maor Luc. 1. Cl. 2. P. 3. C. 4. Ibi R. Chanina Papides, me-
tu aufugiens, integram noctem in loco aliquo tranſegiſſe fer-
tur, quem nemo, ob pericula à ſpectris intentata, etiam in-
terdiu audebat ingredi. Salvus autem evadens ait end
vn 99 Wpeb'p (Menor. legit op unr) Duo Prælati Cæſaris,
i: e. duo Angeli Dei, me per totam necétem cuſtodiverunt. Præterea

–

ſ

Ca
Resg
liunij/
cta
dand
Gici
11
nuelut
E
ua
ſoor
t10 .
tem
exci
iſi
beli
ga
iur,
tar,
gve⸗
Item
itta
eſle
Hee
aute
Vvidi

hor
lor
vor

Pele

Cap. III. DE CorRxcC. REBFELLIONE Y. 24. 111
Regem Meſſiam Cruci affigentes, Keatum atrociſſimæ Rebel-
lionis ſponte ac ultrò incurrebant, ſibique ac poſteris ſuis vin-
dictam ſanguinis imprecabantur Matth. 27, 25. Unde recté
Sanéctius huc affert loca Matth. 23, 32. ubi Chriſtus Judæis
dicit: Et vos impletis menſuram Patrum veſtrorum. Item 1. Th.
2, 16. ubi Apoſtolus inquit: Zadæos Zeſum ſuoſque Prophetas
necaviſſe, Apoſtolos perſequntos, Deoque & hominibus eoſos eſſe,
ac Euangelium aà Gentibus arcere, eis 7 ανατRασαασααι αυροα 745
Aααaνοα Tr νττ. peccata ſua, ſeu menſuram peccatorum
ſuorum, andequaque implerent. Hæc utique eſt Conſumma- De.
tio, hoc Complementum Rebellionis eorum, quam Deus ſuo repreſſa:
tempore coereuit, dum nonſolum Rempublicam & Urbem
excidio tradidit, ſed populum ipſum planè abdicavit ſibique
ipſi reliquit, adeò ut peccata corum non amplius ſtricto Re-
bellionis nomine vemant, quia plane è numero ſubditorum re-
gni Gratiæ ejecti ſunt, atque non ur ci Dei conſideran-
tur, ſed ut turba vagabunda, cui Rebellionis crimen impu-
tari nequit, quia nullum agnoſcit Regem, à quo deficere
queat. Huc refer, quæ Rom. 11. fusé hâc de re dicuntur,
item Deut. 18, 19. ubi Deus ſe ab iis, qui Prophetæ à ſe
mittendo obedientiam detrectarent, vindictam exacturum
eſſe interminatur. Confer. Cocceji Quaſt. & KReſp. Jud. Cc. 52.
Hæc inquam ea ſunt, quæ Judæi ſibi ipſis ominantur. Electis
autem Dei longè meliora in Textu promitti, in præcedd.
vidimus. s

SECTIO III.

De Fine Peccatis impoſito.

* . „ »„ . . 1
Tcamm, utpote quo diſſidia inter Deum Regem! bon

homineſque ſubditos ſeminantur, & homines à Deo quàm
longiſſimè ſeparantur, ut dicitur Eſ. 59, 2. Iniquitates veſtre
vos àa Deo veſtro diviſerunt bo'morh & Peccata veſtra &c. An-
gelus itaque, ab cflecto ad cauſam procedens, Secgniken ſa⸗
UtIs.

102. . Iæ modô memorata rebellio cauſam agnoſcit Pec- Rebellie
mSPO

–

112 Dz) FINE PxCCATORUM Y. 24. Sect. III.
TPeccare

ſas lutis impedimentum vocat maon àαaaα ας,, peccs. Notum
errare à eſt, verbum son & àρανονοναν primò & propriè ſignificare
ſopo. aberrationem a ſeopo, ut patet ex Jud. 20, 16. ubi funditores
nunquam peccade, i. e. nunquam à metà aberraſſe dicuntur,
quo ſenſu Latini ipſi ſæpius r& Peccare adhibent. Et hæc ra-
tio eſt, quare de peccantibus ſæpius uſurpentur vocabula noa
Pſ. 73, 2. nud & ν Holſ. 5, 2. Pf. 101, 3. item iααν
Pſ. 14, 3. Rom. 3, 12. quæ omnia declinationem ſeu defle-
xionem à verâà viaà & ſcopo ſignificant. Contrarium autem
verbi uann eſt quod ſcopum ferire, Juſte & recte agere atque
Judicare ſignificat, veluti Job. 33, 12 ppX & Erras, rectè
non judicas. Sic §. 16. præcedentce Samuel Valerius ait npax d
99 d9) 992 R Scopam non ferii, nec in genere, nec in ſpecie.
Cùm itaque unicus & præcipuus hominis creati Scopus ſit
verus Veri Dei cultus, om nes illi, qui à vero Dei cultu in lege
præcepto aberrant, peccare dicuntur, ac Peccatum eo ſenſu
vocatur &ανονiα ſeu, ut ita dicam, Illegalitas 1. Joh. 3, 4.
Alege. Obſervandum autem hic eſt α & àααοιατα in ſacris ple-
rumque peccata Aäctualia deſignare, quæ homo ex ſe com-
mittit, non verò KReatum illum & maculam, quæ homo ex
imputatione primi Protoplaſtorum peccati contraxit, & quæ
mutr Pécatum Originale vocantur. Nec obſtat huic ſententiæ locus,
aunt qui objicitur ex 1. Joh. 3, 9. nam αaαταανm τ—ιℳεαιν eſt peccatis
peccata operam dare, iiſque delectari Joh. 8, 34. Non poſſe peccare au-
Actua- tem eſt Non poſſe peccatis operam dare, non poſſe ordinariè
peccare, quia ſcil. eréναα in eo manet, quod bonum ſemen
malos fructûùs, qui ααναcwινα vocantur, edere non poteſt. Sic
Matth. 7, 18. dicitur: Bona arbor non poteſt malos fruétüus ferre,
i. e. non poteſt integram meſſiem malorum fructuum edere,
etiamſi ſœæpius accidat, ut unum & item alterum è& pomis
corrumpatur. Proinde rS ααιτααν ſen peccare etiam hôc
loco peccata Aätnalia, ſeu malos fructs, ſignificat. Quia
autem peccata cjus naturæ ſunt, ut vix unquam unum ſolum
committi queat, quin integram aliorum peccatorum catenam
poſt ſe trahat, hinc Textus maon peceatorum in plurali nume-
ro meminit. li autem, in quibus talis peccatorum colluvies
L repe-

