Cognitie meditaretur, a quo fuerat recreatus;, 16 184

i Arfſizi- . AJeaa
Hui A ſit tamen ab horrore fratris, quem declinabat, ex-

Mortif- citabatur ad dedicationem lapidis in titulum.

catio Paſ. Porrò motum eum non tam coli amoenitate;,

ſonum. quam fratris immanitate, ex eo vel maximè
rt⸗ i conjicere licet, quôd in voti nuncupatione op-
Gecn. 28. tat itineris ſui propugnatorem adeſſe Domi-
20. num. JNi fuerit Deus mecum: & cuſtodierit me

in via, per quam égo ambulo. En ratio, ob
quam inunctus Lapis dedicari ſecundò debet;
novumque erigi altare in Bethel. Minimi apud
. Deum ſunt pretii, quæcumque timore corrum-
Serupulo- puntur. Porrò ſi Jacob cum timet Eſau fero-
NR. cientem & mimitantem non plenè placet, etiam
1, ra dum aram fabricatur, an tuas pergratas fore
Deo exiſtimas victimas, quas Timor jugulat;,
lacerâtque; Timor, inquam, non de fratre ru-
giente, ſed de blandiente Domino & miſeran-
te? Si Eſaü extimeſcis parricidam, ingratus es:
& gratus es, cuùm JESUM horreas Redemp-
torem? Repone gladium timoris in thecam
ſuam, alioquin tum victimæ, tum thymiama-
ta tua infecta pavore rejicientur. Porròô quaàm
facilè non immie

iſcentur ſolàm amori privatæ ra-
fones, ſed eum quoque exhauriunt! Nam Cœ-
lo, Deôque refocillatus Jacob, non tam ut
ſpectaculo gratificetur, quam ut diſcrimini oc-
currat, & aram excitat, & votum nuncupat.
Quid ſi fateamur, novam veteri ſuperimpoſi
tam in Bethel aram, quòd non Dei imperio,
ſed privato conſilio inunxerit lapidem? Uſ-
que adeò victimis ſanctior Obedientia eſt, ut
noluerit Dominus Aram ſibi litandis hofſtiis de-
dicari, quam non Obedientia deſignaſſet. Ergo
non recluſum Cœlum, non Angelorum ad nos
diſcurſus recurſéſque, non Dei viſio, non olei
inſperſio, non ſaxi dedicatio, non nuncupatio
voti aram Deo dignarn initiant, ſed Obedien-
. tia. Cum enim illa omnia in Bethel ad primi
altaris dedicationem coaluiſſent, alterum ibi
altare excitatur, in cujus erectione non cœlum
patet, non adſunt Seraphim, non oleum effun-
ditur, ſed ſola præſto eſt Obedientia; quâ ru-
dis Ara gratior eſt eâ, quam Angelis arcaniſ-
que ſtipatus Jacob erexerat. Sed videamus,
quid imperatum altare conſequatur.

Obedien-
tia.

Jacob verò, convocçatdâ omni domo ſuâ,
ait: Abjicite Deos alienos, qui in me-
dio veſtri ſunt, & mundamini, &
mutate veſtimenta veſtra. Surgite, O
aſcendamus in Bethel, ut faciamus
1bi altare Deo; qui eraudivit me in
de rPelerionis meg, & ſocius fuit

Priuſquam hæc diſquiramus arcanorum fera-
ciſſima, expendas velim poſtremum Dei ver-
Gen. 35. bum ad Jacob. Facque altare Domino, qui ap-
I1. Pparuit tibi, quando fugiebas Eſaui fratrem tuum.

—

Oliva

Non ut Eſaü declinaret, ſed ut parentibus o-
bediret; patria exceéſſerat domo adoleſcens, in
Meſopotamiam ad avunculum conceſlurus.
Quare ergo non paruiſſe Iſaaco, ſed Eſau ex- Gen. 28.
Paviſſe fertur? Nimirum quæ Obedientia vi- I.
debatur, erat revera trepidatio. Fortè enim isia pal-
obluctatus Patris imperio eſſet, niſi ſubveritus liata.
eſſet fratris ſibi arcum adverſantem. Rarò pa-
remus, ut pareamus. Ni torpeas, deprehen- Obedien.
des admiſtum obedientiæ frumento aut timo- u, “
ris, aut ſpei clandeſtinum, palliatumque Zi- ecte.
zanium. Vade, & proficiſcere in Meſopotamiam lbid.
Sriæ. Nihil hic miſi Obedientia ſonat: Et ta-
mmen Dominus manifeſtè oſtendit latuiſſe ſub
obedientiæ cortice medullam fugæ: Quando
Jugiebas Eſaii fratrem tuum. Uſque adeò mi-
ſtos farinæ furfures deprehendes, ſi cortici non
inſederis. Porrè Jacob convocari omni domo
ſud, ait: Abjicite Deos alienos. Si à Dei col- Severi-

. . „ ſe . 145.
loquio & conſpectu modèò diſceſſit, cur Jacob Srapgdals

appellatur, & non magis Iſrael, qui interpre- NMenda.

