alvearia commutare. Inundationem Maris, quaſi Deutez.
lac, ſugas, oportet.

EX CAP. VII. CANT. CANTIC.

Quid videtis in Sulamite, niſi choros
caſtrorum!

At Pax Cor-
dis & i⸗

S Ulunti interpretatur Pacem colens.
— nio ex

quæ Pax iſthæc eſt, quæ armatorum ag-
minibus ſtipatur? Nimirum luctandum ſtre- Moriß-
nuè eſt, ut Pax ſervetur. Etenim niſi animi af- aiione
fectiones vel comprimantur, vel etiam ſuſtol- Paſſiont.
6 3 lantur,

78

Invidia lantur, ſolventur fœdera. Quis ambitionis,
inter Ope- voluptatis, & privatarum rationum memor;,

variot. potuit Pacis eſſe tenax? Quam copioſo egemus

Caſtrorum choro, ut Pacis foedera non rum-
pantur! Sanè Sulamitis tota chorus caſtrorum
eſt: vix enim ceflare poteſt à bello, qui Pa-
cem tuetur.

Circum-
ſpectio.

Qudm pulchri ſunt greſus tui in calcea-
mentis, pilia Principis! Junbtura Je-
morum tuorum ſicut monilia, quæ ſa-
bricata ſunt manu artificis.

Cant. 4. Mirantur interpretes, quare Sponſus, qui
1. inchoarat initio hujus epithalamii ſponſæ laudes
ab oculis, nunc in margine Cantici exordia-

Pita mi- tur commendare eam à pulchritudine pedum.
La Aiunt, tunc oculos celebrari, quòd Tyrun-
simarum. Cula eſſet; in qua ſatis eſt, ſi aliorum exem-
pla intueri poſſit, vel ſi Orationi vacare ſciat,
quæ per oculos deſignatur. At nuno, cùm jam
conſummatæ abſolutæque virtutis eſt, non ſuffi-
ciunt oculi vel ad proximorum virtutes, vel ad
Intentio æternorum contemplationem intenti: ſed pedes
veéza n luſtrantur ejus, exquiriturque, quò eat, quid
eperibus agat, quiſve ſit tantæ virtutis ſcopus & ter-
bonis. minus. Onuſtæ monilibus, & ornatæ omni la-
e d, pide pretioſo pedes attenduntur. Facilè enim
Senex fer. Jui ſibi perfectus videtur, aberrat. Niſi fortè
woat, ità dicamus. Jam locupletis Deôque familiaris
Cenſcien. ſponſæ greſſus commendantur, quòd rarò pro-
ziam ape- gredi ſoleant, qui diu cucurriſſe ſibi ſunt con-
e⸗d,c,. ſcii. Verùm, quando pro calceamentis (quæ
i, „ „. ex pellibus conficiuntur) Mortificatio adum-
lant e- bratur, ſi S. Gregorio credimus, affirmandum
ziam per- eſt, in ſponſa jam perfecta calceamenta primum
Fedi. laudari, quòd rarius eſſe ſolet in is, qui pro-
Teigin *“ fecerint, ſtudium Poœnitentiæ, & patiendh ar-
Moriif- dor. Denique, dum Tyrocinium virtutis pone-
catio in ret ſponſa, laudatur ob oculos, cujus jam exer-
ſenibas. Citæ probantur pedes: quòd exquiſitiùs inquiri
sSenes debeat in probatos, quàm in tyrones: hos enim
erendir. ſufficit non caligare, illorum & caligas, & cal-
ſpectio Ceamenta renidere neceſſe eft. Meminiſſe illud
perfecis quoque velim, perfectos commendari in ſpon-
neceſſa- ſa greſſus cum calceamentis, quibus à tribulis
7226.

& luto, vindicamur; ut doceamur, reproban-
dam eorum audaciam eſſe, qui, ut paululum
progreſſi fuerint, calceos abjiciunt; ac ſi tutò
incedendum ipfſis foret ſuper baſiliſcos & aſpi-
des, vertendæque illicò eſſent in roſas ſpinæ,
ſi fortè in eas eorum incurrerit pes. Da mihi
nunc mentem, quæ filia Principis dici poſſit,
quæ poſt ſponſum cucurrerit, quæ de cubili-
bus Pardorum proceflerit ad coronam, quæ
deſcenderit in hortum, & calceos non faſtidiat.
Quæ Mens tam demiſsè de ſe ſentit in tanta
meritorum celſitudine, ut calceamentis ſibi u-
tendum ducat timore ſcandali, & metu vulne-
rum? Væ nobis! Incedimus nudo veſtigio per
ignes ſuppoſitos nivi: &, cùm gloriemur nobis
Patere iter ſine vulnere per aſpides, ſauciatos
teſtatur nos diffuſus ubique cruor. Securus
reſpexit fœminam David, poſt edomita mon-
ſtra: at tortuoſi in via colubri venena exper-
tus, ſerò didicit, nulli exuendos mortificatio-
nis & circumſpectionis calceos efſe, dum in
terra ambulat, quæ à germine ſpinarum &
Act. 12.8. tribulorum ceſſare non poteſt. Calcea te cali-
gas tuas, dictum eſt vel illi, qui calcare flu-
Ctus conſueverat non ſemel, quique præeun-

Oliva

—

tem Angelum ſequebatur, Utinam multorum
vertici non incumbat Draco, quem ipfi cal-
care ſe credunt calcaneo ſuo. Ut autem diſ-
cas, quàm Deo grati ſint calcei circumſpectio-
nis, nota emphaſim commendationis: Quaàm
pulchri ſumt greſſus tui in calceamentis, fllia Prin-
cipis?! Dum dicit, quàm pulchri! admirabun-
dus diffidere videtur à ſe explicari poſſe præ-
coma pedum munitorum. Quam loquendi for-
mam in nulla alia parte corporis dilaudanda ad-
hibuit, ſed duntaxat eâà uſus eſt, cùm universè
& generatim totam ſponſæ venuſtatem com-
mendaret. Quàm pulchra es, amica mea! Quod Via mi-

tamen nec apud Hebræos, nec apud LXX. re- a.

