n Divitum lites. 96. 1
. E.
H Ccleſia & Religio miſta malis & bonis. 16. 2
e lilt „ S. Eccleſia ſcandala tollat. 17.2
Vide Nandala.
S. Eccleſia, ob aliquos non bonos Eccleſiaſticos
damnari ſpernique non poteſt. 17. 2
Mii ber poreſt.
e S. Eccleſiæ felicitas, ſi ſpiritualia cæteris præferat.
4 47. I
Eccleſia & Synagoga. 62. 1
Argenin Eccleſiæ Clementia. Vide Juperior.
Eccleſiæ gratia uberior quàm Synagoga. 2
“ Eecleſiaittoos decet Clemhentia, Sos 33. 1
M Vige Clementia.
1. S Eccleſiaſticorum Avaritia. 7. I. & 96. 2
III Vigde Avaritia.
2., 8 Eccleſiaſtici Temporales. .1
2, 0= Eccleſiaſtici veri. W 9. 2. & 47. I
Eccleſiaſticis parendum. 9. 2
Lccleſiaſtici honorandi. 70. 2
19,2. CnnM Eccleſiaſtici honorandi, quamvis optimi non eſſent.
4 1. ul 10. 1
e t Eccleſiaſtici Decreta condentes. 36. 2. & 69. 2. &
lgimen anl . 58. 2. & 81. 1
D Eccleſiaſtici Decreta condentes, experiantur quæ
Gifelememn præſcribunt. HW 40. 1
edietes Tanat Eccleſiaſtici Decreta condentes, ſibi, non aliis præſ-
cribant Mortificationem. 40. 2. & 41. I
ile min Eccleſiaſtici veri nihil præter Deum æſtiment.
8. 1
rrt Eccleſiaſtici ſibi vacent. 2. 1
2i Eccleſiaſtici clam puniendi. 50. 1
CrEl Eccleſiaſtici avari. I4. 2. & 68. I. & 9 1. 1
. 1ul H Eccleſiaſtici proximos ex electione, non affines pro-
51. 1
ole. . 5
Orüme 55. 2. & 59. I. & 89.
iaſticorum Pompæ veriores . 1
4 iaſticorum pompæ veriores Exempla bona

t, non luxus & pompæ. 60. 2

“ Vide Exemplum.
7 “ eſiaſticorum unio ſancta, non factio ſit. 61. 1
7 1. , eſiaſtici non de Tunicarum ornamento ſint an-
1 E ccleſiaſtica Juriſdicti Ibid. & 60. 2
11 Liet iſdictio. . de: 2
ei, liſi, MWMB Vide Juriſdibétio. 1 97
“ Eccleſiaſtica Juriſdictio & zelus animarum nihil

quærant. 65. 2
oht Eccleſiaſtici .
Dei wo E Haltici curantes animas non corruent. 89. 2
Ccleſiaſtici clam ac mitius pumiendi. Ibid.

Eecleſiaſticis Deus, etiam in lapſu, non deerit. Ibid.
cleſiaſticorum Exempla. 7I. 1I
Eccleſiaſticorum ambitio zelo Eccleſiæ palliata.

. 72. 2
ccleſiaſtici curent aliorum perfectionem. 77. 2
Eccleſiaſtici ſancti. 88. 1
ccleſiaſtici non ſint avari. 80. 2. & 96. 1
H Eccleſiaſtici orent. 81. 1
Eeccleſiaſtici obediant ſanctæz Romanæ Eccleſiæ.
Ibid.

Pihicæ Tom. I. Pars II.

Eccleſiaſtici affines non ditent. 80. 2
Eccleſiaſtici quinam ſint probi. 87. 1
Eccleſiaſtici mihil præter Deum velint. Ibid.
Eccleſiaſticorum Luxus in Vihis. 6. 2

Eccleſiaſtica Juriſdictio erit formidabilis, ſi Ecie-
ſiaſtici fuerint optimi. 75. I
Eccleſiaſtica Juriſdictio meliùs Famâ, quàm Pcliti-
cà propugnatur. 80. 2
Eccleſiaſtica Juriſdictio blanda ſit. 81. 1
Eccleſiaſtica Juriidictio non omnibus eadem impo-
nat. 93. I
Eccleſiaſticæ Juriſdictioni ſubdi, florere eſt. 81. 1I
Educatio filiorum. 34. I
Vide Filiorum educatio.
Educatio Tironum. 43. 1
Electio ſtatũs. 19. 1. & 33. 2. & 42. I. & 51. 1. &
5§ 7. 2. & 67. 2. & 69. 2. & 70. I
Vide NMatus.
Eleemoſyna. 90. 2
Epiſcopus reſideat. 68.2
Epiſcopus integer ſit, non ſolùm prudens ſit.
80. 2
Epiſcopus nil amet niſi oves ſuas. 84. 2
Epiſcopus audiat inopes, Deum, non pannos con-

templatus. 81. 2
Epiſcopi vigilantia. 85. 1
Epiſcopus non omnia committat Vicario. Ibid.
Epiſcopi audiant. 3. 2
Epiſcopi invigilent in confiniis.

.2
Vide Superior. 2
Epiſcopi non ex Aulis, ſed & Monaſteriis eligan-
tur. 25. 2
Epiſcopi Reſidentia. 50. I. & 65. 1. & 68. 2. &
. I. & 79. I. & 83. I. & 84. 2. & 94. I. &
99. 2. & 977. I
Epiſcopi Reſidentia zelum Dignitati conjungat.

Epiſcopus viſitet. 5C. 2
Epiſcopi munus circa Eccleſias. 97. 1

Epiſcopi & Superiores à ſuis rationem exigant Ec-
cleſiarum. Ibid.
Epiſcopi adiint Eccleſis. 97. 2
Erubeſcentia Evangelii. 75. 1. & 90. i

Erubeſcentia bonæ vitæ. 90. 1
S. Euchariſtia. 4. 1. & 46. 1
S. Euchariſtia Sacerdotibus ſemper plus fſapiat.
12. 2
Examen Conſcientiæ etiam probis neceſſarium.
68. 1. &2

Vide Confeſſo.

