pulatur, & quidem Saræ hortatu? Quare? At-
tende, quid ſequatur. Ni forte, inquit, ſaltem
ex illa ſuſeipiam filios. En totam cauſam ancil-
læ ſibi ſuffectæ: Vult illam parere; ſed ſibi.
Vult eam parere;, ſed & parêre. Si fortè ex illa
ſuſcipiam flios. Si Nobilis Abrahæ nubat, fi-
liòſque pariat, ſuos illa ſœtus educabit, ipſa-
que erit hæredis & mater, & tutrix. Si ex an-
cillaà hæres naſcatur; ex illà quidem naſcetur;
at meus erit vel filius, vel; ſi remiat; ſervus.
Rogo, cur Doctis, Nobilibus, & Magnatibus
rejectis, ſine nomine truncus, gregarinſque au-
licus evectus ad munus primarium eit, ſumm
omnium admiratione, indignationéque? Id
quæris? Quære à Sara; cur ancillam uxorem
fecerit viri ſui. Ideò ſubvectus eſt, quia, qui
munus detulit, nomen onuſque muneris penes
ſe retinere non poteſt, adminiſtrationem verò,
proventũſque procul à ſe eſſe non patitur. S8i
ex magnatibus aliquis proveheretur, tam In-
fulæ, quam Juriſdictio dimittenda illi eſſet.
Famulus contentus Baculo, annuléque, Paſtor
erit, ut ejus oves ſint, cujus beneficio ſe Paſto-
rem novit. Si Urbis præfectura per inſignio-
rem virum geretur, pro jure voluntas Domim
haud erit. At moderante Orbem famulo, Do-= ryotes-=
mino in ſervo ſeriet Præfectura. Agar uxor ſit, ones.
ut Sara ſuſcipiat liberos. Utinam & inter MO-= Ferventes
nachos ii quoque non provehantur, qui obſe- rarahet
quentiores, quam qui aptiores fore putantur. in ſer
Dignior ille eſt; at hic obſequentior. IIle ſi vel quentes.
Rectoris, vel Lectoris munere defungatur,
præclarè quidem, ſed me inconſulto, defunge-
tur. Hujus dignitas, ſi commoda ſpectes, mea
erit; eum onus tantum, nomenque manent.
Serva mea, uxor ſit Abrahæ; ut quem illa pe-
pererit filium, meus ſit. Sed decepta eſt. Nam
Agar ut concepit, non minus animo, quam u-

tero intumuit, Sarâmque ſprevit. At quam

prudens irriſor Deus humanæ calliditatis! A-
gar ut concepit, recalcitravit in Saram. Ita vi-
les & immeriti, ut refulſerint; rebellabunt, ju-
ſto Dei judicio, à promotore. Etenim Ægyp-
tia, & optima eſſe poteſt ancilla, & non niſi in- Aclie’?

gratiſſima erit conjux. Nimirum quem tu pro- viles, A

moves ex ſtercore, ut nubes attigerit, verte- enen⸗
tur in fulmen, & in nubes coaleſcet- ſal⸗ ent,
. niſi vir-
tus eos e⸗

minam ſuam.

Ut tumuit uterus, intumuit animo. Rarò
ſi concipimus, non tumemus. Vix unam conce-
pimus lacrymulam, vix de Deo aliquid præ-
2 conce-

40
Fre ſu- concepimus, vix ſpem in Aula præſumpſimus,
erber cum illicò faſtu turgidi cæteros ſpernimus. O
ias⸗ . ſpes inanes! Concepiſti, ſed adhuc non pepe-
ninſti, & quid conceperis, neſcis. Sed quod tu
S ignoras, Angelus nunciat. Iſmaëélem, ſi neſcis,
Srre Parturis; hoc eſt, confuſiones tuas, & Iſraélis
luem. Noli, quæſo, tumere, quòd tumeas. Is
Dignitas quem parturis, hæres non erit. Ludet, & il-
von mt Iudetur. Domo proturbabitur; te quoque ejus
ruina involvet. Exulabis ob eum, cujus fœtu
Pelicita, ſuperbis. Quàm ſæpe fallimur. Quo maximè
noxia, & deprimendi ſumus, illo maximè ſuperbimus.
miſera. Lectulum ſuum floridum ſponſa jactabat. Sed
in eo diu ſponſum quæſivit, nec reperit. Quid
jactas flores tuos? fugabunt hi ſponſum, non
vocabunt. Eadem ut purior foret, gratiorque
Sponſo, pedes lavit. Verùm ob lotos pedes
Sponſum repulit. Non rarò iis Deum exclu-
ſuri ſumus, quibus ad Deum non credimus
acceſſuros. Ne timere videretur Petrus, in
mare ſe demiſit: & ideò timuit. Idem ne Chri-
ſtum deſereret, ſecutus eſt eum in atrium. Ve-
rùm ideo negavit, quia eum non deſeruit.
Noli ſuperbire. Iſmaël eſt, quo tumes. Spes
maximas conceperat Aman, cùm à Rege in-
tellexit unum ſe ex Principibus honorandum.
Verùm, dum coronam & triumphum ſperat,
equiſo factus eſt, & Mardochæi præco. Quo
faſtu intumuit idem Aman, cùm ab Eſther
evocatur ad convivium? Regina Eſther nullum
alium invitavit ad convivium cum Rege, pra-
ter me. At quò recidit ſpes tanta? apenſis
itaque eſt Aman in patibulo, quod paraverat
Mardochæo. Coma, quâ Abfſalon adeò effere-
batur, laqueum illi pro coronâ nexuit. Holo-
fernes, unde delicias expectabat, funus ſibi ſen-
ſit, imò nec ſenſit, ingruiſſe. Ex hederà Jonas
umbram ſperavit, luctum excepit. Ne præſu-
mamus. Concepimus, parturimus, ſed lſinaë-
lem. Exulem geſtamus, non hæredem: & quo
nos erigendos credimius, éo maximè obruemur.
Infelix Urias tam honorificè a Rege exceptus,
& cum literis ad Joabum remiſlus, cùm ſe cre-
deret iis ad præfecturam militum evehendum,
ad necem deſtinatum ſe minimè intellexit. Di-
xitque Sarai ad Abram: Iniqué agis contrà me:
ego dedi ancillam meam in ſinum tuum, quæ vi-
Ta quòd conceperit, deſpectui me habet. Judi-
cet Dominus inter me & te. Modeſtiam primò
in verbis, deinde in ipſis querirmnoniis libet ad-
mirari. Quid honeſtius, quam;, dedi eam in
ſinum tuum? O pudicitiæ flos, quaàm pudicè al-
bicas, vel cum peris! Erubuit amplexus no-
minare. Hac Verò in verbis temperantiâ uſa eſt,
non cùm pacata & otioſa in horto recrearetur,
ſed cùm juſto dolore fureret in ancillam. Inter
lilia de virginitate Gabriel locuturus, neſcio,
an caſtius conjunctionem fœminæ cum viro di-
Mornf. cere potuiſlet. Sanè pudor nunquam ſui ob-
catie Paſ- Liviſcitur, & vel iratus rubet, candicâtque e-

