meas ſanguine: & gladius meus devorabit car-
nes. En quo modo non pungit, ſed contrucidat
gladius Dei hoſtes Dei. CGimque vidiſſet Sara
Rklinn Agar Dgyptic ludentem cum Maac filio
Juo. Diu forté illuſerat Iſmaël Iſaaco, & ta-
men è tam copioſa numeroſâque familia ancil-
larum, ſervorum, ae pædagogorum, nec vel
unus Matrem aut Patrem de luſu monuit. Nilſi
Sara colluſorem ſuiſmet oculis deprehendiſlet,
& diu illuſum eſſet hæredi, nec è domo lues
abacta eſſet. Noli Vicariis, noli Proregibus,
noli fidere Pædagogis. Vel ad te crimina, quæ
vident, non deferent: vel quæ vident crimina,

ludum efſe putabunt non ſcelus. Vidit Dami-

As, & ad iracundiam concitatus eſt. Etiam
Deus more noſtro loqui dignatus, Probat faci-
norum nos fore vindices, ſi ea attendamus. Ocu-
los aperi, & videbis abominanda. Quod emi-
nus tum Levita, tum Sacerdos deſpicit, vel Sa-
maritanus curat, ſi accedat, & ſpectet. Sama-
ritanus autem quidam venit ſecus eum. Et ap-
Propians alligavit vulnera ejus. Levita vidit ja-
centem, ſed quia eminus vidit, non ſeminecem
credidit, ſed ſemiſomnem, ideéque præteriit.
Reſiſte quæſo, non dormit puella; ſed mortua
eſt. Accedite, non recedite. Lazarus jam foœ-
tet quatriduanus, & tu, ſi non Propiùs accedas,
dices: Lazarus amicus noſter dormit. Tu explo-
rator eſto domus, & regni tui: alioquin & lu-
det cum Iſaaco Iſmael, & tibi illudetur. Quam-
quam non ita facilè crediderim, in domo & nu-
merosâ & religiosâ ne unum quidem fuiſſe,
qui ad Saram nugas Iſmaeélis retulerit. Retule-
re, ut credo, plures. Sed relatum ſcelus, miſi
oculis ſubjiciatur, & ſegnius ad ultionem irri-

Sever⸗=
tas.

Rzx, Pa-
terfami.
ent
Superior
invigi-
lent, ag
per ſe re-
gant.
Pfſ. 1I.
158.
Deut. 32

Rex ren
Aat.

Superioy
in vigilet

Deut. 32.

Luc. 10.

Joan: I1
IIe.

tat animum, & ludus creditur. Quæ non ſemel Superior
certior reddita de ludo puerorum, dixerat; Frigidus

Quid agamus? Pueri & fratres ſunt. Simplici-
ter inſaniunt. .tati danda eſt aliqua venia, &
candori. Ut ludum vidit, enimveròô exarſit il-
licòô, Ppuerumque, matrémque non monendos »
Ecce loquentur in ore
uo, & gladius in labiis eorum: quoniam quis
audivit. Dum nullus attendit, nulluſque au-
dit, hnguæ vertuntur in enſes, & paſſim aut
vibrantur blaſphemiæ, aut zizania ſeminan-
tur. Superiorum nimis frigida patientia ex-
candeſceret vehementer, ſi ludos eos intuere-
tur, quos, dum audit ludos eſſe, quaſi luden-
do ſugillat. Blandiuſculè colloquumtur inter
ſe illi. Alius mulierem humaniùs ſalutat. Quid
. E 2 hæg,

ad pœnas.
Severi-
tas.

64 Oliva

hæc, inquirunt, niſi ludus ſunt? Ita. Ludus
ſum, ſed non videnti. Si enim videres, quam
indecorè ſibi blandiantur; quàm non pudicè in-
viſatur ſœmina, eò parciùs candore ſuffus4, quò
liberalius perfuſa ceruſsi, clamares proditores
Religionis, quos colluſores credis. Ejice ancil-
lam & filium ejus. Non ſemel à fratribus certior
factus fuerat Noë, niſi fallor, de audacia Cha-
mi. Verum tunc tantum maledixit ei, cùm ejus
non audivit modò, ſed & paſſus eſt proterviam.
Angeli cum de Sodomis locuti ſunt ad Abra-
ham, vix ſe eos deleturos dixerunt. At ubi So-
domis fuere, & adfuere flagitiis, tum enimve-
rô aſtra in ignem verterunt. Igitur Dominus
pluit ſuper Sodomam & Gomorrbam ſulphur &
ignem à Domino de cœlo. Certè ante nunquam
de delenda urbe per ignem locuti ſunt. Ejice
ancillam hane, & filiun ejus. Quam ob rem
ejicitur ancilla? IIia non luſit; luſit cum Iſaaco
Iſinaël. Is extrudatur, illa ſervetur. Pellatur
& ipſa, ne revocetur Iſmaëél. Si enim domi
Agar manſiſſet, poſt breye tempus expulſo fi-
lio mater veniam impetraſſet. Vitia niſi peni-
Moriif- tùs exſcindantur, repullulant. Abſalom expelli
nhh⸗ Potuit, ſed mutari non potuit. Putata auda-
paſſio- cia ejus feraciùs germinavit. Unus Cham ex
en impiis ſuperſtes in cataclyſino, ſcelus & inſtau-
ravit in mundo, & propagavit. Radix una to-
tam arborem reparat. Cum matre puer elimi-
nandus eſt: nihil relinquatur, à quo poſſit ſce-
lus revocari. Duæ è& Sodomis eductæ ſunt fœ-
minæ, & quidem viri juſti filiæ. Statim exci-
tarunt in monte Sodomas. Verbo: fœdiora
emerſere monſtra fumante, quàm luxuriante So-
dom. Juſtus ſcortatur filiabus circumdatus.
Moab & Ammon prodiere, deletis Sodomis.
Ejice ancillam hanc, & flium ejus. Cur? Num
ulneratus eſt ab Iſmaële Iſaac? Ludunt ſimul.
Ob hoc eſiciendum eum cum matre clamo. Me-
lius nobiſcum ageret ſæviendo, quam ludendo.
Actum eſt de domo Abrahæ, ſi pares ſunt, ſi-
mulque ludunt Iſmaël & Iſaac. Væ cordi illi,
in quo vel Aula, vel Gloria ſe exæquat Pietati.
Si Vanitas inſultaret Humihtati, ſi Spiritum op-
primeret Caro, ſpes foret;, ut aliquando qui
ſervit Paſſionibus, reſipiſceret. At cùm blan-
diatur Religioni Superbia, hæreditas dividitur
& perit. Putat enim Ambitioſus ſecum non ma-
lè agi, quòd Potentibus ita mancipetur, ut à
Deo non recedat. O te miſerum! Non perci-
pis ſummam Arcæ injuriam eſſe, ſi locetur cum
Dagon. Cùm videritis Abominationem & Tem-
plum, tunc utrumque excidatur. Quævis gut-
tula Venenmi infuſa cordi illud inficit, quamvis
natet in melle.

