itrnint 1 offenſa abſtinere adverſari, quùm eum læden- Nonne inter Corinthios voces tunc eæ ſona-
helqtas do, Par Angelo haberi Poſſis. Ergo & Pha- bant, tam diſſonæ: Ego uidem ſum Pauli, 1. Cor. X.
ellrgt res fortiſſimus, tunc naſci auſus, cum Zara Ego autem Apollo, Ego verò Cephæ, Ego autem 12.
(li⸗ Tin naſci timuit: Jacob Pprævalidus, qui injuriam Chriſti. Cuùm de iis ſcriberetur à Paulo In om- .
hekenn. non reponit hoſti, quamvis Nideret „non de- nibus divites Facti ſtis in Ullo in ommni ver bo, 1. COr. 1. Ge
r ine s decere coœlites luctam . Poſle ue & Ange- &' in ommni ſcientia ita ut nihil vobis deſit in
Tin . d Seniorum lumn eſſe „ & injurium adverſario. Unde & ualla gratia. Viden quanta fuerit difſenſio in
gichmne. Jeindala. dignitate, & natu majores ediſcant, quàm ca- re graviſſima eorum, quibus tanta donorum Z
Dbat din. vere debeant, ne exennpla tranimittant Poſte- copia ſuppetebat. Adeòô Virtus „ & Pugna
lbene, ris mala, quæ niſi ſummo conatu, magnque una in mente conveniunt, éfſtque Babel Hie-
ſicrithn fortitudine à minoribus non devitantur. Ange- roſolymis, non Babylone. Sonant tam diverſa
Pecken lus nervum femoris Jacob ſtringit, & elidit. Corinthii, in quibus Chriſtus tantůùm ſona-
Contrà, Jacob cœlitem non lædit, ſed amat: bat. Vox Eſaü, non Jacob eſt: Gradiamur ſi- Gen. 33, 13.
H Ipid, n 62. Non dimittam te, niſi benedixeris mibi. Ani- mul. Contrà, verba ſunt Abrahæ, non quidem
e Rr⸗ mi conflantia ne exemplo quidem coœlitis, Pharaonem, ſed Lothum alloquentis: Recede Gen. 13.9.
Tite. in alterius injuriam inchnati, ſtupore Angelum à me, obſecroe ſi tu ad ſiniſtram ieris, go dexteram
in Cnii Abid.n.28. defixit, clamavitque. Contra Deum ſortis fuiſti. tenebo. Vides, opinor, difſlenſiones à ſanctimonia
Hiud i Quôdque vix credas, non ſupplantatorem eum non diſſentire. Abſcedit ab horto vapor, ſed ut
nſitun dixit, ſed videntem Numen: Nequaquam Ja- coloretur in arcum. Niſi chalybs, & ſilex rixen-
lgſaro. cob aphellabitui noméen lültm , ſed Iſrael. Videtis, tur;, frigent ambo 3 tunc ignem daturi . cum
nrfil Obpinor, quantà ſit opus vi, ut Majorum no- alter alteri inflixerit ictum. Hiat maturitate Urnio læſa
nen: a 1 ſtrorum Antipodes ſimus, eò feſtinantes, unde Punicum; tüncque à ſeſe mali viſcera abjun- St dc
nſreint ipſi refugère, indéque abſcedendo, quò ipſi re- guntur, cum Pomum abſolutum, & cocçtum ſemeer
bunde Int. Urb. mis veliſque contenderint. Me lædit Ange- eſt. Et quidem expenderes vellem, in illa Pomi mala.
digtis ujr. lus. Aſt ego illum non lædam. Horret exor- diductione proſcifſi, ſolum corticem ſcindi, nul-
unſttel tum frater, deligatus à fœmina? Naſcar ego, là granorum injuria, incommodéque nullo.
ten in n⸗ nec obftetricem veritus, nec ligamen. Nihil Nimirum fſcientid inter ſeſe diſſident Mona-
Chamtt, N u contra aliorum geſta tentare audentibus ge- chi, süntque habitu diſpares, animo in coœlum
. l Neckr minos hoſce ſtatuam Patriarchas, Phares & furrecto, & mente difſidii inicia. Quid plu-
Ac ſderet Jacob, quorum neuter aut fratris veſtigis in- ra? Niſi terra proſcindatur, non germinat.
Gr à wente, ſtitit, anut Angeli. Libet non ante caput iſ- Frumenta & fulcis: & pratis veròô intactis ſoe-
welte elr. tud abſolvere, quaàm exploremus, cur felicior num tantùm pullulat. Niſi diducatur, & finda-
otalni de al conceptus fuerit Dhamaris, quam Rebeccæ; tur arbor, inſitione non miteſcit. Confſciſlis au-
mtun Qudlt hæc licet à Deo geminos impetraſſet illa ve- ribus margarita figuntur; pretiumque ſciflu-
ur Yanlls, rò peccando, à iocero filios extorliſſet. Siqui- ræ unio eſt. E ſaxo ſtatua fit, ſi concordes
ret,ilttle⸗ dem prægnantem Rebeccam conceptus poœm- lapidis Partes in abſimilia membra figurentur.
are, e tuit ob rixam luctàmque Jacob cum Eſau. Niſi difſſentirent inter ſe, & aà ſeſe Partes ab-
Acettnn Nullam ſenſit colliſionem 1 hamar in utero ſtraherentur, ſaxum eſſet, non Cæſar. Ibi
eno nulenl ridia n. ſuo. Nimirum foœtus Criminum Pacatiores quoque tamen figur duntaxat diſſident Mem-
igenmnmlu er Nlun. Virtutum fſoœtibus ſunt, & quietiores. Nam & bra, quorum nullum lapidem exuit. Omnes u-
halcen inter Chriſti diſcipulos contentio ed die facta mum ſumus in Chrifto, quamvis nemo cum
4 ſun (Vr. Unin læ ſa. eſt, quâ Pontius & Herodes in mutuum fo- altero conveniat. Murus erit, non Domus
4,Gt us coaluere. Nunquam peccatum atrocius, ſi continens ubique paries nuſquam interſcin-
inteni⸗ quam cum Sacerdotum Populique conſenſio datur. Feneſtris „ quibus diſcinditur murus,
re. (n i, Matth27. tanta fuit, ut vox fuerit una omnium, Cu- Coaptatur in Domum; quæ lippiret;, niſi Pal⸗
uo Ar⸗s D cifigatur. Apoſtolorum verò diſſenſio tanta fuit ſim hiaret. Oculi certè ideò non caligant, quia,
3. n M nunquam, quanta fuit cùm de Divinitate Do- interjecto iis naſo, dirimuntur. Breviter: is &
n nea t mini ageretur, eſſétque Eccleſiæ Pontifex ſuf- fratribus Chriſti avos proſevit, Clijus vi, exor-
lten Matth. 16, ficiendus, Alii dixerunt Joannem Baptiſtam, tüque abrupta maceria eft: Cur diviſiſfti? Super
im 1. lii autem Eliaz, alii ver? Jeremigm, aut te ſit diviſio. Et vocavit nomen ejus Phares.
ſ , unum ex Prophetis. Pudet tantæ inter impios Ita enim legimus de Phares in Hebræo. Ergo
nn Netigonzis Concordiæ, tantique diſſidii inter juſtos. Inter non inconſultò damnandi, quicunque opinio-
⸗R efecb. ſe pugnant fili Rebeccæ , quafläntque Ma- nibus diſſentiunt, & ſententiis abeunt in di-
fugen trem, tranquilliſſimè adoleſcentibus in utero verſa. Si Urſam contemplere, hoc curat unum
, te H Thamaris Iræ filiis, & ſceleris. Nolim propte- lambendo catulum, ne unus ſcilicet ſit. Vul-
non “ r rea offendi plerolque, ſi Monachi inter ſe diſ- tum, quem edidit quaſi maſſam, diſtinguit in
de te ’ ſentiant interdum, uſitatiorâque ſint inter Cœ- partes, unitatem in foœtu pertæſa. Adeò Con-=
1 81. nobitas diffidia, quam inter paraſitos. Oculi fa- cordia monftrum faceret, niſi cam membro-
um eee Qilius ægreſcunt, quam genua; & & plantis, rum diſcordia profligaret. Quid? Num vel Roſa
claudos Ethicæ Tom. IJ. 3 pla-