Excommunicatio rara ſit. 40. 1
ExcONININicatio cura ſit, non odium. 49. 2
Excommunicatio amore non careat. Ibid.
Excommnunicatio aliquando necefſaria. 66. I

Excommunicatio ab Epiſcopo procedat, non à Mi-

niſtro. 83. 2
Excuſationes non neceſſariæ. 17. 2
Excuſationes frivolæ. 5O5. 1

4. 2. & 58. 2. & 69. 2

Exempla Superioris.
Vide duperior.

Exempla Superioris erga ſe auſieri. 1I. 1
Exemplorum vox. 20. 2. & 32. 2. & 36. 2. Se
4 ◻. 1

Exemplum Concionatoris, voy operim. .
Exemplo bono proficiet J uriſdictio Eccleſiaſtica.
Exemplo ſit Eccleſiaſtica Juriſdictio. 35. 1
Exempla Superiorum bona. Ibid.

Exempla Superiorum. 34. 2. & 35: I. KM 36.2

—

37. I
Exempla Concionatoris. 58. 2. &α 69. 2
Exempla bona; Eccleſiaſticorum Pompæ verunte.
O. 2
X Exempla

R

Index

Exempla bona.
Exempla ſancta.
Exempla mala. 88. 1
Exemplo eſſe. 40. I. & 95. I
Exempla ſpiritualia amorem in Deum Farlant.
7. 2
Exercitia ſpiritualia. 42. I. & 48. 2. & 68. 1
Exercitia ſpiritualia & Oratio Mentalis. 68. 1

pag. 67. I. & 68. 1. & 90. 1
75⁵5. 1

F.

Amæ cura. 17. 2. & 34. 2. & 43. 2. & 55. 2
F & 71. I. & 83. 2. & 86. I
Familiaritas nimia cum ſæcularibus. 16. 2. & 33. 1
& 41. I. & 61. 2. & 84. I. & 90. I. & 98. 1
Familiaritas cum ſæcularibus ſermone ſpirituali con-
diatur. 21. 1
Familiaritas nimia cum mulieribus. 40. I. & 55. 2
Familiaritas cum ſæcularibus cauta. 41. I. & 83. 2
Familiaritas nimia cum ſæcularibus nos exponet de-
riſui. 57. 1
Familiaritas cum ſæcularibus. 71. 2. & 72. 2
Familiaritas cum ſæcularibus ſine humanis reſpe-

Ctibus. 75. 1
Familiaritas cum ſæcularibus inutilis. 90. 2
Felices non admiretur Religioſus & Chriſti ſpon-
ſa. 80. 2

Felicitas noxia. 7. 2. & 8. I. & 33. 2. & 37. I. & 2
47. 2. & 57. 2. & 63. I. & 64. 1. & 77. 1
Felicitas vera. 23.2. & 88. 2
Felicitas miſera. 25. I. && 48. 2
Felicitas inexplebilis. 25. I. & 80O. 2.

Felicitas non explet. 25. 1
Felicitas ſpernenda. 39.2
Fehcitas fluxa & infelix. 42. 1
Felicitas vera Tribulatio eſt. T. 2

Felicitas infelix.

47. 2. & 57. 2

Felicitas palliata. 7. 2
Felicitas & quies non reperitur niſi in Chriſto.
63. 2
Felicitatem parit Tribulatio. 48. 1
Felicitas Religionis. 48. 2

Vide Religio.
Felices non admirandi. 26. 2. & 27. I
Felicitas nimia æternorum cognitionem tollit. 7. I
Ferventes coronare vera correctio eſt. 19. 1
Fervor. I3. 2. & 18. I. & 21. 2. & 29. 2. & 43. 2
& 44. 2. & 49. 2. & 88.2. & 90. I. & 92. I
Fervor præproperus. . 6.2
Fervor verus. 19. 2. & 07. 2
Pervor verus abſque ſingularitatibus.

O. 1
Fervor verus pati pro Chriſto. 1
Vide TPati.
Fervor in devotione. 12. 2
Fervor diſcretus. 23. I
Fervor interit. 35. 2
Fervor in perfectioribus. 42. I
Fervor ex toto. 44. 2
Fervor verus in opere. Ibid.
Fervor in opere, non in deſiderio tantum. Ibid.
Fervor Religioſorum. 55. 2
Fervor facilis. 59. 1
Fervor poſt Confeſſionem, non ſcrupuli. 29. 2

Fervorem excitant Mortis memoria & ſpes præmii.

14. 1
Fervori neceſſaria obedientia. 14 1
Fervori ſtudia poſthabenda. 35. 2
Fervor ultroneus. 76. 1
Fervor diſcretus. Ibid.
Fervor non immodicus. Ibid.
Fervor in ſenibus. 78. 1

Fervor ultra Regulas. 81.2
Fervor fictus. 86. 1
Fervor poſt Tirocinium. 86. 2
Fervor ubique floret. 88. 2
Fervor Colonus eſt deliciarum. Ibid.
Fervor Colonus eſt conſolationis. Ibid.
Fidei habitus. 46. 2
Filii adhæreant Parentibus. 94. 1

Filiorum educatio. 34. 1. & 94. 1
Vide Educatio.
Fiſcus. 65. 2. & 68. I. & 96. I. & 97. I. &

. . . 97. 2
Fiſcus an Fiſco egeat Rex inquirat. 38. 1
„
Furtum. 96. 1
G.
Loria Dei major. 10. 1
Gloria Dei major tantùm. 16.2

Gloria Dei tantùm. 46. 1
Gloria Dei eſt omnis gloria noſtra: ſine illa nihil
ſumus omninò. 12.2
Vide Deus.
Gloria Dei tantum Divitiæ S. Ignatäö. 46.2
Gloria vana. 16. I. & 2. & 35. 2. & 50. 2. & 54. 1

S& §7. I. & 60. I
Gloria vana in Pœnitentia & ſordibus. 25. 1
Gloria vana devitanda. 58. 1
Gloria vana raròô vincitur. 59. 2
Gloriæ Dei ſitis ac fames. 45. 2
Vide Deus.
Gloria vera. 67. 1
Gloria Dei major quærenda. 72. 1
Gloriam ſuam Dei curæ committere. 8 5. 1

Gloria quò negligentiùs curabitur a nobis, eò no-
bis cumulatior adveniet. . 95. I
Gloriam vanam appetunt minus pretioſa. 85.2
Gratia Dei. 9. 2. & 12. 2. & 42. 2
Vide Deus.

