cui d'fe ut unius diei Aulicus præferatur iis, qui æta-
"n “, tem omnem contriverunt in domo tua. Reſ-

Aulici . , . . .
guinam pondit ſervus, ſi noluerit mulier venire mecum.

promo. Ab adulatione quantum diſtat hic ſervus! In-
vendi. genuè loquitur: non maria & montes loqui-
Anliess tur; minima tentaturus. Verùm, quæ objici
Kageſer. ſibi poſſent, Domino objicit. Ut ablegentur

tione ca- Aulici, quèò deſtinati ſunt, omnia complanant.
veat, Patêre omnia; omnia à ſe perfectum iri jacti-
Amitie, tant. Ubi verò deventum fuerit ad ſcopulum,
omnia intereluſa eſſe vociferantur. Nimirum,
non curant ea perfici, ad quæ mittuntur; ſed,
ut mittantur, nihil non perficiunt. Sciſcitanti
autem num eò filium reducere deberet, ſi ſpon-
ſa egredi nollet, reſpondit Abraham: Care,
ne quando reducas filiun meum illuc. Dominus
Deus c&œ&li, qui tlit me de domb Patris mei: ip-
Je mittet Angelum ſuum coram te, & accipies in-
Perſeve- de uxorem ſilio meo. Quot Sacramenta tain bre-

rantia. vi oratione obſignantur 2% Mavult filium carere
Pai uxXOre, quain redire in patriam. Semel enimn
oblivio. 1.

pro Deo abd catum ſolum nativitatis ſuæ, ſibi
Intentio omninoò cenſuit interdictum: Porrô cin de re

7ecta. temporaria ſermo eſſet; cur non Deum ter-
ræ, vel Ccoœli terrarumque, ſed coœli tantam
Pterno- Dominum appellavit? Ut doceret famulum 5
rim me- . 5
moria. Non in holocauſtis duntaxat ſacriſque rebus,
ſed etiam in cæteris ad domum noſtram ſpe⸗
Ctantibus, ternitatis unius habendam eſſe ra-
tionem. Neque enim; vel cùm de terra loqui-
tur, a Deo quidvis aliud ſperat, ſpectaâtque
Focatie quath coœlum. Illud autem fidei quàm plenum!
guanti à Deo opibus auctus ſuerat, reductus cum ho-
SSS nore ex Ægypto, fervatus ab Hoſtibus, trium-
vis hegg. Phis illuſtratus, Angelorum dignatus hoſpitio;
heium. hærede donatus: nihilo minus Dei in ſe bene-
cati ficia commemoraturus, ut ſamuli ſpem erige-
harens. ret » his Prætermiflis, quid commemorat?
Bekeuar Quòd ſe abduxerit & domo Patris. Neque di-
xit: Deus, qui cognitionem ſui mihi indidit
Servire

„ in domo Patris, ſed qui me inde tulit. Non
Beo feliæ, enim ſatis eſt; Deum noſſe, niſi è parentum
domo exeamus. Quis enim, inter blanditias
Paternæ domus, etfi ſapit; aliquando tandem
non deſipit? Unus ſanè Abraham Vocationis
pretium agnovit; cui, præ gregibus, filio, re-
gum amicitis, ac trophæis, grandior charioôr-
que viſa eſt abducentis è& patria vox Domini.
Modeſtiam quoque Senis ſanctiſſimi animad-
Dißiden- verte. Non dicit: Deus, Pro quo Patrem ſpre-

ria ſui. Vi „ cui filium litavi, in quo ſperavi, rebus
Cognitio meis deeſſe non poteſt. Sed maluit divinorum
ſii. ‚ munerum meminiſſe, quam obſequii ſui. Qui
ili- beneſecit, benefaciet. Qui me vocavit, qui
as Vera 1R ißt : 1 . .
nil ſti HMihi magna promiſit, ipſe præſto erit deſiderio

deberi bu- Meo. Neque dixit: An times Sponſam tibi non
tet. adhæſuram? Et quænam foœminarum, audito
Arregan- nomine Abrahæ, tam clari tämque potentis
ris. Principis, non accurret? Quid, quod neque
certò ſibi Deum affuturum in adducend Fi-
lio Sponsà præſumpſit. Audi: Jin autem mu-
lier noluerit ſequi té, non teneberis juramento:
klium meum tantum ne reducas illuc. Vide »
quàm demiſßè de ſe ſentit: ſperat quidem, ſed
non præſumit. Et licèt Deus deeſſet ſpei, &
votis ſuis, juſſioni illius ipſe deeſſe mon vult.
Ethicæ Tom. I.
. e

miſit, dicens:

Etſi HHaaco Deus Sponſam non provideat, A-
brahæ ſtirps non eò redibit, unde pro Deo ex-
ceſſit. Intuere, quo modo Propoſitam à ſervo
difficultatem non ſprevit; ſed ſolvit. Quidain Suberzos
inter Superiores exiſtunt, qui præceptis füis & Res
nihil opponi patinntur. Ipſe dixi. Hæc vox il- lbhi con-
lorum una eit. Non ait Abraham ſervo obii- radie
cienti, quid ficri oporteret, ſi nulla reperiretur r.
in Meſopotamia Iſaaco ſponſa: niſi aliqua inve-
niri poflet, non te illo ablegarem. Scilicet;
Nulla reperiretur, quæ Abrahæ cCognationein
ſitiat. Non ita dixit: ſed quod futurum non e- Superios
rat; tanquam futurmn eſfſet, quid tunc facto audiat
opus eſſet, edixit. Nin autem mulieæ' noluerit oljeztes
Jequi te, non teneberis ſuramento: klium meum
tantim ne reducas illuc. Sic Deus Moyſi proô-
teſtanti futurum, ut à Rege non audiretur .
quid potiſſimum ſaceret, indicavit. Non illi
dixit, Ego ſum, qui te mitto. Sed; Hæc-di-
ces, & illud ages.

