adventu hoftis, felicius ſibi conſultum putave-
Eecleſia. Tunt; ſi Patriarcha oraret, quam ſi Pperoraret;
Kſicorum ſi manus elevaret, quam ſi manus conſereret;
arma. ſi luctaretur cum Angelo, quam ſi colluctare-
Arma al- tur cum Eſau. Nec ſpes fefellit: Siquidem pro-

or. gredienti ab Oratione Efau ceſſit, quem for-
Balecn tè & tentoriis erumpentem mactaſſet. Utinam
& Principes periculis occurrerent;, occurrendo
non hoſti, ſed Deo. Utinam & Patresfamilias
ſuis proſpicerent, non agendo, ſed orando.
oratio Elevans autem Jucob oculos ſitos, vidit venien-
detegie tes Eſaii. Adventabat Eſaüu, & nemo eum
rei. imminere cognovit, nifi is tantum, qui ora-
gä⸗que. Verat. Enmmmveròô niſi OteS, aderit Eſau, & eum
Teutatio- abeſle credes. Hauritur lIux quædam è& Con-
aum re., teinplatione quâ transfiguratum ſatanam in An-
medium. gelum lucis abortum eſie tenebrarum internoſ-
Caſtitas. Ciimus. Quòôd ſi non ores, prius te captum ab
Eſaü ſenties, quam ſentias imminere. Metue-
Perſeua- bant Rachel & Lia furentem Eſau: venien-
tionis re. tein tamen non ſenſere, quem Jacob illicò de-
a Prehencdht. Uſque adeò ad propellendas hoſtis
inſidias tutior Oratio, quam timor eſt. Ele-
14, vans auteém Jacob oculos ſuos vidit venientem
ribula- . 4 . . .
tioni e. Maii. In Oratione oculos ſuos efle fecit, ideô-
medium, Que non ſtatim ad uxores, ſed ad hoſtes illos e-

rexit. Oculos ſuos. Plerique non habent oculos,
ſed habentur ab oculis. Aguntur, non eos cir-
cumagunt. Habes oculos, ſi eos ad diſpiciendas
inſidias, non autem ad exquirendas illecebras
Modeſtia. elevas. Denique ſi Eſau intueris, & oraſti,
Familia- Jacob es: ſi Rachelem reſpicis, non Jacob es,
, e. ſed Eſauü. De Jacob enim ſcriptum eſt: Elevans
“ auteimn Jacob oculos ſuos, vidit venientem Eſaii.
Superio- De Eſaü verò ſcribitur. Levatiſque oculis vi-
in vigilet. dit inulieres & parvulos eaxum. En quale inter-
cedat diſcrimen juſtum inter & reprobum: Ille

Ercleſia
Hisrum hoſtes proſpicit, hic fozminas reſpicit. Non

Caſtitas.

cem exhibere; feſtucas pertæſum, trabes im-

antequam præmitteret ad diſcrimina Li m

immerits proinde, Jacob oculos ſuos elevaſſe
fertur „ Eſau verò oculos levaſſe dicitur: ne-
que enim oculos ſuos habuiſſe putandus eſt im-
pius; quos vel inter lachrymas & complexus
fratris contorſit in mulieres: Utinam ſolus E-
ſaü Rachelem contempletur. Vereor, ne &
Patriärchæ à congrefſu eum Angelis, progre-
diantur interdum ad ſpectacula foœminarum.
Id ni eveniret aliquando; Cyprianus inter mar-
tyria non eſſet, libro integro, hortatus Cleri-
os ad ſingularitatem Hoſpitü à fœmimis ſejun-
cti. Sequitur. Et poſuit utramque ancillam, &
liberos earum in Pprincipio Liam verd & filios
ejus in ſecundo loco: Rachel autem, & Joſeph
noviſſtmos. Et ipſe progrediens adoravit pronus in
terram ſepties. Si divwagari libet ad allegoriaæ Spiritua;
campum, adverte, quo modo ſanctus Patiiar- lia cateris
cha noviſſimo, tanquam tutiori, loco filios rferen-
Rachel repoſuit. Mavult enim omnes perdere, 44.
quam exponere Contemplationem, ejuſque foꝛ-
tum. Nos verò, proh dolor! ſi Eſau occurrat, Oratie
primo ſtatim loco diripiendam diſcerpendâm- "eceſſa-
que Rachelem exponimus. Sive enim Iræ, ſive .
Livoris ſive Gloriæ ſpiritus graſſetur, illicò
Orationem negligimus: quique ligonem non
faſtidimus, thura projicimus. Memineris tamen
ſejungi non poſſe à Rachele Joſephum. Si Ra-
chel perierit, Joſeph non vivet. Rachel autem
& Joſeph noviſſimos. Diſce à Patrfiarcha præ Caßßita-⸗
omnibus ſervare Contemplationem & Pudici- "i crigs

tiam, quarum neutra ſtare poteſt ſine altera.

