maluit mulierem dicere, quam meretricem:
Uhi eſt Mulier, quæz ſedebat in bivio? E con-
trario Chananæi luto fœdare non timuerunt
labia ſua, Re Pondentibus cunctis Non fuit
in loco iſto meretriæx. Ita-ne? Apud Chana- Luxuris.
næos Meretrix non eſt; & in urbe Sacerdotum
arcéque Religionis nuſquam non Meretrix eſt? Scandala
Meretricularum non centuriæ, ſed greges ubi- on ki
que. An vel una Semitarum præferre poteſt Wi etak,
in fronte hunc pudoris titulum: Non fuit in
loco iſto meretrix? Nemo non ſentes eradica-
ex agro ſuo: In horto autem Eccleſiæ aconi-
tum non toleratur tantùm, ſed ipſo Sponſi
melle; mel dico? ipſo vulnerati Sponſi cruore
igatur. Non unum ſcortum Crucifixi Domi-
ni ſanguine opimatur. Ubi eſt mulier, quæ ſe-
debat in bivio ? Reſpondentibus cunctis: Non
fuit meretrix in loco iſto. Notaſtin? Qui ſcor-
tum nominare timet, & ſcortum impinguare
ſtudet, & famulatur mocho: Thamarem quæ-
rit, & Judæ ſubſervit. Qui veròô liberiùs me- Modeſtis
retricem nominant; nec agnovere meretricem, Ene Piri-
& ſuis in finibus luem iſtam eſſe non patiun- “.
tur. Enimveròô qui caſtigatius, & verecundiùs Hypocri=
loquuntur, naufragium fecere in pice, & ſul- ſis.
phure demerguntur: cùm in lacte velificent,
qui licentiùs impuritatem vocare non reformi-
dant nomine ſuo, in terra ſua. Audi pudicum.
Ubi eſt mulier, quæ ſedebat in bivio ?* Levita
videtur, & Leno eſt. Trapezita Veneris eſt;
& , cùm mercedem iniquitatis in ſinu geſtet,
timet nominare, quam nutrire non veretur.
Ubi eſt mulier, quæ ſedebat in bivio? Cùm hoc
dixiſſet, reſponderunt univerſi; Non fuit me-

Caſtitas.

retrix in loco iſto. Quid loquimini, Chananæi? Malier
Odollamites de muſiere ſciſcitatur: & vos de Tißt.
meretrice reſpondetis? Egregiè: Nam quæ ſe-
dere fertur in bivio mulier, aut ſcortum eſt;
aut ſcorto quamſimillima. Ideôque non inſul-
sè, qui rogantur de muliere vaga, de proſti-
tuta reſpondêre. Miſit autem Judas hædum per
PFPaſtorem ſuum. Libet, ex perſona Thamaris, Lururia.

exclamare adverſus Judam: Tamdid verſata Elesmoßy.
ſum in domo tua, & nunquam mihi hædum agl:,
dediſti, ut epularer cum ſociabus meis. Vix Prodiga-
ſedi in bivio, & illicò adlegas ad me mune- lidas.
ra, nunciôſque. Panem arctum, & aquam
brevem habuit Thamar, quamdiu perſtitit
impolluta: ubi pudorem profligavit, epulari
quotidiè potuit. Paſſim Paſtores curſitant cum
hædis. Noli quærere, quò influat cum Her-
mo Tagus. Eſurit Minerva; Diana impin-
guatur. Nulla mora, mulla tergiverſatio, cum
de ſaturanda proſtituta agitur. In toto grege
nec unus extaret agnus, ſi aut Tobias eſuri-
ret, aut ſacrificandum in Templo eſſet. Vel-
lem, ut Parentes dediſcerent degenerem, &
liberalitatem, & parſimoniam. Judas nihil un-
quam miſiſſe legitur neque ad nurum, neque ad
fllios. Mochatur, & conſeſtim commeant hæ-
di. Miſit autem hædum. Ita cum Thamare pa-
ctus erat ante flagitium. Aſſenſa eſt Thamar
iniquitati, poſtquam audivit: Mittam tibi hæ-
dum. Ergo, pronubaâ GulA, Libido triumphavit.
Mira-

Paterfa-⸗

Gula.

1

M
el
te,
d
uil
lalte
r.
u

onmn

hn

iſnn

Ultro⸗
Ventun
egile
& al
ſubttit
dis D-
Ut rec
Peccar
Jillet,
Cipere
Prelſio
lii nor
mavi
Ctoret
un licitumn
7
ue, ed tun
go etia
Virtus
met,
rora me
bus, D
horele
tere ſo
uita
laſlen. eque
inhe Ad qu
lu, Guidem
Mum ber
Hil omn
encdax
0r. ame
IIS huyns
due, pr
n k.
eNeſtuan
CUm guu⸗
Thamar
duando
ündinæ
nqbiis
Putant

eer m ehud
e, chum D
eel. Mentem,
(orto he

nt ehrum,

Uiſt imd⸗
Aänidn
Geiur

to
6 amn
on i.
Oddl.
Preum line
'ocibld ene
aul,
etkicen: ie
. Rcon.
tmmnmennt
Mun ſit
Cham- lun
Tcerdotunn
Ietrix el) duu
eges udr. nne
erte atll N
ſon ſiir n
es erachca.
eſie on⸗
P0o Orl
onli crigte
tui Dom.
17, gie ſe.
li: Mn
Qui Kor.
mpinguare
Aem ue⸗
betids me. ,
etetticem, ß
don patim.
vetellngits gen
ce, K ſll- ,,
Vellcent,
Vn Khormi
di puckcun.
Vin? Lenna
Venenn ek,
lmm gelet
non ſetetu.
0 Cmkoe
Mnfit ne.
,Cummel
: & w
lenmmef⸗
Ge non l.
, E f⸗
4 alinſer
mdid i ,
Cuihi belnn /
meß⸗ un
A me ne i
,t an
ndin ſefit
wit, aun
urſtamen ,
1t Cun
iam in.
erltio, en
n toto geh⸗
Tobias un
eſe 4
enelel
ninln

Aini⸗

Prodiga-
litas.

