Indica mihi, ubi paſcas, ubi cubes in meridie ?* Ji
ignoras te, pulcherrima inter mulieres, egredere,
6 abi poſt veſtigia gregum. 94
Dum eſet Kex in accubitu ſuo, Wardus mea dedit
odorem ſuum. Faſciculus Myrrhbaæ dilettus mens
mihi, inter ubera mea commorabitur. 105
Meliora ubera tua vino. Introduxit me KRex in cel-
laria ſua. Ibid.
Trabe me, poſt te curremus in odorem unguentorum
morum. Oleum effuſum nomen tuum - ideò adoleſ-

1
centule dilexerunt te. 114
Filii matris meag pugnaverunt contra me. 33

Imtroduxit me Rex in cellaria ſua. Capite nobis 1.
pes parvulas. 134
Oculi tui Columbarum. 156
Lectulus noſter floridus. Laqnearia ejus opreſſina,
& trabes cedrinæ. 189
Ex CAP. II. Rcut Lilium inter ſpinas. 237
Capite nobis vulpes barvulas, quæ demoliuntur vi-

neass. 8. & 129
Imber abiit & receſſtt. Sdrge amica mea, & veni.
20

Jam hyems tranſiit, imber abiit & receſit: flores
apparuerunt in terra noſtra. 23. & 188
cut maliss inter ligna ſylvarum Dilectus. 66
En ipſe ſtat poſt parietem noſtrum : En Dilettus

meus loquitur mihi. 188
Quuram qutemz diligit anima mea. 189

Introduxit me in cellam vinariam, ordinavit me in
charitatem.

10
Columba mea in foraminibus petræ, in caverna
Ceric. 202
Et Lilium convallium. Sicut Lilium inter Pinas.
= 201
Ex CAP. III. Num quem diligit anima mea,
vidiſtis 33

Eoredimini, & videte „Kliæ Rion, Nalomonem in dia-
ematé, quo coronavit eum Mater ſita. 105
Ferculum Iibi fecit Rex Salomon, de lignis Libanti.
191. & 200
Ex CAP. IV. Hortus coneluſus ſoror mea ſponſa,
bortus concluſus, fons lignatus. 58
Emiſſiones miæ paradiſus malorum punicorum, cum
Pomorum fructihus. lbid.
Tota pulehra es amica moa. Veni de Libano, veni.
coronaberis de capite Amana. 94
Veni de Libano, veni: coronaberis de capite Ama-

na, de vertice Sanir & Hermon, de cubilibus
Leonum. Ibid.

Vitta coccinea labia tua.
Rcut vitta coccinea labia tua, & eloquium tuum dul-

bé. 100
durge, Aquilo, veni Auſer, perſla hortum meum,
& fluent aromata illius. 11
Coronaberis de montihbus Pardorum, de cubilibus Leo-
num. 18 4
* * 77.
Ex CA P. V. Crura illius columnæ marmorecx, quæ
Jundatæ ſunt lſuper baſes aureas. 54

Labia ejus Lilia.
Surrexi, ut aperirem Dilebto meo. Manus meg Nilla-

verunt myrrham. dr
Comedite umici, & bibite, & inebriamini, ohariſſ-
mi

u. 140
Muis Meæ ſtillaverunt myrrham. Digiti mei pleni

myrrhà probatiſimdâ. Aperui diletto meo: at ille
declinaverat, & wanſierat. 184
Mel & Lac ſub lingua ejus. Labia ejus Lilia diſtil-
lantia myrrham primam. 243
Ex CA P. VI. Dilectus meus deſcendit in hortum
ſuum; ad areolam aromatum, ut Ppaſcatur in hor-
tis, & lilia colligat. 151
Däleétus meus deſcendit in hortum ſuum. 199
Ex CAbP. VII. N Roruerunt mala Punica. 33
Venter tuus ſicut acervus tritici, vallatus Liliis. 85
Ex CAbP. VIII. Quaæ hahitas in hortis, amici auß
cultant, fac me audire vocem tuam. 5

104
Ex Libro Sapientiæ.
Ex CAP. II. Coronemus nos roſis. 30
Filium Dei ſe nominat. Videamus ergo, i ſermones
illius veri ſint. 12

Coronemus non roſis. Venite ergo; & fruamur bonis,
quæ ſunt, & utamur Creaturd. Ubique relinquamus

Jigna lætitiæ. 194. & 195
Ex Libro Eccleſiaſtici.

Ex CAP. VII. Memorare noviſima tua, & in ater-
num non peccabis. 16
Ex CAP. XXIX. Aperiet os ſuum in oratione. 99
Ex CA P. KXXI. Qui potuit tranſoeredi, & non
eſt man greſus. Poſt aurum non abiit, nec ſperavit
in pecuniæ theſauris. 19 5

Ex Iſaia.

Ex CAP. I. Filios enutrivi, & exaltavi, ipfi autem
Preverunt me. 196
Ex CAP. III Er Korebit quafi Lilium. Ipſi videbunt
gloriam Domini, & decorem Dei noſtri. 101
Ex CAA F. V. Non putabitur, & non fodietur, & af-
cendent vepres & ſpinæ. 95

4 2

Ex CAP. VI. Vidi Dominum ſedentem Juper ſolium

excelſum, & elevatum. 149
Ecce ego, mitte me. 153

Ex CA P. IX. Multiplicaſti gentem, & non magni-
Ncaſti lætitiam. 14
Ex CAP. KI. Eoredietur virga de radice Jeſe, &
Ros Ae radice ejus aſcendet, & requieſcet ſuper eum
Wiritus Domini. 75. & 118
Ex CAP. XIV. Super aſtra Dei ponam ſolium meum,
ſimilis ero Altiſſimo. . 127

Ex CAP. XXI. Cuſtos, quid de nocte? Venit ma-

nè, & nox. 170
Ex CP. XXKVIII. Modicum ibi, modicum ibi.
expela, reexpecta. 6

Ex CAP. XXKV. Et horebit quaſi Lilium. Gloria
Libani data eſt ei; decor Carmeli & Saron. Orie-
tur viror calami & junci. 54
Laætabitur deſerta, & invia, & exultabit ſolitudo, &
florebit quaſi lilium.23. & 84. & IO5. & 201. & 237

Ex CAP. XL. Clama, ne ceſſes. Et dixi quid
8

clamabo ? omnis caro fœnum. 7
Ex CAP. LIII. Et aſcendet ſicut virgultum coram
eο, & ſicut radix de terra ſitienti. 95

Ex CAP. LV. Pro Saliuncula aſcendet Abies, .
ro Urtica corelcet Myrtus. Ibid.