Cant. 4.:.

. . „„ Zelus non
peritur, qui legunt: Ecce tu pulchra es. Porrò izea, e.
calceamentorum quoque commendationem au- ienla &

get verſio LXX. quæ ità habet: Specioſi fa- Tentatio-
&ti ſunt greſſus tui in calceamentis tuis, flia Na- nes,
bad. Quod ſi libet pro calceamentis ex bellua-
rum exuviis confectis Mortificationem cum
Gregorio accipere: quæ dicta ſunt de circum-
ſpectione, ad Mortificationem transferamus.
OQOuàm pulchri ſunt greſus tui in calce§amentisiſilia
PFrincipis! O deridendos meticuloſorum metus,
nihil cum Chriſto & pro Chriſto audentium!
Nihil metuebat magis ſponſa, cùm à Dilecto
rogaretur, ut ſibi madefacto guttis noctium
aperiret, quàm ne pedes inquinaret. Lavi pe-
des meos, quomodo inquinabo illos? En quomo-
do, poſtquam aperuit, quæſivit Dilectum per
vicos & plateas omnes, nihil interim immacu-
latius, nihilque ſervarit à ſorde immunius quàm
Pedes. Non enim fœdari poſſunt pedes, quæ-
rentes Candorem lucis æternæ. Ades huc, qui
ab animarum procuranda ſalute deterreris, ne
pedes ſemel lotos, hoc eſt, affectus ſummo la-
bore expiatos iterum commacules. Projice, ro-
go te, degenerem metum. Noli dicere, Inqui-
naber, ſi cum aliis agam. Æ grotare facilius
potero curans cæteros, quàm eis incolumita-
tem reddere. Pedes non ſordidantur, ſi Chriſti
causâ efferantur domo, & luto immergantur.
Illaudati ſponſæ pedes in domo. Pulchri præ-
dicantur, poſtquam diù cucurrere poſt Chn-
ſtum.

Cant. 53.

Zelus A-
nimarum
Orationi,
& Caſti-
tati pro-

deſt.

Quaàm pulchri ſunt greſſus tui in calcea-
mentis, filia Principis! Juncturæ fe-
moram tuorum, ſicut monilia, quæ ſa-
bricata ſunt manu artificis.

Sapienter ſanè femorum juncturæ calcea- Cafia:
mentis junguntur: Nuſquam enim Caſtitas flo- e Mor-
ret, niſi ubi vel mortificatio vel Circumſpe- tibeatio-
Ctio vigent. Quæ duo adumbrantur in mortuo- Cie .
rum pellibus, quibus muniuntur pedes, id eſt, ſpectione.
affectus ſponſæ. Ut monilia fabricentur in fe-
more, tegantur affectus mortificatione & Cir-
cumſpectione. Porrô abripit me ad præconia
Caſtitatis verborum munificentia, quâ in ejus
commendatione utitur ſponſus. Juncturæ femo- Caſtita-
rum tuorum, inquit, ſicut monilia, quæ fabri- tis digni-
cata ſunt manu artificis. Planè artificis opus, 7as.
ex femore, voluptatis ſede, Monilia architecta-
ri. Nimirum Deo nil arduum: Ludit planè hic
Oopifex in orbe terrarum, quando pretioſiora ex
vilioribus fabricatur. Coœlum ex aquis confla-
vit: & cœlo homo formandus videbatur. At
velut præſtantiſſimum orbi terrarum præfutu-
rum animal è& luto illud finxit: Ita nunc quo- ,atie
que Monilia non è corde, non ex ofſibus, non Dei vis,
ex

Se g no
,tend
urt. 1t0
d ehen⸗
ns nlumn.
ſyekin am
3 lus ebſi
prdniin
, Erere, Jun
i ſe g ſcli
1r Elanr in!
eid Aii

UWn
Ns

.
ul Fi

6en In Ad tatn

nden vere
Cuunmn in
iahihcem
, Hphomn
lti neſcio

tenur, u
te oopta

Unen ceteris
lorik
omlia cor
Ir Conſtat,
Lim in hor
lie 1n Labii
i ejin iſia
epetebat

oüllinun
n eb
ar

tblonnn
enn iel
tanen
rcumlpeckn.
aCmiriden
n holle
loquencitn.
hucenhi
Clm unine
llaten Col.
as ea/Qunn
budlXXE.
lehrae, Dunl
ndetonen an,
t: Heütſ ke,
tuin, ſi er
nti⸗ en belu.
catiohen nn
ſontce dnen.
n trambleum
dleeaneniii
lolorummeny,
ſto audentim
Cm Dien
guttis mochind
naret. Laui 1
l? Enquom-
t Diedhumke
mterum imma
imhmmunnkquim
nt Peces, e.
e. Adeshr, qu
te etelletg,n,
fechus ſummo ke
les Dojce, tni
lidtee,
Egrotue kuli
n eis indlunr.
dantur,0n
to imnretgun
no. Pulch .
Nere MI

tui in lr
Vriure ⸗

onilin . lut⸗
fain

junchut⸗ le
vel Cwum,
tanturinnone,
turpels 1 ⸗
brwenti
ſficatione 16
me 1 an

in Cap. VII. Cant. Canticorum.

pidi & ex oculis, ſed ex femore, proniore ad vitia
Lapſi o- materie , miro, ſed vero artificio contexuit.

