nemo labitur, quin relabatur. Horremus affi- Prineinin
nium veſtibula, in quæ ſi ereptes, tot te lu- NKands.
dent Euripi, ut difficilior futurus ſit exitus,
quam fuerit aditus. Nuruum conclave Naſſam
eſſe putes. Unus, iſque perexiguus, patet ac-
ceſſus, egreſſus verò nullus omninò. Quantâ
vi ſororem ſuam Thamarem oppreſſit Amnon!
Quid plura? vociferantem, & repugnantem:, Reg.
delibavit. Ut verò defloratæ edixit; Senge H
& vade: KReſpondit ei: Majus eſt hoc malum,
quod nunc agis adverſum me, quäm quod ante
Jeciſti, expellens me. Viden'’, ut Pudoris arx
nec admittat hoſtem, nec emittat. Pudicitia
Ppræſidiarios ſuos omnes locat in fronte aciei
ſuæ, nullo, ne lixà quidem, reliquo, qui
agmen claudat. Non rorarios præmittit, aut
fundibularios, leviſque armaturæ milites, ſed
cataphractos anteire ſe jubet Caſtitas, ceſſura
hoſti victoriam, ſi is aciem perruperit primam.
Ut enim nulla ſpes vitæ ſupereſt arbori, ſi cor-
tex detrahatur, quamvis ſtet truncus integer:
ita Pudor vitam amittit, ſi primum adverſarii .
congreſſum non vitet. Abs ſe quæri paſſa eſt . David.
Bethſabea;, quæ eſſet, & cujas. Miſit ergo Rex, Luxurie.
& requiſivit, quaæ eſſet mulier. Nuntiatumque eſt * Reg.
e S — re 1I. 7.
ei, quòd ipſa eéſſet Bethſabee, flia Eliam, uxor
Uriæ Hethai Miſſis itaque nunciis tulit eam.
Si palàm ſubmiſſis ad ſe primum nunciis re- Tentatio-
ſtitiſſet ſfo'mina, ſecundò ad ſe miſſis non ac= euv, e-
—... . . medium.
quieviſſet. Debuiſſet ſciſcitantibus ex ſe genus
reſpondere Bethſabee: Quid ad Regem de meo Cakira-
genere? Et Genus, & Proavos, & Patriam, ¹ usae
& Dignitatem, & mentem, ut intelligat Beihſa-
meam Rex, duo hæc verba ſatis ſunto: Ha- bes eur
beo virum. Nudatam vidit, ſed nudam non bP’éccavu.
cognoſcet. Neque enim me lavi, ut inquina- Humani
rer. Ipſe inermis vicit armatum: & ego nu- timores,
da purpurato non cedam. Ut video, ita ille ſa- Prineipiis
Xum conjecit in Gigantem, ut cum lapide om- obſtandu.
nem à ſe projecerit fortitudinem. Sed in me ſa-
Xum collimavit, quam votis ſuis experietur in-
concuſſam. Niobem ſciet, quam propè fontem
ſuſpexit. Cantabo ego quoque coram latrone:
quia, quæ nuda eſſe non indignatur, corona-
tum Piratam ridet ex undis. Habet, ut video,
ſuum Judæa quoque Pharaonem. Sed hæ quo-
que aquæ, & Ifraeëlitæ parcere conſueverunt,
& Ægybtio non parcent. Ero Maria poſt a-
quas, ſi Davidi fui Syren in aquis. IIIo, ca-
nam;, triumphabéque, ſubmerſo. Diſcat ex-
emplo meo fortiùs contra Davidem ſtare fſo-
minam, quàm Gigantem. Illum ſaxo deje-
cit; me nec gemmis inflectet. Nolo genus illi
meum retexere; nolo loqui cum angue, ne
Heva

—

Een
Et.
u
beuta
enca
16)
M
gen
ehn
ert
Miun
le
re cl
Eetem
Erag
enn
D
velen
nüun
uedie
dete
Nge
ſilut.
eti
En ſe
ulita
lemoen
ren
Non do
Abite,3
ſibee
el kan
ekt
ter haſea
Citgne
Prophei
lum,d
Tuuin
Umen

Uinepe
Hebreo
Nel. N
Enende
Canore
Cm an⸗
ele M
Iun Ver
Cindicant
rocurn
n Iun
tun e⸗
0 ſ teon
leganf
nridit
un M
Nir no
ln velt
Dike

kthene
ldus in. Dati
ſban. ie
Ni D.“
tor ſuo
Nunn
ere no.
ſenine
n ik.
Non
t, letep
Mon ſce.
nectennit,
Mnit oin Nid
Cenorile,
moch.
Perarinng
e CeI
lemns afk. Ni
Ir
ſt eritn,
e Nahm
, etet ⸗
6. Orent
it Amnon!
Pugnanten,
t, en
e Malumn,
1 gtod ant
Pudoris n
t. Pudicita
Koonte cei
lgo, Gu
Mtit, aut
Miltes, ſed
1u, celine
ertßprimmn.
bon, ſoo-
Cus eget:
in Adetnt

n ick P

ien, Aun-
ciis iht een.
niliemn ,
1Sele gellda
egen Eemen 8
‚K Dmun,
It Nelt
4 mndmn .
: & ed
eo, d 4
In giteot.
ded ntel⸗
eyhelenn
10t Inten
Nkann Hä

et, d n .
Ged he i⸗
onſevetut,
Mana
lis, Ioo,

0. J
n ſue 3

Dileat EH

cet. Debuerat ille coram fœmina lippire, ut
Iſaac; quam cùm ipſe cæcitatem non amarit per-
beatam, fortem ego ſequar ſurditatem. Quàm
delicatus hic Icarus eſt, qui ſine Sole deplu-
mis, non in mare corruit, ſed in pelvim?
Non mirum; ſi ſenex nullis veſtibus incaleſcet,

