in monte Caſio, Aℳ.gyptum & Syriam a ſe invicem diſterminante,
Eive hic mons dicataur quaß 'xp Cazzi, Terminalis, ſeun potius de
" Kes-Jah (Ex. 17, 16.) Thronus Dei; quod mihbi quidem per-
inde eſt. Hic verò jupiter Caſius, teſte Achille Tatio, extensà
manu Malum Punicum gerebat, & hoc Charactere ab aliis di-
KRinguitur, ut refert Bochartus Phal. l. 4. c. 32. Malum hoc Pu-
nicum ſymbolum erat Palæſtinorum oriundorum & Caphthoræis,
ut exerte dicitur Am. 9, 7. Apos autem & I9) Malogranatum
KRgniſicant. Vnde probabile eſt Jovem Caſium non tantum in mon-
te, à quo nomen accepit, ſed etiam per aniverſam Phœnicen &
yriam, emblemate Malogranati inſtruéttaum, religioseè cultum
. * * 3. fui Se-

Fuiſe. Cum autem mons Caßus, prope laxum Serbonidem ſitus,
ab Auſtro Sinaum Arabicaum „ ab Occidente Peluſium, a Septen-
trione syrian & Phœnicen, ab Oriente verò Arabiam Petræam
& Deſertam non proçul haberet diſtantem, facile Iſraelitæ, in de-

ſerto oberrantes, incolarum frande ad hujfus Jovis Rimmonis cul-

tum ſeduci potuerunt; qui proinde Act. 7, 43: circumtuliſſe dicun-
tnr r) Aspov“, a an2 JoVveᷣ m, & quidem p) Remvanem, Jen
Remphanem, vel eliſo o Rephanem, s. e. Jovem Caſium.“
Dagon Dagon autem, ve Baal-Dagan, hoc nomen gerit, quia ipſius
quis? „umini curam annonæ & agrorum commiſſam eſſe putabant Ph-
nicii, unde ab hoc wunere Princeps ſen Dominus frumenti voca-
tns fuit. Cui autem cura agrorum competit, is quoque präfeltns
eſt iis rebus, quæ ſegetes in agtis vel nutriunt, vel oorrsznpunt.

Prin- Quare hanc quoque ob cauſam idem ille Dagon ſimul Deus erat

Sl & Princeps Murium id quod colligitur à multitudine murium
rium agris Philiſtæsrum immiſsd I. Sam. 6. Nec obſtat, quod Philiſtai
YV. 9. hanc MWurium immiſſionem ad Dagonem ſuum non refe-
rant: um enim ipſe Dagon coram Arca proſtratus & confeltus ja-

geret, hanc moleſtiam non ipfi, ſed vel Deo Iſraslis vel Fortunæ

acceptam ferre poterant. Cœterum ob han- Murium præfeltuxam

idem ille Dagon commodeé vocari potnuit oay Achbor, vel dya⸗
229 Baal-Achbar, quod nomen etſi in Soripturd non legaturt,
fundatur tamen in re ipsd, & ratione appellandi Deos inter alias
Gentes uſßitatâ, ex quibus Græci ab occidendis arcendiſque Muri-
bus ewertè Muoxrvôvo vocant Apollinem.
& Inſe- Maxima ſegetum peſtis prater Wares ſunt Inſecta volatilia,

on, quorum proinde cura, frugnmque ab iis praſervatios «quad com-
Hinc petebat Deo Arotrio atque murium er agris expulſio. Hanc ob
vocatus auſam Accaronitæ Dagonem alio nomine, ab höôc munere deſum-
Beclac t0, Beelzebub appellarunt eaque denominatio Græcis nequaquam
fuit incognita, quippe quibus Jupiter vocatur Mutæρ Muic-
ne & Awoνααν, Muſcarius, ab abigendis Muſcis, gua nomi⸗
na etiam data fuerunt Hereuli. Cum autem vox 21 ut ſupra
demoenſtratum eſt, non tantum in genere inſectum volatile & in
ſpecie Muſcam, ſed imprimis in Sactis Locuſtam ſegnificet, &
cum Locuſta ex ownibus agrorum calamitatibus maxima ſit5 “
Jò an

