lo, quia pati poſſũm. Elias tunc petivit amimhæ
ſuæ, ut moreretur, quum rebus omnibus de-
ſtitutus ſubtus unam juniperum ſe projeciſ-
ſſet. Jacob, è& contrario, monet filios, ut,
graſſante ærumnâ, vitam tueantur; tot è ſame,
inopiâque relaturi trophæa, quot paſſuri quo-
tidie efſent incommoda. Ergo vitæ avidus ex-
clamat: Quare negligitis? Deſcendite, & emite no-
bis neceſaria, ut vivere poſimus. Seu ut ha-
bent Chaldæus & LXX. Ui vivamus, & non
moriamur. Quæ illa ærumnarum ſitis & avidi-
tas fuit, cùm vitæ cæteroquin contemptor Iſ-
rael, mori timuit, ne tunc è mundo abiret, quuùm
abierat felicitas & mundo! Sciebat naâmque Ja-
cob ideò vivendum Patriarchæ, non ut viveret,
ſed ut è vita coronas ſecum in æternitatem ave-
heret, quas una calamitas texit. Quam con-
trarius ſerpenti Jacob! Latet ille ſepultus, quam-
diù rigent omnia, & nihil vernat in campis.
Tepente cœlo, & agris effloreſcentibus emer-
git & latebris, teſtatus ideò ſe vivere, ut mun-
do lenocinante fruatur. Reformidat Jacob ſub-
ridens Ver, & unam ſibi ærumnarum hye-

ci awari
non ſint.

Dei volun-
tati co nfore
miarz.

Tribulatis
lerenda.

Derſecut io
toleranda;
ut famet.

Pauspertas
amanaa.

Moriifeca⸗
tionum
amor.

Lbes bræ-
mii.

Tribulatis
opianda.

mem gratam eſſe teſtatur; dum mori tunc ti-

met; quůùm, præ pondere infelicitatis, mors
aut antidotum, aut ſolatium videbatur. U
vivamius, & non moriamur. Videre mihi videor
Patriarcham ad id uſque temporis incogitan-
tem vitæ ſuæ, nullas cœli tempeſtates, nulla
ciborum pericula obſervantem, exinde metuen-
tiſſimum ſui, non dio exponi, non Solem pa-
ti, non frigus tolerare, non maturè ſurgere,
non olere veſci obvio, ſed exquiſitiſſimo ſtu-
dio curare corpus , & valetudinem tueri
ſuam. Eſlet enim gravis, & non ferenda, in-
quiebat, jactura, nunc vitam finire, cuùm fini-
tis vitæ commodis, tam multa nos mala undi-
que obſedere, inopia, fames, anxitudo, labor,
fuga ſervorum, fihorum peregrintio „ Morbi
& funera, quæ à fame abefle, abjungive non
X ſolent.

242
ſolent. Si expiraſſem, futurum poſt me diſqui-
rerem Thaumaturgum aliquem, qui me ad to-
lerantiam ærumnarum è ſepulchro vel revoca-
ret, vel extraheret. Hi erant Heroum de calami-
tatum pretio ſenſus, ea in ipſis reverentia ærum-
narum. Ut enim ſine valido vento Naves non
velificant; ita Juſti in malacia fortunæ torpere
ſeſe arbitrantur. Sineigne aurum aut terra eſt,
aut ſqualet cum terra. Tormentis nitorem debet.
Ita Heroas a vulgo ſejungit adverſitas. Sunt
enim filii Abraham ut Stellæ; quæ tunc lu-
cent maximnè, quum ne Luna quidem cœ-
lum irradiat. Sugunt ipſi de ſaxo duriſſimo
oleum meritorum, nec è& favis, ſed de petra
mel exſugunt gratiarum. Si Vites ſunt, expe-
tunt putari. Plus ferrum & priùs cupiunt, quam
rorem. Aut, ſi grana frumenti ſunt, niſi per-
dantur, & corrumpantur, non pullulant. Nimi-
rum innocentia Nix eſt, quæ concreſcit in nu-
bilo, quæ luce ſolvitur, quæ, niſi ſepeliatur,
non vivit. Bombyx quamdiù heluatur, vermis
& iners eſt. Jejunio, faméque fit artiſex, nec
ſericum fundit, niſi penurià torqueatur, futu-
rus & verme ales, ſi ærumna duplicetur, & fa-
mi carcer adjungatur.

Deſcendentes igitur fratres Jſeph decem,
ut emerent frumenta in Tgypto, Ben-
jamin domi retento à Jucob, qui dixe-
rat fratribus ejus, ne forté in itinere
quidquam patiatur mali, ingreſſi ſunt
terram Kgypli cum aliis, qui perge-
bant ad emendum. Erat autem fames
in terra Chanaan.

Miror, cur, cum decem Patriarchæ dicti ſint
paulò antè fili Jacob, nunc appellentur non
filii Jacob, ſed fratres Joſeph. Audiens autem
Gen. 42.r, Jacob, quod frumenta venderentur in Kgypto,
dixit filiis ſuis.. Deſcendentes igitur fratres Jo-
ſeph decem. Nimirum ideò fame oppreſſi deſ-
cendebant, quia vendiderant fratrem. Eô ergo
cogebantur ire, quò abire coëgerant Joſephum.
Ideò in ſupplicio titulum criminis deferebant,
vocanturque non filii Jacob, ſed fratres Jo-
ſeph. Deſcendentes igitur fratres Joſeph decem.
Cur decem?: Ne rixæ occaſio præberetur, ſi
alicujus Patriarchæ familia parcius frumento
: expleretur. Omnes eant, ait Jacob, ut uxori

Beccati
damna.

