tempore Monarchiæ Perſicæ agitur. Judæi, ut ſupra oſten- piſen-
dimus, illi imperio dant annos 54. Petavius annos 209. nu- Ius Hi-
merat, & ab eo parum diſſentit Scaliger, verum Iſaacus Voſ-Rerico-
ſius ipſum plus quàm 20. annis ſuperat, nec non B. Calvi-
nus refert, eſſe quoſdam, qui durationem Monarchiæ Perſi-
eæ definiant ſpacio ferè 200. alios 140. alios denique 125.
annorum. Et ne plures adducam, ſufficit notaſſe diverſita-
tem opinionum circa hanc rem tam vaſtam longæque diſqui-

„*

30 VERUS CANON CHRONOLOGICUS Sect. III.

ſitionis eſſe, ut hôc loco nequeat examinari. Tantum mone-

bo, quod B. Calvinus in Prælectionibus aliique alibi monent,
Regibns Perſiæ in more fuiſſe, ut ſedem imperii, ſuſceptà in vi-
cinas nationes expeditione, aliquandiu relinquentes, aliquem
liorum ſuorum, imperio gerendo præcipuè parem, in regni
communionem adſciſcerent, eumque ſuo loco ſolio præfi-
cerent, quòô ſeditiones ſe abſentibus ſubinde excitandæ e fa-
cilius reprimerentur. Hoc ipſum non inufitatum fuiſie ex
profanis Scriptoribus, imprimis ex Herodoto de egibus
Perſarum, adſtrui poteſt, atque inſuper exemplis ex S. Co-

dice petitis confirmari, fſcil. exemplo Jorami à Joſaphato &

Jothami ab Uſià in imperi communionem aſlumtorum. Hinc

fauctum eſt, ut auctores, horum Regum hiſtorias confcri-
bentes, aliquot ex corum annis bis numerent, annis Paren-
tum uſque ad ipſorum obitum deduétis, annis veroô Filio-
rum ſucceſſorum ab eo tempore numeratis, à quo inceperunt
commune cum Parentibus imperium gerere. Sic ſi Scriptu-
ram ducem ſequamur, Nebucadnezari 45. imperii annnos dabi-

mus, ex quibus tamen 43. tantùm proprios ſibique peculiares
„ CX Prol que

Nera

Ohbrono-
logia
retitur
non e
Fiſtori-
cis.

Sed ex
Canone
Ptole-
mææi.

poſſidet, reliquos verò 2. annos, vel 20. menſes, cum patre Na-
bupollaſſare communes habet. Quæ cùm adeèò implicata ſint,
quæritur, unde tandem certa Chronologia queat depromi?
31. Häc de re non multum eſſemus tolliciti, ſi ulla vete-
ram auctoritas perfectos Perſicarum rerum annales reliquiſſet.
Cùm autem antiquiſſimi Hiſtorici, Herodotus, Cteſias, Dio-
dorus Siculus, Juſtinus, Xenophon, aliique nullam nobis
Chronologiam tradant, ſed res diverſis temporibus geſtas tan-
tüm referant, & rudem aliquam exhibeant delineationem
annorum, quibus unuſquiſque Monarcharum Perſiæ Imperio
præfuit, ſive ſolus ſen und cum deceſſore regnaverit, de
cœtero verò in multis inter ſe diſſideant; ſi illos ſequi veli-
mus, nunquam errores evitabimus. Quare de alio medio
diſpiciendum erit, quod in uſum noſtrum vertamas.
32. Talc verò medium opportunè fubminiſtrat Cl. Ptolo-
mæns, dum nobis offert Canonem Chronologicum, quem à
veteribus Chaldæis & Ægyptiis acceptum continuâ ſerioder
uxit

Cap. I. VERUS CANON CHRONOLOGICUS. 31
duxit ad ſua uſque tempora, ſc. uſque ad Antoninum 1. Ro-
manum Imperatorem, qui circa medium 1II. Seculi impe-
rio præfuit. Hic Canon ita compoſitus eſt, ut ei fidem ne-
queamus negare, modôò ulla nos teneat Antiquitatis reve-
rentia, quandoquidem nonſolum à veteribus nobis commen-
datur, ut vera & perfecta norma temporis, inde à Nabonaſ-
ſare, qui Jothami Regis Judæ æqualis fuit, uſque ad aucto-
ris ætatem elapſi; ſed etiam fundamentis quàm firmiſſimis ni-
titur, dum ſua Ptolemæus non ex vagis & incertis narra-
tionibus hauſit, ſed firmiſſimis demonſtrationibus Aſtrono-
micis aſſeruit, atque annos Regum corum, quos exhibet,
phaſibus ſolis lunæque adſtrinxit, oſtendens, eodem tempo-
re, quo hæc vel illa ſolis aut lunæ cclipſis accidit, has illaſ-
ve res ſub hôc aut illo Imperatore eſſe geſtas. Accedit egre-
gius S. Canonis conſenſus cum annis Regum Aſiyriorum &
Babyloniorum ante Cyrum elapſis, quos hic Ptolemæi Ca-
non demonſtrat. Imòô quoque illud tempus, quod poſt Cy-
ri ætatem oſtendit effluxiſſe, cum teſtimoniis profanorum au-
ctorum optimè conciliatur, id quod Doctiffimi ex noſtris
Chronologi jam dudum obſervarunt. Et ex iis Jungman-
nus in Commentario Sectionem 2. Libri I. integram huic
demonſtrationi impendit. Quare Canon Nabonaſſaræus, ut
ait Marshamus, ab Aſtronomis primum aſurpatus, maximam
tandem auctoritatem apud Hiſtoricos non immeritò obtinuit, cu-
Ius quidem tanta eſt eum Sacris Literis congruentia, ut ſine illo
ix eſſet ullus ab Hiſtoria ſacrà ad exoticam tranſitus, negque ſa-
tis notus eſſet primus ille Cyri annus, quo ſoluta eſt ſeptuagenaria
Judaorum captivitas &c. Sanè cùm motus aſtrorum ſemper
idem ſit, utique nulla Chronologiæ ratio magis certa & er-
rori minus obnoxia fingi poteſt, quàm quæ oblſervationes cœ-

leſtes ſequitur. Hic autem Canon, qualis hodie circumfer- Primns

tur, continet Periodum annorum Nabonaſlaræorum 907.