Pone manum tuam ſubter femur meum, Adors
ut adjurem te per Dominum Deum dueci.
œl O& terræ. .
Zelus A-
J W . nimarum
Hæc Abraham; qui cùm à ſervo rogaretutf, miſericors
quid ſibi præſtandum eſſet, non invent in erga im-
Meſopotamia; quæ Iſaaco nuberet, ait: Do- be'fectos.
minus Deus cœli ipſe mittet Angelum ſaum co- *
Tam te. Cur Deum modè appellat coœæli tertæ- Nos onz-
que, modò cœli duntaxat Dominum? Nimirum niæ licens
ſervum obfſtricturus jurejurando, ut timorem onmnibus.
incuteret, terris Deum præſidere ifſinuavit. .
Cum verò de ſpe ſua in Deum loquitur, illum daberde
Cœli tantùm principem aſſerit. Servus enim ti- e e ga
more, amofe Abraham trahebatur. Ne me cat vid:
fallas. Scito Deum terrarum Dominum: Ut Nez Cza-
ego ſperem, ſatis eſt illum Deum eſle. nes ſibi G-
. miles vs⸗
i.
Tulitque decem camelos de grege Domi-
i ſui, & abüt, oæ omnibus honis e-
Jus portans ſecum.

Nonne Abraham prædixwerat affuturum ſervo Cratie
Angelum, quo duce, uxorem filio deligeret? ooperan-
Quare ergo Camelos & Xenia ſecum trahit? dam.
S . .. ei cira
Ut nos doceat, ita divinæ innitendum eſſe Juo modo
Providentiæ, ut tamen, quæ noſtrarum ſunt ſe quiſqus
Partium, non omittamus. Quin & donaria at- permitte-
tulit; & , cùm ante portam civitatis Nachor re debeat.
conſtitiſſet veſpere, quo tempore hauſtum a-
quam egredi Pienr muhieres;, orationem præ-
Domine Deus Domini mei A-
braham, occurre, obſecro, mihi hodie & fac ,.
miſericordiam cum Domino meo Abrahbam. Igi- Faobti⸗ .
tur puella, cui ego dixero, Inclina bydriam e⸗ e,
tuam... Planè Domino omninò ſervus perfimihs Difiden-
eſt. Copiis, opibus, mancipiis, & comitatu tia ſui.
fretus, nec ſibi fidit „ nec civibus. Non con- Conßden-
ſuluit optimates, non prudentiæ ſuæ innixus "ia 5
exploraturus fœminam urbem ingreditur: ve- R's2,
rùm ad Deum, ut ſe dirigat, preces effundit. „ibus
Servus legationem ſfuam ab oratione exordi- M/ſz
tur: & ſacerdotes in negotiis pertractandis ora- Ooratio, &
tionem non ſolùm non præmittunt, ſed nec in- Rrr.
tromittunt, imò verò aliquando intermittunt. mie gos
Porrò quam plena Pphiloſophiæ oratio eſt! zntermit-
Domine Deus Domini mei Abraham. Nota: ab tenda, ſed
Abrahamo Deus coœli, & Deus terræ appel- walzipli-

latus eſt, hic verò à ſervo Deus Abrahæ vocatur. anda.

G Penè

Oliva

Ooßeinm Penè pluris fecit Abrahamum, quàm Mundum
HH univerſum. Cùm in orbe terrarum nihil bono
ſici veri. ſervo Pretioſius eſſe videretur, quam Domi-
AMiſſa ce Dus, int Deum vocabulo ſplendide cohoneſta-
lebranda. Tet, Dominum appellat Domini ſui. lanè
Politiz veris ſervis & charior, & nobilior eile debe-
es, ret terrà co-léque Dominus; ſed Dominus, cii
Se Dens Pro Domino ſit. Domine Deus Domini
liæ cateris .αsS PrO Domno tit. Bomine
praferen. Miei Alraham. Ab Humilitate initium precan-
da di facit. Servum ſe fatetur. Occurre mihi ho-
dulici, die, & ſac miſericordiam cum Domino meo A-

Ka brabam. Coram Deo non eſt ſervus aut liber,
n:. unius omnes conditionis ſumus. Nihilo minus
Rex coli Etiam, ubi ſe eximere poteſt à famulatu, famu-
debet. lum ſe ultrô profitetur: uſque adeò conditio-
Humili- nis illum ſuæ nec pudet, nec tædet. Porrèô ſi

igig; petis, ut occurrat tibi, cur ais miſericordiam in
mediotris Abrahamum conferendam? Tecum fiet miſe-
Roeligioſ: Ficordia, ſi tibi occurrit. O ſervum, præ Do-

laici hu. mini charitate, oblitum ſui! Sollicitus quidem

miles ſint. eſt, ut Sponſam deligat: cæterm in occurſu

alenee ejus „non mercedem ſuam, aut laudem expen-
diocribus, dit, ſed Abrahæ gaudium. Quid quod ipſe
e ſorte quoque à Domino non. reddi, ſed conferri be-
vili con- neficium putat in Dominum? Non enim ait,

tertä eſe. Recordare, Domine, quanta pro te egerit Do-

l minus meus. Redde pro mercede Sponſam. Sed,
16 . . . . . . 4
Pomin, Jac miſericordiam, inquit. Etiam poſtquam
laboret. Multa præſtiterimus pro Deo, à Domino acci-

