conciliaret benevolentiam Præſes, ſi non de
exſcindendis tantummodò deliciis ſe ſollicitum
exhiberet, verùm adeſſe ſe quoque teſtaretur,
ut Myrrham truncet, ſi nimium excrevit;
& quidem primo loco proſpiciat, tum fræ-
net. Veniat Dilectus meus in bortum ſuum. Non
horrorem, ſed exultationem pareret luſtratu-
ri Superioris adventus, ſi charitatem ſtuderet,
non ſeveritatem, præferre. Si Dilectus eſt,
venmiat. Non tolero, ſi ſuperveniat, ſed ut ve-
niat, rogo. Veniat Dilectus meus. Ideò Ccla-
mat Bernardus? ſuſpendite verbera, producite comns
ubera. Meliora vino ubera apud ſponſam prædi- G,.
cantur.

Superinr
smet,

peni

rcat Ie
igit, ſoror
n Mcet. 1
Mmta: tam:
Nli, ut mer
l s in con
ültbiros
Uenon habes.
lnon candore
etz: ſel n
7 68: N
Ieelitten
unmle lbe⸗
uN Mem
a umdlnin
AIN En
Uirllitz ee
mlm mr
heleni, e ſe
Klommum
G Ctiunn

ſuay iſi
kan il
Mütur

4 Wntmulet .
u Nd
Un. 4

ctec

Elenull
Ne ſ
1 1 6 Ounden
lie

odſo.
Rriſen.
er,
4 Ele. 1
rhorched
Menmntefn
lided u.
inter 9
lunuellet
) domn 6h.
Amore verd
Otes Kant⸗
flein che
Nexcidt. A
nme cogluhn
ſicas, Guin’-
kiamineg,
4, & rnn

G

1 uun, 6
ſuonin.

Unde encelle k
idetemut, en
Hla ſb ent.
eitetlmomn
Perſpeunmn
tum ſorinm,e
t. Arlhul,⸗
ectet, elatn
re Mrani iu
Leunn eplone
Coligat, .s
luhtune in
pumn eln i
gendunnüil,
indigmdm:
Molvende in
onſe, Ninn
antur Zihene
witare Nele
nt tantin N
ſHyeni⸗ n
D
füle deli,
1 ineſſee⸗ 1
1 Cr, I le⸗
Corcent! lu,
tha, göin e,
chirotheccn i,
bibet; unde
6gne,

riis.

in Cap. V. Cant. Canticorum.

cantur. Et aromata fluunt, non Boreâ ſævien-
te, ſed flante Auſtro. Inter fulmina ſcripta Lex
in vertice Sinæ montis: inter cytharas non ſe-
mel violata eſt. Veniat Dileétus meus in hortum
Amor Jitnm. Quid eſt, quod ſponſa dicit ad ſponſum,
Chrifti is Veniat; & ille ad eam dicit, Veni? Nunquam
nos. ſi rectè memini, clamat ad ſponſam ſponſus,
Veniat. Veni de Libano. Surge, propera. Ni-
mirum ardentiùs deſiderat ſponſus, quam deſi-
deratur. Non optat duntaxat Dilectæ vici-
niam, ſed curat, ſed imperat.

Aperi mihi, ſoror meg, amica.

paren- Septuaginta. Aperi mihi Proxima mea, ſo-
eum, odin., ror mea. Ut video, Carni & ſanguini nomina
„aticitiæ & charitatis antecellunt. Priùs Proxi-
Eecleſia-
Eie: ro. Ma appellatur, tum ſoror. Amo ſororem;, ied
x imis ex inl or plus diligo amicitiam, quaàm ſangui-
electione, nem. Diſcant Religioſi fraternitati charitatis,

non efi Cartis fraternitatem poſthabere. Diſcant & Ec-
,Peevt, Cleſiæ Principes pluris æſtimare ſervorum &
clientum vocabula, quam affinium. Sorori
Electio Proxima antefertur à ſponſo. Aperi mihi, ſo-
Katus. ror mea, amica, oolumba mea, immaculata

Vocationi mea. Quid gloriaris in innocentia, qui flores

telndzans, in ſæculo? Soror, amica, Columba atque Im-

maculata adhuc voci ſponſi non paruit: tan-
taque inter vocabula, nec ſomno caret, & ca-
ret ſponſo. Ego dormio. Innoxiè vivis; ſed dor-
mis. Et quamquam vigiles corde, operibus
dormis. Ideoò foris exulat ſponſus, guttis no-
Religionis Ctium infectus. Securus non es, quòd non vo-
perfedio. Ceris a ſponſo, licet coram eo & immaculatus
Ordines ſis & impollutus. Vult enim ille tecum eſſe,
JTseri. ut ducat Te quò Tu non wis: eò videlicet ubi
vigilare cogêris, nec dormire licebit. Placet,
inquit, ſoror, placet columba: ſed dormiens
non placet. Immaculata domi tuæ es, ſed in-
ornata: tam auro cares, quam nævo. Aperi
mihi, ut meam tibi domum aperiam. Quam-
diè es in domo tua, ego tecum non ſum.
Quid tibi prodeſt, quod munera mea habes, ſi
me non habes. Columba es, ſed extra arcam;
ſi non candorem, certè laborem perdis. Ami-
ca es: ſed quare ex amica ſponſa non ſis? So-
ror es: at præſtat filiam eſſe quaàm ſororem,
ſi hæreditatem cogitas. Quòd ſi ad Religioſos
non malos libeat transferre, quæ de ſæcularibus
Orvationi optimis præmiſimus, liceat exclamare. O ra-

Palie, rum vel in immaculatis orandi ſtudium, & otii
ium., odium! En ſoror, amica, columba atque im-
maculata nec oculos aperit, nec oſtium; non
Otiam. ſponſum includit, non ſomnum excludit. Ego

Tepiditas. dormio, de ſe fatetur: ab illo verò audit, Ape-
i mihi. Neſcio, quâ inſaniâ, nihil faſtidimus
Præter ſomnum: quique contempfſimus opes,
amamus otium.

