S bores, curâque gregis memorantur. Neſcit cre-
pundia atque vagitus Contemplatio; ſtatim ac
nata eſt, adulta eſt; & niſi laboret, gregém-
Caſtitas que ducat, Rachel non eſt. Et ecce Rachel
Cen em- veniebat cum ovibus Patris ſui, Labani videl-
or- cet, quem diximus idem eſſe, ac Candidum.
,e „s- Etenim hos pavit greges Contemplatio, nem-
iitur. pPe pudori militantes, & Candori oppigneratos.

Oratio Sciant proinde nec Racheles eſſe eas mentes,
Vera cu-

Hud,f. Candoris gregem ab alio duci poſſe, quàm
samn à Rachele: Quæ ſanè oves ſuas ad puteum

maximè, aquarum viventium trahit; qui Puteus ſtatim
Seientia recluditur, ubi adfuerit ſuo cum grege Con-
Tat Ora- templatio. Did conſtiterant Paſtores ovéſque
Sasg Juxta puteum: ſed lapis revolutus tunc ſolum
Seripturæ eſt, cum Rachel advemit. Ergo Labani, id
tulens eſt Candoris Grex à Contemplatione ducta-
Orazione tur, & ad Puteum duci debet Scripturarum;
eclrat. qui quidem Puteus tunc aperitur, & patet,
Leai Cùm Jacob, 8S& Rachel, hoc eſt, cùm Vitio-
Saera ne- Tum ſupplantatio, & divinorum Contemplatio
ceſaria Pacis oſculo fœderantur. Amovit lapidem quo
H latus eſt eam. &, elevatâ voce, fevit. Nota;
& Concis Prius gregem potat, & deinde Rachelem of-
ex Morti- culatur. Nimirum zelus animarum Contem-
Feazione Plationis pronubus: & tum maximè Rachelis
PTeſionâ, promereris complexus, cuùm Oves labore tuo
,2 Potatæ fuerint. Quid verè eſt, quod, poſt
5 Ethicæ Tom. I.

tu, domi, tanquam Matrona, reſidet Lia; &

quæ aliud ducunt pecus, quam Labani. Nec

Caſtita- Puteus laudebatur; &, adaquato grege oſcu-

10I

oſculum Rachelis, fletus exundat? Planè ærum- Zelus
2
nas noſtras una nos docet æternarum rerum Animaz-

Meditatio. Et tunc flemus uberins, cùm nos ern b ris
cognatos illi recordamur. Dum enim recorda- e.
mur in paradiſo uno editos partu Contempla-
tionem & Hominem, temperare nobis ſanè
non poſſumus „ quin ubertim lachrymemur .
quèòd Rachelem ſororem noſtram nonnilſi diuti-
nâ peregrinatione, & exulando à carne & ſan-
guine complecti poſſimus. Mirari verò quis
latis poteſt, in una eadémque Labani domo &
Rachelem naſci, & Idola adorari? Nimirum Cortem-
& ij, qui Contemplationi vacant, habent ido blativi
la ſua, ſed aurea, & quæ facilè tegi poſſint. Conſcien
Non initiantur Beelphegor, nec Dagomi litant, 4,, S&
qui orant: non tamen ſimulachrußis ſuis carent, Correr.
& quidem aureis, hoc eſt, charioribus. IIlud ione ſe
Præterea ſciant, qui Contemplatione fruuntur, ſeiant de-
eodem ſub tecto Rachelem Liâmque adole- digere.
viſſe, nec alterâ caruiſſe, qui alteram habuit ſas ala⸗
ſeu vir, ſeu Pater. Enimverò raròô non cali- Aieeli.
gant, qui altiora ſcrutantur. Ubi Rachel, ibi Se entis
Lia: & ubi Rachel conſidet, Idola latent. Nam & CGon-
gregem ipfſa paſcebat. Quænam ipſa? Rachel. emplatio

1; . 4 egent di-
O portentum! Lippa oculis, & indecora vul zeng

. t Lia; & 11ed Con-
Rachel decora facie, ſacramento ſui nominis ſcientiam

longè formoſior ablegatur ad pecudes. Cur? aperiant;
Quia illa natu maxima, hæc verò minima. Ita- & Corre-

Oratio.

ne? En quèò recidimus, ſi annos filiorum ſup- Sue za-
putamus, non merita. tientes.
Filiorum
Qui cùm audiſſet veniſſe Jacob flium ſo- Educatio.

. „ . . . WTtas non
rotis ſuæ, cucurrit obviam ei: Con- Mmias, dan-

plexuſque eum, & in oſeula ruens, sa.
duæxit in domum ſuam: auditis autem
cauſis iinetis, Reſpondit: Os meum
es, & aro mea.

Nota: Cùm audiſſet Laban ſororis adve- Ppasenies
niſſe filium, non priùs edoceri voluit cauſas colendi
itineris, cur, & quo modo à Patre ad ſe ve- etiam
nerit, ſed prius occurrit illi, oſculatur, domum Pauperes.
ducit, & deinde de cauſis itineris percontatur.
Diſcant Hoſpitalitatem Superiores ſi non ab
Abraham, certè à Laban. Sororis, imò Reli-
gionis filius eſt? Hoc ſatis eſt ad oſculum Pa-
cis. Inducatur in domum, ac deinde, ſi quid
ſuſpicaris, interroga. Probem verò, an impro-
bem Labani profuſas in Nepotem blanditias,
neſcio. Magna ſanè pietas, adoleſcentem inco-
mitatum, ſine famulo, ſine equo, & fortè ſi-
ne pera, qui præ egeſtate ſaxum capiti dormi-
turus ſuppoſuerat, non deſpicere, non faſtidire,
non domi præſtolari, ſed ſtatim ad eum accur-
rere, complexuque, oſculo & domo dignari.
Spectent ruſticitatem & faſtum ſuum in Laba-
ni humanitate ij, qui os ex oſſe ſuorum fateri
erubeſcunt, quoſcunque purpura & faſces non
circundant. Quanquam;, ut verum fatear, tam
profuſus in carnem & ſanguinem amor mihi
non omninò probatur. Juvenis procul errans
à Patre, ſolus, luriduſque, non ſtatim admit-
ti debuit in domum. Fortè ejectus à Patre eſt.
Sed nimirum Os & caro eſt; hôcque tantum
ſufficit, imò hoc ſolùm ſufficit. Qui, cum au- parentet,
diſſet veniſſe Jacob filium Sororis ſuxæ, cucurrit. G&c. non
Vide, ut nihil attenderit in Juvene, miſi affi- nimianm
nitatem. Non ob modeſtiam in juvene eximiam, mandi⸗
non ob ſpectatum cœlum, ſed hoc fortè non
ſoivit, ſcivit certè & benedictione ipſum im-
I 3 Par-

