& Jeſcan, & Madan & Madian, & Jesboc »
& Sue ex Cethurâ naſcuntur; videlicet anima-
rum cura, ſtudiorum labor, prælationis ſollici-
tudo. Hac quidem proles non ſervilis eſt, non
tamen hæres efſt. Ilmael ejici ommnine debet;
exulat enim ſcelus a clauſtro. Stirps verò Ce-
thuræ expelli non poteſt, ſed donis contenta ,
hæreditate abſtineat. Cor enim, primitiæ tem-
Poris, & adeps cogitationum Spiritui Vocatio-
nis debetur: reliqua fragmentis, quæ huic ſu-

berfnerit: victitent, & hæredem revereantur.
ic enim juſſit, qui dixit: Quaærite primum Matth.s.
regnum Dei, & juſtitiam ejus, & bao omnia 33.
adjicientur vobis. Hactenus in allegoris.

Et deſiciens mortuus eſt Abraham in ſe-
neöôtute bonâ, proviétæque ætatis, &
Plenus dierum-

In Hebræo habet: Et obiit, & mortuus eſt Dias ple-
Abrahbam in ſenectute bond, ſenex & ſaiurus. Quo *i.
modo nullum redundat in Scripturis verbum,
cùm tot ſynonymis deſcribatur ſenectus A-
brahæ? Sed ſynonyma re verâ non ſunt, quæ
putamur ſynonyma. Quot enim ſenes ſunt, &
dierum pleni non ſunt. Dies enim illi, quos

G 3 in

in ſæculi ſeu vanitate, ſeu tabe conſumpfi-
ſti, tui non ſunt; nec eis plenus eſſe potes;
quibus omninò exinanitus es, fſormam ſervi
accipiens, ut rapind invaderes principatum.

Ambitio. Quantis opulentus diebus deceſſit Abraham,
K. qui obiit plenus, imô ſaturus dierum! Senex
Mor: of- & ſaturus. Raròô ſenes ſaturi ſunt vitæ. Quò
tanda. enim diuturmius vixere, es impotentiùs eſu-
riunt vitam. Et quidem, ne putares morbis
aut ærumnis confectum pertæſum vitam, nul-
là valetudine laboraſſe fertur, imè in ſenectu-
te bonâ proceſſerat ſtipatus filiis, felix hære-
de, dives opibus. Quale ergo probrum, ſi
tu Deum viſurus mortem exhorreas; cùm A-
braham ad tenebras inferi deſcenſurus pertæ-
ſus ſit vitam? Frovectæque ætatis, & plenus
dierum. Cur, poſt ætatem provectam ple-
num affirmat dierum? Quia non frequenter
. id accidit. Quævis enim ætas plena dierum
Sents fer- eſt, præter ſenectutem. Hæc enim fibi plau-
eant. dens de rebus à ſe geſtis florenti ætate, vivit
& torpet. Non ita Abraham, qui vel in ſe-
nio dies opulentos ſupputavit. Proh noſtram
inſamam! Cum ſegetes albæ ſunt ad meſſem,
tunc agrum deſerimus, vaſtandum ilhicò à
feris.
Et ſepelierunt eum Haac & Imasl filü
Jui in ſpelunca duplici.
Aulici Cur ex Cethura nati filii funeri Abrahæ
ingrati. non interſunt, ſed duntaxat verna & hæres?
Nimirum nulli minus grati ſunt,; quàm ii;,
ui nec omninò indigri ſunt, nec prorſus di-
Talenta gnmi. His nihil eſt ſatis. Iſmaeël cum vaſculo
H aquæ & panis ejectus & domo adeſt Abrahæ
inteſtz, Morituro: filu Cethuræ muneribus locuple-
quod Re- tati Abraham non ſepeliunt, quòd hæredita-
lizionis tem cum Iaaco non inierint. In Religione vi-
muania deas frigidos iepins pumitos, & frequenter
Pnrene increpitos divelli non poſſe ab uberibus Ma-
tris verberantis; eam colere, eam diligere,
Religieß illi adhærere. Tepidos verò, vel mediocris
Trpidi, ſcientiæ atque prudertiæ viros, quòd non æ-
quentur ſummis, faſtidire media, & Paren-
tem ſpernere. Planè aut Iſaac, aut nihil eſſe
volunt. Iiaac, inquam, eſſe volunt cùm hæ-
reditatem adit, non cùm Montem ſubit; cum
extollitur, non cuùm ligatur. O Cethuræ fi-
lii, nec flilii nec ſervi; qui cùm eſſe nequea-
tis Primogeniti, à numero vos expungitis fi-
liorum. In aula quoque nulli magis infidi in-
gratique, quàm quos nec cum Imaél expu-
ſiſti, nec extuliſti cum Iſaac, ſed muneribus
In merte ditaſti. Nifi purpuraſcant, erubeſcunt. Quod
Felicita:, ſi allegorias literæ intermiſcere licet, ideò fu-
& Digni neri Abrahæ non Cethuræ flios, ſed Iſmaé-
re N lem & Iſaacum interfuiſſe dixerim, quod mo-
nece ov. Iiturum nec Tituli, nec Infulæ, nec latifun-

ſuut, nee dia, ſed Opera tantum ſequantur tum iniqua,

proſunt. tum Pia.

lii ſui.

