„ denm ſenibus damnatos. Et JEsüs, qui pecca-
Conciona⸗ ð .
mres udi. tum non fecit, a Sacerdotibus, convocato Con-
à orri- cilio, morti addictus eſt. Clamor Sodomorum,
Sant. & Gomorrba multiplicatus eſt, & peccatum eo-

Paterfa-
z. lias.

Judex.

EinguaYa rum aggravatum eſt nimis. Nota Angelicum pu-
ent. dorem, quâmque pudicè de impudicitiâ loqua-
Ccaßuas tur Angelus. Iantum flagitium clamorem dicit.

verecunda. Numquid perdes juſtum cum impio? Non unum
erzcun. Mirandum eſt in ſermone Sancéti viri. Et pri-
dia. mò quidem, Nunciato tibi filio brevi naſcitu-
ro, promiſſôque Chananæorum imperio po-
chariat. ſteris tuis „ tantorum votorum ſpe ſatur;
Aulici in quid angeris de alieno ſupplicio? Exterminen-
Felicitate tur Sodomitæ; quid ad Te? Tu Regum, &
un mem. Ducum parens eris. Ardeant illk, Tu afflues.
nerint. Maledicatut viris impiis; Tu benedictione jam
dives es. Quid ultra Angelos fatigas? Nimirum
ſua juſto non eſt ſatis felicitas, niſi aliorum
Minus felix Abra-
Nota
deinde æquitatem petitionis. Non obſecrat, ut
Severtas. Lotho parcant, ſed ut juſtum non perdant.
* e. David clamabat: Jervate mihi puerum Abſa-
7. . ſom. Abraham autem haud dicit: Ignoſcite
Barenium Nepoti meo. Ne ejus quidem meminit. Tan-

Dignitaæs
non indu- . .
gat oblivo Calamitatem amoliatur.
nem mije ham eſt, ſi vicinæ Urbes perdantur.
rorum.

ui*o. tm ut juſtis ignoſceretur, oravit. Quaſi dicat.
Si juſtus eſt, vivet; ſin impius eſt, non debet ab
eorum ſupplicio eximi, quorum flagitiis impli-
catur. Tum non omninò parcendum eis, ſed
vevecundia Juſtis illud tribuendum dicit. Quia ſemel cœ-

in li gu. pi, loquar ad Dominum meum, cum ſim pulvis,
& cinis. Dediſcant Aulici arrogantiam, diſ-
Auliei mo- cant reverentiores erga Principem eſſe, quò
deſti ſint. . . t. .
erga ſe benevolentiorem Principem ſentiunt.
Sie Senes Abraham de Angelis non malè meritus, & ab
quo prove- eis auditus humaniter, & exauditus, non au-
Biores in dacior fit, ſed modeſtior; iterùm eos allocu-

Religione, ———
e minus turus, pulverem ſe, cinerémque fatetur. Non

Kii licere placent ex libertis penè germani fratres effecti.

sredant in

Relgione. Inmô pudet, non rarò videre tam familiares

Principibus tonſores, rejectis ad ſcalas No-
Sie Timor bilibus, & Senatoribus. Mardochæo Reginæ

Dei major affine in atrio reſidente, Aman Macedo ſecun-

Petectu dus à Rege in Perſide fuit. Serò ab Imperanmte
intellectum, non benè apud Regem Regu-
Rer aft: lum eſſe. Planè in aula Regulus, regulus eſt.
mis ſe. Ecce etiam in hoc ſuſcepi preces tuas, ut non ſub-
vertam urbem. Ita loquitur ad Lothum de-
Rex auli. Pprecantem pro Segor Angelus. Non dixit, fuſ-
tes Fanet. cepi commendationes, patrocinium, poſtula-
ta, ſed preces. Licèt illos excepiſlet, licèt man-
ducaſſet cum illis, licèt eos deſend'ſſet à po-
pulo, tamen ita eos alloquitur, ut ad eos non
verba, ſed preces fudiſſe intelligatur. Er di-
xit, non delebo propter decem. Quèògd ſi propter
num non decem juſtos Sodomitis indulgetur: quo modo
infamis, audes u religiofas familias carpere, morde-
re, lacerare, ſi fortè perpauci ambulant ex eis
minus ſanciè& ? Spinas legis propter Roſam;
. Ethicæ Tom. I.

& unum pati non potes impium tot inter ju-
ſtos? Rursùs cave, ne multas ſpernas in juſto g, andali
virtutes, nævis identidem perſperſas. Servan ar ſaet⸗
da Sodoma eſt, ſi decem duntaxat juſtis pu- 40
tor ille tam feralis temperetur. Uno Lilio Ve-
prium ſylva defenſatur; unéque Aſtro Come-
tes innumeri tolerantur.

Erant autem ambo ſenes, provectaque
ætatis.

