troduxit me Rex in cellaria ua. Dixerat an-
pramium . .
labosi, tea: Poſt Te curremus, in odorem unguentorum
ſi, nen tuorum. Planè currerent non pauci, ſi poſt cur-
Ethicæ Tom. I. Pars II.

Dignita⸗

7

ſum cella vinaria, & in curſu odor unguento-
rum eos alliceret. Nota ſponſa modeſtiam:
Introduxit me Rex in cellaria ſua, inq it. Re-
gem dixit, etiam poſtquam introducta fuit in
cellaria. Abſtinuit familiari vocabulo ſponſi,
familiariter habita à ſponſo. Crevit apud ip-
ſam reverentia nominis Dei, quò magis erga
eam crevere beneficia illius. Documentum ſa-
nè grande, nunquam excedendorum apud Re-
ges finium, quos venerari debes eò cumula-
tiùs, quò familiariùs ſeſe tibi præbent. Poriò
quàm apud nos infolitum, quod in ore ſpon-
ſæ reſonat! Introduxit me Rex in cellaria ſua,
exultabimus & lIætabimur in Te. Vel ſola ſine
ſodalibus admiſla eſt in cellaria, & mira vir-
tus ſodalium exultantium in introductione ſo-
dahs, licèt ipſæ excluſæ ſint. Quis, non di-
co in Aula, ubi interdum charitatis barbara
lingua eſt, ſed in Religione exultat; alio in-
troducto in cellaria, ſi contigerit ipſum inde
excludi? aut quis bonorum ſocios cupit habe-
re, quos collegas habuit calamitatum? Nul-
lus lætatur excluſus: nullus introductus alios
optat admitti. Quod ſi ſecus vel domi noſtræ,
vel in Præſulum aulâ contingit, miraculum
interpretare rariſſimæ charitatis. Id ſi vides,

benedic Deo, & morere, exclamando cum

Simeone; Nunc dimittis ſervum tuum Domi-
ne; quia vidimus mirabilia hodie. Memores
uberum tuorum ſuper vinum. In Scripturis vi-
num aliquando auſteritatem ſonat Paſtorum.
Unde miſta Clementiæ ſeveritas in vulneribus
Samaritæ adumbrata eſt. Ecquis, rogo, ſu-
per vinum, uberum recordetur? Quis, ſi vel
leviter ſemel verberetur, non illico & lactis,
& mellis obliviſcitur. Memor uberum ſuper
vinum vix ſponſa eſt. Nemo, dum a Paſtore
virgâ tangitur, meminit, quàm ſæpè, qui ver-
bera ſemel infligit, produxerit ubera. Una vi-
ni ſtilla amplifſimos inficit ex lacte latices. An
non Populus Hebræorum, tam ſæpè à Deo
paſtus, murmurare de Deo coœpit, ut primum
ad experimentum fidei, annonâ eſt deſtitutus?
Amici Dei uſque ad mammas ſumus; illicò diſ-
ceſſuri ſi pro lacte auſterius aliquid propina-
verit. Sequitur. Recti diligunt Te, ac ſi dice-
ret: Auſterum vinum, quod vulneribus inſtil-
las; ſed, qui lacte recordantur ſe refectos dum
valerent, diligunt punientem, quem ſciunt ali-
quando paviſſe. Qui recti ſunt, diligent coeër-
centem; quem ſciunt ad ſupp icia, non ſuâ na-
turâ, ſed noſtrâ culpâ, deſcendiſſe. Qui recti
non ſunt, murmurabunt. Sed locus iſte ſeor-
ſim examinandus eſt.

Recti diligunt Te.

Væ mihi, ſi Deum non amavero. Habet
enim ille, me infeſto, à quibus diligatur: ſed
non ego rectitudinem habebo, ſi illum ode-
ro. Recti diligunt eum, dum ego illum a-
verſor. Non ergo caret ille amore, dum non

diligitur à me, ſed careo ego rectitudine, dum

illum non amo. Reæcti diligunt Te. Quid an-
geris vanis conſcientiæ ſtimulis exagitatus?
Neſcio, inquis, amore an odio dignus ſim, &
hæc me cogitatio vehementer ſollicitat. Amas
Deum, an odiſti? Amo, inquis. Si diligis, di-
ligeris; amaris, ſi amas. Recti, ait, quæ à ſe-
cretis ſponſi eſt, diligunt Te. Rectus & Juſtus
es, ſi diligis. Non enim fieri poteſt, ut vitæ
hæres non ſit, qui mori mavult quam peccare.
3—— Verùm

ſor tis 0
r: m.
A lious
nu⸗Jn a m
abut atur
Regis fa-
m liari-
1ale.
Auli à*
boni cuy
rari?

Rex cols
debet.
Arrogan-
tia Auli=
cos pro-
motos ine
fatuat.
Aulicus
in Digni⸗
tate noen
obleviſ-
catur
amicoril.
Charitas
vera.
Invidiae
Autlicus
ſine livo-
re rarus.

Invi-
diam pel=
lit unie
Ver.

Severitas
amanda,

Soauperioy
ℳman
dus, duns
punit.
Tribulas
110 feren-
daæ.
Dei vo=
luntati
confor-
mari.
Gratitu⸗
do.
Religio
amandag
R aliquu⸗-
do depri-
mit.

Amor in
Deum.

Serupislos
ſt.
Amore
duci erga
Deum.

