Junt, venerunt tibi.., Inundatio Camelorum ope-
riet te... Videbis, & afflues.. Ambulabunt gen-
tes in lumine tuo, & Reges in ſplendore ortus
Eecleſßa- tui. O inundantia felicitatis! Et unde tantus
T Populorum & Regum ad Eccleſiam concurſus?
veriores. Ob auratos currus, in quibus Præſules circum-
vehuntur? An ob familiam, quæ illos c'r-
Eſa. 6o, cumſtat? Super te, inquit, orietur Dominus,
4. & gloria ejus in te videbitur. Et tunc ſequitur:
Ambulabunt gentes in lumine tuo, & reges in

Sleris Splendore ortus tui. Gloria, inquit, ejus, non
Fame gloria ſæculi, non pompæ, non aulæa. Quid
enra. magnificentius Hieroſolymis? Quid humilius

Ornaτα Bethlehem? Et tamen hanc quærunt Reges,
verus. illam ſpernunt; quia ibi Herodes, hic Chri-
Matthea. ſtus. Et iu Bethlehem terra Juda, neçuaquam
Mich. 5. Minima es in principibus Juda. Cur? fortè mul-
2. tum auri in te invectum eſt? fortè ædificiis or-
Templo. nata es? fortè abundas frumento, vino, &
„s„““ oleo? Nihil horum extulit Bethlehem, ſed
. Chriſtus, & quidem reclinatus, & natus in foæ-
no. Ex te enim exiet Dux, qui regat Populum
neum Iſrasl. Sic Magi, Vidimus, inquiunt,
RKellam ejus in oriente, & venimus. Non pompa,
Ethieæ Tom. I.

Matth.

2.2.

in Cap. XXVII. Ceneſis.

ciorem, aut amœniorem locum eſſe poſle,

ſed Sidus allexit Magos. Reges enim non 7.
magnifacient terrena; ſed cœleſtia. Sic Reg'na
Saba advenit non Ppropter aurum, ſed propter
Sapientiam Salomonis. Antomi Eremitæ ſoc-
cus Cæſarum coronas habuit vectigales. Et Jo-
ſeph, licèt mancipium & in compede, elatus
ad ſolium eſt, non ob opes; ſed ob pudorem
ſapientià locupletem. Iſaacum divitem Abime-
lech expulit: Iſaacum Deo familiarem Abime-
lech convenit. Cum pace dimiſimus aubtum be-
nedittione Domini. Quamquam à Deo ſcirent
bona illi proveniſſe, dimiſerunt. Etiamſi pa-
trimonio Chriſti opulenta Eceleſia ſit, non ideò
magni fiet: ſed plurimi fiet, ſi cum Deo age-
re intelligatur. Porrò cùm audis Abimelechum
Regem, & primarios Aulæ ejus Dynaſtas ad Confefa⸗
Iſaacum acceſſiſſe, non exardeſcis in eas ſoœ⸗= r¹s non
minas, quæ Confeſſarios non adeunt, ſed ad- nd
4 . lna.
vocant? Itäne Rex exulem convenit, & ſcele-
rum rea cœli terræque arbitrum evocat, ut
abſolvatur? Memineris JIESUM ad Regulum, Vißtatios
qui dixerat, Domine delcende; dixiſſe, Vade. Res.
Uxor Jeroboam Prophetam adiit; & vix au- oan. 46
dita eſt. Ne, quæſo, Sacerdotes Domini ita 49

0) 3 Reg.
ſuam conculcent dignitatem. laete

Eece autem venerunt in ipſo die ſervi Iaac
annunciantes ei de puteo, quem Jode-
fant, atque dicentes: Invenimus aquam

In ipſo die. Quonam die? quo ſecit convi- Vnio, &
vium Abimelech & Ducibus ejus, à quibus Inimici
expulſus fuerat, inito cum eis ſœdere. Extru- dilecktie,
cHà Deo arà, juſſit effodi puteum: Verùm aqua
non ſcaturiit erecto altari, ſed exhibito con-
vivio. Uſque adeò gratior Deo penè eſt in
hoſtes amor, quam cultus ſuus. Dum invocat
Deum, aqua non fluit: dum perſecutores ſuos
opiparè excipit, exundat. Invenimus aquäm.
LXX. legunt: Won invenimus aquam. Inven-
ta-ne eſt, an non inventa? Nimirum terrena- Felieitas
rum rerum ubertas adeò fluxa eſt, ut, cùm eam Hura, &
inveneris, dici poſſis non inveniſſe. Qui enim anis.
invenit nihil, mihil invenit. Unde appellavit
eum, abundantiam. Vides nominis ubertatem
& nobilitatem; poſt foedus initum. Videlicet;
ſi Pax floreat, vel puteus unus ſatis eſt ad om-
nem copiam, meritéque appellari peteſt abun-
dantia, vel aquæ ſcaturigo. Non illud tamen
omittere poſſum, quod poſt rixas, calumnias»
inimicitias, exilium, & Regum odium, refſoſ-
ſus Puteus ita ubertatem in fonte præfert; ut
Dei quoque nomen præferret. Itaque vocavit Dignitas
nomen ejus lIatitudo, dicens: nunc dilatatit nos noxia.
Dominus. Nuné verò poſt epulum cum Princi- Felieitas
pibus, & initum cum Rege foœdus, vocatur pu- orie:

. „Religio-
teus Abundantia, nec uſquam meminit Dei ſus zee

Patriarcha jam felix. Nimirum viæx Domini la.

non oblivionem inducit Principum favor, & Protee-
felicitas ſine ſpinis. Abſolvamus caput, ſed 'iones no-=
priùs fragmentum colligamus, quod exciderat. on zji4
Foderuntque in Torrente, & repererunt aquam „itas eum
vivam. Fluit quidem torrens, ſed exiccatur. ſaculari-
Sæpè gemit ille, ſed relabitur citò ad ſiccita- baus.
tem ſuam. Permitte illum ita flere. Mallem flu- Coafden-=
. . e tia in ho-
vius eſſet, ſed quando obtineri id non poteſt, s, ine,
ſaltem ſit Torrens. Reſidet in torrente vena Gonvey-
aquæ vivæ: & quanquam ſolus appareat in al- ſi⸗ & V.-
veo pulvis, ſubeſt tamen ſub alveo ſatus, ut rocinium

ita dicam, a profluente fons. Uſque adeò pro- ve . ,⸗
bitas, etiam non duratura, prodeſt. Der pro:
2 EX deſt.,

88

EX CAP. XXVII. GENESIS.