ECen. 19.

Serv zye
duobus.
Tepidi
Aulici.

Quæ cùm abiiſſet, errabat in ſolitudine

Berſabee. Cumque conſumpta eſer
aqua in utre, abjecit puerum ſubter
unam arborem quæ ibi erat. Dixit
enim: Non videbo puerum morientem:
& ſedens contrà, levavit vocem ſuam,

& Revit.

Noli dicere, Dimiſſus & domo Chriſti non
moriar, ſed vivam, & narrabo opera Domi-
ni. Vivitur etiam extra tabernacula Abrahæ.
Vivitur procul ab Abrahamo: at id non eve-
nit filüs Abrahæ. En Iſmael moritur, ſubter
unam arborem. Dimiſſa Agar non urbes adut,
ſed errare coœpit in deſerto. Neo tu, cum

Apoſtata

exieris & domo juſtitiæ, juſtos convenies. Er-
rabis illicè, & peribis. Sapientia, quam tibi
comparaſti; Amici, quos conciliaſti tibi; Dy-
naſtæ „quibus es blanditus, aut te deſerent, aut
tibi non proderunt. Celebris totà Urbe Con-
cionator, qui lachrymas ex audientibus eliqua-
bat, qui Primoribus Vaticani Palatii pergratus
vixerat, qui Templa, quoquò migraret, com-
plebat frequentiſſimo populo, ubi Societatem
deſeruit, ſpretus Romæ vixit, nullo penituùs aut
rariſſimo, viliſſimôque auditore, ſi loqueretur,
ſi verò ſileret, ne reſalutatus quidem, egentif-
ſimus rerum omnium altero brevi orbatus ocu-
lo, cito vitam abſolvit. Uſque adeò, qui ſibi
fortunam perſuaſerat ampliſſimam, ſi Abrahæ
domo abiret, erravit indigus in eremo, panni
paniſque indigus. Neque verò fidas annonæ
ſpirituali, quam avexiſti & Monaſterio. Scio
enim & tibi optima ſuaſiſſe Superiores, téque
præclara ſpopondiſſe. Verùm Imaelem citò &
Panis & Aqua defecit. Mihi crede, paſſim
vivunt innumeri longè poſiti ab Abraham. Iſ-
maël omminò non vivit. Initio quidem, etſi
non vino, aquâ ſaltem ſitim reſtinguis. Licèt
non alaris butyro, pane tamen velceris. Ve-
rùm hæc te quoque annona deſtituet. Non
modò non orabis, ſed nec peccata tua confite-
beris. Et hæc quidem obvenêre expulſo. Quæ
porrò profugum manent ſupplicia? Ejectus,
inquam, ob ludum, & errat in deſerto, &
perit. In quæ, rogo, incurret incommoda pro-
jectus ob flagitia; vel, ut liberius peccet, trans-
fuga? Neque illud omitti poteſt. Moriturus
jam jam filius eſt. Quid præſtat mater? Ab-
jecit eum. Iſmaël autem non puer, ſed ado-
leſcens jam erat. Luſerat, & ita luſerat, ut & Mors ſa-
Saræ, & Dei ſententiâ ablegari debuerit: ta- ularium.
men mater, quæ ſancti viri uxor fuerat, mo-
riturum filium ne monet quidem, ut poeniteat.
Væ morienti procul ab Abraham. Abjicitur à Parentes
matre filius in morte, non confortatur. Cum "oν,
gravius diſcrimen inſtat & animæ, & carnis, are:
tunc deſerimur. Ludere eum Agar docuit, ſed Chrif
mori non docet. Quamdiu ſpes vitæ fuit, fi- zm.
lium fovit. Cum deficere incœpit, projecit
eum. Levavit vocem ſuam, & flevit. Exaudi-
vit autem Deus vocem pueri. Mater plorat, & Tribala-
filius exauditur? Nimirum grandior afflictionis, tio Oratie
quàm Orationis vox eſt. Audivit Deus non N.
lachrymas parentis, ſed patientis æſtum. JSur-
ge, tolle puerum, & tene manum illius: quiz in
gentem magnam faciam eum. Proh dolor! An- Felicitas
gelus & colo eſt, qui felicitatem nunciat. Et emper
quæ tandem felicitas eſt? Ex qua portenta pe- "oiοa.
nè omnia emerſere: ob quam & Iſmael rebella-
vit à Deo, & Iſmaëlitæ Ifraeëli infeſti facti ſunt.
O venenatas felicitatis delicias! Ne illi quidem pacationi
Felicitati fidendum eſt, quam & lachrymæ im- rebelles.
petrant, & Angelus nunciat, & Deus expor-
rigit. I nunc, & gloriare procul à domo
Abrahæ fortunas tuas exaugeri. Licèt tibi & Apaſtaté
Coœlo felicitas ſeratur cultore Angelo, & Deo bpremori.
protectore, noli eſſe ſecurus. Et ſi Angelus
tibi, uti Agari dixerit: Noli timere: adhuc
time. In exitium Iſmaëlis ea quoque felicitas
recidit, quam Angelus ſecuram fecerat, dicens:
Noli timere. quâmque nunciatam miracula ſta-
tim novi fontis ſubſecuta ſunt. Quò quæio
malis artibus conquiſita Fortuna evadet, ſi ea
quoque ſors exitio eſt, quæ inter lachrymas, .
prodigia, viſiones, & Domini miſericordias .
adolevit? Exaudivit enim Deus vocem buen de Hezga.
oco

