Eiaum nè, quod fides non extorquet, L uxuria im-
Rimnet petrat. Quam verô arduum eſlet trahere ad
iſettr circumciſionem idololatras , teſtatur Dominus
“ Matth. apud Matthæum iis verbis: Circuitis mare, &
s⸗ 2315. aridam, ut faciatis unuz proſelytum. Ita-ne?
“ Cum Lex Moyſis ita Horeret, ut abundaret ſcri-
m bis, Ducibus, Reégibus, Imperio, & Templo,;,
ien Cin⸗ in tanto fulgore ſapientiæ, ſacerdotii & Reg-
Nen ni, vix unum evehebat alumnum emensâ totâ
won⸗ pene Europà, Aſiâque. Et Luxuria ita pero-
tingt ravit, ut repente adhuc inter paſtores circum-
Euigne; ciſione, nihilo minùs tamen illi ſubdiderit &
6 n urbem, & Principem. Natant pavimenta ſan-
ilo guine, jacent ubique circumciſi, nullus non
nnke⸗ Abrahæ filius eſt in Salem. Quis ita idolola-
len en tras emollivit? Quis Sodomorum ſcintillas in
ie germina commutavit Hieroſolymæ? Quis, in-
nhemn) tra diem unam, urbem unam ita expiavit, ſan-
ni ctificavit, conſecravit Domino, ut tot victi-
tior dal,

mas haberet, quot cives? Num Abel primo-
Cink. genitus Mortis? an Noéë reparator vitæ? Vel

vocten demum Melchiſedech Sacerdotum anteſigna-
Mlr. nus, ſeu Abraham Patriarcharum Primas?
1 and Scilicet. Tam mira, tam nova, tam dura ef-
,. fecit Hemor verbo uno. Qu ratione, cujuf-
lonerin ve beneficio? Luxuriæx. Quod Cœlum expo-
l. ſitum non impetraſſet, expetita Dina confecit.
i Men Quod Jonas non exoraſſet, quamvis minitare-
impend⸗ tur excidium: puella una ſuaſit. Libet excla-
Eee Matth. mare. Ecce plus quàm Jonas lic. Reconde
DVintteh 2,41. Phinees, gladium tuum in locum ſuum. Ze-
Apndiin lus enim tuus par mochorum vulneravit: Si-
.. To chemi laſcivia acervos im purorum circumcidit.
olnie Audeo dicere, quatn ſævitiem imperavit adul-
6
alt,

in Cap. XXXIV. Geneſis.

—

129
teris Luxuria, hactenus nec Monachis indixit
Pœnitentia. Cruoris inundavere torrentes; ex
quo Libido peroravit. Porrô quis Luxuriæ ma-
chinas deprehendat? Ut laſciviat, dolet; ut
luxurietur, vulneratur: tormentis voluptati
proludit. Quid plura? Chananæos in Ifraëli-
tas recudit, ut eos tandem vertat in Gomor-
rhæos. Non hic latet anguis in herba, ſed de-
litent ſub gladiis violæę. Nimirum fſata flucti=
bus Venus, emergit non rarò è& vulnere. Tot
vulnerantur popuh, ut unius fornicatio abſol-
vatur. Mirari jam deſino, quod olim vehe-
menter admirabar, oblatum nempe à Sichem
& Hemor patrimonium pro retinenda Dina.
DOuaæcunque ſtatueritis, dabo. Modò non æra
funduntur, ſed cruor effunditur. Adfuiſſe mi-

hi videtur Satan Luxuriæ, ut olim Deo. Cum-

que illa exultaret in Hemor proſundente bona
univerſa in gratiam ſui, inſultaſſe ſubſultanti
crediderim perduellem iis omninò vocibus:
Pellem pro pelle, & cuntcta, quæ habet homo, da-
bit pro anima ſua. Alioquin mitte manum tuam,
G& tange os ejus & carnem, & tunc videbis, quòd
in faciem benedicat tibi. Verùm & hic abactus
& victus eſt coram Luxuria Satan, ut tunc co⸗
ram Deo; & fſoediùs, ni fallor, deluſus etiam
eſt. Siquidem non expectavit Sichem à Dia-
bolo plagas, ſed ultrò eas ſibi intulit, ſuique
conciſione Satanæ livorem, machinaſque ante-
vertit. Nec diſtulit adoleſcens, quin ſtatim, quod

beiebaiur, expleret. En jugum, quod, teſte

Petro, nec Patriarchæ ferre potuere ſine eju-
latu, quàm impigrè trahi cœperit à Sichem
adoleſcente, Principe, adultero, & idololatra.
Nimirum quicquid plumbo gravius eſt, cum
Religio imperat; gliſcente Libidine, non plum-
bum, ſed pluma eſt. Iſraëlitæ ſub Mole £-
gyptiacis tum pultibus, tum cepis abſtinere
nequiverunt: qui tamen, ductore & Rege
Saule, delaſſati, victores, fameſcentes obvio
fluidéque abſtinuere melle. Et quare hic fa-
vum non exprimunt, qui prætereuntes irro-
rat: ibi ollas eſuriunt, quarum ut potiantur,
régredi cogebantur ad compedes & cophinos?
Certé non fapidiores favis cepæ. Certè non
minus opprefli, qui pugnaverant contra Phi-
liſthiim, quam qui ſine prælio Ægyptios op-
preſſerant. Certé non levius armorum onus 5
quam ſpolioram. Certè non verecundior po=

cens 34

job. 2. 44

Deus nos
bis vilis

eſt.

Jugum
Chriſti.

Gratiæ
cooperan“
dum.

