& Mur- agnominibus decolorant, honeſtorumque vi-
muratoe- rorum famam maculant ridiculis, ſed com-
ei plorandis appellationibus? En vel belluis quan-
tà confili gravitate nomen imponitur. Deus
ipſe ad Adam a ſe formatas beſtias adducit,
iſque, diligenter omnium inſpectâà haturâ, no-
men omnibus dedit. Cur tanta diligentia in
Murmu nuncupando nomine? Audi: Omne enim, quod
ratio ſce- vocavit Adam animaæ viventis, ipfim eſt no-

lussra- men ejus. Nimirum ſemel inditum nomen ex-

*Wiwum. cutitur nunquam; ideéque cavendum eſt ma-

vzimè, ne leviter imponatux. Quod inter jo-
cos, & facetias nomen accepere, quod pone-
re non licuit, ne tum quidem, cum vitam ab-
Lingue ſolverent? Jacob, antequam naſceretur, ſup-
ere, O& plantator, & quidem ab obſtetrice dictus, vix
Serieta. Iſtaël dicitur, poſtquam Deum vidit. Phares,
quod nomen accepit naſcendo, retinuit poſt
obitum. Non ergo jocus eſt, in re tam gravi
jocari. Nimirum Deus nomini ſuo ſummam re-
verentiam haberi voluit: cumque reliqua, quæ
ad filium ſuum ſpectabant, Virgini parenti re-
liquiflet; Nomen tamen per Angelum edixit
ipſemet: quod nec immutari quidem voluit in
patibulo crucis, corporique, etiam cuùm ani-
ma deſtitueretur, illud incumbere voluit; par
ſcilicet divinitati nomen faciens, à qua mini-
méè deſertum ſiit Domini cadaver, etiam cum
ſpiritus abfuit. Unde mirum non eſt, ſi vel
unius literæ immutatio in nominibus Saræ, &
Abrahæ, non niſi imperio Domini fit, poſt-
quam mutata eſt Sara ex ſterili in parentem.
Veſtibulum enim verò hominis nomen eſt; non
mirufn ergo ſi tanti interſit. At ubi piſces, qui-
bus Adam nomen imponat? Nuſquàm apparent.
Quod hic arcanum latet? Nonne dictum eſt
Adæ & hominibus: Dominamini piſcibus ma-
ris & volatilibus cœli? Quare ergo eorum,
quorum Adæ datum eſt dominium, ab Ada-
mo non dicitur nomen? Videlicet majus quid
eſſe, nomen imponere, quam Principatum ob-
tinere, declarat Dominus; cuùm omnibus dare
jura animantibus Adamum permiſit, nomina
Diceris non item. Vocabulorum Princeps non eſt, qui
nee licia eſt corporum. Præterea ſevocati quodammodo
Prineipi ac ſecreti ab Adamo Piſces in aquis natabant.
in ſubje- P ind luit Deus iis Adatn da
Sas. roinde noluit Deus iis Adamum nomen da-
re, quibuſcum non æquè, ac cum cæteris ani-
mantibus, domicilium commune erat. Nunc
verò, proh dolor! Monachis, aliiſque, in Evan-
gelium ſegregatis, trunci ridicula imponunt
agnomina. Neque veròô crimen hoc leve pute-
Ethicæ Tom. I.

tur, nam famæ noſtræ officit plurimum. No-
men enim, ex Nyſleno, veluti vox eſt. Ita-
que ſi vile alicui cognomen ſit, calcabitur fa-
cile: ſcimus namque Gemmas auro concludi 2
non luto; quæque fictilibus ſervantur, mini-
mi putantur pretii eſſe. Veſtibus cognomina
comparo. Porro. Regem nunquam eſle puta-
bis, quem pannoſum errare conſpexeris. At;
inquies: An non etiam viri Principes ſacco in-
terdum, pro Chriſto, teguntur? immò te-
gunt ipſi ſe. Franciſcus quoque Aſſiſias ſe pec-
catorem ſubſcribere ſolitus fuit, num ideo ta-

lem eum ſuperſcriberes, ſi ei ſcriberes? Pau- Religieſ

per & Chriſti aſſecla eſt, qui purpuram po- bumiles
nit; at, qui detrahit, fur eſt, & latro. Quid ſine.
ſi dicamus caruiſle nomine Piſces, ut Poniten-
tes ab eis diſcant eſle ſine nomine. Piſces ma-
ris imago ſunt Pœnitentis, ſcelera ſua undis la-
Chrymarum diluentis. Hic, ſi ſapit, curare no-
men non debet. Præſtari porrò id à Monachis Clorie
videmus, qui in baptiſmo Religionis ſecundo ,,5 X=
ultrò perdunt, quod in primo nomen ſuſcepe- Frei.
re. Utinam tamen ſarcire nomen non ſtudeant, ſus.
quod abjecere. Non improbo novum ſibi no-
men ſumere, ſi tamen id faciunt, ut vocen-
tur; non ut nominentur.

EX CA P. III. GENESIS.

De fruëta lignorum, quæ ſunt in Para-
diſo veſcimur: de fruéctu vero ligni,
quod eſt in medio Paradiſi, prac‿pit
nobis Deus ne comederemus.