6

Verùm amor iſte non tam parabilis eſt, ut ali-
quibus fortè videri poteſt perfacilis. Recti di-
Tntentio ligunt ITe, Te, inquit, non Tua. Facile eſt bo-
e nil na Domini amare, ſed ipſum amare Domi-
Pac num difficile. Ex Domini imperio hortum
querit. Curat aliquis, alius populum docet. Hi, quan-
Matth. quam Dominum Dominum congeminent,
o.7. non Dominum, ſed bona Domimi diligere
asen Probantur. Etenim ſi Deus ſolus amatur, cur
bia. vVel ille evocatus à Præſule „ vel alius ab obe-
dientid revocatus, non illicè & docere deſi-
nit, & fodere? Tun eget Deus in foro, quò
deducere debes obſonatorem: Te vocat Do-
minus ad moriturum, qui concionari cras po-
teris, quamnquam hodie avellaris à ſtudio Enim
vero & ligonem Tu diligis in horto, non
Deum; tu verô verba amas, non verbum in
eloquentià tuà. Si enim Deum amaretis, non
Porna Dei, ad ejus vocem & ille ex horto, &
Tu profilires è cubiculo. At, inquis, bona
Domimi ſunt, negligi non poſſunt. Immè de-
bent, ſi Deus jubeat. An non bona Domini
in vita Iiac repo ita fierant, in cujus lumbis
ipſe Dominus continebatur, & in quo benedi-
cendæ Gehtes omnes ſervabantur? Nihilo mi-
nus; non negligere modò, ſed & immolare
illum paratus Abraham, ſummæ fidei com-
mendatur. Noli fidere amori iſti tuo erga bo-
na Domini. Nam & vinitores Domini vineam
ardentiſſimè dilexerumt; à quibus tamen & vi-
nea diligenter defoſſa eſt, & immani crudeli-
tate hæres vineæ confoſfus. Amavere vineam,
interfecere filium. Valeat amor iſte degener,
Hyrcanis non mitior Feris, Anguibus & Af-
Ppidibus concolor. Si dilgis Deum, vocem
Dei non contemnes, ut Palmites cures. Vinea
namque patrimonium Dei eſt, ſed vox proles
eſt Dei. Verbum genuit, vineam plantavit.
Haud dubium proinde eſt, unigenito Dei,
Dei opus poſthabendum, ſi & recti & rectè
diligimus eum.

Nigra ſum, ſed ſormoſa, ſiliæz Hieruſa-
lem, ſicut tabernacula Cedar, ſicut pel-
les Salomonis. Nolite me conſiderare.

Imientio Non diſplicet quodcumque nigricat, nec in
reâta in ſolo candore floret pulchritudo. Et nigra eſt

Religi- & formoſa ſponſa: immèò nigra primuùm di-
der vi, citur, & deinde formoſa, quaſi omnis ex ni-
nies vilio- . 4 211. . .
i, gredine venuſtas illi promanarit. Ubi ergo

Opprobriü ſunt, qui inter- Tentationum atras fumoſaſque
pro Chri. caligines periclitari autumant ſui Cordis pul-
o. chruriuudinem? Panlus pulchrior in infirmitate
Tentatio apparuit. Jobi formoſitas in fimo reluxit. A-
Fang z brahæ candicavit Fides in Probatione. De-
z2, nique, quem ſpecioſum formâ præ filiis ho-
minum David prædicavit, probatum per om-
nia Apoſtolus exhibuit. Rurſum nigrefcit, quiſ-
quis, ex zelo animarum, minus Deo vacat,
minuſque in latibulis latitat oraturus. Verum
nigredo iſta pulchritudo eſt; nigricat enim, ut
Bernardus ait, candoris zelo, deſiderio pulchri-
Talenia tudinis. Denique nigra eſt mens, doctrind,
loquendique peritià deſtituta: at formoſa Deo
eſt, ſi in ipſa ſibi complaceat nigritudine, hoc
eſt talentorum ſeu obfſcuritate, ſeu inopia.
Verm, ne quis blandiretur ſibi nimium de ni-
glredine, non quoquo modo formoſa eſt, quæ
nigra eſt; ſed ea tantum quæ nigreſcit, inſtar

medlio⸗
gria.

Tabernaculorum Cedar, & pellium Salomo-

Oliva

humilis in vilitate ſis, theſauros recondis ſub

nis. Etenim ſqualent Regum tentoria foris,
intus verô refecta ſunt opibus. Si in Tenta-
tione ſolicitus, ſi in labore præfervidus, ſi

pelle; ideéque & niger & pulcher es. Pau-
perem verò ſuperbum, deſidem operarium,
militem ſocordem faſtidit Dominus, nos verò
& nigrum prædicamus, & turpem. Etiam
Saül tentatus eſt, ſed victus: etiam Arius la-
boravit, ſed tumore erroreque tumidus: ipſe
Magus Simon caruit dono miraculorum, ſed n
ſuperbiit. Ideôque & nigri fuere, nec fuere 1, Mlepent
formoſi. Quanquam nec ſufficit, quod dixi- emmnce
mus. Neque enim quæcumque migredo à pul- Em myenn
chritudine non diſſentit. Sed ſola à ſole in- Alun ek
ducta nigredo pulchra eſt. Nolite me conſide- tnei ⸗
rare, quòd fuſca ſim, quia decoloravit me ſol. n, d ke
En quæ ſit tandem turpitudo non turpis, quæ-
ve nigredo ea ſit, quæ & infuſcat ſponſam,
& ornat. Et Sol, & carbones deſolatorii vul- Humili,
tum inficiunt. Solius tamen ſolis nigredo ni- 2as, &
torem addit, dum candorem adimit. Qui ex berſeve-
Igne niger eſt, tam facile aquæ beneficio can- Pi, ts .
dorem recuperat, quam vicinia flammarum aa.
candorem amiſerat. At à Sole nigredo mutua- berſeve-
ta agglutinatur cuti, inhæret carni, miſce- rantia.
tur vultui, à quo cruorem faciliùs extrahes, «AAmore
quàm colorem. Intelligis, credo. Citô elui- cWn,z,
tur nigredo, quam fumus pinxit in genis: Ti- Deum.
mor citô coëréet, nec tardius ſolvit. Ex igne Propoſßts
enim eſt nigredo, hoc eſt humilitas ex Ti- vetinen-
more gehennæ. Verum uti Parentis non diu- d“.
turna vita eſt, ità fœturæ minimè tardus in-
teritus. Brevi flamma extinguitur;, pabulo de-
ſtituta: & citò Poœnitentiæ ac mortificationis
nigredo ex camino timoris inhalata evaneſ-
cit: quaque ratione eget lignis Ignis, ut vi-
vat, ità igne eget nigredo iſta, ne pereat.
Obliteratur Timor ille gehennalis; & pec-
catorum memoria, quæ cilicium induxerat;,
oculoſque demiſerat, inter cineres conſopitur; 5.
detergitur perſæpe nigredinis fucus omnis &
pompa, ipſæque lachrymæ, quæ candidatæ
nigredinis videbantur, migredinem eluunt;,
candorem reſtituunt.