1. Reg-
14. 264

pulus cum vicit, quaàm cùm effugit. Quâ er-

go ratione hic tanta abſtinentia ſtillantis mellis,

ibi verò tam efferata eſuries ſervilium patina-
rum? Ad ſacrificandum Domino ſeceſſerant
in eremum: pugnaturi tranſmiſerant ſaltum „
in quo mella ſtillabant. Sacrificii ſanctitas non
potuit ollas infatuare: Libido ſæviendi calca-
vit favos. Iſraélitas demiraris? Miror ego Apo-
ſtolos, & inter Apoſtolos Petrum. Hic, cæ-
terique diſcipulorum non ſemel per totam no-
ctem laborarunt, licèt caperent mihil. Iidem
in horto Gethſemani nec horâ und vigilare po-
tuerunt, toties & excitati, & reprehenii à
Chriſto. Nimirum piſcaturi vigilamus; ſterti-
mus oraturi. Ophni & Phinees Sacerdotum
profligatiſſimi, nunquam aſſediſſe Arcæ legun-
tur; verùm, vitiorum omnium laxatis habe-
nis, victimas in rapinas, aras in penum, Ta-
bernaculum in lupanar converterant. Ubi ve-
rô periclitari cœpit Libertas Iſraëlis, Ganeo-

nes confeſtim in Pontifices recuſi ſunt, exceſ-

ſere & caveis, deſcenderunt in aciem, Arcam
deduxere perituri. Religioni id datum putas?
Datum

130
Datum eſt Libertati. Non Tabernaculo proſ-
pexere, ſed Reipublicæ: nec deſiderio ſacri-
ficandi, ſed ſerviendi timore Arcæ miniſtra-
runt. Quamdiu negotium Templi agebatur,
Samuel penè infans vices agebat Sacerdotum.
Philiſthum irruunt? Inceſtuoſi præcinguntur
ephod, Arcam deducunt, prælium non refor-
midant. Meritéôque propè Arcam cecidere;
qui eam extulere non pietate, ſed metu, non
voto placandi Deum, ſed devitandi hoſtis cupi-
ditate. Non ergo mirum, ſi, quam recuſaſſent
Sichemitæ circumciſionem, legiſlatore Moy-
ſe, Hemore hortatore, ſubierunt. Quod enim
Religioni negaretur, id ultrò Luxuriæ præſti-
cum eſt. Quanquam non hic ſola triumphavit
libido, triumphavit & Avaritia. Nam quam-
dia de connubiis actum eſt, populus Hemori
non acclamavit: at ubi ſpes affulſit invadendi
gregis, proſtituere virilia, ſpémque lucri &
Ccoluere vulneribus, & cruore rigarunt. Audi:
Avarvi. Eilias eogrum accipiemus uxores. Plauſus nullus.
Een. Subſtantia eorum, & pecora, & cuncta quæ poſ-
ſident, noſtra erunt. Ingens hic acclamatio ſub-
Gen. 34. ſecuta. Aſſensique ſunt omnes: circumciſis cun-
23. Gtis maribus. Bene eſt. Avaritia Antiſtes eſt,
nec aurum ſitit, ſed ferrum tractat. Nec au-
rum ſitit? Imò verò, ut aurum rapiat, fer-
rum corripit, ideéque cruorem emittit, ut pro
cruore argentum reponat. Libet hic & inſi-
P'entiam deridere Politices, & vitiorum evol-

Politicz vere involucra. Audi verba Hemoris & Si-
Rtulia, chem ad populum. Viri iſti pacifici ſunt, &
† Pacgtct

Gen. 34. volunt habitare nobiſcum. Scilicet. Intellige-
tis propediem, num ſint pacifici. Cogor men-
tem hic meam aperire perpaucis. Quò diligen-
tias humanam Sapientiam trutino, cô inanio-
ris ipſam ponderis deprehendo. Quam rarò
ſapit! quam frequenter deſipit! En Paſtores
illulere Principi, Seni juvenes impoſuere. Et
vide, quam palmaris deceptio ſit! Ait enim,
Viri iſti pacifici Iunt. Mitius deſipuiſſet, ſi di-
xiſſet, Viri iſti pudici ſunt, religioſi ſunt, ab-
ſtemi, juſii, liberales, fortes, nobiles, pii
Gunt. IIIo eos titulo cohoneſtavit, quo ſolo non
digni erant. Uſque adeò cæcutit Politica, ut
Patriarchas eo maximè abundare exiſtimet,
quo moximè deſtituti ſunt. Viri iſti pacifici
ſunt. Scilicet. Pacifici, qui tegunt in ſinu gla-
dios, qui fovent in corde iram, qui loquun-
tur in dolo, & urbis excidium moliuntur. Sit
Ppax iſta impiis. Filias eorum accipiemus Mxo-
res, & noſtras illis dabimus. Unum eſt, quo dif-
fertur tantum bonum: ſi circumcidamus maſcu-
los noſtros, ritum gentis imitantes. Summum
H bonum apud hos eſt, quod agri eorum colan-
tur, & flliæ nubant: in demutatione Religio-
Eecleſia- nis non nunciata circumciſio, quâ ad Dei cul-
kficis. tum traducebantur, ſed nuptiæ & agricultu-
ra, quarum gratià non modòô concidiſſent ſe,
ſed & caſtraſſent. Agite, Nebulones. Nonne
de Religione agitis, & audetis in acquiſitione
theſauri tanti, ſcrobes & ſœturas Bonum tan-
tum appellare? Negotientur in terra, quæ cul-
toribus indiget: filias eorum accipiemus uxores,
& noſtras illis dabimus. En tantum bonum.
Foſlores & Proci beatitudo Chananæorum ſunt.
O quantum bonum „quod ex multitudine pen-
det ſarculorum! OQ quanti apud hos Religio eſt,
ut etiam cruore vulneréque innovetur, non ut
inſipientia idolorum abigatur, ſed ne deſint
agris bubulci, & proci ſuppetant filiabus!