Bar filisque quiſque ſuis comparet neceſſaria. Unus
conſatat domi retineatur Benjamin, Ne forte, inquit
omnibus. Jacob , in itinere quidquam patiatur mali.
Quanta tunc erat ſecuritas urbium, quando
ſiniſtra in itinere dumtaxat formidabantur à
Homici. Jacob! ſi eæ fuiſſent cædes in Eͤgyptiorum

dia. urbibus ſub Pharaone, quas frequentiſſimas
exhorremus in urbibus Italiæ, non in itinere
modò, ſed Memphi extimuiſſet Jacob inſi-
dias, diſcriminâque Benjamino, filio ſuo.
Proh dolor! Tutiores jam viæ, quam Urbes
ſunt. Fodiores patrantur in compitis ſtrages,

Severitas.

Rex invi-

gilet comra quam in ſylvis: & ſpurcius humano ſanguine

gralſata forum ſcatet, quàm pomœrium. Domi truci-

ese dantur in oculis conjugum mariti, & nuſquam
ſecuritas vel in templis. Ipsâ ſacrificii horà
cæſi ſunt à civibus cives, incruentãâ Domi-
ni hoſtià audacifſimè cruentatd. Vel Cain ſe-
vocavit in agrum fratrem, propè hominum
tentoria cædem patrare non auſus. Leo ipſe à
Deo in Prophetam immiſſus, redeuntem ador-

Oliva

tus in via eſt ibique eum jugulavit. Apud nos Hmzidia.
Feritas & feras anteceſſit & Cainos, in media ur-
be lanienam non verita. Ne forte in itinere quid- Severitas
quam patiatur mali. Ergo antiquitus tamdin nereßſaria.
pericula timebantur, quamdiu deveniretur in
Urbes. Ibi tuta omnia, & ibi ſtatio fidiſſi-
ma exteris quoque;, in via tantùm ſyrtibus for-
midatis. Quamquam aà ſicariis tutiſſima tunc
quoque fuiſſe itinera, ex eo conficere licet,
quod, quæ Jacob in via expavit;, juniori &
tenello Benjamino extimuit, non veròô filiis
cæteris robuſtioribus, & jam viris. Ergo non
latrones in peregrinatione;, ſed elementa me-
tuebat Jacob: Nam illis etiam decem expoſi-
ti erant, his tenerior objacebat. Nihil proinde
Senex reformidavit, niſi incommoda aut coli,
aut fluminum, quibus magis obnoxia vide-
batur ætas fili imbecilla. Ut proinde nulla de
armis & ſtipatoribus mentio facta ſit, nullæ
pecuniis latebræ conquiſitæ, nulla monita à
Sene data de conficiendo itinere; adultà jam
die. tas illa ſane aurea, quando ſola aëris in-
clementia in itineribus timebatur. Nunc ſicæ
metuuntur, non fulgura; nec torrentes exti-
mentur, ſed ſylvæ formidantur. Cogimur ex-
ſcindere nemora, non ne Urſi erumpant è late-
bris, ſed ne homines prorumpant é ſylvis. A-
pros & Urſos ad illecebram nutrimus in ſaltu.
Unus metuitur in nemoribus homo, qui ſolus
optari debuit, quaſi itineris cynoſura peregri-
nanti. Et tunc quidem, quando Jacob decem
filios ſuos in ͤÆgyptum emiſit, fames graſſa-
batur intolerabilis, quà ſæviente, nihil apud
nos tutum, nec domi quidem. Ipſe verò nihil
adultis filis pertimuit, quòd latrocinii ſcelus ne
reſciretur quidem. Id ſanè regnare eſt, tantam
in ſuis Provincis ſecuritatem facere, ut onuſti
argento advenæ, fame gliſcente non pecunias
abſtrudant, non hetores trahant, non, tene-
brarum metu, in Sole peregrinentur, non ad
propulſandam injuriam, viæ comites adſciſ-
cant, ut Aggreſſores multitudine terreant.
Nullis eos haſtis Pater inſtruxit, mullis famu-
lis ſtipavit, nullis monitis fecit cautiores. En
totam inſtructionis ſeriem: Deſcendite, & emite
nobis neceſſaria. An parcius monere filios poſ-
ſemus, ſi eos demitteremus e Xyſto in im-
pluvium? Miror regnantium patientiam, quos
non pudet, nullum, ipſis rerum Dominis, ſecu-
rum eſſe aut ruri, aut in foro, aut domi, aut
denique in ſtrato ſuo, auſim dicere, ne in
Templo quidem Dei vivi, ipfſsâque in ara
præſentis. Conſulatur, oro, civium ſecuritati,
& retundatur aliquando audacia acinacis re-
giæ virgæ majeſtate. Samſoni, non latro, ſed
Leo occurrit in via; imò non in via, ſed in invia
eum bellua invaſit. Exorbitaverat enim, defle-
xerâtque Samſon de via publica, cùm in il-
lum Leunculus itruit. Adeò à belluis quoque
erant viæ ipſæ ſecuræ. Sed pergamus.

Ingreſſ ſunt terram Wgypti oum alis, qui
pergebant ad emendum. Erat autem fa-
mes in terra Chanaan. Et Joſeph erat
Princeps in terra Egypti, atque ad ejus
nutum frumenta populis vendebantur.
Cumque adoraſſent eum fratres ejus, &
agnoviſſet eos, Juaſi ad alienos durins lo-
quebatur, intertogans eos: Unde veniſtis!

