cob patientiam, quàm Labani expenſam mali-
gnitatem. Non enim ait, vidi quæ ſuſtinuiſti,
ſed, Vidi, quæ fecit tibi Laban. Rurſus, Ego
ſum Deus Bethel, inquit. Ubi ſunt qui Tem- Templors
plorum dedicationes parvi faciunt, & ſancli- Tatus,
moniam vel in jejunis tantùm, vel in eleemo- Templo-
ſynis conſtituunt? audiant hi, quo ſe Deus ti- run fun⸗
tulo cohoneſtet. Deus Bethel. Non ſe Deus Deum "atore:
Abrahæ, vel Montis, in quo Iſaac aræ impoſi-
tus eſt, nominavit, ſed Deum Bethel; ubi ſci-
licet Templum dedicatum, vel deſignatum eſt.
Ego ſum Deus Bethel, ubi unxiſti lapidem, &
votum voviſti mihi. Priùs de conſecratione La-
pidis mentionem facit, quàm de voto: ut ſcias
Deo in primis gratas eſſe Templorum dedica-
tiones. Nota tamen, quia dum meminit Be-
thel, non ait, ubi vidiſti Angelos aſcendentes,
& Deum innixum ſcalæ, ubi tibi me affutu-
rum ſpopondi: Verùm ea tantum commemo- iymn,; .
rat, quæ à Jacob perfecta ſunt, ubi unxiſti, Iida.
inquit, ſaxum in titulum, teque mihi devo-
viſti. Ut intelligas, à Deo plurimi fieri, quæ u raeeel
à nobis exhibentur, minimi verôò quæ nobis ex- S,a,
hibentur. Nos quidem deprædicaremus Jacob, cooperan-
non ob votum, nec ob erectionem lapidis in dum.
titulum, ſed ob viſiones. Angelos vidit & ſca- Ferver
lam? O quantum virum! Angelus verò, Dei veruse
vices gerens, non viſiones laudat, ſed votum.
Sic ſuperiores plus æſtiment laborantem, quàm
videntem. Pluris enim à Deo fit Jacob, cùm
ſaxum erigitur, quàm cùm in cœlum erxigitur.

Sed Deus tulit opes Patris noſtri, & eas
tradidit nobis, ac filiis noſtris: unde
omnia quæ pracepit tibi Deus, ſac.

Dixerat Jacob paulò antè: Tulit Deus ſub-
Rantiam Patris veſtri, & dedit mihi. Nunc ve-
r1 conjuges ejus non illi, ſed ſibi opes Laba
ni à Deo traditas conteſtantur. Nimirum veræ Masrimee
conjuges, quicquid viri eſt, ſuum putant. Et *
nota, quàm procul à viri adulatione uxores ſint.
Non enim ajunt, tuo labore, tuâque induſtri
in tantam excreviſti magnitudinem. Sed Deus,
inquiunt, te erexit. Quam ſapienter autem il- Dei curs
li ſuadent, ut exequatur, non quæ ejus pru- e com-
dentia ſuggerit, ſed quæ Dominus imperat. ialien.
Quid agendum tibi ſit, non quærimus: Deo der “D
obedi, & nobis plenè feciſti ſatis.

PFelicitas
4 Deo.

Eo

n

4
lulf.

,ub u ed
ſum iel
numne Can
1

un
40
eln

tI

ter
ter.

ſur⸗

ultſe gre

ihe ue
ihi Oa
rimit P
1
ſi
E
ker
bon

N.

E.

.
b⸗
Gvo
ir tor
ſißler na
lifir .
lußi. me
Nn .
runt
ligz chel
lan Dlr
uin; lut⸗
mine, Iltt
in. Deo
e kug
n el
non
enun
d
ſdi

eſh
Uentie
deſle.

jenin
ſum

m.

bne e
e be. git
dt, Ora-.
lus kel.
neninit,
ded in
iqne l
urerer⸗
ceyiſſet
lud m.⸗
ge h-
im mal-
ſus,
i Tem Inſe
. ſan A⸗ nin
eleemo- Naf⸗
Deus t- unis
s Deum 1n
L inpol.
ubiſer⸗
dutamet.
ilen, &
tiore La-
o: t ſei
mn Cedien
münt Be-
Cencentes,

pe Atu.

OnMemn. e

i Wiln ie

ihn ero-
kei . e Pennet
2 nobider i
b Ncb, gn
Epdsn i
iat &ſer Mi
eid, Did
ed votun⸗
tem, in
acob, n
enigtu.

ſ, A
ir: une
4, r.

1 DA t

uwoles 104
iduti ,9
el N Nin
37 Auten as

es U. e

1 Inhe ieℳ
m: Deo i

in Cap. XXXI. Geneſis. III

Eo tempore jerat Laban ad tondendas
oves: & Rachel furata eſt idola Pa-

Quo tempore furata eſt? Quando jam jam
Camelis imponenda erat, ut in terram ſan-
Gam iret ad Iſaac. O lucrum! Tunc idola
ſurripit, cùm ea abjeciſſe debuit. Itura in do-
mum Abrahæ, pro viatico, ſuperſtitionem
congerit. Fortè deſierat ea jam monſtra colere
ex longo tempore: verùm;, ubi obſtrui ſibi vi-
dit omninò erroris jannam, tunc eam amor
idolorum invaſit. Nimirum vitia nunquam non
mali. inſidiantur: cùm extincta creduntur, repul-
Morzif- lulant. Nec rarò cùm ad Chriſti domum ac-
catio Paſ. cedimus, qui gulam, ſuperbiam, garrulita-

Religioſi
tepidi.

