Ge2513a
author: Sostmann, Alexander [

. 4

TF.H-REUSCF

yd 75

§S E U

COMMENTARIUS

CHRONOLOGICUS, PHILOLOGICUS
XE EXEGETICUS,
OACULI DAN. IX. Y. 24— 27. EpITI DE

LXX. HEBDOMADIBUS.

Senſum, Tempus &- Circumſt antias * Sacnis prpfanisque ocriptis eruens,
Se Vermini Iuis Tudm exae n Ime ineladens.

A Eic- E. DIT — ee ſen

8 EF U
. rias Pagrmnhin,i in qui- demonſtiatur; Jefimn eſſe Mecim,
&& in veras Cauſas Increduhktatis Judæorum inquiritur:

Acfeſin, ſub ſinem, Capitum & Sektionum, Lokorunz §. Soripturk „
Vocabulorum Hebraicorum & Græcorum, ut & Rerum Indicibus:

AUCTORE
ATFXANPDRO 3051I MANNQ Enin. Fir.

LUGDUN B 1TAVOXDVII.
Apud CORNELIUM BOUTESTEIN, 1710.

„ 71

X B F EF N 15 1I X

vwd n : 11 pr õ y zuad in 2n
—R— : rN . e in de den enee ee . p9
GAL. IV. Y. 4. 5.
C'res ⁹ 7Xde v& Xsνας £ Xeére, i5hen s⁵* ⁶6 * er

evναo„ꝶ ννανναι, Yeναιον ανααd 7„οραν LTre res iταις +,veer Se⸗
* . . * 7
Peesrg, ire Ti eher&α .νÜheα. =

VIRI S.
MAGNIFICIS. GENEROSIS. AnPLEVSSIMIS. ECELE-⸗

LENI ESSIM10. NOBILEISSIMIS. MATIMEOOE.
57. RENVIS.

VENERANDI

ECCLESI. KEFORMATA. Q.
GEDANI. EST.

UT. E T.

TESTAMENTORUM.

IN. SACRA. STIPENDIA. TESTATORUM.

DOMINIS. SUIS. ET. MAECENATIBUS.
S8UMMOPERE. COLENDIS. H

ðM §. ðð “

VII. NA&NIFICI. GENEROSI. AMTPLISSIMI.
AXCEYENTYEANMEAAOIS X. ℳoAXI-
MEOVE. 51 RE NUI.
POMINI. ET. SeazckNAIES. orriur

EPT 1M US jam a4 Finem aApr et an⸗

A nus, eX 4 ra. Beneficia, olim in

anplu⸗ Ss ornatum, inter Muſas Boruſsas,
Ba-

Batapas, Gritannaſjue agentemiy Hucnſgue glaiſtis, Rec
cLontinuati Favoris Pe deſtituitis:) Ita ut Nabens coactuſque
fatear , me totum me meaque Vobis Veſtrægue Bene polen-
tiæ debere.)
Ex quo itaque Veſtræ Benigritatis Axcgtias in zne quàm
bplurima exſtare omperi, id mibi negecü credidiſolum dari, ut
grati erga Vèt animi debitæqgue Reperentiæ monumentum uli-
quod Natuerem. Opportuna autem je obtulit occaſio, cum
ſtudiis Academicis propè vale ditturus, Commentarium hunc,
ex parierum Diſciplinarum loculis congeſtum, in lucem edere
Vobiſzue inſcribers ſum auſus. Idque tantò alacriore ſty-
lo, quantò mihi lætiora fuerunt nuncia, quæ de Veſtrd,
inter tot peſtiferas aéris injurias, incolumitate Berchi; S

quantò ardentiora ſunt pota „guibus Vos ſalyo⸗ S. inco-

lumes Patriæ, ſal vos Eecleſi e, ſalvos (Rei hamiien e.
ſtræ, ſalvos etiam mihi cußio.

Vonate Litur hanc mibi licentiam, ut Vobis, quæ Ve-
e ſent, ſtrencæ loco Frren. Benignum ſuſcipite Patro-

* 3 ci-

cinium opuſculi & aucloris. Fevere pergite mihi, qui &

hoc primum profectuum ſpecimen, & omne reliquum, ſi
quid, Divind annuente Clementid, unquam in poſterum à
me proficiſci poterit, Deo 0. M. G Ecleſiæa, Vobiſque
ſacrum eſſe jubeo, Vobis,
VIRI. MGNIFICI. GENEROSI. AMPLISSIMI.
EXCELLENTISSIME. NOBILISSIMI. MAXI-

MECUDE. STRENUUI.
DOMINI. Er. MAECENATES. OPTIMI.

Dabam Lugduni
Batavorum A. C.
ci. Dec. x. ipfifl.
Calend. Ianurr.

ATEXANDER 8OSTrMAN.
PRX.

TI DOCTRINA & VIRTUTE
bb b 7 o.
ALEXANDRO SOSTMAN.,

FRATRI IN CHRISTO JESU
PpPpPpPDpIlILECTO,

CAMPEGIUS VITRINGAO.

