Beum. lix lachrymma;, quæ ſenectutem in adoleſcentiam
S. Latro. Convertit. Sic latro, mediâ horâ antequam mo-
Pœniten- reretur inter preces exacta, æquavit tunc Apo-
n, e ſtolos, & ſe parem reddidit Primoribus An-
Se-
2. gelorum.
Er reſpexit Dominus ad Abel, E ad
munera ejus. Ad Cain autem,
ad munera illius non reſpexit.
Felicitas Non una;, de reſpectu iſto Domini, Pa-
noxig. trum ſententia eſt. Conveniunt tamen pluri-
mi in eo, quèd aſpexiile dicatur munera Abel,
quia in ejus ſacrificium ignem & colo demi-
Tribula- ſit: non itidem in ſacrificium Cain. Ergo reſ-
io. & picit Deus, ſi urat. Ita eſt. Deus noſter ignis
Testatio conſumens eſt: ſi qrios ei affingere velimus ocu-
baſt cen 1os, non niſi flammeos confingamus. Oculi
ast, ejus, miſi fallor, igtis, atque flammarum, ut
habetur in Apocalypſi. Si igitur oculi Domi-
ni ſuper juſtos, non mirum ſi tam frequenter
urantur. Timeant, quos preſſurarum flamma
non decoquit. Deſpexit Cain Deus & ejus
munera, quæ non combulſit.
Cur ooncillit facies tua! Nonne, ſi benè
egeris, recipies: ſin autem malé, ſta-
tim in foribus peccatum tuum aderit!
Ut antitheſis ordo ſervaretur inter bona;,
S& mala opera; dixifle debuit: Si benè ege-
ris, recipies: ſin malè, punieris. Vel, ſi ma-
lèe egeris, aderit in foribus ſcelus: ſin benè,
aderit juſtitia. At quis eſt homo;, putredo;,
& verrmis, à quo Dei ſapientia doceatur? Sa-
pienter Deus de mercede loquitur boni operis,
ſilet verò de ſupplicio debito iniquitati; quia
. Dei miſericordia vel ſolà recordatione infligen-
dæ à ſe pœnæ, ut ita dicam, cruciatur. Glo-

Dei miſe- rificabo, ſi benè egeris. De flagitio loquens
isordin. transfert ſermonem ab eo quod ipſe facturus

Oliva

eſt, ad illud quod ſcelus faciet in peccatoris
wultu. Vel ita loquutus Dominus declaravit
mercedem à ſe ultrò exhibendam bonis operi-
Pus: ſupplicia verò ſe inflicturum, ob impor-
tunitatem iniquitatis, quæ aderit ſtatim in fo-
ribus, clamans adverſus impium. Eft alia quo-
que interpretatio. Dicit Deus: Peccatum ad-
erit in foribus, quod non dicit de opere ſan-
Cto: quia videlicet nec ſcelus latere novit, &
neſcit juſtitia apparere. Hæc non tubà clangit;
ut humilitate plus placeat. Illud perſtrepit in
foribus, vel ut publicè jam peccator ſceleſtius Opera es-
pudorem exuat; vel ut ſocios adjungat peccan- cultandæ,
ti illecebra pravi exempli; vel ut ſupplicium
poſcat à Deo in peccantem. Scelus alga eſt, un=
dis extat exciſa fundo. Juſtitia margaritum eſt,
& ſubſidit in imo, & concreſcit ſub cortice. At
quare ſceleris, & ſanctitatis imagines emendi-
camus ab æquore, quæ creſcunt in agris? Patet
in culmo ariſta pungens, latet in ſpica triticum
mutriens. Nota, quanti fama fiat à Domino;
quâ plerique alios nullo negotio ſpoliant. Ut
abſterreret Deus Cain à flagitio, non minas, AA⸗
non ponas, non compedes nunciavit: monuit de pecr.
tantum, non occultari poſle iniquitatem, & mwm.
ſtatim impium apparere, qui impius fuerit. Cre-
didit Dorminus, frementi fratri infamiæ notam,
ſeu famæ diſpendium loco fræni futurum, faci-
liuſque inhibendum metu infamiæ, quaàm ſup-
plicii. Nos verò jocos appellamus alienæ car- Maurmu-
mificinam famæ, nominiique naufragium lu- raieres
dum dicimus. Acerbius eſt occultum ſcelus & graviter
latebris extrahere, quàm ſanguinem & venis eli- Tdunz.
cere. Naturam enim videmus; ut ſcelus tegat,
adminiſtro pudore cruori non parcere;, ſed il-
lum ubertim in genis diffundere. Luſus non eſt,
quod natura ſanguine ſtudet occulere, quéd-
que Deus gravius futurum cenſuit peccaturo
repagulum, quaàm poenæ terrorem.

Clemen-
tia.

Peccata
nequesnt
latere.

Bona

Murma⸗

Fawg
cura.

Diwitque Cain ad Abel fratrem ſuum:
Egrediamur foras: Cumque eſſent in
agro, conſurrexit Cain adverſus fratré.

