ginitas dignitatum inſignibus. Sæviant in Mon-

te Thuris & Myrrhæ cum Leonibus Pardi, dum-
modè luctæ pretium corona ſit. Veni coronabe-
ris de cubilibus Leonum. Tota pulchra es. Non
dicit, veni, & extergeris, vel curaberis, ſed
coronaberis. Non modèò inter Leones non eſt
decolorata, verüm & pulchrior evaſit. Longè
formoſior inde advenit, & digna non ligaturâ,
ſed coronâ. Non tentabaris in ſæculo, in Religio-
ne tentaris. Nam ibi diadema deerat quamn lu-
cta: æquè hic & pugna paratur & triumphus.
Abfuit ab horto Sponſæ, undique munito at-
que conclulo, ferus ſingularis, apérque de ſyl-
va; ſed defiit quoque, quæ coronam adorna-
ret, Laurus. Caruit hoſie, caruit & trophæo.
Væ Davidi, fi Gigas Iſraël non exprobraflet;
tardius, & fortéè nunquam, regnaſſet. Fortu-
natus David, ſi diuturnius exulaſlet; ſiquidem
pudicitiam tardiùs profligaſſet. Quam felix
exul, tam infelix Princeps; cui & adverſa fortu-
na detulit regnum, & iſecunda Pudorem abſtu-
lit. Ex quo ſecundæ res eum Primum fece-
re, poſtrema facta eſt in eo Innocentia, quæ
Prima fuit, dum ille Poſtremus fuit. Quæ enim
regnarat in exilio, exulavit in regno. Noli ergo
horrere ad radices thuriferi collis, myrrheique a kozp
verticis ferarum caveas; quæ tibi, fabro- iziiz.
rum more;, ſine ullo impenſarum diſpendio,
diadema elaborant, & decus parant. Veni de Aulics
Libano, veni coronaberis. In Lectulo dilec- en Momc-
tum inter flores non invenit. Et ad coronam
evocatur, non & caverna maceriæ, ubi ſugit
ubera crucifixi, ſed è& cubilibus Pardorum,
ubi cum Monſtris colluctata eſt. Uſque adeò
Tentatio utilior ipſà quoque Contemplatione
eſt. Quin, ſi dederit homo omnem ſubſtan-
tiam ſuam, charitas ejus quaſi nihil deſpicitur:
Quæ Lampadibus comparatur, & lauclatur 9 11
fuminibus Tentationum obruta non Iit. Aquæ
D mliltæ

§& David,

Felicitas
noXia.

38

Cant. 8.7. miltæ non potuerunt extinguere charitatem. Non
aurum multum pro Deo diſperſum, ſed aquæ
multæ commendant amorem. Quamquam ſi
diligentius, poſito timore, Montem rimeris,
deprehendes cubilia ibi quidem ferarum ef-
foſſa, ſed à monſtris deſerta. Leonum late-
bras commemorari audies, non Leones: Non
enim verè tentamur, ſed, ad probationem;,
cribrari in religione permittimur. Sic pericli-
tatur Apoſtolorum cymba;, ſed nequaquam
mergitur. Sic Petrus hauriri videtur fluctibus,
ſed portum fortitur in naufragio dexteram
Chriſti. Sic Paulus anguſtiatur, ſed non apo-
riatur. Quid ergo metuis in monte Myrrhæ
niſi coronam tuam? nam ibi feræ non ſunt, et-
ſi cubilia earum ſpectentur, & corona texi-
tur ſolo pugnæ ſimulachro conquiſita. Verùm
dolum retego meum, & effuſiorem fuiſſe me
ſateor in celebrando hoc myrrhæ monte. A-
beſt enim inde tam corona, quaàm feræ ab-
ſunt. Nam ubi Vulgata habet. Veni de Liba-
no, veni; coronaberis de capite Amana. Hebræa
lectio, ſine ulla coronæ commemoratione, ha-
pei pre- bet. Mecum deluabanon Sonſa, mecum de Liba-
ſentis. no venies, proſpicies de vertice Amanab. Quam-
quam quis hic coronam deeſſe aſlerat, ubi ſpon-
ſæ protittitur Societas & contubernium cum
Dilecto ? ſatis pretioſum diadema eſt, eſſe
Oratio me cum Deo. Deeſt in Hebræa verſione, Coro-

Nil præter
chr. ſtum.

Der , i- naberis, ſed ibi legitur, Mecum sponſa, mecum
rond. e Labanon venies. Quis curet de Corona;

cui adeſt JESUS? Quis diademate caret, qui

cuen Sponſo non caret ² Dulcis myrrha, quæ me
ſociat Chriſto. Felix à Libano exilium, quo
Eccleſßafi. JESU jungor. Valeat corona, ſi Dilectus adeſt;
ci v’ri niu malo eà carere, quàm illo. Corona mea Dile-
ee ctus meus mihi. Si cum illo vivo, imò ſi vivit
azſment. ille in me, & ego pro illo morior, coronâ

non Caréeo.
Hyc capite
tota lauda-

W Tota pulchra es, amica mea, & macula
Trae, e non It in te. Veni de Libano, Oponſa
naſJuam mea, veni de Libano, veni coronaberis
Ft eni⸗ de capite Amana, de vertice Sani &
e Hermon, de oubilibus Leonum, de
viſa eſt. montibus Pardorum.
Tyro non
Iaperbiat: Nunc primùm Sponſa dicitur. Et quidem
di , non dicitur ſponſa, cùm dicitur ſine macula,
ſed non in. tunc enim tantùm appellatur amica: Sed cum

e Leeren 4 Libano evocatur ubi & Pardos ſuſtinuerat
C . ⸗ — —. .
& Leones, in Sponſam aſciſcitur. Hic bis lau-

