Ne deſcendas in Egyptum. Domine, hoc cur Religioſus
ſuades? Non enim in Ægyptum vadit, ſed a- in aula.
dit ad Abimelechum. Enimverò quicumque ad 8 aßes
Regem it, redit quodammodò in Ægyptum.
Via in Ægyptum eſt, iter ad aulam. Si hanc
ſubis, eò properas. Brevi enim Ægyptum me-
ditaberis, qui limen potentium teris. Ideò non
inconſulté Dominus monet properantem ad
Regem, ne in «Ægyptum abeat.

Perſeve-
rantiae

Apoſtalde

Pereg Piare in ea, eroque tecum, & be-
nedicam tibi.

Cur merces tanta promittitur Iſaaco, ſi com-
moretur in Palæſtina, nec in Ægyptum def-
cendat? Quia fames graſſabatur. Ergo Domi- Perſeve-
nus, ut elccti perſeverantiam diſcerent in ad- rantid
verſis, tam uberi mercede Iſaaci commoratio- eiré
nem compenlſat. Nota etiam fontem, unde R te, gyr
benedictiones, hæredes, & regna derivantur. geant.
Ero tecum. Poſt hoc, quæ bona non confe- DPeigre-
quuntur? Non enim ait, Benedicam tibi, & lontia, &
ero tecum: ſed ero tecum , & benedicam ti- LPer esse
bi. Paraphraſtes Chaldæus tranfſtuhit: Habira de ſeo-
in terra hac⸗ & erit verbum meum in adjuto-= eitatis
rium tibi: & benedicam tibi. Vide, quo modo veræ.
Deus adſit nobis, nempe ſi verbum ejus nobil- Sermo ſo’.
cum ſit. Idem eſt, & Deum habere adjutorem, r⸗lis⸗
& Dei verbo non carere. At cur hic dicit, Ha- 2
bita, ſi ibi dicitur, Peregrinare. Nimirum e- is⸗a
tiam Terra ſancta ita habitanda eſt, ut nos in ea npn,
non colonos, ſed peregrinos eſſe meminerimus.

Ne

4

Aud

g.
i⸗

Cenl
1
Cilk⸗
,,4
ene
1.
i
17
lt,
yni
tera.
uigſ

Ganefi.
—RK
geif

mm, 9
“
nſiͤ
wlm.
lngun
li, /an. 0
aun.
Cedien.
uer ly
Eite
min

n⸗

ate,
lllen
iun,
ut N 1
Melie Un
hethe. in
aſi d
ſiye⸗0.
iimi,
iren
rdr
ußter e
pe. ſe
bemgt,
lunm 1
ime. (ee
in.

.
le⸗
vich
ta⸗
die
atus

ad Ai
aC! Eus;,
le as 1
be-
git.
.
EIt,

eet
ad 4 in

Hoc
ge⸗
pes
o,
V0X
in.
llat.

,
cur Nlg
. in ul.

Inſat
rantit⸗

4, Ntdt
ead /,

he.

com-
del.
oni
4 uvti⸗
etian,
IatO. 9,/,
node thtl
ſtal i
coe- Di

uhN

1, ,

Dicn
9

. . Dmm
.
in aulin.
imus.
Ne

in Cap XXVI. Ceneſis. 8 ¾

Peregrini Ne vel Religioni cor hæreat, peregrinare in
slleg. ea. Benedicentur in ſemine tuo omnes gentes ter-

ræ, eò quod obedierit Abraham voci mex, &

cuſtodierit præcepta, & mandata mea, & cere-
monias legeſque ſervaverit. Quæro, cur Deus
ipſius Iſaaci obedientiam non commendat, cùm
tantis efferat laudibus Abrahami obedieéntiam.
Fortè, ne adulari videretur viventi, mortuum
Adulatio dilaudavit? At non ſemel viventi Abrahæ ap-
paruit Dominus, eumque cumulatiſſimè lau-
Congra- davit. Dices, Iſaacum ſemel paruiſſe cùm aræ
vlasio imponeretur, Abrahamum verò ſæpius obe-
nez. diviſſe, & excedendo è& patria, & peregri-

nando in EÆgyptum, & fllium Iſmaelem ex-

pellendo, & Iſaacum immolando. Ita Deus
perſeverantis maximè obedientià delectatur.
Gen. 12. Verùm, ut primum Abraham obedivit, Do-
mini viſione dignatus eſt. Vix enim domo pe-
. dem extulerat, cuùm illicè Deum vidit. Quid
tia perſt- .
verazr., ergo cauſæ eſt, quod Dominus loquens ad
Ided ſenes Iaacum, ejus obedientiz non meminit, qui
qui di- tamen cervicem telo inflexerat, & Abraha-
barwere, mum laudat, qui ferrum ſtrinxerat? Nimirum
ann. durius efſt ferire quam feriri: acrius vulnera-
tioni eſe tur Pater dum filium cogitur vulnerare, quàm
debent, ti- vulncrétur filius, dum cæditur à Parente.
cte“ Grande levamen à Patre cædi! Grande vulnus
lentius o. filium vulnerare! ſanè ita. Verùm dicam, quod
ded"* in ſentio. Uterque paruit in illo ſacrificio; &
cœperit. terg P . 2
Superio- fortè majora Iſaac obtulit quam Abraham. Hic
ametur, enim filium, ille ſe ipſum obtulit. Niſi fallor,
dum pu. pluris eſt, ſuam quam alienam carnem immo-
nir, 7 is lare. Ut propterea non Pater, ſed Filius mun-
B . di Servator appelletur, quòd ille filium, hic
Parenum Veròô ſeſe cruci dediderit. Fatecr ab Iſaaco in
odia ſan omnibus Abrahamum ſuperari, ſi illud exci-
dam. p'as, quòd Iſaac Parenti, Abraham Deo obe-
Ra den, divit. Et hoc illud eſt, quod Dominus ſubin-
esziene dicat, dum ait: Eò quòs obedierit Abrabam
omnind voci mek˖k. Nimirum paruit Iſaac, ſed Parenti.
pura. Aliquid humani affiicari potuit obedientiæ ejus.
Reverentia in Patrem impulit filium ad aram.
Poeatio Obecdivit Iſaac Deo, ſed non ſoli. Parentem au-

