que Juſtitia nobis clariùs ob oculos ponetur, cùm diſquiremus,
quis ejus auétor ſit, quiſve eam adduxerit?
1IS. Legimus Eſ. 53, 1I1. eundem illum, qui iniquitates Fiße
noſtras bajulavit, peccata delevit, & rebellionis reatum ſuſtu- ⸗ .
lit, eundem, inquam, jiaſtam Domini ſorvum multos eſſe juſti- auktor
ficaturum. Porrò ex analogiâ locorum Jer. 23: 5. 6. 33: 15. 16. Ghri-
percipimus, eundem è& Hαοαι αιανν, ſub ſpecie ſervi fuiſſe!“.
p ' Zehovam iuſtitiam noſtrum, ſed opν Oεαοασ perſonam
3 ſeu!

126 DE ETERNA JusTITIA Sect. V.
ſeu formam Dei cum formâ ſervi commutaſſe, atque ita multos
zuſtificaſſe. Patet ergo, hujus Juſtitiæ adductorem eſſe bea-
tum illud mulieris ſemen, in quo Heva ſuâ jam ætate dupli-
cem naturam, Viri nempe & jehovæ, ſen humanam & divi-
nam agnovit Gen. 4: 1. Si itaque quæramus, quiſnam ſit be-
nedictum illud mulieris Semen, quod Juſtitiam attulit, uti-
que aliam perſonam non invenimus, his characteribus nota-
tam, præter unicum ſolum Meſſam Jeſum Chriſtum. Is enim
in ſtatu exinanitionis eſt pnæ dny Servus juſtus Phil. 2, 6. 7.
in ſtatu verò exaltationis eſt ox 2o Rex juſtitie Hebr. 7: 2.
qui character non niſi Deo competit. Jeſus autem Meſſias
equidem vocatur Aℳterna Sapientia, ſed abſtracto uſtitiæ no-
mine non niſi relativè inſignitur, reſpectu habito ad eos, quos
jZuſtificat. Ita vocatur vpav juſtitia noſtra, & nobis factus eſſe
dicitur Onιιοονναα 2 ιαιοσαε⁴ 2„ SoXοα 7α Zuſtitia, Sancttifica-
tio, & redemtio I. Cor. 1: 30. Cùm itaque Chriſtus tantùm eo no-
mine atque titulo iaſtitia vocetur, quia nobis eam parat atque
confert, concludimus, hôc loco primô ac propriè innui im-
putationem juſtitiæ Chriſti nobis fabtam, atque fide a nobis appre-
benſam. Hæc vocatur æterna, tum ratione Nataræ ſuæ, quip-
Jahif. pe quæ Juſtitia fidei eſt, ac proinde mutationi non obnoxia,
enn utpote perfectiſſima, quàâ non datur perfectior, quæ eam lo-
W. co ccdere jubeat: tum ratione æterni Effeltas, qui eſt vita &
ſalus Hab. 2. tum ratione Auctoris Dei, ejus enim reſpectu
eſt ex numero illorum Chariſmatum, quæ ſunt àααρααÜε äunlæ,
i. e. quorum Deum nunquam poœniter Rom. 11, 29. tum eti-
am reſpectu Hominum, cùm enim ſit juſtitia fidem & reſipi-
ſcentiam ſequuta, æquè eſt &ααααειιιο atque ipſa reſpiſcen-
tia 2. Cor. 7. 10. Cüm itaque hæc juſtitia in locum præce-
dentis Rebellionis, Peccatorum atque Iniquitatis ſuccedat,
hic ejus eſt effectus, ut electos à reatu & condemnationc red-
dat immunes Rom. 8: 33. 34.
Jude 116. Contrà judei, qui Juſtitiam per Meſſiam adductam,
,, 4 cujus merito eorum majores eòôdem modo, quo nos, ſervati
s, ſunt Act. 15: 11. planè ignorant, hic ſibi meritò ejuſdem
nantur. juſtitiæ occaſum ominantur. Dum enim Sol juſtitie Chriſtus

Je-

.*

jel

0

Nar
0t

Cap. III. Ejwsonk AppucrIoNE V. 24. 127
Jeſus, ut vocatur Mal. 4. nobis exoritur, ipfis occidit, ut
ominatur Aben Eſra, utpote qui caligine perfuſi tencbris tal-
parum inſtar delectantur; & ſic ex eorum lapſu ſalus nobis
orta eſt Rom. 11: II. 12.

S E CT 10 VI.

De Vaticiniorum & Prophetarum olfignatiene.

117. uintum Beneficium vaticinia ſpectat, atque his ver- Oozf-
bis effertur &an Inn bnron Et ad obſignandum viſio- gnutio
nem & Prophetam. Daniel V. præc. 2. vaticinii Jeremiæ c. 25: z et
11. 29: 10-14. de 70. annis exilii mentionem facit, & oſten-
dit, illud tam precibus ſuis, quàm oraculo Angeli occaſionem
dediſſe, indeque Marshamus inferre videtur, quintum bene- Mer.
ficium tantùm reſpicere obſignationem, i. e. tranſitum hujus mu.
vaticinii Jeremiæ ad effectum, id quod tempore inſtauratio-
nis Templi accidit. Idem ſentit jungmannus. Verùm vix mi-
hi perſuadeo, Angelum unicum hoc ſolum vaticinium in ani-
mo habuiſſe, dum generali phraſi Viſionem & Prophetam effert.
Quodſi dicas, vocem Viſonis ſpecialem ſenſum admittere, id
equidem concedo, ſed quid tum de obſignatione Prophetæ fiet,
quæ ſanè in hujus ſolius vaticinii eventu non conſiſtit? præ-
cipuè cùm phraſes & voces Scripturæ S. in omni emphaſi ſu-
mendæ ſint, ſi modò circumſtantiæ eas expreſſê non reſtrin-
gant. Imò quoque ea, quæ de præcedentibus Beneficiis di-
xXximus & abundé probavimus, talem interpretationem non
patiuntur, qualis eſt illa Marshami. Sed ad rem, Prima vox, nN
quam Angelus adhibet eſt jun quæ Viſionem denotat, & de- Liſo
ſcendit à radice min quæ propriè eſt Videre vel adſpicere. Ad- deuli.
ſpectus autem ad ſacra tranſlatus eſt, quia ex eo Gentilium va-
tes divinare ſolebant, unde ab obſoleto verbo ſpecio (cujus
compoſita Latinis in uſu ſunt, derivatur Spectio, quæ vox de
auguribus uſurpatur) auſpex, baruſpex, extiſpicia & ſimilia,
de quibus vid. Rob. Stephanus. Veruntamen exinde vocem Imagi.
Fmn exponere nolim, ſed potiùs ejus uſum deducere ex opera-„it

