Sed nota deſipientis tunc mulieris inſaniam. Zelm,
Jacob hortatur eam, ut à Deo prolem pe- azimars
tat: at illa ancillam mavult ſubjicere Jacob, nen am-

e fübiici, nquam reprehenſio- biat bœ-
quam Deo ſubjici. Quanquam reprehe nes itentes.

106
Corsecki i hic noſtræ reprehenduntur, qui malumus
e,, Eexprobrare, quam corrigere. Etenim Jacob
quidem dixit quid non egerit; ſed minimè di-
Xit, quid illam facere deceret: A facie Do-
mini debuiſſes petere. Et quare non dicis, à ſfa-
cie Domim debes petere. Ira eſt, quæ Cor-
rectio putatur. Et ideò ad Balam confugit,
quæ confugiſſet ad Dominum. Verùm quanta
in ſancto Jacob pudicitia! Debuit à Rachel
Modeſiz. doceri, quod Balam haberet ancillam. Da mi-
hi virum, qui unam, imò unicam uxoris ſuæ
ancillam non norit: ſi præſertim ea ſit, quæ
Cahitas., pro Rachele eſſe poſſit, & ſit futura. Putas
main. alienas reſpexit uxores, qui ancillam uxoris
fſuæ non noverat? Porrò Bala. Concepit, &
peperit filium. Dixitque Rachel: Judicavit mi-
bi Dominus, & exaudivit vocem meam, dans
mihi filium: & idcirco appellavit nomen ejus
Dan. Quæro, ſi exaudita à Deo eſt, ergo ora-
vit Deum. Et quare, quæ pro ſerva oravit
Conßfden- Dominum, non oravit pro ſe? Audeo dicere,
is i, aliena negotia promptiùs, quàm noſtra Deo
Deo. committimus. Ilpfſa filios ſibi poſtulavit à Ja-
Dei ns cob; ancillæz vero ſuæ petivit à Domino.
ſe, von Quam veròô benè judicamus de judicibus no-
alios, fſiris, ſi nobis faveant. En Dei judicium ſe
commit- exaudientis in fihi nomine inſculpſit, quem ap-

Ssam pellavit à judicio Dan. Verùm invidentiæ non
fido: ſerpens eſt, etiamſi blandiatur, mordet.
Moriif- Invidens ſorori filium petiit. Impetravit, om-

catio Paſ- niſque immemor ænulationis Domini dunta-
hionum, xXat meminit, tum in verbis ſuis, tum in nun-
non ſobor. cupatione fotus. At quæ latuit peſtis, citò
Viria pal. ſe prodidit. Nam altero ex Bala edito filio,
iata, ait Rachel: Comparavit me Deus cum ſorore mea,
Invidia & invalui: vocavitque eum Nephtali. Quod
inter ope- interpretatur tquiparatio. En invidiam re-

Pullulantem 1 Hinc omne gaudium, non quòd
sia,à infans natus in mundum ſit, non quèòd Jacobi
ob Glo- Multiplicata ſit ſoboles, non quèd ancilla fœ-

riam va- cundetur, ſed quèòd ipſa invaluerit contra ſo-
nam. rorem. Et vide, quaàm ſit audax invidia „
Deum auctorem facit æmulationis ſuæ. Cre-
dimus à Deo nos excitatos, ut cum aliis de
filiorum numero certaremus. Expreſſiſſimè
LXX. qui legunt: Conſumpfit me Deus: &
colluctata ſum cum ſorore mea, & valui. In
Deum vitia noſtra refundimus. At citò mul-
Gtata eſt procax invidentia. Ut enim gloriari
cœpit contra ſororem, ancilla parere deſüt.
Sequitur: JSentiens Lia quòd parere deſuſet,
Zelpham ancillam ſuam marito tradidit. O in-
widentia, quàm es oculata vel in lippienti!
Lia tunc ſe à partu ceſſaſſe cognovit, non cùm
parere deſit, ſed cm ſororis ancilla parere
coœpit. Qua poſt conceptum edente filium,
Intentio dixit, Feliciter: & idcirco vocavit nomen ejus
ravs in Gad. Peperit quoque Zelpha alterum: Dixit-
velr er due Lia: Hoc pro Beatitudine mea: Beatam
quippe me dicent mulieres? Propterea appellavit
Rationes enm Aſer. O quaàm citò, & degeneramus, &
privete, fallimur, & vileſcimus! Cùm primum pepe-
rit Lia, vel Dei, vel Mariti meminit. Nato
ſiquidem Ruben, ait: Vidit Dominus humili-
zatem meam, nunc amabit me vir meus. Ena-
to Simeone, ait: Audivit me Dominus haberi
contemptui. Ad ortum Levi, Copulabitur, in-
quit, mihi maritus meus. In partu Judæ dixit:
Gen. 29. Mod confitebor Domino. En quo modo vel vi-
32. ri vel Dei meminit in primis fœtibus: ubi veròô
exundare ſoboles cœpit, nec viri, nec Dei re-
cordata eſt; ſed ſibi proſpexit tantàm, nec jam

Oliva

de temperanda felicitate ſua, ſed de fauſtitate
cum gloria propaganda cogitavit. PFeliciter:
Hoc pro Beatitudine mea. Audin': Utinam vel
poſt ſuam, Dei quoque, vel viri, vel parien-
tis ancillæ beatitatem commemoraſſet. Miſeret
me ſanè veſtri, Ancillæ infelices, quæ dolo-
res quidem ſuffertis pariendo, & fructu ſobo-
lis otnnino carctis. Aln, non vobis, paritis.
Quicquid ex vobis naſcitur, Dominæ, non Aulici,
vobis, proficiet. Hoc pPro beatitudine mea.
Sed quæſo te, quænam iſthæc beatitudo erit?
an evehéris ad ſolium? an diligèris à viro? an
filius imperabit, qui natus eſt? Beatam quip-
pe, inquit, me dicent mulieres. O putidam bea- Congra-
titatem! Non à Patre, non à fratribus, non à tulatio-
viro laudari, ſed à mulieribus, cupit. En quò ues.
collineat ſœtuum ſollicitudo tanta. Vel ancil- Gaszre
læ virum proſtituit, ut à foœminis collaudetur. “ ſis.
Qui thiaras deſpeximus, non rarò ſitimus con- Gloria
diſcipulorum plauſus. vana.

