Gentibus efficiunt. Petrus piſcator erat, & ſo-
là voce conterritos & exanimes ſuos ad pedes
rebellem Anamam & Sapphiram mentientem
protrivit. Paulus laborabat manibus ſuis, &
nihilo minùs virgam minatur, & inceſtuoſum
tradit Satanæ ad interitum. Quibus flipabatur
Moſes opibus? Tamen ſupra triginta Hebræo-
rum millia, ad ejus imperium;, ab ipfſis He-
bræis contrucidata ſunt. Mihi credite, non en-
ſes, ſed porta cœli ſternet veſtros ad pedes
Principes & Reges terræ. Dicatur, Non eſt hice
aliud niſi domus Dei, & porta cœli. Illud autem
memineris velim, à Jacob in domum Dei la-
pidem non erectum, miſi cùm procul abfuit à
Parentibus. Intelligis credo. Nemo aptus eſt ad Eec-
ſtabiliendam Eccleſiam, eämque formidandam Zuer aß
atque terribilem nemo reddet, niſi is, qui elon- amene.
gaverit fugiens à ſuis. Nec ſtatim erexit titu- Paren-
lum, ſed cùm evigilaſſet à ſomno, & Deum eum obli⸗
vidiſſet. Non enim fſatis eſt Parentum patriæ- V’.
que oblivio, ut Eccleſiam conſtabilias, ſed
etiam Orationi vaces oportet, & coœlum ſpe-
Ctes. Et quidem ſomnus Prælati nonniſi Ora- OTatie-
tio eſſe deberet, & Dei viſio. Et fortè talis eſ-
ſet, ſi non in pluma, & viola, ſed ſuper lapi-
dem recumberemus, aut cubaremus ſine ſerico
& auro. Porròô, ut dixi, Eccleſiæ typus, & do-
mus Dei ſimulachrum lapis eſt, ſed erectus. Et g.
lapis iſte, quem erevi in titulum, vocabitur domus Rte
Dei. Lapis argumentum conſtantiæ eſt; nihil ti- piſaidtio.
met, nihil pavet, non Hectitur, non mollitur. Humilis
Utſcias, nec affectu nec pavore Sacerdotis ri- zimores
gorem emolliri debere. Stet Præſul, & ſtet ſa- neſciat.
Xeus, Juſtitiæ duntaxat memor. In Hebræo le- a5‧
gitur: Et lapis iſte, quem poſni ſRtatuam, erit do-
mus Dei. Statua nec ſubridere novit ad promiſ- Excom-
ſa, nex expallere ad minas, nec ad aſpectum munica-
garniss & ſanguinis lachrymari. Denique, nec coα.
vulne- .

Ececleſia⸗

13
ofti
nfr. 4
.
4
ſ n n⸗

1
en
H .

jmin

le
ur la
anzn
her )
16
ine
ðJ
ſ̃
1
eu
cl
jet
di
4
Ili
no

eb⸗
kut
ſtadi
iitp
inldamn n
elol m
Ltnr. Vn.
Deumn Ne
. .
nie.
3 ſed
e
nſe elie
1 Oli-
Abe;
Aly.
ſeic

E

Ant i
i ti ,

ur. Hunk
Ultur ins

t 4 iu
ſtet h. gan
12o le- .

is s

in Cap. XN VIII. Geneſis.

Eecleßa- Vulnera ſentit, nec ornamenta; ſtat duntaxat.
fiica zu- Igitur ſeveritatem, inquies, in Eccleſia tan-
riſdidtie. tùm probas. Imò improbo. Non enim purum
lapidem erexit Jacob in titulum, ſed & oleo
illum perfudit. Tulit lapidem, quem ſuppoſue-
rat capiti ſuo, & erexit in titulum, fundens
oleum deſuper. Nota; Dei domus oleo dedica-
tur: ut ſciant Gentes Eccleſiam ſuper ſtaturam
liquoribus cæteris. Vel modicum furemi Ocea-
no ſupernatat. Lapis unius tantùm rei fertilis
eſt. Nempe ſi fricetur, ſi conteratur, non
aquas eliquat, ſed ſcintillas. Neſcit lugere, fla-
grare novit. Non dolet Eccleſia ob injurias, ſed
ardet. Ardet, inquam, & ipſa amando, & alhios
terrendo, ac fulminando. Nolo lapidem ſine
oleo. Sed nolo in ſaxo oleum, niſi deſuper ef-
fundatur. Inflectatur Eccleſia, emolliatur, Prin-
cipibus indulgeat interdum aliquid, impiis ali-
quando blandiatur. Verùm oleum iſtud deſu-
per fluat, hoc eſt, Dei recordatione, & pie-
tatis deſiderio, non veròô terreni vel ſpe lucri,
Compati vel metu incommodi. Placet in Sacerdote
Imperfe- commiſeratio, placet oleum, ſed deſuper ef-
du. fluat, non inferiùs ebulliat. NRicut unguentum in
capite, quod deſcendit, inquit David de Aaro-
pſal. 232. ne, quod deſcendit in oram veſtimenti ejus ſicut
2. os Hermon. Periundi debes miſericordià; ſed

uperio. . .
EH . tanquam rore, non tanquam eluvione. Inunda-
zimeat, tio aſcendit & terra, Ros verò cadit & cœlo. No-