Ewpoliavi me tunicâ med: quomodo in-
duar illä!
Vnio la-

ſa, vel
leviſſimè,

Et dum illa ſecum diflerit, ſponſus non ad-
mittitur, qui, pleno roris capite, & vocifera-
perdis tur & pulſat. Quæ iſta eſt tunica, cujus pro-
oemnia jectio tantum diſpendium parit? Charitas, niſi
éena in fallor, veſtis eſt ſponſæ; tum quia ipſa eſt, quæ
Monaſte- operit multitudinem peccatorum, tum quia tu-
nica JESU, ſi Ambroſio; Auguſtino & Chry-
ſoſtomo credimus, unio duntaxat eſt. Ergo exu-
ta Charitate ſponſa, videamus, quid ſuſtineat.
Et primò quidem ſponſus, qui proximè ante
Ethicæ Tom. I. Pars II.

ſplendideè epulabatur cum ſodalibus, melle,
lacte, cæteriſque deliciis ſaginatus, repentè
converſo rerum ſtatu, plenus rore & guttis no-
chum ante limen domus dilectæ ſuæ ejulat.
Proh quale Charitatis violatæ diſpendium, quo
ſponſus ab aromatibus horti ad noctium guttas
traducitur, & ab eſu mellis ad imbrium inju-
rias tranſit! Sponſa verè, dum charitatem
exuit, JEUM nefcit induere, quæque initio
hujus capitis invitabat ſponſum in hortum, Tipiditas
nunc verſu tertio eum à domo excludit: adeò btt fer-
ut, quem ſibi prætulerat antè, nunc pedibus enρα².
Ppoſthabeat ſuis; quos ne inquinet, illum noctur-
no rori expoſitum derelinquit. Et quidem à
ſponſa non niſi leviſſimè violata charitas eſt;
ſiquidem non ſe Chriſti exuiſſe tunicam pro-
fitetur, ſed ſuam: exui me, inquit, tunicâ med:
hoc eſt, non præcepta charitatis à ſponſo lata
deſpexi, ſed quæ ego ſtudio ei placendi erga
Proximos officia amoris exercebam, intermiſi;
ex quo ab iis graviores injurias tuli. Eos dili-
go, quod Chriſtus juſſit; pro eis rogo, quod
JESUS monuit; loquor cum eis, quod Lex
imperat. Sed non eâ affabilitate, quâ prius,
verſor cum eis. Denique: Ego dormio, & cor Parva in
meum vigilat. Licèt negligentior tardiorque ſa- malo.
Cta ſim in exhibitione quorumdam officiorum, Inimics
cor tamen cavet odium, & reformidat delic- ditsgeni.
tum. Amo, etſi non domeſticè ago. Exui me
tunicâà meâ ornatiori; ſed ſponſi non exui tunmi-
cam indiviſæ charitatis. O infelix, quid tibi
prodeſt, quod Chriſti tunicam non exuiſti, ſi
excluſiſti Chriſtum, nec pulſantem admittis?
Quid prodeſt loqui cum æmulo, ſi ità verba
emittis, ut non admittas Verbum? ſponſus tuus
Iſaac eſt; niſi hilaris ſit amor tuus, tecum non
morabitur Iſaac, qui Riſus eſt. Vis adhuc vi-
dere tam leviter læiæ charitatis incommoda gra⸗
viora? Excluſus ſponſus ità loquitur! Aperi
mihi ſoror mea, Amica, Columba mea, Imma-
culata mea. Notaſtin? Adeò peccavit leviter in
charitate, ut & Columba & Immaculata ad-
huc nominari poſſit. Verùm qui eam dixit
ſuam & ſororem, & columbam & immacula-
tam; cùm amicam appellavit, non dixit ſuam.
Qoror mea, amica, Columba mea, immaculata
mea, Mea es ſoror, quæ deſponſata es mihi ;
Columba mea es, quæ ſimpliciter & unicè me
diligis; Immaculata mea es, quæ in lege mea
ſine macula es. Amica quoque es, quæ me
diligis; ſed non mea es amica, quæ amicis
meis amica non es, quæ non ità meis blan-
diris ut mihi: Nolo dicere meam, quæ meos
non dicit ſuos. Amici ſunt illi, quos legis me-
tu non odiſti: amica es Iu, quæ legem ſer-
vaſti: Tui illi non ſunt, quibus non blandi-
ris. Non es tu ſingulariter mea, quæ charita-
tis præ ceptum non ſingulariter ſervas. Quin il-
lud etiam, quod ſponſa ſuum eſſe exiſtimat ſcu-
tum, puto ego illius eſſe ſupplicium. Ego dor-
mio, & cor meum vigilat. Senſus eſt iſte: Quid
hoc eſt, quod infelix patior? Corde vigilo, &
adhuc ſomnum non evado? Ardeo & ſimul in-
tepui. Chriſtum diligo, non odi proximum;
& tamen tabeſcit præ tædio anima mea? Cor
meum vigilat, & ego dormio? Cor vigilat,
ſed tunicam non ſervaſti. Gravedo iſthæc non
dormitantis eſt cordis, ſed exuti. Non equidem
odiſti, ſed nec ad blanditias uſque amaſti, ideoô-
que dormitas. Exui me tunicà mea, duo modo
issduar illä. Nota: me, inquit, exui. Noli dice- Laimies
re, ſusâ ille inurbanitate minũs me urbanum eſſe dilectin.
E 2 coëgit.

Charitas.

