currit ad oſtium, illud reſerat, illum quærit;
quòdque mirere, quærit per vulnera, non ſol-
licita de ſanguinis profuſione: dummodò, quæ
fluebat

Gloriæ

60

fluebat myrrha, videretur à ſponſo. Egregiè
Hebraica verſio ad rem noſtram habet: Ma-
nus meæ ſtillaverunt myrrham, & digiti mei
myrrham tranſeuntem ad cardines peſili. Vi-
delicet digitorum myrrha, quæ probatiſſima
in Vulgata dicitur, apud Hebræos Tranſiens
dicitur ad cardines peſſuli. Quaſi geſtiret ape-
rire, ut videretur, moræque impatiens in ape-
riendo penè ſponſam præoccupavit, deſiderio
ſuo tardiorem. Ipſa myrrha fluxit in peſſulum
latere neſcia, proſtandi cupida, ſecreti impa-
S. Pacho- tiens, ſponſæ pertæſa tarditatem. Ad quem
imij de ſenſum alluſiſſe LXX. videntur, apud quos
H Di- ità habet tranſlatio. Digiti mei myrrham ple-
cipislus nam Juper manus peſſuli. Nequiit plenior myr-
oreas à rha præſtolari ſponiæ dexteram, ſed ipſa ad-
Je elabo- nixa eſt oſtium reſerare. Et quidem in Hebræo
ratas e* notanda eſt emphaſis verbi: Er digiti mei myr-
Tak. rham tranſeuntem ad cardines peſuli. Non di-
viſesdas Citur, fluxiſſe ad peſſulum, ſed tranſifſle, ne
S. Abbati. putaretur cuùm jam manus peſſulo incumberet,
Quem ip- naturali lapſu decidiſſe, ſed ut exprimatur vi
le puni- quâdam, & non naturæ impulſu, ſed ambi-
wit. tionis, in peſſulum immigraſſe. Tranſiens enim
non dicitur, quod ſpontè & ſine ſenſu fluit è
ſublimi in profundum, ſed quod rectà, more
quadrupedum, ex loco in locum inſilit. Quid
ergo præ deſiderio gloriæ miramur loqui ſpon-
ſam ſine auditore, quando myrrha, quæ ſen-
ſu caret, non caret motù, relictàque ſponſæ
dexterà, tranſit in peſſulum quaſi avis, ut quam-
Humili- primum ſponſi oculis proſtet? Indica, quæſo,
as. mihi aliquem in manibus myrrham geſtantem 5
Talenta dui, quod habet, non prædicet, qui, quod
Iatere vix Continet, non diſtillet, qui, cùm ſtillat, oſtium

poſant. cubiculi non aperiat? Nimirum qui propter
ſponſum non ſurreximus è lecto rogati din,
injuſſi ſurgimus, non ut aperiamus pulſanti,
Slaris ſed ut myrrham ſtillantes videamur à Prælato,
bana Non ſponſum quærentes, ſed ſpectatorem. At

Congra- ſi ſponſa adeò videri optat myrrham ſuam, cur
zulatio- eam guttatim ſtillat, & non magis copioſiùs
pum ſitis- effundit largius dilaudanda? Manus meæ ſtilla-
verunt myrrham. Videlicet parcè ſeminat, non
ut parcè metat, ſed ne breviùs demetat. Ut
diuturnior ſit pompa effuſionis, mavult myr-
rham ſtillare, quam ſpargere. Itaque, ut
multum laudis colligat, minimum myrrhæ
diffundit.

Surrexi, ur aperirem Dilelto meo: Ma-
nus meæ ſtillaverunt myrrham.
Zein a. In Lectulo Contemplationis unguentorum
B,,,„. deliciis perfuſa conquieicis? Noli ideò, ſi vox
Gamn ju Dilecti ſonet, lectum præferre Dilecto. Co-
var. pioſius, Wihi crede, deliciis afflues, cum ſur-
vita mi- rexeris, vel ut obedias, vel ut proſis, quàm
ſta. ſi in tuo otio requieſcas. Audi ſponſam. Surre-
Deo dare xi, ut aperirem Dilecto meo: Manus meæ ſtilla-
eiz aci- Gerunt myrrham. Quoties aut Te obedientiæ

pere. 2 1
odien- VoOX excitat, aut animarum ſalus exſuſcitat,

zia parit Surge ſecura de lucro. Nondum reduxiſti pe‚ſ-

Oratio-
nens,
Jervorem.

ſulum, & jam exundant inter manus aromata.
En quam promptior ad mercedem perſolven-
dam ſit ſponſus, quàm ad indicendum opus.
Jam manus, quæ ſalutem in medio terræ ope-
Z3elus a- Taturæ ſunt, ſtipendium tenent in ipſo ad labo-
imari, Teln itinere. Myrrha & manibus fluit præ copia,
etſß: Ta- nec adhuc pedem domo extuliſti. Vel certè di-
lenta me- camus ita. Wirrexi, ut aperirem Dilecto meo:
dioeria Manus meæ ſtillaverunt myrrham. Surrexit à

Oliva

ſponſo excita, qui caput cincinnéſque rore ma- ſnt, &
didos, & guttis noctium infectos oſtentavit. Hietas pe-
Utique ad animarum curam excitata eſt hac vi- r
ce ſponſa. At non inſipienter tantum onus recu- Dee .
ſabat deprecabaturque. Ego dormio, & cor dar.
meum vigilat. Adhuc quieſcere in Deo non di- Dei eurs
dici, quæ vel cùm dormio, mihil de me ſollici- Ie bermir-
ta, pro me tamen vigilaſſe cognoſcor. Exui tu- kere,
nicam, pedes lavi, ſed non texi; ideò eos in-
quinatura ſum, ſi ſurrexero. Tamen ut ſurre-
xit, nec pedes inquinavit, nec caruit Tunicâ:
non enim eam vigiles abſtuliſſent, ſi abſque tu-
nica proceſſiſſet in publicum, inſuper & myr-
rhæ tanta copia exundavit in manibus, ut con-
tinere eam nequiret. Quaſi dicat illi ſponſus.
Deſtinaris ad curanda vulnera animarum; ſed
antequam illas cures, procuro ego tibi, quibus
indiges ad tantum opus implendum. Cares myr-
rhâ, ſed eâ non carebis, ſi ſurrexeris: ſurge
tantm, & niſi abundes aromatibus, iterum
recumbe in otio tuo. Aliter quoque libet inter- Zeſus eà
pretari ſenſum Scripturarum ſanctarum. Pro- Moriß.
vocatur ſponſa ad curam animarum, ſurgit, ut eatiane.

