ſecuritatis. Nimirum Torrentis in morem In-
temperantia, non quà decet, ſed qua licet, per
ſata, per ſylvas, per dumos procurrit in mare.
Unum curat tantùm;, ut currat.

Qui nequaguam acquieſcens operi nefa-
rio, dixit ad ecam: Ecce Domius

unli⸗
7 4
lm. 4
lgtar
in 4.
Lheltt
Rmol
le, Un
ctc
Penuta p
um de
t . Ni
2
ace.

atnmr n
ſcin e
lis nidu⸗
Hu, won
ie li Di
hichet⸗

a

mt. t
en Iunnmuar
u, el. Hxs
une Iltintur in
ſunmn ve
unlt)
Et Pro) lide
6u. Wl, & V
ſleetur ann
Mechanue.
tint mdl
Emergitn
munn inte
lebitu,
blt, hone
hobtrun
Uies, oln
mwimprob
biäne e
Ounur? ho⸗
Diang

meus, omnibus mihi traditis, ignorat,
quid habeat in domo ſua: nec quid-
quam eſt, quod non in mea ſit poieſta-
te, præter Te, quæ uwor cjus 65s. Quo-
nodo ergo poſſum hoo malum facere,;, 4R
E& pecçare in Deum meum!

7

J

Adulterium alii ludus, & alii facinus eſt. Tentario-
Ideéque ab ea expetitur, quæ illud ſomnum num foni.
dixit, & credidit: ab illo autem horretur, Larxuris
qui ſcelus & putavit eſſe, & palàm profeſſus eſt. anobilita-
Audi fominam: Dormi mecum. Audi Joſe- tayr. „
phum: Quomodo poſſum hoc malum facere, G. 4.
peccare in Deum! Vel, ut habetur in Hebræo. Roricg,
Quomodo faciam malum grande hoc, ut peccem
contra Deum? Audin'? Reformidat adoleſcens
libidinem, quam, non malum modèô, ſed malum “
grande reputabat. Tam verò levis apud fœmi-
nam noxa adulterium erat, ut ne noxa quidem
eſſet, ſed ſomnus. Dormi mecum. Ita flagitium
extennamus, ut non foœdari nos eo arbitre-
mur;, ſed refoveri. Coronemus nos roſis. Venite Sap. 2.
67 90

ſtancelt
Kehnnn ſo
Ueelt dh
ng, Den
Godl Pir do
Kunn re

lttcenid

Vbet
ni ne-
O
l .
nd in
lre ſ
Prl
Oppug.
m eh.
nmin
giges In
bicoin
4 It-ne
1 orte
miturum
merun.
t11 Iem
i, a,
it, ben ſont
inlau- n.
lem ml
Ant, turm
wuls lon.
lle, duin
idelat,
non ce.
era. Aed
igiles Dei
Proine
madyerta-
loat.
t Adlte-
nn egelet
uo cont-
cumſpiet,
unnlen.
ide proel⸗
flentremur,
inſcuiie
morem II-
4 licet, ſer
it in mue.

Pen
Deminus
, ignoſan
nut .
6 .
1e.
n ient,
1

1.

Gemel ,
lud GNmn
n ho
el
oe N
Aud le
ele, O

, Pebreo.
in en

Cetl, .
ucNH.

S

in Cap. XXXIX. Ceneſis. 1 95

ergo & fruamur bonis, quæ ſunt, & utamur
Creaturd. Ubique relinquamis ſigna lætitiæ. Hæc
qui audit, quàâ ratione horreat? UQamur, inquit,
creaturd, non abutamur. Nullum vitæ genus
excogitari beatius iſto poteſt, ac penè innocen-
tius. Adeò flagitium furtivis pennis induitur,
ut repente, ex accipitre migret in Columbam.
His impoſturis pelliciuntur homines in flagitia,
quæ, dum colorantur quaſi unica mortalium
felicitas, imponunt facilè, & illaqueant incau-
tos. Specioſa ubique ſonant vocabula, & em-
blemata pinguntur perſplendida, quibus in vi-
tium trahi penè poſſet vel Paulus. Interſimus,
quæſo, Holoferni pudicitiam Judithæ corrup-

Judith turo. Dixit ad Vagao Eunuchum ſuum, Vade,
10. 12. & ſuade Hebræam illam, ut ſponte conſentiat

babitare mecum. Tune introivit E. agao ad Ju[u-
dith, & dixit: Non vereatur bona puella in-
troire ad Dominum meum, ut honorificetur an-
te faciem ejus. An non ad ſacrificia invitari cre-
deres viduam à Vagao? Rapitur in lupanar.
Hara, non Ara eſt, cui ſiſtitur, ut Suem exſa-
tiet. Et Dux quidem, quamquam non inhone-
ſtè, apertè tamen, quod cupit, exponit. Con-
Pitis pal- ſentiat habitare mecum. At Vagao leno peritior,
sta. nobilioribus titulis flagitium cohoneſtat. U ho-

tatio- . . . .
f⸗ ,:. norificetur ante faciem ejus. Si quid eſt, quod
Peccati fomninas avocet à libidine, infamia & dedecus