5 2,
Duio la- coëgit. Etſi cupiam charitatis diem emittere
ſa. tantæ illius tenebræ ſunt, ut ſuâ nocte die
ſuperet meum. Fallis ipſe Te. Non enim exu-
ta eſt ab alio ſponſa, ſed ipſa ſuâ ſe tunicâ ſpo-
liavit. Exui me tunicà med. Potueras, ſi vo-
luiſſes, charitatem illibatam ſervare. Tam le-
Vis aura Roſas corrumpere non debuit. Et tu
quidem tunicam ultrò abjeciſti voluntate tuâ:
. verùm eam reſumere non valebis, cum cupies.
Ouomodo induar illà? Si aliquamdiù deſieris
charitatem ſuis cum deliciis exhibere; difficile
erit, eam ſemel ruſticam, ſuis iterum monili-
bus reddere. In oratione ſtatues adverſario ſub-
di, non tamen poteris: ut Deo placeas, ei te
blanditurum deliberabis, nec blandieris, ità de-
Horat charitate, ut reflorere iterum non queat.
Nimirum quæ dixit, Exui me tunicàâ meä, quo-
modo induar illaà, intellexit, poteſtatem ſibi
eſſe ponendi tunicam, reſumendi verò deeſſe.
Quomodo induar illa? Niſi Chriſtus magnâ ſuæ
gratiæ vi cor tuum ſuo amore remolliat, mihi

crede, nunquam blandieris, vix diliges. Quid

aio requiri Gratiæ ubertatem, ad reſtaurandas
amoris delicias? Ipſe requiritur JESUS; uti-
nâmque ſufficiat. Bellè proinde LXX. ità ver-
têre: Exui tunicam meam: quomodo induam il-
lum? Quafſi diceret, ſufficiebat, antè diſſidium,
charitas ad blandiendum: nunc verèô niſi ſpon-
ſus ipſe mihi adſit in corde, non amabo, quâ
priùs amabam ratione. Exui tunicam meam:
„dat nunc, induendus eſt, non amor, ut blandiar,
Invidia ſed JESUS. Ouomodo induzm illum à N

inter KRe-

ligioſos.

Niſi fortè

ſponſo indui poſſe diffidit, doctos nos ſuo eſſe
cupit exemplo, ut intelligamus, fruſtrà ſperare
pro veſte JESUM, quicumque ſpoliaverit ſeſe
tunicâ charitatis. Quòd ſi amoris chlamyd
ſtituta auſa fuerit aperire ſponſo, num ejus im-
petrabit amplexus? Audi ab ipſamet ſponſa te-
ſtimonium calamitatis ſuæ. Surrexi, ut aperirem
Dilecto meo- manus meæ ſtillaverunt myrrbam,
& digiti mei pleni myrrhà probatiſſimd. Peſſullum
Religioſ: oſtii mei aperui Dilecto meo. Quid tum? O ma-
perfedio- gis neceſſariam Tunicam, quàm Myrrham! O
Peraanr chariorem ſponſo Charitatem, quam Poœniten-
Mescps tiam! Attende, quid poſt ſurrectionem, poſt
myrrham, poſt peſſulum reducétum, acciderit.
At ille declinaverat, atque tranſierat. Audiſti,
quaàm vilis myrrha ſit Chriſto, Faſciculo myr-
rhæ ſine tunicâ charitatis! O quàm tibi ſapien-
tiùs, ſponſa, conſuluiſſes, ſi, omiſſo neglecto-
que alabaſtro odoris myrrhini perfectiſſimi, diſ-
iſſam tibi amoris tunicam ſarcires & circumda-
res. Averſatus eſt ſponfus amaritudinem ſine
amore, qui amorem etiam ſine amaritudine non
potuiſſet non diligere. I nunc, & pro ſemiho-
ſte, a quo læſus es, cilicia tibi circumda, & fla-
gra incute. Fehciùs, faciliuſque, mihi crede,
ſubridendo hoſti, quàm te diſcruciando, place-
Iſai. 52.2. bis ſponſo. Solve vincula colli tui, ſilia Nion, in-
duere veſtimentis gloriæ tuæ, & ecce Rex tuus ve-
niet tibi, qui nunc à te recedit, quamvis rorante
& digitis myrrhä. At ille declinaverat atque
tranſierat. Cur? quia Tunicam non legi
ſumpfiſſe Sponſam, quam legimus ſtillaſſe myr-
rham, & pefſſulum reduxiile. In Hebræo ità
habetur. Exſpoliavi me tunicam meam, quomodo
induam me illd. Eleganter ſanè; non rejecit à
ſe tunicam, ſed ſe avulſit à tunica. Spoliavit
non ſe tunicà, ſed tunicam ſe. Ipſa tunicam cha-
ritatis habuit, ſed Tunica ſponſam non habuit.
Adhæſit veſtis mihi, ſed non ego illi adhæſi.