–☛t ErI a me humaniter, Vir Doctiſſime, ut Judicium meum
ad te perſcribam de Commentario, quem elucubraſti in
Oraculum illuſtre, quod apud Danielem exſtat de L-XX
EHebdomadibus, ejuſque temporis memorabilibus Fatis.
BBABoo vero, quo in te ſum animo, lubens honeſto huic
deſiderio tuo ſatisfacio: etſi cum voluptate vidi, librum hunc tuum ita
cſſe inſtruéẽtum, ut ægeneloe meâ neutiquam indigeat; & ſi indigeret,
probe norim, parum nomenti ad rem tuam allaturam eſic. Equidem
cum inter nos his paucis ante annis ageres, facile perſpexi indolem
tuam præclaram, felicitatemque ingenii tui, & ſolertiam mentis,
minime vulgarem. Ad quas dotes cum accederet certum propoſi-
tum, contendendi ad Eruditionem, diligentia pertinax, & cultus
morum: non exiguam mihi de te concitabas ſpem; & non dubio
præſentiebam animo, fore ut brevi præſtes Virum, Eccleſiæ &
Rei Litterariæ utiliſſimum. Et antevertit tamen vicitque hone-
ſtiſſimam etiam hanc tui cxpectationem primum hoc & luculentum
ſtudiorum tuorum ſpecimen, quod, redux ex Britannia, cum ma-
xime in publicum mitterc paras. Argumentum tibi delegiſti, gra-
ve quidem & ſeria meditationè digniſſimum, ſed tot jam Doctorum
curas expertum, ut difficillimum videri Foſer⸗ repetitis operis am-
pliorem ei conciliare lucem, &, quod hic præcipuum ſ „hypo-

PRSTAN

theſin fingere novam, ex quà dubia & «Nd*ρραρν, i quæ ad-
huc reſtent, ad liquidum expediantur. Tentaſti tamen illud, non
abſque Deo, nec abſterruiz te operis difficultas & moleſtia; quæ
hic tanto major eſt, quanto Judæorum ignorantia & vafrities,
& hypetheſium huc-nique à Chriſtianis in medium productarum
diveriees interpreti plura objiciunt impedimenta; Krc ut ündlique
ſe ſpinis dumiſque implicitum & obſeptum ſentiat. Et quis Divi-
narum itteraumt amans & peiitis hême conflium hoc inſtitu-
tumque tuum improbet? Efſt enim Ec dignum, in magnis &
difficilibus aliquid conari; & alias ſatis conſtat, oraculum hoc,
tractatum licet à multis, non eſſe tamen pertractatum; & ſupereſſe
in eo, etiam poſt tot Eruditorum Virorum commentationes, quod
accuratius diſputari, & certius clariuſque definiri mereatur. Si
qui autemde eo dubitent: diſcedent illi a ſententia, poſtquam in
hanc Diſſertationem tuam inſpexcrint, eamque revolverint. Imo
judicabunt, ſi recte judicare velint, te feciſſe operæ pretium, &
cum voluptate agnoicent & prædicabunt donum Divinæ Gratiæ
apud te depoſitum. Ecquis enim æquus neget, te ad Prophetiæ
hujus veros ſenſus eruendos atque illuminandos, éjuſque implemen-
tum in Jeſu Chriſto Servatore noſtro, & Fatis Reip. Jqudææ, ejus
ναοαον,aαν iter homines præceſſuris aut conſequuturis, ex hiſtoria
& ratiomibus temporum demonſtrandum, tantum adhibuiſſe ſtu-
dium, diligentiam, &οSnα, quanta à dextro & perito Verbi
Divini interprete, & certe longe majora quam ab ætate tua, quis
expectet? Sic ſcribo, non vere tantum, ſed &, ſi merita tua reſpi-
ciam, modeſte; quod mihi nunc curæ eſt, ut meum hoc quale-
cunque præjudicium tibi incitamento ſit ad majora, citra invidiam;
aliorumque de hoé tuoô labore judicia faventia eliciat, non vero ſuf⸗
Haminet. Nec propterea tamen tibi negare fas eſt» quod jure de-
Betur. Tota emm commentatio tua inſignem prodit judici exerci-
tationem, & doctrinam minime tralatitiam, eamque varie diffuſam,
non per noſtræ tantum Diſciplinæ præcepta, & Scripturas San-
Stas, quas diligenter méditatus es, verum etiam per remotiorés
Temporum & Hiſtoriarüm Scientias, & Magiſtroram ejuaque
ſcita interiora, ex ipſis hauſta fontibus, quorum profundior in-
ſpectio non adeo multis conceditur. Placent præterea⸗& pla-
cebunt aliis, dictio qua uteris, facilis & perſpicua ; ordo imuni-
Vere.

verſo themate, quod tractas, concinne diſponendo, & rebus qui-

busque ad loca fua referendis; & delectus quoque, quem facis in
Auctoribus honeſti nominis appellandis, ubi id poſtulat neceſſitas;
procul habito, in tanta copia, non neceſſariarum & cauſam proxime
non contingentium rerum promiſcuo & vano congeſtu. Non es
enim de illo hominum genere, quod omnia, quæ apud quoſcun-
que Scriptores legit, miratur, & digna judicat excerpi & in ſua
transſcribi. Ad ſententiam vero ipſam tuam quod attinet, qua ſpe-
ctat Chronologicas hujus loci Rationes: vidi, te cam in his præ-
cipue fundare hypotheſibus (ne nunc alias adducam, in quibus peri-
tiores plerique conſentiunt) («.) Initium LXX Hebdomadum Ans
norum Solarium, quarum in hac Propheria mentio fit, repeten-
dum eſſe à VII vel VIII anno Artaxerxis Primi, ſive Longimani.
(8.) Artaxerxis illius initium Impern verum per Octennium eſſe
anticipandum, ut Docti quidam Chronologi jam monuerunt. (y.)
Numero LXX. Hebdomadum hoc in loco alludi ad Annos Jubi-
læos, atque adeo ex mente Sancti Spiritus per LXXHebdoma-
des Annorum Solarium hic intelligi decem jubilæos. Cui jam po-
ſtremæ hypotheſi ſubſternis quartam, Jubilæos ſingulos in Lege
Moſaica vere cenſeri annis L, non XLIX, ut aliquibus perſuaſum
eſt. quando hoc Intervallum LXXHebdomadum tibi exhibet
pericopam non ccccxC, ſed 10 Annorum Solarium. In demon-
ſtrandis autem hiſce tuis Hypotheſibus, quas nemo cum ratione
paradoxas eſſe dixerit, docte prtocedis & modeſte, & multa in rem
adfers ſcitu tam jucunda quam utilia, operamque das, quam licet,
probabilitati eorum, quæ ſupponis, non quæſitis rationibus evin-
cendæ. Nec egeris abſque ſucceſlu. Non eſt enim mihi dubium,
quin quod ſuades, bene multis fis perſuaſurus: nullum aurem ſpe-
ro te habiturum eſſe lectorem tam iniqui judici, ut non valde pro-
bet ſtudium conatumque tuum, & tibi neget ingenii in nova hy-
potheſi de Jubilæis, ad hunc locum applicandis (quæ tibi peculia-
ris eſt) meritam laudem: etiamſi fortaſſe aliqui illorum à te diſſen-
tiant, maximè in hypotheſi poſtrema. Offendes enim in Mundo
Litterato homines, qui ita exiſtimant (nec eſt eorum tibi incognita
ſententia) Jubilæos in Lege Moſaica reputari Annos, qui ſeptimum
uemque Sabbathicum &εναοαας excipiunt; ac proinde Jubilæum qui-
em primum ex ſententia Legiſlatoris vere fuiſſe Annum illius E
riodi