Dei miſericordem ſuavémque providen-
tiam ubique reperias. Si uſquam dulcis eſt, Obedien-
in imperio eſt; adeò ut laborem in præcep- ia diſ--

3 . . creta ſit 3
0 finger e —
to fingere debeat, ne, omnino deficiente la- t zollat

bore, deſit quoque in obedientia promeritum. iese.
En hic lignum, cujus interdixerat eſum, pro- diendi
cul ab oculis ablegat, mediéque in Paradiſo col- diſeri-
locat pomis undequaque ſeptum, ut ad illud men.
Adam, non niſi emenſo terrarum ſpatio, per-
venmiret, tot, quaqua tranſiret, pomis obviis al-
lectus, & ſatur. Durius videri potuiſſet ejus
arboris uſum interdici, quæ & obvia eſſet, &
ſola delicias præberet. At quis ejus facilè capia-
tur pomorum illecebrã, quæ ſubducta oculis

in medio latent Paradiſo?

Vidit igitur mulier, quod bonum eſſet
lignum ad veſcendum, & pulchrum

ooulis.

Cur vidit? quia anguis tanta de ea arbore Conſilia-
prædicaverat. Pulchra quoque erat ante ; rii impii.
ſed quia pulchritudo ejus ſerpentis nondum fue-
rat ſermonibus colorata, fominam ignotus de- Marwur
cor non pellexit. Igitur ſermone malo nil pe- 1o1οαο
jus: pulchritudinem addit, adimit vitam. Proh
quantum venuſtatis amor addit? Ex quo arbor
ſcientiæ optari cœpit, viſa quoque eſt delecta-
bilis. Hinc diſcamus, quàm cautos eſſe opor-
teat, ſeu in commendatione malorum, ſeu
in vituperatione bonorum: incipient enim vi=
deri quod ſunt, non poſtquam oculus viderit,
ſed poſtquam lingua ſuaſerit. Neque tunc pri-
mùm vidit mulier arborem, cum comedit:
A 23 fed

6

ſed poſt laudem Iſerpentis venuſtatem animad-⸗
vertit in ligno, quam ante non attenderat.
Nequeo hic præterire fontem plurium ærum-
narum. Notaſtine! Vidit, inquit, Mulier, quod
bonunz éſſet ad veſcendum. Enimvero Palato
hoc ſapere debuit, non Oculo. Præguſflatur
1 Reli. bonitas, pulchritudo videtur. Unde ergo fons
giene we- malorum noſtrorum? Ex eo quod ſenſus ſen-
ra. ſui munus præripit. Oculus, dum munus obit
Religioß Palati, periimus. Hæc enim in Eccleſiaſtica;
Laicicon- ſive Religioſa Republica omnis ruina eſt. Hinc
tenti int manat fumiris impetus, qui evertit civita-
Arsdn ſuo, tem Dei. Docet indoctus, ſubjectus leges
condit; ſacerdos vVillicat, villicus concionatur.
At, inquies, quamquam Hevæ oculus de ſua-
vitate non judicaſſet, eam comperiſſet guſtan-
do. Aio: ſi comediſſet, cognoviſſet utique
ſuavitatem: verum ſi oculus non affirmaſſet
fructum ſuavem eſle, eo forſitan ſeſe fœmina
abſtinuiſſet. Non enim eam ſolus color allexit,
quem ſolus oculus indicaſſet: ſed Vidit, in-
quit, quod bonum eſſet lignum ad veſcendum,
Statts ſas & rulit de frutétu illius. Si Saul Rex efſe voluiſ-
= s ſet non ſimul & miles, parum curaſſet Davi-
ſir. dis dexteram à mulierculis celebrari. Verum
dum Regis & Ducis confundit præconia, ex
Duce hoſtem facit, ex hoſte Regem. Oculus
es? Vide. An veròô inſit cibo ſapor, alterius
Non em- eſt. Imperas? relinque Ducibus plauſus. Te
nia lent ſceptrum, non triumphus, ſpectat. Felicem
omnibas. futuram Rempublicam, ſi Reges philoſopha-
T'lenta rentur, Plato affirmavit. O dictum malè! Im-
Varia. S . .
perent Principes; non philoſophentur. Audi
ſententiam ſapientiæ. Fer me, inquit, Reges
regnant. Regnant, dixit, non Philoſophantur.
Philoſophia verò nulla eſſet, ſi imperaret. Quis
enim non abjiceret calamum, ſi ſceptro po-
tiretur? De SsS. Animalibus ſcripſit Eze-
Exzech. c. chiel: Unumquodque eorum coram facie ſita
1., I3. ambulabat.

Comedit, deditque viro ſuo, qui comedit:
& aperti ſunt oculi amborum: cumque
ognoviſſent ſe eſſe nudos, conſuerunt
Jolia ficus, & fecerunt ſibi perizomata.

Modus iſte loquendi videtur innuere He-
væ non apertos fuiſſe oculos, cum come-
dit, ſed amborum apertos, poſtquam Adam
comedit. Et ſatis hoc probari videtur. Si enim
Heva ſtatim ac comedit, erubuiſſet in nudi-
tate ſud, horruiſſet illicè, nec viro præbuiſ-

ſet illud comedendum, quod noxium depre-

hengderat. Igitur Heva comedit, & non ape-
riuntur oculi: comedit Adam, & aperti ſunt,
inquit, oculi amborum. Quid hic occulitur ſa-
. cramenti? Planè pomum illud venenum ocius
in fœmina, quaàm in viro, diffundere debuit:
Pomum enim ſcientiæ fuit, quæ fominam,
Superio- pluſquam virum dedecet. Unde ergo ſuppli-
um & Gcium, poſt eſum viri, inflictum ambobus ?
Regen, Principum, & Prælatorum nocentiora hinc
ſeannals. diſcimus flagitia eſſe. Quod non Adæ ſolum
comedentis, ſed & adulterantis David exem-
pla confirmant. Rurſus, plus viro, quàm fo-
minæ, ſcientiam obeſſe ex hoc loco cognoſ-
cimus, cum Pomum fſcientiæ boni, & mali,
venenum continuerit comeſum ab Hevà, dif-
fuderit ab Adamo præguſtatum. Et fœmina
Aader uni deſipit ſibi, ſi malo imbuatur: in-

