Cl. 3. P. Z. c. 8. excerptus legitur his ferè verbis " ae ve
pN den ee e e ennen de een en neen ee n en
b'e—n denee deeen enen en ennen en en eee eeee ee
Vale a yae 1N yae H'n e drene e en en dee
0 mord 172 E 92 d een en nen een en e
Hebdomados, in quâ Meſſias filius Davidis veniet, anno pri-
mo implebitur dittum illud Amos. 4: 7. Et plaviam uni ur-
bi concedam, alteri non concedam pluviam. Anno ſecundo fa-
mes ſagittarum inſtar immittetur. Tertio fames acerba ingruet &
morientur homines, mulieres & parvuli, pii & thaumaturgi, &
Lex a cultoribus ſuis oblivioni tradetur. Quarto anno erit af-
Rnentia, ſed non vera, verùm tantuùm imaginaria. Quinto
magna erit affuentia, edentque & bibent hilares, atque Legis
cognitio ad ſuos redibit cultores. Sexto anno erunt tonitrua. Se-

ptimo denique anno excitabuntur bella &c. Menoras addit sxma)

Sa r 2 e'nde Et ſub exitum ſeptimi anni Meſſias ben David
ventet. Quòôd autem hi 7. anni verè ſint anni Hebdomados 72fimo-
ultimæ ſeu ſeptuageſimæ Danielis, clarè patet ex iis, quæ "ium 2
Een Iſrael excerpſit & Codice Kilaim Thalmudis Hieroſoly-
mitani. Ibi ad dictum Pſ. 116: 9. Incedam coram Domino in

terrà viventium, Reſch Lakiſch obſervat nonm b'n n'npe P *

eν be Quamprimum mortni terræ Iſraeliticæ reviviſcent,
ineipient dies Meſia. Sequitur anyn by y den ne re r
amnn

232 MESSIAS JAM VENIT. Sect. I.
n P N . 199 nn n n Rbd ee den hne enn
brvby ANT eiS e en e, nn nnn dednee Luis ſen-
ſas dicti Eſ. 42: 5. Dans halitum populo in ea, ſc. terrà Iſrae-
lis? Si enim extra terram Ifraclis anima mortuis non reddi-
tur, etiam Magiſtri noſtri in exilio morientes («vιτà 1. Cor.
15: 18.) perierunt, & reſurrectionem exſpectare nequeunt?
Reſpondet &. Simai: S. B. Coram iis terram ommovebit, & mea-

ts infra terræ ſolum aperiet, & ipſfi dolierum inſtar ſub terra

devolventur, & quamprimum in terram Iſraeliticam devenerint,
animæ eorum ipfis reddentur. Dictum hoc poſtea confirmatur
ecx Ez. 37: 14. Et ducam vos in terram veſtram, & indam
vobis ſpiritum meum, & vivetis. Qui locus omnino de die-
bus Meſſiæ explicari debet & explicatur. Additur ron
õ
nanee r nn n e dee e ee ene ee ne nnen dnn
: Prn men bra '*n enen ee K. Barachia quæſivit ex K. Chelbo,
vel ut alii volunt, K. Chanina R. Joſuam Levi filium interroga-
vit: An etiam v. gr. Zeroboam filius Nebat ejuſque ſocii futuræ
reſurrectionis participes erunt? Keſp. ei: Sulphure & ſale tota
terra ecremabitur, nempe ut ait R. Barachia, quamprimum ex-
uretur terra Iſraelitica, judicium in illos exercebitur. Tandem
ſequitur vaamn NN ne NXAE' PN DrË NH, Pae n n an
: rN pAE b' 0 red T raditum eſt nomine R. Zudæ: Septem annos
terra Iſraelitica jacebit exuſta, prout ſeriptam eſt Dan. 9: 27.
Et confirmabit fedus multis hebdomadem unam. Ex his Claris-
ſimè patet, Judæorum Doctores finem LXX. Hebdoma-
dum, ſeu hebdomadem ultimam ad tempora Meſſiæ ejuſque
adventum referre, etiamſi in eo peccent, quòd ea, quæ de
adventu ejus primo dicta ſunt, de adventu ſecundo explicant,
ut liquet ex adjunctà mortuorum reſurrectione & terræ con-
ppea- flagratione. Conf. 2. Pet. 3: 7. c. —
23 1. Conſequentia Majoris magnâ evidentià evincitur & ve-

tur Ma
jor: q9uia racitate Dei, quæ ca, quæ per Prophetas prædixit, nun-
watici- quam non implet, unde ſequitur: Si Deus ultima ſecundi

nia ne- . õ .
ceſſaris T empli tempora accuratè definivit iiſque ad ventum Meſſiæ ineluſit,

u. omnino Meſſiam circa finem Templi ſecundi veniſſe, & quidem

He-

.

Cal
11 4
licir.
even
quit
fuen
rnp
Ver
Tls
Plis
Vian.
quar
bayel
lben
Poris
a ere
lio D
Illthe⸗
23²
us 4
CrA
nent,
veralea
1plort
Eren
S EX
Implen
15. di

l.