102
partitum, Meſſiæque naſcituri renunciatum
proavum, ſcivit ab eo amotum lapidem ab ore
putei, ſcivit peregrinum, defatigatum, & fortè
jejunum; nihilo minas nihil horum attendit in
Hoſpite, ſed hoc tantùm eum in occurſum il-
Dignitas lius extimulavit, quòd filius Sororis eſſet. O
ob meri- Caro & ſanguis, quæ Petro non revelaſti, uti-
za, non ob nam ſaccelloribn Petri non reveles, quod Pa-

Wyie ter coœleſtis non revelavit! Hoc planè olim in
Eccleſia lugeri debuit, quod in Labano impro-
bamus. Filius Sororis eſt. Sufficit. Eſau odit,
Benedictione inauguratus eſt, cœlum vidit, lo-
cutus cum Deo eſt, Puteum recluſit, diù pe-
Parenii regrinatus eſt, hæc mimmi fiunt. Et in oſcula
oblivio, ens, duxit in domum ſitam. Quis non fateatur
Jad nos in Labano fictos & incruſtatos Cognatorum

non amét. amores adumbrari? Quàm ſplendidi amplexus!
quàm dulcia oſculal quàm magnifica verba!
Cæterùm, ubi in domum deveneris, jejunas.
Coenfiden Quid enim peregrino appoſitum eſt? frigidum
ia in ho- illud pulpamentum, Os meum es, & caro mea.

inibus. .. . .
7. ta, Sanè in toto epulo nihil viſum eſt;, niſi Os
unum. Nuſquam vitulus ſaginatus, nuſquam

smmage.
7e. ſimnila „ nuſquam cum melle lac. Bona verba,
pro menſis ſunt, in domo Laban. Coœnatum
ſatis apud ſe credit Nepotem, oſculis comple-
Xuque dignatum. Haud ita Joſeph in Ægy pto
fratres excepit. Duriori eos accepit vultu,
ſed lauto opiparôque convivio refecit. Os meum
es. O epulum ſumptuoſum! Si verbis alere-
mur, nuſquam ſplendidius cœnaſſet Jacob. Sic
Aula ad ſe venientes complexuum, oſculorum,
& verborum lautiſſimo, ſed inaniſſimo non
excipit, ſed conficit, deluditque apparatu. Præ-
ter verba apponitur mhil. Imò ſub honorifi-
ca ſpecie mercedis & premii jugé laborique
graviſſimo ſubjicit. Et poſtquam impleti ſunt
dies menſis unius, dixit ei: Num, quia frater
meus es, gratis ſervies mibi? Die, quid mer-
cedis accipias? Quàm ferax foliorum eſt La-
arentâ ban, fructuum verò quàm infœcundus! Creſ-
amor non cunt amoris vocabula; ſed dum ex nepote fra-
wverus, ter ſalutatur, ad ſervitutem traducitur. Num
gratis ſervies? Diſpereas fanaticum caput. Ec-
quando ad te venit adoleſcens, ut tibi ſerviret?
Ad ſponſam, & non ad ſervitutem tranſiniſ-
ſus eſff. Tu verò, cur de Mercede loqueris
cum nepote, quo cum agendum eſſet de hære-
ditate?

Diwit Laban: (Jacob ſcilicet) Da mihi
uworem meam, quia jam tempus im-
pletum eſt, ut ingrediar ad illam. Qui
vocatis multis amicorum turbis ad
convivium, fecit nuptias.

Anla.

Conßden- Nec Labani ingratitudinem, nec Jacobi pu-
tia in ho- dicitiam ſatis mirari queo. Ille, nec poſt ſep-
minibis- tem elapſos annos, de pacta mercede cogitat,
& moneri debet condictum eſſe tempus im-

Mae. pletum. Hic, cùm tanto æſtuaret Rachelis
Pa en deſiderio, nec eam alloquutus dicitur vel ſe-

Caſita- Wmel intra ſeptenmuum, cùm tamen non late-
ze. ret illa, ſed gregem ductaret, ut vidimus:
Familia- Nam gregem ipſa paſcebat. Totumque imple-
enn . ri tempus patitur, antequam eam petat. Quaàm
zus. verò ſubdolus Laban, qui, convocatis tur-
Pparenzes bis nuptias parat, imò apparat in nuptiis do-
& Cog- Ios. Qui, vocatis multis amicorum turbis ad
nati pra- convivium, fecit nuptias. Nullum audio evo-
ferendi catum cognatorum, & turbas amicorum per=

agmicis.

