præceptum. Ut primùm dies illuxit; viſcera
ſua ejicit. Non Deo contradicit; non apud
ejectos ſeſe excuſat. Quem amat;, ejicit. Quem
ſcit futurum in gentem magnam, nec timet,
nec demeretur. Dehicias non præbet iis, qui-
bus à Deo mulcta irrogatur. Quid plura? Pe-
nè ſe major apparet Abraham, in exilio Iſmmaë-
lis, quàm in ſacrificio Iſaaci. Quid, quod uxo-
re ſuadente durè accipit, jubente Deo lætus
oedien- implet. Dure accepit hoc Abraham. Nos ſanè
ia negle- quod imperatur à Superioribus Dei verbis du-
ta. riſſimè accipimus, ad amici vocem ultròô am-
plexamur. Deus ait, Elice nummum ex arca,
nec paremus, & gemimus. Ambitio imperat,
ut, profligato patrimonio, purpuram licite-
mur: libentiſſimè, & profuliſſimè obtempe-
ramus. Qui ad Dei juſlum ne filium quidem in
eremum dimittimus: domum totam ad nutum
Principis ventis, fluctibuſque committimus.
Durum eſt, quicquid Deus poſcit. Quicquid
Cupiditas, Pibido, Gloria repoſcunt, ſurgen-
tes mane implemus, Abrahæ non ſimulachra,
ſed portenta. Senem quemdam Superior mo-
nuit, ne ſe menſis acclinaret, dum Deo gratiæ

Deo dare
neſeimus.

Oliva

poſt epulum habebantur. Qui id non modè
durum cenſuit, ſed primæ menſæ exinde non
interfuit, cauſatus rem ſibi imperatam non ar-
duam modò, ſed ſactu omninò impoſſibilem.
Idem, proh dedecus! horas ſolidas nugando
ſtabat in horto rectus, non ſtipiti, non baculo
incumbens. Uſque adeò quod; ut placeamus
Deo, agere recuſamus momento temporis bre-
vi; ut latisſaciamus nobis, præſtamus longa
temporis morà. Rarus Abraham, qui quod;
ſuadente uxore, durum putat, ſuave ducat;,
Deo imperante. Non rari autem, qui, quod
Deo denegant; non negent pellici. Novit He-
rodes, qui dimidium regni, & quod pluris erat
quàm regnum unmiverſum, Joannis caput ob-
tulit ſaltatrici, qui Deo ne angulum quidem
ſtabuli ſui dedicarat. Videamus Principum aras
& ſponſas, ſi diſcere volumus, quam avara ſit
mortalium natio cum Deo. Vix holoſerico al-
taria veſtiuntur; Uxores verô & tapetia cal-
cant, & gemmâ bibunt, & vomunt in auro;
& niſi ſilentium imperaret pudor, ea dicerem;
quæ memorari non poſſunt. Ilud indubitatum
eſt, in domibus magnatum argenteos vix eſſe
Calices, ubi Chriſti ſanguis exundat; aureas ei-
ſe pateras, quas foœminæ inſpuunt. Matularum
interdum thecæ pretioſiores ſunt, quam vela
Tabernaculi. Vide abacos, &, ſi potes, eis
Altaria compone. Quam anguſtum in ædibus .
Principum Sacellum, ubi Deo ternus Filius v 4
litatur! Cubiculorum quàm amplus Labyrin- zam La-,
thus, ex quo nullus ſeſe Theſeus expedire zus.
queat, quamvis non filo, ſed fune nautico
inſtruatur ad exitum!

DTdificio-

EX CAP. XXII. GENESIS.

Quæ poſtquam geſta ſunt, tentavit
Deus Abraham.

PRudeni verbo Scriptura eſt uſa: Quæ poſt- Dei vo-
quam geſta ſunt. Id eſt, poſtquam expulit en e⸗
Iſmaëlem, poſtquam fœdus iniit cum Abime- nl-
lech, & poſtquam plantaverat nemus, filium Tribula-
immolare jubetur. Hæc enim potiſſimum ſu- tio feren-
periori capite commemorata ſunt. Sanè mitias 42.
actum eſlet cum Abrahamo, ſi, florente do- ke lien
mi Iſmaële, Iſaac mactaretur. At eo ejecto, Porema⸗
omnis omninô poſteritatis ſcintilla extingui- &e.
tur, ſi hæres perit. Rursùs hæredis funus, cum Paren-
hinc inde exagitamur, non iniquo animo ex- ud, amion
cipitur. Cor verò perfodit, ſi, partis opibus, & erusn delt
Rege propitio, filo parentamus. Id tantum aons
expendere volui in Abrahæ ſacrificio: cætera dijcat.
enim diſertiflimè explanata reperies à Chry-
ſoſtomo, Auguſtino, & Ambroſio. At ille Obedien-
Reſpondit Adſum. Ait illi: Tolle filium tuum "ia perfe-
unigenitum, quem diligis, WHaac, & vade in ter- —9
ram viſionis. in Hebræo: Cape nunc filium tuum, vee mri
unicum inum, qitem dilexiſti, Iſaac. Dilexiſti, confor-
inquit. Num eum modò non diligit? Vix dili- mari non
git. Ut enim vocari ſe ſenſit, exuit illicoè om-? etek, ſas
nem omninò amorem, quô paratiorem ſe exhi- aliguid
beret Deo, poſsétque liberè profiteri: Adſum. Beciefe-
Neque enim cor Deo adfuiſſet, ſi filium dilexiſ- kiri veri
ſet. Ubi enim theſaurus eſt 5 ibi & cor noſtrum Reli-
eſt. Ut Deo adeſſe poſſet, theſaurum nullum 4 Pæ-
æſtimavit ſibi ſupereſſe, niſi ſolam Dei vocem. revter ne
Unde, quæio tanta cunctatio, ſi jubeamur, non SS
. dico, ter Deum.

