Hai¹iku. ſervos. Aulici non ſpernantur à Regibus: ſervi
non conculcentur à Dominis: Relhgioſi magni
fiant ab Epiſcopis. ILu verò noli in Principibus
confidere; nam qui ſocius vocitaris ab eis, dum
te indigent, & vitam tuam diſcriminibus obji-
ciunt præliorum, confecto bello relabêre ad
compedes, & ſervus compellaberis. Quantis cu-
dulatur & præconiis & promiſſis pugnaturus
David cum Gigante! Gener Regis futurus eſt,
regid loricà integitur, tutor Ifraélis appellatur.
Strato Golia, exul aufugit, haſtà impetitur,
caret ſponsà, panem & gladium mutuatur à
Fontifice. Splendidè nos compellant quamdiu
noſtrà operà egent. Nota animum imperterri-
Parentes tum: Irruit, inquit, nihil hæſitanc. Victoriæ an-
to v'lie- teſignana fiducia eſt. Reduxitque omnem ſubſtan-
rioresS„r. „ & Poth fratrem ſuum cum ſubſtantia il-
Dignitas lius. Mirum equidem, quòd Loth fratrem ſuum
m re, non dicat, Cùm captivus duceretur à regibus. Nemo

Se non propinquus eſt, ſi floreat. Nemo frater eſt,
og yzt ſi libertatem & opes perdiderit. Magnus ergo
m, Abranmn, qui reducere nepotem ſategit, cujus

Tempera- ipſe hæres eſſe poterat, ſi illum in vinculis re-
Urm, ja- liquiiſ t. Et maximum appellandum duco, quèd
Fur4 op- captum non abdicarit. Nuncianti enim captivi-
Pr ſi non tatem Lothi haud dixit: Si captus eſt, fugiat:
Pernan- . 4. . 6 32
i,⸗ vix Mmihi notus eſt. Non filius, ſed fratris filius
Anlici eſt: & quidem à me longo jam tempore divi-=
irßti. ſus. Ego ex imperio Domini reliqui domum,
Sharitas affines, & patriam: non ergo curam illius ſuſ-
rre ve. cipiam. Haud ita locutus eſt. Verùm, qui So-
vora. otis florentem opibus & liberis Lothum nun-
quam fertur inviſiſſe, captivum pro fratre ha-
buit, & vindicavit a manicis. Rediuxit Loth fra-
Avaritis trem um, cum Iahſtantia illius. Nota: Recu-
sorum, peravit ſubſtantiam, ſed nepoti, non ſibi. Lo-
qui liti thi fuere opes, etiam poſtquam ab Abramo
aege recuperatæ ſunt. Huc accedant, qui viduarum
an:, & pupillorum lites tuentur. Adero tibi pro te
. loquar: ſed memento mei, dum veneris in præ-
Zelus dium tuum. Ego pro te aperui os, Tu mihi no-
animati li crumenam claudere. Cum Nepote, inquis, li-
nil que- beralis fuit. Liberalius quoque cum exteris. Ete-
Patiß u. nim oblatam à Sodomorum Rege ſupellctilem
Kici ava- Olinnem conſtanter Abram repudiavit. Nec re-
ri. pudiavit gloriæ cupiditate, ſed ne Deo aliquid
Rationes non deberet. NWon accipiam ex omnibus, quæ tua
Privaick. ſunt, ne dicas, Ego ditavi Abram. Quanta la-

A Deo . . . .
zanizz, tet Philoſophia ſub iſto verborum cortice! Quæ

1

Abram ipſe abſtulit ab hoſtibus tanto cum diſcrimine „

dependere non ſua dixit, ſed Regis Sodomorum. Audiant,
voluit. quæſo, hæc quotquot Romæ ſunt. Aliena etfi
Lonßas- Oope noſtrâà reducantur, aliena ſunt, non noſtra.
tia in ho- . . . . . 6 —
winilus, Ne dicas, Ego ditavi Abram. Timuit divinæ
se eorum gloriæ. Rejicit quicquid à Deo non accipit. Uni
Protectie. Deo vult debere bona ſua. Quam viles nos ſu-

nes vᷣ. mus, qui non modè jactari patimur a Principi-

7end4. pus, quod nos ditarint; verum hæc, quaſi pa-
rùm ab ipſis efferrentur, ad perpetuam oppro-
brii noſtri conteſtationem „ in ſuperliminaribus
domorum inſculpimus! Placet gratitudo. At
. vereor, ne dum Benefactores reipicimus, mi-
de- nus ad Deum oculos levemus cum corde. Di-

ti xit' autem KRex Godomorum ad Abram. Da mihi
Epiſcopi Animas, cætera tolle tibi. Audiant, & erubeſ-
Animari Cant Eccleſiæ Paſtores. Rex non Sionis, ſed So-

domæ, animas petit, reliqua negligit. Nos cæ- eurzmna-
tera tollimus, animas dimittimus. At verò Meæl- g! genter2
chiſedech Rex Salem proferene banem & vinum, & cura-
benedixit ei, & ait: Benedictus Abram Deo ex- reag
ceo, qui ereavit cœlum, & terram. Et honediitzse
kus Deus excelſus, quo protegente, hoſtes in ma-
nibus tuis ſunt. Humanius, & liberalius a Rege Digaizas
Salem, cui non benefecerat, Abram excipitur, Aignis,
quaàm à Rege Sodomorum. Quid, quod nullo o bene-
affectus beneficio Melchiſedech, virtutem ta- Fenr, de
men victoris honorat? Sed quanta in muneribus- ende-
modeſtia! quam procul ab oſtentatione gratu- geel, =
latio! Rex triumphanti panem, & vinum ob- ſicora
tulit. Nimirum non Rex tantùm, ſed etiam Sa- ppara-
cerdos erat. Maluit Sacerdotis retinere mode- rus immoe
ſtiam, quàm Regis exhibere prodigentiam. dein
Huc, huc Sacerdotes Eccleſiæ Pprimarii. Intue- cα,
mini, quam parcè liberalem ſeſe exhibuerit &
Melchiſedech Abrahamo. Ut autem Deus per- Hoſpitz-
gratam ſibi fuiſſe modeſtiam Sacerdotis teſta- Vira,, ſed
retur, oblationem illam convertit in figuram ""d.
ſui cruoris, & corporis. Abrami verò quis non
demiretur demiſſionem? Reſpuerat Regis So-
domorum gazam omnem, & oblatum libi vi-
num cum pane non rejicit. Viliuùs armentarius
excipi non poterat. Victor tamen abundè ſibi
tanta muneris vilitate gratificatum duxit.“