Acit quamplurimos umius viri error. Lutheri,

qui dedidicit erubeſcere. Foliis autem nudita-

Oliva

Arräü, Sabellii perditas erroribus Regiones
teſtor. Denique vitia intelligimus Prælatorum,
ac Principum infimis quoque nocere. Porròô
Adam innocentià jam nudatus; nudus autem
cur perizomata ex foliis aſſuit, eâque ex fi-
cu decerpit? Quod antequam evolvamus, No-
ta, non eò progreſſam Adæ impietatem, ut Luxuriae
pudorem quoque abjiceret, immò verò Dei
minas, & præceptum non veritus, calcare
verecundiam veritus eſt: jamque Deo rebel- Verecan-
lhis, nudus tamen eſſe non potuit. Adeò flagi- dia.

tii menſuram omnem exceſſiſſe credendus eſt,
Caſtita⸗

. . . tis cur
tem texiſſe ſuam Adamum crediderim, quòd 5.

parabile indumentum arbor præberet. Pelli-
bus autem abfſtinuiſſe puto, quòd cùm cœlo
beatiſſimo, & tepenti, frueretur, timuit æ-
ſtum, ſi graviori ſe velo circumdaret. Ni- Delicati
mirum dehlicias vel in ſupplicio conquiſivit: 7 vaſßi.
& in quo primùm mortalitas peccavit, ve- lis.
ſtiun levitas eſt. Itàne minarum, & mortis voluptas.
immemor, voluptatis potuit meminiſſe? E- Mortif-
ſtum timet, qui mortein ſprevit. Utinam unus eationis
tantùm Monachus ſit; qui vitam abnegavit;, osium.
& indumentorum ſtudet levitati, mente cer-
tè, ac propoſito ſuis ipſe veſtibus levior. At cur peccata
Ramus ſcientiæ, qui cibum præbuit, non præ- latere ne-
bet folia ad tegendum? Nimirum, qui ad zuennt.
peccandum inducit, rarò peccantem tegit.
Paſcet te facilius pomis, quàm foliis conte-
get. Quot enim, ut pecces, patrimonium ul-
trò profligabunt, qui ut famæ conſulatur tuæ,
ne denarium quidem expendent? Caveas pro-
inde impios Conſiliarios: nam qui ad ſcelus
hortatur, ſcelus non occulet. Arbor enim;,
quæ Adamum pavit contra Domini legem;
non texit epulatum. Judam Thamar ad concu-
bitum invitavit tecta ipſa certè, ſed cum velis
abundaret, citò eum concepti filii non Pa-
truum, ſed Patrem eſſe indicavit. Samſonem
Dalila vinxit, non texit, qui arcanam forti-
tudinem retexerat.

Vocem tuam audivi in paradiſo: & ti-
mui, eo quod nudus eſſem.

Quo modo nudus? nonne ex foliis confe-
cerat perizomata? Confecerat, ſed non in-
duerat. Conterritus enim præſentia adven-
tantis Domini, ut citiùs fugeret, vel abje-
cit, vel reliquit, quod aſſuerat indumentum. .
En quaàm parum parata excuſatie peccanti pro- .
ſit. Quot, rogo, callidiſſima excogitarunt fig-
menta, quibus ſcelus obnubant, qui ad primam
J udicis vocem etiam, quæ nec ſomniarant, Hla-
gitia produnt! Immo, perpende excuſationum
debilitatem, & ſceleris vim. Fugit à facie Do- Peccats
mini Adam, ne nudus appareat; & interroga- atere non
tus ſtatim ſe nudum eſſe proclamat. Adeò Bo- PrNunt.
litica ſapere non poteſt, retegitque ſcelus,
cùm tegere ſtudet. Prætereà nonne perpende- Politien
re poterat Adam, quòd ſi nudum ſe fatere- Nulta.
tur, peccaſſe quoque fatebatur: ſiquidem ſolo
eſu pomi nudum ſe eſſe ſenſit. Verum, ne
tam firma doctrina infirmo fortè ſtare funda-
mento cenſeatur. Dubitabunt enim plerique,
an Adam perizomata nan induerit. Eſto, ſi-
bi illa circumdederit. Nudus adhuc ſuâ con-
feſſione eſt. Ita, quæ ſcelus vela fabricatur,
vel relinquuntur, vel, ſi induantur, nudita-
tem non veſtiunt. Puto tamen non temerè cre-
di poſſe, aſſutis foliis Adam uſum non fuiſſe,

. quande

Excuſa-
tiones fri=
volg.

Koret.

7

in Cap. III. Ceneſis.

quando eum Dominus emiflurus & paradiſo ve=
ſtivit: fortè enim veſtitum fohis, pellibus non
induiſſet.

Mulier quam dediſti mihi ſociam.

