Videns autem Eſau, quòd benediaißſet
Pater ſuus Javob, & miſiſſet eum in
HMeſopotamiam Syriæ, ut inde uxorem
duceret, & quôd poſt benediétionem
præcepißſet ei, dicens: Non accipies
uorem de filiabus Chanaan. Quöbd-
que obediens Jacob parentibus ſuis iſ-
Jet in Syriam. Ivit ad Hmaelem, &
duxit uorem abſque is, quas prius
habebat, Maheleth ſiliam Hmazl.
Quiſquis contumacem filium dicit, ſe im-
Filiorum bellem ignavümque parentem fatetur. Duas
Educatio. duxerat uxores Elaü ex Chananæis, valdé in-
feſtas tum Iſaaco,; tum Rebeccæ. Non ſemel
queſti hi ſunt de illis: ſed Eſaü permoveri non
Saberio- Poterat. Ut verò vidit, quod benedictioni-
provehat bus proſequuntur fratrem, qui deſponſaturus
obedien- filias Laban in Syriam ablegabatur, illicò uxo-
tes. rem ducit ex genere Abrahæ. Nimirum, ſi vis,
ut primogeniti obediant tibi, obſequentem tibi
natu minimum benedicito. Evehat Superior
eum, qui præſtò eſt imperanti, & vel Eſau
injuſſus conſilio parentis acquieſcet. Verùm
quam contumax impius;, vel dum blanditur Ge-
nitoribus. Non enim eas uzores vel expulit,
vel coërcuit, quas rebelles noverat Rebeccæ,
ſed iis aliam ſuperduxit. Enimverô Peccatoris
imaginem in ſe expreſſit Eſau, qui ſanè pecca-
tor, dum Dei minas exhorret, non antiquas
peſtes exuit, ſed candorem ſuperinduere migro-
Conver- ri ſtudet. Falleris. Non placet filia Iſmaehis
ſio vera, quamdiu filiæz Heth domi ſunt. Expurgate ve-

1: Cor. 5Fe tus ſermentum, inquit Paulus, ut ſitis nova

S ſ⸗ conſperſio. Etiam Philiſthæi, non extruſo Da-
mala, gon, Arcam in templum ſuum induxere; ſed
proſtrati ſunt. Quid mihi, quod jejunare inci-
bpias, ſi pejerare non deſinis? Quid verò eſt,
quod Eſaü ait, poſt benedictiones imperatum
facob, ut in Syriam concederet, cum priùs Iſaac
ITzvidia imperaverit, & deinde benedixerit? Nimirum
gas: s Invidus, quicquid fratri dicitur, licèt manda-

tum ſit, prærogativam efſſe putat & benecdi-
ctionem. Ipfſum acciri à Superiore, privile-
gium fratris interpretatur.

lgitur egreſſus Jacob de Berſabee, per-
gebat Haran. Cumque venißet ad
uendam locum, & vellet in eo re-
quieſoere poſt Solis oobubitum, tulit
de lapidibus, qui jacebant, & ſup-
ponens capiti ſuo, dormivit in eodem
loco. Väditque in ſomnis ſcalam ſtan-
tem ſuper terram.

Berſabee Puteus dicitur juramenti, Haran Rerx ſer-
verò deſtructus exponitur. Et ſanè, qui à lo- vet lura⸗
co fœderis, ubi Paxæ icta eſt, diſcedit, nonni- 1*.nt G.
ſi ad deſtructionem, & exterminium devenit.’“ .
Jacob verò eò magis admirandus eſt, quod, Vnio laſa.
ex obedientia, & inde abire, & huc venire Obedien-
non recuſavit. Quis verò non miretur pauper-“⸗
tatem, & patientiam Adoleſcemtis in divite do-
mo educati, & matri apprimè chari, qui non-
niſi, poſt Solis occubitum, de lecto cogitat,
& lapide contentus eſt pro cervicali? Et ſup- Mortif
ponent capiti ſuo, dormivit in eodem loco. Hoc catio &
ſanè argumentum eſt, nunquam dehicias ex- , er-
perti ammi. Siquidem cùm nos quielcere ne- „s,nus
queamus in pluma;, ille dormivit in ſaxo. Vi- Aelicazo:
ditque in ſomnis ſcalam. Qualis eſſe debuit, cùm rmm.
oraret, cui ſtertenti coœlum patuit! Sed 6 feli- Oratio.
cem ſolitudinem, ſterilem quidem & nomine
& ſegete, ſed arcanorum fertilem! Qui in do-
mo Patriarchæ ne quidem Angelum vidit, in
agro Deum conſpexit. Uſque adeò non ubi, Peregri⸗
ſed qualis ſis, intereſt. Ideò autem tam abun- 1 ,
dè exulem ſanctum recreatum dixerim à Do- ma'ffe-
mino ſupra ipſummet Abraham: ille enim vix rentia.
Deum audivit; hic cœlum, Angelos, Deum- Locus non
que conſpexit; quòd non Dei juſſu, ſed fra- eae ſan-
tris invidentiâ peregrinari à domo patria coa- Arcnſe
(tus ſit. Invicti id omninò cordis eſt. Nam iones, &
Dei hortatu uxoratum opulentumque Abraha- Invidi
mum cum familia diſcefſiſſe ſi tanti eſt, quan- olerandi.
ti erit adoleſcentem, inopem, ſolum, igna- H
rümque viarum, ut fraterno cedat furori, 4ℳ.
non errare modò, ſed ita errare, ut ſub dio Ppaaper-
pernoctet in lapide? Hoc nimirum & Coœlum tasrs.
patefecit, & Deum allexit ad ſpectaculum Diſeretio.
dormientis. Sed quid vidit? Scalam. Nimi- Suare
rum in cœlum non volatu, ſed aſcenſu con- ga hi⸗
ſcendimus. Erras, ſi putas, Eliæ in morem, zatio la-
ille tibi aſcendendum. Niſi fortè malis dicere, bore &
Eliam, hoc eſt, virginem Prophetam rhed conau
vehi, Imatrimonia veroò meditantem Patriar- enſe 3
cham gradibus in cœlum niti. Cùm Jacob ad lea e10.
uxores pergit, intelligit coelum patere qui- ne.
dermn, ſed per ſcalas aſcendenti; per quarum Matri-
gradus vix Angeli aſcendunt, imô vel Ange- H
li deſcendunt. Quis enim, inter conjuges, ſtat? Fater.
Quis ſalit? Et quamvis amimi propoſitum ſan-viygini-
Gtum ſit, cum ſponſam ducis, citò tamen, qui taia laas.
voto gignendi Deo pignora cœlum ſubiſti, BElias Ke-
inde ad terram detrahére terrenarum ſollici- lielelir.
tudinum mole depreſſus; quoniam qui nu- aafe
bunt cogitant, Qux Mundi ſaunk, ut Paulus benos, &
profitetur. Hinc eſt, quod Jacob aſcendere benedictos