186

placeret, niſi in folia panderetur, quorum
nullum c heret contermino? Perierat, penè di-
xerim, E angelunn, niſi inter ſe Petrus Pauluſ-
que certaflent. Suſtulit is & Petri dextra cul-
trum Circumeiſionis, quo Chriſti Spiritus in-
Gal. 2. I1. teribat. Cum autem veniſſet Cephas Antiogehiam,
in faciem ei veſtiti, quia reprehenſibilis erat.
Miraris? Diſſenſere àa ſeſe, propter Joannem
quemdam, Paulus & Barnabas, abjunctique
Act. 15. 39. alius aliò conceflit. Barnabas autem volebat ſe-
cum aſſumere & Joannem. Paulus autem roga-
bat enm, non dehere recipi. Facta eſt autem diſſen-
ſio, ita ut dilcederent ab invicem. Nunquid prop-
terea illos ſavor Numinis defecit? Imèò incun-
Ctanter exclamavere vel Dæmones de Paulo &
Act. 16 7. Socio: Iti homines ſervi Dei excelſi ſunt, qui an-
nunciant vohis viam ſalutis. Quèôd ſi Apoſtoli
tunc ſignis, oſtentiſque coruſcant, quum da-
tam a Chriſto pacem violare videntur;, fo-
véntque diſſidia, de quibus ipſemet Paulus

1. Cora.4. ait; Cum ſint in vobis ſehiſmata, nonne carna-
les éſtis? Quis obloqui de Chriſti ſervis non
vereatur, Ii olus abliguriant conditius? Sub-
eſt humanitati ſanétimonia, quemadmodum
latet unio in concha. Sed omiſsà Thamare Jo-
ſephum comitemur aliquando, deſcendentem
in Ægyptum.

EX CAP. XKXXIX. G EN E SIS.

Igitur Lſeph ductus eſt in Egyptum,
emitque eum Putsphar , Eunu-
chus exercitus, Vir LEgyptius de
manu l'maslitarum, à quibus per-
7
ductus erat.

Nrck an expenderis bis narrari Joſe-
N phum in Ægyptum abductum. In hæc
enim verba caput trigeſimum ſeptimum de-
ſivit: Madianitæ vendiderunt Joſeph in AW-
gypto Putiphari, Eunucho Pharaonis, Ma-
gißro militum. A qua rurſus captivitate Jo-
ſephi exorditur Moyſes caput nonum ſupra
renny, trigelimum. Quæ inter capita inceſtus Ju-
Te dæ & Thamaris interjacet. Nimirum Jo-
Relig'o ob ſeph, tanquam familiæ balſamum, Patriar-
maing, *". Chas ſuo condiebat exemplo, ne libidinibus
. ſolverentur. Ideéôque abſente, exulantéque
Pudicitiã, mox laſcivia meliorem è fratribus
Judam corrupit. At cur potiſſimum Judas edò
lue correptus, unuſque in cœnum labi permiſ-
ſus, fæcémque flagiti? Si enim in ultionem
vincti fratris immiflum fſcelus in fratres eſt,
cur non polluti crimine ſunt Levi & Simeon,
filiique Balæ & Zelphæ, qui in necem Joſeph
conſpiraverant? Servari à lapfu debuit Judas,
qui à morte fratrem ſervaverat. Ergone ejus Ca-
ſtitas interit, cujus beneficio vixerat Pudicitia?
Gen 37. Dixit ergo Judas fratribus ſitis: MWolius eſt, ut
26. venundetur Iſmaslitis, & manus noſiræ non pol-
Iuantur. Ergo unius conſilio Judæ exemptus
funeri Joſeph, tantam mox Servatori ſuo pro-
cellam excivit, ut in pœnam vinculorum
fratris, irretitus ſit Judas amplexibus Thama-
ris? Dicam, quod ſentio. Odio peccavere
in fratrem fratres. Haumand prudentid pec-
cavit Judas in Joſephum. Erravere parcius,

Conſilia
media.