li inflecti ob privatas rationes tuas, ſed ob Dei
monita & gloriam. egen ergo mane Jacob,
tulit lapidem. Viderat jam Deum S. Patriarcha,
nec tamen Iſraël vocatur, cùm domum Dei eri-
git, ſed vocatur Jacob. Ut intelligas in Sacer-
dote & Eccleſiæ Principe non tam requiri,
quòd Deum videat, quam quod ſupplantet E-
ſaüu. Supplantatoris nomen retinet Jacob poſt
viſiones Dei, dum lapidem in titulum erigit,
ut palam teſtetur Præſulibus, magis neceſſa-
rium ipſis zelum eſſe & luctam cum impiis,
Aern Scicias cornemparienus „ & Angelorum
pectacula. irgens ergo manè Jacob, tulit lapi-
dem... Et lapis iſte, quem erexi in titulum, vo-
Eeclafr cabitur domus Dei. Nota: Domus Dei lapis eſt,
Nicorxw non cùm tibi cervical parat, ut dormias, ſed
er- cum erigitur. Lapis, inquam, eſt domus Dei,
8 qui nec aliquid recipit, & exhibet nihil. Nec
ſeri poteſt lapis, nec germinare ſolet. Exue pro-
inde omnem omninè cupiditatem, quiſquis ad
altare accedis. Eccleſia ſaxum eſt. Nihil ab ea
ſperes, & nihil ſperent ex ea Tui. Nam & prop-
terea Jacob, cum titulum erexiſſet, non ſlatim
eum appellavit domum Dei: ſed prius pactus
cum Deo eſt, ut ſola ſibi alimenta provide-
ret, dicens. Et dederit mihi panem ad veſcen-
dum, & eſtimentum ad induendum, tum ſub-
didit, Et lapis iſte vocabitur domus Dei. Niſi
ergo omni depoſitâà ſpe metendi, unam Dei glo-
riam & cultum ſpectaveris, Eccleſiæ præfici
non potes. Lapis iſte non vocabitur exaltatio
familiæ meæ, decus mei generis, ſpei meta,
bravium laborum meortum, nidulus ſenectutis,
in quo in pace in idipſum dormiam & requieſ-
cam, à fruétu frumenti & vini multiplicatis ami-
cis cognatiſque: ſed vocabitur domue Dei. LXX.
vertunt: Erit mihi domus Dei. Eleganter ſanè
additum eſt illud Mihi. Nam plerique lapidem
erectum in titulum, cæteris quidem domum
Dei eſſe volunt, quæ excolatur, ad quam ac-
curratur, in qua undique ſacriſicetur: Sibi verò
non Dei, ſed ſuam ſuorumque domum efſe vo-
lunt. Et ſanè, quis non videt Eccleſias, inter-
thicæ Tom. I.

dum „ quamvis rarò, à ſæcularibus locupleta-
ri, à Sacerdotibus exinaniri. IIli ut opulentior
Eccleſia ſit, vix ſe alunt: Hi vix hoſtias in Ec-
cleſia relinquunt, ut ſibi agglutinatos impin-
guent. Quid? Nonne Templa olim ſpectaban-
tur in aliquibus Provinciis ſine fupellectile, ſine
luce, ſine Clero, utinam non ſine ſacrificio; in
qtibus ne ſacrum quidem epulum quotidie in-
ſtruebatur? ex quibus tamen redundarunt Prin-
cipibus Eccleſiæ torcularia. Jam nunc tanto
dedecori occurſum religione poſſidentium, qui
paſſim ſacras Ades Eccleſiaſtici patrimonii ſui,
reparant, inaurant, locupletant argenteis the-
cis & vaſis. Ex Chaldæo aliquid quoque ele-
gantius nobis ſpirat. Et lapis iſie, quem poſui
in titulum, erit ſjuper quem ſerviam Domino. O
ſi hæc audirent, & intelligerent Templorum

Primates aliqtii! Lapis, vel Ara non ideò eri-

gitur, ut tibi à grege famulorum, regio more,
ſerviatur, ſed ut tu Domino ſervias. Verum
hæc impleri non poflunt, niſi à tuis abfueris,
& Deo fruare. Unus Jacob domum Dei in-
tellexit Lapidem eſſe omnino ſterilem, qui &
procul eſſe potuit à Parentibus, & cupiditati-
bus ſuis modum impoſuit iis contentus, quæ ne-
ceſſaria ſunt, baculo nempe, pane & tog.
Qui etiam non cuùm dormiret, ſed cùm evigi. Ordine:
laſſet, tantum & percipere potuit, & profite- ſacri.
ri Sacramentum. Et quando de moribus Eccle- re:
ſiaſticorum aliquid attigimus, illud expenda- lronc.
mus opto. Sacerdos ſanè verior Dei Domus eſt.
Is porrò ſaxeus eſſe debet, hoc eſt, qui ad vo- Sacerdo-
luptates omninò obduruerit. Qui profectò lapis a 2. .
Jacob non perfunditur cùm jacet, ſed poſiquam as, . 3
erectus eſt in modum ſtatuæ. Tulit lapidem, blandus.
quem ſuppoſuerat capiti ſuo, & erexit in titu- Saperior
lum, fundens oleum deſiper. Non qui jacet in diſereius
cœno voluptatum, initiandus eſt, ſed qui ere- V’:
ctus ſtat. Nec hoc ſatis eſt. Debet Jacob, an-
tequam oleum effundat, lapidem explorare, &
dignoſcere, an, ſi illi adhæſerit, cœleſtia do-
ceatur. Non ventri explorandum lapidem ſup-
poſuit, ſed capiti: hoc eſt, non ſi te paverit,
ſed ſi te myſteriorum arcanis imbuerit, erigen-
dus eſt, & inungendus. Non qui opulentiora
exhibuerit dona, ſed qui Sacramenta patefece- Vides Ta-
rit altiora, & cœlum reſeraverit. Paucis, di- ye ri g
gnus is eſt oleo, ſuper quem non venter, ſed vipins,
caput requieverit, divinis ſpectaculis ſagina- plus pro-
tum. Aptiſſimus ille eſt, qui oleo initietur ad deſſe,
populos edocendos, qui cum ſilex ſit, hoc eſt, qum Ta-
in ſeſe prædurus & rigens, aliis tamen cervical n-
ex ſe parat ad cubandum. Qui & docere novit, ne vir-
& ſomnum turbare non novit. Rarus ſilex, ſu- HS
per quem liceat requieſcere, & ita divina edo- Munera.
ceri, ut dormire permittaris. Porrò non Mar- DPignitas
mor, non Alabaſtrum, non Porphyrites exqui- 184 *
ritur ad fundandam Domum Domini, ſed Sis vnſezen-
lex eligitur. Eligitur, inquam, vel ſilex, ſed qa.
qui dormienti ſuper ſe reſerare cœlum poſſit.
Non genus, non opes, non literarum fulgor oleo
digna ſunt, ſed ſancta Ruſticitas, quæ peregri-
nantes docere poſſit divina. Jacob verò illud no- Arrogan-
verit, nempe oleum & ſuper lapidem effundem- via u⸗
dum, & nonniſi poſt viſiones diffundendum: ut ece⸗ ts-
ſcilicet nihil ſperet ab eo, quem initiat, ad cujus Srs⸗
inaugurationem, nonniſi poſt contemplatio- Lingus
nem rerum coœleſtium, ſibi ſurgendum fſciat. cura.
Quis verò non ſtupeat, quòd Jacob, cum G'orie
evigilaſſet è& ſomno, in quo tanta ſibi & impe- aα.]
ria, & benedictiones, & poſteros à Deo ſpon-
deri cognoverat, nihil tamen de eis loquitur?
1 Non