— — —

PD R F A T I O.
Ium reſtat dubium, quin huic idolo frugum a Locuſtis cuſtodia des
mandata, ac proinde ob hane pracipue nem nomen fuerit impoſi-
tum. Ne vero etiam bic ſimili exemplo deſtitueremur, opportu-
ne nobis ſuccurrit Thomas Monufetus, qui l. I. O. 16. init. ex plu-
rimis Auctoribus obſervat, Apollinem & Herculem Athenienſi-
bus ab abigendis Locuſtis dictos fuiſſe Parnopios. 1
Ex his liquet, Beelzebub fuiſſe Zoven Arotrium & WMyagrum, Beelze-
in ſpecie Myiagram & imprimis Parnopium, ve jam apiter Pri- Bad⸗ D
mus & ADthereus fuerit, ſen potius Jupiter Tertius, Stygius
& Infernalis, qui vulgo Pluto appellatur: id quod mibi ſe ma-
gis probat, & quidem ob hanc rationem, quia omnes naturales
terræ facultates Plutonis dominio ſubjeltæ eſſe credebantur, ipſe-
que curam gerere omnium eorum, quæ ex terra proveniunt & in
terram redeunt, qualia ſunt animantia & vegetabilia. Hano
ſententiam proſèquitur Cicero l. z. de Nat. Deor. Praterea ſecun-
dum etymologiave Veterum Pluto dictus fuit quaſßi zX , uc
vo Divitias ſignificat, quia omnes hominum facultates omneſque
opes & terræ viſceribus & ex agro proveniunt, ande quoque Plu-
tonis conjux Proſerpina Cereris filia nihil aliud, quam terræ fer-
tilitatem denotat. Denique ſecundum Veterum Gentilium perſua-
Fonem, omnes hominum, pecorum & agrorum peſtes, inter quas
Locuſtis & inſectis merito primum locum dedimus, ab inferis pro-
cedunt, & a Diris immittuntur: id quod, ne alia adducamus
teſtimonia, vel ex eo manifeſtum eſt, quia Cyrenaici, teſte Pli-
nio, Deum Muſcarum ſen Inſectorum vocaverunt Achorem, quod
nominis cum Acheronte convenit, & non niſi Deum Infernalem
innuit. Vid. Moufetus lI. Ii c. 12. fn. Hinc faltum eſt, at
Poëtæ Peſti, Famei & Egeſtati, agrorum ab inſeltis deſolatio-
nem ſequentibzs, primas ferè ſedes in Orci atrio dederint, de que
vid. Virgilius ADn. l. 6. V. 273. eſ. =
Hinc obſèura non eſt ratio, ob quam judaæi Principi cacodæ- Beelze-
monum idem nomen impoſuernnt, ut narratur in Euangelio. l
Cum enim Gentiles, Deum verum negligentes, aliis Spiritibus, numß
adesque verè cacodamonibus Sacra facerent, ut Pſ. 106, 37. di- prin-
citur3 ſanè Principi Dæmoniorum convenientius nomen imponicPS:
non potuit illo nomine, quod Gentiles Deo Inferorum, Furiarum,;
e Tm-

Dmbrärum, Harpyiarum Pemurumque Antiſtiti, imponere fue-
runt ſoliti. Præterea Cabbala Zudaica in plurimis locis Bunc damo-
num Principem nobis deſoribit, tanquam innumera ſatellitia & ag-
mina ducentem immundorum Spiritunm, qui inſectoruv, inſtar
per aërem circumvolent, & lucem Solis oculis hbumanis more locu-
ſtarum interciperent, ſ modo eſſent viſibiles: ferè eodem modo, quo
Virgil. ABn. l. 6. V. 309. Manes ad Charontis eymbam magna
copià corruentes depingit. Similia loca in ipſo quoque T almnde
invenies, eodem modo deſeribentia copiam damonun, quos Zudæi zar
46. S'p'o vocant, i. e. Nocivos: & mirum ni quis in inſomnio ſibi
perſuadeat, vocem Latinorum Inſectum, ab hac radice Chaldaica
pn derivari, cum Inſectorum propria virtus & anicum opus ſit da-
mnum & pernicies. Caum autem ſpacii anguſtia ſententias Hebræo-
rum haäc de re deſeribere non permittat, tantam moneo, hane Cab-
baliſtarum de Damonibus dobtrinam cum ſeriptis N. V. convenire,
Locu- in quibus Satanas vocatur Princeps aeris Eph. 2, 2. & Ap. 9. X
ſtæ A- orco agmine locuſtarum ſtipatus exire dicitur. Ad fumum, qui ibi
Parl loci ex abyſſo adſeendiſſe narratur, nota, quæ habent Virgilius ADEn.
1. 6. V. 237. etſſ. & Ovidius Metam. lI. 4. V. 434. Quod verb ad
deſoriptionem ipſarum Locuſtarum attinet, videntur illæ eſſe for-
mæ mixtæ à Locuſtis & Harpyiis, quarum imaginem depictam
vilgde a Virg. ADn. l. 3. V. 2 14. etſſ.
Peelze. Tandem aliquid addendum eſt de mutatione nominis Beelzebub in
bal De-Beelzebul, à Dſebul quod Chaldeis Stercus ſeu Sterquilinium ſigni-
s ſter⸗ ficat, unde dubium non eſt, Zudæos per conterstum primo idoli ac
s. AJeinde Satanæ, eum vocaſſe Deum ſtercoris. Hoc inſtitutum Scfi-
ptura S. paſſim ſequitur, quaæ loco nominis Elohim Deaſtros vocat
Elilim & Gillulim, Deos nihili & ſtercoreos. Hin- Menoras L.
2. Cl. 1. P. I. 6. 2. ex Sanhedrin c. mr'b dcitat dictum Rabh Nach-
manis 20) 3 e- & h ,²n Ne n n nee enerè d Omnis deriſio
vetita eſt, exceptâà deriſione Idolorum, quæ licita eſt & . Hanc
ſententiam 2. locis Scripturæ munit, ſe. Eſ. 46, 1. & Hoſ. 10, §.
Vid. quoque Mal. 2, 3. & conf. Seldenus de D. Syr. Synt. 2. c. 6.
G& Buxt. Lex. KRabb. Phil. ad vocem ön.
Haæc ſunt, B. L. quæ tecum prafanda habebam, quibus ſi quid ad
tui eruditionem contuli, ad libelli ipſfius letétionem ultro accede, me-
iſque fave laboribus ; ſin contra, conatus launda. Vale. un

ptori Chriſto Jeſu, miniſtros ſuos variis mediis ad hanc de-

PAG. 1

s3äse

OMMENTARIUSJ
CHRONOLOGICUS, PHILOLOGICUS
& E N E GETICUS
I N
ORACULUM DAN. IX. Y. 24-27. EoDlITUM
LXX. HEBDOMADIBUS.

P ROL E G O ME N A.

