de. Ducem hôc loco primoò & propriè intelligi Meſſiam filium jo- E mis
6 MA:

ſephi, ſc. Jeſum Chriſtum, qui erat, a zvoMαàÜευιο ut putabatur,

nitionis
h⸗ Klins ſoſephi fabri Luc. 3: 23. & in munere ſuo ſe geſſit in. Na-
de ſtar Nagid ipα‿ιν Matth. 2: 6. inſtar Prophetæ & Docto-&&.
tur, ris, qui quoque in agone adversùs mortem & Diabolum ce-
leſte cidit, ac eo ipſo laannt populum Deo reconciliavit; qui
1 idem Jeſus poſtea, ut filius ſimul & Dominus Davidis ad dex-
0 1

tram Dei ſedens ſpirituale regnum ingreſſus eſt, & brevi,

ſtole 2 ut

lleae⸗

156 DE UTROGCUE TERMINO Sect. I.
ut ſperamus, KRegià indutus pompà redibit, plenamque ſalu-
tem afferet. Hæc cſt hypotheſis atque thelis Pauli Hebr.
9.:28.
r 144. Denique (IV.) quia 69. Hebdomades labi dicuntur
47. *e re Vſque ad Meſtam Ducem, præhinitus temporis ter-
t anno Mihus incidere debet in initium dignitatis Ducalis Meſſiæ.
Tiberi Franciſcus Junius, qui Epocham Hebdomadum in anno z.
5. Darii Nothi figit, verba "'in eb y explicat: VIqae ad il-
lud tempus, quo Chriſtus ſeverä in Judæos exequutione ſe Domi-

num & Ducem eſſe demonſtrabit; proinde hunc terminum ad

excidium uſque extendit. Sed hæc longius petita ſunt. Nos
ſuprà demonſtravimus, finem 69. Hebdomadum incidere in
autumnum anni Per. Jul. 4741. Chriſti 28. Tiberii 15. ac
proinde Vnétum Ducem quærendum eſſe in hôc ipſio anno,
& quidem in cjus anni autumno, ita ut 69. Hebdomadum
terminus exacte concurrat cum initio Dignitatis Ducalis Meſ-
ſie. Si itaque hujus anni eventüs ex hiſtorià ſacràâ repetamus,
videbimus, Lucam exertê narrare, quòd Johannes anno 15.
Tiberii munus Baptiſtæ auſpicatus, & Jeſus ab ipſo ba-
ptizatus fuerit, idque circa tempeſtatem autumni, ut in
ſeqq. S. 179. probabiliter oſtendetur, ſi non prorſus demon-
ſtrabitur. Liquet ergo, prioris Hebdomadum intervalli ter-
minum in Baptiſmo Chriſti figi, nec ab re, cùm hiſtoria Eu-
angelica doceat, Servatorem inde à primâ juventute uſque
ad annum ætatis circiter trigeſimum privatam degiſſe vitam,
etſi interea temporis divini ingenii ſpecimina ſubinde edide-
rit, quorum unum narratur Luc. 2. Trigeſimum autem an-
num ingreſſus & à Johanne baptizatus, ſuperato demum ten-
tamine, Mediatorium munus obire, diſcipulos colligere, po-
pulum docere, miracula patrare, atque ita omnium oculos
in ſe, tanquam Ducem & Doctorem Iſraelis convertere Cpit.
Unde ab eo demum tempore Meſſas Nagid appellari poteſt,
& terminus temporum in eo figi. Hæc enim ſupputandi
terminoſque & epochas conſtituendi ratio ubique Gentium re-
cgepta eſt. Sic æra figitur in Rege Nabonaſſare, Seleuco:
ſic anni ſupputantur à Romulo uſque ad Cæſarem, à Con-

ſtan⸗

Ua!
(ll
bae
exe
n
Gen
Gnt
ki
WA
cal⸗
qu
nI
lo
Uim
6

Gel

O
e

Al. Cap. IV. LXIX. HERDOMAPDUM. V. 25. 157
ſala. ſtantino M. uſque ad Carolum M. &c. ubi non eorum annus
lebr. natalis, ſed ille annus intelligitur, quo Regnum vel Monar-
tchiam adminiſtrare cœperunt. Sic & hic terminum 69. He-
nr bdomadum in eo anno ponimus, quo Servator munus ſuum
Kl. exorſus cſt, idque tantò magis, quia terminus ab Angelo
Leſtt. non abſolutè in Meſzà, ſed in Meſſia Duce conſtituitur. Ea-
no2. Qdem eſt ſententia Calvini, Uſleri, Capelli, Petavii & ferè
4A oemnium, qui finem LXX. Hebdomadum circa mortem Chri-
Dud. ſti figunt. Hinc liquet, opinionem Doct. Virorum Her- Non am
Uhdd Wwarti & Jungmanni levi nixam eſie fundamento, dum Du-Z, H
Nos calem Servatoris dignitatem inde ab anno ejus 12. incipiunt.“
ere in quo cum Judæis in Templo diſputans ſpecimen aliquod divi-
1 a ni ingenii edidit. Idem enim hoc eſt, acſi Monarchiam Cyri
znno, aliorumvc inde velles repetere, à quo Regiæ indolis atque a-
duaa nmnimi ad Imperium adſpirantis ſpecimina vel privata vel publi-
M- aa edere cœperunt: id quod cum rei naturà omniumque
tands, Gentium & linguarum uſu adverſà fronte pugnat.
15. S .
ſade. SECTTO II.
Ut in

etnon⸗ De Eventibus, qui 69. Hebdomadunz intervallo ad-
● .
lli ter⸗ Kringuntur.
ulque 145. ( 10n ltutis terminis prioris intervalli, conſideran-

