bris virus expromit. Quamquam alterius eſt ge-
neris aulicus in Latio livor. Nunc; quòô plus
fellis in corde recondidit, eò uberiora mella
diſtillat ex ore. In morem fulminis ſævit invi- I2vidis.
dia: lucet, & graſſatur; & tantuùm ſtrepit,
cùm ſuam expleverit ſævitiem. Syren eſt, eò
magis canora, quò magis rapax.

Vn io laſa.

Aulicè
inſidi.

Accidit autem, ut viſum ſomnium nar-
raret fratribus ſuis.

Ut vides, ex quo fratres apud parentem Aecuſa-
de peſſimo crimine accuſavit, elevari cœpit ſandt e
ſupra cæteros, non modò parentis polymità, 0. E⸗-
ſed etiam divinæ providentiæ conſilio, curva- Zelusob-
tis in obſequium ejus, & areæ manipulis, & ſervan-
coæli aſtris. Ut emm Sacerdotium ſibi Phinees "i“.
impiorum confoſſione conſevit, ita Joſeph ini-
quorum delatione imperium ſibi demeſſuit.
Uſque adeò Deo nil gratius eſſe poteſt, im-
piorum exterminio. Nam & Saul ideò eve-
ctus ad Regnum eſt, ut Dei hoſtes inſeque-
retur: & regni ſui fundamenta jecit David in
internecione Gigantis. Solium imperii ſui in
abſciſſa Goliæ cervice Adoleſcens inermis, &
fortis ſtabilivit. Quæret hoc loco non nemo,
quare Sacerdotium Phinees, apparens Moyſi
Dominus palam polliceatur; hic verò reg-
num Joſepho, quaſi clanculum, furtimque
Prænunciet, hieroglyphicis ſommiiſque adole-
ſcentis felhcitati proludens, an illudens? Nam,
cùm utrumque par cauſa provexerit ad Prin-
cipatum, zelus ſcilicet in impudicos, quos il-
le confodit, is accuſavit: cur illi Dominus
palam oraculis, huic clandeſiinis inſomniis cel-
ſitudinem ominatur? Enimveròô ille victimis,
hic regno admovebatur. Puduit quodammodò
Dominum, necdum Levitarum erdine conſti-
tuto, egregiam adoleſcentis indolem, ſan-
ctümque facinus, temporarii fragilitate regni
cohoneſtare. Sacerdotio nmihil apud Deum au-
guſtius; ideéque ſuam in Phinees hberalitatem
oſtentat, quam Levitis adſcribit. Regno au-
tem, ut nobis nil ſublimius, ita Deo nil ærum-
noſius, quod, indutus jam carne, non modò
non quæſivit, aut dechinavit, ſed refugit, hor-
ruitque. Ea propter ſuæ conſulturus quodam-
modo parcitati, illud ænigmatibus non tam de-
tulit adoleſcenti, quam expoſuit. Tu verò in-
tuere, qua in materie futurus adoleſcentis prin-
cipatus adumbretur. Neque enim in Roſa, ſed
in manipulo deſignatur, qui non ſponte pro-
venit, ut flos, ſed impendio ſeritur, ſed labo-
re excolitur, ſed cœli inclementiâ, ſolique
clementiâ adoleſcit, ſummo æſtu metendus.
Diſcis, non deferendam otioſis dignitatem eſ- Dignitas
ſe, ſed laborioſis. Non enim extimus Roſarum e Lafe
renda.
fulgor ad adumbrandam Coronam delectus
eſt, ſed ariſtis, vinculiſque tum compedita,
tum inhorreſcens ſpicarum medulla: quo do-
cerentur Principes, non attendi oportere in iis,
quos evehunt, aut genus, aut opes, aut oris
elegantiam, ſed virtutum, induſtriæque inti-
mam ſpicam. Quin etiam perpendant velim,
non depuratum paleis acervum tritici, ad impe-
rium deſtinari, ſed implicitum flipulis, nexi-
buſque marmipulum: ut ſcilicet in elevandis, præ
iis, quæ minus ornant, ea non contemnas, quæ
exornari meritò debent. Putabam nos ligare ma-
nipulos in agro & quaſi conſurgere manipulum
meum, & ſtare, veſréſque manipulos circumſtantes
adora-

14
Tn
Nu.
=J”ZRM
ji tgl
l Ium
ult. gli
Geul

i
li⸗ ſetit!

i tertt.
.

i p

l ebiin Arues

.
*½ ech!

Muin eſt, in
uiſe entil
Honen
Ms Nir.
nſſ lerin
rexerit
Erati
t, S
5 nit, 01.
Aiu Non m
nmr. Gntar⸗
N lok
lie VOere
f agttar,
Iins cel
liat lor in a
i
nilie emn
. erpum
turæ q
Cul⸗
lebrun
con r
ſcor
reille ,
rt⸗
untr
bld
Wice;

inh.
Pl
ela
timni Imit,
teit,
el, ed A
iuzts

n a.