primum Angelos ſpectavit, qui citò deſcende- Rgnißtart.

runt, nec repetiere coœlum. Angelos quoque Dei Vide ta⸗

aſeendentss, & deſoendgentes per eam. Quòôd ſi net des
in conjugio, qui Angeli dici poſſunt, qui- &. diſes

que afcenderunt ad cœlum, Deôque frui po- Religirsis
tuere ſcalzæ incumbente, ſtare diu nequive- perfectio-
runt in cœlo, ſed inde iiſque, quibus aſcende- n,
astitas
rant;

lul

—,— — — —

— —

4
Wl. 6
mie 4
llizr.
r Ca.

n iun.
lern he. 1
lau
dinin.
NMN.
ulle.
ſnin
Phur
ez.
n
ie
ſigiſe .
ine.

—— — — — — —

3

1 derſe.
Ver rge
. menta
ad,

Vriglai⸗
ug,

A⸗
t,

P Meriſf.
oC atin
N. tzen
gt.
N. en
1. geliian.
Unwn.
li. Ogtin
ne
o⸗
n
bi, Migi
Natit
eeent
0. nif⸗
W nd
n- LeAN
ſer. Alikler
kitali.
e Auiſet
In tiene,0
ha- mit
Can⸗ tgleratt

en.⸗ llerir
i.
dio duife⸗

Aun .
Hum Dſei
. . Clyd

4
alennhi

en,, vttl⸗
ete, hi
“ CNnell
eli,
ttu. lin
Ob ad,zgan:
(0l. n.

. t Sunu
Ilir ni
, ii in
⸗
Mn
ier gu
i N. ℳ
Puulhund
elin
Nelt ,uin

. ſniis.
S

1. 5,
1 .
Ul,,
ll ſ

ant,

in Cap. XXVIII. Geneſis. 9

fant, gradibus deſcenderunt: Quid, quæiô;
iis continget, qui nec cœlum ſuſpexere, &
Domini non dico vultum, ſed nec nomen no-
verunt? Quid patietur luxuria, ſi ſancta Caſti-
tas Rebeccæ alumno; Oratione,; Eternorum
conſideratione, Dei præſentiâ, Deique cogni-
Ron emurito, coœlum nonniſi ſomniatum pate-
fecit? Planè Jacob ſponſarum candidato tale
exhibetur theatrum, in quo docetur uxorato
licere quidem, ſi Angelus ſit, cœlum petere
ſanctitate propoſiti; colum, inquam, petere
licet, ſed per gradus, hoc eſt, non ſine labo-
re; quibus in gradibus din conſiſtere, nec An-
gelo licet. At nimis blandè conjugii calami-
tates expreſſimus. Non enim uxoratus erat;
cùm ſcalam vidit, ſed virgo: qui deinde;
Cafitas. cùm rediret ex Meſopotamia ſeptus uxoribus
Matri- non jam recreari meruit ſpectaculo Angelorum,
Zen. . ſed colluctatus laboriosè eſt cum Angelo.
2 3 Manſit ſolus: & ecce vir luctabatur cum eo
Eledio uſque mané. Vide, quomodo; poſt conju-
Katus. gium, Jacob Angelo, non ad ſolatium, ſed
ad luctam, exercetur. Et quidem hic diù ora-
rat, vigilarat, conſuluerat ſuis, in anguſtus
verſabatur, nihilo minus nec unum meruit
videre Angejlum in decore ſuo, ſed perſona-
tum humana formâ ſenſit adverſantem ſibi:
cum hic in Haran; dum virgo eſſet, & An-
gelorum multitudine, & Deo ipſo recreare-
tur. Uſque adeò non ab Eliæ modè felicita-
te abfuit, qui curru elatus eſt, ſcala ipfſi reli-