Sed ad litteram redeamus. Er poſuit utramque
ancillam. Quis non miratur familiæ obedien- .2
tiam , reverentiämque in Jacob? Agebatur ,
de ſummo vitæ diſcrimine adeundo;, utra ſci-= ve.
licèt turmarum prima ſævienti Eſau occurſa- Dei curæz
ret. Et tamen nulla aut inter primas reponi le vermir-
abnuit, aut inter extremas poni expetivit. .
Eſto, ancillæ reluctari non auſæ ſint: ſi Lia Raligio
non æg& tulit quòd tutior locus ſorori ſerva- von aques
retur, quomodo Ruben & Judas paſſi ſunt mi- Eocliſi.
nimum natu fratrem præponi ſibi, quos natu- Im: be-
ta eſſe voluit in familia principes? Nimirum ercta con-
ab Oratione fedeuntem perſpexere parentem; dentes.
ideéque reluctari timuerunt ſtationes conſti- Eccleſiar
tuenti. Si vis decreta tua venerationi eſſe, non Kici , .
deriſui, non exprobrationi, ſed amori: ſece- ſut. e⸗
de ad orandum. Videant te cum Angelo vel Saperior
colloquentem, vel colluctantem, nec muſſi- idem om-
tabunt, ſi vel eos, non dicam Eſau, ſed Ti- vilus ſit;
gridi objicias. Moſes ad triginta millia è po- Sg orer
pulo cecidit, nullo obſiſtente. Cur? Deſcen- H
derat & monte. Exacutus in vertice Sinæ gla- li. ſie.
dius, non pungit, quamvis contrucidet. Acu Vox exi-
veròô ſi, ad radices Libani, aurem perfores;, blorum.
cor transfodiſti. Uſque adeò refert, non quam beelef-
gravi ictu percellas degenerem, ſed quaàm æquA E, S
dexterd. Jacob, inquis, morti exponit gemi- ſy fuerit
nas turmas, nulluſque obmurmurat. Nullus ſanéta,
verò non latrat, ſi ego unum poſthabeam plu- erit om-
rimis, etiam ubi diſcrimen nullum eſt. Sic eſt: nibotene
ſed ille oravit, antequam de turmis ſtatueret,
tu verò riſiſti: Ille à lucta progreſſus eſt ad
ſtationes, tu verò à nugis ad onera imponen-
da digrederis. Durum autem eſt, fabulantem
imperare ſilentium; plumis incubantem ad Syr-
tes impellere, cauponantem rumuſculos Cru-

Obedien-

Saperioris

ponere. Denique Jacob non ſolum oravit » böxempla.

cum filis, ſed ipſe cæteros anteceſſlit, & fra-
tri primus occurrit. Et ipſe progrediens adora-
K Vit

116

vit pronus in terram ſepties, donec appropin-
quaret frater ejus. Et tu poteris duriſſima im-
perare, ſi ea poſt orationem demandes, &
Ohedien- Primus ſubeas. Miror tamen Liam, quæ etiamſi
tia prom. non ſciret ante omnes Jacobum proceſſurum
Pia. in occurſum Eſaü, paſſa tamen eſt ſe ſuéſque
à fronte pomi, & vilius haberi à viro Præ ſo-
rore. Attendas hic velim, quâ ratione impio
gelns a- Juſtus occurrat. Adorando, non blaterando,
nimarum adventantem excepit. Sic videlicet, poſt Ora-
Te l zi. tionem, Patriarchæ occurrunt ſceleroſis. ui
Te * Angelum ſpectavit, aſpidem non deſpexit: qui-
iana; que coœli Lilia complexus eſt, aconita Babylo-
erigendi, nis non exhorruit. Quare timendum eſt, Ja-
Perſecu- cob ne non ſis, qui Eſau non adoras, ſed pro-
monis re- culcas. Chriſtus Judam oſculo dignatur. Saulem
Tadinm. David citharâ demulſit. Tu quis es, qui non in
etr. ſpiritu, nec in Virtute Eliæ, fratrem proteris?
Eſau, inquis, eſt. Sed frater quoque eſt. Et de-
ſinet eſſe Eſau, ſi tu Jacob elſ Coperis. Ne ille
ſit Eſau, tu eſto Jacob. Qui, cum ſepties ado-
raſſet, feliciſſimè ex hoſte fratrem effecit. Non
enim Eſau, poſt adorationem, appellatur, ſed
frater. Felicius genibus J acob pugnavit „ quam
Moſes manu: Ille Pharaonem cædendo exaſpe-
ravwit: Hic adorando domuit Eſau. Sequitur.

Correbtis
nitis.

Levatiſque oculis, vidit mulieres, &
arvulos earum, & ait: Quid ſibi
volunt iſti! Et ſi ad te periinent! Re-
ſpondit: Parvali ſunt, quos donavit
mihi Deus jervo tué.

Religioſ Doleo, quèd Eſau ne ſciat quidem uxores,
non er filioſque fratris. Fortè ſciebat Jacob, & quot
ten: nego- eſſent uxores Eſau, quôtque ex eis liberos ſuſ-
ga ſuoru. cepiſſet. Ita eſt. Fili hujus ſæculi noſtra non
curant; nos verò eorum reculas curare volu-
mus, eis vel non curantibus, vel reluctanti-
bus. An vivamus, neſciunt: Nos veròô quot
greges poſſideant, ita ſcimus, ut nomenclato-
res efle videamur pecorum eorum & boum.
Percontatus ſum, cur Romam quidam Religio-
ſus advemiſſet. Ut ſuorum lites, & tricas,
dixerunt, expediat. Et ille, dixi, quare venit?
Ut Nepotis ſaſtum & ſpes in aula provehat. Pe-
riimus. Ergo ſeu ſpinæ ſuccreſcant, ſeu Lilia
germinent, monentis Domini dictum; ut co-
gnati abdicentur, proculcandum eſt. Etiam
ſponſæ circumamictæ auro proclamandum eſt,
Obliviſcere populum tuum, & domum Patris tui.
Uſque adeò & Regina virtutum, cum adſtitit
à dextris Dei in veſtitu deaurato, lutum verſat
in corde, carniſque meminit & ſanguinis. Et
quid mirum, ſi populi ſui recordatur Regina à
dextris Dei, quando & ſecutus IESUM difci-
pulus abire cupit ad funus parentis, mavultque
adeſſe cadaveri patris ſui, quam frui aſpectu
Dei ſui. Sequere me. IUlle autem dixit: Domine,
permitte mihi primum ire, & ſepelire Patrem
meum. Mira tenacitas hujuſce vinculi. Non is à
ſequendo Domino paupertatis rigore, non hor-
rore crucis, non opum abdicatione, non exilio,
non probris, non perſecutionibus retardatur:
uno inhibetur affectu, non quidem erga paren-
tem, ſed erga parentis funus. Quèò eum abdu-
ziſſet Pater, li regnaſſet, quando eum revulſit à
JESU, cùm putreſceret? Aurum telomi ſpre-
tum eſt, cùm Chriſtus vocavit: ſed Patris cada-
vwer relinqui non potuit; etiam cùm Chriſtus ad-
vocavit. Expendamus, ſi placet, quod Lucas

Parventü
oblivio.

