ſo di. viti veriſſimè pronunciant, ODIà Temerarium, illud ſcil.
w. P quo Jeſum proſequuti ſunt, atrocitate ſuâ omnia reliqua fa-
aution. cinora ſuperare, atque veram cauſam eſſe ultimi & atrociſſimi
cipn excidii, quod illorum Reſp. ſubire coacta fuit.
N us Hh 3 246. Ex

4

246 VERX CAusSz Sedct. II.
itia ex 246. Ex hâc radice temerarii & ſerpentini Odii, varii af-
Odioe- fects alii in mentibus Judæorum enati ſunt, fidem in Mes-
nata. ſiam præſentem æquè impedientes. Sed ne nimium excre-
ſcat hæc diſſertatio, reliqua fidei impedimenta, ſeu cauſas in-
”. Credulitatis, ad pauca quædam capita revocabimus. Primum
PER- itaque vitium, quod ex Odio temerario proficiſcitur, eſt
BI4 i 8UPERBIA eique adjunctus Deſpelctus alierum. Phariſæo-
tatis rum ambitio jam ante adventum Chriſti florere cœpit, unde
cauſa. eo tempore, quo Servator munere fungebatur, ſummum
ani⸗ gradum nacta erat, eoque nomine Phariſæi ab ipſo increpan-
nmbitio tur, ut paſſim, ſic præcipuè Matth. 6. & 23. Et quidem
genera (æ.) notatur eorum ambitio & ſtudium gloriæ, quam eleemo-
, ziee. Whas erogantes ſectabantur Matth. 6: 2. de quâà re nonnulli
moſynis. Canones & lepida quædam cxempla cx Thalmude peti poſſunt.
Sed cùm ca maximam partem obſervaverit Wagenſeilius in
Sotâ Gem. 1: 7. §. 4. Lectorem ea, quæ Vir Doctiſt. in hanc

rem congeflit, cum Men. Hamm. L. 3. Cl. 7. P. 2. conferre

in Pro. jubemus. (S.) Ambitio Phariſæorum increpatur, quâ af-
dee Le- fectabant Tαπαι& ατοταπÜο πο Matth. 23: 6. Luc.
141 4: 7. qui corum mores in cenſuram rapiuntur in Men.
Hammaor L. 7. Præfat. exemplo ex Medraſch citato meore
e vn Leen een eee e ee een ee eeee ee in 2
—9 N en dn ee en een ene ee ennn een en
nneee ee e nee ee e den ne Narratur bi-
NRoria de tribus hominibus, qui ad Regem introdutti coram eo conſi-
debant & . Kex eorum ambitionem animadvertens præcepit,
ut Fir ille humilis ſupremum locaum occuparet, Chacham vero
locum medium ſervaret, ſed Naſßi in imum locum concederet,
guem Humilis ille antea obtinuerat. Videte quàm egregiè in il-
lis impletum ſit aureum illud: Id quod Eruditio viæ ſummo ver-
tice attingit, Haumilitas plantâà pedis ſuperat, tantum ſcil. Hu-
in Litu- militas præſtat tumidæ legisperitorum Eruditioni. (y.) Su-
. perbia Phariſæis exprobratur, quàâ titulo KRabbi ſæpius repe-
tito humillimè ſalutari cupiebant Matth. 23: 7. quale incon-
ditum gloriæ ſtudium improbatur in Nedarim cap. p n
atque ſequentia ex eo citantur in Menor. Hammaor Luc. 4.

Cl.

Cap
s
N
4d
jut 6
denyi
raſy
ℳ 0
Deur
plur⸗
Ham
Viter
liis
26
frwol
tarn
rium
runt
tatiob
lare pr
idn
de 3
n
ſar I
uncia
Aqno⸗
lere i
Nalen
Hamt
dei 1r
omtne
Kce
a
R

Cap. VII. INCREDVULITATIS TUDEORIM. 247
Cl. 3. P. Z. C. I. νn Pn en ee ee d ne Danen nen
e ee n enn eden ee e nee en ee ee oe dee
: n en Ranen 1raditur explicatio diéti Deut. 30: 20.
Ad amandum Dominum Deum tuum, ad auſeultandum voci
ejus & ad adharendum ipſi ; quo prohibetur, ne quis dicat:
Seripturæ ſtadio incumbam, ut audiam N ABBI, Thalmudi ope-
ram dabo, qub dignitatem Senioris & locum in conſeſſu Acade-
mico obtineam ; ſèd ut ſtudiis incumbat ex mero amore erga
Deum, quando tum honores ſponte ſequentur &c. Ne veròô
plura addam hujus generis, Lectorem ablegabo ad Men.
Hamm. Luc. 3. Præfat. ubi talium Phariſæorum indoles bre-
viter ſed egregiè depingitur, quæ tamen loca, ſæpisſimè ab
aliis deſcripta, non juvat huc transferre. HM
247. Præcipuè autem (.) eorum Ambitio cernitur cx in lai-
frivolà illa & profanâ audaciâ, quâà legem Dei auſi ſunt non &
tam limitare, quàm in quibuſdam corrigere: & cùm temera-rectione
rium juramentum à Deo interdictum eſſet, ipſi liberum fece-Eegis.
runt legitime jurare per aurum Templi atque munus in al-de jure-
tari oblatum, juramentum verò per Templum ipſum & Al- wento.
tare præſtitum nihil valere juſſerunt Matth. 23: 16. etſſ. Ita
à Deo bonor parentibus exhiberi præcipitur Matth. 15: 4. etfl. Sll
Sed rrab mey men e ben ee ne ee. ene n ee nergaba-
:e en nnn nen eee, ene e enen ee D ne K. Elea-entet.
ſar Matthiæ filius in contrariam abit ſententiam, atque pro-
nunciat: Si parens potum aquæ aà me poſtulet, & occaſio ſit aliud
aliquod præceptum obſervandi, ego bonorem parenti debitum va-
lere jubeo & præceptum illud praſto, quia parens jauxta mecum
praæveptis obligatur. Hæc verba ex Kidduſchin citat Menoras
Hamm. L. J. Cl. S5. P. 2. C. 1. Imò non fufficiebat, verba
Dei traditionibus immutaſſe, ſed inſuper ſibi perſuadebant.
commentis ſuis ſtrictius deberi obſequium, quâm ipſis Dei Placira
præceptis, indeque orta eſt ſententia, quam in Sanhedrin rS
cap. parie n w fol. 88. legimus aeb ee enn en Legie-
:Pin Gravioris momenti ſunt verba * gernnaréwav, legisperi-quiba-
torum, quàm verba ipfius legis. Et ex hac hypotheſi Abhu-autun.
habh L. 2. Cl. I. P. z. C. 2. dicere non dubitavit pxv nn =

