arearum, ubi Pigmentarii ſuâ ipſi manu eas ex-
colunt.

*

1

Wu. 0il
ſre
es elul

Ten

Aoia
ſühleie⸗ 11
Mtijenumn
olionente
ae aress
Are hio
cuile. n
ogu N
D Dowent

es ponit
rn del cul
s ellam egt
wor & ae
onskreri
1u Mtein ale
inclentatio
t, area

Imnn atet,
nKarer:
Ultire, ſe
mollt Du
uhlemtie
e 0 LX
molocunt,
Pile grona
Ueleconſtte
kmn forui
Emaommata i
. Adeè ſi
M Modfar
Epmyridentu
Gl vel in
Utten nond
tti! Hauid
Uoltur, ſec
nn ultr
nkcint ſol
Ernmmrung
Mal Ohel
Wenanterer

ini keſii
lenl en
8 ſel ger
ltaten ,
ii⸗ i
iglirgſ
N Nortis

X Utrun

lra
9lqudek
Nlito he
dheg
to pr. 1
e peo
lu mt
flindon
umn, reke i
lum O.
ndlentel n
i ſen t,
atlum b.
Auumele.
n audiert
um Lanni,

tun ⸗

i vernatſe
e Gicuntr
Jur Plil
le mocelie
ſponlohr.
nakumn. 0Oer
18, auno er
unt: Aell
8, non ſolun
Ce; unümmqe
axilddarpe⸗
viloresaro⸗
n ſteühlun
ſed monenun
Ole arommmn,
olnata, lu
lolunfoee“
elſe iun, en
tempolecle
habetuk: Nes
zillelteltn?
lid etum e.!
n! CIN
2 Ohls. Hl
1 eclti⸗ k
ſeni htet hi,
pokuntal ed,
rum domnc .
eſe Cebent,/,
Non enin E⸗
te, JMel
lneror,

3)

irtusctdinſe/
glent⸗

Elementia.

Bona oc-
euuanda.

in Cap. V. Cant. Canticorum.

colunt. O ſi Præfecti Urbium & Cœnobiorum
ſuas ipſi ſererent areas, quàm certius in ger-
men eas erumpere gratularentur! Verùm dum
aromata cupiunt, & culturam negligunt: de-
ſertæ areæ deſêrtum evadunt, & aà colonis
ſuis ſpretæ illudunt cultoribus. Neque veròô il-
lud alienum puto, ſi digxerimus, ideò poſitos
Pro Pigmentariis Flores aromatum, quod tam
delicaté areas excoluerint, ut non eas aratro
raſtrôve proſcidiſſe videantur, ſed floribus
coluiſſe. Flos, non ferro, ſed flore excolatur.
Quicquid illud ſit, idem in ſacris litteris eſt,
& à Pigmentariis areolas conſeri, & areolas
florere: vix enim Princeps opus inchoabit, cum
illcò demetet meſſem. Rurſus, pro areolis
Lineas ponit Hebraica. Quid dicimus ad hæc?
Puto vel cultorum deſignari induſtriam, vel
modeſtiam agri adumbrari. Genæ, & lineæ di-
cuntur & areæ, quòd tam blanda eſſe debeat
cultoris ſeveritas, ut dignoſci nequeat virtutem
laxet ne in areas, an coanguſtet in lineas. Vel
ità oſtentatio refugienda modeſtiæ eſt, ut, cum
linea ſit, area videatur, & putetur linea, cùm
non linea ſit, ſed area. Amplitudo virtutis vix
ſulcus appareat: & obſervantiæ linea area
videatur minimè reſtricta legibus, nec ſepibus
communita, nec ferro proſcifla. O ſponſi Ge-
nas ingenuas! O aromatum quaàm fœcundus
ager, tam vanitatis & oſtentationis infœcundus!
Nihil ita proſtat, ut Genæ; nihil vel ſponſæ
minus patet, quam Genæ: & linea enim viden-
tur & areæ: quòd vel ſponſus virtutem ſtudeat
occultare, ſeu quòd à ſponſo occultari virtus
non poſſit. Dum enim aream oſtentat, illa in ſimu-
lata planitie ſulcos deprehendit impreflos. Ne-

que verò LXKX. inelegantiùs in ſacro epitha-

Caſtitæs ex

Jermone
Wirituali

lamio ludunt, ità vertentes: Maxillæ ejus ſicut
phialæ aromatis germinantes unguentaria. En
areolæ conſitæ à Pigmentariis non modò ex He-
bræo floruiſſe, ſed, ad pleniorem fertilitatem,
jam aromata in Phialis, condidiſſe, perhiben-
tur. Adeèò ſi à Pigmentariis excolantur areæ,
non modò florent dum coluntur, ſed & aroma-
ta jam videntur & protuliſſe & condidiſſe. Quid
quèôd vel in Phialis repoſita aromata fœcan-
ditatem non dediſcunt, ſed germinant unguen-
taria? Equidem ex aromatibus unguenta con-
ficiuntur, ſed ſi aromata vel ignibus eliquentur,
vel piſtillo contundantur: at verò hic ſponſi
aromata ultrò ex ſeſe unguenta conficiunt, nec
Conficiunt ſolum, ſed & intra vitrum concluſa
germinant unguentaria. Adeòô proclivis eſſe de-
bet ad Obedientiam animus, ut non modòô
ignem antevertere debeat & mortaria, ſed etiam
tantâà feſtivitate quæ imperanda ſunt, im-
plenda ab eo ſunt, ut videatur ea non confi-
cere, ſed germinare. Dixerit fortè aliquis fer-
tilitatem iſtam aromatum, germinantium in
Phialis unguentaria, haberi à vitro, cujus ſeu

fragilitas ſeu perſpicuitas fœcundum facit, dum

Vel mortis recordamur, vel videri nos vide-
mus. Utrumque enim urget ad opus, vel
gloriæ appetitus, vel mortalitatis recordatio.
Verùm abſit hoc à ſponſo, cujus animus nec
gloriâ capitur, nec morte terretur.