1

44

n

n

Ve

I
15.

Xee
rum
vi⸗
Hyir
lin e.
n

14,

Vocat
D
ranai

In⸗
lurſe
Aor,
catig/

Liſtir.
n,
rnr.
An li.
.

Deid-
linini
lunfe⸗
mari.
Tiur
tiyfnin
4.
Oler.
tis d
ſmmi
&rt.
Pard
umn
n
1 un
130ℳ.

Obelir
iref
4
Sr
, blalti
hr⸗
ℳe
Il M
N
nli
P ini

in Cap. XXII. Geneſis.

Moriif- dico, immolare Iſaacum, ſed dimittere I-
catio Paſ- maëlem: niſi quia; cum evocamur à Deo, ea

HRionum diligimus, quæ diligebamus? Etiam Abraham
da.“ tarcdliis Iiinaelem expulit, quàm Iſaacum edu-

Xit. Non enim deſterat amare vernaculum, cùm
rogaretur ab uxore: At filium omninò non
amabat, cùm ad immania impelleretur à Do-
mino. Noh amare, ſi obedire cupis. Noli dili-
gere quæ dilexiſti, & , vel Iſaacum litare juſ-
ſus, non hærebis. Igitur Abraham de nobcte con-
Vocationi ſurgens. Ut eliceret IſImaelem, ſuſtinuit donec

rebelles „ illuceſceret: Nurrexit itaque Abrabam mane,
& di tradiditque puerum, & dimiſit eum. Ut verò of=
ai⸗ 4 ferret Iſaacum, lucem antevertit. Nimirum il-
vocati le liber dimittebatur, hic immolabatur. IIIe
pavens. bellaturus, hic vinciendus producebatur. IIIe
Eleltio demum à Patris domo progrediebatur ad Ca-
Katus. ſtra: hic à domo, & ſinu matris trahebatur ad
Dõ aras. Proinde conſultatione non eguit, cùm fi-

lis lium Etaret Deo: maturandum non fuit; cùm
. vernam deſtinabat ad arma. Nos veròô; ſi filius
dicandus Deo ſit, quàm tardè ſurgimus, quam-=
din moramur! oritur dies & occidit;, nec Iſaac
Ihai. 28. traducitur. Modicum ibi, modicum ibi expeltæ,
13. reevpetta, morarum nullus eſt terminus. Quod
ſi filius militaturus miſſionem petat, illicò pa-
rantur equi, extrahuntur tunicæ, deducitur,
benedicitur, inſtruitur. Rarus Abraham, qui
militaturum Iſmaëlem pane tantùm & aquA
onuſtum poſt moram emittat; quique ſacrifi=
wyerno- Candum Deo ſine morâ educat ipſe cum famu-
rum obli- lis. Quod verò de filis dico, dictum velim de
vio. ipſis noſtri cordis aflectibus. Ut enim cor de=
Spiriee mergatur in Etgyptum, lux nulla expetitur:
ai ut autem evehatur ad montem, Deo vel lita-
Sa, turum vel litandum, occaſus, nedum Solis or-
tus expectatur. Quam facilius à ſe quiſque im-
petrat deſcenſum, quam aſcenſum? Quam ex-
peditins progredimur vel ad arcus, quaàm ad
hoſtias? Tunc duntaxat cunctamur, cùm Deus
vocat. Vox una Aaronis ſpoliavit Iraëlem in-
auribus. Nimirum ut vitulus confletur, nihil
non ſatis eſt, ut pretioſa quæque profundan-
tur. Ad Tabernaculi verò extructionem Lex

ferri debuit vel pro pilis caprarum. Ut filii ad

bellum, ad aulam, ad lupanar ablegentur, vox
una homuli vulgaris ſufticit Ut filius Deo con-
ſacretur in clauſiro, nec Dei tonitrua ſatis ſunt.
Cumque concidiſſet ligna in holocauſtum, abiit
ad locum, quem præceperat ei Deus. Non mo-
vocati ratur Abraham, ſed tamen non egreditur im-
din explo- Paratus. Non dixit, abeamus: præſtò erunt in
gandi.
yroaf bis pyram providebit. Non ita inſipienter lo-
eſcaz Cutus eſt vir ſapientiſſimus; ſed omnia com-
Mortif- paravit, ut expeditius foret in Monte ſacrifi-
cationi. cium. Plerique ad Monaſteria contendunt, ut
ibi cor ſuum mactent. Cæterùm ſeſe duntaxat
deferunt. Concidenda priùs ſunt ligna;, exem-
plo Abrahæ. Para te ſacrificio, opes abdica,
amicitias abrumpe, propinquos fuge, Patriam
odi; hâc conſtructà ſtrue, cùm immolaberis,
exurêris in holocauſtum Domino: alioquin hu-
mi cades, cum te feriet Sacerdos, & compu-
treſces in ſanguine, non lætus de vulnere, ſed
mœſtus de cæde. Tyrones quoque moneo, ut
ſi hoſtiam meditantur, ligna parent. Non in
Japoniam rejicienda ſunt, quæ neceſſaria ſunt
ad ſacrificium. Ibi profundendi ſanguinis te lo-
Tdeire- cus manet; ibi mons eſt victimarum. At lig-
G‿. na, humiluatem videlicet, patientiam, forti-
tudinem hinc avehas oportet. Concide ligna:

Iter ad

liantur. Licet alloquens Iſaacum non abſtinue-

monte ligna. Qui holocauſtum imperavit, no-

fetro utere, & per vulnera experire, an pa-
ratus ſis vulnerari. Expectate bic cum aſino. ego

