cum lacte meo. Cujuſnam eſt iſte Hortus? ſuum
ſponſa dicit, ſponſus verò ſuum affirmat. Ait
illa, Deſcendat fraternus meus in Hortum meum.
Iſte veròô, Introivi, inquit, in hortum, non tuum,
ſed meum. Numquid ſententia lata ſuper filio Gratia pei
meretricum à Salomone, renovari debet in hor- "eceßua.
to, tam ſponsAâ, quàm ſponſo eum ſuum eſſe pro- „
fitentibus? Sanè cujus ſit, haud ex verbis liquet. bitas.
Illud ſcio, vix nucum mentionem fieri, dum
ſuum ſponſa hortum aſleverat; ubi verò ſpon- Osedien.

ſi dicitur, illicò & aromata, & mella, & 4.

lactei latices fluunt atque ſcaturiunt. Uſque geis mi.
adeò inanis naturæ fertilitas eſt, exundans ve- marum
10 Gratiæ fertilitas: tuus enim cùm fueris, vix Tueile⸗
degenerem frugem proferes naturalis cujuſ- & .
dam ſapientiæ atque virtutis, qui & mella & dienna
aromata dabis, ſi Dei ſubeſſe cœperis poteſtati. n,
Dominus dabit benignitatem, & Terra noſtra Bl. 84 1i.
dabit frublum ſuum. Joannes reficiebat retia;
antequam ad Evangelium vocaretur; poſteà Dei
culturæ conſignatus, Eccleſiam ædificavit, ſan-
civit, ornavit. Petri cor, dum Petri Hortus
fuit Chriſto ſatus, Chriſtum ejeravit: à Deo
excultus, adeò fœcundus extitit, ut vincula in

imperium, Crucem in thronum, contume-

lias in exultationem, irriſiones probraque in
triumphum converterit. Quæ omnia à Gratia
ad Obedientiam transferre licet lubetque. Ni-
mirum Hortus, cùm ſuum ſponſa dicit, nuces
pœnitendo erubeſcendoque labore protulit:
Qui, ubi ſuus à ſponſo dici potuit, illicò cum obedin:
melle panem, cum lacte vinum, atque cum wa; & Dei
aromatibus myrrham germinavit. Dicamus ali- volunten
quid fortaſsè Deo dignius. Utriuſque Hortus
eſt, & jure optimo ſuum illum æquè ſponſa
dicit, ac ſponſus. Quid enim è& rebus ſpon-
ſæ Chriſto non ſuberat, qui Dilectæ cor habe
bat in pectore. Ideo Vulgata editio non legit lae i
meum cum LXX. ſed, ſuum, cum Hebræo. Ve- Pixitie

niat Dilæctus meus in hortum ſuum. Felix Anima, 8. Enati.

cujus bona omnia ſua dignatur ſponſus & re-
putare & dicere. Nec minùs felix, fi ità bona
ſponſi & curat, & diligit, ut ſua exiſtimet.
Proinde non eſt arrogantiæ, ſed amoris in
ſponſa, quòd ſponſi hortum ſuum dicit, quæ
ut ſuum excolit, nihilque omninò ſuum ducit,
niſi quod Dilecti novit ſubeſſe dominatui. Proh
quantis ſcatet Sacramentis ſacrum Epitha-
lamium! Attende. Did ſponſa Hortum ex-
coluerat, nec ſine ſumptu, ut puto, & ſudo-
re: vix tamen ſarculis & irrigationibus conſe-
cuta eſt, ut nuces germinarent. At, ut primum
introivit ſponſus in Hortum, tum ſubitò &
myrrha demeti, & aromata legi, & lac emun- Amrehe.
gi, & eliquari mella, & muſta exprimi potuere“
in horto: cui plus profuit improviſus Dilecti
adventus, quàm diuturnus dilectæ labor. Siqui- pei zre
dem cùm illa invitaſſet Dilectum „ & Arſler lenuia in
8 Deſcen- anima.

Amor in
Deum.

Vſalat,
te e .oe
, peigi
4 orto 1
. nlilt.
,ſunn din
ln,
iar

cklla,
Eelique bo
njanbe
ſellni. Anr
nnlletſia
rbpurpur⸗

4 Eehktiun

Gen mlu &
Pumnhamd
ſunl aga m
ce erra
Ere ſolemus.
, Cleri
ſem quam
lt. Urig
1o adicio,
Animi mr,/
Kenis aninni

inha, an
Pehonit, &e

h un non li
lamoris me

*

e Utam ſüfer

4
conformar mn eriml

Ggtte college
18
e. Almutdlb e

cw An nitliud,

ſeri,,
1. uen tue en

aimnbit g,5

Er ncorce,

G, ſed 1
”””L”M

hnefapro
n meimn /

ebiillar

Onun pror,
dn Promite
nnckketum,

lneu i,
ll lpid
lapran
nndnn e

üike
Thibitne
mon
en Parin. d
m miſe5
l
3, Inr Nr. N
LXX 1
in Hyuna
eiu mnii
itdenignin
i: nalleel
nininnen ,
lortus on
aſfumt gi
Drummnn
n, nontwn
ta ſper iin
idebetinhr
ſuunehen
XVerbiglan 4
n feri, nn
iiretd ſpon.
& Mola, 5
riunt. Ule

4
4

exundinsfe:n
bun foeriynn,
turälis anl.
Gdi & mele
eri oltki,
Tona ſnl
eheiebat keta,
u;olenei
Zdiſcart,l.
mn Petri Hum
etayit: 10
t, utwindhin
um, contun:
8 ptodene n
OInniaGnti
Iubetge N
nſa Gict, uus
2bote liutt
Gtuit, UMan D
um, adne ne
it. emmd,
triuge Hrn,
an elb h
ſehis ⸗
ileche *
ecti n
un Hirn .
m.Feli
ONI .
,Inbe
Nt ſua eifii
ſed AMNNI
„ Een
ſuun S,e
ind ſum e
dominmn N
ſactun Hi .
Poum ey
nla ,

Mort ſica-

ſcat.