NN

terr
enint,
natur
dam
die⸗
„1 3
5 0*
Nn ſ
Pelbe,
rob/⸗
Ituræ
t tota
n eh-
ndecnn
wan
anns
9: V.
Clans⸗
loma⸗
ulqze
uce de
licanh,
C⸗

8 ſe⸗
wb⸗
ſcund
nel
=

Cap. VII. TESUS EST MEESSIAS. 233

Feſum eſſe Meſſiam, quia præter eum alius circa hunc tempo-
ris articulum demonſtrari nequit. Talis enim eſt natura va-
ticiniorum, de rebus certo tempori adſtrictis editorum, ut
cventum nunquam fallant. Alia enim ratio cxcogitari ne-
quit, ob quam præciſa hæc temporis determinatio Prophetis
fuerit revelata, quàm hæc, quod eo ipſo Eccleſia Dei hæc
tempora obſervare jubeatur, atque hôc experimento diſcere,
veritatem divinorum oraculorum tantam eſie, ut ne in mini-
mis quidem circumſtantiis mutationi ſit obnoxia. Res exem-
plis probabitur. Evolvamus Gen. 6: 3. ubi ætati antedilu- Ta-n
vianæ tempus reſipiſcentiæ 120. annorum conceditur, ante- Mala,
quam ipſis induétum fuit diluvium. Atqui nemo ſanus ne-
gaverit, hunc annorum numerum impletum, eoque finito
orbem diluvio punitum fuiſſe. Pariter tale vaticinium tem-
poris termino adſtrictum habemus Eſ. 7: 8. ubi plena regni
Ephraimitici deſtruétio poſt 65. annos futura dicitur. Nume-
ra ergo ab initio regni Achaſi uſque ad Aſſaradinum, qui exi-
lio Ephraimitico ultimum gradum addidit, & illum annorum
numerum reperies. Conf. Annales Uſſerii.
232. Ubi itaque Deus in malorum interminationibus tem- quàn
pus à ſe præfinitum accuratè obſervat, utique tantò majore ona.
curà implet ea vaticinia, quæ bonorum promiſſiones conti-
nent, quia in eorum eventu ſe demonſtrat eſſe Jehovam, Deum
veracem & in æternum talem, qualis ab æterno eſt. Idque ex
ipſorumet Judæorum ſententià modò expoſitâ comprobatur.
Exemplo ſit promiſſo Abrahamo fatcta de exitu poſterorum e-
jus ex gypto, & anno ſequente 430. ex promiſſo Dei
impleta, ut videre eſt Ex. 12: 41. 42. Conf. vaticinium de
15. annis vitæ Hiskiæ additis, id quod abſque ullà immutatio-
ne impletum eſſe demonſtravimus §. 29. Denique magnam
huic rei lucem affundit argumentum, petitum ex Jer. 25:
I1. 12. 29: 10. ubi 70. anni dicuntur præfiniti imperio Ba-
bylonico & Judæorum exilio, quibus finitis exules redu-
cendi erant, & qui ab anno Nebucadnezari 1. Nabonaſſaræo
142. repetendi ſunt. Jam verò dubium non eſt, hoſce 70.
annos ad amuſſim vaticiniorum impletos eſſe, dum ſub fi-
6g nem

1

244 MISSIAS JAM VENIT. Sect. I.

nem hujus imperii anno Nabonaſſaræo 209. vel 210. de Deo

dicitur &ao i nameravit, nameravit Deus imperium, illudque

finivit Dan. 5: 25. 26. Ccx Hiſtoriâ verò patet, biennio poſt,
ſeu circa annum Nabonafſaræum 21I. Judæos exules in pa-
triam reductos eſſe. Hinc patet, Deum numerum annorum
in vaticiniis fixorum accuratè computare, ne in ullà tempo-
ris circumſtantiâ eventu deſtituantur. Hinc quoque infero;
quèd Deus pariter circa finem LXX. Hebdomadum Mene,
Mene, numeraverit, numeraverit, j. e. accuratiſſimè ſummam
annorum inierit, quò Meſſiam promiſſum definito temporis
articulo mitteret, & redemtionem per ipſum mundo præ-
ſtaret. 3
Conſen. 233. Vidimus conſenſum Judæorum, circa explicationem

ſus Ju- 3 .
aau, locorum, quæ de Meſſià agunt & terminum advents ejus

.

figunt, certiſque Characteribus à reliquis temporibus diſtin-
guunt. Audiamus ergo diſcurſum Rabbinorum de Meſſiæ ad-
ventu, & percipiemus, quantis utantur technis, & quanto-
pere ſe ipſos torqueant, quò veritatem Euangelicam ſuffla-
1. Ante mMinent, ſed irrito conatu. Certum enim eſt, Majores ipſo-
Exci- num circa finem Reip. Judaicæ pro certo habuiſſe, hoc ipſum
dium. tempus eſſe præfinitum adventui Meſſiæ articulum, quo tem-
pore Jeſus Ohriſtus inter eos natus eſt & floruit. Id ipſum
patet ex confeſſione mulieris Samaritanæ, quàm Joh. 4: 25.
edit, inquiens, old ſcio & certò perſuaſum habeo, ri Mοασαα
τα quod ſimpliciter exponere nolim Quòd Meſſias ven-
turus ſit, ſed potiùs, Scio quòd Meſſas impraſentiarum veniat,
quia procul dubio edocta erat, adeſſe tempus adventui Meſ-
ſ deſtinatum. Unde quoque, quum Jeſus ſe illum ipſum
Meſſiam eſſe profiteretur, facilè ad id credendum induci pot-

erat. Idem liquet ex legatione Phariſæorun ad Johannem Ba-
ptiſtam, quaà ipſum interrogant, quiſnam eſſet, ſi omnino
Meſſias non ſit? Id quod ſanè non feciſſent „niſi pro vero

firmoque ſuppoſuiſſent, hôc ipſo tempore Meſſiam eſſe ex-

ſpectandum Joh. 1: 19---23. Deinde, quamdiu Ohriſtus mu-

nere functus eſt, nunquam legimus, Judæos ex circumſtan-
tià temporis argamenta adverſus eum petiiſte, bene vero l
or⸗