à annus
Nabo-

primo anno Nabonaſſari incipientium, & unà cum Amtoni- naſz-
no Pio Rom. Imp. deſinentium. Qùm itaque Antoninus & ræus.

vitàâ exceſſerit circa medium anni Per. Jul. 4874. finis vero
ultimi Canonis anni incidat in diem Jul. 14. de quo non
du-

*

32 VERUS CANON CHRONOLOGICUS Sect. III.

dubitatur; nullum reſtat dubium, quin univerſus Canon in
medio illius anni terminetur. Ex hôc itaque fonte retroô nu-
merando facili negocio primun Nabonaſſari annum invenie-
mus. Cùm enim ſinguli anni Egyptiaci 365. diebus, abſ-
que 6. horarum appendice, abſolvantur, omnes anni 907. in
univerſum efficiunt annos Julianos 906. dies 138. horas 6.
Dies illos atque horas retrò numerando, ſubſiſtes in Febr. 26.
ejuſdem anm Per. Jul. 4874. Porròô ab hôc anno detrahe
906. & devenies in anunum Per. jul. 3968. ante Chriſtum
746. Hôc itaque anno a die Febr. 26. incipit Canon Nabonaſ-
ſaræus. Sed hic ſcrupulum injiciunt duo Viri rerum Chro-
Scalger nologicarum peritiſſimi, Scaliger & Petavius, qui conſenſu
& Pe. maximé memorabili ambo ex Ptolemæi hypotheſibus demon-
tavius, ſtrant, Canonis exordium figendum eſſe in anno præceden-
te, nempe Per. Jul. 3967. Fateor nihil eſſe, quo demon-
ſtrationes Aſtronomicæ, quas ex Ptolemæi (Edit. Græcæ
Baſil.) I. 4. p. 105. 106. in Doctr. Temp. 1.9. c. 5'I. & ſſ.
repetit Petavius, queant infringi: cum præterea vel ſolus
conſenſus, qui inter duos illos Magnos Viros rarus admodum
intercedit, poſſit eſſe loco firmiſſimæ demonſtrationis. Cùm
verò ex hâc hypotheſi ſequatur, Canonem illum non 907. ſed
908. annos complecti, ac proinde unus annus abundet; Pe-
tavius putat, ſe huic anno locum inter Canonis annos repe-
riſſe, illumque ſpacio temporis ferè infercit, quod tribus ul-
timis Babyloniæ Regibus, Ilvarodamo, Neringliſſari & Na-
Canon bonadio in Canone datur. Sed eum fruſtra eſie, vel ex ipſo
*e* Ptolemeo clariſſimè evincitur, utp. qui in Syntaxi hinc inde
„„ dethonſtrat, à primo Nabonaſſari anno, uſque ad ætatem Ha-
driani, non plures neque pauciores annos eſſe lapſos, quàm
quot in Canone definiuntur. Hanc in rem quaſdam addu-
cere liceat Propoſitiones, quas volitante oculo ex ipſo aucto-
re excerpere licuit: v. gr.

4

I1. 4: p. 101. Inter initium Nabonaſſari & Eclipſin, quæ
inter diem Thoth 18. & 19. accidit anno 2.
MardocEmpadi, conſtituit ſpacium anno-
rum

— — — —

Cap JJ. VERUS CANON CHRONOLOGICUS. 33

1.7. P. 130. 4¹.
I. 3. p. 79. Ab anno 1. Au

⸗
I

rum 27. dierum 17. Ergo annus 2. Mardoc-

Empadi eſt Nabonaſtaræus 28
I. 5. p. 125. Annus Nabopollaſari 5ö.e eſt Nabonaſſaræus 127
Annus Cambyſis 7. eſt Nabonaſſaræus 22 5
I. 4. p. 102. Annus 30. Darii 1. eſt Nabonaſſaræus 256

1. 3. P. 79. A Nabonaſlare ad Alexandri obitum decur-

runt anni 424. Ergo annus 1. Philippi Aridæi
eſt Nabonaſſaræus 425
Ab obitu Alexandri uſque ad Auguſtum
ſunt anni 294. Ergo 1. annas Auguſti eſt Na-
bonaſſaræus 719
120. Annus Domitiani 12. eſt Nabonaſſaræus 840
guſti ad 17. Hadriani fluxerunt
Anni 161. & ab rà 879. Ergo annus Ha-
driani 17. eſt Nabonaſlaræus 880