Ser re
disobus.

Politica.

Oliva

Humant

n8 jebantur inviſo uàm qui
qui necem moliebantur inviſo, ꝗ 9 raſoectnr.

charum vinxit, & vendidit. Parſum eſt iræ,
non parcenti Joſepho. Sævitum in Judam ge,vire
eſt, vincientem & amantem. Nimirum cu- duobm.
päüt Judas utriſque blandiri, & Joſepho ſci-
licet & fratribus: illius propugnatà à cæde
innocentiàâ; horum exſaturatà Irà vinculis
ablegati. Debuerat, quem amabat Judas,
non telis tantùm fratrum ſubducere, ſed
vinculis quoque ſubtrahere Mangomm. Si
emm mihtiæ Principem frementem in Eli-
ſæum, à quo ſe ſpretum irrifumque puta-
bat, in ipſo Iræ æſtu reprehendere ſervi,
damnaveruntque initum ab eo conſilium abeun-
di in Syriam: quantò magis & debuit & po-
tuit Judas iram fratrum, quæ relanguerat
authoritate Rubeni, ab. omni injuria innocen-
tiæ revocare? Cum ergo vertiſet ſe, & ahi- 1. Reg. 5.
ret indignans, acceſerunt ad eum ſervi ſui, & Io-
cuti ſunt ei Pater, & ſi rem grandem dixiſſet Crrecio
tibi Propheta, certe facere debueras: quantò ma- 4a: ibenda,
gis quia nunc dicit tibi, lavare, & mundaberis? Proreif
Deſtendit & lavit. Vides, ut audacter iram Prin- Juforum
cipis oppreſſere liberti! Nec dixere;, ſeni auſ- neceſaria.
cultato, quamvis dehiret, ne vitio tuo inhæ-
ſiſſe lepra putetur. Verum Eliſæum nomina-
vere Prophetam, dixeruntque teneri Naama-
num paréêre vati, Debueras facere. Cur ergo Ju-
das non audet prp fratre cum fratribus, quod
auſi ſunt ſervi, pro ignoto ſibi ſene, contra
militiæ Principem, indignatum ob vatis faſtum,
frementémque in cunctatorem? Claudicavit
pede Judas utroque, partim innocenti opi-
tulatus, ne interiret, partim furentibus obſe-
quutus, ut, non nece quidem, ſed nexibus invi-
ſi adoleſcentis livori ſuo facerent ſatis. Ruat,
inquit Deus, in libidinem improvidus pudici-
tiæ propugnator; nec enim meretur ſuam à
nuru tueri caſtitatem, qui pudicum dedit in
vincula, ne iratis contrairet. Odi patrocinan-
tem pudori, nec abſolventem. Utrique obfuit,
dum neutri ex toto ſubvenit. Quamquam illud
quoque impuliſle crediderim Judam in foveam
libidinis, quòd è& ciſterna extractum Joſeph,
abducendum dediderit Iſmaélitis in Æggyp-
tum. Plus enim Pudicum lædit, qui vendit, Amici jn.
quam qui occidit. Præſtat in puteo mori, quàm i.
improborum fœdari dominatu. Cecidiſet in fo- rth,
vea Joſeph impollutus. In Æigyptum verô ab- mala.
ductus, parum abfuit, quin nigreſceret. Præ-
ſtat autem mori Lihum, quam Rubum eſſe,
& virere. Putas, Juda, conſuluiſſe te adoleſ-
centi „ quem exteris tradidiſti? Nemo nocen-
tior innocentiæ eſt, quàm qui eam improbis
addicit. Diſces in quod diſcrimen conjeceris
Joſephum, Ægyptiis immiſcendo, qui nec co-
ram nuru tua ſtabis, ſed foœdaberis. Corpus
proinde Joſephi fratres lacerare cupiebant; tu
mentem objeciſti diſcerpendam Ægyptiis. Et
quænam pietas iſthæc eſt, ſervare ab interitu
membra, & mentem pueri exponere interi-
tui? Num hanc te ſerpens prudentiam docuit,
ut tergori parſurus adoleſcentis, caput ejus fu-
neri objectares? Carnem ſervaſti, mentem pue-
ri prodidiſti. Tu quoque vigebis corpore, ſed Eliorun
animo in ſinu fœminæ ægrotabis. Adeò ne tum Eikcat e.
quidem amare novimus fratrem „ dum ama- pradentis
mmus: quando telis eum eripimus, ut pudorem hamana.
ejus criminibus, & diſcriminibus mille ſubda-
mmus. Quid nobis prodeſt, ſi orvciderimus fratrem ien,
noſtrum? Mel ius eſt, ut venundetur Iimazëlitis. Ah! min. osl⸗
Humana diſpereat Pprudentia, omnis prorſus .
huma-

conſilia
medi, in.

Sima.

Tribulatit
vera.

iti
n 7 .
amn
bet 1
elt,6
nn⸗
lttori
Mn tu
n ei
run
wenu
Ludun
eram-
thriden
untntu
enlat;
Aruet
rris
1r Ktn
luek. M
iMommod
Cinbetn
Künri
ode
ſlin
enta i.
t laneſt
leſols
pchen
MM Ut;
Cnukun
le Aesſ
tolatenis i
Uert enple

Pohcun he
ogelen?
ſi, i
Ilen ek,
I Nmn to
Etil ren
Utei, D
lettt.