ſtrat
aliten
ferit⸗
(0 0l
Neit
ercn
ſe,
taten
lus ſi
NR “
Piſcen
Vent
ticule
9e
Auſas
ſtron
vent

i⸗
iplum
D e⸗
iplunm
4 4).
Mlevs
Tll-
veniat 7
We⸗
nci hor⸗
en .
Annind
10 verO

Cap. VII. JkSsUSEST MESSTIAS. 23 5
formaſte ex circumſtantiis loci rerumque aliarum, quia nem-
pe perſuaſum habebant, adeſice runpm pP Terminum Meſiæ,
qui Gal. 4: 4. vocatur xXiοαεαα 700 Xbνν . plenitudo temporis,
qua veniente Deus Filium ſuunm miſit natam è& muliere. Porro In ipſo
in ipſiſſimo excidio Judæi, præcipuè Zelotæ, oblationem Pcidio.
gratiæ & amiciti?z Romanorum, aliquoties ſibi factam, de-
ſperatâ obſtinatione depreſſerunt: quia nempe ſciebant, ter-
minum adventui Meſſiæ præfixum propè effluxiſſe, ſed ve-
rum Meſſiam rejicientes Salutem ab alio fruſtra exſpectabant.
Vid. Joſephi Hiſtoria Bell. Jud. Denique anno ferè 50. poſt Proxi-
excidium, ex eàdem hypotheſi, tantò faciliùs fidem habue- 20
runt impoſtori Bar Coſibæ, qui ſe Meſſiam eſſe fingebat, & ium.
Judæis adversus Hadrianum rebellantibus animum addebat,
led ſucceſiu, ut ſemper, prorſus infelici.
234. Sequentes Judæorum Doctores, quorum ſententiæ 2. Thal-
in Thalmude aſſervatæ ſunt, animadvertentes, ſe ſpe ſuâ fru- unn.
ſtratos eſſe, numeros S. Scripturæ & ſigna adventûús Meſſiæ ientie
aliter explicare, aliterque computare annitebantur. Sed cùm dead-
veritas in hôc negocio clara nimis & manifeſta nullo ſe fu- elie
co obumbrari pateretur, ne hâc quidem vià ipfſis ſucceſſit.
Ne itaque nihil dicerent, ſummda neceſſitate coacti conceſſerunt,
terminum Meſſiæ in Scripturà præfixum omnino elapſum es-
ſe, ſed ſtultèé & planè contra rationem ſimul aſſerunt, impie-
tatem Gentis ſuæ impedire, quò minus hæ promiſſiones in
effectum educantur, 1. e. mw'an quò minus Deus vera loquu-
tus ſit. Hinc tandem concludunt: quemadmodum incertum
eſt, quandénam Judæi in exilio viventes mediante veraà reſi-
Ppiſcentià ad meliorem frugem redituri ſint, ita quoque ad-
ventum Meſſiæ incertum eſſe, nullique definito temporis ar-

ticulo poſſe adſtringi. Ut cœteras fabulas taceam, quas in-

eptè prorſus & impiè ad diuturnam Meſſiæ moram ejuſque
cauſas recenſent. In earum fabularum numerum refertur

computus ille, quem Wagenſeilius in Tel. Ign. Sat. ex Schal-

ſcheles Haccabbala excerpſit: nec non ſtulta Abarbanelis A-

. 11 „— Abar-
ſtromantia, ſeu potiuùs Aſtromania, quà Meſſiæ moram & ad- zaneli⸗

ventum ab influxu & concurſu Planetarum derivat, atque ita Aſtro-

236 MESSTAS AM VENIT. Sect. I.
liberale Conſilium Gratiæ in fatum Paganum immutat: ac
proinde meritò acerrimè vapulat Cl. Friſchmutho in Diſſter-
tationibus ad Dan. 9. Theſauro Philologico-Theologico in-
ſertis.

e Wi,. 235. Sententiam Judæorum modè expoſitam brevibus re-
9 AS Me=

ſiæ præ

Pm. tui Mesſiæ in Sacris præfixi omnino effluxerunt, & implemen-
annh tum a nulld alid re dependet, quam a reſipiſcentid. Magis ſpe-
ag, cialia eodem capite præmittuntur, dum dicitur ee
rIiane, b D9e n en deeee inn eee e eneee e dee den ne
ee inee ee e er'n n e ee a e eeeevnn . we
12 pense an nn ie denen enn deen e eeen ern en ee
:— N 9 ee ee e eeeen e. eeen en e Nn e Tra-
ditio eſt domüùs Eliana: 6000 annos durat mundus, quorum
duo millenarii decurrunt inanes, i. e. abſque lege, duo mille-
narii ſub lege, & duo millenarii reliqui conſtituunt dies Meſ-
ſiæ. Verum ob multiplices iniquitates noſtras ex illis duobus ul-
timis millenariis tantum elapſum eſt, quantum elapſum eſſe vi-
demus, necdum tamen Mesſias venit. Elias K. Judam fra-
trem KRabh Syllæ Fii certiorem reddidit, durationem mundi bre-
viorem non eſſe 85˖. Zubilgis, & in ultimo Jubilao venturum
Mesſiam ben David. Cumque hic interrogaret, an ſub ini-
tium, an verò ſub finem ejus venturus ſit?à Keſpondit: Neſcio
utrum ſponſa futura ſit parata, nec ne? i. e. an Judæi adventu

Mesſiæ ſe dignos reddituri ſint reſipiſcentia, an indignos

impietate? Conf. Ap. 19: 7. Hic à reſipiſcentià & à qualita-
tibus Sponſæ ſuſpenditur adventus Mesſiæ, atque ita incer-
tus redditur, etiamſi octogeſimi quinti Jubilæi periodo in-
cludatur. In ſequentibus tamen ipſiſſimus annus adventús
Mesſiæ indicatur, nempe à condito mundo 429 1. qui eſt an-
nus ab octogeſimo quinto Jubilæo 41. Quæ quomodo ſecum

invicem conſiſtant, planè neſcio. Adventum enim Mesſiæ

incerti temporis eſſe, & tamen certæ alicui periodo Jubilæi,
imò definito Jubilæi anno adſtringi, «ααεοανταα ſunt & ſomniis
ſimilia, in quibus interdum contradictoria inter ſe componi-
.

