R O invenit eos in Dothaam. Qui cuùm te⸗ an nund facinus un mendacio Sata-
r Dele. , Sr. . Wequaquam moriemini. Non ergo mirum, cen. 3.5.
Ne que. 5 via Pam Hrocul » abt af eele aoce ſi tanta è& mendacio profluunt Crinine, qusd ſce-
nn d eret ad eos, cogitaverunt illum oc- lrum Patrem eſſe, & quaſi flagitiorum Ada-
ninger. 11 cidere. mum ac ſtirpem nemo non videt. Ut proptereà
Ctitit, J non inſulsè ſenes expugnari poſſe Suſannæ pudi-
o tid Urio le- TLutus Joſeph in agro, quamvis & ſolus, citiam Babylone arbitrati ſint, ſi mentirentur:
entur er n, ſæ. & pulcher, & polymità exornatus. Interro- quando in paradifo corruiſſe mendacio non ig-
rngen. 1 gatur tantùm, & certior fit de diſceſſione fra- norabant Hevæ inexpugnabilem innocentiam.
i Verim * trum in Dothaim. At ubi fratres convenit Porrô, quod ſupra dixeramus de Joſephi virtu- emini.
ben nar. 1 Homini- non fratres invenit, ſed tigrides. Uſque adeò te viatori pergrata, fratribus verô ingrata, adeò- bas non
tinem R“ ee⸗ non qui juſtus eſt „nuſquam intutus æquè eſt, ac in- que inwiſa, ut nec enſibus abſtinendum duxerint, Plasen-
r ſi, a. ter fratres. Virtus enim, ceu ignis, urit heren- Davidis, ac Mar ſe corroboratur exemplis. ume
Keltt, tes ſibi, lucet accedenti „proximumque cale- David erum gratiflimus vel externis Regibus,
enmtin facit. Quantum verô livoris virus „quod, ut ferri nequiit a ſuis. Oppugnaturus Gigantem
, ii vicdit, efferbuit! nec vulnera meditatur, ſed increpatur a fratribus, adamatur a Rege; quòd
Pueinin Invidia, funera. Stragis tyrocinium neſcit Invidia: Non & illis Proximus, & huic quaſi externus foret.
it: nle K Proludit furori ſuo „ ſed Ficum, quam Domi- Proſtrato Gohia, Regi inviſus eſſe cœ it, quem
einN“ nus arefecit, quâque ſe Adam obtexit, æmu- propiù attingebat „ deſponſatà ſibi Monſtri ¹
Nidri lata, habet ſine flore groſſos ſuos, hoc eſt, ſæ- funere Michol. Cùm luderet ante Arcam, nulli
Rgie vitiem ſuam non proritat injuriis, ſed ſepulchro diiplicuit, niſi conjugi. Regnantem pientiſſimè
üc D exſatiat. Antequam accederet, cogitaverunt il- in Hieruſalem hoſtes ejus, Duceique familiæ
enlik,ea lum occidere. Luxuria Uriam prius accerfüt, Saülis excoluere, Abſalom verò filius in fugam
dde,un tum demulſit, demum invita hoſtibus objecit, egit, tantumque non exuit regno. Moyſes
e ochtd. quo ſaltem moreretur, ut Vir. Livor verò & Pharaoni Deus: ab lſraeél penè obrutus lapi-
hiam he, perimit, & dehoneſtat. Impru lentiam affricat dibus. Ductà thiopiisà nulli inviſus, miſi
peſch,ain adoleſcenti, qui quaſi temerè vagando in feras Sorori, & fratri. Chriſtus à Nazarenis, civi-
ſium, M impegerit; cumque diſcerptum teſtetur a mon- bus fuis, in abrupta compellitur: procul à pa-
imin h i⸗ ſtris, Dei vindice irà dan natum probat. Quod tria regno deſtinatur. Caiphæ putet, Pilato
S enim ferent ſupplicium procaces in El iæum fragrat. Paulus graviores à contribulibus paſſus
lin An pueri, hoc protuliſſe reum ſomnii Jolephum cit calamitates, quam à Romanis. Anna umi non
Nulli,. effera fratrum rabies credi voluit Ita-nes Lu- placet Thenennæ, quèòd virtus, ut viola, emi-
, nalend Xuria triumpho obruit militem. Invidia in ca- nus fragret, cominus olere non ſentiatur. Cora-
Nouè onne- daver ſævit fratris, nec funere expletur inno- lia, ubi gerimnant, pro fœno ſunt; extracta
Anngtultan centis, niſi dedecore ſaturetur. Leo violati tranſcribuntur in gemmas. Quis leproſorum
lach nlle, lejunii reum Prophetam occidit in via, ſed contfugit ad Eliſæum ex Iſraél? Unus eum con-
Afümmd, illæio cadavere. Ferocior Leone Livor ha- venit & Syria Naaman. Denique à Rege Sa-
n in bet, in quo jacentem violet. Dicemuſzue, Fe- maria mors illi denunciatur, a Duce Syriæ au-
alre hi . enda- ra Peſima devoravit eum. Meritò omnis, qui rum togæque offeruntur. Uſque adeò virtus
d Tinses loquitur, & facit mendacium, excluditur a ſuo in ſanguine naufragium agit, intra patriæ
wa hinn, ara. regno. Nam vix invenies ullum ſcelus, quod tines, quæ, apud exteros, natat in purpura.
qe nn non erumpat in lucem, obſtetricante menda- Qui cum vidiſſent eum, cogitas erunt illum occi-
nlun ain , cio. Parricidium Livor hic aggreditur, quòd dere. Occidamus eum, dicemuſque. Dicetis Pa- Deus om=
enan t Gen. 34. ſperet mentiendo ſuffragium. Levi, & Simcon trI, quòd illum fera diſcer ſerit: Deo autem e wigen
preſnni, 2 /. Sororis defloratum pudorem ulti ſunt urbis, quid dicetis: Ne cogitant quidem, quà ratione ocri-
& Ulcuer. & aulæ excidio, tanto facinori iter adornan- ſuum apud Dominum colorent flagitium. Nimi- Famg
4 eNlemt! te mendacio. Circumciſionem ſuaſerunt, non run in eo toti ſumus, ut apud homines juſti ha- cura
Gnnorale,n ut Dinam traderent, ſed ut vitam opprime- beamur: Deo licebit Ppropé feretrum facere ſa- Modeſſtia
lle. Din 2. Reg. rent opprimentium. Quid Abſalom: Nonne tis. Ipſe David, ut adulterium coloraret, evo Webut⸗
4 bialilt 13. & Amnoni necem 3 & Davidi fugam Paravit, Cavit Criam ; Cujus cruore non horruit tantum Se.
Videt un modò voti, modò epuli ſimulatione? Ipfſe flagitium purpurare. F ucato perbellé jam crimi-
e crthun! Amnon ſimulando ægritudinem Sororem Tha- ne coram Satrapis, Dei penitùs obliviſcitur. Vi-
gze marem violavit. Hircorum fatale illud par, dentur mihi impii Narcilo non abſimiles; qui,
9 6 lgat quibus machinis expugnandam ſperaverunt Sa- quamvis ſciat, quod in ſe latet, rudimentum, &
vn⸗ ubt, Dan. 1z. ſannæ pudicitiam inacceſſam?: An muneri- cepam eſſe, totus tamen eſt, ut, quâ eminet,
el m 16. bus, uti à Jove corrupta eſt Danas? An gla- Lilio coæquetur. Ergo ita erumpentem ex ſe
öin 1 dis? An convivis? Mendacio uno. Aut aſ- herbam elaborat, colorâtque, ut, perſtante in-
t ſentire nobis, aut traducêris à nobis. Mirarer ter vermes ſtercoraque radice, quæ calcaretur
s, nn inſiliiſſe in honeſtiſſimam fœminam Senes men- ab apris, florem promittat, in Sabæ Principis
entis n dacio fultos, niſi viderem totam Chriſti Do- ſinu, Margaritas inter, & achates, reponen-
1 iot mini ſcenam, per exquiſitos totà urbe mendaces dum. Siwulachra Gentium argentum, & aurum Pfſal 113.
io Gcch teſtes & inchoari à Scribis, & peragi. Ut prop- Deus autem intuetur cor. Quam ſolers artifex in 4
. 1 tereà ſapienter Petrus, cùm teſtaretur JEUM expolienda, lævigandque facie ſimulachri! Vel 1,NS
W Ethicæ Tom. I. S ungues ⸗
nr ſele/

