v ras, cur primæ cæterorum membrorum exor-
tia. nentur Aures, facilè id erit aſſequi conjectur4,
Hamili- ſi inter virtutes principem diſces Obedientiam

zZas. tenere locum, ex ſervitute in quam incidit
S Adam, ubi primuùm parére dedidicit. At cur
medio- . . rr erl S
orias argento aurum inſignitur atque vermiculatur,

X.

I, Keli. Ccum in opificum officinis auro ſoleat argen-
giene ni- tum interpungi atque diſtingu? Nimirum in
hil vile. domo ſponſi ſubeſſe, grandior eſt dignitas quàm
Qloria Præeſle: nec ulla lis eſt inter metalla Chriſti,
“ utrum alteri antecedat, quorum omnis dig-
Imitentio Nitas eſt ſervire Principi; quorum is verus eſt
reita. ornatus, unam ornare ſponſam, uni parare de-
corem Dilectæ. Non attendit Aurum, argen-
tum ornet, an ornetur argento; cui una eſt
Religiena cupiditas, inſignire Regis amicam: & obli-

vu viſcitur ſe aurum eſſe, dum Inaurem eſſe, im-
viliort. mò ineſle ſponſæ auribus recordatur. Sic Joan-
nes virgo, id eſt Aurum mundum, Petrum
& uxoratum, & aliquando perduellem ſibi
paſſus eſt præfici.
Superio- 2 .
e ooν Dum eſſet Reæ in accubitu ſuo, Nardus
di vel noen mea dedit odorem ſuum.
Jaßti.
olſer- Nunc primuùm ſponſa Regem compellat di-

vantia ex lectum ſuum, quando diſcit recumbere inter
Intentie- epulas. Poteras eum ſanè ad ſolium præſtola-

ne Dir, ri, & quando adhuc regio illum non coho-
Fnmt, neſtaveras titulo, expectare debebas, ut ab ac-

zam ſupe- Cubitu ſurgeret. Neque enim regium ita eſt
viores o diſcumbere, ut, quem Regem non ſalutave-
sitanter, ras nec in paſcuis, nec in correptione, nec in
& Epif⸗ muneribus, properanter ſalutes vel nomines

cobi non — 4 . .
exigant. Principem in accubitu. Verùm, quæ Deo fa-
Amoxre Mulatur dum Regi ſervit, plus Regem hono-
duci. rat, cuùm minus videtur colendus. Quin Re-

Obedien- gem non modò nominat epulantem, verùm &
sis cuili- nardi ſuaviſſimum efflat odorem, quamquam
bet præ- 1 .. F. Plans
Sa da Rex abſit & otietur. Planè non ad oculum ſer-
Eoccleſia- Viebat; quæ olerée non ediſcit, cuùm diſcit pran-
kici hono dere Principem. Vera Chriſti alumna antè
vansdi quam Sponſa, non attendit, quid agat Rex,
Seteris jed quid ſibi agendiun incumbat: eò ſplendi-
optimi — . . .
eſſent. Qius ſponſi nomen efferens, quo ille videbatur
Rex zoli à throno remotior, vicinior epulis. Quòd ſi

debet, li- horreſcas, à nobis ſponſum, qui Chriſti imago

cet impius eſt, inſimulari deliciarum: noveris Salomonem
NWet. intelligi poſſe pro Rege, quem ſi Chriſtum ma-
iis dicere, non ex intemperantia affuſum men-
ſi affirmamus, ſed ut periculum faciat fidei
atque integritatis dileéctæ ſuæ. Porrô quis Chri-
. ſtianorum, ſi fortè Paſtorem ſuum reſciat pau-
16 liberius indulgere delicis, non illum infau-
ſtis vocabulis dehoneſtat? Quis odorem dat
ſuum, ſi odorem boni nomims Paſtor amiſe-
rit? ſi procul abſit, quem colit? ſi nec cura-
turum, nec ſenſurum credat Regem ſuavita-
tem, quam emiferit ?à Magdalenas videmus

Oliva

multas, quæ ſuper caput etiam diſcumbemis
hardum effundant, præſenti Domino blandi-
turas. At odorem dare procul diſcumbente Re-
ge, ſponſæ eſt, non Pœnitentis. Facilis ja-
cCtura odoris, ſi regius illi pendatur, pro ſti-
pendio, intuitus. Verùm quoniam Nardus hic
Humilitatem in ſua humilitate adumbrat, diſ-
cimus, ſuaviſſimum ejus odorem eſſe, cui h-
cuit in Regis menſa fragrare Regi, à Rege per- Humwilis
cipi. Niſi fortè fateamur, ſponſæ id tribuen- 1as Deo
dum fidei atque probitati, quæ licèt intellige- Taa˙a
ret, inter delicias Regii accubitüs, viliùs Nar- Talepta
dum olituram, & facili negotio ab aromatum medio-
copia ſuperandam, eam mhhilo minus tegere eria.
noluit, ſed ſpirare coëgit Felix ſponſa, quæ Scientis

