Quain imò, ſi ita argumentari licet, LXX. Hebdomades 10.
Iubilæa complectuntur, quemadmodum 70. anni exilii 10.
Exem- abſolvebantur Schemittis, ſeu annorum Sabbatiimis. Si ve-
pla Hy- rò quis ſimilia exempla cx Sacris dari poſtuler, fateor pauca
bo clen eſſe, quæ in hanc rem adduci poſſunt, quia hic ſtylus, an-
man,ia., nos hebdomadibus includendi, S. Codici frequens non eſt.
Attamen ſunt aliqua, ex. gr. Feſtum Pentecoſtes Ex. 34: 22.
Deut. 16: 9. 10. & alibi vocatur mynvn im Feſtum Hebdoma-
dum, ctiamſi feſtum illud incidat in diem 50. ſeptem he-
bdomades ſequentem, ut diéctum eſt S5. 48. Præterea hic
repetimus locum Lev. 25. ſæpius adductum, ubi 49. annis
elapſis quinquageſimus addi præcipitur. Quodſi verò hocin
Daniele locum non haberet, quare Angelus hebdomades ex-
preſſis verbis memoravit? cum tamen annos 490. recenſere
potuiſſet ad hebdomades non exactos: id quod factum eſt
EZ. 4: 6. ubi annorum loco 390. dies numerantur quidem,
ſed Hebdomadibus non adſtringuntur. Sic Job. 42: 16. Deus
vitæ Jobi 140. annos, non autem 20. Hebdomades, addi-
diſſe dicitur, ut afflictionem unius hebdomados, ſeu 7. anno-
rum, quantam eam fuiſſe Rabbini tradunt, compenſaret.
Etſi autem hæc hiſtoria ante latam legem Lev. 25. geſta fuiſſe
videatur, librum tamen diu poſt ætatem Moſis compoſitum
eſſe, nullus dubito. Sed ne quis putet, me in duobus dictis
ultimo loco adductis nimiam fiduciam ponere, ea quæ ante-
cedunt, ad rem dicta ſufficient.
obje. 71. Sed omnium graviſſimum eſſe, & ſententiam noſtram
tει11. planè deſtruere videtur id, quod objicitur, Zudæos Ner
„M⸗=

Cap. II. OBIECTIONE S. 79
Templo ſecundo annorum jnhbilaorum obſervationem prorſus negle-
xiſe, quâ in re Doctos Viros ferè inter ſe convenire ſentio.
Et quidem inter illos facilé primus, Clar. Allixius, in lau-
datâà aliquoties Epiſtolà, ex iis, quæ de LXX. Hebdomadi-
bus diſſeruit, inſtar Poriſmatis elicit: Angelum hâc ipsâ tem-
poris deſcriptione videri innuere, quòd ſub æde ſecundàâ nul-
la Jubilæorum futura ſit obſervatio. Ut verò dictis momen-
tum addat, in medium profert locum Nehemiæ 10: 32.
72. Sed ad hanc difficultatem duplici modo reſponderi pot-
eſt, & quidem (1) Si anni Jubilæi inde ab exilio Babyloni- ge-
co omiſſi ſunt, hæc Iudæorum culpa fuit, non Dei, qui il- ponſior.
los obſervare præcepit. Proinde veriſimile eſt, Deum, ubi
phraſibus utitur deſumtis ex illis ritibus, quos ipſe præcepir,
verba ſua ad amuſſim ſuorum præceptorum intelligi velle,
non autem ex Iudæorum negligentià explicari. Exempla
adduci poſſunt plurima ex illis rebus, quarum defectus ſub
Templo ſecundo non prohibuit, quo minùs Prophetæ &
Euangeliſtæ loquendi modos & appellationes ex iis deſume-
rent, præcipuè ubi ipſis de Meſſià ſermo erat: quandoqui-
dem res illæ non conſiderabantur, quales erant, ſed partem
quales ſub Templo primo fuerant, partem quales etiamnum
eſſe debebant. Secus enim excellentium typorum quamplu-
rimos ad Meſſiam non licuiſſet applicare. Exemplum habe-
mus in ipſà voce men Meſſiæ, in Textu & alibi, quæ vox
Vnctum denotat & ad ſpem Iſraelis vulgari ſtylo referebatur,
etiamſi ipſa Vnctio temporibus ædis ſecundæ ob defectum ſa-
cri olei in uſu non erat, id quod ipſi Jjudæi fatentur. Pari-
ter Templum ſecundum arca federis carebat, nec tamen de-
ſtiterunt, Meſſiam nomine nn- IXεαρooo ſeu propitiatorii ap-
pellare. Vid. §. 108. Pariter Dan. 9: 21. tempus pomeri-
dianum vocatur ay nrin y tempus oblationis veſpertine, phraſi
deſumtàâ & conſervatàâ à cultu templi, etiamſi in exilio deſtru-
ο Templo veſpertina oblatio ceſſerat. Conf. Efr. 9: 4. 5.
Cùm itaque eæ res, quarum defectus ex Dei ipſius Provi-
dentià & judicio pendebat, nihilominus hiſce phraſibus occa-
an fäonem dederint, utique Judæorumincuria præceptum Dei⸗