W
Ga,
fle.
em
ue
elt!
*
elie.
8s ſit
lege
enllu
34½
Ple.
oll⸗
0 EX
J
Nlls,
atit
a⸗
nuri
emen
dil
ferre,
ete,

hoc
On
ſolun
tenan
nume⸗
uVIes
lepe⸗

Cap. III. DE FINE PECCATORuIM. y. 24. 113

reperitur, qui vitam impiè agendo terunt & peccata peccatis

cumulant, vocantur «aαριτοππο peccatores. Sic meretriæx, quæ
per totam vitam ſuam corpore quæſtum fecerat, vvi αριναν.
X peccatriæx vocatur Luc. 7, 37. 39. Eodemque ſenſu Genti-
les appellantur peccatores, quia Deum verum planè non ag-
noſcentes nihil niſi peccare poſſunt. Ita Chriſtus ſe traditum
iri ait eie .ρπα ααςετ—+—αο in manus peccatorum, ſeu Gentili-
um, utpote qui hôc nomine Judæis cxerte opponuntur ab
Apoſtolo Gal. 2, 15. ubi Nos ſumns, inquit, naturdà Judei,
ov 2 ρο αναριHονπο non autem ex Gentibus peccatores.
Verùm cùm Gentes nonſolum à verò Deo & lege declinave-
rint, ſed præcipuè etiam Judæi Rebellionis rei ſint, meritò
à Chriſto vocantur Generatio peccatrix & adultera Marc. 8, 38.
utpote qui fedus conjugiale obſequii cum Deo initum frege-
rant, unde Apoſtolus Rom. 3, 9. ſummo jure ait, Zudæos &
Gentes omnes peccato ſubjeltos eſſe. Itaque ſub nomine Peccato-
rum in genere intelligitur qaotidiana illa deflexio a lege Dei,
cujus omnes Adami poſteri rei ſunt.

„

103. De hoc vero impedimento, Gratiæ divinæ atque Sa- Finien:

luti objecto, Daniel ſuprà conqueſtus erat Y. 5. 8. I1. 15.
16. Angelus itaque illud removendum eſie indicat, inquiens,
Deciſas eſſe LXX. Hebdomades menn bone Hic autem duplex
in Textu occurrit lectio, dum rS Ketibh exhibet vocem don?
ad obſignandum, Keri verò dnmo ad abſolvendum ſeu finiendum,
& dubii hæremus, quænam ex ambabus eligenda ſit. Hanc
enim variantem lectionem antiquiſſimam eſſe, exinde patet,
quia LXX. Interpretes utramque agnoſcunt, & hæc verba
binis phraſibus exprimunt, nimirum roοοαατ—waXςοσNναιααοτ
ad finiendum peccatum, „ 7 &α+ανισNh ρRMααιαττπις ad obſi-

gyunandum peccata. Arabs interpres, ut ſolet, ross LXX. ſequi-
tur. Itaque (1.) Qui priorem interpretationem ſervari volunt,

da Peg-
vata.

Ketibh.

17 ⅝ Ketibh urgent, & inde ſenſum commodiſſimum educunt.

Scilicet (æ.) Obſignatio peccatoram ſignificare poteſt eorundem

abſconſionem & occultationem merito Chriſti factam, quemad-
modum ea, quæ occluduntur & abſconduntur, ſigillari di-

cuntur, idque Mich. 7, 19. ſic effertur: Subiget iniquitatem
. 90-

EIAZA DE FIME PECCATORUM Y. 24. Sect. III.
noſt ram, & in profunda maris demerges omnia peccata eorum. (B8.).
Peccata obſignantur, quando iis nis imponitur, & ſic verba
bnro & nnmo ſignificatione coincidunt. Ita Servator Chirogra-
phum illud, quod nobis ſubad verſum erat, mediante remiſſione
peccatorum dici poteſt ſiniviſſe, obfgnaſſe, & tanquam inutile
atque abſoletum deleviſſe cracique aſſxiſſe Col. 2, 13. 14. Ad-
do, huc trahi poſie dictum 2z. Tim. 2, 19. ubi firmum Dei
fundamentum, ſeu decretum de Elcctione & Perſeverantiâ
Sanctorum, duplici ſigillo ſignatum dicitur, quorum ſigillorum
alterum eſt: A'οανααταπ ατα ιααο ς aνοαυωον τα öοαα ρα
sod, Deſiſtat ab injuſtitia, quicunque profitetur nomen Chriſti.
Ex quo Electionis ſigillo illuſtrari poteſt obſignatio injuſtitiæ
ſeu peccatorum facta per Chriſtum, in quo Deus ſuos elegit.
104. Verum (11.) etſi fateor, admitti poſſe hanc interpreta-
tionem, & ſimplicem Scripturæ lectionem ſæpe temerè à Maſo-
rctis ſollicitari, tamen neſcio quâà propenſione feror in alteram le-
ctionem, quæ loco ſubſtituit onno etiamſi utriuſque vo-
cis ſenſus, ut vidimus, ferè idem ſit. Poſterius enim verbum
derivatur à radice non quæ abſolvere vel abſolvi ſignificat, &
in Hiphil pn ſervat ſenſum abſolvendi & finiendi, unde dnn-
m» eſt peccata ad finem perducere, eorumque curſum abſol-
vere. Hanc autem lectionem commendant varia, & quidem
(a.) Maſoretæ, qui ſanè hanc variantem lectionem hoôc loco
non fruſtra notarunt, atque puncta vocis &à Textui inſe-
ruerunt, quæ talia ſunt, ut ſecundum Canones Grammaticos
ſub Infinitivo dnn locum habere nequeant, utpote qui in Kal eſt
n, ut ex höc codem Y. 24. in ſeqq. patet, in Pihel verè
Smn Quare ſi puncta vocalia ſervare volumus, lectio margi-
nalis prævalet. (8.) Græcus interpres, ut vidimus, liberum
facit, quomodocunque hoc verbum legere velis. Aquila verò,
lectionem dnno ſequutus ſic vertit: rov veNeiασατιπ αιαρτ1ααν