imm, dus eſt Eventus, qui illi adſtringitur, & his ver-
clce⸗ bis in Textu exprimitur S'nye Pn rn neen en
n d. . Cùm autem §F. 135. abundè evictum ſit nmaan 2un ſignifica-
mn ten. re Readificabitur vel Reſtaurabitur, hic tantùm notabo ocio-
le, ⸗ ſam ſubtilitatem R. Abendanæ, qui hæc habet awn nopa wnn Alen.
Geios ) y Hn r We 1e eeee D'nae er Pann DeN dvarv ane
. ceit. Soriptura autem voce Kevertetur intendit, *dificationem inter-
otelt, rumpendam eſſe, ut faltum eſt que ad annum 2. Darii, quan-
dr o tunc rurſus adificata eſt Vrbs &. Sed ocioſa hæc eſt obſer-
vatio, quippe ſicut Latinis, ſic Hebræis inſtaurare nihil aliud
un . ſignificat, quàm rem collapſam ædificare, ſive illud opus ſe-
e. mel, ſeu bis, ſeu pluries aggrediaris. Deinde à Cyro uſque
an⸗ V 3 401

158 DE EVEHNTIBVUVS Sect. II.
ad Darium ædificatio Templi, non Vrbis & munimentorum
interrupta fuit.
Vorba 146. Quis verò ſequentium ſenſus ſit, primà fronte diffi-
T obſeu- cile dictu eſt, & dubu hæremus, quid ſibi velit Rechob, quid
G'ore. Charuz, quid Bezok Haittimé quæ tria inſtauranda videntur,
quia in eodem ſermone copulativis conjunctionibus conne-
xa ad præcedens verbum Inſtaurare referuntur. Deinde du-
bium quoque eſt, an hæc tria nomina Propria ſint quorun-
dam præ Coœteris notabilium ædificiorum, an verò Com-
munia & Appellativa? Si Hiſtoriam inſtaurationis Hicro-
ſolymæ ex Nehemiàâ repetamus, reperiemus, c. 3: 8. 12:
38. mentionem fieri alicujus ſtructuræ, quæ tum vulgò vo-
Muruz cabatur naren nom Marns latus, cratque ferè ſita in Angu-
latus., lo Urbis Occidentali Scptentrionali, non Occidentali Au-
ſtrali, ut vult Lightfootus. Hinc cogitatio exoriri poteſt,
vocabulum Rechob, quod latitudinem & amplitudinem in-
nuit, jam olim proprium hujus muri nomen fuiſſe. Sed
hoc minus certum eſt, & hac ratione nil quicquam de ſen-
ſu vocis yon in medium poſſet proferri, cuùm nihil in hi-
ſtorià Nehemiæ reperiatur, quod huic vocabulo cum ſpecie
applicari queat. Nec quicquam in Joſepho inveni, quod
huic inſtituto poſſet inſervire. Quare potius dicimus, hæc
vocabula appellativa eſſe, cùm utrumque corum hac ratione
commodum ſenſum admittat.
7. agit 147. In confeſſo itaque eſt, hic agi de inſtauratione Hie-
de in- roſolymæ, utpote quam decreto indulſerat Artaxerxes, &

vaura- . . .
Soris, quam in præcedd. Daniel precibus cfflagitaverat V. 12. 16.
croſo 18. 19. Deinde pariter certum eſt, eam inſtaurationem hôc

me. Danielis loco per partes deſcribi, atque mentionem fieri ædi-
ſicationis Rechob & Charuz, de quorum vocabulorum ſenſu
diſquiritur. Cùm autem reſtauratio ſupponat præcedentem
deſtructionem, ea repctenda eſt ex 2. Reg. 25: 9. 10. ubi
primum Hieroſolymæ cxcidium narratur: unde ex haâc hiſto-
rià facilè colligi poterit, quid hôc loco inſtauratum iri dica-
tur, ſi conſideremus, quænam ſacer Textus deſtructa fuiſſe
narret. Nempe Y. 9. narratur incendium Templi, palatio-

Cap. IV. LXIX. HEBDOMADUM. Y. 25. 159

omm rum & aædium, V. 10. vero deſtructio muroram Hieroſolymæ
deſcribitur. Huc quoque pertinet querela Nehemiæ c. 2.
ſfi. V. 17. UVrbem vaſtatam & portas ejus exuſtas eſſe. Cùm
glid autem Templi inſtauratio ſub Cyro incepta, & ſub Dario
ul, Hyſtaſpide ad finem perducta fuerit, reſtabat inſtauratio æ-
onn. dinm & murorum, de quâà videndum, an hôc Danielis loco
dir. intendatur?
ud⸗ 148. 2 Kechob ratione originis ſignificat rem, quæ ali- r
Cn. quam latitudinem & amplitudinem habet, & quidem præci-forum
gien. puè de urbibus uſurpatur, atque denotat ſpacia illa vacua, .
. nn quæ inter ædificia relinquuntur, & vel Fora vocantur, vel Pa-
20 vo. teag. In Scripturàâ hæc vox plerumque Forum ſignificat, at-
Ange. q¶ue co ſenſu Deut. 13: 16. ſpolia urbis jubentur congeri 9&
iAu⸗ ar pn in mediaum ejus Forum, ibique comburi. Hôc ſen-
oteſt ſu quoqúùe celebre memoratur foraum Hieroſolymæ, quod in
n in⸗ Orientalh cjus latere inter Templum & Portam Aquæ inter-
el lacebat, ac publicis comitiis in eo habendis inſferviebat. II-
leſen⸗ lud forum vocatur mmr arn Forazm Orientale 2. Chr. 29: 4.
in hr⸗ d'r& N'n 2 Foraum Templi Efr. 10: 9. & b'pn we ar Forum porum.
ſpecte Porta aquarum Neh. 8: I. 16. Pariter hoc vocabulum pla- Templi.
gnocl team ſignificat in Scripturà, quæ puerulos rmamn per plateas
hæc diſcurrere & ludere ait Zach. 8: 5. & alibi. Item ubi cada-
farione vera per plateas ſtrata congeſtæque ſtrages jacere dicuntur, ut
Thren. 2: 11. 19. 21. ubi vocabula ram & rawvm alternan-
eH. tur, quæ ambo plateas ſignificant. Quando autem Platea platec
5, & inſtaurari dicitur, vix opus eſt, ut moncam, per Metonymiam ſignif.
2,160. continenti; pro contento intelligi ædificia juxta plateas vel in pla- valifeig:
en he teis inſtructa, quorum continua ſeries ab utroque latere du-
e ed.. (ta plateam conſtituit: vel etiam per Synecdochen partis pro
Enu toto univerſam denotari Hieroſolymam, quæ ex variis plate-
euemn is crat compoſita, inter quas primum ferè locum obtinet ce-
0, ubbi Eebris illa platea vpowναονſel Caſeariorum. Hæc enim Met-
io. onymia notiſſima eſt, & omnibus ferè linguis recepta, quàâ di-
. icr⸗ cimus Eine gantze Straſſe iſt gebauet / Drey Straſſen ſind abgebꝛandt /
ſuile & ſimilia. Similem phraſin habemus Zach. 8: 4. ubi ſenes