Arentem Aafe
1 Crpt mut

l
hni, ee

in Cap. XXXVII. Geneſis.

adorare manipulum meum. In Hebræo: Er ec-
ce ſurrexit manipulus meus, & etiam ſtabat.
Tria præcipuè placent in hoc mampulo, Pri-
mum, quod ſurrexit. Suis enim in Rempubli-
cam promeritis, non alieno favore debet quiſ-
que ad curulem aſcendere. Secundò, Cùm ſur-
Dignitas rexiſſet, ſtabat. Mutato gradu, haud mutatus
mores non mamipulus fœtere eorum cogit arrogantiam,
mutet. qui blandioris fortunæ afflati aurà, illicò de-
Coguitio Mutantur. Erectus Manipulus ſtat; idem eſt in
ſui. Principatu, qui ante Principatum fuerat. Au-
di eum in ſolio conſtitutum: Ego ſum Joſeph.
QOnaſi conſurgere manipulum meum, & ſtare.
Conſurgere & ſtare! Fœderata non fuere hæc
Aulici duo hactenus in aula. Quis enim ſurrexit, &
inexplebi. ſtetit? Quis ad magna evectus, non anhelavit

les. ad ſumma? Nulla non Dignitas ſemen eſt am-
plioris dignitatis. Ex quo aſcendere cœperint

gradus pertingentis in cœlum ſcalæ, nuſquam,
niſi in ſupremo gradu, ſtaturi ſunt. In He-
bræo. Quirrexit manipulus meus, & etiam ſta-
bat. Pro magno poſuit, quod, cùm ſurrexiſ-
ſet, ſteterit. Niſi fortè ad inſtar miraculi expo-
ſuerit in Manipulo, quod, cùm ſurrexerit, ſte-

Aulici terit. Quaſi verò ideò in regia exurgant Ma-
. . . . X„
miſeri. mipuh, non ut ſtent, ſed ne ſtent; cùm ideò
eleventur, ut ærumnoſiùs, & fatalius, deſpe-
Felicitas ratiuſque dejiciantur. Davidis tragoædiæ huic-
Hurs. ce caſui ſubſcribunt; qui cum Saule obequi-

tavit, ut, poſt triumphum, calamitoſiuùs exula-

ret. Tertiò elevatus ſupra cæteros manipulus,
Parem ſe tamen cæteris, & cenſuit, & faſſus

Dignita, eſt. Se enim non myrrhæ faſciculum dixit,
non mu- faſcémve Liliorum; & circumſtantes ſe faſces

te moris. Manipulos appellavit, non vero ſtipularum
Cognitio ſtrues pronunciavit. Neſcio quâ dementiâ, ſub-
ſui. recti Manipuli hebeſcunt oculi, ut & ſe gran-
dius quid homine exiſtimet, & cæterorum ca-
pita infrà hominem eſſe inſulſiſſimè putet. Fal-
leris, infelix! Omnes Manipuh ſumus, tum
qui adorant, tum qui adorantur. Et quidem
Manipuli colligati, de quibus anceps judicium
Dignitas eſt, Uter alteri præcellat in horreo. Necdum
vana eſt. ventilabrum adeſt, & ſupereſt adhuc tritura;
non enim quia felicior Manipulus, ideò & ple-
Felics nior. Nullum hic interceſſiſſe inter Manipulos
nenſuper- diſcrimen fertur, niſi tantùm, quod unus exur-
biant. rexerit, & reliqui procubuerint. Valeat ergo
elevatio, quæ meliorem Manipulum non fa-
cit, & eum, in areâ tantùm, reliquis antepo-
mt, omnibus fortè in horreo poſthabendum.
Aalicus Non me pudet incurvationis, quæ in campo
sonpro- duntaxat imperatur. Tæderet me ignominiæ,
motus. ſi, poſt trituram, & ille ſurgeret, & ego pro-
pelicitas Volverer. Verùm quando de mora perbrevi
non op- agitur, rideo, & meam depreſſionem, & il-
tanda. lius celſitudinem. Putabam nos ligare Manipu-
Religiowis 105 in agro. Et quare non frumento, ſed Mani-

mania pulo Imperium comparatur evehendi per Pha-
viliora, raonem pueri? Ut intelligas ſublimem in aula
Iavidia ſervum non immunem ſupphiciis eſſe, ſed tri-
geſet.

turæ quàm proximum. Non evades evectione
decuſſionem, nec evectionem antecedunt ven-
tilabrum, virgæve, ſed conſequuntur. Et quaſi
conſumgere Manipulum meum. Sapienter omni-
n. Non enim conſurgit, qui evehitur, ſed
quaſi conſurgit. Cæteris quidem Manipulis ſur-
rexiſſe videtur; ideéque, & circumſtant, &
adorant: ipie autem non ignarus eſt, umbram
quandam elevationis ſuam eſſe fortunam. Et

