S verd certo ſeopo ſit, illud dependet ab operatione cauſa efficientis
vatina- Fationalis. Ubi verò hæc Cauſa efficiens definienda eſt, (6.)
li, Supponit mopna D'o'in en eee, n een dnn ee Een nnne
2„. ui-: DPan 9209 ei& de en ee n en Dbdn S. Scripturam in
es 1 blurimis ex illis locis, quæ de miraculis agunt, teſtari, quod
causs proxima cauſa ſignorum & miraculorum veré ſit Dominus Denus
proxi- Iſraelis, qui prima omnium rerum cauſa eſt. IIlud ipſum in
nd, ſeqq. plurimis Scripturæ dictis probat, ſimul addens rationem
: m R) NON 1ed ee eee aen den n DeRen . PRen
Quia nulla ex creaturis ed pollet facultate, ut ordinem natnfe
zollat, eique mutationem inducat, vel ei contratia eficiat: Sed

tantum Deus Bened. His alia jungens argumenta e ſacris de-

promta, imprimis urget verba De Deo pronunciata Pſ. 136:
4. quibus vocatur ao nure mssn en Magna effciens mira-
cula ſolus. Unde infert bri& ae 'b DS ' byaen nne en er,

:donnda Qubd nemo naturam rerum mutare valeat, prater eum,

qui illam ab initio creavit. Pergit bna arpn en d ' e.

:bav R—νν nr eden ie doreb nen den en e pſe non esi-
ſet cauſa proxima miraculorum, nunquam Scriptura ea ip tri-
bueret, cum abſolutà & omnimodà ercluſione reliquarum men-
tium ſeparatarum. Ex his & aliis, quæ hôc cap. 8. diſputat

Abarbanel, ipſi colligere poſſumus, miraculis divinam ades-

ſe auéctoritatem, quia Deum unicum auctorem & primam
cauſam agnoſcunt. Sed hàc vice ſatius erit, Judæum noſtrum

ſequi, & inquirere, quid ipſe ex his præmiſſis inferat.

da in

claſes lorum ſententiam ſuam exponat Abarbanel, cap. 11. citat

7

45

Miracu- 261. Antequam autem de Uſu, Scopo & Valore Miracu-

ditin. ſententiam R. Levi ben Gerſom, qui ait & msoo iun

Ca

7
„W
Einib
bon
Kec.
nen
Ilut
Abar,
Cupl
Mun
in Pi
PuS
perti
henel
ſui c
9
ee
Dp
R
In N.
lorum
Dutran
tix te
Sumen
e ,/
a e/
li,
4
Aiden,

,
in
Dens
lin in
tonemm
N
tyré
7 ded
s e⸗
136:
mira⸗
Ny
AI,
N 1K.

en 61e

1 tri⸗
Meh⸗
putat
ACev.
inare
Crrum

iracl⸗

citat
.

Cap. VII. IMNcCREPDULITATIS JUDZORUM. 26 1

b N) De en ee ee ee denee ne mape &n Ddnn d guit à
yD ee rnee, Eoce miragala diriguntur ad unum ex tribus Scopo.

Finibus, quorum primus eſt, ut bona acquiratur fides, quæ eſt

bonum ſpirituale, &c. Alter, ut comparetur bonam corporale rà Rlbg
&c. Et ad Tertium Finem referuntur ea, quæ fiunt ad liberatio-dicit,

nem à malo obtinendam &c. Hos tres fines omnes exemplis

illuſtrat Gerſomides. Sed, ut ubique ferè ſolet, non placet Eizue

Abarbaneli, qui huic Trichotomiæ præfert Dichotomiam ſnam, ptonit
duplicemque facit miraculorum Scopum & contendit, Pri- miam.