7

in Cap. V. Cant. Canticorum.

zZelus ani. Deſcendat, & comedat frubtus nucum. LXX. Ut
marum ex ille ingreſſus eſt, non nuces, ſed pretioſa quæ-
H que comedit & meſſint: Meſui my rham meam.
Orauone Vis exiguo labore copioſam congregare meſſem
prohciun ex horto? induſtriæ tuæ obliviſcere, ſponſi
7. Eaele recordare. Ejus præſentia tibi familiaris; Cor
felicitas tuum dia ſterileſcens inter aratra timoris &
Wirituatia legis, ad favos uſque & aromata focundabit.
Waokrsr. Memor fui Dei, & delectatus ſum, & exerci-
4 tatus ſim, & defecit ſpiritus meus. Anticipave-
E elehaßi. runt vigilias oculi mei, turbatus ſum, & non ſum
Plal 76. . locuius: cogitavi dies antiquos, & annos æternos
mente habui. Ex una Chriſti memoria quot
aromata profluxere? Delectatio, mortificatio,
modeſtia, vigiliæ, fortitudo, æternitatis cura,
cæteraque bona in corde Davidis floruere
tunc, cùm Dei præſentia ejus cœpit animo ob-
verſari. Sanè nec inter cineres & favillas ea
protuliſſet vitæ germina, quæ edidit Dei me-
mor in purpura. Supereſt, ut videamus, quo ſit
apud JESUM pretio myrrhæ amarities. Veni in
hortum meum ſoror mea ſponſa, Meſſui myrrham
io Chrſto Meam oum aomatibus meis comedi favum cum
gum gra- melle meo, bibi vinum cum lacte meo. Omyr-
a, rhæ pretium ſuper favos & muſta! Sponſus,
qui nec favos expreſſit, nec muſtum eliquavit,
ſed vix iis jam paratis veſci dignatus eſt; ante-
quam mella & lac præguſtaret, ſuis ipſe mani-
bus myrrham demeſſuit. Verùm Verbum iſtud,
Meſſui, vilius eſt, nec ſtudium ſatis exprimit
ſponſi erga mortificationem. Fœnum enim,
& quæ acervatim congregamus in agro, deme-
tere ſolemus. Ideò delicatius in Hebræo habe-
tur, Collegi myrrham meam. Quod ſanè exqui-
ſitiorem quamdam cum delectu diligentiam de-
ſignat. Utrâque verò verſione tranſlatio LXX.
meo judicio, divinior, quæ ita habet : Vin-
demiavi myrrham meam. Quo in verbo ge-
ſtientis animi, magnaque ex myrrha ſibi omi-
nantis & exultatio, & ſtudium declaratur.
Marißca- Diſcant hinc ſponſi ſodales, an proterenda ſit
H myrrha, quam & aromatibus & melli ſponſus
præponit, & ſuas inter mamillas reponit ſponſa.
amore du- Quam non ſatis eſt tolerare oblatam, niſi eam
ci. ipſi amoris manibus decerpamus: hoc eſt, non
illatam ſufferamus mortificationem, ſed dila-
tam accerſamus ultrò. Et quidem ſi Tuis ipſe
digitis collegeris myrrham, non eam ſine
Mortihca. aromatibus demetes. Audi Prophetam : Nocun-
tio quo mo- dum multitudinem dolorum in corde meo, conſo-
4do dulce. Iationes tuæ lætificaverunt animam meam. Do-
lor in corde, hoc eſt, non humeris patienter ex-
ceptus, ſed amanter in præcordiis lactatus, à

Mortißca-
tio volun-
karia.

Pl. 93. 19.

Zelumaria. Deo mella promeruit. Tollite, inquit Chriſtus,

Jugum meum ſuper vos, & invenietis requiem

MMatth 1. animabus veſtris. Non ſi imponatur, ſed ſi tol-
. .

quietis. Illud etiam advertas velim. In hortum

advwocatus Chriſtus a ſponſa, hoc eſt, in mun-

dum, ubi illa regnum ei, & principatum popu-
lorum promittebat, cùm myrrham reperiſſet 35
non deſertum, ſed hortum nominat. Veniat di-
lectus mens in hortum ſuum. Veni in hortum meum.
Stabuli, lapidum, ſpinarum, famis & Crucis
ſibi mundum feracem, Hortum nominat. Imò
myrrham in eo ultrò demetit; favum veròô co-
medit quidem oblatum, ſed non legit. Meſſui
myrrham meam. Comedi favum. Nimirum, epu-
las, occurſus, Oſanna vix recepit. Crucem ſitiit.
Fateor, tædet me à Vulgata ad LXX. tranſiſſe.
Fugit me, fateor, quod in noſtra verſione latet
Sacramentum. Quid collegi, quid vindemiavi,