damna, eſt. Hoc abſterrentur etiam Bethſabeæ, & de-
in decora mutantur in Suſannas. Quæ verò fœminarum
H ſtuprum recuſet, ſi honorificentia, non pro-
*. prum, ſit? Vides »ut adulterium æquetur trium-
Judith pho? liſdem compellatur titulis Judith pecca-
15. 22. tura, & Victrix. Tu honorificentia populi no-
Rri. Elogium iſtud eſt triumphantis. Ut hono-
rificetur ante faciem ejus. Præcipitium id eſt
moœchaturæ. Dic, oro, mihi, in quo diſſen-
tiant prodigia Caſtitatis, & portenta libidinis,
ſi & à lenone, & à Pontifice iiſdem vocibus 5
& mergitur in barathrum obiſcœnitatis, & in
currum infertur Pudicitiæ. Tam myrto honor
inſcribitur, quam palmæ. Seu triumphet, ſeu
ſubſit, honore Judith convallatur. Tanti autem
eſt, obtrunces Holofernem, an ſaties. Iſta, in-
quies, olim & apud profanos. Utinam apud
nos improbiora non ſerpant. Nonne paſſim pro
libidine Venerem, pro ſcelere Cupidinem pin-
gimus? hoc eſt, Deos, Deaſque flagitia faci-
mWus. Dianam, ut Mariam coloramus, hilarem,
ſeptam coœælitibus, coœlo illatam „Calcantem aſtra,
gemmis floribuſque conſperſlam. Hoc tantùm
intercedit diſcrimen, quod Mariæ Lunam ſub-
Ziänus, Dianæ vere impoſuimus. Sed Aſtrum,
quod Virgo calcat in ſuo tantùm triumpho,
ſcortum præfert, dum venatur & furit. Adeoò
munificentior apud nos proſtitutæ imago, quàm
Virginis. Ecquis fœdari reformidet, ſi libidi-
num incentor Cupido picturis carminibuſque
ales eſt, Angelus eſt, Deus eſt, & proles
Deorum, nubibus illatus, & coœlo major? Nec
in tabulis ſpectantur tantàm, ſed viſantur in
aulæis, ſed ſaxis imprimuntur, ſed canuntur
in ſcholis, ſed ubique conjuncta cum Divini-
tate Libido Heroas conſecrat & Numina. Et
quamvis fabuloſa iſta jactentur, interim mens
noſtra aſſuevit flagitiis & concipiendis, &
compellandis cum honore. Age, num Equi-
tum non eſt adhinnire matromis, quæ obſcœni-
tas ſicut indigna fabris, ita digniſſima creditur
ingenuis atque nobilibus? Expungeretur ex al-
bo nobilium, qui ſcorta aut non adiret, aut

minimum non alloqueretur, & viſeret. Et ſos-
. Ethicæ Tom. I.

ditatem libidinum horrebit adoleſcens, ſi eâ in-
ter Equites ſeſe ſtupet adſcribi? Si vox om-
nium una eſſet, Quomodo faciam malum gran-
de hoc? Rariora profectò adulteria eſſent, nec
tot mochos cenſeremus in urbibus, quot penè
ephebos. Dedecoremus flagitium, & recuſabi-
tur. Tamdin vitia ſuccreſcent, quamdi elogiis
rigabuntur. Exareſcent, ſi non ſceptro, ſed vir-
gis excolantur. Si Verberones adulteri puten-
tur, amputata illicò radix eſt turpitudinis. Quis
enim tam procax eſt, ut dici cinoedus velit: Quæ
ſi nota cuivis libidini affigeretur, profectò ſuas
nemo maculas non tegeret. Jactantur, quia
gloriofa creduntur. Quid, quod ne foœda qui-
demn appellantur ab Optimis. Laſciviæ, ſtupra,
adulteria, quæ tam ſeriò arguuntur ab Apoſto-
lo, à Senioribus, a Senatoribus, penè dixi à Re-
ligioſis, ab Infulatis crepundia appellantur ado-
leſcentiæ. Age. Num impotentior Auri, quàm
libidinum appetentia? Cur ergo tam rari è No-
bilibus adulterina cudunt numiſmata, tot verò
adulterantur? Nimirum ſtupris ignoſcitur, imò
& plauditür; monetarum adulteria ſtomacha-
mur univerſi. Hinc ſanè conficitur, compeſ-
cendam carhis, uti auri libidinem fore, ſi par
utrique ſceleri nota affigeretur. Tu verèò ex-
Pende, quibus pedicis coerceatur Joſeph, quin
excurrat in ſcelus. Ommia poſlum in domo
Putipharis; ideéque prævaricari non poſſum.
Omnibus mihi traditis, ignorat, quid habeat in
domo ſua. Quomodo ergo poſum hoc malum fa-
cere? Audin'? Non poſſe naſcitur & plenitu-
dine poteſtatis. Et quia tanta poteſt Oecono-
mus, ideò id non poteſt, quod dedecet. No-
ta, Non dixit, non peccabo; ſed peccare non
poſſum. Et quare non potes? Quia omnia poſ-
ſum. Neſcio, an hanc percalleant Dialecti-
cam Præſecti ſeu Principes: quibus ſanè mul-
ta non licent, quia tam multa licent. Neque
enim poteſtas exiolvit libidinem, ſed ligat. Hinc
ſiquidem ſeveriſſimè punitus Adam, quòd in
ſumma liguriendi licentia, uno non ſe pomo
abſtinuerit. Ideò Davidicæ ſürpi ſecuris impa-
cta, quòd illi delata fuiſſet ſuprema in Iſraë-
lem authoritas. Non enim quaſi Regi indul-
ta obſcoœnitas: ſed quaſi in Regem ſævitum
acrius. Id plemus diſces, ſi Numinis ſenten-
tiam ex Nathano audieris. Nec diſpar ſeveri-
tas in Jeroboamum, cujus exaggeratum faci-
nus eſt acceſſione regnorum. Sed enim dices,
laudatur in felicibus Continentia eo quoque
nomine, quòd peccare potuerint quidem, ſed
noluerint. Qu! potuit er Sredt & non eſt Eccl. 314
tan greſus. Id tu de locuplete autumas dic- 82
tum? Fgo perſcriptum puto de inopi. Nam
de eo fertur, quo de ſcribitur, Poſt aurum non
abiit, nec ſperavit in pecuniæ theſauris. Quaſi
diceret, qui dives non fuit, peccare quodam-
modèô potuiſſet. Nam ſi auro, opibuſque abun-
daſſet, peccare nequiviſſet, tot Deo, Cœl-
que nexibus illigatus. Ergo non leviora poten-
tum ſcelera ſunt, ſed graviora. Debent enim
cœlo innocentiam, in quos cœlum ita gem-
mis lapilliſque degrandinavit. Nonne audis nul-
lius ita perculſam libidinem à Jacobo, quàm
Rubeni, quèòd ſcilicet principatu familiæ ho-
neſtatus, plus cæteris horrere debuerit ſtupra.
PFrior in donis, major in imperio. Effuſus es ſicut Gen. 45;
aqua Ne crelcas. Quaſi diceret, tot aggeri- 3.
bus munerum inhibitus exundaſti & Parco fi-
liis Balæ & Zelphæ, quamvis de peſſimo apud
e Crimine delatis. Orti enim ex ancillis tibi

