le&u et reuera ex Syro folo re&te aeftimandi libri conftitueret,

nnn

VL

nunc repente ad ignariffimos graecae linguae detrudit, eumque ar-

DCUER

guit vim graecae vocis zvef««xies fatis notae ignoraffe.

At enim

-

2

vero-bona Syri cauffa eft, neque longa defenfione indiget.

Au-

umntut

diendus cl. H. non eft, quum Syrum incufat reddidiffe vocem iz:-

—

sxua duabus vocibus, Namque duae illae voces, quibus vfus eft,

2 ww

^m»507 umb fedulitas bumilitatis eius totidem graecis refpon-

dent, quas Graecus more fuo conéinnitatis confequendae diuifit et.

duobus cum verbis youte , 0oxin ao p6v coniunxit.

Vox fyriaca

-

Nemeou fedulitas refpondet graecae xve£auac; et mo»o bumili

i€-

£45 vOC] &mexuac, Res omni dubio caret, Neque vlla poterit pro-

babilis reddi ratio, quare Syrus, fi Graecum fequutus effet, vnam

il

vocem iziuxuas duabus vocibus diuerfíam plane fedulitatis et bumi.

d

litatis vim habentibus exprefferit.

D

At vnde illud , quod in Syro

legimus additamentum: 467 fít im ipfo flagitium ? Syrus, quod

ATT

-

in fuo chaldaico exemplo inuenerat, fic vertit: exazizemu: eum,

«t cognofcamus fedulitatem bumilitatis eius et probemus eum: quae

mll

verba reddere graecus interpres debuerat: iraesusy avro» b yiepiey

a5

:

p

TU aveLukaxAAY EmICIAEIAS RUT Yal Scxiuac UAV auTOY, Quum vero Graecus,

w T

vt modo dixi, concinnitatis ftudio verbo cuique fuum cafum tri-

buendum exi&imaiï'et, fic: ivz ymuUty TÓV E£7i£IXSLAY GUUIS X äsmcuxo'æ&usv

r» xwLasxier dvrwi imperitus aliquis interpolator ve/ aliam quan-

dam ex g?aeco textu ad verbum pueriliter fa&am fyriacam verfio.

C

nem

XVIII

--

-

nem cum noftra conferebat, et ex ea hoc additamäntum huc trans-

tut

Ícribebat; * ve/, quum is fyriacam noftram verfionem ex graeco

pre

textu propter publicam eius au&toritatem emendandam arbitraretur

lob

et graecam vocem ewxaexisv ab Syro non expreffam opinaretur,

pro exigua fua in graecis litteris cognitione ad marginem fui ex-

ÀÁd:

emplaris eam fic interpretabatur,

quafi ex pluribus vocibus con-

leüf

Íftaret vulgaris. illa et cuilibet fatis nota vox: a iav ) iÉ Kaiv

3

Cum

uum habeat malitiam, feu, aumom im eo frt malitia, quod elotfe-

prol

ma deinceps ex margine, vt faepius fattum effe fcimus, textui in-

lat

fertum.eft, Manifeftum interpolationis eiusmodi ex alia five grae-

, de

ca, five fyriaca interpretatione factae exemplum inuenitur in C, .V,

JIdh

80 9-

Ibi enim legimus

,U

727 graeco textu:

in fyriaca verffone :

»/5

Ti dQeAuctv Wjexc q vztenQavims xad quid profuit nobis faftus, aut quid

Magr

7| TÀSTO$ UtfX d?&xfovem: :ruzu,Ge-. profu»it nobis £zcolatus fuperbiae

bs,

Purraa nv maguAD v Givm mTavT w$

noftrae, quae velut vmbra prae-

verbi

9Xià KX) G6 Gy'ytAiR. mTaaTOt a SUE,

terüit, (qwid emim profuit mobis

quam

incolatus nmofler faflus , quaudo.

16 f

quidem velut vmbra praeterierunt

lHä y

baec omnia) et velut uuntius cur-

il q

foris.

B-

Obiter hic obferuo, difcrepantiam vocis saszes et wapwg non videri

potue

ortam in Syro ex permutatione huius vocabuli, quod zzeo/azum fem

n je

vitam denotat, cum &anmw dz'uz't-z'ae. Syriacae enim litterae 7477

fiülay

et 7544 figura fua tam . valde differunt, vt inter fe a librariis per-

efl, q

mutari potuiffe vix videantur. At fi archetypum hebraicis feu chal-

dü!)fig;

daicis fcriptum litteris fuiH"e fumimus: facilis permutatio erat. Et

piturg,

tum

Pat.m,;

fet, fic

LP —'Eichhqorn Einleitung ins A. ,"I'. T. I; P. 4v68- 472. 477

—

XIX

In-

tum vera le&io cenfenda effet eamy 4iwitiae, quam Graecus ex,

eCo (

preffit,

Nam aQ in chaldaica lingua fignificationem v/z4e non

etur

habet.

tu,

€. II 25.

Zàe ixgmwav k*/igæ; dvsov-auwpuov: und achteä ticht den

eX

Adel unfchuldvoller Seelen. Syrus habet: zeque tudicauerunt Ani.-

COQ.

mas fenum inculpatorum, Quum egoó ex hac inter Syrum et Grae-

42

cum difcrepantia argumentum olim fumfiffem , quo Syrum vertiffe

offe.

probarem ex chaldaico exemplari: de modo, quo in vtroque conci-

Ji if«

liando vfus eram, cl. H, fic refpondit: ,,Der Syrer dachte wie-

zrae-

,der an ysess , und hat uns die animas fenum inculpatorum ge-

o ,

» fchenkt ,, et p. 24c. ,,Er foll das chaldaeifche Wort j*5vp praemium

Wie gezwungen! Beffer,

,umit p2 fenes verwechfelt haben.

