Ge2570-2_1
author: Faber, Johann Melchior

M——

ial

[j

*

E d

j

à

h.

i

N

ä ——

£

Ls

n

*

hs

*

"Ó

bagi

2

E

i

^

P r

zi

BUAH

n

1.

",

*

N

*

^

——

i.

t

MM

hs

".

À

L

MP

m

d

ii

n

"

t

ia

"s.

-4

p

. o

j 25

*

R

ia

n

*

a

"7

i

E

,är"

us ^

ET

n

s

"

..

m

Se

-

.

lm

F

^.

E

w

ä

äï "u.a

—X

M

P

n

ii

F

L

R

b

-

hn

LE

d

*

"^

3

nl

*

ïu

.

hs.

it

p

N

"h.

Y

aol tl

m

(

n

m

*

g

h

Y.

b

j

t

:

o

".

4

ETA

E

p

*

*

4

.

i

:

.

——

d

U

Á

£« ]

^

b

y

Ws

"

K

x

&

—

'

Á

dos:

Á

N

P

:

*s

od

D n

n

Y

X

E.

d

h!

P B at

od

p

s

E

h.

E

-

T

ls

f

X

d

*

?

E

d

ä

-

*

"Ht

^

LA

"

-

v«

m

a

Ninti,.

N

—

D

r

x*

Mä(

H

P

Mä

"

k

*

-

!

—

—

"

^

ENOS.

.

a

i

X

"-

ï:,ï'

*

$.

3.

, f

b

*

"A

d

X

E

"

-

li

'*ä*

-

RPE

d

petsoetitss

k

EM

P as

t

NG

ofb a

*

—

Ms s aF

*

X

sss a

Ü

p

£

X

"

l

& X

-

:

'

l.

É

"i.

'x

a

*

b

gues

3

d

du

"

d

j*

k:*a

À

M

s.

" ii

"

-

od

4

ol 4

f

*^

t

w s *

ssl

Pni

-

p

À i

"-

&

4

.

E

-

H

.:

p. w

. -

?T"

—

"

)u

Sungdilin. - cátns

R1

N

m

AL g

9

:

ïï;

Á

"a *

Ws

2

|

r

" s

*

v

A

"€

l

m

Kes

x:.

*

"

v

Mu

p

r

T

9s

d

J

hs

-

J

^

—

at

as5

P

z

;e

i *«

U.

F.

*

X

ET

"

9

"

*s

--

2'

—

z 2

L-3

L

ab a

E.

x

f

K

(s

(s

d

»

PA

p

—

FA

$^

7

.4!'

li

il

j

74

s

»i

|

il|

I

V'

G

Il

li

j

|

|

P

li

|

ii

[il

S

Ü

j

aj

hu

"HN

72

N

(

A

M

"

NQ

7,

l

i T

2

:

I

H

Q*XNQ P3)

r

! J

f

y

?

W

/

/

j

N

j

if

y

/

i

::n

ï

i

j

;

h: ]

jl

ET É

.LJ'* G

Ti

PUTUBILS]

i

L

T

d

M

W

M

L

"

t

(uii

/II

£

—

IOND

RD

N

m

b

X"&

*

z

df

]

M

4 N

i

ia

1900:

F-H-REUCI'

1

|

j

H

1plfs—.xg;fiz

s

-

T AM7

n

IG

L o um 7*

N

ETU 0 Á

s

—À— m

5

E -D

RE VET IQNEE

NATYALEM

ä

SERENISSIMI PRINCIPIS AC DOVIINI

"]

DONrFENI

"

Lkï*ä&gïä&*l I FRIDERICI -

It

[

CAROLI ALEXANDRI

MARGGRAVII BRANDENBVRGICI BORVSSIAE

ET SILESIAE MAGDEBVRGI CLIVIAE IVLIACI MONTIVM STE-

TINI POMERANIAE CASSVBIORVM ET VANDALORVM MEGAPOLEOS ET.

CROSSAE DVCIS BVRGGRAVII NORIMBERGENSIS VTRIVSQVE PRINCIPAT VS PRINCI-

unt

. PIS HALBERSTADII! MINDAE CAMINI VANDALIAE SVERINI

ACEBVRG!I ET MVRSIAE

bit

COMITIS GLAZAE HOHENZOLLERAE MARCAE RAVENSPERGAE ET SVERINI DYNA-

STAE RAVENSTE/NILET STARGARDIAE COMITIS SAYNAE ET WITTGENSTEINAE

-DOMINI LIMBVRGI REL. REL, CIRCVLI FRANCONICI SVPREMI BELLI -

t

DWCIS T RRVMQV E COHORTIVM PRAEFECTI

^

7H

DACDRIS IBAAIURGLAGE CILIEMILEIN TJESSJ[MJ[

. C

FAVSTO SIDERE ORIVNDVM

qtet,

IN ILLVSELERL.

aetae

CAROLO- ALEXANDRINO

$ f€

A. D, XXVII, FEBR,

A, CIO ID CC EXXXVE

quib

PIS PRECIBVS ET VOTIS PVBLICE CELEBRANDVM

jien

IN DICI'I

]

MAECEW&TES AC mïïVSARV Mi FfäV"FOREg

DECENTI ANIMI PIETATE ATQVE OBSERVANTIA

INVITAT

M

IOANNES MELCHIOR FABER

I

Y

A

CAROLO-ALEX. P, P, ET RECT

SEPER. LIBRO S$SAPPTENTIAME- P. IL $

-

—

ONOLDI

Tri loANNIS DAVipis MESSERERI TYPOGR. AVL

"

"d

rE

Mater.

fusceptan

ndultris

litquend;

Dtogramg

Is corfn

1 collat

lem fuije

d lboris

ünculie 3

tm: fortu

T0 ogenri

iunïto, h

p

EE

ucire

Em

I

N l'

F3

*

R

-,—.—

À

a

e3

E

; -

—

i

o

4*

-----

4

g

i

l

X*

)»

J

;

Tapttt

N

,

nu

l

ü

p

!