Areuſa- Alter in alterum culpam transſert. Verùm
iones ex ſententiam neuter effagit. Adeo ſocii ſce-
invidia.

leris accuſatores fiüunt, & ſcutum invalidum
Excuſa- eſt, ſocium criminis incuſare. Non enim Tu
tio frivo- innocens; Qquia alter peccavit.

la.
Maliiplicabo ærumnas tuas.
Dei miſe- Catalogum ſansè longum expectatis ærum-

"ieerdisg, narum, quas Deus multiplicaturum ſe con-
teſtatur. Audite. En dolore paries flios, &
Jub poteſtate viri eris, & ipſe dominabitur tui.
Trium ærumnarum ſyllabus eſt: & pœna po-
ſtrema ſecundæ repetitio eſt, vVerbis duntaxat
Obedien- Variatis. Proh Dei Iram miſericordem! Vix;
tia quàm primd lata ſententia, in ſecunda poœna ſiſtit,
. Wn & tertium neſcit ſupplicium intimare. Verba
TEaaidem magis, quam æfumnas, multiplicat. Sub vi-
peccanti Ti pPoteftate eris, & ipſe dominabitur tui: una
Heve pro Poena eſt, duplex ſententia. Quamquam for-

Tone, tè diverſa ſunt, ſub viri poteſtate ſoœminam
Se, ont. eſſe, & fœminæ virum dominari. Ita eſt: uti-
ar, ur nämhque, quæ una inflictæ ſunt pœnæ, aut

Ads ſaé- Mhulierum aſtutiâ, aut virorum dementiâ non

St, hoc ſejungantur. Non üna in domo fulier viro

e 1* dominatur. Verùm meminerint ſœminæ, ſe
r. ,. — ⸗ . . ——
n, eximmi non poſſe ſecundæ ſententiæ, quamvis

& hbemini kertiatn excutiant. Etenim non definunt ſub

parest. viri eſſe poteſtate, licèt eis vir non domine-
tur. Semper es ſub poteſtate, licèt aliquando
Mulier te dominio ſubtrahas. Hc te plagà Deus per-

ire 0 Ccuſſit: quoquò fugias vulnus vehis. Porrô quis
. fominarum non intelligat vilitatem? In mu-
lierem Principatus Adæ obvenit poſt pecca-

tum. Adeò, oeminis vel imperare, atrox Viri

ſupplicium eſt.

Quia palvis es, & in pulverem reverteris.
Er vocavit Adam nomen uaoris ſuæ,
PHeva: eo quod mater SEht‿t cunktorum
viventium. Fecit itaque Dominus Deus
Adæ, & uaori ejus tunicas pelliceas.

Titulor? O Titulorum, & cognominum ambitio,
Amtkitio, uſque ad inſamiam efferata! Quis credat?
Adam;, dum judicatur, ſuarémque intereſt ca-
talogo ærumnarum, inter aculeos ſpinarum,
inter æſtus ſudoris, inter vilioris eſcæ ponas,
in ipſo damnationis puncto, planè dum à Deo
superbia pulvis dicitur, tot immemor calamitatum vo-
nbique cem Deo intercipit, & uxorem ſplendido vo-
cabulo cohoneſtat, eämque matrem omnium
viventium appellat, tum cum utrique brevi
diſcunt ſe eſſe morituros. Itaâne floret decor no-

minis in ipio fupplicio ſpinarum, vivit in pul-

Et mirũ vere mortis, ardor nominis ſpecioſi? Quid mi-
eſtsduod rum, ſi ſub panno Monachorum amplificandi
Ren. nominis cupido lateat, quando prodii in cine-
reſſionẽ re? Quam ſplendidioris nominis gloriam aver-
ocmag- ſatur Deus, qui ſtatim Adæ, & uxori ejus fe-
num co- cifle dicitur tunicas. Utique, cum mulierem
onen jam Hevam dictam, Hevam non dicit ſed
S. ßpiph. uxorem, dedignatur manifeſtè, aſpernaturque
I. 3. hxr. inſanam ſplendoris cupiditatem in ipſo judicii
7⁸. terrore non extinéctam. At vindicemus Paren-

tem humani generis ab hac inſania; dicamvuſe T s sls⸗
que; inflicta pulveris recordatione adeo fuiſſe is vens,
conterritum, ut mortis exſufflaturus imaginem;
Hevam mox appellaverit uxorem ſuain: ut vi-
delicet quæ matrem viventium in nomine au-
diret, parcius terreretur, dum ſe ſciret filiaml,z
& reain mortis eſſe. Quaſi dicat: Deus me pul- Mostis
verem appellat, appellabo ergo conjugem meam blsviss
matrem viventium; ut potius vitæ in uxoris
nomine imiago mihi objiciatur, quam mortis in
meo. Dicar ego pulvis, ſed dicam uxorem
matrem viventium. Adeò inditum homini eſt
mortis recordationem horrere ; adeéque no-
ien fugimus ſupplicii, quando ſupplicii poe-
nam effugere non licet. Verùm eludenti mor-
tis memnoriam illuſit Deus. Mox enim; ut ille
vitæ nomen in uxoris nomine incluſit, pellibus
à Deo veſtitur: quæ, cum exuviæ mortuorum
ſint,; mortem Adæ ingerebant in villis. Ita 5
qui vitæ metnoriam quæſivit in nomine, mor-
tis ſimulacrum habuit in veſte. I nunc, & ju=
dicantis Dei eludito, ſi potes, ſententiam. Hor-
res mortem in voce; eam circumferes in zona.
Abſcedat pulvis, ſuccedat pellis, certior mor-
tis fœtus. Rarius uxoris nomen in ore, quam
Præ oculis veſtem habebis. Crebrids in pelle hor-
rebis funus, quam viti recreeris; in appella-
tione Hevæ. Quam ſæpè nunc proles Adami, Mortißi-

parentem inütata, inflictas mortificationes à "stioni

à—¹ ogdis es
Deo ſtudet eludere! At Patrem imitati in vano “ m tiz,

ſtudio, ejuſdem ſupplicio eluduntur. Veritus ferum.
Jonas, ne everſionem nuncians Ninivitis, eis Der Ira;
Deus parceret, & falſus ipſe Propheta habe-
retur, fugit in Tharſis. At quam divinè delu-
ſus! Qui falſus Propheta haberi timuit, inob-
ſequens Propheta, & peccator in Navi depre-
henſus eſt, & tanquam monſtrum projectus in
mare; ita famæ dum conſulit ſuæ; infamiam .
ſibi, & ſevit, & meſſuit. Nimirum, Quii ti- Jobié. 162
ment ptuinam, irruet ſuper eos nix, ſapientiſſi-
mè in fimo Job prophetavit. Recuſas mortemn,
Ponäâmque tuam circurferre in nomine? feres
in Cchlamyde.