petere poſſumus ex Sanhedrin c. pon ubi exertè dicitur 2
terla- : aenn e en nee ee den derben dn Omnes termini adven-

mus 3,

Ca
mus
decd
ſicil
habe
1
Jude
Cpit
bres
ſerib⸗
D)
dN
Do
on
W
A
N/
E. E,
Per N
Ie p
ſanah
kum
win,
n re⸗
Periter
u i
me G
ſer:
gulita
oh
Sn X
: la

Wuauoen

Al. Cap. VII. JESUS ERST MESSIAS. 237
xX mus, quæ vigilantes vix animo un4 concipere poſſumus.
ifler. Sed ubi Judæt ipſius Dei verba eventu carere contendunt,
din. Afacilè conjicies, in quo pretio putidæ eorum traditiones ſint
habendæ.
1 k. W 236. Totam autem rem cx ſententiâ noſtràâ exponet, & Piſpu-
ir da. Judæos erroris convincet locus, qui ex citato Thalmudis gig,
ven. Capite excerptus nobis exhibet diſputationem inter duos cele- is cnn
e. bres Rabbinos ſanéè memorabilem, quàm integram huc trans- Joſua.
sN. ſcribam. Eſt autem his concepta verbis 9 “ d& e e
h Snee een e eee een e en de enn aeen ee
N NH 9) SnDe Den een e een eee e e ee ereeen ee
Non 'a beV5 Daedn en ienn õ dan an ſdrn
Dne 7 .ẽ⁹ke
. Py e deee. een den en ee e. een nn een ee
om fwuein rn eeen en n nn en ſrx Dande Phenrn nsuDp
ſmle. — e — d eree e. „5 d2 onn Ry e e eee ee
Nℳ.. reen e en en. eeen e n e 1 n n vo; ma ein
us l. & DS pPEYN&) DN 22 & enie enn e den iee Den eee

: dN ne n en e en en een ee eenne en
K. Elieſer theſin propoſuit: Si Iſraelita reſipiſcant, redimentur

per Mesſiam cx cxilio, ſin minus, non redimentur &c. eam-
trun que probavit dicto Jer. 3: 14. 22. Convertimini ö filii perverſ,
6 . ſanabo perverftates veſtras. K. Foſna verb excepit, etiam di-
Me⸗ um eſſe Eſ. 52: 3. Gratis venditi eſtis & nullo argento redime-
mini, ſcil. Cratis venditi eſtis ob crimen Idololatriæ, & argento

i bre⸗

as non redimemini, i. c. non per pœnitentiam & bona opera „ſed
“ Pariter gratis redimemini. Sed K. Elieſer adverſus K. Joſuam inſti-
. it dilto, quod legitur Mal. 3: 7. Zach. 1: 3. Convertimini ad
men me & convertar ad vos. Sed KRabbi Joſua huic oppoſuit locum
o 8 Jer: 3: 14. ubi Deus ait: Nam ego inſuper habitis veſtris Fer. 3:
eng qualitatibus, imperio meo irreſiſtibili in vos aſus, ſumam vog
3 u⸗ Engulos & civitate & binos èà familid, & ducam vos Zionem. I-
ſecumn Kitit K. Elieſer dilto Eſ. 30: 15. In reſßipiſoentid & quiete ſal-
leslit vabimini &5e. Sed. K. Joſua R. Elieſeri oppoſuit dittum Eſ. 49:
bilr, 7: Iia ait Dominus Redemtor Iſraelis Sanäéti ſui ad eum, quem
onn contemnunt hominei, quem abominantur Gentes & . Nam verax

M . 0,3 3 K

ls 5:

Uus
D ſp -

„7
Abha⸗-

Error.

238 MESSIAS JAM VENIT./. Secct. I.
eſt Sanctus Iſraelis, & eliget te &c. tempore benevolentiæ exan-
divi te &c. Ubi redemtio ſraelis non ab ejus reſipiſcentià, ſed
à Dei veracitate & beneplacito ſuſpenditur. Intitit K. Elie-

ſer, eandem cantilenam canens, dicto Jer. 4: 1. Si converti

vis, Iſrael, ait Dominus, ad me convertitor. KReſpondit K.
Joſua ex loco Dan. 12: 7. Et audivi Virum illum linteis indu-
zum, qui erat ſuper aquâ fluminis, & quidem elevabat dextram

ſuam & c. Ubi finis complemento diſperſtonis populi Sancti

annectitur, nempe rrvnn pp Kinis ſeu terminus Meſæ, & di-

cta juramento ſolemniſſimo confirmantur, quod ſanè fallere
& impietate noſtrâ infringi nequit. Ad hæc K. Elieſer confe-
ſtim obmutuit.
237. Habes hic argumenta non contemnenda, quibus R.
Joſua ſententiam de pœnitentià Judæorum, adventum Mef-
ſiæ retardante vel promovente, refutat, & contrarium de-
fendenti Elieſeri linguam occludit. Sanè ſi quicquam habuis-
ſet Elieſer, quod Joſuæ cum ſpecie potuiſſet objicere, nun-
quam oggannire deſtitiſſet. Jucundiſſimum itaque & maxi-
mo uſui eſt, unà cum Judæis adversus Judæos demonſtrare,
reſipiſcentiam hominum tantum non valere, ut temporis ter-
minum, in arcano Dei conſilio abſolutè definitum & à Pro-

phetis revelatum, ullà ratione immutet; ac proinde nullum

reſtarec dubium, quod aſſerere prohibeat, Meſſiam jam du-
dum veniſſe. Quare vel non Judæus vel non fuiſſe ſobrius
reputatur Abhuhabh, quando in Menor. Hamm. L. 5. Cl.
3. P. 2. Cap. 9. huic diſputationi ſubjicit hanc concluſionem:
—9 aeN e ̈ F'A'e D deenn de e en nenne rn
: Sajn doN Da 6 & Dde Liquet hinc qubd, ſ Iſraelitæ re-
Rpiſeant, illis appropinquet redemtio, antequam venit terminus
temporis ei præſtitutus 3 ſi verb non reſipiſcant, qubd §. B. obs ſuo

tempore ſit redemturus. Si enim defectus reſipiſcentiæ eſſiciat,

ut redemtio præfinito fiat tempore, terminus verò adventüs
Meſſiæ jam elapſus ſit ex ſententiâ ipſorum Judæorum, ſe-
quitur, redemtionem illo ipſo temporis termino & articulo
jam eſſe factam. Ac proinde non habent Judæi, quare Mes-

