Viri iſti pacifici ſunt, & volunt bhabitare nobiſcum.
D Ibid.
Filias eorum accipiemus uxores, & noſtras illis dabi-
mus. Unum eſt quo differtur tantum bonum: ſi cir-
umcidamus maſeulos noſtros, ritum gentis imi-
tantés. Ibid.
Nepotientur in terra noſtra, quæ eultoribus indiggt:

Rlias eorum accipiemus uxores, & noſtras 17
dabimus. Ibi
Tollentes Dinam, de domo Sichem ſororem ſua
131

Ex CaAr. XXXIV. Seon & Levi fratres ingreſ

Junt urbem confidenter, interfecliſque omnibus

maſculis, Hemor & Sichem pariter necaverunt.
249
Turbaſtis me, & odioſum me Jeciſtis Chananæis, &
Phereſeis. 150. & 250
Odioſum me feciſtis Cpananæis, 13 I. & 150
Jacob dixit ad Simeon & Levi. 131

Nos bauci ſumus: illi congregati percutient me⸗ &

delebor ego, & domus meaz. Ibid. & 1 32. & 13 5

Reſponderunt: Nunquid ut ſcorto abuti debuére Jo-

ſore noſtrd. 13 1. & 1232. & 138
Ex CA. XXXV. Surge & aſcende Bethel, & ha-
ia ibi : facque altave Deo, qui apparuit tibi,
uando fugiebas Hau fratrem tuum. 133. & 134.
Ethicæ Tom. I.

Sacræ Scripturæ.

Porrò Jacob, convocat omni domo ſuds,, ait: Abjicite
Deos alienos. 134. & 135. & 136. & 137
Surgite, & aſcendamus in Bethel, at faciamus ibi
altare Deo. 13 5
Dederunt ergo ei omnes Deos alienos; quos habebant:
& inaures, quæ erant in auribus eorum. I 37 & 138
At ille infodit ea ſubter terebinthum, guæ eſt poſt ur-
bem Sochem. 137
Abjicite Deos alienos, qui in medio veſtri ſunt, &
miundamini, & mutate veſtimenta veſtra. Ibid.
Venit igitur Jaucob Luzam: ipſe & omnis populus cum
eo. MWdiſicavitque ibi altare, & appellavit nomen
loci ilius, Domus Dei. 138. & 139
Aſcendamus in Bethel, ut faciamus ibi altare Deo. I 38
Wdiſicavitque ibi altare, & appellavit nomen loci
ĩllius, Domus Dei : ibi enim apparuit ei Deus, cum
fugeret fratrem ſuum. = 139
Non vocaberis ultra Jacob, ſed Iſrael erit nomen
tuum. Ibid. & 141. & 145. & 149
Divxitque ei- Ego Deus omnipotens, creſce, & multi-
Plicare: Gentes & populi nationum ex te erunt.
Reges de lumbis tuis egredientur. 139. & 140. &
141
Et recelſit ab o. 140
Ille verò erexit titulum lapideum in loco quo locutus
Ffuerat ei Deus : libans ſuper eum libamina, &
éffundens oleum; vocdnſque nomen loci illius Bethel.
140. & 142
Ouod illum minimè latuit. 14
Erant autem filii Jacob duodecim⸗ Filii Liæ⸗ Pri-
mogenitus Ruben, & Simeon, & Levi, & Judas.

Ibid. & 145
Quia & bunco habebis flium. 145
Vocavit nomen filii ſui Benoni, id eſt filius doloris
mei. Ibid.
Conſumptuſque ætate mortuus eſt. Ibid.

Et appoſitus eft populo ſuo Senex, & plenus dierum.
LVroſnus eſt populo ſi Abid. g 145
Ex CAP. XXXVI. FHlæ ſunt generationes Eſai:
ippſe eſt Edom. 146. & 147. & 150
Tulit filios, & omnem animam, & ſubſtantiam. 146
Hali nvitque Eſaiu in monte Seir, ipſe eſt Edom.
147
Et abiit in regionem alteram, receßitque à fratre
ſuo Jacob. Ibid.
Wec ſuſtinebat eos terra peregrinationis esrum, præ

multitudine gregum. Ibid.
Et ſepelierunt eum Eſau & Jacob' filii ſui. Ibid.
Mi ſunt filii Elau, ipſe eſt Edom. 148

Divites enim erant valde, & ſimul habitare non po-
terant: Nec ſuſtinebat eos terra peregrinationis
eorum, præ multitudine gregum. 149
Ex CAP. XXXVII. Häabitavit autem Jacob in ter-
ra Chanaan, in qua pater ſuus peregrinatus eſt.
148. & 149
Haæ ſunt generationes eju. 150
Puer n n comparet, & ego qus ibo? 556
Accuſavitque fratres ſuos apud Patrem, crimine peſſi-

mnmeo. Iſraöël autem diligebat Joſeph ſuper omnes filios

fſuos fecitque ei tunicam polymitam. 151. & 152
Eo quod in ſeneæctute genuiſſet illum. 151
Fecitque ei tunicam polymitam. 152
Videntes autem fratres ejus, quod à Patre plus cunctis
Ailiis amaretur, oderant eum, nec poterant ei quid-
dquam pacificé loqui, Ibid.
Putabam nos ligare manipulos in agro, & quaſi con-
Jurgere manipulum meum & ſtate, veſtröſque ma-
nipulos circumſtantes adorare manipulum meum.
”M Ibid. & 153. & 1 544
Reſponderunt fratres ejus: Nunquid Rex noſter eriss

Vidi per ſomnium, quaſi Wn 5 Lunam, , akeees

Index Locorum

undecim adorare me. pag. 153
Reſponderunt fratres ejus: Nunquid Rex noſter eris?
Increpavit eum Pater ſuus, & dixit: Num ego,
& mater tun, & fratres tui adonabimus te ſuper
terram? 154
PFratres tui paſeunt oves in Rchimis. 158
Vade, & vide, ſi cunéta ſint proſpera erga fratres
tuos, & pecora. 155. & 156
Miſus de valle Hebron, venit in Sichen. 156
Fratres meos quæro, indica mihi ubi paſcant greges.

