annis, & genuit Enos. Ibid.
Genuit dem, Cham & Japhet. 13
EX CA P. VI. Et fil'as procreaſſent. 14

Videntes filii Dei filias hominum, quod eſſent pul-
Inrg, deceperunt ſibi uxores ex omnibus quas ele-
gerant. Ibid.
Non permanebit ſpiritus meus in homine in æternum.
Ibid. & 145
Deus ergo præcavens in futurum, & talctus dolore
cordis intrinſecus: Delebo, inquit, hominem quem
oIedan1. 15
Ex CAAP. VII. Rupti ſunt omnes fontes abyſſt ma-
gnæ. 18
Et ingreſus eſt Noz, & filii ejus, uxor ejus, & uxo-
ret ſliorum elus. 24. & 2 5
Duo & duo ingreſſa ſunt ad Noz in arcam, maſcu-
lus & fſœmina. . 25
Whi, & omne animal ſecundum genus ſunm, univer-
säaque jumenta, in genere ſuo, & omme quod mo-
vetur uper terram in genere ſuo, cunttämque Vo-

latile ſeundum genus uum. 2
Septimo decimo die menſis rupti ſunt omnes fontes
abyſſi magnæ, & Cataractæ cœli apertæ. 19
Ex CAP. VIII. Extenditque manum, & apprehen-
ſam intulit in arcam. 21

Quæ cum non inveniſet, ubi reguieſceret pes ejus, Te-
verſa eſt ad eum in Arcam. Ibid. &- 22
Expeclatis autem ultra ſeptem diebus aliis rur ſim
dimiſit columbam. 24
Aquæ enim erant ſuper univerſam terram. Ilbid.
Adduxit ſpiritum ſuper terran, & imminutk« ſant
aquc.

Index Locorum

A c. pag. 18. & 19
Recordatus autem Deus Noé. 19
At ila venit ad eum ad veſperam portans tamum
olivæ virentibus foliis in ore ſuo. 23
Eit aperiens Noë teltum Arcæ, aſpexit, viditque,
duod exſiccata eſſet ſuperficies terræ. 24
Eg'edere de Arca tu, & uxor tua, ſilii tui, G& uxo-
res ſiliorum tuorum. Ibid.
Tam in volatilibus, quàm in beſtiis, & univerſis rep-
tilibus. 25
Recordatus autem Noë, cunttorumque animantium,
adduxit ſpiritum ſuper terram, & imminutæ ſunt
aqu. 22
Locutus eſt avutem Deus ad Nozë, dicens. Eoredere.
de Arca, tu & Uxor tua, ſlii tui, & uAxores ſilio-
ruüum tuorlm tecum. 25°
Et tulit ex omnibus animalibus miündis, & ex omni-
hus volucribus mundis, & obtulit holocauſtum ſu-
per altare. 2
Et tollens de cunctis pecoribus & volucribus mundis,
obtulit holocauſta ſuper altare. Ibid.
Odoratuſque eſt Dominus odorem ſuavitatis. Ibid. &
27
Nequaquam ultrà maledicam terræ propter homines.
. 27
JSenſus enim & cogitatio humani cordis in malum
prona ſunt, ab adoleſcentia ſua. Ibid.
Non igitur ultrà percutiam omnem animam viven-
tem, ſicut feci. Ibid.
Ex CAF. IX. Egreſſi ſuni de Arca dem, Cham &
Japhet. 28
Plantazvit vineam: Inebriatus eſt, & nudatus in ta-
bernaculo ſuo. 202
Bibénſque vinum inebriatus eſt, & nudatus eſt in ta-
bernaculo ſuo. Quod cuùm vidiſet Cham, FPater

Chanaan. 28
Sem & Japhet pallium impoſuerunt bumeris ſitis.
Ibid.

Et ineedentes retrorſum operuerunt. Ibid.
Evigilans autem Noz ex vino, cum didiciſſet quæ
fecerat ei filius ſuus minor. Ibid. & 29
Ait: Maledictus Chanaan, ſervus ſervorum erit fra-
tribus ſais. 2
Benedibtus Dominus Deus Nem. Ibid.
Dilatet Deus Juphet, & habitet in tabernaculis Sem,
sitque Chanaan ſorvus ejus. Ibid.

Ex CAP. N. Ipſe cæpit eſſe potens in terra, & erat

robuſtus Venator coram Domino. 30

Ex CAP. XI. Celebremus nomen noſtrum, ante-
quam dividamur in univerſas terras. 31
Häabueruntque lateres pro ſaxis, & bitumen pro cæ-
mento. Ibid.
Deſcendit autem Dominus, ut videret civitatem, &
turrem, quam ædificabant filii Adam, & dixit:
Venite igitur, deſcendamus, & confundamus ibi
linguam eorum. Ibid.
Tulit itaque Thare Abram, & c. Et eduxit eos de Ur
Chaldkorum. 36
Ex CAbP. XII. Nunc igitur ecce conjux tua, accipe
eam, & vade. Præcepitque Pharao ſuper Abram
viris, & deduxerunt eum. 59
Flagellavit autem Dominus Pharaonem plagis maxi
mis, & domum ejus propter Sarai uxoremͤ Ahbra-
ham. Ibid. & 212
In te benedicentur univerſæ cognationes terre. 94.
Faciämque te in Gentem magnam, & benedicam ii,
& magnificabo nomen tuum, eriſque benedittus. 31
Benedicam benedicentibus tibi, & maledicam male-
dicentibus tibi. 32
Et ivit cum eo Loth. IPid.
Et ædificavit ibi altare Domino, qui apparuerat ei.
Ibid.