riodi quinquageſimum; ſed ſequentes omnes circumſcribi Annis
XLIX; qui tamen ipſi Jubilæi Anni cenſebantur quinquageſimi,
quod proximus quiſque Jubilæus pro hujus Periodi primo habere-

rur. Et poteſt tamen de co probabiliter diſputari, quod facis, ma-

gna cum ſpecie veri, & habes ſententiæ tuæ auctores graves. Hoc
meum de Opere tuo, quod univerſum ſpectat, eſt judicium. De
ſingularibus quibuſdam, quæ mihi hic illic occurrerunt ‚nihil mo-
neò, cum id a præſenti inſtituto ſit alienum;; & ſatis pateat, te 73
ärεν ο ς ubique circumſpeétè ſatis ſectari. Quare, Vir Præſtan-
tiſſime, macte eſto hoc ingenii & doctrinæ tuæ ſpecioſo fructu, &
qua jam cœpiſti via procede in timore Domini ad veram laudem,
quam non collocabis in claritate Nominis, aut aliorum plauſu,
ſed in fidelitate & ſedulitate obſequii erga Dominum & Serva-
torem noſtrum, Jeſum Chriſtum, & Kegni ejus pro virili tua
promovendi ſincero ſtudio. Ita Deus ſuo ig adir SPäritu, labori

huic tuo aliiſque conatibus laudabilibus benedicat; teque & res tuas
omnes gubernet, proſperet, ut ejus Providentia ſpartam in Domo

Iu⸗ nanciſcaris honeſtam, dotibus meritiſque tuis congruentem.
Vale. Seripfi Franeckeræ a. d. NV Kal. Dec. c1o 100c0c NX.

-yBBeditus ſacris ſtudiis & arti
Mentis excultæ, ſtudiique tanti
Præmia pandis.

WKü Atque poſt hauſtas ſine fine luces,
Peoſtque tot Noctes patienter actas
Lemporis fructus geniique monſtras

Luxuriantis.

Nobilis mentem trahit ecce fervor,

Ut juvat tantas celebrare dotes!

Ut tuæ laudes agitant Camænam,
Inclyte, Noſtram!

Sed quid Abjectis numeris, Thalia,

Tu virum temas memorare tantum?
Quid cupis plectro miſerove tanta

Qui queat magnum numeris ad aſtra
L Tollere Nomen.

Neſtoris coœlum tibi Preſter annos:;:
Aſt tuis ſcriptis tua fama vi
Nobilis ſic poſt obitum ſuperſtes

ima vivat,

Gloria vivet.

J. P. S. S. THI. S.

* * „

7I10O 2EFEEENDO SAôÜACISSTMO

D. ALENANDRO S0STMAN.

Cum Commentarium ſuum in 70. Hebdomadas, Danieli
Prophetæ indicatas ab Angelo, bublice edenet.

rgo Muſarum decus & Minerve

Quin gradum ſiſtas uSs!
Doctior Vates decoret, diſertis

PRE-

—

PRE FA T T O
A D IL. E C T Q R E M.

= UA M difkcile opus fit, B. L. & quantus tamen ex eo
fructus enaſcatur, eam Chronologiæ veteris partem,
, qua terminos adventui pleneæ Salutis præfixos in ſe com-
plectitur, ad liquidum explicare aggrediaris 5 res cla--
mat, & ipſe noſti: nec a me exſpectare potes longam
de hujus Scientiæ horumque ſtudiorum neceſſitate & aſu oratio-
nem, utpote qui ad hanc Præfationem inſtruendam nihil aliud in
animo habeo, niſi ut pauca & brevibus expediam, quæ, ante-
quam ad ipfius libelli leétionem accedas, ab initio obſervaſſe expe-
Sunt, quorum ingenium nova tantùm cruſtula promit, &
qui hactenus inaudita eſſingere malunt, quàm Veterum curis repe-
tendis, expoliendis & Maſeragai, era impendere. Sunt quo-

