ſublimes eſſe poſſunt, qui minimi ſunt. Nil
vilius Humilitate ſuperbà. Quin & maximos
abjectio decet. Unde, ſi Hieronymo credi-
mus, Mons Galaad portio filiorum Ruben

eſt, primogeniti Ifraëlis. Qui teſtatur ad Li- Lib. de

banum uſque protendi trans Jordanem, quem locis He-
etiam diù occupatum fuiſſe ait ab Amorrhæo- ralcis.
rum Rege Sehon. Porròô Sechon Sonitus expom-
tur. Rarò, qui Mons eſt, non cupit reſonare.
Altitudo ſonitum amat. At à filiis Iſraeël pelli- Bena oe-
tur Sehon ex Galaad, qui didicere à Moyſe tin- cultandé:
tinnabula in fimbriis Sacerdotis ſanctius reſo-
nare, hoc eſt, Humilitatis ſonorum efſe ſoͤnir-
tum, & decorè ſtridulum ſtrepitum. Qui qui- bde,
dem Galaad ad Libanum quoque extenditur; iate.

non enim abefle ſolet à Candore Abjectio.

Cognata enim Humilitati eſt Pudicitia. Unum
timeat Mons Galaad reſonantem Sehon, ne ſci-
licet maxima videri velit in ipſa abjectione:
ſciatque fore, ut hæreditas ſit Primogeniti Ru-
ben, ſi Sehon evaſerit. Siquidem Gloriam præ-
cedit Humilitas. Luceat, quæſo; in tenebris
lux. Mons ſonet non ſonitum, ſed abjectio-
nem, Galaad ſit, non Sehon, & Libani com-
plexu erigetur. Candidata enim Candoris Hu-
militas, dum reſonare nomen ſuum negligit,
Libani delicis afflatur, ſuperbiæ contemptrix,
non appetens. Quod ſi pro Capillis Cogitatio- Cogita-
nes accipere malumus, has greges efle memi- tienam
neris, quæ Paſtore egeant, à quo regantur: sura-
non enim liberè vagari debent;, debent verò al-
cendere de Monte Galaad, ut nil abjectum, nil
humile terrenumque Mens noſtra ſapiat. Porròô
capreas mordere, & mandere quicquid ob-
vium habuerint, perſpectum eſt. Quare, cum
jejunare neſciant cogitationes mentis noſtræ;
providendum eſt, ut paſcua lectiſſima ſint.
Quid verò eſt, quod Infanti adhuc in alvo Solickud,
conſtituto natura oculos elaborat ex ſanguine“ ini.
Matris, comæ oblita.? Oculatus editur infans
ſe

negligen. .

ſ
Jahnt U
1 Nrt .
en n n

ct, Nut
ololn
eIwen
ſend n M
lun 1, Gel
An in ne
1 gminn,
ubic
r olut,

O ungt, münt
wapil
We/ mdh
Gifhnn lecens

Dine ni ſen
Nalrunt
nelr fenb⸗
r uut.

„. Ettolle ove⸗
4 runde ele de
udem plumas

H6 Met Chrifo u
r giols, de
erionbs n
Punli funt me
N gor nobi
in Erpentes .
ſan 1 1
eunn Drimetge
In Et quiden
hinchu et;
1 ehborarer
Aenig erit A
r de keii hel
. Verm en mhon
1rmn ſtope
4 unm lbbare,
nhuncligemi,
tn tenſetd
Akninn edle
nin n0
lt⸗ Ceſunt
.
1 lurn u
Nerallote

in. dn
,. ne e
Ut Geli

Wumten
Uonte C.h
u le.
e, l
ret o
benn.
Mn INd
8 mlcunn
lundre
amn,
leretin d.
Cmd Ornut
onle dn
in cte
lis dueei.
luti ſerlen
Copili ni/.
Va, Men
t de men
onte Cdlide
Ir. Ardnle;
eſſio nmmn n
imimna hie
pilli, mr
liuncedr,
Cortennn
delechanmnn
Mors CI
det abſeclin
mi ſunt. N
1 & marnm
Onymno dt⸗
orumn Nlbe
eklatu alil
danem, den,⸗
b Aunonhær.
Onituseipui.
pit teſnn⸗
8s IIridl e
e Mer“
ſanchiutr
rumn le: .
wumn. Cngne,
ge emteläillif
lore Abekt
dhicfin Unn
Gehon lelr
riwogenukt.
ſed
& Libuide-
Cindiß
ſun ei⸗

2 Colfen,il

in Cap IV. Cant. Canticorum. 29

simplici. ſed calvus. Caret Capillis, qui pupillis non ca-
tas ma- ret. Ita-ne pretioſiora a natura accipimus,
xime U-. quam in viliflimis avaram experimur? Arbo-
rovem de res ſanè comam ante foliorum explicare, quam
ei florum oculos aperire conſpicimus. Quid na-
tura potiſſimum intenderit, perſpectum non
ità eſt, docuit fortè inſtrumenta vitæ nobis
conſilio ſuo ſuppeditari, non ornamenta. Quid
verò in rudimento religioſæ vitæ ab ea addiſ-
cendum ſit, apertum eſt. In tyrocinio enim,
uaſi in ſinu religionis concluſis, quos Chri-
? parturimus, oculos affingere debemus &
manus, quibus & ſpectare ante ſe poſita ex-
empla poſſint; & proludere valeant futuris
Niltra- certaminibus. Unis capillis carere debet in gre-
ter Deum.
Vro ve- tare debet de craſtino, qui adhuc ea, quæ re-
Cen veho tr0 ſunt, non obliteravit. Vult Deus ſine ſol-
ver., licitudine eſſe infantem, quem ſine coma naſci
otedien. Vult. Patitur oculos in fronte aperiri, pedes
ne ſeſe non negat, manus addit, aures, nares adjun-
permitte: git, ſolos capillos denegat, & linguæ ſi in-
re ſtrumentum indulget, uſum interdicit; ut tam
pro ſe loqui, quàm de ſe cogitare non valeat,
qui vitam recèns accepit.