Hic

Im n A

nWunn alte
berne, I
I6, n Ipp
nmz an ſe
erolcen
Ammorem,
tigbe hen
1 Cnolcen
Ollnnn aci⸗

klent,
Klellt, ie

ibugtor.
me tune
lct,
nior &
e kllis
I9 non
enta me.
n expol
proinde
atel,
Dula wide.
de nnlace
lt, mle
olin
Adlali n
hairsin
Nunc ſce
ntes ext
ögimurer.
Pantelit.
ehlin A.
Us In laltu.
, Ci ſolis
na eregti.
cob Gecem
es grali⸗
nihtl epod
e verd nulil
nniſcelusne
elt, taltan
e, Ut Ohuli
onn pecliu
non, tene-
ut, N
nites allel.
ine tetteant.
nulls kamn-
Autoes El
Cite, enit:
le ſlios lo.
entian, uos
Olnini,ern.
t Goni, a
cete, e n
bigwen
mn ſecultan,
cinech ſe
on lauo, 1
lelin D
enim, dl
„ chm 1.
Nns gunnue
mus.

Nisy

Itom 19
t lel)

delutl,

uu /,
rejun
li,
Ve 1
M

charitas.

Vnio inier

ad venas,

Dignitas

in Cap. XLII. Geneſis.

Hic multa miranda. Et prunò quidem fru-
menta extrahi ex .Æagypto patiebatur Pha-
rao, quamvis fames futura eſſet im jam
eſſet in regno ſuo. Non enim putavit ſuis tan-
tum populis abundantiam tritici à Deo fuiſle
indultam, quam naſci quidem voluerat in W-
9 pto, ſed toti Aſiæ profuturam. Ideò ex He-
Pbræo legimus: Ipfe vendere faciebat ommi Ppopulo
terræ. Vide, Chriſtiani Principes an 1 permit-
tant, quod Rex Egyptius indulgebat. Quam
ſumus in exteros duri, ac pene ſævi! Vel
Sodomis excipiebantur hoſpites à Lotho, re-
creabantur epulis, filiabus Præferebantur , quas
civium libidini proſtituere cupiebat, ut ad-
miſſos domi hoſpites ab improborum laſcivia

tueretur. Vix invenies in tota Scripturarum

ſerie non civibus tantùm, ſed vel liberis poſt.
habitos peregrinos. Quoôt in tentorio Abra-
hami nutriebantur ancillæ! Delecta ex omni-
bus Agar eſt;, quam ſibi Sara in arcano tha-

lami ſubrogaret, non probitatis titulo, quâ ca-

riuit, ſed nomine, ut puto peregrinitatis. Erat

enim Ægyptia. De ſua certè menſa Nabuchodo-
noſor patinas ſubmittebat Ananiæ, Miſaëli, A-
zariæ & Danieli; quos inter ephebos Aulæ re-
giæ non ſolos fuiſſe arbitror proſapiæ corona-
tæ, ſed ſolos ſeimus Hieroiolymis abductos
Babylonem. Nunc inviſa adeòè eſt peregrinitas,
ut gratiorem habeamus domeſticum Therſi-

tem, quam externum ſen Numam, ſeu The-

non mutet

mores.

ta.

vultu habituque mutatum.

»

miſtoclem. Supereſt, ut veſci jam libeat avi-
dius ſtelliomibus & araneis, quos domi vidi-
mus efformatos, quam Oſtreis Tarentinis, &
Acipenſere, avecto ex .tÆgæo. Si ita eſt, A-
ſtra deſpuamus, & Solem pertæſi, lucernam
cum Diogene circumferamus in meridie, quan-
do cœli lumina à nobis quam longiſlimè ab-
ſunt, è& foco flagrante lampade contubernali.
Porrò in FÆgypto id contigit, quod neſcio an
uſquam terrarum, regnorümque evenerit. Jo-
ſeph in ſolio purpuratus fratres agnovit;, quem
fratres minimè cognovere. Ecquis Magnatum,
ſi & loco humiliori in primos accubitus ſeſe ex-

traxerit, quotquot humi habuit agnatos, non

deſpicit, ignotéſque non finxit? Quis verô
plebejorum non indigitat, jactatque libi tir⸗
pe conjunéctum, quem decorum honorumque
inſitione disjunctum abs ſe videt, mutatumque
in virum alterum? Fateor incertum animi pen-
dere me, pluſ-ne mirer humanitatem regnan-

tis, non lippientem ad pannos, ſordéſque fra-

trum; an fratrum modeſtiam ſuſcipientium,
nec agnoſcentium conſidentem in throno na-
tu minorem, olimque contemptum Joſephum.
Utraque heroica eſt; & lippitudo non pro
ſuo dignoſcens imperantem, & tam perſpicax
oculorum acies in dominante, ut tenebras aſ-
pexerit, dignoveritque eas ex immenſa prolu-
vie radiorum, quibus ſedes regni ambieba-
tur. Quamquam illi non agnoverunt fratrem
Nos, nos verô
radiantem divinaremus fratrem quamvis to-
to eſſet corpore immutatus. Adeò ſagax mens
eſt ad faſtum aſciſcendum, etiam cum frons
hebeſcit, ſi nobis fulgor accedat refulgentis.
Noſtra penitus caligat acies, ſi vel raptim So-
lem inſpexerit; nullaque tam felix oculorum
acies eſt, ut à luce mer diana in cavernam
progrefſla, ibi vel Rhodium Coloſſum intueri
poſſit. Joſeph (cujus in Sole Pharao tabernacu-
lum collocaverat) fratrum vidit illuviem, ſqua-
lorémque perſpexit. Nimirum Pudor innocen-

Ethicæ Tom. I.