.;*:41—

CM ADNSE.

-—

m

N

3

C

o

s

d

qecupc m al

N

M

j

o

C

U .

(

j

fs.

W

PV

.

u

xxæ;

li

u-

-9 d

as

E —

d

E E n

,

UqUEETE .

A a

(39"*— E

EAC* um LY

----- w:

DN

4ee m r M

m m at

E

-- -

- - —— —

ARTA

——

—

ixf&- !! ateriam fcr'xbändi, r-uäem et inuolutam obfcufitate olim a me

fusceptam, nunc refumo, quae, pofteaquam aliena nuper demum

induítria latius fe aperire coepit , retraCtanda potius, quam re-

linquenda mihi videbatur. NNam quum ante hos decem' annos fex

programmatibus fwper libro Sapientiae ícriptis ex do&trinae, quam

is.continet, fumma et ex graeci textus cum fyriaca interpretatio-

ne collati fono iudicaffem, verum huius libri au&torem 'Sorobabe.

lem fuiffe videri, qui chaldaica in eo fcribendo lingua vfüs fit:

ad laboris mei fru&um hoc permagnum effe duco , quod fcripti-

unculae iftae qualescunque communem fcholafticorum programma.

tum. fortunam non expertae, fed dignae habitae funt, quae a Vi-

ro ingenii praeftantis et perfe&ae eruditionis illuftri laude celebra-

tiffimo M, Io. Gottofredo Haffe Philof. Fac. in Acad, Ienenfi Ad.

iun&to, publicum in iudicium reuocarentur, ..Is enim edidit anno

jentiae teutonicam , .cui adnotatio.

i'u:peric')re translationem libri fap:

nes

.Az

IV

—

—

Ms m PA RD

nes fubiecit et excurfus addidit, in quibus, habita opmmncularum

traf

mearum ratione, füum cuique pretium conftitueret,

In quo con-

nili|

fuau

ftituendo licet mihi quidem interdum vfus examine videatur parum

aequo: nefa$ tamen duco effe, me indignari, eum, quem in plu.

)

9:*6 f

rimis locis aequifimum cenforem,

vel Vt re&tus dicam, amiciffi-

pj

mum laudatorem na&us füum, in pauc1s hypothefi fuae contrariis

s det

confidentius,; quam fortaffe concedit veritas, cenfuiffe.

Sed quo-

s hi

niam de eo potiffimum ,

ex quo omnis huius libri interpretatio

tem,

vera cenfenda et, quae de eius au&tore ac philofophia tum demum

*

ydem

rite procedet, quaeftio diiudicanda eft, a me diífentit, quod ego

Gtfaly

auctorem libri, quisquis tandem ille fuerit

chaldaica in eo fcri-

baui

bendo lingua vfum fuiffe ftatui, ipfe autem graecum, quem habe-

vulca]

mus , textum originarium effe putat

idque multis adeo cauffam

loque

fortaffe non tam argumentorum ratione

quam verborum au&ori-

f quic

fate metientibus plane perfuafit

neminem puto fore, qui me re-

tlone

prehendat, quod in re, fi quid video, adhuc dubia non contra-

Ad

dicendi, fed veri inueftigandi ftudio , quae ad hypothe(in meam

fotmar

refellendam parum firma effe videbantur argumenta, libere profi

C0 effc

teri,; omnesque ac fingulas, quibus cl. Haffe ad fuam hypothefin

Clirgi

confirmandam vfus eft

rationes ex ordine capitum fuis quamque

2('172, |

momentis ponderare aufus fuerim.

Vetbo

Primo ftatim loco C. I

$. vbi cl. Haffe Syrum ex graeco

II, :

textu vertiffe firmiter affeuerat

haud dubie fallitur

In graeco

Süpien

enim textu haec verba leguntur

&yiv yap "veum Txibeime — QeuEerati

d. m

Son, XX& OLTOAVOGUTETOA QTO AOSy AC AOV aauvwwv, xot eAe'yx C?no'e'rau £7£AÀ-

ler Is

9wcqe aoiuxe: quae cl, H, ipfe fic reddidit

Der hei'ge Weisheits

Affeera

Sinn flieht den Betrug, enthaelt fich thoerigter Gedanken

und

Wt itate

w'eicht vom- Ort ,

wo Vngerechtigkeit hindringt,

Omitto hic,

78c2y uä

quae iam ab aliis ad hanc prorfus alienam a vero fcriptoris fenfu

transla.

V

--

Ut

translationem di&a funt. Neque enim poteft de ea vere iudicari,

COn

nifi prius conuenerit, graecus textus originalis fit, nec ne, Sed cl.H.

TTum

füam translationem verbi éxeyg9scezai fic nobis commend'atk:' $ EAYX-

plu.

»9«ssra: nach dem Parallelismus fo viel als esv£ezos- 1533 Iob. XXXIII,

off.

!