& pro rhed4â, ſed & ſe ipſo deterior factus,

inter conjuges, erravit, vel procul ab eis poſi-
tus & ſolus, ſed quia conjugatus, nec Ange-
lIum videre potuit line dolore femoris, & ar-
tuum certamine. Et ecce vir lactabatur cum eo,
uſqute mane. Intelligis, credo, conjugi, vel ab
uxore diviſo, non licere cœleſtia attingere ſine
pugna; quæ durat, quamdid vitæ hujus nox
duraverit. Sanctæ quidem nuptiæ, ſi Chriſto
pronubo celebrentur, uti egere in Cana Spon-
ſi epulantes: attamen, quam felix virginitas,
quaàm ærumnoſa nubentium conditio! illi ſi-
quidem vel dormienti cœlum patet, ſcala, qua
tuto in paradiſum aſcendat, exhibetur, Deus
aſſidet gradibus: hunc verò ſola manet lu-
Quid Iu- Cta, in qua licèt vicerit, claudicat. Quod ſi
wuria, i tales nuptiæ ſunt, quas Iſaac imperat, quas
e is E Jacob apparat, quas Liæ & Rachelis non
Firge, fa- tam nomina, quam Sacramenta ſanctificant,
zuro dun. Quid iis impendet conjugibus, quos Venus an-
zaxaz de- tè conjunxit quàm Deus? Illud veròô animad-
Kinsta vVertas velim, tum Abrahæ, tum Iſaaco, tum
Periwo- Jacob Dominum apparuiſſe in via. Et Iſaaci
5 rer ri- quidem tenuius, Abrahæ uberius, utroque
patio. Veròô longè cumulatius & ſpectaculum, & ſo-
Conſola- latium ſancti Jacob fuit. Illi emm cum uxori-
viones Dei bus peregrinati ſunt, hic ſolà comite pudici-

uiéas co- tiè: illi cum familia umverſa iter confecere;,
pioſius in-
uant.

zia euili. Patris, & ſtudioſiùs Eſaüu complectentis quam
det pre- ſe hortatu Senis, viæ ſe commiſit. Quod ſi O-
Handa. bedientia exhibita Parentibus à nobis colen-
dis, dum nos emittunt quæſitum uxores, viſio-
nes parit: quid, quæſo, conſequemur, dum
Parentum juſſa impleverimus in iis quæ ad pie-
tatem ſpectant, non thalamos nobis, ſed Cru-
ces adornantium? Porròô ut diſceremus gra-
tiorem eum ſibi eſſe, qui hominum, quaàm
qui ſuæ obtemperat voci, Abrahamum &
Iſaacum vix dignatur alloquio, ſanctum Jacob

hic incomitatus & pauper peregrinatus eſt. II-
Oεααieα li denique Dei voce, hic caligantis imperio

mirò reficit & Ccoœli; & Angelorum; & fui
ſpectaculo. Viditcque in ſomnis ſcalam: Cur Diſerettos
dermienti; & non magis ambulanti, & labo-
ranti Cœlum & Dei arcana innotuere? Ut Recréatis
diſcas Sanctorum ex Obedientia peregrinan- aliqnalts.
tium nec ſommum carere mercede; ütque
ſcias Deo non minus gratam eſſe Patriarcha-
rum quietem; quàm laberem. Ne crederes te
tantüm Domino placiturum; cùm delaſſaris, Servi hu⸗
maluit dormienti apparere, quàm ambulanti. maniter
Dormienti, inquam; ſed ſuper lapidem, ap- èͤradas-
paret Deus. Non enim mediocris modeſtia eſt; talici
poſtquam diem totam ambulando ſudandéque onſalen-
confeceris, uno contentum eſſe ſaxo pro cul- dum.
citra. Rara virtus, delaſſatum non murmura- Pauper-
re, non iraſci, non furere ſuper lapidem, ſed .
dormire. Et Dominum innixum ſcalæ, dicen- erei⸗ .
tem ſibi: Ego ſum Dominus Deus Abraham Pa- H'ſpita⸗
tris tui, & Deus MWaac⸗ Terram, in qua dor- litate
mis, tibi dabo, & ſemini tue. Nota, ut reveren- paſſi va.

Servire .
Deo feliæ

tiam exacueret Dominus in filio erga Paren- sratus
. . woedlio-
tem, à quo & domo emiſſus fuerat, & minùs z,

amabatur quàm Eſau, Deum ſe dicit Iſaaci: D ſeretis.
imò Abrahamum Patrem ejus dicit, qui non barentes
Pater, ſed Avus ejus fuerat, & Iſaacum non éolenais
dicit Patrem, cujus erat filius. Ego ſam Domir
nus Deus Abrabam Patris tui, & Deus Haac.
Ut ſciret, Iſaacum ſine ullo ad filios reſpectu
Deo pergratum eſſe. Ac ſi dicat: Iſaac, non
quòd te habeat filium, à me diligitur, ſed quòd
Iſaac ſit. Quamvis & illud latere my ſterium di-
xerim. Abrahæ, qui Pater appellatur, non
Deus tantùm, ſed & Dominus eſt; Iſaaci ve-
1, qui non dicitur Pater, Deus duntaxat eſt.
Nimirum in vocabulo Domini Timorem &
Virgam importari non ignoro. Ergo, ubi voca- Maerè-
bula Patris & liberorum intercedunt, non ſat nonia.
eſt Divimitatis ſonare nomen amabile; ſed for- EaerE
midandus Domini titulus interponitur. Eget wsais:
enim paternus affectus fortiori repagulo, ne parens.
præceps feratur in liberos. Ubi non interponi- Paren-
tur nomen Patris, ſatis eſt Deus: ubi Pater re- vinz a⸗
ſonat, & Dominus eſſe debet, ut Deus ſit. Ter- S Sr-.
ram, in qua dormis, tibi dabo. Dicere potuiſſet ſici aßß⸗
Terram dabo, quam perambulaſti, fed maluit nes non
dicere, in qua dormis; ut teſtaretur ſervorumn evehanis
fuorum non laborem ſolum, ſed ſomnum D'ſere'e.
quoque mercedem promereri. Ecquis tam hu- ee, .
mano Domino non ſubdatur, qui ſervos ſuos
vel dormientes imperio terrarum, & benedi-
ctione muneratur? Apud Reges terræ vix mi-
litando meremur, Deo Cœli, & dormiendo
probamur. Eritque ſemen tuum quaſi pulvis ter-
ræ. Quid audio? Quaſi pulvis? At Iſaaco lon-
gè nobiliorem poſteritatem promiſit, dicens:
Et multiplicabo ſemen tuum ſicut ſtellas cœli.
Cur Iſaaco ſidera, Jacobo autem arenæ deſig-
nantur? Certè inter filios Jacob nullus nume-
ratur Eſaü: & nullus Joſeph in filiis Iſaaci.
Quare ergo pulveri comparatur genus Jacob,
aſtris verò exæquatur Iſaaci poſteritas: cùm ex
iſto Eſau, ex illo emanaverit Joſeph? Nimi-
rum ubi multitudo, ibi degeneres. Ubi duo-= Religio-
rum Genus eſt, ibi ſidera exprimuntur: ubi Fa- ves ton,
milia multiplicatur in duodecim pignora, nu- malregli-
meri redundantia in pulvere adumbratur. Vel zande,
certè dicamus ita. Nullus Eſaü in filiis Jacob, zan ero
ſed nec ullus in prole Iſaaci Ruben numeratur. Sociorum
Non demutantur ſidera in arenas, ubi invidus 70:
ſævit, ſed ubi impudicus ſordet. Inter filios c wanes,
Jacob Dina polluitur, Ruben polluit;, fratres
peſſimo de crimine accuſantur; Caſlitas ven⸗
Atur?