D woD olim Apoſtolorum, ad Euangelium Gen-
Ntibus & Judæis annunciandum à Dei Filio mif-
A ſorum, præcipuum officium erat, illud ipſum
)etiamnum curæ cordique eſt illis, qui ad mi-
niſterium Euangelii obeundum ſe conſecratos
☛— eſſe profitentur; nempe omnibus viribus in id
inniti, quò Eccleſia in orbe collecta in Sanctis commiſſà ſe-
mel fide conſervetur, & veritati adhucdum contradicentibus
quàm clariſſimè ob oculos ponatur, Zeſum illum, qui rebus Chri-
Reip. Judaicæ ad finem vergentibus Doctrina & Miraculis ian⸗
in Judæâà atque Galilæzâ præcipuè inclaruit, ℳe Chriſum, 41, ℳ%
h. e. eſſe verum illum Meſſiam olim Patribus promiſſum Act. ritas

9: 22. & alibi. Placuit autem Deo æterno Patri & Redem-probe-

₰ mMmon-

2*
monſtrationem efficiendam conducentibus inſtruere; eaque
Media commodiſſimè ad duas claſies revocantur, & vel in
Oberi- Doäctrind conſiſtunt, vel in operibus. Dum verò Opera alte-
i Se ram claſſem conſtituo, ex quàâ argumenta pro veritate Chri-
Miracu- ſtianæ Fidei depromuntur, non tantùm reſpicio Miracula,
Ts. quibus Servator ſuam à Patre acceptam auctoritatem, Do-
ctrinæque, quam inculcabat, veritatem quâm efficaciſſiméè
demonſtravit, quem docendi modum poſtea Apoſtoli æquè
feliciter ſunt imitati: Sed & alterum illud innuo medium
non minùs celebratum, magis verò commendatum, quo ope
Divinæ Gratiæ renovati, moribus ad normam Euangelii be-
Bonts o- ne compoſitis Caritatiſque exercitiis, in profanis, atque Fide
Peribus. Chriſtianâ hactenus deſtitutis ,„deſiderium excitant cum San-
ctis colendæ communionis. Quod medium nobis exhibetur,
Dohri- ejuſque exercitium injungitur 1. Pet. 2: 12. 3: I. 2. Cùm au-
tem noſtrà ætate Deo non placeat, veræ religionis dogmata
miraculis confirmare, plerorumque verò Chriſtianorum mo-
res, à priſcà ſimplicitate deflectentes adeò corrupti ſint, ut
r *ι Sο Judæis, Muhammedanis & in quibuſdam locis Gen-
tilibus ſcandalum potiùs objiciant, quàm illecebras; ideò ar-
gumenta ad demonſtrandam Chriſtianæ Religionis veritatem,
depromenda nobis ſunt ex alterà Claſſe, cui Doctrinez no-
men dedimus. Etſi quoque pro certo habeamus, innatum
humanæ menti ſtuporem nullis vel clarifſimis demonſtratio-
nibus ſuperari, camque ad frugem Chriſtianam reduci poſſie,
nulli tamen dubitamus, quin media Doctrinæ, ex divinâ
Revelatione & ſanâ Ratione petita, corruptis hominum men-
tibus applicanda ſint, utpote à Deo ipſo huic uſui deſtinata,
ut hàâc ratione ſpiritualis fiat plantatio & irrigatio, duraque
corda ad fidem ſalvificam recipiendam magis magiſque diſpo-
nantur, à Deo vero ſolo incrementum exſpectetur atque
Rari- Ccomplementum 1. Cor. 3:6. 7. Ratio quidem illis nationibus,
. quibus nulla unquam divina revelatio obtigit, Chriſtianiſini
Sanctitatem ac, ſi non prorſus veritatem, minimum Veriſi-
militudinem probabit. Judæis verò, qui divinitatem Keve-
lationis, Moſi atque Prophetis factæ, nobiſcum agnoſcunt &

Rewela.
Zioniy.

3
defendunt, optimè objiciuntur argumenta ex ipſiſſimo hôc
firmiſſimo verbo Prophetico inſtructa 2. Pet. 1: 19. ex quo
ſanctam noſtram fidem impugnare, & certam de Jeſu Meſſiâ
Doctrinam incertam reddere conantur. Quamdiu igitur ejuſ-
modi ingenii homines ſuperſunt, optimum factu erit, ſi ra-
tionibus ex illorum ipſorum principiis deſumtis ipſis obviam
camus, uſque quòô divinæ Sapientiæ placuerit, tenebras eo-
rum mentibus objectas diſquutere, & velamen ab oculis re-
movere. Id quod Apoſtolo præeunte 2. Cor. 3: 16. brevi ut
fiat, optamus atque ſperamus.

. 2. Abundé autem huic Genti ſatisfactum eſſe puto, quan- Fotee
. do ſanis firmiſque rationibus ex V. T. Scripturâà hauſtis evin- ban⸗
. citur, Meſian à Deo promiſum, quem hucuſque anxiè & dun
. fruſtra exſpectarunt & adhucdum præſtolantur Judæi, jam n
. dadum veniſſe. Sic enim neceſſitas & verecundia hominem ““Je.
. ratione præditum fateri coget, Jeſum noſtrum eſie illum i-
pſum Chriſtum, Spem Iſraeélis: quandoquidem nullius æta-
4 tis memoria aliam tam illuſtrem Perſonam tantâque Doctri-
. næ & actionum efficaciâ claram nobis exhibet. Verùm ut fi-
. dem noſtram adverſus debiles adverſariorum infults tantò
. faciliùs tucamur, operæ precium eſt, talibus uti argumentis,
. quæ directé & præcisè probant, Jeſum Chriſtum eſſe beatum F⸗ſum
.⸗ illud mulieris ſemen, Abrahami progeniem, klium Davidis, qui A .
d. ad obeundum munus Mediatorium à Patre unctus Meſſiæ
“ pPerſonam in terris geſſit, & populo ſuo redemtionem à mor-
u. ” te & ſalutem præſtitit. Quare in tantâà locorum copiâ, quam
“ Lex, Prophetæ & Hagiographa nobis ſuppeditant, unicum
tantùm ſeligemus, cui hâc vice noſtra ſtudia laboremque im-
D pendamus. Et quidem optimum factu erit, de tali aliquo
dN diſpicere, cujus major claritas atque ſimplicitas minorem du-
e⸗ bitandi relinquat rationem.
3. Certum verò & compertum habeo, univerſam ſacram seriptu-
,„ Scripturam à capite ad calcem adeò planam eſſe & perſpicuam, 7“ s:.
ut unuſquiſque, qui ſincerâ mente ad ipſius lectionem acce- afze,
iſ. dit, omnia ad fidem ſalutemque neceſſaria in illà non ſolum
“ tutè quærere, ſed facilè etiam invenire queat. Etiamſi infi-
L