latur jugum, erumpit in florem ſuaviſſimæ re-

aut ex Hebræo, aut ex LXNX. emendico? Mortifca-
Noſtræ „ quæſo, nobis ſatis ſint opes. Meſſui, o io om-
inquit, myrrham meam. Horrueram equidem
fœni inſtar Coacervari myrrham: at jam amo,
quod expavi. Sanè unus myrrhàâ dignus dele- Mortifea-
cCtus, nullum in ea legenda adhibere dele- 70 inaif-
ctum. Nolo, florum inſtar, à te carpatur myr..
rha. Nolo aliam decerpas, & aliam præter-
eas. Comprime digitos, & falcem exere; noli
colligere, quam ſponſus confuſim demeſſint.
„Quicquid amarum eſt, amandum eſt. In flo-
ribus delectus diligi poteſt: in myrrha veroô
nihil non ſapit. 38ive enim famam decoloret,
ſive cor vexet, ſive corpus excruciet, ſive
torqueat mentem, ſecurus de pretio es. Ora-
tio aliquando ſuperbia eſt; Labor raròô in ja-
ctantiam non degenerat. Scientia quàm raroô
ædificat? una myrrha ubique myrrha eſt: quod
enim nobis non placet, viæx, aut nunquam
diſplicet Deo. Vel charitas Petri deſipuit,
& à Chriſto Satanas appellatur, dum illum
à ſuppliciis retardat. Fortitudo etiam ancillæ
ceſſit. At vincula, verbera, Cruces aperuere
Petro regnum, quod ipfſe reſerandum fideli-
bus a Domino ſuſceperat. Judas, dum me-
minit Pauperum, Domini obliviſcitur: &
dum credit ſe miſericordiam coluiſſe, colle-
giſſe avaritiam convictus eſt. Phariſæus, dum
adulterium execratur, faſtidit Ponitentiam;,
zelo in livérem repente converſo. Joannes &
Jacobus, dum injurios in Chriſtum Samaritanos
piè ulciſci ſatagunt, crudelitatis arguuntur. U- ife⸗.
8 10 vel ài⸗
bique;, ut vides, creſcunt cum Liliis aconita, ter deli-
zizania cum frumentis. At myrrhæ vel nihil ad- ctct⸗
miſcetur, vel ſola permiſcentur aromata. Meſſui
myrrham meam, cum aromatibus meis. Sed quan-
tus myrrhæ amor in Dilecto! vel in aromatibus
myrrham demetit. Is ad epulas? Statim, quid
non comedas, deligito. Ad ſpectaculum trahe-
ris? elige, quod non aſpicias. Hàâc ratione li-
cebit tibi vel inter aromatum delicias amaritie
myrrhæ non carere. Alii verò vel in myrrha
aromata expiſcantur. Uſque adeò mortificatio-
nem oderunt. Non quid manducemus, ſed
quid non manducemus, eligendum. Comedi
Javum cum melle meo. Concordat Vulgata cum
Hebræo, à- LXX. diſſentit, qui habent: Man-
ducavi panem meum cum melle meo. Placet no-
ſtra nobis. Cur mella non placent ſponſo niſi in
favo? Nimirum ubi mel naſcitur, inde ſponſus
illud eliquat. Mel eſt Obedientia, ſed ſine Fa-
vo eſt, ſi non ità alacris ac expedita ſit, ut in
Tyrocinio, ubi enata eſt. Lectum componere
mel eſt, ſed extra favum, ſi non eàâdem dih-
gentiàâ componatur, quâ olim in domo Pro-
Pationis inſtruebare ad Crucem. Oratio mel,
ſed extra favum, ſi non flexis in terram geni-
bus fundatur ad Chriſtum.

Tyroeinis
Propoſita
ret inenda.

Ego dormio, & cor meum vigilat: vo Peli e,
dileéti mei pulſantis. Tario .

Dei volun⸗
tati confor-
mari.

Mirati ſumus hujus initio capitis à ſponſo
invitatos ſodales ad mella, ſponſam verô non
vocatam. Compaſſi penè funmmus jejunanti in-
ter epulas & relictæ, quamvis dilectæ. At
quam feliciter deſpecta, quæ, poſt jejunium,
nec ſomno caret nec ſponſa! Ego dormio, inquit;
& ne crederes in imagine illam mortis ſtertere,
vitam vicinam habet. Vox dilecti mei. Equidem Lelicitas

vos amnici, & bibiftis & comediſtis, & propio- S. gfti,
1ES

St tus me-

9

Humilias Tes charioreſque Sponſo videbamini vobis,
, dene- Cchm audiretis, Comedite, amici, & bibite, &
“ inebriamini, chariſimi. Sponſa verò excluſa ab
Tepidi e épulis, neglecta putabatur, & inviſa- Verum,
Lapßoti. comediſie vos lego, dormiſſe non lego: bibiſſe
, lenn i; ſcio, ſed, poſt calices, an ſponſi vocem exaudie-
Ora iene Titis, neſcio. Quæ duo quidem bona raròô inter

carebem Fortunz bona reperiuntur. Et de ſomno qui-
delicits. . eſar
dem teſtem habemus Purpuratum Cæſarique
Seneca familiarem aulicom, qui ità ait; Vigiléſque tra-

