ſterum timeri poteſt, ſupplicium eſt quod infli-
gitur, non pharmacum; pœna, non pœniten-
tia. Præterea doleas Tu prius oportet, quam
reus. Tactus dolore cordis, Delebo, inquit Deus
bominem. Præliba, quam inflicturus es poe-
nam: potionem fortè mitigabis, ſi ejus ama-
ritiem præguſtes.

Delebo, inquit, hominem, quem creavi à
facie Terræ, ab homine uſque ad ani-
mantia, à reptili uſque ad volucres

Soli piſces in everſione creaturarum trium-
phant, immunes à ſupplicio. Verùm;, cur
non una aves pariter ac piſces clades involvit?
Nimirum contubernales homini aves ſunt, non
Amie] im- item piſces. Nocuit ergo avibus ſocietas ho-
bii. minis, quémque oblectarunt cantu, ejus in-
volutæ ruind ſunt. Nec ipſæ pennæ ſatis
Ethicæ Tom. I.

volucres ab homine ablegarunt: cumque inco Pecestum

lumes piſces, & aves pereuntes contemplor, veze erzen

. . 2innoceniis
exclamo: Præſtat inter procellas quati Oceani zus.

ſævientis, quam ſereno frui cœlo ſociutn Præ-
varicantis. I nunc & innocentem te jactato,
quamvis lilio pudoris coronere, ſi amiciti
jungare fosdatis.

Facies tibi arcam de lignis læigatis.

Itâne? Ornamenta in ipſo pereuntis mundi
funere conquiruntur, cladéſque inter & ſup-
plicia rude videri poterat Opus, ſi Arca ex
lignis non lævigatis Ccompingeretur? ſcilicet;
inter fletus & fluctus metuendum erat, ne na-
vis undis incultior innataret? aut permagni in-
tererat, lævem, an rudein aquarum furor ar- Dei miſeri.
cam extunderet? Equidem duo extare cenſeo "ordia.
documenta in ligni ſuperficie politiori. Primum Modeftia
illud eſt, ornatiorem imperaſſe Dominum Ar- nuſzuam
cam, quôò in extruend plus temporis impen- Hicienda.
deretur; ac proinde pœnitendi quoque pro-
duceretur terminus. Magis enim dilatione Templo-
ſupplici, quàm ornamento aſyli Deus miſe- mum orna-
ricordiarum oblectabatur. Quærit puniturus iu.
Deus iræ ſuæ moras, cupitque retineri, etiam
cum dexteram ad ſæviendum protendit. Hinc
eſt, quod Sodomam everſurus, divertit ad
Abraham, convivium non recuſat, in quo
epulatum credo illum ſuæ magis indulgentiæ
Agnum; quàm vitulum Patriarchæ. Delicatins
inſtruxit Angelo convivium ignis perituris
urbibus aliquantulum ſubtractus, quâm ſup-
Poſitus dapibus excoquendis. Non ergo mi-
rum, ſi moras nectit in concinnitate Afcæ
aquis mundum ſubmerſurus, qui in epulis mo-
ratus eſt, urbes igne everſurus. Alterum eſt: Parva.
nihil velle Deum à juſto negligi. Ne pereun-
te quidem mundo licet ornatum contemnere.
Plerique quovis tumultu quamvis mimimo, ab-
repti, omnia ſuſquedéque vertunt. Advenit vix Regula.
hoſpes inopinato: videas mox, & violari ſilen- ra Aſer.
tium, & orationem ſpermi, & oculorum rum- siiam in-
pi fræna, & ſermonis ſerpere libertatem. Proh ter hoſpites
dolor! Dedolatur Arca viſura excidium orbis &tma
terrarum; & hominis decus, pudor, religio
calcantur, unius adventu advenæ? Abraham
excipit Coœlites domi: non ideò tamen uxor
pudoris obliviſcitur; latet enim in ſecretio- Hoſpuali-
ri cubiculo cautior, non hberior. Iiaac pro- 1as.
mittitur: adhuc tamen in officio familia eſt.
Nec Sodomis in domo Lothi hoſpitium in-
compoſitum. Ibi obſtructæ fores, quæ An- Ueiformi⸗
gelis paterent tantum; nec aut exire in publi- iee.
ca lætitia filias, aut intrare cives furente auda-
cid permitterent. Excœcatur Tobias: non ideò
juſtitiam negligit. Æigrè tulit hedum domi
perſtrepere, timétque crimen tantis implica-
tus curis & paupertatis & Cocitatis. Nihil
omittendum juſto, ſive Angelos paſcat, ſive
oculis orbetur, ſive mundus ſuis ſedibus con-
vellatur.

Manſiunoulas in arca Jacies.

In tanta cadentis naturæ confuſione quan- dicum.
tus in arca ordo! Terris æquora commiſ- ſpeézio⸗
centur, natat Ur um Mugile, arbores fe-
runtur in aquis, coralla in montibus emicant:
& tamen in Arca manſiunculæ extruuntur, & Serei
ſuis quæque locis animantium, hominumque“
receptacula diſtinguuntur. Nuſquam ergo
2 ⸗