ſe ad eam accingat. Tamen, quæ Tunicam sciemis
quærebat, Myrrham fſibi ſenſit inter digitos "ous ne⸗
ceſſaria;

ebullire. Ac ſi ſponſus dicat: Tu quæris chla- 18
mydem ut exeas ad ſalutem proximorum, ſed Mortiß-
ego Myrrham infundo tibi. Tu ornamenta con- eatio
quiris, ſed ego Mortificationem exhibeo. Tu onͤs:
ſollicita es de doctrina , ego verò de Pœnitentia. Spirian .
Tu attendis, quid doceas, & id ego ſatago, lia Stu-
ut dura libenter patiaris. Denique tunicam:, diis pras
quam modè induis, auferent tibi Vigiles mei, erendae.
ut deſinas in ſapientia confidere: at myrrha & Talenis

. . . . veriora.
aliorum vulneribus medebitur, & tuis. Ergo Pecleßi

nec Primoribus Eccleſiarum Pompæ, nec ſcien- ſiea ju-
tiarum alluvio neceſſariæ Sacerdotibus, ut pro- riſdichio,
ſint Populis. Imò Deus ſinit, ut circumcidatur Eecleſis-
exuberantia Doctrinæ nimis elevatæ cenſurâ Li- Ecor dsm
brorum, & præcidantur fimbriæ aureæ jactu- Mane. ä.
râ redituum: ut myrrhæ Tunica poſthabeatur. empla lo-
Ergo quiſquis vocaris ad curandum ægrotan- naſunt,
tem Mundum, noli admodum ſollicitus eſſe de non lurus
Tunica, ſed multum ſollicitus eſto de myrrha. & Pombu:
Noli dicere, Exui me tunicâ meâ, quomodo in-
duar illa, hoc eſt, ex multo jam tempore ſtu- Eceleſia-
diis non vacavi, din jam ab hominum conſue- NKie, non
tudine abhorrui, dedidici urbanitates & aulæ Tn ne.
lepores, & quomodo aulis intrudar? Noli, in- namunio
quam, hæc loqui. Tibi enim non Tunica ne- ſinet anxij
ceſſaria eſt, ſed myrrha. Exuêris Tunicâ cuùm ed de
egreſſa fueris, ſed antequam egrediaris, tan- vir igii⸗
tum tibi inſtillabit ſponſus myrrhæ, ut per di- Ppar: zr⸗
gitorum rimas diſtillet. Mortificatio in mani- Cpriſßzo.
bus, non ornamentum in Tunica, neceſſaria Zelus A-
eſt ei, qui ad curandas animas deſtinatur. Nu- siwarum
dus Eſaias concionibus præparatur. Joannes on scen.
vix tectus pilis vox Verbi eſt. Apoſtoli omnia aia,
reliquere, ut Chriſtum annunciarent. Stulta

Mundi, ſed mori & pati parata, Deus eligit,

ut fortia quæque confundat.

MWanus meæ ſtillaverunt myrrkam. peaydan

eſt acciει⁰
An Stillante ex digitis tuis myrrhà, eâ tu S
caruiſti? Abſit. Et digiti mei pleni myrrhä pro- Zelus A-
batiſſinâ, ſeu nobis refundente ſponſo quæ ani- n
mabus effundimus: Seu reſervante ſibi ſpon- en jur⸗
sd optimam partem ex myrrha, quam cæte- vat.
ris impartitur. Ita nec ille noſtri obliviſcitur, Zelus e
dum eorum qui ſunt illius recordamur: nec hrvek
ipſi nos negligere debemus, cuùm curamus“.

alios.

gurs n.
4) l⸗ u
e tunt
4 m gueli
Alrr ad ar
in ponmt
ſgi litet?
ugs eelia
,Aun qu
e. Vdemn
in ale: le
Inrln kode
len mebet.
le Eebes
Pbluatior.

Ment, ut 4
lr Met
(gi net

M

52 Uoſto
Nt, un per
S, Et,lli in mar
66 Pene chci
Pefnun flre,
Gti gen ſun,
Herten min
(herts digte
e mumn Oplenn
G. M natura it
vaiſarigle ſie
en o
en Kle Cbaleſcant
aubodigti
In Conhtinerenn
ſu minh pr
v . l
i grobati
lt ſocen
wlall ſe id habe
Kemzrtht, r
H uibiamer,
Uo; ibi
i bi mun⸗
e oince
küin
loont
Mrnien . 1
Muban &

totem,
entaytt ſu
Gthaew iun
Nn ren.
an
0 on d. 1
me ſoll i
. Euuin, n
ſed erg i.
t ſune.
it Tundd
lablabet.
s, It C.
n Hontn
harum; ſl
tii, gub
Catem.
Veris: e
bus, ttennn
ſe lbetine. 1
karum. M -
n, ſugit) Win
Gæe Tinicm
inter Egin,
Iueris le
morum, Al
nummentachr u,
exhubeo. I
e Pentenin
dego ſingri
ne tunlcann ,
Vieler mei,,n
1ttthe
& tus. Ni ,
pee, neeſier /,
tibus, ur ir in
CrCumciden
te cenlnli,
e aurer l
pofflubenln g,
ummn egtir
Micimns 1
Ko de ninke
4, umm i.
n tenſon fr
Winun le⸗ 65
mitres ale,
cr! Mbin,
on Tunka le
es Lnid n/
gkeclals) ulr,

thæ, uIAeH

ica nece 5
eftwmtn. N,
tatur. ſon
Apollac
ciarent.