Melchiſedech Rex Salem, proferens pa-

nem, O& vinam, benedixit ei.

Nunc planè intelligo, cur Chriſtus dici vo-
luerit Sacerdos ſecundum ordinem Melchiſe-
dech. Nimirum unus hic Sacerdos annonam HM
non exigit, ſed profert. Vidimus aliquando Ver eia
△☚ . . 16 à a-
tandem & Sacerdotibus unum, qui ultrô effer- ri.
ret, non vi inferret in horrea ſua panem &
vinum. Sed procul dubio, qui victori panem, Gala.
& vimum obtulit, Pavonibus, Phaſianiſque ps,,,

4 Panper-
non veſcebatur. ta,.

EX CAP. XV. GENESIS.

His itaque tranſactis, factus eſt ſermo
Domini ad Abram per viſionem di-
cens: Noli timere Abram: ego pro-
tector tuus ſam, & merces wa mag-
na nimis.

Noi timere? Quid timeat, fugatis qua-
tuor Regibus, & duobus obviis poſt tri-
umphum? Ante pugnam excutiendus erat ti- Felieitas
mor;, non autem poſt victoriam. Quid timen- zoxia.
dum victori? quid timendum? Victoria ipſa,
ipſéque triumphus. Timendus eſt Regum fſœ- Se=
deratorum occurſus: timenda hoſtilium Re- “ 4 ebe.
gum fuga. Arduum eſt, à felicitate non vinci. viam.
Sic eſt. Sed aliud ſecretius hic tegi arcanum exi- Intentio
ſtimo. Noli timere, Abram. Id eſt, ne putes, "ecta nit
virtuti tuæ inopinato triumpho relatam fuiſſe Buun. ,
mercedem. Merces tua te manet: ego ero mer- 2, . 5-
ces. Rurſus, poſt occurſum Regis Sodomorum, lerns

& Regis Salem, monet Abram, ne timeat. tantkm

Cur? quia ego proteæctor tuus ſum. Nimirum ſi Felicitas
Reges protectores facti fuiſſent Abrahæ, actum 1 e.
efſet de illo. Magnes enim calamitatum Mag- Nsnesd
natum protectio eſt. Sed Deus certiorem fa- pomini-
cit Patriarcham, haud futurum, ut cor ejus bus.
Regibus adhæreret, qui ei occurrerant; ſed
omni

36

omninò in Deo ſpes omnes ab eo collocandas.
Noli timere: Occurſus Regum non deflectet
cor tuum, ut, me neglecto, in illis ſperes. Spe-
rabis in me, licèt illi obviam venerint tibi. Er-
go quod nos optamus, Abram timet. Regum
protectionem nemo timet, ſi habeat; nemo
non timet, ſi perdat. Uni Abramo dicitur, ne
metuat, quòd non à Regibus ,ſed à Deo pro-
Dei cura tegendus ſit. Ego protector tuus ſum, & merces
enize, tna magna nimis. Clamat ille ex angulo, en
2 Deoſes quàm liberalis cum Abrahamo Deus! Procul

.

en non e- dubio: verum merces ejus Deus fit, poſiquam
ventes Re- ille mercedem Regis Sodomorum rejecit. Le-
gibus. vo manum meam ad Dominum Deum excelſim,
geres- poſſeſorem cli G. terræ, quod à filo lubtegmi-
Iule, Mis eſque ad corrigian caligæ, non accipiam de
Gen. 14. omnibus, quæ tua ſünt. En quo modo Victor
22. meruerit Deum habere mercedem ſuam. La-
CGonſola- chrymis irroratur ille in oratione, ego verò
gate Dei exareſco. Eſto: At ille non ridet, non ſubſilit,
Tiem, non deliciis indulget. Omnia repudiat, ideo-
Religio- Que Deus fit merces ejus. Nota etiam liberta-
ſas in au- tem, qua ad Sodomorum Regem uſus eſt ſan-
la liber? Giſſimus triumphator. Non dixit, Levo ma-
SS num meam ad Deum duntaxat, ſed: Deum
Birinua- excelſum, poſſeſſorem &li, & quod majus eſt;
bis. terræ quoque. Ne dicas, inquit, ego ditavi A-
bram. Ne cum verna quidem Regis ita lo-

