imbrem cohibeat, & nubes diſpellat. Hinc “
eſt, quod non flente Patre, ſed fletum Pro- Iugum
ducente, Joſeph diſtrahitur: Ullo, inquit, per- Obrifi
l⸗verante in fetu, Madianitæ vendideruni Jo- Jusve.
Jeph. Ut diſcas, non erumpentem vim doloris
Domino diſplicuiſſe, ſed inhærentem. Diſſi-
mulat Deus primum zizanii germen, nec Meſ-
ſores ſtatim ad exciſionem erumpentis oleris
immittit. At ſi gramen in culmum obdureſoat;
& falcem exerit, & clibanum parat. Iraſei- Plal. 4.50
mini, & nolite peccare, Pſaltes cecinit. Cui ac-
cinens Apoſtolus ait: l non occidat ſuper ira- Ad Eph.
undiam veſtram. Ita & fletus rigare poteſt pie- 26.
tatem Patris, non autem obruere. Nam im-
bres, ſi ſemel, ſi interdum, ſi ſæpè agros cam-
pôſque impluant, foœcunditati ſubſerviunt: ſin
diuturnius, ſempérve compluant, ex agro
Paludem efficiunt. Cùm diebus quadraginta
patefactæ coœli cataractæ pluvias tiudilene »
deletum eſt genus humanum, uno intra arcam
cum familia ſuperſtite Noëmo. Indulgeas pau-
liſper volo naturæ: ſed ripis latex coërceatur,
quando ipſimet æquori ſuum circumſcriptum
eſt littus. Dum luctum Jacob non frænat 5
& datus in catenas Joſeph, & Nepotes oc-
cidunt, & Judas mœchatur. Retexamus, ſi
placet, tantarum ærumnarum ſcenam à confi-
nio trigeſimi ſeptimi, ad capitis trigeſimi octa-
vi veſtibulum progreſſi.

Matth.
13

0¾ 23% EX

162

EXCAP. XXXVIII. GENESIS.

Eodem tempore deſcendens Judas à fra-
tribus ſuis divertit ad virum Odolla-
mitem, nomine Hiram. Viditque ibi
filiam hominis Chananæi, vocabulo
Sue: & accepta uxore, ingreſſus eſt

ad am.

Zaxuria. +à Odem tempore. Quonam’? Cum ccilicet
E & Jacob fleret, & Joſeph venderetur.
Gen. 37. Mlo, inquit proximo ſuperiori capite, perſe-
36. veranie in fletu,; Madianitæ vendiderunt Joſeph
in Egypto. Ergone laſcivire libet inter Patris
ejulatus & fratris ſuſpiria, luxuriâque nec pa-
terni cilicii ſqualore, nec fraternarum horro-
re catenarum aut conterretur, aut cohibetur,
quin vel in Chananæas excurrat, rimeturque
inter hoſtes ſponſam, hoc eſt, delicias inter
haſtas, in algis concham? Proh dolor! ex in-
terminato turbulentiſſimoque lachrymarum O-
ceano mœrentis Patriarchæ, laſcivienti Judæ
Venus emerſit. Et ubi, rogo, amor non Ha-
grabit, ſi exarſit in lachrymis? Aquæ multæ
non potuerunt extinguere faces libidinis: imô,
quod de Dodonæo Jovis fonte, non Poëtarum
modô natio innutrita mendaciis, ſed etiam Hi-
ſtoricorum fabulatur chorus, extinctas videli-
cet in eo faces accendi, de lachrymis Jacob
Kateri cogimur, impollutum ad id temporis
Judæ animum primos inde hauſiſſe ignes; ut
propterea exclamare cogamur: Hæc unda ig-
nem eructat. Nimirum etiam par Gehennæ
Etna incendii ſui fomenta trahit ex æquore.
. Penè hic minuitur debita omnino admiratio
converſæ, in nuptiis Canæ, in vinum aquæ;,
quando frigens cor Judæ laſcivire potuit, ge-
mente Patre. Quod portenti genus quamquam
inſolens videatur & mirum; majora tamen
his videbis, vel in ipſo Juda, ſi aliquandiu
nobiſcum ſubſtiteris. Moneamus jam Jacob,
ut ceſſet à fletu, ne fihus proruat in fluctus.
Quiſquis filios ſuſcepiſti, noli perdia flere,
ne flere cogaris dià. En quò abripiatur Judas,
za vigilet. Plorante Patre. Divertit ad Chananæos, re-
lioram ſpicit Sue, ducit illam, ſuſcipit ex ea Her.
Eancatio. Enimverô fili, quoties obrutum viderint pa-
rentem quovis animi fluctu, omnia ſibi licere
arbitrantur. Sciunt enim non aliis excubare,
qui nec ſibi præſtò eſt. Debuiſièt propterea
Jacob animi æſtum diſſimulare, e filiis vide-
Modeſtia. retur moœrore abſorptus. Ergo dum Jacob à
fletu non ſibi temperat, Judas domo digre-
ditur, videt Sue, & quam videt, deperit pri-
Zentatio- mum, tum ducit. Si ardere non vis, noli vi-
num fons, dere. Porrò quis non dedignatur Judam, tan-
torum virorum prolem & ſpem, non exploraſ-
ſe fœminæ aut genus, aut mores, ſed, ſta-
tim ut eam vidit, duxiſſe illam, parente non
Luxuria. conſulto, inconſulto Numine. Ut video, Li-
bido fulgur eſt, ut emicuit, fulgurat, unéôque
temporis puncto exit ab Oriente, & paret uſ-
ue in occidentem, unumque conſtipat in faſ-
Tem carcerem, ſtadium, metamque, bravium-
que. Exoritur, adoleſcit ſimul; paritérque vi-
deas amoris cunas, theatrum, & feretrum. E-
tenim Judas venit, vidit;, arſit, cumque do-