18-

1

quæ & ſe exutam dicit tunicâ Ccharitatis, &

Non enim odi, ideéque retinui tunicam: ſed
nec cum blandicis dilexi, ac proinde Tunica
à me non exuta, exuta eſt. Porrô chlamys ſpo-
liata me, quaſi animà, cadaver amoris eſt, non
corpus charitatis. Quæ me caret veſtis, ſe
movere, ſuoſque operire non poteſt: nec pul-
verem excutere, nec protendere ſe valet ad
velamen proximorum. Exſpoliavi me tunicam
menm. Cadaver jam illa eſt, pallet, ſordet,
diſſilit, ſponſo diſphicet vel cum myrrha. De- Parva:
nique, T unica, quæ eſt exuta me, me va-
let tegere, alios operire non poteſt. Geſtari Prineihie
poteſt in morem cadaveris; proximos nec am- Kan.
plecti poteſt nec velare. Erravi: Quæ ſe cre- "um.,
didit non exuiſſe tumcam, ſi diligenter at-
tendas, eſt ſine tunica. Erraſti, Sponfa, er-
raſii: non ſolum ezuiſti tunicam tuam te,
ſed Tu exuta inſuper es Tunicâ tuâ. En, hoc
tu invita fateris. Exſpoliavi me tunicam meam,—
inquis: Benè: Perge porrô: Quomodstinduam
me illa? ex Hebræo. di non cares Tu tuni-
câà tuà, ſed tantùm illa te caret: ſi non illa ti-
bi, ſed tu illi dees, quare conſilium inis, de
induendo te tunicâ tua? Non ais, quomodo
induam illam me; ſed dicis, quomodo induam
me illä. Turbatus eſt à furore oculus tuus;,
ides non agnoviſti turpitudinem tuam, mniſi
cum audiſti vocem Dilecti tui. Lucis adven-
tus te nudam oſtendit. Equidem aliter loque-
baris, cùm tunicam exueres, aliter verò loque-
ris, cùm de ea reſumenda meditaris tecum.
Hi: Exſpoliavi me tunicam meam. Hoc
eſt: offenſa ab illo, non illum odero, ſed ne-
que blandiar Tunicam retinebo, ſed quæ
de meo inſi iſſuam, eamque
me ſpoliabo, non verô 4 exuam. Præ-
ſtabo, quæ Chriſtus præcepit, & ità non care-
bo veſte: omittam, ultrò ego præſtabam,
carebitque meis ornamenti s mea. Ex-
ſpoliavi non me tunica, m me. At
nudata es, quæ denudaſti. 1 tunicam?
derelicta es à tunica. E. m fateris.
Exſpoliavi me tunicam mean oinduam
me illd. Cave; qui, exhibiturus amorem, non Moriiß-
exhibes riſum. Niſi ſubrideas, ſilere incipies, cstio baf-
tum abhorrebis à colloquio, ſalutationes refu- nin,
gies: tandem, odiſſe cognoſcêre, qui tibi tan- da.
tùm amoris blandicias ſtatueras cohibendas. Parva in
Sponſa enim, quæ non ſe chlamvde, ſed tan- malo.
tùm chlamydem ſe ſpoliare decreverat, nuda-
tam ſe chlamyde ad ſponſi adventum erubuit.
Quæ quidem omnia cum primariò dicta eſſe ve- Vaio l-
lim de charitate, ad reliquas etiam virtutes non ſe.
incommodè transferri poiſe arbitror. Quam fre- Frincipiis
quenter quos videmus præſumentes non ſe tum- Kan.
cis exuere, ſed tunicas ſe, citò eos denudatos Propoßis
omni tunicâà lachrymamur! Exſpoliavi me tunis wetinen-
cam meam, inquit ille. Regulas non neglexi; da.
ſed tantům voluntarias victimas, quas tyro di-
dici immolare, non immolo. Quid tum? Re-
ligioſus eſſe volo, ſuperſtitioſus eſſe nolo. Nolo
amare, ſed ſalutare volo. Silebo, ſed verbis per-
Paucis ſilentium non læditur. Sum enim Igna-
tii, non Brunonis auditor, nec Pythagoræ man-
cipium. Cilicium & flexis genibus orare, nulla
mihi lege Præcipitur. Non igitur exui me chla-
myde, ſed chlamydem me. Exſpoliavi me tuni-
cam meam, inquis. Cave tamen, ne addere co-
garis, quod addidit ſponſa. Quæ enim jactabun-
da ſeie à tumcis abſtrahens, & ſibi retinens
tunicas, aiebat: Exſpoliavi me tunicam mezm,
illicè deſerta ab ea, quam dereliquerat, ain
ſe

1
zlres igt
c/ guoe⸗
Innoqe
20, garlu
olls moe
lt, Ceece

Intone d
iiz eiclugd e
Er Ces illiob,
ronte pigi
Ct, onſun p
Emmu ihoph
Chingcken eng
Ocllos dumrara
Cun ſponiis,
larſett. f
en Ull itdlan n
r ilk dldeliſ
a nn, onle nn
mntamn ſe Horn
Uuornamenti
onen les

. Ckilchuntur Vo

Ain neen. N
Anbelet,
Ale Nenit
tenyerchnunt
loenmnninl
UWelnkiin, ſ

D
ik.

4 omod

.. I
ſce, ſed
tebare chlar
u. Feller
ſinrent

dan ſl
e Tuni
engehe.
8 ſt Mon
Velit, ſ
le ilet
ne ninican
t, bocet,
irha. De
, Me r.
ſ. Ceken,
lgenter at.
porli,e.
then E,
I. En, e
ien Meant,
ocheitcunn
6s Tu wuni-
1 non Uht.
n in, &
3, Comno
n

8

Weat. Ho-
Hero, Ed e-
bo, Eügle
amn, kane
Ua. r.
t ita moncde⸗

Uitbitir
Okubenets e

ſad ta- “
de, A tan⸗

— —
☛r

Genltlit
levi ne M
non legei⸗
cuns il⸗
d wun Ne
0lo. MS
eibos .
enin

14
Ro

s Crale,
exuinne 3

glievi i 1

*

ſe Tunicas exuiſſe, quàm tunicis ſe doluit exu-
tam, unde & vociferatur: Quomodo induam
me illd. O ego infelix, quæ cùm abſtraxi me
à chlamyde, mihi abſtractam chlamydem plo-
ro! Cœpi omittere voluntaria; & ecce, quæ
imperata erant, imò, &, quæ voveram, non
explevi. Dixeras Tu quidem tua tibi in indul-
gentia complacens; Ego dormio, & oor meum
vigilat. Sed valeat iſthæc cordis vigilia, quæ
antè fores vigilare compellit ſponſum, poſtquam
& pulſavit ad oſtium, & noctium injuris con-
fectus eſt. Valeat, imò abeat & exulet vigilia
cordis, quo excubante Sponſus excluditur, cui
lotos quoque pedes antetulit ſponſa. Et quid,
quæſo, gravius tuliſſet ſponſus à Dilecta, ſi
non oculis modò, verùm & toto corde obdor-
miſſet; Crede mihi quæ dicis, Ego dormio, &
cor meum vigilat, vox diletti mei pulſantis, Te

Tepiditas.

