Peret. Talem veròô privatam Epiſtolam cum publico Edicto
hon eſſe confundendam, inde patet, quia privatæ literæ ad'
Præfectos Regios publicis Edictis ſuperaddi ſolent, quod
anno Artaxerxis 7. factum eſſe Joſephus l. c. perhibet. Con-
ſule Sanctium. Hæc ratio eſt, quare ſtatim ab initio §. 35.

Intan- trium tantùm decretorum feci mentionem.

ta con-

fuſione

non licet

4A0. Cùm igitur ex modèò dictis clarè appareat, unam quam-
que harum ſententiarum gravibus laborare ſcrupulis, de eo

inxen, erit diſpiciendum, quid nobis hâc in causâ agendum ſit,

Mar-
Jhami
Jenten.
tia.

utrum manus de tabulâ amovenda? an terminus hujus Ora-
culi aliorſum, quàm ad Servatoris tempora referendus? Prius
facere non licet, ſiquidem nonſolum Servator Joh. 5: 39. &
Matth. 16: 3. Scripturas rimari atque ſigna temporum diſcerne-
7e jubet; ſed & ipſe Daniel hujus capitis y. 23. & 25. animum
ad hoc oraculum advertere jubetur, idemque alios facturos
eſſe c. 12. V. 4. haud obſcurè innuitur. Conf. Matth. 24: 15.
41. Poſterius inſtitutum ſequitur Marshamus, qui hujus
vaticinii terminum à quo in templi excidio figit, & terminum
ad quem ad annum 2. Judæ Maccabæi refert, atque idem ex
harmoniaâ cœterarum revelationum Danieli factarum ſe pro-
bare poſſe putat. Supponit autem, 3. illas b'd' b'yiaov Hebdo-
mades dierum Dan. 10: 2. non dierum ſed annorum eſle, eaſ-
que à deſtructo templo, ſc. anno 19. Nabopollaſſaris uſque
ad primum annum Darii Medi numerat, quo hoc oraculum
Danieli revelatum eſt. Inde porrò ſupputat bebdomades 7. ſeu
49. annos uſque ad anctam Dacem, quo nomine Cyrum,
vel Serubabelem aut Joſuam intelligit, qui 49. anni cum

præcedentibus 3. hebdomadibus, ſeu 21. annis, compoſiti

70. exilii annos conficiunt. Sequentes 62. hebdomades & ul-
timam hebdomadem cum dimidio ab eâdem Epochà orditur,
nempe à deſtructione templi, & terminat in Encæniis, quæ
Judas Maccabæus, Templo à pollutione repurgato celebravit:
ita ut exciſio anéti, ſeu templi profanatio, & continuæ Por-
tih-

,— — —.

DL

Cap. I. DE LXX. HEBDOMADIBUS. 47

tiſicum ſucceſſionis interruptio, in finem ſexageſimæ tertiæ
hebdomados incidar. Hoc itaque Oraculum duo vaticinia
de duobus ſacri cultůs inſtaurationibus continere contendit,
quarum prima ſub Cyro, vel potius Dario, accidit, altera
ſub Judà Maccabæo.
42. Ad hæc monco (1) Certum eſſe, quòd Daniel in va- Ma
ticinis fuis agat de profanatione T empli Hieroſolymitani abr, ſute-
Epiphane factà, idemque obſervat Joſephus Ant. J. 12. C. 11. far.
inquiens: Prædixerat autem eam deſolationem profanati templi
Propheta Daniel ante annos COρν %,1l. diſertè dicens, aà Macedo-
nibus profanandam. Verùm in confeſso eſt, reſpici Dan. 8. &
11. ubi clara & perſpicua Syro Macedonum mentio eſt. Pro-
phetam verò in Textu idem velle, nunquam probari, facilè
autem refelli poteſt. In hanc rem notari velim (2) Hebdo-
mades Dan. 10: 2. memoratas plenas eſle dierum hebdoma-
des, non annorum, & nullum reſpectum ad ea habere, quæ
cap. 9. narrantur, utpote quæ diverſo tempore Danieli ſunt
revelata. (3) Sacer Codex annos Darii Medi ante non cu-
rat, quàm ipſe necato Balthaſare imperium Babylonicum
ſuſcepit, quod tempus longè ultra 21. annos ab anno 19.
Nabopollaſſaris diſtat. (4) ExX Jer. 52: 30. 31. & aliunde li-
quet, Templum non ſub Nabopollaſſare led ſub Nabocol-
laſare ſeu Nebucad nezare deſtruéctum eſfe. (5y) Unétus Dux
non erat exſcindendus elapſis 63 ſed 62. Hebdomadibus. (6)
Non congruit, quòd Doct. Marshamus 21. illos annos priori-
bus 7. hebdomadibus annumerat, à 63. verò poſterioribus re-
movet. (7) Ex hâc hypotheſi ſequitur, non 70. ſed tantuùm
63. hebdomades à Deo fuiſſe præfinitas, cùm tamen Ange-
lus LXX. Hebdomades ſibi invicem continua ſerie ſucce-
dentes enumeret, etiamſi eas poſtmodum in 3. partes diſtin-

guit. Simile exemplum habes 1. Reg. 2: 11. ubi David in
univerſum 40. annos regnaſſe dicitur, eorumque 7. Hebrone

