madum non leve oritur ſententiarum divortium, dum Judæi,
Joſ. Scaliger & Calviſius eas uſque ad excidium Temepliſecun-
di excurrere volunt, imò Rabbenu Saadjas eas videtur exten-
dere uſque ad bellum Judaicum Hadriani. Marshamus con-

trà contendit, earum terminum majiore quam 100. annoram

Dißfe.
rentes
Judæo-
rum
opinio-

ſpacio nativitatem Chriſti antevertere. Ali medium tenent,
terminumque figunt vel in prædicatione Evangelii, mortem
Servatoris ſequutà, ut Calvinus, Pererius, Petavius, Uſie-
rius & plurimi alii: vel cum referunt ad annum Chriſti 12. quo
ſpecimen divinæ ſapientiæ inter Judæos omnium primè edidit
Luc. 2. quam opinionem fovet Doctifſimus Bavarus Herwar-
tus, atque eo nomine laudatur à noſtrâà ætate Celeberrimo at-
que inter Doctos merito magnæ exiſtimationis Viro, Petro
Allixio. Hæc ſufficiant. Qui verò largiorem harum opinio-
num explicationem deſiderat, auctores ipſos adeat, vel con-
ſulat Hieronymum, Percrium, Wagenſeilium & Johannem
Friſchmuthum, ad cujus quatuor de héêc Danielis loco Diſter-
tationes, Theſauro Theologico-Philologico nuper Amſtelo-
dami impreſſo inſertas, quemvis ſcire cupidum omnino ab⸗
legamus.
15. Ne tamen haſce aliorum opiniones prætereundo vili-
pendere videamur, antequam noſtram integrum erit profer-
re ſententiam, ratio poſtulat, aliquid de iis monere. Om-
nium autem primò nobis occurrunt Judæi, quibus ſolemne
eſt, ea Verbi divini dicta, quæ in rem ipſorum non faciunt,

.

miris modis torquere, atque explicando implicare. Exemplo
ſit

.*

Cap. I. d LXX. HEBDOMADIBUS.,. 15
ſit d n ſive Commentarius K. Samuelis filii Zadæ V'alerii, erz &
cujus verba ordine referre atque exponerc nimis longum & “ð
grave crit, præſertim cùm levis admodum ponderis ſint, le- Ias Pa-
vique nitantur fundamento. Quare ea, quæ diſſerit in bre- lerii.
vem collecta Paraphraſin Latino ſermone exhibebo. Suppo-
nit iſte, LXX. Hebdomades equidem non dies ſed annos ſi-
gnificare, attamen ſingulas neutiquam 7. annos complecti, ve-
rùm unicum tantùm denotare annum, ac ita LXX. hebdo-
mades non niſi 70. annos, & quidem ipfiſſimos annos cxilii
fignificare. „In hanc verò ſententiam ferè diſſerit: V. 24.
„Nondum, ut putas, 6 Daniel, expiata ſunt Judæorum
„peccata, ſed LXX. hebdomades, i. c. 70. anni exilio Ba-
„bylonico præfiniti, ad finem prius decurrere debent, qui-
„bus elapſis nulla ſupererit rebellionis, nulla peccatorum aut
„iniquitatis memoria, atque Templum, quod æterna voca-
„ tur juſtitia, adveniet, 1. e. incipiet exſtrui, quo ipſo obſi-
„gnabitur viſio Prophetica Jeremiæ de 70. annis, & Sacer-
„dos Summus denuò inaugurabitur. Y. 25. Sed tuum eſt,
„ex verbo, quod de inſtauratione Hieroſolymæ profero, col-
„ligere, eam urbem adhuc alià vice deletum iri, atque in
„hôc excidii ſtatu manſuram eſſe uſque ad adventum Meſſiæ,
„qui manebit & perdurabit 7. hebdomades, quæ 49. annos ſeu
„integrum Jubilæum conſtituunt, i. e., ſecundum ſtylum ſa-
„Ccrum, manebit in æternum. Interim ex 70. annis exilio
„ deſtinatis 8. impendentur ædificationi Templi, qui ſi ſum-
„mæ 70. annorum detrahantur, reſidui manent anni 62. qui-
„bus elapſis, ut dixi, Templum inſtaurabitur & atrium, in
„quo nemo unquam, vel præſentibus & obambulantibusali-
„quot millibus, de loci anguſtià conqueſtus eſt, nec non
„reſtituetur altare aurcum, & ea quidem fient temporibus
„turbatis atque afflictis. Y. 26. Poſtquam autem geſta erunt
„ea, quæ 8. ultimis annis geri debebant, tum urbs atque Tem-
„plum denuo deſtruetur & Pontificatus ceſſabit, quando
„hempe populus aliquis princeps & excelfus (α να anνς „
»Populus Romanus) höc tempore ſummam rerum tenens, de-
„ſtruet civitatem & ſanctuarium, cujus exitus erit in diluvie
„ Mul-