75

248 VER CAUS Scect. II.
: ry'ap neTN e 1n 'DN 1 'a in e en Omnibus, quaæ
Magiſtri b. m.] dixerunt in diſſertationibus Allegoricis & MWy-
ſticis, aæqualem fidem debemus, atque legi Moſis M. N. b. m.
Quæ tamen ſententia ab ipſiſſimis Judæis ſanioribus noſtræ
ætatis exploditur atque exſibilatur. Certum itaque eſt, Pha-
riſæorum Ambitionem ætate Chriſti tantam fuiſſe, quanta non
poterat tolerari. Unde nullus miror, eos t'ov oo e-
gum regni cœlorum, jugum nempe ſinceræ humanitatis & hu-
militatis, à Chriſto Matth. 11: 29. oblatum, petulanter at-
que ſuperbè exquuſſiſſe. Conf. Wagenſcilium in Sotà Gem.
3: 11. Hæc crat generalis Phariſæorum Ambitio ex vità &
moribus eorum notiſſima, in quâà recentiores Judæi Majori-
bus non fuerunt inferiores, ita ut incondita eorum Superbia
tandem in proverbium abierit Germanis, qui ſtolidam & in-
frunitam hominis ambitionem, & ut verbo dicam, mendicam
Superbiam, quàâ vilis ac perditæ conditionisshomuncio aliis
longè præſtantioribus ſe anteponit, vocant einen Judenſtoltz.
dn Fa. 248. Sed in ſpecie obſervari poteſt Judæorum Superbia ex
„ Odio in Chriſtum cxorta, cujus varia exempla in Scriptis
zentem Euangelicis proſtant, quæ teſtimonium ferunt, Servatorem
eus. Judæis multis modis fuiſſe contemtum. Notiſſimum eſt, Ju-
na- dæos honorem Doctoribus ſuis debitum ſollicitè obſervare .
Pris d- coſque non honorificis ſolum titulis excipere, ſed reverentiam
iins. eorum cum reverentiâ Dei ferè comparare, ſecundùm tritum
illud b'be nDe e n en Reverentia Magiſtri tui æqualis eſto
yeverentiæ Dei. Etſi autem modeſtieres ex Legisperitis ſub-
Monoris inde Jeſum nomine P'66“ & Aidαοανααπ ſalutaverint, pleri-
ele⸗ que tamen, imò ferè omnes, ipſum Dobtoris titulo indignum
negatur. exiſtimabant, eumque ex contemtu vocabant &ro iſtum,
αριν illum Matth. 13: 55. Luc. 7: 39. Joh. 7: I1I. 19: 241.
& alibi, eandemque appellationem poſt Servatoris obitum
ſervabant, Apoſtolis dicentes Act. 5: 28. Sollicité pracepimus
vohis, ne doceretis à vo »sνοααπ rαταο en nomine illo, acſi no-
men Jeſu eſſet unx Aan à cujus pronunciatione ſibi abſtinen-
dum putabant. Pergunt: Vos ver? Doctrinâ veſtrâ Hieroſo-
ymam impleviſtis, nobiſzne vultis imputare 7° aα ν0ο
7818

,494
H.
voltre⸗
Phu-
4 non
1r.
X hu-
ter K⸗
Genn.
jita &
lipti⸗
petbin

dicams
10 Aus
ſoltz.
bia er
cnitis
Noremn
U
ervale ,
Fentiam
tritum
alirſ
tis ub⸗
. Perr⸗
digoun
19,21.
AWtomn
Cepinu
ch no⸗
bltinel⸗
Hinſ
i
16158 4

& in⸗

TPnen ee e ee een Deeen een ee een me RPe n enn

Cap. VII. INCREDULITATIS JUPDAORUM. 249
*Srg*, ſangninem hejus hominis. IlIlum verò appellandi modum
inter Judæos notam contemts fuiſſe, patet ex Sanhedrin
cap. Ppon f. 99. cujus argumentum citatur in Men. Hamm. L.
4. COl. 4. P. 2. C. I. Dièe tAne 2) 02) dePeSR 'D n n. ) )D
PD Den n eee e ieee ee e en ee een en
Rabth, Zoſeph interrogat: Querſum refertar denominatio iαανα
&c. Keſp. Rabh Papa: Si quis V. gr. dicat: Iſti Magiſtri. Kabkh
Papa ipſe aliquando inconſideranter dixit Iſti Magiſtri, & ſedit
in jejunig, ut injuriam Magiſtris vili hac appellatione illatam
expiaret, quippe quem appellandi modum Gloſſator Meno-
Tæ vocat o en n en phraſin, quaæ oontemtum & dedecus
infert. Mä ?”M
249. Præterea Phariſæi, cùm in Doctrind Chriſti divinâ- Serva-
que fapientiâ nihil invenirent, quod carperent, ex conſortio rie-
ejus, quod cum publicanis & profanis hominibus colebat, ſpeftu
occaſionem capicbant Jeſum deſpiciendi, ſeque ſuamque ſan- bcon-
titatem & munditiem in coœlum uſque efferendi: dum & con-tium.
trario Jeêſum vocabant reXwαναν 1M„οR 2 &ιρτιr+οπιο, pablicano-

