uno prælio fudit. Præſtat eum non hoſtemn,
ſed iocium habere. Hæc non commemorat, Eeten:io
ſed ait; Redde viro uo arorem. Volo ſcelus me- “

Confidentia
in Deum.

Caſzitatis
ctera.

Severitas.

„

e⸗
14

4
na

D
lie
ſi
bea
red

vin

N

9.
tie

unn

t.

Dn,

nie

elir

ins,

ila.

Stai
e.

Nerin
.

G

1 ni

andi.

fſuis aahi-

—

Pændentis tuas in ſcelere; non genus, non potentiam
E toi. ejus, contra quam peccaſti. Utinam hac arte à
eudinen.. flagitiis abducerentur impii, quos dum huma-
nis rationibus avocamus à crimine, corpus ve-
riùs & vitiorum cono , quam cor extrahi-
mus, deterius in ſcelera prolapſarum; ubi, qui
non turpitudinem, ſed diſpendium timere di-
dicit in crimine, tutum ſibi in vitia aditum
patere intellexerit. Debellaturus Jonatham Ma-
chabæum Tryphon Syrus cum exercitu prodie-
rat. At ubi copias multas vidit eſſe cum Jona-
z. Mach. thàâ, coluit eum, non invaſit. Timuit, & excepit
12. eum cum honore. Verùm, quia ab ejus nece non
ſceleris immanitas, ſed militum ejus robur ab-
ſterruerat, ubi receſſere milites, receſſit pa-
riter peccandi metus: proinde millibus dun-
Tentatio- taxat ſtipatum haſtatorum Ptolemaide im-
OSTe. providum deceptumque Hoſpitem oppreſſit.
Fominam refugis, quia vir ejus redit? Væ
tibi! Virum;, non ſcelus, times. Illo abeunte;,
hoc redibit. Intuere Amygdalam Vix hyems
afflare cœpit, cùm illa, abjectâ foliorum co-
mà, aret quaſi emortua. Non eſt mortua, ſed
dormit. Recedat byems, & floribus foliiſque
vernantem ſpectabis, quam arentem intueris.
Procrafßi. Sequitur: Natimque de nocte conſurgens Abi-
natis. melezh, vocavis ommes ſervos ſuos ⸗ & locutus
eſt univerſa verbe hæc in auribus eorum, timue-
, fumtque omnes viri valde. Quæro: Cur om-
Ker 1t. nes advocat ſervos, ut fœminam dimittat? an
vereatur. non ſatis erat, uni alterive mandare ut Saram
ad virum reduceret? Liberius fortaſſis loquar.
Aulieifpe. Principibus Reges imperant, ſerviunt ſervis.
Timuit haberi innocens infelix Rex; nec au-
Hanani ſus eſt alienam uxorem reddere', quin ra-

umore, in tionem famulis exponeret timoris ſui. Eò de-
Con verſio-
77 6°

Amore
dusi.

tem. Et quidem non filios, non propinquos,
non dynaſtas, ſed ſervos cogit, ut facti ſui con-
ſilium depromat. Pudet imperare, ſi famulis
ſerviendum eſt; ſi fœminam domo pellere non
Prversßi- Poſſum, quin ſervis ſatis fiat. Illud verò quam

natio-. mirum eſt, Regem nempe de nocte conſur-
„„ gere, non ut fœminam rapiat, ſed ut reddat:
War Fe- Et è& ſervis nullum inventum, qui timentem

Regem irrideret, nullum, qui Deum non
timuerit. Nimirum qui Prophetas minitantes
Paterfawi & Clamantes riſiſſent, ad unum Regis ver-
ies &Rex bum expalluere. Plane Principes non leviter
eant cr. Deo obnoxii ſunt, quòd ſileant; quando uno
rectionem. poſſent verbo aulam ab omni crimine re-
purgare, quam Jeremias totis noctibus plo-
rans, totiſque diebus vociferans non terre-
conßiluarii ret. Accito deinde Abrahamo dixit : Quid pec-
bont. cavimus in te, quia induxiſti ſuper me, & ſa-
per regnim meum peccatum grande * Planè
de nocte ſurrexit, & necdum totus evigi-
lat territus Princeps. Peccatunn grande, una
Saperio Muliercula, non reluctante marito, in re-
non timeat, giam ſublata, nec cognita? Somnia iſthæc
Drtr ſunt in auld. Nullam é Principibus talia præ-
fatum hactenus audivi. O mores! O re-

Irriſores.

Correctio
adhibendæ.

TIusuria, gias! Quæ ibi luſus ſunt, ſi Deum audirent,

immania flagitia judicarent. At ubi Magni
Resum ſe Peccant, nullum ſcelus dicitur magnum. Im,
to, peccatum grande eſt (quod alias non maxi-
mum,) quia patratum a Rege eſt. Cur enim
tot deliciis ſatur, eſurit illicitunmn pomum;
alienam mulierem? Ali hæc rapina indulge-
ri facilius poſſet, qui careret onmi illecebrâ,
niſi viveret rapto. ITum Abrapæ dedit mune-
7a ampiiſima, & ait: Terra coram vobis eſt

Deccati
Aamna.

in Cap. XX. Geneſis.