2 ſube

Felicitas
duca: ad
Deum.

Felicium
Regum
celeræ
gra vioras

Zuſtitia
446 onnm
nibus ſit.
Scanda-
la Poten-
tium.

„

196
ſubdentur, Tu verò deſtinatus imperio libidini
ſerviviſti? Non imperabis fratribus, qui con-
cupiſcentiis non imperaſti. Ne creſcas. Ami-
ſiſti in homines principatum, qui principatum
criminum projeciſti. Efzaſus es ſicut aqua. Sed
aquà iſthac non rigatum eſt ſceptrum, ſed ad-
obrutum. Hoc riguo exareſcunt imperii Virgæ,
non eſſloreſcunt. Effuſus es ſicut aqua; ne creſ-
cag. Libertas nämque peccandi ſervitus eſt,
nec parit dominatum, ſed abortit, & perdit.
Putibas, infelix, quod primus efſes in donis,
poſle quoque primum efle in flagitio. At er-
raſti. Nam primatum familiæz profligat, qui
primatum indipiſcitur criminum. Ut enim no-
bilioris Prætextæ foœdiores ſunt maculæ: ita
primorum ſcelera primatu criminum degravan-
tur. Et erunt domus Jeruſalem, inquit Jere-
mias, & domus Regum Juda, ſicut locus Tophet
immundæ. Reliquarum domorum excidium coa-
cervatur. At Regum ædes peculiari ſtrage ex-
cindentur. Debuerant ſiquidem periſtromatibus
contra piacula loricari, & eò fieri Palatia Con-
ſularium propiora cœlo ſanctitate, quò erant
faſtigiorum proceritate ſuorum proximiora ſi-
deribus. Dedecet coronide inſeri nubibus, &
Iſai. I. 2. flagitiis ad manes demitti. Filios enutrivi, &
exaltavi: ipſi autem ſpreverunt me. En ut ex-
celſorum crimina non elevet, ſed exaggeret
conditionis ſtatuſque celſitudo. Exaltati pecca-
vere? Punientur in ſeptuplum. Si quis veròô
ambigat etiamnum, an ſcelus peccantium mag-
nitudine grandeſcat, audiat unde culpa Heli du-
plicetur. Hæc dicit Dominus: Numquid non a-
Perts revelatus ſam domui Patris tui? Et elegi
eum ex omnibus tribubus Ilrazl mihi in Sacerdo-
tem Quare calce abjeciſtis victimam meam?
Claruere portenta nitore gemmarum; nec im-
minuta culpa Sacerdoti cellitudine, ſed cumu-
lata. Quot tintinnabula, tot tibicines, qui con-
tra Heli vociferentur. Nonne, inquit ad Saü-
lem Samuel, cam parvulus eſſes in oculis tiis,
caput in tribubus Iſrazl fabtus es *“ Vides, opi
nor, ut corona tranſgreſſor catenetur, utque
ſceptrum in anguem verſum exterreat rebellan-
tem. IpsA Saül clementi, ipſiſque victimis de-
turbatur de ſolio. Adeò in Rege portenta ſunt,
quæ vix privatis imputarentur; in tantum pur-
pura ſcelera non obvelat, ut ea denudet, augeàt-
Confeſſa. que. Quæ ſi certa ſunt, unde tanta in Procon-
riitlan- ſulibus peccandi libertas? Unde tanta erga eo-
s:. rum icelera commiſerat'o in Sacerdotibus? In-
creinenta criminum nemo wmelius intellexit,
quàm Joſeph, qui, commemoratàâ poteſtate ſibi
à Putiphare delatà, exclamat: Quomodo poſum
bhoc malum facere“ Id utinam ab imperantibus
& opulentis ediſceretur, quibus ſuaſere palpa-
tores, vix reos eſſe Principes, ſi unam declinan-
tes injuſtitiam, coœno ſe laſciviæ oblinant, mer
gantque. Hoc verò quo è& fonte derivavere
Scripturarum obſconiflimi libidinum nutrito-
res? Calamitate, non ubertate imminuitur ſce-
lus. Voluptatum ſiquidem inopia, & copia
ærumnarum folles quodammodò ſunt incenden-
dæ conchpiſcentiæ, quoòd vita ſine voluptatis
alicujus ſenſu vix tranſigi poſſit. Cur verò
Primores, quibus voluptatum copia affluit,
detrahuntur in cœnum, & ſtercus vorant, qui
mitriuntur in croceis? Datur aliquid fami,
4. Reg.6. quod in ubertate damnaremus. Donec venun-
25. Agreiur caput aſini octoginta argenteis. Imòô &
Y Matres filiorum impuné carnibus ſaginabantur
in Samaria. Coximus ſuium menm, & comedis

Jerem.
19. 13.