Tum & peccatorum ſoctium Matth. 11: 19. non perpendentes,

Meſſiam veniſie in mundum, ut ægrotantes ſanaret, non ve-
r0 juſtos medicinæ non indigentes Matth. 9: 12. Imò hac in
re Judæi propria vineta cedunt. Si enim Servator mundi, ob
conſortium cum peccatoribus pio ſcopo cultum, cenſurâ dignus
eſt, utique R. Chanina & R. Oſia héc in caſu ipſis laudan-
di non erant. At laus illorum prædicatur in Peſachim cap.
S'nbe a y & quidem hôc nomine atque titulo syoxa peee

: a O ee en een Quabd fuerint Sutores in terrâ Iſraeli-
ticâ & in plated meretricum conſoderint, meretricibus calceos

confecerint, & lupanaria intrantes eos cruribus earum adaptave-

attenderent. Quodſi itaque illi, qui victûs acquirendi cauſ
abſque crimine inter meretrices egerunt, omni laude digni
ſunt, utique culpandus non eſt, qui cœtera innocuus, ani-
mas lucrandi cauſà, peccatorum conſortium quæſivit. Ni-

rint ,; neç tamen unquam ocalos elevaverint, ut formam earum

hilominus tamen Servator à Judæis ex odio & ſuperbiaâ non

250 VE RE CAUSE Seét. II.

ſolùm in vitâ ſuâ, ſed in ipſa morte peccatoribus annumera-
tus eſt, in medio latronum cruciſixgus. Conf. Eſ. 53: 9. 12.
& Men. Hamm. L. 1. Cl. 2. P. 3. C. z. nec non 9. ieq. 267.
Faui, 250. Altera contemtũs atque calumniæ occaſto ex Ortu
Pussm. Servatoris deéſumta duplex eſt, atque (1.) Ejus Patriam reſpi-
tus ob cit, (2.) Ejus Parentes & familiam. Quod ad Patriam Ser-
kei- vatoris attinet, natione Zuadæus erat, Ex ſtirpe Davidis Bethle-
hemi natus. Sed quia ſtatim poſt nativitatem cum parenti⸗

bus undâ in Galilæam profectus & Nazarcthi educatus erat,

hinc vulgò Galilans eſſe credebatur, illudque in Ejus igno-
miniam rapuerunt Phariſæi. Certum eſt, ſi quem omiſſo
proprio ipſius nomine à Patriâ denomines, hanc appellatio-
nem ſæpiſſimè probroſam eſſe. Exemplum habes in R. Jo-
hanne, qui de Rabh Cahanà ſuperbé ait 2 on 12) ſinem.
: „'Sn 'Pi Vidiſtin & Rabbini Babylonium illum, quomodo il-
Iudat hominibus ?à de quo dicto Thalmudico plura traduntur
§. 278. Verùm etſi non dubitem Judæos ſubinde Servatorem
per contemtum ſimpliciter vocaſſe Nazarenum vel Galilaum,
gquia tamen abſolutam hanc appellationem in Scriptis Novi
a T. expreſſam non habemus, alia in hanc rem adferam. No-
Sassast; tüum autem eſt ex Joh. 8: 48. Judæos Jeſum ſubinde appel-
tanus., laſſe "o Samaritanum, quod tamen non fecerunt, acſi ipſum
ex Samaritanis oriundum crederent, ſed quia nomen illud,
ob Vatinianum odium, quod Judæis cum Samaritanis inter-
cedebat, communi uſu in numerum reliquorum dicteriorum,
probrorum atque ignominioſarum appellationum receptum
erat. Deinde hoc probrum non tam Nationis erat, quàm Re-

ligionis inter Samaritanos receptæ, quæ admodum corrupta

erat; & divinum cultum aliter inculcabat, quàm Deus Mo-
ſeſque præceperant. Ita quibuſdam nationibus uſu receptum
eſt, eum, quem ignominioſo nomine appellare volunt, no-
⸗“ mine nonſ. nationis ſed religionis ſibi inviæ vocare. Talis in
3 Polonia eſt appellatio Savonum, i. E. religione & profeſſione
Religio- Proteſtantium: & narratur, inter Hiſpanos graviſſimam &
si. vix expiabilem injuriam reputari, ſi aliquem cx iis Luthera-
num appelles. Ita Judæorum ſuperſtitio apud Romanos olim

