tiquorum. Judas peregrinatus eſt, jejunavit,
oravit, ſecutus eſt JLS UM, relicto patre.
Divitia- Quæ ille flumina tranſvadavit! Verùm auro
rum luéta Ceſſit. ESUM, quem ſecutus eſt, relictâ Ma-
diffcilia. tre, acceptâ pecunia, prodidit. Ananias &
Se e Sapphyra Evangelium ſecuti, popularium o-
ciur. dium, propinquorum injurias, Judæorum mi-
Eauper- nas imperterriti ſuſtinuere. Ubi ventum eſt ad
tas. pecuniam, maluerunt perire, quàm egere. Au-
Becleſa- ſi ſunt mentiri Spiritui Sancto & Petro, ne pa-
Ri **. trimonio exciderent. Vicit Saül Amalecitas,
Religiof ſed à ſupellectili eorum, etiam poſt imperium

quàm ho- Domini, victus eſt. Percuſſitque Saul Amalec
norandi ab Hevila, donec venias ad Ser. At victorem
eb bau- ſium vicere ſpolia Amalecitarum. Quem mili-
1. Reg. tes non vicere, oves vicerunt. Audi: Et peper-
5. 9. cit Jail & populus Agag, & optimis gregibus

ovium armentorum, & veſtibus & arietibus. Filii
quoque Ifraël delerunt Jericho, ſed difficilio-
Divitia rem eſſe luctam cum gazis, quam cum hoſtium
cordiEr- ferro citò didicere. Sublatum enim de anathe-
ne, mate aurum ab Achano palam omnibus teſta-
tum eſt, expugnatores urbium non raròô à di-
vitis expugnari: & capi poſſe pecuniâ, qui
ſtrenuè decertando arces cepere. Jam in Græ-
Tit. Liv. ciam Aſiamque trankendimms, & regiam etiam
b. 34. attrectamus opulentiam, inquit Livius; eò plus
horreo, ne illæ magis nos res cœperint, quàm
nos illas. Ergo ſapienter Salomon, poſt eluſas
Hluviorum eluviones, luctaturam cum opibus
charitatem proponit. Aquæ multæ non potuerunt

extinguere charitatem, nec fumina obruent il-
lam. Ji dederit homo omnem ſubſwuantiam domus
Ruæ pro dilectione, quaſi nihil deſpiciet eam.
LXX. pro ſubſtantia, vitam ponunt. Ni dede-
rit vir omnem vitam ſuam. Adeò enim charæ
divitiæ ſunt, ut non ſolùm vitæ comparentur,
ſed ipſamet vita putentur. Ubi Vulgata habet
in Eſaia. Cam eßuderis eſierienti animam tuam. Iſas5 8.10.
LXX. vertunt: Et dederis Eſicienti Panem ex
anima tua. Videſ-ne idem eſle Panem & ani-
mam, tuncque effundi viſcera & ſpiritum, cùm
non dico gemmæ, non gazæ, non monilia, ſed
Panis profertur eſurientem expleturus, cui vi-
delicet mucidus etiam panis & Semeſus ſuffi-
cit. Qui quidem Panis vel anima eſt, ſi Vulga-
tam ſequimur, vel ex anima extrahendus eſt,
non ex arca, ſi LXX. inhæremus. Et dederis
eſurienti Panem ex anima tua. Et quidem ſub-
ſtantia non fuit omnis poſſeſſio, ſed domeſtica
tantùm ſupellex hominis cupientis alterius amo-
rem. At quæ non eſt omnmis ſubſtantia, ſed ſub-
ſtantia domus tantum, Omnis vita efle dicitur:
dt dederit homo omnem ſubſtantiam domus ſug.
LXX. Si dederit vir omnem vitam ſuam. Vides,
ut portio tantum exigua divitiarum, excluſis
ſundis, gregibus, oppidis, redditibus, & mer-
cibus, tota vita reputetur. Adeò, quæ non tota
res eſt, tota vita eſt: Quæ vita ita inhæret mi-
nimæ ſubſtantiæ, uti anima tota eſt in minimo
corporis membro. Ideò non pauci, amiſsà ſub-
ſtantiâ, ſuſpendium eligunt. Qui enim vivant
deperdità ſubſtantià, quæ vita eſt? Judas, ut
pecuniam projecit, animam quoque profudit.
Non enim vivere poterat ſine vita ſua, pro qua
omnium vitam mori coëgerat. Sed libet chari-
tatis fortitudinem intueri. Aquæ multæ non po-
tuerunt extinguere charitatem, nec fuumina ob-
ruent illam: ſi dederit homo omnem ſubſtantiam
domus ſuæ pro dilectione, quaſi nihil deſpiciet
eam. O fortitudinem! 6 amoris vim! 6 robur
elo, & aſtris dignum! Diu arſerat luxerâtque
Charitas, lampades enim ejus lampades ignis at-
que flammarum. Imò non eluxerat ſolum, ſed
evolarat Alæ ejus, alæ ignis, flaammæ ejus, apud
LXK X. reperitur. Diu arſerat, din cucurrerat;
& quidem tam velociter, ut alatà viſa ſit: ne
fortè crederes, poſt quietem otiumque, in are-
nam deſcendere. Ergo defatigata poſt curſum,
poſt flammas penè conſumpta, eluctari cogitur
cum undis; & quidem, ut vidimus, non tor-
rente, qui aliquando ſiccatur, ſed flumine; imò
non flumine, ſed fluminibus, iiſque exundan-
tibus circumdatur, nec obruitur. Quid tum? Pauper-
quieſcit ne? Imèô duriorem fortitur pugnam.
Poſt ardores, poſt curſum, & poſt eluviones e.
decertandum illi eſt cum avaritia. Quæ quàm iemptus
conferto agmine charitati fit obvia! Ni dederit diffeilli-
homo omnem ſubſtantiam domus ſuæ. Viden? Ut ma, ideè
amor vincatur, Non pars ſubſtantiæ, ſed om- Ralstot,
nis ſubſtantia offertur, & quidem ſubſtantia enftao.
domus, ut cum incommodo intelligatur dile-
ctioni aurum offerri. Subſtantia porrò domus,