A 2 Cias

cias ire nolim, occurrere ænigmata quædam in Sacro volu-
mine obſcuriora, in quorum ſenſu eruendo Spiritus 8. Pu⸗.
olber, modeſtis ſcrutiniis atque conjecturis uti jubet: cujus
generis ſunt numerus beſtiæ Ap. 13: 18. & pauca quædam
alia, quibus Spiritus S. piorum ingenia exerceère & recondi-
tam ſuam ſapientiam indicare voluit. Attamen illa ipfſa vati-
cinia, quibus V. T. fideles de ſpe ſuà, in futuro Meſſià re-
poſità & reponendâà, commonefieri poterant, adeò perſpicuè
propoſita ſunt, ut locò perplexorum ænigmatum ſuam ipſo-
rum clariſſimam explicationem ſecum ferre vidcantur.
pDanie- 4. Hujus generis ſunt vaticinia illa, quæ, Danieli olim
Uirper- revelata, divina providentia in hunc uſque diem conſervavit.
P. Haæc inquam adeò perſpicua ſunt, ut ad eorum ſcopum at-
que cventum retegendum non niſi ſimplex & levis Hiſtoriæz
cognitio requiratur. Inſpice, quæ Vates de maximis mundi
Monarchiis cap. 2. prædixit & cap. 7. repetüt, item quæ cap.
3, de Perſiæ Monarchis, Alexandro M. Regibuſque Syro-
Macedonum, & quæ cap. 11. de Xerxis expeditioné in Græ-
ciam ſuſceptà & de iiſdem Syriæ atque Egypti Regibus ex-
ponit. In his adeò ſane perſpicuus & intellectu facilis eſt,
ut vaticinium non videatur contexere, ſed hiſtoriam. QuàA
de causâ ſolus hic S. Codicis liber acerrimo Chriſtianorum
Porphy- hoſti Porphyrio dignus viſus eſt, contra quem edito peculiari
ig. libro vires ſuas tentaret. Sed profectò deſperatam cauſam
prodit, dum, ut Scripti hujus autoritatem everteret, in eo
non vaticinia contineri contendit, ſed hiſtoriarum compen-
dia, ejuſque autorem Danielem, vel alium quempiam Danie-
lis nomine abuſum, non Chaldæorum Perſarumque Re-
gum, ſed Antiochi Epiphanis æqualem vixiſſe, ſi omnino ipſo
non fuerit poſterior. Sed ne harum ineptiarum refutatione,
quæ ex Hieronymo & Nicol. Pererio facili negocio depromi
poteſt, ſcopum tempuſque perdamus illud adhue monen-
dum eſt, oracula iſta, quæ idem Daniel de futuro adventu
Meſſiæ eique præfinito tempore expoſuit, perſpicuâ ſuâà cla-
ritate ſuperioribus vaticiniis nequaquam cederc, id quod pa-
tet ex iis, quæ Dan. 2: 45. & c. Cap. 7. Cap. 9. atquc in fine
cap. .

5
cap. 11. & initio cap. 12. dicuntur, quæ omnia Judæis de
induſtria cœcutientibus crucem figunt, corumque animos ex-
ulcerant, ita ut invidia adhucdum in cundem eos furorem fe-
rè agat, in quem olim incidit Porphyrius. Poſſemus autem
omnia & ſingula Danielis de Chriſto oracula ordine explicare,
eorumque uſum ac valorem in demonſtratione Euangelicæ
veritatis oſtenderc. Sed ſatis ſuperque ſufficiet, unicum il-

lum & claſſicum locum, qui Dan. 1X. 24. 25. 26. 27. exſtat, Dan-x.
exponere, & à tortis Judæorum explicationibus vindicare, ut- 24-27.

pote qui non tantum perſonam ipſam veri Meſſiæ exhibet, ſed
inſuper ipſius adventús, unctionis atque paſſionis tempus de-
finit, nec non beneficia in Gentem ſuam omneſque Sanctos

.

conferenda enumerat; imò hæc omnia adeò præcisé circum-
ſcribit, ut ſi fortè aliquid in iis obſcuritatis reſiduum ſit, cer-
tum tamen maneat, omnia & ſingula, quæ ibi narrantur,

eo ipſo temporis ſpacio eveniſſe, quod Judæorum Reſpubli-
ca, ſtante Templo ſecundo, in Canaane exegit. Verba Tex-
tus cum Verſione hæc funt:
Y. 24. Septuaginta Hebdo- S. ee . 24.
mades deciſæ ſunt ſuper po- „rn e r n
pulum tuum & ſuper urbem
ſanctam tuam, ut coerceatur
rebellio, & ut finiantur pec- pdy P e en
cata, & ut expletur iniqui-
tas, & ut adducatur juſtitia
ſeculorum, & ut obſignetur äl
viſio & Propheta, & ut un-
gatur Sanctus Sanctorum.
V. 25. Scito ergo & intelli- Szo-ſ di V v. 25.
e! Ab exitu verbi, ut rurſus or. ne en