Gratia Dei neceſſaria. 46. 2
Gratia Eccleſiæ uberior quàm Synagogæ. 55. 2
Vide Eocleſia.
Gratiæ cooperandum. 9. I. & 64. 2
Gratiæ omnia tribuenda. 22. 2. G 89. 2
Gratiæ rebelles. 64.2

Gratiæ Dei vis.

Gratiæ neceſſitas. 689. 1
Gratitudo. 5. 2
Gula in Religioſo. 56.2
Gulæ ſuæ non ſerviat Concionator. 88. 1
H.
Abitus mali. 24. 2
T Homines non timidi. B37. 2
Hominum dicta. 92. 1

Honor mutuus. 25. I. & 36. I. & 66. 2. & 82. 2
Honor mutuus de omnibus benè ſentit. 72.2
Hoſpitalitas.
Vide Infirmi.

regrinos.
Vide Unio.

Hoſpites non eſcam, ſed charitatem probent.

Hoſpitibus ſuperior ipſe miniſtret. F I
Humani reſpectus. 17. 1. & 94.2
Humanorum reſi pectuum contemptor uniformis vir-

tutis ſit. 95: I
Humanorum reſpectuum contemptor, Mortifica-
tionis ſtudioſus ſit. lbic.
Humani Timores. 75. 1. & 88. 1. & 90. 1
Hum--

1 ſecui
eslole
„

lan fell.

s gorim
ublims
g iel 4
s ett
Alus kin.
lna SMir⸗
ilm umb
imuriibis
Ulmniate Cafi
u hparere
n hetke
n hlendere
en wdue.
3ats Chriſtun
Ceten
etadltatur.

Ppni cbyitund

ir glorie
en ult, dl

Alnzer JES.
Mpuidminæ, 0
icptm.
un ei
Uſami in R
dChriki.
Eetdlonnes ſn-
Uekil debem

☛☚

ſei
Hummn ſactt lo

Uunt Chrifti

gelch ſſe
1

4

Mnlintur 3

Uterin.

nd dnilan

Hoſpitalitas non paſcat tantùm, ſed alloquatur be.
2

Rerum Notabilium.

Humiliatio Chrifto gratiorem facit.
1 Vide Perſecutio & Mortificatio.
Humilitas. 10. I. & 18. I. & 19. 2. & 22. 2. & 24.2
27. I. & 45. 2. & 60. 2. & 88. I

Pag. 12. I

1 Humilitas & Perſeverantia- 6. 2
Humilitas Deo grata. 10. 2. & 76. 2
Humilitas in perfectis. 12. 2. & 48. 1. & 80. 1
4 Humilitas gloriam veriorem parit. 15. I
6. g Humilitas ſublimis. 14. 2
1 Humilitas inter æquales ſublimes. Ibid.
trn. Humilitas vVera. V 15.2
Humilitas rara. 16.1
Humilitas S. Mariæ Virginis. 25. I
Haumilitas omnibus ſuppetit. 28. 2
Humilitas in vilibus muneribus. Ibid.
Ex Humilitate Caſtitas. Ibid.
MUB, Humilitas apparere neſcia. 32. 1
1 Humilitas in perfectioribus. 42. 1I
oc: lei Haumilitas ſplendere neſcit. 58. 1
n Hurilitas ardua. 60. 1
1 Humilitas Chriſtum habet ſtabiliter. 63. 1
lenid. Hucmilitas de cæteris ſumma cogitans. 66. 2
. a Humilitas exaltatur. 85. 1
Eil Hypocriſiltss. HK 2. I. & 86. 1
ſn Hypocriſis devitan a. 58. 1
I.
4 ESUS, ut gloriæ ſuæ alios faceret hæredes, ſan-
guinem fudit, aliorum felicitatem vitæ antetulit
ſuæ. II. 2
Nihil præter JESUM. 89. 1
Nlnttet. S. Ignatii divitiæ, Gloria Dei tantùm. 46. 2
bitur a nlint Imitandi optimi. 16.2
“ Imitandi pauci. Ibid. & 66. 1I
nns fetlh. Imitandi pauci in Religione. 88. 1
9.2. 1 1 , Imitatio Chriſti. 19. 2
Imperfecti omnes ſumus. 28. 1. & 54. I. & 55. 1
Imperfectis debemus compati. 16. 2. & 2 5. 2
in legge & 62. 1
Imperfectis ſeſe ſociet Charitas. 62. 1
SE Impios non facit locus. 17. 2
11 Incarnatio Chriſti Deo glorioſa. 15. I
Infirmi. 5. 1
Infirmi viſantur à ſuperiore, non ſolùm curentur.
NNW. e 40.2
Vide Nuperior.
Infirmis conſulatur. 4. 2
innd Viige Juperior.
1 Inimici diligendi. 5I. 2
Inimici dilectio. Ibid.
Inimici dilectio & unio Eccleſiaſtica reddet inex-
pugnabilem. ð 94. 2
Inmnimici veriores. 88. 1
Innocentia ubique tuta; & virtus nunquam obſcu-
ra. 17. 2
te nipirationibus & vocationi rebelles. 72. I
bene rkt nipirationes Dei contemptæ. 57. 1
3.2 Intentio tecta. IO. I. & 14. 2. & 16. 2. & 21. 2
. Achn & 23. I. & 44. 2. & 46. I. & 61. 2. & 74. 2. &
tom, 07 . . 2. & 806. 2. & 87. I. & 88. I. G& 90. I
Intentio recta nihil præter Deum quærit. 6. 1
Intentio recta in Religionis muniis vilioribus. Ibid.
churitnen! Intentio recta omnia pro Deo agens. 44. I
Intentio recta rationes privatas ſpernit. 46. 1
riltret 1 Intentio recta difficilis. 54. 1
ſi Intentio mala. 16. 2. & 28. I. & 61. 2
tennpnui Intentio recta Deo gratior talentis & Oratione.
oremm, N Intentio recta in operibus bonis. 2. 1
asrk Ethicæ Tom. I. Pars II.
Vrtdi

Intentio recta Dei memor, non operis. 81. 1
Intentio recta in recreatione. 81. 2
Intentio recta, ſed palam. 95. 2
Intentio recta in zelo animarum. 98. 2
Invidia inter Religioſos ceſfſet. 46. 1
Invidia inter Religioſos. 52. 1. S 72. 1

Vide Aulicus.
Invidia. 2. I. & 5. 2. & 29. 1. & 77. 1I. & 80. 2
Invidiæ victoria difficilior triumpho amoris proprii.