1. Reg.
2. 27.

1. Reg.
15. 17.

Oliva

mus. Dixique ei die altenâ- Da filium tuum, ut Ibid. ni
comedamus eum. Qua abſoondit klium ſuum. 29.
Salva me, Domine mi, rex. Repetundarum
apud Regem appellatur, quæ epulas recuſabat
Thyeſtæas. Adeò jus eſt parricidium, Ccalami-
tate facinus extenuante. Noli ergo ſecurum fa-
cere in flagitio principantem, cui ſcelus beati-
tate geminatur. Miſerum objurgamus parcius,
quem deliciarum fames, non quidem abſolvit,
ſed excuſat. Hinc filiabus Lothi nonnihil ve-
niæ datum, quod, abſumptis incendio urbibus,
nullum fuperefle putarin virum, unde prolem
ſuſciperent. Nallus virorum remanfit in terra, Gen. 19:
qui poſſit ingredi ad nos juxta morem univer'æ 3 2².
terræ. Veni, inebriemus eum vino, dormiamuſ-
que cum eo, ut ſervare poſſimus ex patre noſtro
Jemen. Quid dici obſcœnius poteſt, quam A-
vum filiorum parentem eſſe? Nec tamen jugu-
latæ à Deo in ipſo flagitio ſunt, meditatæ cum
patre nuptias audaciſſimè, ſed ſpe virorum or-
batæ puellæ: à quo tamen filii Juda occiſi ſunt
duo, quòd minùs caſtè coiiſſent cum Thama-
re. Tanta vis ineſt calamitati labefactando cri-
mini, ut impunitatem impetrarit obſcœnitatum
maximæ, tunc quoque, quùm libido liquatis
in ſulphur aſtris deleretur. Si ergo maxima ig-
noſcuntur flagitia miſeris, & crimina planè
vulgaria puniuntur in Regibus, ſeſe non libe-
rent ſupplicio Principes, quaſi eos Syrma tuea-
tur à culpa.

Hujuſtemodi verbis per ſingulos dies, G
muliet mol'éſta erat adole centi, & ille

rocuſabat ſtuprum.

Illud primum exquiro, cur Joſeph recuſaſ- Zudiean-
ſe feratur ſtuprum, cùm nequaquam Virgo 6 n=
eſſet, quæ illum in amplexus inclinabat. Ni- Fegz Jali.
mirum adoleſcens pudiciſſimus pares ſibi puta- Yari faci
bat univerſos, adeò ut eam quoque quodam- les.
modèò crederet Virginem, quam & uxorem Honer

nominaverat Domimi ſui, & lenam ſcortém- utuist.

que patiebatur importuniſſimum. Mos inno-
centiæ eſt, ut cæterorum ne apertiſſimas qui-
dem plagas intueatur. Si Lilium eſſes, etiam Judican-
Vepres, quaſi violas, reputares. Cùm te verò ?es teme-
intuear deſpicientem Flores omnes, vehemen- .
ter ſuſpicor, ne ſis cicuta. Quàm malè Mag-

dalena fragrabat Phariſæo & Judæ, tum quo-

que, cùm Nardum aut pedibus, aut capiti Sal-
vatoris affunderet! Contrà, Diſcipuli Samari-
tanam quinqueviram, non adulteram, ſed ſoœ-
minam credidere duntaxat. Mirabantur, in- Joan. 47
quit, quia cum muliere loquebatur. Nemo ex il- 27.
lis meretricem ſuſpicatus eſt, cùm tamen vero
ſimile ſit, tantorum virorum fſœminam è laſci-
via phalerarum non difficili negotio dignoſci
poſſe, mulier-ne an mala mulier efſet. Verùm
alieniſſimi à quavis libidine viri mitiſſimè in-
terpretati ſunt teſſeras impudentiæ; ideéque
quam nos intellexiſſemus ex habitu ſcortum,
foœminam illi putavere. Quin cum muliere lo-
quebatur. Adeò Turturibus accipitres ipſi inter
Cygnos numerantur. Quoties illuſum Macha-
bæis vel ab hoſtibus, quos, etiam poſt experi-
menta cædium, infidos credere nequiverunt!
Neſcit probitas malè ſentire de cæteris. Quas
in ſe Roſas ſuccreſcere gaudet, eas paſſim flo-
rere putat in animis. Hinc eſt, quod accerſita
ab Amnone Thamar, nihil de inceſtu ſuſpi-
cata ne tum quidem eſt, cùm tam inſolita
elſlia-

, M enl
1 hunn
lenu,

4m E
* Wan 0 e.

1

lil

eang
ſidr irt

Nonke bom

Edldum:
Cnevent
ſekmur,
late, n
4 Deo blann
E lgroa
; e l.
Uümur, e
Cnut, uſir
kahori

1 .
darum
Culabet
Calam’
Nrun ſr.
s beit⸗
Darcin,
Dlolrt,
ubidus,
leppolen
in lene, geh
uninerken
mint.
ire nſn
Gem 4.
men ler⸗
tatem
rotunr⸗
Occliſnt
n Thume-
Nandoct-
Cenitatun
lo hinu
naxinaig.
mim Phnt
pon lbe⸗
PIma tuer

er, G

1, ie

h tealt hi⸗
vam Vigne
nabet. N. den
eslbilltr nß
e watm. 14
& norem n
n ti."“
Mos io-

, ſefene.
Inde Nig
2, uungl⸗
uraind⸗
ul Sdt
n, .
Abantu- 1 1. n
Nenoer!
tamen ſen
vtio lpl
elet. ſaim
minſine n.
i; beone
itu len
iee h⸗
lie

tiole.