Obedien-

igene chvit, & ideò forte obaudivit. Abraham verò
Taod no, Uni Deo paruit. Ab illo tantum ferrum accepit,

obedire unumque illum reſpicere potuit, cùm ſæviret
cogat, lon- in natum. Quam ergo metuendum eſt, ne obe-
3 breſtös. dientia etiam difficillima fraudetur mercede ſuà,
H ſi dum paremus, non unam Dei vocem, ſed
gaacm en blanditias quoque Prælatorum attendamus.
qua Pa- Stulté enimverò imperant Prælati, ſi, ut ſub-
rentibus jectos alliciant, ſibi fore eorum pergratum ob-

obtempe- ſequium affirment. Exhauriunt enim Obedien-

rabamus, ti . 4
1 m .
ſi ia „ O edullam 3 ſi cum Deo ſe quoque immiſ-

obtempe- Ceant, dum præcipiunt. Quid fortius, quidve
ramus. Promptius eorum militum obedientia, qui a-
Otedien- quam Bethlehemiticam Davidi obtulerunt: Ad
eia Reli- nutum dumtaxat paruerunt. Et quidem Regi

Da ſuo, & ſancto Regi obediverunt, qui in aquâ

wa. Sacramenta ſitiebat. Nihilo minus nec Deus il-
lis apparuit, nec laus ulla, aut mentio tantæ
obedientiæ in ſcripturis, ne quidem apud Ec-
cleſiaſticum, ubi facinora longè inferiora ce-
lebrantur. Nimirum cum obedirent, Regem
ſuſpexere. Enimverò, ut aquam David pro-
fudit in terram, ita ipſi obedientiæ mercedem
ante diffuderant, non Deo, ſed Principi obſe-
cuti. Eò quod obedierit Abrabam voci meæ, &.
Dbegten. uſtodierit Pracepta, & mandata mea, & cere-
iis vers. nias legéſque ſervaverit. En veræ obedien-
tiæ rarum exemplum. Non voci tantùm Do-
mini, ſed & præceptis paruit; interim & cere-

monias cuſtodivit. Non enim ita arduum eſi ,„ Regula.
voci obedire imperantis: at ſanctas ſervare le- rum obſers
ges longè difficillimum. Invenies non paucos, vantia.
qui ad vivam Prælati vocem Maria Alpéſque
tranſmittant. Quis verò Regulis jugi obedien-
tiæ ſacrificio ſeſe litat? Non hic laudatur Abra-
ham, quôd aut patriam ſpreverit, aut filium
duxerit, ſed quòd conſtanter obediverit, exa-
ctà obſervatione legum, & ceremoniarum. II-
lIud quoque advertas velim, à Deo non lauda-
ri, quæ Abraham obediendo præſtitit, ſed
quòd obedierit. Eò quòd obedierit voci meæ. Non .
dicit, quia exivit de domo ſua, quod facinus
heroicum eſt. Quia Iſmaëlem expulit, quia
Iſaacum immolavit, ſed quia obedivit voci
meæx. Etenim in obedientia nihil eſt pretioſius
ips obedientii. Sive in arduis, ſive in mini-
nis obtemperes, ſumma obedientiæ attigiſti
faſtigia. Sive aurea, ſive teſtacea Domini ima-
go ſit, perinde colitur: nec rarò, quæ mate-
riæ vilitate abjectior eſt, vel religione, vel
artificio præſtantior fit. Porrò quanta in Iſaaco Mamili.
modeſtia! qui, cùm à Deo audiret totam ſacri- tas veraæ.
ficii illius, in qua ipſe hoſtia fuerat, refundi in
Abrahami laudem, non doluit: nec dixit. Er- Gloriea
gône ſolus Abraham tibi obedivit, & propter GCen *
illum duntaxat benedices mihi, quaſi verò ni- ala o
hil ego hactenus præſtiterim? Deus verò ea odiam.
quoque de cauſa Abrahamum laudavit, ne de-
functi promerita oblitus videretur; aut ne pu-
taretur, ſi Iſaacum laudaſſet, illum commen- Conera-
dare, à quo coli poſſet. Dominus enim non zulationi-
quid pro eo agi pofit, ſed quid actum ſit, ex- u: alſi.
pendit, etſi in poſterum nihil omninò agi poſ-
ſit. Utinam Dei in Cœnobiis Vicarii hunc Dei Servire
morem imitarentur, ut nimirum non benignos ke -
ſe humanoſque exhiberent iis, a quibus in ob- Aalicori
ſequium Religionmis multa ſperari poſſunt, & defango-
iis blandiſſimi eſſent, qui jam multa præſtite- ram, filios
runt. Cur adeò juvenis ille & laudatur, & Rex ma-
fovetur? ab eo ſperantur multa. Benè eſt: ſed P"eretur.
ſi ſpes tam multa meretur, res cur nihil im-
Petrat? Senex ille in angulo deſtitutus ea egit,
quæ hic acturus eſt. Egit, ſed non aget. Jam
languet. At Deus Abraham non ſenem, ſed ſe-
pultum tanti facit, ut præ eo Iſaacum tanta fa-
Cturum faciat nihili. Prorſus nos agimus cum
hominibus, ut agitur cum plantis; quæ dum pu-
beſcunt, excoluntur; eradicantur, cùm ſenue-
rint, profusâ in fructus vitâ. Exeamus in a-
grum, videamus, N foruerunt mala punica. Cùm Cant. 7
ab eis Poma ſperantur, explorantur: in hye- I2.
me, poſtquam poma peperere, ſpernuntur.