Paterfa-
nrꝛilias.
Superior

Oliva

mum necdum redierit, jam Vir, & Pater eſt.
Sue duxit, Her procreavit. Cave proinde fa- Putant
cem, non enim progreditur ad excidium, ſed, aliqui
ut corfipuit cedrum, exuſſit. Ut incidit, in- Se no-

cendit. Din Cain parricidium concoxit. Judas men eſe
illicoè foeminæ amori ſuccubuit. Neque veroô zwine,

debemus aut celeritatem laſcivientis, aut ſæ- ſed Pa-
Vientis tarditatem in autores referre, ſed in af- tiis ejus.
fectiones. Non enim frigens Cain, & Judas
præfervidus. Sed Libido ea eſt, quæ ſimul &
concipit & parit. Elucet tanta hæc, ſupra re-
liqua vitia, Luxuriæ impotentia in Davide.
Hic & mœchatur & jugulat. Verùm ad am-
plexus Bethſabeæ momento irruit, ad Uriæ ve-
rò buſtum, nec poſt menſes devenit, non mo-
dò lentè, ſed violenter. Ipſa Jezabel (cujus fe-
rociæ & cupiditatis intemperantia ſumma) ad
Nabuthi tamen ſupplicium, poſt jejunium, &
ſubſellia, & teſtes, & Judices progreſſa eſt.
Joabum geminæ proditionis ac cædis reum;
non ſuperſtes David, ſed mortuus interfecit.
Potuit Rex tantus tantorum Ducum ultionem
non differre modò, ſed transferre ultra regni,
vitæque ſuæ fines, voluitque præmori reo ſuo.
Uſque adeò tum rapina, tum crudelitas, ſi li-
bidini conferantur, non modèò non currunt,
ſed claudicant. Una Luxuriæ quadriga in his
criminum Olympiis Oleaſtrum diripit. Vidit-
que ibi filiam hominis Chananæi, vocabulo Sdue- G
acceptä uxore, ingreßus eſt ad eam. Quid, quæ-
ſo, juvenem non impudicum in Syrtes abduxit
thalami inconſulti? Non genus Sue, nam Pa-
tris nec nomen ſcitur, tliam, inquit, hominis:
Non forma, nam nec elegans fertur, nec blan- Cireums
da: Non ſanguinis affinitas, nam ex patre fuiſ- Beikio.

1 D1 N . . d. ia 2
ſe ſcribitur Chananæo. Quo ergo lenocinio Sue a
Judam implicavit, ſi nec decora, nec generoſa ala.

extitit? Quia fœmina erat. Non impudicus Ju-
das, imòô tam caſtus, ut, fornicante Ruben;
& peſſimi flagitii appellatis filiis Balæ & Zel-
phæ, tot inter ſpinas pudor ejus in morem Li-
lii effloruerit. Sue item nec Helena, nec Om-
phale, id eſt, nec venuſta, nec proſtituta; illi-
cò tamen ſuum ſortita eſt Paridem. Uſque adeò Familia-
ſi ſœmina eſt, quæcunque illa ſit, apta quoque nr
eſt ad vinciendum. Magnes, ſeu rudis, ſeu læ- eu —
vis ſit, ferrum trahit. Heliotropium Solem ſe- Occaſis
quitur tum effulgentem; tum latitantem. Vel mala.
ſcintilla ſylvam depopulatur. Ut videtur Sue, Tentatio-
Judam infatuat. Quamobrem curandum etiam num foni.
atque etiam eſt, ut Diabolo locum non demus
ſuperſeminandi in nobis Zizania. Si reſpexe-
ris, periclitaberis; quamvis nec Penelope ſit;
nec Ariadna, quam vidiſti. Etenim, ut Eſau
primogenita addixit eſuriendo, non coturnices;
ſed lenticulam: ita, quicquid occurrerit, ex-
cantabit. Caro enim, & ſoœnum ſumus. Fameſ-
centi non ſola ſiligo, ſed furfur quoque ſapit.
Quid moramur? Judas ad Thamarem ingreſ-
ſus eſt, quam deperiit pallio involutam. Er-
go non ſola pulchritudo pellicit, ſed etiam,
quæ non apparet, facies faces ſubjicit. Parciùs
proinde procacitatem humanam conterruimus,
rati, ſi videatur, fœminam incantare, quan-.
do nec videtur, & excantat. Dimute me, ut Gen. 380
coëam tecum: Neſciebat enim, quod nurus ſua 16.
eſſet. Et quare neſciebat? an eam ex longo
Jam tempore remiſlam in domum ſuam non
agnoſcebat? Operuerat enim vultum ſuum, ne
agnoſceretur. Quis neget venenatorum nullam
efle Ceraſtam ſupparem fœminæ? Baſiliſcum
eam eſſe dicerem, niſi quòd, etiam cum non
videt 2

ln, Mer. 1

(elet

Peocl
Mar,
Lunre
ſelous
Nor
Fideli
10n iachs
“ e
pli
penti⸗
Caruit
ct,
GNam
er
guoru
tat,
ſames
ui c⸗
eſt, 0
orutn
ſecunn
areleit
Avor
ſülle:
on
areſtit
Lilu
ilg
Uunume
e, enper
Nehiu
Eberer
Nem
Cpide
Aantur.
1lle Cttur
ſin Delt
an in
tie Her
Atnne

