bet, quòd Deus benedicatur Malo Deum per me mmr.

benedici, & exaltari, quam me, meque dila- Amlitio.

tari cum Japheth. Dilatentur ali; Ego Domini Hamili-
Divitis
Religioſo-
Quam rüns Verae

opes noſſent! Utinam noflent & Præſules!
CL.L.E 2

3
Intentio Quam præclarius cum Semo agitur, cujus hæ-
recta Ec- reditas eſt Domini laus, quam cum Japheth,
adie cujus patrimonia amplificantur! Sed, Heu!
„ioyes Obptat libi quiſque, ſuiſque, benedictionem Ja-
redditm. Pheth, Sem veròô vix benedictione creditur im-
Gloria pertitus, quòd non dilatetur, ſed Deus in ejus
Dei ma- hwreditate benedicatur. Nota: Sem caret dila-
leha- tatione fundorum; ſed duo habet longè præ-
Kici non ſtantiora, nempe, quòd Deus benedicitur in
ditent af- eo, & quod Cham ei ſubjieitur. Utroque titu-
ARnes. lo Eccleſia decorabitur, ſi ſuorum protenden-
dis tabernaculis non vacabit: Et Chriſtum glo-
rificabit, & debellabit impios.

EX CAP. X. GENESIS.
4 A
Porroò Chus genuit Nemrod: ILyſe cœpit

eſſe potens in terra, & erat robu-
ſtus venator coram Domino. Fuit
autem principium regni ejus Baby-
lon.
Dignitas

ſervitus

gft.

Embrod ex ſtirpe maledicta fuit, Nepos
Cham;, filius Chus ejuſdem Chami, miſi
fallor, primo-geniti. Porrô is Principum ter-
ræ anteſignanus, Babylone prima jecit imperii
fundamenta. Ubi ſunt modò, 6 Noë, oracula
tua? En genus illud, quod addixeras ſervituti,
imperat, imôò in imperio primum eſt. Quid er-
go? Num Sancti Patriarchæ evanuere prædi-
cationes? Abſit. Imò hinc diſce, nullam cala-
mitoſiorem ſervitutem eſſe, quàm Principum
Felicigazs iniquorum. Is imperat; qui famulaturus præ-
non ad- dicitur. Neque enim unius tantùm Domini;, ſed
mirand: omnis omninè populi ſervus eſt, qui flagitioſus
Farva in ſedet in ſolio. Rursus, ex venatore Nembrod
„Princeps factus eſt. Nimirum belluarum capti-
gue & VItate delectatus, homines didicit captivare.
nndiqse Cavenda ſceleroſis umbra ipſa imperi eſt. Ef-
pullulat. floreſcit ambitio vel è ludo. Dum feras capit
PDignia- Nembrod, àa regnandi cupiditate captus præ-
tes nexis, do hominum efle cœpit. Lpſe cœpit eſſe potens
in terra. LXX. vertunt, Hic cœpit eſſe Gipas
Talenta ſuper terram. En prima ambitionis ſemina. Ut
ſuperbia, vidit ſe aliis corporis ſtructurâà altiorem, puduit

S„. illum unum eſſe cum cæteris. Rarò is, qui gran-
wänga: dior eſt, non altiorem quoque expetit ſedem.
Vel certè, amentiam vulgi demiremur pariter,
& deteſtemur, cui viſus eſt vel venator imperio
dignus, quòͤd membrorum mole cæteros antei-
ret. Qui nulla vel ſcientia, vel virtute polle-
bat, eo tamen nomine inauguratus eſt, quèòd
Iudieia altior eſſet. Verbo; vel Nembrod Princeps erit,
Beda ſi Gigas fuerit, metiente, imò mentiente popu-
. lo, animi granditatem proceritate membrorum.

Pignitas Quaſi verò adamante & margaritis non gran-
ibns dius vitrum ſit, quod paſſim calcatur. Cur ille
Aefertur. purpuraſcit? quòd ſonorè loquitur, quòd deco-
Superior 1& incedit, quòd claro ſit genere. Utinam ſoli
ePees Babylomii ſceptrum deferant ad Gigantes. Et
TZalenta ,erat vobuſtus venator coram Domino. Pro vena-
led ſpiri- tore Interpretes intelligendum putant prædo-
zum. nem: credunt enim peſſimum Nembrod latro-
H nem fuiſſe qui coëgerit homines ſubeſſe ſibi.
nator fuiſſe perhibetur? Coram Domino, id eſt,
vidente, ſed permittente Domino. Ut ſcias,
non obdormire tunc Deum, cum impii graſſari
permüttuntur, ime tum mmaximéè vigilare in ho-

gatur. Herodes, & Pilatus amici facti ſunt, quo &6.