Oliva

multas ſpecto in convivio. Hoc ſanè probrum
non rarò contingit. Amicorum greges alimus,
& cognatos negligimus. Sed quales amici,
qui & turba ſunt, & tantùm in conwivio ſpe-
Gtantur? Cùm tot videas aſſidere Labano in Amici
convivio, nullum ex eis comitem ſpectabis La- Kodi.
ban, cùm Idola & opes ſuas requiret. Sequi-
tur. Et veſpere Liam filiam ſuam introduxit ad
eum, dans ancillam filiæ Zelpham nomine. Ita Electio
decipitur, qui non ſibi, ſed alii permittit eam Katu⸗
introduci ad ſe, cum qua jungatur. Mihi cre- Probtis
de, ſi Labano rem tantam commiſeris, in- mis bel
venies manè Liam eſſe, quam Rachelem veſ- aliu, ſed
pere exiſtimaſti. O cæcutientem voluptatem, 4 nobis
imô & excæcantem! Dum Lia fruitur, Ra- Raten-
chel creditur; nec vox dolum;, nec ſpecies da.
detegit. Uſque adeò totum abſorbet pectus
illecebra, ut nec tantum diſcrimen cognoſ-
catur. Oculatior cæcitas, quam voluptas: Luxnris.
caligans enim Iſaac Jacobum, ſi non attac-
tu, voce ſaltem dignovit ab Eſaü: oculatus
verò Jacob Liam, à Rachele non diſtinxit,
quanquam totam noctem cum ea dormierit.
Quid ergo præſtabit luxuria, ſi Matrimonium
excæcat? Quaàm miſerè decipiemur in ſcor-
tis, ſi erratur in deſponſatis? Verùm quo ar-
tificio ſubſtituit Laban pro Rachele Lippam?
Audi. Dans ancillam filie, Zelpham nomine.
Zelpha, vocatur, diſtillatio oris. En quà Conſilia-
ratione fallatur infeliæ Jacob. O quaàm fre- ii impis
quenter doli hujus ſcena recluditur! ut Lia “ Porae
pro Rachele deligatur, una Zelpha perorat. Jucentes;,
Nimirum non verborum torrente, ſed quaſi vela Fer-
aliud agendo, & ſtillando, paulatim ita pro- vore, CO⸗
ficiunt peſſimi ſuaſores, ut pro Rachele com- raioriſ-
plecti nos cogant Lippientem; cujus fraudis 772 A.
non agnoſcimus technas, niſi manè cum ſur-
gimus, & ab illius amplexu divelkhmur. O
oris diſtillatio, quæ guttatim fluis, ſed petras
excavas! Væ nobis, cùm in hujuſmodi inci-
derimus ſtillas. Ita ab eis dementabimur, ut
non modo Rachelem deſeramus, quam ſolam
pulchram novimus; ſed, quod deterius eſt,
juncti Liæ, frui nos cenſeamus optatis Rache-
lis complexibus. Ubique Deo ſervitur. Tum yiiia pal-
in aula, tum in clauſtro Deo frui licet. Ca- liata.
rolus non cucullatus, ſed purpuratus Antomios
æquavit. Non excalceatus, ſed infulatus Am- Vocaiis
broſius fidem propagavit. Ludovicus & Gal- Breis-
lis imperavit, & ſibi, non fune cinctus, ſed
coronâ. Tu verò, qui jam Chriſto nomen de-
diſti, ſcias quicquid pro Deo agitur, Oratio-
nem meritò reputari. Planè Oris iſthæc diſtil-
latio Arces quatit, & plus timendum eſt à
ſtillis, quaàm ab eluvione. Quid multis? copu-
lamur Liæ, & Rachelem jactamus, nec niſi
poſt noctem hujus vitæ, deluſos nos intelligi-
mus à Lelpha. Hebdomadà tranſactà Rkachel du-
xit uxorem. Tunc non fallimur, cùm nos uxo-
rem ducimus, non autem eam introduci expec-
tamus ad nos. Lia introducitur, Rachel ducitur.
Cui Pater ſervam Balam tradiderat. Non deeſt
Racheli ſerva. Sed qualis ancilla, Deus immor-
talis! Bala exponitur Inveterata, & Turbata-
Eſaias ut vidit Dominum, pollutum ſe labiis Orationi
conteſtatur, & Væ ſibi clamat. En quo modo fontes.
Contemplatio parit turbationem. Et ipſa Rachel Cap.s. ·
peperit Benom, id eſt, dolorem. Nimirum
Turbatio Contemplationi ſubſervit, ſive quòd
Tribulatio atque Tentatio ad Deum nos ma- Tentatie
ximè ducant, ſeu quòd deeſſe non poſſit Con- Agzsw

templationi Turbatio, cùm tentationes eos bPerfestien.

potiſſi- 15.

lin 4
Niler i
nit he
Nℳfn
himt,
ncli
rn
us l.
iinn i
Allii
tinif
umnie
(o
ſa
nit
ſe
I
NEr
inu che

unb zel
uate .

iilnf.
inze il
de
ſunlg tat
Rolr. P
ni⸗

u. che
leetien lihy
in n
Elzn del
ſuin

enez. y.
1

ui⸗
ß
1 e⸗
ain Fn
Een. At.
ud A
ſiz. D
ie
ai,
ſn
kol
lle
on

1 Nl,
m ain
. Pnri
. tn .
1 nieut
ali ,
n
r Haten
ies
n
0.
8: Lurrie
⸗
et,
hun
.
A-
n!
Bine.
Enſiu
ſe- nüinßt
„Me.
tin
e gutentn
lull mlan
lior unn,
n⸗ faliny⸗
Atfek
i.
ſor.
1 0
Nru
Uk⸗
1 ut
Gen
ck,

lche⸗

Tun mieke

Cr lins.