» y*eas verwechfelte er mit yse««, und vertaufchte den Gedanken. ,

qud

Magnam hoc effatum veri fpeciem habet, et habere videbitur omni-

orbiae

bus, qui in hoc loco de fimilitudine tantum, quae profe&to extra

pr

verborum iun&turam inter-yseee et yses; paulo maior effe videtur,

- gobii

quam inter pbvp et pmD, difputari opinantur. Sed longe aliter fe

qando,

res habet,

Ponamus enim, Syrum vocem yses confudifle cum

Jerutl

illa ye««; quamquam hanc fatis bene noííe debuerit, vt eam cum

4j Ult-

ila confundere vix potuiffe videatur: quaeftio haec difficilis fane

et a cl. H, nunquam dirimenda oritur, quomodo in mentem venire

! uderl

potuerit Syro, verba graeca — ysgas dwyev d&uepev — reddere ani-

717

mas fenum inculpatorum? perinde quafi et cafnum et conftru&tionis

nullam prorfus rationem habuerit; velíi mitius cum Syro agendum

þ per

eít, quomodo fa&um fit, vt ab eo verba yseas tvyav duewuor fentcd us

;; dl

animarum intulpatarum conuerterentur jn 4zimas femum incul-

y-at' Et

patorum tj

Si enim Syrus ifla verba fezedutem amimarum incul-

tuid

patarum, quoniam nullum fenfum haberent, conuertenda exiftimaf-

fet, fic Eprofe&o conuertiflet: azimas inculpatas fenum, Quid igi-

C2

'.cur?

E

XX

n

türf? fi ego de hac mira ve

rbo'ru.my inuerfione ex mea hypotfrefi

prol

ragonem reddere potero, quod ex fua cl. H. facere. nunquam po-

hunt

terit: vtra iudicari debebit probabilior? praefertim quum apparue-

dum

rit, fimilibus vocibus vtriusque linguae commutandis tanquam pon-

Rut:

deribus in libra impofitis lancem meam propendere propter fen.

Yerb

d

tentiae hinc orientis perfpicuitatem gravitatemque, Ego fic iudico,

j

Auctor huius libri, quem chaldaica in fcribendo vfum lingua fuiffe

quac

fumo, fcripferat wmwo N** Nnubiomb exiremos frudius ABnimarum,

hic n

quae fine macula fant, i. inculpatarum.

Syrus autem in fuo ex-

detur

emplari, quo vtebatur, ve/ inuenit vocem »by5 mendofe Ícriptam

dety

*5 quas litteras, quum nullum fenfum habere intelligeret, par.

quot

ua mutatione fa&a poft nvb legendas putauit, adeo , vt hunc

prae

fenfum efficerent: azimas fenecfutis (xyvp) quae ffue macula jf d.

dl.lok

animas fenum inculpatorum; ve/, fi forte transpofitio horum ver-

füis .

borum, a fcriba negligentiore iam fa&ta erat, vt nullus ex iis fen-

Viri

fus elici poffet: ipfe vocem »&*p tanquam mendofam fic, vt modo

pro

di&um eft, correxit.

Praeterquam vero, quod inter voces DI5

Cum.

e€t x»p facilis fiue error, fiue emendatio erat, iisque permutatis

Quod

ratio difcrepantiae inter Syrum et Graecum in promtu eít: acce-

k:

dit magna conie&turae meae commendatio quaedam a fenfus.per-

cafus,

Ípicuitate grauitateque, ad graecam vocem a« ab hac chaldaica

POmm

pbYo redundante,

Eft autem hic : Nez agzoftumt impii wwfleria

ln gen

dei, ueque mercedem fperant faudiae vitae , neque aeflimazt extre-.

V e[t)

mosfructus, qui inculpatas animas poft mortem manuent,

et in eo, quod au&or libri ipfe addit, cernun

$.

tur,/ vt apud deum

fint ab eoque honorentur,

Cl y

C. III, 8. xgn9eiy £Ovy o ;cgawnjdsn Aa&sv, Sie Vverdeh V oel-

inter q

ker richten; veber Nationen herfchen, In nota fubie&a huic trans-

e olim.

fexto ;

lationi gl, H, ablegat le&ores ad P. 241, Vbi conie&urae mea

prola-

pliCOSI ]

——

XXI

Xtefi

prolatae contradicit et Syrum, qui habet: exg/tabunt populi et laeta-

i po

bunutur geutes: ex Graeco vertifle fic demonftrat

1,) in Syro men-

aruc-

dum effe, et pro iv5 legendum pvai.

Ergo pro exaizabsnt leut

|pon

mutauone htteïamm haberemus Zz4déicabuz£t kgiiely,

2.) alterum

fen

verbum, quo $

Syrus vtitur, non deriuandum effe a r, a« Zaetatus

1dico,

efl , fed a r. 46« corrprehmdzt,

quo fa&to acciperemus notionem

fuife

quae ineft verbo xearzesei

Ego vero ingenii admiror acumen, quo

ATIIP.

hic meam hypothefin labefa&are ftuduit.

Nihil enim clarius effe vi-

- €X

detur hoc exemplo ad defendendam opinionem Haffianam.