2 —

— —— —

4

pa

Dei
talit

dern

Durf

Menſe
Nlarun.

Darentk
n4.
varil
n
inf.
en.

Libde
iCnir

4

Elii
oris

ulin
nlile⸗

jmgte

in Cap. XXI. Geneſis.

Saperior loco in g740 eſt. S1 puerum exaudivit, cur ma-
conſulen- trem alloquitur, matri felicitatem nunciat, fon-
Saa: tem indicat matri? Ut nimmrum Parentes co-
Okedien- lendos eſſe diſcamus. Voluit Deus vitam fi-
a erd, lio ſuppeditare ob preces ejus, ſed per matrem.
2. 5 n. Etiam ſi Te Deus audiat, tamen, ſine paren-
Talentis, te, Dei beneficio non frueris. Aperuitque ocu-
Parentes los ejus Deus: quæ videns puteum aquæ, abiit,
coli detèt. & implevit utrem, deditque puero bibere. Quam
procul à faſtu ſunt Dei munera! Ploranti
Agari apparet Angelus, cumque eam ſoletur,
nihil tamen aflerit, quo ſibi eam devinciat.
udifſe ſe affirmat, non eam, ſed puerum:
fontémque aperit quidem, ſed eum non de-
Lapſ monſtrat. Cùm jam evanuiſſet ille, oculis Agar
zlamjs- fons patuit. O liberalem Angelorum liberali-
vevdt. catem! O hominum nunquam gratioſa benefi-
Se d- cia! Quod enim non raro alterius intuitu al-
pribree teri conferimus, ejus nos tantum memores
zione o- fuiſſe mentimur. Ut nihil ſibi Agar debeat,
cultaſint, teſtatur Angelus datum à ſe id eſie lachrymis
non ejus, ſed filii. Nos ſi calicem frigidæ exhi-
beremus, oſtentaremus illum Parenti centies:
Fontem Angelus aperit, non indicat. Aperuit-
que oculos ejus Deus: quæ videns puteum aquæ,
abiit, & implevit utrem, deditque puero bibere.

Deſla-. Non ait Fontem apertum fuiſſe, ſed oculum.
ne. (Juid ploras, Agar? quid torqueris? Non de-
Iugum eſt, quam cupis, aqua: ſed dolore obtenebra-
6hriki tus oculus tuus opes ſuas non perſpicit. En pu-
7e. 3* tcus juxta te eſt: ſed tu juxta illum non es. Fle-

Religio tuum undæ undas tegunt. Haurires aquam, Ii
eur etiam non funderes. Quam ſæpè, quæ nobis in ſoli-
ſapit A- tudine præſto ſunt, deeſſe querimur? Si non
acgn turbareris, non ſitires. Adeſt, ſed tibi puteus
,„,⸗ non patet. Quam autem humana in filium ma-
Lezitia ter! Ut puteum vidit, ſtatim utrem filio de-
Eiritua. ferendum implevit aquâ. Sui immemor, non
. pibit, ſed nato conſuluit. Utinam qui ſe cre-
Superio dunt Abrahamos, vel Agarem imitarentur;,

3 ſuaas ne- .. . ſi .
7eſitates quæ aquam nacta, filii meminit, ſui non me-
paſiha- init. Quæ videns puteum aqux. Cur Deus,

bes ne- ſi aquam illam tunc primùm eduxit in eremo,
Hitati- non & fonte ſcaturire, ſed ſtagnare in puteo vo-
ur ſeo- luit? Nimirum procul à domo Abrahæ nihil
Religio- gratuitum, nihil ſine labore eſt. Etiam cum è
nis felici- Colo aqua ſuppeditatur, non ſcatet ſed hauri-
tas tur. Vel certé, ut intelligamus conjungendam
Gratie hominis eſſe induſtriam cum Dei gratid. Aqua
8- Præſto eſt, ſed in puteo. Si haurias, ſitim ex-
tingues. Quamquam id fortè pleniorem Dei
miſericordiam in ancillam comprobat. Et ape-
ruit Deus oculos ejus, & vidit puteum aquæ vi-
vw. ex LXX. In puteo, non è fonte ſcatere
Dei lite- aquam Dominus juſſit. Ut ſcilicet, & præſto
ralitas. eſſet, quo ſiti ſubveniretur, nec decurrentis un-
dæ eluvione regio illa obrueretur, aquarúm-
que ſtagnantium inclementià cœlum corrum-
peretur. Planè Dei beneficia novis ſemper be-
Serviv, neficiis cumulantur. Aqua exhibetur, eâque
Deofelix. viwa, indeficiens, quæque & ſiti opem ferat,
& damnum regioni non inferat. Nec effodien-
da tellus eſt, ut puteus refodiatur; ultro tibi
unda in puteo 'ſcatet. Oculis tantùm uti debes,
ut fruare beneficentià Domini. Nec Deus pom-
pam exhibet, cùm aquam educit. Ne loqui-
tur quidem: reſpicis, & puteus adeſt. Moſes

antequam & petra undas exprimeret, populum

increpuit, virgam exeruit, ſilicem percuflit.
Deus ſilet, & unda erumpit. Præſtat ſanè Deo
ſervire, quàm mundo. Diu loquitur, diu glo-
riatur mundus, antequam ſtillam propinet: &
Ethicæ Tom. I.

