Ge284_fol-1
author: Oliva, Giovanni Paolo

N 1245 11630987 021

IIIEIIIIINIIIII .

U8 Tübingen

—

idkr Lon kitee s. Wunz e 1 EKeat.
FKietet . GS leta F. r

IOANNIS PAULEI

OLIVA
EF SOCIETATE ESU

HN SELECTA SCRIPTURE LOCA
ETHICEẽGP
COMMENTATIONES.

— — —¶— ——ꝑ —— —r— — — — ——

4
.
.
1
7.
„₰
—
–
.
1
4
. 1.
3
.

IOANNIS PAULI
E SOCIETATE IESU
IN SELECTA SCRIPITURE LOCA
ETHICE COMMENTATIONES.

IN GENESIM.

CUI ACCESSERE COMMENTATIONES
ARonchtern ITEM ETHICM MUͦhe

IN CANTICUM CANTICORUM
TOMUS PRIMUS.

NOVA EDITIO 1CCURATIOR ET EMENDATIOR.

C O I. O NI £,

Sumpt. F RATRUM DE TOURNES.

M. D C CXLIV-

— .
1
4
4
—
.
—
—
— ⸗
D
*
—

5 L3NFAnA

AUTHORIS PREFATIO

ZOLLIGITE, quæ ſuperaverunt, Fragmenta, ne pereant;
mandatum Domini eſt: cui exequendo eo ſtudio incubuéê-
ré Apoſtoli, ut protinus collegerint, impleverintque,
ex reliquiis Convivii, cophinos duodecim fragmentorum.
W Si tanta Diſcipulis Chriſti præſcribitur cura de Hordeo,
2 quo Corpora ſaginantur: quæ nobis imponitur cuſtodia
de Prumento Electorum, quo animæ in ſpem æternæ vitæ nutriuntur?
Cùm ergo Doctores omnes Eccleſiæ, aut ferè omnes, tam Latinos,
quàm Græcos, non evolverim modò, ſed magna ex parte deſcripſerim;,
miratus ſum, tam lautum cœleſtis Doctrinæ Convivium ab iis paratum
Sectatoribus Evangelii. Viſum eſt mihi Sapientiſſimorum virorum Epu-
lum, verâ, divinaque Sapientiâ confertum, non abſimile Chriſti Ferculis,
exhibitis in Deſerto, quibus hominum tot millia exaturata, & roborata
ſunt. Debemus enim Sanctorum Scriptorum eruditiſſunæ menſ „ Mar-
tyrum invictam conſtantiam, Anachoretarum admirandam ſolitudinem,
Monachorum incruentum illud quidem, ſed longum & immite Marty-
rium, Præſulum indefeſſam vigilantiam, ſpretas pro Chriſto à Principibus
coronas, effuſa à Divitibus in pauperes, patrimonia, immaculato Matri-
monii cubili antelatum pudoris florem à virginibus, ea denique exempla
virtutum omnium, quibus, Deo Authore, Deique gratiâ, opitulante,
Chhriſtianorum Conventus illuſtratur. Hi ſanè omnes Eccleſie Heroes
vocibus tantorum Magiſtrorum aut perlectis, aut auditis, quibus volupta-
tum, honordmque cupiditas damnabatur, avocati à vitæ illecebris, & „
ad decurrendam viam Domini ſpinoſam, anguſtàmque, inflammati fuere.
Tanto immortalitatis alimento innutritæ Credentium turbæ potuêre, quæ
humana imbecillitas omninò non poteſt. Horum ego ſapientum veſtigiis
venerabundus inſiſto, & ſervatoris excitatus voce pPræcipientis, ut FRAG-
MIENTA grandium Præceptorum colligamus, ne Pereant, sa expromo,
quæ ab ipſis didici; quæque doctiſſimis ſanctiſſimiſque Interpretibus divino-
rum Voluminum, quaſi è menſa, non tam exciderunt, quàm à Conſectanti-
bus uberiora & altiora prætermiſſa ſunt, & nobis eorum Diſcipulis derelicta.
Ergo Sacrorum Theologorum auditor ea tantùm in meis Commentariolis ſcri-
G 7 32 bo⸗;

AUTHORLS PRLEFATIO

bo, quæ à Majoribus noſtris ſcripta non ſunt, eorum ſcribendi formam
non aſſequutus, ſed ſequutus. Ut enim teſtor, nihil eorum à me in meis
libris perſcribi „ quæ Sancti Doctores in ſuis voluminibus deſcripsére: ità
me fateor illorum Diſcipulum in iis omnibus, quæ ſcribo. Id cauſæ fuit,

ut non continenter voces omninò omnes expendam Librorum Moſis, ſeu

Prophetarum, ſed carptim ea tantùm attingam, in quibus Ecoleſiæ ſapien-
tes immorati non ſunt. Porrò Sacrarum Literarum verba expendo, ſenſa
expono, eruo documenta, nullis aut Philoſophorum „ aut Theologorum

