bera tua botris.

compati Rogo, qua de cauſa dum proceritas ſponſæ
perfecto- commendatur & ſublimitas, uberum dunta-
rum elt. xat ſacer ſeriptor meminit? Ita-ne, oculorum
venuſtas, oris majeſtas, mammillarum uber-
tas, pedum velocitas, in celſitudine minoris
ſunt aut nullius preti, & dignitatis? Enimverò

Lapſi sri-
gendis

—

Oliv
in celſitudine nihil ità miratur ſponſus, ut U- Scandali.
bera. Vix enim procerus quis eſt, qui parvu- Teri non

los non deſpiciat, qui non infantes atque la- Gepene
Gentes laſtidiat, Palmam eſſe, & mammas ex- erfonze
hibere, rarum eſt. Unus Paulus Palma fuit tam Honor
procera, ut ad tertium uſque cœlum pertin-uius.
geret; & tamen parvulorum tam memor, ut Religioſ
Corinthiis in fide vagientibus lac potum dede- Perfedtio.
rit, non eſcam. Qui vel inter gladios, catenas, , von
& funera Oneſimum transfugam lactare non Srrven
erubuit. Qui denique vel dum cruorem fudit Religiaß
ictus ſecuri, Lac fundere non dedignatus eſt: auſteri.
verè uberum memor cùm Palmæ aſſimilari
meruit, qui dum Palmam martyrii retulit, ad
parvulorum ſolatium lac fudit vulnere, con-
verſo in uber jugulo. Et ubera tua botris. Sa- Lapſi els
nè minus demiror curaſſe ubera, quæ Palma ""igendi.
evaſerat, dum obſtupeſeo ità ubera coloraſſe, CGorrctis
ut Botri viderentur, non ubera. Nimirum qui ſecreta.
lacte indiget, puer quidem eſt, ſed non rarò
centum annorum: proinde ubera erubefcit.
Verecundatur ad mammas admovere labia;,
nec vellet videri infans, qui ſenex videtur. O
charitatis figmenta in deliciis ſuis! Efformat
ex ubere Botros, ut epulari putetur, qui lacte
potatur. Uber effingit in Botryonem, ut nemo
verecundetur accedere. Tantùm qui ſugit, ſen-
tit uber, cæteri Botrum ſuſpicantur. Orare neſ-
cit, neſcit cor ſuum diſcutere grandævus: de-
didicit rudimenta ſpiritůs, par Tyronibus ve-
teranus. Lacte indiget, ſed non ideò expromen-
dum uber, niſi coloretur in racemum. Dubios
de Chriſti reſurrectione nutantéſque Diſcipulos
in articulis fidei, obvius & peregrinus Chri-
ſtus convenit; & quamquam, quo indigebant
lacte, nutriat, fideique rudimentis imbuat:
non tamen tam eos arguit quòd de Sacramen-
to reſurrectionis fluctuaverint, quàm quòd in-
ſcios myſteriorum, divinarum Scripturarum,
eos repeérerit, quas tamen non penetrare etiam
peritorum eſt. O ſtulti & tardi corde ad creden- uc 44
dum in omnibus, quæ locuti ſunt Prophetæ! En z25.
in Botrum effictum uber. Lac eſt, quod vinum
apparet. Dum arguuntur Prophetarum Sacra-
menta neſcire, convincuntur de reſurrectione
addubitaſſe. Hoœdum domi educatum Iſaac
filius ejus Jacob appoſuit, ſed ità conditum,
ut putaretur ſylveſtris fſera, laborioſo venatu
multéque ſudore quæſita. Quid plura? Ipſe
qui ſponſam laudat, & aſcenſurum ſe dicit in
Palmam ut ejus colligat fructus, dactylorum
non meminit, ſed meminit uberum. Uſque caperur
adeò & qui videntur Palmam decerpere, ube- giſeraus
ribus indigent, eâque ſitiunt, ſi tamen Botri ſi erga
ſpecie convelentur. Audi: Dixi, aſcendam in Conſeien-
Palmam, & apprebendam frubctus ejus: & erunt in “
ubera tua ſicut Botri vineæ. En quomodo ube- ienits
ra laudat, & dactylos negligit: indigebat enim
lacte. Sed erubuifſet ad mammas accedere,
ni ſimularet à ſe fructus palmarum colligen-
08.

Statura tua aſſmilata eſt palme, &

ubera tua Botris.

Mirabar equidem, ſi Palmæ comparata non Compat

convertiſſet ubera in Botros, & lactis dul- neſeienis-

cedinem in vini mordacitatem. Vix randeſ-
cimus, quin parvulos oderimus. Phariſæus in
Templo orans, ſuorum jejumorum prolixi-
tate procerus, uberibus caruit, adeò ſævus in
Publi-

e,lod peni
Cir n eos,
4

Urtit, ttim
UIn, Odemn
Alt, gui⸗
Den otuht;

Rnn, frucku⸗
kenlitaten
E Elcit mil
in: lt erunt
iir narinmn

l M: r
Wlltes Pilme
Eclnii e
UumIæ. N.
“
Kti kalitatn
Enn ſerbie
ittchn ſen
Ulten,

en An
den . enlemn

,
. Genun n

ir tuſ ni,

l

ranit
ſel
te rama

5 It. 1
gun Darpe er
ge I. e
Mn fuittn
lum Dertmn. 1
mendr, N,
s, ltenn t
ladere IN
Nürenfiüt
igtatnefe
næ Almin
rütethlt ,l
TuInere,en.
tus biffs N.
1, ue Dime
era Colortle,
Nmunun Gün
ſed mmn tan
era ertbelt.
noyere n
ex Videtun.0
us! Ehn
etur, guilek
nemn, Ut tend
n ſugt ſr
tur. Oraent-
randeyb: &⸗
Tyronibus
idedexptomkr
Cemnumm. Dbie
lave Dlinnlo
eregiing In.
quo indlgebui
menti imbun:
de enner
quan d 1
Scnipnmmm,
Penettane un
Corde ltir.
t ypluulli,
eſt, golnun
Dheunm nr
Ge teſundlin
educantn un
itn oondin
laboriolo ſentn
id Aiue 1
urun ſednn
gus, Cochhun
uberun⸗ e
dergſer lie

in Cap. VII. Cant. Canticorum. 8

Publicanum. Alter quoque in menſa itidem
Phariſæus, quòd Chriſtum hoſpitio excepiſ-
ſet, quàm immitis in Magdalenam extitit?