33. Hieroſolymis exegiſſe. Hic verò fruſtra utique eſſes, ſi
7. illos & 33. annos ab uno eodemque inntio velles repetere,
ac ita univerſo regno Davidis non niſi 33. annos dare. Idem

judica de hoc oraculo Danielis. Non autem curo objectio-
nem

9
*2

48 SENTENT. CHRIST. INTERPR. & cC. Sect. IV.

nem factam ex Chronologiâ libri Judicam, quæ tem pora
ſubinde bis recenſet, & annos quorundam Judicum coordi-
natos numerat acſi ſibi invicem ſubordinati eſlent. Hoc e-
nim facilèé accidere poteſt, ubi ſingulorum tantùm Judi-
cum anni enumerantur, non'autem Chronologica annorum
totius intervalli ſeries defcribitur. Idem interdum evenit, ubi
generalis aliqua ſumma in fruſta ſecatur, ut inde aliqualis
Eenatſcatur obſcuritas. Execmplum ex ipſo Textu peti poteſt,
& quidem ex Y. 27. ubi Hebdomas & dimidium Hebdo-
mados duo diverſa tempora videntur denotare. At vero
dimidium Hebdomados præcedenti Hebdomadi includendum
eſſe liquet, ſi numeri ſpeciales exigantur ad generalem nu-
merum LXX. Hebdomadum; quemadmodum omnes nume-
ri Judicum revocantur ad generalem ſummam 1. Reg. 6: I.
cui, tanquam normæ & capiti, nihil addi poteſt, nilve de-
mi. Unde patet, argumentum ex libro judicum petitum neu-
tiquam probare, quòôd generalem ſummam LXX. Hebdo-
madum in, 63. liceat contrahere. (8) Denique Harmonia
vaticiniorum Danielis reclamat, id quod in ſeqq. demonſtra-
bimus, quando noſtram ſententiam de hàc LXX. Hebdoma-
dum periodo explicabimus. Qui plura haâc de re noſſe cu-
pit, adeat Clar. Vitringam Obſerv. Sacr. l. 6. Cc. 1--5. nec non
Mantiſſam, quam Clar. Wagenſeilius Telis Igneis Satanæ ſub-
jecit. Videmus igitur, ne hâàc quidem viâ rem ſuccedere.
Quàâ verôò alià vià eam aggrediemur? Dicam quod ſentio.

—, — -—

— ,— — — —W ,,— — ———

“

CALPUTII.

Sententiam de LXX. Hebdomadibus omnium maximè verifi-
milem ewponit.

SECTIoO I.

Generalem Hebdomadum Propoſitionem & Diviſionem
conſiderat.

43. Su hic cum udaæis ſolis agerem, ſervatàâ eorum Chro-
nologià LXX. Hebdomadum initium rejicerem in
Exitum Verbi per Jeremiam factum anno 13. Joſiæ, inde-
que numerarem annos 40. uſque ad excidium Templi pri-

mi, porro adderem 70. annos exilii uſque ad annum Da-

rii 2. denique tempori Templi ſecundi 420. annorum de-
traherem modò memoratos annos 40. remanentibus annis 380.
Atque ita finis hebdomadum ferè incidet in mortem Chriſti

Servatoris noſtri, quæ excidium ſecundi Templi annis pro-

pe 38. antecedit. Verùm cum Doctiſſima ex Chriſtianis in-
genia ad hoc vaticinium vires ſuas tentaverint, & cum his
nobis quoque res ſit; cumque officii noſtri ratio exigat, ve-
rum falſo, non fallaciam fallaciæ opponere; ſolidiora ſecta-
ri debemus. Ut verèò in expoſitione ſententiæ noſtræ tantò
ſimus feliciores, ordine procedendum eſt, atque (1) Conſi-
deranda Hebdomadum generalis propoſitio & diviſio. (11)
Numerus annorum definiendus, quem Hebdomades confi-
ciunt. (111) Termini hujus periodi figendi. (1IV) Senten-
tia noſtra adversùs objectiones defendenda, ac (v) Coro-
nidis loco diſpiciendum de ſententià Saadjæ dubia & ſatis
confusaâ, an ſc. nobis faveat, nec ne?
44. Hoc temporis intervallum primò in Genere definitur,

.

deinde in aliquot partes dividitur. Generalis Definitio datur

49

Defini-
tio in-

V. 24. Verbis b'yav b'an LXX. Hebdomades. Sed quia ſuprâ ierval

§. 7. 8. 9. 10. probatum eſt, hic ex hiberi Hebdomades annorum, li.

G &£

50 LXX.h HEBDOMADUM Sect. I.

& quidem annorum completorum ſolarium, hic plura addere
ſuperfluum foret.

