tempore hyberno accidere non potuerit, ſed ad eam tempe-
ſtatem referendus ſit, cujus mitior aer ad balnea & immer-
ſionem accommodatus erat; concludimus, ipſius Baptiſmum
ferè in initia autumni incidere, eumque poſtea ſuperatâ ten-
tatione in Galilæam ſe recepiſſe, ibique hyemem tranſegiſſe,
uſque quò tandem ineume vere Hicroſolymam commigravit,
& primum Paſcha celcbravit, quod tum incidebat in annum
Tiberii 16. Ab co itaque tempore, quo baptizatus eſt, Ju- Federis
dæis fedus Abrahamicum eo, quo diximus, modo confirma- oner-
re cœpit Servator. Alterum Paſeha, cui Ghriſtus interfuit, cbta.

habemus Joh. 5: I. coll. Joh. 4: 35. 7 ertii Paſehatis, quod in
annum Tiberii 18. incidit, mentio eſt Joh. 6: 4. QLuaartum
denique Paſeha, quo ipſe Chriſtus Paſcha noſtrum factus eſt,
incidit in vernum tempus anni Tiberii 19. Si jam inde à Se- Meſiae

ptembri anni 15. numeremus uſque ad Martium anni ejus 9. uesi.

cia abs-

Hunc autem verè eſſe annum emortualem Chriſti, nonſ. e-

vincitur ex Harmoni4 Euangelicàâ, ſed etiam cx Eclipſi,

quam citante Euſebio notavit Phlegon ad annum 4. Olymp.

202. qui annus cx ſententià Petavii reſpondet anno Per- Jul.
474 5. Chriſti 32. Lib. 19. cujus Eclipſeos nulla Aſtrono-

mica ratio dari potuit, id quod Sinenſes quoque in annalibus

ſuis obſervaſſe traduntur. Interea temporis Federis conferma- Confir-
tio à Chriſto incepta ab Apoſtolis continuabatur, qui recepto atio
dono Spiritûs Sancti populum quotidie in templo docebant

Federis
1 . conti-
Act. 2: 3. 4. 5. & hôc codem vel ſequente anno Tiberii 20. nuata.

Stephanus martyrium ſubiiſſe videtur Act. 6: 1I. Interea exci-
tatàâ perſequutione Saulus acerrimus Chriſtianorum hoſtis .
mandato Pontificis inſtructus Damaſcum petens, in itinere

Aa ſub⸗

186 IMSLEM. ULTIME HEBDOMADOS. Sect. V.
ſubitò ad Chriſtianam fidem converſus, in Arabiam ſeceſſit,
ibique & Damaſci triennium exegit Gal. 1: 17. 18. dum in-
terea reliqui Apoſtoli judæam obambulantes Euangelium an-
nunciabant uſque ad finem Hebdomados, qui incidit in an-
Tanß- num Tiberii 22. Tum verò decimus & ultimus 70. Hebdo-
E. madum ubilæns exoriebatur, quando Paulus elapſo triennio
Ganss, Damaſco Hieroſolymam rediit Gal. 1: 18. Act. 9: 26. inde-
ultimo que Tharſum miſſus eſt Y. 30. atque ita omnibus Gentibus
ae Fedus Gratiæ offerre cœpit. Eodem tempore Cornelius cen-
Jaum. rturio à Petro converſus & Spiritus 8. primaâ vice in congre-
gationem Gentilium effuſus fuit Act. 10: 11. Atque ita fedus
hactenus Judæis confirmatum ad Gentes tranſiit, & primitiæ
ex præputio hôc anno collectæ ſunt. Præcipuè verò Pau-
lum, qui præ Cœteris Apoſtolus præputii vocatur, ſubſe⸗
quentibus temporibus Gentilibus convertendis operam dedis-
ſe, exertè narratur Act. 13: 46. Hujus itaque altimi Zubilei,
& cum eo totius LXX. Hebdomadum periodi, finis incidit
in annum Per. Jul. 4749. Eræ vulgaris Chriſti 36. qui eſt
Tiberii annus 23.

CAPUT V.

De Conſequentibus intervalli LX. Hebdomadum.

SECTIO I.

Explicat ea, quaæ verſ. 26. de Excidio KReipablicæ
Zadaicæ traduntur.

180. eliqua, quæ in Textu porrò narrantur, & LXX. Seguen-
Rrfchdomadumm intervallo excluduntur, utpote es
quod in populum Dei & Urbem Sanctam definitum, tam- madi-
diu duraturum erat, uſque quò finito & expiato peccato & base-
impletis vaticiniis Sanctus Sanctorum ungeretur & æternam Ktdnn-
juſtitiam adduceret. Quo facto populus Judaicus, Filium
Dei verum paſtorem rejiciens, à Deo fractis hedis repudiatus
eſt, & Urbs in ſpeluncam latronum converſa ſancta eſſe de-
ſiit. Quæ veroò ab Angelo tanquam Conſequentia narrantur,
imprimis reſpectum habent ad ſummum Judæorum facinus,
dum verum Meſſiam ignominiosâ & truculentà morte affece-
runt, cujus ſceleris Deus ſeveram vindictam ab iis exegit.
Cüm itaque hæc Meſſiæ mors utrobique tam y. 26. quàâm
27. memoretur, utrobique etiam ejus conſequens ab Angelo
indicatur, & quidem Y. 26. his verbis: Et arbem atque San-
êtnarium perdet pepulus prineipis venturi, & ſinis ejus erit per in-
undationem, & uſque ad finem belli decreta eſt deſolationibus.
Verſu verò 27. hæc habentur: Et ſuper ald abominationum erit
vaſtator, & uſque ad conſummationem, & quidem determinatam,
effundetur ſuper deſolatumn. mien-
181. Antequam autem exegeſin horum verborum trada- valam
mus, in genere notandum eſt, intervallum hoc, quod à fine 70. He-
LXX. Hebdomadum uſque ad annum Chriſti 70. Veſpaſia- 6doma-
ni 2. lapſum eſt, in Scripturâ ſpeciali nomine non Qrerc. gcen,
Sicut enim ipſum excidium vocatur pp v‿εMůο Finis in Textu vocatur
& Matth. 24. ita tempus excidium antecedens appellatur p ny Ulii-
Tempus finis, ſeu tempus ilud „ quod finem proximè antecf⸗ Temhur.
* 2£ 1t