Labia ejus lilia diſtillantia myrrham

Plimam.

Cur Lilium in Labiis? Quia in verbis Ca-
ſtitas vernat. Ut enim colloquia prava cor-

69

rumpunt mores bonos, ita ſanctis ſermonibus
Pudor adoleſcit & floret. Floret, inquam, in
ore Lilium, ſed ſi myrrham ſtillet. Nihil enim
Virginitati ità amicum eſt, ut Mortificatio.
Non delectatur deliciis Caſtitas, ſed amaritu-
dine: Flos eſt, ſed non flores germinat, at myr-
rham diſtillat. Labia diſtillantia myrrham de-
mutantur in Lilia. Quod ſi pro myrrha non
mortificationem, ſed mortem libet interpretari:
ſanè optimè Lilis vicina myrrha, eſt ſepultu-
ræ nuncia; nihil enim ità Caſtitatem ſervat,
quam jugis meditatio ſepulchri. Demum myr-
rha Domini Paſſio eſt, quam ſtillare debent
Labia, ſi Lilia ſunt. Quid enim loquatur Vir-
go, niſi cruciatus Dilecti ſui. Labia ejus Lilia
diſtillantia myrrham primam. Superior es? Volo
tuis propines myrrham, ſed per Lilia. Volo
tuorum mortificationi ſtudeas, ſed per flores.
Fluat myrrha, id eſt, humaniſſimè ſuadeto Poœ-
nitentiam: & myrrha quidem guttatim diſtil-
landa eſt, ne animus tenellus alluvione obrua-
tur. Amabitur myrrha, ſed ſi ſtillet & Lilio.
Rurſus: Labia diſtillantia myrrham Lilia ſunt:
quòd candicet neceſſe ſit eorum probitas, qui
ad Poenitentiam hortantur. Si vis de mortifica-
tione loqui, prius in Lilium vertere, & ſic
Imyrrham eliquato. Ideò in Hebræo legitur:
Labia ejus ut Lilia, diſtillantia myrrbham tran-
ſeuntem. Nimirum tranſit quodam modo myr-
tha ex ore Concionatoris in auditorum pectus,
etſi eam ille non fundat, ſi Lilium ſit: Ut enim
auditur Innocens, illicò ei creditur: & quicquid
fatur, ſapit, neminique inviſum eſt. LX X. ver-
tunt: Labia ejus Lilia ſtillantia myrrham ple-
nam. Ergo idem eſt, myrrha plena, & myrrha
tranſtens. Si enim abundabit in Concionatore
mortificatio, ad auditores progredietur. Miror
autem, quo modo & myrrha plena ſit, & ex
bplenitudine non ubertim & copiosè, ſed guttatim
ſtillet. Planè quò quis in ſe ſeverior eſt;, eò fit
erga cæteros blandior. Labia ejus Lilia ſtillan-
tia myrrham tranſeuntem. In Hebræo. Videlicet
Chriſtus & ad jugum invitans, & Paupertatem
inſinuans, & ignem gladiumque memorans;
myrrham eliquat. Verùm myrrha tranfit, &
Lilium remanet, quod non ſemper amaritudi-
nes loquetur. Qui enim nunc ait: Tollite jugum
meum ſuper vos- dicet aliquando; Venite bene-
dicli Patris mei, percipite regnum: Dicet, Euge,
ſerve bone, intra in gaudium Domini tui. Noli
myrrham faſtidire, quæ tranſibit; ſed Lilium
ama, quod non areſcet in ſempiternum. O quàm
diſſimile os Domini, & Mundi os! Mella fluunt
ex ore Mundi;, ſed labia ejus gladius ſunt: diffluet
dulcedo, quæ fluit, & remanebit enſis, qui feriat
Ideò oſcula ejus atrociora ſæviorâque vulneri-
bus nunciantur. Mella fundit, quibus te tra-
hat & pelliciat ad labia, ut, poſtquam alle-
xerit, contrucidet. Chriſtus verò eliquat myr-
rham, & flores ſervat. Propterea vociferatur
ſponſa: COſeuletur me oſeulo oris ſiti. Quid cla-
mas de cella vinaria penè ebria? Quid cla-
mas? dulceſcit tibi myrrha, ut eam tantarum
precum pretio ſatagas comparare? Myrrham;,
ſi neſcis, ſtillant, quæ expetis, Labia. Ita ſanè,
inquit ipſa, diſtillant myrrham, ſed Lilia ſunt.
Opto per myrrham ad Lilia devenire. Non
exhorreſco amaritudinem, quâà ducor ad Ho-
res. Propinetur myrrha, dummodé Liliis con-
diatur. Myrrha iſthæc non permanehit, ſtillat
& tranſit Mortificatio quæ imperatur, Verbum
autem renmnmerationis manet in eternum.

Quod

catione *
moritis me⸗
moria⸗

Superior
mitis.
Seve ritas
zlemens.

Zelus ani⸗
mariusm
biandus.

Correctio
mitis ſit.

Con-iona-
toris &οs⸗
perioris
exempla.

Correblio &
Vox ope⸗
rum Ff-
ca.
Ciementia.

Ececleſiaſti-
ci decreta
zondentise

Regularis
masltaplicis
tas d ſupe⸗
riore im-

perfeclto.

JZugum
Chriſti
ſuave.

Spes pra⸗

Matth. II.

29
Matth. 25.
34.

Matth. 2 5%

21
Weblio ſta⸗
talts.
Servire
Deo f lix.
Mortifita-
tio guomo-
do dulce-
Iſcat.
Rex qucs
evehat.
Sußper ror
evehai la-
borantes.

Cant. 1I. I.

Conſolatio-
nes Dei
miſzæ tri=
Stelationi⸗
bus.