Statugz
perſimilis
Mypocri-

Modeſtia
line ſpiri-
14s.
Vitia pal-
liata.
Virtus
non ſoli-
da.
Invidia.

Dignitas
a0Nα.

Locua
San os
non red-

Kit.

Omnia
ocent
impiis.

FJepidi-
tzas.
Dignitas
iͤn indig-
no.⸗

Faber
quiſque
fortunse
Jc.

158

ungues limantur pedum quaàm chligentiftimè.
Circa præcordia non ſolum aliqua incuria, ſed
nulla prorſus cura. Ita-ne? Calcanei pars ex-
trema fummo ſtudio & politur, & limatur;
Cor verò nec compingitur quidem? Num un-
guibus ignobiliora funt viſcera? Imè nobiliſſima
mernbrorum ſunt; ſed latent. Videas Sacerdo-
tis attonſam undique cæſariem, promiſſam ad
talos togam, librata in ore verba;, ſine villis
Pellum ,ſine pompa currum, ſine ornatu famu-
os, linum;, quo collum integitur, lacteæ ideòô
par viæ, quia ſideribus diſpar: tunc enim ful-
gent Levitarum ornamenta, cùm ſqualent.
Quam elegans ſimulachri vultus! Intus autem?
Oculos, rogo te, aliò converte. Quicquid Poë-
tarum in fabulis portenti fingitur, viiceribus in-
terdum bæret Levitarum. E chlamyde malo-
granata dependent: pectus urticis inborreſcit.
Cupit, ardet, contabeſcit. Paucis: Hieroſoly-
mas ore depromit, ſed præcordiis verſat Baby-
lonem. Venite, oceidamus eum. Quinam hoc
dicunt? Ii, de quibus d'ctum à Patre eſt: Fra-
tres tui paſcunt oves in dichimis. Nota: Dum
oves paſcunt, degeneraverunt in lupos, à quibus
agnus laceratur: Noh dicere, ſi Eccleſiæ Chri-
ſii præeſſe incipiam, mutabor in virum alium.
Inter calices, & Chriſmata dediſcam thyrſos,
gladiéſque. Nec Veneri hærebo, nec Martem
ſequar, ſi contingat me Cidaris. Falleris. In-
ter frumenta crevere zizania: & in ipſo Taber-
naculo, iniquitas filiorum Aaron erupit. Non-
ne vides Patriarchas, oves deducendo, in urſos
commutatos? Quid? Annon Judas factus tunc
Leo eſt, cùm agnum & Moſis, & Patris come-
dit? Parum Cathedralis juvat, ſi tuo ſedet in
corde Antichriſtus. Cantharides videmus non
rarò roſarum corymbis inſidere. Sed in cœlo va-
por concreſcit in rorem. In rorem? In fulmen
quoque conſtipatur. Innocentiùs enimverô in
ſterquilinio jacuiſſet, & felicius: ſcandendo, &
pronior ad ruinam, & fatalior ad excidium eva-
ſit. Dum enim cœlo propior tenuitatem, pædo-
rémque ſuum pertæſus æmulari ambit, ſed ne-
quit, ſidera, tantum fulgoris induit, quantum
ſatis eſt, ut effulguret, proruâtque. Filii Heli

