri nn
Urtlind
10, Nollas
I0L. Cur
keſtans:
Decorio
legrtil

ned,

kwin
Donerent
bi Probione
s Wetnn
en A⸗
t, Ed
l Propt
t
im in
Ctdatur .
naber M
ut n⸗

la,
den⸗
la: i
Aulco.
derenddi
unera⸗

Il.

Donm.
40 pje
fegitan
eitre.

s ir. ie

CAen. d

tando dNr.
Prirtam
t. lbo an
Prepolns ie
binun i
Etpaen
es anhli⸗
. A p.
tur ea.
amyriseun
patrind
ucra. Ni-.
rupit,u.
t, Wn e-
Unun e-
. Lcdod
n nonſ,
vod ne ne⸗
us memine-
tpharsgr
onennes⸗
wilie eihe⸗
hari arnie-
oblitus ehh
Ina heæ g
ita excelit
ls, guuhr⸗
Aus, Non k.
collileit,
ſe hollt, I.
Gtuman
int 4 ans.
Velsleſd
celbn n
Plures
vod u lie
nopere Nus
um, u
t. Nonbune,
n mrtll
n in e
Cilcetaane
Gel⸗
e n
iſcidim,
cit. N
I

digmis.

Rros.

in Cap. XXXIX. Geneſis. 191

lubres, ſeu aerem ſedimento infecturi; ſeu elu-
Eecleßaſi;. Vione ſementem corrupturi. Uni contigit Joſe-
ca Juriſdi- pho, nec infra, nec ultra ſuas ripas decurrere.
Si. Gubernabat creditam ſibi domum, & univerſa,
Saperir Oul& ei tradita fuerant. Ubique alluviones faſti-
miror noli dimus. Quis enim ſuos intra fines poteſtatem
emuie e cohibet ſuum? Trahit ad ſe quiſque, quod
Lere. H
ſuum non eſt. Ardere videas & furere Subpræ-
fectos, ſi quis ad Moderatorem provocet ſu-
premum. Licebat Paulo vincto appellare Ne-
ronem, minimèe commotis Praſidibus Conſu-
laribus: S& ingenuis non licet implorare Pon-
tifices Eccleſiæ maximos, quin Epiſcopi, Ab-
bates, Præpoſitique excandeſcant in fulgu-
ra? Ergo non Præeſtis gregibus, quòd eos ve-
ſtræ fidei commiſerit Chriſtus, quando id rapi-
tis in eorum adminiſtratione „ quod imperio
veſtro non ille ſubjecit? Dominatio vos ti-
tillat, non fides; quando quod vobis tradi-
tum non eſt, derivatis ad vos. Unus Joſeph
gubernabat, ſed creditam ſibi domum, univer-
ſa quidem, ſed quæ, inquit, ei tradita fuerant.
Graſlatur univerſim uſurpatio poteſtatis, rap-
tôque vivit Præfectura. Perſimilis Nilo Poten-
tia eſt; contemptui iſe efle putat, niſi campis
ſuperfundatur, habeâtque pro alveo regnum.
Verùm eluvies iſta ex thiopia eſt, avocât-
que, quos alluit, à coœlo. Quo ſanè flagitio,
minores plus majloribus Poteſtates laborant. Ut
enim Torrentes frequentius , quaàam Flumi-
na;, exundant, Fluviiſque Mare rarius in a-
gros excedit: Ita firepunt, furuntque To-
parchæ & diuturniùs; immaniuſque, quam Cæ-
ſares Unus Saül ex Agaſone Princeps ſacrifi-
care eſt auſus, dudum villicus, mox regno non
ſatur; niſi commiſſas Sacerdotibus hofſtias ſuo
ſceptro adjungeret. Cadunt res e monti-
bus umbræ, quum iis fertiliores, latioréſque
Campi nullis umbtam oflundant. Quò quis
ſterihor, eo altior, profuſiorque umbrarum.
Haberi non ſe putant magni, niſi opacitatem
latiſſimè projiciant. Valles abundabunt frumen-
to, nullas doctæ regerere umbras in contermi-
nos. Curiones, quatn Epiſcopi, tenaciores po-
teſtatis: & authoritatis ingluvies majlor in
Decurionibus, quam in Equitum Magiſtris,
Legatiſque.
7