65

quidem nobis effodiendus eſt puteus, in quo
aqua ſi ſcatet, viva non eſt. Vix enim ſcatu-
rit, cùm aret. Levavit vocem ſuam & levit.
Exaudivit autem Deus vocem pueri. Mater plo- Ovaiio
rat, & filius exauditur. Cur? Nimirum con- non exau-
ſtantins calamitatem filius tulit, quàm mater. dita.
Fleviſſe non legitur, ſed ſitüſſe Iſmaél. Diſpli- Dei vo-
cet procul dubio vox illa Deo, quam ejulatus luntati
& ululatus cordis vel deſperantis, vel *grius confor-
Patiemis erumnam emittit. Quæ plorat mater, vari.
non auditur; filius exauditur, qui ſitit, nec lu- Tribula-
X 1. Lionis rer
get. Vel certè dicamus, Agar levaſſe vocem, megiuz,
ſed puerum exauditum: Quôd matris vox ſola
fuerit oratio Iſmaëlis. Non enim vel moriens Oledien-
puer aliquid petere etiam a Deo auſus eſt, niſi zia tanta,
matris voce. Domine, dicebat puer, mater & taare
adeſt; ideò, quid petam, neſcio. Quod illa ge- den Ssn-
mendo poſtulat, hoc ego ſperando præſtolor. Tag ,
Ego matrem, Tu matrem reſpice. Cor ego 1l- deber, "⸗
lius ſum, illa lingua mea eſt. Non poteſt filius neqaidem
coram matre aliquid optare, ſine matre. Si vis ½ De
me exaudire, illam audi. Et fuit cum eo: qui adegetd
. . . . Velimus
crevit, & moratus eſt in ſolitudine, faëlitſque eſt Ene eo.
Juvenis ſagittarius. Vix fons pPatuit, cùm illico Parenre⸗
ærumnarum; quas paſſi erant in eremo, obliti, coli debet.
ibidem conſiſtunt. O miſeri! Nonne paulò an- Mundi
te uſque ad portas mortis deducti eſtis? Cur S.A
non receditis? Nimirum periculorum memo-
riam umbra quævis felicitatis abradit. Non
quid perpeſſi ſint, nec quid pati poſſint, atten-
dunt ; ſed eàa, quæ ſcaturiit, aquâ dehniti, de Apare.
reditu ad domum Abrahæ conſilium deponunt.
Digreſſis è juſtorum Cœtu mundus primò hor-
ret. Vix aqua manat, cùm placidiſſime in eo
manent. Si liceat ſemel in menſe Euchariſtiâ
frui, delicias ſibi ſuppetere in aula putant. Qui-
bus olim nectar non ſatis erat, hauſta non ſine
labore è& puteo aqua ſatis eſt. Sed fallimini:
Aqua fortè deerit, vel ſi illa non deerit, uxo- Apoſtata.
ris certé E.Ægyptiæ mancipium fies, & ſagittas
tractabis. FHabitavitque in deſerto Pharan, &
accepit illi mater ſua uxorem de terra . gypti.
En quo modo procul eſſe non potes à domo
Abrahæ, quin .gyptiæ conjungaris. Etiam-
ſi non deſcendas in gyptum, ad te gyp-
tus aſcendet. In mundo eſſe non licet, quin
mundanis & curis, & vitiis impliceris. ¶ͤ.gro-
taſti, penurià laboraſti, Angelus ſubvenit, pro-
cul ab Ægypto conſtitiſti. Noli eſſe ſecurus.
Vaticinor. Ægyptiam non videbis tantùm,
non tantùm amabis, nec ſemel cum ea eris,
duces quoque & una eris cum illa Caro. Et
quidem ad hæc devenies, etiam poſtiquam Deus
tecum fuerit. Ubi enim nos habemus: Er fuit
cum eo. In Hebræo habetur: Et fuit Deus
cum puero, & crev'it, & habitzvit in deſerto.
Verùm procul ab Abraham, ſub Dei tutela
educatus puer procul ab urbibus, & aquâ An-
gelico prodigio eductâ enutritus, tandem .-
gyptiam deſponſavit, Iſmasël evaſit, ſagittarius
fuit, Iſmaeélitas peperit. Tot bona non pro-
fuêre profugo à domo Abrahæ. Æquè Iſ-
maël ac Joannes in eremo iuere pueri: & cum
Joanne quidem manus tantùm Domini, cum
Iſmaële tota Domini majeſtas fuit. Illum lo- Paren-
cuſtæ paverunt: hunc Angelus potavit. Verum is odium
alter Joannes, alter Iſmaël evaſit. Alter Po- ſandtum.
nitentiam prædicavit, alter ſcelera propugna- a 6.
vit. Alter Virginitatem tutatus eſt; alter .Æ- deſt. Brer
gyptiæ immiſtus eſt. Unde quæſo diſcrimen
tantum in tanta educatorum paritate? Ni-
mirum cum Iſmaële Mater affuit in eremo;
*2 Joannes