& quidem omnis ſubſtantia non commodatur,

non oppigneratur, non ſolvitur. Penè dixe-
rim munus eſt, non pretium, etiamſi pro di e-
ctione detur. Quid verò Charitas? QOuaſi nihil

deſpiciet eum. O invictum robur! Tota ſubſtan- Amor ve-

tia nihil eſt. Homo dat, & Amor deſpicit. "as Nil
Non dicit, parum eſſe, non dicit, fluxum „αρ
eſſe, non majora exigit. Deſpicit, & quaſi Minm ar.
nihil contemnit. Expreſſius apud LXX. N Nil pra-
dederit vir omnem vitam ſuam in charitate, ter Deum
H 4 con⸗

92
contemptu contemnent eum. Durior pugna. Non
homo, ſed Vir, hoc eſt, qui etſi nibil daret,
colendus tamen & audiendus efſet. Vir, no-
men ſplendidum. Dat non rem modòô, ſed
cum opibus vitam defert: tantumque pretium
ſolvit non pro Dilectione, ſed in charitate:
hoc eſt, non vult Deum non amari, ſed ſi=
gyriſsres. mul cum Deo amari cupit. In charitate. Non
quærit amorem, ſed quærit amari. Vir eſt,
vitam dat, & tantùm particeps eſſe vult amo-
ris. Quid hi, quos charitas imbuit, tanto pro-
poſito pretio, facient tanto viro, pro modica
tantum amoris parte? Quid facient? quod cre-
di non poſſet; niſi Spiritus ſancti teſtimonium
præſtò eſlet. Contemptu contemnent eum. ex
LXX. Eum, non eam; hoc eſt virum, non
munera ſolùm conmtemnent. Arduum id ſanè.
Dona enim facilius, quàm donantem reſpui-
mus. Imò eos, quorum rejicimus munera, gra-
tos nobis fore promittimus. Nolo munera, ſed
Amor ve- tui memidero. Non patiar tua apud me eſſe,

rus in ſed Tu adenis mihi. Tua, non Te repudio.
d . Art alumni charitatis, ne Matrem offendant,

Nilprater non ſubſtantiam täntuùm, ſed emptorem reji-
eiunt. Contemptu contemnent eum. Nota em-
phaſim verborum. Tua ne intuemur quidem,
Te verò ſpernimus. Et ne audeas in poſterum
amorem noſtrum ſperare, non pretium; ſed
emptorem contemptu contemnimus. Non eſt,
quòd pretium augeas, cum Te ſpernamus;,
non opes. Rarius, mihi credite, recurrerent
nundinatores charitatis, ſi cùm rejiciuntuf;,
intelligerent charitati minùs vile pretium eſſe,
quàm emptorem. Ergo verus amor Lampas
eſt, alis pollet, prunas habet, lucet, ardet,
evolat. Neque ſolàm ardet, ſed aquis reſiſtit,
ſed inter fluviorum eluviones flagrat. Denique
oblatam cum ſubſtantia vitam ab emptore;,
quaſi nihil deſpicit; utque Deum duntaxat
amet, & oblata reliciét, & offerentem ſper-
nit. Quid nos Amorem jactamus, quid duo-
bus minutis, non ſolutis, ſed oſtenſis, illicò
amare hominem incipimus, Deum perteæſi.
Noli dicere, diù arſi. Prunas ſponſa, & flu-
mina paſſa eſt; inſuper aurum & virum ſpre-
vit, duriuſque certamen poſt tot labores fortiùs
vicit, ſi amas, ardebis, lucebis, curres, inſu-=
per flumina ſuſtinebis; poſt hæc eludes mu-
Irriſeres nera, hominem ſpernes. Quod ſi verſionem
Iaſtorum. LXX. transferre velimus ad mores Mundi,
dicamus ità: Gi dederit vir omuem vitam ſuam
in charitate, contemptu eontemnent eum. En
hominum judicia quanti facienda ſint. En irri-
ſores quò deveniant! Quid plauſibilius quam
erogare? nihilo minus, qui omnia tribuit;,
deridetur. Deridetur, non quòd tribuerit, ſed

Doeum.

S quòd pro Deo tribuerit. Si enim ludendo, bel-
ze, za⸗ lando, rixando, equitando . nepotando „ pa-
is viis trimonium profligaſſet, liberalis ubique &
A. magnanimus prædicaretur. Stultus habetur,
Vocati quia bona ſua Deo retulit.
barens.
Soror noſtra parva, & ubera non ha-
bet. Quid faciemus ſorori noſtræ in
,„ die, quando alloquenda eſt!
Compati
terke Quàm bellè charitas operit multitudinem