70 Oliva

Quod ſi Labia ſponſi lilia ſunt, ſtillantja myr-
rham: quid te deſertam quereris à dilecto,

Dorzrie quòd te amaritudine oppletam ſentias? O ve-
eum boa- .
Ser. cordem mentem! ſi Myrrham ſentis, oſculatus

Te eſt, ſi neſcis, dilectus, & oſculatur: non
Deſolatio enim aliundè quàm è& labiis myrrham diſtil-
ves⸗ lat. Veràm, cur florent Lilia & myrrha in la-
biis? Ut diſcas, vix aliquid ſponſo charius Caſti-
tate cordis & corporis caſtigatione. Ità haſce
virtutes oſculatur, ut à labiis ſuis eas non pa-
tiatur avelli. Labia ejus Lilia Killantia myr-
rham primam. Planè non perveniſti ad oſculum
ſponſi, ſi nec Lilia diligis, & myrrham hor-
Peatto res. Scito eum hæſiſſe ori dilecti ſui, qui &
E“, S„ COaſtitatem & Mortificationem amat. In labiis
Caſiste, ſponſi Lilia ſunt & Myrrha. Si hæc faſtidis, fa-
o, ſtichs oſculum. Labia ejus Lilia. Cur? In
Evangelio dicitur de Liliis, quod non laborant,
Iingus ns heque nent, ſed Deus veſtit illa. Nimirum
affecétata in non ſtudioſa aut affectata, ſed naturalis debet
ii, vel eſſe Oratio noſtra, ſi volumus phaleras ſuperare
Candor, & ſine miſtura, quæ

contem-

concione Salomonis.
vwana, & igne eget, ut oleat, ſed naturalis ſit odor ſer-

nimis ela- . 6
boraa. Monis noſtri.

Manus illius tornatiles aureæ, plenæ
hyacinthis.

Promiſſaæ

on⸗ O quaàm ſibi diſſimilis ſponſus eſt! En qui
chriſt 6. 1

myrrham diſtillat & labiis, geſtat gemmas in
dextera. Enimverò Chriſtus & amareſcit in
verbis, & dives eſt in opere. Noli refugere
invitantem ad Paupertatem & Crucem; nam
præbet gemmas, qui loquitur myrrham.
Mundus ille eſt, cujus in ore hyacinthi pro-
ſtant, myrrhâ intra digitos latitante. Servat
enim amaritudines, quibus mella & opes pro-
loquitur. Porrò manus ideò aureæ ſunt, quia &
hyacinthis plenæ ſunt. Is enim in operibus au-
reus eſt, qui coœleſtia meditatur & ſperat. Et
quidem plenæ hyacinthis manus deſcribun-
tur. Nihil enim admiſceri debet cœleſtium
præmiorum ſpei. Monuerim illud quoque
ammarum Pafſtores, ut diſcant à ſponſo ratio-

Servire
Deo.

Spes pra-
mii.

Elebtio

Spes pra-
uli.

Superior
mitis ſit.

Telas . . . . . . .
Stanaas. Mem inſtillandi mortificationem ſubjectis. Non
, in dextera locari myrrha debet, ſed in labiis,
Superior ut videlicet ad mortificationem non compel-
diſeretus.

las, ſed horteris. Imò per ofſcula debet inſtil-
lari: ideò enim diſtillat è labiis ſponſi. Porrôò
ſi vis allicere ad oſculum myrrhæ, habeto ma-
nus aureas, hyacinthis plenas. His ſe conti-
neri, trahique ſinent ſubjecti; cumque ſenſe-
rint in manibus gemmas; oſculum oris non re-
formidabunt, quod Liliis & myrrha miſtum
amaritudinem inſtillabit per flores Manus ejus
tornatiles aurekx plenæ byacinthis. In Hebræo
legitur. Manus ejus, ut circuli aurei, pleni la-
pidibus pretioſis, inſtar hyacinthi. Ut vides, manus
ſponſi aptiores ad obligandum, quàm ad conti-
. nendum ſunt. Circuli enim aurei ligare poſſunt,
ſed effluere ſinunt quæcumque illis ſuperpones.
Vide autem, ubi de myrrha ſermo eſt, me-
miniſſe ſtillarum. Labia ejus lilia ſtillantia
clementia. myrrham. Ubi verò de hyacinthis gemmiſque
loquitur, plenitudinis verbum inducit: Ma-

io nus ejus plenæ hyacinthis. Ut ſcilicet, & in ſup-
pliciis ſtillandum tibi efſe ſcias, & exundan-
Sirvive dum in ſtipendiis. Ità certé Dominus agit;

Deo fetc: an ita mundus agat, Aulicos conſule.

Venter ejus eburneus diſtintétus

ſapphiris.

Et pectus quare ſponſa non laudat in ſpon- Meßia
ſo? Crura laudat, laudat oculos, laudat D iler Eete
ventrem, de ſolo Pectore ſilet, quod potiſſi-
mum commendari debuit à ſponſa; amoris
enim ſedes eſt. Puto idee non dilaudatum Pe-
ctus, quòd jam laudaſſet vultum & oculos.
Porrò cuùm ſpeculum cordis vultus ſit, & elu-
cere ſoleant in oculis arcana pectoris, non ne-
ceſſe fuit ejus expingere pectus, cujus jam fa-
ciem deſcripſerat. Sequitur.

Crura illius columnæz marmoreæg, quæ
fundatæ ſunt ſuper baſes aureas.

