Ge2610
author: Scherer, Johann FriedrichandKrug, Philipp Friedrich

—

h

Nl

a An:

(/-

"o

, -

35

z

*

*.hl

*

h

04

li

P lt

N

1&"&

»"

p*

d-

P

e u-

E

",

D

—

dx

L 4 -

G

L

M A

»

d

N

—

u n u i.

*e.

-

d d us

ÓÓ—À

$3

SCTS

^i

du s

dlb

La

X

s

ü

Ó s

As

(

77

E -

AA

ul['

A

d.

1

|

il

l

$

Ü

3j

d

P

:

E

2

:2

Jl

i.

"

'*M

1

S

Z)

)b

Ya

NUA

|

|

|

|

|

i

j

j

p

i

[

/j

UE É

Bu

—l

NI

/i

WA

U

är

Ait

b

A

J

F-I—I;REUSCI'

1000

-

4

*

[ s

w

[

2

A

,

n

——

^

—

-

"r

m

RE ar

o

AAE m m a m m i m

U

— T

* s

um

s

m Aw..wnwy.æävk m

Y

v

CR

Z

M

Pf

N J.

SDIS

SERTATIO PHILOLOGICA

-

SAPIEN'IIA

SALOMONIS.

db

t tl R

QUAM

DIVINA ADSPIRANTE GRATIA

PRIESIDE

—

DN. JOHANNE FRIDERICO

SCHERERO

HEBRAEE GRJECIEQUE LINGUJE PROF. PUBL. ORD

CAPIT. THOMANI CANONICO

F. 3

n

dl

EE À

IN

i

INCLYTA ARGENTORATENSIUM UNIVERSITATÉ

SORENJOIIERX.-DESEN-DE.L

PHILIPPUS.FRIDERICUS KRUG

ARGL NTORATENSIS

AD DIEM XIII. JUNII ANNO CHRISTI 2DCCLXX,

;

H

L

"RD

0s 50,

s

VA

WERRSR

s

KOOR

A

COR r^/

APE

ä-U'/ X?/QA/X-V &, X,

DAR ARA A

MONSIONOI OROR m

|14

ARGPZVIORATI

&X Prelo Joz, HgNa1ci Hzirzii, Univerfitaus Typogtaphi,

5 aW ER-O

TPLURIMUM VENERANDO

PRJCLARISSIMO ATQvuE FACUNDISSIMO

DOMINO

M. JOHANNI FRIDERICO

KLEIN

DIACONO AD NOVUM TEMPLUM

VIGILANTISSIMO

COGNATO CARISSIMO

SUO E SACRO BAPTISMATIS FONTE

SUSCGEPTORI

PATRONO arqv: FAUTORI

PIE COLENDO

I:IASCE PRIMI

TIAS STUDIORUM SUORUM

D.

D.

D.

:HILIPPUS FRIDERICUS XRUG.

Argenioraten[is,

AANSUSS

Y*

p

(

AT E

ap E

E

)XX

m

;

p«

.

EWSUEIY

MNSS

p2

)

C ECES

N A 65 »

SM

Y

z

OS

N

3

VU //

^ La

ey

R

Av

TT

AL

Y

QU

—

uN

[

N

Z

P

£

j

Wi

3

E

/A

j

d

N

M

TT

(

JS

V

]

(3)

7

E

:

$

E

j

x/S

T

ná

m

L.

NS

P COT

EDCNS

g.

X

.5*N

XX

J

I

L

N

,

E

c

m

«

-

EE

P

Ed

mN—.

r .

L- B . Sd

r

od

PEOCENS

SocRATEM omnium Eruditorum fuffragio, to-

D

tiusque Grecie judicio, non modo pru-

N

a

dentia & acumine ingenii, fed & eloquen-

—

tia ac varietate, quamcunque in partem

fe dediffet,

omnium fuiffe facile Princi-

pem, Crcgno teftatur,

Et fane Cherephonti Apollinem

interroganti, quisnam mortalium effet fapientiffimus?

ythia refpondifle fertur :

Xodóc XoQokM , o'o(pa;-repüu d? Éupreid'nt ,

Avdpüv d mavlav 2 ewpiTuc copora G.

