ſolationibus ad finem belli nfque decretis. Prius his comprehen-

ditur verbis nen 've e en Et ſuper ala abominationum
vaſtator; quæ verba profectò obſcuriſſimum ænigma præ ſe
ferunt, dignum, de quo peculiaris inſtituatur Diſſertatio.

“ . Memini, cum in Academià Friſiorum agerem, à Celeberri-
T. mo Theologo Campegio Vitringa mihi annis abhinc ferè tri-
bus hoc datum fuiſſe negocii, ut abſtruſum hoc ænigma ſol-

verem, ſibique ea, quæ in hanc rem meditatus eram, in Col-
legio Problematico exhiberem. Quare, quæ tum temporis
à Summè Venerando Præceptore didici, juvat in medium
proferre, iiſque Textui abundè ſatisfactum fore confisdo.
196. Pri-

Prra⸗
Oorha⸗
tare &
li vid
ſev t⸗
hæc
repu
nem,
Acte
yerſio⸗
10
propt
Vel
tur er
7. 14.
duc
mocdo
Domi
Autem
al
fimeyt
Ecxtren
ho &
orrpu
2, F
Plan

R Alann
tdtunm

mine
luben

ndet

lſ⸗.

quidam totius Y. 27. ac proinde horum verborum duplicem

verſionem habet Clemens Alexandrinus.

autem ala avium ab utroque latere extremum ſit, Metaphori- Meta-

corpus ſcu peditatum protegebat, vocatur aοεαα, cornua, a-

Cap. V. DE ArA AsoMINATIONUM Yy. 27. 201
196. Priuſquam autem rem ipſam exponam, pauca de ver- Pirſie-
bis monenda erunt, ut tantò facilius percipiamus, quiſnam "esre
verus vaticinii ſenſus eſſe queat, & eſſe debeat. Codices Græci“

nobis exhibent explicationem, quarum prior hoc ænigma cum
Præcedentibus connectit höc modo: Kalaravοαι νσαια*αια
νoâ[u eD T1αρνρε οααιαανονν, Deficiet vel deficere faciet .5
tare & ſacrificii & pinnaculi præ vaſtatione, ubi altare pinnacu-
li videtur denotare altare ſufftüs, utpote quod ſub le,νια
ſeu tecto ipſius templi poſitum erat. Vid. S§. ſeq. Sed cum
hæc verſio Textui verborumque conſtructioni adversaà fronte
repugnet, tantùm in cenſum vocabimus poſteriorem verſio-
nem, quæ hæc eſt: Kal é! Tr6 fepev SαXνννςς * ssααεα
Atque in Templo abominatio deſolationum erit. Utramque hanc

197. Sed ut ad Textum redeamus, vocabulum o primo 2
& propriè alam avium ſignificat Pſ. 68: 14. Eſ. 10: 14. Im- Propris,
propriè autem uſurpatur vel Synecdochicè vel Metonymicè
vel Metaphoricè. Synecdochicz ipſe volucris nonſolum voca- Synee-
tur ù vya Prov. I: 17. ſed abſolutè p- ala, alatas, ales Gen. "ochice.
7: 14. & alibi. Metonymicè ala ſignificat protectionem & de- Metony-
fenſionem, qualem gallina pullis expanſis alis præſtat, & höc vice.
modo Divina protectio ſenſu Allegorico vocatur ala vel alæ
Domini Pſ. 17: 8. 36:; 8. 61: 5. Deut. 32: II. & alibi. Cùm
ala vocatur illud, quod à lateribus expanditur, ut ore ve- Poritsr
Rimenti, die Schoͤſſe an denen Kleidern Num. 15. 38. Ez. 16: 8.
extremæ oræ terræ Eſ. 24: 16. Tandem ſtylo Græco, Roma-
no & noſtro equitatus exercitůs, qui ab utroque latere ipſum

Ig, Fluͤgel; quo ipſo nomine Germani valvas januarum ap-
pellant & quævis alia, quæ ab utroque latere aperiuntur &
alarum inſtar expanduntur. Sicut autem Ala Synecdochicè
totum alitem ſignificat, ſic eodem tropo integer exercitus no-
mine alarum venit Eſ. 8: 8. ubi de Aſſyriorum exercitu hæc
habentur: Et extenfiones Alarum ejns implebunt latitudinem ter-

Cc 7

v
dο
Sec.

ria.

202 DE Pe OSD Sect. II.

ra tu«, Enmannel! Adde Ez. 12: 14. 17: 21. ubi copiæ mi-
litum Synonymaà voce 'nis ale appellantur. Denique Ni-
colaus Abramus aſſerit, Alam Metaphoricè poſſe ſignificare
tettum, quia alarum inſtar ædificia obtegit, præſertim ſi te-
ctum ab utroque latere demiſſum in medio verò convexum
intelligatur, unde tale tectum Scriptoribus interdum aquila
vocatur, & Græci pinnaculum ſeu ſupremum tectum à =1-
eu; alâ vocant ρριο, Ut obſervamus ex Matth. 4: 5. &
cx alterãa Græcarum verſionum ſuprà allatarum vidimus. Ad
hæc verò in genere obſerva, quia héc loco de hoſtili in Ju-
dæam invaſione agitur, Alam ſignificare aliquid quod ad aciem
belli pertinet.
198. Alterum, quod additur, vocabulum eſt vpv abomi-
nationes. pv in genere ſignificat rem, cujus immundities, obſccœ-
nitas & indecentia horrorem, deteſtationem & nauſeam creat Eſ.
66: 3. 17. Unde hæc vox Euangeliſtis, Græco & 1. Macc. 1: 54.
SotXuνναα vertitur, quod ſignificat rem deteſtandam & abo-
minabilem, proprie fœtentem & fœtore nauſeam excitantem.
Gonf. phraſin Hebraicam, quà is, qui ob facinora vel aliâ
de caufa alicui deteſtationi & horrori eſt, dicitur n vean fœ&=
tere ipßf Ex. F5: 21. I. Sam. 27: 12. 2. Sam. 10: 6. Hinc fa-
Kum eſt, ut animalia immunda, & imprimis reptilia, 'xpv abo-
minationes vocentur, Lev. 7. II. 20. Eſ. 66: 17. & commu-
ni Judæorum ſtylo, utpote à quibus non ſoluùm Iſraelitæ ab-
ſtinere & abhorrere jubentur, ſed quæ partim etiam naturali
aliquâà antipathiâ homines terrent, uti obſervamus, multos
ad tactum vel etiam ad viſum araneæ, limacis, muris, bu-
foms, ſalamandri, erucæ, aliorumque inſectorum horrere atque