Tyro tole- Peccatorum ! Dictura Sponſa deeſſe Sorori

andas. mammas, eam primum Sororem appellat;,
Clemen- deinde parvam memorat; ut, cùm dixerit ca-

ain, rere uberibus, intelligatur vitium id ætatis,

Oliva

Vel propugnacula, vel tabulata proponuntur:

non mentis corporiſve eſſe, ſperandumque ut Correit,
beneficio annorum pectus turgeat, quod nunc miti.
pueritia tumere non ſinit. Soror noſtra. En quo-
modo ſponſum ad commiſerationem inflectat,
. . iones ex
præmiſio tanti amoris vocabulo. Parva. Ut ſandto ge
vitio non vertatur ſorori, quòèd ubera non tur- lo exen-
geant in ejus pectore;, imbecillitatem annorum ſant, nos
proponit. Itaà demum quam Sororem appel- amoliß-
larat, & parvam dixerat, non habere ubera saet wi-
profitetur. Non ſtatim exorſa eſt à deformi- e.
tate: nec dixit, Illa caret uberibus, quid fa-
ciet? Sed, ſoror noſtra, quæ eodem fſata eſt
ſanguine, eodémque nutrita ubere, parva eſt,
non ægra, non deformis, ideéque ubera non
habet. Quôdque notandum eſt, non ait, quid
illa faciet? Quidve illa fiet? Sed, Quid facie-
mus ſorori noſtræ in die, quando alloquenda eſtè
Animadverte, quæſo, quàm diverſa ſit Spon-
ſæ charitas à ſeveritate noſtra- Nos ſtatim à
crimine exordimur; illa exordium facit ab a-
more. Nos criminis fontem obtegimus: IIIa
antequam deeſſe ubera oſtendat, ætatis imbe-
cillitatem declarat. Nos vix nomen proferimus
laborantis aliquo vitio, illa uberibus deſtitu-
tam ſororem appellat. Nos dicimus, quid nun-
quam faciet? IIla dicit, quid nunc faciemus ?
Nos clamamus, quid ſtatuamus de illo, emen-
dationis ſpem abjicientes: Illa non ait, quid
faciemus de Sorore, ſed, quid faciemus Sorori
noſtræ? medicinam vitio conquirens. Nos de-
nique, tunc deſperare & loqui incipimus de fra-
tre, cùm eo uti deberemus, nec poſſumus. Illa 3
nuptiarum tempus antevertens, deliberare in-
cipit de uberibus, dum parva eſt ſoror; ut, cùm
ætas excreverit, excreviſſe quoque ubera depre-
hendantur. Non dixit, quod nos dixiſſemus,
Illa ubera non habet, rebus ſuis conſulat; quid
enim præſtare poterit? ſed ait, Soror noſtra par-
va, & ubera non habet Quid faciemus dorori
noſtræ in die, quando alloquenda eſt? Quaſi di-
cat, Quæ uberibus non ornatur, Parva eſt3
ideéque nec culpanda eſt, nec deſperandum
eſt, quin adeptura ſit ætatis beneficio, quod
illi deeſt ætatis infirmitate. Porrò quæ ubera
non habet, nec ætatem habet: cumque ſoror
noſtra ſit, noſtrum eſt illi conſulere, quibus
non tunc deliberandum eſt de ſufficiendis ube-
ribus, cùm dies aderit nuptiarum. Verùm dum
abſunt nuptiæ, ei conſilio adſimus: ſerò enim
medicina paratur, cùm de uberibus delibera-
tur, quando paritura jam eſt, & nurtritura
prolem. In Hebræo etiam vitium uberum ube-
riori charitate extenuatur. JSoror eſt nobis par-
vula, & ubera non ſunt ei. Non modò parvam;
ſed parvulam, dixit, ut minùs culpanda vi-
deatur, ſi quæ ætatem non habet, neque mam-
mas habet. Videamus nunc, quid præſtet cha-
ritas Sorori, ne mutila appareat. Si murus eſt-
æificemus ſuper eum propugnacula argentea: N
oſtium eſt, compingamus illud tabulis cedrinis.
Ut vides, non omnibus medicamentum idem
parandum eſt, etiamſi una ſit omnibus infirmi-
tas, undmque vitium. Mammæ deſunt. Una Saperior

eſt infirmitas, ſed non una paratur medicina. non emni-
bus idem
4 . needica-
nec illud ex his deligitur, quod aut minoris „entum

Pretii ſit, aut potentioris validioriſque virtu- »»aſn.
tis: verùm exploratur natura, quæriturque Lapſeri
non quo egeat ſoror, ſed quæ ſit, & expenſis gendi no
viribus geniôque ejus, conficitur medicina. Ar-“ “Sl
gentea propugnacula quis neſciat validiora ef- Tauſiſer-
ſe, quaàm tabulas cedrinas? Rurſum vilius pre- ,ii niſere:
tium zi.

Accuſa-

Aec⸗
r t ubolſs in

; rc l

4 gerin
an k,
e minorn

Pra n

A 1 r
P. m Dic
geon lat le Iuln
ar gſuenu, O
er 8 rem

ſone lty olin
6 ekior

n umn eſt
E tl, Turnin
am lgtacbla ur
i lctbitur,
1 i olitudinen
e Id dtuin
8 i, eamucti
m. Utnre Oftium
em, non
,ercitais
lkmus, ine

Weneturam
Kinpugnae
Enns eamn ce
1Ndrn eſt, n
t: lec non
Pent, cecrini
em Turmin
in
Gnpingi pot
Uon poleſt.
in ſenher gra
Enoſſna co
Muig prr
nquic pat
e arilmen
Peink, he
n Drudeng
Olhroris gen
roriggen
1
Nn
blnue
darchit
Krlledrel
in propn

Gungneten
Wodnnn
Enqn.
inleckt, 4
a. V 1
ſa
n n
fen edel
bere iden
2 Geiorni.3
len lin
Hürvack,
e rbenn n
on dt d
lotali
elaſt on⸗
Nos ſain!
n ſacit d
tegimmg: I
Etats Unbe.
en okeninn
eridcg befltn⸗
Us, guddmun.
Inc kckem
e illo, enen.
on ait, gil
ciennit Nn
rens. Nos e-⸗
cpimng eſtr.
poklumns I
Gelbbenteir.
ſoror;itycim
he ubeta ceſte⸗
s Cnilemnn,
Copliltzcil
Nror lrife⸗
cien Nnni
1e: (d.
ur, Dammd ;
Gelpermmn
eneftcio,
ond gur len
: cümge in
lolere, lbs
ſuſkcemod⸗
mn Neinniu
ms: ſtoen
eribs Elller
i, & um
um nbemd⸗
r A mi .
5 Culenu