1’0

Cap. VII. INCREDVULITATIS TUDg0οRWMW. 2 5
in proverbium abit, inter quos Horatius Il. 1. Sat. 5. ait:
Credat Zadans Apella, Won ego. Chriſtiani verò hominem
uſuræ fraudiſque avidam, vel etiam facie, capillis, barbâ,
veſtibuſque deformem, Judæum appellant: Judæi contra .
quem dictis lacerare volunt, vocant "a p's Chriſtianum „ Vel
Propri& Gentilem, non tam Gentem, quàm Religionem in a-
nimo habentes. ”U”MW .
25 1. E contrario 7 cum de Galilais ſermo eſt „ ipſa Gens Galilæi
ejuſque ruſtica præ reliquis inertia intelligitur, quæ ex Ju- à Jude-
dæorum opinione tanta erat, ut etiam legis Doctor ex Gali-Prett.
læd oriundus, coœtera eruditus, ruſticus atque iners habere-
tur, ſeu ut ait Horatius L. 2. S. 1. Kuſticus, abnormis ſa-
biens, craſſaqeee Minerva. Hæc Galilæorum inertia atque
linguæ barbaries, nec non diſcendi incapacitas, notatur in
Eruvin cap. Peyp dvn cx quo ea, quæ in rem noſtram fa-
ciunt, à Buxtorfio in Lex. Thalm. ad vocem -0 excerpta
ſunt, & exinde repeti poſſunt. Hinc factum eſt, ut inter- Stultus
dum in Thalmude Epitheton Stalti addatur Galilæis, & ipſi be:
ſalutentur dpw oi Sezlte Galilze, ut ex Eruvin loco cita- H
to patet. Idem citato exemplo oſtendit Menoras Hamm.
Luc. r. Cl. z. P. 3. C. 1. Ded DrDee eeen ee eien r.
n bene ee e ene ee ie e ene ee in n e
590 R 99 . r eN R T'* K. Joſe Galilæus, in itinere of-
Fendens Berurjam uxorem R. Meir, eam interrogabat: Qud-
nam vid enndum eſt ad oppidum Lad? Keſpondebat iphſi: Eho-
dum Stalte Galilaæe, an neſcis, Sapientes juſſiſſe evitare longam cum
miliere confabnlationem Dicxendum tibi örat breviſſimé: Luor-
Jam ad Lua ?* Etſi itaque Chriſtus abſque dubio Judæis de-
monſtravit, ſe ex ſtirpe Davidis oriundum & Bethlehemi na-
tum eſſe, tamen ex Odio, Superbid & Contemin eum Gali-
læum eſſe urſerunt, quò vulgarem perſuaſionem ſequuti ple-
bi inculcarent; Doctrinam ejus nullius pretii eſſe, cùm ex
Galiea nemo unquam Propheta, nedum Meſſias oriundus ſit
Joh. 7: 41. 52. Imoô cum ex Galilæ, præcipuè & Nazaret,
viX quicquam bom exſpectari queat Joh. 1: 47. Eandem ob
cauſam Nicodemo confeſtim os occluſerunt, ipſi exprobran-
11 2 tes,

2 52 VE RE CAUSZX Sect. II.
tes, ſe Galilæeum eſie, quod probrum ipfi conturbando illa
ætate abundè ſufficere videbatur, quippe tantundem valcbat,
acſi pecus Arcadicum vocaſient. =
Feſus 252. Altera ratio, ob quam Judæi Servatorem habebant
à ude deſpicatum, repetcbatur ex cjus familia & parentibus. Verum
= quidem eſt, eum ex illuſtri ſtemmate Regio prognatum fuiſ-
fami- ſe, attamen ipſius Parentes Davidis ſoboles tum temporis à
liam. tribulibus neglecti, & ab Herodianis oppreſſi, ad vVilem vi-
oſeph tæ conditionem redacti erant. Ad Joſephum quod attinet,

Trivrer qui, svοοναοιειτ, ut putabatur, erat Pater Jeſu Luc. 3: 23

ex illius vitæ genere dedecoris notam Servatori inurere vole-

bant ipſiſſimi ejus cives Galilæi Matth. 13: 55. dum ajunt:

Ob Erés às r ν r ατοvοο, Wonne hic eſt filius ille fa-
bri; (ſive hôc nomine artificem, ſeu opificem, puta fabrum
ferrarium aut lignarium, qualis fuiſſe creditur, ſeu alium
quempiam intelligas) Nonne mater ejus vocatkur Maria? &c.
Vnde itaque hac emnia habet? Atque ita cx ſalutari ejus Do-
Gtrinâ ſcandalum ſibi ſumſerunt. Ubi notandum eſt, tales
Johan- exprobrationes à udæorum moribus alienas non fuiſſe. Te-
nes⸗fi- Prob- B
. ſtimonium feret Bava Mezia cap. boyon nN eoen fol. 85. cu-
a jus hæc verba citat Een Iſrael & Menoras L. 4. Cl. 2. L. 2.
Maci „ .
Babri. C. 4. Ane 'D r8 e nee e en n.dn en 9 R DR N' N
p DeN N n N.. d dee ie ee. eee en ee nn S N
„ 7 . „
Sr a ee ern e e ene een re r Nner . e en ) d
: IDro NADD a n eien en e eenn h
R. Seira ait: Heri veſperi mihi apparuit KR. Joſe R. Chaninc fir
lius, cum quo de varus gloriæ gradibus, quos beati Magiſtri
8 SI!

in Paradiſo obtinent, diſſerui & ipſum interrogavi, à quonam

ipſe proximus eſſet, ſeu juxta quem in Paradiſo tentorium fixe-
rit à Reſp. mihi, juxta K. Johannem. Sed juxta quem K. Jo-
hannes juxta K. Jannaum. R. Zanncgus 4 quonam proximum
gradum habet ?à A K. Chanind. Cuinam R. Chanina latus
audit? R. Chijiæ. Tum dixi: An itaque K. Johannes proxi-
mus a R. Chijâ non eſt? KReſp. mihi: Locum igni ſeintilantem
flammiſque ardentem, talem inquam locum quomodo intrare

poteſt riτovoοο ſρ Fabri filias * Huc nota, patrem R. Johan-

Cap
nis l
dem
loco
ſcilci
6. P
en
etum

IIIS

ſix ſut
Pauln
183
45
lingu⸗
unſſe
mentie
Maxi,
CeN
ſuntis
Mai
buile.
ſetere
trilem
etiamt
taſſe
Ollan
Geis de
Alepon
bene (
trodn
la 3
um eſt
ſtune
Konn
reſpie

Saxi

H. Cap. VII. INCREDUEITATIS LUD ÆοRUM. 253

III nis fuiſte WQaacam Nappacha, ſeu WMaacun Fabram, quod qui-
bat, dem nomen ipſi Proprium fuiſie poteſt, attamen, quia hôc

loco de R. Johanne per contemtum ufurpatur, ſentum ad-

t ſciſcit Appellativum. Cont. Wagenſeilii Sota Miſn. 5. 1. §.