11. 1
Invidiam pellit unio vera. §. 2
Vide Unio.
Invidia & Perſecutio Perfectionis rubigo ſunt.
G706. 1
Invidia inter operarios. 78. 1

Joannes dum ad Chriſtum Diſcipulos deſtinat,
pluſquam Propheta prædicatur a Chriſto, & ne-

gatur arundo eſle. 11. 2
Irriſores. 92. 1
Irriſores juſtorum. 49. 1I. & 92. 1
Judas. 90. 1
Judex. 14. 2. & 96. 1

Judicantes temerè. 12. I. & 17. 1. & 49. I. & 55. 2
& 59. I. & 66. 2. & 72. 2
Judicantes temerè pejores exteris ſunt. 28. 1
Vide Nandalizari faciles, & Zelantes.
Judicantes temerè, poſt multa virtutis indicia, ob

levem defectum. 32. 1
Judicium temerarium. 24. 2
Judices. 96. 1

Judices, Procuratores, Cuſtodes & ſervi habeant

præfinita ſtipendia. 97. 2
Judices judicandi. 65. 2
Jugum Chriſti ſuave. 59. I. & 69. 2. & 70. 2
& 77.
Juriſdictio Eccleſiaſtica. 60. 2. & 79. 1. & 95. 1. &
2. & 97. 2
Juriſdictio Eccleſiaſtica nihil quærat. 65. 2

Juriſdictio Eccleſiaſtica exemplo bono proficiet.

34. 2. & 35. I
Vide Exemplum.

Juriſdictio Eccleſiaſtica erit formidabilis, ſi Eccle-

ſiaſtici fuerint optimi. 75. I
Juriſdictio Eccleſiaſtica non omnibus eadem impo-
nat. 93. I

Juriſdictioni Eccleſiaſticæ ſubdi, florere eſt. 81. 1

Juſtitia & ſeveritas urbium arma. 65. 2
Juſtitia æqua omnibus. 25. 2
Juſtitia æqua. 76. 2
Juſtorum irriſores. 49. 1
Juſtis vitandæ ſingularitates. 13. 1
Juſtis omnia cooperantur in bonum. 14. 1
L
Abor non evitetur in Religione. 21. 2
Labor Sæcularium. 42. 2
Labor appetendus. 59. 1
Laboris non reſuga oratio. 58. 2
Lætari talentis & dignitate aliorum. 8. I1
18. 1

Lætitia ſpiritualis unde naſcatur.

Lætitia ſpiritualis orationem nunquam deſerit.

29:. 2
Lætitia ob æterna tantùm. 67. 1
Lætitia ſpiritualis. J. 2
Lætitia vera. 89. 1
Lætitiæ ſpiritualis fons. 88. 2
Laici non ſpernendi. 7. 2

Lapſi occultè percurandi.
Lapfſi blandè erigendi. 3. I. & 2. & 18. 2. & 20. 1I
& 26. 2. & 41. I. & 49. I. & 56. 1
4. I

Lapſi ſperent. 14

X 2

—

Index

Lapſi juvandi. pag. 4. 1
Lapſi optimi fiunt. 59. I. & 2. & 48. 1
Lapſi blandè conſtringendi. 68. 2

Lapſis compati. 1.2
Vide Compati.

Lapſis ſine pompa pharmacum adhibeatur. 3. 1
Lapſi non abjiciendi. 34. 1
Lapſis blandior Superior. 56. 1

Vide duperior.

Lapſi optimi fiunt ſi ſe vincant. 79. 1
Lapſos Superiores curent. Ibid.
Lapſi erigendi. 92. 1
Lapſi clam erigendi. 82.2
Lapſi erigendi non unàâ ratione. 92. 2
Lapſi blandè coercendi. 93. 1
Lectio ſacra. 77. 1
Lectio ſacra fons ſermonis ſpiritualis. 41. 1
Lectulus nullus eſt in temporalibus. 57. 2
Liberalitas Dei cupida ſæpiùs largiendi. 14. 1

Lingua non affectata in Concionibus, vel Concione

vana & nimis elaborata. 70. 1
Linguæ cura. 30. 2. & 31. 1I. & 71. 2. & 83. 2. &
90. 1
Lites Divitum. 96. 1
Lites non proſunt. Ibid.
Locorum indifferentia. 88.2. &ũ 90. 1
Locus Sanctos non facit, nec impios. 17. 2
Vide Sanctus, & Impius.
Lux allegoricè. 7. 2
Luxuria. Ibid.
Luxuria fons omnium ſcelerum. 79. 1
Luxus. 63. 2. & 96. 2
M.
.Agnes Amoris Dei in nos, amor in Deum
M eſt. 81. 2
Maniuetudo. 71. 1. & 31. 1
Mariæ Virginis Beatiſſimæ patrocinium. 23. 1
Mariæ Virginis Humilitas. 25. 1
Martyribus Religio vix cedit. 67. 2
Matrimonia. 27.2

Matrimorii cubile ſanctum, ſed ſanctior ara Caſti-

tatis. Ibid.
Memoria Dei jugis eſſe debet. 13. 2
Memoria Eternorum. 14. 1

Mercenaris & ſervis reddenda merces, dum aulicis
conſulunt. 97. 2
Miniſtros Rex ftænet. 25. 2
Miſericordia Dei. 18. 2. & 49. 2. & 65. 1
Modeſtia. 7. 2. & 23. 2. & 28. 2. & 30. 2. & 40. 1
& 43. 2. & 68. I. & 2. & 74. 2. & 75. 2. & 80. 1
Modeſtia & verecundia virtutum duces.

2
Vigde Verecundia. Z
Modeſtia & Pudicitia non ſola in viro. 21. 2
Modeſtia ſine ſpiritu. 28. 1. & 31. 2. & 43. 1
& 61. 1
Modeſtia & verecundia ubique. 3I. 2

Modeſtia & Recollectio ſentuum, odor Orationis
quidam eſt.