Utprim
ini dehe
ceepi eg
Ropo

ArNSaNiiönde
n penolt, n
e ü atio Ilrd
khorir ereln

Ubi enim ſatis ſibi ani-
mus peccata fleviſſe viſus fuerit, nigredinera
pertæſus, ad candoris iterum confugit orna-
menta. Ipſe Achab aliquando niger apparuit

demiſſo capite, inflexiſque præ timore in ter- nnr ocdlo

ram oculis: qui an diù carere potuerit can- aelrhii
dore purpuræ, viderit is, quem divina non nn ettehe
fallunt oracula. At Sole ſata nigredo, & tar- n Meid
diùs in vultum adoleſcit, & rarò abſcedit. ne l hale
Quis enim ex diuturna meditationis Luce atra- ennwitin
tus eſt, quem candoris iterum cupiditas ti- n uilne le
tillaverit? Quis divini amoris Sole miger ef- Kürnn
fectus ad priſtinum fucum revolavit? Quare Preeraſtv nteen cu
timeo vehementer iis, quos una penè dies om- “ Täkinnt,
nibus phaleris omnique colore ſpoliavit. Ni- r. euli Pen
gredo iſthæc ex Igne eſt; nam tardius à So- Fervor welläiienci

le decoloramur. Iilis gaudeo, quos ad nigre- trefra:e⸗ ningel

dinem lentè feſtinare intueor. Citò nigri citiuus . uſt Glech
candicabunt: candicabunt aut nunquam, aut

rarò, qui tardiùs in nigredinem profecere. fün
Filii Matris meæ bugnaverunt contra me; i dien
Poſuerunt me cuſtodem in vineis, vi- aunlen i
ê AAli
neam meam non cuſtodivi. Indica mli. Nlnc e
hi, quem diligit anima mea, ubi paſ- Nin in
cas, ubi cubes in meridie, ne vaga. anun
„ QOE. Aaanen
. e e . Ale
Riden Mügilale

dit,
Tenn.
icu,
Oucde
Din.
deruim,
N ed
nn Eüin
Annh.
Orun ſel
e eene
Gvol din.
telall.
e.
Ne Colſe.
wit ne 6.
rpi, .
t tonn,
Nlawti l
igtecd Ir in,
it. Qüare
efieio in⸗
femmnmi,
edo mmtu. „.
ni, Me.n
8 extiis, 4
n genb: Ir
1t. Hige N
ltas ex Ir-

Nth non i”

1, Peblloce⸗
nortiheatons
Alita eranf.
lgnis, un.
, I ſeleil.
s; & ſe⸗
mn indutent,
8 CoNliin;
cus old 6
dæe candite
nem t,
ſats Inini
t, nigetien
nlugt un⸗
niger Apun
timnote ⸗
potueit l
m Cinin in
gteco, rr
rand DDel⸗
onis Le
S
vole Ulpel
Nlarit! ,
ſpohumit N 5
tatcik:N
ngie
nunqua,
Poſett

t oti 6
1.

. inei⸗
.lilint.
el, i,

ecleſia-

in Cap. I. Cant. Canticorum.

Perſeca- Ridenda pugna, in qua ſi vinceris, regnas.
zio aiilae Amanda fratrum in fratrem, in ſervum Do-
minæ invidia, per quam Joſeph & Dominæ
Dominus, & fratrum Princeps, & à Rege
ſecundus, in £Ægypto imperavit. En Matris
filu contra Sponſam pugnaverunt, ſed pug-
næ exitus imperinm oppugnatæ fuit. Pugnave-
runt contra me, poſuerunt me cuſtodem in vi-
neig. Sic Chriſtus Rex & ſcriptus & habitus
eſt, ex quo illum Judæi in Crucem egerunt.
Quamquam invertendum fortaſsè ſenſum du-
co, inſequentium conſideratione verborum.
Non enim in coronam pugna profecit, ſed in
luctam imperium degeneravit. Nec tam gra-
tulandum eſt, quod ab oppugnantibus ſe fue-
rit vineis præfecta ſponſa, quam deploran-
dum, quòd re verd expugnata inveniatur ab
Dienitas iis, a quibus prælata credebatur. Siquidem
Soια. , cum præfecta alienis vineis, neglexerit ſuam,
filii matris ejus contra eam pugnaſſe depre-
henduntur, dum cuſtodem eam in vineis con-
ſtituerunt. Filii Matris meæ pugnaverunt contra
me. Cur? Audi: Poſuerunt me cuſtodem in vineis;
vinenm meam non cuſtodivi. Purpuram, qua me
circumfuſam gratulamini, meus verius cruor,
quam ſamies oſtreorum, infecit. Corona iſ-
thæc, quæ caput ornat, ab hoſtibus, id eſt,
à meis cupiditatibus mihi extracta eſt; qua ſer-
vire in corde meo deſierunt, ex quo impe-
rare ego cœpi in alieno regno. Nolite mirari
quòôd ſceptro potiar; nam regnare in animo
deſtiti, ut primum præeſſe cœpi animabus. .-
què mihi delatum ſentio imperium 8 vitiis
meis: coepi ego regnare, incœperunt illa non
ſervire. Rogo, quid mihi praodeſt externum
regnum ſi internum perdidi? Imperavit Ifras-
li David; at Davidi nequaquam paruere in
vide Si. ſolio crudelitas, & libido. Felicius domui Saul
don. dApol- ſerviviſſet, cupiditatibus ſuis imperaturus. In-
in.l. zep. ſeliciter regnare cœpit in domo Juda, regnum
. cordis amiſſurus. Quam ſæpè quod Polonorum
Rex pertult, mortales perferunt. Exutus ille
Et de eſt patrio Sueciæ regne per fraudem, ubi ad
vinculis Poloniæ evectus eſt ſolium. Utinam nobis quo-