ſiæ adventum adhuc cxſpectent, quia alium terminum à Deo

luſce

(ap
in de
45
ſiteri
orum
ribus
noſtr.
inyec
lus ſe
Men⸗
conſt
nem:
nos 6
ne nu

di

Cluce⸗
terrian
poltol
Picne
onler
corun⸗
e p
Genti
uanti
u n

lbion

Kl.

Cap. VII. JxSUS EST MESSIAS. 239₰

xag. in Scripturâà definitum nec demonſtrare volunt, nec poſſunt.
,ſed 238. Si jam ad Judæos noſtræ ætatis tranſcamus, illi idem 3. Cen-
Pbe. fateri debent. Si enim terminus Meſſiæ ante tot Secula Ma-lonſi⸗s
wefti⸗ jorum ſuorum ætate elapſus fuit, utique etiam noſtris tempo- Dutlzs-
ℳ . rribus elapſus eſt, idque tantò magis, quantòô illa tempora à gierno-
adA. noſtraà ætate ſunt remotiora. Cùm itaque nihil ferè ſit, quod um.
eteh incredulitati ſuæ obtendere queant, alia comminiſcuntur, qui-
ncti bus ſe ſuamque cœcitatem cexcuſare ſtudent. Narratur de
Kdi. Menaſſe ben Iſrael ſuperioris ætatis Rabbino, quòd ſolitus fuerit Menaſſe
ſller conſtantiæ vel potius pertinaciæ ſuæ hanc ſolam dare ratio-s*o
confe . nem: Si verum eſſet, jeſum eſſe Mesſiam Filium Dei, Deum
4 non commiſſurum, ut ullus Judæorum ſuperſtes in mundo
65 K. maneret, utpote qui Jeſum crucifixerunt, & reatum ſangui-
Mel. nis ejus in ſe & poſteros ſuſceperunt Sed hæc ratio pla-
n de. né nulla eſt, ideéôque eam inter cauſas «ι1τa referre nolui,
Ni. quia (1.) Superſtites manere debent Judæi, ut reatum ſponte

ſuſceptum ſentiant atque luant. (2.) Ex tolerantiâ Dei con-

aun⸗
cludere, Jeſum non eſſe Mesſiam, eſt bonitatem Dei in pro-

max!⸗

Krare, terviam rapere, quæ tamen ad reſipiſcentiam ducit, ut ait A-
is tel⸗ poſtolus Rom. 2: 4. Cùm itaque tam clara ſint omnia & per-
Pro⸗ ſpicua, quæ Mesſiam jam veniſſe probant, ut ipſi Judæi iis

conſenſum nequeant negare; ſanè ſi in cauſas incredulitatis
eorum inquiras, fortè tibi perſuadebis, Judæos invicta tanti-
que ponderis habere argumenta, quanta ad hanc tantam evi-
dentiam ſupprimendam requiruntur. Verůûm qualia illa &
quanti momenti ſint, patebit ex ſeqq. in quibus in veras eo-
rum incredulitatis cauſas inquiremus.

Lorn
in du⸗
ſobrius
Oen:
„
lits e⸗
ermim
,A01 6*

SECTIO II.

Exhibet Diſſertationem, quâ inquiritur in veras cauſas

eytüs incredulitatis Zudæorum.
tucrl⸗ 239. E- dictis patet, rationem incredulitatis Judæorum Cane
Me⸗ non poſſe repeti ex Scripturà Propheticà, utpote quæ des⸗
. No ubique arguit, Mesſiam jam veniſſe: nec ex ſand Ratione, ea tam.

cnim-

—

240 WVEREZ CAUS Sect. II.
enim ex conſideratione Veracitatis Dei docct, vaticinia illa
de adventu Meſſiæ ad unguem impleta eſie. Supereſt ergo,
Ratio ut cauſa incredulitatis ſtatuatur Katio Jjudæorum male ſana,
Judee- & indolis corum corruptio. Quæ cuùm nimis generalis ſit,
=, quäm ut diſtinctum nobis conceptum excitare queat, hic per
Jſana. partes procedendum erit. Non autem opus eſt, in hanc rem
hodiernorum Judæorum mentem ſcrutari, eorumve ſcripta
Fudeo- Operosè perveſtigare: ſiquidem hæc Gens præjudiciorum ſuo-
n v rum adeô tenax eſt, ut à Majorum inſtitutis ne in minimis
„ quidem diſcedat. Experientia enim docet, eandem ſuperſti-
conve- tonem & cœcitatem, quæ priſcorum Judæorum mentem oc-
nenia cupaverat, péſteros eorum in hunc uſque diem obſidere. Ea-
mn, dem eſt hodiernorum ambitio & ſuperbia, eadem invidia ea-
demque blaſphemia, quæ antiquiorum fuit. Et ſi corum
Dif⸗. cConditionem penitiùs inſpicias, obſervabis, cos à Majoribus
ventia à ſuis in unicà tantùm re differre, dum fſcil. davem ſeientiæ,
er quam olim abſconderant Phariſæi, hodierni Judæi ferè pror-
ſus amiſerunt, ita ut antiquæ religionis doctrinam, ænigma-

tibus Cabbaliſticis involutam, vix minimâ parte intelligant.

