deſen. nin centior, quam ſpicarum. Quo enim nos vivi-
Lyeſe mus tritico, eo Pudicitia interit; quæ, vivax
eifeii. in macie, & debilitate valida,, ſi fameſcit, ru-
taorn ſo bet, ſi epuletur, eas inter Prophetarum vo-
Ppondet, ces exſpirat, Mors in olla. Quam ſimillimus
teſeclore *. Res Pudor eſt Eſau, ſi ligurit „ profligat primoge-
3) ex e Ilal. 35. nita. Hinc clamat Eſaias: Lætabitur deſerta G.
Uure non 1. invia, & exultabit ſolitudo, & florebit quaſi Li-
ad br. lium. Ubi nulla ſeges, ibi flos: & ibi Pudici-
conili Cant..2. tia, ubi fames. En pudoris culturam: Scut Li-
lium inter ſpinas. Nam inter ſpicas in Vepres
Lilium efferatur. Eſt enim Pudor, ut vitis; am-
putatione ſuccreſcit, ſaneſcit vulnere, vivit ob-
Nan truncatione. In ubertate & deliciis poſſunt am-
net . plexus eſſe non illiciti, procul fieri ab ample-
Ptenn on⸗ xibus nec Joſeph poteſt. Nati ſunt autem Jo-
Jeph, inquit, flii duo antequam veniret fames.
Quamquam ipſæ Joſephi deliciæ non caruere
Y menſt,l pudicitia. Nam, cuùm annos non minus ſep-
Inglh. tem expleverit abundantia, quo ille tempore
S filios tantum duos ſuſcepit, teſtatus profectò
X fertltas S erit
elce it⸗ , eſt, plus ſe Præfecturæ quàm proli ſtuduiſſe,
e. d & CGurulem diuturniùs inſediſſe, quàm Tho-
nnt, d n jtati kogtu duphici proſbexi
N wiidi,in rum. Ut poſteritati fœtu duplici proſpexit,
ottet. Mr , totus horreis incubuit, unam ratus Proregis
lar, lich e Rexve. illecebram, attentionem in gyptum. Novus
Rm. Far enimn quaſi Jacob duas ſe duxiſſe Sponſas eſt
“ Eeice arbitratus, Præfecturam & Aſeneth. Hanc
alret; 7iten. Lian illam verò Rachelem deputavit. Ex

dih⸗ 14 . 1 — .
Nendid illa filios, ex hac horrea ſuſcepit. Sed Joſepho

6t. miee ͤ . lapts . 1.
Me; Aer verz imn & pulchrior & fœcundior Rachel extitit, quàm
uno appure e? perartis Lia. Huic bis junctus duos liberos ſuſtulit. Ab
feit, kſn Preeſe. illa nunquam abjunctus areas, horreâque edi-
Krani 1i dit innumera. Hæ ſunt illecebræ Præfectorum,
tenie, lil qui ne ubertatis quidem tempore meminiſſe
3o ſenlin conjugis, niſi temperantiſſime, debent. Ut
t, Muem: propterea ii infames cenſeri debeant Præfecti,
, A Ae qui perditiſſimis regnorum temporibus & ſcor-
ar n auaua circumducunt, & mimas.
Aondaltla
mand ocavitque nomen Primogeniti Manaſ-
dken alin lVs, dicens: Obliviſci me ſecit Leas
perth N. Ooymnium laborum meorum, & domus
berin . Patris mei.
temn, Rlr⸗ H D .
hge mant. Quòd laborum ſuorum recordationem ob-

e temheſt⸗ Hteraverit Joſeph primogeniti ex uxore ſuſce-
Trenatn, le ga Pti gratulatione, non miror. Obruit enim

t in mld,n,t calamitatem felicitas, ſi & illa abierit, &
roelti 6 iſta acceſſerit. Quo verò modo, præ filio,
eriti, e, obliviſcitur Patris? Non ille patrem expunxit
opprelice, .V in ortu fili, ſed domus Patris oblitus eſt.
otentiolI Dignitas Scilicet injuriarum livorumque oblitus eſt fra-

une on trum. Cümque nos felicitate in ultionem exſti-
. mulemur, quaàm calamitoſi diſſimulaveramus:
Iimici Joſeph proſperitate exarmatur, &, quia omnia

oole, ℳ
. ti elſe u. m
Itatl e 6

ricneclir dileczio. poteſt, nil poteſt. Ecquis tunc ſtare profluen-
imgt⸗ tem vidit, cum, effracétis aggeribus, alveo
Tat intumeret? Debuerat Joſeph tunc fratrum ob-
vurie Atli liviſci, cùm jaceret in compede. Stirpe fultus
. Nui ſceptro injurias penſet, & in æmulos ex -
venine candeſcat. Id nos ſanè præſtaremus, qui va-
aberts n , 1 porum inſtar, cœlum petimus, ut demutemur
qumml. in fulgura. Imitatur ar bores Joſeph, quæ,
us conileid quamdid parvæ humiléique ſunt „ & ſteriles
. 1e N ſunt, & dumis pleræque earum inhorreſcunt;
olin ommes certè ſylveicunt impuberes. Ut adole-
fuk.

in Cap. XLI. Geneſis.