tatur videns Deum? Aptius certè nomen Ifraé-
lis exædificando Altari videri poterat. Sanè;
ſed exterminandis ex tota domo idolis, profli-
gandiſque ritibus exterorum, Jacob, id eſt,
colluctator aptior longè eſt. Erras, ſi Iſraëlis fa-
vo abactum iri flagitia ſperas, quæ, niſi lucta-
toris in morem accingaris, non fugabis. Non
eſt, quòd ſidera jactes, niſi & lacertos oſten-
tes, ut Deos alienos, qui te norunt reluctan-
tibus congreſſurum , confeſtim prodant, pro-
terântque. Rideo ego pleroſque, qui idola ſub-
verſuri, viſiones loquuntur & ſpectacula: Nem-
pe ſe, aiunt, rem maturè cum Deo peregiſſe,
multâſque poſt lachrymas, de non tolerandis
monſtris deliberaſſe. Si Ifraélem præferas, vix
araneos propelles. Prodeas Jaceb, & luctatu-
rus exclama: Auſerte iſta hinc. Sic volo, ſic Joan. 1
jubeo; & , miſi quantocyus pareatis jubenti, fe- 16.
rienti ſuccumbetis. Sponſa, quæ amplexus &
cellaria Dilecti jactavit, vix laqueos expediri
juſſit in vulpeculas. Introduxit me Rex in cella- Cant. t.
ria ſua. Capite nobis vulpes parvulas. Elephan- 4.
ti graſſentur, vulpes compeſcantur. Quod etiam
non conſequutam, ſed optaſſe duntaxat credi-
derim. Ergo expiaturus idolis domum Patriar-
cha, perſonam induit non Iſraëlis, ſed Jacob.
Jacob verò, convocatâ omni domo ſud, ait: Ahb-= Eocleßa-
jicite Deos alienos. Jacob, inquam, apparet, & Kica Ju-
proſilit, ſed Iſrael eſt. Timetur Jacob, ſi Iſrael riſdidtior
fuiſſe non ignoretur. Nemo luctaturo collucta-
bitur, ſi tamen à Dei colloquio deſcendere te
ſciat ad luctam. Alioquin, ſi à fabulis „ &
theatro expeditum te viderint ad certamen;
luctam non declinabunt; neméque non ſe pa-
rem putabit tibi, téque ſperabit non fore im-
parem. Unus Moyſes Sexcentis millibus occur-
rit, obſiſtitque. Verùm & Sina deſilierat ad 5 Hatio S
ſtragem. Nemo non reveretur Jacob, ſi Iſraẽl „eceſſaris
quoque ſit. Perdere poteſt prævaricatores, Eccleſia:
non quod virga præpolleat, ſed quòd dies Micis.
quadraginta fabulatus cum Deo eſt. Vide au- drderz⸗,
3 . Obrationi
tem, quàm ſtrenuè ſeſe gerat Paterſamilias in „aer.
extirpandis criminibus. Non præfatur „ non Concio ex
demulcet, non à minimis inchoat, non Clan- Oratione
culum adrepit: verùm palam, & ſtatim, &
ſumma invadit. Abjicite Deos alienos. Ita mi-
mirum, & agere, & loqui poteſt, qui à Dei
colloquio ad alloquendos prævaricatores digre-
ditur. Nil brevius expomi potuit: nil difficilius
evinci poterat: nil poterat ſimphicius per orari.
Non ambagibus, non fyllogiſmmis, non figuris,
non

Miſſa ce-

0
pli⸗ in
uiſr han

S
en tül.
tut,
ſye
a
en
do
in te
bes
en
ahet
Cuum
t
dill
Dun
ſum!
inern
bolt
mian
e⸗
Cios,
iocl
horrn
telen
Non
lunt,
tant,
Monlk
bus
Ula⸗
traher

ia un
ini ſegu⸗
anmi. lium

nl. d.
“ dliene
Ahul
tiorer
ſk. le, 4
n

ume

Rleab
G Al
I.
io n.
ni li
tiſdiee
rrati

ng,

R.
8, n
n.
ie a
A VI. !
eun een
Eltus lius
10 Ue.
Fehen Ohein

. luletth

ei col. dennt
1IIaé-
End .
dek,
Ulech.
1. Non
08 0ferr
teluctan.
nt, pro⸗
olahnb..
4: Ner-
arepile,
Oletands
ers, Ni
lchetu-
0o, ſohul
henti, Kk.
Nerus &
eheliti
eincele u
Dlßhar
vodetian
Gat eli⸗
mLaniat-
Ab.
,1 lKed
oCld⸗
engere te
bols⸗
certaneh,
zon l
ſoe ur
oset. e
Alrlt 107
b; 1 Ni ß
nes: 1i

i s

Nite A
ſmnlin M au
ſatu, n d
,
ſtatm,

1iDe

in Cap. XXXV. Geneſis.