quem vigentem nuditas uſſit. Fallitur, ſi putat

Hebræorum pudicitiam veſte pendere. Memi-
nerit caſtiorem nuſquam Joſeph, quàm cùm
pallium remiſit. Inmocentia, & Nuditas regna-
vere indiviſæ in paradiſo. Hallucinatus proinde
eſt, ſi libidini proluſum ſuæ credidit, quòd
me chlamyde exuiffem. Lavi me, non ut per-
derem, ſed ut exaugerem candorem meum. Alias
per aquas velificet, ſi Nereidas conſectatur. He-
bræorum undæ lepram tergunt, non indu-
cunt. Suam ergo ſaniem ponere debuit, ubi
me lavi, non mihi ſuam affricare. Novi in-
genium hominis, coram Rege ſtare non poſ-
ſe credidit fœminam ſpoliatam. Diſcet ille tamen
in ea regione, ubi Baptiſmus eſt dedicandus,
nunquam eſſe foeminas puriores, quam cùm la-
vantur. Sed ubi Citharœdi non ardent, ſi Da-
vid etiam in undis deflagravit? Phalerata Re-
gem ſœmina ornatäque non incendet, quem
nudata exuſſit? An non Libido ſceleſtior eſt
Latrocinio, ſi nec nudam tranſmittit? Cui
parcent Principes, ſi inſidiantur ſpoliatæ? Quas
non polluent, ſi lotam inquinare non timent?
Abite, & Regi meis verbis renunciate, Beth-
ſabeæ adeile virum non poſſe, quùm Vir ab-
eſt. Is autem in campo pro arca pugnat. Non
poteſt autem non rubere uxor, cujus vir in-
ter haſtas cruentatur. Unus mihi Cupido eſt,
eritque Urias pharetratus. Dicere potuiſſet, ſi
prophetaret. Porrò ego feriri à Rege non poſ-
ſum, dum Vir meus pro Rege feritur. Si ille
Tarquinius eſt, ego certè Lucretia non ero.
Tam enim telo carebo, quam Rege. Etenim,
ſi procul à purpura fuiſliet Lucretia, in ſuo
non debuiſſet cruore purpuraſcere. Invehunt
Purpuræ, quas reliquere tempeſtates; & è
mari editæ, quamvis à Mari abfint, propinquæ
ſunt Veneri. Cur meum percunctatur genus
Princeps Palæſtinæ? Num annales meditatur
Hebræos? Ah novus is Moyſes exorditur à Ge-
neſi. Non ille tamen Æ.lthiopiſſam deperit.
Emendare Mariæ murmur, & fratris cupit,
candore pro nigrore adoptato. Lippit miſer,
dum amat; nec pervidet, nunquam atriorem
eſſe mœchum, quaàm cùm candorem exquirit.
Tum verô candorem projicit, cuùm jungitur
candicanti. Quamquam garrire nondebet, quæ
procum odit. Summa Orationis hæc ſun-
to. Tantumdem abeſt à viro Bethſabea, quan-
tum à Bethſabea vir. Utinam in hæc erupiſſet
miſera, quum rogaretur de ſtirpe. Non ſenſiſſet
ad ſe regredi Nuncios, qui eam raperent in
Regiam. Verùm, dum patrem memorat, filium
concipit, & dum virum in caſtris agere ait, non
illum Martem, ſed ſe Venerem finxit. Ita
Pudor non vivit, niſi frontem corruget, dum
leno velitatur. Quis enim crederet, quod
à Davide ſubmiſſi Eunuchi, dum foœminam

interrogant, quibus ſit orta parentibus, ſce-

lus molirentur, quo rmil improbius in fœmi-
na? Niſi uni auſcultet Pythagoræ conjugata;
audiet Epicurum. Et niſi, quaſi aſpis, obſur-
deſcat, venenabitur. Quid aio: Anguis erit
foœmina, niſi ſit Aſpis. Pudoris Arca in elu-
vione cupientium ſalva eſſe non poteſt, niſi
Ethicæ Tom. I.

in Cap. XXXVIII. Geneſis.