Sed vi-

detur tantum effe.

Jptam

Etenim eft aliquid in hac diiudicanda conie&ura

, par

quod in hoc Syrum cum Graeco conciliandi remedio éxcogitando

hünc

praetermitti non debuerat,

Nimirum non fatis fuit, de finvuhs his

e/f, l

duobus verbis decernere, fed rationem habere comuu&loms , qua

| v«r

fuis cum fubftantiuis coniun&a funt, Et hoc ipfum cl. H. quod pace

Viri inprimis acuti dixerim, facere neglexit.

s fet

Le&io p2T3, quam

$000

pro-nim3. ex mea come&ura, recepit ad graecam vocem xgnsco

s 0

cum Syriaca interpretatione conmhandam, itemque alterum verbum,

quod ab *4r« deriuandum effe dicit,

nutats

adiunttum fibi vult cafum ob.

je&i: iudicabunt popslos et dominabuntur zariezibus,

3cce

lam vero

] pef

cafus, quem cum verbo demizazdi vim habente comun&um legïmus,

jdaca

nominaüvus eft nominis, a cuius genere verbum quoque foeminino

in genere pofitum regitur.

Quod fi. hic zaz/ezes nominatiuus eft,

;«/erm

vt.eltt,

verbum coniun&tum non poteft fignificare- domzmäuntur

x

Wfa

fed /aet;*/»zmtur' et hoc fi verum ett, fequitur, vt altero quoque

membro vox, quae populos denotat, pro nominatiuo affümenda fit

| geurt

cum verbo non zudicazdi (ed exultandi vim habente.

Itaqué hanc.

inter Syrum et Graecum difcrepantiam eadem conie&tura, quam in

Vod

fexto programmate fuper libro Sapientiae fcripto propofueram, ex-

ts

plico; nimirum in chaldaico exemplari fcriptum fuiffe 1,) Wavm wai-

C 3

cabunt

P

XXII

( r

cabunt

f&

quod Graecus verterit xew«»; Syrus autem ,

ex mendofa

aUc

le&ione WYv , exeltabunt

2.) "t gen. mafc, a r. 4n« .compre.

mil

bendit ; hasce litteras Graecum vertille «eerzeseig Syrum autem cum

dici

parua mutatione legiffe w-r» gen. foem. a r. w Jaetatus cjl, fic-

Rad

que vertiffe Zaeza£azutur.

dici

C. HI, 1r. in hoc verfu occurrit vox avorrra znutiles, pro qua

cl. H. cenfet Syrum in graeco textu legiffe xvosroi ff z4tz

quod ver-

Mi

, D

terit: zoz ineff ferentia, Ego vero cenfeo, hanc le&ionem avoszo: pro

I t

vera effé habendam, quam Syrus non ex graeco, fed ex chaldaico

1€

MW

exemplari fuo expreffam nobis conferuauerit,

Confilium enim fcrip-

1

toris poftulaffe videtur, vt labores impiorum hic appellarentur //4/77,

non,

mm*zle:

Quis enim hanc tautologiam ferat:

»qui Contemnit

n

»

fa/;zm/mm et difciplinam infelix eff , et vana eius fpes, et labores iu-

eXem

utiles ( avovnvw ) et. opera frue fruc?u

Altera le&io , quam Syrus

conferuauit

Tutoc

Ce'vesro) hoc vitio caret et fe commendat fententiae

veritate

defor

Qui fapientiam contemuit et difciplinam, iufelix eff Jpem

enim fouet inanem (s xew)s et, licet fatigetur laberibus (sss00),

079

pamem, quoniam omnia agit fH'ulte et iucaute (aonvor), quicquid agit,

4 W€

fmrefäzm babet nullum (iya a'yevc2), Reiciendá ergo le&io avos-

quae haud dubie a correctore huius libri profe&ta et

inferta

poteft

1 tteta »

ad reliqiorum epithetorum fignificationem conformata eft

g,bend

C AIL, 14

aamroros 4 hia T£6 Qgovucec. Der Tugend Wurzel

N QU

fürbt nie fruchtlos ab

Haec non eft interpretatio graecorum ver-

Tüs pl

borum, fed emendatio

dam (

Nihilo minus cl, H, eam fic defendi poffe

dixit p. 240. ,,«Biazreroe « b(a — xvadix non excidens.

Originell! ,

füam -

quid hoc fibi vult? num hoc, vocem &Xzrwzec prodere auCctorem

lus fit

huius libri graecum, non interpretem ? At ego hac ipfa voce com-

motus olim iudicaueram, Graecum falfa in archetypo, ex quo ver-

fcho

terit, le&ione deceptum eam coniunxifle cum wocabulo p:g"æ, propte-

» Woer

X

rea

—

XXIII

10(3

rea quod pro ea, quam vbique affe&at, eloquentia nunquam, fi

au&tor huius libri fuiffet, tam graue in continvuanda metaphora com-

n

Curm

miffurus fuiífe vitium videatur

Quicquid enim proprie de aliqva re

fic

dici nequit, id quoque alienum ab ea improprie vforpata effe debet.

Radix nou decid/£ ; ex quo clarum eft, neque fapientiae radicem

| QUà

dici poffe Zeciderze.. cf. 1V

pergit cl. H

5 Der Syrer druekt

V

,,den Sinn am, deutlich hier — non euellentur, beffer, non eradica-

,buntur, fteriles erunt radices.,,

senfum vtque Syrus exprimit:

| prO

daico

ita tàmen ,

vt Graecum [íeauutus videri riequeat

Syrus tropum

recte commuat B.