243
tiſlimi Principis, qui Dominam non vidit,
ut peccaret, fratres vidit, ut diligeret. Proh
Temperantiæ oculos, quibus gemmæ ſcorti
non effulgurant, & fordes elucent conjuncto-
rum! Utinam is pro Sole oculus oriretur in au-
lis, ne faſtus evectorum caligaret in ſuos. Verùm
eſt quod Joſephi oculo præferatur, ipſa ſcilicet
Lingua Joſephi. Audi: Cumque adoraſen
Fratres efus, & agnoviſſet &os, quuſi ad alie-
nos durias loqtiebatur. Unum mirabatnur in
Canticis Sponſum, cujus extillarent labia myr-
rham;, condito ſub ejus lingua;, abditéque mel-
le. Mel & Lac ſub lingua ejus. Labia ejus Lilia.
diſtillantia myrrham primam. Habet & Mem-

Cant. 5. 130

phis Salomonem ſuum, ipſo antiquiorem Sa-

lomone. Nam Joſeph, cùm meditaretur in par-
tem fortunæ ſuæ adſciſcere fratres, dure il-
los alloquebatur; & mella conficiens, fel ſi-

mulat, & éxponit. Novus, inaudituſque agen-
di mos hic Aulæ eſt, in qua lacte toxica li-

niuntur, præfantibus Satrapis blanda, & Tan-
talos ubique ſtatuentibus, quos ludant ho-
norum ſpe, & fruſtratione crucient dignita-
tum. Unus in ea Joſeph profluentem & im-
mittit ſitientibus, & aliò avertiſſe ſimulat, fictè
ſævUIs, & verè prodigus, larguſque gratia-
rum. Imitatus pictores eſt, qui perſæpe in ex-
planata parietum ſuperficie remotiflimas ſylvas,
abruptäque montium adumbrant, pomariis
ita fallentis artincio penicili ſubmotis, ut,
quos manu tangimus, ad multa abeſſe ſtadia
exiſtimemus. Ita humanitatem ſuam fratrum
oculis ſubduxit Joſeph, itaque prominere duri-
tiem fecit, ut hæc incurreret in obſequentes;
illa vero refugeret miſeros. Alid ſané arte
ſuas vel iras, vel blanditiss noſtri in Aula Sa-
trapæ colorant. Abſcedunt ab oculis odia,
& remotiſſima confinguntur, nulla ut ſuſpi-
cio eſle poſſit inſidiarum. Amor autem & A-
micitia & muro fubſiliunt, & tantùm non infi-
liunt in amplexum Spectatorum. Denique un-
dat in labiis lac, ſed fauces coquunt venena,
quibus ſemiſomnis opprimatur. In Chaldæo
ita habemus. Viditque Joſeph fratres ſuos, &
agnovit eos, & cogitabat quid loqueretir cum
eis; & locittus eſt eis dura: dixitque eis, unde ve-
niſtis? Nota, ut ſolio durè loqueretur .Ægypti
Prorex, dià ſecum meditari verba debuit, & ea
quaſi emendicare. Non enim regnantis eſt;,

in promptu habere verba, quibus ad ſe acce- Rex mitis
„J

dentes offendat. Obvia eſle debet in impe-
rante humanitas, aſperitas accerſita. Illa pro-
fluat ſine ſtudio, etiam ab incogitante, ut inna-
ta: hæc vix meditatione paretur, & quaſi exte-
ra, non tam ſonet, quam ſtrepat. Eloquatur
Princeps beneficia, balbutiat ad injurias. Et co-
gitabat, qitid loqueretur cum eis- & locutis eſt cum
eis dura. Oolum mens Joſeph erat, non Tel-
lus. Hæc inarata erumpit in urticas; triticum
verò exarata, conſitâque vix germinat; noxio-
rum parens, ſegetum nutrig. Cœlum, con-
tra, ſtellas explicat ſuo nutu, cum fulgura, non-
niſi immiſſis ſibi nubibus, diuque ſtipatis ,
collisiſque, jaculetur. Habet à terra; que fe-
riat: quo recreet; promit ex ſeſe. Cogitatio-
ne Joſeph duriora confinxit. Audiamus ver;
quæ iſta ſit inhumanitas, quam tanto ſiudio in
eos chlamydatus comparavit, quorum invidlia
mancipatus exteris, exulaverat. Dixitqaé eis :
Unde veniſlis? Audin'? Nihil durius acer biſſi=
m iſta voce, Unde. E percelluntur ingenii;
2 qu⸗

ℳ

Promii
Mundi &
Aal.

Confidentia
in homini-

bus.

Aisla fale

lag.

aſralili-

tag.

7

.

2 Oliv
44 va
Enin inter quorum præterimus indolem, mores, ſtirpem, re? Sed pergamus. Recordatuſque ſomniorum;
aavenas. & geſta, unius patriæ novitate invidiam illis quaæ aliquando viderat, ait ad eos: Eaplorato-
Holpitoli. conflaturi. Unde veniſtis? Deum colimus, ge- ves ſtis ut videatis infer. miora terræ, veniſtis. Mi-
zu5. nus Abrahæ ſumus, circumcilſione ſignamur, ror nunc primum recoluiſſe Joſephum ſomnia Arologi.
,B parenti huc venimus obſequuti, fame premi- ſua, quæ, cùm fauſtiſſima eſſent, nunquam ab
Titenta mur, fide ſublevamur, leges ſervamus incor- ejus mente abfuiſſe putaſſem. Nos certè vel ſom-

. . . . . .. Dignitas
veriora . . at⸗ 2 —
diſzuiran. Tuptas, colo exulamus obnoxii: & , miſſis niata ab Aſtrologis ludibria felicitatis ita ſem morasnon
tur: calamitatibus, quarum non Te miſeret, & ſpre- per præ oculis habemus, ut Aſtris intenti nun- matavir.