caßtitas. datur, tota dicitur ſine macula, ſponſa pri-
muùm ſalutatur, ter invitatur, deſtinatur ad co-
Tentatio ronam. Nimirum ubi Pardi & Leones;, ibi ni-
niilis. hil remanet macularum, nihil ornamentorum
Deſalatio. Hon floret. Sic c. I. ubi illa dicit, Faſciculus myr-

rhæ inter ubera mea. audit, illicò, Ecce tu pul-
Lirius ſoli- Chra es. Myrrha pulchram fecit. Nimirum Vir-
da Cpriſte ginitati tantum nomen debetur, non cum flo-
lacet va- . . . . . .
,à ema- ét in vineis Engaddi, ſed cùm in nive Liba-
1. ni, & ferarum luctàâ amorem ſervat pariter &

candorem. Unde verô tanta in Dilecto de
elſcnti Sponſæ adventu cupiditas, ut ter illi dixerit,
Pati o Veni? An quia ſine maculà? Vel quia in Liba-

Mortifca- no, hoc eſt, in dealbatione? Vel quia fortiter
iens . pro Caſtitate luctata eſt cum Pardis? Propter
hæc, ut puto, ſed longè magis, quia jam Spon-
Perſeve- ia eſt. Quid eſt, Sponſa eſt? Conſtans & Per-
Pan,is. ſeveratura eſt. Amica enim inimica fieri po-

Oliva

immaculata fœdari Propoſtte
retinenda.
Tentatio
aetilis.

teſt, Proxima elongari, immacu at dari
poteſt. Sponſa nexum trahit inſolubilem. Hoc
enimverèò illud eſt quod ait.

.

Vulneraſti cor meum, Soror mea Sponſa,
vulneraſti cor meum in uno oculorum
tuorum, & in uno orine colli tui.

Unde cuſpidem oculus criniſque ſumpſe-
re, quâ Sponſi præcordia transfigerent? Priùs
certè ambos & perſpexerat & dilaudaverat
oculos, totamque capitis comam & commen-
daverat, & caprarum gregi comparaverat;
nec tamen ſe vulneratum dixit. Nunc verò
uno rapitur crine, unéque duntaxat feritur
oculo. Unde, rogo, tanta Sponſæ addita pul-
chritudini gratia ? In monte Myrrhæ;, in col-
le thuris. Imô obedientiæ debet venuftatem
ſuam ſponſa: ex quo enim à Libano venit in
Montem Myrrhæ illuc à ſponſo & invitata
& deducta, cœpit ille & rapi, & capi, & vul-
nerari & compediri: gratiorque jam unus dun- muales
taxat Crinis in monte Myrrhæ eſt, poſtquam VO-= Renovatio-
canti paruit, quàm tota fuerit & comæ & facici ze.
pompa in Libano. Quare gratulari debemus nos
nobis felicitatem noſtram, quibus Religioſus
habitus tantum addit Dignitatis, ut, qui in ſæ-
culo Maximi licèt & Gigantes, Deo minimi
fuiſſemus, uno nunc crine, & quidem non
frontis, ſed colli, hoc eſt, ommium neglectiſſi-
mo, vulnérare poſſumus ſponſum, quodque ve-
hementiùs ſtupeas, eum vulneramus in corde.
Audeo dicere, gratiores nos eſle Chriſto
in Religione ex Obedientia ridendo, quàm
plerique in ſæculo ſint, in favilla & cinere la-
crymantes. O Libane, quantis debes impenſis
ornare vultum Domino placiturum! Rubere
debent ut coccum labia, albere dentes ut oves,
candere oculi ut columbæ, turgere ubera ut hin-
nuli, ut fragmen Punici purpurare genæ, nec
ſponſus vulnerabitur. Laudabitur ſponſa, ſed
ſponſus non vincietur. Illa pulchra, ſed non
iſte captus. Tam denique hic ſine vulnere
erit, quàm erit illa ſine macula. Facit hoc s. yri.
loco, quod ſanctus Cyrillus proponit in Evan- Wd
gelium S. Matthæi. Recordamur, inquit F .
Magdalenam à tactu Chriſti prohibitam. Noli
enim me tangere, inquit. Thomam autem
hortatur, ut latus & fixuras clavorum perqui-
rat. Quare ſic? Cur non tangit quæ diligit,
ſi tangit qui dubitat? ſed inquis cum Ambro-
ſio, quærebat Magdalena viventem cum mor-
tuis, ideo reſurrecturis prælibare delicias non
debet. Benè eſt: At Thomas minus credi-
dit, & errat graviùs, & nihilo minus fidem hau-
rit & benedictionem in gaudio è& fontibus Sal-
vatoris. Repellatur uterque, ſi uterque æquè
peccavit. Quod ſi contactus vulnerum fidei
vacillantis medicamentum eſt, quande neu-
tri deeſt infidelitas, neuter careat medici-
nd. Ungatur Chriſti vulnere Magdalenæ vul-
nus, quæ epulantis Domini perunxit, in domo
Phariſæi, pedes, &, in leproſi cœnaculo, caput.
Cur quæ, ſi minùs credit, multum certè amat,
rejicitur à pedum oſculo; & qui omminò non
credit, ideòôque nec parum amat, cùm revul-
sd e corde fide charitas areat, invitatur ad
latus? Magdalena, quæ ſola ad ſepulchrum
Pplorat, & ſola gemit in convivio, & Marthæ
non patitur imperium, Animam ſui in ſæculo
arbpitrii exprimit. Thomas vero, qui inter
duode=

Religiuni⸗
perfe ctio.

Obediemiæ
Vis,

Mortifica.
tio utilis.