Zaxuria videt, interficit. Obvoluta theriſtro ſuo Tha-
ban vis. mar triumphat de Juda, non juvene, & ſo-
ai cero; & demortuæ uxoris cineribus etiamnum
en den aiperſo, tendentéque ad oves attondendas.
Muumd Quid horum non ſatis eſſe videbatur, ad pro-
eid d pellendam luxuriæ haſtam? Et tamen Patriar-
kelih, cham annis loricatum, propinquitate, orbita-
An Ktit te filiorum, uxoris funere, mole negotiorum,
eIue perſonata in trivio fœmina exarmavit „ & per-
dmnd didit. Miraris duos & ſemioribus populi inſiliif-
dr r. ſe in Suſannam? Miror ego Abrahæ nepotem
Deil ad Thamarem divertiſſe. Illi enim nudatam
Ae. amavere: hic coopertam deperiit. IIIi in viri-
Diefe. dario voluptati dedere manus: hic à ſepulchro
non mo- transfugit ad lupanar. IIli denique abſque arbi-
aiſite⸗ tris invaſere pudicam: hic propalam oppigne-
Una) d ravit ſeorto armillam & baculum; nec eru-
um, & buit hædum tranſtnittere tigridi ſuæ. Diluite
elli ekt. jam vultum, filiæ Babylonis, planè miſeræ.
Steum, Licet ſine purpuriſſo atque ceruſſa irretire fi-
etkecit. lios Jacob, & Abrahæ. Non videtur Thamar
Cltionem & Judæ illudit. Sed redeamus ad filiam Sue;
nategn, ſive ad Sue, uxorem Judæ, & videamus .
teoln. quinam germinet fructus ex inconſultis nuptiis,
itis, li quarum Myſtes ſola fuerit procacitas oculo-
Vaummt, rum. Her natus eſt Judæ, de quo hæc habet
in in b Moyſes. Fuit quoque Her Pprimogenitus Juda,
t. Fidt- nequam in oonſpeclu Domini: & ab eo occiſus
hulige eſt. Illud autem notandum eſt, non cum pubeſ-
Mid, ue⸗ ceret Procul à conjuge, tanti criminis reum
Sahant Pproclamari, ſed ex quo copulatus fertur Tha-
um Pe mari, lectiſſimæ fœminæ. Dedit autem Judas
blnnit: uxorem primogenito ſuo Her, nomine Thamar.
eeblnn Cns Fuit quoque Her nequam. Ergo „ poſt nuptias;
etefil ki ſcelus adoleſcentem corrupit. Obſignatur hoc

Manoge⸗ novo teſte, quod non ſemel ſcripſi, non ſopiri
(

er n Cor. videlicet amoris luxuriæque faces nuptiartun
numkr .1d. tædis, ſed foveri. Melius eſt nubere, udm viri.
le Nben, Ita eſt: Sed aliquando » ideò exurimur, quia
le l. nupſimus. Davidis & paſtoris & militis conti-
e nentia Prorſus cryſtallina „ quamdiu uxoribus
et caruit. Conjugibus circumſeptus, non dedidi-
el cit, ſed addidicit intemperantiam. Her ne-
“ quam fuit, ubi primum thorum ſalutavit. Ma-
UNNe e EE ergo ſibi de nuptiis plerique blandiuntur,
ſ n quorum pudor, dum portum intrare ſe pu-
Wi,kule,, tat, incidit in Charybdim. Neque enim libido
n un 3 fames eſt, quæ eicis expleatur; hydrops eſt,
mrn Na qui calicibus & fluminibus inardeſcit: Ignis
idem r, “ eſt, cujus ſuccreſcit flamma appoſitione pabu-
Odameninl lorum. Felicius jejunat, quam abſtinet. Eliæ
honcens ſæculum imitatur, quo jubente, coœlum aut
lehee areſcit in morem æris, aut exundat ad inſtar
erelheſt, æ* uoris. Rarô imbres in libidine, rarius etiam
m, ut in ſtillæ: aut ſiccitas, aut eluvio. Torrentem non
Ceturaes incommodè dixeris impudicitiam, quæ modò
Crtett, . areſcit, modò exundat. Non unum tibi dabo
ms. Fn- Lilium: Narciſſum non mihi dabis. Enuclea-
voqre tius. Qui omni thoro careant, propemodum
geln innumeri ſunt. Qui uxore contentus ſit, non
lurm . ſemper commonſiratur. At Paulus clamat:
led eud, 3. or 7 Melius eſt nubere, qudàm uri dixit, quid ficri
ict. Dus deberet; non verò, quid fiat „ renunciavit.
dotennünd, Nam plerumque, quod ſejunxit Apoſtolus,
tae, Cupido conjunxit, cùm non Pauci nubant, &
niue M, urantur. Certèe Her, poſt nuptias, nequam di-
l umn ſ Adule- Citur in confpectu Domim, & ab eo occiſus.
rium.,. Dedit autem Judas uxorem primogenito ſuo
ſn N Luxuria. Her. Fuit quoque Her Primogenitus JuQudæ, ne-
, ſu ,N am in conſpectu Domini. Suſpicor Adoleſcen-
tun ulun tis Her non tunc incepiſſe incontinentiam,
BAllu ſed tunc primum Domino putuiſſe. Tolerabilis
I
mn cnh,

in Cap. NXNXVIII. Geneſis.

cùm conjuge ſepiare.

utcumque libido eſt in juvene, qui caret com-
Pare. Scelus verò eſt; non expediri ſcortis;
Quam grave flagitium
thori ſanctitatem quatere, quam Deus imagi-
nem eſſe voluit initi cum Eccleſia foderis! Me-
ritò proinde & nequam dictus, & occiſus eſt
Her. Fuit nequam in conſpectu Domini. Non
clanculum eum dixerim petulantem fuiſſe (ne-
que enim in domo Judæ tam verecundum fuiſ-
ſe arbitror filum, cùm ſciamus Patrem, me-
diæ jam ætatis virum, Thamari ſuccubuiſſe)
ſed nequam dicitur in conſpectu Domini;
quòd nec ſcelus efſe putetur in adoleſcente
ſcortatio. Indoles eſt aninæ non ſtupida, lIu-