Semini tuo dabo terram hanc. Ibid.
Cumque prope eſſet, ut ingrederetur Eovptum, dixit
Narai uxori ſuxk. Novi quod pulchra ſis mulier.
Ibid.
Et nuntiaverunt Principes Pharaoni, & laudaverunt
eam apud illam. Ibid.
Et ſublata eſt milier in domum Pharaonis, Abram
verò bene uſi ſunt propter illam. 33
Fueruntque ei oves & boves. Ibid.
Nune igitur ecce uxor tua; accipe eam & vade.
Præcepit Pharao ſuper Abram viris: & dedukxernnt

eum. Ibid.
Ex CAP. XIII. Recede à me, obſecros ſi tu ad ſi-
niſtram ieris, ego dexteram tenebo. 18
Ex CAP. XIV. Et ecce unus qui evaſerat, nuntiavit
Abram Hebræo. 136
Et, diviſis ſociis, irruit ſuper eos notte, & percuſit
α. 34. & 35

Numeravit expeditos vernaculos ſuos trecentos decem

& obto. 35
Reduxitque omnem ſubſtantiam, & Loth fratrem
ſnum cum ſubſtantia illius. Ibid.
Non accipiam ex omnibus quæ tua ſunt; ne dicas;
Ego ditavi Abram. Ibid.
Dixit autem Rex Sodomorum ad Abram: Da mihi
animas, cæœtera tolle tibi. Ibid.
At verò Melchiſedech Rex Hieruſalem proferens pa-
nem & vinum benedixit ei,; & ait:- Benediltus
Abram Deo excelſo, qui creavit cœlum, & ter-
ram. Et benedictus Deus excelſus, quo protegente,
hoſtes in manibus tuis ſunt. Ibid.
Levo manum meam ad Dominum Deum excelſum,
poſſeſſorem cœli & terræ, quod à plo ſubtegminis
uſque ad corrigiam caligæ, non aecipiam de omni-
bus, quæ tua ſient. M 36
Ex CAP. XV. Juſpice cœlum, & ſtellas numera. 79
Ego protelctor tuus ſum, & merces tua magna nimis.
2
6
Ego vadam abſque liberis, & filius procuratoris our
mec iſte Damaſcus Eliezer. lbid.
Statimque ſermo Domini factus eſt ad eum, dicens:
Non erit hic bares tuus, ſed, qui egredietur de
utero tuo, ipsumque habebis hæredem. Ibid.
Domine Deus, unde ſcire poſum, quod poſſeſurus
ſim eam? Ibid.
Diviſit armenta per medium, aves autem non diviſit.
Deſcenderuntque volucres ſuper cadavera, & abige-
bat eas Abram. 37
Cumque Sol occumberet, ſopor irruit ſuper Abram.
Dictumque eſt ad eum: ſcito prænoſcens, quod pe-
regrinum futurum ſit ſemen tuum in terra non ſua.
lbid.
Generatione autem quartâ revertentur huc: necdum
enim completæ ſunt iniquitates Amorrhæorum uſque
ad præſens tempus. Ibid.
Cum ergo deeegee Jol, falta eſt caligo tenebroſa,
& apparuit clibanus fjumans, & lampas ignis tran-
ſiens inter diviſiones illas. 3
Ex CAP. XVI. Concluſit me Dominus. Ingredere ad
ancillam meam, ſi forte ſaltem ex illa ſuſcipiam
lios. Ibid. & 39.
Divitque Sarai ad Abram.: Iiqus agis contra me.
ego dedi ancillam meam in ſinum tunm, quæ vi-
dens quòd conceperit, deſpectui me habet. Judicet
Dominus inter me & te. 40⁰
Ecce, ait, ancilla tua in manu tua eſt, utere eâ, ut
libet. Ibid.
Afſigente igitur eam Sarai, fugam iniit. Ibid.
Agar, ancilla Sarai, unde venis? aut quò vadiss 41
Quaæ reſpondit: à facie Sarai Dominæ meæ ego ge
Ibid.
Cumgque inveniſſet eam Angelus Domini juxta fontem
aquaæ

1 llicgua
1 n e eulen
lltt ſara P⸗
Sl lan ilimn

un hag, ie

, I1
ſen
ANA
nn, Al,
C Gatgen
4
o:
0. 1
ſeret )unie

E

elent n

un; ult
1
bran: N
len ſen
At:
it elin,
, Mflunt
Deun auaſe
erne
eeigicn hemn

Selgumn
nia nl

rtauni
D
1dan, Al
3
i Alel⸗
felen.

Adauere,
,enelen, ;
nin MM
1

ſets

ann hu
Aumim

ole alil
G npuii

19
1

n nit.
9
, nt

Sacræ Scripturæ.

aquæ in ſolitudine, gui eſt in via dur in deſerto. 41
Ecce concepiſti, & parikgs klium vocabiſque nomen
jus Vmael, eo quod audierit Dominus afflictio-
nem tuam. Ibid.
Hie erit fſerus homo, manus ejus contra omnes, &
manus omnium contra eum. 42
Muluiplicans multiplicabo ſemen tuum, & non nu-
merabitur præ multitudine. lbid.
Propterea appellavit puteum illum, Puteum viventis
& videntis me. Ibid.
A facie Sarai Dominæ meæ ego fugio. 43
Revertere ad Dominam tuam, & humiliare ſub ma-
nihus ejus. Ibid.
Peperitzue Agar Abræ ſilium. lbid.
Et multiplicabo ſemen tuum ſicut ſtellas cœli. 93
Ex CAP. XVII. Ambula coram me & eſto per felctus.

. 43. & 44
Multiplicabo te vebementer nimis. 44
Cireumcidetur ex vobis omne maſculinum. 61
Delebitur anima illa de populo ſuo. Ibid.

Ex illà dabo tibi flium. Et Reges populorum orientur

6X 60. 44
Dabézue tibi, & ſemini tuo terram peregrinationis
tuc. Ibid.