Eleëmoſy.
na.
Paupe-
rum op-

preſſores.

Intentio
prava
Gloria
vana,

Confiden-
zia in ho-
minibus.

Vaifer-

mitas.

Serupule-

17.

Hypoeri-

R

5.

Mirabar, non interveniſſe epularum illecebras
in Luxuriæ nundinis. Mirari Jam deſino, cur

nulla proſtaret Gmina in iis finibus. Ubi emm

Pretium deperditæ cum Principe viro pudici-
tiæ, hædus de grege eſt, nulla non retinet
pudorem ſuum. Effuſa procorum prodigentia
zizanium intemperantiæ, in agro Domini, ſe-
raliter multiplicat, eradicato frumento pudici-
tiæ. Planè rareſceret gehennæ gramen, niſi Pa-
ctolo rigaretur. Ait Judas: Habeat ſibi, men-
dacii arguere nos non poterit, Ego miſi baædum,
quem promiſeram: & tu non inveniſti eam. Hæc
dixit Paſtori ſuo Judas. Videſ-ne, quanta ſo-
licitudo, ne fraudentur Operarii mercede ſuꝗ.
Ablegatur Paſtor, ſœmina quæritur; cives in-
terrogantur, dolet Judas, quèòd inventa non
ſit, cui hœdus traderetur. Certè nos vix tan-
t4 dhligentiâ quæreremus nobis obæratos ,
quantà creditores ſuos Judas indagat. At quæ-
nam merces exolvenda eſt? Adulterii. Sat eſt.
Obi Operariis iniquitatis merces reddenda eft D
ultrò arcæ patent, nec eorum præſtolamur ad-
ventum, verùm ultrò eos adimus. Putas ita
egiſſe Judam cum Bubulcis, qui pondus diei;
& æſtus ſuſtinnerant. Quamdiu ante fores ejus
ſubſtitere, & dilati ſunt in futuras hebdoma-
das Damelis? Scortorum hoc privilegiuin eſt,
ut recipiant mercedem iniquitatis, quàâ die
peccaverunt. Væ Thamari, ſi vellera depe-
xXiſſet, telämve ordiretur: nec poſt annum re-
ciperet capram. Quia verò monſtra concepit;
Ppræſto erit hœdus ad cœnam. Certè menda-
cii nos afguere non poterit. Mirabar ego cer-
tè, poſt ignem fornicationis eradicantem om-
nia virtutum genimina, ſuperfuiſſe in Judæ pe-
ctore exſolvendæ mercedis tantum tâmque ſo-
licitum ſtudium. Verùm; ut video, non hor-
ret pretium operariæ fuæ apud ſe reſidere
ſed timet, ne mendacii arguatur à ſcorto. Er-
go etiam, ubi pietatis ſpecies ſubrutilat, non
virtus effulgurat, ſed arrogantia. Argui ti-
met, non autem ſolvere cupit. Quèòd ſi Au-
rora mochantium plena eſt tenebrarum „ qui-
bus, putas, umbris ipſam eorum noctem in-
horreſcere? Quanta æquitas, hoœdum tranſmit-
tere ſominæ per fidiſſimum ex paſtoribus?
Equitatem exiſtimes? Gloriæ ſtudium eſt 5
ſuæque proſpicit famæ, non fami defloratæ.
Ad quam hædum quidem miſit, ſed ne officii
quidem causd præcepit ſervo, ut eam rogaret,

pum bene valeret, réque aliqu indigeret. Ni-

hil omninò curat, niſi hoc unum, ne ſcilicet
mendax habeatur à ſœmina. Porrô , ſi nec in
agro amoris, amor fuccrefſcit, ubi, rogo, flo-
ris hujus copia futura eſt? Nec illa adamatur,
quæ, öPrælucente amoris tædâ, Judæ conjun-
Cta eſt. Nimirum non diligunt mœchi, ſed
exæſtuant. Denique, nec eam videre ſtuduit,
cum qua coiit; ſiquidem theriſtro cooperta
Thamar illuſit ſocero ſuo. Actum de nobis eſt,
quando friget amor, cùm ardet amoriſque

nundinæ inſtituuntur, amore exulante. Verùm

iniquiùs fortè Judam exagitavi, quem nonnul-
li putant bædum Thamari tranſmiſiſſe „ ne
rem apud ſe retineret alienam. Gratulor moœ-
chum religione angi. En delicatam adulteri
mentem. Fornicari non veretur „ & debitum
ſcorto hædum, tanquam vaſtatorem vinearum
aprum, exhorret. Falcem in meſſem alienam
miſit impavidus: ſeminavit in agro alieno zi-
zanium: Dei Templum violavit: Viduæ San-
Ktuarium lue polluit, ſerpentibus opplevit;

in Cap. XXXVIII. Genefis.

