rans ferat, viſcera ſcilicet nuſquam declinan-

tia, quæ nullam in partem deflectantur. Quæ

omnia ita ſplendorem infirmant virtutum cæ-
terarum in Principe, ut præ is, quaſi præ So-
le aſtra, non fulgeant. Cimis effullifſet in Mo-
nacho, in quo juſtitia vix ſulſiſſet. Sonuiſſet
Ppſalmus in Levita, in Rege vix ſonuit. Hinc
eſt, quod cùm, nunciaturus Ezechiæ funus,
advweniflet Eſaias, non illum cohortatus ad la-
chrymas eſt, ſed ad codicillos. Hæc dicit Do-
minus Deus PFræcipe domui tuæ: morieris enim
u, & non vives. Plus enim intereſt, ut à

4. Reg.

20. I.

—

199
Rege imperium ordinetur, quàm ut lachrymæ
profundantur. Ideò vel a morituro diſpoſitio-
nem tantæ domus maluit Deus exigere, quam
luctum, & cinerem, quæ moriturum plus ci-
vem dectuiffent. Hinc me cupido inceſſic com- Mors Zas
monendi Sacerdotes, ut parciùs Patribus fa- Kerum.
milias, in confinio vitæ, Chriſti crucem offe-

rant deoſculandam, quos mallem inter Proto-

colla expirare, ritè conſignatis, quid, quibuſ-
ve debeant; apertéque deſignatis rebus penitùs
omnibus, ne litium phalanx funus proſequa-
tur, hoc eſt & funere carnis funera ſubnaſcan-
tur animarum. Hortentur eos ad animi expia-
tionem, ad criminum poenitudinem: ſed ita
Cœli meminiſſe jubeant, ut Diœceſium Reg-
norumque non obliviſcantur. Nam ut puellæ
ſuggererem duntaxat ſuſpiria & Numinis am-
plexus: ita qui aſſidebunt Ducibus & Princi-
Pibus, meminerint expiraturo Ezechiæ non
pſalmodiam intimatam à Vate, ſed diſpoſitio-
nem domus Regiæ. Hinc intelliges, cur in le-
ctulo quæratur Numen à Sponſa, quæ, ſi eum
diſquirat in via, cædetur, repertura illum fe-
liciùs in horto. Dilectus meus deſcendit in hor- Canté. i.
tum ſuum. Nimirum iſta fœminæ congruebant.
Quin & Deus ipſe ordinaturus Charitatem in
Sponſa, non eam ſeduxit in Templum, ſed
abducit in cellaria. Introduxit me in cellam vi- Cant. =.
nariam, ordinavit in me ocharitatem. Quaſi di- 4.
ceret, plus mihi placitura inter dolia es, quam
inter phialas. Siquidem Amor, qui virtutum
apex eſt, non viclimarum in te cruore rigabi-
tur, ſed irrigabitur muſto. Tibi enim, ut ma-
trifamilias, affulgebo in iis tantum, quæ ſpe-
ctant ad domum. Proinde, ſi me tenere ViS ,»
non Arcam, ſed Botrum amplexato. Botrus COy- Cant. r.
pri Dilebtus meus, ſed mihi. Contra, Lacha- 14.
riæ litanti promittitur fil us. Factum eſt autem, Luc. 1.9.
um Sacerdotio fungeretur in ordine vicis ſug...
Vide, ut æquentur thuribulis lacus, & victi-
mis dolia. Donatur filio Sacerdos, dum litaret.
Initiatur charitate Sponſa, dum dolia repurgat.
Adeò démerendo Numini nihil præſtantius eſt,
quam ſi tuo probè munere defungare. Quod
ut apertiſſimè eluceſcat. Dic, oro, mihi, num
aliquid in humanis Apoſtolatu divinius? Ad
eum evehuntur gradum Joannes, & Jacobus,
Andreas & Petrus, non cùm orarent in Tem-
plo, aut cùm domi abſtinerent eduliis, ſed cum
retia aut in mare demitterent, aut reficerent
in littore. Erant enim, inquit Matthæus, piſcea- Matzh. 4
tores. An etiamnum ambigis, num Deo litari 18.
hoſtia poſſit gratior accuratâ ſui muneris defun-
ctione? Expiſcando, non orando majorem An-
gelis dignitatem conſequuti ſunt primi Apoſto-
lorum. Ecquan o ſéctatus in Rubo Deus
Moyſi eſt, legatuſque ad Pharaonem Opilio,
niſi cùm ſuo gregi d'hgentiſſimè intenderet?
Moyſes autem pa'cebat o'es Jethro ſoceri ſui: Exod.3.1
cumque minzſſet gre'em ad interizra delerti, ve-
nit ad montem Dei Hereb. Apparnitque ei Do-
minis in fmma ignis de medio rubi. Non mi-
ror dignatum Moyſem viſionibus Numinis. Mi-
ror non tum illi referatum cœlum, cùm do-

mo Regis excederet, cùm regno cophinum

præferret, cùm propugnaturus Hebraum ſa-
Crificavit Æ-gyptium telo perfoſſum, & obru-
tum ſabulo. Quid ſublimius, quam in Deum
ſublegi Pharaonis? Quid verò humilius, abje-
ctiſque, quàm pecus deducere? Quia verôò hæ
tum erant Moyſis partes, non adolentem thu-
ra, ſed excubantem pecoribus de rubo Deus

