dd contane ma Religionis Tranſeuntibus communicare, no linum indui, quaàm ſub oſtro geſtare cili-
Rid, Zelusa. quamquam tibi adhæſiſſe videantur. Quod ſi cium: Malo denique in domo Dei uti creatu-
efimmnun, nimarum Tranſeuntes ſunt, quàm ſtultè laborem per- rà Dei, quam in tabernaculis peccatorum aquâ
Ntemd zil ss- dunt, qui in adoleſcentibus ſpem ſuam locant, & igni mihi interdicere. Propugnacula enim
dertt, gl mei, „„i quorum benevolentia inanior folio eſt, quod illa quati ſolent & poflunt, hic ſatis à ſitu de-
m mon alr Foera „ à vento huc illucque diripitur! Et quidem ut fendor. Et quamwis in honore permulti auſte-
dam. Mug vulgan. Minus quoque ſeu in diſcipulis, ſeu in Poœni- ritate vitæ judiciorumque æquitate floruerint,
m, (ellen 1e5. tentibus, ſeu in amicis fideremus, Spiritus ad floreant; Id tamen, non ſine prælio cruen-
,luben I Corhden. Sanctus non Tranſituros eos dixit, ſed Tranſ- tiſſimo, conſequuntur. Quàm munitus David §. David.
men lnir, nis i euntes; Ediſicata ad docendum Tranſeuntes. pPropugnaculis in aula! cinerem epulis immiſ-
ammendun Zelu, a. Non enim tranſituri ſunt, cùm pertranſierit æ- cebat, ſtratum lachrymis expiabat, oculo ſu-
olt. rꝛ. nimarum tas, vel cùm hora advenerit tibi tranſeundi ad perbum & corde inſatiabilem execrabatur, lu- pelicitas

mofmu. Ireautus aliam urbem, ſed Tranſeunt cùm docentur, gebat hoſtis injurias, ſervi patiebatur audaciam, noxia.

n & Noni⸗ Tranſeunt cùm hærent, adhærent & tranſ- Deo templum moliebatur, ſaltabat ante arcam, =
liminphei eunt, non ſtant cùm tecum ſunt: jam mecdi- jacebat in conclavi, oratione ſepties quovis die H
rum hr⸗ tantur, quo modo te tuaque prodant, cùm eis mundabatur. Lamen experimento doctus, non
weämir cor tuum prodis. O ſpes inanes, 6 vanos labo- ſatis ſecuram Dominantibus innocentiam tot
io, dli res, & ſudores miſeros, ſi alii quàm uni Chri- inter arces, adulterii & homicidlii captivus vel

ſto laboratur! Novit, inquis, Prudentia, qui

à columba alas precatus eſt, ut elongaret fu- Pfal. 54.
ſint ejus, quique tranſituri ſint, quive ſunt le-

) IOcO g'ens, & in ſolitudine moraretur: ubi liceret 7.

tatem. An

Veſtibelo,⸗ cum in tentationibus permanſuri. Diſcerno, ex ſibi reſpirare ſecuritate loci, non verè illudi
Pend flun⸗ Dei gratia, inter lucem & tenebras. Eſto: ſed vano fallacique propugnaculorum apparatu.
. le „. . . . — J.. 2 . . O . — „ 6. .
emmm utraque tranſit. Clarior dies, nox tetrior, ſed Credo equidem, quod & caſtus in eremo, & Pignitas
0 , .

utraque recedit. Diſſimilis eorum color, fuga ab Uriæ ſanguine impollutus manſiſſet; quam- oia.
& occaſus perſimilis. Crede mihi, imo Evan- quam & rariùs oraſſet, & ſæpiùs comedillet.
gelio & Chriſto crede: Cœlum & terra tranſi- Non attendendum proinde, quâ veharis cym- Religionis
bunt: Non illa modò, quæ fonum gignit, ſed ba;, ſed quo deveharis æquore. Sutilis enim Perfectie

1, He

abi d. Matth.
gureſde 24.35.

aun. illud quoque, quod ſtellas profert, ruunt. & carioſa ſatis eſt cymbula, ut in ſtagno lu-
Non dico tranſibit, ſed tranſit tuus ille tam ti- das; vix evades in Oceano naufragium, niſi li-
1tu, 1 bi carus, tuæque dimidium animæ. Qui tibi gneam compares Arcem adverſus undarum in-
nueult: Sol fulget, properat ad occaſum. Tu quidem ſaniam. Mei autem Pene moti ſunt pedes, pene Pl. 7. 2.
ei ynonn cubas in meridie; ſed Meridies nuſquam rez- effuſi ſunt greſſus mei, exclamabis frequenter

nutabundus, niſi eos in Petra locaveris. Ità
ſponſa non armatur, ſed invitatur ad caver-
nas. In medio filiarum, licèt Lilium, malè o-
luit, & punctiones non effugit.

1. Reg. Cubat, ſed ſemper currit. Etiam cùm videba-
27. tur David Regi Achis militare, regiones ejus
depopulabatur. Nutriebatur à Rege, contra
quem bellabat. Sicut Turris David collum tun,
Zelus a- diſicata ad docendum tranſeuntes. Et ne Tranſ-
en di, euntes iſtos tam citò pertranſeam. Turris Da-
pereo. Vid Tranſeuntes docet; ut intelligamus fami-
. gar jni- liares non eſſe debere nobis, quos ad Chriſtum
tentes. attrahere cupimus. Et Tranſeuntes edocentur;,
& Tranſiens JESUS Apoſtolos evocavit ;
Nullum dià familiarem JESUS habuit, quem
beneficio amicitiæ converterit. In tranſitu con-