Intentio Pimus gratiam, non mercedem recipimus. Cum
recta. Domino meo Abrahbam. Servus omninèô fidelis.
Se Nuſquam Iſaaci meminit: & tamen Iſaaco ſpon-
naßra. la quærebatur: quôdque plus mirere, ſenuerat
Deo dere Abraham, & Iſaac hæreditate ætatéque flore-
Kumili- bat. Nihilo minàs, Oriente Sole neglecto, Oc-
tas nibil cidentem reveretur, colitque. Prorſus non ſpes
repoſeit à ſqas in legatione ſua;, ſed Dominum ſuum at-

Ralrin. tendebat. Unius recordabatur Abrahæ, a quo
di. ſe ſciebat tranſmiſſlum. Pro hoc laborat, huic
Servi, benè precatur, hunc colit, hujus tantùm re-
cordatur. Noſtræ ætatis ſervi, dum ſeneſcen-
tibus Dominis obiequuntur;, ſuccreſcentes hæ-
redes attendunt.
lIgitur puella, oui ego diæero, Inclina hy-
driam.
Matri- Quam probus pronubus! Non opes, non ge-
Banef. rmus, non pulchritudinem requirit in Sponſa, ſed
ens, humanitatem. Si potum Præbuerit, ea eſt,
gquam deſignaſti uxorem filio Domini mei.
elie- Porrò quam grata eſſe debet erogata in pau-
tas. peres pecunia, quando aqua Camelis exhibita
PDiguitas Benus ſanctum hrohagat, & Chriſti atavos
ezui confe ferit! Quis verò laborem parvi faciat, quando
endea. Deus, ex qua naſcatur, non orantem, ſed
Superior aquam haurientem, propinantémgque deſignat?
evehat Tum Rebecca in domum ſanctam inducitur,
. tum Samaritana vertitur in Chriſti nunciam
Elese dum domeſticis ofliciis faciunt ſatis. Planè foe-
ſna. minæ vix Deo gratius aliquid exhibere pol-

Taleuta ſunt, quàm opus manuum ſuarum. Lanam &

veriore. linum operata eſt illa, cujus pretium procul &
HSS „ de ultimis finibus. Deſcenderat autem ad fon-
vers, tem, & impleverat hydriam, ac revertebatur.
Labon Digna Iſaaco Sponſa. Nulli ſe in via ſociave-

manuum. rat „ cum nullo locuta fertur, non diu ad fon-
tem morata eſt: verùm ſola deſcendit, hy-
Malie- driam implevit, & revertebatur omninò ſola.
galat ve- Diſcant ſœminæ non morari in publico; ſed,
vecundis. ut muneri ſuo ſatisfecerint, domum feſtinæ

repefant. Sola properat, nullum allocuta Re-
becca. Quod tamen non ideò præſtitit, quòd
aut frigidioris naturæ eſſet, aut fœcdhoris aſpe-
ctus. Sed & aſpectu pulcherrima deſcribitur, Verecun-
& de potu rogata, quantæ eſſet humanitatis dia &
urbanitatiſque fomina, rebus ipfis oſtendit. e:⸗
Rursus animadverte, quod pulchra & officio- zi, 6
ſa nimis, millo tamen aut deducitur, aut in- natura
feſtatur adoleſcentum cuneo. Planè Veſpis & letiores
Accipitribus e tantùm Virgines obſidentur, ſunt.
quæ obſidionem amant. Niſi fortè malimus il- 24
lorum temporum ſanctitatem prædicare, quan- aien,
do inter idola licebat puellæ decore & gene- Moniales
re ſpectabili egredi ſine pediſſequa, nullo pror-
lus procorum excipienda ſuſurro. Nunc Vir-
ginitas vix inter clauſtra ſecura eſt: tutiorque
pudicitia fuit inter monſtra, quàm inter Cru-
ces: quique Veneri litabant, Virginitatem re-
veriti ſunt: qui Virginem adorant;, vel inter
aras Virgines ore, geſtu, oculis dehoneſtant.
Væ Rebeccæ, ſi häc noſtrâ ætate ad fontem Eaxuaria.
egrederetur cum hydria: plus ignis efferret, Temilori
quam refertet aquæ, flammaſque propinaret, rohha⸗
cum undas haurit. Videamus nunc, quàm ef- Sttente
fusè liberalis ſit Rebecca in ſervum Abrahæ.
Qui aquam exhibuit, ſtatimque adjecit: Quin
& Camelis tuis hauriam aquam. Effunaénſqut
aquam in canalibus, recurrit ad puteum, &
bhauſtum omnibus camelis dedit. Vera bæc hu- Likerali
manitas, verâque liberalites. Virgo pudore 1as.
generéque clara, rogata ut aquam propinaret, Humili⸗
dicere potuiſſet. Tot camelis mancipiiſque ſti= f. gili
paris, & aquam a me petis? En puteus; qui 4.
patet omnibus: eè mitte aliquem & famulis,
qui tibi tuiſque conſulat. Suſpecta iſthæc po-
ſtulatio eſt: juxta fontem tot ſtipatum ſervis
aquam à Virgine expectare non placet. Timeo, Zudicates
ne ignem verius, quàm aquam;, ſitias. Nihil ers.
tale aut locuta eſt Rebecca, aut ſuſpicata. Quid, er a-
. . e m
quod cùm Abrahæ Oeconomus & bibiſſet, & nil que-
nulla etiamnum dona protuliſſet, nec egiſſet ,/ar.
pro hauſtu gratias, illa camelis potum ocyus Beveßeis
infert, quàm promittit. Nimirum liberalis a-line ulla
nimus exhibet, non ſerit. Jam obſervemus, *:
quid præſtiterit Oeconomus, cùm in Rebecca
ea repererit, quæ à Domino poſtularat, argu- .
menta nuptiarum: Inclinavit ſe bomo, & ado- Enzdr
ravit Dominum, dicens- Benedittus Dominis ,
Domini mei Abrahbam, qui non abſtulit miſeri- COrari.
cordiam, & veritatem ſuam à Domino meo. Mi-
rati ſumus virum hunc orationem fudiſſe, an-
tequam de ſponſa deligenda deliberaret. Lon-
ge eum plus demiror Dei memorem, inventà
ſpons4. Non pauci dum in ancipiti funt, Deum Aalici
conſulunt: rari Deum invocant, cùm fortu- veri gra-
na, eventúſque arriſerint. Ii tantuùm cœlum“ WRimi.
intuentur, quorum agros nullus latex inter- re ken