ſtraſſe; quot quot patent in urbe, caveas. Se-

cus Judex vivorum & mortuorum decernit;
qui non modèò nequam eſſe pronunciat impu-
dicum, ſed occidit. Fwit uoque Her primoge-
nitus Judæ; nequam in conſpeltu Domini, &
ab eo occiſus eſt. Bis hoc loco Judæ primogeni-
tus appellatur Her. Cur toties inculcatur „ G
objicitur iſthæc peccantis primogenitura? Non-
ne ſatis erat dixifſe: Dedit autem Judas uxo-
vem primogenito ſuo Her. Quare iterum, cùm
ſtatim nequam coloretur, Primogenitus inge-

Filiorids
EBdicasso:

ininatur? Cenſuit criminis fibras retegendas eſ-

ſe cum germine. Ac ſi diceret: Her nequam
fuit. Noli mirari: Primogenitus fuit. Nefcio
quo fato, & arborum & hominum primoge-
nita degenerent. Cain, & Iſmaël, & Eſau &
Ruben, & Her, & Amnon, & Ophmi, &
Eliab, Cæterique fere omnes in divinis Scrip-
turis primogeniti; non minus ortu „ quam ſce-
lere in familid principes. Nimirum educantur
mollius, omnique terrenorum conſiliorum fæ-
ce imbuuntur, quòd generi propagando ful-
ciendæque Domui deſtinentur. Mihi cum pri-
mogenitis ita agi videtur, ut agi ſolet cum
equis emiſiarüs , Veneri generique reſerva-
tis, quos nemo aut habenis implicat;, aut re-
pagulis frænat, aut calcaribus urget: quin eis
omnis tum pabuli, tum curſus licentia indul-
getur, tantùm, ne macies, néve obeſitas pro-
creandæ ſoboli impedimento ſit. Quis primo-
genitum docet numen revereri? Quis eum aris
jubet advolvi? Quis à Poëtarum veneno epo-
tando abſterret? Creſcat, & ſatis eſt. Et, ne
dià vagemur, toto hoc capite, cùm vita mo-
réſque Judæ fuſius deferibantur, de Her pri-
mogenito ejus hæc duo ſcribuntur tantùm, Na-
tus eſt; & dedit ei Judas uxorem nomine Tha-
mar. Ita-ne? à cunis ad thalamum traducitur
adoleſcens, nunquam aut Timorem Domini,
aut Leges Numinis doctus? Optimi parentis
autumat Judas abs ſe partes impletas, ſi Pri-
mogenito ſuo, non Deum conciliaverit, ſed
Sponſam conquiſierit. Meritò ergo dicitur: De-
dit autem Judas uxorem primogenito ſuo Her,
nomine Thamar. Fuit quoque Her Frimogenitus
Judæ, nequam in conſpelctu Domini. Et qui bo-
uus foret, quem Pater nullis inſtituit diſciplinis,
hôcque in eo duntaxat curavit, ne ſolus algeret
in ſtrato? Dedit uxorem Frimogenito ſuo. Et
ideò peſſimus fuit. Audite, quotquot filios edu-
catis: Si filiis veſtris uxores dederitis, ut plu-
rimum, in pellices immittetis. Sinite „ut ipſi ſi-
bi deligant Sponſas. Non enim, quia tibi pla-
cet tyruncula, filio quoque tuo apta eſt. TIu e- Tentatis-
nim genus, arcämque expleras: ille verò non num fons-
theſaurum quærit, ſed uxorem;, non ſtemma adt
tendit, ſed ſtigma faſtidit, quod fortè uxorem Politica,
deturpat. Permittamus, obſecro, ut faciat ſibi
° 4 quiſ⸗

Mairi-
monia

164

quiſque adjutorium ſimile ſibi: alioquin;, ſi
Liam ſuppoſueris, Rachel adamabitur. Miror
autem id a Juda præſtitum, qui tamen, inſcio
parente, Chananæam ſibi Sponſam, filiam Sue,
ociaverat. Nemo & Patriarchis uxorem ſibi
Compati delegerat, excepto Judâ. Et tamen ſolus ipſe,
neſcien- qui uxorem non acceperat aà Parentibus, ſed

. præſumpſerat, uxorem dedit primogenito ſuo.
DLelante 4 . .
inadiſe „ Uſque adeò quæ quiſque pati non potuit, ea
rr. cæteros ſuſtinere compellit. Alligant onera im-

portabilia, quæ nec digito commoverent. Tu-
ne uxorem das filio, qui à parente üxorem ac-
cipere noluiſti? Hinc tragoediarum ſeries uni-
Severi- verſa. Hinc nequam factus eſt Her. Cui cùm
tas. Judas parcit, minimè pepercit. Quem enim
ipſe ſalubriter flagellaſſet, ut Pater, Dominus,
ſeveritate judicis, interimit. Fuit nequam in
conſpeltu Domini, & ab eo occiſus eſt. Quam
inſulſa clementia Patrum eſt, quæ dum aà fi-
liorum ſcapulis virgas propellit, ſecures in eo-
Tum jugulum attrahit! Pendet è quercu Ab-
ſalom tribus confoſſus jaculis. Harum quidem
lancearum meſtlor Joab, ſed ſator David ha-