Ex CAP. LVIII. Frange eſurienti panem tuum. T7

Ex CAP. LX. Super te orietur Dominus, G gloria
ejus in te videbitur. Ambulabunt gentes in lumi-
ne tuo, & Reges in ſplendore ortus tui. 87
Leva oculos tuos & vide: ommnes iſti congregati ſunt,
venerunt tibi. Inundatio Camelorum operiet te.

Videbis, & afues.. èſr””M Ibid.
Ex CAP. LXIII. Me formoſus in ſtola ſus. as

—

Index Locorum

Ex Jeremia.

Ex CAP. I. U evellas, & deſtruas, & diſperdas,
& diſſipes. pag. 5I. & 78
Quid tu vides Jeremia? Et dixi: Virgam vigilaa-
tem ego video. 140
Ex CAP. XI. Olivam uberem, pulchram, fructi-
feram, ſpecioſam vocavit Dominus nomen tuum.
Exarſit ignis in ea, & oombuſta ſunt fruteta ejus.
Ex CAP. XIII. N Eithiops mutare poteſt pellem
ſuam. 132
Ex CAP. XIX. Et erunt domus Jeruſalem, & do-
mus Kegum Juda, ſicut locus Tophet, immundæ.
196
Ex CAP. XXXIII. Adhuc audietur in loco iſio,
quem vos dicitis eſe deſertum, vox dicentium:
Confitemini Domino exercituum, quoniam bonus
Denzinus. 220
Impleant eas cadaveribus hominum, quos percuſſi in
furore meo, abſcondens faciem meam à civitate
ha, propter omnem malitiam eorum. Ecce ego
obducam eis cicatricem & ſanitatem, & curabo
eos, ſicut à principix. Et erit mibi in laudem
cunctis gentibus terræ, quæ audierint omnia bona,
quæ ego facturus ſum eis. Ibid.

Ex Ezechiele.

Ex CAP. I. Unumquodque eorum coram facie ſua
ambulabat.
Ibant & revertebantur, in ſimilitudinem fulguris
corulcantis. 18
Ex CAP. XIV. U non erret ultra domus Irasl à
me, neque polluatur in univerſis prævaricationi-
bus ſuis .. . Extendam manum meam ſuper eam,
& conteram virgam panis ejus. 202
Ex CAP. XVI. Hac fuit iniquitas Sodomæ, ſatu-
ritas panis, abundantia, otium ipſius, & filiarum
eus. 202
Ex CAP. XIX. Fruäélus ejus & frondes ejus creve-

runt ex aquis multis. 95
Ex Daniele.

Ex CAP. II. Tunc Rex Nabuchodonoſor cecidit in
faciem ſuam, & Danielem adoravit. Tunc Rex
Danielem in ſublime tulit, & munera multa &
magna dedit ei: & conſtituit eum principem ſuper
omines pro incias Babylonis: & Præſeltunin Magi-
ſtratuum ſuper cunétos ſabientes. 141
dit nomen Domini benediltum à ſæculo & uſque in
ſoæculum. Ibid.
Quærebantirque Daniel & ſocii ejus, ut perirent.
228
Ex CAP. III. Tunc Rex promovit Sidrach, Mi-
ſach, & Ahbdenago in Frovincia Babylonis. 142
Ex CAb. VI. Deus tuus, quem colis ſemper, ipſe
liberabit te. 771
Deus tuus cui tu ſervis ſemper, putaſne valuit te li-
berare à Leonibus? Ibid.
Porro Rex cogitabat conſtituere eum ſuper omne re-
gnum. . 11
Tunc Rex pracepit, & adduxerunt Danielem, &
miſerunt eum in lacum Leonim. Ibid.
Jubente autem Rege addutti ſunt viri illi, qui accu-
Javerunt Danielem, & in lacum Leonum miſſ
fſunt ipſi, & ſilii, & uxores eorum. Ibid.
Placuit Dario, & conſtituit ſuper regnum Sdatrapas
centum viginti. Et ſuper eos Principes tres, ev qiti-
bus Daniel unus erat, ut Satrapæ illis redderent
rationem. Iaitur Daniel ſuperabat omnes Princi-

pes, & Satrapas: quia Spiritus Dei amplior erat
in illo. 21 5
Ex CAP. VIII. Hircus autem Caprarum magnus fa-
tus eſt nimis, ocumque cε*rſſet. 95
Ex CAbP. XIII. Imerfecerunt eos, & ſalvatus eſt
ſanguis innoxius in die illa. 175
Exarſerunt in concupiſcentiam ejus; & declinave-
runt oculos ſuos, ne viderent cœlum. 245
A boc egero, mors mihi eſt. 206
Ex CAP. XKIV. Recordatus es enim mei Deus, &

non dereliquiſti diligentes te. 19
Ex Oſea.
Ex CAP. X. Lappa & Tribulus aſcendet ſuper aras
eorum. 95
Ex CA P. XIV. Germinabit ſicut Lilium, G& erum-
pet radix ejus, ut Libani. 8
Ex Jona.

Ex CAP. II. Et oravit Jonas ad Dominum Deum

ſuum, de ventre piſcis. 40⁰
Ex Michæa.

Ex CAP. V. Et tu Bethlehem terra Juda, nequa-
quam minima es in Principibus Juda. Ex te enim
exiet Dux, qui regat populum meum Iſraell. 87
Ex CA P. VII. Et detraham in vallem lapides ejus,
& fundamenta ejus revelabo. 33

Ex Libro primo Machabæorum.

Ex CAP. IX. Et diviſi ſunt equites in duas partes
& Fundibularii, & Jagittarii præibant exercè

tum. 16
Ex CAP. XII. Timuit, & excepit eum cum ho-
nore. 59

Ex Libro Secundo.

