vulnere. Cherrima ſponſa dicitur, cùm ſine pallio eſt, nec
Cant. I. ſine vulnere. Nam & ſponſus eam pulchram
gggi appellavit, cùm illa faſciculum myrrhæ in pe-
a (tore prætulit. Faſciculus myrrhaæ dilectus meus
Apoſßae Wihi, inter ubera mea commorabitur. Cui ſpon-
ol perſe- ſus: Ecce tu pulchra es, amica mea, ecce tu pul-
eatienes hra es. Porrô quis non miretur filias Jeruſalem,
neeiesr quæ ità dilaudant ſponſam? Enimveròô, ſi filia
stas. Jeruſalem es, ſponſam commendas & ſequeris,
Ethicæ Lom. I. Pars II.

Caro
Chriſti
Sola ejus,

in Cap. V. Cant. Canticorum.

Ferculum fibi fecerat quàm paratiſſimum, e-

73
non cùm murænulis aureis, quanquam à W
ſo exhibitis, renidet; ſed cùm ſuo in ſanguine Ofpbrobria
ſqualet, ne vili quidem contecta palliolo. Si ti- r“ Chri⸗=
bi non ſordet Eccleſia cùm ſordet, ſed tunc ma- e⸗
gis eam & laudas & ſequeris, filia regni es, &
proles Jeruſalem, non verò Babylonis ſtirps.
Nota: Toties exquiſierat Dilectum ſponſa, in Perſecutio
lectulo videlicet, in meridie, in vicis, in hor- bandit
tis, nuſquam tamen ei adhæſere, & una cum lo ant e-⸗
11e . . lo anima-
illa quæſiere ſponſum filiæ Jeruſalem, niſi „„.
nunc, cum ſpoliata & vulnerata illas adjurat, Pati pro
ut nuncient dilecto, non ſua vulnera, ſed amo- Chr ſo.
rem. Nuncietis ei, quia amore langueo. Planè Voxope-
nunc primùm dignitatem ſponſi intellexere, Zelas 4-
quando nuditatis & plagarum immemor ſpon- „imarum
ſa, ſolam ejus dolet abſentiam. Divinus planè, verior.
dixere intra ſe, hic ſponſus eſt, præ quo, quæ
languet ex vulnere, vulnera non ſentit, &
tantůùm amore languet. Sanè & nos in amorem
Chriſti populos raperemus, ſi inter nuditatem
& vulnera unus nos languor, abſentiæ ſcilicet
ejus, torqueret. Omninò ſponſa, cùm floruit ut
Lilium, inter filias, quaſi inter ſpinas verſata
eſt. Quamdià in lectulo quærit dilectum, filiæ
Jeruſalem eam irrident, & pungunt: ubi ve-
rò per vulnera eum exquirit & nuditatem, illi.
adhærent, non jam ſpinæ Lilii, ſed aſſeclæ, &
pediſſequæ cruentatæ. Ut veròô vulnerata eſt,
& vulnera non ſenſit, ſed ſolam ſenſit ab-
ſentiam Dilecti, exclamant filiæ Jeruſalem:
Quò declinavit dilectus tuus, & quæremus eum

tecum?

EXCA P. VI. CANT. CANTIC.

Dileitus meus deſcendit in hortum ſuum,
ad areolam aromatum, ut paſoatur in
hortis, & Lilia colligat.

Irum hoc ſanè eſt. Cùm, aperto oſ- Deſolatios
tio, ſponſum abiiſſe cognoviſſet, & es ex Des
fruſtrà eum editis clamoribus & ſuſceptis iti- Veror-
neribus conquiſiſſet, filias Jeruſalem rogat,
ut ſi invenerint Dilectum, nuncient ei lan-
guorem ſuum. Et percontantibus illis, Quô- Tenta tio
nam ſeceſſiſſet Dilectus ejus, ut inibi eum quæ- Prodef.
rant: Ipſa, quæ ideo eas interrogarat, quòd
hoc prorſus neſciret, illicò reſpondit: Dilectus
meus deſcendit in hortum ſuum. O iras Dilecti
abſque delicto! amabiles furores! odia ex-
ſtillantia charitatem! Ideò ſe ſponſus ſurripuit,
ideôque ſeceſſit, ut, dum uni latet, pateret
multis, & à pluribus inveniretur;, dum inqui-
ritur à ſponſa. Enimverò non tuum amavit lan-
guorem, 6 Dilecta;, qui delituit; ſed per cla-
morem tuum cupiit filiabus Jeruſalem innoteſ-
cere. Quando erim illæ tecum Dilectum quæ- Deles 4=
rerent: quando dicerent, Qué declinavit Dile- Orazlons
Stus tuus, & quæremus eum lecum. Niſi à te Dile- prodeßt.
Ctus aufugiſſet? Ergo, ut ab illis quæreretur,
à te refugit: Qui vix à te indicatum ſe illis
intellexit, cùm ſe tibi illicò patefecit. Quæ e-
nim, qualis ille foret Filiabus Sion, declaraſti,
cognoviſti, quò ipſe deſcenderit. Adeò zZelus a- Zelus a-
nimarum, dum aliis prodeſt, proficit ſibi. Vel Conſien.
certè, tentationes & animi angores ita juvat ſu- z43 er
perioribus aperire, ut nec præmio careat, quæ »ienda e-
inferioribus ſe filiabus eos retexit. Denique ut zia à Sa-

1 feſtim uò terioribus
amiſlum ſponſum fatetur, con „ quò berioribn
P 6 receſſerit, teriori⸗