Diviſio. 45. Hæc verò generalis ſumma in ſeqq. in tres partes di-

viditur, quàärum duæ potiores Y. 25. 26. continentur, ſc.
2. σ Ween weee, aen a, dne z. Hebdomades & 62. hehdomades,
Fa: duæ ſimul ſumtæ 69. conſtituunt. Hic verò nova oritur
der. Controverſia & quæritur, an duæ diſtinctæ periodi diverſum
habeant ſubjectum, in quo terminentur, ita ut 7. Hebdo-
mades in Uncto aliquo Duce finiantur, 62. verò Hebdoma-
des, ab eodem illo Unécto Duce incipientes; terminentur in
alio aliquo, qui etiam nomen Meſſiæ obtinet? Sunt qui hoc
affirmant, & putant 7. præcedentes Hebdomades nihil cum
Syt- 62. commune habere, ſed unicuique harum periodorum pro-
nach.
accentu Athnach, qui voci τ2 fubjectus eſt, quem pu-
tant diſtinéctionem diverſarum orationum & rerum inferre,
ideoque verba Textũs ita legi volunt: Hebdomades 7. decur-
runt aſque ad Vnullam Ducem, ſive ille Cyrus, ſeu Serubabel,
ſeu alius ſit, inutra 62. verb hebdomadum ſpacium aædificabitur
blatea, &c. & elapſis hiſee 62. hebdomadibus exſcindetur Meſ-
Bas. Qùm autem Subjectum illud, quod in Textu 7. He-
bdomadibus præmittitur & 62. ſubjicitur, unum idemque ſit,
nempe Meſſias, & duo Meſiæ, ſeu Vntti Duces, intra 62.
Hebdomadum ſive 434. annorum ſpacium ſibi invicem ſuc-
cedentes, monſtrari nequeant; exinde concludimus, 7. &
62. Hebdomades abſque interruptione numerandas eſſe uſ-
que ad excidium anici Meſſiæ, qui ſolus harum 69. hebdo-
madum, ſeu 483. annorum terminus eſt. Id quod infrà pa-
tebit clarius, quando terminos hujus periodi conſtituemus.
ih- Quiod verò ad accentum Athnach attinet, ille huc nihil mo-
; S& Judæos ſubjectionis reos agere, quaſi illi hunc accentum
Gne Textui de ſuo adjeciſſent; tamen in genere fateor, me unâ cum
Sivus. Doct. Friſchmutho aliiſque Hebraicis accentibus non mul-
tum tribuere. Præterquam enim, quèòd ex Judæis ipfis R.
Aſarjas corum auctoritatem ſuſpectam habet, certumeſt, ac-
cen-

prium & peculiarem terminum præfiniri. Id agunt moti

nach menti affert. Etfi enim Gordonum Huntlæum ſequi nolim,

— — — — --

Cap. II. DEFINITIO & DrVISIO. 71

centum Athnach non ſemper ſententias diverſas ſejungere,
ſed ſæpiſſime ibi poni, ubi Latini vix comma ſuum interpo-
nerent. Exemplo ſit Pſ. 24: 4. Dp-n ya Mo" N NON,.
ui animam ſuam vanè non extulit: (hic Athnach ponitur) nec
juravit fraudulenter. Cl. Allixius appoſitè huc affert Joſ. 1:
4. S rN' EP d zſqzue ad mare magnum ad
occidentem Solis: (Athnach) erunt limites veſtri. Item Ex. 20:
23. 0. oR 'X h⅝νhh We facite mecum: Deos argenteos. Quæ
ſententia malè diſtincta ita interpungi debet: Ne facie me-
cum Deos argenteos: & Deos aureos ne facite vobis. Videmus
itaque, accentum Athnach in eàâdem ſententià poni, ubi
ponendus non erat, ubi verò ponendus erat, omitti. Adde
Pi. 25: 7. n Ja DO DS r Pene ein & v= n nde
Peccatorum juventutis meæ & rebellionzm mearum ne recordare pro
miſericordidâ tuâ recordare mei Tau: ob bonitatem tuam Domine.
In hiſce Athnach à voce nrs ta removendus, & ad præcedentia
ino& ne recordare: rejiciendus erat. Hinc Judæi in Thal-
mude haud obſcurè innuunt, hunc accentum non ſemper
Sermonis diverſitatem indicare, ſed ſæpiſſimè tantùm in eòô-
dem Sermone ea diſtinguere, quæ ſe invicem illuſtrant aut
limitant. Unde ibi, ubi Athnach occurrit, uſitatam Quæ⸗
ſtionem ſuam d-a9 oæ adhibere ſolent. Ex. gr. quando Deus
vocatur 99 on men faciens gratiam millibus, & hæc ſen-
tentia à ſeqq. accentu Athnach diſtinguitur, quærunt 929 92
an itaque Deus omnibus millibus gratiam facit? Reſp. 20
mxb ei—n amantibus me & præcepta mea obſervantibus Ex.
20: 6. quæ verba diverſam à prioribus ſententiam ſecum non
ferunt, ſed præcedentia tantùm limitant. Plura vide in
laudatis Friſchmuthi diſſertationibus, & imprimis librum
Pſalmorum legens ipſe obſerva. Quaret autem quis: Etſi
tam levis accentuum habeatur ratio, quare Scriptura 7.
& 62. Hebdomades diſtinctè numeret, cùm uno verbo 69.
enunciare potuiſſet? Utique hoc fruſtra factum non eſt, &
ad hanc quæſtionem S. 54: ſequente reſpondebitur. Hic enim
in eo tantuùm ſumus occupati, ut nodos, qui nobis necti poſ-

ſent, ſolvamus. Concludimus itaque, hanc 7. & 62. He-
G 2 bdo-

Funda-
mentum
appella-
tonis
Hebdo-
madgum.

52 LXX. HEBDOM. DEFIN. & DIVIS. Secct. I.

bdomadum ſimul ſumtarum periodum alteram hujus inter-
valli partem conſtituere.
46. Altere partis hujus intervalli mentio fit . 27. quando
dicitur vavm e ins a, Hebdomas una & dimidium Hebdo-
mados. Ubi ſanè dimidium illud ab ipsà häc unà Hebdoma-
de diſtingui non debet, cùm ipſiſſima ultima Hebdomas,
priùs in genere definita, deinde in duas partes dividatur, ita
ut confirmatio federis totam Hebdomadem impleat, ſacrificia
interim mediâ Hebdomade aboleantur. Hoc enim orationis
ſimplicitas ſuadet, quæ ex diſtinctis hiſce numeris in unum
collectis plures LXX. Hebdomadibus fieri vetat: id quod
obſervamus, quando præcedentibus 69. non unam cum di-

midio, ſed unicam tantùm hebdomadem addimus. Conf.

§. 42.

SECT IO I I.

Numerum annorum definit, quem PBYX. Hebdomades
conficiunt.