Ex CAP. IV. Apparuerunt duo Juvenes virtute de-
cori, optimi glorlà, ſpeciosique amibtu, qui cir-
cumſteterunt eum, & ex utraque parte flagellabant.
31
Ex Matthæo.

Ex CA P. II. Et tu Bethlehem terra Juda, nequa-
quam minima es in Principibus Juda, ex te enim
exiet dux qui regat populum meum Iſrasl. 87
Vidimus ſtellam ejus in oriente, & venimus. Ibid.
Ex CA P. III. Omnis arbor, quæ non facit fructum

bonum, excidetur. 210
Ex CAP. IV. Erant enim piſcatores. 199
Vidit duos fratres Simonem & Andream, & ait illis:
Venite poſt me. 215

Ex CAP. V. JNic luceat lux veſtra coram hominibus,
ut videant.. & glorificent. 3
Vos eſtis lux Mundi. Ibid.
Beati mundo corde, quoniam ipfi Deum videbunt.
113
Beati mundo corde. 201
Ex CA P. VI. Quaærite primum regnum Dei, & Iu-
Ritiam ejus, & hæc omnia adjicientur vobis. 77
Ex CAP. VIII. JNed tantům dic verbo, & ſanabitur
Ppuer meus. 1
Ego veniam & curabo eum. Ibid.
Ex CA P. XII. Arundinem quaſſatam non confrin-

Let, . lignum fumigans non einguet. 4 5
Eoce plus quàm Jonas hic. 129
Quæ eſt Mater men e aut qui ſunt fratres mei? 142
. Ex

%

Slemniye:
ei ne, Ata

en ,erenien
TCYNIII
hu, ua
am ir mmei

Pſid

me⸗
WI. Nia

U

e i apti
Call, Ba
Aulft ſene
lneiiſr,

119 unen „
ien Venni ſall
Fenm

. en.
i,;

e⸗
i z,,
4 Finien

1.

41.
31 E bei,
Ne lten zen

alie⸗

n megn
ahan
o . . 1
Rait,
.

l

ei Denr 4

benle ſe

Aumn, Gen

D

Doninun Da

ra Nd, len

Nlen piatr

beorum.

6s in Ae
Preitat D
1
Oit nn an 8

l.

ſvener lltl

afnicte, A

rer.
., m. 94.
Greſy

nhni

OANN.

De?

1 ℳ

,
rel in Ni
ientu ite
gerho,

ſaum l
er

em

Sacræ Scripturæ.

Ex CAF. XIII. dinite utraque creſcere. pag. 95
Ex CAFP. XIV. Domine, ſi tu es, jube me ad te
venire ſuper aquas At ipfſe ait, veni. 71
Domine, ſalvum me fac. 147

Ex CAFP. XV. Non eſt bonum ſumere panem filio-
rum, & mittere canibus. 246
O mulier, magna eſt fides tua, fiat tibi ſicut vis. Ibid.
Ex CAP. XVI. Quodcunque ſolveris ſuper terram,

erit ſolutum & in cœlo. 91
Ahbſit à te Domine: non erit tibi hoc. 132
Vade poſt me, JGatana, ſcandalum es mihi. 137
Tu es Chriſtus filius Dei vivi. 154

Alii dixerunt Joannem Baptiſtam, alii autem Eliam,

alii vers Jeremiam, aut unum ex Prophetis. 185
Ex CAP. XVIII. Iratus Dominus ejus tradidit eum
tortoribus, quoad iſque redderet univerſum debi-

tum. 207
Miſit eum in carcerem. Ibid.

Ex CAP. KX. Dic, ut hi duo filii mei ſedeant....

79
Gui major eſt in vobis, ſit miniſter veſter. 213
Quid hie ſtatis tota die otioſi? 198
Nemo nos conduxit. 217

Ex CAP. XXII. Tunc dixit Rex miniſtris“ Ligatis
manibus & pedibus ejus, mittite eum in tenobras
exteriores. 207
Vi erit fletus & ſtridor dentium. Ibid.
Ex CAP. XXIII. Circuitis mare „ & aridam, ut
faciatis unum proſelytum. 129
Ex CAP. XXVI. Videntes autem diſcipuli, indignati
Iunt, dicentes. Ut quid perditio hæc. 23
Reus eſt mortis, crucifigatur. 30
Eecce nunc audiſtis bl. Slemiam LQuid vobis vide-
tur? At illi dixerunt: Reus eſt mortis. 218
Ex CA P. NX XVII. Jeſus autem iterum clamans
voce magna, emiſit ſpiritum. Et ecce velum tem-

Pli ſeiſum eſt in duas Ppartes, à ſummo uſque deor-

Jum

. . 127
Veré Filius Dei erat iſte. 206
Id ipfum autem & Latrones improperabant ei. 208
Cum guſtaſſet noluit bibere. 216

Ex Marco.

5

Ex CAP. VI. Volo, ut protinus des mihi in diſco
caput Joannis Baptiſtiæ. 123

Ex CAP. XIV. Erant autem Juidam indigne ſeren-

tes intra ſemetipſos, & dicentes: U guid perdi-
tio iſta unguenti facta eſt 2³
Et fremebant in eam. Ibid.

dimon dormis⸗ 137
A hir blaſphemiam : Quid adhuc egemus teſti-
114s. 211

Ex Luca.

Ex CAP. I. Et beata, quæ credidiſti. 71

aclum eſt autem, cim ſacerdotio fungeretur in ordi-
ne Vicis ſick... 199
— . —„
Ex CAP. III. Qui habet duas tunicas, det non bä-
benti. 168
Ex CAP. V. Nemo miitit vinumn novum in utres ve-
teres. . 133
Ex CA P. VI. Beati Pauperes Beati, qui fletis.
Beati, qui eſuritis: Beati, cum vos oderint. 201
Vocavit diſcipulos ſuos , & elegit duodecim ex ipſis,
uos & Apoſtolos nominavit, Rimonem & Andream,
Jacobum & Joannem Philippum & Bartholo-
mæum. 218
Ex CApP. IX. Nequere me. Ille autem dixit: Domi-
e, permitte mihi primum ire, & ſepelire patrem
meum. 116
Ethicæ Tom. I.

enerunt ad Jeſum, & invenerunt hominem Jeden-
tem, à quo Dæmonia exierant , veſtitum ac ſan
mente ad pedes ejus, & timuerunt. Et rogabat il-
lum vir, à quo Dæmonia exierant ut cum eo eſſet.
Ibid.
Ex CAP. X. Magiſter, duid faciendo vitam æter-
nam poſſidebo? 34
Samaritanus autem quidam venit Jecus eum. Et ap-
Propians alligavit vulnera ejus. 6
Videbam Satanam, ſicut Julgur de cœlo cadentem.