4

188 ExCIDII JUDAICI Sec. I.
dit Dan. 12: 4. 9. Conf. I. P. 4: 7. & I. Joh. 2: 18. σιτα
d&ααw altima hora, quo nomine intelligi tempus excidium pro-
Ximè antecedens, exinde patet, quia AntiChriſtus hac uhti-
mâ horâ venire & veniſſe dicitur, cujus adventus excidium
debebat antevertere, ut Chriſtus ait Matth. 24: 11. 14. quem
Chriſti ſermonem Johannes reſpicit. Meritò itaque huic tem-
poris periodo nomen damus Vltimi temporis; cujus extre-
mum Ultima hora vocatur, ut vidimus. Conſule 1. Tim. 4:
1. 2. Lim. 3: 1. 2. Pet. 3: 3. & loca alia. Angelus autem
omnes eventüs hujus ultimi temporis ordine non enarrat,
quales erant fames, peſtis, terræ motũús, ſeditiones, bella,
perſequutiones, ſeductiones, Euangelii per totum orbem ter-
rarum prædicatio, &c. uti ea recenſentur Matth. 24. ſed tan-
tùm ca depingit, quæ ipſo fine & altima ultimi temporis hord ufmn.
eventura erant, ſcil. Reip. Judaicæ Excidium, quod hic em- 122. 2
phaticè deſeribitur. beur
182. Incipit autem Y. 26. Na ra d e enn en d ruN
verba reſpectum habent ad præcedens Meſſiæ excidium, quod ſer:
quia à Judæis perpetratum erat, ideò meritô in ipſorumet rerßa
Urtem auétorum capita refunditur. Hic verò ed in Vrbs & San- Neba
. tuarium nihil aliud ſignificant, quàm Hieroſolymam & Tem- Unmit
plum Hieroſolymitanum, quorum amborum inſtaurationem alge
Daniel in præcedentibus ardenter efflagitaverat. Hæc enim mMor
ſunt duo illa, in quibus Judæi, rejecto Meſſià rupe & muni- dyx
mento ſalutis, omnem ſpem habebant repoſitam. Hieroſolyma Nue
erat Urbs naturà & arte munitiſſima, & ſatis idonca, quæ 22
impetum hoſtium ſuſtineret, unde Jeremias jam olim illos ”è
increpat, qui ſalutem ſuam hujus urbis munimentis commit- verbe
& san, tebant. Conf. Deut. 28: 52. Eſ. 48: 2. Deinde Templum ca- iuur
&uari- ſtelli inſtar erat munitiſſimum, & præterea Judæi ſe in o (cunt
um, maximè tutos exiſtimabant, quia putabant, Deum non eſſe en⸗
permiſſurum, ut ædes in ipſius cultum inſtructa injuriam pa- DWMD
teretur: unde Jer. 7: 4. iterum iterumque clamabant & in b
geminabant m os'n Templum Domini hbic eſt. Verùm quĩia ellu
Dei præſidio deſtituebantur, Jeremias hanc fiduciam vanam cory.
& temerariam eſſe oſtendit. Pari modo Gabriel hoc loco err
ait „

tl. ½Cap. V. DELINEATIO V. 26. 1890
n ait, perditum iri utrumque illud refugium, Vrbem & Tem-
boo. Plum,, & meritô, quia Eum negligebant, qui Matth. 12: 6.
llti. de ſe ipſo verè dicere potuit, r rS ie“ εααν1 οα qubd
ſnmn praſto aaſit, gqui Templo major ſt. N omine autem Orbis &
en Templi univerſa terra & Reſpublica Judaica venit, cujus prin-
tem. cipalis pars erat Hieroſolyma & in eà Templum. Sic quo-
tre. que alibi ſimplici nomine Babylonis univerſum Imperium
4. Chaldæorum intelligitur. òèấ—è́e
een 183. Vox autem npe &mrun non levem habet emphaſin, Perdet
t, & ſtylo Scripturæ ſignificat prorſus perdere internecione dele-
ella, H re.. Ita Gen. 6: 12. Omnis aro RPren berditè voτ uperat oredS
Ntet⸗ ſuos. Pariter vocabulum hoc de hominibus uſurpatum ple-
tan. nam vitæ deſtructionem ſignificat, unde men on Angelus
bors morti à Deo emiſſus vocatur mnvupr on Angelus perditor Ex.
eln⸗ 12. 2. Sam. 24: 16. 1. Chron. 21: 12. Si vero uſurpetur
de urbibus vel regione hominibus habitatâ, plenariam agro-
gr rum, ædificiorum & omnium viventium deſtructionem in-
4 fert: quo ſenſu hæc vox adhibetur in diluvio Gen. 6: 13. e-
e⸗ Verſione Sodomæ Gen. 13: 10. de deſolatione Judææ per
tucget 5 8
n. Nebucadnezarem Jer. 36: 29. Tale itaque fatum iis denuò