"Sapiens eftl Sopbocles , fapientior Euripides ,

Sed omntum bominum [apienti[imus Socrates.

Qlod elogium eidem & ob alia & precipue ideo tribuex

atur, quod primus de Moralibus philofophari inc

cepee

rat;

"

« ( 4 » 96

s

ndtcndd

fat, & in officinis atque publico quotidie id potifimuni

fpecdtandum effe fuerat hortatus :

Ó , 4f U'TOI &y ,ueya,po:w xexóv T ayao0r c& TirUMag,

MERL

Quid tibi in «dibus pravum bonumque fuerit

i

aL

(m

1

dice

Quare & Philofophiam de coelo ad terram devoc

batur.

Verumenimvero, Ífi penitius SocRA T1s intuea-

mur fapientiam , illam tantam non fuiffe, qux omnium

mortalium fapientie merito anteferri queat, deprehende-

mus. Ut enim nihil dicam de cognitione veri Dei, -qua

iple SocRA T E s fuerat deftitutus, & fine qua vere

fapiens effe nequibat, adeo quidem, ut & Ten TULrL1a-

Nus Apollinem inconfideratum exclamet, quod fapien-

tix teftimonium reddidit illi Viro , qui negabat effe Deos,

Quis quzfo, fi, quz de Ejus fapientia à L AE n T10 aliis-

que prxdicantur, legerit, eaque cum Py THAGORZ,

PraATONIS,ÀRISTOTEL|!Saliorumque fapientia com-

paraverit, eundem his tantis Viris anteferre aufit? Quodfi

Grecis Judeorum illuftres in omnis generis fapientia Viri

zque noti fuiffent ac domeftica nomina, fane Mofen, Da-

videm, Afflaphum, Nathanem, Salomonem aliosque in

populo Dei confpicuos Viros SocR4T1 longe antepo-

fuilfent.

De quorum poftremo quid Spiritus Sanctus in

Sacra Scriptura teftetur, vel me tacente, ad omnium Eru-

ditorum notitiam pervenit; eum fcilicet à Deo ipfo fapien-

tia & eximia intelligentia, inítar arenz, quz in littore

maris eft, ita exornatum fuiffe, ut fapientia fua omnium

Orientalium fapientiam & omnem /Egyptiorum intelligen-

tiam longe fuperaverit, atque fapientior fuerit omnibus

hominibus, Ethane, Ezracheo.& Hemane & Calcole &

Dardaho, filiis Macholis, 1 Reg. 4, 31. ejusque fama

'Tanta autem cum

omnes in vicinia Gentes pervaferit.

——

fuerit Salomonis fapientia, me rem non ingratam Lectori

beneyo-

e(r:)50

benevolo fadurum confido. fi, quibus; in rebus illa fe

potillimum exeruerit, paucis docuero; non negledis in-

terea illis, qux & ex Rabbinorum Scriptis & Moham-

medis Alcorano de hoc argumento dida reperire atque

colligere mihi licuit.

$. I

Teüimonium de infigni Salomonis Sapientia, qua mul-

11

UL

in hoc Uni-

tis poft fe intervallis reliquit omnes, q

verlo unquam Sapientie laude & encomio digni habe-

bantur,. illuftrius dari non poteft, quam quo ipfe à Spi-

ritu Sancto in Sacris Literis exornatur 1 Reg. , 10. €2 fgg.

noon 52o( roup-3-55 n2no no^s noon z20m

ie. Fuit Sapientia Salomonis major quaza Sa- "M: t2 ( D

pientia ommnium Orientalium, €9 quam ommis Sapientia

4Epyptiorum.

Sapientior etiam fuit ommibus bomunuibus,

Etbane Exrachao, €8 Hemane &2 Calcole &2 Dardabo , filiis

AMacholi : pervafitque nomen ejus ad omnes Gentes circum-

quaque,

Et locutus eff $ria anillia Proverbiorum, & fue-

runt Cantica ejus quiique fupra mille.

Elocutus eft etiam de

arboribus, à Cedro, qua efl in Libano, ufque ad Hy[fopuna,

que prodit ? pariete.