tet mores.

Eſth. 5.
42.

Ibid. 7.

10.

Lingua
enra.
Caſtita-⸗
tis curae

Penum. tiam cuùm ardet. Querelarum verò quam bre-
r* to vis epitome! Ancillæ crimen: crimimiſque fon-

tem aperit, & Deo ſe cauſamque ſuam com-
Religiaſo- Mittit. Non facilè invenies, vel inter Mona-
vum cri- Chos, qui deſpectus, Deo judice ſit contentus.
mina vix Irrideri ſe putant, ſi Deus nominetur, dum
erimins ſe ſpretos conqueruntur. O ſfanctorum nævos
Saze noſtris longè gemmis præſtantiores! Mulier,
Domina, Uxor, ſterilis, ab ancillà deſpecta,
quam ipſa viro uxorem dederat, breviſſimè
cauſam perorat, nullémque in rebellem ſup-
plicium depoſcit, Dei arbitrio dimiſsd injurià.

Oliva

Judicet Dominus inter me & te. Quare ab A-
gare deſpecta Sarai, de Abramo conqueri-
tur? Quare non inter ſe & ancillam, ſed in- Aalico-
ter ſe & virum judicem Deum implorat? Si rà & ſer-
ab ancillà ſperneris, cur Abramum inſimulas? w,ie
Nimirum uxeris crimina viro tribuuntur: & e mpir
ancillarum ſuperbia ex incurià Domini prove- iainr Do-
nit. Ideoque non immeritò judicatur Abram, minis.
dum Agar ſuperbit. Planè ſi à Dominis auh-
ci frœnarentur, non tot candidati ruberent,
dum ad Purpuratos accedunt. Quale Roma- 4A4d Di.

næ curiæ probrum! A Dominis excipimur, beete:
. 3 . „ — . iliot es „
famulis explodimur. Verùm non iniqueé hæc n id

evenere Saræ. Ancillam erexiſti, ac te futuram merita
Dominam ſperaſti? Uxor Abrahæ in domo depofest,
Abrahæ Dominam non agnoſcit. Ancillam cre- von eve-
dis, quam Domino uxorem dediſti? Nihil ar- Veud'.
rogantius ſervo in altum ſublato. Cucurbitæ ſi Pnitas
fortè ſemen ſeras in horto, ita inflatur, ut pau- mutas.
cos intra dies plantas omnes occupet;, inum-
brétque. Ulmo innititur, adrepit Pruno, Vi-
tem obruit. Totum ſibi deberi pomarium cre-
dit. Cur? Cucurbita nimirum eſt. Quò vi-
lior, eò profuſior, ut creverit. Aureis malis
palmaris icrobs ſufficit. Anguſtior locus Lau-
ro ſatis eſt: ſerpente, graſlantéque toto hor-
to Cucurbitâ. I, Sara, &, ne contemnaris à Pœna pan
principe foermina, ancillam eleva. Tuo capta culta.
es laqueo. Ne ſpernerereé, viro uxorem, non , itae
M.: . 3 4⸗
parem, ſed ſervam eſſe voluiſti: & ideèò deſpe- gnis.
(tui es. A nemine arrogantiùs deſpiciemur,
quàm ab iis, quos ex famulis pares nobis fece-
rimus. Romana id aula teſtatur. Miremur ah-
quando tandem Abrahæ æquitatem. Auditis Sa-
ræ querelis: Ecce, ait, ancilla tua in manu tud
eſt, uiere eà, ut libet. Quantum latet æquitatis
his in verbis! Agarem licèt uxorem, licet præ- Aulici
gnantem, ancillam Saræ nominat, eâmque e- nen ita
jus arbitrio permiſit. Rari planè, qui Abraha- afrendi,
mum imitantur. Ut efferre coœperint ſervos, *“ lios ,
eos uxori, filis, fratribuſque præponunt. Præ- sste
ſertim ſi quid ex eis ſibi parturiri credant. Af- eroca’é
Hligente igitur eam Sarai, fugam iniit. Mitis Dignitas
admodum Sarai & religioſa fœmina, ut pu- mores mu
to, non nimium Agarem vexavit, cùm præ- tat.
ſertim prægnantem Iciret. Nihilo minus ancil-
la fugit. Nimirum non gravis injuria; ſed
nulla tam levis injuria eſt, quæ ancillæ à Do-
mino in uxorem aſcitz, & hæredem partu-
rienti, non graviſſima videatur. Quæ rilſiſſet, Vro de-
ſi eadem palla eſſet ante conceptum: ut gravari 5der.
ſœtu coæpit, nihil illi non viſum eſt pergrave.
Intueberis in LTyrocinio Chriſti militem came- Moxtiy
los glutientem, qui cùm primoribus labris præ- csto
guſtaverit muſarum fontem, cyminum;, ane- agnzeen⸗
thumque decimat: & cui Ofla Pelionque ſti- iasm in-
pula olim videbantur, feſtuca jam trabs vide- Hictam
tur. Projicitur in mare Jonas, neque projicitur "grè fe-
tantùm in mare, ſed & monſtri faucibus ab- es.
ſorbetur. Lantis affectus cladibus, non doluit, .
non queſtus eſt, imò laudavit Domimum. Et Pete.
oravit Jonas ad Dominum Deum ſaum „ de Jonat.
ventre piſcis. Cygno ſuavius cecinit, conclu- Jon.2, 2.
ſus tam diro carcere Concionator evadit, feli-
citérque res ei ſuccedit. Nimven, Regemque
ad poenitentiam inflexit. Quid tum? immiſit
Deus vermiculum in hederam, qua inumbra-
batur Jonas. Proh Deus immortalis! quam Jonæ 4.8.
ægrè id tulit, quam procaciter eſt conqueſtus!
Mori maluit, quam tuguriolo carere. Quid Dignitas
quæſo eſt, quòd interitum ſuum tam conſtanter, ere-
hederæ vero interitum tam impatienter tulit? ruergze