imminere ait Angelus: in quo tamen clarifſimum divinæ in-

Tem⸗
onein
eitn
wuni⸗

dulgentiæ indicium deprchenditur, qui Judæos immorigeros
non n'nzn internecione delevit priùs, quàm Meſſiam occidentes
rnen perdité ipſi ſe corruperant. Conf. Gen. 6: 12. 13. At-
que hic verum deprehenditur illud antiquum: Deus non mu-
tat Gentem, niſi ſeipſam prius immutaverit.
184. Inſtrumentum hujus deſolationis eſt san a dy quæ
verba, utut planiſſima, magnopere tamen variantibus vexan-an
tur interpretationibus, quæ tamen non tam rem ipſam reſpi- an
ciunt, quàm verborum conſtructionem. Græcus loco vayie
legens y tranſtulit: rv τα71ν 1 &ραοdααι sρρα υe 'rαHudlica-
TysRé*αν ,ονμρανιv,, Et Urbem & Sanbtnarium perdet cum!onet.
uce venturo z ſive o denotet inſtrumentum, ut vult Ca-
Pellus, ſeu cauſam ſociam. Vulgatus utrumque =Sy & Sy
conjungens vertit: Populus cum duce venturo. Sed quia hæ
verſiones Textui authentico non reſpondent, eas inſuper ha-

P1

lias.

190 ExCIDII JuoAICI Sect. I.

bemus. Porrò ſunt, qui putant "aa dy per Appoſitionem
dici, & populum principem vertunt, ut ſuprà §. 15. R. Sa-
muelem Valerio facere vidimus, cui populus hic vocatur dy
d a Populus princeps & prapotens. Verùm cùm talis appoſßtio du-
rior & Hebræis minus uſitata ſit, ſatius erit vertere populum prin-
cipis, quàm populum principem. Præterea dubitant quidam, quor-
ſum vox aan referenda ſit? utrum ad popalum, an ad Principem?
& quidam cum B. Luthero vertere malunt Popalum Principis
venturum: eaque interpretatio præcipuè commendatur à Clar.
Gejero, utpote qui voce Nagia hôc loco nullum alium, quàm

6 Me/. Meſſiam, ſignificari putat, cui Y. 25. hoc nomen datum erat.

Ideòque populum Meſſiæ ait appellari Romanos, quia Meſſias
iis utebatur, tanquam inſtrumentis, ad deſtruendam Rempu-
blicam Judaicam, & ad vindicandam injuriam ſibi illatam.
Ita Deus Gentes in hæreditatem ſuam dicitur immittere, &
Nebucadnezarem vocat ſervum ſuum, quia decreta Dei in Ju-
dæos & vicinas Gentes exſequebatur Jer. 27: 6. quorſum et-
iam allegari poteſt Act. 6: 14. ubi Meſſias Nagid Zeſus ipſe
Nazarenus Santtnarium deſtruttum ire dicitur. Conf. Col. 2:
15. ubi Chriſtus de principatibus & poteſtatibus, ſeu ut qui-
dem volunt, de Rectoribus Judaici populi triumphum egis-
ſe dicitur, id quod eo tempore impletum eſt, quo Titus Ju-
dæâ devictäà Romæ triumphavit. Conf. §. 178. Etſi veròô ci-

tata loca huic ſententiæ ſpeciem aliquam concilient, populum

tamen peregrinum, idololatram hoſtemque Eccleſiæ, popu-
lum Dei & imprimis populum Meſſiæ principis vocari, id qui-
dem duriſſimum eſt, & quantum novi, ſimile exemplum non
habet. Hoc veroô certum eſt, Gentes Idololatras à ſuis Ido-
lis appellari, quemadmodum Moab vocatur populus Chamoß
Num. 21: 29. Jer. 48: 7. 46. Nec licet hôc loco ca tem-
pora reſpicere, quibus Romanum imperium fidem Chriſtia-
nam ſuſcepit, acſi ob hanc rationem populus Meſſiæ per pro-
lepſin vocetur. Eò enim licentiæ nemo hactenus proceſſit,
quantum ſcio, ut verba Texts acciperet, acſi ſcriptum es-
ſet an hy nri by popalus, qui futurus eſt pepulas Principis
Meſſiæ. Deinde ſimplicitas Orationis, quam ubique ſecta-
mur,

ne
mnæs
nov
ſum
ing
koren
V. eß
gui 4
Tiro
lum
dſten
von⸗
nate
Kti
Un
ſend

Fum

et⸗
N
12.

gi.
gis⸗
Ju⸗
dcl.
Num
opl⸗
qui⸗
pon
lGo⸗
lemn.
ſtia⸗
10⸗
1
nes
“
llr⸗
mr;

Cap. V. DELINEATIO V. 26. 191
mur, Prædicatum ad proximè præcedens Subjectum referre
jubet, unde optimum factu judicamus vertere: Populus prin-
cipis venturi z ut fecerunt Vulgatus & Aquila, qui vertit:

AXæ „ννανaρνe.⅝ u νονεν, atque ſic voce Nagid höôc loco non

Chriſtus innuitur, ſed alius quiſpiam, qui ideò Ran ras prin-
ceps veniens ſeu advena vocatur, & eo nomine "a mub Meſ-
ſiæ Principi opponitur. Hr
185. In co jam omnes conveniunt, nomine y populi exer- Sy
citum ſeu copias militares intelligi, quemadmodum Pfſ. 3: 7. Exerei-
dy maad myriades populi ſunt myriades militum. Sic alibi. Hic ?us Ro-
verò Marshamus putat, innui exercitum Syro Macedonicum,dPugl
qui duce Ant. Epiphane Judæam invaſit. Sed univerſa ejus
ſtructura ſuprà everſa fuit, quare cum reliquis Chriſtianis &
Judæis hæc de exercitu Komano dicta eſſe contendimus.
186. Hic exercitus ducebatur à "an Dace vel Principe, quo "an
nomine fruſtra quidam intelligunt Heredem, qui Romano- Impera-
rum ope regnum Judaicum occupavit: eumque ideò advenam a.
vocari volunt, quia de ſtirpe Aſſamonæorum non fuit, imò .
ne quidem natione Judæus, cùm fuerit proſelytus ex Idu-
mæis. Sed Herodes Rempublicam non deſtruxit, verùm ei
novum potiùs ſplendorem attulit, neque poſt Meſſiam exci-
ſum, ſed ante ejus nativitatem regnum invaſit. Reliquum
itaque eſt, ut hôc nomine venire dicamus Romanum Impera-
torem, & quidem primò Neronem, qui per Ducem exercits
Veſpaſianum Judæam oppugnavit, ac deinde Veſpaſianum,
qui duce Tito Hieroſolymam expugnavit, & poſt obitum