interrupta ſententiis: quibus Conciones & Vaticanas, & Populares, quas

Italico idiomate vulgavi, abundé, ut opinor, inſtruxi. Quoniam verô
Commentationes haſce juvenis admodum concinnavi, ea me tunc cupido
inceſſerat, ut Italiæ Academicos à coœno abducerem profanæ literaturæ,
quibus animi Chriſtiani & fœdantur ſemper, & frequentiffimé polluuntur.
Putant enim frigere Ingenium, & languere Poëſim, ſi collo tenus non
mergantur in inquinatiſſima fœce Dearum, Deorumque: quæ monſtra An-
tiquitas, tanquam Numina venerata, ut fuis faveret vitiis, ſceleribus om-
nibus contaminata Coœlo intulit, Aris impoſuit , victimis celebravit.
Videas, & lacrymeris pariter, electiſſumas mentes Latinæ Juventutis in
cœtibus Poëtarum, tam ſolutâà quàm adſtrictà numeris oratione uti non
audere, niſi paſſim in eorum chartis Proſerpinas raptas, emerſas Venéres,
Nymphas defloratas, effœminatos Hercules, pluvios Joves, Apollines
delirantes, Vulcani retibus implicitos Heroas adulteros, Scholaſticorum
deriſui morſibuſque hiſtrionum exponant. Voces porrò eorum comis,
genis, oculis, papillis, & labiis circumſcribuntur Feœminarum: autuman-
tes, nec explicari mentium jubar, nec Ingenii acumen fulgere poſſe,
niſi tenebricoſis hiſce nominibus ludant, & expugnatæ Pudicitiæ dicteriis
ſalibſque non tam illudant, quàm litent. Per hos ſané Poëtas in Rubro
Mari Chriſtiani Baptiſmatis & veriores Iſraelitæ per ſummum ſcelus de-
merguntur, & flagitio longè majori, ſuperſtitio Idololatriæ, ſicco veſti-
gio, evadit in littus, ut corda verioris Iſraëlis invadat, corrumpatque.
Ut igitur & impura Poëſis mergatur in profundum „ & Chriſtiana Sapien-

tia enatet in terram lactis ac mellis, Ingenio dominatura Eruditorum,

2. Cor.
12. II.

ſanctitate vocum vocabulorum profanitate expiatã, uſus ſubinde ſum acu-
tiori & feſtivà ratione ſcribendi : ut intelligant Academici, acutè pariter
& innoxièe Ingenii vim explicari poſſe in rebus geſtis divinarum Scriptu-
rarum, & in Canticis ſanctioris Eloquentiæ. Ergo calamo meo dabitur
venia, ſi aliquando tantiſper egredi videatur fines Eccleſiaſticæ ſeveritatis;
ut in obſequium Chriſtiani pudoris, captivet laſcivientes calamos Poeta-
rum. Clamo & ego cum Paulo, converſus ad Palæſtras non ſanctè ſcri-
bentium: Factus ſum inſipiens, vos me coëgiſtis. Utinam & cum eo canereé
poſſim! Càùm infirmor, tunc potens ſum. Id certè aſſequar, ſi impetra-
travero, ut, ablegatis profanis nominibus, una triumphet in Vatum Athe-
næis Innocentia, ità lauro redimita, ut ne infatuata myrto Crucem Do-
mini eradicet. Emulatus, quoad licuit, in hac quoque commentandi

forma ſum, Tertullianum Afrum, Clementem Alexandrinum«, Baſilium
Seleucum, Sidonium, Chryſologum, Zenonem, Salvianum, Idelbertum.
Minutium, Paulinum, Ennodium, hiſque non imparem calamo,, & mar-
tynio majorem Cyprianum; qui omnes ornatiſſimo florentiſſiméque ſcri-
bendi genere Ethnicorum fabulas ſervire coëgerunt Evangelii veritati,

ſuiſque

AD LECTORE M.
ſuiſque elegantiæ floribus abduxerunt Chriſti adoratores à profanis Muſarum
pratis in Calvariæ montem, ut ſe Cruci, non minuùs præclarè factorum
clavis ſtimulati, quàm eleganter dictorum floribus invitati, ſuffigerent.
Prælſtantius quoque iis omnibus, idem Paſſim præſtitere Ambroſius Libro
de Virginibus, Hieronymus in Epiſtolis, Auguſtinus toto Volumine de
Civitate Dei. Et verôò eâ me fæce Fabularum non ſemper abſtineo, non
ut, Academicorum more, ad impuras cupiditates Provocem, qui me le-
gunt; ſed ut illecebras intemperantiæ exterminem, vel irridendo, vel ar-
guendo Poëtarum Gentimque deliria. In quâà ſcribendi formâ me con-
ſequantur opto Italiæ Homeri præſtantiſſimi, uti ego Auguſtinum ſequor;
qui paſſim in præſtantiſſimis Libris de Civitate Dei, Dearum Deorumque
Portenta commemorat, ut ludibrio ſapientium tam ridenda Numina cx-
ponat, expungâtque ab hominum mente, dum ea fſuis imprimit chartis.
Hac ratione, non Biblia trahuntur in Academiam captiva, ut Muſis ſer-
viant: ſed rapitur in ſacrarium Divinitatis Academia;, ut conſecretur, utque
felicius veritati deſerviat, cui dudum Mendacium dominabatur.
In Commentationum autem deſcriptarum margine Titulos expreſſi re-
rum earum, quas tracto; ut clariores apertioréſque Lectoribus eſſent In-
terpretationis meæ ſenſus. Ne verò Index in immenſum excreſceret, una
perſæpe voce multa complector. Si enim ad marginem reperias: Rex
audiat omnes. Rex uni non innitatur. Rex evehat probos: non Reges ibi allo-
quor tantùm, ſed Dynaſtas, ſed Senatores, ſed Præfectos, ſed nilitum Ma-
giſtros, ſed Rectores urbium, ſed denique eos omnes eâ voce compellatos
volo, quibus jus aliquâ ratione datum vel in Popalos, vel in Rempublicam.
Quâ enim moleſtiâ afficeretur Lector, ſi ſuis ſingillatim nominibus in-
ſtruerem ſubpræfectos, Præfectéſque univerſos? Idem puta diéctum à me
ſcriptůmque, ubi aut Epiſcopos „aut Aulicos, aut Tirones inſcribo. Com-
Prehenduntur tam paucis nominibus, quicunque in Eccleſia præſident, qui
aliis ſubſerviunt, qui recèns aut à flagitiis ad integritatem morum traducti
ſunt, aut nomen dedéêre virtuti. Porro ubi vocem Monachi, aut Monacho-
rum uſurpo, eo nomine Religioſos univerſim omnes comprehendo; quos
ab antiquiori nobiliorique Coœnobitarum titulo appellandos cenſui. Quæ
omnia prænotata volui, ut non ſolos Reges, ſoléôſque Eccleſiarum Prin-
cipes monuiſſe intelligar. Quod ſanè temeritate non careret ſi Diade-
mata tantùm & Infulas, quas tangere ſine crimine vix licet, reparare,
ſuæque dignitati reſtituere contenderem. Contrà, reus negligentiæ habe-
rer, ſi Mortalium genus univerſum divinarum paginarum documentis non
imbuerem. Specioſioribus Imperantium titulis minora Vulgi capita in-
volvi; ut fulgore nominum illecti, qui me legerint, dum Aſtris intendunt,
glebas excolant, & ſegetes colant. Quùm verò Opus, vix ſtudiis Theo-
logiæ emenfis, inchoaverim, per aliquot ſui veſtibuli capita non parum
redolet ætatis rudimentum: & qua tenuitate ſenſuum forté non parum
aſfurgit Interpretatio in procurſu, maturiori & ſtylo & æVo ab Authore
conſcripta. Quin volumen totum tenebris addixeram; quod abſolutum
ſæculi anno primo ſupra quinquagelimum, Amici & blanditiis & vi, hoc
planè anno ſeptuageſimo ſexto è& ſepulchro eruêre, quatriduano quantò
antiquius & funere & tenebris! ac publicæ luci donârunt.