Senuit autem Haag, & caligaverunt

oculi ejus: vocavirque Eſau filium
Juum majorem.

Uandonam ſenuiſſe dicitur Iſaac? Audi.
Immediatè ante, hæc verba habentur.
Eſau verò quadragenarius duxit uxores, Judith
kliam Boeri Hethaæi, & Baſemath kliam Elon
ejuſdem loci. Quæ ambæ offenderant animum
Paterfa- Waac & Rebeccæ, Planè nihil æquè canos indu-
wilias. cit, quàm nuruum protervia. Et, niſi fallor, ſi
Filiorum non nimium indulſiſſent genio Eſau, nec ei per-
Esducazio. miſiſſent uxores ducere Hethæas, minus fortè
doluifſſent. Quid autem moriturus tantus Pa-
triarcha maximè curat? Nollem dicere. Dicam,
ſi tamen pro certo putaverimus ſacramenta eſſe,
non vitia, quæ in Iſaaco non probabimus. Fac
mihi inde pulmentum, ſicut velle me noſti, &
affer, ut comedam, & benedicat tibi anima mea,
antequam moriar. O Gulæ illecebras, ne in mo-
riente quidem intermorituras! Vel Iſaac fune-
ri proximus cogitat de deliciis. Vel Eſau be-
nedictionem impetrat ab Iſaac, ſi pulmentum
Saperior deferat. Ita-ne? ad promerendam benedictio-
Sanaen⸗ nem non ſanctitas „non Juſtitia, non Pudici-
tes ti. tia, ſed edulium exigitur: quique uxores duas,
oc eſt, geminas peſtes in domum induxit ad
parentum ſupplicium, benedictione cumulatur,
ſi pulmentum inferat. Fac mibi inde pulmen-
tum, ſicut velle me noſti. Indecorum ſanè ex-
peti à Patriarcha pulmentum; ſed longè pro-
broſius, mii fallor, eſt, quod à filiis reſcia-
tur, quænam apud Patrem ſint in deliciis de-
Bcix. Utinam vel dixiflet, ſicut egere me
noſti: verum cùm ait, cut velle me noſti.
oſtendit non neceſſitate, ſed cupiditate delec-
tum haberi dapum apud ſenes; qui niſi ante
ſenectutem deliciis aſſueviſſent, profectò non
dicerent, ſicut velle me noſti. En quò reci-
dat datum ferro jugulum in monte! Iſaac,
qui mactari Patris gladio non exhorruit, ex-
petit ab arcu fili, expectâtque pulmentum.
Tepiditas Uſque adeò; cùm ſenueris, m caveas, aras
palt fer- mutabis in patinas, & fies conviva ex victima.
vorem. Illud autem ſatis nec mirari, nec complorare
venere· poſſi ita nulla à Patre data fl
e poſſum, monita nulla à Patre data filio tam
improbo, ſed illud duntaxat curatum, ne aut
illi pinguedo terræ ubertâſque deeſſet, aut ſi-
Pi edulia non ſuppeterent. Et benedicat tibi
anima mea, antequam moriar. Cur illum ante-
quam moriaris acri reprehenſione non excitas à
funere vitiorum? Corrigatur Eſaü, non ei
benedicatur. Nimirum, qui mandit, non mor-
Qet. Qui vorat, non devorat, qui denique he-
luatur, glutit, ut Italicè dicimus, multa, quæ
impaſtus & vomeret præ ſtomacho, & ira-
tus protereret. Patina charybdis eſt ſeveritatis:
nec Piſces tantum, ſed & Præfecti eſcæ iĩta
præda ſunt, ut Prædones & tolerent, & bene-
dicant. Pullus facit, ut Camelos, immno &
Pardos, deglutiamus. Pullus, inquam, lemo
igne aſſatus & aromatibus Indicis condtus mu-
tat interdum Leones rugitu territuros, Beſtias

Giela.

4

—

vineæ Domini Sabbaoth inſidiantes, in lepo-

rem, quovis canum latratu conſternandinn.