2
nauſeâ corripi. Deinde ſenſu Morali abominationes vocantur

graviſſima facinora eorumque inſtrumenta, quæ efficiunt, ut
Romines ſceleſti Deo quaſ omnibuſque bonis faſtidio ſint.
e,& Hine omnium criminum atroeiſſimum Iololutria, unaâ cum
uo a jpſis Idolis, pe & C„ appellatur in Daniele, nec non
Deut. 7: 25. 26. Ez. 5: I1. 20: 7. 8. & alibi, præſertim
ubi mentio ſit ſpurciſſimæ fornicationis in quibuſdam Gentilium
ſacris uſitatæ, ut innuitur Jer. 13: 27.

uin etiam Mola 1⸗

pſa

Ca
pu⸗
Hium
Ut ſu
10
ic
ite
ey!
lenſan
er,
dam
5 ey,
ficar
oen
200
na h
der
iele
tens
Pener⸗
ue a1
X T
24.
lion
aton,
V
CN)
minin
hæc
Aom
T.
n I.
Am
4.
upi
Eenen

Cap. V. ALA AsOMINATIONUM V. 27. 20 3
Pſa abominationes vocantur, quia partim erant imagines repti-

lium, partim ſculpturæ ſupra modum horrendæ & obſcenæ,
ut funt idola Molechi, Veneris, Priapi, &c.

199. Tertium Vocabulum eſt nen quod pro ratione ra-ben

dicis Spy duplicem admittit ſignificationem, & vel denotat
Stupentem & attonitum Eſr. 9: 3. 4. vel Vaſtantem & deſolan-

tem Dan. 11: 31. Denique Bræpoſitio y varium admittit —„

ſenſum, dum vel ſapra, Vel ſub, vel contra, vel juxta, vel
Per, vel aliud quid ſignificat. Ubi monendum eſt, eſſe quos-
dam, qui verba oo oy conjungunt, & vel exponunt " dy
Per, ope, operâ, ut facit Saadja; vel hæc verba junctim figni-
ficare volunt propé, proximè, à latere, cùm ala latus denotare
Jueat, ac proinde juxta alam eſſe, ſit rei propè & alatere adeſſe.
200. Hactenus oſtendimus, quid verba illa, quibus Enig-

ma hoc proponitur, ſignificare poſtint. Nunc verò certi Chara⸗

addendi ſunt charatteres ex ipſo orationis contextu, ex Da-*

genere, rem höc ænigmate expoſitam bellum Judaicum ne- ur.
que antecedere, neque ſequi, ſed tempore ipſius belli & ex-
cidii locum habere, & ſignum eſie inſtantis deſtructionis, ur
ex Textu clariſſimè patet, & ex allegatione Chriſti Matth.
24. (2.) Vocem rvpw Abominationes poſitam eſſe in conſtru-
ctione cum antecedente 5p Ala, & verti debere Alam abomi-
nationum, vel Adjectivè alam deteſtabilem & abominabilem.
(3.) Vocabulum apud ab hiſce præcedentibus ſeparandum eſt,
cùm Maſculinum fit & Singulare, cùm & contrariò n Foœ-
mininum & m'vpe Plurale ſit. Nec obſtat, quòd LXX.
hæc duo conjunxerunt, vertentes 6oααe. ip Mασαα½
Abominationem deſolationum: hoc enim procul dubio non
ex Textu hauſerunt, ſed fecerunt ad imitationem loco-
rum Dan. I1: 31. 12: 11. ubi verba npwn ppe & upw o
Abominatio vaſtatrixæ in comjunctione ponuntur, & 1. Macc. 1:
54. SdhRνwQνα ιαοαιις vertuntur, quæ tamen in Textu ab
invicem dividuntur. (4.) VeriGmile eſt, voce m'upe non in
genere res qualeſcunque horrendas & bominabila- doſignari
c 2

. . . . X qiti⸗
niele & aliunde deſumti, ex quibus pateat, quiſnam præ cœ- znaT.

teris verborum ſenſus eligendus ſit. Notamus itaque (1.) In xporie

20 4½ Drz S'vyP9Y n s. Sect. II.
ſed rem aliquam ſingularem & propriam huic tempori, quæ
ſpeciatim obſervari poterat, tanquam ſignum & indicium in-
ſtantis excidii, ut liquet ex Matth. 24: 15. ubi diſcipuli ex-

ertè hoc ſignum obſervare jubentur, & res ſuas ſecundaum

illud diſponere. Ter autem hoc vocabulum ſpeciali ſenſu oc-

currit in Danielc, ſc. præter hunc locum c. 11. V. 31. & Cc.

.