Oliva

receſſerit, agnoſcit. Deſcendit Dileæctus meus in
hortum ſuum, ad areolam aromatum, ut paſca-
ur in hortis, & Lilia colligat. O Liliorum pre-
tioſum apud Dilectum pretium! Deſcendit ad
aromata, ſed Lilia Colligit. Nimirum ad aſpe-
ctum Candoris aromata viluere: quique gratia-
rum & virtutum omnium Parens & Altor eſt,
unam tamen præ cæteris, quam diligat, eligit
Pudicitiam. Tandem Candidatus ipſe Candoris
eſt, & quamvis ad aromata deſcenderit in hor-
tum, Lilia tamen legit. Et Lilia colligat. Ve-
ruùm quid mirum, ſi Lilia colligat, qui adven-
turus in Mundum, nonmmiſi à Lilio, & in Lilio
Tſai.7. 14. colligi voluit. Eoce Virgo concipiet. Nota. Et
Humilis, & Diligens, & Liberalis, & Obe-
diens, & Religioſa, & Pauper Maria erat. At
ubi de concipiendo Deo agitur, ſolius Pudoris
Vates meminit. Ecce virgo concipiet. Scio, quid
Bernardus ſenſerit, cùm ait ſine Humilitate Ma-
riæ Virginitatem non placituram fuiſſe Dilecto.
Tamen cùm audio Eſaiam Virginitatis dunta-
xat memorem, diſco eguiſſe quidem ancillis
Reginam: at quæ ſine humilitate non placuiſ-
ſet, ipſa cum ea virginitas placuit, ipſa electa
eſt non humilitas. Nec ſine concha naſcitur Mar-
garitum. Ipſum tamen miramur, non concham.
Ur Eilia colligat ſuis ipſe manibus flores Pudo-
ris legit. Et de aromatibus quidem ac myrrha
ità loquitur: Meſſui myrrham meam cum aro-
matibus meis. Acervatim & ſine delectu illa
demetit, imò & falce metit. At Liliorum de-
licatus delectus: non demetuntur;, ſed legun-
tur: hoc eſt, non falce utitur, ſed digitis, nec
Fregarimn „ſed ſingillatim ea legit. Et Lilia col-
igat. O florem nimium Dilecto dilectum! A-
bundè compenſatus eſt decor tuus, quando ſuis
Te manibus ſponſus legit.

Castitas
Deo gra-
tiſima.

Ego dilecto meo, & dilectus meus mihi,
qui paſcitur inter Lilia. Pulchra es a-
mica mea, ſuavis, & decora ſicut Je-
ruſalem: terribilis ut Caſtrorum acies
ordinata.

Dum ſe Dilectus laudari ſenſit à ſponſa;, ta-
cuit; latuit dum quæreretur ab ea; dum illa
clamaret, filuit. Iniuper dum illa amore lan-
gueret, diſſimulavit. Ubi verò illa & ſe ab
illo diligi „ & dilectum viciſſim illum ſibi te-
A la ſtata eſt, tunc enim veròô cohibere ſe nequiit,
7 6. * quin eam & ſpecioſam, & decoram, & ar-
Tentatio Matam appellaret. Ego dilecto meo. Et ille:
Deumha- Pulchra es amica mea. Nimirum placuit maxi-

6ee me ſponſo, quòd Dilecta adhuc ſe amari cre-
Fir deret ab eo, quem amiſerat: nihilque gratius
m Ue. audire potuit, quam ut diligi ſe ſponſa crede-
zleſiam ret, & defſeri. Quàm rara mens, quæ ſi au-
diligat. fugiſle JIESUM ſentiat à domo ſua, non pu-

Religio tet ſui eum oblitum. Ego diletto meo, & dilælus
uis, ses Weus mihi. Vox prolatu facilis inter amplexus.
e, At quæ dicere poſſit. Quæſiwit eum, at ille de-
deprimit. “„. qua dicere po . 2 66
Deſola- clinavit, & nihilo minus clamet, Ego dilecto
tiones à meo, & Dileétus meus mihi, hoc eſt, Licet ego
Deo, em diligam, quem quæro, plus ille diligit qui fu-
, e git, vox eſt, quæ non auditur in terra noſtra.
rar. Et quidem id nota: Ego, inquit „ Diletto meo,
Dei volà- & dileæctus meus mihi. Etiam dum ille fugit, &
zati con- ipſa quærit, ardentiorem erga ſe in ſponſo, quàm
Jormari: erga eum in ſe amorem eiſ fatetur. Præponit
i . amori ſequentis amorem recedentis. Novit;,
rraditsr. Hlovit, Dei charitatem noſtræ anteſtare, etiam