S

Benediaitque Dominus domui Egyptii

propter Joſeph, & maltiplicavit iam
in ædibus, quàm in agtis unctam ejus

Diania⸗ TE cum Regibus, Regauliſque ageretur, ſi

co*ferenda

Provinciis ſuis pares Joſepho Prætores im-
ponerent. Verùm quùm gratioſi, non pudici
Rer drii. probique Præponantur urbibus, paſſim regna
geérmini. evertuntur. Porrò Deus propter Joſeph qui-
dem .gyptii domum bonis ommibus cumula-
vit, ſed nequaquam propter Joſeph pudicum,
ſed propter Joſeph gubernantem. Prius enim
quaàm in gratiam adoleſcentis auéta domus deſ
cribatur, eam Joſeph gubernaſſe fertur. Guber-
nabat creditam ſibi domum. Benedixitque Domi-
nus domui Agyptii propter Joſeph. Nihil hacte-
nus de pudore Joſephi commemoratum, ſed
celebrata duntaxat in adminiſtratione diligen-
Dienias tla , & tum incrementa adminiſtratæ domus
eui confe. Doſteris conſignata. Ut nimirum intelligas in
rende. Gubernatore plus ſolertiam, induſtriäâmque at-
tendendam, quam animi honeſtatem. Placet

in Prætore pudor, ſed pudori vigilantia ante-

fertur. Vel Deus in Oeconomo non lilium atten- Rex veder,
dit, ſed Virgam. Benedixiſle Deus dicitur do- non e⸗
mui Putipharis propter Joſeph; ſed prids is ſuo anusm.
Probè munere deſunctus fertur. Vult enim Deus
nos noſtras implere partes, quò ipſe mox quo-
que ſhas manus admoveat operi noſtro. Por-
r10 ſi Deus in Oeconomo tanti facit attentam
in curam domus induſtriam, ut penè ejus non
conſideret Pudicitiam, quam alias tanti faciet
in Matre: quis non intelligat ſuum non noſſe
chus eos, qui regnorum clavis admoti jeju-
nia, vigilias, Noſocomia colunt, provincia-
rum adminiſtratione neglecta? Vult Deus ſuæ
quemque rei ſatagere. Monachus lachrytne-
tur, Sacerdos litet, prælietur Miles, Colonus
aret, equitet Veredarius, excubet, Præſit, & im-
peret Gubernator. Neſcio, quo tamen fato acci-
dat, ut in alienam quiſque meſſem falcem immit-
tamus. Videmus, horremuſque in Eccleſia pu-
gnare Levitas, orare Prætores, intereſie Sena-
tui Coœnobitas, ſuæ quoſque ſortis tædere,
improbà alieni ſtatus occupatione. Agamus, oro-
quod agimus, ſed præcipuèvelim Præefle, qui
Præſunt, ſciréque à Deo unum in ipfis attendi
Præ omnibus, an ſcilicet gubernent. Nam ſi
Joſephi ſingularis ac penè divina pudicitia ne
commemoratur quidem, ubi is . gyptiæ domui
eſt ſuffectus; ſed, prætermiſſo pudore, ideò
Deus præfecturæ ejus adfuit, benedixitque, quia
creditam ſibi domum gubernabat, nullis Oe-
conomi aut vigiliis, aut jejuniis, aut hymnnis
receniitis. Qui provinciis, regniſque præſunt,
quam fatui ſunt, ſi autument gratioſos ſe ſo-
re Numim, ſi Mundi rejectâ procuratione,
bellaris ſeſe abſtinent, horiſve ad pfallendum
ſurgant antelucanis! Erudimini, qui judicatis
terram. Non ait, lugete, aut pfſallite, ſed eru-
dimini, ut ſententiam feratis non iniquam. Prop-
terea non jelimandi à Deo vim, Hendive co-
Piam regnaturus Salomon petivit, ſed cauſa-
rum cognoſcendarum pueritiam impetravit;,
ut commiſſis ſibi gentibus ſapienter, juſté-
que Præeſlet. Quod Salomonis conſilium pro-
batum maxime Deo eſt. Saüli certe, quùm
eum Regem initiaret, Samuel non preces indi-
Xit, non cineres, ſed haſtas, quibus ſubjectos
ſibi populos eximeret tyrannidi æmulorum.
Ecce unxit te Dominus in Principem, & libe- 1. Reg. 10.
rabis popilum ſunz, de manibus inimicorum *
eus. Cfediderim propterea, non Columbæ Ju-
dam, ſed Leoni a morituro parente compara-
tum, quòd ex eo Reges egreſſuri eſſent. Catulus
Leonis Judas. Neque enim innocentia, ſed for-
titudo dos Regum eſt; tumque commendan-
dus eſt Princeps cum rugit, non cùm pfallit,
aut lachrymatur. Nam vel in Canticis, quo-
ties vel de hortis agitur, vel de cellariis, aut
Rex Salomon non dicitur, aut, ſuppreſlo tan-
tùm nomine, quid Rex egerit, ſcribitur. Tunc
duntaxat diſerté & Rex, & Salomon ſaluta-
tur, cùm thronum ſtruxiſſe ad judicium fertur.
Porrô in cellaria non otiosé Sponſam ipfe in-
duxerat, in qua Charitatem ordinaverat. Ve-
rum, quia Judicium, non Charitas propria Re-
gum virtus eſt, ideò non expiando Dilectam,
ſed jura populis præſcribendo, Princeps inſcri-
bitur, & Salomon. Eerculum fecit ſibi Rex a- Cant. 3. 9.
lomon, de lignis Libani. Vel arbores, quum
oleam vitémque provocarent ad purpuram,
non iis digere, Exuberate, ſed, Regnate. Veni, Judic. g.