16

importuna manſionis diſtinctio eſt, quæ op-
portuna Deo viſa, etiam cum mundi totius
promiſcuum funus plorandi tantum materiem
proponeret. Sic, cùm ab exercitu Judæ Ma-
chabæi ferè omnes defluxiſſent, & ſoli octin-
genti remanſiſſent, adhuc tamen ordinem ſer-
vaverunt, qui ſervari ſolet in magno militum
numero. Et diviſi, inquit, ſunt equites in duas
partes, & fundibularii, & ſagittarii præibant
exercitum. Adeò ubi vix numerus erat, ordo
ſervari debuit, ut vincerent. Octo in ligno
Animæ, quibus intus præerat Noë, quibus foris
ſtrages imminebat, & nihilo minus Dei juſſu
manſiunculæ fiunt. Quid timendum in tanto
terrore? An fornicari lubebat, ubi vivere vix
licebat? Num voluptati locus, toto morte ſæ-
wiente atque graſſante terrarum orbe? Quid
in Arca timuerit Deus, ipſe novit. An ſubre-
pere potuerit in Arcam voluptas, affirmabunt,
qui uxorem Cham prægnantem ex Arca egreſ-
ſam aſſeverant. Nimirum tutior ab aquis;,
quàm ab illecebris Arca fuit. Quique, nuda-
to Patre, riſit, haud veritus fuiſſet ludere na-
turâ pereunte. Quòd ſi periculum abfuiſſe
dixeris, eo in ſententiam tuum, dummodo fa-
teare, etiam ubi nihil timendum eſt, manſio-
nes prudenter fabricari. Scias tamen non pe-
riiſſe, ſed natam inter undas Venerem; quæ
Protheo non conſtantior, ſed ſagacior, & Piſ-
cis in undis eſt, & inter ignes Salamandra.
Denique luxuria vivit in morte.

Luxziria
aehiqiee ſee-
Vit-

Ordo ſer-
vandus.

x. Mach. 9.
II.

Luxsria
rabiqise.

Ordo ſer-
vandus.

Et bitumine linies intrinſecus & ex-
trinſecus.

ui babitat in adjutorio Altiſimi, in pro-
tettione Dei cæœli commorabitur. Cur igitur
tantùm bituminis affricatur Arcæ, cui Deus
excubabit? Immo ut eam Deus tueatur, li-
nienda eſt diligentiſſim?è. Neque enim eos
Deus defendit, qui pericula advocant, ſed eos
qui diſcrimina propulſant. Joſeph ſolus Domi-
udentis am alloquitur: ſinit eum Deus in eas calami-
in Deo, ſza tates incurrere, quarum periculum non penitus
Cireumſpe- declinarat. Nudatur Suſanna: & à Deo per-
Stio quo⸗ — . .
zue. mittitur, non quidem eſſe, ſed haberi adulte-
ra. Itaque non imprudentior ideò eſſe debes,
quòd te Deus protegat. Salomoni Pax à Deo
fuerat: ejus tamen vel lectulum ſexa-

Qui

Zl. 90. I.

Oecaſio fis⸗
Lienda.

Graiia coo- .
perandum. Pr. omiſſa
ginta fortes ambiunt ex fortiſſimis Ifrael.

Gectto abi. habitat in adjutorio Altiſſimi, is non quaſi ſe-
zue. curiùs vagabitur, quò eum voluntas impule-
rit, ſed in protectione Dei cœli commorabi-
tur. Regnum, quod Davidi Dominus ſpopon-
derat, non præſtolatus ipſe domi eſt, ſed armis
Hmini- belléque quæſivit. Promiſſum erat: ſed debuit

ur non f- Comparari. Et quamvis inunctus oleo, ſangui-
dendum. ne ſœdatus eſt, ut perveniret ad ſolium. Rur-
Confdentis ſus, Cur intrinſecus oblinitur? an non ſat fue-
in humini- rat extrinſecus liniri? Nam, ſi aqua pervaſiſſet
bus vans, ligna, haud illi ſuperficies bituminis intima ob-
ſtitiſſet. Puto, quod Deus magis eos per in-
timum bitumen beneficii memores, quàm
periculi expertes eſſe ſtatuerit. Quòd ſi Arca,
non arca modèò eſt, ſed quidquid animi naufra-
gium avertit, intelligimus Corpus pariter &

Religioſt 2. E.
Bae W. Mentem muniri oportere; nec ſolos illis exter-
igioni: nos hoſtes, verum & domeſticos ac familiares
ſuzc. metuendos. Didicit hoc, docétque & Nos irri-

ſus a filio poſt aquas, & Loth deluſus à filiabus
poſt flammam, & Iſaac à fratre ſeductus, & à

Oliva

fratribus proditus Joſeph. Poma non rarò, quæ Religionis
extrinſecus ſtipula munit, intus vermis corro- S
dit. Intus periculum eſt, clamat Hieronymus, igieſi.
intus eſt hoſtis. Periculum in falſis fratribus, ait 2 Cor rn.
Apoſtolus. Fremebat adverſus Chriſtum rabies 6.
Scribarum & Sacerdotum: at qui manum in
paropſide intinxit, ille eum prodidit Pha-
riſæis.

Oſtium autem Arcæ pones ex latere.

Clementiam ſuam Deus exhibet, non oſten-
tat. Neque enim januam ſalutis in fronte Ar- Confeſari
cæ collocavit, ſed in latere extructæ Machi- er7
næ; ut is, qui ad poœænitentiam recipit peritu-
ros, ruborem latebràâ minuat accedenti, non
verò tubâ obſtrepat lachr ymanti. Liceat con-
fugienti portum tenere ſine facibus Turrium,
ſine publicatione ſui reditus ad gratiam. Au-
diatur in angulo etiam is, qui peccavit in
plateis. Permittatur erubeſcenti clandeſtina di-
vwinæ amicitiæ reparatio: & ſi Arcæ oſtium
affinxit lateri, tu illud Puppi non figas, ad
pompam victoriæ tuæ, & alieni naufragii.
Nathan non in foro, ſed in cubiculo Davidem 2, Reg. 12.
corripuit. Apoſtoli noctu, ut plurimum, piſ- I.
cabantur. Si Thamar velata peccat, tu eam non uc. 4: 5.
palam exuas. Bombyx clanculum vela, quibus Gen. 38,
tegamur elaborat. 15 .