Con-

Moriif-

N.

61,
.

it

1,e

gitet
ldi
1

A4.

trli
ſin,
1e
u

grita
NlN
1.

1
nik.

ni⸗

tiei
liun.
anitr
en ir.
ihnn
4s.
Nis
fr.
or.
ſrt⸗

ſondn

ſonr

Dihtin
woil
prt

in Cap. XV. Ceneſis. N 41

Concionatus fuerat. Ut vidit ſuis minis exter-
ritum Princibem, fuiſque conſihis Urbem la-
crymantem, oOmnia ſibi deberi credidit; quod-
que purpuras mutaſſet in ſaccum, deliciis ſe di-
gnum putavit, æſtümque impatientius tulit Le-
giſlator Regiæ ac Regis, quam dudum trans-
fugea pertulerat merſionem. Agar non vulnera-
ta, alioqui: nec fugere potuiſiet, & abortiiſ-
et, ſed duriuſculis tantùm excepta verbis, &
fortè alapâ Saræ depalmata, ferre non potuit
injuriam, quæ olim fuſte excepta ne gemuit
quidem. Unde tanta morum diverſitas in ancil-
la? ex utero. Conceperat enim. IT umenti ni-
hil non grave.

Cumgue inveniſſet eam Angelus Domini,
&. dikcit ad üllam: Agar, ancilla Sa-
rai, unde venis! O quò vadis! quæ
reſpondit: à jacie Sarai Dominæ meæ
ego ſug20.

Dei Clie. O Suavem Dominum! quàm blandè retrahis
mentia. filias Adæ ab interitu! Non ſpectro, non ful-
Correctio mine fugientem terruit, ſed Angeli alloquio
Witis. demulſit. Pari nuncio Maria ſalutata eſt Dei
Saperier .. 2 . . er. õä .
vel mini- Mater , & Agar ancilla, ſuperba, fugitiva re-
mo, na- VoOcata eſt ad Saram. Poterat bubulcum ancillæ
ximè cu- WMittere in occurfum, qui ei reditum ſuaderet:
ret- vefurm ne minima minimi facere putaretur, ad

an, ſervam Angelum deſtinat legatum. Ad Davi-
ima 5 5. .
erga au. dem, ut revocetur ad pudicitiam, Propheta

pezes no Mittitur: ut ancilla retrahatur ad Dominam, è
indili- cœlo Angelus tranfmittitur. Non perſonæ vili-
gens. tatem, aut dignitatem attendit Deus; ſed diffi-
cultatem imperati operis expendir. Regi & Va-
ti ſanctiſſimo iatis erat ſcelus apernitle, ut fle-
fet: Ginam conditione ſervatn, moribus ar-
rogantem;, probris exagitatam a fuga ad Do-
minam fſibi infeſtam retrahere, arduum erat:
ideéque ad illum Vir, ad hanc Angelus adle-
Tatf gatur. Quid verò mitius, ſed quid valentius
bandeè admonitione Angeli? Agar, ancilla Sarai, un-
"risendi. de ven's! aut quò vadqis? Non unde fugis; ſed
vn N unde venis? inquit. Noluit enim ſuffundi rubo-
re, ut fugitivam, ſed, ut peregrinantem, a-
nimi ſui ſenſa aperire. Aliqui ſtatim ab infau-
ſtis titulis ſalutationem auſpicantur. Non incre-
pPat, non damnat, non urget, non compedit,
„ proprio eam compellat nomine, utque eam ab
errore extrahat, tria illi in mentem revocat.
Primòô ancillam Sarai nominat. Secundè, ro-
gat, unde diſceſſerit. Iertiò denique, quò per-
gat, quærit. Sapienter ſanè. Hac enim ſufticiunt,
ut à fugâ quævis anima retrahatur. Agar, an-
cilla Sarai. Quaſi dicat; fugis, ſed ancilla eſſe
non deſinis. Dominam ſugere potes, ſervitu-
tem fugere non potes: quocumque perrexeris,
tua te conditio ſequitur. Quam ergo deſeris Do-
minam, ſi te ſervitus non deſerit? Rufſus, un-
de profugis? quò tendis? Hæc meditetur, qui
Chriſti jugum meditatur excutere, & ſuæ il-
Ium fugæ illicò poenitebit. Cuæ reſpondit: à fa-
cie Jdarai Dominæz mecæ ego fugio. Duo ab eâ An-
gelus requiſivit, quò pergeret, & unde veniret.
Ipfa verô uni tantum interrogationi fecit ſatis.
Apoſtats Nempe non indicavit, quò tenderet, ſed un-