Dignitas
mores
mistat.

plicaſti que non confletur corona ex vinculis hoftium.
mihi co- Mihi crede, rarò in corde regnat, qui regnat
ronam . 2 4

8. in ſolio. Denique ipſe Joſeph, quem gratu-
in Plai. labamur odio fratrum amabili, amore Do-
minæ execrabili promotum ad infulas, ſi ſeriò
exitum attendamus, ſolam ſervitutem nactus
eſt in imperio. Quadringentorum fermè anno-
rum, miſi fallor, ſervitutem brevis temporis
proſeminavit imperium. Utinam Prælati quam-
vis rariſſimé Eccleſüs non canant his contra-
ria: Poſuerunt me cuſtodem in vineis? Vi-
neam meam cuſtodivi. Hoc eſt; Eccleſus me
Ppræfecerunt, ego paternam domum curavi
& extuli. Verùm, ne deterreantur ab ovium
curà ſuſcipiendà Paſtores optimi, ſciant ità ab
ſponſa neglectam vineam, ut neglectus nequa-
quam ſit dilectus. Etenim quæ vineam ſuam
non cuſtodiſſe fatetur, ſponſum alloquitur,
ejuſque fruitur alloquio, à quo ſciſcitatur,
ubi cubet in meridie. Poſuerunt me cuſtodem in
vineis, vineam meam non cuſtodivi. Indica mi-
hi, quem diligit anima mea, ubi paſcas, ubi
Dignitas Aubes in ierich. Facilis ſanè jactura vineæ, ſi
nen veu- Botrum Cypri neglecta vinea tibi parit. Diſ-
ſanda. Pendium iſtud tuum, 6 ſponſa, compendium
„ ⸗ laeiura lurtunn. Adhuc diligis . & adhuc
iuza k eris cum dilecto, & quereris de vinea tua.

Rogo, quid culta protuliſſet, ſi neglecta Flo-

Kicorum
svaritia.

rem campi tibi germinat, & Charitatem Pro- orationi
fert, florum Principem . Reginam roſarum, militat.
decus vineæ, ſiderum gemmam? At, cur ità
ſollicita interrogat ſponſum, ubi cubet in me-
ridie? Fateor, ebullit neſcio quid in pectore
fervetque, quod an ſatis expoſiturus ſim, Do-
minus novit. Meridies felicitas eſt, in quo uber- Felieitas
tatis pleno jubare, fuſiſque opum radis, ſol Tal,:
emicat humanæ fortunæ. At enim, in hac tan- ſenma,
ta bonorum luce, Lux illa non cernitur, quæ & cum
lucet in tenebris, & ſub meridiem occidit. Ip- plauſu.
ſe David, qui nec in tenebris cæcutire didice-
rat, Deum perdidit in meridie Regiæ felici- Lar allag.
tatis. Audi: Accidit, ut Jurgeret David de Rra- Noxalleg-
to ſuo, poſt meridiem, & deambulatet in ſola- Davidis
rio domus egiæ, viditque mulierem ſe lavan- peceazum.
tem. & ejus fœdatus lotione, inquinatus pu- 1 Keg.
ritate, formoſitate deformatus, ſerò didicit, Moegia.
mulierem vel in lavacro inquinare, ſi ame- Luxuria.
tur. Didicit miſer non minori prodigio, dum
Fœmina aſpicitur, & lucem in meridie reſtin-
guere, &, poſt ſomnum, ejus excantatione ge-
narum, dormire mentem, ſœdari animum in
balneis, flammas in aquis naſci, prope fontem
arere Lilia, quæ vel in pulvere floruerint.
Unde edoctus periculo ſuo, cœpit ad Domi-
num exclamare cautior factus, ab altitudine
diei timebo. Quaſi diceret, ut amiſſum in no-
cte Deum inveniri ſcio,‚, Deum enim exquiſivi
manibus meis nocte contra eum, & non ſum de-
ceptus, ità in die amitti Numen expertus ſum;
ideoque timeo mihi ab altitudine diei, ſiqui-
dem ipſa ignoravit ſponſa, me caſtior ſanctior-
que, ubi cubaret in meridie. Nec mirum, ſi Adam, e
Davidi tantus incuflus timor de meridie, quan- Rabano-
do humanum genus uriverſum in meridie pe- ze bozni
riit. Perümus in meridie ſextæ diei, niſi fal- comedit.
lor, ut intelligeremus ab hora tanti luminis Ideoque
proma noſtri conditionem lapſus: plus enim Cbhriſtus
felicitatis, quàm temporis, meridies nocuit *piatzi-
primis & parentibus, & peremptoribus no- “sus
ſtris. Et oum audiſſent vocem Domini Dei de- obiit in
ambulantis in paradiſo, ad auram poſt meri- meridie.
diem. Nimirum poſt meridiem Judex adeſt, Rab.in 3.
quia ſcelus patratum fuerat ſub meridie. Benè Geneſ.
ergo dicitur in Scriptura: Amalec habitat in Num. 13.
meridie. Quia videlicet hoſtis noſter, qui dæ- 30.
monium meridianum appellatur, triumphat de
nobis, cùm mos in meridie fortunarum & o-
pum exultamus. Cum audiſſet Chananæus Rex
Arad, qui habitabat ad meridiem, veniſſe ſci-
licet Iſrael per exploratorum viam, pugnavit
contra illum. Utinam ſola foret Lucta in me-
ridie. Vincimur, fugamur, triumphamur, ca-
pimur, ipſis Ægyptiorum ſpoliis ſpoliamur.
Audi: Et victor exiſtens, duxit de eo prædam.
O umbrarum feraciſſimum meridiem! 6 noctis
germanam lucem! Vicit, ſtante Sole, Ge-
deon hoſtes Iſraëlis, ſed non ſine miraculo:
quod alii putent in eo eluxiſſe, quòd Sol con-
ſtiterit, mihi verò prodigioſior Sole immoto
victoria videtur in Sole. Vix tuti ſumus, ſi
in meridie ſumus. Ibi Amalec habitat, ibi
Chananæus triumphat & vincit, ibi David
ambulat & corruit, ibi Adam comedit & mo-
ritur, ibi Deus ſpatiatur & judicat. Ut prop-
tereà, jure ſanè optimo, imperaverit Moyſi
Dominus, ut contra Meridiem Tentoria fige-
ret, quæ & bellum arcent, & domum præ-
bent. Facies & atrium Tabernaculi, in cujus au- Exod. 27.
Rrali plaga contra meridiem erunt Tentoria. Le- 9.
gimus in Exodo hæc verba de Terra à filiis
24 4 Iſrael

