Verùm præterquam, quòd certiſſimum ſit, munus Chriſti
Mediatorium non uno, ſed pluribus ſignis cœleſtibus fuiſſe
confirmatum, ut §. 270. abundè evictum eſt; præterea, in-
quam, Judæi ipſi in Thalmude perditum & Pertinacen ani-
mum adeò diſertè produnt, ut nihil ſuperſit, quo impieta-
tem ſuam queant excuſare.

Proha. 275. Hoc ut evincamus, lepidam adducemus fabulam,

"ur, Ju- petitam ex Bavâ Mezia cap. armm fol. 59. & inde excerptam

dæos non . .
moves In Een Ifrael ac Men. Hamm. Luc. 2. Cl. 7. P. 1. c. 2z. ex

edito Si. quibus eam animi gratiâ integram deſcribam his verbis aan

gno p e en e en dieee neen

Dr bden n en e ee eenn e e ee eee een

FS 7 rDe rre en nee n rre en en renn nen

on rr dn in ne en e e en been en een enn

b'r N D& D b veiih een e d e n ee
ppt. ven de eene enn ee ee deee de ee deen e e

S d en e eeee eeen ee eeen e n. en

ês
xn 'r b'De bneien de eeee n n ieen eene
rpma ann wee en neen e e rn e en weneen e
pay S r e e ien . reeeeee iene en ene e n
ND n eeen n eee ee en e ee ee enee Tap

15 dann Ie Traditur: Eo ipſo die R. Elieſer reſponſa dedit de o-

mnibus, que in rernm naturà ſunt, ſed noluerunt ea ab ipſo ad-

mittere. Itaque dixit illis: Si deciſio ex meà ſententid hieri de-

t,

— een dee en PD 2R PVA ee. eeeen „d —

D
Mit
rad
vel
tes
i
En.
4a
dix?
len
ila
Min
um,
nit e.
(At v
VOXN
tor d
Putan

r⸗

ſie,
ſeni,
liſen
70 %
dem
ſorre⸗
Elo i,
ſ il
Euran,
jamg⸗
lam t
NuI
Eenlun
er
ſin

Me

orte
Imo⸗
t ml⸗
Uper
0t⸗
libi
dd
Rent.
hriſti
ſaiſſe
1, in-
, 1nl⸗
pietr⸗

nlam,
Iptarn
1, exX
5 Nj
Wen
8
d
G⸗
N
920. 0
3G
9 N
n
n Ni,
it det
n ſe⸗
bet,

Cap. VII. INCREDULITATIS JUDAORUM. 275

vel ex aliorum relatione cubitorum 400. Sed ili ipſum riden-
tes dixerunt: Non licet èà ſiliqud decerpere argumentum, quo
caſus religionis dubius decidatur. Rurſus dixit illis: Si verum
A=èreſponſum, quod dedi, alvens aquarum illad arguet. Mox
acqhaa alvei retrorſum lapſa eſt. Sed rurſus ipſum deridentes
dixerunt: Non decet argumentam haurire ex alveo aquarum.
Iterum dixit: Si verum eſt reſponſum meum, muri Academiz
illud miraculoſè arguent. Confeſtim muri Academiæ ruinam
minitarunt, ſed K. Zoſua eos inerepavit, iiſque dixit: Si litera-

rum ſtudioſi ſe invicem diſputando vincant (nx hôc loco conve-o' næ;

nit cum Græco vwα & Hebræo nn quod utrumque ſignifi- muan.
Cat vincere, in diſputatione alio ſuperierem eſe, quo ſenſu hæc
vox occurrit in Avoda Sara c. I. fol. 10. ubi Rom. Impera-
tor dixiſſe fertur db e* nnrn de Qui Regem dis-
Futando ſiperat, goniicitur in caminum ſeu clibanum) quid hoc
Veſtra intereſt? Muri itaque non ceciderunt, in honorem K. Jo-
ſuæ, nec tamen ſe denuo erexerunt, ut honor haberetur R. Elie-
ſeri, & huc uſque ſtant inclinati. Perrewxit R. Elieſer: Si de-
ciſio meam ſententiam ſequitar, illud cœlitus arguatur! Statim
vox &lo lapſa Aixit: Quid vobis rei eſt cum R. Elieſere? ſiqui-
dem eis reſponſa omnino vera ſunt. Tum K. Joſua in pedes
Jurrexit, & dictum Deut. 30: 12. allegans dixit: Non eſt in

cclo illa, ſe. Lex. Quid ſibi R. Joſua voluit hôc dicto: Non

eſt illa in cœlo? Reſpondet R. Jeremias, Hoc voluit: Nos non
uramus oraculum cœleſte, Tu enim ipſe in lege & monte Sinai
jamdudum ſeripfiſti Ex. 23: 2. (Nota, quantopere Scriptu-
ram torqueant Judæi) Judicium fleéti debere ſecundum plura 3
atqui hic Elieſer integro Doctorum collegio eorumque con-
ſenſui unus ſe opponit. Poſtea &. Nathan invenit Eliam, eum-
7u* rogavit: Quid S. B. fecit in illaà ipſa horà, in quà R. Jo-
ſua hoc dixit? Reſpondit ei: KRifit & dixit: Vicerunt me flii
mei, imò vicerunt me filii mei &c. Traditur: calamitas magna
&c. Hæc narratio, etſi præter anilem fabulam nil quicquam
Mm 2 ſani

bet, (4 qνααιαααιν α Luc. 17: 6. vcl potiùs uc. dvρ οαν rτο .ααι
Matth. 3: 4.) Siliqua hac illud arguet. Confeſtim eS&esßt ια.
eradicata eſt ſiliqua, & loco ceſſit per ſpacium 100. cubitorum, Perz.