80 OSIERCTION E S. Sect. IV.

S ſenſum verborum ipfſius ex illo præcepto deſumtorum,
Fedie immutare nequit. Accedit, quod ipſiſſimi anni Iubilæi illu-
&rifi ſtrem typam gerant libertatis & quictis à Chriſto parandæ,
utpote qui Ei. 61: I1. 2. Vnctas dicitur, aut Euangelium an-
nunciet humilibus, contritos corde curet, captivis proclamet liber-
tatem & vincétis ſolutionem carceris, ut proclamet annum com-
placentiæ Domini. Quibus verbis utique ad annum lubilæum
alluditur, utpote de quo Lev. 25: 10. præceptum eſt naop
ae 929 Ptsn r ut præconio libertas ommbus terræ inco-
lis edicatur, & ut unuſquiſque priſtinis fundis ſuis reſtitua-
tur, quorſum alluditur Eſ. 61: 3. 4. ſub emblemate plantatio-
nis & reſtaurationis. Conf. §. 55. Concludo igitur, in tam
illuſtri de Meſſià oraculo, quale hoc Danielis eſt, ſplendidum
illum typum, datâ tam opportunàâ occaſione, neutiquam præ-
teriri, etiamſi fortè Iudæi hujus ritûs obſervationem negle-
xerint. Imò veròô, ſi contrarium valeret, typus Iubilæorum
Prophetis nunquam in cenſum venire potuit, quia ei non ſub

templo tantùm ſecundo, ſed etiam ſtante templo primo ne-
glecti fuerunt, præſertim eo tempore, quo Reges impii

Rempublicam adminiſtrabant, ut haud obſcurè colligitur ex

Ier. 34: 8. & ſeq q.
Relpen 73. (11) Utrum Iubilæi fub Templo ſecundo celebrati,

ſoer. an verò neglecti fuerint, res confecta nondum eſt, & locus

1. 2 Neh. 10: 32. nequicquam huc adducitur. Ibi Nehemias
vindi- narrat, ſe cum ducibus populi variis de rebus, quas præſens
catur. exigebat neceſſitas, fedus pepigiſſe, & inter alia hujus fede-
deris verba hæc ſunt my'avn mmen dR u E dimittemus annum
ſeptimum, quod ellipticè dicitur pro Et dimittemus ſervos anno
ſeptimo. Eam enim hoc loco ſignificationem vocis vo eſſe,
patet ex 1I. Sam. 30: 16. ubi milues Amalekitæ n'vhen i. c. ex
ordinibus & à vexillis dimiſi dicuntur, ut ſe ex ſpoliis refice-
rent. Dicitur autem Et dimittemus annum ſeptimum, ſecundùm
phraſin, quàâ Iraelitæ dicuntur edere noon ne Paſcha, i. e.
edere agnum & ſacrificia Euchariſtica annuo Paſehatis tempore.
Addit Nehemias bo e*ν & omne genus debita ſc. dimitte-
mus. Exinde verò, quòd Nehemias reliquis omiſſis tantùm

Cap. II. ODBIECTIO NE s. 81
ea conſtituit, quæ præſens neceſſitas exigebat, inferri non
poteſt, poſtea perfectiorem cultûs & oblervationis divinarum
legum inſtaurationem non eſſe factam. Nehemias tantum
de Schemitis loquitur, Jubilæa reticet: Ergo poſtea nulla
fuerunt? Conſequutio hæc admodum fragilis eſt, ſi ex ſi-
lentio hiſtoriæ argumentari velis. Pari enim ratione conclu-
dere poſſem, ſub templo primo annos lIubilæos contra Dei
Præceptum fuiſſe neglectos. Quare? Quia Ieremias 1. c. 34:
13. 14. tantùm Schemitarum aliquam, nullam Iubilæorum
facit mentionem.

74. Præterea quæro, Ecquæ ratio fuit, obſervationem Uie⸗

Jubilæorum neghgendi? Dices fortè poſſeſſiones judæorum-
poſt reditum adeò fuiſte confuſas, ut agri ad priſtinos poſ-

læorum

ſeſſo res eorumque familias redire non potuerint, utpote quæ Tem ple

Partim perierant, partim in Judæam non redierant; indeque
concludes, nullum Jubilæorum fuiſſe uſum. Verùm hæc
gratis dicuntur, nam (1) Hic unicus non fuit uſus,
nam mancipia quoque manumitti debebant, ac proinde hu-
jus rei causà Jubilæa celebrari potuerunt. (2) Sub reditum
ex captivitate Babylonicâ tanta non fuit familiarum agrorum-
que confuſio, quin corum diſtinctio potuerit reſtitui. Si
enim conſulas Efr. 2: I. videbis, Judæos captivos rediiſſe
myyd v's unumquemque ad urbem ſuam, ac proinde eos non
om nes agros ſibi obvios promiſcuè coluiſſe, ſed patrias civi-
tates ſuaque rura repetüſſe. Idem patet ex Neh. 5: 1-12.
ubi unuſquiſque patrios fundos ab aliis pignore acceptos pro-
pris hæredibus reſtituere jubetur. Inde concludo, ſtante
Templo ſecundo eundem fuiſſe uſum Jubilæorum, qui ſtan-
te Templo primo fuit. Inficias tamen ire nolo, ultimis tempori-
bus magnam in hanc rem confuſionem fuiſſe introdu-

Kam. 7. zb:-
75. Hactenus probatum eſt, Jubilæos poſt exilium Ba- Tezol,
Vlonicum potuiſſe obſervari. Jam videbimus, an obſervati 2. cele-
Jaerint, nec ne? Si Judeos in conſilium adhibeas illi affir- raα.α.

. . . . . roba⸗
mant, fuiſſe obſervatos: & quidem Maimonides in Hilchos bis e

—

Sehemitta & jobel c. 10. inquit maa 92 e Ne e Zadei,.