Joſeph ſanè quis non videret quaſi ſurrexiſſe,

qui ideò regnavit, ut poſteri ejus quadraginta

153

quatuor ſupra centum annos in luto, & late-
re,; Pharaoni ſubderentur. En quò felicitas
tanta evaſit. Virga imperii in ſervitutis virgas Felicitas
degeneravit. Ouaſi conſurgere. Horreret ani- Tnfelix.
mus, ſi latentes ſub purpura compedes depre-
henderent. Non eſt proinde, quod invideas
aſcendenti, quando non verè aſcendit, ſed
quaſi aſcendit. An aſcendiſſe tibi videtur Saul
ex Agaſone Princeps? Qui, ſi Patris oves pa-
viſſet inglorius, conſenuiſſet in agello ſuo,
expiraflétque in ſenectute bona, inter nepotes,
& filios. E contrario raptus miſer ad ſolium
diuù pugnavit, raròô vicit, citò deſipuit, incu-
buit demique enſi ſuo, amiſſo filio, regno, ſpi-
ritu, &, ut credi poteſt, Deo. Quaſi conſur-
gere Manipulum meum, & ſtare. Somniaſti pa-
riter & prophetaſti. Somnium enim eſt, ſtare Anlis:
poſſe Manipulum, tot inter proclinatos Mani- invidi.
Ppulos, tam ſimiles genere, tâmque diſſimiles
conditione. Quis emim patiatur à ſe diſſentire
fortuna, quem ſibi non abſimilem ſpectat aut
dotibus, aut promeritis. Prophetæ veròô eſt,
Perſpicere non verè ſurrexiſſe, ſed quaſi exur-
rexifſe Manipulum. In Chaldæo. Et ecce ſta-
bat Manipulus meus, & etiam erigebatur. Pla- Ambitio.
cet, quod ſeſe non erexerit Manipulus, ſed
quòd erectus ſit. Nemo fſibi ſumit honorem,
ſed expectanda cum Aaron aquæ motio, &
floris eruptio. Ahlius inclamare debet, Amice, Luc. 14.
aſcende ſuperius. Nunc veròô parcitur voci in- le,
vitantis, & ſe quiſque conviva digniori ſedi
obtrudit. Rarus in Æagypto Moyſes, & innu-
meri ubique Eſaiæ, ſed tanto vati diilimillimi,
qui clamitent voce, nutu, libellis, nummo, .
ſuſpiriis, Ecce ego, mitte me. Ideòôque, & Pha- Ilai, &18:
rao non flagellatur, & bacchatur Manaſſes.
Relponderunt ſratres ejus: Nunquid Rex noſßzer
eris? Regem futurum eum aut putant, aut non
putant. Si non evehendum exiſtimant, quare
oderunt? Si cenſent exaltandum, quare non
Captant gratiam regnaturi? Nihil fauſtius in Vrio læ-
ter ſervos audiri potuiſſet, quàm portendi Do-Ia.
mino principatum. Nihil acerbius nunciari po- ILavidia
tuit Patriarchis, quàm deſtinatum imperio Jo- dint Ke⸗
ſephum. Qur? Fratres erant. Nimirum livore S'sNos
uſque adeò ii, quos arctiuùs natura conſociavit,
diſſolvuntur, ut, quæ gratiſſima in advena fo-
rent, amariſſima habeantur in fratre. Maluiſ-
ſent imperii omen in Hemor, quam in Joſeph.
Vidi per ſomnium, quaſi lem, & Lunam, &
Wellas undecim adorare me. Pater, fratréſque,
qui tibi incurvantur, ſidera ſunt: ITu verò quis
es? Si illi pares ſunt Soli, tuum ante ſolium
provoluti, Sole certè tu major, qui uno minor/
es Pharaone, in univerſa Ægypto. Imòꝛa nec alir⸗
Sidus eſt. Nimirum in agro flat Manipulus, os ne.
qui adoratur; jacent verò, qui ſtanti accum- metns.
bunt. In cœlo verò non effulget qui imperat,
ſed qui incurvatur. Miſeret me tui, pudiciſſi- Seste⸗
me Joſeph: Ex quo enim regnaturus prænun- ws
ciaris, lucere inter aſtra deſuſti. Et quamvis palis:tas
tu Virgo, fratres verò fœdati ſint criminibus noxia.
peſſimis, anguſtia tamen eos, atque depreſſio Diguitas
inter ſidera collocavit, fulgéntque cum Sole, 2oν*G.
dum te adorant, qui vitiorum pondere, & tur-
pitudine protrudebantur ad manes. Tibi verò
coœlum, quod pudor dabat, ſceptrum abſtulit.
Et ſtellas undecim adorare me. Quis non ado-
rare malit, quàm adorari? quando, qui coli-
tur, ille eſt; qui verò excolunt, non jam illi
ſunt, ſed ſidera, ſed Soles ſunt. Prorsuùs & pu-

dor felicitate elanguit, & crimen adoratione:,
depreſſio⸗

154 Oliva

depreſſionéque profecit. Denique, Joſeph in
ſolio Joſeph eſt: Fratres verò, ante pedes ejus,
non Paſtores; fed aſtra ſunt. Quid verô eſt,
quòd incurvati ante Joſephum fratres Manipu-
lis primum, tum verô ſideribus comparantur?
Aberat primò Pater, fratrémque & inſcii, &
Obedien- frumenti cupiditate adoraverunt. Poſtremô au-
ia eriam tem acceſſere cum Patre ad Fratrem, quem &
Hi noverant, & benè farti, non ſuadente fame,
ſed impellente charitate, ſalutarunt. Ergo Pa-
tris præſentia manipulos in ſidera commutavit,
Intentio verfſis ariſtis in radios. En quanti interſit ductu
redta. Parentis, atque Paſtoris peragere, quæ agimus.
Rurſus, ſi non cupiditate corradendi frumenti,
ſed deſiderio excolendi, quem Deus extulit,
provolvaris, Sidus es. Manipulus verô es, ſi
non colis, ſed lives. Emergit hoc loco quæ-
ſtio non contemnenda, cur ſcilicet, cùm filii
Jacob non Meſſores, ſed Paſtores eſſent, fra-
tris tamen principatus, & generis decus, non
in vellere, ſed in Manipulo adumbretur. Pu-
Dignitas tabam nos ligare Manipulos in agro. Attondere
* be oves, non ſpicas colligare conſueverunt Paſto-
pendet. res. Nimirum ut doceremur, per illum Reges
regnare, honorumque faſtigia à Dei nutu pen-
dere, non autem humano conſilio poſſideri;
per ea; quæ non egerunt, ad ea, quæ optare
vix poterant, devenerunt. Fruſtra ergo rigan-
do paſcua, ovéſque deducendo, ad cacumen
eniteris principatus, quem Deus Mamipulis de-
ſtinavit. Putabam nos ligare Manipulos in agro.
Gedeon, non pugnando, ſed cribrando, præ-
fectus eſt cohôrtibus. David, non incubando