ventum eſt, ut tutò eſſe non liceat innocen-

ubienmque tibi placuerit, babita. Non illibe-
ralius cum Abrahamo, quod attinet ad do-
na;, egit Pharao: verum rogavit eum, ut ex
agypto excederet. Nune igitur eccé conjuzx Gen.
mma, actipe eéam, & vade. Fracepitque Pharao 19.
Juper Abram viris: & deduxerun: eum. Unde,
quæio, tam diſpar affectus, ubi cæteroruin tan-
ta fuit ſimilitudo? Uterque uxorem rapuit, uter-
que flagellatus eſt, uterque Saram reddidit ,u-
terque muneribus Abrahamum donavit: Eum Religie
tamen Abimelech retinet in regno ſuo; Pha- ver:nentzer
rao autem dimittit & regno. Pharaoni Deus he
Don apparuit, ſolâmque flagelli vocem audi- qunur
vit Ægyptius. Mitius cæſus Abimelech fuit, Peas.
ſed cum Deo locutus eſt. Plagellavit autem Do-
minus Pharaonem plagis maximis. Vocavitque
Pharao Abram, & C. Venit autem Deus ad Ahi- Gen. 20. 3.
melech per ſomnium notcte. Vides, ut arbitror Velus ani-
longè potentiorem vocem Dei eile alloquen- raltan
tis , quam ſtridorem plagarum ſævientimn. non per
Oratio longè meliùs, quàm Tribulatio, Dei enluraie
cauſam perorat. Vix ablata reddit „ quem
morbus ad recogitandas vias ſuas urſit. Is ve-
r6, qui placideè in ſanctæ Orationis lomno
eum audivit, non modo quæ rapuit, exſol- zu verioz
vet, ſed Prophetam excolet, diliget. Diſcant , us
etiam Superiores, longe ſaniorem eorum fu-“
turam converſionem „ quos & mitihs ceci- Erxzommase
derint, & ſanctius alloquentur. Alloquendi; in- vicaéio ras
quam, ſunt, qui peccant; ſed clanculàm, ſed pla- .
cidè, ſed diſſimulanter, ſed quaſi in ſomno, corvectig
quande furor eorum conquievit, ita ut non vera.
tam audiſſe ſe credant reprehenſionem, quam
ſomniaſſe. Venit autem Deus ad Abimelech H
Per ſomnium nobte „ & ait illi. In Chaldæo rienda.
nefcio quid manſuetudinis uberioris exprimi-
tur: Et venit verbum à facie Dei ad A bimelech
in viſione noctis. Penè non loquens Deus allo- Exer s
quutus eſt dormientem Regem. Pudore vul- B oree
tus retexit adultero turpitudinem flagitii ſui. Iores ſunt
Attende etiam, quid dicat: En morieis brop. isen.
ter mulierem, quam tuliſtie habet enim Virum. 56
Nunciantis magis, quam judicantis, vice fum-
gitur. Non enim ait: Perdam te, 6 impure, 6 Ereommus
adulter, & violator hoſpitum, & uxorum præe. .
do. Verùm ſine ulli contumeliæ not4; quid

13

Gan. 12. 7.

Rew au,
diat.

Carrecti

illi impendeat, monet: Morieris. Et quod ra- miius.

r6 permulti Superiorum præſtant, fapplieceii
rationem reddit: Hahbet enim virum. Neque ſo- ,de
lIum rationem reddit, ſed exculationem depre- on eng
cäntis fupplicium audit. Ergo ſi correctutus trahear.
Peccantem es ad exemplar coërcentis Dei, Taofg a,
non evoces ad te lapſum, ſed adi eum, adeas, enee .
inquam, Tu ad eum, ſernotis arbitris, cum di. “
affectuum furore pacato quieſcit, quaſi per ſom- j, l
nium non excitando eum, ſed monendo, edi- ſ.
cito, nullo verborum prohro: quid egerit, quid
immineat, quämque ob cauſam immineat, ex- Rex 7ede
pone. Hôcque non mineris illi, ſed nuncia. at vario-

vem ſug ſe⸗

Patrocinantem ſibi non interpelles, quid ei veritaiis.
agendum ſit, ut evadat ſupplicium, demon-
ſtra: Nempe ut uxorem reddat, & à Prophetâ cvrect
pro ſe orationem fundi curet. Orante autem A- sei,,
brabam, ſanavit Deus Ahimelech, & uxorem,
ancillaſque ejus, & pepererunt. Concluſerzt enim
Dominus omnem vulvam domies Abimelech Prop-
ter Jaram uxorem Abrahbæ. Duo inquiro. Pri-
mum cur Abimelech à Deo certior factus,
quòd Abraham pro ſe rogaturus eſſet, non id
tamen ab eo petierit, ſed inoratus Patriarcha D
id præftiterit ſponte ſuà. An ſprevit Rex
tanti viri preces?: Secundum, cur tamdiu pro
domo