47. H 1S monitis ſecundo loco definiendus eſt annorum nu-

merus, qui ex LXX. Hebdomadibus elicitur.
Hàc de re interpretes ſe parum ſollicitos eſſe produnt, pu-
tantes ſufficere, ſi ex 70. ſeptics ſumtis numerum 490. an-
norum cducant, coque facto nullum prorſus reſtare ſcrupu-
lum. Verùm què tutius iter ingrediamur, res altiuùs repe-
tenda eſſe videtur „neque negligendum fundamentum, ex
quo hebdomadum appellatio petita eſt. Pono itaque, perio-

dum 7. annorum h. I. Hebdomadem vocari, phraſi deſumtâ

ex ritu judæorum, cujus obſervatio Ex. 23: 10. 11. Lev. 25.
Deut. 15: 1-9. 31: 10, à Deo præcepta eſt, ubi Iſraelitæ poſt
introitum in terram promiſſam unoquoque 7. anno ſementem
atque meſſem intermittere, agris atque pecudi requiem con-
cedere, & mancipia Hebræa libertate donare jubentur. Hi
ſeptimi anni nm'be ſeu anni Imermiſtonis vocantur, coſque
ſepties celebratos day ſeu annus Zubileus ſequitur. Septies
autem repetitæ annorum periodi Lev. 25: 8. vocantur mnav var

H ;

õ

re-e — „ — —, — —-

rcn

2 ,—

— — —— — 22 —.

Qap. II. ANNORUM NUMERVUsS. 53
d'ae ſeptem Sabbata annorum, i. e. b'pya yav ba pav ſeptem anni
ſepties ſumti. Vocabula veroò Sabbati & Hebdomados alterna-
rI, patet ex Lev. 23: 15. 16. & Deur. 16: 9. Cùm autem
hoc Dei præceptum nonſolum ritui, ſed etiam appellationi
Hebdomadum fundamentum dederit, facilé unuſquiſque,
qui ſtudiò iniquus non eſt, hoc mihi dabit, nomen Hebdo-
madum, quo Angelus ſingulos annorum ſeptenarios in vati-
cinio appellat, non aliunde eſſe hauſtum, quàm ex hôc di-
vino præcepto. Quòd ſi verô quis etiam hic litigare & ob-
jicere velit, hanc Hebdomadum appellationen: ex naturâ rei &
verborum, convenientiãà cum 7. diebus Hebdomados, uſu oze-
Scripturæ, & conſueto aliarum Gentium ſermone (de qui- ctin.
bus conſule §. 7.) repetendam eſle, nullum verò reſpectum
habere ad legem Lev. 25. latam; ei regero, utique Jere-
miæ, 70. annes exilii annuncianti, hanc legem obverſatam
fuiſſe, utpote qui 70. hos annos exertèê 70. annos Sabbaticos ap-
pellat, ut liquet ex Lev. 26: 34. coll. 2. Chr. 36:21. Cùm itaque
LXX. Hebdomades reſtitutionis 70. annis exilii reſpondeant,
hi veròô legem hanc de annis intermiſſionis reſpiciant, nullum
reſtat dubium, quin Hebdomadum Danielis appellatio in le-
ge Lev. 25. latâ fundamentum habeat.
48. Hôc autem præcepto monentur Ifraëélitæ unoquoque ei-
ſeptimo anno quieſcere, inſuper 7. annos ſepties numerare, dus Ju-
quod fit intra ſpacium 49. annorum, ut exertè dicitur Lev. a,.
25: 8. quibus 49. annis ad finem perducétis, annum ſequen-norum.
tem quinquageſimum jubentur celebrare, atque hunc ipſum
annum Moſes V. 10. Zubilaum vocat. Unde liquet, anno-
rum Sabbaticorum periodum minorem 7. annis abſolvi, ma-
jorem verò 50. annorum ſpacium ambitu ſuo complecti, ut-
pote quæ ſepties ſeptem ſeu 49. annis addit anum quinquage-
Rimum jubilæum. Hic verò parvi pendimus auctoritatem Do-
Siſſ. Chronologorum Scaligeri, Calviſii, Uſſerii, Petavii
& aliorum, qui periodum Jubilæi 49. tantùm annis definiunt,
ſive jubilæum in ipſo ultimo anno Sabbatico figant, ſeu in
annum ſequentem conjiciant, ac in ipſo Jubilæo initium 49.
annorum conſtiruant. Habemus enim magni momenti

Lev.
25.

54 AxNNOR. NUMERVUS CoLLECTUS Secdt. II.
auctoritates, quas illis opponamus, Sanctii, Bonfrerii, Bu-
cholzeri, Ainſworthi, Corn. a Lapide, Hugonis Broughto-
ni, Willeti & ferè omnium noſtræ ac ſuperioris ætatis Do-
ctorum Virorum, rerum Judaicarum peritorum. Sed ne au-

ctoritatibus pugnare videamur, adeamus textum Lev. 25.

