rô & oramus, & quieicimus, & regnamus.
Mundi: Mundus verô primè nobis in horto apparet,
ale deinde colles ſubit, demum Montes tranſcendit.

Voxv Dileéti mei, Ecce iſte venit ſaliens
in montibus, tranſiliens colles.

Eledtio
Katus.
Servire
Deo feliæ.

Conſola-
tiones Dei
& Mun-
di.

Collium conditionem prorſus infelicem!
Exultant Montes domicilio ſponſi, abundant
Tipidita- Valles frumenti copiãa, fugientis erubeſcunt
ten. veſtigis Chriſti Colles. Audeo dicere ſubli-
. miores Collibus valles, ſi non loco, meſ-
ſium certè ſegetumque ubertate. Fœcundior
in ſæculo vixeras inter valles vallis, quam in
clauſtro inter montes Collis. Nimirum ex quo
diluceſcere cœpit, creſcere debet lux uſque
perfectam diem. In Meridie paſcit paſcitur-
que ſponſus, in quo & mitent Lilia. Qui vi-

Religioſi
tepidi.

=.

in Cap. II. Cant. Canticorum. 19

ros tepeſcentes e& pectore egerit, fovet caleſ-
centes in corde. In Montibus conquievit jacta-
ta undis fluctibuſque Arca. Et JESUS, qui in
Calvariæ vertice, colli propiori, quàm mon-
ti, exſpiravit fugato Sole, in Thabore, Mon-
te ſeorſum excelſo ſublimique, ſuæ explica-
vit pompam divinitatis, advocato hic in vul-
tus Sole, quem ibi vel à cœlo penè juſſit
exulare. .

En ipſe ſtat poſt parietem noſtrum, reſ-
Piciens per jeneſtras, proſpiciens per
cancellos.

Quid audio? Modò dilectum indicaveras
decurrere per montes, & , vix duabus expe- Trilula-
ditis periodis, tam brevi temporis articulo, 10
poſt parietem ſtare, ſpectareque per cancellos Tentatio
affirmas? Nec, ſi ut gigas exultaſſet ad abſol- Peum
vendam viam, tantillo tempore tantum itine- babent.
ris conficere potuiſſet. Puto etiam tum ad can- ne-
cellos excubaſſe, dum graderetur in monti- praſentig
bus: nec longè, credo, abfuit, cùm credeba- ué carent.
tur abeſſe. Denique, cum illum deſcribit er-
rare procul in Montibus, a ſe, non clamores
ſponſi, ſed voces fatetur exauditas. Audi: Vox
Dilecti mei, Ecce iſte venit, ſaliens in Monti-
bus, tranſiliens Colles. Nimirum nec abeſt à Dei curæ
ſponſa ſponſus, cùm abeſt. Etiam, quando in lee tt-
Montibus errat, non aberrat à cubiculo Di-
lectæ. Juxta eſt Dominus his, qui tribulato ſunt Pl.33.19.
corde: quorum tamen tribulationum æſtu fit,
ut quàm longiſſimè exerrare à noſtro corde
credatur Deus. Porrò;, quid proloquatur è
cancellis ſponſus, audiamus. En dilectus meus
loquitur mihis ſurge, propera, amica mea, Co-
lumba mea, formoſa mea, & veni. Jam enim
byems tranſtit. Tam vicina Dilecto eſt, ut fa- Tepidiras
miliares cum eo miſcere ſermones poſſit. De- vel mini-
nique ſolus paries, ſolique cancelli inter eam ma.
& ſponſum interponuntur. Nihilo minus illi di- Dei pra-
citur, ut ſurgat, utque feſtinet; ac ſi ad ſpon- lne
ſum perventura decurrere deberet totam Aſiam iie ſrte
Africamque. NSurge propera. Nimirum gran- noſtram.
dis via intercedit a ſponſa, quæ patet dum flo- Amanti,
ret, ad ſponſum, qui loquitur & latet. Non 4*guciͤρ
citò pervenit, etiam quæ proxima eſt, ad Chri- 7 * 25
ſtum inter cancellos loquentem, ſed latentem. ,.
Difficillimè enim & Bona occultantur, & Ta- tas.
lenta latere ſciunt, & Gloria devitatur, ut lo- Fervor
qui velis, & nolis agnoſci. Squrge, propera. Cha- r e
os enim firmatum eſt magnum inter Sponſum ere ſat
& Sponſam. Hic latebrarum cupiditate alta anz.
profatur, mira agit, divina ſtatuit, & tamen
latere vult, cancelliſque aſpectui hominum
ſubducitur. IIla & introductam ſe teſtatur in
cellaria Regis, & ſuum ei, per Sodales, nun-
ciari amorem languoremque petit, & palam
cum adoleſcentibus currere deliberat unguen-
torum odore recreata; lucis & theatri avida;
neſciaque tenebrarum. Procurrendum propter-
ea illi eſt, ut Sponſum adeat amantem umbras
& delitere cupientem. Porrô, nimis diſtat à Chriſtus
Sponſo Sponſa, ſi ejus non hæret lateri. Si Je- ita quæ-
ſum non amplexeris, exulas; licèt & vocem renda; à
audias, & vultum contempleris. Didicit hoc nobt, ut
Magdalena, quæ nec à ſorore importunis Pre 2ee ODOMU
cibus fatigata avelli potuit à pedibus Domi- Qontem.
ni: quos etiam, poſt reſurrectionem, tene- plarie.
re tentavit, parum Domini & colloquio; Cbrifi
& blanditüs recreata. Senſit id Petrus, qui lwitatioe

20
Amorer- quamquam & videret Jeſum, & alloquere-
ga nos, et- tur, ſemel tamen atque iterum ad eum pro-
i preæi piùs accedere per undas non timuit. Surge, pro-
m e s vera, amica mea, columba mea, formoſa mea,

bet Spon- E, 3 „ . . .
ſam 2 G veni. Quèò illam invitas, Domine, poſt hye-
men feſti- Mis ſævitiem, poſt imbrium procellas? plane
nare i- ad hortos? nonniſi ad amœnitatem villarum?

lam cupit.
Voluptas
vera
Chriſti
vultn era.
Pati pro
Ch, .ſto
Mortifi-
catio ſi-
zienda.
Religio
amanda
cum nos
deprimit.