Ovis, quæ de ovilibus egreditur, ſtatim Apoſtata
morſibus lupi patet. Et quid mirum de Ove, Biliors
ſi Paſtor ovium Abel egreſſus domo Patern educatio
interficitur? Planè procul ab oculo Parentum atna Pa-
filius, ne quidem à fratre ſecurus eſt. Proh do- Terier:
lor! Abel potuit oves à luporum incurſionibus
tueri, non potuit ſe à fratre defendere. Nota
quàm periculosé à Parentum latere diſcedas.
Ambo Deo ſacrificaverant. Ubi ergo timor à
collega ſacrifici? Abel ſuum vidit Deo gra- Parente

tius holocauſtum. Quanta fiducia exiſtimandi colendi⸗

ſe fratri carum, à quo viſa munera tam grata A “
Deo! Erravit muſer. Livor vertit amoris inci- zutas.
tamenta, in inſtrumenta ſævitiæx. Cæditur à Apoſtaig
collega ſacrificii, interficitur à fratre, quodque nu.
reverentiæ debuit efle argumentum, ſtimulus

fuit ad necem. Extra domum Patris vel juſtus

Abel tantam ſuſtinuit injuriam. Quis finis
egredientium & Domo Chriſti? Idem qui Abe- Apaſtata.
His. Fallor. Cainum quidem à Patre profugus
invenies; ſed Tu Abel non eris. Is, qui tibi
frater in domo Patris erat, erit hoſtis, erit car-
nifex, erit latro in agro. Securus es, quamdiu
campi latitudinem non amas. Expoſitus funeri
es, ut primùm egrederis in agrum. At Abelis
candorem eximium hoc locoafferre libet. Suſpe-
Cta eſſe poterat Abeli, poſt ſacrificium, egreiſio

iſthæe

S: —

ℳ

Iodex.

in Cap. IV. Geneſis.

iſthæc in agrum: vultus enim invidentis Cain,
qui jam conciderat, arguebat aliquid ferum
coqui ab invitante. Maluit nihilo minus Abel
vitam exponere, quàm mortem ſibi tirnere à
Tudiean- fratre. Nos juſto diſſimiles, levi quavis de cau-
sos teme- ſa, de fratribus nobis juſtioribus, & graviſſi-
92. ma ſuſpicamur, & judicamus.

Et ait Dominus ad Cain, ubi eſt Abel
frater tuus!

Diverſum judicium iſtud ab eo, quo in Ada-
mum lata ſententia eſt. IIlic quærit Deus

Gen, 3. reum: Adam, ubi es? hic juſtum diſquirit;

10. ubi eſt Abel? Nimirum non eſt Deo cura de
bobus, nec etiam de pomis: at curat Dens
unumquemque noſtrum. Ab Adamo ſolum po-
mum quærere poterat: ideo neglexit pomum,

quæſivit Adamum. In ſcelere Gain duo perie-

re, Abel occiſus, & Cain prævaricator: ex
his, eum, qui ſibi charior erat, Dominus quæ-
rit. Ubi eſt Abel? Id eſt, non quæro interfe-
ctorem, ut puniam, ſed juſtum quæro, ut ejus
ſaltem cadaver curem. O judiciorum divinum
ir. exemplar! Principes in eo toti ſunt, ut ſica-
viar. rios, ac latrones perdant: viduas veròô ſpolia-
tas, orbatos filios, nudatam familiam non quæ-
runt. Quid prodeſt pupillo Patrü ſanguinis
reum plecti, ſi loco Parentis nullus ei ſuffici-
tur? Plus illi prodeſſet recuperare aliquo modo
Patrem, quam hoſtem perdere. Quoties latro-
nis fortunis fiſco addictis, occiſorum cum ilhks
bona Principi addicuntur! Satiùs aliquando eſ-
ſet, hæredibus cæſi reddere bona graſſatoris
ſuſpenſi, quàm ſicario vitam eripere. Rumpi-
tur in clavum incurrens chlamys. Frangas ſi
clavum, ut chlamydem ſarcias, inſanus es.

Iuſtitia

Tolle potius, qui pendet & clavo, pannum, &

conſue fracturam. Nam Clavus diſtractus, ac
detritus veſtem non reparat. Audiamus nunc,
Zelus 35. quid pro ſe Cain loquatur. Neſcio: Nunquid
RêS cuſtos Fratris mei ſum ? Qui's credat? Reus his
Aceuſa- Verbis eſt; nec ultra Dei judicium progreditur.
tiones ex Satis enim peccavit in fratrem, qui ſe ejus diſ-
Sanéo fitetur cuſtodem. Audi: Dixitque ad eum: Quid
Tlo. feciſti ? vox ſanguinis fratris tui clamat ad me
de Terra: Nunc igitur maledictus eris. Domi-

Zelus ob- . H
Lrvau ne, quæ iſthæc forma judici? Interrogas reum:
Aas. negat ipſe delictum: Tu verò non confeſſum

damnas homicidii? Cuſtodem ſe negat fratris,
Charitas, non parricidam fatetur. Immo, inquit Domi-
Ad Sape nus, ſat reus ejus ſanguinis eſt; Par enim par-
Erane ricidæ eſt, qui fratris cuſtos non eſt. Væ mun-
Tialo- do! Et quot, rogo, in Religione, in foro, in
ſ, nerei domibus fratrum parricidæ ſunt, qui amici pu-
ſiwus. tantur? Reus eſt, qui non ſervat, nec impar
interfectori apud Deum eſt. Nos verò quam
Zelus ob- cuſtodiam fratribus exhibemus? Nil reſonat fre-
Krazeie quentiùs ubique: mea non intereſt; viderit il-
wias. le; ætatem habet. An diſſimiles hæ voces huic
voci: Nunquid cuſtos fratris mei ſum? Cavea-
mus;, ne par vox pari pœna plectatur. Sequi-
Homici- tur. Vox ſanguinis fratris tui clamat ad me de
da. terra. Væ homicidis! Eripis tu quidem vocem
Feccasa hoſti, quem interficis; e ejus contra te ſan-
etere ne- guinem vocalem facis. Et quidem aliquando
Tueunt. hoſtis lingua clamabat, ſilebat interdum: at
Deferen- occiſi à te ſanguis clamare non ceſſat. Illa ho-
diâε woéis minum implorabat auxilium: hic ad Deum vo-
ssis, Tu ciferatur. Et quâ ratione ita, miſer, obſurdui-
noebis pro- 1 Et d Wuer, .
Jun. ſti? Audit in coœlo Deus ſanguinis vocem voci-
ferantem de Terra; Tu vero in terra non au-