luit. Hic autem vir juſtus cordatiùs ad Deum pelicita-

poſt felicitatem, quàm cùm in diſcrimine la- te.
boraret, recurrit. Anceps emim animi, quam G atitu-
& puellis ſeligeret filio Domini ſui, oravit 6.g
quidem, ſed non ſe ante Deum inclinaſſe fer- nn
tur. Hic verò, ubi nactus eſt Sponſam, & mutet.
gratias egit, & pronus Dominum adoravit. U
berius Deum inter felicia, quàm inter angu-
ſtias coluit. Hoc itidem præititit, cùm indu-
Gtus à Laban in domum, & lautè exceptus,
ſibi Rebeccam traditam intellexit. Quod càùm
audiſet puer Abraham, procidens adoravit in
terram Dominum. Nunquam non meminit Dei:
Nihil unquam prudentiæ ſuæ adſcripfſit. Palam,
coram domo & familia Bathuelis unwverſa;
Deum
2

puci
E
4*
unnt.

.

umn Ra
tin
l. e
lui tt
lin a
ig bo
At .
. lat
Den h
in 0
“M
n.
h
ſiu. G

e.
d
e⸗
r, Nug.
tis i 6
lit. Mlal
0. inn ,
1iiz 1
aturz
tlioni
Ur ſan
il. Male⸗
lan. 6.
rot-
Vir.
qne
Crn-
are⸗
intet
lant.
mem Lun
1let, lnyit
n et.
Iahe,
in
G
Clu. Lent,
Udore tn
luret, Mmnll.

imeo, alrae
N lemen,

Zilit

Quid ninmn
et; 11 1.
egiſſet
0CNi lefi
tils4:iull
ſehng;
ebecca
elol. Gutk⸗
u E Nh
mitus zeien
nieri Gi
.n. Mi⸗
le, an⸗
Lon-
venti
Deum 4li

unie
S

Cœlum Gstd

Mter- ,ͦ
Deum Felimhr
n Gs*
Gunn de
Olayt oi
ſe ler⸗ myrun
in, & nus
wit. U.
angu⸗
eptus,
Nd A
nit Der
Palaum,
etli 5
Deunm

in Cap. XIV. Geneſis.

4 bee Deum adorat. Quin itaà in Deum omnia refu-
pendere, dit, ut prorſus oblitus ſit gratias habere vel
& meis Rebeccæ aquam propinanti, vel Labano ſoro-
ll: acce) rem illi conſignanti. Et quidem omnia narra-
a eſenne. vit puellæ parentibus: Veni, & dixi: Domine
Deus. Quam procul à faſtu animus famuli!

Gae ". Non ſe jactat, ſed eventum omnem Deo ad-
Deum. ſcribendum affirmat. Nunc Aulici & quæ fe-
cerunt, & quæ infecerunt, uſque ad coœlum
efferunt. Se callidos, ſe providos, ſe fortuna-
tos aiunt. Abrahæ ſervus Deo imputat & quæ
præſtitit alis, & quæ ab aliis ſibi ſunt præſti-
ta. Nota quoque ſanctitatem orationis. Benedi-
&tus Dominus Deus Domini mei Abrahbam, qui
non abſtulit miſericordiam, & veritatem ſuam
Anlici à Domino meo. Non gratulatur ſibi ſortem
veri. ſuam, ſed, ob felicitatem Domini ſui, exul-
Raiiones tat. Quid? Non te exaudivit Dominus? Non
privata. tibi juxta deſiderium tuum res accidere? Non
galici, tibi benedixit Deus? Nonne gratior eris ob re-
& keli. pertam Sponſam tum Iſaaco, tum Abrahæ 2
gioß ob Nonne merces te copioſa manet in domo Do-

Intentio- mini tui? Nonne modò à Laban ſplendidè ex=
en de. cipieris? Quare ergo miſericordiam Abrahæ
1 izgtant. duntaxat à Domino Ppræſtitam jactas, ac ſi t=
bi nihil Deus contuliſſet? Coram Sole, inquit
ſervus, ſtellæ non micant. Fortunarum mea-
rum ne quidem memini, dum unam Domini
mei felicitatem expendo. O utinam Eccleſiæ
miniſtros audiremus Abrahæ miniſtris non diſ-
ſimiles! Etſi Religio propagetur, etſi probitas
floreat, etſi Dei verbum abundet, ſi tenuiores
proventus ager attulit, mens Epiſcopi conci-
dit. Nimirum his unus Dei cultus non eſt cor-

di. Si enim ſalva Deo ſua ſunt, reliqua, quæ

ſpectant ærarium, obſervari non debent.

Et appoſitus eſt in conſpeéctu ejus Panis:
qui ait: Non comedam, doneo loquar
ſermones meos.