Tutaſ-ne centenario naſcetur filius. Ibid.
Ponamque fœdus meum inter me, & te, & multipli-
cabo te vehementer nimis, (& implebo te valde.)
Cecidit Abram pronits in ſaciem. Ibid.
Uinam Itmazl vivat coräm te. Ibid.
Vocabiſzue nomen ejus Iaao, & conſtituam pactum
meum illi in fœxdus ſempiternum, & ſemini ejus
poſt eum. Super Iimasl quoque exaudivi te. Ecce
benedicam ei, & augebo, & multiplicabo eum val-
de, duodecim duces generabit, & faciam illum in

Gentem magnam. 45
Ucor tua pariet tibi filium, & conſtituam paétum
meum illi. ⸗ Ibid.

Ex CAP. XVIII. Quos cùm vidiſet, cucurrit in oc-
curſum eorum de oſtio tabernaculi, & adoravit in
terram. 456
Tſe ad armentum cucurrit, & inde tulit vitulum te-
nerrimum & optimum, deditque puero, qui feſti-
navit & ooxit illum. 250

Aſeram vpauxillum aqux, & lavate pedes veſiros,

requieſcite ſub arbore. Pondmue buccellam panis,
G confortate cor veſtrum, poſßtea tranſibitis. 46
Toe verò ſtabat. Ibid.
Tulit quoque butyrum, & lac & vitulum.

Dinit auDvem Dominus ad Abraham: quare riſit Sa-

as Ibid.

Nunquid Deo quicquam eſt diſicile juxta condictum

revertar hoc eodem tempore, vita comite, & ba-
bebit Sara filium. Ibid.
Negavit Jara, dicens, Non riſi: timore perterrita..
Ibid.
Dominus autem: Non eſt, inquit, ita: ſed riſiſti.
Cum ergo ſurrexiſſeni inde viri. Ibid. & 48
Ert Abrahbam ſimul gradiebatur, deducens eos. Ibid.
Nio enim quod præcepturus ſit filiis ſuis, & domui
Jug poſt ſe, ut cuſtodiant viam Domini, & faciant
Judicium & juſtitiam. Ibid. & 49
Clamor Sodomorum, & Gomorrhæ multiplicatus eſt,
G beccatum eorum aggravatum eſt nimis. 49
Numquid perzes juſtum oum impio, ſi fuerint quinqua-
ginta juſti in civitate, peribunt ſimul? Ibid. & 172
Quia ſemel œpi, loquar ad Dominum meum, cum ſim
pulvie & cinis. 9
Erant autem amho ſenes. Ibid.
Et dixit non deleho propter decem. Ibid.
Ex CAL. X I X. Venerunt duo Angeli Sodomam
ve pere, & edente Loth in foribus civitatis. Qui
cum vidiſet eos, ſurrexit & zvit obviam eis: ado-
Ethicæ Tom. I.

ravitque pronus in terram. 50
Compulit illos oppidò, ut diverterent ad eum. Ibid.
Qui dixerunt: minime ſed in platea manebimus. Ib.
Nolite, quæſo, fratres mei, nolite malum boc Facere.
Ibid. & 53
Habeo duas ſilias: educam eas ad vos. 50
Recede illuc. Ingreſſus es ut advena, nunquid ut judi-
ces? Te ergo ipſum magis udm bos affligemus. 51
Eos, qui foris erunt, percuſſerunt cæcitate à minimo
uſque ad maximum. Ibid.
Coxit az yma, & comederunt. Prius autem quàm irent
cubitum, viri civitatis vällaverunt domum. Ibid.
Et ecce miſerunt manum viri. Ibid.
Egreſus itaque Loth, locutus eſt ad generos ſuos,
qui accepturi erant filias ejus, & dixit: ſurgite,
egredimini de loco iſto quia delebit Dominus ci-
vitatem hanc. Et viſus eſt eis quaſi ludens loqui.

2. G&
Diſſimulante illo. 73
Nec poſſum in monte ſalvari, ne fortè apprehendat
me malum, & moriar. Eſt civitas hæc juxta, ſal-
vabor in ea. Ibid.
Eduxeräntque eum, & poſuerunt extra civitatem.
Ibid.
Cogebant eum Angeli. Ipſe verò diſimulabat. Ibid.
In monte ſalvum te fac. 54. & 56
Ecce etiam in hoc ſuſcepi preces tuas, ut non ſubver-
tam urhem „ PTr9 g16 locutus 6s. 49 8 56
Loitur Dominus pluit ſuper Sodomam & Gomorrham

Iulphur & ignem à Domino de cœlo. 64
Veni inebriemus eum vino, dormiamuſque cum eo.

Dederunt itaque Patri ſuo bibere vinum nocte illa.
Et ingreſſa eſt major, dormivitque cum Patre. 25
Nullus virorum remanſit in terra,; qui poſſit ingredi
ad nos juxta morem univerſæ terræ, veni inebrie-
mus eum vino, dormiamuſque cum eo, ut ſervare
poſſimus ex Patre noſtro ſemen. 196
Nullus virorum remanſit in terra. Veni, dormiamus
cum eo, ut ſervare poſſimus ex Patre noſtro ſemen.
127
Ex CAP. XKRX. Et peregrinatus eſt in Geraris. 57
In ſimplicitate cordis mei, & munditia manuum mea-
rum feci hoc. Dixitque ad eum Deus Et ego
ſcio quod ſimplici corde feceris, & iqeo cuſtodivi
te, ne peccares in me, & non dimiſi ut tangeres
eam. ILbid.
En morieris propter uxorem quam tuliſti. 58. & 59
Nunc ergo redde viro ſuo uxorem, quia PFropheta
eſt: & orabit pro te, & vives: ſi autem nolueris
reddere, ſeito quod morte morieris tu,; & omnia,
quæ tua ſunt. 8
Statimque de nocte conſurgens Abimelech, vocavit
omnes ſervos ſuos . & locutus eſt univerſa verba
hæc in auribus eorum, timueruntque omnes viri
valde.
Quid peccavimus in te, quia induxiſti ſuper me, &
ſuper regnum meum peccatum grande? Ibid.
Tum Abrahaæ dedit munera ampliſſima, & ait: Ter-
ra coram vobis eſt, ubicumque tibi placuerit, ba-
bita. Ibid. & 61
Venit autem Deus ad Abimelech per ſomnium nobte.