muneri ſuo, ſed à grege digrediendo, viam ſi-

bi ſtravit ad regnum. Quid Petrus! Planè coœ-
li clavibus inſtrui debet, diceres eum, aut piſ-
cando, aut zelando, ſolio gloriæ admovendum.
Verùm nec feriendo, nec laborando, ſed ora-
culo, ſapientiæque effatis claves extorſit à Chri-
ſto. E contrariò Moyſes ommi inſtructus ſa-
pientiæ ſupellectili, Principatum adeptus eſt,
non docendo, ſed ruſticando. Cùm enim mi-
naſſet gregem ad interiora deſerti, conſtitutus
repentè eſt in Deum Pharaonis. Quid Ehſæus?
Nonne, arando, Prophetiam ſibi portentosè
enatam gratulatur? Matthæus è telomo defer-
tur ad Evangelium. Saulus, dum anhekt ad
cædes, ad Apoſtolatum feſtinat. Prorſus fatea-
mur neceſle eſt, non induſtriæ noſtræ benefi-
cio, ſed divinæ Providentiæ arcano, ſceptra
ſeri, & texi purpuras. Putabam nos ligare Ma-
mipulos in agro. Non J oſeph ligabat, & cæte-
ri otiabantur, ſed laborantibus univerfis, illius
Manipulus erigitur, & ſtat, reliquorum verô
faſciculi inclinantur, & adorant. Quamquam
latere hoc in agro ſuſpicor aliquid, quod &
induſtriam excitet noſtram, & deſidiam arguat.
Omnes pariter interrogantur Apoſtoli, ſed unus
Matth. exclamat Petrus, Tu es Chriſtus ſilius Dei vi-
16. 16. ; ideéque & Petra fit, & claves accipit. Mi-
Dignites litabant & grandiores natu fihi Jeſſe contra
ces gonf Philiſthiim: ſed unus Gigantem David non ex-
Aulie?; Pavit; ideéque Micholem duxit, & Sauüli ad-
boni non equitavit. Ita hic non propoſita corona alligan-
plendi- ti manipulos, cùm reliqui abeſſent; verum cum
diores e quiſque ſuum devinciret faſcem, unus Joſephi
7as manipulus erectus eſt ſupra cæteros. Et ne

gnavi „ 21) F. .
udeur fortè diceres frumenti aut copiâ, aut præſtan-

eſe in aſi- tià, delectum ad imperandum manipulum Jo-

zatis. ſeph; non eligitur cùm demetitur, ſed cùm
S 7

Rs. alligatur, ut omninò ſcias, in ſola manipußi li-
Pruadea gatura, quæ non à ſoli ubertate coœlive clemen-
ſuag. .

tia, ſed à ſtudio laborantium in totum pende- Talenta
bat, repoſitam fuiſſe aleam Præſecturæ. Ergo, "nedio-
non ſi nobilora, aut difficiliora aggrediare, Fa, g
rerum, regnique potieris, ſed ſi accuratiùs præ Affedus
cæteris conficies, quæ cum Cæteris perficis. PTu- non effee-
tabam nos ligare manipulos in agro. Quèòd ſi ad.
in temporari conſequutione imperii, non quid a
agas, ſed quâ agas ratione, expenditur: quan- toa-
tò magis id in æternarum diſpenſatione palma- z4, quod
rum ſervari putas? Non eſt proinde, quòd aut non ar-
ſaccum, aut cidarim, aut roſtra cæteris invi- das pera-
deas, cùm tibi liceat ea agendo, quæ peragun- Sae
tur, antecedere univerios, non muneris, ſed A
diligentiæ ſanctitate, atque præſtantia. Hinc 5
eſt quòd Regnum cœlorum modéô virginibus,
modò Negotiatori confertur. Rogo, Domine,
utrum ex his deligas, nam & virgo latet, &
Mercator divagatur: illa orat, hic nundinatur:
illa abdicat, hic explorat margaritas. Imòô tibi Talenta
optionem do, inquit Dominus, deligendi, varia.
quam malueris vivendi conditionem, cùm non
permagni interſit, nundineris, an pfſallas; hoc
tantùm tibi profuturo, ſi perſonam, quam in-
duis, probè ſuſtineas. Ideò tum ſagenæ, tum .
ſinapi par regnum eſt; quamvis & illa præde-
tur piſces maris, hæc veròô volucres coæli ſuis
foveat ramis, & ulnis amplexetur.

Quod oum Patri ſuo, & fratribus retu-
liſet, increpavit eum Pater ſuus.

Libet & reprehenſi, & arguentium videre Corredtio
diſcrimen. Nam & fratrum livor, ad primam oboriu-
ſtatim viſionis vocem erupit in correptionem 24
Patris verò charitas longè cunctantior; non ſta-
tim filium reprehendit, ſed cùm viſiones iteraſ-
ſet, relapiuſque eſſet ad ſomnia. Ideôque præ-
cox fratrum reprehenſio adoleſcentem non co-
êrcuit, ſed ſplendidius ſuos in faſtus eloquen-
tem effecit, non jam manipulos ſibi affuſos,
ſed circumfuſa ſidera conteſtatum. At Paren-
tis, quò tardiùs, eò ſalubrius admonitione fræ-
natus eſt. Nunquam enim, ex quo illum Pa-
ter increpuit, ſomnia ſua evulgavit. Quàm Human
diſſimilis adoleſcentibus noſtris pudicus adoleſ- timores.
cens! Hi enim, ut quorumvis conſilio, mo- obeczk.
nitionique acquieſcunt; ita ſuperiorum monitis St,. 4
rariſſimè cedunt. Si quid ſodalibus minus arri- Correc-
det, omittitur. Si quid autem Paſtori accidit tienis im-
peracerbum, non modò non reſpuitur, verùm, lalieni.
hanc interdum ob cauſam, expetitur maximè. te e
Quod utinam, & in communi omnium Paren- iftictie.
te Eccleſia non contingeret. Quæ, ut primum
aliquid reprehenderit, illicò filus probatur ma-
Ximè, & gratius eſt. Quicquid inviſum eſt con-
terminis, propinquiſque Principibus, quamvis
Pplaceat, negligitur. Si quid verò Eccleſiæ exi-
tiale videatur, avidius appetitur. Sanè non ita
Joſeph, qui fratrum dicta contempſit, Patris
autem verbis os, manuſque obligavit. Hinc
eſt, quod cùm eadem in ſugillationem ejus &
primô fratres, & poſtremèò Pater dixiſſe feran-
tur, illi reſpondiſſe, hic dicitur increpaſle.
Reſponderunt fratres ejus. Numquid Rev noſter
eris? Increpavit eum Pater ſuus, & dixit: Num
ego, & mater tua, & fratres tui adoramus te
Juper terram? Par Oratio Parentis & fratrum.
Et tamen hic tantum arguiſſe dicitur filium.
Nimirum ita Scripturæ loquuntur, quia ita
cenſuit Joſeph. Qui, ut Parentis verba pluri-
mi fecit, ita fratrum dicteria pemitùs contem-
nebat. Lamdiù ergo non ſe erraſſe credidit;