quemur nos, qui mundum calcavimus, uti cum

Rege loquitur advena;, dives, & ſine filis,
qui eum tutari poſſint. Ego vadam abſque libe-
ris, & filius procuratoris domus mea iſte Da-
Deicure maſeus Eliezer. Nota modeſtiam, & æquita-
ſe permis- tem. Modeſtiam quidem, quod, ne propitio
zeré. quidem, ſibique blandiente Deo, filium pete-
Filii non re audeat. Exponit enim, quo careat, non au-
poſcendi’. tem, quod optat, efflagitat. Equitatem veròô;
Servire- X —.
mgezazs- quòèd hæ redem ſuum „ non Lothum, ſed filium
di. Procuratoris domus iuæ deſtinaverit. Videbat
Parenti emim Lothum prædivitem; & ideò in mare no-
luit demittere ſlumina. Quod ſi non putavit
Ece leſia- Abraham opes omnes ſuas in unum Lothum con-
Riri 'e, gerendas: quomodo Chrifti patrimonium unius
mium af- er it poſſefſio conſanguinei? Natimque Sermo
fnes, Domini factus eſt ad eum, dicens: Non erit hic
bæres tuus, ſed, qui egredietur de utero tuo, ip-
ſum habebis heæredem. Abrahæ proles promitti-
tur, quia opes omnes noluit unum in nepotem
confluere. Et ideò fortèé, qui omnia in unum
congerunt caput, mulctati prole familiæ interi-
Pignitas tum pariunt. IIli Abram divitias ſuas delegat,
eni confe- qui ſibi ſervitii diuturnitate, fide, labore conjun-
wendae zerat præclara merita; non ſoli Lotho ſibi affi-
nitatis vinculo illigato. En quibus deferendi Ho-
nores Eccleſiæ ſint à Principibus Eccleſiarum,
cum Abram in bonorum ſuorum futuro Hære-
de, non ſanguinem ſpeétet, ſed ſudorem; Gra-
tiæz opera, non prærogativam Naturæ.

odiunm.

Ego Dominus, qui eduxi Te de Ur Chal-

dæorum, ut darem Tibi terram iſtam.

Cap. 12. Abram equidem de Haran ad Dei moni-
4. tum egreſſum didiceram: at de Ur à Patre ſuo
traductum legeram, non verò inde ipſum au-
Cap. II. fugiſſe. Tulit itaque Thare Abram, &C. Et edu-
31. xit eos de Ur Chaldæorum. Vides, opinor, Dei

Gratiaæ gratiæ tribuenda etiam initia virtutis eſſe, quæ

omnia rocul eſfſe à virtute putantur. Porrò, quam
tribuenda 1 5 KDM

ſe. ftoœtum fortunis eſt, Deum ſequi! Educitur
Ge,vire Abramn de Ur, non ut ſerviat, ſed ut imperet.
Deo feliv. Scrutare, quæſo, aulas, & numera ſi potes eos,

*

Oliva

qui educéti ſunt & patria; ut regnent. At ille Dei lile-
ait: Domine Deus, unde ſcire poßum , quod pof- ralitas.
ſeſſurus ſim eam. Abrahæ promittitur hæres, & Ambitio
ſtatim credidit, nullo accepto pignore. Regio & digni-
Chananæorum promittitur, & ſtatim obſidem eas cha-
tanti ominis optat. VUnde ſeire poſſum, &c. Ni- riora pro-
mirum regnandi cupiditas cupiditatibus omm- ler
bus antecellit. Grata de prole promiſſio: ſed
gratius imperii vaticinium. Ubi agitur de reg-
no; etſi Deum ſponſorem teneamus, clamatur
tamen: Unde ſcire poſum, quod poſſeſurus ſim
eam? Non mirum ergo, ſi Ambitioni nuptiæ, Eceleſßa-
libertas, opes litentur, quando vel Abrahæ cha- RKici ſiſint
rior eſt Corona, quàm Filius, & cunis hæredis amblizigs:
naſcituri ſolium ſuperponat dominantis. Nil ita
quaſſat cupiditates omnes, ut cupido dignita-
tum: Sceptrum velut muralis Aries, Turres
Domôſque ſolo exæquat. Videtur mihi Rabies
dominandi Arcæ Noë quàm ſimillima, cuùm
naufragio rerum omnium innatet triumphatrix.

Sume mihi vaccam triennem, & capram
trimam, & arietem annorum trium,
turturem quoque & columbham. Qui
tollens univerſa hæc, diviſit ea per gi,vor &

medium: aves autem non diviſit. liberali-

tas cum

Mira in Abramo pietas, mira erga Deum Per
Religio-

liberalitas. Non erim ſervis, aut paſtoribus im- „i, mune-
perat, ut vaccam, reliquaſque animantes deli- pa humi-
gant, & adducant; ſed ipſemet omnia exequi- lia.
tur, quæcunque Deus imperarat. Porrò, cum Fervor
Dominus dixerit tantum, Nume mihi, ipſe non “ e⸗
8 . 1 gu las.
ſumpſit ſolum, ſed mactavit, conciditque in eo dare-
fruſta. Quid quod quadrupedes diſſecuit, aves Liberali-
verò non diviſit? Nimirum quadrupedibus vi- tas cum
tam eripuerat & laborem, avibus veroô vitam PeqA. ,
& volatum. Sola avium mactatio ingens ſacri- , Relt-
. . . . gione non
ficium fuit, qua volucres non vitam ſolum;, ſed nes pa-
& volatum amiſere. At bos ad laborem factus, ri omnino
jugum evaſit, ſi vitam amiſit. Secetur ergo ratione
poſt occiſionem, ut aliquid pro Deo paſſus vi- morriß-
deatur. Pannoſus ille, & calloſus Chriſto ſe ane, ,
obtulit. Libertatem perdidit: Sane; ſed & li- omnes
gonem excuſſit. Niſi concidatur, quid obtulit? ana ducas
At ille opibus, genere, ætate florens, non li- via.
bertatem ſolùm, ſed & delicias, decorãâque pro Diſere-
Chriſto ſprevit. Sat litavit. Avis eſt, noli eam R lisioſi
ſecare; etſi indulgentius cum illo agas, paſſus Laiei hu-
eſt gravia, qui tanta reliquit. Ita Arſenius, ex- milei ſint.
probranti ſibi Monacho quòd ſe mitius crucia- Scanda-
ret, repoſuit, ne obliviſceretur aratri, unde lizarinon
confugerat ad eremum. Ideò Deus Abrahamum S=
non opibus, non libertate ſpoliavit, uti ſpo- gieſis pan-
liavit Joſephum in Æͤgypto, quia nimirum ſat lo delica-
litaverat, qui patriam reliquerat. IIlud autem tioribas.
quæri omninò debet, cur Deus, qui nullum de- Religioß
lectum in quadrupedibus habuiſſe videtur, cum a Mate
non agnos, ſed capras, arietéſque ſelegerit, rhanai.
ex avibus ſolam cum Turture Columbam ſibi Drocinis
offerendam curavit. Ut, quod ſentio, aperiam. tertii an-
Docemur longè majorem delectum neceſſarium 7p.
fore in avibus, quàm in quadrupedibus, hoc E. De, ei-
eſt, in iis, quos ad ſumma, quam in eis, quos 5„
ad infima deſtinamus. Haud enim permagni in- Ordines
tereſt, ariéſ-ne, an agnus ſit, qui excoquendis Iacri,
herbis deputabitur foco, optimus ſit, an medio- Rex alli-
cris, aptus, an ineptus meditando Evangelio. ere e⸗
Qui bovi elixando, aſſandéve præficietur, dum Ugar se.
Tigris non ſit, Bos ſit, aptũſque eſt, licet Agnus curatiks „
non ſit. In præſepi latebit. At qui evolaturi dudm ſer-