hon und idolo Profanavit. Et expavet, unum
apud ſe eſſe oppigneratum fœminæ hædulum.
Prorſus cum glutiamus jilicetn Mambre, &
quercus Baſan, anethum, mentimque deci-
mamus. Vis tibi Judæ ſupparem objiciam, non
Patriarcham, ſed Regem? Nunciatum Saüli
eſt, comediſſe populum cum ſanguine. QLuuu
ait: Pravaricati eſtis. Statimque ſaxum ad- I. Reg-
volvit, ſuper quod vulgus pecudes jugularet. 14 33.
Verè plus quam Samuel hic. An ocyùs & ar-= polirics
gui peccatum potuit, & illi ſanctius obviari? in mini=
Non timuit ſcelus exprobrare militibus quibus nis an-
opus ei erat, cùm in acie verſaretur. Nec Pro- Cr, S;,
vVinciam plenam odiorum detreclavit „rejicien- dhren.
do munus illud in Sacerdotem, quem ſecum daetiam
habuille indubitatum eſt, cum eum paulò poſt à Regi-
conſuluerit de promovendis in hoſtem phalan- öb.
gibus. Ergo peccantes audacter objurgat: nec rsvzals
fortis modo eſt reprehendendo „ ſed medendo miene
Pprudens. Plerique enim ad correctionem efler- Rex.
veſcunt, qui ad ſcelerum medicinam imparati Rex Dei
ſunt. Saul & ſcelus arguit, & ſaxum advolvi gem
curat, ne peccetur. Hic tamen qui comeſtum “satur,
à populo cruorem erfarit „ Davidis ſangui-
nem non ſemel ſitiit. Horremus arietum cruo-
re inquinatum militum guttur, & innocentis
Prophetæ cruore manus, mentémque pollui
non timemus. Ego certè ſic ſtatuo „nullam ho-
mimum conditionem effuſiorem in omne ſcele-
rum genus eſſe, quam eam, quæ hæret in mi-=
nimnis. Quæ natio ſuperſtitioſior Judæis? Do-
minum crucifixere. Non mirum Proinde eſt, ſi Vnifor-
Judas & retinere non audet hodum & vio- itas.
lare nurum non expavit. Videas, per ferias Serupulo⸗
eſuriales, Moœchos & Decoctores examinare KB.
pondus coenulæ veipertinæ tam religiosè, ut dere
non caricam, ſed Balthafſarem videantur ap= Mog’ſtis
pendiſſe, tam iſtum excluſuri ſi inventus fue- ſene ſpiri.
rit minus habens, quam ſeſe illà multaturi, ſi wu.
non fuerit minus habens. Non unius Adæ de- Mor iß-
vorant Hevam, & pomo abſtinent. Arcas ſuf-
fodiunt, ſed nucem frangere ſubverentur. Eu- nimoglat⸗
phratem hauriunt cum ſuo coeno, mox Siloë lejuniums
ſtillicidia lambunt. Verùm Numini non impo-
natis. Non ille pomo mortem, ſed Hevæ inſe-
vit. Licet manducare ſine libella; ſed moœcha-
ri fas nunquam eſt. Imò ſi vel oculis mulie-
rem libes, lIupanar juxta palpebras defodiſti.

Eecé autem poſt tres menſes nunciave-
runt Judæx, dicentes: Fornicata eſt
Thamar nurus tua, & videtur ute-
rus illius intumeſcere. Diwitque Ju-
das, Producite eam, ut comburatur.

Indemnitati ſuæ noſtr: temporis Thamares Lurus
proſpexere, pro Cyclade Conopeum indutæ fæminas
Holofernis. Geſtant nuptæ innuptæque pro "um in

F. . .1: . e tunicis.
veſte Tentorium, ſub quo militat Cupido pro orsae,
Marte. Tumorem ullius uteri deprehendere wanses,

non licet, tanta eſt tunicæ peripheria. Ele-
phantum impunè fœmina parturiret, ad id
molis integendæ non impari muliebris ſtolæ
immenſitate. Quam intemperantiæ latebram
non miror placuiſſe fœminis, ad alvi ſecuri-
tatem intumefſcentis. Illud ſtupeo eam viris
ſcilicet hebetudinem inſediſſe, ut uxoribus in-
dulſerint aſyla flagitii, ad malè partum, nullâ
concepti pignoris ſuſpicione, deventuris. Irri-
ſere hæ ſanè Amazones vota, ſcitaque Platonis.
Optabat