Aulicus Ex itinere fatigatus, occumbente jam ſole,

dut. ſponſam jam fere nactus, non dico, non it cu-

bitum, ſed nec panem guſtat, donec omninò
abſolverit munus ſuum. Prius nuptias Iſaaci
perfecit, tum comedit. Is planè agit, quod
Becleſis: agit. Hic prorſus um Domino ſe totum, ſuâ-
DRiei vig que impenderat. Elucet id quoque clarius in
zu, Pei. is, quæ infra narrantur. Eſto, nedum com-
Zelu, A4 pletis nuptiis comedere renuerit. Poſtquam
nimarum Rebecca aſſenſit, omniaque perfecta ſunt, cur
vnil potius rogatus ut decem dies otio frueretur, conſtan-
aher- ter renuit? Wolite, ait, me retinere, quia Do-
eca. WMinus direxit viam meam: dimitte me, ut per-
Ratione, gam ad Dominum meum. Nec mercedem re-

privatas poſcet ab Abraham, & delicias oblatas à La-

. heut ban reſpuit. Unæ illi deliciæ, una merces 1o-
SS latium Domini eſt. Ne tardiùs ille adventu

er Deum ſponſæ recreetur, vix uno die apud hoſpites
in opere poſt tantum iter moratur. Concionatores huc
pro Deo. advoco non apoſtolicos, ſi qui aliquando ſunt,
een. quos tantillus labor tantarum Reliciarum tam-
Delicigs QJue diuturni otii aut indigos facit, aut cupi-
sderint. dos. Mercenarius, imèò fortè mancipium homi-
Gula.
Dei pre- terpretatur, quò Domino ſuo adſit, eique ſo-
Ger,. latium afferat: & Dei immortalis ſacerdos ſup-
paf Con. Plicium putat Deo ſuo adeſle, ejuſque gloriam
ciones & negligit, ut otio vacet. Dimitte me, ut pergam
Zelum ad Dominum meum. Quid? Deeſt tibi aliquid
snimars, in domo Bathuelis? Imôò abundant omnia.
HKunso. Ethicæ Tom. I.

nis jam jam expirantis, delicias ſupplicium in-

Num ut domui Abrahæ præſis, dimitti cupis? Talenta
Num ut mercedem accipias? Nec ut diter , Ene ſpirir
nec ut imperem, redeo: ſed Dominum meum “ o itα
ſitio. Exul ſum in quavis affluentia deliciarum Cbraze:
& opum;, quamdiu cum illo non ſum. Imòô iia poſt
cùm dicit, Ut pergam ad Dominum meum. Zelum a-
Affectum quendam lerviendi præ ſe fert. Non nimari.
enim dicit, ut pergam ad Abraham; aut ut
pergam ad ſenem, ſed ad Dominum meum,
inquit. Obſequendi ſolꝗ cupiditate pellicitur:
In Domino mihil aliud attendit, præter do-
minatum. Non ſenectutem conſiderat, cui
blandiatur, ut hæreditatis portione impartia-
tur. Non benevolentiæ incrementum, ob Re-
beccam adductam, cogitat. Meminit tantùm
Domini.

Quod cuùm audiſſet puer Abraham, pro-
cidens adoravit Dominum. Prolatiſ⸗
que vaſis argenteis, & aureis, as
veſtibus, dedit ea Rebeccæ.

Duo miror in ſervo; alterum Deo; non
hoſpitibus egiſſe gratias; alterum cum hoſpi-
tibus non officiis concinnatiſque verbis, auli-
corum more, certaſſle, ſed muneribus. Nec Ceremo-
illud omittendum arbitror, non ſtatim ac in nie ve-
domum venit, aut cùm de tradenda Rebecca "oτα6.
Iſaaco ageret, dona protuliſſe; ſed cùm jam
confecta res eſſet. Cùm audiſſet: En KRebecca
coram te eſt: tolle eam, & proficiſcere. Tum
coram Deo procidit primum: deinde munera
obtulit. Nimirum noluit pellicere ſponſam
donis: Norat enim fundatas in opibus nup-
tias rarò charitatem ſervare. Amet in Iſaaco
nihil, præter Iſaacum. Nos quidem, ut à La- Non Mu-
bano & Bathuele Rebeccam impetraremus, eera, ſed
petitioni noſtræ viam muneribus paraſſemus. Fr e-
Quâ impetratâ, noſtra nobis retinuiſſemus.
Hic verô ut impetraret, nihil detulit: cùm Dignitas.
impetraſſet, plurima congeſſit tum ſponſæ,
tum parentibus ejus. Roma urbs olim mune-
rum, diſce à ſervo ſpiritum Principum. De-
decet poſt beneficium nihil referre: non decet
beneficium muneribus expiſcari. Noli obliviſ-
ci eorum, qui de te benè meriti ſunt: ſed
noli, ut benè mereantur, eorum illaqueare
corda auro tuo. Prolatiſque vaſis argenteis, &
aureis, ao veſtibus. Abrahæ munera excreſcunt ge,wire
quotidie magis: primòô argentea ſunt, tum au- Dee.
rea, tum gemmea. Mundi verò dona ab auro Elecdkio
inchoant, ut in teſtam deſinant. Egredietur vir- Hatur.
. . Dei libe-
ga de radice ejus, & flos de radice ejus aſcen- aiteas.
det. Quanta inanitas, virga ſine flore! quanta Iſa. 11. 1.
paupertas flos ſine fructu l ſed quanta opulen-
tia, ſi recumbat in flore Deus? Sequitur: Et
requieſcet ſuper eum ſpiritus Domini. En quo
modo, qua à Deo proveniunt, ſe ipſis pretio-
ſiora fiunt. Nimirum ſponſus hic ille eſt, qui
primò faſciculus myrrhæ eſt, tum flos campi
evaſit. Hic ille eſt, qui meſſuit primo myr-
rham, deinde verò aromata demeſſuit. Si cru-
ra ejus ſpectes, marmorea ſunt: ſi caput, au-
rum optimum. Statura ejus aſſimilata eſt pal-
mæ, quæ rudis, & anguſta inferius eſt, patu-
la verò & fœcunda in faſtigium excreſcit. Joan-
ni in Apocalypſi apparuit primô terribilis,
gladium ex ore vomens; tum agnus lucernæ
vices gerens in urbe aurea.