Mille olypei pendent ew ea, omnis arma-
tura ſortium.
△

Clypei ſunt omnis armatura fortium, quia Zelus ſibi
apud Deum vera fortitudo eſt, non hoſtem vacet.
aggredi, ſed ſecurum ab hoſte eſſe. Non qui

vertit, ex iis verò, quos ſecum menſæ adhi-
buit & colloquio, alius reſurgentem non cre-
didit, alius moriturum abnegavit, alius prodi-

vulnerat, ſed qui ſe à vulnere tuetur, Victor
eſt. Quare, non quòd multos ad Deum pecca-
tores converteris, glorieris; ſed gloriare, ſi te

ab omni labe immaculatum ſervaſti, dum im-
pios emundas. Quid enim prodeſt, ſi multos
viceris, & præda deinde hoſtium in acie fias?
Quàm multos luget Eccleſia Samſones, qui
1ta

dit oſculantem, omnes denique captivum reli-
Confden- quere. Adeò, qui tranſeuntem audientes JE-
tia in ho- &CUM, reliquere cum rete Patrem, & cum te-
1 minibur. lonio quæſturam; üdem, poſtquam diù fuere

34 Oliva

ità Philiſthæos perdunt, ut eâdem, quàâ illos in-
nrineipiis volvunt, ruind ipſi quoque opprimantur 1 LXX.

Tintatio- legunt: Omnia jacula potentium pro, Omnis
a an, armatura fortium. Ubi enſis, ubi haſta, ubi
Tentazio- Pugio, ubi denique ſica? Jacula-ne tantùm ar-
nunm, re- HMatura potentium ſunt? ſanè. Non enim comi-

medium. nus néôrunt Chriſti milites pugnare;, ſed emi-
nus: fuga ſibi magis conſulunt, quam luctaà.
Vel eminus hoſtem ſauciant, vel ſeſe in caſtris
e⸗ continent. Plena diſcriminis alea, propinquo
vitanda. . . 4
hoſte, pugnare. Mulierem videre & odiſſe, ma-
gna victoria eſt, ſed rara. Nec Davidi, viro
ſecundum Dei mentem, licuit non amare,
quam incautè aſpexerat. In aula humilitatem
ſectari, triumphi genus eſt ſplendidum. At
quis, inter purpuratos, rubore caret, ſi careat
purpura? Quis, ad aſpectum Purpuratorum,
Oſtri non evadit candidatus? Quis, propè ſo-
lium, aſcenſiones non diſpoſuit in corde ſuo,
quas in valle lachrymarum vix dejicimus? Ro-
go te, projice ſicam, & ſume jaculum: vin-
cêris, ſi cominus pugnes cum vitiis. Gigan-
tem David proſtravit, ſed funda; ab eo for-
tè vincendus, ſi cum eo manus conſeruiſſet.
Judas cum avaritia cominus pugnavit, ſed ja-
cuit. Felicius horruiſſet aurum; quod Chriſtô
& Apoſtolis miniſtraturus dum ſervat, vinci-
tur, ſuâ deceptus ſpe, ſuàâ non ſecurus ſecurita-
te. Nummos enim, ut Chriſtum paſceret, ini-
tio admiſit, ad extremum, ut Chriſtum pro-
Gen. 3. deret, concupivit. Ipſa conteret caput tuum; ad
15. ſerpentem dictum eſt de Virgine. Non enim
manibus, uti fabulantur de Hercule, ſed pe-
dibus anguem protrivit. Statim ac ille acceſſe-
rit, comprimatur. Noli expectare, ut ſerpat
in ſinum, quò illum manibus atteras: calca-
neo calca, hoc eſt, extremàâ corporis parte
ſuggeſtionis initium & caput conterito. T arda
emm victoria, vicinum gutturi Draconem eli-
dere. Denique inſidiatur ille calcaneo, non du-
Pins de triumpho, ſi extremâ evitatà corporis
parte, ſerpere poterit in pectus, cominus lu-
ctaturus.

Oceaſio
mäala de-

Duo abera tua, ſicut duo hinnuli capreæ

gemelli, qui paſcuntur in liliis.

Superior Utrumque uber Hinnulus eſt Liliis ſagina-
idem om- tus, tamque pretioſa eſt Sponſo læva Sponſæ,

mnibus. quam dexterior mammilla. Non enim tibi la-
Jelus . Dor perit, ſi eos lactes, qui à ſimiſtris locandi
ferens. bor perit, actes, qui à ſiniſtris locandi

TLapſi non ſunt. .Æquè vult ſponſus & pios & impios à
abjicien. te paſci; & quamquam, qui paſcuntur &
di. meritis, & moribus inter ſe diſpares valdè ſint,
rer tamen ubera paria ſunt, & gemellis hinnulis
Zelu, a. Comparantur. Puto Davidem, apud Deum;,
nimarà, non minus meruifle, educando Abſalonem, quaàm
etiam ſine Salomonem. Et Iſaac, vir tantæ probitatis,

frakts, inviſum Deo Eſaü non minori proſequutus eſt
c. — . „
“ "σ⅞. benevolentia quam Jacobum. Adeò vuh Deus
4