ſunt, :.

.

,nid,
n
1.

in Cap. XV. Geneſis.

ſunt, albi quoque, & mundi ſint, neceſſe eſt.
Talenta Adde, quod quadrupedes pro arbitratu tuo
Eine ſpiri- Giſſecabis, aves autem non item. Omnia poſ-
ru Jormie ſumus in eis, qui nihil poſſunt. Nil poſſumus
Poe, e cum iis; qui tanta poſſunt. Ferrum in Nobiles,
doczior & Sapientélque exercerfe non licebit, quod in ja-
nobilier, nitores, piſtoréſque demittemus impavidi. A-
à ſeve. ves clamant, Noli me tangere, & impunè va-
7,EE* * gantur. Pecudibus non parcemus; ſi vel aran-
knits d do tantillum delirent ,vel in paſcuis ariſtam u-
Tyro Lai. nam non dente, ſed labris arrodant. Veremur

«us nego- ſubditos ſeu genere, ſeu doctrina laureatos./
vium os Erænanmnus, quos vel loro, vel trituræ ſubdu-
faeeſe. Ximus. Diviſit armenta per medium, aves au-
tem non diviſit. Sequitur. Deſcenderuntque vo-
lucres ſuper cadavera, & abigebat ens Abram.
Paren: Illudunt Aves impietati noſiræ, dum ludunt.
Pocati. Quot animantes, ut populoſa Abræ familia a-
. leretur, occiſæ ſunt, ad quas Avis nulla deſ-
TKamié cendit. Vix bos üuna, aries, & capra diſſectæ
7a ad pios ſunt, & Deo dicatæ ; cùm illicò affuere vo-
Wur. lucres, quas vix abigere potuit pervigil Patriar-
Spiritua- cha. Enimvero cum Gulæ maclantur pecudes;
ia Tem- nulla aſſidet Avis: turmatim irruunt ſi fortè
S E Deo Vacca litetur. Vix ſalutatis parentibus ,
a/ brevi patrimonium dilapidaturus, abit ſerox a-
Deus vi- doleſcens ad bellum. Eat bonis avibus. Nemo
lis. repugnat. Omnes animi fortitudinem commen-
Irtiſores. dant. Ad Chriſti domum ſecedit, ſibi vacatu-

rus, & Deo. Proh dolor! Paſſis crinibus fit
comploratio. Undique clamatur. Ipſe Chriſti
Vicarius imploratur, ut ſecuturum Jeſu veſtigia
vel revocet, vel retardet. Congreſſus non le-
mel David eſt pro grege cum Urſis, & Leoni-
bus; & nemo ei obſtitit, nemo monſtris im-

Vocai parem pronuntiavit. Ubi veròô pugnaturum ſe
areni. ſtitit Satili pro Arca, Deique nomine, contra
I. Reg. Gigantem, amens illicò conclamatur. Ego no-
17. 28, vi ſuperbiam tuam, & nequitiam cordis tui:
audivit ſibi exprobrari ab Eliab fratre ſuo.
x. Reg. Saül verò, qui mitius locutus eſt, dixit ei: Non
17.33. vales eſiſßtere Philiſiheæ iſti, nec pugnare adver-
Jus eum; gitia püer es. Tunc expenduntur vi-
res, annique Davidis, cùm Goliath ſternen-
dus eſt, cum Dei populus eruendus à jugo
Philiſthinorum: cum vere pro ovicula, Leoni
occurreret, nec pueritia in eo accuſatur, nec
ferarum ungues prædicantur. O mores „ imô,
6 monſtra! Pater deſeritur, cùm ad Chrifſtum
filius properat: cùm verò ad caſtra progredi-
tur, non deſeritur. Perendie moriturus eſt, ſi
galeam fſalutis induat, ut in choro, Angelo-
rum comes, exultet & pfallat. Immortalitatem
ſerit, ſi inter glandes, & haſtas diſcurrat ga-
leatus. E Chriſti patrimonmio non-nemo Chriſto
ſummam quandam legavit, fratri relictis aureo-
rum penè decies centenis millibus. Tota urbe
clamatum eſt, deliraſſe cùm teſtamentum con-
didit, qui Delphico oraculo, & ſanior & ſa-
pientior ferebatur, cùm in exornandis Villis, ex-
Ccipiendis Principibus, aliiſque prophanis uſibus
auri vim, fupra regiam munificentiam, prodi-
4 Poez geret. Planèe fateri cogitur, tum duntaxat in-
ine ae: filire Aves, cùm Deo pecudes mactantur. Deſ-
,9 ſer. cenderunique volucres ſuper cadavera. Nota:
vituri. Non Urſi, non Tigrides, non Serpens Epidau-
Witerno- rius, ſed Aves coœli Deo coœli dicatas hoſtias la-
rum obli- cerabant. Utinam ſoli Epicurei, aut ſoli Politi-
i . ci Deo impenſam, aut pecumam, aut liberta-

