ſiæ cuſtodivit. Sponſa ideò vineam ſuam non
ſervavit, quia alienis præfuit. Nunc veròô
cur aliquando Infulatus Sacerdos, qui vix
quercum unam poſſidebat, & excolebat agel-
lIulum non benè cultum, latifundia, villas, &
baſilicas, ad invidiam equitum, poſſidet? quia
alienas vineas non ſanctè cuſtodivit. Si tamen
cuſtodiſſe, & non potius diripuiſſe credendus

Munerq

eft alienas, qui ſuam in ſimilitudinem Para-

diſi Eden & amplificavit, & aromatibus uni-
verſis conſevit. Cypri cum nardo, nardus & Cant. 4.
crocus, ſiſtula & cinnamomum, cum univer ſis lig- 14
nis Libani, myrrha & alos cum omnibus pri-
mis unguentis. Nihil ubique terrarum ſpecta-
tur aliquando (quamvis hac noſtra ætate per-
rarò, & fortè nuſquam) aut munificum aut
voluptuoſum, quod non in horum domibus &
præguſtes & ſpectes. Quam exſuperantiam ter-

renæ opulentiæ & deliciarum equeſtrium non

horruit Bernardi ætas, ut ſæpiùs ſuis in Epi-
ſtolis luget, in Solis palatiis & Dioœceſibus im-
Perantium, ſed in cubiculis quoque & Cano-
nicorum & eorum qui Monaſteriis præſunt,
quorum interdum & avaritia congregat, &
luxus diſſipat gazas, magnis Regnorum Duci-
bus non diſpares. Eorum veròô, antequam ton-
derentur capita, ut Clericis ſeu Cruci adſcri-
berentur, patrimonium erat patella, urceus,
& arroſæ papyri bibliotheca pertenuis. Nunc
ex iis nonnulli utinam non vomant in myrrhi-
nis, & conent in cryſtallo.

EX CAP. II. CANT. CANTIC.

Ego ſtos Campi, & Lilium convallium:
ſicut Lilium inter ſpinas, ſic amica
mea inter kilias.

Ui in Campo flos eſt ſine nomine, in Mamie⸗
walle Lilium eſt. Nimirùm virtutum an- Te Mint,
teſignana, & quodam modo Imperatrix humi-“
litas

M Pl &

Mnlne in cc
l Cuo cionn
lut le dui
lano ſld⸗
do Numen
m eit, Lil
kmtudo, n
ln ſe)

nnude,

Ge milglen titn

n

l ſor 6

I Cann 1
Sal de &

& ſin
4 U
Sa Celi
An 1
Ollchrun
4 o, tar
. 0, Ut CI
lonſ

nghtig,, .
Alu,
RK lin. .

Kihit

inlgen
Korin .
can
3 Ios 1
in lecheh
8 korei
o reſenne 8
muſennmt.
Tibi D 1
Okem eſe 1Ne
Kitmn NH
i lechn
n tot,
on e Ledh N
noh figte.1
n, Iuiin
uerere veſg
ſed non in
k ltit ⸗

eni.

itein: Vrl
N
inymmpki mn 4
ur aunum ,
luros Loc
ann ſuam m
Nunc rerd
08, (i ſi
Neolebitage
ia, Vlls, &
policet! na
Vit. A tunen
iſſe gelenchn
Udinem Parr.
Otnatihns un-
o, Norit r
n unidtſſeln
omtile i⸗
Iatumn heel⸗
tra ettte der⸗
nuniftcun ar
Imdombis
perartin ter⸗
gneſnum un
6 ſiiz in Eri⸗
icelbis
be e Cn
eris Prelunn
ongkeget)
norumn Dur
Antequen tor.
Cnci aln
tela, Melh
tentis. NM
ant in n

AMWI.

onnlin
tten

—

in Cap. II. Cant. Canticorum. 15

Chriſti litas florem Campi in vallibus ad Principatum
Incarna- fHorum evexit, Liliumque dixit: ut Regem

tio Deo Principémque intelligeres. Et in campo qui-

gloria. dem Laborem adumbrari nemo dubitat: ex
quo illud licet addilcere, etiam Laboris cam-
po uberiorem eſſe demiſſionis vallem: ſiqui-
dem & in agro flos, & Lilium in valle eſt.
Illad quoque duxerim adnotandum, à ſpon-
ſa ſponſum primo Regem, deinde Myrrham,
demum amcoeniori vocabulo & Botrum, &
Malum appellatum eſſe: ut ſuadeat ſibi quiſ-
Seyvitus que noſtrum auſpicandas eſſe blanditias Po-
Dei a, morum, & Botri à ſervitute, quæ ut amo-
otſervanz- rem exploret, Myrrham pro ſtipendio pen-
zia inci- qit, datura Botrum, ſi primum locetur myr-

hie Re rheuns inter ubera ſponſus. Ergo Rex ſit,
tm,
ira- ut Botrus, & Malus ſit: & Myrrha Botrum
tes. inter & Regem intercedat. Media mortifi-