dum Iram ſimulat. Hinc pulchra, hinc ſpecio-
ſa, hinc amabilis ſponſo eſt. Videamus nunc;,
quo ordine dilaudetur. Pulobhra es amica mea,
Iſuavis, & decora ſicut Jeruſalem, terribilis ut
Caſtrorum acies ordinata. Ergo ex quino vir-
tutum fonte laus ſponſæ profluxit. Ex pulchritu-
dine, amicitià, ſuavitate, decore, terroréque.
Vides ergo Pulchritudinem ſupra cæteras vir-
tutes eminere, & agmen ducere. Modeſtiâ e- Modeftis.
nim mirum in modum ſponſus delectatur. Ve-
rüùm Modeſtiæ ſtatim addit amicitiam erga
Deum. Pulchra es amica mea: timendum enim
eſt, ne ſtudio placendi hominibus, vel gloriæ
captandæ ſtudio inani modeſtiæ decore compo-
naris & orneris. Proinde, ut ſtudendum tibi Intentie
in primis eſt Pulchritudini extimæ: ità eniten- Teda.
dum eſt tibi, ut amica ſis dum pulchra es. II-
lud quoque animadvertas velim, ex modeſtia on⸗ 0e⸗
amorem naſci & Tui in Deum, & Dei in Te. ae, e.
Neque enim alium habet quem diligat, qui, Deun,
à terrenis rebus viſum & mentem abducens,
ſenſus ſuos recolligit in ſeſe. Nec Deus tempe-
rare ſibi poteſt, quin eum diligat, qui pul-
cCchritudini, hoc eſt, modeſtiæ ſtudet. Pulchra
es, amica mea. Amica es, quia pulchra es.
Amas me, quia oculis non vagaris. Amaris à Oratio ex
me, quia nihil præter me curas. LXX. ver- Madleſtia:
tunt: Pulchra es proxima mea. Neſcio, quomo- Religi
do Deo veriès Verecundia propinquamus, perfeétio-
quàm Oratione. In hac autem mentem profi- res non
cere ex Modeſtia nemini non notum eſt. Sequi- Ipernant
tur, ſuavis. ſapienter ſanè: facilè enim Mens re- tc707,
collecta in Deum, & terrena faſtidiens in ru- Zala; g.
ſticitatem degenerat, hominéſque horret, cum nimayum
Deo hæret. Ideò monetur;, ut ſuavwis ſit, quæ blandus.
& pulchra eſt & Deo proxima. Imò non mo- Affabili-
netur, ſed deſcribitur ſuavis, quæ proxima ſi- tar.
ve amica prædicatur. Ut ſciant, verè Deo non uherine
propinquaſſe, qui minus ſuaves cum aliis ſunt. affabiles
Conſortium Domini non ruſticitatem, ſed ſua- ſint.
vitatem docet. Sic vapores, qui ſoli & Aſtris
propiores fiunt, in molliſſimum eliquati im-
brem Terram alluunt, & blandiſſimè rigant.
LXX. dum pro ſuavis, vertunt, ſicut H
placitum. Elegantiſſimè exprimunt, qualis efſe
debeat ſuavitas, & qualis ſit in ea, quæ Chri-
ſto proxima eſt. Suavis eſt, imo Beneplacitum
eſt. Unuſquiſque enim eâ utitur, pro ſuo arbi- Oedien-
tratu. Nemini reluctatur: omnibus obſequitur. , “
Denique, Beneplacitum eſt; illud enim eſt Orpatione,
quod eam eſſe cupis. Sequitur. Et decora ſicut
Jeruſalem. Hoc eſt, moœnibus ambiri ſuſtinet; Zelus A-
quod arduum eſt in iis, qui & propiores ſibi vi- nimarum
dentur Deo, & ſuaviores ſunt. Rarò urbanitas ke-
& ſuavitas contineri poſſunt. Vel enim muros du.
dedignatur, quod cùm proxima Deo ſit, is ſe iz.
non indigere arbitretur. Vel ſuavis cùm ſit, ſtu- Talenta
dio placendi omnibus, faſtidit quicquid, ne ex- cum ſpiri.
currat ubique, ei obſtat. Proinde ita eſto ſua- , zri:
Vis, ut tamen memineris urbis tibi exprimen- “
dum eſſe decorem. Moœnia amato, quamquam
ſuavis ſis: Domi te cohibe, quamquam extra-
hat te naturæ & humanitatis facilitas. Suavis
eſto: ſed cum moœnibus:; ultra legum tuarum
& regularum confinia non excedito. Tam ti-
bi necefſarius eſt Murorum ambitus, ne ſuavi-
tas tibi tua in amaritiem convertatur, quàm
neceſſarium eſt, ut ſuavis ſis cæteris, quæ ſua-
vitatem Domimi præguſtaſti. Demum ſponſæ Zeluse-
Præconia abſolvit explicata ad pugnandum a- t
cies: Terribilis, inquit, ut Caſtrorum acies acgn G
ordinata. Volo ſicut Jeruſalem mœnibus am- ſervir.
biaris:

1.
zynbt
la
M0 4
in note
un eo
cn Nog
,e Men ſlens
e in chere
ſabis Mnre
iri opt
ſgelicet
ln geren⸗
ar ten
Giconinere
cwl in woe
m Men lgit
i Hw en

Nigee
eeili⸗ None
t en lentun
huſ itelt pr.
zaelinm
Irnciabt
ſetüla E.
ulro Onii 10
n i ile
ſ h, iü ke
ilc poftet
m Mn vexi
Mal aput,
l Modeſti
Ee proxina
ee urle cl,iend
6 (um, widehce
um, kege
t ten In moren
nmn, ſec
ſ tt en ſegt
. din
1)I. . .
DN, ſun,
n tuniile
a Eegrellunn
. K) Ivas cont
wrlüglet per orn
6rAcend ec
ſüfacet, n gein
erat & ,
a n & areeg
itcheit ncept
Wontgin,
rler in a

.
. Ttſee ſele e

Ven ſoocnr

.

4

ufte orulo
ilare ſi

ne Hec⸗
nn mn,
men NegR,
kennhin 1
no i
tertotr.
EKterig I.
Modeſii e
kckn .
ema 6
endnten
E, re
echte n,.
cendin thin
: d eiten
lchnis I.
E Noceſin k
Elt, Jiin
en Dancen,
8 Deus tne⸗
kudet 1 Metr⸗
ia Pllcn t
id. Ammdit
LXN
cio,nr,
Opinquamns,,
mentemm Poel. 1
bun ett. degn⸗ .
enimn Mereke.
ſicienin n.
le hottt,nn
ſunn lt, erk
Imd non
Sõ .
Vere Depon;
Cunn düöln,
tatem, llr,
i ſoli & A
mn eluin
iſſumne in.
Unt, /n kir.
unt, gulech
n ea, e i⸗

0 Benerannn

r, o 1n Ar,
ſbus Obtegutit,
nd eum de
Lt eunt /
nbiri ineti/
wopigalin,
Rard ld,
el evin od ,

in Cap. VI. Cant. Canticorum.