175
Ex CAP. XII. Hac nocte auferent animam mam
à te. Ibid.

Jed & capilli capitis veſtri omnes numerati ſunt. 188
Non laborant neque nent. 198
Ex CAF. XIII. Crevit & factum eſt in arborem ma-
gnam. 95
Contendite intrare Pper anguſtam portam. 169
Ex CAF. XIV. Qui non odit Patrem ſuum, non

Poteſt meus eſſe diſcipulus. 142
Amice, aſcende Juperids. 153
Eo probare illa. 16 5
Ex CAP. XV. Pater, da mihi portionem ſubſtantiæ;
Juaæ me contingit. 202
Et ipſe cœpit egere. Ibid.
Durgam & ibo ad patrem meum. 245
Ex CAF. XVI. Redde rationem villicationis tuc.
148
Ex CAP. XXII. Facta eſt contentio inter eos, quis
eov*uν videretur eſſe major. 128
Ex CAP. XXIII. Memento mei, cùm veneris in
Tegnum tuum. 43
Ex Joanne.
Ex CA P. I. Ego vox olamantis in deſerto. 61

Ex CAP. II. Quis peccavit, bic, an parentes ejus?

ut cραο naſceretur. 172
Ex CAP. IV. Domine deſcende. Vade. 87
Mirabantur, quia cum muliere loquebatur. 196

Ex CAP. V. Non poſſum ego à me ipſo facere quic-
Tuam. Sicut audio, judico : & judicium meum
Iuſtum eſt quia non quæro voluntatem meam, ſed
voluntatem ejus, qui miſit me. 172
Hominem non babeo. 21
Ex CAP. X I. Lazarus amicus noſter dormit. 63¾
MWundus totus poſt eum abiit. 124
Non es amicus Cæſaris, ſi hunc dimittis. Ibid.
Dixit ergo unus ex diſcipulis ejus Judas Hcariotes,
Tui erat eum traditurus: quare hoc unguentum
non veniit trecentis denariis, & datum eſt egenis5
23. & 127
Dixit autem hoc, non quia de egenis pertinebat ad
eum, ſed quia fur erat, & loculos habens, ea,
Tu« mittebantur, portabat. 127
Ex CFP. XV. Ego ſum Vitis, vos palmites. 201
Ex CAP. XVIII. Wohis non licet interficere quem-

quam. ⸗ Ibid.
Ex CAP. X X I. Alius cinget te, & ducet te quò
tu non vis. 91. & 132
FPaſce oves meas. 100. & 109

Ex Actibus Apoſtolorum.

Ex CAP. V. Ibant gaudentes à conſpectu Concilii,
quoniam digni habiti ſunt, pro nomine JESUcon-
tumeliam pati. 17
Per manus autem Apoſtolorum fiebant ſigna & pro-
digia multa in plebe. Magis autem augebatur cre-

dentium multitudo virorum ac mulierum. 227
Ex CAP. IX. Domine quid me vis facere. 34
Ecce enim orat. ,95

Index Locorum Sacræ Scripturæ.

U, ſi quos inveniſſet hujus viæ viros ac mulieres,
vinctos perduceret in Jeruſalem. pag. 183
Ex CAP. XV. Barnabas autem volebat ſecum aſſu-
mere & Joannem. Paulus autem rogabat eum, non
debere recipi. Facta eſt autem diſſenſio, ita ut diſ-
cederent ab invicem. 186
Ex CAP. XVI. ti homines ſervi Dei Excelſi ſunt,
qui annuntiant vobis viam ſalutis. Ibid.
Ex CAP. XXV. Nemo poteſt me illis donare; Cæ-
ſarem appello. 176
Tune Feſtus reſpondit: Cæſarem appellaſti, ad Cæſa-
rem ibis. 177
Cæſarem appello. 183

Videtis bune, de quo ommnis multitudo Judakxorum in-

terpellavit me Hieroſolymis, petentes, & accla-

mꝛa tes non oportere eum vivere amplius. Ego ve-
1ro comperi, nihbil dignum morte eum admiſiſſe.
Ibid.
Produxi eum ad vos, & maximé ad te, Rex A-
grippa, ut interrogatione facta, babeam quid
ſeribam. JGine ratione enim mihi videtur mit-
tere vinctum, & cauſas ejus non ſignificare.
Ibid.

Ex Epiſtolà ad Romanos.
Ex CAP. IV. Contra ſpem in ſpem credidit. 70
Ex Epiſtolà primâ ad Corinthios.

Ex CAF. I. Ego quidem ſum Pauli, Ego autem
Apollo, Ego verò Cephæ, Ego autem Chriſti.
18 ⁵
In omnibus divites facti eſtis in illo, in omni verbo,
& in omni ſcientia, ita ut nihil vobis deſit in ulla
gratia. Ibid.
Ex CAP. III. Cum ſint in vobis ſchiſmata, nome
carnales eſtis 5 186
Ex CA P. IV. Maledicimnur & benedicimus; perſe-
cutiones patimur, & ſuſtinemus. 17
Ex CAP. V. Expurgate vetus fermentum, ut ſitis
nova conſperſio.
Ex CAP. VII. Qui utuntur hoc mundo, ſint tan-

quam non utentes. Qui bhabent uxores tanquam non

O

bhabentes. 17
Ur ſit ſancta corpore & ſpiritu. 21
Tribulationem carnis habebunt hujuſmodi. 14

Melius eſt nubere quàm uri. 123. & 163
Ex CAP. IX. Nunquid de bobus cura eſt Deo? 225
Ex CAP. X. Petra autem erat Chriſtus. 99. & 100

Ex Epiſtolà Secundà ad Corinthios.

