belronke rItus etiam in catenatis priſtinum Muneris ni- nus pro menſe computatur, imo menſes ſolis
3 ta n Rer. coli torem. Mirabatur proinde illos, non iis domi- abſolvuntur hebdomadibus Danielis. En horo-
di uohte⸗ Aebet. nabatur: crediditque præfecturæ ſuæ jura citra logia ergaſtulorum: Aliquantulum temporis
Si w xlnu Honor purpuram & trabeas protendi; nec unquam NRuxerat. Quantum ? Aliquantulum. . Index
P ne etc“”. proceribus imperaflet, niſi ſpeciatim eos ſibi hic unus reorum horas deſignat. Roga judices;
A ſe ſe Nobilitas Quſtos carceris ſubleciſſet. Nos docuit profecté quantum temporis inſumpturi in quæ ſtione ſint,
g Ten an. Joſeph, non proferenda imperii jura, ſed re- aut poſt quantum temporis quæſtionem ſint
un Klutk. ſtringenda; hoc eſt, abſtinentiam docuit, & abſoluturi. IIIicô reſpondebunt aliquantu-
unn ,U Feckeſa- temperantiam dominatus, & reverendos Pro- lum poſt tempus. Carioſo, annoſôque hoc ali-
it in Eiei coli ceres monuit etiam in catena. Videamus au- quantulo etiam IIliades definiuntur. Et illi in
in debent- tem, quam exercuerit poteſtatem Joſeph in caſtodia tenebantur. Si hoc mirati ſumus in
ntit, moh chengg. ſibi ſubjectos Primores. At cuſtos carceris tra- Joſeph ſuſpecto adulterii „ quo modo lenita-
tum nn dus etiam didit eos Joſeph, qui & miniſtrabat eis. Mini- tem iſtam in vinctos Regis irati læſique non
des i miſer. ſtrabat, non inſultabat, aut præcipiebat cis. Mi- revereamur? Non oppreſſi, ſed cuſtoditi dun-
ant hoi ſen Garcer. niſtrahat eis. Ita-ne agitur cum iis, quos iratus taxat deſcribuntur. Carcer enim ad cuſto⸗
preinkenn y Afabili- Pharao conjecit in vincula?-Ubi convicia? Ubi diam, non ad lamienam inſtitutus eſt, quamdiù
lun 766. oppreſſiones? Ubi vincula geminata? Ubi li- quæſtio pendet. Nunc centrum contumelia-
iam cktores ad contumelias adjuncti? Ubi parſimo- rum & gravaminum eſt; & quidquid palam

tonitrua fulmen abortiant, ſolius fulgetræ ſplen-
dore conſternamur. Adeò ſine furore graflari
licet in vitia. Improbo proinde iram in Pharao-
ne, quem decuit prævaricatos alligare, non

ratione ſæviatur in vinctos, quos Ira Principum
carceribus mancipavit. At cuſtos carceris tradi-
dit es Joſeph, qui & miniſtrabat eis. Utinam
ita ſeſe exhiberent & Ceenobiorum Præſecli 3

non

214
non audeét Principum Ira in exoſos, hoc in eos
peragit Judicum alſlentatio clanculum in car-
ceribus. Arena illa eſt adulationis & feritatis,
ubi judices converſi in laniſtas, ut Ilceant
Principes, vinctos diſcruciant. Si ex me duæ-
ras, quid Carcer ſit; aio non Anguem eſſe,
ſed Roſam. Fragrat & vulnerat. Vinctis enim
irrogat quicquid libido imperantis Iræ impe-
trat, non petit. Sed Roſa eſt portentoſa, quæ
ſpinis odora Principibus eſt, non foliis. Ah-
quando enim plus contumeliis vinctorum re-
creantur, quam aſſentationibus judicum. Felicia
tempora, quando carceres meræ erant cuſto-
diæ, & lis quoque vinctis licebat inſervire, qui
& peccarant in Pharaonem, & ab eo irato da-
ti erant in vincula. Videruntque ambo ſomnium
nocte und, juxta interpretationem congruam lihi.
Ad quos cum iniro'ſet Joſeph manè, & vidiſſet
eos triſtes, ſciſcitatus eſt eos, dicens Cur tri-
Ktior eſt hodie ſolito facies veſtra? Qui relponde-
runt, ſomnium vidimus. Nota, ſtatim ac ſurre-
xit Joſeph, inviſit vinctos, quos & ſimul eſſe
patiebatur ad ſolatium, & à cæteris ſegrega-
verat in aliquam ſpeciem dignitatis ſuæ. Ipſe-
met luſtrabat ergaſtula, & ſummo manè luſtra-
bat, nec luſtrabat ut exploraret crates & mœ-
nia, ſed ut vinctis proſpiceret, quos ne triſtes
Echarizas. quidem eſſe volebat. Cur triſtior eſt hodie ſolito

saperior facies veſtra? Quæ mater, in regno moœſtitu-

1. n. dinis, advertere potuiſſet vinctos filios ſolito
ideat. . —
moœſtiores? Advertit Joieph. Quod argumen-
tum eſt attentiſſimæ, amantiſſimæque curæ e-
Si serior