X

16 JDAORUM SENTENTITZ Sc. II.

R. Sa-
muel
Vale-
rius re-
futatur.

„multarum copiarum, & quidem vaſtationes continuà ſerie

„ deciſæ ſunt ad finem uſque belli, i. e. quouſque nemo Ju-

„dæorum ſupererit, qui bellum gerat. V. 27. Litus autem,
„ut rem explicat Abarbanel, fedus atque pacem Judæis fru-
„ſtra offeret uſque ad hebdomados dimidium, alteroque di-
„midio anguſtia & afflictio ſacrificia matutina, veſpertina &
„mMeridiana oflerre prohibebit, quod tamen non accidet pro-
„pter peccata ſtante templo priore commiſſa, utp. quæ 70.
„annorum exilio expiata erunt, ſed eveniet propter peccata
„moderna, nempe alam abominationum ( hoc quid ſit, non
„ explicat) Et ſhuc quò omnes abſumti & civitas inducto
„aratro ſubverſa ſit, afflictio ſe effundet in deſolatos, i. e. re-
„ gionis incolas.
16. Habes egregium viri de induſtria inſanientis diſcurſum,
Profectò nunquam induxiſſem animum, hæc ejus verba de-
ſcribere, niſi me moviſſet auctoritas Joh. Plantavitii Pauſani,
qui in Bibliothecâà Rabbinica ſub titulo nymo Inn hoc Samue-
lis Valerii opus Doctam, præclarum & accuratum ocommentar
rium vocat. Sed, ut rem dicam, diſcurſus ille de LXX.
Hebdomadibus, quem modò ex aucétore retuli, fuſiore refu-
tatione indignus eſt, quandoquidem nonſolum à reliquorum
Judæorum hypotheſibus aberrat, ſed etiam cx meris ineptiis
conflatus eſt. Ut enim de exegeſi nil dicam, quis unquam
hominem juſſit, ex hebdomade annum, e 7. unum confice-
re? Scimus dierum ſeptem, novimus ſeptem annorum heb-
domades, de quibus Lev. 25: 8: & c. multa legi poſſunt: ſed
annum unicum appellari hebdomadem, nunquam quiſquam
fando audivit. Deinde Deus h. I. ferè integram Judaicæ Gen-
tis ſub Templo ſecundo agentis Chronologiam contexit, Ju-
dæus verò ſaltum ferè 600 annorum committit, ſc. ab anno
6. Darii, in quo 70. hebdomadum ſeu annorum finem defi-
git, uſque ad Templi excidium, quaſi verò Textus tempo-
ra intermedia non attingeret. Imo inter 7. & 62. hebdoma-
des, quas Textus arctè connectit, infinitam conſtituit diſtan-
tiam, 7. priores hebdomades nonſolum ordine præpoſtero in
finem rejiciendo, ſed eas referendo ad Meſſiam ſuum, nun-
quam

Cap. I. DE LXX. HEBDOMADPDIBVUS. 17
quam in æternum venturum, dum interea in carum locum
8. annos alios ex ingenio ſuo comminiſcitrur. Porro Scriptu-
ra determinati temporis ambos extremos terminos deſinit, in-
quiens rruo dy--a Sem d inde ab exitu verbi-nſque ad Meſ-
hiam ſunt 7. & 62. hebdomades. IIle verò tempora hæcce &
medio terminorum tollit, & aliquam eorum partem ultimo
termino, nempe adventui Meſſiæ ſubjicit, dum 7. hebdo-
mades, in Textu memoratas, demonſtrationem eſie ait du-
rationis Meſſiæ, adventum ipſius ſequentis. Denique hic ho-
mo adeò impudens & iniquus eſt, adeoque malé ſibi ipſi con-
ſtat, ut diverſam de iiſdem & in eàâdem ſerie memoratis heb-
demadibus explicationem in lucem proferat, dum 62. heb-
domades totidem annos vult efficere, ſingulas verò 7. he-
bdomadum contendit 7. annos, & omnes in univerſum an-
nos 49. ſeu integrum Jubilæum abſolvere. Pari modo ulti-
mam hebdomadem, Abarbanelem ſequutus, 7. annos com-
plecti ſupponit. Hæc, ut quiſque videt, prorſus inter ſe
non congruunt. Plura addere piget tædetque & contenti
ſumus ipliſſimi auétoris ωτονντα.οανι quam in fine com-
mentitiæ ſuæ commentationis prodit, inquiens 'n-se eno en
: r092 80 —dnn de ne neen e eeen inn nnn Et hoc
Aſt, quod mihi viſum fuit in han- Danielis narrationem commen-
tari, etiamſi probe ſcio, me neque ex toto neque ex parte ſoopum

feriiſie. Quæ verba ex omnibus ſola ab ingenio aliquantu-

lum ſobrio profecta eſſe videntur.
17. Viſne alios audire Judæorum Magiſtros? illi parùm
ſaniora, magis tamen ſpecioſa proferent, eorumque opinio-
nes à Wagenſeilio in Telis Igneis Satanæ fusè recitantur &
ſolidè refutantur. Conſulamus Iſaacum Abarbanelem, cu- Opinio
jus infenſiſſimum in Chriſtianos animum in Bibliothecâà no- Macci
tat Plantavitius. Is in Commentario in Danielem, quem ap- Haber⸗
pellatione ex Eſ. 12: 3. depromptâà myw'd 'yd Fontes Salutis
„vocat, ad hunc locum ſcribit: Deum indicare Danieli, pec-
„cata Judææ Gentis 70. annorum exilio non eſſe penitus ex-
„piata, nec 70. illos Jeremiæ annos eo ſenſu eſſe accipiendos,
„quo putabat Daniel, ſed intelligi ſepties 70. ſeu 490. an-
C „ Os,