Quod ſi ita eſt, quo modo coram Domino ve-

Oliva

minum ſcelera, de quibus ultionem ſumit per
ſceleroſos. Rursuùs cum Nembrod Latro, ſeu
venator coram Domino fuiſſe prædicatur, tan-
tæ extitiſſe innuitur impudentiæ, ut & Deum
ſibi adeſſe non ĩignoraret, & nihilo minus à fla-
gitiis non abſtineret. Uſque adeò ſola Dei cog-
nitio, ſolaque de Deo meditatio à ſcelere non
inhibet, niſi & fidei Gratia, & meditationi Ti- Oratio n?
mor copuletur. LX X. non legunt: coram Do- Iufßeit.
mino, ſed contra Dominum. Hic erat Gigas Ve-
nator contra Dominum Deum. Videſne Aliquan- Reforma-
do, quæ coram Domino fieri putantur, con- kores ni-
tra Dominum fieri? Cuperem ſolum Nembrod id: 17.
hoc vitio laboraſſe. Utinam Babylone tantuùm Zelusin-
contra Deum peragantur non pauca, quæ pro diſiretus.
Domino agi ereduntur. Eò devenitur inter- Vitis
dum, ut hominum deprædatio pro Domino ho- Palliata.
ſtia eſſe exiſtimetur. Coram Domino graſſaba-
tur infelix Nembrod, nec Deum reveritus, nee
homines. Severitas, ſi vel rapinæ reorum in-
hiet, vel ultio privatæ injuriæ, ſit vel auræ po-
pulari litet hoſtiam, quam jugulat, non eſt Ju-
ſtitiæ ſacrificium, ſed piaculum odii, & avari-
tiæ. Utinam unus tantum Nembrod jacula con- Eecleſia-
torſerit coram Domino; quæ in Deum emiſſa Pien t-
Deus ipſe teſtetur. Vapores, quibus fulmina ere⸗
condenſantur, ſubiere non raré in Cœlum è
ſterquilinio. Proh quot Tonitrua, quæ in Aë-
re aſtris proximo boant;, genus ducunt à terra!
Cæterum Noëmi vaticinium de ſervituris poſte-
ris Cham ſemini fratris juſtioris, ad minimum
tunc impletum eſt, cum Gabaonitis edictum
fuit à Joſué, ut Iſraëli tanquam mancipia de- Joſ. 9. 7.
ſervirent. Quare Chanaan poſteritas ſi tantif-
per regnavit, durius ac diuturniùs deinceps
ſerviit ſemini Sem.

Obßina⸗
ti.
Peccato-
rum cacie
tas & ass⸗
dacia.

FX CAP. XI. GENESIS.

Erat autem terra labi unius, & ſermo-
num eorundem.

On aurum tantum inter metalla emicat, Vnio ver
emicat quoque aurichalcum. Lucem emit- otioſa, we)
tit fulmen, ſed mortem quoque immittit. En Haötiaſa.
Pax floret in terra, ſed prodit & pace Babel. Tarre
Non ſemper concordia probanda eſt: improba- S
ri debet non rarò. Etiam ii, qui conſpirarunt nomine.
adverſus Dominum, & adverſus Chriſtum Pa-
ris convenerunt in unum. Dixerunt omnes:

Reus eſt mortis. Clamaverunt omnes: Crucifi- Matt. a6.

die Pax noſtra extincta eſt. Nimirum non cui- Idem 27.
libet Paci fidendum eſt. Hac in domo unum lii 23.
dicunt omnes. Sed quid dicunt? Idem dice- 12. .
bant, qui cantabant: Coronemus nos roſis. Malo Sap. 2. 85
Pauli ac Petri diſcordiam ſalutarem, quàm exi-
tioſam Herodis, ac Pilati concordiam. Nolo
malaciam, quæ ut naufragium arcet, ita cur-
ſum prohibet. In cythara ſi una vox fidium eſ-
ſet, nulla eſſet harmonia. Vereor, ne nuga- Conſcien-
rum, deſidiæque nutrix ſit iſthæc concordia, tia ape-
torporis filia. Càùm ſuperior advenerit, ut ſta- ienda.
tum domus exploret, uno omnes ſatemur ore, e-
nihil deſiderari poſſe. Planè concordia perſæpè ſand, Ze⸗-
res magnæ dilabuntur. Non placet domus la- lo.
bii unius. Utinam qui uno loquuntur ore, non paio fa⸗
inſtaurent deſtructam Babel. Sponſæ chlam ys ioſa
varietate diſtinguitur. Murænulas habet Eccle-

ſia;

71

ul
vl

156.
n.
14

21

in⸗
e.
d ,
ſ
e16
to

nifr

Katim

in Cap. XI. Geneſis. — 3 1

ſia, non totas aureas; ſed argento quoque ver-
miculatas. Serpens eſt, cujus uniforme eſt cor-
pus. Non pedes, non pili, non manus in An-
gue ſpectantur. Unum ſi excipias caput, totius
corporis una figura eſt: ſed venenum effundit.
Ut verô diſcas (oedus illud non amoris fuiſſe;
ſed cupiditatis: ut primum ad extructionem
Turris minimè habiles eſſe cœperunt diviſione
Hinguarum, diſperſi ſunt: Adeò non Charitas
eos in unum coëgerat, ſed Ambitio. Deſiere
unum eſſe, ex quo deſut Turris ædificari. Imô
antequam Turrim aggrederentur, ſejunctionem
meditabantur. Audi: Celebremus nomen noſtrum,
antequaäm dividamur in univerſas Terras. Ita,
dum coëunt, dividi cogitant. Intuere domi, an
Babelis architecti diu perdurent in fœdere.

Cumque proficiſcerentur de Oriente, in-
venerunt campum in terra Sennaar,
& habitaverunt in eo.

Luc.iI0.

0. Ut miſer ille, qui deſcenderat ab Jeruſa-

lem, incidit in latrones: ita, qui de Oriente
proficiſcitur, ſtatim Babylonem vel invenit,
Apehßate vel excitat. Noli dicere, tædet me quidem
Orientis, ſed Babylonem odi. Quid oderis,
neſcio, illud ſcio, Babylonis architectos ex
Oriente prodiſſe. Rurſus, Campus occurrit re-
cedentibus ab Oriente, occurrit, & placet. Ha-
bitatur primuùm, deinde ornatur, Turris demum
erigitur. Nimirùm vix habitari campus poteſt,
quin Babel extruatur. In planitie citò Babylon
Ambitio. creſcit. Habueruntque lateres pro ſaxis, & bi-
Dignitas tumen pro cæmento. O ſagaciorem pietate cupi-
in ind'g ditatem. Deſunt ſaxa, deeſt calæ: ſed quia am-
Piexri, 4. bitio celebrandi nominis nôn deeſt, Babel ſur-
conferiur git. Celebremus nomen noſtrum, antequam divi-
indignis. damur. Nec genere, nec'ſcientiâ, nec pecuniis
Inſtitutio fulcitur ille, cur ergo Aulam adit? Ambitione

peſſimi.
Felicitas

& Volup-
tas fontes
Peccati.