Modeſtia & Oratio proſtent in ſenſibus.
Modeſtiæ neceſſitas.

41. I
Ibid.

2
Modeſtia & diſciplina exterior vix amiſſæ rechhe⸗
rantur. 54. I. & 2
Modeſtia & cura Caſtitatis. F§F.. 2
Modeſtia operariis neceſſaria. 67. 1
Modeſtia viris neceſſaria. 67. 2
Modeſtia virginibus non ſola neceſſaria. Ibid.
Modeſtia & verecundia dotes caſtitatis. Ibid.
Modeſtia & exempla bona. 68. 1
Modeſtia neceſſaria. Ibid.
Modeſtia Judex cordis. 70. 2

Modeſtia non in Templis tantiun, aut in viis, ſed

in Scholis & villis. 80. 1
Modeſtiæ exempla. Ibid.
Mœror noſter ob æterna tantuùm. 67. 1
Moniales ſolitariæ gnt. 13. 1
Monialis. 43.2
Monialium clauſura. 43. 2. & 72. 2
Moniales. 56. 2
Moniales vitent familiaritatem cum ſæcularibus.
Ibid.
Mors & ſpes Præmii. 14. 1
Mors & ſpes præmii Fervorem excitant. Ibid.
Ex Mortis memoria Caſtitas. 69. 1. & 2
Mortificatio amanda. 11. 1
Mortificatio eſt amor in Deum verus. 11.2
Mortificatio Chriſto gratiorem facit. 12. 1

Vide Humiliatio & Perſecutio.
Mortificationum Amor. 10. I. & 11. 1. & 67. 1

& 77.2
Mortificationis ſitis. II. I. & 18. I. & 47. 1
&59. 1
Mortificatione præſtantior unio- 11. 1
Mortificatio quomodo dulceſcat. 18. 1. & 47. 1
& 69. 2
Mortificatis dantur conſolationes Dei. 15. 1
Vide Conſolationes, & Deus.
Mortificatio ſitienda. 20. 1
Mortificatio vera. Ibid.
Mortificationis ſtudium rarum. Ibid.

Mortificatio Paſſionum. 21. I. & 50. 2. & 61. 1
Mortificatio & Oratio, ſed cum Obedientia. 23. I
Mortificatio & oratio ſibi nexæ.

24. 1
Mortificatio exoſa. Ibid.
Mortificatio ſine oratione & obedientia. 24. 2
Mortificatio ſed à ſuperiore. 29. 1
Mortĩficatio ſoboles veræ Pœnitentiæ eſt. 29. 2
Mortificatio melior oratione. 36. 1
Mortificatio & Oratio. 37. 1
Ex Mortificatione externa Caſtitatis cura. lbid.

Mortificatione etiam in Aula Religioſus frui poteſt

ſi vult. 37. 1I. & 2
Vide Religioſus.
Mortificatio vera Virtus. 38. 1
Mortificatio utilis. 38. 2
Mortificationis vis in Renovatione. Ibid.
Mortificationis bona. . 39. 2
Mortificatio occulta. 41. 2
Mortificatio optanda. 44. 2
Mortificatio etiam in parvis. Ibid.
Mortificatio Chriſto quàm grata. 47. 1
Mortificatio voluntaria. lbid.
Mortificatio in omnibus rebus. 47. 2
Mortificatio indifferens. ldbid.
Mortificatio vel inter delicias. Ibid.
Mortificatio paſſiomim omnimoda. 52.2

Mortificatio corporis. 56.2

Mortificationis non refuga oratio. 58. 2
Mortificatio in Converſione & Tirocinio. 59. I
Mortificatio ubique. Ibid.
Mortificatio. 60.2. & 73. 1
Mortificatio magis neceſſaria, quaàm fſcientis.
60.2
Mortificatio neceſſaria. 61. 1
Mortificatio neceſſaria Religioſo non ſæculari.
2. 1
Vide Religioſus.
Mortificatio Corporis valde difficilis. 64.2
Mortificatio ne quidem ſentienda. 66. 2
Mortificationis odium. 67.1

Mortificationis odium ſtatim ad ſuperiorem Getert

quæcumque ſuſtinet. .

Mortificationis Amor. 67.1
Mortificatio optata. lpid
Mortificatio in minimis. 68.1
Ex

Alemtir

poni, 4
l (oololamo
ai ewiuus

an fiola in
Genn ülfer
onoemd⸗
reto guonn

Tronior
Nufunt.

“ Mon

Selln Deo pr⸗

latnta necella
e Nermur.
flentie & zelo

lelenta. 2). l
llenne ſeſe Pen
ente vis.
kkmelehenit
Nelirioſ
enii ancle
unugiſer.
ſie Zelut.
Elenin vete
Cenin Ommrnl
ſeiin Neglecte
ini Dränionet
eclenta hren,
tenti licnt
len in adlis
ſen e
Deogeu
ütmhih cl,
Eient ir
denra non de

S==

erunch

4

aln
l

..
eKctan.

G⸗
1
venn.

nutio.

1K nl

1
1.1. n
un Obelten
N.
Obechenta.
43

mitennie d.

lutnn n 4
Relganblu

ſtione.

a.

bus.

Ex Mortificatione Caſtitas.

Mulier domi ſit.

Obedientiæ vis.
Obedientiæ ſe penitùs tradens Religioſus verus. 44.2

Oblſervantia Regularum.

pag. 69. I. & 2

Ex Mortificatione Contemplatio. 70. 1
Mortificationem Amor non refugit. 2. 1
Mortificatio in ſenibus. 78. 1
Ex Mortificatione Caſtitas. 78. 2
Mortificationum ſitis inter laxamenta. 82. 1

Mortificatio etiam duratura ſufferatur. 90. 2. & 9I. 1
13. 1. & 66. 1

Mulier caveat familiaritates Virorum. 56. 2

Mulier domo & ſecreto gaudeat. Ibid.
Mundi promiſſa. 19. I
Mundi Conſolationes. Ibid.
Mundi ſervitus. 42. 1
Munera. 14. 2. & 70. 2
Munera viliora in Religione. Ibid.
Munerum indifferentia. 88.2. & 90. 1
Murmuratio. 77. I
Murmuratio quomodo obſtruatur. 66. 1

N.