ſuis odoribus præluſit viduæ minutis: tam enim "ce
lacuit Deo Nardus in menſa, quàm duo pla- Mu d7,5
Placunt Pe 2 P qui inges

cuere æra in Templo: pretioſius enim Deo nio vix
eſt de inopia non confundi in copia, quam oller.
copiâ inopiam ſublevare. Pudeat nos pudoris Zelus
noſtri, quorum ambitio ægrè fert æra noſtra, „yg, lices
corxam auro cæterorum pallere. Et Nardus aro- ſumms
matibus vilior Regi oluit in menſa, & in ga- aggredi
zophylacio gemmis opulentum æs paupercu- non peſit,
læ antecelluit. Difficilius eſt, magnis opibus mediocris
æra accumulare, quàm minutis Kenia adjun- a nigla
gere pretioſa. Hic enim ſi auro cares, non ca- Act
res laude: ibi & gloriãâ & pecuniis carebis.
Facilhus reperias, qui in Japoniam tranſmit-
tant, quaàm qui recedant in Sardiniam. IlIlum
enim abeuntem in Orientem admiratio proſe-
quitur populorum; huic cum ſilentio abitus
ex urbe indicitur. Libentiùs ſanguinem da-
mus, quàm ſudorem: hunc enim pannus ab-
ſtergit, illum thecis incluſum Religio circum-
fert. Durius eſt mori, quàm docere: verùm, Parvs ig
quòôd incipiat in ommium ore vivere qui mori- vonos
tur, & , & contrario moriatur, qui docet, in-
numeros ultròô intueor ad barbaros feſtinare,
neminem ſcio, aut penè nullum, qui lanie-
nam velit cum Gymnaſüs commutare. Vapu-
lare præſtat, quam cædere.

Faſciculus myrrhæ Dileltus meus mihi,

inter ubera mea commorabitur. Trilula-

tis &
Adeone ſuavis myrrha eſt, ut eam ſponſa Pucs
in ſuo reponendam duxerit pectore? Nimirum /, e
non ſuavis Myrrha, ſed ſuavis Dilectus, qui
& Myrrham præbuiſſe, & latere creditur in
Myrrha. Sapientior ſane & Jobo & Davide
Dilecta eſt. Ille enim à Domino dixit facta;
quæ ſibi adverſa contigere, Dominus dedit, Job l.au
Dominus abſtulit: Hic adeſſe quoque Deum .
faſſus eſt in ærumnis, inquiens: Cum ipſo ſum Plſal. 3.
in tribulatione. Eis veroò perſpicacior ſpon- 15.
ſa, & dolorum amicior, non calamitatum
modò authorem Deum intellexit, ur Job,
nec ſocium, ut David, ſed Parentem, ac
eum ipſas quodammodèò calamitates eſſe te-
ſtatur. Faſciculus, inquit, myrrhæ, non à
Dilecto inſitus eſt aut ſatus, ſed ipſe Dilectus
eſt. Faſciculus Myrrhæ Dilettus meus mihi; .
ideo illam repono inter ubera, admoveo pe- defen
ctori, Cordi inſero. Sequitur. Botrus Cypri di- voluntati
leltus meus mihi, in vineis Engaddi. Ità ne? in Triba-
Dilectus, cùm Myrrha eſt, locatur in pecto- Iationibus
re, cuùm Botrus eſt, relinquitur in vineis? &1

Rogo, ſi amareſcentem ſponſum in Myrrham peivo-

legis „ & inter ubera locas, cur dulceicentem luntati
in Botrum non inſuis cordi, exenterato pe- confer-
ctore? Nimirum, facilè à quibus excipiatur mari,
Chri-

cenbin M
m iner
Achm in H
urer uber⸗

e: on euini
eiuten,
wiſlire dber⸗
u at alnarum

. Mern vonn
1
e Ilimm
S 1. 1
6,. ſeinil
. I1 Amr
1as Uter beta ex

t: Tedede
lili,
yfum mn
Ecenn keliet⸗
EnuIr, ſl N
Thiceremn
nns amn
trs Oiri
grit niuenium

66

N nes En

1 hit el in
ne
Aemmm,
h ſuſt, !
. Mſt in
Meeſtiam
G Inet.
6 mern bi

1 Uett. 0
i lit,

uien Chriſtus Botrus inveniet, inquit, haud mul-
d tos reperturus; qui eum non reiiciant;, ſi Myr-
Penede Amor in Tha fiat. Dum Chriſtus paſcit, phalanges po-
luf. Ch Mum pulorum & turbas, vel in deſerto, habet:
Phof. veru. qui, ſi eſuriat, Panis eſſe poterit, ſed Panem
Neriut impetrare non poterit. Chriſtus pauper, hoc
nbre, d eſt, paupertatem largiens electis ſuis, & ſitim
le, ai. propinans, & oſflentans compedes, & ex una
hete civitate peregrinationem in alias indicens, ca-
itinnn ret ſectatoribus & amplexu. Una ſponſa &
t niie Botrum & Myrtham Dileétum ſuum ſibi eſſe
Nuk N. proteſtatur; ſed prævidens, a multis colligen-
bwomN dum in vineis Botrum, ab omnibus penè ne-

. .
unlis tegetn gligendam Myrrham in horto, illa parat hoſ-
horl, gen pitium inter ubera, non cum & vite pendet;

: nen ,en. ſed cum in faſciculum myrrhæ coaleſcit. Sed
tum nn .1

. zis. cur inter ubera myrrha? ut diſcamus, Lactis
enm Dou dulcedine temperandam eſſe amaritiem Myr-
opa, Cuin rhæ: non enim debes ita punire; quin, poſt
t noN Mrt ſeveritatem, ſuavitatem aſpergas & mammis.
t an mI,*Syperioris Vel inter ubera ſponſæ reſidet Myrrha;, ut dif-
t Nactn 4 exempla cant animarum Parentes ſibi amaritiem, aliis
, Anen ese verò dulcedinem propinandam. Sibi ſit Præ-
28 pulpelen emferi, latus amarus, blandus alis: ſugat ipſe ama-
napgris ohhu ritudinem è& myrrha; lactet populos dulcedi-
Nenia ar ne mammæ. Vel certè dicamus ita: Faſcicu-
AIes, WICr lus Myrrhaæ dilettus meus mihi, inter ubera mea
Uniis Caint commorabitur. Legit ſponſa Myrrham, quam
nam tranmnt. dum reponit in pectore, quam dum in faſcem
Ginian. Iln alligat, ne diſſipetur, repentè commutatam
miretio ae. ſtupet in ſponſum, quem non jam Myrrham,
ſlentio diin Aορ ſed Botrum amplectitur. Proh quam Chri-
ſangrinen d. arit. ſto placet amarities, ſi diligatur atque cure-
in ſann „ Mortiß. tur 1 Amavit certè Dolores quæ Myrrham
llgon. enone inter ubera excepit: cuſtodivit quoque, quæ
ocete: veil· Bris⸗ ita Myrrham, uti nos Manipulos, colliga-
ere güinir vit: ideéque digna, quæ ſponſum metat;
qui ent dum in agro pectoris Myrrham ſeminat. Faſ-
baros fkellnue, ciculus, inquit, myrrbæ. Quid tum? faſcicu-
m, gun⸗ lus jam non eſt Myrrhæ, ſed Dilectus. Sæpèe