Syrus habet à α Do Valmegmar, Et ad abſolvendum.

Vulgatus vertit, Vt finem accipiat peccatum. Anglus reddit:
Do make an end of ſins. Unde videmus, hos omnes lectionem
marginalem eſſe ſequutos. Nec non Rabbinici commentatores,
ut

.

Z

Cap. II DEz FINE PzCCATORUüM. Y. 24¼. 1II5
ut Salomo Jarchi, Aben Eſra, Saadja, Jacobus Lumbroſo alii-
que eandem Textui præferunt, & quidem Jacobus Lumbro-
ſo in Notis exertè ait — poen dee renen deee h. c. d020
(quod in locum &no ſubſtituit) & brmo ambo ſignificant comple-
mentum, i. e. rei finem. Porrò („7.) Biblia Complutenſia, quæ
ſecus, quantum feſtinanti obſervare licuit, r& Ketibh ſtudiose

ſervant, hôc loco non dnn“ ſed onmo legunt, & ne dicas, hunc

errorem Typographi eſſe, exertè huic voci in margine radix

onn aſſignata eſt. Denique (.) ſi phraſin ipſam reſpicias, ſim- peccata
plicius iniri & abſolvi peccata dicuntur, quam obſignari, & elins

hoc quidem ſtylo ipſius Danielis, utpote qui c. S8. F. 23. ean-

dem phraſin ufurpat: Et circa extrema regni eorum b'yue bris qudm
ſab complementum ſeu finen tranſoreſtonum &c. Pariter Thren. Obha-
4, 22. dicitur p'x Da on ſinita eſt iniquitas tua, 6 filia Eionis!ual4.

Hôc ſenſu Judæi hoc verbum adhibent, dum libro aliquo ad
finem perducto ſubjiciunt clauſulam doen pn finitus ſeu abſo-
lutus & perfectus eſt. Contrà phraſi ex Job. 14, 17. deſumtaâ,
peccata obſignari dicuntur, quando memoria eorum apud Deum

non deletur ſed conſervatur. Conf. Hoſ. 13, 12. Secundum

hanc igitur lectionem peccata dicuntur finiri, quando faſtigi-
um vel terminum à Deo præfinitum attingentia delentur,
ſuumque abſolvunt curſum.

105. Finis autem peccatis impoſitus eſt à Mediatore & Ser- Obriſus
bpeccata

vatore Chriſto. Ut enim rebellibus annameratus fuit Eſ. 53,

12. ita Su b'n bn peccatum multorum tulit non tantùm, ſed
ſuſtulit & abolevit: hunc enim vocis sen ſenſum eſſe in tali
conſtructione, liquet ex Gen. 5o, 17. ubi filii Jacobi Joſe-

phum fratrem parentis defuncti nomine interpellant yvo N se
Pre Tolera, aufer, ne imputa quæſo, tranſgreſſonem fratrum
tuorum. Hoc autem beneficium per Chriſtum electis collatum
emphaticè deſcribitur 1. Joh. 3, 8. 9, quem locum g. 102.
attigimus. Ibi enim aοπ, peccata vocantur epera Dia-
boli, & Filius Dei in munduns veniſſe dicitur, α Xοαπ r ρρα
7o ειαοαπÜRπÜzοονν, ut ſolveret epera diaboli. Sequitur autem: Qui⸗
cunque ex Deo genitus eſt, peccatum non facit, nam ſemen ejus;
ex quo regenitus eſt, in eo Vane ut nequeat peccare, quia e
2 Des