6 2 Impie-

Imprecantes proſpera ſorori ſuæ, atque
dientes: ſoror noſtra es: Creſcas in

mille millia, & poſzdeat ſemen tuum

portas inimicorum ſuorum.

O Fallax felicitas! En quid precentur, &
quare. Non quòd pudica, non quòd à Deo
. delecta, non quòd nupta adoleſcenti integer-
orre rimo, ſed quia ſoror noſtra eſt. Enimverò apud
Parenzuy⸗ filios hujus ſæculi, caro & ſanguis una eſt ra-
amoy, tiO promerehdi. Et quid precantur? Vindic-
Dignitas tam & Prolem. Non pudorem, non fidem,
delatz non virtutem: ſed duo ominantur, quorum
carni & alterum aliquando vanum, imò & noxium;,
Jangaini. alterum impium eſt. Planè, qui de terra eſt,
de terra eſt, & de terra loquitur. Similis au-
tem huic precationi poſtulatio illa fuit uxoris
Zebedæi ad Jeſum: Dic, ut hi duo filii mei ſe-
deant.. Vide, quo modo omnium oblita, carnis
tantum recordetur & ſanguinis. Non enim ait,
Dic, ut hi duo Apoſtoli tui, qui Patrem ac re-
te reliquêre pro te, ſedeant in regno tuo: ſed,
dic, ut hi duo filii mei. Quia fili, ideò regnent.

Pelicitas
vana.

Matth.
20.21.

Egreſſus fuerat ad meditandum in agro,
inelinatòâ jam die: cumque elevaſſet o-
culos, vidit Camelos venientes prooul.

LXX. vertunt: Et egreſus eſt IWaac, exer-
ceri in campo ad veſperam. Et reſpiciens ocu-
Recreatio lis ſuatis, vidit camelos venientes. En ſanctus vir

ng. quàâ ratione non delicias, ſed ſanctimoniam in
Cia⸗ i5 agro metat. Non feras venabatur;, ſed ſtellas;

non flores excolebat, ſed ſui cordis ſpinas era-
dicabat. Nota vim verbi, Exerceri, inquit.
Non enim ſolâ ſuavitate orationis contentus e-
rat, ſed exercebatur orando: hoc eſt, lucta-
batur, & deprimebat ferocientes amimi mo-
tus. Et ſanè non fido orationi, quæ natat in
lacte. Si oras, ita ora, ut cum vitiis confligas.
Dei præ- Porrò quid in ſecretiori ſanctiorique domus ſuæ

Pnce parte egiſſe putandus eſt, qui, poſt diurnos la-
on “ bores, cùm in agrum exit, meditatur? Ne ve-

zatio Paſ- 10 caſu oraſſe crederes, non exiit, & oravit;
ſionum. ſed ad orandum egrefſſus eſt. O rem, noſtrà hac
ierno- ætate, inauditam! Juvenis, orbatus Matre,
vum eura. jam jam orbandus Patre, dives, hæres, uni-
genitus, dum exit in campum, dumque Spon-
ſam præſtolatur, incomitatus contemplatur.
Quis Monachorum talia præſtitit? Et quando-
nam cefſare licebit ab Oratione, ſi vel in agro
orandum eſt? Sed quando oravit? Inclinatâ
jam die. Non enim horas pomeridianas, in qui-
bus nec ſtudere licet, nec præ æſtu adeuntium
ad nos turba exæſtuat, Orationi aſſignavit,
Orationz quaſi horarum furfures, ſed medullam temporis
aglizen- Contemplationi dicavit. Audivi ego, qui que-
da. reretur, quod matutini temporis primitiæ, in
quibus ſcribere liceret, meditationi impendan-
tur. Scilicet, adeps diei Minervæ dandus, cor-
B. Borgia tex Deo. Niſi fortè occaſum Solis malimus ap-
oerans pro- pellare Meditatiomis Myſtam. Tunc enim in illa
te re- occumbentis vitæ imagine licet contemplari re-
rum humanarum occaſum. Et veſpiciens oculis
Modeſtia ſuis, ex LNX. Quid eſt ſuis? Num oculos a-
seuhrum. lienos elevare quis poteſt? Heu; quot oculos
elevant non ſuos! Ii, quibus concupiſcentia
oculorum dominatur, attollunt oculos, non
ſuos. Non oculi ipſorum ſunt, ſed ipſi oculo-

Oliva

rum. Rapiuntur ab eis, nec illos inhibere
queunt. Vidit camelos venientes procul. Et quid
egit? IIlicò ivit in occurſum venientium. dui⸗
eſt ille homo, qui venit per agrum in occurſum
nobis? En quo modo vel Iſaac in agro oratu- Orationis
rus, præ Camelis obliviſcitur meditationis oen- ſe-
ſuæ. En quo modo Oculi vicere victorem tas ſſe
ſuum. Iſaac erat filius Abrahæ, victima Domi- Ssne.
mi, recenti adhuc funere Matris, plenus lacry- Modeſtie.
mis, meditabatur: tamen, ut extulit oculos,
raptus eſt. Incertus quænam eſſet, quam famu-