7

Ne deſcendas in Egyptum.

Libet hoc loco quærere, cur Deus tantis Tyronum
promiſſionibus & apparitione cavit, ne Iſaac Educatio.
in £Ægyptum, ortà fame, deſcenderet; qui ta-

men Abrahamum, urgente fame, esò deſcen-

dere non vetuit. Si dixeris, ne Rebeccæ pudor Gen. I2.
Periclitaretur, id magis cavendum fuit in Sara 10.
æquè pulchra; præſertim cum, ob Saram affli-
cta Regis domus grandibus plagis, reveritura
eſſet Rebeccam. Et Abraham quidem neophy-
tus erat, qui vix patriam reliquerat: Iſaac ve-
ròô ſuxerat cum lacte fidem. Uterque probus;
uterque uxoratus, uterque dives, uterque an-
nonæ caritate laborans, quare ergo alter ire
permittitur in Etgyptum, alter reſidere jube-
tur in Palæſtina? Nimirum Abrahæ necdum

nati erant filu: Iſaaco autem Rebecca gemi-
nos

84 Oliva

Filioram nos jam pepererat. Ergo timmit Dominus, ne
BAacazios teneriori ætati .gyptiorum mores affricaren-
tur, quod in viro jam Sene timeri non debuit.
Intelligant proinde Patresfamilias jam ſibi non
licere permulta, dum Rlios educant, quæ ip-
Non om- ſos alias non dedecerent. Vel certè dicamus ita.
nia Heen: Abraham inter idololatras & prophanos ado-
mhidcs. leverat; ideéque .Ægyptiorum ei nec noxia,
nec nova aut mira futura erant ſacrilegia:
Iſaaco verò, qui in ſinu religionis & ſancti-
tatis excreverat, non poterat non obeſſe im-
Circum- pietatis nova illa portentosâque ſacies. Delica-
ſpectio tius enutritas mentes facilius quævis moriun
perfeézis intemperies corrumpit. Unde Religioſi plus ſibi
neceſſa- Cavendum ſciant à monſtris, nec tutiores ſe,
. ſed magis obnoxios inter diſcrimina noverint.
s . d Davidem tam caſtum aſpectus unus eliſit.
rzids evi-
tanda

Religiaſis.

Parenti
Exempla

Manſit itaque Iaac in Geraris. Qui,
cùm interrogatetur à viris loci illius
Juper uore ſua, reſpondit: Soror
men eſt.
Euxuris. Non de fiiis, nec de opibus, aut de Reli-
gione ſciſcitantur, ſed de muliere. Nimirum
haæc ſumma rerum eſt: hâc cor hominum de-
mentatur. Porrò quàm non loquax familia
J⸗, Iaaci! Tantus princeps, cui, ut hoc capite
Lingia dicitur, numeroſa familia erat, nec unum ha-
ſervet ſe- buit inter ſuos, à quo proderetur. Geraritarum
cretum. quoque demiror pudicitiam: Neque enim ex
Ethiopia aut Macedonia illuc advenerat Iſaac;
ſed, cùm jam Palæſtinam incoleret, non à diſ-
ſitis regionibus eò ſe receperat. Nec vulgaris
Familia- homo erat, ſed Princeps; & i1s, cujus Pa-
ritas cum rentem Rex ipſe Geraris Abimelech ſibi conci-
mulieri- liaturus convenerat, nihilo minus neſciebant,
er. iale; Rebecca, tam clara & genere & ſpecie fſfoœ-
2 Caufef. mina, uxor illius eſſet, an verò ſoror. Nimi-
ſarii, non rum nunc vel ſabrorum uxores ſciuntur; tunc
interre- nec dynaſtarum ſciebantur, etiam à Rege. Ni-
gentur, de ſi fortè dixeris, e ſuifſie Rebeccam pudicitid,
genere. ut tot annos morata intra Palæſtinæ fines, noſ-
Sinta. ci non potuerit à popularibus. Utcunque ſit
niſi flagi- Tes, non caret miraculo ignorata hactenus u-
tie scs XoOr Iſaaci. Ipſe verò quàm alienus à tentando
demiium, Deo! Edixerat Dominus ſe illi in peregrinatio-
ſeiant. ne affuturum: Eroque tecqum, & benedicam ti-
1 ee. bi. Non ideò tamen diſcrimini ſe objicit: Ve-
ppewidé. Tümn ita providentiæ fidit divinæ, ut pruden-
zia, & tiæ non obliviſcatur humanæ.
Dei cura
oesn Cumque pertranſiſſent dies plutimi,
ibidem moraretur, proſpiciens Abime-
lech Rex Pala ſtinorum per ſeneſtram,
vidit eum jocantem cum Rebecca ugo-
re ſua. Et accerſito eo, ait: Perſpi-
cuum eſt, quod uxor tua ſit.

Aulici, &

. .
Ser vi ſ-

Caſtitas,

Pudicus ſanè Abimelech, qui, nonniſi poſt
dies plurimos, vidit Rebeccæ luſus cum Iſaa-
Modeſia. Co. Iu veròé, qui cum uxore propè Magna-
Caſtitas. tes habitas, ſcito ſerò ocyuſve regios oculos
occurſuros conjugi tuæ. Utinam Abimelech
ſit, qui aſpicit, & ſit Rebecca, quæ reſpici-
tur. Libet hic ridere luſus Patriarchæ. Itâ ne?
ſororem dicis, & cum ea ludis? Et tam pro-
Familia- Palam ludis, ut ſpectari poſſis vel à Rege?
ritai cum Nimirum unus difſimulari amor non poteſt.