Hrin * non caret. Hac cum adeſt, etſi omnia deſint,
Gleris deeſt nihil. Saxa præſto non ſunt, pra ſto ignis

vana eu- Cupiditatis eſt, a quo lutum vertatur in lapides.
piditas. Indoctus blandietur, malè nummatus iniquè,
„Servi & Dei immemor ſerviet; vilis genere, ſcelere
impii. vVilior fiet, & dignitatem, quam merendo con-
ſequi non poſlet, demerendo conſequetur. Non
erubeſcat, ut fulgeat. Ruborem fſoœnerabitur,
ut trabeam repetat. Et hæc quidem Babylone
contingunt: Romana, ut ſpero, purpura nun-
quam projecto pudore colorabitur. Nunquam,
nunquam in Apoſtolico Cœnaculo erubeſcet
Purpura Purpuratos. Quid? quod Hieroſoly-
Religioni, is quoque ſi ſaxa deſint, non deeſt, qui Tur-
munera Tim Toliatur. Quæro, quo modo irrepfit ille
clariora in ſuggeſtum, in palæſtram, in exedram; cùm
eccupata litteras non didicerit, quomodo docet? Num
* visis: & Saül inter Doctores? Saxis caret; lateres co-
eieri⸗ quet. Si non faciet ſatis muneri ſuo, ſaltem ſa-
em. Con- tis fiet ambitioni ejus. Sapienter, inſipienter-
cionatores que decantando, horam explebit, ut plurima
sndocti. Cantitentur. Si populum verbo non pavit, nec
Concio- ipſe verbis paſcetur: imò nec in ſolo pane vi-
,, vet homo lapidibus digniſſimus, ſed exſatiabi-
. tur in omni aquatilium, & volatilium genere,
quod proceſſit de ore Dei. Ipſe quidem pro la-
Pidibus lateres ſupponet: verùm cervici ejus
non lapides, ſed pulvilli ſupponentur. Utinam
ad Galli cantum plerique, qui Petrum imitari
Rex au- Plorando nolunt, Paulum prædicando æmulari
dia, q non præſumant. Ut bene epulentur;, non be-
judicet. ne cantillant. Deſcendit autem Deminus, ut

1

videret civitatem, & turrem quam ædificabant
Kklii Adam, & dixit: Venite igitur, deſceenda-
mus, & confundamus ibi linguam eorum. Si Superios
Deus non erubeſcit fieri Judex, ſed fit vindex invigilet;
impiorum: non enim ſolùm deſcendit ut vide. nee mini-
ret, ſed ſecundò deſcendit, ut eos confunde- Kris Jisis
ret, & puniret: cur, quæſo, tam ſejunctum ans ⸗
apud Reges terræ eſſe debet tribunal à ſolio? ſbenz-
Nolite, obſecro, Reges ea dedignari, quæ per- tem ipſe
agit Dominus dominantium. Ipſe Adamum, exerzeaz.
ipſe Cainum, ipſe Evam, ipſe ſerpentem non Subperiof
ſolùm damnat, ſed ſubjicit quæſtioni: & nos “l Le⸗
vermiculi faſtidimus judices reorum eſſe? Pa- ear zar⸗
ravit in judicio thronum ſium. Tu verò Deus de- Pfal. 9:8.
duces éos in puteum interitus. Et ipſe judicabit Pf 54 24.
orbem terræ. Non ad pompam, ſed ad judi- Pſal.9. 2.
cium ſibi apparat thronum. Quid? quod &
ſupplicium ipſemet exequitur. Audi. Dominus bpfal 10.6.
imerrogat juſtum, & impium. Quid tum? Pluet Plal. 10.7.
Juper peccatores laqueos. En quo modo è ſolio
interrogat, damnat, & terquet iniquos. Ange-
li certè carnifices impii Heliodori eſſe non eru-
buerunt, imèò & ſe nuptiali ornarunt chlampg-
de, dum ſupplicium inferrent. Audi: Apparue- 2. Mach
unt duo juvenes virtute decori, optimi glorid, 3. 26.
Pecioſique amitctu, qui circumſteterunt eum, &
ex utraque parte flagellabant. Percuperem, ut
non omnia à Principibus, & Pontificibus com-
mitterentur Judicibus, & Satrapis. Nam ſi An-
geli procacem Ducem loris concidunt, agunt-
que lictorem: Cur vos aut pigeat, aut pudeat
cauſas cognoſcere accuſati Civis, aut livori ob-
noxii, aut ſævitiæ. Fiſcus cupit, Delator odit:
ubique foveæx. Charybdis vorat, tna fu=⸗
mat: quæ monſtra rarò abſunt iis quoque Reg-
nis; quæ procul ſunt à Sicilia.

EX CAP. XII. GENESIS.

Egredere de terra tua, & de cognatione
tua, & de domo Patris tui.