Pf. 55. 4

lbid.

Num. 21.
I.

Ibid.

8

Num. 34. Iraél poſſidenda; Pars Meridiana incipiet à ſo-
4* litudine Sn, quæ eſt juxta Edom, & habebit
terminos contra Orientem mare ſalſiſimum, qui
circuibunt auſtralem plagam per aſcenſum ſcor-
pionis, G&. Quid infelicius Meridianâ hâc Ter-
T4? Hinc mari, hinc ſolitudine vallatur: inde
ſterilitate damnata deſerti, hinc æquoris inſa-
nis fluctibus concuſſa, quæ ſi ad auſtrum ſeſe
converterit, nihilo feliciorem nacta exitum,
impingit in Monſtra, & per Scorpionis ſeu
venena ſeu vocabula iter ſibi emetiendum in-
tellhigit infauſtiſſimum. Sed enim Nephthali,
plenus benedictionibus, Meridiem poſſedit.
Deut. 33. Nephthali, inquit Moyſes, abundantid per-
23. fruetur, & plenus erit benedictionibus Domini .
pelicita, MWare & Meridiem poſſidebit. Num aliquid evi-
noxia. ciſle, pro Meridie putas & abundantia? Im-
mô hinc vel maximè conjicio, diſcriminis ple-
nam luctam eſſe cum ubertate. Neque enim tot
benedictionibus armaretur, ſi ſecura foret
abundantia, & poſſeſſio Meridiana. Quèò for-
tior hoſtis, eò accuratius obarmamur; ideòô-
que, præ cæteris, inſtrui debuit benedictioni-
bus, qui exponebatur maledictiomibus Meri-
diei. Ubi tantum cerno apparatum pharmaco-
rum, venenum non abefle ſuſpicor. Denique
diſce, quæ legis: Mare, inquit, & Meridiem
poſidebit. Tibi relinquo Meridianam iſtam poſ-
ſeſſionem, quæ ſine amaritudine, fluctibuſque
æquoris haberi non poteſt. Una Maris, & Me-
ridiei hæreditas, hoc eſt, felicitatis & ærum-
narum indiviſum fodus, inviſum regnum. Pa-
rum eſt, quòd occidat tandem aliquando in
Oceano Sol. Minùs eſlemus miſeri, & diù fe-
lices, ſi ad veſperam tantum ſplendor felicita-
tis in mare rueret. Impatientiùs vergit prope-
ratque ad amaritiem Sol: ipſe non abeſt à Ma-
ri Meridies, idem eſt Felicitatis ſinus & Tem-
peſtatum. Mare & Meridiem poſſidebit. Ut
mirum non ſit, ſi prophetans Jacob, & docens
dum moreretur, de Nephthali Meridiem poſ-
ſeſſuro dixerit, Nephthali cervus emiſus. Cer-
vi eſt, timere & fugere. Planè ejus non per-
feciſſet pedes tanquam cervorum, ſi beata adeò
foret & ſecura ſtatio in Meridie. In Meridie
Joſer2.3. Hethæus fuit & Amorrbaus, Cbanancus; G&.
Pherezaus, & Hevæus & Jebuſckus. Vix alibi,
quam in meridie, hoſtes Ifraëlis reperies. Ti-
mebunt fartes tui à meridie, inquit Abdias. Quis
fortior aut Davide aut Salomone? ille munitus
fundâ eſt, hic conſilio armatus. Felicitatis ta-
men inſidiante meridie, illuſit eis fortuna, dum
illuxit. Alter enim ex parte, alter ex toto, o-
pum illecebris, Bernardo teſte, deſipuit. Li-
bet hic præficas advocare ſuper Miphiboſeth,
quem miſerius corruiſſe ſinu felicitatis dixe-
rim, quàm ex ulnis fugientis nutricis: ex hoc
enim caſu utroque captus crure claudicavit, at
ſub meridiem ſpicis undique, & ubertatis au-
ſpicis non tam ſtipatus, quàm deceptus, re-
2. Reg.4. quiefeens, à latronibus interfectus, intellexit
4 in abundantia ſomnum;, non mortis imaginem
eſſe, ſed mortem; nec vel in meridie evigila-
re, qui ſub meridiem obdormierit. Una ſuper-
eſſet felicitatis umbra in Meridie, ſi quando in
eo vivere non licet, videre liceret. Liceat ſal-
Peut. 28. tem in luce videre . ſi vivere non datur. At
25. Moyſem audio inclamantem. = in meri-
Job. 5. 14 die, ſicut palpare ſolet &&cus in tenebris. Audio
V Job conteſtantem: Per diem incurrent tenebras-
& quaſi in nolte, ſic palpabunt in meridie. Au-
dio exclamantem Eſaiam: Palpavimus, Ncut