Et ſepelierunt eum Iaae & Iinasl f-

Iſmmaél? Nonne ejectus fue-

Mortif. Et unde erupit
satio m- rat? Ejectus quidem, ſed non enectus; & ideò
nimoda rediit, mortuà Sarà, & ideò morientem cir-
FPaſionü. . SSS .
Pænien- Curmſtetit Abrahamum. Planè ſcelus recurrit;

is vera. ii tantum in exilium ablegetur. Obrui debet;

—

nec ſufficit: poſt cædem enim repullulat, &
portentoſus Phœnix vivit in funéere, & occi-
ſus vitam reparat ſuam, ut tuam auferat. Ex-
pulſus eſt Iſmaél. Num ſecurus es? Cave, ne Tyro non
Sara decedat, hoc eſt, ne Gratiæ exundantia ſa erbiat:
parumper exſiccetur: eâ enim deficiente, re- degenera-
dibit, quàâ inſtigante, abire coactus éſt. Ab- e
ſalon exulare, erraréque compulſus, citò Pa- 15.
ri aſtitit, S& illuſit. Confodi debet lniqui- „entun
tas, non dimitti. Floſculorum cepæ humo re- i valde
vulſæ, & in arca recluſæ, omninòô aruiſſe pu- ſe itm.
tantur. Poſt menſes & annos iterum humi de- AMort
foſſæ feracius germinant. Davidi quoties re- 44
conciliatus eſt Saul? Ocyùs tamen Spiritum, emnimo-
quàm Iram emiſit. Hydræ capita renaſcuntur. da.
Ides Dominus Jeremiam juſſit non putare;,
ſed amputare plantaria criminoſa. Ut evellas lerem.
& deſtruas, inquit. Niſi enim radicitus revel- 1. 10.
latur impietas, refloreſcit fertilior. Ideò im-
peratum eſt Saüuli, ut demoliretur omnem
prorſus regionem Amalecitarum: Nunc ergo 1. Reg.
vade, & percute Amalec, & demolire univer- 7 3*
ſa ejus non parcas ei, & non concupiſcas eN
rebus ipſius aliquid“ ſed interfice à viro ulque
ad mulierem, & par ulum atque lactentem,
bo'em & ovεn, camelum & aſinum. Occidan-
tur viri; à muliere quid timendum Amaleci-
tà? Pariet Amalecitas. Lectentes cur non ſer-
vantur? ne creſcant. Ne Ovi quidem parcen-
dum eſt. Quicquid enim ſceleris eſt, timen-
dum eſt. Non tantùm expelli ſcortum debet,
ſed & imago illius debet aboleri. Sandalia
quoque exuri debent, & lterulæ, quas, dum
amaretur, tranſmiſit; alioquin litera occidet.

Nam, ut Florus ait, extincta parum fideli-

ter incendia, majore flammâ reviviſcunt. Om- Iſa. 40. 6.
nis caro fœnum. Cur? quia cùm exaruerit;,
iterum revireſcit. Et hoc illud ſt, quod in-
clamare debent vates Domini. Clama, ne ceſ-
ſes. Et dixi, quid clamabo? Omnis caro fœnum.
Vide agrum, ſi frumenta metantur hoc anno,
anno inlequenti nulla ſuccreſcit ſpica, miſi fo-
dias, & reſodias „& ſemen jacias. In Prato
non ita: Demeſſo foœno ,etiamſi deſit aratrum,
quamvis abſit, qui cophinos ſtercoris appo-
nat, nullo cultore, nullà cultura, Herba ſpon-
te repullulat. Prorſus eàdem feracitate Caro
noſtra, etiamſi ferro Poenitentiæ vitia ejus de-
meſſueris, vitia ſua emittit in lucem, imèò in
luem mundi. Neminem videbis, nullum allo-
quéêris, nihil leges, & ardebis. Vide Hiero-
nymum, arente in corpore fœno Romano op-
preſſum. In horto noſtro aromata quidem non
fuunt, niſi reflante auſtro: dumi verò, vel
Boreâ debacchante, ſuccreſcunt. Hæc dixe-
rim, ne crederes Iſmaëlem emiflum, nun-
quam eſſe regreſſurum. Ideò David cùm, in-
foſſo in fronte Gigantis lapide, illum proſtra-
viſſet, non receſſit de acie triumphum occi-
nens, ſed cucurrit, ferrôque caput ejus præ-
Adit: ſciebat enim non latis eſſe ad trium-
phum, quòd Gigas cecidiſſet, niſi obtruncea
retur. Sol renaſcitur, quamvis occiderit. Scor- 1. Reg.
pio, Araneus, Reguli, cæteræque peſtes, ſi- 17. 50.
ne genitura erumpunt in lucem. Non ſerun-
tur Toxica, & germinant: quanto fœcundius
pullulabunt;, ſi fibris virulentis parcatur!

Occaſio
malas

,

lnife
runs
NNirn

,
aet

Min
mii.

e,

lnns 3
iſ⸗
yſn.
,,
ſant⸗
E
fhe.
i

Dn
ſ erbinn
degenent.
e enin
. 3 el 1
rteirign
ſ ll
P Lein.
. Murtſ
tatit li.
1, nnipe⸗

I. 44.

5
1s eren.
1. llo.

er.

en⸗
et;
la
un
et.
cl.
In. lNuke
rit,
in-
.
n.
0;,
ſo.
rato Orrſ
m, melt
Po.
on⸗
o
e⸗
Nin
Mlo⸗
eo⸗
o⸗
pon
vel
ixe⸗
nun⸗
in⸗
Arr⸗
decl⸗
Pre-
jun⸗
Ince.
coL- 1. N
, ſi⸗ N
ru=

(In Fenert

lign: m

in Cap. XX

Et poſt obitum illius, benedixit Deus
aac filio ejus, qui habitabat juxta
puteum viventis, & videntis. Hæ
ſunt generationes Imael filii Abrahæ,
quem peperit ei Agar Zgyptia, fa
mula Saræ: & hæo nomena filiorum
eus.