GO' puer illuc uſque properantes., Non filium no- Paren-

tum amor

minat, ne vocabuli teneritudine viſcera mol-= exuendlna;

rit voçabulo, non enim poterat non filium di-
Cere; à quo Pater ſalutabatur: cæterum de eo Obedien-
loquens, ut fortius litaret, pueri, non filii me- tia praci-
minit. O virum præcidentem retinacula ſacrifi- dar affe-
cii! Taulit quoque ligna bholocauſti, & impoſuit Tus oem-
Huper Iaac, klium ſuum. Mira res: cum dimit- De
tit Iſmaëlem, annonam non illi, ſed Agar, im- non moin
ponit: cum educit Iſaacum, non ſervo, ſed illi auci.
ligna impoſuit. Nimirum gratiora eſſe debent
filis Abrahæ inſtrumenta cædis, quàm vitæ. Mortiff-
Ab aliis licet expectare, unde vivamus, à no-= cationie
bis debet recipere Abraham, quibus nos mactet. "rdor.
Niſi tu ligna deferas Sacerdoti, rogus extrue-
tur, non ara: jugulaberis, non ſacrificaberis.
Nec tu hoſtia, nec ille Sacerdos erit, ſed car-
nifex. Tollat Crucem ſuam, quicumque Chri-
ſto commori ſtatuit. Ipſe verò portabut in mani-
bus ignem & gladium. Vide, quo modo ſacrifi-
cii dolorem augeat. Non à ſervo deferri voluit
inſtrumenta funeris, ſed nec ipſe rejecit ea in
humerum thecis incluſa; veruùm præ oculis ha-
bere voluit, ut viſcera acriùs torquerentur. Nos
quidem in iis, quæ imperata ſunt duriora, im-
minuimus, quantum poſſumus, dolorem: Abra-
ham verò, quaſi parum eſſet Unigenitum in
monte mactare, cædis luctum antevertit, ge-
ſtando præ oculis tum ignem, tum gladium.
Quid quod ignem geſtat: potuiſſet cum chaly-
be ſilicem fomitémque deferre, ut tardè, ſub
hora holocauſti, ignem attritu eliceret in mon-
te. Verùm moram illam ſacrificii exhorruit; ti-
muitque, ne fortè aut tardius ignis emicaret,
aut omninò non micaret. Edificavit altare, &
deſuper ligna compoſuit: cumque alligaſſet Iſaac
Klium ſunum, poſuit eum in altare. In Hebræo.
Et ordinavit ligna. Planè Deo litat, qui nihil
negligit in ſacrificio. Immolaturus filium, nec Parva.
parvipendit elegantiam in ſtrue. Quis noſtrum, Regala-
ſi grandius aliquid editurus eſt, parva non deſ- umob-
picit? Qui excurrit in oppida, videretur ſibi lig, a
deſipere, ſi vel oculos cohiberet verecundius, inter u-
vVel ſi loqueretur ſubmiſſiùs. Quis concionatur, ras maxi-
& ſilentü meminit domi? Audeo dicere „ fa- mas.
Cilius reperies, qui immolent Iſaacum, quam
qui Iſaacum mactaturi, ligna in Pyrâ digerant
cum ordine. Porrò Iſaac vincltur, priuſquam
Pyræ immolandus imponatur. O perneceſſaria Religionis
vincula ſacrificandis! Quamquam Iſaac ſis, li- perfectio
gari debes, ne in holocauſto ictum declines. “ vota.
Extenditque manum ſuam, & arripuit gladium, =S
ut immolaret filium ſuum. Non ut occideret, ſed fraenent.
ut immolaret. Hoc enimverò parentes attende- Vocats
rent vellem; ſcilicet, non perire, ſed ſacrificari barens.
filium, qui Dei juſſu jugulatur. Abraham enim
non funus, ſed hoſtiam conſideravit. Porroò Deo dare.
quam miſericors Deus! Cum diſcrimen majus Pei aura
eſt, tunc miſericordia influit copioſior. Et ecce “* ſuot.
Angelus Domini de cœlo clamavit, dicene; Abra-
ham, Abrabam, qui reſpondit, Adſum. Cum Suerion
ſacrificium filii imperatur, Deus loquitur: Ten- amarine=
tavit Deus Ahbraham, & dixit ad eum. Cum gligat, &
revocatur à fili jugulo gladius, Angelus cla- Severita-
mat. Nimirum Deus, non ut Principes, durio- em ipſe-
ra delegat Præfectis ſuis, quæ vero gratiora er i
ſunt, reſervat ſibi: immò cùm cædes imperatur, nes “B
ipſe imperat; cùm cædes revocatur, Angelus Saperior
vocat. Superiores, ut plurimum, lilia Kient regams,
ed

