proinde cum Matthæo : Id ipſum autem & Matth.
Latrones improperabant ei. Id miraculo proxi- 27. 44.
mum eſt, ut adores, quem ſpreveris, & Deum
fateare „ quem irriſeris imbecillum. Occurrit
alia quoque ratio, cur Deus Præfecti potiug
Cc01 2

uipe
nn,1

He 1
.llteis,

Onmmnbus

rolla

Uele, te
Ee aul
Acumg
funt, e
lnt.
1 ealt.
Uibiu tr⸗
Clkntian
ert De
Einipi
Ampen
h unmn ſi
Tlen Gu
it In
Gun cher
lelltes a
Eelete in
kenn

1
5

rangeſiei
Drzt id i

tizzg
inin

Volide i l

Aulici

Unum Chn.“
at ibi. delt

14

r Den N.
ndacle,Cen
ndo Koce n
Oveuin exall.
achiorum .
ni Peclt,e.
tumelakent
diis, terirn⸗
1 kitnt,
limo Culdeh⸗
billtte .
incolatn or.
eum: Goi t
Ittit in marn
Adam enit
Vis Deum uu
lonniſce, Dio
Ommams Ciind-
ere Vetmwelt,
in peces .
Dundvamn iop-,
Clamemus o.
1 Domints nn
tei gatien 4
0, Clr Deli,
non Ieconell
m vinco, dll
werat, A Mto⸗
s foerit opt⸗
t ommpiumn mr E.
etet Putiher, 3
nm, Open pur,
fonesius ull-
ne ennel enale
Udentir r a
erunt, lehelds
ge Ctieſcant
elis n l ,

aluit Pigkil
onttan
e⸗

19. 13*

4. Reg.

11e2,

1. Reg.

cor, quàm Putipharis remollierit, inflexerit-
que in Joſephum, quòd parum utilis fuiſlet
vincto favor Imperatoris, Præfecto carceris a-
verſo: quo propitio nihil illi obfuturus erat fu-
ror pertinax Domini fui. Dedit ei gratiam in
conſpeltu Principis carceris. Præſtat inferioribus
adininiſtris gratiolum efle, quàm Ducibus &
Regibus. Hi enim præcipiunt, illi agunt. En
quàm evanida fuerit Ira Domini in Joſephum,

fFranandi, ex quo eum Cuſtos carceris adamavit. Sequitur

enim. Qui tradidit in manu illius univerſos
vinétos, qui in cuſtodia tenebantur. Fumet Pu-
tiphar in morem Ætnæ, & tonet in Joſephum.
Non modèò non fulminatur, aut amburitur,
tanto contra ſe Imperatore minaci, ſed regnat
in carcere. Cur? quia inviſus Putiphari, gratus
Cuſtodi eſt. Id fiet, quod factum volet, non
Princeps, ſed Lictor. Quid prodeſt littori,
quod in ſuo fundo uniones ſibi mare conco-
gerit, ſi ab iis, qui in ſummo ſunt, fluctibus,
quique ſe tangunt, algis, ruderibuſque inun-
datur? Salubria ſunt aſpidum exta, & medi-
ca viſcera viperarum. Sed quia dens peſtifer,
eéôque imbuimur, non extis; ſi nobis viperæ
advolvantur, perimus commorſi, non ſaneici-
mus. Procul enim abduntur anguium pharma-
ca: toxica propè ſunt, & infunduntur. Mini-
mus planetis Luna; ſed, quia telluri propior,
oſtreis, plantis, ſegetibus, & univerſim nobis
omnibus dominatur. Nihil non ſanum in ocu-
lo, quùm panus pupillam intexit. Lippimus
tamen, quòôd, ſuüperficie caligante, interior o-
culi incolumitas arcere nequeat lippitudinem.

Profuſa & Veſuvio ſulphura vix cruſtam indu-

Xere, terrarum pulpa intactà. Nec fœnum in-
de pullulat. Germina parcius, medullà infe-
ctà camporum, ſuccreſcunt; nulla verò erum-
punt, agri facie excoctàâ, duratâque, quaà pro-
repunt. Transfoſſus morietur Ablalom. Atqui
Rex edixit, ut vivat. Eſto: ſed Joabo viſum,
ut cadat. Peribit omminò lanceis non minus
tribus trajectus in corde. Et cùm tam à ſele
diſſentiant adminiſtri & Regis lententiæ, id

fiet, quod faciendum & Rex vetuerit, & ſta-

tuerit Dux. Id alias. Hactenus tamen à ſervo
Principi repugnatum. Videamus jam, uti Re-
gis imperium eludatur àa foœmina, & filia qui-
dem. Exquirebat ad necem Saul Davidem ge-
nerum ſuum. Id ut à Michole reſcitum eſt, Da-
videm quidem è feneſtra emiſit, ſtatuam verò
locavit in lecto caprinis pilis velatam, quâ e-
minus oſtensâ, Maritum dixit ægrotare. Quod
Cùm lictores Sauli retuliſſent, ait Rex, ut *ger
ad ſe gener adduceretur in lecto. Rediere ia-
tellites ad lectum, irrisique impoſtura, nihil
retulere in Regiam, niſt Regum imperia vel
per fominam eludi. Dxitque Naul ad Michol.

lbid. n. . Quare ſic iluſißi mihi, & dimiſifti inimicum

meum, ut fugeret. Nimirum id agitur, non quod
decrevere Principes, ſed quod ſervis adlibue-
rit. Sic, graſſante in Regium ſemen Athalià;
puer Joas fubductus ſiragi eſt per Joſabam fi-
liam Joram, educatuſque clam eſt in Lemplo,
ad imperium Iſraélis. Quæ fanè teſtantur, om-

nia peragi ad nutum Miniſtrorum. En Joſeph

compertus adulterii regnat in catena, quoniam
Præfecto carceris placuit de vincto facere, vel
in compede, Dictatorem. Cyrus exponetur
Lupis à Rege. Sed, ſi Paſtorem infantis miſe-
teat, nutrietur ad coronam, & Cambyſem
ſub jugum mittet.