Quod
formoſio-
yem dica.
muls in
monte
Myrrha,
vides vim
mortiifica-

„.

okein
M cl.
lin
Mughlen
Nralenn
un Aut
Glepworun
echte J
5 de Me l
ſinduem
an chu
amecting
Pirſene,
un charit
it on, Ml
leini.
n, lod .
giten go
as aun 4.
menſithag⸗
ſcunun Fere
iurt; Gvia
Pumm nomm
moatalog
hue aberat
Een, luturu⸗
Plyubetantun
Atanfhon

lone ſonik
lllhi ubie

.
li mo ex ar
i Tinit
Aloſtqnam

ienmonte mu
che. an Dei i
1 4

,nulgtan t
k egitur aur
Fi ſuis i
Ptwingten. 4
Nit 1her juk
ſen ani ni
ede nimähn
6e Veig inr )
Urunge
1 Aetbo ſ

ſedhn
dilen Hm
l

N

en on,
ellorun
l tli.

Ge ſ.
gerent! Dri
Gilondereg
& CoNNen
nperaett;
Munc wen 1
ltakat ſeiin in
2 addtI
trhe, indh
et venoſetn,
bano Teitih-
0 & imtn ,
Cahi,AEnl1
am unsr
Poſtbamrh,
COX Elik
ridebemum
dus Relgols
Ut, quinlle.
Deo minin
X Iidem
ium negleelll.
hy Ouoclte 1i.
Anus in corde.
6 elle Chrike
idendo, gunn
Mla &anerl
debezien
Urum! Nlber
e demeultone,
ere ubenalthir
Mare genr
r ſont
lchra, EIm
c ſine Illen
ah. it ian

ur, imun 16

Prohnubiun N
Thomum alit
avorun fellt
git u len,
Uis cuun Aohre.
entemn Cnd
are deliis n
18 Minis n
minus fenii
Kontbi⸗
ſi uter⸗ 1
vletun
Uuncoel.
Caeat nn,
MMagehen

—

bus con.
.

=

in Cap. IV. Cant. Qanticorum.

duodecim adſcriptus eſt, cœnobitarum ſimula-
crum eſt. Nunc audiamus Cyrillum: Quare
ſic? Illi nondum gratia Spiritus ſanctificatæ (de
Magdalena loquitur) tangere non licebat. Tho-
mæ autem hoc licebat, quia unà cum aliis ſpi-
ritum fuit conſecutus: ad univerſum namque
diſcipulorum conſortium vox illa tranſivit,
Accipite Spiritum Sanctum. O mons Myr-
rhæ planè melleus! vertex thuris coœlo pro-
pior, quam mundo! 6 Religio cœleſti ſpon-
ſo tam chara, quàm charitas! Magdalena dili-
git, nec tangit; Lhomas palpat, dubitat. Fe-
licior penè, ut ita dicam, Apoſtoli vacillatio eſt,
quaàm charitas diligentis. Planè, ut inquit Sa-
lomon, Melior eſt iniquitas viri, quàm mulier
benefaciens. Licet plerumque Religioſo pec-
canti, quod lacrymanti in ſæculo negaretur. Et
quidem, quod prodigium auget; aberat Tho-
mas cùm Apoſtolis inſufflatus eſt Spiritus: &
tamen ſuffragatur exulanti & aberranti ſanctitas
ſociorum. Perdit fidem, cùm cæteri ſpiritum ac-
cipiunt; quia tamen nomen Thomæ inter re-
liquorum nomina adſcriptum erat in Apoſto-
lorum catalogo, præſens Spiritui fuit, qui &
corpore aberat, & ſpiritu erat, ob incredulita-
tem, abfuturus. Mirum ergo non eſt, ſi Mons
Myrrhbæ tantum conferat amanti Sponſæ, quæ
dubitanti Thomæ tantum contulit: ut quem-
admodum hic vulnera tetigit, ita illa vul-
nus inflixerit. Vulneraſti Cor meum, Joror mea
Aponſa. Expreſſius quoque verſio Hebraica: Ab-
Hatii, cor meum ponit pro vulneraſti; & utraque
verſione ſignificantius LXX. ita vertentes: Cor
abſtuliſti nobis, Sror mea ſponſa, cor abſtuliſti
nobis uno ex oculis tuis. Non enim ſoli Chriſto,
ſed toti Trinitati ſuffurata cor eſt vel uno o-
culo, poſtquam, imperio Sponſi, Libanum Myr-
rheo monte mutavit. Libet hic exclamare, 6
Ohyinai. Pronam Dei in homines charitatem! 6 faci-
le expugnatu Cor Dei, quod & crinis vulne-
osv*α Tat & Oculus captivat! Cor nobis abſtuhſti, So-
. ror & Sponia mea. Nos veròô quàm ſumus fer-
rei, qui nec utroque Dei oculo vulneramur!
Pl. 33. 16. Lece oculi Domini, inquit Propheta, Iuper ju-
os, nuſquam tamen cor noſtrum ſauciatum ab
eis legitur aut ſublatum. Unus illi ex oculis no-
ſtris ſatis ad vulnus eſt, ſatis quoque eſt ad
captivitatem. Ambos ille oculos ad capturam ex-
plicat ſuper juſtos, & per totam venatus no-
ctem capit nihil. Heu humani cordis durities,

Spir tus
Sanltus:

Religionèe
perfectio .

Fccli. 42.
14.