— 4

I TI
dis? Obſurdueris quantumvis Tu, exaudiet, Peceators
qui audit. Nota: ſanguis clamat de terra, quam ""la res
Gain tanto ſudore colebat. En peccatori nihil SF. 246.
patrocinari. Terra, quæ colitur, ipſa colonum
ſuum acceuſat & prodit. Saül quo gladio perüt?
ſuo. Qui ipſe aurum gemmaſque addiderat, is Accuſa.
ei vitæ ſpiritum ademit. tores ex

ſancto e=
Genuitque Ada Jubal.

4b0.
Ada & Sella uxores duæ Lamech; qui biga-
morum anteſignanus fuit. Ada genuit Jubal pa-
trem canentium cythard. Sella genuit Tubal-
cain, malleatorem, & fabrum æris, ac ferri.
Quæ Proles ex uno Lamech? alter ex eo naſci-
tur filius cytharœdus, alter malleator. Quam
in prole ſibi abſimilis! Aler natorum fides, al-
ter ferrum tractat. IIle fila tendit, hic ferrum
tundit. Nec mirum, diſſimilior ſiquidem ipſe
in ſe, quàm in ſlliis extitit Lamech. Ipſe emm
modèô deliciis ſolutus duas inter uxores effemi-
natur, modòô à ſe cæſi adoleſcentis cruore ri-
geſcit. Adeò ut dubium ſit, pluſne habeat ef- Vaifor-
ferati, an effeminati. In utroque facinore no- mitas.
bilis. Diſcis hinc, credo, eodem ſatas parente Tuxruris

. . Volup-
Cytharæ voluptatem, & feritatem ferri: com- 5. de⸗.

munique domicilio uſos Martem ac Venerem. Crddeli-

Nec mirum. Conjuges ſunt. Non ergo Pa- taris ſunt.
tresfamilias leve flagitium putent delicias in fi-
liis: non enim cruore abſtinebit, qui volupta-
tem ſitit. Lamechi ſeu prolem, ſeu ſtudia ipe-
ctes, unus ipſe & plectrum, & telum conſe-
ctatus eſt: alterumque ex fllis cytharœdum,
alterum malleatorem habuit. Roſis quid mol-
lius? pungunt tamen. Adamante quid ſplendi-
dius? ſolo tamen ſanguine lævigatur, & pra-
ſentiſſimum toxicum eſt. Cera, cum molliſſi-
ma eſt, tunc ardet. Urſus in amplexu vulnus in-
fligit. Venenum anguis effundit in oſculo. Ita
Palliata latet feritas blanditis.

Diaitque⸗ Lamech uxoribus ſuis, & c.
Quoniam occidi virum in vulnus meum,
& adoleſcentulim in livore meo. Se
tuplum ultio dabitur de Cain: de La-
mech verò ſeptuagies ſepties.

Nunc tandem Auguſtinum intelligo conteſtan-
tem homicidas ſuam ante animam, quàm alie-
num corpus vulnerare. Immo omnis, qui ma-
lè agit, animam occidit ſuam. Recordemur ju-
dici Dei, quo Abelis cauſam cognovit. Pla-
nè ibi, non Cain, ſed is, qui Caino manus au-

ſus eſſet inferre, ſeptuplum puniendus dici-

tur. Omnis, qui occiderit Cain, ſeptuplum pu- Gen. 4.
nietur. Nunc verò cum Lamech affirmare vi- 15.
deatur, Cain ſeptuplum plectendum eſſe, te-
ſtatur procul dubio Cain homicidam ſui fuiſſe.
Septuplum ultio dabitur de Cain. At Cain, quo- Peccator
modo ſui homicida factus eſt? deſperando. Er- Paſtis ſwi
go ſe interficit, qui peccat. Planè ſe jugulat. Deſpera-
En teſtem hujuſce rei locupletiſſimum. Ecquan- zie.
do minus ſibi creditur officere impius, quàm
cum, ut ſibi placeat, alium necat? Certè vi- maimiei
detur ſibi quiſque in hoſtis funere vivere, In- dilectie.
que ejus vulneribus refici, amputatione inte-
grari. Nihilo minus Lamech: Occidi, inquit,
virum in vulnus meum. Inter pretetur quiſque
juxta ſenſum ſuum hoc verbum, in vulnus
meum. Ego diſertè aio, in ejuſdem Lamech ceſ-
ſiſſe vulnus vulnera ab eo inflicta adoleſc rui.
te-

–

12
Etenim quis gravius ſeſe vulnerare poteſt,
quàm is, qui ſeptuagies ſepties plecti mere-

tur⸗, ſéque tanto ſupplicio lubens obtrudit? Qui

rio inde demittatur, ſui haberi non debet par-
ricida? Etiam cum quis in ſe manus convertit,
ferro vulneratur, non manu; homicida tamen
eſt ſui. Non intereſt alieno, an tuo pereas fer-
ro, ſi facis, quo mori debeas. Septuplum ultio
dabitur dé Cai: de Lamech verò ſeptuagies ſep-
ties. Miror vehementer. Mitius eſſe ſolet ſup-
plicium, poſt exemplum ſceleris. Qui primus
Hlagitii magiſter eſt, is ab imitatione deterre-

re conſuevit ſocios gravitate ſupplicii. Sic le-

ges recèns conditæ nec leviter læſæ negligi ſo-
lent: in cunis enim ſunt, & minimam inju-
riam pro magno, lethalique vulnere vagitibus
inclamant. Unde Jonathas ſtillà penè mellis ex-
tinctus eſt; auſus eodem die natam legem vir-
gæ ſummitate violare. Sic eſum Pomi luit in-
numeris ærummis Adam, quia vix latam legem
calcavit: cùm, ætate hac noſtrà, ejuſmodi pia-
cula putemus luſtrali aquàâ deleri. Et tamen La-
mech ſeverius punitur, poſt fratricidium Cai-