Ethicæ Tom. I.

in Cap. XXXIN. Cenetis.

Qui tradidit in manu illius univerſos
vinétos, qui in cuſtodia tenebantur?
& quidquid ſiebat, ſub ipſo erat. Nec
noverat aliguid, cunkctis ei corediis
Dominus enim erat cum illo, & om-
nià obera ejus dirigebat’

Egit-ne prudenter, an imprudenter Prin-
ceps carceris, tantâ, imè totâ tranſlatà vincto-
rum in vinctum poteſtate? Ego certè laudare
illum non auſim. Abdicatio enim poteſtatis in
Præfecto multum abeſt à laude. Wec noverat
aliquid, ounctis ei creditis.

imaginem, non quietis! Ne ſcire quidem; an
vVincti ſepties torquerentur in die. Illud quo-
que improbarim in Cuſtode, quòd non ſenſim
deoneravit in Joſephum curam reorum: ſed
omnem à ſe ſimul in eum tranſpoſuit autho-
ritatem. Dudum jacebat Joſeph in compede:
mox de vinctis pro arbitratu ſuo ſtatuit, Præ-
fecto carceris eventuum, factorumque inſcio.
Et viſa quidem iſta ſemel in .Æyptoò, in um-
Pris tenebriſque carcerum. Apud nos verò ſpe-
ctantur quotidie in luce Regiarum. Quid a-⸗
gunt interdum Principes, quidve ſciunt? Cla-
mat pars non modica imperantium, Hoc u-
num fſcio, quod nihil ſcio. En Academiæ re-
gnant's laureatum: Nec noverat aliquid, cun-
Stis ei creditis. Quôdque me angit plurimum;
Non ſunt Joſephi, quibus imperia, admini-
ſtrationeſque regnorum concreduntur. Mira
lippitudinis appetentia. Hos certè non pellexiſ-
ſet anguis in guſtum arboris interdictæ, e4

mnblis Proh lethargum franand
morti propiorem, quam ſomno, & funeris Rex ani

Reæ ze-
gatr.
Aulici

.

non inni⸗
tatiere

ſuggeſtionis illecebrâ: Eritis ſicut Dii, ſeientes
bonum & malum. Hâc enim voce abalienati Gemz3e5

fuiſſent illuſtriſſimi tenebriones ab eſu pomi',
quando nihil ita reformidant, quàm ſcire ali-
quid provinciarum regnorumque ſuorum. Sa-
ginantur inſcitià rerum omnium, & tunc ſe
putant perbeatos, cùm ne nomina quidem au-
diunt urbium, & nationum. Novi quaſi Ada-
mi ita ſopiuntur à Præfectis, ut eis eximi non
coſtam modè liceat, ſed latera, nullo penitùs
jacturæ ſenſu. Ofla illis educuntur, iis carne
ſuffectà: quod eliminatis ex aula dignioribus;,
viles adſcilcantur in conclave. Proh quale pro=
pudium imperantis! Nec noverat aliquid.
Quamquam non tantæ cenſuræ obnoxium Præ-
fectum carceris crediderim. Nam licèt de com-
miſſis Joſepho vinctis non cogitaret, Joſephi
tamen obſervabat geſta. Ideò enim ſcribit Moy-
ſes, quòd à Deo Joſephi acta dirigerentur:
uibus benè geſtis adducebatur Cuſtos, ut af-
Hlatum Numine Virum ſibi non imprudens
ſubſtitueret. Quis verò non obſtupeſcat neceſ-
ſitatem divinæ gratiæ, ejuſque in noſtra geſta
influxum? Dominus enim erat cum illo, &
omnia opera ejus dirigebat. Præfuerat ſumma

cum laude Joſeph toti domui Putipharis exer- Deo egess

cituum Pharaonis Imperatoris. Poſt tantam
Præfecturam, an ipſe præeſſe non poterat er-
gaſtulo Pharaonis? quæ Dictatura in eo pe-
nè tota abſolvebatur, ut à rubigine numel-
las & pedicas vel tueretur, vel extergeret. Ve-
rùm tanto olim Oeconomo, in re nullius pe-
nè momenti, opus fuit Divinitate. Quæ de-
dignata non eſt, ſibi adfcribi reckam virga-

Gratias
neceſſiraso
Degnitas

144

L.n

rum, compeduémque adminiſtrationem. Deus Rexr tegas
exercituum, qui cum Gedeone futurus eſt, ut tiat as⸗

3

debellet ms

21O
debellet Madianitas numeroſiorés locuſtis,
Deus quoque ergaſtuli eſt, & Joſepho adjun-
gitur, ut vinctis cum laude imperetur. Et om-
nia opera ejus dirigebat. Si omnia: illa quoque
diſponebat, quæ in tanta muneris vilitate pror-
ſus erant obſoletiſſima. Quando autem ita im-
buuntur, agunturque Numine ſervi, poſſunt
in eos Dynaſtæ imperii onus dechinare.

Nec
noverat aliquid, cunctis ei oeitis. Quamquam,
ut dizi, non ita habenas laxaverat Joſepho
Princeps carceris, ut non illum attent ſlimè ob-
ſervaret. Quod ex illa cauſali conjicitur, quæ
ſubjicitur: Dominus enim erat cum ilo, & om-
nia opera ejus dirigebat.