—

3. Reg.

3 12

alloquetur. Acceptiſſimus autem Domino Sa-
lomon fuit, cùm datâ ſibi quorumcunque do-
norum optione, non Contemplationem ſibi,
ſed in judicando Prudentiam popoſcit à Numi-
ne. Quia poſtulaſti tibi ſapientiam ad diſcernen-
dum judicium: dedi tibi cor ſapiens: Sed & hæc,
quc non poſtulaſti, dedi tibi. Placuit ſummope-
r& Deo, quod accommodatam regendis popu-
Tis ſapientiam expetierit Rex. Regem enim non
lachrymæ ornant, ſed lituræ. Acta relegat;,
poſtulata legat;, libellos ſubſcribat, lites diri-
mat, reſcindat iniqua: templum denique ſuum
Tribunal putet. Quoties in eo deſederit, toties
ſe ſciat ſacrificaſſe. Hinc eſt, quod Salomo-
nis, miilis operibus innumeris, unus tantùm

Cant. 3. Thronus ezpomitur. Ferculum fecit ſibi Rex da-

.

lomon de lignis Libani. Ne Templi quidem ab
eo munificentiſſimè extructi habetur mentio in
Canticis Charitatis. Adeò in Rege, quæ Re-
gis ſunt, non primum tantùm, ſed penè tan-
tüùm, unicéque probantur. Nec Deo dunta-
xat Judice, ſed Mundo ſuffragatore, prima
in Regnantibus celebrantur ea, quæ Regum
propria ſunt. Nam celebrior factus eſt Salomon
indiviſo ſcorti fœtu, quàm ſtructo Numini

3. Reg.3. Sanctuario. Audivit itaque omnis Iſrael judi-

2 8.

cium, quod judicaſſet Rex, & timuerunt Regem.
Quod ſi nec Templi exædificatione haberi Rex
poteſt magnus, uno è judicio laude in eum,
gloriaâque derivandis: num villæ ſubſtructio-
ne, num ſtabuli dilatatione, num ſcenæ appa-
ratu Princeps inſcribetur maximus, 1ſ1 præſer-
tim, ut apros figat, judicis non interſit, Equis
attentiſſimus d'iſcernendis, & judicandis ſurdus
omninò populis, mimis alioqui auritifſimus.
Sed ad rem noſtram. Ut veròô Rex placet lub-
ſellio; ita Ruſtici gratiſſimi pædore ſunt. Par
teſtium do. Aſinas inveſtigans Saul in Regem
inungitur. Evocatur ad vaticinia Eliſæus, bu-

4. Reg. bus intentus. Profectus ergo inde Elias reperit

19. 19.

Eliſæum, arantem in duodecim jugis baum. Adeò
Tcr,, Si tc- ci is e.
ſuo addici quiſque muneri debet, ſi aut incre-
menta cupit fortunæ ſuæ; aut ſibi Deum fſata-
git demereri. Quid? Nonne triticum repur-
gabat Gedeon, cùm Princeps renunciaretur

yudes.rI. Kercituum? Cümque Gedeon excuteret triticum,

apparuit ei Angelus Domini. Quid cribro cum
lorica? Quid quadrigis cum torculari? Quid
Spicis & Sariſſis commune? Attamen minimus
fratrum, cùm ultimo familiæ munere fungere-
tur, Prælatus toti populo eſt. Ita, ſi, quod
te deceat, agas, à ventilabro tranſduci pote-
ris in currum triumphalem. Non ergo mirum,
ſi Pudoris bigam triumphalem inſcendere juſ-
ſus eſt Joſeph, cùm Oeconomi exequens par-
tes Scripturas inveſtigaret rationis ſuæ. Sup-
putando, non orando, ſupremâ Pudicitiæ lau-
red donatus eſt Præfectus. Ingreſſus eſt in do-
mum, ut inveſtigaret cripturas rationis ſuc, &
uellus vir, de hominibis domus, erat ibi in do-
no. Ita in Chaldæo. Occaſio iſthæc fuit ado-
leſcenti revehendi triumphi, quo nullus inter
faſtos Pudicitiæ canetur grandior. Adeò Lilio-
vum tam laudatus faſcis Pudoris Conſulem de-
ſignavit adoleſcentem ceris, non aris admotum.
Porròô ille dati expensique numeros ſupputa-
bat quidem, ſed non cùm ruſticorum examen
ferveret in atrio, frenderet in aula, fureret in
impluvio. Auditis omnibus, & nullo eum
Præſtolante rationum volumen reſignavit.
Alioquin ſi rationes tum occœpiſſet ſubducere,
cùm digreſſi & pagis villici cubiculi fores ob-

Oliva

. „ . L
ſidebaſſt, non tam ſtudere ſuo muneri; quam

deeſſe ferretur. Quis enim diligentiam, curâm-
que probet Oeconomi, ſi numeris intendat, &
homines explodat? Tunc revolvendi ſunt libri,
cùm evoluta turba penitus & conclavi eſt, re-
miſsâque ad lares ſuos. Et ſanè Joſephum hinc
quoque magnopere laudo, quòd ita ſingulorum
cauſas expediret, ut cubile Præfecti penè regiæ
domus à nullo obſideretur inaudito. Nunc non
cubilia, ſed Probaticas videmus, in quibus mul-
titudo magna languentium, expectantium ſur-
rectionem Aulæi, ut poſt horas & horas, vix
unus, aut alter audiatur. Expedierat omnes
Joſeph, ideéque ſingulari Numinis remunera-
tione, qui accedentes ad ſe audierat omnes,
irruentem in ſe ſœminam non audivit. Licet
exclamare de obſurdeſcente Syreni Juvene &
Oeconomo, Unam non audivit, quia plurimos,

Rex ag
diat.