66

Joannes procul vixit à parentibus. Uſque adeò
noxium eſt parentum contubermium, ut edu-
catus in eremo puer à Deo evaſerit Iſmaéël;
quia habitavit cum matre. Niſi mavis dicere,
exulanti a ſinu Abrahæ nec aquam ſalutarem,
nec mortis luctam, nec eremi iolitudinem, nec
Dei pre- Dei præſentiam prodeſſe potuiſſe. Et fuit Deus

ena. cum puero, & erevit, & habitavit in deſerto, &
fuit jaculator ſagittarius. Quid profuit Iſmmaeli,
quòd Deus fuerit cum ipſo, quando ipſe cum
Gratiæ

“ Deo non fuit? Quèô tandem evaſit Dei præ-
agng, ſenti confortata pueritia? Fuit ſagittarius.
Satis erat ad hanc ediſcendam artem Cyclopi
Locus convixiſle. Nimirum non ſufficit Domini gra-
Tn er „tia, mii cum ea adlabores. Et qui in domo
Abrahzæ cum Iſaaco probus eſſe non potuit,
HD Deo comite, in eremo didicit feritatem. Nec
e ,, Oraſſe unquam, nec coœlum ſuſpexiſſe fertur.
vita. Hæc duo de ipio perhibentur;, videlicet, ſa-
gittas jeciſſe, & aſciviſſe uxorem. Er fuit
e Zian Deus cum puero, & crevit. Quid tumes? Deo,
Perbtat. inquit, plenum me ſentio. A dextris mihi
eſt; ubique mihi blanditur. Planè mecum eſt
Deipre- Deus. Cedo. Deus tecum eſt; ſed incertum
Pntis ve- eſt, an Tu cum Deo ſis. Fuit Deus cum Iſ-
maruz. Maeële; ſed cum Deo Iſmaéël non fuit. Fuit
Eiumili- Deus cum Dagon; ſed ut labefactaret illud.
zas in per- Epulatus eſt cum Chriſto Simeon: ſed mur-

fecdtis. muravit. Satius eſt, ſi Tu cum Deo ſis, quam
4, ſi ille ſit tecum. Magdalena plus arſit, abſen-
Putte- te Chriſto. Sponſa, quæ adſtanti ante fores

iones tu- Sponſo pedes ſuos antetulit, eo digreſſo, ex-
tiores æſtuavit ardentius, quæſivit amantius, feliciùs

Junt, complexa eſt. Nicut Malus inter ligna ſylvarum
quàm Dileæctus conſtitit. Illa permanſere in ſterilitate
Conſola-

i ,„ ſua, quamquam ipſe floreret, & adeſſet illis.
Dei. Aſtitit Kegina à dextris tuis. Illicò additur: In
Cant. 2.3. veſtitu deaurato. Adeſto tu Deo, ut fulgeas.
Plal. 44. Ejice ancillam hanc, & filium ejus. Miror in
eatef. * fœmina duo. Alterum, quod non eſiciendos
as,i. eos duxit, niſi poſtiquam ſuis ipſa oculis nugas
„nisa. Iimaélis aſpexit. Alterum, quod non ipſa illos
Saperior ejecit, ſed marito id reſervavit. Quæ, rogo,
tardus ſit ſœminarum, aut non credit delatoribus; aut
ad pœnas., tantam defert viro reverentiam, ut ancillam

o, mo- abſque eo dimittere vereatur?
ret, ſed .
mario Eodem tempore dixit Abimelech, & Phi-
Pe. col Princeps exercitus ejus ad Abra-
ham: Deus tecum eſt in univerſis
quæ agis. Jura ergo per Deum, ne
noceas mihi, & poſteris meis.
Eodem tempore. Quonam? Cum expulit
Iſmaélem. Audin? Tunc, cum deſpici Abra-
Religioß ham potuit, timeri cœpit, vel à Regibus. Cer-
zn prss: te ſi Abrahæ potentia extimeſcenda unquam
ejiciendi. fuit, tunc certé cùm gemino hærede vallare-

in Tepè. pavori non fuit: timeri cœpit, poſtquam alte-
es ro hærede grandiori, & bellicoſiore orbatus
ſine Spiri- eſt. Cur ille non expellitur, qui Egyptum
eu. ſpirat & Iſaaco illudit? Pollet ingenio, gene-
Perſecu- re, auctoritate. Periret fulcimen Domus, ſi
tzionis re- eo careremus. Immo tum maximè & venera-

medium, : .
non fons tiomi erimus & amori, ſi in eremom ludentem

eſt, ſeve- amandabimus. Pluris fiemus eo ablegato, quam,

ritas in in ſpem Sapientiæ, domi retento. Abraham
Tepidos., timeri coepit, poſtquam cum impubere S& im-
belli Iſaaco ſenex remanlit.

Oliva

tur, Iſmaële & Iſaaco; quorum alter pientiſ-
Severitas ſimus, alter bellicoſus habebatur. Verùm tunc

Incuſſit juſtitia

reverentiam, quam armatus Iſmaël non incuſ-
ſiſſet. Ne, quæſo, ob vanos metus domi Iſ-
maël reſideat. Gedeon & vilioribus ſeptus mi-
litibus, & armis omninò deſtitutus triumpha-
wit non ferro, ſed teſtà. Rejecit haſtam Da-
vid, & ſaxo vicit. Mandibula aſimi victoriam
Samſom peperit. Potens eſt Deus de lapidi-
bus ſuſcitare flios Abrahæ. Malo exinaniri

domum, quam Iſmaelem ludentem retinere.