60

domo Regis orare diſtulerit Abraham, qui
non ignorabat etiam pro inimicis fundendas
ad Deum preces? Cur non oravit, cum uxor
Brationi- detineretur? Et primò quidem crediderim,
5us ſecom. non ſpretas à Rege preces, qui tantum præ
gnendare P. .
ſanét rum ſe tulit timorem Dei de nocte ſurgendo;, red-
vie emen dendéque uxorem viro, ſed ſollicitiorem fuiſſe
datione. de ſarciendâ injuria Abrahæ, quàm de petendis
oratiomibus ejus; quòd ſciret non tanti eſſe
pretii orationem, cui iniquitas illius obſtat,
pro quo oratur: & contrario autem orationis
Deicura ſe munere opus juſtitiæ defungi ritè impletum.
permite. Ergo uxorem reddit, & hanc pro ſe ſatis eſſe
r bularie Orationem putavit. Utinam quot habet Abime-
ferenda. lech in raptu ſocios, tot haberet in dignoſcen-
44dG3 oratione collegas. Nemo non optat Mona-
B. aunere chorum preces. At nemo de eis non obloqui-
leus. tur. Redde famam, redde decus iis, quos dede-
coraſti; redde quoque, ſi quæ eorum bona apud
te ſunt, & pro te tuum opus orabit. Redde u-
xXorem viro, & nullius oratione indigebis. Ve-
rior deprecatio nulla eſt, quam ablatæ rei ex-
hibitio, quàm impudici laquei exſolutio, quaàm
patrati ſceleris expiatio. Porròô Abrahamum
non antequam redderetur Sara, pro domo
Regis oraſie dixerim, quòd non tanti à Deo
feri res ſuas crederet, ut in ultionem ſu-
blatæ uxoris uteros concluſos crederet uxo-
Humilitas TUmn Regis. Credidit naturali quadam infoecun-
in Perſecu- ditate damnatas non parere. Noſtræ ſanè ſu-
tione, perbiæ abſimilis ſancti Viri demiſſio. Si e-
nim vellicemur tantum, illicò in ultionem
noſtram armatos ſuperos conclamamus, bella,
terræ motus, lues, funera nobis militare jacta-
mus. Et creaturam omnem, quam vix und die
pro Deo pugnaturam ſcimus, ſingulis penè
diebus contra hoſtes noſtros pro nobis decer-
tare ſomniamus. Oraſſet procul dubio Abra-
ham pro inflicto hoſti vulnere: ſed non tan-
ti eſſe putavit injuriam ſuam, ut in ejus
vindictam ſterilitate domus regia laboraret.
Orante autem Abrabam. In Chaldæo habetur:
Et oravit Abrabam coram Deo. Rogo, quis
:u orat, & non coram Deo orat? Meliùs ergo vul-
ivinum. gata habet, quæ Abrahamum tantùm dicit,
Oraſſe: Si enim oravit, procul dubio coram
Deo, & non coram aut Dæmone; aut ſidere o-
Pignias ravit. Redundat in Chaldaica illud, Coram Deo.
Pife mu- Utinam redundaret. Imò elegantiſſimè appoſi-

Panitentia
vera.

Oratio.

14: tum eſt. Quot enim orant, & quam longiſſimè
Felikas à Deo abſunt ? præſertim poſiquam cum Re-
oxig. ge locuti ſunt, poſtquam à Rege evecti ſunt,

poſtquam ancillas, oves, & prædia accepe-
Religioſ: in runt à Rege, & receperunt uxorem. Quis, quæ-
*ſo, poſt hæc ſi genua Hecteret, Deo mente adſta-
ret? Magna ſanè in ſancto Viro cordis integri-
tas. Plus tamen illum miror in tantà rerum no-
vVitate, & opum affuenti potuiſſe ita men-
tem recolligere, ut orando adhæreret Deo:
quam in ſumma rerum difficultate à Domino
non defeciſle. In Hebræo habetur: Et ora-
Oratio ſine
Sbractio- Vit Abraham ad Deum. Eleganter ſanè, ſed
e⸗ r. Chaldaica elegantius: Et oravit Abraham coram
Eatu. Deo. Meritôque addidit. Et ſanavit Deus Abhi-
rum & In. melech: & uxorem ejus. Non enim vacua di-
nziarwrn. mitti poterat Oratio,) quæ & tanto turbine fe-
licitatis ad Deum ſubſiliit, illique adſtitit. Rur-
Graiitudo ſus: Et oravit Abrahbam coram Deo. Magna vir-
erga Deum tus à Rege ditatum, non Regis meminiſſe, ſed
elgtite Dei. Ne recordatus quidem eſt Abraham Abi-
melechi: quippe qui norat optimè opes illas à
Rege quidem traditas, ſed à Deo datas. Deni-

Oliva

que, Coram Deo oravit, ne vel injuriæ me-
mor, vel memor gratiarum privatis magis ra-
tionibus traheretur, quàm Dei glorià. Deum tan-
tùm reſpexit in oratione ſuâ, illud optans, quod
Dei nomen efferret, non quòd aut antiquas Re-
gi injurias, aut recentes gratias rependeret. Ra-
rus ſanè, qui tantis affectus & probris, & be-
neficiis, cùm orat, illud duntaxat petat, quod
Deo eſt gratius. Orante autem Abrabham, ſa-
navit Deus Abimelech. Non legimus relatas Gratitude!
Regi gratias ob munera ab Abrahamo: ſed in Benefa-
qui urbanitatis elegantiæque officiis abſtinuit,
non abſtinuit à precibus. Nunc quidem ſtatuæ calics
Benefactoribus ponuntur in atris, eleganti veri.
carmine ejus in nos promerita æra marmo-
râque deprædicant: Oratio verô pro eis ra-
rò funditur, & rara. Satius ſanè eſlet orare
pro eis, quaàm de eis profuſiſſimè, nec ſine
mendaciorum locupleti manipulo perorare. Id
autem tum nos præſtare deberemus exem-
plo Abrahæ, tum ii repoſcere deberent, qui
in nos liberales ſunt. Verùm non rarô illi
gloriæ ſuæ ſerviunt, dum noſtræ proſpiciunt
egeſtati: Et nos frequenter haberi potiùs,
quam eſſe grati ſatagimus. Et pepererunt. Con-
eluſerat enim Dominus omnem vulvam domus A-
bimelech propter Saram. Ut crevit uxorum mu-
merus, decrevit, imò deſut omninò filhorum
ſyllabus. Non quot, ſed quæ tibi uxores domi vvi mpi
ſint, permagni intereſt, & Abimelech. Unius domos.
ſœminæ adventu totus uxorum grex, alias ſerti
lſſimus, ſterileſcet. Nimirum non ducta, ſed ſu- Invidiaine
blata eſt. Liceat ad noſtra vulnera alienas plagas ve eye⸗
transſerre. Abundat ille ampliſſimo foeminarum
cotu in Templo. lis ambitur, iis fulcitur, iis Sie Eocle!
& dives, & clarus eſt. Unam videt apud a- SS
lium, & invidet. Rapit eam. Non enim ille ſatbesſieae m
utpote juſtus ita eam apud ſe retinet, ac ſi cuigue jus.
uxor foret, ſed ſororis loco eam habet, aitque: „.
Nubat cui vult, tantum in domino. Quid mul- Reike.
tis? Rapitur. Veràm, 6 judiciorum Dei abyſ- vanda Pri-
ſus multa! Non ſinit Deus, ut ab ea eleémoſy- vilegis.
nas emungas; facitque, ut cæteræ repentè ſte-
rileſcrnt. Rogo, quid eſt, quod minora nunc Kruas.
dona ſuppetunt, cùm illum copioſior matro-
narum ordo circumſtet? Concluſit Deus om- Fiſcus non
nium ſinus propter unam. Reddatur Sara, ha- Gere
bet enim virum. Noli dicere; vagabatur in ai.
Templo nullum fixa conſulens Sacerdotem. So-—
ror, non uxor erat, ut ita dicam. Ita dicis, ſed
non rectè dicis. Tyrannum quidem non ha-