imò omnes, audierat. Hæc melior cera, quàâ

non Ulyfles, ſed Hippolyti Syrenas feliciter
tranſmittent. Eodem revolvor ſæpius, quèôd
me plurimum miſereat mundi, quem peſſum
lachrymor datum unãd munerum confuſione,
dum ſcilicet Bos currit, Equus arat, Ululæ

canunt, & Cygni gemunt. Senator caſtra de-

lineat: Tribunus ſententiam dicit: Myſtes im-
perat, & Princeps litat. Spectaturum me ali-
quando confido, & ſeri Aſtra, & Rolſas re-
lucere. Videamus jam, quàâ ratione virum fœ-
mina adoriatur. Et illa, apprebensâ lacinid ve-
ſtimenti ejus, diceret, Dormi mecum. Cùm
verbis fruſtrà ſæpius velitata eſflet adulktera,
machinas admovet graviores. Nempe, & ore,
& manu aggreditur reluctantem. In qua ſa-
nè oppugnatione ipſa Joſephi Pudicitia non
vicit tantum, cùm repulit ſœminam, ſed tri-
umphavit, cùm invaderetur à fomina. Nam
nullus penitus Vir domi erat, & tamen A-
mans, Mulier, Domina;, Ethnica, & Æ gyp-
tia non furit, non ſe proſtituit, non comple-
xatur adoleſcentem, & ſervum, ſed vix oram
chlamydis ejus comprehendit: hoc eſt; ita
Adultera Joſephum contingit, uti Hæmorrhoiſ-
ſa attigerat JE=S UM, ambæ ſcilicet contentæ
fimbrià, illa ut convaleſceret, hæc ut periret.
Quantam ſui reverentiam Pudore Joſeph ſibi
conciliaverat, quem meretrix etiam peccatu-
ra ita attigit, quaſi Deum tangeret adoratura.
Adeò plenus olim majeſtatis deſcivit Princi-
pum pudor, ut eum aliquando ſervilis quo-
que intemperantia audacter adoriatur. Si Jo-
ſeph eſſes, non pares tantùm, ſed majores re-
vererentur te, tum quoque cùm arbiter abeſ-
ſet, & adeſſet non libido, ſed inſama ſcortan-
di. Nemo ſuam propterea obnubat culpam, ſi

Amieci-
1. iolas

Caftitas
Verz.

Tyntatio-
nusm re-
med ium.
Lonſilia⸗
rii impii
refelleu-
Ai.
Luxuria
exterren-

da.

pellectus erravit. Nam ſi tuus effulſiſſet Pu-

dor, nemo te niſi leviſſimè vellicaſſet. Quo-
ties audacior fuit impreſſio, ipsaà hoſtis auda-
cià degener argueris. Hinc agnes irrugiit, quèd
abs ſe ſperarentur indigna. Niſi te impius ex-
pugnabilem ſciret, non oppugnaret. Nullus
ſcalas admovit Olympo. Nullus tormenta ex-
ploſit in Caucaſum. Si obſideris, corona ipſa;
qua cingeris, Te capi poſſe teſtatur. Porrò
fœminam tam modeſtè acceſſiſſe crediderim
ad Joſephum, ſolà vix fimbrià comprehensaà,
ut eum, quo parcius, eò certius ſuperaret.
Etenim ſi ſe ſtatim exfibulaſſet, oſculiſque aut
amplexibus irrupiſſet ad juvenem, horrorem
illi incuſſiſſet flagitu. At verecundè adrepens
mentem juvenis validis quaſſavit. Æmulata
ſerpemem eſt, qui non, in guttur Hevæ illato
pomo;

0s 6
Atl
,
,
ocnume
A
A
u
oten
t
ſit lu 7
6ℳ 4
ißi i
Prt
Hjcle
mca⸗
t. N
Lein.
A nen
Careſe

Aungen

Palmitel
Eenlla

tendo l

Cels
non pl e
N 1
ulo,
Mandu
1u fmm
lceret
e ſer
Doremn t⸗
n keh
lanr co
e atac

Ie

G,

wig Oln

ulie Ali .

ne net

a,
Dor co
lor
ttr

Cwene &
lurinos,
era,
feleter
8, Cd
üſione,
Atra de.
ſesim⸗
mme al⸗
Robes re⸗
Firum ſo⸗
acinis e-
n. Cünm
Adllreta,
„Koe,
In ia ſ⸗
Ccita hon
, Nd .
n. Nam ls
tannen A.
& Agp⸗
n conhle⸗
Aw otam
A, n
emmotkhol⸗ Due
et Coltente i⸗
cn etltt e,
oeſh lli i
Peccath.
adotatut. 1
wit Pkinct. zos
etwils ao⸗,
ur. N N⸗
mapleile⸗
tbitet el⸗
nia lolten.
t Cllgen,
fulelit br.
aſſet. O.
hoftis l⸗
nginie
immpnnd en
Ns
tornen
coron h)
ſatr. Vn
2 Cteliennl
rehend⸗

Cſti
Uert

in Cap. XXXIX. Geneſis.

pomo, exclamavit, Vora. Quà ſi Anguis ab-
uſus eſſet violentid, ſcelus foemina expaviſſet.
Sed blandè, captioſéque colloquutus cum gar-
rula, erudiri ſe velle finxit à virgine , doceri-
que, cur Deus arborem panxerit, qu ſeſe
homines abſtinerent. Inſtitutaque quæſtione,
& plantæ dotibus explicatis, antequam Heva
ad arborem accederet, ab illa ipfe diſceſſit.
Quà vaferrimus diſſimulatione ſummum Pomi
rarvs. Votum reliquit in fœmina. Ut enim ſcintillas ſi
Anmiciiis., fatu vehementiuùs eventiles, reſtingues, lemi
Conſilia eas afflatu in incendium nutriturus: ita flagitia

wit inbit, plus modeſtiâ, quàm procacia ſuccendentur.