ſomnias vigilare. Corde dormis & aure vigilas,

& linguâ excubas. Niſi enim vigilaret auris,
virtutes ſponſi vocem non audires. Et niſi cor dormiret,
Gmul ne- pulſantem Dilectum non ſineres ſub dio tam diè

. nacere, ne lotos inquinares pedes. Ergo, quæ

Regula obdormüſti, oculis tantùm dormitura, & cor-
obſervan⸗

tia, ſ vel de vigilatura, vix oculos occluſiſti, cuùm itaà
una in re clauſiſti Cor, ut/ ſponſo quoque excubanti oc-
Berniter, cluſeris oſtium. Ego dormio, & cor meum vigi-
negligetur at, voces ſunt penitus dormientis. Amaſſet
,. cor, ſi vigilaſſet. Aperuiſſes illicò Dilecto, ſi
tantùm oculis dormiviſſes. Nec mirum ſanè ſi
falleris, quæ veritatem tecum non habes, Imò
nec pulſantem admittis. Vis corde vigilare? no-
li ullà ratione dormire. Si enim dices. Ego dor-
mio; exclusâ extra tabernaculum tuum verita-
te, dices illicò, Et cor meum vigilat. Quod ſi
quæ corde vigilat, ſed aliquantiſper obdormiſ-
cit, ſponfum perdidit; quid nobis fiet, quos
ſomnus ita oppreſſit, ut nec ad noviſſimæ tubæ
clangorem evigilemus? Non levis jactura eſt,
oculos duntaxat conſopiſſe, licèt cor vigilet;
cum ſponſus, indignatus moram dormitantis,
Apeſtatg. receſſerit. Exſpoliavi me tunicam meam.: quo-
Taleuvca modo induam me illà.,. ex Hebræo. Putant ple-
Ene obe- rique diſceſſu ſuo Societatis habitum ſpolian-
diemtig, dum, non ſe nudandos; quippe qui exiſtimant,
non tam ſe Societatis inſignibus inſigniri, quam
ſuis ornamentis ipſam cohoneſtari ornarique Re-
ligionem. Ideò in regreſſu Iſraëlis in ͤgyptum
exaudiuntur voces ſponſæ: Exſpoliavi me tuni-
cam meam. Sine me Societas eſt? nudata pro-
fectò erubeſcet, latebitque, in morem ſpoliati
Adæ. Brevi tamen ſuam intelligentes nudita-
tem, exclamant. Quomodo induam me illä. Ag-
noſco enim nihil detractum veſtibus ſacris, quòd
illas exuerim; ſed ego nudus ſum, ex quo illis
Spiritua- Careo ſpoliatus. Rurſus: Exſpoliavi me tunicam
lis omni, meam- quomodo induam me illâ? ſi non Tu
hechi- Cchlamyde, ſed IIla Te exuta eſt, planè non Tu
veſtiebare chlamyde, ſed Te chlamys orna-
batur. Veſtis ergo Tu eras Veſtis tuæ! Quam
ſeapè& inſtaurantur ſponſæ portenta! Studiis ve-
ſtiri deberemus; verum nobis illa veſtiuntur.
Care ſu- Totos nos illis impendimus, totos illis nos
Perßue. mancipamus. Ideo ſponſa ſapientior facta hiſ-
ce curis externiſque muneribus veftiri cupit,
pertæſa quòd tamdin ea veſtierit. Difficilli-
mum id tamen factu eifle ſuis teſtatur verbis
Dilecta. Exſpoliavi me, inquit, tunicam meam-
quomodo induam me illa? Quæ dicit, Quomodo?
fatetur ſe id quidem cupere, ſed id itaà eventu-
rum non confidit. Et quidem iſta omnia loqui-
tur, cum ſponſus loqueretur, & adſtaret ante
Kthicæ Lom. I. Pars II.

in Cap. V. Cant. Canticorum. 5 2

fores ejus. Sciebat enim inviſam ſe fore ſponſo⸗,
ſi non ipſa chlamyde, ſed ſe Cchlamys veſtire-
tur. Ideò ſponſum audiens exuit Tunicam, ſed
quo modo ſe illa induat, neſcit. Nunquam
enim docta fuerat tegi veſtibus, quæ didicerat
veſtes ornare. LXX. ità legunt: Exui tunicam
meam, Quomodo induam illum Magna ſanè
veſtimentorum neceſſitas incumbit ſponſæ, qui-
bus ſi careat, caret & ſponſo. Exui tunicam,
quomodo induam Illum? Induere JESUM ne-
queo, quia induta non ſum tunicis meis: Et
quidem nihil pemitus immutata fuerat pulchri-
tudo faciei, nihil imminutum fuerat ex amnore:
tam enim & Immaculata hic vocatur, & corde
vigilaſſe cognoſcitur: Iamen ſola projectio Tu-
nicarum ſpem induendi JESUM penitùs ſuſtu-
lit. Quid memoro tunicas? Unius duntaxat tu-
nicæ depoſitio facit, ut Dei Agno non ornetur.
Exui tunicam meam: quomodo induam illum