70
duriora ſed non myrrham. Petrus certè claudum ſana-
perfk- vit, ſed & Ananiam interfecit. Chriſtus Joan-
ante ni apparuit, præferens & ſtellas in dextera, &
gladium præacutum in ore: ut videlicet, qui
præeſt, non tantùm ſolatio ſit præfulgendo,
ſed etiam feriendo terrori. Qui reſpondit, Ad-
ſum. Idem dicit in arca, & in thoro; ita lo-
quitur jacens in culcitra, & cultrum intentans
in filium. Nec exundanti oratione blanditur
vocanti, quò fili cædem revocet; nec pertæ-
ſus, nec perturbatus ob imminentem lanienam
faſtidioſius clamanti reſpondet. O virum nec ef-
feminatum in ſtrato, nec efferatum in ferro,
Conſtan- ſed nec conſternatum in funere! Dixitque ei:
tia. Ne extendas manum tuam ſuper puerum, ne-
que ſacias illi quicquam. Vide ut non ſufficiat
obedien- dixiſſe, Ne extendas manum. Sed geminavit
Nin. præceptum, ne à fervore immolandi rapere-
pocatipa- tur Pater ad fili necem. Vide etiam, quod
vens. Iſaacum non dicat filum, ſed puerum. Et
quidem cùm ſacrificium imperavit, dixit: Tol-
le flium tuum unigenitum, quem diligis. Hic
vVerò nec filium nominat, nec dilectionis me-
minit. Cur? Fortè quia Abraham, non amplius
in Iſaaco attendebat quod filius, ſed quod ho-
ſlia eſſet: Nec tunc amorem effundebat in fi-
lium, quem totum & totus Domino impende-
bat. Sic eſt: Sed & illud dixerim, lbuiſſe
Deo, virum nobilem referre, mercaturæ pror-
ſus ignarum. Cùm enim emit merçem, laudat,
quantùm valet: cum autem vendit, quàm ma-
ximè poteſt, eam depreciat. En quo modo,
cùm Iſaaci vitam petit, ut majora debeat, &
filuum, & unigenitum, & dilectum dicit: at
ejus necem condonans, duntaxat puerum teſta-
tur. O felicem ſortem Chriſto ſervientium!
Enimverèò plurimi facit, quæ accipit, minimi
quæ defert. Iſaac, cum poſcitur quanti eſt? vix
puer eſt, cùm Patri redditur. I nunc, & Aulam
ſubi. Videbis, quam minima putentur, quæ
exhibes, quanti verò eſſe prædicentur, quæ
exhibentur tibi. Mihi certè adhærere Deo bo-
num eſt, apud quem maxima ſunt quæ offero,
mimima quæ accipio, ut plura debeat, & red-
dat plurima. Quod ex conſequentibus clarius
patet. Pergit enim. Naunc cognovi, quod times
Deum, & non peperciſti unigenito ſilio tuo prop-
ter me. En quo modo cum de oblatione loqui-
tur, exaggerat pretium victimæ. Iſaac pretio-
ſus ſemper eſt, præterquam cuùm à Deo red-
ditur Patri. Tunc puer eſt: alias, filius, umi-
cus, dilectus eſt. Propter me. Hoc unus Deus
dicere poteſt de ſervis ſuis. Nullus verò Princi-

Virtus ſo-
Iida.

Dei libe-
valitas.

Servire
Deo felix.

Alslici re-
muneran-

ai.

Aulzxis pum hoc verè profari poteſt. Etiamſi enim
von Hle⸗ quis, ad Regum vocem, filium cæderet, prop-
sn.

ter ſe, non propter regem, manus cruentaret.
Ambitioni ſuæ quiſque, non Regis voluptati li-
Aulave- tat. Ne fungus quidem propter Principem cal-

Gin: catur. Sibi conſulunt, qui videntur ei ſacrifica-
iomno re. Oaulas hominum, in quibus & nemo prop-

ter Principem litat, & nulli Princeps gratifi-
catur, ut gratificetur! Equidem tum ſervus,
tum Dominus quantum poſſunt, exaggerant,
quæ exhibent, imminuunt, quæ recipiunt. Fe-
Lix veroò Dei aula, ubi & filium Pater immolat,
ne quidem filium aut nominans, aut cogitans;
& Deus, cum puerum poſcit, ſumma prædi-
cat, vix loquitur, cum parcit. Quid porrô præ-
ſtitit Abraham, cum hæc audiit? Audi. Leva-
vit Abraham oculos ſatos, viditque poſt tergum
arietem inter vepres hærentem cornibus quem
alumens obtulit holocauſtum proſilio. O ſitim im-