timi Nemo ergo deſperet, quòd infirmior ſit in Ec-
hunt, ö cleſiæ corpore pars. Femur licèt fis, in Monile
1. 3. vertéêris; ſed manu artificis. Diſce hinc Pronio-
Paſliani. res ad ſcelera mentes, ſi ſe Deo dediderint, e-
mes. vaſuras ſanctioribus pretioſiores. Femur enim
Confden- vel in monſtra degenerat, ſi voluptatem ſequa-
ris in tur, vel in ornamenta tranſit, ſi ſe Pudori man-
Vatm4 Ciparit. Ut optimi corruptio peſſima comproba-
pronieres tur; ità Peſſimi converſio præſtantifſſima eſft.
ad witia, Quid viper4 nocentius 3 Ppharmacum Parat, ſi
E corri. condiatur. Quid Sauli furore pernicioſius? ver-
Ses, ſus eſt in amoris fulmen. Diſcant & ſuperiores
“ nullius abjliciendam curam eſſe licèt molliſſimi
2=ðè?ð perditiſſimi. Licet & femur in monile con-
Lapſos vertere. Juncturæ femorum tuorum Rcut moni-
Superio- lia, quæ ſabricata ſunt manu artificis. Itaà, Tran-
e, “ ſit femur in Torques, ſed manu, non voce aut
7 „ imperio artificis; artificis, inquam, non Prin-
pios non Cipis, & Principantis manu. Utrumque requi-
deſerat. ritur ad tam ardui operis abſolutionem, & ma-
Superior nus, & artifex. Non ſat increpare, aut præ-
nvigilet. cipere, exemplo, vel, ut meliùs dicam, labore
Baen. & opere juvandus eſt infirmus frater, ut torques
tia. fiat. Nec tam juvat Superiorem agere, quam
Rer ve. Opificem, qui manum ipſe operi admoveat,
Lat. ut monilia & femore contexantur. Intuere Pau-
Eeeleßa- Iurmn alloquentem Oneſimum, ſolantem, recon-
W ciliantem Domino, transfugam & raptorem
excipientem blandè, ſi cupis videre femur in
torquem verſum. Rara noſtrâ ætate converſio
femorum in monilia, quia ſuperiorem piget
in opificem verti, & præſtat ore, quam ma-
mu, lapſorum mores emendare. Verùm à Pu-
dicitia neſcio quâ ratione ad Confeſſarios, Su-
Caſtita, periores, & Principes delapſi ſumus. Redea-
eis digni- mus ad eam. Juntturæ femocum tuorum, ſicut
iat Monilia, quæ fabricata ſunt mamu artificis.
Nullum in membris ſponſæ auro comparatur,
niſi ſemur, ubi ſedes Pudoris eſt, ſeu trium-
phatæ voluptatis capitolium: ut diſcas pretio-
ſiorem cæteris virtutibus Pudorem eſſe, cui ſo-
la Monilia conferri poflunt. Quod ex eo quo-
que conſtat, quod videlicet e floribus unum
Lilium in horto Dileéti conſitum eſt. Quin &
Lilia in Labiis ſponſi florere perhibentur: Pa-
Cant. 5. bia ejus Lilia: Puto, ut quæ oſculum maxi-
13. mè expetebat, diſceret & flore labiorum, cui
Zelas a. Potiſſimum virtuti blanditiæ, quas ſitiebat,
nimarum deberentur. Quaſi diceret ad Dilectam ſpon-
Caſtitate ſus: Oris oſculum petis? ſapienter ſan. Ve-
. ein- rùm attende „quid meo in ore floreat, ut Tu
Kieorum dquoque ad Lilia accedere non audeas ſine Li-
bompe lio. Quid quod delatum Mariæ Maternitatis
veriores, decus videtur ob pudoris titulum, cùm ſola vir-
Ge⸗ 1a ginitas prædicatur in tantæ dignitatis vaticinio?
ſa. „. Eece Vi pi⸗ ain & Virginis filius
lſai. 7. Ecce Viugo concipiet. Qui 2 us
14. ſcriptum non habebat Regis Regum nomen miſi
in femore; ut nimirum, qui honorarat Pudo-
rem in Matre excellentia prolis, decoraret Pu-
doris regiam nominis & dignitatis prærogativ.
Luxuria Neque minoris feciſſe Caſtitatem dominus cen-
nere ſeri debet, cùm diſcipulis indicens, quo habi-
aae tu ſuum præſtolarentur adventum à nuptis,
lerum. Cum pro comparandis virtutibus lucernas ſta-

tuiſſet in wanibus, lumbos duntaxat præcingi
mandavit in odium vitiorum: quaſi tuti forent
à ſcelerum copiis, ſi unam coluiſſent Caſtita-
tem, unaâmque libidinem repuliflent. Et quidem
videbantur ſatis ad virtutem inſtructi Apoſto-
Hi, cùm Lucernas bonorum operum haberent