9, confunditur, pellitur- . eigenerSprachgebrauch des V erfatfers! -

TatYis

, der Syrer veberfezte zwar anders, aber ficher fo, dafs er das Grie-

qQo

»chifche vor ficfi hatte, ,

Iam me quidem in eo habet confentien-

tem, quod dicit, parallelismum: poftulare, vt verbo éaxeyySueeras

eta;io

emurdi

idem ineffe debest fenfus, quem excitant verba praecedentia c«v-

] ego

Éeoi, dauvuzurere, Neque tamen huic verbo eam vim ineffe pro-

j fen

bauit ex Iob, XXXIII, 19. vbi £vey£e, non éAeyy 9ueerai, Occurrit et

Tabe

vulgarem fuam fignificationem habet. Ad quem autem porro vfum

qoffam

loquendi proprium noftro fcriptori prouocet cl. H. parumi liquet;

v&ori-

fi quidem haec forma verbi paffiua alibi nusquam in ea fignifica-

Q te

tione, quam illi putat noftro in loco tribuendam effe , occurrit,

contta-

Ad fummum hoc patronus aliquis graeci textus afferre potuiffet,

.mem

formam. paffiuam eaeyaOweeroa vfürpatam a fcriptore huius libri grae-

: proft-

co effe pro a&tiua éxey£a , vt fimiliter caderet cum reliquis verbis

othefin

QeuÉerai , amxvueurtrar hoc fenfu: zzmerepat iniuþz"fiam' fuperuemten-

fem ; genitiuos autem ézex9sewe aM abfolute pofitos cum hoc

jamqu

verbo coniungi potuiffe omiffa praepofitione «aza; évavri», cf. Ier.

II, :9. Iob. XIII, 3. 15.

Sed relinquitur tamert hoc dubium, quod

. graeco

Sapientiae fpiritus f/4ezezs ac recedezs ad füum iniuftitiam coarguen-

grieo

| szgwl

di munus rite exfequendum non probe affe&tus videatur. Progre-

j if*

dior igitur ad Syrum, quem cl. H. expreffiffe graeca verba omni

affeueratione affirmat.. Vertit autem fic: e£ vituperat omnem per-

V'eisheits

uerfitatem, quae aduenit ; qua(i effet in graeco textu: xai caey£n

n, lmd

m«ucav onuav ezeA9scav, Cuinam vero perfoadebit cl. H. hanc le&tio-

itto hic,

nem Syrum aut habuiffe, aut fic verba ifla graeca vertiffe, quafi

yis fl

eam

iil

A 3

VI

m

eam habuerit? credibile potius eft

Syrum, fi graecum textunt

foc

fequutus effet, forma paffiua eiusdem verbi, quod graeco refpon-

CUS !

det et v. 3. in forma a&tiua re&te expreffum ab eo erat, hic quo-

verb

que vfurum fuiffe, p3nno a. r. p55 vituperatur, et'fic etiam Vul.

nem

gatus graecum verbum reddidit

COFF Ipiefur.

Itaque hic videmus

quim

tres concurrere difficultates, quae, fi hunc librum graece fcriptum

Syrus

fuiffe affirmamus , tolli nequeunt;* vz4zz eamque maximam, quod

tria l

verbum £acyy9ustroa ob membrorum parallelismum ex confiho Ícrip.

detur

toris eandem vim habere debeat, quae ineít verbis QeuEeroa t d mu-

fctip

v&s1ce21, nec tamen habere poffit:

Jecundam, quod

etiamfi quis

|

vulgarem eamque a&iuam huius verbi paffivi accipiendam . putet

3!07)'7 ?T

fignificationem ,

tamen Spiritui Sapientiae id muneris vix dari a

Mutre

Ícriptore potuiffe videatur, vt coargueret iniufüitiam , quam f/zgere

terpret

et a qua recedere eundem ante dixerat

iertiam, quod probabile

facerer

fit, Syrum, qui ex hypothefi Haffiana vim graeci verbi bene noue-

alteno

rat et v. 3. aCüuam eius formam reéte exprefferat, hic quoque

QUP ruy

paffiuam eiusdem formam expreffürum fuiffe

Num ergo cl, H. ex

&t pr

fua hypothefi reperire poterit, quod cum probabilitate ad has dif-

3 fac

ficultates refpondeat? Ego vero ex mea rem fic expedio

Chal.

lntelhge

daicus fcriptor vfus erat wporv a r. wp2 , fe abfeozndet ; quam no:

» Dis v

tionem aptiffimam paral

ismo efíé, vnusquisque concedet.

Ni.

D fo che

mirum haec fimplex cogitatio

deloff, peruerff atque iuinfli bomi-

7)

ues japientiae ac verae coguitiois dei participes baud fient

a

potiu

fcriptore huius libri fic effertur: Sapientia ab eiusmodi hominibus

qUoque

f^&it , vecedit. et fe abfcondit

Atque in his ipfis tropis adhiben-

dis refpexit alios, quibus vfüus erat verfu fecundo, quum diceret

fcmptore

veram cognitionem dei adeoque fapientiam fe.manifeftare feu af-

p4rere atque iuueuta facilem effe omnibus, qui eam fincero ac fim-

trare Qul

plici animo-44z4er4nz et acceptemt

At jam. quaeritur ,..quo modo

VIptori

hoc

E

a

VII

QUf

JOnl

hoc verbum, quo chaldaicum fcriptorem vfum fuiffe fumfi, grae-

cus eius interpres vertere potuerit eaeyxOwsero( ?. Idem videlicet

Juo-

verbum. xb5 non Zzfcozdezdi folum, fed coarguendi quoque notio-

Vul.

T0S

nem apud Chaldaeos habet, ideoque a graeco in forma pafliua,

quam chaldaicus au&tor zeczproce pofuerat, sasyx91etca: redditum eft,

t

Syrus autem in chaldaico fuo exemplo pro wb»m fe . 4bfcozdet, de-

äuod

trita littera * et permutata '1 cum D (cf. infra c. V, 2.) legifTe vi-

detur Nb350, quafi effet participium . Aphel.