Dentes tui ſicut greges tonſarum, quæ
aſcenderunt de lavacro, omnes ge-
mellis fœtibus, & ſterilis non eſt in-
ter eas.

Et tonſæ oves, & lotæ, & aſcendentes &
fœcundæ eſle debent, ut ſponſo placeant. Aves
4 quidem plumas abjiciunt, & pellem viperæ,
à ſaperio. OVibus autem lanam detrahit Paſtor. Minus
ze illata, placet Chriſto ultronea recularum abdicatio in
Tempora- religioſis, & delectatur tum maximè, cum à
lium ja. Superioribus avellitur, quod tenemus Non ea
Sutk. grandis ſunt meriti, quæ nobis interdicimus,
ſed quæ nobis interdici ſerimus non imiquè. E-
tiam ſerpentes pellem exuunt;, ſed ſpontèéè. Jo-
ſephi tunicam Ægyptia non accepit, ſed reti-
Nil ppe- muit. Prima ergo Monachi virtus eſt, tonſorem
D Chni pati. Et quidem quibus Tu te exueris, alius
. veſtiendus eſt; quodque Tu tibi ex ſanguine
tuo elaboraveras operimentum, ornamentum
Affedus alterius erit. Adeò non modô gratum tibi de-
nulli om- bet eſle iis ſpoliari, quæ tibi comparaveras;
ro. verùm ea aliorum militare ornatui, ingratum
e, tibi non ſit oportet. Amicos quos comparaſti
Invidia, ſummo labore, cubiculum quod paraſti præ-
cipuâ diligentia, cogéêris alii relinquere ex u-
tero tranſlatus ad tumulum, hoc eſt, ex urbe
celeberrima ablegatus in oppidum. Vectigales
creſcunt in Ovibus villi? detonderi debent
quoties creſcunt, & creſcunt, ut tondeantur.
Illud autem quæri hoc loco poſſet, priùs ne
tonſæ, an lotæ ſint Oves iſtæ, tam gratæ ſpon-
ſo? Equidem alterum ex altero pendere cre-
diderim, & modè illud ſubſequi, modò an-
tecedere arbitror. Ut enim lavari poſſis, ton-
deri debes: nemo enim Pœnitentiam inter opes
& delicias agit, ſed in favilla & cinere, ut Jo-
bi; vel, ut Joannes, in zona & locuſtis: & il-
zeficfio; lum facilè tonſorem pati exiſtimo, qui lotus eſt.
vam æ. Ut enim per Ponitentiam noſtra flere delicta
nitentia Cœperimus, tunc enimveròô nihil nobis videbi-
wera in tur grave. Sic fratres Joſeph, quia ſuum agno-
afcy, vere delictum, patienter illatas à fratre Cala-
Vrius (o. Mitates tolerarunt. Memoria criminis oblivio-
lidags. nem inducit deliciarum & opum: & cui, ſicut
Ethicæ Teom. I. Pars II.

Pauper-
tas &σ
Mortifi-
catio, ſe.