à Patre diligi etiam eos, quos ipſe odio ha-
bet. Sanèe Chriſtus à ſui corporis, ut ità di-
cam, mamma vel menſa Judam non rejecit;
cujus ut lavit pedes, utinam itaà diluiſſet &
cor, utinam tradendo ſe illi ab eo impetraſſet,
ne Pontificibus traderetur. Denique & Cham
recipi debuit in arcam à Patre, & Roſa tam
foliorum educat teneritudinem, quàm dumo-
rum aſperitatem. Verum Uberum quiſquis de-
fungitur munere, meminerit; ità ſibi lactan-
dos traditos ab Eccleſia populos, ut ipie quo-

que cibari debeat, & quidem Liliis. Sicut &aſtitas
duo hinnuli ubera ſunt, qui paſcuntur in liliis. Zelum
Lac præbes? Lilia legito. Paſce Tuos, paſce & Sarind
Te. Ilis lac, tibi lila debes. Cur Lilia? Quia aznm,
nulla tam neceſſaria virtus iis eſt, qui cum Zelus a-
proximis agunt, quàm Caſtitas. Cæteris deſti- zimarum
tutus virtutibus, uſui eſſe fortaſſe poteris. U- Eli va-
nus ſi deſit pudor, reliquæ nihil tibi profutu- ,
ræ ſunt. O Lilium! 6 pretium 6 pudicitiam!, „
Audeo dicere, vel improbi lactare poſſunt fi- Zuriſat.
lios Eccleſiæ, ſi tamen ipſi pudore non carent. Aio Ec-
Mentior, miſi hoc in Sponſa deprehendimus. sleſiaſtits
En ubera ejus Hædis comparantur (quos quis zrev
dubitat ad ſiniſtram rejiciendos Sponſi?) eo crtet, e
tantůùm nomine, quòd impudici non ſunt. Li- Superior
liis ſi paſcuntur vel hædi, ubera eſſe poſſunt exempla.
Eccleſiæ. Nec Sponfa ſimilitudinem recuſat hæ- Fame cu.
dorum, quam ſcit Liliorum fragrantià com- 7.
penſari. Etiam Tertullianos & Origenes inter
Patres adſcribimus, quorum quam reproba-
mus hæreſim, tantundem Pudicitiam honora-
mus. Denique David, ut Liliis paſci deſüt,
licèt Deo plenus, docere tamen non audet, &
ubera ſibi aruiſſe fatetur. Unde lugens ait:
Domine, labia mea aperies, & os meum an-
nunciabit laudem tuam. Quaſi dicat, non deeſt t7.
in gutture concepta de Te laus; ſed cùm edo-
cere non audeo, quia peccavi, Tu ſcis quo me
genere criminis perdiderim. Uber eſſe non va-
leo, qui Lilio careo. Defloruit pudor? elanguit
Verbum. Duo ubera tua, ſicut duo hinnuli. At Zelus o-
hinnuli lac ſugunt, non præbent; ubera verò arvene
præbent, non ſugunt. Quare ergo ſicut hinnu- ict.
li ubera? ut diſcas Lelum animarum non ex-
hauriri, ſed impinguari quoties alios paſcit. Quot Deo dari
illi ex ore fluunt verba, toties illi in mentem ℳ aceipe-
Verbum influit. In oratione recipit quod in con- e:
cione eroget. Annunciaverunt opera Dei? Quid plal. 6;.
inde? audi. Et facta ejus intellexerunt. Dum do- 10.
cet zelus, docetur. Magis intelligit quæ nun-
ciat: imò incipit intelligere dum annunciat. De-
nique memineris velim ſponſum inter Sponſæ
era reſediſſe, hoc eſt, Mammilla Patris, ita
enim à Clemente Sponſus appellatur, in mam-
millis Sponſæ requievit; ut doceretur tantum
accipere lactis à Patre, quantum ipſa filiis im- 2
mulgeret. Faſciculus Myrrhæ dilectus meus mi- zrakas.
hi, inter ubera mea commorabitur. Et notandum ar.
eſt, quod non ab ubere pendet, ſed recubat vin mi-
inter ubera. Non enim ſugere vult, quod à no- Eaibre-
bis optat exſugi. Recuſat enim ſibi Tempus im- Lautts.
pendi, quod animarum debetur auxilio. Et Oratio
quidem uberibus Sponſæ proximus eſt; ſed nè TV'e Suce.
fortè, eo viſo, deſereremus uber, & ad eum inhegets
confugeremus, myrrheus eſt; hoc eſt, ama- .
reſcit audenti ſe tangere. Vult namque incuba- dapeit,
re mammis, non vult à mammis infantes avo- gi
care. Equidem placet, ſi Superioribus Supe- ‚apium.
riores invigilent, placet ſi ab unoquoque eo— guperiores
rum non longè ſit, qui ommium caput & dux 4 duperit⸗
eſt. Verùm ità cubet Sponſus inter ubera, ut vilu⸗ u.
tamen myrrheus ſentiatur ab iis, qui, faſtidi- nnedkn.
to ubere, eum præguſtare & attrectare ten- „e; Tepi-
taverint. Non blandiantur reclamantibus, con- dorum.
querentes non audiant, ſed oderint; rebel-
lantibus non aſylum, ſed exilium præbeant. Superior

Zelus a-

Alioquin, nm myrrheus appareret Sponſus in- e, d
ter ubera, quis non ab ubere ad eum avo- 1 n ci

laret? Non ſolus Sponſus, ſed quilibet pro- audisr.
pè ubera conſtitutus abducere valet infantes
ab ubere. Abſalom certè Davide nec pru-
dentior, nec ſanctior, nec juſtior; ut tamen
cœpit

en loet in
oln
1, anrtu
Solel . 6
bl Do Lera
M 1 I
2. Uet, Nlum
Em adno
en alber⸗
1ie Mnn 1
Qnlto
n luge
6 lyum cgili
eN 11:
e lkn gem
fe Mrdnnan
uiannes &
arocblos
Unts dentes
1um, Collun
en confert
leebent,
r Ao hivmn
ililin. Ve
Ugtt ventun
Knm,
in honle
Cranti,
miſorl le⸗
8,dklm, Ie
11& Hhonn
lene flios
Kihtit ſunt 8
ncigor E
Küntl, 3n
ctat Ule
6h. Giut
linr ij iiie
in unte, Ni
dens d⸗l-
Wen Hlih
murlüüin
ftüini
. Eltlit;
Eing; hec
nin Dreke
net ier,
üfen un
. Dlegr

eprim
de errm

luntur i

i ub

le
r rlen
Munr,

d. dialten
rn llis 1
Neleitn
„n am ,
Eteti eſlen,
hoters D. ,
di Profam-. 4
Puchetene