Derehhe

4,

Ib,
te ,
mnäil .

Modeſlia
line ſpiriu:

Morifita-
tio neceſ.

Jaria.

Unio inter
advenas,
vel inter
div erſi ge-
neris &
genii homi-
Re5§.

Vre tole-
randus &
Puſillani-
mes, nam is
meretur

plus, qui

naturam
habet ad-

verſantem.

Mortifica-
tio paſſio-

num. .

Unio vera

& folſa.

Amicitio-
æ.

Amicitia
Vera.

Eccleſia-
ſtirorum
unio ſan.
&a, non

factio ſit.

in Cap. V. Cant.

alios. Ergo qu cquid effuderis, refundetur tibi:
nec ita Tu profundas myrrham, ut non ex ea
probatiſſimam coacerves TLibi.

Manus meaz ſtillaverunt myrrham.

Quando? cùm ſurrexi, ut aperirem dile-
cto guttis noctium madefacto. Et ubi Tuni-
ca, de qua admodùm ſollicita dicebas: Exſpo-
liavi me tunicà med, quomodo induar illaà? Tu-
nicam quæris, & Tibi ſponſus & Lectulo ſur-
recturæ ad animarum curam, pro Tunica, myr-
rham ponit in mamibus? Quid, quæſo, hic my-
ſterii latet? Puto Modeſtia Mortificationem
magis neceſſariam eſſe indicare voluiſle ſpon-
ſum, dum quærenti Tunicam myrrham exhi-
bet. Videmur nohis abſque Tunica prodire
non poſſe: ſed novit ſponſus Chlamydem ſine
myrrha prodeſſe. Ideoque illam quærentibus,
iſtam præbet. Volo Modeſtiæ ſtudeas, qui
exire debes & cubiculo tuo; ſed de myrrha
eſto ſollicitior. Verùm attendamus Verborum
ordinem.

Surrexi, ut aperirem Dilecto meo: Ma-
nus mez ſtillaverunt myr-cham, &
digit mei pleni myrthà probatiſſi-
maä.

Oppoſito ſanè modo loqui debuit: videli-
cet, cùm per digitorum ſciſſuras fluere ſo-
leat, qui in manibus humor continetur, & ma-
nus plenæ dici debuere myrrhâ, & digiti myr-
tham ſtillare. Quare ergo manus ſtillant, & di-
giti pleni ſunt, qui teretes undique continere
fluentem myrrham non poſilunt? Nimirum
Charitas digitorum infirmitatem, ſupra ma-
nuum opulentiam, locupletat. Attende: Ma-
nus a natura ità ſibi cohæret, ut diſiungi ſe-
pararique ſine vulnere non poilit. Digitorum
verô ab alio quivis diviſus eſt. Itaque quod in-
ter ſe coaleſcant digiti, non natura eſt, ſed gra-
tia: Ergo digiti, qui aromata, ſi ſeparati forent,
non continerent, ut cohæſerint ſimul, replen-
tur myrrhàâ probatiſſimà. Et digiti mei pleni
myrrha probatiſſimd. Non digitus, dixit, ſed Di-
giti: ut à fœdere & concordia intelligerent ar-
ticuli ſe id habere, quod habent, ſe non care-
re myrrhâ, quæ fluit paulatim è& manibus. Ergo
manus myrrham effundunt, Digiti ſervant:
quia ibi amor, hic charitas eſt; ibi amicitia, hbic
unio; ibi naturæ eſt, quod cohæreant, hic gra⸗-
tiæ. Proinde qui naturali quâdam propenſione
ſe diligunt, aptiores ſunt proſundere ſponſi
myrrham & aromata, quam ſervare. Eorum
eſt ſervare myrrham, quos non natura, ſed pro-
bitas foœderat. Optimè proinde ſponſa ait: Ma-
nus meæ ſtillaverunt myrrham, & digiti mei pleni
myrrbä probatiſim. Id verò quandonam con-
tigit? Quando? Cùm evigilavit, atque ſurrexit.
Attende. Nur exi, ut aperirem Diletto meo- ma-
nus meæ ſtillaverunt myrrham: & digiti mei pleni
myrrhà probatiſimdâ. Quoad exuta veſtibus 6&
lotis pedibus non in cubiculo modò „ſed & in
lectulo jacuit, par manuum & digitorum felici-
tas in continenda cuſtodiendaque myrrha. Ut
verò ſurrexit, & aperire oſtium cœpit ſecre-
ti ſui, forâſque egredi, tum emimverò quid
manus inter & digitos interſit, deprehendit.
tenim reduncdavit intra digitos myrrha &
crevit, & manibus verò ſüllavit & fluxit.
Ethicæ Tom. I. Pars II.