admoti aris, Arcæque, quid lucrati ſunt? Ut
licentiùs furerent, ſecurius mocharentur, im-

medicabilius ægrotarent, & perirent deſperatius.
Umuas Saül inter Prophetas vaticinatur. Cæte-
rum Dosg Idumæus, in Tabernaculo latitans,
pietatem dedidicit, didicit inter hoſtias ſcelus,
hausitque & Thure virus, rabiémque ſæviendi.
Sacrificio Cain initiatus eſt parricidio. Phari-
ſæus, orando, ſuperbiit. Herodes, evolyendo
Scripturas, rimatus eſt, quà ratione Dei ſtirpem
convelleret. Vides, ut puto, nihil prodeſſe mu-
neris ſeu innocentiam, ſeu ſanctitatem, ubi ani-
mus inquinatus eſt. Prodiit & manna non turtur,
ſed vermis. Ut enim adoleſcit in ipio ſerpen-
timm capite gemma: ita in ipſo argenti nitore

rubigo concreſcit. Jonathas, propè Saülem, in-

nocens. Abſalom, pone Davidem, perditiſſi-
mus. Inebriati Noë turpitudo aliis impuden-
tiam, alis reverentiam incuſſit. Abdenago in
aula Chaldæorum hymnos addidicit: cùm in do-
mo Suſannæ dedidicerint pudicitiam populi Se-
niores; quorum effrænatins exarſit impuritas
juxta fHuenta pudoris. Samuel impollutus inter
Ophmi, & Phinees, ſub Heh. Sub Eliſæo cor-
ruptiſſimus Giezi. Aqua humi in alabaſtrum
concreſcit, per Solem attenuata; exaſperatur,
inter ſidera, in fulmen.

menti, rugientique Leoni adblandimini? Uter-

Oliua

Tunc apparebit, quid illi proſint ſom-

nia ſua.

Plurima coiere ſcelera contra Joſephum: Invidia.
ſed livor ſupergreſſus eſt univerſa. Detulerat
fratres ſuos Joſeph, apud parentem;, de peſ-
ſimo crimine. Non tamen hoc in eum odio
exarſere. Acriùs eos in parricidium impulit
ſomniata pueri celſitudo, quàm retecta per pue-
rum corruptiſſima eorum iniquitas. Nimirum, 4
ut hebeſcunt coram Sole ſidera omnia: ita æ- oses er
. . fſanbto Ye⸗
mulatio monſtra obruit univerſa. Non maculis, 1
efferantur, quibus eos inſperſit: ſed fulgori-
bus contabeſcunt, quibus cohoneſtandum ſe
Joſeph prædixerat. Ergo non eſt, quòd tibi
à fratribus metuas, ſi eorum eruas in lucem
probra, dum tu te illis non præaferas. Accuſati
ſilent: poſthabiti fremunt. Non virgis, quibus
conciduntur, ſed aſtris, quibus obruantur,
conſuevere fratri fratres innectere laqueos, &
fodere caveam. Nunquam inviſa aut Caino A-
belis pietas, aut Seniori prodigi fratris impie-
tas, niſi cùm eam ſibi ſenſere prælatam, aut
igne ſacrificii, aut convivii vitulo. Agno effe-
ratus eſt Cain in Pardum; vitulo fllius non in-
verecundus in Taurum mutatus eſt. Pfſallat A-
bel: ſed illum Dominus non reſpiciat. Prodi-
gus ſubſtantiam diſſipet; ſed eum Pater non ex-
Cipiat. Hoc Mare, in modum ſtagni reſuſum,
ridet inter turbines, procellâſque omnes, und
exceptâ æmulatione. Eurus, Coruſve eſt Li-
vor, quò vel ſtagna ſuos ad aſtra fluctus im-
mittunt. Audiens autem hoc Ruben nitebatur li-
berare eum. Nulli ita inviſa eſſe debuit ſomnia- 1vidia
ta puero felicitas, quam Rubeno, cujus pri- viles ate
mogenita tantæ celſitudinis mole opprimeban- zingir.
tur. Tamen ſolus Primogenitus æmulum
expavit; iſque patromus Joſepho extitit, quem
ſuſpicio futuræ magnitudinis efferare meritò,
ſupra cæteros, debuiſſet. Vides, ut puto, li-
voris rubiginem, non auro innaſci, ſed ferro.
Què quis vilior eſt, eò ad invidendum paratior.
Ancillarum fili, & ii tantùm, quos nulla ef-
fulgendi ſpes erigebat, inſurrexere contra ma-
nipulum cæteris altiorem. Judas verè, & Ru-
ben familiæ Principes, non modèò non ſæviere
in invaſorem coronarum ſuarum, verùm omni
conatu ſategerunt, ut ad parentem puer re-
mitteretur. Nam Ruben in ciſternam eum de-
mittendum curavit, ut inde extractum ſervaret
immunem. Judas veròô è lacu eduxit, ne periret
in pulvere. Miror autem Patriarchas decem, ezvecio
nec cùm damnarent Joſephum, nec cùm eum libera.
eruerent à funere, uſquam meminiſſe aut Pa- Corredtie
rentis, aut Dei. Et invidos quidem Numinis, ven ufa-
Patriſque immemores non miror: miror autem “ e .
tum Rubenum, tum Judam pereunti patroci- zras hr,
naturos, nec ſemel ſævientibus in innocentem ſed divi-
objeciſſe fratribus aut Patris lachrymas, aut nis.
Numinis fulmina. Veruùm uterque humanis tan- Dierr
tùm rationibus inhibere conati ſunt procurren- e⸗ ctir
tem in omne vitiorum pelagus fraterni livoris Timor
profluentem. Manus veſtras ſervate innoxias. Dei ſußß-
Ouid nobis prodeſt, ſi occiderimus fratrem no-= ceret.