Graecus male

Graecus dicit

radix [apieutiae

rip

hultt

zonm decidit ; wap" radix fapientiae mom euelletur

Porro

;,,LDet

emutt

»Grieche fell das chald. epyn» mit w35f verwechfelt haben,

654

Nimmermehr.,,

Et quare tandem? nonne ego prouocaueram ad

SvrUs

exempla, vbi Graecus hoc verbum y35 eodem, a quo noftrum z3/s7-

Cnme

T0T0€ Fa&um ef&

verbo 3iazi:e expreflerit ? an fortaffe exempla

Ipcm

defunt, vbi hae litterae 3 et p vel permutatae vel trarispofitae in-

X

ueniantur? cf. Lud. Cappelli Crit

. ed. Scharfenberg. p. $67. et

Jfl),

79. f. , uuzerre wird im griechifchen vom Misrathen, urifruchtbar-

? ii

, werden gebraucht, wie excidere propofito ,, Ergone etiam rad/x

) dM'

poteft dici Zecidere? ,, Vnd fieht das fyrifche nicht wie umfchrei-

inferta

,bende Veberfetzung des Griechifchen aus?,, Periphrafis eft, quum

da d

id, quod vno verbo expreífum efít, explicatur pluribus

lam Sy-

Worzel

rus plura quidem verba habet, quam Graecus, fed longe aliud quid-

m v«

dam dicit, et is profe&o non eft, qui cum au&tore fuo, quem in

d poFe

fuam linguam transferre volebat, aut pulchritudinis fenfu aemula-

il y

tus fit, aut eius emendarit vitia.

ctorem

C IV.9

UENVADA 7-fowc; [Disg muvAiSmTOT,

Greifenalter ift ein un-

ce com

fchuldvolles Leben.

L H, addit: ,,Der Syrer (Pa£) s2 recht

10Wï

» Woertlich ausgedrukt durch ftatura,, Syrus fine dubio retinuit

pIOFLe

chaldai-

u

XXIV

n m

,ch;-ildaicvum.voöabulüm atp. et s proprie non eft f;zturä, fed

primt

m?m.c. «t las vielleicht auch «xvx3eree, denn er hat'sr3 "qt*lie-'

video.

»tus, fine turba,, Quid defperatius excogitari poteft, quam fic

valde :

torquere Syrum; quem inrocentem effe, luce clarius eft, Nullum

^yy Vi

verbum extat xoXe, a (äo nouum illud fieri potuerit axvutwres,

videtu

quemadmodum a :zuàe fattum eft a&x5Mberoc, Ad fummum dicere

potuer

debuerat cl H. Syrum legiffe éxvandsróe a xvAn):o , voluo, Sed non

opus eft tam defperato remedio,

Res fic fe habet..-

vertert

Chaldaicus

Tes ad.

au&tor fcripferat t»nn Imnaculatus , vitits peccatorum grauiorum

quidem

uon infeiius, perfeifus. Syrus auütem legit t3ow JHlens, quietus.

haec f

quod verbum quum in lingua fyriaca de q*iete non effet in vfü, ex-

preffit alio eandem vim habenti, mrv3.

praefrx

Quod vero Graecus ad

textu 1

chaldaicum tz»50n exprimendum vti potuerit vocabulo a«sguecec:

Tigum

apparet ex C. VII, 26, vbi perfe&iffimum fpeculum a Graeco appel-

fcriptor

latur Zmmaculatum ( écomrgov axuMbwrov) eta Syro lþu[clyrum : j;p/e;zdz-

dum. Et tamen ad h, l. c, cl. H, fcripfit :

n

5 Der Syrer hat éxsuleroc

» nicht recht eingefehen.

» Àta potius iudicandum: Syrus non vo-

quam ;

eam v

cem graecam «:»x»ree ante oculos habuit, fed chaldaicum tn,

quems

idque re&e vertit ad fenfum; nam perfeium et umaculatum

fpe-

culum idem pulchrum et fplendidum eft.

-

textus

C. IV, rr, sezays, &

4 Xaxio dhhaäy CUVÉCIV GuTE, Y Bo Acc W TUTITR

Neque

xLanv G UTM, El wird hmgeraft,

damit nicht Bosheit ihn anftecke,

Opportt

und Falfchheit ihn. verfuehre.

lioc et (

Hoc exemplum profero, non tam,

vt meam confirmem hypothefin, quam vt oftendam , valde fibi no-

f0 m

cere cl, H, quod fuam nimis vrgere ftudeat, ;Monet enim:

, Eigent.

CUytfy n

»lich, feinen Sinn, Verftand , Denkungsart, Vernunft,

(auvea:v »

T?,D'l;] Juz

»Voym.) Fuer dv mufs der Syrer.Aoyo

lic fibi;

gelefen haben, denn er

» Ueberfezt m* linguam, fermonem

; pruden

tiam eius; oder er

liàque g

»erklaerte jvyw fo, wie Ioh. IX, 21,

. 33

Quod

et ämäulm

Sir. XLVII ; 16

primum

VOCOS cy

-

XXV

du

primum dicit, Syrum legiffe videri Aeyov pro 4vyw: equidem non

Quie

video, quomodo hae voces potuerint a librariis permutar!