EX CAP. VII. GENESIS.

Adhuc enim & poſt dies ſeptem ego
pluam, &c. Ingredere Tu, & omnis
domus tua in Arcam.

Ur ante ſeptem dies, quàm cœli cata- Proeraßi.
ractæ aperirentur, Noë cum univerſa Patio.
familia in Arcam ingreditur? Nimirum, ut
ejus commotos exemplo homines ſcelerum
quam citiſſimè pœniteret. Tum etiam; ut
doceremur, non expectandum eſſe in diſcri-
mine punctum extremumm. Non;, cum plue-
re incipit, tunc ſubeunda eſt arca, ſed lon-
gè antè. Unde eorum ridet Auguſtinus poœ-
nitentiam, qui morituri de ſalute incipiunt
cogitare. Infirma enim eſſe ſolet infirmo-
rum converſio.

Et inoluſit eam Dominus de foris.

Ut intelligeret Noës omnia ſibi licere in Dei miſeri.
Arca, ubi ſumma cum poteſtate præerat, sordia.
Præterquam eos ex Arca dimittere, quos Do-
minus in eam ingredi juſſerat. Quaſi dice- ementia.
ret Deus, ſolum oſtium mihi reſervo, Tu de
reliquis pro tuo arbitratu ſtatue. Itaque facilius
claves Regni cœlorum tradidit Deus, quaàm
clavem Arcæ. Nimirum Deus, qui omnes Excomma-
homines vult ſalvos eſſe, & neminem vult pe- nicatio ra-
rire, retineri cupit omnes in Arca, fore ſpe- re H.
rans, ut bonorum exemplo virorum impii ali-
quando convertantur. Rursùs de foris Arca clau-

ditur, ut reliqui videntes oſtium non eſſe in po-

teſtate Noë, non illi moleſti forent, ingreſſum
petendo. Proh quantis nos moleſtis exime-
remur, ſi vectem foris omnibus patere velle-
mus; hoc eſt, ſi palam divinæ legis cuſtodiam Human;
profiteremur! Nec ille invitaret ad nugas, nec

alius

timores
Vincende.

Luc. II. F.
Eruseſeen-
sia Evan.-
gelii do-
a mmda.

in Cap. VII. Ceneſis.

alius ad theatra traheret, nec potentior inflecte-
ret à rigore juſtitiæ, nec eollega ab officiis Re-
ligionis removeret. Verùm omnes intus clau-
dimus oſtium, & quidem cum ſponſa myrrham
etiam peſſulo infundimus: at id adeuntes non
arcet. Quoties enim janua ſponſæ pulſata eſt?
Etiam nocte intempeſtà ille apud Lucam, ami-
ei fores pulſavit, ut tres ab eo panes accipe-
ret. Sanè ſi de foris clauſum oſtium viſum fuiſ-
ſet, abſceſſiſſent, qui oſtium quaſſabant. De-
foris S. Auguſtinus vectem admoverat; qui
cubitalibus characteribus inſcripſerat, ne
quis coram ſe procaciuùs loqui auderet. Ber-

nardinum Senenſem vix adventare ſocii eminùs

intuebantur, cum illicò ſermones, ſi quos im-
pudentiùs inſtituerant, reformabant. Horum
permulta addi poſſunt. Roſa, ſi quas palam
ſpinas præfert, intus occuleret, liberius decer-
peretur. Palam dumos oſtentat, & ideò ve-
nerationi eſt, nec facilè carpitur. Anguis, ſi
venenum in cute diffuſum geſtaret, cautiùs à
circulatoribus tractaretur. Enſem vagina re-
cluſum nudis verſamus manibus: acies enim
latet, licèt inſit. Libertas conſcientiæ ſi lædi

non vult, palam terreat temerarios; alioquin

ridebitur, & circumferetur. Atramentum cry-
ſtallo incluſum etiam candidiſſimis ornatus
phaleris geſtabit impavidus, nullo metu ma-

cularum; à quo refugeret, ſi vitro non con-

Tribulatio
cuinam
nocsat.

Mundi
contem-
bptus,
Philip. 2.
20.

Tribulaiio
tilss,

1. Cor. 4
12⸗

bid. 7. 32,

30.

cluſum, ſed ſuperfuſum foret. Vaſe pellucido
continetur: videtur, ſed ridetur. Denique
ſpernitur, quia inficere non poteſt, licèt emi-
cet, & in vitro minax fulguret.

Er multiplicatæ ſunt aquæ, & elevave-

runt Arcam in ſublime à Terra.