168

Optabat ille, non rimam in pegtore, ſed fe-
neſtram, quò animi proſtarent arcana. Repe-
rere Matronæ, quo uteri tumor abſtrudatur.
Suos ita foœtus parturitt fœmina, uti à Tellu-
re tubera progignuntur. Coaleſcunt in mulie-
re pignora;, nec ſentiuntur. Ut enim enatus
intra tertæ gremium Amethyſtus tum tantùm
ſentitur, cùm emergit, edito, pro gemitu;,
toritru: ita foœtum nemo intelligeret, mſi va-
gitu adulteram deſignaret. Miſera Eliſabeth,
quæ conceptum in ſenectute Joannem menſes
Luc. 1.24. non minus quinque occultavit. Si Ætate no-
ſtrà Anus concepiſſet, Vati latebram quæſüſ-
ſet à Cyclade. Scilicet tam ſunt à Cupidine
alienæ ſominæ, ut latendi ſecuritate in ali-
quam humanitatis facilitatem ſint proritandæ.
Ah pudeat, non ſceleri tantàm, ſed dedecori
datam impunitatem! Et flagitioſis quidem cæ-
teris licet, a ſede criminis in Deorum aſylum
transfugere. Sola libido eſt, quæ aſylum cir-
cumſert ſuum, ſecura, ſi ſtolata. Quis enim
infantem deprehendat, ubi Gyges ſatellites fal-
leret? Non multis ante annis, Genuæ reum
capitis fihum Mater inviſit. Digreflura tan-
dem, affecto die, & carcere fœmina ſub orbem
tumicæ natum admiſit. Qui tantiſper contra-
Gus, iiſdem cum Matre paſſibus è valvis can-
celliſque progreſſus, in proximum carceri
Templum, non ſine ſpectantium riſu, rabié-
que lictorum inſiluit. Ita parens, quæ natum
olim ediderat ex alvo faſcis illgandum, feli-
Ciori enixu liberum emiſit & ſtola, capitalibus
catenis exemptum. Vide, quà ſecuritate geſten-
tur infantes, quando addicti patibulo viri per
jocum à fœminis & cuſtodia extrahuntur. Cani-
mus nihilo minùs ſurdis. Nam is immiſſus eſt à
conjugibus ſopor in viros, ut forminarum Sep-
tizonia odium interpretentur nuditatis, non
votum. Nudæ non raròô fuere pudore, ſi non
pudicitià tegantur, quæ tam profusè veſtiuntur.
Nec tantis egerent foœminæ involucris, ſi ſe te-
erent ſolas. Amplitudo tunicæ, pannique pro-
S non obſcurè arguit, aliquid, præter foœ-
minam, in uxore veélari. Cur enim tantum ſe-
rici fœminæ circumferrent, ſi unum duntaxat
deberent corpus convelare? Cupidinem tegant
oportet, qui cùm nudus undique ſit, mirum
quantum exhauriat velleris, ut integatur. Proh
quam felicior fuit antiquitas in amore! Habue-
re Majores noſtri Cupidinem, ſed-nudum;
qui nulli non pateret. Adeſt nobis Cupido, ſed
tunicatus, qui nullum non fallat. Verùm non
ſenlere mulieres Syſinatum profuſione trium-
phos abs ſe amoris evulgari. Etenim ſi noſtro
ſæculo Libido non triumpharet de fœminis,
apud eas amor non incederet paludatus. Cap-
tivo tum erat propior, cum nudus proſtaret.
In amplitudine ſtolæ quis regnare neget Cupi-
dinem? Imò, inquiunt, Amorem pannis op-
primimus. Et ideo regnat; qui, mi veletur,
aut exulat, aut expirat. Quò tectior Cupido,
eò tutior. Imperat & cortina. Et regnare dubi-
tatis Cupidinem in conjugibus, quæ pro tuni-
cis Cortinas circumgeſtant? Quanquam fallun-
tur miſeræ. Quo enim tunicarum involucro te-
gatur Amor, ſi Ignis eſt? Quin ille aggeſtio-
nhe ſtolarum incendium excitabit majus. Nec
mirum; Quæ enim in tanto pannorum, ve-
ſtiémque acervo congelaſcat Maulier; quæve in
cumulo, orbéque tunicarum non caleat? Ar-
dent interdum mulieres, etiam inveſtes: &
conglobatæ ſtolis frigere ſe fœminæ mentiun-

Oliva

tur? Timeo, ne Matronarum nudata ſit mens;
quarum membra holoſerici moles tanta conwe-
ſtit. Ut enim Lunæ Orbis cùm nobis luce un-
dequaque veſtitur, quâ coœlo obvertitur, no-
cteſcit, ne uno quidem luminis puncto ſublu-
ſtris: ita mulierum proſtare animas crediderim
ſpoliatas, cùm in earum corpora monſtroſam
intueor alluvionem reſtagnare pammorum. Quæ
tam ſtudiosè texère membra, mentem profe-
ctò neglexere. Deſunt ammo vela, quæ redun-
dant in corpore. Curtam cordi ſuperfuiſſe di-
xerim ſupellectilem, quando tantam cyclades
inſumpſere. Et Hieroſolymis quidem tunc in
patibulum actus eſt Chriſtus, quum Templi
vela conſcifla ſunt. Apud nos verò JESUsS lan-
cinatur, quùm vela fœminis adjunguntur.
Nunquam Heva ad vela confugiſſet, niſi fœdeé
abſcefſiſſet à Lege: & quæ pudorem ſervavit
quamdi fuit non velata, agnovit virum, ubi
agnoſci deſüt ficubus conveſtita. Non fido tu-
micis, quas ſcelus confecit, ut vel Deum late-
ret. Sine pallio Joſeph aufugit;, ut pudicitiam
teneret. Quæ verò veſtem retinuit, pudorem
dimiſerat. Adeò, vel in £Ægypto, ſuſpecta eſt
quævis veſtium redundantia. Profectò non eſt
filius lucis, qui tantis tunicarum ambagibus
inumbratur. Opus neges tenebrarum, quod
tot integunt, opacantque involucra? Annon
thorum mobilem geſtat, quæ cortinas ſuſpen-
dit & femore? Non eſt Ovis, ex qua vellers
defluant profuſiora. Porrò ſœminæ, quum à
Paulo moneantur velare caput, illud potiſſi⸗
mm relinquunt apertum, quod unum maxi=
mè debuit eſſe non apertum. Quis veròô credat
in tanta ſerici alluvione, diffuſionéque tunicæ,
proſtare in foœminis ubera non velata? Pro-
dunt enimverò ſuam ipſæ intemperantiam tu-
more mammarum, teſtantúrque perrarò non
concepiſſe, quæ aulæis pares tumicas circum-
geſtant. Una eſt Thamar, quæ concepit, nee
nudatur; ideôque damnatur ad rogum, non
quòͤd matronis pleriſque intemperantior noſtra-
tibus ſit, ſed quia his eſt intectior. Producite
eam, ut &‿mburatur. Felix, ſi ſubmiſſis ad ſe
hædis à Juda ſciviſſet uti. Etenim, ut viveret;
non veſci pecude debuit, ſed veſtiri. Siqui-
dem, involuto utero, calumniam eluſiſſet. Tex-
trina armamentarium Veneris eſt, & lorica cy-
clas. Secura eſt ab incendio Venus, ſi Miner-
vam habeat tutelarem. Non damnabitur fœmi-
na, ſi tegi ſciat. Illæ periclitantur duntaxat,
quibus Hirci vellera non remiſere. Nimirum
non protervia criminis diſplicet, ſed publica-
tio. Quæ uno ureretur flagitio, ſcelere men-
daciéque abſolvetur. Nam conclamata ad ro-
gum, ſi ſcelus utero fateatur, Lucretiæ præfe-
retur, ſi dolo tunicæ pudicitiam mentiatur. Me-
lius tamen eſt uri, quàm ita obnubi, ut noſtra-
tes fominæ veſtiuntur. Nam, quuùm Chriſtus .
clamet. Qui habet duas tunicas, det non haben- Luc.z.l
ti; Nonne JES8UM fubſannas, quæ integrum
veſtiarium unam intra tunicam exhauſiſti? Ah
pudeat, pudeat, tantum ſerici unius fœminæz
abſumi cyclade, quantum conveſtiendæ ſacræ
ædi fat eſſet. Non modò è geminis tunicis alte-
ram non largimini non habenti, ſed algent com-
plures in foro nudati, ut una in ſua tunica mu- „ „
lier ampulletur. Habentes, quibus tegamur, ait 1. Tim⸗
Paulus, bis contenti ſimus. Amputavit Apoſto-
lus etiam tibialia, & thoraces, ne plus panni
abſumeretur, quàm arcendo frigori; tuendé-
que pudori opus eſſet. Nos verò, irriſis Apoſto-
lorum