——

Oliva

Et ecce, die tertio, quando graviſſimus
vulnerum dolor éſt, arreptis duo fili
Jacob Simeon & Levi fratres Dinæ,
gladus, ingreſſi ſunt utbem conſiden- vitiapal-
ter: interfectiſque omnibus maſculis, liata.
Hlemor & Sichem pariter necaverunt, Hhocri-
tollentes Dinam de domo Sichem, ſo- Peliniea.
rorem ſuam.

Sævior iracundia monſtris. Etenim efferus
Cetus, die tertio, quem abſorbuerat Prophe-
tam, evomuit incolumem. Ira veròô, quos tri-
duum cruciaverat, ad extremum immaniſſimè
trucidavit. En nuptias, deformatas in funera-
En thalamos, in feretra commutatos. At qua
de cauſa proſtrata urbs eſt, quando maximè
ſtatura videbatur? Cùm fornicatur, floret: cum
circumciditur, perit? Audacter proloquar,
Nec immeritò. Gravius enim peccatum eſt,
cùm illuſere Religiom, quam cùm virginita-
tern dehoneſtarunt Neque emim religio, ſed
impietas eſt, idcircò amputari, ut nubas, Non
Deo, ſed luxuriæ ancillatur cir cumciſio, ſi
vulnereris, ut Dina abutaris. Porrô nil x què
inviſum Deo eſt, quam ſi religione ſcelera ob-
volvantur. Quare damnatum putas Phariſæum
in Templo? Quòd ideò ſupplicaverit Deo, ut
ſanctius inſultaret Publicano. Quare Dominus,
qui coacervatas in ſe calumnias apud Præſidem
nec verbulo confutavit; Judam de unguenti
profuſione ejulantem non tulit? Quia cùm lo-
culos meditaretur, egenos loquebatur. Noluit
Dominus eleémoſynæ amiciri polymità latro-
cimum. Noluit exprobrationem Oratione ve-
lari. Proſtet in ſuo habitu ſcelus, ut minus no-
ceat. Miſtura iſthæc apud Sichemitas Circum-
ciſiomis & Luxuriæ, non flagitium religione
expiat, ſed flagitio religionem infatuat. Nun-
quam infeliciùs conavit Balthaſſar, quàm cùm
avectis & Templo vaſis propinavit. Par Hemo-
ris & Balthafſaris impietas. Hic, ut lautius
potaret, ſanctis calicibus uſus eſt: ille, ut tu-
tius Sichem laſciviret, abuſus circumciſione eſt.
Ideéque par utriuſque ſupplicium; ambôque
& vità & regno excidere, dum religionem cri-
minibus cogunt ſubſervire. Abſalom, poſt ne-
catum dolo fratrem, Patris oſculo excipitur.
Idem, fugato & regia parente, jaculo trajici-
tur. Et quidem interfecto Amnone ita David
exarſerat in parricidam, ut nec reconciliatus
pati eum vellet in domo ſua. Turbato regno,
ita Pater indulſit filio, ut ea pugnaturi vox
una fuerit: Nervate puerum Abſalom. Et ta- 2. Rege
men Tragœdia ibi ofculo, hic funere abſolvi- 18. 5.
tur. Ut interim abſtineam quæſtione, iniquius-
ne ſit conſummatum fratricidium, an tentatum
parricidium: ſceleſtior ne fuerit perditus ado-
leſcens fratrem jugulando, an fugando paren-
tem? ibi evaſiſſe, Bic perüſſe crediderim, quòd
convivio fratricidium, parricidium ſacrificio
coloravit. Cümque immolaret victimas, facta 2. Reg-
eſt conjuratio valida, populuſque concurrens au- 15 122
gebatur cum Abſalon. Execratus eſt Dominus
miſturam profaniſſimam cædis & victimæ;
quémque iuperſtitem paſſus eſt poſt buſtum
fratris, Patris fugam luere coëgit mortis ge-
nere funeſtiſſimo. Inauſpicatum ſcelus eſt, quod
Rehigione palliatur. Parcius ſceleſtus extitit
Cain: non enim ait, Redeamus ad aras, ſed;
exeamus

D
u
che

gen
u
n Vert
ſd
iir
4
uſn l
m bit
ſiein. is
lunſ. man
udeP .
w

lne
kue lot
l
bin
e
cort
kent
Dean
nec⸗
Klin
Pare
lelce
dun
n
in
ſa I
tunt.
lind 0i⸗
6n k
u
(ui⸗
Clla
Gore
I.
tulil
gere
feer

Eerie

in Cap. XXXIV. Ceneſis.

15 exeamus in agrum. Pronubus mortis concep=
tum inter victimas flagitium non eſt auſus in-
ſignibus cohoneſtare ſacrificii. Et nos quoties
lugemus inter Chriſti oves furta; adulteria;

e ine Parricidia, veneficia ita Religione incruſtari;
n, len ut non rarò zambri putetur Aaron, & Dagon
t, Hei ſit, quæ arca creditur? Ergo non immeritò