1ne, blan
gor ſole
Pbinis
fins, ml
8Pudor
Uuerum re
in horrer
nactle ſe
frorecantar
elerum
Ti nean.
eninn
hmmenten
innet
ntn tun
un nieit
e Imngo
bpor n d
elerlt ex
Pudhoren

ai bns
IX, ltie
Gden
endi
n . ande
1 ſe.
Ede nti
nelle d,
R
, ſed
n. N
n I.
Poti
ſeni,
1beun.
ngrerat
innocen.
6 dir th
,l.
1 Ginſen lni
lI a- Al.
dehera;
eii al us
tuo inhe.
nomninz-
1 Num.
r attol⸗
dib, lol
1e, Conte
tökitun,
Haucdlcart
Lentl Opi⸗
bus oble-
Nihugine⸗
1is. Rut,
in pulc
tur Humn ¹
mn Celt in
ettoclar.
e Obkunt,
vann UN
1in renm
m M,
ſenlt,/
won,gin
letnlr
n nethil- u
ſettt t. 3
dobon elene
l ah
eno e⸗
n Inc
n Clld
un er ⸗
,
ris. Corpis
Eofhtin1
0 MI
Cete nt
tanm C,
t in 6
nenlen 1e 96
rnek 1
Acedein
dun . 7
ir guing ,
mle S 5

,ue f
nl
uill.Nl n
nns Prann
une-

in Cap. XX XIX. Geneſis.

humanitatis expers. ITu-ne audes exclamare de
pudico, præſtat eum venire, quam mori? Et
quid amittit Pudicus, ſi Lilio innixus ſuo oc-
cumbat? aut quid non patitur Caſtitas, ſi funus
evadat, & laſciviæ dedatur? Satius eſt, diffol-
wi in cineres Adoleſcentem, quàm carbonibus
deſolatoriis immitti , moriturum, ſi vivat.

Non tunc perit Caſtitas, cum perditur, ſed
cCm periclitatur.

Quaſi Phœnix, triumphat
in buſto, ſed expirat in viola. Secura eſt In-
nocentia inter ſecures, invulnerata, ſi feritur,
& nuſquam tam integra, quam cùm ſecatur.
Inter amplexus verô, ſi ſtringitur, non tenetur.
Mithridatem æmulata veneno vivit, peritura,
ſi nutriatur. Ut enim ſilex, niſi percuſſa, non

emicat; ita Caſtitas inviſa micat, & injuriis

5

ſopor in pudico.

effulgurat. Adamanti nullus nitor eſt, miſi è
tormentis. Nec renidet Honeſtas, niſi attera-
tur. Si tangatur, effringitur, ſi confringatur,

ſalva eſt. Miraris decorem augeri Pudicitiæ per

incommoda? Non eſt Temperantia invalidior,

quam beta. Viret iſta & fimo: & Pudor non vi-

gebit injuria? Quàm beatè in veteri ciſterna Jo-

ſephi pudor vernaſſet, quem ſiccitas melius ri-
gat, quàm copia! Quam verò miſera eſt In-

nocentia in Eägyptum ſubmiſla, ubi Ppræ uber-
tate fameſcit, & inter frumenta citò abit in
paleas, ſolis ignibus opportuna! Non ſocunda-

tur profluentibus Pudor, qui, niſi exareſcat,

non viret; ſi autem viret, perit. Malè ergo
conſultum Joſepho;, quem lacu eductum ha-

ſtæ Judas ſubjecit, ne feriretur. Vivet Caſti-

tas Catenis iniquorum adſtricta, quæ perfidiæ
perit amplexu? Et quid excogitari durius in
pudicum potuit, quàm ut improbitati ſervire
cogeretur? Aderit adoleſcenti gyptia, ideòô
ſæva, quia blanda. Siquidem mulier pudico
vipera eſt, ſi illi non eſt Anguis, ſed Lufci-
nia. Nam foœmina curat adoleicentem, ſi mor-
det; ſi verò pudicum lingit, occidit. Mare eſt
Pudicitia, tela, ignes, & fulgura aut ridet, aut
mergit. Idem verò inſanit aurâ, & fluctuatur.
Vivit, mihi crede, fulminibus Pudor: afſenta-
tione, blanditiſque delirat. Ideò fuiſſet inte-
grior Joſeph telis fratrum proſciſſus, quam
lenocinüs objectus AÆ.gyptiæ. Nulla ſanior Ca-
ſtitas, nullaque beatior, quam fulgurita. Nul-
las Pudor extimet faces, niſi Cupidinis. Plus
puerum reformidat, quàm gigantem. Nudita-
tem horret hoſtis, non loricam. Tunc tantùm
incidiſſe ſe Pputat in ſicarios, ſi nudus coram la-
trone cantare cogatur. Nullum extimet ſibilum

Ceraſtarum, niſi unum illum mortalem „ Dor-

mi mecum. Vivere ſe putaret Caſtitas, ſi à
fœmina audiret: Morere. Cùm vero audit
inclamantem, Dormi, ſeſe credit extinctum.
Nec immeritò. Nam Syren eſt, quæ adoleſ-
centem tunc necat, cùm ſopit. Neque e-
nim vivit Pudor, ſi remittit excubias. Non
eſt imago mortis, ſed mors, propé ſœminam
Vel Adam ſoporatus exiiſ-
ſe ſenſit ex ſeſe, unde & vitam perderet,
& pudorem. Adeò fatalis Innocentiæ ſommus
eſt, ut gehennam in paradiſo patefaciat. Et
erit in .gypto ſopor innoxius prope fomi-
nam, ſi lethalis eventu fuit Viro virgini in
Eradi ante mulierem, quamvis immiſſus à
omino? Profectò non carebit mulieribus ſom-
nus innocentis in tanta alluvione fœminarum,
qui, vel cùm aberat mulier, eam peperit, &
& extraxit & viro. Ergo mentitus eſt Judas in
caput Joſephi, cùm de eo dixit Melius eſt, ut