Pœniten-
tia vera
ex Conte-
ptu Tem-
poralium

Religionis

mio Matris Evangelii filius. Neque enim cogi-

onus grave iniquitates ſuperincumbunt, huic
exſpoliari moleſtum non erit. Tanti enitn faciet Mortifi.
poſt lotionem Innocentiam, ut præ illa om catio ſo-
nem dare ſubſtantiam non recuſet. Ergo ideò foles Pœ-
lotæ oves, quia tonſæ; quòd ad Pœnitentiam "tenie
nihil plus conferat, quàm rerum omnium ab-““"“ A.
dicatio, uti Zacchæus fortunas ſuas diſtri-
buens, & Magdalena alabaſtrum diffundens
luculentè teſtantur: ideéque Tonſæ, quia lo-
tæ, quòôd facilè exſpoliari ſe Tunicâ ſuàâ fe-
rat, qui aut Chriſtum induit tollentem pec-
cata; aut ſcelera exuit Chriſtum auferentia.
At laviſſe non ſufficit, niſi lotionem ſubſequa-
tur aſcenſus. Quæ aſcenderunt, inquit, de la- Fe- vor
vacro. Placet lavacrum, ſed ſi ablutus aſcen- té on-
das. Quam diligenter ſeſe lavant plerique, tam . 7 D
negligenter aſcendunt, imèò ſordium & lotio- pui.
nis æque cupidi vix abluuntur, cùm illicò fos-
dantur. Ex luto in fontem proſiliunt, illicò re-
greſſuri in cœnum. Etiam Achab flevit, etiam
Abſalonem puduit conflati in Patrem fceleris,
Eſai quoque in oſculum Jacob aliquando ruit.
Saülem quoties pœnituit inſidiarum in Da-
vid? Verùm in lavacrum hi deſcendère, non
autem aſcenderunt de lavacro. In eadem re-
lapſi ſunt crimina, quæ fleverant. David de
lavacro aſcendit, aſcendit Magdalena de la-
vacro, aſcendit & in cruce latro, quorum é⁶
lachrymis amoris flamma emicuit, quorum lu-
Ctus extulit illos ad faſtigium ſanctitatis. Ne- Serupnle⸗
que, non aſcendentium, præ criminum itera- ſi.
tione, felicior mora eorum eſt, qui non in
Ccoœnum èe lavacro deſcendunt, ſed è lavacro
iterum in lavacrum relabuntur. Nunquam ſa-
tis ſibi expiati videntur, nunquam ſua ape-
ruiſſe crimina cenſent. Surgere à pedibus Sa-
cerdotum nequeunt, quorum innocentia quàm
procul fieri videtur à luto, tam procul eſſe
ab afcenſu deprehenditur. Diuturnior in ſta-
gno mora, quam ſecura eſt à ſordibus, tam
proxima naufragio eſt. Non ideò te in Jor-
danem Poenitentia merſit, ut demergaris, ſed
ut emergas. Denique ex aquis volucres Deus
eduxit: uſque adeò aſcendendum & lavacro
eſt, ut aſcendiſſe non ſufficiat, niſi ad cu-
mulum velocitatis, voles alatus. In aquam
deſcendis, ut aſcendas in aſtra: Tam peccat;
qui ex aquis in cœnum refſilit, quam qui ex
aquis non ſubſilit in cœlum. Omnes gemellis
Fœtibus, & ſterilis non eſt inter eas. Aſcen-
ſus iſte focunditas detonſarum eſt. Quæ nec Ferver.
dicerentur aſcendiſſe, niſi geminatâà prole 10-
boleſcerent, nec ſoboleſcerent, niſi poſt lava-
crum aſcenderent. Aſcendis? Cave nihilo mi-
nus; nam ſi ſterileſcis, ruina tuus iſte eſt aſ-
cenſus, non ſublimitas. Optas fœcunditatem
poſt lavacrum? Aſcenſum ama. Quæ enim
gemellis fœtibus prædicantur fœcundæ, af-
cendiſſle pariter perhibentur. Etiam Saül afſ-
cendit, modèò inter Prophetas, modô ſuper
tribus Iſrasl. Verùm ſublimitas ſœcunditate
operum deſtituta impuht eum, ut fſupra en-
ſem ſuum irrueret, tam Mortis egens, quam
vitæ exul. Fœcunditatem non ſperet, qui
lavacro non emergit, præteritorum non obli-
tus, & oblitus ad anmteriora ſe extendere. Pau-
lus ides multos in Chriſto genuit, quia Per-
ſecutiomis, quaâ in Eccleſiam graſſatus olim
fuerat, non immemor, Prædicator eſſe ſtu-
debat. Omnes gemellis fætibus, & Kerilis non
eſt inter eas. Benè eſt, omnes gemellis Foti- Tyroni
bus; ſi omnnes tam fœcundæ feruntur, cur addit gor i,
C 232 nullam dendem.

Propoſita
retinen-
da.
Tepiditas
peſt fer-

Vorem.

30 Oliva

nullam inter eas ſterilem eſſe? Si enim omnes
jlam didiceramus geminos edidiſſe fotus, num
ſuſpicandi anſa relicta erat, alquam ex ovi-
bus focundam non eſle? Sanè ſi omnes ge-
mello partu, nulla profectò ſterilis eft. Re-
dundant ergo in ſacra Scriptura apices, & Ffru-
ſtra negantur ſteriles, quarum jam partus o-
ſtentantur. Verùm nec jota deſcribitur unum
ſine doctrina in libro vitæ; in quo Sacramen-
torum copioſior numerus quaàm characterum.
Nimirum & parere potes, & ſterilis, etiam
poſt fœturas, haberi potes. Et quidem poſt

gemellos editos, ſterilitatis diſpendium non

evadis. Jam ſextus elapſus erat aà Joannis
conceptu menſis, & Angeli teſtimonio etiam-
num ſterilis vocabatur Eliſabeth. Poſt tan-
tum foœtum fozcunda non dicitur Parens. Ra-
chel ſterilis paſſim appellatur, quam tamen
gemino fœtu Parentem factam ſcimus. Sara
& Iſaacum dedit, & vocabulum ſterilis non

amiſit. Enimverò, ubi miraculo obſtetrican-

Vro non
ſuperbiat.
Circum-
Jbebkio
perfectis.
Perſe ve-
rantia
dificilis.

Juaas.

te, partus naſcitur, Mater dici potes, fo-
cunda dici non potes. Quid involvimus
damna noſtra? exſufflemus caliginem arca-
norum, & reducamus aliquando ſiparium æ-
rumnis obductum. Inter Oves Chriſti adle-
ctus es, lotus es, aſcendiſti, peperiſti, ge-
mellos agnos edidifſti, hoc eſt duos jam an-
nos exegiſti in Lyrocinio plenos dierum, qui
ſunt ſecundum Deum. Num fſœcunda dici
debet Mens tua, quæ Mater non poteſt non
dici? Heus vos! poſt tantam in primo partu
fœcunditatem, ſterilitas timeri poteſt. Enim-
verô recèns lotam, & recèns tonſam in ipſo
& lavacro aſcenſu peperifſſe, haud grande fœ-
cunditatis pignus. Quæ enim tam infœcunda
Nens eſt, ut, in ipio ſuæ renunciationis &
expiationis veſtibulo, non aliquid pariat? Ju-
das quoque, non niſi completo ſecundo an-
no, parere deſut, tam infoecundus effectus,
ut, cùm poſtremâ vitæ ſuæ nocte Deum con-
ceperit, geminos non pepererit ſed peremerit,
caput videlicet hominum, & Dæmonum ap-
pendicem. Sibi funus & Chriſto inſamis Pro-
ditor accerſivit, à cœna digreſſus ad gazo-
phylacium ut impiè ibi venderet Magiſtrum,
quem in ſacro Epulo manducaverat. O por-
tentum! Adeò pectus illud ſterilitas occupa-
vit, ut, conceptà iniquitate, ſolum emittere
valuerit Spiritum. Qui effecit, ut Virgo pare-
ret Deum; ingreflus in Judam Panis ſpecie-
rum pannis involutus, animare eum ad fſœ-
tum non valuit. Imô Proditor ſaginatus pane
vitæ, vitam parii eripuit, & ſibi mortem con-
ſcivit. Etiam Salomonis mira fœcunditas, in
regni tyrocinio. Quid plura? Templum pe-
perit; ſed evolutis aliquot annis, Deum abje-
cit. Etiam Saul, Samuslis inſtitutione & Prin-
cipatus inauguratione, fœcundus primùm fuit;,
quam fœcunditatem tantà deinceps meritorum
ſterilitate fozdavit, ut non hæredi, ſed hoſti
regnum reliquerit. In tyrocinio omnes gemel-
lis ſœtibus, ſed ſterilitas latet ſub hac fœcun-