Uateln2
lur ſe
Illtit
Nicis a
Cſioren
d mil
It lateat
Ullurer
ket, ſe
tempen
Pecätan
ohi,
nniet
tnbat
tmor.
unmtn
ucss der
at, Cdarn
luge, no
enno ſoe
lpto 4
Matus e
CMrhoc
Dheuculn
n naſke
ells al,
ed Verba
1 ſe
. at 4

ens,
Oe-
ce un⸗
10⸗
ſublu.
idetin
Krolan
. e
Pprofe.
redun.
nille di.
Nelade
WN in
Nenhl
WShn⸗
lnpuntur,
Nililo
lenahit
tum, Wi
nfdotu-
un lite.
udicitiam
udorem.
Abeceſ
1 non e
inbagbur
m, rod
a Moon
us ſuler⸗
Iun velen
e, Cuinn 3
d potlli⸗
unn mati⸗
ver clelet
le tmnice,
lau! -
rantian ⸗
penmud m
cas cuonn.
thit, N
togunn, on
Gtirnaln
1. UMlhe
Prniis ad
, ut fhert,
elin. ⸗
lulſia le⸗
&lc⸗
Ur Qnmmih,
. Nunum
ſed Utle.
ſcelete e.
lannud
reti Uue⸗
enmn,
uun le
Get o
e⸗

e
tult, 9

Luc. 13.
24.

in Cap. XXXVIII. Geneſis.

lorum edictis, uni ornandæ conjugi tantum
impendimus holoſerici, quantum Cleopatræ
Quadriremis fuis in velis non abſumpfit. Et ſa-
ne timeo, ne & ipfæ quoque Matronæ bire-
mes ſint, quibus quoquò libuerit amor appel-
lat. Quæ verô in tunicæ amplitudine ſpes ir-
rumpench coli, quod porta aditur perangu-
ſtaà? Contendite intrare per anguſtam portam.
Vos per portam anguſtam ſubibitis, quas via
malé capit triumphalis? Adeò nos nudos opor-
tet ingredi, ut vetus quoque noſter homo exu-
endus ſit. Et quæ voſmet deſpoliare jubemini,
farcinam induitis tunicarum? Nec perizoma
Pati potuit Paradiſus; inde ſiquidem elimina-
ti Adam Hevque fuere conjuges; ubi pri-
mum ſunt pellibus prætextati. Vos verò coœ-
lum petetis, tantis & ſerico Mæandris involu-
tæ? Zonam remiſit Elias, ut Cœlo propius
admwoveretur. Coœlum vos adibitis paludatæ?

Non poteſt non odifle Chriſtus redundantiam

holoſerici, qui tunicam, quam à Matre acce-
Pit inconſutilem, ſecum ſenſim augeri voluit;
ne plus indumenti adhiberet, quam convelan-
dæ ſat eſſet honeſtati. Vos Aulam occupatis
Damaſcenæ Veſtis immenſitate, quam niſi fer-
rO ſuſtineretis, obrueremini. Ergo ædium la-
quearia parciùs fulciuntur, quam cyclades ma-
tronarum? Ila ligno, has ferro ſuffulcimus.
Labyrinthum credas, non tunicam; tantis ag-
glomeratur anfractibus ſericum, quo luxus mu-
lierculæ ſuperbit. Utinam non his quoque la-
Pyrinthis ablatur Taurus, quo non una Paſi-
pPhaé deturpetur. Nec ullo inſtructus filo eva-
det, qui iis inſuetur Euripis. Ipie exerraret The-
ſeus, ſi eò impingeret. Mulier ſiquidem, quæ
tantis veſtiumn exuviis integitur, non unum ple-
Tunnque nudavit hofpitem: & quæ tot aggeri-
Pus tunicarum opprimitur, ſuum ipſa onus per-
tæſa nudabitur. Quis verô ſuſpicaretur nudi-
tatem aggeſtione proſeri tunicarum? Accumu-

latur ſericum, non ut veſtiat, ſed ut contegat

nuditatem. Et ubi Venus non inſidiatur, ſi tu-
nicas aggerit, ut exſpoliet? Putaras ſominas
caſtiores, quas toga proſuſior integeret? Nefſ-
cis, miſer, Cupidinis ſtratagema; Veſtitur,
ut lateat: latet, ut vulneret. Non feriret, mii
Palliaretur. Id autem pallii non Minerva con-
fecit, ſed Venus. Abſtulit Philoſophiæ pallia
Intemperantia „ ut lis multitudinem operiret
pPeccatorum. Ubique proinde nudata errat Phi-
lolophia, quum nemo ſapientum lupanar re-
formidet, ubique fominis palliatis. Ideò enim
cavebat à oœmina ſapiens, ne ſatæ abs ſe pro-
lis tumore proderetur. At tam turgidis fœmi-
narum tunicis ſecura flagitia ſapientiam in for-
nices demiſere. Quis enim adulteram exhorreſ-
cat, quam progreſlſuram ita è fornice, uti è gym-
nade, non ambigit, palliatam & peccantem?
Nemo ſcelus adulieræ divinabit „ quam à Phi-
loſopho abire videt cum pallio. Sed profectò

nudatus eſt coram foœmina ſapiens, cui pallium

non poſſet.