Pſ. 2. 10.

Gen 49. §.⸗

& impera nobis. Adeo agnata regendi necefſi- i2.

138⁸

192
Eerleſiaſti. tas eſt imperantibus, ut naturam ipſæ ſuam de-
ei ava'i. diſcere plantæ quoque debeant, ſi regnum non
IEid. a. II. detrectent. Dixerüuntque ligna ad arborem ſi-
oum: Veni, & ſuper nos regnum accipe: Quag
2

„

2
Dizntas veſpondit eis nquid poſſum deſerere dulcedi-
Zan e nein meazm, frubtüſque ſuaviſſimos? Deliras Pro-
Mmini⸗ 2= EI i6,

zranda. fecto, infelix Ficulnea; imò, ſi regnaveris,
tum virebis maximè, & largiſſimè germinabis.
Ze’lus ani- Tunc ſuccum cæterarum arborum ad te rapies;
n tunc ille ſuas tuo trunco frondes affundent:
innc una coleris præ omnibus. Ergo, cur,
Imientio HWMetu ſterilitatis, reformidas imperium, quo
r. uno ſaginaberis ad copiam? Sapit tamen Fi-
cus, & quamvis ſtipes & truncus intelligit
dediſcenda, obliviſcendâque regnanti omnia,
Ppræter regnum. Neque enim ſibi „ ſuæque
frugi ſtudere in poſterum potuiſſet Olea, ſi
regnum ſuſcepiſſet. Virere, florere, germi-
nare, diflundi, alique; quæ erant arboris
partes, intereunt omnes, unâ principandi cu-
ràâ tanquam abſorptæ. Etenim, ut Virga Moy ſis
in Serpentem verſa angues cæteras deglutit,
ita in Ficu ramos unmiverſos Regni Virga voraſ-
ſet. An non vides ſuorum nunquam fuiſſe me-
morem Joſephum in præfecéctura, curis omni-
bus in id intentis, ut præeflet, quibus præe-
rat. Ipſa dediſcenda, exuendaâque natura tibi
eſt, ubi Præfecturæ domus quamvis Ægyptiæ
fueris admotus. Hebetior propterea trunco eſt,
qui ad imperium anhelat, ut ſuam excolat fru-
gem, ut felicius vernet, ut exuberet beatius;
quùm nihil fibi Joſeph ſepoſuerit in præfe-
Etura; & ſe putarit Olea carituram illicò na-
tivà pinguedine, ſi plantis imperaſſet. Et trun-
Cis ita de imperio arborum ſentientibus, Eccle-
ſiæ Proceres animarum præfecturas interpreta-
buntur pinguedinis incrementa, ideéque do-
minari cupient in cleris, ut ſuccum omnem
rapiant populorum? Audi, ut ſe in im-
„peri gellerit Samuel. Non bovem, non ovem,
non obolum tulit à quovis, ſed contentus ſti-
pendiis ſuis circumibat ſubjecta ſibi oppida,
non ut corraderet pecuniam, ſed ut judicaret
Ifraëlem, & Saülem perquirentem Patris aſi-
nas epulo excepit, non ſiclis exſpoliavit. Scie-
bat enim optimus Pontifex Sacerdotium non
debere rapacius efle Plantarum Dictaturà, ne
hac præ imperio emaciataà exuccaque, Præ-
fectura Templi ſaginaretur rapinis ſubjecto-
rum.

Nec quidquam aliud noverat, niſi pa-
nem, quo veſcebatur. Erat autém Jo-
ſeph pulchrâ facie, G decorus aſpe-
&tu.