32 O& IE C T I O NES8. SectIV.
rb-pu e r n re e Etiamß, ſub Templo ſecundo Zubi-
læaus non fuerit (i. c. ea non fuerint obſervata, quæ anno Ju-
bilæo debebant obſervari) tamen eum numerabant, ſeil. ut
conſecrarent Schemittas, i. e. ut à Jubilæo numerarent ſequen-
tes Schemittas eaſque ſanctificarent. Quemadmodum enim
anni agriculturæ mediantibus annis Sabbaticis ſanctificaban-
tur, ſic putabant, annos Sabbaticos per maximum illud Iu-
bilæi ſabbatum ſanctificari. Fuiſſe autem lubilæos diſtinctè
numeratos ab annis Sabbaticis, ex eo liquet, quia Maimoni-
des tempus ſecundi Templi opponit temporibus exilii, & ait
muen Ne e n ee eneen en ee NAN 9 9
d N9 n ede e e en nn eee den aen ſne ee ee
arra a re Verum omnes Geones dicunt, ſe habere traditio-
nem ex ore ad os propagatam, quod non numeraverint in illis 70.
annis, qui inter excidium Templi primi & ædificationem ſec andi
interceſſerunt, niſi tantum Schemittas abſque ubilæo. Sic 4 quo
tempore ſecundà vice deletum eſt & c. Vid. §. 49. His adde
memorabile dictum, quod ex Sabbath cap. ppp p⸗ legitur
in Een Ifrael =ow n D deen eede denn ' e n
: pDa 'en ene enn eee an Ob reatum fornicationis,
Idololatriæ & neglectus schemitarum atque Jubilaorum exilium in
mundum venit, atque civibus exulantibus alii veniunt & eo-
rum fundos inhabitant. Vides quanti momenti ſit neglectus
Iubilæorum. Inde itaque patet ex mente Iudæorum Iubi-

læos utique etiam ſub Templo ſecundo numeratos fuiſſe. Cum

autem ſolà Iudæorum auctoritate niti non liceat, hac in cau-

sů Hiſtoriam ſacram & exoticam in fuffragium vocabi-
mus.

larm 76. Utraque Hiſtoria teſtatur, Schemittas ſub Templo ſe-

proba- cundo fuiſſe obſervatas, quod vel ex eo patet;, quia loſe-
zurex Dhus Ant. l. 11. C. 8. & 1. 14. c. 17. narrat, Iudæos hanc ob

. .

mentionem faciunt. Sed ſi de Zubileis teſtimonia quæras, nul-
lum in hiſtoriâ invenies, nullum, inquam, quod exertè & toti-
dem

cauſam ſingulis 7. annis immunitatem à tributis ab Alexan-
dro M. & Cæſare obtinuiſle. Ut alia teſtimonia nondum
adducam, quæ ſpecialem diſtinétarum aliquot Schemittarum

Cap. II. O sIE CT I ONE s. 83
dem verbis dicat, eos vel ſub Templo primo vel ſub ſecun-
do fuiſſe obſervatos. Attamen contendo, aliqua ejus rei ve-
ſtigia attento lectori obſervari poſſe, ſi nempe annos, qui in-
ter definitas Schemittas labuntur, colligat & tentet, annon
Iubilæus annus inter eas locum queat obtinere. Quod ut fiat,
prius enumerandæ ſunt omnes Schemittæ, quarum fide di-
gni auctores diſtinétam mentionem faciunt. Illæ autem ſunt
quinque numero, & ex iis Scriptores Sacri duas, Exotici
verò tres memorant. (1) Prima Schemitta eſt illa, cujus; Secpe.
mentio fit Ier. 34: 8. etfſ. quem annum non Iubilæum, ſed muræ
Schemittam fuiſie judico. Etiamſi enim v. 8. 15. 17. phraſis in Hi-
S5 proclamare libertatem adhibeatur, quæ phraſis Iubi- or6
læi eſt Lev. 25: 10. tamen Y. 13. 14. Ieremias hanc in rem ramur.
tantùm Schemittarum ritum à Deo præceptum adducit, non
Iubilæorum. (11) Altera Schemitta eſt illa, quæ Nehemiæ
adventum in Iudæam proximéèé ſequuta eſt, Neh 10: 32. de
quà §. 71. & 73. quædam dicta ſunt & dicentur in ſeqq.
Sed quia Scriptura utramque nulli certo anno adſtringit, illæ
æquè dubiæ ſunt, atque Iubilæa, de quibus diſquirimus. Id-
circo præcipuèê ad eas Schemittas attendimus, quarum mentio
fit in ſcriptis exoticis, quæque ſunt 3. ſequentes à Petavio in
Doctrina & KRationario Temporum enumeratæ. (111.) Tertia
itaque Schemitta incidit in annum, quo lIudas Macca-
bæus caſtellum Syrorum & poſtea Eupator Templum ob-
ſedit, qui eſt annus æræ Contractuum 150. Vid. I. Macc.
6: 20. etſſ. coll. Ioſephi Ant. I. 12. c. 14. (1V) Quarta in-
cidit in annum ejuſdem æræ 178. quo Hircanus Ptolemæum
oppugnabat, ut necem patris Simonis ulciſceretur 1. Macc.
16. Ioſephi Ant. I. 13. c. 15. (v) Qaintus denique annus
Sabbaticus idem eſt, quo Herodes & Cajus Soſius Hieroſoly-
mam expugnarunt, M. Vipſanio Agrippà & Caninio Gallo
Coſſ. qui eſt annus Iulianus 9. Auguſti 7. æræ Græcorum
276. Conf. Ioſephi Ant. I. 14. c. 28. SWI
77. His conſtitutis inquirendum eſt, an aliquis inter has
Schemitas Iubilæo locus concedatur? quod ut eò feliciùs pro-
cedat, una harum Schemitarum conſtidehda eſt, ex qu 4,
2 tan-

84 O B J E C T ION ES. Sectk IV.
schemi- tanquam fonte reliquæ deriventur. Ea autem erit Qaarta
s Hir illa, quam in initium Hircani Ethnarchæ incidiſſe diximus, cu-
igua. jus annus ex collatione loſephi & libri 1. Maccab. definien-
rum dus eſt. Cognitum eſt, primum librum Maccabæorum an-
Wnnde, nos æræ Græcorum à menſe Niſan ſeu Martio incipere, ita
we S. ut cum annis Julianis ferè coincidant, quorum initium in
Januario figitur. Jam autem I. Macc. 16: 14. Simon à Pro-
lemæo obtruncatus dichur menſe Schevet anni Græcorum