Gen. 1c4
4.

Oliva

ditur: omnino ſtellæ cadunt in tanta pudoris
beweritas & pudicitiæ jactura. Hinc diſcant Juperiores,
aiſen. nihil na famæ Sacrorum Ordinum obfuturum ,
Famæ pn. Juam ſi. vel tantillum pudor lædatur. Licèt
nor. Joſeph effloreat, ſi Ruben vireat, non fulge-
Religio o mus, ſed calcamur, G& è ſtellis pulvis evadi-
unum in- zWhus. Odi Eſau, quem Deus execratur: tamen

Ifemit. ſiderum ſfulgor manet in domo Iſaac cum in-
vido. Unius impuritate Rubeni, vel Joſeph
pulveri comparatur. Niſi fortè malimus cre-
dere, ideò Iſaaci prolem ſtellis, Jacob autem
pulveri comparatam, quòd ſceptra in eis &
—uüata & enata ſint, Joſepho imperante. Quam-
Dignitas diu vitia intra privatam fortunam conſiſtunt,
20X. . —— .
Pelicizss emicant ſidera, & cœlum reſpicitur: ubi de
noxia. Tegno agitur, ubi Judæ promittuntur ſceptra;
Statas & Joſepho exhibentur, ibi nihil niſi pulwis
medio. ſpectatur. Facilius paupertas invida & cruen-
ris.

ta cœlum ſuſpicit, quam felicitas impolluta
& &qua. Paucis: ubi video Eſaü, adhuc ſtel-
las fuſpicio: ubi Reges initiantur, pro ſtel-
lis, pulverem audio. Nec immeritè: quis
enim è ſolio cœlum reſpicit? quis non infi-
gitur humo? Cogeris vel invitus lutum tra-
Ctare, & ſiderum obliviſci. Hinc eſt, quod
Salomon in throno ſuo non Aquilas, ſed Leo-
nes ſtatuit. Non enim licet Principi evolare,
& ſolem contueri, ſed cogitur terram luſtra-
Dignita; re. Qui ſane Salomon ſuis in columnis lilia
"oXαα.αιι effinxit, non ſidera: Non enim Regi præſtan-
de hac .
tiſſima cœli, ſed terrarum florentifſima per-

agitur . 4
qui Fäera ſpecta ſunt. Ut propterea exiſtimaverim,

erant, Canticorum quarto, ſponſam non appellari
pulvis Columbam, ſed duntaxat pulchram, cùm ad
Ten. 8. Coronam evocatur. Tota pulchra es amica
ent4. e ze‿e Veni de Libano, veni: coronaberis de
capite Amana. Siquidem cùm ad ſolium eve-
. heris, detrahere tibi potes alas, non enim am-
Hei uer Pius ab humo licebit elevari. Terram, in qua
ſe permit- P 7

zant Au- dormis, tibi dabo, & ſemini tuo. Qui vigilan-
licie dum monet & jubet, cur dormienti impe-
Dignita- rium ſpondet? Nimirum imperia felicius ob-

res quibus veniunt quieſcenti, quaàm ſollicito. Hinc eſt,

artibus 1. 1
parari de- quod Lilio non laboranti neque nenti Salo-
kesane. monis gloria comparatur. Si nihil egeris,

Ambitioſßi ages ommia. Iſaaco verò dixit Dominus: Pe-
id diſcat. regrinare in ea: Tibi enim dabo univerſas re-
Gen. 26. giones has. Quaſi dicat, ſi in morem advenæ
3 non totus huic régioni adhæſeris, eâ potieris.
Quod ſi totus incubueris, radicéſque in ea
egeris, téque ſtlabilieris, eradicaberis. Hanc
ob cauſam Joſepho imperium deftinatum eſt
ſomnianti. Quèòd ſanè imperium non in ſpica
adoleſcente, ſed reciſa, demefléque ac colli-
gato manipulo expreflum eſt; ut ſcias, non
ab induſtria tua, ſed à Dei providentia de-
ferendum tibi imperium eſſe. Planè Aaro-
nis virga focundos ſacerdotii flores non pro-
tulit, cùm vireret, ſed arida. Cùm germi-
nare non potueris, tunc germinabis. Sequi-
tur: Eritque ſemen tuum quanſi pulvis terræ:
dilataberis ad Occidentem, & Orientem, &
MHrm ſeptentrionem, & meridiem. Cùm ad Iſaacum
H loqueretur Deus, dixiſſeétque futurum ſemen
perſecutio ipiius ut ſtellas coœli, non addit dilatandum
aiilis Ee- ab Occidente ad Orientem: Et multiplicabo,
eleſzfties inquit, ſemen inum ſicut ſtellas oœli: dabé-