tis dotibus, etiam orituri è nobis numinis, quam coœlum aſpiciamus. Vel morituri prænun- 2
nie as Te decuit in nobis ſuſpicere, tota quæ- ciata non deſperamus decora, & Solem JES UM ag
enis ons à. . . . . 1 7
fit acs, ſtio de finibus eſt, ut ſpernamur exteri, quos videre nolumus, ut ſtellas videamus noſtro fa- iemptus in

Nuwini anthoratos non poſſes non vereri. VUnde
veniſtis? Id ſemel auditum in domo Pharao-
nis, quod in Regum domibus jam penè ſolùm
auditur. Prima, & fortè una, in candidatis
indagatur Patria, quâà vel cooptetur, vel repu-
dietur, qui ſupplicat. Ergo-ne vox una inſulas
ſeu diſpenſat, ſeu denegat; Unde veniſtis? Quid
ſi, ut Lazarus, venirem è ſepulchro, Chriſti
voce inde excitus, ideéône arceri epulo, &
Bethania excludi deberem, odio ſepulturæ ?
Redivivo Lazaro Lazarus putidior ulceroſus;
quamvis hic è limine vemiret aureæ domus,
in qua quotidie in Apolline cœnabatur, emer-
ſiſſet verò ille à ſpelunca, mortuorum civis,
& funeris ad ſaniem uſque pædorémque capti-
vus. Quis tam hebes & truncus eſt, ut florem
ſpernat „ quod è radice progrediatur lutulen-
ta? Spernes & aurum, quod concreſcit in lu-
to, & altiſſima è terra, imò ipſis, ut ajebant
extrahitur & Manibus. An non granum, quo
vivimus eximitur paleis, & & palea ſurgit? Mit-

tamus proinde patriæ diſquiſitionem, & ſola

in homine merita conquiramus. Vox iſta Unde
eliminetur ex Eccleſia, in qua non eſt diſtinctio
Judæi & Græci.

Unde veniſtis? Qui reſponderunt: De
terra Chanaan, ut emamus victui ne-

ceſaria.

Uberiùs reſpondent, quàm rogantur. Nam
de loco tantum, unde venirent, interrogati,
& fines patrios exponunt, & cauſam expo-
nunt ſui in ͤÆgyptum adventus. Utinam ita
cum Sacerdotibus ageremus, quùm fſcelerum
apud eos farcinam ponimus. Verùm non pau-
ci ſenſus ibi animi retinent, ubi eos propalaſ-
ſe, diſcrimen capitis arcet, non arceſſit. Et ta-

ſtui per mendacia Aſtronomiæ eblanditas. Quàm oſephe.

aliena mens illa fuit à cupidine terrenorum,
quæ fauſtiſſimi vaticinii nec miſera, nec felix
libavit nectar, cujus nos diu noctuque & exor-
beremus calicem, & hauſtum lamberemus, ad
ultimas fortunæ ſtillas exſugendas. Miror au-
tem, cur Joſeph non tunc ſomniorum impleta
putaverit auguria, cùm aut magnæ domui præfe-
Ctus eſt à Putiphare, aut toti regno impoſitus à
Pharaone: quæ nunc cenſet expleta, quùm à pau-
cis, pannosiſque fratribus adoratur. Nimirum
externorum dominatui præferenda eſt ſubje-
ctio domeſticorum. Seu id contingat noſtro-
rum livore, quos niſi premamus, regnare nos
non credimus, quamvis Provinciis ampliſſi-
mis imperemus: ſeu ita ſors ferat principatus,
qui fibras non egit, in ampliſſima licèt domina-
tione populorum, niſi imperet ſuis. Quo ſa-
nè monemur, nullum efle imperium, ſi na-
tionibus præſis, & animi perturbationes non
regas: uti nullus eſt Eccleſiæ dominatus, ſi, im-
pacatis Sacerdotibus, & jugum excutientibus
Infulatis, jura Regibus, populiſque præſcribat.
Tunc ſe putavit Joſeph evectum, & cæteris ex-
tare, in morem manipuli conſurgentis, quan-
do ſibi fratres provolutos aſpexit. Quem ſi mo-
rem ſervarent omnes, uti ſervant plerique op-
timique Primores Eccleſiæ, vehementiori ſa-
nè ſtudio in demulcendos inflectendéſque in-
cumberent Clericos, & in Tonſuratis, quàm
in edomandis Dynaſtis, ſuæque Infulæ Prin-
cipibus ſubjugandis majorem operam pone-
rent. Plus quoque curarent, uti paſſim percu-

rant Primores Eccleſiæ prudentiſſimi, ut ſibi

Monachi benevolentià acclinarentur; ſfine qui-
bus nunquam ſanè eorum Manipulus aut con-
ſurget, aut ſtabit, quam, horum ſeu ſpreto ob-
ſequio, ſeu irritatà, calcatâque patientià, Lai-
cis inniti Magnatibus, qui non Manipuli ad