quan-

N
cul

14
n n
ſ
1 ,e
Gpnir De
mniit⸗ tel
ſ e
D o
Nen il
r
Munn
cMunn

e

FI
tir (
ln,
bat, 1
epa
kant
ſed p
lant.
ſicio
ideo
Ptere
croll
lirum
Gurins

leſe
Gltus
Eenſunt
e! A
Cebuit
te! N
Nee d
Kaun
uN?
Chmn u
dome
In me .
Mundin
kunti,
te, ſed
d eos
utrum
690, p
ſno
un frat
Gnpur
mne, 2

ende. Ni
lno miti
dlare, g.
iig drn din

.

- n 4
Od ſi 1
ond lie
. feht
vane ii
Iin. 8 8
Adatn
ells iny⸗ huge
enaaun⸗ eu.
ert el I
il. Hn ”*
onbg,
Domine,
liet, &
Indinttur:
Elgendi, vn
Chm on
elis, oe
(quam in-
enk, tun
la ace⸗
Col ſuis

bus fetl

umn nere Cn
Alpunam e
eptanen.
or,nonke.
ones iel.
deodtel⸗
enn non--
us Cgter.
ſbir lls,
At Hier
hniir ke
vo Ulmdr.
onli⸗ n
Urun NII .
Mun Ar
konitint n
tur, ein ,
tut Nulld ſ
d keri⸗
. Ut Mimm
robetu .
ſumckon.
15; Jummd
cdelee
Sane unnt
Plt, ns

awit

in Cap. XKXVII. Geneſis. r55

quandiù correptus non eſt à Parente. Fratrum
enim verba, non correptionem, ſed contume-
Correcio lias apud ſapientiſſimum puerum olebant. Diſ-
neceſſa- Camus nos Majorum duntaxat verba magnifa-
yia. cere, æqualium ſpretis ſuſurris. Diſcant &
Saperior Prælati, nullam ſatis eſſe inferiorum repre-
invitilee henſionem, niſi ſuis ipſi verbis errantem com-

Dae peſcant. Joſeph arguitur à fratribus, & ſta-
is. tim in ſomnia relabitur, pompâque grandio-

Rexregat ri ſuum profatur, & jactat imperium. A Pa-
M. tre correptus nuſquam deinceps evulgavit ſom-
nium. Uſque adeò ſola Paſtoris vox agger eſt
exundantis ad ſolium uſque, ne dicam ultra
Solem, arrogantiæ.

Dixitque ad eum Iſrael: Fratres tui pa-
ſcunt oves in Sichimis: Veni, mittam
te ad eos. Quo reſpondente, præſtô
Jſum: ait ei: Vade, & vide, ſi cuncta
proſpera ſint erga fratres tuos, & pe-
cora: & renuncia mihi quid agatur.

Obedien-
tia caca.

Fluctuare non immeritò potuiſſet Obedien-
tiæ Cymbula, quaſi Charybdim inter & Scyl-
lam, turbinibus agitata. Nam & qui ablega-
bat, non ita pridem, Joſephum ſatis durè in-
crepaverat: & ii, ad quos ablegabatur, ode-
rant eum, quod ne quidem animo preſſerant,
ſed propalam verborum amaritudine oſtenta-
rant. Ergo inceſſere adoleſcentis animum ſuſ-
picio poterat, ne tædio ſui laboraret Pater,
ideéôque dimitteret; poteratque timere, ne illa
pateretur à fratribus, quæ paſſus eſt. Adde,
quod poſt ſomniatam manipulorum, atque ſtel-
larum adorationem, veſtémque polymitam,
durius videbatur ad paſcua iterùm ablegari;
cùm præſertim & ante præfuiſſet gregibus,
nunc verò, non imperaturus, ſed nuncius tan-
tùm mittatur ad fratres. Tamen ſanctiſſimus
adoleſcens, non modò non reluctatus, aut cun-
ctatus eſt, verùm ne hæc quidem exponenda
cenſuit Parenti. Cui ſanè dicere potuiſſet. Ita-
ne? Arcanorum manifeſtatio, quæ laudi verti
debuit, obliteravit merita mea univerſa, apud
te? Nuper arguiſti me, nunc veròô dimittis?
Nec dimittis tantum, ſed ad fratres invidos,
& apud te reos delatione meâ, ablegas peritu-
rum? Immittis ovem Leonibus? Nonne Tu,
cùm unus in te fureret primogenitus, eductus
& domo es, & ad Laban tranſmiſſus. Et, cum