que, qui nova recentiorum Meditata promiſeue explodunt, miran-

turque nihil, niſi quod Libitina facravit. Etfß antem ingenium

veri avidum neque horum partibus ſe addicere decet, nec illorum
veſtigia premere; in rebus tamen Sacris & Theologicis tutiſimum
eſſe judico, priſcorum Doctoerum Ondicia ſequi, nec in novas ſon-
tentias ruere, niſi ſumma illud ſwadeat neceſſitas. Ne verd tibi
perſuadeas, rebus ſic ſe habent, ihil ſnpereſſe, quo induſtriam
tuam exerceas, ſank rem magni momenti egeris, véteram la-
bores, in multis imperfelctos, tinnata operà perfeceris, & ad
liquidum expediverits. “ä
Hanc mihi regulam ſemper obverſatam fuiſſe teſtor, ex quo ani-
mium ad Chronologiam PXX. Hebdomadum Danielis applicavi, &
id operam dedi, ut adoptatis graviſimis Aubctoribus atque Duci-
us bmnino caverem, ne, quod ad rei ſuzmam attinet, quicquam
ſuſpectæ novitatis ad ſacratiſinum oraculum adhiberem. Itaque
pios doctiſſimoſque interpretes ſequutus, initium LXX. Hebdoma-
dums in initio Artaxerxis Longimani fixi, earumque finem ad Ze-
ſa Meſſiæa & Enangelii revelationem retuli, rationibus meis ad cer-

tiſ'mum Canonem Chronologicum digeſtis & ealtis. In reliquis
verb ita res meas inſtitui, ut me Voterum meditatis exſoribendis
paginas impleſſe diceres, niſi nova lux, Veterum curis ubique af-

fuſa, illud ipſum prohiberet. Negare tamen neèjuéo, diſſertationem

de Annorum Sabbaticorum & Jubilæorum curriculo, eorum-
que uſu in computo Hebdomadum Danielis, nemine auctore a

me eſiätam eſſe, eo fine & ſcopo, ut V'eteynzm hypotheſes tanto ola-

riore methodo demonſtrarem, & A navis Chronologicis, quibus
undique ſcatent, eb felicius purgarem. unin imo mente obligatus
eram, ne à me conſtruttam conjetturam mecum ſepelirem, ſed
ut eam Doctorum Piorumque examini modeſtè ſubjicerem. Nec
ſpero, me hanc ob rem ullius criminis poſtulatum iri, quemadmo-
dum Novitatis reus non peragitur, qui novis & aptioribus inſtra-
mentis uſus, idem opus, eodem modo, eodemque fine & ſcopo ex-
ædificat. .
Verum cum hoc Argumentum, quod mihi tractandum delegi,
reterum & recentiorum induſtriâ adeb vaſtum, vagum, & in-
finitis hypothehibus atqque diſputationibus autctum ſit, ut agrè ini-
tium, finem nunquam invenias, omni Rtudio in id incubui, ne
Commeniarius, meo incommodo Lebtoriſque tæadio, mole nimium
excreſeeret. Adebôque habito pracipuarem rerden- deleétu, multa
coactus ſum omittere, alia monere, ſed non demonſtrare, alia
denique monere & explicare, multis tamen circumſtantiis ſuo
loco relictis. Quapropter, ut Lebtori adjiumento eſſem, pauca
quadam harum rerum exempla hic loci apponenda eſſe cenſui.

Obſervabis, B. E. me ſtatim, in initio libelli S. 8. etſſ. duo tan- Hainli-
tum annorum genera ad periodum EAA. Hebdomadum attuliſſe, ni ſen-
. . . . 27 ; . tentia
Lunarium ſo. & Solarium, procul habità bypotheſi Joh. Jac. Hain- de 70.

lini, citatà a Celeb. Aℳ gid. Strauchio in Diſertatione de LXX. Hebd.

Hebd. Danielis Witteberge habità, quam in Faſeiculorum Primo
recenſuit Cl. Thomas Crenius. Hic Vir Doct. à Daniele innui
vult annos 343. dierum, & quidem tales annos, guorkm ſinguli
7. menſilus, menſes vero ſinguli 7. Hebdomadibus, Hebdomades
7. diebus abſolvantur: Ita ut numerus Septenarius non in tota
tantum LYX. Hebdomadum periodo generalem, ſed etiam per ſin-
gula ejus fruſta ſpecialem locum invenigt. Nemo ſanè negabit,

P R X F A TIO.
Inoundum hune eſſe felicis ingenii frultum: quia tamen omni ah-
toritate rationibnſqse deſtituitur, eam ſententiam fuſins enarrare

noluit.— “
De u- Similis eſt ſeontentia quorundam Chronologorum de Annis Jubi-
opinio *τ s, quos ocunm annis Sabbaticis nihil commune habere volunt,
tertia. Engentes, periodos Sabbaticorum Annorum conſtare ex ſingulis ſe-
Ptenariis ſe invicem immediaté excipientibus, Zubilaos vero poſt 55o.
annos ſingulos renaſoi. Ex gr. primus Zubilæus eſt annns 5O. &
4 ſeptima Schemitä primus, ſecundus jubilæus eſt annus 100. &
4 14. Schemita ſocundus, tertius, Zabilæus eſt annus 150. &, a
21. Schemita tertius, & ſic porro in ſeqq. Hanc ver ſententiax
§. 48. etſſ. enarrare & operosè refutare ocioſum videbutar, quia
nunqnam, vVel leviſima ratione, éx Lyege aut aliunde petita, proba-
e potunit. =
Nebu. §S. II. 13. 66. & alibi aliquoties ſuppoſui, primum annum Ne-
cadne- bucadnezari, qujus in Sacris mentio ſit, repetendum eſſe ab anno 20.
mitium. V'atris Nabopollaſſari, & Nebucadnezarum in univerſum 45. annis
imperio prafuiſſe. Hoc ipſum Doctiſſimi Chronologi haud obſourè
olligunt, ut aliunde, ita ex notiſſimo illo fragmento Beroſi, quod
in ocriptis ſuis paſſim deſcripſerunt. Qui itaque hanc hypotheſin
Pprobatam vult, hos adeat, & præterea legat Codicis Megillæ c. I.
in quo Magiſtri ex 2. Keg. 25, 27. & ſer. 52, 3 1. argumento
non contemnendo eandem hypotheſin confirmant.
Ahaſ"e. §. 22. Abſque additä demonſtratione ſuppeno, Ahasverum E-
zarell ſtheris maritum fuiſſe Nerxem Perſarum Regem, qaod qui-
dem ſuppoſuiſſe ſuffciebat. Cum enim iis argumentis, quæ ca-
liger aliique ex Sacris & Herodoto pro häc re attulerunt, nihil
habeam quod addam, ea autem talia ſint, ut Doctorum Virorum
diſenſum vix patiantur ; brevitatis ſtudium illa repetere & actum
agere prohibuit. Monere tamen hoc ipſum debui, quia 9. 65. 66.
ex ipſiſimaâ haäc hypotheſi ratioecinia ad confirmandum EI. He-
bdomadam calxulum petere non dubitavci.
Seder Sunt & alia in höc libelle, quorum quidem partem ſcitu impri-
mis neceſſuriam expono, partem vero intattam relinquo. Qui §.
21. etſſj. leget, hoc ipſums in diſquiſitione dr Chronico Judæorum,
qued Seder Olam Rabba vocant, factum fuiſſe ebſervabit. Abi