derete. de fugeret. Nleque enim qui lanctorum contu-
Pesw, bernium derelinquunt, ſciunt, quò tendant. Si

enim hoc ſcirent, haud fugerent. Libido tan-
tum excutiendi jugum illos ad figam urget;
cæterùm quèô eant, non attendunt. En Agar,
dum Abrahæ domum refugit; quò devene-
Ethicæ Tom. LB

rit! Nempe in deſertum. Cäémque inveniſſet enm
Angelus Domini juxta fontem aquaæ in ſolitu-
dine, qui eſt in via dur in deſerto. Quòôd ſi
deierti horror eam manet, quæ domum Abra-
hæ, ubi vapulabat, deſerit: quis finis fugien-
tium à domo Chriſti, ubi Angelorum pane
nutriebantur? Verúm quam ingenua Abrahæ
ſerva eſt! Rogata, unde venis? non ſe pere-
grinari, ſed fugere ingenuè fatetur. Vitium
ſuum non obnubit. Rarò non alios accuſamus,
dum nos excuſamus. Vel Elias dum ait; Fro- 3. Rege
Phetas tuos occiderunt, non dicit, à ſe quoque 19. 14.
omnes ſacrificulos Baal interfectos. Deinde non Sνg-

probris afficit Saram, non injurias ab illa ac- asgy.
ceptas exaggerat, ſed Dominam ſuam cdicit, „a tones

à quâ fugit. A facie Sarai Dominæ mecz ege de Sabe-
Jugio. Audiant ſervi Chriſti ſervam Abrahæ; vioribus.
diſcant à mancipio Sacerdotibus, Prælatiſque Co'reczios
ſuis parcere, a quibus ipſis non parcitur. Si for- , "1a-
tè recedere cogatur ab und domo Monachus, Saperier
quibus quæſo probris Superioris ſui nomen vel dam
moréſque proſcindit? Fugio, inquit, à facie pani:,
Neronis. Vexavit diu me homo auſterus, & du- olenduse
rus; mal exulare, quam apud eum dege-
re. Et hac paſſim effutiunt apud domeſticos, Okedien-
exterôſque. Agar, fervente irà, domo profu- ia.
ga, itinere fatigata, gravata ſœtu, rerum om- Aalies
nium penuria in deſerto laborans, cùm ab An- wurmu-
gelo rogaretur, quæ paſſa eſt, aperire noluit, Der r de
Sarämque Dominam ſuam, ſeque fugitivam G& p.
dixit. Nos de domo in domum perhonorificè copit:.
tranſlati, quæ paſſi, quæque paſſi non ſumus, Aulici
vel tonſoribus indicamus. Rubeamus aliquan- inaf di.
do tandem ad ancillæ modeſtiam in tantis an- V, as ſo-
. —— . lida rara
guſtiis: & quæ illa reticenda duxit coram An- 2.
Jelo, ſaltem in tonſtrinis ſupprimantur. Auli- & lieionis
ci, niſi fallor, perſimiles-videri poſſlunt Mo- maniz
ſaiceæ Virgæ, quæ quamdiu tenebatur à Mo- viliera.

ſe, & eum ſuſtentabat, & oves continebat, & Religio
SS —.’— amanda
coërcebat Pharaonem. At, ubi à Prop heta z „s

Proſecta eſt, illico in eum inſurrexit, non jam deprimit-
virga, ſed angiis, Frojecit, & verſa éſt in colu- Exad. 4.
brum. Ille baculus eſt domus meæ. Quamdiu 3:.
honoraveris illum. Vel ex imperio Dei depo- Hine Iæ-=
. . rentio
ne eum humi ad tempus, & ſpectabis Colum- „asa

ba-ne, an Draco ſit. bpatet.

Dixitque ei Angelus Domini: Reverte-
re ad Dominam tuam, & humiliare
ſub manu illius.

Si ita loquitur Domini Angelus; proſectò Pio Sa⸗
Angelus Domini non eſt, qui fugientes à Su- äns S.
periore, in fugàâ ut perſiſtant, hortatur. An- ſas,⸗ KSos
gelus Domini licèt vexatam Agar, redire ju- vonſer-
bet ad Saram: Tu quis es, qui leviter incre- vanda.
Fitis ſuades, ut à Superiore diſcedant? Ecce, Saſurro-
ait concepiſti, & paries ſilium, vocabilque no- Sa o ion
men ejus Ilmasl, e quòd audierit Dominus affi- Ssae das.
tionem tuam. Afflicla es, & ea fuit afflictio, perſea-
quæ a Domino audiri meruerit: inſuper filium ie arilis,
paries; non foœminam paries, ſed maſculum;, lchem.
& maſculum cujus mirè ſoboles propagabitur; Se s.
nihilo minus quamquam tanta ſis, talia paſſa, & αιιαα.
editura tam magna, ad Saram redi: Dom ina ziam ſaa-
enim tua eſt. Eò quoòd audierit Dominus eflictio- deant,
nem tuam. Ut puto fugitiva, & quæ Angelo T. lenrie
interroganti afflictionem ſuam non indicavit, We⸗Rtt⸗
Deo in oratione haud expoſuit ærumnas ſuas. g,.
Et tamen Dominus ſilentis, & ſuperbæ ,» Rer zu-
fugientiſque ancillæ afflictionem audivit 3 gize om⸗
D 3 nec nes