ſuæque nimium libertatis avarum pectus! Uno

Deasvilie Deus capitur Peccatoris oculo, imo & crine
nobis eß. uno. Utrumque ille oculum laxat ad capturam
in verbo ſuo, & nullum capit. Quid oculos

dg. loquor? Filium nobis tradidit ſuum „nec tamen
à nobis cor recipit. Ille, unam duntaxat ſi ei
lacrymam commodemus, ſuum illicò oppignerat
catio regnum; nobis totum cruorem effudit, & ex-
Kreta. Cluſus hoſpitio peregrinatur in terra, & diver-

tit in ſtabulum naſciturus, moriturus verò caput,
quod nuſquam reclinaverat, inclinat verids
quam reclinat in cruce. In uno crine colli tui.
In Hebræo, ana torque colli tui. LXX. Iuno or-
Tulentis amento cervicum tuarum. Nimirum non fucos
vedioeri. emendicatoſque nitores ad ornamentum fſui
Sponſa conquirit, ſed ex capillis torquem ſibi
ſuis innectit. Non alieno favore, aut laudibus
Prolectio. ſe ornat: ideoque Sponſum vulnerat, & ca-
enegti. Pit, Advocatur à Libano Sponſa, & occurſura
Sponſo nullam circumdat ſibi torquem, niſi ca-
nci ex Pillamenti ſui. Contenta eſt naturæ inſignibus,
Iue. & margaritis rejectis, verecundius & feliciùs
Ethicæ Tom. I. Pars II.

ientur.

ornatur crinibus ſuis. Uia torque colli tui. For- Ueio.
tè torques iſta capillorum, non tam capillo-
rum captum Sponſum pulchritudine „ quàm
concordiâ deſignat. Planè unio crinium illa di-
lectum vulneravit, quæ dilectam à vulnere ſer-
vat. O concordia, quæ vel in capillis places!
O concordia, quâ parvæ res ita creſcunt , ut
Numen ſuperent, captivent, & vulnerent!
Et vocabulum quidem torquis innuere videtur
capillos nulla inter ſe vittà conſtrictos aut reli-
gatos, ſed mutuo inter ſe nexu implexos &
implicitos. Minuùs enim Unio Chriſto placet,
quæ externo indiget ſeu glutine ſeu vinculo:
tunc JESus capitur crinibus Dilectæ „Cùm ſeſe
ipſi complectuntur, unufſque videntur crinis,
cuùm multi ſint. Unde pro, una torque colli tui,
Vulgata habet, In uno crine colli wi WN'l præter

Deum.

V. ulneraſti oor meum in uno oculorum Amor ve-
rus, & Ias
tuorum.

titia ſi ri-
tualis Orae

. . . tionem
Id eſt, in unitate oculorum, quibus me reſ- nunquam

piciebas. Et quare nunc vulneravit ,Cùm evo- Teſefant.
catur à montibus Pardorum, & non ante vul-
neravit, cum tota pulchra Prædicaretur, & pro-
baretur? Nimirum nunc & è& cubilibus Leo-
num evocatur, & advocatur ad coronas. Voni » Pardos.
coronaberis. De capite Amana. Utrumque ma- Tempora-
Snum, nempe unum duntaxat Sponſum reſ- unm, con-
Picere utroque oculo, tum in ſpe regni, tum 7 Malar
in ærumna calamitatis. Verè Sponſa, quæ deſpi- lFerenda.
cit coronam, nec Pardos reſpicit, ſed ſolum af- en
Picit Dilectum; non metu ferarum , nec ille. mater.
cebrâ diadematis retardata ab amore „»& con- ienas
templatione Sponſi ſui. Ceruinile-

Confidentia
in Heum
tantuàmn,
etianm, inter

Quàm pulehræ ſunt mammæ tuæ Joror

mea Sponſa! palchriora ſunt ubera
tua vino.

Mirum quantum pulchritudini ſponſæ addi- Orazinis
tum ſit venuſtatis, ex quo ad collem Thuris D.
montémque myrrhæ ſeceſſit, ubi Pardorum at- tionisona.
que Leonum antra incolas conterrebant. Ete-
nim, cùm ſuperiori hujus Capitis parte, vix
capreis, hinnulis, & vittæ Ccompararetur faciei
ejus decor, nunc vel crinis vulnerat, vel pu-
pilla cor rapit, ipſæque mammæ Præſtantiores
vino prædicantur. Nimirum tum Oratio, tum
Mortificatio incredibile dictu eſt, quàm abun-
dè dona naturæ & locupletent & cohoneſtent.
Eadem lingua in Libano vix vitta erit ad obli-
gandum, futura favus, immo lactis ac mellis
penus inter myrrham & thus, non jam vit-
ta, ſed vita. Niſi id Leonum quoque cubili- Zentatis
bus, id eſt, Tentationum anguſtiis libeat aſ- "rilis.
ſignare: ut propterea non immerite coronan-
da advocetur a ſponſo ſponſa. Veni, coronaberis;
quòd grandis acceſſio pulchritudinis facienda
ſit inter monſtra decori & formoſitati ejus.
Quæ enim ſplendidior corona, quàm crine
dilectum vulnerare, exæquare favum labiis,
ſuperare mammis vinum? Porro cur non dul-
cedo, non abundantia, non eſca commen-
datur uberum, ſed pulchritudo? Quàm pul-
chræ ſunt mammæ tua, Quid mammis cum pul-
chritudine? dulceſcat lac, & deformetur uber.
Illud ſitio, non hoc intueor: ſi pulchritudi-
ne delector, habeo illam in oculis, non in pe- Zelaus cans
ctore quæro. Volo cibum à mammis, non fu- s: .
D 2 cum.

40 1 Oliva

cum. Verùm, quod Tu deſpicis, hoc ſponſus
aſpicit, hoc ille probat. Non ſufficit, ut cha-
ritas nutriat, niſi cum venuſtate nutriat.
Non ſolus placet ſapor in ubere, ſed & decor
vez t, quæritur. Omnia licent amori, ſed non omnia
. iteln expediunt. Agere Sacerdotem cum fœmina
ſolum cum ſolâ, ſolari illam, illam erigere col-
loquiorum blanditiis, ut dulcedinem lactis ex-
Fam iHtazi primat, pulchritudinem in ubere non ſer-
„„ Vat. Stillet eæ mammis lac! ſed non diſtillet

tas nimia . .
cum mulie- decus; imô ſervetur hoc, dum illud effunditur.