tne
⸗ Ntſi⸗

4 Se
11
ence⸗
Nth-
,
1!
hl.
e
eligr
d
.
ener⸗
lvctt
nce
Gmnor.
at-
lii oi⸗

Huchel
nn
d
Iuntn

8
. ſ
CH

,

Gel⸗

potiſſimum invadant, qui Orationi vacant.
Cognitio Adde, non immeritò Rachelis ancillam Tur-
Ptecc, & trepidare ſoleat, qui Dei pulchritudinem
Cegvitio- diligentius contuetur. Quare, cùm videris ple-
ne Dej. roſque tranquillitate frui inuſitatà, noveris eos
Tmer ſſe; æ& illi adhæret
Pei per- à Rachele procul eſſe; nam qu 5
fedorum Bala eſt, id eſt, Turbata. Hinc eſt, quod A-
ℳ. braham tunc ſe cinerem eſſe intellexit, tunc ſe
ipſum exhorruit, cùm Dei vultum contempla-
esaez: tus eſt. Sequitur. Tandémque potitus optatis nu-
slas

Dignita- . lii. is. E ſi ſt du-
ecli- apud eum ſeptem a is amis. Ergo ſi, po
ze⸗ ie⸗ cGtam Rachelem, Liam ipſi poſthabuit, faten-

adpeſu- dum eſt antequam eam duceret, Rachelis amo-
rus, licèe ri amorem Liæ antelatum. Sanè niſi ardentius
Midr e- Liam adamaviſſet, non diceretur, quod ab ea
asdbaſe- nocte, quâ duxit Rachelem, ipſam ſorori præ-
rit. tulerit. O prodigium! Septem integros annos
pro Rachele ſervierat Jacob, eam oſculatus fue-
rat cum lachrymis prope puteum, unam il-
lam cogitabat toto ſeptennio, conqueſtus acri-
ter eſt, quod pro ipſa ſororem ad ſe introdu-
xiſſent: nihilo minùs hebdomada una amorem
Confden. ad Liam tranſtulit, & penè Rachelis memo-
sia in ho- riam in corde Jacob Lia obliteravit. Imple
wi⸗ hebdomadain dierum hujus copulæ. Et hbebdoma-
zroepiores, dà tranſactdà Rachel duxit uxorem. Vides, quo-
sidemela- Modo à rerum uſu Cor invadatur. Quanquam
riores. Rachelem ſeptennium integrum expetieris, ſi
Rex non Liæ junctus fueris, intra dies octo ſororis obli-
raſerat viſceris. In Aſſueri pectore Eſther amorem
alßee, Vaſthi conſopivi 6
worerant; pivit. Joleph Ægypto ita adhæ-
recentio- ſit, ut nec in ſolio conſidens de Meſopotamia
nes. cogitaverit, nec ad Patrem qui eum certiorem
faceret de ſua vita ſuiſque forturmis, tranſmiſe-
rit vel vernulam. Niſi ad ipſum fratres acceſſiſ-
ſent, nunquam ipſe Patrem accerſiviſſet. Filii
Iſraël quoties regreſſi ſunt corde in Ægyptum,
quam, licèt infenſiſſimam, ſupra patriam dile-
xere? Cave proinde ne Liam experiare pro Ra-

Orationis chel; nam ita ipſi adhærebis, ut, niſi hanc du-

donum, & xeris, ſingularius ſis amaturus, eâ quam duxi-
n ſti. Denique „nonniſi ductà Rachele, tempe-
sism aen Tantius Liam diligere coœpit, quam ante octi-
modè a duum nunquam dilexerat. Tandem potitus op-
ſequenda, tatis nuptiis, amorem ſequentis priori prætulit.
Vs & er- Ergo, ſi poſt nuptias prætulit, ante nuptias
vende Charior fuit Lia, quàm Rachel. Jerviens apud

Sie tiam um ſeptem aliis annis. Vide, quo modo non ſo-

Dignitas lùm ante, ſed etiam poſt nuptias cum Rachele

& Regum deſudandum ſit. Enimverò non minus laboris

Tar exhauriendum eſt, ut Contemplationis donum
agtan⸗ conſequare, quàm ut conſerves, & tuearis.

aſſecatis, .Z
rns » Videns autem Dominus, quòd deſpiceret

zantibus. . . .
Liam, aperuit vulvam ejus, ſorore
ſKſerili permanente. H
Gratiæzæ Vide ex Theſauro Domini bona promana-

neeeſites, re, non verò incommoda. Sanè parientem vul-
Pradeſti-

natio non . . . . .
debéet e. Xit. Hæc permanet in ſua infocunditate, illa

probos ad ad foœcunditatem promovetur. Noli ergo de

uerimo- Deo conqueri, ſi infœcundus es. Qui verò pa-

Rer exei⸗ rit „non ſibi, ſed Domino ſœcunditatem ad-
ſcribat. A Deo pertractus eſt Judas ad Apo-

ſtolatum, ad laqueum verò ipſe ſe urſit. Ex-

ultet in Domino Lia ; ſed de Domino Rachel
non conqueratur.

batam dici, eò quòd is præcipuè conturbari;

ptiis, amorem ſequentis priori prætulit, ſerviens

vam Deus aperuit, non item ſterilem obſtru-

in Cap. XXIX. Geneſis. 10 3

Videns autem Dominus, quòd deſpiceret
Liam, aperuit vulvam ejus, ſorore
ſterili permanente.