187
venundetur. Ponticum Murem percontare, præ-
ſtet- ne mori, an fœdari. Iris eſt Pudicus; ſi
à Sole deſeratur pudicitiæ, diſperit. Ut enim
Coleſtis arcus nitet in nube, nec fulmina reve-
retur, periturus illicè, ubi Aſtrum non viderit:
ita vivit in poenis Caſtitas, & fumus ridet, ſui
tantùm occaſum mitoris reformidans. Petit Jo-
ſeph, non ut parcatur corpori ſuo, ſed ut
ſuus non dedatur pudor Iſmaéëlitis. Timet ip-
ſe plus Nilum, quam Ciſternam. Nimis infe-
ſtus candori fluvius eſt, quem ſubmittunt .-
thiopes. Conſuleres proinde Caſtitati humanius,
Juda, ſi eam latere ſineres, quàm ſi illam tra-
dendo Ægyptiis, ſubigendis laterculis expo-
nas. Lucet nuſquam meliùs Pudor, quam in
latebris. Ecquando autem in operibus luti &
lateris Candor non ſœdetur? Quis autem neſ-
ciat Ifraëlitas, ſi in Egybptum deſcenderint,
poſle quidem imperare tantiſper, brevi tamen
luto & ignibus deputandos, quorum violenrtia
fœditatéque nihil infeſtius Pudicitiæ? Melius
eſt, ut venundetur Ilmaëlitis. Intercedere li-
ceat patrocinio. Peto, ut liceat Joſepho interi-
re inter fratres ſuos. Si éqnim pudicus eſt, plus
debet horrere Charybdim pudicitiæ, quam
Scyllam vitæ. Unam reformidat mortem Pudici-
tia, impiis ſubjacere. Quis verò tam improbis
ſubjacet, quàm qui venditur Iſmasëlitis, ut man-

cipetur Ægyptio? An non intoleranda in E.-

gypto ſervitus, ubi regnare calamitas eſt? Ex-
Peérietur Judas, quanta ſit ærumna in Tgy-
ptum deſcendere, quando frumenta coëmnp-
turus, zizanium avehet. Puniatur proinde,
qui potuit in obſcœniſſimam provinciam able-
gare pudicum, quem mori præſtabat in ci-
ſterna, quam integritate periclitari. Quam-
quam & illud fuiſſe dixerim cauſæ, ut inter
repetita Joſephi vincula Judæ ſcelus narraretur,
quo doceremur Calamitatum fontem eſſe fla-
gitium. Ideò enim injectæ catenæ fratri, quia
alter e fratribus nurum erat violaturus. Si fa-
miliæ everſæ latebras perſcrutemini, inve-
nietis ſcelus aliquod aut impendere, aut per-
agit. Hinc duo Judæ filii extincti in poœ-
nam & propriæx, & veròô etiam paternæ in-
temperantiæ. UXorem Lothus amiſit in via, quia
erat dormiturus in monte cum natis. Abraha-
mus exagitatus ubique & din, quòd in domo
ejus illuſurus Iſaaco Iſmaél eſſet. Ipfſi deliga-
tæ Iſaaco in ara manus, quibus abuſurus fuiſ-
ſet benedicendo Eſau, niſi omen uxor, benè
ſubdola, avertiſſet. Mitto Davidis facinus &
Prævertifſe calamitates, & ſubſequutas. Moyſes
certé projectus in flumen, quia erat ad aquam
peccaturus. Tacet Zacharias; ſed dubitavit.
Mgreicit in filiorum lucta Rebecca: ſed ni-
mium ſœtum optaverat. Expiravit in partu Ra-
chel: ſed ſterilitatis impatiens marito dixe-
rat, Da mihi liberos, alioquin moriar. En paris,
& peéris. Deus non ſejunget, quæ tu junxiſti.
Liberos edes, & exedere à filio; qui mortem
inferet, cui vitam debet. Rimare univerſa,
& nuſquam invenies fulgura, quibus cri-
minum nebulæ non prolulerint. Aurea, ar-
genteâque difſoluta eſt Statua. Sanè illi ſub-
erat teſta. Nec Jonam credas in mare jaci,
ſine flagitio.

4 Titr

Tribulatis *
num ſons.

Gen. 35.13.

Gen. 30. I.

Tibilatio
Deum ha-
bet.

Servi.

1. Reg. 16.
19.

Fam iliari-
kas cum
pueris ni-
mia.

Luc.r2. 7.

Felicitatis

fons.

Tribula⸗
1nuem re
med ium.

Deum de-
relinquen-
res.

Aulsci ve
vi.