Diæi: Aſcendam in Palmam, & ap-
prehendam fructus ejus: & erunt u-
bera tua ſicut botri vineæz, & odor
oris tui ſiout malorum.

Gempati Rarè Palmma non caret ubere. Quis enim
nejeien Gigas non deſpicit pumilionem? Teſtatur id
1e5, & ſe Publicanus tam multis impetitus contumeliis
nes aſpe, à Phariſæo. Teſtatur experientia rerum magi-
io ſtra optima. Vix erigi quis cœpit, cum infrà
ni ai⸗ ſe poſitos & humi repentes faſtidit. Quà/ergo
eipline, ratione Palmæ papillæ addi poterunt? ſi aſ-
& mits cendatur in eam, & fructuum ejus ſapor diſ-
eruni. quiratur. Ideò enim ſuperbiunt, ideò compa-
ti dedidicerunt, ex quo aliquantulum excre-
vere, quòd nemo ab eis fructum exquirat. In-
quiratur in eos, ut in cæteros inquiritur, quid
loquantur, quò eant, quò non eant, quomo-
do orent, quæ apud ſe habeant perquiratur,
& illico ubera turgere incipient, diſcent enim
compati, ſi pati cœperint. Aſoendam in pal-
mam, & apprebendam früttus ejus. Hoc eſt,
non ſoli famæ credam, nec ſolam attendam
celſitudinem, nec fructuum qualitatem è& vul-
gi commendatione probabo: ſed ipſe ad palmam
accedam, ipſe mea manu fructus decerpam, &
præguſtabo. Ecquid inde boni promanabit? Et
erunt ubera tua ſicut botri vineæ, & odor oris
tui ſicut malorum. Illicò intumeſcent mammæ,
& exundabunt, illicò os, ex quo myrrha de-
ſluebat, tantùm arguendi reprobandique conſ-
cium, odorem efflabit ſuaviſſimum. Necdum
exſcendit, qui aſcendit in Palmam, & jam illa
ubera protulit; quæque victores duntaxat co-
ronabat, infantes lactat. Significantius in He-
bræo legimus: Dixi: aſcendam in palmam, &
apprehendam ramos ejus. En ut rami ſunt,
tantum cum apprehenduntur, qui, cum vide-
rentur, fructus videbantur. Proinde ex eo,
quod ſterilitatem ſuam deprehenſam novit, mi-
lereri diſcit miſericordiæ indigens: unde & ſe-
quitur: Et erunt nunc ubera tun ſicut botri vitis,
& odor narium tuorum ſicut malorum. Nota il-
lud: Nunc: prius enim quàm excuteretur foœ-
cunditas Palmæ, ubera non extabant. At ubi
infœcunditas ejus patuit, prodiere confeſtim
mammæ. Nec, minus appoſitè pro oris odore,
odor narium, in quibus cenſoria quædam arro-
gantia hoſpitatur, immutatus dicitur. Detumet
enim ſuperbiæ inflatio adverſus infoœcundos,
ubi retectam ſentimus ramorum noſtrorum ſte-
rilitatem. Aliquid quoque habetur in LXX.
Dixi, aſcendam in palmam, tenebo cacumina
ejus: & erunt nunc ubera tua, ſicut botri vitis:
& odor naſi tui, ſicut poma, non tantùm ramos,
ſed cacumina ramorum apprehendit, ut depre-
hendat vanitatem foliorum fructus ſimulantem.
Ubi ſeſe Palma ſublimius effert, ibi diſcuti
debet, an decipiat. Quod ſi libet non in ſugil-
lationem Sponſæ, ſed in ſponſi commendatio-
Deo dare, nem Oracula ſancti Spiritus detorquere, dica-
6 dccige. nus: exuberaſſe mammas ad aſcenſum Sponſi
Sapeytoris 11 Palma: quòd neſciat aliquid accipere quin
vigilan. plurima & meliora largiatur. Vix apprehendit
tia, & E. Tamnos, cùm loco uberum dependent Botri eé
piſtoti pPectore. Rurſus vide, quid valeat Paſtoris vi-
Raſidetia. gilantia atque præſentia. Vix adſtitit ſponſus

Aulici
franandi.

Seniores
retinendi
in obſer-
vantia
legum.
Superior
ipſe vigi-
let.