Egreſſus autem Ruben tempore meſſis tri-
ticeæ in agrum, reperit mandragoras,
quas matti Liæ detulit. Diaitque Ra-
chel: Da mihi partem de mandrago-
ris filii tui. .

Hoc primum facinorum rudimentum in Ru-
beno recenſetur. A dehcis auſpicatus eſt glo-
rias ſuas. Hand mirum, ſi Gulæ procurator Gula ma-
cubile Patris non expavit. Et quidem tunc ter Luxu-
Delicias conſectatus eſt, cùm in agro labo- a.
rabatur. Alis triticum metentibus Primo- Tentatio-
genitus tanti Patriarchæ mandragoras vena- num fons.
batur.

Dormivitque eum ea nocte illdâ. Et exau- Humili-
tas in pers

divit Deus preces ejus: concepitque fean.

& peperit ſilium quintum, & ait: Grmie
Dedit Deus mercedem mihi, quia de- erſir
di ancillam meam viro meo: appella- Oratio.
4 7 Sacerdo-
vitque nomen ejus Iachar. „.

Non poſſum non commendare Liam, quæ, offeium
cùm exaudita dicitur, procul dubio oravit. divinum.
Haud mirarer, ſi Rachel ſterilis cum viro dor- Dei curc
miens Dominum exoraſſet pro ſobole: At ſee aye.
Liam, poſt multiplicem foœtum, ſoœcunditatis Aalicus
ſuæ conſciam oraſſe, & Deo preces pro ſuſ- exeluſus,
cipiendis liberis obtuliſſe, magnoperè & mi- vel Obe-
ror, & probo. Docet nos ſanè Fœmina ſa- zertue,
ientiſſi à Deo quicquid bonmi eſt, expec- egi-
Ppientiflima, à quicqu „ Exp. tu5.
tandum iis quoque, qui optima præſtitere. Et Invidia
quàm ſanctè cum viro dormit, quæ ante oraſ- operario-
ſe dicitur, quàm concepiſſe! Sanctiùs ad tho- vuem ab
rum Lia, quam Sacerdotes ad aram, acceſſit. agendo⸗
Illa ad virum non acceſſit, niſi poſtquam ſe pre- e, het
cum mormilibus exornavit: Et nos interdum à animars
nugis ad victimas, à ludo ad Deum irrumpi- inter per-
mus, non Thus Oratiomis, ſed blaſphemiarum ſcutio-
ſterquilinium redolentes. Porrò quis non æquiſ- zi⸗
ſimo animo ferat ſe excludi à Principum fori- „z
bus, quando uno alloquio compenſaturi ſumus placendu,
diuturni ſilentii jacturam. Tot menſes ſola nam uns
cum Jacob Rachel, nec peperit: vix unam;, vice herf
Mandragorarum mercede, noctem impetrat à en te-
Sorore Lia, & ſtatim concipit. Noli timere gaidmnet
. tis Vici-
quiſquis, aliorum invidentiâ, arceris à conſpe- bus non
Gtu Principis: quod multis annis eo familiariter feciſſes.
uſus non impetraſſes, verbo uno conſequeris. Inimies
Conce- dilectio

ſpune
in
19 ℳ le
%
niel.
7 hi
i P
1
6K

ℳ
P ſ.

mnßf. e
milz⸗ (
iii⸗
lle.
1. .
i
Miae e
Nolbes m
lr.

II

In
Pe
lo
Mmile Ne
er 4⸗ P
u ni
in bi
iNa 4
ſien (ln
(t⸗
ter
le
mi
Wr
li
U
liritß ee
y. Ve
Uiite due

Cnnge.
1latn.
ud net,
l. Cin
tlatie
n i
Ine Elni
466.

Nr.
lo
Tator Ollene
fune ter une

bo.4

ImO. Liink

end: vun ,

ulr⸗ Hurik-
. ire
het⸗
it: Cmit
le niiſſi⸗
,,
lr. Ori
Rate
1..

e, fin
ert. /nim
. Diicni
an.
. 1 iltn.
Etats is
10 . alben
Ii⸗ lr⸗

. iie
s 1. imdl

enhec⸗ n,
ge. E Imin
l. ing
un
u 4
cce. e
enn. 14
Adond GPinni

1 tn e
hn ſ⸗

Cinm
nnn⸗ “
n fl. s
iſuns un
ſs n 4

Ulan, Neßg
etanl t
ivele o⸗
tiele /0
ſe u⸗
ſerſtel 64
inr ,
geld
(Uue:

in Cap. XXX. Ceneſis.