12. V. 11. ac utrobique imaginem deteſtandam ſeu idolum ſi-
gnificat. Unde dubium non eſt, quin cundem ſenſum hôc
Toco ferat, præſertim cùm in iiſdem circumſtantüis ſit poſi⸗
tum. (5.) Spuv höôc loco idem ſignificat, quod ſignificabat
in modo citatis locis Daniclis, eorumque verſionibus, fſcil.
non obſtupeſcentem & attonitum, ſed vaſtatorem & deſolato-
rem, id quod clarius liquet ex (6.) Charactere ſexto, quem
petimus ex Luc. 21: 20. ubi Servator eadem, quæ Matth.
24: 15. ſic effert: Quando videbitis abominationem deſolatio-
num z eadem inquam enunciat ita: Quando videbitis cinttam
eopiis Hieroſolymam, ſeitote, ejus excidium propè abeſſe. Unde
ſexto loco in genere concludimus, hôc ænigmate innui exci-
dium Hieroſolymitanum, & quidem ipſiſſimum illud inſtru-
mentum, quo mediante Hieroſolyma obſeſſa, expugnata &
deleta eſft.
Mänße. 201. Ad hos itaque characteres ſenſus hujus ænigmatis

nei. exigendus eſt, qui quidem pro varietate interpretum varius
en eſle deprehenditur. Et quidem (1.) In genere Sebaſtianus

plicat. Münſterus hæc verba ſic exponit: Tanta erit ubique abomi-

natio, ut nemo non vehementer miraturus ſt &c. in quibus

Kimchium ſequitur, qui his verbis innui ait, Tam tale exten-
ſas fore ſtrages, ut merito obſtupeſcas. Sed ſi hanc expoſitio-
nem conferamus cum Charactere 4. 5. & 6. facilè videbimus
eam Textui non ſatisfacere.
Al: 202. Ii qui magis ſpecialem hujus ænigmatis explicationem
Ron, dant, præcipuè inter ſe diſſident. Non autem (11.) cura-
Jervi, Mus cos, qui contra Charaöterem 1. tempus implementi anti-
oym- cipant, atque alam abominationum explicant de Idolo Jovis O⸗
tiü. lympii, quod Epiphanes anno ante excidium 237. Templo
Hieroſolymitano intulit, & quod ppv abominatio appellatur

Dan. 1.

Te
!

A9
des
ture
eye

gui
qu

mni
pei
port
ſum

e.
Mora
4
gui
nenn
tas!
2
Veni
un
deſil

ſ.
Sant

ult,
Gm
Men
1
gue
ni

II.

qux
in⸗
ex-
Gürn
1-
&c.
y ſi.
hoc
ol.
ber
ſal
blato⸗
guem
latth.
Matio⸗
Uan
Vode
exci-
ru⸗
Ata &

gmntis
Varius

Klannus

Momi-
luibus
exten⸗
oſitio⸗
bimas

1onenm
cre
ei ant⸗
1ℳ
Hur

Cap. V ALA ABOMINATIONUM y. 27. 205

Dan. II: 31. 12: 11. Quæ Doct. Marshami ſententia non
T'extui ſoluùm vim infert, ſed valorem etiam allegationis Chri-

ſti Matth. 24. enervat.
. . *
203. Neque (111.) diſputabimus adversus eos, qui alam
abominationum excidio poſteriorem faciunt, ex quibus Jachia-
des literam magis ſequutus inquit nonm nov eo meSDL AN b
a inn Intelligantur aves immundæ, quas Scriptura alibi vul-

tures & ſtriges, ochim & ziim vocat, quæ ibi circa rudera

Nec a⸗
Ves im-

mundär

everſæ Urbis & templi agent, in iiſque nidulabuntur. Reli- Neques

qui putant, Tropeum innui, quod in ipſiſſimo illo loco ere-
ctum fuiſſe dicunt, in quo Sanétuarium ſteterat, & cùm nuſ-
quam tale tropeæum à Tito ſtatutum legamus, nomine alæ ab-
ominabilis intelligunt Equeſtrem ſtatuam Hadriani, loco tro-
pPæi erectam, & mirum eſt, eos non exponere de effigie Sais

tropz⸗
um.

portæ Hierofolymitanæ ab Hadriano infixàa. Eundem ſen-
ſum inculcat AbenEzra, putatque in Textu innui p'vpe ben

: uhb een een. eeen dene ne e n aod poſuerint imagi-
nes deteſtabiles in interiore Templi adyto, poſt elapſum ſupra me-

moratum LXX. Hebdomadum numerum, poſtquam Hieroſoly-
ma expugnata erat. Cùm autem nobis cum iis tantùm res ſit,
qui implementum hujus ænigmatis ad verum ipſius tempus,

nempe ad ipſum excidium referunt, ſententias modò alla-
tas mittemus.

204. Itaque (1v.) ſunt, qui nomine ale ædificium Templi Ne⸗

venire volunt, & in cum finem allegant Verſionem Vulga-
tam & Græcam, * 7⁰ l'epy, & in Templo erit abominatio
deſolationis, quam, ut videtur, Chriſtus ipſe approbat Matth.
24. dum ait, fore, ut abominatio illa ſtet & roοτν ανο in lo-
co ſanlto. Atque tum nomine alæ vel intelligitur Sanétum

6mSn

blum.

