nis Imperatoribus militibus Draconem volitantem præferri
juſſiſſe, ut ex Columnâ Trajani manifeſtum eſt, de an
Draconibus clariùs eſſet loquutus. Attamen ex dictis patet,
noſtram explicationem etiam doctiſſimi Judæi calculo pro-

SECTIO III.

UlItima totias oraculi verba explicat, quæ Terminum continent
G& Moederamen prafiniti Excidii.

216. Juin verba, quæ univerſi oraculi clauſula ſunt,
W☛N& ultima præced. verſiculi reſpiciunt, ſunt ſe-
quentia nne 9y nn drenn en en Et aſque ad conſummatia-
nens, & quidem determinatan, effundetur in deſolatum.

tat, hôc vocabulo Judæorum depingi aραoöον οορäatem &
ſRuporem, quemadmodum fuprà voce yeo eorum A'οναοας &
rebellio fuerat indicata. Poſterior ſenſus Scripturæ magis fa-
miliaris eſt, & tum ppw vel deſolantem ſignificat Activè, ut
Dan. 8: 13. 12: I1. coll. 11: 31. vel Paſſivè erbum, deſola-
tam & dereliéttum Eſ. 54: I. Thren. 1: 4. 16. 3: II. Un-
de Lutherus noſter vocem hanc Paſſivè & Abſtractè vertit
Deſolationem, Verwuͤſtung / procul dubiò reſpiciens præceden-
tem vocem movz quæ eum in modum vertenda eſt. Ad nos
quod attinet, nulli dubitamus pw ceſſe Paſſivum ab Activo
p & ut hoc Vaſtatorem ſeu deſolantem ſignificat, ſic illud
ſignificare Eaſtatum & deſolatun, & höc nomine venire vel
Rem-

Vo- Spi
cabulum npo duplicem admittit ſignificationem, vel ſtuporis Delola-
vel doſolationis. Briorem ſenſum urget Celeb. Coccejus & pu-us:

eſfundi.

2I6 DE ExCIDII TERMINO Sect. III.

Rempublicam Judaicam in ſingulari, vel potius in plurali eos,
quos Reſpublica Judaica vocat bppv "aa Eilios meos perditos &
derelictos Thren. 1: 16. ſc. incolas Jjudææ, quales crant ipſis-
ſimis excidii & proximè ſequentibus temporibus.
217. Huic vocabulo juncta radix Jna fundendi ſenſum ha-
bet, atque pro variis Subjectis variè cxplicatur. Adhibito e-
nim hôc vocabulo metalla dicuntur fundi Ez. 22: 20. 2 I. 22:.
24: 11. & alibi. Pariter hôc vocabulo lac ex uberibus &
pluvia & nubibus dicitur deftillare, Job. 10: 10. Ex. 9: 33.
2. Sam. 21: 10. Cùm autem höc loco Verbum hoc Nomi-
nativo careat, ellipſis haud dubiè ex præcedentibus ſupplen-

da eſt, & quidem, ut allegoria ſervetur, cx verbis Y. 26.

—2
Exci-
Kium.

vn Et finis ejus erit in diluvio. Unde patet verbum Ina
hôc loco ſignificare efafionem impetu faltam, quomodo hæc
vox uſurpatur 2. Chron. 12: 7. 34: 25. Jer. 7: 20. 44: 6.
& qualis effuſio deſcribitur Nah. 1: 6. Quis Nabit adverſus
indignationem ejus? & quis feret excandeſoentiam iræ ejus? Fu-
ror ejus v&o Don; ſe effundit vel erumpit inſtar ignis (Metapho-
rà deſumtaâ ab erumpente candente metallo vel igni ſulphu-
reo) & rupes eo confringuntur. Eodem ſenſu in præcedente
Dan. 9: 11. legitur inmn & effuſa eſt in nos execratio & jura-
mentum ſeriptum in lege Moſis. Atque ſic in præcedd. memo-
ratum diluvium bellicum his verbis dicitur inundare & effundi
in deſolatum, vel in deſolatos & derelictos terræ incolas, ut
ſuprà rem expoſuit R. Samuel Valerius §. 15. Syrus vertit

... LL. Thethniach quieſtet, ſeu immorabitur deſolato, at-

que ita radicem na Nathach videtur confudiſſe cum præce-
dente Inn Chatach, quam eodem modo vertit. Attamen hæc
verſio convenit cum dicto Pauli 1. Th. 2: 16. 18α0ε
i7' Aντπ eis r6Xο, Supervenit & immanet illis ira ad finem
uſque.
218. Id ipſum eſt, quod in Textu dicitur do ny quando
Terminus additur, quouſque ſe extenſura ſit illius Inundatio-
nis effuſio, ſc. aſque ad conſummationem & finem. LXX. ita

Vertunt: 20 r7 oνντρααον ααριου r/oſque ad conſunsmationene

teng⸗

te⸗/
lan

lre
cu
dan
n
llu
rat⸗

Cap. V. ET MonEAMINE Y. 27. 217
temporis, acſi 1on ſignificaret finem intervalli temporis, cùm
tamen hæc vox denotet ultimum rei pereuntis articulum, ejus
excidium & internecionem Am. 9: S5. præcipuè conjunctuùm
cum voce pon, ut videmus Eſ. 10: 22. 23. 28: 22. & alibi.