. mamma in plateis, i. e. in ædificiis juxta plateas exſtructis ha-

7*

160 DE EVENTIEBUS. Sect. II.
bitaturi dicuntur. Cum autem Hieroſolyma ampliſſima fue-
Enala rit civitas, ut dicitur Neh. 7: 4. hic per enallagen numeri
g* "“ Platea in ſingulari pro Plateis in plurali ponitur, quam enal-
lagen ſuprà F. 119. notavimus. Ex dictis itaque patet, in-
Paurationem Platearum eſie inſtaurationem ipfſius urbis ſeu æ-
dium ejus, quæ tempore Nehemiæ accidit, ut liquet ex Neh.
:4 II: 1I. ubi jactà aleâ cives electi dicuntur, qui Hiero-
ſolymam habitarent, & ædificia excitarent ex ruderibus,
quæ rudera paſſim ſparſa plateas reddebant impervias Neh. 2:
14. 4: 4. Cum itaque pulvis ac rudera egerebantur, atque
ædes exſtrucbantur, hôc duplici modo plateæ dicuntur reſtan-
rari. Idem Saadjas brevibus innuit, inquiens dovr' &n a
epv Kecheb eſt Zeruſalem cum plateis ſuis, i. e. nomine Ke-
chob ſimul veniunt ædificia & plateæ Hieroſolymæ.
149. Altera Urbis pars deſtructa & reſtituenda erant ejus
munitiones, quæ locis cit. wœnia & porte vocantur. Vide-
Prn bimus ergo, an -'n quæ vox in Textu ſecunda eſt, earum
ai inſtaurationem innuat. Hujus autem vocabuli plurimæ ſunt
ſienifß- ſignificationes, quæ & Lexicis colligi poſſunt, dum primo
a. Adiebtivè ſumitur, & tum aliquid exoiſum & excavatum, aut
etiam hominem ſedulam atque ſtrenuum denotat, vel ſignifi-
cat aliquid mente deciſzm ſcu determinatum. Secundb autem
Subſtantivè uſurpatum fignificat foſam, vel aurum, vel etiam
tribulam. Ex quibus omnibus ea ſignificatio ſeligenda eſt,

quæ præſenti loco apprimè convenit. R. Samuel Valerio,

qui KRechob putat eſſe atrium Templi, Charns exponit de al-
tari aurco. Sed cùm altare hoc cum Urbis inſtauratione ni-
hil commune habeat, hæc explicatio, utpote nimis coacta,
rejicitur, & ex circumſtantiis colligitur, nullam ex ſuperio-
ribus ſignificationem huic loco melius convenire, quàm ſi
Prr Foſam vertamus. Novi Clar. Gejero hanc expoſitionem
non probari, qui contendit, hanc vocem in totâ ScripturàâS.
nuſquam Foſſam ſignificare, bene verò denotare rem exciſam,
ſeu rem quæ fracta & fifla eſt, quâ ratione animal, quod
ex vulnere obligato & ſanato fiſſuram ſervavit, vel quod a-

liquo membrorum mutilatum eſt, Charuz vocatur Lev. 22:
22.

Jam.

.

foe.
Imer
enal⸗
1,in⸗
Neh.
liero⸗
das,
Geh.2:
Atcde
a
ne Ke-
nt ejus
Vide-
entum
æ ſunt
ind
, aut
ſggnifi⸗
Autenmn
etiarn
n ett,
aleno,
olle di⸗
coalkt,
ſupero.
Uimn ſi
tiopen
nnra.
Xcilalb,
, gul
volt⸗

„ 26
Ler. 22.