18 JuDEORUM SENTENTI £ Sect. II.
„nos, inde ab excidio primi uſque ad deſtructionem ſecundi
„templi putandos. Sc. 70. exilu annos additos ad 420 qui-
„bus templum ſecundum ſtetit, efficere numerum annorum
„490. quibus elapſis, ait, Judæos denuo in exilium fuiſſe
„ mittendos, cùm Babylonicum exilium peccata eorum non
„prorſus expiaverit. Ita Abarbanel, quem ſi hic refutare
inſtituerem, actum agerem. Quare cos, qui plus de ipſius
tricis techniſque ſcire cupiunt, B. Calvini Prælectiones in
Danielem & laudatas Joh. Friſchmuthi Diſtſertationes adire
jubeo, utpote in quibus argumenta Abarbanelis fusè expli-
cantur & fruſtatim refutantur. “
18. Hoc tantùm monebo, eandem, quam Abarbanel in-
culcat, ferè omnium Judæorum ſententiam eſſe, ſc. 70. He-
bdomadum Danielis initium idem eſſe cum initio 70. annorum
exilii Babylonici, coſque harum hebdomadum ambitu com-
prehendi, finem verò earum in cxcidium Templi ſecundi in-
cidere. Michlal Jophi, ubi circa hunc Danielis locum ver-
ſatur, pauca quædam de ſenſa verborum moner, rem verò
ipſam non attingit. Verùm R. Abendana in Spicilegio ita
opinionem ſuam explicat my'au npon o& . a -ine en den
y wN 'n ann Po n =n ee pe* en nen eeen ee,
a ee e ee enn iee e ee i eee ee wen e
:do n r be. n nenn Ecce ille LXX. Hebdomades verè
Junt hebdomades annorum, quæ annos 490. conſtituunt, iique
abſque dubio inde ab excidio Templi primi uſque ad excidium ſe-
cundi Templi labuntur. Sunt enim 70. anni exilii Babylonici,
anni verò 420. quibus Templum ſecundum in ſtrubturd ſud per-
Kitit. Et ſie illas hebdomades exponunt Magiſtri noſtri b. m. in
Seder Olam. Hanc ſententiam ibidem uberrimè exponit A-
bendana, eamque omnimodo fuco atque erroneis perſuaſio-
nibus liberaliter expolit, nec ullam prætermittit occaſionem,
verba Euangelicæ veritati quàm clariſſimè faventia in alie-
num ſenſum detorquendi, ita ut héôc in loco ex on dh⸗d vere

goſeppi faciat "9ri 992d. Huic convenit Paraphraſis Joſephi ben jachia,

ℳ—
chiadis.

quæ hæc habet vrv vap vy 9V y dy 'pn epNHTR Tre
ie i ie e, Wen u& r'n ſaen ryb nee ve,
nn

Cap. I. PDE LXX. HEBDOMAPDIBUS, 19
: r2 D'e 'iN Dan der dee v Empereur vertit: Eccede-
eiſum fuit decretum & obſignatun in colis ſuper populum tnum
& ſuper civitatem ſanttam tuam; fore ut lint 70. anni intermiſ-
ſtionis a tempore vaſtationis ædis primæ aſqne ad vaſtationem ædis
ſecundæ, i. e. anni 490. i. e. 70. anni captivitatis Babylonicæ &
420. anni adis ſecundæ. Jarchi- breviter pro more ſuo pro-
dit, ſe idem ſentire, dum ait 'p νσ nr ben d ne, ,
:rr n N eene den ee aen LAX. Hebdomades deciſe
ſunt in Hieroſolymam, inde ab excidio primo facto tempore Zede-

biæ, aſque quo illud ſecundd vice futurum erat. His junge Mai-

Maimonidem, qui in Hilch. Schemita & Jobel c. 10. Tem- woni-

AIS.

plo ſecundo exertè 420. annos tribuit, atque ita ſe cum reli-
quis idem ſentire haud obicurê innuit.
19. Ex dictis videmus, inter Judæos de hôc commento
rhiré convenire, & non recentiores tantùm ſed antiquiores
eorum ſcriptores ſententiam ſuprà expoſitam ſuo calculo con-

firmare. At hic ſcrupulus non levis mihi oritur, quem in- Saaaje
jicit Celeb. Allixius in Diſſertatione, quam ad formam Epi- Geonin,
ſtolæ edidit & Diſſertationi de duplici adventu Meſſiæ ſubjunxit

in qua ſuam de LXX. Hebdomadibus ſententiam ediſſerit.
Dum enim ibi Judæorum, L-XX. Hebdomades ab excidio
prioris Templi incipientium, & in excidio Templi poſterio-
ris terminantium, opinionem conſiderat atque explodit; de
Saadjà antiquiſſimo eorum commentatore ſic ait: Si expendas
ea, quæ habet Rabbenn Saadjas Haggaon, antiquiſſimus veſtro-
rum Commentatorum in Danielem, videbis, aut illi ignotum fuiſ-
ſe librum Seder Olam, aut illi penitus contemtum. Sed ubi
hunc Saadjæ commentarium evolvi & revolvi, videtur neu-
trum eorum ex eo poſſe elici, imò contrarium potiùs evinci:
Sc. ſi fortè Saadjæ hic liber (quod prorſus veriſimile eſt) i-
gnotus fuerit, ſententiam tamen, quam liber hic proponit,
ipſi fuiſſe acceptam, non contemtam, quippe quam adeò per-
ſpicuè enarrat, ut non poſſit clarius. Sic autem ſcribit dy'av
npp t'a Den rreb dan n dee y de Ren de dene
n de, en ee dee n ee eenn eee ee LXX.
Hebdomades ſunt 490. anni, quibus Pi ſubtrahas 70. annos exilii
L C 2 Ba-