Deinde

1 fic

valde dubito, an vspiam reperiatur locus, vbi Syrus graecam vocem

illum

Xoyoy verterit Zzguam

Sed ipfe huic opinioni non multum tribuiíle

UTQs ,

videtur

quoniam alium modum oftendit

quo Syrus idem facere

»lceïe

potuerit

Et quemnam igitur? Syrum dicit graecam vocem hic non

| not

vertere, fed explicare

Quod vt exemplis confirmet, ablegat le&to-

laicus

res ad Ioh. IX, 21. et Sirach, XLVII, 16

Sed priore in loco Syrus

D

quidem habet vocem »moj», vbiin graeco textu eft «Axio5. vt adeo

UM

haec fyriaca vox non fit a qu5 Z/zzeua, verum a NYU 4zzus, cum

, -

praefixo $, ad amnuos fuos

In altero autem loco in graeco qmdem

TE

textu vox dvy«e occurrit; Syrus vero in alia omnia aberr at, nec ve-

Mucut:

fügium vllum eft

ex quo quis fuspicari poflit

eum fequi voluiffe

ippel

Ícriptorem graecum.

Quam planius igitur et verofimilius eft, dice-

lendi

re, chaldaicum au&orem in fcribendo vfum fuiffe ea 1pfa voce,

Myuras

quam in Syro legimus,

quU» lingua; Graecum autem interpretem

l V0-

eam vertifle dv nv ,

auimum, culus quippe interpres lingua eft;

Q'ons

quemadmodum hoc idem fecit interpres graecus Iob, XXVII, 4. Vb1

» j

textus hebraicus, confentientibus caeteris verfionibus, habet mv

Neque vero difficile cuiquam intelle&u erit

vocem d4y: parum

u

Xessaonmee s

opportuno loco hic vfurpatam effe, fi parallelismum membrorum in

[lecke,

Etenim relatio et compa-

hoc et fequenti verfu rite confiderauerit

? tam,

rfatio membrorum fic inftituenda ett

nenaynu

pAü 1.) xaxim x AAaLa

b no

2.) 9e^os ama-

cuyezw xurE, iziQupaae yag ieuDacpos ptraAMUt V9v auaxov,

Figen

TEOQ UMT QUTE Éxckavia yeo GdeavAorzvos cAavugos T& XXM^&., Refpondent

(euttihy

hic fibi inuicem verba 1.) xAaa£s et ueraAMtiS 2.) emarucs €t xpuavgor.

lenn et

Itaque mutuus refpe&tus inter fe debet effe fubftantiuorum 1,) s«

xler et

et zmSumæ-.- F.U[BxO'MOF j 2) 820A0$ GL Bæduævm (þaeu?xo'rra'a;.

Quodü etiam

Quod

voces cvvteie et vec axaxos ad fe inuicem referendae funt in priori mem-

D

bro,

prm

XXVI

— m

bro, fequitur vt in pofteriori, vbi diuer(a a menure et animo res, quae

Hafflz

dolo decipi folet, commemoranda erat, non tam vox Qvy«s, quam

quie

y^eceuc-locum habere poffit,

c£ C. I, ;5—12.

Senfus videlicet hic

deo,

effe videtur: Erzpztur binc iuffus, me malitia bominum improborum

tione

faltim

menutem eius peruertatg obefl enim bonae menti perturbatio contue

Hoc

plícentiae ; ueue fraus linguam eius decipiat ; quaudoguidem aemula-

d. H,

Ho mala, bona quae funt , deprauat — h. e, etiamfi pius linguam ma-

xime cohibere ftudeat, tamen homines dolofi, inter quos verfatur,

etrori

lace(fere exemplo fuo eum poffünt, vt conuicia in deum fundere

accufa

diícat,

Caeterum non poffüm confentire cum cl, H. quod dicit:

Vendi

» Bacxama wnd jeifocpos — eigene Woerter, die im griechifchen ein

chalda

, Original verrathen,,, Namque ex eo, quod haec vocabula funt

quod

«7a5 Aeywitva in verfione graeca V, T. nondum fequitur id, quod

igitür

cl, H. inde colligit ; fiquidem multa occurrunt in verfione LXX, vi-

(

rali «za£ Aeyoutve , quae ab au&toribus verbis hebraicis accommodatae

funt,

Quo accedit, quod, fi vertiffet Syrus ex textu graeco, non

» tlan

tam ignarus graecae linguae dici mereatur, quam eum fuiffe fuperio-

Hacte

ribus in locis cl. H, arguit; quandoquidem in his difficillimis verbis

Wcitia

reddendis, quae ex vfu verfionis LXX, viralis non didicerat, nifi

lit, Ve

tanquam caecus gallinae filius ciceris granum cafu inueniffe dicendus

Verbum

eft, expectationem omnem fuperauit,

M qur

C. IV , 16. xavaxpwa 3e 3ioioe xauuv v9s Qovrac acsécie, Der abge-

Veto $

fchiedne Fromme richtet boefe, die noch leben,

Syrus vertit: z«-

thefi m;

dicat iuflos et impios perdit viuos, Hanc Syri interpretationem cl.

Tonhy

H. cum graeco textu ita conciliat: ,,3maue xapov fchoen griechifch,

VC eft.