Per jus in vinctos. Nec advertit ſolüum, ſed moœ-
1 mwer. roris cauſas indagavit, medicinam ægritudimi
Allaturus. Quis nunc cuſtodum aut ad vinctos
ingreditur, aut angores eorum obſervat, aut,
ſi notaverit moœſtitudinem reorum, non eam
aut negligit, aut fovet? Tu verò cùm paternam
Joſephi iolicitudinem erga vinctos extuleris,
reorum anxitudinem ridebis. Audi. Cur triſtior
eſt hodie ſolito facies veſtra? Re ponderunt. Quid?
Num lictores vobis iniultarunt? An commea-
tus deficit? An duplicata fucre vincula? An
denique ſupplicüs in quæſtione ceſſiftis? Reſ-
ponderunt „ Jomnium vidimus. Quos caténa
non torſit, inſomma cruciarunt. Adeô nihil
infracti ad dura, frivolis diſtabeſcimus. Noli
tamen mirari; Nam cùm hi ex aula Pharaonis
tranliniſſi fuiſient in carcerem, ſomniis maxi-
mè turbabantur, quèd in nundinis regiarum
unus ſit ſomniorum mercatus. Nihil ibi, niſi
Aule mi. ſopitaâ ratione, peragitur. Omnia ſommiis tran-
ſeria. ſiguntur; &, quod mirere, qui nunquam
quieſcunt, ſomniant ſemper. Vidimus Jom-

nium. Vigilavere hi tamen ex parte, quod

ſomniaſle ſeſe fatentur. Jam verò Aulici, quæ
ſommiavere lethargici, ea ſe vidiſſe, palpaſſé-
que confirmant. Tam tenaces aut ſpei ſuæ ſunt,
aut ſuſpicionis terroriſque ſui. Spectris exagi-
tantur, & catenis expediti, phantaſmnatibus
gravari conqueruntur. Somnium widimits, ρ
non eſt, qui interpretetur nobis. Vox quoque
iſta regiarum eſt, ubi inauditi carpuntur, &
familiæ damnantur ab inſciis. Et non eſt, qui
interpretetur nobis * Exploraſtiſ-ne carcerem
univerſum, & diſquifiſtis, num augur deti-
neatur in vinculis? Nocte ſommiaſtis, & ſum-
mo mane, non exploratis reis, ſine ulla hæ-
ſitatione pronunciatis, adeſſe nullum;, qui ar-
tem percalleat divinandi? Mos is aulicus eſt,
zadican- inexplorata, ignotäque damnare. Debueratis
tes temés-
1r§.

dicere, ſomnium vidimus, & neſcimus, an

Oliva

præſtò ſit Augur in vinctis. Diſquiratur pri⸗
mum Augur, & , eo irreperto, clamate: Er
non eſt, qui interpretetur nobis. Damnatis inau-
ditos. Quamquam modeſtiam miror Procerum, Religioß
qui cùm ſcirent Dis affines eſſe Augures, co- Sonoran-
lIôque Divinos authoratos, ne ſuſpicati quidem di.
ſunt, initiatos aris aſtriſque homines eſſe poſ-
ſe cum reis. Quare deſperavere, à ſe reperien- Eccleſia.
dum in carcere id genus hominum, quos cum fici hono-
Dis commercium immunes facere debuit à fla- randi:
gitiis. Ianta erat, etiam apud Aulicos, Au-
gurum reverentia, tantâque de eorum inno-
cCentia, imp otentiâque peccandi non opinio,
ſed certitudo atque ſcientia. Neiſcitatus eſt eos
dicens: Cur triſtior eſt hodie ſolito facies veſtra?
In Hebræo. Cur facies veſtræ ſunt afflittæ ho- Dei vo-
die* Ergo priùs triſtes non erant? Non ſanè. luntati
Sub Joſepho enim;, vinculorum moderatore, zon†uma
Regni proceres etiam inter catenas eſſe moœſti i:
non poterant. Adeò ſuo exemplo docuerat Jo-
ſeph vinctos pendere a nutu Numinis, arbi-
triéque Divinitatis. Doleo magnoperè abefſe
mororem à carceribus, & adefſſe interdum
coœnobiis, in quibus nulla eſſet ob auſterioris
vitæ ſeveritatem mœſtitudo, ſi vinctis in Chri-
ſto proceribus præeſſet Joſeph. Qui non ſolli-
citus erat, quomodo arctius apprimerentur
reorum cruribus vincula, ſed quâ ratione mo-
ror animi depelleretur à vinctis. Et interrogar
vit Principes Pharaonis, dicens: Quare ſacies
veſiræ triſtes ſunt hodie? In Chaldæo. Non de
néxibus catenarum firmandis præfectus carce-
ri Joſeph ſatagebat, ſed de ſerenandis vincto-
rum mentibus cogitabat. Brontes, aut Tubal
eſt, qui catenas aſtringit. Si Joſeph eſſes, Superior
animos non exagitares, ſed componeres. Vox G uge,
Joſeph eſt, Quare facies veſtræ triſtes ſunt? din n.
vinctos Tubalcaim alloqueretur, proclama“
ret, hæ manicæ debent afſtringi: hi nexus la-
xati ſunt. Totus efſet in recudendis, recon-
cinnandiſque catenis. Joſeph levat vinctos, non
ligat. Sed videamus moœroris cauſam. Som-
nium vidimus, & non eſt, qui interpretetur
nobis. Si Proceres ne ſua quidem inſomnia ſibi Theolagi
auſi ſunt interpretari; neſcio quâ ratione in veri &
ambagibus conſcientiæ, graviſſimiſque ſalutis erd,
ſuæ ænigmatibus, quiſque ſibi ſit Oedipus ete
nullo heologorum conſulto. Hi non modò
ſibi non fidunt, ſed nec fidunt cæteris, deſpe-
rân que in toto eſſe carcere, quem conſulant.
Nobis quivis rabula ſatis eſt, non ſommiis, ſed

ſecretioribus Theologiæ arcanis evolvendis.