Salomo-
nis Jar-

20 JuDORUM SENTENTIYX Sect. II.
Babylonici, ſe. a quo tempore Nebucadnezar templum deſtraxit
uſque ad 2. annun Darii, reſidui erunt 420. anni, quanta nem-
pe fuit duratio templi ſecundi. Idem in proximèé ſequentibus
ſollicitè repetit, inquiens ma 9*ν iDy by nn rd d enene en
: P. 229 2 aen nee Xn e dne wne e Diſcis hinc, quod
exilium Babylonicum & duratio adis ſequndæ conjuntta eficiant
LM. Hebdomades, i. e. 490. annos, quorum 70, inde ab excidio
numerantur, 420. vero ab inſtauratione. Ex quibus clariſſimè
videtur patere, Saadjam hanc ſententiam nonſolum confir-
mare, ſed ſollicitè etiam inculcare. Nihilò tamen minùs Cl.
Allixium id, quod diximus, non abſque ratione eſſe ſuſpi-
catum, ex iis apparebit, quæ in ſeqq. J. 84. 85. 86. & 87. in
hanc rem dicentur. Hujuſce verò Geonis ætas ſatis longo
intervallo à nobis diſtat, & quidem Abarbanel in Miphalos
Elohim Serm. 7. cap. 3. ipſum plus quàm tribus Seculis ante
Maimonidem vizxiſſe teſtatur, ac proinde ea, quæ tradit,
aliquam præ ſe videntur ferre antiquitatem. Ut verò pateat,
hanc vulgarem Judæorum ſententiam antiquiſſimam eſſe, a-
lium quendam afferre libet hôc antiquiorem, R. Johannem,
qui dictum Prov. 10: 27. explicat de ν dpye e n

Templo ſecundo, quod ſtetit 420. annos, ac proinde eandem cum
recentioribus ſententiam & Chronologiam inculcat. Inte-
grum locum ex Joma excerptum vid. §. 241. CGonfer Jalcut
in Daniclem. Quanti verô pretii ſit hæc antiquitas, & quan-
tam commentitiæ Judæorum Chronologiæ conciliet autori-

tatem, in ſequentibus videbimus.
Hi u. 20. Priùs autem hoc tenendum eſt, hos Judæorum Do-
eiEi Ctores, quantum ſcio, ad unum omnes 70. annos exilii, quan-
ahet. do nimirum eos LXX. Hebdomadibus Danielis ingerunt,
nicum non à 4. anno Jojakimi uſque ad Cyrum, ſed ab ultimo Le-
incei. dekiæ uſque ad Darium numerare. Hoc enim Jalcut loco
ienas ex Megillæ cap. 1. citato exertè aſſerit, ad numerum 70. an-
enno norum conſtituendum effluxiſſe ν en Wà* à n'ne b'eED
Zede- 2²1 o*ν DDeEN Hes e e Va n n d, dwd 52. annos, quos ju-
c. dei egerunt in exilio (qui non niſi ab ultimo anno Zedekiæ pu-
tari queunt, nam à 4. Joachimi uſque ad Cyrum abſque u⸗
10

Cap. I. pPI LXX. HEBDOMAPDIBUS. 21
bio 70. anni elapſi ſunt) quibus finitis exſiergunt tres anni Cyri,
14. Abaſveri & 2. Darii. Eandem Epocham ſequuntur ſu-
prà adduéti Samuel filius Judæ Valerii, Salomo Jarchi &
Rabbenu Saadja. Idem patet ex allegatis verbis Joſephi Ja⸗

Chiadis, quare hic autor non rectè vapulat Clar. l'Empereur
Dum enim ad v. 25. inquit oan 'n n ne dne n e vin-
: 929 orn en en . N 2 arP n Praæteribunt 7. heb- dicatur.

domades, quo ipſo Angelus ferè & proximè declarat tempu: evilit
Babylonici, cum héc loco definitum tempus non enunciet abſolutè
in omni ambitu ſuo; ſanè hôc ipſo vaticinium Jeremiæ de 70.
annis ad 49. non reſtringit, ſed hoc tantùm vult, 7. illas heb-
domades abſolvere tempus illud, quo exilium erat graviſſi-
mum, qualc utique fuit inde ab cxcidio uſque ad Cyrum,
quem Jachiades in Textu anttum ducem vocari credit. Pro-
pterea quoque ait, Angelum his verbis non abſoluté & in
toto ambitu ſuo hoc exilium circumſcribere, ſed ejus ſpa-

cium fermè indicare. Denique de Abendanâ nemo ſibi per- Aben-
ſuadeat, eum 70. annos exilii aliunde, quàm à deſtructione gunsn.
Templi repetere, aut ſibi ipſi contradicere, quando in Spi- mia ex.-
cilegio ad h. I. ſcribit moav nyn mav b'pa 9a nen en n nn Ponitur.

Dy n& Pe Nann m-n e Rien e, n Den n .n bn
: —i b'yi DY RY eeen eeen nne n deeen daeen
Eeæpoſitio ejus dicti Jer. 29: 10. ℳ., qubd, quamprimum Babeli

impleti fuerint 70. anni, putandi ab eo tempore, qo Joachim cum

quibuſdam 1 empli atenſilibus abdubctus eſt, quod incidit in annum
2. regni Nebucadnezxaris; Dominus viſitaturus ſit popilum ſuum,

ut illum reducat Hieroſolyvmam. Id quod impletum eſt anno I.
Gyri, quando tunc 70. anni fuerunt abſoluti. Hic equidem a-
pertè Abendana terminum 70. annorum in 1. anno Cyri fi-
git. Sed cùm hic Ieremiæ interpretem agat, & de cœtero
exilii hujus initium in primo anno Nebucadnezaris ſtatui
queat & ſoleat; hæc non prohibent, quò minus, quando in

hebdomadibus Danielis verſatur, exilii Babylonici initium

un cum reliquis Judæis in excidio Templi defigat. Id enim
nonſolum agit in ſuprà allato loco, ſed inſuper in ſequenti-
bus addit man aen dy ren nn denen e e nn 32 Srnn
r'eD C 3

Seder
Olam

Rabba.