commodavit. Hoc enimverò deerat libidini pro-
pugnaculum, ut internoſci à virgine moœcha
( Utraque æquè tumet, eadémque
ſpecies alvi eſt prægnantis pudicæ. Mihi
verò verba fœminæ non dant. Etenim ubi tan-
tum ſerici eſt, ibi bombyx multiplex eſt ſta-
bulatus. Atqui examina vermium putrem,
corruptämque mulierem deſignant, quam te-
Xére. Pallor, miſi vel lanea tentoria violatam
iſſe ſeminam conteſtantur. Quis neget; tot
depexis velleribus, complures fuiſſe Capros
Ethicæ Tom. I.

4

169
denudatos, ut una detegeretur ſomina; in
tanto Syrmate non umivira? Olim Amazones
nudabantur ad mnammam, ut ferirent. In Eu-
ropa, ut vulnerentur & vulnerent, profusè
veſtiuntur. Amor enim & fortiùs collineat ,
& certins in veſtitam. Ferit Amor, ſi non vi-
deat. Feritur fœmina, ſi videri nequeat vul-
nerata. Pudoris malè ſcutum tunicas appella-
ſtis, qui nentem Lucretiam expinxiſtis. Hoc
umbone fominæ non propellunt amoris tela;
ſed proritant. Amor inermis foret, niſi jacula-
retur contectam. Libenter accipit injuriam 5
quam ſcit tantis tunicæ orbibus involvendam.
Tu verò quam trabeatam videris & paludatam,
ſexunviram eile non dubites. N. unquam tam
ſtudiosè ſeſe fœmina obnuberet, miſi Ppluribus
denupfſiſſet. Mortualia pudoris ſunt, quæ tu
Putas ornamenta pudicitiæ. Et quamvis Judith
eſſet, ſi Syrma trahit, trahet illa quoque Ho-
lofernem. Sed illa apud Bethuliam Judith a ſi-
carlis obtruncare didicit exornatum; hæc à la-
tronibus opulentum diſcet demudare. Ibi, quia
vivere non licuit, nec libuit fornicari. Hic moœ-
chari licebit, ubi Amantis non vita petitur, ſed
ſupellex. Ideo ab altera Judith Bethulia con-
ſervatur, ab altera Sodomæ reparantur. Can-
tabit hic quoque nudus, coram latrone „ Via⸗
tor. Porròô ſi Non bene ſemper olet, quæ bene

ſemper olet- non nimium veſtem retinebit, quæ

nimium retinet tunicarum. Edidicimus pueri
eos, qui duplici corde ſunt, carere corde: ita
copioſius conveſtitas proſtare ſuſpicor, non ve-=
lari. Et quando incurrimus in vela, quis neſ-
cit mediocribus velis navigare biremes, imma-
nibus mergi? Si veròô grandioribus velis ſunt
imnpares cymbæ, quis non putet, in tanta ve-
ſtium enormitate fominarum fore naufragam
honeſtatem? Aut merſa jam eſt, aut brevi de-
mergetur, quæ ſuæ moli velis non aptis adna-
vigat. Quid horum abnuitis, matronæ? vofſ-ne
velis, tuniciſque veliſicare immodicis? an ve-=
r objectam periculis quadriremem;, ſi velis
enormibus inſtruatur? Non vobis aut Charyb-
dis dehiſcat, aut Scylla inſurgat neceſſe eſt, ur
pereatis. Voſinet diicrimen pudori veſtro cie-
tis, tot inter tumeſcentium veſtium decuma-
nos. Et verò veſtræ tunicæ fluctus non ii uti-
nam ſint, unde Venus emerſit. Fallor: Erupit
illis ex undis Venus, in his perſceleſtè hofſpi-
tatur. Caſtiores proinde ſunt Cyprii littoris
undæ, quàm veſtræ cChlamydis ſcricum undu-
latum. Siquidem & mari ſemel Venus erupit 5
quotidie & veſtris tunicis emergit. Adeò ut in-
eidiſſe in ſoeminæ cycladem, perinde ſit; ac
vi fluctuum in cyclades impegiile. Et illa qui-
dem Venus ſabuloſa eſt, veſtra verò non eſt
mendax, ideéôque ſacrilega eſt. IIla Roſam
ſevit vulnerata: veſtra ſævit, & vulnerat, neco
Roſas proſerit, ſed Lilia eradicat. Tamque eſt
Pproterva Venus tunicata; ut; quô altius II-
Preſlerit tela, eò gratior ſit: itäque amantes
confodit, ut, undante cruore, nullus inſit a=
matoribus rubor. Quid vos moror? TLela Vene-
ris non emittunt ſanguinem;, ſed furorem im-

mittunt: quôque cruor efferbuerit in amantibus

vehementias, eò illi deſinunt erubere. Vides »
opinor, paludatæ Libidinis quam ſint peſtes d⸗
riores, quam marinæ. Tutior a naufragio es ſt
in æquore Venerem offendas, quam ſi offendas
in ſerico. Nam, ſi nudere in mari; enataſti: ſi
propè foœminam ſpoliere ſericatam;, periſti. Ec-