*5 LeiH ,) Sr)

æXgdificetur Hieroſolyma, uſ-

ate Syne en eee

que ad Meſſiam Ducem de-

currunt Hebdomades ſeptem

ſexaginta & duas excindetur

& Hebdomades fexaginta æ& en Pae Sie e

duæ;, in quibuis rurſus ædifica- Pen een e nn
bitur platea & foſſa, & qui- .
dem in anguſtià temporum.
V. 26. Et poſt Hebdomades Sypavn PS) y. 26.

: DH

1 neDy weeen ,
Meſſias, & non erit. Urbem . e. e

verò & Sanctuarium delebit e ven en e e
Populus ducis venturi, & finis
ejus erit per inundationem, &
uſque ad finem belli deſtina- ee . e
ta eſt deſolationibus.
V. 27. Confirmabit autem fe-
dus multis Hebdomadem u- 9 e aen V. 27.

nam, & in medio hujus Heb- avs waus rIn. e e,

Dir iſto

domados ceſſare faciet victi- .
1 vS 5 3
mas & oblationes, & ſub ala eP“ e rnen

abominationum erit vaſtator, Ina ronn Sen
& uſque ad conſummationen.
& quidem determinatam, ef-
fundetur in deſolatum.

n

5. Duo autem in höc Commentario circa Textum agenda
crunt, nempe (1.) Ea, quæ Chronologiam ſpectant, defini-
enda, atque termini temporis in hôc vaticinio memorati con-
ſtituendi. (11.) Res ipiæ, quarum præterea in hôc oracule
mentio fit, una cum verbis exegeticé declarandæ, & tempo-
ris terminis, quos definiemus, adſtringendæ. Ut autem Chro-
nologica temporis determinatio tantò procedat felicius, ne-
ceſſarium erit, exhibitis primè variis variorum ſententiis, ſe-
cundo loco eam explicationem proponere & vindicare, quæ
nobis ex reliquis vel præter reliquas ad hujuſce oraculi nor-
mam maximé exacta videbitur. QQ] nWðA.-

CAFPUT I.

Exhibet varias variorum opiniones de LXI. Hebdomadibus
J Danielis. .

SECTIO I.

Duslicem Hypotheſin præmittit &. demonſtrat , nales
Hibdomades qualeſque anni intelligantur.

6G. NYEOE hic differentes ſententias omnes fusè enarra-
Nre, earumque auctores omnes enumerare, in ani-
mo eſt, neque é contrario omnes ſilentio præterire. Etſi e-
nim illud brevitatis ſtudium vetat, hoc tamen neceſſitas non
permittit. Et appoſitèê hic allegantur verba B. Calvini, qui- Operoſe
bus Prælectiones ſuas in hunc locum ferè incipit: Non ſoleo, Refuta-
inquiens, referre diverſas opiniones, quia non deleétor refutatio- viten.
nibus & c. Sed tamen non poſſam hanc neceſſitatem effugere in præ- de.
ſente loo & c. Enimvero antequam ad ipſam 70. Hebdoma-
dum ſtructuram & differentes de eâ opiniones tranſeamus, duo
priùs monenda ſunt.
7. Primum cſt, hôc in loco indicari bebdomades non dierum Hebde-
ſed annorum, id quod quidam inferunt ex Dan. 10: 2. quem non We-
locum AbenEzra in Commentario in hanc rem affert, & Rab- m ſed
benu Saadjam idem facientem laudat, inquiens 20 piean pnR anno-
rvbr, O e e ee ee en ene en ee ee eee.
H en ne e ee ee b ehen Ait Gaon Rabh
Saadja, illas hebdomades eſſe annorum, reique teſtimonium petit
ex eo, quod poſten dicitur Dan. 10: 2. Vſque quo impleta fuerint
tnes hebdomades dierum: bic verd ad LXX. Hebdomades nullam
diernum mentionem facit &c. & quidem probe rem expoſuit.
Quia nim. ibidem diſtinguendi gratiàâ tres bebdemades dierum
excrtè memorantur, inde concluditur, hôc noſtro loco men-
tionem fieri bebdomadum annorum, præſertim cùm Sacer Co-
dex tantùm hæc duo hebdomadum genera agnoſcat, nempe
H die-