Orante autem Abraham, ſanavit Deus Abimelech,
& uxorem, ancilläloue ejus, & pepererunt. Con-
luſerat enim Dominus omnem vulvam domus
Abimelech, propter Saram uxorem Abraha. Ibid.

& 60
EX CAP. XXI. Riſum fecit mihi Deus LQuicum-
que audierit, corridebit mihi. 62
Fecitque Abrabam grande convivium in die ablatcta-
tionis éαρ. Tbid.
V Ejice
—

Index Locorum

Hjice ancillam hang, & fliun ejus. Ibid. 63. &
64. & 66
Won enim erit hæres filius ancillæ cum filio meo Iſa .
Ibid.
& 68
Non tibi videatur aſperum ſuper puero, & ſuper an-
cilla tua: Omnia quæ dixerit tibi Sara audi vocem
eus: quia in Iaac vocabitur tibi ſemen. 63
Cüumque vidiſſet Gara filium Agar Wigyptiæ luden-
tem cum Iſaac filio ſuo. Ibid.
Levavit vocem ſuam & flevit. Exaudivit autem Deus
vocem pueri. 64. & 65
Surge tolle puerum, & tene manum illius - quia in

Durè accepit hoc Abraham pro filio ſuo.

Gentem magnam faciam eum. 64
Exaudivit enim Deus vocem pueri de loco in quo
eſt. Ibid. & 65

Aperuitque oculos ejus Deus : quæ videns puteumn
aquæ, abiit, & implevit utrem, deditque puero
bibere. 6 65
Et fuit cum eo: qui crevit, & moratus eſt in ſolitu-
dine, factuſque eſt juvenis ſagittarius. Ibid.
Habitavitque in deſerto Pharan, & accepit illi ma-
ter ſua uxorem de terra Wogypti. Ibid.
Eodem tempore dixit Abimelech, G Phicol Princeps
exercitus ejus. 66
Jura per Deum, ne noceas mihi. Ibid.
Deus tecum eſt in univerſis quæ agis. Ibid.
Dixitque Abraham: ego jurabo. Et increpavit Abi-
melech propter puteum aquæ, quem vi abſtulerant
ſervi ejus. Ibid.
Reſpondit Abimelech: Neſeivi, quis fecerit hanc
rem ⸗ ſed & tu non indicaſti mihi, & ego non au-
divi, præter bodie.
Surrexit autem Abimelech, & Phicol Princeps exer-
citus ejus, reverſique ſunt in terram Palæſtino-
rum. Abraham verò plantavit nemus in Berſa-
bee, & invocavit ibi nomen Domini Dei aterni.

bid.
Et fuit colonus terræ Palæſtinorum diebus multis.
Ibid.
Filium ancillæ faciam in Gentem magnam. 68
Ex CAP. XXII. Quæ poſtquam geſta ſunt. Ibid.

At ille relpondit Adum. Ait illi: Tolle ſilium
tuum unigenitum, quem diligis, Iaac, & vade in
terram viſionis. Ibid. & 70
Igitur Abrabam de nocte oonfurgens. 6
Cimque concidiſſet ligna in holocauſtum, abiit ad lo-
cum, quem præceperat ei Deus. Ibid.
Expetctate hic cum aſino- ego & puer illuc uſque pro-
perantet.“. Ibid.
Tulit quoque liona holocauſti, & impoſuit ſuger Iaac,
Rklium ſuum. Ibid.
Ipſe vero portabat in manibus ignem' & gladium.
Ibid.
Wdificavit altare, & deſuper ligna compoſuit: cüum-
que alligaſet Iaaz ſilium ſuum, poſuit eum in al-
tare. lbid.
Extenditque manum ſuam, & arripuit gladium ut im-
molaret filium ſuum. Ibid.
Kt ecce Angelus Domini de cœlo clamavit, dicens;
Abraham, Abraham, qui reſpondit, Adſum. Ibid.
Ne exten las manum tuam Juper puerum, neque fa-
cias illi quicquam. 70
Nunc cognovi quod timeas Deum, & non peperciſti
unigenito filio propter me. Ibid.
Levavit Abraham oculos ſuos, viditque poſt tergum
arietem inter vepres hærentem cornibus: quem aſſu-
mens obtulit holocauſtum pro filio. IDid.
Appellavitque nomen loci illius, Dominus videt.
Ibid.
Per me metipfſum juravi, dicit Dominus: quia feciſti

hanc rem, & non peperciſti filio tuo unigenito,
Propter mé. 71
Et benedicentur in ſemine tuo omnes Gentes terræ,
quia obediſti voci meæ. 71
Ex CA P. XXIII. Cümque ſurrexiſſet ab offcio fu-
nérIs. 72
Ut plangeret & fleret eam. Ibid.
Reſponderunt filii Heth, dicentes: Audi nos, Do-
mine, Princeps Dei es apud nos: in electis ſepul-
echris noſtris ſepeli mortuum tuum. Ibid.
Surrexit Abrabam, & adoravit populum terræ. In-
tercedite pro me apud Ephron. Ibid.
Terram quam poſtulas, quadringentis ſiclis valet.
Quod ecum audiſſet Abraham, appendit pecuniam,

Juam Ephron poſtulaverat. Ibid.
Ex CAP. XXIV. Reſpondit ſervus, ſi noluerit mu-
lier venire mecum. 3

