ive e on Morez alteram regionem. Quâ, rogo, arte fulgura in r curulibus aſſident, revera moriuntur, cùm "oviο.
li/lle, memoria T'Orem ſunt verſa? Quo artificio Eſau in Jacob regnum non rarò ergaſtulo commutent. Admi-
voqel i/, recuſus eſt? Cineris, & ſepulchri. Ut enim epus niſtratæ molis rationem cauſämque dicturus,
lamenid Etithicæ Tom. I. N 2 ad
Aupe⸗ 9

1
148
ad clepſydram momenti unius, ex quo pendet
tnitas, tantis excruciatur angoribus, tanté-
que æſtu fluctuat, ut, præ omnibus, mori re-
vera videatur. Audire inclamantem ſibi lituum,
Luc. 6. Rédde fationem villicationis tuz, hoc tandem
2. mori eſt. Et tamen nemo non ſceptra ſuſpirat,
cum nemo mori non horreat. Quæ, rogo, do-
minandi libido tanta in mortalibus, tantos in
ſupremo vitæ confinio paſluris corporis cordiſ-
que æſtus, ut iis collatum vulgus non expirare

Peccati videatur cum obit, ſed reſpirare? Miraris ex
damna. Hlirpe Eſaü regnaſſe pleroſque? Mirare potius,
Dignitas quod, cuùm ex genere reprobato Octo regni
⁹ Dee potiti ſint, nempe Bela, Jobab, Huſam, Adad,
bendet. Semla, Saul, Balanam, Adar, eorum tamen
nullus ad filium imperium tranſmiſit. Nulla
enim impiorum felicitas tanta eſt, quæ careat,
non dico, verme, ſed angue ſuo. Regnant in-
terdum, ſed ſine ſucceſſore. Tu verò expende,
in ipſo ſtatim poſteritatis Eſan veſtibulo, Du-
ces Principéſque erumpere, nec procul à veſti-
bulo Reges effulgere; cùm tamen ſemen IIrasël,
uno excepto Prorege, & diu ſervierit in E.-
gypto, nec niſi tardiſſimè regnaverit in Jeru-
PFelicitas ſalem. Ut ex his diſcas, cunctatiorem eſſe Ele-
nezxis, torum fortunam, quæ tardè advenit, nun-
t,. quam receſſura. E contrario, reproborum ſors
grsss. præcox impatienter erumpit, & citô laſſeſcit.
Felices Quid, quod, cùm omnes Reges fuiſſe dicantur,
non ad nullus ex eis egiſſe aliquid fertur, uno excepto
rzad. Adad, qui percuiſiſſe Madian ſcribitur in ter-
Ein⸗ zin. ra Moab. Ergo de eis hæc duo tantùm defcri-
galu, buntur, videlicet: Regnavit, & mortuus eſt. O

obſervan- breve, & infeliæ tantorum Principum elogium!
ie. Nil vilius ſepulchris eorum infculpi potuit.
deveri- Atque utinain de iis tantùm Principibus hoc di-
v:; iias C poſſit. Vereor, ne multorum & Regum, &
i2 ibaiz. Pontificum monumentis incidi duntaxat poſſit.
no. Regnavit, & Mortuus. Quem verè imperii ſui
tempore regnaſle duntaxat dixeris, regnaſſe
pernega. Non enim regnat, qui tantum reg-
nat. Abſit, ut officina oti ſolium ſit. Aaronis
certè virga ideò Principatum præſignavit, quia
Hores frondéſque cum pomis fſœtu uno promi-
ſit, excoxitque. Debes, ſi præes, non aliquid
agere, ſed omnia. Occupanda tibi eſt tempe-
RKtatum omnium focunditas & induſtria. Sat
erat, procul à ſolio, vel floruiſſe, vel, decuſſis

Horibus, amygdalas concoxiſſe. Ubi verò eve-

Gus fueris, & pomis exundare debes, nec flo-
ribus carere potes. Debes audire, debes lo-
qui, debes agere, decernere, exequi, cuſto-
dire, promovere: cumque excubiæ vigilent
tantum, tantuùm dimicet miles, tantumque Ju-
dex pronunciet. Acervatim hæc omnia in do-
minantem congeruntur.

EX CAP. XXXVII. GENESIS.

Habitavit autem Jacob in terra Cha-
naan, in qua Pater ſuus peregrina-
tus éſt.

Locoram
indife-
rentia.

Patrid
amor ni-=
mius.

Iicrimen intuere Juſti, & iniqui, non in
opere tantùm, verùm etiam in incolatu.
Temgo- Eſaü enim, ut Montem Seir, id eſt; Edom
ralium accefſit, ita amœnitate loci captus eſt, ut, non
contemp- Montem adüſie, ſed in montem tranſüſſe videa-
m. tur. Ut proptereà ſtatim eum Scriptura non