Impri-

Imprimatur ſi videbitur Reverendiſſimo
Magiſt. Sacr. Palat. Apoſtol.
J. de Angelis Arebhiep. Urbis Viceſg.

Inprimatur.

Fr. RAIMUNDUS CAPISUCCUS
Ord. Prædicat. Sacri Palat. Apoſtol.

Magiſter.

JOANNIS

mrann

JOA

E SOCIEIATE JESU,
IN SELECTA SCRIPTURELOCA
ETHICE COMMENTATIONES.
T O MUS PRI MUS

IN GENESIN.

EX CAP. I. GENESIS.

In principio ereavit Deus cœlum &G

lerram.
cenvw. RS quidem rudimen-
Kio perfee e tum operis in tyrocinio
2 ſs vel , habet, orditurque à ru-
mitio. dioribus, paulatim ad
ampliora progreflura.
Traei- Natura verô tyrocinium
niu m ponit in abſolutione ope-
ſrenuum ris, neſcitque à minimis
. ai —inchoare. Quare, in
sasio. humano opificio, primum membrorum om-
nium molitur cor, ut exinde, in colorando
Jervef- Vultu, concinnandéque capillamento, velut ſa-

vel in in- tigata, conquieſcat. Porrò Naturæ;, non pa-
eunabn- rens tantum, verùm & exemplar Deus, ex
bis Con inani Orbem terrarum ſuæ vocis imperio ex-
Vevrſéonss. . . . . .
,„Kex dig- Tracturus, operis ſui principem, & tanquam
gos illics Primogenitum Coœlum edidit; cujus mox am-
ad ſim- plitudinem ſuper Terræ globum ſtabilivit.
sa pro. Mundi orſus eſt ſtructuram haud à rudiori;
wehat, ſed ab abſolutiore ejuſdem parte. Sic etiam
(cùm alioqui naſcatur è& ſœmina vir) virum
ante mulierem formavit: ſic denique diem
ante ſplendere luce, quam umbris nocteſcere
voluit. Diſcimus hinc, nos, qui Filii Dei
appellamur, & ſumus, maximos eſſe debere
in initiis, & noſtra inchoare à faſtigio ædifi-
Ethicæ Tom. I.

cia, inſtarque Pauli, ex perſequutoribus, ſine
mor, prædicatores fieri, tardaque illa neſcire

molimina, quæ neſcit tim Sancti Spiritus gra-

tia; tum Numinis, Mundum architectantis,
Omnipotentia. Huc facit, quod narrat Augu-
ſtinus, Catechumenis ſcilicet vitia nonnulla ma-
le indulgeri, quod adhuc abluti non ſint; cuùm
tamen nemo in ægroto ulcera negligat, quòd
nondum, ut ipſe loquitur, ſanatus ſit. Urbis
coeleſtis non ignobilius veſtibulum, quam
atrium eſt, hécque auro inſtratum, illud ve-
rô unionibus diſtinctum deſcribitur.

Terra autem erat inanis & vacua, &
tenebræ erant ſuper faciem abyſſi.

Ubi inanitas, ibi tenebræ, luciſque ſteri-
litas terræ conſequitur infoecunditatem. Jun-
guntur ſæpè ſterilitas, & caligo. Quas er-
g0 vides mentes obſcuras, miniméque Du-
i, Ductorique ſdo pervias, inanes has ſcias

eſſe bonorum operum. Nimirum tenebrarum

vVeluti ſigillo ſuam ſterilitas cuſtodit inopiam;
quique ſine luce eſt, aut malè agit, aut pera-
git omnino nihil. Sequitur. Et ſpiritus Domi-
ni ferebatur ſuper aquas. Alii aërem, alii
Deum, alii ventos intelligunt pro Spiritu: &
ubi legimus ferebatur, vertunt plerique, fove-

bat. Ergo divini Spiritus ſedes non inane So-

lIum, ſed Mare eſt. Una eadémque ſedes tem-
peſtatum & Dei eſt: ut tandem fateare, non
modèò non abeſſe ab ærumnoſis Deum, cujus
Spiritus procellis incubat; verùm etiam cum
ipſis eſſe in tribulatione intelligas, quemad-
4 modum

.