Undamentum totius ſanctitatis in Abraha- Patrie
mo odium Patriæ eſt. Hoc primum impe- odan
ratur. Non ei dicitur: Egredere de domo Pa- ſarhamn;
tris, & de terra tua. Sed inde imperium auſ-
picatur Deus, unde majora timeri poterant in-
commoda. Sanè negligunt non pauci domum
Patris, quos videas, lugeaſque propenſius Pa-
triam amare. Sequitur. Faciamque te in gentem servire
magnam, & benedicam tibi, & magnificabo no- Deo felix,
men tuum, eriſque benedictus. Ex Hebræo. Et s, Te⸗ 1.
Ffaciam te in gentem magnam, & benedixi tibi, te,„ zni-
& magnificavi nomen tuum, & eſto Benedictio. me pigras
Vide, quàm ſit præcox Domini retributio.
Quod promittit ſe daturum, jam detulit. Adhuc
Abraham egreſſus non eſt, & jam magnificatus
eſt. Porrò copioſiſſima ex Deo Remuneratio.
Abraham non tam Benedictus, quàm Benedi-
ctio evaſit. Illud quæro. Cur qui dixit, Faciam
te in gentem, non dixit, ſi attendamus Hebræam
verſionem, Magnificabo nomen tuum? Eſto, Be-
nedixerit jam ill: Tamen ut dicere non potuit;
Feci te in gentem magnam, quia filiis carebat
nondum nato Iſaac; Ita nomen ejus magnifi-
catum dici non debuit, cùm adhuc nec Pa-
triam reliquiſſet, nec immolaſſet hæredem. Ut
naſci debuit Iſaac, antequam diceretur Pater
multarum gentium: ita nomen ejus magnum
C 4 non

32 Oliva .

non potuit haberi, priuſquam propter Deum
filio non parceret. Aut utrumque ut ſuturum
ponatur, aut neutrum tanquam jam impletum
prædicetur. Sanè Gordio non abſimulis nodus
oratio & iſte eſt. Illud occurrit, ut incidatur, quod dif-
Obedien. ſolvi facilè non poſſet: Patrem ſine liberis dici
iis, nOn poſſe. At ſatis magnus eſt, quem Deus
& Famq, Vel alloquio, vel imperio ſuo dignatus eſt. Mag-
nus jam Abraham eſt, quia de vertendo patrio
ſolo imperium non recuſavit. Magnus eſt, ex
quo Deum audire potuit. Sola ergo nominis
magnitudo eſt, Obedientia: jam magnificatum
ſatis eſt nomen tuum, ſi imperium vel tantum
Pei Mi- excepiſti. Sequitur. Benedicam benedicentibus
ſericerdia tibi, & maledicam maledicentibus tibi. Dei be-
& Cle. nignitatem attende. Primo loco benedicit, ex-
mentia. tremo loco quaſi coactus maledicit. Ad mune-
ra pronmior eſt, quam ad ſupplicia. In Hebræo
hoc clarius elucet: Et benedixi benedicentibus
tibi, & maledicentibus tibi maledicam. Maledi-
cCtio poſtrema omnium verborum eſt; vix eam
proferre poterat, & in futuro eſt. Statim Be-
nedictio prima eſt vox;, & benedicentes ante-

cedit: Maledictio vix maledicentes ſubſequetur.

Et ivit cum eo Loth.

Eceleſtia- Ubi agitur de deſerenda Patris domo, Ne-
Rici afi- pos abducitur. Fortè ſi de amplificanda familia

ner dA actum eſlet, Abram Lothum ne reſpexiſſet qui-
non a dem. Licet tibi Nepotes tecum rapere, ſed ut
zempora- illi, Deò militaturi, excedant & patria. Quam-
lia pro- quam;, ut quod ſentio, ingenuè aperiam. Ne
meveante tum quidem Nepos feliciter te ſequitur, cum
5. ,, Tu ſequeris Deum. Què divertit Loth Abra-
Sanaz., HlaI ſequutus? Sodomis conſtitit. Parum ab-
fuit, quin cum impis conflagrarit. Adeò fata-
le eſt, ſecum affines trahere, ut vel Abram
Deo militaturus Lothum abduxerit Sodomas.
Et illud nota, quod non diu ſine jurgio eſſe po-
tuerunt. Et ivit cum eo Eoth. Hoc loco, ubi
rimum mentio fit de profectione Lothi, Ne-
pos Abrahæ non dicitur: ut intelligas, non ideò
ab Abram abduétum, quèòd Nepos eſſet, ſed
quòd ejuſdem eſſet propoſiti, ejuſdémque fidei.
Alioqui, ſi ſanguinem reſpexiſſet, Nachor fra-
trem adhuc ſuperſtitem de Ur Chaldæorum
eAducere poterat. Quin ne abductus quidem eſt
ab Abramo Loth; ſed ipſe ultròô ivit cum eo.

Septuaginta quinque annorum erat A-
bram, cum egrederetur de Haran.

Vocatio in
qua Vis
atate.
. Tyro licet
Jenior om-
nia im-
pleat.

Scrutare terrarum plagas omnes, & reperi,
ſi potes, Tyronem leptuagenarium. Inſanire
crederetur, ſi quis ſexagenario perſuaderet,
ut egrederetur & Patria.

Chananæus autem erat in terræ. Appa
ruit Dominus Abram, & diait ei: Se-
mini tuo dabo terram hane: qui ædi-
necavit ibi Altare Domino, qui appa-
uerat ei.

Perleentio Tot Sacramenta, quet apices. Vix Chana-
non nocet. næus adeſſe dicitur, cum illico Deus adeſt.
Tentatio Noli ergo reformidare hoſtem, ſi tanti tibi ad-
PrrnLa- jutoris Præſidium præſto eſt. Modeſtia porròô
Pr: are Abrahæ propè divina eſt. Dominum non ro-
ſe permit- gat, ut anticipet tempora liberalitatis ſuæ, ſibi-
tere. que largiatur, quod poſteris ſuis præſtiturus eſt-.