Oliva

tam Eſau appellet, quàm Edom. Mi ſunt flli‚ D

Eſaui: ipfe eſt Edom. Non ita cor Jacob adhæ- Gen. 36.
ſit regioni ſuæ. Neque enim, cùm habitave- r5.
rit in terra Chanaan;, dictus uſquam eſt Cha-
nanæus. Utuntur hoc mundo Juſti, tanquam
non utantur. Degunt in urbibus, ſed ſolo cor-
pore. Parati ſunt undecunque diſcedere, quo-
cunque ire. Fateor tamen paulatim ipſos quo-
que Juſtos terræ adhæreſcere, quam incolunt.
Etenim, ubi Iſaac peregrinatur, Jacob habi-
tat. Raròô diuturnitas incolatus non captivat
mentem in amorem ſui. Initio peregrinamur,
tum habitamus, demùm infigimur. Habita-
vit autem Jacob in terra Chanaan. Retinet ori- Tyro de-
ginem vocabuli perditiſſimi regio feraciſſima;, gener, nen
etiam poſt hoſpites tantos. Itäne? A Chanaan "nutabi-
filo Cham, nomen habet, quam Abraham, HHS
quam Iſaac, quam Jacob incoluere, coluere, ien, .
ſanctificavere? Nimirum, ut teſta odorem ſer- Filioruzs
vat, quo recens imbuta eſt: ita Cor, ut Ter- Edacatio.
ra, infantiæ ſuæ vitiis adhæreſcit, quamvis Habitus
criminibus virtutes ſupervenerint. Cave, ne malees.
primus Chanaan pectus tuum inſideat: fruſtraà
enim, adventu Abrahæ, nomen, oménque im-
mutandum ſperas. Quis veròô aulicorum incon-
ſtantiæ, dubiæque fidei Regionis hujus firmi-
tatem non objectet? Etiamſi in ea tentoria fi- Aulici in-
xerint opulentiſſimi Patriarchæ, qui agros gre- di-
gum multitudine impinguaverint, opibus no-
bilitaverint, trophæis extulerint, Chananæa
tamen eſt, etiam poſt Abrahamos; primôque
cultori ſuo, quanquam miſerrimo, inter lau-
ros, & greges nomen ſervat, & fidem. Uti-

damna.

nam pro ſpeculo, regione Aulici uterentur:

qui toties agnomina, teſſeraſque immutant,
quoties mutaverint Dominos. Imôò, nec Do-
minis immutatis, cor, fidémque permutant.
Sat eſt, ad invertendum eorum pectus, ſi in
palatio Saüli David ſuccedat. Licèt Princeps
iis non utatur, ſi tamen alius eſt, confeſtim &
ipſi alii ſunt. Variat colorem Chamæleon, ſed
ſi inſidat lapidi, foliéque, qui diſcolores ſint.
Aulici verò, non variato Domino, cui adhæ-
rent, ſi Regia novum recudat Principem, ii-
dem ipſi non ſunt. Tumet Caſpium, ſi Noto
Jonium intumeſcat. Quævis perflaverit aura,
quamvis procul à ſylva ſpiret, folia univerſa
quatiuntur. Pudet tantæ in homine inconſtan-
tiæ, cùm elementa nomen præferant primari;
imèò non primari, ſed primi cultoris, licèt rer-
ceſſerit, priméôque ſucceſſerint primarii. Ha- Religionu
bitavit autem Jacob in terra Chanaan, in qua d,,
Pater ſitus peregrinatus eſt. Rationem iis verbis gegieg
reddit Scriptura habitationis Jacob in Chana- tia.
næa, quòôd ſcilicet Pater ejus in ea peregrina-
tus ſit. Placuit regio Patriarchæ, non amplitu-
dine, non fertilitate, ſed quia aà Patre delecta
eſt. Quàm ſapienter Avis, Ataviſque hæredes Tmitario
inſiſtimus! Vox Prophetarum eſt: MWeque enim Tundato-
melior ſum, quàm Patres mei. Oraculum Sa- 3. Reg.
pientis eſt: Ne tranſorediaris terminos antiquos, 18. 2,.
quos poſuerunt Patres tui. Sufficit Iſraëli, pro Prov. a2.
firmanda ſede in terra Chanaan, peregrinatio 19.
Parentis in ea: Denique, ubi ille commoratus
eſt, ipſe habitavit. Nobis verò quicquid Ma-
joribus placuit, minus ſapit, aliàs placiturum,
niſi ipſis ſapuiſſet. Duces innumeros Iſraelitæ
ſortiti ſunt, ſed Legiſlatorem unum. Nos tot
Moyſes habemus, quot & Duces. Mira in ſcep-
tro prurigo condendi tabulas. Planè, ut olim Regalari
Moyſis baculus in anguem verſus eſt: ita nunc multipli-
virga imperii, virga dlirectionis fit „mutaturque cutgz⸗

Seniorum
exempla.

Peccati

1

llu ſqun

v

V

4

1

Miie chyes
if. chi

Mer,

1 . 0.
ilen encton
dle

65
len
Vi Mn
znir eS
dor ſub
in, ces
I
nun
wel
ſhje
ſen
renn;
Nem
celtu
Dei
1gr
Non
Cello
Neka
mun
bela
n.
ay ciein
lri
EET
n fe ſupp
8. vals
m.
huimis ga

gui. ult
n li,

„flir
ii⸗ Coil

iltu
ee ſe

6n. cerut

lie. 1 1

ind gätion

⸗
m. Qos)
lnni⸗
lln. .
Ptßy llle

h

hebel

un, kat.

uie Pedes
ſeir.
m.
d. un
lic dänor
i. Myit
lale. kecit

iſ Aege

ſte h
lunt in
loen
Pudor

Atare 1

. lie

li Nn
1T. 4 en
ger n
.
Uüm
Cor.
Gd.
Gdo.
lunt.
habi.
tivat
mur,
lbie.
t0ri. Dut.
la,lun
anden Nus
ham 38. .
here, un⸗
In kr. Min
t I. Niueri
nt Wiin
malu
lertas
limts

kuſtr
neim
imon⸗
firmi-
ria N. ℳ
dgre
Ng ⸗
Mnane
inddie
et han⸗
1 Ur.
tentur:
utam,
ec Do-
wunant.
8,Kn
unces
elum
enn ſel
res i
iahe⸗
en, 1.
IN—
it al,
neti
conla
rmnai;

n. r
1, M l
11 vebi 0ℳ
1Chanr. 14

leine⸗ in
Anhr. ,teA

ſelilch
S e
Alt,,
Uin 11e
tiſal, N,
eli, N
egimun
wmnortt
Gid Mr.
Träln
r n,
jta 1l i!
uqn
69

siles.

ls
voxiae

in Cap. X XXVII. Geneſis.