Conſola- catio, ſed prima ſervitus: obſervantia Præ-
tioues Bei ceptorum agmen ducit, ſequitur mortifica-
ag, tionis ſtudium;, à quo dulcedo Orationis non
catas. divellitur. Plerique Myrrheum ſponſum amant,
Obedien- ſed Regem non patiuntur. Pati volunt, ſed
tia Ora- regi nolunt. Falluntur hi ſanè: neque enim
rin aula eſt ſponſa Myrrheum dicere, niſi prius
1. Cidien- Regem nominaſſet. Obedire primum ſtatuit,
tia neceſ- tum ardua ſuſtinere. Quin Myrrham ipſam
ſaria Fer- non diſſolutam geſtavit in pectore, ſed vin-
vori. culis adſtrictam. Denique Myrrha Faſciculus
efle debuit undique alligatus, ut imago fo-
Humili- ret ſponſi, immò ut foret ſponſus. Quæ enim
zas go- ſine obſervantia, mortificatio placuit unquam
riam ve- Chriſto, cui nec ipſa placere Crux potuit
arte. ſine obedientia? Crux, quæ tanti apud Deum
pretii eſt, ut orbem terrarum redemerit, ab
Afabili Obedientia accepit pretium: adeo nec ipſa
at. olitura Myrrha eſt; niſi, vinculorum bene-
ficio, adſiringatur in ſaſcem, ut tam careat
dulcedine libertatis, quam amaritiei tormen-
to non caret. Ego Fos campi, & Lilium con-
vallium. Quid ſi diceremus, caru'ſſe Deum
nomine in cœlo, cujus propagatum eſt nomen,
ex quo dignatus eſt in terra humilis apparere.
Erat ille qui erat, cum apud ſe erat, hoc eſt
in campo flos ideò ſine nomine, quia ſolum-
modo Numen erat. At ubi Verbum caro fac-
tum eſt, Lilium dictum eſt, tantaque Nominis
plenitudo, quanta Numinis exinanitio facta eſt:
ut ipſum ſe Numen continere non valens præ
plenitudine, effundi debuerit inſtar olei, va-
Iſai. 9, 6. Fioſque in titulos diſſipari. Vocabitur, inquit,
nomen ejus Conſiliarius, Princeps pacis, Pater
futuri ſeculi, magni conſilii Angelus, & cætera
Paſſim ex amplitudine nominis JE8U cogno-
mina diſtillantia.

Bumili-
tas inter
«quales

ſüstsset. In Campo flos Chriſtus eſt, hoc eſt, vulga-
Talenta Lis flos, & ſine nomine fœnum: in valle verô
medio. Lilium florum Princeps, pudoris ſpeculum,
erig. imago Coœli, Siderum æmulus, Solis proles,
Religionis ſimulacl õäl . .
Maners MMlachrum Divinitatis, cui nec pompa ipſa
vilia ig Salomonis valuit in ſuo decore conferri. Et un-
viro non de, rogo, tanta Convallis ac Campi diſſimili-
Vili.

Ego fios campi, & Lilium convallium.

tudo, ut cuùm hic foœno ſimilis, ibi Rege major
ſponſus effloreſcat? Eoo flos campi, & lilium
convallium. Humilitas vallium decus campo
Præripuit: & exaltare valuit ad regnum florem,
quæ ſola & exaltare ſolet & exaltari. Verùm,
quid humilius campo, quid planitie depreſ-
ſins? Rectè ſanè in collibus flos eſlet, qui in
Ethicæ Tom. I. Pars II.

ſola humilitate effloreſcit ut Linium: nunc ve-
rô cùm ſeratur in exæ uato campo, haud ſœ⸗
num eſſe debet, & ſine nomine flos. Quis
tumor in Campo? quis tumulus in planitie?

Immô eò uberior ad feracitatem Lihorum
Campus valle videtur, quò hicé & humilita-

tem præ ſe fert in compreſſione, & charita-

tem in latitudine. Cur ergo, ſi non altior Val-
le campus & latior eſt, ſi non humilitatis ca-
ret imagine, & ſimulachro ornatur charitatis;
Lilio caret, & florem nutrit? Præſertim cam
humilior quoque ſit præ Convallibus campus,
quando ille montium, ſaltem vicinià exultant
atque ſtipantur, procul hic ab omni tumore
atque faſtigio longè latéque protenditur. Ni-
mirum hoc illud eſt, quod tantum ubertatis
ſupra campos Vallibus defert. Fateor, exæ-
quata æquè Camporum ac Vallium planities
eſt: Verùm hæ vicinis provocatæ Montibus,
in ſua adhuc depreſſione conquieſcunt. Com-
preſſus jacet Campus, & forté Valle compreſ-
ſior, ſed procul à Montibus. Jacet, ſed nulla
collium vicinià ad ſublimitatis cupiditatem ir-
ritatus; cùm;, ê contrario, Vallis, Montes in-
ter & Colles, cacumina inter & ſublimitates,
procumbat. Videlicet Humilitas inter humi-
les non ſerò addiſcitur, ſerò repudiatur: at
juxta ſublimitatem, humilitatis meminiſſe ar-
duum eſt, rarum eſt, nuſquam eſt. Quis enim
non in Monaſterio humilis? Quis non ſuper-
biat in Aula? Quoad caret vicinià Excelſo-
rum & Cacuminum humilitas, ſublimitatem
facilè negligit: at ubi Montes ſpectaverit, tæ-
det eam convallis. Si nullus commendatur in
Religione, ſi nullus effertur, ultrò injurias
appetimus, ultrò præconia faſtidimus. Sic
æggiùs laudes quam contumelias in Tyrocinio
exhorremus, unde Montium faſtigia abſunt.

Religioſt
perfebtios
ves n
Pernant
ſaculares,
nec alios
KReligio-=
Jos.
Humili-
tas veras
Occaſio
adetegit
virtutems
Tro in
religione
cur non

ſe aApé rbiat.