Zetieri. Nudus pingebatur amor apud Athenienſes,

gittis, non pugione armatur, quia videlicet

rit Abimelech, detecto dolo. Accerſito Iſaaco,

quòd tegi nequeat. Cæcus fingebatur, quòd
non ſe videri videat. Puer demum effingebatur, Peccara
quèòd artem neſciat. Ludit, ut ei illudatur. Sa- laiere ner
ααπ.
pugnare cominus neſcit & clanculum, ſed pa-
lam, eminúſque, & ſua jaculatur & ſeſe. Ca- zus;
.1. . . 2. KRican.-
ve, ne diligas: Nam ſi amaveris „»Prodéris. voror tes terne.
mea eſt. Scilicet. Audi Abimelechum. Perſpicuum re,
eſt, quod uxor tua ſit. Aliquandiu ignis occuli
poteſt, ſed tandem erumpit, præſertim ſi cre-
verit. Quod ſi, inter conjuges, non modo pu-
dicos, ſed ſanctos, dum fame laborarent, &
capite periclitarentur, Amor omninò immacu-
latus ita luſit, ut Regi proſtaret: Quis obteget Beczats
amorem impurum, qui totus fumus & famma lIatere non
eſt? O candor Regis, qui cum vidiſſet liberius Pcſſunt.
virum cum ſorore ſiquidem ita appellabatur ab at3

. ¼½ . . & Luxu-
Iſaaco Rebecca] ludentem, non fornicarios eos 12a

credit efſe, ſed conjuges! Nos, qui judicamus Rex ſean-

temerè, diſcamus ab Abimelecho vel laſciviam dala non
interpretari conjugium. Videamus; quid ege- “
Quare, inquit ad eum, impoſiuſti nobis? Po-
tit coire quiſpiam de populo cum uxore tia, G.
induxeras ſuper nos grande peccatum. Præcepit⸗
que omni populo, dicens: Qui tetigerit bhominis
bujus uxorem, morte morietur. O noſtri tempo-
ris Chriſtianos! O Eccleſiarum Principes, apud
quos Libido nævus eſt; quæ apud idololatras
lepra eſt! Apud infulatos vocatur ætatis lubri-
citas, quod Abimelech appellat peccatum gran-
de. Quod ille morte plectit, nos riſu eluimus.
Nota, quo modo loquatur cum Iſaac: non æ-
grè fert fibi ab advena impoſturam factam eſſe,
ſed dolet delinquendi occaſionem datam. Po- Aulici
tuit coire quiſpiam de populo. De Populo? Et Frenandi.
quare non de Optimatibus, præſertim cùm asſist⸗
Iſaac Princeps eſſet, cujus violare thorum non „ teͤ,
facilè de grege vir auſus fuiſſet. Enimverò, geveritas
pudico Rege, vix reperies inter Magnates, in Ma-
qui ruat. Abimelech autem pudicitiam maxi- gnates.
mè celuit, ut ex his patet. Libido verò tam Kegf⸗

. Exemplu.
procax & audax eſt, ut gregaria quoque capi- vox Exe-

ta ſperare cogat complexum cum Foœmina plorum.

Principe. IIlud quoque animadvertas velim, Eecleſta-
quod, mochante quovis & populo, induétum Kicorum
iri timet Abimelech ſuper ſe ſupplicium. Enim- Exempla.
verô peccata populorum in infulata capita re-
dundant.

Qui tetigerit hominis hujus uaorem,
morte morietur. Sevit autem Vaao
in terra illa, & invenit in ipſo an-
no centuplum: benedixitque ei Do-
minus.

Vide, quo modo latâ in moœchos lege, Ter- Tribala-
ra ipſa, quaſi mercedem pro defenſo Pudore fion’: G
periolutura, ſterilitatem fertilitate mutavit. 2* ½
Diſcerent cuperem Reges & Populi, nullo emesi5:
aratro proſcindi feliciès campos, quàm quo ium Iu-
Caſtitas propugnatur, & ſcelus proſcinditur. muria, ia
In Ægypto, poſt tentatum Joſephi pudorem, Galtitai.
fames graſſata eſt, etſi non ſtatim. Illud cer- aca
tè negare non poſſumus, nonniſi educto & car- Sevoritas
cere Pudicitiæ candidato, propulſatam fa- fons Feli-
mem. Hinc fortè Propheta, cùm fœcundita- zitatis.
tem Palæſtinæ prænunciaret, meminit Lilii, da
diſceremus ſervatæ Qaſtitatis mercedem eſſe igter
Mudla Serilratem. Et florebit quaſi Lilium. Efa. 35.1.
la fœcunditas Lilii, ſed copioſa ex Lilio

fœcun-

CN/

e
4

Pilk.
,,
1.
Miafe
Ppien
Mran
.
linli.
iis
yſet.
ais.
AN
mmm
gin ej
Ule
de, 1
liß
Der
ſing 8.
A
Man
WV 4
Uinl
Ui

l eeng
hiunne.
et hi,
.
4
4.
o fali
tes len.

e⸗

&

bet deettt
Uma limnenn
rius ehin.
rib Cln
er l
i
Mns Rerte
lamn drlin
e- bermi⸗
e tat.

ent⸗
ini

npo⸗
el
Mutrs
Ubr⸗
gran⸗
Imns.
on &⸗
neſe,
1. . Al
1E finud
ihyif
Imnon z,
ed, Fun
s irAr.
iK. uit
4 N
dtmn Erenſl
ecchr n h.
Cehunn lun
veh Eue

Altimie

unl

U
Pymd-
Pitale⸗

rem,
uur
.
1De.