Canticorum. 61

Quoad in Lectulo ſecretéque Tyrocinii dormni-
tur, ſolo corde vigilante, Ego dormio, inquie-
bat, & oor meum Vigilat; pluriſque fiebat puri-
tas pedum quovis Dilecto etiam importunè pul-
ſante. Lavi pedes meos; quomodo inquinabo il- Piopoſita
los? Tunc myrrha nec è& digitis effluxit, nec & Tracinii
manibus. Tam enim qui ex affectu Chrifli ſibi "eegen-
cohæferant, quàm qui ex familiari quodam col-“
loquendi uſu inter ſe coaluerant, Diſciplinæ au- Hrodege⸗
ſteritatem & mortificationis amaritiem conler- ner.
vabant. Conſopito enim ſenſu, cor duntaxat ad
Coœleſtia vigilabat, nec non & Tunicam exue-
rant ſcientiæ atque dotum cæterarum, qui-
bus ornati procederent obviam pulſanti. At
ubi, poſito Tyrocimio, & reſumpfſere veſtem &
ſurrexere, plorat Ordo Religioſus non omni-
bus par ſtudium mortificationis & diſciplinz
eſſe, & lugens ac dolens exclamat, Nurrexi 5
t aperirem Dileltto meo manus meæ ſtillaverunt
mnyriham, & digiti mei pleni myrrhi- probatiſſi-
m. Quaſi dicat ego miſera, quæ, ut manus
meas & digitos myrrhà complerem, ſponſum
diſtuli, & penè ſprevi pulſantem gementém-
que, ſuique capitis exponentem tum guttas tum
rorem, animarum videlicet diſcrimina & pla-
gas: Nunc cùm ſurgo, méque paro aperire illi, Zytonum
excreſcente in digitis myrrhâ, Huit illa & mani- Diar tate
bus. Alii enim regulas, leges, & propoſita ſan-“
ctitatis curant negligentius; alii in ſeveritate
diſciplinæ proficiunt. Manus meæ RKillaverunt
myrrham, & digiti mei pleni myrrhi probatiſſi-
mäa. Quibus plus fideram, quo uſque interpreta- Tyroni non
bar manuum loco mihi futuros, ab iis deſeror. fd ndum.
Non enim intellexi ſœdus illud , in quo mihi

Tyro non
ſuperbiate

. rryro wole-
complacebam, naturæ fuiſſe vinculum, Paren- edasznos

tem diſſolutionis, & myrrhæ diſſipatorem, non plenè pro-
charitatis foœdus, quod eſſe ſolet vinculum per- Sue a D
fectionis, & myrrhæ cuſtos. Ergo manus ſtillant, mp hce.
& digiti pleni ſunt. Qui videbantur minus in-
ter ſe bæſuri, generis, genii atque ingenii va-
rietate parum inter ſe juncti, coaluere myrrhæ
ſtudio perfectiſſimè. Qui verò idem ſapere, &
idem dicere, & unum velle credebantur,
myrrham diſtillant. Proh dolor! prodor mani-
bPus, digitis probor: minimis ornor, maximis
exinanior. Quid, inquis, nonne & digiti ſtil-
lant? Stillant, ſed ex redundantia : ſtillant;,
ſed ita ſtillant, ut pleni quoque ſint: fſtillant,
ſed audi quà ratione myrrham effundant. Et di-
giti mei pleni myrrhâ probatiſimä. In Hebræo
ità habetur: Manus meæ Riſlaverunt myrrham,
&σ à'giti mei myrrham trahſeuntem ad carqi-
nes peſſuli. O Sacramentorum theſaurum! uti-
nam quam ſibi abundat ſenſibus, ita nobis ex-
poſitione pateat. Audiſtin? Fluit myrrha tum
& manibus, tum è digitis. Quis enim rigo-
rem Tyrocinii, & ſilentium illud non tem-
pPeret Pythagorico ſeverius? At manus myr- Imientin re-
rham ſtillant, digiti verò emittunt: ideòque da.
illa humi decidit, hæc in cardines peſſuli vel
incidit, vel potius inſilit, imo, ut cum Scriptu-
ra loquamur, tranſit. Quod tu loquaris, vanita-
tis eſt futiliſque lætitiæ; ideéque pulveri ſer-
mo tuus immixtus lutum humi facit. Charitas We ommnis
. . . . . sent om-
eſt, ſi ille ridet; ſi oculos attollit „ humanitatis nibus.
eſt, non levitatis. Denique non naturaliter
Myrrha ejus fluit, ſed tranſit, non fertur na- Zelus Ant.
turæ pondere, ſed impulſu prudentiæ anima- Vmu I
ta motaque progreditur, & quidem ad peſſu-.
lum tranſit, vel ut Chriſto aperiat, ſi illud reſe- Lienti,
rat; vel ut externos excludat, ſi illud firmat. FPrava.
Non enim cum alio colloquitur, ut loquatur;
F ſeg

Familiari.
tas cum ſæ⸗
cularibus.

62
ſed ut, quem alloquitur, externorum non appe-
tat conſuetudinem, ſatis domi & recreatus & le-
vatus curis. Tum enimverô myrrha é digito tran-
ſit ad peflulum, ne oſtium externis pandatur.
Subridens quoque loquitur, ut, cum diu te-
peſcenti blanditus fuerit, recaleſcat in miſero
penè extincta Pietas, & Chriſti fiat dignus hof-
Pitio. Tunc autem vides immigrare in peſſùlum
myrrham, ut aperiat Dilecto. Non ergo ſtil⸗
lat myrrha, ſed tranſit: non ut ſeſe effun-
dat, ſermonem diffundit; ſed ut jacentem eri-
gat, myrrham non penitus ſervat. Hæc autem
etſi profuſio videatur myrrhæ, incrementum
myrrhæ eſt, non decrementum. Gratius enim
illi atque jucundius eſſet filere, quam loqui.
Z as Asi- Ideôque cum in Hebræo habeatur: Et digiti

compati

H mei Nillaverun ſubauditur) myrrham tran-
prdeſ. Jeunten ad cas dines Pehhezli; habet Vulgata: Et

digiti mei pleni myrrhd probatiſſimä. Diſtillatio
enin iſta myrrhæ ex charitate non minuit
myrrham, ſed auget: plenitudo Mortificatio-
nis eſt, non effuſio. More fluminum exundat
& fonte, ut, decurrendo, creſcat, & largior
Pfſal.34.12. abundet. Oratio mea in Jinu meo convertetur.
Etiam Mare venas emittit aquarum exiles, ut
recipiat fluvios. Etiam nutrix balbutit, nec ta-
men loqui dediſcit. Etiam fax lucem partitur,
nec perdit.