116 DE FINE PECCATORUM V. 24. Sect. III.

Deo genitus eſt. Semen itaque hoc eſt Deus, ſeu Spiritus Dei,
qui in electis peccato finem imponit per Regenerationem, con-
ceſſam propter Chriſti paſſionem, quâ divinæ ſatisfaciens ju-
ſtitiæ peccata corumque memoriam abolevit. Confer §. præ-
cedd.
Jude 106. Ad Judaos autem quod attinet, Aben Efra probare
wals ſtudet, etiam in hâc peccatorum abolitione aliquid mali ominis
Rbiomi- latere, ideòque adducit locum Thren. 4, 22. Completa eſt ini-
untar., quitas taa, filia Zionis. Verùm etiam citatum hunc locum
bonum promittere, non autem minari malum, patet ex pro-
ximè ſequentibus a 'dr Deo te in exilium non perget
expellere. Sed Judæus hic omnia, lucem & tenebras, bona
atque mala confundere velle videtur. Attamen & hic Judæos
ſibi meritò malè ominari, res ipſa evincit. Cùm enim ad ve-
rum Meſſiam confugere & peccata fua cruci ejus affigere de-
berent, Aben Efra potiùs hoc intendere videtur, Genti ſuæ,
amiſſa Republicà & libertate, deſtructo Templo atque cultu,
& diuturno durante exilio, triſte hoc ſupereſſe ſolatium any dn
Iniquitas tua harum pœnarum toleratione deleta eſt. In quo
tamen miſerè decipitur, dum ipſe cum ſuis tribulibus diutur-
næ moræ efficti Meſſiæ ſui nullam aliam cauſam eſſe fatetur,
quàm graviſſima peccata & culpam nondum deletam, quæ
utique nunquam delebitur, niſi rebellionem ſuam acerbè de-
plorantes, Jeſum reſpiciant, quem confoderunt Zach. 12, 10.
Quamdiu autem hoc factum non eſt, neutiquam dicere poſ-
ſunt, peccata ſua finem accepiſſe, imò potiùs fateri debent,
illa ſigillo quaſi munita in rationibus Dei aſſervari Job. 14,
17. Conf. quæ ſuprâ §. 101. in hanc rem dicta ſunt.

SECTIO IV.

De Expiatione Iniquitatis.

Peccato-
rum 107. TPandern ſicut peccata cauſa ſunt diſſidii inter Deum
We- & peccatorem, ſic peccatorum Actualium cauſa
fonseß atque fons eſt corruptio illa originalis, in quam omnes Adami
4 . DoO-
v. P

Cap III. DE ExPIATIONE INICUITATISVY. 24. 117
poſteri ob primæyvæ Rebellionis imputationem incurrunt. At-
que cea tertio loco explicanda eſt. Tertium itaque ſalutis impe-
dimentum, de quo Daniel Y. præced. 5. 16. conqueritur
4 P 5 4

.. cujus remiſſionem orat V. 9. & cujus Angelus in Textu men- „
Lonem facit; eſt w iniquitas, perverfitas, corruptio. Hoc vo- Oôh .
e. cabulum deſcendit à radice y quæ inftettere & pervertere ſ-
S gnificat, atque opponitur omni co, quod rectum & bene or-
Dt. dinatum eſt. Ita dicitur Eccl. 1, 15. Pno 92V & n quæ ver-„e
D . . nigqui- .
m ba propriè exponuntur: Obliquum non poteſt fieri reltum. Sen- tar.
. ſu autem metaphorico opponitur omni illi, quod rectum, ju-
bo ſtum, æquum & lege præceptum eſt, ac tum perverſitatem,
Da corruptionem, injuſtitiam & iniquitatem innuit. Sic dicitur Job.

33,27. Peccavi nwn e & rebtum ſen æquum corrupi &c. At-

05
,e⸗ que ita modò allegatum dictum Eccl. 1. metaphoricum admit-
le. tit ſenſum, & ſignificat: Iniquum non poteſt fieri æquum. Hôc
e, ſenſu adhibetur in Men. Hamm. Luc. 5§. Cl. 1. P. 2. C. 4.
tu, ubi Reſipiſcentia ſufficere dicitur, ſi in Deum peccayveris, ſin
peccatum adverſus proximum commiſeris nwon pno z ne-
o ceſſe eſt, ut aquetur & in integrum reſtituatur, quod iniquè
r. fabtum eſt. Eo ſenſu derivatum hujus verbi mapn T& myo oppo-
a, ſirum Reſtitutionem in integrum ſæpiſſimè ſignificat Rabbinis.
ur Hinc facilè colligitur, quiſnam derivati fubſtantivi ſenſus ſit? Pecca.
de. nempe denotat nativam illam & originalem pravitatem, quâ Gnz
10, homo naturali quodam inſtinétu proclivis eſt in ea, quæ juſto a/
pol. atque æquo omnique normæ & canoni contraria ſunt. Unde
ent, Græcis hæc vox redditur Aατρπις οα σεια, liccat vertere: -

legalitas & injuſtitia ſen iniquitas, eoque ſenſu cum ̈ ie & ni
convenit, ac vocibus ατi opponitur Pfſ. 25, II. 2 I. 92,
D 16. Hunc autem verum vocis ſenſum eſſe, ex plurimis Scri-
pturæ dictis evincitur, præſertim ex iis, in quibus actualibus
peccatis opponitur, ut fit Lev. 16, 21. Pf. 38, 19. imprimis
bPf. 51, 7. DRE DDT PD e nn n miquitate genitus ſam,
& in peccato me concepit mater men, h. e. in & cum impuritate
eutr naturali & originali natus ſum, ac mater mea peccata commi-
ſit me concipiens, vel operam dans lecto connubiali, ex quo

uD .
ni natus ſum. Interim tamen negare nolim, vocem ny aliquan-
D P 32 do-

do denotare privatas & Actuales iniquitates, præſertim in plu-
rali numero uſurpatum, ut videtur Ez. 28, 18. & alibi; nec
non in ſpecie de Idololatriæ crimine ſtrictè uſurpari; modòè
hoc teneamus, Originalem labem propriè & apprimè hôc vo-
cabulo, & quidem hôc in loco, deſignari.
108. Modus autem, quo impedimentum hoc removetur,
5036. eſt Cappara. Dicit enim Angelus uy pay Vocabulum oo du-
lireran Plicem admittit ſignificationem, & quidem (r1.) In Kal eſt ob-
dum. linere, rem aliquam liquore obducere, unde don picem, vel reſi-
nam ſignificat, quà ligna obducuntur Gen. 6, 14. Eadem ſi-
gnificatio ad Pyhal tranſit Eſ. 28, 18. Fedus veſtrum cum morte
99 oblinetur ſeu obliterabitur, metaphoràâ tranflatâà ad veterem
ſcribendi modum, quo in tabulis vel corticibus cerâ liquefact4â
aliove liquore inunctis literæ exarabantur, & poſtea ſtylo in-