Habitus

honum tem, cæterâque din monſtra calcaveramus in
Geo domo Patris noſtri, ea nobiſcum in Dei do-
mum avehimus; ita ut, qui cepis in Ætggyp-
to contenti eramus, in ſolitudine coturnices
eſuriamus; quique ſilebamus in aulis, in clau-
ſtris dies noctes garriendo jungamus. Brevi-
ter: Rachel tunc idola furripit, cùm abit in
terram Repromiſſionis. Rurſus, tunc Rachel
(uratur idola Patris, cùm ille abiit ad tonden-
das oves. Num vilia erant ſimulacra illa La-
bano? Imò tam chara, ut ob ea, non verô
ob filias, inſecutus ſit Jacob. Quare ergo illa
non cuſtodivit? Quia ierat ad attondendas o⸗
ves. Enimverò ubi avaritia fervet, Religio fri-
Avari. get. Negligimus vel Deos, pro ovibus. De=
ia. nique Idola patent, quando lana decerpitur:
Eecleßa- Ttinam ſolus Laban oves detonſurus Deos ex-
Kkici ava-
,. ponat: & non magis Sacerdotes Deum ul-
trò diripiendum tradant, dum deglubendo
Eccleſæ- gregi omni ſtudio incumbunt. Cur Chriſtus à
Eica ja- quovis & rapitur, & laceratur? quia ab iis ali-
riſdictio quando, quorum fidei Chriſtus ſe credidit;
curperit. Eccleſiämque ſuam, oves attondentur. Dei
Agnus luporum morſibus patet, dum in Chri-
ſti ovibus, non Chriſti ſignaculum, ſed lana
& attonditur, & decerpitur. Scio ab omnibus
ferè Præſulibus Jeſum velleri butyréque præ-
poni.
Noluitque Jacob confiteri ſocero ſuo, quòd
Jugeret.
Avari. In Hebræo habemus: Et furatus eſt Jacob
cor Laban Aramæi; es quod non indicavit ei,
duòd fugeret. Nota: Cor avari greges ſunt,
quos quia Jacob clam abduxit, abſtuliſle fer-
Superior tur cor Labani. Ingreſus itaque Laban taber-
S naculum Jacob & Liæ, & utriuſque famulæ, non
ar r invenit. Cumque intraſſet ieniorium Kachelis..
en men ß. ½ Racheles, 6& Lias! Statim ſi Idola conqui-
dendum. Funtur, ad Liam itur, quæ innocens eſt. Ra-
Religieß, Chelis vix poſtremo loco curſim tentorium ex-
War loratur, in quo tamen Idola latent. Quem
marion: putas ſanctiorem, non rarô nocentior eſt. O-
wacantes, Mitte Liam, & Rachelem explora, ſi Labani
aliguan. Deos exquiris. Tu verò, qui quæris idola,
do plus fruſtra quæſiſti, ſi poſtquam omnia everteris,

labuntur. wel cameli ſtramenta non exploraveris. Nihil
non ſcrutandum, ubi idola conquiruntur: non
enim tantùm in aris, vel ſcriniolis conduntur,
ſed & in ſtercore delitent. Rachel non languet,
ſed illudit, cùm non aſſurgit.

Ethicæ Tom. I.

Tumenſque Jacob cum jurgio ait: Quam
ob culpam.. Er ſerutatus es omnem
ſupellectilem meam!

Bona „ quæſo, verba, mi Jacob. At, in- Aceuſa-
quit, in domo mea ſuſpicatus es idola latere. 'eres non
Quid ſi revera laterent, & quidem apud Ra- Pabe
chelem? Crede mihi, vel Laban interdum au- 7,ss“s“
. r 1 Zelus ob-
diendus , ſi in domo Jacob (6 ſcelus!) idola ſervantig
abdi clamitet, & quidem apud Rachelem. audiatur,
eti a ciem
de Raches
le obloqui⸗
tiey.
EXCAP. XXXII. GENESIS. Rex as-
diat om-
.. . . n65.
Jacob quoque abüt itinere, quo cρat; Saperior

fueruntque ei obviam Angeli Dei. audiat.

Ix à Laban divulſus eſt Jacob, cùm ſta- Amieitia
tim ab Angelis deducitur. Uſque adeò inmpiordt.
ſalutare eſt quodcunque divortium ab impiis. Seiritua-
Miſit autem & nuncios ante ſe ad Eſau fratrem lia citeris
ſuum. Mira res! obvios habet Angelos, & ni- pafhabi-
hilo minùs eos ne alloquitur quidem, dum a picioß
totus eſt in declinanda, ſedandaque fratris ira- Homines
cundia. Quanquam id ſanctiùs de viro ſan- non timi-
ctiſſimo conjectare libet, viſis Angelis, tranſ- di.
miſiſſe ad fratrem nuncios, quòd cum eis non Familia-
11 ritas cusn
ſit auſus de iis agere, quæ ad commoda vel ſrenlari-
incommoda temporaria pectant: erubuit vel ss.
in tanto diſcrimine generoſus Patriarchæ ani-
mus Angelorum aures funeſtare timoris ſui, Religioß
fraternæve ſimultatis commemoratione. Itaque von debèt
maluit vitâà periclitari univerſam familiam ſuam, enerer
quàm cum eis de rebus humanis loqui, quos iagazi 2
ſciebat unis æternarum rerum ſermonibus ob- parenti-
lectari. Diſcant, quæſo, ſæculi hujus filii vus.
non obruere filios Dei & lucis colloquiis te-
nebrarum, eis demandando curas omnes, quas
ipſi abdicarunt. Quanquam ſi nos eſſemus An- Confeſſa-
geli, nec Jacob auderet à nobis petere, quæ ⸗ nil niſ
divina non ſunt. Videamus nunc, quid injungat , agete, .
nunciis, quos deſtinat ad Eſau. Nic loquimini Zelus a-
Domino meo Eſau Hac dicit frater tuus Ju- nimarum
cob. Habeo boves, & aſinos, & oves, & ſerius.
ſervos, & ancillas: mittoque nunc legationem
ad Dominum meum, ut inveniam gratiam in dreri
. pyiritua-
conſpectu tuo. Quare commemorat ſervos, & jis
non commemorat filios, vel de aſinis loqui-
tur, nec loquitur de Juda aut Joſeph? Nimi- pælices
rum ea nuncianda curat Eſau, quæ apud eum non ad-
plurimi ſcit pretii eſſe. Nihil emm, præter o- mirandi.
pes fortunâſque, in redeunte fratre miratur E- . nierk. 2-⸗
ſau. Quis enim, obſecro, in filio ſeu fratre a- irerno-
liud aut quærit, aut deprædicat præter auctum rum obli-
patrimonium? Non quid egerit, ſed quàm vio.
nummatus revertatur in patriam, inquiritur. Vi- Avari⸗
dit Angelos. Quid refert? ſi hæc Eſau nuncia- tie.
rentur, Jacob rideretur. Habeo boves, & oves,
& aſinos. Hæc ſunt, quæ reconciliare poſſunt
Eſaüum Jacobo. Quanquam mirum non eſt, ſi ,
hæc nunciantur Eſau, qui in fratre ſolas no- „„n, i.
vit vel opes probare; vel improbare pauperta- vio.
tem: illud mirandum omninè eflet, ſi & Iſaac D'ignitas
de iiſdem percontaretur. Redibat Jacob & do- ui confe-
mo Laban, ubi farrago idolorum proſtabat. wen:
Nullus eum de fide interrogat; an ſcilicet ſe- beyte, .
ductus ſoceri exemplo monſtra coluerit. De Fili ram