Surrexi, ut aperirem dileéto meo: Manus
meæ ſtillaverunt myrtham.

Quare oleum in lampadibus apud Mat-
thæum parant Chriſto Virgines occurſuræ,
riaà K ⸗ 0 C.
ia Su- hic verò ſponſa cum ſurrexit ut ſponſo ape-
So, 0ο * . . . . 1-
e riat, myrrham ftillat e manibus? Quare ibi
oleum, hic verò myrrha? Nimirum ab amante

Deo, ſi Virgo luceat exemplo: non ſatisfacit
Eceleſiac Deo ſponſa, niſi patiatur. Niſi libeat extollere
Baasbg. dignitatem Eccleſiæ ſupra Synagogam: ibi
Religieſß, bonſa non audet aperire ſponſo, niſi in ea
ferverede Exundet amarities; hic Virgo tantùm vel ad nup-
benie tias admittetur, ſi habeat ſaltem in lampadi-
bus oleum. In lege manus adhiberi debent;
in Evangelio vaſa manibus ſufficiuntur, &
quidem in vaſis oleum, in manibus myr-
rha.

Surrexi, ut aperirem dileéto meo: Manus

iu , Tea ſtillaverunt myrtham.

aucit ad
Deun. Non eſſet ſponſa, ſi, cùm necdum aperuit
Tematio ſponſo, aliud haberet in manibus, præter myr-

ducit ad rham. Quod enim opus delectare poteſt ca-
Cpriftum. rentem ſponſo? vel hyacinthi vertentur in myr-
rham, ſi JESus abeſt. Væ iis, quibus aliquid
arridet, Chriſto exulante. Regnaret mundus;, ſi
ſe exulare noſſet: verùm dum, quæ tractat procul
à Deo, pretioſa reputat, non myrrham putat,
cunctaturque occurrere ſponſo, & negligit ape-
Titulatio rire pulſanti. Vel certé dicamus ita. Wurrexi,

S& absoraem . P 1, j
& n o ut aperirem Diletto meo: manus Mec Neillave-

Nil præter
chriſtum.

Reécreatio
vera.

carere. runt myrrham. Plus debes myrrhæ;, 6 ſponſa,
Deſtario. Guaàm Paupertati & Innocentiæ tuæ. Loti pe-
nes. des, & projecta tunica retardabant te ab oc-
igar curſu ſponſi : 20 quem te compulere manus
= myrrham di Niſi abundaſſet myr-

& inveni., ha, hon ſurgerés. Ideò ſponſus falciculus myr-
B c. rhæ fuit, cum inter dilectæ ubera requievit:
astionss 6

plus exigit Deus, quam ab innocenti. Satis eft

Oliva

Non quòd Dilectus myrrha ſit, ſed quòèd tunc ientatni
ſolum reponatur in pectore, cùm jam faſci- fempore.
culus myrrhæ repelli nequit ab ubere. Cum
ipſo ſum in tribulatione. Quaſi dicat; non ſum LPl. 90. 15.
ego myrrha, qui & ab illa appellatus ſum gg gate
Malus inter ligna Sylvarum, & totus deſide- care
rabilis, cujus & fructus meos dulces fuiſſe
gutturi, ipſius conſtat teſtimonio; ſed quia nun- YZentatis
quam illa me recipit niſi cùm myrrham recepit, nr iliz.
ideò putat me myrrham eſſe. Et ſane ſponſum „ „ ze
Tribulationi debere, quòd admittatur à Sponſa, ſaltenn.
ex eo vel maximè conſtat, quia tunc ſurrexit
aperire ei, cùm manus ejus myrrham diſtilla- Deus quæ⸗
verunt. Ideò ſponſus invitatus ad Hortum, ut rendti.
fructus nucum ejus comederet: confeſtim ad-
fuit, ſed non nuces, at myrrham decerpfit in
horto. Veniat dilectus meus in hortum ſuum, &
comedat fructus pomorum ſuorum; vel, utin He-
bræo legitur: Et comedat fructum pomorum de-
licatorum ſaorum, ſtatim reſpondet ſponſus. Ye-
ni in hortum meum, Joror mea ſponſa, meſſui
myrrham meam. Quare, Domine;, invitatus ad
delicias Pomorum, myrrham deligis quam co-
medas? Nimirum Poma negligo, & myrrham
meto, quia non propter illa me invitavit, ſed
propter hanc. Si enim ſola floruiſſent in horto
poma, haud mei recordata eſſet: ideò me vocat,
& me expetit, quia inter delicias amaritudo
ſuccrevit. Meſui myrrham meam. Tibi deliciæ
Pomorum ſint: mihi grata myrrha „ quæ me
tibi non facit ingratum, ſed reddit optabilem.
Eluxit id verò non in Horto modè, ſed & in
Lectulo ſponſæ. Ubi enim floridus deſcribi-
tur, ſponſus non quæritur, ubi verò quæritur,
nulla florum mentio eſt, ſed umbrarum tan-
tùm & noctis commemoratio. Lectulus noſter
Horidus. cap. I. At cap 3. In Lectulo meo per
nobles quc ſivi , gquem diligit anima mea. En quo
modo ad excitandum ſponſi deſiderium aptior
eſt Lectulus tenebris inhorreſcens, & nocte
tribulationum circumtectus, quàm florum
pulchritudine vernans! In die tribulationis meæ Plalas.;
Deum exquiſivi manibus meis, nocte contra eun, 4
& non ſium deceptus. En quando exquiritur Do-
minus à Propheta, nocte tribulationis. Cum oc- Pl. 77. 34,
cideret eos, quærebant eum. Imple facies eorum pf. 82. 17.
ignominia, & quærent nomen tuum. Exclamavit
aliquando Propheta miro erga Deum flagrans
affectu: Quoniam Tu es Domine ſpes mea. O co- Pl. 90,9
gitationem cœloſublimiorem! Altiſimum poſuiſti
refugium tuum. Non poteras aliquid ſtatuere ſa-
pientius, quaàm ut in Deo confideres. At, rogo
Te, quid tam citò mentem tuam erexit ad Deum?
Quoniam tu es, Domine, ſpes mea. Grande ver-
Pum, Regem militibus, opibus & victoriis ful-
tum in uno Deo confidere. Suſpicor ego pla-
nè nonniſi Tribulationis magiſterio ad tantam
ſapientiam eruditum. Plane ità eſt: Audi;,
quid illicò reſpondeat illi Dominus: Non acce-
det ad te malum, & flagellum non appropinqua-
bit Tabernaculo tuo. Viden' à conſpectu flagelli
doctum Prophetam, ſeſe ad Dei ſolium recipe-
re. Profectò, qui clamanti Tu es ſpes mea,
dicit, non accedet ad te malum: indicat ideò ex-
clamaſſe, quòd viciniam flagelli exhorruerit,
à quo eum ſecurum facit. Nox præceſſit, dies aut-
tem appropinquavit. Quis dies iſte eſt, niſi Chri-
ſtus? ità Ambroſius & Chryſoſtomus. Is veròô
quare appropinquavit, niſi quia & Tribulatio-
num prius obſcuritas acceſſerat. Nox præceſſut,
dies autem appropinquavit. Non dicit, nox fe-
ceſſit, quaſi diei impedimentum & obex;ſed nox
præceſ-