79

pPræ manibus. Nihilo minas & Lucernas tene-

re, & Lumbos jubentur ſuccingere: quia, ut
S. Gregorius ait, ſine Caſtitate nihil eſt opus
Donum. Licèt autem abſque bono opere ipſa
quoque Caſtitas nullius eile pretii videatur:
tamen ſi adſit, & ſi cæterarum virtutum cho-
rus non plene adſit, inviſi omnino Deo eſſe
vix poſſumus. Hinc milites Davidis de una
tantum Puritate interrogantur à ſummo Sa-
cerdote Abimelech, ut ad epulum ſacræ men-
Iæ admitti poſſint. mundi ſunt à mulieribus,
licèt odio contabuerint, lcèt avaritiàâ exarſe-
rint, licet invidiaâ torti ſint, epulentur. Unde
non immeritò exclamat. Beati immaculati in
viæ: gtti ambulant in lege Domini. Et ſi ambu-
lent adhuc, & nondum ad Legis plenitudinem
devenerint, nihilo minùs vel in ipia ad per-
fectionem via Beati ſunt, ſi ſunt immaculati.
Nec mirum, ſi ſolus Pudor Beatum facit .
quando ſequi Agnum quocunque it, non Je-
juni, non Charitatis, non Patientiæ „ ſed u-
mus privilegium eſt Virginitatis. Fortè, non
quòd ſola ſufficiat ad tantam dignitatem Caſti-
tas, ſed quòd, qui virgines permanſerunt,
nullis caruiſſe virtutibus hic comprobentur. Vix
enim immaculatum invenies, quem alicujus
ſceleris inquinet macula. Lætabitur deſerta &
invia, & exultabit ſolitudo; clamat Efaias. Et
unde, rogo, tanta in eremo exultatio? Num
rupes deſerti divina ſati voce, more vallium,
abundabunt frumento? aut genus omne Po-
morum excoletur & germinabit in deſerto? au-
di: Et florebit, inquit, quaſi Lilium. O igna-
rum fertilitatis Prophetam! ſcilicet, exultet e-
remus, & lætetur quaſi fœcunda & pomifera,
natum enim ex ea Lilium eſt. Enimvere Ere-
mus iſthæc irridere poteſt Egypti horrea, uno
jlam flore fœcunda. Nimirum non quo vis flo-
re exultat, ſed Lilio: quod ut eruperit in
corde alioqui arente & infecto, cæteræ quo-
que fruges virtutum omnium germinent, ne-
ceſſe eſt. Ideò cum præmiſiſſet; Et florebit qua-
N. Lilium, ſtatim ſubjungit: Germinans germi-
nabit, & exultabit lætäbunqa & gaudens: glo-
ria Libani data eſt ei e decor Carmeli & aron,.
Viden’ poſt exortum Lilium quanta fertilitas
conſequatur! Pudorem excolat, quiſquis ſœ=-
cundari optat. Si floruit ut Lilium, gertnina-
bit Carmeli inſtar & Saron. Semen cæterarum
frugum Flos eſt. Si floruit Lilium, cætera
germinabunt. Sic Ignatii planè deſertum pe-

I. Reg.
21. 4.

Pfſal. 1IS8.
Ie

Iſa. 3 §. I2

ctus, ut feliciter germinaret, Dei Matris pri-

mum ope conſitum Lilio eſt. Primus Pudor
in eo viguit, tum Abſtinentia, Luctus, ze-
lus animarum, contemplationis dulcedo, a-
moris deliciæ in eo floruere. Ideò Eccleſiæ u-
terus deſcribitur quaſi acervus tritici, vallatus
Liliis. Etenim electorum frumentum Liliis
cuſtoditur, quod Liliis duntaxat ſeri ſolet.
Natus ex Virgine Chriſtus, unius renaſci po-
teſt beneficio Virginitatis. Ut verò apertius
quoque deprehendas Pudoris fertilitatem, non
Gdixit Eſaias naſciturum in deſerto Lilium, ſed
quaſi lilium. Ut ſciamus, non ſolam Virginita-
tem, quæ rara eſt, ſed affinem quoque ei Ca-
ſtitatem tanti eſſe meriti, ut nullius plantæ ger-
men, nullamque frugis genus defutufum ſit,
ubi, quaſi Lilium, ſecundus à Virginitate
Pudor effloruerit. Sapienter proinde bellator
ille peritiſſimus ſinit ſibi victoriam in lucta e-
ripi à Jacob, unius contactu femoris Conten-
tus. Sat enim triumphaſſe ſe credidit, ſi de-
6 4 jectus

Gen. 32.

25.

Superior jectus unam ibicinem languere coëgillet

80

in

invigilet, adverſario. Vicit enis: victorem ſuum, quiſ-

&, dum
Pudorem
ſervet in
ſubaditis 5
eis cedat
interdum.

Modeſtia.
Zelus A-⸗
nimarim
Verks.

Vox ope⸗
rim.

Perleve-
rantia

Modeſtia
noſtra no
plis tan-
tlem, aut
in viis,
ſed in
S holis„
in Villis,
&rc.
Vnifor.
wzitas.
Amore
duci non
wmetu. 28

Modeſtie
exempla.

Cognitio
ſui, &
tas in
berfebtis,
a Cercu

ſpectio.

quis, volupt tis arce expugnatâ; aditum Pu-
dori reſeravit. Proindé juncturæ femorum ſi-
cut Monilia deicribuntur: triumphali ſiqui-
dem donandus eſt torque, quiſquis, admiſſo
Pudore, excluſerit voluptatem.

Oculi tui ſiout piſcinæ in Heſebon, quæ
ſunt in porta iliæ multitudinis.