237
vere, & cCitiſſimè miteſcunt, & celſitudine
Proficiunt ad frugem. Proceritate Joſeph ſpi-
nas abjecit, incommodorum & injuriarum ob-
litus. Obliviſci me ſecit Deus omnium laborum
meorum, & domus Patris mei. Nota mode-
ſtiam „ Verämque manſuetudinem. Noluit enim
injurias nominare, ſed verbo abſtinens, quo
Ira incendi poſſet, nuditatem, venditionem,
accuſationem, ciſternam & carcerem alieniſſi-
mo ab indignatione verbo complexus, labo-
res dixit, non injurias. Et revera oblitus erat
contumelias; quas ne nomine ſuo quidem com-
pellare ſciebat. Id tandem eſt & fdelia chari-
tatis candorem injuriis induxifſe. Quid, quod
Patris meminit, cui amorem debebat, fra-
trum non meminit, quos norat in ſe graſſatos?
Adeòô ea retinebat in animo, quibus ad amo-
rem excitaretur, ea ex animo truſerat, qui-
bus in ultionem concitaretur. Porrò cur obli- v; gi
tum potius ſe dicit domus Jacob, in qua ven- inie, .
ditus, quàm domus Putipharis, ex qua datus perarios.
fuerat in catenas? Nimirum id ponit, quod
eum acerbiùs, duriuſque momorderat. Gra- Vnio læſz.
vius enim eſt, à fratribus vendi, præ livore Perſecu-
ſomniatæ felicitatis, quam à Domina, in o- „„““ go⸗
dium repulſæ, catenari. Hic corond non cares ust
in catena, & Martyr es. Ibi & libertate cares pene
& laureâ, non victor, ſed miſer. Adde, quod Mariyri-
domeſticis difficilius reconciliamur, quàm ex- 66.
teris; ideôque, cùm ſe Joſeph immemorem ait Rrtien-
illatæ ſibi à fratribus contumeliæ, oblitum ſe
quoque teſtatur conflatæ ſibi calumniæ per a-
dulteram. Illud autem divinare non auſim,
cur domus patris, laborumque non ſit oblitus
Joſeph, quùm in regiam rhédam illatus renun-
ciatus eſt ſecundus a Rege, ſed cùm natus illi
eſt Primoôgenitus. Proles præpolluit imperio
apud eum, qui pluris faciebat, quod Dei po-
pulus augebatur, quam quod ipſe inter £tgy-
ptios magni fieret poteſtate. Perinde à me Deus Zelus a-
colebatur, inquiebat Joſeph, ſeu compedito, azimaru.
ſeu coronato. At domi meæ enato filio, duo Gloria
aderunt Divinitati adoratores Manaſſes & Jo- En
ſeph. Felicior propterea ſum cunis hæredis jor gac⸗
mei, quam curru honoris mei. In hoc nihil ratur.
Numini, in illis adorator accrevit Divinita- Intentio
ti. Tunc ergo laborum obliviſcor, cùm com- recka.
militonem nactus ſum pietatis in Deum. Quod e
ſi à cœlo in cœnum labi non pudet, dicamus ,is ante-
eam eſiſe inclinationem parentum in liberos, ferenda,
ut pluris fieret à Joſepho Manailes, quàm
Præfectura. Cavenda proinde Sacerdotibus af- Parentü
fectio iſta in conſanguineos eſt; ne, ut Joſeph obélivioe
Præfecturam filio, ita ipſi affinibus poſtha-
beant Epiſcopatus. Quam porròô ſapientiùs kgeeleſis-
ſud matre locutus eſt Joſeph in exortu filii ! Kici aff-
Rachel enim, quùm peperiilet Joſephum, ex- ves Hane
clamavit: Abſtulit Deus opprobrium meum. Et Gen 37.
vocavit nomen ejus Joſeph, dicens: Addat mi-2 3. S
hi Dominus filium alterum. Improbanda ſanè
fœminæ aviditas, quæ uno beneficio non ſa-
tura, mox novis inhiavit. Nam inſperato tot
poſt annos cohoneſtata partu, filium alterum
in alterius enixu poſtulavit. Non ita Joſeph
qui nihil à Deo aut petit; aut ſperat in exor-
tu primogeniti ſui. Ipſa Lia aliquid ſpera-
vit præter Ruben in ejus exortu dicens: Vi- Gen. 22.:
dit Dominus humilitatem meam, nune ama- 33
bit me vir meus. Gratulabatur ſibi Joſeph tan-
tùm præteritæ calamitatis oblivionem, futu-
rorum penitùs incogitans. Nomen quoqe le-

cundi appellavit Ephraim, dicens . W

238

me feeit Deus in terra paupertatis meæ. Ubique
meminit Dei, & nulquam meminit Pharao-
nis; in cujus aula morabatur, & à quo illatus
fuerat in curulem Principatus. Quis noſtrum,
ſi & ſervo renunciaretur à Rege Primas impe-
rii, non ubique nomen Regis inſculperet;,
nullà Numimis mentione? Joſeph non ita, qui
Confiden. exterus, ideéque ſuſpectus; vindicatus in li-
zia in bertatem, & regno impoſitus, ideéque ob-
Denum. ſtrictiſſimus Pharaoni, & Aulieis inviſus, nul-
Nil pra- lo metu delatorum, nullo Regis reſpectu, non

zer Dei. modò ab ignoto Ægyptüs Deo filum deno-
Agdalatio minat, ſed dignitatem ipſam, quam à Rege
Jaſet. "*acceperat;, Deo imputat, acceptâmque fert
Deus vi- Numini. Cyeſcere me fecit Deus. Nonne Pha-
lis nokis, rao Te regno impoſuit? Vel in ſecundo & fi-
non Zoſe- liis, aſſentare beneſactori. Jam Deo in primo-
Wor genito feciſti ſatis, ubi affirmaſti, per eum ab-
d, „ ſterſas è mente tua fuiſſe calamitates inunda-
Deum. tione tantæ fortunæ. Eſto, libuerit tibi Regi
Dienitas Deum anteferre, beneficia Numinis imprimen-
*⁹ Deo. do Manaſli. In Ephraim ſaltem Te Regis me-

morem teſtator. Memineris in ͤÆgypto Te
efle, & primum à Rege, nullumque non in
tuos mores excubare. Quid dicturus eſt Pha-
rao, ſi reſcierit Satrapem ſuum tam in pri-
mo, quam in ſecundo filio, nuſquam men-
tionem feciſſe ſii, ipſaſque à ſe Tibi delatas
infulas uni coœlo adſcriptas; & , ſi non inviſi,
ignoti certè ſibi, Numinis Te tantùm jacta-
re gratias & nomen? Certè hoc penè plus
ſtupeo in Joſepho, quàm ſervatam olim tan-
tà fortitudine Pudicitiam. Ibi enim ab ample-
Xibus Dominæ abſcedendo, pudicus, hic à