277 VERE CAUSZ Seck. II.
ſani ſapiat, hoc tamen nos edocet, animum Judæorum ita
afſectum eſſe, ut nulla miracula nullumque cœleſte oracu-
lum quicquam morentur, modò ſuam liceat defendere auéto-
ritatem ſuaque fequi ſtudia. Quod autem ſub finem additur,
Heum riſiſſe & victam quaſi manum porrexiſſe, illud phre-
neſin ſapit potiùs, quàm Allegoriam: & caveat ſibi Pertinax
illa Gens, ne verè de ſe dicatur Pſ. 2: 4. —' pre' b'bea e
my ay9 Häabitans cœlum irridet, Dominus illudit illis. Tune
alloquetur eos in irà ſud &c. Egò vera Meſſiam Regem meum
unxi in Zione monte ſanéto meo & c.
276. Sed in höc non ſubſiſtit Jjudæorum pertinacia, nec
contenti ſunt, omnia Chriſti miracula inſuper habuiſſe; ve-
rüùm præterea anilibus fabulis evidentiam eorum obſcuram
reddere conantur, dum ea, quæ in hiſtorià Novi T. mira-
culosè geſta narrantur, à Rabbinis ſuis quoque patrata eſſe fin-
ae gunt. Decet enim, magnum illum Prophetam Jeſum Chriſtum
Ohrisi. etiam hâc in re Moſß eſſe pmilem: & ſicut Magi Pharaonis
miraculis Moſis ſuas faſcinationes opponebant, ſic eorum an-
Magi titypi Zudæi figmentis ſuis omnia movere velle videntur, ut

Pharao. vcia Servatoris miracula vana reddant atque invalida. Liquet

Fadio⸗ hoc ex iis, quæ in Thalmude narrant de R. Johanne, Elie-
am. ſere ahiſque, quibus virtutem ferè divinam in patrandis mi-
Cheanina raculis tribuunt; imprimis ex iis, quæ tradunt de R. Cha-
Man. nina ben Doſa, qui ex Judæorum teſtimonio tantum valuit,
gus, totque numero miracula patravit, ut de eo in Thalmude, lo-
co §. 178. ex Sotàâ citato, dici potuerit νπινh e ppvæ
:upyd A quo mortuus eſt K. Chanina, deſierunt Thaumaturgi.
Quodſi verò dicas, hæc omnia Allegorica eſſe, nego, omnia

eſſe talia, quædam tamen Allegorias ſapere concedo, ſed in

.

eum finem efhétas, quò tantoò facilius miraculis Servatoris de-
Judei traherent.
Piraeu. 277. Virtus illa divina Pf. 91: 13. Meſſiæ conceſſa, &
lafn. ab co in diſcipulos derivata Marc. 16: 18. in actum educta
gunt ad eſt à Paulo, qui Act. 28: 3. ctſſ. viperam abſque ſalutis de-

imita- . . . .
ionem trimento tractaſſe & necaſſe narratur. Simile quid Judæi tra-

Apoſfo- dunt de R. Chaninâ ſuo in Berachoth cap. ppw' ſ's his verbis

Norum: 3N.

n ite
aCl-
o⸗
tur,
phre⸗
tinax
Tune
eut

nec
Ve⸗
euram
ira-
e ſin⸗
fſtum
raoni
m A.⸗

, ut

iquet.
Ule-
ls m⸗
Cha-
alit,
le, lo⸗
tufhi.
Ommmia
ſec in

hris e⸗

Cap. VII. INCREDULITATITS TUDEORUIM. 27 7
118 eee ee * Hee ieee ee. —PP EZZe E 95 Paulki

n Een en en e eene eene ne eee n eee ee een
rn eeeen ene de ee ee iee e ee e en d nee een
ye rn 'D e e wene ee ee en en eenn ee enn
err Nren n ee e ee re n viee en ieee ee
Magiſtri N. narrant hiſtoriam de loco quodam, in quo degebat
Hydra, quæ damnum inferebat hominibus. Venerant ergo, rem-
que notam fecerunt R. Chaninæ filio Doſæ, qui illis dixit: mon-
ſtrate mihi cavernam ejus. Abeuntes monſtrarunt ei cavernam
ejus, & ipſe calcaneum poſuit ſuper orificio ejus cavernæ. E-
rumpens autem Hjdra eum momordit, & ipſa mortua eſt. R.
Chanina verò eam in humeros ſuos ſublatam in Academiam por-
tavit, illiſque ibi loci congregatis dixit: Videte filii mei, hy-
dram non necare, ſed peccatum mortis cauſ‚am eſſe. Hac ipſa
horâ loco Proverbii dixerunt: Væ homini, in quem irruit Hy-
dra! va autem Hydra, cui obviam fit R&. Chanina ben Doſa.
Hæc hiſtoria citatur in Men. Hamm. Luc. 3. Cl. 3. P. 1.
c. 18. Eademque vel fimilis fabula ex eodem cap. Thalmu-
dis Hieroſolymitani deſcripta eſt à Buxtorfio in Lex. Thalm.
ad vocem daean Hinc colligere licet, Judæos huic Chaninæ
plus virium tribuere, atque ipſe Meſſias habuit, utpote qui
calcaneo ſuo ſerpentis morſum abſque vitæ detrimento non
excepit: ſi omnino fabula hæc Thalmudica allegoricè expli-
canda eſt. HW

278. Petrus Act. 5: 5§. 10. traditur Ananiam cum conjuge han6
aulte

Sapphirâ verbo mori coegiſſe. Eodem modo Paulus Apoſto-
lus, præſente Sergio Paulo, Elymam Magum, Arραουπαα eα
ει αι, oculorum ſuorum intuitu oculorum uſu privavit, ut le-
gimus Act. 13: 9. Similia exempla plurima Judæi de Magi-
ſtris fuis perhibent. De R. Elieſere, cujus miracula §. præ-
ced. 275. expoſuimus, hæc habent —5aà pn n n e.
: Pe N ee n re, dien Calamitas magna fuit illo die, dum
omnis locus, in quem KR. Elieſèr oculos defixit, incendio exuſtus
eſt. Idem fer Menoras L. I. Cl. 2. P. I. Cc. 6. ex Bava
Cama cap. axm vnan refert de R. Johanne in diſputatione cum
Rabh Cahanâ, his verbis α r rrD n ee een
2 MN 3