Septuaginta, Oculi tui, tanquam Nagna in
Heleben in portis filiæ multorum. Oculi ſponſæ
præ Pudore & Modeſtia ſtagna aquarum ſunt,
ubi licet impiis abluere cordis foditatem. Ni-
hil enim æquè ſordes abluit ut pudicus ocu-
lus, ſi reſpiciatur. Verùm ſtagna ſint oculi,
non torrentes: hoc eſt, perenmet in oculo
Modeſtia & non deficiat, non autem, torren-
tis more, interdum cum impetu fluat, & il-
licò defluat. Rurſus in ſtagno unda ex imo ma-
nat, non aliundè advenit, uti in torrentem
montibus defluit; hoc eſt, ex intimo ſpiritu
Modeſtia manet in oculo, ut mancat; non au-
tem ex humano metu influat. Item ſtagna a-
quas non emittunt, ſed continent, ſpectari mi-
nime cupida. At torrentes aquam, quam reci-
piunt, confeſtim tranſmittunt, avidi plauden-
tium. Modeſtia, quæ ex corde naſcitur, vide-
ri nec refugit nec cupit. Stagnare in oculo ſat
habet, ſe pectatore contenta; fictitia verò &
ad oculum ierviens, videri vult, & torrentis
inſtar, qua licet, & qua non licet, fluit. Quid,
quod in porta locantur filiæ multitudinis Ocu-
li pudici? Neque enim ità aliquid rapit ad
Chriſti domum, quam Religioſorum Modeſtia.
At quare dicitur milia, & non mater multitudi-
nis Religio, ſi per modeſtiam plurimos Chriſto
parit? Quia per Modeſtiam non ſolùm ab iis
diligitur, qui ei nomen dant, ut Mater, ſed
ab omnibus etiam ſæcularibus, propter eam;,
amatur ut filia, & hæres ſæpè inſtituitur.

Naſus tuus ſicut Turris Libani, quæ
reſpicit contra Damaſoum.
In Hebræo: Facies tua ſicut turris Lebanon,
ſpeculans faciem Damaſci. Miror ſanè Turrim
iſtam ſuorum camporum, fertilitatis, & ur-
bium immemorem, ſolius Damaſci, hoc eſt,
hoſtium ſeu inſidias, ſeu regiones proſpectare.
Rara virtus, ut, cùm ampliſſimæ tibi ſubjici-
antur & fœcundiſſimæ regiones contemplandæ,
iis prætermiſſis, unde tibi exultatio & gloria
oriri poterant, oculos protendas ad Damaſcum:
magilque ſollicitus inveniaris de amoliendo diſ-
crimine, quam lætus de regni poſſeſſione. U-
nius hoc ſponſæ eſt, & Paulo duntaxat uſita-
tum, ut quæ retrôò perfecit oblitus, in ante-

riora quæ non perfecit, intuitum mentis ex-

tendat. Unuſquiſque noſtrum ſpectaculo ſui læ-
tus, haud curat Damaſcum. Quid egerimus
intuemur, non autem quid pati poſſimus. Non
ita ſponſa „cCujus facies univerſa in Turrim coa-
leſcens Damaſcum reſpicit: hoc eſt, ſimilitu-

1 X .. . -
dinem Incendii (hoc enim ſonat Damaſcus)

ſpeculatur. Uſque adeè, quæ perfectior eſt,
vel umbram ſceleris horret: & cùm totam Pa-
la ſtinam cortemplari poſſit, è Damaſco vel
—; 44 .
ſimilitudinem inmcendu excubando cavet. Vel

Oliva

Invidia.
Talenta
medio-
cria.

certè dicamus ita: Facies tua ſicut turris Leba-
non ſpeculans faciem Damaſci. Tam decorus vul-
tus, & Mons omni frugum copià focundus,
ſuæ oblitus fertilitatis & pulchritudinis, Da-
maſcum reſpicit. Nimirum aliena generatim fe- I
licitas, cuilibet fauſtior pulchriorque apparet mrill.
quàm propria. Aſpicimus foœcunditatem alio- .
rum, noſtrarum copiarum immemores. Et qui-
dem quàm ſæpè fallimur. En iſta, quæ tota
pulchra, tota ornata, tota purpurea eſt, Da-
maſcum reſpicit, qui vel ſimilitudo incendii
exponitur, vel ſuccus ſanguinis. Ità cruor & Felices ns
vulnera funt atque incendium, quæ pro magnis admire.
admiramur. Sanguis eſt, non purpura, quem ee Reli-
tui oblita decoris è Libano proſpectas: Fla- S
grat, non fragrat, quod tibi olet. Inſania eſt, ſronſe
Horentem Libanum admirari, & penè adorare
ardentem Damaſcum.

Felicitas

4

Venter tuus ſicut acervus tritici, val-
latus Lilis.

Pudor annonæ copiam & cuſtodit & parit. Dei cuse
Deliciæ enim coœleſtes ſuppeditantur Virgini le com
bus. Porròô cùm Lihia in Evangelio proponan- ugenienn
tur tanquam ſimulachra divinæ providentiæ, exempla
quòd neque laborant, neque nent, & pulcher- pla: ai-
rimeè veſtiuntur: Puto pro acervo vallato Li- enden-
liorum excubis intelligi poſſe, iis omnia ſup- ,g,.
peditatum iri, qui pro ſe ſolliciti non ſunt. Et , ,4aſ
quidem nota vim verbi: ſicut acervus, in- verira⸗.
quit, tritici vallatus Liliis. Inexpugnabile ſi- Tulente
quidem vallum eſt confidentia in Deum, & vere in
in ipſum jacta cura de rebus noſtris. Neque il- Oepererte
1 1. . exempla
lud omitti debet, Lilia, quæ, cùm deſignent ſunt, G
Virgines, cuſtodia maximâ videbantur egere;, vire nte⸗
excubias agere, ipſiſque maximè frumentum gritag.
demandatum. Nimirum ſponſus non roſas ſpi- Epiſcozu;
nis armatas, & purpur redimitas, ſed Lilia ſr, on
candore & puritate inſignia deputat cuſtodiæ tnaden⸗
horrei ſui: Ut ſcias firmiorem eſſe cuſtodiam ſolum.
ex Innocentia, quàm ex Prudentia, pluſque Rez qus
Candori quam Purpuræ, magiſque integritati, evehar
quàm dumis fidendum eſſe. Suſanna, quia in- jahe ge.
nocens, tuta vel in ſupplicio. Samſoni, quia genas,
Dalilæ plus æquo addicto, vel poſt triumphum
illuditur. Mavult ſponſus inerme Lilium ad ex- tem
cubias deputari, quàm armatas Roſas; quod ee.
fortius ſit munimen Pudoris, quàm Poteſtſatis. iſdidi
Diſcant hinc, qui amimarum Paſtores deli- melius
gunt, non tam attendendum eſſe in QCuſtode Fama,
quod pungat, quàm quod candeat, liliòque fe- 144
liciùs vallari acervum, quam lanceis. Porrò Re- tni
ginæ venter, qui abſorbere triticum deberet, 17 4
horreum ſervat, & triticum propugnat. Quin kecleſa-
is verè Princeps eſt, qui ea quoque, quæ ſibi Kici afi
debentur, in bonum erogat populorum. Quod es ;,
tunc contingit, quum venter, id eſt, cupiditas cant.
ſepitur Liliis, affectibus ſcilicet carnis & ſan- jis.
guinis expertibus. Si prolem neſcias, & affi- Bleim-
nes non agnoſcas, impende populis, quæ im He
in hlene-
li.
Errlaſe
ſKici non
ſint ava-