Oliva

molandi inextinctam! Quandoquidem immo-
lare filium non poteſt, arietem immolat. Nota,
quæſo. A fili cæde juſſus deſiſtere, non gratias
agit, non filium ſolvit, non oſculatur, non præ
titià è& Monte deſilit ad ſuos: ſed exquirit, quo
modo perficiat ſacrificium; quaſi Deo nihil ob-
tuliſſet, cùm filium jugulandum ligavit in ara.
Et quidem ſpinis inſerenda manus eſt, ut aries
eruatur. Verùm ſacrificandi ardor pon timuit
pungi. Nos miſeri, qui vix inter liſia Deo vi-
Ctimas quærimus. Niſi præſto ſint, quæ immo-
landa ſunt, à ſacrificio reſilimus. Abraham,
poſt cultrum, ſpinas invadit, ut Deo litet. Por-
rò quàm felix aries, dum miſer eſt! à lupis de-
vorandus, ſi hæſiſſet in violis, inter ſpinas hæ-
rens Iſaaco ſufficitur, & hoſtia fit. Noli refuge-
re ſpinas, quæ te ſacrificio deſtinant. Præda eris,
non victima, ni pungaris, & hæreas. Appella-
vitque nomen loci illius, Dominus videt. Non à
ſacrificio ſuo, ſed à Dei benignitate Montem
appellavit. Non dixit, Mons ſacrifici, ſed, Mons
Dei videntis. Nota autem, quomodo ne parti-
culam quidem ſui in appellatione inſeruerit. Si
enim dixiſſet, Dominus benedicit, Dominus
pepercit, Dominus muneratur, ſaltem, ut
aiunt, in obliquo memoriam ſui nominis inſe-
ruiſſet. Quin ne illud quidem dixit, Dominus
vidit, ne ad interrogandum de ſacrificio exci⸗-
taret poſteros; ſed, Dominus videt, quod & ſ sen-
Dei perennem commendat providentiam, & kfiam diſ-
nullum veſtigium retinet ſacrificii. Quod ſi cat.
Abraham poſt tantum facinus ne umbram qui- Gloris
dem ſui extare voluit in Monte; quomodo nos ona.
vermiculi Aras familiæ inſignibus obruimus, ſi i⸗ Hans
quas fortè excitamus non tam Deo, quaàm no- Inſignin.
ſtræ famæ. Libet hic quærere, quid ſplendidius
emicuerit in hoc Abrahæ holocauſto. Num
obedientia? Num alacritas? Num pietatis ob
pietatem oblivio? Ego nihil ita ſuſpicio, quàm
quod miratur Paulus. Contra ſpem in ſpem cre- Rom. 4.
didit. Etiam cum in filium ferrum intenderet, 18.
ſperavit ex ſe naſciturum Chriſtum. Quod mi- Consden-
. . . . tia in Deç
mium videbatur, ſi, uxorato filio, ſperaſſet, difoii
quàm magnum quod non deſperetur, aræ im-
poſito unigenito? Porrò quàam arduum eſt, de
Deo ſperare, etiam cum undique ad ſperandum
quæ nos circumſtant, impellunt! A Moyſe &
Aaron expetivit populus aquam. Ingreſſes in Deo fader
Tabernaculum, orantéſque gloria Domini in- re valde
ſedit, & Deus ipſe, ut virgam tollerent, edi- rarum.
xit, futurümque promiſit, ut ex petra aquaæ Dei cure
manarent. Verùm poſt orationem, poſt gloriam Cun
Dei „poſt Domini præſentiam ac promiſſum, Zelus pe-
cùm geſtarent virgam, miraculorum adeòô fe- rvicula
racem, quàâ decies Eͤgyptum perculerant, & ſernat.
mare conſciderant, dubitaverunt. Num de pe- Num. 20.
tra hac vobis aquam poterimus ejicere? Moy- 1 Yents
ſes prodigioſam circumferens virgam non cre- mediocrie
dit: Et Abraham moriente filio, abnepotes ſi magna
ſperat. Quid Petrus? Viderat Dominum fu- audeant
per aquas ambulantem, illicò ad eum excurſu- Prodi-
rus ait: Domine, ſi tu es, jube me ad te veni- n ,
re ſuper aquas. At ipſe ait, veni. Chriſti voce 4. 28.
munitus, ejus præſentia fultus, cùm di un:.
das feliciter calcaſſet, tandem plenè de Deo
ſperare non potuit. Timuit, clamavit, mergi
Ccopit. En quo modo columnæ tum ſynagogæ;
tum Eccleſiæ labant. Moyſes, & Petrus de
Deo iperate nequiverunt. Nec Martha omni-
nô credidit reihrrecturum fratrem, etiamſi ei
Dominus dixerit: Reſurget frater tuus. Ideo in Joan. II.
virgine hoc præ cæteris dilaudatum eſt ab 23.
Eli- .

Deo dare.

Vocati
parens.

Obedien-
tia ſitis.
Amor in
Deum
Verus.
Miſſa.

Tribula- 3
tio ducit
ad Deum,
& Voca-
ionem ſe-
rit.
Status
medio-
eris.
Gloria
Dei, non
noſtra
quarenda
Intentio
recta.
Nil præa-
ter Deum.

P

vͤ

Dan
1.

ldem
30,

Oleli⸗
tin er
Dei 4
le.

llentt
ficke,

Deien
ſiine
Hin,
Nlieen
daere
Nilioji
Mniif
latin 40

ſi⸗ dre

1

R

1lcn

ati
rene

letier.
ſi,
Anni
Dan
Ven
Miſu.

Uileel
iiniect
den
Gie.
onen ⸗
ri.
dtater
metix
Cr.
Glyri
Dei,
Ulbre
guurentt
1
Iteu’
rect
Ni.
ter Dius
Ann
tin mi⸗
Hini⸗
cat.
lni
uns.
l Ne⸗
l len
ri

19.
Cinir
iAin
f.

n Duie
. ,10
. rA.
Dim
on
giun
1 Auß
jil
, ſpeni
NCNN
. Nu
I.
. nrlieni
1 iſ⸗
4 Aoecnn
. :
, ug
. Mann.
e 14 5
n⸗
60
91
2,
le
⸗
el
in un-
4 41
l⸗

in Cap. XXII. Geneſis. 71

Luc. 1. 45. Eliſabeth . Et beata , quæ credidi Zi. Penè di-
xerim, Jeremiam à Deo nuncium deſtinatum
non omninò ſperaſſe, à ſe ſatisfactum iri tanto
muneri, etiam poſt Domini prædictionem.
Ego certè in Apoſtolis non miror exilia, pe-
regrinationes, vulnera, miracula: illud miror;
quòd Chriſti freti oraculo, cùm ignavi „ igno-
biles, indocti, & pauci eſſent, non deſperave-
rint à ſe mundi ſapientiam everſum iri, & ſub-
liciendos Evangelio Romanos faſces, & Græ-
cum faſtum. Davidis non ſtupeo trophæum,
ſed ſpem; plus eſt ſperaſſe victoriam in Dei
nomine, quam retuliſſe. O Abrahamum verè
fidei & ſpei parentem! Viciſti pietatem, cùm
filium duceres: ſed ſpem viciſti, cùm poſt fu-
nus non deſperaſti ex hærede nepotes. Davi-
dem quoque miror, qui licèt fragilitatis ſuæ
conſcius, Deo tamen ita fidit, ut ſperarit, ſe
in poſterum non caſurum. In te, Domine, ſpe-
ravi, non confundar in giernum. Mira fiducia
adulteri & homicidæ! E contrario filii Ifrael
quam parum de Deo ſperavere! Et male locu-
1i ſant de Deo, & dixerunt. Quid dixerunt?
audi. Quoniam percuſſit petram, & fuxerunt
adgutk, & torrentes inindaverunt. Namquid &.*
Panem potetit date: aut parare menſezm populo

Pſal. 30.
2.