7 727570
tio-

128 DE OBSIGNATIONE Sect. VI.
tionibus phantaſiæ ſeu imaginationis, quæ externo oculorum
organo clauſo vel impedito varias menti imagines objicit, at-
que ita vel in ipſis ſomniis res videri dicumtur, puta Dan. 4:
2z. ubi Nebucadnezar ait n'mn don ſomnium vidi, quod ſomni-
um Y. 10. vocat u 'n viſiones capitis ſeu cerebri, i. e. ima-
ginationes. Longè autem majore analogià hæc vox uſurpatur
Sahtet de viſßone ecſtaticà, quà vigilantium fenfus externi præclu-
hea duntur, eorumque menti emblema aliquod objicitur. Tales
rum. fuerunt pleræque revelationes Prophetis factæ, quippe non
omnibus illa nmam namab ille, inquam, gradus revelationis ob-
tigit, qui Moſi, Samueli & Eliæ, quibus familiare cum Deo
colloquium interceſſit, abſque ullà ecſtaſi ſenſuumve exter-
norum occluſione. Quia autem revelationes reliquis Prophe-
tis factæ plerunque non verbis tantùm conſtabant, ſed em-
blema aliquod divinæ Gloriæ, vel rerum ipfarum prædicta-
rum delineationem, ſecum ferebant, inde meritò vocantur Inn
196α, S,ααα. viſio, & quibus ea viſio obtingit, dicuntur nin
19ν, gsαaτι, ν, videre ſeu ſpectare Luc. 9: 32. Act. 9: 12.
10: II. Qui vocis uſus inde ab antiquiſſimis temporibus vul-
gari ſermone conſervatus eſt, quippe 1. Sam: 9: 9. obſerva-

tur, jam tum ex antiquo uſu receptum fuiſſe, Prophetam vo-

care nod videntem, cum quo convenit m vox ejuſdem ſi-
gnificationis, quæ adhibetur Eſ. 29: 10. Sequentes verò Pro-
phetæ vulgari ſtylo revelationes ſibi factas nomine un viſionis
inſcribunt. Vid. Eſ. I: 1. Ob. 1: 1. & Danielem paſſim. Hic
itaque in genere vox jun deſignat divinas revelationes, ſen ora-
cula, quæ Prophetæ ex ore Dei exceperunt, & ſeripto manda-
runt. .
IIS. Alterum vocabulum eſt 'a) Propheta. Hic fuſiorem
ra. inquiſitionem de vocis hujus origine & naturali ſignificatione
Sn“ non inſtituam, tantùm hoc monebo, radicem az & inde de-
Orato- ductum Hithpahel perorandi & de rebus ſive bonis ſeu malis
rem. diſſerendi vim habere I. Sam. 10: 6. 18: 10. unde illi, qui
ex cathedrâ diſſerunt vel docent b'&'az Prophetæ, profeſſores, ora-
tores vocantur, eorumque diſcipuli b's'amn- klii Prophetarum.
Nec non illi interpretes, qui Principalium ſuorum (ut ajunt)
= no⸗

rri⸗
VO⸗
nſ⸗
Pro⸗
ſomit
Hie
ora-
da-

Oreint
tione
de⸗
wali
quu
,ort⸗
Aru.
un)
00⸗

Cap. III. PaROPHETARVUM &c. y. 24. 129

nomine ad alios verba faciunt, ilorum Prophetæ vocantur
Exod. 7: I. Et hinc factum eſt, ut quidam hoc vocabulum

derivent à an quæ radix profandi ſeu eloquendi ſignificatum 2. Futu-

haber. Quia autem illi Theologiæ Profeſſores, orationem ad rorum
plebem habentes, de futuro Meſſiâ diſſerere debebant, imò g

illud interdum ex ſpeciali Dei mandato faciebant, ut & au-
ditores ſuos reprehendentes vel exhortantes iis futura præ-
mia vel pœnas denunciabant; hinc factum eſt, ut vox waa
talem ſignificaret, qui ex divinâ revelatione futura annun-
ciat. Et hinc ortæ ſunt voces Græcæ gεα+bHurne, gaεb&G;=

& gε*ôραεο, quæ futurorum nuncium & annunciatio- nemé-

nem ſeu prædiétionem ſignificant, qui vocabulorum ſen- "ue.

ſus ex Sacris & profanis ſcriptoribus manifeſtus eſt. Sed
quia in Sacris Hebrææ voci m per omnia reſpondent, in-

de tandem accidit, ut vocabula illa priſtinum Hebrææ di-

ctionis, ſenſum reciperent in Novo Teſtamento, & geo-
Ourns Oratorem ſeu perorantem, ερρleden perorare & diſſe-
rere, ερραzâο verò Orationem ſeu diſſertationem de rebus di-
vinis ſignificct 1. Cor. 14. & alibi. Hôc tamen loco ubi
viſio ecſtatica & divina revelatio huic verbo adjunguntur, u-
niau 'a Brophetam ſtrictè ſic dictum ſeu faturerum nuncium
denotat. =D

119. Sunt autem quidam ex interpretibus, qui r7 Na Nea

verti nolunt Prophetam, ſed potius Prophetiam ſeu vatici- non Pre-

nium, Weiſſagung; ut Verſio Vulgata, Germanica, Angli⸗ en⸗

cana & Complutenſis editio LXX. interpretum, quæ habet: hracte.