e n tan

UNN, ledh

E re ellis
Uune ſerato

tendo ſcdler

lel 1
lln, Pr

men fratres ipſe cognoſcens, non eſt cognitus ab frugem ſunt, ſed arundinei bacilli ad ruinam H
eis. Si fratres Majeſtas principatus ita perſtrin- & vulnus. Ait ad eos; Exploratores eſtis: ut Ginue
git, percellitque, ut exterum reformident, videatis infirmiora terræ veniſtis. Ex Hebræo. demde
quem tam arcto Natura eis vinculo ſociavit; Ad videndum exinanitionem terræ veniſtis. Quæ nndre 4
quam eos perturbabit, quos à regnantibus Na- tunc eſſe poterat aut infirmitas, aut exinanitio Nno
tura penitus divulſit? Suum proinde jubar hi Æ gypti, cum ſola ipſa frumento, opibuſque N
temperent, quos fortuna tam invidendo nitore, abundaret, Provinciis cæteris, ut annonam ex Dunn non
ſplendoréque vallavit. Alioquin ſi faſtus impe- ea eveherent, deonerantibus in ipſam & inſtito- drcangef
rio addatur, nemo & conſpectu Principis non res & Thefſauros ſuos? Nimirum mos is feli- pelzrus tenzmis
abibit fulguritus. Intuere conſternatos in cium eſt, ut ſe nunquam felices putent, & ſuſpi= miſers Ebunk,
Thabore Apoſtolos candore, lucéque mitiſſi- cionibus inquieti undique ſe peti arbitrentur. Ki s lneh in

mi Domini, refulgentis Eliam inter & Moy-
ſem. Quod ſi Petrus, qui cohortem non for-
midat in horto, balbutit, & exanimatur paludati
Domini Majeſtate: Si Joannes, qui recumbit
in Chrifſti pectore, fulgore ejus reſupinatur in
Monte: Si Jacobus, qui flammas devocabat è&
coœlo in Samaritas, expalleſcit repentino Ma-
giſtri nitore: quid iis fiet, quibus nulla cum
Dominantibus conſuetudo interceſſit, ubi eos
viderint, & tumere indignatione mortalium,
& Numinis afflari tum poteſtate, tum juba-

Loquitur proinde Joſeph more Principum, qui-

bus ubertas, non ſatietatem, ſed anxitudinem
affert. Niſi malimus dicere, ſcire Magnates non
minimam apud ſe eſſe exinanitionem in ea,
quæ nobis videtur copia, redundantiâque bo-
norum: ideéque nulli eam non patere cre-
dunt, quam ipſi unam & odere, & præ oculis
habent. Non enim quantum ipſis fortunarum
redundat, obſervant; ſed, ſi una ultimâque
Oceano non ſubſit guttula, eàâ Tantali inex-
Plebiles diu noctuque cruciantur. Hinc inter

hor-

tn

len horrea, quæ toti Orienti laglicieant excla-
M. matur à Joſeph Ad videndum ex'nanitionem
des terræ veniſtis. Qui dixerunt, Non ita eſt, Domi-
nolmnm h ne, ſed ſervi tut venerunt, ut emerent cibos. Om-
Nend nes Filii unius viri ſuzmns paciſici venimus.
ntinin n memoria. 1 1 . 5 0 3t0 at Srce 1 18 NR
Pann nuns Tntorir ie; Kinnus enim erlnes n 3. d nun
4 entatte kratres elle non pollunt explioratores? Et uni
4ni ſuæ . qub ſlurn habebant in corde Unita-
eorum, tem neinpe & Patrem. Proditores eſtis &
nec klir Ppiyentes ſceleſti. Nequaquam. Cur? Parens noſter eſt
Ken. coli deben. Jacob. Sub tanto Patre quis degeneret? Nec
Ennm, ad proditores eſſe poſſunt, qui unum duntazxat,
Cnor ⸗ & norunt, & colunt, & nominant genito-
ninpletn rem. Tantæ aut in parentem reverentiæ,
muüpreke. aut fratrum ſimplicitati affricari ſcelus, pro-
Mhoftwi ditio ſociari non poteſt. Quamdin pectus li-
ümapen. berorum occupat Pater, nullum illuc fla-
Nimmum u gitium penetrat. Excubias iſtas nullum aut
eſt ſiye. fallit crimen, aut flectit. Utindmque totus
at noſto. Jacob filiorum animis infediſſet, cùm in Jo-
egrure no ſephum conſpiravere, haud illi ſanè tanto ſeſe
8 anlll. ſcelere fœdailent. Unus propterea Ruben,
fineſun, qui Patrem retinebat in corde, fratrem nite-
t Cotnunn- batur ſubducere fratribus, inquiens: Non in-
Quo l Sn. 37 terficiatis animam ts; ſed proſicite eum in ci-
m, ſi m. Rernam hanc. Hoc autem dicehat, volens eripere
tiones non eum de manibus eorum, & reqdere Patri ſuo. En
ts,ſ, in⸗ quomodo in Rubenum non irrupit Invidia, à
Cltientidus quo Patris memoria non abierat. Retardaba-
Prelerndet. tur Ruben a cæde Joſephi, non pudore ado-
cetergel⸗ leicentis, non metu legum, non terrore ſup-
is, guen. plicii, non atrocitate facinoris, non N uminis
gem ſimo⸗ ſeu oblequio, ſen pavore; una eum compel-
lerigeop⸗ cebat Parentis injuria, quem mærere nole-
hetoti a⸗ bat interitu adoleſcentis. Et reddere Patri ſii
Nogei Adeò in tanto livoris incencdio non flag
ts, gein modòô, ſed ne aduri quidem potuit is, cui Pa-
abale Ptn- ter præ oculis erat, &Wι ni catis Cleli8 5 6
nan pr. ſatore ſervator inviſi, ingratique ſomn
lin ven. ris. Amor in parentem, ſeu mx Exa ſtuantem
ni,in ſhi furoris Ttnam extinxit in Rubeno Prunäique
r; egu iracundiæ in Irides vertit hatrocimii. Adeòô
Iuan en. ſedando ſceleri potior, fortiòrque fuit Pater .
ſnevo. quam cœlum, quam fulmen, quam Deus.
ennt, Li. fainn Ira, præſtitiſti quæ, ut Jolephum jugu-
lainli ares, à domo, a famulis, a turba ſeduxiſti juſ-