Quod ſanè melius me docent Monaſteria, ſo-

Oliva

Pris Prælatis refulgentia, iiſdémque melle de-
linitis, legum neglectu obſcurata: Ah, ah ſe-
nibus hæc curæ ſunt, deliciæ ſuæ, & filiorum
felicitas, Iſaac epuletur, & Eſau ſtabiliatur
primogenitura: Sed Deus utrique illuſit. Quéd
cuùm audiſſet Rebecca, dixit ilio ſuo Jacoh⸗
Audivi Patrem tuum loquentem cum fratre tuo,
& dicentem ei: Aßfer mihi de venatione tua,
& fac tibos, ut comedam, & benedicam tibi
coram Domino. Nota: Iſaac ſenex & caligans
vocavit Eſau, Rebecca verò non vocavit Ja-
cob. Ille enim caligantem pertæſus aberat;, Parentes
hic verò matri praſio erat. Meritò proinde colendi.
fraudatus eſt Paternâ benedictione, qui Pa-
trem ſuâ ope deſtituerat: hic verò Patris me-
ruit hæreditatem, dum Matri adhæret. Por- Filiorum
r8 in ſfœmina quam virilis prudentia! Ut au- Educaiio⸗
divit promiſſam à Patre benedictionem Eſau;
non flere cœpit, non lachrymis flectere ten-
tavit virum, ut meminiſſet Jacob: verùm eju-
latus in conſilia vertit, & quod fletibus non
impetraſſet, operibus extorſit. Diſcant Ma-
tres non promovendas filiorum fortunas pre-
cibus & patrociniis, ſed promeritis. Jacob
benedicetur, non ſi Rebecca peroraverit, ſed
ſi ipſe hædum afferat ad Matrem, & Patrem
paſcat. Vide autem, quàm cautè ad filium
Mater proloquatur. Audivi, inquit, Patrem
tuum loquentem cum Eſau fratre tuo. Patrem Tyio la-
maluit dicere quàm virum, ne fortè Jacob ir- ſa pber ſu=
ritaretur adverſus Iſaac oblitum ſui. Ac ſi di- Iurros.
cat: Etſi benedictione impartit Eſau, tibi ta-
men eſt Pater. Patrem dilige, ſi non diligis
immemorem tui. Neque dixit, Audivi loquen-
tem cum piloſo illo, à quo uxores ductæ ſunt
rebelles mihi, ſed cum Eſau, inquit, fratre tuo.
Amoris vocabula interſerit, ne qua livoris ſcin-
tillula excitaretur in fihio. Quàm bellèe verò Pa-
tris nævos coloravit. Audivi dicentem: fac ci-
bos, ut comedam, & benedicam tibi coram
Domino. Quod ille dixit, iſta non dicit: Iſta Lingua.
refert, quæ ille non dixerat. Ne enim illum Dum
heluonem eſſe argueret, reticuit, Nicut velle aliorum
me noſti: Ut verò animi æquitatem indicaret be- verke n⸗
nedicturi, addidit, Coram Domino. Planè nul- Rann d.
lum pupugit Rebecca, ſed uni conſuluit filio. vigennt
Non exprobravit aut Iſaaco minus ſapientem 4uo modo
ſenectutem, aut Eſau juventutem debacchan- exienuari
tem. Nulla dicteria, nullæ contumeliæ, nullæ debean
querimoniæ, ſed tantùm ſtudet, ne benedictio- viret.
ne fraudetur, qui dignior erat.

Nunc ergo, fili mi, acquieſce conſiliis
meis: & pergens ad gregem.

In Hebræo: Et nune, ſili mi, obedi voci meæ, Obedien-
in eo quod præcipio tibi. Quid dicemus? Con- tie prom-
ſilium-ne an mandatum dedit Rebecca filio? Pia.
Nimirum pientiſſimo filio quicquid parens lo-
quitur, præceptum eſt. Mater conſulit, ſed fi-
Hhus obedit. IIla imperio abſtinet; Iſte liberta- Religionis
tem neſcit, ubi matris ſententiam audivit. Quod unis
ſi Rebecca hoc illi præcepit, quis non ſtupeat veleor⸗
modeſtiam Jacob, qui adigi præcepto debuit, 1
ut primogenituram ſibi debitam captaret? Fe- Deieu-
lix, qui emere ſategit primatum, & illum præ- væ ſe per-
ripere neglexit. Maluit primogenituram ſibi irtere.
deberi, quàm exhiberi. 5 Anlicus
. wmerita,
non dig-
nitatem
cures.

nnler.
mg
4
frun.

“

mßi.
ſict

Rein
ſine
ie, i
plun

rn, 1

ial
fign,

e i
u

— — — — —

———— ——

1 Darenis
e telendi.

Biliorin
1. HAucsl
1,
4
U⸗
le
le⸗
ob
ſed
en
en hhle
II. ſrter i
di. A.
ta⸗
gis
en⸗
unt
uo.
C⸗
Pe-⸗
ci⸗
tam
IKa Lign

lum Du
ele 90erAE
Gepbeſ⸗
tbe⸗ ppulß.
IWI. ſznenth
flio witen
ntem lun
1 n⸗ etlernen
dltun
ulle iie
Cio:

Nir

eé, Oiller⸗
Cur.

o zu.
o⸗

P Atin

Nuni

o ſin

eat u⸗
ebrüt, /4.
9 Pe- Deſs-
, 1
npr. ite⸗
m ibi ℳ
nmni
1ℳ
zitu
ℳet

in Cap. XXVII. Geneſis. 89

Cui ille reſpondit: Noſti, quod Eſau
friater meus homo Piloſus ſit.

okedien- Diſſentire non audet, ubi timet obedire.
tia. Mavult timorem ſuum explicare, quàm refra-
gari. Non ait, Nequeo, ſed ait, Noſti. Quàam
verecundè reluctatur. Eſaii frater meus. Non
Linguz jactat emptam à ſe primogemturam, non ſper-
modeſta. nit invidentem ſibi, ſed fratrem appellat. N
Honor attrctaverit me Pater meus. Adoleſcens pro-
mutuus. ſectò prudens. Non credidit unius expertem
Ee Ta- ſenſus, ad omnia torpere. Caret oculis, in-
Mt e. quit, ſed manu non caret, quem videre non
zur Supe- Poteſt, attreéctare poteſt. Plerique lapillum imi-
rior. tantur Babylonicum, à quo everſum eſt totum
Nam qui Simulachrum, quèd pedes fictiles haberet.
Caveamus, ne idem accidat in Chriſti domi-
Fätz bus. IIle excurrere non poteſt, nec quovis ire;
ad omnia fed aureum habet verticem. Docere poteſt,
ineptus qui laborare non poteſt. Non umbras metia-
eſt, &G Inhr, ſed metalla lubditorum. Non rarò inep-
Pardi de- tiſſi nus ad aliqua, ad pleraque aptiſſimus erit.
pruden. Ccutit Iaac, ſed contrectat. Moſes loqui ne-

tia omnes quit, ſed præeſſe novit. Tu verò, qui dolis
re Vers-

V benedictionem præripis, noli Caligantem ſper-
zur. nere, ſiquidem te manu deprehendet, qui ocu-
lis non poteſt.