Pſal. 44.
XI.

Luc. 9.
59.

Oliva

recenſet. Quidam vexabatur ab immundo ſpi⸗
ritu, imò à Legione ſpirituum;, ita ut degere
cogeretur in ſepulchris. Vix Chriſti voce erep-
tus eſt ab immariſſimis tyrannis, cùm illicò do-
mum reverſus, & decenter indutus ad JESUM
redit. Venerunt ad JESUM., & inven erunt ho- Luc. 29,
minem ſedentem, à quo Deæmonia exierant, ve- 33.
ſtitum, ac ſand menie ad pedes eus, & timue-
runt. Quin & abeuntem JESUMproſequi cu-
piebat. Et rogabat illum virà quo Dæmonia exie-
rant, ut cum eo eſſet. Ildem Dominus adoleſcen-
tem propè Naim excitavit in feretro, quem Ma-
tri dedit. Non hic aut adhæſiſſe Domino, aut Luc. 7
Dominum obſecraſſe legitur, ut ſibi liceret tan- 16.
to benefactori hærere. Cur? Aderat Mater. E-
tiam, poſt miraculum tantum, ereptus tumulo
adoleſcens potuit non ſequi Dominum. Nimi-
rum minùs nocuit legio ſpirituum immundo-
rum, quaàam amor in parentem. Qui non diu
cum Matre fuerat; diu eſſé noluit ſme Matre.
In quo din fuerat Dæmonum phalanx, non
potit non eſſe cum JESU. Diſce nocentiorem
eſſe amoris luem, quam furoris. Valuit Do-
minus abigere & viſceribus Dæmonem: nequut
extrudere à corde redivivi parentem; citiuſ-
que in Juvenem amor, quàm vita, rediit. De-
nique Energumenus hæſit Chriſto, Unicus ad-
haſit matri. En quanto conatu eradicari de-

beat radix iſta omnis amaritudinis. Sed, proh Deas vi-

dolor! Quam charitas eradicare non poteſt, lis t no-
ut Chriſtum ſequaris, Livor evulſit, ne fra- bi.
ter fratris aut uxores noſſet, aut filios. Leva-
tilque oculis, vidit mulieres & parvulos earum:
Et ait: Quid ſibi volunt iſti? & ſi ad te perti-
nent à In domo Iſaaci pudorem colit vel Eſau. Femilia-
Vidit mulieres, ſed de parvulis percontatur. ritas cum
Erubuit, etiam coram marito, aut fœminas al- mulieri-
loqui, aut de fœminis loqui. Utinam, ut E- Cgitg-
ſau, ſic Sacerdos! Quanta, proh nefas! licen- 62:, n⸗
tia & alloquendi ſine viro fœminas, & cum Vi-=
ris de foœminis garriendi! Syrenes advocamus
in mare æneum fanctioris Salomonis. In deſer-
to videmus Agarem: horremus Angelis non
diſſimilium & foœminarum colloquia tam pro-
lixa, ut, cùm Sol apud Chriſtianos tardius»
quàm ira occidat, apud Levitas aliquando ma-
turiorem lugeamus lucis occaſum, quàm amo-
ris. Sol lucere deſüt, & Sacerdos non deſiit
loqui. Clamo: Sol non occidat ſuper illecebras
veſtras: ne Antipodis nunciet, in Eccleſia pro-
ductiorem efle ſermonem cum ſœminis, quam
diem. Verbum abbreviatum fecit Dominus. Qua⸗
re, ſi longum eſt verbum, non à Domino;
ſed à Dæmone factum eſt. Sed pergamus. Par-
vuli ſunt, quos donavit mibi Deus ſervo tuo.
Vide plenum Deo pectus. Ubique meminit Dei pre-
Dei, eumque ubique inſerit. Vel inter cere- LZentia.
monias Deum intermiſcet. Sequitur. Habeo plu-
rima, frater mi, ſint tua tibi. Quis loquitur,
Melchiſedech, an Jeremias? Habeo plurima.
Vox iſta vox Dei eſt. Imòô vox Eſau eſt. O lu-
Ctum! ⁶ funus! Ergo Eſaü perduellium anteſi- Avarl=
gnanus, reproborum quaſi princeps Pparricide- tia.

rum primipilus clamat, Habeo plurima. Et in- Manera.

terdum, quamvis non ſæpe ac perpauci, Ecle-
ſiarum Duces, Chriſti excubiæ, ſcripturarum
cuſtodes proclamabunt. Affer, affer? Et unde, ecleſa-
rogo, tanta coacervandi rabies in Sacerdote; zetnen
quando venator dona rejicit, & ſibi putat abun-
dè conſultum? Ille nec oblata à fratre recipit lo-
cuplete: Utinam ahquando non rapiat hic de
manu inopis oviculam non unam, ſed unicam;
ut cum amicis epuletur is, qui & jejunare, &
raptores

N
is (aol
4
66 Kon
e lll.