A ninn que, affinitatem, & leges expunxiſti: nam unus,

qui in Rubeno ſupereſt, Jacob tela retundet,
1 “ furentéſque compeſcet. Quamdin Pater vivit in
65 e 69 filio, nemo è fratribus fratrem occidit. Nec
eniti “ mirum ſi hoc potuit Parentis recordatio in
Rubeno non immiti, quando Iſaaci reſpectu
ogbin retardatus eſt à cæde Jacobi efferatus Eſau ip-
mone ſo temporis puncto, quo ſe ſpoliatum lugebat,
n ni 6 fremebatque, auſpicio, juréque Principatus.
1 , Gen. 27. Oderat ergo ſemper Eſaii Jacob pro benedibtione:
en, er Dixitque in corde: Venient dies luttus Patris
biten “ mei, & occidam Jacob Fratrem menm. Ergo
winc inſanientis Oceani fluctus, furoréſque parentis
mumnlien reverentia, tanquam arena ſolvebat. Sariſſas
laguneind tam multas, armâque omnia commoti Eſau
—“ Preaculus repellebat lippientis Iſaaci; cujus re-
ntiiql⸗ Cordatione Arcus, & ſagittæ indignantis relan-
Patele 6 guere. Quem phalanges innumeræ non propu-
N re Cl gnaſſent ab haſtis Eſau, ſenex eum lippuſque
ſortu defendit inermis, ſed Pater. Miraris inacceſ-
ind ſum Adæ paradiſum, quem Angelus ſervat
annali ne telo, ignéque obarmatus? Deſertum enſibus
Hin Ethicæ Tom. I.

in Cap. XLII. Geneſis.

24

conſitum à ſtrage retrahit luſcioſus. Furit E- Tasmit: d.
ſau, luget, infremitque, nec jugulat. An tela lectio re-
deerant? Suppetebant vel ad venatum. An lo- r artem
ricatum Jacob adoriri metuebat? Hædinis Cbriſt ef-
vix ille pellibus colli nuda protexerat. Jactu- Horeſcat.
ræ fortè illum tenuitas retardabat à cæde? Prin- ⸗
cipatu eum Jacob per dolum exuerat. Cur er- ride
go inviſum, inermem, injurium non trucidat læſa ear-
homo ferus, piloſus, furibundus, ferro conve- SS. eeg,
ſtitus, & exutus primogenitur? Parentis memi- ornn, me.
nit. Vivit Jacob, quia Iſaac non expirat. Pe- morid
rierat, ſi ille periiſſet. Plus detulit Iſaac Eſau,
quàm Jacobo: hunc frumento, illum innocen-
tià ſtabilivit: effecit, ut Jacob Princeps deſi-
gnaretur; fecit ne Eſau fratris eflet parricida.
Satins autem eſt, Patris beneficio, evadere
flagitium, quàm invadere Principatum. Tu
quidem, Jacob, parentis benedictione à Tur-
ture factus es Aquila: ſed Eſaü Patris reve-
rentià Vuhtur efle deſit. Plus miror ab irato
fratris viſcera non diſcerpi, quàm'ſubdolum me-
dulla Cedri ſaginari. Alter familiæ, furori alter
imperabat: tu ſceptrum Patris lippitudine tene-
bis, ille intuitu Parentis gladium ponet: ira-
tus erit ille & incruentus, tu fraudulentus &
felix. Utrius cumulatior fortuna; ignoſcen-
tis rapinæ in gratiam genitoris, an genitoris
ignoratione in poſſeſſionem immiſſi agrorum
& gregis? Viden ut ſolo Patris reſpectu Ba-
bylonica Iræ fornax in æſtuante Eſau non re-
ſtinguatur ſolum, ſed in ventum roris flan-
tem convertatur? Ideò, reſtincturi ſcintillam
penitus omnem injuriæ, dixere Patriarchæ Jo-
ſepho. Pater tuus pracepit nobis, antetam mo- Gen ge
reretur ut hac tibi verba diceremus.: Obſecro, ut 16:
obliviſearis ſceleris fratrum tuorum, & peccati,
atité malitiæ, qitam exercuerunt in te. Tanto in-
cendio cinis Patris inſpergitur, ut flammas
commutet in Roſas. Quibus auditis, inquit,
Nevit Joſeph. En] achry marum margaritas in igne
Cconcretas. Pudit lachrymas Joſeph, non ful-
men, coronatus & læſus. Nimirum Patrem
audierat;, quem ne læderet vel defunctum vitâ,
ignovit mangonibus ſuis. Ecquid à cœno libidi-
nis adolefcentem Prodigum extraxit, niſi ob-
jecta menti ejus Parentis recordatio? Sur-
gam, & ibo ad Fatrem menm. Ut primum Pa-
ter regreflus eſt in decoctorem, ſcelus illicò ab
eo profugit. Suam proinde abs ſe probatam efle
innocentiam credidere fratres, qui Patris tam
e memores oſtendére, ut nihil, præter eum
aut loqui poſſent, aut promendum arbitraren-
tur in argumentum ſinceritatis & fidei. Om-
us unitts Viri ſilii ſumus pacifici venimue, nec
uicguam famuli tni machinantur mali. Quaſi
verò & diſcordia tantum prodire flagitium poſ-
ſet, ubi ſe ramos Pprobavere unius ſtirpis, im-
munes ſe clamavere à proditione. Si porro, pi⸗ præ-
ut vidimus, Parentis recordatio compeſcit à ſentia.
crimine; quis peccaret, ſi Numinis meminiſ- , „gg.
ſet? Nemo foœdaretur, ſi Coœlum reſpiceret. dium.
Statuerunt oculos ſuos declinare in terram. Suſ-
ceperunt me ſicut Leo partus aq prædam. CCli
tædio efferati ſunt in Leones. Nulla tam vene-
fica Circe, ut Dei oblivio. Exarſere vel Senes
ad concupiſcentiam, ubi cœlum intueri deſie-
runt. Exarlerunt in concupiſcentiam ejus; & de- Dan. 13. 7.
clinaverunt oculos ſuos, ne viderent Cælum. En
ut averſos à ſideribus oblivio Numinis in car-
bones refinxit deſolatorios & alieni pudoris,
& propriæ innocentiæ. Sed pergamuis.