Quare ſemini meo tantùm reddetur merces, ſi Nil trarer
ego laborare non deſino? Rursus vide, quàm Peum.
memor beneficii ſit, & quaàm cordatum gra- Spiritua-
tiarum genus reperern: non verba multiplicat, “Mõ feren-
ſed altare erigit. Et quidem non ideò aram ex- Ja.
truxit, quòd Lyeus grandia promiſerit, ſed terna
quòd ſibi appa ruerit. Er ‿dtificavit ibi altare taninm
Domino, quiuz apparuerat ſibi. In Hebræo. Dei Ielieias
præſentiam. ipſis muneribus Dei gratiorem ſibi po,

Parentu
fuiſſe teſt atur. amor.

Semini tuo dabo terram hanc. Qui ædi-
cavit ibi Allare Domino.

Initio hujuſce capitis proteſtatur Deus, Fa-
ciam Te in gentem magnam, magnificabo nomen
tuum, Benedicam Benedicentibus tibi. Nullum, kecleſta-
his auditis, Altare extruit: duo verô altaria Kiei af.
erigit, audito tantum, Semini tuo dabo terram "es nimid
hanc. Nimirum plus Noſtros, & necdum na- ¹Altss,
tos, amamus, quam Nos. Etiam Abrahami,
parati jugulare Unigenitos, pluris faciunt ho-
nores poſteritatis, quàm ſuos. Nam qui ſibi nil Parenta
cupiunt, & vel in clauſtro abjecti perlibenter "dà'um
vivunt, optant ſuis inſulas, & coronas. Uſ- snätem
que adeò inſanimus in agnatorum honoribus, . ſo-
qui in noſtra ſapimus humilitate! ker⸗

Facta eſt autem fames in terra: deſcen-
ditque Abram in Egypium.

Mira Abrahami conſtantia! Graſſante fame, Pearſover
maluit Eͤgyptum petere cum vitæ pudoriſque rantiz.
conjugalis diſcrimine, quam Patriam repete- Patriæ
re, unde Dei juſſu exceſſerat. Cüumque prope d iad
eſſet, ut ingrederetur Woyptum, dixit Jarai uxo- F J
ri ſuk. Novi quod pulohra Iis mulier. In He- debei, que
bræo: Ecce nune cognovi, quod mulier pulchra rel'quit.
alpectu es. Vide pudorem Abrahæ. Pulchritu- Matri-
dinem uxoris vix expenderat, & tunc ſolùm won iors
pulchram novit, cùm periculis pudicitiam con- modleis
jugis exponendam præſagiret. Sanè in uxore pu- Elecio
dorem reſpexerat tantum, qui tam ſerò deco- Katm.
rem ejus intellexit. Illud etiam conſidera, non Aale
cùm Ægyptum ſibi adeundam ſtatuit, diſcri- ri,
minis meminiſſe, ſed cum propè Ægyptum eſ- geiie
ſet. Eminus blanditur Æggyptus, cominus tor- vial du-
quet. Deliciæ occurrunt meditantibus Aulam; ra.
ſed diſcrimina circumſtant ingreſſurum. Exul-
tat Aurum, cum erutum ex imo terrarum con-
flandum ſe intelligit in armillas, & torques.
Verùm neicit, quos paſſurum ſit rogos, quam-
ve acri malleorum ſupplicio retundi debeat.
Coronaberis; ſed de cubilibus Leonum, de an- Ambitio
tris pardorum progrediendum tibi erit ad thia- l. lir.
ras. Antequam uni imperes, innumeris ſervies: Aula
antequam rubeſcat chlamys, rubeſcent non ſe- damna-
mel genæ. Cruentaberis din, ut aliquando tan- Dignitas
dem galerus cruentetur. Novit David, quà ea- permagni
tur ad ſolium. Novit Sara, quæ ex Abrami con- Eat.
juge ſoror facta, brevi Pharaonis uxor dicetur.
Si tamen uxor Regis eſt, quæ virum propè Re-
gem habet. Miſera conditio deſcendentium in
MEgyptum, miſerior eorum, qui prope Aulam
conſiſtunt. Vel occumbendum illis eſt, vel uxo-
rum non viri, ſed fratres eſſe cogentur. Et nun-
ciaverunt principes Pharaoni, & laudaverunt am
apud illum. Si ex ſcurris aliquis pudore, ut cruri- Aulici, &
bus, diminutus hæc Regi retuliſſet, haud mira- Regũ Mé-
rer. Verùm ſatis mirari nequeo, hæc à primariis B e -
Aulæ proceribus ad Regem delata. En qui- Tanteen
bus de rebus colloquantur cum Principe Princi-

pes. Non de tuendis Provinciæ finibus, non de

ſubi⸗

nin

65,

ii
1.
.

ii
e.