non bo-
tenti.

penduntur in Te.

r.
eltiga⸗
lia.
Parentu
4 odium.

Caput

10

61 is ti
r Ctalhu

* 6 eſtar
UAW le li
beitun In 15

ſe haben

7as KIN. dlen

2 ENMm Lqn
Ae G n itn Cica
ihe Bt, ſatss fera
n patien
a rn fet D
Dnnhelato i,
e munn Keke
A HMali & fore
ſeiſnnle tnn
1, Un eſt adbe
4 klum, nu
emrrceptoi
olitncdo
nt; ſoon
1 s togbe
4 End itenl de
2 Mcantur Ho
2 Mhelent, Nt
l, d regnin
4 im, & ci
E lns egi
e. Aunſiblit o
. lininunbpdh
1 Ne Ornan
In Durpure
ee a l
p Ir rinche
Wul hiele,

4

4 .
neeſt,
61. r ntäli⸗
Ulr, co
4 5 lne . 8
aitie

rris Lehe. h
ecOTUS N.
Echnig
din, . 4
Eeneratinke n
rade Prtt
ditaten rk
notes. Dtai⸗
la, Je
Mes eſ, D.
tuddo inenl
13 Cnorin
Ue romgiie
Uuputa, gmnr
olhechs: l.
let. Inln 8D
X Pene nke

Iritii, .

Aſockt R dat
itantur ngn
gelio Propanz,
E Providennz,n
ent, & Pulher;
VO Valkto I-
iis onmniaſ
citi monlut
ut acen rr
lnerpugrable
in Deum, l’
voſtns Met,
, Chln Eeſgren
idebantur egen
Time frumemm
ſus nontlufr
Unitas, Alli
Geputat Clole⸗
n elle alotn
Odentia, Ill
gilgveneg,
Sulanu,quur,
o. Janlan, I
elpok nimt
ImeLiluma,
tas Rols; ii
. vim bune
un änsen
n etle in 0
ndeat, Mege:
lances Düke,
triccun
propuge 4
quoque, e 4
Ponumnl

1

Uct,an⸗

Agrieul-
uarà al-
leg.
Obedien-
tie & O-
rationis
fertilitai.
Conſide-
ratio.
Ceg'ta-
tionum
cura.
Eerleſia-
tici orent
Gy obe
diant §.
R. Eccle
ſia.
Oratio
nobis ſer-
viat.
Obedien-
tia non
decline.
wr.
Cignitio
ſi.
Zelus a
ex Ora-
tione.
Rex re-
gat, non
capit re-
clinet in
brachiit.
Politica
véra.
Eccleſia-
Kicæ Ya-
riſdictio⸗
ni ſubdi,
kflorere eſt.
Obedien-
tiæ œ-
cunditas.
Regularu
obſervan-
tig, ſeli-
citas ve-
ra eſt.
Eceleſia-
ſtici de-
creta con-
dentes.
Religionis
muniag

Viliora.,

Aulicus
non bro-
motus.
Talenta
ex Obe-
dientia
lateans.
Obedien-
tia prom-
pta.
Superior
blandè
imperet.
duperior
diſcretus
mitis
.
Eceleſia.
Rica Ju-
riſcickio
bla nda

Affabili.
tas.
Siaperio »
Amore du-
cat.
Parva in
bono.

in Cap. VII. Cant. Canticorum. 81

Caput tuum ut Carmelus: & coma ca-

pinis tui, ſicut purpura Regis vinéta

vanalibus.

Ergo fertilitas ſponſæ exuberat in capite.

Foœcunditatis enim origo vel ex Obedientia;
quæ deſignatur in capite, vel ex ſanclis cogi-
tationibus, aſliduâque meditatione in lege Do-
mini, promanat. Obediat proinde & medite-
tur, qui ubertatem Carmeli ſtudet æmulari.
LXX. Caput tuum ſuper te, cut Carmelus.
Quid eſt Caput tuum ſuper te? An caput in-
fra nos geſtare poſſumus, ut pro miraculo id
habeatur in ſponſa? Nimirum rari caput ſuum
ſuper ſe habent. Quis enim cogitationes ſuas
in ſeſe reflectit? Quis non uberiùs in aliorum
moribus reſtaurandis, quàm de ſe emendando
meditatur? Et ideò pauci admodùm ut Car-
melus florent, quia paucorum eſt caput ſuum
ſuper ſe retinere, & in alios non tranſponere.
Sic etiam Obedientiæ decreta facilius ad alios,
quam ad nos deportamus. Caput tuum ſuper te,
Iicut Carmelus. Tunc florebis, cùm ea, quæ
demandantur, tibi, non cæteris, aptaveris.
in Hebræo aliquid habetur, quod à Vulgata
& LXX. alienum videri poteſt. Caput tuum
ſuper te veluti coccinum. Ergo idem eſt Carme-
lus florens, & coccinum vinciens. Idem eſt fœ-
cundari & obhgari; ejuſdémque pretii Filum,
& Mons. Equidem verborum iſthæc permiſtio,
&, ut ità dicam, confuſio doctos nos eſſe vo-
luit, ſatis ferax caput illud efſe, quod vincu-
lorum patiens eſt. Carmelum referes, ſi liga-
men feres. Diſcant quoque ex coccino Carme-
lo comparato ii, quorum latere talenta permit-
tuntur in Religione, idem apud ſponſum eſſe,
vinciri & florere. Si coccinum non excutias,
vincula tua Carmeli fertilitatem vel compen-
ſabunt, vel ſuperabunt. Coccinum, inquam,
idem eſt atque Carmelus; hoc eſt, tenne &
molle filum, non funis, non catena. Niſi quo-
vis præcepto ligeris, nec obedis, nec germinas.
Quod ſponſo placet maximè, non vincula ſunt,
ſed mollitudo vinculorum. Etiam feras catenæ

