Deus Abrahæ promittit in hoc ipſo capite, &
credidit. Dabéque tibi, G& ſemini tuo teriamn
peregrinationis tuc. Filium promittit: at ille ri-
det. Num faciliès imperia aſſequimur, quam
Rberos? Speras regnum, & non ſperas filium?

Ambitie
eredula
It.

Ita eſt. Nihil facilius germinat in hominum cor-

de, quam ſpes imperii. Videas in Eccleſiaexor-
ciſtam precario non benè ſaturum pane, in cu-
jus pectore non cupiditas modò;, ſed ſpes quo-
que purpuræ proſerpit. Nullus tam miler eſt,

Oliva

qui claves regni cœlorum non reſpiciat. Hære-
dem plerique deſperant, Principatum nemo.
Putase-ne centenario naſzetur filius 2à Et ego ad
te converſus clamo: Putas imperium Chana-
næorum hoſpiti, & centenario obveniet? Fa-
cilius eſt uxoratum Patrem fieri, quam pere-
grinum Regem evadere. Prona nimium eſt in
pem ambitio. Sic Joſepho oſtenſa cum Sole Gen. 37.
ſidera in ſomnio, Regni ſpem injecerunt. Sic?:
Saül, dum Samuelem de afinis percontaretur, . Keg.
ſalutatus ab eo Reæ, non ſe deriſum putavit,
ſed inauguratum credidit. Sic fratrum poſtre- I. Reg
mus David, accitus à grege, & in Regem 17. 13. .
unctus, non deliraſſe Sacerdotem, ſed pro-
phetaſſe cenſuit. Sic Jehu ab eo Rex dictus, 4. Reg.
quem inſanum prius duxit, omen accepit, & 19. 14.
regnum invaſit. Uque adeòô nec Agaſomi, nec ſstn
Paſtori, nec Militi, ſed nec Joſepho pudicitiæ, Raligianis
& verecundiæ alumno, ſi, vel per ſomnium, ſpes manis
Coronæ affulgeat, amimus deeſt quo conſurgit ſolendida
ad thronum. Vel Cornicula commodatis indu- 4 quasvis
ta pennis, imperium à ſe invaſum iri non deſ- Rizapes,
perat. Ego Deus omnipotens, ambula coram me, ided 7
& eſto perfeblus. Inter vota & omine hæredis, militas

. opum „ imperii . & poſtérorum „ Don aliud EX= Tαnma.

betur Abrahæ ſcutum, quam Dei præſen- sie Alſas
tia. Non monetur, ut meminerit ſepulchri, ne nes
ſuperbiat ſpe dominatus; ut jejunio pudorem Jlarg're
inter opes tueatur: ut eleemoſynis ſtabiliat Regem ſe
Prafecturam, tantum ei dicitur, ut coram Deo Ias arum
ambulet. Hoc ſolum frænum adversus felici- Neravite)
tatem ſufficit, & ſine eo nullæ ſat ſunt habe- 1, kex.
næ. LX X. vertunt: Ego ſum Deus tuns : place Conßden-
in conſpectu meo: & eſto inculpabilis. Vis eſſe in- tia in
culpabilis? Deo tantùm placere ſatage. Sequi- Deuzara-

tur: Ponaämque fœædus meum inter me, & te ů.
7. 7,: . —— . Dei pra=
& maltiplicabo te vehementer nimis, (& im- ſeniia in

plebo te valde.) Cecidit Abram pronus in faciem. mente.
Quid eſt, quod Abram non corruit, cùm ſibi Oratio.
demandari ſenſit arduam illam vitæ rationem; Fervor.
quà & coram Deo ambulare, utque impecca- lacere
Pilis eſſet, imperabatur; & corruit, cuùm ſœdus Wend
inter ſe, & Deum ſtabiliendum, ſéque ditan- Felicitas
dum intelligit? Ergoône cùm imperantur dura;, noxia.
ſtat, cùm proſpera nunciantur;, ruit? Sapit A-
bram, & gravwiorem eſſe ſarcinam felicitatis in-
telligit, quaàm innocentiæ. Facilius longè eſt
florere probitate, quaàm inter opes non ruere-

Et ait Dominus ad Abraham: Sara uwor
tua pariet tibi filium.

Riſerat in corde ſuo Abram ad promiſ- Cempatà
ſionem fili, dixerâtque ad Deum: Utinam IM- Scands-
masël vivat ooram te. Et tamen cùm tantam præ lizari 25
ſe tulerit Abrahamus diffidentiam, Deus non elemus

indi õ aob mini-
indignatus eſt, nec eum reprehendit: veruùm „a dae iis;

confirmat ea, quæ prænunciarat, erudiens nos, qui ma-
ut in magnis viris trepidationem aliqualem ſuf- gua pre-
feramus, cum præſertim ardua nunciantur. Di-Kiterunt.

xit enim in corde ſuo Deus, Abraham labat, dere r.
erad .

ſed non labavit, cù
. „ cuùm ad vocem meam cogna- Rex non

tionem iprevit; non lababit, cum filii facri- faſtidiat
ficium repoſcam. Qui naſeiturum tardius cre- promotos.
dit, adultum immolare non cunctabitur. Ego Tro tole-
ſum qui loquor 2 ſed quod loquor . incredch- randus.
bile dictu factuque eſt. Quod ſi Deus tole-
rat à Patriarchd cunctantius dictis ſuis fidem
præſtari: Quare nos effata noſtra tanquam superior
oracula excipi volumus ab iis quoque, qui cre- dbi con-

dere non didicerun illima? tradici
e n Unt vel facillima? deduin 3 binaa
ooA

16

gelg.
4
eligini
tie
Ulalit
gni
Atuntr
Pine,
ee
ilta
n.
de
lna
Huen
leizn
Nien’
finrun
6ent
1 M.
1lo
Cinſten
tin i
Deumf
ju.
Deißr
ſutig
meutt.
Ori⸗
Fenkt.
Pluen
i
.
Elicts
pnit

. eli
1Sent,
„i
e
ilimc
n ℳ ſi⸗
eN
) 11 N
g ſ
.
Genelt⸗
ſemd.
ſ
enug
nd
,
1

e⸗

gen
ſn
e⸗ 1
: GN.
62

K hareat

eretione.

in Cap. XVII. Geneſis.

