illicò excitat manipulum conjunctorum. Quod
ſi libet a literæ radice ad allegoriæ ſurculos floſ-
culoôſque tranſilire, ideò dixerim exundaſle in
funeré Deboræ lachrymas, tumulatà ſine la-
Chrymis Rachele, quòd cùm jactura rerum
omnium lugeatur, ſola abſque luctu amſtti-
tur Contemplatio. Quamdiu vociferamur;, ſi
parum iſcripſimus die una, ſi legere non licuit
ſtatutis horis, ſi cœna ad quadrantem dilata
eſt? Per totum triduum orare non licuit; &
tamen mira, ſed indecora Patientia. Calamo,
patinæ, ſcopis, deambulationi hora non ſub-
ducitur, quin exclamemus in cœlum: Sola O-
fatio, ſine præficis, ſepelitur.

Egreſus inde, figit tabernaculum trans
Turrem greégis. Cumque habitaret in
illa regione, abiit Kaben, & dormi-
vit cum Bala concubina Patris ſui:
quod illum minime latuit. Erant au-
tem filii Jaucob duodecim.
Egreſſus inde, id eſt, procul à ſepulchro

Rachelis nuper funeratæ digreſſus Jacob, illi-
cò ſenſit, quanto pudoris & innocentiæ incom-

modo, à mortis contubernio mortales ſejun-

gantur. Vix à ſepulchro Rachelis & Deboræ
refixere tentorium, cuùm ſtatim paternus tha-
lamus filii temeritate fœdatus eſt. Uſque adeo,
excuſſo cinere, qui latebat deſolatorius con-
cupiſcentiæ carbo exarſit in rogum, qui The-
banis Monſtris in domo Patriarchæ proluderet.
Libet hic feralis flammæ lugere impotentiam.
Ita-ne? Calente non uno buſto Nutricis &
penè Matris, tot inter luctus & funera, potuit
non continere primogenitus Jacob, & hæres
Abrahæ; fataliſque factus .tna ſuos egeſſit

globos ſuper thorum Patris, ſuâque pice in-
quinavit illibatum conjugii holoſericum? Quan-
to, rogo; efferbuiſſet incendio inter choreas
& lIyras Concupiſcentia, ſi laſcivit in cinere?
Et quid tutum à ferali ſulphure, ſi eo non
reſpergitur, ſed obruitur thalamus Iſfraëlis?
Nec Fater à filio tutus eſt, ubi libido flam- Zelanes
matur. Tu verè, Ruben, nonne dudum ſæ- indiſere-

viſti in Sichem, urbemque Salem cæde cruo- S. .
— 4.: . : Compa
reque oppreſſiſti ob violatam Dinam? Audi- a Pulal
41 n ſciens

10teε quod acciderat; irati ſunt valde, es quöd tes.
Nadam rem operatus eéſſet in Irail, & violatâ Gen. 34
RKlid Jucob, rem illicitam perpetraſet. Quare er- 7:
go, qui filiam Jacob defloratam ferro excidioô-
que ulciſceris, uxorem Jacob violas in ipſo le-
cto viri ſui, & Patris tui! Ergo ne ſi advena;
ethnicus, adoleſcens, & Princeps vagantem
virginem rapiat; ſponſam pariter & Dominam
facturus ditionis ſuæ, decipi debet, circumci-
di, confodi, & unaà cum Patre, ſervis, civi-
bus, unâque cum urbe funditus interire: Pri-
mogenitus veròô Iſraélitarum, qui ſtuprum tan=
to expiavit ſupplicio, inceſtare non veretur cu-
bile parentis im maculatum, non audacter mo-
dò, verùm etiam impunè? Ego certè neminem
inclementiùs rapi in ultionem lapſuum vidi,
quam quem aut deſperatius ruiturum, aut im-
pudentiùs jam prolapſum in coœrnum flagitiorum
omnium non ignorabam. Cain non à Seth;
aut ab Enoch, ſed à Lamech damnatur, & cæ-
ditur. Solus ebrioſum Noé irriſit Cham. U-
nus, præ omnibus, Abſalom non auditas po-
pulorum cauſas, regnante David, indoluit.
Quos omnes quis neſciat mortalium impuden-
tiſſimos. Fricantes Sabbatho ſpicas ſoli apud
Chriſtum Apoſtolos Phariſæi traduxere. Solus
oppreſſus trabe oculus latitantem in oculo fra-
tris ſtipulam deprehendit. Quid plura? Ere-
ctas montium criſtas, altéſque Lurrium verti-
Ces, ſublimitatem tantam in iaxis perofum Ful-
men evertit, quaſi verò non ipſum contigerit;
ſterquilinio colo proximum ferri. Celſitudo
lapidum vapori inviia eſt, qui è fæce terrarum
ſideribus ſeie inſeruit. Rarèò iis caremus flagi-
tiis, quæ odimus. Non agnus in lupum latrat,
ſed canis. invaſit Jonam a facie Dei transfu-
gam piſcium imiquiſſimus. Nolo credas inno-
centem, quòd ſcelus arguat, quòd ſceleſtam
voret, Cecus eſt. Inſultantes Eliſæo pueros
quænam ex animantibus diſcerpſere? Urſi.
Dei hoſtium ſegetes exuſſiere non Columbæ,
ſed vulpes. Nimirum licet ſcelus amare, & per-
dere. Iſque perſæpe ſævior in lapſos debaccha-
tur, qui lapſui, ruinæque obnoxius eſt. Niſi
fallor, ideò in tantam coni voraginem lapſus
eſt Ruben, ut inclementia fratrum in Princi-
pes expiaretur, domeſtico edoctorum ince-
ſto, non illicò ferro cædéque damnandum in
Principe ſtuprum. Ut enim indulgendi igna-
rus Petrus ſuo didicit vulnere indulgentiam:
ita ſævientes ob raptum virginis fratres citò
intellexere, non mirum eſſe, ſi ab adoleſcen-
te adametur Dina innupta, quando copulata
Jacob Bala, fili ſcelere, in ipſo Patris cubi=
culo fit pellex ex conjuge. Laudem-ne ego ejurig
hic diſſimulatum à Jacob flagitium fili, an f rends.
improbem? Damnarem certè Senis in tanto zimi:
crimine glaciem, niſi eum paulô ante auclſ- S
ſem ob interfectos Hemor & Sichem duriſſi- „en ſeal-
mè filios arguiſſe. Quamobrem cùm patra- siſiatur.
tum in advenas ſcelus reprehenderit, laudo Ee üſa-
in injuria violati per filium thori, patientiam ude.
Patriar- Yutett”.