Denique elocutus eft de jumentis €2. de

volucvibus G9 de reptilibus &2 de pifcibus.

Quamobrem

bumines veniebant ad audiendam . Salomonis "Sapientiam ab

ommibus regiomibus teyravum , qui audierant de Sapientia

&jus.

II.

$.

En magnificum de Sapientia Salomonis & omni exce-

szione majus teftimonium.. Qu

od dum Commentario fuo

À 3

nomn

-

d (6) 50

non pàrvi inter Rabbinos nominis Raest [saac ÁpARBA-

wEL, natione Lufitanus, Vir profundi ingenii & acerri-

mi judicii, Sacreque Scripturz fepe non infelix Interpres,

illuftrat, Sapientiam Salomonis univerfam ad quinque po-

tilimum Capita refert, quorum Primum Notitiam ejus

Rerum Naturalium, quam Phyficam vocant; Secundum

Notitiam Corporum Coeleftium, quze Aftronomia voca-

tur; Tertium Notitiam Spirituum, quam Metaphyficam

appellareliceat ; Quartum Notitiam Rerum Moralium ,

u Ethicam, Oeconomicam & Politicam tradit; &

Quintum denique, quod Legis Divine cognitionem com-

prehendit, & Theologia appellatur, compleditur.

Ad

que Capita, que de Salomonis Sapientia predicantur,

haud incommode referzi potfunt,

$. IIl

Quod igitur Notitiam Rerum Naturalium ; quanms

Phyficam vocamus, attinet, exiftimat Rabbi ABARBANEL,

fapientiffimum Salomonem naturas rerum generabilium &

corruptibilium apprehendiffe, earumque qualitates, non

tantum à parte earum principiorum generalium & caufa-

rum remotarum, nec non materiz compofitz , accidentium

& motionum earum, Íed etiam fubítantias & qualitates

earum comprehendiffe eo modo , quo in fe exiftunt, íe-

cundum formas earum propinquas & poftremas eas diítin-

uentes, adaquarum veram cognitionem non perveniat

j

hyficus. De cujus aílerti veritate jam non difceptabi-

mus. Sufficiat nobis, quod Scriptura Sacra expreflis ver-

bis t Reg. [7 , 33. de hac naturali fcientia afferat, Salomo-

nem egiífe de quadrupedibus, avibus, pifcibus atque in-

fe&is, & porro ex animalibus exempla haufiffe, virtutum

& officiorum documenta; unde fluxit illud Ejusdem mo-

mitum; 'adead formicam, 0 piger ! & coufidera vias ejus,

E

«46(7)295e

& difce fapientiam ejus, que fine exattore praftat fedulita-

iem. De plantis quoque Eundem egiífe Scriptura Sacra

teítatur; en verba ejusdem :, Et locutus eft de arboribus à

Libani cedro ad hyffopum, quo fcilicet innuitur, fingulis

de ftirpibus tractafle

De quibus tamen inprafentiarum,

cum graviora à nobis tractanda, uberius verba non fa-

ciamus.

$

IV.

Ad fecundum potius Caput, quod Notitiam Corpo-

rum Coeleftium continet, & Aftronomia vocari poteft, ad

quam etiam relique partes Mathefeos non incongrue re-

feruntur, properemus.

Hanc eximie Salomonem calluif-

fe notitiam, multumque fuperaíle Sapientes, Sacra Scri-

tura difertis teftatur verbis.

Quare non neceífe eft, ut

3

oc ipfum prolixis verbis demonítremus.

Nec enim exi-

ftimandum, Salomonem hanc cognitionem vel ideo ne-

glexiffe, quod Pfaltes teftetur Pfa/zs. v15, 16. Ipficali,

cali funt JJebove, €2 terra, quam dedit filis bominum. Ex

quo dicto incongrue fatis magni alias inter Rabbinos no-

minis R. Moses szN MagjnMowx in fuo C2?2122 r2

Colligere voluit, res coeleftes hominem fua contemplatio-

ne non afífequi, praíertim cum & in Libro,]obilgg, 33-

dicatur: Jvum 20f flatuta celi? num ponis dominium ejus

Juper terram ?