N Aturàâ proniores ad vitia, ſi corrigantur, op-

timi fiunt. 79. 1
Nobilitas vana. 28. 1
Nox allegoricéè. 7. 2
—
Qd̈dientia prompta. 6. I. & 57. I. & 76. I. &
81. 1
Obedientia Deo pretioſa eſt. 9. 2
Obedientia in perfectis. Ibid.
Obedientia cuilibet præſtanda. 10. 1
Obedientia orationis fons. 15. 1
Obedientia neceflaria Fervori. Ibid.

Vide Fervor.
Obedientiæ & zelo animarum oratio poſthabenda.
21. 2
Obecdlentia. 23. I. & 43. I. & 46. 2. & 88. 1. & 90. 1
Obedientiæ ſeſe permittere. 29. I. & 54. I
38. 2

Vide Religioſus.
Obedientià Sanctæ Romanæ Eccleſiæ zelus anima-

rum frugifer. 46. 2
Vide Zelus.
Obedientia vera. 50. 2
Obedientia in omnibus. 54. 1

Obedientia neglecta orationis dono nos privat. 57. 2

Obedientia orationem parit & fervorem. 60. 1
Obedientia ſpreta. 64. 2
Obedientia alacris. 67. 1
Obedientia in arduis. Ibid.
Obedientia prompta ex oratione. 74. 2
Obedientia Deo gratior oratione & talentis. 75. 2
Obedientiam colant etiam perfecti. 78. 1
Obedientia non declinetur. 81. 1
Obedientiæ ſœcunditas. Ibid.
dientia in omnibus rebus. 8 5. 1

lervantia ex intentione Deo placendi, quamvis
eam ſuperiores oſcitanter, & Epifcopi non exi-
gant. 10. 1
13. I. & 43. I

bſervantia Regularum, ſi vel una in re ſperni-

tur, negligetur in omnibus. 1
Vice Rere e. 5
Obſervantia exacta. 81. 2
Obſervantia Regularum uniformis. 95. I
Obſtinati. 39. I. & 72. 1
Occaſio detegit Virtutem. 15. 2
Vide Virtus.
Occaſio mala. 33.2
Occaſio mala devitanda. 34. 1

Ethicæ Tom. I. Pars II.

Rerum Notabilium.

Non omnia licent omnibus.
Opera. Vide Vox operum.
Operarius minimè humanus & promptus. 3. 2
Operarius virtutes ſolidas in ſuis inſerat. 43. 1
In Operario Caſtitas & affabilitas, ſive ſermo, pe-
nè ſola attenduntur. 71. I
Operarii invidi gloriam ſuam augeant, non car-
pendo, ſed commendando cæteros. 72. 1
Operarii nil præter Deum quærant in pœnnitentibus.

61.2

98. 2
Operum vox efficax. 69. 2
Vide Vox.
Opprobrium pro Chriſto. 6. I. 73. 2
Opprobrium pro Chriſto ſplendidum eſt. 67. 1
Oratio pro aliis fuſa nobis prodeſt. 2. 1
Oratio ſi deſit, ſuccedit tepiditas. 8.2
Orationes noſtras Deus ſitit. 14. 1
Vide Deus. . .
Oratione eget ſcientia. Ibid.
Orationis fons. 14. 2. & 23. 1
Orationis fons obedientia. 15. 1
Orationis parens zelus. 14. 2
Oratio juvetur à zelo. 16. 2

Oratio poſthabenda obedientiæ & zelo animarum.
21. 2
Oratio & Mortificatio, ſed cum obedientia. 23. 1
Oratio. 23. 2. & 36. 1. & 74. 2. & 85. 2. & 88. 1

In Oratione Chriſtus habitat & deliciatur. 23. 2
Oratio poſt quæſitum Deum foœcundior. 24. 1
Oratio & Mortificatio ſibi nexæ. Ibid.
Oratio etiam felicitatis tempore. 2 5. I
Oratio ſuperbiæ, ideôque Luxuriæ fons. 28. 1
Oratio zelum non impediat. 34.2
Orationi ſtudia poſthabenda. 35. 2
Vide Fervor.
Oratione melior Mortificatio. 36. 1
Oratio & Mortificatio. 37. I
Oratio melior eſt luctà & corona. 38. 1

Orationem non deſerunt Amor verus, & Lætitia

ſpiritualis. 39. 2
Orationis utilitas. Ibid.
Oratio ex Modeſtia. 74. 2
Oratio & Modeſtia proſtent in ſenſibus. 41. I
Oratione zelus animarum frugifer. 46. 2
Oratione ſtudia proficiunt. 47. 1

In Oratione qui carebant deliciis, optimi fiunt.

48. 1
Oratio neglecta. 50. 1, & 67. 1
Orationis rarum ſtudium. 51I. 1

Orationis dono nos privat Obedientia neglecta. 57.2
Oratio, ſed non refuga laboris & mortificationis.
58. 2
Orationem juvat zelus animarum. . 60. 1
Orationem parit Obedientia. Ibid. & 60. 2

Oratio mentalis amorem in Deum parit. 67.2
Poſt Orationem nihil præter Deum. Ibid.
Oratio mentalis. 68. 1
Oratoria privata Nobilium. 63. 2
Orationi prodeſt zelus animarum. 73. 2
Oratio nobis ſerviat. 81. 1
Ex Oratione Obedientia prompta. 74.2
Orationis fertilitas. 81. 1
Oratio ubique. 84. 2
Orationis hora illibata ſit. 87. 2

Oratio dirigatur ad cognitionem ſui, magis quaàm

ad conſolationes. . 37. 2
Orationis tempus ſtudiis non impendatur. 88. 1
88. 2

Orationis bona. .
Oratio & Contemplatio in Recreatione Tuſcula-

na. 98. 2
Ordines ſaeri. 51. 1
Ornatus verior Eccleſiæ. 73 1

49. 2. & 5I. 1

ium. 2
Ot 1 S. Pacomii

Index

P.
§. Acomii auſterus diſcipulus ob vanam gloriam
punitus. pag. 60. 1
Parentes ſancto odio habendi à Religioſis. 17. 1
Vide Religioſi.
Parentum oblivio. Ibid.
Parentum oblivio ſancta. 50. 1
Parentum odium. 51I. I. & 81. 1

Parentum odium facilius quàm odium ſui. 24. I
Parva. 13. 2. & 21. I. & 52. 2. & 68. 1
Parva in bono. 10. 2. & 44. 2. & 59. 2. & 81. 1
& 2. & 82. 1. & 85. 2
21. I. & 51. 2. & 52. 2. & 54. 2
Parva non neglecta. 28. 2
Parva in bonis. 81.2
Parva in bonis non Tyronum duntaxat ſunt. 82. 1
Paſſio Chriſti. 36. I. & 29. I

Parva in malo.