qui adeò planus eſt, ut interprete alio vix indigeat. His au-
tem verbis utitur Y. 8. Numera tibi 7. Sabbata annorum, ſe-
pties Jeptenz annos Rw b'yaee en Deei Dee vae e e een Et
ſeptem Sabbatorum annorum dies ſunto tibi 49. anni. Septima itaque
Schemita incidit in annum 49. qui annus in Calendis menſis
Tifri finitur. Jam ſequitur Y. 9. Et traduc tubam taratan-
tarixationis menſe ſeptimo (Tiſri, qui eſt primus anni ſequen-
tis 50.) & quidem die menſis 10. die inquam Expiationis tra-
ducite tubam in omnibus regionibus veſtris. V. 10. emphaticè
pergit nv b'u'nr nie ne bneα & ſanstificate annum, qui eſt
quinquageſimus annns. V. 1I1. addit nor C'e'bre Dee dan
Jubilæum erit annus ille, annus nempe quinquageſimus. Quid
quæſo clariùs & dilucidiùs dici poteſt? Sanè ſi quis omni co-
natu aſſeverare vellet, quinquageſimum annum fuiſſe Jubi-
læum, verba magis plana & idonea non inveniret, atque ea
ſunt, quibus Scriptura S. utitur. Si inquam annus 49. Ju-
bilæus eſlet, quid quæſo Deum moveret, annum quinqua-
geſimum defimire, eundemque repetere, ubi Y. 8. anni 49.
jam fecerat mentionem? Utique inde patet, Deum ſollicuè

curaſſie, ut hi duo anni à ſe invicem diſtinguerentur. Addo,

quæ ratio fuit, eadem, quæ Y. 3. 4. 55. de Schemuta præ-
cepta erant, de Jubilæo verſ. 11. 12. repetere, niſi hæc duo
ab invicemiſollicitè diſtinguerentur? Memini Virum Celeb.
Jacobum Rhenferdium, Academiæ Franequeranæ h. t. Re-
cGtorem Magnif. Præceptorem meum ſummè venerandum,
hoc ipſum urgere & inculcare: Quinquageſimum, quinqua-
geſimum inquam annum, a pracedentibus 49. diſtinétum, eſſe
pfiſimum illum annum jubilaum. Quod ut clarius ob oculos

poneret, appoſitè ſolebat afferre dicta Lev. 23: 15. 16. &

Deut. 16: 9. ubi à die feſtum Paſchatis proximè ſequente
jubentur numerare 7. Hebdomades, & diem ſequentem
quin-

g

in

ſec

Cap. II. Ex LXX. HEBDOMADIBUS. 55
quinquageſimum celebrare, qui eſt ipſe dies Pentecoſtes, &
inde nomen accepit. Ex. gr. Si Paſcha incidat in Sabbatum,
à ſequente die Solis numerantur 49. dies uſque ad Sabbatum
ſequens ſeptimum, & tum diem 5o. ſeu diem Solis conſti-
tuebant feſtum Pentecoſtes, id quod clarè liquet ex Lev.
23. ubi in tali caſu exertè mnav pav ſéèptem Sabbata erant nu-
meranda. Conf. Lightfooti Hor. Hebr. ad Luc. 6: 1. Si verò
dicas, Jubilæum quidem ab anno 49. diſtinctum & annum
50. fuiſſe, fuiſſe tamen primum ſequentis ſeptenari, conce-
dere debes, primi Jubilæi periodum, quæ omnium ſubſe-
quentium norma atque canon eſſe debebat, reliquis uno an-
no majorem eſſe, cum ipſa annos completos 50. reliquæ verô
49. tantùm contineant, id quod non modò dictu durum, ſed
à ratione etiam alienum eſt.
49. Cùm autem hujus rei accurata notitia non leve mo- Con.
mentum noſtræ interpretationi afferat, confultum eſt, huic ſenſus
argumento diutiùs inhærere, & conſiderare, quidnam Judæi , Sge
de héc ritu ſentiant, quorum utique auétoritas in hôc ne-
gocio magni fir, quippe qui de fuis ipſorum rebus optimè Faſephi
nos edocere poſſunr. Præter Fl. Joſephum Ant. I. 3. Cc. 10. & Mai-

conſulamus Maimonidem. IIle in Hilch. Schemitta & ſobel moni-

c. 10. (1) exerté ait y'aen rnn ee eee d meie Annus dis.

Iubilæus non eſt à numero annorum hebdomados. Unde patet,
eum neque cum ſeptimo neque, ut volunt alii, cum primo
hebdomados anno poſſe coincidere. Sed (11) definit, quis-
nam igitur annus ſit Jubilæus, pergens nav) mo'De o'D Die NNX
hae ede, ie, neren en meen der d Vernm annns 49. eſt Sche-
mitta, & annus 5o. eſt jubilæus, annus autem 5 1. eſt initium
6. annorum hebdomados ſequentis, ſc. ſex illorum, quibus Iſ-
raëlitis Lev. 25: 3. ſerere liccbat & metere. (111) Ne au-
tem omnino quis putet, annum 5e. ſeu Jubilæum aliquando
fuiſſe primum ſequentis periodi, ac ita unà cum Jubilæo præ-
cedente & ſubſequente numeratos eſſe annos 5o. verè autem
hanc periodum tantùm 49. annorum fuiſſe; ſententiam ſuam
ſic claudit Maimonides oam da en n ſo fabtum eſt in omni
omnino Qubilgo: ea nim. in omnibus Jubilæis ratio obſervata
eſt,