278 ½% VERAE CAUsgEg Sect. II.
RP5p e eee, ee ee enen en eeen ennen e
: 2e. en e nn een den wen ene K. Johannes ſo-
nex erat & protaberantibus ſupercilis, quæ viſum ejus impedi-
ecbant. Solebant autem circumſpicere volenti ſupercilia eleva-
re fuſcinula aured. Hac itaque occaſione dixit: Elevate mihi
ſupercilia, zt eum videam. Sed cum aſpiciens obſervavit, la-
bia jus ſiſſa eſe. (daß er eine Haſen-ſcharte / oder einen Haſen-Mund
hatte.) Sibi autem perſuadens R. johännes, eum ſibi irridere, id
agerrimè tulit, & KRabh Cabana confeſtim animam eflavit.
Similis caſus accidit inter eundem R. Johannem ejuſque Di-
ſcipulum, qui verbis ejus fidem habere nolebat, ut traditur
in Sanhedrin cap. pon fol. 100. & cçitatur in Men. Hamm. L.
2. Cl. I. P. z. C. z. hunc in modum to n'&) & Nnn de

Dixit illi diſcipulo ſuo R. Johannes: Sα (Matth. 5: 22.)
1. c. Nebulo! ²N ατππς αατςειnρ (Joh. 4: 48.) niſt vide-

nes nimio fervore correptus irtεννιι e νον, ocoαlos in eum
defexit, & ille immutatus eſt in acervum oſſum. Ita in Neda-
rim c. I. fol. 7. legimus unae o e ene e eee
deen e n enen ebeen K. dimeon Gamalielis filius ait
Omnem locCum, in quem oculos defigant Sapientes, aut mors in-
vadit, aut calamitas. Plura hujus generis cxcmpla, hinc in-
de ex Judæorum ſchedulis colligi poſſent, niſi brevitas id

poſtolorum, deque Judæorum circa ea fabulis.
dimi. 279. Si tandem ad ipſius Chriſti miracula tranſeamus, ob-
mte ſervabimus, Judæos ne iis quidem peperciſie, quò minus ſimi-
Cirifi. lia à ſe ſuiſque patrata eſſe falſo proderent. Ne autem hic
repetam miraculum illud, quod R. Elieſer in Siliquâà edidiſſe
fertur, ut §. 275. vidimus, & quod cum miraculo à Chriſto
in Ficu edito Matth. 21: 19. conferri poteſt; Ne quoque O-
raculum illud attingam, quod idem ad exemplum Servatoris

dam alia in hanc rem in medium proferre, eaque maximé
memorabilia. Sc. in hiſtorià Novi T. hinc inde notatur dis-
eri-

: Ppzy be a eYn n eee nn ne ee enn r en enen

ris non credigs. Tu derides verba ſapientumn. Mox R. Johan-

fieri prohiberet. Quare hæc fufficiant dicta de miraculis A-

Joh. 12: 28. & cœlo elicuiſſe traditur; ſufficiet, pauca quæ-

.

C2
im
a
Iira
fuſts
9:2
2. E.
ex h
Incn
raeci
Hin
Una
aue
ibu,
1lioS

Kma
mor⸗
70
lio,
ire
Verbe
Hiſce
Iubh
ſerm
dun
Verbi
omn
tico.
c.
Ufeg
A
n;
Mree
oh.
guor

Cap. VII. INcREDULITATIS. TUPDEZORUMN. 279
orimen aliquod charatcteriſticung, quod inter miracnla Chriſti Charzi
& aliorum Prophetarum intercedebat. Prophetæ nimirum er mis

. D raculo⸗
miracula ſua nomine Dei edebant, eaque precibus ad Deum ⸗

fuſis impetrabant, ut exemplum habemus in Moſe Ex. 8: 8. Chrißi.
9: 29. Samuelc I. Sam. 12: 17. Elià 1. Reg. 18: 36. Eliſa
Zz. Keg. 2: 14. 4: 33. Chriſtas autem, qui ipſe Deus erat,
ex hac divind auctoritate miracula fieri jubebat, & Spiritui
immundo Marc. 9: 25: dicebat: Eα‿αο τοπινa, Ego tibe
pracipio, Ego mandatum & neeſſitatem tibi impono, aut exeas.
Hinc illa admiratio, hinc ille ſtupor plebis, quæ Luc. 4: 36.
unanimiter diccbat: Quid hoc rei eſt ?à Nam sv sels 9 :=-
vAe ‿ιταſιονοα e‿τ* aubtoritate & potentid præcipit immundis ſpiri-
tibus &c. Eumque eâdem auctoritate eodemque imperio
alios curaſie morbos, tempeſtatemque ſedaſie, liquet ex Y.

ſeq. 39. & Marc. 4: 39. etſl. Quia autem verborum Jeſu

tanta auctoritas tantumque pondus erat, idem illud alià me-
morabili phraſi exprimitur Matth. 8: 16. ερεͦοι e r rvεναα.
7α Xρααι, Spiritäs ejecit Verbo. Unde factum eſt, ut Centu-
rio, hanc potentiam in Jeſu agnoſcens, ipſi diceret: uévor
X6ρ , Verbum tantum edicito, vel ziarè Xν+ιν dice
Verbo, & ſanabitur ſervus meus Matth. 8: 8. Luc. 7: 7. Cum
hiſce confer ea, quæ ex Sanhedrin c. min'n’ excerpfit Abhu-
habh in Men. Hamm. L. 2. Cl. 7. P. 1. c. 2. ubi R. Elie-
ſer moribundus de ſe ſuâque Magià Cabbaliſticà hunc in mo⸗-
dum gloriatur in n neb 'Ren e n e nn nee
DR OD5O 9920 kxaPH Movoν ταττοα* Cανσιο, Qnicam pronunciavi
Verbum, & ager impletus eſt cucurbitis (vel cucumeribus, ſi
omnino Judæus non intelligat allia, quæ addito epitheto Poe-
tico Allia dura vocantur, ac ita cum radice rvp conveniunt)
&c. Rurſus οα ιτον Xοο Verbulum tantum dixi, & o=
mnes coacervatæ ſunt in anicum loum —

280. Impudentia autem Judæorum in ſpecie apparet ex
iis, quæ in Berachos cap. epw'& fin, narrantur, hauſta cx
miraculo Servatoris, cujus hiſtoricam delineationem habemus
Joh. 4: 46. etſſ. ubi Servator Canam commigraſſe narratur,
quorſum veniebat Baſilicus quidam Capernaumita, & olabet
-

lum
Chriſti
Joh: 4.

vacu
mlia.