Tανραοναι εα α τταοοεν, dum reliquæ legunt aααι
9 wοεορ0ρbhτα, Viſßtonem & Prophetam, atque ita Goncretum
nomen retinent, caque verſio Clementi Alexandrino, Chry-
ſoſtomo & Theodoreto probatur. Fateor vocem Concre-
tam x'a non ab re Abſtractè exponi Prophetiam, idque pas-
ſim in Sacris fieri „ ubi ii, qui vaticinia à Prophetis exarata
legunt, Prophetas legere dicuntur, Actor. 8. 30. & alibi: &
ferè perinde mihi eſt, quocunque modo illud vocabulum red-
das, ſive vertas Prophetam, ſeu Prophetiam. Interim tamen

*

Sed Pro-
. 472 g,-heta in
cum nulla nos neceſſitas à ſimplici vocis ſenſu cogat diſcede- conerets

530 DE OBSIGNATIONE Sect. VI.
rc, optimum factu eſſe judico, ſi Syrum, Arabem & Belgas

ſequuti 7 waa non Prophetiam ſed Prophetam exponamus. Sic
enim Textum à tautologia faciliuùs liberabimus, dum ſecus Aiu
m. iſo & Prophetia unum idemque ſignificant. Tum verò in i
2 häc voce latet enallage numeri, atque intelliguntur omnes dN.
meri. Prophetæ, ſeu integra Prophetarum à Deo emiſſorum ſeries. aoe
Hæc enim ſcribendi ratio Sacro Canoni uſitata & ubique re- Oð
cepta eſt, puta Hoſ. 3: 4. Diu habitabunt Iſaèlitæ abſque KRe- er.
ge, Principe, ſacrificio, Ratud, ephode & theraphim, quibus 6g
indicatur, interruptum iri continuam ſucceſſionem Regum, 2
Principum, Sacri cultûs & Sacerdotii. Sic Zach. I1: 2. iog
Äigularis pro plurali ponitur, cuùm dicitur: Vlala Abies, fſex
nam cecidit Cedrus, &c. Imò hæc enallage numeri in Textu K
frequentiſſima eſt, dum voces ſingulares 5o erm 2 n l
ram n bD bpeú omnes neceſſariò pluraliter explicantur: Exrie
Viſiones, plateæz, foſſ, alæ vel alites, vaſtatores, deſolati, ſa- Erx
crificia & oblationes. Vid. quoque Rom. 1: 16. Et ne plu- Neu
ra addam exempla, ſufficiet adduxiſic locum maximè me- Ader
morabilem Eſ. 3: 2. 3. ubi Deus ablatum ire dicitur heroès, Sð
milites, judices, prophetas, hariolos, ſeniores, prafectos quin- Iu
quaginta viris, optimates, confiliarios, artifices & incantatores 3 Deo
Quæ omnia ſingulari numero efferuntur, & in plurali, ut ds
fecimus, intelligenda ſunt. In ſpecie verò vocem 'ans hôc 222?
loco pluraliter eſſe accipiendam, nos docet Syrus, ita vertens n,
Lo lon- a 0 ameßhlan Cheſto voan.
vie, Et ad implendam viſionem & Prophetas, à quà verſione, AI
præſertim cum Textui conveniens ſit, neutiquam diſcedimus. k⸗
120. Beneficium autem hâc parte conferendum eſt unne o
orrd at obſignarentur viſio & Propheta. Syrus interpres hanc vo- ler
asd obſ. cem, ut vidimus, ceodem modo reddidit, quo ſuprà vocem i
e, No ſc. lemeſeblam, ad abſolvendum ſeu perficiendum: unde Sðð
veriſimile eſt, eum non legiſſe lachthom, ſed nino vel bnmo
läahathom vel lehathem. Etfi autem bonus hinc oriatur ſen- ui
ſus, tamen ſatius eſt, conſtantem Textüs lectionem & reli- mneo
quorum interpretum conſenſum ſequi. Sigilli autem uſus in aonr
„

Cap. III. VATICINIORuIM HT PROPFH. V. 24. 13 1
S. Scripturàâ, quantum obſervare potui, quintuplex eſt, & Sigil
quidem (1.) facit ad diſtinctionem earum rerum, quas inter Min
alias primo intuitu cognoſcere vis. In hunc uſum (ρας K. uinte-
gillum fronti fidelium agni ſectatorum imprimitur Ap. 7: 3. 4. Plex.
9: 4. ut dignoſcerentur ab iis, qui 7 Xιννς ne
characterem beſtiæ gerebant. (11.) Sigillum additur iis rebus,
quas ſalvas conſervare volumus & vetare, ne quid ex iis per-
eat. Sic Jobus c. 14. V. 17. ait v Wun nn obſignat, ſeu
ſigillo munit in faſeiculum collebta peccata mea. Ita Marth.
27: 66. Chriſti ſepulcrum, & Dan. 6: 18. leonum fovea ob-
ſignatur, ut ibi Ehriſi corpus, hic verò Danicl ab injurià
ſervaretur. Huc refer Deut. 32: 34. Eph. 4: 30. Ap. 20: 3.
& Cant. 4: 12. ubi Eccleſia vocatur onn j'yd 9wen e dn
Hortus occluſus, ſeaturigo obſerata, fons obſignatus, ut ſc. ab
aëris intemperie & contaminatione irruentium beſtiarum præ-
ſervaretur. Confer. Virgilii Ecl. 2. Y. 58. 59. Ita Vach re-

pleta & panni in marginibus ſigillo muniuntur, ne quid in-
de furripiatur. (111.) Sigillum adhibetur in rebus, quas ab-
ſcondere & aliorum oculis atque indagationi ſubtrahere vo-
lumus, v. gr. Job. 9: 7. Sol oculis noſtris ſe ſubtrahens à