eadem felicitatis prodigia nos infelices experi-
remur, ſi Myrrham non pedibus calcandam
ſubjiceremus, ut lutum, ſed in pectore loca-

nntare. Ner

nent li remnus amplexandam, ut Botrum. Sequitur.
6 Botris Cypri dilectus meus mihi in vineis En-
lun. Iywidie gaddi. Quid audio? O amoris prodigium, &
„e victerie miraculum charitatis! Dilectus tuus eſt, qui
t en hn 1 gißßeilior in vineis Engaddi Botrus eſt, & tibi Myr-
k!ud eirne”b rheus eſt inter ubera: Amas alienam felicita-
1s, O umoris
Dhun proprii. tem, nec tuas faſtidis amaritudines? Utrum-
tere l Ueio que mirum, & Dilectum vocari;, qui ſibi Myr-
ſbo 1, Mortif- rha ſit; & ſuum vocitare dileétum, qui aliis
ino di⸗ * sstiene dulceſcit in Botrum: hic Invidia confoditur;
Doming eil at. “* inde ſui amor abdicatur. Nota quii moôdô Myr-
quoue in Amore Tha erat Dilectus, in Botrum repentè conver-
: Gn iet duci. ſus eſt. Cur? quia inter ubera dum Myrrha
picei Mortif- fuit, locatus eſt. Nimirum Mortificatio dul-
n lmme onig 4 ceſcit ſi adametur, & in Botrum vel Myrfha
lexit, I i⸗ *. commutatur ſi non humeris ſuſſeratury ſed
1 Paventen alacriter feratur in ſinu. Ergo amore ducamur;
. non metu. Et quamquam miræ Fortitudinis &

Mortificationis ſit Myrrham adamaſſe; mira-
bilius tamen videtur & grandius Botrum aliis
non invidiſſe. Quippe cùm facil ùs inveniri
queant, qui ſe oderint, quaàm qui alios dile-
Ferint: multoſque comperies, qui ſe undique
à Chriſto conſpergi perfundique myrrhâ æquo
animo patiantur; quos tamen iniquiſſimè fer-
re videas, recreari aliorum animos dulcedine

Palato noſtro, quam propria amarities. Its

in Cap. I. Cant. Canticorum.

Botri. Nimirum, mitius torquet Dolor, quam
Inwidentia: & aliena dulcedo amarius ſapit

I1

libet, præ Myrrhâ dilectaà inter ubera; admi⸗
rari in Sponſa adamaturmn Botrum Cypri; cæ-
teris eliquatum. Unde & Sponſus excitus ip-
ſe quoque inſolentis rei prodigio, ut ſe ſenſit
Dilectum compellari, procul à Sponſa dul-
ceſcentem cultoribus Engaddi;, exclamare cœ-
pit: Ecce Tu pulchra es, amica mea, Ecce Tu
pulchra es, Oculi tui Columbarum. Amplectitur
Dileétum Sponſa in Myrrham degenerantem,
itäque amplectitur, ut & Dilectum vocet;
& colliget in faſcem, & hoſpitium illi paret
in uberibus. Nihilo minus Sponſus ſilet, nec
illam laudat. Et tamen, quo non videbatur
digna præconio, quæ potuit Myrrheum JE-
S8UM & amplexari, & in pectore feponere?
Vix illa JESUM ſodahbus in villis Engaddi
blandientem ſalutavit amicè, honorificè no-
minavit, Dilectum dixit, cùm ſubitò Pulchra
ipſa; iteruümque pulchra & amica, & coluum
ba prædicari coepta eſt. Enimvero Oculi Co- Sic Zeſuss
lumbini invidere neſcii, dum blanditias aliis “t Gloris
indultas non exhorrent, ſed commendant, s io⸗
ità ſponſum allexeère, ut pulchram excla- Lres
mare coëgerint ſponſam, nec inter monilia ſangui-
& murænulas, nec inter oſcula & cellaria pul- vem fu-
chritudinis commendatam. O charitas, quàm die, alio-
bellè alienam pulchritudinem in tuum derivas unk. -
vultum! Quam ingeniosè JESUM cogis blan- virs an-
diri tibi, dum aliis indulget! Felix, quæ ſpon- temlie
ſum tibi myrrheum non odiſti, & adalibus /s.
tuis Botrum adamaſti. Viciſti: cogetur tibi Sie Ioan-
Botrus eſſe qui Myrrha fuit,; quod & ama- ae 3.
rum inter ubera dilexeris, & dulcem non ode- jum aiſ-
ris procul à Te factum ſodahbus tuis. Oculi cioulos
columbarum vacui felle, evacuabunt amari- 4Kinat»
tiem pectoris. Porrò quaàm prædicanda virtus bsſduâm
. . 1 . . . . Preoryheta
iſthæc ſit in ſponſa, intelligit, quiſquis novit, cdica.
duriùs homines laborare fub pondere alienæ fe- le: 4
licitatis, quam ſub jugo calamitatis ſuæx. An Chriſto;
non extinctus Goliath vexavit Saülem acer- & nega-
biùs, quàm ſuperſtes: dum enim incederet, g,: sE
excidium minabatur Regi, cum verò jaceret; ſe.
adoleſcenti triumphum adornabat. Acerbiùs
autem excruciatum Tyrannum Davidis gloria,
quàm Gigantis audaciã, nemo non novit. De-
narius diurnus ſperni cœpit, ut ſolvi cœpit
noviſſimis operariis. Non pondus diei, ſed pon-
qus alienæ mercedis invidos oppreſſit. Quid
Cain? nonne iniquiùs tulit fratris munera à
Deo reſpici, quàm vitam deſpici ſuam? Cer-
tè phalanx illa fraterna, an inferna? germa-
norum, doluit gravius, ob ſomniatam dunta-
zat fratris felicitatem, quaàm ob irruentes in
ſe pleno agmine çalamitates. Verùm quoniam
non unus latet theſaurus in verbis Scriptura-
rum, evolvamus iterum ea, quæ ex Sacro
Epithalamio noviſſimè protulimus. Falciculus Amor in
Myrrhæ, dileétus meus mibi. Nunc primùm Peum ve-
eum dilectum nominat, cùm Myrrheum vi- “ , ℳ.
det. Introductam paulò ante ſe fatetur ab eo! to MHs
in eellaria, & dilectum non appellat; ſed Re-
gem. Epulantem videt, & dilectum non no-
ninat. Botrum; florem, redolentem unguen-
ta, corrigentem ſe & vider, & audit, nee eum
dilecti vocabulo cohoneſtat. Nimirum amoris
indicium, non odores, non floſculi, non cel-
laria ſunt, ſed Myrrha. Qui novit pro ſpon-
ſo pati, is verè amat. Ita etiam ipſe licèt paſ-
catur à nobis ſanctorum deſideriorum affecti-
bus, licèt odore verborum recreetur: niſi Myr-=-
rhei evadamus pro ipſo, amantes non appel-
lahimur » nec credemur amare.
Ecce