.

in calamum. Mutamus, ſed quadrata rotun-
dis, quèò ſcilicet proniora in præceps ſint. Non
perficere, ſed variare delectat. Marmoream,
quam nacti ſumus urbem, lateritiam relinqui-
Superior ihus, ut aliquid feciſſe videamur. Non rarò
in mini- ex arbore poma decutimus, ut flores pomis
mis ma- ſubitituamus, brevi, excuſſis floribus, fron-
zima des poſteris ſuffecturi. Verecundiam impera-
mus, zelum animarum, indifferentiam loco-
rum, concordiam pectorum, incommodorum
tolerantiam, ſitim pœnarum negligimus in
ſubjectis nobis turbis. Flores rigamus, poma
ſpernimus: fulgorem in Sole quærimus, calo-
rem; quo ſegetes excoquantur, præterimus.
Nemo loquatur in via: quivis in templa pla-
centia proloquatur & ſuggeſtu. Adulteratum
Dei Verbum non vindicamus, verbuli ſuſur-
ro graviſſimè plexo, ſi prodeat in ſchola. An-
non id eſt, pampinari Vites nolle, & pati Ra-
cemos proculcari? Vix immutatione non dege-
neratur. Ut adoleverint, quæ progignuntur,
nunquam, niſi decremento, mutantur. Ta-
beſcunt, ſeneſcunt, dilabuntur. Habitavit au-
tem Jacob in terra Chanaan. Quomodo Jacob
Gen. 35. Jicitur, cui paulò ante dictum eſt : Won voca-
10. beris iltrà Jacohb, Jed Iſraël erit nomen tuum.
Ex vidente Deum, factus eſt luctator, ſeu
Gen. 36. ſupplantator? Cur:; audi: Divites enim erant
*, valde (Jacob ſcilicet & Eſau,) & ſimul habi-
eleeitas tare noj Poterant: Nec ſuſtinebat eos terra pere-

noxia. „ è1 6 6a 6-
Orationis inationis eorum, præ miultitudine gregum. Ubi

impedi- Mmultæ divitiæ, ibi rara; aut etiam nulla viſio 3

mwentum. & rixæ, luctæque frequentiſſimæ. In eo tamen
felix Jacob opulentiâ ſuâ, quòd, Præ gregum
copiâ, ab Eſau ſejunctus eſt. Cui, ut opinor,
pabe-e & paupertas obfuiſſe, & profuiſſe opulentia
poſſant. Cernitur, quando inops Labano adhæſit, S
Bivitie dives avulſus eſt ab Eſau. Uique adeò Patriar-

Religioſi
zedditus

isdife- cChis fatalis abundantia non eſt, ut & promiſ-
ise ſæ terræ incolatum, & ab impio fratre ſegre-
õl gationem, nonniſi copiarum exundantiâ con-
ditibus ſequutus ſit Jacob. Quid ergo, Cynice, latras
inſtrui in Monachos, abunde agris, æréque inſtru-
boſunt. Ctos? Licet citra nuditatem placere Deo. Niſi
H hebeſcas, videbis in ſimulachro maximo eam
perantur fuiſſe partem magis obnoxiam ictui, quæ vilior

in bonum. erat. Denique non aureum caput, ſed fictiles
Grastie Pedes divulſus & monte lapis perculit, & ſira-
coperan- vit molem. Nullus inter Patriarchas, aut deli-

Relig f catior, aut ditior Joſepho; quem & Pater or-
anſeri. navit polymitâ, & Putiphares domui ſuæ præ-

Seanda- fecit: nullus eo tamen innocentior: cumque
er Jfa- ablegati filii Balæ & Zelphæ ad paſcua, agre-
ſte durumque vitæ genus iniiſſent, prolapſi
ſunt in lacum picis, ſulphuriſque; metente
Joſeph, in abundantia deliciarum opumque,
pudoris florem, lilique convallium. Verùm
hac de re ſuo loco fuſius. Jacob ergo opulen-
tia profuit: ſed Eſau obfuit. Qui, ne gregibus
ſuis innumeris deforent paſcua, ultrò Chana-
næam, in qua jura primogeniti condita erant,
fratri ceſſit, receſsitque in Seir. Quod uni ſa-
lIutare maximè eſt, alii perditiſſimè noxium
eſt. liſdem gregibus Jacob firmatur in regione
Sanctorum, Elau ablegatur in Edom. Cum-
que plerique exiſtiment Laicos non dedecere
Faber divitias, Patriarchas verò opibus & fœdari, &
Juiſzue Perdi: in hac fratrum ſcena edocentur „ quam
Jortuns noxias Eſaii opes, tam Jacob extitiſſe ſaluta-
. res; qui & caruiſſet regione, nec caruiſſet
Eſau, niſi gregibus abundafſet. Perſæpe ne-
ceſſariis ad tuendam Dignitatem opibus, re-
Ethicæ Tom. I.

Felicitas

Divitiæ
indiffe-
rentes.

Non om-
nia licent
omnibus.

149
ditibus deſtituti Eccleſiaſticorum Pritnores 5
Principibus adhæreſcunt, inopià eos abira-
hente à ſinu Eccleſiæ. Recedent ab omnibus,
ſi manus Eccleſiæ fuerint cum eis tornatiles au-⸗

reæ, plenæ alimentis. Habitavit autemn Jacoh
in terra Chanaan. Hactenus Jacob ſolum non
vertit, aut occupavit, quin ei Dominus appa-
ruerit. Hic vero nuſquam Dominus alloquitur
Patriarcham. Apparet Deus Jacob Proficiſcen- gen. 280
ti in Meſopotamiam: In egreſſu è Meſopota- 12.
mia obvios Dei Angelos habuit: Item ,tranſ- cen. 32.
miſſo vado, Jacob blandè colluſit, luctatuſ- 1.
que cum Angelo eſt: Moturus caſtra in Be-
thel, locutus cum Deo eſt: Iterum, ædificato
altare in Bethel „ egreſſurus in

en. 324
23.
Gen. 3 5.
Ephratam; I.

audit à Deo; Creſcee & multiplicare. Nunc ve- Gen. 35.