Dixitque ad eos Joſeph: Numquid non eſt Dei
interpretatio? referte mihi, quid videritis. Mo-
deſtiam quis non miretur Joſephi, qui non ſe
peritum ſomniorum dicit, nec jactat à ſe re-
tegenda ſecreta viſionum, ſed Deo ſomnio-
rum interpretationem adſcribit? Referte mibi,
quid videritis. Tam Joſeph, quarn Daniel in-
terpretati ſunt ſomnia. Sed ille Eunuchorum
ſomnia neſciebat, quæ ab Eunuchis intelle-
zit. Hic non modò ſomnium ediflermit, ſed,
Regi ejus immemori, quid ſomniaſſet, edixit.
Quod ita contigiſſe crediderim, ut ſua Reges Dan. 2
patere univerſa intelligerent, & ne occulta- 25.
re quidem ſua cæteris iomnia licere ſibi, con- peccats
tentis omnium oculis animiſque in conjectan- Principꝭ
dis imperantium arcanis. Quare à Præfecto latere 1e
vinctorum ſomnia neſciuntur. Regis inſom- dolant
nium, quod ipſemet Nabuchodonoſor igno- Pem
rabat, à captivo reſcitur & explicatur. Deſ- Seandals
perent proinde Reges ſua aut facta, aut dicta, ſeniorun-
aut

WMN Ur
Le wen
nens Plon
1 hller
r al ſun
uln, tin
undiue
Dei

pn 4 1
in. In Nun

I

Deum habe
. ln, D-
Pinctter!
6 Pharwnt, u
Cnns Conkit
Clocn tuo,
ſto, tue me
od in es
tori mine
Cnn Aciret
Molnt Oves
NMntle pat
il, au ſect
to ixſech
eli ſibeecto
Klnes eihi
anl erueret.
Ge els Cil
In Deus re
nſi . id
Imcatione,

illon 60
er op
enmnat
l mneg:
ir erlten

nl

orri ſor
R Uuemt, ſ
te ece
sſlett,

el In oeſ N
e umni kefind
ulros,

. nan.

atur pr.
mate: U
Mtginnn.
Etanm, e.
Sures,k.
es lel.
Peherer⸗ dag
o ui
ebui AArnt
Uicos, A.

aflicke .
NkN 8
eratote ene
ele mefit
ocherit 10.
bulns, albi⸗
opere ddele
Ne mmeräun
Ob auſenons
nctsin.
Qui nmnſll.
pprimaenmn-
Lrationeme-
Et iumgr
Ouure fuit
ldzo. Nnce
lecles carce-
nunds vincto⸗
3, alt Tubel
Doleph les
poneres⸗ n
trier ,it: den
1, Prochan⸗
i: ni teng I.
dendls, k.
vat vinclop hon
caulam. Mn.
Ni marei 8
em ilamnultite
14 krite ii
Aimilgre n .
bi ſt Olhun,

. 1.
Hümn M
be⸗

. Ateiiſeſ
Uemnofſiil

e
non Cnli 1

ns erolielc

guid mn N
Dilalii 1
e chitien⸗
d Deo ſmr
Refete vli

ei .
Panl n
gvanl cMN

Lervet le-

„Fes præde- r.. .
teſorum. Miniſtros, & famulos, & Leges odere vete-

in Cap. XL. Ceneſis.

aut etiam ſomnia latere poſſe. Ideò opera te-
nebrarum devitent, quæ ſciunt quantocyùs in
lucem emerſura.

Referte mihi, quid videritis. Narravit
prior præ poſitus Pincernarum ſomnium

Miror, quòd non recuſaverint impoſito ſuis
vinculis præfecto narrare Eunuchi, & vin-
cti ſuæ mentis arcana, cùm præſertim pars
magna ſomniorum ſpectaret ad Regem, cu-
jus Miniſter tunc erat Joſeph. Quomodo igi-
tur auſi ſunt cuſtodi fuo aperire vincti ſom-
nia ſua, tantis obnoxia ſuſpicionibus, plenaâ-
Eecleßa- que undique Pharaone? Nimirum Joſeph me-
Kica ju. minerat Dei, antequam peteret, ut ſibi ſom-
7WA'Aio nia narrarentur. Dixitque ad eos Joſeph: Num-

6 — . . . . . .
“D 6 quid non Dei eſt interpretatio? Referte mihi,
Deu pra quid videritis. Intento ad Deum Cuſtodi non

ſe ferant, dubitarunt ſua ſomnia aperire: pro certo ha-
non Poli. pentes proditionem ab eo abfuturam, cui me-
zicam. moria Numinis ineſſet. Dixere, opinor, Eu-
nuchi: Regi nos Joſeph ſervat catenatos: ſed
iee, Deum habet in mente. Metueremus Cuſto-
led Sepe- dem, ſed Dei memorem amplexamur. Non
vieri, qui prodet, nec iniquus erit in nos, qui ita militat
Dei ſſe, Pharaoni, ut, non Regem, ſed Deum loqua-
iatuer. tur. Quod ſi in tanto diſcrimine fortunarum &
capitis conſtituti Aulici, adoleſcenti, extero,
cuſtodi ſuo, nullo ſecreti jurejurando interpo-
ſito, ſuæ mentis exta fibraſque depromunt;
quòôd in ejus ore ſonuerit Deus: Quis Cura-
tori animæ ſuæ ſua vulnera non retegeret, ſi
eum audiret Numinis ex corde memorem?
Nolunt Oves revelare Paſtori ſcabiem ſuam?
Non illæ patere recuſant, ſed Paſtor indignus
eſt, cui ſecreta ovium committantur. Vidi
ego Præfectum Cœnobitis, pertentantem viſ-
cera ſubjectorum, horaſque continenter ternas
& ſenas expiſcantem, ſi quid è& ſuis aliquid ar-
cani erueret. Sed incaſſum omnia, quòd in
ore ejus Calliditas atque ſagacitas ſtreperent;,
non Deus reſonaret. Surdis occinitur, Referte
mihi, quid videritis, niſi clavim cordis Dei
invocatione, uſuque extorſeris.