Pfal. 77.
20.

Juo? An excogitari potuiſſet unquam ſtoliditas

tanta?! Narrant Dei prodigium in potu, & ne-
gaht Dei virtutem in eſca. Itane? E petra de-
duxit tanquam Humina aquas: & panem exhi-
bere non poterit? Vel dæmon ſperabit ab eo
lapides vertendos in panes. Nimirum etiam,
cum miracula crebreſcunt, arduum eſt fidere.
Rex Babylonis conjiciens in lacum Danielem,

Dan. 6. dixit ei: Deus tuut, quem colis lemper, ipfſe li-
47. berabit te. Sed manè non ita confidenter locutus
Idem s. eſt, cuùm ad lacum acceſſit, inquiens : Vens
30. tuns cui tu ſervis ſemper, putalne valuit te libe-
rare à leonibus? En quo modo fiducia decreſ-
cat in progreſſu. Quantis ergo laudibus effe-
rendus Abraham, qui prolem ſperavit & buſto,
cüm Iſraël deſperaverit inter prodigia alimen-
tum? Per memetipfſum juravi, dicit Domi-
nus : quia feciſti hanc rem, & non pepere ſti ſi-
Obedien- lio tuo unigenito, propter me. Cur adeò Prædi-

zia en ſlo catur Abrahæ obedientia? Fortè quod flium
Dei amo: dquxerit? vel quòôd impigrè divinum imperium

re⸗ executus ſit? Planè mira hæc ſunt: Verum ali-
quid in his latet præ ipfſis mirabilius. Laudatur
itaque Abraham, non tam quèòͤd Deo parue-
rit in re tam ardua, quàm quod paruerit Deo,
ITntentio pPropter Deum. Propter me, inquit. Neque enim
"edte. idcirco ſanctus ſenex dexteram armavit in fi-

lium, ne aut reus eſſet ſpreti imperii, aut ob-
noxius foret furori imperantis, néve famam
decoloraret pietatis ſuæ, ſi Deo obluctaretur
in immolatione fili, cin obtemperaverat in
exilio, in peregrinatione, in dimiſlſione Iſmaë-
lis. Cur ille obedit? ne videatur inobediens.
Ille verò? ne ſuperioris iram incurrat. Et ille?
ut gratiam ineat ab Abbate. Vix invenies, qui
obediat, ut obtemperet. Unus Abraham nec
Ponæ, nec præmii memor, ſuæque prorſus
immemor famæ, non ut videretur, ſed ut obe-
diens fſoret, Deo paruit propter Deum. Et
Obedien- non pepereiſti filio tuo unigenito. Hac animad-
dus“ vertant velim, qui ſibi nimium blandiuntur .

Raligionir ſi delicatis Obedientiæ loris ſuaviter adſtrin-

manera gantur. Spernunt durius in Obedientia exagi-
viliora. tatos, jactantes unam eſſle Obedientiæ pal-
an is mam, ſeu dormias parendo, ſeu obtemperan-
io ad-

gir prenis do delaſſeris. Enimverò Abraham bis vocatus

& cœlo, bis Paruit, & filium educendo; & obedien⸗
parcendo fihio. Ferrum juſſus evaginat, juſſus zie.
ferrum recondit. Eadem imperantis vox, pa-⸗
rentis eadem devotio. Tamen non ideò bene- Afedzu,
dicitur, quòd filio pepercerit ex obedientia; non ſucſi⸗
ſed quòd ei præ obedientia non pepercerit. ".
Quia feciſti rem hanc, & non peperciſti filio Fervor.
tuo. Ergo quamvis obtemperemus omnes; non Paren-
unum tamen omnium bravium eſt, nec una um oblis
laus. Qui domi non inohediens aut epigramma-““
ta ſcriptitat, aut Narciſſos in horto rigat, haud
pParem dixeris illi, qui à Prælato in Montana
tranſmiſſus, diu noctuque rudes inſtruit, ini-
quos docet, ſolo Dei verbo, & pane tantùm
famem, poſt Solis occaſum, expleturus. Ex
obedientia Ananiæ Paulus comedit, poſt jeju-
nium triduanum: non ideò tamen coronatus „
aut Princeps Eccleſiæ renunciatus eſt dapum
ſolatio. Chriſtus Matri ſuæ ſubditus erat in Na-
zareth, cùm epularetur: at mundum redemit
factus obediens uſque ad mortem. Ne, quæſo,
blandiamur nobis. Unius Phidiæ opus & mar-
morea Diana, & aureus Mercurius: malim ta⸗
men ego elegantiam ejus in metallo demirari,
quam in ſaxo. Et non peperciſti filio tuo. Nota Servir,
Dei benignitatem. Iiaac Dei potius munus, Peo felin;
quam Abrahæ opus erat. Senex erim ex ſteri-
li illum ſuſceperat. Nihilo minus Deus, cuùm
illum repoſcit, non ſuum, ſed Abrahæ dixit.
Non enim ait: Quia non peperciſti filio, quem
ego dedi tibi, ſed filio inquit, tuo. Dona Do-
mini verè funt dona. Non enim exprobrat, nec
ea repetit, vel cùm petit. Dicere potuiſſet,
Tolle Iſaac filium tuum, ſed munus meum, &
redde mihi, quod dedi tibi. Verùm, ut faci-
nus Patriarchæ cumulatiùs dilaudaret „ doni ſui
non meminit, ſed illius oblationem magnifica-
vit. Et benedicentur in ſemine tuo omnes Gentes
terræ quia obediſti voci meæ. Quot eluxéêre in
Abrahæ ſacrificio Virtutes? Innumeræ. Spes,
charitas, oblivio ſui, contemptus famæ, abdi-
catio pignoris, conſtantia in funere , alacritas
devoto, religio. Nulli tamen horum Chriſlus
in præmium datur, nifi ſoli Obedientiæ. Et Olediens
quidem, quôd filo non Pepercerit propter zia.
Deum, laudatur, hæreditate, victoriis impe-
rio ditatur. Cùm verò Gentium futura benedi-
ctio Promittitur, una extollitur ſacrificantis
Obedientia. Quia obediſti voci meæ. Nota Obe- Obedien-
SD 1⸗—0. tia pura.
dientiæ medullam. Obedivit Abraham Deo, Bona og=
non potentiam, non beneficentiam, non ma- eulenda«
jeſtatem ejus attendendo, ſed vocem. Deus Lingus
juſſit „ & ſenex litavit. arrogans.
Huüm Iè-
tas in ſera
Reverſus eſt Abraham ad pueros ſuos,
abieruntque Berſabee ſimul, & ha- e.
bitavit ibi. vio mor-
tifiecations
corpßoris