Teriſti- que poſteris tuis aniverſas regiones has. Intra
Cen 28 Palæſtinorum fines multiplicatur Iſrael, cùm
4. micat ut aſtra: quando verè deſpicitur, &

Eecleſia- conculcatur ut lutum, tunc ab Oriente ad
RKica la- Oecidentem uſque exundat. Vides, opinor;,
riſdidio

„

4

felicitatem & incrementa Chriſtianorum ab non luxn,
animi Humilitate, ſeu à Perſecutorum imma- Ed ad-
nitate pendere. Cùm effulſerimus ut ſidera, it
minuemur: cùm calcabimur ut pulvis, am- zone “

plificabimur. Eritque ſemen tuum, quaſi pulvis rebit.

terrer dilataberis ad Occidentem & Orientem. Eccleſia-

Et quare Eccleſiæ felicitas ab Occidente in- RKicorum
choat? Quia Chriſtianæ Reipublicæ fauſtitas kr, “
non inter fortunæ dehcias, ſed inter Tyran“
norum minas adoleſcit. Veni de Libano, ve- Can-4. 8.
ni: coronaberis de capite Amana, de vertice .
Sanir & Hermon, de cubilibus Leonum. Vi-
den' ut adverſis rebus contexatur Eccleſiæ dia-
dema? Verùm, quæ in Occaſu exoritur fſeli-
ciſſimè, miſerrimè occumbit in meridie. Et me-
ridiem. Ibi ſiſtit. O Meridiem tenebroſum, in Felicirtas
terris quidem procul diſſitum ab Aquilone, oxia.
verùm Septentrioni in Scripturis conterminum! ar⸗ es.
Et Septentrionem, & meridiem. Sanè nunc mi- itg⸗ 7
rari deſino aſperum verbum, quo percellitur 4
Sponſa, cùm de Meridie percontaretur. Indica
mihi, uhi paſcas, ubi cubes in meridie? Illicò Can. 1. 7.
audit: Ji ignoras te, pulcherrima inter mulie-
res, egredere, & abi poſt veſtigia gregum. Ex-
horrere illam voluit vel ſolum nomen Meri-
diei, ſibique injuriam factam non levem putavit
Chriſtus, quòd exiſtimaverit Sponſa ſibi do-
micilium effe in Meridie; qui & noctu natus
eſt, & moriturus Meridiem extinxit diurnis te-
nebris. In illo duntaxat non deſipuit ſœmina
alias minimè ſapiens, quod, cum de Meridie
loqueretur, duntaxat mentionem fecit epuli &
recubitus. Ubi paſcas, ubi cubes in meridie? Non
dixit, ubi litas, ubi doces, ubi oras, ubi jus di-
cis in meridie, ſed ubi paſcis, & cubas? Quid
in felicitate agimus? Aut otio, aut voluptati va- „
camus. Et Benedicentur in te, & in ſemine tuo radaſti.
„ .2 . ati0.
cunktæ tribus terræ. In Hebræo legit Pagninus: atie
Et benedicent ſe in te omnes familiæ terræ. Be- cooperan-
nedicéris, ſed ſi te benedixeris. Tuum eſt ad- dam.
jutorem Dei efle. Niſi ille benedixerit, non eris Gratia,
benedictus: ſed non benedicéêris, niſi unà cum & libe-
illo benedixeris tibi. Benedictio Domini ſuper ca- H
put Jiſti. Non ſuper humeros, non ſuper bra-
chia, ſed ſuper caput; quod non movetur, ſed
movet ſe, quippe quod principantis animi ſedes
& thronus eſt. Illud omitti hoc loco non debet,
quod cùm ad Iſaacum dixiſſet Dominus in Ge-
rara: Et benedicentur in ſemine tuo omnes gen- Gen. 26.
tes terræ. Statim addit: Eò quod obedierit Abra-.
ham voci meæ. Cur Iiaaco propter Abrahamum
magna promittuntur, & Jacob non promittun-
tur propter Iſaacum? Rurſum: Iſaaco non di-
cit, Benedicentur in te, ſed, Benedicentur in ſe-
mine tuo, Jacob verô ait: Benedicentur in te,
& in ſemine tuo. Imòô ut vertit Chald. Benedi-
eenmtur propter te. Unde, quæſo, Gratiarum diſ-
crimen tantum? Dices, quia in Jacob effalſit
Obedientia, cùm ex Patris imperio peregrina-
retur ad Laban in Meſopotamiam. At ex Patris
juſſu perrexit Iſaac in Montem holocauſti. Plus
eſt ire ad funus, quam ire ad nuptias: plus eſt
aræ imponi ut juguleris, quàm lapidi ſuperim-
poni, ut dormias. Peregrinabatur, inquies, tunc
Jacob: Iſaac quoque cùm ei apparuit Dominus,
Peregrinus erat, & in itinere. Quod ſi ille ino-
pià lecti laborabat, quippe qui ſuper lapidem
recumbebat, hic annonæ caritate premebatur.
Unde ergo tanta benedictionum differentia in
tanta fortunæ & virtutum ſimilitudine? An
quia uxoratus tum Iſaac, Jacob verò Virgo iy,zni.⸗
erat & immaculatus? Vel quia Virgini, ex qua a.