56 NüMER. ANNORUM CoLLECTUS Sect. II.

eſt, quæ olim in omnium primo fuerat adhibita. Hanc eſſe
veram Maimonidis ſententiam, patet, ex præcedd. in quibus
hunc numerandi modum opponit illi, qui Judæis poſt exci-
dium ſecundi Templi in more fuit, inquiens mapren aer
arm mee nen yne ae & b’eD Dν e A quo Tem-
plum ſecunda vice deletum eſt, non numerarunt annum 50. ſed
tantam ſeptem & ſeptem, idque ab initio anni excidii. Ab hujus
enim anni autumno primus Sabbaticæ Hebdomadis annus in-
cipit. Hinc facilè colligis, Judæos antea non numeraſſe ſe-
ptem tantùm annos in infinitum, ſed ſeptimo unicuique fe-
ptenario unum annum addidiſſe, qui vocatur Jubilæus.
50. Idem ubique ſupponit Cabbala Judaica, quam antiquis-
ſimam eſſe & ante natum Servatorem jam floruiſſe, quantum
ſcio, nemo prudens dubitat. Quare in eaâ meritô patroci-
nium quærimus. Nolo autem copiosè de iis diſſerere, quæ
Menahem Ricanatenſis aliique ſubminiſtrant, ſed ſufficit ad-
duxiſſe unicum teſtimonium Abarbanelis ex Miphalos Elohim
Serm. 7. C. 3. ubi ſupponens, nullum eſie finem temporum, ſed,
ut ita dicam, deſtructo uno mundo alium exoriri; durationem
temporum ad modum annorum Sabbaticorum & Jubilæo-
rum in certas periodos diſtinguit, quarum minores 7000.
annis abſolvuntur, majores verò complectuntur numerum
50000. annorum. Harum periodorum typos eſſe ait Sche-
mitas & Jubilæos, remque ita digerit, ut ſingulis typi annis
reſpondeant ſinguli millenarii in antitypo. De his itaque pe-
riodis Cabbaliſtarum hæc eſt ſententia: Mundum ſublunarem
in ſtatu ſuo perſiſtere 6000. annos, millenario verò ſeptimo
ſequente nav novpp & qui, ſicut dies hebdomados ſepti-
mus, ſubjelctus eſt imperio Saturni bi b'aanpin nrn'n en en
pDY RYN NDN P N 2 d e Elementa & corpora mixta
per univerſam terram deſtrabtum iri, ita ut globus terreſtris ma-
neat inanis. Conf. 2. Pet. 3: 10. Incipiente veròô rurſus im-
perio ſeu influentià Jovis, octavo mundi millenario, orbem
terrarum denuo in priſtinum ſtatum dicunt eſſie reſtituendum.
Quod ubi intra ſpacium 49. millenariorum ſepties accidit,
ajunt t'ae n enr en e een ee de enn dn en enee
n

Cap. II. EX LXX. HEBDOMADIBUS. 57
: NYSnn ee ene, e d enD enn In fine illorum 49. anno-
rum Deus S. B. deſtrnit mundum ſuunm eumque reducit in ni-
hilum, vel chaos, quo in ſtatu manet 1000. annos, uſque dum
Deus exatto mikenario quinquageſimo enm de novo creat & priore
forma donat. Ex his itaque patet, diſtinctionem inter an-
nos 49. & Jubilæum Judæis adeò certam fuiſſe, ut abſtru-
ſiſſima fidei ſuæ myſteria ex héôc fundamento declarent.
5I. Tela autem, quibus hæc ſententia impugnatur, ſanè .
plumbea ſunt. Cùm enim contrariæ ſententiæ patroni nihil! t“
habeant, quod ex textu Lev. 2 5. & aliunde ex Scripturâà ob-
jiciant, ipſis abſonum videtur, agros duorum annorum ſe
invicem immediatè ſequentium ſpacio jacuiſte vacuos, putant-
que, proventum anni 48. non potuiſſe ſufficere alendis om-
nibus terræ incolis, durame 3. annorum ſpacio. Verum eos
de annonà fruſtra ſollicitos eſie patet (æ) ex Y. 20. 21. ubi
hæc leguntur: Si vero dicetis, quid edemus anno ſeptimo? &c.
mandabo vobis benedibtionem meam anno ſexto, & terrà profe-
ret proventum tribus annis ſosſfcientem. (S£) Iſraëlitæ meſſem
facere prohibentur, ſed tamen quotidianum cibum ex agro
decerpere jubentur, idque nonſolum anno Sabbatico, ſed
ctiam Jubilæo v. 12. Denique 6„) fertilitas agrorum Canaa-
nis tanta fuit, ut duobus annis abſque ſemente & meſſe ſuffi-
cientem cibum proferrent, quod liquet ex 2. Reg. 19: 29.
ubi incolæ Judææ præſente & proximè ſequente anno frugi-
bus ſponte natis veſci jubentur, & anno demum tertio ſerere
atque metere.
52. Subſtrato hôc fundamento & explicato ritu Schemit- en⸗
tarum & Jubilæorum, tandem exinde definiendum eſt, quot ru, an-
annos LXX. Hebdomades noſtræ contineant. Habemus voraum
Periodum Hebdomadum LXX. ſi verò numerum 7. hebdo- **
madum per totam hanc periodum deducas, invenies, hunc
numerum in eà decies reperiri, i. e, integrum hoc interval-
lum 10. abſolvi Jubilæis. Cùm autem 7. Hebdomades an-
nos conficiant 49. his adde annum quinquageſimum ſeu Jubi-
læum, & habebis annos 50. qui decies repetiti conficient nu-

merum 500. ANNORUM, qui eſt ipſiſſimus ille numerus, quo

5„8 AxNNOR. NUMERUuS CoLLECTuSs Sect. II.
LXX. Hebdomadum curriculum abſolvi contendimus. Et
mirum ſfanê videtur, Hagonem Broughtonum hanc periodum
tantùm facere 490. annorum, cùm de LXX. Hebdomadi-
bus Danielis agens, ritum Jubilæorum nonſolum ex ſenten-
tià noſtrà diſertè explicet, ſed inſuper pro firmo habeat, ap-
pellationem LXX. Hebdomadum ex hôc ritu cite deprom-
tam.
Argum.

o abber ipſa eas eſſe declarat, & optimè ſanè atque tutiſſimè S. Co-

rum ſingulis 49. unum annum addendum eſſe, inde nos ra-

tio concludere jubet, idem in his LXX. Hebdomadibus de-

bere fieri, niſi obſtinatè aſſeverare velis, hanc ipſam He-

bdomadum appellationem ex allato ritu non eſſe deprom-

tam, quod tamen S§. 47. abundé ſatis evictum eſt. Si verò

per hebdomades numerandi ratio ex illo ritu hauſta ſit, uti⸗=-
que etiam cum illo convenit, nec majori jure negari poteſt,
annos Jubilæos hôc loco cum reliquis unà numerandos eſſe,
quàm ſi inficias ire velis, angelum tales annos in animo ha-
bere, qualibus Judæi olim utebantur. Utraque enim & He-

bdomadum & Annorum ratio ex Judaiſmo repetenda eſt.