98

JTempera- Non exultat, non fſacrificat, non gratias agit:
ham cen- ſed tantum ſatagit, ut Domus Dei firmetur, &
emptss exclamat, locum eſſe terribilem, ibique por-
ner tam cœli patere. Nimirum ſpectanti coœleſtĩa
medita- Onla excidunt, præter æterna. Qui Deum in-
zione, & Nixum ſcalæ vidit, & Dei caſtra, pro nihilo
Oratione. ducit & principatum & ſobolem. Votum etiam
Felices vovit, dicens: JNi fuerit Deus mecum, & cuſto-
ne, dit⸗ dierit me in vid.. Erit mihi Domimus in Deum.
mur, ſ Quid, quæſo, opus eſt votis? Quid expetis tan-
Orationi to conatu Deum in cuſtodiam tur, qun ſe pau-
lè ante ſpopondit affuturum tibi? Dixerat enim

Vacave-
S antequain evigilares: Et ero cuſtos tiuus quocun-
egenan. que perrexeris: & reducam te in teifaim hanc.
dun. Docet nos ſanctus adoleſcens, etiam ea à Deo
Grazio Petenda emixè, quæ ipfſe liberaliter indulſit.
petat etiã Quanquam & illud dici poſſit, quod Patriar-
serta. cha beatiſſimus, cumn Deum videret audirét-
⸗ Pr que, ea tantùm excepit & attendit, quæ Dei
ipm. erant, ſui & incogitans & immemorx. Unde
Nil pre. cuùm Dei filium & ex ſe, & ibi naſciturum di-

ter Deu, diciſſet, tantæ benigritatis nuncio attonitus, ne
velà Deo. percepit quidem, quæ ad cuſtodiam ejus dice-
Pantur à Domino. Propterea, ut evigilavit, ſta⸗
tim & domum Dei dedicavit, & ſtuduit Lu-
zam in Bethel convertere. Vel certè, agnoſca-
mus in Patriarcha humani morem ingenu. Cùm
Dominus ſe illi defenſorem promiſiſſet: ipſe
eum deprecatur, ut ſe cuſtodiat. Cur? an non.
intellexerat, quod Dominus exhibuit? Non
Filiorum intellexerat. Etenim, cum Deus multa præmi-
Wrett. ſiſſet, & , quæ ad ejus cuſtodiam ſpectant, in
vii impii. ultimum locum rejeciſſet, Patriarcha eorum
Axioma- tenax, quibus primuùm informatus fuerat, po-
22. ſtrema, oppleti ad inſtar vaſis, vel non copit,
vel effadit. Nimirum valde enitendum eſt, ut
optimis mens recens imbuatur. Nam ut primo-
rum tenaciſſima eſt, ita incapax omninô eft po-
ſtremorum. Sed quid eſt, quod cùm Jacob la-
pidem in Dei domum & titulum erexiflet, ſta-
tim ſe locupletatum iri ita ſperat, ut decimas
. Deo ſpondeat?! Et lapis iſte, quem erexi in ti-
mlum , ocabitur domus Dei: cunctorumque,
PDeo dare, 74. dederis mihbi, decimas offeram tibi. Nimi-
& accipe- Tum, ſi vel ſaxum Deo dicaveris, ſecurus eſto,
re. quod à Deo recipies quadruplum; ſi præſertim
Templo- aliquid ad ornatum & ſtabilimentum Domus
rum fan- Domini contuleris. Liceat extremo loco, Pa-
arh er: triarchæ virtutes ad noſtri temporis vitia defle-
Educatio. Ctere. Notaſtin? Statim ac ſanctus Jacob ſaxum
ectio erexit in titulum, & olei profuſione lapidem in
Status, & Dei domum conſecravit, non de cædenda vi-

t od ima, non de thymiamate adolendo, ſed de vi-
azi. Ctu cogitare ccpit & opibus. Er dederit mihi
am. PDanem ad veſcendum.... Cunctorum, quæ dede-

Eeclefta- ris mihi, decimas offeram tibi. O in rebus geſtis
hicoram à Jacob noſtrarum adumbrata crimina cupidi-
reddizus. tatum! Vix Pater truncum ſeu ſaxum erexit in
titulum, eumque, oleo perunctum, videt Dei
domum effectum, cùm illicò de redditibus exi-
gendis rationes ſubducit. Ne verbum quidem
de hoftüs, ſed omne verbum de locupletando
ærario, & ventre farciendo. Filium non ini-
Niandum curavit, ut Deo litaret; ſed ut per eum
de Chriſti patrimonio aleretur, imò & laſcivi-
ret. Utinam ſaltem eos haberet fines iſtorum
eupiditas, quos fibi Patriarchæ modeſtia con-
ſtituit; ut nempe & pane contenti eſſent' ad
victum, & pannis ad tegumentum, & non
potius Chriſti patrimonium in luxuriem lu-
xumque converterent.