Samuel Valerio vocabulum pom cxplicat, acſi radicem v p
haberet, de induétione aratri factâ urbibus, quas nunquam in- geere-
ſtaurari volumus, reſpeéctu habito ad Mich. 3: 12. jnx um,

venn Zion funditus exſtirpabitur, ſolo æquabitur, inducto a-
ratro in agrum onvertetur: quod Michæ vaticinium allegatur

Jer. 26: 18. Verum ut vocem ſuprà g. 19 1. explicamus, pna

ſenſum habet decidendi, decernendi & determinandi, ut liquet
ex Ef. 10: 22. ubi ppn p'be eſt excidium primò decretum,
deinde determinatum & circumſeriptum, quo ipſo denotatur
temperamentum aliquod, quod additur illi excidio, ne mo-
dum excedat. Propterea l. c. vocatur pax we pP ſro con-
Jamtio circumſeripta & temperata, inundatio clementie, quæ
verba cum hôc noſtro Danielis loco per omnia conveniunt,
utpote in quo innuitur, diluvium illud bellicum tamdiu ef-
fuſum iri in deſolatum, uſque quò excidium Judaicum, ad-
dito certò aliquo moderamine, ad finem perduétum ſit, ut
ſuprà monuimus. Idem habemus Dan. II: 36. Conjunctio
autem Copulativa "eundem h. l. ſenſum habet, quem §. 152.
ad Y. 25. fuſé probavimus, & exponitur Et quidem, nempe
Vſque ad conſummationem ſeu excidium, Et quidem determina-
zum, vel ſimpliciter Vſque ad conſummationem determinatam.
Ut ita totius enunciationis ſenſus ſit: Vſque ad excidium, &
quidem determinatum & temperatum, diluvium illud bellicum
ſe effundet in deſolatos. Atque ita finis, ſcopus & terminus il-
lius diluvii eſt non excidium, quemadmodum paſſim in Scri-
pturâà S. hæc duo, nos excidium & bv diluvium, conjuncta
videmus, puta Eſ. 1C: 22. Am. 9: 5. Nah. 1: 8.

219. Hinc facilè colligitur, quid hæc ultima verba ſibi Senſus

velint. Sunt qui putant, iis innui perpetuam ſolitudinem veréo⸗
1 E a.

Hieroſolymæ & Reipublicæ Judaicæ, nunquam reſtituendæ.
Verum equidem eſt, & ex Scripturâ atque naturà Oecono-
miæ Novæ liquet, nunquam in poſterum talem Rempubli-
Ee cam,

218 DE ExXxCIDII TERMINO Seéck. III.

cam, talem Urbem, tale Templum, talemque cultum in-
ſtauratum iri, qualia bæc erant tempore Servatoris & ante
ejus ætatem, ur Celeb. Goccejus ad hæc ultima Archangeli
verba monet. Artamen id ipſum in Textu non dicitur, ut-
pote cujus vaticinium non excedit ſecundi templi excidium,
Bellum atque indicat (1.) Tum fore belli finem, cùm deſolatio Reipu-
ei blicæ Judaicæ fuerit completa. Et hinc patet, quis ſenſus
*"ſit ultimorum verborum vVerfüs præced. 26. quibus Urbs de-
dinm. ſolationibus decreta eſſe dicitur aſque ad finem belli. Scil. ſi
hanc ſententiam convertamus, habebimus ipſiſſimam Clau-
ſulam totius vaticimi, nempe bellam, ſeu diluvium illud bel-
licum, duraturum eſſe, uſque qub decreta deſolatio complemen-
tm ſuum ſortita ſit, ac proinde duratio deſolationum uſque ad
finem belli eſt duratio belli uſque ad finem & complementum
Exci- deſolationum. (11.) Cùm excidium hoc, ut §. præced. cvi-
en E Gtum eſt, nonſolum decretum eſſe dicatur, ſed ſimul de-
& tem. terminatum & certis limitibus oircumſeriptum, non ab re fore
Herasur, Exiſtimamus, ſi ſenſum hujus ultimæ verborum periodi altiùs
repetamus, & conferamus ca, quæ dicuntur Eſ. 10: 20. 21.
22. 23. atque repetuntur Rom. 9: 27. Nempe Textus exci-
dium, quod Judæis imminebat, limitat illudque vocat nxnn nn
Excidium, & quidem determinatum certoque moderamine cir-
cumſcriptum, quo innuitur, illud excidium adeò univer-
ſale non fore, quin ex innumero Judæorum pereuntium nu-
mero remaneat &ν quin inquam remaneant veliquie aliquæ,
quæ ad Deum convertantur. Atque hôc nomine & titulo Ex-

cidium illud vocari, p'n pbn Excidium certis limitibus cir-

cumſoriptum & benignitate temperatam, Patet ex loco cit. Eſ.
10. cujus hæc verba allegantur Rom. 9. Si numerus Wraeli-
tarum ſit inſtan anenæz maris, aατn⅜οναι 2eſidunm ſervahi-
tur, illi ſcilicer, qui ſub vocabulo dpvæ & in numero dereli-
ctorum quidem comprehendumur, ſed tamen vocantur Xeiu-

a αα eàνπXν⁸ας⅝ουà.ονο R ä»3ÜKum ſeu reliquiæ populi ſecandum
liberalenza Dei eleétionem. IIIi ſcilicet, qui invenientur ſcripti