Paſſionum mortificatio. 50. 2
Paſſionum mortificatio omnimoda. 52.2
Vide Mortificatio.
Paterfamilias domui ſuæ præſit. 94. 1
Pati pro Chriſto. 20. I. &ũ 60. 2. & 73. 1. & 2
Pati pro Chriſto neſcientes. 67. 1
Pati vera virtus eſt. 38. 1
Vide Mortiſicatio. .
Pati pro Chriſto fervor verus. 10. I

Patientia. I0O. I. & 18. 1. & 50. 1. & 67. 1. & 91. 1

Paupertas & Mortificatio, ſed à ſuperiore. 29. I
Paupertas dives Deum poſſidet. 44. 1
Paupertas. 56. 2. & 91. I. & 2
Paupertas violata. 64. I
Pauperum oppreſſores. 70. 2

Pax Cordis. 24. 1. & 57.2. & 77. 2. & 88. 1. & 95. 1
Pax Cordis & Unio ex Mortificatione paſſionum.

78. 1
Peccata Religioſorum graviora. 28. 1
Peccata latere non pofſlunt. 66.2
Perfectis favere, vera perſectio. 19. 1
Perfectos invadit tentatio. 21. 2
Perſecutio. 73.1
Vide Tribulatio.
Perſecutio amanda. 10. 1I
Perſecutio Chriſtum gratiorem facit. 12. 1
Vide Humiliatio, & Mortificatio.
Perſecutio argumentum virtutis eſt. 17. 1

Vide Virtus.
Perſecutionis remedium.

66. I1. & 71. 2. & 95. 2
Vide Tribulatio.

Perſecutio à Deo permittitur perfectis. 20. 1
Perſecutionis remedium Unio. 21. 1
Perſecutio utilis. 7. I. & 10. 2. & 37. 2. & 38. I
& 88. 2
Perſecutio viam pandit zelo animarum. 73. 2
Perſecutio index eſt virtutis. 95. 2
Perſecutio & Invidia Perfectionis rubigo ſunt. 76. 1
Perſecutiones veriores. 88. 1

Contra Perſecutores arma, Pax eſt cum Deo. 95. 2
Perſecutores Religioſorum. 24. 2
In Aula manentium. Ibid.

Perſeverantia. 6. 2. & 35. I. & 38. I. & 43. I. &
68. 2. & 71. I. & 73. I. & 80. I. & 82. I. & 9I. 1I
Perſeverantia pendet à Fervore noſtro. 9.
Perſeverantia difficilis. 30.
Perſeverantia ex Talentis mediocribus. 6 3.
Perſonarum acceptio. 25:

Vide Acceptio perſonarum.
Poœnitentia vera ex contemptu temporalium. 29. 1
Pœnitentia vera in Religione tantum reperitur. Ib.
Vide Religio.
Pœnitentiæ veræ ſoboles Mortificatio.

1 29. 2
Vide Mortificatio.

Principiis obſtandum.

Regularum obiervantia Deo quam chara.

d N = d

Politica vera. 8 I. 1
Politici. 66. 1
Prædeſtinatio. 73. 1
Principes delicias habeant, ſed ſine deliciis. 95. 2
& 96. 1
Principia ſancta conſervanda. ſe. 2
Principiis tentationum obſtandum. 34. 1

Vide Tentatio.

. 52. 2
Procraſtinatio. 22. 2. & 57. I. & 64. I. & 2
Procraſtinatio prudens. 6.2

Procraſtinatio ſancta. 76. 1I
Promiſſa Chriſti. 70. 1
Promiſſa Dei. 45.2,

Propoſita retinenda. 6. 2. & 8. 2. & 12. 2. & 30. 1
& 35. I. & 38. 2. & 42. 2. & 52. 2. & 53. 2. &
68. 2. & 85. 2. & 87. 1
Propoſita Tyrocinii vel inter ſtudia retinenda. 45. 2
Vide Tirocinium.
Propoſita Tirocinii retinenda. 35. 1. & 47. 2
Propoſita Tirocinii negligentes. 61. 2

Protectiones in Tribulatione negligendæ. 22. 2
Protectiones negligendæ. 39. 1
Protectores Tepidorum. 34. 2
Vide Tepidi.
Pudicitia & Modeſtia non ſola in viro. 21. 2

Pudorem dum ſervet in ſubditis ſuperior, eis cedat
interdum. 80. 1

Pulchritudinis Sponſæ laus incipit à Monſtris. 37.2
Puritas. 71. 1
Puſillanimes. 59. I. & 79. 1
Puſillanimes tolerandi, nam is meretur plus, qui
naturam habet adverſantem. 61. 1

Q
Qoeun.

67.1
R.

Ationes privatæ ſpernuntur ab Intentione re-

qcta. 46. 1

Vide Intentio. .
Rationes privatæ. 9. 2. & 49. 2. & 65. 2. & 72.2
Recreatio vera. 62. 1
Recreatio & villa quando ſanctificari poſſunt. I4. 1

Recreatio licita. 14. 2
Recreatio, ſed modeſta. 98. 1
Recreatio in Villis modeſtiam, & verecundiam ſer-
vét. Ibid.
Recreatio ſit cum linguæ cura. Ibid.
Recreatio ex obedientia melior oratione. 98. 2
Reformatio vera. 95. 1
Reformatio vera favere perfectis. 19. 1
Reformatores. 36. 2. & 58.2

Regis familiaritate Aulicus nunquam abutatur. 5.2
Vide Aulicus & Rex.
Regulæ non multiplicandæ. 58.2

Regularum obſervantia. I 3. I. & 43. I. & 58. 2. &

8I. 2. & 82. I. & 8 5. 2. & 95. I. & 2
Regularum obſervantia pro Talentis eft.