Audi: Nurge, amica mea, ſpecioſa men, & ve-
ni, columba mea in foraminibus petræ, in ca-
verna maceriæ. Ita-ne veris iſtæ deliciæ ſunt?
Ita-ne poſt imbres dilectam recreas? Latibula
ruinarum, ſaxorum rimæ, antra Montium hor-
ti ſunt, in quibus ver ſuum tranſigat Sponſa?
Videlicet Sola Chriſti vulnera deliciæ Chriſtia-
norum ſunt: extra ea hyemes, & imbres, &
ſpiritus procellarum. Poſtrema hæc ſunt Jeſu
militum ſtipendia: & Chriſti ſcrutari flores
in plagis, emeriti cordis eſt, mentiſque imbri-
Religionis Pus atque procellis exercitæ. Quod ſi pro fo-
munigs ramninibus Petræ, Cavernaque maceriæ, libet
vilioræ. imitationem intelligere vulnerum Chriſti, ac
Saperior Mortificationis ſtudium: diſcimus, in domo
smandus, Domini raros eſſe dolorum pœnarumque can-
:2 * qidatos. Amica eſt, Columba eſt, formoſa,
Tritula- ſpecioſa, ſed in foraminibus Petræ non eſt;
tio aman- adhuc ſine vulnere, quamquam non ſine alis,

da. nec ſine pulchritudine. Quomodo; inquis, non
ſarvri⸗ amica adhuc patiendi, quæ faſciculum Myr-
Bermirri- rhæ inter ubera jam locavit? Myrrham in pe-
tur perfeæ- Ctore à non rectè memini. Recita, quæſo Te,
&dtia. ubi id legeris. En; Faſcicilus MWyrrhæ Dile-
Mortiß- Cus meus mihi: inter ubera mea commorabitur.
arrtatn Prorſus itàa. At quæ Mortificatio „ quæ vix in
asam S. faſciculum conftfringi potuit, quæ non tam

Virius ſo. Myrrha fuit quàm Dilectus, quæ non demeſſa

lida. fuit in prato, ſed inventa inter ubera? IIIa, il-
Mortik- la vera Mortificatio eſt, quando neceſſe non
caio ve eſt, ut ſuo nectare Jeſus diluat ſudores tuos;
73.

Aridita- quando & dulcedine cares divinarum conſola-
tionum, & humanorum obrueris dolorum pon-

Jes.
Bona oe dere. Denique, Myrrha, quæ Sponſus eſt,
cultanda. uæque inter ubera ieritur, non eſt Myrrha:
Talenta

za gloria, I1 foramimibus Petræ, inque maceriarum ca-
& non - Vernis probatur verus ardor patiendi. Et Tu
poſita ab lates in foramine, & te latet Sponſus; nec quo
obedien- recreeris aſpiciens, nec ad pompam virtutis vi-
dia. ſa. Non ita proſtat in pectore Myrrha. Et vi-
detur ad gloriam, & Dilectum ad ſolatium
amplexatur. Faſeiculus MWyrrhæ dilectus meus
mihi, inquis? non mirum ſi commoratur in
pectore. Mirum erit, ſi ſpecioſa, ſi formoſa,
ſi Columba nec alis deſtituta, & ditata pul-
Chritudine, tum Dilecto carere patiaris, tum
oraminibus delecteris. Præſertim ſi hyems
jam tranſierit, & ver ſerenioris famæ flores
ſpei cœperit explicare.

»

Jam hyems tranſut, imber abiit & re-
eſit: Kores apparuerunt in Terra no-

uteis Rra; Tempus putationis advenit.
oρ5N—trts

Ad foramina Petræ, nonniſi poſt hyemes
Tyro tole.

atque procellas invitatur à Sponſo Sponſa. An-
S tè fiores erumpunt & gemmis, quam ad inci-
Saperior dendum putandumque falx exeratur. Diſci-
diſere. mus, non ſtatim converſorum ad Chriſtum
Gonfaſa- propenſiones non rectas incidi debere: Veren-
rii aiſere- dum enim eſt, ne ſæviente adhuc hyeme,

1, amputatio ſit, quæ Putatio putatur. Ut flo-
blands rere coperit, tum pati poteſt bipennem.

erigendi. Nec David tantæ vir fortitudinis qua die pec-

Oliva

cavit, correptus eſt. Nullus correptionis fru-
tus, ſi nullus falcem flos anteceſſit. Ibi ſpe-
randus eſt fructus poſt ſecurim, ubi flores ſpe-
ctantur. Pluris opportunitas facienda eſt, quaàm
inciſio. Ceream facem ſi frigentem inflecte-
re, vel erigere adnitaris, non flectis, ſed

frangis: Tepeſcat, & quò libet flectetur. Mol-

leſcat cor peccatoris amoris æſtu, & tum ad
nutum contorquebitur.

Columba mea in foraminibus Petræ,
in caverna maceriæ, oſtende mihi
faciem tuam, ſonet voæ tua in auri-
bus meis.