O Nos felices, cum deſpicimur! Et granum
frumenti, cùm ſepelitur, revireſcit in ſpicam.
Certè Joſeph, cùm vincitur, coronatur. Non Talenta
ergo ægrè feras, ſi te deſpicit Jacob, nam lateant.
Deus reſpicit: & ideô paris, quia peris. Tum ligioni
nitidius germinat Arbor, cùm putidiùs ſterco- munia
ratur. Granum, inquam, humi defoſſum vi= viliora-
ret, & multiplex pullulat; at enſis qui fulget, Superior
fulgurâque Solis inſtar ejaculatur, ſi terræ in- n1
foditur, rubigine deformatur, & exeditur. Imò .
Grana quoque, ſi vis illa ſeminalis præcidatur,
uti à formicis præciditur, non germinant. Sic A Supe-
pleriſque Tribulatio, & Humiliatio prodeſt, uz: ken
pleriſque nocet. Illud autem advertas velim, Sligi⸗
à Lia Dominum non invocatum, & ei nihilo

minus ſuccurriſſe. Placet Domini providentia;

quæ afflictam orantémque Annam foœcunda-
vit, quæ plorantem exaudivit. Sed plus eam See
miror, cùm non clamantem Liam reſpicit cante⸗ a.
& pro oratione habet anguſtias ejus. Nolo gint.
peregrinationes, lachrymas, & vota præſto-
leris. Exaudiatur David inclamans de profun-
dis: exaudiatur Anna ſubclamans vix ore di-
ducéto: Suſanna audiatur, compreſſis labiis,
ſolo corde proclamans: ſed & Lia ad Domi-
num non confugiens extrahetur & fovea. Et 6
. . Confiden-
quando Annam Liæ contulimus, libet exqui- 12a 2 ho-
rere, cur tantas poſt lachrymas Anna conce- miniltus.
perit, Lià abſque lachrymis & precibus pre- Proteczo-
gnante. IIla certè ſanctior, quam iſta. Sed il- riéas de-
la amabatur ab Elcana, hæc a Jacob deſpicie- St,4.
batur. Viro exoſam ocyùs Deus fœcundavit, geniur.
quaàm ſanctam. Uſque adeò nihil potentius ad Homines
Dei dona demerenda excogitari poteſt, quàm von ti-
odium hominum, propinquorum præſertim. endi.
Cùm è contrario, quæ magis diliguntur à vi- rzman
ris, quanquam meliores, à Domino deſerun- Confiden-
tur. Anna, dum gratior eſt viro quam Phe- sia in
nenna, vix Samuelem jejunando concipit. Ra- Deum.
cheli unus obfuit viri amor. Verùm ne Liam Homini-
præ Anna tibi ſequendam duceres, quæ non , Piace-
orando exaudita eſt, memento ſolà Dei be- 4 Supe-
nignitate fœcundatam Liam Rubenumque pe- riore dile-
periſſé, ex Anna verô lachrymante & jeju- &i negli-
na prodiiſſe Samuelem. Uſque adeò nec Dei Saαur 4
dona ſine Oratione & lachrymis interdum Snaeis
proſunt. Si non ores, fœcundaberis, ſed pa- coperan-
ries Ruben, principium doloris tui, & pater- dum.
ni thori violatorem. Time ſcientiam, time Talenta
eloquentiam, time prophetiam, vel à Deo ſine Spiri-

172. .— . tu.
exhibitas, ſine Oratione. Paries dedecus, & Sgzentia

Supe rior

Xιrumnas tuas. eget Ora⸗
tione.
. ⸗ ⸗ Ir. Oratào
Quæ conceptum genuit filium, vocavit eraci

que nomen ejus Ruben, dicens: Vi-ia
dii Dominus humiliationem meam,
nunc amabit me vir meus.

Quam ſapienter incepit, ſed quàm inſipien-
ter deſivit! Deus vidit: nunc amabor. Fa- Iarnan;
tetur beneficium, nec de hoſtia cogitat, non „““
Deo filium devovet, non Deo gratias agit:.
non vel cœlum fſuſpicit. Statim res ſuas at-
tendit. Margaritum verò elucet in cœno. Ut
enim Liam improbo immemorem Domini⸗
4

Ratione: & memorem ſui; ita in votis modeſtam non
private. poſſim non laudare. Etenim cùm deſpiceretur
Si trter a Jacob, non eum ideò deſpexit ſed virum
ic, v„ ſuum appellat. Dicere potuifſet, ille amabit,
nos dili- Vel, Jacob amabit me; verùm marito imme-
at. renti, & peſſimè de ſe merito Viri titulum
Matrimo, reſervavit. Quid, quod non præferri ſorori,
peze anet non gernimis ornari expetiit, ſed duntaxat à
colerdi, V 1O amari optavit. Nec dixit, jam foœcundi-
& sapes tatis arrham teneo. Quæ primum peperi, alios
viores ko- Pariam. Non ſterili Racheli inſultavit. Duo
nerandi, hæc tantum protulit: Deus vidit, & , vir

etiamß amabit. Porrò alium, & deinde tertium ge-
05 X . . 5 .J „ . 5 4.
creziar., Huit filium, nunquam niſi ſui & votorum ſuo-
* . . . . .
rum memor: Audivit me Dominus haberi con-
Inientio témptui... Copulabitur mihi maritus mens... De-
reda. nique, ut Scriptura ait. Quartéô concepit, &
peperit ſilium, & ait. Mod confitebor Domi-
vocati no Er ob bhoe vocavit eum Judam: ceſſavitqite
arens ; . 1
Ri e parere. Intellexit tandem, quid agere deberet.
1110 . . . . . .
Faagasio. Suæ calamitatis, & voti ſui omnino immemor,

Dei laus, unius Dei laudem, & confeſſionem meditata.
ſeu Gra- Ideôque Dominus, huic potiſſimum imperii
tiarum ſceptrum deſtinavit, & ex eo naſci voluit ſe-
asio. cundum carnem. Quam ſatius eſt in filis Dei
gloriam cogitare, quàm noſtra commoda! Ex
Ruben, in quo fundamenta jacta credidit for-
tunæ ſuæ, ſolum dedecus, & luctum traxit.
Ex Juda, à quo ſperavit mhil, & Dei tan-
tummodo laudem excogitavit profecturam,
emerſere diademata, purpuræ, triumphi. UK-
que adeò is, quem uni Deo litas filium tibi
proderit; & ex quo ſperas nihil, mihil non ſpe-
randum ab illo eſt. Concludamus omnia, re-
petendo, quæ Lia protulit in fœtu primoge-
niti. Vidit Dom'nus humilitatem meanz, nunc
Intentio amabit me vir meus. Sed decepta eſt: Nec ip-
prava. ſa idcircò dilecta eſt, nec Ruben effugit pro-