4 1e)1
3. forb

.
gut ſen
r .

en ſelli
gmi Khot
nfe tntun
¹ wten
Abe
Er
inter
lie
1 (
Udan
Zen A
Pro
li
lunll
X*mer
U1e
donn
lete,
i⸗
Nee d
Ven e
Uugn
um a
Nlan
Cle

l ci

che!
Team .
Fel ſn
Mündi
cunder

Mif
Ain⸗ ehlench
u, tempe

kty el
IId ofk
eun ch
Verd h
ſed e
tem.
Ulitas
Nob
t,l
il

r.
ere
te⸗
do.
N
be. lle⸗
be⸗ 3.
ne.
cn⸗
exie.
leen.
Ma.
5 At Ue⸗
ttan 1e.
r. E.
hmolo
Wmi⸗
Undo⸗
n G
lane,
9lon
toren
urbo.
Uequit
Cll.
it. De.
cus ⸗
Ati de⸗
„ Pron Deune
hoteſt,ißr
ne ſir.
lela-
Aanun:
ederti
Eii Eat-
Otatut, tia
a 31. nulet
1. Ciſte
ler. ent
Cunmxr⸗
VOcaln
n dele⸗
Elu
tam glo⸗
tandis,
do ma-
mamo-
oll Eelit
eebtas
lelapte⸗
1, Guun
uQ⸗
Domnno,
nA.
ro .
enint 93 5
ter ele⸗
Hahenge
locuin,
wmd.

PEt ue e, Pen

avelche,an⸗

teohi
zt hi⸗
lat h
Amiin/
nare 8
. go⸗

in Cap. XXXIII. Ceneſis. 117

raptores arcere deberet. Dixitque Jacobs Noli
ita : ſed accipe munuſculum de manibus meis: ſie
enim vidi faciem tnam, quaſi viderim viltum
Scandali- Dei. Planè Charitas cooperit multitudinem pec-
Terifaci- catorum. En Jacob perduellem Eſau, non ut
,ÿ. latronem, non ut parricidams non ut contuma-
7 tan- cem, quin nec ut fratrem, nec ut Angelum,
,8. ſed ut Deum intuetur; & in eo vultu „ubi fu-
pnio læſa. ror; ubi libido, ubi voluptas, ubi ambitio tan-
Religio quam deſolatorii gehennæ carbones fumabant,
novas ho- Qivinitatis ſidera fulgere conſpexit. Id datum E-
gaiener. ſaü, quòd Primogenitus eſſet. Quòd ſi, qui
Compati Primogenita tam temerè foœdéque vendiderat;
neſcien- adeò honoratur ab ipſo emptore primogenitu-
tes. ræ, melioréque fratre: quantò magis à recen-
Hones tioribus Conobis antiquifſima coli debent Mo-
Senes o Naſteria. Si adhuc cum Labano & idololatris
debene verſaretur Jacob, non ita eum mirarer „minus
Juamvis abhorrerem ab Eſau: at digreſſum ab impiis,
imperfe- tantumque Judæ ac Joſeph ſtipatum aſtris, Co-
. metem pro Sole veneratum quis non ſtupeat?
Aſſueto Agnis Paſtori Urſum Ovem viſam fuiſ-
ſe, quis non miretur? Adde, quòd non modò
inter Narciſſos morabatur & caſtæ conjugis, &
fiii caſtiofis, ſed avulſus tunc fuerat ab Ange-
lo, cum quo noctem totam blandè fuerat col-
luctatus: Ut videlicet plus prædices familia-
rem Angelis Patriarcham non pro Satana, ſed
pro Deo, fratrem impium reputaſſe. Nimirum
qui Angelis colloquuntur, vel in Eſau ſcintil-
las fulgoreſque divinitatis deprehendunt. Qua-
ve metuendum eſt, ne tu, qui fuliginem &
pus recognoſcis vel in Jacobo, non Angelos
alloquaris, ſed Satanam. Unum ſcio , non pu-
tere, ſed effulgere Eſaii coram Jacob: nec il-
lud ignoro, colloquenti cum Angelis Abrahæ
nec Sodomas ſorduiſſe. E contrario qui Nini-
ven exhorret, à facie Domini profugus eſt.
u quis es, qui etiam fulgurantem Moyſis vul-
tum arguis tenebrarum? Phariſæorum eſt, co-
ruſcantem prodigiis IESUM violatæ legis in-
ſimulare. Judæ, non Petro, ſpicati alabaſtrum
Marc. 14. nardi putet. En diſcrimen Phariſæi & Patriar-
3. chæ! Ille proſtratam Magdalenam compellat
ream: Hic armatum Eſan Deum vocat. Sol
vel fimum in nubem cogit, quédque probrum
mundi erat, in rorem vertit, unde agri fœ-
cundentur. Vermis veròô valuit ſapidum man-
na infatuare. Vermiculus eroſit Jonæ hederam
ddulatio eblanditam. Porrò animadvertendum eſt, quo
enen⸗ tempore Jacob blandiatur Eſau „ejuſque vul-
tum habeat tanquam vultum Dei, non fſcili-
cet, cùm ab eo munus petit, ſed cùm illi mu-
nus offert. Nos quidem accepturi ab Eſau opes,
eum diceremus Noëmum vel Danielem. Quis
verô largiturus opes reveretur;, non dico Elau,
ſed Davidem? Stupeo donantem & blandien-
tem. Awvaritia facile aſſentatur: facilius Libe-
ralitas deſpicit. Ut autem ſinceram charitatem
Jacob intuearis: Munus offert, non cùm ti-
met, ſed cùm jam ſecurus eſt. Antequam E-
ſaü lachrymatus eſſet, non miror, quod illi
munera deſtinaverit: Miror autem, quod pro-
lapſum in oſcula, & blandum coëgerit accipe-
re munera. Quæ deſtinaverat irato, exhibet
blandienti. Emimvero Charitas iſthæc vera eſt,
plus honorare oſculantem, quàm honoraturus
eras ſævientem. Cur enim haſtas graſſantis ex-
colis, & lachrymantis amplexus non colas?
Ita eſt. Draconi litamus, mactamus Olorem.
Si frater rugiat, adblandimur: ſi frater lam-
bat, tumemus. Moyſes, cùm rogat, irritat Pha-