Dan.
II: 2.
vindi-
catur.

22 JuDgORUM SENTENTI Sect. II.
:Pya 'Pn enn ee n weenn Ab exitu verbi. Senſus eſt:
inde ab eo tempore, quo verba ſeremiæ de eidio Templi edita
efſfeltum ſortita ſunt (i. e. quo tempore Templum deflagravit)
uſque ad Vnütam Ducem i. e. Cyrum, erunt 7. Hebdomades.
21. Vidimus tandem plerorumque judæorum de præclaro
hôc Danielis oraculo opiniones, vidimus egregiam temporum
ſupputationem, quæ omnes ſanæ Chronologiæ calculos ſub-
vertit, & talis eſt, ut cuique facilè pateat, cos in expoſitio-
ne hujus loci temporum rationem non habuiſie, ſed vice ver-
ſa ex detorto & malè intellecto vaticinio falſam eorum Chro-
nologiam eſte conflatam. Juvat autem diſquirere, cuinam
fundamento has ſuas hypotheſes ſuperſtruant, & à quonam
Arithmetico hos ſuos calculos acceperint? Sané Oedipo non
indigemus, qui hoc ænigma nobis ſolvat, Catonem verò de-
poſeimus, qui riſum teneat. Cùm enim ab ultimo anno Ze-
dekiæ uſque ad excidium ſecundi templi 657. anni numeren-
tur, quis Judæis licentiam fecit, integros 167. annos præter-
eundi, & 100. feré hebdomades enormi craſi in 70. contra-
hendi? Cumque Templum ſecundum inde ab anno 6. Darii
ſteterit annos 585. quis homines juſſit hunc numerum in 420.
contrahere? Solent autem Judæt ſententiam ſuam defendere
autoritate libri Seder Olam Rabba, quem vetuſtiſſimum cſſe,
& celebrem Doctorem Thalmudicum R. Joſen Chalpathæ fi-
lium auétorem agnoſcere jactitant. Ex iis, quæ in hôc libro
traduntur, pro vero firmoque habent, Monarchiam Perßcam
non niſt 5A. annis floruiſſe, & d quatuor tantum Regibus fuiſßſe
adminiſtratam, quorum nomina ibidem recitantur, ſo. Cyri,
Cambh'yſis, Abaſveri & Darii, quem fmul Artaxerxem voca-
tum fuißſſe volunt. Sic Abarbanel exertè ait, ſpacium tem-
poris, inter Belſazarum ultimum Chaldæorum Regem & Alex-
andrum M. elapſi, non niſi quinque Reges occupaſſe, puta
Darium Medum & reliquos modòè memoratos, quibus om-
nibus 54. tantùm annos imputat. EHE
22. Hæc agentes Judæi ſe tuentur diéto Dan. 11: 2.
OE„ enn en n ee en en een de eee en ee,
r- 92s Ecce adhbuc 3. Reges Perſiæ præerunt, quarins
Vér6

Cap IJ. pPE LXX. HEBDOMADIBUS. 23
vero poſſidebit opes reliquis longe majores, & quanta erit potentia
ejus per ipfius divitias, omnia movebit adversus regnum Graciæ.
Hic in vaticinio exhibentur Cyrus, Cambyſes, Darius &
Xerxes opibus prævalens, ut liquet ex hiſtorià Eſtheræ,
cujus conjugem Ahalverum eundem hunc Achſarem ſeu Xer-
xem fuiſie, ex Herodoto aliiſque abundé probatum eſſe pu-
tamus. Is pro immenſitate opum ſuarum omnia adversùs
Græciam moturus eſſe dicitur, quod factum eſſe, vel ex
Corn. Nepotis Themiſtocle patet. Judæi verò profanæ hi-
ſtoriæ planè rudes, Xerxem quartum Perſiæ Monarcham
cum ultimo Dario Codomano confundunt, ac ita verba Da-
nielis invertunt, ea ipſa, quæ de Xerxis in Græciam expe-
ditione dicuntur, exponentes de Alexandri Græci expeditio-
ne in Perſiam ſuſceptâ, quomodo Alexandrum M. de quo
V. 3. ſequente agitur, Xerxi coævum faciunt, caque, quæ
plus 100. annerum ſpacio à ſe invicem diſtant, temeré &
ineptè conglutinant. Quem Judæorum errorem, circa h. I.
commiſſum, ſuâ jam ætate obſervavit Hieronymus.

23. Fateor, ſi Monarchiam Perſicam 54. annis circumſcri- Judæo-

bere, reliquos verò 155. ſupprimere liceret, non habere Ju-

dæos, quare de ſuà Chronologiâ multum ſint ſolliciti. Ve- Logia
rùm nunquam à craſſiſſimo errore ſeſe poterunt expurgare, Monar-

quamdiu hanc ſententiam tenent & urgent, quæ ommum

auétorum & ipfſius eorum tribulis Joſephi teſtimonio contra-fua-

ria eſt. Sed ponamus (1.) Perſiæ regnum à 4. tantum Rc-mr.
gibus hiſce fuiſſe adminiſtratum, tamen ex Hiſtorià edocti
ſumus, iis non 54. ſed longè plures annos eſſe tribuendos.
(2.) Deinde plures omnino Reges Perſiæ Monarchiam te-
nuiſſe, ex profanâ hiſtorià manifeſtum eſt, & quidem, ut
Flavium Joſephum cœteroſque taceam, Cl. Ptolemæus in
Canone 10. corum recenſet, Cyrum, Cambyſen, Darium Hy-
RKaſpidem, Xerxem, Artaxerxem Longimanum, Dariunm No-
thum, Artaxerxem Mnemonem, Ochum, Arſen & Darium
Codomanum, reliquos verò, qui exiguum tantùm tempus re-
gno præfuerunt, pro more ſuo omntit, & eorum tempora:
præcedentium Regum annis includit. Nec locus Damnelis
upra