Homici- ni. Nimirum fingulare hoc in homicidio ſup-
un e phcium eſt. Qui enim primus interfecit, ho-
mane. Winem mori nondum didicerat, nec, quaàm fe-
ret portentoſum parricidium, ſcire poterat. At
Lamech inexcuſabilis eſt, cuius ante oculos
jam humanum cadaver putruerat. Addo, æquè
ſenectutem atque infantiam lædi graviter levi
vulnere. Quare nos, in quos fines ſæculorum
devenere, vereamur divinæ legis ſenectutem.
Senectus enim æquè impatiens injuriæ, ac in-
fantia eſt; & honorem, qui non debetur pri-
mæ ætati, jure ſuo ſuprema ætas repoſcit. Un-
de, ſi vagiente adhuc Evangelio prævaricato-
res infantis legis ante Apoſtolorum pedes dam-
nati expirabant: verendum eſt, ne, ſene-
ſcente jam novo Teſtamento, pari ponâ exa-
nimemur.
Cognovit quoque adhuc Adam uworem
ſuam, & peperit filium, vocavitque no-
men ejus Seth, dicens: Poſuit mihi Deus
ſemen aliud pro Abel, quem oiͤ oit Cain.
Zani Tres filios, præ cæteris, peperit Heva, Cain,
nihil a- Abel, & Seth. Deum duntaxat non commen-
arus, davit, cum Abel erixa eſt. Quæ enim edito
maxima Cain dixit: Poſſedi bominem per Deum quæ-
ager⸗ & que, enato Seth: Poſuit, inquit;, mihi Deus
5 re Jemen aliud pro Abel: in fœtu Abelis tacuit.
feruntur Itâne? Deus tunc non laudatur, cum maximèe
Meogra- laudari debet? Naſcitur Cain, & Dominus ef-
zes, Deo fertur laudibus: Naſcitur Abel, & ſiletur. Naſ-

Sirenn?e citur Seth, & iterum Dominus dilaudatur. O
S felicitatem rarò memorem gratiarum! O cala-
optim mitatem beneficiorum non immemorem! Non-
srunt. dum mater Heva fuerat, cum edidit Cain: cùm
Felicisas edidit Abel, mater jam unius filii erat: deſierat
mater in- mater eſſe unius fili, cùm edidit Seth. Ita in-
SS experta fœcunditas, & experta orbitas benefi-
ni cii memoriam renovarunt, quam ſuſtulerat ex-

Tzibula- perta fſœcunditas, & orbitas inexperta. Non ju-

zio wtilis. ſtior Cain, ſed gratior: non charior Seth, ſed

opportunior. Ille naſcitur, antequam naſcere-

tur alius frater: Naſcitur iſte, poſtquam unus
fratrum deceſſerat. Ille nomen matris ma-
zri attulit: iſte reddidit. Ille denique naſcitur,

ſe præcipitem dat e& rupe, parricida ſui eſt:
qui verò flagitiis ſuis præſtat, ut alieno impe-

virginitatem humana éloquentia nominaſſet.

nondum occupatis cunis: Iſte naſcitur occupa-
to jam ſepulchro. Quidni Deus temperet ut-
li dulce, rermque curſum alternet, ne be-
neficiorum copia grati animi recordationem mi-
nuat? Sic de Samſone fertur, quod jam affue-
tus triumphis gloriabatur in mandibula dele-
viſſe mille viros; quem Deus acerbiſſima ſiti
coëgit meminiſſe, à quo robur acceperat. Per-
gamus. Poſuit mihi Deus ſemen aliud pro Abel.
Cur ſemen appellatur Seth ab Heva, & non
homo, cum hominem ipſa Cain appellaſſet?
Nimirum interfecto Abeli fſuffectus eſt Seth àa Perſecm-
Domino. Porrò ex Tertulliano ſemen eſt ſan- vteves on
guis Chriſtianorum, utique & juſtorum. Pro- Kocent.
inde bene Seth flos & quaſi fœtus ſanguinis
Abel ſemen dicitur, hoc eſt ſementis, & qua-
ſi ſeminarium hominum magis, quàm homo.
Et feliciter nominis ſui menſuram implevit. II-
tius enim, quotquot vivimus, genus ſumus;
extinctis Caini hæredibus in diluvio. Ergo
ſanguis occiſi ſœcundior fuit ſuperſtite fratre;
quæque ex ſanguine proles pullulat ſemina-
rium virorum eſt. Eia agite Japones, Angli,
Scythæ, germina Societatis obtruncate. Pro-⸗
dibit in ſanguine Martyrum, ſemen Confeſſo-
rum. Tu verò, perditiſſime Cain, deceptus es
in malitia tua. Invidiſti fratri victimam. En vi-
ctimam à te factam ſeminarium poſterorum. Ve-
rùm redeamus, ſi placet, unde diſceſſimus. Cog-
novit quoque adhu- Adam uxorem ſuam. Nota Correct io

honeſtatem ſermonis. Cognovit. Minori pudore n
vervat.