42 Oliva

guperior nec audivit tantùm, ſed & per Angelum me-
protegat dicinam adhibuit. Viden? qua ratione docen-
iaeK- tur Principes, Præſuléſque iis quoque confu-
enses, lere, qui ad ipſos non confugerunt. Audivit
ribala- Dominus non orationem, non enim oravit,
tio utilis ſed afflictionem Agar. Nihil loquitur, inquis.
Compati At, ipsà ſilente, afflictio ejus validiſſimis vo-
miſeris. cibus clamat. Tuum eſt, audire dolorem, e-

Selus a- . . Ie
imaram tiatnſi vocem non audias. Hic autem illud ad-
pronior verto. Non ſubiratum Ancillæ Angelum, quod

erga mi. &rumnas ſuas, ſuumque pectus non ſibi pate-
Beros. fecerit. Haud Pilati voce, quam plerique u-
in ſurpant increpuit illam, quaſi minus ſibi fi⸗
as, ssss. deret, dicens, mihi non loqueris? Neſcis, quia
prio. Angelus ſum. Aperi mihi cor tuum. Ne me-
Protedto- tuas: plerâque ſcio, & tibi prodeſſe in mul-
ves habe- tis poſlum. Neque dixit: ego quidem non
u: pauca habebam, quæ indicarem tibi: verum,
z„ keti. quoniam tu mihi celas tua vulnera, ego non
gion. tibi pandam conſilia mea. Hæc ex ore noſtro
CGonſcien non ſemel excidunt, qui tanquam oracula ha-

tiz zpe- beri volumus, & niſi viſcera ſua reponat quiſ-

rienda, que in ſinum noſtrum, nulli præſtò ſumus. An-
non omni= . . . . F. S 1
Zas. gelus Domini cùm duo ſciſcitatus ſlet ab A-
Suzerior gar, & vix illa ex parte uni ex 1 errogatio-

blendus nibus ſubobicurè ſatisfeciſſet, illicoò Angelus

ſi 12 nullo modo queſtus de ejus ſilentio, indicavit
76 en- illi prolis numeroſitatem, Dei erga illam cu-

ram, regrefſum ad Dominam. Etiam ii, qui
à confeſlionibus ſunt, non emungant violenter,
Prefeézi Quæ miſeri non libenter narrant. Licèt pauca
reis pi. acceperint ab afflictis, eis non pauca narrent.
rimaiiâ, Ratio verò conſolandi fugitivum, non ea eſt,
Ssaperioré ut incuſes Superioris auſteritatem, quèò inſo-
eren „leſcenti gratior fiat ſententia tua. Angelus hoc
npud ſub- Præteriit, nec excuſavit auſteritatem Saræ;,
jactor. nec accuſavit. Potiùs ei prænunciavit futurum
fœtum, eâque ſpe illam pellexit, ut remigra-
ret ad Dominam. Ita nos Talenta ſua eis com-
mendemus; quid ab ipſis meritò expectetur,
exponamus: ſic fiet, ut dum magna à ſe pa-
tratum iri confidunt, cum Paſtore ſuo in gra-

tiam redeant.

Hic erit ferus homo: manus ejus con-
tra omnes, & manus omnium con-
tra eum.

Quid ſuperbis, terra & cinis? Angelus nun-
ciavit tibi foœtum tuum. At non quotquot An-
gelico nuncio naſcituri prædicantur „ Joannes
ſunt. Partum ancillæ Angelus prædicit, ſed Iſ-
masël naſcitur. O portenta! O nuſquam ſecu-
ram hominis imbecillitatem! Ex Abrahamo ſa-
tus, per Angelum nunciatus fœtus, Iſmaël ta-
Tyro non Men eſt. Ubi es, qui te à viro notæ probitatis
ſuperbias. editum gloriaris, & divinitùs nunciatum jactas
ingrefſum tuum in Ordinem Religioſum? Par
felicitas in ſœtu Agaris: nihilo minus Iſmaé-
Humili- lem parit. Quamdiu in utero delituit Iſmaêl,
iingte, voCe Angeli nunciari meruit: ubi verò ex utero
, P,. exilierit, Iſmaêl vocabitur. Et ſanè quamquam
Par. Abrahæ ſoboles, & Angelica prænunciatus vo-
ce, nonniſi Iſmael eſſe poterat, qui necdum na-
tus ſuperbiam in mente Matris peperit, cuùm
Talente ipſe in ventre Matris adhuc parturiretur. Qui
& Scien- ſuperbire docet parentem foztus, hæres non
tia Inobe- eſt. Quare ſcientiam, & virtutem tuam meti-
H re. Si enim, ut eas concepiſti, rebellaſti, tu-
5 muſti, deſpexiſti, Iſmael eſt, quem parturis.

d 3Hio erit ferus homo. Paraphr. Chald. Et ipſe erit

Onager in hominibus. Vide; quo modo immi- Homiei-
tes, & truculenti ex Albo mortalium expun- 44.
Cti inter belluas computentur. Manus ejus con- ekuten
ira omnes, & manus omnium contra eum. Idem AMeses M.
Paraphraſtes. Ipſe indigebit omnibus, & etiam
ommes ſilii hominum indigebunt eo. Ergo Perſe- perſeeu.
cutoribus non minus, quam propugnatoribus zio mrilis.
indigemus. Quis enim Iimnaeéle, homine ſylve-
ſtri & fero, egeat? Nemo non eget. Ecquid ab
eo ſubſidii expectari poteſt? Ut ſcilicet vexan-
do, & perſequendo, ad ſaniora compellat.
Idem proinde eſt, eum immitem ferocemque
prædicere, & perneceſſarium illum dicere om-
nibus futurum. Helleboro quid inſuavius 2²
Permulti tamen eo indigent. Amaris æquè, ac
dulcibus ſuccis hominum genus indiget; dul-
cibus, ut veſcatur, amaris, ut ſanetur. Davidi
non minus ſalutaris Semei, àa quo lapidatur;
quaàm Samuel, à quo inungitur. Non Regum
auro, ſed lictorum ferro nos Jeſus in liberta-
tem ſalutis afleruit. Plus Vites putanti debent;
à quo cæduntur, quàm frondanti, cujus ope
Solis fulgoribus perfunduntur.