Eccleſtaſti- Udiſ-ne? Præerat exercitibus Pharaonis
ci evari Putiphar, ideòdque domus ſuæ curam om-
Ecclißaßici nem exoneraverat in Joſephum. Adeò dede-
ceret præpoſitos animabus Epiſcopos potio-
roem ſui pectoris curam in ſtudimm impende-
re ſuarum domuum: quando ſuæ domus ob-
liviſcitur militum Linperator. Si verò cataphra-
tus domum abdicat ſuam, ut cohortibus præ-
ſit, debet-ne infulatus agnatorum ſiudere pro-
Ventibus, & latifundis, ſacrificiorum negli-

„e. ropin-
qibrlem
os ſint.

PBarentum
otlivio, gens & animarum? Nihil noverat ſuarum re-
,Ns, ru Putiphar. Cur? Militibus præerat. Nihil
2,S ſuarunn rerum ignorat Epiſcopus Chriſti gre-
Rranda gibus Præpolitus. Suarum, ailo? Novit prone-
,e potum paſtiones, ſuilia, ſues; & pateras ipſas,

Oliva

patinâſque omnes Epiſcopus, qui fortè neſcit, Aaruia.
quot curæ ſuæ ſubjecerit Chriſtus animofſ-ne
dicam, an veròô urbes? Audite Præſules: Et
quidem permulti Epiſcoporum iſta audiunt,
impléntque ſummâ Chriſtiani populi accla-
matione: Nec quidquam aliud noverat, niſi pa-
nem, quo veſcebatur. Ergo non coacervabat opes,
quas domum inferret Putiphar, non amplifi-
candis ædibus, non agris, non exaugendis in-
ſudabat opibus. Nihil ſciebat rei ſuæ; & ideò
nihil non ſciebat legionum ſuarum. Porròô
tanti Principis quantâ frugalitate circumſcri-
bitur menſa! Panem, inquit, quo veſcebatur.
An jejunius deſcribi Monachorum epulum po-
tuit? Nam quamvis ſciam pro pane annonam
accipi convivii univerſam; verbo tamen illo,
veſezbatur, luxuries omnis ablegatur ab epu-
lo. Veſcebatur enim Putiphar, non luxuria-
batur, aut ſuperbiebat convivio. Vivebat, non
inſaniebat Putiphar epulo, implebâtque miles,
& Ægyptius illud Apoſtoli: Habentes vittum, , Tim. 6.
& quibus tegamur, his contenti ſimus. Imperator „.
ſanè feliciſſimus, ſed beatior ſui, quam mili-
tum dominatu, & ignorantiâã ſuarum rerum
grandior, quam rei bellicæ peritià. Nec mi-
rum- ſi rem privatam negligebat, qui vitam
duntaxat ſuſtentabat ſuam, unius, quàâ veſce-
retur, annonæ conſcius, ex tam amplo opulen-
tôque patrimonio. Qui veſci contentus eſt, non
vivit rapto. Et fortè Putiphar unum, quo veſ- Manere,
cebatur, noverat panem, quòd de ſuo vive- u
re ſtatuiſſet, timerétque, ne Principi exerci-
tuum aliorum ſpoliis menſa pararetur. Scie- Sevis heus
bat porrò Putiphar, quid ſibi apponendum eſ- Hoviden-
ſet in menſa, quid verò ſervis pararetur, neſcie- dum.
bat. Neque enim, ut plerique Procerum, me-
tuebat, ne largiùs ligurirent mancipia, liberti-
que. Eorum patinas Oeconomo permittebat.
Apud nos verô etiam & conchyliatis non u-
nus præguſtat familiæ potionem, non metu,
ne vilius bibant, ſed timore, ne perpotent de-
licatias. Pudeat occupandas moderando Animas
mundo in penus cellariâque proclinari. Ergo-
ne verſare mens poterit dolia, cujus conſilio ur-
bes, regnaque agitantur? ͤÆgyptius Imperator
annonam percallet ſuam, ut luxuriem ableget
à ſeſe. Quid paréetur ſervis, ignorat omninò,
ne in parſimoniæ ſordes prolabatur. Nam quid
putidius Principe craſſamen expendente pati-
narum, callentéque congiorum ſpumas & fæ-
ces.

Gula,

Erat autem Joſeph pulchrà facie, & de-

corus aſpectu.