non affectibus uſus eſt. Et tamen uberiora,
Ercleſia- quaàm petit, impetravit. Quam ob rem impe-
Kica Jau- travit, ut ad ſe idola aniverſa deferrentur?
71ſdidto (Quia ea ad ſe deferri non ſategit. Neque enim
Sene. ait, Afferte, ſed, Abjicite Deos alienos. Cave,
in rem ne Cupiditas videatur atque rapacitas, quam
ſuã agüt, tu zelum eſſe interpretaris. Illud cura, ut ex-
Fiſcus. purgetur domus tua: quô veròô idola avehan-
tur, negligito. Dedecet apud Clericum eſſe
ſuperſtitionum monumenta. Placet zelus, ſed
ſi ardeat, non rapiat. Exurantur Libri ab E-
piſcopo, quos eſſe apud Exorciſtam nefas eſt;
alioquin miſi arſerint codices, exarſiſſe credetur
in te cupiditas: ideôque paſſim exclamabitur,
ideò apud eum Volumina eſſe nequiviſſe, ut
forent apud te. Jericho non obſidetur, ut oc-
cupetur, ſed ut deſtruatur. Malo Davidem,
quaàm Juditham imiteris. Huic enim reſervata
ſunt ſpolia univerſa, cum conopeo interfecti
ab illa Holofernis. Ille ex proſtrati Gigantis
manubiis nec gladium ſuſtulit: quem ſuſpen-
ſum in Tabernaculo recipit à Pontifice, cum
inermis fugeret à Saüle. Nihil in vitiorum a-
bolitione quæri debet, præter vitiorum exter-
minium. Hinc eſt, quod Jacob inaures Deôſ-
que ad ſe delatos, non in alios, quamvis ſa-
cros, uſus tranſtulit, ſed ſubter terebinthum
infodit: ne ſcilicet putaretur non tam idola ex-
horruiſſe, quæ difflaſſet, quàm aurum, quod
reſervaret, expetiiſſe. Abjicite Deos alienos.
Non vanos, non impios, non ſacrilegos appel-
lavit, ſed alienos. Hoc enimverò ſatis efle pu-
tavit, ad conflandum contemptum, odiumque
monſtrorum. Quid nobis cum exterorum riti-
bus? Utinam & apud veriores Iſraélitas hæc
una ratio tot portenta ex atriis infulatorum ex-
traheret. Regum eſt, non Sacerdotum iis am-
biri, qui mollibus veſtiuntur. Non eſt, quòd
exquiras, liceat-ne Sacerdotii tui adipem eli-
quari in moloſſos, ſimias, ſcurras, pſittacôſ-
que. Quamvis non diſtributor, ſed Dominus
efies divini patrimoni, non tamen tuum eſt,
hemes, ſed militum tantam coacervare fæcem bellua-
Abuſus. Tum atque ſcurrarum. Ita & Monachis illud
Religioni: frequenter inculcetur; Quod uſurpas, ut im-
ſus reti- pium non ſit, alienum certè eſt. Abjicite Deos
Daud⸗ HM alienos, qui in medio veſtri ſunt. Nota, non in
malo, angulo, quæ inferuntur, idola deliteſcunt: cla-
riorem occupant ſedem, nec niſi in medio tui,
Mortiß- hoc eſt, in cordis regia conſidunt. Noli dice-
Sang Paſ-re, Ambiam, ſed ſi libuerit, ſed poſtquam vo-
. ta mea Numini perſolvero. Cupiam, & con-
gregabo: ſed ſine manuum rapina, & ſine cor-
dis æſtu. Amabo, ſed citra Veneris illecebras.
Videbo, ſed intra pudoris ſepta. Falleris, infe-
lix. Idola non angulis continentur, ſed in me-
dio noſtri proſtant. Si auro manciperis, Pluto-
ni litabis dexteram, hepar, & jecur. Cave,
reſpicias. Nam ſi videris, ita flagrabis, ut com-
Paratione tui exæſtuans .tna frigere putetur.
Mundamini, & mutate veſtimenta. Exiſtimaſ-
ſem à Patrjarcha exaggerandam luem cordis
& infectam ab idolis mentis munditiem. Ve-
rùm, prætermiſsà animi contaminatione, pol-
luta duntaxat commemorat veſtimenta. An ſu-
perſtitio tunicam inficit, mente intactA? Intel-
lexit prudentiſſimus ſenex, graviorem in idola
conflandam invidiam, ſi eorum cultu ita teſta-
retur Vitiatas togas, ut eas abjicere filii cogeren-
tur. Non enim non diſplicere vehementer po-
teſt ſuperſtitio, quam veſtium jactura conſequa-
tur. Si mentem duntaxat pollueret, citô cordis
Ethicæ Tom. I.

Luxus:

Eecleſia-
Kicorum

1353

maculæ aut expiarentur, aut etiam non expia-
tæ ſufferrentur. Quod ſi, quoties litaveris,
exui debet chlamys, & Cyclas projici, abjicien-
tur ſaxa, ſtatuæque proturbabuntur. Lucrum Avari-
& diſpendium calcar, aut agger ſunt humanæ tia.
ſuperſtitionis. Devotiores nos habebit illud ſi- Alerno-
mulachrum, quod minori impendio excoletur. olz-
Fortè Jacob mutanda ſuaſit veſtimenta, quòd Muo Kia
ſciret cordis innovationem apud vulgares ho- ſine ſpiri-
mines ullius vix fore preti, quam non con- ta.
ſequeretur, quæ ſpectaretur, & pPalparetur
expiatio. Trahitur vulgus rerum ſpecie: cum-
que extimum corticem inſtaurata chlamydis
revereatur, intimum reparatæ mentis ſuccum
deſpicit, deridétque. Correptus ab Elia A-
chab illicò purpuram ſacco, coronam cinere,
ſolium luto commutavit. Sed cùm perfidus
Princeps factus videretur alter Elias in lacer-
na, perſtabat geminatus in corde Achab. Jur-
gite, & aſcendamus in Bethel, ut faciamus ibi
altare Deo. Quæret hic fortè non nemo, qua-
re, non ſtatim ac depopulati ſunt Salem fra-
tres Dinæ, eos Jacob ſpoliis idoliſque exuerit.
Quia de evitandis Chananæorum inſidiis ſoli-
citus erat. Illi congregati percutient me: & de- Gen. 34.
lebor ego, & domus mea. Quoties Superior de 3 ½%
ſe cogitat, ſuâque curat, ne idololatriam qui- Sis
dem aut perſpicit, aut prohibet. Timor præ- meat.
ſertim ita mentem perſtringit, excæcâtque, ut
nec Alpes videat, quamvis palpet. Ego veròô Saperior
illud etiam cenſuerim, digreſſo ab Oratione & Orationi
colloquio Domini Patriarchæ, aut patuiſſe ſi- vacer.
liorum ſcelus hactenus non perſpectum, aut, ſi

prius innotuerat, ſorduiſſe. Quamdiu Deo Fisa-
. . . toa Zu-
non colloqueris, aut caligas, aut torpes. Sce- riſdiir.