11
e pollont

nn ien
rehencimn
1(cosien
nſint l
elle polim
hreculit he-
rartis n.
Mrigenesintt
um teptohr
tiam honn-.
Paſci Eeſt,
nonn Audet,
ſe lugend at:
5 TMeln r
at, non cectt
ſed chmel-
luſcisom
1 elle nonrr.
Cdorlclangu,
uo binnl. At
tz vbera ſetii
Aruin m e.
ios aſt rn
n n wenen
dit Onolnnan .
4 Deii
ut. Dancrt
ligit Gve un
anmunct
n intet In⸗
wülla Pinuyn
latur, inmun⸗
ekeill tunm

. i
lilellu ha 4
r Htnnt
et, kell .
rult, l,

⸗ 13
Dbienu

ni
1 iblex.

in Cap. IV. Cant. Canticorum.

cœpit litigantibus adblandiri, eorum ità corda
2. Reg. ſollicitavit, ut citô à ſuo Rege ſeſe populus de-
15. 2. 3. feciſſe exhorruerit. Luna certè, ut terram in-
& ſeq. ter & ſolem ſeſe immiſerit, lucere ille deſinit,
& à nobis defectum paſſus lucis fons ipſe lu-
minum dicitur. Lucent ſidera, ſed quibus lu-
cis opes Sol indulget: quibus, dum ſe terris
ſpectandum præbet, adimit & ſpectatores &
decus. Si cupiat lucere, quæ ſuo perfundit lu-
mine, occumbere debet ipſe & occidere, ſtel-
liſque in cœlo, non mortalibus in terra, luceat,
ut illæ luceant, Nilum ſummum Reipublicæ
Caput æmuletur, qui fontem recondit, ut al-
vei ſpectentur, qui ipſi poſſunt coœlo ſpectato-
rem in EÆ.gypto ſubtrahere. Væ uberibus, ſi &
ſedem locet ſuam propè ea Sponſus, nec ſe
myrrhâ involvat, ſed floribus melleque obli-
nat, exornetque. Quis enim non faſtidiat lac
Sponſæ, ſi à ſponſo manna favoque paſci poſ-
Zalus ſbi ſit? Duo ubera tua. Et quando ſuprà, pro
ubere, Zelum animarum intelleximus, libet
Exemplo hic unum adnotare, extrema videlicet eſſe in
Eit Becle- Præconio ubera, nec à Sponſo commendari,
Eialticeæ niſi dilaudato jam reliquorum membrorum
Terſdi- ornatu. Itaque primi oculi laudantur in Spon-

Vvacet.

arertei ſa, tum capilli, tum dentes, deinde labia,
exempe Poſt labia genæ, poſt genas collum, extre-
ona, o tandem loco ubera. Neque enim licet aliis
vox ope. lactandis mammas producere, niſi poſtquam
rum. ſenſus omnes & armaveris & ornaveris. Ver-
tat antè oculos in columbas, capillos in capreas,
in oves dentes, in vittam labia, genas in pu-
nicum, collumque in turrim, ut ad extremum
valeat convertere in hinnulos Ubera; quæ ſi
Vroeinii Lac præbent, Lilis ſaginentur. Duo ubera tua,
Rendes Nicut duo hinnuli capreæ gemelli, qui paſcuntur
da. in Liliis. Væ nobis. Periimus. Quis ex nobis
Propoßta fugiet à ventura Ira? Quis finis geniminum vi-
retinen. perarum, quando hinnuli caprearum & ube-
Hige ribus ſponſæ quam ſimillim, & Liliorum pa-
ragezn, ſti fragrantiãd, ut hædi facti fuerint, à ſini-

ſtris ſponſi locabuntur, audituri verbum illud
Matt. 25. aſperum, Ite maledicti in ignem æternum. Ità
41. ne? & liliorum paſcua & uberum deliciæ ge-
hennæ filios educarunt? Sanè: Hædi enim à
ſiniſtris ſunt Sponſi. Unde, quæſo, tanti lu-
tus origo? Ex Hebræo & ex LXX. apertius
deducitur, apud quos ſine interpunctione, quæ
eyxtat in Vulgata, continuatur lectio hoc pa-
cto. Sicut duo hinnuli capreæ gemelli, qui paſ-
cuntur in liliis, donec aſpiret dies, & inclinen-
tur umbræ. En ſontem perditionis. Paſcuntur
quidem liliis hinnuli, ſed donec dies effulſerit.
Tepiditas Candor Lilii vilis eſca eſt, quia & purpuràâ ca-
Sab ſervo. ret & ſpinis. Roſa Liliis ſuccedit, quia nocti
re de. dies ſucceſſit; illa diligitur quia pungit ſe tan-
genenr. gentes; hæc amatur, quia opes noſtras, quæ
profert, præfert. Qui paſcuntur in liliis, donec
aſpiret dies, & inclinentur umbræ. In Hebræo,
Et fſugiant umbræ. LXX. verò, Et amoveantur
umbræ. Eleganter varietas tranſlationum varie-
tatem exprimit Tepeſcentis conſcientiæ. Um-
bræ ſiquidem humilitatis, & mortificationis,
vel inclinantur, vel fugiunt, vel amoventur.
Inclinantur illis, quem paulatim & ſine ſtrepi-
Teicing. tu felix umbra in luce ſtudiorum deficit; inci-
tis ſprs Pit Paulatim mortificationis obliviſci „oratio
minus placet, exacta conſcientiæ cura vana di-
citur religio, indui detritis veſtibus ſingulari-
tas putatur, ſomnus productior cura videtur
valetudimis, ſalutationes non reſpuuntur, con-
gratulationes amantur: Quid multis? qui um-

—–.