Cognovit, inquit, Adam uxorem ſuam. Cur non Caſtitas
7 in ſermo-

dieit Hevam? Ut pudorem ejus communi vo- ze,
cabulo obnubat. Aut ne vel modicum hæſita-
res, audito quod Adam cognoverit Hevam.
Non enim omnes reſciſſent ſtatim Hevam Ada-
mo copulatam conjugio. Ne igitur vel leviter
lceret ſuſpicari in re tam gravi, maluit dice-
re ab Adamo uxorem cognitam, quàm Hevam.
Ego verò, qui in hoc eodem capite lego nomi-
na uxorum Lamech, quæ gemuiſſe dicuntur, 2
repeto quod ſuperius notavi. Heva, nomen glo- Va
riæ ab Adamo dictum cùm mortis ſententià per-
celleretur, à Deo in ortu filiorum reticetur:
ut, quæ nomen matris viventium inter minas
funerum accepit, in illo non exultaret, cùmo
pareret. Juſtiſſima lex. Mater viventium dicta Tiralora
cum moritura conclamatur, mater viventium r
non dicitur, cum vitam parit. Denique, cum bonfungi
parit, perit illi nomen Hevæ;, ne crederetur ma- sur.
ter viventium eſſe, quæ mater erat morituri: Pæna
néve blandirentur ſibi filii in parentis nomine, Par nlge.
minúſque recordarentur, ſe naſci morituros.

Fama ca=

Sed & Seth natus eſt filius, quem

vit Enos: iſte cœpit invocate nomen

Domini.

Hoc primum loco filis nomen matrem non
poſuiſſe narratur. Nam toto hoc capite vel
author nominis reticetur, vel ſi narratur, ſo-
la Heva indidiſſe nomina perhibetur. Ipſa
Cain appellavit, ipſa vocavit Seth. Primus vi-
rorum Seth vocavit filium Enos. Et nota my-⸗
ſterium: à Patre, qui nomen accipit primus, „„„„
primus quoque nomen Domini invocavit. Ac H/"Te
ſi Deus ſancti nominis ſui notitiam dare recu- eaRealio
ſaverit, cùm fœminarum munus erat inde-—
re nomina. Vide, quam abundè parentis cura
in filium à Deo cumuletur. Non negligit Seth
nomen

in Cap. V. Geneſis. 1

Rer & nomen vocate fihi: mox à filio gratulatur no-
P'ot men Dei invocari. In ea domo; in qua Pater
vegant ip= . . . .
ſinser nomen filio imponit, Dei cœptum eſt nomen au-
Qiri. Nec mirum: nam & Zachafias, ubi nomen
incipit ſcribere Joannis, vocem amiſſam recu-
Malieram perat. Hinc conſtat gratius nil Deo eſſe poſſe;
P : quàm ſi Patres filiorum vel minima curent;
means: àane. Miniméque ſe ingerant ſœminæ in educatio-
gotiis. nem liberorum. At ſi Seth ſemen eſt pro
Abel, juſtéque ſuffeétus fuit a Deo;, quare
non ipſe, ſed filius ejus Enos Dei nomen coe-

pit invocare? Ne deſperemus; ſi non ſtatim,

lacto boni operis ſemine, opus pullulat. Se-
men pietatis ſanguis Abel: ſed tardiùs effio-
ruit. In nepote etupit, non in fratte. Sic ſanguis
Zelus ani. Domini non ſtatim germinavit. Non ergo deſ-
marum ima Perandum, ſi; caſſo interdum labore, deſude-
Ba. M mus. Erumpet; qui non emergit, flos. Filius
Uus, Dominum invocabit, ſi non inyocat Pater.
Nos quoque in Apoſtolorum labores introivi-
Dei cuaſe mus. Segetem enim, quam Xaverius in India
Permktere, meſſuit, ſata fuerat cruore Thomæ. Franciſei
Kaverii labor eſt, quæ cœpit in Sinarum re-
gno Evangelii meſſis apparere. Verùm, inquies,
bulliente adhuc Domini ſanguine, Centurio
Confidenis & quinque millia in Dominuin credidere. Cur
in *“ ergo tardè adeò primi Abel ſanguis maturuit,
ger. ſecundi verò tam citò? Scio diſcrimen interce-
dere debere inter ſanguinem Domimi, & ſan-
guinem ſervi. Cur tamen unus ex ſanguine
Abel, qui Dominum invocaret, ſerò prodiit;

innumeri, fervente Chriſti cruore, converſi

ſunt? Nimirum IIIle tulit, Hic optavit mor-
tem. Calet deſiderium; friget Patientia. Unde

Raaeg- tardiùs ex ſanguine Patientis, ocyùs ex Cupien-
smor, tis ſanguine fructus erupit.
EX CAP. V. GENESIS.
Porrò Henoch vixit ſexaginta quinque
annis, & genuit Mathuſalem.
Ser pra⸗ Ullus uſque ad diluvium brevioris vitæ