Fecit quoque Deus Adæ & uawori ejus tu-
nicas bp⸗lliceas, & induit eos. Et ait: Ec-
ceει Adam, quaſi unus ea nobis factas ſt.

Iromia iſthiæc eſt Dei illudentis Adæ. At cur Pauper-
non illuſit induto foliis? vilius certè indumen- ssdg
tum ex foliis ficus, quàm ex pellibus pecudum. SS
Viliora equidem pellibus folia. Verùm, quia veſtibus.
folia ipſe ſibi Adam conſuerat, emicabat qua-
ſi ſcintilla ingenii quædam inter aſſutas fron-
des; &, quamquam obſcurius tegumentum, ta-
men Adami proprium fragile erat veſtimentum-
Côntrà tunica pellicea Dei miſericordiæ non Religionis
Adæ opus eſt; ideéque exulem miſeriorem, excellen-
& pauperiorem oſtendit, firmior, ſed aliena, i.
tunica. Quot antecellere ciliciis religioſas tu-
nicas hinc diſcimus. Pauperior Adam eſt in pel-
le à Deo traditàâ, quàm in foliis à ſe paratis.
Pauperiorem etiam te dixero; ſi porrectis ab Durius eſt
Obedientiâ utaris tunicis, quam ſi te paleis ve- zanieis ab
ſtias. Edite quæ apponuntur, quæque inferun- 4 ren
tur induite, & abundè pauperes eſtis. Quæ 5. in
enim noſtrâà voluntate ornatur Veſtis, quan- textis fo-
quam ſtoreis ſit intexta, pretioſa eſt: vileſcit lis: eir-
contrà ſericum, ſi te illo alius cohoneſtet. Ful- cumtegi.
get ſanè magis in panno Princeps, quam phe- Rel cioſ
bus in auro. llius enim panaus ejus renidet *NReri ns
4 volun-

—

8

ſpernanz voluntate, à quo geſtatur: hujus verò attali-
Okedien ca geſtantis ſervitute decoloratur. Væ Carolo

es lies Borromzæo, ſi coram Deo, quò quis vilius in-
minks tus cft, hutruikor extitiſſ. ille invi
mepert. dutus eſt, hunmilior extitiſſet. Quam ille invi-

tus bajulavit purpuram, de ſacco plurium tri-
umphaturus! At in ſolatium egenmorum textum
aliò deflectamus. Ergo ſimilis dicitur, id eſt,
diſſimilior Adam eſt Deo, poſiquam exutus fo-
Pauper- liis, veſtitur pellibus. Nimirum que majora
tzate orna- Conquiruntur ornamenta, eòô turpior ſoœditas te-
tins Adâ, genda eſt. Nudus Adam propior fuit Deo.
1 I D : Proinde eò quis miſerior eſt, què ſplendidius
non po- Contegitur. Naturam percontare: docebit hoc
tuit, quä- illa te, quæ animantes indutas, hominem nu-
do pelli- dum edit in lucem, nobiliorem videlicet pro-
bus telzus mit inteétum. Denique exuitur foliis terræ cul-
AM. tui deſtinatus, ne ſcilicet Terram amaret, à
qua veſtitus ſine ſudore fuerat. Ut omnem am-
Religieſis pPutaret occaſionem Adamo amandi Terram, eo
won per- illum exuit indumento, quod illi ficus liberahi-
mittatur ter obtulerat. Hujus meminiſſent velim Reli-
i agen. gioſi Præfecti. Cupitis à veſtris in Chriſto fi-
zus tranſe liis mundum odio haberi, illos iis exuite, quæ
miſſis. Ultròô ingerit mundus. Quæ Matres, quæ Cog-
nati tranſmittant, remittite, & ſi illi ſolia mit-
tunt, vos non pigeat præbere pelles, dummodo
Pauper- nil ipſi mundo debeant, quem debent odiſſe, So-
ra las experiantur in mundo ſpinas, ejus veſcantur
superier Pane cum ſudore. Si enim ſpinas ſentiant, ſi
tempora- frons ſudore roret, procul dubio ab is mundus

liaprevis non anabitur. Veruûm ſi triticum è& parentum
dere de- 4 “
HH domo Monaſteris inferatur, & hordeum nobis
„24 . 2 . . 1. 5 1.
mandus domi præſtetur: ſi illinc pelles, hinc ſolia ad

nobis odio indumenta præbeantur; gratius id Monachis
Eit. erit, unde ſplendidius haberi ie ſenſerint. De-
ſtinat Deus Adam ad Terræ culturam. Quid
praæſtat? Num ſuavitate eſcarum pellicit ad la-
sum obli- Borem? Immòô ſpinas illi ſuccreſcere, creſcere