ditate non contemnenda. Omnes quidem mo-

dèô currunt, ſed utinam unus ſaltem bravium
conſequatur. Din benè cucurrifle Galatas dif-
cimus ex Apoſtolo, quos brevi faſcinatos ipſe
coarguit. Ficulnea, quam Chriſtus arefecit ca-
rentem fructibus, infructuofſa fortè non fuit;,
cum primum viruit.

. . . 20 .
Vitta Coccinea labia tua,; & eloquium
tuucmm dulçe.

Non linguam, ſed labia laudat, eloquium gileniz
laudaturus. Nimirùm non quæ verba emittit, Corrvegio
ſed quæ cohibent Deo ſunt gratiora. Ut pro- dilata.
pterea & cumulatius commendatos dentes, Lingus
prius exiſtimaverim. Nam cum antè ſpecten-”u1a.
tur labia, quàm dentes, antè tamen dilaudan-
tur ſponſæ dentes, quàm labia: & utroque
tardius commendatur eloquium. Diſcimus ſer-
monis repagula, ſupra ſermonis dulcedinem,
à ſponſo adamari: & quò durior eſt obex, eò
laudum ſtipendia conſequitur ampliora. Den-
tes enim gregibus, vittæ labia comparantur:
fortiùs enim illi, quàm hæc eloquii exuperan-
tiam coërcent. Porrôò antè fores eloquii rubo-
rem pariter & Candorem excubare natura juſ-
ſit, ut nec ſimplicitate careat ſermo, nec vere-
cundià. Antequam ſermo procedat, Candorem
à Dentium ebore mutuetur, mutuetur & ru-
borem à purpura Labiorum. Vitta coceinea La-
bia tua. In Scriptura Coccum bis tingi ſolitum Verecun
accepimus. Seu quòd ſemel verecundiâ imbui“"“.
animum non ſufficiat, ſeu quòd, gratius præ
cæteris Deo coloris decus, geminari debuerit.
Utrumque probo, & citò verecundiam perdi,
niſi ſæpius inficiatur; & ſæpiùs inficiendum eſſe,
in quo Deus oculorum ſuorum delhicias habet. .
Et eloquium tuum dulce. Libet hoc loco pri- Modeſtia
mùm percontari, cur ſponſus dilaudatis labiis,
ſermonem laudet, & commendatis oculis, ocu-
lorum perſpicacitatem & reſpectum non com-
mendet. Cur eloquium labiorum dulce dicitur;
& oculorum amabilis contuitus non prædica-
tur? Nimirum loqui licet interdum, imò &
neceſſarium; Reſpicere vix ſine culpa alquan-
do licet. Ecquando enim oculorum erectio eſ-
ſe poteſt neceſſaria? In ſacro Epiphaniæ die,
exhibitum eſt aliquando S. Franciſcæ Romanæ
ſpectaculum illud beatiſſimum Magorum ado-
rantium Chriſtum: qui, completo munere;
ſurrexere, & diù cum Beatiſſima Virgine e-
gere de puero, ejuſque ortu, & ſignis. Porròô
Virgo blandè eos excipiens & alloquens, ne
ſemel quidem oculos in illos defixit, ſed infan-
tem reſpectando Magos alloquebatur & audie-
bat. Proh Deus immortalis! ſi caſtitatis Mater,
& Parens Dei Reges alloquens, filii Adorato-
res tam ſanctos, tantumque de rebus cœleſti-
bus agentes intueri non audet; ubi ſunt, qui
dicunt modò demittendos oculos, modè verò
erigendos? Meritèò ſanè laudantur oculi ſine illa
reſpectuum commemoratione, quòd vix un-
quam cum laude alius alium curiosè reſpiciat.
Non ità labia: & ipſa dilaudantur, & flos eo-
rum commendatur ſermo. Et eloquium tuunm
dulce. Licet enim loqui, aſpicere vix licet:
Maria Dei Mater & cum Magis loquitur, &
Magos non reſpicit. Protulit verbum, quæ
Verbum peperit: Non tamen videt, quæ Lu-

cem genuit. Et ſanè Natura ipſa cùm palpebras

dedit, docuit quoque Modeſſiæ nos debere eſſe
cuſtodes. Et quidem avium pleræque palpebras
non & fronte demittunt, ſed ex inſfima oculo-
rum parte membranam, loco palpebrarum, at-

tollunt: ut eò pronior foret homo ad mode-

ſtiam, quò facilius eſt demittere palpebras,
quam erigere. Spontè enim defluum palpebræ
in homine ad oculum modeſtè claudendum;
A

*

1

miaicl
rlu ervei
11 M1
n MMN
npnetu. .
6 8
, Penand
dilre,
(lnbe, 1
uaku 0
Oan Eetmo.
Cdin
taooule
i, won iun
rigna ſmn

) 4b ei

1

n pel ilu
entumcier
Fio e
e. Qum onn
, wen eteneo
Malle Iner
Snn Alter
Wdrere,
umdre lol
Aai dontate
r, lld con

rek. Dulced-
2 Eemmomenn ſvond.