Aß⸗das: Quot Sacratenta in ſcripturis Dei! Planè
no Ffe Dei verbum feracius arcanorum eſt, quàm
Sar. ſyllabarum. Quid audio? dixerat paulò antè
ab utroque filio ſepultum Abraham: Et ſepe-
lierunt enm Iſaac & Imasl filii ſui. Et cum
uterque patrium funus curaverit, tamen al-
ter duntaxat benedictione à Deo, poſt fu-
nus, impartitur. Num Deus iniquus, ut alte-
rum aſſumat è& ſepulchro cui benedicat, & al-
terum in ſepulchro dimittat non benedictum?
Abſit. IIlud potiùs dicendum eſt, alterum ad
pompam juſta Patri perſolviſſe, alterum ve-
Inientio 10 ex pietate. Porròô, qui corda reſpicit Dens,
pietatem alterius extulit, alterius ambitionem
deſpexit. Tam Cain, quàm Abel, litarat Deo.
Nihilo minus in pari opere Mens diſpar, nec
Da ad. ſüuppar meritum. Iu veròô, qui vides defeciſ-
eſt, cum ſe tibi Parentem aut Patronum, cur luges?
hamines En Iſaac tunc maximè à Deo benedicitur, cùm

Prava.
Tribula.

tio uttlis.

en, orbatus videbatur omni ſolatio. Ablactatur
7. Kmm 4 . S . . .
e, Iſaac, nec benedicitur à Domino. Ligatur in

Pioiecte, ara, nec benedicitur. Sara moritur, nec bene-
res abdi- dicitur. Lunc primum benedictione ditatur,
candi. Chm nec Patrem invocare potuit, nec paren-
Confden tem. Ut diſcas, tunc maximè adeſſe Deum,
tia in . . . . 2
Deo. ny Ciin humanis fulcimentis deſtituimur. Noli
in homi WMetuere; ſi Abraham moritur, Deus non mo-
nibaus. ritbr. Porrò quam fortunatum eſt, Deo famu-
lari! Etenim Reges terræ, quamdih ſuperſtes
eſt is, qui gratioſus ipſis eſt, favent generi e-
jus: cùm interierit, poſteros faſtidiunt. Dei ve-
r1ò benedictio Iſaaco floret in funere Patris. Et,
poſt obitum illius, benedixit Deus Ilaac ſilio

Servire éjas. At quæ benedictio ea eſt, qua Iſaac do-

Deo ſelix natus eſt? Num opibus auctus? num ſtirpe foe-

cundatus? Num illuſtratus victoris? Num eve-
ctus ad regnum? Nulla ejus generis comme-
moratur felicitas: ſed tantùm amplificatum ge-
nus Iſinaslis enarratur, & in duodecim tribus
ac Principes propagatum: à quibus familia
Iſaaci oppugnanda; vexanda, opprimendâque
Felixitas Erat. Nimirum hæc verior benedictio juſtorum
vera Tri- eſt. Nunquam Deus locupletius benedicit ſer-
Sulatio, Vis ſuis, quàm cùm eis hoſtes comparat. Spon-
Te'ntatio, ſa, cum ad coronam evocatur, nulla ei men-

at . .1:
d ſern tio fit liliorum atque gemmarum, ſed Pardo-
zio eſft. rum, Leonumque vocabulis conterretur. Non

PBerſe cutio ergo tibi Dominus benedixit, ſi tibi aurum in-
gellit, ſi te oſtro circumdedit: ſed ſi inſidian-
Rrfg-o- tes tibi & potentia & numero auxit. Samſo-
. ni hoſtes peperere triumphum: triumphus ve-
1 Captivitatem paravit, & captivitate dete-
riorem calamitatem Dalilam. In ſecuritate pe-
rüt, in bello vicit. Neſcitis quid petatis, qui
pacem petitis. Jine, ut te Deus benedicat mo-
re ſuo. Apparuit Dominus Joanni geſtans in ore
gladium præacutum; ut ſcias tunc Te Domi-
num ofſculari, cùm vulnerat. Si oſculum ſitis,
configaris neceſſe eſt: habet enim in ore gla-
dium. Quid quod in manu ſtellas exhibet?
ut docearis Domini benedictionem non in So-

V. Geneſis. 79

le felicitatis, ſed in tenebris ærumnarum afful-
gere. Sidera enim, quibus ad benedictionem
Dei dextera infignitur, in luce non lucent.
Ideò Abrahamo exhibiturus exemplar futuræ
ejus benedictionis, non floribus renidentem a-
grum; ſed rutilans ſideribus coelum eum juſſit
intueri. Certè, cùm ſe florem Campi dixerit,
& ſuos lilia, congruentiùus Abrahæ pratum
quàm coelum, flores aptius quam ſtellas ex-
hibuiſſet in deſignatione illa ſu, & Eccleſiæ
ſuæ. Maluit tamen ſtellas ſpectari quam flores;
quòôd hi & in Sole vireant, & ſine Sole tor-
peant; illæ veroô cüm palleant in luce, reni-
dent in umbra. Suſpice olum, & ſtellas nu- Gen. 17.
mera: Ego quidem ero flos campi, ſed Tu ſi-.
dera contemplare; fulgor enim tuus emicabit
in tenebris.

Hæ ſunt generationes Imael filii Abra-
hæ, quem peperit ei Agar gybtia,

famula Sarc.

Cur primò narrat genus Iſmaëlis, quàm reliritas
Iſaaci, propagatâſque ex eo tribus, & ſatos noxia.
Duces? Num majoris apud Prophetam pretii
genus impii, quam genus pii? Abſit. Sed
ideò nunc ſe expedit brevi commemoratione;
ne de illo mentionem ulterius faciat; at totus
verſetur circa genus ſanctum. De Iimaéle lo- Predeſti=
quitur, ne loquatur. Utinam non idem eveniat gnzer e;
nunc pleriſque, quorum nomina valdè cele- „eis.
brantur in terra. Timeo, ne de eis magna
Pprædicentur, ut æternàâ deinde oblivione obru-
antur. Porrò Agar cur famula Saræ dicitur, &
non Abrahæ? Certè Pharao Abrahæ, non Saræ Servs
dona obtulit: & Princeps in domo non mulier; fra andis
ſed vir dicitur. Eam dixerim cauſam, quod Aulici
Sara eam affligeret & coerceret, cùm ei Abra-! "nardis
ham blandiretur. Agar KRgyptia. Mgy ptia di- Keligioſus
citur, quod licèt din apud Patriarcham com- ſemiſa en⸗
morata eſſet, eique nupfſiſſet, corde tamen & "1¹0.
moribus Æägyptum incolebat.