116.
in
g

i
i/
dt

in Cap. XII. Geneſis. 33

ſubigendis Imperii hoſtibus, non de inſtruen-
da claſſe in piratas littorum diſſerunt: Mulie-
rem adveniife nunciant. Proceres uxorem ad-
venæ pulchritudine fulgentem conſpicati, non
ſecus ac theſaurum quemdam ſummi preti na-
cti, eam Regi enunciant. O putida conſilia!
Rerdeli- O capita phanatica! Et quidem non unus Prin-
gat Mini- cipum natu minimus, ſed Principes hæc Pha-
ros. raoni nunciaverunt. Nos certè miſeri „ qui;
Ternmris, qum conwemiſſe cum Rege Primores videmus,
exiſtimamus graviſſima inter eos agitari nego-
ti.ia; cùm tamen illud tantùm ibi agatur, Pul-
cChrâne; an pulcherrima ſit Sarai? Unius mulier-
culæ adventus omnes regni curas ſopivit. Ne-
glecto regno, inter Principes de pellice ſen-
tentiæ quæruntur. Porrò quaàm oculata libido.
Vix mulier urbem ingreſſa eſt; & ſtatim a Prin-
Gen. 19. Cipibus noſcitur. Quid quod Angeli duo veſpere
4 advenere Sodomam, ne noſcerentur? Nihilo
minus poſt horam obſeſſa eſt domus Lothi. Uſ-
que adeò vel in tenebris Luxuria ad opera te-
nebrarum non caligat? Niſi fortè dicere mavis;
non eos Sodomitas veſpere cognoviſſe, ſed in-
ſidos Lothi ſervos eorum pulchritudinem Sodo-
mitis renunciaſle. In Chaldæo. Et videruni am
Principes Pharaonis & laudaverunt eam Pha-
raoni. En quid explorent Regni Proceres. Non
pervident, quid foeditatis inſit in animis, ut
corrigantur, ſed quid decoris in vultu inſit; ut
pereant. Et ſublata eſt mulier in domum Pharao-
is. Abram verò bene uſi ſunt propter illam. Lau-
data mulier non diu abfuit à Palatio. Illud mi-

rum eſt, quod ſublata eſt Sarai, nec, qui ſu-

Aula ſtulerit, invenitur. Caret Abram uxore ſua;
sawna. nec de ullo queri poteſt. Sublata illa quidem
eſt: at quis eam ſuſtulit? vel neſcitur, vel nei-
Regũ ma- ciri debet. Mos aulæ iſie eſt: rapinam ſuſtines ſi-
oru pee- ne raptore. Neino diripit, & uxor rapitur. Sub-
cata, & lata eſt. Conticeſce, ne deterius tibi aliquid
contingat. Ne in fuſtem oflendas, dum furem
rum Op- Qquæris, ori digitum admove; alioquin dum ba-
preſſo- culum ſenectutis tuæ rimaris, ni caveas, inve-
zem. nies baculum. Sponſa, dum dilectum gquærit;
vulnera non effugit. Putas, ſeptuagenarius eva-
det, ſi uxorem requirat in domo Pharaanis?
Dienits Abram verd bene uſi ſunt propter illam. Inno-

Waite “Sl cens, prudens, ſenex, religioſus Abram erat:
à malis at non hæc in eo probantur. Rota fortunæ Abra-

Principi- hæ uxor eſt, ſed rapta. Tu quoque non ſpernê-
bm. ris, ſi ex conjuge uxoris frater Hias. Quid Au-
lam improbas, Mome impudentiſſime? Quid
impudicum Palatium blateras? Adeò pudicitia
placet, ut placere ideò incoœperit Abram, quia
uxore catruit. Qi uxoratus periiſſet, ut primum
uxorem dimiſit, evectus eſt. Nuſquam libera-
lius ditatur continentia, quam in domo Pharao-
nis, in qua carere opibus non potuit, qui potuit
ultrô uxore carere. Cur, inquis, creſcit ille de
die in diem? Qur eo bene utuntur, cùm aliemi-
gena ſit, juris ignarus, morum Regni expers»
imperandi haud peritus? Num juſtus? Num
pius eſt? Si neſcis, utuntur bene eo, propter
illam. Quid miraris? Uxorem non retinuit, &
centuplum recepit. Ex advena in Civem verſus
eſt, quia ex conjuge converſus eſt in fratrem
Exod. 32. uxoris pulcherrimæ. Vel vitulus adoratur ab
7* Aaron, ſi mulierum ope & opibus conflatus ſit.
IIe nonne vitulus eſt? eſt. Cur ergo evectus eſt;
& cum Diis collocatus? muliebris mundi ma-
teries eſt. Quicquid mulieres Aaroni offerunt,
licèt Vitulus duntaxat evadere poſſit, evehi-
tur, & adoratur. Meminerint tamen, qui ita

exaltantur, Babylonici ſimulachri; licèt enim
à ferro ad metallum, & à metallo ad argentum
& aurum deveneris; tamen quia à luto mala-
rum artium inchoata eſt ſablimitas tua, cum
excelſus ſteteris, lapillo uno evertétis. Nun-
quam diu ftetit celfitudo fundata in ſordibus 5
lutéôcue. Fueruntque ei oves, & boves. Utinam
Chriſtianorum Principum luxuries intra Pha-
raonicæ prodigentiæ confinia ludat. Ditatur pignisas
Abram propter Sarai, ſed non evehitur. Cyg- zui confe
nus cœlo illatus, quod Ledam eò invexerit: rexde-
Qui legit, intelligat. Jacob non quemcunque;
ſed eum, quem ſuppoſuerat capiti;, lapidem
oleo perfudit, & erexit in titulum. Permitto;
ut domeſticus potius, quam alienus; erigatur,
& oleo initietur: verùm 1is ſit, cui incumbens
Cœli porta tibi patuerit, non abyſſi vorago. Qua-
le dedecus, Deus immortalis! illud foret, ſi 5
cum quæreretur, quare ille ſedeat cum princi-
pibus, reſponderetur: Propter illam Jure Rex
ſecundus factus eſt regni: qui rex erat ante pu-
doris. Ita de Joſepho Zeno. At quaàm ploran-
dum;, ſi non Pudicitia, at impudicitia ſceptrum
obtineret, ac purpuram. Non Samaria tantùm,
ſed & Sion erubeſceret, ſi Deus impleret il-
lud, quod minatus eft: Et deirahbam in vallem Mich.ai)
lapides ejus, & fundameuta ejus revelabo. Qua⸗
le dedecus, quantümque probrum & promoto-
rum, & provehentium! ſi vilitas fundamenti
tantæ illius celſitudinis proſtaret: Si lapides; ex
quibus crevit arx illa gloriæ, videri Poilent. Cur
Uriam Regius ſequitur cibus? Fortè; cum mi=⸗
les ſit, Mars eſt: Scilicct. Veneri non Marti
debet triumphum. Clauſit oculos, & ideèò feli=
Citer cucurrit. Non erubuit, & ideo emicat.
Sic, non conſulendo honori ſuo, ſuo proſpexit
honori. Quamquam nil ille reicierat de Berſa-
bea. Quæro hic, an Abram præviderit aufe-
rendam aà ſe Sarai ab W.gyptus. Prævidit uti-
que. Quare ergo eò deſcendit? Fames eum im- Gula, &
Pulit. Et quidem potuiſſet ſolus ipſe remanere Avaré-
cum Sarai in terra Chanaan, tranſmiſſis in E- ia.