Er, palpato eo, dixit Iaac: Vox qui-
dem, Vox Jacoob ſt: ſed manus, ma-
nus ſunt Eſau.

Sermoſpi Prorſus Patriarchæ niſi falli velint, dum
Tieuals., benedicunt, diligentiùs vocem quam manus ex-
plorent, & plus attendant verba, quam facta.
Siquidem, ut a te benedictionem extorqueat,
citò qui nihil egit, egiſſe ſe multa comproba-
bit, manumque multitudinem non laboran-
Superior do, ſed veſtiendo exaſperabit. Etiam deſes,
H . dum Superior adeſt, venationem oſtentabit;
H uamquam non venatio, ſed gregis diſſipatio
laborat, ſit: hoc eſt, non ea, quæ tibi obtulit mune-
ſed qui ra, promeruit ſuos excolendo in Domino diſci-
Jancid lo- pulos, ſed elicuit, alienis adblandiendo. At
Td , vOX vix ſimulari poteſt. Vide, quo modo de
Deo loquatur, an obloquatur de noſtris, an
cum exteris frigidè colloquatur. Breviter, ſi
non vocem attenderis, ſed manus, benedices,
quem nolles bened'xiſſe. Et palpato eo. Quan-
zung* in ti facienda ſunt, quæ nihili fiunt! Ex hædo-
rum carnibus pulmentum confectum eſt Iſaaco,
ex eorum verô pelliculis contectæ ſunt manus
Jacob. Quis hoc putaret? Benedictionem im-
petraverunt non carnes paſcentes Senem, ſed
exuviæ hædorum Efaii mentientes. Nec Iſaac
ob dapes, aut ob vinum, aut ob oſculum,
ſed ob fragrantiam veſtimentorum benedixit
s Mumori. Acceſſit, & oſculatus eſt eum. Natim-
S gtg. Te 241 Jenſit veſtimentorum illius fragrantiam,
bemnedicens illi ait. Quid? Nonne prius eum
alparat, cùm dixit manus ejus manus eſſe
ſau? Cur igitur non tunc fragrantiam ſen-
ſit, & benedixit illum? Senſit profectò, ſed
non magni æſtimavit: Jejunus enim erat. Por-
rò ſobrii, non tam prodigi ſumus benedictio-
marzve. UII. At poſt pulmenta, vinum, & oſcula,
izar. quidvis emollitus amimus probat, ſolâque indu-
Munera. Metkorum fragrantia vel dubio primogenito
Ssperior, hæreditatem tradit. Benedicturos proinde Pa-
196& triarchas moneo, ut prius benedicant quam co-
Ethicæ Tom. I.

guderior

medant: nam fſobrius Iſaac nec decipi omninò qusndo
potuit, nec facilè flecti. Quod ſi poſt excep- promove-
tas blanditias de benedicendo deliberent, hædi "e debeat.
exuvias manus primogeniti interpretabuntur, Dignita-
& ob ſolum odorem pronuntiabunt primum guibus
inter fratres eſſe, qui poſtremus eſt. Porrò o"feren-
quid dicimus de odorum fragrantia? Planè non &νρ
aliud certius argumentum reprobi eſle potuit
apud Prophetam, quam odor. Is apud Iſaa-
cum eſt Eſau, qui olet.

In pinguedine terræ, & in rore cœli de-
Juper erit benediétio tua. Vives in
gladio, & fratri tuo ſervies.

Ut mitigaret Iſaac rugitus & lachrymas Filiorum
Eſau, hc eum tandem benedictione impartiit. Edacatio.
Nota: Benedictio Jacob, quia a rore cœli in- Fæzlicitas
cœpit, imperium peperit: Det tibi Deus, in- vera.
quit, de rore cœli, & de pinguedine terræ abun- Tela-
dantiam frumenti, & vini: & ſerviant tibi po- nta.,
puli. Quæ verò à pinguedine terræ exordium Eeeleſta-
ſumpfit benedictio, in maledictionem degene- Giea lu-
ravit, & ſervitutem. Diſcant, quæſo, filii non ſatiio
niſi maledictionem efſe, quæ fundatur in pin- v, e HZ
guedine terræ. Porrò quamquam in ubertate Spiritua-
par videatur utriuſque proſperitas, diſſimilis lia cateris
tamen omninò eſt. Utrique optatur ubertas: br feren-

ſed Jacob precatur lſaac ubertatem à Deo, peieieg;
Eſaü verò non item, ſed tantuùm dicit in pin- „„ia.