Cap. IV. LXIX. HEBDOMADVUVM, y. 25. 161
22. Hinc putat, vocem illam hôc loco ſignificare rudera
muri Hieroſolymitani, vel les Breches, id ſcilicet, quod ex
muro illo reſiduum, ſed undequaque dirutum & ruptum erat.
Atque ita ædificare prn eſt rimas reſarcire & murum diſru-
ptum conjungere. Conf. Neh. 3: 34. 4: 1. 6: 1. Hoc eſt
illud ipſum, quod intendo, attamen à me impetrare nequeo,
ut vocem hanc ita vertam. Nam ſi prn fiſſuram in genere ſi-
gnificat, quare non ſignificabit fiſuram in ſolo factam? Imè
nuſquam in Scripturâ vocem eo ſenſu adhiberi reperio, quo
vult Vir Doctifſimus, ſed eam ſignificare foſſam vel foveam,
nullus dubito, & quidem ea ſignificatio occurrit Joel. 4: 14.
ubi prmn ppy vallem foſſæ, i. e. Vallem foſſæ inſtar profundam
& præruptam ſignificat. Quod ſi Doctores Hebræos conſu-
lamus, illi hanc ſententiam confirmabunt, & ex iis quidem
optimi literæ ſacræ interpretes, Kimchius & AbenMelech a-
junt, Charnuz eſe E'ren nn aen deben en Denen en
Poſſam in ſolo excavatum, atque höc ſenſu vocem Charix in Miſna
ſapius occurrere. Eodem ſenſu vocabulum hoc adhibetur à Pa-
raphraſte Job. 38: 25. qui phraſi wn x'n foſſas ſen alveos a-
quarum appellat. Etſi quoque LXX. hanc vocem razoe ma-
vam vertant, Aldina tamen editio adhibet vocem eτανοαα
quæ ſignificat id quod circa murum eſt, nempe foſam mœnia
asmbientem. Interim tamen in eo Doct. Gejerum ſequor,
quòd hoc loco non intelligo Foſſam ſolam, quæ remotis ru-
deribus denuo erat aperienda, ſed ſynecdochicè mœnia, por-
tas, turres, omniaque urbis munimenta, quorum faſſa exti-
mum erat. In hanc ſententiam Abarbanel ait ronmn mmir en
N DN Po and Haæc vex ſignificat murum & foſſam ambien-
tem ad fortificandum (ut ajunt) civitatem. Hæc ratio eſt,
quare LXX. ut vidimus, item Anglus aliique pn murum
verterint: & quidem, ut modòè ad vocem Rechob obſerva-
vimus, Vulgatus in plurali muros habet, Lutherus Gaſſen und
Mauren / Belgæ Straeten en Gꝛaghten. Hieroſolymam
autem hôc temporis intervallo muris reliquiſque munimentis
eſſe circundatam, patet ex Neh. 2. & 3. Pv
15%. Quod hic additur, eſt Vbbot, Haittim, idque in n
X

162 DE EYVYENTIBUS Sect. II.
li conſtructione poſitum eſt, acſi unã cum plateis & munitio-
nibus inſtaurandum eſie dicerctur. Sed à præcedentibus di-
versè exponendum eſie docet neceſſitas, quia ſecus nulla pla-
We né duarum harum vocum ſignificatio effingi poteſt. Saadja
ars. hoôc nomine intelligit Snm b'nen eben en n den
srt. Atria Templi & in iis excabias atque ſtatione Sacerdotum & Le-
vitarum. Cùm autem Gaon ille ſcripta ſua Arabicè ediderit,
deinde in Hebræum ſermonem verſa, & adhucdum in IIlu-
ſtri Bibliothecà Bodlejanà exſtet Manu S. quod notas Saadjæ
Arabicas in Jobum continet; putabam huic explicationi præ-
ſidium in linguà Arabicà reperiri. Evolventi itaque Lexicon
Caſtelli occurrebat vocabulum &ειο Baſen ſeu Baſeathon,
quod Vicum urbis elatiorem ſignificat, eumque vocis ſenſum
Golius in Lexico citat ex Alfiruzabadio Lexicographo Ara-
bum recentiore. Sed monitus ſum à Cantabrigienſis Acade-
miæ Profeſlore Celeberrimo Henrico Sike, in Gieuhario
antiquiore, qui duobus ferè Seculis poſt Mahomedem vixit,

ſe, & ætate Saadjæ vix fuiſſe notum. Præterea ſi omnino
ſignificatum Arabicæ dictionis Hebrææ voci applicemus, de-
finiri nequit, quid ſibi velit ſequens d'nyn Haittim, & quale
tandem illud ſit ædificium, quiſve locus, quem plateam tem-
peorum liceat appellare? nedum ut Saadjæ Stationes & Vigilias
in atrio Templi habitas ex hôc loco extorqueamus. Quare
hoc Saadjæ inventum reliquis ejus fabulis meritò annumera-
mus. Græcus vertit: 2 x&νν‿J⁊σοονRιοαι νοο, & evacua-
buntur tempora, qui errôr, ut judicat Gejerus, ortus eſt ex
confuſione radicum & pv quarum poſterior effundere ſeu
evacuare ſignificat: Vel Græcus, ut putant alii, pro Pe-

quicquid ſit de origine hujus erroris, quid evacaatio temporum
ſibi velit, nemo facilé conjecturà aſſequetur.
Meen. 151I. Lutiſſimum itaque erit, ſimplicem verborum He-
HHõ braicorum ſenſum retinere, eaque ſic vertere: Et in anguſtid
zum., temporum, uti verterunt Vulgatus, Anglus, Lutherus, Bel-
gæ & LXX. ex editione Complutenſi, quæ habet: ey ge-

=

idem hoc vocabulum non occurrere, ac proinde recentius efſf-

legit pa quod pariter evacuandi ſignificatum habet. Sed

gu⸗
I1e
an⸗
ve
01
De⸗
D
Wet
aut

lun

lard
vide
Men
cop
Na .