vinciunt; ſponſæ ſufficit vel coccinum. Supe-

riores quoque diſcerent vellem, nonniſi ex coc-
cino intexi debere redimicula, quibus capita
vinciantur. Hoc eſt, tam blandè, tam delicatè
imnperent, ut ornari ſe credant ſubjecti, non li-
gari, & regnare non parêre, cùm parent. Et fi-
lum, & coccinum eſſe debet, quo caput deli-
gas. Imò neque meminit fili, ſed duntaxat coc-
cinum libuit nominare. Caput tuum ſuper ie velu-
ti coecinum. Puduit vinculi meminiſle in obedien-
tia, quæ ornamentum haberi debet, non liga-
men. Purpura duntaxat eſt: ſi liget, neſcio,
ornare ſcio. Et comæ capitis tui, ſicut purpira
Regis vincta canalibus. Quid capillis cum Pur-
pura? Intelligis credo ex minimis ornamentum
omnium maximum comparari. Vincta canali-
bus, hoc eſt, quæ in Purpurariorum canalibus
ligatur, ut à liquore purpuræ defluente rapi non
poſſit, & colorari poſſit. In Hebræo ſic habet:
Et coma capitis tui ſicut purpura: Rex ligatus
in canalibus. Cui concordant LXX. qui ità
vertunt. Et plexus capitis tui, ſicut purpura Rex
ligatus in tranſcurſibus. Quid eſt, quod pro Pur-
pura adhærente canalibus purpurariorum, Rex
ipſe in canalibus ligatus perhibetur? Alterum
ex his indicari puto. Vel tamà diligentia infici

à purpurariis chlamydem Regis, ut in cana- Intentie
libus non tam panni inficiendi meminerint; ei&a Dei
quàm Regis exornandi. Vel Purpuræ & digni⸗ en, erars
tati ità cor hominum adhæreſcere, ut ubi jacet Kädigt gi
purpura, ibi Rex ipſe hærere jure optimo præ- menia
dicetur. Nimirum ita purpuram amat, itäque viliora
cohæſit illi humana mens, ut dum illa tingi- ro Deo.
tur, revinctus videatur in canalibus Princeps. es e-
Quod ſi purpurariorum libet potius admirari erg⸗ mi⸗
ſolertiam, qui Regem ipſum, cui ſerviunt, ſeros.
contemplantur, non pannum quem colorant: Epiſcopus
ab ipſis diſcimus in iis, quæ pro Deo agimus, "“diat
non materiem attendendam eſſe, ſed numen. Pene
Quam ſolertiores Dei opus abſolveremus, ſi in non pan-
Ccanalibus non purpura ligata putaretur, ſed nos, con-
Rex; ſi quæcumque agimus, non quid ſint, end s-

ſed pro quo ſint;, attenderemus. Tempora-

lia Cor

Quàm pulchra es, & quàm decora,Tiuut.

chariſſima in delicis!

Parva in

Planè pulchritudo ſponſæ non ex auro, ne-
bonis, &

que & purpura, ſed neque ex oris venuſtate, S e
aut corporis proceritate, ſed ex deliciis ori- dae
tur. Hoc eſt, non eſlentialia, ut ita cum Phi- aa.
loſophis loquar, ſed accidentalia, non ſumma, Regulari
ſed minina, non virtutes ipſæ primariæ, ſed otéſe van-
appendices quædam atque deliciæ earundem es o,
virtutum mirum in modum, decorem qui ex ulira re-
eis promanat, exaugent. In Hebræo; Quàm gulas.
pulchruiſti, & quàm dulcuiſti, & diletctas, in
deliciis! Hoc eſt, additamenta quædam, &
deliciæ auxere decorem tuum. Placet hoſpita-
litas: ſed quàm gratior fit, ſi non modò epu-
las pares lautiſſimas, ſed uno verbo, unâque
amoris ſignificatione condias, quæ paraſti!
Angelis gratior ſaginato vitulo Abrahæ fuit
ſollicitudo. Grata Oratio Deo eſt: ſed quàm
gratior ſi flexis genibus ores! Infirmum invi-
ſis: pulchritudo iſthæc eſt non minima, ſed
maxima fit, ſi floſculum deferas, cui te infers.
Caſtitatem colis: quantus decor is eſt! at pul-
chreſcit Pudor, ſi, qui non amas, nec videas.
Denique, Obdulcuit & pulchruit dilecta in de-
liciis hoc eſt, in exquilitiori quodam ſtudio
virtutum. LXX. vertunt: Quam pulchra, &
quàm ſuavis facta es charitas in deliciis tuis
Mirum eſt, quam multum indicet verbum
iſtud, Tuis. Nimirum novit Charitas exquiſitum
aliquid excogitare, quod cogitari non ſolet. De-
liciæ ejus ſunt, & adinventiones, quibus mi-
rum quantum venuſtatis addat pulchritudini.
Denique ob haſce delicias non jam dilecçta eſt,
ſed ipſa Charitas. Quàm pulchra, & quàm ſua-