Putata ſœcundantur aconita, & ferro exciſæ
Hydræ exuberant; ut ſcias criminum criſtas
non capitum aggeſtione, ſed excidione ſuccreſ-
cere. Non extorquenda ſunt vitia, ſed ſuaden-
da: imò ne ſuadenda quidem, ſed diſſuaden-
da interdum, ut infigantur. Duriſſima impe-
travere à Pontio in Chriſtum Scribeæ, cuùm
Joan. 18., ab eo peterent nihil. Audi ſcrupuloſos: Mobis
31. non licet interſicere quemquam. di traditum ſuæ
poteſtati Dominum occidiſſent „nec profſciſſus
fuiſſet Virgis, nec ſpinis coronatus, nec me-
dius inter ſicarios pependiſſet, Barabbæ poſt-
Correédtio habitus graſſatori. Cumulavere tormenta diſſi-
nuus. mulatione pœnarum; & diſcerpſere, quem
ſtringere recuſarunt. Quam criminum conſue-
superior tudinem imitaretur optarem Virtus, majora
diſeretus, extortura, ſi ſe intra minima cohibeat. Ego
loan. 15. ſum Vitis, vos Palmites. Palmitem verò ut pro-
: ducas, non admorſum, quaſi corium, fixis
humi pedibus, vi dentium protrahes: quin
Tu, quaſi Viti blanditurus, deonerabis illam,
palmitem deputando. Hc quoque ratione adi-
gendi ad ſanctimoniam impi, quibus, remit-
tendo pleraque, infiges plurima. Chlamydem
certè apud antiquos fabulatores abjecit Viator
non vi extortam, ſed ſubdolè impetratam.
Nam quô eam violentiùs diripere conabatur
Aquilo, eò eam preſſius peregrinus retinebat;
quam mox remiſit, ut, Boreâ quieſcente, Sol
incanduit. Quis veròô crederet, fominam, quæ
vix fimbriam pervelleret, ee erupturam, ut
diceret, Dormi mecum? Vider', quam mini-
mo ſemine Sinapis laſciviæ ſuccreſcat in ar-
borem tam grandem; ut in ramis ejus ſterni,
non lectulus, ſed thalamus poſſit, imò & lu-
panar conſtrui grande. Proinde quemvis ſœmi-
næ attactum, leviſſimum licèt, reformida.

Qui, reliéto in manu ejus pallio, fugit,
& egreſus eſt ſoras.

Laaurin. Quum ſe primuùm Joſeph obſideri ſenſit,
Tentatio- amnoliri a ſe fœminam ratione ſategit. Aſt, ubi
num re- Ultra verba eam vidit erupiſſe, nec jam pre-
wedinm. cibus agere, ſed rem manibus aggredi; ti-
muit, ne, quæ fimbriam comprehenderat, ſe
quoque tangeret. Ergo ſilentio oris, pallii ja-
ctu, pedum fugâ pudori ſuo proſpexit. PFeſti-
viſſime luſere Patres hac ſuper Joiephi nudita-
te, quibus ego deliciis omnibus abſtinebo, quod
ſcribam, non exſcribam. Fudi ego quoque non
pauca, cuùm primum caput Eidræ aliquanto
Jumior commentarer. Nunc ſerius rem matu-
rior aggrediar. Quamdiù laicivia verbis veli-

Cireum-
ectio.

tatur, opportuna fuga, ſed fortè non neceſſa-

ria. Si verò illa manibus, tu pedibus depugna-
to. Aſpis iſta proteritur, ſi non tangatur. Nun-
quam liberior Libido eſt, quam cùm tenetur,
nec hoſtem pavet, niſi fugientem. Quæ par-

.

20 I

tum amat, Parthos odit. Neque enim fuga-
fe, quem perſequitur, ſtudet, quæ tunc vin-
cit, cùm fubjicitur. Anthæi ſtirps Libido eſt:
ſurgit „ dum cadit. Vide „ quaàam monſtroſum
ſit prælium, ubi triumphat hoſtis, ſi ruat. Nom
hic pons aureus profugo ſternitur, quod ſolent
cæteri: ſed quaſi aucupium, non bellum, ſic
vincitur tunc tantüùm æmulus, cum tenetur.
Ideò Joſeph unam quoque fuperandi artem,
fugam nempe, meditatur. Porrò non ſat ſibi
conſultum putat, ſi tantiſper abſcedat à foœmi-
na, in remotius ſeſe conclave recipiens, ſed ip-
s exceſfit domo, ratus tamdia fœminam in-
Ccœpto non deſtituram, quamdin juvenem do-
mi odoraretur. Ergo quam longiſſimè à libidi- Oscsſis
ne abſcedendum, ſi Te ſecurum cupis. Et egteſ- wala.
Jus eſt foras. Sine pallio, ſed non ſine lilio, ex-
ivit. Et fortè pallium abjecit, ut doceret mihil
pudicitiæ tam conſentaneum, quam inopiam.
Ut enim è& rerum copia Libido ſuccrelcit: ita
rerum abdicatione pudor ſtabilitur. Vix dabis
mendicum & Mochum. In Smaragdo ſcorta-
turus accumbebat Holofernes. Judas annulatus
pPeccavit, & armillatus. Vidit ſœminam Da-
vid & galaxia domus Regiæ. Nunquam nudi
violavere pudorem Adam & Heva. Hc fortè
causd Lucas, cùm octo Chriſti Domini beati-
tudines contraxiflet in quatuor, præcipuam ex
eis omiſit, eam nempe, quæ de Pudore eſt;
& cordis munditie, iis duntaxat inculcatis, quæ
ad tormenta, inopiämque corporum pertine-
rent. Beati pauperes: Beati, qui fletis: Beati, Luc. 6.21
qui eſuritis? Beati, cùm vos oderint. Et ubi ſidus
illud beatitudinum, & quaſi Boſphorus Evan-
geli, Beati mundo corde * Nimirum ubi eſuries Matth. 54
& inopia adſunt, mundities ibi pectoris deeſſe 8*
non poteſt, quæ fulget in ſqualore. IIlas cům
dixit corporis animique & paupertate paſſiones,
ſat eis Pudicitiam inſinuavit. Videbis propterea
depreſſa in convallibus Lilia apud ſponſam. Er Cant. 22
Lilium, inquit, convallium. JSicut Lilium inter 1. 2
ſpinas. Non dubitas, opinor, quin aſperitate
dumorum, & vallium dechivitate ſtatus expri-
matur ærumnoſus; quem ut frugum egentiſſi-
mum;, ita feraciſſimum Liliorum nemo non fa- .
tetur. Audi Eſaiam: Lætabitur deſerta & invia, Ilai.3 5.1.
& exultabit ſolitudo, & Rorebit quaſi Lilium.
Vides, ut inter rupes Pudor effloreſcat. Alitur
jejunio Flos, rigatur ſiccitate, intemperie fo-
vetur, colitur neglectu. Quam inops copiarum
Elias! Melote veſtitur, potatur aquàâ, aut did
jejunat, aut tenuiſſimè nutritur à vidua, ſubtus
juniperum reclinatur. Et ideò vexillum pudoris
erexit. Indiviæ profectò ſunt Paupertas & Pu-
dicitia. Quod ut inſolubile fodus deſignaret
Joleph, pallium abjecit, ut Pudorem ſervaret.
Tunc Lucretias Roma ſpectavit, cùm vel ma-
tronæ lanificio diſtinerentur inſomnes. UÜbi
bombycina ſucceſſere velleribus, & textrinam
ludicra excepere, pro Clæliis Julias, Agrip-
pinas & Poppæas expavimus. Pudiciſſima foœ-
minarum Rebecca; ſed cum hydria exibat a-
quatum. Caſtiſſima Rachel; ſed ipſa quoque
agebat pecus ad fontem. Una Suſanna opulen-
ta & caſta. Sed quâ luctâ exagitata! quo cona-
tu, periculôque victrix! Et tum victrix, cùm
nuda; ne, ſine ſuppetiis & labaro Pauperta-
tis, triumphaſle de laſcivia ſenum pudor vide-
retur conjugatæę. Nimirum ne ipſa quidem
Sponſa Columbæ titulum a candore ſortitur;