2. Reg- beri debet. Cùm enim diceret, Jervate pue-
18. 5 rum Abſalom, iram Numinis provocavit in fi-

lium: cui ſi vincula ſaltem deſtinaſſet, haſtas
fortè Deus profugo non conflaſſet. Prorſus,
qui parcit virgæ, gladios parat. Porròô Numi-
nis ſeveritas & deſperatins perdit, & parciùs
prodeſt. Nam, occiſo Her, nequaquam fratris
ſupplicio à crimine peſſimo Onan deterritus,
cùm ingreſſus ad Thamarem eſſet, maluit pe-
rire, quam generare. Quamobrem & ipſe per-
cuſſus eſt à Domino. Vides, non punita Pri-
mogeniti nequitia à Patre, qua tabe gregem
univerſum infecit. Ule ſciens non ſibi naſcei f-
lios, introiens ad uxorem fratris ſuit, ſemen
Fundebat in terram, ne liberi fratris nomine
naſcerentur. Et idcirco percuſſit eum Dominus,
quòd rem deteſftabilem faceret. Viden? ut virus
à ſtirpe proſerpat in ſurculos. Unde livor in
Onan? à Juda, Patre ejus. Invidit Pater, fra-
trémque diſtraxit, ne, quam ſomniarat, felici-

tatem aſſequeretur. Invidit & Onan nomini

Her, noluitque ei filios excitare. Ergo etiam,
quæ neſcierunt, fili Parentum ſcelera imitan-
piliorem tur. Nolo proinde dicas; Procul à filiis pro-
Educazio labor. Judas non modò procul ab Onan, ſed
Exen pla eo nondum ſuſcepto, invidit fratri. Quod ſa-
majorum. nè crimen nemo mortalium ad illam diem re-
Seniorum .. . .
ſcandala. ſcierat, iis exceptis, quos livor eodem ſcelere
Ppeccati implicaverat. Et tamen vitium transfudit in
damna. filium. Ut peccaveris, ipſo afflatu noces. Ba-
ſiliſcus etiam nolens interficit. Nullo commor-
ſu, ſed ſolo contuitu inficit quotquot reſpicit.
Tu verò vide, quanta ſit invidentiæ feritas.
Non modô viventem fratrem inſequitur, ſed,
ne defuncéto proſit, inficit naſciturum. Quid
dico naſciturum? Pudor abortit interdum;, effi-
citque, ut mori diſcat, qui naſci non didicit.
Livor verò non modò præfocat naſciturum,
ſed ipſum prævertens infantis conceptum, non
ſolum florem elidit in germine, ſed evertit in
ſemine. Inventum eſt, quo modo pereat, qui
nec ſatus eſt. Deteſtabile ſanè flagitium, ne
mortuo proſis, obeſſe nedum concepto. Ille
ſciens non ſibi naſci ſlios. Satanæ armamenta-
rium hâc und voce patet univerſum. Hinc iræ,
rixæ, diſſenſiones, doli. Non curamus quam-
plurimos in Evangeli lucem edi filios, ſi eos
non nobis naſci exiſtimamus. Atqui promiſla
Abrahæ ſidera propagabuntur; Dei cultus

Invidia.

Invidia
inter
Obpera-
xisos.

Oliva

invaleſcet. Patriarcharum genus dilatabitur.
Sed Her nominabitur. Nolo naſcantur, qui
mihi non naſcuntur. Malo ſemina in littus ſpar-
gere, quam fratris agrum ſœcundare. Quando
non mihi pullulat, nec tibi ſuccreſcat proles.
Præſtat laterem rigare; quam Thamarem.
Quam diſſimihs plantarum humanitas à livore
noſtro! Pruno ſiquidem ſi ex amygdalo inſera-
tur ſurculus, ita eum amplexatur & fovet,
ut ſuccum omnem ſeque ipſam in amygdalum
transfundat, ſui prorſus immemor generis;
dum alienum nutrit. Nos verò, quicquid no-
bis non naſcitur, non modò non efflorere, ve-
rùm nec naſci patimur. Quam ob rem dixit
Judas Thamar nurui ſux⸗ Eſto vidua in domo
Patris tui, donec crelcat Sla filius meus: Ti-
mebat enim, ne & ipſe moreretur, ſicut fratres
ejus. IIlic trepidaverunt, ubi non erat timor. Piliorum
Metuit Judas, ne Sela moreretur, ſi fratri hæ- Educatio.
redes ſuſcitaret, juxta præceptum Domini; Tribules
cùm ideò Onan perierit, quòd excitare nolue- ont
rit ſobolem fratri. Timent non rarò Cœno- ſoni.
Piorum Præſules, ne orationis ſtudio, affectio-
numque compreſſione adoleſcens contabeſcat,
cùm paſſionum æſtu negligentiäãque meditatio-
nis, & carne, & corde ſit moriturus. Ango-
re cruciabitur, quòd primogenitus non ſit in
multis fratribus; qui, ſi oraſſet, nonniſi poſtre-
mum locum cum triumpho retinere voluiſſet-