Rrum b frater enim & caro noſtra eſt. Ita-ne fre- Tentatin-
num re-

Aecruſa⸗

non Ausliri
inwidi.

que peccaſtis, & neuter fratrem ſervaſtis, dum iban.
meticulosè innocentiam propugnaviſtis. Nec nes pri-
livori Palàam obluctari, nec pudori propalam vetas
patrocinari auſi eſtis, ideéôque utriuique con- Dens er

ſilium evanuit. Satius erat pectus opponere 5 nos
. . . 2/

ſævien-

Viuß

rnic

ℳs, i

nlet
milit n
tum
tu
tic⸗

Coren

Ne r.
D
nar
litr
1
laſir. Müler
1i r⸗

dtn

un, e
Nerat
e del.
di
Inp
er Iu.
hirum, A
Na e. Ilmeln
leon⸗
Dden ſe
Nöd rbi
n lcem
Acculati
Cnibus
vemuur,
Ced, &
ni.
tam, a
groek.
ES nenir-
PſilktA-
t. Mol
er oner⸗
reſulun,
Tnes, u
ſe ck li.
luchn in⸗
itehatuel⸗
t Comir ſnt
ls ir. „ln
rineben iut
tt, gen.
te Mernto,
tuto,
led kem
n lmenn
0s nöllit-
COntii .
eid, ANr
non ete
Verim CIn
em ue⸗ le⸗
amn eun E.
kumſenm
t, te ſein
has ecer n
c Cln en i
n Nunm,, .
miror altil ,
S

innocenen /¹
16

mes .

in Cap. XXXVII. Ceneſis.

ſævientibus, & conterrere clamantes: Venite
occiιαHmomns eum., Sed tunc forté clamantibus ac-
clamaſtis: ideéque facinus, quod erumpens fo-
viſtis, incaſſum conati eſtis reprimere jam adul-
Principiis tum. Planè nequitia, niſi elidatur in ſemine;
obza. fraſtra opprimitur effloreſcens. Cùm jam livor
Severias cruorem fratris Pprælibaſſet, nemine obtinente;
Katiw. vix ejus primum ſepultura, tum vinculis com-
Peſci potuit. Diſcamus, rogo, Vultures ſuo in
nido illaqqueare, ut feritatem non addiſcant.
Nam ſi rapinæ aſſueverint, nec in laqueo ſæ-
vitiem dedocebuntur. Cruor enim, ſi ſemel
præguſtetur, ita ſapit, ut nunqdam non ſitia-
tur. Et væ Innocentiæ, cùm ejus ſanguinem
avida nocendi ſpes præſumpſit. Occidamus
eum, dixere invidi; nec pietas obſtitit Primo-
geniti? Joſeph aut projici debebit in ciſternam;
ut multum de feritate remittant fratres ſævien-
tes; aut etiam venundari Iſmaelitis, ut .gyp-
tiis ſerviat. Livor enim, ſi funus præconcipiat,
quamvis aborgiat, catenas parit. Ut autem vi-
deas Livoris immanitatem, audi. Confeſtim igi-
zur, ut pervenit ad fratres ſuos, nudaverunt
eum tunicaà talari & polymitâ: miſeruùnique eum
in eiſternam veterem, quæ non habebat aquami.
Co-lum, antequam fulminet, fulgurat. Leo
rügit, priuſquam ſæviat. Livor ſtatim inſilüit
in Pudicum, mudavit, obruitque. Ne quidem
tamdià furorem ſuum cohibaere, quamdià Jo-
ſeph Patris mandata exponeret: verùm inau di-

gederi-
Ias.

Iavidia,

tum opprimunt, & parentis incurioſi, & fra-

tris carnifices. Porrò quis non miretur exui pu-
dorem tunicâà ſuà, ut eà parricidium involva-
tur? Nimirum erubuiſſet livor coram Jacob,
nili polymità tegeretur. Proh dolor! denadant
fratricidæ fratrem, ut ſuum integant ſcelus.
Militare cogunt contra Joſephum ejus quoque
tunicam, quæ, dum mentitur illum àa feris
devoratum, & fratres abſolvit omai fuſpicio-
ne criminis, & ipfum reum facit palmaris au
daciæ, quaſi belluis occurrerit digreflus a via
in avia Et Sponſa nudata eſt aàa m litibus, &
peregrinus deſcendens in Jericho, ſpoliatus eſt
à latronibus, hic demum a fratribus denadatus
eſt Joſeph: ideôque tum ſponſa, tum viatore
Conſcien- Miſerior. Illorum enim veſtis rapt res texit:
tis age-- hujus autem polymita non ſceleſtos; ſed ſcelus
ienda. obtexit. IIli tunicam amiſere tantum: hic ca-
ruit tunicâ, ut careret commiſeratione. Veſtis
Viatoris & Sponſæ, ſi ſpectaretur, ad ultionem
Prædonum populos excitaret. Joſephi tunica,
ut viſa eſt, deſut in latrones inquiri, & hædi
ſanguis, non modò non clamavit de tunica,
ſed ſilentium indixit Patri, proditoribus indu-
cias impetravit. Et ſanè, non inſulsè, pudici-
tiæ cauſam cosgere fratres naufragium agere in
ſanguine hædi, quæ in agni ſanguine emerfiſ-
ſet. Porrò, ut Martyres in Regia divimitatis
ſtolas ſuas dealbaverunt in ſanguine agni: ita
fratricidæ in campo ſceleris, ne rei haberen-
tur apud Jacob, tinxere fratris tunicam, ut
ſtolas ſuas portentosè dealbarent, non in cruo-
re agni, ſed in ſanguine hædi.