Modeſtia.

ridnc. Vel ideò oblitus lactis ſponſus, ſolam com-
nendat formoſitatem in ubere, quòd magis in-
firmos alliciat venuſtas uberum, quam efſca.
Clemenmia. Perique lapſos excipiunt, foventque: ſed ubere
ementia.

quàm pleno lactis, tam extimæ humanitatis va-
Cvmpati. Cuo. Etiam Leo mella Samſoni præbuit; ſed
ænigma id eſt, quod convivas mœrore obruit.
Aliquorum charitas lac præbet, uti à natura au-
rum ſuppeditatur. Hoc enim extrahimus ex
ærariis terrarum atque viſceribus, tam luto
quaàm pretio grave. Tam triſti vultu foven-
dos excipimus interdum miſeros, ut carboni-
bus recluſum lac videatur, non uberibus. Quid
conſeſari; pungis ore, quem paſcis ubere? Quid terres,
Butblandi, quem lactas? Quid, quod mammis adeò ſponſus
delectatur, ut eas non ſapore duntaxat, ſed
glementisg. & pulchritudine anteferat vino. Pulchriora ſunt
ubera tua vino. Faceſlat aliquando tandem au-
ſteritas vel à colle Myrrhæ. Non vino ſapi-
dius tantùm gratiuſque lac eſt, ſed & pulchrius.
Supesior Non ergo jactes ſuaviorem quidem domi diſci-
mitis ſit. plinam futuram, ſi ſtillent ubera; cæterùm,
uub virga ferrea, faciem fore domus venuſtio-
Suberior i ; . . .
amore s Tem. Modeſtiores, inquis, erunt, ſi non ferven-
cat. tiores, ad recordationem auſteritatis. Falleris;
uber non dulcius ſolum ſed & formoſius vino
Tronten- eſt. Malè ſperas à verbere, quod deſperas ab
tara fß. ubere. Non habetur à vino, quod lac non im-
petrat. Lutea vVaſa conteri poſſunt à virga fer-
rea, ſolà olei effuſione expolienda. Verùm tranſ-
latio LKX. quæ ità habet, Quàm pulchra facta
Jſunt ubera tua à vino? nonnihil difficultatis fa-
ceſſit. Videntur enim innuere, totum clemen-
Stveias tiæ decus haberi à ſeveritate. Pulchra ubera;
Clanmsgntzi⸗. ſed à vino. Delectabit humanitas, ſi auſteri-
tas terreat. Id quamquam non abnuo; occul-
Saperior ut tius tamen fortè latet hic Sacramentum. Luam
clemens ſit, pillohra ſunt ubera tua à vino! Hoc eſt, Prægu-
iornsn .„ . .
ſabdazar ſtando Tu vini auſteritatem, uberibus dulco-
atiquando reln addidiſti. Quam tu paſſus es ab alio ſeve-
Ier*&*ι*nJn. ritatem, ea te docuit erga ſubjectos mitem eſſe.
Ealeßaßi. Quæ te momorcdit aſperitas, illa tibi ſuaſit ſua-
ci decrets Vitatem. Tandem, dum vinum tibi propina-

condentes, tur, propinare tuis lac incoebiſti. N. 1
nes tur, Propinare tuis ncœpiſti. Neque enim

rur, quae ilntelligere poteſt, quàm amarum ſit, poſt

præſori-.

1 preces fraudari expetitis, & irritari deſiderium
ant.

infimis expoſitum verbis, qui votorum ſuo-
gox cann. ru & candidatus & arbiter eſt. Lacti dun-
plorum. taxat afluetus vinum propinas: Propinares,
crede mihi, frequentius lac, ſi aliquando lac ſi-
tienti vinum pro lacte præberetur. Facilem ja-
ctat obedientiam, qui tantuùm imperat. Diſce,
rogo, experiendo, quid inſuavitatis præferat
alenæ ſubeſſe voluntati. At rapit nos ad ſeſe
Hebraica verſio delicaté ſapiens, quæ pro
mammis amorem ponit. Quàm pulchri ſunt a-
mores tui, ſoror mea Sponſa, quàm boni ſunt a-
mores tui, ditàm vinum En quale tandem com-
Religiß mender Chriſtus uber in Sponſa. Si amaſti, la-
Pir re ctaſti. Non nutriri ſitit, ſed diligi. Petrus, ſi a-
Kicis.

mat, paſcat. Sat ſe ſaginatum eredit, qui ſe credit

adamatum. Ergo & Chriſtus infans ſolo amore
lactatur. Et advena, qui ex itinere fa tigatus Superlor
acceſſit, non vinum domi tuæ receptus curat at- met.
que delicias, ſed propè fontem conſidet, amoris Din
quam refectionis, cupidior. Denique dummo- garize, 4
do loqui tecum illi liceat, aquam petit. Quid meore, non
mihi productio uberum, ſi odiſti? Dilige, &, Abis, O.
ſi placet, flagella. Notandum illud quoque criki
eſt, quod non amor laudatur à Sponſo, ſed natiwitas
amores. Non enim amari ſe tantùm vult;
imô odio ſe putat haberi Deus, niſi unà ſe- Infirmi vi
cum amentur & proximi. Porròô in iſtis amori- Rer
bus primum Pulchritudo, tum Bonitas dilau- non ſatam
dantur. Quàm pulchri ſunt amores tui, ſoror mea "urentur.
Sponſa, quàm boni ſunt amores tui! Nimirum Haſpnali
amantiſſimus cautionis in amore Sponſus eſt. 9 no