Tragoœd. hit Purpura noctes. Nabuchodonoſor & Afſue-
rus palàm profeſſi ſunt, in regiis thoris aufu-
Tatenza giſſe ſomnum ab oculis ſuis. Adam certè in pa-
mediotzia, radiſo ubi innocens eum felicitas vallabat, ade 6
ſirten. ſomni videtur fuiſſe expers, ut ædificaturus ex
ejus coſta Deus Hevam, debuerit, quaſi quodam
Gen 2.21., adniſu ſomnum in eum immittere. Inmiſitque
Deus ſoporem in Adam. Quaſi voluerit Deus,
miraculo miraculum proludere. .Ægquè enim
prodigium eſt, & viro fœminam naſci, & inter
delicias felicem dormire. Voci verò Domini
fortunatos obſurdeſcere Scriptura Sacra teſta-
tur, quæ habet, Incraſſatum dilectum & im-
Pf So. 12. pinguatum recalcitraſle: Et non audivit populus
mens vocem meam, ipſemet Dominus ait. Et
leut 32. alibi, Dereliquit Deum factorem ſuum. Quid er-
go mihi cum favis atque Falernis etiam a Spon-
1ſo paratis & propinatis, ſi, cùm abundavero
deliciis copiiſque, & quiete carebo & Chriſto?
ſapienter proinde non conqueſta eſt Sponſa,
Deſolatis. caùm & amicos accitos intueretur ad menſam,
nes Conſo. & ſe deſpectam; ſiquidem ſi mella delibaſ-
anut. ſet, fortè nunc nec blandè dormiret, nec vi-
gilanter ſponſi vocem audiret. Emenda ino-
Ppia, quæ Deo divitem facit! eſuriendum jeju-
nium, quo fœderantur ſimul vigilia cordis &
Tribulaiio Carlis requies. Ego dormio, & Cor meum vigi-
bere en lat: vox Dilæcti mei pulſantis. Quam libera-
* tem Titer compenſat Dominus jejunium Sponſæ!
Dei eura Quam non vocavit ad menſam, hanc vocat ad
ſe permu- amplexus. Illam ſitit, quam eſurire voluit inter
ere⸗ epulas. Stat ante ejus fores, quam adſtare &
ailidere menſæ ſuæ recuſavit. Equidem, apud
gioecris.
mater fihorum Zebedæi, ut primæ in regno
ſedes filus ſuis aſſignentur. Rejicitur ſœminæ
ſive ambitio, ſive pietas. Verum, qui Joanni
negavit ſedem in regno à dextris, eum vel in
cœna non ſolùm conſidere permiſit à dextris,
verùm & ſuo permiſit reſidere & recubare in
pectore. Ultrô me primis regni ſubſellüs ab-
dico, ſi mihi liceat in Regis ſinu recubare.
Tu quoque, Sponſa, patere a menſa excludi,
ut eum includere merearis in domo tua, & in
cubiculo genitricis tuæ. Ego dormio, & Cor
gnima &, Weum vigilat: Vox diletti mei pulſantis. Sanè
Aieraia non vigilaret Cor, niſi dormiret caro, & ſenſus
tis oblivio, obdormiicerent. Dormit cor, cum ſenſus ad va-
nitates vigilant; &, his conſopitis, ad æterna

H Cor excubat. At quæ iſthæc loquendi ſorma:
Eoo dormio, & Cor menm vigilat? Si tu dormis,
quomodo cor non dormit, quod nihil eſt aliud
quam Tu! Qu ratione ais, ego dormio, ſi me-
lior tui pars vigilat? Numquid ſola caro Tues,
ut, vel vigilante corde, ſi illa quieſcat, te dor-
mire putes, audeaſque dicere, Ego dormio?
Kterne. Quid eſt, ego dormio, ſi cor non dormit? Ni-
rum obli= . re. D . 1
“B mirum, more hominum loquitur, qui eò deve-

nere dementiæ, ut cor & animam alienum ali-
quid à e arbitrentur: itâque loquuntur de corde,
ut loquerentur de domo. Ut enim dicimus, cal-
cei mei, itaà illa dicit, Cor meum: Caréque ſola,

Deum, mil felicius repulsà eſt. Petit a Chriſto-

ſi eſſet ipſa omnis homo; pronomen, ego;
uſurpat ſibi: adeò ut irrequieto anxioque cor-
de non vereatur inſanè fiulta exclamare, Ego
dormio. Falleris: Lunc quieſceres , quando, in-
verſo ordine, dormiret cor, & caro vigila-
ret. Verùm invaluit ita mos iſte loquendi, ut
non ſolàm aà ſtultis Beatus dicatur populus,
cui hæc ſunt, terrena ſcilicet atque carnalia, &

ſpiritualia deſunt atque divina; ſed ſponſa ipſa / l
deſponſataque ſapientiæ mens eiſdem abuti- Hen o
tur vocibus, & ait, ſe dormire, licèt cor ſuum ſo kngun

vigilare conteſtetur. Ego dormio, & Cor uoliſi

meum vigilat: Vox dileéti mei pulſantis. Quis Felichas 11 bune
hic ſomnus eſt, in quo & loquitur Sponia, ora. e Yllnet
& loquentem audit, inſuper & corde vigilat. ns & mo
Ego dormio? Falleris. Neſcit ſe dormire, qui gralls Jm
dormit. Somnum ignorat ſuum, qui verè s vnto itl.
dormit. Ità, inquit illa, in ſæculo evenire ud nl
conſpicitis; apud ſponſum veròô non ita accidit. Ulle, n
Etenim ibi, qui felix eſt, felicem ſe minimè n Hanho
putat: tantumque vigilantibus perſpecta eſt 1 foe p

dulcedo & beatitas quieſcentis. Sic illi, quo-
rum promptuaria ex hoc in illud eructabant,
haud ſe felices divere, vociſerantibus cæteris,
Beatus populus, cui hæc ſimt. Ipſe Salomon adeòô Pfal. 14.
ſe non putavit felicem, ut vanitatem vanitatum :
tantum Fortunarum pondus palam appellaverit,
exclamante interim Reginâ Auſtri, nihil bea-

Uün wmint
Felicitas taud cinci
Religioſo⸗ .