X
Concepitque, & peperit. Cur? quia Sorori man-
non pro- dragoras non denegavit, à qua maritus tot jam
menſes illi denegabatur. Enimveròô quæ man-
non Invi- qragoras dedit, filium recepit. Aliam verò cau-
ſam conceptus Lia commemorat. Dedit Deus

Aulicus
mot us

did, ſed

ciis 7 . . . .
i tai mercedem mibi, quia dedi ancillam meam viro

andat. meo. O pronubam Patriarcharum charitatem!
senex Jdentiens, inquit, Lia, quod parere deſiiſſet, Zoel-
evehi ſ pham ancillam ſuam marito tradidit. O utinam
narſé. Liam plerique æmularentur. Nolo Zelpha co-
Pienie puletur, quamdiu Lia parit. Quod ſi non parit
quibus ö. Domina, quare prohibetur à partu ſerva? Fortè
Jerenda. ſt ancillam iterum focundaretur ad facinora
IRi⸗ "ve* præſtantiſſima, quæ dominatur mens, ſed pa-
e. rere deſüt. Adhibeantur Nobiles, ſi oneri fe-
Invidisæ rendo impares non ſunt. Quod ſi nihil conci-
inter O. piunt, mhilque edunt generoſum, qui cum
perarios Principe agunt, vel qui in ſublimi conſident,
& Auli- recedant, quæſo, ut is aicendat, qui licèt ob-
fr ſcuro editus genere, non obfſcura edet. Pug-
ciunt, nec net Jonathas, quamdiu Dominus pugnat pro
facere f- eo. Ut autem nequiverit Regis fllius congredi

. nec illi dicatur; Non vales reſiſtere Philiſthao
1,. F. huic. Neque enim quia Lia parere non poteſt,

ideò non poterit Zelpha concipere. Imô, ut
Dignitas iterum Lia pariat, concipiat Lelpha. IIlud ta-
Nobilibus mmen ignobiliores attendant, nunquam in do-
deferen- mo Patriarchæ ancillas concepiſſe, cùm Do-
. minabus licuit parere. Ancillarum enim eſt,
non tam parere, quàm parêre. Ubi videris
Primarios aptos eſſe ad fumma, cave extremum
excedas gradum, qui poſiremus es. David
non inungitur, niſi poſtquam fratres omnes
ſunt rejecti. Digniſſimus omnium tunc inaugu-
rari debuit, cùm ex fratribus nullus potuit

inungi. Zelphæ eſt concipere, cùm Lia deſie-

rit parere: Ut iſta conceperit, illa pareat, non
pariat. Matthias non adlegitur inter Apoſto-
los, niſi poſtquam Apoſtoſus crepuit medius.
Non ſoluùm autem Lia peperit, poſtquam Zel-
pham permiſit parere; ſed & Rachel diu ſte-
rilis, quamdiù procul à viro Sororem eſſe vo-
Tamarà luit, nunquam concepit, nec tunc concepit,
hierilem Cùm unam tantùm ei noctem indulſit pro Man-
efßeit. dragoris, ſed cùm liberrimè viro jungi Soro-
rem ſuſtinuit, maſculéſque & fœminam gigne-
re æquo animo tulit; tunc, inquam, ejus Do-
minus uterum foœcundavit. Natà Dinà dici-
tur: Recordatus eſt autem Deus Rachel- & exau-
divit eam; & aperuit ejus vulvam. éx LXX.
Ergo ſapienter fœta Lia ait: Dedit Deus mer-
cedem mihi, quia dedi ancillam meam viro meo.
. Vehementer probo in ſœmina;, quôd Deo tri-
ſui, Hü- Lueri . .
milims buerit, quod videbatur tribui poſſe ſœcundi-
& Grati- tati ejus. Non dixit, Peperi, quia focunda
zudo in ſum. Nec conqueſta eſt de ſorore, dicens:
Deumer- En quot peperiſſem, ſi mihi virum ſoror non

Invidia
inter æ—
quales

Cognitio

ee, abſtuliſſet, quæ unius noctis frugem filium
mantur, Protuli? Necque illi exprobravit, inquiens:

ande Dei Quid dicet Rachel, quæ quinto jam ex me
efferant. edito fiho, adhuc non concepit? Denique
anvidr non ob ea, quæ ſorori obtulit, ſed ob ca;
queæ ancillæ indulſit, præſenſit ſe à Domino
ioe. fœcundatam. Ut ſcias, minoris apud Deum
Paren- Pretii eſſe, quæ ſanguis, quam quæ charitas
tum obli- à nobis extorquet. Dedit Deus. Ut vidimus,
vio. Lia in liberis, quos ſuſcepit ex Zelpha ancilla
ſua, nec viri, nec Dei recordata eſt, ſed tan-
, *. tùm inaniſſimo inflata gloriæ fumo ait: Felici-
Font. rer: Beatam me dicent mulieres. Quis non pu-
taſſet ad extremos inſaniæ margines deventu-

89

107

ram in fœtu ſuo, quæ tam inaniter in partubus
ancillæ deſipuit? Quæ ſe à ſœminis dilandaturn
iri credidit, cùm ſerva pareret; ſibi parienti
omninò coronam deferendam ſperabit. Nihilo
minus, quæ Dei tunc oblita eſt, minc memor
Domini, ſui vix meminit, laudumque omni-
nô non meminit. Rurſum Lia concipiens, pe-
perit Ra Rklium, & ait: Dotavit me Deus
dote bona: etiam häc vice mecum erit maritus
meus, es quòd genuerim ei ſex ſilios & idcirco
appellavit nomen ejus Zabulon. Quænam bona Matyi-
dos? Non auri, non argenti, non principa- monia.
tuum, ſed charitatis. Mecum erit maritus meus. Uio.
Probatiſſima ſanè uxor, quæ ſat ſe dotatam cre-
dit, ſi non ſejungatur a conjuge. Paraphraſtes
Chaldæus. Dedit mihi Deus optimam partem.
Verùm, dum fœtus ſupputat, à partu maſcu- Gloria
lorum ceſſavit. Nimirum odit Dominus va- vVana.
nam hanc jactationem. David populum, quem Arrogan-
numeravit, extinxit. Ezechias theſauros, quos tia.
oſtendit, amiſit. Lia denique, ut à ſe ſex di- Bona ot-
xXit editos filios, filios parere deſiit. cultanda.