* ſlrt, &

(wolhinek,
E Ucegnen ine
leſoblwent
i, ſd ſipon
im Dei glad
lcera trane
5 Melle vunn
ilh pllnerrt
Um Enls; &
Vtmtur, me
Ermm. At,
Enmmdumm dul
bant, erune
nncde eveclt
r, i gd
elber mn⸗
It 9 e orun

ogniin

ele vun 3
te Deckere
n lude.
6 Uo
Mämke.
Nlcdten,
Ober)
Mlior De-
Onperanne.
n ehen.
Moqniinin
te metnne .
10, Mee vere⸗
t, Cmnlgen
tuetur En⸗
Coleifen le.
tingiſolhumt

Cundit nn.

grauls Ne
muni cthunt
glim el,
endunch,
Celaig hie
hoc lxo
laucdtoldi,
tigoolls,.
Kum nonon.
tdulce denh
nonſrele⸗
Aum ind
Culpa dane
runn eteclos⸗
piphaniz dn
cilcæ Roun
Aagonm 4
leto imnet,
im Vuget.
& lgnn un
Alogtens,
Ht, El inn.
batu Acl⸗
alittis Men
,fli Aurn⸗
jebli o1elr
nbinn,

Gri⸗ D
ver
. &
ntur, 1

Sermo
ſpiritua-
lis.

Pfal. 32.
9.

Corredtio
mitis.
Manſue-
tudo.

Confeſſa-
rii ſint
diſcreti.

in Cap. IV. Cant. Canticorum.

quæ majori conatu in avibus attolluntur, ut
pupilla ſervetur. Vitta coccinea labia tua, & e-

loquium tuum dulce. Eloquium dulce: ſed nulli

comparatur. Et quidem reliqua, quæ laudan-
tur, ſplendidè prædicantur, ductàâ ſimilitudine
vel à flore, vel ab ornatu. Labia vittæ, oculi
Columbæ, Turri collum comparatur. Eloquii
jejuna laus. Puta, quia gratius Deo ſilentium,
quàm fermo. Erravi. Ideo nulli comparatur,
quòd in rerum umiverſitate par nihil illi ſit. Co-
lumba oculos exæquat, vitta labiis quam ſimil-
lima, non minor capillis caprearum grex. Ser-
moni quid ſimile? Deus ipie unigenito daturus
nomen, ab eloquio Verbum nominavit. Et
quidem per illum omnia fecit, ideoque Omni-
potentiam dicere illum potuiſſet: maluit tamen
in Filio, præ Omnipotentia, Verbum hono-
rare. Quin omnia creare illi placuit quodam
modo loquendo: Dixit, & facta ſunt. Et qui-
dem æque lingua Deus caret & manibus: ta-
men cùm alterum deberet ad hominum cap-
tum aſſumere, antetulit Operationi ſermonem,
mundumque loquendo exornavit. Diſce, homo,
eloquii dignitatem. Diſce incomparabile æſti-
mare, quod comparari non poteſt. Nihil cures
magis quàm verbum, cujus pretio nihil par eſt.
Et eloquium tuum dulce. Eruit & viſceribus elo-
quii, unde illud commendet. Non eget alieno
fuco, ſuo dives colore eſt, ſuâque ſat fulget na-
turà. Porrò quod in eloquio maximè a ſponſo
ſuſpicitur, non elegantia, non parſimonia;,
non prudentia, non denique aut fervor aut ar-
dor eſt. Dulcedo extrahitur, quæ præ omnibus
ſermonem ſponſæ ornet; vel ſi non ſola ornat,
ſola placet, & laudibus exornatur à ſponio.
Quod ſi ita eſt, zelatores calorem detrahant, &
dulcedinem inſerant ſermonibus ſuis. Mel &
Lac ſub lingua Chriſti; cujus & labia non flam-
mæ, ſed favo mellique conferuntur. Scio Ver-
bum Dei gladium efle ſpiritus. Sed gladius,
quo viſcera transfiguntur, non Ferrum eſt, ſed
Mel. Melle vulneratur Cor, quod & capillo &
oculo vulnerari conſuevit. Dulcedo cuſpis eſt
divini Enſis; & pectus, quo gladiorum acies

Prov. 15. retunditur, melli patet. Reſponſio mollis fran-

§.

Lingus
eura.

git iram. At, inquies, ſi tam efficax ad pe-
netrandum dulcedo eſt, cur Joanni Chriſtus
apparet, erumpente ejus ex ore gladio parte
utraque exacuto? Fortè favus ſponſæ videre-
tur, qui gladius viſus eſt Joanni: & tot inter
candelabra emicans telum, vel nimium videri
cupit, vel fucum facere ſatagit. Eſlo, modò
favum pro lingua geſtet in ore, modè gla-
dium. At nullæ fluunt ſanguinis guttæ ex en-
ſe, ſtillat autem multum mellis è fſavo; hoc
eſt, ſilet armatus, ne vulneret, cujus forent
verba ſtillæ cruoris; non ſilet Melleus, ut læ-
tificet, cujus tot ſunt dulcedinis guttæ, quot
oris verba. Et eloquium tuum dulce. Septuagin-
ta & Hebræi legunt: Et eloquium tuum deco-
Tum. Mirum, quam conveniat laus eloquii co-
lori labiorum! Decorus ſermo, non effuſus, non
audax, non ardens, non fractus, gratiſſimus
ſponlo eſt. Porrò quam parcè loqui debeamus,
tum ex vitta, cui labia comparantur, tum ex
verſione LXX. & Pagnini ex Hebræo deduci-
tur. Ubi enim vulgata habet, ſicut vitta coc-
cinea labia tua: LXX. habent, Ricut funiculus
coccineus: Hebræi verò; ſicut ſlum coccineum,
labia tua. Idem verecundiæ color , ſed vitta
attenuatur non in funiculum modò, verum e-
tiam in filum. Ut diſcamus, credo, ad com-

peſcendam linguæ procacitatem non neceſla-

rium eſſe pudoris grande argumentum, ſed
quamlibet ſufficere verecundiæ ſcintillam. La-