Neſcio, quo modo vocum veluti palæſtræ Goncio e
ſaxa ſunt. Et Columba hic audiri debet poſt Wn
.11, . ortifisa-⸗
domicilium Petrarum, & de medio Petra- ione.
rum vocem daturæ Aves perhibentur à Pro-.
pheta, & eruditur in antris vox Verbi Joan-
nes, denique Chriſtus, ſi Verbum eſt, idem
quoque Petra eſt. Nimirum naturæ ipſius ma-
giſterio ad vocum fœcunditatem comparati
videntur Lapides; qui veluti vocales campi;
voces, quas ſeminum inſtar recipiunt, in mo-
rem ſpicarum & ſegetum egerunt geminatas.
Planè aptius efformandæ voci virtutis nullum
genus vitæ eſt, quaàm quod agreſte ac rude
eſt; utque floſculos averſatur in verbis, ità
Spinas diligit & colit in vita. Vocis cunas ,nee-
ex lapide architectatus eſt Deus, ut ab in- „atore⸗
fantia dediſceret Prædicantium Eloquentia mol- mortißes:
litudinem, quæ meritò explodenda videtur, tionem
ſi ætatem agat conſtantem in pluma, quæ in- wment.
fantiam traduxit in ſilice. Imò cùm & Petras mple.
audiam & Columbam, ubi à Sponſo ſpecto zumw.
vocem optari Sponſæ; conjicio eloquentiâ Concio
peccatrice ſanctam & ſimplicitatem, & ruſti- Emplex.
citatem ſermonis incultè compti haberi po-
tiorem. Non Luſciniam Deus Sponſam no-
minat, cùm ejus petit, ut vox fonet; nec in
viola curat, ut cubet, ſed ad cavernas vo-
cat. Profectò ambulare in mirabilibus ſupra ſe
non vult, quam Columbam eſſe vult & vo-
latu humilem, & cantu gementem potiùs
quàm loquentem. Et quidem cùm in prima
compellatione Sponſæ eam Dilectus nominaſ-
ſet amicam, columbam, formoſam; illicò
compellans eam iterum, vocabulum colum-
bæ ſegregat à reliquis nominibus, eamque
amicam duntaxat & ſpecioſam vocat, cùm
advocat: ut Columbam deinde nominet, cùm
eam ad loquendum invitat. JSurge, amica
mea, ſpecioſa mea, & veni. Columba mea in
Joraminibus Petræ, in caverna maceriæ, oſten-
de mihi faciem tuam, ſonet vox tua in auribus
meis: Vox enim tua dulcis, & facies tua deco-
ra. Ut loquatur, petit: ſed ante vocem oſten-

di ſibi faciem optat. Nimirum exempla prolu- Exempls
dere vult eloquentiæ; antéque ſpectari debet gn,

Sponſa, quàm audiri. Videatur Orator, tum vey ope-
loquatur. Eluceſcat facies, cujus ſplendere vox mm.
debet. Porrò, quam exponi imperat faciem,
eam prius ipſe abſtruſerat in foraminibus Pe-
træ, in caverna maceriæ. Officina enim com- Cbriti
parandæ pulchritudinis, & roborandi Sermo- valnerd:
nis vulnera Chriſti ſunt: ibi diſcimus, quod ,
dicimus, inde trahimus, unde rapimus: ex iin
illis vulneribus unguenta eruimus; quibus oneis es
amimarum curemus vulnera; in illo ſangui- Orationt,

ne maculas abluimus; per illa vivimus in
quibus

niun V0
grarts ece
Ecd
a Mom
merls pr.
Hind & m

lie llir
lluntur
Lruit.

1 nen

e⸗

ſira, non vins
Inet, eta
uck, heet ſo
61 Mn Fibiter
Uldzs inniſb
Aſlkſknige, ſ
mintch
en! Mmum

A .
Eb inkann e

lan ſclta
lunn enind.
nn Fulhreol
4 U hedfalis
eloegnit Pord
1,ungeri
er Necdibn
n Wkeri
ite in iüne
Enn Guur
Hbelhmin
Rfantetib

E

—
=

n he.
di ſe.
tesſe.
gui
ck
l, El
ur. Mol.
tu A

D le,
le ni

in ain.

ti akeſte en
dio Nen⸗.
tut ¹ .
erbi un.
ekt, iln
e iliu m.
(CoONMANI
les cnnni,
Int, inmo-
gemintan
tutis nulumn
ſte ac n
verbis, ii
Voch Ala ,
Ut D
Obentin r
nda widenn, i
m, gleini
mn & enn ,,
ponlo fechm
0 dogeti
i haben -
Ponlan d
ſonet; Menn
cavetnus ſl⸗
libus hut
e vult 8 D
enten Nus
Cüm in Fn
Clus ma.
nolam; Me
ulum khon⸗
bug, eungi⸗

4

vocat, n
notninet,
Rge, nit
lumba i,
eerie, .
muu in inil
cier
Ofker⸗

. ſecuti nis

in Cap. II. Cant. Canticorum. 21

quibus & ſepelimur. Emiſit per ea vulnera Spi-
ritum ſunm Spiritus oris noſtri Chriſtus Do-
minus, ut nos admitteret tanquam Spiritum

veis-
zator
Moriif.
cationem
diligat.
Chriki
Cilus al-
legoric?.

qui pro nobis periit: quique animam ſuam po-
ſint pro animabus neſtris, haud mirum, ſi
amimetur quodammodo præſentiâ noſtrâ in cor-
pore ſuo. Vivit emm verò Chriſtus, ſi nos re-
cipiat, qui, ut reciperet nos, mortuus eſt. Vi-
vit, ſi nos moriamur in vulneribus ejus. Mi-
raris,„ quòd mortalium funere vivere poſſit
Deus? Ignis eſt: perit, ni pereat ſtipula, quam
gamilia- depalcitur. Oſtende mihi Jfaciem iuam, Lonet
ire: eum ov tua in auribus meis. Vox enim tua dulcis,
Haiulari- G facies tua decora. Poſtrema vox laudatur,
be⸗ i. ſed prima petitur. Audeo dicere: Quaſi plus
.4 Deo placet vox ſancta, quam ſanctum exem-
cendie- plum; minuſque juvat interdum ſine voce
tur.⸗ vultus; cùm etiam Phariſæorum atque Scriba-
rum profutura vox ſit, quorum nonniſi obeſſe
poterit facies decolor. Tertulliani doctrina ſub-
inde Sancta Eccleſiam ornat, cujus non ſancta
vita fuit. Salomonis verba, quantum homini-
bus univerſis profuere, cujus vita nec illi pro-
fuit, imò & mortem fortè attulit!