guedine terræ, & rore cœli benedictum iri.
Ideéque pinguedo hæc nec abundantiam fru-
menti parit, & contumeliam parturit ſervitu-
tis. Cùm verò à Deo ros profluit, & ſpicas
legimus, & ſceptra demetimus. Ut aliquando
tandem doceare, nullum felicem eſle ob ſolam
felicitatem, eumque duntaxat fore felicem, cui
Deus detulerit felicitatem. In pinguedine terræ,
& in rore œœli deſuper erit benedittio tua. Quid
inde? Et quiſnam fructus tantæ benedictionis?
Sequitur. Vives in gladio, & fratri tuo ſervies.
Quid infelicius, & ommi maledictione cumu-
latius? ferrum & compedes exporrigit. Por-
ròô vide, quam felicius imperia Pietate fun-
dentur, quam robore. Vives in gladio, in-
quit. Quis non expectaſſet illicò dominationis folities
auſpicia ſecutura? Nihilo minùs ſervitus, & verz
quidem miſerrima, gladium eſt conſecuta. Et ſa⸗
fratri tuo ſervies. Prorſus optimis artibus, non Amlitio.
livore, non odio, non ferro paratur Principa-
tus. Primatum Levitarum vokit Dominus non Dignitas
per enſes, ſed per flores deſignari. Cujus ef- in indig-
Horuit virga, Princeps Sacerdotum renuncia- “:⸗
tur. Fertilitas & flos, non rigor virgæ, aut hor- Eccleſia-
ror gladii Principatum deferunt Sacerdoti. Non Kica lu-
ſi percuſſeris, ſed ſi olueris, primatum conſe- Wunee
quéris. David coronam meruit, non cùm Gi- 4 viger⸗
gantem ſtravit, ſed cùm Saülem luxit. Vives Dignitas
in gladio, & fratri tuo ſervies. Ecce ſic benedi- in indig-
cetur, qui benedici non debuit. Etiamſi Iſaac 70α
fueris, cùm auſus fueris benedicere quem Do- Parerfa-

. 27. . milias.
minus non benedixerit, non diadema, ſed vin- Superion

cula imprecaberis vel invitus. Quod uni debe- „sovehat

tur Jacob, ſi deferatur Eſau, vertetur in vincula. digniores.
Dignitas

Oderat ergo ſemper Eſau Jacob pro bene- cwi dce
diétione, quâ benedixerat ei Pater.
—. Vnio lIa⸗
Nota, quomodo Scriptura cum de Eſau lo- ſa ob In-
quatur, Jacob tantùm dicit, nec addit fratrem vidiam

ſuum. Ut hic, & cap. 28. E contrario verò cum 'ater
3 ad *A"aless

90 Oliva

ad Jacob fit ſermo dicit, Eſaä frater tans.
Noſti, quod Eſaii frater meus homo piloſus ſit.
Nimirum Livor obliteraverat omnine charita-
Ambitio. tis vocabula è corde Eſau. Sed cur ita exar-
ſit in fratrem, cum eandem terræ coælique uber-
tatem utrique precatus ſit Pater? Et Eſau co-
li rore, terræque pinguedine ſtabilivit. Ita.
Verùm huic ſervitutem, illi principatum omi-
natus eſt. Nimirum ea eſt imperandi pruri-
go, ut quamvis terrarum ſiderumque uber-
tas militet nobis, benedictione nos tamen
fraudatos conqueramur, ſi unum deſit diade-
ma. Malumus coronari & eſurire, quaàm ſi-
ne ſceptro pingueſcere. Auditis Eſau ſermoni-
bus Patris, irrugiit clamore magno, & conſter-
natus, ait: Benedic etiam & mihi, Pater mi.
Quid rugis? En benediceris tu quoque. In pin-
guedine, inquit, terræ, & in rore cxli deſuper
erit beneditctio tua. Cur ergo odiſti pro bene-
dictione Jacob? quia illi ſervient populi: &
ego illi inſerviam. Quid mihi benedictio, ſi
ſceptrum non defert? Nunquid non reſervaſti,
ait, & mihi benedictionem? O ſtolidum caput!
O ſi ſcires quam adhuc retineat in pectore
benedictionem! Principatu quidem fratrem
tuum & frumento ſtabilivit: verùm ex lum-
bis ejus naſciturum Chriſtum hactenus non
prædixit. Hanc tu tibi benedictionem præripe.
Sit ille Princeps in tribubus, dum prodeat ex
te Verbum. Scilicet. Nec hanc ſibi optavit
benedictionem, & cùm illam delatam Jacob
à Parente paulò poſt intellexit, nec rugit;,
nec flevit, qui tunc tantùm effuſiſſimè flevit
cum audiſſet illum conſtitutum eſſe Dominum

.. 22. poſterorum. Cumque ejulatu magno Reret. Ni-
mirum cùm audit dicentem ad Jacob patrem:
Det tibi benedictiones Abrabæ. Perſtringitur
Eſaü: cùm autem intelligit, Dominum iuum
illum conſtitui, confoditur, lancinatur, dila-
Amkirio Ceratur. Planè ambitiomi quicquid principa-
iterno- tus non eſt, vile eſt: nec tum invidet fra-
ramobli. tri, cùm Pater prænunciatur Salvatoris, ſed

ea. cum populorum Dominus renunciatur. An-
tequam abſolvamus has Iſaaci ominationes, il-
lud expendamus, quod dixit ad Eſau. In pin-
guedine terræ, inquit, & in vore cœli deſuper
erit benedictio tua. Jacob itidem cœli rorem
precatur, ſed illud, deſuper, non appoſuit. Det
tibi Deus de rore cœli. Enimveròô Eſau vix coœ-
lum norat, ideéôque ſubindicavit unde cœli ro-
rem expectare deberet. Deſuper, inquit. Vel
certè, ita dixit, quòd Jacob cœlo mente in-
hæreret, Eſaü verò quam procul inde abeſſet;
huic propterea addidit de rore cœli deſuper
tanquam ab eo peregrinanti, illi verò non ſub-
Prerzo- lecht Deſuper, quaſi cœlorum inquilino. Quid;,
um obli- quod benedictionem Jacob à rore coli, Eſau
vio. verò à pinguedine terræ exorditur? quod nec
Juſtus putaſſet benedictionem eſſeé, quæ non
deflueret & cœlo; & Impius illudi ſibi repu-
taſſet, ſi aliunde, quàm à terræ adipe, exor-
diretur Pater benedictionem ſuam. Quin & Ja-
Dei curz cob dixit, Det tibi Deus de pinguedine terræ,
ſeſe non Eſau Verò ait, In pinguedine terræ erit benedi-
Re ctio tua. Recuſaſſet enim ſanctus Jacob uberta-
tem, quam ſibi non à Deo delatam intelli-
Confden. geret. Perditus verò Eſau, nunquam ſibi pro-