Ubi verô Vallis propinqua facta fuerit Col-

libus, ubi ingeniorum cœperit ardere confli-
tus, Qui velit ingenio cedere, rarus erit.
Ideoque Flos campo, valli Lilium innaſcitur;
quòd copioſius atque nobilius muneretur Deus
Humilitatem juxta Montes poſitam, non ere-
ctam. Cohorruit ad vaticinium Principatus
Saül inter aſinas; qui ferre nequivit in Reg-
no nec Davidis laudes, nec Samuslis leges.
Qui reliquêre omnia Apoſtoli, quoad fuere
Campi, procul à ſucceſſionis Spe, ante Chri-
ſti pedes jacentes, nullus de Regno cogita-
vit. Ubi prænunciatà Domini morte, de pri-
matu Eccleſiæ agi cœptum;, illicoò facta eſt
contentio inter illos, quis eorum videretur eſſe
major. Unius Montis non ſpectata nec exhibi-
ta, ſed ſperata vicima duodecim erexit valles,
ipſo licèt eis præſente Humilitatis magiſtro.
Nimirùm, ſi nullus altior eſſe debet, gaudet
unuſquiſque compreſſione: quòd ſi, Chriſto
decedente, aliquem Eccleſiæ imperium ſpec-
tat, jacere nemo ſuſtinet, ſervire nullus po-
teſt, omnes Principatus exagitat ſpes, ſolhici-
tat altitudo, vicinia erigit. Elevato Sole, Lu-
nam in ſuo ordine conſtitiſſe, prodigium eſt
tum apud Prophetam, qui illud commemorat,
tum apud Bernardum, qui renovatum ſtupet
miraculum in Monaſterio Galliæ primario;
ubi, promoto ad infulas celebris Eccleſiæ Ab-
bate, in ſua adhuc Monachi humulitate exul-
tabant.

Ege

Luc. 226
24.

16

Ego pos Campi.

Talentz Et quare non Cœli Sidus? Et quare Spon-
Ene Glo- ſi decor immortalis cum caduca fœni venu-
iee "5 ſtate confertur? Cur, qui ſuæ abundat in Cœ-
lo dignitatis ſimulachris, ſectatur in campo
Nil pra- flores? Aut, ſi flos dici optat, quare non
ter Deum. Valis aut Horti, ſed Campi flos appellatur?
Enimveròô in eo exultat Dominus, quòd &
flos ſit, & Campo ſufficiat. Ego fos Cam-
pi. Gloriatur Chriſtus, quòd Campus ferax
omnium omnino frugum, qui amari poſſet,
poſſet promoveri, ditari & coli poſſet, uno
ſe flore contentus ſit. Sic Beatiſſima Virgo,
quæ totum mundum pellicere potuiſſet, uni
Chriſto cor ità dedicavit, ut eo tantum con-
tenta eſſet. Attende. Unius vaſis anguſtiis flo-
rem excipi haud mirum eſt: at Campi ampli-
tudinem flore contentam eſſe, miraculum pe-
nè dixerim. Uni vacare Chriſto Paulum;,
cognomento ſimplicem, magnum eſt, ſed mi-
rum non eſt. Quid enim vir ille omnium ho-
rarum, & nulhius calliditatis, ageret niſi ora-
ret? Vas erat; ſatis illum & exornabat, & fœ-
cundabat flos. At Hieronymum, pectus illud
capax terrarum Orbis, campum illum omni
diſciplinarum genere excultum, illum virum
ſupra homines & ſcientiæ copiâ, & ingenii
acumine, & profunditate prudentiæ, eremi
concluſum rupibus uni vacare Chriſto, ſum-
mum eſt, mirum eſt, miraculum eſt. Cam-
pum frumenti ſegetumque feracem floſculo
contentum eſſe, nonniſi prodigium eſt. An
Talenta non vox una multorum eſt? Laterem ego in
H cubiculo inglorius, ex Chriſti vulneribus diu
Sha,is nockuque pendulus, niſi me magnarum rerum
vang, Capacem Eccleſiarum ſollicitudo abduceret &
latebris. Parum eſt, ut orem, qui docere poſ-
Hamili- ſum. Et aptus imperio amimus vix ſervire diſ-
zas rara. cit in clauſtro. Enimverò Lucis Sol dives do-
Gus eſt à natura, Terras omnes luſtrare, &
Cœlum, quod ornatum cernimus, immotum
Nil pre- nobis ſpectamus: uſque adeò latere non de-
ter Peum. bet, qui lucere novit: & ſterilis habendus
eſt Ager, ſi, cùm ſegetes dare poſſit, uno
ſe fe flore conveſtiat. Verùm deſipit ſapien-
tia,; quæ in Sole collocat exedram ſuam, cùm

audiamus placere Sponſo Campum unius dun-

taxat fertilem floris. Imô gloria noſtra hæc
eſt non minima; quòd nobis IESUS tam ma-
gnus ſit, ut nobis ſatis ſit. Licèt ſis Cam-
pus, noli Tibi ſterilis videri, ſi hoc uno flo-
re veſtiare. Flos ipſe Campi eſt; & quidem
cum Tu illi ſufficias, planè ille Tibi ſufficere
debet. Flos eſt, ſed in quem campus illi bea-
tôrum Spirituum ampliſlimus proſpicere deſi-
derat. Flos eſt, ſed qui Campo Paternæ Men-
tis auguſtiſſimæ ſatis eſt: neque enim Mens
illa œcunditatis fons alium in ſeſe florem pro-
ducit, quem ſi Tu fortè produxeris, infoœ-
cundus videris Tibi. Ego ſlos Campi. Miror,
quòd Campus flore contentus ſit; unoque ſat
ſe credat expletum Cor Chriſto, cui regno-
rum amplitudo ſeges exigua eſt. Verùm ſecre-
tius quoque hic tegi myſterium arbitror. Chri-
ſtus enim tum Flos, tum Granum, tum Bo-
trus eſt. Porré Campum frumenti uvarum-
que capacem ultra florem ſuam non explica-
re pompam, inaudita eſt contemptæ fſocun-
Nil præa- ditatis modeſtia. Non diſplicet unum germi-
ter Denum. nare in Campo Chriſtum, ſi in ſpeciem fru-