Ad Rom.
13. 12.

n an
ea Deumn
ctamag
Fizl

Mehraca ren

Mpe, leg
mole
n hon ex
ſan ten

amn non h
A verd ſer
rgtennr 0
fhmm id
Co,tun enn
1r tanpi. Ne
Noncolnurc
Kertmüunate no
Ur, neglige
mpi 9
Ne dinunn
milcet d
den Lateon
nec ſo

8 eet Glellur 7
Uher ſponl
a khui
von nbig, 5
N fol
l kietra
in . i
en eld pallb
K alib
e Prel
e led
N ld
N
1 u.
Eun he
ſe. D
ee
Meni in
Ulie⸗

dnn
an ſe.
dere.
5oN n 1
lans n
us delige. d
les Kue NNn
quinun- RM
Gmttteni
ne ſonion
rs arl, 8
ne ſmnet.
ham diſtll
lormum,Un
onleſlin .
decerſlt n
tupn ſuen,
el, uinn.
19 omnerien ge⸗
etſpollu. .
ſnſi Imſi
e, Mltanal
igi Quamncr
& mjnun
inwitavt, D
lent inborn
ded mevoct,
nns amharitud-
r Tiicelt
ntla, Ge
itcgthien
wdd, Eed & n
rics elnb⸗
Verd gueinin,
umbrarum tn.
Lectulis iuer
ethulo men
na mea. End⸗
ſiderium gir
en, K NN
ann Auum
tribulatinum li
olle unnten,
exqittu Dr
lationiss U
le ſicn mul
mn. EMrhin
Deunn figis
ſ ermin 0i
iſimun
idſenne
nderes lonh

te

14

Chriſzus

in Cap. V. Cant.

præceſſit, quaſi diei conditio & pronuba, quæ
niſi anteceſſerit, Lux non conſequetur. Crede
Job. 17. u. Jobo, ſi Paulo non credis: Cogitationes meæ
diſſipatæ ſunt torquentes cor meum. Ingens ſanè
cruciatus, Cor cogitationum atque curarum
æſtu dilaniatum. Quid ſubſecutum eſt ex his
dolorum umbris? Audi: Noctem verterunt in
diem. Umbræ iſtæ diem, imò & Deum pariunt.
Caliganti in tenebris lux illuxit, beneficio ca-
lamitatis. Converſus ſum in æœrumna mea, dum
conkigitur ſpina. Ut vides, ex ſpina Roſa floret
Converſionis in Deum, ex nocte calamitatis,
Contemplationis oritur dies. In Lectulo tunc
flos campi quæritur, cùm aruere in eo flores
agrorum. Adeſt in horto ſponſus, cuùm inde
myrrhanon abeſt. Sur git Dilecto aperire ſponſa,
càùm ex manibus ejus amaritudo diſtillat, Pro-
pheta Deum invocat, cùm propè eum flagel-
lum circumagitur. Sanè aurum concrefſcit in lu-
to, prorſus ſidus fulget in tenebris; tunc cupi-
mus Deum cùm deeſt nobis, quod cupiamus.
Cant. 2.3. EJo flos campi. Dicit ſponſus de ſe. Quare flos
campi eſt, & non flos horti, aut viridarii, imò
Cnſalatio. & Vaſis? In horto flos excolitur, in vaſe ſimi-
nes Dei liter miro ſtudio rigatur, ſoluſque Flos fructus

dantur ca- . . . .
rentibus laboris atque induſtriæ eſt. In campo verô tunc

Zl. 31. 4.

nad. Flos naſcitur, cùm nec aratro proſciſſa Tellus,
, nNec ſata ſegetibus, inculta negligitur. Et ne