Gen. 49.
21.

Abd. 9.

Ilai. 59,
45:⸗

Oliva

cœci, parietem, E& quaſi abſque oculis attretcta-
vimus: impegimus meridie, quaſi in tenebris,
in caliginoſis quaſi mortui. Denique, ne crede-
res, tibi quidem defuturam expeditam oculo-
rum aciem in meridie, ſed Solem nihilo minus
affuturum, Occidet, vaticinatur qui mentiri Amos 3,
neſcit Amos, Jol in meridie. Utinamque occa- 9.
ſuræ aliquando lucis duntaxat occaſum ſpectaſ-
ſemus in meridie. Occidit, heu occidit in me-
ridie noſtris obſcurata ſceleribus, noctis coo-
perta tenebris Lux illa inoccidua, quæ & à Pa-
tre genita eſt in ſplendoribus ante Luciferum,
& à Matre edita in umbris noctium poſt Heſ-
perum. IIla, inquam, Lux occidit, quam ex-
tinctam in meridie ſponſa fruſtrà deſiderans,
percontatur nunc, ubi paſcat, ubi cubet in
meridie. Quæ ſanè, dum nocte naſcitur, &
moritur meridie, ita nobis averſandum diem
prædocet exitio ſuo funeſtatum, quàm aman-
dam noctem ſuo nobilitatam exortu, ſuique
triumphi in reſurrectione benè auſpicatam tri-
pudiis. Noctis quam ſanctior quies, quàm cla-
rior umbra, quam ſecurior tranquillitas! Me-
did, inquit (qui ſurrexerat ad peccandum poſt
Meridiem) nocte ſurgebam, ad confitendum ti- Pſ.18.62.
bi. Nimirum qui in meridie evigilarat ad ſce-
lus, furgit in nocte ad vitam. Rigabam per Plal. 6.
lingulas noctes lebtum meum ut quem meridies
inquinarat, ſacratior noctis luſtratio expiaret.
emor fui Nocte nominis tui; cujus oblitus Pns.55.
fuerat in die. Denique, quæ de accubitu in
meridie ſolum cenſuit ſponſum conſulendum,
Indica mihi ubi paſcas, ubi cubes in meridie:
In nocte, vel per milites, edoctum iri ſe cre-
didit de domicilio ſponſi. Num, quem diligit
anima mea, vidiſtis? Adeò vel milites de no-
cte interrogari poſſunt de ſponſi accubitu, in-
certà interim ſponsà, ubi recubet in meridie.
Quis enim tam perditæ vitæ vir, ut Deum in-
ter ærumnas non invocet, non quærat, non
intelligat? Ecquæ tam fida mens, quod tam
ſecundum Deum humanum cor; cujus non
hebeſcat acies in meridie felicitatis ad Deum
cognoſcendum? Denique & victoriam, &
vitam, & lucem, quam abeſſe vidimus à me-
ridie, adeſſe nocti teſtantur & Gedeonis vi-=
Ctoria fictilis inter umbras, & nata vita in ſi-
lentio, & exortum in tenebris lumen rectis.
Utinam, quod citò addiſcere poſſumus in
Scripturis, ſerò non diſcamus magiſterio expe-
rientiæ, optimæ, ſed pœnitendæ, in palæſtra
calamitatis, Inſtitutricis.

Indica mihi, ubi paſcas, ubi oubes in
meridie, ne vagari incipiam poſt gre-
ges ſodalium tuorum.

Quaàm infelix hominum conditio, qui vel epiditas
in meridie Solem ignorant! Ergone in meri- in Sent-
die ſponſi neſcis accubitum ? Planè neſcio. Vi- e 5
deo enim ſodales ſponſi cum eo eſſe, quoad cn fen.
Tyrocinii veluti diluculum eorum traducit no- dum con-
ctem in Diem; qui, ubi paululùm proceſſe- verhioni.
rint, à ſponſo recedunt: adeò ut, qui ſub Au-
roram fervere viſi ſunt, frigere probentur in
meridie. Quod verò periculum ſubiret Am- Profoſis
ma, ſi ſponſi neſciret Tabernaculum in meri- etinin-
die? Quod? Vagari inciperet poſt greges So- rreidi⸗
dalium JESU. Adeò, vel poſt multam diem, , Ora-
à vagando errandoque ſecuri non ſumus, ſi tio ſideßt,
procul ſimus à ſponſo. Falleris, ſi te credis & Iueczdet-
L Chriſti

e Dlr te

ee zled-
benbos iel

mjr.
uüm

ederet,

le

Akeu gn
Phnd ek

ug in ſeclle
iIIt ſe non
Therebs
P Un. (u
er
I Der
r Ate poſt ſe
1a, non ſo
ttamm Pie
ſol l,
uih ehvond
inn
N 1.
ün neld
5) mſ, Il
e. eicde,
3 Dyan len
urllinn n
. T
Unnelbi cub⸗
Ucrde Din
ihing,
6nima
e un,

attyece
tenehti,
de ctede.
n oenl
hlo 1inN
n Mentin ð
Mcbe decn,
nſeeckl
cht in e.
s (00.
e.
Mifenm,
1pok He.
) quamex-
elderm,
bi cubet n
ſitur, 8
dum dien
vem Aman⸗
eu, ſüle
Picatin t
3,qunch⸗
flltu! M.
Candoanm l
⸗

hteruni. .