Iisdem certe litteris

,"c,rip-

T0

fcriptam hanc vocem in coarguezdi fignificatione retinuit,

. qui

. CL I, 10. de (uAocsoc axgonvai r& mAvrR , Ra Diss s oyyocpoy dx ov

putet-

MUW?ET& L

Des Raechers Ohr hoert alles, felbft das Gereufch des

hr a

Murrens bleibt nicht unuerborgen,

Equidem mirabar, aures in-

gert

terpretis religiofi ab oculis argumenta , quae fidem hypothefi fuae

xblle

facerent, circumfpicientibus hic ita victas effe, vt gradationem

HOUC'

alieno prorfus loco admiferint. Etenim fi deus, qui v, 6. appella-

uoque

tur 7«v y£Qeov uamgruc XOi TYG xa&gäms* €TICKOTT0C aZMSt?;', 07?27254 audit, fen.

W ex

tiet profe&to /frepitum quoque murmurationis.

Quam difficultatem

s5 dil-

in hac fübie&ta translationi nota fublatam non effe, vnusquisque

Chal. -

intelliget,

»9e5* yoyywsov gewaehlter Ausdruck, fuer yeyyveucc,

Denn

f nol'-

;Das vorhergehende sv zog wahrfcheinlich 9es& herbey,

Ni

»folche opwuemrere liebt der Grieche.,, Quod hic de vfu /fziliter

; lotui*

cadentium verborum monetur, tantum abeft, vt ego infitiari velim,

TE

vt potius non Graecos tantum et Romanos fcriptores, fed Hebraeos

quoque eo faepius hac figura vti probe fciam, quo fünt concinni--

minbts

1dhiben'

tatis ftudiofiores,

Ideoque lubens concedo, graecum huius libri

ficeret:

fcriptorem, quum has voces 9es yoeyyvue» coniungeret, ad fimi-

lem fonum verborum "« (uaecee refpexiffe.

feu -

Sed hoc a me impe-

trare nullo pacto poífüm, vt credam, eundem, fi non tam verba

jac f

p 100

fcriptoris alicuius, quam fuae mentis fenfa explicare füa lingua vo-

hoc

luerit,

N

VIII

—

luerit, reie&o veritatis confilio fe&ari fïgüras et ornatius maluifle

T

loqui, quam fimplex cogitationis ratio inferret.

Haec enim fen.

Vnt

tentia generalis: de«s omzia audit: quum in altero hemiftichio re-

quinl

petenda et ad murmurationes transferenda erat, profe&to poftula.

érQea?

Hocce du.

bat, vt non /lr.eþm:, fed £acitum murmur diceretur,

verfi

bium, quod parum commoda, non au&ori, verum interpreti tri-

COmmp

buenda, fententia facit, valde augetur translatione fyriaca. Syrus

fum i

enim, quem cl. H, p. 240o. laudat egregie vocem graecam 9esc red-

Tismui

didiffe, non expreffit firepitum, fed vfum , confuetudinem qmhn:

profe

Neque vero mutata haec vox fyriaca in exUnn (occu/tatio) vllo- pa&o

- ote

dici poteft refpondere graecae voci. Nam eccz/tae murmurationes

qutem

et quafi animis fepultae non funt /fïffmf?f- -quid? quod credibi-

foam4

le eft, Syrum, qui a cl. H. crebro arguitur, ne fententias quidem

NU

manifefto fcripturae mendo deprauatas correxiffe, nedum earum

NI

veritatem exegerit, graecam vocem 2ese, fi hanc vertere debuiffet,

, Viell

hoc loco eodem vocabulo redditurum fuiffe, quod occurrit r. Macc,

wfette

IX, 39. et graeco noftro refpondet, w3 claswor. Vnde igitur Sy-

Don p

rus habet fuam &nvhn con/metedimem , feu ww occuitationem?

pates

vel qui fa&um eft, vt graecus fcriptor tam parum accommodata

bilitatis

contextui di&tione vteretur ?

Ad hanc vtramque quaeftionem fic

dO àya)

mihi refpondere poffe videor, vt hypotbefis mea nouo argumento

» Mütaf

confirmetur.

Nimirüm chaldaicus au&or huius libri fcripferat

N»1Un, obfeuritas ,quam vocem Syrus retinuit w5ym, a fcriba de-

» "t Pa

inde ob fimilem fonum commutatam in wmynmn. Graecus autem in-

'j)üüïlde

terpres; quamuis eam ipfam vocem &»»yn in chaldaico exemplo

hgdf, |

inueniffet, hanc tamen, quum de orationis veritate non perinde

s ünd mä

follicitus effet, " atque ornatu , in f/repitus, quam in ebfcuritatis

»ln vj

fignificatione , vtramque enim arabica lingua confirmat , accipere

transfcril

maluit, vt haberet, quod fono voci «; refponderet.

C T.

IX

m

C H

VX ( laoie iy veNeuTX cvOpuTE

Xei x tyVGH 0 QYRAUCUS

uffe

£ ais

Nichts hilft am Ende eines Menfchen

kein Retter von dem

fen

Vnterreich ward ie gefehen

Cum hoc verfu coniungendus eft

) f€

quintus eiusdem capitis

SX egiy Gd TO0!0MA0C TC TEtAtUTES VAV

OoTi XoT-

tula

éeQoayutn , xoa u8uie avacotQt,

'Vom lode

btes keinen Ruekwese,

P

Qu

verfi

lt wird er, niemand keh

Tt

2urueck,

Hos locos cl..H. ipfe

m

comparat tanquam parallelos; nequa ego fimilem vtrique loco fen-

ytus

fum ineffe infitior; fed ita tamen, vt proprium faüum cuique paralle-

fed

lismum tribuam,

Cuius quidem f! quis ra

4-1n

viwu

nem habere volet

IS

TU

proïe&o cum ex aliis, tum ex eo ipfo parallelismo magnam 1in grae-

£l

LCi

liget.