Mio.

taonem: ſi vulneret, timebitur. Unus Jacob 5
quem non timet, muneratur. Ert ſuſcipe bene-
diétionem, quam attuli tibi. Quid? Nonne qua-
dringenti erant viri cum Eiau? Quare ergo
non eos placat, non eos muneribus conciliat
ſibi. Et Jacob generoſitatem; & imperium
Eſaü demiror; & utri plus deferam, neſcio.
In tanta trepidatione, tantéôque diſcrimine ad-
duci non potuit Jacob, ut fratris ſui ſtipato-
ribus aut verbis blandiretur, aut munera de-
ſtinaret. Eſaü alloquar, inquit, eique ſub- Aulici
dar fratri: cæterum famulis ſamulati nolo. vils.
Malo mori, quàm fœœdati. Vitam debere fra- 1 2:
tri non pudet: non piget adofare primogeni- azer
tum Iſaaci. Humiliari verò filiis terræ piget, franandis
pudétque. Nolo incolumitatem tanti emere.
Benevolentiam fratris expetam, ſed à fratre-
Gratiam Eſau in fonte, ſi licuerit „ hauriam.
Sin, moriar: nolo enim eam mihi per luteos
canales defluere. Præſtat perire per ſatellitess
quam evadere. O mentem generoſam, dejici Affabili.
neſciam vel in confinio mortis! Potuit hædo- 4s, ſed
77 . Q: gravis.
rum exuviis abuti, ut benedictionem extor- Adiularis
queret à Patre morituro: Servorum verò uti viliss
non potuit officiis, ut occurrentem ſibi & flliis
cum Eſau cohortem haſtatorum mitigaret. Non
eos muneribus devincit, non eos alloquio aut
ſalutatione dignatur. Proh ambientium vilita-
tem! Quod Jacob non praſtat, cum univerſa
familia periturus: Præſtas tu, ut univerſa cum
familia pereas. Ille, nec duces ſalutat fratris ut
vivat: Tu vel ſtabularium Principis revereris3
ut creſcas. Nullus tam obſcurus verna, cui
non aſſurgas. Etiam Simium palpas, & Pſitta-
Cis adblateras, quòô videlicet facilior tibi per
monſtra aditus reſeratur ad infulas. O vittas,
6 togas, quantus interdum vos rubor infecit!
Non piget Mauros monſtrâque adorare, quò
& nos adoremur aliquando à monſtris. Quid, Aaliciè
quod & Eſau ita quadringentis præfuit, ut Fænandt.
nulli eorum opus eſſet adblandiri, ut eum blan-
dientem frater experiretur. Rari ſunt, qui au-
deant ſine ſuis excipere oſculis, quem neci
deſtinaverant. Nos populis, nobis famuli do-

Rex ipſe
regats

minantur: nec rarò proculcatur Regi apprime

charus, quia non gratus eſt Aulicis. Mihi non
diſplices, ſed Satrapis non places. Nec Abſa-
lom vivere poteſt, quanquam Regis filius 3
quanquam Rex clamet, ſervate mihi puerum,
ſi Joabo inviſus ſit. Qui perire non potuit 5
Rege perſequente: propitio Rege, vivere non
Potuit, averſo Duce. Hebræi non Aſſuero in-
viſi, ſed Amano odioſi, in mortis album re-
feruntur. Quis proinde non ſtupeat, uno à Ja-
cob mitigato Eſaü, quadringentos tam opi-
mis obvus manubiis ne hiſcere quidem auſos?
Quis verò non lugeat licere Moyſi ex cæde pro-
fugo adire, nullo ſequeſtro, Pharaonem: Et
non licere interdum, non dico demereri, ſed
nec alloqui Aaronem vel Gedeoni? Niſi de=
mulſeris & ſlipatores & aſſeclas, quamvis Mel-
chiledech fores, repelléris. Ut unum metas
verbum, pluſquam verba proſeminanda ſunt.
Ad Salomonem ut adeas, aut Saba ſis oportet,
aut ſcortum. Satius eſt famulos deliniiſſe, quàm
Principem. Id autem lugemus; non quòd acci-
dat, ſed ne accidat, & quòd acciderit. Vere-
mur enim, ne minus apud ſuos poſſit, qui tan-
ta poteſt, quanta potuit Eſau. Quem ideò Ja-
cob Dei vultui quàm ſimillimum affirmat 5
quòd circunſtantibus quadringentis, ſi ſolus
mitigetur, eis ne ſalutatis quidem, in tuto ſit
ſupellex,

=

11I 8
ſupellex, greges, filii, & conjuges duæ. Sc
enim vidi faciem tuam, quaſi viderim vulum
Dei. Eſt enim quodam modo Deus, quem allo-
qui, quem delinire, quem demereri licet, quin
ſervorum fæcem omnem atque colluviem auro
riges, dejectione erigas, muneribus obruas.

Diatitque Jacob: Noſti, Domine mi, Juod
parvulos habeam teneros & oves, &α
boves ſœtas mecum: duas ſi plus in
ambulando fecero laborare, morientur
und die cunäéti gréges.