zatos ab. tem Carperent. Ipſi non rarò Monachi à Chriſti
ducenies. jugo adoleſcentes abſterrent. Tpfi interdum E-
piſcopi ſatius eſſe affinibus, quam Monaſteriis,
FFPthicæk Tom. I.

317

legare fortunas prædicant. Verum de his aliàs Senes ho=
abunde dictum: Sequitur. Cumque Sol occum- norandi3
beret, ſopor irruit ſuper Abram. Noli dormien- Sec.
tem ſpernere: qui enim dormit, diu vigilavit, Seagaali.
diu volucres abegit ab hoſtiis. Et ſi rem recte Tari non
exainines, non ipie ſomno indulſit, ſed ſomno debemu; 5
oppreſſus jacuit. por, inquit, irruit ätper eum. K perfeckiz
Quid quod ſomnus iſte non deſidiæ hæres; ſed "liquäade
arcanorum eſt Pater? Diäctumque eſt ad eum: õ
Dcito prænoſeens, quod peregrinum futurum ſit Zudiezn.
Jemen tuum in terra non ſua. Vide, quo modo tes teme-
cum Deo colloquatur is, quem otiari, & ſterte- rarid.
re exiſtimabas. Quam cautè de juſtis ferenda Religioſ
ſententia eſt, quando eorum deliciæ Sacramen-⸗ ic, 1 r.
ta ſunt; quorum otium oratio eſt! Deus verò zantu! as
quaàm humanus in ſuos eſt! Vigilanti enim reg- gere, agäs
num & hæredem promittit; cuùm verò ſervitu⸗ ISamma.
tem poſterorimm nunciaturus eſt, ſoporem im- duperior
mittit, ut ſomniata calamitas minus torqueat. diſeretus
Si ergo Deus Abrahamum tantum Patriafcham Kr.
tam delicatè excruciat; qua ratione exercendus DPei ele-
1 — . .,Mentia.
eſt unius dieculæ Tyrunculus „qui Ægypto vix Saperior
pedem extulit? Sopiatur antequam vexetur: miris ſite
ſomniet amara, ſuavia percipiat. Si laudandus Tyro ſua⸗
eſt, dum vigilat, commendetur; ſi corrigen- viten
dus eſt, ita corrigatur, ut ſe putet non verè in-
crepitum; ſed tantùm reprehenſionem ſom- Cor aezi,
niaſſe. Si placet, hinc aliquid iterum eruamus. miiis.
LDurum Abrahæ fortè videbatur, aves abigere Dei volä:
ab altari. Quievit, Soléque occumbente, dor- tati con-
mivit. Quid tum? Duriora paſſus eſt in ſinu
requietis. Cùm vigilaret, avium incurſione ſa⸗ Satio⸗
tigabatur. Dormientem verôò obruère compe- dium
des, exilium, ſervitus, & funera. Neque ſo= Dei curæ
lum futuras calamitates præſenſit in ſomno, Ie permit-
ſed ſomnus ipſe ſine calamitate non fuit. Au- D
. . . . elicitas
i: Sopor irruit ſuper Abram: Eſtne ſola in ſo- miſsra.
Pore quies? Sequitur: Et horfor magnus & te- Tepiditas
nebroſus inwaſit eum. Dictumque eſt ad eun: Jjugum
ſeito prænoſcens, quod peregrinum futurum ſit Obrikti
Jemen tuum. Viden', ut acerbiora patiatur qui- Tuüs ve a-
1. marum
eſcendo, quàm laborando? Aves ibi repellebat, „ dis.
hic à Pharaone compeditur. Noli, quæſo, in- Regulari
videre felicibus, noli beatum dicere, quem obſervan-
& monaſteriis eductum vides, evectumque ad 'ia Feli-
infulas. Deſivit, inquis, luctari cum avibus. vek. “
Ita eſt: ſed cum Pharaone luctatur. Dormit: s, cwelio,
ſed ſomnus horror magnus eſt, & tenebroſus. qJudm Fe-
Tu verò, qui tentationibus fatigaris, qui à lieitas.
ſacrificio fugare vultures non potes, quietem Ambirio
fac ne optes. Qui modo luctaris, imoò ludis Wha
cum avibus, colluctaberis cum Ægyptiis, & ⸗vecgi,ad
horrorem tenebricoſum patieris in ſomno. Ge- Dignita-
neratione autem quarta fevertentur huce needum tem non
enim completæ ſunt iniquitates Amorrhæorum inviden-
uſque ad prælens tempus. Nihil æquè miror in Raligiani 6
divinis ſcripturis ut arcanum iſtud. Optabat anane
Deus principatum Chananæorum, & Cætera- viliora
rum gentium conterminarum, Abrahamo, & beatiora
Poſteris ejus conſignare. Verum, quia Amor- Sunt.
rhæi nondum peccatorum multitudine obno- 6& i,
xXios ſeſe reddiderunt exitio, ſua Deus vota puli att⸗
protelat. Et quidem, dum præſtolatur, filii Iſ- las ſunt.
faël in vinculis detinentur, Pharaonis jugo ſub- PDignitas
miſſi. Miſeret me, inquit Deus, compedum e- agausz
jus: filii Abrahæ ſunt, hæreditas mea ſunt. Ve- Mefrsda.
rüùm Amorrhæi non eò iniquitatis proceſſerunt,
ut ejici debeant. Malo filios luto paleiſque ob- Rex fa-
rui, quàm hoſtium meorum ſupplicium an- er K⸗ S
teverti. Cùm hi merebuntur excidium, illi eve- ſed Vine ¹
hentur ad regnum. Volo amicis meis prodeſ- injuſti⸗
ſe, ſed nolo ſupra merita obeſſe impiis. Abrahæ tias
D ergo