Videbam coram me Vitem, in qua erant
tres propagines, oreſcere paulatim in
gemmas, & poſt fores uvas matu-
reſcere: Calicemque Pharaonis in ma-
nu mea: Tuli ergo uvas, & eapreſſ
in calicem, quem tenebam, & tradi-
di poculum Pharaoni.

Rex non Revera ſomniaſti. Ergo-ne Regi non vina

f-ſtidiet Centenaria, ſed muſtum propinas, in ipſo ca-

Premotos. lice à te recens expreſſum? Verùm, cùm pro-
phetia fuerit, non ſommium, ſperni riderique
non poteſt. Nimirum illud a Pocillatore Pha-
raoni defunditur, quo Reges delectantur. Et

Superior

res; novis ubique lectis ſuffectiſque admini-

uperior ſtris. Libant duntaxat muſtum; quia cariem

2, inno- arbitrantur miniſtri, in anteceſſorum conſe-
4 . et.

nuiſſe famulatu. Quod ſi dicas, muſtum eos
eſſe non deſæcatum, & turbidum, nullius ſci-
licet experientiæ viros, infciôſque regnandi.
Malum craſſamen, ſed à ſe expreſſum, quam

percolata, & penè in aurum eliquata falerna.
Creaturas, facturâſque ſuas eos vocant, quos

Urſarum more, linguà confingunt in Tribu-

nos & Præſides, ſummo provinciarum incom-
modo. Nam ſi errando dicimus; cogitate im-
perandi artem, omniumque difficillimam, quo
regni detrimento perdiſcant rudes adminiſtri;
à balneis ad Senatum tranſducti, & ab haſti-
ludio in imperii partem adſciti. Cur ille tam
charus Regi eſt? Quia muſtum eſt. Nulli un-
quam ſervivit; & quæ vel ſola famulandi im-
peritia arcere illum à Senatu debuit, ipsa po-
tiſſimum ruditate gubernandi inter Satra] as eſt
adlectus. Vox una imperantium: Ecce nova fa-
cio omnia. En inaugurati Salomonis metamor-
phoſim: Et conſtituit Rex Banaiam filium Joia-
dæ, pro eo, ſuper exercitum, & Sadoe Sacerdo-
tem poſuit pro Abiathar. Ut proptereà mirari
ſatis non poſſim uni præ omnibus Dario plus
vinum ſapuiſſe, quàm muſtum. Audi. Placuit
Dario, & conſtituit ſuper regnum datrapas cen-
tum viginti. Et ſuper eos Principes tres, ex qui-
bus Daniel unus erat, ut Satrapæ illis redderent
rationem. Igitur Daniel ſuperabat omnes Princi-
pes, & Salrapas: quia Spiritus Dei amplior erat
in illo. Porrò Daniel Darii antecefloribus in-
ſervierat. Anteceſſoribus aio? Darii hoſtibus non
inſervierat modò, ſed apprimè gratus ſomnia
aperuerat, & clades edixerat, & ab eis trabeâ
cohoneſtatus, inter Regni primores, Provin-
ciis ſupra centum præfuerat. Et tamen tam
gratioſum Nabucho & Balthaſſari infenſiſſimis
æmulis ſuis Darius Concilio ſuo præfecit Prin-
cipem. Ergo & muſto Salomon, & Darius vi-
no delectati, ſuſpicionem faciunt, & Hieroſo-
lymis rudes tantùm placere Satrapas, & Ba-
Pylone antiquiores gratos eſſe Senatores. Quod
utinam luxillémus in Synagoga uſurpatum, &
antiquatum lætaremur in Eccleſia. Verùm
nunc quoque mira aliquando muſti appeten-
tia, & ſummum vini faſtidium. Imòô, quod in-
dignere „Babylone interdum grati, qui præ-
deceſſoribus fuere à Conſilis; Hieroſolymis
verò è& pleriſque nullus non rudis ſublegitur.
Utitur Damielis operà Darius. Sadoc ſufficitur
à Salomone Abiathari. Dicam apertius. In Re-
gum domibus emeriti interdum Satrapæ non
inviſi, ipsôque æo ſervitutis ſuæ gratioſi ſuc-
ceſſoribus. Aſt in ædibus Præſulum, ſi cla-
vum ſub Anteceſſore torſiſti, felix es, ſi non
ablegere ad tranſtra. Quem ſanè morem non
didicere à Chriſto Primores Clericorum, qui
Andream Joannis diſcipulum inter Apoſtolos
cooptavit, & fratrem Andreæ Petrum, pro
ſe, Eccleſiæ præſecit cœli terræque arbitrum.
Vidit duos fratres SZmonem & Andream, &
ait illis: Venite poſt me. Hs vocas, qui tam
dià audiere Joannem, tam tibi & propoſito,
& baptiſmno diſſimilem? Ego, inquit Chriſtus,

Apoc. 214

—

3. Reg.
2 36.

Dan. 6. I.