Sanbtorum, locus, in quo Cherubini alas expandebant: vel
tectum Templi, ſeu 1sραdαριοoν, de quo ſuprà §. 197. verba fe-

cimus: vel atrium Sacerdotum, ſitum ante vel juxta ve-
Ribulum Templi, quod alarum inſtar ab utroque templi late-

re prominebat: vel reſpectus habetur ad arcem Antoniam,
quæ à latere Templi ſita, ipſi inſtar ſiniſtræ alæa erat: vel de-
nique Synecdochicè integrum Templum reſpicitur, ut ſenſus

206 Dz =re e6h Seen Seccdc. II.
ænigmatis ſit: Templo ſuperveniet vaſtator, quod Templum

erat quaſi ala, & Judæos, ut fruſtra ſperabant Jer. 7: 4. ad-
verſùs hoſtilem impetum defendebat. Si verò has explicatio-
nes ad nermam ſecundi Charatcteris exigamus, videbimus,
ne rationem quidem Grammaticam admittere hunc ſenſum.
Cùm enim o & „Wαπο in regimine ſint poſita, non ala Tem-
pli, ſed ala abominationum intelligi debet. Nec obſtat, quòd

Servator dicat, abominationem illam fore & roτε εα in loco

Jantto, quia hoc nomine nonſolum locus Sanctiſſimus, ſeu
Templum, ſed etiam Urbs ipſfa, imò univerſa Canaan venit
Eſ. 52: 1. Zach. 2: 16. 2. Macc. 1: 7. Quis autem propriè
locus ille Sanctus ſit, poſtea demonſtrabitur, ubi noſtram ex-
ponemus ſententiam 5. 212.
NecAn. 205. (v.) Pererius citat Irenæzum, cumque nomine Alz
: Pri- Aominabilis AntiChriſtum intelligere ait. Sed ne dicam, hanc
appellationem vix in hunc ſenſum rapi poſie, contrarium li-
quet ex oratione Servatoris habitãâ Matth. 24: 4. 5. 11. & Luc.
2I. quâà adventus Anti Chriſti ut ſignum ab Alaà abominabili
diverſum proponitur.
Nec ſfa- 206. (VI.) Sunt, qui hôc loco intelligunt imagines profa-
er e" nas in loco ſacro erectas, ut fuerunt ſtaruæ Caligulæ & Ne-
rum. TOhis. Sed cum Pilatus nunquam à Judæis locum in Urbe
obtinere potuerit, in quo efigiem Neronis erigeret, nec quo-
Qquue Caligula tale quid per Petronium impetraverit, hic vati-
ee cinii ſenſus eſie nequit. Conf. Sanctius. Nec ænigma hoc
Jesura trahi poteſt ad pretioſam illam imaginem Aquilæ deauratæ,
ta Hero quam Herodes, in honorem Auguſti & Romanorum, portæ
du. Templi Magnæ Orientali infixit, ut narrat Joſephus Ant.
Jud. 1. 17: c. 8. & Bell. Jud. 1. 1. c. 21. Etſi enim Aquila
illa, contrà quâàm ſentit Seldenus, meritò pp" ſcandalum abo-
minandum vocari queat, utpote quæ in loco Deo conſecrato
poſita & honori Imperatoris dicata fuit, imò procul dubio
Gentilium, præcipuè Romanorum militum, prætereuntium
ſuperſtitioni anſam præbuit; etſi quoque optimè reſpondeat
voci quæ alam ſeu alitem ſignificat, ut poſtea videbimus;
tamen de eà aquilæ imagine Textus non loquitur. Id quod

41⸗

02
AMlß
Citca
ſr
Iis
kuit⸗
polt
20
hom
Par.
tuci
vel
ruri
Aanm
ſicta
um
Wina
gium
tum
El6
Egnun⸗
Eſ
rati
Nn
tant
tunt
Pom
de
unt
c
len
WW
Mr
s
bret

lain
40.
tio⸗
s;
VM.
nod

loco:

ſen
enit
prie
ex-

A
lane

S
“
D

Cap. V. ALA ABOMINATIONUM Y. 27. 207
liquet ex citatione Servatoris, qui Matth. 24. & alibi illam
abominationem reſpicit, tanquam futuram, quum hæc Aquila
circa ultima Herodis Magni tempora à Phariſæi cujuſdam di-
ſcipulis deturbata & ſecuribus comminuta fuerit, quo tempo-
ris articulo Chriſtus vel nondum natus, vel admodum infans
fuit. Præterea Charaéteres I. 5. 6. ſuprà præmiſſi eam ex-
poſitionem non patiuntur.
207. Propius ad verum accedunt, qui alam de copiis vel
hominum multitudine accipiunt, abominabilia foventium &
patrantium. Ji verò dupliciter rem explicant: vel de multi-
tudine ſeu factionibus ipſorum Judæorum illud accipientes,
vel de exercitu Romanorum. Qui (vII.) prius ſtatuunt,
rurſus in duo diverſa abeunt, & quidem (.) Alii putant, Nee Sa
Alam abominationum eſſe turbam Sacerdotum & Levitarum, Grdotes
ſacra ſecundùm ritûs Moſaicos peragentium, quem Eeviti- obeun-.
cum caltam poſt paſſionem Chriſti putant vocari 'vpe abo-tes.
minationes, quia totum illud rituum & cerimoniarum chora-
gium, per oblationem perfectiſſimi ſacrificii Chriſti abroga-
tum, Deo amplius placere non potuit. Tale quid legimus
Eſ. 66: 3. Qui aan immolat eſt, agſi hominem obtruncaret: qui
agnum ſagrificat, acſi cani cervicem frangeret: qui munus offert,
acſi ſanguinenz porcinum affanderet: qui thus adolet, acſi impie-
tati benediceret. Hæc omnia moribus ſuis eligunt, Dn'xpean E
in abominationibus ſuis anima ipſorum acquieſeit. (8.) Alii pu- Nec fas.
tant, ale nomine venire Zelotarum fationes, quales fue- ioner
runt Simonis Gioræ, Eleaſaris & Johannis Leviæ, qui tem- ium.
plum occuparunt, fingentes, ſe illud inſtar ale protecturos.
Sed ut ipſi ſicarii erant, ſic Idumæos in Urbem introduxe-
runt, omneſque Urbis & Templi angulos rapinis, cædibus
& cadaveribus impleverunt, atque ita, ut Gorionides ait,
Templum converterunt p'nn prepe in ecruentam laniarium, ſeu
' e o in ταπααονXαυν, ſpeluncam latronum, Jer. 7: 11.
Matth. 21: 13. Hinc Zelotæ illi factioſi meritò Ala horren-
da & deteſtabilis appellantur, & hæc eſt Clar. Cocceji inter-
pretatio. His vero poſitis, hic ænigmati ſenſus datur: Ee
alæ abatminabili„i. e. Sacerdotibus cultum Leviticum exer-
. cen-