Ac ſi diceret: Ideò
omnia Joſepho tradiderat

—

Cuſtos, quia ani-
Aulici madverterat mihil à juvene non ſanctè agi. Nec
frenandi. vana conjectura, quando id diſertiſſimè faſſi
ſunt LX X. Ita enim habet verſio eorum. Non
erat Princeps cuſtodiæ carceris, de carcere co.
gnoſcens quicquam pratei ipſum. Tu carceri, ale-
bat Princeps, præeris, & ego Tibi. Tu vinctos
obſervabis, ſed obſervandus a me. Tu eris qua-
ſi ramus, unde poma pendebunt;, ſed mihi jun-
gere 3 quaſi trunco tuo, a quo vitam, quam im-
Rex re- pertias, hauries. Pateremur utcumque tradi re-

gat. gna Gratioſis, ſi Provinciarum incurioſi Prin-
cipes Præfectis excubarent. Nihil urbium, ſi
Aulici

Fewandi. lubet, ſciant; ſed ſciant Subpræ ſectos. Nihil
* de carcere perconctabatur Cuſtos, ſed impo-
ſitum vinctis Joſephum ſcrutabatur undique in
lucernis, & quaquaverſum explorabat. Nec
erat de carcere cognoſcens quicquam, Piater ip-
Jſum. Jam verò Reges quod primum ſcire no-
lunt, geſta ſunt Gratioſi. Si quis queri de illo
audet, relegatur in Pontum. Si quid perſcri-
bitur à Provincäs contra Principem Satrapa-
rum, profcribitur illico, & dammatur calum-
niæ. Audeo dicere, lipf int ad Provincias,
cæcutiunt peniths ad Præfectos. Hinc regnorum
everſiones, urbiumque convulſiones, adeò in-
ſciis rerum Principibus, ut perſæpe victorias
jactent profligati, & triumphos canant in cla-

.

de. Ignorabat reOs Cuſtos, ied percallebat Jo-

„ . . 12 7
ſephi vota omma, geſtâque. Nec erat de car-
cere cognolcens quidauam, præter ipfum. Ele-

7
/

gantiſſimè in Chaldæo: Nullum delictum vide-
bat Princeps carceris in manu ejus. Notaſtin? Se-
rit pupilla Imperantis innocentiam in admini-
ſtro. Si Rex excubet Prafecto, candet is lanè,
& cavet. Nullum deprehendebat flagitium
Princeps carceris in Joſepho, quia Joſephum
comprehendebat. Non viderent Cæſares in Præ-
ſecuis ſacinora, ſi Præfectos viderent. Inviſi ve-
rô Proconſules, ſuique ſecuri, citò evadunt
in Verres, nequicquam imperio reclamante.
Hoc pro certo habeant Principes, effugere ſe
minimè poſſe, quin aliquid videant. Eligant,
utrum ipſos videre juvet facinus, an Mini-
ſtrum. Si in hunc non intenderint oculos, ſuis
intelligant oculis monſtra obtrudenda. Flagi-
tia non ſpectabunt, ſi ſpectaverint Præſides. Hi
viſus, in morem Pollucis & Caſtoris, ſeſe mu-

Dignitas
bpendet à
Deo.

rat Princeps cuſtodiæ carceris de carcere cognoſ-
cens quidquam, prater ipfum: Omnia enim erant
per manuzz Joſeph; e quòd Dominus eſſet cum
Aulici go. Ex LX K. Ubi ſunt, qui aiunt Moy ſſis tabu-
impii ſine las, non tabulas eſſe, ſed molas, quibuſcum e-
excuſatio natare non licet & mari magno regiarum in littus
ne. Pra fecturæ. Si Deum irc . Du-
, inquiunt, retinuero, Du
cem non tenebo. Per Leones adibatur ad Salo-
monem conlidentem in ſolio, non per Agnos &ÿ

tuò ſubrogant, alterique alter ſuccedit. Non e-

Oliva

Turtures. Feritate, non innocentiâ, perrum-
pes ad Magnates. Mentiris. Non perjuriis, non
aſſentatione, non ſuſurris Principem carceris ſi-
bi Joſeph devinxit, ſed candore vitæ, & Nu-
minis obſequio. Hæſit Principi, quia Deo ad- F. licitas
hærebat. Omnia enim, inquit, erant per ma- à DVeo eſt.
num Joſeph, e& quòd Dominus eſſet cum eo. Au-
din'? Hoſpitante Numine in corde Joſeph, non
eſt & corde Principis exturbatus Joſeph. Imô
inaccefla Principum præcordia uni tantum pa-
tent Deo, ſaxea cæteroquin & impervia. Non
vorago Fides in Deum eſt, quà ruas in Præ-
ceps, ſed ſcala eſt, cui Deus innititur, ut aſ-
cendas. Debellavit Gigantem David, & fu-
renti Saüli perplacuit. Quàâ arte? fundà dices,
& citharâ. Audi inſtrumenta captivandi Prin-
cipis, & hoſtis profligandi. V'idi flium Iai ſcien-
tem pſallere, & fortiſſimum robore, & virum bel-
licoſam, &. prudeniem in verbis: & Dominus eſt
cum eo. Quod cùm Saul intellexiſſet, Dominum
ſcilicet efle cum Davide, accerſivit eum. A-
des non nos dirimit à Principibus cultus in
Deum, ut eo maximè in favorem noſtrum e-
tiam Saüles inclinentur. Mihi crede, ſi cœ-
lum ſuſpexeris, non impinges, ſed evades,
quò nunquam pertinges, ſi humi reptaveris.

1. Reg.
18.

EX CA P. XK L. GPNLSIS.

His ita geſtis, accidit ut peccarent duo
Eunuchi pincerna Regis Xgypti, G
Piſtor Domino ſuo.