in me ſæviant tot primogeniti, irritati, non

nundinis primogenituræ, aut Matris benevo-
lentià, ſed Patris affectu, ſed fulgore polymi-
tæ, ſed accuſationis dolore exagitati, mittis me
ad eos? Tu nec domi ſecurus eſſe poteras apud
utrumque parentem, uni non gratus Eſau: &
ego, procul à Patre, orbatus Matre, tot inter
Eſavos tutus ero in agro? Ut video, victima
ſum fraterni odi, & paterni tædii: exeòque in
campum, ut olim Abel; illo, hoc etiam no-
mine, ærumnoſior, quod à Patre emittor, non
unum paſſurus in campo Cainum. En quan-
tam excuſationum pompam ſuppreſſit verbo
uno: Præſtò ſum. Deplorare hic cogor Præla-
torum conditionem, quibus non rarò excidunt,
quæ in ipſorum commodum olim, cum ſub-
Pilionzm eſſent, peracta ſunt. Oblitus eſt bonus ſenex,
Rancatio. quant providentià ſubductus ipſe fuerit fu-
renti fratri, aà Matre diligente. Grandis pro-
fectò jactura adoleſcenti, mors Matris imma-
tura. Etenim Jacob evaſit, quia adfuit Rebec-

ca, quæ iter ad avunculum ſuaderet: Joſeph
Perit, quia Rachel deeſt, quæ dehoertetur iter
ad fratres. Diſcant hinc etiam Prælati „ non Suberior
omnia factu paratiſſima credere, nihilque non 2Feretus
complanatum, etiam cùm frater ablegatur ad“
fratres. Noli dicere: Livent, at fratres ſunt.
Gliſeit ira, ſed ſata ſomniis. Oderunt puerum, „a gu
ſed verebuntur parentem. Nullus ſævit, cum ra ,
omnes offenſi ſunt. Nam & ſæviere omnes „ & Superior
ira efferbuit, & Parentis obliti ſunt, & ſom- Kli con-
niis exarſere, & alligarunt puerum. Rurfſus õ
non una imperandi conditio. Caino eſt obſtru? Srr-
endum os, qui vel Deo obſtare non timet. Jo- tiones au-
ſepho ita præcipiendum iter, ut compellatur dienda.
aperire, ſi quem ſuſpicetur anguem in ſemita.
Huic extrahendum, quod timet: illi regeren- Saperior
dum;, quod ſomniatur. Multa hic tamen erum- von omnes
Pum; quæ in ſene ſanctiſſimo demiremur. Et "ndu-
Primò quidem, quamvis Joſephum diligat pre ".
cæteris, non tamen amat ſine cæteris. Extulit
ſupra fratres eum, non tamen exemit à fratri-
bus. Et illos curat, & eo utitur. Denique, mi-
nus grati, gregibus, rebuſque univerſis præ-
ſunt; nam licet non ſint gratiores, ſenmiores ta-
men ſunt, aptioreſque rei adminiſtrandæ : is
verò, qui charior eſt, ætatis præjudicio, nuſ- Superior,
Jquam præeſt, & nuncius ad fratres proficiſcitur. quos eve-
Vade, & vide, ſi cuncta ſint proſpera erga fra- bat.
res tuor, & pecora. Placet, quod poſthabet pe-
cudes filiis: multis enim omnis de grege cura,
ſumma de filiis incuria. Placet, quod quamvis
Præcipuè de filiis ſatagat, non tamen negligit
Pecora. Placet denique, quod filium non ſciſ-
citando, ſed explorando, ſuiſquè oculis inda-
gando ſcrutari docet fratrum, pecoriſque con-
ditionem. Vade, & vide. Quis non ſupremos
Eccleſiæ Paſtores, ſummumque Paſtorum Præ-
ſulem hoc edoceri exemplo intelligat, eôſque
excitari ad inviſendas oves, quæ citò pereunt,
Iſraëlis? Et primo quidem non quilibet, ſed .
Joſeph exploratum mittitur greges. Non rarò S perior
Ruben, qui nuper ab amplexu Balæ abſtractus ee
eſt, delegatur ad reformandos Joſephos, quos ges.
non raròô voce, & vitâ recudit in Iſmaëles »
quamvis affixi ſint pectendis velleribus, in no-
mine Domini. Luximus, non ſemel, deprava- Corredtio
tum gregem ab exploratoribus. Ergo Joſeph à Iuſio ſit.
mittitur, nec mittitur, quòd ſiniſter percre- Rcforma-
buerit de Paſtoribus, gregibũſque rumor, ſed Gaerßre
ne increbeſcat. Prævertit parentis providentia aliorum.
filiorum lapſus, & ulcera. Explorator deſtina-
tur, non quòd ægrotent, ſed ne ægrotent.
Quamquam non malorum metu, ſed proſpero-
rum deſiderio, tranſmiſſus Joſeph à Patre eſt.
Non enim ad excidendum, & incendendum
emittitur; nec illi dicitur, ut evellas, & de-
ſtruas, & diſperdas, & diſſipes. Sed ait ei: Va- Religiaß
de, & vide, ſi cuncta proſpera ſint erga fratrer zis ,,.
tuos. Ut opituletur, & ſoletur, immittitur. Et dandi.
meritò: Fratres enim ſunt, eodem diſciplinæ la- Saperio-

Obedien-

Filiorum
Educatio.