vis ſalta es Charitas in deliciis tuis! Nota, quæ

in Vulgata & in Hebræo appellatur Cbariß-
ma, & Dilecta, apud LXX. dicitur Charitas.
Ut enim diligaris à Deo, Deum diligas neceſ-
ſe eſt. Chariffima es, ſi Charitas es. Amoris Amoris
Dei erga nos Magnes, amor eſt noſter in Deum. W r vo;
Si diligis, diligeris. Illud quoque nota. Spon- amay i
ſæ hujus ſtillaverunt myrrham manus, labia mel- Denm efk.
la exudarant, humeri vulnera pro dilecto tole- Amor in
rarant, calcearat ſandaliis pedes, ut poſt eum D'um.
peregrinaretur. At non in myrrha, non in cur- “ ager
ſu, non in vulnere, ſed in deliciis pulchruit. Kege Na
Quàm pulehruiſti, & quàm dulcuiſti, dilecta in obſervan-
Jeæliciis! Nimirum in jejunio, fletu, ſacco, & tia, &
cinere quiſquis Deo placere novit, & ſe ornare. Intentie
At in villa, ludo, confabulatione⸗- epulis, Cæ- ece ee
teriſque laxamentis animi corporiſque pulchref-„
cere;

82

cere, unius ſponſæ eſt. Vel Achab in ſacco
z. Aloy- placuit. Vel Nimve ſplenduit in cinere. Ipſe
ſias lua- Eſaü, dum flevit, nonnihil benedictionis ex-
den; & torſit. Verùm in armillis, dextrariolis, epulis,

Tuſculi. .. . 1r 1002
z νi ſandalis, & unguentis Cor animumque pul-
Sono. chreſcere arduum eſt, rarum eſt, unius eſt Ju-

Moriif- dithæ; quæ meritò de Holoferne triumphavit,
eationum quæ prius cxultare docuerat veritatem in vani-
rr tate, in voluptate Pudicitiam, & in Amore
18. Charitatem regnare coëgerat. Qudm formoſior
es fabta, quamque dulcior 6 dilecta in deliciis?
At, dicet aliquis, minima conſectantem pul-
chreſcere quidem poſſe, grandeſcere verò non
poſſe. Dum in minimis conſiſtit, minimus e-
rit. Erit pius, erit charus, erit cautus, ſed
maximorum facinorum expers erit. Fœminarum
ſtudium iſtud eſt, ità condire delicias, ut vel
in minimis placeant. Coloſſos probamus vel
maximà ſui parte incultos: & Gigantem com-
mendamus, ſi vel altero careat oculo, und-
que claudicet crure. Scriniola ita lævigari poſ-
ſunt, ut quaquà fulgeant. Regum baſilicæ,
niſi receſſus quoſdam rudes, & atria infor-
mia præferant, minùs placent. Floſculorum
eſt, teretes & undique venuſtos naſci. Pomo-
rum præſtantiſſima aſperitate corticis obvelan-
tur. Denique natura, quæ fœnum edit in lu-
cem viridans eleganfque, adamantem, beryl-
los, cæteräſque gemmas, ipſumque aurum è
montibus promit luto non abſimile. Nimirum
grandia Operantem piget exquiſitioris indu-
ſtriæ: & contenta pretium elaboraſſe, homini
committit extimæ pulchritudinis limaturam.
Quæ ideò ornatior redditur in deliciis quòd
quavis ſtaturàâ, ut arbitror, contenta fuit. Fal-
leris: imò minima conſectata, evaſit maxima.
Sequitur: Natara tua aſſimilata eſt palmæ, &
ubera tua botris. Viden' ut excreverit in deli-
Parva in ciis, quæ elegans tantùm prius videbatur? Vi-
Sonis non den', ut magnitudinem & victorias aſſequuta

17. envn eſt, quæ minima ſectabatur. Nimirum per mi-
taxat 3 1 1
“ "rα nima evadimus ad maxima: & flumina, ſi de-

fluentes in ſe rivos non exciperent, rivuli fo-
Zelus a- rent, non fluvii. Fateor cultior herba prodit,

sGαi duam aurum: ſed niſi expoliri poſſet aurum,
ſimma Vilius haberetur quàm fœnum. Non negligit

um exa- geminarum fulgorem natura, ſed hominis ſo-
ſims lertiam, dum ſimulat negligentiam, excitat.
Regeter Alioqui quid Firmamento coœlorum vaſtius?
. van- Quid Cœlo latius? quid amplius? Illud verò
. exactiſſimo ſtudio elaboratum ornatumque quis
Zalenta non videt? In extructione Templi, Taberna-
i Di. culique ſtructurâ vel minima ſummo ſtudio per-
fecta ſunt. Imò in Hebræo manifeſtius, quæ
Regularè diximus, declarantur, ubi habetur: Mia ſtatu-
e van- pa tua aſſimilata eſt palmæ. Cui LXX. ſubſcri-
. bunt vertentes. Hæc magnitudo tua ſimilis facta
eſt palmæ. Quaſi dicat: Hæc ipſa ſtatura tua, in
deliciis ſtudioſa placendi mihi, & minimorum
minimè incurioſa, hæc, inquam, mimma ere-
Perſeve- Xerunt Te ad celſitudinem palmarum.
antis. 8

Tyrocinii
Bropeſita
yetinenda

Statura tua aſſimilata eſt palme, & u-