bobus duntaxat & capris ſermo eſt. Si dives eſt, Educatie-
K 2 ſalva

Sermio

Saperior ſalva ſunt ommia.
virtutes

Si cum baculo redit, quam-
vis ſcalam ſpectaverit, & Dei Angelos aſcen-
aſtimet, den :D3I N
non zalen. dentes & deſcendentes, actum eſt nibil. Non
24, quaàm innocens, ſed quàm ſtipatus redeat ex au-
la nepos, aut filius, refert. Ergo Jacob, cuùm
hac nuncianda curavit Eſau, locutus efſt ſtul-=
Prov. 26, t0 juxta ſtultitiam ſuam. Animadvertiſti au-

i mili. tem, quam minimè ſit cohærens ſermo. Loqui-
as vera. Wini, inquit, Domino meo Eſait: Hac dicit fra

Adulatio. IEr tius Jucob. O humilitatem, immunem ab
Einguna. Onrmmi fuco adulationis! Cùm ad Eiau loquitur;
fratrem ſe dicit, ne aſſentari videatur. Cuùm ve-
rò ad ſervos ſuos loquitur de Eſau, Dominum
ſuum appellat; ut videlicet, tunc ſe dejiceret,
illumque efferret, cum omnis omninò adula-
tionis ſuſpicio aberat. Nos, & contrario, cùm
Eſaü alloquimur; ſervos nos mancipiaque, il-
lumque Dominum ac Principem noſtrum nun-
cupamus. Ubi veròô de illo loquimur, ſtipitem
illum dicimus, omnémque neceſſitudinis ſeriem
reteximus, non modè nos illi exæquando,
ſed præferendo quoque, cunn aſſeramus pri-
mum illius ſtemmatis fulgorem ex conjunctio-
ne cum noſtro fulſifle. Vel certè, ſi de Patriar-
cha;, noſtro more, ratiocinandum eſt, dicamus
Jacob primò quidem Eſaü Dominum dixiſſe
ſuum, tum fratrem ſe illius dixiſſe; quòd Hu-
militas, in medio ſtadio, aliquà ſuperbiæ aur
perſæpe affletur. Videas non rarò aliquos, in
Nobilizas Religione præſertim, qui cuùm de viro prima-
oeculiaz- Tio ſermo inciderit, illum principem nominant,
ſa. vVix ſe illius populares profitentes. Verùm, an-
Arrogan- tequam ſurgant, faſtus aſſurgit, & quicquid
ria. propinquitatis ſuam inter & illius familiam in-
tercedit, aperiunt; ita ut; quem Dominum
primô dixerant ſuorum, fratrem brevi appel-
kent ſuum. Sic loquimini Domino meo Eſaii
Haæc dicit frater tius Jacob. Nimirum Eſau cum
quadringentis viris advenit. Tanto deductum
comitatu ſuperbia non poteſt non fateri propin-
quum ſuum. Eſau eſt, impius, vir ſanguinum,
ſcortator, reproborum fere Primas. Rectè; ſed
quadringentis ſtipatur: frater proinde eſt,
quamvis Eſau ſit. Atque utinam frater ſit, &
non fingatur frater. Vidimus Romæ quendam,
qui cùm ſe jactaret magni Principis affinem,
ad eum adire non erubuit, à quo tanquam e-
jus Ordinis, quem venerabatur, filius excep-
tus peramanter: ut ſuggeſtum illi eſt ab eo;
qui eum duxerat, ejuſdem cum ipſo eſſe fami-
liæ, interrogatum, cujas eſſet, deſpexit, ne
verbulo quidem dignatum. O nugas ineptiſſi-
mas! Itane? Jacobum improbo, quèd quem
Dominum dixerat, fratrem deinde dicat. Quan-
tô magis reprehendendus es, qui per mendacia
plendida & fabuloſas genealogias, ſcandis ad
thronos Principum; qui fortaſſe, ſi tuos per
gradus gradereris, dum ſceptrum ſcrutaris,
impingeres in lgonem.

Saperbia.