Capite nobis Vulpes parvulas, guæ de-
moliuntur vin-as. Nam vinea no-
ra floruit. Dilectus meus mihi, &
ego illi, qui paſcitur inter lilia, do-
nec aſpiret dies, & inclinentur um-
bræ.
pnis leſa. Nota. Vulpes, licèt parvæ, demoliuntur
vineas, non vineam. Ubi diſcordia eſt, mihil
non nocet, etiamſi minimum ſit. At ubi vinea
una eſt, licet ſolum floruerit, vulpes capiun-
Pnio Per. tur. Securi ſumus ab Apro, ſed non à vulpi-
bus: & quamquam ſingularis ferus non exter-
minet vilibiliter vineam, ſingularis verſipellis
Calliditas inviſibiliter vites demolitur. Quid
Tpiditas. Prodeſt vinea, ſi vites non profunt? Quid ma-
ceria intacta juvat, ſi perit omninò ſpes fru-
Parvs in gum? Nimirum Aper de ſylva ſylveſcere co-

gemediu.
Farva.

malo. gens vineam eamque exterminans, graviora
profecto ſcelera deſignat, quæ, Spiritu Re-
ligionis extincto, Apoſtatas ex Monachis fa-
ciunt. Vulpeculæ autem Religionis habitu nos
non exuunt, ſed ſpiritum exinaniunt. Caven-
„ tur heæ difficihus, ſed facilius nocent, nec in-
are. nocentius. Porrò Sponſa non notari, non pel-
ſeram, Ii, non fugari, ſed capi jubet parvas haice

Vulpes. Redibunt enim ſi abigantur; captæ
verò non ulterius nocent. Repulit Iram Eſau;,

à fratre in itinere placatus, non cæpit: ideô-

que non diuturna inter eos Pax floruit. Quo-
ties Davidi Saül reconciliatus eſt! ſed aba-
ctum furorem, non irretitum, reparatum ſæ-
pius bellum inſiruxit. Non pependiſſet & quer-
cu vanitatis ſuæ captivus Abſalom, ſi Impe-
ru cupiditatem Patri inviſam vinxiſſet, non
ſugaſlet: ſi non Ammon ſorori injurium, ſed
ſibi, regnoque exitialem ambitionem intere-
miſſet. At quæ iſthæc ſponſa eſt, quæ cùm ac-
cepiſſet imperari à ſponſo Vulpium extermi-
nium, præcepti immemor in otioſos erupit
affectuum ſonos, inerſque & deſes exclama-
re incipit, Dilectus meus mibi, & ego illi.
Nij re- Tempus cuique ſuum præfinitum eſt. Tem-
ter Deum, Pus ſuſpirandi & languendi, & Tempus ve-
nandarum vulpium. Non amoris hie blandi-

ſuum. Neque enim mirum eſt, ſi nobis vivat,

tias otioſas, ſed vitiorum actuoſum extermi-= Intentig
nium ſponſus imperavit. Itane dicente ſponſo, "ecta.
Capite nobis vulpes Parvulas, dicet ſponſa, Di- Curæ ſas)
lectus meus mihi, & ego illi? Si diligis quem ?Rus⸗
diligis, voci ejus obedi. Qui diligit me, ipſe Tentatios
mea, inquit, mandata ſervabit. Amor iſte“ mre-
tuus eloquentior, quaàm promptior, & affe- medism
ctuum ſtudioſior quam laborum, ſuſpectus eſt.
Quid ſpernis, ſi diligis? Cur non audis, ſi Zelus a-
amas? Vulpium captivitatem expetit nunc "'wara,
Sponſus, non triumphum amoris. Verùm non“ Gie
damnemus inauditam. Nimirum ſapit illa quæ
diligit, nec vocem negligit Dilech ſui. Una
enim hæc ratio capiendarum exterminanda-
rumque Vulpium eſt, ſi unum deligas ſpon-
ſum;, quem diligas. Solus diligatur JIESUS,
& diſſipantur illicè vulpes, pemituſque per-
duntur. Si nihil niſi Deum cupias, capta ſunt
monſtra. Una ſi regnet in corde charitas
unius Chriſti, terrenarum rerum cupiditates
univerſæ faceſſunt, profligantur, pereunt.
Capite nobis vulpes parvas, quæ demoliun-
tur vineas. Nam Vinea noſtra floruit. Quid
times? Quid trepidas, à facie Tentationum?
Vulpes ſunt, non Urſfſæ. Inſidiari poſſunt, Tentatis
nocere vix poſſunt. Capi verò non poſſunt, "oo tö-
niſi Vinea floreat. Non enim evadis Tenta- Tenda.
tionum inſidias, niſi opera edas. Flos verò ſo- ts eme.
lus eas captivat. Niſi fortè dicere mavis, ideò dium.
Vulpes erupiſſe, quia Vinea floruit. Tenta- Tentatis

tio enim reſipiſcentes invadit. invadit
perfectoss

Dilectus meus mihi, & ego illi, qui
paſcitur inter lilia, donec aſpiret dies,
& inclinentur umbræ.