144 Oliva

Exrcom. Patriarchæ. Non enim ſiluit, quia filius pecç-
munica- Cavit; ſed quia à filio in ſe peccatum eſt. Diſ-
i gavey⸗, ſimulavit facinus, non ne Primogenitum con-
tars pri- triſtaret, ſed quòd ſe Primogenitus contriſtaſ-
vatam ſet. Equidem Davidis tolerantia in filiæ deflo-
ultionem. ratione ab hac ſilentii ſanctitate degeneravit.
Siluit & ipſe, cognito Amnonis ſcelere, ob
oppreſlam ſororem ſuam Thamarem. Verùm
non quòd læſus eſſet, conticuit, ſed quòd ti-
muerit inceſtuoſum lædere. Noluit contriſtare
SWpiritum Amnon filii ſui, quoniam diligebat
eum, quiia primogenitus erat ei. Pudet dede-
cus tantum non Charitati litatum, ſed condo-
natum carni & ſanguini. Major ſe ipſo fuiſ-
ſet David;, ſi tantam illatam ſibi, purpuræ-
que contumeliam non amori remiſiſlet, ſed
cCharitati. Prætulifſem triumphanti de Gigan-
te ſtupri oblitum filæ, ſi oppreſſorem non ſan-
guinis mollitudine, ſed robore charitatis com-
Inimici plexatus eſſet. Quòd ſi, ne primogenitus con-
dilectio. triſtetur, tanta Regis contumelia diſſimulari
Deus no- Poteſt: quis audeat negare ſufferri poſſe inju-
bis vilis rias hoſtium, ut primogenito ex mortuis pla-
AE, pro ceatur? Licet Regis filiam impunè conſtupra-
Bale nes re, ne Amnon fſceleſtus tanti flagitii reus con-
gug pati- tabeſcat: & unum non feremus pro verbo ver-
mur pro bulum, cùm præſertim, cui vindictam immo-
humanis lamus, ſe ipſfum Patri immolaverit, ne perde-
aſfectioni. refnur aà Patre? Vide autem, quo modo non op-
Sus. portuna Parentum indulgentia peccantibus fillis
Sever?. Obfuerit. Et Ruben quidem excidit Regno;
tas. quémque Pater, calente adhuc crimine, non
reprehendit, moriturus & objurgavit, & per-
Gen. 49. culit maledicto. Effuſus és ſicut aqua, ne creſcas.
4* Amnonis verò cruorem, quem Parens corripi-
endo non ſuffudit, ſæviendo frater effudit. Ita-
que effugiendo reprehenſionem, incidit in in-
teritum, corporis animæque facto naufragio in
convivio. Ergo qui parcit virgæ, enſes exacuit:
& luxuriantis plantæ, ſi non putentur rami,
radix amputatur. Dormivit cum Bala concubi-
na Patris ſati e quod illum minimè latuit. Bala
Rachelis ancilla fuit: quod ex capite trigeſimo
Geneſis colligitur, ubi illa ad Jacob loquens,
Gen. 30. ſic ait: Habeo famulam Balam: ingredere ad
3. illam. Vix Domina obierat, cùm illa ſtatim
Laxuria. degeneravit in ſcortum. Diſcant aliquando Pa-
tresfamilias, non benè fœminas domi retineri,
Epiſcopi quoties deceſſerit Domina. Nam ſi ſub ipſius
vehidentia Saræ oculis Agar deſipuit: quid mirum, ſi,
Tier , ne— ſepultà Rachele, Bala recalcitret! Quamvis

ceſſaria ct . .
WMarte. Ancilla Turtur eſſe videatur; ſi Domina rece-

2. Reg.
13. 21.

at, & accedant Domini, Jacob & Ruben e-

runt duo in carne una, novâque inter ſe, ſed

Peccata portentosa, vincientur affinitate Parens & Fi-

atere non lius. Quod illum minime latuit. Quam occultè

peſſint. putandum eſt, in cubile Parentis irrupiſſe Pri-

mogenitum? Sine arbitris peractum facinus,
quod evulgare nemo poterat, niſi reus. Nihi-
lo minus nec illum latuit, quem maximè late-
re voluerunt. Tantus ſcilicet criminis foœtor
eſt, ut nec domi admiſſum, ſervam inter &
Clemen. Dominum, opprimi poſſit. Quis verò non mi-
zia. retur Dan & Nephtali illatæ Matri contume-
Rases liæ haud dubiè non ignaros, diſſimulaſſe tamen
on ews. dedecus; quod ſcirent longè probroſiorem tan-
ganda, ti criminis vindictam fore, quàm reatum. E-
Religiof tenim ſi ſupplicium popoſciſſent inceſli, &
elàm pa- Matrem, & Patrem, & Fratrem, & familiam,