Ante omnia

paxto

Co textu interpretationis fuspicionem refidere in

uOncs

autem legendae.funt adnotationes , quas cl. H, ad contürmandam

edibi

fuüam vel hypothefin, vel translationem fübiecit. ,,4va2ve«c — redu-

ddem

,cens, liberans

Der Araber und Syrer haben im pafüiuo folutus

camum

Sie lafen alfo entweder évespeQer, avaAv9s5, (nahmen fie avaavease

juille

, vielleicht fuer eine Abbreuiatur von dveavezutvos?) oder fie veber

Maec

4fezten hier wie Y. $.5

At hi quidem interpretes aCtiua v. «.

Sy

non paffiua vfi forma funt. et quod ad fuperioris conie&turae duas-

fontin ?

partes attinet, altera de le&tione &vaavSus f; evacettov parum proba-

bilitatis habet:

nodà

altera neque verofimilis eft, neque docet,

quomo-

Ad v,-«. fic commentatur.

em fic

QO «vaAvcautvos paf(ine verti potuerit

Die Alten

umento

, Metaphern von der Vnveraenderlichkeit einer Sache.

ppfeïa

haben bei 4vesee das A&iv, wie v, 1, (44£ v. 1. antiquae verfro-

ba de

nes paffiuum babebaut !) ohne anders gelefen zu haben. Sie ver-

tem t

,ftanden xecteQeayr?y indefinite, weil man einen Weg nicht verfie-

exempï

celt, (et famen cl. H, ipfe reditum in translatione fun obframauit!)

,und nun war das Auffiegeln (buius trotiopis ve[ligium equidem nul-

permfïe

De induftria has cl. H, adnotationes

uritalii

lum video) nothwendig; ,,

aCC Pcfe

transfcfipfi, vt le&tores cum de Illius et translatione et Syrum grae-

co

B

Cïïw

X

—

co cum textu conciliandi remedio, tum de iis, quae ego nunc ex

teid

hypothefi mea ad intelligentiam horum locorum adiuuandam dixero,

I" ]

€o facilius iudicare poffint.

Nego autem, in his locis vllum extare

ynut

veftigium, ex quo appareat Syrum ex Graeco vertiffe; et vtrum.

quo

que potius chaldaicum archetypum fua quemque lmcrua expreffiffe

caft

affirmo

Etenim :,) verbum xerzeedeeyi» in graeco textu idoneum

e&

fenfum non habet.

Quid enim quaefo o/£ gnamm dixerit huius libri

preta

auCtor? vtrum ex interpretatione Arabis ac Syri vitae finemt (rextu-

emen

«1») an fecundum cl. H. et Vulgatum ex orco reditum? ( vamobienov )

Àt S

De neutro dici o£//z74£/o poteft, At fortaffe cl. H. illud «ereecez I

perfii

indefiuite fumi poffe vrgebit

quo fenfü ab interpretibus antiquis,

que d

quibus fe tamen comitem adiungere merito ipfe dubitauit, fümtum

potef

effe affirmat: defrzitum — deffizatum ef ! At Syrus certe ac Vulga.

lD . j

tus hoc numero non funt; neque nobis fic illud fumere licet; quan-

vbim

doquidem au&or libri Sapientiae hic Epicuraeos inducit loquentes,

non Stoicos.

textu

2.) non placet di&tio graeca wvaz2Ywenee renevrus uv,

Juhuer,

nec perfuadere mihi poffüm, au&torem huius libri graecum, licet

dübies

Judaeum, fic loquuturum fuiffe pro 4vazohiepoc i i rexeora aturóv,

Videtur enim au&tor libri continuaffe tropum, quo vitae breuitatem

pro v

ante defcripferat : tranfit vita veluti uubes, nebula, vmbra,

3.) In

fyriaca

XV.

verbo a»aAveas cl. H. in animo habuiffe Vldetur pulchram illam ima.

Quit e

ginem homericam Il, XVI, 442. et XXII, 180, vbi Iuno illic, hic

Iisdem.

Minerua confilium Iouis Sarpedonem loco altero, altero He&orem

Dothefs

impendentis mortis periculo liberandi hisce vocibus i Increpat: «a»dga

Svurov éovTa ,

Vtabhe

T&a TeTQuUfvOy oucy y a E9ente D'avaroio tiCavaAveat,

Verum etim vero vox CR

Verbum

quae hic pro zerte pofita effe videri

fenfu /

nequit, iubet nos cogitationem a Parcarum ftaminibus nulli deo dzf

filyty;

Joluendis auertere ad perpetnum huius verbi Z»«^v» apud graecos

N 4, fcrlptores loquendi vfum, ex quo illud non Z£erazdi-f, reda-

QUam pj

-€end;,

3, Dengt,

EU NG

XI

(X

fed redeszdi notionem habet ;

ceudi ,

EcLEE. valt,

cuius quidem

et0,

fer in hisce duobus locis parallelis repetita mentio non poteft non

TATO

In

vnumquemque offendere — av«xAvea: — avamobicpos — avaceccu

um

H. ad c. XVI, t:4. prouocauerit, vbi «:sava cum quarto

fiife

quo fi cl. H

cafu in reducend: fignificatione Graecus vfurpauerit: ego refpondeo,

um

le&ionem in graeco textu falfam effe, ex Syriaca et Arabica inter-

bri

pretatione , quam vtramque cl, H. ex graeco textu fluxiffe fumit,

2X

!