Xior vitta, funiculus ſtrictior, filum penè di-

menſione caret. Etiam filo ligari debent labia:
ut non modéô ſileas in medio Magnatum, vel
ad aras pronus, veruùm cujuſvis ſeu loci, ſeu
viri reverentià ſermonem cohibeas. Væ tibi;
ſi ſilere neſcis, niſi vitta labiis circumducatur.
Nec ſapientior es, ſi funiculo eges. Felix om-
ninò futurus, ſi vel fili verecundia erumpen-
tem ſiſtat intra labia eloquentiam, imò veròô
audaciam.

Sicut fragmen mali punici, ità genæ tuæ,
abſque eo quod intrinſecus latet.

Verecundia virtutum Regina in genis re-
cumbit, ex ſeſe parturiens, qua exornetur,
purpuram. Et quidem præ fronte genas deſti-
navit ad ſolium; tum ut latiùs imperaret, tum
ut dextera, lævâ faciei parte occupatà, tam in
ſecunda, quam in adverſa fortuna regnaret at-
que floreret. Neque enim aut exui debet blan-
diente felicitate, aut deprimi ſæviente huma-
narum rerum procellà. Verecundia autem, in
fragmine magis quam in cortice mali Punici,
imaginem ſuam deſignandam expingendamque
curavit, quòd fragilis fictuſque pudor is eſſe
poflet, qui in extima cordis ſuperficie vernat.
Quis eſt enim adeò perfrictæ frontis, ut non
aliquando erubeſcat? At verecundia non palàm
modò, ſed & in penetrali purpuram non de-
ponit, tam coram majoribus, quam cum æ-
qualibus concolor ſibi eſt, nec de ſe modeſtè
duntaxat loquitur, verum & modeſtiſſimè
ſentit. Et quidem plurima naſcuntur Poma;
quorum cutis æquè rubet, ac rubet malum Pu-
nicum. Verùm cruſta illa verecundiæ exulat à
medulla, & tantùm ad oculorum lenocinium
Pproſtat in cortice. Sola Punica medullam nu-
triunt cuti concolorem eandemque purpuram
& in viſceribus texunt, & in cortice expli-
cant: ideoque præ cæteris fructibus ſola naſ-
cuntur coronata. Etiam toxica rubere nôrunt
in ſuperficie granorum. Facilis eſt Verecundiæ
cortex, medulla verò rara admodum eſt. Quid
quod ſponſæ verecundia non modò non con-
fertur cortici mali Punici, verùm in ejus tan-

M. od. zſtia
&& vere-
ciendia
ubique.

Vireus ſo=
1 14 4 4ℳ.
Mod ſsia

ſine ſpirs⸗

tùm fragmine adumbratur? Equidem, ſi,; re-

jectà quodammodò Verecundiæ chlamyde, e-
jus duntaxat viſcera exquiruntur à ſponſo,
cur non ſatis fuit Punico malo, ſeu inciſo,
ſeu diducto, alioque, ſive caſu ſive niſu dif-
fracto, ſponſæ Pudorem exprimere? An
idem in granis rubor ſeu ultroô pateant,

non Amore
ſen duci non

. . 1metss.
violenter proferantur? Color ſanè idem, ſed .

non eadem Gratia. Væ pudori, ſi ſuas tantum
opes explicat & parit, dum vulnus atque in-
juria obſtetricantur. Si Verecundiam expo-
nis, dum Superior cogit, aut calamitas ru-
bere monet, coactè pudicus, & non ſponte
verecundus es. Tuâ debes maturitate ſiparium
reducere pudori tuo, eique ſcenam in corde
aperire. Denique, ſpontaneam ſponſus Vere-
cundiam maximè probat, quam non timoris
ferrum, ſed amoris maturitas aperit. Hanc in
ſponſa amat, hanc miratur in Punico. Et Po-
ma quidem reliqua haud maturitate cermihus
aperiri, quippe quæ careant in medulla infi-

gnibus verecunciæ. Quia intus non rubent, à
C.4 010

32
ſolo vulnere diduci expectant: monente Na-
turâ, eam tantum exponendam eſſe Virtutem,
quæ rubore, quaqua patet, non caret. Ncut
fragmen mali Punici, ità genæ tuæ, abſqué éo;,
quod intrinſecis laiet. Quid, aut quo modo
placet, quod latet? Imôò placet illud maximè,
Bona o=- quod minimè patet. Ubi enim Vulgata legit;
cultanda. NRicut fragmen, &c. transfert ex Hebræa Pa-