quæ ſpes evadendi ſupereſt a matrona; ſi on-
P veſtitur 5

170
veſtitur; ut ſpoliet? nudarique coram trabeata,
non eluſio naufragii eſt, ſed provocatio? Sanè
quò me convertam, neſcio, tot ſunt muliebris
tentatnenta conopei. Caſtra dicerem Cupidinis
tunicas foœminarum. Sed caſtra muniuntur, ut
ſervent: hæc, ut perdant, extruuntur. Una
quoque in Caſtris eſt porta Decumana, per
quam legionarii emittuntur ad necem. Ad fu-
nus undique efferimur in his ſtativis. Ab ho-
ſtium caſtris nemo timet, niſi ad ea propiùs
ſucceſſerit. Fœminarum ambulant caſtra, &
recedentem aſſequuntur. Cæſarea iſthæc caſtra
ſuſpiceris, quæ ſuis in labaris voces duntaxat
illas conſignant; Veni, Vidi, Vici. Quorum
ſanè ſignorum tam peſtilens virus eſt, ut Baſi-
liſci non æquet peſtem, ſed ſuperet. Nam Dra-
Co, ſi videat; interficit: Mulier verô paludata,
etiam non viſa, interimit. Paludamentum illud
fominæ putas? Palus eſt Stygia, in quam Le-
thes ita influit, ut ſui quiſque obliviſcatur. Sed
palus illa mortuos tranſmittebat: hæc vivos ac-
Ccipit, ut exponat in mortem. Hanc ne cum
Sibylla quidem .Æneas tranſmiſiſſet, à Didone
nequicquam receſſurus, ſi in eam ſemel incidiſ-
ſet. Ita enim noſtratium mulierum tunicis He-
roes implicantur, ut, ſi pedem promoverint,
cadant, non effugiant. Imò Deianiræ eas di-
geris chlamydes, quibus non uni Hercules de-
flagrarunt. Quid aio? Chlamys illa, niſi indue-
retur, non urebat. Has ſcminæ induunt tunmicas,
ut viros exurant. Ita illà Hercules arſit, ut mo-
reret: His comburimur, & ridemus. Alcidem
illa, ſi Poëtis crederetur, trajecit ad ſidera:
hæ detrahunt ex aſtris Phaëtontes; nec in Pa-
dum deturbant;, ſed in Cocytum, cujus ſanè ri-
Pas populi circumſtant, ſed nullis pretioſæ ſuc-
cinis, nulliſque oloribus muſicæ. Defluentis

enim in Orcum Stygis ſunt Cygni, Hydræ,

Cerberique. Quæ quidem libidimis ſtrages licèt
à me poéticis luminibus illuſtrentur, non ta-
men propterea accenſendæ ſunt fabulis, ſed
majora fide damna putentur edere; quando Jo-
bum æmulati, ad Poëſim confugimus, ut co-
loribus fabularum veras pudoris calamitates ex-
pingamus, quas fœminæ pariunt paludatæ.
Quam enim libuerit peſtem iis ſub tunicis mu-
lieres edent, quæ, an conceperint;, etiam cum
parturiunt, neſciuntur. Quæ malè agit, odit
lucem. Olim iſta. Jam enim in meridie cubat,
agitque, quæ noctem portatilem geſtat in Sole.
Apparere namque mulier non veretur in luce,
quæ flagitio ſuo cortinam adjeciſſe ſe novit il-

lunem. Suſannam ſelſe illa jactabit poſt concep-

Iſai. 21⸗
1I.

tum, quia nemo eam è Senibus aſpexit non ve-
latam. Et quidem Suſanna eſt, ſi ad tanti elo-
gium nominis ſenes ſufficit rejeciſſe. An verò
etiam repulerit virum, unus tantùm conſcius
eſt, infans ſcilicet, qui latet in cortina. Is ſi-

let; & ne ſi vagiret quidem, audiretur: tot

ſunt orbes, impedimentâque tunicarum. Si
Toga detrahatur, pro Suſanna Thamarem de-
prehendes, clamabiſque, videtur uterus ejus in-
rumeſeere. Clamo & ego, Suſannam, ſic veſti-
tam, non agnoſco. Ponat primam tunicarum,
quæ ſe negat concepiſſe. Alioquin, quæ tento-
ria in lateribus fizit, bellum indixit Caſtitati.
Nullus autem in tam anguſto conopeo latere
poteſt cum telis, & pharetra, niſi quem anti-
quitas, & puerum finxit, & armatum. Cupi-
do eſt, ſi confugit ad tunicam. Licet cum Pro-
pheta ſucclamare latitanti: Cuſtos, quid de nocte?

.

Qui ſanè, è latebris tunicarum, ſciſcitanti ejuſ-

Oliva

dem Vatis vocibus reclamabit: Venit mane, & Ibid.

nox. Vos conjicite, quænam fuerint opera te-
nebrarum, quæ ne dies quidem emiſit in lucem.
Ubi tot nebulæ conglobantur, ibi ſanè in pu-
dicitiam degrandinavit. Nulla tot in latebris pu-
dori ſalus, qui tum tantum non proſtat, quum
proſtat. Summa libidini ſecuritas, quam, qui
lepelit, excitat. Nuſquam minus friget Cupido,
quam in Vellere. Nunquam magis calet Venus,
quam tunicata. Quæ enim congelaſcit in igne,
flagrat in panno; triumphat autem, cùm cy-
clade immensâ conveſtita incedit quodammo-