Regis commemoratione recedendo, haberi
potuit ingratus. Plus eſt, Regem contempſiſ-

ſe beneficum, quaàm fœminam horruiſſe pec-
caturam. Quando & Deum & Regem cole-
ure licuiſlet, Deo & Dominæ adhærere non
licuit, ab alterutro avellebatur alterutrius
amplexu. Sed is, qui incrementa ſua cœlo aſ-
lignat „ non Regi, Regem ita colit, ut hor-
rea univerſa compleverit, ut regiones luſtra-
verit omnes, ut mhil ſibi, Pharaoni omnia ſe-
poſuerit, parum blandus, ſed fidiſſimus ſuo
Principi Satrapes. Creſcere me ſecit Deus in
erra paupertatis meæ. Quàm verò Joſephum
laudo;, qui iſta auſus eſt, regnante Pharaone,
tam Pharaonem ipfum demiror, ſub quo im-
punè licuit Dei meminiſſe, & Regis obliviſci,
in commemorando ſupremæ Dignitatis autho-
re. Magnus ſanè Princeps, qui ſe nulli poſtha-
beri credidit, quum Deum ſibi antelatum in-
tellexit. Creſcere me fecit Deus in terra pauper-
tatis mekx. Cur .gyptus terra dicitur pauper-
tatis ſuæ, in qua opulentiſſimè & degebat &
vixerat Joſeph, dudum magnæ domui, nu-
per veròô toti regno præfectus? Terra erat o-
Lihertas. Pum ejus, non paupertatis. Ditatus ſanè in E.-
Tribula- gypto Joſeph, ſed tantas inter opes viſa eſt
zio vera. adoleſcenti Terra paupertatis, vel quòd Li-
Fides ve- bertate careret, qui Imperio non carebat: vel

Aulicus
Vorus.

ra eſt Fe- § .
d quòd nullum Decultum cerneret in Egyp-
vera. to; ſine quo omnmis copia inopia eſt. Ergo nul-

Witerna li faſces componi poſſunt cum Libertate, quA
sentkm. ſi careas, ut regno præiis, & primus à Re-
ge ſis, pauperrimus mortalium es. Quam er-
go intentæ in ſuam Libertatem eſſe deberent
Reſpublicæ; quæ ſuas ſi noſſent opes, in qua-
vVis opum egeſtate locupletiſſimas ſe eſſe ſci-
rent. Nam ut Subditæ Principibus urbes ſi-
ne ſcelere aſpirare ad Libertatem non poſ-

Oliva

ſunt, cùm omnmis poteſtas à Deo ſit : nec libi- ,l
do libertatis in ſubjectis votum eſt libertatis,

ſed licentiæ & rebellionis appetitio perditiſſi- ealm
ma: Ita eæ ignaviſſimæ putari debent Regio- loner)
nes, quibus indulta à Deo Libertas aut patri- Al
monio vilior, aut vitâ fortuniſque non eſt cha- t,an
rior. Joſeph certé coronatus exclamat: Creſ- ne len
cere me fecit Deus in terra paupertatis meæ. ynn

Jubeo, lſed ſervus. Impero, ſed captivus. Ca-
tena nec diademate compenſatur. Quod ſi Re- Haretico
ligionis improbitate viſa eſt Ægyptus impe- wum fæ.
ranti Judæo terra, non opulentiæ, ſed pau- dera.
pertatis, quo modo tam ſe beatos putant, ſeu
Monachi in aulis, ſeu Eccleſiæ filii in regio-
nibus incircumciſorum? Quid, quod apud eos
ſtipendia faciunt, pro eis pugnant, iis vin-
cunt, & dum ipſi Centuriones evadant & Pri-
mipili, non horrent Chriſtianas Provincias ſub
jugum mittere Hæreticorum? Proh Joſephi
ſtomachum, vel imperium indignantis, ubi
deerat Fides! Ille inopiam credidit, imperare
idololatris. Nos feſtis adſeribimus familiæ, in-
ſerviſſe profanis, & Eccleſiæ hoſtibus militaſ-
ſe. Quàm Joſepho ſimilis Jacob, qui, cùm
videret familiam ſuam bonis omnibus cumu-
latam in Ægypto florere, inde tamen, cor-
pus ſuum aſportari voluit, ne, vel mortuus,
conviveret Ethnicis. Facies mihi miſericordiam Gen: 47.
& veritatem, ut non ſepelias me in Kgypto, 30.
Jed dormiam cum patribus meis. Cui reſpondit
Joſeph: Ego faciam, quod juſſiſti. Et ille: Jura
ergo, inqutit, mihi. Is adoleſcebat in ſenibus,
& is vivebat in morientibus amor in Deum,
ut nil à regnantibus filis efflagitarent, niſi ne
ibi putreſcerent eorum ofla, ubi ſuperſtitione
religio premebatur. Et ſanè non mirum, ſi gararte:
adeò abhorrerent à provinciis Ethnicorum He- Figm.
bræi, quando Deus ipſe tanta Populo in ta- . Inr Mrkſid
bulis lapideis præcepturus, non eis plagas in- Uurg gran
Hictas hoſtibus, non mare in duas partes didu- , grod
ctum, non confectum in cœlo manna comme- Wlec ſ
morat; ſed ait tantum, ſe Deum efle, qui eos dt Uod il
abſtraxiſſet & terra profanorum. Ego ſum Do- Exod2: (haullet
minus Deus tuus, qui eduxi te de terra Wgyp- . umlle
ti. Non bhabebis coram me Deos alienos. Certè Amnu,1
apud Abrahamum Deus hoc tantùm exaggerat ( Rimn
beneficentiæ ſuæ argumentum, quòd eum ſci- untee kdli
licet & ſolo Chaldæorum liberaſſet. Ego Domi- Gen. 15. tcr