Lihbri
Seder
Olam
autor

Judæo-
rum
obinio
de. 70.
Hehgo-
madi.
bus
an'i

Wmid.

upra expoſitus Judæorum ſentemiæ quicquam affert præſi-
in, cùm ipfa Scriptura S. plurwum, quam 4. Perſiæ Re-
gum mentionem faciat, id quod Cl. PEmpereur fusèé & ſoli-
dè demonſtrat in Diſcurſu ad Lectorem, quem Joſephi Ja-
chiadis Paraphraſi in Danielem inſtar Præfationis præfixit,
cujus cogitata huc transferre brevitatis ſtudium prohibet. (3.)
Denique quod ad auctoritatem libri Seder Olam attinet, eam
exiguam & planè nullam eſſe, concisè admodum, ſed ſolidéè,
probavit Rev. Allixius l. c. Ita ut inſanus prorſus ſit, qui
ullam huic libro fidem adhibere velit. Quippe præter falſa
& à ratione aliena, quæ ab auctore Seder Olam tradita eſſe
demonſtrat Vir Doctiſſimus, inſuper evincit, hunc librum
non à fuprà laudato R. Joſe exaratum, ſed a recentiore quo-
dam ſatis imperito homine eſſe compilatum, cujus quidem
nomen reticetur, ſed ætas, quàâ vixit, facile inveſtigatur. In
hunc finem Vir. Clar. affert teſtimonium auctoris Schalſche-
les Haccabbala fol. 39. col. 2. qui innuit, auctorem libri Se-
der Olam, licet nomen ſuum celaverit, tamen ſcripto ſuo
tempus adſcripſiſie, ſcil. annum 1053. à Templi ſecundi ex-
cidio, qui in Seculum à Chriſto nato XII. incidit.
24. Nec tamen ideò hanc Judæorum ſententiam à recen-
tioribus effictam putamus, utpote quam nonſolum Rabbenu
Saadjæ notam, ſed in ipſo Thalmude expreſſlam eſſe oſtendi-
mus, & ab Hieronymo Seculo V. vidimus allegatam. Ita-
que judicamus, ipſam illam ſententiam ab antiquiſſimis Iu-
dæorum Doctoribus, fabularum & ineptiarum Magiſtris, in
hunc finem eſſe inventam & ad hoc uſque Seculum propaga-
tam, quò Gemti ſuæ eòô facilius perſuaderent, Chriſtianæ
veritati cx hôc loco fruſtra patrocinium quæri. Qui enim
olim eò nequitiæ proceſſerunt, ut corruptis pecunià teſti-

4 JuDEORUM SENTENTIXZ Sect. II.

bus Servatoris Reſurrectionem ſupprimere annuerentur, iis

nulla ſanè religio fuit, maximè perſpicua Prophetarum ora-
cula falſis hypotheſibus corrumpere, & in peſſimum ſenſum
detorquere, dummodo claræ luci Evangelii, vel potiùs ſuis
ipſorum mentibus, tenebras affundere licuit.

235. Ne tamen ſibi quis perſuadeat, omnes in univerſum

Iu⸗

lu⸗

Cap. I. DB LKXN. HxBDOMAPDIRUs. 2555

lIudæos æquè coœcos eſſe & ſtolidos, in ſcenam producendus O'in”

eſt &. Aſarjas, Vir ingenio & prudentia reliquis tribulibus 4 2%.
ſuis prior: qui niſi prohiberet, ſané haud injurià inter Ju-
daicam & ſanam rationem vaſtum diſcrimen poneremus. Hic
ipie in Meor Enajim longè ſaniorem tradit explicationem
dicti Dan. II: 2. de quo §. 2z2. egimus, ultrò concedens, Scri-
pturam hic & alibi tantum illorum Regum mentionem fa-
cere, quorum præcipuus ad Iudæum populum refſpectus fuit,
& ea narrare, quæ Regibus illis imperantibus Iſraëli evene-
runt, minimè verò omnium Perſiæ Monarcharum genealo-
giam tradere. Quem eundem ſcribendi modum in Hiſtorià
Perſicâ obſervat Fl. Joſephus in Ant. Jud. Hàâc ratione mo-
tus Aſarjas LXX. hebdomades non ab excidio Templi pri-
mi, ſed à 2. anno Darii incipit, & carum exitum figit in ſe-
cundi Templi excidio. Hæc ex ſæpius laudato Joh. Friſch-
mutho excerpſi, quia auctorem ipſum oculis uſurpare non li-
cuitt.
26. Similiter Aben Eſia parum curat auctoritatem libri Se- Aben-
der Olam, dum nonſolum ſententiam Rabbenu Saadjæ ſuprà =.
expoſitam rejicit, atque ait nonn- De en en eene
: ' d e e hen ee en en nedn Eſt quod obji-
cias, angelum V. 23. dicere: Ab initio ſapplicationum tuarum
exiit verbum. (quare Exitus verbi de vaticinio Jercmiæ expli-
cari nequit) præterea quâ ratione annos exilii cum annis adis ſe-
cundæ commiſceré licet? &c. Verùm etiam diſertêé docet, pe-
riodum LXX. Hebdomadum à Cyro eſie incipiendam, &
calculum ſuùm cexponit ad Y. 25. cui adlicit hæc ſequentia
ENA h. een dee een veâ e Dya be n meen
Depe brey bn nee ee enn dee e en ee ene eneen
D'PY N NV DD 2De ieD Na a ne n een endeene
: prE'S ae en e wn e deen dee ſque ad Meſiam Du-
cem ſunt 7. Hebdomades: En tibi 19. annos imperii Cyri & Ach-
ſaris item annos 2. Darii, qui in univerſum 12. annos regna-
vit, ſicut ſeriptum eſt in libro KRegum Perſie, item 20. annos Ke-
gis Artaxerxis. Hi omnes conſtituunt 7. Hebdomades, quibus fi-
nitis venit Nehemia Unctus Dux, at ſeriptum eſt in libro Eſræ.