gninus: Sicut fragmen Mali Punici tempora tua

Talenta inira cincinnos tuos. Cui concordant LXX. itaà
lateant. vertentes: JSicut cortex mali Punici Gena tua,
Humili- extra taciturnitatem tuam. Viden'’, aut involuta
tas appa- cCapillis tempora, aut genis taciturnitatem vela-
vere neſ. tam quam maximè placere Sponſo? Ut vides,
btct⸗ non fragmen granorum pompam oſtentans,
etiamque coronæ diſpendio inſigniumque im-
perü diſciſſione opes reconditas proferens;, ſed
cortex, omne coloris opificiique pretium oc-
cultans, commendatur. Ricut cortex Mali Pu-
nici Gena tua, extra taciturnitatem tuam. Pla-
cet Genarum decor, ſed Taciturnitas plus pla-
cet. Quæ enim ſub modio teguntur, ea ſine
modo Chriſto rutilant & emicant. Quod ex
Hebraica verſione apertiùs edocemur, quæ ha-
bet: Sicut fragmen mali Punici tempora tua in-
tra cincinnos tuos. Quid fragmini granorum pur-
puram exponenti cum temporibus intra cincin-
nos deliteſcentibus? Ibi patet pulchritudo, hic
latet. Ibi opes exponuntur, hic velantur. Ibi
quod tegebatur, fracto cortice detegitur; hic
quod proſtabat, promiſſis cincinnis occulitur.
Enmimverò occulta Deo clarius patent, &
nulla gratior Chriſti oculis pulchritudo, quàm
quæ latere novit. Denique qui aurum forma-
ri in luto juſſit, & uniones in conchis naſci,
¹s ſolum pretium ducit & latebris. Meritô igi-
tur verterunt LXX. Nicut cortex Mali Punici
gena tua, extra taciturnitatem tuam. Pulchra
intra Punicum grana, ſed pulchrior Sponſo
cortex, à quo grana teguntur. Gena non placet
quòd rubeat, ſed quòd vocis arca ſit, & velu-
Sermonis ærarium. Latet enim ſub geris lin-
gua, & in lingua voces conduntur. Quamquam
à LXX. aliquid diſcimus, quod hactenus non
Compati diximus. Nicut Cortex mali Punici Gena tua. So-
neſcientes. ius corticis decor gratum exhibet Sponſo Pu-

Tderag, nicum Malum, & una duntaxat gena pul-
poſtmulis Chritudinis eloquium promeretur. Nimirum
virtutis docet Sponſus ſatis eſſe debere ad laudem ju-
indicia ob dicium quodvis ſanctitatis atque virtutis; nec
levem de- udices multiplicari oportere, in commenda-
Superio- tionis teſtimonio proferendo, ſed ſpectatores.
a Geste Vidiſti Corticem Punici; quare non laudas?²
nboperan- quare Punicum eſſe Malum non teſtaris? ſpe-
tem. Qaſti alteram è genis; cur non decoram fa-
dasSr ciem pronuncias? ſæpè, inquis, ſub decore
non ſnt COrticis inanis latet medulla: nec rarò altenius
difßeiles. Proſtat cortex, alterius tegitur fructus. In
veſtimentis ovium quam ſæpe lupus graſſatur?
Genarum verò quàm una fulget, tam ſordet
interdum altera, ſeu vibicibus exarata, ſeu na-
turæ vitio corrupta. Babylonici ſimulachri laus
inconſulta foret, etiam poſt argenteum pec-
tus, & aureum caput. Adeò commendare non
licet, niſi à vertice ad digitos uſque explora-
veris, quem commendare debes. Fortè enim
quem nmraris in capite aureum;, deprehendes
in pedibus luteum. Sapienter ſanè: Verùm Ju-
dicis ea eſt exploratio, non Sponſi, damnatu-
ri, non amantis. Amanti ſufficit ad præconium,
una genarum in vultu, ſolus cortex in Pomo.
Charitas enim, quæ peccatorum multitudi-

Cenſores
aliorim.

Compati.

Oliva

nem operit, virtutem non retegit, ejus co-
lore corticeque contenta; ut in pretio habeat
refulgentem. Audis blandientem tibi ſodalem:
fed fortè, inquis, mellitus ſermo jaculum te-
git. Inſidiatur forté, qui blanditur. Vides a-
Eum demiſſis oculis incedentem, cùm illicô non
virtutis allectus ſpecie, ſed vitii ſuſpicione de-
luſus, Quis novit, inquis, an exſpiraverit in

pectore Pudicitia, quæ ſpirat in vultu? Etiam

ſepulchra alba ſunt, non ad meſſem, ſed ad'
mororem. Non fido cruſtis. Qui ſericum con-
texuit, Vermis eſt. Ita è luce qui umbras e-
ruit, & è& Mundo chaos educit, ſuſpicatur in
melle toxica, in luce fulmina, in tranquillita-
te procellas. O felix charitas, quæ quam tar-
da ad ſupplicium manum armat, tam liberali-
ter ad præconium ſermonem effundit! Dubitat
de ſponſæ ingratitudine, non tamen inaudit
causâ eam damnat; ab ea non pœnam exigit,
ſed ei accuſationes exponit. Ni ignoras Te,
puleherrima inter mulieres, egredere & abi. Qua-
ſi dicat, Ad me delatum eſt, quòd contra me
ſuperbias, ignara conditionis tuæ. Si ità eſt,
egreſſu tuo robora accuſatorum teſtimonium
vel illud infirmato, non abeundo. Et certè ad
ſuſpicandum non leve indicium aderat, quod
ipſa paulò antè profeſſa erat, ſuam non cuſto-
diſſe vineam villis alienis præfectam.

gloriabatur à ſe amari Spenſum,
pecta poterat inanis gloriæ. Tamen cuncta-
bunda Charitas non feſtinat ad damnandum,
cùm in laudibus tarda efle non poſſit. Sic Da-
vid virum juxta Cor ſuum citò nimis pronun-

ciaſſe videtur; quem poſtmodum & homici-

dam & reum coactus eſt graviſſimis ſuppliciis
coërcere. E contrario, Sodomorum & Gigan-
tum ad coœlum pertingente tum vociferatione
ſcelerum, tum audaciæ teſtimonio, adhuc du-
bitat, & explorare modéô per ſe, modò per
Angelos libuit facinoris immanitatem. An non,
ſolo adoleſcentiæ & Principatus veſtibulo, Sa-
lomonis ità captus eſt indole, ut penè filium a-
doptaverit, quem paſſus eſt contemptorem?
Citò nimis de Jeruſalem dixit, Haæc requies
mea in ſæculum ſæculi, in qua ubi caput rech-
naret non habuit, quâmque exæquare ſolo co-
actus eſt ekaltantem ſe in patibulum.