Placet ill bonitas, ſed prius commendat pul- Zaſcat tan-

chritudinem. Et Bonitas quidem veluti Cor eſt Katet.

charitatis, Pulchritudo veròô veluti vultus. Equi- peregrinos,
dem pretioſius eſſe Cor vultu quis dubitat? Ve-
rùm curanda eſt à charitate tam ſpecies, quàm Tie er
intentio. Cavendum eſt, ne amicitia videatur,“.
quæ charitas eſt. Vernet priuùs in verbis vere- cnor in
cundia, tum æſtuet in corde zelus. Alioquin, DPeum.
ſi vultu caruerit Amor, carere & corde puta
bitur. Quale monſtrum, quod, cùm Cor ha- Trimi.
beat, faciem non habet! Amor, niſi in fronte a-
gnoſci probarique non poteſt.

Favus diſtillans labia tua, Sponſa, mel
& laç ſub lingua tua: & odor veſti-

mentorum tuorum ſicut odor thuris.

Tam refertum eſſe debet os Superioris mel- Saperors
le, ut illud continere non valeat. Etiam, cùm charitas.
ſiles, ſolari debes ſubjectos. Inops humanitas „eiz
ea eſt, quæ niſi loquatur, non recreat. Chri- 5
ſtus ſiluit, & Petrum convertit. Stillet mel, Superior
necdum diductis labiis. Quid, quod non mel amer ſube
duntaxat habet in ore Sponſa, ſed etiam lac?ο5⅜
Mel & lac ſub lingua tua. Nimirum tardius ſuc-
curriſſe ſe crederet infanti charitas, ſi producen-
da forent ubera, quoties ille indiget nutrimento.
Lingua pro mammis lac fundat, quo promp-
tius ſubveniatur filio lachrymanti. Quaàm pul-
chrum, ſi loquaris, & paſcas! Imò ſi nec lo-
quaris, & nutrias. Non enim ſermo dumtaxat
mel eſt, ſed ipſa adhuc compreſſa labia favus di-
ſtillans ſunt. At ſi mella pariter cum lacte fovet
Sponſa ſub lingua, cur labia mella duntaxat ex-
ſtillant? Favus diſtillans, inquit, labia tua. Ni- rräio
mirum infantes qui volunt eſſe, videri nolunt in- leereta.
fantes. Proſtent mella, quæ alliciant, lac tegatur, Beefr.
ne verecundetur, qui lacte eget. Mel & lac ſuh cienaumn
lingua tua. Intelligis, credo. Lactari debet il- clam.
le, ſed clanculum; ne centum annorum puer .
. . Combati
inclametur, qui eget ubere. Quàm prudens Ma- Mam.
ter, quæ, ut ejus non ſuffunderet vultum, cujus
erat nutritura infantiam, locavit in ore uber; compai
dumque loqui ſimulat, in Chriſto vagientem im- inpede
becillamque ætatem lactat. Et quidem eo quo- tan ſt.
que clarius charitatis figmentum elucet in Spon-.
ſa. Quæ enim favum geſtat in labis, myrrham damdani
ſtillat & digitis. Manus meæ ſtillaverunt myr-
rbam. Favus diſtillans labia tua. Quàm infre- auſtei.
quens amoris prodigium iſtud in Eccleſia ſpecta- Religioß

rfebziores

tur, ut cujus manus exſudant myrrham, os mel- Hiz ſper.
la diſtillet! Cujuſnam & opera amara ſunt, & nanicett-
verba delicata? Quis dulcis ſermone eſt compa- chari
tiendo, ſi operibus ſibi, patiendo, amareſcat? U- vera, O
nus Jacob & mamibus inhorrere potuit agreſti- Eecleſali
bus, & non agreſtem vocem emittere ad epulan- Ane
tem-

S r leſe Il

inlbis inſtan
Anlele o
en chona f⸗
oon MMnr.
. ,K inn
GL MI.
el in
, , g ſt,

1 Catunng

Pl Lacti

eblllente
ell hae Ton⸗
el! Muo,ut in

iner noſtre
8 rgli ſne ſn
. Uldhmaat
6s Ehykrentur. I
1 Dorittimo::
2a Aketur. Fapue
inme lidi;
gablid vetbunn
rd mmeminer
3 l anem Non
2 Umelk luint
mn nle kores

hr lſin

en
uni

n
fu onl

—
4 ann 4 oill

lo atnote
aintn
WCuritit N
et, andi
dumm-.
dei gil⸗
Dlge, di

. 1
Uul umn Ke
iſtt anoi.
nitas ln, 8
41, ſ Ne
Numm
ponlirte
mendt 4
eluti Cref
ultus Hanii,
Gubita! e.
bectes, gein
. 40
Ntiavidenm,
wethis nett.,
8. Alogbin,
Colde ir
Wum Cor N
. 4
ſin fronte

ponſa, n
Odor mſ
, thuni.

opetionsnel ,
Etiam, CNNI*
S hummite
ecreat. CIr.
Stillet neh
Gocl non Ue
ſed etiaml!?
m tarcluſke
,ſiproleer
et nutrumentd.
qvo gunm
Imoſ wl-
mo dunnann
labia ſanbl-
um lcke ſon
duntaat .
labia tuu. N .
gerinolumnn
t, lar tegni ,
Mel& helbe
ati Gebet!“
nnorum n,
ppruden e⸗
ultum, i
in oe “
Tagientenn ,

i dem e0 . .