in Albo Dei Dan. 12: I. Pergit denn 22 à Nanm perditio-

nem, & quidem determinatam, Dominns Deus exereituum facit
in

Cap. V. ET MoPDERAMINE y. 27. 219

in medio univerſæ terrz. Senſus itaque tandem hic eſt: Bel-
lum tamdiu inundabit Judæos ſolitudinum incolas, uſque quò
illi confecti & conſumti ſint, ita tamen, ut internecioni mo-
dus ponatur, & ex eorum numero aliqui reſidui maneant,
qui ad verum Meſſiam convertantur. Hoc autem unicum Temoue
adhuc (111.) monendum eſt, quòd illa præcißo, illudque tem- oidi:
peramentum excidio adjunéctum, nonſolum gravitatem ipſius viatum.
excidii ſublevet, ſed etiam tempus ipſum abbreviet, ut fit
Dan. 11: 36. & innuat, non tantum quoſdam ex Judæis ele-
ctos reſiduos manſuros eſſe in verà Dei Eccleſia, ſed etiam
ſignificet, tempus ewcidii decurtatum &) abhreviatum eſſe dea
rSe ezXerres illorum ipſorum electonum canſa, ut Servator
ait Martth. 24: 22. Id quod ideò moneo, ne Judæi ex i-
pſius Chriſti effato figmentis ſuis præſidium quærant, acſi
tempus à Deo in vaticimis definitum, aliis circumſtantiis
intervenientibus, produci queat vel corripi, cùm illa i-
pſa temporis abbneviatio, cujus Servator meminit, ab Archan-
gelo in Textu voce prn indicetur, ac proinde ab initio à Deo
decreta fuerit. MMUU
220. Hæc erat ultimorum verborum cxplicatio, quibus orte
Angelus excidium Reipublicæ Judaicæ deſcribit, & quidem petenas
ut oonſequens excidii Meſſiæ. Hic verò ſu perfluum foret, horum & Jo-
verborum implementum Hiſtoricâà Excidii delineatione fuſè os-Tebbo
tendere, & ſufficit monuiſſe: Motüs illos, in Republicâ Ju- is.
daicà ſub Geſſio Floro Judææ Procuratore & Ceſtio Gallo
Syriæ Præfide excitatos, brevi temporis ſpacio ſubſequu-
tum eſte sdvemtmm Dacis Veſpaſiani cum exercitu, qui ſub
Egnizy KRomani imperii pugnans Judæam invaſit. Poſtea, Ve-
ſpaſiano ad imperium admoto, Titum hujus belli reliquias
confeciſſe, & Hieroſolymam, factâ quaſi inundatione, expu-
gnaſte atque funditůs exſtirpatam ſolo æquaſſe, id quod acci-
dit anno ab Erà Vulgari 70. Per. Jul. 4783. Vefſpafiani 2. &
quidem die 8. Sepreinbris; cum Templum die 10. Augu-
ſti antecedente ex divino judicio deflagraverat. Reliqua ad
hujus cxcidii Hiſtoriam pertinentia peti poſſunt & de-
bent ex Joſepho atque Euſebio, ex ibus hoc cxcidium
eE 2 In

220 PARAPHRASIS. Cap. VI.
in omnibus ſuis circumſtantiis fuſè deſcripſit Uſſerius in An-
nalibus. N S

CAPUT VI.

Brevem tradit Paraphraſin totins E. aticinii de LXX. Hebdomadibur.

221. Juheret ur ee quæ modò de hàc Angeli Oratione

exegeticè dicta ſunt, in brevem collecta Paraphra-

ſmim, Lectori uno conſpectu ob oculos ponamus. In quo opere
eâ utemur methodo, ut in iis, quæ obſcuritatem præ ſe fe⸗

runt, fuſiùs agamus, ea verò, quæ per ſe clariora ſunt, bre-

viore ſermone exponamus. Sic autem Angeli Oratio incipit

„ V. 24. Septuaginta Hebdomades annorum plenorum ſola-

rium, quales Judæis in uſu ſunt, & quæ, addito ſingulis

29 4
7. Hebdomadibus Jubilæo uno, conficiunt numerum 500.

93

„ tercedis.

„ præcipuè ſub eorum finem obſervari poteſt, dum ſcil. il-
læ deciſæ ſunt, ut in ĩiis tria mala Saluti contraria remo-
veantur, nempe at Rebellioni modus ponatur, & reatus ex
eâ ortus tollatur, at Peccata ad finem perducantur, & ut
Originalis reatus atque macula, factà iniquitatis expiatione

„ ria bona ſuccedent, nempe adductio aternæ juſtificationis per
fidem, ac implementum vaticiniorum, und cum ultimo &

„ maximo Propheta Moſi ſimili, qui eſt Meſſias, Jehova ter

„ Sanätus, omnium horum beneficiorum auctor, hôc tempo-

„re Spiritu S. angendus & officio Mediatorio inaugurandus.

“ V. 25. (Heus Daniel! attende ad ea, quæ audies! Nunc
„ enim diviſionem hujus intervalli inſtituo, illudque termi-
„ nis ſuis adſtringo) Inde ab eo tempore, 720 ultimum & ma-

Ximè .

annorum; in conſilio Dei decretæ & exactè circumſcriptæ
ſunt ſuper Rempublicam Judaicam, & ſuper Vrbem Hieroſo-
lymam, Sanltam Deoque dicatam Reipublicæ Metropo-
ln, ex quâà ta, Daniel natus es, & Ppro quàâ apud Deum in-
Hoc autem Dei decretum certum habet ſcopum
„atque finem, qui intra LXX. Hebdomadum ſpacium,

prorſus deleatur. Sed in eorum malorum locum contra-

dit
„ Le
, leb
99 le
5 u
„ M
3,

„
welht
ſie
Ch
„Nr
95 G
955 4Al

F

one
A⸗
vele
fe.
dre⸗
pit
ola⸗
li
ſoo.
te
“
0o.
nin⸗
Puch
fum,
l il⸗
emo⸗
ls X
& ut
gtione
ntra⸗
1 pel
no&
ſa te/

dus,
Nune
leri-

NM.
Limne:

We

Cap. VI. PARAPHRASIS. 22 ¾
„Ximè memorabile decvetum ab Artaxerxe Longimano anno
„ ejus 7. in beneficium Gentis Judaicæ divulgabitur, & ſimul
„ licentia dabitur, Rempublicam & Hieroſolymam collapſam
»»inſtaurandiz ab eo, inquam, tempore numera ſeptem Hebda-
, mades, quæ addito Jubilæo 50. annos efficiunt, iiſque ſe-
„ orſim pofitis utere inſtar clavis, quâ rationem umverſæ
„ hujus computationis aperias. His 50. annis adde Hebdoma-
,„„ des dauas & ſexaginta, & collectus annorum 492. numerus
„ Præciſé finictur in eo tempore, quo Meſſas ſuſcepto ba-
„ Ptiſino munus Ducale ſeu Mediatorium ingreditur. Hôc
„ autem ipſo temporis ſpacio, præcipuè in ejus initio, ope-
„ Tâà Nchemiæ, reſtaurabitur Hicrololyma, reſtitutis ædi-
„ bus, plateis & foris, ac redintegratis mœnibus, ſoſis, por-
„ tis, reliquiſque munimentis. Et quidem ea accident tem-
„»bporibus Samaritanorum malitià & ſtrategematibus turbatis
2. & afſtiblis.
„„ V. 26. Elapfis verò illis duabus & ſexaginta Hebdoma-
dibus, inde à fine 7. primarum Hebdomadum deduétis,
„ Currente Hebdomade ſeptuageſimà & ultimà, Meſtas Cru-
„ Ci affixus excindetur, ita ut inter mortales eſſe deſinat. Ve-
„ Tüûm excidium illud in ipſos auctores judæos redunda-
„ bit, dum Romanus exercitus, gubernatus à Dace ad-
„ venâ Romanorum, HMieroſolymam & Templam penitus de-
„„ lebit, ita ut excidium, inſtar copioſæ inundationis in
„ Templum irruens, nullum tam ſplendidi ædificii relin-
„ quat véſtigium, nec bellum conficiatur priùs, quàm Urbs
„ipſa ſeque & loca circumjacentia ruderibus immerſa videat,
„„ Utpote ad illud fatum ferendum deſtinata.
„ V. 27. Antequam tamen hoc eveniat, Vltima Hebdomas
,„„ integra impendetur Confermationi federis Abrahamici Judæis
„ factà, & præcipuè maltitudini illorum, qui ex Jjudæis
„ Chriſto nomen dabunt: idque tamdiu, uſque quò à Ju-

,„dæis fedus rejicientibus & rumpentibus tranſitus fiet ad
„Gentiles, elapſa nempe ultimà Hebdomade & currente

„ anno quingenteſimo ſeu ultimo Jubilæo. Non autem il-
„ lam confirmationem Meſſas ipſe per totam Hebdomadem
Ee 3 pras-

222 PARAPHRASIS. Cap. VI.
„ præſens præſtabit, ſed in medio Hebdomados, ſeu anno mu-

22
22
22
22
293
92
92
29
23
29
22

23

29

neris ſui quarto medio currente, ad expiationem peccato-
rum Deo Patri ſe ipſum in Cruce offeret, atque perfectiſſi-
mo hôc ſacrificio uſum, fructum & valorem Sacrificiorum
omnium cruentorum & inoruentorum atque univerſi cults
Levitici juxtà abolebit. Dum interea, quod de Hebdoma-
de ſupereſt, confirmationi federis ab Apoſtolis ejus impen-
detur. Tandem cerimonialis cultüs plena abolitio, &
præcedaneæ abrogationis cxequutio, Romanis demandabi-
tur, quorum VaAſtator exercitus ſub Aquilis, ſuperſtitisſis
Romanæ militiæ inſignibus Judæam invadet, occupabit,
vaſtabit. Bellum vero in affiétos derelictoſque terræ incolas
inundationis inſtar effundetur, eoſque perſequetur aſqne ad
internecionem, decretam quidem, ſed certo tamen modera-
wine circumſeriptam.

CAFPUT VII.

C G GGGGtvö NTINET
PARTEM OPERIS DOGMATICAM
Q U A

Meſſiam jam veniſſe evincitur, & ſimul monſtran-
tur veræ cauſæ incredulitatis udæorum.

SEECTIO I.

Ex S. Scripturad atque Rabbinorum hypotheſibus demonſtrat, Meſ-
Bam jam veniſſe, & quidem IESAMeſſe CHKRISTITOIMW.

222. Vi explicationem illuſtris hujus Oraculi ad finem
perduximus, cuùm nobis obverſatur mira illa &
ſtupenda Judæorum cœcitas atque pertinacia, quæ animos Stupen-
corum eouſque corrupit, ut ea quæ vident, non credant, n
imò negent & pernegent, quæ tamen ipſimet ultrò agnoſcunt. cæcitaz.
Viderunt, inquam, promiſſiones in Textu enarratas ad effe-
ctum perductas eſſe: & ſi fortè de generalibus Beneficiis .
24. enarratis aliqua diſputatio excitari poſſet, tamen hoc cer-
tum eſt, Meſſiam jam dudum exciſum, confirmationem fe-
deris abruptam, & ſacrificia atque univerſum cultum aboli-
tum cſſe. Nec minus ſenſerunt Judæi triſtia effecta Re-
bellionis ſuæ, ultimis hujus oraculi verbis prænunciata; &
adhucdum intuentur patriam, ejuſque Metropolin, pri-

fſco ſplendore exutam & ſub Mahomedanorum Imperio ge-

mentem, ſeque ipſos exules per univerſum terrarum orbem
diſperſos vident. Quæ tamen omnia pertinacis & incircum-
Gſi