Lihis non delectatur modò ſponſus, ſed &
paſcitur: ſed donec dies aſpiret, & nox eli.
minata Luci cedat imperium. Nam, ut Sol Non ſols
illuxerit, flores ſpernit, fructus eſurit. Placet Modeſtia
Pudicitia; ſed ſi ſola in ſole ſit, filius Virgi- & Pudi-
nis eâ non paſcitur. Sufficit in nocte adoleſ-
centiæ Caſtitas; ſed, mii fructus parias prove- Pervor.
Ctioris jam vir ætatis, vitæ Panis vitâ pericli-
tatur, alimento deſtitutus. Non enim Sancti-
tatem, quæ Chriſtus eſt, flore nutries, ſi
pro floſculis non pares frumenta, verecundiæ
ſuffectis voluntariis pœnis.

Revertere, ſimilis eſto, dilecte mi, ca-
preæ, hinnuloque cervorum, ſuper
montes Bethel.

Unde, rogo, ſfugatus, aut quò fugiens Di- Dues

lectus, in tam ſplendido deliciarum apparatu e an,ma-
recreatus à ſponia? Quomodo repentèé eva- „um Ora-
ſit, dum ſponſa unicè ſibi chatum eum pro- tio pef-
teſtatur? Dilectus meus mihi, & ego illi. Pla- habenda.
nè iis fugatus eſt vocibus, quibus maximè re- Lubor von
n8 S . cævitetur
tineri poſſe putabatur. Faſtidivit enim ſuſpi- z„ æli-
ria, dum opus indixit. Sprevit amorem, quem gione.
otioſum aſpexit. Dixerat enim ipſe, Capite no- Zelas an
bis vulpes parvulas. Et Sponſa: Dilectus meus nimaru.
mihi. Meritò abüſſe ſenſit, cui blandiri maluit Mra zia-
amantis pectoris conteſtatione, quàm obedire severi-
expeditàâ vulpium præd. Dedignatur ſuſpiria, zas.

cùm venationem ſuadet- scanda-
loſi ple-

Ego

22
Ego flos Campi, & Lilium Convallium.

Ita proteſtatur illi Chriſtus, à qua ad Le-
Singula- Gtulum, & ad Domum ſollicitabatur. Domus
ritates quidem nitet, & lectus floret, rutilant laquea-
vitandg. ria, olentque tigna; cupreſlus, cedrus, &
aurea fupellex ornamentum ejus. Verùm ſpon-
ſus Florem ſe dicit Campi: quaſi dicat: ſi
meos cupis amplexus, relinque domum, &
agrum pete; ibi floreo, ubi omnibus pateo,
ubi omnes me fruuntur: illic areo, ubi ſingu-
laris tu te concludis, ditior fortè aliis, ſed ab
alis ſevocata. Malo pauperem, quàm ſingu-
larem; malo cum cæteris errantem in agro,
2eilus a- quàm domi ſolam: denique Plos Campi ſum,
nimari. in aperto vireo, in ſecreto non creſco: ſi meus
Aßabili- te rapit odor, admiſce te turbis, egredere
i6s6. cum ſodalibus, Flos enim Campi ſum, non
horti, aut etiam vaſis ſecretioris. Quam gra-
viter hallucinantur, qui ſuis ſingularitatibus
nixi; putant eè certius ſe Deo fruituros, quò
magis ab aliorum conſuetudine viyendique ra-=
tione receſſerint! ſciant hi, invitatum Chri-
ſtum à ſponſa in domum;, invitaſle illam ad
catnpum: quæſitum ab illa in Lectulo, reper-
tum tamen in viis, propè cuſtodes urbis: &
quidem pulſavit interdum ad ejus fores, ſed
nunquam intravit, pulſabat non intraturus in
penetrale illius, ſed inde eam abducturus.
Pl.67.18. Nimirum Currus Dei decem millibus multiplex,
millia lætantium; Dominus in eis. di ergo dixe-
Matth. rint, vobis, inquit, Ecce in deſerto eſt, nolite
24. 6ö. exire. Ecce in penetralibus; nolite credere. Quo
modo ergo videbus eum, aut ubi eum quæ-
remus? Audi: Secut enim ſulgur exit ab Orien-
te, & patet uſque in Occidentem: ità erit ad-
ventus filii hominis. Fulgur claret omnibus,
Pſal. 49.3. hullum latet. Deus noſter, inquit David, ma-
niſeſisò veniet, & non ſilebit. Quid, quod ipſe
elongans ſe ab alis, & quidem Columbæ
pennis inſtructus, hoc eſt, candido Innocen-
tiæ deſiderio animatus, in deſertum ſecedens,
Deo non fruitur. Elongavi ſugiens, . man ſi
Pfſal. 54. in ſolitudine. Expectabam, inquit, eum, qui
3. Jalvum me feeit. Si expectabat, profectò non
invenit, quem quæſierat. Jacob Deum vidit,
cuùm totam reduceret in Patriam familiam
ſuam. Petro bis epulæ parantur; ſed cùm 1ſo-
cios habet Apoſtolos, ſuperpoſito prunis piſce
recreatur; cùm ſolus perſtat in ſolario, mon-
ſtris terretur. Et ibi quidem remigabat;, hic
preces fundebat. Duobus euntibus Emaiis ſe
comitem dat, ſed triſtes arguit, ſed rogantes
fatigat, ſed agnoſcere incipientes deſerit. Vi-
ſus eſt implacabilis, & potius ne deeſſet oracu-
lo ſuo, quo prædixerat fore ut adeſlet moœ-
Pl. 90. 15. rentibus ( Cum ipſo ſum in tribulatione) ad-
fiit, quàm ut diſcipulos recrearet. Cùm ta-
men; in cœtu Apoſtolorum, vel contumacem
Thomam ſalutet humaniter, blandè invitet,
inducat peramanter in vulnus, Sacramento-
rum ſacrarium: cumque duorum ex charitate
moœrorem vulneraverit magis acri ſugillatio-
ne, quàm ſanaverit; hujus proterviam ex in-
fidelitate ortam ſuis vulneribus curat, & in
officinam ipſam introducit divinorum unguen-
torum; adeò ut una eademque ſedes fuerit &
manus Thomæ, & Cordis JESU. Ipſa Dei
Parens, quæ ſola Dei Verbum concipere me-
ruit, fupervenientis divini ſpiritůs auram ig-
neſque ſola non accepit.