Ibid.
Receſerunt: audivi eos dicentes; Eamus in Dothaim.
Ibid.
Antequam accederet, cogitaverunt illum occidere.
157
Dicemuſque fera peſſimaæ devoravit eum. Ibid.

Audiens autem hoc Ruben, nitebatur liberare eum.
1 158
Ecce ſomniator venit, venite occidamus eum. 204
Venite, occidamus eum, & videamus, quid illi pro-
ſint ſomnia ſua. 160
Manus veſtras ſervate innoxias. Quid nobis prodeſt,
ſi occiderimus fratrem noſtrum?“ frater enim &
caro noſtra eſt. 158
Non interſiciatis animam ejus; ſed projicite eum in
ciſternam hanc. Hoc autem dicebat, volens eripere
eum de manibus eorum, & reddere Patri ſuo.
. 2 45
Confeſtim igitur, ut pervenit ad fratres ſuos, nuda-
verunt eum tunicâ talari & polymitäâ: miſeruntque
eum in ciſternam veterem, quæ non habebat aquam.
159
Et ſedentes ut comederent. 1
Viderunt Imazlitas viatores venire de Galaad, &
Camelos eorum partantes aromata & reſinam, &
ſtacten in Kgyptum. Ibid.
Quid nobis prodeſt, ſi occiderimut fratrem noſtrum?
Melius eſt, ut venundetur UImaslitis, & manus
noſtræ non polluantur. Ibid. & 160. & 186
Acquieverunt fratres ſermonibus illius. 160
Extrahentes eum de ciſterna, vendiderunt eum I-
malitis viginti argenteis: qui duxerunt eum in M-

yptum. Ibid.
Noluit conſolationem accipere. Ibid.
Beſtia devoravit Joſeph. 161

dciſſſque veſtibus, indutus eſt cilicio, lugens ſilium
ſuum multo tempore. Ibid.
Iio perſeverante in ſletu » Madianitæ vendiderunt
Joſeph. Ibid. & 162
Ex CAP. XXXVIII. Quod rem deteſtabilem face-
ret. 14
Ingrediéênſque ad eam, ait; Dimitte me, ut cosam
tecum: neſciebat enim, quod nurus ſua eſet. 123
& 162
Viditque ibi filiam bominis Chananæi, vocabulo Sue:
& acceptà uxore, ingreſſus eſt ad eam. 162
Dedit autem Judas uxorem primogenito ſuo Her, no-
mine Thamar. Fuit quoque Her primogenitus Ju-

dæ, nequam in conſpectu Domini: & ab eo occi-
163. & 164. & 171

Ule ſoiens non ſibi naſci filios, introiens ad uxorem
Fratris ſui, ſemen fundebat in terram, ne liber?
fratris nomine naſcerentun. Et ideireo percuſſit
eum Dominus, quòd rem deteſtabilem faceret. 164
& 171
Quam ob rem dixit Judas Thamar nurui ſux : Eſto
vidua in domo patris tui, donec creſcat Sela filius
meus: Timebat enim, næ & ipſe moreretur, ſicut
frater ejus. . 164
Quid tibi vis pro arrbabone dari à Reſpondit an-
nulum tuum, & armillam, & baculum, quem ma-
un tenes. 165

Ecce autem poſt tres menſes, nuntiaverunt Judæ di-
centes; Fornicata eſt Thamar nurus tua, & vide-
tur uterus ejus intumeſcere. Ibid. & 174. & 207
& 21
Miſit autem Judas hædum per paſtorem ſuum Odol-
lamitem, ut reciperet pienus, quod dederat mu-
lieri. Qui cum non inveniſſet eam; interrogavit
homines loci illius: Ubi eſt mulier, quæ ſedebat
in bivio? Reſpondentibus cunctis: Non fuit in loco
iſto meretrix. Reverſus eſt ad Judam. 166
Induta eſt viduitatis veſtibus. Ibid.
Häabeat ſibi, mendacii arguere nos non poterit. Ego
miſi hædum quem promiſeram, & tu non inveniſti

eam. 167
Producite ean ut comburatur. 168. & 174. & 179
. & 213
Ad nunum igitur coitum mulier concepit. 1

Quæ cùm duceretur ad peynam, miſit ad Socerum
Juum dicens: De viro, cujus hæc ſunt, concepi:
cognoſce cujus ſit annulus, armilla, & baculus.

1
Qui, agnitis muneribus, ait: Juſtior me eſt. Ilbid.
& 176. & 177. & 178. & 179. & 180
Attamen ultra non cognovit eam. 180. & 181
Protulit manum, in qua ligavit obſtetrix coccinum,
dicens: Mte egredietur prior. 182
Me egredietur prior. Illo verò retrahente manum,
egreſſus eſt alter. 183. & 184
Dixitque mulier, Quare propter te diviſa eſt mace-
ria. Ibid.
Ex CAP. NXXIX. Fuit autem Dominus cum Joſeph,
& miſertus illius, dedit ei gratiam in conſpettu
Principis carceris. 19
Ecce Dominus meus, omnibus mihi traditis, ignorat
quid habeat in domo ſua. Quomodo ergo poſum
boc malum facere. 181
Madianitæ vendiderunt Joſeph in Wgypto Putiphari,
Eunucho Pharaonis, Magiſtro militum. 186
Fuitque Dominus cum eo, & erat vir in cunclis proſ-
perè agens. 188. & 189. & 190
Et erat vir in cunctis proſperé agens: babitzvitque
in domo Domini ſui. Qui optime noverat Domi-
num eſſe cum eo, & omnia, quæ gereret, ab eo
dirigi in mani illius. 190
Invenitque Joſeph gratiam coram Domino ſuo, & mi-
niſtrabat ei, à quo præpoſitus omnibus gubernabat
creditam ſibi domum. Ibid. & 181
Gubernabat creditam ſibi domum. Benedixitque Do-
minus domui Mgyptii propter Joſeph. 181
Nec quidquam aliud noverat, niſi panem quo veſce-
batur. 192
Injecit oculos ſuos Domina ſua in Joſeph, & ait 3
Dormi mecum. 194
Quomodo poſſum hoc malum facere, & peccare in
Deum. 194. & 195. & 196. & 197
Hujuſcemodi verbis per ſingulos dies mulier moleſta
erat adoleſcenti, & ille recuſabat ſtuprum. 197
20