280
Miracu-Jeſum „ Ut filium ſu
reſpondebat:
rediret Baſilicus, ſerv
eum reddebant, eâdem ipfa 7. horà,
hæc verba pronunciaverat,
Ad imitationem illuſtriſſimi hujus mira
mude excerpta leguntur in Een Irael

VERE CAUSE
um decumbentem ſanaret.

Abi, ſalvus eſt filius tuns.

Sect. II.

Jeſus verò
Cùm itaque domum
i ejus ipſi obviam faéti certiorem
quando nempe Jeſus
filium à febri reſtitutum fuiſſe.
culi, hæc verba & Thal-
& Men. Hamm. L. 3.

Cl. 3. P. 1. C. 21. u —2b 12) 20. 110 —om neVD n n
529 PT a Nn )dR& n e
12nD D nREON 22 29 d09 rDe n d deen en n
N b DND n ee e eeene en ee een e ee en
de en. enen den ee een en neen e, een e
a Narrant Magiſtri N. hiſtoriam: O' ſos iis eéve, ℳ-
grotabat filius Rabban Gamalielis, & ipſe mittebat duos litera-

—oy Dn Re rn e de en

rum ſtudioſos ad R. Chaninam Doſa
intercederet. Qui cum eos videret,
—oy 10: 9.) vel potiùs eis r
Srso. naculum, & miſericor
rurſus deſeenderet
bρhα⁰⁰²⁰

&C. Nota

eumque ad Rabba
Deum! neque quicquam anticip

Dixit illis:

— „0 — »
õ

febris, & aquam a no
Alia hiſtoria de R. Chanina &c.

moviſſe,
comparar
etiam ex

miracula eò facilius enervarent, ſeque à PERTINACIE&
Chani- crimine liberarent. Si quis autem eſt, qui plura de hujus
ve Chaninæ Thaumaturgi miraculis
Men. Hamm. modèô citatum adeat,
nith cap. ux nuayn ubi ſimiles fabulas a
uſque legere poterit.
281. Ex iis, quæ mo

Tv5Sετο,

bis petiit, ut biberet. Conf. Marc. 5: 43.·
Vides hinc Judæos omnia
quò ſe ſuaque facinora cum rebus geſtis Chriſti
on res tantùm, ſed phraſes
hiſtoriã N. Teſtamenti deſumſiſſe, ut Servatoris

τ¹àραρραNoοo (Act. 1:
diam Dei ejius cauſà implorabat.
„ e αιν⅝ ορνοα, r εdD0αα ℳι 7ον
Abite, jamdum enim reliquit eum febris
bant itaque & accuratè obſervabant hane ipſam horam,
n Gamalielem redirent, dixit illis: Proh
aſtis, nec addidiſtis. E'v ræurz

klium, ut pro eo apud Peum
a*‿ r α½ (Act.
13.) adſeendebat in

Cum

eE

ipſiſſima hàc hora reliquit ipfam

ent, & in eum finem n

do propoſita & evicta ſunt, mandem
3. cCcol-

ſcire cupit, locum ex
& ſimul conſulat Thaa-
d riſum & nauſeam

nen

Gun
um

ui
nue
tarm
ept
Cein
gun
hor
colt
oln
tiac
eXil
lnur
Pier

Xim

Luc

PrE
dern
lat
erat
un
ere
Ohr
ſim
a 8

Um
en
us
lſe.
hal⸗
hy)
emn

C-

un
AO.
t in
Gun
e
1e 6
i

Cap. VII. INCREDULITATIS JUPDAORUM. 28 1
colligere licet, quænam vera cauſa ſit, ob quam Judæi olim,
& hucuſque per tot ſecula, Chriſtianæ Veritati victas manus
porrigere detrectarunt, & adhucdum tergiverſantur. Scil.
hoc argumentum diu meditatus non ullam deprehendi ratio-
nem ex ſano Ingenio & Judicio petitam, quam Judæi procaci
ſuæ obſtinationi queant obtendere. Contrà omnia corum ar-
gumenta, quæ veritati Euangelicæ unquam objeccrunt, o-
mniaque molimina, exorta ſunt ex depravatis eorum affeltibus,
ODIO, SUPERBIA, INVIDIA, & PERTINACIA,
qui mali affectůs ad Voluntatem tranſcuntes, cœcorum ma-
nuductorum inſtar erant, ac ita eorum Rationem malè feria-
tam, & Judicium ad ſana ratiocinia reddiderunt prorſus in-
eptum. Unde ex hiſce atrocibus vitiis, harmonicè ſibi invi- Ex ai-

cem reſpondentibus, exorta eſt illa malorum Lerna, ille in- ii, ga.

gquam pravus HABITUS, qui effecit, ut omnem turpis & deipes-

honeſti ideam penitus amitterent, nec reliquam haberent fa-RGnum
cultatem bonum à malo diſcernendi. Hinc factum eſt, ut nrn.
omnia illa, quæ Chriſtus ex ſuâ ipſorum ſuorumque ſenten- HABI-
tià optimè fecerat, tamen in peſſimam partem acciperent, & 1UX.
ex iis occaſionem arriperent, Doctrinam Euangelicam & Sum-
mum Doctorem fallere neſcientem iniquè & blaſphemè exci-
piendi, ut ex ſeqq. patebit. S
282. Ad finem autem properantes hoc ipfum, quod di- Chriſu-
ximus, unico tantùm probabimus exemplo, deſumto ex a e.
Luc. 6: 6. &c. 13: I3. Q&c. 14: 1. &c. Joh. 5: 9. &C. tawit
7: 22. 23. 9: 14. & quibus locis percipimus, Judæos ferè in Sab-
Præcipuam calumniandi occaſionem exinde deſumſiſſe, quòèd atο.