Jeremias loqui neicius ſuper regna conſtitue-
tur. Amos inter aratra prophetabit. Si opus
fuerit, jumentum vaticinabitur. Nemini pa-
reatur, & Dominus, ſi opus fuerit, Saulum
traducet ad Eccleſiam, & convertet in Pau-
lum. Reprobato Saule, ſtatim inunctus eſt Re dar.
David. Eodem tempore dixit Abimelech, &. Pinter
Phicol Princeps exercitus ejus. Nota Ducis & Led regat
Domirmi concordiam. Non ait,; Dixere, ſed; ipſe.
Dixit. Et quidem, non dixit Phicol & Abi- Anliei
melech, ut evenit non rarò, Principibus ſuo- Fenaad.
rum conſilis adhærentibus; ſed dixit Abime- .
lech & Phicol. Rex præcedit, Phicol ſequi-
tur. Nec præcedit in inceſſu, hoc enim aulici
primarii facilè Principi concedunt, ſed in con-
ſilio. Dixit Abimelech. Non tantùm præeun-
tem honoris causi Principem ſuum Phicol ſe-
quitur, ſed etiam agentem de fœdere comita-
tur. Quanta verò æquitas, modeſtia, & reli-
gio in Abimelech! Mira ſanè, & ad miracu-
lum uſque admiranda æquitas. Naſcentem A- Politica
brahæ potentiam videt, & prævidet etiam ſuis veræ.
viribus ſuperiorem fore: nec tamen aut clancu- 2 idia
lum interficiendum, aut dolosè circumvenien- “ S
5 Aulici
dum, aut ablegandum honorificè curat; ſed invidi.
humaniſſimè convenit Senem, rogat, ſe illi Rer &
ſubmittit, ſuâque commendat. Quis, rogo, Supeio-
non dico Principum, ſed Pra ſulum advenam in on in di-
regno ſuo exæquandum ſibi prævidet, & pati-
tur? Quanta modeſtia, ut non evocarit;, ſed uni,.
Senem Princeps adierit? Inveni, ſi potes, pa- Rex affa-
rem Abimelecho, non dico Regem, non dico b'lis ſit, &
Ducem, non Præſulem; ſed Abbatem. Sidera Humilis.
fixa Primores ſunt; eos etiam evocant, quibus
indigent, nec niſi tardè, & cum faſtidio admit-
tunt. Religio porrò quanta! Timet ſibi ab Abra-
hamo; timet ſuis, timet poſteris ſuis; non ta-
men obſides petit, non apud ſe eſſe jubet, non
Himites fundis ejus præſcribit. Jura, inguit, per Superior
Deum, ne noceas mihi. Plus fidei reponit in ju- amore, &
rejurando, quàm in obſide. Deus tecum eſt in eligione,
univerſis, quæ agis. Non vafriciei felicitatem Fate na.
advenæ, ſed Deo, imputat. Utinam in coœno- bar.
biis invidentia dediſceret querelas ſuas, exem-
plo Abimelechi pudore ſuffuſa. Creſcat aliquis, Invidia
& cæteris paulò altius eminere incipiat, vi- inter
deas illicò clamari undique, Principum favo- uales
re, adulationibus, artihcis faſtigium erexiſle ale nec
ſuum. Nullum audies dicentem, Deus cum il- in eœno-
lo eſt. Diſcat Monachus vel ab Abimelech, bin.
Deo „ non malis artibus tribuere felicitatem fra-
trIS. Dixitque Abrahbam eég jurabo. LEt incre- Auliei
pavit Abimelech Ppropter puteum aquæ, quem franandi.
vi abſtulerant ſervi ejus. Huc, huc Eccleſiæ Pica Zu-
Præſules. Audite Abrahamum, ſi me ſpernitis. riſdictio.
Abraham Regis gratiam nec ſpernit, nec ti- Humani
met. Obſequitur, ſed increpat. Annuit peten- imores.
ti, ſed ſua repetit. Et primò quidem non pro- Bie erie
pria exponit, ſed regiæ voluntati ſe facturum Rargi,
ſatis ſpondet. Ego jurabo. Et inerepavit Abime- ebs ſe⸗
lech. Aliqui Principibus omnia concedunt; alii quantur
in omnibus reluctantur. Abraham primò aſſen- Principi-
titur Regi; tum à rege ſibi petit ſatisfieri. Nec α.
ſaxeos;

Eeccleſta-

ner
Der
vun
ni⸗
4 7

tar
ie

Derl
lir⸗
hen
Mi
fum
tari⸗

es44.
ien du
grtr
1, tm, 4
Arau
Aulis
fennl
lexf.
let.

Dlltiet
1t
Iwilis
in all
Auli
inditi
Ner⸗
Snin
non mi
dean ſir
nunfr.

bluſec

Humne.

1
Sumnt
tvani
rillim
nerrin
n unr
. eh
F
8 yniti
. in
49
. ih
e ,An

Psr

bit
„ „
„ Ai
z. Aer
ut⸗
=
3 ed⸗
l⸗ 5
. t,
n ,e,
e⸗ 76 1
1 ſiu
ec

;

in Cap. X XI. Geneſis.

Rex coli ſaxeos, nec cerpos velim eſſe Præſules. Latent
debet. Principes, ſed ab iis venenum ſibi propinari
non ſuſtineant, quibus nectar immulgent. Ego
jurabo. Sed puteum redde. Ne blandlienti qui-
dem, & ad ſe accedenti Principi tam vilis pre-
tii rem condonavit. Uſque ad noviſſimum
quadrantem hæreditatem ſacram cuſtodien-
dam monet. Nihil negligatur, non minimum,
Recleſia- non maximum. Puteus eſt: repoſcatur. Abla-
ſica ju- tus à Rege eſt: repetatur. Iſaaci hæreditas to-
riſdidio- ta quanta eſt, pretioſa eſt. Adde; quòd ſi ſi-
ne. lueris, erepto puteo, domum occupabunt, &
Superie- ſilendum erit. Reſpondit Abimelech: Neſcivi,
ei igi quis fecerit hanc rem Sed & Tu non indicaſti
tan⸗ pro. Mihi, & ego non audivi, præter hodie. O fri-
tectoribus gidum verbum, ſed familiare Magnatibus. Neſ-
Haculari- civi. Et quo modo tam citò in adventu Abra-
ém Reli- hæ pulchritudinem Saræ reſciſti? Cur noſti
4 en. uxorem, ut rapias; & puteum ignoras, ut
15. reddas? Miſera planè Principum conditio. Mi-
BEczleſia- ſeret me veſtrum. Habetis apud vos, qui mu-
BRica Bo- lierum adventum nuncient, ut jus Gentium
Sl . evertatis: non habetis, qui ſervorum rapinas
gar. indicent, ut jus dicatis. Ego non audivi, præ-
Rer auli- ter hodie. Crimen hoc tuum eſt, qui in famu-
cis non E- lorum & vitam & vitia non inquiris. Quot
dat. puteos, imò & fontes ſublatos invenirent,
Revmi- qui præſunt, ſi Abrahamos convenirent, vel