Nunc primùm in Scriptura inveétum eſt Dies plenie
Senum nomen. Nullus ante Abraham dictus
eſt Senex. Nimirum Cani ſunt ienſus homi-
nis, nec annis, ſed promeritis ſenectus compu
tatur. Plerique ante Abraham exceſſere ſep- Senex ve-
tingentos annos, nec tamen Senes dici me- "m.
ruere. At ſi ſolà virtute longævitas compu- .—
tatur, num ſolus juſtus Abraham? Eſto: Cain He, die
& Lamech licèt diu vixerint, careant ſenectu- Dags van
tis laured, in quibus proſuſus cruor candere as saaenda.
mentem non ſivit, rubente in ſuo ſcelere, non Ppairie &
albente ſenio ſceleſtorum. Quid Enoch? Parentum
nonne raptus ob innocentiam? Quid Enos? livio.
nonne nomen Domini invocavit? Quis deni- K'ligionis
que juſtior Nos? Cur ergo his omiſſis, Mu- *" S
Heri & Abrahæ ſenectutis t tulus reſervatur? , R
Nimirum primi ipſi Religioforum in ſe ty-
pum expreſſere, patrià & propinquis relictis,
ut vocanti Deo obſequerentur. Id porrò
ne ob immolatum Iſaacum crederes datum
Abrahæ, priuſquam ille naſceretur, ſenex eſt
appellatus. Et ne diceres, ob futurum ſacrifi-
cium id meruiſſe, una cum darà peregrinatio-
nis quidem ſociâ, ſed holocauſti non conſciâ;
ſenex vocatur. Erant autem ambo ſenes. Ni-
mirum nuſquam pleniores dies, quàm ubi pro-
cul à parentibus vita ſub obedientiæ jugo
tranſigitur. Illud veroò omitti non poteſt;
nempe quòd quandiun Sodomæ ſtant, Iſaac
naſci non poteſt: tunc promittitur, cùm An-
geli ad eas evertendas feſtinant. Nimirum, Cbrsſtw
non modò Chriſtus ex Virgine naſcitur, ſed & tsnon e:
imago -Chriſti, ex quâ Chriſtus naſciturus erar, erwtis,
prodire in lucem nequit, quamdia luxuria en
non obruitur. Uſque adeò Filus promiſſio- saa alioe
mnis educari non debet; niſi omni prorſus ex- §& rernas.
tinctâà laſciviæ intemperantiàa. Præſtantiiimé uta
litatur Filio Virginis; non ſi ardeat Thus, ſed E cuſzaltte

Senestses
altegorisaa

ſi ſulphur ardere deſinat. Si Carbones deſola- e, ne

. . . . . ceſjarid
torios animosè reſtinxeris, tunc Deo Thymia- 4.
ma incendis.

EX CA P. XIX. GENESIS.

Venerunt duo Angeli Sodomam veſpere 9
& ſedeute Loth in foribus civitatis.

C fauſta nunciant Angeli; tres ſunt, P'gahas
urbem verò everſuri duo ſunt tantùm. 9"u
Ut diſcas „ non minori conſilio diſpen- Anſe so⸗
ſanda præmia „ quam infligenda ſupplicia.
Placet reorum cauſas ſuinmâ diligentia diſcu-
ti; ſed non placet nimia facilitas in Honori-
bus diſpenſandis. Ne furcifer flagris cæda-
tur fine crimine, quæſtioni ſubjicitur; teſtes
rogantur; Judex præeſt, Advocati pro reo
perorant. Ut ad Præpoſituras, Prafectu-
E ras,

5
ras, & ipſas Infulas evehatur Imberbis,; vox
una non rarèò ſufficit patrocinantis immerenti,
& lutum ſideribus inferentis. Quid damni Rei-
publicæ, ſi unus non puniatur latro? Quot
damna; ſi unus præiit indignus? Minus nocet
Eccleſiæ ſontis vita, quàm provectio. Virgas,
quibus impii vapulant, citò profert natura:
tardè autem architectatur aurum, quo Prin-
cipes coronantur: ut tardiores nos eſſe moneat
ad honores deferendos, quàm ad inferenda
ſupplicia. Quo die peccavit Judas, crepuit
medius: ſed non quo die Petrus flevit, renun-
ciatus eſt Pontifex. Nolo humanum ſangui-
nem ſine cunctatione profundi: ſed nollem
tam feſſinatò erigi de vitiorum ſtercore imme-
rentem. Verbo: Sodomorum cognoſcendæ cau-
ſæ duo Angeli ſatis ſunt: deſtinando ad regna
Abrahæ vix tres ſufficiunt. Quanta interdum
Dignitatum prodigentia! Utinam Congiaria
Principum Nummi ſint, non Numina: qui-
bus aſſociatur regnandi, regendique rudis,
ſi non Therſites, diſſimillimus certe Numæ
Homulus, rapinarum peritior, quam legum.
Venerunt duo Angeli Sodomam veſpere. Inver-
Saper'y tatmnus ordinem. Ad Lothum Angeli venerunt
er, K. veſpere, ad Abraham verò meridie. Nimi-
rum cunctantius poznas, quam præmia par-
Cilementi«, tiri debemus: & ſerius urbis everſio, quam
prolis foœcunditas nuncianda, complendaque
Xlgieſus eſt. Nedente Loth in foribus civitatis. Vel ju-
aule. ſti, ut Sodomis non corruant, jacent tamen.
Si vel in ultimo quaſi margine civitatis ju-
ſtus non ſtat, ſed otiatur, quid actum iri pu-
tas ab impiis in medio foro? Abraham quo-
n, ue, inquies, ſedebat. Sed domi ſuæ, ſed in
meridie. At Sodomis otium non in meridiem,
AMundi do- ſed in veſperam protrahitur; nec in taberna-
miciliam culo, ſed in publico ſedetur. Qui, cum vidiſſet
mtuem. o, ſurrexit, & ivit obviam eis : adoravitque
pronus in terram. UXoratum, Sodomis conſi-
ſtentem, ſedentem veſperi in platea, quis non
Jesdiantes infectum labe urbis reputaſlet? Loth eſt,
temerari., qui ſedet; utque viderit adventantes hoſpi-
tes, feſtinus exſurget. Juſtorum otium hoſpi-
talitatem parturit, ſi neſcis: & ideò ſedent, ne ſe-
deant, cùm ſurgere & Angelis occurrere neceſ-
EHoſskati- ſe fuerit. Nota promptitudinem. Non expecta-