Paren-

PVꝛ10. . . ..
eus fſudore rigatum panem jubet. Inſuper foliis
anima- damnatum agricolam exuit. Nimirum folos do-
rum nil lores & Terrâ haurire Adamum voluit, ut eam

quarat in excoleret, non coleret; araret,; non amaréet.
Wundo. Nos ſi in mundo agimus docendo, concionan-
neſen⸗ do, abſolvendo, citò campum pœnitentiæ pa-
à Deo radiſum interpretabimur, mſi ſpinas ex eo ex-
permit- trahamus, ſolumque panem educamus in ſudo-
tantur? re vVultus noſtri. Verum ſi & delicias, & ho-
nores preæbere mundus nobis incipiat, idque
Superiores impunè tulerint, coletur qui exco-
lebatur, nec operabimur Terram, ſed Terræ
ſacrificabimus. Unde putatis, rogo, Adæ Fi-
liis exilium in patriam verſum: niii quia ſpinas
compreſſimus, flores ſevimus, panémque non
in ſudore vultus, ſed in deliciis gutturis come-
dimus? Nemo Terram diligeret;, ſi ſpinas me-
teret, nec ſine ſudore veſceretur in eàâ. Ita nos,
quandiu nobis dumos mundus germinaverit,
execraturi eum ſumus; amaturi, ſi flores ex il-
lo legamus pro ſpinis.

Nune ergo ne fortè mittat manum ſuam,
O& ſuinat eitam de ligno vitæ, & come-
dat, & vivat in ætrnum. Emiſit eum
Dominus Deus de paradiſo voluptatis.

Sumat etiam de ligno vitæ. Quo modo rap-
turus creditur poma;, ſi de ligno icientiæ fru-
Saperio- ctum non tulit? Particula etiam indicat ab eo
ribas, & aliqind decerptum jam fuiſſe ex arbore ſcien-

Res tiæ, quod tamen Heva ſola diripuit. Enim-
. ub- verò documentum hoc maximum Patribusfa-

Oliva

Wilias, & Principibus eſt. Quidquid flagitii, jectorum
vel domi tuæ, vel à Tuis perpetratur; Tibi vi- Psta.
tio dandum ſcito. Carpit Heva pomum: ſed g.6aaρ-
ante Domini tribunal Adam decerpfiſle fertur. la majo-
Apud nos, Quidquid delirant Reges, plectuntur rum.
Ichivi: coram LDeo in caput viri ſcelus conju- Sonjorut,
gis redundat. Ne forté ſumat etiam de ligno vi- Exempla
ta. At vana ſuſpicio iſthæc videri aliquibus poſ- mala.
ſet. An timendum, ut tot coërcitus ſuppliciis, Fama
tot excluſus bonis Adam inflictam mortis po- ura.
nam evadere tentaret? Abſtinebit, credo, po-
mis vitæ, immô & omni ligno paradiſi, qui
tantum calamitatis ex uno hauſit. Sed famæ ja-
cturam facit, qui ſemel labitur: nulluanque ſa-
tis crimen putabitur averſurus, qui uni adhæſit.
Semel reus, ſemper ſuſpicionem novi criminis
facit. Sternit enim ad ſcelera ſcelus viam, &
quamquam amputatus creſcit Rubus diſpendio;
hydräque, ſi ſemel erumpat;, ſæpiùs icta, fœ=-
cunda ſerpentum eſt. Haud unquam purgatu-
rus es, quem aliquando ſpinæ agrum occupa-
verunt. Vides, quantàâ cuſtodià munienda ſit Fama,
fama; non ſarcienda, ſi eam fortè contingat “t Pirgi-
obſcurari. Pœnituit Adam. IIIi Deus parcit; "toa, 6
D . . —— . amitta-
at non illi fidit. Iimnt ne in cinere laberetur, e, „on
qui in felicitate non ſtetit. Et meritò; faciliùs Tarcizar.
enim peccator, quàm innocens, peccat. Væ Zacob
nobis, ſi candor aliquando denigretur: ſuſpe- ſemper
Gti ſemper futuri ſumus, ſi vel ſemel erimus rei. 64
Semel deceptus à Jacob Eſaü, ſtatim ab eo ſe ſuſoe ete
fraudatum Patris benedictione clamavit. Et
quamquam ab hac eum ſententiâ retardare po-
tuerit, fraudis ſumma difficultas, luctus immi-
nentis funeris diſſuaſor doli, temporis breve
intervallum, ſecretum, quo Patris conſilium
tegebatur, fratris ſimplicitas id minimè ſuſpi-
Cantis, ejuſdem abſentia, veſtimentorum odor
Jacobo non familiaris, manuum lævor pilis non
horridus, venationum epulæ inſuetæ Paſtori,
nihilo minus ſupplantatus edulio lenticulæ di-
vinavit. Par de Samſone ſuſpicio apud Phili-
ſthæos, ejus aliquando calliditate oppreſſos.
Adeò ſemper putamur, quod fuimus ſemel. Ca- Cant⸗ 2.
ptie nobis vulpes parvulas, dicebat ad filias ſpon- ¹5:
ſa. Quare? Quæ demoliuntur vineas, ſcilicet, e-
dentulæ beſtiolæ, & nondum ſugendis uberibus
omnino idoneæ, vineas demolituræ ſunt. Equi-
dem, reſpondebit cuſtos vinearum, futurum
excidium experientia mihi præſtat indubitatum.
Quod ab adultis vulpibus pertuli, hoc metuo
incommodum à parvis. David ideò anxius pre-
cabatur: Averte oculos meos, ne videant vani- Pfal. xrg.
tatem. Ecquid jam ab oculis times, qui An- 37. S
gelum ferientem ſummo terrore aſpexere? At,
inquit, qui ſævientem aſpexere Angelum, la-
vantem ſe fominam viderunt, & perii. Ocu-
los reformido, quos lavi lachrymis, reſperſi
cinere, torſi jejunio, favillis purgavi, crucia-
vi tenebris. Qui enim ſemel everterunt inno-
centem, lapſo ſecuriùs illudent.