Poſt quem peperit ſiliam nomine Dinam.

Videlicet poſt Zabulon, quando videlicet Mamili-
coœpit enumerare foetus ſuos, ſibique viſa eſt tas in per-
valde fœcunda: Eô quôd genuerim ei ſex fi- Tellis.
lios. Nihil pernicioſius, & fœcunditati magis &„zti,
noxium, quaàm, quæ gefleris, recenſere. Sa- ſe.
tis enim tibi feciſſe cum videaris, agis aut pa- Senex
rum, aut nihil. Sic Lia, cum gloriata eſt ob glorieſus.
ſex filios, filiam peperit, &, poſt filiam, om-
ninô ceflavit à partu. Porrò ſecuturæ ſterilita- Tepidi-
tis argumentum indubitatum eſt, ſi poſt filios 145.
filiam paris. Quiſquis maxima edidit, niſi ma-
jora agat, ut minora agere coœperit; aget ni-
hil. Petrus invadit totam cohortem impavidus:
deinde, cum debuerat in concilhium infilire Sa- Severitae
cerdotum, in atrio ſubſtitit: haud mirum ſi pe- tiadn i
. . . . . oltentes
jeravit. Lia, poſt maſculos ſex, filiam cùm pa- SS “
rit, ſterileſcit. Nemo veròô, quamvis fœcundus nam ſi 4
ſit, & ſolus Eccleſiæ pariat Patriarchas, parere eperari
negligat; nam ſi tu à partu ceſſaveris, foœcun- nolaerint,
dabit Dominus ſterilem, quæ non Ruben pu- alit Deo
doris transfugam, ſed Joſeph pariet delicias ca- ervcitaba-
igar, led Jolebh pariet tur ad
ſtitatis. Recordatus quoque Dominus Rachelis, pur.
exaudivit eam, & aperuit vulvam ejus. Tunc Zalenta
Rachel concepit, cum Lia parere deſut. Et quan- Ene Piri-
donam illa deſit? quando enixa Dinam, Deum u de zane
ne nominavit quidem. O nos divinis beneficiis oren
infeſtos! Nec poſt ſex filios fortunatè editos, li- Talentis
cet Deo permittere, ut filiam pariamus. Puta- wediocri-
mus nos a Deo deſtitutos fuiſſe, ſi poſt maxima, bus ad
ſemel mediocribus hæreamus. Quamdiù fili me-
naſcuntur, funduntur oracula, & hymni decan- gnimari
tantur: ſi, poſt ſenos filios, una internaſcatur neglectus,
filia, nec eam nomine, nec Deum hymno digna- Dei vo-
mur. Sanè David poſt triumphum exulare non laniati
erubuit: nec fugere refugit poſt regnum. Novi eer-
ege Concionatorem primarium, qui, cùm plu- Talents
ritnis in urbibus primas retuliſſet, in patria ſua medio-
primus eſſe non potuit. Qua cx re dolore ibi cria, ſeu
extinctus eſt. Ergo ſoli filii naſci deben? Et ien
quid milera Rachel, quæ ne Dinam quidem pa- guo /gi-
rere poteſt; nec tamen moritur. mo feren-
di.
Recordatus quoque Dominus Rachelis, rsnt

exaudivit eam, & aperuit vulvam Gloris

ejus. Quaæ concepit, &ρ peperit fi- 1 astio-

lium, dicens: Abſtulit Deus oppro- natores

rium ambitioſt.

108

Reig'ne brium meum. Et vocçavit nomen ejus
“ Joſeph, dicens: Addat mihi Dominus
non ren- filium alterum.
Fanda
peſt exe-
dras, Gc. Ut Joſeph naſcatur; Mater orat; ex ſola

Cafftita- emim Oratione Pudicitia effloreſcit.
Eis cusvr.,

Oratio.

Quid,
quod di prole caruit Rachel, ut Joſephum
areret? Non enim aliis implicari poteſt curis,
quiſquis Caſtitatem nutrire conſtituit. Nec il-
lud omitti debet, quod, poſt decem Patriarchas,
in typum pudoris Joſeph exoritur. Siquidem
Caſttas & tardius habetur, & citoò perditur;
imperiumque in vinculis ac pædore duntaxat
nanciſcitur. Vel in Æ gypto regnat, ſi affli-
gatur; vel in domo Jacob deſtinatur ad com-
pedes, ſi in deliciis ſit. Porrôò quis non mire-
tur in Rachele humanæ felicitatis adumbratam
Tempera- inexplebilem ſitim. In ipſo filii puerperio al-
lia ven terum ſibi filium expoſcit. Nimirum felicitas
ezplent, novæ ſelicitatis cupiditatem exacuit, &, nec-
dum edito Joſeph, Benoni expetitur. Sed væ
tibi: alter ſceptrum in domum Jacob inferet,
alter Matrem inferet in ſepulchrum. Vel certè,
nato Joſeph, Benjamin expoſcitur, quòd ſola
Caſtitas ſine filio dexteræ dià ſtare non poſſit.
Nullus enim pudor ſine lucta, & nulla ex lucta
victoria, ſi deſit dextera, quæ æternorum ſpe
impetum concupiſcentiæ debacchantis inhibeat.