Parva in

niſtros .
e conveniri ſe ſinerent ab Abrahamo? Quem tu
Aulici Tevereris ut benedictum à Domino, famuli tui

Frenandi, Opprimunt ut Mundi peripſema. Ego non au-
Religioſt divi, præter hodie. Fortè raptores illi Regis
honoran- . S
y à Do- Molnine puteum abſtulerunt. Quam facilè Re-
zwinis, gis nomen profertur à ſervis in perniciem ju-
deſpiciun- ſtorum! Quis audeat hiſcere, cùm abs ſe ſua

tar à ſer- repeti à ſervis aulæ intelligit ex verbis Re-

*. gis. Jurrexit avtem Abimelech, & Phicol prin-
ceps exercitus ejus, reverſique ſunt in terram
Falæſtinorum. Abraham verò plantavit nemus
in Berſabee, & invocavit ibi nomen Domini
Religioſus Dei æterni. Quàm procul à colendis Principibus
in Aula. Abraham, qui eos non conveniebat, ſed con-
Familia- veniebatur ab eis? Ad agendum cum Abraha-

. ei ar, mo, Abimelecho opus fuit, ut, relicta regi,
Eur. ad eum adiret. Sanè non quotidie, nec bis in
Piſitatio Sabbatho Aulæ limen vir Sanctus atterebat.
den Porrô quam ſerius, & procul ab adulatione
elices

dum eum excepit! Quâmque, ut ita dicam,
non ad- . 4 3 5
mirandi, inurbanus, dum Rex abſceſſit! Ne multa: qui
nec colédi. Peregrinos adoravit, excepit, deduxit, coluit-
Perſena- que Domimi appellatione; Regem nec dedu-
7uem acce- Xit, nec excepit, nec adoravit, nec Dominum
Kaaaii, appellavit. Planè pluris virtus, quàm Purpura
Affalili ab Abrahamo æſtimabatur. Ubi ſunt Iſraêlitæ
non veri, qui peregrinos pedibus ſuis venien-
tes ne reſpiciunt quidem, & ante magnatum
pedes tantùm non procumbunt. O lues, 6 de-
decus Monachorum, quam latè graſſaris! Ni-
mis, heu nimis, projecta ſervitus eſt ſervorum
Eceleha- Dei erga Potentes. Laudare quoque libet mo-
Riicosm deſtiam Abimelechi. Non ſuſtinuit deduci ſe ab
Eei teho. Abrahamo, nec eum convéênit famulorum ſti-
rum viſi- Patus agrinibus, nec epulatus eſt apud eum.
zationes. Uno comitatus Phicol & regreſſus fertur ab
Abrahamo, & ad eum ingreſſus. Sexaginta
Vallatus equis Epiſcopus in Sicilia non ſubiit,
ſed obruit hoſpitiolum religioſum. Divertit,
coœnavit, equos & equiſones frumento Chriſti
ſaturari eſt paſſus. Si Mare rubrum adfuiſlet,
diceres Pharaonem adeſſe, non Præſulem, cum
exercitu. Et ſanè ſi adfuiſſet Mare, nonniſi ru-

brum fuiſſet. Erubuiſſet enim in novæ legis

tas erga
inopes.