Cùm autem hæc recentiorum à veteribus diflferentia rei nihil
inferat, ſufficiet, ſi ex Euangeliſtis & Thalmude demonſtre-
mus veras Cauſas, quæ priſcos Judæos prohibuerunt, quò
minus veram fidem admitterent. Et tum unicuique facilè
patebit ratio incredulitatis hodiernorum Judæorum, quippe
quibus idem ſemper animus fuit, cademque indolis corru-
Pptio.
G nera, 240. Hic autem in genere duo ſupponenda ſunt, & qui-
ler een. dem (1.) Incredulitatis Judæorum præcipuam cauſam eſſe
9Ge. ſtuporem mentiſque cœcitatem, Zaſto Dei Judicio iis incum-
is, bentem. Sed quia arcana Dei ipſius ſcrutari non licet, tan-
mentie tùm ſuppono, Deum Judæis immorigeris Gratiam ſuam Spi-
zi. ritumque illuminantem ſubtraxiſſe, unde factum eſt, ut ſibi
,,“ ſolis relicti ſpontancà àταεα Meſſiam rejicerent & non vide-
rent, quæ ad ſalutem ſuam conducebant. Hac de re memo-
rabilis occurrit locus Joh. 12: 39. in quo oſtenditur, etiamſi

ſpontanea ſit Judæorum cœcitas, cam tamen ab immutabili
L Dei

Tam,

guan,/

Apm

uod
funl
Me
6 „
Perit
1I.
dulo
hihitt
dliſeg
Ain
e
le
taten
24

l. Cap. VII. INCREDULITATIS JUDAORUM. 241

1 illa Dei Judicio dependere, cùm dicitur: Aia& rgro Sx drar0
rgo, . 7iss*εα, propterea non poterant credere, quia PEſaias rurſus ait
ie, cap. 6. V. 10. Excæcavit oenlos eorum & cor eorum induravit,
, ve videant aut intelligant, ſe convertant & ſalventuuar.
241. (11.) Alterum, quod ſupponendum erat, eſt uni- 2. Gene-
ren 4 Verſalis Judæorum impietas & corruptio, quæ tempore ad- mpie.
upta vents Chriſti ſub Templo ſecundo obtinuit, & à Servatore iw.
ſco- Matth. 23. atque alibi fuſe Phariſæis exprobratur. Sed au-
ins diamus ipſorum Judæorum teſtimonium, quod ex Joma c. 1.
berlti⸗ excerptum habet Een Irael & Menoras Hamm. L. I. Cl. r.
n oc. P. 1I. C. 4. dn DN 2:2] S Jn d en n . Da) s
. Lr. . De obye eNX E D d n en e en b'V een D'-
la er- dvye n apn en een ben . 89 1 Deͤ, 9)
orin Pan yDe eDYν e, D DD X R'R RD VOνν n e en n
hrbus S e en en n de een wee een ee n ee ee e

: Nnieà e enee ee en ee ee ene deen ſa eene d re,
Rabbah BarChannæ filius R. Johannem dixiſſe ait: Quis ſonſus
eſt dicti Prov. 10: 27. Timor Domini dies addit, ſed anni im-
piorum decurtabuntun? Timor Domini addit dies, hoc dicitur de

jentie,
Ppror⸗
gma-

ga Templo primo, quod 410. Ammos ſtetit „ nec tamen in eo plures,
alte. Yuam 1 8. Pontifiges, munns ſacrum obierunt. Contra verba:
god Anni impiorum decurtabuntur z enunciantur de Templo ſecundo,
R quod Ketit 420. annos, & in eo plures 300. Pontificibus munere
guir Funéti ſant. Subtrahe illis 420. annis annos 40. quibus Simeon
annt Iaſtus (de quo Sir. 5o.) miniſterium obiit, & 80. annos, qui-
bus munere funttus eſt ſohannes Pontifex, junge annos 10. mu-
our. neris Iſmaelis Pabidis, quibus quidam addunt, vel ſubſtituunt,
1TI. annos miniſterii R. Elieſeris ben Charſum. Hinc porro ſin-
mcun. gulorum tempora ſubtrahe & computa, & invenies, Engulos
* annam ſuum non impleſſe. In ſeqq-. exempla adduntur Hypo-
m5r. criſeos & præcipuèê Simoniæ Pontificibus hujus ævi uſitatæ.
nrlbi Si itaque ipſi Reipublicæ antiſtites fuerunt n-yen impii, facilè
ice⸗ de reliquà multitudine judicium feres, quippe Kegis ad ex-
D emplum totus componitur orbis. Hanc igitur generalem impie-
* tatem generalem &τα1½1a cCauſam fuiſſe meritò ſupponimus.
en i 242. Tranſimus ad ſpecialia, ubi ſtatim ab initio nobis oc- Radis
utc⸗ Hh cur-

242 VERXA CAUSZ Sect. II.
alo- Currunt variæ incredulitatis cauſæ, quas tamen conſilium non
e eſt confusè proponere, cùm plerunque in tali causà una ali-
2 qua & certa radix vitiorum unuſque fons reperiatur, ex quo
integra malorum Lerna erumpit. Ita obſervamus, præci-
puum & radicale vitium Judæorum ſub Templo primo fuiſſe
eK. TWMololatriam, vel potiuùs perditam illam & obſcœnam libidinem
cum Idololatrià conjunctam, in quam Judæa Gens quâvis
Litido ætate proclivis fuit. Unde patet, judicium 2 Rabh hac de
Emmerea. re abſonum non eſſe, quod R. Juda in Sanhedrin cap. va
mrpp refert, & in Men. Hamm. L. 1. Epil. citatur his ver-
bis py brOeN e 1 n n enn n ee, n Ne v een
: Q'bran Probe ſeiebant Iſraelitæ, in WMololatrid nihil eſſe ſolidi,
idebque nulläà aliä de cauſa idolis cultum religioſum deferebant,
qnam ut ſibi liceret libidinem in propatulo exercere. Hoc obti-⸗
nebat ſub Templo priore.
Sub 243. Sed poſt captivitatem Babylonicam, hâc malorum ra-
17 as-, dice funditus exſtirpatâ, Judæi non tantùm ab Idololatria ſibi
en„ Cavebant, ſed plurimi ex iis veræ Religionis causâ martyrium
Iaolola- ſubire non detrectabant, ut narratur in libris Maccabæorum.
triæe. Itaque temporibus exilium Babylonicum ſubſequentibus ob-
ſervatur, Cacodaæmonem Idololatriæ Zudæos reliquiſſe & loca
arida atque deſerta oœpiſſe peragrare Matth. 12: 43. 44. 45.

quibuſcum conveniunt, quæ dicuntur in Succâ cap. n fol.