NE hactenus, quæ ſpecies formâ- Seryi.
que Oeconomi eſſet. Quæro autem, cur Fama cu
prius tradita Joſepho familia, ejuſque operâ "
opes auctæ, prædiaque Putipharis fœcundata
deſcribantur, quam ejus in ſcenam pulchritu-
do inducatur. Noviſſima dotium venuſtas clau-
dit agmen, in laudibus adoleſcentis. Ita credi-
derim diſpoſitam hiſtoriam, ut rejectâà in poſtre-
mum locum amcœnitate faciei, adoleſcenti ad-
fuiſſe prius Deus commemoretur, tum dela-
ta familiæ cura, ad extremum ſecundiſſimam
ei arriſiſſe providentiam in iis univerſim, quzæ
tractabat: Ne quis ſuſpicaretur ob florem
frontis delectum fuifſe illum ab Ægyptio,
ſublectumque Præfectum. Abfuit procul iſta à
Putiphare infamia, ut in gratiam genarum de-
ferretur

Grul,
ur Conitl.

Di, won l

cne ſact
ſe!

onng Domm

Ure fratnibn
Cert holen
Mehtiäm i
Metamn p
Peccaremius
lin, ure
Dränato pine,

ne ferretur adoleſcenti familiæ Principatus. Id
8. t quidem doluimus non ſemel apud Chriſtianos
dt factitatum, ut is ſcilicet potior in familia eſ-
ach ſet, qui venuſtior haberetur. Ideò rgo
ir. æquabatur imberbis; vel barbatulus Jquia Nar-
tcne ciſſus putabatur. Ut enim apud Sinam videbat
mii⸗ Populus vVGο⁵ Numinis cum Moyſe colloquen-
l tis: ita Plerique Dominorum aures habent in
i oculis, eòſque audiunt, ut Solones „ quos ex-
“ preſſiſſe mirantur Apollinem. Vox ſonat * ge-
wunlt. nis, iſque ſanior Præcdicatur famulis qui
*“ rubet felicius. Non bic Que rcu petumur
Un N . Oracula, ſe * Punico. Si ubruhet Libertus ;
nhn Dignitas coronatur. V ichmus, genunmuique in domi-
. collete bus Procerinn Ephebos ſuperbire, quos umum
nnih, ind&* frontis minium oſtro fecerat gratiores. Non
den⸗ ahri plus reliquis ſapiebant, ſed præ cæteris reful-
n ir⸗ . gebant. Non Pomo , ſed flore facti ſunt ſicut
evedi Di, nen ſcientes bonum, ſed malum propi-
rng, Putehrio- nantes. Unam familiæ Virga proferebat vo-
rün, èðJ cem; Pulchriori. Hæc quoque Virga non Jeſ-
Inun, ſe, ſi florem haberet, ſpiritum quoque forti-
dumni tudinis, & ſcientiæ, & ſapientiæ habere, Præ-
n knn ferréque jactabatur. Ubi flos, ibi omnia. Au-
Nen. tumnus Dominorum vere definitur: ſapitque
qütn vVernay ſi vernat. Imò nec & floribus quivis pla-
Anee. cet, ſed is viret, arridétque præ ommbus, qui
ooher plus reliquis fulgurat. Hinc inviſa Quæſtoribus
taselhmm Lilia: hinc gratæ Roſæ, ſed nullis dumis ar-
uſer matæ. Doleas, propriam verecundiæ dotem,
ſo ne. ruborem exterminando pudori adhiberi. Plus
bi etenc⸗ veròô ſtomachere, tractando clavo Navium,
ein. Nie. Domorumque, non Palinuros, ſed Gany me-
Nndum el. ene des admoveri. Si enim dilquiras, cur præfe-
Dut,welce⸗ Ctus familiæ ſit, quem nec ætas, nec ſcientia,
etun, e. nec probitas commendant, imperantis frons
piu,bet⸗ deſignabitur effrons. Candidatus omnium de-
Hettnineban corum eſt, quia rubet. Etenim in Aulæ mari
tis M . magno una ſpectatur maxime gemma, ac pe-
non Men; nè ſolum in Pretio eſt Corahum. Nunquam ha-
eroende benas flexerat Equorum Phaeton & tamen
doAnns Lircumagendis ſideribus præeſt, non auriga ce-
inan bib⸗ H lebrior „ ſed gratior adoleſe ns. Etialmm in domo
Colilour. Jacob Polymitâ erucditur 3d regnum, qui nitet
Inheir Ppræ fratribus. Et quamvis candore plus Pla-
en etebe cuerit Joſeph, quam colore doleo tamen in-
1t Clnib) nocentiam ibi quoque ſpectari in trabea, non
„Nmgu quidem Præ Pulehritudine honoratam, ſed de-
Nleme coratam G pulchram. Nos verò quam iniquè
ns le⸗ pPeccaremius in Virtutenn , ſi aliquid Prater ip-
H ſam, amaremus in ipia! 1 iineo, ne in Malo-
granato plus corticem æſtimemus, quem viſce-