Servator ſubinde ipſe Sabbato benefecerat, ægrotos ſanave-

rat, vitam reſtituerat. Hæc autem malè dicendi ratio adeò c im:
erat frivola & abſurda, ut vix crederes, eam in ipſos Judæos Gelenr
Poruiſ cadere, niſi expreſſum Spiritû⅜s S. teſtimonium ha-
eres: præſertim cùm Judæos videas hâc exprobratione,
Chriſto olim intentatà, propria vineta cedere, eamque ipſis-
ſimis eorum armis & argumentis repelli. Etſi enim cir-
ca Sabbati obſervationem adeò curioſi ſint, ut vix pedicu-
lum capiant, quin confeſtim caſum conſcientiæ inde effor-
Nn ment:

282 VERXA CAXuSZ 4 Sec. II. Ou
mment: Utrum eum Sabbato liceat occidere, nec ne? Tamen IN
eouſque nunquam proceſſit corum ſuperſtitio, ut vitæ con-
yudei ſervationem, ſanitatis curam, grotorum ſublevationem, a- Oðòð
Uéerum liaque ad falutem propriam & aliorum neceſſaria, Sabbato fie- 2ð
r,Sn ”sFi prohiberent. Imo potiuùs contrarium docent & inculcant, UMa.
ſanare. idque non tantùm deciſionibus & Reſponfis ſuis urgent, ſed
inſuper Exemplis comprobant. ” R Lue
Proba: 283. Si („.) Judæoerum ſententiam hac de re ex Magiſtro- an
4 2. rum diétis & Reſponſis inveſtigare velis, utique deprehendes, an
ſponſi: Eos ſalutis curam ipſo Sabbato habendam nonſolum permitte- 1.
Thal re, ſed etiam commendare. Et quidem (1.) primò omnium llla
Puakte nobis occurrit generalis aliqua Keégala, Ecx quà judicium hàc Ciſte
„es, de re ferri poteit. Hanc cx Sanhedrin cap. nom id ja fol. N
Genera 74. in hæc verba excerpfit Menoras Luc. I. Epil. Ppr e ahtu
liis. erar Nr 92 n n en e Prn nbe Pee a DyDe een Auji
Pr N VVDn ee. e. n. . —& e en e eeeee e dabh
K. Johannes nomine K. Simeonis Joxedecidis ait: In conceſſu, 200.
qui habitus eſt in cœacnlo domiis Nithſa in Lud, Magiſtri ibi tem
congregati collebtis votis decreverunt In omnibus peccatis, quc ilit 8
in lege prohibita ſjunt, hoc obſervandum eſt, Si eni dicatur: nis N
Pecca, alioquin occideris ; ei permiſlum eſſe, ut peccet, ne oc- M
cidatur, exceptis tribus atrociſſimis peccatis, Wololatriâ, ince- ſit:
ſten, & cade. Ex quibus liquet, omnia reliqua præcepta, 2
tribus hiſce exceptis, ac proinde obſervationem Sabbati ne- ton
Specia- gligi poſſe, ſi ſalus ex neglectu ejus ſuſpendatur. (2.) Gene- lame
ior. rali huic Canoni ſubjungimus Kegalam aliquam ſpecialiorem, F
Uuæ de morborum curatione ſtriéte agit, atque ex Jomâ cap. Prr
", & Peſachin c. nyv "o citatur à Men. Hamm. 1. c. & L. R!
1. Cl. 1. P. 2. c. 2. atque hæc eſt m TSond —a- in N
vi '"N IVοßR. Jochanan ait: Remedia ad morbos curandos
licet petere ex omnibus rebus, etiam illicitis, exceptaâ MWololatrid, 2
specie- neiſ, 2 & cade. (3.) His tandem anncctitur Keevla ſerialiſimc, vn
izmus quæ ipſo Sabbato idem fieri permittit. In hanc rem præter
ea, quæ Buxtorfius in Lex. Thalm. ad vocem rype ex Sab-
bath fol. 13 1. notavit, aliud adducemus teſtimonium, qued Nl
Menoras Luc. 3. Cl. 4. P. 7. c. 7. excerpſit, inquiens “ n,
=

Cap. VII. IxcREDULITATIS JUVDEAORUM. 2823
P EA YH pO D Ne e n e e'Ne n
:Hae P ThPOH PD n . pe Sant gquagdam, gquæ, etiam-
I profanationem Sabbati ſecum ferant, tamen conceſſa ſunt ob con-
Jèrvationem vitäà, ut legimus in ſomà cap. alt. fol. 84. Tradunt
Magiſtri N. Licet aperire animam, i. e. conſervare vitam in
Sabbato. (QAuibus verbis aperté reſpondetur ad Quæſtionem
Luc. 6: 9. Phariſæis à Servatore objectam: Sεα rote &αſαι
Rag: Puzn oαααα ατοπεοοναοα; Licetne Sabbato vitam ſervare
an perdere à His adde effatum Hillelis, in Men. Hamm. L.. Warrh.
I. Præf. excerptum ex Peſachim cap. a ws init. ubi Hil-*
lel ad Quæſt. An Paſèha propellat Sabbatum? ita fertur reſpon-
diſie inoe 'nsD e S nae H TT e 10 en e nee
bn DRE Pin e n Dee N 'rnee meen LQuaſt verd unum
tantaun Paſeha baberemus in anno, quod Sabbatum propellit.
Annon quotannis plura quam ducenta Paſohatä ineidunt, quæ
Sabbatum pellunt, i. e. annon per annum pluribus, quàm
200. vicibus, mané & veſperaà Sabbati agni quotidiani in
templo offeruntur? Diaerunt ei: Vnde boc probas?“ Keſpondit
illis &c. Hoc effatum per omnia convenit cum dicto Servato-
ris Matth. r2: 5. An neſeitis, lege ſancitum eſſe, ut Sacerdotes
ipſaà Sabbato in 1 emplo Sabbatam profanent, & abſque crimine
ðð N .
284. Ne verô dicas, hoc Judæorum KReſponſum exemplis E.)
non eſſe comprobatum, (a.) Exemplum planè ridiculum, at- “
tamen memorabile, adducam ex Jomâ cap. nnbn on ps fol.
35. prout locus excerptus legitur in Men. Hamm. Luc. 1.
Præf. his verbis: pnun —α h dee in en e ee
nN bVS n'a De nD er e n een ne en erneee
ð
neoM » aen rDe se De D'& n vene Dee en
yre e en eee n eee e den e e en ee

Eæ

e/ R 'En en NDt e en R e n nN
e⸗ Tnpn e ee ee, de ee enn e daen e ien en deee .
riet ae ee en e ee. een ee inennn n.e enn e.
Gab⸗ W. 4 Iillel. 0 . 5d idi 4 N . 2 Hi 6 .
gol “ Narryaäunt a 7 6 6 Seniore 5 9129 g t ol1 16 Pr Mmérvo‿udt ſatents Senio-

laborem locaverit (Hy won dagelias dꝛie ſtunvers. Maidri.

jens uxt.