1,4. p. 100. Inter Eclipſin Mardoc-Empadi, & cam,

quæ anno 19. Hadriani media accidit inter
diem Chojac 2. & 3. decurrunt anni 854.
dies 73. Ergo annus 19. Hadriam eſt Nabo.
naſſaræus Z 882
Ex his & aliis numerus annorum in Canone expreſſus abſ-
que ullà exceptione demonſtratur & circumſcribitur. Sed

dices: an itaque duæ contrariæ demonſtrationes ſecum invi-

cem pugnantes ſimul poſſunt eſſe veræ? Non poſſunt: ſed
vix mihi perſuadeo, ullam inter duas illas pugnam interce-
dere. Facilè enim fieri potuit, ut unus & item alter Aſtro-
nomorum, in hâc vel illà demonſtratione vel propoſitione,

certis de cauſis æram Nabonaſiaræam uno anno anticiparet, id
quod etiam Cenſorinus feciſſe videtur, quem loco cit. ad-

ducit Petavius. Sed de hàâc re aliquid ſuſpicari, nihil defi-
nire licet. Hoc tamen ex modè adductis characteribus cer-
tiſſimum eſt, Periodum Nabonaſſaræam, in Canone expo-
ſitam, 907. annis circumſcribi, non pluribus, neque pau-
cioribus, ac proinde ejus initium annum Per. Jul. 3968. non
poſſe excedere. Etiamſi autem Canon ille, ex optimis exem-

plaribus deſcriptus & caſtigatus, jam dudum in lucem edi- ie

tus

34 VERUS CANON CHRONOLOGICUS SceC III.

tus ſit; etſi quoque ejus Exempla paſſim ſint obvia, & ſub
calcem Kationarii Temporum Petavit, qui liber omnium ferè
manibus teritur, hic Canon exhibeatur; tamen quia amplum
chartæ ſpacium non requirit, facilioris methodi ergò ejus

Exwemplum huic loco inſerendum putavi. In quo nonſ. kRe-

Zum, Regnorum & Imperiorum atque AEræ Nabonaſarææ an-
nos exhibebo, ſed inſuper monſtrabo, quomodo ſingulo-
rum Regum initia annis Periodi Zuliane, Chriſti & Selen-
cidarum reſpondeant, utpote quarum rarum præcipuus in
ſequentibus uſus erit. Quia quoque annus Nabonaſſaræus

quilibet 6. horis minor eſt Juliano, ac proinde elapſo quo-

vis quarto anno unum diem retrogreditur, ſimul indicabo,
in quemnam anni Juliani diem iniiales anni ſingulorum Re-
gum in Canone incidant.

CL. PTOLEMXI CANON REGUM.

Aßſyriorum & Medorum. Regn. Nab. Per. Jul. Chriſti Seleuc.
Anni Regumj
Nabonaſſai 14 14 14 Febr. 26. 3968 746
Nadii 2 16 16 22.3982 732
Chinziri & Pori 5 20 † 2 22. 3984 730
Jugei 5 26 26 20.3989 72 5
Mardec-Empadi 12 38 38 19.3994 720
Arciani 5 43 43 16.4006 708
Interregni I. 2 45 45 15.4011 703
Belibi 3 4 8 48 14. 4013 701
Apronadii 6 54 5§4 14. 4016 698
Rigebeii 155 55 412.4022 692
Meieſſimondaei 4 59 59 12. 4023 69 1
Interregni II. UC% 8 67 67 rrI. 4027 687 DW
Aſſaradini ISBaa Soe. 9 4035 679
Saosduchei 20 10ο 10H 6.404 8 666
Chyniladani 22 122 122 1.4068 646
Nabopollaſari 21143 143] Jan. 26.4090 624 * de⸗

Nabocollaſſlari
Ilvarodami
Niricaſſolaſſari
Nabonadii
Perſarum.
Cyri
Cambyſi 8
Darii 1
Xerxis
Artaxerxis I.
Darii II.
Artaxerzxis II.
Ochi
Arogi
Darit III.
Orægornne &‿ CA
Alckandri Niae.
Philippi Aridæi
Alexandri Egi
Lagi
Philadelphi
Evergetæ I.
Philopatoris
Epiphanis
Philometoris
Evergetæ II.
Soteris
Dionyſii
Cleopatræ
Komanorum.
Auguſti
Tiberii
Caji
Claudii
Neronis

4

43

17

9
36

21
19
46
21
2

4

eyptiorum.

8

Anni Regum Regn

1986

188

192
209

9
17
53

115
124
180
201
203
207

188

192
209

218
226
262
82
343
389
41⁰
412
416

424
431
443

463
501
526

543
567

602
631
667
696
718

761
783
787
801
815

Nab.
186

Dec.

Per. Jul. C

21. 4111
10.4154
10.4156

9.4160

4. 4 167
2.4186

31.4193

22. 4 229

Nov.

Oct.

Sept.

Aug.

E 2

17. 42 50
7.4291
2.4310
21.4356
15.4377

15. 4379

14.4383
12.4391
10.4398
7. 44 10
2.44 30
24.4468
17.4493
13.4510
F. 4534
28. 4569
21.459 8
12.4634

5. 4663
30. 468 5

20. 4728
14.4750

13.4754

42²˖3

33 1

10.4768

VERuS CANON CHRONOLOGICUS.

hriſti
603
560
558
554

537
528
521
485
464

404
358
337

35

Seleuc.

33 5

323
316
304
284
246
221
204
180
145⁵
116
80
51

29
15

4 1

349

55

Ve-

36 VERUS CANON CHRONOLOGICUS. Sect III.
Anni Regum Regn. Nab. Per. Jul. Chriſti Seleuc.
Veſpaſiani 10 107 825 6.4782 69 381
Titi 3 110 828 4. 4792 79 391
Domitiani 15 125 343 3.4795 82 394
Nerve 1 126 844 Jul⸗ 30. 4810 97 409
Trajani 19 145 863 30.4811 98 410
Hadriani 21 166 884 25. 4830 117 429
Antonini 23 189 907 20.4851 138 450
Annus Uhimus 14.4873 160 472.
FINIS CANONIS 14. 4874 1611 473
Notan- 33. Notiſſimum autem eſt, nec tamen hic prætereundum,
Srad hunc Canonem equidem acccuratiſſimé exhibere durationem
ner. Univerſi intervalli ab ærà Nabonaſſaræâ deducti, ſed ſingu-