188

Igitur Lſeph ductus eſt in Egyptum ,

emitque eum Putiphar Eunuchus
Pharaonis. Fuitque Dominus cum
eo, & erat vir in cunkctis proſperè
agens: habitavique in domo Domini
Iut.
. Ira res, cuùm in domo Patris ſui degeret
Joſeph, ei Deus non legitur adfuiſle.
Nec illi adfuit, cùm apud Patrem peſſimi cri-
minis fratres ſuos accuſafſet. Patrocinium Nu-
minis felicius ærumna impetrat, quàm Zelus
& Pudor Debet Joſeph catenæ ſuæ divini-
tatem ſibi excubantem. Alligavere Joſepho
Deum, qui juvenem devinxere. Adeò recuſan-
da non eéſt lervitus, ut optanda quoque pudico
ſit, quando uno vinciuntur nexu mancipium
& Nuamen. Porrò maximoperè placet, quòd
Putiphar non genus, non ætatem „ non ve-
nufſtatem attendifle feratur in Joſeph, ſed ſer-
vum coemit. Emitque eum Putiphar: Non ita
egere cum Saule aulici ejus, qui Davidem addu-
Cturi, dixere: Eece vidi filium Ilai, ſcientem pſal-
lere, virum bellicolum, & prudentem in verbis,
& virum pulchrum. Doleo, quòd Iſraëlitis ſit
exploratior pulchritudo, quam Ægyptiis. U-
inam, id temporis, non in hoc tantum aſtrum
intenderint Palæſtini, in quod oculos Æigyp-
tus non intendit. Vereor tamen, ne nunc quo-
que veriores filii Ifrael plus florem contem-
plentur in cedris, quam frugem. Pudet ſanè
peritiam ſubeſſe tantam genarum & fron-
tium in iis, quos lippire decuiſfſet inter Nar-
ciſſos & Hyacinthos. Profectò non benè olet,
cui flores tam benè ſemper olent. Juvenum
ſciremus vellem mentem, non frontem, mores,
non comam. Quam pudendum nobis eſſet, ſi
ſaxa noſtra illud ſonarent adoleſcentibus ex
Evangelio quidem, ſed minimè Evange-
lium. Jed & capilli capitis veſtri omnes nu-
merati ſunt. Cave; nam, quæ Abfalonis
comam comprehendit arbor;, Quercus eſt,
quæ porcos exſaturat. Fuitque Dominus cum
coο, & erat vir in cunctis proſperé agens. En
proſperitatis ſcaturiginem veriorem. Ubique
tibi felicitas arridebit, ſi tu tamen à Numi-
ne non abfſcefferis. Nos veròô, ut proſperi-
tatem apprehendamus „ dimittimus Deum;
cùm tamen mutuèe implicentur Dominus &
Felicitas. Ille, ut ſui Brincipis ineat gratiam,
deſciſeit à recto, hoc eſt, Proſperitatis fontem
execratur, ſitiens felicitatis. An non furor eſt,
poma arboris cum optes, plantam ipſam non
colere „ ſed exſcindere? Viden’, ut Joſeph
Numimi ſociatus nuſquam non profperrimè
agat. Fuique Dominus cum eo, &' erat vir in
cunölis prolperé agens. Haud ambigas felicita-
tem tibi inha ſuram, ſi tu Deo adhæſeris. Um-
DPra illa Numminis eſt. Porroô inter ſervitutem fe-
licitatémque Joſephi mihil temporis interceſſit.

Mox ut venditus fertur, felix quoque fuiſſe

dicitur. Ut doceamur, nullam ſoli flerilitatem
obſtare, quin felicitas pullulet, ſi Deus ad-
ſit. Viret in vinculis beatitas, ubi Numini in
ſervitute ſervitur. Noli vincula horrere, quæ
felicitatem tibi devincient, ſi tu iis Numiniil-
ligeris. Tritici in Æigypto Satores Cœlum
nunquam ſufpiciunt, ſuo Nilo acceptam meſ-
ſem relaturi. At proſperitatis colonus unum

fulpicit Cœlum, eo tantum ſuæ frugi con-

Oliva

ſultum fore non ambigens. Una ſat funda eſt de-
bellando Giganti, ſi cum fundibulario Domi-
nus prælietur. Rejiciendo non eſt ſatis Pyg-
mæo Caucaſus, ſi, averſo Numine, impella-
tur in hoſtem. Vide, ut ſtipatus phalangibus
Holofernes ludibrium ſit inermis, enerviſ-
que viduæ. Abrahamus;, contrario, Reges
plures ovantes pauculis ſemilixis in fugam
agit. Illis videlicet Deus aberat; huic aderat
Deus. Unus ſat Nilus eſt opimandæ .Ægypto,
coelo quamvis æneo, infeſtéque provinciæ: Et
nequibit Deus fortunare familiam; quam ho-

mines peflundant? Nos verò curamus omnia,

colimus omnes, und exceptà divinitate; qua-
ſi verò, ut beati eſſe poſſemus, oporteret à
Deo quam maximè abfſcedere. Miſeri ſanè,
qui non expendimus ſideribus innumeris illu-
ſtrari non poſſe aerem, niſi nocte, quam
unus ſtatim Sol in diem vertit, præſtatque
felicem. Quo labore non æſtuant Chymici,
ut, temperatis ignibus, in aurum metalla non

ignobilia convertant; cùm à Sole limus exco-

quatur in aurum, & lutum ipſemet Sol ob-
duret in Achatem, nullo terræ ſupplicio, nul-
lque ignium ollarumque tormento? Nullis
facibus impetrabis, ut arbor medica effloreſ-
cat. Eam coœli tepor vel in latebris defoſſam
vernare cogit, & florere. Hæc ſunt, quæ, nu-
mine propitio, potuiſſe Joſephum beatum eſ-

ſe vel in vinculis perſuadeant; mœrente in

amomo Antiocho, quando felicitas non à
ſtragulis pendet, ſed à Numine. In tanta æ-
quoris ſalſagine, horroréque Margaritum ado-
leſcit, quo nihil aut amoœnmius, aut ſapidius.
Noli pavere: Ros coæli pertenuis toti Ocea-
no obluctatur, & Conchæ infuſus Unionem
effingit. Et dubitas, an Deus felicitatem ef-
formare poſſit in compede;, ſi gutta toti æ-
qiri repugnat, fingitque in tempeſtate deli-
cias? Clamat Sponſa depulſam hyemem,
cohibitos imbres, Hlores feliciter in ſuo ſo-
lo germinalle.
abiit, & receſſit. Flores apparuerunt in terta
noſtra. Et unde tanta fauſtitas in agro tuo? En
ipſe ſtat poft parietem noſtrum. En dilectus meus
loquitur mihi. Tota fertilitas agri, totàâque aé-
ris ſerenitas Sponſus eſt propior latifundio fa-
ctus, & alloquens animam. Ideéôque, non ubi-
que, ſed tantàùm in campo ſuo emerfiſſe lilia