cte educati, & ipſo ſeniores exploratore. Er- Tam Viſ-

. 3 1. tatis, &
gone quoties advenerit Samuel, commota Beth- Corrsdtio

leem exclamare compelletur: Pacificuf-ene eſt in- miri,.
greſſus tuus ? Quis virgæ Aaronis, quæ floruit, 1. Reg.
ſecurim Eliſæi ſubſtituit, quæ ſylvas exſcindit? 1s.
Non ita Jacob ad filios tranſmiſit Joſeph: nec ita velus,
ad viſitandam plebem ſuam unigenitum ſuo è ſi-
nu Pater emiſit. Qui ſanare, non vulnerare,
ſubvenire, non ſpoliare, non ditari, ſed ditare
ſuas oves conſuevæ. Quid, quod Jacob non ali-
quid à filiis percipiendum curavit. Non enim
monuit Joſephum, ut, ſi quid congregaſſem
ra-

156 Oliva

Fratres, corraderet, domumque onuſtus re-
grederetur. Sed ad ſolatium duntaxat, & con-
ſilimm filiorum, direxit illum ad eos. Cui quam
ſapienter & opportunè ſuggerit, ut nullum au-
diat, imèò ut audiat omnes, ſed nulli credat;,
een niſi oculis ſuis. Vade, & vide. Quod ſi explo-
ratori hoc perneceſſarium conſilium eſt: quàm
neceſſarium eſſe putas Præſulibus, atque Cæ-
ſaribus? Manus Sponſæ „ quibus mandata
ſignantur, nuſquam laudibus efferuntur; O-
cuùli verò, quibus explorantur geſta ſubjecto-
rum, miris attolluntur præconiis à Sponſo,
Cant. I. cujus vox ea eſt: Oculi tui columbarum. At,
25. . X 1: 2
ſi ideò dilaudantur, quòd explorare conſueve-
rint, cur non aquilæ comparantur, ſed colum-
bæ? Quia in Paſtore animarum diligentia com-
mendatur, non ſagacitas. Reſpiciat, non per-
Superior ſpiciat. Viderit, non rimetur. Ut enim non aſ-
nimis ex- Pexiſſe, quæ geruntur, lethale eſt: ita exitiale
actus & interdum eſt, penitiùs aſpexiſſe, quàm par ſit.
ſagex. Nec lippam eſfle volo excubantis aciem, nec
Iynceam. Si lippias, ſubjecti obdormiſcent: ſi
videas etiam quæ non videntur, nunquam qui-
eſcent. Quamquam & ideò Columbarum dixit
oculos Sponſæ eſſe, non Aquilarum: ne Præ-
ſules eminus reſpiciant, ſed cominus. Nihil e-
nim nocentius exploratori domus Iſraël accide-
re poteſt, quàm ſi de oculorum ſuorum acie
præſumat, proculque aſpicere ſat eſſe ducat,
cùm tutius longè ſit hebetiori acie rem propè
noſſe, cum columbis, quaàm eminus, cum A-
quilis, intueri. Nam ſi propius accedas, ut vi-
deas, & videbis accuratiùs, & ſagaciùs olfa-
cies, & tutiùs palpabis, deprehendéſque ſub
voce Jacob, manus, chlamydémque delitere
Superior plerumque Eſan. Nolo fidas perſpicaciæ tuæ:
tardus ad accede, & explora. Vade, inquit, & vide. Ege-
. re hoc cum Sodomis Angeli; qui licet viſu præ-
tiſſimè norant. Quod ſi, ubi ſulphur apertiſſimi
ſceleris & exarſerat, & ſuas diffuderat gehen-
nales faces ultrà ſidera, Angeli eò deſcendunt,
ut flammas in ipſo incendio exactiùs contueren-
tur: Tu quis es, qui fulgorem eminus vix vi-
des, & damnas? Fulgurat. Ergo Cometes eſt?
Tam ſidus eſſe poteſt, quàm fax, ſi fulgurat.
Ludit tam Iſmaël, quàm Iſaac: ſed ille exilio
mulctatur, hic aris admovetur. Uno in uteri cir-
co par Eſavi & Jacobi lucta: ſed colluctando alter
iram Dei irritat, alter charitatis laureàâ donatur.
Ergo vade, & vide: nam pleraque, niſi ita vi-
deantur, ut etiam palpentur, videri ſine amba-
ge, periculéque non poſſunt. Vade, & vide. O-
culi tui columbarum. Adde, quod aquila non re-
ſpicit, niſi cadaver, aut pradam. Si rapere, &
abligurire non poſſit, aliè intorquet aciem.
Non reſpicit, niſi ut mactet, & prædetur. Co-
lumba videt, ut videat. Et renuncia mihi, quid
agatur. Optimum ſanè conſilium. Non enim
omnibus propalanda ſunt, quæ explorando cog-
ses in. HOVeris, ſed Patri duntaxat nuncianda. Cui nar-
vidi. randa ſunt, quæ verè ſunt, non autem, quæ
Zelantes falsò jactantur: Quid agatur, non autem quæ
indiſere- ſuſpicatus es de eis. Vix impletum videbis con-
ti⸗ ſilium hoc Patriarchæ ab exploratoribus.

Accuſa-

Invenitque eum vir errantem in agro,
& interrogavit, quid quæreret. At
ille reſpondit: Fratres meos quæro:
indica mihi, ubi paſcant greges. Di-
æxit ei vir: Receſſerunt de loco iſto:

pollerent, tamen ivere, ut viderent, quæ cer-

audivi autem eos dicentes, Eamus in
Dothaim.