mum eſſe, ut divina juſtitia exerceatur præmiis & benefactis
in pios, in impios verô pœnis atque malis; dum interea ſco-
pus Secundus ipſi eſt demonſtratio rerum ad veram fidem

pertinentium. Maimonides ab utroque diſlentit, etſi Abar- Maimo-

. . . nides
banel l. c. omnem moveat lapidem, quèò ſententiam ejus cum ð

ſuà concilict. Sic autem in Hilchos Jeſode Thora cap. 8. ſcribit
9 ppebee e ween ee eee en ee en en
ev̈ NN 9 N& en) n en e,e WeRr Pe n n e
devp S 'P5bαςn enne d ee ene n ee Nren n ae den
ês
—a nen ee n e en ne hn e ee n en ee
nn ee eee e ee e eeeen e e er. n een
In Moſen Magiſtrum noſtrum Iſzaelita non crediderunt miracu-
lorum canuſa, qJucg patravit, quia qui miraculorum cauſä credit,
dubium in animo ſervat, quia miraculum incantatione & praſti-
giis faltum fniſſe poteſt. Contra omnia wiracula, que Moſes
Patravit in deſerto, ex neceſſttate patravit, prout circumſtan-
tiæ temporis vel rerum illud exigebant: non verb ex illis ar-
uementnm pettit, quo demonſtraret, ſe verum Prophetam eſſe.
Ex. gr. ecum neceſſe erat, DFEgyptios ſaffocare, mare fidit, eos-
que in eo demerſit: ubi Iſraelitæ alimentis indigebant, ipſis Man-
na olitns procuravit. Sitientibus verb illis ſaxum ſidit: ocum
Jactio Coræ eum abnegaret, terra ecam deglutivit. Et ſic judica
de omnibus miraculis reliquis. Quamobrem itaque in eum cre-
diderunt à Propterea quia ſtabat in monte Sinai, id qqusd oculi
noſtri viderunt, non antem beregrinus, & auris noſtra audivit,
Kk 3 non:

262 VEHRE CAUSE Seccét. II.
non autem alius,: Idem de reliquorum Prophetarum miraeu-
lis ſentit Maimonides, in genere diſputans, ſcopum & va-
lorem miraculorum non poſſe extendi ad demonſtrationem
divinæ veritatis, & Prophetarum verorum à falſis diſtin-

Ctionem. .
per. 262. Ad Abarbanelem quod attinet, ille in hâc diſputa-
See tione ſatis ſano utitur judicio, & toto cap. II. & 12. in id
r a incumbit, ur demonſtét, Prophetarum verorum à falſis di-
racula ſtinctionem & vocationis eorum argumenta peti poſſe & de-
eſeCha- bere ex miraculis, atque ita mirazula conſiderat, ut literas

rete ,„Prophetarum credentiales, à Deo ipfis ad plebem datas. In
erum hunc finem duplicem ſcopum miraculorum, §. præccd. ex-
Prophe. poſitum, ubique urget, eaque patrari ait, non ſolùm ut ju-
armm. dicia divina ſolenniter exerceantur, ſed etiam, & quidem

præcipuè, ut populus ad fidem Prophetis habendam indu-

catur. Ut hoc obtineat, varia allegat Scripturæ diéta, im-
primis Ex. 4: 30. 31. & Num. 14: 11. Quamdin non ereditis
in me ob omnia illa miracula, quæ inter vos edidi? His plurima

addit exempla, imprimis miraculum in mari rubro patra-
tum, ejuſque duplicem ſcopum demonſtrat, nempe vindi-

ctam de Ægyptis ſumtam, & fidem in Deum atque Mo-
ſen Ex. 14: 31. quibus tandem ſubjungit 'om Ne 1)
Sp n een e enn enn een nnen ere, HSO

rNDEN en nen wene den en ne even enee

Sic ſe res habet cum omnibus reliquis ſignis & miraculis, quæ
in Sacris reperiuntur: ſoil. ad priorem Sscopum ſpectantia vel edi-

ta ſunt ad bonum juſtorum, vel ad pœnam impiorum. Sed in o-
mnibus obſervatur Scopus poſterior, qui eſt acquiſitio vera fdei.

Hinc in ſpecie de Moſe concludit —na me'nae Nin e n
: mDRE inn e dree ee en En tibt demonſtratunmin, quod ve-

ritas Prophetiæ Moßis aliunde eviéta non ſit, quàm ex miraculis.
Univerſam autem diſſertationem generali Epiphonemate clau-

dit Abarbanel c. 12. M'a bè Dn b'deee in en eeee ee
:— ai e NN N'a0 nrNDS Ergeo ex omnibus hiſee clarè
evictum eſt, quòd ſgna & miracula vera ſint vVeri Prophetæ do-
cementa, quod erat demenſtrandum.
“ 263. Si

nel h
mus
enirn
Tu
ek,
lerte
.
Tit
mon
Furm,
Fina
Pß
)
adma
um
Eivel
ejuſce
60 ſue
s
rum
eſſe
lare
Je r
ele
ee
Ullos
node
P.
umn
ſe
um,
Eltit

aell⸗
d⸗
leter
iſtin.