emendandam fic: i£eA9ov msupa £ a va.e geQei , sàe e'vaAvel

WU T g -

FJ-«V)

AsiSeie a ((pro- t,/uxgnv wæoæMtqustm)

Etiam in Syro vox wmm fu-

uyist

perflua et haud dubie ex collatione cum graeco textu orta, ideo-

IqUi$,

que delenda eft, Huc accedit 4.) quod nulla probabilis reddi ratio

(Dtum

poteft, quare Syrus, fi Graecum fequutus eflet, vocem «wroXiepos

lr

in v. s. eodem vocabulo exprefferit, quod iam vfurpauerat in v, T

quan-

vbi in graeco textu legimus iaeie,

$.2 quod Syrus, vbi in graeco

entes,

textu eft d»acettu , reuertitur

habet 45nn redweens , reflituens,

i

fubuerteuns ; quum, fi graecam formam exprimere voluiflet, haud

Ticet

dubie víus fuiffet radice amn. cf, C. XVI, 14

6.) quod idem Syrus

&UTQV,

pro verbo a»a2veac, cuius vim redeuzdi vbique expreffam reperimus

1tatem

fyriaca radice 9t« vel 45n, Ccf. Iudith XIII, , 2. Macc. IX, 1. XII

)l

7. XV, 28. Sap. XVI, 14.) paffiuam formam hábet »anyju Joutus eff

Y 3

Quot ergo voces in his duobus verfibus fünt, tot paene dubia ex

C hic

iisdem contra hypothefin Haffianam moueri poffünt; quibus mea hy-

Corem

pothefis-vel non expofita eft, vel mederi facili negotio poteft, Nan,

aväg

vt ab hoc extrenio eoque difficillimo exemplo exordiar, Syrum dico

TXLLIO

verbum »anuw /olatus eff ex chaldaico fuo exemplo retinuiffe, hoc

J Udel'l

fenfu: semo vuquam apparuit, qui-ex orco feu 4 mortis vinuculis

jeo dif

folutus effet

Atque haec eft vera et propria Hebraeis imago,

Taecos

quam plenam inuenimus in Syriaca interpretatione Pfalmi LXXIX,

[ r

9. penetret ad aures tuas (uspirium vinctorumy eosque ämchzo fuo

NWII;

BZ

.lïklætgr

L

XII

um

foliue a morte,

Eodem pertmere videntur fszes mortzs, Pf. XVIII.

6. XCI, 3. CXVI, 3. cf. S. V, Herder vom Geift der Ebraeifchen

V0l

Poefie

Th. S. 222./24, — Graecus autem interpres in hac ipfa chal.

toi

daicae vocis fiznificatione — nam mj eft fo/uit — haefit et ex in-

n

genio fuo vbique confpicuo fubiecit au&ori huius libri chaldaico re

VoC

quidem prorfus fimilem, at vfu tamen verbi graeci, «vaavo

plane

Tep

diuerfam eamque peregrinam imaginem hanc:

24€820 apparuzt U.

fenj

quAT , Q4i Charontis femel cymbae impofitus et in orcum delatus

UL

foiutis quafi funibus Zz4e redierit — avakwenc ÍC, v2 mevuvteim

"

xOIHæ

Quod deinde ad vocem vasoficuo attinet, nullum dubium

quo,

eft, quin refpondeat chaldaico vocabulo 42*m redit£us; hoc autem

quo.

Syrus corrupte fcriptum legiffe videtur z8nb3 edela, mediciza; et

Qita

quum eo fyriaca lingua careret, vocem eiusdem fignificationis, qua

dere

n V, I.

jam vfus erat,

«nvow hic repetere coa&us fuit,

Supereft

CX TC

iedeayidy — mcom*noda plane vox — fine dubio ex chaldaica falfa

lioc |

le&ione onnn« esffepatum eff Ortía5 pro qua veram a Syro ex ar-

i 6X

Et

chetypo conferuatam eífe arbitror tannns zerminas pofitus eff

i5 hi

iam ex comparauone vtriusque ex Graeco et Syro fattae interpreta-

TIt, |

tionis difficile intelle&u haud erit, vtra propms accedere ad arche-

tres ]

typum videri debeat :

It

ex Graeco:

|

ex Syro :

Confe

y.r. nulla eft medela in fine ho-

y.1I, nullum eft remedium in exi-

lud

Ininis 3

neque apparuit ex

tu hominis :

neque appa-

abd

orco reuger[us

ruit

e

qui ex orco folutus

Vo(ï

effet

Y. s. non eft red;zus finis noftri ;

bis: .

nam obfrezatus eft, et nemo

Y. 5. non eft remedium (lege re-

fnun

VOUHCrLHifur.

ditus) in exitu noftro; nam

qider

limes pofitus eft, quem ne-

mo fubuertit

-

Tüt2en

U pofr

C' II,

XHT

—

"1

o II, 9. uubae suov « uoigoc.ig o c5e vpeTtgao w'ytgoyias, | Niemand

chen

von uns fey unfrer Luft beraubt! Sed hac ratione non tam exhorta-

chil.

tionis, quam voti vis ineffet hisce verbis.