Confiderent qui volent, quz de fplendi-

diffimi, quod unquam extitit, Templi Hierofolymitani

vdificio Sacra nos Pagina doceat, & publice fateantur,

utrum Mathefin & in ea inprimis Architecturam Civilem

intellexerit Salomon, nec ne? Evolvant integra de ftru-

&ura hujus Templi, qua ab Eruditis exarata funt, volu-

mina. Equidem fi Judeorum Doctores Talmudicos con-

fulamus, illa certe ftrudura exigue diflicultatis res erat,

qui-

a EL

B

L4

exs)*0

fiquidem lapides omnes.Templi Hierofolymitaní ope Tolius

Vermiculi Schamir & excifi & formati funt

*

QDA f

Lepidam hujus rei ex Tractatu Talmudico

l

bulam, fed verbispaulifper co

ntractis & concifis, ne bilem

f

Le&oribus cieant, narrabo. *)

* Vermiculus erat, Schamir di&us, quo Mofes à Rab-

— Rn Wi Eu o i

binis ufus dicitur , cum fcinderet & formaret lapides Pe-

&oralis fummi Sacerdotis

Hic ubi fit, interrogat Salo-

mon demones, qui Afchmedai principera dxmonum id

Ícire, fe autem nelcire, ajunt. Afchmedai quotidie afcen-

debat in coelum difcendicaufa. Prius autem foveam aqua

replebat, quam impofito lapide & annulo fuo fignatorio

muniebat & obfignabat , quo & coelo redux ex illa biberet.

Rex Salomon ad illam foveam mittebat Denajam , filiuma

Iehojadz , una,cum catena & annulo fignatorio, quibus

nomen Tetragrammaton Schem Hammephorafch dictum

infculptum erat, ut & pauxillo lane & utre vini. Benaja

ubi ad foveam acceífit, foramen in fovea fodit, ut aqua de-

—Á À

curreret , foramen lana obturabat, vinoquefoveam reple-

bat.

Redux de coelo Afchmedai recognito figillo fao & re-

moto lapide vinum loco aquz reperit, quod ab initio bibe-

re quidem renuit, quia iü Proverbis 20, 1. fcriptum

eft: Derior efl vinum tumultuofus potus inebriaus , &

apud Hofeam 4, 11. Scortatio vinumque €9 muflum

Verum à fiti tandem victus bibit,

intercipit menterm.

cubuit & dormivit.

Benaja de arbore, in quam. vifendi

z

gratia, quid Aíchmedai facturus effet, afcenderat, de-

-

Ícendit, ac demonis collo injecit catcnam. — Expergefa-

&us Afchmedai collo catenam excutere , fed fruílra ten-

tavit.

Vi itaque coactus cum Benaja incedebat , & intex

eundum palms arbori fefe affricabat , eamque ad terram

——

dejiciebat. Mox deinde ad domum aliquam accedens pro-

[travit eandem.,

Tandem ubi ad vidux cujusdam do-

munculam acoeíffit, vidua prodiit, multisque & fupplici-

Us

OOT NTRU ET 2 GT

|

|

'm(9)$b

bus verbis rogavit Afchmedai, ne domunculam deftrue-

ret.

Morem gerenti Alchmodai & corpus infle&enti crus

fra&um erat, quo facto exclamavit: hoc id ipfum eft,

quod legitur Prov.25, 15. Lingua :ollis frangit os.

conítitutus deinde coram Rege Salomone, & de vermi-

.;;

culo Schamir rogatus , negavit eum in fua effe poteftate;

pofüderi autem à Principe maris affirmavit, qui eum cu-

ftodiendum tradiderit Urogallo, maximo interpofito ju-

ramento, ne cui alii eum vermiculum concederet. Cum

igitur qui juffi erant inquirere, reperiífent Urogalli ni-

dum, pullos ejus vitro impofitos occultarunt.,

Advolans

Urogallus, & vifo vitro, quod nido fuo impofuerant,

vermiculum Schamir allatum eidem vitro imponebat,

quod illico diffindebatur.

Benaja magno quem fuftulig

clamore territavit Urogallum , ut Schamir unguibus ejus

exciderit.