5

bras ſectabatur lucem ſuſpirat, & nullum ſi-
bi, vel per Angelum, nunciari gaudium cum
Tobia ſuſtinet, niſi lumen mundani Fulgoris
recuperet. Et ità miſer, dum noctem ſaſtidit,
faſtidit Lilia, & Roſas eſurit, a quibus, ſi oſ-
trum recipit, recipit quoque ſpinas, a quibus
laceretur. Aliis non tam lentè Nox occidit; ſed
vix non-nemo pedem extulit & Tyrocinio, vix-
que Muſarum prælibavit calicem, cùm umbras
liliaque pertæſus, unam æ*ſtimat, admiratur,
veneratur, & venatur nominis gloriam: cui
umbræ non inclinantur, ſed avolant: optimé-
que proptereà Hebraica tranſlatio ejus vatici-
natur calamitatem, cùm dicit: Donec aſpiret
dies, & fugiant umbræ. Fuga enim verius,
quàm occaſus umbrarum eſt, tam ſubita obli-
vio religioſæ Humilitatis, tamque hoſtilis Pos-
nitentiæ contemptus. Alii demum non incli-
nantur umbræ, ſed/ nec ab eo fugiunt, ſed re-
moventur. Benè currunt plerique, ſed Gala-
tarum inſtar faſcinantur. Perdurat amor um-
brarum in die ſtudiorum, & Lux Chriſti lu-
cet in tenebris, circumtegentes diem ingenii
& ſapientiæ, nocte humilitatis & pœnitentiæ.
Verùm quas ipſi non fugant umbras, alienâ il-
læ calliditate fugantur. Suſurrus emim plauden-
tium doctrinæ, & pietatem penè ridentium,
corrumpit Lilia, & noctem diſſipat. Quique
ex ſe odit lucem, & noctem diligit, aliis pla-
citurus noctem vertit in diem. Hujus infeli-
cem exitum expreſſere LXX. ita vertentes-
Donec aſpiret dies, & amoveantur umbræ. O
umbrarum occaſum caſus prænuncium! O Lu-
cis ortum ortum luctus! O dies Deum fugans,
non noctem! O ſplendorem Liliorum hoſtem!
Pereat dies iſta, & in diebus æternitatis non
ſupputetur, nec videat natalem ſurgentis au-
roræ. Sanè Virgo, quæ in umbris Solem pe-
perit, diem averſabitur, in quo filium ſuum
exſpiraſſe, & olim in Cruce recordatur, &
nunc in corde tuo lamentatur. O quàm felicius
degebas in nocte! tegebaris umbris, ſed Liliis
paſcebaris: exulabas a luce, ſed & à luctu a-
beras, deerant roſæ, ſed & ſpinæ deerant: non
effundebatur nomen tuum, ut oleret, ſed in-
ſtar olei, Dei tibi nomen effundebatur: care-
bas Sole, ſed non Sponſo. Recordare, quia
noctu acceſſit ad ſponſam ſponſus: recordare
quia ros interdià non cadit: recordare;, quòd
noctu duntaxat manna decidebat: denique &
primogenita Ægyptiorum nocte periere, &
Aſſyriorum exercitus noctu, vaſtante Angelo,

proſtratus eſt, & inter umbras Holofernes pe-

rüt, & Deus ipſe tenebras incolit.

Donec aſpiret dies, & inolinentur um-
bræ, vadam ad montem myrthæ, &
ad collem thuris.

Felix Sponſus, id eſt Prælatus, ſeu Cœno-
bii ſeu Eccleſiæ, qui novit à ſponſa ad mon-
tem myrrhæ recedere, hoc eſt, ab animarum
cura ad ſui curam ſecedere. Quamquam, quid
mirum, ſi poſt comptam ornatamque Sponiam
confugiat ad myrrham, qui vel cum ſe reclina-
vit in ejus pectore, myrrha penitus evaſit? Faſ-
ciculus myrrhæ, inquit, dileétus meus mihi. Quam
pulchra confoderatio mortificationis & chari-
tatis, orationis & actionis; ut videlicet, con-
ſignato die aliorum curæ, noctu Charitas ſibi

vacet, & Deo! Quod ſanè ex Hebræo habetur
expreſ-

Seudia
Orationi
α fervo-
ri poltha-
denda.

Gloria
vana.
Fervoy
interit.

Lonſilia
mala.

Zelus ſibi
Vacet
quoqse.