& videt Sponſa, & gratulatur. Flores appa-

ruerunt in terra noſtra. Ibi flores, & ver, ubi
imminet Deus. Qui, cuùm nondum acceſſiſſet,
abſentiã ſuã & imbres, & hyemem;, & tem-
peſtates excitarat. Quæ omnes calamitates
receſſere, ubi ille propius acceſſit. Hinc eſt;,

quod Elias, cùm ſenſiſſet flammas, turbines,

& agrorum convulſiones, iis inſcriptam æ-
rumnis legit Numinis abſentiam. Non in Wi-
ritu Dominus: Non in igne Dominus. Ac ſi di-
ceretur paventi: Miraris tantam ſpiritui ineſ-

Jam byems tranſiit , imber Cant..111

Cant. 2.10.

2. Reg. 1gn.
11,

ſe barbariem, ut montes evertat, ſaxdque

attéerat? Dominus non ſubeſt auræ.
ſunt vel ab aura ſecuræ Alpes, ſi Dominus
aberit. Nam ubi perflari te ſenſeris, levarique

Non

auræ ſibilo pertenuis, ibi adeſſe Numen non

dubites. Etiam, cùm puniturus deſcendit Deus
ad Adam, nec Eteſias, nec Meridiem abfuiſ-
ſe horto teſtatus eſt Moyſes. Caàam audiſſent vo-
cem Domini Dei ſui deambulantis in paradiſo,
ad auram poſt meridiem. Adeò felicitas conjuncta
cum Deo eſt, ut abeſſle ab eo non pofſit, etiam
cam fulminat. Sapientiſſimè proinde Moyſes,
cùm

ier
Me lx
Hhr
Do men

3
*
Mo.

ſomtt.
PA 17

eit,to

Kel1

“ in

“
un,
Dam dun

Do: 9
Punne: N
1 npei
Eiooyſs
uln N.

it
Eunenjn
Henmem. 6
enellt er

lmmame
lenl, ſͤe⸗
In per ſin
Cun Deum
Auefrwm Pe
ſaes ne
Es ut. Co
alcleſcat.

Etumen
un gletis lo
ule lech,
Cmnitge e
els; ec
Ir ionn
liin, ant
Einlie
nſii Cen
reti ln
tinen A
ra ilenn
Mannes Ied
MWormizn

. Ani
lelde ſunt
al
de
ul Con

fegni,6,

ſte.
homt.
le
belle.
gidig
Ervil⸗
Nege
udim
Aert
do,
ee. Nt
n hn.
Oni,
e;u.
Nrtetet 3
Ii line,
enis il.
) (lam
Efligne
rn 5.
WII,
alanon
n encd⸗
od.
io, .
Nuls
eſorel.
Celollm
Ne,l-
Eitaln el⸗
erente in
8 Mon 3
tunti e⸗
ltatn co.
t ſapndim
toti Ore⸗
Unionem
Ctaen e-
ta e⸗
eſate Cel
Pyemen,
in ſoo l.

, inlrn
t in q

rd t 1
lechum
tMticle .
tlumlr.
le,nlni
merll

Hnan et

. & er i
Accellitj
m, r.
calnntts .
. Hine el,
, tulbin⸗

ſcryum ?

Won ih. 11

6, Nlen,
Pirin r.

in Cap. XXXIX. Geneſis.

chm inter cimerias .Ægyptiorum tenebras af-
fulſiſſe lucem juſtis commemoraret, non eos
aut Hebræos dixit, aut poſteros Jacob, ſed
Deo intendentes, hoc eſt, filios Ifraël appel-

Exod. 10. lavit. Vbicumque autem habitabant filii Ifraël

23. lux erat. At, inquies, in Sina, quò Deus deſi-
lierat, tonitrua, facéſque micabant: Ita eſt: ſed
procul ſtantibus: ſed nulli noxia: ſed cum ſecu-
Exod.20. Titatis elogio, Wolite timere. Certè Moyſes tot
20 fulgetris, ignibus, tonitruis medius nec Uri-
tur, nec beatitatis expers cum Deao egit. Mi-
raris flammas evibrari innocentes è monte, ubi
Deus apparet? Inſidente Deo Rubum, eum fru-
ſtrà flamma obſedit. Vociferaris cum Moyſe ſiu-
Exod 3.. Pens; Vadam, & videbo viſionem hanc ma-

gnam, quare non comburatur Rubus. Audies,

Deum dumis ineſſe. Quòd ſi ſpinæ, quæ pa-
bulum ignis ſunt, virent in flamma, præſente
Deo: quid nos infeſtabit, ſi non caruerimus
Numine? Nonne vides ſibilantem, terrentém-
que impavidum Legiflatoris animum anguem,
mutam;, mitémque Virgam evadere in dex-
tera Moyſis: & dubitas, quin venena propi-
tio ſint Numine innoxia? Hauriebatur flu-
ctibus cymba, dum Chriſtus abeſlet. Ubi ad-
fuit, illicò tranquillitas ſubſecuta eſt. Unus
Angelus fornacem Pueris in agrum vertit,
ubi & vento, & rore recrearentur. Et Præ-
ſens, favenſque Dominus nobis Eurum non
convertet in Auram, aut paleas non recudet
in triticum? MNihil ita diſtat à rore uti ignis.
Is tamen juvenes madefecit, flante Angelo in
Hlammam. Quid ergo mirum, ii Præfectura
emerſit & vinculis Joſepho, quo cum fuiſſe
Dominus fertur? Fuitque Dominus cum eo. Sat
eſt: otioſéque vereor, ne ſcribatur, Præmiſsà
Numinis benevolenti erga ſervum. Et erat
Vir in cunctis proſperé agezs. Quis enim dubitat
aptiſſimam eſie compedem germinando princi-
patui, ſi eam colat rigétque Deus? Studea-
mus per ſanctificantem gratiam habere nobif-
cum Deum, & erimus in quavis depreſſione
Plal. 26. fortunæ perbeati. Dominus illuminatiog mea, &
& ſalus mea, quem tisebo? Deo autem averſo,
eris ut Columba, cui deerit, ubi pes tuus re-
Cant. 1.16. quieſcat. Lebtulus noſter floridut. Eſto; ex eo
ſe tamen proripit ægra animi, experſque re-