Matth.4.
18.

aquam in vinum verto, non in muſtum. Quòè

quis plus eſt ab alio dedolatus, eò mihi aptior
eſt perficiundæ ſtructuræ. Age, quid times ?²
Servivit ali; Serviet & tibi. Non, an ſervie-
rit, ſed an benè, maléve ſubſervierit, diſqui-
rendum eſt. Vereris, an tuus futurus ſit, qui
fuit alterius? Vide, ut Arbor tota & ingens, quæ
dudum Amygdalo famulabatur, tenui ſurculo
renovata, in Pyri naturam frugemque commu-
tetur. Tu non facies cum ſervo Princeps, quod
in tanto ſeſe majorem truncum præſtat ſurcu-
lus perexilis? Nullum percunctatur e flumini-

bus Mare, Unde profluxerit, aut qua decurrerit
. 08

2 1I G

Eos recipit ſecurum ſui, conſcidmque in ſuum
illos ſaporem, colorémque tranſituros. Si fo-
res Oceanus, admitteres accurrentem: in tua
eum ſenſa mutaturus. Sed tuâ tenuitate à fi-
ducia abduceris, ut tuum facias granditate
conſilii & liberalitatis tuæ, alterius conſiliis
innutritum. Hinc muſtum tibi attemperet po-
cillator neceſſe eſt, ne, ſi vinum apponatur;
de Te quoque dicatur, Cum guſtaſſet, noluit
bibere. Dices, quo recens eſt teſta imbuta,
odorem retinet. Falleris. Adnata Arieti pellis,
ſi muſco ambrâque deungatur, non hircum o-
let, ſed paſtillos. Tincias videmus lanas ita
purpurâ ſaturari, ut ignem concepiſſe videan-
tur. Potentiori, Non Antiquiori colori cedi-
tur. Sibi ergo parum præfidit, qui imbutum
aliorum conſiliis, in ſua ſenſa deflectendum
deſperat. Abnero ad ſe transfugiente à domo
Saülis uſurus erat David, niſi eum Joab oc-
2. Reg. 3. cidiſſet. Non enim verebatur, ne dudum au-
22. thoratus Saüli Primas antiquioris Domini ve-
ſtigis inſiſteret. Imôò ita ſecum David loque-
batur. Si Abner tam fidus Saüli fuit, Prin-
cipi & ſtolidiſſimo, & perditiſſimo, quam
erit mihi fidelior, quem Deus & victorem
fecit, & non iniquum. Servivit Abner Sau-
li, quem ſpiritus Domini malus exagitabat:
& mihi non ſerviet, quem ſpiritus Domini
verus ita opplevit, ut abigerem Satanam à
Lbid n. Tyrranno? Dixit autem David ad Joab, & ad
51. omnem populum: Seindite veſtimenta veſtia, &
acecingimini ſaccis, & plangite ante exeqias Ah-
ner: porrò Rex David ſequebätur ſeretrum. Ut
vides, non muſto delectabatur David, ſed
Vino. Utebatur non lectis modò à ſe Miniſtris,
ſed hoſtis ſui, & infenſiſſimi ſibi Principis ad-
miniſtros deſtinabat Præfectos ſuæ Regiæ. Sed,
quæſo, expendamus hanc Vitem. Videbam
coram me Vitem creſcere paulatim in gemmas,
& poſt fores Uvas matureſcere. Notaſtin? Vitis
gemmaſcere cunctabatur. Creſcere, inquit,
Ppaulatim in gemmas. Iſtud paulatim quot in
menſes produétum eſt? Nonne infra noctem
„ urunam tota ſcena hujuſce Vitis abſoluta eſt?
Aulieiie- Ergo quod fit intra ſeſquihoram appellatur
expiebiles, entum? Paulatim fertur excreviſſe Vitis, quæ
tempeſtates anni omnes decurrit unam intra
noctem? Nimirum Aulicorum aviditati nihil
properatur. Nox una pro anno eſt ambienti.
Rex eve- Illud quidem in hac Vite laudo, quod non
bat anti- omnia ſimul perfecit, ſed fronduit primum,
Tuioet. tum gemmas emiſit, floribuſque uvas ante-
Dignitas ceſſit. Servatus eſt ordo maturitatis. In quo-

Poſt meri- rumdam Principum Aulis Vitium uvas mira-
44.

Matth.
27. 34.

Vix in familiam adſciti præferuntur cæteris,
de ſterquilinio in ſolium tranſducti. Neſcieban-
tur adſcripti famulis, & mox corregnare ſpe-
Ctantur. Vox una omnium, Unde huic domi-
natus, cùm non ſervierit? Per depreflos Gi-
gantes & Urſos aſcendit David in ſolium. A
conquiſitione aſinarum tranflatus Saül ad reg-
num;, dudum Agaſo, & mox Princeps. Quod
Deus effecit, ne fieret à nobis: cùm feſtinatus
tranſitus & ſtabulo in ſolium, tot cladibus fu-
neſtaverit Regnum. Vitis Pharaonis paulatim
excrevit. Creſcere, inquit, paulatim in gem-
mas. Hoc magnoperè in hac Vite probo. II-

SS Iud improbo maximoperè, quod nulla cullu-
“ 7r S r& mentio fit circa Vitem. Non exputata, nn
Fis impedata, non deligata „ non denique circum-
ſervi. foſſa deſeribitur. Quantus negleétus famulo=-

.

mur, nullo florum gemmarumque tyrocinio.