Deprecatuſque eſt Naa-c Dominum pro
ugolε ua, eo quod Wet ſteriis: Jui
exaudivit eum, & dedit conceptum

Rebecca.

Non Medicos conſuluit, non balnea adivit, Confden-
non ſuccos propinavit uxori, ſed Dominum B. .
oravit. O virum re verà Deo adhærentem! O,„agtio.
Quid, quod nullas querimonias aut ille aut
Rebecca effutit? Dominus autem quàm pro-
digus in miſericordia ſua! IIlicò conceptum Dei vo=
dedit, & quidem geminatum. Jed collidebantur luntati
in utero ejus parvuli, quæ ait: ſi ſie mihi futu- ean
rum erat, quid neceſſe fuit concipere? O diſ- pei lizesg
cordiam jam enatam inter eos, qui necdum na- „alitas.
ti erant! Luxuria pubertatem expectat: Super-
bia adoleſeit in juvene: Avaritia rarò ſenectu-
tem antevertit: Sola Ira ſeparat, quos Deus Invidia;
conjunxit. Fratres vertit in hoſtes, uterum con- La
vVertit in aciem, armat imbelles, ferocire cogit, .“ 67
qui vagire neſciunt. Minor, ne major præcedat,
pedem ejus comprehendit. Ned collidebantur.
Satiùs fuit pro prole Deum exorare, quàm Me- Dei cuta
dicos adhibere: ſed melius fuiſſet Deo ſe com- Oele cona-
mittere, nec ſtirpem petere. Nec prole caruiſ- Viltete
ſet, & caruiſſet cruciatu, ſi Deo fœcunditatem
ſuam commiſifſet. An timendum erat, ne non

G 4 Pare-

80

pareret, ex qua multiplicandum noverat genus
ſuum, ſicut ſtellas coeli. Ideò & ſemel dunta-
wat concepit, & malè torta eſt luctamine par-
vulorum. & ſie mihi futurum erat, quid neceſſe
AMors As fuit oncipere? Vox iſta rarò non emittitur, cum
lieoum. animha einittitur. Adi aulas, intuere morientes;
Pelicitas und omnes Rebeccæ vece moriuntur. Quòôd ſi
exia, fehcitas à Deo oratione impetrata diſcruciat;,
& Efaüum parit: quid quæſo ſperandum aà fe-
licitate malis artibus comparata? Quid Rebec-
ca, dum vexaretur? TPerrexitque, ut conſileret
Oratio ia Dominum. Quàm familiaris Oratio juſtis? Non
Tribula- Pharmaca adhibet, ut foœtum mitiget, ſed
iohe. Deum conſulit. LXX. aliter legunt: Exulta-
bant autem infantes in ea. Audin', Idem eſt
exultare infantes & collidi. Nimirum, qui lu-
ſerius. ſus videtur, lucta eſt, imò luctus eſt. Pueris
Serietas enim in utero necdum benè compactis quævis
in Reli- velitatio, imò ſubſultatio quævis;, lethifera.
gioſis. Planè Tyroni quidquid ſerium non eſt, & quie-
Rerecen- tum, mortale eſt. Niſi fortè dixeris nunquam
Serietas, ſubſultare cum Eſau Jacob, quin matris Viſce-
Imitandi ra lanientur. Nunquam enim immanius ſeſe col-
epzimi. lidunt impius & pius, quam cuùm pariter exul-
Amicitia tant. Ergo Religio exclamet;, quati viſcera ſua,
Sabiort, quoties fœderantur, ſeſéque compleétuntur Ja-
RBaæreti- cob & Eſaü. Multô impatientius deberet Ec-
zorum fœæ. Cleſia ſerre filiorum ſuorum fœdera cum per-
dere- duellibus ſuis. Newagenarius erat Iaac, quando
nati ſunt ei parvuli. Quadragenarius uxorem
Parien- duxit, Sexagenarius Pater appelleri coœpit. Ut
via. vides, ſterilitatem uxoris per annos fermé vi-
ginti paſſus eſt; & tandem, pro ea, folum
Dominum exoravit. Nos ærumnas excutimus
vix enatas. Quo die non proſperamur, eo
planè deſperamus. Diu tolcranda adverſa; ni
velis ephimerum tyrocinium virtutis tuæ eſſe,
cui corona quoque, quæ citò defloreſcat para-
lac. 112. bitur. Beatus vir, qui ſuffert tentationem.

Piliorum
Edueatio.
Tyro nen

Factus eſt Eſau vir gnarus venandi, &
homo agricola: Jcob autem vir ſim-
pieæ habitabat in tabernaculis.

In Hebræo: Jahacob erat Vir perſectus, ma-
Simpliei- jens in tabernaculis. Ergo ſimplex idem eſt ac
ate perfectus. Sequitur: Vaac amabat Eſail. Et
hoe Aif⸗ quid amari potuit in eo, quem Deus odio ha-
zant. buit? Vir piloſus, ſævus, impius quomodo
Paterfa- placuit Iſaaco, ſancto ſeni? O Gulæ illecebras!
milias O Semum amor, quàm facilè illaquearis! Au-
Filiorum di: Iaac amabat Eſaii, e quòd de venationibus
H ilius veſceretur. O probrum! Vel Iſaac falli-
Jawsa. tur. In Hebræo. Et dilexit Ilchàe Helaii, dilia
Nihil ia venatio in ore ejus. Non quòd filius eſſet, di-
Deo præ- lexit eum; ſed quòd delicias ſibi ille pararet.
v Deum Et Rebecca diligebat Jaucob. Sapientior viro foœ-
S n mina. Et cur dilexit Jacob? Quia Jacob erat.