Dei cura Timuit Jacob valdè: & perterritus divi-

Rege-. ſit populum... Diaitque Jacob: Deus
Dei pr- Patris mei., In baculo meo tranſivi
videntis. Brdanem iſtum: at nunc cum duabus
Superio turmis regredior.., Erue me de manu
UaProof- fratris mei Hau, quia valdè eum ti-
deat. meo: ne Jorte veniens percutiat Ma-
3, H trem cum filtis... Traduötiſque omni-
moyrya- bus, quæ ad ſe pertinebant, manſit

Oliva

ſolaus: Et ecce vir luctabatur oum e ceb, qui
uſque mane.

. ſua omnia
Dei curæ

Ubi ſunt, qui Dei providentiam non hono- ni
rant, ſed onerant. Diſcant hi, non expectan- licirz poſ.
dum;, ut Dei nos omnipotentia Bombardis oc- ſet ſbi
currentes ſervet ſine vulnere, cui non fidit reſpice-
temeritas, ſed illudit. Jacob ſe ſuâque omnia 5*r
Deo commiſerat, & devoverat; à Deo acce- H
perat ejus providentiam ſibi ſemper adfutu- ſatas
ram, eumque ſtetifſe promiſſis noverat tantis Compluis
auctus opibus, quin & ex imperio Domini re- Advora-
grediebatur in patriam: nihilo minus turmas eci.
dividit, ſeponit greges, opportanitatem fu- pe, ſicutio
giendi parat alteri, ſi fortè altera familiæ pars firenda.
invadatur ab Eſaü; & his ita conſtitutis, ad Gen. 28.
Deum tandem confugit per preces. Diſcant Su- 20.
periores divinæ Providentiæ humanam provi- Gen. 28.
dentiam non adverſari, ſed ancillari, ſi tamen Gen z1
poſtquam omnia ſapienter diſpoſuit, ab ea rei z.
exitum expectat. Non enim ſocordiam Dei Homini:
Providentia ſerit, ſed ſolicitudinem amputat, crudeli-
quæ, gyptiorum more, dum Nilum reſpi- ere.
cit;, deſpicit coœlum. Quamquam hinc aut In- agis.
vidiæ quanta ſit rabies, expendi poteſt, quæ cosgis in-
tantum Patriarcham coëgit trepidare, vel ſub ter zor pi-
alis ommipotentiæ. Sanétorum porrò novæ Le- Anora di-
gis qualis virtus extitit! qui, furente Invido- vzaen iz, .
rum rabie, nihil pro ſe agere voluerunt; cùm asatme ti.
veteris Teſtamnenti Patriarcha adventanti dun- mere, &
taxat Iræ;, nec graſſaturæ, & muneribus, & Köi conſu-
nunciis, & officiis, & conſilio occurrere non du- ere Pa-
bitaverit, vel & ſinun Domini ſe geſtantis. Por- vinte,.
r quis ſeptus duabus gregum atque ſervorum ,4s.
turmis baculi recordatur? Unus Jacob eſt, Dignitas
qui vilitatis ſuæ in mediis opibus non obliviſ- nen muter
citur. Et vide, quo modo non ea commemorat, ares.
quæ Deo detulit olim, ſed quæ acceperat n ti
Deo. Non enim ait, Recordare, Domine, Religionis
quod lapidem in titulum erezi, quod;, ut obe- benefcis
direm tibi, tantum viæ conſeci; ſed, Minor recelenda
Jam, inquit, miſerationibus tuis. Baculum me- * oist
morat, quo Jordanem tranſmiſerat, & duas SS
nunc turmas objicit Deo, quibus locupletatus iia àno-
eſt. Sciebat enim apud Deum rmihil potentius 6& cella-
eſſe ad obtinenda & promerenda nova bene- ta in illz,
ficia, quam ſi probaveris te aliis olim gratiis au- „ 1 lite-
ctum. In baculo meo tranſivi Jordanem iſtum: de, z,⸗
& nunc cum duabus turmis regredior. Quid ais, Deo feliæ.
inſipiens? Impetrare dona cupis à Deo, &, non
quid egeris pro eo, ſed quid ab eo acceperis,
commemoras? Sile, quæſo te, & quid præ ſti-
teris, non autem quid tibi præſtitum fuerit, ex-
pone. Minimè gentium, inquit Jacob: Imòô
exclamo, me plus accepiſſe quam merueram;
& ideò ampliora expecto. Non enim Deus ideò
dat, quòd debeat, ſed quòd dederit. Ejus be-
neficentia ſemen eſt beneficiorum ipſius. Proin-
de clamo. Minor ſum cunctis miſerationibus tuis,
& veritate tus, quam expleviſti ſervo tuo. Erue
me de manu fratris mei Eſai. O novam de Di-
vinitate benè merendi rationem! Idee maxi-
ma accipies, quia plurima accepiſti. Et illud
animadverte, quo modo ipſius penè miſericor-
diæ divinæ immemor, uni Obedientiæ innita-
tur. Ait enim: Domine, qui dixiſti mihi, Re-
Veitere in terram tuam. Non Dei pietatem, non ort dien-
providentiam, non beneficentiam implorat: ſed “
ait, Tu imperaſti, & ego obtemperavi: ergo
erue me. Quod ſi regredienti in patriam Deus Tentatio
adeſt, & de manu fratris eruit, quia obedi- neon ti-
vit voci ejus: quid trepidas, qui ad imperium mena,
Domini

pur Pan

Uund
and

Utul

um
Dii
ono. n,

ſuunn
n. Dp

3c- ſe
ftt nſe
Chnn".
Ce-. lu

tallign,
lnn le.
WrNasrn
at,
eun,n
, d Geni
N d. 10.
lrdni 6e1

tnen
Llarre
3 Gng
Alel;,

In Dei rdd

Punnt, cruie.
drehie un
i l
l. fanti
(le liiſhiß
el üb mu,
re Le-Aunt
lnyi o. 1e f
1. iſari
tzan e
dn. mnne, 5
bib, & iuns
n . Ve
1 Vudl
Hunk.
tvorium ,