3

„ cùm turgere
At quid Palmæ

fructum Palmæ exploraturus
coœperunt in uberibus Botri.
cum Botris? Puto nos doctos voluiſſe ſpon-
ſum, non ſufficere uni tantùm addictos eſſe
miniſterio. Quamquam Palma ſis, Vites quoque
imitandæ ſunt tibi. Non ſolos dactylos proferre
debes, ſed debes quoque Botros germinare.
Non quèòd Theologiam doceas, interdictum ti-
bi opineris concionandi magiſterium. Et Pal-
marum, & vitium in una Sponſa germina mitis
coaleſcunt. Et erunt ubera tua ſicut Botri vi- Rex re-
neæ. Sed cur in uberibus botri? Nimirum Au- gat.
ſteritas correctionis, quæ in vino adumbratur, Exrcoßu-
quod vulneribus peregrinantis in Hiericho Iſ- 7*”⁵ν 24

1. . 5 Epiſcopo
raëlitæ infuſum eſt, ità debet temperari, ut as

Zelus A-
nimarum
etid tem-
pore ſtus
diorum.
Correctio

non niſi ex ubere putetur expreſſa. nö à Mi-
niſtro.
. . . Severitas
Guttur tuum ſiout vinum optimum, di ex chars

gnum dilelto meo ad potandum, la- tate.
buſque & dentibus illius ad ruminan-
dum.

Nimirum facilè, ſi ex ubere Botri germi- Coneio ſe⸗
nent, guttura vino replebuntur. Quale enim
germen pectoris erit, talis quoque ſermonis anelig
futurum eſt germen. Illud notandum duco, daaris &
ſermonem ſponſæ vinum appellari, aptum non ſeculari-
guſtui ſolum, verùm ita etiam factum, ut bus cauta-
ruminetur. Intelligis credo: Concio illa, quæ
præguſtata ſapit, neſcio an, poſt ruminatio-
nem, ſit placitura. Acumina enim volatica,
& in quincuncem diſpoſitæ periodi, ut pro-
bantur dum aures ſcalpunt, ità reprobantur;
dum ſedatiori ſtudio ab auditoribus trutinan-
tur. Nugæ illæ, quibus ad horas productum
cum pueris & mulierculis colloquium veluti
gemmis diſtinctum videbatur, dum ferveret Pamæ eu-
audiendi loquendique ardor: de Principum "2.
fortuna . bellorumque eventibus & originibus Linguæ
inſtitutus cum aulicis ſermo, qui plaulibiliter eura.
excipiebatur dum funderetur; ſi neſcis, ſibilis
explodetur, & irriſione acerrima lacerabitur.
Crede mihi, rarò vinum quod guſtatum ſapit, Serwo
non deſipit ruminatum. Rarò qui loquenti Ase
plaudebat, elocutum non deteſtabitur. Ut enim
diſceſſerit, ſecum meditari incipiet, quæ au-
divit, & pudebit pigebitque illum, diligen-
tius de ſæculi nugis in Monaſterio, quaàm in
aula, agi. Tædebit illum, à ſacerdote fuſius
quam ab Aulico, de Mundi rebus imbutum eſſe.
Et, quod portento ſimile eſt, Pueri, ut ex e-
phebis exceſlerint, mirabuntur, amoeniora, &
vaniora interdum, quamvis rariſſimè, perce-
piſſe a Præceptoribus & Confeſlſarüs, quàm à
famulis. At, inquis, deſeremur, ſi ſeria dunta-
Xat fari voluerimus. Falleris. SPonſi labia, adeò

ſponſæ optata & expetita, ipſiuſmet teſtimo-

nio, Lilia erant myrrham exſudantia, non mel-
la. Quin & ſponſæ vox tam grata ſponſo, ut
precetur, ſonet vox tua in auribus meis, non ri- Cant. 24
dicula canit, ſed ſeria & mœſta inſonat, & non- 14.
niſi vox turturis eſt. Adeò gratiora ſunt auſtera, Conſilia-
quàm vana, & præ nugis gemitus, præque mel- Tii.
le myrrha amatur in labiis ſervorum Chriſti.
Vel Herodes, voluptuarium monſtrum, au-
diebat Joannem libenter, qui viperas loqueba-
tur & bipennes. Jonas certê fulgurabat, fulmi-
nabat, ſuſquedeque miſcebat omnia, cùm pro
viro delapſo & coœlis ab Idololatris habitus eſt.
Crede mihi, nauſeat jam Iiraél ſuper cibo iſto
leviſſimo: & tuum iſtud Manna orto jam Sole
putreſcit,

Adulato-
765.

Concio ſe-
riae.
Concio
Vana.

84

putreſcit, &, ſummo etiam mane, ſi menſuram
vel paululùm exceſſerit, vermes ebullit. Ve-
rùm hauriamus auguſtiores ſenſus ex Hebræo-
rum fonte, in quo ſatis diverſus liquor appa-
ret. Et palatum tuum ſicut vinum optimum Va-
dens ad meum, propter bonitatem faciens loqui
labia dormientium. Quam egregiè divinus Spi-
ritus nos divinè docet loqui. Volo averſeris
nugas, volo de Deo loquaris; ſed ad Dilectum
tuum non fluat cum impetu, at vadat Oratio;
Sermo ſpi- hoc eſt, non abrumpas violenter cæterorum
rieualis, Paulò liberiorum ſermonem, ſed leniter ad
ſed non Chriſtum vagantes linguas reducas. Si ita ege-
Teandali- ris, vel dormitantium labia diſerta facies. Iu
Tirada- quoque, ſi à nugis ſæcularium colloquia ad ſe-
mus, ria traducere optas, cura, ut ad Dilectum
aliter lo- tuum vadat ſermo tuus. Si de eo loqui opta-
quantur veris, non abſolvetur colloquium, quin mul-
alii. ta de eo dixeris. Vide laticem decurrentem: ad
Familia- . . .
sssen„ WMare vadit, & quamquam multa in via ob-
ſaculari- ſtent, quæ curſum ejus retardant, tamen om-
Ens. nia ſuperat, & interdum aſcendit contra ſibi
inſitam à natura propenſionem. V adat, inquam,
non trahatur, vel metu, ne reſciantur quæ di-
geris, vel deſiderio conciliandæ tibi famæ,
ſermo tuus ad Dilectum tuum; & coges vel
mutos atque oſcitantes diſertos eſſe.