1r°, cùm jam devenit in terram „ quam Deus ¹1.
ſtabiliendæ religioni deſtinaverat, terram ſci-
licet lactis, & arcanorum, Jacobo Dominus

non apparet. Adde ſejunctuim jam ab Eſaü Pa- Amici

triarcham, aptiorem fuifle colloquio, & vi- Inpii.
ſioni Domini. Etenim anno, in quo mortuus He eticos
eſt Ozias, iniquus Princeps, vidit Eſaias Do= rum fæ-
minum ſedentem ſuper ſolium excelſum, & ele- dera.
vatam: quo ſpectaculo frui non potuit, quam- Ilai.s. s.
diù ſceleſtus imperavit, Dices propterea ei Do-
minum non viſum, quòd Eiau abſceſſerit. Quod
enim emolumemti trahere poterat, videndo
Deum, conſequi potuit, non videndo impium.
Audeo dicere, ejuſdem pretii animæ ſectanti Amies
juſtitiam eſſe, Deo frui, & impio non frui. Inpis.

Abſentia Eſau, & Dei præſentia peræquè Pa- :,9
triarchis proſunt. Et ſanè tantum utilitatis no- endt.

bis iniqui pariunt, recedendo, quantum acce-
dendo, afferre poſſunt Angeli Dei. Sic eſt:
Verùm, cùm proficiſcens in Meſopotamiam
Jacob, à fratre iejunctus ſit, & cœlum Deum-
que viderit, fundamentum doctrinæ noſtræ la-
bat, quod ſcilicet quaſi Vicaria Ppræſentiæ Do-
mini ſit abſentia criminoſi. Caruit tum Jacob
Eſaü, nec Caruit Deo. Dixerim potiùs ſepul-
tum nuperrimé à Jacob Patrem, ſui horrore
cadaveris; ea in corde filii peperiſſe ſanctimo-
niæ, & innocentiæ germina, quæ Dominus;
apparendo, in ejus mente protuliſſet. Non eſt Mortis
cœlum iepulchro potentius, & , ad expiatio- memorias
nem cordis, Aſtris Cinis antecellit. Squalor de- vicaris
functi parentis non invalidior ad ſerendam diſ- 'ze
ciplinam eſt, quam fulgor radiantis Dei. Ut!“
Proptereà cenſuerim non viſum Magdalenæ
Dominum in ſepulchro, ſed procul à ſepul-
chro; quòd in ſepulchro vices Dei abundè
agat mortis, funeriſque recordatio. Quin, &
illi tamdiu ploranti non longè à ſepulchro ap-
Paruit JESUS, non decorus gloriàâ, ſed pan-
no ſubruſücus: quia nimirum callebat optimè
in mortis tegia Deum diligi poſſe, vel panno-
ſum. Ergo Patris funere ſatis, ſupérque confir-
matus Jacob, novo Dei alloquio roborari ne-
ceſſe non habuit, Dei vices ſupplente ſarcopha-
go. Quamquam, & illud non inſulsè excogi- paterfa-
tatum putaverim; nempe occulto filiorum Zel- milia,
phæ & Balæ ſcelere peſſimo, quod necdum Pa- Filioruns
tri Joſeph retexerat, retardatam munificen- 6Aucatios
tiam manifeſtantis ſe Domini Patriarchæ. Ve- galis og⸗
rùm ignotum Patri ſcelus filiorum non cenſue- ſir van⸗ 2
rim obfuifſe; cùm præſertim nondum actum rie.
credi poſſit. Rubeni potiùs impunitam laſci- Accuſa-
viam apparituro Domino dixerim obſtitiſſe. siones er
Peccaverat Ruben, & Jacob conticuerat: ſta-Hancto C
tin que profectus in Hebron, quamvis & Patris Cerreckin
obitu mœſtior, & exilio fratris ſanctior factus, neglecka⸗
N 3 vide-

Correctio
adbhiben-
da.
Severi-
245

Luxiria.

150

videri poſſet Jacob aptiſſimus viſioni Domini,
eâà tamen non immeritò fraudatus eſt, quèd
peccantem Primogenitum non arguiſſet. Ap-
Paruit Dominus Jacob, etiam poſtquam filii
ejus Simeon, & Levi grandi ſcelere urbem
Salem deleverunt, interfectis dolo civibus,
direptiſque jugulatorum ædibus. An crimen
immanmius, dormiviſſe adoleſcentem cum an-
cilla una, quàm ſpecie religionis deceptam ur-
bem, ferro ignéque exterminaſſe? Haud con-
ferenda Urbis excidio adoleſcentis libido. Qua-
re ergo, laſciviente Rubeno, Dominus Jacob
non apparet, quamvis ſtationem mutet, &
ſævientibus Simeone Levique, migraturus Ja-
cob colloquitur cum Domino? Quia ibi, qui
peccarant, durè à Patre increpiti ſunt. Turba-

Gen. 34. Nis me, & odioſum feciſtis me Chanancis. Hic

3r.

1. Reg. 3.

21.