Oblinf-mum
enorit ie⸗
3 Cthiit
Dent i,

utobe- kiufi

Mir a .

lumme ionus

eung ris
Menig u
titnihe
1 m grot
Mutain deie
,non
eheni)
gelt
venhe.
ob: No
tueran;
enited
8.on-
unih
,. ye
n Ge D.
i
Et U
e inmit
Hi, Ne G,
n,on /,.
olat
e0 p
wDe ,
. N1
obel
Vetini

Domm

nige, in

in Cap. XXXIII. Geneſis. 113

Roligimie Domini & patriam reliquiſti & patrem, idedô-
perf io. que incidiſti in manus Eſau? Ergone liberabit
Aroſtata 1 Loribus in d- Patris, &
S redeuntem cum uxoribus in domum Patris,
, nta- . . . . . Q
H non liberabit, qui, ut ejus vocem impleat, &
evitan. Patre caret, & uxoribus eſt cariturus? Non e-
das. ruet de ore draconis pro ſe inopem, qui de ma-
nu Eſaü eduxit illezſum à ſe locupletatum?

Lngug Erue me de manu fratris mei Eſai. Modeſtiam
e Patriarchæ quis non obſtupeſcat? Sic loquitur
Marmu- de Eſan, à quo mortem expectat, ac ſi loque-
stio. retur de Rebecca, à qua oſculum expectaret.

Ubi ſunt, qui de fratre paſſim obloquuntur,
quamvwis omninò nova non accidant probra, &
dedecora, quæ de miſello effutiant? Cui no-
tior Eſaun, quàm Deo? Et nihilo minas Jacob
nec coram LDeo, cuùm auxilium contra Eſau per-
terrefactus expoſcit, eum aut heluonem, aut
pervwicacem, aut parricidam appellare audet;
ſed fratrem nominat. Erue me de manu fratris
mei Elai. Omiſiſſet ſaltem vel nomen fratris,
S& FEfaii tantum dixiſſet: ut quando abſtinere
ſtatuerat à recordatione facinorum, abſtineret
quoque amoris & honoris titulo. Ne fortè ve-
Caßitas, ziens percutiat Matrem cum ſiliis. Nota pudo-
rem viri: Non audet uxorem nominare coram
Deo. IIiud etiam indicat, quàm ſit avulſus ab
omni illecebra. Neque enim ideèò fratris expa-
vet gladium, ne ipſe uxore careat, ſed ne Pa-
triarcharum ſtirps pereat. Sequitur, Cumque
dormiſſet ibi nocte illa. Valdè pavet, & nihilo
minhs dormit. Nimirum ſancti Patriarchæ ita

Dei ecuræ
ſe om fſatiiliæz ſuæ periculis conſulunt, & pro iis ſolli-
wirttere, citi ſunt, ut poſtquam & prudenter omnia diſ-
Pax co- poſuerint, & res ſuas Domino commendave-

i ier lirt, ſolliciti eſſe non ſoleant, pacémque cor-
hege⸗ dis in tamto curarum æſtu fluctuque minimè
lia provi- naufragam, ſomni tranquillitate teſtentur. Dor-
deær, ſd WMivit, inquam, non poſtquam greges & filios
Rue ſolli- in turmas diviferat, ſed poſtquam pavorem
citudine ſuunm cum Domino communicaverat. Ut ſcias,
nimia. S .
non in ſuo conſilio ſpem locaſſe, ſed in Domi-

ni providentia. Neque illud omitti poteſt, quod

ſancti Jacob fidem in Deum valdè commen-

dat. Cùm enim tantas animi ſui procellas Do-
mino revelaſſet, à Domino nullum reſponſum
accepit. Et nihilo minus ſecurus de tutela nec
queſtus eſt, & dormivit. Dicere potuiſlet: qua-
Es hic Deus eſt, qui ob multiplicandos greges
in domo Laban Angelum ad me tranſmittit,
&, ob devitandum tam præſens diſcrimen, ne
umbram quidem ſui, aut unam vocem emittit!
Sanè non ita filuit Deus, cum lapidem erexi in
titulum: Nunc ſilet, quando non eſt, quod of-
feram, ſed quod recipiam. Cum à fratre pro-
fugi, & à periculis aberam, gloriosè procla-
mat, Ero, ero cuſtos tuus: Nunc, cùm incidi
in fratrem, & undique obvallor diſcriminibus,
planè dormitat, & dormitavit, qui cuſtodit
Irael. Has in blaſphemias haud erupit, ſed Deo
Erereitia Penitus ſe ſuâque committens, ſupplex orat.
ſpiriua- Traducliſque omnibus, quæ ad ſe pertinebant:
lia. Manſit ſolus. Et ecce vir luctabatur cum eo uſque
Cella. mane. Munera Eſau offerenda præparaverat 2
uxores filiéſque trans vadum Jacob eduxerat,
plenus undique curarum atque turbarum, &
nihilo minus vix ſeceſſit, & illicò colludit An-
gelo, eòque fruitur. Uique adeò ſi ſolus eſſe ſtu-
deas, ſolus non eris, quanquam in turba fueris.
Diſcant hinc rei familiaris curatores, non ob-
ſtare curas, quo minùs Deo fruantur, ſi tamen
abſolutis negotiis, ſoli eiſe ſciant. Manſit lolus.:
& ecce vir. Nolo dicatur, Obruor negotiorum
Ethicæ Tom. I.