lnim

-p R K F A T I O.
enim tam ex Diſertatione Celeb. Allixii, quam e T halnznde de
hujus libri auctoritate, ac de ineptiarum ejus auntiquitate pronun-
cio: reliqua verb, quæ VEir Clar. Jobannes Meierus in ſuo Seder
Olam obſervavit, in mea traniferre nolui, quia bic liber, ut uti-
liſſimus eſti, ita omnium ferè manibus teritur.
Porrb in expofitione vocis Pa §. 140. in eo occupatus ſam, et Nomi-
Meſſiæ nomina Activæ & Paſſivæ ſignificationis ſimul eſſe o—nà ey
Rendam, & hoc etiam, quantum fieri potuit, probatum dedi Mediæ
ſed ex Typis Meſſiæ, in quibus idem obfervatur, præter unicum Activa
ſolum oſuam nullum adduxi. Cum itaque illud ipſum hnic de-& aſ⸗
monſtrationi non leve pondus afferat, animnm mecum attende, & S
ſtatim in initio Geneſeos invenies, Evam ſide plenam filium tertium
ex ſe genitum vocare Sethum, addita ratione y' ree ree 2 Seth.
& Deus enim aliud mihi ſemen poſuit. Qued ſi verb hoc ad
antitypum applicemus, obſervabimus, Jeſum Meſſiam (a.) Paſſi-
vè & primario jure poſitum eſſe Semen Malieris & Filium Dei,
quomodo ſomen mulieris vocatur Gen. 6, 2. (£.) Activè quoque
Meſſias Num. 24, 17. dicitur u a 92 a“ glocitando con-
vocare omnes filios Sethi, i. e. verum Semen Mulieriz & ele-
tos Dei, quos y'o poſuit in ſemen, dum ipfis procuravit
οοσαα, Poſitionem in Filios, ſen Adoptionem Gal. 4, 5. Pa--
rem per omnia typum habemus in Nocho Gen. 5, 29. cujus no- Noack
men ni Activè quidem explicatur mren conſolator, quod nomen
Aeſſiæ a udæis paſſim inditar: ſed tamen, ſi rationes Gramma-
ticas ſequamur, hoc nomen potius Paſſivè ſignificat quietum & ta-
lem, qui conſolationem recipit, id quod Meſſiæ quoque convenit
Eſ. 53, 8. 11. Et ſi hnic nomini audas' Charabcteriſticumn, ex
rnr dictus videtur Gentiliun Janus, quem Doti Viri eundem eſ- Janus
ſè putant, qui fuit Noach. Simili enim ratione ex yu' Zeſas, ex unde
a'Zaddus, & % wd WMeſſtas formatur, literà gutturali immutata dicus
in ſibilanten. Ad nomen Jacobi Patriarchæ, tanquäàm typi Meſ-Jacob.
Væ, ea notari poſaunt, quæ in citato §. 140orad vocem Ra y obſer-
vata ſunt. Nomen Judæ ratione flexionis Paſſivum eſt, atque juda.
ita exponitur Gen. 49, 8. T†N era rN Tu es Juda, con-
fitebuntur ſeun laudabunt te fratres tui. Plerunque tamen hoc
nomen Activè vertitur & Confeſſorem denotat. Wuſtrem etiam
. Meſ-

Joſua.

P R £ F A T IO.
Meſiæ ippum gerunt Joſua Dux & Joſua Pontifex, quorum hbic,
nomine ſecundum formam Pahul Paiſivam Mlexo in Exraæ libro vo-
catur yi' Jeſua, Servatus, ille vero in Hiphil Activo inde a nar
tivitate ditctus yem Hoſea, Servator, poſten à Moſe vocatus fuit
pen' Joſua, forma Paſſivà & Activa inter ſe permixtis. Idem

Joſeph. nomen Pontifex Zoſua Zach. 6. gerit. Idem jndica de nomine

David.
Salo-
mo.

Deno-
mine

Joſephi, at & de nomine Dodi ſen Davidis, dileéti & dili-
gentis3 item de nomine oou Salomonis pacifici, ſeu pace fruentis
& pacem largientiss nec non de aliis typoram Meſſiæa nominibus.
Denique in initio 9. 268. obſervabis, me ad dictam Luc. 11,
15. 16. ocaſfionem habuiße diſſerendi de nomine Beelzebub &

Beelze. Beelzebul, ſed tantum notaſſe, ilud nominis ſigniſficare Deum

bub.