Edes obruebantur ab aquis, altiuſque hu-

mi ſubſidebant, & arca elevabatur aquarum

eluvione. Et quidem hujus tanti diſcriminis
ſatis aperta ratio eſt, ſed occulta nimis do-
Gtrina. Ædes deprimebantur, quia non mo-

dè ſupra Terram extructæ erant, verùm radi-

cem,dhoc eſt, fündamenta altiùs in terram de-
miſerant. E contrario Arca extabat ſupra
Terram, ſed fundamentum in Terram non je-
cCerat. Quare, creſcentibus aquis, velut alis eve-
Cta, elevabatur. Neque dicas, ædes lateritias,
arcam ligneam fuiſſe. Nam non omnes lateri-
tiæ tunc ædes fuere: & quamvis lignea arca,
ſi fundamenta infra ſolum habuiſſet, aquis
obruta mergeretur. Itaque areæ profuit; non
dimiſiſſe radicem humi, quod aliis molibus ob-
fuit. Hæc enim verò tota ratio eſt, quare æ-
rumnis opprimantur impii, juſti verò erigan-
tur. IIh radicati in terra ſunt, hi ſupra Ter-
ram extant. Vide Paulum ſine fundamento in
Terra, cum ait: WNoſtra autem converſatio in
cœlis eſt. Cæditur, lapidatur, in profundo ma-
ris jacet, nihilo minus aquæ multæ feu maris
ſævientis, ſive furentis invidiæ, Arcam corpo-
ris, & mentis ejus deprimere non potuerunt,
quò minus ad tertium uſque cœlum efferretur.
Vide, quo modo inter aquas elevetur cor Pau-
li, in terra quidem exiſtens, ſed non funda-
tum in Terra. Maledicimur, & benedicimus;
Perſecutionem patimur, & ſitſtinemus. Unde cu-
piens hanc artem Chriſtianes omnes doceri, cla-
mabat: OQui utuntur hoc mundo, fnt tanquam
non utentes. Ouli habent axores, tanutim non ha-
bentes. Qui enim uteretur, non verò hæreret
Ethieæ Tom. I.

7

Temporalibus, iis labentibus liberior, non

triſtior foret. Quare monebat David: Divitiæ Pl. 6r. 1t;

Ii aftuant, nolite cor apponere. Didicerat enim
tranſitoria bona tranſire, & ſecum cor rapere’,
ſi us mens hæſerit. Quoties hiſtoriam Jobi me-
cum animo repeto, videre mihi videor ani-
matam Arcam aquarum copid erectam ad
Deum. Si cor viri radices egiſſet in amore filio-
rum;, obrutum ac involutum pariter cum aliis
in ruinis ædium jacuiſſet. Quia tamen dile-
xXit, ſed corde in ipſis non fixo, ides nuncio
mœſtiſſimo concuſſus, elevatus ad cœlum eſt,

non in mœroris profundum detruſus. Ibant Act. 5. 4r.

Apoſtoli gaudentes à conſpeétu Concili, quum
digni habiti ſunt, pro nomine Jeſu, contumeliain
pati. Hi procul dubio, ſi cor in honoribus ſæ-
culi defixum tenuiſſent, ploraſſent inter inju-
rias; non exultaſſent. Vis ædes ſpectare funda-
tas in terra? Intuere Saül deſperatA victoria
mortem implorantem. Contemplare Heli de
Arca, quàm de divina voluntate, ſollicitiorem,
ad nuncium cladis, fractis cervicibus, expiran-
tem. Vide Aman, in honore adeò radicatum;
ut unius Hebræi ſalutatione fraudatus, in ipſo
imperio animum erigere non potuerit. Mitto
Catones, Lucretias, Cleopatras, atque id
generis portenta complura; quos fixum in
terrenis cor coëgit in adverſa fortuna manus
ſibi inferre; ut in tanto innocentiæ fulgore
ſervatæ, teterrimi ſupplicii carnifices contra ſe
facti, cruore injuriam extergerent.

Quindecim cubitis altior fuit aqua ſuper
montes, quos operuerat.

Væ mundô in hac ſcelerum eluvione! Nec
ipſi Montes aquis extare poſſunt. Remanſit,

Eſt. 7. 1.

Bacchana-
iae

inquit, ſolus Noz, & qui cum éo erant in Arca.

An non videtur vobis Arca illa Nos adumbra-
re Chriſti Arcam, in qua ſola; Bacchanalibus
hiſce feriis, imò furiis licet nobis evadere allu-
vionem; à qua nec altiores quidem Montes ſa-

tis ſunt tuti. Nugantur, vagantur, rident, fu-

rutit hi quoque, qui, aliis temporibus Cæteris
in Evangelica perfectione altiores videbantur.
Aquarum copia valles Montibus exæquavit.
Retinent quidem Montes aliquam nunc quo-
que celſitudinem, præ campi planitie: verum
ſub aqua exterius inſaniunt, quamvis ani-
mo graviora flagitia deteſtentur. Hi ſolùm tu-

ti, qui in Arca cum Chriſto ſunt, ſen hic in

Templo orent, ſeu alibi pfallant ſuis in cordi-
bus Domino. Utinam in Arca redivivus Cham
non deliteſcat; qui vix egreſſus è& templo, Pa-
trem in Cruce nudum irrideat, ſeſeque per-
euntibus periturus aſſociet. Cæterum noſtrum

hoc illi diluvio quam ſimillimum dicere non
audeo; quod fateri cogor & deterius & ſævius.

ITbi enim Caro periit, hic perimit: illud peena
fuit, hoc culpa eſt: in illo purgata eſt Terra;
in hoc polluitur: per illud erimen extinguitur,
hoc verô ſcelus augetur: ibi peccatum plecti-
tur; hic tegnat: denique ibi fertur aves coœli
cum hominibus periiſſe, hic aves maétantur
ad delicias; ut homo lautiùs luxurietur. Non
mirum ergo, fi plus quàm Noë in hac Arca;
quando eluvio iſthæc flagitiorum periculoſior
longè eſt aquarum inundatione. Mirum magis;

queod ibi aquæ nocuere; hic vina nocent. I1

extra Arcam vinum guſtari cœpit; hic in
Arca bibitur, immo ipfa Arca calix vini eſt,
ſed Virgines germinantis.

B 3 E .

EX CAP. VIII. GENESIS.