284½ VERE CAUSsSYX Sect. II.
Buxt. Lex. Thalm. ad hanc vocem. Vel ſi mavis, S Etoit loné,
ſi ita loqui licet, au Traficj. Vel l 4 gaignét au Traficqj.
Eucrum faciebat ex mercatura, Er verdiente etwas mit ſchachern)
oujus dimidium Pedello, ſeu Academiæ oſtiario, dare ſolebat,
ex dimidio verò ſe & familiam ſuſtentare. Accidit aliquando,
ut nullam haberet occaſionem mercedem promerendi, & Pedellus
ipſum in Auditorium nolet intromittere. Quid factum? Adſcendit
& pependit, h- e. manus pedeſque muro Académiæ pendulus
applicans in tectum enixus eſt, & ſuper oſtio feneſtræ conſedit,
ut audiret verba Dei viventis ex ore emajæ & Abtalionis. Dicunt
autem, tum temporis fuiſſe veſperam Sabbati & quidem circa
ſolſtitium hybernum, unde faltum eſt, ut per totam nobtem nix
in eum decideret. Sub ortum autem Duciferi Semaja Abtalioni

dixit: Heus Collega! Quotidie domus lucida eſt, bodie verd

obſeura, fortè diem habemus nubilum? Sed cum oculos ſuos in-
tenderent;, ſpeciem hominis viderunt in feneſtrà. Adſcendentes

itaque ſuper eo invenerunt nivem altitudine trium cubitorum,

eumque eruentes lavarunt & e regione fornacis collocarunt, &
diwerunt: Dignus hic eſt, cujus cauſäà Sabbatum profanetur. Vi-

des hinc, morem Servatoris, die Sabbati benefaciendi, ipſo-
rum Judæorum decretis & exemplis probari, ac proinde Ob-
jectiones Phariſæorum prorſus futiles & ex merà malitià pro-

fectas eſte. 44 S
saude- 285. Habes, Chriſtiane Lector, de quo læteris, dum
mur de vides, veritatem Chriſtianam fidemque in Jjeſum mundi Ser-

certitu- 5 . . .
ius f- Vatorem adeò certam eſſe, adeéque firmo niti fundamento,

deiczri- ut- callidiſſima Diaboli molimina nil quicquam adverſus eam

fianæ. vValeant, & vaſta illa opera, quibus vera hæc & Sanctiſſima

Religio oppugnatur, nil niſi glaucomata ſint, infidelium

mentibus cx ſe cœcis à Deo hbujns ſeculi objecta: Ita ut Eu-

angelium Chriſti non miſi in is obvelatum ſit, qui pereunt,

in Electis verò clariſſimam Veritatis lucem creet, & in æter-

PDol⸗- num foveat 2. Cor. 4: 3. &c. Eſt tamen etiam, quod unâ
mus wvi- cum Paulo Rom. 9: 2. acerbè doleas, dum obſervas, illum
cer Ju olim Deo dicatum populum à priſcâ ſide eouſque deflexiſſe,

corum. ut nulla Gens veræ Eccleſiæ tam ſit adverſa & contraria,
quàm

Car
quan
Piam
conlſe
Gem
ſtum
jnm
Cocen
1 E.
men
quoe

Deo

ſ
5
dosd

Ryh
e
Nd
Pon
D
Ho.
Pon

lioni
Yerd
in⸗
lenkes
um,
6,
VI⸗
ipſo⸗
Ob⸗
Pto⸗

Gurm
1der⸗
ento,
cain
iſſima
elium
t Eu⸗
eunt,
Etel⸗
Hund
llum
raria⸗.

Cap. VII. INCREPDULFTATIS TDAORUM. 28 5
quàm ipſiſſima Gens Judaica. Divina tamen Tolerantia im-
piam hanc & ingratam Gentem in hunc uſque diem tulit &
conſervavit, procul dubio hôc fine & ſcopo, ut eam tan-
dem ad veram Eccleſiam verumque Paſtorem Jeſum Chri-
ſtum reducat. Etiamſi itaque ante ingreſſam plenitudinis Gen-
tium vixX ulla Salus Judæis expectari queat, Spiritus tamen S.
docet & affirmat, quamprimum omnes Gentes, quotquot
ad Eccleſiam à Deo vocatæ ſunt & vocabuntur, Chriſto no-
men dederint, univerſum Iſraëlem ſaluti reſtitutum iri. Id
quod, Apoſtolo præeunte Rom. 1II. omnes, quotquot veri
& genuini Chriſtiani ſumus, ardentibus votis precibuſque à
Deo oramus atque efflagitamus.

benne enn ee en ee e ene ere ene
5“ oe, Daeen een rree en nene ene ee eene neen
5 y: Qanpn n ennen e. .en r ie, een enn
avd eneeen enn n eene nn ien nee e htn
—y 5) —n eeenn enen en ee ee rn pax nbR
& vnop sd en enne ee e d en ne . Ineen e ee
—a e een een e e ee . eneee eee nde en eee
„Nς e. ee beeen nnn eenn nee ereen eneeen eeenn
JDy. — & t ae d eee . —en ern e een ee een n wen
NX e en eee ehh enn deeeen e ſen dennn eeen
don b e nen dree en eeenn eemeen en neen ee
aD aN 20 dorn dnen neen nnen ee en nn ene
„& DNX eShn e en benne d'een deenn ien ne e ee ee
„ V: Dp enn eeen e den e ee dien e nn e
rpe dy an n enn en een de deeenn ee nee eee
ä pn
28 Dn eeenn eneen een

Nn 3

TeNY P U S

TOTIUS OPERIS.

mirodeionen ſequitur

A. Pars CHRONOLOGICA, gun⸗

I. Duplicem yporheſin ſubſternit, . Jemoanſttat 4

a. Quales intelligantur Hebdomades: §. 7.
b. Qualeſque anni? §. 8 --I2.
II. Sententias Interpretum
a. In Genere enarrat §. 13. 14.
b. In Specie
I. Judæorum ⸗
X. Sententia exponitur §. 15--20.
B. HMypotheſis ſeu falſa Chronologia
&. Refutatur
A. Kationibus §. 21:2 4.