TN
,,„ Tel- Im,
ele tenit
Dulne
uflt ,,,
Iulo eni
n o unl
,r. Min
ndnur.
Loreln, n
ld er⸗ lun
Lar en⸗
fnl
a iit
olitr
Lilu Mſinit
jemele ni⸗
lilim u⸗
Uo
ſoecue⸗

lib. de

. ei ſerent.

in Cap. XXVI. Geneſis.

foœcunditas. Quo contrà impudicitiam ſtatim
ſterilitas conſequitur. Ideò à Joſeph fratres;
quos apud Pattem accuſarat de ſcelere peſſimo,
reperiuntur in Dothain, quod, ut ait S. Am-
Cap. 3. Droſius, ſignificat defectionem. Ubi enim con-
ſiſterent, qui Pudicitiam oderant, niſi in bono-
Pleph. rum omnium defectione? Ut proinde mirum
non ſit, ſi fame laborarit Terra Chanaan, un-
de Joſeph emiſſus eſt; & abundarit frumentis
gyptus, quæ Joſephum, hoc eſt; Pudicitiam
& tecepit, & evexit ad regnum. Ubi pudici-
tia præeſt, ibi copia. Unde ablegatur, ibi fa-
Cant. 7. mes. Venter tuus, inquit, ſicut acervus tritici,
32. Yallatus Liliis. Nullo ſanè fideliori ſtipantur
ſatellitio frumenta, quàm Liliis. Crede mihi,
non tam aratto, quam Lilio agri excoluntur.
Oſe. 14. Germinabit ſicut Lilium, inquit Oſee, & erum-
5. pet radix ejus, ut Libani. Nota verbi empha-
ſim:, Erumpet: hoc eſt, cum exundantia ingenti
ſœcunditas pullulab't. Porròô fertilitas tanta hinc
& hinc Candore ſtipatur: tam enim Lilium,
quam Libanus alborem præ ſe ferunt. JNevit au-

tem Haac in terra illa. Illo anno, quo ſore vi-

debatur miſerrimus, quando ſcilicet retectum
eſt Rebeceam non ſororem, fed uxorem ejus
eſſe, ſupra omnes potenti, opibus, & autho-
Tribula Iitate fuccrevit. Nimirum Lribulatio fons eſt

zio fons ſelicitatis. Vel certè dicamus, tunc florere cœ-
lelicia- piſſe, cùm humanæ Prudentiæ ſubtegmina diſ-
„„ 1oluta ſunt. Non cuniculis, ſed ſinceritate Deus
Dei curæ

ſeſe per- Zaudet. Porroô tu, qui neſcis ſperare, niſi quæ
mittere. habes præ manibus, vide, qu arte longam ſte-
Polivica rilitatem unius anni fertilitas compenſarit. Vi-

e⸗ z. debatur à Deo derelictus, ſed ipfa ſterilitas fœ-
imtli- . . ... .
itavit TE
virc. cunditati militavit. E Iyems, quæ putatur plan

Perſecu- tas extingiere, & ſemina deprimere, nutrit,
tio utilu. fovétque. Niſi enim ſæviret, planè ſæviret.
Zelas a lſaac autem hoc duntaxat anno ſeviſſe ſcribitur,
se,„s in quo centuplum invenit. Si prius ſemineilet;:
,eH„ fortè citius ditatus eſſet. Nos quoque, Qtlia ſe-
nul orte Citi 1s (itatus eilet guodgde,
radus. IIel aut bis alierum vel noſtram fruſtra duritiem
Lapi pertentavimus, culturam omnine deſperamus.
erigendi. Fallimur planè, ager ſiquidem, qui non ſemel
Deſpera- ſpei noſtræ illuſit, tandem horrea complebit.
Eop. Sic enim in Orandi ſtudio contingit. Seminaſti
timi für. Plurimum, & meſſuiſti parum. Seceſſimus,
Zelas legimus, vigilavimus: nihilo minus pro Liliis
snimarù dumos collegimus. Undique phantaſmnata, ubi-
ergaolſti. que monſtra. Vel ſi aconita non parit, nec ſe-
Saperior ini reſpondet Oratio. Aude, & perſevera.
Tepidos na hora reddet, quod debent innumeri dies.
E. Quod diximus de ſatione, evidentius licet per-
zur;
etee, kt a Phiiſtluim. Unus demum evaſit, & ſo-
rir: utei. Ius ita ſuffecit, ut & Latitudo vocaretur, &
Oratio. Dei vultum promereretur. Videamus aliqua ex
Deſola his puteis. Ob boc invidentes ei Palæſtini, om-
ner. nes Pitteos, duos foderant ſervi Patris illius Abra-
iditds. hazn, 2Ilo tempore obſtruxerunt, implentes humo.
Si literæ hærcamus, mirum eſt, quo modo ca-
Pitis ſentemiam ferat Abimelech in invaſores
Rebeccæ, & eorum, qui puteos obſtruunt; nec
Qcabpilhun tangat. Nimirum Superiores non om-
duperior; Hia æ uè ſcelera perſequuntur. Ea, quibus ipfi
ſeverita, non titillantur, ſeveriſſimè excoriant: illis ve-
16, quibus ipſi ſuccumbunt, placidiſſimè blan-
ES diuntur. Abimelech pudicus erat, ſed invidus.
Licet ex eo intelligere, quòd Rebeccam, non
ut Pharao, in aulam fuſtulit, etiam cum ſoro-
rein Iſaaci eſſe credidit: livore vero laboravit,
cm ad Iſaac hic ait: Recede à nobis, quoniam
Potentior nobis factus es valde. O invidiam!
Ethicæ Tom. I.