&
Operis quidpiam abſque arbitris faceret. 195
Et illa, apprehensâ lacinid veſtimenti ejus, diceret;
Dormi mecum. Ibid. & 200
Qui, relicto in manu ejus pallio, fugit, & egreſus ℳ
foras. 202. & 20
Cümque vidiſſet mulier veſtem in manibus ſuis, & N
eſe contemptam. 203
Vocavit ad ſe homines domus ſuæ, & ait ad eos. En
introduxit virum Hebræum, ut illuderet nobis. Er-

greſus eſt ad me , ut coiret mecum. 204. & 205.

20
Erat ibi claufus. Fuit autem Dominus cum Joſeph⸗
G& miſertus illius, dedit ei gratiam in conſpetctu Frin-
cipis carceris. 207. & 208. & 209

e.

Kti,

lun nenentn ne
nemmn niſri
tillur ne ce i
n c ihnn

iimn Hilram

nulente

ſumiun.
en ſhr in t/
lelelſun, gon
(ſe n ly
ina, iſu

dlr
n
AUll mmmn
lthſt go .

e 4
llg⸗
Ig.
“Rl ten
mannimnit
la, AMu
gcſe llelte.
ini

n un
Gelene N
) iltmee
7 e eii
Mn kitin 6
n
’
n polerit
1n non ing
1,
anetn

4
0r.

. W
niſt A Nin

erſit, Clg
li, iat
4
in ne e.
t
1N
Metti agein,
1
fabeite num
1T
eniſreen
mina ann
timn in ne
i weciti, in
onodn
1
Eyytn ufti
Niimn. I
Oritcnlkißf
1,n
Anr: Nbipmt,
i ngit 1
.ſet, u
lue en i

7
Duminn il, e
tibun Plen⸗
.
uelzun,
ern.
i derenct
1

7
i Mhb/

, 6 uu

Sacræ Scripturæ.

Qui tadidit in manu illius univerſos vinctos, qui in
cuſtodia tenebantur. 209. & 213
Nec noverat aliquid cunbtis ei creditis: Dominus
enim erat cum illo, & omnia opera ejus dirigebat.
209
Ex CAP. XL. Peccaverunt Pincerna Regis Kgyp-
ti, & Piſtor Domino ſuo, Regi Egypti. 211. &
, 223
Iratäſque contra eos Pharao (-nam alter Pincernis
præerat, alter Piſtoribus,) miſit eos in carcerem.
211. & z212
At cuſtos carceris tradidit eos Joſeph, qui & mini-
ſtrabat eis. 213
Aliquantulum temporis fluxerat & illi in cuſtodia te-
nebantur. Ibid.
Videruntque ambo ſomnium nocte und, juxta inter-
pretationem congruam ſibi. Ad quos cum introiſſet
Joſeph mane, & vidiſſet eos triſtes, ſeiſcitatus eſt
eos, dicens: Cur triſtior eſt hodie ſolito facies ve-
Kra? Qui retponderunt; ſomnium vidimus. 214
Somnium vidimus, & non eſt qui interpretetur nobis.

Ibid.
Dixit ad eos Joſeph. Nunquid non eſt Dei interpre-
tatio ? teferte mihi quid videritis. Ibid.
& 215

Videbam coram me vitem creſcere paulatim in gem-
mas, & poſt fores uvas matureſcere. 216. & 217
& 218
Tuli ergo Uvas, & evpreſſi in calicem, quem tene-
bam, & tradidi poculum Pharaoni. 216. & 217
& 218. & 221. & 222
Poſt quos recordabitur Pharao miniſterii tui, & re-
Rituet te in gradum priſtinum : dabiſque ei cali-
cem juxta offtcium tuum, ſicut ante facere conſue-

veras. 219. &£ J220
Suggeras Pharaoni, ut educat me de iſto carcere.
182

Tantum memento mei, cùm bene tibi fuerit, & fa-
cias mecum miſericordiam, ut Juggeras Pharaoni,
ut educat me de iſto carcere. 220. & 221
Educat me de iſto carcere, quia ſurtii ſublatus ſum
de terra Hebræorum, & bio innocens in lacum
miſſus ſum. 221. & 229
Videns quod prudenter ſomnium diſſolviſſet. 221
Et ego vidi ſomnium. Quod tria caniſtra farinæ ha-
berem Juper caput meum, & in uno caniſtro, quod
erat excelſius, portare me omnes cibos, qui funt
arte piſtoriâä, avéſque comedere er eo. Ibid. &

222

Reſpondit Joſeph: Haæc eſt interpretatio ſomnii. Tria

caniſtra tres adbhuc dies ſunt, poſt quos auferet
PFharao caput tuum, ac Juſpendet te in cruce, &
lacerabunt volucres carnes tuas. Ibid.
Recordatus eſt inter epulas Magiſtri Pincernarum;
O& Piſtorum Principis. 223
Reſtituitque alterum in locum Jſuum, ut porrigeret ei
poculum. Ibid.
dNuccedentibus proſperis, Præpoſitus Pincernarum obli-
ius eſt interpretis ſui. 224
Ex CAP. X LI. Putabat ſe ſtare ſuper fluvium.
id.
FPaſcebantur in locis paluſtribus. 22
Taſcebantur in ipſaæ amnis ripa, in locis virentibus.
Ibid.
Devoraveruntque eas, quarum mira ſpecies, & ba-
bitudo corporum erat. 224. & 225. & 230

deptem ſpicæ pullulabant in culmo uno plenæ, atque

Formoſe. 226

oſe perterritus miſit ad omnes Conjectores Egypti,
cunctéſque ſapientes. 228

Et accerſitis narravit Jomnium, nec erat qui inter-

orantes omnem priorum pulchritudinem. Ibid.