gyptum famulis & pecoribus. Uni enim non

defuiſſet Annona, quæ tantis non ſuppetebat.
Sed facilius uxore, quam opibus periclitamur.
Penè dixerim, maluit ſibi uxorem auferri,
quaàm procul eſſe a gregibus ſuis. Illud quoque
eum illuc fortè impulit, quòd deliciæ in Egyp-
to exundabant. Inde ſiquidem non refugimus;
ubi carituros nos decore non ignoramus, ſi ta-
men inibi deliciæ blandiantur.

Quam ob cauſam diaiſti eſſe ſororem
tuam, ut tollerem eam mihi in uao-
rem! Nunc igitur ecce conjua tua 5
accipe eam, & vade.

Cauſam fſciſcitatur, & reſponſum non expe-
ctavit. Ut Pilatus, quid foret veritas, percon- .
tatus, ſtatim exivit: Ita Pharao, qui ſalubria Conſilia⸗
audire potuiſſet, ſi edoceri voluiſſet, quæſtio- d:teniè
nem proponit, & tranſiht. Mos hic Principi““ Leugt⸗
bus non infrequens. Multa quærunt, nihil diſ-
quirunt. Saltillant, non conſulunt ſapientes.
Quid, quòd error iſte delectat eos interdum;
quos Dei amor ad inquirendam veritatem pel-
licit. Num, quem diligit anima mea, vidiſtis Cant. 3:
inquit Sponſa, quæ, non expectato reſponſo, 3 e, .-
pertranſiit. Conveniunt aliquando hi (qui ſe tio & Fer-
Chriſtum quærere ſimulant) Hilariones, & ver veras
Macharios, & ſciſcitantur ab eis, quidnatn ad in paueis
Pere

Oliva

Pweatio perfectionem conducat. Verum, reſpondere il-
Pdes. lis incipientibus, iſti diſcedunt. Magiſter, duid
25. Jaciendo vitam äternam poſidebo? Vende, quæ

huabes, & da pauperibits. Diſceſſit illicò miſer,
& triſtis Jeſum reliquit. Unus Paulus clamat:
Act. 5. 6. Vomine, quid me Vis facere; & quod docetur,
Luxuria. exequitur. Nunc ipitur ecce uxor tun; 2acdipe
eam, & vade. Cur dimittitur Abraham? quia
Aulies remitti debuit Sarai. Non rebellavit, non oc-
cur sli- CAdit, non blaſphemavit Abraham, recipit tan-

uands tüm uxorem. Athoc ſatis eſt, ut ei dicatur, Vade.
dimiſſi.
Præcepitque Pharao ſuper Ahbraham vi-
ris : & deduxerunt enm, & auo-
rem illius.
Rex iſe Duo nota: Rex ipſe præcepit viris. Non tan-

gubernet. tummodò Præfecto cubiculi edixit, ut Abra-
Laxuypiz laI deducendum curaret; ſed ipfe præcepit
ſangnina- Viris, quni eum deducturi erant. Deinde non Sa-
ria kt. raj , ſed Abrahæ timet. Nimirum, dum uxor
placet, Vir diſplicet. Natant viæ publicæ ſan-
guine, quem Amor, non Odium fudit. Meritô
fuperſtitio idololatra pharetratum Cupidinem
effingit: Nemo enim cruoris ita prodigus eſt.
Uriam percontare, quem in caſtris militantem
non Mars, innumeris Fcèt legionibus cingere-
tur, confodit; ſed Cupido, qui ſpiritum Regis
trajecerat, corpus Centurionis concidit. Nume-
roſior ſtrages edita per fominas, quaàm per ca-
taphractos: nec uno in littore Syrenes natant
cruentatæ. Ubique cædes ſpectatur Mulierum
illicio peracta, quæ candore perlitæ rubore
exiuunt amatores, maritos ſanguine aſperſuræ.
Veſpillo Cupido eſt; dum alteri conjugum ſuis
pinnis pulvinar infercit, alteri telis feretrum ap-
parat. Proh dolor! Conjugalis pudicitiæ Li-
lium, niſi à ſolo viro excolatur, in Roſam de-
generat, ſpinarum;, cruoriſque pronubam. Imô
Lilium, ut ſanius ſcribam, ſi Flos eſſe deſinit,
aut venenum, aut Lancea eſt. Meritô proinde
Pharao apparitoribus Abramum ſtipavit, quod
timeret intutum iter? Viro, quem Uzor tam pul-
chra comitabatur, Perrarô à frontis pulchritu-
dine morum ſœditas in ſuſpiciente non ſeritur.
Hæc meſſis effloreſcentis eſt vultus, mors vi-
ri, feritas adamantis. Uno prodeunt fœtu, æVoορ
noſtro, Jacob exagitatus, & furens Eſaü;, ſi
Rachel effulguret fulminanti. Præcepit Pharao
ſuper Abram Viris: & deduxerunt eum. Nun-
quam Lucretiæ ſuus deerit Tarquinius.