Syrus vertit: memo nuo-

y .

firum fit ffue voluptate 1. laetitia (N0b23). At cl. H. hanc fyriacam

90 I6

vocem, quam Syrus poít aliquot verba, vbi Graecus tvggocvvm habet,

plane

repetit, hic nulla fubie&a cauffa verti iubet zzg4eztis, perinde quafi

t n

fcripta effet NDO3 Et quare tandem? vt appareat, Syrum ex Grae-

J

tüs

co vertiffe. Addit enim: ,, DerSyrer hatte gewifs den griechifchen

uielg

4 kext vor fich und las wxBus tiuov duv eos $so..,

Quid vero erat,

dbium

quod cl. H, commoueret ad excogitandum hoc vocabulum nouum,

autem

quod vfus linguae graecae refpuit? Syrus videlicet in hoc verfu ad-

14 e

ditamentum habet: vsgue a4 fezeifutem : quod nobis el. H, perfua-

$, Quà

dere vult, quoniam Syrus vocem cuopgoc iam verterit f/ze vmguentis,

peret

ex reliquis graecis verbis rue wperegos o^yegoyius natum effe. .. At qui

» falfa

hoc fieri potuerit, quaeret quispiam? Pro vero cl, H, fumit, Syrum

ex at-

in exemplo fuo graeco pro «yseeyias legiffe ayseeyins, et quoniam

B

is hanc itidem inauditam vocem a yseas fezecus deriuandam iudica-

:rpreta-

rit, nulla genitiuorum, vnde effent, habita ratione ob hasce folas

tres litteras yxe in noua voce eyseoyiac fic vertifle, usque ad feuccfu-

arg-he-

tem no[iram,

At enim vero fi quis verfus, fextum et decimum,

conferre cum hoc noftro voluerit, facile intelliget, ita neceffarium

n ext

ilud in Syro additamentum effe, vt graeco textui, a quo abeft et

abeffe debet , au&oritatem archetypi omnem detrahat,

Nimirum

i? appa'

- (olutus

v. 6, manifeftum falíae interpretationis veitigium eft in graecis ver-

bis: xexwus9a 74 xriec& Q6e veorui anxäa;w;.. quid enim hoc fibi Vü]t :

fruamur rebus creatis (l'udiofe, quemadmodum iuuentutet ad verbum

dege fe-

;; nf

quidem, fed ambiguo fenfu cl. H, vertit: Laft uns die Schoepfung

nutzen wie die Iugend, — Sed nullus hisce verbis fenfus, qui proba-

juen ne

r 'poiïit, ineft, quum ex graecis aeftimantur, Etenim fi quis inuen-

B 35

tute

MU

XIV

E

——

2

tute fua frai volet,

f**«i debebit rebus creatis.

Inter f7uitio.

Zzem iuuentutis et rerum creatarum nullum prorfus dlfcrxmen ett,

277

ideoque ;haec .cum illa .comparari nequit.

Poflüunt autem eadem

Yor,

verba teutonica hunc fenfum habere: früamur rebus c eatis, quem-

add

admodum iuuentus fc. Zs f7ui folet

Sed hic fenfus ex graecis

,üc

verbis elici nullo pa&o poteft

cl, H. ipfe videtur fenfifle ambi.

s hat

guitatem fuae interpretationis.

itaque explicare eam in nota fub-

o

ie&a ftuduit: ;; wie die Tugend — -weil wwir nóch Iugend Kraefte

,,S [

,haben — &« heift fo viel, als donec.,,,

Ego vero ingenue fateor,

yfchr

me huius particulae vim cawfalem et ftemporalem in tali iun&ura

legen

verborum adhuc ignoraffe. Debuerat.potius.cl. H, quoniam au&o-

d qu

que v

rem huius libri graeca lingua vfum fuiffe ftatuit

fic verba praeca

interpretari: fruamur rébus.creatis, quemadmodum (72) iuuentu.

wb

te .fc. fecimus.

fiiatm (

Et:hanc ipfam .praepofitionem zz,

quaya ante vo-

gari fi

cem vrorezi defideramus, Syrus, omiffa comparatloms quimadmidum

particula, .expreffit.

àd $v

,Ex quo manifeftum eft, et Graecum et Sy.

gendut

rum interpretis munere fun&um effe; quandoquidem alter alterius

errorem facili duarum litterarum ,

quae.apud Chaldaeos fimilem

exprol

du&tum habent, .permutatione natum excufat.

1mpi

*Quum enim in chal-

dzuco .exemplari littera:3 z fcripta effet, *hanc. Syrus eadem litte.

Tatm pr.

a expreffit ;

"Graecus autem ,

litteram 3 eam eiï"e putans, reddi.

hjiris

dit &«, quemadmodum.

Itaque fa&tum eft, vt ex Graeci interpre.

müf!l?f](

tatione' loquerentur fenes: fruamar rebus «€reatis,

guemadmodum

pü, mf

fecimus in /weeetwte noffra; ex Syri autem iünenes: frzamur re-

tür

*

us crentis in iunentute moffra.

Hinc in verfu nono hoc ipfius

tüends -

auctoris.huius libri,/non Syn interpretis, neceffarium erat addita-

wwæ TÀ )

mentum :

vsque ad fenettutem moflram ; quod Graecus hic omittere

lebui

quoniam falfa, vt dixi, le&ione deceptus fenes iam ante lo-

0C tioft

quentes induxerat

Iuuenes autem hic loqui, patet ex v

O.

Gtaequs

C, II,

— m

XV

/itio.

C IE 12; (St—xdioï) a'&vE:StZe: 4Uiv GARETEATO. Y)ME-, Xou triouata.

dt,

"p &uapruwara. TetS "AO.

Er wirft uns unfere Vergehungen

idem

vor, und fchilt auf unfere boefe Lebensart.

In fübie&ta.nota cl. H,

üem

addit: ,,Man folte fatt vermuthen ,. daís fuer das erfte zusecuucs

deCis

nach den alten Veberfetzungen zaeefacus Zu lefen fey. Der Sy-

mbi-

hat zwar sn29; aber gewifs ift mit einer kleinen Aenderung —

füb-

»may zu fchreiben — und bei zai3eze dachte er fich, oder las Zzza;.