lus adduceret: imò cùm procul Camelos dun-

taxat vidiſſet, oratione contemptâà, illicò pro-
peravit. Uſque adeò vel Prophetæ, etiam dum
orant, niſi oculos frænent, abripiuntur! Niſi di- pelicitas
cas, felicitatis vel umbram ſolam adeò cor ſolli- zveriis
citare, ut Iſaacum orantem in occurſum famuli or.
compulerit. Sed quid, obſecro, præſtabit ſpon-
ſa domum deducta, ſi procul conſpecta collo-
quentem cum Deo Patriarcham penè dixerim;,
dementat? Epulas ille in Evangelio, uxore Matrimo.
ductà, non mirum ſi recuſavit, quando Iſaac nia.
ducturus uxorem epulum Dei pertæſus aufu-
git. Rebecca quoque, conſpecto IHaac, deſeendit
de camelo, & ait ad puerum. Quis eſt ille ho-
mo. Nota, tum Iſaac, tum Rebecca elevave-
runt oculos. Verùm quàm verecundiùs ille,
quam iſta, reſpexit! Ille enim Camelos vidit:
hæc virum. Liberiàs mulier oculis vagata eſt, Modeſtia,
vir temperantius. Ut proinde apud LXX. non
immeritò Iſaac oculis ſuis, Rebecca oculis vi- Calkita-
diſſe memoretur. Et reſpiciens oculis ſuis, vidit nc⸗
Camelos venientes. Et Reſpiciens Rebecca oculis,
vidit Iaac. Ergo oculis non ſuis circumſpicit,
quæ virum in agro videt: & ſuis reſpicit ocu-
lis, qui Camelos, non fœminam, reſpicit. Ni-
mirum tanta Oculorum pudicitia Orationis lac-
te nutriebatur. Meditabatur enim, cùm oculis Oratio
vidiſſe ſuis fertur, non ſponſam inter Camelos, modeſtia
ſed Camelos inter fominas. Quis eſt ille bomo? lae.
Animadverte, quomodo non prius interrogat,
quiſnam ille ſit, qui ſibi occurreret, & tum E
Camelo deſilit: ſed deſiliit ante, & deinde de
Viro ſciſcitata eſt. Ut doceret cuivis honorem de-
ferendum, nec tam perſonam attendendam, quàm
obſequium. Occurrit? deſcendam? Ignoro, quiſ-
nam ſit. Verùm in agro Abrahæ ſumus; quiſ- wne,
quis ille eſt, dignus eſt, qui excolatur. Sive matuus.
hæres ſit, ſive verna, è domo Abrahami eſt.
Quid nos, qui in domo Chriſti deſilire dedigna- Eecleſia-
mur, niſi prius & genus, & proavos, & laureas Kici hono-
cujuſque exploraverimus? Sponſa deſilit & ca- r.
melo, cùm non ſciret, an Iſaac eſſet, qui occur- Relsies
rerat. Et nos ſurgere tædet, ſi nobis frater oc-= ſpernendi.
currat. Quid ſi Vernæ, in Chriſti domo, Sa- Religioſi
cerdotes Chriſti vix reſalutare dignarentar, liee vi-
quos ſalutare, & revereri deberent, demiſio in les, ojr o-

humum vultu? Stellæ cadunt de Cœlo, & fu- Aaz, zi⸗
. . * 4 7
mus, imò & fimus attenuatus in vapores colum tas.

petit. Nulla in ramis erectior virga, quam quæ Religieß

fructu caret. Nulla ſuperbior cervix, quam laici ali=
quæ inanis & vacua eſt. Pretioſiora metalla Ozen-
proniùs in ima leruntur. Altius jacet aurum in o,

115 Arrogan-
fodinis, quàm Cuprum. tis 25

Quis eſt ille homo, qui venit per agrum
in occutſum nobis?

Rebecca hæc loquitur, plena humilitatis. Huwili-

J . . . . 1 . .
Non enim ait, qui occurrit mihi, ſed qui oc- tæs

currit nobis. Rara Avis, quæ non ſibi deberi Faſtus ti-
.— fulorum.
omnine

ens⸗
ſch

ngr in
Achn.
ſun
Miee⸗

— — — — ———

——

late tr
nuit 4
lihte. !
I

1

in. t
r ne
N

1
.
4

atin
8 lunt .
Rerente
. ete,
lllimie,
iſi.
-
-
-
n
1r lietn
lr evertt
lien.
⸗
0-⸗
1,
e Matrin.
C nia,
10.
e-

5

,
t:
t, Malei
0

. Caßin.

, lit hrt.

N.
ac-
lis Oti/
08, nulcki
,elac.
10
at,
e
1
e
e⸗
üm

ui⸗

il. MMr e

Dire unt⸗
eſ.
M
reinkite
rau.
N s
CUI- ziis
⸗ ſnul
er leliß
ua
I. lynt
1on ,
fu- gend⸗
lonn ,u.
2 NMlli
S e
gen
n in / ne
ie⸗

rut

He
,gie, M
alid
tiin.

i. .

ebell
nuns

in Cap. XXIV. Geneſis. „7

omninò omnia; ſibique uni reddi non putet
omnes honores. Dixitque eis⸗ Tpſe eſt Domi-

dervi ve- nus meus. Quantus pudor in famulo? Maluit

r⸗ dicere; Dominus meus, quam ſponſus tuus.
Tum ut ſervitutem profiteretur ſuam, tum ut
ne ſcintilla quidem præpoſteri amoris excita-
retur in virgine. Hinc illi non probandi ſunt;