— — –

EX CAP. XIII. GENESIS.

Unde & fadta eſt rixa inter paſtores gre-
gum Abram & Loth. Eo autem tem-
pore Chananæxus & Pherezaus habi-
tabant in terra illa.

Religioſi On ſolum divitias retulere ez Ægypto
ex Anla, 1 NAbram & Loth, ſed & contentiones. Pla-
2. 2 H nè nemo ex .gypto redit, qui non aliqua ex
amici im- Parte Egyptius factus ſit. Nulla jurgii mentio,
zit. mniſi poſt reditum ex Egypto. Porrô cum rixæ
Perſeca- Hmercinit Moles, Chananæum habitaſſe in ter-
zores ar- ra illa commemorat. Ut diſcamus non magni in-

Pct, n 1 tereſſe, quis propè nos habitet, ſi ſœderati inter

nos vivimus. Ubi verò rigamur, tunc armari, aſa.
excitarique æmulos noſtros in nos ſciamus.

Elegitque ſebi Loth regionem cerca Jor-
danem, & receſt ab Oriente.

Ut Paradiſus Dei florebat regio illa, quæ Felicitas
gehennam devocavit & colo. Prope Jordanem vois.
ſanctimoniæ, & miraculorum fluvium conſii-
ſtebat ſcelerum ſentina. Planè non quicunque Loci San-
Jordane alluitur, licèt paradiſus videatur, Pa- Fitas non
radiſus eſt. Nimium ne crede colori. Noli ex- Iaver im-
terna ſpecie decipi. Sodomas offendes non pro- retz-
6 . . . . odestia
cul à Jordane. Nimirum, ubi ab Oriente re- hine Spiri-
cedendum eſt, quamvis loci amonitas, & Hu- tu non fi-
vii ſanctitas blandiatur, facile Gomorrha eſt, dendum.
quæ occurrit. Imitandi

. . unt.
Diwitque Dominus ad Abram, poſtquam 8 Vrocinzj
diviſus ſſet ab eo Loth: Leva oculos Propehita-
tuos.. .. Omnem terram, quam con-
ſpicis, libi dabo... Surge, & per-
ambula terram in longitudine, & la-
titudine ſua: quia tibi daturus ſum
bam. In Aula;
& in Pa-
Nuſquam in 5ͤgypto Dominus Abrahæ ap- venti do-
paruit; licèt fames eum eò pepulerit, & li- ,.
cêt uxoris pudor in domo Pharaonis periculis ligiaffini
foret obnoxius. Regem quidem flagellavit pla- non poſ-
gis maximis, ſed Abrahamum dedignatus eſt ſant.

alloqui. Nimirum nec Abrahæ licet Deo frui Parenis

in EÆgypto. Ubi primum diviſus eſt à Nepo- Ouiame.
te Abram, Deum videre meruit. Oculos au- Epiſecpi,
tem erigere jubetur, reſpicit, & perambulat & Reges

. . . reſedere;
terram, ex Dei imperio, quam accepturus eſt. , wihes-

Tantum terrarum tradit Dominus Abrahæ, re debent.

quantum eculis luſtrare poteſt. Docemur hoc
ſanè loco, Principum oculis Provincias indi- Rex Re-
gere, quæ & reſpici ab eis debent, & cir- gar.
cumiri. Hæc duo in imperii inauguratione man-
dantur ſancto Viro: ut deſtinatam ſibi terram Epiſcob;
oculis pedibuſque luſtret. Intelligant Princi- „“ n-

. . 1—. . tia.
pes non venationibus, ſed curæ obſtrictos eſ-
ſe oculos ſuos.

EX CAbP. XIV. GENESIS.

Et ecce unus, qui evaſerat, nunciavit
Abram.

Qaruor Reges vicere quinque Reges; ve- Occaſio

rùm devicti ſunt poſt victoriam, quia unus main.
Mortifir

evaſit. Et ille quidem non miles, non Dux, catio Paf-

non gigas erat; erat ſine nomine unus, iner- ſionü om-
mis, imperitus; nihilo minus armis cùm ca- nimeda.

reret, non caruit voce, & hæc ſatis fuit ad con-

vertendum triumphum in luctum. Noli dicere: Religio ob
edomui affectus omnes; fortè elapſus eſt unus, nut be-
aut alter ſed inermes ſunt. Peruſti. Terruerat rielteen:
Goliath Iſraëlitas omnes, uno excepto inermi Poett⸗
Paſtore: ab eo & dejectus, & obtruncatus eſt.
Solam foœminam non exanimavit Holofernes „ Circum-
ab ea ſola exanimatus jacuit. Lapillus, non Eedtio
mons, Babylonicum ſimulacrum dejecit. Domi- t⸗go⸗ &
torem hoſtium Samſonem una vinxit Dalila Enber.
Tuta inter Sodomitas Lothi pudicitia, à filia-
bus parum ſecura, decolorata eſt. Et diviſis ſoe- Ser. vis ho⸗

ciis⸗

non omnes

ara. .

„„ N

nti⸗
1l.
Rom⸗
Nelt⸗

nhe
litat

Gr. 4

ℳ.
ℳ
ihe 6

ne

mile

in Cap. XIV. Geneſis.

nor defe- ciie, irruit ſuper eos notte, & percuſſit eos. Qui
7e ſocii dicuntur cum prælium inituri ſunt, ſer-

“ bzunn vi dicti iunt;, dum cogerentur. Numeravit ex-
Beoren peditos vernaculos ſuos trecentos decem & oc-

tur. to. Diſcant, quæſo, Principes honorare Mini-
Boner ſtros ſuos, & ſocios malint appellare, quaàm