/ efflagitaret febriens ſimulatus, nempe ut pul-
tem ipfa coqueret, utque; excluſis & conclavi
univeris, ſola ipſa aſſideret & ſtructrix; & ſec-
2. Reg. trix epulanti. Nimirum fui quiſque ſimilem ar-
13. 8,. bitratur quemvis; nec ſcelus ex alio naſcitu⸗
rum ſubveretur, niſi qui illud aut pepererit
ſæpius, aut tum quoque parturiat. Ideò tam

petulans fozmina viſa Joſepho eſt tam illi in-

corrupta; ut patratum abs ſe iri timeret ſtu-
prum, ſi cum conjugata concumberet. Et ille
reciſabat ſtuprum. BPorrò nec illud crediderim
Teziditas alienum à mente Moyſis, ut, quod revera
hof ſer- adulterium erat; diceret ſtuprum, quod blan-
e*e. qitias procul a ſe fœminæ abegiflet. Nam poſt
victoriam laplus & fœdior eſt, & improbior.
Hujuſeemodi verbis per Iingulos dies G. miutlieyr
moleſta erat adoleſcéênti, & ille recuſabat ſtu-
prum. Toties libidinum victor; ſi ſuccumbe-
ret, inter ſceleſtiores ganeones accenſeretur.
Qui enim primo ſtatim congreſſu captivatur;
aut impar certamini fuit, in quo cecidit, aut
foeditatem ſceleris non agnovit, cui ceſſit. Qui
verò aggredientem ſe fœminam ſæpius rejece-
rat, ſi peccaſſet, & ſuarum proditor virium,
& ſceleris probè conſcius cecidiſſet. Ideò ſtu-
pratori propior, quam adultero; argueretur.
Adæ propterea Hevæque non par ſum, quèd
eâ non ſe fruge abſtinuerint; quâ caruerant;
Gen. 3.2. quâmque exhorruerant. De fructu lignorum
quæ ſunt in paradiſo, veſeimure de früëtu vero
ligni, quod eſt in medio paradiſi, pracepit nobis
Deus, ne comederemus, & ne tangeremus illud,
ne forte moriamur. Ergo epulati in paradiſo fue-
rant, Kcientiæ plantà non tactà. Qui iis fructi-
bus temperaverant, potuiſſent profectò tum
quoque eos faſtidire, cum ſaties eorum ſuadere-
tur ab angue. Sed emim proclivitatem ſuam in
ſcelus ipſamet prodit, quæ abſtinuerat. Nam

non ſe pomo abſtinere dixit; ſed illud ſibi in-

terdictum affirmavit. Etenim, ſi loqui non in-
conſequenter ſtatuerat, ut dixerat de reliquis,
veſcimur, ita de arbore ſcientiæ debuiflet af-
firmare, non veſcimur. Verùm de exhibitis à

Adam. Deo plantis ait, De fructu lignorum veſeimur:
de ligno autem reſervato dicit, De fructu verò
ore ligni, quod eſt in medio Paradiſi, præcepit nobis
neis

Deus, ne comederemus. Quaſi diceret, Permiſſis
utimur, vetitis non tàm non utimur, quàm ar-
cemur, ufuri, ni nos abſterreret à planta conjun-
Cta arbori ſalx, & ſcripta lex. We ſorte moria-
mur. Non pomum horruit, ſed falcem expavit.
Ideéque citò frugem abhgurit quam non ex-
horreſcebat, quòd foret interdicta, ſed quòd
interitum afferret heluoni. Sed redeamus ad Jo-
ſeph, qui gravius deliquiſſet, ſi poſt relatum
de libidine trophæum, libidimi fodè terga ver-
tiſſet, imò turpius dediſſet manus, & mentem
dedifſet. Hujuſcemodi verhis per ſingulos dies,
& mulier moleſta erat adoleſcenti. Miror, un-
de ſit factum, ut quotidie perditiſſima mulier
adoleſcentis animum fatigaret. Id ſi quæras ex
me; aio: Qna nunquam audacter rejecta eſt.
Tnra,; Dixerat Joſeph, Quomodo poſſum hoc malum fa-
H cere? Vox iſta Luomodo, abnuentis, imòô non
siap. Audentis eſt, non eſt indignantis, & nolentis.
Excuſabat ſeſe, quòd inhiberetur à Deo: non
fremebat, quòd id à ſe exigeretur, quod, vel
Deo non Prohibente, recuſaret. Non eum di-
cere oportuit, Quomodo poſum; ſed, Etſi poſ-
ſem, mochari nolo. Nam ubi ſonat, Quomodo?
tot poſſunt confingi rationes, & confici ſyllo-
giſmi, ut revincare. At nolo , tonitru conſtan⸗-
Ethicæ Tom. I.

Amioi-

in Cap. XXXIX. Geneſis.

tiæ eſt, quo perfitlia conſternatur. Venus verò
non ratione compeſcitur; ſed odio fulminatur.
Libido non eſt flos, qui Aurâ quoque relan-
gueſcat inclementiori, Quercus, aut ſuber eſtz;
quæ ſanè arbores vix ſecuribus exſcinduntur „
pullulantque ſucciſæ. Imoò videmus in nemori-
bus paiſſim excavatas arbores & ſemiuſtas vire-
re & vivere, pſtque hiatus illos enormes cer-
tare cum ſæculis. Ita ſanè vigere Libido con-
ſuevit. Niſi perfringatur, & funditus om ni ab
ſpe exſcindatur, feracior repullulat. Ergo lu-
dis, ſi provocantem repellas quaſi horrore pec-
cati, Quomodo poſſim hoc malum facere ? Tunc
exturbas, ſi vociferere: Quamvis liceret tibi
aſlentiri, nullo hominum Deique metu, relu-
ctarer nihilo minus tibi, & adverſarer. Odi
enim amorem; non Leges pertimeſco. Inſani-
re puto, qui Angues tractant etiam cicures.
Ego aſpides non fugio tantàm; quia nocituras,
ſed quia feras & efleras. Calco proinde ſerpen-
tes, non palpo. Sic ſcelus inviſum habeo, que In-
vis foret impunitum. Turpitudinem ejus ſtoma-
chor, non rumnam. Nollem facinus, etiam
felix. Nec Putiphar, nec Deus execrentur mo-
chaturum: Moœchiam Joſeph abominor. Id mui-