KRecreatio
eita.

a. vit, ut ab hoſpitibus commendatitiæ ei red-
2 lus ani derentur litteræ, & Abrahæ verbis ſaluta-
maum retur, ut certior fieret de patrià, & genere

pronptus, advenarum. Vidit, ſurrexit, occurrit, adora-
vit. Et ne, more noſtro, officioſam dunta-
gat charitatem crederes Sancti viri, coëgit
apud ſe divertere. Compulit illos oppidò, ut di-
verterent ad eum. In Hebræo. Et vim ſecit eis
valde. Veruùm hic ego rogo, Quare nullas Lo-
tho litteras in commendationem ſui reddidiſſe

legantur, cùm ab Abrahbamo venerint. Num

Abraham auſus non eſt, quos ipſe exceperat;
Nepoti commendare? Non eſt auſus. TLimuit
enim illum impellere ad hoſpitalitatem, quem
ſciebat ad id operis paratiſſimum. Læſiſſet
non parum generoſitatem Nepotis, ſi cur-
rentem exſtimulaſſet ad bravium charitatis.
Egent litterarum ſtinmilis, qui nec rogati
admittunt hoſpites. Non poſſum non hic
gqurrere, Cur in advenas ades humami fue-
Compats
neſckemes, pogrinati funt: ex iis, quæ paſſi fuerant, didi-
cere humanitatem in peregrinos. Vix aliquem
reperias miſericordem, qui non aliquando mi-
ſer fuerit. Qui dixerunt, minimè: ſed in bplates

Oliva

ginibus abutimini.

rint tum Loth, tum Abraham? Nempe. Pe-

manebimus. Ab Abraham invitati Angeli, an- Manera
nuunt dicentes: Faczut locutus es. Invitati à Loth ne, S.
abnuunt, clamantque, Minime. Et certè ma ſeiant. .
gis neceſſarium illis fuit Lothi, quàm Abra-
hæ domicilium: Tum quòd meridie apud
Abraham, veſpere veròô ad Lothum diverte-
rint: licet enim Solem umbrâà quercuum de-
clinare, at pernoctare ſub dio non licet: Tum
quod hic Sodomis, illic ſub quercu Mambre
erant quieturi. Nuſquam tuta quies in urbe
peſſima, uno excepto Lothi tecto. Quare
ergo repulſam Loth patitur? Nimirum judi- Zadex.
caturi devenerant Sodomas: Conſtiterant ve-
rò in Mambre non damnaturi, ſed fauſta omi-
naturi. Intactos ſe ab omni munere ſervare
cupierunt; & ne juſti quidem beneficio devin-
ciri ſe paſſi ſunt, quò liberiorem ſententiam
ſerrent tüm de illo, tum de Urbe totâà. Verbo:
ne mitiùs explorarent flagitia, ſi reus foret
Loth, vel ne peperciſſe illi ob hoſpitium vide-
rentur, ſi foret inſons, hoſpitari apud illum ab-
nuebant. Diſcant judices vel ab innocentibus
innocenter munera admitti non poſſe. Tuam
enim & illius famam decoloras. Non enim in-
nocentiâ ſervatus ille putabitur; ſed opulentiâ
ſuâ. Tu verò ideò non protulifle ferrum cre-
deris, quod aurum recondideris. Servus ille,
qui involutum neſcio quid geſtabat, à Philo-
ſopho audivit: Si bonum eſſet, involutum non
eſſet. Ita de illo jactabitur: niſi ferrum ti-
muiſſet, non oppoſuiſſet aurum. Ergo mune-
ra nec reum abſolvunt, & judicem damnant.

Viri oivitatis vallaverunt domum à puero
uſque ad ſenem, omnis populus ſimul.
Prius autem quam irent cubitum.:

Quàm effrænis impudentia! Noctu adve- Iuxnria:
nerant Angeli: cum nullo locuti fuerant, à
Loth in foribus civitatis excepti: vix conſpi-
ci potuerunt. Nihilo minus omnis populus
domum vallavit illa ipsà nocte. Nec puer, necç
ſenex ullus non exarſit. Uſque adeò in cœtu
impiorum nec die und licet Angelis evadere
machinas impurorum. Ambitio quàm pa-
tienter repit! Avaritia quàm cunétanter ſer-
Ppit! lra quam lenta erumpit! Invidia quam Amicitia
fallenter gliſcit! Una luxuria palam, & repen- Pravorum
tè bacchatur. Cave Sodomas: Nam quamquam
veſpere ingrediaris, quamquam in Lothi do-
mum diverteris, quamquam Angelus ſis, op-
pugnaberis. Wolite, quæſo, fratres mei, nolite ma-
lum hoc facere. Audin? Hoſpites, & Angelos &rrecio
quidem conſtupraturi quàm bellè ſugillantur. bere t,
An hoc flagitium eſt, quod curari poſſit blan- Evere
dis compellationibus? Nolite, quæſo, fratres
mei. Monſtra tartarea quò ruitis? exclamaſſem.
Quid tentatis ſcelerum cloacæ, mortis pabula,
naturæ probra, morum peſtes? Fratres mei.
Scilicet. Haheo duas filias educam eas ad vos.
Hydra ſolo igne ferréque truncatur. Malè con-
ſulit vitio, qui ita ſecat, ut ſervet. Penitus
abolendum eſt: alioquin dum und ex parte vi-
vit, utrâa de vincit. Abſtinete hoſpitibus, vir- Scandalck
Non placet pharma- nmen
cum, quo morbus pellitur morbo. Utriſque meca.
abſtineant, & Angelis, & fihiabus. Petrus Ti- Morrtifes
mori ſuo indulſit, non quidem ut Chriſtum de- io eni.
ſereret, ſed ut a longè ſequeretur. Male com- moda Daſ-
preſſus Timor altero non prohibitus, utrinmnque re
Ppræſtitit ſcelus. A longe primum ſecutus eſt,