Modeſtis
neceſſitas,

Puto, Regina & ſponia non und tegebatur tu-

nica, paupercularum more. Ut intelligas exti-
mum Modeſtiæ ornamentum ità pretioſum eſſe
ſponſo, ità ſponſæ neceſſarium, ut & corde
vigilans, & renidens vultu, & columba & ſo-
ror, ſi illud exuerit, deſperet ſe veſtiendam eſſe
ſponſo impoſterum. Exui tunicam? Chriſto
non induar. Aſtitit Kegina à dextris tuis in ve-
NRitu deaurato. Non, quia Regina, adſtitit à dex-
tris Chriſti, ſed quia deaurata: nec Corona
commendatur, ſed veſtis. Non quòd tuis impe-
res affectibus, ſed quòd foris orneris, Dilecto
es placitura. Regina es, ſed adſtas non in ſcep-
tro, at in veſte. Redeamus ad Vulgatam. Ex-
Ppoliavi me tunicâ meäâ: quomodo induar illa?
Cave, ne te diſpolies; nam ipſe te iterum ve-
ſtire non poteris. Sponſa ſe ſpoliavit, ſed cum
veſtes cupit, & modum ignorat ſe veſtiendi,
& indui debet ab alio. Gnec induar illäa
Potui me ſpoliare, non poſſum me veſtire. At
cur ſe ſponſa exuit ornamento ſuo, quæ paulò
antè adſtiterat ſponſo? Cur, quæ Sponſum ex-
civerat, nunc dormit? Vocatur à ſponſo, quæ
ſponſum evocaverat. Modèò dicit, Veniat Di-
lectus meus in hortum ſuum, & comedat fructus
pomorum ſuorum. Modô audit: Aperi mihi, ſo-
ror mea. Unde tam ingrata ſponſo, cui priùs
ſponſus tam gratus? Unde ſomnus? Unde tu-
nicæ projectio? Unde occluſum oſtium Lile-
cto? Unde mora poſt querelas ſponſi? An ſpon-
ſi adventu amor degeneravit in faſtidium Di-
lecti? quique abſens optabatur, præſens ex-
cluditur? Quid hic latet? Ubi tantæ amaritu-
dinis vena? Nimirum evocatus in Hortum
ſponſus ad epulandum ſodales vocavérat, &
ſponſam reliquerat. Comedite, amici, & bi-
bite, & inebriamini, chariſſimi. Enimveròô hinc
orta amaritudo in ſponſa, hinc in eam ſom-
nus irrepſit, hinc cœpit horrere quem cœpe-
rat advocare. Aliis delatæ deliciæ, negatæ ve-
10 ſibi, amorem in tædium converterunt. Et
fortè non ipſa impranſa, nec ab epulis ipſa re-
jecta fuic (neque enim vero ſimile eſt impa-
ſtam dimiſifle ſponſam, qui de amicorum de-
liciis tam ſollicitus apparuit:) ſed quòd non
ſola aſſederit menſæ, hoc eam cruciavit, ar-
mavitque in ſponſum. Non enim, quia non le-
gitur ipſa comediſſe, non ideò putanda eſt non
eépulata. Sed ideò de ſibi exhibitis delicüs im-
memor facta eſt & ingrata;, quia, livoris ſuaſu,
memor duntaxat eſt alienæ felicitatis. O invi-
dia, quæ inter epulas eſuris, ſi alii non efu-
riant! O ſola cordis inedia ex livore, cujus aſtu

3 fit⸗,

Pfſal. 44.
10.

Propoſita
rettnen-
da.

Tepiditas

paſt fer-

Vorem.

ſit, ut jejunaſſe credat, quæ ſecum alios vi-
dit epulantes. Quod ſi minus placet tanto ſœ-
dare vitio immaculatam, quo ipſa ſi caruit,
nos non ſemper caremus: dicamus itàa. Hor-
ret ſponſum, quæ ſponſum vocaverat, exuit
tunicam, dormit, cunctatur, deſipit, audito
ante fores ſponſo, quòd viderit abſtinuiſſe ſe
ſponſum ab iis, quas ei paraverat, epulis. Et-
enim cùm ipfſa dixiſſet, Veniat dilectus meus in
bortum ſuum, & comedat fructus pomorum ſuo-
rum. Adfuit illicò ipſe in horto, ſed nihil in-
de decerpſit, quòd ſuis maluerit epulis ſatiari.
Mehui myrrham meam ocum aromatibus meis.
Imô mihil omrninò comedit in horto, quòd jam
in ſua domo abundè epulatus eſſet. Comedi,
inquit, fauum cum melle meo: bibi vinum meum
cum laccbe meo. Ideò quod ipſe guſtare non po-
tuit jam ſatur, amicis diſtribuit comedendum:
Unde ſtatim addidit: Comedite amici & bibite,
G inebriamini, charifimi. Hoc videlicet illud
eſt, quod ſponſam pupugit. Doluit ſerviſſe
amicis, quod ſponſo deſtinaverat. Minus ſe cre-
didit honoratam, dum cibis ſuis non veſcitur

Talenta ſponſus, & iis ſodales ejus veſcuntur. O ſpon-
Oe. ſam tui amantiorem, quàm ſponſi! ſi enim il-
ats,e de. lumn diligeres, non attenderes, quid de tuis epu-
Sent. lis fiat, ſed quid Dilecto accidat gratum. Pla-
nè non illius delectationem, ſed honorem
Zelus tuum tuo convivio expetiſti. Si enim illum
ecum obe- amares, non attenderes, a quo conſumere tur
Ten ts ſercula, ſed in quo ſibi complacet ſponſus. Stu-
anag. dlin, ſudavi, vigilavi, inquis, ut Societati pro-
Intentio deſſem: & en meis illa non utitur ſtudiis, Vix

recza dif- me ruſticis excolendis deſtinat in pagos. Quod
Feilis ipfſi paraveram, ab ipſa negligitur. Non ſuis
V n. me exedris intrudit ſed ad externorum con-
iiele, feſſiones audiendas ablegat. Valeant ergo ſtu-
Talenta dia, valeat horti cultura, dormiamus, clauda-