Recordatus autem Deus Noës, cun-
Siorumque animantium, & omnium
jumentorum, quæ erant cum eo in
Arca, adduxit ſpiritum ſuper ter-
ram, & imminutæ ſunt aguc.

EPTUAGINT A. Et memor fuit Do-
minus Noz, & omnium beſtiarun, & om-
nium jumentorum, & omnium volatilium,
& omnium reptilium repentiun, quæ erant
cum eo in arca. Quæro hoc loco primùm,
cur Deus, qui recordatur omnium animan-
tium, non recordetur quoque omnium homi-
num, qui erant in Arca, ſed unius duntaxat
memor Nos deſcribatur. Itâne? belluarum
Deus memor eſt, immemor verò hominum?
Osio cum Enimverò hominum tanta debet eſſe conjun-
Superiore. Ctio cum capite, ut unum cum eo ſint. Ideéô-
6 edien. que qui recordatur Noë, recordatus quoque
perhibetur reliquorum, qui unum erant cum

Suterior ipſo. Tum quæro, cur Dominus priùs memi-
zaz nerit jumentorum, quàm volucrum? Puto,
ut doceantur Superiores, non pluris facere ſu-
Perſona. Plimioris ingenii, quam laborioſioris virtutis
ram acce-⸗ . . . .
piio. vwiros ille volat: ſed iſte onera geſtat. S Deum
imitaris, jumenta præferes avibus. Principes
quoque diſcant, non zttendendam eſſe penna-
rum diſcolorem pulchritudinem, non vocis ad
modulos compoſitæ illecebras, ſed promerita
Pei wiſe. deſudantium, & laborum patientiam. Nobi-
rizord'a lior ille, & blandior: at is operum poznarum-
Ciemenia que tolerantior. Præferatur ergo laborioſus
in Sape- aſlentanti, ſiquidem Deus jumenta volucribus

Fsoré.

prætulit. Adduxit Spiritum. In Hebræo, O.
tranſire fecit Deus ventum ſuper terram, & quie-
verunt aquæ. Utram expoſitionem ſequar ſ-
cio. Vulgata placet, quæ dum ait Deum ipfum
adduxiſle Spiritum ſuper terram, Dei nobis,
& Miſericordiam, & Providentiam prædicat.
Miſericordiam quidem, quia cùm ublevan-
dus foret orbis terrarum ab aquarum oppreſ-
ſione, ipſemet Deus Spiritum adducit. Haud
ita Deum operatum invenies, cum obruendus
Cap. y. 11. erat Mundus. Rupti ſunt omnes fontes abyſſi
magnæ. Fontes non rumpit Deus, quibus tellus
opprimitur; adducit verò Ventum, quo aquæ
exſiccentur. Quid, quèd ad ſupplicia pro-
niores ſumus, quàm ad beneficia? Ultro fon-
umpats tes rumpuntur excidium mundo illaturi. Spi-
neſeientes. ritus verò eluvionem mitigaturus, trahi „ ad-
ducique à Deo debuit, quodammodo invitus,
Zelus i. & Feluctans. Planè promptius ſpinas natura
siſren edit, quaàm roſas. Hæ vix vere vernant, illæ ve-
rò nunquam cadunt. Providentiam quoque Dei
nobis commendat inductus à Deo Spiritus.
En quo modo non imperat Dominus ſpiritui,
ut adveniat, ſed ſuis ipſe manibus penè dixe-
rim, adducit. Diſcant Superiores ac Princi-

Fuperioy 2 S
& Rex pes, imperium non ſufficere, præſertim, ubi de
ipeme fublevandis miſeris agitur, ſed neceſſarium
vegant.

eſſe, ut manum operi admoveant: Noli dice-
re; Jufli; Reſcripſi. Spiritum deducito, fi re

verd lavari mundum cupis eluvione. Ad infli-

gendum ſupplicium Juſſſſe, aut Reſcripſiſſe

quæ vitam peperit.