verſo rurſus oblinebantur ſeu obliterabantur. Vel potiùs phraſis

repetenda eſt ex modo monumenta erigendi veteribus recepto
Deut. 27, 2. 4. ubi Joſua lapides erigere eoſque "va oalce vel
alià aliquàâ materiâ, quæcunque demum illa ſit, illinere jube-
tur, eique verba legis inſcribere. Talis verò ſcriptura, ſu-
Perillità eâdem materià, denuo obliterari poteſt, aliiſque lite-
ris locum facere. Unde Pahel Chaldæis abſtergere, ſeu macu-
las amovere ſignificat, ac tandem Kal cum derivatis ſuis, cre-
berrimo Rabbinorum uſu , negandi & abnegandi ſenſum habet,

quia res negando obſcurantur & quaſi oblinuntur. (2.) De-

d Ex- inde oritur hinc altera vocis ſignificatio, in ſacris uſitata, quâ
bian-
aäum.

in Pibel offenſarum remotionem, ſeu uno verbo expiationem
denotat, quocunque tandem modo illa fiat. Nec tantùm de
re vel perſonàâ oſhiuhente uſurpatur Deut. 21, 8. d-en d 923
Expiabitur illis reatus ſangninis, ſed ectiam adhibetur de ips⅛
perſonâ offensà Gen. 32, 21. & tum placare, memoriam abs-
tergere, ſeu offenſam & mente perſonæ læſæ removere ſigni-
ficat. Huc pertinet vox nmpo Xα+ Propitiatorium, quo
nomine appellatur operculum aureum, quo arca federis tege-
batur, etſi incertum ſit, utrum hæc appellatio omnium primò
ab obtegendo, an verò ab expiando ſit deſumta? cx quibus po-
ſterius aflerere malim. Si jam Verſiones in conſilium adllbes⸗ .
ob.

118 DE ExEIATIONE INIOQUITATIS F. 24. Sect. IV.

ſelb
Adh
ta
ſegl
Vi
Cent
tion
gena
ldun
ob⸗
er
teral
Pho⸗
K
ratl
gun
mn.

D

Cap. III. DE ExrIATIONHE INICUTTATIS YV. 24. 119
obſervabis Vulgatum retinere priorem vocis ſenſum, & hæc
verba vertere: Vt deleatur iniquitas. Syrus generale verbum

adhibet -QSOAA Leſobhuvkon, ad remittendum, atque
ita non tam ad ipfam expiationem attendit, quàm ad ejus con-

ſequens Remiſſionem. Græcus interpres (qui vulgari Doctorum

virorum ſtylo nomine v* venit, etſi alius quiſpiam & re-
centior fuerit) eumque ſequutus Arabs, utramque ſignifica-
tionem ſervat, & vertit: 2 Aαπαοα νο, & ad obli-
nendum illegalitates, 70 ααυααιυπιαια₰ατοας & ad expian-
dum injuſtitias. Quam verſionem ſtudio hic recenſeo, quia
obſervo, eam à Commentatoribus ſubinde minùs accuraté di-

geri & ad Textum-Hebraicum applicari. Rationem autem Una.
video nullam, quæ nos, alterà harum verſionum rejectâà, al- Jue ſi-

R

11 PI 11 . 4 nifica⸗
teram ſequi jubeat, cuùm ſenſus vocabuli proprius & Meta- Snhi⸗ .

horicus ad iniquitatem relatus, unam eandemque rem innuat, obtinet.

& Iniquitas oblinendo ſeu delendo expietur, atque expiando in
rationibus Dei obducatur ſeu obliteretur. Sic priore ſenſu Ini-
quitas deleri ſeu abſtergi dicitur Pf. 5r, 11. uno ma n Et
omnes iniquitates meas aAbſterge, quæ abſterſio ſeu deletio tum
ſit, cùm juſtitiæ Dei pro peccatis ſatisfactum eſt, quæ ſatis-
actio cum ſequente remiſſione propriè Expiatio dicitur. Conf.
Hoſ. 14, 3. Zach. 2, 9.

109. Hoc autem beneficium Judæo populo ac univerſo Expia-

terrarum orbi per Chriſtum collatum eſſe, non minus certum 22 97
rIa⸗

eſt. quàm duo præcedentia beneficia. Chriſtum enim Expia- ſum

tionem hanc præſtitiſſe & iniquitatem deleviſſe, patet ex va- facta..

ticinio Eſ. 53, 5. 11. Uti enim ob rebekionem noſtram confoſſas
Aℳ, ſic nmib eo iniquitatum noſtrarum causà conquuſſus fuit,
ejuſque vibices nobis ſaluti ſunt, omnibuſque in eum credenti-
bus, quia —2b' Snn Iniquitates eorum bajulavit. Si itaque
cum hiſce conferas Rom. 3, 25. ubi Servator exertè XMασοον
ſeu propitiatorium appellatur, itemque Hebr. 2, 17. 9, 12. r.
Joh. 2, 2. ubi Xανα ſen Expiatio per ipſum facta graphicè
deſcribitur, ut & ſi cum Job. 33, 24. 'nabconferas Hebr.
9, 12. ι¾*d av XÜNασααα 4vsHααεινσι Cognoſces, hujus beneficii
pondus in ultima LXX. Hebdomadum tempora, ſive in æta-
tenm:

tem Chriſti devolvi. Nec non prior ſignificatus vocis deo hic
locum habet, utpote quem reperimus Col. 2, 14. ubi Serva-
tor introducitur éεαοααα, eungens vel delens Chirographum
nobis ſubadverſum, id quod cum voce &αααιπιαnUe eluere vel de-
lere convenit, quo Græcus interpres utitur. Ambo enim vo-
cabula, Chirographo ſeu literarum Inſtrumento applicata, vel
ſignificant literas inunctæ tabulæ cxpungere & exungere, vel de
novo inungere & delere, de quo vid. Theſaurus Henr. Ste-
phani. .“ ʒ
gudei 1I10. Hic verô rurſus malè ſanâ ratione utuntur judæi, dum
male hanc Iniquitatum Expiationem ex intervallo LXX. Hebdoma-
HH dum auferunt & ad prælens exilium applicant, putantes, ſe-
tur. ipſos cxilii toleratione peccata ſua expiare. Verum cùm ipſi
fateantur, delicta ſua nondum deleta eſſe, necdum ſciant,
quando tandem factâ plenariâ expiatione Meſſias exſpectandus
ſit, patet, ipſos abſque omni ratione, contra effatum Angeli,
peccatorum cxpiationem à tempore præſtituto avellere, eo-
que multis annorum centenariis poſteriorem facere. Deinde
nullum delictis ſuis remedium adterre poſſunt, qui ipſi dicunt,
ſe peccata ſua indies augere. Et profectò mente atque fronte
caret Aben Eſra, dum peccatorum menſuram ſimul à Judæis
impleri atque expiari vult, quæ duo ſe inviccm prorſus de-
ſtruunt. Aut enim omnia, quæ v. 24. narrantur, aut nihil
corum ad præſens cxilium referri debet. Si nihil ad exilium
pertinet, de universâà ſententiæ ejus ſtructurà actum eſt. Si
verò omnia ad modernum exilium referenda ſunt, admittere
debet, duo contraria in eodem ſubjeéto, eodem medio atque eodem
tempore fieri, ſcil. peccata à Judæis eodem exilio augeri ſimul
atque expiari. Unde patet, Expiationem peccatorum in Judæis
planè contrarium ſortiri effectum, dum enim alii eam fide ap-
prehendunt, ipſi ſalutem ſibi oblatam repudiant, & ſibi i-
pſis expiationem eam tribuunt, quam Daniel V. 17. 18. ad Dei
miſericordiam & Dominum Meſſiam refert.

.

SEG-

120 DE ExPIATIONE INICUITATIS V. 24. Sect. IV.

—

Guu
bon⸗
tiun
gre
tane
Gam

quo

afi
cOra
Saat
tat
tuut.
nemm
Prila
damer
(al.
dud-
..
8 D
ulor.
ud
1
teran
Koln
W
an
vel
ſen

,

..

Cap. III.

SECTIO V.

.
De AWternæ Juſtitiæ adductione.
111. Enartatione impedimentorum ſalutis, eorumque claſi-
remotionis factæ per tria Beneficia Negativa, ſe- S. 2ian
quuntur tria Beneficia, ut vocant, Poſitva, quibus contraria Ranc-
bona conferuntur, & quæ in locum quaſi ſuccedunt deceden-ſiiva.
tium malorum. In his pariter hic ordo obſervatur, ut pro-
greſſus fiat ab Effetto ad Cauſam, dum duo priora Beneficia,
tanquam effecta, tertium & ultimum cauſam ſuam atque fun- Faßiris
damentum agnoſcunt. Primum autem corum Beneficiorum, Srng.

quod in locum ejectorum malorum ſuccedit, eſt b'poy pae

Fuſtitia Seculorum. Judæi veram & ſalutarem juſtitiam, quæ
coram Deo valet, ignorantes miſerè hæc verba torquent.
Saadjas Gaon nomine æternæ juſtiti? Templum denotari pu- Judæo-
tat, quod utique nemini ſano in mentem unquam venire po- er.
tuit. Alii alia narrant ſomnia. Abarbanel intelligit adductio-tationer
nem Gentium ad fidem Judaicam, quam opinionem refutat
Friſchmuthus in Diſſertationibus aliquoties citatis. Fateor
tamen, Gentium adductionem ad veram & antiquam Judai-
cam, i. e. modernam Chriſtianam fidem, partem facere ad-
ductionis Juſtitiæ Seculorum, etſi eam non exhauriat. Vid.
§. 5y5ͤ. GSlar. Allixius in Epiſtolà de LXX. Hebd. Dan. ex
Bercſchith Rabba citat K. Barachiam, qui nomine uſtitiæ Se-
culorum hôc loco Meſſiam venire aſſerit, iſque ex omnibus
Judæis ſcopum proximè feriiſſe dicendus eſt.
112. Ne autem Judæorum opiniones ruminando tempus †**
teramus, potius diſquirendum eſt de vero Zuſtitiæ Seculorum &
ſenſu. Voci p & d“ duplex in Lexicis datur ſenſus, & αα
vel ſignificat rigeroſam obſervationem tricti juris, quæ in diſtri- H «⸗
butione præamiorum & pœnarum proportionem arithmeticam ſervat, Deo.
vel denotat obſervationem legum PEquitatis & Clementiæ, Priori
ſenſu occurrit vox ax YV. præced. 14. Invigilavit Deus omni
malo nobis (ex lege VY. 11.) inducendo m oαν nam ſuſtus eſt
D Domi-

122 DE TERNA JUSTITIA Sect. V.
Dominus &c. Alteram ſignificationem obtinet Y. præced. 7.
& imprimis v. 16. ubi Daniel orans ait: Domine Pnpax 222
pro multiplici quſtitid tuâ cohibe quæſo iram tuam &c. atque hàc
ratione vocabulum pι eum Græcorum dααοαοονν & Latino-
rum juſtitiâ convenit, quæ voces non jas ſolùm ſed etiam
ADFquitatem & Clementiam innuunt. In Textu autem prior

vocis ſignificatus locum habere nequit, utpote in quo amplis-

Debho-
mäini⸗
bus.