^

'aette

»Ju.. . Denn er hat impudentiae noftrae;. wenn nicht NImD zu

»Íchreiben ift,,,

C0f

Quod Cl. H, dicit, primo loco pro X AOPTA TOR

lu

legendum effe c«ea£acec fecundum verfiones antiquas : fcire velim,

jueto.

ad quas verfiones prouocet.. Vulgatus enim'habetpecmm legis,adeo-

que vulgarem le&tionem fatisconfirmat, Arabs autem vtitur vocabulo

TcCà

Jentu-

m xyn . inobedientia , defeélione legis a deo praefertpeae ;; quod, quo-

e v0-

niam duobus graecis — auaerüuara , mTeeanfacti — refpondet, vul.

vdum

gäri fuffragatur le&ioni, dum conie&urali non aduegfatur.- Quod

et 9-

ad Syrum attinet, placet conie&ura , ex qua pro *n142y opeza le-

gendum fuadet smmay zrazsereffones.

Primunr enim epera /egis

]terius

imilem

exprobrari haud poterant impiis; Neque enim potuiffent appellari

? chal-

impii, fi feciffent epera.legis, Deinde hoc eodem vocabulo Syrus

; litte-

iam praecedenti in membro víüus erat: adverfatur iuflus operibus

mofiris: vt verofimile haud íit, eum ita continuaffe orationem: e£

reddi.

contumelia nos afficit propter opera legis: perinde quafi dicerent im.

,terpïe-

pii, iuftum ipfis hoc exprobrare, quod legis praecepta exfequeren.

od

jur tt-

tur. Quodfi haec, quam commendat cl. H, vera le&io Syri fta-

tuenda eft, non tam falfa debet videri graeca illa vulgaris e4ag-

é ipfiUS

addita-

Tpere "tU. quam parum exquifite ex chaldaico archetypo

"PÓy

trausereffo, peccatum , expreffa.

mitteté

Quemadmodum vero hoc prius

loci noftri membrum conie&turam de chaldaico exemplari, ex quo

anté lo-

Q

Graecus et Syrus verterit, fa&am conürmgt: ita multo grauius

T

pro

XVI

exe

pro eadem argumentum peti poteft ex pofteriore, Nimirum Zuae-

ipft

zuuara rauac, quomodo a Syro verti potuerint peccata mpudentiae

tuefi

cl, H, ità explicat

vt eum vel pro zeiua legiffe putet azaius,

quà

vel pro immo . Zmpudentiae mofirae

vt nunc legimus, fcripfiffe

prol

t

o difcipliuae nofirae

Prior conie&ura prorfus reiicienda eft

honc

Nam «ezadues xvel nultum .vocabulum sraecum eft

vel f zei3iz

le&

fcribendum fuerit, hoc denotat orbirazem liberorum, non impuden-

Diunc

tiam, . vtpote quae graece e»eiàez appellatur

Pofterior autem con-

puit

iettura pro me eft. Sumamus enim, in chaldaico exemplo fcriptum

YETO

fuiffe t feu i5 hoc ex illo facile oriri chaldaicis litteris

diend

feriptum potuit non item fyriacis.

Vtraque autem vox denotat

H 7)

contumatiam , rebellionem

cf..mp et 90

yrus 1gitur alterutrum

Am»

haldaicum retinuiffe . vocabulum dicendus ef

Graecus vero in-

terpres, qui leg

gerat m030, hanc vocem non retulit ad radicem

dent,

duobu

n rebellamit , fed ad mm eafPigauit , erudiuit; ex qua £0 cft

difczplima,

Et fic VLHgatUS quoque graecum wcabulum T

MY*

reddidit.

Í45 W0

€.H,

P

iy& yvogsey vwy tmitixtiay RuTE, 0 DoxiAa OUY TYV GvtE ao

babilis

mw «UTM.

Impii hoc confilium contra iuftum captant:

AMit Scband

VoCém

und Oualen laffiét uns iba pruefen, damiüt wir erkennen feine Dul-.-

litatiy

ung, und die Ertragfamkeit eïpïoben die.er hat,

daCtenus re e&e.

]eg u

'Sed cl.-H. addit in nota fubie

&a: , 6miemeiev -druekt der Syrer durcb -

ID füo

32Wel Worte aus — «wi£mexwe recht griechifch woertlich. durch

V c (gh

Veberfezte

er nicht aus dem

W.Tba t

,,VDfChU;J TIPT, Y (o& Y 1) XQUCLOLY

griechifchen 'Texte? und falfch.

avecin o la 1ü hier tolerantia mali

UT

TE AOn cmc'x/ad"'l

und fo tft es aecht Orh.c

Vt mod

fch.,, Equidem non miror,

btendty

fi cl. H, omnes, quotquot in hunc Iocm in jäerunt, in fuas partes

perfuaferit, quam val

ae

ao

e€ C20

h Mg

traxerit, nsque vel hoc vno exemplo

A &x

errauerim, quod Syrum non ex Graeco, fed ex dvperd;to chaldaico

xem-

—

XVII

d

exemplo vertiffe cenfui. Quid? quod parum aberat, quin memet-

"'3!

ipfum laboris, quem hypothefi confirmandae impenderam, poeni.

51

tuerit,

Sed quum locum denuo infpicerem, non tam ambitioni,

A

qua nihil vtor, me id debere putaui, vt coniecturam a me olim

r-

:-

prolatam defenderem , fed Manibus boni Syri , quem cl. H. pro

honore, quo illum affecit, quum eum interpretem difficillimi intel-

4v

en