52. ubi dictum Joel. 2: 20. —pDeY 's Pos & reT Et cjici
eum in regionem aridam & deſertam 5 de - Cacodæmone
aN. ſeu concupiſcentid pravâ explicatur. Attamen Servator 1. c.
Ppirus, ait, locum Idololatriæ vacuefactum occupaſſe ſeptem alios im-
pejorer. mundos Spiritus longè pejores, qui Spiritús procul dubio in
causâ fuerunt, quare Judæi vero Meſſiæ fidem denegarunt.
Si verò quæramus, quinam ſint illi 7. Spiritůs? Id difficul-

ter definiri poteſt, & ſi cui ingenium ſuum exercere placet,
eum ablegamus ad modèò citatum locum ex Succâ, qui in

Een Ifrael & Men. Hamm. L. I. Cl. 2. P. 3. C. 7. cxcer-
ptus legi poteſt, atque ira incipit ym ͤ v De aà Caco-
dæmon ſeu concupiſcentia prava ſeptem habet nomina &c. For-

tè quoque in mentem alicui veniet, Chriſtum reſpicere lo-
cum

Ca

Cun
er
Sir⸗
nis
imm
ſeyt
p.
1s
Yié
hul
cont
iye
Hom
67.
chare
derr
Tem
tonpe
kum
e 1
4
Tu
lieme
Volye
gwo

II.

non
gli.
quo⸗
0⸗
Uiſe
inem
dis
de
N
Ver⸗
NA
Nlici,
ant,
obtl⸗

N⸗
ſibn
rium
Otumm,
5 oh⸗
los
4 45.
ſol.
t gjii
mno.
. l. c.
os in
wio in
grunt.
Ufian.
eer,
gun 1
Xcel⸗
Caco⸗
.For

ele

ul.

3
“

“ S

D

S

ð

Qap. VII. INCREDULITATIS JvngonUM. 243

cum Eſ. 11: 2. ubi 7. virtutes Spiritůs Sancti, ſeu ſeptu- Ei&
plex Spiritus Meſſiam inhabitans, vocatur Spiritus Domini,
piritus Sapientiæ & Intelligentiæ Spiritus Conſilii & Fortitudi-
nis, Spiritus Cognitionis & Timoris Domini: proinde ſeptem
immundorum Spirituum nomine venire poſſe contraria vitia
ſeptem, quæ vocare licet Spiritum & zXa Satanæ, spiritum
Stgporis & (ut vim vocis Hebraicæ exhauriam) Irrationalita-
tis, item Spiritum Imprudentiæ, Socordiæ, legnorantiæ & Proter-
vie ſeu Profanitatis. Quæ 7. vitia in Judæis hujus ætatis
nulle negocio demonſtrari poſſunt, & quia Spiritui Chriſti
contraria ſunt, procul dubio progreſſum fidei in eum impe-
diverunt. Attamen vix credo, omnia Judæorum vitia his 7..
nominibus exhauriri. Et quia vix errorem evitare poterimus 4
ſi 7. illos immundes Spiritüs curioſé definire, & ſingulos
characteribus ſuis diſtinguere velimus; ſufficiet dixiſle, quòd
Servator hâc Parabolâà oſtendat, in iis r0 *νhαττν. *ροον ιαſ
πιο, öultima pejora primi,, & corruptionem Judæorum ſub
Templo ſecundo ſeptuplo atrociorem eſſe, atque ſub Tem-
plo primo fuit. Cùm itaque corruptio Judæorum hujus
temporis multiplex fuerit, primè inquiremus in radicem illo-
rum vitiorum, quæ fidem in Chriſtum impediverunt, dein-
de ipſa vitia ex hàc radice cnata demonſtrabimus.
244. Suppofitâ itaque excoecatione & impietate Judæo- Ralix
rum, facilè Kadicem atque fontem incredulitatis eorum repe- mnin
. . ⸗ . Vitio⸗
riemus. Quodſi verò Hiſtoriam vitæ Jeſu evolvamus & re- rumef
volvamus, vix aliud vitium in Judæis invenimus „ quod re- opDl-
liquorum radicem & fundamentum conſtituere liceat „ Præ ÜMte-
terquam Vatiniannm illud ODIUM, quo Servatorem ſtatim am.
à muneris ſui exordio proſequuti ſunt. De hôc nobis ipfſiſſi-
ma verba Chriſti aſſervavit Euangeliſta Joh. 15: 25. ubi
ait, Se à Judæis Odio fuiſſe habitum ut impleretur dictum
Pſ. 25: 19. Ne Dbr Di 57: alν das, Odio teme-
ario me proſequuti ſunt. Conf. Pſ. 35. 19. & videbis opri næmv
& din n v utrumque idem ſignificare, nempe Odium injurium
& temerarium. Meritèò autem Odium illud primus atque præ-
cipuus fons ponitur incredulitatis & reliquorum vitiorum .