lorum Regum initia & fines non præcisè definire, verùm co-
rum nomina omittere, qui parvo tamùm temporis ſpacio im-
perio præfuerunt, eorumque menſes, vel etiam dies annis
præcedentium aut ſubſequentium Imperatorum includere.
Sic menſes Smerdis Magi & Xerxis II. ad præcedentes Cam-
byſen atque Artaxerxen Longimanum referr. Item Prole-
mæi Alexandri annos 11. commodiſſimè includit annis La-
thuri, univerſos verò 29. annos, qui inde à Lathuro ad Cleo-
patram elapſi ſunt, ſub nomine Dionyſii recenſet. Porrò 14.
priores Auguſti annos annis Cleopatræ includit, utpote quos
Auguſtus cum Cleopatrà communes habuit, ac proinde ipſi
tantùm dat annos 43. cùm univerſo ejus Imperio anni 56. &
aliquot menſes debeantur. Denique cum Regum initia
ſæpiſſimè in medium annum incidant, hanc primi eorum
anni partem plerumque ad deceſſorem refert. Reliqua, quæ
de Philippo Aridæo & Alexandro ejus coætaneo, aliiſque
rebus ad Canonem pertinentibus dicenda ſunt, peti poſſunt
paſſim ex Chronologis & Hiſtoricis. Hæc monuiſſe ſufficiat.
Quòd enim Ptolemæus annis utatur Ægyptiacis, quorum

ſinguli anno Juliano 6. horis breviores ſunt, id hac in causâ

non curamus, cum iſte 6. horarum defectus, per omnes Ca-
nonis annos deductus, ne unius quidem anni differentiam effi-

ciat, de quo conſuli poteſt 5§. 8. SECTYIO

SncTI O IV.

Variantes Chriſtianorum Interpretum ſententias exponit

& refellit.

3 4. NUNC itaque conſtitutâà certà aliquà normâ & ſixo
Canone, ad cujus analogiam rationes noſtras exi-
gamus, noſtrum erit, variantes ſententias Interpretum Chbriſtia-
norum, paucis examinare. Ex iis ferè omnes hujus intervalli
terminum in morte Chriſti figunt, ſed circa cjus initium val-
de differunt. Hic autem vix opus habemus eorum ſenten- g,ccha

. tiam refutare, qui æram LXX. Hebdomadum ante tempo- 70. ge-
un ra.a Cyri conſtituunt, camque vel in 4. anno Zedekiæ, qui bdoma-
. Nebucadnezaris in Canone 10. cſt, vel in primo Darii Médi ut,
. figunt. Quippe 4 Zedehbiæ anno 4. uſque ad 19. Tiberii, Edittum
. duo anno Servatorem Cruci affixum fuiſſe ex Harmonià Evan- cy,,
6 gelica evincitur, decurrerunt anni in univerſum 627. cui r.
. nrnumero ſi LXX. Hebdomades ſeu 490. annos detrahas, re-
n⸗ ſidui erunt anni 137. ac proinde hujus ſententiæ patroni non
e⸗ 70. ſed 90. Hebdomades numerare debent. Idem judica de
M lis, qui LXX. Hebdomadum periodum 4 1. anno Darii Me-
o⸗ di ordiuntur. Ubicunque enim hunc primum Medi annum

conſtituas, inde uſque ad mortem Chriſti minimum 81. heb-
domades numerabis. Pari ratione ſi 4 13. anno ſoſßæ incipias,
reſiduus erit numerus annorum 196. ſeu 24. hebdomadum.
Qux cùm ita ſint, præcipua nobis res eſt cum iis, qui Exi-

4 Præ. B
n. tum verbi, ſeu hujus intervalli terminaum a quo de aliquo
m Regum Perſiæ Edicto exponunt; in gratiam Judæorum
. edito.
. 35. Edictorum autem horum tria in S. Scripturà memoran- Or

tur (quartum enim, quod addi ſolet, Clar. Friſchmuthum eee.
ſequuti, meritò ex eorum numero eximimus) Primum om-
nium eſt illud, quod Cyrus 1. Monarchiæ anno Judæis con-

at.

14. ceſſit, cujus memoria unà cum brevi aliquo ſchemate con-
d. ſervata eſt 2. Chr. 36: 2. Efr. 1: 1. 6: 1- 5. Quod quia om-
ſ. nium Edictorum primum eſt, ab Eſaia cap. 45. V. I. nota-