Deo inter ſtellas obſignari dicitur, vel, ſi mavis, ſtellæ nubi-
bus inſtar ſigilli dicuntur occludi: ſimilem uſum particulæ
va habes Cant. 4: 3. Sic Lex & Prophetiæ dicuntur obſigna-
ri, dum aliorum indagini ſubtrahuntur Eſ. 8: 16. 29: 11.
Dan. 12: 4. 9. Apoc. 10: 4. 22: 10. (1V.) Ubi res ad ulti-
mum perfectionis faſtigium pervenit, atque ita finem conſe-
quuta eſt, ognari dicitur, eamque phraſin depromimus ex
Ez. 28: 12. ubi Propheta juſſu Dei fatum Regis Tyri de-
plorans ait 9 "e dper ib en en n te obſignas ſammam
plenæ ſapientiæ & perfelti decoris, i. e. extremum gloriæ gra-
dum obtinuiſti. Ita literis abſolutis ſigillum additur, & Ju-
dæi Epilogum, qui operi ad perfectionem & finem perducto
ad calcem ſubjicitur, vocant np'nn obſgnationem. (v.) De-
nique Sigillum decretis, diplomatibus, federumque ac teſta-
mentorum inſtrumentis additum ea confirmat, iiſque valorem
conciliat. Ita ſcriptis inſignia vel Regia vel ſua addunt Iſe-
R 2 bel,

T32 DE OBSIGNATIONBE Sect. VI.
bel, Nehemias, Haman, Mardochæus & Jeremias cap. 32.
Obſignatur Dei veracitas, i. e. cvincitur & confirmatur Joh.
3: 33. Chriſtus obſignari dicitur, dum à Patre in munere Me-
diatorio ſtabilitur Joh. 6: 27. Sic Vocatio, Electio, Juſtitia
& Fides &c. in electis obſgnantur & confirmantur Rom. 4:
11. 15: 2,8. 1. Cor. 9: 2 2. Cor. I: z2. Eph. I: 13. 2. I im.
2: 19. quæ tamen partem etiam ſecundum ſigilli uſum ſpe-
ctant, & conſervationem atque Perſeverantiam electorum ſi-
Prophe- 121. Si autem modô dicta ad Vaticinia & Prophetas ap-
tæ ob plicare velis, omnes quinque ſigilli aſus locum in iis inveni-
ge unt. Nam (I1.) Prophetiæ & Prophetæ veri poſſunt dici
Quomo charabctere notati, ut à falſis diſcernerentur. (11.) Deus ver-
d bum Propheticum in Eccleſiæ uſum conſervavit, & contra
interitum atque corruptionem munivit. (1III.) Ipſa Scri-
ptura utitur phraſi obſignandi vaticinia, i. c. myſteria eorum
abſeondendi, ut vidimus. (I1Iv.) Einiri dicuntur Vaticinia
quando Deus Prophetas inſpirare deſinit, iiſque ultimum &
illuſtrifſimum complementum addit. (v.) Denique quando
vaticinia eventum ſortiuntur, eo ipſo tanquam ſigillo canfir-
mantur, valoremque obtinent & aucéctoritatem. Patebit ta-
men ex ſequentibus, huic loco tantum duos poſtremos Pgilli
uſus poſſe applicari, & fortè etiam tertium uſum ad rei illu-
ſtrationem adhiberi.
Eatici-: 122. Non intelligitur hic (1.) Prophetarum & Vaticinio-
niorunm rum verorum à falſis diſtinctio, neque (11.) eorum ab inte-
Rynz. ritu conſervatio, quippe hæc duo non poſſunt ad intervallum
ℳ₰ñG LXX. Hebdomadum reſtringi, verùm temporibus illud in-
tervallum antecedentibus & ſubſequentibus perpetuò obti-
nent. Neque (1II.) Obſignatio vaticiniorum ſenſum habet
abſeonſionis & occultationis. Hoc enim beneficium non eſſet,
ſed porna potius & malum. Ergo ut verum & genuinum
hujus loci ſenſum percipiamus, adducendus eſt locus Hab.
2. 3. ubi hæc legimus mymo iun dw Adhbuc durat viſßio aſque ad
præfinitum tempus, & ſub finem loquetur, non fallet. Etiamſe
mora diuturnior ſit, expecéta eam, nam certo eveniet, non differe-
tur.

cinio⸗
jnte⸗
Alacn
d n⸗
obti⸗

lubet

eſler,
Uu

ue ℳ

ticß

Ge-
N.

Cap. IIIL. VATICINIORUM ET PROPH. V. 24. 133
tur. Ex his duo colligimus, primo Vaticiniis certum termi-
num præfixum eſſe, in quo finem conſequantur: ſecundo ea
elapſo hõôc termino abſque moràâ eventum eſſe conſequutura.
Quodſi igitur hoc diétum in uſum noſtrum vertamus, videbi-
mus, hoôc loco Obſignationem vaticiniorum (1V.) denotare eo-

rum terwinum ſeu finem, quo veniente tam extraordinariæ re- 1. Fini⸗
velationcs, quàm ipſi Prophetæ deſinent. Si hic conſula- &ulti-
aline
. . . b onple-
Templo ſecundo. Audiamus Saadjam. Is ait an um in mentum

:— 5 naa pere e eeenen ie enn e e ien den neenn P'rophe⸗
tarutm.