7

Foltin r

mus. m
II

imif 1

1e. tn

H

1
I

Inin! V
iui
ie 4
thergs
im,d.

i

) ,
ſain.
. der 11,0
eſen.
tiogee
ebit⸗
. Lahe.
kionn
nint,

ne

4-
.
l⸗
.
n elicie
e deri,

n licſhe
le ſicina.
iiu

ion
ne Cann,
lie.
ei.
Wit
6o.
atung
te⸗
Vin

8

il
V-

41.
nn beh

vatit
.„ „
I: i
coetlir⸗

40. Aun.
ii
lte
1Enin
e lien

1Ite,
el⸗
ndl.
ut
d⸗
Pans
Ds
nim⸗
tune
nus,
o⸗
den
atut.
1
An
go min
quu t.
.

in Cap. XXVIII. Geneſis. 9

Beatißi- Dominus proceſſurus erat, hic propior quam
me Virgi- ille? An denique quia ad labores pergebat Ja-
nis Marie coh Iſaac verò ad Abimelech Regem conten-

e a, debat; ut propterea conjicere liceat, Aulæ af-
. S flatum obfuiſſe Iſaaco, anguſtiarum verô vici=-
tio vici- Mamn Profuifle Jacobo? Ego ita crediderim-
nior Quandoquidem tam pares illos fuiſſe vidimus
Trando in virtute, non puto ob Virginitatem Jacob
n⸗ „ Prælatum, quippe quam tunc maximè perdi-
, tud ibat non una tantumn uxore, ſed gemin;
T ibala- nec ob viciniam Virginis, à qua licèt Abraham

7o& la- longius diſtaret, quam Iſaac, audivit tamen:
bor atilis. In te benedicentur univerſæ cognationes terræ.
Gen. I2. Crediderim potius aliquid in ipfis indagandum,

3. in quo diflimilitudo appareat meritorum. Er-
go pueritiam utriuſque expendamus. Unum
invenio, quod mirer in Jacob, & non mirer
Perſeen- in Iſaac. Nempe Jacob vel in utero Matris exe-

io ntilis. . 5 e. .
tion cratus eſt impium, Iſaac verò in domo Patris

Amicitia cum impio lulit. Breviter, non odio fuiſſe Iſ-

"oXι ι sPn mazëlein Iiaaco, ut vacet culpà, vacat ad mini-
Imitandi mum coronà: Nunquam ictum à Jacob foœ-
pauci. dus cum Efſaü, illum extulit ad ſolhium. Nimi-
uIn, ut Deo placere non poteſt is, cui non
ſ Qilplicet nefarius; ita gratiffimus Deo is eſt,
cui omamis iniquus; etiamſi frater ſit, & invi-
us & hoſtis eſt. Illam quoque ſubdiderim cau-
ſam diſlimilis benedictionis: quod virtus Iſaa-
Cci & din caruit ſcandalo Iſmaelis, nec din eo
vexatus eſt. Unde non mirum fuit, ſi, ejectaâ
ancilld, & filio ejus exulante; in ſinu Saræ &
Religio Abrahæ impollutus adoleverit Iſaac; Jacob ve-
Z la ma- r vel in utero Matris reprobi Eiau ſollicitari
HS , Cœubit exemplo, nec unquam deſüt ad flagitia
virtu: illius contubernio urgeri. Hoc enimverô per

g andio- Mmagii apud Deum eſt meriti. Cæterum ſi vir-
ris it pre- tutem utriuſque Patriarchæ expendamus, cum
rii. ad eos locutus eſt Dominus, longè perfectior
Iſaac quaàm Jacob erat. Siquidem ille, utpote
provectioris ætatis, ampliora virtutum ſtipen-
dia fecefat;, diuturna peregrinatione, excellen-
tià ſacrificii, ſingularitate conſtantiæ, continen-
tiæ ſublimitate, unius uxoris thoro, quod de
nullo legimus Patriarcharum. Jacob veròô vix
domo extulerat pedem, nec aliud de eo narra-
tur, quam quod lentem coxerit, & Patrem pa-
Imitandi vVerit furtivis dapibus. Uique adeo apud Deum
optimi.

Prof fia unde, & quo conatu. Etſi minor virtus in Ja-
veinenda cab, minor quoque in eo ad virtutem ſtimulus,
n & minor ætas. O Sara, noli ancillam ejicere
filum ejus: quia ſi hos ejicis, IHſaaci merita
decreſcent. Hinc eſt, quod Dominus in Evan-
gelio jubet frumenta cum zizaniis creſcere, non
dubius pleniorem frumenti ſpicam zizaniorum
Matt. 13. Contubermo futuram. Ninite autraque creſcere.

30. Quis eſt,; Domine? Nonne Saram dixiſii au-
diendam cum imperat ſeparari ab Iſaaco Iimaë-
lem, ne frumentum electorum educatur cum
reproborum ferè anteſignano? An diverſus eſt
Vro tole- (ut aliqui blaſphemarunt) à Deo veteris, Deus
randus, 2 5ss
nam, forie 0 Vi Teſtamenti? Imò ego ſum Deus Abra-
atten 4 ham, & Deus lſaac;: ſed cùm viderim in tan-

naturd tum eéxcreviſſe merita Jacob, ob contubernium
eisv, & cumn Efaii non abſiractum a meo cuſtu, & à Pa-
luearter rentum reverentia, copioſiùs muneror, qui Li-
egferhn lium floruit inter vepres ſcandalorum, quam
qui mi- Qui viruit Flos, remotus à ſpinis, ſed cinctus
ns,dedm undique floribus. Hoc & manifeſtè videmus in
gui megis Benledictione Jacob, & apud Eiaiam legimmus,
Pefecit. ubi Propheta hæc habet. Pro ſaliuncula alcen-