Sae⸗ „brum proditoris, injurid paterni thori. Cave;,
ni! que- né in ſœtu tuo ſperes finiendam humiliatio-

v«M. nem tuam, & plauſus inchoandos. Nolo di-
cas, quandoquidem Deus fœcundat os meum,
& Societas per me filios acquirit, diligar à
Præfectis meis, plurimi fiam àa ſociis. Hæc
non effutias. Nam, ſi ita locutus fueris, vi-
peram concipies, quæ, te lacerando, naſce-
tur. Sed cur ceſſavit parere, poſtquam Judam

peperit;, qui Confeſſio, ſen Laus Domini di-

citur? Et ait: Mods confitebor Domino: & ob
poc vocavit eum, Judam : ceſſavitque parere.
gecleſis. In ſimphicitate mea ſenſum tibi meum depro-
ſticorum mam? Ideò ceſſavit parere; quia, qui Domi-
horus. no ritè confiteri & pſallere cupit, non debet
Offeinm aliquid aut ſperare, aut agere. Deſinat con-
divinum. cipere & parere quiſquis Domino ſtatuit con-
fteri. In Clerum adlectus es? Spem abjice,
& Choro affigere. Reſiſte, ubi conquiefcis.
Quæ Judam peperit, non ultra parturit. Ideò
ſuper flumina Babylonis organa ſuſpenduntur
à fllis Ifrasl. Ubi enim flumina humanæ
ſpei ad ampliora decurrunt, maréque ſitiunt,
aut omnino non camtur, aut malè canitur.
In ſtagnis Dei laus, non propè flumina, ca-
Cant. 8. norè ſonat. Quæ babitas in hortis, amici au-
13⸗ ſcultant, fac me audire vocem tuam. Non
quæ peregrinaris, ſed quæ habitas, cane. Vo-
cem ejus audire cupit, non cùm peregrinare-
tur per compita & plateas, non cuùm erra-
bat in montibus, ſed quùm fixit tentorium
ſuum in hortis, ibique, errandi neſcia;, ſla-
tuit habitare. Et illud in contrarium ſenſum

dici peſſet, Poſt Ruben Liam adhuc pepe-

Olliva

riſſe, & poſt Simeon, poſt Levi quoque; quod
inexplebilis humani cordis Ambitio, nec Sacer-
dotio, nec prole ſatietur, quodque non in his

conquieſcat, ſoœtus neglectura, ſi Judam, hoc

eſt, ſi regnum pepererit. Planè ſi Judam pe-
periſſet ante Levi, haud curaſſet Levi concipe-

re. Ut enim deveneris ad regnum, faſtidies Sa- Ambitio-

cerdotium; non autem Sacerdotio potitus qui- 7 bgcer-
dorium

eſces parere, niſi Judam, ceptris caput deſti- ſui ty vis.
natum edideris. Imò cùm videam poſt Levi ſe- Eccli ſia-
qui Judam, & tunc Liam ceſſaſſe parere, val- Kici am-
dè timeo, ne ideo Sacerdotium optemus, ut αaſ,
Regnum aſſequamur. Non Hoſftia ſub thiara,
ſed Corona parturitur. Quà potiti fœtus negli-
gimus, & ſaſtidimus dolores pariendi. Nil agi-
mus coronati, quia ultra regnandi felicitatem
in corde noſtro nil regnat. Quanquam quis ve- Nprater
tet, & illud opinari, quod cùm ex Juda Do- chri-
minus natus ſit, qui illud obtinuit, unde Chri- ais;
ſtus exoritur, non habet, quod appetat. Lia imasni
ſota, ut Judam edidit, efſœta facta eſt. Porrò ur Chri-
Lia quatuor enixa eſt filios, Ruben, Simeon, Rum ſe-

Levi, Judam. Primus Hebræis appellatur vi- i non
—. . . 1. 4.
dens ſiliun: Secundus, audiens: Tertius, Co- se; 127

pulaius Quartus, Lawedatio. Utinam in ſuis foe- pret in Pæœ-
tibus non cxpreſſerit Lia partus noſtros. Et pri- nitenti-
mòô, quidem cùm generare incipimus, diligen- bus.

ter filios inſpicimus, mores exploramus, pro- * e e.
2 . milias.
fectum defectêmque attendimus. Deinde laſſa- drherior

ri incipimus; oculis parcimus, per alios, & novus,
ab alis potius audimus, quæ ad eos ſpectant, Superior
quàm ipfſi nos ea exploramus. Tum nec auri- ven invi-
bus nec oculis ueimur, ſed noſtris ſœtibus co- gilans, &
. . . . —. . . nimis
pulatnur ; iis adhæreſcimus, eis blandimur, ab landus.
ipſis amari cupimus, ab eis deſpici formida- Confeſſa-
mus. Demum laudationem parimus, adulari riibian-
libet, & ne nos illi non laudent, eos putidiſ- di.

ſimè dilaudamus. Superiores autem Rehgio- W r⸗
. . . . 14 —
nem inde quoque non multiplicandam eſſe in- „e/ per-

telligant, quod quò major eſt numerus filio- ſonarum
rum, eò minor ſuper eos eſt vigilantia. Dum nen zi-
unus eſt, & filius eſt, & videtur. Ubi duo nu- mium
merantur, nec fili nominantur, & vix audi- emiliß-
mus, quæ primò videbamus. Tum, creſcen- cavdt.
te ſobole, nec auris, nec oculi adhibentur,
ſed in mera urbanitatis officia, & in mellita
laudationis Conjunctioniſque nomina Paremis
degenerant excubiæ.