Pn .

G.
ue

ſima beneficia promittuntur, quæ cum rigore Juſtitiæ Dei
Vindicativæ non conſiſtunt, urpote quæ nullum ibi locum
habet, ubi peccata expiata eorumque memoria deleta eſt. Imò

hæc Juſtitia aterna dicitur, at verò in promiſſionibus Dei nun-
quam Dei ſeveritas tanquam æterna proponitur. Exemplo

ſit Ex. 34, 7. ubi Deus iram ſuam tribus quatuorve genera-

tionibus adſtringit, miſericordiam verò ad mille uſque exten-
dit. Hæc perpendens Aben ELſra, hunc locum de Juſtitià Dei
Judæis imminente noluit exponere, quippe quod ei æquo
mitius videbatur: quare adventum Juſtitiæ dixit eſſe ejus oc-
caſum. Si pæ de hominibus uſurpetur, cadem ſignificat Deut.
16, 19. 20. Dan. 4, 24. & præterea tertium admittit ſenſum,
& ſignificat jiuſtificationem, quâ Deus hominem à reatu pec-
cati abſolutum juſtum pronunciat, id quod Hebraicè effertur
praxn juſtificare, juſtum pronunciare 2. Sam. 15, 4. & alibi.
Contrà v'vne eſt reum pronunciare Deut. 25, I. ubi notanda eſt
emphatica Rabbinorum phraſis de Deo uſurpata, quà impium

facere dicitur illum, quem impietatis convincit vel reum pro-

nunciat. Talem loquendi modum citat Menoras Hammaor
L. 1. Cl. 3. P. I. Cc. I. y'b yà meY Db Dane eenee n⸗

Quàm primum quis infra i. e. in terrà ereatur Gubernator, cœ-

litns redditur impius, i. e. Inpius reputatur. Hanc autem ja-
Ritiam homini collatam comitatur Sanbtimonia vitæ & morum,
unde ob arctam duarum harum communionem ambabus no-⸗
men ρ„α vel nps imponitur, ac propterea bona opera utpote
producta ex Sanbtimoniâ, vocantur 7†α nαaρτα Jixtοαοον,

fructus uſtitiæ Phil. 1, II. nec non npos ne germen ſeu viror

Iuſtitiæ, i. e. Santtimoniæ; atqueé ii, qui illa edunt paxn d'& aP-⸗
pellantur, i. c. arberes Juſtitiz ſeu Sanctitatis Eſ. 61, zi 1. .
Xc

rihun
fer⸗
086

Dn
br

ſin
ſ⸗

Cap. III. EsaUE AppuCTIOME V. 24. 123

1 Hæc fuſiùs expoſui, quò in ſequentibus clariùs pateret, quæ-
, nam illarum interpretationum huic loco appriméê conveniat.
haüc 113. Juſtitiæ verò additur Epitheton, ex quo ejus natura
I. & excellentia cognoſcitur, quando vocatur 'poy pax juaſtitia
wum. Soeecculorum ſeu æterna, ex quo attributo patet, humanam Ju-
ot ſtitiam hôc loco excludi & divinam intelligi. De hôc autem
Plis. Epitheto mira nobis narrat Rabbenu Saadja, quem ſuprà LCem-
Deii prlum hic innui velle diximus. Ait ille ma 'po Wae Sgace
dumn. in dn eee enn nen en ee Tnav eD n e n4 jußti.
InOD .D'po n re wee enn der n enn ee Verbis Ad tid.
nu. afferendum juſtitiamsezulorum, intelligiturl emplum, de quo ſoriptum
plo. / 1I. Reg. 8, 13. Fixus locus in quo habitares Secula. T emplum
nett- autem vocatur Secula, reſpeltu habito ad zævum zdis primæ, adl
en. av adis ſecundæ & ad avum adis tertiæ, quæ manebit in Se-
Dei cuala Seeulorum. Miram ſanè & anilem Judæi ſubtilitatem!
o. qui ex eo, quod 'noy Secala pluralis numeri eſt, ac proin-
c. de minimum ternarium numerum complectitur, concludit
Deut. tria intelligi Templa, unum deſtructum, alterum deſtruen-
ſum, dum, & tertium ad Calendas Græcas ædificandum. Doct. Fan.
pec- Jungmannus, ut ſententiam ſuam de LXX. Hebdomadibus e*
Frtur ſalvam videat, contendit, vocem d'boy nequaquam ſignifica-““
alibi. re Aternitatem, eamque phraſi inconditâ vocat ignem illum
chet fatuum, qui interpretes per tot ſecula à vero Oraculi ſenſu ſe-
um duxerit. Vult autem juſtitiam Seculorum ejuſque adductio-
npro. nem eſſe reſtitutionen: Juris, Judiciorum & Magiſtratuum in
maor eam formam, quam inde à b'nv id eſt inde ab antiquis tempo-
ribus obtinuerant. Equidem concedo, vocabulum n'noy eum poy
, Al- ferre ſenſum, ac inde Latinorum adverbium Olim dici quaſi ſgnif-
ein /4. Olam vel Olamim: attamen contendo, eam reſtitutionem Juriso
gtumn, & Juſtitiæ, qualem ipſe vult, non ad tempora Cyri, quod De⸗
vo⸗ ipſe urget, ſed ad ætatem Artaxerxis eſſe referendam, ut ſu-
tpote pra §. 63. probatum eſt. Deinde verum quidem eſt, voca- enen.
voyſe, bulum dov non ſemper aternitatem ſignifieare, ut ex loc. cit. nmelf d.
vinm 1. Reg. 8. item ex Pſ. 23, ult. collato cum Pſ. 61, 5. & paſ-
vyl⸗ ſim aliunde patet; verùm ſæpiſſimè uſurpari de amplo temporis

I. ſpacio, à Deo definito, cujus tamen terminus hominibus ignotus

æe Q2 eſt.