Vocabiſque nomen ejus Iſaac, & conſtituam pa-
ktam meum illi in fæœdus ſempiternum, & ſemi-
ni ejus poſt eum. Nuper IUmaezl quoque exaudivi
te. Ecce benedicam ei, & augebo, & multipli-
cabo eum valde, duodecim duces generabit, &
Jaciam illum in gentem magnam. Quare tam
multa de Iſmaele prænunciat, de Iſaac veròô
Tro tole- vix nomen, & pactum memorat. Num libe-
7andis & ralior erga ſervum, quàm erga hæredem fu-
turus eſt Deus? Minimè gentium. Morei;, ut
puto, geſſit imbecillitati Abrahæ. Cùm enim
ille dubitaſſet, an naſciturus re verâ hæres eſ-
ſet, noluit obruere imbecillitatem ejus. Nos
quidem, ſi dubitare illum de vVerbis noſtris
perſpexiſſemus, non modò omnia replicaſſe-
mus, quæ dixeramus, ſed innumera addidiſſe-
mus, noſtræ ſtudioſiores ſamæ, quàm ſalutis il-
Obedien- lius. Exemplo res clarior erit. Si cui indixi-
sia ataa- WMus, Ut ſe transferat in Sardiniam, & ille ſuis
zur Diſ- imparem viribus navigationem reſponderit; il-
licò irà furoréque pleni exclamamus, non in
Superior Sardiniam modô properandum tibi, ſed hye-
Ae diſere. me ſæviente; ſed cymbâ, non navi, & tunc
eus. cum maximè Proccllie Piratiſque maria fune-
ſtantur. Inde ſolvendum illi edicimus in Ba-
leares inſulas, nec ibi conſtiturum, ſed Goa-
nam illi expeditionem imminere, nullo com-
diſsvetas. HMatu comparato. Obruimus omninò miſerum,
SRntrc & quem uni expeditioni imnparem ſenſimus,
tia diſere- Pluribus implicamus. Verùm quid Deus clamat?
za. Arundinem quaſſatam non confringet, & lignum
Matth. fumigans non extinguet. Ex Iſaacò priùs dixerat
¹ ² . Reges orituros, opes, imperia, nationes in
illum concurſura. Ut verò vidit imparem Ppro-
miſſis Patriarcham, duo tantùm commemorat,
hoc eſt, naſciturum hlium, & pactum cum eo
à ſe firmandum. Uberiorem intulit ſermonem
Ppro lIimaele jam nato, & de quo' ſperari faci-
lius hac poterant. O quam raros habet Deus
tantæ dexteritatis imitatores! Nos duri, & im-
mites non Deum, ſed Roboamum æmulamur.
Deſuncto Salomone dizit ad illum ommis Iſraél:
Imminue paululum ge imperio Patris tui duriſ-
IEimo, & ſerviemus tibi, quibus reſpondit Rex:
Minimus digitus meus grofſor eſt dorſo Fatris
mei. Pater meus cecidit vos agellis, ego au-
tem cædam vos ſcorpionibus. Abalienamus Iraé-
lem à nobis duritià noſtrd. Liceat aliam quo-
Car 16. que gemmam hinc eruere. Priùs multa præ-
Cap. 17. Müntiata fuerant tum ab Angelo, tum à Deo
16. de Iſmaele & de Iſaaco. Nunc ergo, cum, poſt
riſum, Abraham ſeriò edocetur, & confirma-

Idem.

non obru-
endus.

Superior

3 Reg.

12. 15.

tur in fide, de Iſaaco duo tantum prædicuntur:

Dror tua pariet tibi fllium, & conſtituam pa-
tum meum illi. De Iſmaële quam multa Ppræ-
dicantur! Benedicam, augebo, multiplicabo,
duces generabit, faciam illum in gentem mag-
nam. Quid, quæio, eſt? Num incredulitas Pa-
tris punitur in- filio? Num Deum peœrnituit li-
beralitatis ſuæ, poſt riſum Saræ? De quo pau-
16 ante tanta, tàmque ſplendida enunciaverat-
Erit in nationes, & Reges populorum orientur ex
co. Nunc unum de eo duntaxat prænunciat:
Conſtituam pattum meum illi. Fallimur: Dei

Felicitas
vera ſer-
vire Deo.

dona ſine poœnitentid ſunt. Liberalior longè
ſanctiß- „—. lig
en. Deus eſt cum Iiaaco, quàm cum Iſmaéſe.
Religio Grandior enim felicitas eſt cum Deo fſœdus
lapſa. iniiſſe, quàm opes poſſidere, quàm duces gi-
Spritus gnere, quam in gentem multam propagari.
lia ſtu- . .
dii⸗ Grandior quidem eſt, ſed Grandibus. Verum
.

multipli. Mon omnes capiunt verbum hoc. Multiplicatur

ecitatipra- ille, dilatatur, regnat. Fruatur ſorte ſuàâ. Ego
Jerenda.

—

45

careo & poſteris, & coronâ: ſed imitum cum
Deo pactum pro me durat. Malo cum Deo
fſodus, quàm regna. Utinam & Monachis non Regalayps
magis arfideret familiæ ſuæ propagatio, & Oſιs

opulentia, quam divini pacti inviolatum jus. 4.