/

Severi-
zas, ſed
juſta.
Faſtitia
&Cα o.
niäbus ſit,

Dignitas
quomodo
deferen-
da.
Autlici
non citò
eaustho-
randi.
Severitas
Jie lonta.

Lapſi op-
eimi ſiunt.

38

ergo Deus opes, filios, hæredem, longam vi-
tam, triumphos dedit: hæc enim ſplendidè,
ac liberaliter dabat. Chananæorum verèò pro-

vinciam illi non dedit, niſi cum (ut ita dixerim)

juſtè potuit. Diſcant, quæſo, Principes, ita
favere, itàque prodefle iis, quos in deliciis ha-
bent, ut tamen neminem immeritò deprimant.
Non licet probum deturbare è loco ſuo, ut a-

mico dicas, aſcende ſuperius. Si charus eſt,

locupleta eum, ſed ſine injurià innocentis. IIIe
non plenè muneri ſuo facit ſatis, inquis. Nec
Amorrhæi ſaciebant ſatis. Verùm quia non a-
deò excreverant ſcelera eorum, ut extermina-
ri mererentur, populus Dei expectat in vin-
culis, ut ſceleribus flagitia cumulentur. Nec
filii Abrahæ ſubrogantur Amorrhæis, licèt ſce-
leroſis, niſi poſtquam menſuram expleverint
ſcelerum. Evehatur Eſther, ſed ſi Vaſthi re-
bellet. Honoretur Mardochæus, ſed poſtquam
Aman dignum ſe patibulo fecerit. Adlegatur
Matthias inter Apoſtolos; non cùm Judas de
Magdalena murmurat, non cùm pauloô avi-
diùs pecuniam ſervat, ſed cùm, prodito Chri-
ſto, crepuerit medius. Stellas explicat cœlum,
ſed poſtquam ſol occubuit. Non ſtatim ac Iſaac
natus eſt, pulſus eſt Iſmaël. Tunc domo eje-
tus eſt, cùm importunis luſibus effecit, ut
Abraham in ejus poœena non luderet. Sitiebat
Dominus ſalutem gentium. Nihilo minus ad
eas non divertit, miſi poſtquam Judæi indignos
ſe præbuerunt Evangelio. Sequitur: Cum ergo

occubuiſſet ſol, falta eſt caligo tenebroſa, & ap-

paruit clibanus fumans, & lampas ignis tran-

Tyro tole-
randis.
Dei Pro-
videntia.
Gonfiden-
zia in bo-
ainibus.
Dei cura
arga ſuos.

Dan. 2.
45.

Joan. 7.
50.

Idem 19.
38.

ſtens inter diviſiones illas. Quid muſſitas? Quid
vereris? Calente ſole friguere victimæ, vigi-
lante Abramo, vix adversus accipitres propug-
nantur. Quid de illis futurum eſt, cum & ſol
occubuerit, & Patriarcha ſtertat? Deo deſtina-
tæ hoſtiæ, vulturibus epulum parabunt. Falle-
ris. Felicius ſervabuntur conſopito cuſtode. Fla-
grabunt poſt ſolis occaſum, quæ ſole calente
friguerunt. Nuſquam aves adfuiſſe memoran-
tur, cùm ſterteret Abram. Ignis verò adfuit,
ut abfuit ſol. Noli dicere, ſi refractarius tyro
eſt, qualis futurus eſt emeritus jam miles? Fri-
get interdiu, & nocte non congelaſcet. Vigil
Abram ſervare eum nequit à vulturibus: cum
ille obdormierit, non diſcerpetur. Non diſcer-
petur? ardebit potiùs, & ſacrificium abſolvet.
Sponſa, quæ dilectum guttis noctium madefa-
tum repulerat, cùm eſlet in cubiculo propè
myrrham;, foras egreſſa, inter milites, & poſt
vulnera, requirere non ceſſat; quæque pulſan-
tem ſpreverat, fugientem conſequitur. David,
qui vel urſos diſcerpebat, ſi quam ex oviculis
invaſiſſent, lapidibus ſe impetentem Semei pa-
tienter tulit ITdem, cùm eminus conſpectâà Be-
thſabæe arſiſſet, inter complexus Abiſag ne qui-
dem caluit. Petrus, qui non procul à Chriſto,
ancillam timuit: principes ſprevit & virgas,
recepto jam Domino inter ſidera. Lapillus ille
Babylomicus, qui vel ſine manibus ſolo auræ
afflatu divelli à monte potuit, dum labitur; ita
vires firmavit, ut ſimulachrum prævalidum e-
verterit: eéque everſo, cùm præ labore vide-
batur vel difſolvendus, vel requieturus, mons
evaſit. Nicodemus Chriſtum miraculis coruſ-
cantem clanculum in tenebris inviſere ſolitus,
vulneribus confoſſum palam coluit, unxit, ſe-
pelivit. Cum ergo occubuiſſet Sol, facta eſt cali-
go tenebroſa, & apparuit clibanus fumans, &
lampas ignis tranſiens inter diviſiones illas. Oc-