208 Dz =Sr en eee Secct. II.

centibus, vel Zelotis Sicariis ſuperveniet vaſtator ſeu exercitus
Romanus. Sed præterquam quèd prior explicatio, quæ
cultum Leviticum nomine abominationum venire vult, æqque
durior ſit, cùm Judæis ad Chriſtum converſis abſque ſcan-
dalo ſacris ritualibus intereſſe licuerit, quamdiu Templum
ſuperſtes manſit; ſi inquam præter hæc Charabterem 6. ſuprà
poſitum conferamus, ex Luc. 21. patebit, omnia nuiis ænig-
matis verba debere explicari non de Judæorum factionibus,
ſed de exercitu illo, quod Hieroſolymam oppugnando expu-
gnavit, & excidii ejus inſtrumentum fuit, nempe de exerci-
tu Romano.
Nec exx 208. Proximéè itaque ad rem accedunt illi, qui (VIII.)
oms Alam abominationum exponunt de eercitu Romano, idque a-
nes, lam vocari ajunt, quia judæorum Reipublicæ inſtar? prote-
ctionis & præſidii ex pacto eſſe debebat, ſed è contrario eam
deſtruxit. Vocatur autem ala abominationum vel abominabi-
i, quia nonſolum ex Gentilibus idololatris conſiſtebat, ſed
idola ſua ſimul ſecum circumferebat. Hinc Doct. Lightfoo-
tus, reſpectu habito ad præcedentia, integram ſententiam ita
exponit: Ceſſare faciet Sacrificium & oblationem, & quidem
per alam abominationum deſolantem, ſeu per exerecitum Roma-
y num. Præpoſitionem autem "' interdum ſignificarc per, pro-
Per. batur ex Gen. 27: 40. Ja 9" & gladio tuo, ſeu per gladium
tuum vives. Sic Deut. 8: 3. Ez. 16: 36. Vid. Lightfooti
Hor. Hebr. ad Matth. 24: 15. Ad hujus ſententiæ confir-
mationem allegari poteſt Eſ. 8: 8. ubi de Aſſyriorum exer-
citu dicitur: qopv inundat uſque ad collum, & extenſio alarum
ejus implet latitudinem terræ tue. Unde videmus, inſtrumen-
tum bv inundationis, cujus in Textu fit mentio, ſeu ipſum
exercitum commodiſſimè Alam poſſe appellari. Eadem in in-
itio erat Clar. Cocceji opinio, ſed Theologus ille Hebraicè
peritiſſimus poſtea mentem mutavit, perpendens, quòd -
Fœmininum cum =nub Maſculino vix conſtrui, nec enun-
ciatio hæc eflerri queat: Super vel per alam abominabilem va-
Ratricem, ſed verti debeat: Saper alam abominabilem vaſt ator.
Cum itaque ex Charaäëtere 3. patéat, Vaſtanten & Alam ita
inter

ð

Qap. V. ALA ABOMINATIONUM Y. 27. 209
inter ſe conjungi, ut tamen ab invicem eo modo diſtinguantur,
quo Adjunctum à Subjecto diſtinguitur, minimè vero ut Ad-
jectivum cum Subſtantivo conſtructum poſie conſiderari; ho-
rum verborum ſenſus accuratiùs inveitigandus eſt, ita ta-
men, ut hoc teneamus, his verbis nihil aliud, quàm KRoma-

num exercitum deſcribi. Interim tamen priùs huc notare li- Saad':

bet ſententiam Saadjæ Geonis, qui ſuperiorem expoſitionem
inculcat, inquiens N io per alam intelligitur manus, quæ
in homine eſt illud, quod ala in alite. Pergit ν he d
:— b enn enn Et per manum comedentium carnem
ſuillan & animalium abominabilium deſtruetur Iſrael, i. e. ex-
cindetur Reſpublica Judaica ab exercitu Romanorum Genti-
lium, qui non ſolùm comedebant carnem lege prohibitam,
ſed inſuper in ſacris ſummæ religionis ſues immolabant. Hæc
explicatio mutatis mutandis adeò incongrua non eſt, & ferri
poſſet , ſi Activum =med quod Vaſtatorem ſignificat, Paſſi-
véê liceret exponere Vaſtatum.

209. Ut autem (IX.) ſententia omnium ad Textum exa- SErek-

ctiſſima exponatur, primò notandum eſt, dpup nullum alium

eſt diſputare, an nomine Vaſtatoris veniat &an "in Dux ipſe Dux

venturus, an verò 1py copiæz ejus? Notiſſimum enim eſt, res i,. &

bello geſtas non Duci ſolùm, ſed exercitui tribui, unde non Exerei-

ſolùm Alexander M. ſed copiæ ejus Curtio vocantur Exerci-tur.
tus Domitor Aſiæ l. 5. Cc. I. Quare dubium non eſt, non Im-
peratorem ſolùm, ſed, ut ex reliquis patebit, potiùs exerci-
tum vocari Exercitum Vaſtatorem. Nec obſtat, ſi dicas, hôc
loco participium dpun Vaſtator nudè poſitum eſſe, & unicam

potiùs perſonam, quàm integras copias ſignificare. Huc e-

nim adduco memorabilem locum 1. Sam. 13: 17. ubi inte-
græ copiæ abſolutè vocantur mirvnn Perditor i. e. Exercitus
Perditor, quando dicitur rm'rebn x' Et exiit Perditor & ca-
Rri Philiſtaorum, ſeque in tria capita, i. e. in tres diverſas a-

cies diviſit, quarum unaquæque peculiarem ſuſcipiebat ex-
peditionem.