De , e E

NNIS PAULI⸗M

LIV

4
2

s e

—ZðM

Conſzien-
tia ape-
rienda.
Laphi eri⸗
gendi.
Zelus
animarkt
erga pec=
catores
Societas
zis Magi⸗
hri ju-
vent de-=
biliores.

Tribwla⸗
tio &
Tentatio
Deum
babent.

2

modum Propheta ganit. In Hebræo habetur:
Et terra erat deſolata & inanis, & tenebræ erant
in ſuperficie voraginis, & Wiritus Dei ſußſtabat
Superior in ſuperficie aquarum. Intelligis, opinor, Su-
h. "- periorem iis maxime incubare debere, quos &
infœcunditas, & opacitas miſeros reddidit: &
Rex miſs- quidem non ſæviendo, ſed inſufflando. Sic Re-
en „ ges quoque miſeros humanius & tueantur, &
foveant. Quod ſi Ventos pro Spiritu accipias,
innatant hi undis, molliori videlicet elemento,
cum tamen montium Rupes, cautiumque Sco-
puli aptiorem paraturi ſedem viderentur ven-
torum immanitati. At aliter natura conſtituit.
Felicitas Quatiuntur molliora, ut aſperiora ſectere: cum-
ven⸗⸗ que delicatum ſit iter per undas, quas etiam
. dormiendo decurrimus „ periculoſius illud ta-
men experimur, ibique procellæ ſtatuere cunas

Electio ſibi, ſepulchrum nobis; ubi viam, ſeu cupidi-

atus. tati, ſeu voluptati, mollities fecit.
voluptas “ .
Feælici- 2 „
5. “l Dixitque Deus, fiat Lux.
Va«,

Prima in Mundo Lux cæterorum antecedit,
& prænuntiat operum pulchritudinem. Ac-
turus enim nihil, haud lucem Dominus pro-
tuliſſet. Primus quoque fœtus Amimæ receden-
tis & Mundo Lux ſit: ut ſcilicet palam Evan-
Erubeſ. gelium profiteri non erubeſcat; nihilque Du-
centia ci ſuo obſcurum, occultúmque patiatur. Lu-
Evange- cem parias, ut, eâ obſtetricante, filio lucis, &
1 Fien- digna lumine opera ex te prodeant. Sequitur.
ie ape. Et vidit Deus lucem, quod eſſet bona: & diviſit
tiende. lucem à tenebris. Nonne lucis præſtantiam com-
mendare cumulatè poterat Authoris excellen-
Cognitie tia? Cur igitur, cùm à ſe Deus factam lucem
ſr. ſciat, ut eam probet, ab umbriſque ſejungat,
circumſpicit, & quoddam periculum facit dig-
Iudex ſui nitatis ejus? Id egit, ut nos doceat, noſtra non
Iuaorim- . .
gur⸗ ohe⸗ magnifacere, quod noſtra ſint, miſi re ipd fint
um neme bona. Pronus eſt in mite judicium amor Opi-

Er. ficis, raròôque diſplicent, quæ fecimus. Rur-
ſum, vidit lucis dignitatem, tum eam diſcre-
vit à tenebris. Tumultuariæ Electiones, ſeun
Promotiones, quæ merita non reſpiciunt, haud
lucem è tenebris evehunt, verùm potius tene-
bras luci confundunt. Etiam ſi Lux ſit, ipfſa-
Dianita, Que ſuo ſe ſplendore pandat, attamen luſtranda
ae, Pprius eſt, ut præ tenebris provehatur. Er di-

confera- viſit, inquit, lucem à tenebris. Quare? Nonne
eur. felicius cum Mundo ageretur, quamvis nulla iit
conventio lucis & caliginis, ſi idem eſſet luci
ac tenebris domicilium? vinceretur ſiquidem ab
hujus fulgore illarum opacitas. Haud ita Dei
Oseaſi. Sapientiæ viſum. Timuit enim, qui nullum ti-
Fzxgiends met, ne facilius decoloraretur tenebris lux,
quàm luce tenebræ colorarentur. Gutta enim
veneni minima mellis mare valet inficere:

haud tamen plurimum mellis minimam veneni

Amiei Partem temperabit. Caveat ergo lux, ne;,

mpiit. dum tenebras ſtudet colorare, colorem amittat
, , ſuum, fiatque tenebris concolor. Scio recep-
'nu fel tum inter Prophetarum choros Saülem pro-

Seer. phetaſſe. Scio tamen conſtitutum inter foe-
Mundi mMinas Salomonem deſipuiſſe. Scio Petriun co-
fyga ertia ram ancillula pernegaſſe. Scio denique Judam,
zhis ne ſtudentem aurum in Apoſtolorum uſum con-
ceſſaria. vertere, converſum ab eo fuiſſe in Apoſtatam,
Re gi⸗- Dominique proditorem evaſiſſe, raptum ful-
als, gore numni, cujus à Chriſto fuerat cuſtos in-
“ üirutus. Sequitur. Fabtämque eſt veſpere, &
Mortis mane dies unus. Cur ab extremà diei parte diem
memoris. inchoat, qui Mundi fabricam à Cœlo, præ-