tum

Severitate

—

rnie

neii
reverm

vuntſi
ben ,e

6 Suds

tum Dominum negavit. Heva comedere Po-
mum noluit, aſpicere verò mon expavit. Reſ-
pexit pariter & comedit. Permiſit Judas cupi=
ditati ſuæ ut aurum ſitiret, Previ Magiſtrum
Jerem. I. vendidit. Nihil egiſti; niſi egeris totum. U.
evellas, & deſtruas, & diſperdas, & diſipes, in-
quit ad Jeremiam Dominmus. En quo modo
ignoſci non vult flagitiis, ſed penitùs ea exſcindi
mandat. Non dixit, puta; ſed amputa. Non
dixit, Inſtaura, ſed deſtrue. Nihil vetuſtatis
retinendum; funditùs everti debent, quæcum-
que malé ſurrexerunt. Audi palpatum ſcelus
quò evaſerit. At illi digerunt: Recede illuc.

Correctio. Et rurſus. Ingreſſus es, inquiunt, ut advena;
zne „La nunquid ut judices? Te ergo ipſunz magis qum
hboeos afſigemus. Quid petulantins libidine, cum
exarſerit? Immecdicabilis lues eſt; furit in me-
dicum. I nunc, & blandire furentibus. En quo
modo blandè coërciti immanius debacchentur.
cCorreio Diſcamus ab Angelis unicam rationem depri-
libern. mendi ſceleris. Eog, qui foris erant, percuſſe-

Perſonaru Tunt cæcitate minimo uſque ad maximum.
aecceptio. Nota: Cæcitas ex libidine oritur in poœnam
S nuta ejus, & nuncia eſt ſupremi exterminii. Non
in erima- loquuntur Angeli, ſed vulnerant: & quidem
rios. non cutim perſtringunt, aut pedes ſauciant:
caput impetunt, & in capite oculos deſignant,

itia . ..
Wde quos perdant. Ita arguuntur impii, præſer-
niburt. tim libidinibus mancipati. Quanquam, ſi pla-
Homines cet, miremur potius Lothum, quam carpa-
non timen-

di. mus. Urbs tota vallaverat domum ejus, & fre-
mebat. Ipie verò multitudinem nihili faciens,
ſolus & advena non è domo, ſed ſoris exiens,
improbos non rogat;, ſed arguit. Sed nec hoſ-
Pites in auxilium ſuum vocat. Quid quod filia-
rum mavult, quam advenarum pudorem peri-
Clitari? Sed intueamur, quandonam obſeſſa ſit
Lothi domus ab impis. Audi. Coxit az ypma, &
comederunt. Prids autem quàm irent cubitum,

Tentatio- Viri civitatis vallæverunt domum. Nota: Vix
nar 5, Comedêre; cùm illico infeſtari Coœpere vel An-
tela, ⸗

xuriæ, Cz. geli à peſſimis. Et quanquam ſancta domus,
ſtüatis eu- & Convivæ Angeli ſint, poſt epulas tamen li-
eg. bido adeſt, & vexat. Cogita, quid ingluvies
actura ſit in homines, ſi frugalitas exponit An-
gelos inſidis libidinum. Dixere Accolæ: Paſti
ſunt? Capti ſunt; aut facilè capientur.

Jamque prope erat, ut efringerent for-s.
Et eoce miſerunt manum viri, & in-
troduxerunt ad ſe Loth, olauſeruntqué
oſtium.

O quale documentum & ſervandæ pudi-
citiæ, & exhibendæ Patrocinantibus curæ ha-
bemus in Angelis! Quid Angelis metuendum,
ſi egrediantur inſanos cæcitate perdituri? IIIIs
quidem timendum mihil, nobis vero pluri-
mum. Ne Tu diſcriminibus occurras, domi
ſeſe Angeli continuerunt. Licet nobis videa-
mur Angeli, ne, quæſo, egrediamur. Liberan-
AQdus eſt Loth; ſed ita eum in domum reduca-
Zelus ani. hnus, ut nos & domo nullo pacto exeamus. Pro-
marum tende manum periclitanti, ita tamen ut non pe-
cantus it. ricliteris. Neque dicas, caligant impii, nec of-
tium invenire poſſunt, quidmi ad eos exeatnus?
Qui oſtium inwenire non poſiunt, fortè Te
invenient. Cæca libido eſt, domum juſti non
widet: at quem amat, etiam calgando depre-
Graritado hendit. Rursus, pugnantem pro ſe Lothum ipſi
in an in tuto poſiti non deſeruere. Affuere ; nec
arg. Ethieæx T'om. I.