ſpicere in puteis, & quibus nullus non obrutus

7

Recede, inquit, non quia infidus; non quia Invidis:
Pprodigus, non quia impius, ſed quia potentior
es. Niinirum à Livore nec is tutus eſt, qui à
Luxuria ſecurus eſt. Potuit Abimelech non ama-
re Rebeccæ decorem;, ſed pati non potuit feli-
citatem Iſaaci. Uſque adeò victores volupta-
tum manus dant Livori. Quo corruptus Abi-
melech coërcere nequiit audaciam obſtruentium
puteos innocentis advenæ. Et fortè eò proca-
cius Paſtores Principis ad facinus profiluere
iniquiſſimum, quô in Regis vultu morbi ſui
cognovere veſtigia. Verùm ad allegorias tranſ-
eamus. Patent putei, quamdiu Iſaac miſer eſt.
Ut crevit, crevere æmuli. Enimverò Tenta- Tentatis
tio ex adipe pietatis pullulat, & quò ſanctior tnum
quis evadit, eò duriùs impetitur. Pinguior hu- 1 f. Aio⸗
mus lumbricos & vermes parit. Libet hic rima-““
ri, cur tanto ſtudio & impii puteos opplere ni-
tantur, & eos Juſtus adnitatur effodere. Nun-
quam fodere deſtitit, ſæpius repulſus: tandem
ait Scriptura: Profectus inde, fodit alium pu- Setmo
teum, pro quo non contenderunt: Iiaoue vocavit etiam ſpis
nomen ejus, latitudo, dicens: Nunc dilatavit nos T'tnalis
Domimes, & fecit creſcere ſuper terram. Aſcen- 1,*
dit autem ex illo loto in Berſabee, ubi apparuit Tas Jesd-
Dominus in ipla notte. Unde, rogo, vel tanta zur,
lætitia in Iſaaco ob puteum, vel tantæ Palæſti- qusmque
norum rixæ pro puteis? Non æ&grè ferunt co- upit ma-
ioſos & coelo imbres in agrum Iſaaci, & do- 2 3.
. . guitis
ent effoſſum puteum. Nili fallor, odere Dæ- ſut.
mones non profluas è cœlo lachrymas, quas nec
juges eſſe ſciunt, nec ita obeſſe norunt conati-
bus ſuis: ſed eas exhorrent lachrymas, quas in
foſſa humo cordis noſtri, & vilitatis & ſcele-
rum noſtrorum natura perſpecta, tanquam con-
foſſa terra parit ex vivo fonte perennes. Lachry-
mæ Cœleſtium rerum cognitione expreflæ ſpi-
nas non rarô fuperbiæ, & inobedientiæ vepres

nutriunt. At lachrymis, quas & profundo fra-

gilitatis ſuæ Terra cordis emittit, nonniſi vitæ
lignum, hoc eſt, Hutnilitas, ſen Compunctio
irrigatur. Indeficiens aqua iſta eſt, quia nun-
quam deeſt in nobis, unde confundamur. Ani-
madverte, quâ ratione Dæmones puteos ob-
ſtruant: Omnes puteos obſtruxerunt, implentes
bumo. Quid eſt implentes humo? Si ex humo
vilitatis noſtræ promanare diximus aquam „»
quam oderunt, quo modo humo aqua cohibe-
tur, ne profſluat? O calliditatem hoſtium !
Quod tu gemis ſcelus ex humo natum; quam Conſlia⸗
tu doles ferveré ex carne tua illeccbram, hu- ri: impii.
ino obtegunt, cùm aliorum exemplo id tibi miei
commune cum cæteris conteſtantur; quéòdque bii.
tu ſcelus dicis terræ tuæ, ideôque gemitibus Confeſſa⸗
illud eluis inenarrabilibus, ipſi tributum vo= rii blandi
cant terræ Adam, ex qua compactus es. Ver- Adalato-
bo dicam; ne plores TLerræ tuæ maculas, hu- Tir⸗ ei
mum tibi oſtentant hominum cæterorum. Ve- nunm TFants
rùm hiſce blanditis, atque ſolatiis non ac-
quieſcit Iſaac, qui alium atque alium eflodit
puteum. Cümque ex his poſtremum propug- Caenir:
naſſet ab hoſtibus, illico Deum videre meruit: a .
ut ſciamus, ex cognitione noſtri lachrymarum militas,
plend, plenam gaudiorum exoriri contempla- arque la=
tionem Dei. Huc fpectare crediderim, quòd zbryme
Dominus Abrahæ apparuit ſedenti in oftio kariene
tabernaculi ſui. Apparuit autem ei Dominus gtartoni
in convalle Mambre ſedente in oſtio taberna- &, Ora-
culi ſui in ipſo fervore diei. Is enim Deum wionens.
videt, qui ſedet in tabernaculi fſui foribus, Sen. r.t.
cogitans introitus & exitus cordis fui, Sic Ge- DeenE
deoni Angelus, qui Dei vices agebat; in Ephra!“““
apPa⸗

apparuit;, quæ interpretatur Pulverulenta, cum
purgaret triticum. Nulla enim potior ratio
promerendæ Viſionis, quam ſi te videas, tuâ-
Judic. Que dijudices. Si pulverulentus fueris, te Ci-
II. 6. nerem ac lutum recolendo, arcana Domini
intelliges. Pulvis enim, ut nos excæcat, ſi ex-
tra nos poſitus in nos irruat; ita ſi intra nos
fuerit, oculos addit. Intelligis credo. Si aliena
crimina ante oculos tuos, tanquam externum
pulverem poſueris, caligabis: ſi verò tua ex-
pendes, exacues aciem tuæ mentis. Abſolva-
mus tandem hæc. Iſaac ſevit, & ditatus eſt:
puteum fodit; & dilatatus eſt. En Obedien-
tiæ meſſem! Dei juſſu non deſcendit in EÆgyp-
tum, ubi ſumma frugum copia, ſed conſſitit
in Palæſima, ubi annonæ caritate laborabatur.
Oledien. Initio quidem durius videri præceptum potuit,
tis, ſed exitus tandem comprobavit, Dei mandata
Dei cure florere inter ſpinas, ſed matureſcere cum lilis.
1 Si Deo, & ſuperiori parueris, pariet tibi Tel-
4 lus bona univerſa.