O cecam gentem!

o vanas ineptias !

Nimirum his

abfurdis & monftrofis cerebri figmentis Talmudicis in ex-

ïï

pofitione Locorum Sacrz Scripture & difficilium & faci-

lium & prifcis temporibus deledati füunt, & adhucdum

deledantur Judaice Gentis Doctores,

s. V-

Áccedamus itaque potius ad Spirituum Notitiam ;

quorum confiderationem Metaphyfica tractat.

De qua in-

teralia hec habet Erud. RabbiABARBANEL: *Salomon

eleparatarum intelligentiarum exiftentiam & naturam,

ä

»quantum fieri poterat, affequebatur, & quomodo inter

»fe differrent , quem ordinem inter fe haberent, & qua

»dignitate pollerent, perfecte cognovit; nec non unius

lä

»fpiritualitatem fupra alterum, earum numerum , & nu-

amerum excellentie earum, imo etiam res & vires & re-

»gimen

-ï;ï,

e)e ( 10 ) Mp

D

srimen earum in hzc inferiora cognovit "

5

&-poft inter-

jecta complura ita pergit: . * Non tamen iis ufus eít, i. e.

,influxum Angelorum fuper populos nounifi in fenectute

» derivat".

Haec AnARBANEL. Que vero, quia de iis

ScripturaS. tacet, nos fine examine vlter'ori dimittimus.

Hllud tantum monemus, fuperftruda hac effe fine dubio

figmentis Rabbinicis , quibus docetur in Rabbi BEcnAt

Commentario in quinque Libros Mofis Parafcha Be: efchith,

Salomonem imperaffe demonibus, eosque fervos fuos an-

cillasque. vocafle.

Quod idem confirmat Author Libri

Emk Hammzlech, qui itidem Salomoni, antequam pec-

caílet, diabolos five peffimos fpiritus atque Lemures fuifle

fubjectos afferit; quorum omnigm, quin & ferarum, avi-

um atque reptilium intellexifle linguam, Tancun tradit,

&, quod nonnifi Rabbinorum fomniis convenit, omnia

ifta juffu Ejusdem coram convivis faltaffe narrantur. In

citato quoque Libro "?z'1pP2» Salomonem Hiramum, Ty-

ri Regem, per diabolum in infernum duci & reduci curaf-

Íe dicitur.

In Alcorano etiam Sura XXI. legimus, ali-

quot fuiffe diabolos, qui in gratiam Salomonis margaritas

íint pifcati.

Adeo ftolidis fcilicet & infulfis figmentis ad

demonftrandam Salomonis Sapientiam opus erat.

Sed pi-

get me, plures ejusmodi referre Rabbinorum & Alcorani

fomnia atque ineptias,

Quibus paria funt, qua de Salo-

monis Sapientia excogitavit P 1N E p Hifpanus, qui Salo-

monem omnes exhaufiffe fapientias docet, compofuiffe

etiam Syllogifmos in Barbara, Celarent, & difputafle de

»

Ente ejüsque attributis, Caufa & Caufato.

$. Vl

Properemus potius ad Caput Quartum, Moralium

Notitiam , quz circa res intellectus pra&dici & aciones

BANEL

verfatyr. lqvhac exccelluife Salomonem, & ABAR

Qiitenes

«2 ( 11 ) 509

Oftendit, & res ipfa loquitur, tum quatenus fe ipfum acio-

nesque fuas ad Summum Bonum direxit, quod Éthica mon-

ftrat, tum etiam quatenus domum fuam: probe guberna-

»

vit & juftiflfime adminiftravit, quod Politica docet.

Per-

fedta Ethice cognitio, qua egregie in(ltructus erat Salo-

mon ,

elucet ex Proverbiorum Libro ,

qui propterea

vava;tG- cotía dicitur, quia omnis generis virtutes in illo

traduntur.

Ejusdem generis fuiffe & ter mille Sententias,

quas Salomonem fuiffe elocutum Autor Libri 1 Reg. 4, 31.

tradit, valde mihi videtur probabile.