Cave ne quando reducas filium meum illuc. Dominus
Deus oœli, qui tulit me de domo Patris mei: ipſe
mittet Angelum ſuum coram te, & accipies inde
uxr⁸m filio meo. Ibid.
Sin autem mulier noluerit ſequi te, non teneberis jura-
mento: filium meum tantum ne reducas illuc. Ibid.
Dominus Deus cœli ipſe mittet Angelum ſunm coram
te. Ibid.
Domine Deus Domini mei Abraham occurre, oble-
cro, mihi bodie: & fac miſericordiam cum Do-
mino meo Abraham. Igitur puella, cui ego dixe-
ro, Inclina hydriam tuam.. Ibid.
Deſcenderat autem ad fontem, & impleverat hy-
driam, ac revertebatur.
Quin & camelis tuis hauriam aquam effundenſque
aquam in canalibus recurrit ad puteum, & hau-
ſKum omnibus camelis dedit. Ibid.
Inelinavit ſe bhomo & adoravit Dominum, dicens:
Benedittus Dominus Domini mei Abrabam, qui
non abſtulit miſericordiam, & veritatem ſuam à

Domino meo. Ibid. & 75
Quod cum audiſſet puer Abraham, procidens adora-
vit in terram Dominum. 74
Veni, & dixi: Domine Deus. 75

Wolite ait, me retinere, guia Dominus direxit
viam meamdimittite me, ut pergam ad Dominum
meum. Ibid.
En Rebecca coram te eſt: tolle eam, & proficiſcere.

Ibid.
Prolatiſque vaſis argenteis, & aureis ac veſtibus.
Ibid.
Vidit camelos venienies procul. 76

Quis eſt ilie hbomo, qui venit per agrum in occu-
ſum nobis. Ibid.
Rebecca quoque, conſpecto Iaac, deſcendit de Came-
lo, & ait ad puerum. Quis eſt ille homo. Ibid.
Dixitque ei : ipſe eſt Dominus meus. 77
At illa tollens citè pallium, operuit ſe; ſervus autem
cuncta, quæ geſſerat, narravit Ilaac. Ibid.
Ex CAP. XXV. Provectæque ætatis, & plenus die-
rum. 78
Et ſepelierunt eum Iſ-aac & Iſmas! filii ſui. 79. & 82
Et, poſt obitum illius, benedixit Deus IHaac ſilio
ejus. 79
Agar Mgyptia.
ded collidebantur in utero ejus parvuli, quæ ait:
Rie mihi futurum erat, quid neceſſe fuit concipere.
Ibid. & 80
Perrexitque ut conſilleret Dominum. 80
dexagenarius erat Iſaac quando nati ſunt ei parvuli. b.
Haac amabat Eſal, es quòd de venationibus ilius

veſceretur. Ibid.
Et Rebecca diligebat Jacob. Ibid.
En morior, quid mihi proderunt primogenita. 381
uravit ei Eſaä z & vendidit Primogenita. Et

ruen. 1

Eten n

le in ten

luacraxe
1 Hethei,
Le anle,

tin ea.
ler he.
Ulautime

bulimn in
glik lelle

enus tuit ,
Clicent

le ne Nej
ih „ 3

Animn
„, nna
SeTYA lgiſer

aeee en
Utntenn o,.
. cLci u .
Aen, Cmn
aelle
ſeſ ⸗ tne

Annin
UI
, ſnelienin
Un illee. DMn
Latft nie
l
Non tetehejiin.
edtcar iliu N
geſumn ſun nn
I
hamn ortume, i,
ienrdien aun)
lla, aui 1
G ingbumek

Demninmn, A

nei Archin,6

7 veritten a
bid
n, mnultn

4 Domitt
pergen d Dni
4

7 aureit 4 Ne

per An

ſenlteC
,ſanh
, ile hen .
us.
mit ſ. ſnuen
.
tatit, im,

Sacræ Scripturæ.

ſie accepto pane, & lentis edulio, comedit, & bi-
bit, & abiit; parvi pendens quod primogenita ven-
didiſſet. pag. 81

Ne deſcendas in Egyptum. 82
◻ .
Ero tecum. Ibid. & 84.
Benedicentur in ſemine tuo omnes gentes terræ, e
quòc obedierit A brabam voci mex, & euſtodierit
præcepta, & mandata men, & ceremonias legéſ-

que ſervaverit. 83
Doror mea eſt. 84
Perſpicuum eſt quod ſoror tua ſit. Ibid.

Quare impoſuiſti nobis * potuit coire quiſpiam de po-

pulo cum uxore tuag, & induxeras ſuper nos gran-

de peccatum. Pracepitque omni populo, dicens:
Qui tetigerit hominis hujus uxorem, morte morie-
tur. Ibid.
devit autem Iſaac in terra illa. 8 5

Ob hoc invidentes ei Palæſtini, omnes puteos, quos
foderant ſervi patris illius Abraham, illo tempore
obſtruxerunt implentes humo. Ibid.
Recede à nobis, quoniam potentior nobis fabtus es
valde. Ibid.
PFrofectus inde, fodit alium puteum, pro quo non
contenderunt: Itaque vocavit nomen ejus, Lati-
tudo, dicens: Nunc dilatavit nos Dominus, &
Jecit ereſcere ſuper terraæn.
illo loco in Berſabee, ubi apparuit Dominus in
ipsd nocte. Ibid. & 86. & 87
Ideirco vocatus eſt locus ille Berſabee: quia ibi uter-
que juravit. Et inierunt fſœdus pro puteo juramen-
ti. 86
Itaque ædificavit ibi altare: & invocato nomine Do-
mini, extendit tabernaculum: præcepitque ſervis
Iatis, ut foderent puteum. Ibid.
Cum enim Iſaac dixiſſet eis: Quid veniſtis ad me,
bominem quem odiſtis, & expuliſtis à vobis..
Reſponderunt: Vidimus tecum eſſe Dominum, &
ideirco nos diximus JNit juramentum inter nos, &
ineamus fadus. 87
Cum pace dimiſimus auttum benediétione Domini.
Ibid.
Foderuntque in torrente, & repererunt aquam vi-
vam. Ibid.
Eſaü verò quadragenarius duxit uxores, Judith fliam
Beeri Hethæai, & Baſemath ſiliam Elon ejuſädem
loci. Quæ ambæ offenderant ani mum Maac & Re-