Heva ſim. Pudoris Syren tunc vincit, cum ta-

181
penitus interlocutoribus intus, deforiſque ob-
ſtruatur. Quæ, ſi feneſtram aperiat, Columbam
emittet, non Corvuin. Aut ſi utrumque dimi-
ſerit, Corvum reeipiet, non Columbam 3
nec oleam viruiſſe intelliget, ſed myrtum.
Porròô quùm eriſſa non redierit Columba 5
tunc, non ceſſaſſe eluvionem ſciat, ſed Mon-
tes Alpeéſque ſupergreſſam. Proinde, ſi mergi
abnuit, oſtium non recludat. In ovile ſiquidem
Pudicitiæ non aliunde fur intrat & latro, niſi
per oſtium. Intrat Sicarius, ut Paſtor. Non e-
mim graſſaretur, niſi tegeret telum, & pe-
dum præferret. A quo enim in macellum agi-
tur agna, niſi à Paſtore? Ergo tentamenta hor-
reat prima, quæ Bethſabea efle non vult. Unus
eſt Judas, cui unus ſit ſatis cum deflorata con-
greſſus. Nam David per rubrum ſanguinis ma-
re ad ferram lactis revertetur; ideò Iſrasëlita
non verus, quia Hethæo infeſtus, ideéque
non vir, quia Bethſabeæ duumvir. Neque e-
nim virum habet, quæ viros habet. Una eſt
mulier, quæ incremento, acceſſionéque virorum
ſine viro eſt. Nullum proinde audiat fœmina,
niſi audire velit adultera. Malo dixerim Puni-
co mulierem quam ſimillimam; cariei proxima
eſt, ſi hiat. Tamdid perdurat Punicum, quam-
diù non fatiſcit in rimas. Salva item eſt mulier,
quæ undique ſtipata blandientes excludit. He-
ricius ſit & Hiſtrix; palpari nequeat, quin le-
no cruentetur. Alioquin, quæ ſubtriſtis initio
eſt, tandem ſubridebit. Sic, quæ diù fulguravit,
tonuitque nubes, ſub veſperam hilareſcit in ar-
cum. Sichem Dinam rapuit, vi opprimens;
inquit Moyſes, virginem; triſtémque delinivit
blanditiis. En ut uva, quæ acerba par toxico
eſt, nec paſcit, ſed cruciat; Solibus paulatim
excocta, admordentem & colore proritat, &
gratiâ ſaporéque delectat. Adeò miteſcunt in de-
licias, quæ acerba horruimus. Quod ſi Dina,
quæ vi compreſſla eſt, oppreſſori deinceps arri-
ſit; quid iis fiet, quæ apparitoribus intempe-
rantiæ manus incunctanter dant? Dumus mol-
leſcit in violam: quò non flectetur hyacinthus,
tam blandus in corymbo? Si Joſeph penè pe-
riit; quia Dominam quidem rejecit, ſed phi-
loſophando: Ecce Dominus meus, omnibus mi-
hi traditis, ignorat quid habeat in domo ſua-..
Quomodò ergo poſſum boc malum facere* Nos
ſtabimus, ſi ſibilantem audierimus non irati?
Nulla domandæ libidini opportuna Philoſo-
phia eſt, præter elinguem; quæ objecta, ſi non
ſolvit, exſolvet. Qui ergo palmam cupit in are-
na pudoris, Pythagoram ſequatur, tunc Philo-
ſophus futurus optimus, ſi percontanti ne vo-
cem quidem unam reponat Si verò ratiocinere
cum proco, ſuccumbes. Nec ſemel cades, ſi
cecideris ſemel. Par enim miraculo Judas eſt;
qui thalamum Thamaris non repetiit. Attamen
ultra non cognovit eam. Ab incendio prægnan-

tem vindicavit. Sed plus fuit ab incendio ſeſe

amoris ſubduxiſſe. Quàâ enim ratione in ſe Mœ-

chus extinguat Venerem, quæ vitam hauſit é

Mari ?

Inſtante autem partu, apparuerunt ge-
mini in utero; atque in ipſa eſuſeone
infantium unus protuli manam, in
qua obſtetrix ligavit ooccinum dicens:
Ijte egrediewr prior. Ulo vero retra-
hente manum, egreſſus eſt alter.

QC Plura

Gen. 34. 2.

Gen. 329. 86

182
Lura pariuntur à ſcelere, quàm expectan-
tur. En geminos & ſtupro pueros! Qui ta-
men non ante deprehendi potuere, quam fun-
derentur. Porrò Zara obſtetricis vaticinio illu-
ſit egregiè; qui, ut purpuram rapuit, ſeſe ite-
Juliei in. Frum in alvum Matris condidit. Grande Princi-
SErati. pibus documentum protulit Infans, poſt coccum
regreſſus in latebras, ut eum nunquam cohone-
ſtent, quem non plenè noverint, quamvis præ-
propero, feſtivéque obſequio ſpem ſui fece-
rit magnam. Iſte egredietur prior. Ah fœmi-
na, planè inſcia purpuræ! Cocco extimulari
ſperas infſantem? Cur progrediatur in vitæ
arenam, ſi antè luctam impetravit, quo pu-
giles carent innumeri poſt victoriam? Porrexit
manum Zara, non ad opus, ſi vides, ſed ad
Plenitas Præmium. Ideéque omen irritum conjicientis,
ne meruis & Pprotenſa dextera, progreſſionem corporis re-
S “ Iliquam. Non licet divinare de naſcituris. Imòè
licet; Nempe non proditurum, quem cocco
donas, antequam prodeat. Me egredietur
prior: vaticinium fœminæ eſt, neſcientis non
calcar, ſed pedicam progrefluri eſſe, foré-
que feſtinatum decus, & præcox. Hiſtoria;,
non divinatio eſt, poœnituiſſe exitus purpura-
tum, qui ſpem eluſit augurantis ortum in-
fantis, à manu in ludibrium exporrecta obſte-
tricis. Huc Aulici; ad imaginem fugæ veſtræ
vos provocat cocco profugus Zara. Toties vi-
ſuri ſumus refugos in ſuas latebras Zaras, quo-
ties in eorum dignitatem feſtinabitur. Et quia
ferè nunquam non feſtinatur, ideo ferè ſem-
per obſtetricanti & munerario ſuus LZara de-
coquit. Longævos habes domi, qui dexteram
detrivere in commodum Reipublicæ, & nulli
deſtinas coccum. Vix pollex emergentis appa-
ruit, & illi oſtrum circundas? Unde me noſti?
clamat cum Nathanaele ignoti nominis, ge-
neriique decoratus. Qu ſun facie, alt Za-
ra, non vides, quibus ſim cruribus neſcis, &
in inviſum prodigis purpuram? Non naſcituri
congiarium ſit Purpura, ſed penè morituri
honeſtamentum. Ludimus de cocco, & illu-
dimur Nam tanti ſyrmatis prodigalitas ma-
gno ſtat profundenti. Dilabuntur cohoneſtati
ſumma ignominiâ vocantis ad bravium, quos
nemo è& carceribus exilüſſe ſenſit. Adee me-
ta eſt in ipſis repagulis, ſi ita lubet munera-
rio. Hinc excurrendi ſtudium nullum: hinc
languor in procurrentibus ſummus. Cur e-
nim contendat ad bravium, quod infans rapit
non enatus? Hic aries eſt, quo labat Capito-
hlum. Hc machind mundus convellitur. Quis
Aulici Se . —. .
e e ehim anhelet ad laborem, ſi naſcentis nitet
movendi. Mmanus in cocco? Vox Dei eſt ad Moyſem,
Exod. 24. Aſcende ad Dominum Tu & Aaron, Nabad
1. & Abiu, & ſeptuaginta ſenes ex Iſrael. Exacta
ætas jubetur aſcendere, non indoles, quamvis
felix. Sic etiam emiſſuro è& lapide profluentem
Exod. 17. edicitur; Sime tecum de Senioribus Iſrazl. Et ſa-
S. nè quo modo reſciri poterit, an oderint avari-
tiam, colntque veritatem, quæ duo adeſſe Ma-
giſtratibus voluit Moyſi conſulens Jethro. Quis
enim divinet, ubi ex ephebis nondum exceſ-
ſit adoleſcens? Decoquet Munerario Vittatus,
ſi ante decoretur, quàm mereat. Sed ſurdis
cano, & lippis ſcribo. Non ſola obſtetrix
Thamaris & cocco licium proli obtruſit imme-
renti, ſed paſſim ſubrubent impuberes. Me e-
gredietur prior. Ulo verò retrabente manum,
egreſſus eſt alter. Et quare manum Zara retra-
Xit, naſcique abnuit? quia manum ejus liga-