Oliva

Votum etiam vovit dicens: ſi fuerit Deus
mecum, & cuſtodierit me in via, per ”ñü
quam ego ambulo, & dederit mihi pa-
nem ad veſcendum, & veſtimentum
ad induendum, reverſuſque fuero pro-
ſpere ad domum Patis mei: Erit mi-
bi Dominus in Deum: Et lapis iſte,
quem erexi in titulum, vovabitur do-
mus Dei: ocunétorumque, quzæ dede-
ris mihi, decimas offeram tibi.

Quanta in voto vota! ſed & quam ſingula-
ris in ſingulis ſapientia! Vide;, unde exordia-
tur felicitatem ſuam ſanctus adoleſcens. N ſue-
rit, inquit, Dens mecum. Novit enim, à Dei
præſentia & cuſtodia omnem prorſus proſpe-
ritatem pendere. Et cuſtodierit me in via. Quid PDeipra-
paves in ea via; in qua Angelos vidiſti aſcen- Tentia.
dentes & deſcendentes? Quid times, ubi Tu- eikns
met exclamaſti, Non eſt hic aliud niſi domus de Iut:
Dei, & porta cœli? Enimverò ubique timen- Circum.-
dum docet, qui timet, & Cœlo viſo, & Do- Pectio
mino deducente, & Angelis comitantibus. perfeltis2.
Quin ideò timet plurimum, quia tantam non Orubique:
ignorat loci ſanctitatem. Ideò non in omni-
bus viis, quas ambulaturus deinceps erat, ſed
in illa potiſſimum, in qua cœlum illi patuit-
ſibi Deum affore exoptavit. Quàm porrò fru-
galis in votis! Panem petit & pannos. Non
delicias, non Gulæ irritamenta cupit. Et ve-
ſtimentum ad induendum. Non ad ſuperbien- Sarus
dum, non ad luxuriandum, non ad ornan- „,
dos parietes, ſed ad corpus integendum. Im. Paunper-
in Hebraæo aliquid etiam habemus frugalius. tas.
Et veſtimentum, inquit, ad operiendum. Plus
ſi indui, quàm operiri. Cui ſatis eſt tegi,
huic nec indumenta curæ ſunt, ſed operimen-

Luxus.

ta. Reverſuſque fuero proſper? ad domuen Pa- Tempora-
tris mei. Ne diceres, in verbo Proſpers ,cu- lium con-
temptus.

piditatem includi fortunarum, loco illius ha-
bemus in Hebræo, In pace. Apud Patriar-
cham enim non opum affluentia, non digni-
tatum inſignia, non decus imperü, ſed chari-
tas & Pax veræ proſperitatis pronubæ ſunt. „;
Porrò quis non miretur, vix patrià domo di- 0
grefſum cogitare de reditu. Non rogat de Religioſus

ſponſa, & rogat de reditu. Quam pudicus, 6. ete⸗
qui, dum ad nupti perat O Lelg;s
qui, dum ad nuptias properat, non de uxo- gyzyari

re cogitat, ſed de Patre! Ad domum Patris poſt miſ-
mei. Vide pietatem. Cum amaretur à Ma- honei k-
tre ipſe, & diligeretur Eſaü hoſtis ejus à Pa- fiant e-
tre, nihilo minus in reditu non Matris, ſed ditam a
Patris meminit; Patris, inquam, meminit Payonter
morituri, caligantis, qui & invitus eum be- colendi.
nedixerat;, & non invitus emiſerat domo. Caſtuas
Quid verò ipſe præſtabit, ſi ea præſliterit Matri-
Deus, quæ optat? Tria. Dominus erit illi vonie.
in Deum, lapis in Templum, & Patrimo- G de
mum dividetur in decimas. Delineavit hic Ja- ſupre
cob ſanclimoniam non peregrinantis à Domi- Protecto-
no. Dei amor, Templorum culktus, & ſa- 7es.
cultatumn dilargitio conſummatam Patriarchæ Chrißis-
virtutem abſolvunt. Horum nihil ſatis per ſe herfadti
eſt, ſine comitibus. Quando Deus non repo- e .

natur in cor, quid prodeſt ſi aurum expro- vera-
matur ex arca? Deus veroô non eſt in corde, „- Eecele-

ſi aurum in arca eſt. Quis autem Dei domum ſis rle
enda.

deſpicit, ſi excitavit ex ſe Deo tabernaculum? rnle

freqaen-
litur tanda.

. .
in
6
laiur
lun
N
ml ſn
jet
lu if
, a
Nn .
uß li
iin. ug
Uun it
iH

Meve⸗ 1
enih ll
Ue go,
Pfe to
0 / ,.
ſan n
1 r. zn⸗
n. II 4
liir elee
i
w .
llne Hiat
Uline &
ici dare
n etſt
tr⸗
Rtirt, En
ir⸗ tn
lanudi ol
Een Nom
Pimi Ceel
Pnni

ir Cli
1,6 Dei
llArt
liner.
ien,
Dnal.
ſutn . E
uneh.
Umn;
ilin P
lunn
M

d
lium
le mi⸗

Odt

. lc
ge
iten ron
kuin el
. Ceel
4
Amu
get
pen
DotA
ei 1 1 eger
e. ln

all

.

-
1
Deigzre.
Deicns
erla Nr

Ir Ciram.
Pecli⸗
zerfehhi,
bigne.
gbige

⸗
n Luru.
-
tat
r dten
meaß⸗
r crin
110 Hauher.
lns
en⸗
Pa- Tinzn.
liundr
finttm.