177. qui eſt januarius anni Per. Jul. 4579. Anno veròè ſe-

quente 178. Hircanus, mortem Patris vindicaturus, Pto-
lemæum latronem in caſtello obſedit, & ut ait Ioſephus Ant.
I. 13. C. 15. oppugnationem uſque ad ingruentem Schemit-
tam, i. e. uſque ad aurumnum hujus anm protraxit. Inci-=
pit itaque Schemitta Hircani ab autumno anni Per. Jul. 4579.
æ& Seleuc. 178. ante Chriſtum 135. 4
Schemi 1
fa Hero

. in schemittam Herodis, quæ ex noſtris ſuprà enumeratis quin-

a eſt. Ubi hæc oblervanda ſunt: Herodem, cùm anno
Per. Jul. 4677. Agrippâ & Caninio Coſſ. copias ex hyber-
naculis contraxifict, & ad oppugnationem neceſſaria procu-

raſlet, Hieroſolymam obſidere & aggeres æſtivo tempore du-
cêre cœpiſſe, cùm interim ſequente autumno annus Sabbati-
cus inceptus eſt, ac Herodes demum menſe 3. anni civilis,

qui eſt Kislev ſeu November, ſuperiorem urbem & Tem-

plum expugnavit. Initium itaque hulus Schemitæ incidit in
annum Per. Iul. 4677. æræ Seleuc. 276. Auguſti 7. Hæc

ex Ioſephi Ant. I. 14. C. 18. & Bell. Iud. I. 1. c. 13. egregiè di-
Inde ab gerit Uſſerius in Annalibus. Si itaque ab autumno anni Per.

fie. Iul. 4579. uſque ad autumnum anni 4677. numeres & col-

„e luéi. leéctum numerum 98. annorum in ſeptenarios dividas, mihil
lei. reſidui manet. Concludo ergo, inde ab initio Ethnarchiæ

Hircani uſque ad Herodem, & porrò uſque ad excidium, ſo-

Sehe- los annos ſeptimos celebratos, annos verò quinquageſimos,

mitta ſeu Iubilæos, neglectos fuiſſe.
Fudæz 2 „

Macca- 79. Idem quæritur de intervallo inter Tertiam & Quartam
bei. schemittam, quas ſuprà memoravimus. Ut autem Tertiæ Sche-
. mitta

78. Hôc poſito fundamento, omnium primò inquiremus

hiæ

n0s,

PtAH

4

itté

G⸗

Cap. II. O B JECTIONEES. —RL 8 5

mittæ initium eò feliciùs demonſtretur, ejus characteres ex
I. Macc. 6. & Joſephi Ant. l. 12. c. 14. repetendi ſunt. Nar-
ratur ibi, Epiphanem anno Seleuc. 149. mortuum eſle, &
Iudam Maccabæum ineunte anno 150. arcem Syrorum c&⅛;-

piſie oppugnare, ſed adventu Antiochi Eupatoris ab obſidio-

ne déſiſtere coactum eſſe. Eupator autem, ut porrò narra-
tur, Bethzuram & Templum non tam ferro quàm fame ex-
pugnavit, poſtea cum Iudæis pace factà Antiochiam rediit,
Philippum rebellem in eâà obſedit, & regnum ſibi rurſus vin-
dicavit, anno verò ſequente 151. juſſu Demetrii occiſus eſt.

Quæ cùm omnia uno codemque anno acciderint, liquidò

conſtat, Eupatorem non niſi vernum & æſtivum tempus in
Iudæâ potuiſſe terere, unde expugnatio Templi & Bethzu-
ræ in eandem anni tempeſtatem incidunt. Si itaque tum an-
nus Sabbaticus fuit, neceſſamum eſt, Sabbatilimum ab autu-
mno anni 149. incepiſſe. Deinde annonæ caritas, ex agriculturæ
intermiſſione orta, Judæos ſeſe bis dedere coegit. Cùm veròô
Schemitta, utpote ab autumno incipiens, annonam ſolito
cariorem facere nequeat, priuſquam tempus meſſis ſeu men-

ſis Niſan advenit, inde patet, annum Sabbaticum jam tum

ultra menſem Martium, ac proinde ultra dimidium fſui ef-

fluxiſſe, cum Bethzura & Templum obſideretur. Ergo hu-

jus Schemittæ imitium figimus neceſſitate coacti in autumno an-
ni aræ Seleuc. 149. qui eſt annus Per. Iul. 4550. ante Chri-
ſtum 164. Si autem ab autumno hujus 4550. anni nume-
res uſque ad autumnum anni I. Hircani Per. Iul. 4579. edu-
ces numerum annorum 29. qui in ſeptenarios diviſus unum
annum reſiduum facit, quem Iubilæum fuiſſe neceſſariò af-
firmamus.