niendi. & præ omnibus ſe ipſos maximè dehoneſtaſ-
Tutmic⸗ ſent. Criminum maximorum turpior expiatio,
dilebkio. Quam reatus eſt. Non niſi Samſonem æmu-

lando, potes interdum flagitium vindicare.
Periere Philiſthiäim: ſed und pariter involutus
ruind eſt cum illuſoribus Samſon. Malim ſce-
lus impunitum, quàm;, eo oppr eſſo cum reo,
familiam umverſam dedecorari. Et fulmen ob-
ſtantes ſibi moles perrumpit, ſed ruendo. Et
Apes ſui invaſorem opificii perſtringunt, ſed
pereundo. Denique illum pungunt; ſe ipfſas
verò exenterant. Erant autem filii Jucob duo-
decim. Filii Liæ: primogenitus Ruben, & JSi-
meon, & Levi, & Judas. Quid hic, rogo,
ſubeſt arcani, quèòd ſcilicet syllabus filiorum
Jacob nunc primùm retexatur, cùm Ruben
Patris thorum inceſtavit? Quare non ſcriptus
eſt, cùm Benjamin natus eſt, qui coronamen-
tum familiæ fuit, & fratrum ſupremus? Ita- Religio ,
ne tunc ſolum Patriarcharum nomina recen- anum ali.
ſentur, cùm maximè ſupprimi debuere, pro- quande
ſtante & fratris ſcelere, & Patris contumeli? "sfama-
Doctos nos voluit Vates Sanctiſſimus, evul- ur.
gato Patriarcharum catalogo poſt piaculum Pri-
mogeniti, unius flagitio fratris univerſum fa-
miliæ coœtum infamari. Redundat in omnia
membra oculi unius lippitudo. Et mirum eſt,
uod cùm tanta data ſint à filiis Jacob egregiæ
indolis documenta, peregrinando, parendo;,
ulciſcendo, nuſquam tamen eorum nomina e-
vulgantur: ubi veròô ex eis unus proruit, om-
nium & genus & nomen exſcribitur, ipſius
etiamnum Benjamin adhuc inter ubera vagien-
tis. Nullum habemus ſcrutatorem, quamdiu
emicamus: ſi quis ſordeſcat vel hebetetur,
omnes traducimur, & deſignamur. Vel certè Filiorum
dicamus, ideo tunc primùm edita Patriarcha- Educatio.
rum nomina;, quando non ignarus Jacob illa-
tæ ſibi per filium injuriæ, dolorem preſſit, &
ſcelus diſſimulavit: quòd tunc verè Patriarcha-
rum Pater haberi cœperit apud Deum, non
cùm eos ſuſcepit ex conjugibus, ſed cùm eos ad
Patientiam, tantum ſuflerendo dedecus, eru-„ ez,
divit. Et ſanè Patriarcharum Pater es, non ii⸗
generando, ſed inſtruendo. Quamdi familiæ ſrr.
tuæx exemplo non præluxeris, jure filii dici Vox ope-
non poſſunt filii tui. Niſi fortè mavis dicere, —m.
poſt compreſſam ultionis libidinem à Jacob, hucs,
filiorum ejus in ſacris paginis effloruiſſe propa- Patien-
ginem, quòd Deus in præmium condonati de- tia
decoris ſublime poſteritatis decus & ſtabilien- Inimici
dum duxerit, & evulgandum. Ac ſi diceret: dilectio⸗
Ideò genus tuum propagabitur, quia injuriam 2 .
& ſcire potuiſti, & potuiſti non ulciſci. Quæ ga.
ſidera Abraham meruit non parcendo unige-
nito, tu ea poſſédiſti indulgendo primogeni-
to. Exinde propagabuntur filii tui in Sacra-
mentum tribumm duodecim. Non enim pe-
rire poteſt poſteritas, cujus radix eſt Chari-
tas. Ignoviſti proletario? Pater es ſiderum,
non truncus ignaviæ teredine exeſus. Erant
autem ſilii Jacob duodecim. Crediderim ego ta- Religioſo⸗
men;, ideò ſubjectum à Moyſe, poſt flagitium .
Rubeni, numerum filiorum Jacob; ut diſce- merus ne
remus carere non potuiſſe crimine ſamiliam, niminm

quæ numero exundabat. Quaſi diceret. Pec- exereſcat.

cavit Ruben. Quid mirum, cùm eſſent flii
Jacob duodecim? Etiam Manna, ſi certam
menſuram excederet, degenerabat in vermes.
Hinc eſt, quòd humanorum ſcelerum collu-
viem Moyſes narraturus, & eluvione aqua-
rum, mundique naufragio eam Dominus ex-
Piaturus, præmiſere hominum multiplicatum
genus: ac ſi exundantiam aquarum exundan-
tia hominum attraxiſlet. Qumgque αjſent Gen-&1.
homines 3.

— — — — .K.dd3Ww —

—

le
di
gul
i
n
il
n
elt
en led
‚

tynin Pl
ß, ben
nim eti⸗
lamtoy⸗ Jae L

u lito

Cre
ter⸗
dui
cui
ray
u
hcin Ii⸗ 4
uſini du
u, neß
Ne!
i
vook⸗
raeli
lon
Dren
gen
taben

lrre
vClutis
in ſee.
nteo,
nench.
Wo. e
nt, ſed
ſ
lb .
1, & G.
rogo,
fliorum
n Mhben
h ſKeitu
rOnammen-
Inus! le. 3
D Iecen- u
Ere, o
mumll) uf
g, erll .
ollmhr-
etfun kr.
in CNNIN
nune,
Ob egete
Päareno,
nolhlnz e⸗
dtut,0n.
tur, iglus
ed Uagen⸗
Cbumckin
hebetetur,
Vel cent Nn
Patrnurche.
lob ie-
reltt,
Patrurche.
heun, No
chm eorad
kat, lt,
1 1,
e i ci hu
Wis Aet,,
nlonnc i
E Kikler ii
Al diett:
in Nan ,,
ulelle ,
eno ung⸗
Prinegen.
n in ar.
n enin K.
elt Car
8 ſcenmn,
ſus. MN 15
in etr
n t:n
Eumlim, ,
tete, K.-
eler fli
ſi leni
in venmes
num ol
jone Ar. .
mims e⸗
tiplicaun
evund,
Arpiſi
vommite

praſit,

in Cap. XXXV. Cenelis.