medio- mus oſtium. Vacabo mihi, quando me illa non
ee⸗ eget. O infelix habes ante fores ſponſum cu-
cura * 1
Preze pientem Te, & doles tuas illum dotes negle-
„icve. Xiſſe! Itâ-ne, gratius tibi eſt, ut Pomis tuis

alatur ſponſus, quam Te ut ſponſus amplexe-
tur? Te vult, qui non vult tua. Quàm Te non
deſpicit, licèt non utatur dapibus tuis, qui vel
dormientem vocat columbam ſuam, & ample-
Xari optat! Viden' ut tui ſit non immemor, qui
epulas tuas non delibavit? Illud quoque dici
poſſet. Sponſus, qui advocatur in Hortum, à
cubiculo excluditur, quod qui gaudemus no-
ſtrorum laborum fructus à ſuperioribus ſpectari
probarique, interiora cordis noſtri ab eis inter-
dum nolumus explorari. Veniat Dilectus in
Conſcien. hortum, ſed ad cubiculum non veniat. Spectet

i⸗, er mea, quæ cohii; non me videat, qui dormio.
n. . . . . . . — .
αα;, Videri nolo, ubi ſine tumica quieſco. Cupio vi-

ia in om- deri, Übi ad fertilitatem diverſarum frugum la-
nibus. boravi. Quantum umbrarum vel in meridie
Omnes latet! Habet, ubi dormiat, quæ oſtentat, ubi
ſumus ſudat. Videri non vult, quæ videri vult. Scit
2 ſponſus quid ſcribam, qui invitatus ad Poma-
Eenaoe- Tium, fruſtrà pulſat ad cubiculum. Denique
eultanda. quis ſecurus unquam eſt de virtute ſua, quan-
Circum- do ſponſa, quæ paulò antè ſponſum acciverat

. Sed’⸗ ad delicias, eumque paverat inter aromata &
. aſe ite, mella 4 mox eum nec plenum rore dignatur hoſ-
peſt fer- Pitio ² Negat tectum;, cui exhibuerat hortum;
wvorzm. tamln facilis ab amore ad teporem tranſitus eſt,
niſi caveas. Dormit, jacet, à ſponſo exulat,
exuitque tunicam, quæ nuperrimè Dilectum
eyxceperat.
Madeſtias Exſpoliavi me tunicà med, quomodo induar

Oliva

Iaε Tumca modeflia eſt; & diſciplina exte- & diſei-
rior, quæ non viſcera virtutum nutrit, ſed mem- lina ex-
bra corporis ornat in ſponſa. Hanc ſi ſemel miſan.
exueris, munquam reſimnes. Ut enim virgini- age,a.
tas, ità modeſtia ſemel amifla, recuperari ſar- zur.
Cirique vix poteſt. Cave proinde, ne verecun-
dia ſeneſcat in adoleſcentia, quæ in ſenectute
non adoleſcit. Et nota verbi emphaſim. Quo-
modo induar illà? inquit. Ita-ne? quomodo in-
dues tunicam? quo modo & eam exuiſti. Re-
cordare, quo modo eam exueris, & eodem mo-
do eâ te indues. Fallimur. Omninéô diffidit de-
nuò indui, quà ſe ſpoliavit. Quomodo induar,
ait, non verò induam. Vix aliorum ope & niſu
induar illà, nam eâ me ipfſa veſtire non valeo.
Quid quod LXX. diſpendium etiam gravius
indicant, ex projectione Tunicæ. Exui tunicam
meam, quomodo induam illum? Ita ipſi legunt.
Ex quo vides, carentem modeſtià carituram
& ſponſo: & fruſtrà ſperare, futurum, ut in-
duatur Domino JESU, quiſquis modeſtiæ tu-
nica ſeſe ſpoliaverit. Exuiſti tunicam? Non
illà modò carebis, ſed & illo. Exui tunicam
meam, quomodo induam illum? Exaruit flos il-
le pietatis, qui Wmihi in oratione vernabat, non
adeſt ſponſus, abſunt lachrymæ. Exuiſti mo-
deſtiam? exuta es Chriſto. Ubi modefſtia, ibi
Chriſtus, inquit Nazianzenus.

Lavi pedes meos, quomodo inquinabo
illos?

Severiùs actum credideram cum Babyloni- Tpiditas
co ſimulachro, cujus excidium avertere nequi- , ar-
verunt toto corpore diſpoſita metalla. Vide- 6.
batur mihi lapis ille nimis durus, qui, cum pe-
des ferreos, æneum ventrem, argenteum pec-
tus, caput aureum explorare potuiſſet, unos
contrivit ex luto digitos. Cur enim, ſi lutum
in pedibus diſplicet, aurum non placet in ver-
tice? Compenſetur levis macula tantâà artuum
majeſtate: & ſi digitorum vilitas ad excidium
provocat, ad parcendum exſtimulet totius cor-
poris dignitas. Verum, cum nunc exaudio ob
nitorem pedum excludi Dilectum à ſponſo, Servire
jure corruiſſe clamo degenerans vel in ſolis Auobas
. . . . Deminis.
digitis ſimulachrum. En quo modo Dilectus Nil pre-
pedibus poſtponatur. Clamat ille, Aperi mi-=ter Chri-
hi, ſoror mea, quia Caput meum plenum eſt ro- Kum
re: Reſpondet iſta, Lavi pedes meos, quomodo aman-
inquinabo illot? Pedibus ſuis Caput Dilecti dun-

. .. Amor ſui.
poſthabere non erubeſcit: utque illi non ſor- nkhe
deant, hoc rore madefieri non curat. Adeò Epreta.

nihil tam vile in ſponſa eſt; quod, ſi ametur, Deu, vi-
ſponſi capiti non præferatur. O caput divi- e A ze-
num, aſtris ſoleque coronatum, vel calcaneo““

poſthabendum, ſi aliquo ſtudio à ſponſa mun- Parve .