Oliva

caſum Solis ne vereare, Patriarchæ ſomnum Confden.
ne timeas: poſt hæc, ſi tenebræ & caligo ir- tia in
ruant, exulta, ſiquidem ealiginem flamma ex- Deum, cuᷣ
cipiet, quæ victimas incendat. Si Abraham ald „g⸗
qui aves abigit, non dormiat: ſi Sol, qui te re- Junt.
creat, non occumbat; niſi caligo, qua terrêris, Tritnla-
ingruat, non flagrabis. Tentationum adventus, tio wiilis.
Ductoris abſentia, Oratiomis inanitas confla- zrnesrt
bunt incendium charitatis. Oborta tempeſtas, 6,7 “ ia-
mortis alea, naufragium & Cetus Jonæ Tem- .
plum adornarunt: quique in navi à Deo pro-
fugus dormiebat, in corde monſtri pfallebat
Domino. A Chriſto deſerti, à Judæis caſi, ad Joan. 2.2.
Præſides delati Apoſtoli, divini Verbi præco-
nes facti ſunt. Caligo lucem peperit. Et lam- Perſecutio
pas ignis tranſiens inter diviſiones illas. Aves A- 7 1ů.
Pram non diviſerat, vaccam verò, capram, & ,
arietem diviſerat. Quid verò ignis? Præterit a- Moriif.
ves, & inſilit incenditque quadrupedes. Viden? catio iila⸗
Columba es, Turtur es: luges, & candicas, za à ſu-
& ſine maculâ es. At ſine igne es. Præ ſtat con- perioré.
ciſum eſſe, & quadrupedem eſſe, quam colum- Fer vor.
bam eſſe, ſed inſectam. Capra incenditur: Tur-
tur negligitur. Crede milhi, licèt Immaculatus
& ſine rugàâ, frigebis, ſi te Abram non diſſe-
cuerit, quòd mundum te ſatis credat: aries ve-
rò ille, qui agnus eſle deſüt, quia concidi po-
tuit, flagrabit. Non qui ſis, ſed quàm conciſus Tepidits-
ſis, ignis explorat. An non aries Paulus, ſpirans paſt
minarum & cædis? Diſſectus tamen caſu, luce, ereer0.
voce, cæcitate, jejunio, ita exarſit, ut mundum gann 5
penè univerſum incenderit. E contrario, Ju-
das, quia blandè ad Apoſtolatum vocatus eſt,
blandiuſque in Apoſtolatu habitus, quippe qui,
ablegatis cæteris ad labores, auro ſervando
præfectus ſit, brevi Dominum prodidit, & ſe
ſuſpendit. Lupus Paulus, quia ſectus, arſit. Ju-
das columba, ſed minimè ſectus, congelavit.

EX CAP. XVI. GENESIS.

Ecce concluſit me Dominus, ne parerem.
Ingrederé ad ancillam meam, ſi forté

Jaltem eæ illa ſuſcipiam klios.

7
Ira fides Sarai, mira patientia, & mira Talents

X quitas. Non cœli inclementiam, no medioeria
1 iatzen; ter
Crporis ſiccitatem, non pereg atien
Pe itatem, non peregrinationis labo Prendr.

res, non novum ſolum incuſavit, cùm non pa- Tribula-
reret. Sed neque id Abrahæ vitio vertit, vertit tio à Deos
ſibi, & Dominum authorem ſterilitatis ſuæ non excipi de-
diffitetur. Quot præſto erant accuſationes! Ver- et.
timus ſolum, diu erravimus, captiva fui, hæc Des vols,
me ad fœtus invalidam reddiderunt. Vel certè Hma,j.
dicere poterat. Filii nobis non naſcuntur, tuo, Excuſa-
an meo vitio, incertum. Non hæc effutit, quæ vionibus
mulierculæ proloquerentur. Concluſit me Domi- aéhinen-
nus, inquit. Non incuſat maritum, non queritur aan. z
de Deo, Dominum dicit, per quem ſe novit rdia⸗
liberis deſtitutam. Quid tum? Liberos parere pellat: a-
ipſa non poteſt, an ideò mori virum ſine pro- lii, per-
le patietur? Meum eſt, dixiſſet quævis alia, ittat:
hæredem Abramo dare: Quod ſi præſtare id Zuog in/
nequeo, tam ille ſine hærede decedat, quam e sr
ego ſine prole moriar. Sarai non ita loquitur: PLaires
Ingredere ad ancillam meam. Ubi ſunt, qui ma- relinqué-
lunt Templa, Palæſtraſque noſtras evacuari, dTa is,;
riderique, quàm permittere, ut, quod ipſi pro ?7" zae

dignitate præſtare non pofſunt, aliis demande- raci

tur? queune,

Nti

6.