12

Eoce tu pulchra es, amica mea; Eoce tu
pulchra es: Oculi tui columbarum.

Zudican-

Non ſemel, ſed geminato præconio pulchra
es teme-

2 effertur ; & tamen ſoli duntaxat Oculi dilau-
szanda- dantur. Nimirum hoc maximè Sponſo placet
livarinon in Sponſa, quòd illi mihil diſpliceat in Soda-
fazilis. libus. Rarum hoc in Eccleſià prodigium eſt,
Cenſores ut „ quæ pulcherrima ſit, in aliorum vulti-
aliorum. pus, nævos vel non indaget ſi lateant, vel
Religioſi non faſtidiat ſi proſtent. Rariſſimè quæ pul-
perfeczio- Chra eſt, reliquas fœditatis non ſugillat. Vix
res non ille paulò eſſe cœpit taciturnior, cùm illicò
pernant blaſphemare putat omnes, ſi fortè nugentur.

cæteros. Nec mirum, ſi purgatior oculus cæcutientes
arguat, quando & feſtucas reprehendit ocu-
lus tam trabea exutus charitatis, quàm trabe
Etiam impeditus-ne dicam an expeditus? invidiæ.
cap. 4. Una ſponſa Oculos minimè Cenſorios in pul-

landes in- cherrimo vultu præfert, ideéque ſponſo gra-
rae: S- tiſſima, tum quòd nullam patiatur in ſe videri
Ra . maculam, tum quòd nullam noverit in aliis Vi-
lumbinis. dere. Ac propterea Pulchra bis prædicatur;
ſemel eâ, quaâ ipſa fulget, pulchritudine, ſe-
mel eâ, quam in cæteris non tam reſpicit,
quàm fingit, formoſitate. Columbarum oculi,
qui tantum decoris faciei Sponſæ adjungitis,
quàm beati eſſemus, ſi noſtris locaremini in
frontibus, oculis ſufficeremini! O parabilem,
coram Sponſo, decorem! Bis pulchra es, ſi
Tibi nulla ſordeſcit. Unde fluit pulchritudo,
eòô recurrit. Charitatis Oculo finxiſti in alie-
no vultu innocentiam? Tuam iteérum decoraſti
faciem, vultum alterius colorando. Aliorum
Genæ in agrum tuum vertuntur: quam ibi
pulchritudinem ſeminas, tibi naſcitur. Erra-
VI: Pulchritudo in aliena mente ſata per te;,
Horet in tua, in tua demetitur. Ità, dum fra-
tres nobis placent, nos Chriſto viciſſim pla-
cemus. Bis ergo formoſa Sponſa, & eà, quam
. in ſe habet, & eàâ, quam fingit in aliis, pul-
Mortiß- Chritudhne. Ecce tu pulchra es, amica mea, ec-
Kazwalig. ce tu pulehra es. Oiculum expetierat;, in cel-
rio, atque laria inducta eſt, aureis murænulis vermicula-
Perſezu- tis argento decoratur, & nardus fragrat dum
tio, Zelus Rex recumbit, nec pulchra dicitur: nunc pri-
anima- múm dilaudatur ut pulchra. Unde, quæio;

* chri Formoſitas prodiit? Nimirum dixerat: Faſci-
Rſto gratio- , „GW 4
ves, fa. enlus Wrrhæ dilettus meus mihie inter ubera
ciunit. mea commorabitur. Enimverò quàm di tibi
Chriſtus oſculum, cellaria, murænulas exhi-
zZelus bet, non verè mundaris, nec ornaris. Cum ve-

anima- 158 tibi Chriſtus Myrrha eſt, hoc eſt, quando

rum nit non laudaris, aut eveheris, quod eum prædices
Aaeltri⸗ colaſve; ſed conculcaris, ſed deprimeris, ſed

amanda, amaritie ſaginaris; tunc apud eum amicus, &

eum de- pulcher es. Et quidem cùm illa dixiſſet Spon-

ſum inter ubera ſua Myrrham eſſe, in vineis ve-
rò Engaddi Botrum; aliquibus videlicet Chri-
ſtum dulceſcere, ſibi verò amareſcere. Puta-
bam à Sponſo ſtatim beatas prædicandas vineas
Engaddi, in quibus ipſe florebat ut Botryon:
verùm eam pulchram dixit & amicam, in cu-
jus ipſe ſinu amaritiem eliquabat.

brimit.