biaris, volo gaudeas interdum ſecreto: verùm,
Et acies quoque ſis oportet, quæ urbs es. Volo
cum JESU diù lateas vel in domo cum Matre,
vel in monte cum Pate, vel in eremo cum an-
gelis: cum eo tamen progredere ad animarum
curam. Progredere, inquam, ſed poſtquam Je-
Zelus a- rüſalem fueris. Prius eſto Civitas, ut acies fias.
vimarum Prius cingere mœnibus, ut in aciem explice-
cautns Sie ris luctatura cum hoſte, imò & hoſtem debel-
latura. Progredere, ſed ut acies ordinata. Ut
tibi videlicet interpreteris in animarum cura
bellum gerendum eſſe, non delicias exercen-
das, aut oſtentandam pompam. Aut intra mœ-
nia continere ut Jeruſalem: aut ſi egrederis;
pawilia. nonmiſi in morem ordinati exercitus exi. In
riras eum Hebræo legitur: Terribilis, ut Caſtra cum ve-
ſacalavi. xillis. Hoc enimverò maximi tibi faciendum

kus ſine eſt. Explicanda vexilla ſunt, ut omnes intelli-
Humanis . . „ R . ili-
raſpecti. gant, quem ſequaris ducem, cuive Regi mili
i. tes. Plerique explicantur in aciem, ſed abſque

vexillis: Non enim à ſe Dei gloriam duntaxat
Erubeſri- quæri teſtantur. Armati ſunt, ſed ſine vexillis.
zia Bvan. Vix audent profiteri uni ſe Chriſto fervire. O
geli. abeat peſſum clandeſtina iſta ſanctitas. Si acies
es, ſi vinci abnuis, ſi cupis eſſe formidini, ex-
Sie v, plica vexilla. Palam ommibus innoteſcat, quem
nurcian ſequaris. Cave, ne ſi cum Nicodemo noctur-
dum nobis nus Chriſti auditor fueris, prodere te coga-
Chriſtum ris, ne din ille hæreat in Cruce. Nihil mihi
cure Wſt, crede, ita te reddet inexpugnabilem, quam
publicè profiteri Pietatem tuam. Terribilis ut
caſtra cum vexillis. Ergo, ut caudam reflecta-
mus ad caput, quo Pulchra ſit anima, deco-
rem Modeſtiæ & Pudoris præferens, Amica
ſit vel proxima, Orationi vacans, & uni Deo
geveritas placere cupiens. Sit ſuavis, vel, ſit ut Benepla-
verior citum, videlicet docilis, parendique ſeu obſe-
Exempla quendi facilis. Decora appareat ut Hieruſalem,
Elede. murorum, legum ſcilicet & ſecreti, non impa-
Eiea ju. tiens. In morem denique aciei, progrediatur in
riſdictio campum, ſed cum vexillis, ut palam omnibus
eris for- fiat, quem ſequatur. Meminerit tamen poſtre-
a. mo loco aciem eſſe, priuùs enim pulchra, A-
laſafiei Mica, ſuavis, decora ut Jeruſalem dicitur ⸗
fuerine quam terribilis efferatur „ut acies ordinata. Diu
optimi. ſibi vacet ſponſa, ut deinde ad debellandum
Pox Exé. ſcelus egrediatur. Pulchra fiat, maculas exter-
ee" gat, quas contraxit in ſæculo: Deo appro-
sima,um Pilquet per orationis ſtudium, blanda fiat, ut
& vita alliciendis peccatoribus apta reddatur: Urbs
m'iſa quo eVadat, ut deinde evadat in aciem: Propugna-

Humani
timores.

—
—

Tader. cula & arces extruat, quèò ſe recipiat, cùm
oleſcant 1 e
Sugeriori cecinerit receptui: intuta enim acies eſt, quæ,

Exempla., quò confugiat, non extruxit. Mens quæ ità
Zelas a- diſſipatur in animarum debellanda pernicie, ut
nimarum recipere ſeſe interdum nequeat, ut diù vincat,

g d ,:
2 Deoſt i, ti ao- tandem ſuccumbet.

wis lmin 4 gue Va-
nicguic e,
e itn o/ Averte oculos tuos à me, quia ipſi me
tibi n,, avolare fecerunt.
to; Jungy
umgunen Nos quidem rapimur alienâ pulchritudine,
ſacilitss e⸗ priſus Mon cum videmur, ſed cum reſpicimus. At
legun ian amat non US, ſi aſpicitur, in nos ardet chari-
ecto⸗ Ium alenta tate. Non enim amat decorem noſtrum, ſed
ins, ee grardie, amat, quòd illum diligamus. Non attendit,
ertatut, i. 1 Hrr qui ſimus, ſed quomodo amemus. Ideò aver-
ktels, 1 te, inquit, oculos tuos, quia ipſi me avolare
Demum 1 Affedtas Jecerunt. Non vultum pulcherrimum avertas
ngenin e W- velim, ſed oculos. Si enim timerem capi à
bnn , decore tuo, oculos ego meos averterem, &
munni, Ethicæ Tom. I. Pans II.