EF'wres tumor interficit, quàm timor. Et, cùm

Joannes tonet in cilicio, & frutice, plerique in
lacte, & bombycina pallent, conticéntque.
Extabuit Amnon Davidis filius non compreſ- Zyizuls-
ſione luxuriæ, ſed tyrannide. Parentes vVeròô tionis
mirum quantum cæcutiunt, in amoliendis à fa- Fons.
milia depellendiſque calamitatibus! Perit Her, „lecsa’
diſperiit Onan, alter Thamaris vir, alter pro pateſs
fratre vir. Ut vivat, inquiunt, Sela, non in- milias.
grediatur ad eam. Eventus omnes in naturam
refundunt, nullà diſquiſitione factàâ flagitii. Mi-
raris ab Ægyptiis cœlum non reſpici? Mirare,
in gemino hliorum funere, ne ſuſpicatum qui-
dem Judam eſſe, calamitatem eam;, non ca-
ſu, ſed iniquitate ſatam liberorum. Irridet
Propertius in Orionem pleroſque Romanorum
regerentes fulgura procellâſque, quibus non
modicè afflicta res fuit per ea tempora. Trikula-
Non bæc Pleiades faciunt, nec aquoſus Orion. tionaum
Tolle perjuria; & fulgura in rores liquabun- remediu.
tur. Non eſt, Juda, quod Thamarem refor-
mides: Nequitia, non thalamus, perdidit im-
pudicos. Sed quàm iniquus arbiter Judas ſce-
leris filiorum, tam fidus tutor pudicitiæ vide-
ri poteſt Thamaris, ſuæ nurus, cui dixit: Eſto
vidua in domo Patris tui, donec creſcat Sela,
klius meus. Quid metuebat Nurui? Naufra-
gium. Et quamquam Socrum Thamari non Malier
defuturam ſciret, noſſétque tot filiorum ſune- d⸗mi ſit.
ribus pallere familiam, tamen non eſt auſus lo- Circum-
cum dare Diabolo. Ipſa virum, cognatumque Gi⸗ 5
luget, Sela ſqualet duorum ſupplicio fratrum, ala.
Uxor mea excubat tum nurui, tum filio: At- Familis-
tamen libido obices fallit, eluditque excubias, ritas eum
& cineres ridet. Apud Patrem honeſtiùs degit mulieri-
vidua, quàm apud Socerum. Nos verò & vi- s:.
dermus & patimur miſtas ephebis puellas: cre-
dimus frigere ceram immiſſam facibus. Hinc
non rarò urticas pro Liliis excolimus, Lupaſ-
que facimus, dum turtures educamus. Non
ſimplicitas, ſed amentia eſt, ſperare, quod flos
vireat in medio carbonum ignitorum.

Evo-

Pumi

ilin
a
e
the
ean
l
„
ler
H
ti
ne
44
Gu UN
a, 90
Ia
dor
Kun
ltr
Myus buut
nſi la
i ihn
ti.
ldi
el . Me
6 (Cab
ot
Dienm- Tuln
ſmill fälli

a elab
Crine.

N.
Amn. ditn

6kins. Mun
li n (e)
uimnis, in⸗
chr
ſoli
mürn
Cebr⸗
mant
ſacen
niter nalh.
mne. ude
ſen kes
bant
.li
luct⸗
Cernd
en
D
inſ
Ae
Illis
Murun
0, tl
Uuna,
e
tot let
Nere

ditut
i
Wündo
proles
erem,
Irote
inleng.
loret,
Odalun
eneng,
vid 10.
ete, ſe⸗
en gini
in Cnr
ut: Ti.
t fiane
t iincn
latmn hz.
Demini; Ne
le nolue- tion
CeN.
ado.
mabelent,
wedlito.
d. Ago⸗
nonlſt n
niſ khre⸗
wohulle⸗
. Etychm
Plerpen
ntoentqve.
anhttl 7i
Bentes vend in
lenhsab-h
Nit n /,
t, der o
h, Mnin zi
in Mlin
lhgti N.
G! Mnn,
catum⸗
m, WIEr.
umn. Mit
Romemoun
guttun
p
git in. 4
reslautln.“
wirn lin.
enüittr
er alr
ictene.
i Chit:
iſon
i Nur.
hami tr/,

in Cap. XXXVIII. Geneſis. 165

Evolutis autem multis diebus, mortua
eſt lia Sue uxor Judæ: qui poſt lu-
m, conſolatione ſuſceptâ, aſoen-
debat ad tonſores ovium ſuarum.

Poſt lachrymas fax libidinis flagrantior hau-
ſſe viſa eſt ignes in undis. Ut enim aggeri-
bus torrens coërcitus deſperatius, ut eruperit,
graſſatur: ita voluptas uxoris funere aliquan-
diùà compreſſa , impatientiùs primd ſtatim
egreſſione vel involuto Monſtro adhærefcit.
Ne multa: cùm proſtaret Thamar in bivio
theriſtro cooperta, Judas eam cognovit, quòèd
eam non agnoverit. Mira ruendi facilitas!

Luxuria. I

Tepiditas
poſt fer-

Vorem.

Ignotæ ſe mancipat: cümque bovem nemo

Luc. 14. coëmat, quin probet; Eo probare illa: Judas
15. agro ſeſe immittit, ſpinarum neſcius, quas
Pariet. Et quidem viduitatis ſqualore obſitus in
ipſo ad oves itinere caper fit, anulumque ar-
millämque, fœdiſſima mercimonii conditio-
ne, oppignerat. Quid tibi vis pro arrhabone
dari b“ Reſpondit annulum tuum, & armillam,
& baenlum, quem manu tenes. Nonne filia Sue
Ornatus uxor Judæ nuperrimè elata eſt? Quomodo er-
vanus. go armillis oneratur in luctu? Nimirum libido
iſta phalerarum tanta eſt, ut nec in orbitate
ponatur. Quis verò non obſtupeſcat, è ſchola
funeris, animoſiorem factum Judam ad vitia?
Ita-ne? Ubi vivere non licuit uxori, viro li-
Moertus buit fornicari? An mortis palæſtra voluptatum
won plas- lyceum eſt, in quo doceantur Patriarchæ ad
geudi. Rorumn à feretro immigrare? Dicam quid ſen-
tio. Nihil ad reſtinguendas carnis illecebras va-
lidius cinere. Unde appoſitiſſimè Sapiens ait:
Eccl. 7. Memorare noviſima tua, & in æternum non pec-
40. cabis. Verum, dum in noſtrorum funere, non
mors animo mentéque evolvitur, ſed officio-
Wierze- Ium ſalutationuinque nundinæ inſtituuntur,
rum obli fallitur temporis opportunitas, diéſque ſalutis