—

Oliva

rum! Nihil in illis attenditur, niſi ut ſint fru-

giferi. Cæterum laſciviant;, perjurent;, furen- Aulitois

tur, cœlum neſciant, liceat quicquid lubet; oviden-
ſed uvas proferant. Quamquam & culturæ ne- dum.
glectus calamitatem deſignet Aulicorum. Nun-
quam ſervorum neceſſitatibus proſpicitur; ob-
ſequia tantům ab eis & vectigalia exiguntur.
In domo Pharaonis mihil fimi admovetur Vi-
tibus, & uvas coquere debent in nocte una.
Caruit cultura Vitis iſta? Erravi. Imô exculta
diligentiſſimè eſt. Quo modo exculta, ſi non
putata? Non putata, ſed culta. Quo inſtru-
mento? Non ruſtico, ſed politico. En cultu- Epiſtos:
ram! Videbam coram me Vitem. Ligonis vices & reſden.
falcis Præfecti oculus ſupplevit. Satis exculta iia.
Vitis eſt, ſi coram ſuo Principe vireat. Nullus
non effloreret palmes, ſi videretur. Sylveſcunt Super ior
Vites, quia ſuo Domino ſunt inviſæ. Sciant *S.:.
Principes nullum fore ſterilem & civibus, ſi
ſeſe credant populi obſervandos à regnantibus. .
Ut ſe Vitis agnovit coram Principe Pincer- Saberior
narum, fronduit illicò, & uvas exprompfit. au ſog.
Quæ verò Vitis effundatur in uvas, ſi eas vi- m.
deat non videri à Principibus, & ſolis Apris Rex eve-
avibſque parari ad rapinam? Foœcundiſſimi bar di-
almites eſſent uvarum, ſi eas in Pharaonis ca- “ &
licem exprimendas confiderent. Tuli ergo uvas, 1s.
& expreſſ in calicem, quem tenebam, & radi-
di poculum Pharaoni. Quam miror integrita-
tem Pocillatoris! Attende, quæſo te, & obſtu-
peſce. Vitem iſtam viderat quidem Princeps
Pincernarum, ſed non eam aut ſeverat, aut
putaverat. Et tamen nullo ſibi nomine conjun-
Ctam Vitem fovit regiéque poculo adhibuit;
quia ſœtam uvis aſpexit. Non quòd ſua eſſet,
ſed quòd fœcunda eſſet, attendit. Quot negli- Dignitas
guntur Vites uvis excoctiſſimis, optimiſque in- digniz ei⸗
curvatæ, quòd eas non plantaverit Pocillator feraiur.
Quétque ſtolones infocundi labruſcas ſuas gau-
dent Pharaonibus propinari, hoc tantùm ti-
tulo, quòd de iis occinat Pocillator, Hæ Vi-
tes meâ manu ſunt ſatæ? Felix Ægyptus, ubi

vitium merita, non ſationes expenduntur. Non Rex eve-

ibi obſervatum eſt, à quo depacta ſit Vitis, bar zon
ſed, colono præterito, uvarum præſtantid re- aut,
giis poculis eſt deſtinata. Felix, inquam, Kgy- veri ewe⸗
ptus tantà Pocillatorum erga Vites æquitate; hamt etis
& longè quoque felicior, ſi iſta non ſervaren- non de-
tur à Pocillatoribus jura & in ſomniis, & in pendenies
catena. Nimirum Aulicorum probitas ſomnium “7“.
eſt. Imò umbram ipſam ſomniatæ Juſtitiæ
Princeps Pincernarum & in carcere didicit;
& dediſcet in regia: hoc eſt, ibi juſtè merum
diſpenſabit, ubi Regis pocula non tractabat;
ad arbitrii ſui libidinem uvas expreſſurus, ubi
Regi iterum exporriget cyathum. Tuli ergo
uvas, & expreſſi in calicem, quem tenebam, G
tradidi poculum Pharaoni. Et Regi fidus, & Aalie;
cum Vite æquiſſimus Pocillator: qui, ſtatim veri.
ac maturuere uvæ, eas, non veſpis & fucis
diripiendas reliquit, ſed eliquatas defudit in
calicem: ſibique muſtum non paravit, ſed pro-
pinavit Regi. Impoſiti regno Primores, ſi non Rex zpro-
probi ſint, ut probatiſſimi permulti ſunt, neu- vehat di
trum præſtant, quòd & uvas negligant matu- g1⁰ορ.

ratas, & , quas legunt excoctas, ſibi, non

Pharaomi, eliquant. O quanta foret abundan- Rationes
tia vindemiæ defæcatæ, quämque Regum cya- privala.
thi abundarent purgatiſſimo falerno, ſi à Pin-
cernarum Præfectis legerentur uvæ, quæ ma-
turuerunt, & in regium calicem exprimeren-
tur? Sed probatiſſimi civium negliguntur à
Satrapis,

1.

es zla-⸗
4 line

u Tocdl
6 Non licl
larmn

1 Gülinm
Vn

2 Sun. (ua

Adentt

linoere
mmiulte,
EBlre Prne
, Eilet
ſiet, e
d à4 Prin
Unnr, -
Uige ced
Uurn keren
Mat,
Nis ippele
r Nicet
It, uſ
. hegon,
dhen lice
. le Mie

ut, ni
Uchi, ſ
thondrs
nnbotis
nuch Iu

CTtoremn D

K n,
a le conpri

, l

e

lit.
t, ren.
d lbet n
ture e-in
amt;ob.
engunnr.
Vetur N.
nocdte m
ndenk
ti, ſimn
o inttn.
ln Cultr e
i Vces 8
ts ecblta
eat. Nullus
Freſennt N
le. Nint 1
cinihng,
egnantibus.
ipe Dier.
expromgdt. e
8 ſi ens l.,
ſolis Aprann
CecINdiſlmiket
haraotisca-
Gienonnat,
n, Gral.
hr imegtit⸗
te, & obſt⸗
emn Frinceps
ererat, aut
mine corjun-
0 adlübrit,
d ſun elet,
Quot perl hi
dtimiſge i /1
t Pocilatorl
as ſuns garr
c tinnim ti-
or, He V.
gybs, i
duntar. Non
da ſt Vii, 4
drefenti 1e
qbam, or. nt

tes Aquitate; is.

non lanwen. E
Impis, I 8
bitasſommnum
nate Illti⸗
cete lien,
ite Nerumn
on traclabet
preſindui
In. T
n tetelin, O

tendum.

in Cap. XL. Geneſis.