224 MESSIAS TAM VENIT. Secdt. I.
ciſi ingenii Gentem nendum mevere potuerunt, ut divinis
oraculis cederet, iiſque fidem adhiberet, quæ Deus per Pro-
Tudei Phetas in ſuam ipſorum ſalutem toties juſſit prænunciari. Sed
eanti dam ita agunt, antiquum obtinent, eoque titulo notantur à
S Daniele, qui C. 9. YV. 13. exilium Babylonicum reſpiciens
nent. tribulium nomine inquit moy naun drnn d9 Omne malum
mus, ut reſipiſceremus ab iniquitatibus noſtris, & in veritate tud
erudiremur. Idem fatum Servator Judæis prænunciat Matth.
23: 36. inquiens: 1& rαανσα αντα ε rei“ Yει—αντννοτ, o-
mmnia illa huic generationi ſupervenient. Addit c. 24. V. 39. fe-
r, ut ſecurè agam, Antediluvianorum inſtar, idque tamdiu
de Nn eiR .ασX ev 6 Kααααπ αα , uſque quò venerit di-
Invium. Hôc verò tempore, quo dilaviun illud Judaicam
Gentem jamdum inundavit & evertit, in Præterito dicere
poſſumus Danielem ſequuti: HIaAvvα rα è?
,;, Omnia illa mala vobis ſepervenerunt, nec tamen reſipuiſtis
ab iniquitatibus veſtris, neque veritatem Dei edocti eſti, i. e.
Non reſipuiſtis, neque credidiſtis Euangelio Marc. 1: 15.
223. Cùm itaque tanta ſit oraculorum divinorum claritas,
effectu comprobata, operæ pretium crit, inquirere in cauſam
S rationes ſtupendæ illius cœcitatis & «1 , quæ Ju-
ivah dæos in hunc ulque diem obſtrictos tenct. Quod ur eò feli-
e, „ Cius fiat, primy ex aptiſſimis & maximèê perſpicuis S. Scriptu-
2 par- Tæ dictis, conſenſu Judæorum confirmatis, demonſtrabimus,
ter. vaticinia de Meſſiæ adventu rebuſque geſtis edita jam dudum
impleta eſſle, & Meſſiam verè & reapſe veniſſe: ac deinde quæ-
dam de Judæorum incredulitate adjiciemus.
PDivina 224. Ut autem Meſſiæz adventus jam fabtus eſſe demonſtre-
d. enila tur, in Genere ſuppono, Vaticinia de rebus futuris edita, &
ves T Conditionibus non adſtricta, neceſſariò in eventum educi, ni-
plenzur. ſi divinam veracitatem in dubium vocare velis. Audiamus
Judæos. Eorum ſententiam ſatis luculentur exponit Jſaacus
Abhuhabh Hiſpanus in Menoras Hammaor Luc. 5. Claſſe 1.

ApH a raen dy Peen e e en n e e
NI

illud nobis ſupervenit, nec tamen Domino Deo noſtro ſupplices fui-

P. 4. c. I. his verbis '& Dzo an nee de een den en

ſn
Imd
ſach
Uiſt.

mentor:

Cap. VII. JESUS EST MESSIAS. 225
'a ee eee ee en nenn eeee rne ee ne Kaen
rb D in en in enn nnen eenn en n ſn enern nee
R 2 1a9 ere, i ee en rre, ennn denn e d e
ien en eee ee ee de aenn een e dee been
: pe N&iNn Ne Res extra controverſiam poſita eſt, quod Santtus
Benediltus ea, quæ in bonum decrevit, nullo modo immutet. Et
hô fundamento nititur argumentatio Prophetæ Zeremiæ b. m. qud
atitur in diſputatione ad verſus Hananjam filium Aſuri Jer. 28:
8. 9. cam jeremias mala mortemque nunciaverat, & expugna-

tionem civitatum Iſraelis per Nebucadnezxarem, atque deſtructio-

nem T'empli; contra Hananja Aſuri filius contraria bona pradixe-
rat. Ad ha ait Jenemias, etiamſi forte malum præſagium ſuum
eventu deſtitueretur, inde tamen vaticinium ſuum mendacii non
poſſe argui, cum fortaſſe Deus miſericordidâ erga eos uti, vel ipfi ad
meliorem frugem redire poſſint: Contra vero ſi verba Hananjæ
implementum non ſortiantur, inde liquido conſtane, eum Pſoudo-
prophetam eſſe. Hæc ipſa hactenus de vaticiniis nudè abſque sian
conditione poſitis diécta videntur, ſed ſi conſulamus ea, quæ :ienata
Judæi alibi habent, videbimus, hanc eorum ſententiam pro-ſecun-
miſſiones non abſolutas ſolùm, ſed conditionatas juxtà com- gus as
plecti. Dicunt enim in Berachos c. 1. 9 r n nn
:72 r de een eee iee de Vnumquodque effatum, quod
Sanct. Bened. in benum enunciat, etiamſi a conditione ſuſpenda-

tur, nulld tamen ratione immutari poteſt. Hoc dictum citat

Abarbanel in Miphalos Elohim Serm. 10. c. 12. etiamſi ejus

argumentum juſtis de cauſis limitet. Ex his tandem argu- Argu-

mentunm
A.⸗
Omnes boni promiſſiones neceæſſariò implentur.
A. Promiſſio Meſſiæ certo tempore venturi eſt promiſſio boni.
E. Promiſſio Meſſiæ certo tempore venturi neceſſario impletur.
Minor extra omnem dubitationis aleam poſita eſt, Majiorem Minor.
verò ex ipſorum Judæorum hypotheſi depromſimus: unde Mor.
ſequitur, Concluſionem ab ipſis non poſſe in dubium vocari.
Imèò verò opus non erat, neceſſitatem adventus Meſſiæ jam
facti ex eo repetere, quòd vaticinia de Meſſià bonorum pro- lÜatici⸗
miſſa ſunt; cùm omnia vaticinia abſque Ponditionc edita, ſive“ he-
F bona