tius in hac vita aulâ illà excogitari poſſe. In mm.: Aant ſerbo
domo verô ſponſi ita dormitur, ut quietem . inm, &
. . 15 Di . Religionis um, & 1.
ſuam ſomnians intelligat. Ubique reperies vo- l izas. r ml logle

cem exultationis in tabernaculis juſtorum. Pau- e bGanilorn
lus clamat, ſuperabundo gaudio. David canit, 2. Cor. 7. n d
Cor meum, & caro mea eltaverunt; ſponſa 5.
Profitetur Ego dormio. Quare cum in aulis 5.. 85 J.
& felicitas ſit, & nuſquam percipiatur ab eis,
qui eâ potiuntur, clamantibus vel feliciſſimis, ervire
ſe omni deſtitutos eſſe felicitate: de domo Deo Feli.
Dei ità vaticinatur Eſaias: Gaudium & lætitia
invenietur in ca, gratiarum altio & vox laudis. 1la. F1. 3. . ..
Nimirum dormire ſe nemo ſcit, niſi ſponſa. Et „cniz, rin;
in mundo quidem Regéúmque regiis Iætitia eſt, qusmode 4
. „ . . dan Ar“ r
ſed haud reperitur, quòd ſua non norint bona "udiatur. ac
fortunati. Ego dormio, & cor meum vigilat: ., N Eirich ar
„ — 7 — . . Exercitia
Vox diletcti mei pulſantis. Una iſta ratio eſt au- ſpiriali,

bus ſubre

diendi vocantem Deum, ſi & dormias ſenſi- nur
bus, & corde vigiles. Noli dicere, à Deo ſi vo- erke ſen
carer, mundum ſpernerem. Vocat enim, ſed non arege lt
auditur: quippe cùm Tu, ad quem vox fit, & er

corde dormites, & vigiles ſenſibus. Ito in ſoꝗM. en dan
tudinem, ibique, ſopitis ſenſibus, audies a nmtt, ur
cor tuum loquentem Deum. Quam vigilanter KR Donline
dormitat ſponſa, quæ Dilectum ſuum & vocan- En 8

* Aam t

. 2. . — IO en A.
tem audit & pulſantem. Ego dormio. Valeant, Sinpt 1 tmfil
quæſo, vigiles hujus ſæculi, qui ſe dormitare "* deinr 5

. uunmul
E N iunt.
eſe achn

non putant, ſomniantes vigilias noctis. Malo „„ 5
ego ſimplex haberi, viderique dormiens; perfis
am fſabpie icari Di . abſtinens.
quam ſapiens prædicari, & Dilecti vocem abhinehh

non percipere. Solus is ſponſum pulſanem nai,i
cognoſcit, qui beatè conſopitus in terrenis einh
negotiis apparet. Ego dormio, ſed cor vigi-· A ceNmncll
lat, & vox Dilecti pulſantis mihi innoteſcit. lck, i
Sequitur: Aperi mihi, ſoror mea, amica, Coo Arälen
lumba mea, immaculata mea. Digna ſponſo Plee, Aeni “
gradatio. Præmittitur, ut ignobilius, vocabu- Firende „ d act, n.
lum carnis & ſanguinis, proximéè ſequitur amo- 3 out Pi
ris titulus, huic ſuccedit dos naturæ, ſupre- aR Gor Fin
mum denique locum tenent virtutis prome Nnii e
rita. doror mea, generis ac ſanguinis nomen Anichis hie N
vel omittendum, vel, ut omnium vilifli- vere. rtt
mum; præmittendum omnibus: Amica, Cor- 1 amicitis bli
dis non carnis titulus eſt, & quamquam melior gai gradts kin e
ſororis ſervanſ- tad
Ae

en, .
ſororis nomine „ adhuc tamen ſuſpectus, quod
e, l vaer d amor oculis cùm careat, errat non Tar in de-
nc. Se- lectu: Columba, naturæ dona;, inſitämque
10 Wei d ant. quamdam bonitatem deſignat, quæ præferri
ade Dignitas quidem debent & amicitiæ & generi „ at poſt-
Popll cui deſe- haberi omninò necefſſe eſt morum ſanctitati, &
B innda. integritati vitæ. Unde, inſtar Reginæ, poſt
orlei omnes egreditur Innocentia, Immaculata in-
len K“ quit, mea. Viderint ergo Principes „ quem
tcorſin ſeryent ordinem in diſtributione Dignitatum.
“ n Vix ſanguinis recordentur „ amicorum licet
ni di, non obhiviſci, non vilis eſſe debet Pretii can-
r Sn dor à natura inſitus, uni veròô Virtuti Palma
DM De 3 atque Palmata deferantur. Utinam vocabula
Nnacre carnis & amoris ſola quoque non ſufficiant ad
en Irriſores curules. Jam Columba, ut Bubo, ludus ali-
2 n Taſtorum. quando putatur aulæ. Immaculati verò titulus
lderein apud vulgus non caret macula, & caret
dcai Babylone tantùm, ſed interdum
Hl torque, non Baby! , ter
ſe munm etiam Hieroſolymis, nec cum palmatâ ince-
erſech dit, ſed ſine pahnâ protruditur; ac ſi erubeſ-
l,r ceret Purpura in Candore fulgere. Audiamus,
eruckkun cur ſibi optet ſponſus aperiri. Quia, inquit,
bis ttenn, caput meum plenum eſt rore, & cineinni mei
lommn Aik guttis nocétium, Sat eſt, 6 Dilecte, caput ma-
n vanlannn didum nominaſſe: ſi enim illud plenum eſt ro-
ppeligei, re, haud cincinni ſiccati, & minimè roſcidi
1, ninlber , eſſe poſſunt. Redde, precor, rationem de re-
i pol. ha. dundanti verbo Tu, qui es Verbum abbre-
u Jnieen viatum, & reddendâm rationem ſtatuiſti de
reſea onſrien. otioſa quoque voce. Enimverò & capitis læ-
fonum u. ia zhe- ſio & capillorum injuria exponitur; quod ſa-
Daidcne riends in tis minimè ſit, ſubjecto ſuas aperire puſtulas
enm, ſonſi Retie. generatim ſe Tepidum, ſeque profitendo pec-
cüm nanſi, Saperior catorem: nec ſuo muneri faciat ſatis Paſtor, ſi
piatn be, ievigilet, contentus genericàâ quadam curatione foviſſe
efelcclini, vulneratum, quibuſque ſeu vitiis, ſeu incom-
: de Um Supeziof modis opem non ferat. Et caput rore madidum
Claim Ted,2- ſignificetur, & cincinni oſtententur noctium
lte gant. guttis irrorati. Quare voces illæ, Ego Pecca-