un 6. Deinde veriſimile eſt, Iſaacum patrem K. Johannis no- Legiſße:
ſuik. men eno Fabr accepiſle ab opificio fabrili, quod cxerccbat, non
i544 etiamſi legis Doctor erat. Simile enim exemplum habe- fces.
V. mus loco §. 249. ex Peſachim citato, ubi R. Chanina & O-
et, . ſia ſutores dicuntur fuiſſe. Pari ratione Petrus piſcator, atque
3 Peanles ſimul Legiſperitus erat & αανονποαι , ut legimus Act.
le. 18: 3. L
uut: 253. Ne autem Matrem Jeſu ab omni nævo immunem re- don
le. linqucrent Judæi, cam comtricem ſeu ornatricem mulierum ihe
Nun . friufle tradunt. Verum eſt, alicujus Mariæ in Thalmudetradi.
lumn mentionem fieri, camque in Sabbath fol. 104. p. 2. vocaritur.
„KA. den nee denn Sr in Chagigâ fol. 4. p. 2. &* We n
Do. Mariam oypnantem apillos mulierum, Pront hæc loca ad radi-
lals Ccem 274 Citantur à Buxtorfio in Lex. Thalm. Sed circum-
Je- ſtantiæ ibi locorum occurrentes credere verant, Judæorum
Magiſtros hæc ſcribentes B. Servatoris Matrem in animo ha-
er buiſle. Attamen ſequentium temporum Judæi pro certo aſ-
2. ſerere non dubitarunt, B. Virginem Mariam fuiſie nonan Com-
ngs tricem, idque in Tholedos Jeſchu exertè traditur. Verum
etiamſi certum ſit, B. Mariam parcè ac duriter vitam ſuſten-
72

taſſe, nec dedecori eſſe queat, honeſtis ofhiciis, mulieribus
V ornandis præſtitis, victum acquiſiviſie; ctiamſi quoque à Ju-
e f⸗ dæis tale vitæ genus in honore haberi debeat, utpote qui in

N N

glhtt allegoriis ſuis Deum ipſum dicunt Evam ornaſie, camque
lonam bene comtam cum ſaltu & tripudio ad Adamum ſponſum in-
fet troduxiſic, ut videre eſt ex nrsn rsx ad Gen. 2. Tamen, Orige
½ quia à fide dignis auctoribus hc de re nihil memoriæ prodi- Pujas
inuumg tum eſt, contendo, aut recentiores Judæos & contemtu Chri-bulæ
ſtianæ religionis hanc fabulam ex ingenio ſuo effinxiſſe, aut,
grort⸗ ſi omnino veteres Thalmudiſtlæ B. Virginem in citatis locis
ntenn reſpiciunt, cos commentum hoc fortè hauſiſſe ex nomine
,o Aatia MWaggalene, quam ante converſionem fuiſſe peccatri-

. ohur.

Ii 3 cem »„
nis⸗

254 VERA CAusE Sect. II.
cem, i. c. ſtylo Hebræorum merctricem, in Novo T. exertè
memoriæ proditur. Hanc itaque Mariam Magdalenam Ju-
dæi fortè putarunt dictam eſſe onnn b'nb vel nonen dee WMa-
riam Megadla ſeu Megaddeleth, i. c. Comtricem, eamque per-
peram cum B. Virgine Maria confuderunt. “
Parn. 254. Sed quicquid tandem fit, inopia parentum Jeſu divi-
10. næ eorum proli ignominiæ eiſe nequit, quemadmodum Meſ-
4 gau, ſiæ dedecori non eſt, ſi dicas, ejus conſanguineos fuiſſe infi-
„ deles, eumque Majoribus uſum effe partem quidem piis,
nen eſt. partem verò profanis, idololatris, veneficis, bipedumque
atque quadrupedum nequifſimis. Præſertim cùm Jeſus ſpon-
te & noſtri cauſà ſe forma ſervi induerit, Regemque Zionis
inopem deceat naſci ex familia quidem Regiâ, ſed inope opi-

liberorum piorum parentum exiſtimationi nihil decedt, ſi
quum ferre velis judicium. Sed Judæi hôc in caſu ſemper
curioſiores & æquo plus iolliciti fuerunt, id quod liquet ex
Jud. 18: 30. ubi Jonathan filius Gerſomi Moſis nepos cum
poſteris ſuis, contra Dei interdictum, peregrinæ Danitarum
ſuperſtitionis Sacerdos fuiſſe legitur. Sed Maſoretæ, quia
illud Molſi ignominiæ eſſe putabant, 3 fſuſpenſum irrepere
juſſerunt, atque nomen mvud Moſe mutarunt in w Me-

Fud. 18:
30

Akct. 13: Fr& ecxemplum habemus Act. 13: 6. ubi Elymas Magus dici-
6. tur habuiſſe nomen ye 9a Baplygoν Barſeſus, Illudque no-

ejus loco habet Soas — Bar Sumo. Germanica au⸗

tem Verſio, Vulgatum iequuta, illud nominis mutavit in Bar
Jen ſen Barſehu, acſi Græcè ſcriptum eſtet Baelnev. Qui error
procul dubio aliunde ortus non eſt, quam quia antiquiores
Chriſtiani ſibi perſuadebant, id Servatori dedecori eſſe, ſi im-
, pius ille Magus idem cum ipſo nomen gereret. Quàâ ratione
Philippus (G recté meminmi) alicui perditi ingenii homini, idem
ſeeum nomen habenti, dixiſſe fertur: Anm nomen muta, aut

buſque deftitutã. Sic quoque Majorum impietas poſteris
corum ignominiæ eſie nequit, quemadmodum ex profanitate

naße, acſi Jonathan ille Menaſſis nepos diceretur. Simile fe-

men in omnibus ferè verſionibus fervatur, niſi quòd Syrus

(CA

art
gn de
251
Qxor
Alios
ſuleip
inpr
1s O
elt„
exere
gelic⸗
Dei
jebus
ficli
Chere
er. 5

Plebe,

min
nt
les R.
LEe
moris
ex ilt
pmute
in P
Jaln
Alis
am 4
N

.

iiota,
1 Gal

Mel.
ſpon.
Lons
ſteris
gitate⸗
t, 1
eimpe
net e
8 CllIII
tarum
Ga
repere
9 M.
nlle ſe⸗
dici.
le o⸗
Syrus
iea 4⸗
n .
etror
iores
ſiitn.
fatlon
,iden
14, ℳ
no⸗

Cap. VII. INChRERDULTTATIS TUDAORUIM. 255
mores. Hæc de primo malo Judæorum aflectu, cx Odio er-
ga Servatorem orto, dicta ſufficiant.