Eà die circumeiſus eſt Abraham, & N-
mael filius ejus. Et omnes viri domus
ilius, tam vernaculi, quàm emptiti,
& alienigenæ pariter cercumciſi ſunt.

Quàâ die? Eà prorſus, in quâ præceptum olediens
de circumciſione latum fuerat a Deo. Proh .
obedientiam! quàm durum mandatum! Quot Regum, &
conventus indixiſſemus, ut extenuaretur! A- Saberio-
braham verô nihil cunctatus; ipſo die, quo “ ers.
accepit legem, implevit. Neque ſoluùm feflina- Lenien
tò legem explevit, ſed à ſe ipſo exorſus eſt ſa- exempla.
crificium, tum filium circumcidit. Facilè cir- Vox ope-
cumciſionem invexit in univerſam fatniliam, m.
qui nec ſibi, tec filio pepercit. Ego verò cum Exempla
hoc mirer maximè in Abrahamo, non mimiis ona.
tamen eum demiror; quoòd nullum omninoô „»
. aterfa⸗
ex familia præterierit; quem non obſignave- il
rit. Non minoris eſt laudis à le ge filium non ſervorum
excluſiſſe, quam in lege ſervorum poſ remum 7**
incluſiſſe. Nec ſubduxt, nec ſprevit aliquetn. !-ti
Inveni aliquem mihi, qui filio non Parcat, ſi A .
effundendus ſit ſanguis: vel qui ita ſalvam ve- Jatie⸗
lit legem in filio, ac in ſervo eſſe. Nunquid frenandi.
de mulionibus & bubulcis cura eſt Dominis? Se-vora
Una ſponſa ita pedes, ut caput curavit. Si inocen-
enim hoc ornavit, illos lavit. Lavi Ppede e
meos. Quantorum verò annorum Abraham fuit, Cant. 5c
cùm cireumciſus eſt? Propemodum Centena- 30
rius. Nonaginta & novem annos natus cruo-
rem effudit. Ubi ſunt, qui, quadrageſimo Moriiß⸗
necdum exacto anno, cultrum rejiciunt? Nul- catiιοa‿*ι
la pœnitentiæ interdum cura, pubeſcente ca- dinm.
nitie, ac ſi tranſlati jan eſient ab exilio in cœ-
lum. Centenarius Abraham cum IImaéle Pue- Senex fers
ro circumciditur: & Tu lilia inter & roſas veat.
decumbis, ac ſtertis in meridie ætatis tuæ 2

EXCAP. XVIII. GENESIS.

Apparuit autem ei Dominus in convalle
Mambre ſedenti in oſtio tabernaculi
Jui, in ipſo fervore diei.

D Iſce in ſanctis viris vel otium venerari. Seandali
Quod tu in Patriarcha ſpreviſſes, Do- Tari fa-
Winus muneratur. Sedenti enim „ non oranti éciles
apparuit Dominus. Porrò quam modeſta in Reerea-=
Abrahamo ipſa animi relaxatio! Sedebat, non 77 1,
ludebat; ſedebat, ſed ſolus; ſedebat, ſed us “ Se
cogitationibus ſaginatus, quæ Angelos pellice-
re potuerunt. Sedebat, ſed fervente die: ſe-
debat denique, ſed in oſtio tabernaculi ſui. O- aperdoz
1 42 . . . peridog
tium ſancti viri non aliud eſt „ quam excubare & Rex
ſuæ domui. Quod nobis pergrave onus foret;, invigi-
Abrahæ remiilio eſt. Planè non theatra „ non lent.
piſcinas, non ſtatuas domi extruxerat; qui æ- et. 5
ſtum in ofſtio tabernaculi fallebat. Sedebat ; Piliari, m
inquam, Abraham, ſed centenarius: nec ja- lLuxns.
cebat, ſed ſedebat. Et ita ſedebat, ut paratus
eſſet occurrere hoſpitibus in occurſum, eiſque
epulum parare, Porrò Angelus, qui Zachariæ
appar uit

46 Oliva

apparuit oranti in Templo, Abrahæ non oran-
ti, ſed excubanti domui ſuæ, apparet: Ut ſciant
Patresfamilias gratiores Deo fore excubias »
quàm orationes ſuas. Præſtat Reges & Præſu-
les audire miſeros, frænare felices, mulctare
impios, quam inviſibiles populo factos, E-
vangelia vel legere;, vel ſcrutari.

Cumque elevaſſet oculos, apparuerunt
tres viri, ſtantes propè eum.