Pretaretur. Ibid. & 229
Nec erat qui interpretaretur. Tunc demum reminiſ-
cens Pincernarum Magiſter, ait: Confiteor pecca-
tum melm. 229
Tratus Rex ſervis ſitis, me & Magiſtrum Fiſtorunt
retrudi juſſit in carcerem. Ibid.
Erat ibi puer Hebræus, cui narrantes ſomnia, au-
divimus quicquid poſtea rei probav it eventus.
Ibid.
Protinus ad Regis imperium eduätum de carcere Jo-
Jeph totonderunt, ag, veſte mutatâ, obtulerunt.
231
Vidi ſomnium, nec eſt qui ediſſerat: quæ audivi te
Jſapientiſſim conjicere. . 229. & 230
Reſpondit Joſeph. Abſque me Deus reſpondebit prof-
pera Pharaoni. 230. & 23 1. & 232
Et ecce has ſequebantur aliæ ſeptem boves in tanium
deformes, & macilentæ, ut nunquam tales in terra
KRgypti viderim. Quaæ, devoratis, & conſumptis
Prioribus, mullum ſaturitatis dedere veſtigium: ſed
lRmili macie & ſqualore torpebant. 230. & 231
& 232
Somnium Regis unum eſt: quod facturus eſt Deus
oſtendit Pharaoni. 232
Nunc ergo provideat Rex virum ſapientem & indu-
Rrium, & præficiat eum terræ .gypti. 233
Qui conſtituat præpoſitos per ſingulas regiones &
Tuintam partem früctuum, per ſeptem annos ſertili-
tatis, congreget in horrea. Ibid.
Eece ſeptem anni venient fertilitatis magnæ. Quos
ſequentur ſeptem anni alii tantæ ſterilitatis, ut ob-
livioni tradatur cuncta reiròè abundantia. Ilbid.
Placuit Pharaoni conſilium, & cunétis miniſtris ejus.
224
Locutuſque eſt ad eos: Num invenire poterimus ta-
lem virum, qui ſpiritu Dei plenus ſu? Ibid.
Quia oſtendit tibi Deus, omnia, quæ locutus es, nun-
quid ſapientiorem, & conſimilem ii invenire po-

tero? Tu eris ſuper domum meam. Ibid.
Tu eris ſuper domum meam, & ad tui oris imperium
ounätus populus obediet. Ibid. & 235

Clamante præcone, ut omnes coram eo genu ftectereut,
& præpoſitum eſſe ſcirent univerſæ terræ Wgypti.

235
Dixit quoque Rex ad Joſeph Ego ſum Pharao; abſque
tuo imperio non movehit quiſquam manum aut pes

dem in omni terra Egyptt. Ibid.
Tulitque annulum de manu ſua & dedit eum in ma-
nu ejus. Ibid.

Deditque illi uxorem Aſeneth. Egreſſus eſt itaque Jo-
Jeph ad terram Kgybpti, & circuivit omnes regio-
nes. 236
Tantäque fuit abundantia tritici,; ut arenæ maris
coæquaretur, & copia menſuram excederet; nati
Junt autem Joſeph filii duo, antequam veniret fa-

mes. Ibid. & 237
Obliviſci me fecit Deus omnium laborum meorum, &
domiüs patris mei. 2

Nomen quoque ſecundi appellavit Ephraim, dicens.
Creſcere me fecit Deus in terra paupertatis meæ.
. Ibid. & 238
In univerſo orbe fames prævaluit: in cuncta autem
terra Mgypti erat panis. 239
49 . . D
Qua eſuriente, clamavit populus ad Pharaonem.

Quibus reſpondit; ite ad Joſeph. Ibid.

2

Creſcebat autem quotidie fumes in omni terra : ape-

ruitque Joſeph univerſa horreau. Ilbid. & 240

Ex CAP. XLII. Deſcendite & emite nobis neceſas

ria, ut poſſimus vivere. 241. & 242
Deſcendentes igitur fratres Joſeph decem. 42
Ne forte in itinere quidquam patiatur mali. Ibid.
Lpſe vendere faciebat omni populo terre. 243
X 24 Aumaué

Index Locorum

Cumque adoràſent eum fratres ejus, & agnoviſſet
eos, quaſi ad alienos durius loquebatur. pag. 243
Viditque Joſeph ſratres ſuos, & agnovit eos, & co-
gitabat quid loqueretur cum eis, & locutus eſt eis,
unde veniſtis? Ibid. & 244
Et tamen Fratres ipfe agnoſcens, non eſt cognitus ab
is. 244
Recordailſque ſomniorum, quæ aliquando viderat,
ait ad eos: exploratores eſtis: ut videatis infir-
miora terræ veniſtis. Ibid.
Ad videndum exinanitionem terræ veniſtis. Qui di-
xerunt, Non ita eſt, Domine, ſed ſervi tui vene-
unt, ut emenent cibos. Omnes lii unius viri
umus: pacifici venimus.
T'ater tutts Pracepit nobis, antequam moreretur, ut
baæc tibi verba diceremus: Obſecro, ut obliviſca-
ris ſcæleris fratrum tuorum, & peccati, atque

malitic, quam exercuerunt in te. Ibid.
Quibus auditis, ſlevit Joſeph. Ibid.
Minimus cum Patre noſtro eſt. 246
Hoc eſt, ait, quod locutus ſum : Exploratores Eie
lbid.