Argum. SA. Sezxundo loco ſententiam meam exinde probo, quia aliâs

II⸗

ime. invicem conjungi debent, cùm nullus Meſſias Dux imer
Albolus

ſeorſim hæc duo intervalla medius interfuerit. Ex noſtrà verò modò
poſitir. Expoſitâ hypotheſi dubii illius ſolutio facilis eſt. Dices forté,
hunc communem Prophetarum ſtylum cſſe, & pari modo
rationem dari non poſie, quare idem Daniel cap. 7. Y. 25.

diſtinctè enunciet tempus & tempora & dimidium temporis! Fa-

tcor dici poſſe, hune eſſe ſtylum Propheticum & præcipuè

Danielis, fateor quoque, hujus diſtinctionis temporum non
facilè poſſe reddi rationem. Interim tamen admittere nolim,

DU=⸗

53. Hoc autem ſumma ratio nos facere jubet, & quidem
„e ſun Primo Ubi Scriptura S. Hebdomades annorum memorat,
damen- Utique tales intelligit, quales ſunt, tales autem ſunt, quales

rrf —

dex ſui ipſius interpres conſtituitur. Quare cùm Lev. 25.
& alibi exertè doceatur, in computo Hebdomadum anno-

„— nulla dari poteſt ratio, quare hebdomades 7. in Textu ſe-
.. He. orſim ponantur ab Hebdomadibus 62. quæ tamen ſecum

— — — —k

Cap. II. EX LXX. HEBDOMADIBUs. 59
numeros vel Dan. 7. vel in Textu fruſtra à ſe invicem divel-
1 li, ſed contendo potius, ipſiſſimum illum ſtylum Propheti-
. im aliquid arcani ſecum ferre. Pererius in Commentario Ez 45
— adducit locum Ez. 45: 12. be in een e
59 r en e eDn e 20. Sicli & L25. Sieli & I5. Si-

cli erit vobis Mina. Putat autem Vir Doct. non poſſe dari
B rationem, quare Propheta hanc ſummam in tres partes divi-
1 Qat, & non unò verbo dicat: 60. Sicli effciunt Minam. Ve-
.—. Tüm & hic à me impetrare non poſtum, ut mihi perſuadeam,
3 numerum 60. abſque ratione in 20 25. & 15. diſtribui, &
R valde arridet explicatio Kimchii ad hunc locum, quæ hæc
. eſt: dzy on Peh e ee dee e eee ee ee enee n
. Quamobrem autem eam (Minam) in idas partes diviſit? Quia
1 unaqukqtte earum eſt pondus per ſe. Quâ in re facilè udæo
e fidem adhibeo, cùm ipfe Buxtorfius in Lex. Bibl. ad vocem
e. nm notet, fuiſſe etiam Minam minorem 25. Siclorum ſeu 100.
n⸗ ſolidorum, id quod huic loco apprimè congruum eſt. Sic
1 in Patriâ dico: VUnus groſſus cum dimidio, 22. groſi cum di-
il⸗ midio & 6. groſſi eſficiunt florenum, ein dꝛeypolcher / ein Oꝛths-Tha⸗
t, ler / und ein Sechſer machen einen Gulden; quia nimirum ibi loci
, monetæ in uſu ſunt, quæ ſingulæ tot groſſorum pretium
l⸗ continent. Sic in quibuſdam locis dicere poſſum: 24. pondo
le. & ter 32. pondo efficiunt talentam i. e. dꝛey geoſſe Steine und ein
Kleiner Stein machen einen Centner. Hinc infero, Neque hunc
is. 1 locum ad ſenſum Textus obſcurandum quicquam facere. Si
ſ. autem quæras, quare tandem 7. hebdomades in Textu à re-
im liquis diſtinguantur? reſpondeo: Id ideo fieri, ut ſcias, he-
ter baomadum harum & annorum Sabbaticorum eandem eſſe ra-
1d5 J tionem, & ſicut ſeptem anni Sabbatici elapſi addito Jubi-
, æo 5o. annos conſtituunt, ſic 7. haſce annorum Hebdoma-
W des conficere ſpacium 50. annorum, quod decies repetitum
15. numerum 500. annorum efficit. Scriptura itaque videtur
Fa. hôc fine atque ſcopo 7. hebdomades ſeorſim poſuiſſe, ut
ue Llavem tradat, cujus ductu univerſus annorum numerus ex
on LXX. Hebdomadibus eliciatur. Huc afferre libet, quæ R.
ſn Samuel Valerius ad 7. illas Hebdomades bene quidem, ſed