75

tutus forem. At nihil prodeſt mihi, quòͤd Te Talenta
non reſpiciam, ſi Tu me aſpicis. Viſus ardeo, "ediocris
non videns. Non Poſſum non amare, ſi amer. Intentie
Ipſi me oculi aſpicientes avolare fecerunt. Ex recdza.
Hebræo: Averte oculos tuos, ne Jint coram me, ey;
quia fortiores ſuerunt me. Ergo nemo fœdita- „hnta⸗
tem ſuam timeat, nemo ſe æſtimet inorna- centes, ſed
tum. Places Deo, ſi Tibi Deus placeat. Non ebtimos.
aſpicit ille, niſi reſpiciatur à Te. Tui oculi in Pigniras
eum intenti avolare fecerunt eum, non faciei Lren-
tuæ decor ab eo oculis hauſtus., Noli dicere, ei 1 „
deeſt in me quod JESUM alliciat: indoctus, promotss;,
impurus, inops ſum: Eſto; deſit in Te, quod & hilen-
illum trahat. Sed non in illo deeſt, à quo tra- Dons.
haris. Porròô amaberis ab ille, ſi illum diliges. .
. In Ami-
Averte oculos tuos, ne ſint coram me, quia for- zitia Cir.
tiores fuerunt me. Diſcat hinc quiſque noſtrum, cumſpe-
non ſibi fidere. Nolo dicas: cum illis agam, ie
ſed non ab illis rapiar: Nam ſi Te illi reſpexe- Modſtia.
rint, reſpicies viciſſim illos. Nimis validum te- CGKire-
. . . . 11 zis cuerA.
lum eſt, amari. Ut Te videris gratum illis eſſe, 1micttio-
incipient gratioſi & illi eſſe tibi. Verbo; Non la incaa-
vultus pulchritudo illaqueavit Dilectum, ſed z.
converſus in eum oculus. Capilli, inquit, tui Cant. 6.j.

lſicut grex: Dentes ſicut oves: genæ ſicut puni- van
ca: ita eſt: ſed oculos averte, quia ipſi me avo- pretinm

lare faciunt. Non reſpicio niſi hoc unum tantuùm, amor fſt.
quod aſpicis. Et quidem aliàs oculos columbis
comparaverat, ſed tunc non avolavit. Nunc
cùm capitur, hoc ſolum in oculis commemo-
rat, quòd coram ſe ſint, hoc eſt, quod ſe
reſpiciant. Non poſſum non probare proban-
tem me. Diligentem me diligo. Prævaluit aſ-
pectus tuus affectui meo. Fortiores me fuerunt
oculi, in me ſemper converſi.

Averte oculos tuos, & c. Capilli tui ſi-

out gre&W aprarum.

Bis ſponſus dilectam laudat, cap. 4. videli-
cet & 6. Sed cùm ibi celebret in ea Oculos,
Capillos, dentes, Labia, Genas, Collum, &
demum Mammillas; hic duntaxat meminit ocu-
lorum, comæ, genarum, & dentium; Et ta-
men tunc Horto eam comparat, nunc vere
Auroræ. Hortus concluſus, ſoror mea ſponſa. Quæ Cap. 44
eſt iſta, quæ progreditur quaſi aurora conſurgens, I12
pulchra ut Luna, electa ut ſol, terribilis ut ca- Tribuls-
Rrorum acies ordinata. Quid dicemus, quod eſi.
minus pulchra plus placet; & ea, in qua mino- riones,
ra laudantur, cumulatiùs & plenius, deductâ Tentatio-
vel & cœlo ſimilitudine, dilaudatur? Ergo hor- 2e, Ose-
tus eſt, cujus vel labia vitta purpurea ſunt, & Tientia »
collum Turris: Sol eſt, quæ uberum decorem Pr m, &
amiſit, labiorum, & gutturis? Nimirum ibi Tela: D
vocanda fuit & invitanda;, ut ſponſum ſeque- wa'a, at-
retur; hic ſpreta & deſerta latitantem indagat, 20e Ipten-
& cupit ſponſum. Ibi ſola renidet, hic cum 76 recze
Filiabus Jeruſalem Dilectum quærit. Ibi de- oo ſun⸗
gebat in Libano mella deſudans è labis, hic Orarione,
myrrham diſtillabat, & præ dolore languebat. & Zalen-
Proinde intelligamus, non ornamenta compu-
tari àa Deo, ſed amorem. Incultior ſponſa eſt, Knlkere
ſed amantior: Minùs compta, ſed magis prom- Mora ,ſ
pta: Pauciora oſtentat ornamenta, ſed ſoda- Iaberet
lium numeroſius agmen trahit ad Chriſtum. p"s Ecle-
Ideò ibi ſola, hic Sol eſt. Plus lucet, dum s, di-
minùs ſplendet; quòd inopia decoris & deco- en.
rum feliciter compenſetur, vel promptitudine smeiur,
Obedientiæ, vel Conſtantiæ fortitudine, vel eum de-
altitucine Dolorum, vel denique Anima- primit.
6G 2 rum

76

rum curà & Zelo. Non quot torques præſe-
ras, attendit Sponſus, ſed quot afferas animas.
Non quàm hames ornatu, ſed quantà ames
ardeâſque charitate. Non quàm luceas;, ſed
quam lugeas. Sponſa denique in doloribus &
diſtillantis è manibus myrrhæ, & dilapſi ex
oſtio ſponſi, & vulnerantium in compitis cu-
fiodum, plus placet ſine ornamentis, quàm
placeat exquiſitiſſimè compta, inter delicias &
vernantis Libani, & eliquati ex ore mellis.
Adeò pretioſior Chriſto eſt & gratior dolor,
quàm color, luctus quam Lux, aura ſuſpiran-
tis, quam renidentis, ridentiſque, & prorſus
Inſpiratio geſtientis aurum. Adde minus placere, quam-
nese quam elegantior eflet, quæ vocari debuit. S
obιααtiν Amorem, 6 Obedientiæ vim! Noli ſupputare
tia prom- ornamenta, ſed facilitatem tuam in quærendo
pta. Dilecto, in præveniendo vocem ejus. Et ſatis
. , Te crede ornatam, ſi pro torquibus ſponſo of-
Volunsta- feras, duas poſt eum adduxeris animas. Hæc
ria. mea ornamenta ſunt, ait, Gracchos oſtentans
Mater. Ergo quæ contigere cap. quinto Dile-
cCtæ, ea verterunt hortum in Solem. In eo au-
tem nihil leges, niſi vulnera, myrrham;, dile-
Cti fugam, & filiarum Jeruſalem, ad eum
quærendum, convocatum chorum.