Die autem tertio eduétis de carcere ait: Facite, quæ
dixi, & vivetis⸗ Denm enim timeo. Si paciftci
eſtis, frater veſter unus ligetur in carcere. Vos
autem abite, & ſerte frumenta, quæ emiſtis, in
domos veſtras, & fratrem veſtrum minimum ad
me adducite ut poſſim veſtros probare ſermones,
& non moriamini. Ibid. & 247
Meritò bac patimur, quia peccavimus in fratrem
noſtrum. 248
Videntes anguſtiam animæ ejus, dum deprecaretur
nos, & non audivimus eum: idcirco venit ſuper
nos iſta tribulatio. Ibid.
En ſanguis ejus exquiritur. Neſciebant avutem, quod
religene⸗ Joſeph eò quòd per interpretem loque-
retur ad eos. Avertitque ſe parumper & flevit:

& reverſus locutus eſt ad eos. Ibid.
Tollenſque Simeon & ligans, illis præſentibus. Ibid.
. & 249

Ex CApP. XLIII. Juſſit miniſtris, ut implerent eo-
rum ſaccos tritico, & reponerent pecunias ſingulo-
rum in ſacculis ſitis. 249
Qui fecerunt ita. Ibid.
Ex CAP. XLVII. Facies mihi miſericordiam & ve-
ritatem, ut non ſepelias me in Wgypto, ſed dor-
miam cum patribus meis. Cui te vondit Joſeph.
Ego faciam, quod juſſiſti. Et ille: Jura ergo, in-
guit» Mihi.. 238
Ex CAP. XKXLIX. Effuſus es ſicut aqua, ne creſcas.
144. & 173. & 212

Catulus Leonis J-uda. 191
Ruben primogenitus meus, tu fortitudo mea, prior
in donis, major in imperio. 212
Ex Exodo.

Ex CAP. III. Vadam, & videbo viſionem banc
magnam, quare non comburatur rubus. 189
Moyſes autem paſcebat oves Jethro ſoceri ſui: cum-
gue minaſſet gregem ad interiora deſerti, venlt ad
montem Dei Horeb; apparuitque ei Dominus in

Namma ignis de medio rubi. 199
Videbat quod rubus arderet, & non combureretur.
202
Ex CAP. X. Uhicumque autem habitabant fili I-
raël, lIux erat. 189
Ex CAP. KV. Dividam ſpolia, implebitur anima
Ex CAP. XVII. Jume tecum de ſenioribus Iſrasl.
182

Ex CAF. XX. Ego ſum Dominus Deus tuus, qui

245

eduxi te de terra oypti. Non habebis coram me
Deos alienos. 238
Ex CAP. X. XIV. Aſcende ad Dominum Tu & Aa-
ron, Nadab & Abju, & ſeptuaginta ſenes ex W
rabl. 182
Ex CAP. XXXII. Cras ſolemnitas Domini eſt. 127

Ex Libro Numerorum.

Ex CAP. XI. Quis det ut omnes prophetent? 225
Ex CAP. XIII. Detraxeruntque terræ, gtam inſpe-
e eee S 2
zerant, apud ſilios Iſrael, dicentes: Terra quam
luſtravimus devorat habitatores ſuos. 33
Ex CAP. XX. Num de petra hac vobis aquam po-
terimus ejicere?

Ex CAP. XXIV. Recv'ertere ad locum tuum.
Ex Deuteronomio.

Ex CAP. XXXII. Mel de petra; oleumque de
ſaxo duriſſimo. 24
Di aouero ut fulgur gladium meunm; & arripuerit ju-
dicium manus meg.
Inebriabo ſagittas meas Janguine: & gladius meus de-

vorabit carnes. Ibid.
Vidit Dominus, & ad iracundiam concitatus eſt.
Ibid.
Novi recentéſque venerunt: quos non coluerunt Patret
eorum. 143

Ex Libro Judicum.

Ex CA P. VI. Cümque Gedeon excuteret triticum,
apparlit ei Angelus Domini. 20⁰
Ex CAP. IK. Dixeruntque ligna ad arborem ficum:
Veni, & ſuper nos regnum accipe. Quæ reſpondit
. . — 4 — 1.
eis, Nunquid poſſum deſerere dulcedinem meam,
frucluſque ſuaviſſimos? 192
Ex CAP. XIV. Locutus eſt mulieri quæ placuerat
oculis ejus. 203
Ex CAP. XVI. Dic mihi in quo ſit tua waxima
Fortitudo, & quid ſit, quo ligatus erumpere ne-

queas. 198

3 Ex Libro primo Regum.

Ex CA P. I. Anna cur fles 2 & quamobrem affigitur
cor tuum * Nunquid non ego melior tibi ſum quàm

decem filii 5 231
Mulier infelix nimis ego ſum, vinumque non bibi.
Ibid.