Vio. elabuntur minimè ſalutares. Hinc fit, ut ſerè
5. nemo ſuorum morte ſanctior, cautiôrve red-

Mors ne- datur. Invaluere Satanæ artes „quibus ab ipſa
cogitaan- Mundi origine mortis memoriam expugnare
da, non COepit. Ibi ſuaſit parentibus noſtris, mori ho-
dudenda. minem non poſſe. Modè mortis terrores la-
chrymis obruit, ſalutationibus emaſculat, epi-
ſtolarum viciſſitudine omninò infringit. Non
mirum ergo, ſi à funere rapitur Judas ad ille-
cebras. Tu verò noli mihi, in phaleras decla-
manti, oblatrare, latere non rarò ſub ſerico
ſaccum, & tegi plerumque auro ferrum. Uti-

Mamik. nam. Verùm unum, quem video in Scripturis
eæ- . . 1
terna ne- Judam cum armillis, & annulo, lugeo in Syr-

aeſſariag, tes intemperantiæ miſerrimè impactum. Accu-

bant fub roſis dumi. Unus tamen hic flos eſt,
ui fragret, & pungat. Evenit, ut aliquando
Judith. inauretur, & ſæviat. Paſſim tamen vi-
demus ad delicias flores ſuccreſcere, phaleriſ-
que non Pœnitentiam, ſed incontinentiam ami-
Ciri. Fortè feſtivitas ornatuum Judam impulit
in ſinum Veneris. Erubuiſſet præcinétus fune
ad ſcortum accedere. Audacior factus; eſt ar-
millis ſuis, ad invadendam, quam neſciebat,
nurum. Quod ſi grandior periclitatur in annu-
lo, tutuſ-ne erit in calamiſtris adoleſcens? Se-
mina, crede mihi, macularum ſunt, ſordium-
que gemmæ tuæ. Quot annuli, tot laquei:
tot retia, quot armillæ. Projice, rogo te, fu-
nera tua, venena excute.

Ad unum igitur ooitum mulier ooncepit,
& ſurgens abiit: depoſitôque habitu,
quem ſumpſerat, induta eſt viduita-
tis veſtibus.

Intuere pudicam. Oſculare viduitatis fim- Hypocriſis
brias. Sedet in habitu ſancto vidua non ſancta. an5
Arca eſt, geminos habet, non Cherubim, ſed lat.
Æthiopas, à quibus non ſervetur, ſed proda-⸗
tur. O integumenta, phylacteria! Ac ſi ac-
tum nihil omninò eſſet, Thamar vidua puta-
tur, quia velo obnubitur viduitatis, cum in
ſtabulo uteri ejus duo hædi ſubſultent, Zara
& Phares. Quot hinnuli obvelantur pudicitiæ
involucro! Etna, ſub albenti niveâque tuni. Mod ⸗fis
ca, ſulphur concoquit & procellas. Columba *** tpiri-
impotentiſſimæ libidinis avis, tamen, quia can-
dorem præfert in pluma, in typum oſtenta-
tur pudicitiæ. Corvus longè caſtior, verùm
quòd nigricet, à pudicis exhorretur ut Mon-
ſtrum. Noli fidere fimbriis: Thamar atrata eſt
lugubri tunicâ, intus tamen plena eſt hoſtiis
voluptatis. Intra menſes novem Sol iſte pudo-
ris apparebit in geminis, cùm jam tranſmiſerit
Taurum. Ecce autem, poſt tres menſes, nuncia⸗
verunt JQudæ dicentes: Fornicata eſt Thamar,
nurus tua, & videtur uterus ejus intumeſcere.
Et ubi viduitatis Stola? Tam ſancti habitus
tantum flagitium? uterus intumeſcit. Fortè hy-
dropiſi laborat. Imò hypocriſi. Quid, quôd
non unum parturit vitulum, ſed in morem ar-
cæ binos emittet facinoris ſui tibicines. Dabit
probroſa Arbor tempore ſuo fructus non ſuos.
Recludetur aliquando tandem ærarium Obſte-
tricis induſtrià, eruentur & mimuta duo, in
quibus imago ſculpta eſt, non Dei, ſed Sata-
næ. Uſque adeò quò caſtior toga, eò eſt libi-
do intemperantior, ſi caſu arſerit. Nihil me- Religioſos
diocre in umbra virtutis, nihil non ſummum , ec⸗
in vidua. Aut Judith eſt, aut Thamar. Aut““-
non concipit, aut geminam facem eructat. II- ienti⸗
lud autem quis non miretur, Thamarem, cu- prava.
jus in viri cognatique legitimo thoro ſterilis fue-
rat uterus, illicè, ad amplexum ſoceri, por- Otium.
tentosâ fœcunditate infeliciter fortunatam, Dra- Talento-
cunculos concepiſſe duos. Uſque adeò nulla am aſus.
non ferax eſt in vetita, obſcoenâque ſterilitas.
Uxor nequit concipere; ſi ſcortum fiat, ca-
tellis oppletur. Videas pleroſque arere, ut ſti-
pites, ſi cœli rore rigentur: ſi verò Euphrate
alluantur, illicò ut Garmeli vertex, effloreſ-

cunt. Ad omnia apti ſunt, ſi non ex præſcripto
Legis, ſed ad gloriæ, ſeu amicitiæ nutum,

ſcribendum, vigilandum, perorandum ſit: qui-
que pro vanitate & viribus, & rubore Samſo-
ne ſuperiores ſunt; pro animarum ſalute ita tur-
piter componuntur, ut videri poſſint conſimi-
les omnino Paralytico, ad Chriſtum per tegu-

las ſubmiſſo. Abſalom nec ſemel cum Philiſthæis

velitarat: ita pugnat contra Iſraslem, ut Da-
vid Gigantum terror à facie ejus ſibi inhonor4
fugâ conſuluerit. Planè Thamar nunquam par-
turit, niſi cùm iniquitatem concipit. Quin
etiam ipſemet Judas, cùm diù vixerit cum fi-
lia Sue uxore ſua, tot annorum, & noctium
ſpatio operâque, tres tantùm ſuſcepit ex ea libe-
ros, cujus ope, intra ſemihoram, Nurus Pha-
res, & Zaram ſua in alvo concluſit. Quem Lu-
xuriæ foztum antequam contemplemur, videa-

mus quid egerit Judas à fornice digreſſus ad
Caulam.