10

38 SENTENT. CHRI ST. INTERPRET. Secct. IV.

tum, nec non à Jeremiàâ prædictum, utpote in quo 70. anni
exilii finiendi erant; hic merito in cenſum venire debet. Et
hoc ipſum Docti Viri urgent, ex quibus B. Calvinds ait:
Nunc quid opus eſt, rem tam certam in dubium vocare, & ad-
huc litigare, ubi Deus pronunciat, exordium LXX. hebdoma-
dum eſſe in ipfo termino annorum 70. quemadmodum præfixerat
Feremias. Clar. Friſchmuthus loco ſæpius laudato præcipuè
urget verba Y. 25. Ab exitu verbi ia a'nr ad reducendum
& ad adificandum &c. ex quibus infert, præcipuam hôc loco
rationem haberi Ediécti Cyri, utpote cujas vi Judæi & Baby-
. lone reducti ſunt & Templum ædificare cœperunt. Ad hæc
zum non notari velim (a.) Hunc nonſolum fuiſſe effectum Edicti Cy-
kabet. ri, ſed etiam Artaxerxis, qui anno regni 7. Judæis liberum
fecit, patriam ſuam duce Efrâ Sacerdote repetere, quod
fruſtra non fuiſſe factum Efr. 8. docetur, ubi nim. eorum
enarrantur nomina, qui Efram ſequuti familias ſuas in Ju-
dæam reduxerunt. Poſſem hoc ulteriùs urgere, & Joſephi
teſtimonium adducere, qui numerum eorum, qui fub Dario
I. duce Serubabele reverſi ſunt, longè majorem facit, quam
illorum, qui patriam tempore Cyri repetiverunt, imèò illum 4.
milliones ſuperaſſe perhibet Ant. Jud. J. 11. c. 4. Poſſem, in-
quam, illud teſtimonium urgere: ſed ne extra Scripturam
diſputare, & ſuſpecta Joſephi verba iniquè huc trahere vi-
dear, tantùm reſpondeo, in ſacro Textu Danielis nullam cla-
ram reductionis judæorum fieri mentionem. Angelus ait:
Ab' exitu verbi neno ad reducendum, quid? anne Hieroſoly-
mam? atqui hoc Hebræa phraſis exigit, quæ hæc eſt aono
oανmie 9 ad reducendum CG ædificandum Hieroſolymam, de
populo verò nil quicquam dicitur. Ergo hæc phraſis, juxta
ſtylum Hebræum, exponenda non eſt: Adreverti faciendum
ſeu ad reducendum & ædificandum, ſed uno verbo: Ad reæ-
dificandum Hiieroſolymam, id quod in ſeqq. S. 135. pluribus
probabitur exemplis, cùm ad expoſitionem verborum & phra-
ſium hujus oraculi pervenerimus. (b.) Deinde quod dici-
tur, exordium LXX. Hebdomadum eſſe in ipſo termino 70.
annorum exilii, id quidem demonſtratione caret, & ſi torum
oc

Cap. IJ. pE LXX. HEBDOMADIBUS. 39
hoc cap. 9. Danielis attentè relegas, equidem invenies, fi-
nem exilu appropinquantem ſupplicatiom Danielis anſam de-
diſſe, ſed hæc arcta exilii & LXX. Hebdomadum connexio
nuſpiam innuitur. Hoc verò dicitur, inde ab exitz verbi
LXX. hebdomades eſſe ordicndas, i. e. ab exitu Edikti,
quod verbum ſeu Edictum quia non determinatur, hactenus
illa quæſtio manct. Imo veròô etiamſi certum hoc eſſet, Heb-
domades Danielis ibi incipere, ubi anni Jeremiæ deſinunt,
tamen omnis res nondum eſſet in vado, quia forte nonnulli,
dictis Zach. 1: 12. 7: I. 5. inducti non abſque omni ratione
hanc hebdomadum periodum à 2. vel 4. anno Darii incipe-
rent. (c) Porrèò Daniel in precibus fuis non tamùm orat
pro Templo, ſed etiam pro Hieroſolymâ, & quidem Y. 16-
20. alternis memorat uρn montem ſanbtaum tunm, Pr'yurpbem
tnam unpo Sanbétuarium taum. Unde veriſimile fit, edictum
illud etiam inſtaurationem Urbis complecti debuiſſe, de quo
mentio injicitur, vid. §. ſeq. 62. At vero Edictum Cyri tantùm
permittit Templi reſtaurationem, de Vrbis in priſtinum ſta-
tum reſtitutione nihil habet. Imoò præcipué obſervandum eſt,
verſu 26. ubi Angelus de excidio ſecundo verba facit, Urbis ſi-
mul & Templi mentionem fieri, in Edicto verô ipſo Y. 25. tan-
tùm memorari Vrbem, non verò Templum, utpote quod tum
jam exſtructum fuiſſe ſupponitur, cùm Edictum, de quo Ange-
lus agit, ederetur. Textum cnim verba ſua abſque ratione ita
diſpoſuiſſe, valde dubito. (d) Denique huic ſententiæ jugulum
petit, quòd anni à Cyro uſque ad mortem Chriſti, ſeu tempus /'Empe-
prædicati Euangelii, numerati conſtituant ſummam non 70. ſed eur.
81. hebdomadum, annorum ſc. minimum 569. ex quibus 79.
abundant, qui pleonaſmus nimis amplus & 8. Canoni minus
eſt conveniens. Attamen Cl. 'Empereur, ut hunc ſcrupu-
lum tollat, textum Danielis miſeré & (ſit venia verbis)
plus quàm Judaicè torquet. Putat nempe, ſpacium LXX.
Hebdomadum V. 25. in duo temporis intervalla dividi, &
7. priores hebdomades à Cyro uſque ad annum 2. Darii No-
thi deducit, inde poſteriores 62. vel 63. uſque ad Chriſtum
ſupputar. Ut hoc conficiat, ait, 7. hebdomades complecti
”?́ͦJNM tempus,

Darii
Edi-

A40 SENTENT. CHRIST. INTERPRET. Secét. IV.

tempus, quo Judæi in ſtructurà occupati fuerunt, exclude-
re verò illa intervalla, quibus ab eâà coacti ſunt deſiſtere. Nem-

pe à Cyro uſque ad tempus illud, quo Xerxes, ut ait, ædi-

ficationem templi impedivit, numerat annos 46. ſequentes
verò annos Xerxis & Artaxerxis I1. omittit, ac tandem ad-
dit 3. annos Darii Nothi, quibus Judæos ad ſtructuram re-

diiſie eique colophonem impoſuiſſe contendit. Cuùum tamen

in confeſlo ſit, ab initio Cyri uſque ad Xerxem plures ef-
fluxiſſe annos, quàm 46. nec Ahaſveri ſeu Nerxis demum
tempore Judæi ædifcare prohibiti fuerint, ſed vivente ad huc
& imperante Cyro. Vid. Eſr. 4: 5. coll. V. 24. Cùm etiam
exertèê dicat Angelus, durante harum Hebdomadum interval-

2- .- .
lo plateam & foſiam reſtaurandam eſſe d’nyn pw⸗- temporibus

aßictis, non licet inftaurationem Hebdomadibus adſtringere,

ipſiſſima verò illa tempora afhitta excludere. Quæ cum ſatis
ſint perſpicua, miror ſanè Clar. Cocceji dubitationem hâc in
re, qui in Quaſt. & Reſp. Qud. C. 52. n. 65. inquit: Dubium

relinquitur, atrum ea afflicta tempora includantur in BAX. Se-

Aum. ptimanis, an ab iis excipiantur.