Eſ. 7,
18.

Eccl.
10, 1.

Eccle-
ſiaſtes
librum
compo

vel Dominum Muſcarum, & intelligi principem cacodæmonanm,
qui Ap. 9, 11. Abaddon vocatur, & introducitur tanquam prin-
ceps locuſtarum. Vt itaque hôc loco panucis tradam, quaæ in hoc
argumentum meditatus ſim, omniam primob mecum inquire, quid
vox a in Sacris propriè ſignificet? Præter locum autem 2. Keg. I.
ubi mentio eſt Beelzebub idoli Accaronitarum, hoc vocabulum bis
tantùm in Sacris legitur, nempe Eſ. 7, 18. & Eccl. 10, 1. Prio-
ris loci verba hac ſunt. Et accidet illo die, ut Dominus ſibilo
advocet Muſcam, quæ eſt in extremitate rivorum agypti,
& apem, quæ eſt in regione Aſlur, & venient & quieſcent
omnes in vallibus deſertis, & in rimis perrarum, & in omni-
bus virgultis, & in omnibus laudatis arboribus, puta abietibus
G&. quæ humilibus virgultis Eſ. 55, 13. opponuntur. Sed Eccl.
10, 1. leguntur iſta mab bane pn ee e een. de dan
: vyp mond gus, miſſis tantiſper aliorum verſionibus, verbotenus
ita reddo: Maſſa Muſcarum mortuarum fœtet, attamen ebul-
lit (ex eà elicitur) unguentum aromatarii; c pretioſius ſapien-
tia & gloriâ eſt parum ſtultitiæ.
WNotaum eſt, Eeccleſiaſten hunc libellam compoſuiſſe ex objectio-
nibus & reſponſionibus, quas ipſe in animo ſuo reciprocaverat,
cum de ſummo hominis bono diſquirebat. Et quidem ſtatim ab

ſuit be initio c. 1. V. 3. Kbi objicere videtur & quaſi dubitare, annon

Obje-
Kioni⸗

continuus & aquabilis motus atque ordo totius univerſi fatum Sto-

icum vel revolationem Platonicam inferat, ita ut nihil in munde
ac-

P K &£ F A T I O.
accidat novi? indeque videtur concludere, in omni omnino cona-bus &
tu & labore bumano nil quicquam emolumenti eſſe. Sed inde à Y. Re-
. . ſÜł‚ . „ſpon-
12. ſecam ipſe has res meditatus concludit: Omnia quidem in floni-
hoc mundo vana eſſe, hominemque fruſtra fatigare, ſeg tamen has bus-
wDoleſtias à Deo decerni, at iis exerceatur homo. Dſque quò tan-
dem c. 2. V. 13. 14. inculcat, adeb univerſalem non eſſe omnium
rerum vanitatem, quin aliquid emolumenti ſit in Sapientiâ, in-
ter quam & ſtultitiam tantum eſt diſorimen, quantum eſt inter
lucem & tenebras: quin, inquam, Bonum illud creaturæ ratio-
nalis, quod h. l. nn Emolumentum vocat, & c. 12. FY. 13.
Ssn 92 Totum hominis, conſiſtat in Sapientiäã. Hanc Sa-
pientiam porrò cunſiderat, eamque c. 12. V. 13. definit eſſe Re-
verentiam in Deum & obſervationem præceptorum ejus, cui
oppoſita ſtultitia nihil aliud quam profanitatem impietatemque ſi-
gniſicat. Poſtquam autem definivit, eſſe tale Emolumentum in
Sapientia, novum ipfe ſibi dubium movet, ſeil. Quomodo Sum-
mum Bonum in Sapientiä conſiſtere queat, cum tamen c. 2. V.
14. I5. eadem fata idemque exitus ſit ſapientis & ſtulti?à cum &.
3. V. 19. bomo in morte a beſtid nil differat? cum c. 4. V. I.
omnia, bona & mala, miſoeantur, naturægue leges impunè vio-
lentur? Sed, ne æquo diutius his inhaream, has Objectiones colle-
Stas uno ictu enervat c. 8. V. 11. etſ. inquiens: Cam Deus ex-
ſequutione decretorum ſuorum confeſtim non animadvertat in im-
pios, inde ingenium eorum indurari, nullumque inter eos & pios
homines in häc Vitàä diſorimen apparere 3 attämen piis probiſque
beatitatem, impiis verò afflittionem a Deo aſſervari, quaæ iis irro-
gabitur in futuro univerſali Judicio, cujus mentio fit c. 12. V. 14.
Inter alias autem Objectiones, quibus adverſus ſtudium Sapien-
tiæ, ejusque abſolutam neceſſitatem & præ ſtultitiâ præſtantiam ex-
cipitur, etiam hanc nectit Salomo c. 10. V. 1. Poſſe fieri, ut ex Eccl.
paululo ſtultities maximun enaſoatur commodum, quemadmodum 101.
ex muſcis mortuis & fœtentibus unguentum odoriferum confi-

“ citur: atque in eo ſtultitiam anteponendam eſſe pretioſiſſiima Sapien-
tig, quæ ſæpe tantum non valet, quantum paululum ſtultitiæ.
Sed Y. 2. & 3. reſpondet, Fieri non poſe, ut ex ſtultitiä, ſou .