1
uu

in Cap. XVI. Ceneſis.

tur? Malunt nihil agi, quam ſine ſe agi. Deeſt
Invidia hæres. Deſit. Vel ex me naſcatur, vel ſine hæ-
inter Re. rede uterque decedemus. Quam procul ab in-
ligienes. vidorum moribus candor Sarai! Maluit vel ex
ancilla ſobolem naſci, quam domum Abrahæ
ſine prole interire. Et illud nota: Jdi fortè ſal-
lem ex illa ſuſcipiam filios. Incerta an fœtus ſe-

ueretur, ancillam tamen ſubſtituit ſibi: quan-
uete

tò magis nos ſubrogare debemus eos nobis, &
quibus non ſperatur, ſed certè prænofcitur in
Chriſto genus propagandum? Et, quod mira-
bilius quoque duco, ſuos vocat, quos ancilla
paritura eſt. Non enim ait: N forte ſuſcipias,
Iasvidia Sed: Ji ſortè ſuſcipiam ex illa filios. Magnum
pellazur. eſt, ſterilem matronam ſibi aliam ſubrogare.
Grandius, non ſecuram de prole ſecuturà, ſi-
Vnio ex- bi fervam ſufficere. Maximum, ad id muneris
ultet in non ſororem, non exteram, non nobili gene-
sliorum re natam, ſed ancillam inducere. Maximo de-
i , e nique majus eſt, ſuos putare filios, qui non na-
“ ier. ſcentur ex ſe. Addam illud, tanti eſſe apud
Sarai Abrahamum, ut ex illo prognatos libe-
ros, ſuos putet, licèt ex ancilla oriantur. N
fortè ex illa ſuſcipiam liberos. Quid loqueris?
Ex illa? Noſcis illam? Ancilla eſt. Ergo ſer-
vilem prolem, tuam æſtimabis? Servilis eſt,
inquit, ſed herilis quoque. Naſcentur ex ſerva
filn, ſed parente Abrahamo. Tanti facio vi-
rum; ut dum ex illo ſatos pueros novi; pror-
ſus obliviſcar, quo ex utero emerſerint. Fateor,
Nobilita, pudet me mei, pudet noſtri. Adeò præſtan-
wen nim' tiam generis demiramur;, ut prognatos ex A-
dia se- brahamo rideamus, ſi fortè eos Agar pepererit.
a in ope- . 1. —— . .
asriis. Rude genus illius eſt; ita: ſed Jeſum Patrem
vocat, quem ancilla filium appellat. Suos dicit
Dienitas Sarai filios, quos Agar pariet: ſtirps enim Abra-
etiam vi hæ ſunt. Nobiles tu quoque fatere eos, quos
lisess. Abrahæ filios diffiteri non potes, quanquam
Raliziof. Matre non Domin orti ſint. Calcabis lilium, ſi
ignobiles: Fachcemn elus diligentius explores. Ex-cæpa vi-
non ſper- Euit: ſed Solis beneficio. Salomon ex ea,; quæ
nendi. fuit Uriæ, natus eſt. Ex luto formatus eſt Adam.
Heno- Lufſcinia communes cum halecibus, inter pro-
mutuus. Cellas, ſortita eſt cunas. Vilis eſt, ſi genus ſpe-
Ctes. Ingenuus eſt, ſi Jeſumreſpicias, à quo ad-
ſcitus in familiam ſuam eſt. Ingredere ad ancil-
lam meam. Deerant fortè apud Chaldæos vir-
Invidia gines, pares genere, & opibus Abræ? Quare
in te⸗ e crGO; I naſcatur hæres, non ingenua, non no-
“. Dilis, ſed ſerva ſupponitur? Quia domi. Maluit
Religieſ ancillam, ſed domi, quam principem foœminam
erlecnte- apud exteros Abrahæ deligere. Ne, quæſo, qui
zlen:⸗ r. hæc audimus, ita noſmet faſtidiamus. Nullos,
præter domeſticos faſtidimus. Sunt, qui miſſio-
nem à miunere vel Conſiliarii, vel Confeſſarii
præ ſenio petentes ab Epiſcopis, & Principibus,
externos potius, quam noſtros, ſibi ſufficiendos
curent. Vel Agar apta eſt Abræ generi propa-
gando, ſi domi eſt. Ego ſanè mihi libentiùs an-
cillam Agar, quam Reginam Sabam ſubrogan-
dam curabo, inquit Sarai mulierum prudentiſ-
ſima. A finibus mundi illa veniet: hæc in cubi-
Ad Di- culo eſt. Ingredere ad ancillam meam. Ità-ne?
gnitates: Agaremn ſubrogas tibi? Ancilla eſt. Ancilla, ſed
etiν * foœcunda, ſubrogetur. Hæredem quærimus,
les eve- P. : 2
beydi, Mon Dotem: prole indigemus, non genere: Fi-
Religiof lium domi cupimus, non Reginam. Quid pro-
Laiei non derit Puellam Principem advocaſſe, ſi fortè non
vepellendi ſoli pariat? Fœcundam probo, quamvis ſer-
„„ vaI. Quid Platano ſplendidius ? eſuries, ſi eam
duntaxat colueris. Humilior, fœdiorque Vitis,
ſed botros edit. Procera: Quercus Ariſtæ vix
Ethicæ Tom. I.

At illa concepiſſe ſe videns, deſpexit Do- mersvi .

humo ſurgunt. Verùm ex illa glandes, ex iſtis In KReli-
frumenta leguntur. His homines nutrimur; illà gioe n’
ſues. Petrus, inquit Hieronymus; piſcatoôr erat, 14
dives non fuit: ſed Romanæ celſitudinis funda- Ac
menta jecit, erexit faſtigia. Ingredere ad ancil- iendi.
lam meam. Liceat improbare Saram, quam huc- Pignitas

uſque probavi. Quamquam non illam; ſed 'n indi-

calliditatem noſtram in ejus facinoribus adum αα

bratam ſugillabo. Sterilem ſe novit Sara. Ne
careat Hærede Abram, quærenda illi altera u-
Xor eſt. Quam putas è Sara delectam? Sodo-
morum fortè Regis filiam, cujus ipſe gentem;»
opes, devictis Regibus, paulò ante reduxerat?
aut certè ex filiabus Lothi grandiorem natu?
Scilicet. Agar eligitur; nomine; genere; ſpe-
cie; niſi fallor, ſervili. Ingredere ad ancillam
meam. Quare tanto viro tam vilis mulier co-