Ex CAP. XI. Pericula in falſis fratribus. 16
Ex CAP. XII. Datus eſt mihi ſtimulus carnis meæ. 198

Ex Epiſtola ad Galatas.

Ex CAP. II. Cùm autem veniſet Cephas Antiochiam,
in faciem ei reſtiti, quia reprebenſibilis erat. 186

Ex Epiſtolà ad Epheſios.

Ex CAP. IV. Jol non occidat ſuper iracundiam ve-
Rram. 161

Ex Epiſtola ad Philippenſes.
Ex CAP. III. Noſtra autem converſatio in cœlis eſt.
17
Ex Epiſtolà Primâ ad Timotheum.

Ex CAP. VI. Habentes quibus tegamur, his con-
tenti ſimus.

Ex Epiſtolà ad Philemonem.
Paulus vinctus JESU-CHRISTI. 18
Ex D. Jacobo.
Ex CAP. I. Beatus vir qui ſuffert tentationem. 80
Ex Epiſtola I. B. Petri.
Ex CAP. II. Qui peccatum non fecit: nec inventus
eſt dolus in ore ejus. 157
Ex CAP. V. Forma facti gregis ex animo. 213

Ex Epiſtolà prima D. Joannis.

Ex CAP. II. Qui dicit ſe in luce eſe, & fratem

ſuum odit, in tenebris eſt uſque adhuc. 131
Ex CAP. IV. Qui non diligit, non novit Deum:
Quoniam Deus Charitas eſt. Ibid.

Ex Apocalypſi.
Ex CAP. IV. Et in conſpectu ſedis tanquam mare vi-

treum. 247
Ex CAP. XXI. Ecce nova facio omnia. 215

INDEX

168. & 192

nezen ſane

Annes & iri
nes imwide
Unnes er ſine
ltaes inric

Nms Mn ſan
.
hahentt
cͤ, Aanha de
n .l. 6

5
6

rinttü

ribiss.
carnit etlg

tas.

bas Atike
enſbilig eg, 16

lo

r iraclncien,
1

penles.
ſati in erle

imotheun.

lepenur, in

10 n

onen.

.
t tentaniten
Petn.
Fetit: e inn
1
ex Aimn. 1
. Noanns
ſ e
ce eſe, in
te Adt.

, mn ni k

.

i tenhmn N

in mni

— S

B

SEA

NOTABILIUM.

QUAE IN COMMENTATIONIBUS IN GENESIM

Continentur.

PRIOK NUM ERUS PAGINAM. POSTERIOR COLUMNAM SIG NIFEFIGAT.

A.

BRAHAM occidens pluris fit,
= quain Iſaac occidendus. pag. 71. 2
Abram a Deo tantùm dependere

voluit. 35. 1
Abſalon ad buccinæ clangorem Re-
gem ſe futurum ſperavit. 44. 2
Abuſus. 135. I
Acceptio perſonarum. 18. 1. & 25. 2. & 43. 1. &
FI. I. & 67. I. & 183. I. & 208. I. & 220. 2
Accuſationes ex invidia. J. I
Accuſationes ex zelo juſto. 28. 2

Accuſationes ex ſancto zelo. II. I. & 30. 2. G

90. 2. & I49. 2. & 150. 2. & 151. I. & 152. 2
& 158. 2
Accuſationes & invidi tolerandi. 92. 2
Accuſationes invidæ. 15 1. I
Accuſatores. 174. 2. & 202. 2
Accuſatores ex ſancto zelo. 11. 2

Accuſatores invidi. 23. I. & 156. I. & 203. I. &
204. I. & 206. 1I. & 207. I. & 223. 2

Accuſatores non ſemper invidi. 1II. 2
Adam. 197. 1
Adam paupertate ornatus, Deo diſſimilis dici non
potuit, quando pellibus tectus eſt. 8. 1

Adulatio. 44. 1. & 67. I. & 83. I. & 112. I. &

I17. I. X 160. 2. & 228. I. & 229. 2. & 249. 2
Adulatio vilis.

1I17. 2
Adulationum expers Joſeph. 238. I
Adulatores. 60. 2. & 95. 2. & 222. I
Adulterium. 163. I
MKidificiorum luxus. 26. 1. & 68. 2. & 86. 2
Etas allegoricè. 28. 2
Eitas non attendenda. 49. 2. & 61. 2. & 73. I. &
101. 2
Mterna tantm. 82. 2. & 236. 2. & 238. 1
terna tantùm in felicitate. 67. 2
terna ſine ullo ſenſu ſpreta. 81. 1
Eternorum memoria. 73: 1
ternorum cura. 70. I
ternorum obliti. 114.2

ternorum oblivio. 54. I. & 62. 2. & 69. I. &
90. I. & III. 2. & 129. I. & 135. 2. & 139. 2
. && 158. 2. & 165. I. & 186. 2
iernorum oblivio, & Fides mortua, etiam in iis
Ethicæ Tom. I.

qui de gehenna loquuntur. 53. 2
Affabilitas. 48. I. & 74. 2. & 109. 2. & 1II4. 2
& 123. 2. & 205. 1. & 213. I. & 2. & 222. 2
& 228. I. & 230. I. & 233. 2. & 243. I. & 2

& 244.
Affabilitas, ſed ſerietatis memor. 48.
ffabilitas erga inopes. 67.
Affabiltas, ſed gravis. 117.

Aflectus, non effectus. 23. 2. & 27. I. & 58.
& 79. I. & 1 5.
Affectus non ſufficit. 71.
Affectus non ſufficit ſine effectu. 139.
Ambitio. 31. I. & 73. I. & 89. 2. & 90. I. & 109.
& II7. 2. & I41. I. & 153. 2. & 23 5.