Dd 210. Hic

omniuns
eſſe, quàm qui verſu præced. vocabatur 'nun vaſtator, per- optima.

ditor, ſèun perdens Urbem & Templum. Hic verò ocioſum dovn

2 1 0G DE n E UO Secx. 11.

Ala ab- 210. Hic cxercitus in Textu proponitur, ut Adjunctum
0mina-

bili: J. aAlicu jus rei, quæ vocat
quila bium non eſt, nomine Abominstionum venire Idola, & intel-
am. ligi exercitum Idololatram. Sed hactenus nondum liquet,
qualis cujuſque Gentis ſit iſte exercitus? Illud autem non
obſcurè innuitur, quando hæc idola vocantur Ala ſeu ales
aboweinationum, i. E. alites abominabiles, ſeu tales alites, qui ob
cultum idololatricum ipfſis delatum Abominationi & ſcandalo
erant. Si verò in Hiſtorià quæramus exercitum, qui alitum
ſgna circumtulit, non habemus exercitu Romano memora-
Piliorem. Romani enim in inſignibus gerebant omnium ali-
tum Regem Aquilam, Ex cujus opportuno volatu non tan-
tùm bona capiebant auguria, ſed eam etiam habebant pro
emblemate variarum virtutum militarium, puta roboris im-
primis & alacritatis, quia nempe avium Rex It & validiſſima,
inde ipfis erat ſignum dominii & -omen victoriæa, ut ait Joſephus
Bell. Jud. l. 3. c. 8. Præterea quia Aquila Jovi dicata erat &
fulmen gerere credebatur, illam non ſolùm ut emblema con-
ſiderabant, ſed eam etiam, vel Zovem ſub Agquila imagine,
religioſo cultu proſequebantur, & tanta erat eorum ſuperſti-
tio, ut caſtra nunquam moverint, niſi ſingulis legionibus
præter aliquot minores una major Aquila, exercitui verò ma-
xima, præferretur. Unde Aquila illæ ob copiam ſuam in
plurali b'vpe bominabiles vocantur: & quia Aquila volucrum
præcipua eſt, ei Synecdochicè generale nomen †p- alaæ vel ali-
tis imponitur, præprimis, quia in perticis non niſi laté ex-
panſas gerens alas circumferebatur.

—y. 211. Reſtat, ut indicetur genuina ſignificatio præpoſitio-

Fuxta. nis y quæ Latinæ Saper reſpondet, & hêc loco plerunque
Juxta vertitur. Ut enim unaquæque lingua peculiarem ſibi-
que proprium præœpoſitionum uſum habet, ita Pſ. I: 3. He-

braicum p'n an 9 Latinè non Saper vertimus, ſed Zexta Vvel
Hebraicum præpoſitionis uſum ſervant
Angli & Galli, quibus loca Auminibus adjacentia dicuntur

Ad rivos aquarum.

jacere upon ihe Cames / Sur. le Mein, juxta T ameſin, ad
Mæœnum, propriè Super 1. ameſin & Mænum, 1i. E. na v ſa-

Vér

ur m'ep* n Ala abominationum. Du-

Cay
er. .
legn
Ptent
(ſahe

ria

Ne.
AMide
Cab
lus 8
inreg
ta al,
ſitior
ob:
er
ſtuon
ge
iplich
pettt
eſſe d
tur)
weck
11
dum
Ohure
emi,
Wrac
1008
Patet
Epu
e n
is
n
Ugnn
Liue.

igen⸗

Cap. V. ALA ABOMINATIONUM Y. 27. 211I
per vel in ripa iſtorum fluviorum. Hujus loquendi modi ve-
ſtigium reperitur in phraſi Belgicàâ, quàâ urbs Brabantiæ Se-
Pptentrionalis ſatis celcbris à parvo fluvio vocatur Bergen op
(Japer) Soom; nec non in phraſi Latinâ, quæ promonto-
ria & ſtructuras iis impoſitas mari deſuper quaſi dicit immine-
re. Pari modo noen on roen aei accmdbere ſeu menſæ
aſſidere Anglis dicitur to ſit on the Table and upon the
Table / ſedere juxta vel ad menſam & ſaper menſam. Ex
his & aliis, quæ huc afferre non licet, dilucidé apparet,
integram Danielis enunciationem Latinè efferri poſſe: Et jaæ-
ta alitem abominabilem erit vaſtator. Ut verò ſenſus præpo-Petise
ſitionis rei quàm proximè accommodetur, eam vertimus “6.
Saube & durum videri nemini dcbet, vocem, quæ propriè
Super ſignificat, planè in contrarium verti Sab, Cùm præpo-
ſitiones ex umiuſcujuſque linguæ genio vertendæ ſint, cam-
que fignificationem rei ipſius circumſtantiæ exigant. Imè
ipfiſſima hæc cxpoſitio præpoſitionis vy aliunde ex Scriptur4
petita eſt, puta ex Num. 1: 52. ubi Ifraelitæ cafſtrametati
eſſe dicumtur um max) 9a dy e's& Vnuſquiſque (ut Latinè dici-
tur) ſub vexillo ſao per ſingalas legiones ſaas, qui locus, quod
ad materiam & conſtructionem, huic noſtro loco adeò ſimi-
lis eſt, ut ovum ovo non poſſit magis.
212. His ita poſitis, ad ſenſum hujus ænigmatis perficien-Imple-
dum nihil reſtat, cùm hæc cxplicatio omnibuùs ſupràâ præfixis ain,
Characteribus per omnin ſatisfaciat, & oſtendatur, Sub alite
abominationum, ſeu ſub ſignis & vexillis Aquilarum, adven-
turum eſſe Vaſtatorem, i. e. exercitum Romanum. Roma-
nos enim in bello Judaico ſub Aguilarum ſignis pugnaſſe,
patet ex conflictu judæorum cum Ceſtio Gallo, in quo illi,
repulſis ab Urbe Romanis, primarid aquild potiti ſunt, ut