Poſt tot prodigia & promiſſa, redit ad ſer- cz 7o7.
vVos Abraham, & ne verbum quidem ad eos Nam piu⸗
facit, ſeu de ſacrificio ſuo, ſeu de oraculis Do- ris ſit oc-
mini. Nimirum grandia libentius Abraham eidens A-
exequitur, quam prædicat. Duo hic libet quæ- l 5
rere. Alterum, cur Iſaaco non Angelus, non Tae oc⸗
Deus loquatur, cujus tamen ſanguine com- zidendus-
plendum erat holocauſtum: alterum quanam Religioſo=⸗
de cauſa ſolus Abraham regreſſus dicitur de "unm ga-
Monte; iviſſeque Berſabee cum famulis, null isng Fg
factà de Iſaaco mentione? Nimirum Abraham, gieeaeens
etſi gladio filium non immolavit, corde tamen feſu pere⸗
eum litavit Domino: idemque eum quidem griranis
redu- Aluinetſe

gue odiſſe⸗
zuß
non ſpen
nant Le-
ligioſs au-
Keri, qui
ſaccum
geſtant „
ſed à ſisis
« velliner-
Justent„
eortm
quotidie
atrikz te-
yrentes.
Ssie nec
Apoltata
diſcedat
ob Morti=
Kicatio-
num pe-
nuriam.
Obedien-
kia,

Ad mor-

kem para-

Fi.

Paren-
tum obli-
BVio.

Aortis
nemoria
bperutilis.

Luxus in
fuanere.

hbam. Surrexit, hoc eſt, cum quadam ſtrenui-

72

reduxit, ſed ita alienato corde, ac ſi re verâ
reliquiſſet illum in monte. Reddidit Deus Iſaa-
cum Abrahæ, ſed Abraham à Deo Iſaacum
non recepit, eum, non ut filium, ſed ut victi-
mam reſpectando. Et hæc cauſa fuit, cur A-
braham non dicatur regreſſus & monte cum
Iſaaco, ſine quo regrefſus non eſt: quia vide-
licet, quem Deo obtulerat, non ſuum credi-
dit. Ad lſaacum autem, nec Deus loquitur;,
nec Angelus, quia Obedienti Parens & Ange-
lus, & Deus eſt. Adde quod Iſaac ſe ipſum ne-
ci obtulerat, Abrahamus filium deſtinaverat
neci. Minus autem eſt mori, quam jugulare;
ubi hæres eit victima.

EX CAP. XXIII. GENESIS.

Vixit autem Sara .. venitque Abra-

ham ut plangeret, & Keret eam.

REcuperar filio, Abraham uxorem amit-
RKuiut: ita luſus ad luctum gradus eſt. Vivit
filius, & mater moritur. Ut video, nec mo-

rituræ Abraham adſtitit, & in ultima ſenectu-

te non modò thoro ſejuncti ſunt, ſed & urbe.
Hæc ermim mortua eſt in Arbee, cùm habitaret
Abraham Berſabee. Cur, quæſo, adeò fœde-
rati conjuges;, propè mortem ſeparati ſunt?
Niſi fallor, ut, in confinio vitæ, uni & ſoli
Deo vacarent. Ne amor diſtraheretur, ab in-
vicem diſtracti ſunt. Planè ſugillantur hic no-
ſiri temporis ſenes, qui nec vivere, nec mori
ſciunt, miſi Nepotibus, filiabus, uxore, filiis
ſtipentur undique. Enimverò non ſatis Caro
noſtra a Deo nos ſeparat, ni propinquorum
turba accedat, quæ & vitæ amorem accendat,
& amorem in Leum reſünguat. Porròô qui nec
ſuperſtiti, nec morienti adſtitit, ad defunctam
adut; non tam ut lugeret eam, quam ut doce-
retur ab ea. Cumque ſurrexiſſet ab Hicio funeris.
In Chaldæo habet: Et ſurrexit Abraham à
conſpectu mortui ſui. En quo modo non luſit in
funere. Nos quidem in funeribus omnia agi-
mus præter funus. Viſitationes, officia, epi-
ſtolæ hinc inde acceptæ redditaque: evaneſcit
tum mortis, tum pietatis adeps inter urbani-
tatis officia. At Abraham luxit eam, & diu
contemplatus eſt eam, U plangeret, & Reret
eam. Non ut fleret orbitatem ſuam, non ut

doleret deceſſiſſe fulcimen domus ſuæ, ſed ut

eam fleret. Rari mortuos deflent, etſi omnes
lachrymentur in funere. ille dolet hærede ſe
deſtitutum; alius lamentatur pecuniam deflu-
zgiſſe cum fllio; alius luget Purpuram defloruiſ-
ſe cum Patruo. Planè ærumnas noſtras lamen-
tamur, non defunctorum mortem. Rursùs,
Abraham Saram reſpexit, nec curſim contuitus
eſt faciem ejus, ſed afledit cadaveri ejus, ut
witam hauriret à mortua. Et ſurrexit Abraham
à oonſpettu mortui ſui. Apud nos cadaver aut
domo emittitur, aut ibi réponitur, quèò nullus
accedat. Ita dolore laceramur, & documento
caremus. Planè & mitias & ſanctiùs lugere-
mus, ſi defuncto adſtaremus. Et ſurrexit Abra-

tate animi, quam exuxit feretro.