eletit ,
bis, nſn,

t M.
AveN. .9

Uan n

e,
tham,
eltconſe ,
vnin ii 1
ealchle

in Cap. IV. Cant. Canticorum.

condentes tem. Rara avis, homo myrrham contrectans,
Rbi, nn & mella proloquens. Meritò florum Roſa im-
. Peratrix ſalutatur, quæ & ſpinas ſibi circum-
Mortfca- dat, & foliis nobis tenerrimis, ſuaviſſiméque
on . olentibus, blanditur. Porro excidit aliquid ne-
quaquam prætereundum. Diximus cum melle
Lac latere ſub lingua ſponſæ, ſtillantibus inte-
rim labiis inſtar favi: quòd videlicet lac & labiis
palam fluere non debeat, ne infantiæ arguatur,
quem Sponſa paverit. Aliquid nunc addendum
puto, nimirum non ſufficere, ut cæteros lac
lateat, ſed ipſum quoque lateat neceſſe eſt,
lumpati, quem lactat. Mel & lac ſub lingua tua. Pri-
ſid qusß mum mel infunditur confunditurque lacti, ut
woe dom- ipſe, qui ſugit, non ſuſpicetur pro infante re-
Paitage⸗ putari, à quo infantum more lactatur. Favus di-
pamiliari- lillans labia tua, Sponſa:⸗ mel & lac Jub lingua
tascum ſa- tua. I nunc, & minimi ſaciendam eſſe cautio-
clatibas nem in verbis jactato, Stillante in labiis favo,
prædicatur Sponſa plena lactis ac mellis. Sanè
qualem te in verbis deprehenderint, talem quo-
que te intus eſſe fatebuntur. Rurſum, Quis
noſtrum ſcaturigines ſub lingua continens Mel-
Sermoſoi- lis ſimul ac Lactis, Vix guttas ſtillare contentus

Diſeretio.

Suberior
diſerous:

Correctio
occulta.

Fermo ſpi-
ritualis
Arrogan.
tes.

riuals, ſit Inellis & labiis? Miror ergo non tam opum
nonglorie exuberantiam ſub lingua, quàm opum parfi-
Jus. S .

Pena occul- Moniam in labiis. Conceptum ſermonem quis
tanda. continet? Quis non, more lignorum, ſi for-
. t ¹De ignem conceperit, calorem ſuum cominus
Susere emninuſque teſtatur, & quò flamtnas non po-
inu iſeretus. . „ Q„☚ dde Haint 1 P
teſt, fumum ſaltem immittit, ſui teſtem, at-
que tibicinem lucis? Libet iterum quærere,
cur, ebulliente ſub lingua non melle tantùm,
rFamiliari- ſed lacte quoque, ſolum tamen ſtillet è labiis
tas erm mel? Puto, ut intelligamus, nonomnia fſoris li-
glari- SO .
Sus cama. Cere, quæ domi non dedecent. Sales quidam &
loci inter noſtros, nec inſulſi, nec illiberales
Silemium. ſunt, qui ſine ſale evadent, ſi foras erumpant.
ℳ. Mel duntaxat fluat; intus, ſi libet, Mella lacte
corredtio teimnperentur. Templi Domini cruſta ex auro
aiſima tota puriſſimo: intus in cæmentis nec ſilex reſ-
Sd. puebatur. Favus diſtillans labia tuas mel & lac
correctio. Oub lingua tua. Placet ſermo, inquit Sponſus,
nem. fluens e labiis; ſed intra labia compreilum ſi-
Iangitan. lentio verbum plus Placet. Quod loqueris , el
ds erigen- eſt; quod non loqueris, mel pariter & lac eſt.
gi. Porrò memineris Verba Dei favum Mellis eſſe.
Ieckio ſe. Mel autem non Conficitur ſine floribus. Ergo,
a Ut mella fluant Sermonum Dei', lectio varios
lrmoni: hinc inde flores decerpat.
ſpirunalis.
N
Odor veſtimentorum tuorum, ſicut odor
thutis.

Madeßia Jam Sponſa è& Libano evocata conſtiterat in
& recolle-

T to colle thuris & monte myrrhæ, quo Sponſus ſe-
ſuumodor Ceſſerat, a quo illuc invitabatur. Vadam ad mon-
eree 1 tem myrrhæ, & ad collem thuris. Quare er go thu-
7 ra inter & myrrham conſtituta ſolum ſervat
Rrorriea- odorem thuris in veſtibus? Cur Veſtis myrrham
redolet, ſi thura olet, cùm utrique proxima
ſit? Nimirum, Mortificationis myrrha quòô ſe-
cretior, eò fragrantior, eò ſuaviùs olet què
minus olet. Unge caput, inquit Dominus,
cum viiſcera non ungis. Jejunet à gloria vul-
tus, cùm eſcis abſtinet venter. At recollectio
quædam ſenſuum, nauſeantium ſuper nuga-
fu leviſſimo cibo, orationis quidam veluti
4 odor eſt: qui vel in veſtibus fragrare debet.
pſenis No quidem mihi excidit, quod JEsus præce-
Enius. Pit, nempe, clauſo oſtio ſupplicandum Patri;
. Ethicæ Tom. I. Pars II.

Bona oc-
ultanda.

=
—

41
ne ſcilicet extimus Dei cultus plauſum ab in-
tuentibus repetat. Verùm & Moyſis recordor ra-
dios emittentis, poſt colloquium cum Deo ha-
bitum; quo doceamur, perdurare in noſiris ſen-
ſibus debere ſanctitatem, relatam ex conſor-
tio ſermonis Domini. Quare etiam is, qui clan-
culum meditatur, propalam effulguret, vere-
cundiâ genarum ſuarum fſanctificaturus acce-
dentes ad ſe.