Amore Pater amavit venationem: Mater filium dile-
duci. xit. Sed, 6 quàm ſapiens in conſiliis ſuis Deus

Pignitas eſt! Gula, quâ Eſau Iſaacum decepit, decep-
iee tus eſt. Etenim eſcis Patrem promeruit, eſcĩs
viiis, non quoque & primogenita vendidit, & benedi-
obſquiis. Ctione fraudatur. Gaveant ſibi Aulici. Iis arti-
FPana par bus, quibus Principem demereris, ab ejus ex-
enlpe. Cides gratia. Murmurando iniſti gratiam 2 mur-
Peliticz muratione detrahéris. Liceat muhi ad Allego-
ier. „ rias pauliſper, præter morem „ſublſilire. Rebec-
e N „ cæ partus optatur ab Iſaac, & impetratur. Ge-
i,us, Wini prodeunt: alter tamen ab Iſaaco ſperni-

Aulici. tur, alter amatur. Simplex, ſed juſtus rejicitur.

7

4

Oliva

Vaſer, ſed dapes deferens adamatur. Epiſcopa-
tum ille deſiderat, optat alius Prædicationis
munus. Bonum opus uterque deſiderat. Utrum-
que Paulus implevit. Sed gemini prodeunt ex
dignitate, onus videlicet & honor. O dedecus!
Amatur aurum, animæ negliguntur. Plauſus aarie
& epulæ placent; itinera & ſolitudo non pla- zia.
cent. Breviter, Eſau diligitur, Jacob autem præ-
teritur. Si quid laboris exhauriendum eſt; do- Religionis
lor & gemitus, & complorationes. Si plauſus mnunia.
& deliciæ ſuppetunt, benedicitur Deus. Maae HS
amabat Eſaii, eo quod de venationibus illius veſ .
ceretur. Ergo Benedictio Servatoris naſcituri Mortif-
non in hofins, ſed in patinis conflatur: & cu- ℳAzni
lina, non ex altari prodibit. Non orationi, non isgzi,
charitati, non pudori Redemptio mundi deſti- ua gnis
natur, ſed condimento Apri, ſeu Cervi gra- cellata-
tiori. Id ſanè actum non benè, vel à Sene op-
timo. Utinamque in Eccleſia Dei non interdum
fodioris curſus Infula ſit bravium. Horreo di-
cere, & fortè vix accidit ſemel ex quo Chriſtus
apparuit; non excocta, ſed viva Caro Præfe-
Cturas ſacras, aut extorſit aut diſpenſavit.

Eccleſia⸗

Coxit autem Javob pulmentum.
Ne crederes Jacob morari in tabernaculis, ula.
ut otio deliciiſque vacaret, vide eum in domo Relgioni
locupleti, coqui munere defungentem, ut len- munia
tem excoquat. Quam procul à deliciis & otio viliora.
ſanctus adoleſcens! Vilitatem ſordidi muneris Labor
non refugit, quam Deus tanta mercede mune- zrsst
ratus eſt, ut dum foco & ollis ſubſervire non ,a, asti⸗
recuſat, Primogenituram conſequatur. Et qui- mazur.
dem cùm, ex imperio matris, hædum Iſaaco
parat, benedictionem ſortitur, ſed magno cum
diſcrimine, pene dolo detecto. Hic verò, ubi
ſponte ſeſe demiſerat ad tantam viliſſimi mu-
neéris humilitatem, primogenita æquo jure con-
ſequitur, & primogenituræ ſemina jacit ſine
diſcrimine. Uſque adeò non expectanda ſunt Volunta-
in ſubeundis ejuſinodi muneribus majorum .
imperia, ſed ultrò invadi debent. Ergo Ja- 12a1, og
cob, labore, abſtinentiãâ, & humilitate Prin- mherio
ceps evaſit. Inter compedes Joſepho principa- rrahi.
tus obvenit, Jacob autem eum ſortitur inter
ollas. Ut autem, quod ſentio, exponam; Nec Obedien-
Eſau campis præfectus, nec Jacob domi vili- ie ſoſe
Dus miniſteriis ſine Parentum nutu deſtinatus Witnα
eſt. Potuiſlet ille ſortem lamentari ſuam. Di- KR.liginnir
cere potuiſſet, Eſau ſplendida demandantur munia
& voluptuoſa, agricolis imperat, venationi in- viliora.
dulget, clarior erit in dies magis tum arcu, tum
imperio: ego in tentoriis, imè inter lebetes de-
liteo. Primus ille prodiit, ſed uno coalnimus
ſœtu. Noli, quæſo te, faſtidire ſortem tuam.
Quo te depreſſum iri times, hoc mazximè eri-
geris. Lenticulæ debebis primogenita. Hinc sigzus
diſcerent vellem mortales, divinæ ſe providen- medioeris
tiæ ſuâque penitus committere, cuùm videant facilior.
per ea erectum Jacob, quibus videbatur obru- Dei euræ
tus: iis verò adobrutum Eſau, quibus clarior ſe per-
evadebat. Quot avium captæ ſunt, quòd pin- Wettere⸗
nis non caruerint? Volatu in laqueos depor-
tantur. Si reperent, in arborum viſcatos ramos
non ſubſilirent. Debent volucres celſitudini fu-
nus, pennis pedicas. Seianum interroga, quo
unco rapiatur ad cædem. Abſalom nunquam æ-
rumnoſior, quam cum altior emicuit. Quâ co-
màâ ad ſe traxit corda fœminarum, eaâ pendu-
lus, feralem cupreſſum in triumphali quercu
nactus, occnbuit.