Vocavit autem nomen Domini, qui lo-
quebatur ad eam: ITu Deus, qui vi-
dRiſti me.

Heu quàm nos tranſverſum agit filiorum Taælenta
amor. Audit Agar ex ſe naſciturum puerum Ene ſpiri⸗
ferum, truculentum, infeſtum omnibus, & .
Deum non precatur, ut luem tantam vel in de prlt
ventre confodiat, vel in lucem editam jacto ſieni
fulmine perdat. Nimirum audierat quoque ge- pollene &
nus ſuum valde propagatum iri per eum. Mul- eloquen-
tiplicans multiplicabo ſemen tuum, & non nu- te ea
merabitur præ multitudine. Futurus eſt homo du
durus, ſed Princeps erit multarum gentium. Superior
Mactet, & occidat, & Onager ſit, dummo- Cencio-
dò Mater ego ſim populorum. Quoties, quæ- nateres
ſo, nos prævidemus eum, quem parturimus, Kase.
arrogantem, immitémque futurum; tamen e der
quia bellè declamat, quia ſubtiliter diſputat, vear fer-
quia eos, quibuſcum agit, in admirationem ra- ventes.
pit, non toleramus modò, ſed & laudamus, Coscio-
colimuſque. Enimverò ejus eloquentià Tem- eao,s,
pla noſtra exedrâſque frequentandas ſperamus. r el.
Vivat Iſmmaël, licèt ſylveſtris, licèt regularis ſias com-
diſciplinæ everſor, licèt oſor fratrum ſuorum. plean-
Et quare vivat tanta permicies? Quia per eum auditeri-
Religio Mater fiet multarum gentium. Libi- dues; 20
do iſthæc populorum concurſum ſitiens, Iſ- ebter-
maëles gratiores præ Iſaaco facit. Et neſcio, Gloria
an aliunde tantum incommodi importari tum vana fa-
Eccleſiæ, tum Coœnobiis poſſit. PFroptereà ap- eirut Dor
pellavit puteum illum, Puteum viventis & vi- Ai, ca-
dentis me. Paraphr. Chald. Puteum, ſuper quem rentes i.
apparuit Angelus vitæ. En quaàm ſplendidé ap- pleéctätur:
pellet eum, à quo Iſmaeëlem accepit naſcitu- Correctie
rum; ex quo intellexit quoque in eo multipli=- neglea.
candum ſemen ſuum. Invertamus ſenſum. Qur Zelus ni-
adeò Angelum commendat? ab eo refocillata Piâ se-
non eſt, ab eo ancilla dicta eſt, ab eo coacta é,
eſt repetere ſervitutem, ab eo de pravitate foe- Jiatur
tus commonita. Quare ergo Angelus vitæ ,qui Fame
triſtia nunciavit, & imperavit? Rursùs, unde esparan-
eum Angelum noſti? Num fulget? num paſcit? 242 vers
num blanditur? Ad Dominam;, inquit, reducit *ι⁷. &,
ancillam; vera, non dulcia, loquitur, ſubvenit aue 1
miſeræ, quique mihi inter læta nuptiarum non venera-

apparuit, ſapparuit exulanti, poſcit nihil, nihil biles.

Præbet;

nulli blär-

ens
ſi

ritat
i,n
ntie
lt
er.
7
fig
ut.
detiy
ntie⸗
terd
tun.
ir
m.
ſn.
es.
geiß⸗
lontr
mi,l.
H
8 oN⸗
1ℳ9
lin⸗
49 ℳ
lerer
1.
li
r
,N
6, 4.
Ntaße
A,NN
Mi
emndi
Aldt
le
l
1,
ie
aur.
ume
SDN.
4 ut

116
r

1ℳ
exelt
rr

S

in Cap. XVI. Geneſis. 4²

Zelus a- Ppræbet; cumque gentis innumeræ futurum
nimarnm Principein Iſmaëlem nunciet, non ait; Domi-
S e . na, Memento mei, cum veneris in regnum tuum.
Pauperes. Qui talia & loquitur, & agit, nonniſi Ange-
lus vitæ eſt. Quot mihi adfuere, cùm uxor di-
cta ſum Abrahæ? quàm multi aderunt, cuùm
rediero in gratiam Dominæ, & peperero in
domo prædivite primogenitum? Nunc verèò fu-
gienti, ſitienti, erranti in deſerto is tantum ad-

Auliei eſt. Tu Deus, qui vidiſti me, qui non florentem,
2. ſed fugientem reſpexiſti, & alloquio conſola-
tlLic. . 1. . 1 e
veri, Do- Ii dignatus es, Deus procul dubio es. Ideò ele

minos e- gantius id exprimitur in Hebræo. Tu Deus vi-
tiam de- dens me; quali dicat, Quod me reſpexeris, dum
jedes non grata eram Saræ, dum ab eâ uxor facta fui A-
de erunt. Præ, dum concepi ex viro filium, dum ſpes or-

Perſona⸗=⸗ . .
rum ac- batæ domus in me recumbebat, mirum non
ceptio. fuit. Deus es, qui mihi ades extorri, qui me