nod

N
N
Ven
dun
de

1

Cap. IV. LXIX. HEBDOMADUM v. 25. 163

1
v.αρο * Xυoν, in anguſtid temporum. Sunt autem, qui
g. anguſtiam hanc exponunt de temporis brevitate & feſtinatio-
a nes, quàâ Judæi reduces urbem munientes uſi ſunt, utpote
Nr. qui integram muri molem ſpacio 52. dierum congeſſerunt
dan Neh. 6: 15. Scd hæc explicatio minus commoda vocique
n Propria eſt, p'æn enim eſt arctare ſeu premere, & metaphori-
DLe. Cè& undique affigere ſignificat, atque in eo cum "x & sen
ellt, convenit, unde hæc duo vocabula ſæpiſſimè conjunguntur,
Ur. quando affliétio ſupra modum acerba deſcribitur. Vid. Pf.
niſe 119: 143. El. 30: 6. & loca Scripturæ alia. Itaque d'nyn p
Pre. angaſtia temporum uſitatà Hebræis metatheſi ſignificat npx ny Meta-
con vel niv ny Tempus anguſtiæ & affictionis, quomodo hæc duoò theſi
oz, conjunguntur Zeph. 1: 15. ubi adhibitâ phraſi DeD e d hrate.
nlum Diei aftiäétionis & angaſtiæ, horrendum Dei judicium in Ju-
Ara⸗ dæos atque excidium Hieroſolymæ prænunciatur. Hanc
cade- metatheſin obſervamus Eſ. 42: 6. 49: 8. in verbis dy da fe-
uurio dus populi, poſitis pro oa bdy popalo federis ſeu federato. Et
Fit, Jer. 16: 18. e5ν enn cadavera abominationum arum,
iel ſunt noa vv abominationes cadaverum ſaorum.
ie 152. Verùm unus reſtat ſcrupulus, qui in conſtructione Er
‚d. Pparum, ut videtur, obvià hærct. Senius enim non bene .
drle videtur fluere in his verbis: Et inſtaurabentur plateæ & muni-
a ten. menta, Et in temporibus affictis. Quid ſibi vult conjunctio
eiias copulativa? quæ ſi abeſſet optimè ſententia procederet: In-
ur Kaunrabuntur plateæ & munimenta temporibus afftittis. Sed hic
men. nodus facilé ſolvitur, nec opus eſt, ut Coccejum ſequamur
guout. & Friſchmuthum „ qui hbæc ultima verba à præcedentibus
x prlané avellunt, eaque ſententiam peculiarem eſſe volunt,
n ita vertendam : Et in anguſtid erunt quædam tempora, ita ut
i⸗ 8 emphaticum in voce Haittim ſignificet Quædam ſeu aliqua.
No ed Etſi enim hæc interpretatio Hebraiſmo non repugnet, tamen
mmn alia datur longè ſimplicior & commodior, quæ copulam

Vertit: Etſi, Et quidem temporibus affictis, quæ ferè coinci-
U. dunt. Exemplo fit Hoſ. 3: 1. Dominus amat filios Iſzaelis,
n oorn Et quidem illi, vel Etiamſi illi peregrinos Deos reſpiciant.

3
8, Del
. 6 ⸗

10*

1. Reg. 16: 7. Verbem Domini fuit ad Babëſanm & ad familiam
X 2 ejae⸗

Imple-
Menr
Aum.

164 DE EVENTIBUS. Sect. II.

ejus Mynn 92 Et quidem ob omne malum, quod patraverat.
Imprimis exempla pete ex hôc capite Dan. 9: 5. peccavimus,

perverse & impit egimus Pnnxod d Et quidem recedende a

praceptis tuis. V. 11. Omnes Iſraelita tranſgreſſi ſunt legem tuam
d Et quidem recedendo. Y. 18. Aperi oculos tuos & vide de-
ſolationes noſtras vym Et quidem urbem, quæ a nomine tuo deno-
minata eſt. Eundem ſenſum ſequitur enclitica Græcorum di-
dictio æ: Rom. 1: 16. Euangelium Chriſti eſt divina virtus ad
ſalutem omni credenti, l'sdalι * τàoꝙ EXXnvI, Et quidem
primb udeis deinde etiam Grecist. Forte quoque copula Græ-
ca & eodem modo explicari poteſt Rom. 5: 14. Alia exem-
pla habet ſæpius laudatus Mart. Gejerus. Ita Textum quo-
que reddidit Lutherus: Wie wol (vel ſi mavis Und zwar) in
Kuͤmmerlicher Zeit; ita Anglus: Even in troublous times; idque
tantò commodiùs, quia voculæ Quidem, Even/ Zwar / exple-
tivæ tantùm ſunt, & ſenſui plerunque nihil addunt nilve de-
munt, ſed tantùm Orationem luculentiuùs fluere faciunt: iis
verò Hebraica lingua deſtituitur.
153. Cui tempora hæc affitta conſiderare placet, evolvat
Nehemiam, imprimis cap. 4. in quo anceps Judæorum ædi-
ficantium conditio enarratur; dum nempe hoſtes extra mœ-
nia timebant, in urbe continuo ſudore fatigabantur, atque
inſuper avarorum tribulium exactionibus ad incitas redige⸗
bantur, de quo vid. cap. 5. interdiu ædificabant, noctu ex-
cubias agebant, nemini licebat veſtimenta diurna abjicere &
tranquilleé ſomnum capere, manuum alteram labori applica-
Bant, alterà arma gerebant. Et quia quovis momento inſul-
tum hoſtium exſpectabant, illud ipſum cos feſtinare coegit,
ut tantò citius perfectis munimentis bellicum impetum ſuſti-
nerent: atque eo ſenſu Feſtinatio, de quàâ g. 151. præced.
verba fecimus, conſiderari poteſt, tanquam effectus horum
asffictorum temporum. Hinc itaque concludere licet, ad
quemnam temporis articulum prioris intervalli Hebdomadum
hæc inſtauratio referenda ſit? Scil. præprimis ad tempora Ne-
hemiæ, idque tantô rectius, quantò ejus Præfectura decreto
Artaxerxis propior eſt. Cùm enim decreta illo, vel tempo-

T6

tum

T

bi
it,
E⸗
Ni
1A
all
₰

II.

erat.