homines multiplicari ſieper terram, & filias pro-
creaſſent.... Dixitque Deus: Non permanebit Spi-
ritus meus in homine in æternum, quia caro eſt.
Vides nunquam augeri numerum, quin caro
propagetur. Si multiplicemur, caro erimus.
Quis iniquior Eſaü? Nullum tamen admiſiſſe
flagitium fertur in domo Iſaac, quòd duo tan-
tùm in ea cenſerentur fratres. Audeo dicere,
nihil timendum vel ab Eſau, ſi rari ſint domi
fratres: nihil verò non metuendum etiam à
ſanctioribus, ubi fratrum numerus exundave-
rit. Denique Ruben & Judas inceſti, Levi
& Simeon homicidæ, filii ancillarum, rei fla-
itii peſſimi. Uſque adeò abeſſe non poteſt
Kür, imò non poteſt non innaſci zizanium,
ubi ſeges nimium excreverit. Hanc fortè jactu-
ram ex multiplicitate oriendam prænoſcens
Rachel, cùm eam obſtetrix laborantem in par-
Gen. 35. tu, ſpe prolis hortaretur ad gaudium; Quia &
18. bhunc habebis filium. IIla, funere prudentior fa-
cta, Vocavit nomen filii ſui Benoni, id eſt, filius
doloris mei. Ac ſi prævideret, exundante jam
numero filiorum in domo Patriarchæ, non de-
futuras fabulas, quarum choraga foret Bala,
ancilla ſua. Ergo ſapientiſſimè Moyſes, cùm
recenſuiſſet reatum Primogeniti, ait, quaſi ra-
dicem oſtentans flagitii: Erant autem filii Jucob
duodecim. Decuti ſolent ex arbore flores, ne,
ſi plurimi adoleſcant, exanguia & exucca po-
ma matureſcant. Sagena, quæ ex omnmi genere
piſcium coëgit, in littore ſecernere coacta eſt
à malis optimos. Porròô, quid audio? Jacob-ne
eſt, qui hoc ipſo capite audit non ab Angelo,
Gen. 35. ſed ab ipſo Deo: NWon vocaberis ultra Jacob,
1eei ſed Wrael erit nomen tuum. Nimirum ubi de fi-
es. *liis agitur, penè dixerim, mandato Domini re-
Superior Pugnandum, ſuavéſque Iſraelis delicias poſtha-
bendas iræ, niſuique luctatoris. Si Pater es,
non tan. etiam ab ipſo Deo, qui te Iſraelem eſſe juſſit,

„ . .
zire⸗ ce. Jacob appellaris, quòd magis neceſſarius Præ-
en“ lato ſit luctari cum vitüs, quam aſtris inhærere.

Crediderim propterea, deſtinatam ſceptris dex-
teram, Moyſis in ſinu repoſitam, maculis ſor-
duiſſe: quod dedeceant latebræ regnaturum,
cui præeſſe demandatum eſt, non pſallere. Er-

ravi, imò lapſum proptereà putaverim Ruben,

quòd Pater maluerit erga filios Jacob eſſe, quàm
Superior Iſraél. Si rariùs lacertis, & frequentiùs geni-
Orationi bus, in moderanda familia uſus eſſet, oratio-
vacet. ne feliciùs, quàm terrore, prolabentem in om-
ne nefas concupiſcentiam nlii inhibuiſſet. Et
ſuperiùs à me hoc ſubindicatum memimi, cùm,
violatà Din, animadverti Parentem non Iſ-
raëlis, ſed Jacob, hoc eſt, luctatoris vocabu-
lo prænotari. Utinam intelligerent animarum
Præſules, non loris, ſed thure procul à gre-
ge monſtra propelli. Nonne Aaronis virga in
tabernaculo floruit? Docemur profectò non
ferro, non amputatione, non ſtercoratione,
ſed precibus demandatas nobis plantas focun-
Turiris dandas. Porrò, qui audis primogenitum Iſra-
regat, elis, primum in donis, & majorem in imperio,
coĩiſſe cum ancilla, diſce nihil tam ſublime eſſe,
RKd libido non deflectat, etiam ad mancipia.
zuot putas blanditiis, obſequiiſque tribuum
Principem ancillæ gratiam aucupatum? adeò
& vilis & indecora eſt perruptio in lupanar.
Servit Ancillæ Princeps, ut inſaniæ ſuæ ſer-
viat ſerva.

Ethicæ Tom. I.

145
Venit etiam ad Iaac Patrem ſuum in
Mambre, civitatem Arbee, hæc e
Hebron, in qua peregrinatus eſt Abra-
hkam & Iaac. Et completi ſunt dies
Iaac centum octoginta annorum. Con-
Jumptuſque ætate mortuus eſt.