detur! Viluit nimium apud Dilectam ſponſus, ¹ malo.
qui excludi potuit, ne loti pedes contrahe-
rent pulverem. Caveamus, rogo, ne quid ſtu-
dioſius diligamus atque curemus. Dihligentia;
quâ pedes lavit, ita cor ejus agglutinavit 9e-.
dibus, ut maluerit periclitari ſponſum in ro-
re, quam pedes pulveri exponi. Porròô quàm
frivola excuſatio! Laviſti pedes, eos ſorde-
re non pateris. Bene eſt. Num ides ſpon-
ſus excludi debet? An petit ille, ut nudis
ad ſe pedibus accurras? Indue calceos, &
ſat pedibus conſultum eſt. Sapientius de pro-
jectis calceamentis, uti de exuta tunica tibi ex-
cuſationis perizomata intexueris; fruſtrà coin-
quinationem pedum prætenſura. Sed quæ amare
neſcit,

um a, all
,Noo
morun
1 oon iceo
s nnin
Mlionron t
elt nican
nn reptter
8 t Iunica
ale imelli
uqne

Crur ladore
Hur08
e uhenlom
6 Aun Honſus
1e Alen itur,
Conns honſe
Hrmict. Etu
4 um purtute
6* Candor 6 .
enctre,
r Enh in te alhe

,Unig inletere
Enchnn et,
it Leai immneen
lncitn &

n
ir Nunallen
8 kreres 1n di.
er.
lerrn,
tr. eg
e len nne
4
Onn ent
A ckholhn

kaem . 2 H
Edmen ,a, netcit, neſcit quoque excuſare negligentiam.
ſi ſene ei Mihi crede, non times ſordes, ſed amas lectu-
d Vüfti l lum: nec ideò deſpicis ſponſum „ quòd pedes
D leik coĩnquinare recuſes, ſed quòd grave ſit tibi,
everi“ à ſomno & quiete ſurgere. Denique Tu id mox
Enrdhn fateris, cùm ais: Surrexi ut aperirem Dileto
lin. u. meo. En quo modo nec tunicæ, nec pedum me-
womohhn. r. minit; ſed ſurrexiſſe ſe tantum dicit, ut ape-
Glifi. N Ba p: riret. O deſidiam, quæ Te tunica operit, dum
endenm. lct. illam exuiſſe Profiteris Non Tunicæ projectio,
däſitc. Charitas ſed accubitus in lectulo retardavit ſponſam „ ne
Nchiit negleéta. exciperet JESUM. Pulſat JESUS ad fores,
e Kid Tag, i ut juvetur in miſero. Clamas, Te jam exutam
eendle austmi. tunicà, amicitias videlicet Potentum te abdi-
W Rai ſros. caſſe, lotoſque pedes, concurſatione regiarum
ninſin domorum nolle iterum inquinare. Hæc dicis,
dat ſed non ideò omittis, quod exigeris. Tua te
gic quies domi continet, non Aulæ faſtidium, aut
un un Magnatum tædium. Nec pedes laviſti „ nec
exuiſti tunicam, ſed jaces. Poſſes emim itaà
dania Aulam repetere, ut pedes non ſorderent. Poſ-
InCaN? Non .

ſes ità Iunicam induere, ut ſe Toparchæ

i tmuin abs Te intelligerent conveniri propter Chri-
aruit fle. ſtum, utque alios induas, non ut ab illis in-
Vernabat, non duaris.
. Exuuſi me.
modekin li Lavi pedes meos, quomodo iuquinabo
21los?
Scrapulo-
o ingtind P. veum. Ad Candorem lucis æternæ pergis, & ſor-
lyetio des times? O Scrupuloſorum trepidantem à ſe-
ubique. Ccuritate pavorem! Veretur maculari, dum it

um Beb-In-d o Oone a ſpeculum ſine macula. Sed non damnemus,

Wenele eli Ieneusim- quarm ſponſus amat. Et JESUS Candor eſt,
Zelas a- ad quem itur, & loti pedes, quibus itur, &

e. I erfelti,
netl. W. 3
nimarum domus ſponſæ eſt, quà itur, & adhuc ſordes

Jui, Cinſe

Argentinn dA. cauéa i. formidat. Et ubi ſecuri ſumus à pulvere, ſi in
potuile,inn e ee- tanta puritate timetur impuritas? Lotus pes,
enim, In dmi- & Candor ſponſus : ſed via lota non eſt, nec
n Phrs e. rabile candor eſt; ideéque non inſipienter pavet. Sin-
la tantd anum Sacra- cerus in te amor, & Chriſtus duntaxat in illo,
8 ad enclin Rentum quem quæris, quæritur: nihilo minus ſecurus
Clet totire⸗ cny. non es, in tanta innocentia, a noxa. Via ſor-
ncenh ſterium! dere poteſt, quæ tranſmittit tantum candorem

Ergone ad tantam pulchritudinem. Quæritur Verbum:

ſanſg.
Nuln à WMonon
timet in- lane, 16. Per Verba; in quibus qun non offen-

P
ans vel

moGo Dldug Beden dit, perfectus eſt vir. Per blandicias Chriſtum
le, Aminn Veniendo Gabis inſerere corch amicorum. Quod cupis
n eumeji ad eum S“ kum eſt, & qui cupis, impollutus. At,
nmn, s qui lavit Rcne⸗ immaculati in via. Non enim ſufficit
Can Dlc, arum ſanclitas & Intentionis unde diſcedis „ & Ier-
moire ncibu. mini ad quem accedis, niſi immaculatus per-
e rü pe- ſeveres in wia.

n CNtt. des? Ti-

5hH met cer- .
al uil 1e, quia Ego dormio, & cor meum vigilat: voo
4 en der ter-⸗ dilebti mei.
9 A N N mit 4.
ſol⸗ s enm, u1 „. Quam lentè feſtinandum ad judicandam Ju-