36

expreſſius, ubi ſic legitur: Donec aſpiret dies,
& fugiant umbræ, bo mihi ad montem myrrbaæ,
& ad collem thuris. Quam eleganter umbras
non declinare dixit, ſed fugere. Animæ enim
Deo vacanti dies feſtinant nimium, ut proin-
de & umbræ hic fugere, non ire, dicantur;
Spiriua- & in Pialmo, more Gigantis exultaſſe videa-
rcfe- tur ſol ad currendam viam, quæ ſponſæ vitam
renda, eiipit, dum lucem præbet. Quod & Antonium
queri ſolitum accepimus, reducem Solem aver-
ſatum. Nec minus elegans vox illa eſt, ibo mi-
hi. Siquidem ſola myrrha, & ſolum Thus,
Oratio videlicet & Mortificatio nobis fruges
parant, & nobis ſerunt; reliquis operibus no-
ſtris, doctrinæ & verbi ſatione, Sacramen-
torum diſpenſatione „cConſiliorum adminiculis,
non tam noôbis, quam aliorum commoditati im-
penſis. Uni mihi laboro, dum & montem myr-
rhæ excolo, & collem Thuris conſero. Oratio
& Mortificatio colonum ſuum non fraudant.
Reliquorum laborum ſuſpecta plerumque cul-
tura, & fallax interdum ſeges; quæ, dum
frumenta proximis ſubminiſtrat, ſibi vix ſtipu-
las aliquando ſervat. Porrò myrrha in Monte,
Mortif- Thus floret in colle. Uſque adeò Mortificatio-
zatio me- nis ſtudium excelſum eſt, ut ipſius Contem-
lior ora- plationis ſublimitate ſublimius ſit. Et Cœlo pro-
⅝.. ⸗Pior, & à camporum demiſſione remotior Mons
myrrthæ eſt, quam thuris collis. Sublimis Ora-
tio; ſed longè ſublimior Mortificatio. Deni-
que orat Chriſtus in cruce & patitur; utque
Mortificatio ſanguinem fudit, ita oratio lacry-
Zelus a- mas effudit. Exaudiri fortaſſe valuit pro ſua re-
nimarum verentia: ſed mundum, non orando ſolum, ve-
incomme- rum etiam patiendo, redemit, vitamque debe-

Oratio.

Zelus a-
nimaram
bi vacet.

v n - mus non unis Chriſti lacrymis, ſed & cruori.
Chriſti Et quamquam in utriuſque typum é vulnerato
FPaſio. latere aqua pariter & ſanguis profluxerint: ta-
men, ut princeps & primogenitus, primum
ſanguis manavit, tum aqua; ut intelligamus,
potiorem Oratione & lacrymis Dolorem eſſe
& Paſſionem. Mirum verò quantum Sacra-
mentorum lateat in verbis, quæ conſequuntur.
Vix ad montem Myrrhæ collemque thuris de-
venerat, cùm illicò exclamat: Tota pulchra es,
Cenſores amica mea, & macula non eſt in Te. Planè ſibi
& ſcan- Vacaturus, ſeſeque curaturus, ad montem Myr-
dalke⸗ rhæ Thuriſque collem Sponſus, id eſt Præſul,
H confugerat, quùm inde Sponſam pulchram vo-

Religioſi cat & ſine ruga. Planè ivit ſibi vacaturus, cui
obſervan- alieni vultus nævi non apparent. Rarus, qui ſi
tes ſuari vel Prælibare incipiat myrrham, vel thura de-
regularu libare, non illicò execretur cæteros, maculaſ-
S„ que non deprehendat vel in Sole. Phariſæus

Wat. bis jejunans in Sabbato, & ſemel in templo o-
Honer rans, Publicanum damnat, quem Deus com-
mutnus. mendat. Non videt tunſiones pectoris, demiſ-
Tize . ſionem vultus, dolorem cordis, lacrymas ocu-
,. lorum, cæteraque ornamenta, quæ in orantis
& poœnitentis habitu geſtuque extabant; &
maculas rimatur in mente, quas jam diluerat
fletibus, ſi eas fortè cupiditate contraxerat.
Religioß Proh grande prodigium, ut conſiſtenti inter
perfedtio. thura myrrhamque tota pulchra, & abſque fœ-
Pperaa „ ditate Sponſa videatur? Sanè non ſibi eunt ad
cor. hoſce montes, quibus omnis vileſcit pulchri-
superbia. tudo, & nullus non maculatus apparet. Imò ſe-

cretius quoque Sacramentum horum verborum
cortice tegitur. Antequam Sponſus ad montem
thuris & myrrhæ ſecederet, Sponſam libera-
liter dilaudaverat, ut toto hoc capite patet;

ubi verò de maculis judicandum fuit, noluit

Oliva

antè ferre ſententiam, quàm & Orationi inſi-
ſteret & Mortificationi. Laudat comas, lau-
dat labia; illas gregi, iſta cocco comparat, re-
liquaſque extollit corporis partes, nulla præ-
miſsa oratione. Ubi verò fui muneris partes
omnes impleturus, an inſit in tanta pulchritu-
dine nævus, videre debet & nunciare, relictà
Spons, & dilato judicio, & tribunali ad con-
clave ſibi, Deoque vacaturus concedit: Io
mihi, inquit, ad montem myirhæ, . ad collem
thuris, indéque ſententiam pronunciat in Spon-
ſam ſummoperè mitem, Tota, inquiens, pul-
chra es, amica mea, & macula non eſt in te.
Mihi crede, Tu, qui neminem probas, & næ- Seandali.
vos in quovis vultu deprehendis, ſi ires, ſed ti- Tari foci-
bi, non aliis, ad montem myrrhæ & collem les.
thuris; téque & mortificatione & oratione ex- Eccleſßia.
coleres, fortè ex angore quem ſuſtineres in myr- Kici De.
rha, & ex ſuavitate quâ te perfunderet thus, ta co.
diſceres compati infirmitatibus aliorum. Tu, dugerin
qui degenerem inclamas eum, qui ſemel recu- sberia.
ſavit de nocte ad ægrotum accedere, ſi vel zarpiins,
ſemel ſurgeres & morituro adeſſes, fortè de- 97“4 ra.
bilorem te non ſperneres Sacerdotem, quòd "Ri.
aliquando non ierit, ſed ſtuperes, quòd tam
frequenter adierit morituros. Calicem prægu-
ſta, ut alios damnare poſſis, ſi amarorem in
eo exhorreſcant. Errat ſanè quiſquis Prælato-
rum ad ſolum collem thuris accedit, fratrem
judicaturus. Orabo, inquit, & ita Deo aſtans
de infligenda poœna deque imponendo novo

Superior
tardus ad
as.

entes.