becce. 88
Peregrinare in en: Tibi enim dabo univerſas regio-
nes has. 94

Et benedicentur in ſemine tuo omnes gentes terræ,
eò quòd obedierit Abraham voci meæ- Ibid.
Et multiplicabo ſemen tuum ſicut ſtellas cœli: dabö-
que poſteris tuis univerſas regiones has. Ibid.
Et benedicentur in ſemine tuo omnes gentes. 86
Ex CAP. XXVII. Fac mihi inde pulmentum, ſicut
velle me noſti, & affer ut comedam, & benedi-
cat tibi anima mea, antequam moriar. 88
Quod cum audiſſet Rebecca , dixit filio ſuo Jacob.
Audivi Patrem tuum loquentem cum fratre tuo,
& dicentem ei⸗ Affer mihi de venatione tua, &
Fac cibos, ut comedam, & benedicam tibi coram
Domino. Ibid.
di attrebtaverit me Pater meus. 89
Acceſſit G& oſculatus eſt eum, ſtatimque ut ſenſit ve-
NRimentorum illius fragrantiam, benedicens illi
ait. Ibid.
Det tibi Deus de rore cœli, & de pinguedine terræ
abundantiam Frumenti, & vini: & ſerviant tibi

bopuli. Ibid. & 90
In pinguedine terræ, & in rore cœli deſuper erit
benedictio tua. 90

Ethicæ Tom. I.

Ex CAP. XXVI. Apparuit ei Dominus, & ait.

Aſcendit autem ex

Vives in gladio, & fratri tuo ſervies. 89
Noſti quod kſau frater meus homo piloſus ſit. 90
Aunditis Eſau ſermonibus Patris, irrugiit clamore
magno, & conſternatus, ait: Benedic etiam &
mihi, Pater mi. Ibid.
Nunquid non reſervaſti & mihbi beneditctionem.
Ibid.
Dominum tuum illum conſtitui. Ibid.
Nuntiata ſunt bæc Rebeccæ, quck mittens & vooans
Jacob. Ibid.
Venient dies luttus Patris mei, & oocidam Jacob
fratrem meum. Ibid. & 123. & 147. & 245

Conſurgens fuge ad Laban fratrem meum.. Cur utro-

que orbabor filio in uno die 90
Venit germanus tuus fraudulenter, & accepit bene-
dictionem tuam. 1

Si acceperit Jacob uxorem de Rirpe terræ hujus, nolo
vivere. Ibid.
Ecce odor filii mei, ſicut odor agri pleni. 13 1
Senuit autem Naac, & caligaverunt oculi ejus.
146
Vocavit itaque Ijaac Jacob, & benedixit eum: Præ-
cepitque ei dicens: Noli accipere conjugem. 91
ded vade: Deus autem omnipotens. Ibid.
U poſſideas terram peregrinationis tux, quam polli-
citus eſt Avo tuo. 1bid.
Cüumque dimiſiſet eum Iſaac, profectus venit in Me-

Jopotamiam Syriæ. 92
Et ſupponens capiti ſuo dormivit in eodem loco.
Ibid.

Viditque in ſomnis Nalam. Ibid. & 93
Angelos quoque Dei aſcendentes, & deſcendentes per
eam. 92
Et Dominum innixum Scalæ, dicentem ſibi: Ego
Jum Dominus Deus Abrabam Patris tui, & Deus
Haa: Terram, in qua dormis, tibi dabo, & ſe-
mini tuo. 93. 94
Apparuit autem z Dominus in convalle Mambre
Jedenti in oſtio tabernaculi ſui in ipſo fervore
diei. 8 5
Eritque ſemen tuum quaſi pulvis terræ. 93
Eruque ſemen iunm quaſi pulvis terræ: dilataberis
ad Occidentem, & Orientem, & Deptentrionem &
Meridiem. 94. & 132. & 140. & I41
Et benedicentur in te, & in ſemine tuo cunétæ Tri-
bus terræ. 94
Det tibi benedictiones Abrahæ. 90. & 91
Et ero cuſtos tuls, quocunque perrexeris. 96. 8 98
&W& 109. & 113. & 140. & 147
Surgens ergo Jacob manè, tulit lapidem, quem ſup-
Poſuerat capiti ſuo, & erexit in titulun, fun-
dens oleum deſuper. Votum etiam vovit, dicens..
Et lapis iſte quem erexi in titulum, vocabitur do-
mus Dei: cunttorumque, quæ dederis mihi, deci-
mas Offeram tibi. 96. & 97. & 98
Qudm terribilis eſt locus iſte: non eſt hic aliud, niſi
domus Dei, & porta c&li. 96. & 98. & 99
Et dederit mihi panem ad veſeendum, & veſtimen-
tum ad induendum. 97. & 93. & 132
Froficiſcere in Meſopotamiam, & accipe tibi inde

uxorem de ſiliabus Laban. 99
Di fuerit Deus mecum, & cuſtodierit me in via, bper
quzæimn ego ambulo. 134

Vaqe, & proſiciſcere in Meſopotamiam Spric. Ibid.
Ex CAP. XXIX. Et os ejus grandi lapide claude-

batur. 99
Tres quoque greges ovium accubantes juxta eume.
100

Saniuſne eſt Ibid.
Adhuc loquebatur, & ecce Rachel veniebat æaum
ovibus Patris ſui :⸗ nam gregem ipſa paſcebat.
Ibid. & 101

V 2 Nunc

—

Index Locorum

Nunc amabit me vir mess. pag. 100
Quam cum vidiſet Jacob, & ſciret conſobrinam
ſuanm, oveſque aban avunculi ſui⸗ amovit la-
pidem, quo puteus claudebatur. Et adaquato gre-
ge, Oſculatus eſt euam, &, elevatâ voce, flevit.
Et indicavit ei, quod frater eſſet Patris ſui, &
klius Rebeccæ: at illa feſtinans nuntiavit Patri
ſito.
Lui, um audiſſet veniſſe Jacob filium ſororis ſux,

cucurrit. 101
Et in oſcula ruens, duxit in domum ſuam. 102
Oe meum es, & caro mea. Ibid.