Zeluns a- nunc reſpicis, cum nemo non deſpicit. At vide-
nimarum tur verſio Chaldaica nonnihil faceſſere negotii,
zF. ubi habetur: Tu es Deus videns omnia. Non
ergo eum laudat, quèd ſe affl Ctam reſpexerit,
cùm omnia ab eo reſpici fateatur. Immô ex
eo conjicit, nihil illum non videre, cùm ſe
omnium miſerrimam tam humaniter aſpexerit.
Ac ſi dicat. Plane Tu omnia vides, qui me af-
flictam, profugam, & in deſerto morituram
reſpexiſti. Plané qui vidit me, nihil non videt.
Antequam Caput abſolvamus, libet expen-

dere diſſonantiam inter orationem Agaris, &

Angeli. Illa enim cùm dixiſſet: A facie Sarai
Saperior Dominaæ meæ ego fugio. Hic dicit: Revertere ad
solendus Dominam tuam, & bumiliare ſub manu ejus.
den, 8oo". IIla fugit a facie, & hic monet, ut ſub manu
Murmu- humihetur. Inobedientiæ, & impatientiæ no-
rationes ſtræ hic prætextus reteguntur. Unde fugis?
in Ssape. Truculentiam Paſtoris mei ego fugio. Mihi
riorem, diſciplina non diſplicet. Rugitum ejus pati non
o Rega- poſſum. Det bona verba, & frænet, ſi libet,
larum ob- .
ſervasio- tum ſenſus, tum cor. O dolos! Manum, cre-
nem. de mihi, non vultum fugis. Ruſticior Deceſ-
Correctio- ſor ejus erat: verum quia laxabat habenas, to-
nis impa- lerabatur. Manus Jacob, non vox Eſau, te ad

ragzig maledicendum, impellunt. Si enim manus fo-
zia ſpre. Tent Eſaü, quamquam vox Jacob eſſet, bene-

12. diceretur. Sed hodum non apponit benè con-
ditum, ſed idola tollit, ovium focunditati ſtu-
det, Matrem reveretur, aſtus diei, ac noctis
frigora pro grege patitur; hæc nimirum ſunt,
quæ eum gratum non reddunt. Non triſtitia
vultus, ſed ſanctitas manuum terret fugientem.
Okzedien. Illud quoque adverte: eam videlicet, quæ fu-

tia præ- git, & Dominam, & Sarai nominare: à facie
Kegae Sarai Dominæ meæ ego fugio: Angelum verô
e,e. Dominam tantùm dicere, ſuppreſſo Saræ vo-
riore non cabulo, cùm de reditu fugientem admoneret.

genus, non Revertere ad Dominam tuam. Nimirum tota
ſientia, ratio ſugæ noſtræ ea eſt, quòd in Superiore &
Fn bote dignitatem 5 S& perſonam reſpicimus. Noli di-
dengs 5. cere Sarai; dic Dominam, & non fugies. At-
tende, non quis ſit, ſed quam dignitatem ſu-
ſtineat is, quem durum dicis; & durus non
videbitur. Porrò, qui reconciliare cupit Supe-
riori ſubjectos, nihil in Superiore attendat,
Præter dignitatem. Revertere ad Dominam tuam.
Tu Sarai nominas, ego non novi Sarai, ſed
Dominam novi. Non ego tibi commemoro ge-
nus ejus, non opes, non pulchritudinem ,
non beneficia, quæ in te congeſſit, dum u-
nam te ex omnibus elegit uxorem viro ſuo;
non hæc commemoro, quæ Tu cogitas; hoc
dico tantum: Domina eſt: redi. Tu prius Sa-

rai, quàm Dominam nominaſti; quia pluris
in e perſonam revereris; quam poteſtatem.
Ego ne poſtremo quidem loco nomen ejus ex=
pono. Non dico, Revertere ad Dominam tuam

. e Ere eeebnho
Sarai. Dico tantum: Revertere ad Dominam H
tuam. Domina tua eſt? humiliare ſub manu e⸗ Sceleſia-

jus, ſive claro, ſive obſcuro ſit genere. Cla=- Kie hon⸗
mavere Magi, ubi eſt; qui natus eſt,; Rex wandi,
Judæorum? Reperere Infantem pannis invo⸗ March⸗
lutum, ſine apparitoribus, ſine periſtromatis; *
ſine domo: nihilo minus procidentes adorave-
runt eum. Nimirum ſuſpexere Coœlum; non
Terram. Ibi Aſtrum contemplati; non pha-
leras rimati in æde, eoluerunt verendum præ
ſidere famulante, non ſprevere opibus corona=
que deſtitutum. Qualis ſedeat, non quam ef-
fulguret in ſede;, attendas oportet. Alioquin
ſi Ornatum, non Poteſtatem obſerves; argen⸗
team Domini crucifixi ſtatuam coles, luteam 2
ſeu ligneam deſpues. Quis non pluris Petrum
facit in vinculis, quàm regnantes in thronis
noſtri ſæculi ſucceſſores? Unus idémque cul-
tus impenditur Chriſti ſanguini, ſeu illum Ca⸗
lix ex puro auro, ſeu ex inaurato cupro ade-
randum extollat.

EX CAP. XVII. GENESIS.

Apparuit ei Dominus, dixitque ad eum:
Ego Deus omnipotens, ambula ocoram

me, & eſto perfectus.