Oeeaſieo
mala.

in Cap. XIX. Geneſis. 51

verbis, ſed manu præſto fuerunt jamjam Peri-
turo. Scrutare aulam; & vide, num vel unus
Patrocinanti ſibi ſubveniat. Verbis foftè opi-
tulationem ſimulat: Manum veròè quis pro-
tendit? Nemo chifagrà non laborat; Cüm Zelus anis
pereunti ſuccurrendum eſt. Et ecce mi- lernnt arum.
manum viri. Ne fortè crederes aliena fervi Saper jar
manu ſubveniſſe periclitanti. In Hebræo legi- Mle per ſe
tur: Er miſerunt viri manum ſauam. Non ſuf Temfetafs
ficit pereuntem aulico commendaſie. Tu ma. Ræ &
num tuam extende. Expreſſius quoque LXX. ad
Extendentes autem viri ipfi manus, attraxerunt But.
Loth. Parum eſt manum protendiſſe miſerò 3
ambabus debes manibus eum non introducere
ſolùm, ſed attrahere: hoc eſt, niſu laboréque confdens
ab iis eum expedire, à Juibus, ne ingredia- zia in ho-
tur; detinetur. Reperies fortè aliquos, qui imibe
pulſantem introducant: at qui detentum attfa-
hat, nullum fortè reperies. Quàm multi opi-
tulantur verbis, quàm pauci manibus! Ned tän-
tum dic verbo, & ſanabitur Puer meus: Clama-
bat ad Jeſum Centurio. Nimirum, quo modo
ipſe in ſuà Aulà ſuccurrebat ſuis, ita à Jeſu
ſubveniri optabat ſibi. Dic verbo. Neſciebat
Primarius vir aliam opitulandi rationem. Ne-
ſciebat manum protendendam eſſe, non verba
effundenda. At Jeſus, qui & Petro fluctibus

Matt. 8. 8

penè hauſto dezteram obtulit, & leproſum

protenſione dexteræ mundaverat, quid dixit?
Ego veniam, & curabo eum. Aliquid hâc etiam Ibid.
arcani latet. Angeli Lothum attrahunt, ſed
timorem ſimulantes domo non excedunt.
Nimirum Angeli erant, ſed homines ſe eſſe Hamilitat
ſimularant, ne ſe proderent, non prodierunt. Heo
Rarum hoc ſanè in nobis. Perſonam ſi quando &gendas
induimus, ut lateamus, ne lateamus, ponimus
quoque. Exceptos à Loth, rogatos, deductos; Rlde
convivio domôque exceptos, dignitatem ſuam éme, O-
texiſſe non mirum eft. Non paucos Humi-grosria.
litatis velum ſufferentes reperies, dum hono- Relguoß
Tantur: At imbecillitatis non detraxiſſe per- N Rus,,
ſonam, dum eis & illuderent, & inſukarent non ſiſe
Sodomitæ, hoc enimverô perrarum eſt, & mi- Prodans
raculo proximum. Nimirum non retegere ge-
nus, & proavos, dum ſpernimur, durum eſt.
In ſinu Dalilæ ſui roboris videbatur Samſon
oblitus: at ubi vinctum ſe ſenſit, illico exe-
ruit vim ſuam difruptis vinculis. Humilitatem
honoratam Bernardus ſtupet, ego verò inter
opprobria humilem demiror. Plus miror An-
gelos timorem ſimulantes inter dedecora fu⸗
rentium, quàm Majeſtatem tegentes in convi-
vio. Hinc eſt, quod Dominus admirationem
ſui maximam reliquit juſtis, quòôd, inter inju-
rias patibuli, deſcenſu e Cruce divinitatent
ſuam teſtari recuſaverit. Enimverò Thus inter
flores gummi videri non recuſat: ubi verò
damnatum ſe novit ad flammas, odore fuo vim
ſuam prodit. Difficilè invenias, qui inter con-
tumelias odorem, quem texit, non detegat.
Lævigatus, limatuſque Adamas, lucet. Lutum
exuit in flammis Aurum. Videas illud ſordium
tenaciſſimum, dum in lucem extrahitur, dum
involvitur, dum expetitur, dum laudatur.
Ut tundi ceperit, vel uri, tum enimverò fulgo-
rem promit; ac ſi vociferaretur; Nolite ſper-
nere inquinatum: Sordeo, ſed lutum non ſum;
etſi lutum videar. Metalla & Gemmæ injuriis
ad effulgendum provocantur. Jacobus & Joan-
nes exploſi à Samaritis, pluvio e coœlo igne ex-
Promere cupierunt virtutem ſuam. Eos, qui foris
erant; pereuſſerunt cæcitate. Quod Angel
E 2 Præ-

52
præſtitere, non quum expoſcerentur ad dede-
cus, ſed cùm Lotho vis maxima inferretur;
eique & minarentur, & exprobrarent, quod
advena eſſet, non judex. Amemus & Nos la-
tere, quamvis contumeliis appetamur. Tunc
tantùm fulgorem exeramus, cum propugna-
mus aut Eccleſiam, aut Religionem. Nil Da-
vid repoſuit fratribus, quùm ab eis deſidiæ tu-
moriſque argueretur. At inſultantem Arcæ, &
imbecillitatem Caſtris Dei exprobrantem ag-
greditur & obtruncat.

Delebimus enim locum iſtum, eò quòd
inoreverit clamor eorum coram Domino.