» fuer émo9avov, Savwo, wie auch einige Ausgaben haben. DerSyrer

C

Umíchreibt, auch der Araber, und beide verítanden hier das Ori-

PQNW À P

,ginal nicht.,, -.Equidem non intelligo, quomodo cl. H, dicere pof-

;pothefi

fit, Syrum ignoi*aü'evim VOCiS xap»»; quum is tamen ex hy

af ewi

Haffia-

--

XXVII

ie

Haffiana hoc verbum c, XV, 9. re&e verterit,

At fortaffe hanc,

am

quae huius loci eft, vim ignoraffe Syrum vrgebit! Ego vero refpon-

i

deo, Syrum, fi ex graeco textu vertiffet, eam haud dubie fignifica-

h

tionem, quam noífet, adhibiturum et, vt Arabs fecit, redditurum

(/j*

faltim graecam vocem fuiffe, qui damnum paffus, 1. qui fatigatus eff.

ili-

Hoc ergo, ut fecerit, expe&tari ab eo poterat; illud autem , quod

ffa

cl, H, eum feciffe arguit, nullo modo; praefertim quum culpa huius

hr,

erroris vehementer augeretur nominandi cafu illo vocis 3ixa:ws pro

lere

accufatiuo pluralis habito. Ex mea hypothefi facilis hoc aenigma fol.

Cit

uendi ratio eft. Nimirum vterque, et Graecus et Syrus interpres, in

l

|ein

chaldaico archetypo inuenerat participium Aphel verbi 42$, 52:05

.

:

fünt

quod et eum, qui periit, et qui perdit fignificare notum eft, Hoc

jod

igitur Graecus in priore fignificatione fumfit , Syrus in pofteriore.

Y

C. IV. 17. ad hunc verfüm cl. H. exclamat: ,»kaum kan man.

htae

niÉsivraro und eQasicaro beffer ausdruecken, als der Syrer hier ge-

fofi

, than hat, und doch foll er aus dem chaldaeifchen ueberfezt haben?,,

Yerio«

Ha&enus cl. H. fümmam vbique Syro exprobrauerat graecae linguae

infcitiam; vtpote qui vocabula graeca fatis nota vel plane ignoraue-

rerþis

. ff

rit, vel ad falfas radices faltim retulerit; et nunc repente obfcurius

;ndus

verbum tam praeclare ab eo translatum effe praedicat, vt nihil fupra,

Et quare tandem? quoniam id fuae cauffae fauere putat,

At enim

hee

UR

vero Syrus nullam hic meretur laudem.

Víus enim eft ex hypo-

t: i

thefi mea ipfiffimis verbis chaldaicis, ne vna quidem littera mutata:

m d

qTODnN confilium iniit et 3nma& cautus fuit , non, caste feruauit,

vt eft in verfione Syri latina.

C. IV , 19. éri is£a durss o Quvss Teuvtis , xon caMucti durse ix De-

-Syre'r

sOri

Mu , xoa $us toraTS yeprutCoyTGA XaA icoyruA iv oivvs,

Gott wvird fie

e

f

o

ftumm und ploezlich ftuerzen, (ie aus dem Grund' erfchuettern,

h

1

f

auf ewig werden fie in Schmag und Schande liegen, Ad haec cl. H,

:1

D 23

Ti

Hao-

XXVIII

s

fic: , ivf mepc — rumpet, abripiet eos praecipites, prona facie,

Tidat

,wie A&t, I.

i9. und der Araber z. d, St

Aber der Syrer hat

hoc

Wnop ferra fe&tos — von 4p3.

Wie kommt dies? OH'enbar las

Syn

,er sensie, welche Lesart der Alexandr. Codex hat, von w oder

tüs,

'-rme

und zqews giebt er recht woertlich wieder w9p wo1.

(«ïu

,X sera9seoreo recht originell, zu Erde, Staub und nichts werden.,,

llos

Vt hic ab interpretatione cl, H. exordiar: vix credo, quemquam

Íur

fore, qui eam fe intelligere, vel graeca verba reCtius a fe expri-

tinar

mi poffe, gloriari audeat

Ac ne quis a me hoc ita dici forte mi.

(09tt

retur, manifefta in graeco textu non archetypi, quod veram rei

imaeinem oftendat

quei

fed interpretationis, quae indigna prorfus re-

Aturt

Primum enim tres illi

prehenfione eft, apparere veftigia arbitror

prae

accufatiui «vzsge, «qQovss

ze?»vse, nulla copula iun&i non poffunt noo

pef

offendere le&orem quemuis peritum, | Deinde verbum js£e non con-

plur

uenit voci zen«uc, fed legendum effet $la

Tum fcire velim, quid

Hf/Z:

fit, quare impii, quos praecipites datum iri au&tor huius libri mi-

Haec

natur, 744i dicantur? aut, quomodo ii

qui lam praecipites dati

funt

et muti 1in terra 1acent

Ts 1

dici poffint funditus agitatum iri,

Tüm

ita, vt defolentur et in dolore fint? Itaque etiam Arabi, qui ex

graeco textu vertit

ienofcendum erat

quum graeca verba, vt-

effia

Iüdän

cunque poterat, arabice redderet

Sed hac excufatione Syrus non

C

eget

Et tamen nihilo minus.cl. H, ex hoc loco fe probare pofle

foner

putat

Graecum non modo auctorem libri effe, fed Syrum etiam

telhug

ex graeco textu obfícuro fenfum, qui placet, eruere potuiffe

At

Cefhi

hoc ipfum, quod in laudem Syriacae interpretationis dixi, cl. H

minuet

Verb;

et vrgebit, Syrum ex senec fecifle ferra fecfos

quoniam

legerit zewer.