. Oliva

EX CAP. III. CANT. CANTIC.

In lelctulo meo per noctes quæſivi, quem
diligit anima mea: quæ ſivi illum, &
non inveni.

Elicior ſan? David quàm ſponſa in quæ- I, veyz
rendo Deo: ſiquidem cuùm hæc ſe frauda- dis cubat
4 . 2
tam teſtetur, fruſtrataàmque voto, & deſide- ideoque
rio ſuo; ille triumphantis more lætus exul- Truſra in
tat, dicens, In die tribulationis meæ Deum ex- mEr
N. . . . quaritur
quiſivi manibus meis, nolte conira eum, & non apiis
. 25
Jum deceptus. Et unde factum putamus, Ut vel era-

quem adulter invenit, virgo non invenerit? leſeunt

Itâne? occurrit peccatori Deus & elongatur Chrißi

ab innocentia? Nimirum ſerius quæri cospit à ne, be
ſponſa Deus, cupienti non occurſurus. In ſo- Conſtien.

la nocte quærit dilecta Deum, hoc eſt, diem tiam cons
ſuum. E contrario, David Deum indagatu- tegant.
rus occaſum antevertit, beneficio lucis utitur, Pſal.76:3
meridiei ſuffragia poſcit, & opem quærit, Tri- Demg,
bulationis ſuæ noctem converſurus in Diem. Dei re.
In die, inquit, Tribulationis meæx Deum exqui= ſentia.
ſwvi. Hoc eſt, non expectavi, ut amicorum Confden-
& parentum occumbens patrocinium ad Deum 'ia in be-
me compelleret, tanquam ad extremum per- Co ſolar
fugium, & quaſi ultimam deſperatæ ſalutis in tiones Dei
naufragio tabulam: ſed ad ipſum confugi, ut cui den-
primum exagitare me cœpit ærumnarum in- sur.
curſus. Ideò ergo non inventus à ſponſa inve- Prutedtiv-
. 4 S . 1 . nes in Tri-
nitur ſponſus à David, quòd illa, tentatis de- zalatione
libatiſque primum humanæ virtutis adminicu- „egligen-
lis, ad Deum repulſa rejectaque confugerit: 4g.
quem tamen, neglectis hominum auxilis, ſo- Dei eurs
lum, & primum David conquiſivit. Denique girmye
illa otioſa in lectulo, iſte laborioſus in opere; Tyipala-
illa ſuſpiriis deſes, iſte manibus ſtrenuus: tan- tionis re-
dem;, eam ob cauſam ſponſa decipitur, non de- wedium.
cipitur David, quia nec labori parcit, nec oc- r
caſum patronorum præſtolatur, ut accurrat ad 1 ..
Deum; qui eos duntaxat reſpicit, qui ſummo
mane ad illum evigilaverint. In Leötulo meo. Difßden-
Cur non invenit? Niſi fallor; quia ſuum Le- zia ui.
ctulum dixit, & credidit: hoc eſt, non Dei &rαaiie
Gratiæ, ſed ſuæ induſtriæ adſcripſit, præpara- nin, 4.
tas Cordis delicias ad Chriſti requiem. Cum orae,
dixit, Lectulus noſter floridus: quia non omnia
ſibi debuit, ſed tum illi tum ſibi ornatum tri-
buit, etſi ſponſum excipere non meruit, eum
tamen audire, & alloqui potuit. Chriſtus ha-
bitat, ubi nil ſibi Humilitas aſſignat. Cupit
quidem Lectulum, cùm plenus ſit guttis no-
Gtium, & fores pulſet. At ubi audit, Lectu-
lum meum nominari à ſponſa, aufugit, & ma-
vult errare ſub Dio, quam in corde accubare
ſuperbo. Audivit autem: Ego fos campi. Ac ſi
diceret: Noli te jactare ob oridum lectulum.
Ex me enim flores illi ſunt, qui flos campi
ſum. Ergo cùm noſtrum dixit, videt ſponſum,
ſed non excipit: Cùm dicit meum, nec excipit, Cognitie
nec videt. Quandonam videbit & excipiet? ſui. i.
cùm ſponſo omnia adſcribet. Audi: Veniat “
dilectus meus in hortum ſuum. Quid tum? Ve- Cant. 5.
ni in hortum meum, ſoror mea ſponſa. Ergo
ſi Chriſtum cupis, nil tibi tribuas oportet de
ornatu tuo,

ur-

i

,
N1
Mia n

.
rvr.

ek Lecul

MR

: 1 nntinl
eEuwe
men, Mor
ut relun
ti Eahl eo
lein, cum
Kuboinreni
,lrlen n Amo
anbus,
Nente

tllnnr en
I n
n ekt
llbin uta-
Utnitloet ne
Eur, Nec labo
4 mmuͤnhe
Vt cnina mes.
a Duoless igin
2 nn eüinn n
s Imn, Ilem
un in kedh
in, Adhu cn
ulltod ercubi
Mumun eſt
II & mreüun
ütponsre
Ert! Teni eu
cn iſſin 3
abienlin gn
. Alnitniin
wen in Mine