Satrapis, nec ullus & Primoribus inſtructum
bonis artibus Aulicum proponit Principi. Vi-
demus aliquando propterea & inanes Regum
calices, & uvas pendere neglectas & palmiti-
bus. Vox una Principum, Hominem non ha-
beo. Vox viciſſim una Aulicorum, Nemo nos
conduxit. Ita & ſitiunt Imperantes, & putreſ-
cunt uvæ, quia ſupremus Pocillator racemos
aut non obſervat, aut, ſi maturos vidit, deſ-
picit, præteritque. Videbam coram me Vitem.
Vitis iſta tam erat Pharaoni proxima, quaàm
Pocillatori. Nam ſimul ibi Pincernam & Re-
gem fuiſſe inde patet, quòd ſtatim expreſſas
uvas Pocillator tradidit Pharaoni. Quare er-
go non dicit, videbam coram Pharaone Vitem,
Rex re- ſed coram me, ait, videbam Vitem. Nimirum
gat. tanta eſt interdum incuria Præſidentium, ut
Zetere, ne quidem eos norint, qui juxta ſe ſunt, nec
Eitope⸗ videant, quæ eorum ſunt oculis ſubjecta. Ade-
iesris at Pharaoni Vitis, ſed Viti aberat Pharao.
non ſe pe. Quid igitur videt Pharao, ſi propè ſe gemmaſ-

Joan. 5.7.
Matth.
20. 7

nitns de- centem Vitem non videt? Videt Principem
dat. Pincernarum. Regi Ægyptio Primas gratioſus
loco eſt colorum omnium, & objectorum ocu-
Rex Mi- lis ejus. Nihil, & nullum vident Principes, ni-
ikrt ſi quem præfecerint regno. Videbam coram me
utatur.

Vitem. Quamquam non deſidiæ id Pharaonis,
Superior ſed prudentiæ adſcribi poteſt. Placet enim ne-

minor non gligentia iſta in regnante, quæ permittit, ut ſuo

impedia-
tur à ma-
jore.

uiſque munere defungatur. Si eum poculis
præfeciſti, noli tu diſceptare de uvis. Eas Po-
cillator & exploret, & legat. Imo commendo
maximoperé Pharacnem ab hac planè regia
lippitudine, quâ vel ſibi præſentes racemos ne
uno quidem vel furtivo reſpectu dignatus eſt.
Is ſanè Princeps, qui uvas non videt, videt ci-
ves, Videt arces, videt urbes, omnia denique
videt, quæ Regem videre decet. Interdum
veròô à Primoribus diſtinentur Regnatores in
diſquiſitione uvarum, ut, dum racemos in-
tuentur, Provincias non aſpiciant. Ad hortos,
ſaltuſque deducuntur, ut occupati futilibus ar-
borum ſerendarum, & irretiendorum apro-
rum curis, Provinciarum penitus inſci, ad ne-
gotia lippeſcant, & ad nugas ſe præſtent Ar-
gos. Placet proinde Pharao, qui, quid bibat,
neſcit, ut ſeire poſſit quid populis propinetur.
Tuli ergo uvas, & expreſſi in calicem, quem te-
Correctio nebam. Licet, ut vides, etiam ſine violentia,
Wus. ſuppliciôque torcularium exprimere botryones.
Aulicis Nec pede, ſed manu in muſtum uvæ com-
non aba- preſſæ. Miſeri Aulici, quibus Satrapæ uti neſ-
ciunt, niſi iis abutantur. Nec feliciores Mo-
nachi, ſi & in Aulis mitius agitur cum bo-
tryonibus .Æuigypti à Pincerna Pharaonis „quàm
cum botris Engaddi agatur à Sacerdotibus A-
natoth. Tu verò, qui accedentem ad Te pec-
catorem contumeliis, & ſeveritate in lachry-

7

mas eliquas, nonne i iſti cali
corſfaſſa quas, e in Chriſti calicem uvas

ii ta„α Pede comprimis & calcas? Diſce à Pocillato-
Rnr. ribus, quâ lenitate botri exprimantur in cya-
S thos Tyrannorum; ut eorum ſaltem exemplo
Pedes abſtineas, dum, quod à JESU ſiſtitur
vinum, paras in lacu pœnitentiæx. Memineris
vinum illud ſuaviſſimum eſſe atque præcipuum,
quod non exprimitur, ſed aggeſtis in dolium
uvis exſtillat. Nihil iis ficubus inſulſius, quas
friando in maturitatem extraxeris. Qui præci-
pit Soli, & oritur. Non fumibus, aut ergatis
extrahitur Aſtrum, ſed nutu provocatur in fœ-
turam diei. Ita pœnitentia non torcularibus
Unpetratur, ſed blanditiis.
Eihicæ Tom. I. .

217

Videbam coram me Vitem creſcere baau-
latim in gemmas, & poſt fores uvas
matureſoere. Tuli ergo avas, & ew-
preſz in calicem, quem tensbam, &
tradidi poculum Pharaoni.

Vidiſti vitem excreſcere, & coram te flore-
re palmites, coctæque ſunt, te intuente Uvaæ,
& eas non ſpreviſti? cuùm præſertim tempeſta-
tes Vitis hujus nox una confecerit. Audin'? Rexeve-