lus, ſi Deum non videas, aut non vides, aut ſi
vides, non improbas. Ubi verò Domino ad-
fueris, nævos & deprehendis, & extergis. Mi-
raris proſtare Elephantes in foro, nec confodi?
Ubique ſcorta: ubique ſicarii, ubique fœnera-
tores: rugiunt, ſæviunt, exundant, debacchan-
tur flagitia, & rarus Præſul occurſat debacchan- Scandala
tibus. Quia perpauci contemplantur, ideò non esde
ſemper deſævitur in vitia. Quis enim ſeriò &
frequenter Deo aſſidet? quis diù noctuque Nu-
men alloquitur? Nec Jacob idololatriam dete-
ſtatur in filis, antequam oret. Et putas lu-
pauar inviſum fore Giezi, qui minquam orat,
& nunquam non rapit. Quis autem non mi-
retur enunciaturum Jacob filis altaris extru-
ctionem in Bethel, nec ornamenta corrogare
ad aræ majeſtatem, nec arma cogere ad mu-
nimen itineris conficiendi, inter ferocientes
cæde Sichem, & ſtrage Salem Pherezæos? Bellum.
Tantùm aſportari mandat idola, & veſtes de-
mutari. Nimirum nulla munificentia altaris au-
guſtior Innocentiâ: nulla firmior Lorica, quam e, ſica-
abjecta ſuperſtitio. Si Deos alienos projeciſti, monts „o
noli anxius eſle, ob Chananæos: noli eſſe ſo- wedium.
licitus, quo modo Ara refulgeat. Ut enim Ga- Templorü
baonitæ virorum imbecillimi noſtris ſceleribus ""natns
roborantur: ita barbarorum immaniſſimi Phe-us.
rezæi noſtrd exarmantur, & infirmantur in-
tegritate. Quæ nos armat vitæ ſanckitas, no-
ſtros exarmat inimicos. Nemo non Gigas eſt,
ſi Saul es. Si David es, fundæ tuæ ſuccumbit
vel Golias. Deo ſplendidè in teſta ſacrificas, ſi
non geminis orneris, ſed lilio. Sordet aurum,
& thura ſœtent, ſi, quam ara fulget, tam
pecitus ſqualet.

Arma al⸗
ge

M 2 Surgite,

13 6

. . . 7 J
Surgite, & aſcendamus in Betle!, ut
Javiamas ibi altare Peo: gqut N&να-
vit mé in die tribulationis mecd.

Modeſtiam Patiiarchæ demiror, qui cùm
Bethel commemorat, non ea flliis recenſet;
quæ ſibi fauftiſſima in eo loco contigere: Cœ-
Arrogan- lum videlicet recluſum, delatum imperium:;
tia. erectum ſaxum, ictum cum Deo ſcdus. Tan-
Eingua. tum, & ſe miſerum, & propitium Numen
conteſtatur. Miror, & obedientiam omninô
impigram in filiis, quam ut extimularet Pa-
ter, non neceſſèe habuit, Aræ extrucktionem à
Obedien. Deo ſibi imperatam profiteri. Verüùm, fup-
et. preſſlo mandato Domini, ſuis tantum verbis
indicit rem difficillimam æquè ac ſummam; ab-
dicationem videlicet ſuperſtitionis, & dedica-
tionem aræ. Faciamus ibi altare Deo. Quid eſt;,
faciamus? Nec imperio id Domini conſentit,
nec operi concordat, quod implendum eſt. Ne-
que enim aut Dominus toti familiæ id operis
demandavit, ſed um Jacob: Ficque altare Deo,
qui apparuit tibi. Nec ædiſicatum altare eſt
omnium labore, ſed unius artificio Patriarchæ:
Kdificavitque ibi altare. Quare ergo, quod
nec familia perfectura eſt, nec perficere de-
bet, dicitur perfectura? A cendamus Pethel,
Servi à & faciamus altare Domino. Nimirum noluit
Dominis ſibi tanti operis famam ſolus arrogare, cujus
bonoran- tamen curam & laborem penè ſolus ſuſtine-
H bat. Ut ſcilicet diſcamus, & nos ſamiliis non
mwazuas, tanquam ſtipitibus abuti, nobiſque tribuere;,
uod reliquorum comitatu atque conatu per-
fectum eſt. Adde quod, niſi conſentiat, qui-
libet ex familia tua ad oôperis conſummatio-
nem, nunquam altare conficies. Non quivis
prodeſſe operi poteſt; quivis verò obeſſe po-
teſt. Calonum poſtremus atque vernarum ul-
timus, cum adjumento eſſe nequeat, quamvis
toto corpore adnitatur, unum ſi proferat digi-
tum, unum ſi obliquet oculum, diſiecta ſunt
orm nia. Nec Cete grandia Navim impulerint,
niſi vela turgeant. Remora procurrentem ſe-
undiſſima navigatione Liburnicam inhibet.
Adeò nec mimimi faciendi ſunt, etiam qui mi-
nimi in familia ſunt! qui perfecturi putandi
ſunt opus, quòôd operi, ni- diligant, obſtare
poſſint. Unus deſertus à victoribus miles ſe-
mianimis Reges quatuor, poſt actum de Sodo-
mitis triumphum, trecentis Abrahæ vernis
Gen. 14. prædam cedere ignaviſſimè coëgit. Et ecce u-