gu⸗ H 2 ma-

60 NuMERVUS ANNORUM CoLLECTUS Sect. II.
malo ſcopo atque animo monet, dum ait yay Hne
vD n . ναννανναννον.en n en ren re ee eene
mayI een e. Seeen e deeen ee e dee r'b' Dv D*
Oapn Rere re De Memorat autem 7. Hebdomades, ut
doceat, Meſftam Dacem duraturum eſſe in aternum. Et ad
hanc rem ſcire uvat, 7. Hebdomades eſſe 49. annos, ſeu 7. an-
nos Sabbaticos, qui unum jubilæum efficiunt. Jubilaum verò Sa-
pientes b. m. vocarunt bnyo i. e. in aternitatem, ut Scriptura
ait: Et erit ſorvus ejus in aternunn, quem tamen anno Jubilæz
manumitti vult &c. Hic, inquam, Judæus bene obtervat,
hiſce 7. Hebdomadibus ſeorſim poſitis deſignari periodum
Jubilæi, malè verò illas de æternitate Meſſiæ explicat.
55. Tertium argumentum petimus ex ipſo typo. Nempe
cùm dap Zabilaus vel ratione etymi vocis Xε ſDzραa libertaten
ſignificet, ut vult Joſephus Ant. l. 3. c. 10. vel ſaltem reipsâ
ſit annus lætitiæ, quictis & libertatis, eoque fine Iſraêlitis
conceſſus; certum eſt, hunc annum geſſiſſe typum gaudi,
libertatis & requiei à Meſſià inducendæ. Huc pertinent ea,
quæ de regno Meſſiæ dicuntur Pſalm. 65. & 72. Pa Div
Coronaſti annum benignitatis tuæ, qui annus Eſ. 61: 2. vocatur nav
r Annus benevolentiæ Domini, & annum Jubilæum ſignifi-
cat, quod patet ex proclamatione libertatis per Meſſiam factà, de
quo conf. J. 72. Quin imò Pſalmi modé citati haud obſcu-
r& indicant, tempore Meſſiæ agros atque montes fruges ſuas
ſpontaneàâ fertilitate eſſe daturos, quæ fruges ſpirituali ſenſu
vocantur pax & juſtitia Pſ. 72: 3. pra aen Do , d en
Ferent montes pacem popnlo & colles in juſtitiäâ. Cum his confer
cea, quæ Gentiles ipſi de Seculo aureo ſeu regno Saturni ejuſ-
que fertilitate & affluentiâ, itemque de Virginis uſtitiæ adven-
tu in terram tradiderunt, quæ ex Sibyllino, ut videtur, car-
mine depromta velut in compendio exhibet Virgilius Ecl. 4.
Quæ cùm ita ſe habeant, ſanè paradoxum videri nequit, ſi
hebdomadibus ſeu annis Sabbaticis Jjubilæos jungamus, præ-
ſertim in periodo Hebdomadum Danielis, cujus terminus,
finis atque ſcopus eſt Meſſias, & ab ipſo allata ſalus, felici-
tas, libertas & Zaſtitig, imprimis cum in Texts Y. 24. ex-
erté⸗

Cap. II. Ix LXX. HEBDOMAPDIBUS. 61
ertè dicatur, Hebdomades illas deciſas eſſe n-po pax ard et

in iis afferatur juſtitia æterna, quam Abarbanel, ut §. 112.

videbimus, de Gentium ad Meſſiam confluxu explicat, qui
confluxus in ultimum hujus periodi Jjubilæum incidit. Hæc

omnia cum Pf. 72: 3. & Ei. 61: 3. modè citatis apprimè

conveniunt.
56. Denique Quarto ſi hæc argumenta ſententiæ noſtræ Argum.
probandæ non videantur ſufficere, illud addo: Quodſi ſpa- e.
cium LXX. Hebdomadum 5oo. annis definias, univerſum plemen-
hoc oraculum optimè & quàm commodiſſimè applicari poſſe t.
ad tempora, perſonas & res ab angelo definitas. Id quod
jamjam oſtendemus, ubi de utroque termino harum He-
bdomadum diſquirimus, nempe unde incipiendæ & ubinam
ſiniendæ ſint?

SECTIoO III.
FEigitur Terminus A quo & Ad quem LXX. He-
bdomadum.

57. H oc ipſum tertio loco nobis agendum erat, nempe
diſpiciendum, ubinam ambo termini nujus in-
tervalli commodiſſimè poni queant? Hic autem perinde erit,
utrum terminum a quo an terminum ad quem prius definiamus.
Sed quia de poſteriore termino facilior atque brevior diſquiſi- Termi-

tio eſt, omnium primè de eo agemus. Notum itaque eſt ex vus Ad
O1é6n

Textũs verſu 26. & ſuprà monitum, finem hujus interval- FJe-

li, ſeu ſeptuageſimam & ultimam Hebdomadem incidere in ſu=
Excidium alicujus Perſonæ, quæ ran i. c. Unctus ſeun Meſ- MRias,
ſias vocatur. Analogia autem Sanctæ noſtræ fidei, nobis in
Servatore noſtro Jeſu Chriſto nomen & characteres Meſſiæ,
ſeu Uncti Dei, facilè monſtrabit. Sed quia tot myriades
ſuperſunt Jjudæorum, qui hoc oraculum Danielis divinum
eſle credunt, attamen Jeſum Meſſiam non agnoſcunt, ſum-
ma neceſſitas hâc in causâ longiore ſermone uti ſuadet, &
tum ex temporis rerumque circumſtantiis, tum etiam ex har-
monià vaticiniorum Danielis, illuſtrem illam perſonam de-
H 3 mon--

Proba.-
roum
tempo-

ExX
Harmo

62² TERMINuIS A dhO:? & An QuxM? Sect. III.

monſtrare, quam Angelus hoc loco Meſſiam vocat, & quæ
notato temporis intervallo finem imponit.
58. Omnes Judæi in hôc conveniunt, ea quæ V. 26. & 27.
de deſtruétione Urbis & Sanctuarii narrantur, referenda eſie

ad Templi ſecundi excidium. Omnes, excepto ſtolido Sa-

mwuele Valerio, volunt, finem LXX. Hebdomadum in illud