Non uti Babylonis ſimulachrum, ſimula- Talenta
chrum ſponſi eſt. In illo enim caput emicat medoeria,
aureum, ſordent ex luto pedes. Hic & in ca-
pite, & in pedibus aurum micat. Ut diſcas,
ſponſo æquè pretioſos pedes, ac caput eſſe: non
enim minimus Deo es, licèt in ejus corpore Manera
poſtremum obtineas locum, ultimumque mem- vilirais
brorum ſis. Tam caput quàm pedes aurei Bagine.
ſunt, ut nec Prælati deſpiciantur ab infi- obpreſſo
mis, nec infimi à ſupremis contemnantur. Por- Zej, e.
rò cur in pedibus aurum? Ut doceamur cal- marum in.
candum eſſe. Verùm ſi calcari deberet, non renz
locaretur in capite ſponſi, quod ex auro eſſe 6
optimo ſponſa teſtatur. Quare ergo aurum
in pedibus? In capite aurum eſt, quia ſper- Rex audia
nitur, ſi cognoſcatur. Ludam ſi licet, ut Perſonaz
metallo illudam omnium cupiditates deludenti. aceeptio.
Munus pedum eſt currere, qui quò expeditio- kerkeiee.
res ad fugam ſunt, eò etiam muneri ſuo aptio-
res videntur. Cùm autem nihil fugacius auro Rex cl
ſit atque divitiis, quæ ſtare nequeunt, ut ex- Hint,
pediti pedes demonſtrentur ad curſum, ex auro contemnen-

effinguntur, quo nihil velocius fugit. Ve- dc

Laici non

ſpernendi.

quibus pedes compingeret, ſi eorum exprimere

foret cupidus Dilectus, crura ejus haud mar-
moreis columnis compararentur. Crura illius
columnæ marmoreæg , quæ fundatæ ſunt ſuper
baſes aureas. Imòô, ut tarditas ejus exprime-
retur, & marmore crura ejus deſcribuntur. Neſ-

Deo ſelxxs

.

u lgener atin

Servire giicet.

i

eanc
Metuit.
jells⸗

—

5
1

, Nonin epir,
e (hos c.
6) os

it, ſe
, inle reld
„Leanua mart
s eimntasal
le cogat,
Alerent!
Eerauntel 4
miimntebtiun.
1 Framuit
Ahuut rol
, a atemic
N het er an
ldinf
gtuin pal
Iufbomori
Pnlu aun
ntki, Matn
rt Nezt
nailssaure
tucl
n Aeedo en
cihlt er

UNN: (ult

Chonabitur.
ei jut,
Cadni. D
G itus
ur Mmeus

8 . 1u6 (um memnd
rùm luſimus. Non enim pennæ deerant, ex fuxs. ali llt u
4 uhllllek, 4
2. . pr Me gernminare
. . 14 I
cupiiſſet agilitatem in curſu. Planè ſi abeundi 4 afeie
e acINho—

incrurib

6laümen per

cit enim fugere, neſcit à ſponſa recedere Dile- 6,= weſt 7
ctus, ſi ſemel ad eam advenit. Reges gentium cſert. . *WB 0. 1
alatis talis, uti Mercurius, non rarò incedunt: ninebunt
quaàm enim leves ſunt, ut faveant, tam ſunt le- Rex non hon

. 2 aſtidiat
ves, ut fugiant. Æquoris enim in morem, modò Hitacn
exundant in littore, modò reſorbent fluctus ſuos,

& relabuntur in ſeſe. Ideò & lubrica eorum

.

Dort hzxc

len &
N ſern
llhern (egyi

beneficia ſunt, & aulæ limen lubricum eſt, in 4 ei int,
quo nequeunt ſervi conſiſtere. Dei verò & cru- Et, nen
ra marmorea, quæ moveri vix poſſint: & exæ- h 8 ſerme
quatum limen, unde nemo ruit, ut proinde de 1 iſtu n
eo Propheta canat: SItantes erant pedes noſtri in Plal. u.6, eCecto wo
atriis tuis Hieruſalem. Verùm ſi crura ejus mar- Wümn oc
morea ſunt, cur dicitur de eo: En iſte ſalit in Uumpibil
montibus, tranſiliens colles. Unde agilitas tanta prvisie Mnre Corun
in marmore? Unde? ex aurea baſi. Crede mihi, fluzxe. kre
vel Lapis auro ſuperpoſitus cogitur evolare; non tn
quèòd adeò fugax metallum ſit, ut vel currere utliſ. i.

compellatur marmor ejus viciniâ; ſed quòd ve.
charitas, quæ adumbratur in auro, vel lapidea .R
crura expediat ad curſum. Nullum enim tam
grave

us

Ninhhen
luder e
od porll
1; amort
datun De.
1 & oela
ſt, Kel
rs, Non me-
lus in

Neé, lle
Aufeas.

um, Unnlr,
Caput enctn
H&ne
Ut dla
putell:mn.
ejus olrl
umqveme
pedes aun,
ntur ab in⸗
nnmaptur. D
doccamu Cl
Geberet, mmn⸗
HN ano le
teo un
, guin herl
ſi loet, u,
tes deludenn
nd erheltd⸗
neri ſoehur
fugzcin unn
Ueunt, ler,
Ilſom, erinn⸗
6 lugt e,
2 Cetlnn, ei⸗
run eshlüne
lane ſ chend
ins haud .
1. Cnma i
ue ſut /
ein eitle,
Vetbunnn N.
ecelene
Reges eliii
rad 1Me

15
,
nt, iin in .

olen
ent uliuin
nbricun 64
Deinenin

in Cap. V. Cant. Canticorum.