N Hebræo habetur: Et fuit, poſt hæc pecca- Severi-
verunt Pincerna KRegis Agypti, & Piſtor Do- tas.
mino ſuo Regi Egypti. Non poſt hæc peccave- Rex au-
re Eunuchi, ſed poſt hæc delati ad Regem õ
ſunt, & à Rege dati in catenas. Quid eſt, poſt- i,a pra-
bæc? Nimirum, ubi Oeconomus Imperatoris fadon
militum abreptus in carcerem eſt, ſenſere cæ- Aulici
teri, non deſperandum occaſum Magnatum ,franandi.
ideéôque accuſati Primores Aulæ apud Pharao-
nem. Latent flagitia grandium, quia de eéorum
ſupplicio deſperatur. Quæ ſanè ſcelera, & in-
numera, & enormia retegerentur, ſi dies a-
ſtris diceretur, ſine metu tenebrarum exterio-
rum. Ut in fornice, unus ſi lapis eximatur;
nullum non ſaxum hiat, & ruit plerumque ca-
mera. Ita emoto Satrapâ uno, tota labaret ſtru-
Ctura Magnatum. Joſepho ex Oeconomo vin-
Cto, duo mox Principes accuſati, & vincti ſunt.
Utinam & roſtra lideribus ſtatuerentur, &
nullæ ſpectarentur Cedri in hortis Cyri, quas
immortales faceret non incorruptio, ſed favor.
Ad radicem enim earum, cùm inſcribi debe-
ret, Omnis Arbor, quæ non facit frubtum bonum,
excidetur, illud ſecuritatis appingitur elogium,
Won accedet ad te malum, & Nagellum non ap-
propinquabit tabernaculo tuo. Hinc Cedrorum
cacumina inſeſſa Urſis atque ſerpentibus. Hinc
abietibus aſpides advoluti, quôd à ſecuri ſe-
curæ ſint Plantæ, ſi altæ ſunt. Exſcinduntur
Beta & Intubus, ſi vel unam aluerint erucam
in foliis ſuis. Neque dicant Reges, abs ſe faſ-
ces non exſolvi in Primores, quod eorum nul-
lus deprehendatur in crimine. Unus vel ſe-
mel Oeconomus Imperantium catenetur, &
mox duo * Proceribus prævaricati vincien-
tur. Ita accidit Memphi, & ita ubique con-
tin-

10.
Pl. 90.
10.

ſunmini
P , . 4

cGerunt
nannt, Ne
nnn Reg,
alaG
eſtonen
Clentigg 8

Derwum.
Nii, Nn
Larceniſ.
ad,
m eo. An.
lefh,en
olefb h
täntun r
ervIn. NN
nas in re.
tr, It
uncdl ces,
ndi Ern-
7r lui eier.
G uinm be. i.
Donirref
t, Domimum
Fit eum. 4.
bus allt in
m nolrum e.
lede, Nce.
ſed erades,

reptayens

NSIs.

arent duo
pti

Poſ her eltr n
,& Tiſer De
hec Neunen
lan A1 Negen
Quitel n
nus Impetaln,
eſt, ſenlerece 3
n Magpemm N
apud Phae.
Giacetann
19 Jons et l
1e ſcelera, 1
entut, Adei⸗
ebrarumn eNen.
lapis cunetal,
gel⸗
2baret .
tta leli
OecoNoN
ſau, AVrIG.
ſatueteltli)
. ,

horts Gn,

it plern

trugtioE
cu chidt
lit fuchin on l
pingiuneg

mn /,

he.

Rex non
ſe al cit-
catur.

Cartoer.

Juſtitia.
Se veritas
non Ira.
Suterier
ta dus ad
pœnas ſite
Fiſcus.

Marc 14.
4.

/ in Cap. XL. Geneſis.

tingeret, fi flagitia grandium coccum & byſſus
contra jacula Cenſorum non loricar nt. Ideòô
ſilent Catones „ quia nemo auritus & Regibus
eſt, ad piacula Præfectorum. Una ſi Princi-
pis recludatur Auris, centum mox ora reſera-
buntur, contra Satrapas & Magnates. Tua
ſurditas Provincias fecit elingues. Si vincula
inſiciantur vel uni Conſularium, ſolvetur illi-
cô vinculum linguarum: & regna, quæ Za-
chariam æmulabantur deſperatione Judici,
in ſpem erecta ſupplicii, Joannem repræſen-
tabunt, & vox erunt etiam in Herodes ſono-
ra. Meritô proinde Moyſes, cùm vinctum di-
zviſſet Jolephum expræfectum tantæz domus,
actutum ait: His ita geſtis, accidit, ut pec-
earent duo Eunuchi. Peccavit Frinceps vina-
riorum Kegis Egypti, & Princeps piſtorum
Domiro ſuo Regi Egypti. Ita LXX. Quæ-
roO, cur non erat ſatis dixiſſe illos peccaſſe Re-
gi, led uo prius Domino peccaſſe feruntur
Regi A gypti. Nimirum ultio de iis ſumpta,
non quia in Regem, ſed quia in ſuum Do-
ninum peccavere. Puniuntur enim, non quia
in regnum, ſed quia in domum Regis pecca-
verunt. Securi ſunt de ſupplicio Aulici, ſi pec-
cent in Regem. Si verò Dominum ſuum læſe-
rint, hoc eſt, ſi Pharaonis privata jura;, libi-
dineſque turbarint, contrudentur in vincula.
Nonne vides Joannem in compede? Num I-
thuræos accivit; Num Galilæos ſollicitavit?
Num arces obiedit? Iſta præterüſlet Herodes.
Quid ergo patravit vir tantus, ut raperetur in
carcerem? Inceſtum Regis jactavit illicitum,
& Herodem ab uxore fratris abſterruit. Pecca-
verunt Pincerna Regis Kogybti, & Piſtor Do-
mino ſuo, Revi LEgypti. In Hebræo. Quaàm fe-
licius exerraillent in Regem, quam in-Domi-
num! Reſcire jam libet ſcelus miſerorum. Quæ-
ris flagiti genus? Peccaverunt. Non id, inquies,
quæro. Exquiro, cui ſindb obnoxii flagitio. Pec-
Caverunt. Apud Principes una reorunn cauſa eſt.
Veccaverunt. Aliud nec dici poteſt, nec quæ-