Amicitia Nunquam fidit Eſaü Jacob, quamvis &

H fundat lachrymas, & munera rejiciat. Cur?
41,„ÿͤ Quia Eſaü eſt. Modò oſculatur, ſed brevi ju-

gulabit; quique lachrymas fundit, cruorem ef-
Pfal. 44. fundet. Obliviſcere populum tuum, & domum

II. Patris tui. Nolo dicas: ad occurſum meum la-
Chrymantur propinqui. Brevi, nec illi plora-
bunt, & tu ridebis. Non tu illos excoles, ſed
illi infatuabunt te, tuâque. Porrô radicatam
Auliti. animi modeſtiam animadverte in Jacob. Non

ſolùm cùm timuit, fratrem appellavit Domi-
, num, verùm & poſt oſcula & blanditias, eo-
Digaitas dem illum vocabulo cohoneſtat. Quem occur-
mores non rentem cum armatis Dominum ſalutaverat:
Sm KAtet. . . 1. . —
paratum ſe deducere Dominum nihilo minus
dicit. Mutatur metus, modeſtia non mutatà.
Semei, ut puto, triumphantem Davidem non
ſemel Samſonem dixit: quem profugum &
virum ſanguinum dixit, & abortum Belial.
Religiof Diſpice, an aulici hac laborent tuſſi. Si time-
Laie: ha- ant, Joves appellant, quos brevi Ther ſites ap-
kien pellaturi ſunt. Præcedat Dominus meus ante ſer-
an die m unm & ego ſequar paulatim veſtigia eus,
mar, Ocut videro parvulos meos poſe. Quò plus Eſau
fratri blanditur, eòè Jacob magis illum reve-
retur. Nimirum apud nos verecundia floret,
ut Roſa: nonniſi inter ſpinas viret. Reveremur,
quos timemus, ſpernimus blandientes. Quam-
diu ſuperior pungit & vulnerat, procumbi-
mus. Sdin oſculetur, proteritur. In horto Spon-
I, non furente Aquilone, ſed ſflante auſtro
aromata matureſcunt. Quò blandior ſuperior
eſt, eò te plus demittas, neceſſe eſt. Alioquin
ſtercus es; quod, ut ſolis beneficio ſubſilierit,
in nubem denſatur, & diem obnubit. Violas imi-
tetur modeſtia noſtra, germinet abſque dumis.
Servum te dicito, quamvis ille te fratrem di-
cat. Habeo multa, frater mi, ait Eſau. Præce-
dat Dominus meus ante ſervum ſuunt, inquit Ja-
cob. Docet nos alienam humanitatem non de-
bere ſementem facere tumoris noſtri. Quod ſi
Jacob moriturum gregem pronunciat, ſi non
Sie. lentè progrediatur: quàâ ratione nos foætas Chri-
: . ſti oves in rupes agimus, & trahimus per præ-
rupta. Reſpondit Eſau: Oro te, ut de populo,
qui mecum eſt, ſaltem ſocii remaneant viæ tuc.
Non eſt, inquit, neceſſe : hoc uno tantum indigeo,
ut inveniam gratiam in conſpectu tuo, Domine
Recidivi. mi. Si remanere non poteſt nobiſcum Eſau, ſa-
Pæniten- tellites ſaltem ſuos nobis adhærere cupit. Nun-
igs quam ſcelus in totum abit. Ut enim habet au-
mali. raln ſuam, quèd nemo repentè peſſimus e-
vadat, ita & in morem ſolis, habet, etiam
poſtquam ccide rit, crepuſculum. Abſalom Pa-
tri ſubpmittitur, & ofculatur: at virus non pe-
nitus evomuit exilium Regi architectatus, à quo
fuerat revoCcatus ab exilio. Digreſſa eſt Rachel
à domo Laban, ſed avectis idolis. Obtrita tot

Superlor
diſeretus

.

Oliva

plagis Æ gyptus Iſraélitas emiſit; ſed cum eis
& monſtra tranſmiſit ſua, & pepones. Deni-
que in eremo & vitulo litavere, & eſuriere
cepas. Ut Gorgonis caput erectum aſpides ſe-
rit in guttis: ita flagitia, etiam cùm pereunt,
perdunt. Non enim ita extinguuntur, ut non
ſuperſtent funeri ſuo. Et Phœmzx quidem è ci-
nere repullulat vivacior, ſed interit. Qui diu
vixerat, & jam revixit, jacuit aliquantulum
ſine ſpiritu. Scelera verò reparantur ut Phoe-
nix, at non cum Phœnice opprimuntur. Imi-
tantur Eſau, qui, etiam cùm diſcedit à Jacob,
reliquias furoris ſui ab eo abeſſe non patitur. Ve-
rùm ſi Jacob es, non Eſaü modèò, ſed & ſo-
cios ommes ejus dimittes cum eo. IIIud autem Rexfig,
audirent Principes vellem, ſatis ſe tutum Jacob ner Aali
& exiſtimaſſe, & revera fuiſle, ſi unus ſibi E-.
ſau propitius foret. Hoc uno tantùm indigeo ut
inveniam gratiam in conſpeblu tuo. Blandiatur
Eſau, nonne quadringenti ſicarii, qui advenere
cum eo, inſidias parabunt & inermi, & locu-
pleti? Nullus non blandietur, ſi unus adblan-
ditur Eſau. Proh luctus! Securus Jacob eſt à
latromibus, ſi Eſau non furit. Et nos, etiam pro-
pitio Rege, à Senatoribus & Satrapis ejus lace-
ramur! Princeps oſculatur, & Præfectus jugu-
lat. Ni Sejanus arriſerit, quamvis te lactet Ti-
berius, in Tiberim demergèris. Quam gratus
Aſſuero Mardochæus? Verùm inſalutatus A-
man qualem illi adornaverat trabem 1 David
non ingratus erat Regi Philiſthinorum: ſed, quia
Satrapis non placebat, dimiſſus eſt. Minus id
dolendum eſt, ſi Satraparum livore exules: quid
ſi ſcurra à ſinu Principis Juvenalem impellat in
Lybiam? Ita contra Paridem Sidonius,
Nec qui conſimili deinde caſu,
Ad vulgi tenuem ſtrepentis auram,
Irati fuit hiſtrionis exul.
Verùm quid exules miramur emiſſos livore Sa-
traparum, quamvis Regi non inviſos, quando
horremus confoſſum Regis filium, quamvis &
Pater & Princeps exclamaverit, Jervate mihi
puerum Abſalom? Morieris Abſalom, licèt ti-
bi David ignoſcat, ſi Joab non ignoſcat. Sa-
tius foret Ducem habere propitium, quàm Re-
gem. Ita-ne ramorum ſeu viror, ſeu ſterilitas
non & radice pendebit, ſed à folio, quod om-
ni vento livoris furoriſque exagitatur? Si con-
ſervo inviſus ſum, compedes non evado: ſi ſer-
vo inſervio, ad ſolium ſcando. Non ita apud
Eſaiam. Audi Egredietur virga de radice Jeſe,
& ſlos de radice ejus aſcendet. Qui ornat vir-
ulam flos, non è& proximo pullulat ramo, ſed
ſubſilit & radice. Infrequenter ſanè, ſed tamen
ante actis ſæculis non ſemel, vel Infulæ, quæ
vernam exæquant Regibus, unius ſuſurro cu-
Piculari contextæ ſunt. Non ita Dominus: .
Nune autem dicit Dominus: Quicunque hono- I. Reg. 2.
raverit me, glorificabo eum: qui autem comtemn- 30.
nunt me, erunt ignobiles. O felix cum Deo com- Rex re=
mercium! ſi illum excoluero, ero conſpicuus. «ae⸗
Obluctetur Pater rejiciendo Davidem ad o- ,gn.
ves: colluctetur frater, à caſtris repellendo: 7,
Obſtet Saul, immittendo in hoſtes: uno pro-
pitio Numine,
commemoro? Etiam Suſis in Perſide ſervus?