Sicut Turris David collum tuum, quæ
ædificata eſt oum propugnaculis: mille
olypei pendent eæ ea, omnis armatura
fortium.

Collum ea quæ ab ore accipit alimenta Concie-
natores

Zelus a-

membris partitur, & tranſmittit in ſtoma-

Planè Superior
quæ ſuam affirmabat ſponſi vineam, quæque tardus ſis

haberi ſuſ- “d pæne,
promptus

ad laudes

Pfſ. 131.

14.

chum. Deſignantur in eo ſanè Concionatores, „imarum
& ii omnes generatim, quorum in æificandis ſa curent.

ornandiſque Chriſti membris deſudat indu-
ſtria. Hi verò, in morem Turrium, mumiri
debent propugnaculis, omnique armorum ap-

paratu inſtrui, quòd quam difficillimam, ma-

ximéque obnoxiam diſcriminibus provinciam
ſortiti ſint. Quæ quidem propugnacula cautiſ⸗
ſimæ circumſpectionis, providique timoris;
non ipſis duntaxat proderunt ad munimen, ve-

rùm & ad aliorum erigendos animos non mi- pyzg exri-
nimum conferent. Quid enim validius ad in- plorum.

flectendos animos à vitiis ad virtutem, quam
vita Sacerdotis nunquam deſes, nullaque ſin par-
te vallo, foſſãque deſtituta; cujus & ſermo par-
EcUsS

Zelus A-
nimarum
cautuie

Aer aenh
,

un/
l
eh Ii 1
„TrrMatot⸗
Geſelal
1 mun e

⸗ goa
g., Nbramel
elorum!
olſune
„e Tranleun
Grn. Ttan 3
zu e) lo⸗ 1
1 nutbluns e
4 ge ſechol, ne
zneg. .
) Gl c⸗
unm habens

Trleunt dm
lt, on ſtan
II, CNOnO
Crtuumprocd.
1,6 ſdores
1 boramr! N
refk, Cuig
mi tennatiol,

uue recect
umaſcg perli
Chrik

nNon ihr

Unl Ale,

n dotenib
cirtg, ilr
leet,
adan Weriche
4 it, enp

enwn

N ehene
ane
n

in Cap. IV. Cant. Canticorum

₰△

Hl cus, & oculus S 5 ener caſigaus in 4 eum deſeruere moriturum pro W
n & ambitio depreſla ſint. erte ranciſcus oris ipfis. e6 Turris David „ quæ delectat ſpe- infidi.
Ennl ſilentio pietatem populos edocuit, & Aloyſius ctaculo ſui circa ſe excubantes, Tranſeuntes
Aumt. oculorum modeſtia dedocuit adoleſcentes im- duntakgat docet. Neque enim inanis eſt Sacra-
n puritatem. Quod expreflum videtur in Hebræo mentorum verſio ILXX. quæ ità habet. Vient
olan ex Pagnino, ubi ita legitur: Nicut Turris Da- Turris David collum tuum, quæ &σlificata eſt in
cneik. vid oollum tuum, ædificata ad docendum tranſ- Tualpioth. Maluere LX X. exponere, ubi ædifi-
irantti euntes. En quo modo, veriæ ſunt arces in co- cata eilet Turris David, quàm quo modo; ſi-
ltut Hün dices, & qu ratione illa doceant auditores, tum;, non propugnacula expreſsere. Sapienter
m ſ quæ prædicatores muniunt. Propugnacula do- ſanè. Nam arcibus ex loci opportunitate plus glectio
lcuncen⸗ cent: mirum enim quàm proficiant ii quibuſ- ſecuritatis ineſſe, quam ex moœnium firmitate Katus. Z
unbrat. cum agis, quòd te ad omnia ſuſpenſum vi- nemo non novit. Siquidem adverſus naturam KReligionis
hitnni deant, librantemque omne verbum, omnem- Arduum certamen eſt, Artem verè Ars vincit.?να⅜⁰o.
Kanqullte. que oculorum reſpectum! Edificata ad docen- Hinc intelligant, qui adhuc incerti fluitant de
uintr. dum tranſeuntes. Nota quos docendos ſuſce- vitæ genere deligendo, parùm prodeſſe pro-
en hel. PEamilia. peris. Tranſeuntes, inquit. Adverſarios paſlu- pugnacula, ſi locus inacceſſus non ſit. Orabis
drt Din „esscum Trus es, quos modò à latere tuo abire non poſ- frequenter, ſæpins communicabis in Dignita-
den imnli ſeculari- ſe gratularis. Ideò noli cor tuum eorum inſe- te; raròô epulaberis „Opes lar giter largieris. Pro-
nunn ekiſh rere pectori, ne, avolantibus ipſis, de te di- pugnacula iſthæc ſunt ſatis tirma, ied loci op-
orat Je, catur, quòd quaſi Columba remanſeris ſedu- portunitate non mumta. Malo in clauſtro co-
Gdi. Ga, non habens cor. Noli dicta geſiaque om- medere, quam in ſolio jejunare. Malo ſub pan-