4

igA
de⸗
dend.
n di⸗
8t 4
iden
Ge⸗
enn⸗
(wo⸗
n
idque
euple
e e⸗
nt: i

wolvet
n ædi-
amo⸗
tque
tedige⸗
u ex⸗
cere
lſol⸗
(egit 1
ſuſti⸗
eced
orum
et,
madum
ora Ne-⸗
decren
teno⸗
re

bium non eſt, cam brevi pòſt à Judæis fuiſſe inchoatam.
Quodſi autem velis, Judæos jam ante Nehemiæ adventum
eam tentaſſe, hoc facilé largior, attamen timidiores tum erant
atque cedebant Samaritanorum interminationibus, quas invi-
ctus heros Nehemia nihili reputavit. Ergo ad hanc præci-
puèê ætatem dictum Angeli pertinct, etſi negare nolim, for-
tè etiam aliquam illorum temporum rationem haberi, quibus
Judæi è temporibus afflictis, ſeu à Syro Macedonum jugo vindi-
cati, magis magiſque florere cœperunt, & Hieroſolyma ob
majorem civium confluxum extra mœnia excrevit, ut præ-
nunciatur Zach. 8. 9. 10. 11. 12.

8 PF CTI O ITI.

De altero intervallo ſeu Hebdomade ultima, & quidem prime
de Excidio Meſſia.

15ꝗ4. A hera pars ex diviſione LXX. Hebdomadum or- Hebas-
4 ta priore equidem longè minor, attamen even- aud

„

tibus illuſtrior eſt. Abſolvitur autem anicà Hebdomade, ſeu
7. annis, qui ſub finem præcedentium 69. Hebdomadum ex-
ordium ſumunt. Cùm itaque illæ finiantur in autumno an-
ni Per. Jul. 4741. Chriſti 28. Tiberii 15. certum eſt, alti-
mam Hebdomadem ab eodem autumno incipere, ejuſque cxi-
tum incidere in autumnum anni Per. Jul. 4748. Chriſti 35.
Tiberii 22. Eventûs autem horum 7. annorum narrantur
Y. 26. & 27: utrobique in initio, & quidem Y. 26. his ver-
bis: Et poſt Hebdomades 62. excindetur Meſſias & nuſquam e-
rit. Quibus verbis Y. 27. additur: Et firmabit fedus multis
Hebdomadem unam, in medio verò hujus Hebdomados ceſſare
Jaciet viétimas & oblationes. Ita Y. 26. fatum Meſſiæ memo-
ratur, Y. verò 27. indicatur ejus reſpectus, quem habet ad
alios, utrobique verò additur ejus conſequens, ſc. exci-
dium.
155. Fatum itaque Meſſiæ accidere dicitur d'a b'e b'PeEr

X. 3 paſt.

Cap. IV. LXIX. HEBDOMADUM. Y. 25. 165

re editi hujus decreti, Urbis inſtauratio indulta fuerit, du-

I66 DE ExcCIDIO MESSIZ. Y. 26. Sect. III.
Perſona poſt Hebdomades illas 62. inde à fine 7. præcedentium He-
patiens bdomadum repetitas, adeôque poſt Hebdomades 69. à pri-
, "A. m vaticinii epochâà deduétas. Redit autem hôc loco nomen
rue Meſiæ, quod quidam non Vuctum, ſed abſtractè xoioναα
Vnötionem explicant, Græcum interprcetem ſequuti, atque
putant, eàâ voce deſignari continuam Sacerdotum vel Regum
& Principum Judaicorum ſucceſſionem, quæ ſententia eſt
nonnullorum ex Judæis, item Euſebii, Voſſii & Marshami.
Sed in præcedd. abundè evictum eſt, talem Vuctionem non
poſſe intelligi, cum cx contextu pateat, hunc Meſſian abſo-
lutè & ſimpliciter ſic vocatum cundem eſſe, qui ſuprà voca-
tur Meſſias Anteceſor & Sanbtus Sanctorum, qui ibi ungendus
& muneri initiandus, hic verò mutatâ ſcenà exſtirpandus di-
citur his verbis rren Doo' Excindetur Meſſtas.
nn 156. Abſeidi vel exſeindi dicuntur ea, quæ à radicibus vel
excinde à fundamento ſuo vi ſeparantur. Itaexicinduntur arbores Jud.
,*“ 6: 30. & paſſim alibi. Vid. Clar. Gejerum. Cùm autem
Metaphora ab arboribus ad homines transferatur, ut fit Dan.
4. Zach. II: 2. Matth. 3: 10. & alibi, ii quoque exſcindi
dicuntur, qui violentâ morte inſtar arborum eradicatarum
pereunt. LXX. itaque illud nimis generali voce reddide-
runt οοιν—αιτσα vel 6Sοαειρπσαρ‿ exterminabitur,
panitus perdetur. Longè melius, imo optimè Syrus vertit

2.. M R OA. 1 Nethhetel Meſchicho ,„occidetur vel

wcabitur Meſſias. Hanc enim vim eſie vocis non) cx va-
dis Scripturæ dictis evincitur, puta ex Gen. 9: 11. Non
Excindetur amplius omnis caro aquis diluvii, Zach. 13: 8. 2.
Excindentur, effabunt, i. e. morientur. Idem colligere
licet ex collatis Lev. 18. & 20. ubi iis peccatis, quibus prio-
re loco exeidium ſtatuitur, in ſequentibus mortis pœna irro-
gari jubetur. G “
pe ber. 157. Variant autem interpretes circa perſonam definien-
Jonser dam, quæ excidi dicitur. Judæi quidam intelligunt abroga-
να tionem Sacerdotii & mortem Agrippa Zanioris, ut Abarbanel
ian, ,. & alii, cx quibus tamen RS) & Abendana imprimis Agrip-
pam