quùm in domo cupreflina tignis cedrinis recrea-
retur, lectulo excepta liliate; ſed cùm ſaxis

rupi-

202

rupibuſque contenta vix luſtra incoleret bellua-
Cant. z. rum. Columba mea in foraminibus petræ, in ca-
14. verna macerixc. Tunc candet, cùm tectis di-
greſſa auratis, antris pro ædibus utitur. Adeò
agnata candori egeſtas eſt, ut demutatione fe-
lici in ipſo inopiæ veſtibulo Sponſa migret in
Columbam. Et cur prodigus adoleſcens pudi-
citiam procul a Patre prodegit, niſi quia bene
nummatus, & ſubſtantiæ ſuæ opulentus ampli-
tudine, alter quaſi Crœſus, & patria domo ex-
Luc. 15. ceſſerat. Pate, da mihi portionem uhſtantik,
X26 quaæ me contingit. Is planèé, quid a Patre pete-
. ret, neſciebat. Petebat aurum, toxicum recep-
turus. Divitiarum ſiquidem pondere prolapſus
in coœnum eſt, unde unius ſuffragio paupertatis
& famis emerſit. Tunc enim ſuarum illum laſ-
civiarum puduit, cùm in clientelam tranſcrip-
1bid. n. tus eſt paupertatis. Et ipſe cœpit egere. Vidiſti
14. naufragium pudoris in auro? Vide iterum pa-
ratum pudicitiæ portum in glande. Non ergo
mirum, ſi Caſtitatem ſervaturus adoleſcens
pallium fœminæ remiſit. Pudor enim nunquam
nudabitur, ſi ſe diſpoliet: quem cùm videris
duplicibus conveſtitum, ſcito ſimplicitatem can-
doris ſui aut abjecifſſe, aut ablecturum. Ea
emim conſuetudo Caſtitatis eſt, ut tunicata nu-
dari facilè poſſit, nudata verô nuda eſſe non
poſſit. Conſideremus agri Lilia, quomodo fo-
lis penè omnibus in ſuo thyrſo ſpoliata, in
ſumma phalerarum inopia candicent, uno tan-
tùm candore nobilia. Nullus è floribus egentior
Lilio, quo Pudor adumbratur. Et nemo à li-
bidine tutior, quàm quem bonis, fortuniſque
omnibus adverſa exuêre. Nos certè, poſtquam
vineam depanxit, pudenda proſtituit; & quam-
vis nullo ſcelere, nonnullâà tamen laſciviæ la-
boravit infamia;, acceſſione novi fundi opu-
Gen. 9. lentus. Plantavit vineam. Et quam illa attulit
20. ſuo Domino frugem? Inebriatus eſt, & nuda-
Ibid. n. zus in tabernaculo IJuo. Ubi ſuum audio, vo-
At, cem pudicitiæ infenſiſſimam, audio quoque vi-
deéôque, quæ nemo pudicus videri patietur.