Quid vero quinque

& mille Cantica, que idem compofuiffe ibidem narratur,

continuerint, non liquet ;

exiftimo tamen in laudem

DEI Ter Optimi Maximi confcripta, & Muficis in Tem-

plo decantanda fui(fe tradita.

Quod enim Celeberrimus

ÁBAREBANEL in honorem Sanctorum Angelorum con-

fecta illa cenfet, eadem facilitate negatur , qua ab ipfo af-

feritur.

Oeconomicam ejus Scientiam confirmant Domus,

quam zdificaverat, Cibus menfze ejus, Status Miniftro-

rum, eorundem veftitus & Pincernz. Afcenfus porro,

quo afcendebat in domum Jehovz.

Quz omnia cum pru-

denti(Iima Regina Sabe contemplata eífet , Regi faffa eft,

ex fama , que alias omnia in majus extollere confuevit ,

ne dimidium quidem horum fibi innotuilfe.

Politicam porro Scientiam Salomonis arguit ditefcen-

di modus , quo pertinet exftructa Claffis Ophirum miffa,

quz auri quadringenta viginti talenta una vice attulit,

d

d

Y Reg. 1 X, 28.

Eratque porro pondus auri, quod obve-

niebat Salomoni r Reg. X, 14. quolibet anno fexcentorum

fexaginta fex talentorum, prater id quod dabatur à Publi-

canis & omnibus Regibus Arabie ejusque Proceribus.

Sed & Hirami claffis aurum ex Ophiro afferebat, & ligna

thyina quamplurima cum lapidibus pretiofis, : Reg. X , 2r.

s Salo-

Unde fadum eft, utargentum, guod temporibu

monis

w*

d ( 12 ) MP

monis nullius zftimabatur pretii, lapidum inftar Hiero-

folymis reputatum fit. 1 Reg. X, 27.

$.. VII.

Civilem porro Salomonis prudentiam mirum in mo-

dum probant atque contirmant fmperii ordinatio, Princi-

pes, Prafides, Sacerdotes, Praefecdi militiz.

Nec filen-

tio prztereundus Delectus Populorum ,

quorum decies

milleni in fingulos menfes mittebantur ad Libanum ,

fe-

ptuagies mille bajuli , & octuagies mille putatores ligno-

rum.

Pertinent huc quoque Foedera cum exteris, velut

Hiramo Tyrirege, ut plurima alia fi'entio prateream,

quales funt muri, quibus Hierofolymam circumdederat,

porro munimenta, quorum haud pauca extruxerat, ut &

urbes armamentariorum, curruum atque equitum Haec

& alia brevitatis ftudiofus mitto.

Pergo ad Juris exerci-

tium, quod in ampli(fimi Regni adminiftratione primas

facile obtinebat.

Unico vero exemplo contentus ero,

quia de reliquis nullo negotio, quam fapiens in Jure di-

cendo fuerit Salomon , judicari poteft.

Illuftriffimum au-

b

tem illud eft, nec cum eo judicium Garsz, de quo

SuETONI1US Z! ejus Pita C. 7. vel CLAvDII, mon-

ftri alias hominis, de quo modo memoratus Scriptor i

PFita CLAUD11 Cap. 15. vel denique AR 10 PHARNIS,

Regis Thracum, quod Dioponus Strcurvs refert,

4 *

comparandum.

Acceflerant nimirum ad Regem Salomo-

nem duz mulieres cauponz, vel utalii malunt, meretri-

ces, qu& unam eandemque domum eodem tempore inha-

bitaverant; intra tridui fpatium utraque pepererat filium.

Accidit vero, utalter filiorum tempore nocturno more-

en-

retur, quem nïate; mortuum in finum focie fux dormi:

tit

« ( )9

[

tis collocavit, ejusque filium vivum in locum alterius fub-

ftituit.

Expergefacta altera & lactatura filum, mortuum

focie fue filium in finu fuo videt, quem illa matri refti-

tuere & fuum recipere volebat, qua vero vivum illi tra-

dere & mortuum recipere recufabat, vivum puerum fuum

eíT- contendens, mortuum vero alterius.

Utraque igitur

à Rege vivum puerum fibi tanquam genuinum filium adju-

dicari poftulabat.