onere deliberabo. Benè loqueris, ſed Sponſum

nequaquam imitaris, qui prius ad montem
myrrhæ, & deinde ab eo ad collem thuris
tranſit, ut poſtea de ſponſæ maculis ferat ſen-
tentiam. Bona Oratio, ſed Mortificatio tui tibi Superiori
non minùs necefſaria, ut alios judices. Quod exempla.
ſi præſtares, fortè ſimile tuum foret judicium Reforma.
judicio ſponſi, quémque è& colle thuris fœdum Lors
ſordidumque pronuncias, è monte myrrhæ ſine
macula nunciares. Denique, ſi tantùm orave-
ris, zelus tuus igneſcet vehementiùs, minima-
que tibi maxima videbuntur;, & lepra appare-
bit ante conſpectum tum crucifixi tum divini-
tatis, quæ vix puſtula eſt. Si autem pati cœpe-
ris, quæ alium horruiſſe & declinaſſe dedigna-
ris, diſces compati, & abſolves, quem aliàs
damnaviſſes. Mons Myrrhæ maculas non tan-
tùm noſtras abſtergit, verùm etiam alienas. O
ſi Sacri Præſecti, Religioſæ Paupertatis tam
providi reparatores, tranſilirent à colle thu-
ris (ſi fortè eum ſubiere) ad Montem Myrrhæ,
eaque pati vellent, quæ aliis præſcribunt, pla-
nè non tot deprehenderent maculas in ſponſis
Crucifixi Servatoris, inque Monaſteris rectè
conſtitutis! Etiam arundo novit vites ſuſtenta-
re; at Botros proferre non novit. Splendida,
ſed delicata vox, Fac hoc; ſuſtine & abſtine,
Tollite jugum Chriſti ſuper vos. Quare non ais
cum Eſaia: Venite &j aſcendamus ad montem
Domini. Volo Chriſti miles eſſe, ſed ſi Duce &
ductore non caream. Luna ſtabit in ordine ſuo,
ſed ſi elevetur Sol: alioquin ſi Sol obſcuretur;
fruſtra Lunam monebit, ut luceat. IIlud etiam
adnotandum puto;, priùs Sponſum de myrrha
loqui, tum veròô de thure: Io mibi ad mon-
tem Myirhæ, & ad collem thuris. Niſi enim
Mortificationi vacaveris, orationis donum fru-
ſtra ſperabis. Iter ad thus myrrha eſt. 'eni de Li-
bano, Wonſa mea, veni de Libano, veni: corona-
beris de capite Amana, de vertice Sanir & Her-
mon, de cubilibus Leonum, de Montibus Pardo-
rum.

.

Cnmma pe
enonu
lun Cence!

,

4

Catu op

Cunnm Pigin
9

e r, ds

enndad Penit

(cete onſam
cele⸗ on

äferm, Ne in

tamonten!
4

klat
lt, Ut 40

lrag, krri
Parat, . n
nuli te. h
herts ſart
Polchnn.
re, Nche
man dcn.
ceclt:
GAd len
ernn
guten, l.
non et nt,
Obeg, Ee.
Uines, ſt. 4
1e & (olen
Oratlone er.
eteszinm,)
mnderet ihn “
Morumn. nt
iſemel tn,
edete, dn⸗
ls, ſont
doten, d 4
, Nd tn
lcem Merr
Hamatorehmn
ſquis Mrelt-
Ceclt, Katin
ita Deoakm
Ponendo or
,ſed Ponlun
5S 40 Mohten
collem thnns
clis ſeret en
tifcatotuthir
judices Qwle⸗
Coret taimn
e thurofedin
nte mjnne ſo .
tantälnntlik,,
entins, Iin-⸗
lepta eh.
õ
ten pen ee)⸗
clinalie elge
6s, (en 14
macblisntd⸗
etialn dens
Pauperuti ii
nt e Or.
lonten Mne
Ptelcthnt,,
aculas 1n
Monafeni id
it rite Ule
vit. enlu
Kine Kali,

. Qun ea

mnug A nv,
ſe,leiſ Du

Pitinorcne⸗

trinſa⸗
fui poteſt,

in Cap. IV. Cant. Canticorum.

rum. Quò veniat? ubi Sponſus conſtiterat. Quò
ſponſus ſeceſ:erat, in montem videlicet Myrrhæ,
ad collem Thuris. Ergo Virginitas, quæ adum-
bratur in Libano, non coronatur niſi in montibus
Orati & Myrrhæ & Thuris. Quæ enim caret Oratione &
Moreifea. Mortificatione Caſtitas, propinquior eſt captivi-
e tati, quàm triumpho, & aptior videtur vincu-
Caſuatis lis, quam coronæ. Suſannæ pudicitia inter un-
cura.
fortiter pudorem ſervaverit. Periclitata eſt fa-
ma, ſi pudor vicit: id eſt, Caſtitati alter oculo-
rum effoſſus eſt. Citò tamen reparatus eſt Fœ-
minæ integerrimæ, ob fortitudinem luéctæ. Da-
vinggddis Pudicitia regnare nequiit & vivere. Inter
plumas volare deſüt, deſut rubere in purpura,
Man: fa. dedidicit triumphare poſt victorias, florere non
ione eX. Valuit in viola, excoli nequiit, ut coli cpit,
. ſoervivit in imperio, frigere cœpit inter odora-
tas pelles, ornamenta amiſit cùm accepit, quæ
ſe rexerat, dum alii militabat, Coœpit ſibi non
imperare, ut copit imperare., Verbo; nuſquam
ancillata eſt Davidis pudicitia, niſi in regno;
nuſquam aruit, niſi propè fontes; nuſquam de-
puduit, niſi in oſtro; nuſquam aliena rapuit, ni-
cüum omnia poſſedit; nuſquam rea fuit, ni-
ſi cùm alienorum ſcelerum arbitra ſedit; nuſ-
quam denique proſtrata eſt, niſi poſtquam
caruit luctatore, unum experta hoſtem, feli-
citatem atque delicias. Sapienter ergo à Liba-
no evocatur Sponſa, ad montem Myrrhæ ut
coronam Virginitati debitam debeat & Do-
lori. Veni de Libano, Sponſa. Quam autem

Tentatio⸗
num funs.