utr.
in id
8 i⸗
de⸗
Gteris
In
1. ex⸗
utju.
idem
indu⸗
im.
eltitir
Crime
inci⸗
Mo⸗
„
ha
N
1, 4
1 eli⸗
Qin l⸗
dai.
1
A⸗

culib:

⸗
11
1 lart

63.

veſtituiſte, & his aliiſque miraculis Euangelium, quod pau-

Cap. VII. INCREDULITATIS JuDνιεπυσπ 263

263. Si cum dictis conferamus hypotheſes, quas Abarba- Probat
nel huic ſententiæ ſuæ ſubſtravit, §. 260. enarratas, videbi- Hoerais
mus, cum aliter, atque fecit, concludere non potuiſſe. Si
enim Deus ipſe ſola, prima & proxima Cauſa ſit Miraculo-
rum, utique höc medio nullum alium Finem intendere por-
eſt, quàm ſui ipſius Gloriam. Id autem in citato c. 11. cx- Dem e

„ . * —
ſerté obſervat Abarbanel, inquiens 2 'nen ednee ee nen onal

: nrnn nee enen deee een e eee, een Zamdum obſer va- ertatio-

vit Philoſophus, Ariſtoteles, eoque nomine aà Kabh More Mai- nu.
monide citatur, qud Deus Bened. ſit Canſa mundi Effciens,
Eormalis & Finalis. Unde ex eo, qued Deus Cauſa mundi
Finalis eſt, und cum Judæo concludimus nNn r'ne Atqui
ore ee een en. e en en eeen dee Dne dnn irgen⸗-
n Sa e, n en re e een n e eeneen an de n,
: nRNDn) HNSDR BDAEYTN 92) deN eD DROn LQad, quem-generis
admodun ereatio mundi ſeopum habet, ut omnes univerſi terra-um cte-
rum Orbis incçoela agnoſcant ſotiantque, Domino competere Kegnum, riere
Excellentiam, Potentiam & Majeſtatem &c. ſic miracula, ue 4.
ejuſddem generis ſunt cum creatione primaà, ut evittum eſt, omnia
eo fine fignt, ut eredamus, judicia Dei juſta eſſe, & agnoſca-
mus ejzss potentiam & admirandam providentiam, ac vaticinio-
fam ejass Veritatem. Hanc ſententiam per omhia veriſſimam
eſte, liquet ex Ex. 16: 7. ubi Ifraclitæ cras jubentur expe-
Gtare miraculoſam Mannæ pluviam his verbis ε r'n) en
O en Craſtinà vero luce videbitis gloriamn Domini. Si ita- At Pro-
que miracula probant Dei gloriam, 1. e. evincunt, Jehovam zuer⸗
eſie verum & omnipotentem Deum mundi creatorem, ?
que ea in Prophetis ejus legatis nihil aliud demonſtrant, quàm

illos eſie veros omnipotentis Dei legatos: quam ſententiam

modo ineuleavit Abarbanel. ßMU
1264. Ut itaque ſecundo loco Pernnaciam Judæorum incre- Zudeo-
dulorum tantò melius perſpiciamus, ſuppono, Jeſum Chri vem
tum tempore muneris ſui plurima miracula patraſſe, lepro- , eree
ſos mundaſſe „ claudis vires, mutis ſermonem, ſurdis audi- Miratu-
tum, mortuis vitam, cœciſque, quod inauditum erat, viſum“:

Pe-

FZeſus
religquos
Probhe:
1as Vi . . . . . .
cis copis ſonæ, ita miraculorum copia vinceret. Id enim ipſum fa-

miracn
lorum.