8 161 deleri urbem paſſis eſt Dominus, quæ auſa eſt
lit novâ initiari Religione, non ut religioſa foret;
ſed ut ſecuriùs & virgines raperet, & invade-
ret greges. Omnes maſculi circumeiſi ſunt;

kerns omnes pariter & ſoli interfecti ſunt: ut iis tan-
Phe. tuùm ſupplicium incumberet, quibus religio pro
Eni. lIudo, ſeu pro lucro fuerat. Porròô cùm recep-
lins ta Dina eſt, iterum ſoror appellatur Patriar-
her. charum. Tollentes Dinam, de domo Sichem,
ten Lapß eß- Nororem ſuam. Neque enim abjiciendi ſunt;
nin zims Qqui etiam turpia paſſi ſunt; ſed inviti. Animad-
n unt. vertas velim, non ſtatim reductam Dinam;
u, E6 ſed tantùm poſt jugulatum cum Patre Sichem.
nchr aciien. Nunquam enim qui periclitatus eſt Pudor, vi-
Eui⸗ “ Eturus reparatur; niſi id, per quod periit, op-
RK Oeraſio Primatur. Abſalom, quamvis exulet, revoca-
M tollatur bitur: quamvis demittatur, intumeſcet: quam-
“ e- vis dignetur oſculo, exaſperabitur: quique
lan katto vaſ mavult occidi, quam cafere Patre, brevi t
“ Fraun Patre careat, anima ejus ſuſpendium eliget.
inn omnime- Paucis; Pax fruſtrà ſperatur, quamdiù contu-
da. max ſupereſt.
minu, . . 8. .
lcen Quibus patratis audacter, Jacob dixit
Kreti ad imeon & Levi: Turbaſtis me, &
odioſam feciſtis me Chanangis.
Nau
un⸗ piliorum Farentibus vitium iſtud familiare eſt, ut fi-
geſe Sadncatio. liorum flagitia tunc reſciant, cùm curari non
Nn Poſſunt. Gliſcente tot inter fratres delendæ ur-
h bis conſilio, Pater nec cladem ſomniat. Uſ-
lane que adeò inter procellas & turbines non unus
. M⸗ dormitat Jonas. Sed quid miramur inſeium Pa-
mnem rentem patrandæ ſtragis in exteros: quando
Hen-. David nec fratricidium præcepit Abſalonis,
thuns nec parricidium? Ante ſe regno ejectum, quam
U⸗ filium in ſe conſpiraſſe animadvertit. Si non
lrth Parertei, certè Regi patuiſſe exiſtimaſſem ado-
Gbocle leſcentis libidinem, tum ſæviendi in fratrem;
endr⸗ tum à patre deficiendi. Verùm ut fulmina prius
kle⸗ & ruerunt, & ſtragem edidere, quam ſtrepant,
aht. ita filiorum crimina parentes interdum nec ge-
teſl⸗ ſta reſciunt, patraida veròô rariſſimè antever-
Duil tunt. Audiamus quid Jacob dicat ad filios:
Vclians fInimie; Odioſum me feciſtis Chunanæis. Imò verò glo-
otegy diledtio. rioſum te fecerunt & Chananæis & Pherezæis,
tuii qui vindicatum filiæ tuæ ſtuprum unius exci-
Ln. r dio urbis & mirabuntur, & commendabunt.
olhhr un Quid enim munificentius, quàm inuſtam ma-
igi⸗ culam tantorum ſanguine exterſiſſe? Imò foœ-
tenumm diores ſumus, inquit, ultione, quàm contume-
nua⸗ lHiä. Turpius enim eſt hoſpitii violationem in-
ooen⸗ tuliſſe, quàm pertuliſſe. Placet proptereaà le-
,Ce gere cum Pagnino: Turbaſtis meé, ut fœteré
ſcitco 1 Jaceretis me habitatoribus terre. Foœtes, cum
, nn devictis, deletiſque hoſtibus, laureis, palmiſ-
ik ue atrium, domúmque compleviſti? Hoſtis
Dowins ubacti tum cruor, tum ſanies aromatibus li-
cine; liiſque ſuaviùs fragrant. Quare ergo fſœtere ex-
poſt times? Noverat oculatiſſimus ſenex putidius

cntsle nihil eſſe hoſte fraude, doléve interfecto. Vi-

,Cl derint, quam ſperent gloriam, poſt latam de
5 ett diligendo adverſario legem, Chriſtiani, quan-
s, h do ante Moyſis legem, Vindicata Virginitas pu-

.