Alulatde
76Se.

bebat, uti eæ habent, quæ te habent: cæ-

terùm juſtus ille, etſi virum ſe nullius dicit;,
vir ejus erat. Audiebat illam, ſolabatur, erige-
bat. Denique ſi cum illo fuerit, benedicentur
per illam omnes gentes: ſi tecum fuerit, Deus
domui univerſæ maledicet. Luſimus, imò de-
ſipuimus: ſed interdum per ambages inwolu-
tum vitium felicius evolvitur, & pleraque
meliùs reteguntur, ſi allegoriarum involucris
integantur. Sileat verò is, cui abrepta Sara Tribalatio
eſt. Licèt enim Tu hoſpes ſis, & ille in Gerara ferenda.
Rex ſit, nulluſque adſit, qui coeërcere illum , hia zn
aut audeat, aut velit; Deus aget cauſam tuam, ier Cprn.
iſque qui tibi unam eripuit, plurimas exhibe- "ios.
bit, téque & ſequeſtrum pro ſe ad Deum, & Pei vols
auctum valde in terra ſua venerabitur, colet, Pa avefer.
diligétque. Quis verò ſe Deo non totum com- mari.
nttatz iun denr tanto cum honore, tantis †anverum
ptum Abrahamum? Uxor ſe- oppreſſores:
cundò rapitur, & quidem à Rege rapitur, rapi- „e;
turque ut ſoror, quod ſceleri licentiam dabat. ſeromat
Nul- tere.

Fores veræs

97

—..——,— — —

ingi
mnmn
mn,

nittin
Cre⸗

1on

e Lake
Gia ſe
iſeie

elziſ⸗
umn. .
anteli
Nigu

Nuhn
inat

ſe
ian,
nnißt
dialk.

lndcl
funle

mniuß

jer ℳ .

u.
Diinie
mianf⸗
marl.
Punmi
nſßt
hi Aℳt
ſeum
virt

in Cap. XXI. Genelſis.

Nullus in Gerara Propheta; qui Regem mo-
neret: nullus in Rege Dei timor, à quo ter-
reri poſſet. Nihilo minus rapta, & pulchra, &
ſoror habita non cognokitur: redditur: mu-

nera congeruntur. Cumque Rex cubitum iviſ-
ſet, ubi de adulterio deliberaturus maximè vi-
debatur, ibi de reddenda uxore conſihum imit.
vecationi Quid? à Deo monitus quidem eſt: ſed per
rebelles. ſomnium. Impoſturam credet, non viſionem
vir non probæ ſfidei, & morum improborum.
Surgit quidem territus, ſed ſervos convocat.
Ohſtinati. Actum eſt de Sara. Non dimittet eam, qui ta-
lium ſententias rogat. Proh Dei vim! Uno in
ſomnio dedere manus Princeps, Famulique;
& quidem interpres ſomnii nullus Daniel inter-
fuit; Sarâque dimifia eſt. Illudit prorſus Deus
Regum conatibus. Non evigilat, niſi cum na-
Vide S8. vicula mergi cœperit. Memet ipſe non capio;
Chryſo- cùm hæc expendo. Peregrinatur Sara: quis ejus
ſanm pudorem non Putet conclamatum? Advenit in
Povi- Urbem aulicam: videtur: abducitur: Regi ſi-
dentia. ſtitur: Nulla de nuptiis cum viro ſuſpicio. No-
cteſcit: cubat Rex. An non periit pudicitia
tantis obſeſſa illecebris? Somniat duriuſculum
neſcio quid Abimelech: at famulos conſulit.
Quid præſidii ab Aulicis expectandum pudori?
Non plagis maximis uti Pharao, ſed ſterilitate
damnata Regis domus, quod naturæ verti po-
terat vitio, non ſceleris. Nihilo minas Sara
redchitur, opes cumulantur. At dimittetur.
Imèò tota regio ei ad habitandum patet. Terra
coram vobis eſt, ubicumque tibi placuerit, ha-
bita. Non laileſcit Dei providentia. Secundo
ſe Abraham in periculum conjecit, ſecundò
eum Deus diſcrimini ſubduxit : & quidem
ſplendidids eum extulit relapſum, quam lap-
Zelus ſum. Divitem enim & incolam apud Abimelech
snimarà ſtabilivit opibus, gregibus; gratiaque. Nimi-
„rum juflu Duminis & ſuâ Patri exierat Patriar-
cha. Quocumque ierit, non erit intutus. Obe-
di, & fac quod vis. Qdidquid egeris, fauſtiſ-
ſimum fore ſcito, fidejuſſore Frælati, cui ſub-
deris, imperio. Rex cubans in pluma, cum
maximè profligare Pudicitiam videretur, tum
maximè ſerva. Plumæ regii thalami compedes
ſunt Imperantibus, ne ſurgant à crimine. Iis
Abimelech avolavit à volutabro, Colum ba è&

Sαα.