80. Dicimus itaque annos Iubilæos inde à reditu uſque ad Iabdei
fuerunt

nat OCuI uſque ad
buiſſe, & ultimum eorum in tempora lonathanis incidere. “
Quæ autem ratio fuerit, quare poſt hæc tempora neglecti thanem
NMacca⸗-

lonathanem Maccabæum ſemper quinquageſimum locum ha-

ſint, in promtu non habeo dicere. Suſpicari tamen aliquid
licet, ſcil. continuas hoſtium irruptiones hominumque cæ des,

ac poſtea creſcentem Iudæorum potentiam, item colonias

L. 3 (ut

86 O BIECTIONES. Sect. IV.

(ut ita dicam) quas Iudæi in Egyptum & aliorſum miſerunt,
ac aliunde in patriam receperunt; hæc, inquam, omnia fa-
milis ac paternis fundis confundendis ſatis ſuperque ſuffeciſſe:
ſervorum autem manumiſſionem fortè non adeò accuratè fuiſ-
ſe obſervatam. Atque hæc neglectui Jubilæorum occaſio-
nem dare potuerunt. Deinde Phariſæi Matth. 23: 14. à Ser-
vatore rei aguntur, quòd domos viduarum rapiant & quaſi
devorent, nec veriſimile eſt, ibi ſubſtitiſſe eorum injuriam,
verum credo eos fundis orphanorum paternis non pepercis-
ſe. Confer Pſ. 94. Unde perdita Phariſæorum avaritia in
causà fuiſſe poteſt, quò minus patrii fundi ad veros poſſeſſo-
res redirent, ac proinde hâc parte jus annorum Jubilæo-
rum exerceretur. Sed hæc minus certa ſunt.

Schewi- 81. Ex dictis colligere licet, quorſum Schemitæ dua priores
ta Ze referendæ ſint, quarum in Sacris fit mentio, quod etſi hu-

detie & jus loci non ſit, animi tamen gratiâ breviter ediſſeram. Er

Nehe-
mic.

Iubhilzi
Templo
2. Pri-⸗
mæä Epo
chæ re-
ſpon-

KRAeott.

quidem facili negocio aliquid determinari poteſt de Schemittaà
Nehemiæ, imo quoque de illà Zedeliæ, modò certum ſit, Ju-
bilæos annos eandem feriem ſervaſſe poſt exilium Babyloni-

cum, quam antè habuerunt, eoſque continuo ordine à pri-

maâ Epochà, quæ ipſis ſtatim poſt occupationem Canaanis fixa
fuit, fuiſſe deductos, quod quidem veriſimile eſt. Etſi enim
Maimonides in Hilchoth Schemita & jobel c. 10. putat, an-
nos Sabbaticos poſt captivitatem continuàâ ſerie antecedenti-
bus non reſpondiſſe, ſed ab adventu Eſræ cœpiſſe numerari,
contrarium tamen magis ſe commendat, dum nonſolum ()
Maimonidis ſententia ex iis refutatur, quæ Neh. 10: 32. legi-
mus, ubi Nehemias, 13. demum anno poſt Efram, autor
reſtitutarum Schemittarum fuiſſe aſſeritur; ſed alia inſuper

contrarium ſuadent, nempe (2) Deus in inſtitutione anno-

rum Sabbaticorum nonſolum agrorum ſed etiam temporum ra-

tionem habuiſſe videtur, ut ſcil. höc medio Chronologia ſa-
cra conſervaretur, quod commodè fieri non potuit, niſi anni
illi ante & poſt exilium ſibi invicem in ordine reſpondeant.
(2) Calviſius judicat, Sabbaticos annos juſtam ſeriem ſub

Templo ſecundo retinuiſſe, ſicut Sabbatici dies retinuerunt,
V cum

ib
I.

(0rU

tion
mi,
mir
Sbb
initie
n,
Vol
9
or

. P)

nrel
ACdi
terre
X
Næ
er
Exit
Aund
Do
ſoly
intr
ees
I.
famn
lere
Ner.
Ur
pe

Cap. II. O BIECTION E s. 87
cum quibus conveniunt. (1) Veriſimile eſt, Nehemiam eo
ipſo anno, quo Sabbaticorum annorum reſtitutionem urſit
c. 10. V. 32. vel anno ſequente indixiſſe Schemittam, ſi an-
norum Sabbaticorum, qui ante exilium fuerunt, nullam ra-
tionem habuit. At hoc non fecit. Si enim à Jjubilæo Hirca-
ni, ſeu anno Per. Iul. 4579. retrò numeres uſque ad Nehe-
miæ tempora, non reperies, annum 21. vel 22. Artaxerxis
Sabbaticum fuiſſe, ſive eum à priore ſeu à poſteriore illius
initio deducas. Id veròô procul dubio aliâ de causâ non fe-
en⸗ quàm quia juſtam Schemittarum ſucceſſionem obſervare
voluit.

82. De Epochâ autem prima Schemittarum diſſentiunt au- Epocha

tores. Maimonides I. c. ait ney pads r&n nre eenee p'R
P& Vnde inceperunt numerare Schemittas? Poſt 14.
annos elapſos ab eo tempore, quo terram introierunt. Rationem
addit, quia po'na e vaen een wnen ee de, vne, . annos
terræ occupandæ inſamſerunt & totidem ei dividendæ. Uſierius
& Torniellus ſecundo anno ab introitu, ali aliunde incipiunt.
Nos verò de veràâ Schemittarum Epochà edocemur Ioſ. 14:
6. etf. ubi ipſiſſimo diviſionis anno Caleb ait, ſe anno ab
Exitu ſecundo annos 40. fuiſſe natum, jam veròô 85. tatis
annum agere. Pone itaque, Calebum circa initium anni 2.
Exodi annum 40. impleſſe, ac proinde ineunte anno 40. ab-
ſolviſſe annum ætatis 78. & deprehendes, eum initio anni ab
introitu 6. natum fuiſſe annos 84. ac proinde circa medium
ejus annum ætatis 85. egiſſe, qui annus ab Exodo 46. Per.
Iul. 3266. ille ipſe eſt, quo terra ſortilegio inter tribus &
familias divisàâ fuit. Ergo ab hujus anni autumno agros co-
lere cœperunt, & ſequens annus ſeptimus, ab Exodo 52.
Per. Iul. 3272. fuit Sabbaticus primus. In his meritòô ſe-
quor Petavium, qui ſententiam ſuam hâc de re explicat in
Doctr. Temp. I. 9. c. 25. 26. ſiquidem ſinguli Patres-fami-
liâs ante agrorum diviſionem hâc lege non obligabantur,
utp. qui de iis, quæ ſua nondum erant, non poterant diſ-
pe nſare.
83. Ut autem ea, quæ hactenus dicta ſunt, diſtincétiùs ob
. OCU=.

tarum.