Oliva

ſat eſt. Vix enim, audito imperio, dirumpen-
tur cataractæ abyſſi magnæ. Verùm ad leren-
dam opem ærumnofis vox non ſufficit, niſi tuuis
ipfe brachiis jacentem erigas. Illud expendi H
quoque debet; per Spiritum undas exhauriri, quæ olim
à quo in principio mundi undæ fovebantur. exruxe-
Wiritus enim Domini ferebatur ſuper aquas, Ca. 5
ſeu, ut alii vertunt, Incubabat aquis, fovebadt-
que aquas. Diſcas velim Obedientiam à vento;
nam qui aquas olim fovit, ad Domini vocem
aquas delet. Diſce quoque nullius ſpernen- Lapf opri⸗
dam eſſe induſtriam. Qui enim eluvionem fo- mi Aunt.
vere videbatur, eluvionem exhauriet. Ventus
aquas fovit, ventus quoque aquas exſiccat. Di-
ces, non unum fuiſſe ventum, qui aquas fovit, &
qui aquas deterſit. Eſto. Hoc quoque placet. 'ſecuto-
Ergo non omnis ventus timeri debet, ne inun- dun: Pro-
dationem pariat, quòd unus aliquando ventus tebtores.
eluvionem foverit. Sanè Auſter nubes cogit, .
Boreas verò nubes diſſipat. Ab imprudentiore Delnz 22:.
olim Monacho facinus admiſſum eſt. Noli eo, qus ani⸗
propterea Monachos omnes ad Crucem ra- gas Herde⸗
pere. Siquidem ſi ille urbem prodidit, is ur:“
bem ſervabit. Si alter pudorem perdidit, alter geizzio nen
pudicitiam tuebitur. Nubes coguntur à vento, Abes infa⸗
ſed non omnis ventus nubes coacervat. Aquilo ma eſſe os
. 2 Dunius im⸗
exſufflat procellas, non excitat. Aconita & pruden-
terra ſuccreſcunt. Verùm non ubique germi- Sism.
nant, nec quævis tellus fert toxica. Erumpunt
venena in agro; at flores quoque & fruges
prodeunt. Unde venena erupere, quibus in-
terimus, inde vitæ remedia pullulant. Apoſto-
lorum è cœtu prodiit, qui Chriſtum perderet;
prodiere ex eo, qui Chriſtum annunciarent.
Unus Salvatori Crucem paravit: undecim al-
taria illi erexere. Adeò Cœnaculum, quod
Salvatorem extinxit, ſalutem toto mundo gro-
pagavit. Una Petri lingua, quæ Chriſtimn emn-
ravit, Chriſtum evangelizavit. Idem Goliæ
gladius, qui tantam Iſraelitarum ſtragem edi-
dit, Iſraeli triumphum peperit, Gigante obtrun-
cato. Mandibula jumenti, quæ paleas vix com-
molere poterat, in mann Samimis mille viros
cecidit. Variantur eventa rerum; quodque
aliquando exitio fiit, adjumento KX⸗ Non
unius indolis ſur „ qui unius ſunt nominis.
Omnis ſpiritus ventus appellatur: ſed tempe-
ſtates alius invehit,; alius evehit. Væ nobis;
ſi omnes aquas horreremus, quòd earum ple-
raſque ſalſas experiamur. Pependit è quercu
Abſalom comà ſuſpenſus: num ideò radi undi-
que debemus, ne pendeamus. Utinam pendu-
lus adoleſcens timere docuiſſet in cæſarie la-
queum. Quod ſi comitur coma, quæ aliquando

ſuſpendit Principem: quare Sacerdotes omnes,

omnéſque Monachi vocantur ad ſupplicium,
& exploduntur, cum eorum ahquis in verita-
te non ſtetit? Horreantur & Seraphim, &
quorum cœtu Lucifer rebellavit. Agantur
in crucem Apoſtoli, quorum unus prodidit
Salvatorem. Ceſſet ſponſa expetere oſculum,
quando latuit in oſculo proditio. Quid mul-
tis? unumquemque explorare debemus, ante-
quam damnemus. Non enim quævis mulier
impia eſt, quia earum pleræque Megæræ ſunt.
In Apocalypſi è mulieribus aliam reperies me-
retricem magnam, aliam cinctam ſtellis, ſo-
léque indutam demiraberis. Denique mulier
Heva „ quæ mortem intulit; mulier Maria;
. Homo Adam, homo
Chriſtus eſt. At hic innocentiam reduxit, ille
innocentiam ablegavit. Adduxit ſpiritum

in Cap. VIII. Geneſis. 19

ſuper terram, & imminutaæ ſumt aqua. Poſt elu-
vionem immiſſus Spiritus; hoc eſt, ventus tem-
peſlates ciere ctepit. Sanè tunc iratus maxime
videri potuit Deus, cum, poſt imundationem,
yizulatis Procellas excitavit. Verùm miſericordia fuit 3
& lenmstis quæ Ira credebatur. Poſt ventorum irruptio-
illes ſunt. nem, aquæ imminutæ ſunt. Non ergo furit
Dominus, cum putatur furere. Aquæ pec-
catorum, quæ diù exundarunt, tempeſtatibus;,
hoc eſt, Lentationibus, minuentur. Tu ergo,
qui in Arca cum Nos reſides, noli timere,
cùm poſt inundationem precellas experiris. Hæ
ſiquidem non te quatiunt, ſed aquas perdunt.
Tibi militat, quod te oppugnat. Minus vitia
averſarere, ſi te mitius vitia pervaſiſſent.
pei euræ« Recordatus autem Deus Nozë. Stupeo ſanè, dum