Oliva

menti erumpat. Placet Chriſtus, ſed ſi Botri
inſtar effloreſcat in Campo. Libenter annona
Mundi caremus, ſi Dominus ſit annona. Va-
leat frumentum aulæ, ſi Chriſtus fiat ipſe fru- ua.
mentum. Rejicio in patria Gloriam, ſi in Mo- Inientio
naſterio inglorius non lateo: & Senatorem me mala:
eſſe non memini, dummodò inter Chriſtianos nbitis,
Oratores adſcribar. Deleatur ex Equitum al- Gloris
bo Nomen meum, ſi tamen in Theologorum Dei ma-

Intentis

catalogum tranſcribitur. Verbo; frumentum 7o" tas-

ſit Chriſtus, & à ſæculi jejunabo fermento. *.
Religioßs

Quam verèò rarus eſt, qui ſi Campus fortè ſit, van⸗
carere velit & Frumento & Botro; Qui flo- lerig
re paſcatur, ſi non paſcatur: qui jejunus ſo- vana.
là delectetur floris pulchritudine: qui non ſa-
ginatus à Chriſto, Chriſtum colat. Vix unus
David futurum dixit, ut ſine Grano flos ſuffi-
ceret ſibi, Dei appetens gloriam, negligens
ſuam. Satiabor, cuùm apparuerit Gloria tua. Pfal. 16.
Quis eſt, qui ferat in Campo ſuo ſeſe Florem 17,
jactare, ejus præferens venuſtatem ſaturitati
ſuæ? Deus glorificatur, ſed ego inglorius vi-
vo: IIIe floret, ſed ego areo. Quid mihi
cum flore, quo nec paſcor, nec oblector? A
fructu frumenti,; vini & olei multiplicati
ſunt, qui Chriſto ſerviunt: at qui in id
Plur dormiat & requieſcat, unus Prophe-
ta eit.

Oi 3ie, . . . ⸗ Imitandè
Sicut Lilium inter ſpinas: ſic amica mea mimi.
inter filias.

Arduum ſanè opus, inter ſpinas non dege- Imitanss
nerare in dumum, ſed efflorere ut Lilium; Pauci.
Ppræſertim cùm ſpinæ non foris ſunt, ſed filiæ
ſunt, & nos circunſtant. Lilium, inquam, eſ- Correctio
to inter ſpinas, non Roſa: hoc eſt, foreas, „on ecet
ſed non pungas degeneres. Sicut Lilium inter Vronem,
Winas, c amica mea inter ſilias. Ergo ſine ſpi- qui non
nis non floret Lilium, hoc eſt à proximis alie- Vanaali
na Charitas defloreſcit: quæ, dum meminit “D Ri
Lectuli, à ſponſo provocatur ad campum au- hiorere.
diens; Ego ſios Campi, cùm ipſa dixiſſet; Le- Scandali-
&tulus noſter floridus. Sciat proinde amor, citò Zari faci-
ſe in ſpinam evaſurum, ſi ſpinas evadat. Si-
cut Lilium ſponſa eſt, ſed inter ſpinas, dun- Sesa,g,
taxat. Din cum ſponſo ſponſa non eris; citò vitamix-
carebis Innocentiæ deliciis, ſi nocentium cu- ta.
randis delictis carueris. Nimirum Lux, quæ Oratio
in tenebris luxit, Lilium amat inter ſpinas. Si Irvaen
Impiorum refugeris conſortium, fugiet à Te; zi,*
qui pro nobis factus eſt peccatum. Maria, Erecleßia
dum Chriſto caruit, & in Templo verſata eſt, mixta
& in cubiculo, vix Deum concepit, & ad mali⸗
Montana feſtinat; vix peperit, & in ͤÆgyp- us.
tum deſcendit. Ex quo Lilium protulit, ſpinas &vvatz
quærere debuit aut curarum, aut impiorum. ogr
Sicut Lilium inter ſpinas, ſic amica mea inter imperfe-
Kklias. Ità eſt: Convivendum eſt ſpinis, ſed ne- Au.
quaquam adhærendum. Sepiant te, non tan-
gant: circumſtent, non lacerent. Denique;
Inter ſpinas Lilium, non cum ſpinis: ab illis Femilze
non abeſt, ut eas juvet; non illis immiſce- nila ac
tur, ne diſcerpatur ab illis. Intelligis, credo. Haielatt.
Zelus non degeneret in amicitiam: non verta- bas.
tur in amorem charitas. Floreat Lilium, ſed
inter ſpinas. Niſi Proximi quibuſcum agis, ti-

Familia-

bi fuerint ſpinæ, Tu illis deſines eſſe Lilium. Perſecutit

Ut tu floreas, illi pungant: quod ſi floruerint uiilis
ill, Tu degenerabis in ſpinam. Mentior,
niſi id evenire noſtris ſpectavimus oculis in
Eccleſia. Sæviére Cæſares inſtar ſpinarum in
Eccle-

.

yliimt
n flur.

9 rnif⸗
pin ati vo
n pienci
Carnde.
udliim.
glin
gins Nit.
7ag Arics!
.
in inn i
eis hhlil⸗
As) innicss p
Eloe gul
mnto d
vn Vimmt
6 i Cblii
ſar inn, Parent

,r uin i ele

on mnenmn aete
4 .
21 Intem, ha
(Nen i tena
.
6Se Mnncglo
Gn, urimun
6e Lunm wct!
un CInſio acci
unmet; mon
un Verum qu
sine t, cwe⸗
ogumn ſin
tu. Duppe
4. . 5,†.
uhhen Qu
I vumm
, etiam P
D e, &
Angatim ten
r
I, Cn
lrem inle
( ſ M
fen ding,
igt, Nn
Darbetulun

ie me
.
A
Pmt I
Aun.0]

Nein, ſ

un, tire
6 Nümn uin
4 en ſe
Chriſt
1 Utur, arb
rcln f

4 le

N.

e ln
ien

ldan
Unor
na V.
Oem Ne ni
Enſtinn 4
biumd
Copenmn N
funnennm re
Eemenn A
loreſt, 1
Eeunms ſ. ue
lni monſe
Viu umn
flos ſult
neoligen
Blnia me
le Floren i
n ſinmtti
glorin ni.
Qid minn
bledor! 4
mulküet
ui in
ns Propte.