88 OBYJECTIONES. Seét. IV.
Tabella oculos ponantur, ſequente Tabula tentabimus, in quâà even-
dee. tus quoſdam illuſtriores ad annos definitos hehdomadum &
&u. Jubilæorum referemus, oſtendentes, héêc vel illo anno, quo
bilze- hoc illudve accidit, incipere hunc vel illum Jubilæum, Sab-
um. baticum vel Hebdomados annum, ſimul locum monſtrantes,
quem 5. Schemittæ illæ, de quibus in ſuperioribus egimus,
in tabulis Chronologicis occupant. Hoc ut fiat, incipere
debemus ab Exitu Iraelitarum ex Egypto facto anno Per.
Jul. 3221. ante Chriſtum 1493. indeque aſque ad Templum
primum numerare annos 480. 1. Reg. 6: I. his addere reliquos
36. annos Salomonis, & annum 1. diviſionis regni: porrò annos
regni diviſ, ex hiſtorià Regum Judæ & Ifraelis colligere, qui
. G efficiunt numerum 390. qualis definitur Ez. 4: 5. Inde aſque
ad Cyrum decurrunt anni 49. Canon verò Imperio Perſiæ tri-
buit annos Nabonaſſaræos 207. & regne Græcorum atque DDDr-
gyptiorum 302. Inde verò aſque ad excidium Templi ſecundi,
ſeu annum 2. Veſpaſiani elapſi ſunt anni 99. Qui numeri
in unum collecti efficiunt ſummam annorum julianorum 1563.
ab autumno anni Per. Jul. 3221. incipientium & unâ cum

Jul. 4784. Detractis enim 3221. de 4784. remanet perio-
dus annorum 1563, inde ab exodo numerandorum. Quo-
modo autem numerus ille per Annos, Schemitas & Iubilæos
dividatur, ſequentia ſparſim demonſtrabunt, & oſtendent in
quonam anno Periodi lulianæ, Exodi, Eræ Chriſtianæ, Nabo-
naſſarææ & Seleucidarum, figenda ſint initia annorum per
Schemitas & Iubilæos diſpoſitorum.

anno 817. Nabonaſſaræo deſinentium in autumno anni Per.

407

Ho⸗
E05
t in
Pel

OBJEXYCTIONESS.
Scl.

Cap. II.
Per.J. Exod. Chr. Nab.
3221, 11493
3266 46 1448
327 52 1442
331 ½ 951399
3430 2101284
3565 345 1149
3657 437 1057
3700 4801014
3737 517
3968 748 746 .
3994 774 720 27
4002 782 712 35
41069 889 605 142
4122 902 592 155
4127 907 587 e
4177 957 537 210

Clades Senacheribi anno

KSains Iſraelitarum a K.
SypPto. .
Epocha Schemitarum &
Jubilæorum.
Primus annus Sabbaticus.
Primus annus Iubilæus.

Jub.

Clades Siſſeræ Iud. 4.
Terminus 300. annorum
Iud. 11. 26. putatorum
à reditu tribuum in re-
giones Transjordanen-
ſes.
LDavid Rex crecatnrr.
lacta Templi fundamenta.
Poſt obitum Salomonis re-
gnum dividitur.
Athalja & Jehu ſimul re-
gnare incipiunt.
Annus Iothami 8. Nabo-
naſſari 1.
Iſraelitæ ab Aſſyriis in exi-
lium abripiuntur.

14. Hiskiæ.
Exilium Babylonicum an-
no 4. Ioachimi.

Schemita Zedehiæ Ier. 4. in

annum ejus 6. incidit.
Templum primum deſtru-
Monarchia Perſica in Ca-
none incipit. Anno pri-
mo vel ſecundo ſequen-
te Edictum à Cyro vi-
detur editum.
M

202

Hebd.

b △ℳ

₰ℛR

16
17

18

MA¾ —J

89

α

Sect. IV.

90 O EBI E C T I O N E z.
Per. J. Exod. Chr. Nab. Sel. Jub Hebd. A.
4195 975 519 228 Edictum 2. anno 2. Darii
Hyſtaſpis editum. 5 2
4248 1028 466281 Anno 7. Artaxerxis Decre-
tum 3. promulgatum eſt 19 5 5
4249 1029 465 282 Era LXX. Hebdomadum
cum autumno incipit. 6
4261 1041 453 294 Nehemja Hieroſolymam
commigravit. 19 7 4
4264 1044 450297 Sohemita Nehemjæ incidit in
annum Artaxerxis 14.
ſecundùm Canonem. 7
4383 1163 331416 Imperium Perſicum in Ca-
none finitur & tranſit ad
Alexandrum M. 22 3 4
4402 1182 3 12 435 1Cum 13. anno poſt obitum
L Alexandri incipit ra
Seleucidarum, quæ in 1I.
Macc. libro à menſe Ni-
ſan exordium ſumit. 6 2
4⁵546 1326 168 5⁵ 30 145 Antiochus Epiphanes Tem-
5 plum polluit 1. Macc. 1:
582 57. &C. 25 5
4549 1329 165 792 148 Judas Maccabæus Tem-
583 plum repurgat 1. Macc
455˙0 1330 164 5 83 149 Schemitta Iundæ Maccabæi 1.
584 Maccab. 6 7
4565 1345 149 59 164 Anno 13. Ionathanis Mac-
599 cabæi ultimus Iubilæus
612 indicitur. 26
45⁵579 1359 135 612 178 Schemitta Hircani anno ejus .
6 . 1. Celebrata. 27
4610 1390 104 643 209 Ariſtobulus Ethnarcha Ju-
44 dæorum diadema primus
ſumſit. 7

ubi
men
fice
ſtra
Vinm

9*
4

II.