Peceat;
damna.

Dienitas
cu! confe-
renda.

fortitudinem Monachorum, qui, ut toto vin

Oliva

verat obſtetrix. Adeò vinciri tædet, ut nec
cocco obligari ſe patiatur infans, cui gratiores
luce vitâque latebræ, ſi naſci debeat in vincu-
lis. Protulit manum, in qua ligavit obſtetrix cog- Superior
einum, dicens: Iſte egredietut prior. Falleris. uos amore
Nec infans naſci vult ad ſervitium. Non tra-
hes, ſed fugabis, quem vVinculis alligaveris. Zlus anz.
Faſtidimus vel purpuram, ſi contorquetur in Paunhii
vincula. Conjicito, quod ſit futurum funium Fet gam⸗
odium, dum coccum inviſum eſt, ſi vinciat. Vel- tentes.
lem propterea, ut parciùs in ligaturas Prælatit
Principéſque inclinarent. Siquidem nemo tam Tkat
hebes, ut non malit ſine vinculis latebras, quàam Ffirar,.
vitam, lucémque cum vinculis. Quid enim ſto-
lidius, quam infans? Quid lenius, quam coc-
cinum? Quæ pars corporis minor, quam ma-
nus una? Quid tetrius, quàm materni uteri

Reégula
rim mitlti-
Licnas.

latebræ? Quid ſplendidius luce? Quid vitâà gra- Aulici ve.

tius? Et tatmen Zara, ne vel und teneretur ma- "i Lberta-
nu, lucem, primogenituram, & vitam abdica- vondun
vit, malens non naſci, quam ligari. Adeò inviſi
naturæ ſunt nexus omnes, quamvis purpurei.
Mirari propterea nunquam poſſumus ſatis
Religienis
ciantur corpore, animâque totàâ vinculis cate- befctio,
nentur inſolubilibus, vitæ liberioris lucem, il-
lecebraſque repudiant, & moriuntur in Domi-
no: quum Zara unius dexteræ phaleras ve-
rius, quam manicas, ad uſque vitæ odium, ſit
execratus. Hæc verò quum audiunt Princi- Zudices &
pes, quomodo aut leviſſimis conjecturis inge- Caver.
nuos homines conjiciunt in vincula, aut eorum
catenas nullis penè cauſæ momentis producunt
in annos, & menſes? Meminerint nihil du-
rius contingere poſſe natis in libertate morta-
libus, perpeſſione vinculorum; quorum tæ-
dium primogeniturâ, vitâque paciſcitur Zara,
falciis infans deſtinatus. Quâ quid immanita-
te frequentius in carceribus? Diſtabeſcunt in
vinculis innocentes, aut leviſſimis noxis obno-
Xii. Nos certè in viola jacere biduò non poſ-
ſemus, oſtro molliſſimè compediti, quamvis
luſciniis hinc indè blandientibus avocaremur
à tædio illecebroſæ captivitatis. Et viros pa-
tiemur aut nobili, aut honeſto loco natos, in
latrinis malè paſtos, procul à ſuis, lictorum
Judicmque latratibus conſternatos conſeneſ-
cere in catena? Hæc ego arbitria Principum
quo fulciantur jure nullo modo intelligo; mi-
rôrque eos tam facilè abſolvi à Sacerdotibus;,
quorum aut incuriâ, aut ſævitie tot hommum
vincula nunquam exſolvuntur, quamvis præ-
ſtet non naſci, quam vinciri. Duos viz annos
tranſegerat in latomiis Joſeph, non modò non
vinctus, ſed vinctis præfectus, & carceris, pe-
nè dixerim, Dictator. Et tamen, quamvis de-
ſtinati vaticinio Principatus levaretur levi illa
calamitate, pocillatori ſupplicat ſemiſomni
pro libertate. Niggeras Pharaoni, ut educat me Gen. 40.
de iſto carcere. Adeò qui libidinem vicerat, vi- t.
ctus à captivitate eſt: nec puduit ſeptum ſide-
ribus caput Lyranno aſterni pro libertate, qui
Solem & Lunam ſuis pedibus ſenſerat advo-
lutos. Exilium pati potuit Joſeph; fœminæ po-
tuit amplexus recuſare; potuit famulari ¶Æ.gybp-
tio, poſt ſtellas ſuo capiti vectigales: carcerem
pati non potuit;, præfiditque Pincernæ, Ora-
culi, Abavi, Numinis, Imperiique non memor.
Si verô hoc laborat faſtidio captivitatis Manci-
pium, & Patriarcha, hoc eſt, fiducid regni
erectus adoleſcens, & aſſuetus ſervituti verna;
Qui nunquam non ſervivit; & nunquam non
ſuz-

e0
dh
enan
tmmn
ceͤe
Iul,
lehn
l/
Gent
ſe kle
Aeynn
r ben
Cn
wers;
Hulus,
4 hun,
ſle
Prälm
nten 5
Ge üh
Un ind
Metto
ly gn ne⸗/
lumntu
lupi
ti Tnen
Dllun
Nn Poroc
Ce ſel
ſu menn
Urmecve
Metores
4n oril
las tall n
dN
e, habe