Ex CAP. II. Nunc autem dicit Dominus: Quicun-
due honoraverit me, glorificabo eum: dui autein
contemnunt me, erunt ignobiles. 118
Ex CAP. II. Dixitque Daviq ad iwenem : unde
es tu? Qui reſpondit: Filius hominis advenæzx A-
malecitæ ego ſum. 12⁰
Et ait ad eum David- Janguis taitzts ſaper ocaput tuum.
°C enim tuum locutum eſt adverſum te, dicens:
Ego interſeci Chriſeum Domini. 129
Ex CAP. I¶ I. Hæc dicit Dominus: Nunquid non
apertè revelatus ſum domiti patris tui 7 Et elegi
eum e omnibus tribubus Iſrazël mihi in Sacerdo-
tem? Quare calce abjeciſti victimam meam? 196

Ex CAP. II I. Et Addidit Dominns , ut aprpareret

in Silo: quoniam revelatis fuerat Dominus Ga-

mueli in Silo, juxta vorbum Domini. 1570
Ex C AP. IX. Cümque eſcenderent in extrema par-
te civitatis. 190

Ex CA P. K. Eece unxit te Dominus in Frincipem,
G. liberabis Populum ſuum de manibus inimico um
elus. 191
Ex

e hinmiet
,Eenmalue!

liun ai ſien
inum bej

Er libro

UCin Il. Mun.
Minn beiut e

nii mei hi/

i Cplt anit
ejali teenin ni
ni. ſe
.
kanen Dmid,

ſeinlie veſi

bebi⸗ nn

inun Tus,
ſie

N. . .
Dmni

8
8
4

In.

e nhitagn,

huun Uun. .
0.

a, lelnge

3 anmnei
D
lamn clnuitattei
1
on oolteniit e

1
II

m.

exeuteret trinnn

1

Ad
Gulcecitenn nen
N

lien l l it

l ſt tuu Mtn
geig nnhttt

heg⸗ mn

Krr
uenlten cf
melir tihi

0 eui!:

1
m:
enen:
d Nh
AAeint/

ponnitit i

, mii 4
,,A MeMN.
Hi N
, A ſ
Dymi
AI D

ni.
, in nafſmnl 4
ent R

Sacræ Scripturæ.

Ex CAP. XII. Ecce præſto ſum. Loquimini de me
coram Domino, & coram Chriſto ejus, ſi quem-
piam calumniatus ſum, oppreſſi aliquem, ſi de

manu cujuſquam munus accepi. pag. 176

Ex CAP. XIV. Et conſuluit Saul Dominum: Num

perſequar Philiſthæos * Et non reſpondit ei in die
illa. Dixitque Sauül Applicate buc univerſos angu-
los populi Et ſcitote & videte per duem acciderit

eccatum hoc hodie. 127
Ex CAP. XIV. Et illuminati ſunt oculi ejus. 140
OQui ait: Fravaricati eſtis. 167

Ex CAP. XV. Nunc ergo vade, & percute Ama-
lec, & demolire univerſa ejus: non parcas ei, &
non concupiſcas eéX rebus ipfius aliquids ſed inter-
fice à viro uſque ad mulierem, & parvulum atque
lactentem, Bovem & Ovem, Camelum & A ſinum.

78
Nonne cùm parvulus eſes in oculis tuis, caput in
tribubus Iſrazl factus &&s 196

Pænitet me quod conſtituerim Saul Regem, quia ver-

ba mea opere non implevit. 250
9 õä HS ,, „
Ex CAP. XVI. Paciſicusne eſt ingreſſus tuus ? 155
Deus autem intuetur cor. 15
Eoce vidi filium Iſai, ſcientem pſallere, virum belli-
coſum, & wudentem in verbis, & virum pul-

ebrum. 188
Ex CAF. XVII. Ego novi ſuperbiam tuam, & ne-
quitiam cordis tui. 37

Non vales reſiſßtere Philiſthæo iſti, nec pugnare ad-
verſus eum; quia puer es. Ibid. & 107
Quis eſt hic Philiſthæus incircumciſus, qui exprobra-
vit acies Dei viventis? 212
Non vales teſiſtere Philiſthæo iſti. Vadam & aufe-
ram opprobrium populi. Nam Leonem & Urſum

interfeci ego ſervus taus. Ibid.
Ex CAP. XVIII. David percuſſit decem millia.
151

Vidi fllium Ijai ſcientem pſallere, & fortiſſimum ro-
bore, & virum bellicoſiun, & prudentem in ver-
bis. & Dominus eſt cum eo. 210
Ex CAP. XIX. Dixitque Saul ad Michol: Luare
Re illuſiſti mihi, & dimiſiſti inimicum meum, ut

Fugeret. 20⁰
Ex Libro Secundo Regum.

Ex CAP. III. NWunc ergo facite, quemadmodum
Dominus locutus eſt ad David, dicens- In manu
Jervi mei David Falvabo populum meum Iſrasël.
12
Nunquid caput canie ego ſum adverſum Judam heo-
die, qui fecerim miſericordiam ſuper domum Sauül
Patris tui: & tu requiſiſti in me quod argueres pro
muliere hodie? Ibid.
Dixit autem David ad Joab, & ad omnem popu-
lum: ſeindite veſtimenta veſtra, & aceingimini
ſaccis, & plangite amte X˖ααας Ahner: porrô
Rex David ſequebatur feretrum. 216
Ex CAP. VI. Ludam & vilior fiam, plus quàm fa-
Clus ſum. 197
Ex CAP. XI. Miſit ergo Rex, & requiſivit, quæ
eſſet mulier. Nuntiatumque eſt ei, quod ipſa eſſet
Bethſabee, filia Eliam, uxor Uriæ Hethai: Miſſis

itaque nunciis tulit eam. 180
Ex CAP. XII. Accidit autem die Jeptimdâ, ut mo-
reretur iufans. 95
Peccavi Domino. 1

79
Ex CAP. XIII. Woluit tontriſtare ſpiritum Amnon

Rklii ſui, uoniam diligebat eum, quia primogeni-
tiis erat ei. 1

44
durge & vade: Reſpondit ei: Majus eſt hoc malum,

quod nunc agis adverſum me, qum quod ante fe-
ciſti, expellens me. 180
Woli facere ſtultitiam hanc. Ego enim ferre non pote-
7o opprobrium meum: & tu eris quaſi unus de in-
Ripientibus in Irasl. 197
Ex CAP. XIV. Scitis agrum Joab juxta agrum
meum, habentem meſem bhordei: Iie igitur, &
Jſuccendite eam igni. 124
Cäümque immolaret viétimas, fabta eſt conjuratio va-
lida, populuſque concurrens augebatur cum Abſa-
lom. 130
Ex CAP. XV. Dixit Ahſalom ad Regem Dwid. Va-
dam, & reddam vota mea, quæ voον Domino.
12
Ex CAF. XVI. Quid mihi, & vobis, filii Mervig.
198
Ex CAFP. XVIII. Jervate mihi puerum Abſalom. 16
& 118. & 130