Leveritas le

in Cap. VIII. Cant. Canticorum. 9 3

tium eſſe cedrini tabulati, quàm argentei pro-
pugnaculi ignorat nemo. Verùm nec cedrina,
ut minoris impendii ſit medicamentum, eligun-
tur; nec argentea, ut ſit validioris virtutis:
ſed quæritur, quid illius genio aptius ſit. Si
murus eſt, non cedrinæ tabulæ apponantur,
licèt minoris ſint pretii; nec propugnacula ar-
gentea ſüperſtruantur, ſi oſtium eſt, quam-
quam cedro fit argentum diuturnius. Sed, 1
murus eſt, inquit, diſicemus Juper eum propug-
nacula argentea: ſi oſtium eſt, compingamus illud
Saperior tabielis cedrinis. Explorat prius, non quid ap-
non omnes pomi debeat, ut ubera ſuppleantur, ied quæ
Biri. ſit, cui parari medicamentum debet. Et qui-
Saperior dem præclarius id elucet in ſponſa, quæ, cùm
non omnes dicat ſe murum eſle, & ubera ſua Turrim, E-
ſibi cogat go murus, & ubera mea ſicut turris. Nihilo mi-
aWimits. nus iororemn nec murum putat eſſe, nec propug-
. nacula illi ſuperextrui cenſet, parata ſi oſtium
fortè ſit, omiſsà propugnaculorum extructio-
Religiß Ne, eam compingere tabulis cedrinis. Rarum
perfectio- ſanè ſuperioribus documentum: qui, ſi muri
res non ipfi ſunt, non omnes muros ceputare debent;
ſbernant nec quicquid ipſis prodeſt, cæteris fore ſaluta-
nn, re cenſere: nam fortè jejunio quo Tu lewaris,
varig, alius opprimetur. Turris optima, fortiſſima
propugnacula: verum hæc ſuperextrui muro
oſſunt, fundari ſuper oſtium non poſſunt.
Bponſa Imurus erac, ideéôque excitari potuit ſu-
per eam Turris. Canat proinde læta; Ego mu-
rus, & ubera men ſicut Turris. At parva ſoror,
licèt ſoror ſit, illi fortaſsè tam eſt genio d'sjun-
cta, quam eſt conjuncta genere; oſtium fortaſ-
Zelus a. ſe eſt, Turrim non patitur, diffringitur ſi pro-
nimarum Pugnacula iuperponantur: compingetur veròô,
Sſit aiſere. ſolidabitur, ornabitur tabulis cedrinis. Tu,
zus. qui ſolitudinem diligis, murus es, omnem om-
Rete nino aditum curis, nugiſque feliciter interclu-
riſgieio ſiſti, extructà Lurri. At frater tuus lætioris
non omni- Naturæ oſtium eſt, laxari debet interdum, &
aseadem recludi, tabulis compingi poterit, ut loquatur
nponat, quidem, non autem fabuletur; obſtrui omni-
nô, excitatis propugnaculis, non poterit. At-

Diſeret io
in ſupe-

riore.

tendamus, inquit Sponſa, Sororis noſtræ par-

vulæ naturam. Si murus eſt, ſecundetur genius,
& propugnacula extruantur: ſin oſtium eſt, or-
nemus eam cedro, non Turri oneremus. Cu-
randum eſt, ut quæ illi deſunt ubera, excreſ-
cant: ſed non ſolis propugnaculis mammæ tur-

gent, cedrinis quoque ſculpturis tument. Mal-

KIlem Turrim quam Tabulas: At ſi oſtium eſt,
compingi poteſt cedro, muniri propugnaculis
non poteſt. Apoſtohis indicta oratio eſt. Opor-
tet ſemper orare, & nunquam deſicere. Turbis
eleëmoſyna commendata eſt. Attendit Chriſtus,
non quid præſtantiſſimum foret, ſed quid cui-
que aptiſſimum eſſet. Nec aurum largiri pote-
rat Petrus, nec uxoratis Oratio congruebat. At
quam prudens ſponſa non ſolum in exploran-
do ſororis genio, ſed in ferenda ope mammis
ejus? di murus eſt, inquit, ædificemus ſuper
Luperiov eum Ppropugnacula argentea. O induſtrium amo-
diſeretus. rem! 6 architectam charitatem! Eſto; eget il-
Propugnaculis, muniri, cingique debet. Ex-
truantur propugnacula, ſed non lateritia, aut
B lutea, aut lapidea. Opus materie temperetur.
e Propugnacula ſint, ſecd argentea. Servetur for-
Sesndi. Ma, ſed ſeligatur materia. Quæ diſplicere mu-
Hitio poterat præ anguſtia, pretio placeat. Mu-
nmiat, ſed ornet quoque. Periculosè ille verſatur
cum Aulicis: abſtrahatur ab aula. Verùm non
lli colloquium interdicatur cum Principibus,

clemens.