Et poſtquam impleti ſunt dies menſis unius, dixit ei:
WNDüum, quia frater meus es, gratis ſervies mihi?
Die, quid mercedis accipias? Ibid.
Lui, vocatis multis amicorum turbis ad convivium,
fecit nuptias. Ibid.
Et veſpere Liam filiam ſuam introduxit ad eum, dans
ancillam filiæz Zelpham nomine. Ibid.
Hebdomada tranſatta Rachel duxit uxorem, cui
Pater ſervam Balam tradiderat. Ibid.
Tandémque potitus optatis nuptiis, amorem ſequentis
priori prætulit, ſerviens apud eum ſeptem aliis
annis. 103
Audivit me Dominus haberi contemptui.. Copula-
bitur mihi maritus meus. . Quarto concepit, &
peperit filium, & ait: Modo confitebor Domino:
Et ob hoc vocavit eum Judam: ceſſavitque parere.
104
Vidit Dominus humilitatem meam, nunc amavit me
vir meus. Ibid. & 106. & 237
Ex CAP. XXX. Cernens autem Rachel quod inſæ-
cunda eſſet, invidit ſorori ſux, & ait marito ſuo.
Da mihi liberos. 105
Cui iratus reſpondens Jacob: Num pro Deo ego ſum,
qui privavit te fructu ventris tui? Ibid.
Häabeo famulam Balam: ingredere ad illam, ut
pariat ſuper genua mea, & babeam ex illa ſilios.
Ibid. & 144.
Dixitque Rachel: Judicavit mihi Dominus, & exau-
divit vocem meam, dans mihi filiun & idcirco
appellavit nomen ejus Dan. 106
Comparavit me Dominus cum ſorore mea, & invalui,
vocavitque eum Nephtali. Ibid.
dentiens Lia quod parere deſiiſſet, Zelpham ancil-
lam ſuam marito tradidit. Ibid. & 107
Feliciter: & idcirco vocavit nomen ejus Gad. Pepe-
rit quoque Zelpha alterum: Dixitque Lia Hoc
pro Beatitudine mea: Beatam quippe me di-
cent mulieres propterea appellavit eum Aſer.
106. & 107
Dedit Deus mercedem mihi, quia dedi ancillam
meam viro meo. 107
Rurſum Lia concipiens, peperit ſextum filium, &
ait“ Dotavit me Deus dote bona: etiam häc vi-
ce mecum erit maritus meus, es quòd genuerim ei
ſex ſilios: & idcirco appellavit nomen ejus Zabu-
lon.
Recordatus quoque, Dominus Rachelis, exaudivit
eam, & aperuit vulvam ejus. Ibid.
PFactum eſt autem, uat peperit Rachel Joſeph, dixit
Jacob ad Laban:⸗ Dimitte me ut adeam in locum
meum & in terram meam. 108
Da mihi uxores, & liberos meos, pro quibus ſervivi
tibi. Ibid.
Experimento didici, quia benedixerit mihi Deus pro-
Ppter te. . Ibid.
Dives effetus es. Ibid.
Benedixitque tibi Dominus ad introitum meum. Ju-
Rum eſt igitur, ut aliquando etiam provideam do-
mui mec. Ibid. & 109
Iterum paſcam & cuſtodiam pecora tna. 109

Ibid. & 101

Ibid.

Da mihi liberos, alioquin moriar. 197
Abſtulit Deus opprobrium meum. Et vocavit nomen
ejus Joſeph, dicens. Addat mihi Dominus lium
alterum. 237
Ex CAP. XXXI. Animadvertit quoque faciem La-
ban, quod non eſſet erga ſe ſicuu heri, & nudius

tertilts. 10
Vocavit Rachel & Liam in agrum, ubi paſcebat gre-
6*. 1I10
Deus autem Patris mei fuit mecum. Ibid.
Vidi quæ fecit tibi Laban. lbid.

Ego ſum Deus Bethel, ubi unxiſti lapidem, & votum

voviſti mihi. Ibid.
Tulit Deus ſubſtantiam patris veſtri, & dedit mihi.
Ibid.

Ingreſſus itaque Liaban tabernaculum Jacob & Liæ,
& utriuſque famulæ, non invenit. Cumque in-
traſſet tentorium Rachelis. . 1II1
Ex CAP. XXXII. Miſit autem & nuncios ante ſe
ad Eſau ſfratrem ſunum. Ibid.
Nic loquimini Domino meo Eſau : Hac dicit frater
tuus Jacob. Habeo boves & aſinos, & oves, &
Jervos, & ancillas mittoque nunc legationem ad
Dominum meum, ut inveniam gratiain in conſpe-
&lu tuo. Ibid. & 112
In baculo meo tranſivi Jordanem iſtum: & nunc
duabus turmis regredior. 112
Minor ſum cunttis miſerationibus tuis, & veritate
tudâ, quam expleviſti ſervo tuo. Erue me de manu
Iratris mei Eſaii. Ibid. & 113
Domine qui dixiſti mihi, Revertere in terram tuam.