Oliva

ſtantiſſimà ejuſdem parte exorſus eſt? Enim
verò Dominus memores nos prius, magiſque
voluit Occaſus, quo mors deſignatur, quam .
Auroræ, quâ vita exprimitur. Is dies Mun-
dum architectatus eſt, qui cœpit à Veſpere.
Nunc veròô felicius Mundum evertes eo die, Cenſcien-
quem à veſperâà inchoabis, ut deſinat in mane. tis ape-
Dies Domini is eſt, qui, cum tenebras initio ha- Tiendæ.
beat, mox clareſcit in mane fauſtiſſimum. Mun- Spes pra-
di verò dies tyrocinium in luce ponit, habitu- Mie.
rus in extremo caliginem. Fallor. Qua ratio-
ne factus eſt Mundus, nunc quoque reficitur.
Antecedit laborum ac ærumnarum Veſpera
mane felicitatis, & requietis. Et quidem Veſ-
pere, quod jam habes, calamitatum certum
eſt, incertum verò mane, quod ſperas, felici-
tatis. Quot enim ſuſtinuere Veſperum ante ma-
ne & vità erepti! Quot in ipio laborum curſu

occubuere!

Lachry-
marum
praſtan-
. 134.
Quod ſpectas, mirariſque Cœlum, non
propter ſidera, ſed propter aquas factum
eſt. Miranda magis aquarum foœcunditas eſt:
vel enim iis rigata tellus flores parit, vel iiſ-
dem cœlum irrigatum germinat ſidera. Non Pignits
enim otioſæ ſunt aquæ, quæ ſuper cœlos ſunt. mores
Quod ſi aquæ lachrymarum imago ſunt, pla- musret
nè firmamentum diu ſideribus carere non po- Tekens:
terat, ſupra quod extabant aquæ. Ipſo etiam
Coœlo altor imago lachrymarum eſt; eadém-
que Dei, & aquarum iedes penè eſt; Cœ- ea.-
Ium mmirum. Deus veròô adeò lachrymis ob- in Cæl.
lectatur, ut, cùm fſciret intra beatorum confi- aftra ri-
nia eas non futuras, earum ſaltem imaginem gαvſe.
Coœlo receperit: cúmque ſuâpte naturâ infra Locuspro-
aeërem Aquæ jacere debeant, ſupra Cœlum eas deſt.
Dominus collocavit, ſuæ ſtudioſior voluptatis,
quam naturæ. Quare non contentus Urbis ſuæ Eledie
januas ex margaritis extruxiſſe; ut proxima atus.
ſaltem lachrymarum effigies Patriæ beatorum
blandiretur, à quâ lachrymæ necefſariò exu-
lant: extare quoque voluit Cœlo undas, ut
quandam ſimilitudinem in ſupremâ Munchi par- .
te, haberet lachrymarum. Quas cùm Firma- Eccleſia-
mento recluſiſſet, ſtellis illud deforis inſigni- Kiei ma-
vit, ut Opes Arcæ, expoſiti, micantéique lora edat.
theſauri mortalibus indicarent.

Fiat firmamentum in medio aquarum,
& dividat aquas ab aquis.

Religioſus
in Aulä.

Flores à⅛?
terræ

Congregentur aquæ, quæ ſub Cœlo ſant,
in locum unum, & appareat arida.

Ut Tellus herbas, pomâque proferret, Dihratis

aquas Deus ab ea recedere præcepit. Non- in Sispe-

ne rigari Tellus debet, ut germinet? Quare ore:
ergo ſiccatur, aquiſque deſtituitur, cum pri-
mùm latura ſegetes eſt? Nimirum eget aquis
Terra, ut Horeat: non ita tamen, ut obrua-
tur aquis,; quibus allui interdum debet, non
autem mergi, tegive. Superiorum hoc loco Se zr,
ſugillatur nimium oculata vigilantia, quæ ſi ſed
nunquam alio oculos deflectat, non rigat, indiſere-
ſed obruit mentes ſubjectorum. Placet, quæ 2.
vigilare facit, vigilantia, placet zelus: at, ve. Pelieizes:
lut aqua, aliquando recedat, ut arida appa- Tan ie⸗
reat, & germinet. Mare eſt procellis ſœtum, Eccleßa-
non Ager frugibus foœcundus, ea Tellus, qua ieis ed-
undis adobruitur. Virgam vigilantem Propheta ditas ne-
vidit. Itidem placet zelus, ſed inſtar oculi vigi- Narig⸗
lantis; qui its excubat, ut interdum obdormiat.

in Cap. I. Geneſis.

Virgeæ ſimillima ſit ſollicitudo Paſtorum, ſed
oculatæ: etſi enim Virga non fatigetur, O-
Superior Culus tamen Virgæ inſitus quieſcat aliquoties,
Eir diſere- neceſle eſt. Etiam id ſuis in fabulis docuere
us. Poëtæ, quando raptam fœminam cecinere,
quam Argus centum luminibus cinctus ſerva-
bat. Sol ipſe, Lerrarum oculus, ſationique
cum-primis neceflarius, quas interdiu plagas
aſpexit, noctu relinquit. Non ſemper puta-
mus vites; ſed quas vere truncavimus, vagari
paulo liberius æſtate permittimus. Sponſa quo-
que, exeamus, inquit, in agrum, & videa-
mus, ſi floruere mala punica. Utique ex mul-
to tempore non viderat plantas pomarii ſui,
quæ an erupiflent in flores, neſciebat. Ne quid
nimis, zelo quoque, cuſtodiæque advigilan-
tium, intimatur.

Georminet terra herbam virentem.