tor ſum; Curate, ut Sancti ſitis: Vobis mihil
deeſſe patiar; voces ſunt, ſed non dilecti. Sin-
gula curato crimina, incommodis ſingillatim
Tudican- ommibus ſubvenito. Ego dormio, & cor meum

iſi ſonli l,
is letitiehg⸗
horint bou“

neum Ml

atneta/ z8. e= igilat: vox dilelti mei. Dormit ille? Noli ideò
Gormis h Seegdali. de eo ferre ſententiam, noli ideò arguere eum
e,iele Farifaci- negligentiæ. Itaà enim dormit, ut & corde ex-
tenimſäln ler. cubet, 8. vocem audiat dilecti Pulſantis. Quæ
en dlft, tu certé haud præſtas in tuis vigilis. Denique
nld. ita dormit, ut ejus congreſſum & contuber-
6. Miein mu ſponſus ambiat, qui te præterit vigilan-
dr ſle- tem. Quam tu mentem vocitas dormitantem,

unt

hanc ſplendidiſſimis cohoneſtat titulis ſponſus,
quo dicitur & Soror & Amica, & Colum-
vver- ba, & Immaculata. I nunc, & cujus vides pal-

3 MW, nele⸗ Pebras aliquantò tardiores minuſque vigiles,
ngen ng Haer cet. de ejus actum eſſe virtute conclamato. Spon-
e 4 mcn? . i ſum auclit, qui te non audit; à Sponſo quæri-
Dilel Etyr, quæ à te ſpernitur: immaculata eſt, quam
lun o r.o role- Tu cormaculas; Tu denigræ -
aes Dandee 1 ⁸; quamque Tu denigras, co
ts I ie lumba eſt; amica Chriſti eſt quam averſaris;
,lel n inſuper & ſoror & Sponſa eſt, quæ Tibi a Deo
wuih ir⸗ 8 exulare videtur. Ignoſce ſomno, qui & ſpon-
iſ Amey in ſum audit, nec corde dormit. Vox Dilecli mei
Dion “ Deum. Pulſantis. Vigilare deſtitit, non verò amare.
pii, d E Iadican. Etiathiſi dormiat, Dilectum ſuum appellat;

ſaun⸗ te'teme- quem niſi diligeret, tanto non auderet titulo

re. . .
re „ . Inſi. 6 1
m. or,edtt ſignire. Porrò & loquitur Dilectus pulſat:
Ite.

rel? mirr, ponſa verò ſolius vocis meminit, quæque ſtre-
nguim l Lapf Pitantem non attendit, vocanti vacat. Nimi-
iun ,, 2lhande rum fatendum eſt, vel ſolam vocem amanti
. Sl ""gendi. & pro voce eſſe, & pro impulſu. Illud quoque
ngan , Ethieæ Tom. I. Pars II.

n

R1

in Cap. V. Cant. Canticorum.

ſcito, Apud ſponſam validiorem eſſe blandien-
tem vocem, quam manum concutientem. Et 1zmope
quidem ita temperavit vocem ſuam excitans ducat Sas
Chriſtus dormitantem „ ut vel arguens amare perior mie
crederetur. Vox dilecti mei. Quaſi diceret! "&s.
Ego dormio: & ſomnus meus non placet illi, Ervcem-
Qqui toties vigilandum docuit, quique cuſtodiens is aneſ⸗
Iſraél non dormitat, neque dormitabit; tamen no⸗ogt.
ità excitaturus accedit, ut vox non arguentis Cura ſit;
ſit, ſed diligentis. Vox dilecti mei pulſantis. Ron odii:
Neque voci, neque pulſui pepercit; ſed utram- VE
que admovit machinam, ut à me fugaret ſom-
num. Verùm tam levis impulſio, tam ſuavis Cleæmen-
reprehenſio, ut Dilectus agnoſcatur etiam àa ".

dormiente, vel objurgans. Audiamus, quæ tam

ſuavis vox, ut vox dilecti videatur etiam ei .
cujus quietem abrupit. Aperi mihi ſoror mea,
amica, columba mea, immaculata mea: quia ca-
put meum plenum eſt rore & cincinni mei guttis
noctium, iis affatur vocibus dormientem, quibus
orantem, ſudantemque vix commendaret. Non
illi ſomnum exprobrat, ſed magis eam dedecere
otium docet, tantarum commemoratione virtu-
tum; quibus inurit maculam, & eorum recor-
datione incommodorum, quæ ipſe ſuſtinuit, ob
ejus ſomnum. Quaſi dicat, Noli in lecto ſter-
tere, quæ ſoror es & Columba Dei. Noli dor- Superior
mire, quæ, ſi dormis, caput Sponſi tui madefa- at eti
cis guttis noctium. Non enim Sponſæ licet dor- ſubjecto=
mire, quin ſponſus lædatur: qui etiam de capi- rum.
te conqueritur, quòd membrorum negligentia Gloria
redundet in caput. Sanè amari ſe Sponſus à Dei zan-
Sponſa credidit, cui non quæ ipſa paſſa ſit ex zevr
ſomno incommoda narrat, ſed quæ ipſe tolerat. e, Denzz.
Ac ſi ad abigendum ex oculis ſponſæ ſom- Amor in
num, validior foret commemoratio incommo- Deum ve-
dorum quæ ſponſo, quàm quæ ei obtigere. ſas me⸗
Tu dormiendo ſine macula perſeveras, ſed non vernr in⸗
ego ſine guttis: caput meum plenum eſt rore, zommo-
dum oculi tui ſopore gravantur. Ut non dor- du, ſed
mias, non tibi expono, quæ Tu/patiaris, ſed Dom ini.