Quid vagamur? Quid impurius, ſceleſtiuſque

Pentapoli? Audi, quàâ ratione, quavis pudoris
umbràâ impudentiſſim ganeones exciderint.
Harc fuit iniqutitas Sodomæ, ſaturitas panis,
abindantia, otium ipſius, & filiarum ejus. In-
telligis, opinor, non deliraſſe Poëſim, cùm à
Plutone rapi Virgines mentiretur: quando nul-
la inter opes ſecuritas eſt Pudicitiæ. Utinâm-
que una tantùm inter flores defloruiflet Proſer-
Pina ab eo violata monſtro, quod opibus ſu-
perſtitio præfecit. Et quando tam compertæ
veritati ipſæ quoque fabulæ adſtipulantur, me-
mineris Danaën potuiſſe corrumpi auro, cuivis
alioquin prædoni imperviam. Meritò proinde
Deus; ut exterminet laſciviam è& finibus Iſ-
Ezech. raël, ubertatem ſuſtulit & opulentiam. U non
14. 1I. erret ultrà domus Iſrasl à me, neque polluatur
Tbid. n. in univerſis prævaricationibus ſuis.. Extendam
15. manum meam ſuper eum, & conteram virgam
Panis ejus. Si fameſcat; non polluetur. Fu-
ſtrà enim à libidine obſidetur inopia. Hinc eſt,
quod cùm flamma Rubum inſediſſet, ſterilita-
te ille ſuà incendium eluſit. Ut verôò in ube-
rem olivam ignis inſiliit, exarſit illicò planta,
Exod. 3. Oomnidque abſumpta ſunt fruteta ejus. Videbat,
2. quod Rubus arderet, & non combureretur. Re-
Jetem. tuſa vis flammæ eſt ariditate virgulti. Olivam
I1. 16 uherem, pulchram, fructiferam, ſpecioſam vo-
. cavit Dominus nomen tuum. Exar ſit ignis in en,
S& combuſta ſant fruteta ejus. Succo miſera ſuo

Ezech.
Cs. 49.

Oliva

exterminium aluit, armavitque ſuum. In epulo
Balthaflaris prolata fuere vaſa aurea & argen-
tea. Et ideò ubi tantum gazæ adfuit, adfuere Dan. 5.3.
quoque fœminæz multzæ, & concubinæ innu-
meræ. Adeò abeſſe vix poteſt ab-opibus Venus.
Nulla & Reginis opulentior, quam Cleopatra.
Et nemo illà inceſtior. Opulentiſſimus Princi-
pum Salomon. Idem quoque appetentiſſimus
fominarum. Qui coiere, ſpectante populo, &
Moyſe ſæviente, fuere Lambri & Cozbi; hæc
filia Sur Principis nobiliſſimi Madianitarum,
dux ille de tribu Simeon. Tanta eſt opulentiæ Num. 25.
in libidinem prochivitas, ut vel moritura moœ- 14.
chetur. Quæ cùm ad ſatiem penè legentis pro-
baverimus, prudenter quoque egiſſe convici-
mus Joſephum, ſi amore pudicitiæ ſine veſte
profugit, eò caſtior, quò nudior, eéôque ſan-
ctior, quò egentior. Qui, relicto in manu ejus
Pallio, fugit, & egreſus eſt foras. B
Dormi mecum. Qui relicto in manu ejus
ballio, fugeit, & egreſus eſt foras.

Tam Ægyptia, quàm Evangelica mulier
attigere fimbriam alienæ chlamydis, ſed men-
te, Deus immortalis, quam diſſimili! Hæc,
ut fluxum ſanguinis cohiberet; Illa, ut caro &
ſanguis in mare mortuum defluerent. Et prop-
terea à Chriſto iſta ſanatur, à Joſepho illa de-
luditur. Adeò tam ſimilium inter ſe actionum Iutemiis
diſſimiles fines ſunt: quando correpta & fim- Tecta.
bria vitam alia, alia funus extorquet. Porrò
Joſeph dormire juſſus, ne dormiat, ſuis ſe ve.
ſtibus exuit; ideò inter excubias pudicitiæ vi- Vadicanm
gil, quia transfuga; ideò non nudatus, quia „7,
ſeminudus. Miror autem tam tenacem pudo- gilentis.
rem eſſe ſilenti, ut ne ad repudium quidem
flagitii loqui ſit auſus; & digreſſus ab arena
libidinis, ne unum contra fœminam verbum
pronuncisrit. Nihil dixit aut ad repulſam fa-
cinoris, aut in odium peccaturæ. Sciebat enim
tunc mori Pudicitiam non poſſe, cùm loqui
deſiit. Si vim potentiämque loquendi perdidit
Pudor, ſecurus vitæ eſt. Quam caſta Judith
Ideò amantiſſima ſecreti, in ſilentio ſuis cum
ancillis morabatur, ſecluſa à ſtrepitu famulo-
rum. Ut verôò intemperantiam Dominæ con-
ſtantiſſimè retudit, ita eam, quantum licuit,
occuluit. Non exclamavit, non evulgavit, non
accuſavit. Maluit perire, quàm perdere: pe-
riclitari maluit, quàm prodere. Nihil pro ſe Accuſa⸗
dixit, nihil contra illam, tum quoque cùm ν⅜à.
tam nefaria de ipſo ab adultera jactarentur. Si ati
verò Joſeph de fœmina procaci, perdita, per-
ditura non obloquitur, unde in nobis oblo-
quendi licentia tanta, ut ne liliis quidem par-
camus? Amore pudicitiæ te latrare dices in
profanos. Nemo pudoris amantior Joſepho, qui

nec carpit adulteram. Si caſtus eſſes, ab impu-

dica recederes, non proderes impudicam. Ita
qui conſtantiſſimi fuere refellendo flagitio, re=
ferre flagitium neſciunt. Si Lilium es, nemi-
nem punges. Si verò laceras, aut Rubus es,
aut, ut tibi plurimum tribuam, Roſa es, Li-
lium non es. Olores unguibus carent; iis ſi graſ-
ſere , accipiter es. Quæ pungit herbarum, ur-
tica eſt. Qua tu longè improbior. Nam illa tan-
gentem vulnerat; tu pungis intactus. E fimeto
ſubſiliere Vapores, qui nubes diſcindunt, &
tonant in mortales. Non fido fulguribus. In
coœlo ſunt, ſed precario. In colo ſunt; ſed
in cœno fuere. In coœlo denique ſunt, ſed
. diu

ti,
g t
.