Notandum verò, non ſolo fructu conten-
tum Deum juſſiſſe, ut Terra ſemen cum fru-
Familia- Qu ederet: Cujus ſemen, inquit, in ſemelip-
r ſo ſit ſieper terram. Haud magni faciendus fru-
Tu Si Gtus is eſt, qui ſine ſemine, tanquam ſine hæ-
ſir & ſan- rede, omnmino perit, cùm perit. Is vero, qui
éta. ſibi ſemen ſubſtituit, in funere quodammo-
do vivit ſuo, ſimiliſque Phœnici eſt; illi diſſi-
milis tantum, quòd ille fœcunditatem morte
mwo paciſcitur; vitam, quam amittit, poſthumæ
Pirine, Pproli inſpirando; ex fructu verò fluunt inter-
is . (dlutn ſemina, antequam marceſcat. Pomis no-
ſtra vult opera quàâm ſimillima eſſe Salvator.
Zelus Neque enim ſatis Petro fuit dimiſiſſe rete,
anima- Hiſi alis ſceptra relinquenda ſuaſiſſet. Verùm
rum abi. ſemen iſtud parere debet conſimilem plantæ
1 .,, „ plantam, à qua fluxit. Religioſorum placet
Retki zelus: ſed zelus Religioſorum fructificet jux-
ſanäiß zelus: ſed zelus Religioſorum fructificet jux
cent ſæ ta genus ſuum: hoc eſt, converſemur cum
culares. Proximis, ſed eis ſuadendo, quæ nos amplexi
ſumus: non verô inſinuare eis debemus opum,
ac dignitatum conſequutionem, quæ juxta ge-
Matth.c. nus noſtrum non ſunt. Nec luceat lux veſtra
5.16. coram hominibus, ut videant-& glorificent.
En; in ipſa operum luce, ſemen alterius lu-
minis: videant opera, & glorificent Patrem.
Hac fortè de causà Chriſtus Apoſtolos non
ſidera appellavit, ſicut Abrahæ filii à Deo
ſunt vocati, ſed palmites dixit: Siderum enim
lux ſplendida quidem illa eſt, ſed infoœcunda:
non enim Stella germinat novas ſubinde Stel-
las: at palmes palmitem parit; & quamvis
in ſplendore luminis, ac nominis, ſideribus

Sermo

multum concedat; diſpendium tamen digni-

tatis fœcunditate compenſat. Maluit verò Do-
minus exemplum à fœcundis palmitibus, quàm
à fulgentibus cœli luminibus mutuari. Abra-
hæ fuerit ſemen ſidereum, cum notus erat
tantùm in Judæa Deus; nam hi, quorum ſo-
nus in omnem terram pervaſit, non ſidera,
ſed palmites ſunt, ſibi ubique ſimiles Chriſtia-
Dos proſferentes. Dices, Apoſtolis quoque à
Matthk. Chriſto enunciatum, quod lux eſſent. Vos
514 efſtis lux Mundi. Sanè lux fuere, ſed lucer-
næ, non aſtrorum. Nemo accendit lucernam,
& ponit eam ſub modio, ſed ſuper candela-
brum. Nobilior Stella: ſed lampas fertilior.
Sidus enim aerem ſibi admotum non convertit
in Stellas: lampas verò fœnum, ſtipulas, lig-
num in ignem urentem, & ſplendentem com-
mutat. Ideo Apoſtolos Domini lux ea expri-
mit, non quæ clarior, altiorque eſt, ſed quæ
Ethicæ Tom. I.

vilior & obſcurior, ſi minùs rutilans pariat
conſimiles ſibi.

Fecitque Deus duo Luminaria magna:
Luminare majus, ut præeſſet diei, &
luminare minus, ut præeſſet noäti.

Quarto die Sol creatus eſt, eumque viren- Zelus
tia anteceſſere. Nimirum majoris, ut ita di- anima-
cam, dignitatis apud Deum eſt lignum po- vum Ta-
miferum, quàm Sol illuminans. Sol is eſt, ene⸗ Me-
. . eria
qui docet. Lignum verô, ſed fructum ferens, fkcit no-
obſcurioris ſunt nominis operari. Hos autem, biliora
etſi minus luceant, non minoris Deus facit; maximis:
verùm fœcunditatem eorum anteferens lucis
fulgoribus, antea laborantes in lignis, quàm
Doctores in Sole, placuit adumbrare. Quam-
quam è re fore arbitror, ſi dicamus, ante So-
lem ligna germinaſſe, ne cœlo Adam impu-
taret, quòd corruiſſet. Pomum, quo paſtus Superlia
Adam interiit, nihil Soli debet: ut intelligas, & ambi-
unam tibi Terram inviſam efle debere, quæ tio ſine
ſola protulit, unde caderes. Intuere cœlum, Iatie.
ex quo tibi alimonia poſt exilium ſuppedita-
tur; Terram calca, ex qua peccandi illecebra
produt, ſine Sole. At cur Sol à Deo diei tam-
tüm præfectus præeſt, nunc vero germinibus
terræ imperat univerſis? Dicat fortè aliquis im-=
perandi eam eſſe dulcedinem, ut rarò præfi-
nitis à Deo finibus coërceri poſſit libido domi-
nandi. Quare Sol imperium à temporibus ad
fruges produxit, addiditque ſideribus ſemina,
terram Coœlo. Ego verò ſervitutem Terræ pec- Ppeccaii
cato vertendam duco. Si enim labis expers damns.
Adam regnaſſet, haud colo Tellus fruges de-
beret: quæ namque initio ſui Dei vocem pro
Sole habuit, nunc quoque ſine Sole viveret.
At poſtiquam Dei vocem abjecit, (Homo enim,
qui peccavit, pars terræ eſt) quâ fœta flo-
ruerat, lucis Cœpit ſuppetiis indigere, ſervit-
que ſideri, quæ Deo non ſervivit. Poſt pec-
catum, invectum Imperium eſt: ante culpam,
Elementorum par dignitas fuit, & ſine famu-
latu libertas.