ſed Domi ſplendidè detineatur. Prælegat, con-
cionetur, ſcribat, ſpecioſo nomine vocetur
aliò: Denique: Aulam frequentare nequeat
ſed muneris amplitudine, non minis tuis. Ele-
gans ſanè, ad rem noſtram Hebræorum tranſla-
tio. N murus eſt, ædificemus ſuper eam pala-
tium argenteum. Audin? Non modò munitio-
nis aſperum & inſuave vocabulum materiei præ-
ſtantià temperat, adhibito pro lateribus argen-
t0o: verüm, commutatâ materie, ipſam quo-
dammodèò munitionum figuram demutat. Mu-
nit quidem eam cingitque, ſed palatio, non
Turri. Wdificemus ſuper eam palatium argen-
teum. Reſtringatur, qui liberiùs agit; ſed pa-
latium propugnaculis ædificetur. Reſtringatur,
ſed nulla de eo malè ſuſpicandi occaſio cæteris
Præbeatur. Excreſcant parietes, ſed ex argen-
to; ſed palatium ſimulent, quamquam expri-
mant Turrim. Delicias parari vulgus putet;,
non cuſtodiam. Ornamenta interpretetur, quæ
revera munimenta, & ſepimenta ſunt. Edi-
Keemus ſuper eam palatium argenteum. Nota:
Licèt materiem mutet, non tamen artem de-
mutat. Non ait, conflemus ex argento fuſili
Ppalatium, ſed ædificemus. Aliquando tempe-
rant ſeſe ſuperiores, mitiuſque agunt cum im-
perfectis. Palatia, non propugnacula, exci-
tant; argentum adhibent, non lapides. Verùm
non ædificant, ſed conflant. Omnes intelli-
gunt, Superiorem cum illo non eâdem ratione
agere, quà agit cum reliquis. Itaque quem in-
firmum non intelligunt ex munitione, quæ ar-
gentea cùm ſit, & palatium ſimulet, tollit om-
nem ſuſpicandi anſam; ex modo tamen, quo
ſuperior utitur, diſcunt imbecillitatem ſubjecti
communiti. Ita affectatè illi blandiris, tecum
eum deducis tam diligenter, ut, licèt interdi-
cCtam illi neſciant familiaritatem cum ſæculari-
bus; tamen ſuſpicari incipiunt non licere illi
verſari cum omnibus, quem uni addictum, &
penè conglutinatum intuentur. Rogo Te, ædi-
fica ſi potes, noli conflare: ne ſuſpicionem;
quam tollit materies immutata, augeat fortè
ratio mutata ædificandi. N oſtium eſt, compin-
gamus illud tabulis cedrinis. LXX. Et ſi janua
eſt, ſeulpamus ſuper eam tabulam cedrinam. Scul-
pamus, inquit. Duo hic notanda; Primum eſt;
Ornatum ſimulandum eſſe. Hebraica Tranſla-
tio habet, Et ſi oſtium eſt, muniamus eam tabuld
cedrind. Muni, ſed ità muni, ut ſculpas; ne
appareat à te communitam ſororem eſſe, ſed or-
natam. Volo robores oſtium, volo duplices ta-
bulata; ſed cælaturis tege munitiones. Alte-
rum eſit, non committit ali cælaturam oſtii,
ſed ſuis ſculpit manibus ſponſa ſororem ſuam.
NWulpamus, inquit, ſuper eam. Intelligis credo-
Fortè quæ munitio eſt, & ſimplex tabularum
compactio, ſculptura videtur, quia ſponſæ ma-
nibus perficitur. Joſephum Jacob a fratribus ſe-
junxit, ſed ita delicatè, ut videretur potis ſibi
eum adjunziſſe, quàm disjunxiſſe à germanis.

Ego murus: & ubera mea ſicut Turris
er quo faéta ſum coram eo, quaſi pa-
cem reperiens.

Vera imago hic exprimitur Paſtoris anima-
rum. Ego murus. Nullus, præter Epiſcopum
ſeu ſuperiorem, defendere poteſt gregem.
Non Vicarius, non Decreta, non ſatellites,
murus Tu ſolus eſſe potes. Abduxerat Moyſes
in

„₰

Rex ibſe
regat.
Etiſcopi
Reſiden-
15a.
Superio-
ris vigi-

kantia.

Paterfa-
domii
Iua praſit.
Filiorum
Edurtatio.
Filii ad-
bareant
parenti-

Luc. 12.
36.