Ecce Tu pulcher es, dileéte mi, E& de-
corus. Lectulus noſter floridus, tigna
domorum noſtrarum cedrina, laquea-

ria noſtra eypreſſina.

Oliva

Ecce, admirantis eſt atque ſtupentis. Quæ
verò admiratio, poſt tantam, tamque diutur-
nam Sponſæ cum ſponſo conſuetudinem? Ec- Fervor in
ce, Tu pulcher es. Itäne? Nunc primum de- gdewotio-
prehendis pulchritudinem Dilecti, cujus adeò ze.
expetiſti complexus? Unde erumpit vox iſthæc, P, eoſta
admirationis Rlia, poſt oſcula, poſt colloquia, .
poſt longiſſimi temporis contubernſum? Ni- Sacerdo.
mirum, docet nos ſponſa artem fruendi Deo zibus ſan-
præſtantiſſimam. Ità enim ſeneſcere debet con. iGma
ſuetudo cum ſponſo, ut tamen ſeneſcat nun- Ene hari-
. . . „ Nia ſem-
quam. Renovari de die debet in diem, adeò y„er lus
ut, poſt annos, exclamare poſſit, Ego dixi, ſapiat.
nunc cœpi. Sic enim edoctum à Barlaamo me- Timor
mini Joſaphatum, ut videlicet diem quam- Pei
libet tyrocinium ſuzæ ad Deum converſionis Eſ.6 11.
interpretaretur. Minimè familiaris eſſe debet „zezize
cum Deo familiaritas. Quâ primùm ſacris ope- „en int
rari coœpiſti, eadem reverentia ſacrificiis inſi- zimium
ſtas in poſterum. Nec retinendæ, amplifican- familia-
dæque amicitiæ ullum puto remedium oppor-cs
tunius, quàm ut nova ſemper amimi pulchri-
tudo videatur: quæ ſi ſeneſcere incipiat, mor-
tem amicitiæ portendit. Ecce, Tu pulchra es;

Eoce, Tu pulcher es, & laudem & admiratio-

nem ſonat; ideoque ut non conſeneſcat chari-
tas, Juveneſcat honor & admiratio virtutis.
Verùm, cur à laudibus ſponſi repentino gra-
du ad præconia prolabitur Lectuli? Quid Le- Gratis
ctulo cum ſponſo? Puto ex Lectuli pulchri- Dei.
tudine ſponſi commendaſſe formoſitatem. Qua- Gloria
ſi diceret: Ecce Lu pulecher es, dilecte mi, d
adeéque pulcher, ut exundantiàâ venuſtatis „ia no-
tuæ, ipſe quoque Lectulus renideat. Et qui- ra; ſne
dem, cùm ſponſus dixiſſet, Ecce Tu pulchra illa nihil
es, amica mea, repetit iterum, Ecce Tu pul- immus
chra es Non ità verè commendatur ſponſus à§,
ſponſa: nam, cùm præmiſiſſet, Ecce Tu pulcher
es, dilecte mi, addit tantùm, & decorus, omiſsâ
admirationis particulâ, ecce. Quid hic myſterii
latet? An dignior admiratione ſponſæ pulchri-
tudo, quam ſponſi? Planè non dignior. Quare
ergo cum admiratione effertur illa, ex quo ami-
ca dicta eſt, & ceſſat admiratio hujus, ut Di-
lectus vocatus eſt? Enimverò ideò pulchra ſpon-
ſa eſt, quia & amica eſt: non ideo pulcher
ſponſus, quia Dilectus. Quod diligatur à no-
bis, nihil Deo addit ornamenti; ideéque tota
admiratio pulchritudinis ejus effertur, cùm in
ſe ipſo & pulcher prædicatur, & venuſtus:
Quia veròô in nos exundat venuſtatis decor ab
amicitià Numinis, ideo ecce adhibetur, & re-
ctè admirabundi dicimus, Ecce Tu pulchra es:
ex quo dicta eſt illa à Chriſto, amica mea.

Leätulus noſter foridus.

Ideo floridus, quia non tuus tantùm, ſed Gratis
etiam Chriſti. Tuus enim eſt lectus, infirmi- Dei,
tatis Hieroglyphicum; illius ſunt flores, in- „
dices ſanctitatis. Corpus, quod corrumpitur, n⸗
tuum eſt; ſed Caro, quæ refloruit, ab illo ani- ttas
matur qui flos campi eſt, & lilium convallium.
Ità enim mox ſe ſponſus appellavit, cùm au-
diſſet, à ſponſa flores Lectuli commemorari.
Quare, ſi cupis florere lectulum tuum, non
tuum dicas, ſed ſponſi profitere. Redde Deo;
quod Dei eſt. Vix enim ſponſa huic loquendi
mori deſuevit, cùm illicò emarcuiſſe flores de-
prehendit, & obſoluiſſe Lectuli venuſtatem in-
doluit. In Leæctulo, inquit, meo, per noctes, quæ-
Kwi quem diligit anima mea: quæſwwi illum, &
non