„

13. nus, qui evaſerat, nunciavit Abram Hebræo.
Porrò, cùm opus, quod à te peragendum eſt,
à domo tua pendeat univerſa, diſpice num ac-
keclaf. turus iter id cures in familia, quod actum à
ecleſia- . 3 1 .
ſinostu Jacob eſt. Toti ſimus in explorandis phaleris,
a. Se cincinnis epheborum. Quærimus, quot poſt
Servi. ſe trahant famulos, qui nos deducunt. Quâ
Pin ratione apparitorum togæ Regum paludamen-
sιane 5
ta exæquen idemus. nmar erV
agca:t,, 19 quent, ſtudemus. Gemmarum acervi

undique corrogantur. De moribus nulla cura.
Mochentur, & pelerent; noſtra non intereſt.
Sunamitides ſuas dimiſerint, an adduxerint
minimè frigentes Davides, nemo quærit. Quid
multis? Pietatis nulla mentio, pomparum, &
apparatuum ingens ſolicitudo, Hinc eſt, quòd
& Chananæi frequenter inſurgunt, & rarò
aſlurgit Altare. Non hoc didicimus a Jacob;
qui, exadétis domo monſtris, & impavidus
iter per hoſtium fines confecit, & aram fe-

Oliva .

liciter erexit in Bethel. Convocatâ onmi domo
ſud, ait“ Auferte Deos alienos. Non filios tan- Filierum
tm uxorum, verum, & ancillarum expia- Educario.
vit: quin & vernas, paſtoréſque ſuos de abji-
ciendis idolis adimonuit. Ubi enim de moribus cseE
agitur, nulla eſt diſtinctio hæredis & verna- “ hi.
culi. Plerique filiorum nævos diligentiſſimè gαr.
expungunt: Servorum autem nec cancros adu-
runt. Non uno nomine hos damnaverim, tum Zelus a-
quòd filium à mancipio ſejungunt in eo, in eimarym
quo nullum diſcrimen ſubeſt: tum quèd ani- ns He.
mo non præcipiunt, emendatis hæredibus, ſi seyvorum
negligatur lues in ſervis 5 futurum ut brevi pe- vitiis in-
ſuis vitiorum à famulis proſerpat in dominos. vigiletur.
Quocunque lues inciderit, igne, ferrôque cu-
retur. Citò enim contagium ab ungue irrum-
pit in pectus. Non immeritò proinde Jacob ido-
lolatriam expulſurus familiam cogit univerſam.
Vide autem, quid à ſuis exigat Patriarcha. Et- Scandala
enim non de attondenda cælarie, quæ paulè li- tollenda.
centius effundatur: non de ocreis elegantiùs
protenfis: non de toga ſumptuoſius intertex-
ta: non de cœna lautius inſtructa: non de ma-
nuum erechkione in ſacrificio: ſed graviſſimo
eos de crimine reprehendit: Auferte, inquiens,
Deos alienos de medio veſiri. Quàm timeo, ne Saterior
non ſimiles Jacob ſint noſtri ſæculi Patriarchæ. " igiler
. . 1 . eirca eſste
Excubant enimverò quam diligentiſſimè, ne zialia.
quis verbum unum non ſtatis horis emittat.
GCavent, ne cui coctum olus pro crudo ap-
ponatur in cona. Si nemo tardius ſurrexit ma-
nè, ſi ſub veſperam nemo non maturè domum
rediit: ſalva ſunt ommia. Quòd ſi ſemel in
menſe humi diſcumbatur, ſi ad pedes accum-
bimus düum per menſas ſingulas: tum enim-
verò tidemus Monachorum cineres, & Mag-
dalenas Martyreſque de primatu provocamus
in judicium. Interim amor patriæ, charitatis
excidium, negotiorum acervi, rixæ, conten-
tiones, ambitus, paupertatis & obedientiæ
vulnera, funerâque patientiſſimè toleramtur.
Statuas evertimus, idola patimur. Tigrides di-
mittimus, vulpeculas effugamus. Scintillis oc-
currimus, rogis inſaſſlamus. Proterimus lacer-
tos, fovemus aſpides. Magdalena non ſugilla-
tur, ſi laſciviat, arguitur, ſi alabaſtrum dif-
fringat. Non ita Jacob, qui ſeveriſſimè ex-
probrat filiis idololatriam. Erravi. Nam quam-
vis minima prætermittat prudens in filis, &
ſumma eorum flagitia carpat: nihilo minus
molliſſimè eos de immaniſſimo ſcelere corripit.
Non idololatriæ impietatem, non litantium
monſtris iniquitatem luculenter, amaréque ex-
ponit: Verùm;, omiſſis iis, quæ jactari pote- Correffie
rant tum in ſuperſtitionem, tum in ſacrilegos, mitis.
ait tantum: Auferte Deos alienos de medio ve-
gri. An mitius præfari debuiſlet Daniel, ſi
Darium de non nutriendo cincinno modeſtiſ-
ſimè arguiſſet? Pater loquitur, nec quivis Pa-
ter, ſed Patriarcha, nec ad Reges loquitur;
ſed ad Paſtores, ex quibus alii fili erant, alii
vernæ, nec de quovis crimine, ſed de idolo-
latria loquitur, flagitiorum omnium anteſigna-
na: & tamen non fulminat, non ſævit, non la-
cerat, ſed rorat, ſed quaſi de victimis agat, ,
blandiſſimè ait: Auſerte Deos alienos. Quid
blandius? Dixiflet ſaltem, Projicite, exurite;
conterite vaſa iniquitatis, impuritatis ſentinas,
larvas divinitatis. Deos nominat, quos honeſtiſ-
ſimè monſtra, furias, peſtes nuncupaſſet. Du-
riùs a te carperentur, qui amygdalam decerpſiſ-