Quantus adoleſcentis pudor: ut, non reper- Silentiü.
tis in Sichem fratribus, mallet errare, quam
loqui; erraſsétque dià in agro, niſi occurriſſet verecan-
ei viatoris humanitas, quæ & fratres indica- 14.
ret, & errandi laborem minueret. Notaſtin'
quâ eum viator interrogatione fatiget? Inter- Ee,, Se.
rogavit, non quem, ſed quid quæreret. Non gica ja.

inſulsè profectò⅛, ſi animus expendatur Dele- iſgictio.

gatorum. Quis enim fratres, animaſque quæ- Imentio
rit? quis quid non quærit? Uſque adeò mos 'ce
iſte peſſimus invaluit, omnia præter animas ex- Een
quirendi, ut ne quidem ſciſcitandum cenſuerit, pyivate.
quos quæreret; ratus aliquid ab eo omninò pißiarto.
quæri. Utinam & frequentiùs rogarentur ex- nes.
ploratores, quid quærant, & poſſent rogan- Zelas
tibus reſpondere, fratres abs ſe quæri. Verùm mn ni
vox iſta, vox Joſeph eſt: Fratres meos quæro. qugrat.
Verùm & ipſi Exploratores, ut plurimum ali-
quid quærunt, & quærere putantur fratres.
Hinc luporum incurſus ſub ovium vellere.
Hinc ſtrages ſimplicium ingens, & rapacium
inexplebilis abliguritio. Indica mihbi, ubi paſ-
cant. Nihil mode ſtius percontanti exponi potuit.
Non iter ſuum, laborémve exaggerat: non ſe Marmu-
fruſtratum votis lamentatur, irrepertis in Si- Tatio.
chem fratribus: non eos incuſat, quòd, inſcio
parente;, greſ ſint Dothaim: non ſuſpicatur
aliò divertifle, ut aliud agerent. Denique, non Lingua.
rogat viatorem;, Ccuias ſit, non quò abeat, non
quid agatur in Dothaim: creditque pro certo Tadiean-
eò conceſſiſſe fratres, ut gregem paſcant. In- W-
dica mihi, ubi paſcant greges. Obſtupeſco, cum gimplici-
Paſtorum audio in loquendo modeſtiam, par- ta5.
ſimoniamque ſummam. Keceſſerunt, inquit, de Charitas
loco iſto: nec audet affirmare, quod fratres Jo- fraterzé.
ſeph dixiſſe audierat, ſed tamen ait, Audivi
eos dicentes, Eamus in Dothaim. Quod ſcit, af-
firmat: Receſſerunt: quod audivit, non aſſerit,
ſed ſe audiviſſe teſtatur tantum. Nos è contra-
riò audita, inauditäque confirmamus tanquam
certa, miſcemuſque non modò facta infectis,
ſed & factu incredibilia dictque, affirmamus,
formidine nullà, confecta. Eamus in Dothaim.
Dixerat ad Joſephum Jacob: Fratres tui paſ-
cunt oves in Richimis. Et ille, Miſus de valle
Hebron, venit in Richem. Ergo tota fratrum Obedien-
tr. agodia inde ſata eſt » quòd „ abſque parentis tia negle-
arbitrio, ſedem tranſtulere: inconſulto enim Vi korur
Patre, à quo in Sichimis locati fuerant, ive- Educatio.
runt in Dothaim, ubi & ciſterna præſto fuit,
in quam detruderent innocentem, & illac tran-
ſiere Iſmaelitæ, quibus venundatus eſt frater à
fratribus „ quos nihil horum commorantes in
Sichem ad tantum facinus ſollicitaſſet. Defuiſ-
ſet enim vetus ciſterna, & nullus ibi adfuiſſet
Mango, qui puerum licitaret. Viden' quanti
pPericuli plenum ſit initum ſine Patre conſilium!
Nihil extabat doli in tranſactione gregis ex Si-
chem in Dothaim. Verùm Dæmonis ſagacitas
jam omnia ad excidium innocentiæ deſtinabat;
cumque illi paſcua loquerentur, ille parrici-
dium adornabat. Sic Abſalonis primum, ſu-
Premumque flagitium, expugnatus, aut im-
portuné, aut etiam dolosè, Parentis animus.
Exceptus convivio Amnon, invito Patre, viam
ſtravit homicidio. Reductus ab exilio Abſalom, Obedien-
decepto Pper Thecuitidem David 5 parricidio tia ſpre⸗
alas addidit. Ut mirum non ſit, ſi tanta hic ?“-
lues proſerpat inter Patriarchas , ubi de nova

ſede,

ſo

at
un

riri⸗ hoon
a gi
ſur. ter
E
ſre
Vid
Hrilz, Kunea
ool
IIs
lte
Vi
eſa
ln
tum
o
Perit
adol
impe
ſrs,
eninn
Puert
efer⸗
Duria
Gare
centi
Eun
le
Nrte.
gin.
line lodn
. legne
non
cio.
ron
a
teme
i D
1 rent
&A
nod
Amm
aren
Cuibn
N 1 lnne
du,
)
ſenie
nlli
ie
iniſ
keſter⸗
trezg

—
7

in Cap. XXXVII. Geneſis. 157

llt in ſede, ſine Parente, deliberatur. Quèòd ſi non omni caruiſſe criminis noxà, immunem quo-
expugnata, non ſpreta, non decepta, viola- que doli profiteatur. Qui peccatum, inquit, I. Pet. 25
täve, ſed tamen non conſulta mens Patris, non fecit: nec inventus eſt dolus in ore ejus. Ac de⸗
repet. in re tam minima, tot, tantaâque parturivit ſi percontanti, quomodo Dominus nunquam
quum monſtra: quid, rogo, metuendum, ubi in re- peccaſſet, rationem earn redderet, quèd ſcili-
Oürriſet hun bus ſummis non conſulitur, ſed conculcatur cet criminum chorago caruiſſet. Ut enim nul-
indin. voluntas imperantis? lum non ſcelus exundat, ſtagnante mendacio:
Notifig ita eo deficiente elanguent ſcelera. Dicemiſquee
iImr. Perrexit itaque Joſeph poſt fratres ſuos, Fera peſſima devoravit eum. Meminiſſe velim