Pet laſitut
mmann ch

nn Fugebin
Anberur: ſl
Cehen

in Ros ipläl
e res, nullom
umm, qam
W Citu et
eun fruſkr Sa
n werttet,
ugo Wre

Eum, en
1 enn, cu
Aet vickr.n
t, n

S
E
=
E S=
=
E
=—

Qn

Uutur.
le. Unng
umn ce. ne
us aded
Aber, lit
locna,e
a N lint
i Den e;
ebet l
cat n. Ai
m, ade 1;
datho me. Nin
n Gam- 0
nvetlonn
eſle de
lecti epe. 13
ſicis il. s
mlihen. ſani
U CPpor⸗ 76
ni puldr.
Piat, mr.
pulelni a;
adminero.
ſcat chun
io virtunt.
entind gr⸗
Quid leoe
Ch pulchr⸗ 1
en z
Gillke ni,,
4 venuletin⸗
at. Et t ;
Tu Mon lu
Lece i l. 8
tur Hhnl
e Iplche⸗
Cunu, Ohii
Alie mteii,
gnior. e
,er gioal
nuſs, u U
Fulckuße
geo let
ligemm in
iceogle
rtur, mn
& renlu:
hats ell 4
bbetur, Al⸗
Iupilhui

Aica e/

us.
Clns, inn
t ſores, 1. . 6
corrunpiln ,
t, dbileng
nmi
wit,
conmenin
n tuum, m
Nel e
pric loqen
lehirs⸗
elleenr
er tllei⸗ l⸗

, Mn,

in Cap. I. Cant.

non inveni. Nota, cùm dicit ſuum, Lectulum
defloruiſſe fſatetur; cùm Chriſti dicit, floruiſſe
gloriatur. In Lectulo, inquit, meo. Quid pro-
fers ornamenti? Nihil fuperfuit omninò: Ipſe
Dilectus abeſt. Non modéô floribus, ad deli-
cias, ſed fructu quoque careo, ad alimentum.
O grande humilitatis magiſterium! Cùm Le-
Gulum meum dixi, flos campi abfuit, ſine que
vivere non licet: ubi noſtrum dixi Lectulum,
cum flore campi flores apparuere camporum
in ſtrato, quorum beneficio ad dehcias uſque
vivitur. Diſce ergo ſuum dicere, dediſce
tinin appellare, ſi cupis non carere flore, ſi
Singula. Cupis floribus abundare. Illud etiam inſinuari
itates puto hoc loco, quod rarò animis Juſtorum
vitande inſinuari poteſt. Ut video, Lectulus iſte Spon-

7 R⸗: ſæ non tam lectus eſt ad cubandum inſtratus;
„„„ quam conſtrata ad docendum, diſcendumque
ſervan Palæſtra. Lectulus cum noſter appellari po-

tia. teſt, floridus prædicatur, cùm verô meus di-
Vnio. citut, & oblitus cæterorum, ſingularis eſſe
incipit, & floribus caret, & ſponſo. Nimi-
rùm uti unio commendatur nobis, itaà ſingula-
ritas reprobatur. Vox iſta noſter ver Coœli in-
ducit in Terram, vox meus fugat vel è& Sacra-
rio Sponſæ dilectum. Et quidem quid ſingu-
laritate videtur dignius, quam lectus? Oratio
ſcilicet, in qua dulciter mens requieſcit cum
Deo. Nihilo minus ipſa contemplatio & ſoli-
taria eſſe debet, & ſola, aut ſingularis eſſe non
poteſt. Inſtituti noſtri retinendus tibi mos eſt,
etiam cùm clanculum oras: nec operandum
duntaxat nobis eſt aliorum more, ſed & oran-
dum. Fugabitur Sponſus à Lectulo, ſi, Tuus;
inſcribatur: florebit Lectulus, ſi, Noſter,
tamquam deliciarum & florum ſemen conſera-

eene tur. Quid, quod Sponſæ Lectus fungitur vi-
mi ſit. . 1
Ceé agri. Quos enim flores cæteris Ager partu-
amor. rit, hos ipia legit in Lectulo. Ut diſcant mu-

Monia- lieres, nullum ipſis foœcundiorem campum fu-

s Solita- turum, quam cubiculum. In eo Mariæ & inſi-
"ie ut. tus, & ſatus eſt flos campi, Coeli Lilum. Ut
enim fruſtra Sacerdos florem campi extra cam-
pum quæreret, fruſtra ſuſpiraret in Lectulo:
ita Virgo florem campi nuſquam reperiet in
campo, Solo excolet in Lecto. Huic ſilentium,
illi vox verbum proferet. Loqui debent Apo-
fKioli, ut Chriſtum promereantur, Virgines ve-
r0 ſilere. Sic loquentibus, & peregrinantibus
Diſcipulis in Emaus adfuit Chriſtus, qui illabi
Virgini in ſolo cubiculo voluit. Saulus in via,
turbis undique vallatus, à Chriſto ad Apoſto-
latum evocatur: Magdalena ſola, prope ſepul-
chrum, lugens Chriſti faciem videre meruit.
Et Petrus, qui in Solario orans Monſtra dun-
taxat vidit, in mari ſociis allaborans, non ſe-
mel Deum & vidit, & adoravit. At, inquies,
quomodo Sponſæ agrorum fertilitas Lectuli
foœcunditate compenſatur, ſi din quæſitus flos
in Lectulo, irrepertus tamen, eam per ur-
bem excurrere coëgit? In Lebtulo meo, per
nocles, quæ ſivi quem diligit anima mea, quæ-
Nwi illum, & non inveni. Planè digna, quæ
fruſtrà reperiret de nocte in Lectulo Sponſum,
quem de die extra Lectulum conquiſierat.
Quæ enim, per noctes tantum, quæſiſſe in
Lecto Chriſtum memorat, interdiù alibi eum
exquiſiviſſe non diffitetur. Quod credibilius
quoque fit iis verbis, quibus, capite ſecundo,
Sponſum fuerat allocuta. Flores apparuerunt in
terra noſtra, Tempus putationis advenit. Viden,
titillari jam deſiderio exeundi in agrum, &
Ethicæ Tom. I. Pars II.