94

in eremum populum Iſraéël, munierat decretis,
miraculis communierat, Aaroni commiſerat;,
eumque frænari ſciebat fumo ignéque fulminan-
tis montis. Citò tamen intellexit, nullum præ-
ter Principem & Paſtorem eſſe poſſe murum
populi. Abfuit, ut Deo frueretur; tamen ut
deicendit, reperit erectum Vitulum, & po-
pulum, quem fidelem reliquerat;, idololatram
aſpexit, & idolis proſtratum. Periit populus,
caum Moyſes abfuit, licèt adeſſet Aaron, &
ipſe abeſlet, ut adeſſet Deo. Nec fulminan-
tis Montis minæ, nec ſupplicantis Moyſis pre-
ces, nec moderantis Aaronis conſilia, nec por-
tenta rubri maris ſupplere potuerunt præſen-
tiam Paſtoris. Procul à Patre Patriarchæ fra-
trem vendidere. Amnonem Abſalom tunc oc-
cidit, cùm Pater convivio non interfuit. Be-
nedictio Jobi, & immolatæ victimæ procul ab
eo poſitos filios non ſervarunt. Audeo dicere;
blaſphema uxor coram viro perire non potuit;
procul à patre fili innocentes ruinâ compreſſi
ſunt. Heva tunc corrupta eſt, cùm vir illi
non adfuit. Adeò nec paradiſus, nec ſolitu-
do ſatis ſunt, ad avertendas inſidias, ſi cuſtos
abſit. Quid timendum fſœminæ, ubi nullus
Vir erat præter virum; ubi originalis Juſtitia
ſat tuta erat, ubi innocentia florebat, ubi ho-
ſtis nullus, nullæ timeri poterant inſidiæ? Periit
tamen Heva vel in paradiſo; & quamquam
ſola, innocentiam amniit, dum ſine viro va-
gatur. Quis credat? Serpens loqui cœpit,
ubi nullus erat, qui loqueretur. Danaën Tur-
ris non ſervavit, quam fortéè parentum præ-
ſentia cuſtodiſſet. Nec moenia eſle potuerunt
pro muro, quem exſtruere tantùm Paſtorum ſeu
parentum præſentia poteſt. Apoſtolorum na-
vicula perichitari cœpit, ubi Chriſtus in mon-
tem oraturus ſeceſſit. Chriſtus orat, Apoſtoli
remigant; tamen lacu penè cymba ſubmergitur.
Ideò Chriſtus apud Lucam ſervos, à quibus ab-
eſt Dominus nondum reverſus à nuptis, arma-
ri facibus, & lumbos præcingere jubet, mo-
nétque ſæpius, ut vigilent: quòd ſciret, facilè
abſente Domino, & vitia, & ſomnum in ſer-
vos irrepere. Quid, quod Petrus, poſt ſom-
num, coram Chriſto cohortem non timet: poſt
lecta Domini ſii veſtigia, poſt vulneratum mi-
litem, poſt aulam non formidatam, procul à
Chriſto ancillam timet, &, quem non videt;
magiſtrum, negat? Perjurus tamen & proditor
vix à Chriſto reſpicitur, cùm in lachrymas
erumpit. Profuſis viſceribus medius crepuiſti,
Juda, tam æquus carnifex tui, quàm Domini
iniquus proditor. Audeo tamen dicere: Vixiſ-
ſes, ſi non procul à Paſtore elegiſſes ſuſpen-
dium. Quid præſentia Paſioris poſſit, neſcio:
illud ſcio, Petrum inter delicias prunarum eju-
raſſe fidem procul à Chriſto, quam propè Chri-
ſtum latro, inter tormenta, profeffus eſt. Quem
Apoſtolus confiteri timuit in aula, ubi omnia
licent, coram ancilla: Blaſphemus profiteri
auſus eſt, coram militibus ſcribiſque fremen-
tibus, in cruce, ubi nil tutum eſt. Abel pro-
cul à Patre poſitus ſecurus non Rüt à vulnere,
cùm, præter Parentes nullum in tota Mundi
latitudine oflendere poſſet, miſi fratrem. O
nimis neceſſariam gregi præſentiam Paſtoris
ſin! Nullus in paradilo ſeductor: nullus in
mundo vir, præter fratrem: & tamen Heva
ſeducitur, Abel occiditur. Illam ſerpens alloqui-
tur, hunc frater invadit. Quid, quod junior
Tobias ſecurior cum Patre eſt, quàm cum An-

Oliva

gelo. Evaſit quidem, duce Raphaële, diſcri-
en parati in prædam piſcis, ſed tamen peri-
culum, ſi effugit, incurrit. In domo veròô Pa-
tris neque perit, neque periclitatur. Per totam Luc. 5. 5.
nolctem laborantes Apoſtoli nihil cæperunt. Piſces
aderant, nox erat, laborem non recuſarunt: at
præda nulla. Nimirum Dux aberat: qui ubi
adfuit, præ multitudine piſcium penè diſciſſum
eſt rete. At David procul à Patre urſos & fe-
ras diſcerpſit. Luſit ille quidem cum Leoni-
bus in montibus: at in Regem non niſi coram
Patre ungi potuit. Sed, inquies, Saül cum à
Patre aberat, inunctus eſt. Et ideô fortè reg-
num, quod ſine Patre comparavit, diu retine-
re non potuit. Quod nec baculus, nec lachry-
mæ puero præſtitere exanimi, Eliſæi Ppræſentia
contulit. Vel mella in venenum verſa ſunt Jo-
nathæ, ea, ſine Patre, deguſtanti. Eſau, etiam
cùm venaretur pro Patre, patris fraudatus eſt
benedictione. Minùs illi obfuiſſet Parenti non
parere, quàm non adeſſe. Sapienter proinde
Sponſa clamat: Ego Murus, & ubera mea ſicut ,
Turris. Vel teneritudo mammarum in propug-
nacula vertetur, ſi tamen ego, inſtar muri,
familiam meam circumdedero. Nihil non pro-
derit, mhil non defemdet, ſi Paſtor aderit. In
domo viri, Suſannæ pudor tentari potuit, ex-
pugnari violatique non potuit. Accuſatur-
Teſtes canities commendat, nuda deprehenſa
eſt in horto, rapitur ad ſupplicium, ipfſa ſilet,
ſilent propinqui, ſenes non ſilent, populus fre-
mit, lapides tollumur; audeo dicere, Non
peribit. Vivet; cui infortunium in domo viri
obtigit. Si procul à viro ſe laviſſet, foædaſſet
famam ſuam. Domi lavit: non inquinabitur.
Abſente Urià, Bethſabea, ne à Davide qui-
dem, reſpici potuit innocenter. Nolim tamen
ita Paſtores de ſua præſentia gloriari, ut putent
fficere, ſi qui adſunt gregi corpore, cor-
de conſiliéque non adſint. Adfuit filiabus Loth;
ſed quia non vigilavit, virgines in ſcorta con-
verſas expavit, nepotum non tam avus, quam
parens. Adfuit Noë Chamo, ſed quia non ſo-
brius, fili impudentiam provocavit verius;
quam repreſſit. Adfuit demum Apoſtolis Chri-
ſtus in navi, cùm fuctibus obrueretur, ſed
ad inſtructionem noſtram, quia dormiebat, Ma-
re Cymbam concuſſit. Ego murus. Sola ipſa,
quæ præeſt, cuſtodire ſubjectas poteſt. Ne- ria & ſe⸗
que dicas, procul à patre Joſepho obtigiſſe veritc
principatum. Et ideò fortè tam citò degenera-
vit in ſervitutem. Nuſquam filii Iſrael oppreſſi
graviuùs, quàm ubi regm potitus eſt procul aà
Patre filius. Ego Murus, & ubera mea ſicut
Turris. Vel clementiam, vel ſeveritatem hic TMimics
edocemur, ubi ſeun Turres ità molleſcunt, ut diledtio,
ubera videantur, ſeu ita obrigeſcunt ubera, ut Tnete.
demutentur in Turres. At quandonam iſthæc hica red-
portenta charitatis accidunt? Audi: Ego Mu- det inex-
rus, & ubera mea ſicut Turris- ex quo facta pugnabi-