intant
nus, qui eduxi te de Ur Chaldæorum. Pudeat 7 uinmni i
igitur alumnos Evangelii ibi eſſe cum gaudio, un ic⸗
ubi Patriarchæ ne ſua quidem oſſa in metallo (n ſlas
& porphyrite jacere voluerunt. ano

öcewomim

Igitur tranſactis ſeptem ubertatis annis,

qui fuerant in Egypto, cœperunt ve- 5
nire ſeptem anni inopiæ, quos prædi- tGNR.N
xerat Joſepk: & in univerſo orbe fa. (ſn
mes prævaluit, in cunéta autem terra “ dNien
KTLgypti banis erat. ebdler
Tandem omnis copia finitur. Felicitati por-
rò ſecus accidit ac Malis punicis. Hæc pri- Felicitss N dr
mùm immitia & incocta, ſi admordeantur, Nuxas. Wme e
remordent, & raptorem torquent amaritte ymn ker⸗
ſua: quam brevi in illecebram ſaporis exco- Auine,
quent, comedoni blanditura. Felicitas, & con- rc,
trario, primuùm lenocinatur & ſapit, mox on
illudit & cruciat. Roſa eſt, ſed quæ fſolia pri- nen⸗
muùm, mox dumos promit. Pomum eſt, queccd. le
diuturnitate acerbum fit & immite. Horreis
proinde ie

nee Hb.
tbenti,
Derdidiſ.
ent Repo.
dat zan.
noneſt che.
mnt: n
etalit e
Ptinn r.
Cd INe. U
PPtos nge.
, ſed Par. 1
bornt 1
li in 1eg
nodalen
Ant, rin.
adlant E.
rovinciasſib
h llzii
DMalts, Ibi
it, inherre
kibus wültil.
nibus cunm
tamen, Cr.
vel moruus,
niſeniorlian ,
in Aoypo,
Ci reſmit
Et ile: Jyt
in ſenubue,
r in Deum,
ent, nil ne
ſuperkttige
mimum, 11
Populoint.
eis Plge
ettesid
anna conme-
eſle, guiens
Ey ſin Dr
eterre Lyy⸗
lienot, Cett:
nn engggend
ndd eun ſi.

Ns

e. Ho Dn

run. Duden'

CcuN indi⸗
ſſa in Nerlo

tatis nit 4
perune
gun el

ſo olejr.

guten iin

Pehcitti n 4
a hl⸗
65. Hxclii,

ordentue
ett Mene

ſiporß NN.
etis en
. ſaptt . l⸗
ge ſolir
u l,
Holes

m grunk

coperibus.

d. Eucha-

Dignitas ſi
in digno.

NOMO

iin Cap. XLI. Ceneſis. 239

proinde Egyptiacis prudentiſſimé Joſeph in-
Gen. 41. ſculpſit: Ubertatis magnitudinem Perditura eſt
31. inopiæ magnitudo. Impletumque vaticinantis
oraculum eſt, Mundum fame opprimente. II-
lud miror, in annis ſeptem ubertatis tria tan-
tum egiſſe Joſephum, nempe .Ægyptum lu-
ſtravit, annonam urbibus intulit, duos ex u-
Xore liberos ſuſcepit. Non oraſſe fertur, non
litaſſe, non jejunaſſe, non filios dicitur cir-
cumcidiſſe. Ergone ita Joſephum nova digni-
tas conſopivit, ut, .Æggyptiorum more Arato-
Rex re- Ium, Colum nunquam intueretur? Quis id
gat. opinetur de viro numeris omnibus abſoluto?
Nimirum imperantis jejunium & contemplatio
ſunt, præeſſe populis, & ſuo benè defungi
munere. Quare illa Moyſes commemorat de
Superior Præecto, quæ ſervari à Præfectis debent. Ara

invigilet, enim Proregis thronus eſt, & victima præſtan-

tiſſima expeditæ populorum cauſæ, abſoluta-
Er ſzopi ue judicia. Quare cùm Præfecturæ ſatis fe-
vißient. Ciſſe ſuæ feratur Joſeph, ſat quoque & jejunaſ-
ſe fertur, & oraſſe. Hæ enim repoſcuntur ab
imperantibus hoſtiæ, qui ſat litant, ſi urbes lu-
Dignitas ſtrant, & horrea complent. Niſi forte mavis
noxiga. dicere, ita Joſephum à Moyſe deſcribi impe-
rantem, uti efſe conſuevere, qui imperant.
Nam ita, non rarò, abſorbentur à Magiſtratu
qui præſunt, ut urbes tantùm horreâque me-
ditentur, a ſuo corde extorres, cœlique, ſi
non transfugæ, mole certè negotiorum, imme-
Pelicitas hores. Ideò nihil in Joſepho Prorege aut divi-
noxia, num, aut ſanctum toto ſeptennio ubertatis deſ-
cripſit Moyſes, quòd Felicitas divina expun-
gat. Non ergo altare Joieph extruxit, non Deum