B I E C T ION E S. r
Per.J. Exod. Chr. Nab. Sel. Jub. Hebd. A.
4677 1457 37 711 276 Schemitta Herodis celebrat,;,
cùm anno Auguſti 7.
Hieroſolymam obſideret. 16 7
4713 1493 1 747 312 ra Chriſti vulgaris inci-
Pir. 22 I
4741 1521 28 775 340 Chriſtus per Baptiſmum
8 muneri inauguratur. 26
4745 1572575 32 779 3lrilus Cruci affigitur. L
4749 1529 36 783 348 Periodus LXX. Hebdo-
Adum finitur. 27 2
4782 1562 69 816 381 Annus Excidium præcedens
elſt Sabbaticus ultimus. 31 7
4783 1563 70 817 382 Univerſum hoc interval-
Iluqm annorum 1563. ad
finem perducitur ipſo
anni autumno. B

Ex his liquet, Hypotheſin noſtram de annis Sabbaticis &
Jubilæis eum primâ corum Epochà exactè convenire. Si ta-
men hæc ſubtiliora & mimis curioſa videantur, illi ſpero ſuf-
ſicient ea argumenta, quibus §. 70. 71. 72.: ſententiam no-
ſtram adverſus objectiones, quæ nobis fieri poſſunt, muni-
vimus.

SECTIO V.

Saadjiæ ſententiam de LXX. Hebdomadibus examinat &
locum corruptum reſtituit.

84. Epoſiti iis, quæ ad Chronologiæ explicationem &
Ldeterminationem faciunt, coronidis loco aliquid ad-
dendum erit de ſententiã Saadiæ Geonis, quam ſuprà §. 19.

attigimus. Vidimus in præcedd. hunc auctorem bis ſententiam

libri Seder Olam expreſſis verbis aſſeruiſſe, confirmaſſe, &
M z LXX.

—

92 SAAD JF SENTENTIA Sect. V.
LXX. Hebdomades ita definiviſſe, ut 70. anni exilii labe-
rentur ab ultimo Zedekiæ uſque ad 2. annum Darii, inde
verò uſque ad excidium numerarentur 420. anni reliqui. Si
veròô ea conſideres, quæ ſequuntur in Commentario, ænig- r
mati ſimilia reperies, quæ ſi ſolvere & cxplicare aggrediaris,
Ssadiæ periculum eſt à Sphinge devorari. Sic autem ad y. 25. commen- r2
tatur: baan mo ai ee nn See een nn eeen n den.
e 2 en een ee n nee en een nn e een nn
NRNN Dr e 9 nne en eene n een nn.
Rrran n en ene dee en een wee ee en deeen nnn
: r D b' br Diee in deeene en ee . Ab exitu
verbi, i. e. a quo exiit mandatum à Createre & editum eſt de-
eretum de reducendà captivitateit Babylonid & inſtaurandà Hie- .
roſolymà operà Cyri; uſque ad unbtum ducem, i. e. uſque qud
incrementum capiat (vid. §. 126.) Rex, qui eſt ille ipſe Nagid
e

ſeu dux, ut ſeil, inſtauret Hieroſolymam z; adhuc erant 7. He-
bdomades, illæ 7. Hebdomades ſunt 49. anni, inde a quo Creator
illis annunciavit, ut adificetur Hieroſolyma, uſque ad z. annum
Darii Regis Perſiaæ. Poſthac adificabitur Hieroſolyma & ſtabit
in ſtruéturà ſuâ 420. annos. Eece habes LXX. Hebdomades mi- H
nus 10. annorum: illos verò 10. annos ſtetit Bitter. Hic Saadja *
ſecum ipſo in eo convenit, quòd ab anno Darii z. uſque ad. 2
Saada Excidium numerat 420. annos. Sed in præccdd. mirèà ſe dif —
2 ſe di- ſidere videtur, dum à decreto Dei (quod ubi figendum fit,
Rset. ipſe viderit) uſque ad Darii initium numerat tantùm 49. an=
nos, & tandem ſubjicit, collectis in unum numeris 10. an-
nos ſummæ deeſſe. Quòd ſi verò 420. & 49. in unum colli-
gas, conſtituent numerum 469. annorum, ac proinde ad nu-
merum complendum non 10. ſed 20. anni requiruntur.
85. Hæc omnium primô ſecum invicem ita conci-
prior liabam, ut ſupponerem, ſententiam Saadjæ priorem,
conei- quam S. 19. expoſui, cum præſente per omnia conve-
liatie nire, & Saadjam, ut teſtatur Aben Efra eum allegans, no-
rej ici- 2 . . .
er, mine Uncti Ducis Cyrum intelligere, in quo 49. vel 51.
Aanni finiuntur; ex ſequentibus verò numerum excidiſſe, D