LXX. Et ecce tres viri ſtahant ſuper eum.
Modeſtia Quanta oculorum modeſtia in centenario!
seulerum. Tres viri, ex Hebræo, ſtabant juxta eum:
vel ſuper eum ex LXX. & nihilo minus eos
non viderat, niſi cùm oculos elevavit. Adve-
nerant, conſtiterant, & ſuper eum incumbe-
bant; nec unus fuerat puer, qui vix ſentitur
cum ambulat, tres erant viri, ipſe quoque la-
zandi animi cauſa ſedebat, nec domus erat in
urbe, ſed in convalle ad quercum Mambre, ut
habetur in Hebræo; attamen nmihil Abraham
adverterat. Quos cum vidiſſet, cucurrit in oc-
curſum eorum de oſtio tabernaculi, & adoravit
in terram. Qui diu ſtantes ſuper Abraham tres
reſpexiſſet Angelos, eimque immotum ſeden-
tem in oſtio tabernaculi, procul dubio inhoſ-
pitalem eum & inurbanum vocitaſſet. Quam
lentè damnanda ſunt acta juſtorum! Modeſtia
Judican eſt, quæ inhoſpitalitas putatur. Non vidit jux-
les zema- ta ſe, quos tu eminus ſtantes vidiſti. Sed tu
vidiſti, nec occurriſti; ille verò, ut eos vidit,
Scandali cucurrit. Quid modé aise Eſtne otioſus Patriar-
1. ss* cha, dum ſedet? Promptior ab otio ſurgit ille
ad munera pietatis, quam tu ad ea ſurgas ab
oratione. Si diu oraſſet, haud humanius &
humilius hoſpitibus occurriflet. Sequitur: Et
adoravit in terram. Afferam pauxillum aquck,
& lavate pedes veſtros, & requieſcite d ar-
bore. Ponäamque buccellam panis, & oonfortate
cor veſtrum, poſten tranſibitis. Quæ ad hoſpi-
talitatem ſpectant, mamifeſta ſunt. Occultiora
tunc nobis rimanda. It obviam advenis: ve-
rüm non ab eis ſciſcitatur, qui ſint, & un-
de vemant. Satis enim pietati eſt, hoſpites
eſſe. Neque de rumufcuhs certior ab eis reddi
optat. Non officioſis dumtaxat ſplendidiſque
verbis fatigat viatores; ſed ſtatim de lavacro,
de epulo, & de quiete loquitur. Non grandia
Pei. loquitur; ſed lac, butyrum, & vitulum ap-
Servire politurus, buccellam duntaxat pPanis oſtentat.
Deo felix. Quamquam & ideò fortè de buccella tantùm
Anla? mentionem habet, ne hoſpitum modeſtiam lau-
nee tioris epuli commemoratione fugaret. Ex mo-
ſpondet, deſtià vultus conjectavit modeſtiam mentis, a-
& fruſßa- pertéque perſpexit receſſuros inde hoſpites, ſi
lum panis epuli merruriilet. Neſcio, an aſpectus noſter
exhibet. cogat extenuari, an impinguari apparatum.

„
Yari6.

Hoſpita-
litas.

Eleeme-
ſyna &
Xzlus in-
aifferens.
Promiſſis
Dei ube-⸗
riores
ſunt Con-
ſolationes

ah ,. Tria non mimimum quæſtionis hic faceſſunt.
vint Paa. Prinum; Cur pedes ipſis abluendos relinquat:
pertatis Lavate pedes Veſtros. Secundum, Cur non in-
& mode- ducat in domum ſuam: Ert requieſcite ſub ar-
Kia. bore. Tertium, Cur eos apud ſe diutius com-

morari non cogat: Poſtea tranſibitis. Adum-
PBrata, ut ſuſpicor, hic eſt vera ratio foven-
doruin Monachorum. Nutriendi ſunt, ado-
Religioß randi, colendique ſunt: ſed hæc tria illis relin-
benoran. quito. Lavent ipfi ſe more ſuo. Noli eos e-
di ſed non mendare; noli vel intercedendo ſeveritatem

Protebtio- . . — .n
nitus ſæ. eOruI imminuere, vel coërcendo clementiam

mtariess, illucare. Aquam defer, ſed lavent ipſi fe.

Mone „at non leges feras, nec inferas ſuppli-= infatuan-
cia. Norunt ipſi, quo modo ſuos pedes abſter- d; nee in
gant. Tum cave, ne in domum tuam Angelos aula; .
evoces. Sine illos ſub arbore reſidere. Ibi feli- Rena
ciùs epulabuntur & ſanctius. In domo tuâ nec wore; e.
opes, nec ſœminæ deſunt: neutras aut aſpicere ! gioſerz.
eis impunè licet; aut deſpicere. Denique ita Rel gioſi
eos foveas, ut iter eorum non abrumpas. Be- auslis
nè currant, ne quæſo domi tuæ reſiſtant; alio- Hata
qui Sodomæ non evertentur. Noli retardare derane,
feſtinantes: Noli Babylonem revocare, quos
noris Hieroſolymis conſediſſe. Nunc paſſim brotectio-
Angeli, qui everſuri Sodomas credebantur:, nes noxiss
ædificandæ Babelis caus? Babylone deſtinen-
tur. Examina Religioſorum in aulis paſſim
fervent. Rarus Abraham, qui eos adoret, la-
vet, paſcat, ſed domo non excipiat, ac iter
eis inchoatum perficiendum ſuadeat. 8i quis
dives eſt, ab Angelis atrium ſuum teri vult,
eéôſque nec veneratur, nec paſcit, verùm irri-
det, emungitque: Utinàmque, qui Sodomam
ſubverſuri intrant, Sodomis non blandiantur
ingreſſi. Nimirum lautè ſaginati, etiam qui
Deo in Monaſterio ſerviunt, opiniones laxas
eructant; & altilibus deliniti, volare altius de-
diſcunt, humique repunt, pro Baccho & Ce-
rere permiſſuri exceptori excidia Liliorum. In
vino non jam veritas, ſed morum licentia, &
libertas opinandi. Placet inter placentas blan-
diri Dominis; eiſque pro laxitate menſæ laxa-
re thalamum. Ita bonmi viri mendaci Poëſim
inſimulant, dum eorum diſſimulatione, non
ex aquâ, ſed è& vino Venus emergit. Ergo ne
Angeli efle deſinant, qui Angeli advenere,
parcè ſatientur, & abire permittantur. Alio-
quin ſi diu in ædibus Magnatum detineantur,
illecebroſa mora mores Coœlitum in mores ho-
minum commutabit.

Tulit quoque butyrum, & lac, & vi-
tulum quem coerat, & poſuit co-
ram eis: lpſe verò ſtabat juata eos
ſub arbore.