—Um Tyro eſſet; & primum & patrid e-= Sens; eh-
grederetur, cùm iret in Ægyptum fame "nendi
compulſus, cùm ex Æ gypto dives rediret, F .
non monetur, ut coram Domino ambulet. “⸗
Quare ergo nune monetur. Audi. Poſteaquam
verò nonaginta, & novem annorum eſſe cœpe-
at , apparuit ei Dominus. Intelligis, credo. Senex fem
Cùm ferè centenarius eſſe inciperet, admone- sats
tur, ut ambulet. Nimirum, vel in Cœno-
biis, Senectus plerumque blanditur ſibi, fa-
cilè à curſu ceſſat, tantumque præteritorum
inemor, in anteriora non extenditur. Neſcio,
quo modo in homine ſolus autumnus maturio-
ris ætatis ſterileſcit. Omnia ſibi licere pu-
tant, omnia damnant;, otio, tædioque non ſe-
mel contabeſcunt. Ergo Deus; quem & tyro-
nem, & virum, & peregrinum, & divitem
monendum non cenſuit, Senem commonuit.
Ut ſciant ſenes, immunitatem non datam ſibi
à canis; ut reprehendi interdum non debeant;
urgerique ad curſum. Et nota; quid Seni di-
cat. Non jejunium illi, non cilicium indicit „
ſed ut ambulet, & ambulet coram ſe. Ambu-
la coram me. Hoc eſt, Ora, contemplationi
vaca, me fruere. Vel certè, ambula coram
me, videlicet, non eos, qui te mirantur, quẽ
te venerantur;, attendas., Igitur vel Fervor, vel
Oratio, vel Humilitas à Deo Senibus com-
mendatur. Quòd ſi duriùs hoc contra ſenes
diéctum videatur, ſenſum invertamus. Ambulaz
coram me. Ecquando Deus hoc dixit? quando parensuts
Abrahamum tam benè currentem, monendum & propin-
duxit, ut coram ſe ambularet? quando? Poſt- 78oro .
quam filium ſuſcepit ex Agar. Peperitque Agar zrer s-
Ahbræ ſilium. Apertiüs cùm filium jam ſalse⸗ Taeleſs⸗
piſſet ex ancillà, ac brevi ex Sard hæredem ſuſ- ſkici ff-
cepturus eſſet, tum eum Deus admonuit. Prius nes neglis
D 24 dixit: Sant.

Paterfa- dixit: Ambula coram me, & deinde addidit:
milias ca⸗ Multiplicabo te vebementer nimis. Nimirum
veat à E- qui Abraham ſecurum credidit in egreflione à
Sioruz a- 2„ . . . . .
more. Patrid, in ſecefſa .Æggyptiaco, in ubertate di-
vitiarum, illum ſecurinmn non credidit inter fi-
lios. Et ſanèe, ut hæres natus eſt, tum enim-
werò amor in Deum minuitur, opum cura creſ-
cit, liberalitas contrahitur; luxus amplifica-
tur. Denique propè Pharaonem Abram admo-
nitione non eguit: nedum nate, ſed tantùm
naſcituro hærede, admonitione munitur. Exil-
Ià dabo tibi filium. Et Reges populorum orien-
Pelieitas tur ex eo. Ubi hæres, & ſceptra promittuntur;

S nec Abram tutus eſt, miſi ſeriò moneatur. Am-
ei pra pyula coram me, & eſto perfeclus. Dei præſentia
ſentia, . .
in corde, & perfectionem ſerit, & ad cur-
rendum impellit.
Regéſque ex te egredientur.: . Circum-
cidetur ex vobis oinne maſculinum.
Turm-is Ubi imperia, ibi neceſſaria circumciſio. Ma-

ex felici gna enim affinitas Sceptri, & Veneris. Hoc

sate & folum cavetur in Abrabæ ſobole;, poſtquam
Pignita- ei prænunciatum eſt, futurum ut Reges pare-
r. ret. Et ſane David vix diadema geſtavit, cùm
elicitas 3 S 2
oxis. illico Bethiabeam deperiit. Salomon inter pel-
Dignizas lices conſenuit. IIlud ſanè dolendum, quèd
nexig, Poriitentia, quæ perneceflaria Regibus eſt;,
Moriif- exulat omnino à Regia. Joannes cilicio tectus
gasto ne- eſt, qui virgo eſt. Herodes laſcivit in purpu-
ceſſaria rà ; & ideò forté laicivit. At, quia ſupremnas
Felicibni. Poteſtates libentius adorandas propono, quam

Vitiis obnoxias expono: ſat eis ſit;, intueri vul-
nera à Deo oſtro conjungi, ut doceantur; in-
* nocentiæ Charybdim latere in throno poſſe,
niſi Solium in aram pœnitentiæ vertant. Nos
interim Coronatos veneremur, non rubore
ſuffundamus.

Cecidit Abraham in faciem ſuam, & ti-
ſit, dicens in corde Jſuo: Putas-ne cen-
tenario naſcetur ilius! & Sara nona-
genatia patiet?!

odeßtia Futurum dixerat Dominus „ ut Sara ei pa-
asff, ta a, reret hæredem. Hæc Domino loquente, A-
Aulicor braham proruit. Verum, qui cultus Viſus eſt,
teremonia riſus fuit. Quam frequenter irrideris, cum co-
& nrba- leris! Libet hic mirari Abrahamum. Unde;

nitates. , — . .
salal to quæſo, tanta, tâanque inſolens in Abrahamo;
Aalici Vel admiratio; vel incredulitas? Coœlo par fu-
infidi. turum genus ſuum acceperat, cum liberos nec

Cap. 15. haberet, nec ſperaret; & credidit. Nune,

1. . cùm jam in fenectute ſud Iſmaëlem ſuſceperit,
Deo non credit alterum filium promittenti?
telieitas Nimirum commemoratione tantùm futurorum

& Digni ex ſe Regum ita hallucinatus eſt, ut Deo ple-
tas noxig. nè credere non potuerit. Prima hæc imperii
ſoboles „ Deo non credere. Rursus. Regna