131
tet. Nec dolor juſuor; quaàm defloratæ ſororis:
nec vilior ſtrages, quam barbarorum, & in-
ceſtuoſorum: nec æquiores vindices, quàm fra-
tres defloratæ. Nihilo miniis in tanta ultionis
æ quitate Jacob, qui Parenti caliganti fragravit
ad inſtar agri pleni, Chananæis ſœtet: Is pu-
tor vindicantis iræ eſt, ut agtum plenum con-
tamninare potuerit: ita ut, qui a Parente au-
dierat, Eoce odor lii mei ſicut odor agri pleni.
Filiis ſis fateatur, Fœtere ſeciſtis me habitato-
ribus terræ. Quot Lilia una iræ urtica eradica-
vit, infecitque! Plenus ager odoribus putet ex-
tincti hoſtis cadavere. Porrô ſi cædis ignarus
Patriarcha mitiſſimus olere deſüt, ex quo lota
eſt Dina cruore Sichem: Quaàm graviter olere
putas ſicarios parricidaſque, quôſque vulturum
rabie, tantùm ſanie & cadaveribus exaturari
horremus? Audiamus jam, quid vultures pro
ſe æſtuanti Patriarchæ reſpondeant. Quos priuſ⸗
quam admittamus, expendamus hoc loco Pa-
rentem laniſtarum non Iſraëlem dici, ſed Ja-
cob. Jaçob dixit ad Simeon & Levi. Quomo-
do Jacob appellatur, cuùm jam enunciatum ſit
ab Angelo; inſtauratmque nomen ejus. Ne-
quaquam , inquit, Jatob appellabitur nomen
tuum; ſed Iſrazl. Si Ifrael vocandus eſt, qua-
re Jacob appellatur? Nimirum inter odiorum
caligines nebulàſque coœlum ſpectari nequit:
nec poteſt iis oculis videri Deus Pacis, quibus
inimicorum ſtrages reſpicitur. Hinc Joannis
vox, quaſi tonitruum perſtrepit: Qui non di-
ligit, non novit Deume quoniam Deus charitas
ſ. Et alibi: Qui dicit ſe in iuce eſe, & fra⸗
trem ſium odit, in tenebris eſt uſque adhuc. Et
quanquam averſatus ſit Jacob immanitatem ho-
micidi: quia tamen filiorum ſcelera redundant
in parentem, cujus ſunt ofla & caro, ſævien-
tibus liberis, nequiit parens aut eſſe, aut etiam
dici Iſfrael. Uſque adeò noxium iræ contagium
eſt, ut vicinia tantàùm odi videntem Deum in
ſupplantatorem demutet. Ex Iraële Senex,
fumante Salem, Jacob, id eſt, ſupplantator
eſt. Reſponderunt: Wunquid, ut ſcorto abuti de-
buere ſorore noſtrdl. Miror, probéque duorum Eecleſias
fratrum fortitudinem. Hi enim cùm à Parente ſtica Ju-
audiviſſent, futurum ut ipſi, universâque fa- riſaidios
milia Chananæorum impetu delerentur, infau-
ſto oppreſſionis vaticinio nihil commoti; non
abnegarunt hoſtes inſurrecturos in ſeſe, ſed ex-
tinctorum ſcelus improbarunt. Ac ſi dicerent.
Quid de nobis futurum ſit, Haud nobis curæ
eſt. Illud pati nequivimus, quod familiæ no-
ſtræ inuſtum eſt dedecus. Pereamus an viva-
mus, noſtra nihil intereſt. Ipſi abuti non de-
buere Sorore noſtràa. Mutuentur hinc trepida-
tioni ſuæ nervos ac ſuccum ii, qui cùm in vio-
latores Eccleſiæ fortiter deſævierint: ut pri-
mùm futuri tumultus vanus tibicen auditur 5
piget eos, ponitétque & partæ laureæ, & ma-
tris propugnatæ. O pectora exanguia! Au-
diſtisne, quid clades prophetanti Patriarchæ
Levi & Simeon reſponderint? Mes pauci lu-
mus: illi congregati percutient me: & delebor
eg, & domus mea. Potuiſſent conſternatum
parentis animum iis vocibus erigere. Meliora;
Pater: Non eſt quòd metuas. Qui oppreſſi
vicimus, haud dubiè victores oppreſſuris re-
pugnabimmus. An putas triumphales dexteras
umus populatione urbis elanguiſſe? Exacui=
mus, inter oſſa perditorum, gladiorum aciem;
nec triumphantium eſt timere, ſed timeri. An
caſuri ſumus, qui cecidimus? Non hæc Hſes
unt „

Gene 27&
27.

Gen. 32
28

1. Joan:
4.9.

1 ſoane
2 9.

132

ſunt;, ſed illud duntaxat objecerunt, Nunquid
abuti debuere Sorore noſtra! Noli quærere tu,
qui præes, an graſſaturi ſint, qui patroni ſunt
eorum;, quos in ultionem proſtratæ pietatis,
innocenter ſeverus perdidiſti. Facinus tantum
exprobra. Ego immolari pro Religione poſ-
ſum: IIhi, violatà Eccleſia, non poterant non
perire. Quàm benè perdidi, tam benè perdar,
ſi ideòè, quòd non ceſſerim, cædor. Si fractus
illabatur orbis, non modò impavidum, ſed
impcenitentem ferient ruinæ. Quod fcripfi,
ſcripſi: Non enim firmior debet eſſe conſtan-
tia Præſidis, quàm Præſulis. Non attendo;
quid ſim paſſurus, ſed quid ſceleroſum perpeti
deceat. Extrudar, quòd illum infenſum Chri-
ſto, ſed Antichriſto pergratum, expulerim?
Pudet, quòd non utrâque manu protuſerim per-
duellem, quamvis utraque amputanda foret.
Quamquam autem nec probare omnino, nec
penitus improbare audeam Levi & Simeonis
ſævitiem in Sichem & Hemorem. Fortè enim
abuſi ſunt gladio, qui virgâ benè uſi efſent:
nec de iis benè loqii audeo, quos Pater mo-
titurus maledicet. Illud tamen inficiari non
poſſum;, ex tribu Levi deſignatos Sacerdotes
Domino, qui, ſi in miniſtris ſuis enervem tor-
pentémque clementiam cuperet, non eos ex
genere Levi delegiſſet, quem ſciebat ſeverita-
tis fines non attigiſſe modò, ſed procul etiam
prætergreſſum. Percutient me: & delebor ego,
& domus mea. Suis in verbis Jacob animi no-
ſtri ſenſa coloravit. Vix familiæ meminit ſuæ,
ibi, primum & maximè, pertimeſcit. Peren-
tient me & delebor ego. Maluiſſem Paſtoris
exemplar parcius ſibi, & cautias ovibus timuiſ-
ſe, & proſpexiſſe. Rurſus, ſi ſcelus eſt, He-
morem confeciſſe, deploretur facinus, quod
geſtum eſt, non autem calamitas, quæ ex eo
occiſo tecutura eſt. Quod ſi non ſcelus, ſed
virtus eſt impios perdidiſſe, patere familiam
extingui tuam, dummodè familia Hemoris ja-
Zelus ob- ceat in cinere & gladio. Non refugiet mori