Quid hic vel fagaciflimus faciat. judex?

Pueri ejusdem erant ztatis, utraque fe vivi matrem profi-

tebatur

Eorum que noctu acciderant , nullus aderat

-

teítis, erant ejusdem fexus & mortuus & vivus.

Qui li-

cet in circumcifione à vicinis forte fint confpecti, non ac-

curate tamen internofci poterant, quod magna facierum,

ut in parvulis accidere folet , brevi tempore mutatio effe

Íoleat, & in morte ipfa lineamenta quoque facierum fz-

pius immutentur.

Quodfi ex alterutra vi tormentorum

veritatem elicere voluiílet judex, verendum erat, ne do-

lorum impatiens falfa pro veris dixiffet.

Haud dubie qui

huic liti prefentes aderant Seniores ex Ifraéle animo fufpenfi

22

& arrectis auribus expectabant rei adeo dubie eventum.

Sed quid ad hzc fapientiffimus Rex?

Afferte mihi gla-

ä

dium , ait, ut nodum hunc Gordium uno quafi i&u dis-

rumpam.

Allato gladio vivum puerulum in duas partes

difcindi, & utrique matri partem tradi jubet.

Vix hzec

preceperat, & naturalis &«pjà veram vivi pueruli matrem

prodidit, qua ftatim exclamavit: Ah Domine! da natum

iftum, qui vivit, huic focie, nec affi.e illum morte. Cui

w!'

altera refpondit: minime, . difcindite puerulum, nec meus

nec tuus fit.

Tum Salomon illi, qux vitam pueruli de-

precata fuit, tanquam verg atque genuin« matri redden-

dum enuntiavit.

B3

$. VIII.

€4 ( 14)90

$. VIII.

Tandem pervenimus ad Caput ultimum, quod Noti-

tiam Legis Divinze concernit.

Quis quaefo Salomonem

perfectam Dei voluntatisque Ejus Notitiam habui(fe dubi-

taverit ?

Fidem fane fedula Parentis Davidis educatio &

Nathanis Prophete Preceptoris ejus fidelis inftitutio, fi

]

alia non fuperelfent teftimonia, abunde ad comprobandum

fufficerent.

Sed dantur & alia, qua de Ejus erga Deum

pietate & divinarum Legum notitia loquuntur, argumen-

ta. Note funt preces Ejus, quas & poft inaugurationem

fuam, & prefertim in Templi à fe extructi dedicatione ad

Numen divinum ardentiffimas fudit.

Nota funt Scripta,

omni Rerum Divinarum Sapientia referta , qua Spiritus

j

Sandcti inftindtu exaravit, ex quibus non pietatem tantum

miramur, fed & vivendi precepta atque regulas utiliffimas

uotidie adhucdum haurimus.

- Plura hac de re verba proferri poffent; fed hac wapa-

dpoutd m dicta fufficiant.

é

G

(

",4('0/? j

ij

VN

ES

SS

X

m

ijA

IT

E

j

D

€

(MEA

j

.

E

€^

231

s

[

kaïy

AN

ï

4

"

RI

1

N

m

EOR

Drío d-

jj

J

«M$ C 15 ) 509

COROLLARIA.

I

-» erfus feptuagefimus Ilados s.

fer gdn zà Tib/la, v& T igoÓueva, TpÓ T Wa

perfediffimam "Vatis defcriptionem continere vi-

detur.

p

lE

Voces ? »», qua occurrunt lliad. «. v.77. & in

juramentis adhiberi folent , male ab Hebrao pow.

deduci videntur.

TII.

Caufie bellorum plerumque apud Veteres fuiffe

przdas at

que agrorum dep-opulationæs , docet v. 154«

qu. Iliad. ^.

Qu »4p zwwor iuac üsc wAacav, ddi i Vewrés ,

Zdézor i d9 ipiCoAux Buliavetn

xapaóv éd'uMdisarT .

IV.

Ex verfü 250. Iliad. a.

a d' sd" d'o iv oeyea] uspooy avd vt

NT ——

ui Neftorem trecentos annos vixilfe probare vo-

lunt, & fallunt & falluntur.