ra, & minoris frugem faciamus quam color m.
Ac ſi Punicum virtus Ephebi eſſet, utque illud
maturuiſſe non putatur;, niſi nitorem cutis diſ-
ciderit: ita adoleſcentem immaturum præfectu-
Tæ putamus, quamdiu mitorem non ipſe ſuum
aut conſciderit, aut abjecerit. Ne, quæſo, apud

e,l

1 8
8osfol⸗ b
ecles ſ

mcng nos prima fint in mancipiis, quæ apud .gyp-
“ tios fuere poſtrema. Vix reſcivimus Pulchrum
kii Joſeph in domo Putipharis, de quo t nta ſci-
hul Ger⸗ veramus, emptum fcilicet, religioſum in
naſe Deum, fidum hominibus, ſtudioſum familiæ,
1 ele. rerum incrementis fortunatum. Neque in X-
un gypto tantum, ſed Babylone quoque Virtus
lan, 4 non prima tantùm, ſed ſola fuit, quæ evehe
tun Gun retur. Nam, cum pulchriores pueris omnibus
nlil „Damerxs. fuiſſe feruntur Sidrac, Miſac, & Abdenago,
lin, n A poculis fuere Regi. lidem, poſt preces fuſas,
1 de⸗ impetratam a Deo Danieli divinationem
Egha ſuturorum, prælati ſunt Satrapis, regendil-
dn . que Provinciis admoti. Ut ſcias Præfecturas;
nar

Eatenn Ethicæ Tom. I.

in Cap. XXXIX. Geneſis. 193

non colori dandas; ſed virtuti. Feliz Putipha-
ris domus „ in qua nihil de pulchritudine Joſe-
Phi cogitatum, reſcitmque eſt, niſi poſt ad-
miniſtratam egreg domum.

Erat autem Joſeph pulchrò Jfacie, &' de-
corus aſpectu. Poſt multos itaque dies
injecit Vomina ſua oculos ſuos in Jo-
Jſeph, & ait, Dormi mecum.

Quot ſyllabæ, tot Sacramensa. Et primò Aulicè
quidem non ait, cùm de ſoœmina loquitur, U- renandi.
xor Putipharis, ſed Domina ſua: Ut intelligas, de s
in ſuprema totius familiæ dominatione ſerviles ſeros. ene⸗
exuiile Spiritus Adoleſcentem, nec jugum ex-
cuſſiſſe Dominæ ſuæ, quod & Agar pra ſtitit
in Saram, quam ſprevit, ut ſe ſenlit ex Abra-
ham concepiſſe, & quotidie factitari dolemus