Tuto ipſi imperium reliquit. Huc optimè quadrat vocabu-
lum Nagid, utpote quo Regem ſignificari poſſe ſupra §. 136.

oſtendimus. Imò ne quidem opus eſt, ut hanc vocem ex-
ponamus KRegem, cùm Cæſares Romaninon KReges, ſed Im-
peratores & Diétatores fuerint appellati, qui honoris & mune-
ris titulus cum voce Nagid miré convenit. Etſi negare no-
lim, Romanos Imperatores Judæis in Thalmude & ubique
ferè, nec non in Canone, 'obn Beoiαρν, KReges vocari, & 8y-

rum hanc vocem tranſtuliſſe — Regem, uti verſu

1792 ExCIDII UDAICI Sect. I.

præced. jam fecerat. Exinde autem, quia deſtructio Urbis

non Duci, ſed populo Ducis tribuitur, Joſephus Jachiades ob-

ſervationem effingit magis curioſam, quàm neceſſariam, in-

„81

Adve-⸗
na.

y
7AS.

quiens ς 92 2 — &h en e eeen eeeenn ien
Synn en d deen den ee eeen ane l' Empereur vertit:
Ecce autem perditionem iſtam attribuit populo, non verb Tito,
quia quemadmodum ſeripſit Zoſephus, ipſe miſertus fuit civitatis
& populi, Idem obſervat Abarbanel. .
187. Denique princeps hic vocatur san veniens ſeu ventu-
rus, non autem Occidentalis, ut quidam volunt, acſi ſcriptum
eſiet vpym Nnp Nzn veniens ab occaſu Solis. Etſi enim certum
eſt, Romanos eſſe & vocari Occidentales, tamen vox - Ve-
nire nihil tale ſignificat in tali coniſtructione, ſi alii nomini
præter Solem addatur. Conf. §. 114. Cœterùm hæc vox du-
plicem admittit ſignificationem, & quidem (&.) Innuit Du-
cem Advenam, & peregrinum, qui ex aliis orbis regionibus ex-
cercitum in Judæam duéturus erat, atque hôc nomine oppo-
nitur Duci Meſſiæ, qui ex Judæis in Judæàâ natus, ac proinde
civis erat, non peregrinus Matth. 17: 25. (.) Deinde mn
Hebraicum non ſolum venire ſed faturum eſſe ſignificat, &
quidem non tantùm de tempore uſurpatum, v. g. Nan doy
ſèculum futurum b'a b'b' dies veniunt, ναετα ρ Venit hora
Jer. 31: 31. Joh. 5: 25. ſed eundem ſenſum ſervat etiam a-
liis rebus applicatum. Ita I. Joh. 2: 18. dicitur νττοεαα½αρ
,†αο AntiChriſtus venit, i. e. futurus eſt. Ita imperium ali-
quod veniens ſeu futurum vocatur Pſ. 102: 19. rN ata&
poſterior ſeu poſterorum *ιtas, & &an dy popalus adhuc cre-
anadus. Ita Germanica lingua ejuſque dialecti ea dicunt Kom⸗
men/ venire, quæ futura ſunt, & poſteros vocant die Nach Kom⸗
men venientes. Utram verò horum explicationum eligere ve-
lis, an priorem? An verò poſteriorem an utramque? id
mihi quidem perinde eſt. Hoc ſcimus, Imperatores Roma-
nos reſpectu Judæorum, fuiſſe peregrinos & advenas. Sci-
mus quoque Rempublicam Romanam ætate Danielis vix

quicquam valuiſſe, ut meritò vocari potuerit dy &o non popu-

Iurs, uti Babylomi appellantur, cum vires eorum adhuc tenues
1 . erant

Ca
eran
Ino
Pit,
8
1
bus
tuͤr
erbi
linde
Mür
extr
elt.
.
liid
Vebi⸗
Awd
nemn
Vidin
71
ir on,
herde
non e
indi
ſec /
Vrle
V