— ruli
, e

UXo⸗ tini
Paris zeoi⸗

ſ Aieb
ke. ſut.
Dnlt e
ne alun
on
Mac.
lueit mi

.„ .
r i Dfert

ttül. nnd

er 1 ze
„
hlet 6
elt ,
E, 1
(tce 64
ann
lumn! Vnp
i i⸗

im 1

lgitur egreſſus Jacob de Berſabee, per-
gebat Haran. Cumque veniſſet ad
quemdam locum, & vellet in eo re-
quioſcere.

Rex eve. Ad quemdam locum. Et quiſnam iſte locus?
bar eiam Quo nullus vilior. Non vicus, non domus,

vie. non ſtabulum, non caſula erat, aut tugurio-
stene- lum, in quo liceret Patriarchæ vel requieſce-
rari, re. Etiam nomine carebat. Vel Caucaſi rupes

Vro ole ſuo compellantur vocabulo. Avernus non ca-

randus. ret nomine. Locus autem iſte appellari non po-
iee teſt, niſi dixeris, ad quemdam locum. Noli
meaio-

eriæ, ſed tamen ſpernere tam vilem locum. Hic enim,
ingens ſpi- ubi tu ſtertere diſponis, ſalvator naſcetur,
rius. Angeli canent, Magi adorabunt, Virgo pa-
Talenta riet: immò & nunc ſcala, quæ coelum tan-
Pieir s gat, iſthic fixa eſt, Angelique aſcendunt,
idan deſcenduntque per eam. Denique exclama-
deferen- bis: Quam terribilis eſt locus iſte! Non eſt hic
da. aliud niſi domus Dei, & porta cœli. Verè Do-
Eledio minus erat in loco iſto, & ego neſciebam. Quem
a. tu locum quendam putas, Bethel eſt: ubi
pat viles. dormire diſponis, Deum videbis. O Reli-
Religio gio, quam raròô cognoſceris! Otioſorum ſta-
wilis pu tiO vocaris, & campus es Angelorum. Ple-
airur, ſed rique ſibi ſomnum, otiumque, & ſaxa ima-
S t ginantur in te; quibus brevi ſaxa vertuntur
lorum. in aras, cœlum aperitur, exundant oracula,
B. Borgia electorumque deſignantur Parentes. Diſca-
ad SÿUüi mus proinde nullum aut hominem, aut lo-
otete cum ſpernere ob eam, quam præfert obſcu-
agnotam . 4 .
sccedens; Titatem. Nam Deus latet, ubi horror patet:
Religionis & ubi ſaxa duntaxat apparent, paradiſus ap-
perfeédtio parebit. Deſertum floret, ut Lilium. Diſcamus

Droni etiam locorum indifferentiam, ſiquidem ſan-
ror a- (tus Jacob in Berſabee, loco divinis appari-
tim paret.

vi vix ſe tionibus nobili; Eſau duntaxat & lenticulas hæ-
à mundi déſque verſat, & intuetur: Ibi verò, ubi nec
lalore nomen loco eſt, quid non ſpectat & agit?
uieturà Cozlum intuetur, altare erigit, vota defert,

Ta ſefka. oracula excipit, nactus in deſerto Bethel,

zir, Dei videlicet domum, & coeli oſtium.
edet. Aras .
eriget, vo-
ra offeret,
Deum al-
loquetur, EX CAP. XXIX. GENESIS.
Pater ele-
dtus renü .
ciabuur. Profectus ergo Jacobh venit in terram
Locorum Orientalem.
indiffe-
gentia. . .
Eptuaginta ita vertunt. Et elevans Jacob
pedes, ivit in terram Orientis ad Laban fi-
lium Bathuel Gri, fratrem autem Rebeccæ Ma-
Matri. tris Jucob & Eſau. Ut Deus Matrimonii ſan-
monis. Ctitatem confirmavit, dum eunti ad ſponſas

Jacob coœlum patefecit; ita pius adoleſcens
Obedien- Contemplatione non retardandam Obedien-
* ciz tiam duxit, dum non reſtitit in eo loco, ubi
za ten. Cœli oſtium patere ſuſpexit „ ſed demandatum
. à Patre iter abſolvit Non eſt hic aliud niſi
domus Dei, inquit, ſed Patris imperium ur-
get me ad domum Laban. Ergo ne detrectem
imperium parentis, Dei domum deſero, &
ad domum idolis profanatam contendo. Sed
nota, quo modo abeat: Elevans, inquit,
Orazi, ; Pedes ivit. Quæ loquendi forma oſtendit,
facilè de- ſanctum juvenem non ſine conatu inde diſ-

Eirenda. ceſſiſſe. Elevat enim pedes, qui tenacius ad-

Ethicæ Tom. I.

in Cap. XXI X. Geneſis.

hæſerant. Et certè nemo ab Orationis domo
avelli deberet ſine vi: præſertim ſi ad nup-
tias feſtinandum ſit, & ad domum cogna-
torum. Quèò ivit? ad Laban, inquit. O vir-
ginitatem adoleſcentis, vel cùm caſura eſt, c
effloreſcentem! Mira continentia: Emitti ad matri-
ſponſam, & avunculum cogitare, non ſpon- monia.
ſam. It ad Laban, qui mittitur ad Rache- Caſtiide,
lem. Proficiſcere in Meſopotamiam, dixerat il- Gen. as⸗
li ſenex, & accipe tibi inde uxorem de flia-
bus Laban. Ad Laban, inquam, it fratrem
Rebeccæ Matris Jacob & Eſaiu En ut amor Filiorum
parentis in Jacob pronior, quaàm in Eſaü, in- Bageeze
dicatur. Optarim à Parentibus, non naturæ „itn, un,
ſed gratiæ ordinem, in amore ſervari. Cur mulieri-
enim Eſaü primus apud te ſit, qui apud Deum us.

poſtremus eſt? Zelus
Anima-

. „. . rum cais⸗
Et vidit puteum in agro; tres quoque ms.

greges ovium accubantes juæta eum:
Nam ex illo adaquabantur pecora,
σ os ejus grandi lapide claude-
batur.