Tri. Si latomias regnantium explores, & ſcil-

Citere de vinctis, uno verbo ommum acta ge-
ſtâque intelliges: Peccaverunt, id eit, non
Peccarunt. Animadverte, ut primâ vinculo-
rum die, necdum inchoato judicio, pecca-
viſſe dicuntur, non criminis accuſati. Quæ
namque vox, abſoluto judicio, poſt quæſtio-
nes, teſtes, tabulas, & conſeſſiones vix ef-
ferri poteſt, ſi læſerint Pharaonem; ante in-
ſtitutum judicium ſine hæſitatione pronuncia-
tur: Peccaverunt. Peccaverunt? Si teſtis non
acceſſit? Si non rapti in jus? Si quæſtio non
habita? Peccaverunt. Cur? Quia ſuo Domino
peccaverunt. Ita agitur, quando peccatur in
Pharaonem, non ut in Regem, ſed ut in Do-
minum Eunuchorum. Proh monſtra! Pronun-
ciatio delicti, poſt Judicium, emergit. Hic
judicium antecedit, diciturque de miſeris ante
cognitam cauſam, Peccaverunt. Et quis Judi-
cum dicere audeat poſt quæſtionem, Non pec-
caverunt; ſi vox & domo Regis exivit, Pecca-
verunt, nec peccaverunt tantùm, ſed ſuo Do-
mino Regique peccaverunt. Nec Lælius abſol-
veretur a Catone, hoc ſi tonitru præceſſiſſet
quæſtionem. Hinc Caiphas, antequam rogaret
ſententias Sacerdotum, reum JESUM pro-
nunciavit. Audiſtis blaſphemiam Quid adbuc
egemus teſtibus 7 Mox omnium conlenſu dam-
natur ad Crucem. Quis Judicum audeat ab-
ſolvere in carceribus vinctos, quos Aula milſit

21I

in carcerem, ed catenis damnandorum inſcul-
Ptà epigraphe, Peccavernnt Regi Agypti Tan-
to præjudicio damnarentur vel flupri Sidrach
& Abdenago, quamvis exſecti, & Eunuchi.
Sed pergamus.

Accidit, ut peccarent duo Eunuchi, Pin-
cerna Regis Egypti, & Piſior Domi-
no ſuo.

In Hebræo. Poſßt hæc peccaverunt Pincerna
Regis Moypti, & Piſtor Domino ſuo Regi TMoy-
Pti. Doleo, quòd Pharao prius inſcribatur Pi-
ſtoris, & Pocillatoris Dominus, quàm Rex
.gypti. Nimirum toti ſunt Principes, ut ſuis
Satrapis conſulant, vix memores regnorum.
Imo plerique meri ſunt Domini Satraparum,
anxii tantùm, quomodo has hirudines Provin-
ciarum ſuctu expleant, ad ſatiem uſque the-
ſaurorum. Ideéque meritò dicitur: Peccave-
runt Domino ſuo, Regi Egypti. Erravi. Gau-
deo, exultéque præ lætitia, Pharaonem ſuo-
rum Principum prius inſcribi Dominum, quam
Regem Ægypti. Quis enim Imperantium Do-
minus eit afleclarum & Miniſtrorum? Quis
regnantium, apud Ethnicos, ſuo ſervo non
ſervit? Peccaverunt Domino ſuo, Regi Kspti.
Dominabatur primum Pharao domui ſuæ, tum
.gypto regnabat. Ideo A.gypti Rex, quia
ſuorum Principum Dominus. Sic Abraham à
filiis Heth dictus eſt Dominus, & Princeps
Dei apud eos, poſtquam & filiis alterum impo-
ſuerat aræ, alterum cum parente eliminarat è
domo. Quin & Jacob, cùm duriſſimè Simeo-
nem, & Levi filios ſuos increpaſſet, ob ſtra-
gem editam Hemoris & Sichemi, tranſivit
tutiſſimus per Chananæos, attonitis populis;
qui quamvis fremerent ob cædem civium, re-
veriti tamen ſunt fræna filiis injicientem. Adeò
pares Regibus ſunt exteri & inviſi, ſi ſuorum
domeſticorum audaciam ferociâmque compeſ-
cant. Benè proinde, ut dici poſſit Pharao Rex
Ægypti, Dominus priùs dicitur Pocillatoris
atque Piſtoris ſui, hoc eſt, Vinariorum, &
Piſtorum ſumma cum poteſtate Principum.
Sequitur. Hratüſque contra eos Pharao (nam
alter Pincernis prxerat, alter Piſtoribus) miſit
eos in carcerem. Notaſtin' quam ob rem indi-
gnatus ſit Pharao in Eunuchos? Regis ira iis
follibus excrevit, ſuccenſaque eſt in ſeptuplum,

Rex fra⸗
net ſisos.

Rex non
uni ivni-
tatar.

Aulici
franandi.