Quàm multa commendanda in Jacob! Mi-
ror, quòèòd regreſſus & Meſopotamia non ſtatim
ad Patrem acceſſerit: miror etiam, quòd cùm
& aram extruxiſſet, & uxorem tumulaſſet,
& filii contumeliam protuliſſet, non negle-
Xerit pietatem in Patrem, præſertim moritu-
rum. Grande nobis documentum reliquit Ja-
cob, nec feſtinandi videlicet ad Parentes
nec eos negligendi. Nolo res omnes ample- Parentes
xui præſtolantis te Iſaaci poſthabeas: nec ve- coli de-
lim vota abs te oſculâque Parentum diutiùs ert.
contemni. Lita, ſepeli, fige tentorium, & ,
rebus tandem compoſitis, recordare tuorum.
Quis verò non miretur ejectum ab Iſaac, & à Inimici
Rebecca dilectum Jacob, poſt tantum tempo- iledtio.
ris, non ad Matrem, quæ ſe prætulerat, ſed
ad Patrem, qui ſe ejecerat, acceſſiſſe? Nulla Saperior
hic de Rebecca mentio, quòd unum præ ocu- amari
lis Senem habuerit Jacob, tum quòd plus ſuâ d Re 1-
operâ egeret, tum quòd ſibi parciùs profuiſ- e,
ſet. Stupere hic veròô quis ſatis poſſit, cùm in Religioſi
reditu tanti filii ad parentes amantiſſimos, nuſ- exhare-
quam audiat amoris mutui argumenta, ſed ſte- ati.
rilem tantùm ingreſſum videat in patriam do- Eas
mum? Non occurrit Rebecca, non Iſaac oſcu- propin-
latur, non lachrymatur Jacob: anni tantum & quorum
peregrinatio, ætas, mors, tumuluſque deſcri- vix ſalu-
buntur Iſaaci. Nimirum & Jacob dives eva- "ané.
ſerat, & propior funeri Iſaac, & Rebeccæ ætas, m er.
gravior. Ergo nec dives amare jam noverat, vio.
& impendente ſepulchro nequibant ſenes ſan- Parentes
ctiſſimi blandiciarum in filios meminiſſe. Uti- colendi.
nam & raros haberet Jacob condiſcipulos in üie e⸗
oblivione ſuorum: & plurimos haberent Iſaac ga,edes,
& Rebecca ſublimis Philoſophiæ auditores. Ad Mor-
Verùm, neſcio quàâ dementiàâ, non modò mo- tem para-
rituri, ſed morientes ſenes toti ſunt in ſtabi- ri.
lienda filiorum cupiditate. Porrô parentibus
ignoſcerem, ſi vel in vitæ confinio delirarent,
gratiâ filiorum. Illud rideri, imò exhorreri ſa-
tis non poteſt, Eccleſiæ videlicet Melchiſede-
cos, jam jam ad Dei tribunal rapiendos, ſuſ-
citare ſibi hæredes & feretro, eiſque utinam
Panem & vinum offerrent, ut ille Abraha-
mo; quandoquidem & hi fortè propugnatu-
ri ſunt mœnia, gazam, & Regem Sodomo-
rum. Conſumptüſque ætate mortuus eſt. Pudet
Rationalem ſtatuam, quaſi marmoreum ſignum,
annis, ætatéque conſumi. Non ita Jonathas ele-
phanto-ne dicam, an ſuo triumpho? oppreſſus.
Non ita Stephanus, in ipſo ætatis lenocinio la- Mors jn.
pidibus obrutus. Non ita Hilarion jejuniis, Puale.
Cilicio, peregrinatione conſumptus. Utinam „:.
non abſumar ætate. Et quamvis ſciam, non
defuiſſe Iſaaco cum ætate palmas: miſeret me
tamen deficientis in ſenio ſenis, cùm videam
ſupparem illi ætate meritiſque Simeonem de-
feciſſe, non ævo, ſed in ſalutare Dei. Et ap- Pareng
poſitus eſt populo ſuo ſenex, & plenus dierum. Po- 5„ Reli⸗

pulo ſuo? Num delatus eſt in Ur Chaldæorum, gioſt pre

unde genus duxerat Pater ejus & Avus? Imò afßßnibus
ſepultus eſt in terra Peregrinationis ſuæ. Er- habean-
90 Sara & Abraham duntaxat mortui ibi ſunt, 4“ e⸗
N quibus“*

146
Religie quibus ipſe appoſitus eſt. Viden' tanti eſſe in
e g„ divinis ſcripturis par heroum, quanti vulgus
perſona- innumerun, & populus. Jenex, & plenus die-
zum non Tum. Redundare hic ſermo videtur. Nam cum
nimipm ſenem dixerit, ſatis didicimus eum plenum
ampliß- fuiſſe dierum. Quis enim ſenex non plenus
zsde, . dierum eſt? Quis? Innumeri inter ſenes ſunt
zi, Pe dierum omninò inanes. Dies ſupputent, quos
Deo coœléque vixerint, & in ætatis Oceano
vix guttulas dierum perpaucas numerabunt.
Cain ſenuit, verum nec unam auſim dicere
diem illum vixiſſe. Hinc eſt, quod anni ejus
à Scriptura non computantur. Nam cùm de
cæteris, & de Seth præſertim Caini fratre,
ſcribere annos conſueverit, antequam gemuiſſe
Gen.5.7. &os affirmet: Vixit quoque Jdeth centum & quin-
Jue annis, & genuit Enos. Caini annos non edi-
Sen. 4. Xit, cum eum genuiſſe teſtatur. Cognovit au-
17. tem Cain uxorem ſuam, quæ concepit & peperit
Luxuria. Henoch. Puduit enim Sanctum Moyſem eos
recenſere annos, quos perditiſſimus fratricida
Caſtitas. omni ſcelerum inquinamento polluerat. Ubi
& illud animadvertas velim, nullam uxoris

Faber mentionem factam, ubi genuiſſe Seth dicitur,
quiſque quum è diverſo Cain non genuiſſe, ſed coiſſe
Jorenne rantum deſcribatur. Tanta enim in juſto pu-
6. SS doris tenacitas, vel dum generat, ut nec adju-
monia. trice videatur uſus in molitione liberorum.