8 DE NATURA HEBDOMADUM Secct. I.

dierum Gen. 29: 27. Lev. 23: 15. 16. Deut. 16: 9. & anno-
rum Lev. 25: S. quorfum referre licet dies annorum cX Pz. 4:
6. Profani auctores pariter hebdomades memorant non die-
rum tantùm, ſed & annorum, ut citato A. Gellii l. 3. c. 10.
probat Sanctius, & Jungmannus confirmat ex Cenſorino de
Die Natali c. 14. Nec non Judæis cxtra Scripturam Hebdo-
mades annorum in uſu eſſe, §. 230. ſeq. videbimus. Quodſi
tamen quis hoc argumentum prorſus admittere nolit, & ver-
ſionem Anglicanam, Germanicam aliaſque ſequutus, verba
d'p' b-av Malit exponerc de plenis & exabltis hebdomadibus, fa-
ciles largimur, ſtylo Scripturæ ſubinde annos vocari de8' D'
non annos dieram, ſed annos plenos & ad numernm omnium die-
rum eabtos. Ita b-pe di, anns dierum eſt rrpn par, annus
completus Lev. 25: 30. Num. 28:3. Rodem ſenſu menſis com-
pletus vocatur n'p vn menhs diernm Gen. 29: 14. Item Gen.
A1: I. & Jer. 28: 3. 11. D'- d'nav biennium dierum eſt, ut ait
Abenkzra, " ue bp'n e b' ee bienninn, completum,
cujus in fine redeunt dies, quemadmodum ab initio fuerant. Ean-
dem hanc phraſin liber Jaſchar quàm ſæpiſſimè imitatur. Imòô
ut verum fatear, phraſis b'p' b'yiae vix Hebdomades dierum exX-
poni poteſt, cùm vocabulum doν non ſit in regimine po-
ſitum, ſed ambæ voces per appoſitionem ſibi invicem jun-
gantur, & cùm Ez. 45: 21. Paſcha vocetur 'n dmnae n Je-
ſtum plenarum hebdomadum, unde explicatio loci Danielis pe-
t; debet. Sed fuſiore de hac re diſceptatione non indigemus,
quippe res ipſæ, quæ hebdomadibus Danielis adſtringuntur,
Dundé ſatis evincunt, eas non eſie 7. dierum ſed 7. anno-
rum, utpote quæ tales tantæque ſunt, ut 490. dierum am-
bitu nullo modo comprehendi queant. Cùm itaque pauciſſi-
mi, iique deterioris notæ, interpretes hic de hbebdomadibus
decenniorum, Jubilæorum vel Seculorem cogitent, inter reli-
quos verò Chriſtianos & Judæos (ex quibus Joſephus Ja-
chiades in Paraphraſi haſce hebdomades exerté vocat . bav
n 'n bre D'De ſeptuaginta annorum ſabbata, quæ« 490. annos
effciunt) haâc de re conveniat, fruſtra eſſem, ſi huic quæſito
vellem inhærere diutiùs. 8 2

Cap. I. ET ANNORUM DANIELIS. 9

8. Alterum, quod in limine monendum erat, majorem Ansi
creat difficultatem. Sc. quæritur, an hic nobis cxhibeantur ⸗ N.
anni Solares, qui ad Solis circulum exiguntur, an verô Luna- ſed So-
res, quo nomine indicari ſolent anni, qui curfſui ſolis non ad- lares.
ſtricti & plerunque Solaribus annis tempore breviores ſunt,
etiamſi non omnes circulo lunæ accuratè reſpondeant? Hi
lunares anni pro variarum Gentium inſtituto varii erant. Ve-
rum haàc in causâ præcipuè in cenſum veniunt anni Chaldæo-
rum: anni enim Judæorum, etfſi ex lunaribus menſibus con- Annu⸗
ſtabant, tamen ad circulum ſolis adhibitis intercalationibus 5, kaen-
exigebantur, quia feſta eorum immobilia, nim. Paſcha &E
Pentecoſte, in tempora maturitatis frugum incidere debebant,
ut de aliis hujus generis feſtis nil dicam. Ad alterutrum au-
tem annorum genus, vel Chaldaicorum vel judaicorum LXX.
illæ hebdomades referendæ ſunt. Cùm enim Daniel natione
Judæus fuerit & hoc vaticinium de rebus Judaicis ediderit,
vixerit verò inter Chaldæos, clariſſimè liquet, hebdomades
haſce cum aliarum Gentium annis temporumque ſupputatio-
nibus nihil habere commercii.
9. Jam ſunt ex Doctis Viris, qui putant, annum eivilem Annus
Chaldæorum ætate Danielis ſpeciem aliquam lanaris anni præ vilis

. . Chal-
ſe tuliſſe, compoſitumque fuiſſe ex 12. menſibus, quorum 4

dorum
quiſque 30. dies complexus fuerit, ita ut 360. dies hujus an- qualis:
ni circulum abſolverint. Sed, ut verum fatear, hæc ſenten-
tia non omnibus æqué fit veriſimilis. Scimus enim annos
wDNgyptioraum Nabonaſſaræos, qui ab antiquiſſimo Chaldæorum
Rege Nabonaſſare ita vocantur, curſum ſuum 365. dierum
ſpacio abſolviſſe, ut adeò non lunarium annorum nomen merean-
tur, ſed ſolarium, etiamſi 6. horas illas, quæ ad curſum ſo-
lis complendum feré requiruntur, & in quarto quolibet an-
no Juliano diem intercalarem efficiunt, planè omittant. Hinc
exquiſitiſſimus Chronologus Joſephus Scaliger non abſque
omni ratione ſibi aliiſque perſuadet, annum civilem Chal-
dæorum naturâ ac amplitudine eundem eſſe, qualis eſt annus
Nabonaſſaræus. Præterea nemo ſibi facile perſuadebit, Chal-
daicam Gentem, quæ temporum doctrinâà obſervationibuſque
Aſtro-