Da

ute.

ſin ff⸗
ſthni

N

Uie⸗
ſu
nini
lan hi.
ungen 1
lin
niaßr

4

1

ſin R
inl.

“

8 berlſe
s emn
Aur.
iin
X-

r nüi
G Muniz
e luent,
. el tide.
uni Anß
cu- eui
non tium

Dinie
ir n i
1- gellee,
0-
um
di⸗
kis

ls, ge
n0 Ne,in,
ene nuni⸗

Dtio viline,
elis le

Huni.
non taiſl⸗
mae.
a
Ubi
mu⸗
o-⸗
ſine

116.
n Anmn

N. A, 1
Nilr nzen,
par m

1 Niin
tur u
iin⸗ Vilint
tum
Ge-
mus
Gam.
eti
Hinc S.
gen- melinti
le ant , elin

Dii
bru⸗ 1 .

ior niuett.
n⸗
or⸗
Aos
1 u⸗
:
4c0.
endir⸗
geren

e

in Cap. XXVI. Geneſis.

Da mihi de coctione hac rufa, quia op-
pidoò laſſus ſum. Cut dixit Jaeob: Ven-
de mihi primogenita tua. IUle reſpon-
dit: En morior, quid mihi proderunt
primogenita!
Qud mirer primum in Efaü, impruden-
tiam, an patientiam? Cùm adeo eſuriret, ut
pene moreretur, lenticulam à fratre petit;
cumque ille primogenituram pro edulio pete-

Avaritia ret, non iraſcitur, non vim infert, non rapit

boe diſ- violenter, quod ille inclementiùs denegat. Vi-
e. de vel rapinæ neſcium Eſau, & quidem fame-
Faute. licum ac armatum. Necdum, ea ætate Patriar-
rum op- charum, Primores didicerant per vim rapere
preſores. minoribus, quæ optabant. Petebantur ab ha-
ſtatis vel Legumina ab inermi, non abſtrahe-
bantur: cum;, noſtro ævo; quidquid adlubet
Fortiori, nemo neget. Tunc etiam patina mo-
rituro non dabatur, quamvis pharetras telaque
circumferret. Nunc patrimonio cedendum eſt,
niſi mori velis. Aut bonis omnibus cedere de-
bes, aut cædi. Adeòô jus ſuum cuique integrum
ſervabatur, ut juſculum fratris exorbere non
ſit auſus Eſaü, tam moriturus, quam occiſu-
rus; eduliumque Principatu paciſcitur. A qua
modeſtia in quantam audaciam Tyrannis Ma-
gnatum jam defluxit! Verùm quàm miſerè Gu-

Gula. la clientulis ſuis imponit! Panis præſto erat in
domo, quem paulèò poſt comediſſe legimus cum
lenticulis, quo veiſci poterat, non diſtractâ
Eledtio pPrimogeniturd. At delicias eſuriit. En morior,
Katus. quid mihi proderunt primogenita? Ambitioſos,
Tarers. avaros, Aulicos non ad Paulum tranſinitto,

tempius Ut ſuas cupiditates aliquando frænent, ſed Eſau
mortis re. tantùm eos audire velim. Quid proderunt in-
cordatio- fulæ, & aurata laquearia, ſi domus noſtra ſe-
ne. pulchrum animæ eſt? Juravit ei Eſau, & ven-
didit primogenita. Et ſic accepto pane, & len-
tis edulio, comedit, & bibit, & abiit; parvipen-
dens quòd primogenita vendidiſeet. En imago

Eledio peccatoris! En mundi ſimulachrum! Peccator
SPstur. ommna profligat, nec dolet. Mundus antequam
lerser: te expleat, bonis te tuis exſpoliat. Nec lenti-
1mnna

Cor qayz Culam accipies, quin primogenituram amittas.
& ſteli. Pärvi pendens, quod primogenita vendidiſſet.
dam. Ob id maximè noxias mundi dapes dixerim,
quòd, cùm tanti conſtent, emptorus ſuis
gratis videntur exhibitæ. O fatale venenum,
quo mens jacturam tantam nihili facit! Ut ex-
plearis, Oratio, Dei verbum, Sacramenta ,
quies, pax cordis amitti debent. Amittantur.
spiriua, Stolidum caput. Ego quidem non adeò miror,
ns sie- quod ante epulum eſuriens primogenituram
terna e vendiderit, quàam quod lenticulis paſtum non
ſne ullo PCenituerit tantæ jacturæ. Nimirum mundi e-
Tenſuſpre. Pulo dementamur, nec detrimenta ſentimus
12. noſtra. Jura ergo mihi. Juravit ei Eſaü, & ven-
oramen. didit primogenita. Fortè tam promptè juravit,
Polizig Quòôd non ſtaturum ſe promiilis crederet. Sed
Lingne Deus non irridetur, nec ſimplicibus a Ppruden-
mendex. tibus illudi permittit. Quod juravit, non qui-
Tiree- dem ipſe, ſed Deus implevit. Primogenita,
4a. Ate quæ vendidit, obtinere non potuit. IIIud au-
Gala. tem expendas velim, in primogenitura non
ignoraſſe Eſau contineri Meſhnam ex eo naſci-
turum, cui illa obveniſſet. Nihilo minus ne
Pulmento careret, ultrô caruit tanta gloria.
Maluit abligurire lenticulas, quàm pater eſle

Redemptoris.

7

81

õ

EX CA P. XXVI. GENESIS.