Ego dilelto meo: & ad me converſio
ejus.

Sermo ſpi. Et unde argumentum habet tanti fœderis?
ritualis. Ex ſermone. Nimirum cùm guttur ſuum com-
mendari ſenſit à ſorore, quod dignum ſponſo
eſſet, illico ſe totam inhæſiſſe Dilecto conte-
ſtatur. Planè initi cum Deo fœderis argumen-
tum nullum luculentius, quàm ſi libenter de
eo loquaris. Si ſapit illi palatum tuum, deſ-
ponſationis arrham habes. Ego dilecto meo. Sed
in quo iſthæc adhæſio ſtabiltur? In Hebræo
id explicatur. Ego dilecti mei ſum, Et ad me
eſt deſiderium ejus. Ergo ſi amas, Dei es: Si
Dei non es, Deum non amas. Idem enim eſt
dicere: Ego Dilecto meo, atque: Ego dilecti
mei ſum. Perfecta Oheadientia;, ſuique perfecta
abdicatio, abſolutâque ad Dei nutum & pro-
videntiam noſtri animi conformatio, amor ve-
rus eſt. Porròô quàm largè noſter in Deum a-
mor compenſatur! Ego dilecti mei ſum, & ad
me eſt deſiderium ejus. Exprimi non poteſt,
quod his verbis exprimitur. Ad me, inquit, eſt
deſiderium ejus. Hoc eſt, Deus quodam modo
fuãâ beatitate non ſatur, ad me reſpicit, & de-
ſiderium ſuum tranſmittit ad me, ut ex me hau-
riat delicias ſuas. O Prodigium! 6 dignitatem
diligentis Deum animi! Si diligis Deum, deſi-
derium Dei eſt ad te. Quod expreſſius quoque
verſio LXX. oſtendit: Ego fraterno meo, & ſu-
quando per me converſio ejus. Requieſcit Dei deſiderium
nihil ille ſuper diligentes ſe. Siſtit in ipſis: nec habet
rek. “ quod ulterius cupiat, ubi in eis conquieverit.
i,, „i. Videamus nunc, quid primum optet, quæ &
Ra, & amatur à ſponſo, & ſponſum tam vehementer
amat. Veni dilette mi, egrediamur in agrum,

Dei volu-
tati con-
formari,
eſt amor
verus, vel
vera eſt
Obedien-
zia, ideò
ezxtra Re-
ligionem
arduè
Douss 4-
matur.
Amor in
Dei Obe-
dientia.
Religionis
berfeltio.
Dei eura
erga Reli-
gioſos, O-
bedientes
O aman-
tes ſut.
Amor in
Deum.
Nil pra-
ter Deäu,

Tzlus ani-

marum, oommoremur in villis. Tam atnans ſponſi, & ejus
Sn Hiri, tam impatienter cupida, vide quid quærat. Non
za Deum. Petit, ut commoretur ſecum, ut amplexetur
Zelus a- le, ſed nec rogat quod in veſtibulo Cantici a-=
nimarum. deò expetierat, ut ſe dignetur oſculo oris ſui.
Non iſta petit, cùm ſe amantem profitetur; ſed

tupplex orat Dilectum, ut ſecum una egredia-

Oliva

tur in agrum. Didicit nimirum amare „& de-
didicit, amorem docta; optare oſcula, erudita
laborem quærere, & agros excolere. Enimve-
rò imperfectus amor blanditias oſculorum pe-
tit: perfectus camporum expetit curam. Novit
enim non in ofſculis & delicis charitatem flo-
rere, ſed in laboribus, & agrorum cultu: ni-
hilque gratius fore Dilecto, quaàm ſi, quæ di-
ligit, in excolendos agros ſuos incumbat. Ve- Zelus a-
rùm nota, quà ratione egredi velit ad anima- nimarum,
rum curam. Veni, Dilecte mi, inquit, egre- Vo

diamur in agrum. Non recuſo campos excole- Oratie
.

re, volo in agrum egredi, ſed non abſque Di- nem nen

lecto; veniat ille, & en egredior. Quaſi dicat, ſpernens.
Placet actio, ſed non ſine contemplatione. Pla- Oratio
cet labor operis, ſed cum præſentia ſponſi. Me- sbigue
ditemur, & laboremus. Prui liceat in rumina-
tione mentis Dilecto meo, ut alacrior valeam
opus implere. Eamus, ſed cum Dilecto. Ne-
que illud omittendum puto, quod Sponſa
non omiſit. Egrediamur in agrum, commoremur
in villis. Non ſufficit in agrum excurriſſe, & re- Epiſcopz
pedaſſe illicò in urbes; in villis commorandum Rehden.
eſt, ut plenius conſulatur culturæ camporum. lia & da.
Quid ad hæc reſpondent Prælati, qui putant Pee zii
ſuo à ſe muneri factum ſatis, ſi ſemel in dioc-
ceſim excurrerint. Egrediendum eſt in agros,
ſed non curſim, at immorandum diu eſt in vil-
Hs: ſive ut habetur in LXX. emiſſis ex animo Sudertoy

Superior
viſitet.

aulicis cupiditatibus, requieſcendum in oppi- invigiler.
dis, unde promptius in agros excurſio fiat.
Exeamus in agrum, ræquieſcamus in caſtellis. & Epiß
An verò requieſcat, qui aulæ motus & nutus copus nil
aucupatur; qui ſibi exulare videtur, dum gre- curet niß

Superior

cor, cùm di- oves ſuas.
Zelus a-

nimarum
requieſcat
in muners
ſuo; nil
M. e,, „j i cupiens
Mane ſurgamus ad vineas, videamus ſi alme.
Roruit vinea, ſi Kores fructus partu-
riunt, ſi Horuerint mala punica: ibi
dabo tibi ubera mea.

gi ſuo præeſt; qui Romæ reliquit
miſſus eſt ad oves ſuas, viderint qui portenta
iſta ambitionis & cupiditatis noctu diuque de-
plorare non ceflant.