ſortè crederes, poſt breve tempus in inculto
Cifas campo hunc Florem naſci; néve crederes ex
aga r. iis eſſe floribus Florem iſtum, qui in agris
cua cono germinare viſuntur eo anno, quo quieſcere ar-
lIationibus va permnittuntur, & à ſatione reſpirare, uti ſunt
mienli papavera & id genus, non tam flores, quàm
Ariditates GEnuI, Roſam le dicit Campi eſſe. Sic habet
& Deſo. Hebrailca verſio, quæ ubi noſtra vertit, Ego
dn Fos campi, legit: Ego roſa Campi. Porrò Roſa,
ſerunt. Cüm non ex fœno, ſed ex fruütice oriatur, ex
7tuteto longo jam tempore indicat deſertum campum
rins fuiie, ſationiſque immunem, in quo Chriſtus
Cant, 2.3. floret. Similiter de eo dicitur! Scut Malus in-
ter ligna ſylvarum. Sylva enim quæ fructiferas
plantas non habet, Chriſtum colit, & habet,
ubi vero fertilitas Pomorum eſt, ibi Chriſtus
negligitur. Cùm enim diù ſe viderit quis de-
ſtitutum ab omni rerum humanarum præſi-
dio, tum emimverò ad Deum confugit. Ego
Ros campi. Non naſcor, quèòd excolar; ſed quia
non colitur campus, ideò me parit. Floret, quia
germinare non poteſt: Si enim frumentis ſerere-
tur, negligeret florem, & ſpinas ederet. Ego
flos campi, & lilium convallium. Montes non
me dignantur hoſpitio ſuo; vix in convallibus
mihi licet florere. Quis enim in ſublimitate
recordatur Domini? Sola depreſſio Lilium nobis
parit. Fateor equidem & in montibus viſum
aliquando ſponſum. Vox diletcti mei. Ecce iſte ve-
Talema Nit ſaliens in montibus, tranſiliens colles. Dimilis
ſine Syiri- eſt dilettus meus capreæ hinnuléque cervorum.
ſn. Stupet ſponſa, quòd videat Dilectum in mon-
Digraas tibus. Non ſemper, nec ità facilè Chriſtum co-
noxia. gitat, qui in alto eſt. Sed nota, quomodo in
Reigions montibus, & quomodo in vallibus ſit. Idem
liosg. ſponſus & in vallibus, & in montibus; ſed ibi
Prario, floret, hic tranſilit; hic cervo aſſimilatur, ibi Li-
es ien lio. In vallibus radices agit, vivit, viret, olet,
b Religi- fléſque eſt, non fructus: non enim ut nos paſ-
adee cat, ſed ut colatur à nobis, in nobis colitur, ſi
HusiIs. Valles ſumus. At in montibus vix ſalit; utinàm-
"m, que que non lucrum ſit, quæ pietas putatur in

Gie Chiſtum. Dum enim Chriſtum video ſpon-

ubi non
aà hiiet.
Feli itas &α
Dignitas
noxia.

Cant. 2.8.
& ſeq.

iiter.

Ethicæ Tom. I. Pars II.

ſæ videri in montibus Cervum, conjicio non

Canticorum. 63

cultores ibi habere, aut ſpectatores, ied statts ms⸗
potiùs perſecutores pati & venatores. Non li-““a.
cet Chriſto inerrare montibus, niſi Cervus Mulicus
fiat: hoc eſt, niſi in delicias & voluptatem non promo-
vertatur Felicium & Principum, ab eorum do- Gs G or
mibus exulat JESus. Exponitur quidem Imago Slcg,⸗
Chriſti in aulis, ſpe ctantur & ſimulachra Cru-

cis & Crucifixi Domini in ædibus Nobilium, Perſeve-
ſed ad ornatum parietum, ſed aliquando ad am- Titet,

bitionis pompam, non ut adorentur. O faci- mediocri-
nus! Crux militat luxui, utque famuli, ità bus.
Dei effigies in Palatiis non rarò adſunt, ut Ver-
miculi ſuperbiam propagent. Salit Chriſtus
in montibus, ſed Cervus eſt, dum in iis ſalit. npztoria
Ad jacula & venabula duntaxat ſalit. Jam e- & altaris
nim & ſacrum interdum celebratur, non tam Wbhium.
ut Deum adorent, quam ut ab aulicis Primo-
res adorentur. Ibi enim non minus aliquando Ambitio,
ambitio extollitur ab adulante, quam attolla-
tur JESUS à Sacerdote: Faces, quæ deſeruntur Zuuli,
à ſervis, parcius Chriſto inſerviunt, quam
Principibus; non enim indicant adfuturum illi-
cò in Pane Deum, ſed adefſle teſtantur Dyna-
ſtam, in Templo. Diwimis officiis, non ideè
ſemper interſumus, ut Pſalmos, ſed ut cytha-
rœdos audiamus, auriumque ibi compendium
agitur non pietatis.

Luxuse

Superbia:

Manus meæ ſtillaverunt myrrham, &
digiti mei pleni myrtha pto-
batiſſim.

Non ſuperbiant digiti ob myrrham, quæ Semes o-
. . . . 1 endi.
in eis redundat. Ex manibus enim fluit,
quamvis ſtagnet in digitis. L'yrones virtutis Tyo nen
id imelligant. Quæ enim ſibi videntur habe- ſuperbiat.
re bona, ſenioribus debent, quorum vel
rationibus, vel meritis Deus religionis novel-
lis ſurculis ſpiritum Religionis infundit. Non Pige Fe
ergo Digitus Manum docere audeat. Non srzn. , in
audeat fontem rivus edocere. Erubeſcat de Conyverf.
myrrha manum erudire, à qua myrrham ac- Krauli n

cepit.
Ego dormio, & Cor meum vigilat.