quæ ego incommoda ſuffero. Caput meum ple- i
num eſt rore, dum Tu dormis ſi hoc ſufficit tibi ν

ad expellendam defidiam, aperi mihi; ſin, so, quia
dormi jam, & requieſce. Significo tibi ſi dor- alioquin
mias, Te quidem fore immaculatam, ſed cin- berielita-
Cinni dilecki tui maculabantur guttis noctium: ri⸗ G..
ſi potes dormire, auditâ Dilecti tui contume- Conpars.
lidâ, dormi: ſin, aperi mihi, quia Tu columba
es, ſed ego madidus ſum. Quia caput meum Correctio
Pplenum eſt rore, & cincinni mei guttis noctium. non feſti-
Noctioum, inquit, non noctis, ut diſcas, non S .
primà ſtatim nocte, quàâ dormitare Dilccta co- ne wte
Pit, accurriſſe ad eam excitandam Sponſum. Diu Superior
tulit ſtertentem, diùà dormientem & vidit & tardus ad
tacuit; nec antè vocem emiſit interpellaturus pænas ſis.
eam, quam & plenum rore caput eſlet, & gut-
tis noctium plurimarum maderent cincinni. Et
cincinni mei guttis nottium. Nihil hic ſponſus
de incommodis diei lamentatur, non æſtus,
non pulveris, non Solis meminit; ſed noctur-
num tantùm rorem exprobrat ſponſæ. Fortè evi- Superior
gilabat interdiù ſponſa, quæ nocte quieſcebat: in vigiles
propterea ſponſus, qui ſolo læditur ſopore tor- ſemyer.
poreque Dilectæ ſuæ, noctium tantum injurias S
commemorat. Adeò JESUM offendis, ſi vel Tiditai.
nocte dormias, etiamſi totà die vigilaveris.
Nunquam vacat crimine ſomnus in Amante. 2
Nimio ſiquidem diſpendio, quæ amat, dor mit. peyvoy.
Levis enim jactura eſt, ſi laborem;, ſtudiave, Amar in
aut etiam poœnas quies abrumpat. At amoris Obriſßae
tantum eſt pretium, ut vel oculis obdortalſe;
quam-

tium.

5
quamquam corde excubaveris, ſponſum inſper-
l ſerit noctium guttis incommodis. Si neſcis ama-
lida, ia- TIe2 dormire licet. Scelus eſt non vigilaſſe, cum
teriorem Dilectio exerceri perficique poteſt. Quod ſi
Eirizum Pro ſomno libet otium accipere, & pro nocte
Fovet, & anguſtiarum tempus: Læditur ſponſus, ſi,
quæ dilecta eſt, amare deſinat, cùm tentatur.
Vigilaſſe de die, haud digna laus eſt. Illud me

tio feren- 11 ( . It.
da. rore inficit, ſi dilecta nocte non diligat. Ego

Oratio

Patien- dormio, inquit, & cor meum vigilat. Intentio

tia. perſeverat in Tribulatione, ſed opus interquieſ-
Dei vo- cit; languent enim brachia, etſi Cor non depri-
luntati 7 . ſponſinn:
roxfor- Matur. Ità Tu loqueris. Audi modò ſponſum:
mari, Caput meum plenum eſt rore, & cincinni mei gut-

tis noctium. Cordis iſthæc vigilia non me ſub-
ducit à guttis, quibus perfundor ab oculis cali-
gantibus. Adhuc tamen ſacratius hic tegi my-
Trikula ſterium arbitror. Caput meum plenum eſt rore,
sio ducit & cincinni mei guttis noctium. Ut diximus, de
ad Deum. incommodis diei ſponſus non meminit, tantùm
ſe nocte læſum queritur. Ergo nocturnum ad
ſponſam iter eſt ſponſi. Seu quia, anguſtiarum
tempore, ille ſeſtinare ſolet ad animam, à qua
vix admitteretur, in die felicitatis atque læti-
Epiſ-opi tiæ. Seu quia videri refugit, cùm fugit & re-

Reſiden- currit ad ſponſam, ne aut ipſe illà, aut ipſo illa
zia. carere potuiſſe intelligatur. Nocte ad te venio,

Correctio nè aliquis reſciat ità noſtrum tepuiſſe amorem;
Lra, ut alter ab altero divelli potuerimus, & tam
z een ego ſine te currere, quam Tu ſine me dormire
perfectio- valueris. Ergo & Dilectæ ſuæ conſulturus fa-
nes nen mæ iter ſuum nocte facit, & ejus conſulturus
evulgan- pudori, illam non vult intelligi vel ſponſo ca-
, ir ruiſſe, amoris inopiâ vel ſponſi egere Præſen-
Riei clam tia, ſuſpicione diſcriminis. Et ipſe . ſe 3 licèt
puniendi. amictus lumine ſicut veſtimento, videri refugit
Epiſcopi ſine ſponſa, quam ducit ornatuum ſuorum or-
Reſiden- namentum ac decus eſſe. O bone JESO, in tua

ie adeô inops es opulentiàâ, ut minus lucere tibi vi-
Chriſti . . . .
amer e,- dearis, ſi abſque ſponſa videare. Conſpiciendum
ga ani- te exhibuiſti ſine Patre, & videri recuſas ſine
mas. ſponſa? Divinitatis pürpuram operuiſti, & mu-