8 non ege- E
ut Lim;
, ſed le
Dqamn, ,
K, Korens, nt
Liliumn ina e
rgo ſeſfr
um mmnit ,,
Calnplnal n
diuiflet; le. N
le ano, Cn
8evadet N
lpinmy ln in
on etis; i
ocentium n.
n Lu; 4
ter ſging N
ſugtet leing
Um. Man,
o vethet Ae,
ceſit, Kul,

tulit, in ,

Gt inpiondd /9
ica Men na
hinis, Nrei
te; 0
t. Denchei,,
ſinis: ,
is iinde ,
9: No Fettr,
Lilum, 1
ſun l
6ele I n,
lſhonen
Menrot)
us ols

. 1
tu
ſp Pac

in Cap. II. Cant. Canticorum. 1 7

Eccleſiam, & viguit tunc illa inter illos, ſicut
Lilium. Verſi ſunt illi erga illam in flores, &
penè verſa ipſa eſt in ſpinam. Defloruit inter
flores, quæ inter ſpinas floruerat.

Sicut Lilium inter ſpinas; ſic amica mea
inter filias.

. Cur Matri factæ ſunt ſpinæ vel filæ? Un-
de. de in tantàâ vocabuli dulcedine tantus irrepſit
7/4 Neli- furor ſæviendi? Cur ſpinæ ſunt, ſi filiæ ſunt?
gioßt. Cur? attende. Ideo filiæ ſunt ſpinæ, quia Ma-
Hameni ter eſt Lilium. Dicam clariùs; ideo laceratur
reſpeſus. à filiabus Mater, quòd eſſe cœperit amica
mani. ſponſi. Amica mea, inquit, inter flias, Ricut
gligat. Lilium inter ſpinar. Si inimica fuiſſet Chriſti,
5§.ccleſia amicas habuiſſet filias: Amica Chriſti facta
ſeandala eſt? inimicas paſſa eſt, quis crederet? vel fi-
nder lias. Et ſanè quicumque Chriſto nomen dedi-
Sih- mus, noſtro id experimento docemus & diſ-
edati. cimus. Utinam tam ego meorum obliviſcerer,
perſecutio quàm illi obliti ſunt mei. Citiùs & corde, quam
argumen- & domo, Parentum evaſimus. Deſuüt quiſque
ut . noſtrum ſui eſſe Parentis filius, ex quo filius
Religioſus Dei factus eſt. Ac ſi idem eſſe nequiret & fi-
verus a- lius Dei, & filius hominis. Verentur nimirum
mari non portentum facere, ſi qui Patrem in cœlo no-
curet. minat Deum, hominem vocet in terra Patrem.
Tie Careat in terra Patre Chriſti ſervus, quando
„mwo Patrem in cœlo ſortitus eſt. Subducunt ſeſe ſi-

Religio o- ele . 1
dera, ut primum Mundo Sol naſcitur. Deum

Parentes

dio habi-

zaob in. Patrem vocat? relinquatur à Patre. Sanè non
obſervan- ità Chriſio accidit. Nactus eſt Matrem, quâ

z: 144. . .
i. ,ℳ% Caruerat; non Patre caruit, quo nunquam ca-
oια ruit. Verùm quando & nos Lilium, & illi ſpi-

vantie nö næ ſunt, caveamus, rogo, eorum viciniam.
tolerat Nunquam ſpinis adhæret Lilium, quin lace-
Rinten. retur. Pungi potes à ſpinis, ſanari non potes,
aut foveri. Quin, quod nec illos curare pote-

Bs a. ris, quamvis Lilium ſis? illi ſpinæ remanſuri
via. ſunt, etiam poſtquam diuù fueris inter illos.
Dei voce, & viſu jufſus eſt S. Martinus in
Hungariam regredi, ut parentes ab idolorum
cultu, ad Chriſtum traduceret. Ivit, & ſolam
Matrem inflexit, Patre idololatrà defuncto.
Quod ſi Martinus miraculis, viſionibus, &
neligioß pœnis clarus, dum Dei imperio cum Parenti-
in dom bus agit, Patrem ab idolis non revocat: pu-
Paren- tas barbatulum Evangelii ſectatorem revoca-
zam. turum ſuos à ſuibus?
Parentu

ivu. Sicut malus inter ligna ſylvarum, ſio di-
lectus meus inter filios.

Dei pro- . . . . .
miſſa. Quid loqueris? Modèò ſe florem dixit Dile-
Servire Ctus tuus, & Tu Malum vocas? Ego flos cam-

Deo. pi, inquit: Tu verò, ſicut Malus, ſic Dile-
ctus meus. O Dei uberiorem medullam, quaàm
Agan. ſpeciem, fœcundiorem ſpicam, quàm ger-
a men, ditiorem domum, quam veſtibulum,
Chriſo Potionem quàm poculum meliorem! Et Mun-
diſcat, dus quidem ſe Malum mentitur, & fœnum

are de eſt: Chriſtus verò florem ſeſe appellat, &;, ſi
ſe loqui. carpatur, arbor eſt, non tam decora frondi-
bus, quam fructibus locuples.

Religio . . 2
non unius Dilectus meus inter filios.
Vitio in. . . . .
lamis. Si ſylvæ Ignem injicias, Malum exures.

Judican- Etiam in tanta lignorum ſterilium infœcundi-
teme. tare fœcunda ſuccrevit planta: & niſi caveas,
Ethicæ Tom. I. Pars II.