V

Unde inter alios Poöytas

Oviprus quoque de Ne-

Orée

eje ( 16 ) MP

i s

Itore minus vera loquitur , quando Mätrt.m." XII.

187. Íq. ita apud eum Neftor ait:

— —— — ——

vixi

Annos bis ceutum, uunc tertia vivitur etas.

VI.

À le&ione Poétarum juvenes non fünt arcendi ;

quippe qui optimi & antiquiflimi prudentiz Autho-

DN ais

res olim rec&te habiti funt.

VII.

4

Propheta Samuel, quem Saga Endorea precibus

Saulis commota afcendere fecifle legitur 1 Sam. 28.

quique Sauli interitum atque lfraélitarum cladem

redixit, non fuit verus, fed perfonatus Samuel,

eu diabolus.

Unde re&te Erud. GoopwiINUS 7n

JMof. & dar. p.384. Íq. ait: *Hoc fpe&rum non

fuifle Samuelem, facile evincunt Doctorum ratio-

nes & tefítimonia.

I. Non enim verofimile eft , De-

um, cui noluit refpondere medio ordinario,. vo-

luiffe dignari refponfo extraordinario.

II. Nullus

diabolus, nec ullus magus poteft turbare quietem

corporum feu animarum eorum , 44 moriuntur in

x.,i

Domino; quie[cunt enim à laboribus [uis, Apocal. 14, 13.

Denique IIT. fi Samuel fuiffet, citra dubium inve-

&us eflet in Saulem , quod confuleret [ncantatores

;ï:

ä

diabolicos.

Videatur pluribus Eruditiffimus S. Scri-

pturz Interpres D. SEBAsT. Scumiprus. Comment. in

—

I Sam.28.pag.913. fq. Nec audiendi funt Talmu-

ifte, qui contrariam tueri fententiam prifcis jam

PRaPB. — o

temporibus conati funt.

-

u i. a VR ä*(f*-ïv'*"*:iï*

*

— ERADA

"

-

Mem T n

-

——

n————n

«V.wla.&l»lhhï p

Y^ T MUa ia d uï;.&.u'xku.&«ææ

P

—

vf«nü

&

4) .

Wm**;—**q W*' b Mibl "'AW.«',--Fx

f

TOBS

—

4

i»

* UL

s.

:-79

M

" s

,Tt)g

-

ï

— * -

^

J

&J

.*

n

/,

77 f y

/4

JH

, -

xX

—

w*'n

]!»

z

7

J/

'h «XX

IT O

i

n-&'

'g'

92

4

-

-/

Nw

, P d

.«] M^v

1

x?

!

|^

,"

ld x

!&

,

»,

72

TA ts d

.

Da"

,

n "-Ó

-

Ao7

L/I'» a

^ RL

4

'f)

]R.2)

"*aq*

*-:

P N

* j

:

,

P

'/a i/"

* A

xy"'l

4;

—

I

MT

DISSERTATIO PHïLOLOGICA

3 BHS

o

u

SAPIENTlA

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

SALOMONIS.

du

ibemeggepeen

t od

"

O Baanee Q

p2

QUAM

z

DIVINA ADSPIRANTE GRATIA

Focus

ä

|

N

PRIESIDE

us

DN JOHANNE FRIDERICO

ä

»^

m

SCHERERO

-

. HEBRAE GRJECIEQUE LINGUJE PROF. PUBL. ORD.

CAPI[ THOMANI CANONICO

E

"

m

N7

:

IN

INCLYTA ARGENTORATENSIUM UNIVERSITATE

SOOULCENONITEGT-DLIENWDSEI

ä

*s

PHILIPPUS FRIDERICUS KRUG

ARGi NTORATENSIS

AD DIEM XIII. JUNII ANNO CHRISTI MDCCLXX,

g:

H

L

Qi 50

35

/*&4*&&*4W^x/*x

Se

TAE

RR

ARA

AA

gäää&l

VEVIOISIT OR RUR

s oXONOR

PA EOR A

EOK ARA

ä

14

ARGPJVIORATI

&X Prelo Jojt, HesR1cI HlTZIL, Umverücaus Typographi,

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

j