PVelicitas
nowia.

§. David.

Bignitas
noxia.

valida ad rapiendam Sponſam vox eſt, quæ

dicit, Veni. Hacile, ſed invalidum verbum, I.
Multorum eſt viam indicare ſalutis; nemo non
novit alios ad luctam cohortari; at antecede-
re, quos voces ad montem Myrrhæ, unius
Sponii eſt: qui, antequam ſponſæ diceret,
Veni, dixerat ſibi; Ibo mihi ad montem Myrrhæ,
ad collem thuris. Et quidem ſatis videri po-
terat, ſi ſimul cum ea ad Cruciatus perrexiſlet;
verum, ad plenitudinem exempli, maluit Præ-
cedere ſponſam, quaàm deducere. Non enim
Eamus, inquit, ſed, Veni. Securiorem eam de
ſtatione fecit, quæ invitari ſe ſciret ab eo, qui,
magiſtrd experientiâ, didicerat, quid doce-
ret. Moſes & Aaron ſummo pietatis æſtu po-
pulum impulere ad Terram lactis & mellis.
Verùm, quoniam ad eamn non præceſſere popu-
lum, ſed deduxere, nec ipſi ingredi meruerunt,
& in eam fruſirà populus aditum exploravit. II-
luc Joiue duxit reliquias Iſraël, qui præceſſe-
rat. Verùm ,ne inſidias horreret in via, qui priùs
ierat ad montem Myrrhæ, ad Libanum regreſ-
ſus eſt, ut eò Sponſam adduceret. Unde in
Hebræo ità legimus: Mecum de Labanon pon-
a, mecum de Labanon venies. Arguuntur hoc
ſanè loco ſeveri illi Pœnitentiæ præceptores,
qui, ſemel conſcenſo Myrrhæ vertice, deſcen-
dere recuſant, ut eo imbecilliores ducant. Ve-
m, veni, inclamant, eos verò convenire, quos
evocant, nolunt, ut blandè deducant. Qua-
ſi verò Jrsus jejunans quadraginta ſolidos
dies in eremo, non epuletur interdum & in
muptis, & cum Publicanis; quorum jejunia
maluit ab epulis quàm à cinere auſpicari.
Quam ſeveram abſtinentiam à Matthæo exe-
„. Lit inſtitutum cum illo convivium? Denique
iam il libuerit, licebit procul à monte Myrrhæ
,a e Myrrham olere, imo & Myrrham eſfle. Cer-
te Sponſus, vel inter Sponſæ ubera, faſcicu-
us myrrhæ eſt. Tentatio ſignum eſt perfe-
Ethicæ Tom. I. Pars II.

duperioris
Exempla,

Vox ope-
rum.

Lombati
m perfe-

i⸗
ctionihus.

Superior
wiitis.

ſ vult.

guenta cum angore odorem ſervavit, quamvis

lectaris choreis, noctem non faſtidias. Va-

ctionis. Defecerunt oculi mei, dur

n ſpero in Deim

mwienum. Quid, quæſo, conſequitur raptum iſtum

mentis in Deum? audi: Multiplicati ſumt ſatpei
capillos apitis mei, guti oqerunt me gratis. Bene
ergo,: Veni de Libano, mecum de Eihano. At heu,
quòô evocatur inſelix à Libano? Nonne audis,
nonne exaudis, nonne horres ad vocabula, imo
ad latebras & cubilia Leonum atque Pardorum?
Tanti erat, ut belluis exponeretur Sponſa. Qui
collis iſte thuris eſt, quidve eſt ſaſtigium MIyr-
rhæ, à quo Pardi, Tigrides & Leones nutriti?
Feliciùs cubabat inter cedros in Libano, Ppro- Ur zulehra
cul quidem à thure, & myrrhæ nefcia, ſed cicaen,,
ſecura quoque & ſemota à Monſtris. Pro- Te en.
cul à Myrrha Libanus floret, ſed etiam pro- ſris.
cul à Pardis. Non redolet thus, ſed nec feras
horret. Enimverò Leones Libanus non habet,
ſed plerunque Lenones: caret Pardis, ſed ſyre-
nibus non caret. Quamquam quid obſunt bel-
luæ, ſi coronas pariunt? Coronaberis, ait, de cu-
bilibus Leonum, de montibus Pardorum. Etiam
Samſoni Leo in itinere occurrit: ſed quem
debuit vorare, nutriit. Feram Heros aſpexit,
Heroem bellua expavit. Denique fauces in pe-
num vertit, unde pœna timebatur. Amanda
feritas, amplectenda immanitas, quæ ſolùm
fremit, ut coronet. Careremus ebore, ſi ele-
phantum natura exarmaſſet. Et quem mi-
raris in auro fulgorem, non blandientis So-
lis, ſed cruciantis flammæ opificium eſt. Tol-
le procellas, & Irim ſuſtuliſti. Si ſiderum de-

Circam ſpe-
10 Perfe-

1iz.

Teniatio
utilis.

Peta m'ſta.

Zentatio
non nocst.

Perſecutio
uti i.

Homines
non timidi.

Lelus ani:
marum, vi-
ta miſta,
C1äutati

leat Libanus ſuis cum cedris, ubi tot caret Vir- „on nocent.