tia in venturam abundantiam frumenti & vini exi-
Deum ſtimaſſet, ſi eam à Deo expectare debuiſſet.
ſoretas Uſque adeò qui ex Deo eſt, nihil niſi à Deo

vel ſperat, vel magni facit: cùm ſceleſti in ſo-
la terræ pinguedine ſpes omnes locent, me-

raſque fabulas credant, quæ à Deo ſunt ex⸗
pectanda.

Dixitque in corde ſuo: Venient dies lu-
tus Putris mei, & occidam Jacob fra-
trem meum. Nunciata ſunt hæc Rebec-
cc, quæ mittens & vocans Jacob..

Si dixit in corde ſuo, quo modo Rebeccæ Peccats
nunciata ſunt. Nimirum ſcelus, ut enatum fue- latere non
rit in corde, erumpet in ore, proſtabitque in hoſunr.
facie, & more fulminis, & ſi, dum ruit, ſi-
let, ut ruerit, perſtrepet. Tegi nequit vitium. Accuſa-
Felix ſanè Iſaaci domus, in qua fratris odia, 6 2 i
iræque in fratrem, non fratri nunciantur, ſed”“.

parenti. Planè non ut zizamia ſererentur, ſed Suſurro-

ut abolerentur rixæ, delatores prudentiſſimi zes.
elaborarunt. Nos furorem Eſau, non Rebec- . el.
cæ nunciamus ut extinguatur, ſed nunciamus rane
Jacob ut augeatur, hoc eſt, ut ipſemet Jacob tie.
convertatur in Eſau. Nunciata ſunt hac Rebec- Lingua
cæ, quæ mittens & vocans Jacob. Diximus Eſau cauta.
evocatum ab Iſaaco ,» Jacob verò Præſto fuiſſe 1 Sede-
Rebeccæ, quòd Juſtus abire neſciat à paren- Frovds
tum latere. Nunc verò & ipſe Jacob evocatur ſutjecto-
à matre. Nimirum tunc nondum benedictio- um rixe
ne fuerat ſupra fratres evectus. Raré felicitas Felicitas
non abſtrahit vel Jacobos a Parentum cultu. S .
Rarò qui ſe novit poſteris imperaturum, ſub- aend.
ſervit Gemitori. Venient dies luctus Patris mei,
& occidam Jacob fratrem meum. Vix allas Eſau
Jacob appellavit fratrem ſuum, niſi hic, ubi
de cæde ejus ſecum meditatur. Ut ſcias ſub Confiden-
cortice molliſſimo nocentiſſima latere venena; "ia ie ho-
nec uſquam inimicitiarum virus mortalius gliſ- a
cere, quàm ubi prætendit vocabula charita- Aalici n.
tis. Judas, dum oſculatur, prodit. fai.
Aut ubi mers non eſt, ſi jugulatis aquaæ?

Et ubi refrigeſcet furor, ſi ardet in lachry- Ta.

mis? Si vivit in funere? Porrô quam rabidus

livor in fratrem! Tunc ſibi interficiendum fra-
trem ſtatuit, cùm luxerit Patrem. Nec funere
retardatur à cæde, ſed inter lachrymas ſangu--
nem fundit. Porrò Rebecca, foœminarum pru- Lingee
. . prudens
dentiſſima, non armavit Jacob, ſed amanda- nionem
vit; nec Iſaaco nunciavit inſidias Eſau; ſed ſervat.
nunciavit Jacob. Hac enim ratione nec Senis
cruciatum auxit, nec ſevit diſcordias domi, nec
exacerbavit furentem fratrem, nec mitem fi-
lium furere coëgit in fratrem. Conſurgens fuge Saſurro-
ad Laban fratrem meum... Cur utroque orbabor nes.
klio in uno die? Quid ais, infelix foœmina? Al-
ter duntaxat filiorum periclitatur. Solus enim .
Jacob peribit, ſi Eſau non mitigetur. Falle- keee,.
ris, inquit: Utroque orbabor; tam enim inter- Mors al-
iiſſe putabo interfectorem, quam interfectum. leg.
In domo Abrahæ deſperatius perit, qui occi- Homiei-
dit, quàm qui occiditur. Non enim, qui cadit, e vigis
moritur, ſed qui cædit. Unum ſiquidem lugere ſét nocet.
funus didici non expirantis, ſed peccantis. Is Filiorum
mihi foœdiüs computreſcet filius, cujus compu- Edaucatie
truerit non caro, ſed innocentia. Illum exhor- doceat eos

reo vermem, qui in ſuperſtite non morietur. e rlei
2

. . gqzum fn-
Quis igitur ille eſt, qui dudum captam i,.

venationem attulit mihi!

.

Mira res: dubitaverat prius Iſaac ſibi adeſ- Iadicani
ſe Jacob, cùm comedit. Et nihilo minus, *es teme-
cùm nunc videat manifefté non fuiſſe Eſau: saperion
qui ſe finxerat Eſau, adhuc non audet in Jacob tardus ad
. ferre pœnas.

riores de-

Klirtkr
nſe⸗
niiutl I
ir rt
fingir

iir. he
iin. le
K4
N

gein. d

aig e
13
6
nie I
Ni,

Uud

6,
1 te,
II
I

i

I
4

Pettat
latenn,

deſſen.