Parenti
V.ſitatio=

Puteus in agro eſt, non in angulo, nec oves, amike:
cùm prope fontem accubabant, dimittebant „,s"
. malieri-
Paſtores, ſed à Paſtoribus obſidebantur, nec zus.
ante os putei aperiebatur, quam omnes om- Concio-
ninò oves cum Paſtoribus ſuis acceſſiſſent. natoris

Diſce non adaquare Oviculam, ſed, ſi libet, NSanétitas

coram omnibus & famulis & ſodalibus allo- Hs.
quere ſitientem. Quandoquidem autem in a- rum ſe.

quis Dei verbum, Patrum omnium & Scrip- rius.
turarum teſtimonio, adumbratum eſt, in pu- Familia-
teo Concionatores, cæteréôſque Evangelii ad- S nm
miniſtros deſignari crediderim. Ergo Opera- Sn -
rius non Ciſterna, ſed Puteus eſt: hoc eſt, Concio e
non quam acceperit aquam, refundit, ſed ex Oratione,
ſeſe quam effundat, ebullit. Aliqui illud dun- son ex li-
taxat loqui ſciunt, quod legerint, & niſi col- De,
ligant, non ſpargunt. Hos metretas dixerim, SS
non fontes; qui vel in nuptis deficiunt im- rum, ſed
portunè. Puteus, inquam, ſit Concionator, non fami.
non Ciſterna. Ex ſe concipiat, quod loqua- liaritas
tur. Aperiet os ſuum in oratione, ait Eo- ire Ketn-
cleſiaſticus. Ex imis viſceribus effundi debent, H“D cclel.
quæ fundimus. Puteus aquæ vivæ ſit, ut 39.7.
ſemper abundet; non verò ſit Fons, qui ſem-
per & fluat, & pateat. Inter Fontem & Pu-

teum illud diſcriminis intercedit, quòd Fons

quidem omnibus ſcaturit, ſemper manat; fluit
ipſe, ſi non acceſleris; nihil, ut manare poſ-
ſit, exhauritur luti. Puteus verô ſtagnat »
non fluit; accedentes potat, non verò ex-
currit ad refugos ſui; habet aquam, ſed &
operculum habet; utque copioſiores & pu-
riores aquas exhibeat, effodi debet, & mul-
tum terræ ex illo extrahi. Intelligis, credo.
Volo in te perennare ſapientiam, ſed non per-
enniter fluere volo, ne loquendi prurigo ſit;,
quæ eſle debet docendi cupiditas. Porròô ſi
Puteus es, non huc illucque excurras, ut
alluas; ſed præſtolare, ut te conveniant, qui
ſitiunt. Porrô Puteus non eris, ſed Fons, ni-
ſi plurimum terræ ex te, & circa te effodi
patiare, ut videlicet nihil terrenum cupias:
alioquin, ſi aliquid concupieris, flues in mo-
rem fontis, & dicetur, Fons terram ſitit, Zelus .
quam ideò alluit, ut defluat. Si puteus es, H
interdum claudére. Et os ejus grandi lapide d,Coran.
elaudebatur. Claudéère, ſed lapide. Petra autem 4.
2 erat

100
erat Opriſtus. Nolo ſileas, ut ſtudeas, ut quieſ-
cas, Ut pluris flas, ſed ut ores, & Chriſto
vaces. Non ſtipulis, non fœno;, non plum-
bo, ſed ſolo debet lapide obſtrui os putei pro-
phetici. Quid, quod & in agro, non verô in
Montis vertice, vel in profundo vallium pu-
teus efle debet: ut ſcilicet ab omnibus con-
wefiri poſſis, ne jam difficilius Chriſti ſervu-
lum, quàm Provinciarum Dynaſtas alloqui li-
ceat. Greges quoque accubantes referuntur
juxta eum. Tves quoque greges ovium accu-

, bantes juxta eum. Nota, non concurſantes,
nimaru 8 . . .
: r d accu-
nihilqus. Don lac emittentes deſcribuntur, ſed aceu

rat. bantes. Plerique enim neſciunt proximorum
confeſſiones audire, quin eos vel emungant,
Zelus vel ipfis pro veredariis abutantur. Huc, il-
Animari lcque aſleclas ſuos ablegant; pro ſervulis ad

a⸗e quævis eis utuntur, & quorum manus ſibi
m, .: ſterileſcere ſentiunt, eorum fſœcundos eſſe co-

gunt vel pedes ad ſervitia. Liceat, quæſo,
ovibus propé puteum accubare. Abſit au-
tem , ut ſolam audiam Samaritanam juxta
puteum fabulari; quôdque dolendum, nec
de Chriſto, nec cum Chriſto. IIlud quoque
omitti non debet, quod Oves juxta puteum
accubabant. Non ſolas Aquilas, aut Leones,
coronata ſcilicet capita, Puteus explebat; ſed
ſi Rachelis, hoc eſt, Orationis es Puteus,
potabis & Oves. Ex cifterna Bethlehemitica
vix Davidi regnanti patera offerri potuit. Pu-
teus Rachelis oves potat. Oves, inquam, non
Ovem, imòô Ovium greges permultos: ne
fortè crederes tuo te wuneri feciſſe ſatis, ſi
ſelectas oviculas perpaucas adaquaveris. Tres
quoque greges ovium accubabant juxta eum. Si
liceat, dicam, quod ſentio. Oves audio, ſpe-
ctôque juxta puteum, non verò hædos, non
„ Urſos, non Leones. Timeo, ne rari ſint, qui
Zannia⸗ Rachelis putei vocari poſſint. Si enim te vide-
ſaculari- 10 frequenter conveniri à politicis, aſtrologis,
bas ni ambitioſis, cæteriſque profanis hominibus,
mia. profectèò conjiciam te non illum eſſe puteum,
propè quem, in typo Eccleſiæ & Chriſti, Ja-

ie cob Rachelem in corde deſpondit. Ad Chri-
zma- — 11: 6 6
an ſ ſtum acceſſere ſatellites, & reverſi ſunt præ-
rins ſit. dicatores; Samaritana acceſſit, & receſſit A-