226 MESSIAS JA M VENIT./. Secd. I.
ceharis bona fint ſeu mala, hunc ſervent characterem, ut definito
bln⸗ tempore neceſtariò impleantur. Hoc ipſum nos credere jubet
bona dictum Lach. 8: 14. 15. Sic ait Dominus Zebaoth: Quemad-
quàm modum mala vobis immittere meditatus ſaum &c. & me ejus non
mals, poœnituit 3 c & contrario Hiereſolymæ & tribui⸗ Zudæ höc tempore
benefacere cogito. MWe timete! Hic ſanè locus vaticinia malo-
rum prænuncia eventûs adcoô certi facit, ut ex corum certitu-
dine indubitatum eventum promiſſionum boni evincat.
Argu: 225. Subſtratä hac hypotheſi, facillimum erit, ex variis
Tee Prophetarum vaticiniis & modò expoſito Danielis oraculo de-
monſtrare, Meſiam jam dudum veniſſe. Quòd dum faci-
mus, non poſſumus evitare, quin unâ demonſtremus, Je-
ſum, qui ante multa Secula in mundum venit, eſſe illum i-
pſum Meſſiam ſeu Chriſtum. Ex. innumeris Prophetarum ora-
culis pauca quædam ſeligemus, eaque clariora, quò tantò
major vis demonſtrationis appareat. Antequam autem ca ur-
geamus vaticinia, quæ terminum adventui Meſſiæ præſtitu-
tum definiunt, prius in generalioribus aliquid tentabimus.
Et quidem ſtatim ab initio in oculos incurrunt duo loca,
Dan., quorum alterum invenimus Dan. 7: 13. ubi quidam ſimilis

. .α 1* . . . 4 . .
Zach. 9. Filio hominis univerſali & æterno imperio ab Deo Patre do-

donum, & Philiſtæos à Judæis in ſervitutem redactos. Hæc
autem duo loca de Meſſiâ agere, nos docebit Sanhedrin cap.

pon his verbis va'& 922 N'De a nn a0. ja vee
y 250) e den de ee de e een e ere e enn .
: rm Scriptum eſt de Meſſià: Et ecce cum nubibus cœli ſicut

filius hominis venit. Rurſus ſeriptum eſt : Pauper & vebtus aſi-

no. Hæc loca R. Joſua filius Levi ita conciliat: Si Judæi Meſ-
ſiam exſpectantes digne ſe geſerint, veniet cum nubibus cœli,
ſen indigni fuerint, veniet panper afinoque vebtus. Hic vide-

mus, Judæos câdem ferè laborare ignorantià, quà ipſorum
Majores Matth. 22. 43. dum ea, quæ partem ad Exinanitio-
nis partem ad Exaltationis Chriſti ſtatum pertinent, cx quali-

ta=

natur, de quo conf. §. 59: Alter exſtat Zach. 9: 9. & nobis
exhibet Regem Zionis pauperem & aſino vectum, cujus ad-
ventus ſequitur vindicationem Judæorum à jugo Syro Mace-

Ca

tatl
le
bid
ud
ſarm
Inſh
Gtat

Ubt

herc

Pſal
ſecn
Cort.
teten
10 4.
us
ſidin
Pprion
118 1.
Om
ſabit
ae
Uarr.
Genr,
citate
2
V
Maor
Pon
RN
P
N
7 R
ti

Ab,

tl. Cap. VII. JESUS EST MES5 IAS. 227

Nitt tatibus ſuæ Gentis conciliare ſtudent, quibus ſe Deo ſub
lbet adventum Meſſiæ magis vel minùs commendabit. Sed quic-
Ad- quid ſit, certum eſt, ſi hæc duo loca de Meſſià agant, eum
en. dudum veniſſe, nullumque eſſe alium, quàm illum ipſum Je-
pne ſum, qui ſe ô rS cννhHwνν, Filium hominis vocat, & tenui
al. inſtructus pompà Aſineque veltus Hieroſolymam intravit, ut
itu. citato Zachariæ loco in Hiſtoriâ referunt Euangeliſtæ.
226. Scquuntur alia claſſica loca duo, alter Pſalm. 2: 7. Ex Pf.-
tis ubi Deus Regi Zionis, qui Meſſias eſt, ut 5. præc. vidimus,
A. hbaec ait: Filius mens es tu, hodie genni te. Alter reperitur
fcdMi. Plalm. 16: 9. 10. & oſtendit corpus cxanimatum Sancti Dei
I. ſecurè in fſepulcro quieturum, & ipſum nullam viſurum eſie
mi- corruptionem. Uterque lacus allegarur Act13: 33. 35. Præ-
or. terca Priorem citatum reperimus Hebr. 1: 5. Poſteriorem ve-
anto 10 Act. 2: 255. &c. & utrumque utrobique ad Chriſtum vide-
“ mus applicatum. Si Judæorum placita ex Thalmude in ſub-
llngt. Ne ſidium rapiamus, obſervabimus, ea nobis egregiè favere. De
inus. priore enim loco ex Succà cap. "ornm hæc verba citat Meno-
a, ras L.. 5. Gl. 3. P. 2. G. 10. m D' ern deee ene re
ilis e S P eee ene e een den vn en n ee eeern

do- non . nN ee neen WMehie, qui ſuo tempore manife-

Rwdis. Ktahitur Cquod utinam cito in diebus noſtris fiat!) S. B. dicet:
Poſtula quodcunque volueris, & égo dabo tibi, ut dicitur: E-
narrabo deeretum &c. hodie genni te. Paſtula à me, & faciam

sad.

ne Gentes heæreditatem taam. Nullum itaque reſtat dubium, quin
na. citata Scripturæ verba Meſſiam reſpictaant.
*— 227. Sed de altero loco quædam dicta reperimus in Ba- Er bf.
vâà Bathrâà cap. 1. quæ ex Een Ifrael & Menoras Ham- 16. 9.
ſer maor L.. I. Præf. & L. 4. Cl. 2. P. 2. c. 3. cxcerpta huc ap-
E. ponam. Sunt autem talia m n w O ee n
cel, W ) r2 õ b eee e eenn .
rice: v un e rn n n e orne ven n9 5e n e
ſorun Ya en en d'p bP nodd Tradunt M. N. Septem pote-
mnit⸗ Rati vermium traditi non ſant, ſantque Abraham, ITaue &. Za-
l. cob, Moſe, Abron & Mirjam, ueg noen Benjanein filius Patriar-
19 4 Ff 2 Chæ