dò paludata. Libet divinare; ubi tantum vel-

leris eſt, inde ſanè non abfuit Capricornus. Si
me veròô rogas, quid ſub ſerico lateat; latere
flagitium aio, quod tam ſumptuosè velatur.
In illa opacitate tunicæ mens caligat, quæ &
virum deeſſe viduæ videt, & fllium adeſſe.
Hoc habet cortina uteri, quod theriſtrum
Thamaris habuit, quæ, maritis orbata duo-
bus, duos mihilo minus filios parturivit. Præto-
rium intemperantiæ chlamydem appellaverim
fœminarum; in quo, quaſi in agro I hebano,
ſeges pullulat armatorum, nullis ſata exculta-=
que maritis. Mirum quantæ ſubnaſcuntur co-
hortes & foœminis, quæ viris carent, & prole
non carent. Id miraculi uni datum tunicæ am-
pulloſæ. Etenim, ut ſenſere Trojanmi, non unam
intra Urbem cohortem hoſtium, quam nuſ-
quam viderant, in pinnas momum infilire: ita
infantes vagire horremus, aut abiente marito,
aut elato, non poſthumos, ſed elephantis pa-
res; quos ſcilicet anno à viri funere quinto vi-
duæ fœcunde felicitérque parturiunt. Nec vi-
duæ tantùm, ſed puellæ quoque, antequam
nubant;, parentes pariter, & virgines, turgi-
dioris beneficio tunicæ vitulos lactant, & Da-
phnæ vocitantur. Et ſanè ipſæ quoque ſunt
Daphnæ. Oderunt namque, vitàântque Solem,

utero non capiti impoſità explicatâque umbel-

läa. Eo quidem nomine feliciores Daphnæ,
quod non rigeſcunt in lautum, ut à Sole ſeſe
defendunt, ſed in ſerico fluctuant, veli nube-
culà laxioris, tam à fulgure ſecuræ, quam ig-
nibus expoſitæ, quos optant. Neque enim in
fulmine odere faces, ſed tonitru fœminæ per-
horreſcunt: quarum pleræque, & libenter fla-

grant, & urunt libentiùs, ſi tamen ignes nul-

lus omninò ſtrepitus conſequatur. Siquidem
tantum ſtupæ lanæve non geſtarent noſtri tem-
poris fœminæ, ſi refugerent uri. In eo ſunt to-
tæ, ut quid egerint, neſciatur. Nullam pro-
pterea in ſuo regno patiuntur Philoſophiam;
niſi Pythagoræ, à quo diſcipulos expetum, a-
dulteros „ & tacentes. Porrô, ut vites non pe-
nitus pampinamus, ne botri procellis exponan-
tur: ita foœminæ, ne in ſœtus degrandinet ſuos,
in pampinos exuberant tunicarum. Verùm ut
Soli non objecti botryones perrarò mature-

ſcunt, ita non obverſa luci pignora rariſſimᷣæ

adoleſcunt: Abortiunt enim, non pariunt quæ
in umbra parturiunt. Ut vinum, ita veſtis,
ſi exundet, inebriat; & Lothi, poſt calices,
fœtus miſerrimè repræſentat. Miſeret me mu-
lierum, quæ tam ſunt fragiles, ut pericliten-
tur in velo. Ecquando timuiſſemus honeſtati à
tunicis? Jam incertum apud nos eſt, nocen-
tior-ne ſit foœminis nuditas, an palla; cum præ-
ſertim illecebræ ſemninaria umbr4 maximè a-
doleſcant. Quid autem tam opacum, quàm cor-
pus fœminæ undique paludatum? Nimirum ibi
meritò paludamenta ſuſpendere mulieres, ubi
totiss

—

u

1
7
11

5

1ts A
Ma peccxt
utn Ggml
egcab

unin Cin
ilr inpeni
Io) cn
ten ta⸗
ſenſone
nr cellia
Prole g
if ron ſer

anmn 1
. n1 cunſp⸗

omino.
Drxeſsen
Uulta kl
utioni
Uiro del
Ium mimn
, ſi (
oti lber
ſtum eſt
honines:
Pere Kca
Unminn et
n er
lecdee e⸗

Indio

Udlgnam

t lane ,,
eeccanti
l thearn,
tei ge
1r dun V0.
tnehen
e ſPti⸗
nohn,
un incer

ne, li
era te⸗ *
lucem.
in do.
drisp.
3 Juüm
, Gl
Copich,
tVen
tnige,
CUIBNR ·
Matmo.
uumxel.
COrN. S
t; lete
elann,
t, e E
n aelſe.
heriſtrumm
tbata duo-
t. ræto.
pellarenm
Thebeno,
ta exculti⸗
Cntdt ⸗
, e
ce.
,Nontuun
um m.
llte, i
Ute marto,
ephemis pe⸗
e gntort⸗
nt. Ne n.
, Atecan
gntg, tug,
lon, A-
ocle int
tane en,
gnember
6 Diymz,
1 le ke
t, del e⸗
e, Jun .
egbe eun I
ſoemeher⸗
lbennk
ven igee l.
r. Nuiln
t mmniten.
eolmtr
Pilolotin,
eetl,
vites le
elis ehen

in Cap. XXXVIII Ceneſis.

toties de viris trimmpharunt. Verum qualis
triumphus is eſt, ubi ideò fœmina vincit, quia
Palmam pudoris amittit? Placet ſupremam com-
mentariolo manum imponere collatione mulie-
rum noſtri ævi, cum Rachele. Ablata è domo
Patris idola Rachel, inſcio marito, abſcondit
in ſarcinis, in aulæi modum paſs tunica, dum
ſederet. Mitius noſtræ foœminæ peccant. U-
num illis ſatis idolum eſt, Cupido nempè ſub
tunicis reconditus, qui uxores petit, & ma-
ritos cruentat. Quod enim atrocius vulnus,
quàm è conjuge non liberos ſuſcipere, ſed
privignos? Ita eſt; ſi in tunicæ ambullis uxor
eſt vitrea, vir non eſt natorum pater, ſed vi-
tricus.

Fuit quoque Her primogenitus Judæ, ne-
quam in conſpectu Domins: & ab eo

occisς eſt.

Expedivimus aliquando nos ab anfractibus
tunicarum, quibus intecta Thamar, Judæ
calculo, penè conflagravit. Cujus antequam