Miſeruntque eum in ciſternam veterem,
gJuæ non habebat aquam. Et ſad ntes
ut oomederent panem, viderunt Imas-
litas viatores.

zen. Ita-ne? Epulari juvat, poſt ſcelus tantum?
Invidis, Frattem demerſiſtis, & comeditis? Illud præ-
Ethicæ Tom. I.

ſtat invidia; poſt perditum fratrem, quod præ-
ſtiat amor, recuperato filio. Reducem emim

Pprodigum laſcivmque adoleſcentem caùm ex-

cepiſſet humaniſſimèe Pater, donvivium inſtru⸗
Xit. Convivantur hic quoque fratres, pudicum
Puerum cùm proturbaſſent in ciſternam. Nem-

pe contrariorum eadem diſciplina eſt. Ut enim

exultat charitas, redivivo filio; ita; oppreſſo
fratre, livor triumphat. Er ſedentes ut comede-
vent. Vel dellcias ſectantur; poſt lanienam.
Et ubi, rogo, non illuder Gula, ſi ſtatim
poſt excidium fratris, & menſam ſiruit, &G
accubitum perſuadet? Neque ſedent tantum Galz;
& comeduht, verum & oculorum illecebræ
ſtuduerunt. Non enim in cavernis & ſpecubus,;
ſed in aprico epulantut loco, unde viatorum
ultrò citroque commeantium ſpectaculo recre-

entur. Viderunt Iimaslitas viatores tenire de

Galaad, & Camelos eorum portantes aromata,
& reſinam, & ſtacten in Kgyptum. Placet hoc
loco exquirere, quare Moſes, cùm, ne ver-
bo quidem uno, Joſephi ad fratres preces &
querimonias explicuerit, tam effusè deſcripſe-
rit,; & quodammodò excuſſerit ſarcinas via-
torum. Aſt enim, aromata, rfeſinam, & ſta-
cten fuifle tunc ab Iſmaelitis in .Ægyptum ex
Galaaditide avecta. Dices, Joſephum nullas
fudiſſe preces pro ſe. Imòô ipfſimet fratres in
Egypto ſeſe mutuò incuſavere, quòd ejus
nec anguſtias, nec poſtulata exaudiſſent. Qua-
re ergo ſarcinæ deicribuntur mercatorum, &
pueri lachrymæ ſilentio involvuntur? Nimi-
rum illud vates expreſſit, quod fratribus in
pretio fuit. Neglexere plorantem fratrem, diſ-
cuſſere mercatorum onera. Et mirum ſanè eſt;
quod tanto gravati crimine, nibilo minus eis
vacaverit, non modò fpectare viatores, ſed u dehtis
& ſarcinas curiosè perveſtigare. Uſque adeò, e a,
curioſitas nos tranſverſos agit, ut neque hor- preta.
rore ſepulti fratris inhibeatur: vel ita exultat
in laniena Livor, ut à ciſterna funeris digre- Carigi-
diatur ad epuli illecebras, & ita ventrem ex-
pleat, ut oculos paſcat, paratus rimari vel ar-
cas Camelorum. Audiamus jatn Judam. Quid
nobis prodeſt, i occiderimus fratrem noſtrum 5
Melius eſt, ut venundetur Itmaszlitis, & manus
noſtræ non polluantur. Audin' pudicos? Veren-
tur, ne dexteras inquinent fuas. Et cor quare
polluitis, toties deſtinatà puero cæde? Enim-
verò jam tum ſerebatur Scribarum ſuperfſlitio
perpurgantium religiosè paropſidem, pectus
verò omni ſpurcitiarum colluvie cumulantium.
Et manus noſtræ non polluantur. Scilicet. An
impollutæ ſunt dexteræ venundantium Iſmae-
litis fratrem innocentem? Tam pingui reli-
gione imbutus eſt Livor, ut, quicquid citra
cædem ſteterit, putet blan ditias eſſe. Catenas Hypecti-
Pietatem putat, & ſervitutem genus clemen- e,ig
tiæ eſſe credit. Nifi fallor, adumbratur hoc,Piai-
loco noſiri fæculi hy pocriſis palliata. Sa vire lu- Servire
bet perſonatæ fictæque Pietati, ſed ita tem- duetas.
perat ſævitiem, ut hoſtem perdat, nec ſe pol-
Iuat. Manus noſtræ non polluantur, iſtorum vox
primna eſt. Legunt; conſfulunt;, diſceptant, ne
ſalus ipſorum periclitetur. Interim, dum ſe im-
pollutos mori velle teſtantur, nihil intermittunt
eorum, in quæ eos impellit libido nocendi, gau-
dendi, excreſcendi. Mimis blandiuntur, Pial-
trias alunt, adverſarios ſubruunt, epulantur,
inflantur, laſciviunt, ludunt, illudunt, &
quòôd cruore rapiniſque non fœdentur, imma-

culatos ſeſe autumant in via. Manus noſtræ ſer-
☚ 2 Ventur

ℳ.
Invidias

Severi-
ras.
Correctio
libera.

geveri-
tas.

Correctio
mitis.

Avari-
tia.

Deus vi-
lis nobis

eſe.