miͤi. (ſi excipias interfectos) quàm Henoch,
neméôque prolixioris vitæ filium ſuſcepit.
Ipſe quidem inter nos non exceſſit trecentos,
& ſexaginta annos: Pervenit Mathuſala ad
nongentos ſexaginta novem. Myſticè immo-
remur in hac tanta ætatis diſſimilitudine.
Bies plenj. Citò quis raptus eſt, nec diu licuit ei in Do-
mini agro deſudare. Exultet; nam citò rapti
Henoch proles diutiſſimè vixit. Chriſtus an-
nos natus triginta & tres diem obiit ſupre-
mum: ſed uſque ad ſæculi confummationem
Eccleſia perdurabit. De illo dictum eſt, ſi po-
ſuerit animam ſuam, videbit ſemen longæ-
vum. Additur proli parentibus ætas ſubtracta.
Pupillus fortunam Patri ereptam ſperet, nec
deſperet, quos ille non vixit annos. Nemo
pugnacius Davide regni potitus eſt, hoſtes
paſſus uxorum ſuarum tum Patrem, tum filium.
Nemo tranquillius Salomone regnavit. Pax
inconcefla Parenti obvenit filio. Jacob ali-
menta defuere: filius Joſeph Ægyptios, & Pa-
. læſtinos pavit. Ex tribu Benjamin duodecim
millia Joannes vidit, cujus mater duos in totum
Pfali6. a, videre non potuit. Sawwrati ſunt filiis, & dimi-
Jerunt reliquias ſuas parvulis ſuis. Dictum ſe-
ERihica Tom. I.

mel, crebrius impletum. Nocti dies ſuccedit,
eò hic clarior, quèò illa tenebroſior. Verbo:
Terram lactis, in quam Patres diu peregrinati
intrare nequiverunt, filii poſſedere. Qued no-
biſcum agi quoque Evangelia conteſtantur.
Quéò enim miſerior præſens vita fuerit; eò fe=-
licior, quæ futura eſt, futura eſt. Anima,
carnis hæres, iis abundabit bonis, quibus iſta Tyronums
caruerit. Contrà, anima epulonis ſtillam ſitiit, incertus
cujus natarunt labia inter mella. exituss

Vixit autem Lamech centum offoginta
duobus annis, & genuit filium: vo-
cavitque nomen ejus Woë, dicens: Iſie
conſolabitur nos ab operibus, & labo-
ribus manuum noſtrarum in terra, cui
maledixit Dominus.

Quàm vana de infantibus vaticinia! Heva I:iirziz
enixa Cain, Poſedi, inquit, hominem. Et hu- eente⸗
jus ſcelere filium deſit poſſidere: Nulhuſque li- goles.
berorum minùs à matre poſleſſus eſt, quam Gen. 2. 1
qui fratrem de medio ſuſtulit. Nec felicius
prophetavit de filio Lamech. Quam ſperavit Canfden
Terram liberandam à maledicto, Dominus tia in pos
eluvione demerſit. Adeò miſerrima eveniunt, mins,
cum meliofa ſperantur.

Noë verò cùm quingentorum eſſet anno-
rum, genait Sem, Cham, & Japhet.

Tardiùs Pater eſt, ſed opportunius. Diu Caſtitatif
Noë Pudicitiæ militavit, nec niſi ſenex conju- e S
gio ſervivit. Longiorem, feliciorémque æta- cundiilz.
tem Pudori conſecravit: ſuumque Caſtitas
emeritum jam militem largè, copioséque mu-
nerata eſt. Omnium Pater factus eſt, qui, cùm
quingentorum eſſet annorum;,; operam proli
dare cœpit. Alter Adam, ſed innocens, diu Zelu /.
caſtus, ſerò parens, ſolus viventium fit ſe- nee⸗ 72
men, & fons. O prodigium! Ipia virginitas njen
omnium Patrem Noëmum effecit. Poſſumus aabie.
etiam hoc loco ſolari eos, qui Chriſto filios
parere in ſenectute incipiunt. Fortè genus Larß opei-
tuum, ut tardiùs exortum eſt, tardiuès quo- mi ium.
que finietur. Anteceſſer quam plurimi ſan-
ctum ſemen Noës, & forte Abavi appella-
bantur, quando ne Pater quidem ipſe faluta-
batur. Verùm hujus ſoboleſcit in hanc uſque Proeraßti-
diem genus; eorum ſtirps periit in aquis. No- irti San⸗
ta: Genuit Gem, Cham, & Japhet. Totidem Noes "“.
fili, quot Adami. Verùm quam inverſus of- Cinverßij
do! Ille genuit Cain, Abel, Seth. Bie Sem; Sera optt-
Cham, & Japhet. Qui medium tenuit locum inter cit Päina-
filios Adæ, omnium fuit præſtantiſſimus. Con-
tra, inter filios Noë qui medius eſt, peſſimus Taleme
idem eſt. Nemo juſtior Abele. Quis ſcele- din latrat.
ſtior Cham? Abjiciant tandem aliquando Pa-
rentes ſuperſtitionem Primogenituræ. David Non owni-
minimus fratrum imperat. Judas quartus in or- Hu en
dine, primus in imperio. Salomon non Primo- giſpar ſi-
genitus; ſed primus in ſolio Parentis. In ipſo milium
cœlo Lucifer Primogenitus, diu primus eſſe v"entiase
non potuit. Jacob Eſau natu; non dignitate,
minor. Joſeph maximus fratrum, diademate ;
non ætate. Quid de foœminis? Pulchrior Ra- Fi ier mnz
. RIFiliorum
chel, ſed ſecunda eſt. Quid de Sacerdotibus? eaucatio,
Quæ non fuit in tribubus prima, in ſacerdotio Primo=
B ſola Seniturs,

curas

14
ſola eſt. Ipſe Sol princeps lucis, luce poſte-
rior eſt. Vade ad plantas: flos fructum præ-
Reéligio no- cedit. Rimare profundum abyſſi: margaritum

Va non „. .
ſpernaixr. Concreſcit in conchis.

EX CAP. VI. GENESIS.

Cumque œpiſſent homines multiplica-
ri ſuper Terram, & filias procreaſ-

Jent.