ſervan- Samſon;, ſi tamen ſuo in funere Philiſthæi op-
zie. primantur. Morere, mi Jacob, tibique gratu-
lare, quòd rogo tuo inferiæ datæ ſint Hemor
. —V . . . .
& Sichem. Præſtat jugulari, ruente impurita-
Sollici-

te, quàm; regnante, florere. Audeo dicere:
rado cra- Domus Jacob intercidat, dum illi exterminio
Rn, .- ſuo domus Sichem, & principatus imis uſque
dentia in fibris evulſa proludant. Delebor ego, & domus
PDeum ar- mea. Quam arduum eſt ſperare, quàm diffi-
dua. cile non timere! Cœlum ſpectat Jacob, nec
Gratis ſolum aſcenſu deſcenſuque Angelorum recrea-
ds. tur, verùm & Dei verbis futurus renunciatur
Etiam Princeps regnorum ferè omnium. Dilataberis
paſt pro- ad Occidentem, & Orientem, & Septentrionem,
miſſa & Moridiem. Et tamen tantis roboratus pro-
Fetaz to- miſſis & ſpebus, deeſſe ſibi veretur togam &
Trn 28. Panem. Denique votum vovit Domino, ſi
14. non fameat. & dederit mihi paunem ad veſcen-
Gen. 28. dum, & veſtimenium ad induendum: Erit mi-
20. hi Dominus in Deum. Ludit-ne Patriarcha,
an rogat? ſceptris oneratur, & panem poſcit?
Pavit fratrem lenticulis: Patrem pulmento non
tam recreavit, quàm decepit; & modò eſuriem
expaveſcit, Cœlo præſertim & Deo, regniſ-
que recreatus? Quid! Angelo colluctatur, imò
& colluctantem fatigat, ne dicam, perdomat.
Gen. 32. Audit ab eo: SR contra Deum fortis fuiſti quan-
28. 190 magis contra homines prævalebis? Et ſtatim
eminus, viſo Eſau, ita trepidat, ut penè inter-
moriatur. Nunc cùm de fortitudine filiorum-

Oliað«

certior fit, oblitus oraculi Domini, qui prædi-
gerat illius ſe fore cuſtodem, non pavet tan-
tùm, ſed putat & ſe, & domum univerſam
Chananæorum eruptione extinguendam. Tri-
umphat & pavet. Everſa jacet Salem, & tre-
pidat. Delebor, inquit. Imòô deleviſti. Trepi-
davit: at non concupivit. Neque enim aut obla- Avari-
ta à Sichem univerſa recepit pro Dina, aut ſub- tia.
verſione fozderatæ jam urbis, interruptum do-
luit commercium cum Chananæis. Nulla men-
tio intercepti lucri, ſed timor duntaxat impen-
dentis exiti. Fateor, nec metus placet in Pa-
triarcha, longè tamen magis cupiditas tantum
dedeceret virum. Et tamen non pauci periculis
occurrunt, ne lucro fraudentur. Veruùm quod
Pater reformidat, fili audacter rident. Nun-
quid ut ſceorto abuti debuere Sorore noſirà? In Imrentie
Hebræo aliquid habemus, quod aut difficulta- mala.
tis nonnihil faceſſat, aut arcanorum plurimum
pandat. Nunquid ut meretricem faciet dororem
noſtram. Cui LXX. concordant, qui vertunt: Habitus
Nunquid tanquam meretrice utentur Sorore no- mali.
Nra. Quid eſt utentur? Imèô, ne abutantur ut Principiis
ſcorto, circumciſi ſunt. Annon Sponſa futura malis ob-
eſt Dina circumciſi Principis? Quare ergo time- Kandum.
tis, ne pellex ſit, cujus nuptias Sichem prætulit
non regno modò ſuo, verùm etiam religiomi ſuæ.
Nequaquam, inquiunt fratres, ſed tanquam me-
retrice utentur Sorore noſtrà. Cur? quia abuſi
ſunt eâ, ut ſcorto. Neque enim ſperandum eſt,
ut, quæ pellex fuit, habeatur & ametur ut ſpon-
ſa. Palliabitur nuptis pellicatus. Cæterùm
quod rapi potuit, duci non poteſt. Uſque adeò E'cleſia-
rermm initia expendenda ſunt;, ex quibus, quæ e n
conſequuntur, emanant. Rapuit ille Cidarim, .
auréôque corrupit Eccleſiam. Putas illum fore Tro te-
Sponſum Eccleſiæ ſuæ, cujus violator initio pidagas
fuit? Falleris. Ut Sichem, etiam poſt nup- 2**cHα
tias, abuſurus erat Dinâ ut pellice, quòd amo- Ertdet-
rem ſuum inchoafſet à raptu: ita quem Simo- ,
mia introduxit in thalamum, non Pietas, ſed ⸗ if
iniquitas affiget ſedi ſuæ. Sed immutatum jam eillima.
eſt cor ejus. R& Ethiops mutare poteſt pellem IJerem.
ſuam. Nunquam vidi Simonem ex Mago in 13. 23
Apoſtolum recudi. Rarô vidi ſuis à principiis
rerum exitus aut progreſſiones diſſentire. Agar
cùm tumuiſſet, potuit ab Angelo & move-
ri, & reduci ad Saram, detumere autem nec
flagris potuit. Denique, quam Angelus redu-
xit, Dominus ſecundò expulit. Ablſalom ſitire
ſanguinem cœpit. Eò progreſſus immanitatis
eſt, ut paternum cruorem expetierit, & niſi
ſuo extinctus eſſet in ſanguine, patrem ex-
tinxiſſet, ne ſitiret. Petrus in Apoſtolatus ſui
veſtibulo Crucem exhorruit. Denique, cùm
de ea loqueretur Dominus, exclamavit: Ab- Matth.
ſit à te, Domine- non erit tibi boc. Num Seni 16. 23.
gratam fuiſſe exiſtimas? Uſque adeò prima ul-
timis concordant, ut Crucem, quam exhorruit
cuùm Apoſtolatum inchoavit, in conſummatio-
ne Apoſtolatus expaverit. Audi. Cùm autem ſoarian
ſenueris, extendes manus tuas, & alius te cinget, 18.
& ducet quò tu non vis. Curemus, obſecro,
ne vepres naſcamur aut rubi; vix enim ex ru-
bo cedrum ſpectavimus. Sationes hujuſmodi in
horto Sponſæ non legimus. Tempus putatio-
mis adveniſſe teſtatur, inſitionis non item. Qua-
les exorimur, tales & conſummamur. Eſau fe-
ritatem, quam hauſit in utero Matris partu-
rientis, prope lectulum Patris caligantis, aut
ſuper collum redeuntis fratris deponere non
potuit. Quid moramur? Flevit coram Iſaac;
Jacob