Facefſant aliquando ex horto Chriſti, qui Vro ex-
blaterant, Tyroni ſatis proviſum, ſi in arrep- colendus
to vitæ genere firmitudinem nanciſcatur: cæ- Krnad.
terùm proceſſu temporis progreſſurum in via
Domini, etſi in præſentia fatigatus ex itine-
re ſic ſedeat ſupra fontem, tam ſitim cupidi- Tyro in-
tatum ſuarum non reſtincturus, quaàm reſtin- berfeltut
cturus ſpiritum vocationis ſuæ: nec aquam
hauſturus & puteo, qui altus eſt, ad ſolatium
exæſtuantis pectoris, ſed fontem in vitam æ-
ternam ſalientem profuſurus juxta humana-
rum conſolationum fontem. Faceſſam, inquam,
qui recèns conwerſorum tepiditatem palpant.
Nec dicant, ſufficit, tranſpoſitos eos eſſe ex
gypto, & ſecus decurſus aquarum planta-
tos; dabunt enim fructum ſuum in tempore
ſuo. Dabunt fructum, ſed ſi ſuo quoque tem-
pore flores ediderint. Exultabunt in meſſe, ſi
exultarint in germine. Triumphabunt in pu-
gna, ſi tamen triumpho proluſerint in palæ-
ſtra. Nunquam fructum dedit planta, quæ
flores neglexerit. Futuri diſſidii ſemina Eſau in
Matris utero jecit. Qualis in alvo ſuit, talis a-
dultà ætate extitit. Fratrem, quem ibi eliſit,
perſequi nunquam deſtitit. Iſinaelis ludus pro-
luſit futuro ſui generis bello cum IIraele.
Denique anguis ovo concluſa in columbam
nunquam

acans,

1 Porbus
nenün ven
abrtlate
e, boltie
Amni
Trone ſace
1 ls, Adro
Ue il uie
, Pile n i
Cin kwdnunn

& Arationd va,
uin & Clatorn vae

Gliget
lgnn,
Für, qven
e re cete
n kucluum
tüm videre
tiitt: qlin
kneckuts
At ad tem
ue ſne ſin
in. Quid
uge regium
t Ineoti
. elin Pance
2 Mroluler
1eu. Wnentumm ſi
innmil Pona . .
4 Merumpit
Alumnpit,
v. Modt, Cum

A mnſ

1 Nubr eS
Uine u
aaut, i
E Ationi
ie, 6 le pom
1
ese Kkt
r ronn 6
e, „ Notheri

NN

nte, K
dla, ie
te. im.
Ctlorun
Ukamn. N
rltatemn d.
Gmlltni,
u 1ed
Cunnbet Ne
lt d m.

Anpoden

1E Clſt. .
Wnabee
t. Qulläru⸗

plütine N.I

ntafhailet
CCat n tunn-.
Dactior llen
n Diedo. N.
„ (ol ol
I, comme
excuekr
8CohhriAA
ure npun
a, n n
Gſeme ndr
n eſt in gnn
um din eſtunt
Ariſiseranm
endoan in
08 cMlo
MO Mut
idetur, un ge

s, ilennnſ⸗
fructunhn
gla inind

orto Cnii,
riüum, Hiun,
n nalat:
Ogreluum un
fanginn 6 1t⸗

Vicario.

vegligen-

in Cap. VII. Cant. Canticorum.

nunquam eſt verſa. Niſi & flore penderet ſpes
fructuum, non tam ſollicita cum ſponſo ſponſa
in agrum excurreret exploratura, an vinea flo-
ruerit. Mane ſurgamus ad vineas, videamus, ſi
Noruit vinea. Nota, non ſufficit adiiſſe vineas,
ibique adeſſle, ut, excubante Domini oculo,
Epiſcopi Vinitores ſtrenuè operam ſuam navent: Videa-
& Supe- mus, inquit, ſi floruit vinea. Non ſciſcitemur
rioris vi- de floribus, ſed eos noſtris oculis luſtremus.
gilantig. Non enim venimus, ut diſceremus ex aliis vi-
, t. neæ fertilitatem. Noſtræ curæ demandatæ ſunt
vineæ, noſtris eas oculis perluſtremus. Videa-

ghoſcat. 1 e::
Saperior mus, ſi foruit vinea. Certè ſi non magni in

vegilet. Tyrone ſaciendi eſſent flores, non ipſa ſuiſmet
ue. * oculis, advocato ſecum ſponſo, in vinearum

Eyiſtopus Hlores inquireret ſponſa. Quid? quod flores aſ-
non om- Pexiſſe non ſufficit, niſi in ipſis floribus quæ-
nia cm- dam fructuum inchoatio, & veluti parturitio
mittar deprehendatur. Videamus, ſi foruit vinea, ſi
Mores fruétus parturiunt. Non unum genus eſt
florum: Nec omnis flos fructui proludit, illu-
Tyro vir- dit magis. Quod in aureis Pomis ſpectare hcet
tutum ar apertiſſimè. Non enim ex quovis flore concreſ-
iges ount aurea Poma: ſed ex illis duntaxat flori-
deligat,in . SS
dua ever. Dus Poma naſcuntur, qui intra minutarum ha-
zeat ſaſe. ſtarum ſepimentum virgulam quandam, &
quaſi ſceptrum grandiuſculum fovent. Cæte-
rum, ubi ſine Rege haſtata Reſpublica pro-
dit, ſola pompa floris, ut oculo illuſerit, eva-
Tyro fit nida cadit. Planè ita: ad pompam TyVro viret,