160
vVentur innoxiæ: ſed Joſeph venundetur. O
ſtupiditatem planè ligneam! Ergone, quic-
quid non jugulat, non inquinat? Extrahitur
frater, extruditur, venundatur, catenatur, &
vivitis impolluti, hiſce in nundinis immaniſſi-
mæ cCrudelitatis? Ergo fames, febris, pallor;,
egeſtas, ſervitus deliciæ ſunt, ſi inter eas ita
torquearis, ut non expires? Proluſere Patriar-
chæ ſpirituahbus (ut cum vulgo loquar) noſtri
ſæculi, qui pollui nolunt, &, quicquid lubet,
conficiunt. Acquieverunt fratres ſermonibus il-
lius. Utinam auderemus vitiis obluctari, & ſce-
leroſis in faciem reſiſtere. Videbatur invidia fra-
trum, torrentis in morem, ex iracundiæ jugis
alpibuſque crudelitatis ita exundaſſe, ut nullo
cohiberi poſſe authoritatis, ſeu rationum agge-
re putaretur. Venite, occidamus eum, & videa-
mus, quid illi proſint ſomnia ſua. Quantis aqua-
rum gurgitibus hic amnmis redundat! Octo Pa-
triarcharum confluxere livores, nec aquis intu-
met, ſed veneno, trahitque non ſaxa, ſed ſe-
cures. Occidamus, & videamus. Occidit, &
in cadaver ſævit. Mactat, exprobrâtque. Ta-
men pauciſſimis verbis Judas, natu non maxi-
mus, imò à primo quartus, mutat enſes in vin-
cula, necique deſtinatum tranſinittit in Eägyp-
tum, Patrique remiſiſſet, ſi auſus fuiſſet pueri
ad parentem regreſſum ſuadere. Ita eſt: intu-
meſcentis æquoris rabies decumana non muris,
non aggeribus, ſed arenâà frænatur. Serpentem
arundine interſiſtes. Quamquam objectum æ-
quori littus palæſtra eſt coërcendi iniquorum
impetum, eum non retundendo, ſed excipien-
do. Littus enim ſubſternendo ſeſe fluctibus, ita
eorum rabiem fatigat, ut ideò fracta relabatur,
quia non frangitur. En Judas, hoc loco, quà
manſuetudine ab efferatis fratribus impetrat, ut
fratrem educant & ciſterna. Rationibus pugna-
vit, non jurgis. Non Patris luctum, non Dei
jacula oſtentavit, quibus fortè commoti non eſ-
ſent. Sed nec eis ſcelus exprobrando, nec fra-
tris temeritatem extenuando; verùm proban-
do, nil eis fratris funere acceſſurum aut gloriæ,
aut lucri, extorſit, quod cupiüt. Diſcamus ali-
quando rationem cicurandi Leopardos, anguéſ-
que demulcendi. Extrahentes eum de ciſternæ,
vendiderunt eum Umazlitis viginti argenteis:
qui duxerunt eum in Koypium. Cedit Livor
avaritiæ, & quem nec Dei timor; nec Patris
reverentia inflexit, ad mitiora conſilia deduxit
aurum. Enimverò extorquet Nummus, quod
Numen non impetrat. Ubi enim ſpes nundi-
nandi fratris affulſit, illicò fraterni cruoris ſitis
viginti argenteis reſtincta eſt. Nam, ut ma-
nubrium bipennis, ne ſylvas cæderet, in la-
cum excidit filiis Prophetarum: ita ſævientis
Invidiæ fax ſold Pactoli viciniâ extincta eſt.
Argenteus enimverò funis Joſephum eduxit è
puteo, rabidũſque Patriarcharum cuneus tunc
tantùm lictor eſſe deſüt, cùm factus eſt licita-
tor & inſtitor. Miraris Jovi aureo ceſſiſſe Da-
naëm? Argenteis viginti ceſſit Tiſiphone. Li-
bet exclamare: Inventum eſt aliquando, quo-
modo ſcelerum miniſter evadat ſcelerum veſ-
pillo. Cùm nullum non adoleſcat flagitium
opum lacte; hic tandem argenti lacte, livor,
quaſi Siſaræ apparitor, interiit. Non occidére
Joſephum fratres, ur venderent. Exhauſere
ciſternam, ut arcam opplerent. Inde extra-
Etus frater, ut ibi reponeretur pecunia. Me-
lius eſt, ut venundetur IMmablitis. Acquieverunt
fratres ſermonibus illins. Debes vitam tuam,

Oliva

miſerrime puer, non pudori, non innocentiæ ,
non patri, eam debes argento. Miror, cur
Plinius conqueratur egeſtas in homimis perni-
ciem opes & ſinu terræ. Perierat Joſeph, niſi
argenti nitore capti fuiſſent fratres. Vicit cru-
mena ſepulchrum, cumque auro epoto conva-
leſcant non rarò ægri, moriturus Joſeph re-
vixit argenteis viginti: quôdque miraculum
auget, ut viveret, non hauſit metallum ſagi-
natus, ſed venundatus emiſit.

Congregatis autem ounctis liberis ejus, ut
lenirent dolorem Patris, noluit conſo-
lationem accipere, ſed ait: Deſcen-
dam ad filium meum lugens in in-
fernum.
Eecleſia-