S

E Diluvii fontem! Hominum mutitu-
do humanum genus in octo animas con-
traxit: multique periere; quia multi naſ-
cebantur. Proh copiam ſibi ſemper injurio-
ſam! Verè copia mundum inopem fecit: ſi-
quidem;, ut cœpit augeri mortalium nume-
rus, eluvione periimus. Nec mirum, ſi ado-
leſcens mundus hoc paſſus eſt, idem paſſus in
cunis. Adæ additur Heva, & utrumque Ino-
bedientia confecit. Naſcitur poſt Cainum
Abel, & parricidium illicò emergit. Hic, cùm

homines coœpiſſent multiplicari, ſpiritus Do-

Rae mini mundum deſeruit. Quid poſt diluvium?
meyo per. Cham, cujus ſatum genus in arca creditur,
ſonarum, Patrem irridet. Quid cunctamur? In domo
S, boecrum Abrahæ luditur, ut duo nati ſunt filii. Plus
piffeanda. dico: in uno Rebeccæ utero pugnatur, ubi non
ſolitarius ſformabatur ſœtus.
titudo adverſatur, omniſque vitii magiſtra
eſt. Poœnitens Joannes adhuc quinquennis
in parentum ſinu: ſed ſolus. Iſaac non ludit,
imòô ſacrificium eſt, ſed ab Iſmaële divulſus.
Regnat Joſeph, ſed procul à fratribus. De-
nique, ſicut Lilium inter ſpinas, ſic amica in-
ter filios. Planè ut de Eccleſia fateri cogamur:
Ila. 9. 3. Multiplicaſti gentem, & non magnificaſti læti-
tiam. At textus non ex ſola multiplicatione
excidium mundi proveniſſe dicit, ſed addidit:
Luxuria. Et felias procreaſſent. Mirabar ego certè, non
interveniſſe in hac quoque clade mulieres: qua-
rum conſilio, aut aſtu, & Adam cecidit, &
Joſeph excidit, & negavit Petrus, & David
mochatus, & Salomon defecit à fide. Mitiùs
actum eſſet cum mundo, ſi eluvio non accer-
Malierum ſita eilet occaſione fœminarum. Omnium ca-
famiiari- lamitatum origo ſœmina eſt,; & vix à ſacris
es en. Oratoribus hujuſcemodi vitium exagitatur.
Unum animadverſione digniſſimum duco; il-
lud verôò eſt: libido hic cœpta eſt propagari,
ubi multiplicatæ ſunt fominæ. Et hlias, in-
quit, procreaſſeent. Quod tamen contigiſſe non
debuit. Quòô enim plures foœminæ fuerunt,
eò magis licitè potuit exſaturari libido; præ-
caſtnatis ſertim remiſsâ lege de Monogamià. O dog-
ma vix hac noſtra ætate perſpectum! Crefeit
licentia cum copiâ. Non ſolus nummi amor,
creſcente pecunia, creſcit. Augetur & libido,
quò liberalius expletur. Rogus enim eſt: au-
getur, addito fomite. Suavis voluptas eſt,
& guſtata irritat, non ſatiat. Raròô nauſeat
ſuper leviſſimo cibo iſto mortalitas. David con-
tinentiſſimus, dum virgo latuit in eremo. Vix
implicari cœpit caſtis ſponſæ amplexibus, cùm
Bethſabeæ non caſtis illaqueatus eſt vinculis.
At erravi: non enim adulteria mundum profli-
garunt. Audiamus. Videntes filii Dei filias ho-
minum, quòd eſſent pulchræ, acceperunt fibi
uxoyes ex omnibus, quas elegerant. Quid tum?

Oliva

Adeò ſibi mul-

Dixitque Deus (6 pavorem!) Non permane-

bit ſpiritus meus in homine in æternumn. Ergo

& in conjugio peccari poteſt 1 Imo nuſquam
lego urbem adulterio periiſſe: & orbem Ter-
rarum dum lego, immò dum lugeo ſubverſum,
ſolos audio conjuges nominari. Omnia enim-
verô non licent, etſi plurima liceant. Porrô
quis ſe contineat proximus lenociniis? Quis
ſuhjectam ſegeti flammam ſperet frumento par-
cituram, ſolis ſtipulis contentam? Tribulatio-
nem carnis, Clamat Apoſtolus, babebunt bu-
juſmodi. In debito ſibi thoro ſceleroſus Onam,
à Deo percuſſus eſt, eò quèd rem deteſtabilem
faceret. Licet & in portu naufragium facere.
Domi Miphiboſeth hoſtes paſſus eſt. Suo Saul
interiit gladio. Suâ vinétus & Abſalom co-
maA. In ſuo periere triumpho Philiſthiim. .-
què in ramo & in penu Poma putreſcunt. De-
nique fœmina, ſive uxor, ſive ſcortum ſit,
anguis eſt: non diu tractatur ſine vulnere.

Luxuria
debaccha⸗
tur & in
matrimo⸗
nio.

I. Cor. 7.
28.

Gen. 32. 10.

Id verò accidit, ubi non religio, non mores

amantur in conjuge, ſed ſola eſt pulchritudo
pronuba matrimonii. Videntes filii Dei filias
bominum, quòd eſſent pulchræ, acceperunt ſibi
uxores ex omnibus, quas elegerant. Tam ſacri
fœderis Myſta eſſe non debet Oculus; qui co-
lorem examinat, non cor. Ideò fatæ è& Caino
fominæ adlectæ à poſteris Seth, non idola
execrati in puellis ſacrilegi generis, unà earum
venuſtate ſeductis. Sacramenti, quod Chriſti
& Eccleſiæ imago eſt, tæda non ſulphur, ſed
myrrha ſit.

Videns autem Deus, quod multa mali
tia hominum eſſet in terra,; & cun-
éta cogitatio cordis intenta eſſet ad
malum omni tempore.