Planè Angelicum epulum, in quo plus vir-
tutum, quàm dapum eſt. Nota Abrahæ fru-
galitatem. Certè nec Pavonem, nec Phaſidem Gala.
comediſſe puto, qui is, quos & Dominos ap-
elb⸗ & proſtratus humi adoravit, vitu-
um duntaxat, butyrum & lac exhibuit. De- Paupere
licias non norat, qui tam parcè convivium in- tas in
ſtruxit. Puderet minc Sacerdotes & Monachos men ſi
ea Monachis Præſulibéſque apponere, quæ Canvi⸗
Abraham ditiſſimus, victor, & felix, Angelis Reclehe-
paravit. O luxum! O probrum Religioſæ ſeu icerum
Eccleſiaſticæ menſæ! Pauciores aliquando epu- Mrus.
lanti dentes ſunt, quaàm patinæ. Quàm fru- Religioſo-

galis Abrahæ hoſpitalitas, ſed quàm accurata?

Non ſervi adhibentur: ipſe vitulum delegit, vwiolata.

uxor commiſcuit ſimilam. Inſuper dapes ipſe Haſpita-
appoſuit, & convivis adſtitit. Ipſe ver ſabat. litas.
Paraphr. Chald. Et ipſe miniſtrabat juxta eos. Religieß
Nunc Angeli vel excluduntur, vel cura ſer- oror.
vis demandatur eos excipiendi: qui, ſi quid Prerfe.
mucidum domi eſt, illud egerunt in hoſpi- milias
tum menſam. Putas vitulum tenerrimum fa
muli delegifſent? Epiſcopi ipſi præſint. Rex

ipſe regat. Nam ſi Abraham dapes deligit,

quo modo Epiſcopi Dei verbum à quovis mi-
niſtrari, & Sacramenta confici permittunt?

Sanè non optimum ſervi mercenarii diligent.

Abraham

mi⸗

eni
nil
rat

ver
Er,
4.

Cor
nen
lati

Reli
ina
ude
lier
ur
1
deat,
ilar
Corm
ller⸗
lani
itar
ſiaul
49
rinn
geſen
di⸗
Cory
di⸗ 3
ſur,
lanie

a
,.
neng,
Ann

brntih.

n

⸗
n 0
-

⸗
,
/ 1
rn;
die⸗
8 ch
n ſiun
. Ng
Nelſt
. Nnls
1
10ℳ

in Cap. XVIII. Geneſis.

Abraham licèt ſervos domi haberet dignos ſe,
tamen eis ne deligere quidem permiſit quem
coqueret, vitulum. Tu quomodo ſervis non
optimis diſpenſationem committis theſauro-
rum Eccleſiæ, & regni? Porrò, quàm lau-
tiora Patriarchæ fercula, quàm verba? Ponam-
qué bucellam Panis dixerat. Tum: Tulit quoque
butyrum, & lac, & vitulum. Aula grandia lo-
quitur, minima exhibet: Chriſti domus cum
minima promittat, ſumma quæque largitur.
Quamquam liberalitati id Abrahæ aſſignandum
eſt, cui tam pronus ad erogandum animus fuit,
ut cuùm ſplendidas pararet epulas, ſibi tamen
Liberali- videretur vix fruſtulum panis apparaſſe. Tales
zas in ele- nos profectò eſle voluit Deus, cùm per Pro-
emoſyna. phetam dixit: Frange elurienti panem tuum.
Iſa. 58.7. Quid eſt frange panem tuum? An avaros nos
Deus eſie docet? an fruſtulum duntaxat Panis
à nobis indigenti præberi voluit, qui nec dimi-
dio bonorum noſirorum contentus eſt? Eam efſle
vult, opinor, largientis liberalitatem, ut cùm
multa tribuat, fruſtulum duntaxat panis à ſe
Avaritia tributum putet. Vel certè tacitè avaritiam no-
inexplebi ſtram carpit, cui nihil ſatis eſt, cui deliciæ, opes,
lu. gemmæ, vix panis videntur eſſe; hoc eſt, cùm
divitiis exundet, ſe ſolum habere credit victum,
& quibus tegatur. Ergo frange eſurienti pa-
nem tuum; ex opibus, quæ tibi panis viden-
tur, pauperibus partem non minimam dilargire.

Inientio Cuimque comediſſent, dixerunt ad eum.

reg⸗ Ubi eſt Sara, uaor tua?! Ille reſpon-
blegmoſy- . — . 7 . . „ .
24 W. dit: cooe in tabernaculo eſt. Cui dixis:
Eleemoſ- Habebit Plium bara ukor tua.
na.

Aulico? Quare Angelus poſt epulas naſciturum A-
Iagrati- Prahæ filium nunciavit, & non potius ante
uedo. prandiurn hoſpitemn ſuum nuncio tam lato con-
Confiden. fortavit? Ne charitas verteretur in nundinas;
sis in ho. & tam ipſe epulum coëmiſſe, quaàm ille pro
ninzer. nuncio epulum apparaſſe videretur. Aulicorum
anim mos eſt, antequam ſaginentur „fauſta precari,
nil quæ- nunciare felicia; ſaturi autem & impinguati
rat. recalcitrant. Angeli verò ſilent, & mihil a ſe
Auliei expectandum ſimulant ante dapes; ut verò co-
Grss:. Mederint, tunc proſpera evulgant, tunc blan-
do. diuntur, tunc hæredem promittunt. Rarus A-
braham, qui iis epulum paret, a quibus ſperet
nihil: Rari hoſpites, qui ante epulum non ma-
gna loquantur; rariores qui poſt epulum in-
Correctio, Cipiant benè ominari, & nunciare felicia ex-
nen Adu Ceptori. Felicia, inquam, nuntiavit, ſed à blan-
atio. ditüs abſtimuit, nec abflinuit ab increpatione.
Religieſas Sequitur: Dixit autem Dominus ad Abraham:
in aula. AJätare Tiſit Gara? Ut vides, grati animi præ ſe
Suberiqr tulit ſenſum erga hoſpitem, naſciturum ex
Wr zne- illo filium edicende. At libertate uſus eſt,
latar, mo- Cum ridentem reprehendit. An putas, quòd
neat, cor- flagitia toleraſſet, ſi diu fuiſſet in domo Abra-
zigätque, hæ, qui vix uno die apud eum, extra taber-
Correctio naculum ejus demoratus, in uxore riſum dam-
ibere. navit? Nos menſes, annéſque in Magnatum
Familia- aulis habitamus, F
Iatani. tu muti præterimus. Planè ſi Angelus eſſes,
e ai chm in domo Matris tuæ riſum vides „non