ſtira Ju-
riſdictio

Imago peccatoris in filis Jacob coloratur,
qui à parentis ſinu filhum cordis ejus cùm ab-
ſtraxiſſent, eum tamen mœrere nollent. Enim- anpagne-
verò nemo Deum lædi vellet, & eum nemo 14 à bPoli-
non lædit. Violamus Domini legem, & ejus ticis.
Sponſam laceramus: attamen poſt tantas con-
tumelias nec illum iraſci patimur, & ilh aſſi-
demus & circumfundimur, ac ſi non rei eſſe- Peecati
mus immanis flagiti, ſed maximarum Sacer- damna.
dotes hoſtiarum. Quis autem in flliis Adæ re-
quieſcere audeat, cùm videat ab iis dolorem
Patris leniri, qui luctuum ſcaturiginem effo-
derunt? Sititis cruorem filii, & parentis lachry-
mas exhorretis? Detrahitis Jacobo cilicium, &
catenas Joſepho in'icitis? Cumque exulare ju- Coufdes-
beatis fratrem, lugere Patrem non patimini? is in bo⸗
Cui licet in poſterum fidere? Qui lugentem ſo- Vinibus.
laturi circumſtant, autores ſunt ærumnarum.
Noluit conſolationem accipere. Nimirum ex vi-
rulento fratrum pectore, tanquam ex urenti
ſolo erumpebat conſolatio, non in morem
Floſculi, ſed ad inſtar rubi. Nequibant, quam- Coneio er
vis conarentur, ſolatium afferre, in eorum la- corde.
biis languente oratione, quæ infecto ex corde
dimanabat. Fruſtra os mella diſtillat, cùm fer- Lingaa.
vet in animo livor. Aſpis, quamvwis nectar ex- Adularie.
pueret, venenum foret. Etiam quæ dulcia ſunt, Amiei in-
non rarò venenata ſunt. Non tam quid pro- Kadi.
feratur, refert, quam unde. In paradiſo, ante
ſceleris luem, ſapidiora erant olera, quàm mo-
dò attagen. Pactoli vel limus pretioſus eſt,
cùm Sodomorum ſtuppea ſint vel poma. Ra-
bidum livenſque Patriarcharum pectus, etiam,
Cùm illecebrarum lac fundit, lenire nequit coa-
lamitatem mœrentis Jacob. Quem certè demi- Vcets
ror ita obfirmatum in filii luctu, cùm & Nepos?1αα
Abrahæ ſit, & Jobi propatruus, quorum al-
ter ſiccis oculis in unigeniti jugulum gladium
intendit: alter, vernante in Dei præconia cum
corde linguàâ, filiorum omnium naufragium
pertulit imperterritus. Nimirum nobis diſſi-
millimi Patriarchæ ſunt. IIli enim mori non
putant pignora ſua, quoties eos aut Dominus
interficit, aut Domino interficiunt. Perire cre-
dunt eos tantùm „ quos caſu contigerit ſuo *
ſinu abripi. Nos & contrario, ſi & fihis undeci-
mus in Dei domum ſecedat, irarum & dolo-
ris undas jactamus in cœlum, ad alpes uſque
profundimus. Moriatur fliorum decuria una Deus vi-
in acie, illicò in ipſo lachrymarum exortu Iris lis eſt no-
emicat, lætamurque oppigneratam nobis Prin- u:
cipis benevolentiam cadaverum aggeſtu nume-=
roſo. Ita-ne? Unum Deo vivere non ſuſtines
filium: & Filios decem pateris Principi hoflias
cadere?

Filioram
Educatie.

1

ln.

3le

Pler ſul⸗
N Mo 608

Urn

Ein

ſoret
Veſte

gere
ii

lrler Ad in
iunmn, Iic0

liß ſed

Pore
tüm
At e
“
dotle
ſc
ſunt.
cünd
Unteg
Ten
encite
coll⸗
tur.
thum
tempe
lumn
Uter
Kici
ken
In
Conhol
lorn
t col
E
Rencu
unſte
Peredt

eunie,
17 (t
Permi.
19 niſt
t cru⸗
CONa⸗
Phre.
aCllun
m lg

us,
. on
Deſees.
in ir.

Olnnnr, Eeiß⸗
. Lom. KWM
Um nemo i
& eſt ta⸗
ntas con⸗
nd.
rei ele⸗ Nes
n Nel. un
Ader
8 Colotenn
nemn ei⸗
tolache⸗
huium, &
lae Ct
Pottnum . niil
getenſ
rummmn.
rumn
en Wehti
in oeen
t,an⸗ dil
nechunk.“¹
9 en e
t, Cnnkr lin
necherer⸗
lculnt /4,
1uc ⸗
radloy s
, guinnle
etoluset,
pomm N
Aus, etnl,
e hequnca 3
cett ene,
mn & Nd
gwormm 4.
CNdun
ZcOlitl
naulisguu „
nobis . 1
moli
t Dommm
Periece.
igent ſoe
lis cel⸗
4, s in N!
gecun
ezortli/,
nobis P-.
eſtumn⸗
lon llini
ri Poſis
cadele

Iudican-
tes teme-
7 %

Zœniten-
zia vera.
Chriſti
Paſſio.

3. Reg.

21. 27.

in Cap. XXXVII. Geneſis. 161

cadere? Orbitas eſt, ſi unus pſallat: Et, cæ-
ſis decem, non orbatum te credis pignoribus,
ſed ſideribus autumas coronatum? què promp-
tus Jacob ac Abraham jugulare in monte Jo-
ſephum: at ferre nequiit irruiſſe in monſtra fi-
lium. Non recuſat litare filium, quem amitte-

re recuſat. Hoſtia ſit, non præda. Opto, in-

quit, illum victimam Deo eile: nolo illum epu-
lum eſſe ferarum. Quod Deo cæditur, feri-
tur: quod feris cedit in eſcam, periclitatur, &
Perit. Doleo, quòd chariſſimum filium, non
Deo, ſed caſui immolaverim. Beſtia devora-
vit Joleph. Non piget mortalem perüſſe: pu-
det hofſtiam tantam non aram ſortitam eſſe,
ſed monſtrum. Vilior ſors Joſeph, quàam Tau-
ri. Ille enim nonniſi Leonem explet: Ipſe ve-
16 Lupum fortè exſaturavit. Nißsiſque veſtibus,
indutus eſe cilicio, lugens fllium ſuum multo tem-
Pore. Miror ſanctum ſenem non ignarum tum
livoris fratrum in Joſeph, tum furoris, ne in
ſuſpicionem quidem veniſle parricidii. Sciebat
eos à cædibus non abhorrere, quos indoluerat