mus Judæos, illi confitentur, Prophetias finem accepiſſe ſu

Dicitur obſignanda viſio & Propheta, quia inde ab inſtaurato
Templo ſecundo nullus amplius Propheta inter Wraelitas ſurrexit,
ſed tantum uſum habuerunt oraculorum e&litus lapſorum. Id
quod verum eſſe, patet ex Matth. 3: 17. 17: 5. Joh. 12: 28.
Act. 9: 4-—- 7. 10: 13. Sed an alià occaſione idem contigerit,
magnopere dubito. In confeſſo itaque eſt, perfectà inſtaura-
tione Templi ſecundi vaticinia deſiiſſe: At vero finis iis impo-

ni non potuit ante adyventum magni illius Prophetæ Deut. 18. Moſes
Iypus
Meſſig.

romiſi, quem utique ad Prophetarum numerum referre de-
emus, utpote qui omnium maximus & Moſi ſimilis fuit, h.
e. ad ad exemplum Moſis munus Mediatorium obiit, popu-
lum ⁶ ſervitute ſpirituali eduxit, novo federe pacto novas le-
ges tulit, & quemadmodum Moſes, neminem ante vel poſt ſe
ſibi ſimilem habuit Deut. 34: 10. Hæc verò omnia in cumu-
lum coacta non niſi in Servatore Chriſto invenimus, qui, ſi-
cut Moſes Prophetarum fuit primus, ſic eorum agmen ulti-
mus clauſit, ac proinde non ſolùm vocatur 7εK & vμ, K-
nis & inſuper ſcopus Legis Rom. 10: 4. ſed pari jure appellari

poteſt T6½¾ οι Coeεανν &ενπτ, Finis atque igillum Pro-

phetarum, quod colligitur ex Act. 10: 43. 2. Petr. 1: 19. Inde
quoque patet, quòd in Chriſto non Prophetiæ ſolùm, ſed ipſi
Prophetæ (ſervato ſimplici vocis ſenſu) obſignentur, cùm ipſe,
adhibitâà phraſi Ez. 28: 12. Sigillum ſit & complementum omnis
ſapientiæ & decoris Prophetici, ac proinde cæteris omnibus in-
finitis gradibus excellentior. Nam Johannes Baptiſta Matth.
11: 9. Plus quam Propheta erat, nec tamen dignus, qui corri-

3 Sias:

134 DE OBSICNATIONE Sect. VI.
gias calceorum jJeſu ſolveret, Luc. 3: 16. id quod non diſcipu-
lorum, ſed mancipiorum officium olim fuiſſe ex Cethuvoth do-
cet Menoras Hammaor L. 4. Cl. 4. P. 2. C. 2. Any m289 92
:yzd wden en ene ee ee eee eden ee eee
Omnia offcia ſervilia diſcipulus Magiſtro præſtare tenetur, ex-
ceptaà calceorum exutione & indutione. Et hoc eſt, quod di-
citur Matth. 11: 13. Legem & Prophetas durare uſque ad Jo-
hannem, Prophetà majorem Chriſto minorem, quem Chri-
ſtus tandem ultimus exceph˖o˖it. et
123. Sicut autem diplomata Regia uno eodemque ſgillo
ſiniuntur, & ſimul confirmantur, ita duplex in divinis decre-
tis per Prophetas promulgatis ſigilli uſus ſpectatur. Ilia e-
² Vati nim unâ eâdemque ObHul]6'vatione ſiniuntur, & (v.) Confirmantur
w valoremque ac auctoritatem nanciſcuntur. Cùm autem vati-
imple. Cinia ſint rerum nondum exiſtentium nuncia, ea meliùs con-
tn. firmari nequeunt, quàm ſi eventus ea vera eſſe demonſtret.
Ergo ibi quærenda eſt eorum Obſegnatio, ubi eſt eorum im-
plementum. Conſtat verò, ut AbenEzra ad h. 1. ait b'N'aan in

——

Templo ſecundo eventuris. Sed cventus adventu Magni illius
Prophetæ Jeſu Chriſti illuſtrior monſtrari nequit, utpote de
ajus ætate cecinerunt omnes Prephetæ, inde à Samuele, & quotquot
anquam vaticinis ediderunt Act. 3: 24. Itaque cùm omnes pro-
miſſiones à Prophetis factæ in Chriſto non obſcurè eventum
habuerint, atque ita veritas carum confirmata ſit, meritò Ohri-
ſtus præconio Euangelii iis gilam & Epilogum addidiſte di-
citur. Id quod illuſtratur ex ſcito Thalmudiſtarum, qui di-
cunt, ſigilli Dei ſculpturam eſſe nos VERITLAS. Chbriſtus
ergo Prophetas obſignavit, dum iis clauſulam Emeth ſeu Amen
adjecit, quæ clauſula ſub finem librorum atque precum ad-
hiberi ſolet. Menoras Hammaor L. 3. Cl. 3. P. I. c. 21.
citat dictum mnps a ene n dn ens Amen habet ſigniſica-
tionem juramenti, acceptätionis, fiducic. Addo ex ipſorum Ju-
dæorum uſu eo'pe in b' s In voce Amen latet obſienatio &
confirmatio. Vid. Buxt. Abbr. b's d’s& d'& G&Gο. Sic omnes
Dei promi ſſiones in Chriſto ſunt Næl „ A'Kv, ITA G AMEN,

20

Amen.

n nn y aene omnes Prophetas vaticinaſſe de rebus ſub

Gile
Cre.
la e⸗
ntyr
ti.
(on⸗
tret.
n w⸗
ſ
lius
e de
N N
Ppro⸗
ntum
Ohri-
ſe di-
ai l⸗
riſtus
Ath
n ad⸗
. 21.
nikca⸗
nJu.
ti0 S
oM
N,