Non enim illecebræ, ſed poſteritati conſuluit.
Nos om- Parricida verò voluptatis coeno duntaxat oble-
nia licent Catus, non ſoboli ſtuduiſſe, ſed cognoviſſe
mnibus. uxorem fertur: ideéque non ipſe genuiſſe fer-
Gratie tur Enoch, ſed uxor. Vides, opinor, in ea-
cooperan- dem ſemita alium ad bravium pergere, alium
dum. in prærupta agi. In ipſo thoro Cain cruciatur
Intentio libidinis ſulphure, Seth pudoris thure recreatur.
ge Uſque adeò nullus non plenus liliorum ager
hici veri, eſt, ſi tamen excolatur à Seth. Nuſquam non
ur proßat, ſuccreſcit cicuta, ubi Cain eſt colonus. Sævit
praſunt, Cometes in cœlo. Fulget Smaragdus in luto.

non u In ipſo Oceani littore & Cete ſpectabis & Con-
laſtant. chas. Sed redeamus ad plenitudinem dierum

Dies ple- Iſaaci. Felix ſanè, qui & Senex dici potuit, &
ni. plenus dierum dici meruit. Quæ tamen dierum
Perſeve- plenitudo in ſolo funere prædicatur. Nam cùm
ontia. Caligaſſet, & advocaſſet primogenitum ſuum,
ut eum benedictione firmaret, ſenuiſſe dicitur,
Gen. 27. non autem plenus dierum perhibetur. JNenuit
1. autem Iſaac, & caligaverunt oculi ejus. Ni-
mirum quod Auguſlinus de Camera ſcripſit,
nempe tunc revera extructum fornicem dici
poſſe, cùm ultimus impoſitus lapis eſt, in quo
cæteri coaleſcunt: ita niſi ſuprema accedat dies,
quæ palmam rapiat, dies reliqui eraduntur ex
Mors Iu- albo vitæ. Ergo plenitudo dierum, non tam
ltorum. coaleſcit ex multitudine dierum, quam ex con-
Deſpera- ſtantia dierum ſupremorum. Sola mors dierum
i ue! 2 numerum extendit: & una ſæpe dies, ſi poſtre-
d ma eſt, facit te virum plenum diebus, quam-
vis umus tantùm horæ vir ſis. Sic ſanctus La-
tro mediæ ſpatio horulæ clavis Cruci infixus,
ita cucurrit, ut bravium tulerit, quo non unus
centenarius probrosè caruit, dierum plenus, &
Parva in palmarum expers. Quæro, cur Iſaac plenus
sono. dicatur dierum, & non annorum? Niſi fallor,
ex minimis plenitudinem noſtram increſcere de-
ſignavit. Ut enim Sponſi cincinni pleni erant
guttis noctium: Ita vitæ noſtræ corona conte-
xitur, non annorum prolixitate, ſed mumeroſi-
Ppfſal. 18. tate dierum. Dies diei eructat verbum. Niſi
3. impinguandis diebus ſtudeas „ haud morieris
plenus dierum. Quam felix, qui tantà dierum

Oliva

—

avaritiâ æſtuat, ut nec unam elabi diem per-
mittat, quæ non pleniſſima ſit!

EX CAP. XXXVI. GENESIS.
Tulit autem Eſau uxores ſuas, & filios,

& filias, & omnem animam domus
ſuæ, & ſubſtantiam, & pecora, &
cunbta, quæz habere poterat in terra
Chanaan, & abüt in alteram regio-
nem, receſsitque dà fratre ſuo Jacob.
Divites enim erant valdeè, & ſimul
habitare non poterant.

E primò quidem Scripturzæ morem non Felieitas
plenè capio, quæ ſtatim ac ſepultum à fi- noxia.
liis Iſaacum narravit, accuratiſſimè exorſa eſt predefi
enus Eſau retexere: Hæ ſunt autem genera- natsd.
tiones Eſaiis ipſe eſt Eldom. Nonne Jacob pri- Status
mogenituram & à fratre coëmit, & à Patre edio-
detorſit? quare ergo, cùm primogenitus ipſe“.
ſit, ab Eſau Moyſes inchoat narrationem ſuam?
Nimirum ab Eſaü exorditur, quòd de eo nunc
tantùm ſcripturus ſit. Quem ergo prætermit-
tere omninò ſtatuit in conſequenti hiſtoria,
præmiſit fratri, non honorandi ſtudio, ſed con-
temnendi conſilio. Totum effuſurus ſtylum in
Jacob, ne fratris commemoratione reprobati
electorum ſeries abrumperetur, Eſau antetu-
lit Jacob, ceu florem pomis natura præmit-
tit, quem decuſſura eſt, ubi cœperint fruc-
tus ſoboleſcere. Noli proinde invidere felici-
bus, quos Deus in hoc ſæculo evehit, ne in
futuro ſuam erga eos benevolentiam impendat.
Non eſt proinde, quod turgeas, dives: præ-
fert te certè Deus famulis ſuis, ſed ut præ-
miſit Eſau Jacob. Ut in æternum de te ſi-
leat, loqui de te orſus eſt. Conchas effingit
natura ante margaritum. Verùm, quæ vix ru-
dimentum ſunt, dum illæ nitent in decore ſuo,
brevi, projecto nucleo, auro gemmiſque inſe-
rentur. Porròô nulla ita ſqualet eremus, quin
floſculum parturiat. Elucet in Eſau fſcintilla
pietatis, non contemnenda. Qui enim bona
ſua univerſa diſceſſurus è terra Chanaan coa-
cervat, mirum quanto delectu ea congregave-
rit. Et primò quidem non ſupellectilem, ſed Avari-
uxores liberéſque recenſuit, imò & ſervos præ- ia.
tulit Gazæ. Tulit, inquit, fllios, & omnem ani- Filierum
mam; & ſubſtantiam. Quaàm multi in electo-
rum ſe ſyllabo aureis litteris exſcriptos putant,
qui auro, reique familiari uxores filiéſque poſt-
habent. Nam ſervos quis non præ ſupellectili
peſſundat? Videas paſſim liberos & ſinu ſapien-
tiæ abductos, actoribus atque cuſtodibus de-
ſtitutos, ut minuta in corbonam reponantur;,
quæ Pater erogaturus eſſet in Præceptores.
Reproborum anteſignanus, in familiæ dele-
ctu, antecedit electos; quamvis alias rapaciſ-
ſimus, non tamen aut filiis, aut etiam ſervis
ſubſtantiam ſuam antepoſuit. Quid quod, &
filios uno ſimul affectu complexus eſt, & ſer- Superior
vos und omnes curâ ſecum abduxit? Nullus idem om-
delhgitur, negligitur nullus. Et omnem animam, nikig.
inquit, domus ſux. Non Amani, filiſque Sar- ilias
viæ, aut etiam Achitophel proluſit Elau, ſed carea:
illuſit. Audeo dicere fortiorem ſe quoque Ja- Perſona-
cobo in hac parte præbuiſſe Eſau: nullum enim ram ac-