aut exoravit, aut vidit, non denique aliquid

tot annos egit, ſi ſtemus annalibus, quod ani-
mi, familiæque curam ſpectaret, curis regni
mente Præſidis adobrutâ. Illud tamen Hebræo
Proregi gratulor, quod ſi Deo aram non exci-
tavit, quod illi in regione extera fortè non li-
Digaitas cuit, nec ſibi, ſuiſque domum hortôſque para-
c, . vVit, quod illi in ſumma regni totius Præfetu-
Manera. Ià & licuiſſet, & verò fuiſſet facillimum. Qua-
Rationes fe prudentiæ fuit, inviſis populo aris tantiſper
rivata. diflimulatis, ſine oſtentatione Divinitatem in-
e a⸗ ſtillare Primoribus, quam inundatione iis im-
raders. Mittere nequiiſſet: fuitque modeſtiæ, ſua com-
moda in tanta opportunitate amplificandi pa-
trimonii pemitus neglexifle. Quns erim putet
in ſuo conclavi non ſæpè orafle Joſephum?
Quis filios ab eo non exiſtimet circumciſos,
quos ambos à congeſtis in ſe Numinis beneſi-
ciis denominavit? Præſtitit ſanè ommia Joſeph,
Eirubeſeè. Guæ verum Ifraélitam, germanumque Abra-
ti, gvan. hatmni pronepotem decuerunt; ſed domi geſſit

Selii tollit ea, confecitque quaſi occultè, ideéqueà Moy-
ſe ſeu neglecta, quia non publica; ſeu præter-

pretium

miſſa, quia in Principe minus obſervata. Er-
So Religio clandeſtina, ſi lucem refugit, lu-
ce quoque carebit hiſtoriæ & dignitatis. In u-
niverſo orbe fames prævaluit, in cuncta autem
terra gypti erat panis. Doleo, nec fertilio-
rem, nec prudentiorem fuiſſe in toto terra-
rum orbe Provinciam .gypto. Quæ ſanè re-

riſtia in

alluvione, ſed Proregis ſui providentiâ, con-
liòque calamitatem tantam eluſit. Adeò unus
ſat homo eſt avertendæ ærumnæ, locupletan-
déque regno, ipſis maximè inopiæ inſtrumen-
tis. Pudeat autem Mundum, unam abundare
Egyptum in ſumma tritici penuria. Ideéôque
abundavit, quia exterum, captivum, & vin-

gio, non feracitate ſoli ſui, aut iui fluminis

ctum;, innocentiâ prudentiâque florentem, ſins
& Civibus & Satrapis anteponi, ſibique im-
poni non recuſavit. Utinam & modèò non fe-
liciuùs adminiſtrentur à barbaris & profanis Ur-
bes, regionéſque, quam ab Optimis & Opti-
matibus. Certè non ſemel muſſatum eſt , le-
viora eſſe populorum onera ſub Ethnicis, quàm
ſub religioſis Proconſulibus.

In univerſo orbe fames prævaluit, in
ounöta autem terra Zgypti panis e-
rat. Qudâ eſuriente, elamavit popu-
Ius ad Pharaonem, alimenta petens.
Quibus ille reſpondit: Ite ad Joſeph:
Oquicquid ipſe vobis dixerit, faci-
te.

An non Chimæra, In cundta autem terra
Egypti panis erat, quâ eſuriente? Si ſuppetit Avari-
panis quomodo fameſcit? Mirum id „ & 'ia.

monſtrum eſt, ſed ſui frequentiâ tam uſita- ker r.
tum;, ut jam haberi pro Monſtro poſſet, ſi monia in

duo iſta abjungerentur Fames & Panis. Naſ- meſſibus.
citur, proh ſcelus! annonæ charitas & Copia,
& pariunt frumenta egeſtatem, penuriamque

alimentorum. Nam, præ copia, plebs deſes

facta triticum projicit, quod à fœneratoribus
ereptum, in nundinas ferales reſervatur. Et
olim quidem humanæ vitæ inſtitores pannoſi
erant & ignobiles; jam veròô, pleriſque pro-
vinciis, a Primoribus atque Dynaſtis ſævitur
in populos, iis tritico pro latromibus expoſi-
to, à quo fortunis ommibus ſpolientur, caro

ementes, quod minimi vendidere, utque vi-

vant, morituri. Inventum eſt, quomodo aco-
nito nocentius ſit triticum. Quod enim virus
patrimonium tabefecit? Frumento patrimonia
perduntur, utque vivant, cives expirant. In
terra Wgypti panis erat; quâ eſuriente. Eſu-
ries & pane. Nam horrea, & in Charybdes
fortunarum dehiſcunt, & in ſepulchra fameſ-
centium, quos paſcunt, ut perdant. ITu veròô
nota, quà humanitate Pharao clamantem po-
pulum non repreſſerit, aut arguerit, quèd ſi-

bi alimenta non comparaſſet, quùm triticum

redundaret in areis. Clamavit populus ad Phas
raonem. Pro ſeditione is nunc clamor habere-
tur. Tunc populi audiebantur etiam vocife-
rantes, & poſtulantes. Quibus reſpondit, Re
ad Joſeph. Placet reſcriptum, quùm Pharaoni Rexau-
Joſeph ſufficitur. At ubi Joſeph, qui fœminas iars
neſciat, qui regnum luſtraverit, qui ſibi nihil,
omnia Provinciæ comparaverit, qui nullum
accerſierit è ſuis in Æggyptum, qui Præfectu-
ræ nullum acciverit ſocium, qui denique hor-
rea reſeraverit, populo fameſcente? Creſce-
bat autem quotidie fjames in omni terra, ape-
ruitque Joſeph univerſa horrea. Ad hoſce benè Pytege⸗
populi ablegantur Prætores. Tunc cives que- ett-
runtur, quùm à Rege ad Præfectum miſſi, gionum id
ab eo ad Libertos remittuntur, tranſmittendi caveante
ad mancipia, ut tandem in forenſes graſſato- Saperior
res incurrant bonis omnibus ſpoliandi. Ipſe, 'nvigilet,

ipie Joſeph & horrea reſeravit, & frumenta

vendebat, ne latrocinium nundinæ eflent ;
quod fit, quùm ſuo defungi munere aut piget .
Præfectos, aut pudet. Porrò Joſeph duos & ſua Combati:=
conjuge ſuſcepit libeross tempore ubertatis. Ex kex ſuos
qua nullos penitùs ſuſtulifſe filios fertur, to- diligas
to famis ſeptenmio. Neque enim Vacändun bopulos.
ibi