4

Cap. III. VATICINIORUM ET PROPH. YV. 24. 13 5
ad gloriam Dei 2. Cor. 1: 20. Quæ cm ita ſe habeant, va- Mens-
na omnino ſunt ſomnia Iſaaci Abhuhab Hiſpani, qui in Me-
noras Hammaor L. 2. Cl. 8. P. 1. Cc. 2. de moerore animi maeg.
ſerenitatem impediente agens, hæc habet ν ee aer Ex.
:5 2 enn ne een en aeen Et hac ratio eſt, quare
poſt excidium templi donum vaticinandi iis non conceditur, qui
ad id idenei ſint. Atque ita ad naturalem cauſam triſtitiei
moeroriſque ea refert, quæ ſoli adventui ſummi ultimique
Prophetæ Chriſti Jeſu, ut cauſæ, debentur.
124. Quid Judezæi ad hæc? Clamitant, Obſignationem ſeu cef- Judei

ſationem Prophetarum magnum Genti ſuæ damnum intuliſſe, maa .

inde inferunt, ſibi non niſi mala in Textu nunciari. Ea- bi omi-

dem olim eorundem querela erat, dum legem operum cum namur.
lege fidei videbant commutari. Sed Apoſtolus Rom. 3: ult.
oſtendit, Chriſtum non tollere legem, ſed eam ſtabilire, utpote
qui legi operum per omnia ſatisfecerat. Eodem modo Pro-
phetiæ obſignatz non tolluntur, ſed confirmantur, & in hunc
uſque diem piis ſolatium conferunt, etiamſi Prophetarum ſe-
ries tempore Chriſti abrupta ſit. Quorſum enim plures Pro-
phetæ huic Genti mitterentur? an ut idem fatum fubirent,
i magnus ille Propheta Moſi ſimilis ipſiuſque deceſſores
ubierunt, qui in mercedem allati Euangelii ſupplicio affi-
ciebantur? An verò ut erudirent populum? At habent Mo-
ſen, ſutis Prophetarum habent, eos audiant. Præterea ubi pro-
miſſiones olim prænunciatæ eventum nactæ ſunt, ceſſant fu-
turorum nuncii, & eorum locum occupant Doctores Euan-
gelii, qui Chriſtum præterito tempore Crucifixum mon-
ſtrant, id quod olim tanquam futurum annunciabatur. Sed
ea Judæorum mens eſt, ut magis ament ſpem quâm rem,
typis terrenis delectentur, cœleſtem Antitypum negligant,
& inſtar canis Eſopici ambram captantes, amittant corpus
ipſum, quod eſt in Chriſto Col. 2: 17. Hinc quia umbræ &
Cœcitatis amantes ſunt, vaticiniorum obſignatio longè alienum
effectum in iis ſortitur, ſiquidem ut dicitur Ef. 29: 11.
Omne vaticinium ipfis eſt inſtar Epiſtolæ obfignatæ, cujus argu-
mentum vel doctſima & perſpicaciſſima ingenia latet. r
oC

136 DgZ OssIGNATIONE PROPH. &cC. Sect. VI.
hoc velamen Mofis oculos eorum in hunc uſque diem opertos
tenet, ut quæ ad ſalutem ſuam faciunt videntes non videant
& audientes non intelligant 2. Cor. 3: 13--16. Speciatim ve-
1, quod ad hoc Danielis vaticinium attinet, in primà Com-
mentarii ſui præfatione exertê ait Alſchech dm pna brmmn
Sigillum ejus eſſe sigillum Sigillo ineluſum, eo i pſo innuens, ſuam
ſuorumque cœcitatem tantam eſſe, ut de vero vaticiniorum
ſenſu eruendo penitus deſperent.

S E C T L O VII.

De Vuttione Santti Sankctorum.
125. Hæ autem duo penultima Beneficia, tanquam
LEffecta, Beneficium ultimum, ut Cauſam, reſpi-
ciunt, nempe Vuctionem Santcti Sancétorum, quippe à quâ o-
mnia bona in Textu promiſſa unicè dependent. Subjectum
Santt. hujus enunciationis eit p'enp uab Santtitas Sanctitatuin. Hic
Santto- cadem phraſis denuo occurrit, quam g. 94. habuimus, quA
Abſtractum pro Concreto, Sanctitas pro Sancto ponitur. Qua-
re, quæ ibi dicta ſunt, non juvat repetere, cùm vox vnp
in Lexicis non Sanétitatis ſolum in Abſtracto, ſed & in Con-
creto Sancti ſignificationem obtineat. Omnes itaque in eo
conveniunt S'o uns vertendum eſſe Sancttum Sanétorum.
Super- Ubi hoc obſervari debet, Adjectiva Hebræa in ſimplici fle-
lativus xione Superlativo carere, unde eum vel præfixo b veln em-
it7*αν. hatico, vel adverbio senp interdum duplicato, vel aliter ex-
pPrimunt. Sæpiſſimè autem nomini, quod in Saperlativo gra-
du ponere, vel ejus præcellentiam cxprimere volunt, Geni-
tivum plaralem ejuſdem nominis addunt, oſtendentes, illud
ex omnibus ſui generis eminere. Sic abjectiſſimæ ſortis ho-
minem Hebræi vocant d'nay dap ſervum ſervoraum Gen. 9: 25.
Deus vocatur Debe KRex Kegum, & ſtylo Thalmudico
de 2090 en Rex Regum Regum, i. e. ſupremus omnium
Regum Rex. Ita b'nv 'pv eſt ſupremum Cœlum, rpyn e Can-
icum excelientiſiimum, & Dan. 8: 25,. binæ eſt Princeps ſu-

Pré⸗

rum.