Nuptiæ ſterilitates, agriculturæ infoœcundi- Feli tas
tatem, mercatuæ naufragia, divitiæ inſi- Tperirir
dias, deliciæ morbos habent, ſi Baſilio cre- nißi in
dimus. Quid ergo? Recipiam me à curis om- chr ſo.
nibus, & quando nec in opibus licet dormire, gisgs
nec in floribus, nec in purpura, privatâ con- laſetix.
tentus fortund plebejus ſenex moriar? Erras:
nec ibi dormies. In ſola Chriſti dormitur ſer-
vitute. Audi ſponſam. Exui me tunicam meam. Rel gieſi
Quod paucis licuit, depoſuit felicitatem ſuam. e ſteri noßs
Abdicavit ſe Magiſtratu, familiæ curam aliis Rine
commendavit. Quin & ante actæ vitæ maculas
diluit: Lavi pedes meos, Eos ſcilicet, quibus à pua miſßa-
via Domini aberravi. Putas quieſcet, quæ mi-
hil cupit aliud, quàm quietem? Nimirum Chri-
ſtus foris eſt; non enim illi, ſed ſibi vacare vult,
quies ideò ad eam ingreſſa non eſt. At, inquis,
quieſcere ſe fatetur. Ego dormio. Si dormires,
non loquereris. Rideo ſomnum eloquentem.
En ipſa quàm ſit infelix, ejus planè quies
conteſtatur. Ego dormio, inquit, Cor
meum vigilat. Valeat ſomnus iſte, quo clauſis
oculis cor fluctuat. Nimirum Lectus Sanctorum
Chriſtus eſt. Non mirum ergo ſi, excluſo illo,
& fruſtrà pulſante antè fores, vigilare coga-
2 r18,

64

ris, dum cupis requieſcere. O mulier, ſi ſci⸗
res, quis eſt, qui dicit tibi, Aperi mihi! Non
enim Dilectuùs duntaxat eſt, ſed & Lectus, in
quo Joannes recubuit. Ut dormias, excludis JE-
SUM: & ideò non dormis, quia illum excludis.
Lectus eſt, qui putatur Dilectus: non à te diligi
aut coli vult, ſed Te quieſcere cupit. Qui non
habet, ubi caput reclinet, Lectus ſactus eſt Ju-
ſtis, ſi Ambroſio credimus. Et facilè culcitram
atque cervical conſuit, paravitque ex lana &
plumis, qui Aquila ſimul & Agnus eſt.

Peſſulum oſtii mei aperui Däileécto meo:
at le declinaverat atque

tranſierat.
Proeraſii. Planè velociter currit ſermo ejus. Vix enim
natio. aliquantulum cunctata fuerat, ſecum delibe-
ratura de veſte induenda, & ſervandis pedi-
ne. bus nuper ablutis, cùm ſponſum jam declinaſſe
cognovit, ubi ei aperuit. I nunc, & à Deo vo-
catus, prius diſpone domui tuæ. Scito, cuùm re-
bus tuis conſulueris, fruſtrà a te ſponſum inqui-
pelicias rendum. Porrô declinaſſe eum non antè cogno-
noxa. vit, quàm cùm aperuit oſtium. Nimirum in

Lectulo & deliciis, ſponſi ut adventus negli-

ridite gitur, ita neſcitur abſentia. Jam declinaverat,

ignara con

dieionis ſam loqui deſierat, jam non pulſabat, repulſus
Næ. inſuper fuerat, & nihilominus adeſſe credeba-
uiaptr. t. Adeò ſibi blanditur Tepiditas ſtertentis
animæ, ut Deum ſibi credat adeſſe, etiam cùm
Ceenitio nec eum audit, & eum repulit. At ille declinave-

ſui. rat. Quid miraris? an adeſſet, quem pedibus
tuis poſthabueras? Caveamus,, rogo, ne qui
ds 2 nunc pulſat venturus ad nos, & repulſam patitur
à nobis, receſſiſſe cognoſcatur, cùm propè mor-
Syndereſis tem, aperuerimus ei. Peſſallum oſtii mei aperui
esiiréta. dileéto meo. Quid ais? Tuum dicis dilectum,
tuum oſtium? Qui ſolus poſſideri vult, cave,
ne faſtidiat aliquid, præter ſe, poſſidentem. Ti-
meo, ne tuus eſſe nolit, qui Tuum eſſe audit
Servire etiam oſtium domus. Ita ne? tuus Dilectus eſt,
duobus. & tuum oſtium? Si Tuus ille eflet, illud non
foret tuum. Non enim aliquid ſuum dicit, qui
ſuum putat JESUM. Aperui, inquis, peſu-
lum oſtii mei Dilecto meo. Quid tum? At ille
declinaverat, atque tranſierat. Mirabar ego, ſi
Dei Verbum tale ſuſtinuiflet verbum, quo vi-
delicet æquè tuus ipie ferebatur, ac oſtium
tuum. Sit domui tuæ oſtium, ſed tuum non
ſit. Volo habeas, ſed nolo diligas. Noli di-
cere dilectum tuum, & oſtium tuum: ne, dum
oſtium appellas tuum, tuus fiat hoſtis Dilec-
tus tuus. Peſſulum oſtii mei aperui Dilecto meo:
at ille declinaverat, atque tranſierat. Cur decli-
nat, qui pulſavit? Cur dixit, Aperi, qui tranſit,
casfienti cum aperuit? An oſtium faſtidit? At nil gratius
Spaltenae, Sponſo in domo ſponſæ oftio, præſertim non
&bedien- Patente. Ità eſt: Gaudet ſponſus foribus, ſed
zie eper- peflulum odit. Clavibus obſtrui debuere fo-
mirtere.
res, non peſſulo. Debuit enim ſponſus pro
pei volun.- arbitratu ſuo oſtium aperire, & ingredi. Peffu-
zaii cenfor- lum verò itaà admovetur, ut reduci tantùm poſ-
mari. ſit ab ea, quæ intus degit. Odit ſponſus in oſ-
tio peflulum. Patere ſibi vult aditum, quan-
do vult ipſe, non autem cùm libuerit tibi.