Proſectus inde, fodit alium puteum, pro
quo non contenderunt: iaque vocavit
nomen ejus, latitudo, dicens: nune
dilatavit nos Dominus, & fecit ore-
cere ſuper tetram. S

Profectus inde, nempe ab eo puteo, quem
appellarat inimicitias, omnia proſperè ei ceſ-
ſerunt. Enimvero ubi rixæ compreſlæ fuerint,
ibi incrementa copioſa, ibi latitudo ampla,
ibi Dom'ini viſio, benaque omnia ſperari poſ-
Oratio ſunt. Et nota: quamdiu rixati ſunt ſervi Iſaac
zui detur. cum Palæſtinis, licèt æqunſſimè iſti ſua defen-
derent, Dominus non apparet. Neſcio, qud
ratione, etialnſi odio gratis habeamur, etiamſi
ladamus neimnem, & nofſtra tantùm tueamur,
tamen vel juſta Ira Cordis ſolatia, & Oratio-
Inimici Nis delicias, corrumpit. Ideò fortèe Petrus ora-
dilecttio. re non potuit in horto „ quia gladio cingebatur,
propugnaturus quidem Domium, ſed proxi-
mum luum vulneraturus. Quod ſi concluſus
in vagina enſis, & non Petrum, ſed Jeſum
defenlurus, orare non iivit Apoſtolum, illà no-
&te ſacris imntiatum, nec ſemel a Chriſto admo-
nitum, ut oraret: Què, rogo; Orationi vacare
poterimnus evaginatis gladus, non quidem in-
juflis, ſed tamen gladiis? Sl Iſaac, ua repeten-
do ab imqunis, Deo caret; Pitamus; quod nos
HFuemur Deo;, qui rixamur cum filis Abrahæ,
Cant.I.6s & inteldum cum ipio Abrahamo? Ui paſeds,
e nhes? Ipſamet teſtatur illum in Liliis Paſoi.
Cur non inter Roſas, ſed inter Lilia? Elegan-
dnior certé Rola, & gratior. Gratior; ed ru-
bet. Princeps verô pacis cruoris umbram hor-
rtret in fore. Wavult candorem, quàm purpu-
ram; mayult Lilia;, quarnn Rolas, né rIXarum
vel colore lædatur. Ne multa: Deum Videt
Ildc, ſed Profectus inde. Id eſt, poſtquam ri-
is nms immpofitus eſt, & procul ab iniimcitiis,
tatnvis quifſimis, receilit. Imô nonniſi in
PBeriabee ei Lominus apharuit. Aſcendit ex T-
ddo oco 1is Berſahee. TDi appurnit ei Dominus
in ibſer, nocte. Berſabee autern dictus eſt locus
AIe, ubi Abraham cum Abimelecho odus icit.
ere vocatus eſt locts ille Berlabee: gqaia ibi
ute gue Jurs vit. Er imier, ent, Nadas pro pulteo
ifuramenti. Ergo ubi Paz ſtabilitur vel cum Phi-

Vzyio.

Pei a

Iuntatt TIiſthiim, apparet Deus Pacis. Libet Iiaaci mi-
ealoi⸗ Fati pietatern. Cùm putei obſiruerentur, non

Oliva

divit; Dominus iſta nos pati voluit: cùm verò
jurgia deſiere, felicitatem ſuam Deo acceptam
retulit. Wune dilatavit nos Dominus. Hæc il- Felicitas
le. Nos verò in ærumnis Dei meminimus, ut 2 Des- .
conqueramur: in proſperitate autem, ejus om- Perunde,
nino obliviſcimur. Non enim inventus eſt, mi-
ſi alienigena unus, qui, fugatâ lepràâ, redierit
ad Jeſum, cùm, eàâ graſſante, viri decem an-
te pedes ejus procubuiſſent. Ubi apparuit ei
Dominus, in ipſa nocte. Cur in nocte apparet
Cùm proſpera indulſit, qui in hoc eodem capite
adverſa permiſſurus, non fertur noctu apparuiſ-
ſe? Nimirum Tribulatio, quæ apud nos Nox Tibula-
eſt, Deo luceſcit: è contrario Felicitatis dies, zio, &α
quæ nobis ſplendet, nocteſcit Deo. Novit Belicitaf.
enim Dominus non rarò graviores naſci cordi
tenebras ex die, quam ex nocte. Hinc eſt,
quod vix, completo hoc capite, ubi Latitudo,
Abundantiãque ſonuere;, ubi centuplum demeſ-
ſum eſt, ubi advemus Abimelech perhonori-
GBcus ad Iſaacum deſcribitur, ubi, inquam coa-
cervatim fortunarum & copiarum torrens fer-
ur influxiſſe, quod immediatè conſequitur ca-
put; ita exorditur: Senuit autem Waag, & ca-
ligaverunt oëuli ejus. Nimirum in felicitatis ſi- Cgcitas
nu vel Iſaac & ſeneſcit, & cæcutit. Vix cer- alleg.

nas in ſummo fortunæ flore non defloratum. Felicitas
5 206Xα,.

Noli timere, quia ego tecum ſum: be-
nedicam tibhi, & multiplicabo ſe-
men tuum propter ſervum meum
Abraham.