Superires Nota: Expetiti ad probrum à populo An-
ſeveriſnz, geli paulòè ante, tantæ injuriæ mentionem
S non faciunt; quod certè famæ eorum non pa-
juricss. rum reverentiæ attuliſſet. Tantùm aſſerunt
gußiig Sodomorum ſcelera creviſſe nimium, ideéque
vera. urbem perituram. Diſcant Superiores non
Iaimici ſuas, ſed Domini injurias ulciſci. Et ne qui-
amandi. dem acceptæ contumeliæ meminerunt; ne for-
Injiurie fe. tè viderentur non tam Dei, quàm ſuam cauſam
vende. agere. Angelis verò quàm ſimilis Loth! Egref-
ſus itaque Eoth, locutus eſt ad generos ſuos, dui
accepturi erant filias ejus, & dixit: ſurgite;,
egredimini de loco iſto: quia delebit Dominus
tvitatem banc. Et viſus eſt eis quaſi ludens
loqui. Plane negligere potuiſſet generos ſuos,
à quibus non multò antè, cùm oppugnaretur
domus ejus, adjutus non eſt, immò & oppreſ-
Bane an. ſus eſt. Nullus enim abfuit & populo, qui non
ga Perſecu- in illum irruerit, cuùm Angelos depoſcerent ad
ores. flagitia. Nihilo minus immemor injuriæ, cha-
ritatis memor, eos ſervare ſtudet ab incen-
dio, à quibus nec ſervatus ipſe eſt, & fœdum
Parentum in modum oppreſfſus. Quanquam deflere ma-
& ropin- gis libet amoris erga propinquos tyrannidem,
3 faſcinumque. Proh dolor ! quam amarè ab amo-
exnendus. re iſto degeneri dementamur! Senſerat Loth
deſignatorum Generorum perfidiam; viderat
ab illis ſibi non latam opem, illatam ſuæ do-
mui vim; adjutum ab eis in ſcelera populum;
expetitos ab eis ad probrum Angelos; cum-
que audiviſſent filias ſibi deſponſatas pro hoſ-
pitibus proſtituendas, moti non ſunt ut aver-
terent furioſos à ſcelere, ne puellæ tantum de-
decus paterentur: tamen impii, infidi, non
amantes, diliguntur, ſervantur, commonen-
tur. Cur? Quia deſignati ſunt Generi. Et hoc
quidem præſtitit, non Cham, ſed Loth. Ne
tunc quidem extingui potuit amor in propin-
quos, cùm extinguenda urbs tota damnaretur
ad rogum. Nedum filias Lothi ſibi acceperant
in uxores, & tamen cor Senis ita invaſerant, ut
ſuos eſſe ſateretur, quos ſceleribus perditiſſi-
mis noverat inquinatos: quoſque viderat in
eos inſurrexiſſe cum plebe, à quibus ipſe ſerx-
vabatur. Planè juſtitia perit, ubi amor propin-
quorum regnat. Sed quid miramur in Loth-
quod in Davide ſatis demirari non poſſumus?
Rebellem, fratricidam, concubitorem uxorum

Fratris, Patris hoſtem ſervari optat David,

2.Reg. 18. vel cum inſequitur. ervate mihi Puerum Abſa-
5. lom. Quid Iſaac? Moriturus dilexit Eſaü,
quem Dominus odio habebat. Unus Noé illu-
nc g ; dentem Cham maledictione percuſſit. Et viſus
duniaxat eſt eis quaſi ludens loqui. Scelerum graviſſimo-
Jeri & ſa- rum rei, & miraculi nuper ab Angeli patrati,

Ti nrm- cùm cæcitate populum ita pereuſſerunt, ut

Oliva

oſtium unius domus invenire non poſſent, mur, egterz
non ignari, nuncium futuræ cladis derident. ian: vi⸗
Quid agitis? Spernendus Socer eſſet ut falſu SS
wVates, ſi ſtaturam urbem diceret tantis crimi- cor du-
mibus conſtupratam: nunc verô lapfanti in fla- rum.
gitiis ruinam ominantem ridetis! Nimirum ne- Olſtinati.
mo ita ſceleſtus eſt, ut imminere ſibi ſuppli-
cium perſuadeat. Loth monebat, Angeli ade- Mpeni.
rant, cæcitatis prodigium ſupplicio proluſerat, Nies.
ſcelus exundarat: mhilo minus inſanire puta- cvgniro
tus eſt, qui excidium prædicabat. Planè unus ſui rara,
is Propheta auditur & colitur, qui non ignes auene e
ominatur, ſed rores. Is ſapere, is prophetare re,
duntaxat creditur, qui blanditur. Is ludit,
qui non ludit. Qui verô illudit, ſi vulgo cre- Corredios
dimus, prophetat. Vel Sodomitis nunciare ztens,5.
ſupplicium non poſſumus, quin delirare cre-
damur. Vide Ezechielis caput tertiumdeci- Conciona-
mum; in quo elegantiſſimè hac ſuper re diſſe- or“e lan-⸗
rit Sanctus Vates. Et viſus eſticis quaſi ludens
loqui. Diſce hinc, quàm arduum ſit, quod fa-
cillimum creditur. Dei namque timorem ne tunc Timor
quidem diſcunt impii, cùm & ſcelus proſtat, De.
& ſupplicium impendet, & Loth prophetat, &
oculorum cæcitate incendio urbis proluſum
eſt. Quid, quæſo, indixit Loth Generis ſuis,
quo eis inviſus adeò factus eſt? Num jeju-
nia? num ſaccum? num vigilias? num cineres
imperavit? Si hæc ſuaſiſſet, fortè ſpretus non
eſſet. Non enim hæc adeò exoſa ſunt peccan-
tibus, uti ingratum eis eſt abire à vitio. Quid Oecaßo
igitur ſuaſit? Audi. Surgite, egredimini de loco Walts:
iſto. Enimverò duo propoſuit, quæ maximè ex-
horrent, qui peccant. Tum exurgere, tum penitenze
egredi de loco ſcelerum, durum nimis eſt jacen- vera.
tibus in cœno libidinum. Noli ſcortum abdu- „g uri;
.. . . . 1. Confeſſari
cere à latere flagitioſi, & quæ lubent tibi, illi andien-
manda. Cædet ſe, vigilabit, jejunabit, aurum *s.
effundet. Ignotus homo, naufragus, in undas
merſus, hauſtus à monſtro, à Deo profugus,
ſeminudus, non eloquens, inurbanus, clamat
in Ninive civitate grandi, ac Poœnitentiam
præſcribit. Statim vel Rex poſitàâ purpur Peerie
cubat in cinere; jumenta, puerique, nedum“““1.
viri, jejunare coguntur. Auditus forſitan non
eſſet, ſi excedendum urbe monuiſlet, ſi deſe-
rendam ſcelerum illicem & ſedem nunciaſlet.
Quod ſolum neceſſarium eſt, hoc maximée
exoſum eſt. Folia, palmitéſque Pœnitentiæ
carpimus, botros negligimus. Non unus for-
tè, viſo miraculo inflictæ cæcitatis, ingemuit,
jejunavit, palluit; periit tamen, quia in urbe
ſcelerum manſit. Convivatus Loth eſt: evaſit
tamen, quia ſedem impietatis dereliquit.
5
Diſzmulante ilo, apprehenderunt ma-
num ejus, G manum aworis, au daua-
rum filigrum ejus, eò quòd parzsret
Dominus illi.