Moſes
1yPEs

in nati-
Titate,

264¼ VERE CAUsSYAYAI Sect. II.
peribus annunciabat, confirmaſſe Matth. 11: 5§. Talis enim
Propheta eſſe debebat Meéſſias, ultimo tempore mittendus,
qui omnes reliquos Prophetas deceſſores, ut præſtantia per-

tentur Judæi, ex quibus Abarbanel lib. cit. Serm. 10. cap. 7.
Vaticinium Danielis allegans inquit rnyn — sen ree e
RD o Nnn e den d dden a Et qusia tempore redem-
tionis per Meſſiam futuræ talia momentoſa miracula multiplica-
buntur, Daniel c. 12. V. 6. tempus illud vocat Finen Prodigio-
rum. Idem Abarbanel cap. 13. miraculorum, inde à condi-
to mundo uſque ad excidium templi prioris editorum, fum-

mam colligens, ea facit numero 151. ex quibus 76. ſoli Mo-

ſi, 75. verò omnibus reliquis Patriarchis & Prophetis tri-
buit, ac proinde de Moſe ait v ey Va n ee,
:— N e nee 22 ieeen Nnn e eee en n en Luod i-
Phas b. m. operd plura edita ſint miracula tempore 40. annorum,
quàm omnes omnis atatis Prophetæ ſpacio 335 8. annorum anquam
patrarunt. Quod ſi concedamus Abarbaneli, in co illu-
ſtrem habemus typum Servatoris. Et mirum ſanè eſt, Ju-
dæorum Magiſtros nobis in quibuſdam rebus memorabilem
ſuggerere convenientiam, quæ inter Moſen & Servatorem
intercedit, etiam ubi ipſa Scriptura tacet, vel ſaltem adeòôò
clarè non loquitur. Liquet hoc, ſi conferamus Sepher Jaſohar
cum Chronico Moſis, indeque Hiſtoriam Nativitatis ejus re-
petamus. Narratur ibi, Pharaonem à Magis ſuis ex inter-
pretatione ſomnii edoctum fuiſſe, tempus adeſſe, quo ex
Iſraelitis enaſceretur puerulus, qui regno Æ gypti deſolatio-
nem induceret; ideéôque metu perculſum omnem IIraclita-

rum prolem maſculam neci dare juſſiſſe, nonſolùm ut vires

populi labefactaret, ſed præcipuè ut Moſen juxtà cum reli-
quis interimeret. Quod ſi verò cum his nativitatem Jeſu
conferamus, deprehendemus, eandem fuiſſe rationem Infan-
ticidii ab Herode decreti Matth. 2: 16. Deinde ſicut nativi-
tas Chriſti ante ejus conceptionem ab Angelo prænunciata
fuit, ſic Mirjam à Deo inſpirata fratris ſui Moſis nativitatem
Prædixiſſe traditur his verbis ranm byon bRm) aen 1 ne n een
N

“

Ca

O

Ge
ae
7,,
ſis⸗
Mus
parit
o
Der
crimn
fium,
cipu⸗
Conl.
Ktum
evine
barb⸗
mirac
ctede

busſ
prehe
VNS
26
Eryag
. 77
Vator
Judn

Uls,

r.A.

enimm
dus,
Pel⸗
nt.
9 ,
Adem-
Plict.
ondt⸗
1Mo.
ern
id i⸗
un,
quan
.
, J
bllem

totem

aded
us n⸗
Itel⸗
o eX

olato⸗
Taclitrt.