is Sape- dignum riſu, ſed digniſſimum fletu, non di-

vionm ceres riſum: advena, diceres, ego ſum & pe-
deferendi regrinus, meum non eſt monere Navarchum.
127 Angelus in domum ingreſſus non eſt, tamen
cio, non eam; quæ poſt oſtium tabernaculi riſit, redar-
wurmn. Luit. Et quidem, non cum alüs de riſu Saræ
ratio.

& ſcurrarum ſacrilegia me-

õ

47

locutus eſt, ſed cum Abraham: neque diſtu-
lit emendationem non credentis Deo fœminæ,
Ppropalaturus infidelitatem ejus Sodomis, in
domo Loth; quin nec ipſi Saræ levitatern ejus
indlicavit. Patrifamilias rem aperuit: nec dein-
ceps aut inter ſe Angeli, aut cum aliis Sodo-
mis de riſu Saræ ſunt oblocuti. Ediſce, quæſo,
uni Abrahæ revelare, quæ reprehendenda domi
ejus deprehendis. Mederi vult, qui Abrahæ in-
dicat, quæ domi ejus contingunt. Sævire cupit;
qui Abrahamum celat, & cæteris reticenda
proloquitur. Nunquid Deo quicquam eſt difkci-
le * Jixta condictum revertar hoc eodem tem-
bore, vitâ comite, & habebit Jara fllium. Non Mars fem⸗
Parcit Angelus ridenti, & pepercit. Monet: per eegite=
at indignatus ob incredulitatem, nequaquam iar,.
promiſſionem de filio factam revocavit. Nimi- Correctio
rum dignum veniâ crimen, ſi nonagenaria à "iti.
centenario non ſperet filium. Noli ergo faſti- In ſervis
dire cunctantius fidentem tibi. Dubitavit, ri- & kliis
ſit, majora ſuis viribus credidit, quæ ſpopon- ele ko⸗
diſti. At excepit Te; & clanculum ſfubriſit: sgunden-
at riſit, non irriſit: at de ſe, non de te dubita- da.
vit: at verecundè ſe intra domum continuit „ Rex non
quamquam nonagenaria, & Angelis exceptis: Prz: a
at pudicè morata eſt in Ægypto: at conſtan- ia⸗ -
ter ex Chaldæaâ egrefla eſt. Facilè una levita- Compaiz.
tis labecula tot virtutum gemmis compenſatur. Tyro iole-
Nos diverſo ab Angelis more utimur.

Innu- randus.
meræ virtutes minimà inficiuntur apud nos ma- Omnnes
culâ. Neque ſolum lapſum monemus, ſed ab fe,
üs eum removemus muneribus, ad quæ illum .
deſtinaveramus. Audivimus Angelum, audia- Lapſis; zö
mus & mulierem. Negavit Saraæ, dicens, Non denegan-
riſis timore perterrita.. Habemus, quod mire- da wmune-
mur in Sarà, habemus etiam, quod non mire-“⸗
mur. Planè non immemor modeſtiæ fœmina,
vel cum errat. Dicere enim potuit, cùm ſe
carpi præſenſit: Quis es Tu, qui me ridentem
arguis? Num propheta es tu, ut muncianti ex
ſene filium naſciturum credendum ſit tibi? Me-
mento hoſpitem te eſſe, non Doctorem in alie-
nà domo. Merces enimverò humanitati no-
ſtræ hæc ampla eſt, referre pro convivio con-
vicium. Potuiſſet, inquam, hæc dicere, ſed p ccept
ab his abſtinuit, & monentem ſe advenam ti- ziek:
muit, non ſprevit. Negavit Sara, dicens: non ſtaltus
riſt. Rarò excuſationes à mendacio ſejungun- cæditur
tur. Roſæ perſimilis mihi videtur excuſatio: Rbiis;
olet, ſed pungit; patrocinatur, ſed inquinat. Prov. ro--
Certè ſi unquam excuſatio innocenter florere Ereuſs-
debuit, in ore Saræ coram Angelo flarere po- tienes fri-
terat. Nihilo minus ſancta fomina cùm ſuppli- vole.
cium nullum timeret, excuſare ſe non potuit, en*.
quin mentiretur. Dominus autem: Non eſt, in-W.
Tuit, ita: ſed riſiſti. Cum ergo ſurrexiſent inde
viri. Vide, quam inviſa ſit Angelis mendax
Defenſio. Angelus, qui fœminam nec ſaluta-
verat, cùm exciperetur, nec, cùm epularetur,
ei gratias retulerat, quâmque ridentem, &
non credentem tulerat, excuſantem ſe, risum-
que ſuum obtegentem corripit, & quidem abſ-
que ullis officiorum blanditis. NWon eſt ta.
Nec contentus exprobraſſe mendacium excu-
ſanti, confeſtim inde, eâà non ſalutatâ, diſceſ-
ſit. Nihil gravius accidere ſibi potuiſſe teſta-
tus eſt in domo Patriarchæ, quàm mendaces
excuſantis ſe fœminæ ambages. Angelus, qui
fugientem Agar non refugit, a mentiente Sar
non ſine ſtomacho profugit. Ergo Angelus in Familia-
domo Patriarchæ epulatus ſoœminam non al- witas cum
loquitur, miſi ut arguat. Nos verò tunc tan- eiteri-
õ

Correctios
nis impa-
tiens diſ-
cat à% Sa=
ra.
Sapiens
corde

48

tùm fœminas non alloquimur, cum eas à no-
bis argun oporteret. Alloquimur otioſas, nuga-
ces, phaleris ornatas mulieres; onuſtas pecca-
tis, irridentes, exleges ſine cenſura dimitti-
mus. Eris Angelus, ſi foœminas perſtrinxeris
mentientes, exerrantes non patiere impunitas,
quamvis opiparè te paverint.