Libido hominum hoc loco deſcribitur,
cujus intoleranda planè tyrannis eſt. Etenim,
& totum invadit cor, & omnem ſibi cogita-
tionem vectigalem facit, nulléque tempore
mancipia ſua reſpirare permittit. En, Cuncta
cogitatio cordis intenta ad malum omni tempo-
re. Væ nutrientibus ignem teterrimum.
Blandè intrat, ſed debacchatur immaniter.
Nec interdiu, nec noctu quieſces, ſi ſemel ei
acquieſcas. Loricas noctu ponimus, ſi furori
ſervimus. Si militamus Gulæ, cum dormimus,
non irritamur. Avaritia in tenebris juſtitium
indicit, ſuperbia, cum ſola eſt, detumet.
Verùm luxuria & ſolitarium exagitat, & ſo-
ciatum urit, & vigilantem incitat, & dormien-
tem excitat, in pace pugnat, in bello ludit,
inſanit inter codices, ridet in funere. Sapiens
Salomon: ſed Moabitidibus ſuccumbit. Forti

In Hecet
Et quòd
omnis
imagina-
tio cogi-
tationum
cordis eo-
rum, tan-
tummo-
do eſſet
malum
omni die.

Apud 70.
Et unuſ-
quiſque
cogitat di=
ligenter
in corde
ſuo ſuper
maligna
omnibus
diebus.

Luvuriæ
damna,

Samſon, ſed Dalilæ cedit. Prudens David;

ſed Bethſabeam amat. Abſalom ambitioſus,
ſed fœminis, non minas quaàm furiis, abripi-
tur. Ferocit Holophernes, ſed viduæ in trium-
phum ceſſit. O luem populatricem populo-
rum !. Nemini parcis, places non diligentibus,
illudis fugientibus- .

Er præcavens in futurum, & tactus do-
lore cordis intrinſecus: Delebo, in-
quit» hominem quem creavi.

Antequam Principibus proponamus exem-
plar juſtæ juſtitiæ, libet quærere, cur Deus

ſolo

Luzxtsvi
cor Dei
vulnerate

4

ℳ

P

in Cap. VI. Geneſis. . 5

ſolo ſemper in corde vulneretur. Oculis, cri-
nibuſque ſponſæ ſauciatur in corde: hominum
impietate corde dolet. An totus Cor Deus eſt,
ut quaqua dirigas jaculum, Cor ejus vulneran-
Pial.33. 166 dum ſit? At, Oculi Domini Juper juſtos. Dex-
Plal. uj. tera Domini fecit virtutem. Omnibus æquè

16, membris, ſi propriè loquamur, Diwinitas ca-
ret: ſimilitudine, omnibus eſt inſtructa. Quod
Rev ames. Cllin ita ſit, cur ſolum Cor vulneri patet? Nimi-

rum cæteris credo membris vulnera excipit, ſed
Soperier de ſolius cordis vulneribus conqueritur, quia
ailiget. amoris ſedes cor eſt, quo ſauciato, queritur in-
rmis licere ſibi amare hominem. IIIa ſentit
Dominus vulnera „quibus cor languet, debi-
Dei amor litatà in eo erga nos dilectione. Unum ſibi
in no integrum ſupereſſe cuperet cor, quo nos vehe-
Dei miſera henter amare poſſet. Ideo, laniatis membris
cordia. omnmibus, quoad vixit, vulnerari ſibi pectus
noluit, quod lanceæ poſt mortem expoſuit; tum
negligens integritatem pectoris; cüm jam vit
„ functo diligere non liceret. Vix reſurrexit,
Pes, a Chm Joanmi in Apocalypſi viſus eſt præcinctus
nis oculis, aureâ zonâ ad mammillas, ſolius videlicet cordis
Ra m, plagas curaturus, ne fortè ſuas oves infirmiùs
amare, amaret. Nimirum cum Deo agitur, quemad-
iaeégus modum cum milite, ſeu cum Oratore agere-
Zbnt tur. Hi enim, ſi aliquod amputandum mem-
Prum foret, linguam, ac dexteram reſerva-
Superior rent. Hic ut perorare; ille ut pugnare poſſet.
a ſub. Ita Deus, ſi dextera, ſi oculus, ſi lingua vul-
neretur, haud ejulat, unum ſi cor ſanum ad
amandum ſuperſit. Quin & in Vicario ſuo Pe-
tro id expetiit, quando de ſolo eum amore ter
interrogat. Equidem, ſi res examinetur, ma-
is de fide interrogandus, vel de conſtantiâ vi-
ebatun „ qui timore defecerat à Domino.
Chriſtus tamen unam charitatem quærit in
Ciementis Petro, quem ſibi ſubrogaverat. Domino ſat eſt,
in Sape ſuas oves & a ſe, & à ſuis amnari poſſe. Nunc
oe.. convertamur ad Principes. Deus ergo præca-
vens in futurum; & taétus dolore cordis intrinſe-
cus“ Delebo, inquit, hominem, quem oreavi.
Lapfis in. Minùs dolet patratum facinus „ præteritque
dugen. quod præteriit: de futuris avertendis flagitiis
dum. ſecum ipſe meditatur. Cur ergo in Eccleſiæ
Paſtoribus tanta ſollicitudo de poœna criminis

Jam antiqui, cujus nec timetur damnum, & pe-

nè memoria obſolevit? Unde gravis cenſura in
eum; qui, & ſecretò peccavit, & tremens tuos
ante pedes, vadem tibi Deum dat ſuæ pœni-
tentiæ, ac futuræ probitatis. Si nihil in po-