lrun

dcio
ſe, c
Uerli
ihum
Mo d
dart
ea

Cap. V. DELINMATIO . 26. 193

erant Efſ. 23: 13. Imò Roma Imperatores, ſtrictè ſic dictos,

b. anno demum 45. ante æram Chriſti vulgarem agnoſcere cœ-⸗
In. pit, ut ita Romanus Imperator meritò ab Angelo vocetur
nD &a "an Princeps diu poſt tempora Danielis futurus.
it:. 188. Sequrtur qova Et finis ejus erit in inundatione, qui-
1,;, bus verbis Adjunctum Aliquon „Modus atque Gradus innui- Finie
Ati⸗· tur deſolationis & excidii. LXX. loco nominis pp legentes ,9.
M verbum “ vel s6 vertunt: anεονονανα &ν αρπαππρυ ex.- „.
tg. eindentur in diluvie. Sed ut Textum Hebræum preſsè ſequa-
tu. mur, ille mentionem facit Finis, quo in gencre rei cujuſvis
tmn extremum indicatur, quo deſinit eſſe, vel talis eſſe, qualis
Ve. eſt. Ita in Sacris ſæpiſſimè vitæ humanæ cxitus abſolutè ejus
mim IP Pinis vocatur. Ex iis autem, quæ præceſſerunt, liquet,
du. quid finis ſibi velit höc loco? Scilicet cùm de deſtructione
De. Drbis & Templi ac proinde Reipublicæ agatur, Finis nihil
A. aliud ſignificat, niſi Vltimum ejus, ſeu ipſiſſimam exſtirpatio-
o. nem & excidium, per quod eſſe deſinit; prout illud vocari
nde vidimus §. 181. Eo ſenſu de Babele dicitur Jer. 51: 13. a
du Pp venit Finis tuny. Ita Deus ait Gen. 6: 13. a 99 p Fi-
& nis omnis carnis mihi obverſatur: ſequitur pr'nyp 'nn Ecce ege
* perdo eos and cum terrd. Hinc facilè colligitur vp ſinem ejus
Nota non eſſe Finem Titi vel Romani imperii per Meſſiam deſtruen-
a. di, ut vult Jarchi, de quo in proximé ſequentibus; neque

indicari Finem ipfus belli, quem Angelus poſtea conſiderat;

i,. ſed ſnem ejus, quod deſtruendaum erat. Id verò duplex eſft.
att Vrbe & Templum, Ubi notari meretur, y fœmininum eſſe „Imbria
cre vß veròè maſculinum, unde colligitur, quorſum Propriè af-Tem, 1
Kon⸗ Frum maſcnlinum vocis †p referendum ſit, ſe. ad Templam. .
gorn⸗ Scio forè „ qui dicant, hanc obſervationem planè nullam es-
e ſe⸗ ſe, cùm Hebræis uſitatiſſimum ſit, aliquot Subſtantivis di-
) i3d verſi Generis concurrentibus ſubjicere Pronomen Demonſtra-
R tivum vel Poſſeſſivum maſculinum. Sed ſi conſideres (1.)

non dici dup finis eorum, Urbis ſcilicet & Templi, ſed in
Singulari wp ſinis ejus 3 (2.) fœminino ay arbi in ſequentibus
„ dari Adjectivum ſeu Participium foœmininum nxon, quod ſa-
neè ad aliud præcedens vocabulum referri nequit; facilè con-
etant. Bb ce⸗

194 EXxCGIDII JUDAICI Sect. I.
ccdes, huic murtationt Generum mhil ſubeſſe poſſe aliud,
quàm quòd utrumque ad præcedens Subſtantiyum ſui Generis
pertincat. Proinde, ctiamſi Vrbs non excludatur, primò ta-
men & propriè Finis Templi dicitur eſſe in inundatione.
189. Extrema hæc deſtructio dicitur eſſe ua in inunda-
Inunda, tione ſeu diluvio, Metaphorâ deſumtâ ab impetu aquæ copio-
cionzuid? ſe irruentis, quo ſenſu hoc vocabulum adhibetur Ez. 16: 9.
Pavabo te aquà Pn vNe & elaam ſanguinem tunm, Metapho-
râ repetità a maétatis animalibus, quorum ſanguis & ſordes
impetu aquæ plenis amphoris affuſæ eluuntur. Conf. Lev.
15: 11. 12. Ita hominum laniena, & ex eàâ copioſè ſparſus
cruor, Floro vocatur inundatio ſanguinis. Præcipuè verò hæc
vox deſignat inundationem inſurgentibus Auviis, mari, vel
copioſis imbribus factam Ez. 13: 13. quæ agros & ædificia
omniaque obvia evertit, ac nullis aggeribus nullaque mole
oppoſità cohiberi poteſt unde tale diluvium in Geneſi vo-
chtur b'o nb & abſolutè und quæ vox, à a1 derivata, ra-
dicali ſenſu impetum ſignificat. Hinc factum, ut non ſo-
lam Hebræis, ſed etiam Latimis hæc phraſis Metaphoricè
ſumta deſignet impetum, curſum & progreſſum rerum, qui-
ſiſti & cohiberi nequit. Ita Prov. 27: 4. P. Pev Latinis ef-
frenem effuſamquè tram ſignificat, nec non Rabbini hominem
perditæ libidinis vocant mym mNN i wu effuſum in libidis
em & ſoortationemz. .
190. Quid verò propriè hêc loco inundationis nomine in-
telligatur, patet ex proximè ſequentibus, quibus non obſcu-=

rè innuitur, denotari bellum & exinde ortas deſolationes.
Si itaque hæc phraſis adhibeatur ad deſeribendam Gentis ali-
cujus deſtructionem bello factam, duo ſignificat, & quidem
cepio- (1.) Copioſum exercitum, qui univerſam regionem aliquam

ſus e Met
ereitus. militibus repler. Hæ Meta

hora nonſolum Sacris Scripto-

ribus uſitata eſt ut patet ex Jer. 46: 7 8. ubi copiæ Regis
Agypti Cum inſurgente gumine comparantur. Sie Eſ. 8: 7:
8. Exercitus Aſyriacus vocatur d-arn trmr NiN Asa la-
vii violenta & oopioßa, aggeres rumpens & inundans, ad col-
m uſque immergens, & univerſam. terræ latitudicem im⸗
plens.