Ort autem fame ſuper terram, abiit Gaae
ad Abimelech Regem Pala ſtinorum.

N aula Iſaac? Sanè: ſed fame coactus. Röéligioſs
Non ut honores augeret, ſed ut mortem rars au-
evaderet; Regem adhit. Qui enim Kciehat ias Lube
fœdus inter Abrahamum & Abimelech olim unt.
ictum; neque in funere matris, neque in Pa-
tris obitu eum inviſit, ſed tunc tantùm cùm
fummàâ rei frumentariæ caritate laboraret: ut
diſceremus ita Principes, ut Medicos adeun-
dos; cùm ſcilicet lues cogit; Porrô Reges il-
lIud attendant, non ſe; ſed ſua coli. Non e- Aulicis
nim amor, ſed fames urſit ad Abimelechum on fäen-
Iſaacum; qui certè nec ſuis in nuptiis, nec in“.
ortu geminorum Regis meminerat. Neque il-
lud omitti debet; quod fames orta dieitur;
poſtquam edulium lentis Eſau exhauſit. Ne Eala.
dubitares calamitatum omnium ſatricem Gu-
lam eſſe; Deique Iram parare illecebris non H
impar ſupplicium. Qui enim primogenita; ut a .
epularetur, ſprevit, illicò fame compellitur la- Conßdehe
borare. Quis veroô in Principibus ſpem collo- ia in ho-
cet? Cùm Abraham opibus & victoris flore- minibus.
ret, ad eum inviſendum ſe contulit Abime- Gen. 216
lech cum Phicol principe exercitus ſui: ubi ve-*:
rô filium ejus Iſaacum fame oppreſſum didi-=
cit, ne vernam quidern ad eum tranſmiſit, à
quo ſeu traduceretur in Regiam, ſeu officio-
rum blanditiis levaretur in tanta familiæ cala-
mitate. Verùm Iſaac ad eum adiit. Enimverò
occludunt ſeſe Flores; ubi dies occubuerit.
Quæque vere tibi florent Arbores, ut ſævire
ρrit hyems, ornatum omnem projicient. Cafit. 1
Leätulus noſter floridus. Nimirum ibi flores; 15.
ubi quies. Nemo non arridebit, quamdiu in
pace vixeris. Ut ſponſus; Rex videlicet receſ-
ſerit, ſeu felicitas abierit, & lectulo ſurges non
florida, ſed myrrhea, unâmque diſtillabis a-
maritudinem & digitis. Sarrexi, at aperirem Cant.2.5.
dileéto meo: Manus meæ ſtillaverunt myrrham.
Surgis & lectulo, quem floridum jaclaveras; Anliei
& pro floribus myrrham ſpargis? Ubi flores? d irude
unde myrrha? Aderat enimverò tune Rex Rgiigtae
præ foribus, & me alloquebatur: nunc vero Grazie
receſſit. Ideò evanuere cum illo flores, liliiſ- neceſſttas.
ſud Dei pra-
que myrrha ſucceſſit. Dei 5
. . . . . p Oratio
Apparuit ei Dominus, & ait: Ne dReſ- negledta,
cendas in gyptum, ſed quieſee in
terra, quam dixero tibi. Er peregti-
nare in ea, erôque teoum, & benedi-
cam tibi.

Pretioſa fames, quæ ſi ventrem exhaurit ; rgatz.
mentem implet. Beati ſanè, qui eſuriunt; non „ Tc,
dico juſtitiam, ſed alimenta;, quia ipſi ſatu= poralium,
rabuntur pane vitæ & intelleétus, Dei vide- & gau.
licet viſione. Ortàâ enim fame, cum Iſaac deſ- pertas Dei
cenderet in Geraram; vidit Dominum. Nunc Cenſola-
primum Deus Iſaaco apparuit. Planè gran- c
diora olim operatum ſanétum Patriarcham le- merentur,
gimus, nee Deum videre potuit. Ligatus eſt

& aræ impoſitus, nec tamen illi, ſed Abrahæ

Deus locutus eſt. Meditaturus in agrum exiit;