Regularum obſervantia, ſi vel una in re ſpernitur,
negligitur in omnmibus. 52. 1
A Regularum obſervantia incipiat ſervitus Chriſti.

I5. 1
Regularum obfervantia felicitas vera eſt. 81. 1
Regularum obſervwantia in recreatione. 81.2
Regularum amor amicitiolas ſolvit. 9, 2
Regularum multiplicitas. 87.2

Regularum multiplicitas à ſuperiore imperfecto.
69. 2
Religionis munera vilia in viro non vili. 1571
In

Ecteta

erlecti

n encica,
1.

7

1
1

nne dele F

4

1
1

A
2. Brd

din retnent⸗

Plie

egligende,

in vi.
is ſuperor it

ſgitiNnti

HNrch
ig weketut iu
h .

tur ib IManm

92 ¹
lftcninaln
1

, ſetean.
5

1

eckis.

i
unguam 4dn

1. 4. ⸗
Tlens 4
gun i ,
el uun

enu

itis elnt

ecentale

6 Per.
ſpein

1o non n

Rerum Notabilium.

In Religione Tiro cur non ſuperbiat. pag. 15. 2
Wicde TLiro. .
Religio & Eccleſia mixta malis & bonis. 16.2

Vide Eccleſia.
Religio odio habita ab inobſervantibus, quia zelo

obſervantiæ non tolerat ſcandala. 17. 1
Religio non unius vitio infamis. IPicl.
Religio cui ſapit. 17. 2

Religio amanda cùm nos deprimit. 20. 1. & 66. 2
& 757. 2
In Religione labor non evitetur. 21. 2
Religionis munia ſplendida non appetenda. 27. 1
Religionis perfectio; nam Poenitentia vera in ea
tantùm reperitur. 29. 1
Rehigiomis ſecreta evulgantes. 33. 1
Religionis Perfectio. 33. I. & 38. 2. & 39. I. & 43.2
5I. I. & 84. 1
43. 2. & 48. 2. & 76. 2
Rehgio ſine ſpiritu. 45. 2
Religionum imper fectiones non evulgandæ. 50. 1
Religio perfecta eſt, licèt aliquid in ea non luceat.

Religionis felicitas.

2
Rehgionis munera viliora non dedecorant. S. 1
Religio Martyribus vix cedit. G7. 2
Religio amanda, ſi aliquando deprimit. 5. 2. & 12. 1
& 66.2. & 75. 2
Religionis munera viliora. 3. 2. & 20. I. & 28. 2
63. 1I
Religionis munia viliora appetenda. 10. 1
In Religione nihil vile. Ibid.
Religio ametur, dum nos deprimit. 74. 1

Religionis munia viliora. 81. I. & 10, I. & 90. 1
Religionis munia viliora pro Deo. 81. 1
In Religione munia viliora non vilia. 88. 1
Religionis munera viliora, in quibus perficimur,
non ſplendida, quorum uſu in lucem exponi-

mur. 87. 2
Religio nova honoret antiquas. Ibid.
Religionis Beneficium. 89. 1
Religionis excellentia. 89. 2
In Religione facilius reſurgimus à crimine. lbid.
Religionis felicitas cui ſapiat. 88. 2

Religionis perfectio maxima, ob contemptum di-
vitiarum difficil imum. 91.2
Religioſi perfectiores non ſpernant cæteros. 12. 1
& 36. I. & 40. 2. & 52. I. & 66. 2. & 72. 2. &
74. 2. & 82. 2. & 89. 1. & 93. 1
Religioſi perfectiores non ſpernant ſæculares, nec
alios Religioſos. I5. 2. & 24. 2. & 28. I
Religioſi vani. 60. 2
Rehgioſis parentes odio ſancto habendi.

17. 1
Religioſi non exhæredati. tid.
Religioſus verus amari non curet. Ibid.
Religioſi in domo parentum. Ibid.
Rehgioſi ſemiſæculares. 18. 1
Religioſi tepidi. 19. I. & 23. 2
Religioſi non veri. 27. I
Religioſus verus. Ibid.

Religioſus in Aula. 24. 2. & 27. 1. & 57. I. & 87.1
Religioſorum peccata graviora. 28. 1. & 55. 2
Rehgioſi obſervantes ſuarum regularum non ſper-
nant Cæteros. 36. 1
Reliod etiam in Aula, ſi vult, frui poteſt mor-

tificatione. 37. 1. & 2
Rehgioſi protegendi ab Eccleſiaſticis. 40. 1
Religioſi auſteri. 82. 2. & 40. 2
Inter Religioſos ceſſet invidia. 46. 1

Vide Invidia.
Rehigioſus verus obedientiæ ſe penitùs tradens. 44. 2

Religioſorum felicitas. 48. 2
Religiofi honorandi. 55: 2
Religioſorum fervor. 1bid.
In Religioſo Gula. 56. 2

Religiofi perfectiores ſæcularibus, quippe qui vel
in lecto myrrham excolunt. 59. 1
Religioſi honorandi, etiamſi tantiſper vacillent ali-
quando.

Religioſi perfectiores interdum vani. i.
Religioſo neceſſaria mortificatio. 62. 1
Religioſi fervere debent. Ibid.
Religioſi auſteri non ſpernant actuoſos. 63. 2

Religioſus in Aula ſitiat ſpiritualia tantum & redh-

tum in Monaſterium. 67. 1
Religioſus in Aula degener. 90. 2

Religioſi alacres ſanctificant. 7. 2
Religioſorum Exempla ſemen ſunt vocationis. 77. I
Religioſorum exempla proſunt. Ibid.
Religioſi evulgantes delicta Religionis ſuxzx. 72. I
Rehigioſi laudent Religionem ſuam, ſi laudari cu-

Ppiunt. Ibid.
Religioſi auſteri ſingularitates vitent. 89. 1
Religioſi probi nihil optant. 90. 1
Religioſi quàm honorandi ob paupertatem. 91. 1

Renovatio, ſeu Converſio. 39. 1
Renovatio, quia alioquin periclitatur Gloria Dei.

.2
Renovatio, etſi Tepiditas arceat Pomitentiam . 1
Renovatio. . 2