Gen. 23.
5.
Gen. 35.

quibus aut defervere debuit, aut penitus re-

ſtingui. Efferbuit in Eunuchos Pharao. Cur?
Quia peccaverunt? Non quia peccaverunt,
ſed quia Principes peccaverunt. En tabulas a-
pertiſlimas. atuſque contra eos Pharao; nam
alier Pincernis prwkerat, alter Piſtoribus. Cre-
vit enormitas criminis Procerum granditate.
Apud Pharaonem peccatum civis crimen eſt;
crimen verò Prafectorum, ſcelus eſt atque fla-
gitium. Vapor in Palude, fumus eſt. In cœlo

Zuſtitia

vapor, eſt fulgur. Et ſanè prudentiſſimè pec- ſzverior

caſſe Regi feruntur, qui & peccaſſe dicuntur,
& fuiſie perhibentur à Rege pincernis atque
Parificis præſecti. Dedecus enim Regs eſt, ſi
Pravaricentur hi, quos ipſe compeſcendis cæ-
teris impoſuit. Alii ſunt mores noſtri à mo-
ribus Pharaonis. Carcinomata Grandium næ-
vi reputantur à Dominantibus. Vulgi verôò pa-
pulæ habentur pro gangrænis, & igne ſcal-
prôque percurantur. Tanta eſt & feritas in pan-
noſos, & tanta in conchyliatos indulgentia.

8 4 Non

.

in Ma-
gnates.

7.
Ecclefia. Non ita certé edocti ſumus in Academia hu-
Naco, vr⸗ mani corporis, ubi & ungues exſecantur nullo
R,d. manuum periculo, & ſummo diſcrimine fer-
yeccata. Tuin membris admovetur. Imòô cùm poſt pla-

Seniorum gas enormes, exeſäque membra vivamus, ſi
ſcandala. Vel acu cor perſtringatur, interimus. Si ad
femur uſque luto immergamur; emergimus
cum riſu. Hirundinis flüillicidio Tobiæ oculi
caligarunt. Adeò in Magnatibus, qui Cor ſunt
& Oculi Reipublicæ, lethalia ſunt, quæ de-
ridicula ſunt in plebe. Quid levius quam cen-
ſere populum, & ſyllabum conficere ſubjecto-
rum? Attamen, quæ in cive vix vanitas no-
taretur, in Davide plexa eſt ſtragibus popu-
lorum. Adeò Conchylii maculæ fœdiores ha-
Ceufeſſa bentur ulceribus ſagatorum. Qur ergo diſſi-
ri divi. mulantur à nobis, etiam in foro Chrifli, fla-
e gitia opulentorum, cum peccata non coope iat
Byſſus, ſed proſtituat, nec detergat purpura;,
ſed detegat, faciatque ſuo nitore tetriora? Er-
go-ne patientius ſcelera Senatorum Sacerdos
ferat, quàm Pharao? Is excandefſcit in Eunu-
chos, quia Principes erant. Tu refrixifti inter
ſacrilegia „ quia ſpectaſti ſcelus in cocco? Si
cœlum efles, Turres quateres, & montes ful-
minares. Sed quia ſaxum & terra es, abis in
præceps, & deprefliora tuâ es mole oppreflu-
rus. Vide, ut Davidis lapillus collineet in Gi-
gantem, & Goliæ, ſpretis cruribus, frontem
petat, & irrumpat. Blaſphemias emiſere, Opi-
nor, in Arcam phalanges omnes Philiſthino-
rum. Verum in auribus Davidis vox illa tantum
t. Reg. inſonuit, quæ prodibat Gigante. Quis eſt hic
17. 26. Philiſthæus incircumciſus, qui exprobravit acies
. Dei viventis? Cumque à duello eum Saül ab-
Lbid. nu. ſterreret iis vocibus: Won vales reſiſtere Phili-
332 Iſihæo iſti. Vadam, ait, G auferam opprobrium po-
puli. Unde fiducia tanta in puero? Nam LEeo-
nem & Urſiim interfeci ego ſervus tuus. Non Vul-
pes, aut Martetes inſeckatus fuerat in compaſ-
cuis David, ſed Urſos & Leones, non crepi-
taculis deterruerat, ſed ſuis ipſe manibus diſcer-
pfſerat. Sic Jacob ſua fulmina, non in Benjamin
noviſſimum filiorum, ſed in Ruben intorfſit pri-
Gen. 49. mogenitum ſuum. Ruben primogenitas meus, It
3. Jortitudo mea, prior in donis, major in imperio.
Tot renidentem margaritis, & ſideribus co-
ruſcum quis non ſperaflet, etiam ſacrilegum,
oſculo dignatum iri à parente? Libidinis reum,
ſine ſpe reparationis, obtrivit. Effiſus es ſicut
aqua, ne Creſcas. Ita peccata grandium fulmi-
nantur à Patriarchis. Ideéque nocentiores apud
Pharaonem ſunt, qui & præerant, & pecca-
rant. Age, quid levius, quam reputatam ſi-
ne viro ſœminam, non reclamante fratre, in
domum Regis abduci? Nihilo minus, quia id
actum à Rege, audi, quibus ſit cladibus ex-
12. Piata licentia. Flagellavit avtem Dominus Pha-
raonem plagis maximis, & domum ejus, propter
Sarai uxorem Abrahaäm. Ut verô ſciatis, ideò
ſævitum in Pharaonem, quia conſidebat in ſo-
lio. Turpius longè iniquiuſque Sichem egit
cum Dina, quam Virginem rapuit, vique eam
fosdiſſimè compreſſit, nullà è coelo vindice pœ-
nd in oppreſſorem. Intemperantius provolutus
in coœno libidinum Sichem, quam Pharao. Sed
hic Ægypto, ille vix oppidulo dominabatur.
Gen. 34. Quam um vidiſſet Jichem, Rlius Hemor He-
2. væi, Princeps terræ illius, adamavit eam, & ra-
puit. Crevit Pharaonis ſcelus imperii amplitu-
dine; & qui Dynaſta impunè Saram fuiſſet am-
plexatus, tanti Princeps imperii mulierem habe-

Gen.
17.