Zelus Quod ſi Rachel, dum alterum parit, alterum
acfe optat fillum: quo modo animarum zelus ita fri-
ſuis. get, ut neque poſt partum novum exoptet foœ-
tum? Sequitur. Factum eſt autem, ut peperit
Rachel Joſeph, dixit Jacob ad Laban- Dimitte
me, ut adeam in locum meum & in terram meam.
Naſcitur Ruben, nec miſſionem Jacob petit;
naſcitur Simeon, naſcuntur Levi & Juda, nec
Cagita egredi optat è domo Laban: Vix nato Joſeph⸗
a -ura. Tegredi feſtinat in terram ſuam. Enimveròô, qui

Caſtitas Pudicitiæ deſtinatur fœtus, non ubique adoleſ-
eget Mor- cere poteſt. Novit Sanctus Patriarcha in domo
zißoatione Laban Pudorem non poſſe nutriri. Niſi mavis
, rle. dicere, quod, cùm in domo Laban divitiæ de-
iliorum liciæque exundarent, in domo verò paterna
Educatio. Principaretur Eſau, à quo ærumnas duntaxat
Tempo- expectare licebat, à deliciis, nato Joſeph,
ralium progredi voluit ad calamitates Jacob, non ig-
zontems- narus longè felicius inter adverſa, quam inter

145. . . . 7 .
Pate,fa- ſecunda florere Caſtitatem. Sequitur: Da mihi
milias, ubres, & liberos meos, pro quibus ſervivi tibi.

Zelus nil O animum contemptorem opum! Non oves,
gquerar non boves, non ſupellectilem expetit, ſed uxo-
H res tantum & liberos. Da mihi, qui indota-
Eecleſia- tas uxores diligat, qui ſolos filios è mundo eru-
htiei veri eré ſtudeat, opum immemor. Et contrario La-
olas ani- ban omninò filias non curat, ſed tantùm op-
mar expe- tat, ut Jacob apud ſe maneat, non ne filiabus
cs Je„. aut Genero careat, ſed ne greges multiplicari
ia „ ho- deſinant, quos Deus benedixerat, ex quo Ja-
minibas, cob ad Laban advenerat. Experimento didici,
Eceleſa- quia benedixerit mihi Deus propter te. O ſtoli-
Kiei ava- ditatem Avaritiæ! Palliares ſaltem cupiditatem
ri parves tuam, & diceres; Noli à me diſcedere, Jacob;
Labano. . . 4 .
Jvari- né & te caream, & fihabus meis. Planè Cupi-
ise ditas diſſimulari vix poteſt. Intelligant hinc vo-
Parentes cati à Deo, quâm luteus ſit in ecos Parentum
deſerendi amor, imò quàm non ſit charitas, ſed QCupidi-
Ire Chri- tas. Remane, Jacob. Cur? quia Deus benedi-

non . V. /. .
SP, os, Nit mihi. Mihi. Audin? Putas, quod Lsban te
Ea ſua, apud ſe retineat, quod te chligat? Tui ne me-

diligunt. Winit quidem. Se diligit; Suaique opes. Spe-
rat per te ſamiliæ ſuæ ſteinma cohoneſtandum

Oliva

infulis. Cæterum, ſi ab ultimo mancipiorum
ea inferrentur, quæ à te ſperat, ſineret non mo-
dò te abire in domum Abrahæ, ſed & pendulà
& collo tuo molà in profundum Maris, ut mer-
gerere, permitteret. Experimento didici, quia
benedixerit mihi Deus propter te. Vivimus. Et politici.
Laban Iſraëlita factus eſt, Deum invocat, &
Deum colit. Non jam Idolorum iuorum;, ſed Fides
Dei meminit. Scilicet. In fuga Jacobi pervide- Woriua
bis, an Idolorum ſit oblitus, ob quæ inſeque- Erhei.
tur Juſtum. Politicorum mos iſte eſt, ut Reli-
gionem ad inſtar dolii Diogenis eò vertant, in-
vertântque, unde auram ſuaviùs ſibi antumanmt
afflaturam. Quando agebat cum Jacob, Deum Theologi

invocabat, non ut Deum coleret, ſed ut à Ja- ad pom-

xcolerentur agri, quos poſſidebat. Quan- Pam con-
cob excolerentur agri, quos poſſidebat. Quan Prtentere

do verò cum ſuis degebat, ſtatuis litabat. Niſi? pe icit, g:
fortè mavis dicere, Religionem eam facilè nu- noxia.
tare & corrumpi, quam non Pietas, ſed Feli-
citas invexit. Quia benedixerit mibi Deus. Niſi
fallor, Laban nuſquam Dei meminit, niſi cùm
benedictionis meminit. Uſque adeò Aulicis fi-
dendum non eſt iis, quos nobis adjunvit Fortu- inhai,
næ exundantia; ut nec Deo verè adhæſerit
Laban, qui ob ſolam benedictionem ipſfum
nominavit. Citò Idola ſua requiret, qui Deum Amer in
colit ob opes. Et putas, quod ate non dif- Deum
cedet, qui tibi ob benedictiones adhæſit? Quan- verus.
quam non ingeſta Felicitas Labano Dei no- er
men invexit, ſed timor, ne imminueretur. Cum õ
ditaretur Laban, Dei hand meminit; tunc tio ducit
Deo ſe debitorem faſſus eſt, cùm ſubvereri ad Dean.
cœpit, ne cum Jacob opes pariter dilaberen-
tur, & domus ſuæ proſperitas ſterileiceret. Er-
go vel Laban cui debeat fortunas ſuas tunc in-
telligit, non cuùm augentur, ſed cùm decre-
mentum timet.

Modicum habuiſti antequam venirem ad
te, & nuno dives effelctus es: benedi-
gitque tibi Dominus ad introitum
meum. Juſtum eſt igitur, ut aliquan-
do provideam etiam domui meæ.