255. Alterum vitium, ſeu alter aflectus malus ex Odio Ju- Cauſa
dæorum temerario exortus, eſt IN VIDIA erga Chriſtum & mnerede-
alios, quæ impedivit, quò minus Judæi fidem Chriſtianam Forek
Sed cùm ex Odio & contemtu Phariſæorum, DIAd.

fuſciperent.
in præcedentibus deſcripto, eorum Invidia erga Chriſtum ſa-
tis conſpicua ſit, hic nobis ea tantum Invidia conſideranda
eſt, quam Judæorum Doctores erga alios præter Chriſtum
exercuerunt eo fine & ſcopo, ut eorum animos à fide Euan-
gelicà averterent.

rebus veram religionem ſpectantibus erudirent, ac proinde

officii eorum erat, ut inter primos jugum Euangelicum ſus-bem.

ciperent. Sed longéè aliter res cecidit, ut patet ex vaticinio
Jer. 5: 4. 5. ubi Meſſias hæc ait: Omnino pauperes ſunt ille
plebeji & inſipientes ' wen en e Weſeiunt enimn viam Do-
mini & jus Dei ſui, Adibo proceres & alloquar eos, illi enim no-
runt viam Domini & jus Dei ſui. Veruntamen illi unanimiter
fregerunt jngum & vinenla ruperunt. Scil. Doctores & Proce-
res Reip. Judaicæ nonſolum ipſi veritatem rejiciebant, ſed
ætate Chriſti eorum malitia adeò proceſterat, ut plebem a-
moris loco acerrimà Invidiâ proſequerentur, id quod liquet

ex illorum ipſorum verbis Joh. 7: 49. ½ α½ν ν n Foh;:

ird&οαον ο,„ riI αααισατιο α, Plebs Aſta, qua legem ne- 59:
ſcit, maledicta eſt. Verùm cùm ea, quæ ad Odium eorum
in plebem notari ſolent ex ipſis judæorum ſcriptis, excerpta
jam ſint à Wagenſeilio in Sotà Gem. 3: 8. §. 2. & paſſim ab
aliis, dictis nihil addam, præter unicam ſententiam horren-
dam ſané & lividam, attamen ridiculam, quam ex Peſachim
cap. panm mos fol. 49. cxcerptam habet Een Iſrael & Menor.
Hamm. Luc. 4. Epil. "peon 'a Dr n en d e de
n en n ee e ereen e nen e n Deen renn re
ee e 5 K. Eleaſar ait: Licitum e,ſt virum plebejum
idiotam diſeindere in ipſo feſto Expiationis, & quidem ſi incidat
in Sabbatam , quando feſtum illud tanto maſore religione &
H cir⸗=

Doctores Judæorum eum in finem plebi lavidis

à Deo præfecti erant, ut eam Patrum inſtar diligerent, & in Pbhavi-
2 „ . ſæorunz

35 6 VERA CAUSYX Sect. II.
circumſpectione celebratur. Regeſſerunt ei diſcipuli ejus: Rab-
bi, dic quæſo, Licitum eſt eum maltare. KReſpondit illis: Haæc,
nempe mactatio, abſque Beracha non ſit, ideôque æquo mi-
tius eſt, ſi mactandus dicatur plebejus; illi vero difruptioni
Beracha non annectitur. Cui nota eſt reverentia & religio,
quàâ Judæi diem Expiationis & Sabbatum obſervari volunt,
ille facilé crudele Doctorum Judaicorum odium erga plebem
in citato Thalmudis dicto deprehendet. Hæc generalis corum
invidia erat. L
256. In ſpecie verò, ſi invidiam Phariſæorum confdere-
W 15, quatenus reſpeétum habet ad fidem Euangelicam, ob-
fdem in ſervamus, eos omnem moviſſe lapidem, quo ſalutaris Doctri-
Sbri- næ cognitionem populo extorquerent. Ubi enim Odio habes
Rowd, aliquem ejuſque Doctrinam, aliorum cum eâà conſenſus, &
diſſenſus à tuà opinione tibi injurius videtur, & hinc oritur
lividus ille & turpiſſimus Invidiæ aflectus, quo aliis earum
rerum uſum invidemus, quibus ipk ex malevolo animi affe-
an Qu & Odio frui non poſtiumus. Hæc verò Phariſæorum In-
quàm ſuppreſſione Scripturæ Propheticæ & veræ cognitionis