„ 1 . . . m.
ſum coram eo quaſi pacem reperiens. Si coram Fezerin

Clemen-

Deo nihil quæſieris, præter pacem ſubjectorum „zj plas

& tuam, Tunc, mihi crede, & Tu murus, & euret,
ubera tua Turres erunt. Sed transſeramus ſen- 4sumſi.
ſum à ſuperioribus ad ſubjectos. Quid Turri ritmalin.
cum uberibus? hæc lac fundunt, illa cruorem re
effundit: hæc mortem infert, illa mortem ar- gras,
cent: pendent & turri inſtrumenta bellorum, Hameri
dependet ab ubere infans amoris pignus, Pacis rabedkt.
ſimulachrum ibi pugna, hic epulæ: ibi mors, d.
hic vita: ibi terror, hic deliciæx. Denique O)nin, ſis
Turris machinas ſuſtinet, uber infanti patet. „on fae-⸗
ur tio.

uſque 4d

Nei quelb,
umme Heble

8. Clln uun ſ
¹ Mne dchcii
Amart
lin ſolut
mgeres
e Nonanull, in
Kil (pe

ec din
an. Hs dunta-

„Aru
roftent,
Urr, comn
Elmütin
nIunesve
t, Ubere
nuhſetit, e
6 lye 1
lüldieltn

e Etti.

K e

N
en an imwe,
ſie e

e, r.
enſti⸗
O verd N.
rnmn l
unt. Ml
Ulinmt
nechieiſn
Urlo t.
CUN Lenni
nnl CN
ail n
ſorte 4
din eit.
8 Nec khr.
Ferlaſun.
ftandin 4
et Pantinn
entet ri
bera tſa
inſtar ni,
or adeit I
hotuit .
Accllin
Gda Gepreſenl
n, ſle,
/ Populs ſte.
Ccle, Nun
COOTn.
n inhünrhin
4 Derie r
riari, utonm
i corpore,
t fliaduslot
8 in ſcornon
mn avis,
ſed qviamr.
Tocarit ſeni;
Ayofonsn
Obrweten, D
Sormieben N
erut. N un
olepbo Chugk
n t0 egelen.
li ſad I
inns el na
bert
ſereritten ,
noleſem,,

W

95.

, Sp
,i, mortenn?,
nnn

i lgn inn,
e:
ee,
elich

ets
er ulni ,

in Cap. VIII. Cant. Canticorum. 9 5

Cur ergo Turribus ubera conferuntur? Ut diſ-
camus, amicitias, quæ inter Chriſti famulos in-
tercedunt, ità deliciis abundare debere, ut ta-
men propugnaculis non careant. Amo ubera,
ſed ſi faſtigientur in Turres. Blandire, ſed tam
caſtè, tamque vigilanter; ut ſciat is, cui ſubri-
des, lac illi immulgeri, non tam ex ubere, quàm
& Turri. Sciat ibl non deeſle ſeveritatem, unde
ſuavitas promanat. Joſepho quid humanius?
Famulabatur Dominæ expeditus & blandus.
At ubi auſa eſt illa tentare adoleſcentis pudo-
rem, illico cognovit, mammas in Turres con-
verſas. Id porrò fit, quando coram Chriſto
ambulas, & præter pacem cordis, nihil præ-
terea quæris, optas nihil. Quamquam ex trans-
latione Hebræa habetur, non ideò ubera in Tur-
pax cor- Tes verſa, quòd ſola Pax expetita ſit. Imôò po-
dit. tius, ideò Pacem cordis conquiſitam docet, quòd
CGircum- Turres locarit in ubere. Ego ſum murus, & ube-

X

Zma⸗ ra mea ſunt ſicut Turres. Tunc fui in oculis ejus
erfeltis. 2 . . . . . P.
1geerio quaſi reperiene pacem. O prodigia! Tunc Pa

vigilet, Cem reperit, cum belli munimenta fabricatur.
at domus Tunc Pace fruitur, cùm vel ubera convertit in
pace fru- Turrés. Ita-ne? Adeo-ne ſæva Pax cordis eſt,

rverire, Ut ſuavitatem pertæſa uberum, Turres amet?
e . . . 4
parit la- Nimirum Pax animæ citô perit, ſi non armetur.
titigg:, Amari vult, & armari. David inter arma Pa-