ſent. Atqui, inquies, concaluit cor meum inira me,

Superier
minutus,

len

ie
N

lgelae n
i

Cmnſt kart
NAAOH
gle⸗
tern
Inus

verd
er
enmn
inpe
imun
Cuim
e pr
Omn
lenti
l
Ms:
tum,
conte
Tente
nnl
Verd!
thie
Tium
in ſ
Nol ar
orr
Ci
aret
Aner
1e ol
iſſet
n Gi
3 l er
n tr
⸗
i
w

lne
tin⸗ Nlin
Pia. iug
di.
Libes mi⸗

erna⸗ min

ad.
1tn e
60), IEN
al-7 15
8, ſinn.
gue cn.
irmum.
obido. dn
ver lam. nit
a. Lt- dal
Auld h- tle
gartius
Mertex-
lde ni.
willuno
ngient
eo, ne Yn
, Nie,
enuttt.
rdo a,⸗
legita-
domum
8accun.
umerum.
& Max⸗
OrOCali
Chartits
,Cntenr⸗
beciente
Plerantur.
git⸗
Untüluoe⸗
us lel⸗
on lglk.
nmn l
Vnqu.
flis,
re cofi⸗
1 Hummm
ategeet⸗
Chnn ote- .
leciegob
Relid dt.
Demel
,poel.
Uri E-
Plogunn,
erant, AII
Ace ⸗
lantelgni-
t, nonlr.
inis Nit,
r. C
; eGllen
5 ſennn,
1s hobenne
deeh -
ninnyn

6

in Cap. XXXV. Geneiſis. 1 37

PIal. 38. & in meditatione mea, ignis exarſit. Imò ſi o-
4. raviſſes, non ſtreperes. Qui orat, rorat. Ideò
Corredtio Jacob, qui à colloquio Domini nuper diſceſ-
ex Ora- ſerat, mitiſſimus extitit in extirpatione perdi-
Secin, tiſſimi criminis. Ergo, ſi rug's, non oraſti. Ig-
Marer nis, & ſulphur, & ſpiritus procellarum, &
Clemen- quicquid fulgurat, fulminaätque, quanquam de
tiæ cœlo ruere videantur, de luto tamen, & de
ſterquilinio illuc ſubſiliere, & compacta ſunt.
Sidera (quicquid ſomniaverit Plinius) non ful-
gurant. Quis frequentiùs oravit, Joab „ an Da-
vid? Hic Abſalonem oſculatur, ille confodit.
Intuere Chriſtum, quam ſeverè Petrum arguit
in via, dum à ſe Crucem avertit! Satanam eum
appellat, & ſcandalum. Oſcitantem veròô, tor-
pentémque in horto vix vellicat. Quam diſſi-
Marc. 14. milis vox: Nimon dormis? & : Vade poſt me,
. tth. AAtana, Wandalum es mihi. Idem JESUS,
. 4.a3. & idem Petrus; quare ergo ſonitus tam diver-
ſus? Ibi Chriſtus gemit, ut turtur, hic rugit,
ut Leo. An graviùs peccavit Petrus, dum op-
tat Dei filium a ſcribis non conſpui, quam dum,
neglecto Dei monitu, oſcitatur in monte? Imò
ibi dilexit, hic obtorpuit. Cur ergo ſeveriùs
rugit Dominus in amantem, quàm in torpen-
tem? Quia in via ambulabat; in horto autem
orabat. Et quamvis in Chriſto non diſpar ſit à
meditatione progreſſio, ut ſciant tamen mem-
bra, quid paſſura ſint, placuit Capiti in via
ſævire ut vulturem, & poſt orationem, quaſi
Corredio turturem gemere. Ergo & mitior JESUS in
u. Sraviori crimine poſt Hymnos; & poſt con-
templationem in graviſſimo ſcelere placidiſſi-
mus Jacob. Auſerte Deos alienos de medio ve-
Rri. Subrides? Ecquid, inquis, frigidiſſimis
verbis impetratum eſt? Quod nec enſes, nec ca-
tapultæ extorſiſſent. Audi. Dederunt ergo ei om-
nes Deos alienos, quos habebant: & inaures, quæ&
erant in auribus egum. Ampliora, quàm petiit,
impetravit. Cupiebat tolli idola: & cum idolis
inaures ad eum ultrô filii detulere. Vide, quam
efficax ad periuadendum clementia ſit, quæ
dum mulcet obligat, rapitque, ſi palpat. Et,
ne putares conſopitum duntaxat ſenis zelum à
filiis, ſpecie aliquâ abdicatæ ſuperſtitionis:
Omnes omninò alienos Deos prodidiſſe Pa-
renti filios ſcriptura teſtatur. Poôrrò & idola in
medio eorum fuiſſe ſcimus, & inaures non ex
arculis, ſed ex auribus extractas non ignora-
mus: Quæ ſanè omnia & abdicatioris cona-
tum, & paternæ correptionis vim apertiſſimè
conteſtantur. Quid verò eſt, quod juſſi à Pa-
rente filii auferre Deos, inaures projiciunt cum
ſimulachris! An inaures idola ſunt? Sunt enim-
verô idola etiam inaures, quibus non farre aut
thure, ſed patrimoniis litatur. Quin & inau-
rium hofſtiæ non Aries, non Taurus ſunt: ſed
quotquot aut fame, aut nuditate paſſim in foro
viri œninæque extinguuntur, inauribus im-
molantur. Si enim uxor parciùs luxuriarctur,
& ornamenta verteret in ſportulas, rarius in
Capitolio ſames Romanis de civibus trium-
Pharet. Sapientiſſimè proinde filii Jacob æ-
quavere ornamenta portentis, juſſique prode-
re idola, projecere inaures cum Diis. At ille
infodit en ſubter terebinthum, quæ eſt poſt ur-
Zr Be SRichem. Erui poterunt quæ defodiſti. Ma-
ee * uiſſem aut igni, aut mari fuperſtitionis abor-
tus tradi. Moyſes certè aureum vitulum ab
Aarone erectum in eremo, liquatum primò,
deinde comminutum omninò diſperſit. Tu
verò idola coram domo tua (nec enim clan-

Ethicæ Tom. I.