Hic
locum
non la
bet
Edi-
brum
Darii
Hyſta-
Pidis.

36. Alterum decretum in bonum Judæorum edidit Darins,
cujus exemplum memorià dignum aflervatum eſt Eſr. 6- 1-12.
eſtque confirmatio ſive, ut ajunt, ratificatio præcedentis de-
reti Cyri, & nihil ferè aliud complecétitur, præterquam ca-
quæ Cyri decretum ante annos 16. editum continuerat: niſi
quèd ſevera interminatio adversùs immorigeros, & execra-
tio in hoſtes divini cultus huic ediéto a Dario annexa videa-
tur Y. 11. 12. Quæ cm ita ſe habeant, adversus eos, qui

hoc edictum urgent, iiſdem uti licet argumentis, quæ §.

præced. propoſita ſunt. Quibus addi poteſt, quod tempora
minimè conveniant, cùm ab hôc decreto Dari uſque ad æram
Vulg. Nativitatis Chriſti lapſi ſin anni ferè 519. Unde
patet, Hebdomades Daniclis, ſi ad hoc initium referantur,

pe Da-Meſſiæ excidium ſeu mortem Chriſti nullo modo attingere
rio No. poſſe, niſi iis 60. annos aliunde, neſcio unde? depromtos

tho co-
gülat

velis aſſuere. Hæc moneo adversùs eorum opinionem, qui

edictum hoc ad Darium Hyſtaſpidem referunt. Scaliger au-

tem

Cap. I. DE LXX. HExBDOMADIBUsS. 41
tem ecumque ſequutus Calviſius aliique hic de Dario Notho
cogitant, & decretum, de quo agimus, annis 97. poſterius
faciunt. Verùm hæc ſententia mihi creditu difficillima eſt,
ſiquidem, ne jam dicta repetam, ut ea ſalva maneat, 7. & 62.
Hebdomades, inter ſe cogimur confundere, quod niſi fiat,
fateri debemus, 7. illas & 62. hebdomades, quæ uſque ad
Weſſtam Dacem, i. e. ante ſuſceptum à Chriſto munus Me-
diatorium, effluere debebant, partim Meſſiam antecedere,
partim eundem ſequi, quod huic oraculo contrarium eſt: ut
taccam, hujus ſententiæ auctores tempora præfinita minùs
accuraté ad ſubjecta ſua applicare. Facilé autem hæc ſen- Darin:
tentia ſubvertitur, ſi negemus decretum hoc ad Darium No- ine Jnit
thum referri poſié, quod ſanè ſummãâ ratione facimus. Quis ſy,, M
enim facilé ſibi perſuadebit, Deum permiſiſſe, ut funda- Noizus.
menta Templi, ultra 100. annos à Cyro uſque ad Darium
Nothum vacua jacerent & corruptioni obnoxia. Nec veriſi-
mile eſt, Serubabelem & Joſuam Pontificem ambos, quaſi
cx pacto, ad Darii II. ætatem uſque vitam produxiſſe. Sanè
enim, quia ſub initium Cyri populo Judaico Ducum & Ju-
dicum loco erant, certum eſt, cos tum temporis juniores
non fuiſſe. Præterea ex Efze 3:9. liquet, Joſuam jam tum
aliquot filios adultos rebuſque gerendis idoneos habuiſſe.
Unde concludo ambos 1. Cyri anno minimum 40. vel potius
50. annos fuiſſe natos, eoſque proinde ſub initium Darii No-
thi annum ferè 160. egiſle, id quod recemtiori huic ætati
non convenit. Si quoque Haggæi & Zachariæ vaticinia cum
initio Darii II. coincidant, quid tandem illis 70. annis fiet,
quorum hic c. 7. V. 5. & c. I. V. 12. meminit? Nec patimur ocinrs
nobis objici Eſiæ cap. 4. quaſi ibi Darius ille, de quo agimus, 'ur Eſr.
Ahaſvero ſeu Xerxi & Artaxerxi poſterior ponatur. Pru- †.
dens enim Lector facili negocio obſervabit, ea quæ c. 4. à
V. 6. uſque ad Y. 23. narrantur, reliquis parentheticè eſſe in-
terjecta, verſum verò 5. & 24. continuâ ſerie debere con-
necti, hàc ratione: Conducebant conſiliarios, qqui Zudæorum co-
natus irritos redderent, omnibus diebus Cyri uſqur ad regnum
Darii Regis Perſiæ. Tunc itaque ceſſit opus domus Domini ⸗
F .

m—,ͤ, dB CHoo — —

Her-
Wartus.

Jung-

Wan-

Mls.