terpre

EÉn igitur.nouum exemplum inícitiae Syri, qui,

quum difficiliora quaedam verba re&e vertit, ignorauit, vocem se-

T

vus ab analogia graeca prorfus alienam effe, et; fi a zgw f; eic» de-

rxuan

q

XXIX

iC

riuari debeat, fcriptam fuiffe oportere zacsr

Atíi vsquam, certe

t hat

hoc in loco ci. H. iniuriam Syro. facit, latina forte interpretatione

r has

Syri indactus

Haec. enim, licet intelligentius, quam graecus tex-

falfo tamen ífic fonat

odet

tus ,

quoniam disrumpent ilos ferra fecfos

E

Cw0o0, quafi effet partic; Aph. a r. 4p3) /fze vore e£ comeutient

den

illos ab ipfis eorum«fundamenutis, et ad extremum vsque defolabun-

quam

iur enquue 12 CXILIUM

Falfam hanc interpretationem Syri la-

expl

tinam effe, primo ftatim loco monet pluralis verbi : Zsrumpepsz,

e T

concutient ; qui quo referendus fit , nusquam apparet.

Graecus

meti

quem cl, H. fequutum etfe Syrum vult, habet üngularem ib ca-

U5 TC

Ascus propterea quod deum tanquam fubxee?cum orationis ex verfu

*es il

Vnde igitur Syrus habet pluralem? nem-

praecedenti fubintelligit,

t nod

pe fic vertendus eft: sam disrumpent ilos ferrae (w*ippo nom. fubft.

1 C0f

plur. num.) /féze vece (ita vt loqui amplius nequeant) e£ comca-

1 qmd

rieut eos fuuditus ; ad extremum autem defolabuntur et interibugnt

r mi

Haec interpretatio fenfüm habet et nos admonet, feriptorem poe.

o5 dä

nas impiorum fignificare voluiffe fub imagine plauftrorum ferrato-

9 h

rum , quibus concuffi miferi animam fummis doloribus excruciati

effiarunt * Hic locus non eft, vbi de hoc immani füpplicio tion

qm ex

Ui

Tudaeorum modo, fed aliarum quoque gentium vberius dicere li-

$ q0n

ceat

Attamen ex hoc, quod ad emendandam latinam Syri ver-

polïe

fionem dixi, nullum dubium relinquetur, quin Syrus, quoniam in-

etarm

telligentius loquitur, quam Gfraecus, ad AÁrchetypum propius ac-

ceffiffe videri debeat

Et fic reuera eft. Syrus ubique chaldaica

,

d H

verba retinere adeoque minus errare potuit

Graecus autem in-

Jonlam

terpres pro affe&tata fua eloquentia mutauit pluralem verbi nume-

qül ]

rum, quomam illud ad praecedens fubie&tum, quod deus erat, re-

ferre

am Wf

D 3

olf de

cf. Aug. Calmets Biblifche Unterfüchungen. P. II. p. 467. feqq

nuarl

XXX

"-

—

ferre maluit, in fingularem , 'idäoque vocer "5b .F-ime vertere

"

Q

debuit cafuü obliquo IPIONI ferrz , qui fübinde , quum forte una

littera O corrupta effet in C, et librarii hoc tiPIcw1 pro mendo re&te

"

agnofcerent , transpofitis litteris mutatus in HIPINIC et tandem . in

IIPHNEIC transformatus eft, Neque hoc praetermittendum eft, quod,

git,

vtalia plura, fauere videri poterat hypothefi Haffiapae, reuera autem

Íuo

meam confirmat, Nimirum pro graeca voce 23vsc Syrus habet vo-

he

cabulum w*3m, quod a latino eius interprete re&e redditum eft ex;-

YOX

£ium ; íed idem in chaldaica lingua denotat de/erem mAguum, qua-

&f

lis parturientium ef ; quam fignificationem, quamquam parum ac-

CU5

commodatam imagini, qua auCtor libri vfus eft, Graecus expreffit

u

VOCe. ó3wr.

Yvido

C. IV, 20,. ixweoveoa. i cuNMyisuo n umerupuaToy duruy $51 þDie

Syrus

Rechnungstafel ihrer Suenden wird fie muthlos machen.

Syrus :

Yti p

introibit im confilium fcelerum eorum dolus, . Etfi pluralis verbi, quod

10,

Syrus in fingulari reddit, fatis declarat, eum non ex graeco textu

fent

vertiffe; quoniam tum non dixiffet: zzzro/£it dolus , fed, introibunt

qubi

dofi; et víus vocis Nnavmo coz//lium , quo Syrus graecam vocem

m

evAMyiwpos, quam tamen ipfam lingua fyriaca habet D'DD*3to1b, expref-

fiffe a cl. H. dicitur, eum admonere debuerat, hunc certe locum

(s u

talem non effe, ex quo fuam confirmare poffit hypothefin: tamen

D gïie(

eum vrget, quoniam ego ex eodem loco meam hypothefin ftabilire

s d)

olim conatus eram, - Huic igitur cl. H, fic contradicit p. 240. ,,3u2ci,

Pinti

5 Syr. dolus.

Im chaldaeifchen hat, wie H, Faber fagt, w»33 gc-

funt,

»ftanden, und der Syr. habe es mit wwrr1 verwechfelt. Ey! und

Valde

,Ueberfezte doch w*^53?. und 3eaa ift fchiklicher, origineller! las

VOcaby

»nicht der Syr. 3»4ec?,, Ego vero fic olim fcripferam: 5 9u^o, Syr.