Hh 2 quæ

24 ¼½ VE RX CAUSYXI Sect. IL.
Zrua quæ incredulitati adjumento ſunt. Ratio hæc eſt, quia Ser-
en vator, quamprimum munus Propheticum obire cœpit, ſta-⸗
barit. tim ab initio populum veritatis Doctrindà imbuit. Quid ve-
rò Veritas in animis exceœcatis atque impiis efficiat, unà cum
ratione ſatis ſuperque docet experientia, ex quàâ jam olim in-
notuit, quod Obſequium amicos, Veritas O DIOM pariat.
Cum itaque doctrina Veritatis primum Meſſiæ negocium fue-
rit, hic quoque primus in Judæorum mentibus ſe exſeruit
affectus, qui ideò reliquorum malorum aflectuum fons atque
Radix conſtituitur. De hôc Servator conqueritur Joh. 8: 40.
inquiens: Nune verb me ſKtudetis interficere, qui vobis Verita-
tem loquutus ſum, nempe Mc Meſſiam eſſe: Id quod ſtatim
ab initio fecerat, ut ait Y. 25. Sic YV. 45. inquit: E'va 3*% öre

/ 7 » 7 7 . . .
v Mι 0α6* AXSρ†, 0 T15 S *ε1†Gε Kα02 Ego VérO duta veritaätem di-

co, non oreditis mihi. Hæc ſententia ſanè peregrina eſſe vide-
tur. An ideò non credebant, quia Veritatem audiebant?
Utique. Cùm enim Veritas Odium in ipſis excitaret, ipſum
hoc Odium in cauſa erat, quò minus Veritati crederent quippe
aflectus Odii perverſa ingenia adeò corrumpit, ut quantò ma-
jor Veritatis eſt claritas, tantò minorem præbeant aſſenſum,

ſecundùm tritum illud: Impedit ira animum, ne poſſit cernere
Odium Vernm. Hoc autem Odium Judæorum tantum fuit, ut non
Je- niſi ſanguine Chriſti, quem odio habebant, potuerit ſaturari.
Er& Idem illud ſerpentinum Odium poſtea à Chriſto in A oſtolo
iipe. pentinum Odium Poſtea à Chriſto in Apoſtolos
eg, omneſque Chriſtianos tranſtulerunt, eos vinculis carcerique
tradentes, imò tormentis ac tandem ſupplicio afficientes, ut
liquet ex Hiſtoria Euangelicà & Apoſtolorum Actis. Atque
ita impletum eſt dictum Servatoris, quo perſequutiones à Ju-
dæis excitandas in Diſcipulos ſuos prænunciat Matth. 10: 24.
25. Diſeipulus non eſt potior Magiſtro, nec ſervus Domino ſuo
a nym da (Vide hanc phraſin ex Berachos cap. mann cita-
tam in Men. Hamm. Luc. 3. Cl. 7. P. 2. C. 10.) Sufficit di-
ſoipulo, ſi ſimilis ſit Magiſtro, & ſervo ſ fiat ſimilis Domino. Ex
quo fundamento Servator Diſcipulos ſuos de perſequutioni-
Bus ſibi inferendis quoque admonet Joh. 15: 20. Hoc ipſum
à Judæis effectum fuiſſe, eventus clarè docuit, dum ipſi priùs

,l Cap. VII. IMNCcREDULITATIS JUDEORUM. 24 5
Sert. animam, quàm odium depoſuerunt. Hodiernorum autem
ſta. Judæorum candem mentem eſie, opus non eſt ut exemplis
Ve. probetur.
Sn 245. Videamus tandem, quid Qudæi hâc de re nobis nar- Conſen-
min. rent? Vix autem veriſimile eſt, eos quicquam de Odio ſuo-
gi. rum erga Jceſum Chriſtum in Thalmude tradidiſſe. Attamen
ſae-. eſt aliquid, quod ex Joma cap. 1I. fol. 9. excerptum legitur
ſert in Een Ifraël, atque variis occaſionibus allegatur in Men.
e Hammaor, ſc. L. I. Epil. L. 2. Cl. 7. P. 2. c. I. Luc. 4. Cl.
g4o. 4. P. 1. C. 1. L. 5. Cl. 3. P. 2. c. 5. & paſſim alibi. Eſt au-
it. tem tale ' n n e en 2n en eden n s
ſcn ſ⸗
Ae To9 bHen ne bar DNe. er dr en wene ennn u excidii.
a d. e n e dre enn den ſee e, LQuan, ob canuſam
ride. deſtrubtum eſt Templum primnm? Quia tria vitia ſab e obti-
* nebant, idololatria, fornicatio & cædes & . Aſt veroô Templum
Plun llecundum, de quo exploratum habemns, qudd ſtante eo incu-
uippe buerint Rtudio legis, obſervationi Vraceptornomm & caritatis exer-
l. citio ; quare illud deletum eſt à propter ODIODM TEMERA-
* RIOM, quod inter illos obtinebat. Vnde diſcimus Odium Te-
nln . merarium tanti aæſtimari, quanti aæſtimantur tria atrociſſima cri-
rn mina Idololatriæ, inceſtus & cædis. Hinc Menoras Hammaor
aun. ex quatuor primis vocibus Lamentationum Jeremiæ dae D&
voltolc⸗ per Notaricun educit vocabulum pa's quod ini-
Gene micitiam ſignificat, illudque moribus Judæorum ſub Tem-
tes, Ut plo ſecundo applicat. Ex hiſce videmus, idem fatum Thal- Cai⸗-
Ar Aer mudiſtarum fuiſſe, quod erat Cajaphæ Pontificis Joh. 11: 5I Mer
esà ju⸗. qui inſcius de redemtione pòpuli morte Chriſti procurandâum.
10:144 vVaticinabatur; dum ipſi quoque ætati Servatoris falso qui-
ſe dem tribuunt obſervationem Legis, Præceptorum & chari-
en O tatis operum, ut liquet ex Matth. 23: 23. inſcii tamen & in-