2

veròô, quamvis crimen ſit levius, ſilentio ta-
men involutum eſt, non increpatione damna-
tum. Ergo non immanitas criminum, ſed im-
punitas inter Dei vultum, & nos parietem in-
terponit, quo ſubducti Colo Deôque, cæcu-
timus procul à facie Domimi, in vicinia um-
brâque mortis. Dediſcant, rogo, parentes im-
miſericordem in peccantes miſericordiam, lui-
turi degenerem pietatem jacturâ divini vultus,
quâ ſane, apud reos, in gehenna gravior nul-
la eſt pœnà. E contrariò Samuéli, ex quo Pon-
tificem de filiorum ſcelere, eique impendenti-
bus ſuppliciis, ſeriò ſinceréque commonuit,
familiaris Dei vultus innotuit. Et addidit Do-
minus, ut appareret in Silo: quoniam revelatus
fuerat Dominus Samnzli in Silo juxta verbum
Domini. Merces proinde relatæz correptionis,
vultus Domini eſt, quo Jacob fruitur, ſi ho-
micidas increpet, quo fraudatur, ſi, audità
Primogeniti laſcivia, conticeſcat. Porrò, cùm
correctionem adhibendam ſuadeo, non vulne-
rari impium volo, ſed coërceri: curari cupio

Correctio ægrotum, non cruciari. Certiùs autem conva-

mitis.

leſcet inter verborum blanditias, quam inter
tonitrua minarum. Totis Oceani fluctibus Con-
cha inundata nec vitrum concipit: cœli autem
leni rore madefacta, parit uniones. Uſque
adeò, quod Oceanus gurgitum immenſitate non
præſtat, Aurora efficit diſtillando. Vel Feræ
abortiunt, tonante Jove. Nolo fragores, ro-
res volo. Quot Margaritas Petri oculus eliqua-
vit, non territus, ſed commonitus blandifli-
mo JESU contuitu?

Et hæ ſunt generationes ejus. Joſeph cum
ſedecim eſſet annorum, paſoebat gre-
gem cum fratribus ſuis adhuc puer:
& erat cum fſiltis Balæ, & Zelphæz
uxorum Patris ſui: accuſavitque fra-
tres ſuos apud Patrem orimine peſſimo.
Iraël autem diligebat Jeſeph ſuper om-
nes filios ſuos, e quod in ſeneöëtute
genuiſſet eum.

Cum ſuperiori capite dixiſſet Scriptura;

Heæ ſunt generationes Eſati. Longum annectit

rliorum Catalogum filiorum, atque nepotum Efau. Hic

Educatio. verò, cum præmittat;

Haæ ſunt generationes

Nobilitas ejus, id eſt, Jacobe nullum ex filus recenſet,

vera.

Religioſt
no jactent

senze

ſed tantum umus Joſeph virtutem edifſerit.
Ut puto, quæ laudi non injurià verti poſſunt
Eſau, Jacob decora non ſunt. In illo prolis
multitudo non indigna laude, qui ad hoc Uxor

Oliva

res duxerat, ut provincias, quæ ſibi obtige- Hamili-

rant, ſœcundaret. Juſto verò nulla accedit laus“
ex prolis numero, quem ideò duxiſſe ſcimus,

as.
Ecclefia-

RKici hu-

in typum Contemplationis, & Actionis, ſoro- wiles ſints

res germinas Rachelem, & Liam, ut Abrahæ
ſtirpem, non turbis, ſed virtutibus propaga-
ret. Ergo hæ ſunt generationes Jacob, Joſeph
laborioſus, & pudicus; fratréſque perditos
ec imitatus, nec reveritus, eis convivens,
quamvis ancillarum filiis; eéôſque accuſans,
quanquam, & adultiores, & fratres. Diſca-
mus, rogo, aliquando non tanti facere nume-
rum tam filiorum, quos Chriſto parimus, 4
quàm fratrum quibuſcum vivimus, & oves
Domini paſcimus. Cùm tot genuerit filios Ja-
cob, ubi ad generationes ejus deventum eſt;,
Præteritis cæteris, unus tantùm enumeratur
Joſeph, qui ſolus in ſcenam prodit, daturus
ſpecimen virtutum planè omnium. Non eſt er-
go, quèòd glorieris circumfuſum tibi vulgus
innumerum, quod tuo ab ore pendeat, tuoô-
que ductetur nutu. lIi tantùm imputabuntur ti-
bi, qui virtute cæteris præcelluerint. Unus Jo-
ſeph nomine fœcunditas Patriarchæ tanta ar-
Ctatur. Tu verò attende, quæ fuerint tanta-
rum virtutum in Joſeph fundamenta. Nempe
Labor, Humilitas, gregalis cum cæteris Con-
ſuetudo, nihil infracta ad accuſandum Con-
ſtantia. Miraris pudicum Joſeph? Vixdum pue-
ritiæ egreſſus annos, laborabat. Paſcendo gre-
gem, paſci didicit inter lilia. Ut enim otio Ve-
nus enutritur, ita Lilietum ſudoris riguo fœ-
cundatur. Cadit Venus, non gladio, ſed ſar-
culo, magiſque horret ſudorem tuum, quaàm
cruorem ſuum. Hinc eſt, quod Adam, qui in-
tra Paradiſi ſepta non modò propè feœminam
Virgo perſtitit, ſed pudorem retinuit;, licèt
Virgini aſſideret, & nudus, & ſolus, & ado-
leſcens, & felix, locatus ibi fertur, ut opera-
retur, & cuſtodiret illum. Laſcivire nequit
Operarius divini pomarii: qui emiſſus & para-
diſo, cùm laboraſſe non ſcribatur, ſtatim cog-
noviſſe ſcribitur uxorem ſuam, ſuſcepto ex ea
Cain. Qui ſané Cain, cum omni vitiorum ſa-
nie ſcateret, livore, ird, dolo, mendacio, cæde,
impietate, nunquam tamen laſciviſſe fertur. Et
quomodo luem tantam, quæ vitiorum anteſig-
nana eſt, & gratior cæteris, damnaium caput

Non om-

nia &au
licent em⸗
nibus.