10 DE NATURA HEBDOMADUM Sect. I.
Aſtronomicis diu ante Danielis ætatem celebris fuit, aliis or-
bis natiomibus, Judæis puta & úgyptiis, inferiorem eſſe, at-
que tali uti voluiſſe temporum diſtinctione, quæ 36. ferè an-
norum ſpacio tempeſtatem hyemis in æſtivum, atem verô
in hybernum menſem conferret, & ſic civilia privata atque
publica certis anni tempeſtatibus adſtricta negocia uſu Calen-
darii deſtitueret. Si itaque quis in hujus vaticinii explicatio-
ne annos Nabonaſſaræos adhiberi velit, id per nos licet, quip-
pe hàc ratione in integro LXX. hebdomadum computo 4. fe-
rè menſes perdemus, quam jacturam in hôc negocio, ubi
non niſi de annis agitur, nihili facimus.
Anni 10. Quod ſi verô id, quod maximè dubium eſt, conceda-
Taa mus , Chaldæos ætate Darii Medi uſos fuiſſe annis dierum 360.
n a. tantum, inde tamen nil quicquam inferri poteſt, quod ſen-
teban- tentiæ noſtræ officiat. Dicis, Danielem vixiſſe inter Chal-
nr. u dæos, ac proinde eorum Calendarium abſque dubio eſſe ſe-
quutum. Concedo id affirmari poſſe de rebus, quæ Babylo-
ne geſtæ narrantur & quæ ad Chaldæos ſpectant, v. gr. Dan.
4: 16.23. 29. Sed contrà infero, Danielem fuiſſe natione Ju-
dæum, ac proinde ſtylum calendarii Judaici obſervaſſe. Con-
cedatur & hoc in rebus ad qudæos & corum Remp. pertinen-
tibus, quales ſunt, quæ in Textu narrantur. Quid quæſo
Prophetam vel Deum potiùs moveret, peregrino & Scriptu-
ræ Propheticæ alias inuſitato uti annorum genere, dum res
non exponit privatas, quæ inter Chaldæos gerendæ vel ge-
ſtæ erant, ſed agit de ſpacio temporis Reipublicæ populi ſui
præfixo, qui ipſe annis completis ſolaribus (ſi lunares, ad
normam annorum ſolarium exactas, ita vocare liceat) ante
captivitatem olim uſus & poſt reditum in patriam de novo
uſurus erat? Præterea hoc vaticinium non in Babyloniorum
ſed Judæorum uſum revelatum & literis mandatum fuit. An
verò veriſimile eſt, Gentis alicujus tribulem, qui res in ipſis-
ſimà Gente ſuâ actas vel gerendas ſcripto explicat, illudque
ſeriptum ad illius Gentis ſuæ proprium ufum unicè adornat;
an, inquam, veriſimile eſt, eum alià Chronologiæ ratione
aliiſque in computu annis uti, quàâm quales iphfhima hae
L Bens

4

Cap. I. ET ANNORUM DANIELIS. 11
Gens ſua in quocunque caſu ſempiterno uſu adhibuit? Hoc
ſanè nemo ſibi facilè perſuadebit.

I11. Obiicitur autem, in vatici

figas in initio Darii Hyſtaſpis, utrobique tantùm 69. annos
completos ſolares deprehendi. Singulis verò horum 70. an-
norum ſi dies 5. horas. 6. detrahas, reſtabunt anni feré 69.
Ad hæc notari velim (1) Si graviſſimum Chronologum Peta-
vium ſequi, & contra auctoritatem Canonis Ptolemæi Evil-
merodacho 3. Neringliſſari verò 5. annos dare vellemus, de
horum 70. annorum computo non eſſemus ſolliciti. Verùm
ne laudato Canoni vim temerè inferamus, (11.) Abſque ullo
ſententiæ noſtræ detrimento concedi poteſt, 70. annos illos
normam Calendarii Chaldaici ſequi, quippe qui Judæis cxtra
patriam in ditione Babylonici erant exigendi. Contrà LXX.
hebdomades non niſi Jjudaicam Remp. camque in patrio ſolo
perſiſtentem reſpiciunt. Denique (111.) Si rem accuratè exa-
minare velimus, utique in utroque 70. annorum computo
non 69. ſed 7o. annos plenos ſolares inveniemus, ſi ſtylo
Scripturæ unà numeremus illos annos, quorum aliquam par-
tem initio ſuo ac fine exilium Babylonicum attingit. Sc.
primus exilii annus conſtituitur 4. Joachimi, ſeu 1. Nebucad-
nezaris (2. Reg. 25: 8. 27. coll. Dan. 2: 1.) anno 20. patris
Nabupollaſiaris in imperii ſocietatem aſſumti, cui ſi ultimum
Nabupollaſſaris addamus, & ſic porrò annos Monarcharum
ex Canone colligamus, annus cxilii ſeptuageſimus incidet in
2. annum Cyri: quem hujus intervalli terminum conſtituo
non proprio Marte, ſed Uſſerium ſequutus, quippe eo ipſo
ſeeundo anno edictum Cyri effectum redditum eſt, ut ex hi-

ſtoria ſacra Eſr. 3: 1. & aliunde colligere licet. Sic inquam

ſtylo Scripturæ numeri colliguntur, utpote quæ alibi Serva-
toris corpus 3. dies in ſepulcro fuiſſe aſſerit, cum tamen tem-
pus ſepulturæ ipſius medium ſive ſecundum diem integrum
B 2. CoM⸗-

nio Jeremiæ, edito de 70. Exi-
annis exilii, pariter annos incompletos 360. dicrum indicari: 4
ſive enim illos inde à quarto Joachimi anno uſque ad reditum “
ſub Cyro numeres, ſive, occaſione arreptâà éx Zach. 1: 12. ſola-
7: 5. corum initium in ultimo Zedekiæ ponas, terminumque unmn.