crref Brave pondus eſt „ quod innixum amori, non
duceris, convertatur in pinnas. Volabis vel marmoreus,
imvetimen ſi amaveris. Illud poſtremo loco quærere libet,
amni quo factum conſilio ſit, ut ſuprema, infima &
media in ſponſo membra ex auro ſint? Et ma-
nus enim, & pedes, & caput habet ex auro.
Superior Fortè, ut amor & alliciat in veſtigio, & per-
n,, ficiat in medio, & demum in fine conſummet.
gus modo Sponſus enim; ut Peccatores ad ſe trahat, au-
mitis & reos, quos complecti debent, pedes oſtentat:
Rrenus . deinde verò quos charitatis fulgore pellexerit,
Conſola- ad crura marmorea admittit, ut videlicet quos
tioes & benignitas allexit, Timor in marmore expreſſus
Deſotatio- dolere cogat, & doceat pœnitere. IIIicò verô
er ne deſperent in lapide, manus aureas extendit,
unverfo Peramanter ſolari ſolitus gemitus metuſque
Zuemwodo 4 poenitentium. Tum myrrham & labiis ſtillat,
H ut per amaritudinem comprobet, an oſculum
cupiant oris ob delicias, an ex amore. Præter-
Amor in eà caput emicat aureum, & palmarum elatæ
Haun il, florent ex auro: non enim deſerit, quos
Deum. anmat, ſed in fine amaror in amorem vertitur,
myrrha in palmam demutatur, & ſecurus de
triumpho moritur, qui in fine non defecit. Er-
go ſponſus aureus in pedibus eſt, ut pelliciat
errantes; marmoreus in cruribus, ut dolere &
timere doceat quos converterit; manus geſtat
tornatiles aureas hyacinthis refertas, ne deſpe-
rent qui dolent: myrrham ſtillat e labiis, ut
non dulcedo expetatur in oſculo, ſed oſculum,
ſponsuſque expectetur è labiis, non mella: de-
mum caput ejus aurum optimum palmas eger-
minans: qui enim perſeveraverit, ille ſuo jure
coronabitur.

Perſe ve-
rantia.

opecies ejus, At Libani, elettus, ut
Cedri... Guttur illius ſuaviſſimum,
O totus deſiderabilis. Ialis eſt dile-
tus meus, & ipſe eſt amicus meus,
lliæ Jeruſalem.

Puriz o CQum membra omnia Dilecti ſui ſponſa
manſuetm. deſcripfiſſet, oſtendiſsétque & palmnas in ver-
Ia Opera- tice germinare, & florere in labiis lilia, & emi-
rie Caſti. cate hyacinthos & manibus, & candere mar-
S. d. mor in cruribus, & ſerpere aurum in pedibus:
Eve ſemo quaſi generatim ommia demonſtrat, ut Libanum
Rle⸗ eſſe ſignificet. Quaſi dicat: ſi eminuùs poſitæ ſin-
ur, gillatim ea perſpicere nequiveritis, quæ recen-
Zelus ani- ſui, ſufficiat vobis ad cognoſcendum eum Can-
m " dor & Vox. Dulcedo gutturis, & coloris de-
Beclea- Cor indicabunt vobis Dilectum meum. Et ſa-
ia nè, qui non itaà poflunt omnia in nobis ex-
Famccura. Plorare, hæc potiſſimum obſervant, Pudo-
Afabili. rem & ſermonem. Qpecies ejus ut Libani,
H . elelclus ut Cedri, & guttur ſuaviſſimum, inſignia
marum Dilecti ſunt, ſi candicet Pudor, ſi Cedrus
aoraar oleat, mens videlicet æterna duntaxat vol-
vens, & ſermo humanus & prudens. Væ no-
bis, niſi iſta in nobis floreant. Libani ſpecies
ſine Cedro non ſufficit : Quid enim Caſtitas
mihi tua prodeſt, ſi æterna non ſecteris, &
incorruptibilia, ſed, ſæcularium more, tem-
poraria concupiſcas & optes? Demum ſi du-
rus & agreſtis eſt ſermo, qui mirabatur Can-
dorem & Cedrum, ſpernet ruſticitatem oris
& vocis.

—.,.

71

Guttur illius ſuaviſimum: E& totus de-
ſiderabilis.