malitiä, qua tali, bonum ullum enaſcatur, cum animus ſtulti

ſemper ſiniſtri ſtudioſus ſit, eoqe procedat dementiæ, at omnia ex-
tra ſe ſtulta pronunciet, cum à contrario Sapiens in omnibus dex-
teritate utätur.
Ne autem quis objiciat., Veterum Interpretam Verſiones: modò
allatæa explitationi reclamare, notandum eſt (1.) Syram Interpre-
tem in ultimis hujus verſic. non parum mihi favere. (2.) Thalmu-
diſtæ citante Menord Luc. 2. Cl. 8. P. 1. c. 2. in Codice Sab-
bath cap. Ppab - haæg habent upp Don O90 10309 Opa ee
: in r& e ene. Sapientes operam dederunt ur librum
Eccleſiaſtis ſupprimerent, rati, quòd cjus verba ſe invicem
deſtruant. Hie autem error a Thalmudicis notatas ab iſdem ibi-
dem refutatur, & boc minimunm indicat, Obielctiones & Reſpon-
hones, per hune libellum digeſtas, Ee eteribus Zudais perſpelctas non fuis-
ſe, unde facili negocio & ipſi errare, & interpretes recentiores in
errorem inducere potuerunt. M “
2921: t autem ad rem redeam, & in veram ſignificationem vocis
quid ſi- nya inquiram, ex duobus modo expoßtis cripture diétis certi ef-
S's formandi ſunt Characteres, quibus vocabuli vim & ſenſum
Chara- definias, an ſo. Muſoam propriè ditctam, an aliud aliquod inſectunz
Reres ée denotet ?à Inſecti enim nomen eſſe nemo dubitat. Et quidem (1.)
In genere Eſ. 7. copiæ militares hoòc nomine appellantun. Quod
ſ verb Scripturæ phraſes conſideres, obſervabis, copiarum emble-
ma eſſe multitudinem Locuſtarum jud. 6, 5. 7, 12. Jer. 51, 14.
illudque emblema profanis Soriptoribus non fuiſſe ignotum, citato:
exemplo probat Bochartus Hierox. P. 2. l. 4. 6. 4. (2.) Hoc in-
ſebtum ſibilo advocari dicitar, qod quidem Muſeis non competit,
bene verb Locuſtis & Apibus, quarum haæ ſtrepitu lancis ſen patellæ
gneæ convoxantur, unde Deus non Dſebub ſolum, ſed Apes etiam,
ſibilo vocare dicitur: etſi hòc loco non Apes ſtricté ſic dibtas innui
putem, ſed inſelcta inutilia & noxia, Fucos, Veſpas, Crabrones,
quaæ nonſolum a Phyßcis ad Apum claſſem referuntur, ſed etiam
Hebrais in Baal Aruch nyoamo nn Apes ſylveſtres vocantur,
& mellificare dicuntur. Locnſtæ antem non ſolaun proprio ſtrepitu
agmina ducunt & continent, ſed etiam a Deo ſibilo advocari di-
cuntur Eſ. 5, 26-—-30. qao loco Propheta de Locuſtis, vel de a-
piis militaribus ſub Locuſtarum emblemate agit 3 id quod liquet
eX

ex collato Joel. 1, 6. 2, 1. etſſ. ubi iiſdem verbis & phraßibus ad-
ventut Locuſtarnm depingitur, ut fuſe enarrat & probat Bochar-
tmna loç. cit. . 4. 5. (3.) Inſettum hoc advocari dicitur Ab extre-
mitate fluviorum Ægypti, adebque e regionibus Libycis & P .-
thiepicis. Bochartus vero cap. 3. ſub finem diſerté aſſerit & pro-
bat, in Zthiopiâ prope Ægyptum plures Locuſtas procrea-
ri, quaàm in ullà parte terrarum, eaſque tempore 10. plagarum
ex his ipſis regionibus in Agyptum vento allatas faiſſe. (4.) Da-
mnum ab hôc inſetcto inferendum eſt virgultorum arborumque
pernicies, quam a Locuſtis induci, opus non eſt, ut exemplis pro-
betur. Attamen indefeſſa Bocharti induſtria l. c. ad Yoel. 1, 7.
12. nobis plurima ex Arabibus, Plinio, Didymo, aliiſqque teſti-
monig congeſſit. (F.) Ex Eccl. 10, 1. diſcimus, exquiſitum eſſe
hujus inſecti mortui fœtorem. Qubd ſi vero hiſtorias conſula-
mnmnis, equidem Thomas Moufetus in Theatro Inſebtorum l. 1. c. 12.
circa fin. narrat, Muſoas aliquoties foœtore ſuo peſtem concitaſſe 5
attamen notiſſiuum magiſque uſitatum eſt, ut Locuſtarum, im-
primis vento in mare demerſarum & EKabtibus ad littora ejeéta-
rum, cadavera incredibili œtore aërem inficiant, & peſtilentiſi-
mas diffundant contagiones, cujus rei exempla bene multa referunt
Bochartus cap. 5. JZonſtonus p. 61. & Moufetus l. I. C. 16. Idem
confirmat Scriptura S. quæ Joel. 2; 20. exerte ait, Locuſtas in
mare demerſum iri, ita vt eÄarum adſeendat fœtor, quem, voce
ex héc noſtro loco petitâ vocat ven fœtorem & manz mephitim vel!
odorenz viroſan & peſtiferum. (62) Tandem a Salomone Aiſci-
muas, ex hôc putido infecto elici unguentum aromatarii. No-
tum quidem eſt, ex rebus putidifſimis maximè ſalutaria medica-
menta fieri, puta ex Cancris putreſèentibus & immane fwtentibus,
itemque er rebus aliis hujus generis. Verum ut de inſetctis dica-
mus, Phyſiei multa de Scarabeis gloriantur, & quidem Zoh. Zon-
Konus Hiſt. Nat. de Inſectis p. 74. notat, Scarabeum ilum,
quem Germani May⸗Kaͤfer vocant, contritum fragruntiam fun-
dere. Sic pag. 68. meminit Scarabei fragrantis, pyridemque,
in quâ aſſervabatur, ſuavi odore inficientis. Sed cum tale un-
guentum ex Scarabeis mortuis, putridis & foœtentibus non con-
ficiatur, præcedentes charatteres hic de iis cogitare vetant. An
“ * 2 au⸗