Ambitio & ſfuperbia ſine ſatie. 3.
Ambitio titulorum.
Ambitio Titulorum à Deo confunditur. 12.
Ambitio ubique & undique pullulat. 30.
Ambitio infelix. 32. 2. & 37.
Ambitio non prævidet dura. 32.
Ambitio & v dignitas chariora prole. 36.
Ambitio credula eſt. 44.
Ambitio diſcat. 67.
Ambitio æternorum oblita. 90.
Ambitioni ſacerdocium ſubſervit. 104.
Ambitio vel ſolitarios tranſverſum agit. 105.
Ambitioni ſalutare officium divinum. 141.
Ambitio ſancta quænam ſit? 141.
Ambitio mater hypocriſis. 141I.
Ambitioſi. 63. I. & 78.
Ambitioſi diſcant ab Iſaaco. 94.

Amici veri.

204.
Amici impii.

2. I. & I5. IT. & 85. 2. & I19.
& 149. & 186. 2. & 202.
Amici ficti. 102.
Amici infidi. 160.
Amicitia vera. 3 5.
Amicitia impiorum. 53. I. & 57. I. & 80. 1. &
III. 2. & 118. 1. & 106. 1

— D d N e e e e e iee e ie e e e de e e e aee ee e de e eee e e e

Amicitia impiorum vitanda. 119. 2
Amicitia pravorum. 50. 2
Amicitia noxia. 95. 1
Amicitiæ. 201. 1
Amicitiæ non fundentur in pulchritudine. . 1I
2 AHE-

Index

Amicitiolæ. 152. I. & 197. I. & 200. 2. & 203. 2
Amicorum iniquitas, orationis donum, & Dei præ-

ſentiam impediunt. 82. I
Amor ſui. 61. 2. & 120. 1I
Amor ſui rerumque propriarum. 28. 1
Amor patriæ exuendus. 63. 1
Amor Patriæ nimius. 148. 1
Amor Mundi & Aulæ. 65. 2
Amor Eccleſiaſticorum in nepotes. 57. 1
Amor in Deum purus. 20.2
Amor Dei in nos. 220. 1
Amor parentum. 76. 1I. & 93. 2
Amor nimius Parentum. 29. I. & 32. 2
Amor parentum, ſed non cura de opibus eorum.
100. 2
Amor Parentum & Propinquorum. 57. 2

Amor parentum & propinquorum frænandus. 43. 2
Amor parentum exuendus. 68. 2. & 69. 2
Amor in Deum verus. 70. 2. & 108.2
Amore duci. 59. I. & 73. 2. & 80. I. & 197. 1
Amore, non metu duci. 61. 2. & 69. 2. & 134. 1
& 137. I
Amore duci, non imperio trahi. 80. 2
Anaxagoras certior factus de funere fili, ſciebam,

inquit, me genuiſſe mortalem. 142. 2
Sancti Angeli. 114. 1
Animæ immortalitas. 246. 1
Animarum zelus erga peccatores. 1. 2
Animarum zelus ubique. 3. 1
Animarum zelus Talenta mediocria, efficit nobilio-
ra maximis. 3.2

Animarum zelus nihil quærat in mundo. S. I. & 47. 1
Animarum zelus ſine fructu non ſpernendus. 13. 1.
Animarum zelus ſine fructu fructum dabit. 13. 2
Animarum zelus in eo qui animas perdebat. 18. 2
Vide Zelus.

Apoſtaſiæ fons. 82. 2
Apoſtata. . 10. 2
Apoſtata non diſcedat ob Mortificationum penu-
riam. 72.
Apoſtata ob tentationes evitandas. 113.
Apoſtata, quod non ardua peragat. 154.
Apoſtatæ. 10. 2. & 21. I. & 64. I. & 65. 2. & 82.
Apoſtatæ ſtatim peſſimi. 31.
Apoſtatæ pœna. 10.
Apoſtatæ derelinquentes Deum. 41.
Apoſtatæ promoti. 64.
Apoſtatis nihil prodeſt. 65.
Apoſtatæ ob ſpem melioris vitæ. 66. 1
Arbitrii hbertas. 122. 1
Ariditas. 85. 1

Arma Eccleſiaſticorum. 115. 1
Arma allegor. Ibid. & 135. 2
Arrogantia. 72. 2. & 73. I. & 76. 2. & 77. 2. &
91. 2. & 97. 2. & I00. 2. & 107. 2. & 108. 2
& 1I12. I. & 136. I. & 221. 1. & 222. 2. G

248. 2
Arrogantia modeſtiam diſcat. 70. 2
Arrogantiam odit humilitas. 203. I
Aſtrologi. 244. 2
Athei. 108. 2
Avaritia. I08. I. & III. I. & 2. & 116. 2. &

130. I. & 132. 2. & 13 5. 2. & 139. 2. & 146. 2
& 160. 1. & 166. 1. & 192. 2. & 230. 1. & 239. 2
& 24I. 1. & 247. 1
Avaritia & Gula. 33.2
Avaritia eorum, qui litigantibus opem ferunt. 35. 1
Avaritia inexplebilis. 47. 1. & 108. 2. & 244. 2
. & 249. 2
Avaritia Eccleſiaſticorum. 80. 2. & 97. I. & 116. 2
Avaritia quid à Jacob diſcat. 81. 1
Avari. 111. 1I

N — àN — à — 1

Audaces non imitandi. 28. 1
Aula. 102. I. & 117. 2
Aula & Patria non repetendæ. 24. 2
Aula & Mundus. 28. 1
Aula vera in Chriſti domo. 70. 1
Aula noxia. 95. 1

Aula vitulum ſpondet, & fruſtulum paris exhibet.

46. 1
Aula fallax. 243. 2
Aulæ damna.