Unde odia in nos erumpunt? Inde planè , Zelus
quòôd inſuaves ſumus in lermone noſtro. Si blandus.
guttur eſſet ſuaviſſimum, toti deſiderabiles Sermo ⸗ffa-
eflemus. Verum, dum ſuperbèe & ruſticè lo- biln.
quimur, faſtidio ſumus. In Hebræo. Pa-
latum ejus dulcedines, & totus ipſe deſideria. e.
Quam ſapienter cecinit ille: ſi vis amari, ama. zulaziéus.
Vis eſſe totus deſiderabilis? eſto totus deſideria. Lineus
Si cupieris, cupiêris: Si benefacere optabis, de- cura.
ſideraberis. Denique idem eſt, Defiderabilem Uo.
eſſe, & eſſe Deſideria. Porro ſi de Chriſto di- Perſecutin
cta ſunt iſta: vides minus ipſum concupiſci, num reme=
quam concupiſcere. Non enim tam deſiderabi- iuam.
lis eſt, quam deſiderium. Palatum ejus dulce- recenioy
dines, & totus ipſe deſideria. Mirum quèòd cùm r ceme⸗
dulcedines in ejus gutture ſcaturiant, aliud ipſe amer.
deſideret. Nimirum divinus Amor eſt, qui fe- .
lix abundè in ſe, noſtram eſurit ſalutem. Rara Saei
mens, quæ, ſi dulcedinem experiatur in Pala- ac Rex
to ſuo, aliorum quoque ſalutem ſitiat. Unus "ment
JESUS mella divinitatis plenè deguſtabat, ta- Kan
men hominum expetivit ſanctitatem. Puto ta- cbria;
men aliquod etiam ſecretius arcanum hiſce ver- smer in
bis contineri. Chriſtus ergo totus deſiderabilis ““.
eſt: quod vertitur ex Hebræo; totus ipſe eſt Zetus ani.
deſideria. Quid eſt deſiderabilis & deſide- marum er
dia? Nimirum ſi Chriſtum deſideras, deſide- Orazionis
randus ille non eſt, ſed deſiderium projicien- e⸗
dum eſt in eum, adeò indifferens, adeéque vo- dmor in
luntatem illius ſequi cupidum, ut nec illum de- Deum.
ſideret. Deſiderabilis eſt, id eſt, deſideria eſt:
Ut enim benè ipſum cupias, nec ipfum ſine Wd ys⸗
ejus placito cupias, neceſſe eſt. Jacta in ipium
cor, ità illius ſitiens, ut nec ipſum ſitias. Alio- Dii volun-
quin ſi Cor tuum eum deſideret, cùm viſum illi ticonfers
fuerit ſe tibi ad tempus ſubducere, deficiet cor ?“t*.
tuum, & amor tuus infirmabitur. Deſideria pſelio.
noſtraerga illum inſtar non exaratæ candidæque zbus pa-
papyri eſſe debent, ut videlicet non nos, quæ . co⸗
cupimus, in corde ſcribamus, ſed ſcribat ipſe“
quæ optat. O amor, quam denudatus omni
omninò formâ eſſe debes, ſi Chriſto placere cu-
pis! Aurum JESUS non recipit ſignatum: nec
ſuam à te ſculpi imaginem vult in auro, quod
illi dedicas. Et ipſe totus eſt deſideria. Hæc
eſt gloria ærarii ſui, oſtentare deſideria aman-
tium ſe ità defæcata, ut illi ſe quidem tra-
dant, ſed ipſum optare non audeant. Talis
erat Propheta cùm dicebat. Quid enim mikhi eſt
in cœlo, & dà te quid volui ſuper terram ?“ Deus
cordis mei. Quaſi dicat. Adeò à te cupio poſſi-
deri cor meum, ut non modè nihil optandum
mihi eſle ducam in terra, ubi lutum oculis illu-
dit, & Terra placet ſi fallat; verùm ne in coelo
quidem aliquid amandum videam. Quid ais,
Vates Sanctiſſime? Quid enim mihi eſt in Pf. 72. 25.
Cælo? An Deus, cujus ſedes in cœlo eſt, vilis
tibi eſt? An ille parum dignus eſt, qui diliga-
tur à te? Dignus planè eſt: ſed ego, ut amem
illum ardentius, nolo illum, ſed tantùm volo
ipſum Deum efle ac Dominum cordis mei.
Non expeto illum, ut ab illo pleniùs poſſidear.
Si enim eum videre cuperem, & nollet ille
à me videri, non foret ille Dominus cordis
mei. Sit ipſe Dominus cordis, & vel eum
in cœlo quærere deſinam. Nolo enim meam
augeri felicitatem, viſo eo; ſed ejus cupio am-
plificari

72
plificari imperium plenè poſſidentis cor meum.
Etiam Abſalom Regis faciem videre deſidera-
vit, non ut ille felicius imperaret, ſed ne
ipſe exulare videretur. Minus perfectus amor
eſt, ſi vel Deum cupiat. Tunc Deum ſincerèé
diligis, ſi non illum ad te attrahere ſatagis,
ſed illi cor tradere & conſignare ſtudeas. Cor
ſponſæ nunquam dilaudatum eſt à ſponſo,
quèòd dilectum videre cuperet, & eo frui:
quæ placitura magis ei fuiſſet, ſi tam illo ca-
rere potuiſſet, quàm eum potuit adamare.
Prov. 2l. Fili præbe mihi cor tuum. Non expeti à Corde
26. vult, ſed petit cor.

Quò abit Dileétus tuus, 6 pulcherrima
mulierum?! Quò declinavit dilectus
tuus, & quætemus eum tecum!

O planè Deo dare beatum! En ſponſa
cùm exquiſito verborum apparatu ſponſi pul-
chritudinem deſcripſifſſet, pulcherrima ipſa
dici meruit à filiabus Jeruſalem, quaſi non
ſponſi, ſed ſuam commendaſſet venuſtatem.
Yavidia in. Adeò Deus refundit nobis, quod illi affundi-
ter Religio- mus: noſträmque curat gloriam, ſi ſuam à no-
nes. bis ſenſerit procurari. En iſta, dum Dilecti
Ghris Dei exaggerat decorem, pulcherrimæ vocabulum
m ijor qua. reportat. At quam digna fœminis reſponſio!
Piear Moœrens enim ſponſa ob elapſum ſponſum, cuùm
Otari dià fruſtrà eum quæſiſſet, filias Jeruſalem adju-
rs, rat, ut, ſi fortè eum invenerint, nuncient illi do-
2, eewe„ lorem ſuum. Adjuro vos filiæ Jeruſalem, ſi inve-
carpendo, neritis diletctum menum, ut nuncietis ei, quia amore
ſed o lIangueo. Et nihilo minus quærunt ab ea; quò
zateros. Dilectus ſeceſſerit. O mentes dubiæ ſanitatis?
Religi Si ſciret ipſa quò ſeceſſiſſet, non à vobis illum
delda Re Quæri poſtularet, ſed ipſa avolaret ad eum. Neſ-

Deo dare
eſt accipe-
re.

Congrati-
Lationes.

evulgantes

ligions cit, ubi ſit, quem ubique inquirit. Quid ergo?
ſuc. Piuto Filias iſtas Jeruſalem exiſtimaſſe ita quæri
Religieſi