.D Aunſi⸗
tiipi⸗ 18
1 §. Leln.

4 uſare⸗
ünet.
c Viulet.
Zelis K

ſerdan
1 tie.

⸗ lirgis
zi au.
ſe 4in

rüritii
. frenii
0⸗ ruin niet
tas Tlitin
mrin.
enyg
l. Allexdi.

i,
i
bi
b Enfin.
tu: iun l.
. mirita⸗
e ee leſe⸗
la⸗ Auleiin
16

Irs.
V⸗

Cus
lte⸗
ete
ur⸗ Lingu
rn. muent
ld⸗ Pyionn
lel ſe⸗
ens
nec
f⸗
Manr
Aer N5.
l
Ale- ſems
gter un
un ,
ecl·
,44,
Alt, uit
gele ſ⸗ Nuck⸗
8 Tlince

. 0endf
3 ucrst 66

Cor⸗ 4 ℳ
letul⸗ gnren,
in
tan 1:

,4
. Rienß
5 4 eiſini
ns, ,
laü, n
cob mi

ſette ſoli⸗

ferre ſententiam, & illum doli coarguere.
Quin nec Eſau, jam ab eo alias ſupplanta-
tus, Jacob reum doli pronunciat. Et fortè nun-
quam ereptam ſibi ab illo benedictionem cre-
didiſſet, niſi Senex in ſe reverſus, & doli cer-
tior factus, dixiſſet. Venit germanus tuns frau-
dulenter, & accepit benedictionem tuam. O te-
meritatem! Nec Senex, quem jam dixerat eſſe
Jacob ante completum dolum, poſt dolum ac-
cuſare audet doli: Nec perduellis Eſau in tanta
jactura fratrem arguit fraudis. Nos verô illicò
damnamus inauditum, & ſecurim radici im-
pactam volumus Plantæ, ſi tardiùs germinet.

EXCAP. XXVIII. GENESIS.

Vocavit itaque Haag Jacob, & benedi-
agit eum, præcepitque ei dicens: No-
li accipere conjugem de genere Cha-
naan. Sed vads, & proßiciſcere in
Meſopotamiam Syric.

uzorto⸗ Npeantis ne æquitatem an obtemperantis
es ſapre- A bietatem magis demirer;, neſcio. Jam jam
miaean- Moriturus valdé dura mandabat filio Pater;,
tur Ssape nempe peregrinationem, exilium, continen-
riores in- tiam à filiabus Chanaan. Et quamquam non id
Parene⸗ præciperet ex ſenſu ſuo, ſed Rebeccæ conſi-
amarine. li0, Quæ dixerat: Ni acceperit Jucoh uxorem de
gligats. Nirpe terræ hujus, nolo vivere. Nihilo minus
totam durioris præcepti invidiam in ſe tranſtu-
lit, nec dixit: Ego quidem te domi libentiſſi-
mè retinerem, nec foret mihi ingratum, ſi
quam optas ex Chananæis uxorem duceres; ve-
rum mater tua peregrinari te jubet. Non ita
dixit, ſed authore, causâque præcepti compreſ-
sd, tantùm edicit illi, quid facto ſit ohus. Ut
nimirum ſupremi animarum Paſtores auſterio-
ris mandati invidiam non retorquendam in in-
feriores Præfectos ſciant, nec putent rationem
reddendam eſſe præcepti. Haud probata im-
oObedien- perandi forma ea eſt: Illius conſilio tibi ſuade-
tia ſm- re debeo, ut, hac de cauſa, illud agas. Verùm

pPlevx. dicendum eſt, amputatis ambagum phaleris,
Noli accipere, ſed vade. Verùm Iſaac ante-
Saperio- Juam præciperet, benedixit Jacob. Benedixit
blandus eitin, praæcepitque ei. Ut phylacteria non probo

ſir. in imperante, ita ſuavitatem opto, & ruſtici-
tatem omninò improbo. Non ex roſario, ſed
ex amygdalo legi Sacerdotalem virgam Domi-
Saperior Nus juſſit. Roſa enim, antequam florem pariat,
miti, ſpinas edit, dique in rudi corymbo foliorum
purpuram tegit; cùm amygdalus ver ſuum ex-
ordiatur à flore, duriorem deinde teſtam, &
tum fſub teſta nucleum paritura. Sic Dominus
Petro antè claves tradidit, quàm clavos: prius
coœlo præfecit, quàm Cruci ſuffigendum præ-

Matth. dixit: ante dixit, Quodcunque ſolveris ſuper

16, 194 terram, erit ſolutum & in &lo, & tum prædi-
loan. 2r. xit, Alius ci⸗ &
Alius cinget te, ucet te quo tu non vis.
Denique Deus prius Adæ eſum pomorum om-
nium permiſit, & deinde eſu pomi unius ei
interdixit. PFræcepitque ei dicens: Ex ommi lig-
Gen. 2. 20 Paradiſi comede : De ligno autem ſcientiæ
16. boni & mali ne cimedas. En quo modo deli-
clarum copia unius jeéjunium frugis temperavit.
Sanè plerique Paſtoruum imperare neſciunt,
niſi excorient. Benedixit eum, præceritque ei,
dicens: Woli actipere conjugem. Benedixit ?*

in Cap. XXVII. Geneſis. 91

Ubi eſt benedictio? Nimirum tunc Pater be- Oledien-
nedicit „ cuùm præcipit: Quia nulla eſt ditior
hæreditas, quam-Obedientia. PFelieitas

ere Re-
Sed vade, & proficiſcere in Meſopota- Eie
miam. Deus autem omnipotens bene-
dicat tibi. Er det tibi benediétiones
Abrahæ, & ſemini tuo poſt te: ur
Pohſideas terram peregrinationis tux,;
guam pollicitus eſt avo tuo.