240

Kecleſia- ſibi voluptati eſſe duxit Joſeph, quum annonæ

Niei aſi- Caritate Ægyptus conflictaretur. Quot jam Ne-
iviſ . rones horremus, & patimur, qui, Mundo de-
zur. flagrante, non urbe, & ludunt, & fidibus,
naturæ, Religioniſque buſto inſultant? Has ego
Parentum Salamandras, quas regnorum incendia recre-
Trnte⸗ ant, in Nilo mergerem, ut, viſo Joſeph, ſan-
lics. ctiori quaſi Gorgone ſtupefactæ, torperent ad
Superior lyras, & vel invitæ rigerent, in tanto torpore

nil agat, nationum. Quid igitur faciebat Joſeph Ægyp-

niß Pra- to fameſcente? Horreis incubabat; & thoro
Wig as abftinebat. Aperiebat horrea, ut viverent ci-
indigna Ves; conclave occludebat, ne ipſe, conjuxve

gubernan. laſcivirent. Creſcebat autem fames in omni ter-
te. ra aperuitque Joſeph univerſa horrea. Quanta
Caſtitas Caſtitas, quæ vel à conjuge abſtinet! Quan-
tus Proconſul, qui nec domus meminit ſuæ,
& horreis publicis excubat! Utram verò tem-
perantiam plus mirer, neſcio, Uriæ an Joſe-
phi? Uxorem ille non adit, quam vel David
adierat, inter patinas regias. Ab uxore ſeſe ab-
ſtinet Joſeph, in ſame Ægyptiorum. Facilior
in fame Pudor, quaàm in regio cibo. Sed U-
riam compeſcebat ab illecebra hoſti arca ex-
poſita in tentorüs. Arcebatur ab amplexu Jo-
ieph, commiſeratione tantùm inopiæ popula-

FJugum ris. Pudicifſimus ſanè uterque, quando ambo
Ciriſti docuere temperantia ſuà Pudicitiam triumpha-
ſuave. re poſle in milite, & in Prorege regnare. Ubi
SS ſunt; qui cenſuere honeſtatem & Corondâ cate-
Facin. nari, & telo interire? Vivit in milite, & Præ-
Gratiæ fecto imperat. Ergo nullus prætextus laſciviæ

cooperan- ſupereſt, quando Pudicitia & Roſa eſt, quam
dumw. ſpinæ non lacerant licentiæ militaris; & Iris
Zagi . eſt, quæ in nubibus potentiæ vividiùs coloratur.
perantur
in bennm. Omnéſque Provinciæ veniebant in Egy-
prtium, ut emerent eſcas, ut malum
inopiæ temperarent.

vnio in. Una gyptus habebat eſcas, ſed non una
eer adve- eſcis fruebatur. Mundi ſeſe horreum credidit:
v6. Et quamvis fame ipſa quoque premeretur,
nulli tamen exterorum frumenta ſubtraxit. A-
deò ſub Jove, diſcordiarum authore, ea flo-
ruit in mundo concordia, quam, ſub Chri-
ſto pacis Principe, ſuadere ſuis civibus Eccle-
ſia non poteſt. Olim patebant exteris horrea,
quùm nune conterraneis nec piſcinæ pateant.
Saginatum Abrahamus Vitulum, quo nun-
quam inter ſuos veſci ſolitus fuerat, ignotis
ſibi advems coxit. Adeò indulgentiores fuere
Patriarchæ in exteros, quàm in ſuos. Dome-
ticos circumcidit, alienigenas refecit. Quid?
Nonne Lothus Sodomorum intemperantiæ fi-
lias objecit, ut eo aggere pudorem hoſpitum
tueretur ab eluvione impurorum? Jam adve-
nas horremus, ut feras, odimuſque vel opti-
mos, hoc tantùm nomine exoſos, quod trans
Rhenum, vel citra Pyrenæos ad Tagi ripas
adoleverint. Quem Tiberis non abluit, pleriſ-
que Æthiops putatur: éſtque incircumciſis
cordibus ſicut Ethnicus & Publicanus, non
qui animi circumciſione caret, ſed quem Pa-
tria eadem non peperit. Nullum Nilus exclu-
debat; ſed referebat ex Æ gypto frumentum

quiſquis illuc cum pretio accefſſiſſet. Sol om-

mbus opitulatur, & penè exteros liberalius
Rex eve- Juvat. Nihil in cœlo producit, quùm tam mul-
hat exte- ta in terris agat. Imò obviam humum ſegetibus
ro. Hloribuſque conveſtit. Terrarum viſcera, pro-