Cum verò ſurrezißſent inde viri, dire-
zerunt ooulos contra Sodomam: Et
Abraham ſimul gradiebatut, dedu-
cens e0s. L
Oppro-

brium pro

Chriſto.

Si Angeli ſunt, cur non Angeli, ſed Viri
appellantur? Nimirum formam hominis indue-
HMumili- Taht, ideò nomen hominis non recuſant. Li-
ss. ceat mihi quorundam curſim arrogantiam vel-
Affabili- licare. Videas pleréſque, abdicatis opibus, &
24. Principatibus, vilitate habitus Chriſti Crucem,
Rel gioſus Crucilque ignominiam, profiteri. Verùm, cum
ſuperbus 1 8 231 . ro 8. 5Le
iulis & Peripſema Mundi facti ſint, coli volunt; &
ſalnzatio- tanquam Principes ſalutari. Primos in Conis
niphus accubitus, ſplendidas in aula ſalutationes, ſpe-
= cioſas compellationes in foro ambiunt. Cru-
,,S „ Cem ſerunt, ſed opprobria non ſufferunt, vi-
lec. les habitu, ſpiritu principaliores quàm princi-
Superbia. pes. Moneo te, ut ſis, non quod fuiſti, ſed
Vnifer- quod es. Angeli, quandoquidem habitu in-
itdt. 4 venti ſunt ut homines, viri appellati ſunt. Eis
Wei ,"“ non thura aureis thuribulis adolevit Abraha-
Haz,ti- Whus; ſed cum lacle vitulum appoſuit. Vidi
zas Cru- ego Romæ Principem virum, qui, ut Purpu-
cis. ram expiſcaretur, inter Apoſtolicæ Cameræ
Clericos referri non erubuit, ut facilius rube-

Pnifor- ret. Is & titulos, & inſignia ita poſuit, ut u-
itas.

Religieſe . . . .
Beer , dimifſionis imperavit ambitio imperanti, à Mo-

les, humi- nacho ſpes Regmi extorqueat. Chriſtus, etiam
les nune poſt reſurrectionis triumphum, cùm ſe inſtar

Ent. mortalis hominis exhibuit, & comedit, &
. palpandum ſe dedit. Paulinus, cum ſe vendi-
dit, non ut Epiſcopus coli ſuſtinuit, ſed, ut
mancipiorum ultimus, hortum coluit. Age;
ed quod agis. Apud Regem Achis David exu-
zs: ſnt lans, non ut victor haberi voluit, ſed ut pro-

„bles,a- fugus: denique inſanire non recuſavit. Terra,
gant quod ut in ferrum concrevit, non rigari, non co-
JTunt, nee li, non ſeri optat, ſed oblita ſui, quandoqui-
ompas, dem inter metalla referri cœpit, ignes, mal-
a, leos, limas, ſcalpräque ſuſtinet. Ex Aquila pu-
aimas trefſcente enati Vvermes nullà volandi ambitio-
nune ſe- ne velhcati, humi repere non faſtidiunt. Ri-
dtenzur, dicula ſanè res foret, ſi principatum inter a-
atquz e. es Vermiculi ex ave ſati ambirent. Fuiſtis
rradictio- . .
6. alquando Aquila, nunc autem vermes eſtis.
Eecleſia. Satis vobis ſit adrepere. Imperaſti: at nunc
ici veri. Monachus es. Noſce te ipſum. Obliviſcere po-
Pl. 34. pulum iuum, & domum pattis tui: & concu-
Piſeet Rex ſpeciem tuam. Sponſus, licèt Rex
dictus eſſet à ſponſa in ſuo accubitu; tamen,
ut ad hortum deſcendit, immemor regii faſtus,
meſlſuit myrrham cum aromatibus, more vil-
Tamæ in- lici. Libet hic illud quærere; Cur Dominus
erementâ appellatur Angelus, cum increpat Saram, &
v ri Vir dicitur, cùm ſe in viam dat? Dominus au-
tem: Non eſt, inquit, ita: ſed riſiſti. Cum ergo
Eccleſa ſurrexiſent inde Viri. Nimirum pro meritis reſ-
Kie veri. pondem nomina. Cùm arguit, Dominus dici-
tur; cùm abit, vir eſt. Hoc enim commune
cum multis, illud autem perrarum, vel in pau-

cis. Non ergo miremur, ſi quando vulgari

ſulphur, ſed apud Abrahamum innocentem;,

nus videretur eſſe è cœtu Prælatorum. Quod

Oliva

more vivimus, vulgaria ſortimur nomina: ſi- Vide
quidem Angeli, qui Domini dicti ſunt, cùm lect. ter-

peccantem reprehendunt; viri dicti ſunt cum .

ad iter ſe parant. Cturni;
. . . . .—Doymin.
Cum ergo ſurrexiſſent inde viri, direxe- 5.poſt E-
runt oculos oontra Sodomam. Piphon.