Hortus concluſus, ſoror mea Sponſa, hor-
tus conoluſus, ſons ſignatas.

Si concluſus undique hortus eſt, imòo, ut in Gireumſpe-

Hebræo legitur, obfirmaitus, quare fons tantâ νoauttam

munitur cuſtodià? Pateat ſaltem fons, quando le ezdt⸗
nulli patet aditus in hortum. Quid timeat pu- gmici no-
teus, excluſo undique hoſte per ſepem? Nimi- æi.
rum licèt externa propellatur peſtis, intus naſ-
citur. Non videt oculus? Cor tamen amare po-
teſt. In pomo naſcitur vermis, à quo lædatur.
Procul ab Ægypto Ægyptia monſtra Iſraël
adoravit. Videamus autem concluſi horti ſi- Cella.
gnatique fontis ubertatem. Emiſſiones tuæ para- ontenegig⸗
diſus malorum Punicorum.. Myrrha & alos io, 2
eum omnibus primis unguentis. En quales emittat
fruges Hortus concluſus. Ubi ſunt, qui dicunt Zelus li
ex adoleſcente paulè ruſticiore, ſeſeque à con- ss gi
ſuetudine aulicorum & ſæcularium ſubducen- & cale
te, vix aliquid præter Pudorem expectandum. acbn ſie
Et Rorebit, inquiunt falſi Eſaiæ, deſertum ie. Bien
Sicut lilium. At fructus nullus. Se non labe- IIa. 35. 1.
factabit, & ſervabit ſua: cæterum nullum
ex eo, aut per eum animarum lucrum. O vates
ſomnia prædicantes! Ex horto concluſo & cin-
namomum, & nardus, crocus & calamus, myr-
rhaque cum aloë puniciſque emittuntur. La-
tuit din Nazianzenus in ſylvis, à quo quantum
percepit frugum Græcia univerſa? Baſilius la-
tuit, qui an uni floruerit ſibi, tot Monachorum
germina conteſtantur. Porròô emiſſiones iſtaæ Zelus pla-
à Punicis incipiunt, & deſinunt in myrrham cidus.
& aloé. Fortè ut intelligamus, non ſtatim iis, Che wezez
quos cupimus renovare, aloën myrrhamque of- & ſuavi-
ferendam; ſed proludendum FPunicorum ve- 1as.
nuſtate amaritudini aloés. Emitte primum Pu- Confeſſarii
nica coronata & ſapida, ut deinde tranſmit- à ſore ſint.
tas & myrrham. Illud quoque nobis innui pu- Dropan.
to, non deſperandum eſſe de myrrha in eo hor- Latin: im.
to, qui primùm ludit in Punicis. Noli dam- buendus.
nare tamquam delicatum & mollem, quem Superior
videés initio amoœniori Pomorum ubertate de- difereiuas
lectari. Brevi emittet Myrrham & aloën, qui , are-
à Punicis autumnnm ſuum videbatur auſpica- randus.
tus. Sequitur: Fons hortorum. Puteus aqita- c dagt
rum viventium, quæ ſtluunt impetu de Liba- adoleſwen-
no. In Hebræo habetur: Putens aquarim vi- tibus.
ventium, & ſuentium ad Libanon. Quid? Diviſa
eſt veritas, ſibique Scripturæ diſſenciunt. Ad
ibanum-ne fluunt, an de Libano, aquæ iſtæ? ute, .
Utrumque, ut conjicio, impletur oraculum. auonem
In te enim refluunt, quæ, ex charitate, in pro- juvatr.
ximum influis. A Libano digreſſæ aquæ re- De
currunt in Libanum. Nullum diſpendium pa- 35 scete.
tieris in otio Sanctæ Contemplationis ex ac- re.
tuoſo negotio procurandæ alienæ ſalutis. Re-
fundetur tibi à Deo quicquid, pro Deo, in-
fuderis animabus. At quid audio? Surge, aaqttilo,
& veni auſter, perfla hortum meum, & Ruant
aromata illius. Ita-ne? Emittit hortus cum pu-
nicis crocum;, cinnamomum, omneque genus
D 3 poma

Zelus ani-

42 Oliva

Zelus fli poma & aromata, & quaſi infeecundus dun-

vatet & taxat floruiſſet, Auſter invocatur, cujus bene-

ess, ficio aromata matureſcant? Rogo, quid fluat
canat. Hlante Auſiro, ſi, ſæviente Aquilone, tot ef-
fluxere Pomorum ſpecies? Erraremus incerti
diu, niſi nos ab his vorticibus educeret trans-
latio LXX. apud quos ità habetur. Exurge, a-
quilo, & veni, auſter, & aſpira hortum meum, G.
Nuant aromata mea. Fluant, inquit;, poſt emiſ-
„. ſiones pomorum & aromatum in proximorum
pirkgen commodum, quæ mihi ſunt profutura. Fluant

aromata mea. Ex me fluxerunt illa, ſed non
Ecclezfßi- mihi. Tempus eſt, ut in me redeam, meque
& ti quo- Paſcam „ qui cæterorum famem explevi.
2ce vacint., Et illa quidem Pomorum copia, quæ aliis
emittebatur, vel graſſante Boreâ maturuit: at
auſtro eget hortus, & ablegari debet curarum
atque turbarum aquilo, ut aromata mea, mihi-
que profutura progerminent. Docet Chriſtus
in mari, ſed in Monte orat. Ubique aliis licet
prodeſſe, mihi in tranquillitate vix prodero. Et
& delicatius & tardius mihi hortus germinat. Niſi
rne Fe fortè dicamus, ideò expeti ab horto, ut aroma-
tioribus, ta effluant poſt tam copioſam emiſſionem aro-
matum, quèd tunc incipiamus nobis videri

Fer vor &&