ipie narrat TLacitus l. 5. Pariter hæc noſtra explicatio cita- Er rén
tioni Servatoris apprimè convenit, qui Matth. 24. ait, aboc 7u.
minationem illam fore in loco ſantto, camque proponit, ut
ſignum inſtantis excidii. Quem locum ſi comparemus cum
Luc. 21: 20. videbimus, Chriſtam nomine vens ν intel-
ligere Hieroſolymam, ſcu agrum Hierofolymitanum, & os-
Dd 2 ten-

2˙12 DE –☚P 2 SEU Sect. II.

tendere, tum fore tempus fugæ, cùm diſcipuli éjus viderint
Exercitum Romanum ſub ſignis ſuis caſtra Hieroſolymæ ad-
mBoventem eamque obſidione cingentem. Vid. §. 204.
. 213. Ne autem ulla poſt tergum relinquatur difficultas,
ſignibur adhuc monendum eſt, ſtylum, nationes & Reges ab inſigni-
ſui ag- bus ſuis deſcribendi, Scripturæ S. peregrinum non eſfſe, &
elan. quidem Scripturam in Textu ipfſiſſimis his verbis oſtendere
r. voluiſſe, cujuſnam Gentis hic foret exercitus, ac proinde
ſignum ejus militare depingere, ex quo facillimè cognoſci
poterat. Poſitò enim, Hieroſolymam delendam eſſe ab ex-
ercitu, & quidem Abominationes ſeu ſigna Idololatrica ſecum
ferente, ſcimus quidem exercitum Gentilem eſſe, ſed hacte-
nus nondum patet, cujuſnam præcisè Gentis ſit? Addito ve-
rò, illa ſigna fore alites, ex hoôc charactere facilè noſces, ex-

Aguila. ercitum intelligi Romanum. Nec hoc, ut diximus, ab uſu

Scripturæ alienum eſt, utpote cui non ſolùm Aquila ſignum
eſt protectionis, alacritatis & fortitudinis Ex. 19: 4. Deut.
32: 11. Thren. 4: 19. Ez: 17: 3. ſed quæ Chaldæum ex-
ercitum exertè aquilis comparat Jer. 48: 40. 49: 22. Hab. 1:
8. ejuſque Regem & Ducem Nebucadnezarem abſolutè vo-
cat Aquilam prægrandem & robuſtam Ez. 17: 3. Unde quibus-
dam orta eſt perſuaſio, Aquilam ante fuiſſe militare Chaldæo-
rum ſignum, quàm Marius ejus imaginibus militiam Roma-
nam inſtruxit. Imòô qui ea legit, quæ Deut. 28: 49. & ſl.
fuſè efferuntur de natione procul adveniente ab extremis terræ,
sd modum aquilæ impetum volando facientis (qualem facere ſo-
let accipiter in prædam irruens, qui ideò ab hâc radice ne
& rn appellatur) ut Rempublicam Judaicam deſtruat; qui
hæc inquam legit, abundè experietur, nos alitem abominabi-
colum- lem de Aquila Romanorum temerè non explicarc. Similia

ba exempla in hanc rem profert Jacobus Lydius in Syntagmate

Rei Mil. Sacræ l. 3. c. 7. & quidem petita ex locis Jer. 25:
38. 46: 16. 5o: 16. quibus addi poteſt Zeph. 3: 1. ubi ver-
Pa mnn aer mrn en & nrN vyn quæ vulgô ſignificant iranm
Oppreſſoris, gladium Oppreſſori & Vrbem Opprimentem ; à Vul-
gato ex vocis homonymiaâ vertuntur ira Columba, gladiuns Co-

lumbe

41.
fune
mu

nen
Mat
lur
bus
tunm
E
yy
1, e,
eyp⸗
tit!
eas!
ſin
Vm
os
to d
Vale⸗
deri
nere
eund
perla
Gent
Conje
Rey
u
n
ie
IInn
inter

be,

&
dere
inde
volei
be⸗
cu
ndte.
0 V e⸗
ex⸗
b ulu
guum
Deot.
n ex⸗
d.1:

e vo⸗

nibos⸗
ldeo⸗
Loma⸗
& l.