. B. Conſenſa Aſarjæ &c. §. 25-27.

2. Verus Canon Chron. ritditun H 3.

§. 28--33.

2. Chriſtianorum ſententiæ popuntur §.

34—= - 4 2:.
III. Sententiam omnium maximè veriſimilcm
a. Adſtreit, & exponit

1. Generalem Hebdomadum
. Definitionemz §. 4³ 4.
3. Diviſionem §. 45. 4
2. Numerum annorum definit .. 47.- 56.
3. Torminos figit

Cr.
I.

2. Ad Quem; §. 57. 59,
G. A Quo? in Artaxerxis Longim.
N. Anno 7. 5.60--63.
2. A priore initio repetito §. 64--67.
4. Integrum Oraculum his terminis inclu-
dit §. 68. 69.

b.

Sect.

I.

Ob-

ect.

b. eſete Vuer refellit, & quidem
. Similibus exemplis §. 70.
2. Examinando, an Jubilæi ſub Templo 2.
celebrati ſint, nec ne? §. 71--83.
W. Sententiam Saadjæ dubiam exponit, & lo-
cum corruptum reſitui . 84·S7.
B. Pars EXEGETICA
I. Textum Exegeticè & Criticè exponit ꝛatque
agit
2. In Genere de hujus Oraculi
1. .Pempore & Occaſione §. 88.
2. Diviſione §. 89.

3. Generali PXX. Hebdom. Propoſi tione

TYyPUSTOTIUS OPERIS.
Cap.· Sect.

9094%.
d. Sercie cxrum per partes conſiderat, quæ

pro ratione Rerum 2. ſunt, utpote
quæ Res
1. Partim ad ſpacium 70. Hebd. referuntur
“. In Genere, ſuntque 6. Beneficia YV. 24.
quæz
X. Generatim conſiderantur §. 95. 96.
3. Speciatim enarrantur, ſuntque
A. Tria Negativa, quibus tollitar
I. Rebellio S. 97--10I.
II. Peccatum §. 102--106.
III. Iniquitas 9. 107:-1 10.
B. Totidem Poſitiva, neimmpe
1. Juſtitiæ ætern adductio §.

111—116.
n. Prophetarum obſ gnatio §.
117-124.
uI. S. Sanctorum unctio §. 12 5-—-
131.

8 In Specie F. 132. nbi

tentionem §. 133.

IV. I1.
s. Præmittitur ſpecialis excitatio ad at.

III. r.

*

. Res

T XY P UrS UA

2. Res ipſæ explicantur pertinentes ad Cap. Sect.
A. Partem priorem, ſeu 69. Hebdom.

quarum deſcribuntur
E. Termini, nim.
a. A Quo g. 134. 135.
b. Ad Quem §. 136-144.
II. Eventus
a. In ſe F. 145-149.
b. A circumſtantia temporis §.
170-1733
B. Partem peſteriorem, ſeu Hebdo-
madem ultimam, ſuntque
I. Excidium Meſſiæ §. 154-161.
II. Confirmatio federis 5. 162-169.
III. Abrogatio federis imperfe-
Ctioris. H. 170-179.
2. Partim & LXX. Hebdomadum ſpacio
excluduntur, tanquam ejus conſe-

quentia, proponuntque Excidium

Judaicum. Quàâ occaſione datur
&α. Generalis hujus intervalli denominatio g.
180. 181.
6. Excidium ipſum deſcribitur
N. V. 26. ubi definitur Excidii
A. Inſtrumentum g. 182--187.
8. Modus & Gradus §. 188-190.
C. Terminus S. 191--194.
2. YV. 27. oſtenditur *
A. Charatter illius inſtrumenti, ſc.
qualis Exercitus futurus ſit
F. 19 5--2 15.
B. Terminus & Moderamen Excidii
§. 216--220.
II. Paraphraſin tradit ex præcc. conflatam. §. 22 1.
C. Pars DOGMATICA eſft

VI.

I. Demonſtratio, Meſſiam jam veniſie, & Jeſum

VII.

2*

2.

2.

—

—

ele

§. 222. 223. CX

a. Seripturdâ Sacrâ Judæorum conſenſu muni-

tâ 3. nectit argumenta
1I. Argumentum I. S. 224-—-227.
2. Argumentum II. §. 22 8.
2. Argumentum III. §. 229--232.
D. Judæorum conſenſu illud confirmat ‚ſc. Ju-
dæorum

TOTIUS OPERIS.

eſſe Meſſiam; quæ poſt Introductionem Cap. Seét.

r. Ante Excidium §. 233
2. Thalmudicorum poſt excidium §. 234—

3, Hodiernorum §. 238.

II. Inquiſitio in veras cauſas Incredulitatis Judæo-

rum, quæ peti debent
a. Non ex Scriptura aut ſanâ Ratione g. 239.

b. Sed ex KRatione malè ſand & corruptione

aflectuum. De cauſis autem hiſce
1. In Genere diſſeritur 5. 240--243.
2. In ſpecie definiuntur, ubi occurrit
a. Radix, Odium §. 244. 2456.
B. Vitia inde enata, quæ ſunt

s. Superbia & contemtus Chriſti S.

246--2 54.
2. Invidia in plebem §. 255 - 257 8.

3. Pertinacia, quâ occaſione notatur

Juudæorum H
A. Zudicium de miraculis 6. 259 - 264.
B. Exceptiones adversus miracula Ser-
vatoris g. 265 -— 275. .