Matri- qui ante nuptias ſponſos quotidie exprimunt;
e dqum virgines alloquuntur. Vel dum adeft I-
ſaac, à ſervo ſponſus non nominatur coram
Cirum- Rebeccà, ſed Dominus. Hic planè illud uſur-
ſpectio. Paré licet Bernardi effatum Minus proſperè,
Caſtita- quia nimis prôperé. Caveat virgo „ne; dum
eiscura,. ſæpius de ſponſo cogitat ante nuptias, uratur

prius quam nubat. At illa tollens cits pallium,
operuit ſe; ſervis autem ouncta, quæ geſerat;
narravit Waac. Cur ſe operit? Num foœditatem
Sbnubit, ut nubat? Imô pulchritudinem tegit:
Matrimo. Et quare tegit pulchritudinem? Ut dum ſer-
nia & vus Commemorat; quæ acciderunt, priùs Iſaac
Amieiti in ſe diligat decorem Mentis, quam vultus.
nos fun- Tu loquere, ego obvolvor; ne fortè capiatur
dentur in Fi Qir 1 cabi e irtit olo a
pulchritudine, qui eapi debet virtute. Nolo a

pulchri- 4
tadine. mét in me, quæ ego in me non amo. Volo ſpon-

ſum, qui ſponſam diligat, nec videat. Quod

diligi in me debet; videri non poteſt, diſci au-
tem poteſt. Audiat proinde narrantem famu-
lum, Rebeccam veroô involutam non ſpectet.
Sic ſponſus in Canticis, ne extima ſui ſpecies
amaretur a ſponſa, poſt parictem excubabat
profpiciens per cancellos. Quam infelices nup-
tiæ, in quibus oculus pronubus eſt! Ducitur il-
la, quia placuit. Et quare placuit? quia ocu-
los captivavit. Sponſa ſi amari non poteſt ob-
voluta pallio, indigna eſt, quæ ametur. Re-
becca noluit videri, & potuit diligi.

Qui inttoduai eam in tabernaculum Ma-
tris ſux«, O& accepit eam uaorem: &
in tantum dilzait eam; ut dolorem,
qui eæ morte Matris ejus auciderat,
temperatet.

Ubi choreæ? ubi epulæ? ubi monilia? Ni-
mirum & ſine his ſanctus amor inter conju-
es floret; imò non rarò in his defloreſcit.
Nullæ blanchtiæ, ſed ingens charitas. Nec il-
lud prætereundum, quod non prius dilexit Re-
beccam, & deinde duxit; ſed ante uxor eſt,
tum verò adamatur. Ita eſt: lubricus amor eſt,
qui antequam ſponſæ copuletur, divelli nequit
à ſponſa. Libet hic ridere parumper. Bonus fa-
mulus, qui ab Abrahamo ablegatus eſt in Me-
ſopotamiam, qui inibi ſervum ſe Abrahæ pro-
fitebatur, qui & Deum alloquens, & collo-
quens cum homimbus Abraham Dominum
ſuum ingeminabat, ad occurſum Iſaaci, inter
delicias nuptiarum, nec Abrahamum adiit,
nec Abrahæ meminit. Enimveròô orientem So-
lemm libentius intuemur, quam occidentem.
Servi, & IIli hæret, illi legationem ſuam narrat, quem
ladiee . hæredem novit in domo. Abraham ſenuerat,
ſeveran:; nec prodeſſe poterat, nec multum obeſſe fa-
fideles. mulo.

Matri-
monia,
Caſtita-
tis cura.

At ilja tollens citò pallium „operuit ſo.

Talenia
ſine Hu-
militate.

Num foeda erat? Imô pulcherrima. Nimi-
rum uſu id venit non rarô, ut qui fulgere plus
poſſent, minùs ſe fulgere credant: qui verò
nihil fulgent, ſolem ſe putent orbis terrarum.
Ethicæ Tom. E.

Moſes; vir ade imperii capax, quoties di- Cogniris
mitti optavit & ſolio? David tantus miles, ca- SGkd
ſu, non ſtudio, proceſſit in aciem. Etiam, poſt Religlonis
diſcerptum urſum atque leonem, gregem pa- ellong. .
vit. Jeremias, Propheta tantus, detrectat pro- Arrogana
phetandi munus, Jonas fugit à prædicatione. E tiaæ.
contrario Magus ille Simon Apoſtolatum ſitüt. Huamili-
Erat David bellicoſus, & tamen erat in paſcuis. W ,ir
Ad paſcua rediit poſt aulæ magiſteria. eitſan.
dae
— — – —. Reg.

ssä S 16. 18
EX CAP. XXV. GENESIS.

1. Rege.
17. 1 5:

Deditque Abraham cunéta, quæ poſſe-
derat, Naac: filtis autem concubi-
narum largitus éſt munera, & ſepa-
ravit eos ab Haac filio ſuo, dum ad-
huc ipſe viveret

) Atresfamilias, ne lites ſerant inter fra- Patresfe-
tres, patrimonium eis dividant, dum ad- il as, &
huc vivunt. Quod ſi à litera tranſilire pauliſ- ae-
per libet ad allegorias, Abraham ternum f⸗“
liorum ordinem habuit, ex ſerva unum; ex
libera unum, ex Cethura, quam duxit poſt
funus Saræ, plures. Primus ejectus eſt, Se= vPocatios
cundus hares inſtitutus eſt, Poſtremis negata "is Piri⸗
hæreditas, ſed data munera. Qui Primus in 6s anio-
nobis, atque ex nobis naſcitur, ſcelus eſt. In 4.
peccatis enim concepti, peccatum parimus. spiritua-
Fœtus hic eſt pubertatis noſtræ. Dum Sara, lia cateris
hoc eſt, Gratia non parit, parit Agar, Na- antepo-
tura videlicet, & Iſmnaël oritur, tardante I- "sναaa
ſaaco. Creſcente ſervo, & rebellante Ancil-
la, Gratia nos excitat, & , nato Iſaaco Con-
vVerſione ſeu Vocatione, Iſmael illudere ſata-
git, ſed ejicitur. Quot emm, etiam dum Reli-
gionem & clauſtra meditantur; ſi non cadunt,
ſaltem titubant, & vel labuntur, vel labant? E-
lecto tandem Iimaele, per aliquod tempus ſo-
lus adoleſcit Iſaac, una enim Vocatio colitur;
una unicè adamatur. Verum quia non nobis
tantùm in Societate renaſcimur, citò Zamran