terts,
ie ſo⸗
e 1
nindh-
Ginilia
er 25.
bi ver⸗

Cap V. ALA AsO MINATIONUM Yy. 27. 213
lumbæ & UVrbs Columba, fortaſſe reſpectu habito ad imperium
Aſiyriacum, cujus inſigne Columba fuiſte creditur, ortum à
fundatrice ejus imperii Semiramide, quam in Columbam im-
mutatam fuiſie in Metamorphoſi narrat Ovidius. Et fortè
quis dicet Eſ. 8: 8. exercitui Aſſyriorum hôc reſpectu alas,
nempe Columbinas, tribui, uti Romano in Textu dantur
alæ Aquiling. Idem Lydius putat, verba Johannis Baptiſtæ Falces
Matth. 3: 10. Securis radici arborum imminet ; reſpicere exci- deneſe-
1. 13 , (uribns
dium Judæorum per Romanos, apud quos faſces cum ſocuri-
bus ſummi Magiſtratûs inſigne erant. Sed hoc longiùs peti-
tum eſſe videtur. Attamen ſi aliud quid hujus gencris tibi
cx Scripturàâ objici velis, evolve Pſ. 74: 5. ubi hæc leguntur
e , en ne enn Etollens in altum vel in alto gerens
in perplexitate ligni ſecuret. Quid hic ſibi volunt Secures inter
perplexa & convolata ligna? quiſve eſt ille, qui eas in alto ge-
rit? Annon habemus hic Faſces & Secures, & Lictores, qui
eas gerebant, vel ipſos Dictatores & Magiſtratús quorum in-
ſignia erant & quibus præferebantur? Annon Spiritus S. illo
jam tempore, vaticinum de excidio Judæorum per Roma-
nos ſub hõc ſymbolo edidit? Profectò qui huic loco aliquan-
tò diutiùs meditabundus inhærebit, operam non perdet. Sed
valeant hæc, quantum valere poſſunt, modò hoc teneamus,
Scripturam Propheticam, dum de variis Gentibus agit, in ge-
nere & in ſpecie inſignia eorum atque ſymbola reſpicere. Quem More
eundem morem noſtri temporis Aſtrologi ſervant, dum ſibi roelos
perſuadent, ſe fata maximè memorabilia, certis temporibus?m:
cventura, cx vario Planetarum concurſu poſſe colligere, &
conjecturas ſuas ſubinde in lucem edunt, quibus fata futura
Regum & Principum regnorumque revolutiones, tectis eo-
rum nominibus, expreſſis verò inſignibus, enarrant, ferè
nunquam eventu comprobata. H
214. Quòd autem Scriptura in Genere Regum vel Gentium Teſhimo-
inſignia & ſymbola memoret, liquet ex modò citato Pſ. 74: e
4. ubi Aſaph, de deſolatione ab hoſtibus induéctà conqueſtus, Sener
inter alia ait s DR b poſuerunt inſignia ſua tanquam ſi- rale.

gya, quibus erectionem tropzorum, vel ſignorum milita-

Dd 3 rium,

214 DE =r59 e sE Sec. II.
veſhi. rium, in locis occupatis & deſolatis innuit. Idem à facris
Soeria. Scriptoribus in ſpecie obſervari probatur cx Dan. 8. ubt A-
Deect Icxander M. in viſione ecſtaticà Danieli apparet ſub emblema-
te Capri, quod animalis genus Jovi ſacrum, ac proinde A-
Caper. lexandri ſymbolum erat. Unde etiam æ&ra Contractuum, à
Seleucidarum Alcxandri poſterorum Imperio deducta, Ara-

bibus vocatur æra Dhilcarnaim, reſpectu habito ad cornaa ca-

prina Jovi ſacra, & Alexandri M. Jovis, ut ſibi perſuade-
bat, progeniei inſignia. Hinc dubium non eſt, Scriptu-
ram, dum de Romanis agit, corum inſigne Aquilam, quæ
Crocodi. Pariter Jovi dicara erat, reſpicere. Huc adferri poteſt Pfſ.
lar. 68: 22. 31. in quo Pharao Myſticus vocatur mnpo mn beſtia a-
rundinis, i. e. Crocodilus, animal Nilo ferè proprium, ac
proinde Regis Egypti ſymbolum, quemadmodum multitu-
dinis copiarum & potentiæ ejus ſymbolum fuit incrementum
Nili Jer. 46: 7. 8. Vocatur quoque we vertex piloſus,
cæſa reſpectu habito ad nomen rws Pharne, deductum à yo cæſa-
"ter. nie, quæ olim Principum decus fuit. Etymon enim, quod
Sepher Jaſchar huic nomini aſſignat, nihil uicquam ſani ſa-
pit. Confer quæ habet Clar. Vitringa Obſerv. Sacr. L.. 1.
Difl. 1. c. 6. J. 9. Itaque patet, Scripturam paſſim Gen-
tes earumque Principes externis eorum inſignibus, ſymbo-
lis & proprietatibus depingere: & forté plura in hanc rech
exempla poſtfent produci, ſi præſens inſtitutum illud per-
mitteret.
Cenſen. 215. Attamen unicum adhuc in medium afferam, deprom-
e - tum ex Abarbanelis Miphalos Elohim Serm. 1. c. 4. Argum.
nelis. 4. ubi hiſtoriam primæ creationis myſticè exponens, ſingu-

ad quinti diei opera, ſen quintum millenarium, quod a'yp

m' r r i 172. annos poſt excidinm templi ſecundi in-=
cepiſſe ait, narrat ſequentia: Judæis poſt excidium imperaiſe

partem Romanos, partem Mahomedanos: quare oreationem
piſeium exponit de Mahomedanis numerofis & ſobole fœcun-
dis, de ereatione verò alitam hæc habet on Pen d n

d'SSe r er en .rDe een de e ee den e . .

8 3E

lorum dierum opera ſingulis mundi millenaris apphicat, &

C

N
Verb
lma
exi!
tam
reſzi
mmn
Iis I
juch
Dra
nolt

bari.

—

“

—☛
—
f fvfhf22-

Ecun⸗

Cap. V. ALA ABOMINATIONUM Y. 27. 2 15
:em een nee deen een dbeee e den nee n enee eenen
Verba Gen. 1: 20. Et volucres volitent ſuper terrà ; reſpiciunt
Romanos. Tale enim ſignum Cæſares Romani ſculptum habebant in
verillis ſuis, nempe Aquilam volitantem grandibuſque alis inſtru-
tam. Dracones vero, qui Y. 21. creati ſunt hoc eodem die,
reſpiciunt ipſos Cæaſares orbiſque terrarunz Reges, hoc millenario
Morentes. Si edoctus fuiſiet Abarbanel, quoſdam ex Roma-