—

EX CAP. XXX. GENESIS.

Cernens autem Rachel, quòd infœun-
da eſet, invidit ſorori ſuæ, & ait
marito ſuo: Da mihi liberos, alilo-
guin moriar.

Oſtquam quatuor edidiſſe filios Lia de-
ſcribitur, tunc ſterilitatem ſuam intellexiſ-
ſe refertur. Quam an ante cognoverit, non
quæro: illud indubitatum eſt, ſanctam ſcrip-
turam hunc ordinem ſervaſle, ut videlicet
priùs Liæ partus omnes, tum vero Rachelis
invidentiam narret. Nimirum ſterilitatem no- Religionis
ſtram cognoſcimus, non, cùm non parimus, ,
ſed cùm alias peperiſſe videmus. Hoc ſanè tonis be-
Religioſæ vitæ non minimum commodum eſt, nefe um
ut, qui in ſæculo inter infœcundos ſterili- eb“ Cogni-
tatem noſtram ne agnoviſſemus quidem, in tiore ſui,
domo Jacob, ubi vel ancillæ pariunt Pa- Hee di
triarchas: .

jpiun
hri
uh

N1IH

,c
lie
filfn⸗
9
zwidi⸗
i0,e.

1

Uige,

. Aybite
l. ni baen.
lunn
ͤſeni
e. dal

l.
t lii⸗
na,
l.
1r.
temn
8e. Nufeue
Do. Chi.
lj Zaler
1 animan
Oll ur Chi.
eon un /
1 1i. Mi, n
aliaiyt.
nza.
le. retintt.
tpr met:
igen⸗ buu.
l. kunſi
ilie,
Naſgfir
, & zong,
lant, en,
Vr- Nen n.
ilent
c0- e2
,rins
t 6 lartu.
mida⸗ Enſiſe
Gblani ülia

lle n- nerd
6tlo⸗ ſouunn
Dum nun K.
Comn niug
,nll⸗
Nardr- ſats
eſcer⸗
entur,
nelite
Paletns

le e
telexl⸗
dt, Nn
nlir⸗
ieheet

Rxchels iiO

teln

Arimmus 1 6

oe ll ui

6,
feN
umm 60ℳ

en, uli
unt Vr /n
achas,

8

Imitandi triarchas, infozcunditatis nos pudet noſtræ.
optimi. Quemadmodum enim depudet inter impuden-
Exempla tes non eſſe impudentiſſimum;, ut ait Augu-
ona. ſtinus; ita inter fſœcundos ſterilem eiſle, ſine
rubore; non licet. Vel umbra Petri didicit lan-
guidis incolumitatem reſtituere. Sara licèt ſan-
Cta; tamen, quia in domo ejus nulla fœmina-
rum pariebat, de ſte rilitate ſua ne cogitabat
quidem. Imô, cùm ei partus promitteretur;
riſit in corde ſuo, tanquam de eo orfaculum
haberet, quod nec cuperet, nec ſperaret. Ve-
rùm quandonain ſterilitatis ſuæ tæduit Rache-
lem? Cùm natum Judam ex 1orore intellexit.
Quamdiù cæterôs peperit Lia, Rachel non in-
vidit. Ubi verò Judam enixa eſt, qui Lauda-
tio; alio nomine dicitur, tunc enimveròô con-
cipiendi deſiderio eſt correpta. Non cupimnus
concipere, niſi cum ſumus Laudem parituri.
Ambizie Invidemus, non quod alii pariant; ſed ſi Ju-
velſoli- dam pariant. Laborent, dum non laudentur.
vian. Naſcattr Ruben, naſcatur Simeon, naſcatur
verſum . . . .
gir. vel Levi, nec Rachel invidebit: ſi Judas naſ⸗
Invidia catur, ſtat m ægrotat uſque ad mortem, ſi
inter Ope- non concipiat. Vel certè excitata eſt ad cu-
Tarici. piditatem ſœcunditatis Rachel , nate Juda ;
qui Regno deſtinatus eſt; quòd ideò ad labo-
res mens affurgat, ut imperet. Quod;, ut in-
telligas ita factum in Rachele ; recordare il-
lam, nato Judà, concipiendi deſiderium con-
cepiſſe, & primum edidiſſe Joſeph. Hoc eſt;
à Regum patre cupiditatem traxit pariendi
proregem. Nimirum, ubi de imperio agitur;
vel Rachel, Deo videlicet cœléque affixa in
mont'bus contemplatio, doleres pariendi non
refugit, dummo quod ex ſe naicitur; reg-
Elai 35.i. net. Lætabitur de erta & inia ; & exieltabit
Jolitudo, & floreb't quaſi Lilium. Enitnveròô
vel faxa Eremique arenæ Lilium parturiunt,
quod regnantis Salomonis, Chriſto teſte, ima-
go eſt. Quæ gerininare vel neſciunt, vel ne-
gligunt, frumenta, vinum, oleumque, Li-
lium elaborant. Nullus tam ſolitarius, tam-
que infœcundus terrenorum, quem regnum
tædeat parturire. IIIa quoque, quæ oſculum
duntaxat ſitiebat, & vel aperire rogata ne-
glexit pulſanti dilecto, ut Regem vidit; ole-
re coœpit non rogata. Dum eſſet Rex in accu-

Gloria
Vana.

Cant. 1.