X 3

Luc. 15.
20.

Unio.

Pſ. I16. 1

—,———

Immu-

2

246

Immunita terræ ujus conſiderare veni-
ſtis. At iälli: Duodecim, inquiunt,
Jeorvi tut Ffatres ſumus, Filii viri unius
in terra Chanaan: minimus oum patre
noſtro eſt, alius non eſt ſuper. Hoc
eſt, aut, quod locutus ſum: Eapioia-

tores ſtis.

*

Pkl Benjamin, cui profuit minimum eſſe
fratrum. Quia enim poſtremus omnium erat,
Agyptum non inviſit, patriam non reliquit,
nundinas non exercuit, Proreges non adiit,
Staius Me- altercationes non pertulit, vinculis caruit; quéêd-
diocris. . . .. „ 2 ⸗
que apex felicitatis eſt, non caruit Patre, ſed
ab eo cæteris exulantibus pro frumento, ipſe,
Prærogativâ poſtremæ prolis, cum parente reſe-
dit. Nummos ipſe non poſledit; ſed Patrem
Paxentes habuit. Verſuras neſciit; ſed Patri convixit. Pa-
coli desnt. tre utebatur pro Gazis. Aulas perrumpenti-
Pus fratribus, latebat Benjamin in Mapali. At
Patre amœnabatur in Tentorio. Oſtendére ſe
Mundo reliqui, uno latebris involuto Benjami-
no. Verùm pugnant pro libertate, qui ſe in Re-
giam penetraverant: natu minimus delteſce-
bat in Tentorio, ſed nullis quæſtionibus fati-
gatus, ſed genitoris eruditus monitis, & oracu-
Talems lis recreatus. Minimus cum Patre noſtro eſt.
mediocria. Abeant primores auro, argentéque onuſti ad
Pharaones, nec nummos erogaturi, & rela-
turi ex Ægypto frumenta: Mihi non ingratum

Nil prater

Deism.

Religionis 1 4
munia vi. relinqui in angulo paternæ caſæ, dum de me
liora. quoque dici poilit, Minimus cum Patre noſero eſt.
Glirzs I Franciſeus expertus Aſſiſias, qui ſapientiæ
won promo Opes Cum aliis dimiſiſſet, theatro quidem caruit,
ſed Chriſto non caruit. Apud Patrem erat, qui

dus.
cum Proregibus non erat. Quamquam & ab his
S r. plus cæteris mox expetitus eſt; uti commorans
ta. cum Patre Benjamin accerfſitus eſt in Regiam
à Joſepho, qui minimum maximis antetulit.
Hanizr Adeò Pater radix eſt, quâ ſi non careas, quam-
vis ratnis careas univerſis, iis illicò abunda-
Gratiz bis, nullo labore excultis, uno Numinis juſſu
ſun tißcans effloreſcentibus ſimul & poma expromentibus.
Har Dum de Te dicatur, cum Patre, id eſt;, cum
Deo eſt; noli faſtidire, quòd minimus & ha-
beare, & prædicere. Emerges honoratior cun-
Ctis, & , beato foenore, à latebris in ſinum Prin-
cipis immigrabis. Quamquam, quid aio? Pro-
digo filio ſuſficit Pater; & tibi non ſufficit Deus?
Duodecim ſratres ſu us. Minimus cum Patre no-
Reſurre. Nro eſt, alius non eſt ſitper. Nota, quem vità fun-
&io. ctum exiſtimabant, non periiſſe cenſuerunt,
ſed emigraſſe. Non enim dixere, Fuimus, ſed,

Avima n. ſumus duodecim fratres. Alius non eſt ſuper.

mortali-

* Eſt ille quidem;, ſed hic non eſt. Porro ipfi,

non greges, non conjuges, non liberos, non
vernas, quibus abundabant, jactavere, uno tan-
tùm Parente commemorato. Is enim bonis l-
eris, & veris Patriarchis, loco omnium eſt;
uütque Patrem protulere, omnia abs ſe pu-
tant exprompta. Attamen, his auditis, tamn
innocenter, ſinceréque prolatis, ac ſi ſceleri ſe
obnoxios faſii eſſent Patriarchæ, Joſeph eos ar-
guit crimimis, juſtiſſimæ defenſionis lacte in
aconitum verio iniquiſlimæ criminationis. Hoc
eſt, ait, quod locutus ſum : Ewploratores eſtis.
Quandoquidem ludit, quaſi in ſcena, Joſeph,
Perfectiffimè Principem agit. Quia enim ex-
Ploratores decem fratres primum dixerat, ſem-
per dicet, & dicit. Nolunt emm erraſle Prin-

Palinodia
Janbta ub
aiala exis-

Oliva

—

. nd
cipes, & palinodiam, quaſi funus av erſantur. . k
Exploratores vos Joſeph dixit? Quidquid di- n al