larat ad ſe.
Rigahenni
lem merids
tio exnare
Cojus Cblnun
ACbitn n
Onlulendom,
in merice:
tum mikae⸗
ien Ali
Wilites eno⸗
Ccubin, i⸗
et in menide.
,ut Deumir-
Jualit,
ns, Gpod tn
1; Cuj n
Atis ad Denn
ictonam,
Vidimmgin.
Gedeonie ſ
Data Viu nl-
lunen kit
e Polinmn n
nglteno enfe
E, nenn

i Aet 1
pun pe⸗

ditio „An 8
rgone 1. ,
hne nelid n
, b,
e vor
,
blüm oee
lil,
re
ſubiet e,

aullmn ne,

non lu
ioe

relin-

eotu O.

peum de. Chriſti accubitu ſemel carere poſſe, & vand
ad terrena inflexione. Credo ſponſæ, de ſua
quentes. fide non ſecuræ. 81 Chriſto non frueris, concu-
Spiriua- Ppiſces blanditias mundi, voluptatum ſequèris
lie pek- illecebras. Quamquam ſubtilius quoque reluce-
Hatun. re lucis quoddam jubar ſuper hoc meridie ſuſpi-
cor. Neſcit ſponſa, ubi cubet, ubi paſcat in
meridie ſponſus. Et meritò: Neque enim, ubi
ad amoris plenitudinem deveneris, aut quies
Tentatio expectanda eſt, aut menſa. Tyrenum inter
& Aridi- Pœnitentiæ vagitus ſunt paſcua & Lectulus;
Tatés Pe, ceterumm amatores ſuos Chriſtus torquet, non
recreat, vexat, non reficit, exagitat ſuppli-
ciis, non allicit ſolatis. Exorditur ab ofculis
ſponſa ſui auroram diei, mox ab ore ſponſi re-
cidit ad odores, tum ab unguentis ad calices,
quos ſola recordatione temperat uberum, ab
uberibus ablactata; inde ad Meridiem tranſi-
tura, ubi miratur dedidiciſſe ſe Dilecti tum
paſcua, tum accubitus. Sic Apoſtoli, qui non
jejunabant, quamdiu cum ſponſo erant ſuæ
converſionis initio, jejunaturi perhibentur;,

Matth. 2. poſt fanus ſponſi. Quos amat, flagellat Do-

ninus, non lactat.

Cerrecto Ge ignoras Te, 6 pulcherrima inter mu-

etiam er- . . .
ga benos. lisres, egredereé, & abi poſt veſtigia
gregum, & paſce hædos tuos juata
duberier tabernacula Paſtorum.
non om-
nia probet . .
in obtimo. Optaverat ſequi Dilectum ſponſa, verita;

ne, ſi ejus neſciſſet accubitum ſub meridiem,
vagari inciperet poſt ſodalium greges: Ne va-
gari incipiam, inquit, poſt greges ſodalium tuo-
rum. Verùm dum timuit aberrare, erravit.
Vronum Nempe non poſt Greges vagaretur, ſi à ſpon-
Tentatio ſo recederet, ſed poſt veſtigia Gregum; ve-

de ſæculo :: .
eae. ſtigiis deludenda ſodalium, non eorum afſo-

Apihate Cianda ſeu gregibus, ſeu compendiis. Et hoc

infelici. illud planè eſt, quod titillat dicatarum Deo
tas. mentium corda. Mirantur felicitatem eorum;
quos in ſæculo reliquerunt; à quorum autu-
mant ſe non abfuturos fortunâ, ſi eò redeant.

Vocatio At hærebis in veſtigis eorum, non eos aſſe-

Peta. “ quêris. Quaà illi tranſierint, ſpectabis cupidus,

Deum . . .
elin- Non quò pervenerunt, felix devenies. Reli-

quentes. quére poſt ſe veſtigia, quibus illudaris, non
opes, non fortunas, non favores, quibus ad
Gregum Præfecturas aſcenderunt. Sed cur
ſponſus illi, quæ de ejus fſciſcitata accubitu
erat, reſpondet; JN ignoras Te, ⁶ pulcherrima
milierum, egredere, & abi Ignoſce, Cor-
Cognitio dium prædo caſtiſſime, Te debet noſſe ſpon-
Eaii ſa, non ſe, ut reſciat, ubi paſcas, ubi cubes
ratia - . 1- . . . . . .
cvoteran. 111 Meridie. Quid enim de tuis paſcuis intelli-
dum. git, cùm ſe noverit? Planè ideò ignorabat ac-
Dei anor cubitum ſponſi, quia ſe neſciebat; quippe cùm
n vos, non alibi cubaret ac paſceret Dilectus, quam
in corde Dilectæ. Benè ergo ſe debet noſſe
ſponſa, ut ſponſum noverit; cujus & in illa
accubitus, & apud illam paſcua ſunt. IIlud
Recleßa- Hthen animadvertendum eſt, non admonitam
hiei iem ſponſam „ ut ſua intueatur, ſed ſe. Si ignoras
porales. Te, ait, non Tua. Quæ enim deſerta videtur
Tentatio à Chriſto ob ærumnas atque Tentationes, ſo-=
voy catet lam ſe attendere debet, quæ pulcherrima præ-

chri „ . .
nhet, icatur, licèt undique oblita ſit luto fimoque
67. turpitudinum à Diabolo immiſſarum. Quid