pnir D
Mg,
A
„
luhr. gon
iknp Till N
i

ſnni
Srv

ni Menlin
1 r Iban
Min atet, C0

6

uct

mea eile
Iniz
uim,

Cors Phoæ

1la
an eſſet,
64 Angel
in Kicler0

R
E

I
d di in coœlo eſſe non poſſunt. Imò tum potiſ-
aliee, ſimum lutum repetunt, cùm tonant in terram.
r imn. Ah, quot laceſſunt laceſſendi ! Quot fulmi-
An Venn nant fulguriti! Invehuntur in ſcelera, ne ſce-
kohet leſti traducantur. Intuere Joſephum, qui, ut
ind. Lilium teneat, pallium Projicit, ideò Philoſo-
tenäflinu phus, quia ſine pallio. Fugit is quidem ab adul-
doplo, tera, ſed in adulterium non declamat. Fugit,
nbiler inquit, & egreſiss eſt foras. Nimirum Pudor;
D ut Turtur, alas habet, non ungues. Avolat
ees non lacerat. Unam novit in prælio fugam quâ
opblentie Nn ſe putat ovaſle. Et ſanè David pudicitiam dun-
ica nd Pfal. 67e taxat miratur in fuga. Pennæ Columbæ deargen-
HMB ⸗ 14, tatæ: & poſteriora dorſi ejus in pallore auri. Au-
Cur rea pudicitia eſt, ſi tergum vertat recedendo,
e lu iik non ſi pectus objiciat pugnaturæ. Alas prop-
eCdle n terea tantum, & dorſum laudavit in Ave, quæ
1n munn triumphum portendit Caſtitati, ſi abſcedat,
& taceat. Quæro jam, cur Joſeph, qui fra-
tres accuſavit de crimine peſſimo, Adulteram
mann iu Rex coli non accuſet tentati adulteru. Nimirum illi fra-

deéet etiâ tres erant, hæc Domina. Ut nos verò doceret
impid, ſummam in Imperantes reverentiam, garrire
in fœæminam noluit, peccantem quidem, ſed

frr.

lica muliet

ſed men. Soperior Dominam. Ergo ſi ſocii, affinéſque prævari-
mii! Hec, se centur, argui debent, & poſſunt accuiari. Ne
car & “ ſcortaturam quidem Dominam ſuam aut ar-
1. Etproy- Eccleſta- guit unquam Jofeph, aut accuſavit. Adulte-
epho ilade⸗ Kici hono- raln non accuſas? Accuſarem adulteram, ſed
ſe ackorumnu randi heraln non accuſo. Adde, quod illam inſimu-
reptn d fm. H garent. lare flagitii non poterat, quin pudicitiam com-
guet. Dund Humili. Mendaret ſuam. Maluit alienum Virus latere,
t, ſuslere⸗ zas Arro- quam ſuas prodi vires. Ne ego Aſtrum conſa-

Pudictei u gantiam luter, Cometem obnubam. Non deſignabo Ci-

lats, in“ oait. cutam, ne me illa Lilium conteſtetur. Si illa di-
lcenn l g gnoſci Phædra non poteſt, quin ego puter Hip-
Gunm qiten Polytus, patiar myrtum, ne laurum patiar.
ſſus i denn Deliteicant opera tenebrarum, ſi aliena nox
inarm werbun mea eile debet illummatio. Nolo peccantis in-
Urlint. famiam, ſi & rogo mœchaturæ ego, qualſi Pu-
Sctketenin doris Thoœnix, exurgo. Ut vides, ita Gloriam
e, On Mi expavit adoleſcens, uti ſcelus expaverat. Imô
enliſplan plus fuperbiam timuit; quam laſciviam. Hanc
cala wüh ſemel vicit: cùm illa din luctari oportuiſlet.
ento twon Et laſ iviæ quidem, niſi Epicuri de grege por-
einimh⸗ cus eſſet, refragaretur. At ſuperbiæ, quam-
Domem. ghorè Vis Angelus eſſet & Seraph, ſuccumberet. Si
elt, oium, traduxero Egyptiam, illam adulterii ream
anrum B convincere non potero, niſi me victorem di-
Vulgull, xero intemperantiæ. Careat, proinde illa fup-
eiel , plicio, dum ego triumpho caream. Tam enim
Nil Urn modeftiam Joſephi plauſus hominum, quam
qvohe n impudentiam fœminæ mariti furor torſiflet. Ut
Actarent 1 ſim ego ſecurus a gloria, vivat illa ſecura a
etc,i, ſecuri. Ego ſfulgorem reformido, ſi illa ful-
n HS gur exhorret. Odi plus famam, quam fulmen;
quicen . nec ullo ita exanimor tonitru, quam favore.
trare den Tonitrua perhorreſco, ſed olorum, quorum
roehto, quò modulatior in mea præcomia cantus eſt,
lles, in eò modeſtiæ meæ agon lethalior. Nec tantùm
Ppockcan. . hoc Gloriæ odio ab acculatione Dominæ ab-
lo fognon⸗ ducebatur Joſeph, ſed eo quoque nomine,
um es) Eell quèòd ſe illa, & provocaſſet ad ſcelus; & alie-
ut Rubis 1 .. num à crimine, quaſi ſceleris ſuaſorem infamaſ-
,Roſie, 4 minze ſet. Ergo, ne ultio palliaretur ſtolà zeli, ac-
en;ialgt Ae. cuſantem fœminam accuſare noluit. Suſpectus
herbauunm, wres in- ipſe ſibi mitiſſimus adoleſcens, timmit, ne miſ-
Mmn lir, vidi. ceretur multum odii in ſeveritate, ſi deferret
ns. D adulteram. Tacuit proinde ipſe, quia illa non
liſeinduut, tacuit, & calumnià laceſſitus noluit accuſare
ulgurbh⸗ 6 conviciantem. Ita quod accuſationis calcar eſ
lo ſut; 4 ſe debuit, compes fuit; ignovitque maledicæ,
e lu

in Cap. XXXIX. Geneſis.