Cap. IV. DE ExcCIDIO MESSTX. V. 26. 167
pam reſpici ajunt, utpote qui circa tempora excidii Hieroſo- terpre-
lymitam obtruncatus ſit. Verùm cùm Agrippa Minor nunquam ter.
Kegium Diadema geſſerit, ac proinde Untus dici nequeat,
ejuſque mors excidium ſequatur, non antecedat; cjus hoôc lo-
co nulla eſſe poteſt mentio, & potius de ipſo KRege Agrippa
& Anano Pontifice cogitares, quorum hic ab ldumæis, ille ve-
rô ab Angelo Dui cæſus eſt, quæ duo tamen fata non intra
unius, ſed plus quàm trium Hebdomadum ſpacium contige-
runt. Joſephus Jachiades hoc ineptè prorſus de excidio Tem-
pli exponit, & verba Texts ita νροναι ναρς ehn dn.
nebn en Exſeindetur opus Sanäctnarii a Cyro Vnéto exſtrubti.
Ex antiquæ Eccleſiæ Patribus quidam, Euſebius nempe,
Theodoretus & alii vel mortem Hircani putant intelligi,
cum quo Pontificatus Ahronicus interiit, vel Ariſtobuli, ſeu
potiùs Antigoni, quo pereunte Regia dignitas & Ethnarchia
ab Aſſamonæis ablata eſt. Sed cùm hôc loco non Vulgaris
alicujus VUnéti, ſive Regis ſeu Sacerdotis mentio fiat, ve-
rùm cjus, qui ſimul erat Sanctaus Sanctorum, & quem A-
barbanel ipſe Meſſiam eſſe ſuprà faſſus eſt; nos excidium Un-
étt aliorſum referre non poſſumus, quàm ad Meſſtam, quem
Jeſum Chriſtum eſſe credimus.
158. Dum autem Chriſtum Jeſum exciſum fuiſſe dicimus, Zeſas
notamus (1.) Excidium ſignificare mortem violentam: & dum "rciſus
ſuppliciorum genera, illaà ætate ufu recepta, conſideramus,
vix ullum reperimus magis acerbum, ignominioſum & vio-
lentum, quâm Crucifixionem, quod ſupplicii genus Servator
ſubire coactus fuit. Conf. Eſ. 53: 8. ubi de Meſſia exertè dici-
tur =on pes n Et exciſus eſt & terràâ viventium, metapho-
râ deſumtà ab arboribus, quæ ex horto excinduntur: eaque
latet in verbo "a unde derivatum mnn ſerram vel A ſecu-
Tim ſignificat Matth. 3: 10. (11.) Supplicium no-n excidii a-
7o aliquod peccatum ſupponit. At verò in agno innocue
Jeſu Chriſto nullum tale crimen reperimus. Attamen Pro-
pPhetas & Euangelia cvolventes, diſcimus, eum crimina no-
ſtra noſtrumque reatum in ſe ſuſcepiſſe, ac proinde & terrâ
viventium exciſum eſſe by yvon propter rebellionem Nde Jus.

168 DrEx ExcIDIO MsSsSSIZ. y. 26. Sect. III. C
Cuümque omnes ovium inſtar aberraſſent atque mortem me- N,
rerentur, ipſe inſtar agni obmuteſcentis ad mactationem ab- ur,
reptus eſt Eſ. 53: 6. 7. 8. Quo autem tempore excidium hoc lenn
acciderit, ſub finem hujus Capitis enarrabitur. cain
, pE 159. Ii verè, qui excidium Meſſiæ aliorſum referri ma- *V
lunt, ut obſervat Sebaſtianus Münſterus, præœcipuè urgent denn
ſequentia '& quam phraſin Chriſto applicari poſſe ambi- Uin
gunt. Sed cos perperam hâc de re ſollicitos eſſe, ſequentia &
docebunt. Phraſis w pa ſimpliciſſimè exponitur: Et non eſt, 22:
fuit, erit ipſ, id quod utique obſcuriùs dicitur, nec mirum Sv
eſt, has voculas interpretibus crucem fixiſſe, eoſque in di- Pn
tariz verſa egiſſe. Quidam cxponunt 'an an ne deeenen eeen Prer
explica- . . — . . 1
sienes, Ut ait Saadjas, Et non erit et Dominium poſt deſtrulctionem T empli. eme
tque hi ſunt Judæi, qui Angelum innuere volunt, occi/ſo Cort
Agrippà regnum à poſteris ejus ablatum iri, utpote quod tri- rafe,
bui Judæ ex promiſſione Dei debebatur. Chriſtianorum au- ei a
tem quidam ita cxponunt: Et nihil erit ipſ, ſc. in urbe Hieroſo- nunt
lymàâ, quando ca deſtruetur, cùm omnes Chriſtiani, ut tradi- o,
tio fert, Hieroſolymam ante obſidionem relinquentes, Pellam 2: 1
commigraverint. Idem Syrus intendiſie videtur, dum vertit aonle
N . Ro Velo ith lo, & non erit penes ipſam vel in ipsd. e
LXX. vertunt: 2 2 αααα 7ε* 6ν αιωτιαπ bne een Er nukum p
in eo crimen erit, de quo vid. Luc. 23: 4. 14. 15. 22. Alii ex- ler⸗
plicant: Et non erit ei Judicium, ſed tumultuariè abſque lirem
formali juris proceſſu damnabitur. Vulgatus hæc habet: 100
Et non erit populus ejus, qui ipſum negaturus'eſt, i. e. Judæi pem
rejicientur, utpote my & non populus Chriſti, & Romanis tra- reddid
dentur, ad quorum Imperatorem provocaverant, Jeſum ab- Es mt
negantes. Cum hôc convenit ſententia corum, qui ita ver , n,
tunt: Et non morietur in bonum illius populi, ſeu ex exciſio- unt;
ne ejus nullus ad Judæos fructus rcundabt⸗ Oecolampa- din .
dius vertit: Et non erit Judais, ſeu non habebunt Judæi ve- Fu
rum Sacerdotem. Anglus vertit: But not foz him ſelf: vid
ſic Belgæ: Maar het ſal niet for hem ſelven ſyn. Quæ Hæc
verſio duplicem ſenſum admittit, dum alu exponunt: Non bre ſ.
pre