ampl e- ceptione.

Educatio.
Ser rvi.

D
te⸗
e
t
Gn e e

6

e
Nnie⸗ ,
amn. A
me. Cun

Nyurf ni⸗
len
iß. .
ni. .
0

n
1
D
ſii
Pere
Did
lor⸗
Deti
lann
dent
cam
UIta
Pun
Eenn
e
ic
Vora
fünt
gent
Dlane
Uub mant
epe gent
R m
aun
layer
aliit
o
cellt
D nqn
4 Pturi
n.
A ſe⸗
1
od
hem

Urha

N

in Cap. XXXVI. Geneſis. 47

N. amplexatus eſt, præ cæteris . Benjaminum laturus Iſaac effecit, ut lævis Jacob in piloſum Inimici
nulli Joſepho polymitayi circumdedit. Habuit Eſau (ſi non iniquè, certè nonniſi divino æſtro) Ailectio-
. vel Sara Agarem (ſard. Habuere inter ancillas innocenter degeneraret: ita mortuus, & ſepul- Tom, G
ocellos ſuos Rachel & Lia, illa Balæ inniga, chro inferendus convertit ferocientem Eſau in d zo.
l hæc Zelphæ. Sed quid mirum, ſi delectum mitem Iſrael. Obverſabatur menti Eſau cada- temptaæm
habuere foœminæ ancillarum: quando Jacob, ver Patris, quem non ita pridem ſuis ipſe ma- parit.
vwir luctator, ex uxoribus aliam toleravit, aliam nibus terræ mandaverat: Et ſepelierunt eum, Gn. 351
flur, deperivit? Nemo proinde non ſummoperè inquit, Eſaii & Jacob fllii ſui. Ideò detumuit in 22.
Pomnut commendat in Eſau laudabilem inconfusâmque cinere & rapacitas primogenita cupientis „ &
6, 6 in familiæ eductione confuſionem. Habitavit- ferocitas anhelantis in cædem fratris. Qui ſe cæ-
due Efaii in monte Seir, ipſe eſt Edom. Cogor ſurum minitabatur fratrem, fratri ceſſit, abiit-
hene odiſſe, quem laudaveram. Enimverò in corde que in regionem alteram. Quod ſi maceries diſ-
ſegio reproborum citô ſidera vel efferantur in come- cordiarum morte Iſaaci, Xtate, ſenioque con-
lab. tes, vel cometis opprimuntur. Quem non pu- ſumpti, ſoluta eſt „ nequiitque vel Eſau odiſ-
ſnul deat videre Efau „ ut primum Seir occupave- ſe D poſt funus Patris . Quanta, rogo, irarum
rit, ita Monti inhæſiſſe, ut in montem totus noſtrarum barbaries erit, ſi noſtros ante oculos
Gen. 36. abierit? Hæ lunt autem generationes Eſai, ip- cCrucifixo JESU, adhuc odiorum Etna gehen-
1. Je eſt Edom. Non ita in Oceanum Navis de- nam eructat in ſidera? Quamquam non id dan-
en nun Mi Tmpera- Mergitur, ut monti immerfſus eſt Eſaü. Atque dum omninè cenſuerim cineri. Non enim tam
Imif mi, “ . utinam unus Eſaü hauſtus ſit fertilitate loci, inſanum furoris pelagus, quod in Ppræcordiis
Morlre D temptus. qui ei obtigit. Videmus non modò Eſaü, ſed Eſau æſtuabat in Jacob, frænari poterat exi-
Seetrn n, & Aarones ita curis, thronis, provinciis, reg- gui buſti pulviſculo. Nec Oſſæ impoſitus Pe-
Ob Nilpreter nis; regna dixi? ſtipulis, palæſtræ, ferulis ad- Hon coërcere potuiſſet decumanos debacchan-
te Deum. dictos, affixéſque, ut inde abſtrahi nequeant, tis fluctus. Et quâ ratione in Patris funere re-
ntn le ze quin membra revellantur; nec rarò Spiritus frixit Ira Eſaũ „ qui effundendi furoris non
mſem reniia. ipſe vocationis ex anima extrahitur, non abdu- aliam operiebatur horam, quaàm decedentis &
eonIN cCto corpore ex oppido uno. Quid plura? Ple- vita Patris? Venient dies lubétus Patris mei: & Gen. 27.
trtenni rigque ita loco inhæſerunt non ſuo, ut habitum occidam Jacob fratrem menm. Ergo non ag- 41.
liforu, ſanctum dimittere maluerint, quàm ſtationem ger, ſed campus furori deſignatus ab Eſau,
ſed con. non ſanctam. Ipſe eſt Edom. Eſaü non jam E- Patris tumulus eſt. Quid ergo turmn maximè ex-
Chlunin ſaü eſt, ſed Mons eſt, in quem immigravit. armavit ferociam „ Cùm ſe maximè ſævituram
venttbeti Pereat, qui naufragatur procul ab Oceano. jactabat? Non inopia, quæ ungues reſecat.
i met⸗ Didici terram habitare, non terræ immergi. Nam opulentiſſimus hoc loco deſcribitur. Non Dei eura
pamt Porrò plerique ita tellure hauriuntur, ut olim orbitas filiorum: cùm iis abundaret. Non ſub- in ſuos.
nint hu⸗ Petrus ſorberi æquore occœit. Imô non ita miſſio fratris: qui nec recedit, nec cedit, nec
gre ſili. hauriuntur, ſed infortunio longè miſeriori ſor- deprecatur. Non Rebecca, quæ nuſquam ap-