Corvo redditus ipſis voluptatum illecebris. Sur-

git ſiquidem è lecto, abdicaturus fœminam uxo-
ribus adnumeratam. Omnia, omnia Obedien-
tibus cooperantur in ſolatium & decus.

EX CAP. XXI. GENESIS.

Patvesfa- Et circumcidit eum oëavo die ſicut
milias. Præceperat ei Dominus.
Epi ſcopi
lmgnn D Circumciſione tale à Deo præceptum
educatéo. Abraham acceperat: Circumcidetur ex vo-
Gen. 17. bis omne maſeulinum. Ut vides, haud illi im-
10. poſitum fuit, ut propräs manibus filium vul-
Rn egn neraret. Nihilo minds id muneris non alii com-
faciat. Mittendum duxit. Non enim Pater eſt, qui fi-
Superior lii ſanctitatem delegat ſervis. Abrahamum non
curer dili- invenies rationes cum villicis ſubducentem „non
Pirie nMumerantem æra, non diſtrahentem merces:
lia, quam ilwenies autem miniſtrantem Angelis, & Fi-
rempora. liumn circumciſione initiantem. Nimirum quæ
lia. nos agimus, ille negligit; agit ille, quæ nos
. Ethica Tom. I.

6 1
hegligimus. Audiant hæc Epiſcopi „ audiant Eccleſeas
Patresfatnilias. Sicut græceperat ei Deus. Inter- Kieci ſa-
minatus fuerat Deus mortem puero incircum- Pemi ip-
ilo. Delebiuur anima Hla de popillo io. Verum as: Oe
Abraham non funeris memninit, led Præcepti. cpos con-
Non enim ideò Iſaacum Circumcidit, ut vive- ferant,
ret, ſed ne Dei Lex violaretur. Non pPoœnam; "oh verh
ſed præcipientem attendit. Non paruifle impe- er Nch⸗ 14
ranti Deo, ſuppliciorum ommium graviſſimum Bene 17e
ſupplicium eſt. Ergo quod in nato hærede 14.
primum cufavit Pater, Circumciſio fuit. Non Amme,
de Titulis, non de monilibus, non de epulis, "en m.rih
ſed de lege Cogitavit. . Scekie
Dixritque Sara: Riſum fecit mihi Deus: ſrvan.
guicumque audierit;, orridebit mihi. ,
ir itAg
LXX. Congaudebit mihi. In Chaldæo. Con- ,e,
gratulabitur mihi. Et ſervato Saræ honore, qui 4.⸗
ſanctimoniæ ejus integerrimæ debetur, excla- Cengra-
mare libet, O Congratulationis ſitim planè ui zrionis
ebriam! Prædixerat Ieus in Iiaac benedicen-d.
das omnes gentes, naſcituréôſque ex eo Reges: vang.
Sara verò horum omn'um oblita, eo enato, Inm:entis
ſtatim gratulata ſibi eſt, non tam de filio, quàm zon recta;
de futuris cum ea officiis, & gratulationibus. Amor ſai⸗
Habuit ille Concionem, ſeu Librum edidit; Eceleßa⸗
cujus lapientià mundus penè totus traducetur ,4,6
ad Chriſtum. Attamen incurioſus tantorum bo⸗- *
norum præſtolatur, qui eum in cubiculo adeant;
laudeéntque. Non quot converterit, numerat »
ſed quot ſibi gratulentur Quicumque audierit3
corridebit mibi. Porrò non Agar hoc dixit,
edito IImaele: ſed Sara poſt partum Iſaaci.
Ut diſcas, etiam ſanctiores non vanas quidem
conciones, ſed profuturas habere: verùm ſol-
licitiores de gratulatione ſunt, quàm de expreſ-
ſis ab auditoribus lachrymis. Uſque adeo fſaci-⸗
lius eſt Iſaacum parere, quàm gratulatiomum
ſitim perdere. Unus Joannes dicere potuit:
Ego vox clamantis in deſerto. Plauſuum ne me- ſoan. i4
inor quidem. 23.

Crevit tague puer, & ablacëtatus eſt.

Ablactetur puer, ſed ſi crevit. Non tempus, Tyro exes⸗
ſed ſtatura attendi debet in eo, qui ablactan- zendus,
dus eſt. Ahqui ſunt pucfi centum annorum. uoad
Alii poſt menſem viri ſant, necdum bimeſtres.
Non eàdem die ejuſdem arboris poma matureſ-.
cunt. Altero alterum tardius cConcoquitur. Ele- Eeas nos
phas, licèt belluarum maxima, poſt ſeptem aitenden-
annos Catulus eſt. Agnus verô trimulus, gregis 492.
Dux eſt. Ut plurimùm pretioſiora lentins ado- H
leſcunt, & longiori tyrocinio abſolvunt rudi „enda.
mentum ſuum. Zacchæus und die Publicanus, Suserioy,
Hoſpes, & Dilcipulus Chriſti fuit: nec un- quss eve-
quam à cœpto perfectionis itinefe deflexit. Pe- Pat.
trus verò quamdiu tyrocinium ſuum produxit; rez
modò non parcendo peccanti ſepties, modò du- Vro ꝛole⸗
bitando de naufragio coram Domino, modò zandus
Præpoſtera deſignando tabernacula in monte;
modò à Cruce Chriſtum abducendo „ modè
eum coram ancilla abnegando? Nimirum Za-
cCchæo major in Eccleſia futurus Petrus, majo-
ri quoque eguit tyrocinio. E ſeminibus vilio-
ra citiùs erumpunt: diutiùs fovet Tellus fru-
menta,; quam hordeum. Et vitis, quæ pre-
tioſiſſimum editura eſt fœtuin, cùm reliquæ
Plantarum florent, plorat: tuncque vulneratur,
cùm amygdalus vernat. Solo attactu filius vi-
duæ revocatur in vitam. Quot lachrymis, quan-
EF toque