Dignitas
cui defe-
renda.
Zelas a-
nimaru
ſummi eſt
meriti.

Quæ eſt iſta, quæ progreditur, quaſi au-
rora conſurgens, pulchra ut Luna,
electa ut Sol, tertibilis ut caſitorum
avies ordinata!
Feror Progreditur fauſtiſſimè, quia ad ſummum
non im- decorem gradum facit à minimo. Primum e-
modicas. nim auroræ in morem albicat, tum renidet
Tyro pau at Luna, emicat ad extremum inſtar Solis:
Jatim eru- .
ienpds,,, ſudque teſtatur luce regreſſuros eos eſſe, non
Procraſti progrefluros , qui præcoci quodam abrepti ful-
natio ſan. gore, ſuæ initio converſionis, lucent ut Sol.
S2a, Verendum ſanè eſt, ne cujus tyrocinium Solem

Dißrenes. expreſſit, hujus ſenectus vix ſemiplenam auro-
Cirm. ræ lucem præ ſe ferat. Salomonis initia Sole
ſpedkio clariora utinam in aurora reſtitiſſent, quæ al-
pefectis tiſſimis noctium tenebris infucata lugemus.
neceſſa- Quid, quod renidentis Auroræ, Lunæ, ac 80-
S Jia lis more exitus nonniſi armatus eſt, & ad bel-
& Perſe- landum expeditus? Nimirum quèò ſanctior quis

cutio per- eſt, eò cautior ſit neceſſe eſt: & ubi plus lu-
festionis minis, ibi plus armorum exquiritur. Quò cla-
rubigo rior emicabis, eò validiùs oppugnaberis. Quæ
Junt. enim aut Virtus, aut Felicitas, ſi ſumma ſit,
adverſario caret? Saülem infeſtum ſibi David
non ſenſit, niſi victor. Et in Abelem quid ar-
mavit Cain, niſi gratioris Deo victimæ præ-
rogativa? Certè Solis ac Siderum commemo-
ratione irritati ſunt ad perdendum Joſephum
fratricidæ. Ergo ſi vel ſanctitate, vel dignita-
te luces præ cæteris, armare. Siquidem &
ſponſa, ſi fulget ut Sol, caſtrorum quoque in
morem conſtitit; lucem æquè parata effunde-
re, ſi colatur, quam eripere, ſi oppugnetur.
Quamquam ego ità dixerim, ideò armatam
caſtrorum more ſponſam prædicari, quòd ea-
dem ornata feratur ut Luna, fulgidaque ut
Sol. Nemo enim validiùs armatur, quam qui
pertæſus tenebras, lucem diligit. Vis tutus eſſe,
omnia operare in aperto & palam. Invidorum
ſiquidem cavillos firmat, quiſquis clanculum
operatur.

Conſcien-
tia ape-
rienda.

2

Olliva

Deſrendi in hortum meum, ut viderem
poma convallium, & inſpiecerem, ſi.
Roruiſſet vin?a, & germinaſſent mala
punica.

Nihil antiquius Sponſus habuit, quàm ut Humili-
videret poma convallium: nullis ſiquidem ità tas Dee
fructibus oblectatur, ac iis,; qui in humilita- Mrata.
tis valle naſcuntur. Deſcendit in hortum; ſed
non horti, at convallis poma conquirit, ex-
plorâtque. Nimirum & in ſinum Mariæ deſ-
cendit, qui paradiſi inſtar conſitus erat omni
plantarum genere: verùm ſolam ille convallis
fructum humilitatem aſpexit, ſolam ipſa con-
ſpiciendam exhibuit humilitatem. At qui non Rex pro-
ſola convallium Poma videt, ſed vineam quo- vehat di.
que inſpicit an floruerit, & ſi germinarint 2totes.
punica, docet mihil Principi, nihilque Paſto- „„ „„e
ri negligendum eſfle. Qui enim à Pomis in- har etiam
choat vallium, & ſic ad Punica coronata pro- vie,,
greditur, monet non ſolos Magnates magni- digniſt.
faciendos Regibus eſſe, ſed eos quoque reſpi-
ciendos, quos generis humilitas, tanquam
convallium Poma, a faſtigio collium, mon-
tiumque cacumine removit. Poma, inquit, .
convallium reſpexit ſponſus, non frutices, non e, e
virgulta. Nolo deſpici valles, ſed Poma in neveat
eis, non ſentes deligi volo, & diligi. Et Deus ex ſalo af.
de poſt fſœtantes accepit, quem Iraeli præfi- Iecka in
ceret. Verùm David is erat, qui triumphis illos.
ſuis Urſorum Leonumque cæde proluſerat. Ar-
mentarios Prophetis adicripſit, ſed tanto mu-
neri idoneos. Non ablegetur à Sacerdotum cœ-
tu vel agricola, ſi tamen fuerit non abſimilis
Amos. Evehatur ad purpuram ovium Paſtor,
ſi Davidem expreſfſerit. Cæterum, ſi obſcuro
loco natum ſplendido muneri præficias, non
hominem ornaſti, ſed dignitatem dedecoraſti.
Rurſus, Qui non Poma duntaxat vallium ex-
plorat, ſed & Vites reſpicit in horto & Pu-
nica, illud, niſi fallor, inſinuat, non in vul-
gi duntaxat vitia animadvertendum efſle, ſed Zuſtitis
ad Primores protendendam Legum atque Ju- aaa.
dicii ſeveritatem. Ui viderem poma convallium,
inquit, & inſpicerem ſi floruiſſet vinea, & ger-
minaſſent mala punica. Placet ab infimis Po-
mis convallium inchoari luſtrationem, ſed non
in eis conſiſtat: progrediatur velim, & ad
Punica, quæ licèt coronam præſerant, non
ides tamen immunia debent eſſe à Judicio.
Porrò ſapientiæ illud non poſtremum docu- Superio
mentum eſt, quod ex horto ſponſus planta- ns omnis
rum fertilitatem diſquirens, non ab omnibus al omni-
arboribus idem foœcunditatis expetit argumen- , enfe.
tum. U viderem Poma convallium, & inſpi- r tole-
cerem ſi floruiſſet Vinea, & germinaſſent mala »„andus.
Punica. En qui ab arboribus Poma & fructus Talenta
requirit, ſatis ſibi exiſtimat factum, ſi vites varia.
punicâque tantùm germinarint atque florue- z,aeg
rint. Ergo ſatis eſt germinaſſe Punica, dum Vi- Vrn,
tes florent; ſuâmque teſtantur fertilitatem abun- non ni
dè Vites, ſi pendentibus ex arboribus Pomis, tantum
flores ipſæ ediderint. Non omnes plantæ eodem pirwti,
tempore florent: nec omnium animorum præ- ea oe
cox maturitas eſt. Proinde non faſtidiendi ſunt 7e “
ii, quorum autumnus cunctatur. Deſcendi in miſſa.
hortum meum, ut viderem poma convallium, & Religioni
viderem, ſi ſloruiſſet vinen, & germinaſſent mala feliitus.
pPunica. Quam ampliora Chriſtiani patrimonii Servire
uberiorâque munera ſunt, quàm nomina ſ Peo felir.
aUes