Il.
me⸗
4b⸗
noc

m.
en
lbi.
tia
et,
fum
ch.
N
nli.
ciſo
i⸗
au⸗
toſo⸗
kidi⸗
Mam
ettit
1p B
Mum
Ijex⸗
ſque
bet:
ude
1s tli⸗
mn ab⸗
Vel⸗
ho⸗
unpa⸗
el Ve⸗

Cap. IV. Dr ExcIDIO MESSI. Y. 26. 169
pro ſe morietur, ſed noſtri causâ, acſi loco 7 p& legeretur &o
ut Hab: 2: 6. Prov. 26: 17. Alii ſic: Non ipſe verè exſcin-
detur, ſed excidium potiùs in Judæos convertetur. Judæi
enim Pf. 41: 9. dicebant: Quamprimum occubuerit, nun-
uam in poſterum reſurget. Sed longè res evenit aliter, dum
Servator ex Judæorum ſententià equidem mortuus eſt, ſed
iis invitis reſurrexit. Hinc Clar. Geèeierus hæc verba expli-
cat n W& Et non erit ei excidium, quemadmodum Ex.
22: Z. '& D S non ſit ei, Vvel Si non habeat, ſupplendum eſt
Sde R die Si non babeat, unde ſolvat: ac proinde hic elli-
pſin vocis præcedentis ſæpe uſitatam ſtatuit, quæ ſanè inter-
Pretatio contemnenda non eſt. Sunt, qui exponunt: Et
nemo ipfſi aderit, ſed omnes ejus diſcipuli eum relinquent.
Conf. dictum Pauli 2. Tim. 4: 16. Sαdeis uos nemo mihi g α.—
7 eρρνooο aαmM˖titit. Affinis eſt explicatio sn & nullns
ei aderit opitulator Dan. 10: 21. Denique ſunt qui expo-
nunt: Et nulla ei erit exiſtimatio, vel pro nihilo & dereli-
cto, pro verme non homine habebitur Eſ. 53. Pfſ. 22. Luc.
23: 11. Neſcio ſanè, an differentium opinionum aliquam
omiſerim, hoc verò ſcio, eas, quas adduxi, Judicio Lecto-
ris conturbando abundé ſufficere. Etſi enim aliquæ earum
ſatis ſint probabiles, aliæz tamen admodum coactæ ſunt, &
vix poſſunt tolerari. Sed ita evenire ſolet, quamprimum ſim-
Flex verborum ſenſus negligitur, ut unuſquiſque ferè pecu-
iarem adoptet opinionem.
160. Senſum autem ſimpliciſſimum eum eſſe judico, quem Conve-
urgent Judæi, & quem Lutherus noſter ſervavit, dum pmn nit eum
reddidit: Und wird nichts mehr ſeyn / vel ut Jer. 31: 15. vertit:: 'N
Es wird aus mit ihm ſeyn / 1. e. nihil amplius erit, actum erit de
eo, nuſquam erit. At dicis, quomodo hæc Servatori conve-
niunt? Optimè ſanè, ſi phraſis bene explicetur. Convenit
enim cum uræ quod in ſacris ſæpiſſimè uſurpatur, ut Gen.
5: 24. de Enocho. Ita Jobus cap. 7. Y. 8. 21. pariter Da-
vid Pfſ. 39: 14. ait 2 oX popa antequam abeam & non ſim.
Hæccine fides Davidis atque Jobi erat, ſe poſt mortem non
fore ſuperſtites? utique Job. 19: 25. 26. Tongè aliud reſti-
V mo-

N70 D·zE ExcCIDIO MäSsSIE. V. 26. Sect. III.
monium haâc de re datur. An dices, Enochum poſt aſſum- enin
tionem non fuiſſe ſuperſtitem ? At Scriptura ait amsr non erat ,
amplius. Quare & quomodo? 'mos ine n n Deus enins im
enm aſſumſerat. Rationem enim hujus vocis, quam auctor cie
Kethoneth Joſeph in Sepher Jaſchar affert, nempe wen nnn ny& N
futilem eſſe, res ipſa docet. Hinc patet, eos dici Non eſſe, opr,
qui non amplius inter mortales ſunt, & quorum præſentia i
in terris deſideratur. Cùm itaque Servator tamùm ſecundùm
humanam naturam interfeéctus ſit, eodem reſpectu hæc phra-
ſis de eo enunciatur, uti uſurpatur de omnibus hominibus.
Si enim verus homo fuit, utique verè mortuus eſt & inter
mortales vivere deſiit, ſui deſiderium diſcipulis piiſque Iſrae-
litis relinquens, qui quærebant & querebantur: Suſtulerunt 1
Dominum noſtrum Joh. 20: 13. æ& abinam eſt en. w P&
Nuſquam eſt, etiamſi Pater animam ejus ‚ſicut Enochum, aſ- D
ſumſerat. Ideéque hæc phraſis ſtylo Scripturæ potiùs ad zrin⸗
mortem Servatoris, quàm ad adſcenſum in cœlum refertur, etſi uum
iis obloqui nolim, qui hunc potiùs, quàm mortem intelligi Et
volunt, & ſententiam ſuam exemplo Enochi confirmant. AEnc
161. Si objicias '& non ſignificare, Non erit ipſe, ſed mt
—„ ellipticè MWon erit ipſi, reſpondeo (a.) Hebræorum non ſem-⸗ ti, ur
Hebræ- per caſûùs obliqui ſignum eſſe, ſed ſæpius addi pronomini, ncden
Zuegue quod in caſu recto exponitur. Ex gr. Gen. 12: 1. J0 P ito tonen
ſa,, 7 2, Cant. 2: 11. Jon abiit pſe, ſic 1. Sam. 26: 11. 12. Felle