2. Reg.
18. 5.

uomodo

coronatus incedit reluctante, ſed deducente 4a.
Amano, ſi Afſuerus propitius ſit. Nic honora- Eſth. 6.5.
bitur, quemcunque voluerit Rex honoraye. Co-
ronatur is, non quem Aman diligit, ſed quem
inviſum Amano Rex jubet coronari. Miſeret
me tui, Dari, Regum potentiſſime; qui Da-
S nielem

Iſa. 11 I.

coronabitur. Quid divina Dignita;

deferen-

16

ng Nel

in 69 1
11
0

1

4

Pb
ler
Eelf
jen
Cun
ud
no
i
bete
Cu⸗
ſen
nin
tere
ſun
neg
Au
ton⸗
tun

b,
te h
Feri
Don
Den
N:
trud
1e
e
ſorn
dort
too
l⸗
ape

deis
Denl.
tiere Dan. 6 3.
6 ſ. Idem 6.
eunt, 16.
non
e.
n
tlum
Phe. Ibid. 24.
Im.
cob,
Ir Fe⸗
K lo.
autem Nerßt
cob
libik.“
eo, 1
diatur
yenete
X locu-
AWdlan⸗
b el
ampro
lus kee
s gn⸗
ket Ti-
ngrans
tatus A-
Dard
lecque
linns id⸗
Ues guid
gellt in
s)

Cant. 4.
16.

lwoe N⸗
Clendh
uumnd &
rlate nili
,lcer t.
olcet d⸗
unli
n fetlits
gon⸗
uur!Acor⸗
nho⸗llr.
On i Ahul
Allet N lun⸗
otnit II.
t tano/l
‚Ldunen

olile, le
ſmo . Iuven.
Donumns . Jat. 7.
vngrir,
en en.
n en 3 ne⸗ 8
lle ,
öiden 1
Celenn
8: alie ,
ui w
Al u,

in Cap. XXXIII. Geneſis. 119

mielem evehere ſatagens ad thronum, dolo ſa-
traparum ad Leones damnas. Porrò Kex cogi-
tabat conftituere eum ſuper omne regnum. Tunc
KRex praæcepit, & adduxerunt Danielem, & mi-
Jerunt enum in lacum Leonum. En quomodo
ſerviatur ſervis à Regibus. Verùm in Perſide,
invito Rege, Daniel in lacum truditur, brevi
tamen & lacu extrahitur, projectis ad monſtra
ſatrapis. Jibente autem Rege adducti ſunt viri
ii, qui accuſaverunt Danielem, & in lacum
Leonum miſſ ſunt ipſi, & fllii, & uxores eorum.
Ita Bebylone: ſed Hierolſolymis non ita. Qui-
cunque ſatrapæ unius conſilio Leoni objectus
eſt, ſi Leones evaſerit, in Urſum incidet. E
contrario, quamvis Rex excidium imperet ſce-
leroſo; ſi ſatrapis viſum fuerit, ſecuris illi a-
bibit in torquem. Ficulnea frondoſa, at in-
fœcunda, inviſa Domino eſt, ſed Villico non
ingrata. Secura eſt à ſecuri Ficus quamvis Pa-

terfamilias ferrum intentet, & excidium im-

peret, ſi coloni interpellatione excolitur, cir-
cumfoditur, impinguatur; fœcundiſque aren-
tibus Plantis infocunda rigatur & ſtercoratur,
non quòd fructus ediderit, aut quòêd Domino
dilecta ſit, ſed quia colono ita viſum, adlu-
bêtque. Eradicaretur è& Libano Cedrus, ſi Pro-
curatori ingrata eſſet. Perſtat in horto Capri-
ficus, quoties agricolæ ſterileſcentem obtexe-
rint. Non qualis perflet ventus, permagni in-