S

Canticorum. 1

deſerendi Lectul? Meritèò aufugiſſe ſenſit è
lectulo Sponſum, quæ ad agros, non dico, ſe-
ceſſit, ſed reſpexit. Sola recordatio agri ægram
reddidit Sponſam. Uſque adeò Virgini unus
ebet Leckulus pro agro eſſe. In Ledtulo meo,
per nobles quæſivi, Quid eſt, per noctes? Re-
gum id eſt, non Virginum;, tum orare tum
latere, cùm jam diffusà nocte operari non li-
cet. At Virginis Sol agnus eſt, qui Lucerna
Hieruſalem dici voluit; ut intelligerent Vir-
gines, ſibi nunquam diem eſſe, ied jugem no-
ctem: ideéque & Lampadibus ipſas egere, &
eis pro Sole Agnum, hoc eſt, Lucernam um-
brarum ſociam relucere. Ides David Deum
cùm exquiſiſſet nocte, manibus ſuis, non eſt
deceptus, ideò decepta eſt Sponſa, cùm inqui- A ſeru-
ſivit per noctes, quem etiam de die quærere bulis ni-

debuiſſet. Nulla enim ſoœminæ operoſior actio, ,e,
uaàm Oratio eſt. Lectulus noſter floridus. Cur ret.
. eolulus . Parva;

non lectus, ſed Lectulus? Nimirum latiores afitas
quorumdam conſcientiæ, quæ Elephantos & zéi flo-
Camelos capiunt, rarò florent. Quæ Deum re- vent.

veretur, & quibuſdam, ut ità loquar, ſcrupu- See
lis non quidem nimiùm, ſed aliquantulùm co- 42.

arctatur, ea floribus vernat. Ex Lecto compin-
gendus eſt Lectulus, ſi flores cupis. Lectulus,
inquam, non ergaſtulum, compingi debet. Pla-
cent anguſtiæ, ſed quæ Lectulum relinquant;,
hoc eſt, requietis & ſomni locum ſervent-
Adſtringatur lectus, coarctetur, coanguſtetur:
ut videlicet ſolum excipiat Chriſtum. Verùm
cave, ne ſi nimiùm attenuetur, Crucem, non Serupulo=
Lectum paret. Lectum, non Luctum volo. ſi.
Placet Lectulus, ſed floridus: & in eo dif-
fert à Cruce Lectulus, quod illa Spinea, hic
floreus eſt: clavis illa perforatur, hic floribus
conveſtitur. Utque non deſint flores, non de-
ſit Lectulus, hoc eſt, in ipſis anguſtis & mol-
litudo ſervetur ſtrati, & ſomni illecebræ con-
ſerventur. Rigabo per ſingulas noctes Lectum Plal. 6.7.
meum, lachrymis meis ſtratum meum rigabo. Poe- .
nitet, ſed non deſperat: lachrymatur, ſed non
obruitur: dolet, ſed non ægrotat. Denique,
Poœnitentiam agit, ſed in Lecto. Ità enim ex-
cruciabatur propheticum illud cor commemo-
ratione delicti, ut tamen quietis locum non ever-=
teret: ita contriſtabatur, ut tamen & lætitiam
ſibi reddi precaretur, ſi quam amiſerat, & di-
ligenter retinendam duceret, quam ſibi cum
dolore ſenſerat rediſſe. Quam ob cauſam, pre-
catur albi: Lætetur Cor meum, ut timeat no- Pfal. 85,
men tuum. Amat Timorem, ſed alacrem: ex- I:
cipit Pœnitentiam, ſed in ſtrato: nuſquam con-
turbatus: etſi turbatus undique: nuſquam ſi-
ne ſecuritate, etſi undequaque ſagittis confoſ-
ſus; quippe qui ſciret, factum eſle Dei locum
in Pace, qui efſe non poteſt ubi Pax non eſt,
cùm ſit ipie Pax noſtra. Lebtulus noſter flori-
dus. Et quare non aureus, quare non gem- Memeriz
meus? An non ſatius foret, ſi, pro floribus, 7 W
margaritis aſpergeretur, ſi beryllis, pro liliis; ſi 2
pro roſis, topaziis; ſi ametyſtis, pro violis reni-
deret? Pretioſiùs, fateor, gemmis, quam flori-
bus veſtiretur: ſed Sponſo pretioſior Sponſæ eſt
ſollicitudo, quàm pretium ſupellectilis. Semel Dei pre-
inſutæ Lectulo gemmæ Sponſam deſidem redde- utia in
rent, quæ, dum flacceſcentes cogitur reparareKlz-
quotidie flores, & ſæpiùs de Lectulo cogitat, &
ſollicitiàs. Maluit Sponſus vilius excipi, quam
Sponſam nimia ſecuritate torpere; utque illa
frequentiuùs Lectuli meminiſſet, oblitus ipſe Fervor.
eſt dignitatis ſuæ. Ut enim Mannæ, licèt Tepidi⸗
B, pluri- 7a5

14

Conkdee plurimum complueret, minimum tamen præ-
. 2 „ „„ . . 1 — „
zie W Cepit colligi, non alimenti parcus, ſed fidei
Deum.