Gloria

vera.
Religio-
nes ſacra
numero

erſona⸗

rum,

oιν

non am-
plifican-

dæ«.

Accuſa-

tio exans

6ο Telo.

Zelus

animaru
1 .
Concio ſe⸗
ria.

erius.

Labor

manuutm,

Caſtita-
tis fons.

evaſit? Audi. Fuit autem Abel paſtor ovium, G Gen 4.3.

Cain agricola. Subigendo terram carnem quo-
que ſubegit: cúmque perditiſſimus mortalium
foret, & mortis pronubus, roſtro tamen, tan-
quam vallo contra populantis luxuriæ impetum
ſe munivit, evicitque fodiendo, ut & Cain
eſſet, & pudicus. E contrariò David, ut dor-
müſſe fertur, fertur, & Bethſabeam deperiiſ-
ſe. Uſque adeò hanc in charybdim nec parri-
cida incidit, ſi remiget: & Pſaltes irruit, ſi
recumbat. Ceto Luxuriam comparaverim;,
qui è& nautis non peſſimos vorat, ſed ſterten-
tes. Denique parcit idololatris, & Jonam glu-
tit. Ergo pudoris ſemen in Joſeph, ſervandi
gregis angor, & labor eſt. Subſequitur Labo-
rem Pudor; ideòque floret Joſeph, quia; &
Sole torretur, & pruinâ congelaſcit. Utinam

Parentes has filiorum pudicitiæ excubias ſta- Hamili-

tuerent. Qui enim otio defluunt in coœnum,
laborando ſideribus cmingerentur. Porrò labo-

As.
Religionu
muania

ri puer ſanctiſſimus humilitatem foderavit, viliora-
cùm primogenitus Rachelis, & Patri præ cæ- Obedien
teris gratior, non recuſaverit Paſtoris mmunus tia euili-

obire cum filis, imò ſub filiis ancillarum Balæ,

bet pra-

& ſtanda.

i Kerin
ul.

e
zei Morten,

atelan foti
zir M u
Nelclo,
. an
ulier⸗
Drocäk ad
igi dlen
Nenſut,
Cninen,
it. 44
imire n
tun ſup
dem
tel, 0
Nc uno
r udien
tonem.
Tcenuus
ſo Vllle
ll. C0
Non ole
;
dhnte,
Olernn
Vehreant
tur i

znn rit P⸗
erem
odan
morem
l
Ainſani,
inn 1
ufin 4
c enun
.
lern
lnn ec⸗
adir

ie

N

r Ani & YZelphæ. Mirabar equidem Florem cam-
n. pi, & Lälia convallium, in corde non humili
, “ Horuifſe. Servis inſervit, ut fratribus princi-
dr nſig petur. Obſtupeſco hic ego adoleſcentis, &
he Nun⸗ pietatem, & fortitudinem, qui non modo, pec-
re Niß cantibus fratribus, non peccavit, verùm & ad
iade Aceuſa- Patrem retulit criminoios. Accuſavit autem
=

li tioves e fratres, non quòd ſibi non ſemel infenſi fue-
d in ſancto ze- rint, quôdque & verbis, & fortè verberibus
, Nit 1. ſuum in eum livorem effuderint, ſed de peſſimo
lc ſn Aecuſa, eos crimine acculavit. Quamdià non immani-

nk. unm iones in ter peccaverunt, mirum ſilentium pueri de fra-
i . „ tribus. Cui quam ii abſimiles ſunt, qui, cùm
Cſez hens Prende. Superiori deferant quicquid in ipſos etiam le-
e-r en. viſſimè peccatur, graviſſimis de criminibus in
ritnl Inimiei Moyſen, & Legem, nec verbum faciunt. Sti⸗
tatar dilectio. Pulas ſibi injectas inflant in trabes, & paſſim
tunn⸗ tt oſtentant; immiſſas verò in Deum, Templum-
ch que catapultas obnubunt, obvelântque. Anim-
lns 25 advertas hic velim, & quinam ſint, qui rue-
tob⸗ enni runt, & cur Matrum, non autem peccantium
i. 6H Fiorum Feferantur nomina. Peccarunt filii Balæ, &
o. ae Edutatio. Lelphæ. Noſti Balæ fabulas actas cum Rube-
ta . no. Moœchante Matre, quid mirum, ſi fllii rei
tint Suberio- ſint flagitii peſſimi? Accuſavitque fratres ſuos
enpe , H apud T'atrem crimine peſſimo. Caſtius colorari
Codr nüu Atcenſa- nhon potuit iniquiſſimum ſcelus. Quod Joſeph
(Cor. tiones æx non evulgavit in vulgus, non fratribus nuncia-
npr. ſancdto Te. vit, ſed uni aperuit Parenti. Utrum plus mirer
lgn. . gime,⸗ neſcio, an quod patratum ab ancillarum filiis
, Ve. „ssio. Crimen latere nequiverit, & bpuerum, & pudi-
ole⸗ cum: an quod, cum puero patucrit facinus,
“W, nulli per puerum innotuerit, niſi Patri. Quam
gln Procax ad garriendum adoleſcentia! quam pro-
Ur. diga alienorum lapſuum ſeverior pudicitia! Ta-
Rwn men puer, ut oculatus extitit ad cognoſcendum
I crimen, ita ad indicandum elinguis omninò
“, fuit. Accuſavitque fratres ſuos apud Latrem
ger cimine peſſimo. Et quale de criminoſis ſump-
zi tum ſupplicium? Ubi vincula? ubi Virgee?
r Sven- ubi lictor? Ubi Crux? Profectè apud Patriar-
inr. . cham, qui Angelis convixit, peſiimi criminis
rel, ut ominer mitiora, exurentur. Scilicet.
ndd Nec uno carpuntur verbulo. Nullum ſubſequi-
ne tur judicium, nedum ſupplicium, poſt accula-
han tionem. Nimirum non rarò ſanctiori in domo
uml licentiùs peccatur. Quod ſcurra non ferret in
utl. ſuo villico, perſæpè Patriarchæ diſſimulant in
ma “ Hiliis. Cometes in cœlo fulgurat, non Luna,
S non Sole, non ullo & ſideribus fatali lumini ob-
en r. luctante. Roſa nutrit, non projicit, tribulos.
Crtduumn Toleratum zizanium diu eſt „ubi fauſtiora pro-
r. venerant frumenta. Judas, & proditor deſig-
Ghenn natur in cœna, & tamen lapiantem intingit
C dexteram in paropfide. Iſmaëlem quam grè
Ndr. Abraham & domo expulit? Unus Nos flagi-
Ceſei⸗ Filionum tium filii, ut reſcivit, damnavit. Ergo-ne Ja-