Non eum eduzxerunt ex urbe, quod ab eo Iafitia nee
in domum introducti eſſent, ſed quia Deus Pe ſonds,
juſtum ruinaâ urbis involvi nolebat. Nec con- ra raſputr.
vivii, nec hoſpitü meminerunt, cùm parce-
rent; ſed illud duntaxat, quod Deus præce-
Perat, præ oculis habuerunt. Tu verò, bone (onciona-
vir, qui Generos abducere paulo ante ſata— toris exem
gebas & Sodomis, cur cunctaris? cur diſſimu- Pa.
las? Nimirum facilius Dei monita prædicamus, Proæraßi.
quàm exequimur. Dixerat ad generos Loth: gasio.
dQurgite, egredimini de loco iſto; quia delebit Do- Renovatj

minus dificilis.

— — —

— ⸗=

— —

eeien
nie
in.

n.

res

nani
et,

i ,
an

bemn
e,

mmelhh
in
tene,

neime
dyes gln
.

Ting,
Dei

Duaſ
nule

Deuleni
vn.

nfſn

landien.
ti

Dint
AMr.

lGi
ſeih

nnſp⸗

Cotie,
U

N
1 znunß

. Remd

——.

in Cap. XIX. Geneſis. 53

minus eivitatem banc. Nunc vero impulſus
ab Angelis adhuc tergiverſatur. Quid mi-
rum, ſi Lothum viri peſſimi non audierunt,
quando Loth, monentibus & urgentibus An-

gelis, torpet? Et ſanè non miror, quòd quaſi

ludens loqui viſus ſit Loth, cùm impendente
ruina, & propinquorum meminerit; & non
egrediens excedendum urbe ſuaderet. Surgite;
egredimini de loco iſtos quia delebit Dominut
civitatem hanc. Si deleturus eſt urbem; qua-
re nobiſcum non aufugis? quare non dicis, E-
grediamur, ſed, Egredimini? quare ſarcinas
non collegiſti? quare noſtri recordaris, qui vix
futuri ſumus affines tui? Si expectares, quæ
nuncias, profugiſſes, non peroraſſes. Nemo;,
cadente mundo, ſtat. Nemo declamat impen-
Earie dente funere. Diſimulante illo. O amorem erga
smor vix Patriam nimis altè radicatum! illuſus, obſeſ-
tait ſus, oppreſluſque à civibus, ſpretus à deſigna-
tis filiarum ſponſis, ab Angelis monitus, cun-
Ctatur urbem relinquere, etiam cùm igne è cœ-
Locrum 10 pluvio perdenda eſt. Nimirum vel Lotho
indifferen- placet Sodoma, ſi Patria eſt, imò etiamſi Pa-
ziaperdiſ: tria non ſit, ſed pro Patriâ delecta ſit. Unde
Sg aufugere debuiſſet etiam non rogatus, coactus
cunctatur egredi. Quid quod apprehensâ ma-
nu ejus, apprehendunt Angeli manum uxo-
ris, & filiarum. An non ſatis fuerat eduxiſſe
Lothum? An reſideret uxor, viro abeunte?
Reſideret. Immèô, apprehenſis parentibus, ne-
ceſſe habuerunt Angeli trahere quoque filias.
Non enim exituræ erant filiæ, etiamſi uter-
que parens exiret. Uſque adeò Patrem malu-
mus deſerere, quàm Patriam; faciliſque à pa-
rentibus filiæ, aàa ſorore ſoror, à viro uxor,
quàm à Patriâ etiam arſurâ ſeparantur! Ideò
manus omnium apprehenderunt: non enim ſpe-
rarunt minimam natu filiam, abductis Parenti-
bus & ſorore, ſecuturam, niſi ipſa quoque vio-
lenter inde extraheretur. Parentes ſequimur,
ſi ad epulum eant, ſi in theatrum abeant, ſi in
forum prodeant. Deſerentes verò Patriam,
deſerimus. Diſſimulante illo. Itäne cunctatur
juſtus & medio ſceleroſorum egredi? Cuncta-
tur. Neſcio, quo modo id accidat; accidit ta-
men: Etiam Pudicis lubet Sodomis habitare.
Tam blandum ſcelus eſt, ut eis quoque, quos
à ſe alienos novit, viciniam ſui non ingratam
Amiciiæ præſtet. Odit Loth flagitium; ſed à flagitio-
impiorum. ſis abduci vix poteſt. Enimverô paulatim im-
Zelas ob- Probitatis contubernium etiam probis non gra-
Prntie ve eſt. Solus-ne virorum & Sodomis profugit
Loth? Num ſervos non habebat domi homo
Luxuria ſi tam dives? Habebat. At ſervi ſequuntur Do-
non olet minos, cùm adeunt Sodomam „non cùm deſe-
Fiaſtis, ali- . .1. . . .
uando Tunt. Tota familia Jacob eum comitata eſt in
vec putet. Ægyptum: ſed non omnes filii Iſraël Moſen de-
duxerunt ex Ægypto recedentem. Ab omni-
bus omninò famulis Loth deſeritur, & quum
Sodomitis reſiſtit, ne Angelos violent; & quum
peregrinatur, ut Sodomam fugiat.