FPidd. ſi nihil in eo emineat, ſed omnia æquè im-
pleat, ne videatur non impleſſe. Floret, ne
arere putetur; floret, ſed fructuum incurio-
hre ve⸗ ſus : quam enim cupiditatem nutrit cæteris ſu-
zms, blimiorem, quâ ad egregium opus tentandum

oOtedien- animetur? Flos ille fructum parturit, qui cuùm
tia in om- & Orationi vacet, & jejunium non negligat,
nibas e- & diligat puritatem, Obedientiam tamen
bus. Præ cæteris unam delegit, quam diligat, cui
obſequatur, pro qua vitam quoque ipiam im-
pendat, quâmque veluti regale ſceptrum in ſuo
Hore præ cæteris virgulis regnare faciat, & in
qua fructuum cunas atque domicilium figat.
Statim videre licet, quinam flores fructus par-
türiant: quinam Tyrocinii ſpiritum extendant
ad ſenectutis & grandioris ætatis tempora, qui-
que ad tempus floreant, primo quoque tem-
pore ſine fructu caſuri. N floruerunt mala Pu-
nica. Quid magnificentius malo Punico, quid
mage regium? Solum inter mala coronam ge-
ſtat. In eo tamen flos exploratur. Nihil enim
vel in Punico ſpei ſupereſt, ſi coronæ floribus
danate non proluſerit. Quin coronatamn Pomum, ru-
in frau- dimentum ſui „ non à flore auſpicatur , Ut cæ-
dabuntur tera Poma, ſed à cortice. Quod primùm é ra-

4

Bona oc-

lanle Imo erumpit, cortex eſt, & cortice veròô flos
Rs. prodit, cum flore grana eodem concluſa cor-
tice matureſcunt. Ac ſi primàm involucra,
tas exal-=

aar, Quibus opes tegantur naſcituræ, architectata
Dei curæ hatura, teſtaretur, quæ coronanda naſcuntur,
Juam glo- Vel tutiori indigere cautione, ne lædantur 3
vel, ne pompam oſtentent, prius ſibi quo ve-
Jus gud lentur & lateant fabricandum, curandumque
efſe, quàm quo floreant. Verùm, ubi non de-
ezius cura- iumt promerita, nec diadema deeſt. Quò ma-
Giter à gis opes & gemmas ſuas condunt Punica,
naer 3,5 ſolertius „ naturæ inſtitutione, honorurmun. B⸗
mitnizoy quidem cortex ipſe, qui grana tegit, diducitur
advenier. l coronam; & quo ſe latere credit, eo ma-
Ciream. Xime proditur: teſtante palam cortice in coro-
Pectio nam efformato, præclarum aliquid in medulla
Baſerfe. contineri, ubi cortex diadema promeruit. Sic
Ethicæ Tom. I. Pars II.

8 5

Sancta Sanctorum „ quò dihgentins obnube- prome=
bantur „ e& habebantur ſanctiora. Sic Roſa 5 ve at ſeſe
quò ſtudioſiùs ſeſe ſpinis Grcumdedit, ne lege- eualtan⸗
retur, eò avidius rapitur, effloreſcente cum ſpi⸗ ners ð
nis purpurd. Sic qui lævigantur laborioſins la- nazs pani=
Pides, pro gemtmnis ſunt. Sic Adamas pretium sa
invenit, quòd neſciat pretium oſtentare, niſi Gloriam
din conteratur. Sic aurum inter metalla prin- vanam
cipatum extorſit, dum ornamentum nonniſi in- ,„„
inter flammarum tormenta pandit. Sic denique pretioſa.
Margaritæ in conchis latent, quarum eò ſplen- Talentaæ
didior candor, quò rudiori tegumento ſeſe re- Taie,e non
condidit. Ex quibus omnibus mortales docen- aulene.
tur, arctiori egere cuſtodià, quæ pretioſiora nen pro-
ſunt: & minus pompam affectare, quæ ſunt motus.
inſigniora: ea denique uberi honoris præroga-
tivâà à natura cohoneſtari, quæ ſplendidiora
ſunt, & lucere refugiunt: ideéque ſola Punica
cCcoronari, quòd ſola corticem ſolicitiùs elabo-
rent, quàm florem. Sed, ut ſcias inde tibi glo⸗
riam comparari, unde Tu gloriam fugis, idem
qui grana obtegit cortex, idem diademate Fru-
cCtum cohoneſtat. Sequitur. Ibi dabo tibi ubera
mea. Ubi? ubi Punica germinant. Videlicet, Saperior
ubi oſtendit mala punica, ubera promittit: Prowν*.
quaſi dicat: Si Punica æmulatus à cortice ex- us ſ⁶
orſus fueris opus tuum: ſi quæ effeceris, non ingeren-
ad pompam proferes, ſed ad uberiorem fru- zes.
ctum obtexeris, non fraudaberis præmio, ſed
& coronâ donaberis, & ubere recreaberis. Di-
ligêris ut filius, amaberis, lactaberis, non ne-
gligêris, ſed admoveberis pectori, ſi matureſ-
cere ſtudueris intra corticem. Denique ubi flo-
rent Punica, ibi dabo tibi ubera mea. Quam-
quam ſacratiora hic arcana tegi ſuſpicor. Ibi da-
bo tibi ubera mea. Egreſſura in agrum ſponſa,
hoc eſt, ad animarum curam progreſſura, Di-
lectum evocarat, Veni, inquit, Dilecte mi, egre- Zelus a-
diamur in agrum. Sed quia non rarò uſu venit, zimarum
ut maxima curantes minima negligamus, & te- & ſ,.
nerioris cujuſdam pietatis non recordemur, dum an,
recordamur animarum, ne hujus ſuſpicione obli- memine
wionis, & inviſæ ſponſo tepiditatis Dilectus re- vir.
tardaretur, certiorem eum facit, poſiquam om- Vrocinii
nia exploraſſet, poſtquam de florum germine, ropeſita
de vitium fore, de fructuum parturitione mul-
ta inveſtigaſſet, poſt hæc, inquam, exerturam Regularis
ſe & pectore mammas, ibique uberum ſuavita- Obſer-
te ipſum à ſe refectum iri. Ibi dabo tibi ubera vantia.
me. At quid ſponſo cum uberibus? Infantes herins.
mamtis oblectantur, non ſponſi. An Pater fu- pr feren.
turi ſæculi, & genitus ante Luciferum ſponſus, ga.
infantium more, lactandus eſt? Puto uberibus Oratio,
verbum delectari, quod primarià Tyrocinii ſan- Parva in
Ctitate (quam veluti recèns geniti infantes ſu- να