DeE

82
nec Deum vidit. Quare ergo nunc illi apparet
Dominus, cui in egregiis facinoribus non ap-
paruit? Ut diſcamus, TLribulationibus & Tem-
poralium inopiã Deum ad nos maxime dedu-
Felicitas Ci. Ligabatur, ſed & domo opulenta fortuna-
noxia. taque proceſſerat. Meditabatur in agro, ſed
ſuo, ſed feraci, ſponſaque mox adventurà.
Hic verò fames, & exilium, & receſſus à do-
mo; ideò Dei ſpectaculo recreatur. In Rubo
enim Dominus; hoc eſt, ubi ſpinarum copia,
Parentes ibi Deus exhibet ſeſe. Id quoque cauſæ fuiſſe
selendi. dixerim, quòd nec aræ impoſito, nec medi-
tanti apparuerit, quia ſcilicet Abrahamus ad-
huc ſuperſtes erat. Nimirum, ne adverſus Pa-
rentem inflaretur & ſuperbiret filius, quaſi
Deo gratior, aut æquè gratus eſſet, non niſi
poſt ejus mortem illum dignatus eſt vultu &
alloquio. Sanè non minor obedientia Iaaci,
qui ne Patri obluctaretur, jugulum obtulit;
quàm Abrahæ, ferrum ad Dei imperium in-
tentantis in filumm. Verùm ut Patrem filius re-
vereretur, non ipſi, ſed Abrahæ Dominus eſt
s„ „ locutus. Utinam Eccleſiaſtici Præſides, Dei-
Eecleſa- que in terris Vicarii, ut ſuperiores à ſubjectis
Kieis. honorentur, neglecto veluti Iſaaco, Abraha-
1. ore. mum duntaxat alloquantur. Hinc etiam fſactum
Sapevio- Puto, quod Joſepho Deus non eſt viſus, vel
7,et: debes Chmm captivus abduceretur, vel cùm in carce-
Eceleſa re, Pudicitiæ hofſtia, detineretur ad luéctum.
Kiei ue- Egregiutn ſanè facinus pudorem libertati ante-
nen, tuliſſe: ſed Jacob vivebat. Ut impenſius à filiis
1, 7 ⁄ Parentes colantur, parcius a Domino efferun-
Jes, tur. Neque dixeris pergenti in Meſopotamiam
Jacob ex Patris imperio viſam ſcalam, &
ſcalæ innixum Deum. Non enim vidit, ſed
ſomniavit totam illam arcanorum ſeriem. Ad-
de eum ita dimiſſum ab Iſaaco jamjam mori-
turo, ut illum amplius ſuperſtitem non viderit.
Ergo nunquam Patrem reviſurus, Deum vi-
dere potuit. Quanquam fſcintilla illa vitæ, quæ
in caligante & exſpirante Patre ſupererat ;
effecit, ut ſomnio, non ſpectaculo recreare-
tur cœleſtis ſcalæ. Quantum vitæ ſupererat in
parente, tantum detractum eſt filio de luce
viſionum. Quæ omnia in ſenſum longè diver-
ſum aptari poſſe exiſtimo. Lamdiu videlicet
fraudari nos Dei vultltu, quamdiu parentum
recreamur aſpectu. Ideò enim Deum Iſaac non
vidit, niſi poſt funus Abrahæ. Ideò nec Jo-
ſeph pudicus & captivus vidit Dominum;, quia
viſurus iterum erat parentem. Ides Dominus
viſus eſt Jacob, quia licèt viveret Pater, eum
nunquam viſurus abibat. Dices, ſi Dominus
nunc primum Iſaaco apparuit, quia & Patre
orbatus, & ærumnoſus erat; Cur non illi ap-
paruit, cuùm Patris cadaver teræ mandavit?

Religio
defenda-

Parentu
oblivio
Oration?,
& Dei
prſentid

obtinet.

Familia- 1 .
ias -um Cur ? Audi. Et ſepelierunt eum Iaac & IW-

ſaculari- masl ſilii ſui in Pelunca duplici. Ibi ſanè om-
e⸗ non nia præſto erant, quæ Deum attraherent. Or-
Na dcoe bitas, calamitas, luctus, opus pietatis, qua-
imiquitas lé eſt humo condere cadaver. Omnia plané a-
Orationis derant, ut Deus adeſſet. Verùm aderat cum
donum, & Juſto Impius, erat cum Iſaaco Iſinaël; iſque
Dei pra- quntaxat obfuit, ne Deus appareret. Quanta
negia „Dominus operatus eſt pro filiis Ifrael in .gy-
Pprol immiſit locuſtas, muſcas diſſeéminavit, de-
miſit grandinem, infecit fluvios, primogenita
interſecit. Cumque tam mira ediderit pro eis,
nec ſemel eis ſeie exhibuit. Nimirum Ccommi-
ſti erant cum impiis. Nec Moyſi ſeſe Domi-
nus viſendum præbuit, niſi poſtquam egreſ-

Tum enim & Patre caruit, nec caruit luctu.

Oliva

ſus eſt ab Egyptiis. Hinc quoque factum di-
xerim, quod Jacob, nec in domo Patris, ubi
obediens & ſimplex vixerat; nec in domo La-
ban, in qua Patientia ejus adeò eluxerat;, ſed
in via duntaxat Dominum vidit. Ibi enim E-
ſaü, hic Labanmi vicinia oberat. A quibus ut
ſejunctus eſt, tum in exitu, tum in egrefſſu di-
vinis eſt recreatus ſpectaculis. Joſeph in carce-
re nonne innocens, nonne pudicus, nonne pa-
tiens? Tamen quia cum impiis, Dei vultu ca-
ruit. Sponſa quamcdiu non pertranſüt vigiles,
ſponſum non tenuit. Piſcanti Petro apparet
Dominus. Dormienti in carcere non Dominus,
ſed Angelus apparet. Quid? Num Deo gratior
cùm pifces illaqueat, quàm cùm compedes
pro fide ſuſtinet? Minimè, ſed ibi cum Apo-
ſtolis, hic cum perduellibus jacet. Notat Hie-
ronymus, non niſi poſt mortem Oſiæ Regis
impii, apparuiſſe Eſaiæ in ſolio Deum. Davidi
certè aut nunquam, aut rarò apparuit, cuùm ta-
men rigaret lacrymis ſtratum, & ſepties in die
Deo hoſtiam laudis exolveret. Enimverô ju-
ſtus & religioſus fuit, ſed in Regia. Vallatus
aulicis Deum videre non potuit.
Apparuit ei Dominus. Quò ibat Iſaac? ad Aulicis
Regem Abimelech. Ergo aulam ſubibat Iſaac? Electio
Subibat. Sed eo animo, ut Deum videre , Kain:=
cùm iret, poſſet. Scilicet, honores meditaba-
tur & opes, cui Dominus apparuit, Et ait.
Quid dixit Dominus? Ne deſcendas in WRopb-
tum. Audin? vox Dei, nec cùm fames ſævit,
deſcenſum ſuadet in Egyptum. Mavult te ad
Regem ire, quam redire in «ͤgyptum. Hoc
tantùm petit, ne in ͤgyptum redeas. Egre-
dere & domo, ſi lubet, peregrinare, Principes
adi, ſed reſiſte. Morare, ne moriare. Ergo,
quæ vox Ægyptum fſuadet tibi, non eſt vox
Dei. At fames, inquies, graſſatur in Palæſtina.
Tunc maximè jubet Deus, ut in ea conſiſtat.