urbem Sichem univerſam crudeliſſimè perdi-

diſſe. Sciebat ſæviiſſe, non ſemel, ob ſomnia,
in Joſephum. Ergo & ſolitudinis opportuni-
tas, & livoris atrocitas, & ſanguinis non ſe-
mel præguſtatus ſapor, ſuadere parenti pru-
dentifiimo poterant, extinctum filium odio fra-
trum. Verùm nec tantis ſubſtracta cuniculis
erumpere potuit vel in ſene proditionis ſuſpi-
cio, ipſo doloris æſtu; quo abducimur perſæ-
pè in Syrtes, quas facillimè, ſedato dolore,
devitamus. Uſque adeò Juſti in ſuſpicionis vo-
raginem non irruunt, etiam cum Charybdis
excrefcit in portum molibus rationum. Porròô
Patriarchæ dolor doloris noſtri imago utinam
foret, cùm vel Chriſti lanienam ,„ vel innocen-
tiæ jacturam lamentamur. Primo enim fcidit
Veſtes fuas. Secundo cilicium induit. Tertiò lu-
gere coepit multo tempore. Quartò cùm eum
Hilii ſolarentur, deſcenſurum ſe dixit lugentem
ad infernum. Quæ, rogo, Pœnitentia in ſe-
rico & ſuccino? Non autem veſtes depoſuit,
ſed conſcidit. Noluit, vel ſi cuperet, in ſua
poteſtate eſſe, eadem in toga fulgere. Nolo tan-
tùm deponas vanitatis & ſuperbiæ phaleras:
aut eas laceres neceſſe eſt, aut ærumnoſis lar-
giaris, ut in poſterum pompam reparare non
Poſſis. Neque verò ſat eſt, delicias exuere, ni-
ſi cilicium induaris. Et illecebræ abjiciendæ
ſunt, & aflumenda, quæ cruciant. Tum ſo-
ciandus luctus ſacco, veſti animus. Sola enim
integumenta doloris, niſi cor mœreat „ non
Templum extruunt Poœnitentiæ, ſed ſcenam
excitant Hypocriſi. Etiam Adam exuviis te-

Ctus eſt. Etiam Achab & ſacco amictus eſt „ &

conſperſus cinere. Neuter tamen fleviſſe dici-
tur. David verò ſingulis noctibus ubertate fle-
tuum lectulum ſuum irrigavit. Denique multo
tempore, imô omni tempore lugendum ſibi fi-
lium ſtatuit Patriarcha: nec de luctu remiſit
inter ſolatia & blanditias fliorum , quorum erat
ſtudium, parentis lachrymas abſiergere. Nolo
à fletu ſurgas, quoties te tui abducere ſtudue-
rint à lachrymis. Imitare Jacob, qui recipere
conſolationem noluit, tantumque abfuit, ut
filiorum blanditiis lachrymarum ejus exundan-
tia cohiberetur, ut, qui diù ſibi fletum, au-
dità filii nece, indixerat, nunquam ſibi ſur-
gendum à luctu duxerit, ex quo illum cir-
cumftetere filii, dolorem ejus levaturi. Quam
vVereor, ne lachrymæ noſtræ quam Jacobi ab=
Ethicæ Tom. I.

ſimiles, tam ſimiles ſint Judæ ; qui cùm uxo-
rem ſuam defunckam luxiſflet, à funere tranſut
ad fornicem, & evolutus mortualibus integu-
mentis, voluptatum fſeſtivis implicatus eſt pha-
leris. Quid plura? Excuſſo cinere, ſurrexit »
ut ad tondendas oves aſcenderet. Verum an-
tequam deveniret ad agnos, hædos effinxit,
dumque ad oves vadit, incidit in lupam. Jun-
Ctus Thamari, quam in via offendit, Phares &
Zaram filio ſuo proſeminavit. Uſque adeò li-
bet à cinere ad illecebras tranſilire „ ſaltu pro-
pemodum uno: quique præficas advocaverat .
Syrenas exaudiit. Verùm hac de re fuſiuùs ca-
pite inſequenti.

Gen. 38
17.

Deſcendam ad filiumim meum lugens in
infernum. Er illo perſeveranté in Re-
tu, Madianitæ vendiderunt Joſeph in
Lgypto Putiphari Eunucho Pharao-
nis Magiſtro militum.

Nocentiores filiis parentum lachrymæ non Pei vo⸗
rarò ſunt, ipſis lachrymis Crocodili. En, flen- Menzari:
te Jacob, naufragum Joſeph. Pietas importu- * r
na crudelitas eſt. Rigavit Pater fletu ſuo com- Lasiia
pedes ferulaſque innocentis, ſed ærumnoſi ‚fi= jugis.
lii. Ut enim lugens Jephte lachrymis fuis cruo- Tr'ibuala-
ri funerique filiæ proluſit, quam periiſſe cre- Jon.
dimus, non retinente Angelo Patris dexteram““
ferituram, quòd triſtis Deo hoſtiam cæderet:
ita, plorante Jacob, Joſeph iteratò Tgyptio ⸗
mancipatur. Quid? inquies. Ridere-ne vis Pa- Mortas
trem in funere filũ? Non eum ridere jubeo; ron le-
nunquam tamen diuturniorem commendabo Mortiff.
in Patriarcha ejulatum. Exprimat naturæ tor- catio Paſ-
cular ad nuncium cædis ſuſpiria lachrymâſque, Ronum,
at ratio, quaſi opportunus & cœlo Aquilo, & * 5,