Oliva

re domi unam, etiam intactam, non potuit,
quin à Deo quaqua verſum proſcinde retur. Adeò
Hlagitia non ſuo atrore, ſed ſplendore Pprævari-
cantis enormia ſunt, & cœlum irritant. Nonne
vides, ut de nocte ne trabes quidem ruderâ-
que videamus. De die verò etiam atomi diſpi-
ciuntur, quà Sol pertranſit. Nocteſcit quotidie
Tellus nullo mortalium incommodo. Sol, ſi,
vel poſt quinquennmium, nocteſcat, imòô cali-
get tantum, quæ funera umbras ejus conſe-
quuntur?

His ita geſtis, accidit ut peccarent duo
Eunuchi Domino ſuo. Iratuſque con-
tra cos Pharao, nam alter Pincernis
praæerat, alter Piſtoribus, miſit eos in
careerem.

Proh Æ gypti felicitatem, ſi à Rege ita pu- Pigeg.
nirentur, qui peccant in Deum, ac plectun- .

tur, qui Regem lædunt! Nec Suſanmis parci-
tur, ſi offenderint Maritos. Caini vivunt, imò Deus no-
& jugulant, quamvis Deo ſint injurii ad aras, bis eſt vi⸗
& inter hoſtias. Tanta eſt & impunitas ſacrile- Rer ulil
giorum, & pœna macularum, ſi non in cœlum, caiur mn
ſed in regiam peccetur. Nimirum torpemus, ſi ſe, ſes
Aſtra diripiantur. Unius verò pomi rapinam PDevinæ
ferro, & ſtigmate vindicamus. Hoc primum in
Pharaone improbo, nempe vinxiſſe eum duos
& primoribus Aulæ, quòd contra ſe peccaſ-
ſent; cùm ne lixam quidem ab illo damnatum
legamus, quòôd religionem, Deumve læſiſſet.
Ahkerum in Rege non probo, quod non Juſti- Severi.
tia, ſed Ira vinxgerit tranſgreſſores. Tratuſque tas, nos
contra eos Pharao, miſit eos in carcerem. Ita-ne? Ira-
Ergo punire non potes, niſi effereris? Vide,
ut Terra aconitum proferat, nullo penitus ſtre-
pito. Si illa peſtem mortalium, ſine indigna-
tione, emittit in lucem: tu duos in tenebras
non conjicies, quin indignere? Dices „neceſla-
riam iram eſſe ſeveritati. Quis enim ſine com-
motione faſces exſolvat in delinquentes? An Aſ-
idem in ſilentio occidentem. Anguis interimit,
ſine ira: & Pharaonis catenæ ſine ira non li-
gant? Non poteſt Rex, quod Anguis poteſt?
Sed cœlum tonat, ut fulminet. Falleris. Aër;,
& quidem vitiatus tomitru fuis fulguribus pro-
ludit, non cœlum. Imô, cùm lues afflatu ſi-
derum immittitur in provincias, nullo funeris
ſenſu proſternimur. Silent Aquilæ, & diſcer-
punt. Si telo feriare, ne ſenties quidem te vul-
neratum. Riſere plerique ad mortem cæſi, &
inſcii ſuæ cædis exſpiravere. Licet, licet ſine
ſtrepitu profligare flagitia. Diu bella confecta
ſunt ſine bombardis; quæ latiùs terrent, quàm
perdunt. Clavo & lacte de Siſara triumpha-
tum. Ut mundus obrueretur, penè cœlum in
imbres eliquatum eſt. Nuſquam tamen aut to-
nuiſſe leges, aut fulguraſſle. Jugulata fuere
primogenita hominum & belluarum in E.gyp-
to, nullo ſonitu armorum. Num efferbuit Pe-
trus cùm aut Malchum cecidit in horto, aut
in Oratorio occidit Ananiam? Si Mare videas,
cùm naufragos offocat, non ſentitur; cùm deſ-
pumat in littus, nullo arenarum incommodo
reſorbet decumanos ſuos. Adeò Elementum
effræne, cùm ſævit immanius, aut ponit iram,
aut eam non profert. Damno proinde indigna-
tionem in Rege, quem ſolii celſitudo aut pa-
rem reddere deberet, aut etiam ſuperiorem
Olympo. Diſpice, & quanto conatu remi
. agant

*

omen
rnl

eti

eclmoon
0 ſe

N

ſomun

NoNu

fucto re
KoruN, G
ſeteltet a
Aleſeens.
et, ſon
Ctelis,
eecloran
i el uahere
ni gretan ſibi
Pber, tum
nn ſr ca

4 Cellu futur
Cekett ent

Nlos un
Elo, nr

4

. hmtur Jo

ait in
. Malt in ma,

eklos, e
en
Müinm accar
Mheri rek
Ulcng etign :
eer setiam
4 olen. Mir
1 atur: Cre
e Dhhnen 8
an (agr
ve otcane
ſehh, nor
⸗ 4
. lgend,
a Räntin
n uam

bbe
6, Meche

= — ——=

n
,

in Cap. XL. Geneſis.