Uurtnüs
uin n omni
te eumi
Ginn
Uulli te
ſilenti
ſue; i
ii ion
Tnnni
In piltes
Chlllle,
Nn Ne⸗
00 euier
ltdde

nec
iores
inen.
che⸗ Ghoie
eti. lun 48
tra⸗ lun
ern. 1
n
Unium
Prehei
N tan bei
in o.

viti 9la. ℳn
tur ma- ilk
iie „
inpiſ
Grpone,.
s ſats
VI
Ults (ate. eſ
cen,
inom-
lerts de⸗
dium,ſt
t Princi Aai
ni inge. a
ut eoruum
roducunt
Uuhil du-
te morta.
Drumn te-
itur Yars,
imminant⸗
belcuotin
oNis Oo-
mn vo.
, Jnns
wocarelout
t WiN e.
0 nunbrn
, HQyru

Colene--
Pnrihan
Aligo; ur.
cetCobbs,
t hommun
uumrs ee
9 V N
carcebnle
UamrRe.
tur leni
miſonl
lnin

8

in Cap. XX XVIII. Geneſis. 18 3

ſuæ domui præfuit, quique non ſceptrum ſpe-
rat, ſed incertus ſui ſecurim reformidat, quo
non angore contabeſcet in carcere? Is, qui
coenam funeſtavit obſoletà chlamyde, vinctis
tantùm mamibus, pedibuſque mancipatus car-
ceri eſt. Ah non ſimus tam prodigi catena-
rum, cùm vinculorum impatientià abjiciatur
Joſeph in degeneres, indignâſque ſuis & li-
liis, & manipulis preces, & Zara infans retar-
detur ab ortu. Proximus Chriſto adoleſcens,
ne teneretur in horto, projectà lictoribus ſin-
done, nudus aufugit. Nunquam dormiviſſe fer-
tur Petrus in carcere, niſi eà nocte, quæ vin-
cti ſupplicium anteceſſit. Adeò reſpirabat ſpe
funeris, qui obſoleſcebat in vinculis. Certè
Paulus, ut deſignaret, quanti ſibi ſtaret Apo-
Philem. 1. ſtolatus, ajebat; Paulus vintctus Jeſit Chriſti.
Nihil æquè oſtentabat, jactabaâtque vir alioqui
fortiſſimus, quàm jugem pro Chriſto captivi-
tatem. Siquidem & ipſe, cùm cædes ſtragéem-
que inhalaret Eccleſiæ, nihil egiſſe fertur acer-
bius in diſcipulos Domini, quàm Evangelii
compertos in vincula dediſſe, & catenas. W.,
Act, 9. 2. quos inveniſſet hujus viæ viros ac mulieres, vin-
tos perduceret in Jeruſalem. Suprema ferocien-
tis Lupi immanitas barbariem fuam non ul-
trà vincula produxit. Ipſe certè Paulus cùm
nullum videret ſuorum vinculorum finem,
Act: 25. u. provocavit ad Cæſarem. Cæſarem appello. A-
deò vel Apoſtoli malunt Neronem adire, quàm
ſua trahi vincula pro arbitrio Conſularium,
livoréque delatorum. ibi ſaltem ſuppudebat
Præteres vincire rogatu totius Judaici Sena-
tus opificem tabernaculorum, niſi catenæ
Ad: 25.26. cauſa pateret. Produxi eum ad vos, & maxi-
me ad te, Rex Agrippa, uit, interrogatione fa-

ss tà, habeam quid ſeribam. Sine ratione enim mi-
nihus. hi videtur mittere vinttum, & cauſas ejus non

Eigniſicare. Audin', ut Feſtus ſuſpicionem crimi-
Perſona- nis ſufficere non arbitretur, imò ne accuſationem
. quidem, ut vincti ab anteceſſore hominis diu-
turnius vincula producantur. Videtis bune, de
Ibid. 24. d't ommnis multitudo Judæorum interpellavit me
Hieroſolymis, petentes, & acclamantes non opor-
tere eum vivere amplius. Ego verò comperi, ni-
bil dignum morte eum admiſiſe. Viden', ut
nullà teſtium multitudine, nullà Principum
violentià in oppreſſionem vincti inclinetur Fe-
ſtus? Viden', ut ipſe homuncionis tam inviſi
toti Provinciæ cauſam cognoverit? Adeò Ne-
ronianis temporibus nulla erat humani ſangui-
nis vilitas: nec in Provincias mittebantur Pro-
conſules, ut ſupinarentur in ſolio, ſed ut ſub-
jectum quoque quæſtioni textorem & audirent
coram Regibus, & reclamante Urbe, ſuppli-
cio eximerent, ſubduceréntque livori, ve-
nalitatique judicantium. Rumpor dolore,
quoties integritatem Ethnicorum Proconſu-
lum lego. Nemo noſtrum eâ cunctatione, cau-
tionéque Agrippæ Regis tractaret cauſam, quâ
Feſtus in quæſtione phrygionis uſus eſt. Sed
jam alia eruderemus Sacramenta, quæ in late-
bris delitent Laræ. Iſte egredietur prior. Illo ve-
Talents r retvyahente manum, egreſſus eſt alter. Ita ſa-
a i. nè accidit, quoties miniſteria confunduntur.
kem om. De obſtetrice repente Sybilla maluit hæc fœmi-
nibus. na prophetare, quàm ſervire. Quam in ipſo va-
ticinii limine deriſit infans, & purpuræ prædo,
& ominis decoctor. Diſcat quiſque ſuis fini-
. bus cntentus eſſe, quos ſi tranſilierit, exſibi-
labitur, non provehetur. Libet verò ab obſte-
trice ad Laram progredi. Audes non prodire
Ethicæ Tom. I. V