des

Cap. V. DELINEHATIO V. 26. 195

plens. Conf. Dan. 11: 10. 22: 40. Sed cadem etiam Me-
taphora uſu recepta eſt profanis auétoribus, puta Homero,
& ex eo Virgilio Eneid. l. 2. ut obſervat Sanctius. (11 ) Hãac PDeſala-
Phraſi innuitur omnimoda locorum deſolatio, hoſtili invaſio-iore-
ne inducta, quàâ non agri ſolùm & oppida, ſed incolæ ſimul"um.
delentur, ſicut mari vel fluminibus inſurgentibus obvia o-
mnia ſuſſocantur & ſolo æ qquantur, imo interdum ædificia fir-
miſſima funditus eluuntur & quaſi effodiuntur. Conf. Dan.
11: 26. Hinc Jachiades ait ed ed en eenn nneen ⸗
Prit incondita deſolatio, inſtar copioſæ inundationis. Ne autem
fuſè repetamus, quæ Joſephus de excidio Judaico narrat,
ſuffieit monuiſſeé, Romanos ingentem exercitum duxiſſe ad-
versùs Hieroſolymam, camque & quidem præcipuè Tem-
plum (quod præprimis hie reſpici oſtendimus) ſolo *ιαgquas-
fe, & ut Servator ait, non feciſſe feliquum M9e é M-
Sov Lapidem ſzper lapide Matth. 24: z. ſed inundationis inſtar
illud ad fundamenta uſque deſtruxiſſe & quaſi eluiſſe. Un-
de ca, quæ Jer. 47: 2. de Chaldæis dicuntur „ hic ad Ro-
manos applicari poſſunt: Aqnæ exſurgunt a Septentrione & col-
ligantur in rapidum torrentem, atqus iknndabint terram & pleni-
tndinem ejus, urbene & huabitantes eam. Conf. Am. 9: 5. 6. Diluvi-
Probabile autem eſt, hanc phraſin imprimis deſumtam eſſe ex ene.
EHiſtoriâ diluvii Nochici, utpote in quâ non ſolùm mentio
fit qov ſeii o'b αττατHι .σνυd / kilnvii, ut vertunt LXX. Inter-
Pretes, ſed etiam pp finis & nrrun perditionis, quibus vocabu-
lis Textus deſtructionem Hieroſolymæ,; præeipuè Templi,
deferibit. Conf. Gen. 6: 12. 13. &c. Quia verò hæc Me-
taphora Germanis mimis uſitata eſt, optime Lutherus noſter
addidit particulam ſimilitudinis & eovn Vertit: Wie durch eine
Flut / quaß; per inundationen, quæ Verſio cùm ſuprà adduct4

Jachiadis Paraphraſi congruit. -ð
19 1. Additur Terminns Exeidii, quando dicitur Pp v Termi-
PDDe DNr rdd , ſque ad finem belli decreta eſt deſola- vur ex-
tionibus. Etſi autem hæc verba plana eſſe omnique difficul-d.
tate carere videantur, nihilominus tamen ea vexat diſlenſus
interpretum. Quare erroris evitandi Geuis ſenſus verberam 1
2 lte⸗

wve,

n.

196 ExCIDII IUDAICI Sect. I.
literalis ex Grammaticàâ & Criticà primò omnium erit eruen-
dus. In hunc finem obſervo, vocem unw & more nunquam
in Sacris ipſum actum excidii & deſolationis ſignificare, ſeu
vaſtationem, quæ eſt in ſieri, verùm ſemper uſurpari de deſo-
latione jam peractà, atque ſignificare ejus effectum, nempe
perſonam, rem vel locum perditum & deſolatumin, & quidem
cnitus ac funditus deſtruétum & everſum, vid. Eſ. 49: 8.
61: 4. Ez. 36: 4. Dan. 9: 18. Unde facilè patet, quid ſi-
bi velit plurale nmone vaſtitates? ſc. aoben dopv vaſtitatem &
vaſtitatem, i. e. ſtrata paſſim rudera locorum everſorum, ut
dicitur Ez. 35: 7. Deinde vocabulnm nunn- ſignificat deciſum
ſeu decretum 1. Reg. 20: 40. Job. 14: 5. & alibi. Et qui-
dem hæc vox non eſt referenda ad ſequentem obe quia hæc
Pluralis numeri, illa verò Singularis eſt. Equidem fateor,

illud non pugnare cum ratiomibus Grammaticis, & quemad-

modum in præcedentibus Verbum Singulare Maſculinum m

reſpondet Subſtantivo Plurali Maſculino 'yav ſic etiam hôc
loco Plurali Fœminino monv Participium Singulare Fœmini-
num pnzam poſſe reſpondere. Attamen talem Enallagen abs-
que neceſſitate in Textum nolim intrudere, & Participium
hoc ad præcedentium Subſtantivorum Fœmininorum aliquod
referre malo. Subſtantivum illud non ita commodè eſſe pot-
eſt orbnd Bellum, acſi ſenſus eſſet: Et aſque ad finem belli
deciſi erunt vaſtationis. Id obſervans Græcus, equidem vo-
cabulum nxirn ad præcedens Bellum refert, attamen aliud ad-
dit verbum, ex alia ejuſdem vocabuli ſignificatione ortum,
ue præcedentia, Vrbem ſeil. & Templam, cum deſolationi-
us conjungit, dum vertit : Heg r6Xνι JTπαανσστ1παεν
rake εσaναοαοτι.,b4ſque ad finem beli conciſi. Urbem & Tem-
plum ordinabit ſeu deſtinabit deſolutienibus, Quo ipſo oſten-
dit, ſe priorem verbi pvara conſtructionem fecurè non poſſe

ſequi, ac proinde alteram addit, ut. ſi fortè in alterutrà pec-

caverit, altera tamen ſervari queat. Idem eum ſuprà feciſſe

72 f⸗ .—/d„dꝛ . .* .
Hirtſo ex §. 103. & 108. colligi poteſt. Subſtantivum itaque, ad
deciſs quod vocabulum nuon réferendum eſt, optimè ex præceden-
deſolati tibus repetitur, & conſtituitur y VUrbs, ad quod fœmininum

enibut. DY.