Serietas. poſtola. Porrò greges accubabant juxta pu-
teum, nec tamen recludebatur ſtatim. O tfeli-
cem puteum Rachelis, ad quem greges con-
fluebant, & expectabant! Nunc verò Putei
accedunt ad oves. Quam probroſum, quod aà
Canfeſe- mulierculis Confeſſari domum evocentur. Sed
„g nen quam probroſius, ſi non advocati, ipſimet ul-
evocentur trò accurrant! Nimirum puteus ſitit. Sed &
in demos. Chriſtus, inquies, in domo viſus Phariſæi, &
Jairi. Sed rogatus. At Lachæus non eum invi-
taverat? Aio: verùm, ut eum videret, aſcendit
in ſycomorum. Permitto tibi, ut eorum domos
ſubeas, qui;, ut te conſulant, arbores conſcen-
dére. Hlud quoque animadvertas velim, Pu-

teum grandi lapide obfſtructum eſſe, & nihilo

Zelus mintus plurimes greges ad illum confluere, jux-
Animavs tâque eum conſidere. Noli dicere: Si fuero pau-
ſe in non le gravior tardior .
„ 0 gravior tardhörque, nec ſtatim effundar ad
vA H * Pr-, . —- . .
isas ni- Omnnes, fügabuntur à me Chriſti oviculæ. Imèò
mia cum ad te congregabuntur Si te, & os tuum Chri-
Iacnlari- ſtus lapis angularis occluſerit. Nicut vitta cocci-
bus. nea labia tua, & eloquiunm tuum dulce. Si vere-

Sanr. 4 (undiæ vinculo fuerint labiatua obligata, tunc
duleius reputabitur eloquium tuum. Si, inquam,
os tuum lhgetur, alligabis Primores, & Ohriſti
vinctus, ut Paulus, vincies exelutos. Sequitur:

Oliva

Nunquid noſtis Laban, ſilium Nachor!
Dixerunt, Novimus. Sanuſ-=ne eſt!
inquit. Valet, inquiunt.

Ita ad Paſtores loquitur Jacob. Modeſtiam Nobili,a

& oris, & cordis expende. Non ait, Noſtis La- i, .
. anda.
ban avunculum meum:? ſed filium Nachor, ne““

genus ſuum jactare videretur. Rurſus, non pe- Hamili-
tit, an dives ſit, an digmitate fulgeat, num pro- tas in lin-

le abundet, quàm pulchræ eſſent filiæ ejus: 56.
ſed an ſit incolumis. Illud ſciſcitatus eſt, quod san.
alienum erat ab ommi faſtu & inverecundia; parentü
quéôdque charitatem in affines maximè decet. amor, ſed
Sanuſ-ne eſt à Imòô Paraphraſtes Chaldæus le- zen eura
git: Nunquid Pax eſt ei? Quod ſanè Verbum/ ts opibas
ſollicitum indicat fuiſſe ſenétum Adoleſcen-Tamh.
termm de una in familia Charitate. Ac ſi dice- Unio.
ret. Pax-ne eſt ei, ne fortè, qui propter odium
fratris exulo à domo Patris, in domo Avuncu-
li rixas offendam? Si Pax eſt in domo ejus, non
exulo. Quid, quod non de uxore, non de fi- Caſtiias:
liabus ejus ſciſcitari auſus eſt, an valerent, ſed Familia-
de uno quæſivit Laban, an ſanus eſſet. Nimi- „d1 *
rum Adoleſcentis pudor contaminari timuit, ſi wu.
vel nominaſſet fœminas. Adhuc loquebatur, & Zelus
ecce Rachel veniebat cum ovibus Patris ſui: Animaru
Nam gregem ipſa paſcebat. Vides, quà ratio- set Ora-
ne ductando gregi non Lia, ſed Rachel præſi- tone.
citur. Niſi fallor, docemur aptiores eos eſle Saperior
dminiſtrationi ovium Chriſti, quos Oratio e- Orationi
levat ad ſuperna, quam quos Actio ad huma- vacer.
na deturbat. Ideò Dominus, priuſquam Petro
diceret; Paſce o*“ meas, ter eum de amore joan. 21.⸗
interrogat: quòͤd videlicet eos maximé Ovium 17.
Præfectura deceat, quos amor abſorbet. Da-
vid certè elongabat fugiens, ut feliciùs regno
præeſſet. Moyſes in cremo Dux populi inau-
guratur inter viſiones. Et ideò fortè Saul in-
feliciter præfuit Iſraeli, quia non à Contem-
platione, ſed ab Actione eveckus eſt ad coro-
nam. Virgam vigilantem Jeremias ſuſpexit.
Non dezxtera Aclionis, ſed Contemplationis
oculus ſceptro affixus eſt; ut Eccleſiarum Prin-
cipes, non tam agendo, quaàm meditando fe-
liciter ſe noverint regnaturos. Certè Animalia
ſancta, quæ Dei ſedem circumſtant, non ma-
nibus, ſed oculis plena eſſe didicimus ex Joan-
ne. Ibi en'm fauſtiſſimè vel Agnus occiſus reg-
nat, ubi & pauciores proſtant ad agendum ma-
nus, & innumeri ſubſunt oculi ad diſpicien-
dum, & contemplandum. Et ecce Kachel ve-
n ebat cum ovibus Patris ſui. Una Rachel gre- Zelus
gem paſcit non ſibi, ſed Patri. Rari planè se,ri
ſunt, qui non ſuum eſſe velint gregem, quem ſres af
paverint. Sic Lia cùm peperiſſet Ruben, ſta- ſe-las, non
tim de ſe meminit, non de viro: Nunc ama- ſibi, ſed