faſtidio vinculorum? Magnò tibi ſtatura eſt Vcaiisns
cunctatio. Nam tu quidem excides Principatu, eusstan.
futurus cæteroqui proavus Chrifti: tibi verò Regala.
incunctanter ſufficietur Phares, qui deſtina- var, oler-
tam tibi generis gloriam occupabit, ſegnitie .
tuà in ſuum decus uſurus. Et quidem Zara di- Proeraftt⸗
latione illà tam brevi, quin naſceretur, non natio.
evaſit; id effecit tantum, ne primus, & prin-
ceps prodiret. Diſce, quàm dolendà jacturà faſ-
cium, ſceptrorümque luatur mora pertenuis
emergendi. Porrò Zaram ab occupata jam pe-
nè fortuna revocavit, aut odium vinculi, aut
amor materni uteri. Hæc nimirum ſunt duo,
quæ nos retardant à feliciori in Chriſtum or-

tu, Legum metus, & ſanguinis ſtudium.

Quæ ſanè fidei retinacula Abrahamus abrupit;
domo Patris deſertàâ, & circumciſionis cultro
correpto. Nos verô, non cruentas, ſed forulen-
tas veremur Leges, horremuſque vel Lilia
pro Chriſto, qui in vepres nos ultrò indui-
mus pro Cæſare. Verùm ſciamus non defutu-
rum;, qui loco reluctantis ſublegatur à Deo.
Retrahente manum Zarâ, mox Phares erupit,
quem Chriftus ſuis ſtatim proavis adlegit. Si
Cain non litet primitiis, Abel non deerit, qui
Deo gregum primogenita ſacrificet. Cham Pa-
trem irridet? Pro uno contumaci in parentem
filio, duo aderunt liberi, à quibus verenda Pas
tris integantur. Rebellat à Matre Eſaii? Ma-
tri Jacob obedit, ultra aram paterni arbitrii
lectuli. Neſcis Saüli rebellanti Davidem à
Samuele ſuffectum; quemadmodum Samuel
ipſe fuerat loco Heli admotus aris à Deo?
Deſciſcit à ſeneſcente jam Patre, Regeque
Adonias. Num propterea Davidi deerit hæ-
res ?à Ipsà defectionis die ſuffectus imperio
Salomon à Parente. Judas recedit ab Apoſtolis.
Adfuere brevi duo, Matthias & Joſeph, qui
undenis accenſerentur. Negat Petrus; ſed La-
tro confitetur. Unus in Chriſtum Herodes con-
ſpirat. Tres aſternuntur Domini incunabulis
Reges. Mihi crede, ſi Aries refugerit ab ara;
ultrò ſeſe hoſtiam vivam ſiſtet aræ Iſaacus. Ne-
que enim felicior Amygdalus, quàm Divini-
tas. IIla, ſi flores defluxerint, pomis ditabitur:
Hæc, fremente Synagogâ, Eccleſiam adopta-
bit. Ut enim occaſum Solis monile in cœlo
ſiderum compenſat: ita Deo aderunt plurimi,
ſi tu abſceſſeris à Deo. Illo verò retrabente ma-

num, egreſſus eſt alter. Dixitque mulier, Qua-

re diviſa eſt propter te maceria? Malunt gar- Tangs
rire fœminæ, quàm agere. Nunquam ſiluit ob- cura.
ſtetrix. Tu verò nota, quomodo, cum dixit;
Me egredietur prior, dicatur obſtetrix. Mulier
verô appellatur, cùm ait, Quare propter te di-
viſa eſt maceria? Nimirum jurgari, querique
de aliis, non officii eſt, ſed imbecillitatis, vi-
tiumque muliebre. Nihil enim abjectius, quam Perſecutos
obloqui, de eo præſertim, qui maledicta confu- es.
tare non poſſit. Igitur obſietrix, ſi fauſta prænun- ,, es
tiet, obſtetrix eſt, juvaréque fertur paritu- rateres.
ram. Si in naſcentem excandeſcat, amiſſo ju-
vantis titulo, fœmina appellatur. Dixitque mu-

Inimi? di-
ebtiιο.

lier, Quare propter te diviſa eßt maceria? Adeò

Momi, Cenſoréſque aliorum inflari, tume-
réque non debent, quòd univerſos maledictis
proſcindant, rati tam ſe increſcere, quam ip-
ſorum detractione decreſcunt cæteri; ut tum
minuantur maximè, fœminiſque exæquentur.
Quæro autem ex obſtetrice, cur adeò indi-
gnetur in Phares, quòd naſcatur, quùm du-
dum ita blandiretur Zaræ naſcituro. Nam

2 1

184

Kuperior ſi Laram, quòd manum duntaxat protuliſſet,

decreta ſua donavit cocco:

re ſeindi
batiatur.