Fſa. 5,5. . . .Z
13. det abies, & pro urtica creſcet myrius. Nota:

non tam attenditur; quò quis aſcenderit, ſed

In Scriptura aſcendet propriè de iis dicitur
quæ non admodum ſeſe ſuſtollunt ab humo:
Sic apud Eſaiam habemus. Non putabitur, &
non fodiétat,, & aſcendent vepres, & ſpincç. Et
alibi apud eundem: Er aſcendet ſicut virgultum
coram eo, & ſicut radix de terrà ſitienti. In
Oſee quoque; Lappa & tribulus alcendet Iuper
aras egrum. Ut vides; aſcendere dicuntur; quæ
non multum exurgunt à terra. E contra creſce-
re non raro de iis ſcribitur; quæ in altum ſe
ſurrigunt. Ita reperimus de eo Rege Judæ;
qui valdè increverat, prophetatum: Fructus
ejns, & frondes ejus ereverunt ex aquis maltis.
Item apud Lucam Dominus ait de grano ſina-
pis, CGevit,; & fabtum eſt in arborem mag-
nam. Et de Dario: Hircus autem caprarum
magnius ſaklas eſt nimis, cumque creviſet. Er-=
go cùm ita ſit, cur abies, quæ procera & al-
tifſima eſt, in morem virgulti perhibetur af-
cendere, Myrtus veré, quæ vix humo emi-
net, creſcere dicitur, quod plantarum eſt. Pro
Jaliuncula aſcendet Abies, & pro urtica creſoet
Myrtus. Niſi fallor, docet nos Propheta; non
metiendum efle profectum ex incremento vir-
tutis, ſed ex victoria vitiorum. Abies ſuapte
naturâ in altum excreſcit: Myrtus verò vix cre-
ſcit. Proinde plus commendare debemus in
Myrto aliqualem celſitudinem, quàm in Abie-
te proceritatem immenſam. Elephas, ſi mag-
nus ſit, non magnus eſt. Canis verò, ſi grandior
fuerit, portentum eſt. In Angelo Caſtitas ful-
get, ſed ſine admiratione: In homine verò mi-
raculum creditur. Adde; quod abies Saliuncu-
la fuit, herba; ſi non nobilis, certè non noxia.
At Myrtus ex urtica luccrevit. Imò ſi credimus
LXX. ex Conyza- Et pro Convza alcendet Myr-
tag. Eſt autem conyza, inquit hic S. Hierony-
mus, herba viliſſima & amara; odoriſque pef-
ſimi. Quis igitur non ſtupeat ex tam degeneri
olere, tanti odoris creviſſe virgultum? Abies
altior quam Myrtus, ſed non ex urtica; verùm
⁶ Saliuncula ſuccrevit. Noli mirari, ſi bonæ in-
dolis adoleſcens, piè educatus, & maturè con-
verſus ad Dominum;, non ambulat, ſed evo-
lat ad bravium ſupernæ vocationis. Mirare po-
tius eum, qui naturà ferocior, educatione bar-
barus, ætate grandior, cùm furere & blaſphe-
mare crederetur, pfallit; & cellam incolit. In
Paulo Dominus minima, tanquam maxima;
probat. Eum enim Vas elechionis appellat. Et
quid egit; Domine, quod eum tanto dignaris
vocabulo? Ecce enim orat inquit. Ergo-ne tam
mirum eſt, hominem orare? Quoties oravere
Difcipuli, nec tanto eos nomine extuliſti? Ni-
mirum orare non eſt magnum, ſed Paulum
orare poſtridie diei furoris ſui, maximum eſt.
Exhalare orationis thymiama ex illo pectore,
ex quo; ante aliquot horas, minarum & ſuppli-
ciorum Atna erumpebat: hoc enimvere Deo
perplacuit. Vis id apertius cognoſcere. Mina-
tur Elias Achabo excidium famuiliæ ejus. Ter-

9.
Idem 535

2.

Olſ. 1e. 82

Ezech.
19 95.

Luc. 13
19.
DaneS. 8½
Compati
non feſti-
nantibus.
Puſillani-
mes, 42
non ita
bprofece-
rinte

Laph
blandè res
Superior
non ſit
omnibus
idem.
conf⸗ſſa⸗
rii Diſ-
erstio at-
tenaat in
acceaen-
tibus, un⸗
de emer ſes
rint „ &“
ubi vi-
vant.
Superios
diſeretus

ſit.

Religioſt
not⸗ Per-⸗

nant ſar

culares.

Honor
mutuuts.
Act. 9. 11
Seperior
non ea-
dem ab
omnibus
exigat.

catio Paſ-

ritus Rex infauſto nuncio ſacco tegitur; demiſ- Ssh m.

séque incedit capite, & quamvis non legamus
de ſcelere dohniſe, ſed tantùm horruiſſe ſuppli-
cium, illicò tamen exauditur à Domino. QOuia
bumiliatus eſt mei cauſa, non inducam malum in
diebus ejus. David & contra cilicio veſtitur, ci-
nere ſordidatur, lachrymis madet, nec tamen
filio vitam impetravit. Accidit autem die ſep-
tima, At morereiur infang. Quare Achabi ſaccus
Deum placat, & Davidis cilicum Deum non
placat? Quia ex urtica ſi pullulet Myrtus, nari
eſt;