Theologicæ. Imèô callide. Dum enim oracula divina de
vero Meſſiâ edita obſcurabantur, & omni peregrino fuco un-
dequâque oblinebantur, eo ipſo plebi ſubtrahebatur unicum
illud & certiſſinum medium, cujus ductu veram Fidem am-
plecti poterat. Lex pædagogus in Chriſtum furripiebatur,
lucerna verbi Prophetici exſtinguebatur, ac ita cœci unà cum
ducibus cœcis in eandem foveam incidebant. Itaque etiamſi
varia habeamus præcepta, quibus Scripturam ſcrutari jube-
mur, nonfſolum à Chriſto & Apoſtolis Joh. 5: 39. (Spsνατα
7 ρανυ & alibi edita, ſed etiam à Judæis ubique ferè in-
culcata; etſi quoque Act. 17: I1. exemplum habeamus in
Bercenſibus, qui Scripturam ſcrutantes indies profectús facie-
bant in verà fide, quia nempe éνρIUéρο nobiliores erant cœ-
Phari- teris atque ingenio magis ingenuo. Etſi, inquam, hæc ita

ei Cla- ſe habeant; tamen Phariſæi, ſervilis & deſperatæ indolis ho-

vibus . . .
abe, mincs, longè aliud inſtitutum ſequebantur, dum Clave ſu-

ritke⸗

vidia nullo meliore medio ſcopum ſuum poterat obtinere,

Siraz
IN

aler,

.
ARab.
Hec,
d mi⸗
prioni
igio,
lunt,
eben
Otum

idere⸗
ob.
oltt⸗
habes
3, &
oritur
earun
l ale⸗
n Iy.
Inere,
cionis
ina Ee
(0 Uh⸗
nicurn
n am⸗
Htur,
cu
etitoſi
jube.
e
us I
ſcie⸗
t C
nxc it

Dlis o⸗

/,
.

Oap. VII. INcREDULITATIS TUDZORUIM. 257
risdictionis abutentes, Clavem Scientiæ ſibi concreditam occul-

tabant, & ipſi regnum cœlorum non ingredientes, aliis in-

greſium invidebant & præcludebant, imo proſelytos, quos
lalutari doctrinà imbuere debuiſſent, ſe ipſis duplo pejores ef-
ficiebant, de quo Servator conqueritur Matth. 23: 13. 15.
Luc. 11: 52. Eadem recentiorum Judæorum indoles eſt, ut
Patet ex Men. Hamm. L. 4. Cl. 3. P. 3. Optimè autem illos
calluiſie artem occultandi claves, vel ex eo patet, quia ipſas
tantæ immerſerunt obfſcuritati, ut eas prorſus amiſerint, at-
que neſciant, ex quonam angulo ſint repetendæ, ut ſuprà §.
239. dietum cſtt.

257. Cùm autem univerſam Scripturam Propheticam ubi- Vaaæi
que Jeſum Meſſiam exhibere deprehenderent, plebi nonſo- gute .
lum ſurripiebant verum ſenſum oraculorum, quæ de Meſſia e in ter-
generatim agunt, ſed potiſſimum illos oflendebant loca, quæ minum

adventum Meſſiæ certo atque definito tempori adſtringunt, Welie.

& quidem ipfſiſſimo illi temporis articulo, quo Chriſtus Je-
ſus munus Mediatorium obire cœpit, ut ex totâà Diſſertatio-
ne præcedente manifeſtum eſt. Hic verô ipſis hærebat aqua.
Hic fufficiente & ſatis idoneo fuco deſtituebantur. Quare,
ut nodum eò faciliùs ſecarent, hac in cauſaà Diſcipulis ſuis
omni planè Scripturæ ſcrutatione interdixerunt, omnia ma-
la iis minitantes, qui contrarium agerent. Luculentum huic
rei teſtimonium peti poteſt ex Sanhedrin cap. pun fol. 97. ubi
hæc legimus α pN rn n ee e dee e PPO n Nn
vre n eee ee, S'N6 eie e er men ee
dan de Nn ede e en LQais ſenſus eſt dilti Hab. 2: 3. Adhuc
viſio durat ad præſtitutum uſque tempus, rio & ad finem ad-
Pirans, vel præſtituto tempore exſpirante, non fallet even-
tum ? K. Samnel Nachmanides R. Zohannem dixiſ ait : Hic
ejus ſenſus eſt non Inflentur oſa eorum, i. e. intumeſcant, vel
ut Lipmannus phraſin explicat in Nizzachon dæraa ova non
ſubdito igni inextincto in inferno exſuffletur anima eorum, qui
computant terminos temporis adventui Meſſiæ præfixi, qui a-
iunt: Cum terminus adſit, & tamen Meſſias non venerit, in
poſterum nunquam veniet. Verum ewſpetta Kc. Hic Judæi,
K ut

25 G VERE CAuSE Sect. II.

ut vides, exſpectare & ſperare jubent, ubi ſpei nihil reliquum
eſt. Si enim elapſo termino Meſſias non venit, utique nulla
dari poteſt ratio, quare in poſterum venturus ſit, cum tem-
pus elapſum recuperari nequeat. Aut enim verax eſt de Meſ-
ſià promiſſio, aut mendax. Si Vn mendax ſit, fruſtra ejus
adventus exſpectatur; ſin verax fit, co tempore impleta eſt,
quo Deus eam impletum iri prædixit, nempe tempore Jeſu
Chriſti. Quare Judæi aut ab omni omnino horum dictorum
indagine abftinere debent, aut concedere, Meſfiam, ſi non-
dum venit, nunquam eſſe venturum. Ex dictis illuſtrari
poteſt memorabilis locus, qui legitur 2. P. 3: 4. Alia hujus
generis præcepta, quibus Judæi diſcipulos ſuos à Propheta-
rum indagine arcent, petita ex Peſachim, Bereſchis Rabba,
Maimonide & Abarbanele, adducit Friſchmuthus in laudatis
ſubinde Diſſertationibus.
Me, 258. Sufficere poſſet Judæis, hæc ex ingenio ſuo effinxis-
cum ſe, lſed impia corum amentia eſt, dum Deum ipſum in par-
vele tes ſuas pertrahere volunt, acſi Deus vaticinia obſcurari & ter-
FPagunt, minim Meſſiæ hominum oculis atque indagini ſubtrahi vel-
let. In hanc rem ex Megillà cap. 1. init. notari poſſunt, quæ
Magiſtri de Paraphraſte Jonathane ben Thiel narrant. Sc. cùm
ille paraphraſin in Prophetas cdidiſſet, eum leviter & amicè
à Deo increpatum eſſe volunt, quod arcana Dei manifeſta fe-
ciſſet. Sequitur b nne n de Dhn 92o9 va
:rrue P in e en e e n d Porrò in Pecen, volebat e-
dere Paraphraſin in Hagiographa, ſed oraculum o&œlo delapſun
ipſ dixit: Saßiciat tibi Prophetas illuſtraſſe. Quanam ratio?
nia in ilis, nempe Hagiographis, exſtat Terminus Meſſiæ.
Stulta ſanè hæc eſt perſuaſio, Deum mortalibus uſum earum
rerum invidere, quas ipſe revelavit, ut iis uſui eſſent. Cum-
que verbum Propheticum lucis inſtar ſit in loco caliginoſo,
& vaticinia atque ſigna clariſſima adyventùs Meſtiæ contineat,
abſurdum eſt dicere, Deum illam lucem ſimul accendiſſe &
ſub modio recondidiſie, ejaſque ſplendorem mortalibus invi-
diſſe.
ExOdi 259. Tertium vitium ex malà Odie radice enatum eſt