Quam procul diſſita illatio ab iis, quæ Præ- Avari-
miſerat! Jacob, ut domui ſuæ provideret, à tia inex-
Labano diſcedit jam prædivite, cum quo wer- bPlebilis.
ſatus fuerat, quando dives non erat. Ita-ne? Tembers-

ad Labanum confugis, cùm modicum habet, lia non

& ab eo recedis, cum opulentus jam eſt? Si explent.
conſulere cupis familiæ tuæ, apud divitem
perſiſte. Imô ab eo recedo, quia dives eſt.
Quamdiu modicum habuit, ſpes fuit ex illo mo-
dico aliquid participandi; nunc verò ex opulen-
t0 nihil ſperandum ſupereſt. Creſcit enim cum
opibus avaritia. Væ vobis, Aulci, qui Domi-
nis optatis faſtigiuun celſitudinis. Si fortuna Aulis:
excreverit, decreſcet liberalitas, amor extin- miſeri.
guetur. More enim Fluminis Fortuna, cum Conßden-
intumuerit, exundat, non ut alluat, ſed ut tia in ho-
diripiat, unaâque ſecum in rapinam trahat do- minibn:.
mos pariter & arbores. Porrô quàm modefte Arregan-
ſuam Jacob non jactat in domo Laban indu- iKta.
ſtriam! Non enim ait, Divitem effeci teê, ſed
Dives effebtus es . Nec dicit, ob innocentiam Lingse
meam, ſed ad introitum menm benedixit tibi Kumilie,
Deus. Deo malebat, quam ſibi a Socero de-
beri tantam fortunam. Nos quidem quam ex-
aSerar deprædicamus ſudores, induſtriâſque Bereßcii
en ras! Utinam non etiam, quod Deo tribui o
beret, nobis deberi curemus. Benedixitque Ho
tibi

Aulici

uilel
ſiued ſe
1
unſe⸗ 4
wor
ir
e ie
“
e
(
loh le
Azei
II
lnli⸗
un .
4 1
in
8
ſphir, i
el
Nar
U
G
RN
cen
ch
er. ſl
ſeibmni lo
ne.
bu⸗
e
let
ſoo
ſun

en 1
16
n
hali, le

e —

4
t ni
.
Fider

. Moriua
e. lel

i.

n⸗ —

t
They
. Asyn.
am he.
Eg Iulkuinl
üleun
eleng
e ei
eh-
Ni
l. Au
Ite⸗ inſci
ſetit
ln
ellm Anr
Cil Deum
Uah Leic,
or NI 1,
ler uit
eun Nilr

tunne ni lue
Aeli Den
len-
r.
in.
le-

1
gt.
tum
Uaf⸗

tr. An
dfs 4 fMi.
.
.let Lnnſe
iet n
) Sene
itenn
ek.
omo⸗
pller.
nc
en⸗
.
Gnunm .
clin
,CN ſt
W
. e. inen
lelt AaG
idue n
E
üil liti
Iti
foce⸗
in e
ſu n,
ttibun ii
wgle ,,

in Cap. XXX. Geneſis.

tibi Dominus ad introitunin meum. Juſtum eſt
igitur, ut aliquando etiam provideam domui
meæ. Jacob-ne loquitur, an Eſaü? Tu-ne, cui
Gen. 28. dixit Dominus, Ego ero cuſtos tuus, ſolicitus es
15. de domo tua? Nonne tu ille es, qui paulò
ante opum contemptor, cum ſolis uxoribus &
Familia- liberis dimitti optabas? Unde ergo opum tam
ritas eum repentina cupiditas? Ut aliquando provideam

Ersdan. domui meæ. Nimirum corrumpunt bonos mo-
Kℳ5. .
Sermo res ſermones non boni. Poſtquam de rerum
venus. aflfluentia non din cum Labano locutus eſt, af-

Vita Con- flavit illum ſcintilla, imèò exarſit in eum incen-
templati- dium cupiditatis, quà ad locupletandam fami-
da at. liam ſuam extimulari cœpit. Uſque adeò opes,
.. vel cum in Deum referuntur, ſi tantum nomi-
Hamili- nentur, in generoſo Patriarchæ pectore ava-
zas perit ritiæ flammam, nummique prunas ſuccendunt.
* mi I nunc, & poſt exactos dies ſolidos, noctéſ-
Fereg- que ad multam noctem vel cum tuis „ vel
ſa ulari. Cum externis de dignitatibus opibuſque con-
Gns. fabulando, Humilitatem Paupertatémque tuo
in corde non virere modò, ſed & regnare
gloriare. Juſtum eſt igitur, ut aliquando pro-
Ambitio. videam etiam domui meæ. Ecquando excitatus
eſt Jacob, ad providendum domui ſuæx? Cum
natus eſt Joſeph. Ita-ne? Imò, eo nato, de-
ſüſſe debuerat omnis ſolicitudo de domo,
quod ſcilicet jam adveniſſet, qui ſceptris Æ-
gyptiis deſtinabatur. Imò tunc maximè provi-
dendum domui fuit. Nullus enim & filis ita
. domum exhaurit ac is, qui evehendus eſt, ut
Eecleſis ſolium gloriæ teneat. Qui authorantur cingu-
Hici veri. lo militari, vix guttas extrahunt & lacu pater-
næ hæreditatis: qui verò mancipatur honori-
bus, Moſis portenta, ſed portentosè inſtaurat.
Vertit enim pelagus in aridam, immenſumque
paternarum opum mare ita exhaurit, ut per
ſiccum ambulare cogantur fili, qui ſuper-
ſunt. Nimirum virga regni ſacerdotalis ad ter-
ram lactis non pervenit, quin Oceanum ex-
hauriat.

Si feceris, quod poſtulo, iterum paſcam,

& cuſtodiam pecora tua.

verbum
Dei, &
ſermo ſpi

ritualis.