Je commi- hæc mente revolvo. Non enim exoratus di-

ere den: citur Deus à Noë, non exaudiſſe Noëmum fer-
atgue Ti- tur, nec miſertus ejus dicitur: ſed tantùm
bulationi- recordatus. Audeo dicere, ne ſemel quidem
oravit Noë, ut mundus demerſus liberaretur:
Temiaio- ſed, jactato in Deum corde, ſe totum ei com-
num a- HMiſerat. Ut Job, ita Noë divinæ providentiæ
un cen injuriam credidit; ejus pietatem prævenire ge-
gium et mitibus. Et ideò fortè Dominus recordatus di-
non optare citur Noë, & animantium, non verò uxoris, fi-
nenn. E- liorum, & nuruum ejus: quod hi ægrè ferentes
calamitatem, orbitatemque mundi, opportunè
Dei volun- fort? & importunè Deo ſupplicationes obtu-
erzeNr. lerint pro inſtauratione orbis terrarum: cùm
Batria. animantes & Noéë ne quidem hiſcere auſi ſint;
illæ Creatoris ductum ſecutæ, hic Deo fi-
Trizulatio ſus. Rursus, Deus cur recordatus dicitur Noë,
"manda. & non mifertus. Certè hoc eodem in libro
Mortifea- Deus mifertus dicitur Joſeph in carcere devin-
tionn Mrie. Cti. Fuit autem Dominus cum Joſeph, & miſertus
Gen. 39.21. 1Iiug , dedit ei gratiam in conſpetctu Principis
pei volun- Carceris. Certè, ſi miſer Joſeph in carcere, non
zati confor- felix Noë in cataclyſmo. Si Joſeph infelix inter
mari,. reorum ſupplicia, miſerior Noë in mundi fu-
nere. Quis carcer tetrior Arcâà huc illucque
jactatà, & pene undis demers4? Quare er-
20 Joſephi miſeret Deum, Noeëmi non miſeret?
pelicem e- Nimirum miſer is eſt, qui ſe miſerum credit:
beri in ri. miſer verò nec in naufragio mundi eſt, qui
dalatne: ſe miſerum non putat. Noé nec ſe calamito-
ſum credidit in excidio orbis terrarum: un-
de cuùm ærumnoſus in naufragio Naturæ non
eſſet, Deus illius miſereri non potuit, recorda-
ri potuit. Sic Dahiel, cùm allatas ad ſe epulas
ad Habacuch obſtupuiſſet, exclamavit: Re-
cordatus es enim mei Deus, & non dereliqui-
ſti diligentes te. Inter Leones jacebat penè fa-
me enectus, morti devotus: & nihilo minus
infelicem non ſe dixit. Non enim ait: Mi-
Jertus, ſed, recordatus es mei. Nec dixit: Non
dereliquiſti patientes aſpera pro te: ſed, non de-
reliquiſti diligentes te. Amantem ſe meminit,
non ærumnoſum. E contrario, miſertus, non
4. Reg. 13. Tecordatus Deus dicitur populi ſui „cum ab
a3. Hazaél Rege Syriæ affligeretur. Et miſertus
ſt Dominus eorum. Eorum miſertus eſt, qui
ideo miſeri erant, quia ægrè ferebant inflictam
calamitatem. O felix animus, cui omnis amari-
ties amara eſſe non poteſt! O animæ magnæ
Noë & Daniel! Nec hunc Leones, nec illum
eluvio reddidere calamitoſum. Uſque adeè ve-
rum eſt, Nullum niſi à ſe lædi: quando non
is eſt fulguritus quem cæli fulmen afflavit;
ſed quem intolerantiæz vapor exagitat. Job
Prophetat in fimo : Holofernes delirat in ſe-
rico. Cato legit in funere: Balthaſſar intremit

Dan. 14.
34.

cimo die menſis rupti ſint ommnes fontes abyſſi ma⸗

in conwivio. Mala citria forent in hyeme:
Morus aret in vere.

Et clauſi ſunt fontes abyſt, & cataraölta
œli: & prohibitæ ſunt pluvic de cœlo.

In Hebræo. Et clauſerunt ſe fontes abyſſt;
& feneſiræ eœli, & prohibita eſt pluvia de cœ-⸗
lo. Si clauſi ſunt, quomodo clau erunt ſe? Ni- Ozedientis
mirum Obedientia elementorum Religioſorum alacri⸗.
non rarò obedientiæ coronam detrahit. Ita e-
nim ſeſe divinæ Voluntati aptavere Fontes abyſ- Dei voten
—— . . . 47 . onfors
ſi, ut cùm obſtrucéti fuerint, viſi ſibi ſint ſeſe ob- mari
ſtruxiſſe. Claudi ſe ita ſunt paſſi, ac ſi id effeciſ
ſent. Domini imperium, ſuum opus putave-
runt. Vel certè dicamus, non tam occluſos
fuiſſe fontes, quàm ſe clauſiſſe, quòd proniora
ſint elementa ad parcendum, quàm ad ſævien-
dum. Ideèò, cum fontes abyſſi emiſſuri eſſent Fuherinn
eluvionem, non ſeſe aperuere, ſed aperti, imò mitis.
vi quadam perfracti, perhibentur. Reptimo de- Srn y,i
gnæ, & catarabtæ cæli apertæ ſunt. Idem dquo-
que habetur in Hebræo ipfiſſimis verbis. Er-
go fontes abyſſi non ſe aperiunt, ſed perfrin-
guntur, cum demerſuri ſunt mundum; releva-
turi mundum, ultrò ſeſe conſtipant. Diſcant
aliquando homines clementiam ab elementis.
Nos ultrò ſævimnus, illa ultroô ignoſcunt. Ter-
ra ferrum occulit, ne noceamus. Nos ve-=
16, ut noceamus, ferrum non ſolum effodi-
mus, ſed tergimus, & limamus. Mare quie-
tum ſubridet; niſi violenter incitetur à ventis.
Nec tonaret Aër, nec accenderetur in fulgura;
ſi à terra ſubmiſſi vapores ejus tranquillitatem
non perturbarent. Anguis ipſa illæſa non lædit-
Aconitum innaſcitur ſcopulis, quos nec ſerere
nec metere Mortales ſolent; niſi una eos fe-=
ritas ſaxorum agricolas faciat;, ut legant mor-
tem in ſterilitate petrarum. Adee nos Natura
ad humanitatem inclinat, inſidiarum funerum-
que percupidos. Illa arcet inſtrumenta cædis; ea
nos undequaque venamur, eruimuſque.

Reverſæque ſunt aquæ de terra euntes, &
redeuntes: & cœperunt minui, poſi
oentum quinquaginta dies.