/

26 JoDEORUM SENTENTIE &c. Sect. II.
Adde 62. bhebdomades, quibus ſtetit Templum ſecundum. Dimi-
diam verb hebdomadem jam expoſui & c. Vides hic celebra-
tum illum librum Seder Olam non ommibus Judæis æquali
pretio æſtimari, id quod exemplo Aſarjæ præcipue probo:
Aben Eſra enim ſubinde à tribuhbus diſſentire ſolet, ut liquet
ex iis, quæ de auctore Pentateuchi, item quæ de auctoritare
Chronici Moſis & paſſim de aliis rebus diſſerit, in quibus
proprium privumque judicium ſuum ſequitur. Verùm etiam-
ſi Judæi circa initium harum hebdomadum diſſentiant, in
eodem tamen luto omnes hærent, dum earum finem non
ad verum temporis terminum referunt, ſed in excidium uſ-
que ſecundi Templi rejiciunt, excepto ſolo Samuele Valerio,
qui, ut vidimus, communem ſententiam relinquit, ut tan-
10 atrociùs inſaniat.
27. Omnium autem optimam elabendi viam invenit K.
Alſche- Moſes Alſechech in Commentario. Ubi enim ſe expedire &
„ fabulas Gentis ſuæ cum hôc Oraculo conciliare nequit, pla-
van⸗ nè ͤνειι, & Partem hujus libri Hiſtoricam tantum exponit,
rius in quam, utpote facilem intellectu ppen moxan Koſam Saronis vo-
Danie- Cat ex Cant. 2: I. Relinquit autem partem Propheticam, eam-
n &. que appellat b'ppyn Dae* Lilium convalium, quia, ut ait
cum. :Rx ' D HD P nn pondere ſuo adeb prefunda eſt, ſenſimque
profundior fit, ut nemo ejus ſenſum queat attingere. Propterea
Commentario ſuo unicum tantùm ex hiſce nominibus impo-
ſuit, ſc. hen nozan Koſæ Saronis, & poſtmodum titulum
d'ppyn nav Lilii profunditatum Commentario in Canticum
Eju- præfixit. Etiamſi autem mentem ſuam in Præfatione priore
bini ita exponat Alſchech, in poſteſ iore tamen brevibus ait xun
s dydy y'puᷣD
Hic vero liber eſt præco pacis & nuncius boni de primà redemtio-
ne ex Captivitate Babylonicàâ, quando ait: LX. Hebdomades
deciſæ ſunt &c. Videtur itaque eandem fovere ſententiam,
quam ex Samuele Valerio g. 15. attulimus, quâ LXX. Hebdo-
mades de 70. annis exilii Babylonici exponit. Hæc de Ju-
dæorum opinionibus dicta ſufſiciant.

SECTIO

SECTIO III.

In locum falſæ Chronologiæ Zudaorum verum Canonen—
Chronologicum ſubſtituit.

28. T itaque tantò celeriùs ad rem ipſam perveniamus,

Vopauca quædam de diffcerentibus Chriſtianorum In-
terpretum opinionibus præmittenda ſunt. Pruſtra autem ecri-
mus hag in re, niſi in Chronologiam intervalli temporis,
quod ab excidio Templi primi uſque ad ſecundi excidium ef-
fluxit, omnium primô inquiramus, & præcipuè numerum
annorum definiamus, quibus Perſica Monarchia floruit, quod
inſtitutum in rem, quam agimus maximè neceſſarium eſt,
etiamſi Eximii quidam Viri ab hôc propoſito deſiſtere ſua-
deant. Ex his præcipuus eſt B. Johannes Calvinns, qui Heb- Tew-
domadum Danielis initium in 1. anno Cyri figens, & termi-peri⸗
m deducens uſque ad prædicationem Evangeli, de Dacium
num deducens uſque ad p onem Evangeli, de cœte- a va⸗
10 parum follicitus eſt, quomodocunque hæc annorum de- gum ſeg
ductio fiat, ſufficere ratus, ſi termini hujus Oraculi cum deter-
Chronologiâ profanã aliquo modo convemant, vel circiter mn“
coincidant. Alter ſohannes Coccejus, Theologus nunqum
ſatis laudatus, in Qaæſt. Qud. cap. 52! n. 32. ait, ſenſum hu-
jus Vaticinii eſſe, Vt NOX MILNDS, quam 490. annis popu-
Des ille colligatur &c. Id quod n. 65. clarius exponit, inquiens,
Tempus patientiæ hic definiri, ut conſtet, non eſſe minus, poſſit
autem etiam eſſe prolixius. Id monemus, pergit, nequis putet,
ad fidem hujus Oraculi neceſſariam eſſe exalctiſſimam certitudinem
Chronologiæ, at nulla in eâ reſtet difficultas. Porrè judicat,
Deum non voluiſſe examuſſim indicare ipſam annum mortis Chri-
, ſed piorum ſcrutiniis & aασισαοπι aliquid relinquere.
Cum his convenit opinio Sanctü, putantis, quod, in magna
Samm, qualis eſt 490. annorum, 20. annorum ratio habenda Trobe-
non ſit. tur .
Y . . , , ,B ex aliis
29. Fateor conſenſum, qui inter hæc Kτα ααd ααα
deprehenditur, & Doctiſſimi Jeſuitæ judicio munitur, ingensli⸗.
D 2 rei

Le
Termi-
nis in T.
aefini.
tis.