Et oollocavit ante paradiſum Cherubim.

Utinam nunc à paradiſo non plurimos ex-
cludat Cherubim, id eſt, ſcientia. Uti- Epiſzo-
nam ſcientia es non nos accedere prohibeat, bus, Sa-
unde Adam ſcientiæ inordinato appetitu exi- berior,
re coactus eſt. Cur verò ſervando Paradiſo, Nen bru-
. a. . 2 dentes &
non Seraphim, ſed Cherubim præficiuntur? doc: ſne,
Ut doceremur in iis, qui præficiuntur urbi- non ſolkas
bus regendis, plus attendi debere Sapien- jukti.
tiam, quàm amorem. Placet innocentia: ſed

ſcientia

,

in Cap. IV. Geneſis. 9

Scientis ſcientia etiam neceſſaria, ubi cuſtodi opus
n ſs, eſt, ideò Apoſtolus in Epiſcopo non minus
ria. doctrinam, quam ſanctimoniam exigit. Non
enim ſufficit diligere oves, miſi eas verbo vitæ
Dienitas utrire poſſis. Nota myſteria: Et collocavit,
co ſeren- inquit, ante paradiſum Cherubim, ad quid? Ad
de no, is ci,ſtodiendam, ſubdit Scriptura, viam ligni vi-
“ n t. En Deus quàm cautè doceat cuſtodienda
duiießt; ofſo, quæ cuſtodiri cupimus. Satis tuta futura
Jed & its, . . . . .
qui ſin- fuiſſe videbatur Arbor, ſi ad ejus radices Che-
pliees rub armatus excubaſſet. Quis enim verſatilem,
Junt. & igneum gladium non horreret? Deus ta-
Occaßo men, ut Plantam muniat, viam ad arborem
fugienda. inacceſſam facit, omnémque vult invium pa-
radiſum eſſe, ne una, quæ in medio erat, vi-
Saperion tæ planta Periclitetur. Vide, an cor futurum ſit
invigser tutum à vulnere, qui oculos, hoc eſt, cordis
& Prinei, wiam hoſti pandis? Viam ad lignum vitæ cu-
Pis olſtet. ſtodit armatus Angelus, & Tu ſecurum fore
Ccor putas, Occupatà ad illud via ab hoſte? Græ-
ci vel incluſi ligneo carcere Trojam evertêre,
ut primùm admiſſi ſunt. At Deus, quando
jam decreverat uſui „ aut eſui non futurum ul-
tra lignum vitæ; cur illud non excidit? Areat
inutile lignum, & cuſtode paradiſus non ege-
bit. Nos ita ſtatuiſſemus, qui mox ut in aliquo
igetane peccatum eſt, abolemus ommia, non ſervammus.
ciaa Exemplo res eluceſcet. Pila ludere non multos
ante annos licuit: immodicus neſcio quis in lu-
Ad Re ſu fuit: ſublatus eſt. Non abrogo legem abro-
Formato- gantem ludum: nec judices judico. Sanxere
Tes· illi, quod optimum factu exiſtimarunt. Aio
tamen, non exciſam Arborem, ex qua guſtan-
do Adam peccaverat; non exaruiſſe lignum,
quod Adæ Deus uſui eſſe nolebat; non diriuſ-
ſe paradiſum, in quo piaculum tam grande pa-
tratum eſt, quòque hominem vetabat accede-
re: verùm iſta omnia ſervantur à Deo, ab
Angelo cuſtodiuntur. Adhibetur cuſtodia mu-
niens, non admovetur muralis machina demo-
liens. Immo, ne muro quidem obſtruxit Para-
diſum;, ut ſpes ommino ingrediendi interclude-
retur; ſed illi excubitoremm Angelum præficit,
à quo Elias fortè, & Enoch adtrifſi ſunt. Adeò,
etiam ubi peccatum eſt ab homine, homumibus
patet ingreſſus, ſed per excubias. F orſitan, ut
à propoſità lege abicedamus, Dei legi ſimi-
lior foret, ſi ſeveriùs modeſtia in ludo jubere-
tur, quàm ludi omnimoda, ac odioſa interdi-
ctio. Væ mundo, ſi ea refugeremus maria, ubi
hauſtum aliquando navigium eſt. Repetitur
poſt naufragium Oceanus, ſed cautius. Cæ-
ſus deſcendit in Pprælium miles, ſed munmitior.
Reficiuntur urbes, quas Terræ motus concuſ-
ſit. Nec eas deſerimus ædes „ quas tactas ful-
minibus expavimus. Vel ab Apoſtolis conſciſ-
a Retia reparantur, Piſcium iterum copiam
concluſura. Non eruit David moœchatum ocu-
lIum, ſed lavit. Nos quoque ea ſtatim non
tollamus, quibus incogitans abuſus aliquando
quis eſt. Laceda monis idololatræ ſævities eſt ,.
Vites omnes exſcindere, unus ſi civis inebrie-
tur. Nam grati Deo Filii Noë , texere ebrium;,
non vineam ſubverterunt. Lex medeatur „ non
graſſetur: fines præſcribat humanis uſibus,
non excidium infligaat:

Legum &.

—

EX CAP. IV. GENESIS.

Quæ concepit, & peperit Cain dicens:
Poſjedi hominem per Deum.