en
lerl el
lng
Culn
gult⸗

ei

tun
14 1.
locun
lam!

benig
1 4 Oenn
u. log
u leceſt
idelſe
Ees
len te
(elen
Elir
Dtium
Mon

U⸗

kecer
thore
Auine (
nckin
Cntium
1 trirr
et
Arnn
iti,
Inor

ſter
Unft
Uoet

Jacob oſculatus eſt Mau irannen ſeu lachry- re ergo Dominus quem impræſentiarum 10
len mis ſeu oſculis emol lita eſt incignatio; aut do- WD hoſtes incolumem tutatu memimiſle ma-
li. mita barbaries animi efferati. Meritô Proinde vult obliteratæ pPenè fugeæ ab Eiau: Nimirum
ie. deſperavere Simeon & Levi, ex adultero Si- nulla crudiora ſunt diſſidia;, quatn quæ inter
N chem verti poſſe in Sororis Sponſum. Neque fratres emergunt. N ulla ulcicendi libido effre=-
. enim accipiter in Columbum immutari aut con- natior; duriorque quain quæ inter cognatos
= ſuevit, aut etiam poteſt. gliſcit? Debacchatur Ira, quotics am ori ſucceſ-
ſit. Ut enim Præſentiiſin em venenum eſt, quod
ex lacte coaluit; ita perditiſſim us eſi furor, qui
mer⸗ Charitatem expunxit. A militibus ſponſa curſim
N EX Cÿwe P. XNXXV,. GENESIS. T en à fratribus bellico furore oppugnatur.
ini Tii mattis mé Pugnaverunt contra me. Am- Cant. 144
n severi. Interea locutus eſt Deus ad Jacob: Sur- hinn en zran net jater Hosula incie⸗ 1
Gol as. ge, & aſcende Bethel, & habita ibi: Durs ha ſla ſubſicin 1 r Uin. WD Ljtrt⸗
Mr. Ideque altare Deo, qui apparuit i- Neicho Ira deun ) Se raditur Iimaclitis. l'ar-
6 3 0 IT Er e ricidio Ira ratfum dedicatur; & orbem terra-
In men, bi quando Jfugiebas Eſau Iattem rum Mors reverita „Caini audacià attracta in
lltu n tuum. campum eſt, ut ſuam ordiretur tyrannidem ab
lmum Abele. Meritò Pproinde Deus etiam cùm Cana-
n Uam Sanctè mactentur impii, ex eo vel næos compeſcit, ne in familiam Patriarchæ
klnt: Aitt Q maximè licet intelligere, quòôd diruta conſurgant „ obliterari non curat beneficium
eto- nl Salem, & interfectis adulteris, Deus alloqui- tantum, & ſacrificio renovari memoriam jus
hnurth hißt tur blandiſſimè Patriarcham. Ergo Coeli cla- bet compreſſi fratris. Ac ſi luſerit, cùm o-
nenhi ves gladii ſunt, quibus ſceleroſi jugulantur. Uü dium exterorum retudit: vires verò omnes ner-
oüint hain enim olim Jacob peregrinationis ſuæ baculo vôſque intenderit, quando ebullientem in cor-
helt Gen. 28. Cœlum recluſit: ita nunc filii ejus Levi & Si- de fratris ferociam repreſſit. Nemo non fſcit lu-
vnifue. 43. meon devocarunt è cœlo Deum Patratis aàa ſe ctam Jacob cum Eſau cunas antevertiſſe. Penè
amm. ſtragibus. Porrò Deum in peccantium cæde & ſanguinem ante fuderunt „ quam mammas ſu-
nachli exulare, & conquieſcere, magiſque ſecuribus gerint. Uterum in arenam demutafunt; & in-
tumeth gaudere quam thuribulis, Moſaicæ vVirgæ tra- fantia exarmata potuit, in tanta maternorum
thor. . gicà metamorphoſi edocemur. Nam, cum ad viſcerum mollitudine, ſæviendi campum deſi-
Aetun Dei cubantis in rubo acceſſiſſet alloquium fu- gnare. Uſque adeò fratrum ira, antequam naſ-
Eald, turus Legiſlator;, juſſus eſt, proficere humi cantur, enaſcitur: utinam „ & ipſis decedenti-
e 1, baculum. Quid de wirga actum exiſtimatis co- bus, non ſuper ſit. Surge, & aſcende Bethel;
chrm, ram Deo? Effloruiſſe illam & germinaſſe pu- & habita ibi: fäcque altare Des, qui apparuit
in ine nt tabitis, ne ruditate ſuâ colloquentis Domini tibi, duando fugiebas Eſaii fratrem tuum. Qua- Rex non
t intio i benignitatem offenderet? Imò efferata in an- re Dominus mandat Jacob, ut altare extruat f Kidias
urin Exod. 4. guem eſt. Projecit, & verſa eſt in colubrum. in Bethel? Jam ibi, cùm proficiſceretur ad La- Premozos-
A. 2. us o, Ac ſi diceret: Ut meo habeare non indignus ban, lapidem oleo delibutum in titulum ere-
n. a. colloquio, non paruùm ſeveritatis Præ te feras xXerat. Proinde, ut religio propagaretur; alius