Moyſe antiquas Pharaonum pompas, equita-
tum & currus. Utinam ſaltem, in luſtratione
Dioæceſis, non ut ille clamaret: Dividam ſpo- Exod. 151
lia, implebitur anima mea. Utinam aras ſcru- 2.
tatus ſit, non crumenas. Utinam aureos, quos Beccha-
reperit, Sacerdotes, non reliquerit hgneos. Keorzen
Utinam inclinando ex hoc in hoc fæx cupidita- 12
tis, ſi qua inerat, exinanita ſit. Utinam viſu- Fiſzus.
rus, & non inviſurus circuierit. Multi multa.
Ego judicium meum non interpono. IIlud ſcio,
Oves plus ſibi à Paſtore timuiſie, quàm à lupo.
Illud reſciunt omnes, Domum ſibi extruxiſle
marmoream, Dei domum lateritiam dimiſiſſe.
Diſcant, quæſo, vel ab Abimelecho modeſtiæ
exemplum relinquere Eccleſiarum Antiſtites.
Aliquid agant, cùm circumeunt, nihil exigant,
Abrahamo puteum reddant, uno ſint aut alte-
ro contenti comite, & incoœnati revertantur
domum. Abraham plantavit nemus: clamant
Eccleſiaſtici. Quid tum? Perizomata iſthæc Paterfa⸗
tua tuam vel Cupiditatem, vel Pompam non milia⸗
tegunt. Non de bonis Eccleſiæ, ſed ſuis expen- aalam
ſis agrum coluit. Rurſus agrum colere cœpit, Jaj,
cùm, Regi fœderatus, in aulam immigrare po- diſtat.
tuiſſet. Tunc agrum coluit, cum colere aulam
debuit, imoò cum cultorem ſui in domo ſua Re-
gem habuit. Et hanc ſanè ob cauſam nemus tunc
maximè plantavit, poſtquam Abimelech cum
eo fuerat, ut aulæ titillationes novis curis re-
primeret. Plantavit nemus: ſed nomen Domi-
ni ibi invocavit. In tuo nemore, ubi tot pro- Eecleſia-
ſtant Nymphæ marmoreæ, & ſeminudæ, quid Kieorum
invocatur? Nemus, an Venus tuâ manu eſt
ſata. Et oravit ibi. In Chaldæo. Hæc prima iliis
conſiti agri meſſis fuit, Oratio, & invocatio Orαi
Dei æterni. Quam autem rarum id eſt, ut in- zen negli-=
ter curas novarum rerum vel Dei, vel Ora- gater.
tionis memoria vigeat! Plantetur nemus; ſed s, 6
Deus invocetur. Non Abimelecho, à quo pu- ſaculi no
teum receperat, blanditus eſt, ejus nomen exrtin-
vel prædicando, vel inſcribendo in foribus gaaut Pi-
agri. Quam tædet me ævi noſtri! Principum "sa.
inſignia paſſim è& Clientum hortis pendent.
Chriſti mentio nulla, à quo exſuxêre quic- Mortis
quid poſſident. Audi, quod ſequitur. Et fuit emoria.
colonus terra Palæſtinorum diebus multis. In Peregei.
Chaldæo. Et peregrinatus eſt Abraham in ter- „m, allig
ra Philiſthinorum diebus multis. Licèt planta- ternz
verit nemus, non tamen corde ibi hæſit. Pe- tantun,
regrinatus eſt affectu, ubi corpore hærebat. in Feliei-
Nos ſi plantamus, complantamur, imò ſup- Ate.
plantamur. Quis animum non fixit, ubi ne-
mus fixit? Liceat mihi ex LXX. ad allego-
rias vel furtim ſubſilire. Et plantavit Abra- Diſeretio
bam agrum in puteo juramenti. Plantavit ne- n lervo-
mus: ſed poſtquam puteum recepit. Placet g Re.
arborum ſatio: ſed priùs effodiatur puteus, Starms, &
& recuperetur. Noli magna aggredi, ſi de- eycatio-
ſit, quo illa ſerves. Para irriguum, & tum e.
conſere; alioquin dolorem leges ex plantis Preeraſti-
tuis. Turris malè inchoatur, non ſupputatis 7ae
ſumptibus. Et peſſimè ager ſeritur, ubi fluen-

Luxus.

leb*i.
ta deſunt. Vide, ne illudatur tibi. Ad aulam ſa,us.
contendis. Ubi æs tantis ſumptibus par? Mo-
naſterio te devoves. Ubi Pudicitia? ubi Pa-
rentum odium? ubi Crux? ſine quibus fornica-
ri licet, vivere non licet.

Surre-

Surrexit itaque Abraham mane, & tol-
lens panzm, & utrem aquxæ, impo-
ſuit ſeapulæ eius, tradiditque pue-
rum, & dimiſit eam.

Okedien. Rarò in ſcrutatione ſcripturarum non ali-
ia & Pa qua gemmarum elabitur. Regredi compellor,
gentum . .D . *.
dium., Unde feſtinantius diſceſſi. Mira Abrahæ Obe-
dientia. Hortanti uxori, ut ſervam cum pue-
ro eſiceret, repugnarat. Monetur à Deo, ut
hac in re Saram audiat. Nihil pro ſe loquitur:
gaweyi. placidè dormit: mane ſummo, eos ejicit. Gran-
“ dis virtus. Non moras nectit: non prætextus

parat: non ſe ad id vel uxoris conſilio, vel
Superior Dei monitu compulſum aſſerit. Tacet, & eji-
cum pu- Cit. Attende. Cur uxori & filio, quos ejicit
nit, in Sa- znwitus, tam exilem annonam præbet? Nec

eriores . .
15 ajores Uuxor id ſuaſerat: nec Deus præceperat. Qua-
non re- re ergo tam parcus eſt? nimirum, audito Dei
fundat pPræcepto de dimittendis illis, non ſolùm ejice-

culpam. re eos, ſed eo quoque modo expellere ſtatuit;

„ quem divinæ voluntati conſentaneum maximè
obſeqni credidit. Secum ergo ita ratiocinatus eſt. Deus

otααaen. utrumque ejici vult. Pœna iſthæc profectò eſt.
sia perfe- Deliciæ autem cum ſupplicio non benè conve-
ha. niunt. Nolo ego delicias iis ſuppeditare, quos

s . Deus penam luere conſtituit. Jejunare co-
niena: ſe- Baln, quos Dominus exulare jubet. Non ple-

verè, licet nè obtempero, ſi non odi, quos ille odit; ſi
ehari ſint. recreo, quos ipſe cruciat. Ergo ſui & amo-
. ris immemor, & propoſiti, non ea modòô exe-
quitur, quamvis dura, quæ Deus imperarat;
ſed illa quoque implet, ſine quibus Dei præ-
ceptum non perfectè& impleri ſuſpicatur. Uter
aquæ, & Panis fruſtum commeatus eſt pere-
grinantis Abrahæ uxoris, & fihi. Adde. Quod
cum ei dixiſſet, illa ipsa nocte: Filium an-
cillæ faciam in gentem magnam. Non eum ſi-
bi propitium reddere ſategit, ſaltem viatico
lautiore. Et amorem Patris, & felicitatem fi-
lii vicit. Nec amore exulaturi, nec metu do-
minaturi inhiberi valuit, quin ſummè ſeverus
in eos eſſet, quibus Deus non pepercerat.
Quot, rogo, gemmæ unâ elucent in gemmx!
. Uxoris ſenſum ſuo præferri patitur. Quod de-
trectarat, implet. Dormivit poſt tam amarum