Epulati ſunt, ſed inter epulas obliti non
ſunt muneris ſui. Ut primò ſurgunt, Sodomam v,
„14 ” . 31r. . 4 everi-
reſpiciunt. Nec infligendi ſupplicii curd ab e-r ‚a; ſed
pulis retardati ſunt, nec epularum blanditiis „on irs.-
judicii ſeveritatem mollierunt. Planè Angeli, canda,
qui ſulphur meditantur, etiam cum lacte ve- aut inur-
ſcuntur: & quamquam butyro reécreati, ig- Teli:
nem excidiumque parant. Quam ſimilis Roſæ 6, igſ 5
angelus, florem ſimul, & ſpinas nutrit: olet, memor ſr
vulnerâtque. Nos ſi fortè, non quidem de ſub- Regulari
vertendis urbibus, ſed de tondend alicujus Oblervs
comâ cogitemus, anxii, ſubtriſtes, iracundi, it, in
ſolo felle, ſolâque myrrhâ, & paſcimur ipſi Fasre
„10 4 7 P I PIl » „a;, ſed
& alios paſcimus. Quod ſi butyro nutriamur; Serietatis
aculeum in melle deponimus, ſeveritatis inter memeor.

delicias obliti. Angeli verò verſant in corde Ira fra-
nanda.

2 . Superior
& filium naſciturum prænunciant, & epulum „iis cum

non faſtidiunt. Cœlum Æ gyptios tenebris ob- probis, e-
ruebat, & IIraélitis ſplendido lucis nitore ziam chkhm
blandiebatur. Memento, alii à te deberi oſcu- uniturus
la, alii verò vulnera. Una lux lippientes ocu- imore-
los vexat, integros recreat. Noli ergo noxium““
puriturus, innoxium conterfere. Fulmen eſt,
quod unius turris faſtigium perſtricturum, to-
tam urbem quatit. Eſto gladius; unum vul-
nera, cæteris refulgeto. Et Abrabam ſimul gra-
diebatur, deducens eos. Uxorem Angeli men- 7
dacii, & infidelitatis coarguerant, nullum re- z Cen-
liquerant hoſpitantibus munus præter reprehen- „atians.
ſionem, nihilo minus ſanctus vir eos humaniſ-
ſimè exceptos humaniùs deducit. Da, quæſo, Correitie
mihi Patremfamilias, qui eos deducat, à qui- amanda.
bus in medium producta ſint vitia domus ejus.
Refugit quiſque cœlum, quo morbos fuos pro- superior
di timet. Mare nulli parricidæ non inviſum: coli debers
Cadavera enim in littus ejicit. Quo ſtudio Vio- H n-
las rigamus in vaſis, quâ cur terram cribra- Suberior
mus, cui Narciſſos infodimus, quot ſepiuntur Collegii
arundineis cratibus Flores & Septemtrione ad- Jai prodi
ſcit! Olent & recreant. Unus Aſſiſias Fran- rimina
ciſcus dumos Benedicki percoluit. Vulnerari ſen esn
enim optabat, non perungi, aut fragrare. erate

Hoſpita-

Num celare potero Abraham,
Nurus ſum!

Et quare tanto honore dignaris Patriarcham?
fortè ob divitias ejus? an ob victorias? an ob
prudentiam, quàâ pollet? vel denique quia fa-
vit tibi, quia excepit Te, téque officiosè abe-
untem proſequitur? Audi: io enim, quod
pracepturus ſit filiis ſuis, & domui ſuæ poſt ſe,
ut cuſtodiant viam Domini; & faciant judi- Rex qui- „
eium, & juſtitiam. Viden? quomodo non Vitu= dus ſave-

quæ ge-

l ſibi appoſiti, non opum ejus, atque victo- ve debet.

riarum, generiſve meminit, cùm eum arcano- 4Ad Di-
rum participem facit: ſed illud tantùm reſpi- Satate
cit, quod Domini timorem ſit aliquando po- Pruwalan.
ſteris ſuaſurus. Et quidem, non ob receſſim à ii.

patria, non ob repudiata munera Sodomorum, Epiſcopus

non ob jejunia, & patientiam, eum ad tan- onciongs-

tum honorem evexit; ſed ob inſtitutionem li-“.
berorum. dcio enim, qudd præcepturus ſit filiis

Hir.

uni,
dn
th.
hn

Meri.
2366
6n n.
uln,
1inn
na.
goßt
auls
enmr/
degulni
ſnt
ii,
4fai.
4,, ,
Deritetin
nng.
laße
Nants,
Npni,
mittaas
duliee
tianihs
gnin
Hinzn.
in

Aſie
linn .
richiznir
timn

Connc
Anenl/

eri
lileke
ſn .
nit.
Stenn
Chlui
ginins
m
1 nue

Ne
U⸗ fe
n
4, 01
⸗ cpitnt
1: guind
d

4 6.
iſh
, atic⸗
.
i:

.

Religio ob

in Cap. XIX. Geneſis. 49

PIärum ſiis. Uſque adeò in Patrefamilias, ſuprà vir-
uts s rutes cæteras, Deo gratior eſt Filiorum cum
Dei timore educatio. Et faciant judicium, & ju-
ſtitiam. Quare non ſatis fuit, judicium nomi-
naſſe? An ſejungi poſſunt duo iſta, juſtitia,
& judicium? Utinam rarò dividerentur. Dam-
natus ille eſt. Quæro, an reus ſit. In judicio
damnatus eſt, inquis, & an reus ſit exquiris?
Quæro iterùm, an in judicio damnatus, juſtè
damnatus ſit. Si enim omne judicium juſturn
foret, inane conſilium Abrahæ foret, de ſer-
vando judicio, & juſtitis. Memineris, velim,
Nabuthem, & Suſannam à judicibus, & qui-