Zelus dum te credis, ſi ſolus appareas abſque ea quam

agere, diligis. O prodigium! Nocte Sol divinus ac-
Ptas. currit ad ſponſam, quòd in die ſpectari ſolus

erubeſcat. Utinam tam nos puderet eſſe ſine
illo, quam ſine nobis ille refugit apparere. Heu
pudeat nos ſocordiæ noſtræ. Quanti nobis fa-
ciendus ſit Deus, metiamur ex eo, quod ille
nos tanti facit. Proh quale probrum, ut cùm
Deus ſine luto parcins quodam modo fulgere
timeat; Lutum veròô ſplendere ſibi videatur,
Chriſeus etiam ſi Deo careat! Aperi mihi, ſoror mea, ami-
ubi babi- oca, columba mea, immaculata mea. Vis tuum
ver. à ſponſo congreſſum expeti? Stude, ut hiſce ab
eo compellari nominibus valeas. Primum ſoror
ſis Chriſti, omni erga cognatos affectu in eum
tranſlato. Sit ille tibi pro fratribus, Tuque non
ſororum tuarum, ſed Chriſti ſoror eſto. Tum
amicorum tibi pro mille unus ſit JE8US. Et
hoc in ſponſa difficilius eſt: experimnur enim
amicis nos carere vix poſſe, qui Parentes atque
Parentâ

Cognatos calcavimus. Sic Davidem nec fra-
oblivio trum, nec Parentum luxiſle funus lego, Jona-
ſandta. thæ verô lego luxiſſe. Tertium, exuenda pel-

Nil preter lis ſerpentum eſt, columbæque amanda ſimpli-
Deum. Ccitas. Quartùm denique, immaculatus eſto; ſi
Amicitio- enim non carueris maculà, carebis ſponſo. II-
c. lud quoque non vacat Sacramento, quòd cùm
addat pronomen, meum, cæteris nominibus,
quando eam amicam dicit, ſuam non dicit. Jo-
ror mea, quia & rara inter fratres concordia

Oliva

eſſe poteſt. Niſi mea ſis, quid prodeſt quod ſo-
ror ſis? Columba mea: nam & candor iſte na-
turæ dos aliquando eſt, non munus Gratiæ, aut
Numini ſacrificium. Non magnum, ſi felle ca- Mortif.
reas: magnum verò ſi columba mea ſis, hoc eſt, "atio Paſ-
ſi & te furor armet ad vindictam, & meum te Vonum.
præceptum exarmet. Stoliditas eſt, ſi ideò par- Gloris
cas, quôd irà non flagres: virtus eſt inter ig- vana.
nes vindictæ rore Pacis frigere. Immaculata
mea: Quot enim ſine maculis fœdi, dum Glo-
riæ litant innocentiam ſuam? In amore veròô
ſufficit amicam dixiſſe. Non enim potes & ami-

ca eſſe, & mea non efle. Nullo fulciri debet

adminiculo charitas, quæ nunquam excidit. Si Charitas,
amica eſt, mea eſt. Si amat, unum me cogitat, Firtus ſo-
unum diligit me. Plus ergo amori fidas, quàm d“.
aut ſanguini, aut ſimplicitati, aut etiam integri-
tati. Suſpecta Innocentia, columba, & Soror;
in Amica nulla omninò ſuſpicio eſt.

.

Veniat dilectus meus in hortum ſuum, &
comedat fructus pomorum ſuorum.

Cogimur in hortum regredi, unde exceſſe- Superio-
ramus: & licèt dià ibi morati videremur, ea "iba con-
tamen latet ſacramentorum medulla ſub corti- Rrnz
ce ſacrarum Arborum, ut luſtrare iterum com- 4½ 64
pellamur, quæ non oſfcitanter perſpeximus. totnzm er
Complurium eſt, invitare in hortum ſponſum, sommir-
ſed ut videat, non ut- comedat. At ſponſa, .
ut decerpat fructus, non ut ſpectet, evocat zae re⸗
ſponſum. Quis enim à fuperiore luſtrari ſua Suherio⸗
non cupit? Quis verè ità cupit eum explora- mm wiſi-
re, ut, quæ libuerint, Poma colligat, aro- tationes.
mata demetat. Jam à Prælatis luſtrandæ ſunt Suberior
ſubjectorum domus, uti Principum ædes in-
viſuntur. Laudanda omnia, tangendum nihil, E “
nihilque, quod non exponatur, indagandum: Seanda-
& quidem ommia iſta curſim abſolvenda ſunt. le non
Sed quam abſimiles ſubjecti Sponſæ, utinam bermit-
non æ què diſſimiles deprehendantur Superio- Zete
res Sponſo! Deberemus nos invitare Præſec- obſervan-
tos, ut raperent, non ut viderent tantùm. Sed ia non
illos quoque meminiſſe cupio, à ſponſo non ad bom-
ſola lecta fuiſſe aromata, ſed, prius quam aro- be, ,
mata meteret, myrrham ab eo fuiſſie demeſ- 4 .
ſam. Placet ſi delicatiora, quæ irrepſere;, à gem.
Superiore eradicentur: verùm cur, qui aro- Superior
mata evellit, myrrhæ non recordatur? For- hrovi.
tè putari debet non minùs Myrrha, quaàm Pig- , e
menta exputentur. Deponat chirothecas, ſi zrceat.
quis clanculum eas domi adhibet; ſciatque Saperier
ſe Jacob eſſe non Eſaüu, ideéôque, ſi Mater nullum
non ipfſa pelles filio paret & circumdet, eas zimeet.
horreat. Ità eſt: ſed tunicâ diductâ, ſpecte-
tur à Prælato an thorax, quo malè ſubditus
tegitur, occurrere nivibus poſſit, & aquilom
colluctari. Meſſut myrrham meam cum aroma-
tibus meis, inquit ſponſus. O quantam ſibi