Religioſi
Procura-
zores, α
Religioſi
Laici O-
rationem
non negli
gant.

mole, & ideò orationi vacare non poſſum. Fal-

leris. Secede poſt negotia, & vel Angelo collu-
Ctaberis. Jacob enim, in ipſo fervore curarum,
ſolus eſt, nec eſt ſolus. Sed qualis vir, qui poſt Dei pre-
curas tam graves ita ſecedit, ut Angelos alloqui Ientia.
mereatur? Quanquam cùm audio luctam, gra- Oratio
tulor iis, quibus inter ligna ſylvarum Chriſtus Frejuen-
Malus eſt fructuum ferax. Cum audieritis, poſt u.
turbas, licere otio, Deòque frui, nolite crede- platio.
re. Siquidem Jacob, qui poſt turbas tam pius Cella.

eſt, ut ſecedat, Angelo non fruitur, ſed collu-

cCtatur. Et ecce vir luktabatur cum eo. Sed qualis Superior
lucta, quæ & lædit Patriarcham & demulcet; mitig.
quæ eum non vicit, ſed vinxit? Nam poſt femur Lapſ.
emarcidum, petit à luctatore benedictionem. blanaè
Audiant, quæſo, Prælari: licet, licet luctari, & Senni.
obluctari, licet femur non modò tangere, ſed as, ſed
& arefacere, nec eum abalienare, quem læſe- mitis.
ris. Non dimittam te, niſi benedixeris mihi. Quid „perior
ais? ab illo benedictionem expetis, à quo Vul- colendus „
nus accepiſti? An nefcis ad tactum ejus femur h.
tibi emarcuiſſe, & te claudum? Novi, inquit; „?
& ideò benedici opto. Quanquam enim in lucta
virum ſe mihi exhibuerit, at in marcore femo-
ris mei Angelum illum deprehendo. Etenim,
qui femur ut exareret, non ſauciavit, non aduſ-
ſit, ſed tantùm tetigit, Angelus eſt. Planè non
ſumus Angeli, ſi in Ovibus noſtris concupif-
centia non aret, niſi urantur, nec perit volup-
tas, niſi pereant. Debes, ſi Angelus es, non vul-
nere, ſed attactu femur extinguere. Porrò quam
ſolers Angelus! Non aliud in congreſſu illo cum
Jacob expetebat, quaàm ut Patriarchæ femur
obtorpeſceret. Veruùm non ſtatim eum terigit,
ſed din luctatus cum eo eſt, & imbecilliorem
ſe eo ſimulans, dum vinci videtur, evicit. Ob- Correszto
torpuit enim femur, & elanguit. Diſcamus prudens,
quæſo, non properè ſævire. Nec cœlum ſtatim
fulmen intorquet. Cogit nubes, lucem ſubdu-
cit, fulgurat, & demum furit, & tonat. Sic
Deus Adamum prius exquiſivit, demulſit, con-
vicit, & tandem expulit. Sed quam raros ha-
bemus Patriarchas, qui lædantur, & demiren- aniazess
tur; qui benedici velint ab eo, cujus luctà co- zit.
guntur claudicare! At quid dicemus, quod poſt
Iuctam non jam Jacob, ſed Iſraél appellatur?
Neqguaquam, inquit, Jacob appellabitur nomen
mum, ſed Iſrazl- quoniam, ſi contra Deum for-
tis fuiſti, quantò magis contra homines prævale-
bis. Quid? Luctatoris amittit nomen cuùm elu-
ctatur, & Iſraël eſt? Non eſt Iſraél cùm Domi- Caſtitas.
num vidit in Bethel innixum ſcalæ, & IIraél
evadit, quando luctatur cum Angelo? Nimi-
rum felicius Caſtitas, quàm Contemplatio, Kiacth .
Deum videt. Beati enim mundo corde, quoniam 8.
ipſi Deum videbunt. Ergo ſi femur emarceſcat,
Iſraël es, quamvis in ſolitudine non tibi coelum
act delicias, ſed ad luctam campus pateat. Si
purus es, Ifraél es. Meminiſſe illud te quoque
pervelim, non emarcuifſe Patriarcheæ femur
dum algeret, & æſtuaret, ſed cùm ad orandum
ſolus ſeceſſiſſet. Non enim ſudore laboréque
libido fugatur, ſed oratione ſubigitur. Et Caſtia⸗
quamvis in ſolitudine non delicias experiaris, zis zara
ſed luctam, nec amplexum Angeli merearis, Orazio.
ſed colliſionem patiaris, futurum tamen ſcias, Priase
ut in ipſo luctamine pudoris tibi corona necta- Sia.
tur, eliſo ſemore. Ergo ſecede, quamvis non Tentatio-
te oſculis contemplatio foveat Angelorum, ſed num re-
luctamine defatiget. Nimirum Oratio quam- medinsm.
vis pugna videatur, non requies, Te tamen
ex Jacob Iiraelem efficiet, femur arelcet; fiet-
3 Adue

Correctio
mitise

Saperior

Orationis

—

1I4 Oliva

Oraiio, que ſalva anima tua. Noli proinde horrere ſo-
TPenmis Hitudinem, quamquam te defat?get. Non enim
Deſola- 4 D 2 1 5 .
enihes Ccunn Dæmone, ſed cum Angelo luctaris. Ut
obruaiur, autenn fcias Deſolationes & Luctas in ſolitudi-

preßcit. ne, non imbecillitatis, ſed roboris argumen-
Deſola- tum efle: Jacob primum quidem in ſolitudi-
12 1 . X
,3 %¼ E Deum intuetur & ſcalam: ſecundòè, cum
t/ 7 5 . . . . =
Een m jaln Pioveclioris wirtutis effet, Virum patitur

perſecdkio. ôbluctantem: JLSUS demum in eremo in-
nis. Whltantem ſuſtinet, & rejicit Satanam. En quo
modo ad menſuram roboris menſura decreicit
deliciarum? Impubes virtus Deo recreatur;
fortior Angelo exercetur, divina Dæmone con-
cutitur. Verùm quicquid accidat, ſi ſolus ſis,
coronam rapis. Neque enim aut Chriſto Satan,
aut Jacob lucta obfuit: fiquidem hic Ifrael e-
vadit, & illi Angeli miniſtrarunt.