203
qui blandientem arguiſſet. Adeòô neſcius ultio-
nis verus eſt pudor, & nequit Caſtitas vel lo-
qui de obloquente. Diſcant maledici non ſævi-
re in eos præſertim, qui ſe læſere. Diſcant &
juſti os frænare, ne vel impios acculent, ſi
hoſtes ſint. Raro enim non erit rabies, quam
tu juſtitiam appellabis. Ne ſervos quidem ira-
tus Socrates emendabat, ratus nec Virgam fu-
rori committendam, quæ, quaſi Moyſis bacu-
lus, in anguem vertetur, ſi exeratur in invi-
ſum. Nunquam flagitium hoftis ita prodes, ut
non prodas.

Cumque vidiſſer mulier veſtem in mani-
bus ſuis, & ſe ſſe oontemptam, vo-
cavit ad ſe homines domus ſuæ, &
ait ad eos: En introduagit virum He-
bræum, ut illuderet nobis.

Primò quidem aufugiſſe ſine pallio in pla-
team virum, tantæ domus Præfectum, quis
non miretur? Sed enim nihil erubuit, ut ve-
recundiam retineret; dumque pudicitiam non
perderet, ſperni, riderique non timmit. Ma-
luit illudi, quam jocari. Spernent, ajebat tranſ-
fuga triumphalis, ſed innocentem. Dummodò
ſim Lilium, præ rubore Roſa fieri non recuſo.
Erubeſcerem ſine pallio prodire, miſi præſta- ann
ret rubere, quam confundi. Fiat cor meum py ſi.
immaculatum, & de meo corpore fiat, quod
libet. Stius eſt, procul à ſcorto fugere ſemi-
nudum, quam coram Ægyptia denudari. Pur-
puraſcit Caſtitas, ſi, ne candorem amittat,
rubere non refugit. Hæc ille. Illa verò, ut de Anici-
ſcelere deſperavit, vociferari cœpit, & exulu- i'le.
lare in Joſephum. Et amatum fuiſſe dices Jo- Anitef
ſephum ab .Ægyptia, quæ tam citò in eum imviata.
debacchatur? Neſcit amare Laſcivia. Se enim
amat, ſuaſque delicias, qui ſcortatur. Nam ſi
Joſephum dilexiſſet Ægyptia, ſiluiſſt utique,
& ſcelus pallio involviſſet. Verùm non evulga-
vit flagitia tantum, ſed finxit. Porròô nuſquam
amoris veſtigia deprehendes in adultera, quæ
arſiſſe quidem ſertur, & ſcelus expetifle, at
nunquam amaſle deſcribitur. Conjecit Domina
Iua oculos ſuos in Joleph, & ait: D rmi mecum.
Ubi hic vel minimum amoris? Sic nec a Juda
amatam Thamarem, nec Bethſabeam a Davi- Gen 38.
de leges. Uterque peccavit, ſed neuter dile- 13
Xit. Quin nulla amoris mentio, ubi de nuptiis
agitur incircumciſæ cum Samſone. Locutus eſt
mulieri, quæ placuerat oculis ejus. Placent, ſed
non amantur impii, quia Cupido, non amor,
nutritur in flagitio. Placent & Accipitres, pla-
cent & Scurræ, Simii quoque non placent ſo-
Iùum, ſed perplacent. At nemo amare ſe dicet
foœditates & monſtra. Habentur iſta, non aman-
tur. Ridendus proinde Poëta, qui geſta deſ-
cripturus impurorum, ab amore Libros inſcr p-
ſit. Deliravit miſer, potionatus à libidine; Ob-
ſcoznorum enim acta Furores ſunt, non amores.
Jam veròôò furentis Egyptiæ examinemus inia-
niam. Cümque vidiſſet mulier veſtem in manibus
IJuis, & le eſſe contemptam. Contemptam? Ergo
contempfſit, quam noluit violare? quam Domi-
nam dixit? quam Domino ſervavit intactam?
cujus thalamum libertati, vitæque prætulit , gitt-
ſuæ? Ubi convicia? ubi maledicta? ubi inur- gar ſitt
banitates, aut ſannæ? Tanta quinimô in Do- zentradi-
minam reverentia Joſephi fuit, ut ſui peri- centes.
culo capitis decus propugnaverit imperantis.
Verùm

Erubeſ-
centia E-
vangelii.

Jud. 14 7

Perſecis-
tores Zu-
Norum.

204

„j.: . 3 .
Qonkilia- Verùm procaces tunc ſe ſperni putant, cùm
viè veri

non calcantur. Quam male ſervitur impiis,
quos, niſi dedecores, non honores! More flu-
minum Flagitioſi, aggeres obicéſque faſtidiunt;,
uni in humiliora defluvio intenti, pro æmulo
habituri, qui ſuum in mare curſum impediunt;,
ſe quò cùm devenerint, carituri ſunt alveo, un-
= Tes, dis, S& nomine. Foœderantur laticibus liben-
dervi im- e
probi gra- tiſſime, eòſque amantifſimè recipiunt, quo-
ziores. rum acceſſione in mare, hoc eſt, in ſui exci-
dium violentius perurgentur. Si quis occurrat
terræ tumulus pauloô acclivior, declinatur ut
hofſtis, ne ſerius in depreſſiora ferantur. IIIo
ſe totos immittunt Fluvii, qua depreſſior fu-
turus eſt curſus in oſtia. Habes imagi
impiorum in fluvio. Ii acceptit