— — — — —

Cap. II. Dz LXX. HrBDOMADIBus. 93
ſic eſſe reſtituendum n n“ N— b're ni i Et uſque ad 2.
annum Darii Regis Perſiæ 19. anni, qui prioribus juncti 70.
annos efficiunt, quibus adde 420. & habebis integram ſum-
mam 490. annorum, ſeu LXX. Hebdomadum. Sed quomo-
do tum reſidui erunt 10. anni ? Hoc dubium ut ſolverem
aliquandiu meditatus, in cogitationem incidi, fortè Saadjam
ſingulis 7. Hebdomadibus quinquageſimum annum ſubilæum
addidiſſe, quorum, ut vidimus, in univerſo LXX. Heb-
domadum numero 10. ſunt. In hanc autem ſententiam eò
faciliùs inducebar, quia obſervabam, Saadjam ſtatim ab ini-
tio integrum numerum in 10. Septenarios dividere, dum in-
quit v α b'Vee en in ee teys D b', n nn
Numerabimus & ſeiemus, quot annos complectantur LXX. Heb-
domades? Scil. decies 7. efficDiunt 70. habes 70. Hebdomades,
uaæ 490. annos conficiunt. Ita Saadjas mihi videbatur primò
eandem tenere ſententiam, quam poſtea Seder Olam propo-
ſuit, deinde veròô ex ſuo ingenio 10. Jubilæos addidiſſe, eos-
que uſque ad bellum Hadriani perperam produxiſſe. Nec
oberat, Saadjam hoc inventum fuſiùs non explicare, cùm
certum ſit, ejus Commentarium mutilatum & corruptum ad

nos perveniſſe. Ita tum cogitabam, & fateor, exinde pri-
mam ſe obtuliſſe occaſionem, eam ſementiam de addendis ju-
bilæis ad animum revocandi, quam in præcedentibus ex-
poſui.
86. Poſtea verò rem penitius conſiderans deprehendi, Conei-
neminem ex Judæis recentioribus eandem hypotheſin à Saad- liatio
jà mutuaſſe, nec Aben Efram eum citantem ullam ejus ſer Nritni-

1 c1 111 1. tur.
ciſſe mentionem. Quare aliâ viâ rem aggreſſus ſuppono, ex-

emplar, ex quo Saadjæ commentarius Bibliis majoribus in-
ſertus eſt, mutilatum & minus caſtigatum fuiſſe. (1.) Prius „.
patet ex citatione AbenEfræ, qui hæc de Saadjâà habet menta-
õ
vD eN . N N 2 b'D*νee ieen e, dee e dee mee, daadie
b' bn b'den bee be nee n e ennen en en ee dn us
e en een . e r'n Nunc referam verba Geonis & 6. Tu corru-
tantum, & Daniel, erras in cemputatione tud, quoed 70. anni ud.

94 SAADI£ SENTENT I A Sect. V

exilii so fnt imepleti, cun ſint non niſi .: Hebdomades, ſez 4.
anni⸗ (Angelus enim de Z.: ankis ſolicitus non eſt, nam: propriè

1

ab excidio T'empli primi uſque ad Cyrum eftuxerunt 51. anni)
verba vero, Vlque ad Unbtam Ducem, exponit de Cyro Rege,
& argumentum petit ex verbis Prophetæ Eſ. 45, 1. Hebdomades
porro 62: putat eſſe tenepus templi ſecundi. Eſt autem quod obji-
cias Gc. Vid. S. 26. Quæ hic Aben Efra de emendatione ra-

tionum Danigelis, de numero- 49. poſito pro 51. & de dicto

Elajæ citat, corum in Commentario Saadjæ nec vola eſt nec
veſtigium. Reliqua de Unéto Duce Cyro & de 62. Hebdo-
madibus Templi ſecundi vix hariolando ex Saadjaà conjicies.
(2.) Corruptum fuiſſe hoc exemplar, patet ex ils, quæ ha-
bentur ad verba o*ν . n n d popealas dacis venturi, &
linis ejas in inundatione: ſcil. vnppe n-a enne de enne
: vpne be en ene denen Intelligitur Hadrianus Cæſar,
qui templum deſtruxit, ceſſare fecit Sacrificium &C munnt, atque
evertit logum Sacrificii juge. Hæc vel futiliſſimi ingenii judæ-
us ſcribere nequit, cùm notiſſimum ſit & ubique in Hebræo-
rum ſcriptis declamatum, Veſpaſianum & Titum eſſce illos
Imperatores, qui Templum & ſacrificia deſtruxerunt. Sed
cùm librarius, ſeu potiùs interpres Saadjæ, ut videtur, par-
vo judicio adhibito reſcinderet & retineret, quæ lubebat;
fortè ea omiſit, quæ de Hadriano dicta fuerunt ad 10. an-
nos, quos Saad ja poſt deſtructum Pemplum ſupereſſe vult,
nomen veròô ipſum Hadriani peſſimè huc retulit. Sive igitur
locum reſtituas d'o'n i Hic eſt Litus, ſeu potiùs "b'p onde
Hic eſt Veſpaſianus Caæſar, hoc certum eſt, locum corruptum
eſſe. Imò cui tempus ſuppetit, integrum hunc Commenta-
rium ſcrutandi, ille fortaſſis plura hujus generis menda repe-
riet.
Locus 87. Sed ut ad rem redeamus, ex modè dictis, & cx
euen, „cCollatione verborum Saadiæ cum citatione Aben ſiæ conclu-
Pitufter. do, Saadjam annos 49. putare ab excidio Templi primi uſ-
que ad Cyrum, deinde a Cyro uſque ad excidium Templi
ſecundi numerare hebdomades 62. ſeu annos 434. ac ita vi-

tium latere in numero ρ 420. eumque reſtituendum eſſe? n

vel

— — —.— —.— „ —

2

— ——,—

Cap. II. DE LXX. HEBDOMADIUSA. 95

vel 430. vel 434. quæ conjectura inde fit veriſimilis,
quia Bombergianæ editiones hunc numerum omittunt, &
truncato ſtylo legant mivy. N'inn D d Et ſtetit in ſtructurd
ſad... an unds patet, numerum hunc omnino corruptum
& incertum eſſe. Si jam 430. annos ſtetit Hieroſolyma,
eos junge annis 49. & habebis numerum annorum 479. qui-
bus integræ ſummæ detractis remanent anni 10. vel 1I. Sin