an er &e Chriſtum à ſponſa, uti ſæpiùs ab ipſis conquiſi-
ligionem tus fortaſsè fuerat. Quoties enim & ſcimus,
Ruan, ubi ſit JESus; & tamen omnes percontamur
eueium. de eo, ubique eum quærimus? Audias pleroſ-
que ſuſpirare in angulis, & dicere: O ſi ſcirem,
quid Deo gratum foret: ſi, quid a me petat
ille, intelligerem, beatum me planè crederem.
O ſi ſcirem, Gloria Dei unde copioſius ſcatu-
Obninati, riat! Et tamen certiſſimi ſunt, & quid Deo
placeat, quidve ab illis exigat Deus. Sciunt,
quò declinavit, ſed quærere ſe ſimulant. Ve-
Gal. 6. 7. rum Deus non irridetur. Qué declinavit Dile-
tus tuus? & quæremus eum tecum. LXX. ver-
Temporalia tunt: Quò reſpexit fraternus tuus? Ergo idem eſt,
o Wi reſpicere & declinare. Noli ergo dicere, Aulam
circumſpiciam & Pompas, haud tamen eas ſe-
quar. Falleris: declinabis poſt ea, ſi ea reſpexeris:
imò jam declinaſti, ſi reſpexiſti. Loth ut reſpexit
regionem Sodomitarum, elegit. Ut aſpexit Da-
vid Bethſabeam, exarſit. Porrò filiæ iſtæ Jeruſa-
lem non ſemel deſipuere in reſponſo. Nonenim
ſolùm quærunt à ſponſa, quò Dilectus ſeceſſerit:
verùm & una cum illa eum ſe quæſituras pro-
itentur: Quò declinavit dilectus tuus? & quære-
mus eum tecum. Primòô quidem ſi ſciret ipſa
quò receſſiſſet, non vos de eo percontaretur.
Deinde ſi cum ipſa duntaxat Dilectum quære-
re vultis, quid ei commodi affertis. Tam ſine vo-
bis quàm vobiſcum eum inveniet, aut non inve-
niet ſi ſimul itis. Hac illac diſpergendæ eſtis,
ut dum per plura loca quæritur, facilius repe-
riatur. Sed nimirum ſæcularium optimè ex-

Inſpiratio-
nibus, &-
vocationi
rebelles.

Curioſitas.

Oliva

preſſere mores. Ità tibi obſequuntur, ut tamen Familiari.
tecum quærant, quod quæris. Non commo- erzzle.
da tua ſectantur, ſed Te. Societatem tuam ipfi nttones
quærunt compendioſam ſibi, dum Tu putas ab piiv te.
illis inquiri, quod abs Te quæritur. S8i Tibi Sai
quærerent, & non Te, non Tecum quærerent
quod quæris, ſed procul à Te. Diſcant, obſe- Eccle hi.
cro, Præſules animarum obſequentium ſibi do- corzie ſ
los & fraudes. Si ſponſum, hoc eſt, Dei & Ec- elinreng,
cleſiæ gloriam illi pariter & Tu quæritis; ſepa delo idte⸗
ramini, ut per plures vias indagata, certiùs re- SsMore.
periatur. Sed clamant omnes, Et quaxaremus eum &
Tecum. Si Tecum duntaxat Chriſtum quærunt,
non illum quærunt, ſed Te. Aulici ſunt, non Judicantes
Sacerdotes. Qus declinavit Dilectus tuuséLXX. te mere,
legunt: Qué reſpexit fraternus tuus? Ut vides,
unum eſt in ſponſo reſpicere & declinare.
Enimveròô humanitas ejus mirum in modum
elucet. Siquidem, ut aſpicit ille, declinavit.
Nihil enim reſpicit, quin deprehendat in eo
aliquid, quod ſequendum ſibi amplectendum-
que ſit. Proinde idem eſt interrogare de eo,
Reſpexerit ne, an declinaverit. Certæ erim (Cenſores
ſunt Filiæ Jeruſalem eò vertiſſe animum & pe- aliorum.
des, quò converterit oculos; quia nihil ita ina-
moœnum & fœdum eſt, in quo ſponſus non Redd
reperiat tantum pulchritudinis, quantum ſatis na 03.
eſt ad rapiendum cor ejus. Nos verò vel in ſcir- namalius.
po nodum reperimus, vel in Sole nævos nota- Honor mu.
mus, Ipſos cœlos obnoxios corruptioni fecimus mwus de om-
non tam acumine, quàm livore oculorum no- Ta Ees
ſtrorum. Sic ille vix reſpexit ad Achab de- „„
miſſo capite incedentem, cùm illicò in eo re- Red
perit, quo flecteretur ad veniam. Puto in
Rege illo immaniſſimo tam cor erectum quaàm
demiſſum caput fuiſſe, & tam ſacco membra
ſorduiſſe, quaàm fulſiſſe in cupiditate regno-
rum mentem. Verùm miſericordia Dei, ut
eum aſpexit, declinavit ad eum: in eo enim
conſtitit, quod diligi poterat.

4

Superior
amet ſuds.

Aperi mihi, ſoror mea, amica mea, co-
lumba mea, immaculata mea.

Nota, nuſquam ſplendidiùs eam appella- Ccala:
vit, quàm cùm recluſam vidit, & latitantem
in conclavi. Ibi columba, ibi ſoror, ibi ami-
ca, ibi immaculata eſt. Et quidem paulôò an-
tè in horto ſeſe excipientem ſororem dunta-
xat dixit: Veni in hortum meum, ſoror mea
ſponſa. Hic eam quàm multiplici cohoneſtat
titulorum coronamento! Nimirum plus placet
in cubiculo vel dormitans, quàm in horto Ver-
bum excipiens. At cur ad cubiculum modô cir amn ſhe⸗
accurrit, ſtat, pulſat, clamatque ſponſus, qui tin.
paulò antè in Lectulo requiſitus ſeſe aliò pro-
ripuerat? Certè hic myrrha, quæ pungit, ibi
flores erant, qui fragrant. Nimirum ibi & le-
ctulus floridus, & ligna cedrina, & cypreſ-
ſina laquearia aderant, ſed illud deerat, quod
maximé Chriſto placet. Quodnam iſtud eſt?
Quod ipſemet eſt. Oſtium. Ego ſum oſtium. Joan.60.5.
O ſponſa Verbi, noli, quæſo te, clamare;
& oſtentare fruſtra laquearia domus tuæ, ad
haæc enim Verbum non feſtinat: extrue potiùs
oſtium, peſſulum compara, & ſtatim aderit.
Non lectulo, ſed peſſulo: non floribus, ſed fo-
ribus delectatur. Hinc eſt, quod cùm de ube-
ribus ſororis ſponſæ loqueretur ,„Turres dun-
taxat nominat & oſtium. Si murus eſt, ſi
oſtium eſt, ædificemus, compingamus. Linguag
. promit;

Monialis
clauſura

1

,gu
4 l
ai mfißu/
ſapem,
ib
ün et
(oll ner!
Thtonus
umvon 6
ſC

C3VUV.