C. Icepudentia, quà Illuſtriſſima Chri-4
ſti & Apoſtolorum miracula ſibi
ſuiſque vindicant. S. 276--280.

1. Habitus peſſimus ex illorum vitiorum
Cconcurliu ortus §. 281--284.
Sequitur Epilogus §. 285.

OO

—¶ W—ʒ—

IN-

I N D E X

Locorum S. Scripturz, gquorum ſenſas vel data

operd eruitur & illuſtratur, vel obiter

indicatur.
5.
Gen. 1,20. 2 I. 215. Neh.
49·2 4. 29.
352 26. 91.
49:; 10. 194.
Exod. 8, 14. 15. 265.268. Job.
14531. 262. 264.
16,7 263.
20, 6. 45. Pſalm.
2359 2. 275
33: I. 92. c.
Levir. 19, 26. 99.
232 15, 16. 48.
Deut. 16; 9. . ibid.
18, 15. 19. 101I. 122.270.
27; 2. & C. 108.
28, 49. &. 213.
Jof. 14, 6. & C. 82.
Jud. 1I1, 26. 83.
18, 30. 254. Prov.
JI. Sam. 13, 17. 209. Eccl.
2. Sam. 15, 25. 135. Cant.
1. Reg. 2, 11. 42. Efſ.
6, I. ibid.
2. Reg. 5, 13. 91.
20, 6. 29.
25;, 9. 10. I47
1. Chron. 23, 13. 1255.
Efr. 2, 1,„ 14.
9. —356.
3, 5. & c. ibid.
2 1. 62.
72/25. 26. 63.

1, 3. 4.
22 1.
52-1I.
105-322
142 17.

42; 140

16.
2; 4. 7.
16, 9. 10.
199 6. 7.
40,7.
4159.
51, 3.
68, 22. 31.

7223

742,4*
5*
84, 10.

10; 27.

19 15.
45 12.
7, 8.
11.12.
8, 8.
10,; 22. 2.3⸗
11; 2.
23213.

28, 18.
38, 5.

12.

532

§.
62.
67.
74.

73. 76. & c.
104. 120.

131.
70.

226. 275⸗

227.
114.
176.
159.
98.

107.
214.

55.

213.
126.
241.
107.
23 1.
269.

„,208. 2 13.
218.219⸗

243.
187.
108.
29.
91.

100. 105. 109⸗
115. 140. 158.
168. 169. 249
Eſ.

Th
Ez

ſoe
Mi⸗
Ha

1a0

§.
. 61 1--4. 55. 72. 193.
66, 3. 207.
Jer. 32 14. 236.
5 4. 5* 25 5.
7, 4. 182. 229.
2 8, 8. 9. 224.
46, 7. 8 214.
51 29: 91.
e. Thren. D 1. 24.
Ezech, 4;, 6. o.
28, 12 120. 122.
37; 14 230.
455 I2⸗ 54.
Dan. H 522 5. 26. 232.
13. 59. 225.
9; 13 222.
1 7222—
10, 2. 7. 41.
11,2. 22. 25.
12, I. 2. 59. 169.
Joel. 2; 20. 243.
Mich. 5, 1. 1 9.
. Hab. 253. 122. 257.
Zach. 1, 12. . 11. 1
2: L. 7. 1
8, 14. 1I 5. 224.
959. 22 5.
en 12. 142.
1. Macc. 6, 20. 16. Secc.
16. ibid.
. 2. Macc. 14, I. 11.
. Matth. 1, 21. 264.
. 2, 16. ibid.
„190 3, 10. 213.
1,6 5, 17. 18. 265.

INDEX LOCORUM SCRIPTURX

Matth. 7, 18. 102.
8, 8. 16. 279.
10, 24. 2 5. 244.
11, 5. 6. 264. 26 5.
19. 249. 267.
12, 5. 283.
43. 8& c. 243.
13, 55. 248. 252.
155 4. 247.
21, 13. 207.
. 19. 279.
130 256.
14. 80.
16. & c- 247.
32. 101.
24 2. 190.
15. 133. 200. 204.
2 12.
21. 59.
.. 22 219.
2727, 45. 5 I. & c. 228.
53. 94.
Marc. 1,: 15. 222.
5, 43. 280.
252. 264.
3, 16. 122.
4, 36. 39. 279⸗
72 7 279.
39 267.
9; 54. & c. 270.
II, 15. 16. & c. 268--275.
20. 265.
52. 256.
14, 7. 246.
OO 2 Luc.

Luc.

Joh.

Act.

INDEX L0GORUM SCRIPTURA.

16. 29. 3 I.
17, 6.
2 15 2 0.
19 47⸗
4; 25.

48.
5,25. c.
6,30. 3 I.
77 3 1.
41. 52.
49.
8, 45.
48.

9 31. & C

10;5 210
11; 51.
12,; 28.
399.
14. 106. 17.

15522. & C.

2 5.
16, 7.
18,; 6.
21525.
I5 13⸗*

5, 5. 10.
28.
65 14.
10, 9

46. &c.

2:2 5. & c.

§.

27r. 274.

275.
200. 212.
251.
233
280.
2 78.
169.
269.
264.
25 1.
255.
244
250.
268.
ibid.
245.
2 70. 279
240.
142.
259.
244. 245.
142.
270.
1012
264.
280.

139. 227.

278.
248.
184.
280.

13 6.

9.
33. & C.
17,11.

18, 3

Rom-

1. Cor.

2. Cor.
Galat.
Eph.
Col.

1. Theſſ. 2, 16.

2. Tim.
Hebr.

I1. Joh.

Apoc.

28, 3
I; 16.
6,; 6.
8, 3*
9) ²2 7.
15 22.
152 18.
15 20.
12 17.18.
5 2.
2; 144
15.

2, 19.
1, 5.
7, 12.
26.
10, 5. & c.
39 4
7. 10. & c.
2; 18.
38. 9.
9 11.

§.

278.

226. 22 7.

2 56.
252.
93
277.
167.
178.
167.
219.
269.
230.
123
179.
176.
109.

178. 184.
101. 2172

103.
226.
173
267.
176.
142.
257.
50. 2 38.

181.

102. 10 52

268.
235.

197.
160.

11.
162.
114.
1j.
179.
150.
159,.