Ita-ne? Diligentior Jacob eſt erga gregem
Laban, quàm Chriſtus erga oves Patris ſui.
Ille enim ait, Paſcam & Cuſtodiam; Chri-
ſtus verò Petro tantùm edicit, ut eas paſcat.
Paſce oves meas, Paſce agnos meos. Et quid
proderit, ſi quas paverit, non munierit, &
ſervaverit à lupis? Niſi fallor, indicare voluit
Dominus, tantam eſſe vim divini verbi, quo
ſuum nutriendum gregem curavit, ut idem
pPabulum abundè & ad ſaginam ſufficeret, &
ad munimen. Paſce eas verbo, & verbum eas,
quas paverit, tutabitur. Hinc eſt, quod panis
Gedeonis gladius dictus eſt. Hinc Dei verbum
& à Paulo gladius appellatur, & à Chriſto
alimonia nuncupatur. Paſcam, & cuſtodiam
Superior pecora tua. Superiores tamen hinc diſcerent
isvigilet. vellem, quanta cum ſollicitudine præeſſe de-
beant gregi Domim, quando pecudes Jacob
non paſcit ſolum, ſed & cuſtodit. Noli tibi
plandiri, ſi, poſt elegantes declamatiunculas,
arie. ſi, poſt latas prudentiſſimas leges, non vigiles
i e. ſuper gregem tuum. Paviſle non eſt ſatis, ni-
provi. ſi, quem ſaginaveris, tuteris. Paſce, & cuſto-
deæt, ium di. Paſcam & cuſtodiam. Cur prius pabuli, tum

obſ*ο . cuſtodiæ meminit? Quare non priùs obſepfſit,
vantiam

degate

Joan. 21.
15. & 17.
Tentatio-
nü reme-
Aissm.

Mthicæ Tom. I.

& tum dimiſit in paicua? Quia, quò pin-

—H

guius eſt pezus, eò acriaès ad rapinam lupos
extimulat. Poſt paſtum, luporum incurſus pa- Ciar cum-
tieris. Cum fortiorem ſe Petrus exhibuit, tum tectio
hoſti patuit. Secutus Dominum ſolus ex diſci- . f. “
pulis, ſolus quoque cecidit. Cùm ambulare t4“
cœperat intrepidus ſuper undas, tunc timuit.
Iterum paſcam, & cuſtodiam pecora tua. Eru- Pf. 2. Io.
dimini, qui judicatis terram. Principes popu-
lorum congregentur cum Paſtore ovium, &
ab eo diſcant, quo modo tribubus & linguis
præſint. Cuſtodiam, inquit; ſed & paſcam. Superior
Imòô prius paſcit, quàm cuſtodit. Paſcam & provi-.
cuſtodiam. Falleris, ſi putas tuo te muneri fe- deat tem-
. . poralia.
ciſſe ſatis, ſi gregem à lupis defendas. Oves
vertentur in lupos, quæ & ſe invicem & te
devorabunt, ſi ſola eas cuſtodia contineat in
officio interim jejunas. Inanis venter jugum ex-
cutit, & os vacuum alimentis fræanum mor-
det Regularum. Què erit debilior quivis ſub-

jectorum, præ fame, eò fortius contra obe-

dientiam luctabitur, & velociuùs à Cruce fu-
giet. Cuſtodies, ſi paveris. Jeremiæ Virga illa
vigilans ex amygdalo citò florente fuiſſe fertur.
Nimirum fruſtra vigilat virga, Aue⸗ non paſ-
cit. Rurſus & Epiſcopi hic ſugillantur, quo- Epiſropus
rum conatus omnis eò collineat, ut leges de- coneione-
cretäque quotidie ad tutamen ovium ſcribant, “".
condantque, haud curantes gregem paſcere „
pabulo divimi verbi. Errant ſanè: nam Jacob, „eteſſaris
figura Paſtorum Eccleſiæ, priùs de paſcuis o- Epiſeopos
vium loquitur, quam de cuſtodia. U

EX CAP. XXXI. GENESIS.

Poſtquam autem audivit verba filiorum
Laban dicentium: Talit Jaoob om-
nia, quæ juezrant Patris noſtti, &
de illius faoultate ditatus, factus eſt
inolytus.
Ullum nocentius telum invidorum dicte- Invidis
riis. Jacob, qui toties exagitatus à La- r,e Gs-
bano, poſt fraudes in ſponſis, poſt commu- Murma.
tatas decies mercedes, poſt æſtus Solis & gelu prariones.
noctis, duriſſimàmque ſervitutem, de diſceſſu Affabili-
ne cogitarat quidem; ut veròô audivit Sales Ga; ir
filiorum Laban, & Labani faciem vidit er- tis ſir.
ga ſe non ſicut heri & nudius tertius, pro“ vnio laſa.
fectionem ſuis indixit, & maluit exulare,
quàm invidos pati. Quid agis, Jacob? quid
agis? ad Eſau pergis, quem in te armatum non
ignoras. Reſiſte. Non ſaciam, inquit, Malo
enim gladio confodi „quam linguis. Malo ira- Prißrer.
to, quàm invidis ſubſacere. Duriùs me vul-
nerat vultus non ſicut heri & nudius tertius,
quàm anhelans in cædem meam frater. Videat Hominum
ergo Superior, quanto debeat conatu vultus dida.
ſerenitatem ſervare ſuis. Videant fratres, quanti
doloris ſint, quæ ipſi in fratrem jactant. Non
ſolus Abſalom Davidis mavult imperio interfi-
ci, quàm vultu torqueri, ſed & Jacob fratris
iras libentiùs ſubit, quàm ſubtriſtem Soceri fa-
ciem. Fulmina ferocientis mitiùs feriunt, quàm
nebulæ liventis. Animadvertit quoque faciem
Laban, quod non eſſet erga ſe ſen⸗ beri, &
nudius tertius. Unde filiorum Laban pullula-
vere aconita? Ex vultu Patris. Nunquam in-
ceſſeretur Jacob à pueris, niſi lwer adoleſceret
in

I11I0O0

in vultu Laban. Crede mihi, ſi ſpernitur fra-
ter, Patris vultus eclipſim patitur. Nunquam
obloqui auderent de fratre fili, ſi filio Pater
arrideret. Spinæ labiorum in murmurantibus
commilitonibus exaſperantur, quia facies Du-
cum non floret ad levamen & decus præclarè
laborantis. Si Sol ſerenatæ frontis occidat in
Capite Præſidentium, Dumi illicò germinant
ad internecionem Innocentiæ effloreſcentis. Gra-
na enim pullulant in Luce, rubi expullulant
in tenebris. Quis ſapit, & invidet?