4
14⸗

228 MESSIAS JAMVENIT. Sect. I.
chæ Zacobi. Et quidem illud ipſum de Abrahamo, Iſaaco &
Jacobo, Moſe, Ahrone & Mirjam, patet ex iis, quæ modo di-
dta ſunt. De Benjamine verò illud probatur ex dicto Deut. 33:
12. Et Beniamini dixit: Dileltus Domini ſecurè habitabit apud
eum, Sant qui Davidem addunt, quia de eo ſeriptum eſt: Et-
iam caro mea habitabit ſecurb. Sed qui priorem ſententiam te-
nent, illi urgent, Davidem hæc verba non Indicativè enuncias-
ſe, ſed Optativè, & miſericordiam Dei imploraſe, ut ſe à cor-
ruptione præſervaret, ac proinde ad eorum numerum, quo-
rum corpora verè vermibus eroſa non ſunt, non poſſe refer-
ri. Quid Judæi ſibi velint, quando Abrahamum, Iſaacum,
Jacobum &c. à corruptione immunes pronunciant, id ſanè
neſcio: hoc veròô ſcio, ſi priſci eorum Doctores Pſ. 16. de
Davide expoſuiſſent, eos unanimi conſenſu Davidem in ſu-
prà dictorum numerum fuiſſe recepturos. Cùm itaque præ-
ter Davidem & Meſſiam nemo ſit, cui hic Pſalmus applicari

poteſt, merito cum Petro concludimus, Davidem utique in

ſepulcro corruptum eſſe, ac proinde hæc verba aliorſum re-
ferri non poſſe, quàm ad ipſius Meſſiæ Jeſu reſurreéctionem
228. Ut tranſeamus ad ea loca, quæ tempus Meſſiæ certis
ſignis & terminis circumſcribunt, initium faciemus à Chara-

tere aliquo temporis, cx Hiſtoriâ Crucifixionis Jeſu deprom-

to, prout ea narratur à Matthæo & reliquis Euangeliſtis.
Matth. 27: 45. 51. &c. traditur, Servatore animam efflante
nonſ. ſolem miraculoſam eclipſin paſſum fuiſſe, ſed etiam in-

terius templi velum ruptum, terræ motůús & montium fra-

gores excitatos, atque ſepulcra adaperta eſſe. Unde ſic ar⸗
Asgu- gümentor:
Queo moriente talia portenta acciderunt, ille homo Huſtus fuit.
A. Jeſis moriente talia portenta acciderunt.

E. Feſus homo uſtus fuit. .

Minor. Minor ex Hiſtoriaâ patet, nec niſi ab impudente negari pot-

Major eſt. Major verò probatur dupliei teſtimonio (1.) Centurionis

robatur Ethnici, qui ex prodigiis hiſce concludit: O'7τ% ροα

zeſtimo- =

nie Cen. oVρ ιιοιιο αν Profecto hic homo ſuſtus fuit Luc. 23:47. Imòô

Matth.

2

Plia
Mie e
kurm
In,
ſppe

Acho⸗

nn
:
in m
gus h
&e
em
firmnt
dalten
eſſe n⸗
Eebere
Der ſͤ
tempor
lüm 2
Atque
bant
229
ſe er
P N
e, oe
d pro
i aute
horis,
Gium
tnin
Aten
Juden
Adere

tum,
ſand
6. de
n ſu⸗
ſu.
Micari
lue in
n 1e⸗
onemm

certis
hard⸗
Dronn⸗
eliſtis
Dunte
in⸗
ſta⸗
ic al⸗

por⸗
rion
Nn
Vô
Nuech.

Cap. VII. JrsUS EST M·ESSTAS. 22 %
Matth. 27: 54. & Marc. 15: 39. clarius mentem ſuam x- turioni:
plicat, inquiens: A'Xnα Geo 0 v oτ Verè Dei filius
hic erat. 9 enim Juſtus atque pius fuit Servator, ſequitur,
eum non fuiſſe ſeduétorem plebis: ſi verò plebem non ſedu-
xit, ſequitur, eum vera prædicaſſie, dum ſe ipſum Filium Dei
& Meſſiam eſſe profitebatur. (2.) Alterum teſtimonium ipſi & Ju⸗
ſuppeditant Judæorum Magiſtri, quorum ſententiam ex Be- Teo-
rachos cap. X nobis exhibet Men. Hamm. Luc. 3. Cl. 8.““.

P. 3. C. 5. inquiens ]'NXn vi SP' DDen e e ee iene

1289 bi ee in en ee e ee ene eneeen eeee een
:2 ornn Tbidem nobis narratur, quomodo ſub obitum Jaſtorum
in mundo apparere ſolita ſint ſigna & bortenta inuſitatæ novitatis,
gua homines in animi conſternationen inducerent, quò Juſtos 1-
los & corum obitum tanto gravius & amariuns plangerent. Ean-
dem ſententiam Auctor ex citato loco aliquot cxemplis con-
firmat, quæ utrum vera ſint an fabuloſa, Judæi viderint.
Saltem illud liquet, Judæos neceſſariò niſi & r ταατοαρι το6
eſſe velint, Centurionis judicium ſequi & cum eo agnoſcere
debere, Jeſum eſſe non uſtum tantùm, ſed verum Meſſiam
Dei Plium. Atque ita videmus, quòd Deus ipſe terminum
temporis, quo redemtio per Meſſiam præſtanda fuit, non ſo-
lùm accuratè definitum prænunciaverit, ſed etiam inauditis
atque inuſitatis prodigiis, in ſenſùs præcipuè incurrentibus „
ab antecedente & conſequente temporis morà diſtinxerit.
229. Si jam conſideremus illa vaticinia, quæ tempus Meſ-
ſiæ certis terminis circumſcribunt, & Textum Danielis ſii-