Rex auli.

Superior
idem om.
nibus.

inwen
et in

lle le⸗
Nlecric ont
Mtate adnge
ni untur, &
. Gigs ehann,
emrer in Hebr
i ne, in ſun
6 Uine ſhenionr
ein benerol
In tin gri
uhuun, ita 4
enins ab e
1 Dominus,
n uem,
ltend eo
n ne ur hir
feim, Mnſe
umunmn kegi
Gcheretr, Ek
Auneezemis
N Miorer guo
lcrtor ol
4
nper Mri
Ntgen llinet
Grm keilit

. .
. Nelini

n d e
ſe.

adebettten

8 ncunnen 1
5 ⸗ m
4 erl, i⸗
3 zut eX le
in en . Alny
„ ollim,,
. I Emei

Nigeen
erem H

len ndie

N
iucenien
in hunilte nn
nonmn,
Nobumt, gr
Ekat onn
ln COlr
At gimt
VIneam N.
l germinnitk
conmufr
Gnates mi I
quocoe Iehr
48, tänclun
IIium, .
ma, i!
frutics,n
ld Nui:
ciligr Eea,
Irdli et
Gui miunptu'
Prolgertr.
ſel tuto m.
acetdotumc.
t non alnid
Owium PDin
um, A on
Preſciu,I
eimn dedecrt
wat vellumert
1 horto & 4
t, Monin E
Odum ele,,
egum url⸗ D
ma milin
t vilet, .
t t inmalr
Gonenm, An
f velin, &
relerant, l
eſſe M

eu eA

/

in Cap. VI. Cant. Canticorum.

audias loquentem de horto ſponſum, hortus
nucum eſt; ſi videas, Paradiſus eſt Pomorum,
Uvarum, & Pumicorum. Minus in vocabulo
rutilat, ſed plus in frugibus exhibet. Grandia
præbet, non autem grandia loquitur. E contra-
riO Mundam horti titulos præferunt ſplendidiſ-
Aulicorz ſimos, ſed Pomeorum ingens inopia. Rurſus mo-
Tavidis. nitos hoc loco Superiores & Reges velim, non
expendendum, quo quis vocabulo cenſeatur,
Saperior ſed qnid revera ſit. En hortus nucum; ut à
ſe mert- Rege luſtratur, non nucum fertilis duntaxat
tihnge reperitur, ſed ſœcundiſſimus quoque Punico-

edet. rum, Uvarum, Pomormque. Nili fortè illud
Rex re. aſſerere libet, in regia tamn fertilem pomorum
gat. fundum, à nucibus nomen ſortitum; quòèd
es Aulicis familiare ſit, quæ maxima & pretioſa
Rei ſunt involvere, ſi quæ verò minoris ſunt pre-

Murmu- cere cognomentum. Sic Saul Filius Cis, Per
ratio. contemptum, appellabatur. Sic ab Ægyptia
Invidia. Joſepho exprobrabatur genus. Jic Miphiboieth
à crurium debilitate dictus eſt. Denique quam-
plurimos invenies, quibus nomen fecit nævUS
aliquis, licèt innumeris obrueretur virtutum
Leckio Sar inſigribus. Sequitur. Neſcivi: Anima mes
cra. conturbavit me, propter quadrigas Aminadab.
Senſus eſt: Deſcendi in hortum, & tantàâ ve-
locitate devecta ſum, ut penè ire me ignorave-
rim, cum jam perveniſie ſentirem. Porrô qua-
drigæ iſtæ a Sanctis Patribus Evangelia intelli-
guntur: quibus qui eruditur, ſine labore opus
Felicims ſuum implet. Quod ſi in malam partem acei-
nimia a- pere libeat cum alis hanc ſponſæ ignorantiam,
laanteig. ſenſus iſte eſſe poteſt. Neſcivi: id eſt, non agno-
e . vi nec vidi ſponſum, dum deveherer ſummà per-
Felicitas Nicitate quadrigarum. Et ſanè quis ſecundà for-
tunâ utitur, & Deum reſpicit? Quis, ſi qua-
drigis vehatur, Chriſtum non negligit? Ele-
ganter in Hebræo: Non novi: Anima mea pPo-
ſuit me, ut ſint quadrigæ populi mei ſpontanei.
Superior Planèé ſuperior ſi ſubjectorum ultroneàâ rapia-
amari ne- tur & benevolâ ſervitute, obliviſcitur Chriſti.
gligat. Dum enim gratum efle perſpicimus imperium
Digritas noſtrum, ità dementamur auraâ illa populari,
neviα. ut penitus ab ea nos ſinamus agi tranſverſum.
Ides Dominus, cum Petro traditurus efſet o-
vium curam, quæ rebellare neſciunt, per-
Joan. 21, contatus ab eo eſt, an ſe diligeret. Nmon, di-
15. ligis me plus his? Paſcee oes meas. Ac ſi vere-
retur, non ſe à Petro amatum iri, ſi prælatus
animarum regimimi, earum & manſuetudine
caperetur, & facilitate deciperetur. Quod inde
quoque apertius indicatur, cum, antequam ag-
nos mitiores quoque ovibus ei traderet, tertiô
Heri certior voluit de ejus in ſe amore. Væ qua-
drigis iſtis ſpontanei populi, quibus eò deveni-
mus, ut clamemus, Non novi. Infelix proinde
& ſemper noxia Dignitas, quæ aut rebellantem
gregem ſuſtinet, & curis dilaceratur; aut ſub-
Jectorum facilitate exultat, & Chriſtum præ-
terit. Neſcivi⸗ Anima mea conturbavit me
propter quadrigas Aminadab. Vox iſta eſt Pœ-
Religioſo- nitentis ad Deum recèns converſi, qui cer-