(rſi nhlenn
lrs Clilor
Cam liſnm e
CnisHi Patroe
Eenon onl.
Kile
enie Conn

5 N um in
3 Ven Re

—
We,

9 (uenn
un,

in aut.
n Iin
e frind
4 iitg
deſce i
etus erll. i
Deimn er N
AInI, N,,
Imweneritl k
elongann i
eni htel⸗
„ im
ing liſ ,
ek, en 1
Lincigatn in
es nnn
erit, In.
in Den „
Dennnergli:
t amicofund
mad Denn
emunn er ,
tr ſalt
Conlugi,un
nnanun irs.
ſponli ime.
tenutite
is Cminn.
CNigett: 4
aunlu, 1
Vit. Deiigee

Ulſe

ſis in *
renuus: Il i
itur, ninde⸗
Nct, N,
Ut accut 4 16
, gui wnmn
Lechtl en y
lii ſunle.
at, n) .
egbienn
Gia non NN
i ornatundt.
Weruit, n
Chriuk⸗
liguet U
ſi t gons ⸗
nlugi, ln⸗
cotce ue

1

4

Surgam, & circuibo civitatem: per vi-
cos & plateas quæram, quem diligit
anima mea. Quæſivi illum, & non
inveni.

Serupale- Tam à plateis & vicis abeſt ſponſus, quàm
5. abeſt à Lectulo. Nimirum inſipiens Amor, ab
extremo ad extremum decurrit, mediis ne-
Fervor glectis. A Lecto ad Plateas. Utinam ad com-

diſeretus. pita! fortè invenires, quem amiſiſti. Oratio

areſcit: rideamus. Irrideberis, non ridebis.
briiun; An nacturus es in nugis Verbum, quod tibi
adibabi- non floruit in filentio?: Operare, ſi neſcis ora-
Zafe re: & qui nec orantem ſolatur, & faſtidit nu-
gantem, laboranti fortaſsè aderit. Scrupuloſi
id diſcant velim, quibus familiare eſt, aut an-
guſtiis lectuli coërceri, aut in plateis exerrare.
Interim, dum ſponſum non invenit, ab excu-

biis urbis invenitur: à quibus ſciſcitari non du-

Conſcien- bitat, an Amorem ſuum offenderint? IIIis ve-
tia ape- r0 tacentibus, & illà abeunte, en tibi ſponſus
rienda: obvius repente fit ſponſæ. O fortunatum vi-
Okedien- gilum occurſum, quorum vel ſilentium Ver-

tie. bum tibi, pulcherrima fœminarum, peperit!
Adeò ſalutare eſt, Prælatos conſulere, ut, li-
cèt loqui nequeant, præſtent nihilo minus,
Rni quod exquirimus. Et quidem cum illis immo-

randum non eſt, ut occurramus lponſo „ ſed
paululum duntaxat eos pertranſire debemus:
Ut videlicet nec eorum famulaturi oculis ope-
remur, nec laboremus abſque eorum imperio.
Paululum cum pertranſiſſem eos, inveni quem di-
ligit anima mea. Proximus ſponſo es, ſi non
Ayiditas Procul es a Vigilibus atque Cuſtodibus. Quam-
astque quam pretium reperti ſponſi libenter amorem
Tenrario dixerim, quem conſtantem adeò miror, ut
Jerenda. fruſtrà in lectulo & plateis quæſitum ſpon-
ſum, adhuc quærere non deſinat, poſt fruſtra
conſultos excubitores. Quin & amiſſi, & in-
venti unum eſt apud ſponſam idemque & no-
men & pretium: Quem diligit anima mea.

Quid porrò præſtitit, ne repertum rurſus amit-

teret? Tenui eum, nee dimittam, donec intro-
Mari ducam, illum, inquit, in domum Matris mea, &
iig cubiculum genitricis meæ. Planè ſapiens facta
Beatiſi- Calamitatibus. Secura enim eſt de JESU li
mepatro- eum in Mariæz domum inducat. Malè tutus
einium. Chriſti amplexus tamdiu eſt, quamdiù extra
Matris cubiculum detinetur. Jungatur Flori
Campi Lilium convallis, nectatur cum blan-
ditüs Filii patrocinium Matris, & ſecuri ſumus
de mora ſponſi. Nimirum nec ſiabulum hor-
ruit, quòd inde Virgo non abfuerit. Quamquam
Parentis domus fortaſſe eſt Obedientia „ quæ
Mater virtutum eſt, in cujus Sacrariis atque
Moniiß. penetralibus mi maneamus, diu nobiſcum ſpon-
cato g. ius non manebit. In lectulo tuo non mereberis,
Oratio quo in domo Matris tuæ fruéêris. Nimirum plus
ſed cum proderit tibi latius vitæ inſtitutum cum obe-
dientia, quàm arctum vivendi genus ſine ductu
oledien. Prælatorum. Denique is, cujus & anguſta via,
tis. anguſtior Lex, in domo teneri poteſt Geni-
Orationis tricis ſponſæ, in ſponſæ lectulo inveniri non
far. Doteſt. Dixerat. Tenui eum, nec. dimittam. Et
ſtatim dormit. O fulgura citò in pluviam ver-
ſa! Audiamus, quid ſequatur. Adjiuro vos, kliæ
nNoidirag Hieruſalem. Audiſtin': Poſt quæſitum tanto la-
in rone Dore ſponſum inventumque, dormit Sponſa.
eſt fer. Ninirum Deus plerumque ardentius defidera-
vorem. tur, quam fovetur. Salomon „ pPoſt excitatum