tu ſi hiß ie. neceſſe eſt. Et licèt baculus ad terrendum ſa- deſignandus locus videbatur, qui Domino di-
ln ſen ls tis eſſe videatur, ad perdendum tamen inva- caretur. Ita ſanè nobis cum ageretur, qui, ut
deen hn lidus penè eſt, mſi fiat ex virga Draco. Ta- vetera faſtidimus ita recentibus oblectamur.
Mnn lem te mente eſſe cupio, quùm ad me venis, 8 fortè me non audis, aulam ſubi; in cujus
Nincin qualem jam eſſe vides baculutn ſenectutis tuæ. atri0 illud Davidicum inſculpi poteſt humanz
r Eflerare, & tunc effafe. Places, quòd Egy- inconſtantiæ elogium, Ex hoc in hoc. Novos Pſal. 74
nore⸗ ptium cecideris, ſed niſi gyptum ev ertas, aliòſque in dies eligimus, quos impinguemus 2.
tentet non places. Nolo cædas, volo perimas. Proji- & Inungamus, veteres pertæli ac ſi, tum amI-
utehn⸗ ce virgam, & anguem arripe. Ego quoque, cos, tum ſervos pPares utribus putaremus, qui-
umlin Ccum te ad Pharaonem ablego „non recreor in- bus nüſi recentibus nefas eſt muſtum immitte-
mummis ter Lilia, ſed ferveo inter flammas; non ebori re. Nemo mittit vinum novum in utres vete- Luc. 5.
i inſideo, ſed accubo in rubo. Diſce tum ex vir- ves. Nemo hominum id Præſtat: At Deus ere- 3.
nene. ga tua, tum ex throno meo, qualem te eſſe ctam in Bethel aram & reparari mandat S&£ Iwglang
rui jubeam, & contra T Vrannum, & coram Deo. ampliari. Quòôd ſi minus arridet ad allegorias . 1, un⸗
,c Rubus Ignis „ anguis ſævire cogunt te, non Ara traducta, ideo à Domino fateamur non tores
: 4.n adblandiri. Ergo & Pharaonis imperata cla- novum erectum procul à Bethel altare, ſed
r. Gii des, & Hemoris filiique Patrata cædes Deum inſtauratum, quod olim erexerat Patriarcha .
“ effecere propitium, & Moyſi Ægyptiorum quèòQd ipfſi gratior ſit reparatio collapſæ religio-
Un cruore imbuendo, & Jacob Salemitarum ſan- nis, quàm recentioris inſtitutio. Mallet Domi-
gie⸗ guine cruentato. Uſque adeò Deus exercitumum mus tum ſacras ædes labefactatas reparari, tum
un nn ſanctiori excoli hoſtiâ null poteſt, quàm pec- ſanclorum virorum cœtus diſſipatos cogi, quàm
n ,1 cantium funere. At cur Dominus ſervaturus nova à fundamentis excitari Templa, tum cor-
te lli Patriarcham à Chananæorum impetu, eum dis, tum ſilicis. Doleo enimvero „cCùm intueor Religienes
otan, monet, ut in Bethel aram excitet, in argu- novas ſubinde leges conſcribi, novâque con- 90νu.
mna mentum, non compreſſorum hofſtium, ſed fra- di jura in Monaſteriis Præſertim, in quibus fe- Regule na5
uhne „Vio laſa. tris repreſſi? Fcque altare Deo, ui apparuit licius antiquata veterum decreta Patrum revo- maliapli-⸗
uenm tibi, quando fugiebas Elzü, fratrem tuum. An- carentur. Quid juvat, hydræ in morem, no- eande.
n. minoris felicitatis eſt, innumeros evaſiſſe Popu- va quotidie Legum capita efformare, ſi quo-
Bli los, quos oppidi non ignobilis depopulatione, ties enaſcuntur, toties & amputantur? Ti-
is n & ſtrage Principum ad ultionem excitaveris; meo, ut ſola papyri jactura ſit, in tanta de-
ntis, quam fratrem effugiſſe, cujus vellicaveris iram cretorum feracitate. Ergo, ut Dominus ma-
ele 1l Præreptà caligantis parentis benedictione? Qua⸗ vult fundatam olim Aram in Bethel novo opere
n llen Ethicæ Tom. I. M. reſar⸗

in Cap. XXXV. Geneſis.

1232

134

reſarciri: ita nos Condiſcamus ſtudioſius tueri
Leges, quaàm fſcribere. Quanquam & aliam
ob cauſam crediderim reparatam in Bethel A-
ram, nempe quòd Timoris artificio excitata
primùm ſit. Fae altare Deo, qui appatuit ti-

Amoye bi, Quando fugiebas Eſaii fratrem tuum. Puta-
duri, non bat Jacob lapidem tunc à ſe erectum in titu-
meti. lum, quòôd divinarum ſcalarum ſpectaculo re-
Intentio creatus eſlet. Sed revera inerat in corde ini-
veta. tiantis clandeſtinus pallor;, qui quamvis Coelum