hi ad fepudium, id tibi ſatis eſſe debet ad deſ-

pPerandam omnem ex me flagitii fœditatem. In
hos ſi Joſeph erupiſſet fremitus, illa ſanè a lol-
licitando pudore ejus ceſſaſſet. Sed caſtius,
quam fortius, pertentantem ſe ſominam ado-
leſcens modeſtiſſimus ſubmovit verius quam
repreſſit. Pugnavit Lilio adverſus Ceraſtlam »
quam molari ſaxo felicius obtriviſſet. Virilius
fozmina repugnavit viro, & ſoror fratri. Nam
ut ex Amnone Regis filio Thamar audivit;
Veni, cuba mecum. Tonuit illa illico, aitque
fratri ſuo: Woli ſacere ſtultitiam hanc. Ego enim 1: Res
Ferre non potero opprobrium meum: & tu eris 3 ².
uaſi imus de inſipientibus in Irabél. Et quam-
vis felicior Joſeph; quam Thamar fuit (nam
pudorem ille ſervavit, illa vi compreſſa perdi-
dit) tamen uterque animo vicit, licêt altera cor-
pore ſuccubuerit. Nemo tamen non fatebitur
Thamarem miſeriorem exitu, ſed fortiorem
luctà extitiſſe. Vim fratris non evaſit, & ideò
fortior, quod opprimi potuit, & flecti nequiit,
dejecta non victa, ſubacta & non infracta „
deflorata, & virgo, proſtrata & ſtans, coœno
merſa & candicans, in ignibus frigens, inter
amplexus libera, cum ſocio ſola, Venus Se pu-
dica;, hoc eſt, Lucretia, ſed Hebræa, ideôque
indigna ſupplicio, nec digna funere, quæ non
Perierat. Quis mihi Salamandras confingat con-
glaciatas in flamma? Plus eſt afdere Tyruncu-
lam inter Cupidinis faces, nec ardere: uri, nec
nubere: amari, & furere: teneri, & elongari:
Premi à fratre, & intactam eſſe. Breviter: Et -
næ eſſe quam diſſimillimam, ignibus operiri, &
nives eructare. Quæ omnia viſa Pudicitiæ pro-
digia in Thamare, quòd inceſtum rogata, non
conſpuit, ſed obruit impudicum. Ita cum lar-
vis depugnandum. Non enim crepitaculis fu-
gandx Lamiæ, ſed baliſtis: nec flabellis Upu-
pæ, ſed flagellis abigendæ. Quis Draconem vir-
gæ fibilo exterrendum ſperet? Fronde lepores
effugamus: Apros nec fundà eliminabimus. Ita
Libidini obluctandum, uti Jobus uxorem retu-
dit. Benedic Deo, & morere. Qui ait ad illam; Job. 2. 9
Ouaſi una de ſtultis mulieribus locuta es. Aut tam
fortiter reprimenda petulantia eſt, quam David
Micholis infregit audaciam. Ludam, & vilior 2. Reg. 6
kam, plus qudm factus ſjum. Seu cum ſubjectas zle
R 2 ſibi

2. Reg.
16. 10.

Humani
zeſſelus.
Tenta-
tiontsn,
remediu.

Caſtita-
zis eura.

Samſon.
Princi-
Piis ob-
Kandum.

Jud. 16. 6.

Labor
smanlm.,
Otium.
Servi ve-
yi.

4
4

Labor
manisum.

Otium.
Obedien-
zi4.

198
ſibi ultionis faces Joabum & fratrem reſtin-
Xit, dicens, Quid mihi, & vobis, plii Sarvic.
Hc opus animoſitate in temeritatem Libidinis,
quæ more Baſiliſci perimit, niſi perimatur. In
hac arena, gladiatorum tibi more certandum;,
perituro, niſi occideris. Proinde, qui cataphra-
Gum Cupidinem propulſant depilato Pavone;,
non eum effugant, ſed faces ejus eventilant,
ut incendantur. Agendum cum Libidine, uti
cum Scorpionibus agimus, quos ad primum
conſeſtim aſpectum deterimus. Quidam cum
ſcortis agunt;, quemadmodum cum myrto,
laurôve Ruſtici, quas, cum exputaverint; ar-
bores, in novum germen extrudunt. Non de-
cacuminanda intemperantia, ſed exſcindenda
eſt: alioquin tonſilis libido cædetur, ut Vivat.
Aluntur enim topiaria falcibus, non profligan-
tur. Severèe propulſanda Dalila, dejiciendâque
omni ſpe eſt; alioquin, ſi per jocum eludatur,
iHludet tandem, & prodet. Riſit primô fœmi-
nam Samſon: ſecundè irriſit: captus tertio, &
exoculatus eſt. Die mihi, in quo ſit tua maxi-
ma fortitudo, & quid ſit, quo ligatus erumpere
nequeas? His verbis non verba danda erant;,
ſed pugnis, & calcibus reſpondendum. Quæ-
ris, ubi meum robür ſit ſitum? Experiere: &
ſublatâ mola, demifläque in humeros Dalilæ,
docuiſie inſidiatricem debuit funere ſuo, quo
Deus loco indiderit fortitudinem tantam. Ve-
räm ludende, curioſitatem animoſiorem fecit,
ceſsitque illuſæ.

autem quadam die, ut intraret
eph, domum, & operis quidpiam
abſquz arhitris faceret: Et illa, ap-
prehensd lacinia veſtimenti ejus, dice-
Teot, Lormi mecum.