Diæxit etiam Deus, producant aquæ rep-
tile animæ viventis, & volatile ſuper
terram ſub ſirmamento cœli.

Multiplici fœtu foœcunditatis ſuæ pompam Clewen-
explicarunt Pontus, Cœlum;, Solum: hoc tis non
herbis virens, reliqua vel aſtris renitentia, everitas
vel reptilibus, volatilibuſque opulenta. So- d a.
lus Aéêr in tanta elementorum ubertate ſteri-““
leſcit, Aveſque ipſas ſuarum inquilinas regio-
num undis debet, ex quibus emerſere. Ni-
mirum fulminum ſedes Aéër eſt: mirum prop-
terea non eſt, ſi eadem habere nequiverunt
incunabula, volucrum cantus, & ſtridor ful-
gurum. Sterileſcit enim, ut plurimum, Ti-
moris regnum. Unde ferrum extrahimus, in-
ſtrumentum necis; ſegetes ibi non metimus
alimenta vitæ. Tempeſtatum proinde regio cu-
nas Avibus parare non debuit. Ac id credi vix
poteſt, cùm per aeẽrem nunc volucres vagentur,
licèt hoc quoque tempore fulmina ſtrepant in
aëre, diſcurrantque. Si cunas Avibus pro- Patriz
hibuere fulmina; cur domicilium præbent ? zcentempy-
Fortè Deus Patriæ contemptum docere voluit 1us
in incunabulis Avium; cum hæ alis curſum

Oliva

abſoluturæ non eſſent, niſi patrium verterent,
ut ita dicam, ſolum: etenim quæ in aeére vo-
lant, reperent in undis, imèò ne reperent qui-
dem. Nos quoque procul à finibus paträs alas
explicamus, qui vix in ſinu Patriæ repſimus.
Tertullianus vero, qui mare interpretatur vel
baptiſmum, vel lachrymas, affirmaret nobis
alas innaſci non in aere cœlo proximo, hoc eſt,
in oratione, contemplationeque divinarum re-
rum; ſed inter fletus peccatorum. Is enim alas
ſibi comparat, qui luget à ſe Deum offenſum.
Verùm in hac re faciliùs mihi fuit dubitatio-
* nem proponere, quàm ſolvere. Nunc quæro,
quare poſt ſcelus Adæ, cum Tellus deſierit ex
ſe florere, Soliſque beneficium præſtoletur;
aves nihilo minus edit, quæ ante culpam aquis
exortæ ſunt? Haud enim dammmm Terræ pec-
cantis videtur eſſe, herbis ſterileſcere, & avi-
bus foœcundari. Placet certè ſupplicium, quod
oznum tollit, & Pavonem invehit. Fateor
multum negotii faceſſere nobis volucrum in-
conſtantiam. Credo tamen non terrarum bo-
num;, ſed ſuum ſpectaſſe commodum Aves in
hac demutatione nidorum. Ante culpam enim
Terris homo immorabatur, unde factæ ad li-
bertatem volucres, nidos in æquore fixerant:
ubi verò imperio excidit Adam;, libertati
jam ſuæ officere avium natura non credidit,
ſi ibi naſceretur, ubi ex rege reus homo ad
ſaborem naſciturus erat, ærummis pro ſatelli-
tio ſtipandus. Avium ergo cunæ in terras de-
latz, non libertatem hominis, ſed ſervitutem
Præſignant: ubi enim degunt, quæ liberæ eſ-
ie volunt, homo ibi procul dubio non im-
naaha. perat. Compedes noſtras exprobrant innatæ
iſaictt in arboribus aves; mortaléſque ervimus, ſi
vilait, ex hoſtro in ſolo liberè volucres non vagantur
quo Pra- tantům, ſed & naſcuntur. Nota etiam, quod
Iales non Scripturæ innuunt: Et volatile ſuper terram

BEBecleſia-

uS ſub firmamento cœli. Non enim ſuper omnia
Sane. erxt re te vult, quem ſuper terram volare per-
mittit: verùm ſub colo infräque Solem ſis opor-
Aulici tet, qui ſupra terram extolleris. Poriô ex æ-
infidi. quore unà cum avibus grande Reipublicæ emer-

git documentum. Non enim diun Mare reti-
Dignitas nuit, quod alis inſtruxit. Principem deſerit,

mores quem Princeps pennatum facit, ſuâque, non
ristat. 6 . . . ◻—.
publica, ſpectabit commoda, quem effeciſti
majorem privatis muneribus. Alatum eſſeé, &
Conf- repere in undis, rarum eſt. Regis opibus,
dad= "n honoribuſque cumulatum miniſtrum, intra au-
34. licos, ſervientéſque ſeſe continere, non faci-
lè reperies. Ut enim Mare reliquere in Mari
Volucres ortæ (nec enim repere voluere, quæ
rapere poterant, & evolare) ita, quem ma-
ximum feceris, vel ad majores Principes di-
vertet, vel ſubeſſe Regi recuſabit, cum eum
Regibus exæquaveris.
Producat Terra animam viventem.
Hoc miror tantum, quare Moſes, non gran-
diuùs de operibus aliarum dierum nobiliori-
bus, quam de germinibus diei tertiæ loqua-
ar tur. Ideò fortè de Terræ obedientia jam lo-
. cutus, quando die terti ad imperium Do-
mini plantas, pomâque edidiſſe retulit uno
die, non poſthabuit Terræ fœtus, qui primi
paruere Domino, fueréque Duces ad obedien-
Sorvite QAumn voci Domini ſubſecuturis cæteris partu-