3° Keg.
2 1e 29.
Fervor
nde at⸗
tenden-⸗

nant ca⸗

eορ5,
2. Reg.
12. 18

96 Oliva

eſt: non eſt autem mirandum, ſi & Saliuncula
germinet Abies. Abietem proceram eſſe, na-
tura eſt: Myrtus, ſi paululum ſurgat; creviſ-
ſe dicitur. Lachrymaſſe Prophetam quis demi-
retur? Jejunum Achabum quis non ſtupeat?
Quod ſanè in ipſo libet Paulo recognofſcere.
Saulus orans initio converſionis mutatur in vas
electionis. Paulus ſenior ter orans, ut carmis ſti-
mulus retundatur, non exauditur. Unde, ob-
ſecro, ejuſdem Viri Oratio modèò tanta poteſt,
modè nihil poteſt? Nimirum in Saulo vel ſcin-
tilla precum Apoſtolum facit: in Paulo verô
productæ totâ nocte precationes Apoſtolum èe
Carnis ſervitute non eximunt. Ideò mirum vide-
ri non debet, ſi Jacob minor merito quam Iſaac,
major eſt præmio, tum ob adoleſcentiæ lubri-
cum, tum ob contubernii ſcopulos, ad rectè
operandum longè illo invalidior. Hinc Holo-
fernem obtruncatum prædicamus manu fœmi-
næ, & ſtratum ſtupemus Gigantem fundàâ. Se-
quitur: Et ero cuſtos tuus, quocunque Periexe-
pelicitas vis. Si de occurſu hoftium ſermo fuiſſet, con-
infelix, & gruenter ſanè cuſtodem ſe ei Dominus exhi-
voxia- puerat: at, cùm fauſta omnia pollicitus ſit;,
dilatationem videlicet, benedictionem, terra-
rum imperium, cur quæſo de cuſtodia lôqui-
tur? Enimvero mihil ita hoſtile, ut grandis Fe-
licitas. Tunc maximè Dei cuſtodia indigemus,
cùm nihil adverſatur. Et illud notandum, A-
praha oſtenſa ſidera, ſed Jacobo cœlum patuiſ-
ſe, Angeléſque, & ipſurmn ei Dominum appa-
aven. ruiſle inn xum fſcalæ.
zum obli. Jacob? Abſit. Scd ille uxore, nepoteque ſtipa-
vio. tur: hic avulſus eſt à parentibus. Qui deinde
RR ie nie circumnſe tibus 6e filis Coœlum nuſ-
berFectio. circumſeptus uxoribus & filiis 1
quam ſuſpexit.

Cumgque evigilaſſet Licob de ſomno, ait:
Vers Dominus eſt in loco iſto, & ego
neſciebam. Pavenſque: Quadm tertibir
lis eſt, inquit, locus iſte! Won éſt hic
aliud, niſi domus Dei, & poria cœli.

Unde timor? unde pavor, ubi omnia bea-
titatem ſonant? Coœlum patet, & paves? An-
gelos intueris, & times? Benedictionibus im-
Partiris, & expalleſcis? Omnia ſuadent ſecuri-
ia ſalu- tatetn, & trepidas? Horruit, miſi fallor, in coœ-
in ariza. Iutn aditum non patere miſi per ſcalas, & ſolis
licere Angelis per eas aſcendere. Non volatu
uno cœlum petitur, ſed aſcenſu laborioſo &
2 diuturno; nulluique cœleſtes gradus terit, niſi
Angelis ſuppar. Ergo, qui in ſuprema vitæ ho-
ra ad bravium currere incipit, haud pervenit,
cum ad cœlum per ſolos ſcalarum gradus deve-
niatur. In funere ſiquidem Neophytus innocen-
tiæ, colum peteret, non emenfs ſcalis, ſed
ſaltu. Ideo perrarô id evenit. Surgens ergo Ja-
cob mane, tilit lapidem, quem ſuppoſuerat ca-
piti ſuo, & erexit in titulum, fundens oleum de-
luper. Votum etiam vovit, dicent.:. Et lapis iſte,
quem erexi in titulum, votabitur domus Dei
cunctorumque, quæ dederis mihi, decimas offe-
vam tibi. Ut vides, Domus Dei vocatur lapis,
non cm jacet, & fuper eum dormitur;, ſed ùm
erigitur; in quoò quidem lapide oleum non deeſt,
Ereleſßa- ſed deſuper effluit. Porrô dedicatio Domus Do-

Rici ava- 2 . 1
ri, etioß, Mini, hon corrogatione, ſed dilargitione com

pletur: nempe oblatione, non extorſione de-

Eecleſia- cimarum. Huc, quæſo, Eccleſiarum Primates.
Rica Zw- Non erxigitur domus Dei ut diteris, ſed ut di-
riſditstte .

Num Abrahamo major

tes: nec lutea eſt, ſed ſaxea: neque tunc lapis Conſtan-
appellatur domus Dei, cum jacét, ſed cùm ſtat, 4 &

nec cum ſuper eum dormitur;, ſed cum propè H
— . . 3 ine indi⸗
illum expaveſcitur ,„ & exclamatur, Quàm ter- ver

ihilis eft locus iſte! Trepidatur, inquam, co-
ram Eccleſia, & exclamatur, Quàm terribilis
eſt locus iſte! Sed & illud utinam addi poſſit;
quod ſequitur: Non eſt hic aliud, niſi domus
PDei, & porta cœli. Quæ quidem tunc prædica-
Puntur à populis, cum viderint ab Eccleſiafli-
cis Dei duntaxat gloriam, & aniwarum ſalu-
tem procurari. Quam dolendum eſſet, ſi tantæ
dignitatis titulus in illud infelicitatis elogium
mutaretur, Non eſt hic aliud niſi domus priva⸗-
ta; & oſtium gehennæ. Non ſolùm enim peri-
re interdum cum populo Sacerdotes & Præſu-
les, ſed præ populo abſorberi creduntur in tar-
tarum. Cum enim gloriæ, luxuique, ac ampli-
tudini agnatorum ſtudeatur, & Dei cultus in-
cultus ſit; cùm opes per fas pérque nefas non
rarò & congregentur;, & corradantur, profe-
Ctô hic aliud eſt, quàm domus Dei, & porta
Coœli. In excuſationem porrô avaritiæ & ſuper-
biæ ſuæ illud nonnulh (qui abſimiles penitus
ſunt Apoſtolicis Præſulibus, quorum copia mag-
na in Eccleſia Dei) uſurpant frigidiſſimum ver-
bum Sacerdotes mimiâ cupiditate flagrantes;
nempe ſuos a ſe evehi, ut Eccleſiæ dignitas
uberius excolatur. Fallimini, Præſules. Non
exclamatur cum pavore, Quaàm terribilis eſt lo-
cus iſte! Niſi quando clamari & illud poteſt:
Non eſt hic aliud niſi domus Dei, & porta Cœli.
Non Affines impinguati, ſed nomen Domini;,
& Coœli porta Domum Dei cxpaveſcendam