Saperior
non ſe ul-
ciſcatur.

debuiſſet non cunctabundum
in ortu, ſed ſtatim & totum emergentem Pha-
res veſtire purpurd, titulôque ſideris hone-
ſtare. Et tamen hunc objurgat, illum lau-
dat: hunc indonatum allatrat, illi oſtrum cir-
cumdedit. Unde in tanta paritate rerum, tam
diſpar remuneratio puerorum? Nimirum, di-
xerat obſtetrix, alligatà Zaræ dexterâ cocci-
no, Me egredietur prior. Quod vaticinium cùm
enatus Phares expunxiflet, puduit foœminam
dicti; quæ maluiſſet ſuum ſtare oraculum, quàm
integram fundi ſiderum legionem à Thama-
re. Noſtra tuemur dicta, non parientibus con-
ſulimus. Natos odimus, ſi effata deleverunt
noſtra. Et miramur tam ſæpè Principes; ut
ſna propugnent acta, in vitas, fortunaſque
civium grafſari: cùm obſtetrix furat in in-
fantem, hoc tantùm nomine reum, quôd in-
conſultum foœminæ vaticinium aut illuſerit
naſcendo, aut craſerit? Ergone Phares naſci
non debuit, ne ſominæ effatum expiraret? Non
eſt tanti obſtetricem prophetare, ut implendi
vaticinii ejus gratiâa, recuſati à fœtibus or-
tum oporteat. Quare propter Te diviſa eſt mar-
ceria? Et tu me quare objurgas? Si naſci La-
ra recuſat, cur ego naſci non poſſim? Porròô in
Hebræo ferocia fœminæ plus elucet. Ecce egreſ-
ſus eſt frater ejus: & dixit: Cur diviſiſti? Ju-
per te ſit diviſio, & vocavit nomen ejus Phares.
Quid durius in perrumpentem moœnia Penum
ominari potuit fatiſcens arietibus Saguntus?
Vix Jericho Levitarum tubas, quibus ipſa
ruebat, iratius impetüſſet. Super te ſit diviſio.

Quo flagitio infans exſ cabitur? Quia femellæ

Tyronè non
ſdenaum.

Ezech. I.
14.

TLyro tole.
rand us .

dictum evanuit. Longè ab Hebræo Chaldæa
verſio difſentit. Hæc enim habet. Accepit ob-
Fetrix coccinum, & ligavit ſuper manum ejus
coccinum dicens : Hic egreſus eſt prior. Et fa-
êtum eſt, cum reduceret manum ſuam, ecce egreſ-
Ius eſi frater ejus, & ait. Quum maxima fuit
fortitudo in te, ut prævaleres? & vocavit no-
men ejus Phares. Delirat obſtetrix. Hic, inquit,
egreſſus eſt prior. Tardius, quæſo, de infantibus
condantur annales. Hic egreſus eſt. Cur? Pro-
tulit manum. Puerorum tu planè genium neſ-
cis. Etiam cùm totus emerfſit infans, noli eum
adnumerare jam natis. Revocabit ipſe ſe, re-
petétque uterum. Ut enim Tigris in Meſo-
potamia fluvius cùm diù procurrerit, totus mer-
gitur, & nuſquam fluit, emerſurus iterum, mer-
gendus denuò: ita pueri nunquam ſemel naſ-
cuntur. Adeò, und exporrectà ab infante ma-
nu, exclamari non debet, Hic eſt egreſus. Ego
nec cunis illatum, adſtrictumque faſciis in-
fantem pronuntiaverim natum, quùm non
rarò viderim Nicodemi ſtupores impletos, ſe-
nem ſcilicet iteratò alvo Matris relatum, ſed
minimè emerſurum. Quot juvenum humeris
inſcripſi ego, Ibant & revertebantur, in ſi-
militadinem fulguris coruſcantis! Non fido dex-
teræ, quam non unus Zara retraxit, quuùm
produxiflet. Ardua de naſcentibus Divinatio;
& toties fallimur, quoties exclamamus, Hic
egredietur prior. Nam qui plus cunctatur, ille &
felicius, & citiuùs naſcetur. Morus tardat ma-
gnoperè, ſed und interdum nocte & folia, &
poma non profert ſolùm, ſed coquit. Quin len-
tiſſimæ arboris folia ipſa pretioſiora ſunt po-
mis, quando iis ſaginati bom byces ſericum fun-
dunt, cui nullum par vellus. Ergo ſœmina eſt,
quæ citô pronuntiat naſciturum Zaram, unam