12 DE NATURA HEBDOMADUM &c. Sect. I.

. . . . — .
complectatur, primum verò & tertium diem tantùm aliquàâ
ſui parte attingat. Simile exemplum vide 2. Macc. 14: I. 8

Aalibi alia. In hac annorum collectione Canonem Ptolemæi preſsè

ſequutus ſum. Si verò autori fide digniſſimo Aenophonti fi-

dem habeamus, & Cyri Monarchiam 7. vel 8. tantum annis

Funda-

circumſcribamus, reliquum verò temporis, quod Cyro da-
tur, Darii Medi ſive Coaxaris imperio tribuamus, longè fa-
ciliore methodo 70. illos exilii Babylonici annos demonſtrabi-

mus. Ad alteram numerandi rationem quod attinet, cujus-

fundamentum ſitum eſt in dicto Zach. 7: I. 5. in eâ nulla pror-
ſus difficultas latet. Sc. inde à 19. anno Nebucadnezaris, quo
templum Hieroſolymitanum igni deletum eſt, qui in Canone
eſt annus 17. numeros collige, & ſeptuageſimum annum præ-
cisè in 3. vel 4. annum Darii Hyſtaſpidis incidere deprehendes,
quo ipſo anno Zacharias ſententiam de 70. annis protulit, ut in
loco citato exertè dicitur.
12. Cùm itaque Scriptura S. in locis modèò in contrarium

mentum allatis ubique annos plenos ſolares ad determinanda tempora

erroris.

adhibeat, alia ratio in medium afferri nequit, quare quidam
magnæ notæ Viri ad ambitum LXX. hebdomadum deter-
minandum contrariam ſententiam adhibeant atque urgeant;
niſi quod ſæpiſſimè, ſenſum hujus oraculi eruere volentes,
omnium primò hypotheſin figant, cui deinde reliquas cir-
cumſtantias quocunque modo coguntur applicare. Dumque
plenorum annorum numerum extra terminos in hypotheſi
præfinitos excurrere ſentiunt, annos adhibent incompletos
360. imò interdum 354. dierum, ac ita univerſæ LXX. Heb-
domadum ſummæ 7. fere vel 14. annos, ſeu integram unam
vel duas hebdomades adimunt. Contrà, qui primàâ fronte
hoc vaticinii Danielis membrum conſiderat, el credo nun-
quam in mentem veniet, alios hic annos indicari, quàm ſola-
res, quorum uſus reliquis Scripturæ S. partibus frequens eſt
& ferè proprius. Quare optimum & tutifſimum factu eſſe
putavi, hoc quæſitum prids exquutere & definire, quàm ad-
rem ipſam accedamus.

SECTIO

E c TIO II.

Differentes udaæorum ſententias proponit & re-
13. N N G de differentibus variorum auétorum ſententiis
aliquid monendum eſt. Qucemadmodum autem
Eſtheræz Reginæ conjugem ex hiſtorià profanà quærentes,
vix ullum ex antiquioribus Perſarum Medorumque Regibus
invenimus, quem non Doctorum Virorum unus & item al-
ter putet fuiſſe Ahaſuerum illum Eſtheræ maritum; ſic Hi-
ſtorici noſtri & Scripturæ S. interpretes circa explicationem
LXX. Hebdomadum Danielis in tot diverſa abeunt, ut neſ-
cias quorſum & ad quem Babyloniorum vel MedoPerſarum
Regem earum Initium ſit referendum.
14. Quidam Hebdomades haſce incipiunt ab anno 13. Joſix ar
Regis, quo Jeremias de fatis Judææ Gentis vaticinia edere tergre-
incepit c. 1. V. 2. quam ſententiam inter alias recenſet Cor- tum cir-
nelius à Lapide. Quidam ex Judæis carum initium rejiciunt Zer-

. — . D . minum
in annum 4. joachimi, ut refert Bartiloccius. Quidam verô

anhos hujus intervalli ab anno 4. Zedehbiæ ſeu Nebucadnezaris
12. (qui 10. eſt in Canone) numerare incipiunt, rati, hôc
ipſo anno Jeremiam edidiſſe vaticinium de 70. annis captivi-
tatis, id quod ex Jer. 28: 1. 29: 10. colligunt, ſuntque Ni-
col. de Lyra, Vatablus & alif. Alii hujus periodi initium
referunt ad deſtructionem Templi primi anno Nebucadnezaris
19. (in canone 17.) factam, quæ communis Judæorum ſen-
tentia eſt. Tertullianus, Origenes & nuper Marshamus heb-
domades ordiuntur & 1I. anno Darii Medi, quo tempore Da-
nieli hæc revelatio facta eſt. Alii initium carum figunt in
editkto Cyri, ut Aben Eſra, Clemens Alexandrinus, Calvinus,
Coccejus, Lightfootus, l'Empereur, Friſchmuthus, &c.
4 Alii earum epocham ponunt in initio regni Darii, quo tempo-
J re Haggai & Zacharia ſua ediderunt vaticinia. lIi verò in
duas claſſes diſtinguuntur. Nempe Joſephus, Euſebius &
B 3 alii

à quo?

Termi-
num ad
7uem?

14 JuDXAORUM SENTENTIX Sect. II.

alii hoc ipſum ad Darium Hyſtaſpis referunt. Contrà Sulpi-
tius Severus, Scaliger, ejuſque diſcipulus Calviſius, nec non
aäagid. Strauchius, Herwartus, Jungmannus aliique, Da-
rium Nothum intelligi malunt. Porrò ſunt Bucholzerus,
Calovius & Geierus, qui ab anno 7. Artaxerxis Longimani,
denique alii, qui ab anno ejus 20. hebdomades haſce numerari
volunt, ut Chryſoſtomus, Theodoretus, Pererius, Uſierius
& Petavius. Ex quibus tamen Uſterius & Petavius, à prio-
re Artaxerxis initio annos ſupputando, reliquos 8. annis an-
tevertunt. Pariter circa Terminum harum LXX. Hebdo-