Tentatio Verò, quod ait: Egredere, & abi? ut diſcas
non ti-

menda.

neminem à Deo repelli: neminem dimitti, ni-
ſi, An ſpontè ex ejus domo exceſſerit. Etiam

ignorantem ſe, etiamque circa ſui cordis cul-
turam deſidem non exturbat; ſed magis mo-
nendo ut egrediatur, ne egrediatur, admonet. Perſe O
Quis enim rogatus ſolium deſerat? ſequitur: † tia
Et paſce hædos tuos, juxta tabernatula Paßzo= Er' det à
ruim. Tui ſunt non agni, ſed hædi. Quid ere
enim boni habes, vel in cogitationibus; quod &rai
& gregibus ſponſi non ſit ? Porrô Paſtorum bei.
ſtupeo diligentiam, quorum Tabernacula in Er iſcopè
palcuorum confiniis ſita fateamur neceſſe eſt, ,ed
quando aliena ab eis ſponſa ſuis procurat hæ- vigilent
dis paſcua, juxta ea. Planè non in medio in confi-
ovium, & paſcuorum meditullio excubant Pa- nis.
ſtores ſponſi: verùm, relictâ ovibus campo- geel Ka⸗
rum medulla, in finibus, non tam ad quieſ-? H
cendum tabernacula, quam ad arcendas inſi- anima-
dias, figunt tentoria: juxta quæ ſi ſuos paſcit rum nil
hædos Mens exul à Chriſto; adhuc à Chriſti guerat.

gregibus procul eſt. evete

Equitatui meo in ocurribus Pharaonis af-
Jimilavi Te, amica mea. Pulchræ

ſant genæ ITuæ, ſicut Turturis. Corredtie

blandas

Quam afnicè ſævit Amor, quàm blandè
corripit, quàm ſuaviter pungit I Cui edixe-
rat; ut abiret & egrederetur poſt veſtigia gre=
gum, eam nunc amabiliter mulcet, humani-
ter detinet. Diſcant Paſtores felli nectar im-

miſcere. Poſt nubilum tranquillitatem redu-

cant, imò & inter nubes Iris coloretur. Sic
enim ſponſa mulierum pulcherrima dicta eſt;
dum reprehenditur; & confeſtim, poſt repre-
henſionis probrum, Curribus triumphantium
comparatur, & ſalutatur amica. At, cur ex-
orditur ſponſæ præconium à Genis? Nimirum
Verecundiæ ſedes ea eſt, quæ ſponſo proba- Modeis:4
tur maximè in Dilectà. Sequitur: Collum tuum & Vere-
Eicut monilia. Tanto gratius genis Collum eſt, eundia
quantò Turture Monile & charius eſſe ſolet vir utum
& pretioſius. Quid ergo per Collum ſignifi⸗ ee. 2
catur? Unio certè Subjectorum cum Præla- Eceleſis-
to. Collo enim interprete, corpus capiti copu- ſticis-
latur. Quæ ergo virtus nos idem cum capite
ſentire, idem velle facit, adeò Dilecto dile- Obedien-
cta eſt, ut ſimilitudinem, non ab avibus mu- ia Deo
tuetur volucrem & fugacem, ſed è ſcriniis at- a. 4
que arculis extrahat auream plane & gem-
meam. Collum tuum, ſicut monile. Placet ve-
recundia, ſed par cum Turture ſortitur pre-
tium: ubi verò de Obedientia agitur, quàâ Ca-
piti cohæret Corpus, monihbus ejus exprimen-
da imago eſt. Sequitur.

Murænulas aureas Jaciemus Tibi vermi
ulatas argento.

Aurum Contemplationis ornatur actionis ar- Vita mixi
gento: eloquiique argentum evaneſcit, niſi?““

aurum ei Orationis ſubſternatur. Ita Inaures

ſponſæ Obedientiam ejus cohoneſtant; tum
amoris amore, tum laboris deſiderio. Porrò
tam aurum interioris dulcedinis, quaàm exte-
rioris argentum actionis pendet ex auribus V
ſponſæ, quod nullius ſit pretü apud Deum obedien-
virtus, niſi ante Obedientiæ fores excubet;, tin in Pere
in apditu auris obtemperatura aurà velocior Käse
auro carior, auræ contemptrix. Verùm cur
Piſcis imaginem aurium ornamenta referunt?
Quid inauribus commune cum Murænis? Ni-

mirum non delicata eſle debet ſponſæ obe⸗
dientia 5g

10

dientia, ſed patiens procellarum, ſed amica
Ferver fluctuum, ſed tempeſtatibus aſſueta. am Mu-
verus Pa- ræna , quam Aurum non imparatum pectus
hrige faciunt ad aſpera: illa undarum, hoc Ignium
Meriif- victor: adultum hoc inter fupplicia, nata illa
zationum inter naufragia „ poſueruntque ambo tum vi-
amer. tæ tumn virtutis tyrocinium in ſuppliciis. No-
Religionis Iuit ſponſus aurum in florem ſeu ſidus dedu-

es A . . . R—C., -
ilis Ci, ſed in piſcem: mallens erudiri ſua per or-
appezen- nalnenta ſponſam ad procellas, quam ad ſplen-
da. dores, aut ad delicias. Haud mirum ergo; ſi

Perſezu. Turres ſtatuet in mammis pro torquibus, qui
io aman- Conflavit inaures ex murænis. Quod ſi quæ-