Oliva

cul à ſe ſubmota, metallis locupletat, & gem-
mis cohoneſtat. Adeò beneficentiora ſunt Aſtra
in exteros, quàm in cives. Nilus ipſe, ubi ori-
tur, non inutilis modò, ſed ignotus fluit. Poſt-
quam fines patrios exceſſit, ſeſéque per ſcopu⸗
los è ſuo ſolo evolverit, quaſi ruinâ liberta-
tem pactus, peregrinos ſibi agros inundat, &
opimat. Denique majores auctioréſque ſunt
Amnes, quò longias, à ſuo fonte proceſſere.
Imô, ſi Poëtis credimus vulgéque, Coralia
ſuam purpuram peregrinationi debent. In aquis
enim ramalia ſunt, & virent ut gramen; Auëri
objecta gemmaſcunt. Ut fateri cogamur, gem-
mas non tam naſci, quàm fieri; quando ea;,
quæ in ſuo elemento ab algis nec colore, nec
pretio ſecernuntur, ut emerſerint, lapillis ac-
cenſentur, & ſola è& ſaxis muricem præ ſe fe-
runt. Quin & Sol, quùm proximis ſibi .thio-
pibus & Indis noctem offundat; procul à ſe
poſitis Britannis & Dacis miſtam lacte purpu-
ram colorat in genis. Quid? Nonne ſalſugo ma-
ris terræ venis inguſa, exilio, fugâque littoris
miteſcit? Sola tubera, & umi bulbi conſidunt
humi, cœlum pertæſi. Olera verò omnia, ar-
boréſque univerſæ fibras tantàùm, fœdiſſimam
ſcilicet ſui partem, miniméque veſcam, pa-
triæ, parentique ſolo dimittentes, poma, flo-
réſque Aëri proferunt; ibi beneficæ & ornatæ,
ubi peregrinæ ſunt. Joſeph ipſe in domo Ja-
cob ſomniare potuit, divinare non potuit.
Quique è ſomnio Pharaonis tantum commodo-
rum invexit .Ægypto, ut Mundi ſervator di-
ceretur: & ſuo ſomnio ærumnas ſibi, patri, fra-
tribus effudit innumeras, parenti luctum, ſibi
ſervitutem, fratribus odia, & peneè parrici-
dium ſuis ſideribus ingeſturus. Sed Abraham
Ppro Nepote pugnavit. Sanè, ſed à ſe abjun-
Cto, & planè extero. Ipſe certè, quamdià egit
in patria, gregarius civis extitit. Peregrinatio-
ne principatum fidei impetravit. Quin & opes
conſequutus errando eſt, nuſquam fortunatior
quàm in ͤÆgypto, non Sarã modò receptà;
ſed armentis, mancipiiſque auctus.

EX CAP. XLII. GENESIS.

Audiens autem Jacob, quòd alimema
venderentur in Zgypto, diwit filiis
Juis: Quare negligitis! Audivi, quod
triticum venundetur in Egypto; Deſ-
cendite, & emite nobis neceſſaria, ut
Poſimus vivere, & non conſumamur
inopid.

M Iror, quòd grandævi Patriarchæ filii nil Parentes
ſine parente tentarent, & ſupremâ con- colendi.
flictati annonæ caritate ne de coëmendis qui-
dem eſcis inter ſe, Patre inconſulto, agita-
rent. Quis modò Parentis præſtolatur oracu- Gala.

lum pro deliciis, cùm filii Jacob nec de amo- Qering
4

liendo funere deliberarent, antequam à ſene ad v.

monerentur. Eam apud ſuos centenarius Pa- Oobedien-
terfamilias authoritatem retinebat, & eam u- ia.
Xorati filii parenti ſemivivo reverentiam præ-
ſtabant. Nullus filiorum de inopia queri- Pauper-
tur, nullus de comparando tritico ſermonem ta
inſtituit. Fameſcebant, & ſilebant „mori ma- Obedien-

.— . . . *
lentes, quam patris imperium aut conſilio ante- .

Vertere; tere.

iercht
t,ſed
te d
coN
numn oe
omur,
adhr
Pum

111
Dotiel41

m! as
XCIrnun

NWtes
uche.

EENorte
u erant

iomn

,chpl n
umm fceb
Inenni

gem
t Aſt
i 0ri⸗
t. Dof.
ſcop⸗
lident
it, &
be ſut
celſere,
Coral
In qus
en; Ani
, Leln⸗
do e,
re, e
l A⸗
Nreſ k.
i Athio
roell ſ
ſe Pupu⸗
Anugom.
be lnond
Conſicdunt
mtia, a.
Ediilinam
ſan, e.
nmn, fo⸗
Korrute,
domo J
n potuit
commodo-
trator di-
Patri, ſta-
tum, ſbi
ne particr⸗
Abraham
ſe dbon
vamatdegt
eregnimd.
Ain ots
n forumtot
keent,
6

Haæretico⸗
rum ſæde-
ra.

Luxas.
Gula.

Moriißca.
io corpo⸗
ras.

—

NNs.

9s aliment
Aut flii
divi,
oe
eanin 1
nſuncnn.

nrche fl i 7 Er egar.

N W
ſuptemic Servi impi⸗
Oetmends ⸗ tdlerumque
ſulo, 4Nin Genee Junt.
, bemnr n e e
ſoen Vor deli.
b er gar mini.l
eun le⸗ Eror.
ertentis DrN een
41 G ne ⸗ rtas
e
etentinn . 1
nopin 9 „e, wraruia:
co L
t, Mie
al lour⸗
eltehenii .

in Cap. XLII. Geneſis.