Non cohæret ſibi Scriptura, dixerat enim
Iſaac prius benedixiſſe, tum imperaſſe filio;
Vocavit itaque Iſaac Jacob, & benedixit eum,
Præcepitque ei. Nunc verô priùs ab eo præcep-
ta audimus quam benedictiones. Ned vade:
Deus autem..., Quid igitur dicemus? Niſi fal- Sapertor
lor, Patriarchæ mentem potius, quàm verba duntaxat
attendit & ediſſerit ſcriptura. Ergo, Iſaac non b*ns ſab-

ideò benedixit, ut præciperet; ſed & contra-
rio ideò imperavit, ut benedicere poſſet filio 4a1,. un,

ſuo, non tam cupidus imperandi, quam exal- imperar.
tandi eum, qui pareret. Hanc ob cauſam prius E- leſta-
benedixiſle fertur, quàm imperaſſe. Quam- Pita e-
quam, ſi ordinem ſpectes, anteceſſit benedi- Baitdr
Ctionem præceptum. ded vade, Deus autem... is 2
Nos veròô priùs palpamus, ut imperemus. Non erers con-
præcipimus, ut benedicere poſſimus obedien- dant, nen
ti: ſed benedicimus, ut imperare poſſimus, t im pe-
blanditiis & pollicitationibus delinito: rarò να ſead
.V . d. . ut benedi-
qui imperat, iſubjecti benedictionem ardentiùs „ans.
quàm pondus ſitit; & vix invenies, qui ideò Saperior
imperet, ut benedicat. Deus autem omnipotens. amari ne-
LXX. vertunt: Deus autem meus benedicat te. gligar, &
Ac ſi diceret, Cùm ferè ommipotentiam ſuam 8 SS -
in exaltando ſolandéque me impenderit Domi- H er
nus, ut eum Omnipotentem appellem, meum Gratin-⸗
dico. Deus omnipotens, Deus meus; quid enim de erga
praſtare poteſt, quod non liberaliſſimè in me Penm.
non effuderit? Magna virtus tunc Deum ſuum
appellare, cum rixæ domi ſunt inter uxorem
& nurus, cùm, ut alius non occidat, ahus able-
gari debet filius, cùm oculi caligant, cùm ſur-
gere è& lecto non potes, hoc eſt re verà amare
Deum, & Dei voluntati conformem eſſe,
etiämque inter adverſa ſuum credere Deum.
Et det tibi benedictiones Abrahæ. Nonne Deus in Gen. 26.
Berſabee apparuit Iſaaco, & benedixit eum? 1, .
Cur ergo non dixit, Det tibi benedictiones ½,““
meas? Nimirum modeſtiam & animi demiſſio- Hamili-
nem expreſſit ſanctus ſenex, docuitque ſenio- 'as Lin-
res exemplo ſuo cavere omnem gloriæ um- 7*.
bram, nec facilè jactandas eſſe etiam nonage- ener
nario laudes ſuas. LXX. legunt: Et det tibi ſus.
benedictionem Abraham Patris mei. Quo mo-
do benedictionem cùm tam multa ſpoponde-
rit, nempe hæredum poſteritatem, rerum
proſperitatem, familiæ imperium, Gentium
benedictionem? Nimirum in his omnibus una Felicitas
in pretio eſt Benedictio, Chriſtus videlicet naſ- veræ.
citurus ex ſtirpe David. Tot benedictiones in izre-
una benedictione complentur. Si Chriſtum ha- zum.
bes, & ſceptra, & opes, & poſteros habes:
Si eo cares, cùm omnia habes, nihil habes.
Ergo Benedictiones omnes una naſcituri Domi- Caſtitas

ni abſorbet Benedictio; quèd vel ſola præ cæ- emnia ei.

teris vera ſit Benedictio, vel quòd ſola ſine
cCæteris ſufficiat. U poſſideas terram peregrinatio-
nis tux, quam pollicitus eſt Avo tuo. In Hebræo:
Quam dedit Deus ipſi Abraham. Dedit-ne, an Premiſs
tantum pollicitus eſt Deus terram Abrahæ? Ita Pei.
H4 firmæ

92 Oliva

firmæ ſunt Domini pollicitationes, ut putetur
dediſſe quæ duntaxat promiſit. Cüùmque dimi-
oledien- ſſet eum laac, profettus venit in Meſopota-
tia eecar miam Syricæ. Miror equidem optimi adoleſcen-
Filiorum tis obedientiam. Cum à matre invitatur ad be-
Eucatit. nedictionem præripiendam, reluctatur: cùm ve-
16 emittitur ad labores & peregrinationes à
Patre, ſilet. Et quanta, quæſo, objicere po-
tuiſſet. Dicere poterat, Quid mihi cum paren-
tis imperio? Eo ego non egeo, cùm jam bene-
dixerit mihi. Et quare nuptias mihi cum Cha-
nanæis interdicit, qui fllio ſuo, quem diligit,
Eſaü, permiſit geminas ex eis ducere. Conſi-
lium ſenis aſſequor: non de ſponſa mea, ſed
de fratris hæreditate ſollicitus eſt. Ut ille ſine
competitore hæreditatem adeat, in Syriam me
ablegat. Haud ita locutus eſt; at, ut Patris im-
perium audivit, actutum profectus eſt, nullo
deductus comite, nullis inſtructus opibus, ne
ſalutatis quidem amicis, baculum duntaxat &
corpus è& locupleti domo eduxit, und dives
obedientià, uno opulentus viatico, nempe Pa-
rentis imperio.