een Sdtcatio. cob, familiaris Deo, coœléque Patriarcha, im-
punitos ſinit eſſe reos iniquiſſimi criminis, fi-
tenn, Sugerior lios Balæ & Zelphæ? Imò eis graviſſimam

Kerer. ae „ inflixit pornam. Num virgas? acerbiorem: an
ung. carcerem? graviorem. Crucem-ne? Sæviorem.
liini Quodnam impudicis irrogavit ſupplicium?
tue e Amorem in pudicum, & polymitam. Audi.

neA Accuſavit fratres ſuos, apud Fatrem, crimine

limn peſſimo. Iſrasl autem diligebat Joſeph ſuper om-
bin lr, nes filiot ſuos: fecitque ei tunicanm polymitam.
cellli,gf Hc enimverò tunic4 perornatàâ ſæviùs exuſti
o M, ratres impudici, quam tabida venenatâque

lendti9 S: ee: chlamyde conſlagraſſe Hercules fertur. Nullo

prece acerbiori poœznarum genere torqueri poſlunt
nn impudici fili aà Parente, quam ſi pudicum &
n 4 è́ðMð

in Cap. XXXVII. Geneſis. 1. 5 1

amnet vehementiàs, & exquiſitins ornet. Gra- Servs.
vius torti ſunt bolymitàâ Joſeph, quam ſi eos gever:tas
Pater inſodiſſet ſcrobi. Quam lene, ſed quam verior.
utile, acerbumque ſupplicium, coram crimi-
noſis,; & diligere, & excolere innocentem!
Utinam, ablegatis ſecuribus, faſcibũſque ad-
ſtrictis, hâc und ſævitie animadverterent Prin-
cipes, & Patriarchæ in petulantes. Nolo obruas
laſcivum: nolo ableges: nolo increpes. Indue
veſtimentis gloriæ pudicum, & amplectere.
Hac enimverò bombyce, ut aiunt, virg li-
cet Principibus, & Prælatis citra cruorem & i-
re in procaces, quibus nullum impendere poteſt
atrocius ſupplicium, quam ſi palam diligantur
Probiores, & exornentur. Dices non ideò ama-
tum à Patre Joſeph, quòd fratres accuſaverit,
ſed quòd natus ſit, ſeneſcente jam Jacob. Es
dudd in ſenectute genuiſſet illum. Fateor horre-
re me, quoties Patriarcharum amorem expen-
do, non rarò collocatum non benè. Lubricus Confden-
enimverò hic Fluvius eſt, & fertur plerumque "ia in ho-
in dejecta. Grata eſt Abrahæ Agar, quia pepe- nerg;
rit. Gratior eſt Eſau Iſaaco, quia venatur. Di- alie;
lexit Ifraeél Joſephi, non pudorem, ſed naſcen- miſei.
di tarditatem. Neſciunt vel odiſſe vitia, vel Dignitas

amare virtutes ipſi etiam Patriarchæ, in iis, quos uivon s

amplectuntur. Ita-ne cùm in morem agri pleni Gude⸗
effloruerit Joſeph, nil habuit Pater, quo in amo-
rem pueri raperetur, Præter exortum fili, cæ-
teris tardiorem? Vide, an ulla ſuperſit placendi
Regibus ſpes, ob animi dotes, & gemmas, quan-
do ab Iſtaeéle, inter filii margaritas innumeras,
fortuitæ in naſcendo cunctationis vitrum adama-
tur. Hinc eſt, quod nemo virtuti ſiudet, ne-
mo meritis comparandis incumbit, quòd Prin-
cipum perſæpè amor, non promeritis impenda-
tur, ſed fortuitis. Felicier pomorum, quam
Aulicorum delectus. In illis color, ſaporque
Pprobantur: in his frons interdum, ſæpè genus,
aliquando gibbus, vitia non rarò diliguntur in
ſervo. Amatur Scurra, quia procax. Placet Pyg-
mæus, quia trahit diſtortum crus.-Cubicularius
antefertur Præfectis, quia & ore, & corde ſœ-
culentus. Etiam in Sacelli Præſecto aliquid,
Præter mores, expetitur. Miſerum te, Joſeph,
qui places iſraéli, non pudore, non labore, non
zZelo, ſed naſcendi tarditate. Venit Patris amor
in hortum fili, & ſoœnum mefſſuit Felix Spon-
ſa, quæ exclamare potuit: Dilectus meus deſ- Cant.
cendit in hortum ſuum; ad arealam aromatum, *
ut paſcatur in hortis, & lilia colligat. Vernant
in puero Lilia, vernant roſæ, aromata defluunt,
& tardioris ortus lappa decerpitur. Iſrazsl au-
tem diligebat Joſeph luper omnes filios ſuos :
quam latè exundans, turgénſque, & undis, &
auro flumen! ſuper omnes filios. Utinam redun-
dans, ſtagnanſque in Palæſtina hic Nilus ſuum
occuluiſſet caput. Proh dolor! Criſtallorum,
atque gemmarum pleniſſimus alveus manat è&
cœ. Eô qusd in ſe &tute genuiſet eum. Sa-
pidior filiarum Jeruſalem amor in David,
quem redeuntem ex acie commendarunt non
ſpecie vultus, non colore comarum, non flo-
re ætatis, ſed Gigantis funere. David per- :Rege
cuſſit decem millia. Verùm hæ quoque quàm ¹:
ſapienter amavere parentem, tam ſtolidè in fi-
lii commendatione deſipuere. Placuit enim
Abſalom venuſtate frontis, atque cæſarie. Iſra-
eéli proinde habendæ ſunt gratiæ, quòd Joſeph
adamavit, ſaltem ortu, non naſo. Quamquam