un
clpi⸗
0⸗
GRom

Cap. III. DE UxNcTIONE S. SA NCTORUM. V. 24. 137
premus, haud dubiè Michael, qui c. 12. V. 1. duplicato —m*&
emphatico vocatur an derm Princeps maximus. Eadem phra-
ſis in linguà Belgicà obtinet, quæ heroem maximè ſtrenuum
vocat eenen Held der Helden: ubi tamen hoc notandum eſt,
ecam phraſin creberrimo uſu in vituperium adhiberi. Ita la-
tronum atrociſſimus vocatur cen Dief der Dieven/ far fu-
rum &c. Ex his abundé patet, Santctum Sanctorum idem eſſe, §. San-
quod eſt Sanctiſſimum. Sanctiſima autem vocantur in vetere Pocen
Hebræorum cultu Tabernaculum interius, ejus & exterioris gisz-
Tabernaculi utenſilia, ſuffitus, panes propoſitionis, victi- mum.
mæ pro peccato, anathemata, &c. de quibus conſule Geie-
rum ad hunc locum. Unde patet, quiſnam Sanctitatis hu-
jus ſenſus ſit? ſcil. ſignificat ſtatum rei a communi uſu ſeparatez
Deoque dedicata. Hic autem quæſtio oritur, an ſub notione Ber &
Sanäcti Sanctorum intelligatur res, an verò perſona Sanctiſſima? one
utrumque enim hæc vox ſignificare poteſt. Et quidem Res ſimea.
Sanötiſimas modò memoravimus, Perſonas verô nullas in S.
Scripturâ Sanctiſſimas appellari memini, præter tres illas, quæ
Unus Verus Deus ſunt, & Eſ. 6. triplici Sanctitatis enco-
mio ſalutantur. Nam 1. Chr. 23: 13. Ahron non vocatur
Sanbtus Sanétorum, ſed res Sanctiſſimas conlecrare dicitur. Qua-
re utique errat Samuel Valerius, qui Pontificem Maximum
hôc loco Sanétum Santtorum appellari contendit, ut vidimus

§. 15. Utrum autem talis Perſona Sankttiſima an verò KRes in-

telligatur, hactenus definire difficile eſt, & tum demum cla-
riùs patebit, quum prædicatum Sanctiſimi, ſeu Vnétionem ejus
conſideraverimus.
126. De hôc itaque Sanctiſimo adhibetur vox mon? Ad un- VUnitio
gendum Sanbtum Sanbteorum. Ita enim verti vocabulum debet, nd .
quicquid reclamet Saadjas, cujus commenta in hanc rem ani-E.
mi gratiâ adducam. Ait ille a2 —a ee 'e e Saadje.
b ensen p'an en en en nee eeenn e en eee e
RRa Dinb dn reb e en nn en en bee, den een
) pRY ' nreiuHbrben en enne en enee beene
: bye dy den Dicitur Ad ungendum Sanctum Santctorum,
uia gloria excellentiæ ædis ſecundæ primam erat ſuperatura, ut

„

138 DE UxcCTIONE Secd. VII.
ſeriptum eſt Hag. 2. Major erit gloria adis hujus poſterioris»
quum fuit priorib. Ideszzue Scriptura utitur voce rmudd qua in-
yementunz ſeu excellentiam ſignificat, quemadmodum Tharganz
verba Ex. 29: 29. Ad unbtionem in iis recipiendanm, vertit Ad.
inerementum. Alii interpretes nudo exponunt Ad Menſuran-
dum, quemadmodunz nan Menſura 4 Paraphraſte redditur enren

Vustio, e. gr. qaando dicitur Zach. 1: 16. Et linea perpendiculi

extendetur ſuper Hieroſolymam. Vides hic, Sanltum Santtorum
Judæo ſigniſicare templum ſecundum, & Vncétionem denotare
ædificationem & excellentiam, quàâ in re non curat, voca-
bulum nas Chaldæis frequente uſu Vngere & anrun Menſura-
tionem ſignificare, & cum hac noſtrâà Uncétione nihil com-
munc habere; modò ſenſum Vaticinii corrumpere liceat. Sed,

Uuftio: ut ad rem redeamus, Vuktionis uſus crat varius, & quidem

nis uſus

varius.

præcipuè in hunc finem adhibebatur, ut corpus nitidum &
agile efficeret Y. 104: 15. quorſum referri poteſt ſeutorum un-
tio ante prælium uſitata 2. Sam. 1: 21. Eſ. 21: 5. Pſ. 84: 10.
Hæc autem res ad Sacra tranſiit, quod, quà occaſione factum
ſit, nemo facilè cnarrabit, cum ritus ungendi fuerit antiquiſ-
ſimus, ut patet ex facto Jacobi Patriarchæ, lapidem erectum
Deoque dicatum ungentis Gen. 28: 18. Hoc tamen certum
eſt, unctionem in Sacris eo fine & ſcopo fuiſſe adhibitam, ut
res vel perſonæ unctæ à vulgo ſepararentur, & in ſingularem
uſum vel vitæ genus ſervarentur. Ita vaſa Tabernaculi un-
gebantur antequam ad facrum uſum erant idonea, atque eo
ipſo divino cultui & miniſterio dicabantur. Prophetæ unge-
bantur, ut eſſent legati Dei. Sacerdotes & vulgo exemti me-
diante unctione Deo conſecrabantur, unde ortæ ſunt denomi-
nationes S'nwd d'n- ſacerdotum unktorum Num. 3:3. & Lev.
4. paſſim n'vn mo Sacerdotis unbti. Reges pariter, à Deo
plebis conſortio ad Monarchiam evecéti, oleo inaugurabantur

&& éetiamnum inaugurantur, ac proinde in Sacris Vnäti Dei

vocantur. Conf. Joſ. de Voiſin ad Raimundi Pug. Fidei P.
2. C. 3. Mazximèe autem memorabilis unéctionis effectus crat
in ſacris utenſilibus Tabernaculi, utpote quæ hoc medio non
ſolum à communi uſu eximebantur, ſed in uſum Rnétiſſimum
J epa-

Faſt⸗
moN
uli
runm.
tare
0l
ura⸗
vom⸗
ded,
era
n &.
⸗.
10:
tum
il⸗
tum
tturh
n, Ut
larem
li un⸗
le 60
unge⸗
ti me⸗
ol
Ler.
Heo
Dahir
hei
ger .
s en
Nio hol
ucn

ſe⸗

D
D

.