124 DE TFRNA JUSTITITIX Sect. V.
ſt. Præterea dy'n quod adverbialiter uſurpatur, ſæpius ſigni-
Dies ficat ad dies vitæ Ex. 21, 6. qui tamen terminus ſubinde in-
vite. perveniente anno Jubilæo interrumpebatur. Idque non He-
bræis ſoluùm uſitatum eſt, ſed & Latinis, ſecundùm illud Poe-
tæ: Serviet æternum, qui parvo neſeiet uti. Sic Germani utun-
tur phraſi Einer ewigen Gefaͤngniſs / Einer ewigen Sclaverey & c. Sed
6F.I. E tamen pluralis b’ — y præcipuè duplicatus abſolatam & omni-
m,ite modam ADiernitatem plerunque denotat, ut Dan. 2: 44. bis
obſervatur, item Matth. 6, 13. in Oratione Dominicâ, quæ
Deo regnum, potentiam & gloriam tribuit roν νοννναα, in
Secula, i. e. in omnem æternitatem. Nec non Eſ. 26: 4.
Deus vocatur d'noy rupes Seculorum, i. e. æternus. Ple-
runque, inquam, hæc vox abſolutam aternitatem denotat, nam
locum 1. Reg. 8. & quædam alia aliter exponi poſſe, non
qußitia hego. Si itaque hoc beneficium cum tribus præcedentibus
uoemo- Comparemus, Zaſtitia Seculorum eſt jiaſtitia aterna. Tale enim
4 Zter- attributum convenit donis ſalutaribus Dei, ut ipſa æterna ſint
S8 æternum ſortiantur effectum, ut poſtea dicetur. Qu. au-
tem, quâà ratione æterna ſit? an initio careat, an fine, an

utroque? Syrus interpres reſpondet, cam eſſe 1☚2

— Zedho demen Olam, Juſtitiam, qua eſt ab
gterno, h. e. quæ ab æterno electis decreta & in theſauro Dei
quaſi conſervata eſt, iiſque in tempore confertur, ut câ in æter-
num gaudcant, quippe quæ eſt efſectus æternæ )Dιοεα,
Hebr. 9: 12. Evolve Matth. 25: 34. collato Matth. 6: 33.
Nerd 1I14. Hæc autem jaſtitia dicitur adducenda D'ny Nn
Jben- Ad adducendum juſtitiam ſempiternam. Inſanit verò Aben Eſra,
Bis, qui hæc de occaſu junſtitia intelligi vult, phraſin explicans cx
iis locis, ubi Sol dicitur unn occdere, quod tamen verbum
propriè V'enire, & in Hiphil Adducere ſignificat. Hunc cnim
ſentum à ſole, qui æquabili motu quoridie e xv: Xi & redit
(Cita enim verbum hoc verti debet) ad alias res transferre ri-
diculum eſt. Et ſi omnino hoc valeret, tamen ſecundùm

hanc phraſin Juſtitiam non diceres abire vel occidere, ſed redi-
ré.

Cap. III. Eyvsowk AnpnwcCTIONE. V. 24. 125
re. Illud ipſum enim innuit verbum a de Sole adhibitum,
ut clariſſimé evincitur ex Pſ. 19: 7. Ab extremo cœlorum
D eſt Exitas ejus, nnpm &ο Circuitus, reverſio ſeu reditus
ejus eſt ad extremzitates errum. Sic Y. 6. ſol inſtar ſponſi è ta-
bernaculo manè exire dicitur, ac proinde veſperi non abire,
ſed redire. Ita viator, vel etiam incola & domeſticus dicitur
N) KE exiens & veniens, i. e. reſpectu exitus ſui redienzs. Sic
univerſa hominis vita Pſ. 121: 8. & paſſim alibi appellatur
SX ipſius Exire & Redire, ſiquidem homines in orbe pe-
regrini vocantur Pſ. 39: 13. corumque vita peregrinationis
nomen gerit Gen. 47: 9. Inſulſa itaque planè eſt Judæi in-
terpretatio, & ejuſdem valoris, acſi Y. 26. San an ducem ab-
euntem exponere velles, quod ducem advenientem ſignificat.
Imò veròô, ſi præcedens delictorum expiatio & juſtitiæ occaſus
ad unum idemque exilium referantur, hæc hypotheſis denuo
à contradictione liberari nequit, quippe quæ peccata & Juſti-·
tiam ſimul interire ſupponit, quod abſurdum eſt. Ex addu-Tntelt-
tione autem jaſtitiæ patet, hic non poſſe ipſam Dei Juſtitiam Fag,g.
& Clementiam intelligi, utpote qui naturales ſuas perfectio- catis
nes cum homine peccatore communicare nequit. Atqui Juſti-
tia hæc ideò adducenda erat, ut locum deleti reatús in homi-
ne ſuppleret, quod liquet ex præcedentibus, & de Dei juſti-
tia concipi nequit. Cum itaque inde pateat, non intelligi na-
turalem & habitualem, ut loquuntur, Dei Juſtitiam, ex at-
tributo autem æternitatis evincatur, neque talis humanæ Ju-
ſtitiæ mentionem fieri, ſupereſt, ut verbum hôc exponatur
de Zuſtitiaâ illà Relativâ, quæ ex Deo tanquam fonte emergens
hominibus imputatur, atque hâc imputatione confertur. Ea-