Cella.

. . . . 2
Vocavstque Javob nomen loci iLlius Pha-
. . „„ — . 7
nuel, dicens: Vidi Deum ſacie ad fa-
ciem, & ſalva facta eſt anima mea.
Bona oc- In hæc erupit verba Patriarcha, poſtquam
eultanda. Iſraëlis titulo ab Angelo cohoneſtatus, ſciſci-
tatuſque ab illo quomodo vocaretur, nomen
eius refcire non potuit. Die mibi quo appella-
Beneheiâ ris nomine? Reſpondit, Cur quæris nomen meums
slam con- — 2.
ferenada Et benedixit ei in edem loco. Tum Jacob ex-
Tapfis clamavit, viſum ſibi Deum eſle. Nec imme-
elanen- ritô. Non enim minor Deo eſt, qui, cùm ad

zti. honorarias compellationes evehit Patriarchas,
zulandä.

Gloriæ . . .
artitur, ſimm tamen nomen occuluit, ſua-
anæ o- 3 1 1 3
diuw. que apud ſanctum virum vult beneficia reſide-

re, non autem ſuos fulgere Titulos. Aut An-
gelus, aut Deus eſt, qui nomen tibi plenum
gloriæ & virtutis immutat, nec ſuum tibi re-
Superior Velat nomen. Quamquam & Deus putari po-
audiatre. tuit etiam ex eo, quòd obluctanti, non obſe-

Bs ee quenti ſibi, benediclionem elargitur, & nomen

indidit ommi gloriæ Hore cumulatum. Da mihi,
qui totà nocte obluctantem ſibi Patriarcham pa-
tiatur, eumque & Ifraclem vocet, & benedi-
. 4
cat. Ergo Angelorum eſt, ad Patriarchas acce-
dere, non cùm afſident Racheli, ſed cùm ſe-
E 5 im aliident acheli, ied cuin 1e
Familia- juncti ab uxoribus ſolitarii degunt; quibus non

7.

vitas cem blandiuntur; ſed obluctantur; femurque non

Sancti
Angeli.

ſaculari- . 4 31:
e, palpant commemoratione humanæ fragilitatis,
Zelus a- led divinæ iræ terrore marcere cogunt: Cum-

nimarum que luctatorem ſuum ad ſuprema provexerint

ſerius. dignitatis, nominiſque faſtigia, ab eis ne reſciri
Concio- quidem volunt nomen ſuum. Tu veròô nota,
Bltere quàâ ratione Ifraëlis ttulum Vir ſanctus conſe-
Zes duatur. Quod nomen eſt tibi? Keſpondit: Ja-
cs à&- .75= 46 r. .
Siznarziy cob. At ille, Nequaqiam, inquit, Jacob appella-

nil quæ bitur nomen tnum, ſed Iſraël. Jacob nomen eſt
rat. ſupplantatoris. Ergo, dum probra ſua non dif-

Confeſſa- Rtetur ſuas inter victorias Jacob, ex Jacob Iſrael

rii ſibi no. X .
n „g. evadit. Planè gloriarum ſemen dedecus eſt, ſi

bharere tamen non humi obruatur, ſed exponatur in lu-

pæniten- ce. David, chm inſuetum ſe fatetur armis, &
Zes.

i gantum domitor fit. Ouoniam ſi contra Deum
,:. Jort is fuiſti, Juantò magis contra homines præva-
Cognitio lebis. Per eat aliquando tandem cordis degener
Jſui. metus. En Jacob, quando adventantem expavet
Gleria Eſaii, totiſque artubus intremit, vel Angelo ob-
Pakli, uctatur. O quanta poſſemus, niſi mentis noſtræ
SS nobis obſtaret infirmitas 1 Eſaü times, quem
Eeetzza- Vel in utero eliſiſti? Eſau times, qui colluctari

hics Zu. potes, & Prævalere Angelo? Et ecce vir lucta-
riſdictio.

eiſque & femur edomat, & benedictiones im-

Paſtorem profitetur, non miles modè, ſed Gi-

faciem profectò non vidiſti, cùm extra Orationis

batur cum eo. Qüanquam non Patriarchæ me- Momines
tum improbare, iſed noſtram nobis in illo præ- nen timi.
fguratam audaciam lubet complorare. Itâ-ne? endi.
Qui Eſaü non audes occurrere, qui eum mi-
tigare muneribus ſatagis, audes cum Angelo
congredi, & obluctanti colluctaris, & cujus
optas benediétionem, luctam non reformidas?
Ita eſt: Homines reveremur, & Dei Nuncios Excom-
proculcamus. Eſau placamus, Angelis reſiſti- manica-
mus. Minitantem exhorremus Regem, ſacer- io.

dotes ridemus fulminantes. Qui occurſum re- rgde.
fugimus homims, Dei luctam provocamus. Rcaleßzz.

Uſque adeò quæ maximè timenda ſunt, mini- kicz Ju.
mè timemus: illic verò trepidamus, ubi nul- ridinie.
lus eſt timor. Videas à facie leporis fugitantes, Sacer do-
quos ſtare videas, imò & occurſare Leoni. Ni- 1s men-
mirum evaginato gladio vel puerum occurren-
tem nemo non extimet. Coœlum ruis- & irruunt
ſulmina, & rari palleſcunt.