autem hoc ipſum in Muſcis aut Locuſtis tocum habeat, de eo mi-
hi nihil narraverunt Phyſici, & facilé fieri poteſt, ut noſtros lateat
aliquid, quod Salomoni Hiſtoriæ Animalium peritiſſimo, qualis
1. Reg. 4, 33, nobis deſeribitur, non fuit arduum neque incogni-
tum. Ex quinque itaque tantam Characteribus judicium de
re, quam quærimus, ferendum eſt. L
mm Luid autem me putas, B. L. ex his pramiſls concludere? An,
quid ſi- quod aiai vi vocis tantum Locuſtam ſignificet? Minimè: cum hoo
Eaſ. Pocabulum Chaldeis, syris & Arabibus Wrſoam ſtricte diäétam
denotet, nec verißmile ſit, has linguas ab Hebræà matre tantum
degeneraſſe, ut ſignificatum hujus vocis plané amiſerint. Vt ita-
que ſententiam meam ediſſeram (&.) Hoc vocabulum derivatur ab
Hebrzo a & Chaldaico ma quod Verbum ſignificat fluere, flu-
Xum ciere, Germanicè Schmeiſſen: adesque aini in genere denotat
omne genus inſectorum (das Geſchmeiß) & quidem volatilium.
Etymon hoc & generalem ſenſum confirmat uſus Hebræorum, &
quibus Bechai de mynx Veſpâà ſeu crabrone ait ' aler 'd d
on& Eſt ſpecies Muſcæ venenatæ, cam tamen Veſpa & crabro
non ad Maſcarum ſed ad Apum claſſem pertineant: quas proinde
Apes generali nomine etiam vocari 'ma aà ſeylo Hebræorum alie-
num non eſt. Locum ex Bechai citatum vide a Bocharto c. 13.
(2.) Dſebub ſpecialem quoque aſſumit ſignificationem, & Muſcam
inſectorum volatilium maximè vulgare denotat; quemadmodum
Germanis ab hé́e etymo Muſca ſpeciatim vocatur eine Schmeiß⸗
Fliege: etiamſi hodie hæc vox non omne genus Muſcas ſignificet,
ſed eas, quæ vulgaribus ſpecie pares, mole paululum majores, ca-
pite rubicundo & ingluvie ferme cœruleà inſtrultæ ſunt, & qua-
rum proprium eſt, parietes, utenſilia, & imprimis edulia fiuxu
vermiculorum corrumpere. (2.) Landem volo, Dſebub in citatis
duobus S. Codicis diétis non tam Muſecam verti debere, quaàm
Locuſtam, & héc generali nomine inſectorum procal dubio in
Secie ſignificari omne genus Locuſtarum, quibus ſecus, ex men-
te Redeozen 10. nomina & totidem ferè diverſæ ſpecies in Sacris
tribuunntur. Hanc enim vocis ſignificationem ſupra expoſiti Cha-
rabteres ſuadent, & ingenium linguæ admittit, ut patet ex uſi
vocabuli apud Arabes, quibus 2 6 Dſebab Muſcam, muta-

—

—

—+d ⏑ — —

1*

to autem Dſal in Dal Lio Daba Bruchum, ſeu Locuſtam regens
natam denotat. Vid. Bochartus lc. cap. 2.
Hin jam non erit dificile, veram vim nominis Beel Dſebub de- Beelze-
tegere. Erat hoc idolum Philiſtaorum & vulgari opinione Domi-bub
num Muſcarum ſignificut: qui enim hoc nomen per Appoſitionem Beus
vertunt Deum Muſcam, & patant, Philiſtaos imaginem Muſcæ Muſca.
invocaſſe, minus appoſite hoc faciunt, cum vox 9ya in tali con-
Ktructione ſemper Genitivum regat, etiamſi de oœtero talia idola
Gentibus aliis non fuerint inuſitata, quibus Indi culices & ℳ-

Yyptii ſearabeos religiosè colebant, ut auctor eſt Plinius.

Ex idolizs autem Palæſtinorum in Sacris prater alia celebrantur Nomen
Aecaronitarum Beelzxebub & Aſdodæorum Dagon, qui ita appel- Dago-
latur proc. dub. pro a vya Baal-Dagan Deumque frumenti, Jo- :
vem Sitium vel Arotrium, innuit. Interdum enim vocem Baal
in nominibus propriis omitti, patet ex Num. 25, 17. 31, 16. Joſ.
22, 17. In quibus locis Baal-Peor ſen Priapus abſolutè vocatur
Peor. Iia mons, in quo David primam ſtragem inter Philiſtaæos
edidit, 2. Sam. 5, 20. 1. Chr. 14, 11. Baal-Prazim, ſod Eſ.

28, 21. abſolute Prazim appellatur. Nec non Jud. 9, 46. Baal-
Berith ſimplici nomine Berith diäétus videtur. Idem, meo qui-Jupiter

dem jindicio, obtinet in nomine idoli Syrorum Rimmon 2. KReg. 5, Falas
. . . „ . . 2- 5 . len
18. quod, quale fuerit, Docti Piri fatentur ſe ignorare. Puto Rim.

autem, boc idolum ita vocari nomine truncato pro Baal-Rim- mon 8e
mon, quod Dominum Malogranati, ſen Malogranatum geren- Rem-

ten lgnificat. T ale autem idolum fuit Jupiter Caſius, gulius Phan.