Deo ſeliv bus. Et quamvis laborioſius videatur opus eſſe
eſt. Leonem formare, quàm florem; Urſumque,

quàm olus; nihilo minus de ea dubitari non
poterat, quin Domini quàm ocyſſimè man-
datum exequeretur, quæ ſemel Dei voci obe- Iugum
dierat. Ea enim Obedientiæ ſuavitas eſt, ut Chriſti
femel impleta dediſci non poſſit, ſemperque Iaave.
parêre cupiat Deo, qui paruit ſemel. Præ Oeaioα.
ſertim cum videri poſſit Tellus in fœtu beſtia- ia qul-
rum non tam parére, quam parere. Utinam ceſcit.
diſceremus nos quoque obedire: ſanè ſecun-
dò vocati haud obluctaremur, ſi primùm pa-
ruiſſemus. Abrahæ id monumenta teſtantur; oedien-
qui Dei juſſu patrià egreflus, ingreſſus Ægy P- tia ſola-
tum, immolandum filium abſtrahens & ſinu tia parite
parentis, recepit pro patria coœlum, pro filio
unico, filiorum, ac regum multitudinem cum
filio, atque in 5Ægypto non uxorem reliquit,
ſed regias inde opes avexit. Quid enim dul-
cius, quam Domini imperium, cujus ſi jubet
vox, manus opitulatur, ipſéque facit, quod

imperat, minuendo laborem, & merita am-

plificando? Hic enim cùm dixiflet: Fiant lu-
minaria in frmamento cæli- paulò poſt dicitur:
Fecitque Deus duo luminaria magna: exequente Gen. z.
Deo quod præceperat. At, inquies, Nemini r14.
hoc loco Deus imperaverat; uſus verbo, Fiant lbid. 16.
unde mirum non eſt ſi fecit ipſe, quæ nemini
facienda mandarat. Verùm, cur non ex ſeſe
Coeli emittere poterant luminaria & lumina,
quemadmodum ad vocem Domini Terra pro-
tulit herbas? Eſto tamen, cum imperantis fue-
rit vox illa, Fiat: quid dices de iis, quæ dixit
Deus ad aquas? Audi: Dixit etiam Deus: Pro- Gen. I.
ducant Aquaæ reptile animæ viventis. Et cum 20.
bic Deum pracipientem negare non poſſis,
neque eum in conſequentibus inficiari audebis
operantem, quæ mandaverat: Creavitque Deus Ibid. zr.
cete grandia. Atque ne hæc fortè imperata du-
bitares: audi ab eo facta, quæ ab eo imperata
ſunt: ſequitur enim: Et omnem animam viven- 1bid.
tem, atque motabilem. Rurſus: Terræ dixerat
Deus: Producat Terra animam viventem. Ve- Ibid., 25
rùm ſubditur: Et fecit Deus beſtias Terræ. Ex
quo animari, formarique debemus ad exequen-
dam vocem Domini, quæ etiamſi magna im-
perat, omnipotens adeſt obedienti. Diſcant Saperior,
etiam Prælati manus cum ſubjechis imperato quæ ju-
operi admovere: forſitan enim ea perficiens Wma- ber, exe-
nu tuâ, quæ jam fieri cœpere imperio tuo, me- 24atur.
liora facies, quam juſſeras. Hic enim cum Deus
præcepiſlet, ut Luna tantùm, & Sol fierent:
Fiant luminaria, imperium ipſe ſuum exequu-
tus, amplificavit, quod deſtinaverat, Opus:

lumina enim addidit luminaribus, ſideribuſque

Solem, ac Lunam cumulavit. Audi: Fecitque Ibid. 162
Deus duo luminaria magna, lIuminare majus, ut
præeſſet dieis luminare minus, ut præeſſet nocti:
& Stellas. Hæc poſtrema ſiderum proles lumi-
nis appendix eſt non emerſura, miſi quæ Mun-
di Princeps imperarat; ſuis, ut ita dicam, ma-=
mibus, in morem fabri, exequeretur.

—

EX CAP. II. GENESIS.

De Ligno autem ſcientia boni, & mali viri
ne comedas. In Ouocunque enim die Profani.
comederis ex eo, morte morieris.

Lacet, quando adhuc in Paradiſo ſu-
mus, pauliſper ludere. Miraris brevioris

vitæ

—

in Cap. II. Geneſis. 3

vitæ eſſe, qui accuratiùs in ſtudium littera-
rum incumbunt? Imòô mirare, quod tamdiu
vivant, nec illicè moriantur. In quocunque
enim die comederis ex eo, morte morieris,

inſcriptum eſt arbori ſcientiæ. Quare in Scho-

laſticis non brevem vitam, ſed ſerum funus
ehementer admiror. At luſimus ſatis, ad ejus
Ppræſertim radices plantæ, quæ trunco ſuo fe-
retrum nobis adornavit, mortémque, ſuo fru-
tu, invexit in Mundum.

Fbormatis igitur Dominus Deus de humo
ounbtis animantibus terræ, & univer-
ſis volatilibus oli, adduagit ea ad
Adam, ut videret, quid vocaret ea.
Ommne enim, quod vocavit Adam ani-
mæ viventis, ipfum eſt nomen ejus.

Irriſores Ubi ſunt ſerpentinæ linguæ, quæ nomina