ſpiritua- cem cordis non amiſit; quam inter delicias im-
dem. perii ſervare non potuit. Cum armaretur in
ine. Gigantem, cuùm fugaretur à Rege, cùm explo-
gligat, & deretur à ſatrapis, cum cæderet Philiſthæos;
amabi- Cùm filium fugeret, cùm Urios fugaret, Pacis
tur. intimæ delicis non caruit: quibus tunc caruit;,
Pfal. 5o. Cum armari deſit, & coœpit amare. Redde mihi
14. lætitiam ſalutaris tui. Ecquando eam amiſiſti?
cùm fugeres filium, an cùm à ſocero fugarere?
obſer- Non amilſi, inquit, lætitiam, miſi cùm lætus eſſe
vantia Cœpi. Inter funera lætus, inter ubera moeſtus,
e diſertè Pronuncio, non ali Pacem lacte, ſed fu-
farmi. Nere, nec diu reſidere poſſe inter uberæ .
Humano- urres duntaxat incolit. LXX. Ego m.
rum reſ- ubera mea ſicut Turres. Ego eram in oæulis eoruimn
bedtunm tanquam inveniens Pacem. Nota, Prius ſponſa

nt. — . 1 . . 1 .
ſor en. evadit murus, & deinde fabricatur in uberibus
farmi Turres. Plerique blandiuntur ſibi, obrigeſcunt

viriutis aliis. Si vis ubera in Turres vertere, converte-
Re, & re prius in murum: Alioquin Monſtrum eris, ſi
Ccaro fueris, & ſolas mammas, quibus lac funde-
batur, commutaveris in arces. Noli aliis videri
Reguta- ſerius, ſi tibi blandus es. Patiar ubera tua mihi
rum ob. in Turres verti, ſi te videro tibi murum evaſiſ-
lervatis. ſe. Et ſponia quidem, quæ ſe ſibi murum red-
Wlir- didit, ubera fua aliis non in Turres omninò
Saperiori Ollvertit, ſed in quædam quaſi ſimulachra Tur-
exempla Tium. Ego murus, & ubera mea, ſicut Turres.
bonæ. Ipſa ſibi eſt murus, non ſicut murus: aliis veroô
Vox ope- ejus ubera non Turres ſunt, ſed quaſi Turres.

,ai e- Uſque adeo durior ſibi quiſque eſſe debet, quam
fica Iu- C*teris. Quid? quod Pacem, quam, ex Vul-

riſdidtio. gata & ex Hebræa, ſponſa coram ſponſo con-

Ewemplo quirit, ſi LXX. credimus, quærit coram ſub-
Ts. jectis & ſodalibus. Ego eram in oculis eorum,
ee tanquam inveniens pacem. Intelligis, credo. Pax
Charita; Quærenda coram Chriſto eſt; ſed ita in oculis
vera ſui ejus exquirendum eſt margaritum, ut tamen
inimiea,
4 . FPacem, quæri. Ubi nos habemus, Coram eo,
Saperie- Ut vides L. XX. habent, In oculis eorum. Volo
ſecum du. Coram Deo ambules, volo Chriſto placeas, &
7m, in. quidem illi tantum placeas: at non ſoli Chri-
dulgens ſto luceat deſiderrum tuum, luceat & proxi-

Verd . . 724 1 11
“ mis. Videat te Chriſtus Pacis candidatumm,

Cæteri quoque intelligant, a Te nihil, præter

rées evadent. Ut amicos parum pudicos à te ar-

tuique cordis cultorem: ſed & cæteri id perſpi- Saperiof
. . .. . . 6/
ciant. Sol micat in cœlo, ſed è& terris quoque 4 Deo

ſpectatur. Ibi currit, hic lucet. Ibi ſphæram 4 e
,43 . „, 1„
ſuam, bic radios movet. Ego murus; & ubera tazen

mea ſicut Turres. Vis ubera tua in Turres ver- ſabjesktis
ti? Eſto murus. Non magno impendio exſtruen- ia conſtet.
dæ Turres erunt, efloſſis magno pectoris hiatu Inientio
fundamentis. Murus eſto, & illicò ubera Tur- 7ea, ſec
754 appan
. . —. rent.
ceas, non tibi necefle eſt exilium illis indicere, Amicitio-
colloquium eorum refugere, odifle ſalutatio- as ſolvie
nes eorum. Fac illi norint, Te in murum mu- Regala-
tatum; & ſalutationes tuas, alloquium, fami- 1wws
liaritatem reverebuntur; nec ex tua conſuetu- „on e
dine delicias, ſed documenta, hoc eſt, non permittes
ex uberibus lac, ſed & Turri arma præſtolabun- re.
tur. Si te cognoverint Murum efle, citô con-
jicient, non alias pendere &è muro mammas,
quàm Turres. Ego murus, & ubera mea ſicut Circum.
Turres: ex quo facta ſum coram eo, quaſi pacem ſpectio
reperiens. Sanè mirum eſt, quod ſponſa loqui- Perfectis
tur. Ex quo Pacem reperit, arces fabricatur. A vie-
. . 1. . oriam.
Armari tunc cœpit, cùm bellum deſuſſe vide- Teniatia
retur. Nimirum quò quis perfectior eſt, & Deo argumen-
gratior, eò ab immundis ſpiritibus oppugnatur eam per-
gravius, eò deſperatius obſidetur. David cor- Fectionise
ruit, non quando imperitus gregem paſcebat, lee c
aut quando inquietus Regis iram declinabat; viriutis.
ſed cùm, pacato regno, hoſtibũſque exſtinctis,
eo dulcius vacabat. Cadent à latere tuo mille: Pfſal. 907
ſed, ut Bernardus notavit, numeroſiori exer- 7.
Citu dextera vallatur: Et decem millia à dextris Eeeleſßa-
tuis. Nullus Salomone aut maturiùs, aut tran- . . D.
quillius Dei alloquio recreatus eſt; & ideò nul- A,ma al-
lus eo aut turpius, aut deſperatius cecidit. Er- eg.
go ſi coram Deo pacem reperiſti, ſi reconci- Apologiæ
latus es Chriſto, ſi ex impio, filius factus es veriores.