bit me, inquit, vir meus. Non illum Patris, Jocietati
2

& labores ſolaturum, & levaturum ſenectam, aggluti-
& genus propagaturum cogitavit;, ſed, ama- Wanth,
bor nunc, inquit. Res ſuas, ſuâſque rationes &c. Sedi
expendit, viri immemor. Planè arduum eſt, Apoſtoli-
gregem Patri enutrire. Quam cum vidiſſet Ju- e, non ſi-
cob, & ſciret conſobrinam ſuam, ovéſque La- * .
ban avinculi ſui: amovit lapidem, quo pu- Veriafe⸗
teus claudebatur. Et adaquato grege, oſculatus ſica n-
eſt eam: & elevatdâ voce, Nevit. Et indicavit ei, riſaidtio.
quod frater eſet Patris ſui, & ſilius Rebeccæ: at
illa feſtinans nunciavit Patri ſuo. Quantus pu-
dor in Sponſo, & quantus in pudore Amor,
& quanta cum amore Prudentia! Cùm ſancto
. Jacob

1

ℳ/
. 6
Ulut t
70 1
uli
ihir
ℳ .
1

1

1
1

E£

lulr
Itnt
Mn
“
1
Ciſttut
1
eihni r.
ſen
ß-

Ulir 0
ſ A⸗ Il
gibr che
n. 3
Ee
d
I

e.
in
1n ſr Ot
e in

d
Pe

nar
iſie⸗
lum. e
ſine
bn. et
ſie zu⸗ te
in, pe
n d

mig.
Cr. ce⸗
Aun
ſin
uuni
lienis lec
ſlja.„
u ten

in⸗ ux
tne eſt,
eſt
liien
Nli.
. dul
1i, Cr
orne Wu
ſ De
like .
K l
teie tn
lrd i
lnt Cl
iike Ul
bde
SrNe
in Nt

Niiteu
dan 2.
danit

Nomil.
las inli
u.
Arnit
tis.
zzentz
anmn ſ1
et
And
einin

Vri
1

(Caſi
Finiis
rtutn
nuleri.
1 a.
Zlet
Arimul
. Get 074
tne.
⸗

l uneit
. Oatiin

. ait

.
10
1e in 1n
n 7.
1.

1o

Ie- D
Avinii
ane Aen
lenn ſuubt⸗
ler lon
, 9
na- , 4
ſotietitt

r Ne

nes e
eſt, 4 9 .
N. nm
zont
n,
Fieli

in Cap. X XIX. Geneſis.

Modeſtia Jacob dixiſſent Paſtores: Et &ο Rachel felia
Caſti- ejus venit cum grege ſto. Non accurrit in oc-
curſum ejus, ſed ſubſttit, & præſtolatus eam
Urbani- eſt juxta puteum. Quam nec ſalutavit adve-
ates nen nientem, nec affatus eſt: ſed ori parcens, &
Iini Cha- dexteræ non parcens, urbanitatum parcus,
giees;, & officiorum prodigus, verba in opera com-
mmutans, amovit lapidem, & gregem ada-
ꝗquavit. Docuit procul dubio amorem non ver-
borum concinnitate, ſed rerum geſtarum me-
tiendum eſſe ſolertiä. Quid, quod non con-
ſilio deſponſandi eam adveniſſe nunciavit, ſed
tantùm hlium ſe eſſe Rebeccæ conteſtatus eſt:
maluitque, ut abundantiùs pudcri conſulere-
tur, ſe Patris ejus fratrem dicere, quàm con-
ſobrinum ſuum. Et indicavit ei, quod frater
Familis- eſſet Patris ſui. At, inquics, cur ſubtices oſcu-

146.

iitas wu ſum? Fateor, oſculatus eſt eamh. Verùm, qua-

ieram re tu lachrvmas non memoras ofſculis permmix-

tas? Non dedecent oſcula, quæ fletibus tem-
perantur. Planè nullæ in oſculo ſordes, ubi
lachrymarum latex exundat. At illa feſtinans
Caſtitas, nunciavit Patri ſug. Mira Caſtitas in Virgi-
ne, quæ oſculis excepta à Jacob, non fſubſti-
tit cum eo, non diù nugata eſt, ſed ad Pa-
Orationis trem ſtatim accurrit. Porrò Rachelis Mater

Jontes nulla memoratur, ſed Pater tantum. Videli-
Mortifi-

atie, & Cet non blanditiis, non lacte, non nænmiis, ſed

oOtedien- Obedientià nutritur, & adoleſcit Contempla-
tia, at- tiO. Mater lactat, Pater imperat: ideéque Ra-
"e Ca- chelis tantum Pater memoratur. Quis veròô
Fitai. Contemplationis Pater eſi? Laban. Qui qui-
dem Albus, ſeu Candidus ſonat. Non enim
aliunde promanat Oratio, quàm ex Pudore.
Ideò Eſaias Prius naſciturum in eremo lilium
Prædicit, eôque transferendum decorem Car-
meli, & tum ſubdit, viſionem eis reſerandam
Efa. 3. 1. divinitatis. Et foorebit quaſi lilium. ITpſi vi-
debunt gloriam Domini, & decorem Dei noſri.
Oratio Quis verò non ſtupeat, quod Rachelis non
non refu. Oortus, non conceptus, non infantia deſcribi-
ga labe- tur: verùm;, ubi eam primùm videmus, la-