Ex Di-
viſione.

28 VERUS CANON CHRONOLOGICUS Sccdt. III.
rei inferre præjudicium, ita ut religio mihi ſit temerè ab
iis diſſentire. Attamen etſi non negamus, Scripturam aliquo-
ties tempora adeò accuratè non exprimere, quin aliquid addi
queat vel demi; hàâc in cauſàâ judico, accuratum Scripturæ
interpretem numeris in vaticinio definitis magis adſtringi.
Ratio mihi hæc eſt, quia (1.) Illuſtriora Prophetarum ora-
cula hunc characterem ſervare ſolent; ut ne in minimà qui-
dem circumſtantia eventum deſtituant. Ne verò obſcurum per
æquè obſcurum declarare & probare videar, eà, quæ Dan.
8: 14. & 12: 11. 12. dicuntur, in ſubſidium non vocabo; ſed
adducam vaticinium Eſaiæ, quod de 15. annis vitæ Hiskiæ
addendis edidit, quod anno regni ejus 14. accidiſſe patet ex
2. Reg. 18. 13. 20: 1. 6. & Eſ. 36: 1. 38: I. 5. quæ loca, und
cum z. lib. Chronicorum, morbum Hiskiæ proximè cla-
dem Senacheribis ſequutum eſſe tradunt. Si igitur 14. annos
detrahas annis 29. quibus in univerſum regno præfuit His-
kias, reſtabunt neque plures neque pauciores annis 15. à Pro-
phetâ definitis. Idem judica de 120. annis tolerantiæ Gen.
6: 3. & de Oraculo Jeremiæ, quod exilium Babylonicum
70. annis circumſcribit, & cum vaticinio Danielis hâc in cau-
ſa egregiè confertur. Omnino verò cadem accurata & ſtri-
cta temporum definitio ibi adhibenda fuit, ubi de æXααHνu
xαιεισ½⁵, 1. e. de præcisé definito temporis articulo adventui Meſſiæ
præfixo agitur. (11.) Deinde lata hæc &, ut ita dicam, va-
ga temporis deſcriptio in hôc oraculo locum prorſus habere
nequit, quippe in quo non tantùm hujus intervalli terminns
4 quo clarè indigitatur, & in Exitu verbi conſtituitur, ſed
inſuper terminus ad quem haud obſeurè innuitur. Unde con-
cludo, integram annorum feriem, his terminis incluſam,
non minus accuratè definitam eſte. Quin imò (111.) non-
ſolum numerus integer LXX. Hebdomadum in 7: 62. & 1.
dividitur, ſed ultima hebdomas in duas æquales partes, ſeu
dimidias hebdomades, diſpeſcitur, quod nullo modo fieri
poſiet, niſi præcisè LXX. annorum Hebdomades, nec plu-
res, intelligerentur. Quodſi verò aliter ſe res haberet, utique
Scriptura hoc intervallum non 70. ſed 80. & pluribus he-

Cap. I. VERUS CANON CHRONOLOGICUS. 29
bdomadibus definiviſſet, aliamque earum diviſionem inſtituiſ-
ſet. Nec in contrarium adduci poteſt, Deum voluiſſe pro-
portionem oſtendere, quæ inter ipſius ſeveritatem & clemen-
tiam intercederet, ideoque juxta numerum 70. annorum cxi-
lii mentionem facere LXX. Hebdomadum, eoque nomine
prope definire illud temporis ſpacium, quod Judæi ex exilio
redemti in Patrià ame Meſſiæ adventum exegerunt. Ubi
enim Deus talem adhibet proportionem, eam nonſolum in
verbis obſervare, ſed reipsà præſtare æquum eſt. Quod ve-
rò objicitur, numerum ſeptenarium in Sacris ſimpliciter mul-
titudinem denotare, eumque ſepties vel ſeptuageſies repetitum
ſignificare multitudinem infinito majorem, id noſtræ ſenten-
tentiæ magis proficit, quàm officit. Sicut enim Gen. 4: 24.
ſeptem indefinitam multitudinem ſignificant, ac proinde ſe-
pties ſeptuaginta eandem- ſigniſicationem ſequuntur, ſic héc
loco, quia ſeptuaginta indicant defintum numerum annorum
cxilii, ideò quoque ſepties ſeptuaginta, ſeu LXX. Hebdoma-
des, definitum annorum intervallum ſignificant. (1v.) De- e im-
nique, quamdiu in hujuſmodi causà aliquid certi demonſtra- .
ri poteſt, conſultum nomeſt, talem numerorum latitudinem
quærere, & ad minùs certam Chronologiæ rationem confu-
gere. U
230. Itaque hactenus propoſitum manet, certam aliquam & rere
indubitatam Chronologiam conſtituere, ad cujus ductum Chrone-
LXX. Hebdomades ſecurè numerare liccat. Hic verò præ- gie
. . . . conſti-
tereundus non eſt inſignis veterum Hiſtoriographorum diſ- mmenda.
ſenſus, qui tantus eſt, ut noſtri Chronologi ferè neſciant,
cuinam illorum fides adhibenda ſit, præſertim quando de