Ex Libro Tertio Regum.
Ex CAP. I I. Effudit ſanguinem belli in pace. 12 5

Habes quoque apud te Semei klium Gera, qui ma-
ledixit mihi malediétione peſſimu... Jed quia deſ-
cendit mibi in occurſum cum tranſirem Jordanem,
Juravi ei per Dominum, dicens: Non te interfi-
ciam gladio Tu noli pati eum eſſe innoxium:
vir autem ſapiens es, ut ſcias quæ facias ei, de-
ducéſque canos ejus cum ſanguine ad inferos. 124
Et conſtituit Rex Benaiam filium Joiadæ, pro eo, ſu-
per exercitum, &v Sadoc ſacerdotem poſuit pro

Abiathar. 215
Ex CA P. III. Prophetas tuos occiderunt. 41

Tu feciſti cum ſervo tuo David Patre meo, miſeri-
cordiam magnam , ſicut ambulavit in conſpectu
tuo in veritate & juſtitia, & recto corde tecum.
199
Quia poſtulaſti tibi ſapientiam ad diſcernendum ju-
dicium, dedi tibi cor ſapiens: ſed & hac, quia
non poſtulaſti, dedi tibi. 200⁰
Audivit itaque omnis Iirazl judicium, quod judicaſſet
Rex, & timuerunt Regem. Ibid.
Ex CAP. IX. Et egreſſus eſt Hiram de Lyro, ut
videret oppida, quæ dederat ei Salomon, & non
Placuerunt ei, & ait. Haæc-cine ſunt civitates quas
dediſti mihi, frater ?* Et appellavit eas Terram

Chabul, uſque in diem banc. 176
Ex CA P. XII. Imminue bpaululum de imperio Pa-
tris tui duriſſimno, & ſerviemus tibi. 45

Minimus digiius meus groſtor eſt dorſo patris mei.
FPater meus cecidit vos ſflagellis, ego autem cædam
vos ſcorpionibus. Ibid.
Ex CAP. XIII. Invenit eum Leo in via, & occi-
dit: Aſinus autem ſtabat juxta illum, & Leo ſta-
bat juxta cadaver. 24447
Ex CAP. XKVIII. Neque enim melior ſum, quàm
patres mei. 148
Dixit ergo Achab ad Abdiam: Vade in terram ad
univerſos fontes aquarum, & in cunctas valles, ſi
Forte poſſimus invenire herbam, & ſalvare equos
& mulos, & non penituùs jumenta intereant. Di-
viſeruntque ſibi regiones ut circumirent eas. Achahb
ibat per viam unam, & Abdias per viam alte-
ram ſeorſum. 225
Ex CAP. XIX. Et ego derelictus ſum ſolus. 105
Non in ſpiritu Dominus, non in igne Dominut. 188
Ex CAP. XX. Hac dicit Dominus : Quia dimiſiſti
virum dignum morte de manu tua, erit anima Wua
pro anima ejus, & populus iuus pro populo ejus.
Reverfus eſt igitur Rex Iſrazl in domum ſaam, audire
contemnens, & furibundus venit in Samariaze. 3

Index Locorum

Ex CAP. KXI. Quia humiliatus eſt mei causd, non
inducam wialum in diebus ejus. pag. 95
TLitterärum äutem hac erat ſententia. Prædicate je-
juninm, & ſodere facite Naboth inter primos po-
puli, & ſubmittite duos viros flios Belial contra
lim, & ſa Benedixit

„ & falſum teſtimonium dicant:
Denn Reogem: & educite eum, & lapidate,
sicque moriatur. 117
Ex Libro Quarto Regum.
Ex CAp. IV. Mors in olla. 237

Ex CAP. V. Cum ergo vertiſſet ſe, & abiret indi-
gnans, acceſſerunt ad eum ſervi ſui, & locuti ſunt
ei: Pater, &' ſi rem grandem dixiſſet tibi Prophe-
ta, certè facere debueras: quantò magis quia nunc
dicit tibi, lavare, & mundaberis * Deſcendit &

Iavit. 186
Ex CA P. VI. Donec venundaretur caput aſini ollo-
ginta argenteis. 196

Coximus filium meum, & comedimus. Dixitque ei
die alterd:⸗ Da ſlium tuum, ut medamus eum.
Quæ abſcondit filium ſuum. Salva me, Domine
mi, Rew. Ibid.
Ex CAP. XIII. Et miſertus eſt Dominus eorum. 19
Ex CAP. XIX. Profectus ergo inde Elias reperit
Eliſæum, arantem in duodecim jugis boum. 200
Ex CA P. X N. Haæc dicit Dominus: pracipe domui
α morieris enim tu, & non vives. 199
Ex CAP. XXIV. Undecim annis regnavit in Jerur
ſalem. Nomen matris ejus erat Amital, filia Jere-

mic. 63
Ex Libro Tobiæ.

Ex CAP. II. Videte, ne fortè furtivus ſit, reddite

eum Dominis ſuis, quia non licet nobis aut edere
Arto, aäaut contingere. 178
Ex CAT. VI. Hi namque, qui conjugium ita ſuſci-
iunt, ut Deum à ſe, & à ſua mente excludant,
& ſuæ libidini vacent, ſicut equus & mulus, qui-
bus non eſt intellettus: habet poteſtatem Dæmonium

Jſuper eos. 173
Ex Libro Judith.