Cap
PER
1gens
es
ta in
null
uſgu⸗
centi⸗
1tque
W
Tiſſim
Phunt
lbbus
ſane
jorenn
Niis 0
60 ſ0
Tiſſim
Ad it
2.)
Primis
on v
anken,
imte⸗
Mina
derim,
etup/
Lener
fuangt
Unive
ttiafn
iut, 4
Mch
L
dEo
dltnn
pian

.

um
nulla
tem⸗
Mel⸗

eſes
eſt,
okutm
non⸗
ſtrari
hujus
pheti⸗
abba,
udatis

nwis⸗
in par⸗
& tek⸗
n Vel⸗
, Auæ
Ce CUN
. nncè
la ke⸗
5.
Mbat t⸗
Aapſani
, ratie
Maſi
n earunm
CNo⸗
ginolo,
Oneat,
Cige
us inn

Cap. VII. INCREPDULITATIS JUDEORUM, 259
PERTINACIA, quæ in mentibus Judæorum altas radices enata
agens, fidei Euangelicæ grande ſcandalum objecit. Ubi enim 1R,
Boctrinam aliquam ejuſque patronos Odie habes, exinde tan- CI4
ta in mentem invehuntur præjudicia, quanta nullà ratione caaſa
nulliſque cuneis infringi poſſunt, iiſque judicium hominis eò siat.
uſque abripitur, ut quantò major contrariæ Doctrinæ evi-
dentia eſt, tanto majora incrementa capiat Invidia & Odium:
atque inde enaſcitur cœcus ille abſurduique affectus PERTI-
NACIE, quæ nullis cedit demonſtrationibus, vel eviden-
tiſſimis. Cùm vero teſtimonia, quæ ex ſenſibus petuntur,
phantaſiæ ſe quàm altiſſimèe imprimant, præſertim ſi cum ta-
libus agas, qui peſſimis præjudiciis & affectibus occupati,
ſanæ rationis uſum amiſerunt; inde fit, ut Pertinacia vix ma-
jorem gradum nanciſci queat, quàm ubi ſe ſenſuum teſtimo-
niis opponit. Talis vero Pertinaciæ reos eſſe Judæos, vel ex Perti-
eo ſolo patet, quia à ſe impetrare non potuerunt, ut eviden- wnt;
tiſſimis Doctrinæ demonſtrationibus, divinis puta miraculis, cnla.
ad latam palmam uſque cederent. Hinc Servator Joh. 15: 22.
24. Judæorum Pertinaciam, nonſolum erga Doctrinam ſed im-
primis erga Miracula ſua, in cenſuram vocat, inquiens: Sz
non venißem & all illos loquutus eſſem, pevcato carerent, nunc
anutem nihil habent, quod peccatis ſuis obtendant. Rurſus: Se
inter ipſos non edidißem miraculoſa illa opera, quæ nemo alins
unquam patnavit, peccato carerent. Nune verb, etiamſi ea vi-
derunt, tamen me & Patrem meum oderunt. Iäqgue ut imple-
retur dictum: Oderunt me temerè. Vides hinc ex radice Odi⸗
temerarii enaſei Pertinaciam, quæ nec Dottrinz cedit, nec
frangitur Miratulis. Hoc autem vitium ætate Chriſti adeò Ejasrei
univerſale fuit, ut nonſolum Judæi Hieroſolymitani, Verürmn Eierne
etiam Galilæi ipſi, illique præcipuè, ejus criminis rei agan- igu-
tur, atque eo ipſo impis Ninevitis, Lyriis & Sidoniis, imò præci-
ipfiſſimis Soedoemæis, fuerint deteriores. Vid: Matth. 11: 20. ?u.
Luc. 10: 12. & alia loca quamplurima. Ut autem hæc Ju-
dæorum Pertinacia erga miracula tantôò ſit evidentior, (1.)
eorum ſententiam & judicium de miraculis in genere indaga-
bimus. (2.) Inquiremus, quonam animo miracula Chriſti cx⸗
cipiant & exceperint. Kk z 260.

260 VERE CAUSZEæ Seck. II.
mdi. 260. Dum in Oudiciun Zudaorum inquirimus quod de mi-
n, aAcklis in genere ferunt, diuturnâ atque operoſâà indagine non
aneli, indigemus. Unus enim pro omnibus reſpondet Abarbanel
de Mira in fine Lractatüs Miphalos Elohim Serm. 10. Cc. 8. 9. & ſeqꝗq.
ralette. In his Abarbanel ſuppomit (æ.) ie no dee ee wee.
5 ope De e ene ee, n en en ee eee e
, Miracula neceſarib non eſe fato, ſed a cauſa eftci =
nit, mi- A. eſſe ex fato, ſed a cauſa eficiente ra
racula tionali, quia omnia deprehenduntur certam habere ſcopum. Quod