in ædibus T oparcharum. Quis enim è famulis

gratioſus Principi eſt, quin uxorem ejus deſpi-
ciat, habeâtque pro fœmina; non pro Domi-
na. Prima Oeconomi victima Conjux eſt Do-
mini. Neque enim arbitrantur ſe cæteris præ=
latos, niſt Dominam tranſcribant in ancillas.
Staturam ſervavit ſuam Joſeph, quamvis baſi
impoſitus celſiori. An non prodigium id eſt Mo-
deſtiæ , excreviſſe adoleſcentem , nec ere-
ctum? imperavifle, & ſerviviſſe? Domina, in-
quit, ua. Ecquis Dominæ locus in ſervo, qui
toti familiæ ſumma cum poteſtate Præfuerit ²
Nullum ex affimbus non faſtidit Libertus, ſi
Pileum ſuum Coronæ viderit proximum. Pro-
Pinquos ſperni aio a gratiolo? Princeps 'pſe
calcatur a Liberto. Ut enim Luna lucere inter-
dum Solem non patitur, ſuo terram inter &
aſtra interpoſitu: ita eò erumpant petulantiæ
Gratioſiores Præſecti, ut reſcripta Cæſarum
conſcindant, ſi, clam ſe, libelli oblati fuerint
Principibus. Quis Padum reformidat in fonte?
Quiſve fluviorum in ſcaturiginem regnantis la-
ticis ſeſe immittit, & non magis alveo flumi-
nis undas penitus ſuas affundit? Ita Hedera ad-
volvitur quercui], ut humorem omnem exſu-
gat, vix Arbore fuperſtite. Imagines hæ ſunt
Libertorum, qui populorum ad ſe accurſum
rapiunt; cumque in cubiculis Principum ſoli-
tudo ſit, negotiorum nundinæ fervent in aulis
Prafectorum. Fons ſitit; & , qui inde ſcatu⸗
rit, fluvius exundat, in ſe laticibus Provinciæ
derivatis. Ergo magni faciamus Joſephum, qui
uxorem Putipharis tunc agnoſcit pro Domi-
na, cùm ipfſe toti domui principatur. Porrò
nunc primùm Joſeph pulchrâ fuiſſe facie deſ-
cribitur, idque à nullo animadverſum niſi à
Domina eſt, quæ, ut eum vidit, exarſit. Quan-
tum téemporis interceſſit inter em ptionem Joſe-
phi & conflictum! Media ſcilicet interceſſit
Præfectura, tam diuturna, ut auctæ res Puti-
pharis plurimum, amplificatæ que ſint. Et ta-
men;, poſt tanti temporis inducias, periclitatur
pudor adoleſcentis. Adeò nulla eſt ſecuritas Pu- Cireum-
dicitiæ, ſi non procul abſit à fœmina. Nunquam .
enim oculi occaleſcunt ſpectandæ pulchritudi- ie, “l
ni; quôdque vidére dia line noxa, cum exitiO m lieri-
tandem intuebuntur. Quoties ſpectatus Do- gus.
Quoties cum illo egit Fœmina innocenter, Oaſte
nullà Oeconomi conſuetudine in laſciviam walase
remollita, imò verò ad pudorem incitata inte-
ritate, ſanctimoniâque adoleſcentis 4 Vidit
aliquando illum, & deflagravit. Ut enim fre-
R- dquen-

194
quentiſſimè colum tonuit, fulſitque, in ſuis la-
tebris bellico pulvere congelato. At ſi ſe ſemel
penettet fulgur in caveam, eam illicò edit ſtra-
gem, ut excidii momento uno annorum mul-
torum ſecuritas compenſetur. Quamdiù coœ-
lum fulminabit, & tormentarius pulvis ab-
ſtrudetur in caveis, mulla arcibus ſecuritas eſt.
Ephebus & fſomina, ut di frigeant, excan-
deſcent, eôque deſperatins, quò ſerins. Non
aſutum fomes corripitur, quamvis ſilex em-
cuerit. At quis non eum abſumendum confi-
dat, ſi lapidi ſuperpoſitus ſcintillis ſubinde ful-
minetur. Una, alterâve incaſſum incidit, bre-
vi afflando abſumendéque fomite. Sola verò
Domina decorem mancipis expendit, quæ una
cæcutire debuiſſet ad venuſtatem famulantis.
Usor enim erat & Domina, ideéôque faſtidio,
ſeu voluptatis, ſeu ſervitutis, a flagitio ab-
ſterrenda. Quæ virum habet, cur virum quæ-
rat? Cur ſervum roget, quæ Domina eſt? Ve-
rùm, quæ duo efle poterant compedes tem-
perantiæ, incitamenta fuere, ſtimulique libi-
dims. Omnia ſe poſie Domina credidit: & Vi-
ro aſſueta, abſtinere viro non potuit. Adeèò li-
bido ſatiem neſcit, ut, inter Domini ofſcula,
mancipii ſitiat amplexus. Quæ veròô ſpes liber-
tatis in libidine, ſi Dominam ſubjicit manci-
pio? Cavendum proinde à flagitio, quod col-
ligare vel ſervo conſuevit imperantes. Quis id
monſtri ſemnmiaſſet? Catenatur a libidine Do-
mina, non catenato mancipio. Liber ſervus eſt,
& Derhina captiva. Porrô Joſeph urit, & fri-
get: hhium eſt, & denigrat: Sol eſt, & eam
invehit noctem, ut conclamentur excubiæ,
Dormi meium. Qu'd dici abiurdius poteſt? A-
tratur fœ‿nna ab Olore, qui nuſquam cecinit
mchùs, quam cum b Angue urgeretur in fu⸗-
nus. Abjecit emm procul a ſe ſcelus adoleſ
ns, negavitque conſeniufur ſe unquam per-
diæ. Quæ cum audio adoleſcentis fœmninæ-
que verba; ſensâque tam diflita, exclamo, vi-
xere olim Cygni ad flumina; bic vivunt in ig-
ne. Etenim, ardente DominA, ſervus refrixit:
quétque illa in eum igns jaculata eſt, tantun-
dem ipfe nivium regeilit. Mira Oloris & Vi-
peræ lucta. Hac face, ille flore præliatur. Sed
fulguri prævalu't hlium, viruitque pudor ful-
guritus. Si latet anguis in herba, hic ſeſe pro-
didit in Lilio vipera, dum ait, Dormi mecum.
Tu verò non miraris procaciam fcminæ? Quot
ſerpens argumentis, quétque promiſtis ſollicita-
Vit Hevam in eſum Pomi! Nihil ibi fosditatis,
quamvis criminis multum ineſſet. Adde, quod
Anguis agebat cum foemina. Hic verò ſum-
mum facinus, turpiſſimumque ſuadetur, nullis
omninè propoſitis commodis, urgetque virum
mulier. Pomum divinitate conditum exporrigi-
tur forminæ;, angue, id eſt, Angelo miniſtran-
te. Et adulterium nulla velatum ſpe Adoleſ-
centi imperat mulier? Tama eſt ſeun Dominæ
confidentia impetrandi à ſervo deterrima, ſeu
Libidinis in ſcelus audacia. Quis neget amo-
rem nudum penitus inopémque, ſi tum quoque
nihil pra bet, ſpondétque, cuùm adulterium fla-
gitat à Joſepho? Injecit oculos ſuos Domina ſeata
in Joſeph, & ait, Dormi mecum. Ultima fla-
giti in veſtibulo libidinis exiguntur. Nec enim
habet aut ver, aut hyemem Intemperantia,
quæ florem nefcit, & calet. Ideoque umm
ſuæ frugis exponit autumnum, Dormi mecum.
Alis crimmmibus tyrocinium aliquod nequitiæ
eft. In ſolis impudicitiæ Ccaſtris par tyro ve-