Vidi Deum facie ad faciem, & ſalva
faëta eſt anima mea. Ortuſque eſt ei
2171 4 „ S . or ſ»
latim Sol, poſtquam tranſgreſſus eſt
Phanuel: ipfſe vero olaudicabat pede.
1
Mira res! virum putat, dum luctatur, & Clemen-

Deum fatetur, à quo benedicitur. Quamdiu tia.
Angelus obluctatur, & femur tangit, vir di- Eæcom-

Situr: Et ecce vir luctabatur cum eo. Ut verò „½
pugnam convertit in titulos, & vulnera ver- duperior

tit in munera, pro Deo colitur. Et benedixit amare du-
ei in eodem loco. Vocavitque Jacob nomen loci cat.
illius Phanuel, dicens: Vidi Deum. Diſcant ali-
quando Eccleſiæ Præſules, ſuam felicius am-
plificandam gloriam, ſi benedixerint, quàm ſi
aledixerint. Si luctaberis, obluctabitur Ja-
cob, & quamvis femur ejus arefacias, perſiſtet
in lucta, nec cedet. Qui cum videret, quod eum
ſuperate non poſet. Vix eum Iſraëlem compel-
lavit, eique benedixit, cùm illicò blanditis
alliſit, quem bellando non ſtravit. Sponſa à cu-
ſtodibus nudata pariter & vulnerata audacius
circumcurſare per urbem cœpit, non jam ta-
cita, ſed querelarum prodiga, & clamoſa. Ni-
mirum poſt ſponſum curret ſponſa non in vir-
gæ terrore;, ſed in odore unguentorum. Trahe
me, poſt te curremus in odorem unguentorum tuo-
rum. Oleum effuſum nomen tuum: ides adolef-
centulæ dilexerunt te. Debes dignitatem tueri!
Nam & oleum undis ſuperſtat: ſed effundere,
non occludere; dumque effunderis, oleum eſto,
non fel. Mulce, blandire, & medere. Vidi Affaliß.
Deum facie ad faciem, & ſalva facta eſt anima tas.
mea. Quid ais? fatigavit te diu, læſit te, fſemur
tuum arefecit, & ſalvus es? Enimveròô ſerem-
tas faciei tanta refulſit in Angelo, ut luctæ vul-
neriſque dolorem aboleverit. Placent vulnera,
ſi dum dextera ferit, vultus arridet. Sereno
coelo demiſla fulmina ſi feriunt, non terrent.
Illud autem libet inquirere, cur ſtatim, poſt-
quam à ſe viſum Deum Jacob fatetur, & ſol
oritur, & pes claudicat? Nimirum tamdiu in Corze-
nocéte ſumus, quamdiu obluctanti nobis An- gionis
gelo reluctamur; quamdiu, qui Angelus reve- impa-
ra eſt, ideò vir dicitur, & homo creditur, quia iien.
femur obſtupefacit noſtrum. Ubi verò Deum H
eſſe intelligimus, qui nobis obſtitit, tunc enim- l zu-
verò in luce ſumus, & ſole recreamur. Ortäſ- niens-
que eſt ei ſtatim Sol, poſtquam trantoreſſus eſt Phaäa-
nuel ipfſe verò claudicabat pede. Deum facie ad Orati-

14

Correstio
mitis.

&—

Venta

Lenna

neS

liſr I
lunn 1
uill threl
rng, 5
2

Non h
is p
ud Len
Am ſen
luth. .
,„, Iunmn

n. Viat,

7

l Ie 1

e Elt
ſie ade

Re⸗ Nni,
Mre. bey
Ene at
1i.
ngelo
Cu
id)
hnins Ein
telck. nunig

Cer. ,

ti
i 7
1 ee⸗

tur, & is
Udandilt
Uir Er bus
Ut vend D
en ſtr.g,
eielitit 6nt
Mlen ſori en
Cahtah.
Ciig an⸗
glumſ
ir N.
Hheflte
ll n
conpel.
Phencitis
Mhac-
adies
mo N-
01 1 Fi⸗
n. Iwte
genmnn⸗
en tetl!
ebuncee,
leum l
ee. M
4dkaumu
ttykmnn ,
elölelelle ſ
S
4 Tulnen,
et Wend
on tinit
tur,
taman N
Gols r. H
geln Ueſe 3
Atha ,
e10 Den 1,
tncenin 4
r, N“
47 1
n lird
ton
40 &

in Cap. XXXIII. Genefis. 115

CGure ſu. & luctæ ſtadium non claudicas. Tardiorem ad
peifuugd. qtiævis teinporaria reddit Dei viſio: & ſi tam
impigrè ad tua, tuéſque redis poſt Orationem,
ut ante ad eos adibas, non oraſti.

EXN CAbP. XXXIII. GENESIS.

Elevans autem Jacob oculos ſuos, vi-
dit venientein Eſau, & oum eo qua-
dringentos viros: divisitque filios Lic
Räachel, ambarumgque famula
Tum.
spritgs. Jam propè aderat Eſaü cum quadringentis,
geen nec cum aut Jacob vidit cùm oraret, aut ad-
venire illum ullus ei nunciavit. Uſque adeò
Oratio & ipfe attentus Orationi vacabat, & familia
neglecta. einn ita reverebatur orantem, ut mallet peri=
“ clitari, quamn interturbare agentem cum Deo.
vacet. Credidit emm ſibi non licere , Patriarchæ ofa-
tionem interrumpere, etiam cùm furens Eſau
immineret. Hine diſcant plerique, an deceat
leviſtimas ob cauſas Paſtorem interpellare pre-
ces offerettem Deo: qudâmque indecorum ſit,
ſi Paſtor ipſe Deum deſerat, vel uinbra ad-
ventante fratris, quando Jagob nec quadrin-
gentos prope eſſe cognovit, niſi Oratione com-

1 pletà, Et quidem litantem Abrahamum vel

aves turbaverunt: Orantem verò Jacob nee
cum phalange Eiau potuit interpellare. Porrè
uxores filiique, cum orantem non monent de