Miſit, & vbcavit Rachel & Liam in
agrum, ubi paſcebat greges: dixitque
eis: Video faciem Patris veſtri, quod
non ſit erga me ſicut heri & nudius
tertius: Deus autem Patris mei fuit
mecum.

Epiſcops Tanta de re acturus Jacob cum uxoribus»,
reßaetia- non eas domi convenit, ſed in agrum advocat-
Cur? Ne gregem deſerat. Ui paſcebat, in-
quit, greges. O animarum Cuſtodes, & Vigi-
les, diſcite adhærere ovibus Chriſti à Chriſti
proavo. IIle, ne abſit à pecudibus, uxores
negligit: Vos, ut propinquis conſulatis, no-
lite Chriſti oves lupis dimittere. Licet-ne pro
ambitione à Chriſti grege abeſle diù Præſu-
lem; quando Jacob à grege ſuo, nec ad horu-
lam, abeile audet; quando cum uxoribus deli-
berandum eſt de fuga à domo Labani, & de
Faterfa- reditu in Meſopotamiam? Mavult detrimen-
milias. tum pati Conjuges, quàm oves. Et vocavit
Matrimo- Rachel & Liam. Dediſcant Viri uxores pro an-

vivm. Cillis habere. Jacob non cum paſtoribus & a-
micis, ſed cum ſolis uxoribus de re tam gravi
grarie deliberat. Nunc quivis in conſilium adhibetur,
rati. . . 1 . . .
seperan- Propinquis duntaxat exceptis. Sententia ſervi

dum, ne Togatur, & conjux, imô nec Mater auditur,
Paſſiones quamvis Debbora ſit. Vocavit Rachel & Liam
æfferveſ- in agrum. Quare in agrum, cùm de injuriis à
canl⸗ Labano acceptis conqueri ſtatuiſſet? Ut loci
Lrd „ amonitas dolorem animi, & contumeliarum
ne Ira horrorem temperaret. Ut minùs & filiarum ira
miteſce- efferveſceret, camporum & Liliorum delinita
vet, non ſuavitate. Rurſus, quamvis ardentins Rache-
R n lem diligeret, non tamen Liam excluſit, ſed u-
tramque pariter eſt alloquutus. Utinam & Prin-

zum cam- . . . .
pum eli- Gipibus non folus Phoœnix arrideret. Præter a-
git. vem unam, nullas amare norunt. Placet au-

Vide Ss. tem, quòd Rachelem priuùs, quàm Liam, no-
Ambr. l. minet. Quamvis enim & fœcundior hæc, &
1d 48. priùs ſeie intruſerit; illa tamen & dignior eſt,
Reæ non & cCitiùs adamata. Antiquiores, quæſo, Prin-
ani ad- cCipes diligant famulos, non audaciores. Prius
hareat. Rachel advenam excepit, quanquam in thoro
S e, Lia ſororem anteverterit. Neque prolis nume-
ies rum, ſed præſtantiam ſupputes. Unum dunta-
Rex pro- Xat filium Rachel edidit; ſed Joſeph eſt. Noli
vehatldi- attendere, quanta illa præſtiterit, ſed qualia.
gniores, Parcior Rachelis fœcunditas, ſed ſelectior. Deus
S autem Patris mei fuit mecum. Ecquando recor-
Te„usa. Qdatus eſt divinæ protectionis? Cùm Labani vul-
io ducie tus livere cœpit in eum. Video faciem Patris
ad Deum. veſtri. Quamdiù Laban blandiebatur, & oves
Felicitas multiplicabantur, de Deo mentio nulla. Ubi
Aalic, turbari fortuna Cœpit, illicò in mentem Dei be-
or ro- neficia rediere. Quanta verò Modeſtia Jacob, vel
motus fa- in ira! Dum ſævitiem Labam exponere cogi-
eilin: Dei tur, ut fllias ab eo abducat, nullà eum in-

miminit. jurià afficit. Non enim ait, Video faciem illius

Oliva

ſævi, doloſi, impi: Sed! faciem Patris veftri.
Abſtinet ab omni contumeha, & eloquemiæ iggga,
non cruſtam vocabulorum, ſed rerum geſta-
rum medullas inſerit.

Leva oculos tuos, & vide.. Vidi enim
omnia, quæ fecit tibi Laban. Ego ſum
Deus Bethel, ubi unaiſti lapidem.

Mira res! Tanta præſtiterat Jacob, ob quæ perſecuis-
meruerat à Domino locupletari, nempe obe- atilis.
dierat Matri, diſceſſerat & domo Patris, lapi-
dem erexerat in titulum, diù laboraverat, ora-
verat diu: nihilo minus cùm ei Angelus feli-
citatem nunciaret, ſolius depreſſionis meminit,
quam à Labano ſuſtinuerat. Uſque adeò qui
nos perſequuntur, nobis militant, ipsique ſa-
tores ſunt ſelicitatis noſtræ, qui putantur ever-
ſores. Nunquam ita, propitio Laban, creviſſet
Jacob, ut excrevit adverſo. Quin illud ani-
madverteres vellem, non tam ab Angelo Ja-