Aulæz damna. Non Innocentia, ſed aptitudo eximit

vinculis. 221. 1
Aulæ & Mundi promiſſa. 243. 2
Aulæ & Mundi Amor. 65. 2
Aulæ illecebra. 24. 2
Aulæ imago. 102. 1
Aulæ miſeria. 214. 1

In Aula & in Parentum domo oratione Religioſi
frui non pofſſunt. 34. 2
Aulici. 80. I. & 82. 2. & 1006. 2. & 118. 1
Aulici infidi. 4. I. & 35. I. & 41. 2. & 43. 1. &
4 4. I. & 90. 2. & 108. 2. &G 148. 2. & 152. 2
& 189. 2. &ũ 20 5. 2. & 221. 2. 224. 2
Aulici & Regum Miniſtri deligantur. 32. 2
Aulici cur aliquando dimiſſi.
Aulici non citò exauthorandi. 38. 1
Aulici viles ſi erigantur, inſoleſcunt, niſi virtus
eos erexerit. 39. 2
Aulicorum & ſervorum petulantia imputatur Do-
minis. 40. 2
Aulici non ita efferendi, ut filios, aut uxorem ſper-
nant. Ibid.
Aulici murmurantes de Dominis & Epiſcopis. 41. 2

Aulicorum ceremoniæ & urbanitates. 44. 1

Aulici veri. 47. I. & 60. 2. & 74. I. & 75. I. &
188. I. & 20 5. I. & 221I. 2. & 230. I
Aulici veri quinam. 189. 2
Aulici veri libertatem non vendunt. 182. 2
Aulici veri Dominos etiam dejectos non deſerunt.
D 4.1
Aulici in felicitate ſuà miſerorum meminerint. 49. 1
Aulici, cùm in Deum peccant, dimittendi. 58. 1
Aulici frenandi. 45. 2. & 59. I. & 63. I. & 66. 2
&& 67. I. & 79. 2. & 84. 2. & 117. 2. & 190. 1
193. 2. & 209. I. & 2. & 210. I. & 2. & 211. 2
& 223. 2. & 224. 2. & 229. I. & 23 F. I. & 2

& 249. 2
Aulici frænandi inferiores. 235. 2
Auhici non promoti. 62. 2
Aulici tepidi. 64. 1
Aulici quinam promovendi. 73. 1
Aulici & ſervi fideles ſint. 74. I
Aulici fidi. Ibid.
Aulici veri gratiſſimi. 74. 2

Aulici & Rehgioſi ob intentionem rectam ſua non
quærant. 75. 1
Aulici rarò perſeverant fideles. 77. 1
Aulici remunerandi. 70. 1

Aulicis non fidendum. Ibid. & 81. 2
Aulici ingrati. 78. 1
Aulici diſcant ab Iſaaco. 80. 1
Aulici deſtituti Regis gratiâ. 81.2
Aulici & ſervi fideles. 84. 1
Aulicis conſulendum. 93. 2. & 225. 2
Aulici Dei curæ ſe permittant. 94. 1
Aulici propiores, iidem clariores. 103. 1

Aulici miſeri. 108. 2. & 120. I. & 142. 2. & 151,2
& 153: I. & 204. I. & 219. 2. & 222. 2. & 225.
. 2. & 232. 1
Aulici viles. 117. 2
Aulici invidi. 66. 2. & 141. I. & 153. 2. & 158.2
& 204. I. & 226. 2. & 231. 2. & 234. 1
Aulici

32. 2. & 33. I. & 204. I

Pe erehen

Sn Cbnen
innn prono

Qums pomon
u non Promon
Eihtum pandi
Uumon proror

l. I
1
N

„
o
ſAl

Fl
1pans erdde

aPttlihet
AI
A
4
HD””V
ttion Nehe
1
100,2 8
1.2 E.
12 Ki
& Al. A
to. 4

91

2

unt, nii in
a inpmnemr ,
6
alt luckenig
E Lionis
7†.1. El
221.2 Eel
unt. !
Gtos won ekr
n menitert /
Giünitend
&m1
0.1. Na AN

Qò afſequenda, ſed & ſervanda ſunt.

.: Borgia orans prope feretrum.

Rerum Notabilium.

Aulici inexplebiles. Pag. 153. I. & 216. 1I
Aulici boni non ſplendidiores curas, ſed gnavi ſtu-

dent eſſe in uſitatis. 154. 1
Aulici rapaces. 190. 2
Aulici evecti pulchriores. 193. 1
Aulici ingrati. 182. I. & 221. I. & 23 I. 2
Aulici ſeniores promovendi. 182. 1I
Aulici & ſervi humaniter tractandi. 205. 1
Aulici invidi diſcant. IDid.
Aulici impii ſine excuſatione. 210. 1I

Aulicis providendum. 216. 2. & 22 5. 2
Aulici veri evehant etiam non dependentes à ſe.

216. 2
Aulicis non abutendum. 217. 1
Aulici non promoti. 219. 1
Aulici veri & fidi. Ibid.
Aulici modeſti. 221. 1

Aulici inexplebiles ſtatum mediocrem optare diſ-

cant. . Ibid.
Aulici improbi. 221. 2
Aulici uſque ad aras. 222. 1
Auhici fidi ſint. 222. 2
Aulici modeſti ſint. 49. 1
Aulici nimis viles. 23 I. 2
Aulici unde amandi. 233. 2
Auhcorum ſuperbia ob ſpem. 40. 1
Aulicorum ingratitudo. 47. I
Aulicorum mors. 80. 1
Aulicorum defunctorum filios Rex muneretur. 83. 2
Aulicus fidus ſit, & adulatione careat. 73. 1
Aulicus fidus. 75. 1

Aulicus rationes privatas negligat. Ibid.
Aulicus merita, non dignitatem curet. 88.2
Aulicus excluſus, vel operarius impeditus. 106. 2
Aulicus verus. 1I41. I. & 2. & 23 8. 1
Aulicus non promotus. 153. I. & 2. && 246. I
Aulicus non promotus non invidià, ſed beneficiis
ſibi aditum pandat. 107. 1
Aulicus non promotus, facilius Dei meminit. 110. 1

Axiomata. 98. 1
B.
Acchanalia. 17. 2
Baculus Judæ Patriarche. 175. 2
Bellum. II5. 1. & 135. 2
Beneficentia. 74. I
Beneficia ſine exprobratione occulta ſint. 65. 1
Beneficia ſine ulla ſpe. 74. 2
Beneficia non exprobranda. 108. 2

Beneficia Religionis recolenda in nos ab eâ collata,
non ita à nobis collata in illam.