7

Antequam impudentiam fominæ expenda-
mus, Pudici virtutem examinemus. Ergo to-
ti domui, & tantæ domui ſummo cum impe-
rio præfectus non otiabatur, nec imperabat
tantùm, ſed operabatur. Et operabatur, cuùm,
poſt negotia, domum revertillet, faciebâtque
opus non laſffus tantum, ſed fine arbitris, hoc
eſt, non ad pompam laborabat, ſed ad opus.
Adeô vel otium averſabatur, vel laborem
adamahbat;, ut defudaret præfectus;, defatiga-
tus, laboribus exemptus à Domino, ad delicias
à Domina provocatus. Quid agebat inter ar-
bitros, qui procul ab eis operabatur 3. Porrô
dm qrlid ageret, non perſcribatur, facilè con-
jicimus ad ſordida ſeſe ferviliaque opera detni-
ſiſſe. Operis quidpiam, inquit, abſque arbitkis
faceret. Non Iyram pullabat, non verſabat fri-
tillum; non colores inducebat; non exſculpe-
bat, felicius otiaturus in opere. Hæc enim avo-
camenta animmi ſunt otio lenocinantis, quo id,
Parthorum more, fugiendo triumphet, & fu-
peret triuunphatum. Joſeph, ut exemplo fami-
liæ præiret, redux dommIn operabatur. Ecquæ
otiandi fpes in illa tum domo famulis erat; ubi
Oeconomus ab agris forôve revertens fils ip-

ſe manibus operabatur? Illud autem miror imn

Joſeph, quod diebus ſingulis ſollicitatus in ſce-
lus à fœmina, non jejunaſſe, non fleſſé, non
in ſpeluncas recefſiſſé, non denique fugiſſe do-
mo feratur, ſed ſuo intentus muneri, eo per id

Tentatio- temporis defunctus attentius, unam ſibi otii

nauan ve
medium.

fugam accerſifſé, ut libidinem infenſiſſimam
eftugaret. Adeò debellandis Cupidinibus duo

Oliva

ſunt accommodatiſſima, demandato ſibi à Deo
munere præclarè fungi, &, laborem ſectando,
odiſſe otium. Quâ juvenem loricà munitum
nequicquam foœmina aggreſſa eſt; quæ ſi artes
pudoris percalleret, nunquam Joſephum pro-
vocaſſet in ſcelus, quum illum labor ſecurum
faciebat à lapſu. Spatiabatur David poſt ſopo-
rem ſegnis, cum deperiit Bethſabeam. Jacebat
in ſtragulis Amnon, & conſidebat in conopæo
Holofernes, cuùm ambo capti ſunt à libidine,
hic Judithæ, ille Thamaris captivus. Conſtu-
prata à Sichem Dina eſt, ſed vaga. Vix da-
bis, qui defudet, & laſciviat. Venus enim plus
ligonem refermidat, quaàm ſariſſam: quæque
vivit in mari, und ſudoris guttà mergetur.
Haud Pudoris Liliis adſcribi poteſt. Non labo-
rant, neque nent. Imòôò vel unam, quam Roma-
ni Lucretiam praferunt oppreſſam & invictam,
nentem ſcribunt, & lanificio intentam. Ut
ſciamus, vel in lana frigere Venerem, quæ ca-
let in nive. Adeò laborando & corpus incaleſ-
cit, & Mens conglaciatur. Hinc tanta Mona-
Chis texendi cura;, quaſi de victoria carnis def-
perarent; niſi ſudore juvarentur ad luctam. Eo
duntaxat riguo Lilia effloreſcunt vel in rupibus.
Quod ſi jejunis, abſtemiis, ſeminudis pudo-

rem ſine labore retinere non licuit, in ſecretio-

ribus Eremi ſpelæis; quis in viridariis pudicum
ſe fore ſperet, ſi otio diſtabeſcat? Caleret in
tanta nuditate Libido, niſi ſudando cogeretur
algere; & otiantibus frigeſcet in pluma, quæ
pſallentibus regelatur in ſacco? Paulus labora-
bat operando manibus ſuis, ut extimulantem
ſeſe Satanam fatigaret: Et nos ſedendo Cupi-
dinem delaſſabimus? Ter naufragus Apoſto-
lus, diéque noctüque in profundo maris de-
merſus ita uritur, ut exclamet. Datus eſt mihi
Rtimulus carnis meæ- Et hyemabit, apud nos,
cCaro ipfis in voluptatum æſtivis veſtita duplici-
bus? Laborabat domi Joſeph, & illi tamen in-
ſuſurratur: Dormi mecum. Otiamur nos in hor-
tis, & nulla timebimus tonitrua impudicitiæ,
quæ tunc pertonat, cum ſibilat, & inquietat
tum maximè nos, cùm conſopit? Ego certè
non miror tantam morum intemperiem in ado-
leſcentibus, quorum unum opus omnium eſt;,
Otium, atque ſegnities. Quid hic ſtatis totà die
otioſi? Hoc eos tonitru Virginitas excitat à ve-
terno deſidiæ, vernaturam ſe conſcia, ſi tor-
por defloreſcat. Jam verò videamus impudi-
cæ fœminæ audaciam impotentem. Et illa, ap-
prebensdà lacinia veſtimenti ejus, diceret, Dor-
mi mecum. Uterque abſque arbitris ſelegerat
locum, Joſeph ſatagendo, mulier prævarican-
do: ille, ut ſine teſte laborando, careret glo-
riàd; illa, ut ſine arbitris ſcortatura, excideret
pudicitia. Joſeph uni cupiebat Numini deſuda-
re, plauſum neghigens. Optabat fœmina moœ-
chari, ſolius famæ cuſtos in infamia. Neutri pla-
cuere arbitri, ſed ſtudio votéque diſſimili. Diſ-
plicuere pudico arbitri, ne bono operi teſtimo-
nium decederet conſcientiæ, ſi teſtes acceſſiſ-
ſent: diſphicuere impudicæ, ne, quæ ſola dor-
mire nolebat, ſola eſſe cogeretur, ſi turba ad-
fuiſſet. Itaque, odio ſolitudinis, teſtes fœmina
execrata eſt. Sed non intellexit miſera, in ſo-
litudine Pudico deeſſe arbitros laboris, non fia-
gitii. Nam Joſeph, cum ſatageret, homines
abigebat, ne bonum opus gloriæ voto exhau-
riret. Habebat, cùm tentaretur, Deum teſ-
tem, ne pravi operis licentiam ſecuritas ſtimu-
laret. Quam nos Joſepho diſſimiles! qui &
X. actio⸗