non eſt, cur inde laudetur Jacob, quòd ſci-

licet in filio non deteriora probaverit;, ſed
N 2 fortui⸗

152
fortuita, cùm certum ſit nonniſi optima illi in
filio arriſiſſe. Nam in Chaldæo ſic habemus:
*u: D⸗ ſos ilios ſuos; quoniam filius ſapiens erat ei.
un* Ergo charior Ifraëli Joſeph, non nativitate,
ſed ſapientià. Quis autem non miretur ſancti-
tatem, gravitatemque morum Jacob, qui in
pulcherrimo filio, non meminit venuſtatis,
ſed ſolam in eo diligit ſapientiam? Solet eò ar-
dentius in filorum decorem rapi patrius amor,
Amicitio- quò & innocentius. Equidem non poſtrema
læ. laus Patriarchæ eſt, quèòd in domo ejus filius
auguſtiſſimæ frontis inviſus fratribus ſit, & ip-
ſi ſit, non decore, ſed ſapientià, percharus.
Planè, ubi tantus pulchritudinis neglectus eſt,
nonniſi Abrahæ genus eſt. Sævierint, invide-
rint, ruerint Patriarchæ; viriliter peccave-
runt. Nunquam tamen unius Lilii facti ſunt
Heliotropia. Joſeph in tanto gratiarum ſplen-
dore potuit & puer, & adoleſcentibus, non
gratus eſſe. Utinam de peſſimo crimine non
forent delati. Laudarem illos, vel invidos. Ab-
ſit tamen, ut pro certo affirmem, impuro
eos inter ſe ſulphure æſtuaſſe, quos pro certo
ſcio fratrem pulcherrimum non amalſle. Fecit-
que ei tunicam polymitam. Eſto dilexerit Iſ-
raél filium, quèd illum in ſenectute genuerit;
plus miror, in tanta charitatis exundantia, po-
tuiſſe tamdià continere ſe ſenem, quin effuſis
Filiorum habenis ferretur in filium. Cùm eum in cunis
Educatio. dilexerit, ſterileſcere tamen paſſus eſt ſuam in
illum charitatem ſedecim continuos annos,
emiſſo eo cum fratribus ad paſcua, nullôque
illi amnoris argumento exhibito. Tum tantùm
charitatis ſuæ copias effudit in eum, cùm
prævaricatores nec ſequutus eſt in præceps, &
detulit ad parentem. Enimveròô tunc amoris
ſui imbrem diffudit, palämque oſorem crimi-
nis cæteris prætulit, & charitate, & chlamy-
de. Decet interdum amoris prunas cinere ob-
tegere, ne livorem excitent, ſi effulſerint. De-
cet non rarò, excuſſo cinere charitatis, flam-
mam explicare, ne livor exæſtuet, ſubveritus
potentiam diligentis. Placet extimo quoque or-
natu ſuum in clientem teſtari amorem: placet
Rex non polymita, ſed ſi charitate texatur. Nam ſi fri-
JFaſtidiat geſcat amor, & chlamys fulgeat, expoſuiſti, non
Fromotos, exornaſti paludatum. Prius Ifrael dilexit Joſeph,
& tum obtexit. Quis verò non demiretur, nul-
lum Joſepho conflatum odium ex delatione fra-
trum apud Parentem? Fruſtra times, ne fractus
tuum in caput illabatur orbis, ſi nævum unum
retexeris in fratre. Inviſus eſt fratribus Joſeph,
Inwidia. non accuſatione, ſed prælatione. Videntes au-
tem fratres ejus, Jud d Patre plus cunctis ſtliis
amaretur, oderant eum, nec poterant ei quid-
quam pacificè loqui. Libet hoc loco lugere livo-
ris feracitatem, & peſtilentiam. Pullulat ubi-
que, & inter fratres ſuccreſcit vivacior. A fra-
tribus inchoavit iniquum ſemen, quod an deſi-
turum unquam ſit, neſcio. Nec impar fertilita-
ti lues: quæ in Joſepho amorem duntaxat Pa-
tris animadvertit. Non laborem ejus videt,
non pudorem, non zelum. Videt tantùm;,
quod præ cæteris dilhigatur. Videntes, quod plus
cunctis amaretur. Utinam, vel exploraſſent, quâ
ratione aditum ſibi in ſinum Patris patefecerit.
Non tanti boni radices indagant, ſed ipſum
radicis fructum oderunt. Oderant eum, nec po-
terant ei quidquam pacificè loqui. Rarò amaritu-
dinis radix in corde ſubeſt, quin frutex odio-
rum erumpat in labiis. Si odiſti, non loque-

₰

gupe rior
idem om-
nibus.

Servi.

Oliva

ris pacificè. Primum os eſt, quod gliſcens in fi-