prà expoſitum repetamus, videbimus, ex eo demonſtrari pos-

ſe, quòd terminus adventûs Meſſiæ jam diu præterlapſus ſit,
ac proinde Meſſias abſque dubio in mundum venerit. In to-
tâ autem Diſſertatione fuſè probatum eſt, intervallum tem-
poris, hôc vaticinio definitum, terminari in temporibus ex-
cidium Templi ſecundi antecedentibus, ac proinde eventůs
huic intervallo adſtrictos jam dudum impletos eſſe. Quèôd-

autem Textus de Meſſiâ agat, fuſè demonſtratum & paſſim

Judæorum calculo confirmatum eſt, adeò ut hôc loco aliquid

addere ſupervacancum videatur. Attamen ea, quæ ad Tex-

Ef 3

tum

230 MESSIAS JAM VENH T. Bed. I.
rgu. tum in ſuperioribus notata ſunt, in unum aliquod argumen-
mentum tum colligam, & quidem tale:

1. Si altima FElelbdomas in fiem Templi ſecundi incidit & ſimul

tempus Meſſiæ deſeribit, ſequitur, Meſſiam jam veniſſe, & qui-

dem Jeſum eſſe Meſſiam.
A. Verum eſt prius.
Proga- E. Etiam poſterius.
robu- - . 4 .
u, M,. Ut hoc argumentum ſalvum videamus, duo probanda ſunt,
nor, nempe veram eſſe Aſſumtionem & Conſequentiam Propoſi-
ua tionis. Aſumtio duas Enunciationes complectitur, quarum
Ulema (S.) prior eſt, ultimam Hebdomadem in finem Templi ſecundi
Hesch. incidere. Id verò in ſuperioribus ex conſenſu Judæorum ab-
e, „ unde evictum eſt, quibus addi poteſt norabile dictum ex Co-
Templi dice Naſir cap. Nwmm n'a in Een Irael excerprum, quod tale
e,Wi eſt arr D9 bR Yr'& RNN N 1 en n õ
2 en e eee ee ee eee e en nn ee neen ee R 2
Nn e. eb eien nn en n dn e en n den
b'yae b-e neen neen ie ee ee ne ede ee e neeen
er in n n ee en e en ee de en uando quis
ſolvi vult à voto ſuſpenſo à conditiene futuri contingéntis,

Quomodo res ſäas inſtituunt? Dicit illis: Si quis veniſſet vobis-

que dixiſſet, Templum certò deſtrui, an voviſſetis votum Rabh
Zoſeph dixit: Si ibi adfniſſem, objeciſſem illis, deſtructionem
Templi non eſſe futurum contingens. Ecce enim ſeriptam
ℳ Jer. 7: 4. Templum Domini &. illa, h. e. Si primum

Templum pereat, ædificabitur ſecundum, ſi deſtruatur ſe⸗
cundum, tertium inſtruetur. Habemus Templum primum Sr

Templnn ſecundum, quorum amborum deſtrucétio certa fuit,
ac proinde conſiderari nequit, ut futurum contingens. Re-
ſpondetur, deſtructionem templi tamen eſſe futurum contin-
gens: Mo enim, ſoeiverunt, illud certò deſtruendum eſſe, an igi-
tar ſeiverunt, quando hoc futurum ſit? Abbai exeipit: Quaß

verò neſciverint, quando à cum ſeriptum ſit: EX. Hebaoma-
des deciſæ ſunt ſuper populum tuum & ſuper Vrbeuz ſänéctam tuam.
Reſpondetur: Eſto, annum etiam ſciverint, quo Templum
delendum fuit, neudum tamen ſeiverunt, Quato die Ex his

Cla-

Cap
Clan
rum 6
Cundt
Temm
den/
lrjun,
1n ga
ſoldr
bdom
ſerum
Loci.
Grin
C.
N
w
Ja
)
Mabda,
n in
li Cone
Mes ſ
Morien
Lex 4
fuenn⸗
Magna
ogniti
humg
N
etyet
Um
ln
A
leyrra
e
nein

Meh⸗

mal

Unt,
Pol⸗
AruN
ndi
nob.
Co⸗
ltale
fnne
N2
119
NN
guis
pi,
obit⸗
Rabh⸗
obelk
jiptun
ImH
r ſe⸗
fult,
Re⸗
ontil⸗
domd⸗
nam.
oplun
Ex
ch⸗

Cap. VII. JESUS EST MESSIAS. 22
clariſſlimum eſt, LXX. Hebdomades ex hypotheſi Judæo-
rum eſie illud ipſum temporis ſpacium, quo Templum ſe-
cundum ſtetit, ac proinde ultimam Hebdomadem cum ultimis
Templi ſecundi temporibus coincidere.
230. (2.) Enunciatio Aſſumtionis poſterior hæc eſt: Ean- Ultima
dem ſeptuageſimam Hebdomadem ad tempus Meſſa ejuſque ad- W
ventum pertinere. Id verò probatur ex Thalmude, utpote tempus
in quo tempora adventůs Meſſiæ eumque præcedentia non Mehiæ.
ſolùm per Jubilæa, ut §. 235. videbimus, ſed etiam per He-
bdomades dividuntur; id quod Judæi abſque dubio non hau-
ſerunt aliunde, quâàm ex ipſiſſimo hôc Danielis vaticinio.
Locus in hanc rem maximè memorabilis occurrit in Sanhe- Teſtimo-
drin cap. pon & in Een Iſrael ac Menoras Hammaor L. 5. nium 1.