Oryfi

» dolus. haud dubie in chaldaico exemplari fcriptum erat w953, quam

Qu

» Vocem graecus interpres aliis in locis reddidit 3uaes, — Syrus autem

|

CT

95 COH'

XXXT

te

,, confudit cum No'rt, . Hic enim, fiex Gráeco vertiffet, vocem Jenos

al

,reddidiffet o , vt C, IX, 14. Neque vero eft, quod quis pu.

(le

,tet, Syrum in Graeco legiffe $evs. nam nullus alius locus extat,

in

»vbi ex graeco vertiffe videri poffit,,, —Nonne vnusquisque intelli-

,

git, voces N953 et Nb'T'T, neício mea, an typothetae culpa loco

«

fuo motas adeoque transponendas fuiffe? Nihil igitur praeterea addo.

MU

Res loquitur pro fe ipfa. Chaldaicus au&or fcripferat w»frT, quae

Xh

vox pro diuerfitate vocalium fingularis et pluralis effe poteft. Syrus

li

eam fingularem effe putauit et confudit, vellegit potius w9353. Grae-

aC

cus autem eandem vocem Nb pro plurali habuit et vertit 3uao,

eft

Caeterum vox fyriaca enunpeogitatio, difceptario nullo modo poteft

videri effe interpretatio graecae vocis evjiweyicwoe ; praefertim quum

De

Syrus graecam vocem ipfam in fua lingua retinere, vel re&ius faltim

(

vti potuiffet «noaunp ratie, fubduciio, Ad poftremum hoc mo-

od

neo, non iudicari polle de vero fenfu huius.loci, nifi ante conue-

extu

nerit, Graecus auctor huius libri fit, an interpres.

Nam verba,

hu

quibus Syrus vfus eft, alium prorfus habere-fenfum pofïunt, quem

cem

ex graecis nunquam elicere poteris.

jref

C. V, 2, ixguecviaa $7) 9. TagaloLo u$ cwrwpine,

Sie ftaunen ob

)cum,

des unerwartet groffen Glueks,

Cl, H. addit: ,,72e43. cevse, gut

m

»griechifch. falus inopinata et incredibilis, Der Syrer verftand es

bilite

»nicht recht und nahm X£« fuer gloria., Ergo his ex litteris vi-

,äemaf,

ginti re magaile v«« ewrzewes tres tantummodo 3X£ retentae .a Syro

g

funt, reliquae, intelle&u fcilicet difficiliores, omiffae! Ego vero

! od

valde dubito, an cl, H. fidem cuiquam fa&urus fit, Syrum ex noto

! has

vocabulo zaea3£ov feciffe 3-fav, et multo notius illud ewr»eiac plane

omififfe.

Svt

Syrus habet: edffupefcent vtpote videntes gloriam eius,

Quam fententiam, quum, vt modo dixi, probabile haud fit, ex

quam

qutem

graeco textu expreffam effe; ex chaldaico archetypo tanquam com-

»

en

*

Inuni

XXXII

—

muni ex fonte quomodo fluxerit, vt indagemus, relinquitur.

For-

taffe igitur fic fcriptum. ab au&ore chaldaico fuit:

«anavwn

"no23

ém adjpetfu gloriae fc, obftupefcent; quam le&ionem Syrus expref.

fit pro fubftantiuo eiusdem radicis participio vfus,

Graecus aLtem

interpres parua cum mutatione legiffe videtur: wtmay n»nna s

vietficatione gloriae i. in falute gloriofa, admirabili et infolenti,

Sic

etiam Symmachus Gen, XLV, «, hebraicam vocem zrmp "zwfmtm

interpretatus eft eerseiav, Litteras denique o et.n permutari potuiffe,

teftantur exempla, quae habet. Lud. Cappellus in Crit, facr. ed. Schar-

3

fenberg. p. 785. cf, fupra C. I, s. addi etiam poteft nomen vrbis

9«s:, quod fcribitur.mpn ,. bis a LXX, 1. Reg X,28. pofitum pro

3

|

"upb

CV

de.nytim XaTXRAUTM Movoyuégu wagoäsue-e.

wie man des

Gafts, der laenger nicht, als einen Tag verweilt, vergift. Cl.H

addit

»Der Syrer laeft xara^vrs aus — oder las er etwa nur se

$5 Ua "uepoc X2 TU AUSTS.,

8749 vagobevcapev ? memoriam diei diffoluti —

Ego vero neque intelligo , quid fit Z/es diffolutus, neque conf»ntlre

ï

poffüm cum cl. H, quod Syrum dicit omififfe vocem xeranvrs,

Le-

gimus enim in Syro: vz memoria diei eius, qui fecit iter, ita praete-

FIBBIDTIMUS

Ex quo manifeftum eft, vocem x«rzaavrs referri oportere

ad eum, qui fecit iter.

Caeterum eiusmodi hic locus eft, vt ad con-

firmandam hypothefin Haffianam nihilo magis, quam ad infirmandam

meam aptus effe videatur

Sic etiam de duabus aliis conie&turis,

quas in hac prima huius libri fe&ione folas fupereffe video, ftatuen-

dum eft. . Quum enim inde a verfu in primis 15. huius capitis quinti

ä

usque ad finem maxirmae in fingulis paene vocibus difcrepantiae inter

Syrum et Graecum inueniantur, quae explicari non poffunt, nifi

vtrumque et Syrum et Graecum ex communi quodam fonte haufiffe

fumamus, his praetermiffis cl, H, tres tantum voces vrget, quas Sy-

rum

*

—— —

XXXIII

alterutrum —