Ca
Nr
nunm
Vrbi⸗
mma t
ad 7
inro⸗
lenut
pol
Calte⸗
un
t 4
.
ut e⸗
Innn
Cumn
gwe
align
Erlta
loſol
Iis re
19.
ben,
1
ad
æßs
o
Der
nd,
illud
quæ
ſt.
Verto
NY.
S
1

9

I.

leh⸗
lam
ſeu
elo⸗
nde
denm
. 8.
ſi⸗
, u
iſun
qui⸗
hæc
or,
mad⸗
n
n hoc
emini⸗
n Ws⸗
igiumn
Iqod
pol⸗
lel
m Vo⸗
d Ad⸗
;,
criuni⸗
Utbts
Ten⸗
oten.
8 e
lec⸗
ſecil:
ue;
Aeceh⸗
imn

Cap. V. DELINEATIO V. 26. 197
num primò & propriè pertinet, quemadmodum " maſeuli-
num ex up ad Templum retulimus. Ita tamen, ut nomine
Vrbis ſtylo Scripturæ ſimul veniat Judæa, cujus Hieroſoly-
ma erat metropolis: quemadmodum in præcedentibus ſinis,
ad Templum præcipuè relatus, ſimul urbis & regionis finem
involvit, quippe Templum totius Judææ ſanctiſſima & excel-
lentiſſima pars erat, nec deſtrui poterat, niſi expugnatà Me-
tropoli, quæ ipſa ante occupatam regionemn & circumjacentia
caſtella vim commodè pati non poterat. Hieroſolyma itaque
unàâ cum univerſâ Judæàâ dicitur monz nxrn i. e. moned decre-
ta deſolationibus, ſeu ut deſolata ſit afque ad finem belli Ex.
35˖: 7. Ita rem exponit RS], inquiens mobe pzynn n en
ut ex §. ſeq. 193. patebit. Vocabula enim, quæ decretum
innuunt, non ſolùm cum eco, quod decernitur, ſed etiam
cum eo, cui aliquid decernitur, conſtruuntur. Ita utrum-
que dico: Mortem alicui decernere, & Decernere ſeu deſtinare
aliquem morti. Dum autem Vrbs in ſpecie deſolationibus de-
creta dicitur, innuitur, triſtes belli effectûs præcipuè in Hie-
roſolymàâà obſervatum iri, & deſolationem ad eam præ cœte-
ris referri, id quod obſervat Jarchius & obſervatur Dan. 9:
18. Py NDDE & vide deſolationes noſtras, & quidem Ur-
bem, quæ aà nomine tuo denominatur.

192. Dicitur autem deciſa deſolationibus oron pp d uſque Wige

ad finem belli, ſcil. illius, quod ab exercitu Ducis venturi Ju- a⸗

dæis illatum eſt. Vulgatus particulam ay perperam vertit bel.

Poſt finem belli, & fruſtra excuſatur à Sanctio, idque per du-
plicem hypotheſin, eamque duriſſimam. Supponit enim pri-

mò, Vulgatum interpretem loco y legiſſe ny deinde héc loco y an-

illud m poſſe ſignificare poſtea, uti exponi poteſt Jon. 3: 4.
quæ ſanê conciliatio, ne dicam abſurda, minimùm duriſſima
eſt. Hebræum itaque Textum preſsè ſequutus hæc verba
verto: Et uſque ad finem belli Urbs deſtinata eſt deſolationibus;
vel Decretum eſt de Urbe, at deſolata ſt, ſeu varia loca deſo-
lata videat, aſque ad finem belli.
193. Jam de horum verborum implemento diſquirendum
eſt, & monſtrandum, de cujuſnam belli fine Angelus loqua-
Bb 7 tur

Bellum,
non Gogi

Sigi.

daicum.

198 ExcIDII JUDATCI Sect. I.
tur? RS] vVerba proximè præcedentia Et fnis ejus erit in in-
undatione explicaverat de fine imperii Romani, vel potius

imperii Gentium ex Romano imperio ortarum, quod Judæi

à Meſſiâ ſuo deſtruendum eſſe volunt. Idem ad hæc verba
notat —ovv zn n n nenen en Et aſque ad Fi-
nem belli Gogi & Magogi Vrbe deſtinata eſt deſolationibus,
h. e. tamdiu deſtructa mancbit Hieroſolyma, uſque dum
Mefſias, devictis bello omnibus Gentibus, Judæos in Patriam
reducet, coſque vindicabit ab iis, qut Vrbem & Templum de-
ſtruxerant, quod in præcedd. Romanis tribuitur. Hæc uti-
que in auram dicta non funt, ſiquidem ex Chriſtianis Theo-
logis non pauci pro certo ſtatuunt fore, ut Judæi ultimis
temporibus ad Chriſtum converſi in Canaanem redeant, ibi-
que Hieroſolymam & Templum denuo exſtruant. Etfi cnim
Hieroſolyma aliquoties æternæ ſolitudini deſtinata dicatur,
tamen legimus Eſ. 61: 4. 5o ian aternas vaſtitates, ipby
rmα priſeas ſolitudines, mied loca multis ante ſeculis
deſolata, aliquando eſſe inſtauranda. Accedit, quod dmdnu
non actum deſtruttionis verum res & Loca jam deſoläta ſignifi-
cet, unde concludi poſſet, h. I. verba fieri de fine belli ali-
cujus, quo urbs everſa non eſt, ſed quo durante deſolata &
ruderibus immerſa jacebit, ſub finem ejus reſtituenda: quo
nomine vix aliud bellum venire poteſt, quàm ultimum illud,
in quo Regnum AntiChriſti exſtirpabitur: mifi fortè bellum
Hadriani h. I. in ccnſum vocari poſſe velis. Hæc ſanè hone-
ſta oratio eſt, nec infſuper habenda. Attamen hòôc loco non
diſquiremes, an dicta Scripturæ, quæ de reſtauratione ſoli-
tudinum agunt, intendant inſtaurationem Hieroſolymæ &
Templi terreſtris vix aliquando futuram? an potius reſtitu-
tionem collapſæ Eccleſiæ indigitent? hoc tantùm monemus,