. . hat etiam
maturatis coram ſe uvis uſus eſt pocillator in Jugun

Principis potionem. Ecquis noſtrum eſt, qui viles, ſ

civem eum non ſpernat, cujus ſpectarit ini- digniſint.
tia, ſeminâque ſeu indolis, ſeu fortunæ? II- Senex non
lum ego proponam Pharaoni, cujus dudum Eernarz
. . jumiores.
palmes ſubaridus vel pampinis mudabatur? Meis Religio
ſub oculis excrevit in gemmas, uvâſque poſt vetus non
flores, me teſte, parturivit. Non id quærit Ppernaz
Pocillator. Unum explorat duntaxat, an ſcili- Tecentio-
cet excoctæ ſint uvæ. Viderat gemmas Po-N
. . . Dignitas
cillator, & dexteram continebat. Viderat flo- „ confe-
res, & diſſimulabat. Uvas viderat prorumpe- renda?
re, & tacebat. Vidit denique rubere racemos,
fœtos uvis excoctiſſimis. Tum enimvero ait,
quid cunctamur? Cur & regio calice fruſtra-
mur uvas, & fraudamus muſto optimo cya-
thum Pharaonis? Exprimantur, & Principi
propinemus. Sed paucis ante horis ne Vitis
quidem extabat. Sed tu teſtis propaginum at-
que gemmarum. lis utéêre racemis, quorum in-
crementa ſpectaſti? Iſta pincernis ſupervacua.
Si uvæ maturuerunt, ſatis id eſt, ut merum
conficiatur. At Vitis dudum depacta. Sed uvæ
maturuere. At gemmæ nuper viſæ, Sed uvæ
maturuere. At nox una interfuit inter Vitem
nullam & fœtam. Sed uvæ maturuere. Quid
intereſt, ævo, an nocte und excoctæ ſint
uvæ, quarum laus una & pretium eſt, ma-
turitas. Natus ille eſt ſtirpe non Conſulari.
Quid tum ſi Conſulatu ſeſe præſtitit dignum?
Uni vix urbi præfuit. Eſto: ſed eàâ celebritate
nominis, quam nemo aflequutus eſt admini-
ſtratione regnorum. Necdum annum explevit
in regia. Num Magiſtratus pares æſtimamus
elephantis, ut tantuùm ſeſquiluſtro parturian-
tur? Miraris, poſt annuam ſervitutem, ap-
tum haberi Aulicum Dignitati? Unius ſpatio
noctis ſuas in Ægypto ita uvas palmes exco-
Xit, ut regiam ſitim expleverit. Si maturita-
tem æο metiare, pro amygdalis, pro prunis;
pro ficubus unas oleas deguſtabis. Fraga & ce-
raſa deſpues „ quia non ſera inter illecebras
menſarum, ſed præcoqua. Nihil in Adamante
inviſius, quàm quod ientiſſimè vibrat. Placet
cryſtallus, quod non ſerius lucet, quaàm fingi-
tur. Placuit Chriſto Zachæus unius diecula
famulatu. Nulla apud Deum cum tyrocinio
ſors. Paulus, ipſo die, ex vaſe iræ vas gratiæ.
Quid plura? Natas adultâſque intra noctem
unam uvas, non repudiavit Pharao, ſed præ-
guſtavit. Proh facinus! Penè mentitus ſum in

caput meum. Id enim dictum à Moyſe dixi,

quod ipſe non dixit. Uvas Pharao præguſtavit?
Non id ſanè leges in Geneſi. Diligentiſſimè
quidem Pocillator Vitem obſervavit, & uvas
legit, expreſsitque. Verùm cùm plenum mu-
ſto calicem exporrexiſſet Pharaoni, an is liba-
rit vinum, neicimus. Tuli ergo uvas, & edpreſſ
in ealicem, & tradidi poculum Pharaoni. Porrò
Pharao quid fecit? Bibit, an verd non bibit? Mi-

Rex re-
gat.

ru

218

Rex uns rum hac de re ſilentium. Quidni 2* cum abundè
nen inni- quid à Rege ſit factum explicuerat Moyſes, cùm
tar, ſcripfit quid factum efſet à Principe pincerna-
rum. Nonne ille poculum tradidit Pharaoni?
Si ille propinavit, hic bibit. Id enim agunt
Principes, quod à Magnatibus proponitur.
Quis, ut David? qui oblatam ſibi à Tribunis
Aquam profudit humi, in lutum paterâ inver-
584² Unus David rejecit, quod illi propinatum
eft. Reliqui oblatum calicem ad ſæcem uſque
exhauriunt. Tot evehunt, & in Senatum co-
optant, quot illis à Principe Satraparum ſug-
geruntur. Vel Nembroth Venatorem ſuffice-
rent Samuëli, & malleatorem Tubalcain præ-
Ricerent altari thymiamatis, ſi id eis ſuggerere-
tur à Procerum Anteſignano. Credidit prop-
terea Moyſes redundaturum, ſi quùm dixiſſet
exporrectum à Pincerna calicem Pharaoni, ſub-
liceret, quod non potuit non conſequi, Pha-
raonem ſcilicet, quod propinatum fuerat, ebi-
biſſe. Olim Reges Satrapis propinabant, quæ
illi recuſare non auderent. Sic enim habemus
in libro Judith, quod evocatis ad ſe Satrapis
Judith.2. Nabuchus dixerit: Cogitationem ſuam in po eſ-
3 Je, ut omnem terram ſuo Iubjugaret inperio.
Quod dictum cum placuiſſet omnibus. Sic Caipha
dicente Senatui: Ecce nunc audiſtis blaſphe-
miam: Quid vobis videtur? At illi dixerunt:
Reus eſt mortis. Saxei olim facti ſunt ex Princi-
pibus nonnulli, ideò, quaſi Echo, voces dun-
taxat remiſere, quas à Satrapis acceperant. Sa-
tis proinde fuit dicere: Et tradidi poculum Pha-

Marth.
26. 66.

raoni. Si enim is tradidit, ille bibit. Agit Pila-
tus JESUM in crucem, emiilo Barrabba?
Tam-ne Chriſto infeſtus Præſes? Scilicet. A
Primoribus Hebræorum id extortum à Pontio.
Quid? Herodes Joannem audit, & jugulat.
Nimirum non a Satrapis tantùm aguntur inter-
dum Imperantes, ſed etiam à Pellicibus. Adeò
non id bibunt, quod itiunt, ſed quod illis à
Principe paterarum propinatur. Horres obje-
ctum Leonibus Danielem? Id actum ſub Da-