Luxus.

. . . A
quin à vulturibus invadatur; nec rarò jungun-

culùm id à Patriarcha perfectum legimus) non
in voraginem projicis, ſed ad radices Tere-
binthi deponis, unde nullo conatu refodien-
tur. Nimirum noluit pientiſſimus ſenex coa-
ctam violentämque abdicationem impietatis
eſſe. Tunc abdicatam idololatriam credidit,
ſi ſepulchrum idolorum proſtaret, & nemo ef-
foderet. Qui enim ideò idolis caret, quia neſ-
cit quò ſint illata, ut careat idolis, idolola-
trià certè non caret. Neque enim qui nequit,
ſed qui recuſat iniquitatem, ſcelus abdicaſſe
cenſendus eſt. Viderint Paſtores animarum, an
innocentia dici poſſit pereundi impotentia. Po-
tuiſſet Dominus incubantem pecumiis Judam
à marſupii præfectura ſubmovere. Maluit ta-
men continentiam ejus ab auro inter æra ex-
Plorari: quòd ſciret ſemotam ab argenteis Cu-
Piditatem non avaritiâ, ſed opulentiâ carituram.
Et quare irriſam exiſtimas Petri conſtantiam
in cœnaculo? Quia inter patinas trepidatio ideò
non palpitat, quia ſtertit. Statuatur in atrio
Præſidis, & ſpeéctabis cùm pavere poteſt, non
pallere modò eam, ſed tremere, ſed obrigeſ-
cere, ſed diſſolvi. Priuſquam cum abeunte Ja-
Ccob diſcedamus, libet illud curſim expendere,
quod Patriarcha filiis imperavit. Abjicite Deos
alienos, qui in medio veſtri ſunt, & mundami-
ni, & mutate veſtimenta veſtra. Nihil grandius Saperior
ſuaderi, & præcipi poterat Patriarchis, quam i“ igiles
abdicatio idolorum. Abjicite Deos alienos. mieniz
Quam decora vox! Vox iſta, vox Jacob eſt. At
quò eam abjectam audio? Mutate veſtimenta
veſtra. Superſtitiosè religio iſta exigitur. Ma-
jor es, & majora præcepiſti, quam ut ad cal-
ceos demittare. Tuum eſt idola proturbare do-
mo. Minimus natu inter fratres Joſeph de o-
creis, déque caligis decernat. Quid tibi cum
tibialibus, qui aras architectaris, qui ſimulachra
ſubvertis? Ita non unus ſibilat anguis, & apud
Salem, & Hieroſolymis. Dedecere putant Su-
periorem, ſummis intentum, curam minimo-
rum. Diſcant hi in Salomonis epithalamio non
Sponſæ duntaxat coronam, ſed & murænulas
à Sponſo procurari. Qui etiam non aromata
ſolùm in horto mefſſuit, verùm & Lilia col-
legit, docuit procul dubio ſupremis Præfſuli-
bus non negligenda minima, inter æſtus cu-
râſque rerum maximarum.

Cumque profeéti eſſent, terror Dei inva-
ſit omnes per circuitum civitates, &G
non ſunt auſi perſequi tecedentes.

Si idolorum abdicatione repreſſa funditus perſtca-
eſt rabies Chananæorum: quàm timeo, ne non zionum
unum ſuperſit idolum, ſi quando non Chana- Jons.
næi tantùm efferantur, ſed & Ifraëlitæ fu-
runt. Vix Columba ex millibus una redit ad berſecu-
Noë cum olea: vix una aàa Noé dimittitur, nde.
tur accipitribus Turtures, qui tantam aguntur
in rabiem, ut interdum diriora ſuis in nunciis
patiatur Eccleſia à Catholicis, quàm à trans-
fugis. Planè ſi abjecta eſſent idola, nullus la-
traret. Dices, idola à te plurima infoſſa Tere-
bintho. Quæro an omnia. Plurimorum demo-
litio non compeſcit Pherezæos, ſi unum ſuper-
ſit monſtrum. Uno infoſſo, ſi unum duntaxat Eceleſia-
ſupererat, Chananæi reprimuntur. Neſcimus ee Pe.
quot Jacob idola ſepelierit: ſcimus tamen ſub- n 31.
lata omninò omnia. Dederunt ergo ei omnes Deos 4. *
M 2 alie-

138

alienos, quos habebant. Noli dicere; nuſquam
inter infulas Simonia; nuſquamn Sunamitides;
nuſquam Arioli. Placet tot monſtrorum ever-
fo. Verum gliſcunt, aliquando & in ſtola ca-
rO & ſanguis. Serpit & in ara faſtus. Livor
Perſeen. purpuræ infunditur. Latet Bacchus in Sirma-
ionis eri- fe. Avaritlia; quæ non modèò idolum, ſed S
if. idolorum ſervitus eſt; interdum non adrepit
catio Paſ- Cidari, ſed inſidet. Quælibet ex his beſtibus
honaum perſtet in filiis Jacob, nulla ſpes evadendi, non
Gmnimo-