Oliva

Locutus eſt ad ſilios Heth, dicens: Ad-
vena ſum & peregrinus apud vos:
date mihi jus ſepulchri vobiſcum, ut
ſepeliam mortuum meum.

Nota: Licèt Senex, licèt in luctu, licèt Rex re-
Princeps, licèt in itinere fatigatus, non per Sae;
internuncios egit cum filiis Heth, ſed ipſemet Audiat.
coram allocutus eſt eos: Uſque adeò quæ com- kpiſcopi
plere non poſſumus, ahis delegare non debe- ipſi in vi-
mus, etiamſi de ſolo cadavere agatur. Audiant gilnt
hæc animarum Paſtores, & Patresfamilias; s, eete-
qui mihil non committunt ſervis ſuis, imò ty- 18 4 :
rannis populorum, & ovium lupis. Porròô Reſiden-
quam modeſtè loquitur! Non opes, non ge- zia
nus jactat, nec fodus cum Rege initum me- Arrogan-
morat: verùm advenam ſe duntaxat fatetur,
ut hiberius illis commercium ſit. Rarò auditur Hidaue
Dives, qui cupiens aliquid, mihil in commen- gans,
dationem loquatur ſui. Keſponderunt filii Heth, Humili=
dicentes: Audi nos, Domine, Princeps Dei eés iai.
apud nos: in elebctis ſepulebris noſtris ſepeli mor- Inwidia.
tuunm tuum. Magnum eſt, quòd Dives adve-
nam ſe fateatur: led non minus rarum eſt,
quòd ab incolis dives advena Princeps Dei ap-
pelletur. Miror Abrahamum carere faſtu! fed
non minus demiror Hethæos livore caruiſſe.
Quis divitum vulgo non creditur à Dæmone
impinguatus? Sed videmus humilitatem Abra-
hæ, ſe ipsà ſemper majorem. Nurrexit, inquit,
Abraham & adoravit populum terræ. Interce-
dite pro me apud Ephron. Princeps ,„ imò Rex, Hamili-
juxta tranſlationem LXX. dictus Abraham, Ss en
eon ſolum non intumuit ſplendidâ appellatio- gai-
non ſoluùm non intumuit ſplendidaâ appellatio- ,„
ne, ſed illicò furrexit; nec ſurrexit tantùm, .
ſed adoravit, nec primarios adoravit, verum
promiſcuum vulgus. Quin nec auſus petere,
quod emere volebat, eos rogavit, ut pro ſe
intercederent. Quid quod, oflerente Ephrone Auvese
Abrahæ non ſolum ſpeluncam, ſed agrum quo-? iasds.
que gratis, & quidem non ſemel: ſanctus Se-
nex nunquam acquievit Ephroni, ſed, nume-
ratà prius pecunià, ſpeluncam recepit, & ſe-
pelivit in ea Saram? Terra, quam poſtulas,
quadringentis ſiclis valet. Quod cum audiſſet
Abrabam, appendit pecuniam, quam Ephron
poſtulaverat. O commercia Mercatorum! En,
ante Evangelium, quantus candor vel in Ido-
lolatrà. Tantum æris valere dixit, quanti vale-
bat. Nec Abraham de ſummà aliquid detraxit. Negetis-
Nunc verò venale vitium eſt, pro Vitro pretia o7ο²α.
repoſci margariti. Emptores verò Margari-
tum, tanquam vitrum, fibi vendi expoſcunt.

EX CAP. XXIV. GENESIS.

Dixitque ad ſervum ſeniorem domus
Jſuæ, qui præerat omnibus, quæ habe-
bat: Pone manum tuam ſubter femur
meum.... Ut non accipias uxorem fi-
lio meo de filiabus Chananæorum ,in⸗-
ter quos habito; ſed ad terram & cog-
nationem meam proſiciſcaris, & inde
accipias uaorem filio meo Iaac.

Mrtem ſuam Abraham præſentiens, non Heredei,

de fundis, aut de gregibus, ſed de uxore &:
filii

Uerg.

ft
i i
nit

1

Uni

ii

5
50
1e,
n.
ene
Di⸗
wi
repin
4
hii
nem
eue
4
n
n
tun
nuit

,
naut
Pei
olli

Inte
niche

Xun
myrie

Nyeti
bant
ſieien
Meati
zir be
ſiiam
Nrati
zunent
Rlieit

ldir

ufe

eyn.

14,0
Atint,

liſepi
hlin,
n
deyiy
niee,
Bil uſi
Reſie.
ia
Ar
tia
Lintes
non ane
gant.
Hun’,
141
lmnitit

64

Auni
146
Diznis
ier

Murt
riſſi

——Z —

.

.
. NN
1 tori

1⸗
.

i
no *
ote

fli

in Cap. XXIV. Geneſfis.

Biliorum-filii ſollicitus eſt. In qua, non genus;, non 0=
Eaucatio. pes, ſed mores quærit. Porrò ex fämulis ſenio-
„seh rein deligit. Seniorem, inquam; non ætate, ſed
tas at. ſervitute. Is autem præerat omnibus. Id ſanè
zendenda. notarent Principes cuperem. Seniorem videlicet
Dignias domus, domui præponendum. Quam turpe eſt,