Tiberali Cupidus; ita Lectuli ſui fragilem ornatum eſſe

zas Dei Voluit, ut, dum reſtaurari frequenter debet,
eupida ſui quoque frequenter Sponſa recordaretur.
ſapius Nimirum adeò recordationis noſtræ delicias
Srstende. ſitit, ut, & in erogando non quid ſe deceat,
naſßras ſed quid nobis expediat, attendat; &, in
ſitiens cubando, ut memor illius ſit mens, ſui fiat

Dens, at ipſe quodammode immemor. Mavult in ſtra-
ſapius ro- t0 herbas quam gemmas, Cœlique Panibus,
eS; atque Angelorum delicis innaſci patitur ver-
Iragilem 5 „ . liviſe
vult eſſe WMes, dummodô ſui homo non obliviſcatur:
Leituli qui dum & flores reparare marceſcentes, &
ornalum. Putreſcens cogitur diebus ſingulis alimentum

providere, Dei, nolit velit, ſuaviſſimè recor-

Scienti datur. Leäctulus noſter floridus. Quid inſolen-
eget Oia- tius? Lectus in agrum vertitur, & quos am-
fione. Pitioſius culta Tellus parcè non rarò proro-
gat, iis culcitræ abundant. Ergo-ne & ſtra-
tum floret? Nimirùm ingemiorum flores, quos
ſolà ſtudendi fatigatione humana ambitio in-
ter codices & calamos legit, ſponſæ parturit
Oratio. Lectum pro agro habet, quæ flores,
quos alii ſtudendo excolunt, orando ipſa &
metit, & impetrat. Quid floribus cum Lec-
tulo? Id planè, quod cum floribus Agro;
Tibi Campus foœcundus eſt, Sponſæ Lectus
eſt fœcundus.

Wterno⸗-
rum me-
mabria.

Leätulus noſter fioridus: tigna domorum
noſtrarum cedrina, laquearia noſtra
ypreſſina.

*

Mors & Quid hoc portenti eſt? Lectulus uti Hor-

sPes prs- tus fioret? Quo Sole, quo imbre, quibus fos-
etianl⸗ cundatus aſtris? Nimirum, emicante in la-
eura al- quearibus tum Cupreſſlo, tum Cedro, facilè

eg. ipſi vel Lectulo licuit Horti inſtar, efflorere.
Tkpidiea- Et immortalitatis nos noſtræ & mortalitatis,
eis inſæ- Pendulæ & laqueari trabes monent. In cupreſ-
a ane ſo mori diſcimus, dediſcimus mortem in ce-

zur. dro: hoc eſt, una nos arbor docet exceden-

Mortis dum hinc, illinc docet altera non exceden-
memoris dum; cujus quidem ſapientiæ ea fertilitas eſt,
Ses bre- ut vel ipſum poſſint Lectulum otii conſopiti
H in amœniſſimum bonorum operum hortum
exeisanz. Commutare. Illius etiam Lectus floret, cui
& tigna cedrina ſunt, & Cypreſſina laquearia.
Vita hæc ſi mortalis eſſe diſcatur, ſi cognoſ-
catur futura immortalis, tantum nobis fertili-
tatis effundit, tantum focunditatis infundit 2
ut non ipſa duntaxat oratio aut actio, ſed Lec-
tus ipſe, atque ipſe ſomnus focunditatem flo-
villa O Eibus conteſtentur. Audeo dicere, fertilius no-
reereazio ſtrum futurum Otium, quam aliorum laborem,
SS ſi tamen à colonis Immortalitate, & Morte
Leritc. excolatur. Nullæ tam ſteriles rupes, nullæ
“ 1 infœcundæ arenæ, quibus ſi cuktura aut
Mortis accedat aut Vitæ, non iis valeant ſemi-
na inſerere meſſis planè aureæ, & annonæ pre-
tioſæ.
tzmolt Lectulas noſter foridus.
Ancs.

Nimirum Amantis vel Lectus floret; non
enim tantum cùm laborat in agro Charitas,
Hlores excolit, ſed & cùm in eo jacet, non
caret floribus. Omnia cooperantur in bonum

5 , 12 . . . . .
Fuſtis eo diligentibus Deum. Si amas, Recreatio tibi
operantur

in bevnm. Aores pParit, quos alii vix Ager posnitentiæ

Omnia

X

Oliva

Contemplationis perfruetur.

profert. Lucroſa res Charitas, quæ nuſquam
infocunda eſt. Si ſponſa es, abundas floribus, Intentio
vel in Refectione. Vel certè ità dicamus. reda.
Lectulus ſponſæ floridus eſt, quia quos in Recrea-
agro vitæ activæ flores colit, ils in lectulo 'io lieita.
Miraris flores in Orarioni
Lectulo? Noli eos Lectulo acceptos referre, fonz.
ſed Campo. Ibi ſunt, ſed alibi naſcuntur.
Denique ut diſcas JESUM, qui tibi fragrat Zelus
in oratione, non orationis tuæ florem efle, Orations
ſed laboris tui, audi quid clamet ipſe ſtatim. "Tens.
Ego Flos campi. Hoc eſt, noli ita Lectulo Zelus

adhærere quòd floridum videas, quia flos, qui animarzé:

Lectulum ornat, è& Campo eſt, non è& Lecto. Vitamir.
Niſi laborares in animarum cura, non fruere- e.
ris floribus in altari. Hic tibi adſum, quia ibi
mihi non dees. Cave, ne me quærere velis
in Lecto, qui naſcor in campo. Si enim in
Lectulo quæres, quæres quidem, ſed non in-
venies. In Lectulo meo quæſivi quem diligit Ani=
ma mea quæſivi eum, & non inveni.

—

1

Poſuerunt me cuſtodem in vintis: Vi- Eecleſa-.

Kici ſi ſnt

noam meam non cuſtodivi. ani

tà ſanè ſponſa, ſed ſponſi paranymphi non judix.
ità. Petrus cur omnia reliquit? cur aurum &
argentum non habet? quia theſauros Eccle-