. . S ” Talenta
Ximus ratibnabilis in morem lactis) maximo- „„ Bi-

perè recreetur. Ideò ipſemet à Clemente Ale- pitz.

Xandrino mammilla Patris dicitur: ideo à ſponſa Prepoſita
myrrhei inſtar faſcis locatur inter ubera. Nihil ed
ſiquidem gratius ei exhiberi poteſt, quàm ſim- ê.
plicitas illa atque religio renatæ in Chriſto in-
fantiæ. Non manducat carnes taurorum, nec
ſanguinem hircorum potat: ſed ſacrificium lau-
dis honorificat & paſcit ipſum, illa ſcilicet
laus atque exultatio, quàâ nobis nihil in Tyro-
cinio non probabatur; quâ videbamur nobis
triumphare, cùm omnmium pedibus proterere-
mur; quâ efficiebatur, ut cinerem tanquam Pa-
nem læti manducaremus; ob quam inter ſentes
degere computabamus delicias; quàâ denique
fimo deturpati, croceis credebamus innutriri.
O beata tempora! 6 Laus non ſine facrificio;
quæ

quæ Deo hoſtias immolabas dum ſacrificare-
ris, Deo placens ſuper victimas hircorum at-
que Taurorum! Nunquid manducabo carnes
taurorum, aut ſanguinem bhircorum potabo? 81
vis me reficere, Immola Deo ſacrificium laudis.
Verbo, hunc paſce lacte, qui, vel cum ſpon-
ſus eſt, ſitit ubera, qui, vel cùm myrrha eſt,
gaudet uberibus qui in ſinu Patris, ubi deſunt
abera, præ lactis dulcedine convertitur in ma-
millam. Ibi dabo tibi ubera mea.

Mandragoræ dederunt odorem ſaum. In
Pportis noſtris omnia poma: nova O&

vetera, dilelte mi, ſervavi Tibi.

Fama cu- Quid Mandragoris cum Pampinis & Puni-
ra. cis, ut ipſæ queque nominatim recenſeri de-
Zelus a- Peant, ubi pretioſiſſima cenſentur? S. Augu-
Fs en, ſtinus pro Mandragoris bonam famam apud
Fama bo- Vulgus interpretatur. Unde licet conjicere,
na. quanti ſit pretii apud ſponſum bona fama ſpon-
Lib. 27. ſæ ſuæ; quæ licèt Pomorum genus omne in
Lanit ipſo villæ veſtibulo expoſuerit, non eum ta-
“ c. men invitare auſa eſt . niſi, antequam de Po-
Aypocri. Morum copia certiorem faceret, moneret quo-
Sis. que odorem ex Mandragoris afflari ſuaviſſi-
Fervorf- mum. Mandragoræ dederunt odorem ſuum. No⸗=
daus, ta: Non dixit, Mandragoræ dederunt odo-
ae go. rem; ſed ſuum dediſſe odorem teſtata eſt.
enaum. Nimnirum non rarò commodatus & aſcititius
odor afflatur ex Mandragoris: cùm videlicet
Famam popularem & commendationem non
ultrò populi deferunt, ſed à nobis extorque-
tur precibus, & dolo impetratur, ut paſtori
nos noſtro probemus. Ergo antequam Poma
ſponſo proponantur, bonus odor ſpiret neceſ-
ſe eſt; quèéd ſponſo non ſapiant opera noſtra,
miſi fauſta populorum acclamatio, & ſecundus
de integritate morum noſtrorum rumor ea co-
honeſtet. Sed Mandragoræ odorem dent, non
vendant; hoc eſt, ultrò nos celebrent labo-
réſque noſtros, non autem aut blanditis de-
. Uniti, aut metu adacti, cùm in querelas eſlent
Terre erupturi, cogantur præconia inionare. Odo-
Aulicorz Tem, inquam dent, & ſuum dent: Dicant