Oliva

cum. Quis enim mœchatur & vigilat? Quis

DW

—

teranis eſt, nec proludit crimen, ſed triumphat.
Vide autem, ut bellè occinat Ulula, Dormi me-

non jacet, ſi adulteratur? Stare neſcit, qui iuc-
cumbit. Tot dedecora & incommoda uno in
ſcelere complicantur, Dormi mecum. Hæc ſi
loqui audet Petulantia, cum balbutit, & pri-
mrm loquitur, incerta exitus, & certa oppug-
nari abs ſe inex pugnabilem: quid dicet jam elo-
quens, ſecura triumphi, & expetita non minus,
quaàm appetens? Rugit cùm vagit, & gigas in
cunis eſt; tu conjice, quæ ſit futura libido in
arena, vivax & pugnax. Dormi mecum! Ita-ne
flagitium ſcaturit, Oceano ſuppar in fonte?
Quæ erit concubia flagitii nox, ſi dormiturum
Joſephum ſperat in crepuſculis? Dormi mecum.
An non Pudoris ſüpremum id funus eſt, quod
illi parat illecebra; antequam febriat? Idem
enim eſt inſuſurrare Pudiciti?, Dormi, ac,
Morere. De Lazaro fertur; ſi dormit, benè Joan. 1r.
eſt. Nam ſi dormierit Pudor vertetur in Laza- 12.
rum, quatriduanum & ulceroſum, quem nulla
vox excitet, & canes multi tum lingant, tum
lacerent. Dormi mecum. Quam diſſimilis ſom-
nus iſte Joſephi Sopori Adæ fuiſiet? Ille, quia
dormiit, peperit fœminam; hic perdiderat, ſi
dormiviflet. Sua tamen utrique Heva non de-
fuit, proles altera ſoporis, parens altera. Sed
Adamo Joſeph fehcior, qui, ut inter vigiles Dei
accenſeretur, dormire noluit. Fruſtra proinde
clamavit Upupa, Dormi mecum. Animadverta-
mus, oro, quam ſit impotens petulantia. In cri-
men mille diſcriminibus obnoxium ruit Adulte-
ra, inermis penitus & nuda. Nam cum ageret
de inferenda tanta viro, generique ſuo contu-
melia, non ſilentium imperat, non ſeceéſſum de-
ligit, non fidem oppignerat, non circumſpicit;
num à quoquam audiatur, non ſervi diſſimulan-
ter pertentat voluntatem, ſed improvidè procli-
natur mancipio, mochatura, ſi ille afſentiretur,
vel in aula. Adeèò effrænis libido eſt, inſciaque