Sicut Malus inter ligna ſylvarum: ſic

₰

ſi filiorum læſus ſocordiâ, eorum damnaveris g. gecle-
coœtum, Chriſtum damnabis inter illos latitan- ſia, ob ali-
tem, ſed non cum illis infœcundum. Multæ quos non
viſuntur ſine fructibus arbores: ſed miſi ſin- Vonos Ee-
gulas explores, vitæ arborem exſcindes. Qui ceſioſti-
pendere conſueverant in patibulo, Latrones ee den-
ut plurimum & ſontes fuere. Verùm dum nique nen
Crucem ſpectat, non Furem crucifixum, ſed poteſt.
Deum ligno affixum pupugit Miles. Hinc La-
tro, & inde Latro, & penè ſemper in Cru-
ce impii: at media inter ſceleſtos Innocentia
periit: & dum Crucifixus vulneratur, Juſti-
tiæ laceratum eſt Cor. I nunc, & ſylvwas ex-
terminato, primis duntaxat exploratis plantis.
Inter ſylvarum ligna Dilectus viret. Ilpfas ſi
damnes Publicanorum domos, JESUM ali-
quando damnabis. In ipfo lupanari, niſi fa-
cem inferas, Theodorum pronunciabis viola-
ti pudoris reum, quem Pudicitiæ veneramur Innocen-
ſervatorem. Quid, quod creſcit inter ſterileſ- sia abi-
centes arbores Malus fœcunda? adeò virtus ſe- Zue uss⸗,
ſe prodit, emicat ſolis inſtar vel in Nubilo. S ci
Obnubunt ſideris ſplendidiſſimi vultum nubes etſzura.
decolores. Diem tamen adeſſe dicimus, quan- Fama cu-
quam Sol obtegatur. Inſimulari Suſanea po- "a.
tuit, adulterii damnari potuit, phecti non po- Srernle⸗
tuit. Expeditis jam paratiſque in eam ſaxis, ſ.
erupit ex ore innocentis, Foœminæ Pudicitia. ia.
In ipſa ad necem via & vitam reperit, & fa-
mam. Quod ſi inter ligna Dilectus viret, & Locus
floret inter ſpinas ſponſa, iniquè times aridita. ſanctos
tem, ſi non liceat tibi ſemper in Lilieto flore- ven facit
. nec i-
re. Latro, inter blaſphemos, factus eſt Præ- „jior.
dicator. Prævaricator factus eſt Judas, inter
Prædicatores. Thomas Chriſtum, quem reſur-
rexiſſe teſtatus eſt inter Ethmicos, inter Apo-
ſtolos ſurrexiſſe non credidit. Noæmiſi in luto
aurum concreſcit: & ſplendidus fulminum fu-
ror emicat inter nubium caligines. Alas ſibi
Bombyx comparat in ergaſtulo, & pinnas Li-
bertatis miniſtras carceri debet. Lapides, qui
in Liguriæ rupibus molles ſunt, obdureſcere
ſentias Cœlo lucique expoſitos. Diſcunt mimi-
rum à rupe mollitiem, quam dediſcunt inter
aëris ſoliſque blanditias.

Sub umbra illius, quem deſiderave-
ram, ſedi: & fructus ejus dulcis
gutturi meo.

Sedendum eſt, & ſub umbra quieſcendum Tugum
Chriſti, ut vitæ ejus nobis exempla dulceſ- eri
cant. Non ſufficit ad arborem deveniſſe, ut“ ρα
conquieſcas in umbra ejus. Hinc ſole illuſtra-
tur, inde opacatur umbrâ. Plerique Chriſtum
ſequuntur, ſed triumphantem atque epulan-
tem, populiſque circumfuſum. At his fructus
ejus, nempe Crux, non ſapit. Fructus enim
Domini ſi ommibus dulceſceret, non profite-
retur ſponſa ſuo palato dulcem fuiſſe. Non tam
in ſe dulcis quam meo ſapidus gutturi. Et un-
de tibi tam gratus Succus amariſſimi fructus?
Enimverò & concupivi arborem, &, eâ inven-
tà, conquievi, & non ex ea parte ſedi, quàò
fulget, ſed unde inumbratur: ideòque ſapit mi⸗
hi, quod multis deſipit. Ergo faſtidiunt ple-
rique Crucem Domimi, quòd eam nunquam
concupiverint: rapti enim hi ſunt ad religio-
nem æſtu, non cupiditate abducti. Alii concu-
pierunt quidem arborem, Chriſtum videlicet:
3 ſed⸗

Religio
cui ſapit.

Apeſtaté.