42 SENTENT. INTERPRET. CHRIST. Sect. IV.
eſt Hieroſolymæ (Efſr. 1: 3.) & quidem quievit uſque ad annum
2. regni Darii KRegis Perfiæ. Interea ea, quæ à Y. 6. inci-
piunt, occaſione ex præcedd. arreptâà, parentheticè tradunt
hiſtoriam impedimentorum Iſraelitis objectorum, uſque ad
V. 23. ubi orationis filum y. 5. abruptum denuò aſſumitur.
Tales verò parentheſes Eſræ non eſie ignotas, patet ex cap. 2.
ubi ad ætatem Serubabelis & Joſuæ eorum nomina recenſen-
tur, qui utroque mortuo ducibus Nehemiàâ aliſſque Hiero-
ſolymam redierunt, ibidemque judicium Thirſchatæ ſeu Pin-
cernæ Regii Nehemiæ de Sacerdotibus ignotæ familiæ inſe-
ritur . 61. 62. 63. Conf. Petavii Doctr. Temp. l. 12. C. 31.
37. In eàdem ferè ſententiàâ ſunt alii quidam Docti Viri, qui
tamen in nonnullis circumſtantiis a Scaligero diſſident. Ex
iis Vir Illuſtris ſoh. Georg. Herwart ab Hohenburg calculos ſuos
ita digerit: Supponit, Darium illum, qui ſecundum Judæis
decretum conceſſit, eſſe Darium Nothum, circa cujus ini-
tium in anno à Chriſto nato ferè 420. epocham LXX. Heb-
domadum defigit. Ab hàc epochàâ (a) numerat 7. Hebdoma-
des ſeu 49. annos, quos ædificationi urbis & inſtaurationi
Reip. à Nchemjà factæ dari vuhk. (b) Ab hâàc eâdem epochd
unà cum 7 Hebdomadibus deducit Hebdomades 62. qua-
rum finis ferè incidit in annum Servatoris 12. quo ipſe di-
vini ingenii ipecimina inter Judæos publicè edidit. () In-
tegram LXX. Hebdomadum periodum à dictà epochà ad
annum uſque 70. Chriſti porrigit. Ita duplici numerandi
ratione uſus, alio modo integrum LXX. Hebdomadum ſpa-
cium ſupputat, alio interim modo diſtinctas ejus partes inter ſe
componens & digerens. Ad hanc hypotheſin obſerva ea,
quæ §S. ſuperiore dicta ſunt, & quæ g. 42. n. 7. adversùs
Marshamum, nec non §. 144 in hanc rem diſputabuntur. Ean-
dem ſemtentiam, poſthæc aliquamdiu ignotam & latentem,
revocavit nuper Doct. Juſtus Henricus Zungmannus, qui in-
Commentario pariter 62. Hebdomades in anno Chriſti 12.
terminari vult, eaſque & 7. Hebdomades ab unà eàdemque
communi epochâ, nempe ab anno 2. Darii Nothi reperit,
ultimam verò Hebdomadem in excidium Reipublicæ rcjici,
Ec

⸗

Cap. IJ. DE LXX. HEBDOMADIERUs. 43

de quà ſententiâ conſule g. 39. Hanc autem Herwarti hy-
potheſin, ex ſe ſatis improbabilem, unâ adhuc difficultate
auget, dum ſcil. 7. 62. & 1. Hebdomades annorum eſſe vult,
LXX. verò Hebdomades de dierum Hebdomadibus, ſeu de
490. diebus exponit, quos inde à Viſione Danielis, quæ 1.

anno Darii Medi contigit, elapſos eſſe vult uſque ad illud

tempus, quo Cyrus anno imperii 1. Judæis inſtaurationem
templi indulſit, quo ipſo ad implementum perductum eſt va-

ticinium Jeremiæ de 70. annis exilii Babylonici. Ita in unâ

eademque voce Hebdomados, in uno eodeémque orationis con-
textu junctim occurrente, duplicem ſenſum fruſtra quærit,
& ad eundem offendit ſcopulum, in quem R. Samuelem
Valerio incidiſſe g. 16. vidimus.
38. Tertium denique Decretum eſt illud, quod Artaxer- Edi.
Xes Longimanus anno Imperii 7. Eſræ largitus eſt, quo Ju-

dæis ampliſſima privilegia indulſit, ut liquet ex Eſr. 7: 12- gerxis
26. Huic Edicto duplex dari poteſt tempus pro duplici Longi-
initio, quod Artaxerxi ab Hiſtoricis tribuitur. Poſterius nani.

quidem in annum Cyri ex Canone 74. Periodi Jul. 4249.
incidit, prius verô initium Uſſerio & Petavio ponitur in an-
no Cyri 66. vel 65. ac proinde 8. annis poſterius antever-
tit. Cùm autem neminem ſciam, qui hunc 7. Artaxerxis
annum priore initio deducat, & inde LXX. Hebdomades

numerare incipiat, illud ſilentio præteribo, & tantùm mone-

bo, ab hâc Epochâà uſque ad mortem Servatoris annos de-

currerc prope 497. Qui anno 7. 4 poſteriore initio putato

Artaxerxem decretum edidiſſe putant, equidem à verò non
longè aberrant, attamen in eo peccant, quòd LXX. Heb-
domades ab hàc Epochà deductæ præcisè inanno mortis Chri-
ſti deſinant, quod cum Danielis oraculo non congruit, ut-
pote in quo Meſſias non poſt 70. demum, ſed elapſis 7. &

62. i. e. 69. Hebdomadibus excindendus dicitur. Unde Qut.
Servatoris mortem non finitãâ, ſed durante dam ad.

concludimus,
Hebdomade ſeptuageſimà accidiſſe.
39. Sunt, qui tribus hiſce decretis quartum addunt, in quo
LXX. Hebdomadum exordium figunt. Patank auteih ilud tum,
F 2 edi-