vertere, aut prævertere contumacia. Vel certè
ita à commercio profanorum abhorruere Pa-
triarchæ, ut mori mallent, quam fſœdari. Ne-
que enim veroſimile eſt, reſciſſe ſenem, quòd
triticum in .gypto venderetur, id filiis neſ-
cientibus. Norant procul dubio Provinciæ ſi-
bi proximæ abundantiam Patriarchæ; ſed eò

deſcendere non audebant. Denique nec illuc

ipſi conceſſere, nec id eis Jacob imperavit, ni-
ſi quùm in ſummum vitæ diſcrimen adducti vi-
tàâ periclitarentur. Adeò inacceſſa tibi eſſe de-
bet Æ gyptus, ſi es Iſraëlita. Nam tritico abun-
dat, ſed ſuperſtitione maceſcit. Quare, ſi co-

pia te allicit, ſcelus abſterreat. Hæc Chri-

ſtianum alienatio decet ab impiis. Jam hæreti-
corum oræ, littorãque proborum veſtigiis con-
ſignantur, quos non fames, ſed illecebra vi-
dendi, & vagandi inſaties in fines incircumci-
ſorum ultimos immittit. Et quas, Deus im-
mortalis! Alpes tranſmittunt! quæ maria tra-
nant! quas opes profundunt, ut Lutherum
& Calvinum gentium mores, fidémque de-
populantes ſtupeant verius, quàm videant!
Nec morte agi poterant in Eägyptum Judæi,
quam erant adituri regionem & nullo via-
rum incommodo, & tanto commodo com-
meatuum. Et nos in Britannos & Dacos per
cete grandia tranſmittimus, ſolum Eccleſiæ con-
temptum, è& cœtu profanorum, relaturi. Videa-
mus modo familiæ ſanctæ parſimoniam. Deſcen-
dite, G emite nobis neceſſaria, ut poſſimus vivere.
Non ut nundinemur, non ut epulemur, non ut
in annos plurimos condamus annonam, ſed
ut vivamus, frumenta coëmite. Vividis id
expreſſere LXX. Deſcendite illuu, & emite
nobis puſillas eſcas, ut vivamus, & non mo-
riamur. Tantùm mors arcebatur à domo Pa-
triarcheæ, non modò non ſtudentis volupta-
ti, ſed famem, inopiamque non recuſantis.
U vivamas, inquit; nihilque præterea. Cer-
te plus miror Patriarcharum epulas, quam

lejunium noſtrum. Id enim in eorum menſis

duntayat agebatur, ut non irrumperet Mors.
Quæ non illecebræ in jejunio glicunt, in-
gluvie regnante in faba; nec jam Eſaü, ſed
Jacob primogenita licitante pro lente! En
Judæorum nundinas, en ingluviem: Emite no-
bis puſillas eſcas, ut vivamus. Et ideò fortè
Jacob non vernas aut ſervos emiſit in Eägyp-
tum, ſed eò filios ſubmiſit, ut frugalitatem,
quam non ſperabat à mancipiis, quorum
Deus venter eſt, impetraret à ſuis. Dixit ſi-
liis ſuis deſcendite, & emite nobis neceſſaria.
Seu, ut apud LXX. puſillas eſcas. Ablegavit fi-
lios, non tam ut frumenta ex Egypto aſporta-
rentur, quàm ne frugalitas amandaretur è do-
mo, copià tritici uberiore. Fidebat natis, ver-
nis non fidebat ſenex; ſolicitior de retinenda
temperantia, quàm de fame propellenda. Eant
li mei emptum eſcas, quos Abrabami genus
monet frugalitatis. Suo Vernæ abdomini na-

ti modum neſciunt in nundinis. Exundare vo-

lunt, non vivere, qui ides vivunt, ut ligu-
riant. Unum famulis guttur pro corpore, pro
theatro, pro patrimonio, pro bravio, pro
Deo eſt. Male ergo iis committerem penu,
quod in domo Patriarchæ plus copia, quaàm
inopia ſuffodit. Timet Jacob, quod nos opta-
mus; quod formidamus, exoptat. Proh vocem
inculcandam Eccleſiæ primoribus, quos Chri-
ſtus in ſpem evexit Apoſtolicæ parſimoniæ! Emi-

te nobis puſillas eſcas, ut vivamus, & non mo-

Ethicæ Tom. I.

R

241

Tiamur. Quanta frugralitas! Plus quid tamen Erelehtaki.

in Chaldæo habemus, quod nobis ſobrietatem
Iſraslis eæponat. Emite nobie inde & vivemius,
& non moriemur. Ne quidem eſcas nominare
auſus eſt Jacob, tantinn filiis edixit,

2 ut eine-
rent, unde viverent. Norat enim Wir ſapien-
tiſſimus ſubire cum copia tritici virtutum

inopiam. Siquidem, ut in herba anguis latet,
ita libido frumento abſtruditur, quùm Sodo-

mæ, non paleis, ſed pane deflagraverint. Ab-

horruiſſe ideò quoque crediderim in uberta-
te Jacob, quòd Deo nollet adverſari. Ajebat,
opinor, Patriarcha; ſi Deus famem immiſit,
quis ſum ego, ut iram Numinis eludam uber-
tate? Puſillis eſcis ero contentus, ut dom
meæ calamitas excipiatur, quàâ nos divinitas aut
punit, aut probat. Penuriam proinde, quam
ſciebat mortalibus à Deo decretam, non modo
non pepulit, ſed pretio avexit ex Ægypto. U.
vivamus, & non moriamur. Nunquam tam cu-
Pidus vitæ extitit Jacob, quàm quùm vitæ
eſſe debuit prodigus. Cur enim lenex cen-
tenarius non libentiſſimè moreretur, cùm ſolis
ærumnis ſibi vivendum eſſe non dubitaret,
in tanta mundi totius calamitate. Imoò ideò mo-
ri timuit Jacob, ne coronis fraudaretur. Nunc,
ajebat, vivendum eſt, quùm frumentariæ
rei penuria me adegit ad emiſſionem famu
lorum, adeè ut ipfi fili mei agaſones eſſe de-
beant, ex gypto triticum avecturi. Tunc
mori poteram, cùm hæres domus locupletis,
ſervis opibuſque abundabam. Jam mori no-