112. 2
Beneficia clam conferenda. 1II4. I
Beneficia gratis præſtanda. 180. 2
Beneficia ſine fœnore ſint. 221. 1
Beneficia occultanda. 249: 2

Beneficium vocatiomis. 73. I. & 87. 1. & 238. 2
Beneficium Vocationis & Religionis perfectio ob
cognitionem ſui. 104. 2
eneficium vocationis, quod nos obedire cogat,
longè præſtantior eſt obedientia, quàm ea, quàâ
Parentibus obtemperabamus, ſi tamen obtempe-
ramus. 83. 1
Beneficium vocationis & orationis donum „ non mo-

103. 1
Vide Vocatio.
Bethſabea cur peccavit. 180. 2
Bona occulenda. 71. 2
Sona occultanda. 107. 2. & 114. I. & 222. 2

8. Borgia ad ſocietatem tunc ignotam accedens. 99. I
Ethicæ Tom. I.

C.

Ain, ne ira miteſceret, non hortum, ſed de-
ſertum locum ehgit. 110. I
Carcer. 207. I. & 2. & 211I. 1. & 213. I. & 2. &
220. I. & 223. I. & 229. I. & 2. & 246. 2. &
248. 2
Carcer & Judex. 179. 2. & I82. 2. & 208. I
Caſtitas. 74. 2. & 84. I. &ũ 92. 2. & 93. I. & 98. 2
& 99. 2. & I00O. 2. & IOT. I. & 1I06. I. & 113. I
& 2. & 115. I. & 146. I. & 166. 2. & 206. I. &

208. 1. & 240. 1
Caſtitas in ſermone. 12. 2
Caſtitas facilis. 27. 2
Caſtitas Eccleſiaſticorum quanta eſſe debeat. 26. I
Caſtitas Eccleſiaſticis neceſſaria. 49. 2
Caſtitatis cura fons tentationum. 5 1. 1
Caſtitas omnia eſt. 91. 2

Caſtitatis cura. 6. 2. & 9. 2. & 14. I. & 15.2. & 40. 1
& 57. 2. & 58. 2. & 76. 2. & 77. I. & 93. 2. G&
108. I. & II5. 2. & I1I6. 2. & 180. 2. & 198. 1
Caſtitatis & Virginitatis fœcunditas.

„ — b ESNNLEN –

13. 2
Caſtitas verecunda. 49. 1
Caſtitas & Modeſtia. 101.
Caſtitas & Luxuria. 84.
Caſtitas Contemplatione & oratione nutritur. I01.
Caſtitas eget mortificatione & perſecutione. 108.
Caſtitatis cura oratio. 113.
Caſtitas rara. 120.
Caſtitatis fons. 150.
Caſtitas vera. 200.
Cella. 113. I. & 2. & 114.
Cellæ amor perdifficilis. 21.
Cenſores aliorum murmuratorum. 23.
Cenſores aliorum. 155.
Ceremoniæ. 105.
Ceremoniæ veriores. 75.
Charitas. II. I. & 42. I. & 49. I. & 214. I. & 236. 1
& 243. I
Charitas & Unio. 247. 2
Charitas reperit aliquid boni in auro. 23. I
Charitas fraterna. 35. I. & 156. 2
Charitatis indices non ſunt Urbanitates. 101. 1
Chorus Eccleſiaſticorum. 104. 1
Chori Eccleſiaſtici obſervent ritus. 26. I
Chriſti jugum ſuave. 4. 2. & 27. 2
Chriſti jugum non omnibus ſuave. 21. I

Chriſti jugum & Religio non omnibus placent;

etiam juſtis. Ibid.
Chriſti jugum cui grave. 6 5. 1I
Chriſtiani viri perfectio. 98.2
Chriſtus in Aula Herodis. 20. I.
Chriſtus ubi non habitat, ibi luxuria. 49. 2
Chriſti Incarnatio vicinior quando utilis. 9 5. I
Nihil præter Chriſtum. 91. 2. & 104. 2
Chriſti Paſſio. 161. 1
Chriſti opprobrium. 203. 2
Chriſtus ubi habitet. 86. 2
Chriſti recordatione inimici dilectio effloreſcat.
245. 2
Circumſpectio. I5. 2. & 21. I. & 25. 2. & 58. 2
& 77. I. & I21. 2. & 162. 2. & I64. 2. & 192. 2
& 201. I
Circumſpectio ubique. 16. 1
Circumſpectio ubique & ſemper. 34. 2
Circumſpectio poſt victoriam. 24. 2. & 35. 2
Circumſpectio perfectis neceſſaria. 84. I. & 109. 2
Circumſpectio perfectis magis neceſſaria. 25. I
Circumſpectio perfectis & ubique. 98. 2
Clementia. 19. 2. & 50. I. & 1I14. 2. & 120. 2

& 144. I. & 223. 2. & 246. 2
144 4 2 Cle-

Confeſſarii non evocentur in domos.

Clementia, non ſeveritas alas parat.

pag. 3. 2
Clementia in ſuperiore. 15. I. & 18. 1
Clementiæ mater eſt oratio. 137. I
Cæcitas amimæ ex loco provenit. 53. 2
Gæcitas allegoricè. 86. 2
Coœnobiorum Viſitationes. 236. 2
Gonobiis viſitationes ſalutares. Ibid.

Cognitio ſui. 2. I. & 44. 2. & 73. I. & 77. 2. &
85. 2. & I07. 2. & II2. 2. & II4. I. 153: T
& 230., 2
Cognitio ſui rara, etiam in aperto ſcelere. 52: 2
Cognitio ſui, Humilitas, atque lachrymæ pariunt
contemplationem & oratiônem. 85. 2
Cogmtio ſui valdè difficilis. 104. 2
Cognitio ſui ex oratione & cognitione Dei. 103. 1
Cognitio ſui⸗ Hutnilitas & Gratitudo in Deum expiſ-
cantur & rimantur, unde Deum efferant. 107. 1
Cogtuitio ſui difficilis. 134. 1
Comodiæ vitandæ Eccleſiaſticis modeſtis. 21: I
Compati. Af. 2: & 47. 2. & 116. I. & 230. 2. G£
„231. I. & 239. 2. & 247. 2

Gompati. tepidis. 23. 2
Compati non feſtinantibus. 95-2
Compati imperfectis. 97. 1
Compati lapſis. 27.: I
Compati mileris. 42. 1