18 Oliva V
ſfſſed, eo invento, nequaquam ſedent, nihil ul- quàm Dexteram. Hâc enim rejectà infra pe-
Gegi tra appetentes: Verùm, exuto veteri homi- cCtus ad amplexus, locavit illam mens ſponſæ
Ron ne, novum induunt, &, relictis omnibus, ali- juxta verticem ad imperium. Planè non pote-
Nilpræ- quid concupiſcere incipiunt. Appetunt enim rat non præſerre felicitati calamitates, quæ
ter Deum. Primos accubitus in clauſtro, & , niſi vocen- Myrrheum Dilectum agnoverat. Ergo & in
Latitia tur Rabbi, eſſe nolunt diſcipul Crucifixi. Fru- pectore Myrrha, & propè caput Læva; ut
Purtalee ſtra hos extimulavit Cupiditas Vocationis, quos & amoris regnum, & Mentis imperium à
aist. oVa, non rerum, ſed umbrarum cupiditas in Chriſti Sponſa deſtinatum eſſe ſciamus Poœni-
aw,ti. ſua vocatione quieſcere non ſinit. His quoque tentiæ. Verùm, quàm generosè tulerit fulmi-
tas. inſulſa Crux eſt. Quid ſi concupieris & ſede- na Lævæ, atque flagella, ex conſequentibus
ris? Niſi Umbram ames arboris, fructus dul- verbis elucefſcet.
cedinem non guſtabis. Umbra enim humilita-
us condimentum eſt Crucis. Elevari neſcit in Adjuro vos, filiæ Jeruſalem, per ca-
Cruce, qui nequit humiliter deprimi. Humi- preas, cervoſque camporum, ne ſu-
liavit ſemetipſum JESUS, ut Crucis poma net. . zhare ſagiatis Slo-
deguſtaret. Ergo præcedat cupiditas, in um- Ni etes, nequt igta efa al: le.
bra ſeſſio conſequatur, ut fructus gutturi tio dam, quoad uſque ipſa velit.
dulceſcat & ſapiat.
Adeò attactu Lævæ vulnerantis commota a v0
Introduait me Reæ in cellam vinariam, non eſt ſponſa, aut acta in querelas, ut pla- enfe.
ordinavit in me charitatem: Fulcite nſno mert ſopore ande onakic, eri , mari in
7 . agellantis manu in cervical versà quieſcen- Tribula-
me foribus, Nipate me malis, quia tis. Læva ejus ſub capite meo; ſed dommi. Aut tionibwe.
aimoe langueo. tantæ illa fortitudinis eſt, ut plagas riſerit, Dei nie
aut tantæ ſponſus clementiæ in flagello, ut dor- Severimn
Amor in Ordo iſte charitatis caret ordine. Modus mientem excitare nequiverit. Utrumque pro- Dei Cle-
Deum ſi- enim amandi Deum ſine modo eſt. En quo- bo, & Dei benignitatem in Ira, & ſponſæ mens.

ze modo. modo amet, cujus coordinavit Sponſus cha- tranquillitatem in vulnere. Et quidem leviſſi- Correctio Ceri
Fervor. ritatem. Intermoritur præ amore, & languet. mè excitari poteſt, quam à filiabus excitan- viuft ſ tnul
Et ſanè amoris exceſſum ſuſpicabar in iſta or- dam Dilectus ſuſpicatur. Nihilo minus ſurre- rigi
dinatione, quæ in ſola cella vinaria impleri ctura ad voces puellarum, non evigilat ad ic- atn tento
debuit. tus Dei. Uſque adeò delicato adoleſcentula- hru Nnn
. . rum ſono delicatiores Dei ſunt plagæ. Quid Nu Nachrun
Læva éejus ſub capite meo, & dextera nos dicemus, quùm iſta nobis exprobrabun- Pnliium
illius amplexabitur me. tur? Deus tam leniter, tamque amanter ſibi Hüiukntin
percharas animas cædit, atque lacerat, ut pro- Tn e
Aridita- Amplexabitur, inquit, me, non amplexe- fundiſſimè ſomnum vel proſequatur vel captet Enn
tes eiis tur, ait. Prophetat ſibi delicias affuturas poſt vulnerata: quùm una admonitione noſtrâ ità n l
Conſola- turbines, non precatur. Non quid optet, ſed percellantur commoniti, ut noctes plurimas eNelhan
ee- quid ſponſus facere conſueſcat, explanat. Er- ducant inſomnes, præ animi ægritudine, quos ne Ponh
. go ſi Læva capiti incumbit tuo, noli triſtari; arguimus. Ergo placidiores ſagittæ ſunt Do- 2Ads
non enim procul abeſt dextera, ſi adeſt læva. mini ferientis, quàam monita Superioris vigi- CoreSoy un de
Læva gravis non eſt, ob viciniam dexteræ. lantis. Sequitur. Vox Dilecti mei, Ecce iſte ve- durior. nir e⸗ keügt
8 Lapſi lindeſcers in

Amplexus dexteræ pondus ſublevat Lævæ. Et
quidem ſponſam, ſi uſpiam, hic miror ma-

nit in montibus, tranſiliens Colles. Dum ſtudet ,

Lanaè
Sponſus, ſeduléque ſatagit, ne à filiabus ex- erigendi,

Morif- zime. Non erim flagella, non ſpinas, non ſuſcitetur Sponſa, ſuis illam vocibus excitat. Plpt,
cationum fulmina, non denique adverſas res nominat, Timor, ne evigilet Dilecta, eam à ſomno avo- nt dec el
SS quibus concuti ſolent quos Læva tangit: ſed cat: ipſique dum ſomnum conciliat, interci- 3 i Colbn 6
zi«. oblita operum, artificis meminit, enſiumque pit. Suis adumbrare moribus dignatus eſt ſpon- Un Monbrn
ac fulminum negligens ſolam reſpicit vulne- ſus ſodalium mores. Rogo, quoties anima- Ehertz, ih
rantem manum, atque fulminantem. Sic Job rum Paſtores, quam conantur tranquillitatem 6 kdn arclior
non Chaldæorum memimit ac Sabæorum ſuos invehere, prorſus perturbant! Dum enim mi- . Ain nmiin
depopulantium greges, ſed rerum fuarum ja- mium inculcant, quod ſuaviter ſuaderi debe- er eun aſin
PDei vo- Cturam refudit in Deum. Sic alibi ſponſa Faſ- ret, fruſtrà laborant. Inſtillanda guttatim Pie- Atcorle
lantati ciculum Myrrhæ non tam Myrrham dixit eſ- tas eſt, non acervatim ingerenda. Vel Man- En, Criſog
S ſe, quam ſponſum. PFaſciculus Merrhæ, Di- na deſipuit, dum frequentius cadit. Et ne id ikdene,
loktus meus mihi. Si Dilectus, quo modo Myr- diceres vitio factum Iſraëlis, Deus quoque 1 ur ren
rha? Et Myrrham dixit, & negavit Myr- ne copioſius apponeretur, cavit Vermium ebul- AKalleſi
trham. Amarities cogebat faſcem ex Myrrha hentium prodigio toties in vaſe viſo, quoties 4
aoreie. profiteri, quem negabat Myrrham eſſe, dum ſtatuta à Deo Menſura excederetur. Iners ſtat l bilq 1,
modo Aet- Don taln àa ſponſo compactum intelligebat, inter undas ſine vento Navis; at immodicus 1 momnid
zeſeast. quam ipfum converſum ac demutatum fuiſſe ſi flaverit, non curſum provehit, ſed naufra- ?
Tribula- in ſponſum. Felix anima, quæ tum in ſecun- gium parat. Quid porròô agent ſcrupuloſi, Se ulgd Coliun
tiozis ve- dis, tum in adverſis rebus rerum aliarum ſi ſponſus ipſe, dum ſomnum ſponſæ procu- 5. uen
medium. oblita, Manuum duntaxat recordatur Dile- rat, quaſi diſpellit? Clamore & adjuratione en nene
cti ſui. Miſera planè eſſe non poteſt, modè manifeſtius id eſt, quàm ut à nobis debeat i (enl
in læva, modè recumbens in dexteràa. Non il- explicari. Scito Quietem, quam ab aliis per- U N
li arridet corona, ſed dextera, à qua impo- turbandam caves, ma turbatum iri ſedu- Wae du
nitur, placet. Non illam vulnus affligit, ſed, Hitate. Eee
quæ telum defigit, læva levat jacentem. Læ- et Ueng
va ejus ſub capite meo⸗- & dextera illius am- R er o
plexabitur me. Ut video, pluris Lævam facit, cehi,
Vox E
1 n