Textum modèò expoſitæ ſententiæ nil quicquam favere. Præ-

terquam cnim, quòd Hierofolyma in hunc ufque diem in-
ſtaurata mancat, etiamſi priſcum fſplendorem amiferit & à
Mahomedanis habitetur; ex præcedentibus patet, nullum a-
liud bellam indicari, quàm illud, quo Urbs & Templum
everſa fuerunt, quod vulgò cum Joſepho udaicum Vocaims:

Judæ

Cap
R in
nus c
lge
6) I
bi &
deſol
grule
Gruta
o
HMdunm
tum

quen

perp

Mn
Ia ci

GCalil

inde
Plum
Titus
egit.
Upote

()

Kenlin

blica

Cap. V. DELINEATIO y. 26. 199

& in quo partes habet Daux venturus, ſeu Imperator Roma-
nus cum exercitu.
194. Hôc poſito, hæc verba duplici modo exponi poſſunt: Duphkæ
(.) Durante bello cum Romanis, uſque ad ejus finem, Ur- eréo⸗
bi & cum eâ integræ Judææ decretum eſt, ut varias videat Penſun
deſolationes. Quippe Reſpublica Judaica non uno ictu, ſed
gradatim deleta eſt, dum Caſtella Galilæz munitiſſima primo
diruta funt, antequam ipſa Hieroſolyma oppugnaretur. Ipſa
quoque Hieroſolyma, antequam eam adorirentur Romani, ab
Idumæis & Zelotis ſicaris ingentem ſtragem patiebatur, ut
tum jam meritò vocari potuerit aopw civibus orba & deſolata,
quem vocabuli ſenſum, vid. Eſ. 49: 19. 54: I. Poſtea Urbs
per partes expugnata & deleta eſt, dum inferiorem arbem Tem-
plum & Antenia arx, eaque ſuperior arbs ſequebatur. Atque
ita cives Hieroſolymitani in Galilæàâ, deinde incolæ Zionis in
Galilæâ, inferiore urbe & Templo, denique fub finem belli
Judæi fuperſtites per totam Judæam videbant mone varia hinc
inde ſparſa rudera & deſolationes. Porrò quia hoc bello Tem-
plum delendum erat, finis belli incidit in illud tempus, quo
Titus ab expugnatione reverſus Romæ de Judæà triumphum-
egit. Ita ut hoc loco belli Hadriani vix ulla habeatur ratio,
utpote ſub cujus initium templum jam diu erat deſtructum.
(a). Clariſſimus Geierus obſervat, verbis illis hunc ſubeſſe
ſenſum: Bellum non ceſſaturum priùs, quàm tota Reſpu-
blica ſit everſa, quaſi per uſitatam Converſionem loco verbo- Con-
rum Uſque ad ſinem belli durabunt deſolationes, dicatur: Vſque verßo
ad finem deſolatioenum, vel uſque quò univerſalis Judææ deſo-
latio completa fuerit, durabit bellum. Talem converſionem
Adverbia temporis ſubinde admittunt, ut liquet ex Gen. 49:
10. MWon recedet ſeeptrum à uda, uſque quò veniat Schilo, quæ
verba ſi convertas, docebunt, Meſſiam non ventarum, uſque
2 5 ſoeptrum a Znda receſſerit. Utraque ſententia vera eſt &
procul dubio à Jacobo Patriarchà intenditur. Eodem modo
Latinis uſurpatur adverbium temporis Caum, Ex. gr. quando-
GCurtius 1. 8. C. 13. 14. ait: jam agmen ducebat, Cum nuncia-
tur: Trajicere amnem parabat, Cum procella imbrem effadit 3
P hic.

200 ExcIoII JIVDAICI &c. Secct. I.
hic verborum per GConverſionem ſenſus eſt: Nunciatur, Cum 6
agmen ducebat: Caum amnem trajicere parabat, procella imbrem
efudit. Similia exempla millena in Claſſicis Auctoribus repe-
riuntur. Præcipuè autem héc loco uſum habet Converſio,
quia angelus ipfe eà utitur in fine hujus oraculi, inquiens:
Et uſque ad determinatam perditionem impetus belli ſe effundet

in deſolatum, quæ verba §. 216. ctſ conſiderabimus. Hac

itaque Converſio docet, fnem belli àtque complementum deſo-

lationum in unum idemque tempus ineidere; cùm eorum u-
trumque alterius terminum ſecum ferat. èè

SE C T 1 0 II.

De iis, quæ Y. 27. de Excidio narrantur, & quidem in
Pecie de 'r ov 8132 ſeu Alà Abominationum.

rerſay. 195. — andem ad ea pervenimus, quæ de excidio Rei-

I publicæ Judaicæ, ſpacium LXX. Hebdomadum

conſequente, F. 27. dicuntur. Et ſicut Archangelus Y. præ-

ced. oſtenderat, Excidii Meſſiæ conſequens eſſe Judæorum

excidium, ſic Y. 27. ubi abrogationem cultú⅛s Levitici me-

moraverat, per mortem ſeu excidium Meſſiæ factam, in nar-
ratione excidii Judaici pergit, & duo addit, quorum prius
reſpondet prioribus Y. 26. verbis de exereitu Ducis venturi:

poſterius reſpicit verba ejus poſteriora de diluvio bellico, & de-