11. bitu ſuo, Nardus mea dedit odorem ſuum. Faf-

ciculus Myrrhaæ dilettus meus mihi, inter ube-
Ta mea commorabitur. Cur, obſecro, made-
actum guttis noctium dilectum exchuſit pul-
ſantem; & vel myrrheum inter ubera locat?
Nimirum ibi tantummode madidus, ſed ſi-
ne corona: hic amarus & myrrheus; ſed co-
ronatus; ideéque dilectus excluditur, Rex in-
vitatur. Ubi enim Regem fenſit, nec cellam
vinariam horruit ; quæ paulôò ante dixerat:
Meliora uberæ tua vino. Introduxit me Rox in
cellaria ſua. Virgo in cellarüs? Enimverò Co-
rona cordium Magnes eſt; eam vel Sponſa ſe-
qui non dedignatur etiam inter dolia. Quid?
Nonne vel Libanum deſerit, & per cubilia
Leonum atque Pardoruin tranſit ſponſa? Què?
Cant. 3. ad Coronam. Veni coronaberis. Hinc eſt,
10. uoi Salomon ferculi ſui aſcenſum propter
Hflias Jeruſalem purpureum fecit, non igna-
rus vel filias Jeruſalem colore regio ad ſe-
Cant. 3. ie pellici poſſe. Hinc vox illa: Egredimini »
1II. & videte kliæ Nion Nalomonem in Walemat, 5
*o coronavit eum Mater ſua.
Filiæ Sion, quæ unis exugendis Pacis ube-
ribus incumbitis, egredimini: egredimini,

lbidem
4.

in Cap. XXX. Geneſis.

Ac ſi dicat „

inquam, nam quod vos pellicere, & ſollici⸗
tare poteſt theatrum patet; nempe Salomon
coronatur. Ad affatum Diadematis; ex ca-
vernis ſuis etiam Columbæ erumpunt. Demi-
que;, nato Juda, Rachel parere cupit. Vocas
vit eum Judam : ceſſavitque parere. Cernenz
autém Kachel Judd infæcunda eſſet; intidit ſo⸗
rori ſux : & ait marito ſuo⸗ Da mihi liberos.
Cur Rachel parere cupiit, cum Lia parere
deſtit? Quia; nato Judâ; hoc eſt; enatâ Lau- Glori
de, vel ſceptro prodeunte, nec, quæ parie- vanz, &
bat, ultra parere curat, & quæ non parie- Ambitio.
bant, ad æmulationem pariendi provocantur.
Niſi fortè malis dicere, Rachelemm tunc pa- singela-
. . . —— . r. ritales.
riendi deſiderio exarſiſſe, cum Lia ceſlavit à tnsewti
partu; quòd ſuüperbia noſtra, quæ ſingularis prava.
eſſe cupit, tunc incipit parere, cuùm nullus pa= Superbis;

rit. Quod ab aliis factitari videmus; facere

dedignamur. Non Magni duntaxat, ſed ſoli
haberi volumus. Si Lia pariat; Rachel non
parit. Ut illa parere deſierit, tunc iſta, niſi
Pariat, moritur. Elias non gloriabatur à ſe
modô obſtructum, modè patefactum coœlum,
extinctos milites, excitatum puerum, ſed
quôd unus ante Baal non corruiſſet. Et ego 3. Regs
derelictus ſum ſolus. 1561 140

Cernens autem Rachel, quòd infæcun-
da ſet, invidit ſorori ſuæ, & ait
marito ſuo. Da mihi liberos, alio-
quin moriar.

Non optavit liberos, quèd liberos amaret, Te"vidis

“” . . .. „ inter ope=
ſed quòd invideret ſorori parienti. Da mihi. , es en
Non ut Deo ſervirent, non ut ſublevarent Ja- Intentis

cob, ſed ſibi optavit liberos; non ut illi naſ- prava.
cerentur, ſed ne ſterilis vidéeretur. Alioquin
moriar. Moriar? Cave, ne mortua ſis. Quis Zelus
emim invidit, & vixit? Unde optimè ex Fle- u n, i
bræo legit Pagninus: Da mihi filios, ſin minàs, uanae,
mortua ſum. Sapienter ſanè: ſiquidem invidia Mers al-
mors eſt: & , qui invidet; non ſolum morie- lgoric?.
tur, ſed mortuus eſt. Da mihi liberos, alio-
quin moriar: O vota homminum! Revera neſci-
mus, quid petamus. Infelix Rachel ſibi vide-
batur vivere non poſſe, ſi liberis caruiſſet: Ve- Dei urs
rùm quæ ideò filios petiit, ne moreretur, ideò ſe permit-
mortua eſt, quia peperit filios. Dum parit, ere.
perit. Cui iratus reſpondit Jaoob. Num pro Deo
ego ſum, qui privavit te frutctu ventris tui ?
Paraphr. Chaldæus. Et iratus eſt furor Jacob
in Rkachel, & ait..: Placet non Jacob iratus, Severi-
ſed furor Jacob. Equidem non iraſci cùm as, ſed
opus eſt, lapidis eſt: ſed nolo ita iraſcaris, ut n Ira.
abiorbearis ab Ira. Tuus iraſcatur furor, non Mortiß
Tu. Tu mane in tranquillitate, Ira verò tua catio Paſ-
in ſtultos eflerveat. Et iratus eſt furor Jacob. Bonum.
Non dicitur Jacob furoris, ſed furor Jacob.
Non poſſidetur à furore, ſed furorem poſſidet;:
ideéque tam ſapienter elocutus eſt. Nonne, in- Confiden-
quit, à facie Domini debuiſſes petere, qui pro- H
hibuit à te generationem ventris tui ? At illa: P““:
Habeo, inquit, famulam Balam: ingredere
ad iällam, ut pariat ſuper genua mea, & ha-
beam ex illa filios. O liberorum cupiditas non .
libera! Ne careat filis, quibus circundetur, Iavidia
non erubeſcit uxorem viri eſſe ſervam ſuam. S