Servi im.
pii.
Lervi infi-
Eſt civitas hæo juata:

Juſſus ab Angelis Loth egredi, qued per-
denda civitas eſſet, cunctatur: eduétus non ſine
vi ex urbe, cùm certior factus eſſet, non rui-
turum ignem; antequam ipſe ſe ſe in tutum
recepiſſet adeò tamen difcrimen expavit;, ut in
montem aſcendere ante turbinem poſſe omni-
n diffiſus, precatus ſit, ut lſibi ſuiſque lice-

ret in proximam Sodomis Urbem divertere.

Ethicæ Tom. I.

Nec poſum in monte Jalvart, ne fortè appre

bhendat me malum, & moriar. Eſt civitas hæc
Juxta; ſalvabor in ean. Quid times, qui paulò Zimer Déi
antè non timebas? Modò exire diſſimulas, mo- in munde
dò ſi tardiùs aſcendas in montem, conflagratu- aer er ad
ram unà tecum familiam ſuſpicaris? Unde no.
vus timor, cùm nihil novi vel videris, vel au-
dieris. Nimirum eductus jam erat extra Sodo= veys; hes
mam: Eduxeruntque eum, & poſuerunt extra concuürſus
civitatem. Nemo Sodofis conſiſtens Deum ti- munde
met; Nemo impendens excidium etſi audiat, Cæchas
etſi prædicet, plenè credit. Filiarum ſponſis in s enr
viſus eſt ludere Loth cùm ruinam urbis nun- „
cCiaret: Ipſe Loth exire compulſus, diſſimula-
bat. At ubi extra Sodomas fiit, tunc intelli- Loens
git, ubi fuerit, & quid ſuppliciorum immineet.
Si vis minitanti Angelo credere; exih e cono Orraſ
Sodomerum. Quamdiu Sodomis Loth fuit; “.
excidium quidem loquebatur; & ahis quo- Kierno.
que prædicabat, cæteràm ipſe vix credidit. cn osle
Non enim exibat, ſed extrahi vi debuit & des o,.
Sodomis. Quot ſpectamus non Sodomis, ſed eua⸗ etiaz
Romæ Lothos! Quam ſplendidè de ira Dei ce s esas
loquuntur! Monent populos: Nolite, quæſo, logquuntun:
Fratres mei, nolite malum hoc facere. Prædicant Pa
affinibus: Surgite, egredimini de loco iſto quia
delebit Dominus civitatem bane. Quid ſan-
ctius? Adeò peccantem Sodomam non amant;
ut ne nominent quidem. De loco iſto. Angelos
excipiunt, tutantur, paſcunt, audiunt. Verùm KEecleſiagfss.
quæ ab iis percipiunt, aliis ſuadent; ipſi ve- rams des
r0 ſi credunt vera eſſe, non implent tamen. ""a.
Cogebant eum Angeli. Ipſe verò diſimulabat. ai, APe⸗
Pronunciantur à nobis facilius peccatorum
ſupplicia, quam creduntur. Judas de Paupe- uia pale
ribus loquebatur; & tamen fur erat; ſuos in liata.
uſus reſervatis pecuniis, quas Dominus paupe- „
ribus deſtinaverat. Qui præibant Jeſum deſ- Sra
cendentem Jericho, cùm Chriſtum ſequi vide-
bantur, à Chriſto miſeros abducebant. Deni- Religioſt
que prohibebant Cæcum orare, & quantum is Rd,
in ipſis fuit, miſero lucem; Chriſto gloriam
eripuere. Qui exploratum iverant terram pro- g ecaiis.
miſſionis, ipſi ab eà populum abſterruerunt. "e as
Detraxerdntque terræ, quam inſpexerant, apud G “
Klios Iraël, dicentes: Terra, quam luſtravimus, leſcentes
devorat habitatores ſuos. Utinam id ſemel con- en Gi.
tigerit. Non ſemel, qui ad religionem attrahe- 136
re deberent filios Iſrasl, poſtquam eam lu- 35.
ſtraverunt, ab eà abducunt, quos Deus addu- Eccleſtaſtie
cit, commemorantes ſommia. Terra; quam lu- , E lers
Rravimus, devorat babitatores ſitos. Et vos Juo perales.
modo abſorpti non eſtis;, cum in illa fuiſtis?
Funera nunciarunt, unde Caleb & Joſus indi-
ces fertilitatis botros avezxerunt. Hæret con-
ſilii dubium vulgus, dum alii quidem mon-
ſtra; alii verò vindemias narrant. Cuſtodes illi Vox obe⸗
murorum in Canticis, qui Angelorum excu- ule
bias vicéſque agebant, Puellam Chriſtum ex-
quirentem vulnerant; ſpohântque. Non qui-
cunque vel ſplendidè loquitur de divinis; vel
ſplendido defungitur munere, ea credit, quæ
agit. Quid Balac Rex Moab? Nihil tentare
audet, priuſquam Prophetam audiat: Sed cum
ſibi non placentia loquitur;, dimittit in pace-
KRevertere ad locum tuum. Quid ipſe Balaam? Num. s«.
Viſo Iſraële liqueſcit; lacrymatur; exclamat, ⁵*
mortem optat, vitam precatur; prophetat. Idem