44 SENTENT. INTERPRET. CHRIST. Sccét. IV.
editum eſſe anno Artaxerxis 20. quo ipſo anno Nehemias li-
centiam obtinunt, ſe in judæam conferendi & muros Hie-
roſolymæ inſtaurandi, qui quoque anno ſequente Artaxerxis
21. Hieroſolymam commigravit, & propoſitum ſuum exe-
Decu- quutioni mandavit. Ut autem §. præced. monuimus, hic an-
Pare atf. nus 20. a duplici Artaxerxis initio duplici modo numeratur.
ſen. Qui eum a poſteriore initio deducunt, & in anno Cyri 93. Per.
tiunt. Jul. 4268. figunt, non levibus implicantur difficultatibus,
Senten ſiquidem annos incompletos ſeu lunares, ut vocant, in com-
prion. Puto debent adhibere, quia ſecus Hebdomadum periodus
uſque ad mortem Agrippæ Regis ſeu annum 4. Claudii ex-
curreret. Deinde ex eorum computo 69. Hebdomades, quæ
483. lunares annos, ſolarcs autem 476. cum aliquot diebus
eſficiunt, ferè finientur in ipſiſſimo anno paſſionis Chriſti: &
tum quæritur, quid de ſeptuageſimàâ ſeu ultimà Hebdomade
futurum ſit, in cujus medio ſacrificia tollenda eſſé dicuntur?
Sunt qui ultimam Hebdomadem, cujus mentio ſir v. 27.
non ſeptuageſimam eſie putant, ſed eam à periodo LXX.
hebdomadum prorſus ſeparant, & in tempus cxcidii rejiciunt,
quam ſententiam ſequutum eſſe Aben-Amramum I. C. teſta-
Refa- tur, eumque hôc titulo laudat, Cl. Allixius. Verùm cjus
tatur. ſententiæ patroni concedere debent, Deum in Textu gene-
ratim LXX. Hebdomadum mentionem facere, & ſpeciatim
in diviſione recenſere Hebdomades 69. ſeptuageſimam ve-
rò, in quam totius oraculi pondus devolvitur, reticere: in-
terea aliam Hebdomadem proponere, quæ nonſolum re, ſed
etiam tempore, à reliquis diſtincta ſit, quod ſanè abſonum
eſt. Nam hæc ultima Hebdomas aut cſt ex numero ra
LXX. aut non eſt. Si dicas eſſe, utique eam à reliquis di-
videre & poſt elapſos 35. vel 36. annos non licet incipere.
Si dicas, eam non pertinere ad LXX. Hebdomadum circu-
lum, quæro, quare Angelus tamùm LXX. Hebdomades me-
moret, & non 71. velpotius 75. ut tempus inter mortem Chri-
ſti & excidium intermedium hêc numero compleéteretur? Pe-
regrinum enim eſſe videtur, in uno eodemque computo &
continuâ ſerie hebdomades non junctim numerare, ſed inter

*

22

–☛ , —

— — 1

7*

Cap. I. DE LXX. HEBDOMADIBUS. 4 5
diverſa tempora ſparſim dividere. Uſlerius ergo & Petavius
4 priore initio numerando, annum 20. Artaxerxis 8. anno- Senten-
rum ſpacio anticipant, atque epocham LXX. Hebdomadum tia bo-
in anno Cyri ſecundum Canonem 85. Per. Jul. 4260. figunt. Berior.
Quodſi igitur vera ſint, quæ Petavius de duplici Artaxerxis
imtie difleri, utique hæc ſententia non exiguàâ ſpecie ſe
commendat, ſi terminum reſpicias, quem huic periodo tri-
buit. Satis enim eleganter initium medium & finem ultimæ
Hebdomados determinat Uſſerius, etſi fateor, ſatius eſſe,
cam ab anno Tiberii 15. incipere, quàm initium ejus in an- Refuta-
no ipſius 17. figere. Si verò exordiam conſideremus, quod tur.
Celebb. Viri conſtituunt, ibi hærct aqua. Et quidem in
genere in hôc §. dictum volo, tale decretum, quale vulgò
jactatur, in anno 20. Artaxerxis fruſtra quæri. Si enim li-
Dellum Nchemiæ attenté volvas & revolvas, nuſquam tale
quid invenies. Tria priora edicta, nempe Cyri, Dari, &
illud, quod Artaxerxes anno regni 7. edidit, exerte ppyo
Sententiæ & Decreta vocantur, & quidem Cyri Edictum pu-
blico præconio editum eſſe dicitur Eſr. 1: 1. inſuper illorum
decretorum exempla in S. Scripturà leguntur. Sed ſi Ne-
hemiam conſulas, ille nil quicquam habet, quod conceptum
& notionem publici decreti nobis excitare queat. Quippe ex
cap. 2. V. 7. 8. 9. liquet, Nehemiam nihil deſideraſſe aliud,
nifi licentiam Civitatem ſuam videndi & mœnia cjus inſtau-
randi, ac proinde ab Artaxerze non publicum Edictum, ſed
nas privatas literas impetraſſe, quibus munitus à Procura-
toribus Regüs præſidium militum & licentiam obtineret, li-
gna trabeſque in ſylvà Regiaâ cedendi. Quodſi verò publi-
cum decretum hêc tempore editum fuiſſet, ſané Scriptura
Nehemiam illud'à Rege petentem introduxiſſet, & Decreti
ipſius exemplum aſſervaviſſet, vel faltem ullam, verbulo
tantum, ejus feciſſet mentionem, præcipuè cum de tribus
prioribus decretis tam amplè loquatur. Verùm contrario
Joſephus ipſe, qui res hujus ætatis memoriæ prodidit, Ant.
Jud. l. 11. c. 55. tantummodo privatarum literarum memi-
nit, eaſque vocat commendatitias &, ut ajunt, credentiales
F 3 ad!

46 SENTENT. INTERPRET. CHRIST. Sect. I V
ad Satrapas Regios, datas, οααο ταπς 1ς 4αντα αουνασα „ X
ασααααιαονοαασ αοααν τιεειsε οRτ Gelenius vertit:
Ot & honorem ei (Nehemiæ) haberent, & praberent quicquid cu-