N

Mno chan

CN ſcet,
in notenn

Ou⸗

ech Cuſtod

ti leberni⸗
ſin tutu
i me.

u Lohnndon⸗
un wvdil
nin, & vul
g. I. Milerave
niki Niminn
ln ſarlichktn
dorces ſn ge
Erbit Hiero
In Hoceſe
Uinlores

C. Al

D )(n
nell
a i i,
. 1 llbe

he ein n

ſeud ebnh

D e .
a. icdl
als Auck
4 e

Uiliee

Ut tamen
(Omtnd. 44
ltumml
upengihi
. Ni Iii
nereten
Cant, oble,
umnkhicte
Dei &le 3

Certiidte4
l emg Eenr 4
nernme
Ctunt, n N
MuuriINN.N
Urnicen,
Ceclnate
n in moden
Gecliant.
hendat in en
hplectencin.
Ogare deen,
Certe ein,
mbm &de
Anühiliai.
ſponſns n
pvantum ð
eroel inſin
e NEOS M,
ptionifecinun
Ccllotumm
ad Achobce
–
um Pun i.
erechun gun
ſacoo hend
biditte egn⸗
ordhei,n
n dhen

a uo,
1 Mel⸗

ean ihele
, & Etiunen
ſorot, bialt

dem uld

Drorenn n
, yn in
e, Cobaekt.
phci n 4 8
Iuum Dun 7 .9
mn inhoro ie
bionlun ,
ſele 10

ne
1 deenih

dNaN1 .

promit;, quod Cor amat. Ni murus eſt, adiſi-
Cant.8. eemus ſuper eum propugnacula argentea: i oſtium
8. ℳ, oompingamus illud tabulis cedrinis. Quanta
prodigentia circa ſororem, ſi aut murus „aut
oſtium eſt? Argento, cedrôque non parcitur.
uod ſi nec murus, nec oſtium; ſed Lectulus,
aut Thronus eſlet, quid ſuperſtrueres? Nihil
ommnoô. Neque enim ſororem crederet, ſi aut
oſtium non efſet, aut murus. Hæc erim inſig-
nia ſponſæ Chriſti ſunt, imò hæc ſponfam fa-
Cant. 2.. Ciunt. En ipſe ſtat poſt parietem noſtrum. Nota:
burneâ ſede, purpureo aſcenſu, ſtrato ſplendi-
diſſimo charitatis. Nihilo minus in eo nun-
quam ſedet, ſed mavult propè parietem ſpon-
ſæ in morem pannoſi ſtare. Nimirum charius
Chriſto eſt ſecretum noſtrum, quàm ſolium
ſuum. Stare illi jucundius poſt parietem, quam
in ſolio ſedere majeſtatis. Vel in cœlo pretio-
ſiores eſſe voluit muros Jeruſalem ſupernæ
uàm imperii ſedem ſui. Omnis lapis pretio-
in pariete, in throno gemma aut nulla,
aut rara. Quæro hic ego, quare Dominus in
die pompæ ſuæ, cùm exhibuit ſe in vertice
Thabor Apoſtolis glorioſum, niveam chlamy-
dem induerit. Enimverò cùm in muro cœle-
ſtis urbis gemmas omnes collocaverit, penè
una ſuperfuit nix, qu veſtiretur. Hinc eſt,
quod cùm ornare voluit ſponſam ſuam Eccle-

ſiam', eam muris circumveſtivit, adeò ut Joan-

nes ſponſam nonniſi Urbem crediderit deſcen-
dentem. Dico autem, inquit S. Bernardus,
quòd eadem ſponſa, quæ civitas eſt. Nimirum

Rerfn. d. mihil & pretioſius & ornatius habet Deus, quo
Eccl. ſbonſam amiciat, quam muros ſuos. Quid enim
in oculis Domini æquè rutilat, quam circum-
ſpecta Cuſtodia?
eſe . Qualis eſt dilectus tuus ex dileéto, 6
rißeatio, pulcherrima mulierum! Qualis eſt di-
d, Cin leëtus tuus e dilelto, quia ſic adjia-
7 0 ri⸗ .
ſo. raſti nos.
Ornattus Ecquandonam pulcherrima appellatur ²
Tee, Quando fœdiſſima erat. Nempe cùm ſe & nu-
ee, datam, & vulneratam à cuſtodibus profiteba-
Eeccleſta- tur. Vulneraverunt me, tulerunt pallium meum

Iicorum mihi. Nimirum Eccleſia tunc fulget maximè;,
tompe. Cm ſordidatur: tunc ornatur, cum ſpoliatur.
Sordes ſint gemmæ tuæ, &c. ad Euſtochium
ſcribit Hieronymus. Idem nos dicere poſlſu-
mus Eccleſiæ. Atque utinam Sacerdotum Do-
mini viliores veſtes eſſent, & vulnera ſæviora.
Cantr.;. Pulchrior procul dubio eſſet, & ſanctior Ec-
Iſte for- cleſia in filiis. Nigra ſum, inquiebat cùm exa-
Moſus in gitaretur à Principibus, ſed formoſa, nunc ve-
Ihai. 6;z. 10 cum jam Cæfaribus non impares filios ha-
r. bet: Alba, inquit, ſum, ſed decolor. Quæſo
vos, ſi pulchritudinem Eccleſiæ oſtentare cu-
pitis .thiopibus, Perſis, Indis, non eis gazas
rae hul & apothecas Sacerdotum, ſed martyrum ſpe-
ebra; ex Cus, & catacumbas exhibete. Tunc enim pul-