62
téque conatu Lazarus ſepulcro excitatur! Ni-
mirum ille reddendus erat Matri, hic Chriſtum
erat ſecuturus. Tardius vita illa inſtauratur;,
quæ ad majora extenditur. Fecitque Abraham
Vroni grande convivium in die ablatctationis ejus. Non
non fAen- In exortu, ſed in ablactatione Iſaaci exulta-
dum. tuf. Haud ergo exultandum eſt tam effusè, cum
SSSõ Tyro Cœtui Religiofo nomen dat, ſed expe-
pectan- ctandum eſt tempus ablactationis ejus. Non
dus. omnes, quæ florent arbores, poma matu-
rant. Porrò quod præſtitit Abraham in filio,
præſtari deberet à nobis in iis, quæ vel pari-
mus, vel paramus nobis. Dignitatem conſecu-
tus tandem eſt. Exclamat protinus Sara, & tri-
pudiat: Dixitque Sara: Riſum fecit mihi Deus:
peliitas, Quicumque audierit, corridebit mihi. Protinus
Dignitas, infirmior animæ pars & Caro exultant, plau-
Talenia, suque illo, honoréque abrepti felicitati gratu-
de ſormi. lantur ſuæ, affiniumque triumphos verſant in
dini pnt, Mente. Verùm Abraham non exultat: potiùs
non gau- de circumcidendo Iſaaco meditatur, & gau-
dio. dium iuum differt in diem ablactationis ejus.
Filierum Novit vir prudentiſſimus, non raròô tegi toxica

Electio
ann

%½ ſub auro. Novit ſplendere primùm fulgura,
non ſden- tuIn ferire. Inter oficula Vipera concipitur, ſed

dum, parentis cæde progignitur. llluſit Davidi reg-
num, dum arriſit. Mandibula, quæ Samſoni
trophæa defixit, eum penè ſiti enecuit, glo-
riosè jactantem victorias ſuas. Natus liaac
matri riſus eſt, Patri metus. illa gaudia con-
cipit, poſtquam hæredem peperit: Hic cul-
trum parat, ut vulneret riſum ſuum; nec citò
gaudet, ut ſapientiùs gaudeat. E domo Proba-
tionis in Acadcmias tranſmiflus proficis? Scri-
bis eleganter;, acutè diſteris, feliciter peroras.
Iſaac natus eſt nobis. Verum, ſi ſapit, Supe-
rior non exultat cum Satâ, ſed cum Abrahamo
Eslicitas pendet incertus. Noli dicere. Riſum ſecit mihi

noxia. Dominus: quicumque audierit, corridebit mihi.
Cultrum potius para, quam epulum. Praſto-
TLalentz lare, quoad ablactetur infans. Neſcis enim,
T Titi quò ſit evaſura ſcientia effloreſcentis Quæ il-

um videtur Sapientia columnam effectura in
Templé Chrifſti, fortè & domo Chrifti in ſter-
quilinium projiciet infatuatum Sale acclamatæ
doctrinæ. Lucifer decore illo gemmarum tam
ſplendido dum enituit, ſorduit: ideéque luxit,
quia luxit. Nigredo illi inter ſplendores fub-
orta eſt. Quia ſtetit, cecidit. Pro Deo mili-
tans Saül, dum vicit, perüt. Salomon, quèò al-
tiùs evectus eſt, eò turpiùs corruit. An non ex-
ultandum videbatur Iraeëli, cum ex Ægypto
tantum auri avexere? Eripuere idololatris orna-
menta, quibus exculti monſtrorum aris adſta-
bant. Ita eſt. Sed quod eripuere Idololatris, in
Idolum convertére. Initium dolorum Davidis
triumphus fuit. A Rege in Gigantem immiſ-
ſus, unde favorem reportare debuit, iram Re-
gis incurrit. Mulier es, ſi rides, cum lſaac naſ-
citur. Ablactetur infans, & tum cum Abra-
hamo non infſipienter epulaberis. Noli feſtina-
re in triumphum. Petrus initio fluctus calca-
wit; ſed brevi prodigium in naufragium ver-
ſum eſt. Ubi fides triumphare cœperat, ibi pro-
ſligata eſt. Nec in Dignirate, nec in ſcientia,
nec in ſanctitate exultandum initio eſt. Agar
eb editum Iſmaëlem videbatur ſibi in domo
Abrahæ ſtabilita. Verùm propter ipſum filium
ejecta eſt. Ljice ancillam hanc, & ſilium eus.
Ubi tibi munimen felicitatis, & dignitatis in-
terpretaris, ibi latet, & adoleſcit occaſus tuus.
QuA vi ad Principis gratiam irru iſti, eàdem

Olia

ad dedecus rues. Perſpiciendum prius, quò
evadat felicitas tua. Non enim qualis ſit dignoſ-
citur, cùm naſcitur. Et quidem qui in Digni-
tate exultant, ſi de gradu ſuo in diem ablacta-
tionis, hoc eſt; mortis ſuæ convivium differ-
rent, fortè lugerent, dum gaudent. Multis ita
Dignitas, uti rhamnus illudit. Ut roſam legant
vere, imò non verè, ſpinas toto anno excolunt.
O te miſerum! Et antequam naſcatur roſa, ſpi-
nas irrigaſti: & poſtquam illa effloruerit, de-
floreſcet, ſolæque ſpinæ flori ſuperſtites expro-
brabunt tibi calamitatem tuam. Et ante, &
poſt Dignitatem transfigéris.