Oliva

ſi me percunctere, cur ſerius ſit enatus,
P

quòd manum emiſerit. Etiam Synagoga ma-=
num operis protulit, quâ tamen & ſanctius &
prias Eccleſia in Chriſto eſt nata. Hæc adum-
bratur in Phares; illa deſignatur in Zara. Qui,
cum
naſcendi ſpem tantam fecerit obſtetrix; id
ego fuiſſe dixerim cauſæ, nempe quia manu
cœpit enaſci, non capite. Debemus prius me-
ditari, quàm agere, ut opus ſcilicet mentem
ſequatur, non antecedat. Vidi è tyronibus Chri-
ſti pleroſque ad quævis paratiſſimos, ageré-
que præclara, ea nempe, quæ à veteranis ge-
rerentur omnia. At trahebantur, non ibant,
planè inſcii quid agerent. Citò defecere, ceſla-
runtque ab omni penitùs opere, quod patrarant.
Quot ſunt involuti ſceleribus Patriarchæ! quos
tamen Jacob, vir videns Deum, educavit.
Nimirum ea in domo, in qua Actio prius
parit, quàam Meditatio, & Lia Rachelem an-
tevertit, quàm facillimè degeneratur. Ita e-
nim egit cum Genero Laban, qui Liam Ra-
chelis loco ſuppoſuit. At Jacob jungi optave-
rat prius Racheli, quàm ſorori. Sciebat enim
principium doloris ſui futurum Ruben, ſi,
conſideratione non pariente, ſoboleſceret Ac-
tio. Vide, ut per totam hyemem mediten-
tur arbores, ne abortiant, cùm pepererint.
Foœnum eſt, quod prorumpit, nullà germi-
nis ruminatione. Video, ah, video multas ma-
nus emergere. Quis enim feriatur in Chriſti
caſtris? Sed capita vix intueor. Haud ego
credulus illis. Laras formido, quos naſcituros
nolo dicere, quamvis manum ad geſta pro-
tenderint. Clamabat Sponſa: Manus meæ ſtil-
laverunt myrrham. Aperui Dilecto meo: at ille
declinaverat, & tranſierat. Sponſam præterit
Sponſus! & quidem exſtillantem abunde myr-
rham? Præterit. Fluebat enim è& digitis myr-
rha. Pluris JESVUsS ſeciſlet ſtillicidia myrrhæ, ſi
è& fronte manaſſent; qui redundantem in ma-
nibus myrrham contempfſit. IIla clamat, Di-
giti mei pleni myrrhà probatiſſima. Is ſuccla-
mat: Caput meum plenum eſt rore. Ac ſi diceret,
Pluris rorem æſtimo, ſi excipiatur à mente;
quàm myrrham facio, ſi non in mente reſta-
gnet, ſed exundet in opere. Coronaberis de
montibus Pardorum, de cubilibus Leonum. Quid?
vel uno capillo capitis vulneratur Sponſus,
quem nulla vis manuum aut cæderet, aut tene-
ret. Dediſcamus proinde ortum Zaræ, ſuo de-
coquentis exortui, quòd manui præfiderit, non
capite enaſcens, ſed dexterâ. Nemo naſcetur
benè, niſi mente naſcatur. Sed videamus quid
arcani lateat in Paraphraſte Chaldæo. Et
factum eſt, cuùm reduceret mænum ſuam (Za-
ra ſcilicet) ecce egreſſus eſt frater ejus, & ait (Ob-
ſtetrix) Qudm maxima ſuit fortitudo in te, ut pra-
valeres! Et vocavit nomen ejus Phares. Quæro,
quæ fortitudo ſit, naſci alterum, dum alter
naſci non vult, & ab aditu recedit non invi-
tus? Maxima. Nam cùm vidiſſet Phares refu-
gere à vinculis Laram, natu maximum fra-
trem, & ab ortu abſterreri, debuerat exitum
& reformidare, quem & prætentatum ſenſerat,

Procraſtie
natio pru⸗
ens.

Confidera:
3 0,

Cant. 5. 2.

Cant. 4. o

Imitandi
pauci⸗

& recuſatum à Zara. Mirè audax extitit infans,

eo ſe penetrans, unde frater aufugerat, &
ubi emerſuri dextera vinciebatur. Et verô
nihil fortius, quàam majorum non inſiſtere

veſtigiis, eéôque accedere, unde te ſenior

quiſiam abſceſſerit. Hinc eſt, quod Ja-

cob fortis appellatur ab Angelo, cùm ejus at-
tactu, luctaque debilitatus, aut claudus dici

debuit;,

e hugunt

hnn

Vn
Yyun.
ndl
zeilie
b ri
igeit
“
Fen
Sn.
IE an
60 1 P
1es ſott
latun
n le
cele
valn dl
Contate
ſete eb
iAl
Pruti
IV wnnn
Cnti,
ila Mn dn
I Cel
inderiu
un Eeunt, .
Cuchre
Cult, ke⸗
ubepren
Gor,
ſrorum!
iletg
UI vel
Uue. A
tum ftate
nec oblte
Coltra l
Ninos Ro
lab
Ulit, an
d abſol
(neptln
e Heet
peccan
Een Præ
WI 00 1
I
1 1 Vntorum
er Chr
at,
in Celle
imn an
6 an,. 4
uunun,
. u Eer
A Ulene
Ktrende,

☛üe=

1 Cfene
Ri 8
Ragl

Uhe

in Cap. X XXVIII. Geneſis. 18

& Gen. 32. debuit, aut infirtnus. quaguain Jacob appel- quæ cæteris nobiliores ſunt „ obnoniores quo-
ado. 28. lIabitur nomen tuum, ſed Wrasl; quoniam ſi contra que ſunt eæxdem incommodis Cl terræcue.
ui, Deum Jortis faiſti, quant magis conta homines tagna rariùs fluctuant, quàm mare. Sud id
k, n rævalebis? Fortis Jacob in Deum, cujus attactu immenſitate ciere ſolet procellas, quas brevi-
ir; i imici di claudicavit? Imò pluſquam fortis, quèd non tate ſuâ nec capit Lacus, nec movet. Gran- Scandali-
nim So. ſit viciſſim Angelum adortus, ejique non te- des Cæſarum ædes perrarò non Pparte ſui ſa- ri faci-
mieme. üigerit femnur, ut à lucta adverſarius quoque tiſcunt aliquâ, hiantve; cum Caſa, annis vix“
merten ejus abiret pede captus, &W nervo. De cœlite centum evolutis, ſarciatur. Humanæ res eo ſunt
Chr. Ibid, n.24. dicitur; Luüälabatur cum eo uſque mane. Sed non loco, ut magnitudine laborent ſuã, ipſo, peneè
aber. viciſſim dicitur, quòd Jacob cum eo ſit collu- dixerim , incremento decreſcentes. Ita concer-
tiniz ge. ctatus. Provocatus ab Angelo Jacob, & Iæ- tatiomibus ſubjacet ſanétimonia; ſiquidem &
niet , ſus, defendit ſeſe tantuùm ,nulla æmuli injuri. lineæ à ſeſe quoque plus abjunguntur „ quò
le,celi⸗ mi, Eſt autem robuſtiſſimi argumentum animi ab plus à tenuitate Centri in Aſtra diſceſſere.