Ubi ſunt, qui Dei miſeficordiam nimiam
ſuperexaltant Iræ ejus? Certé hic ut puniat,
Prodigia edit, rumpendo fontes abyſſi, plu-
vidſque demittendo quadraginta ſolidos dies;
totidémque noctes. Ut verò obrutum mun- Dei iya
dum inſtauret; ſinit à natura curſum peragi
non inſolitum, paulatimque aquæ cœperunt
minui. Nullum miraculum, dum mundus emer-
git; non unum miraculum, cum demergitur.
Non ergo ſolam regnare clementiam in Dei Severira’
corde putemus, quando prodigiis juſtitiam
uti videmus, dum punit, quibus miſericor-
dia abſtinet, cùm parcit. Diſcant hinc quo-
que Principes, non feſtinandum, cum juſtitiæ
ſupplicia mitiganda ſunt. Dirumpantur fene-
ſtræ cœli, ut infecta tellus obruatur: ut verò e-
mergat, aquæ cunctanter exhauriantur. Hinc Decgr
quoque intelligis, vitiorum inmundationem ci- doncg
tô mentem mundumque occupare; din ve-
rô laborandum expectandumque, ut eluvio converſt
ſcelerum ceſſet. Quadraginta diebus mundus & Reno-
adobrutus, vix poſt annum florens emerfit. “
B 4 Spi-

Eon ei Spiritus adducz debuit; euntes & redeuntes a-
wmveti A. quæ minui neſciebant; expectatur diù, iterum

bent Keci F. 2
aivis, non expectatur; eorvus dimittitur, emittitur co-

e lurnba, & mundus adhuc natat. Vix dies ille
ch rſe illuxit, quo licuit Noé ex arca egredi. David

Jon, , a- in momento, in ictu oculi naufragium fecit. At
Um Hogit. quamdiu expectavit? donec ſceleris aquæ ſicca-
rentur. Modô cor eum deſerebat, modèò cica-
trices rumpebantur, modò lumbi illuſionibus u-
ſti, modò mens recordatione criminis tunſa.
Denique, Peccatum ſuum ſemper contra ſe ſte⸗
tiſſe clamat. Caveamus ergo eluvionem; vix
enim emergemus, ſi demergamur.

Cum tranſiſſent 40. Dies, aperiens Noë
fenſtram Atcæ, quam fecerat, dimi-
ſit Corvum.

Noë Arcæ Princeps principatum ſuum in
famulatum vertit: Ipie enim feneſtram ape-
rit, ipſe corvum emittit. Porrò quanta dili-
Senion entia deligendus eſt mundi explorator. Di-
ſe-viat, ur Miſit corvum: verum 18 nequaquam rever-
imperen ſus ad Noë, & cadaveribus ſaginatus Principes
exequaiur. docuit, fruſtra evehi ad dignitates, quos aut
natura, aut ars ſervire voluit. Corvus mundum
inſpicere juſſus, legationis ſuæ immemor, &
ſaginæ memor, ventri non muneri fecit ſatis.
Erras, ſi putas Corvum demutandum immu-
tatione dignitatis. Ibit; ſed non revertetur.
Mundi arbiter prodit; & Noëmi proditor ca-
daverum prædo fit, verſo in rapinam magiſtratu.
Quid? quod ex arca ubi Columbæ;, ubi Aquilæ,
ubi Phœænix non deerant, unus emittitur Cor-
vus, luſtrandéque mundo is deſtinatur præ om-
mibus, qui poſt omnes ne nominari quidem
debuit. Nec Cham fuit, qui Corvum dele-
git: à Noë naufragantem mundum diſcuſſu-
rus Corvus emittitur. Ut propterea miran-
dum non ſit, ſi aliquando qui Noë non ſunt,
eos deſtinant ad munera præſtantiſſima, qui
Corvi ſunt. Seròô intellexit Vir ſanctus aptio-
sà Bigni- rem Columbam eſſe ad id muneris, quam Cor-
kat es non . . . . .
Polinci,ſed vum. Quamquam emm illa ſimplicior, hic ca-
Janckiores, daveribus familiarior eſt; unde illa fidelior, hic
eele voracior eſt. Præterea ubi de mundo ſordibus
gvehaminy. Oppleto ferenda ſententia eſt, felicius Colum-
ba ablegatur, quam Corvus. Corvus quidem
noſcit cadavera, ſed & eſurit. Peritior ille Po-
liticus ſcelerum eſt: ſed & cupidior. Depre-
hendit crimina, ſed & amat. Simplicior illa,
& vix nomina ſcelerum callens: verùm et-
ſi non omnia noſcit, omnia tamen horret,
omnia defert, omnia plectit. Malo Colum-
bam emittere, quam Corvum. Corvus dete-

Rer ige

regat.

Dignitas
eui on fe-
enda.

Reforma-
gores &
zuntii.

get purulenta, ſed non prodet; eis oblectabitur,

arcæ immemor, nec memor Noëé. Columba
minus feliciter ſordes indagat, ſed felicius
evadet, & ſanctius deſeret. Redeundo indi-
cabit, ſuo reditu & ſilentio, deeſſe innocen-
tiæ locum in agris, ubi pedem figat. David
de poſt fætantes aſſumptus ad regnum, licèt Co-
lumba,tamen regni gubernacula fortiùs tractat,
quàm tractavit Corvus ille verſipellis, & ater,
vel in purpura, Saül. Utinam 10 Principes nof-
ſent. Verum Corvorum placet fuligo „ can-
dor Columbarum ſpernitur. In aula Herodis
Ehriſtus la Chriſtus albà induitur, ut rideatur. Nimirum,
sula He- apud iniquum Principem, qui candidus eſt,
godss⸗ inſanus eſt. Utinàmque in und Herodis aulaâ
ſtultitiæ teflera Candor ſit. A Romanis purpu-

Oliva

ram ſolus Candor impetrabat. Nullus Magi-
ſtratum merebatur, niſi candidatus. Caveamus,
ne uſquam Candor excludatur a trabeis, ca-
veamus, ne vel in ultima Terrarum Thule can-
didati, non verò candidi evehantur. Proh do-