noxia.
Taælenta
line ſpiri-

u.

H exι nens velocitatem & agilitatem ſervorum Chriſti
“ Soner in decurrenda mandatorum ſemita, fatetur ſe
catienis. eſciſſe, cùm exiſtimavit durum eſſe jugum
Jugem Domini, & viam ejus ſenticoſam. Quod etiam
Ra clarius fit ex lectione Hebræa, quæ ſic habet:
Raligt, - Non novi. Anima mea Poſatit me, ut ſint dTua-
,à uxen. drigæ populi mei ſpontanei. Spectare enim nequi-

la pro. hus alacrem in Dei iervitute animum, quin
ſuntr. compungamur. Vox namque validior nulla eſt
Ethicæ Tom. I. Pars II.

tii nominiſque, ab iis nomen facere, & dedu-

—

77

ad alliciendos homines, quàm lætitia Pœniten-
tium. Hinc eſt, quòèd Dæmones nihil æ què me- Lætitia
tuant in caſtris militum Chriſti, quàm exultatio- ſpiritua-
nem, quòd certô ſciant actum eſle de victoria,“*
ubi Dei pugiles cum exultatione præliantur. Et Religioſt
audierunt Philiſthiim vocem clamoris. Timue- alacres
runtque Philiſthiim, dicentes: Væ nobis- Et qua- ſandtiß-
re væ nobis? Num timetis adveniſſe cum Arca Ten s.
Angelorum phalanges, à quibus diſſipemini? plorsm.
Num Deum pro illis pugnaturum formidatis? Mortif⸗-
Num veremini militaturum illis colum, im- ationum
miſſis in cædem veſtram fulminibus? Hæc ti-“or.
memus: ſed plus ab eorum lætitia cædem ex-
pectamus & ſtragem. Audi quid immediatè ſe-
quatur. Væ nobis: Non enim fuit tanta exulta- I. Reges:
tio heri aut nudius tertius: Væ nobis. Nimirum ?:
transfugiunt à Mundi caſtris ad caſtra Dei, ſi
ſpontanei populi quadrigas proſpexerint,ſi exul-
tantis amimi indices plauſus exaudient. Ut enim
nihil æquè inviſam facit Domini ſervitutem,
quam ſuſpicio mœroris; ita ad eam nihil pel-
licit magis, quam ſpes lætitiæ. U inſpicerem,
ſi ſoruiſſet vinea, & germinaſſent mala punica.
Non olera aut floſculos conſiderat Rex, ſed
plantas explorat nobiliores. Non ergo lepidio-
res & gratiores obſervet excolâtque, qui præ-
eſt, ſed meliores & grandioris indolis. Ita Reæ 920⁸
Cœnobiorum, & Eccleſiarum Prælati non eos zvehat.
probent, qui bené olent, & extimo quoque zo!
Pietatis decore ſunt grati: ſed obſervent, cu- T, lenta
réntque, qui magna pro Deo ſunt patraturi, maxima-
& poma pariunt, non flores agri.

Revertere, revertere, Sulamitis: fever- Vnio &

. . — P- —
tere, revertere, ut intueamur ITe. 1
Sulamitis, interpretatur Pacem colens. Ut bax cor-

verò ſciamus nullum Deo gratius exhiberi poſ- eenne
ſe ſpectaculum, quam cultorem Pacis ani- manthm.
mum, precatur, ut Sulamitis revertatur: &
is, in quem deſiderant Angeli proſpicere, aſ-
picere cupit mulierem, non cùm Sole veſtitur
ac ſideribus coronatur, ſed cùm Sulamitis eſt,
hoc eſt, cum Pacem colit, ſeu Inimicos dili-
gendo, ſeu cordis tranquillitatem curando;, ab-
legatis rerum omnium curis ac ſimultatibus. No-
tandum autem eſt, non Pacatatn diligi ſponſam,
ſed Pacificam, hoc enim, teſte Ambroſio, in- Eecleſia-
dicatur per Sulamitidem. Neque enim ſufficit, Hici e⸗
ut fluctibus careas; verum is eſſe debes, qui o, er.
fluctus compeſcas. Si lapidaris à Semei, cohl- ctionem.
be non tuam modò Iram, ſed & Tuorum. Dic

Zelus a-
n marum.

cum David, Turbatus ſum, & non ſum loquu- Pl. 76. 5.

tus. Debes, Samſonis in morem, non modò à
Leone non diſcerpi, ſed & Leonis fauces in