H
4
.

Cap. III. SANCTI SANCTORUM. y. 24. 139

ſeparabantur, ac proinde, tanquam ſupellex ipſius Dei, San-

Cta Sanctorum appellantur, i. e. Sanctiſſima. V
127. ExX dictis nunc certos characteres efformare licet, ex qui- Ohara.
bus pateat, qualis hæc ſit Unétio, & quidnam nomine Sanctiſſimi eres.
veniat? Et quidem (1.) Quia hæc Vnétio includitur periodo 1. Un-
LXX. Hebdomadum, quæ ſub Templo ſecundo incepit & cio eſt

. . . . Peiri-
deſiit, inde liquet, Vnétionem hanc non eſſe materialem. Cum eni

enim omnium conſenſu h. I. non profanus, ſed maximè ſacer

Vnétionis actus intelligatur, ſub Templo verò ſecundo inter alia
ſacrum quoque unguentum huic actui deſtinatum defecerit;
inde facilè colligitur, non materialem innui ankctionem, ſed
ejus antitypum Spiritaalem, quæ ita vocatur, quia ejus ole-
um ipſe Spiritus S. eſt Pſ. 45: 8. coll. Pſ. 51: 10---14. Vid.

Wagenſeilii Tela Ign. Sat. p. 610---612. Hoc ipſum ar-

gumentum præcipué Judæis oppono, utpote qui exertè tra-
dunt, Sacrum oleum ſub Templo ſecundo defeciſte, et-

ſi Doéët. Jungmannus in Commentario Lib. 2. Sect. 2. cap. 3.

omnia movere velle videatur, ut contrarium evincat. (2z.) 2. Un-
Ex eâdem ratione colligimus, h. 1. non intelligi Vnctionem uf D
Rei ſed Perſene. Cum enim LXX. Hebdomades, ut pro- n e;
bavimus, poſt dedicatum Templum incipiant, & ante ejus
deſtructionem deſinant, hæc unctio & inauguratio ad Tem-
plum ejuſque fuppellectilem reſpectum habere nequit. Ideô-
que verba enp emnp vertenda ſunt non Sanctiſimum, ſed
Sanbtiſſimus, quam interpretationem ſequuntur Syrus, Vul-
gatus & Lutherus, qui vertit Der Allerheiligſte. (3.) De- 3. Per-
nique ex dictis & Textu patet, qualis hæc perſona ſit? ſcil. ſane.
non profana aliqua, quæ beneficio Unctionis demum Deo⸗ Du.
confecraretur, ſed talis, quæ jam ante unctionem erat San- cionem
iſima. Id enim certum fiet, ſi repetas ea, quæ in fine §. ⸗“
125. dicuntur, & cum iis Textum conferas. Hæc enim
perſona non dicitur ungenda & ſanétificanda, non dicitur, in-
quam, ungenda õ kat Santtiſſima Ex. 30: 29.
ſed proponitur, tanquam Sanctiſima jam anté, & in hôc ſta-
tu Sanctitatis ungenda, dum dicitur: Et ad ungendum San-
Stiſimum. Cùm itaque hæc perſona non Vntliene demum
8S 2 San-

140 DE UNCTIONE Sect. VII.
Sancta evadat, alius VUnctionis ſcopus eſſe debet, & quidem
aliud ſignificare nequit, quàm actum, quo hæc perſona, jam
antè Sanctiſima, muneri alicui ſacro inauguratur, cujus ini-
tiationis ſymbolum & medium eſt Vuttio.
perſena 128. Si jam quæramus ex Judæis, quænam illa Sanctiſima
ila perſona, & quando anéta ſit? prudentiores ex iis reſponde-
bunt, eam Meſſiam eſſe, ſequuti Abarbanelem, qui in Com-
mentario ad hæc verba initio multa quærit effugia, tandem
uaci, tamen ait —„ρ△ανen ee en e en nn rv
:b'en en en e enee enn N P P b n e
Friſchmuthus vertit: Aut explicari poſunt verba: Ad angen-
dum S. Santtorum, de Meſſäà uſtitiaâ noſtrà Jer. 23: 6. Et qaia
in genere IWrael appellatur Santtus Lev. 19: 2. idcirco Meſſias,
qui omnibus Iſraelitis ſancétior eſt, appellatur Sanbtum Sanètorum.

Idem ſupponens Syrus, verba Texts reddit ——
4.2 Q A.0O, Q Et ad Meſſiam Sanötum Sanättorum,
ac proinde non Vuctionem in Abſtracto, ſed in Concreto Vn-
tum vertit. Pari modo Aben Efra exerté hic agnoſcit en
Srun vrno Meſſtam Sanctum Santtorum. Sed quia Meſſiamn

ſuum adhuc exipectant Judæi, hunc eventum præfinito ter-
mino multis Seculis poſteriorem faciunt.
129. Nos verò qui Meſſiam jam veniſſe ſcimus, videbi-
eſus mus, an notati in Textu characéteres ei conveniant. (S.) JZe-
Sanétus ſus noſter eſt Sanötiſimus, quippe non ſolùm amtitypus eſt re-

Serde rum Tabernaculi & Templi Sanctiffimarum, imprimis ſacri-
ficii pro peccato, quod ſanctum ſanäétorum vocatur; ſed ma-
jor etiam eſt ipſo ſpirituali Saucto Santctorum, quomodo coe-
lum ſupremum ſeu aon Rd= T bronus gloriæ Dei appellatur Heb.