Ibid,n. 77. quietis ſponſa. Laquearia ejus oppreſſina, &

trabes cedrinæ. Et nihilo minus exit domo „Cir-
caumitque caſtellum. Nimirum aberat à cedro
Deus; nec Deus floribus inerat. Vide autem,
ut inſomnis, & inquieta, non de ſtragulis que-
ratur, aut cortinis, ſed, non ignara, unde in
ſe inquies graſſaretur, Deum quærit in com-
Lant. 2. . Pitis. Quæram, quem diligit anima mea. Ac ſi
diceret: In meo lectulo dormire nequeo; non
tamen aut vellus conquiram mollius, aut cer-
vical inſeram blandius. Exagitor, non duritia
ſtrati, ſed Numinis abſenti. In ſinu ejus mœrens
Joannes requieſcat. Extra eum ego nec thoro
indormiamn florulento. Leclulus noſter Rori-
dus. Atqui ſine Deo flores tetriores „ ſævio-
réſque ſunt ſpinis. Inſomnis proinde non accu-
ſo, quaſi deſides, ancillas; non lectum incuſo,
quaſi durum; non aêrem eventilo, ne ſuo me
calore avocet à ſomno. His miſſis, JESU M
quæro. IIlum ſi nanciſcar, cubabo molliſſimè,
Plal. 4. 9, Vel in ſaxo. In Pace in id ipfum dormiam, &
vequieſeam. Audi, Fuitque Dominus cum eo, &
erat Vir in cunctis proſpere agens. Quid ſcribi
Apertius potuit de ſeaturigine beatitatis?

exſtillat è mammis fortunæ, quæ Orbi inniti-

Fuitque Dominus cum eo, & erat vir
in ounbtis proſpere agens; habitavit-
gut in domo Domini ſui.

VUi Deo infeſti funt famuli, interdum all- Servi im
Q! non infeliciter agunt. Sed citò ac⸗ Hrebi.
torum proſperitatem intercurrens calamitas ASialzes veyg
corrumpit. Plures Holofernes acquiſierat Ur- uinamn?
es, adjunxerâtque imperio Principis ſun. At .
tandem umiverſa profligavit libidine irreti- E serte
tus, captuſque venuſtate pulcherrimæ, ſed ho-?““s Defss
neſtiſſimæ viduæ. Aman non improſperè ali-
quamdiaè Aſſueri regnum adminiſtravit: bre-
vi tamen in laniſtæ officinam Regis Aulam
convertit. Ergo claudicat iniquorum fortu⸗
na; quæ nunquam non exorbitat, rarò fſe-
lix, & nunquam in cunctis felix. Quis verò non
miretur & felicem ubique Joſephum, & in-
quilinum nihilo minus ejus domus, in qua ſervus
verſabatur. Quaàm rarò Fides Fortuna coa- Salici ige
leſcunt! Videntur mihi perſimiles Aulici Ame-Aai.
thyſto, quæ gemma tamdiù humi abſtruditur,
quamdi ſuas opes elaboret; ubi iuain vide-
rit ematuruiſſe gazam, illicò terrarmn pertæſa;
& luto ſeſe extrahit, faſtidiéque ſui Aulicorum
faſtidium antevertit: Putas domui tuæ infi-
xum ſervum? Coquit gazam ſuam: quæ ſi ado-
leverit, evolvet ſeſe protinus è latebris ſervi-
tutis, téque aut transfuga, aut proditor ioli-

tarium deſeret altorem felicitatis ſuæ. Nitni-

rum Aulicus, ut Avis, tamdiò conſidet in ri-=
do, quamdiù fuerit invalidus, & implumis. Ut
verò alas ſtruxerit ſuas, nidi fimum non ſolàm
deſpuet, ſed evertet. Nonne vides, niſi à patrio
ſolo aliò evehantur plantæ, null ſpe frugis ſyl-
veſcere, ſolg migratione; tranſpoſitionédue
cicuratæ? Abnuunt ibi frugem dare mancipia 2
ubi adolevere. Flumina ſunt, quæ incremen-
tum fſui à fonte fugà ſibi, ſuiſque undis auſ-
bicantur. Quid Ganges, aut Indus forent, ni-
fi quam longiſſimè inde procurrerent, un-
de ſcaturiere? Poma ipſa, ſi maturuerint, niſi
decerpantur, ſpontè abdicant parentem, caden-
déque humi malunt putreſcere, quàm arbori
hærere, ex qua proruperunt. Cite Saül à Sa-
muele diſceſſit, à quo ſceptrum, imperiumque
acceperat. Porrô quis neſciat Bethſabeæ preci-
bus inauguratum fuiſſe Salomonem Princi-
pem à Davide? Is tamen Adomam fratrem
ſuum, quem regni invaſorem ad oſculum admi-
ſerat, telis confodit, quòd illi reconciliato Be-
thſabea fœminam popoſciſſet in uxorem. Adeò
fataliores fuere Adoniæ apud Salomonem 3. Reg. 2.
Matris preces, & vota, quam ſævities; au- 21.