tereſt, ſed unde. Etiam, furente Aquilone,

fluunt in deſerto aromata, ſi tamen Boreas ex
regia proſiliat. Aret Hortus, etiam blandiente
Auſtro, quamvis & throno ſpiret. E contrario,
tunc Aquilo devaſtat pomaria Heſperidum;
tum Auſter Arabiæ littus impinguat, ſi non
ſceptro, ſed ligone devehantur. Jurge, Aqui-
lo, veni Auſter, perfla hortum meum, & fluent
aromata illius. Erraſti. Sæviat Aquilo, furen-
te Rege; ſi, adſpirante Præfecto, Auſter fla-
verit, aromata exundabunt. Iterum clamo,
non quæ ſpiret aura, ſed unde, magni intereſt.
Daniel, favente Dario, ad ſolium non pertin-
git: inſidiantibus verò Proceribus, in caveam
truditur. At Joſeph in Solio eſt, & à Pharao-
ne ſecundus in regno. Sanè, ſed, obſtetrican-
te pincernà, emerſit & lacu. Vix invenies, qui
fortunam ſuam Regi debeat. Vix aliquis ful-
gorem ſuum non debet fuligini. Quam ambi-
tioséè Colum Solem reſpicit, ut coloretur in
Iridem. Nuſquam & nunquam Iris, niſi cùm
vapor & fimo denſatus in nubem, objectu ſuo
Solis radios effinxit in torquem, quo cœlum
Iride ornaretur. In domo Cæſaris, ut vir eva-
das, Semiviris placeas, oportet. Satius eſt,
Eunuchum demereri, quàm Dictatorem.
Præfectos Pelopea facit, Philomela Tribunos.
uod non dant Proceres, dabit biſtrio.
Nimirum Paris Pantomimus cantu excitat ſi-
lices in Capitolia. Quæ monſtra licèt in Regia
Davidis vila non ſint, ut tamen regnaret Sa-
lomon, non ſola Bethſabee Regem interpel-
lavit, ſed Nathan admiſſus eſt; qui diadema,

quod Mater filio non impetravit à viro, Va-

tes extorſit à Rege. Felix in eo Regina, quod
ad inaugurationem filii potentiorem ſe ſenſit
non Pocillatorem, ſed Prophetam. Quam ve-
10 deplorata tot regiarum conditio eſt, in qui-
bus cum Cedri Platanique mutire non au-
deant, ſteriles dominantur avenæ, non foœno
tantùm aut filici, ſed floribus Regum nomi-
na inſcriptis! Prorſus inſculpi poteſt in femore
Principum, Rex Regum, & famulus iervo-

rum. Propinquiofes genere, remotiores Solio
ſunt. Aquilæ, qui vilitate conditionis deſpe-
ratius cæcutit, pro filio eſt. Is non rejicitur 3
qui Soli irretortà oculorum acie colluctari po-
teſt. David admiſſus ad Regem eſt, & in
Gigantem immiſſus, quamdi è regio genere
nullum habuit, à quo fulciretur. Michol & Jo-
nathà ſequeſtris & Patronis, exulare coactus
eſt. Quivis vernarum Paſtofem potuit ad trium-
phum evehere. Nullus filiorum valuit apud
Regem & generum & victorem & victurum
ab exilio funeréque revocare. Octoginta quin-
que viri veſtiti Ephod lineo jacent in domo
Saül, more pecudum jugulati. Cur? Doëg
Idumæus, Princeps Paſtorum, ita cenſuit. O
fatale luti cum auro commercium! Quæ con-
ventio lucis ad tenebras? Et tamen Sol pertæ-
ſus ſidera, quærit in fimo fumum, quem ele-
vet. Jacent etiam ſucciſa in agro 1 „nul-
lumque à Sole evocatur in cœlum. Nullum
tam fozdum ſterquilinium eſt, ex quo vapores
putidiſſimi in aſtra non commigrent. Fulgor
ille, qui exit ab Oriente, & paret uſque in
Occidentem, tonitrũque Mundum concutit,
in cœlo eſt, ſed & ſterquilinio eſt. Stellas ſine
metu contemplamur: fimum horrere cogimur,
ut nubes tranſcenderit.

Reverſus eſt Eſau. Et Jacob venit in So-
coth: ubi ædificatä domo, & fixis ten-
torüs appellavit nomen loci ilius So-
coth, id eſt, Tabernacula.

Diſceſſerat jam Eſaü à Phanuel, qui locus Amieitis
interpretatur videns Deum, quare ergo non impiorum
ibi cum filiis ſubſtitit Jacob, præſertim feſſis vitande.
ex itinere & timore tum gregibus, tum tur-
mis? ut erudiret nos, uſque adeò evitandum
impiorum contubernium, ut locus quoque de-
clinandus ſit, quo ipſi acceſſerint, quanquam
ex eo jam abierint. At Phanuel eſt: abeundum
eſt. Videtur hic Deus: ſed & Eſau hic viſus eſt.
Vereor, ne tanta regionis ſanctitas folo impi
odore in orcum degeneret: nec jam ſpero ap-
pariturum mihi Dominum, ubi conſtitit mon-
ſtrum. Surgite, eamus hinc. Phanuel fuerit 5
quando me Angelus luctando ex ſupplantatore
recudit in Iſraelem: ni abeam, ex Ifraële Iſ-
maël evadam, quandoquidem mihi Eſau lic eſt
adblanditus. Quicquid Draco tetigerit, ſuſpe-
ctum eſt. Fulgurttum malè ominatur, etiam
poſtquam fulgur detonuit. Sic impii non præ-
ſentia ſolum, ſed etiam umbra, quem afflavit,
inficit, polluitque. Ut proinde mirum videri Oecaſße
non debeat, ſi ſanctificatum luctâ Angeli cam- mals.
pum Jacob deſerat, quem ſciebat fratris adven-