—

tus dormienti, ſi ſomnum ejus negligentiam

in Cap. III. Cant. Canticorum. 23

tanto labore ſumptuque Templum, Idola co-
Iuit. Et Iſraël univerſus immolaturus Deo, ex
Tgypto excedens litavit Vitulo. Herodes quo- Queren-
que Chriſtum ſprevit, quem diu videre deſi- S4s Deus,
deraverat. Nobis etiam, quibus abſens Reli- ¹"² S
8i0 ſui deſiderium in pectore vehemens excita- venes, an
verat, faſtidio interdum eſſe cœpit, ut primùm dormia-
compotes ejus facti ſumus. Verum temerè for- wu.
tè, quod ſacramentum eſt, ſponſæ vitio verti- Religioſi

X

mus. Planèé ſponſus non excubaret tam ſollici- ebidi.
5 Wterna

1. . antume
interpretaretur. Audeo dicere: plus ſiupeo dor-

mientem ſponſam, quam curſitantem per Ur- Nilprater
bem, Dilecti ſui candidatam. Videlicet nihil Deamin
Præter ſponſum cupiit, quæ, eo invento, tam- Religione,
duam votorum ſuorum compos in pace in id
ipſum dormit & requieſcit. Rara mens, quæ,
Præter Chriſtum, quærat nihil. Penè nullus
quieſcit, etiam invento Domino. In ipſo Evan-
gelio unus Joannes cubat in pectore JESU: cu-
jus quidem Apoſtoli parens, nacta Dominum
capacem adhuc imperüs animum prætulit, vix

explendum geminato filiorum principatu. A-
deòô miranda eſt ſponſa, ſi ſtatim requieſcat

ſponſum amplexa. Rogo, ecquis ità Chriſtum
ſitit, ut, cum eum repererit, non aliud ſitiat?
Certè Apoſtoli primatum cupiere Domino ſa-
ginati: tantumque in penetralibus Thaboris
Petrus didicit exclamare, Bonum eſſe habita- er e
re cum Chriſto. Quod ſi pro ſomno Oratio- et.
nem intelligamus, quanti ſit à nobis facienda, riatur in
inde eluceſcit, quod merces prima & ſola eſt Oratione.
inventi ſponſi. Ut primùm tenetur à ſponſa
Chriſtus, illa tenetur à ſomno. Nota: eam »
quæ dicit: Tenui eum, nec dimittam; dormire.
Optima ſanè ratio detinendi fugientem. Scilicet
ſponſus detinebitur, ſi à ſomno tenearis. Sanè
Sola iſta vincula Chriſtum detinent, Orationis Modeſtis
videlicet & Contemplationis quies. Cares Chri-
ſto, ſi non libenter oras. Duo maximè curafſſe Oratio.
ſponſum in ſponſa deprehendo, Ornamenta &
ſomnum. Non ſemel illorum meminit, ſæpius,
ab iſto ne excitetur, ſatagit. Modeſtiæ videli-
cet & Orationis ſtudium commendat maximè;
quando cui menſam nuſquam, quod ſciam»
Parat, ſomnum conciliat; cujuſque non curat
valetudinem, immò & plagas ridet, orna-
menta conquirit & expolit. Utriuſque cupi-
diſſimum ſe oſtendit in connubio Rebeccæ;
quæ & velum demiſit, pudoris inſigne, &
orationis cupiditatem vel in filium transfudit,
cujus ſomnus quoque oratio fuit, immò &
ſcena ſacramentorum. Et quando in Jacob in-
cidimus, hbet quærere, quare Patriarchæ tam
prodigioſus, ſponſæ tam otioſus, fuerit ſom-
nus; cùm ille fatigatus fugiendo Labanum,
hæc laſſa quærendo Sponfum obdormierit. E-
nimverò non ſemper Sponſo vicinior, qui vi-
ſione Sacramentorum recreatur. En Sponſa vi-
ſionibus caret, nec caret Chriſto; cùm Jacob
à fratre exul, & Deo non proximus, ita ut
plurimis diſtincta gradibus ſcala inter eum &
Deum interponeretur, oracula tamen diſcat;
dum ſtertit. Fortè Sacramentorum cortice non
eguit, quæ præſentiæ medullà dilecti ſui ſa-
turabatur. Quantùm veròô in ſomno profece-
rit, ſi placet, non tam ſpectemus, quàm ad-
miremur. Sequitur.

Surgam, & cirouiho civitatem.

Imò, ne ſurgas, ſed dormi. Falleris, inquit. Pelieitas
6 Quæ Vera

Quæ enim quies eſt, ubi Sponſus non eſt? Fe-
licius quieſcam circumeundo errandoque, ſed

Chriſtum quærens; quam ſi in lectulo jaceam,
eo abſente.

Quæ eſt iſta, quæ aſcendit per deſer-
tum, ſicut virgula fjami er aromali-
bus Myrrhæ, & thutis, E& univerſi
pulveris pigmentarii.

Serupulo- Primum, quod ſenſit ex præſentia Sponſi
S. Sponſa, quies eſt: ut nimium religioſæ &

ſerupuloſæ mentes intelligant, eò eſſe à ſe re-
motiorem JESUM, quò fiunt ipſæ alieniores
à tranquillitate & ſomno. Qui non dormitat,
Pax cor- neque dormit cuſtodiens Iſraél, ſoporem im-
dis. mittit in eam, à qua & quæſitus, & tentus
Nilprater éſt. Et ſanè, quam ſibi ſuorum grata accidat
quies, ſatis Deus indicaſſe videtur, cum & He-
vam è dormientis latere eduxit in paradiſo, &
in itinere non niſi dormienti Jacob apparuit, &
Joſephi principatum tum deſignari ſomniis vo-
luit, tum expleri. Adeò & Sacramentis & Co-
ronis cognata Sanctorum quies eſt, quibus dor-