mores, ſed quod ſentiunt, non quod à te docti ſunt dice-

aadiar re. Quoties rei & pupilli odorem dant non
smnes, & ſuum! Judicéſque apud Principem noxios lau-
,wee⸗ dant, ad id vel timore compulſi, vel pretio
4 ln- precibuſque pellecti? Quoties Aulici dilaudan-
tiant, ſine tur ab inferioris notæ famulis, quèd ita fari
zmetu fa- ſint inſtituti? vix Mandragoræ ſuum odorem
teantsr. ſpirant: odorem efflant, ſed alienum, non
Fins o. ſuum. Laudant, ne graviora patiantur, Won
periores in bene Jemper olet, qui bene ſemper olet. ſuſpecta
Viſitatio- ſit Regnanti laus illius, de quo nemo audet de-
nibus. trahere. Nemo abſque peccato, ne infans qui-
Accuſa- dem diei unius; quantéô minus Judices, cujus
Vie e der „ manus ſanguine diluuntur; quantò minus Præ-
tmudices & tores; quorum partes ſunt ſecernere pretioſum
immedia- à vili. Olent in alieno ore, ſed odore alieno,
zos Sape- hoc eſt, non & corde vulgi inhalato, ſed per
riores au- inas affricato labiis dilaudantium. Laudant de-
enit,, nique, quia Tu Laudas. Noli dicere, cum
viſitet. ſciſcitaris de Miniſtris tuis, Pprobus ille, ille ac-
Aceuſa- Curatus, hic fidus eſt. Dicito potiùs, ſuſpica-
ziones ex mur, an illius non ſinceri ſint greſſus. Si ma-
Tando num dederis, emergent ſcelera, quæ quia aurea
Sn i fſunt, in mari magno & ſpatioſo merſa deliteſ-
Penandi. cunt. Quæretur peceatum illius, inquit David,

Plal'9 15. & non invenietur. Quod clarius docet 9. Chry-

— .

Olivca

ſoſtomus, qui Davidis verba ità legit: quæra-
tur impietas ipfius: ut non inveniatur ipſe. Per-
mittatur Mandragoris dare odorem ſuum, &
non ſemper olebunt bene, qui bene ſemper
oluere. ldem dico de ſupremis Superioribus
cum de inferioribus Præfectis percontantur.
Idem præſtandum eſt cum diſcipulis, ut liberè,
quid de Præceptoribus cenſeant, conteſtentur.
Dent, dent, Mandragoræ odorem ſuum, &
tunc exponantur in portis Poma tum nova,
tum vetera. Sequitur. In Portis noſtris omnia
Poma: nova & vetera, dilecte mi, ſervavi tihi.
Poma omnia in Portis. Videlicet nuſquam ma-
jor fertilitas, quam in TLyrocinio; ubi oſtium
& veſtibulum locatum eſt Religionis. Quare
fruſtra blanditur ſibi de futura ubertate, qui
in ofſtio ſterileſcit, & Pomis caret. Verùm at-
tende, quid dicat, In Portis noſtris omnia Po-
ma. Non ait, In portis tantùm, ſed in Portis
noſtris. Et quare ità loquitur? quia non rarô
Portæ iſtæ noſtræ non ſunt. Dum enim exſpe-
ctatur, ut Tyro matureſcat, dum abſtergitur
Parentum amor, dum deliciarum uſus excuti-
tur, dum dediſcere debet quæ didicerat, dum
timetur ne aſſuetum balneis corpus æſtum non
ferat, dum Crux plumea fingitur, ut alliciat,
& lignea ſubducitur ne terreat, Tempus ela-
bitur Tyrocinii, & Portæ, quia noſtræ non
fuerunt, utriſque carent Pomis, & veteribus
videlicet & novis. Utinaàmque non cogamur
dicere de diebus Tyrocinii, quod de mortalium
tempore ſcripſit Seneca in prima ad Lucilium
epiſtola. In Portis noſtris omnia poma: nova &
vetera, dileéte mi ſervavi Tibi. Non dicit, re-
liqui tibi, ſed ſervavi: hoc eſt, à rugientibus
præparatis ad eſcam cuſiodivi. Laborandum
eſt, ut Chriſto ſerves, quicquid operaris. Et
quidem nova ſine veteribus ſponſo non pla-
cent, nec ſine novis vetera. Nimirum retinen-
dus eſt primorum annorum fervor & Spiritus!
ſed non placere duntaxat itaà debemus in Ty-
rocinio perfectè exacto, ut laudatores ſimus
temporis acti, & nihil ulterius agere ſataga-
mus. Porròô in Portis Poma iſta exhibenda
ſunt ſponſo, hoc eſt, in primo vocationis
noſtræ exortu omnia condienda ſunt. Vel in
Portis Poma Chriſto parantur, ibi videlicet
ubi & egreſſus patet ad animarum curam, &
regreſſus ad conſcientiæ noſtræ, noſtrique hor-

Viſitatio.

nes, G

Sindica-

tus liber-

tate
fruantur.

Tyro ter
pidus.

Tyro dur:
exercen-
dus.

Vyrocinii
prepoſita
retinen-

Fervor
paſt Vto⸗

cinium.

ti culturam. Verùm ut maximè placent Chri-

ſto in Portis Poma, ità difficulter cuſtodiri

. S“ „ 27: 13 tie
poſſunt. Et ideò ait, ſervavi tibi, In Hebræo Tee-

habetur. Abſcondi tibi. Sanè optima iſthæc ſer-

recta.
Bona ol⸗

vandi ratio, ut cuſtodias Poma, abſcondere. cultanda.

At quæ latebræ in portis? omnia ibi proſtant.

Scientieæ,

Fateor difficiliùs, ſed pluſquam egregié in Por-Ted eum

tis Poma cuſtodiuntur. Licet tamen, licet, in-

Spiritu.
. 7 4 Zelus A⸗
quit Seneca , ſapere ſine Pompa. Licet in Portis imari,

Poma ſponſo ſervare, hlcet & abſcondere. An- ſed cum
na certé, dum orat, ebria à Sacerdote creditur. Regula-
Magdalena, dum plorat, Peccatrix appellatur mm O
à Simone. Exprobrantur à Phariæo ſcelera Pu-ervan-

blicano, tundenti pectus in Templo. David
ſcurra dicitur, & ridetur coram Arca Domini