ſ

Luc. I27
27.

2. Cor-⸗
12.7.

Marth.
20. 6.

iy nſo⸗
NnR de
1

N
unce tecum,
ln Dnid No

Dee
euco⸗
ututn
artes
bro.
ru
ſopo.
ebat
nope
icine,
llin.
d.
nn
GGee
etgeiu.
rlar l 4
Rene. .
Widen
. N
læ e.
incalel.
Mone.
III D
lam. Eo
hnunib
ſegeto⸗
puchaum
leret n
ogetetur
u, gue
8labora-
Wlantem
ſ0 Copt.
Apoſo.
nars E⸗
enkiv
ld I, N
pher⸗
tamenin-
L inhot⸗
litie,
ingbett
Egoeen
en nad⸗
Mmumck,
,i tut e N
cieti e n
an, Aun
1 Mul.
Lr Maſ
leret, .
s ſelege
æalCI
areret r
excicen
1
gimn Geſoe:
vmine .
Neutmpr.
mii 0.
eri tehine.
les .

Rexre

in Cap. XXXIX. Geneſis.

actionum bonarum plauſores quærimus, & in
malè gefſtis Deum teſtem non cogitamus; u-
trinque miſeri tam ſubmoto aggere flagitii ,
quam juſtitiæz admotâ voragine, peccaturi ſi-
ne teſteé, & ſine mercede præclara non geſtu-
ri; hinc Gloriàâ, quaſi Operum hirudine, ex-
ugente ſtipendium ſanctimoniæ, inde ſecurita-
te, quaſi criminum calcari, Mos incitante ad
obſcoœna. Accidit autem, ut operis quippiam abſ-
que arbitris faceret. In Hebræo. I greſus eſt
domum, ut faceret opus ſuum. Scirem libentiſ-
ſimè, quid tum ageret Joſeph, cùm tam va-
lido impulſus ariete non modò non labavit,
ſed ſtetit, & vexillum pudoris in ſuo extulit
antemurali. Opus ſuum. Quod iſtud eſt opus?
Num aves ſecabat ad epulas? Sectoris id eſt.
Num myrrhina diſponebat? Ad Structorem id
ſpectat. Num cahices explorabat? Datum id
Pocillatori. Ludebat? Otium ludus, non opus
eſt. Ad prædam erudiebat accipitres? Aucupis
iſta ſunt, non Oeconomi. Circumagebat equos?
Magiſtri Equitum hæ partes ſunt. Quid ergo
ciebat? Opus ſuum. At id in quæſtione eſt.
Multum Chaldæo debemus, unde elucet, quid
ageret Joſeph, cùm palmam retulit de urtica
imemperantiæ. Ingreſſus eſt in domum, ut inve-
Rigaret Cripturas rationis ſuæ, & nullus vir, de
hominibus domus, erat ibi in domo. Audin'?
ſuum exequebatur domi munus adoleſcens; non
alienis intendens muneribus, ea penitus diſtur-
babat. Implebat, quod erat Oeconomi. Qui-
bus cum implicaretur muniis, victoriam illam
²à Domino meruit, quæ nunquam intercidet,
triumphum ſcilicet de Dom'na per repulſam.
Id intelligeremus vellem univerſit. Nam in eo
& valdé, & frequenter erramus, ut, negle-
ctis, quæ nos ſpectant, aliena ſtudioſias im-
Pleamus. Monachus docere vult, quum luge-
re debeat. Vult Clericus non docere, ſed plan-
gere. Prætor evolvit Exodum, qui ſanctius
Digeſtum pervolutaret. Et ait Salomon ad
8. Reg. 3. Deum: Tu feciſti cum ſervo tuo David Fatre
65. meo, miſericordiam magnam, ſicut ambulavit
in conſpectu tuo in veritate & juſtitia, & recto
corde tecum. An in his ſeſe tantum exercuerat
David? Nonne cinerem comedit, cilicium in-
Sat. duit, Dæmonem expulit, pialmos icripiit,
- Templum deſignavit 3 pernoctavit, luſit coram
cem om. arca, lapides pertulit? Cur ergo iſta Salomon
nes. non commemorat, tam frequentata Davidi,
tam numini accepta, tamque a ternitati ſaluta-
ria? Quia cùm Deo de Rege loquebatur. Ci-
licia & lachrymæ decora funt, ſed civis, non
Principis. IIla debent in Rege celebrari, illa
expendi, quæ Regem decent, & regnum ju-

Talenta
varia
Frvor
varius.

Rexr ve- Vamt. Quæ ergo iſta? Veritas agmen ducit. Hanc

kat. Præ omnibus & ſectetur, & diligat Rex. Ve-
ritatem juſtitia tanquam Regina regnantium ſe-
quitur, ſine qua non Principes haberemus, ſed
Tyrannos. Rectum denique cor præ ſe impe-