Diwitque Sara: Riſum fecit mihi Deus.

Prædixerat Dominus naſcituros ex Iſaac Re- Gab. 171
ges, & in Gentes per eum benedictionem pro- sα
manaturam;, mhilo minos Sara non expendens, Elecdtio

quid aliis obventurum ex filio eſſet, ſed quid Katus.

ſibi, exclamavit: Kiſum fecit mibi Deus. Uti- Felieitas

nam mulierem viri æmularemur! Ad Digni- 26iα,
tatum faſtigium evecti, ſtatim noſtri obliti, „„ hii
noſtrorum duntaxat meminimus. Duces i
Purpuratos ex Poſteritate noſtra prodituros Eeclaſta-
prævidemus ob eam, quam nacti ſumus Cel- Hieci aff-
ſitudinem; & ignari, quid nobis calamitatis am
afferat regnum, quod familiæ tantum infert r
decus, inſipienter exultamus in luctu noſtro. odiuze
Quæro: Riium fecit tibi Deus, an tuis? Pro- ſandtum.
deritne tibi, tuæque ſaluti tuus iſte Honor, an
oberit; quamquam propinquis tuis ſit non mi-
nimum profuturus? Si ſapis, non exultabis ;
horrebis potius, & totis artubus intremiſces
ſi Te perditurus eſt, qui Tuis eſt profuturus.
Sara non attendit, quid aliis proventurum eſ-
ſet à filio, ſed quid ſibi. Riſum fecit mibi Deus.
Benjamin quot Duces protulit, caput poſtre-
mæ Tribus? Tamen, quia matri necem attu-
lit, ab ea Benoni, hoc eſt, filius doloris mei
appellatus eſt. Utinam Religio quoque non
tam citò ekultaret in fihis ſuis. Proficit ille,
alius profecit? Noli gaudere. Riſum fecit ſcien- ſor vr.
tia, ſed mundo, non tibi. Si neſcis, luctum ti- „ores 5
bi, ſibi riſum nutrit ſciolus vento doctrinæ cir- parvifa-⸗
cumactus. Se ſuâque, etiam excidio tui, pro- ciant.
movere ſataget. Vellem, ut expenderemus;, an
riſum fecerit nobis Deus in Iſaaco noſtro, de
quo tam magna & prædicantur, & prædicuntur.

Taleni«

Tu veròô, qui eruditione præpolles, noli ridere. Tælenis

Nam eloquentiâ tuâ quamplurimi vivent, Tu Eve Spirds
verò peribis. Duces & Reges trahes poſt te, at“
poſt Chriſtum non ibis. Quid verò proderit mun-
dum lucrifeciſſe, ſi animæ tuæ detrimentum pa-
tiare? Diſce à Saràâ non gratulari in Iſaaco fu- Zelus
turas glorias, ſed riſum tuum. Scientia tua lſaac aniners
. 1 Sõ . zne Obe-
tuus. Si luctum tibi afferat, nonne infelix es, Sl
quamquam aliis & ſplendorem, & lucem inferat? .

Cumque vidiſſet Sara filium Agar Kgy-
tiæ ludentem ocum Haac filio ſuo,
diait ad Abraham. Ejice ancillam
hane, & filium ejus: Non enim
erit hæres filius ancillæ cum filio meo
aac.

Noli exultare in fortuna tua. Nunquam Felieitas
miſerior Agar, quàm cum fortunata eſſe co- & Digni⸗
pit. Poſtquam enim uxor Domini eſſe cœpit, n.
tunc ſervitutis incommoda perpeſſa eſt. Deni- k,
que, conepto Iſmaéle, fugit à Domina; moti.

adule

terno⸗

„ ee c—

no
i.
tu

.
S

tun

A

Tule
ſes
u.
dyiri
li⸗
1 rafe

bln
nite
ie.
it,
un.
lichig
tin
Ennt
gli

4
llie
.„4
igf⸗
1el
Ahant
Neti
iun
Ncn,

lee
edi⸗
e er
rin
Nuiſ⸗
Ant.

lennt
8
e

let
Nimm
1Ce
ſentis⸗

liig
gnit
Aalie
09 .

nnti⸗

Aulici
franandi.

Rex non
evehat
Viles.

Electio

Katus.

Ambitio-
F.
Spiritua-
lia ſtudiis
praæſeren-
da.
Studia,
vel Dig-
nitas O-
rationem
ſ. profti-
Lant,
dum pa-
rantur,
απω0üe per-
dent etida
Pe rata.
4. Reg.
24.
Tyro de
gener
n ο prefe-
ciet adul-
tus.

Filiorum

Educatio.
Paren-
tum Ex-
empla.
Patzizg
52 07
eειαααιι
Religio-
(us corde
ſactlaris.
Stadia
poſthabi-

za pietati.