ta Pe-
ſorle
n pote.
ve
0 8 1
NA;
ermum
s Den-.
it fuln.
Iuentbar

Der ce.
N ſi.
atis cil.

CoNmnn D
8, uhl. ni
uienett,,,
quielen Iin
lormit. Mün
gas hlett, N
lo, uchr,
uncbe ro
dem lerill.
us ext.
winus fumn.
igllit di⸗
loleſcenme.
lage. (ui
Aprobahn.
AMnanter Tbi
elat, ur ⸗
tur vel apre
ne moſti n
Ctes phnims
itudme, ds
ttæ ſunt De
eriors nir 4
ere ifete ,
.Dunlul
4 fliabib er ⸗
Nibis ett
dàſonN.
liat, ltin
nannekin
Gotiss Aum
ranqun
Dum enno-
ſiaden ⸗
gotmmntt⸗
n ne
cit. Ein

Vox Dilecti mei, ecce iſte venit ſaliens
in montibus, tranſiliens colles.

guperio· Quæ vox Dilecti tui? Vox Dilecti mei, Eo-
rer promo- ce, inquit, iſte venit. Num linguam in pede
veen: geſtat Dilectus tuus, 6 Sponſa, ut & paſſus
Iandkiore vox eſſe debeant, & ipſum ambulare, loqui
ger quodam modo ſit? Vox dilecti, inquit, &
superior ſolum ejus deſcribit iter. Planè vOX ſonora,
uos eve- & grandis vox, Iter Dilecti, in montibus ex-
u: ultantis, & faſtidientis colles. Si noſtræ æta-
Correptio tis Paſtores attendamus, quod ex Sponſi re-
ere S, ſonat greſſibus, hoc in eorum ſonat ore. Ni-
coronare. hil enimveròô affirmant ſibi fore gratius, quam
Dignis Montes, nihil æquè inviſum, ut Colles. Pro-
quibus moturos ſe profitentur ſublimioris vitæ ſtudio-
conferen- ſos „neglecturos veròô illos, qui vix ab humo,
irn⸗ collium inſtar, afſurgunt. Tamen, cùm tam
io vera blandum verborum ver ſubſecutus fuerit re-
favere rum munerumque autumnus, inter medium
Perfedts. Montium pertranſibunt aquæ, & Valles, ne-
dum Colles, abundabunt frumento, vitibuſ-
que exundabunt. Nemo;, antequam ſponſus fie-
ret Diœceſis, non jactabat Dignitates, Curaſ-
que deberi Viris doctrinæ ac virtutis eminen-
tià inſignitis: à quo deinceps jam Eccleſiæ
præfecto, Clericis mediocribus diſpenſantur.
Quo fit, ut nullus ferè eminere in Clero ſata-
gat aut integritate aut doctrina, cum Favor
Præſulum tentorium figat gratiarum non in
Montibus hominum præſtantium, ſed in Col-
libus gratioſorum atque charorum. Quaàm fe-
lieiter nobiſcum ageretur, ſi vox Paſtorum fa-
ſtigia ſuadentium, celſaque Montium dilau-
dantium præteritio Collium eſſet; non autem
efſet inanis verborum crepitus, ſpecioſãque
minarum, quamvis id perpaucis contingat, ad
pompam pompa. Tranſiliantur Colles, & il-
lico Montes incolentur. Potentior Vox nulla
eſt, quam quæ ex factis ſonat. Eloquentius
tonat pes refugiens à collibus, quam lingua
excandeſcens in Colles. Quæ omnia à me de
rariſſimis Eccleſiarum Principibus prolata,
qui ſapit, ad Regnorum Primores facilè tranſ-
feret. Sed neſcio, quo modo nimis inhæ-
rent Collibus Capita Eccleſiæ, interim jacen-
tibus Montibus, qui eò ſunt à ſublimitate
longiores, quò fuerint in Pietatis virtutiſque
udio excelſiores. Porrò Chriſtus primum
ſalit in montibus, tum colles tranſilit. Sem-
per enim faciliorem ſe & humanmiorem exhi-
bet Sponſæ. Quaàm enim durum, converſionis
initiis, Chriſto frui, atque ſervire! Poſtea ve-