112
We forteé veniens percutiat matrem cum filiis. 113
Cüumque dormiſſet ibi nocte illa. Ibid.

Traduktiſque omnibus, quæ ad ſe pertinebant, man-
Iit ſolus. Et ecce vir luctabatur cum eo uſque ma-
ne. 93. & I13. & II4
Non dimittam te, niſi benedixeris mihi. 113. & 18 5
Wequaquam Jacob appellabitur nomen tuum . ſed
Wael : quoniam ſi contra Deum fortis fuiſti, quan-
140 magis contra homines prævalebis * 113. & 114
& 126. & 13 I. & 132. & 185
Dic mibi, quo appellaris nomine? Reſpondit, cur
quæœris nomen meum * Et benedixit ei in eodem
loco. 114
Qui cuùm videret, quod eum ſuperare non poſſet. Ibid.
& 120
Vidi Deum facie ad Jfaciem, & ſalva facta eſt ani-
Mma Mméea. 114
Ortiſque eſt ei ſtatim l, poſtquam tranſoreſus eſt
Phanuel: ipſe verò claudicabat pede. Ibid. & 141
Ex CAP. XXXIII. Elevans autem Jacob oculos
Juos, vidit venientem Eſaii. 115
Levatiſque oculis vidit mulieres & parvulos earum.
Ibid. & 116
Et poſuit utramque ancillam, & liberos earum in
Principios Liam verò & filios ejus in ſecundo lo-
Rachel autem & Joſeph noviſſimos. Et ipſe
Pprogrediens adoravit pronus in terram ſepties.
115
Parvuli ſum, quos donavit mihi Deus ſervo tuo.
116
Habeo plurima, frater mi, ſint tua tibi. Ibid. & 118
Dixitque Jaucob: Noli ita: ſed accipe munuſculum de
manibus meis : ſic enim vidi faciem tuam, quaſi
viderim vultum Dei. 117. & 118
Et ſicſcipe benedittionem quam attuli tibi. 117
PFracedat Dominus meus ante ſervum ſuum : Et epo
„uar panlatim veſtigia ejus, ſicut videro barvu-
los meos poſſe. 118
Reſpondit Eſaiie Oro te, ut de populo qui mecum eſt,
Jaltem ſocii remaneant viæ tuc«. Non eſt, inquit
neceſſe:

ſen 4
u Emor

1 M

iigineu .

e e n,
Hd, en in

le katueritig
te, & il
ie nihi
illloſen
muplert.

=

lahe ſant omn
ihiaifei er

in ennn ripienn
Vi , 7
. lun gu⸗

tenn naſeul

le,
ſooge
i alta

D

9
eavit nn
Onninur tr
e ſatien 1
i, 6 ule

ideſcl,
len, Gu
6 doli: l
U
Nolb F l
. (Mnnei.
II
ulſcins ante
I
ler iit in
, G Mer,
e ſeygiſſen
Etiamn in inſe
lbid.&n
II
ue mne ben
lbid &n
in krran tua
II
n fliin. I
D
rtitebant, nu
eo Enen.
& I) E
ibi II E
mer tuun,
hti ftiki,
it? I1),Kll
1. An
epunait. 4
irit ei in l
II

1
4

, ſi
e ſon l e IN
EI

s ſNle
I
alſree
de. Ibid l
tem Nh a
1

porolln in
lihemn

it in ſuni,

. terran 4

Donn lin 7

neceſſe: boc mno tantum indigeo, ut inveniam gra-
tiam in conſpelctu tuo, Domine mi. pag. 118
. ppellavit nomen loci illius Socoth, id eſt, Taber-
nacula. 120
Emitque partem agri, in qua ſixerat tabernacula,
à kliis Hemor patris Sichem, centum agnis.
Ibid.
Et, eretto ibi altari, invocavit ſuper illud fortiſi-
mum Deum Iſrazl. Ibid. & 121
Ex CAP. N XXIV. Eoreſſa eſt autem Dina filia Liæ;
ut videret mulieres regionis illius. 121. & 122
Quam cum vidiſſet Sichem Princeps terræ illius,
adamavit ezdm: & rapuit, & dormivit cum illa;
vi opprimens virginem. 122. & 212
Vi opprimens virginem; triſtémque delinivit blandi-
tiis. 181
Et pergens ad Hemor patrem ſuum: Accipe, inquit,
mibi puellam hanc conjugem. Quod cum audiſſet
Jacob, abſentibus filiis, & in Paſtu pecorum occu-
patis, ſiluit, donec redirent. 122
Eoreſo autem Hemor patre Sichem, ut loqueretur
ad Jacob, Ecce filii ejus veniebant de agro : au-
ditéque quod acciderat, irati ſunt valdd, e qudd
fædam fem operatus eſſet in Iſrazël, & , violata fi-
liâ JDucob, rem illicitam perpetraſſet. 123. & 124
& 125. &C 126. & 143
Jungamus viciſim connubia: hilias veſtras tradite no-
bix, & flias noſtras accipite. Et habitate nobiſ-
cum: Terra in poteſtate veſtra eſt, exercete, ne-
otiamini, & poſſidete eaum. 124
85 & Sichem ad Patrem, & fratres ejus : Inve-
niam gratiam coram vobis: & quaæcumque ſtatue-
ritis dabo. 125
Reſponderunt filii Jacob Sichem, & petri ejus in dolo,
Jaævientes ob ſtuprum ſororis: Non poſſumus facere
quod petitis, nec dare ſororem noſiram homini in-
circumciſo. Ibid. & 126
QOuæcunque ſtatueritis dabo- Augete dotem, & mune-
Ta poſtulate, & libenter tribuam, quod petieritis:

tantùm date mihi puellam hanc uxorem. 12
Nec diſtulit adoleſcens, quin Ratim, quod peteba-
tur, expleret. 12

Subſtantia eorum, & becora, & cuncta quæ poſſident,
noſtra erunt. 130
Alſensique ſunt omnes, circumciſis cunctis maribus.
Ibid.