Noli timere? Quid timeat in tanta felicita-
te? Bis Deus in hoc capite Iſaaco apparet;,
quando ſcilicet reſidere eum juſſit in Geraris,
ubi multa paſſus eſt adverſa, & nunc cùm ſe-
cunda ei arridebat fortuna. Tunc non illi di- pelieitas
cit, Ne timeat, quando timere poterat: Nunc noxin.
verò monet eum, ut non metuat. Noli timere.
Repeto, Quid in tanta felicitate timeat? tan-
tam felicitatem. Novit enim Dominus, hanc
maximè cultori ſuo metuendam efle. Et ibi
quidem Chriſti futurum ortum prænuntiavit .
dicens: Et benedicentur in ſemine tuo omnes
gentes. Hic veròô id non prænunciat. Fortè pu- Chrißas
duit Dominum fortunati viri ſe genus fore, abi habi=
qui vir dolorum futurus erat; & in præſepio
naſciturum tæduit tantæ dignitatis in abavo.
O felices infelices! O miſeros fortunatos! Paſ- Nobilitas
ſurus ærumnas lſaac Pater Redemptoris renun- von jae-
ciatur. Quæ Amplitudo reticetur, cum in ſum- erLe⸗
ma rerum abundantia à Domio benedicitur.
Unus nimirum Rubus Deum promeruit ſenti- Tribula-
cofiis, cum eo caruerint Cedri Libani, Oleæ; tio stilise
& Palmæ. Sequitur: Itaque æddificavit ibi Al-
tate= & invocato nomine Domini, extendit ta-
bernaculum . præcepitque Jervis ſutis, ut fode- .
rent putenm. Non prius extendit tabernacu- Zen e
lum, & deinde ædificavit altare: verùm ante diem.
aram excitat, quàm domum. Utinam filii Abra- Templo-
bæ imitentur filium Abrahæ. Veruùm Eccleſia- rum or-
ruin Principes aliqun non domum, ſed domos, "eα
& villas, & piſcinas, & ſtabula exædificant, D Riet ven
ne und quidem Deo excitatâ ard. Quid? quod 2. D
non prihs exploravit, an venis aquarum ſcateret Nil pra-
locus ille, & deinde tentorium fixit; ſed fixit ter Deum.

tentorium „ & tum fomtem perquiſivit. Reſi- Ddiß-
ſte, quæſo Te, & noli Tabernaculum ſtatuere;, Lnga,

antequam certus ſis, an aqua ſuppetat. Statuam, Sankiſi-
inquit. Cur? Quia hic mihi Deus apparuit. ma Eu-
Ubi chariſtias

I
niß
ii⸗
iihu
ſin.
1M
u.
plen
ſi un⸗

ſudicg
Mitt
SGo
Nele
un e
ui,
bhir⸗
ulize)
lmim
t.

.

.

Mrtu

lße.

ſinu
we
nine,

Aleieg
Der
erunts

Dibul.
tio,
Felicite,

Cccit
4 ller.
Eheita
noxia.

⸗
4
. Rliſs
noxin
,
⸗
ne
bi
,
S
- Chri
ihi
) nr.
10
0.
C. Wuli
twon ir
tari⸗
⸗ Hyioli⸗
II. zm,
t⸗ Ille
*, 11 Nlin
A.
M-
. Eecli⸗-
⸗ ii n/.
Ute /,
tr. Iufr
ſia- ruN.
Pil,
103) 56
nt, e
vcd 4
telet
Got me⸗
I5
el⸗ ciunin
lele, hn,
uum du
riut 6

Ui

meati- Ubi Deus eſt, nihil deeſſe poteſt. Aderunt
ni rebel- fontes: vel ſi non aderunt, malo carere aqu,
les hHoce quàm Deo. Non loci opportunitatem, non
diſeent, amonitatem attendit, ſed ibi, ubi Deum vi-

Sas, dit, habitare conſtituit, ratus nullum aut fera-

Peo. . . .
Deum quàm illum, in quo videtur Deus. Præcepitque
derelin- ſervis ſuis, ut foderent puteum. LXX. Non
e es habent, quòd eis præceperit: Foderunt autem
e. ibi pueri Iaac puteum in valle Gerarorum. Ut
mitere. vides, Præcepit, & non præcepit. Hoc eſt,
Religio- Non expectarunt imperium Domini, ſed Vil-
, Ser lici nutus ejus pro præcepto habuerunt.
illa opti-

ma, 4u6 . .
orsttdnt, Ad quem locum cùm veniſſet de Geraris

* e Abimelech, & Ochozath amicus illius,
H & Phicol dux militum. Locutus e
eant eis Naac: Quid veniſtis ad me, ho-
nis benefi- „„ D 2„
eium. minzm quem odiſtis, & eapuliſtis aà
Elecio vobis!
RKatus. RKZ
Obedien. Cur tanto cum honore Principes adeunt ad
tia prom-

4. Iſaacum, quem paulòô antè expulerant? Num
Eccleſia- auctus opibus? Num hæredibus & prole ful-
Rica Iu- tus numeroſiori? Num vicinis Regibus gra-
rifdicto tior ſactus? Duos, quod ſciam, puteos effo-
77 dit: nihil præterea acceſſionis factum eſt toti
Piadſen, patrimonio ejus. Cur ergo modè colunt, quem,
venera- ante non multos dies, ſunt execrati? Deum
tioni erit. vidit. Non demirati, & reveriti ſunt in Iſaa-
Non a co opes, ſed viſiones: Et quem ejecerunt lo-
Venta, ed cupletem, coluere ſanctificatum. Audi. Cam
Oratio, 1 . .7 SS
& Spi-i. enim IHMaac dixiſſet eis: Quid veniſtis ad me,
tualia So- ominem quem odiſtis, & expuliſtis d vobis...
cietatis Reſponderunt Vidimus tecum eſſe Dominum,
Famam & idcircè nos diximus: Sit juramentum inter
zele * nos, & ineamus fœdus. O utinam id Eccleſiæ
Dignitas Principes intelligerent! Plurimi fit aà Rege &
wera. Principibus Iſaac, non quèd illo anno centu-
plum meſſuerit, nec quòd plurimum ovium,
& familiæ habeat, nec quòd Efau ſponſas du-
Xerit ex gente primaria, ſed quòd illi Domi-
nus apparuerit, præſtôque ſit. Vidimus te-
cum eſe Dominum, & idcircs nos diximus,
Ieamus fœdus. Nonne apertiſſimè propheta-
Eſal o. tum hoc legimus in Eſaia. Leva, inquit Eccle-
6. ſiæ, oculos tuos, & vide: ommnes iſti congregati