Talenta

ſene Spiri

— ri-

Spiritua:
lia ſtadiés
braferen-
Aar

in Cap. XXI. Geneſis.

adulto Iſmaële, à Domina ejecta eſt. Nimi-
rum parimus nobis exilium, & verbera, cum
nobis videmur peperiſſe felicitatem noſtram.
Tu, qui delationibus fortè mendacibus, certè
non piis, Regis gratiam occupaſti, iiſdem om-
nino in præceps ageris. Iſmaël matri nocet,
non prodeſt. Porrèò illud omitti hoc loco non
debet, quod, qui matri obfuit conceptus, ena-
tus deſperatiuùs eidem nocuit. Concepto Iſma-
êle, acta eſt Agar in fugam. Non omnia li-
cent omnibus. Agar enim, ancilla optima, &
uxor peſſima. Dignitas, quæ cum quæritur, à
Deo, & Oratione nos recedere cogit, cùm e
potiti fuerimus, nocentiùs à divinis rebus ejus
causâ abducemur. Væ tibi! Si naſcatur puer,
non jam fugies, ſed fugaberis. Adeò verum eſt,
prodeſſe non poſſe matri adultum eum, qui pa-
renti exitio fuit, dum conciperetur. Quid verò
eſt, quod nomen Iſmaslis reticetur, cùm ejus
recenſetur vitium, & matris nomen propala-
tur? Filium Agar Aigyptiæ ludentem cum Haac.
Nimirum filiorum crimina manant à parenti-
bus, & ramnorum ſterilitas radicibus imputa-
tur. Ideò Iſaac nominatur, Iſmaël non nomi-
natur: quia quod luſerit Iſaac, non à matre,
ſed à ſe habuit: Iſinaélis vero pervicacia tota
redundat in parentem, quia ab ea defluxit in
filium. Sic cùm Sedeciæ narrare incipit Sacra
Scriptura flagitia: Undecim annis regnavit in
Jeruſalem. Nomen matris ejus erat Amital, klia
Teremiæ. Filium Agar Koyptiæ. Cur gyptia
dicitur Agar? Exprobratur illi non ortus igno-
bilis, ſed amor nimius in patriam. Licèt diu
fuerit in domo Abrahæ, licèt ei filium pepere-
rit, corde tamen non aberat, unde Corpore exu-
labat. Ludus ergo Iimasélis Agari im putatur
E..ꝗgyptiæ, hoc eſt, quæ dum obliviſci ME.gypti
neſcit, magiſtra facta eſt iniquitatis. Eſiee an-
cillam hanc, & flium ejus. Cur? Ludit Ancil-
læ filius cum Iſaac. Nimirum, ſi ſcientiæ amor
non quaſi vernaculus ſerviat, ſed & ſuppar lu-
dat cum ſtudio Pietatis, actum eſt de Rehgio-
ne. Sint ſimul hi duo amores in domo Abrahæ,
ſed non ſe exæquet ſcientia charitati. Nam ſi
luſerit illa cum hac, ex * quo de hæreditate
contendent. Illud autem Superiores intelligant,
niſi ejiciatur cum filio mater, Iſaacum hæredi-
tatem in domo Patris non initurum. Non enim
erit hæres ſilius ancillæ cum filio meo Waaç. Re-
moveatur à ſtudis, qui parem fecit Pietati ſcien-
tiam. Dura accepit hoe Abraham pro filio ſuo.
Quid miriun ſi duriuſculum nobis videatur
ſcientiam parvi facere, quando adeò durum vi-
ſum hoc eſt & Abrahæ. Cui dixit Deus: Non
tibi videatur aſperum ſuper puero,
cilla tud: Omnia quæ dixerit tibi Sara, audi vo-
em ejus quta in Iſaac vocabitur tibi ſemen. Au-
diant Superiores, & audeant. Quid nobis cum
ſcientiàâ? Hæreditas & ſpes noſtra Pietati, non
Philoſophiæ promiſſa eſt. Crevit Societas in
ſinu Charitatis, non quidem ineruditæ, ſed
quæ ſapientiam velut ancillam poſt ſe trahe-
ret, non veròô ſequeretur ut Dominam. Uti-
nam hoc ſœculo ludat tantum cum Iſaaco Iſ-

maël. Utinam adſu Sara, quæ hoc ſpectet,

quæ clamet, quæ ludum damnet. Vertun ego
intueor plurimos ſcientiæ applaudere: Rari
admodum explorant, an Pietati illudatur, dum
cum ea ludit Poëſis. Porrò hac in re non Abra-
bæ ſtandum ſententi4 eſt, ſed Sarai. Hoc eſt,
Præfecti rebus ſpiritualhibus Viri id perſpica-
ciùs interdum norunt, quaàm Superiores. lis
Ethicæ Tom. I.

Luper an-

ſed proturbandos cenſuit.

. 7

63

enim uterque filius eſt, tum Iſaac, tum Iſma-
el: illis werò ſolus Iſaac pro filio eſt. Durrexit
itaque Abraham mans, &' tollens panem, &.
urem aqugx, impoſuit ſcapulæ ejus, 1radiditque
Puerum, & dimiſit euzm. Dimictuntur interdum
ex uno Collegio in aliud, qui Iſmaeëlis vices
agentes, illudunt Iſaaco; quique ſcientia ſu
regularem diſciplinam labefactant. Sed tanto
cum honore aliò mittuntur, ut non erraſſe, ſed
domum ſanctificaſſe putentur. Nemo intelli-
git eos dare poznas; præmium potius recepiſ-
ſe creduntur. Studiis Præficiuntur, Superio-
res etiam creantur. An hoc dimitti eſt? Intue-
re Agar ab Abrahamo emiſſam. Tantum aquæ
& panis ſecum bajulat, quantum ſatis eſſet ad
producendam non vitam, ſed ponam. Ludi-
mus, cùm illuſorem ab Iſaaco mititus ſejungi-
mus. Vidi prævaricantes, & tabeſeebam. Scelus,
miſi ſpectetur, non tabefacit zelantes. & acuero
ut fulgur gladium meum; & arripuerit judicium
manis mea. Quid efficies? Inebriabo Jagittas