166

Avuri- caulatm. Miſi autem Judas hædum per Paſto-
bie. rem ſuum Odollamitem, ut reciperet pignus, quod
dederat mulieri. Qui cum non inveniſſet Eam;
interrogavit homines loci illius: Ubi eſt mulier,
quæ ſedebat in bivio? Reſpondentibus cunctis:
Non iuit in loco iſto meretrix. Reverſus eſt ad
Judam. Ut reciperet annulum Judas, prodidit
famam. Evulgavit intemperantiam ſuam inter
ſervos, & vicinos, ratus inhonorum ſe magis
eſſe, ſi dextera manus ejus caruiſſet armillà,
quàm ſi maculam criminis frons vultuſque pro-
tulifſent. Planè omnia cedunt pecuniæx. Cùm
vel Monſtra concupiſcentiæ ſuæ dedecora ca-
veis foveiſque abdant: Judas libidinis ſuæ pro-
brum evangelizat urmiverſo populo per tibici-
nem Odollamitem, reveritus jacturam bacuh,
qui & pudoris Lilium ultròô projecerat, & ve-
recundiæ roſam dementiſſimè calcarat. Miſit
autem Judas hadum per Paſtorem ſuum. Hic
quoque Paſtor oves nonaginta novem dimiſit,
ut aberrantem ovem perveſtigaret, non ſtudio
charitatis, ſed caſtitatis injuriaã. Neque enim
ovem adibat, ut eam curaret à plaga, ſed ut
eam de ſcabie commendatam, hædi oblatione
peccata muneraretur. Tu veròô, Juda, nimis parcè tua
laterenon cum pellice de liberalitate contendis. Dum enim
poſſunt. unum ei hædum de grege tranſmittis, duos il-
la tibi parat capricornos in ſinu ſuo. Quam au-
tem imprudens, infidumque, poſt voluptatem,
Confden. ſcelus! Per totam viciniam evulgat flagitium
tia in ho- fœminæ, quam viderat tam furtim ſecretéôque
minibus. peccantem, ut nec vultum retexerit amaſio ſuo.
Sem'citi Ergo-ne, quæ tibi in ipſo ardore criminis, cùm
rum. viſccra crederet ſua, faciem ſuam minimè cre-
didit; ſuum proſtituet nomen paſtoribus, ton-
ſoribuſque? Noli, quæſo te, aut tam infidus
eſſe ill, aut tam impudens, quæ, ut libidini
tuæ non deforet portus, naufragium fecit, ut
cCoopertam in accubitu detegas poſt piaculum.
Væ Thamari, niſi ſocero vultum ſuum theri-
ſtro nuptiali, & famam ſuam viduitatis tunicâ
popularibus ſuis obtexiſſet. Utrique illuſit: So-
cero ſcilicet & parenti: illum dementavit hi-
laritate chlamydis, hunc fefellit ſqualore togæ.
Ut ignem aleret Veneris, ſplenduit in viola:
ut autem Promethei flammas evaderet, expal-
luit in cinere. Induta eſt viduitatis veſtibus.
At quid involucra proderunt viduitatis? qua-
ve ratione non habere virum credéris, quæ ha-
bes duos viros? Viduæ intemperantia, ſi pal-
ho obtegitur, utero revelatur. Non eſt, quòd
humilitati veſtium fidas, cùm alvo intumeſcas.
Latrat contra te, quamquam in te, imò eò
maximè contra te, quia in te, penè dhxerim
Cerberus, duo videlicet filii & Socer unus: &
latere te credis? Unus ſat eſt catellus, ad ex-
citandam familiam: & non uno ſtrepente an-
ſere, putas pudoris tui Capitolium, quod pa-
tuit hoſti ad direptionem, ad explorandum,
excubiis obſtructum iri? Quamvis uterus non
clamaret, ipfa nequitia non ſolum loquitur,
ſed pernotat. Cain ſceleri ſuo campum, ſoli-
tudinémque deſignavit. Clanculum fratrem oc-
cidit. Scelus non ſolùm non evulgavit, ſed ip=
ſi Deo audacifſimè operuit. Et tamen vel La-
mech abnepos ſepties eum pumiendum profite-
tur. Quis pervulgavit à fratre fratrem interfe-
Ctum, cum Cædis illius nulla extarent veſtigia:
quando Joſeph diſcerptus à bellua creditur,
quamvis & fratres liverent, & ruberet tunica?
Nimirum ſcelus prodit ſeſe, ſuique facinoris
facinus ipſum tibicen eſt. Ut enim nullo mo-

Oliva

nente adeſſe ſe fimus clamat, fœtore uſus pro
buccina: ita iniquitas habet tubam ſuam, ſuam
videlicet turpitudinem. Quis autem non mi-
retur, quod intercedit difcrimen inter Odol-
lamitem Paſtorem Judæ, & populares Tha-
maris Chananæos? Ille enim quamvis pretium Lingus
iniquitatis afferret, tamen os ſuum vocabulo cara.
inpudicitia contaminare nequaquam auſus,