Ex CApP. M. Dixit ad Vagao Eunuchum ſuum, va-
de & ſuade Hebraam illam, ut ſponte conſentiat
habitare mecum. Tunc introivit Vagao ad Judith,
& dixit: Non vereatur bona puella introire ad
Dominum meum, ut honorificetur ante faciem ejus.
195

Cogitationem ſuam in eo eſſe, ut

Ex CAP. XVI.

omnem terram ſuo ſubjugaret imperio. Quod di-

Stum cum placuiſſet omnibus. 218. & 234

Ex Libro Eſther.

Ex CAP. V. Regina Eſther nullum alium invitavit
ad convivium cum Rege, præter me. 40
Ex CAP. VI. Nic honorabitur, quemcunque voluerit
Rex honorare. 118
Ex CꝓAXP. VII. Suſpenſius itaqite eſt Aman in patibu-
lo, quod paraverat Mardochæo. 40

Ex Libro Job.

Ex CAP. I I. Pellem pro pelle, & cuntta, quæ ha-
bet homo, dabit pro anima ſua. Alioquin mitte
manum tnam, & tange os ejus & carnem, & tunc
videbis, qidd in faciem benedicat tibi. 129
Benedie Deo & morere. Qui ait ad illam; Quaſi una

de ſtultis mulieribus locuta es. 197
Ex CAP. VI. Qui .“pit, ipfe me conterat. 220
Ex CAP. NXVI. Qui timent pruinam, uürnet ſuper
eos Ni. 7

Ex Libro Pſalmorum.

Ex PSAL. II. Erudimini, qui judicatis terram. 192
Dabo tibi gentes, reges eos in virga ferrea. 219
Ex PSAL. IV. Iraſcimini, & nolite peccare. 1671
In pace in id ipſum dormiam, & requieſeam. 18
Ex PSAL. IX. Paravit in judicio thronum ſuum. Et
ipſe judicabit orbem terræ. 31
Ex PsAL. K. Dominus interrogat juſtum & impium.
Pluet ſuper peccatores laqueos. Ibid.
Ex PSAL. XVI. Jaturati ſunt filiis „ & dimiſerunt

reliquias ſuas parvulis ſuis. 1
IStatuerunt oculos ſuos declinare in terram. Suſcepe-
runt me ſicut Leo paratus ad prædam. 245

Ex PSAL. MXVIII. Dies diei eructat verbum. 146
Ex PSAL. XXVI. Dominus illuminatio mea, & ſa-
lus mea, quem timebo. 189
Ex PSAL. XXX. In te, Domine, ſperavi, non
confundar in æternum. . 1
Ex PsAL. XXXIII. Oculi Domini ſuper juſtos. I5
Ex PsAL. XXXIV. Obliviſcere populum tuum, &
domum patris tui⸗ & concupiſcet Rex ſpeciem
tuam. 48. & 116. &ẽ 118
Ex PsAL. XXXVIII. Concaluit cor meum intra, &

in meditatione mea. 136. & 137
Ex PsAL. XLIV. Aſtitit Regina à dextris tuis, in
veſtitu deaurato. 66
Ex PSAL. L. Tunc imponent ſuper altare tuum vi-
tulos. 10
Ex PSAL. LIV. Quis dabit mihi pennas ſicut Co-
lumbæ, & volabo, & requieſcam. 21

Tu verò Deus deduces eos in puteum interitus. 31
Ex PSAL. LVIII. Ecce loquentur in ore ſuo, & gla-
dius in labiis eorum: quoniam quis audivit? 63
Ex PsAL. LXVII. Pennæ Columbaæ deargentatæ, &
poſteriora dorſi ejus in pallore a-uri. 23. & 203
Ex PSAL. LXXII. U jumentum factus ſum apud

e. 2 5
Ex PSAL. XC. Qui habitat in Adjutorio Altiſimi,
in protectione Dei cœli oconmorabitur. 16
Super Aſpidem & Baſiliſeum ambulabis: & concul-
cabis Leonem & Draconem. 128
Non accedet ad te malum, & flagellum non appro-
inquabit tabernaculo tuo. 21¹⁰

Ex PSAL. XKCIV. Ex hoc in boc. 133
Ex PsAL. C. In matutino interficiebam omnes pec-
catores terræ: ut diſperderem de Civitate Domi-

ni omnes operantes iniquitatem. 12 5
Ex PSAL. CXIII. NRmulachra gentium argentum G
aurum. 157

Ex PsAL. CXVIII. Averte oculos meos, ne videant
vanitätem. 8
Beati immaculati in via. 54
Vidi prævaricantes, & tabeſeebam. 63
Ex PsAL. CXXII. Jicut unguentum in capite, guod
deſcendit in oram veſtimenti ejus, ſicut ros Her-

mon. . 97
Ex PsAL. CXLIII. Filiæ eorum compoſitæ, ut Rmi-
litudo templi. 124

Ex Libro Proverbiorum.

Ex CAP. VIII. Per me Reges regnant. 6
Ex COAA P. XXI. Cor Regis in manu Domini. 147

Ex CAP. XXII. We tranſorediaris terminos anii-

T0S, quos poſuerunt Patres tui. 148

Ex

—

4
eie ln
hers us
19
uj l t
m. Ceunef

lerat. 7

, ine i,

gtihtertmn
ſenee. 1
ercaje.
e, 1
Cieſcan, 4
ynun N

l

teran. in
Clat terlunn
iunid et, E
ſe, enmi,

ni ſhr n

Popnlun tun

Hiſeet her en
48. & Cl

or Men

Hor
1à Geunit mi

er altane tumn:

i henni /iel
n.
Aumn interit.

AMunit ℳ

orabinn.
Inbulcr:

1

iglin t 4

Sacræ Scripturæ.

Ex Cantico Canticorum.

Ex CAP. I. Botrus Cybri dilettus meus mihi. pag-

, 54. & 199
Oſeuletur me oſculo oris ſui. 55
Lectulus noſter foridus. 84
Ubi paſcas, ubi oubes? . 86