Au,

litis, quibus militas, & inludas. Quæ omnia in
Monachos amarils jactari poſſunt, quorum fa-
ma tot latratibus denigratur, tot patet morſi-
bus;, ſi Deos alienos non penitus averruncent.
Vicere plerique delicias: ſed arrogantiæ dede-
re manus. Alii impudicitiam fugavere: ſed ceſ-
ſere ambitioni. Vix aliquem reperies, qui non
alicni monſtro ſacrificet. In pleriſque Arca Do-
mini Dagon in fruſta concidit. Etenim non om-
nino aut Gloriæ, aut Livori, aut Deliciis an-
cillantur. Verùm fruſtulum illud idoli ſatis eſt
ad exterminium tuum. Ut enim, comminuto
Dagone, non convaluere Philiſthiim, ſed deſ-
peratins acciſi ſunt: ita non rarò Monachi &
gravias cæduntur à Domino, & amarius ab
hominibus ſugillantur, quod, ejectâà tantâ
monſtrorum turba, fragmentis, quod tufpius
eſt, litent idolorum. Qui enim ſolium ſpernis,
cur exedram ambis? Qui purguram horres,
quare lacernam cxpolis? Qui Aflucri ſinarag-
dos odiſti, quâ ratione buxea Architæ concu-
piſcis? Nolumus Pavonem in menſis: ſed væ
miniſtrantibus;, ſi juſcuala non ſument. Hæc
enimverò, hifque perſimilia, ea ſunt, quæ
Chananæos, & Pherezæos, & ipſos non raròô
Iſraélitas latrare cogunt in Levitas, & tum
cucullos lacerare, tum infulas. Seni Jacob nul-
lus obſtitit. Cur? quia unum meditabatur al-
tare. Familiam univerſem ſecum trahebat in
Bethel, ovibus & armentis innumeris abun-
dabat. Nullus tamen de paſcuis habitus ſermo.
Zelus a- Si aut perfectionem ejus ſpecétes, aut adven-
mit “ tum Luzam, ne quidem reicies greges ipfſi fuiſ-
“ * ſe. Da mihi, qui ædificaturus altare, id eſt,
Ecleſiz. Eccleſiæ jura tutaturus diſcedat, & ſolam Ec-
KkKiea zu- cleſiam meditetur. Vix deiignatur quiſpiam,
riſdidtio. cùm illico cogitare incipit, quâ ratione ſaginet
pecus ſuum. Statim invaduntur Sacerdotia;
ſtatim exhauriuntur æraria: ſtatim Principum
captatur gratia. Alius perſuadetur decedere ſta-
tione ſua, alius etiam compellitur. Quod ſi in-
terdum ſolum excogitatur altare cum ſe viæ
dederit, quis ſolum meditatur altare, cùm
pervenerit? Unus id praſtitit Jacob. Venit igi-
tur Jacob Luzam,: ipſe & ommnis populus cum eo.
Adificuvitque ibi altare, & appellavit nomen
loci illius, Domus Dei. Quid egit Jacob in Be-
thel? Quod meditatus eſt, cùm diſceſſit ex
Sichem. Nempe aram ædificavit. Non come-
diſſe, non ſaltaſſe, non occupaſſe paſcua, non
fœdera junxifſe cum exteris, non Parentibus
tranſmiſiſſe fertur donaria: ſed tantùm de al-
tari agitur, quod extruxit. Scio abundantem
gregibus Senem carere non potuifle paſcuis,
& tantâ oneratum familid abſtinere nequiviſ-
ſe honeſtâ animi corporiſque laxatione. Verùm
hæc non direct mentis intentione, adeéque
Perfunctoriè ſunt geſta, ut nec ſcribi potue-
rint. Nunc ver nihil non ſcribi poteſt de qui-
buſdam, pPræter excitationem altaris. Quid
egit in Luza renatus & myſtcus Jacob, Pa-

Religioſi
repidli.

Parva.

Famæ cu-
74.

Intentio
re.

dicam à Pherezæis, quos oppugnas, ſed ab Iſraë-

Oliva

ter multatum Gentium in Eccleſia Chriſti? Becleſie-
Epulatus eſt quotidie ſplendidè. Impinguatus Nici ſi non

egregiè eſt. Suorum lacernas ita ſarcivit & di- Rnt ſan.
„ — Si, ut ſuni

latavit, ut cycladas antecellant. Nulhs non pernulti.
choreis interfuit. Luſit, riſit, irriſit. Brevi- Eccleſia-
ter: Noli percontari de altari, & quicquid Mici ed-
ſciſcitatus ſueris, confectum intelliges. Mire- ditus.
mur proinde Jacoo, & imitemur, qui illud
tantùm perfecifſe dicitur in Luza, quod il-
lum inpulerat Luzam. Aſcendamus in Bethel, Sen. 35.
ut facinmus ibi altare Deo. Venit igitur Jacoh Gem35.
LEuzam, &dicavitqite ibi altare. Rari funt, qui 6.
ſolam meditentur aram, cùm deicendunt in Ssl-
chem. Rariores, qui, cùm devenerint Luzam,
ſolùm architectentur, & mohantur Aram. Uti-
nam & Monachis id daretur, ut eâ mente ac-
cederent Bethel, extruendæ videlicet Deo a- Religioß
ræ: qui, ubi acceflerunt; utinam id duntaxat ciai.
conficerent, quod accedentes meditabantur.
Unus par Jacobo Bernardus, qui identidem
ſucclamabat: Ad quid veniſti? Plerique verò
in adventu moliti Crucem, cervical deinde aſ-
ſuunt. Exclamo cum Lyrico:
Amphora cœ.it
Inſtitui: ecurrente rotäâ, cur urceus exit?
Mitins in Urccum Amphora degenerat. Quid
ſi patibulum deformetur in ſtratum? Certè
Hieronymus luget nonnullos eremum ingreſſos,
Petrum æmulaturos omnia dimittentem, Cros-
ſum exhibuifle univerſis potitum. Videamus
modòô, quid contingat Patriarchæ, poſt ex-
tructam Deo aram in Bethel. Quanquam; ſi
licet, regrediamur pauliſper in Sichem, ubi Vio laſa.,
liquidò deprehendemus, nullum difficilius e-
velli ſcelus, quam libidinem ultiomis. Interfe-
cto Hemore & Sichem rapteribus Dinæ, de-