E quantum ſit decus Primogenitum naſ- Rex, &
Ci! Cain primogenitus eſt in omnibus fra- Saperior
tribus. Mulieris verò par ignorantia in ambi- ran, ,
tione pomi, & in nomine filii. Quid non ſo- mæxiz.
nat ſancti nomen Cain, cujus tellus ipſa reti- negligens.
cere ſcelus non potuit? Nota: Adam belluis
nomen impoſuit, & filium relinquit mulieri
nominandum. Adeoô deſidioſiores ſumus in- Mulier
terdum erga pignora, quam erga animantes. viro ſub-
Nimirum, Hevam non cognoverat Adam , Er.
cum nomen beſtüs dedit: ut verò illa conce-
pit, accidit illi, quod viris evenire ſolet: re-
gi coœpit à prægnan e. Mulier ſi filium viro pa- atert⸗
riat, libertatem recuperat, immo & Princi- viri, e
patum obtinet. Adam verò cognovit uxorem gnis.
Juam Hevam: quæ concepit & peperit Cain, di-
cens, & cC. Expulſus paradiſo Virginitatem amit-
tit. Sic eſt: ſed Virgo in paradiſo, & Præva- Rex S
ricator fuit: ſine Virginitate extra paradiſum, e⸗ Fa-
ſed poenitens. Ergo nec Virginitas innocens guam vis
ſemper eſt: & Thorus non rarò lachrymis ir- de Regno
rigatur. Nimirum, & inter Virgines quinque ene me-
fatuæ numerantur: & lectum ſuum David ſin- ritos.
gulis noctibus fletibus lavit. Nemo proinde vel Obedien-
ſolà ſibi Caſtitate blandiatur, vel deſtitutus ris, non
virginitate deſperet. Virginitatis quidem diſ- H re
Pencium in paradiſo Adæ nihil obfuifſet, cui ise
plurimum obfuit inobedientia. Verùm ne quis ſe, var.
Caſtimoniam deſpiciat: pudicum peccaſſe Ada-
mum videat, ſed vicinum mulieri. Nunquam Maliera
corruiſſet virgo, ſi à foœminâ abfuiſſet: ut in- f- amilia-
telligas non vulgare bomum integritatem, ſed ia ,
viro ſummum eſſe malum fœminzæ vicinitatem. ſoli Caſii.
Quidni obedientiam abjecerit Adam mulieri pro- iati
ximus, quando procul David à Berſabeâ pudo- Caktita-
rem prodigit, juxta ancillam Petrus fidem per- zis cara.
dit, efficitur idololatra inter fœminas Salomon?

Fuit Abel paſtor ovium, & Cain agricola.

In Domini annalibus ſecundò genitus primus Dienitas
eſt: & ante Abel paſtor, quàm Cain agrico- guibus
la defcribitur. Fortè antè hic paſtoritiam exer- vf en⸗
cuit artem, quam ille agros coluerit. Hac for-
tè de causà juſtior quoque fuit, quia laborem
primus adamavit. Quamquam akius hic arbi-
tror condi documentum. Apud Dominum, Lalor
prins paſtor eſt, quàm agricola: majoris quòd mannum
pretii ſit, alios paſcere, quaàm ſibi ſerere. eiz: .
Laudo agriçolas vacantes ſibi ; ſed Paſtores Pigig,ugn
Primi ſunt in Dei cenſu. is charior
ſer qui
Factus eſt autem, poſt multos Dies, ut udior.
offerret Cain de fruöétibus terræ mune-
ra Domino. Abel quoque obtulit de is gir
primogenitis gregis. .

Quam citò Abelis primatus evanuit! Secun- Saperior
dus numeratur in ſacrificio, qui in munere lanſos,
primus recenſitus eſt. An tardius Caino im- Ba aen
10 Abel juſtus ſacrificavit? Tardiùs, ſed per- si
Lclinu Et ideò fortè Scriptura eum Keundo 6
000

—

& prefe- loco recenſuit, ut nos doceret, in ſacrificiis
rendi,; non attendi, quàm citò, ſed quàm benè. Pri-
preferet, nu emim funt noviſſimi, & noviſſimi prum,

Aes. ubi non Tempus, ſed Victima immolator.
Conver- Solatium hinc certè magnum iis, qui in EcC-
hiv in ſe- Cleſiæ Caſtris horà undecima incoeæpere militiam.
mebtute Potes, qui primogenitam ætatein prodegiſti
Deograts de primogenitis gregis parare holocauſtum.
16. ä Paulus non adoleſcens ad Deum converius,
Roligio Maturus Petrus, Andreas maturior. Fateor
antiqaa tamen, ut aliquid quoque ſcribam adverſus
non ſper- procraſtinantes, Caini munera ideo à Deo deſ-
Batveren- pecta, quia non fuere ex primitis frugum.
PBeher 4 Hoſtia enim Deo maxima non Taurus;, ſed
tio nec Vitulus. Tunc imponent ſuper altare tuum vi-
euz, ip. talos. Graditur ipſe tanquam hinnulus cervo-
vadat, riln, celeritatem in ſe exprimens, & æ&tatis,
quis vitiis & curſus. Scriptum eſt in lege: par turturumn;
enſeguit aut duos pullos columbarum offerendos. Ubi
ſRtinatio. pullos audis, juventutem intellige Domino
Deſpe- conſecrandam. Quamquam;, qui pullos colum-
ratio ab. barum requiſivit, par Turturum, non pullos
jieistu- Turturum expopoſcit. Avis gemebunda defe-
H Qum ætatis fHletu compenſat. Senex inter la-
pænizen- Chrymas, Puer centum annorumm eſt: Habet
zia & enim fletus infantiæ patrimomium. Procidamus
Conver- ergo ante Dominum, & ploremus, qui ſerôò
Nio ſummi converſi ſumus: in Turture non requiret pul-
1 a los, qui ſolos pullos accipit ex columbis. Fe-