wnd agant quadriremem „ & eam Temo fle⸗ kat, de- nia ferculorum ² Ubi ſqualor, & Pædor, & ſi-
re reyeti. flectatque penè immotus. Vilium eſt furere „ tus ergaſtuli ² Peccaverunt Regi, à Rege ſunt
en Nen ut proſint. Nobiliora ſine ſtrepitu, Præſunt. vincti, & ab irato offenſéque Rege traditi ſunt
eln thders. Et quare putas imtiari Principes oleo ad impe- in carcerem Principis militum, & eis miniſtra-
Aoni h. rium niſi ut Placidiſſimè ſibi regnandum eſle tur? Miror aut Joſephi fortitudinem, qui au-
lct dit⸗ intelligant? Quid potentius Balſamo „ quod ſus eſt non ſævire in eos, in quos Pharao ex-
Go. Al, mortem in ſuo regno compeſcit, & eam ener- canduerar; aut Pharaonis ſtupeo * uitatem,
r i 3 vat in cadavere: Attamen tantum hoſtem fra- ſub quo licuit vincto, infeſtis invisiſque Regi
iRaa grantid & tranquillitate profligat. Antequam proceribus blandiri, vel in catena. Vide, qu

laent On

Itlieue cor. exſoluto furore. Quam verò Pharaonem dam- & Præſules Dioceſium ovibus ſuis, ſicut ſe
ter Eyornir no ad reorum vincula inclinatum ab ira: ita Joſeph exhibuit Leopardis Ægypti. Præerat
,nſte 4 miror magnoperè Judam, qui Nurum ſuam vinétis, ſed catenatus. Miſit eos in carcerem,
Gen. 38. damnavit ad rogum immotus. Fornicata eft in quo erat vinétus & Joſeph. Poſt præfecturam,
24. Thamar Nuris tua. Dixitque JQudas; Producite meminit vinculorum. Tradidit eos Joleph, qui
1Nga. 1 eam, ut comburatur. Quam Pplacidè Judas & O miniſtrabat eis. Tota Præfecturæ Pompa Saperiar
, Küni ſummum familiæ ſuæ dedecus audit, & fupre- famulatu definiebatur. Si ita regnatur in er⸗ miei ſii.
l 8 l mo ignium ſupplicio addicit, quam amaverat;, gaſtulis hoc eſt, in ſentina Immmanitatis: Quis, Alffabils⸗
Ommlan. Nurum! Ergo non eſt furor neceſſarius, ut duo quæſo, non doleat gyptiorum carceribus “
ni uuaun proceres dentur in catenas, cùm Nurus à ſocero Chriſti Eccleſias, quæ humilitatis & charita-
nlrialaai comburatur, ignominioſi comperta flagitii. tis ſunt ſanctuaria, pares non eſſe, quando
Ppuniälnle animarum interdum Paſtores, ſoluti legibus,
nonincrhim,, ,. . ie zi, Populos alligant, nec miniſtrant ſubjectis, ſed
m torſencl, Miſit eos in carcerem Principis militum, contra Petri imperium, imperant, eôſque &
pomimum in quo erat vinétus & Joſeph. decretis, & quæſtionibus, & oneribus impor-
Hochrmmin tabilibus gravant? Mitius in Ergaſtulis regna-
Miſe eumdi Quomodo ibi vinctus Joſeph dicitur, ubi batur, quam in Dicoceſibus regnetur atque
nnak Relcd vinctis præerat, & præfecturam adminiſtrabat -Conobiis. Forma facti gregis ex animo. ui I. Pet. y.
ilocdamunn reorum, & rerum? Niſi fallor, non modoe major eſt in vobis, ſit miniſter veſter. Iſta à Matth
kime kle patienter anguſtias loci patiebatur ſanctiſſimus Petro & Chriſto Præſcripta fuere Præſulibus; „0. 26,
Alnmlifr, Adoleſcens, ſed ſub veſperam pedicas indue- quæ tamen nec audivit Joſeph & implevit, in
res Huſ e bat, ſéque vinciri, reorum cæterorum more, carceris præfectura catenatus & Miniſter vin-
leeten, Irrn catenis, nerviſque mandabat. Quin de die, ita ctorum. .
kerers Nte, præſecturam Carceris exercebat, ut catenam
lopenmft⸗ Dei vo. vVel traheret, vel circumferret. Tum ut de- Aliq antulum temporis fluxerat, & illi
,ſe idig lumtati cretum ſibi adee carcerem non eluderet ſemi- zn en odia tenehantur. Vigerantqa’
lus in kchn cosfer. liber, tum ne concaptivis oſtentatione liber- , agk òòèM
os eeelr. Singala. tatis ſuæ catenas faceret graviores. Quam mo- ambo ſomnium nocte und.
cim neio. „jas. deſtus futurus erat in ſolio, qui, ne cæteris vi- . . .
drened nl Religio deretur extare, dormiebat in compede! Tæ- Mira temporis dimenſio in carceribus. Ali- Carcen
npons menmnd dzet om. dium, non fert, ſed vult catenarum, ne diſ- quantulum temporis. Ubi horæ loco menſium
ſmed . 2a;⸗ ſentiret à ſocis. Sequitur. At cuſtos carceris ſupputari deberent Præ animi corporiſque tor⸗
Angus ckl radidit eos Joſeph, qui & miniſtrabut eis. Si mento, ibi coacervati hebdomadibus menſes
1. Flers Aen- vinctos univerſos tradiderat Cuſtos Carceris Jo- vix dies conficiunt. Quævis dierum multipli-
olonbufte⸗ 6 ſepho „ Cur nunc hi duo Regis Eunuchi fuiſſe Citas aliquantulum temporis appellatur. Ob-
n e Amk. 2a.. 39. dicuntur Joſepho traditi à Præfecto? Qui tra- livioni enim deduntur vincti, tanquam mor-
3yII didit in manu illius univerſos vinblos. Si uni- tui à corde. Videntur enim, in carceribus,
ile, Kl. Renhe verſos, ergo & hos. Potuiſſet ſanè Joſeph ris, Horæ ſuos pati Compedes, & vinctis non ab-
Paikntdl r. ſtatim ac carcerem ſubierunt, imperare. Verùm ſimiles vix poſſe progredi. Itaque quorum
orten el,d⸗ imperii refugus, non rapax, in eo jus exerce- quæ ſtio differtur ad menſes, vix carcerem ſub-
Licet, Ml re cunctabatur ſibi creditæ Ppræfecturæ „ Ieve- iiſſe feruntur à judicibus; apud Juos ſeſquian-