bentur. Nam quamvis calcent & ipfſi initio paret. Non mitigatus in Eſau furor, qui Edom,
campum, ut mare Petrus undâſque preſſit: bre- id eſt, igneus, rabidus hic appellatur. Unde
* vi tamen;, ut ille aquis, ſic hi arvis mergi inci- ergo Iris inter fulmina 2 Unde Lilium & rubo?
lue piunt: imò verò, ut dixeram „non ſic. Nam Unde Pax in jurgio 2 Audi. Ero cuſtos tuus, Gen. 23.
eek. Petrus tempeſtate, hi verò felicitate, locique quocunque Perrexeris. Hiice verbis, quaſi ſuper- 15.
amcenitate capi, & rapi ſolent. Et Apoſtolo fuſo Jordane, irarum rogus, cùm in globos

t N
inpenen

ſnd quidem fluctus ſepulchrum recluſere: his vero erupturus credebatur, reſtinctus eſt. Nimirum,
RM voraginem, in qua ultròô deſiliant, flores ape- ſi Domini tibi excubet providentia, hoſtis 2
kct riunt. Non enim terræ affiguntur „ quòôd affli- quem extimes, ubi haſtas machinaſque Para-=
fſgrene⸗ gantur, ſed quòd recreentur civium urbiumque verat, ibi enervis & languidus ſuccumbet tibi.
n,gn . blanditiis. Hinc eſt, quoòd, non cum Petro cla- Poſi Patris funus Eſaüi occiſurus Iſraëlem ceſ-
ii ſin Matth. mant, Domine, ſalvum me fac. Verùm porri- ſit ipſi univerſam Chananæam, nulléque im: –
etun bon 14. 30. genti ſibi dexteram Chriſto reclamant ,„ ſine, pellente, ultroô receſſit in Seir. Nimirum cor Prev. 3 1G
Anuin A. ut mergar: nam ſi emerſero, pereo. Ita ergo Regis in manu Domini, quod verſat, reversät- 1. . Z4 .
gteene amant naufragium ſuum, ut, ſi extrahere ten- que, quoquo libuerit. Ergo ſi in Dei ſinu re-
kilen, ſi tayeris perituros, miſerrime ſubmergantur. Et cubas, quamvis Leo rugiat, vertetur in agnum.
e abiit in regionem alteram, receſsitque à fratre .
nnen . omnmg ſuo Jacob. Quiſnam & à Chananæa receſſit, & Mortuus eſt autem Boela, & regnavit
n eece n. ceeſſit Jacob? Eſau. Et quòô evaſere iræ, mi- pro eo Jaab.
0s Aen) „næque primogenita ſua ferro cruoréque redem-
ſcnene. en. 7 pturi? Venient dies luctus Patris mei, E& occi- Catalogus hic texitur filiorum Eſau, in quo, ‚,;
ſrelill 22, dam Jacob fratrem meum. En quam deſignaſti, cùm innumeri deſcribantur, de nullo tamen e .
inulyper⸗ d fratris cædem, opportunitatem. Iſaac ple- dicitur, quèòd mortuus ſit, niſi de iis tantùm .
oclbuc⸗ “ mnus dierum mortuus eſt. Jacob præſtò eſt, non qui regnaviſſe commemorantur. Uſque adeò Mor- feli.
pormmm, modò tibi præſens, ſed etiam infenſus „ cùm non arcetur mors throno, ut eo maximè vi- cium.
cec gregibus ejus greges tui paſcuis excludantur. deatur acciri. Ergo propior eſt tinea purpuræ,
ie A Nec ſuſtinebat eos terra Peregrinationis eorum, quàm panno. Regum enim vita aut dehiciis
6 4-. Præ multitudine gregum. Imitaretur ſaltem A- Corrumpitur, aut abrumpitur inſidiis. Vel cer-
am InmGD braham, ut, tibi optione datâ, receſſurum ſe Ja- tè ex innumera Eſau poſteritate ſoli Reges mor-
; . cob profiteretur, in quam non deligeres, regio- tui narrantur, quòd reliquorum obitus, Re-
ſ, Ele . nem. Adhuc cunctaris? Adhuc invaſorem ſuf- gum funeribus comparatus, haberi poſſit non
4) M/, fers, & oppreſſorem? Nec modo ſuffers, ſecd tam mors, quam ſomnus. Qui enim laborat,
nauin f etiam præfers, & gregi tuo, & tibi. Abiit in cùm deceſſerit, requieſcit ab opere. Qui ve- Dignitas