It VlIres
n l⸗
ſen
Imn⸗
gativl⸗
uncut
ltatenn

1

Cap. VII. IMNcCckEDULITATIS JUPDEORUM. 265
:DD D R E N& „ν in Ecce flius naſoitur nobis à patre meo
& ex matre med häc vice, &τ ασο νXαναον ααο, ilte liberabit
Traelitas poteſtate A.gyptiorum modo corporali, quemadmodum
Veſus populam ſuum ſpirituali modo redemit cα0 rον KααιHαιααν
ν, a peccatis ſais Matth. 1I: 21. Porrô ſi ex Libellis allegatis Mo-
ſis Adoleſcentiam & inſignes corporis animique dotes repeta- in ado-
mus, de ipſo dictum reperimus e& y dennn l⸗r-
pariter ut de Chriſto dictum habemus Luc. 2: 52. à„ 0ο.
0*τ* Xρανι ααραα eσρανααοοασ, Et proficiebat favore apud
Deum & homines. Denique Moſes, exantlatis variis vitæ dis- "n mu-
criminibus & moleſtiis, tandem Muanus Ducale & Mediato-er
rium inter Iſraelitas obire cœpit, ſeque in hôc munere præ-
cipuè gerere, ut inſignem Typum futuri Meſſiæ, de quo
conf. §. 270. Hæc autem convenientia inter Moſen & Chri-
ſtum Mediatorem tam ex omnibus promiſcuè operibus ejus
evincitur, quàm præcipuèe ex ejus Miraculis, de quibus A-præci-
barbanelem modèò diſſerentem audivimus. Sicut enim Moſes Mizaeg-
miracula patravit ideò, ut Iſraelitæ in Deum Seque ipſum :“
crederent Ex. 14: 31. qui honor Fidei nemini Prophetarpum
competit, præterquam ſoli Moſi, utpote Mediatori inter
Deum & Ifraelitas; Et -ſicut Chriſtus hàc in re illuſtriſſimus
Moſis Antitypus fuit, atque nullà aliâ de cauſà miracula edi-
dit, niſi ut Iſfraelitæ in ſe, tanquem Meſſiam & Mediatorem
crederent: ſic ad ecxemplum Moſßs omnes reliquos Prophetas
miraculorum, quatuor annorum ſpacio editorum, copiâ ſu-
peravit, utpote quæ tot numero ſunt, ut ſe ſingulæ in omni-
bus ſuis circumſtantiis hiſtoricè deſeriberentur, mundus iis com-
prebendendis non ſufficeret, ut dicitur Joh. 21: 25. Hoc obſer-
vans plebs Judæa Joh. 7: 31. de Servatore ait: An etiam

Meſias, cum veniet, plura edet miracula, atque hic patravit?

265. Etſi autem tam evidentia ſunt hæc miracula, tamen Jaude:
Servator ea enumerans Matth. II: 6. addit: Beatus autem l-anda-
. . . . . Um A=
eſt, qui non offenditur in me. Sunt ergo quidam, quibus Ser- piunt 6
vator ejuſque miracula ſcandalo ſunt. Ii verò non ſunt alii, miracu-
quàm ipſimet udei, hac in re pejores incantatoribus Pharao- E r.
nis, qui evidentiæ prodigiorum à Moſe editorum cedentes
LI in

Magi
Pharao-
nis.

ZTwole-
gos Te-
Thu.

Abar-
Ganel.

266 VERA CAUSE Sect. II.
in iis obſervabant d'o yaxN αn eρ digitam Dei Ex. 8: 15.
Luc. 11: 20. quem Judæi pertinaces & blaſphemi in miracu-
lis magni illius Prophetæ Moſi ſimilis nolebant agnofcere.
Cùm autem certum ſit, & teſtimonio * comprobatum, mi-
racula à Chriſto edita hiſtoricè vera eſie, noh audent hoc ne-
gare Judæi. Quare omnia mendacia ofnnemque fucum ad-
hibere coguntur, quòè horrendæ & abſurdæ Pertinaciæ ſuæ
ſpeciem concihienr, dum interea ilia propéè rumpuntur ipfis,
quando vident, hiſtoricam carum veritatem non poſie in-
236. Attamen ſi dictis ſuis ullam ſpeciem conciliare poſ-
ſent Judæi, lubentiſſimè objicerent, miracula Servatoris ef-
ficta, nulla & glaucomati ſimilia fuiſſe. Sed qui hoc urgent,
fruſtra ſunt, & ex ipſo virulentiſſimo libello Tholedos Zeſohu
refutantur, utpote qui jeſum miracula verè & reipſà patraſſe
ait, attamen illud ipſum vanâ, abſurdâà & anili prorſus fabu-
là oblinit, contendens, miracula Servatoris non à divinâ ejus
virtute eſſe profecta, ſed cauſam earum fuiſſe Magicam pro-
nunciationem nominis iwv à Jeſu quâàvis occaſione adhibitam:
quæ qualis ſit, & quomodo miraculoſum effectum edere
queat, ipſi nugarum patroni viderint. Abarbanel 1. C. cap.
13. in fine diſſertationis hæc õ
DeDmN 122 TN DTrATNS De en en en ee e 9
:-eD ie n de de do drreis ren denenn ne e

Poſtquam Schechina & populo receſſit, defecerunt fgna & mira-
cula, edi ſolita in Templo & inter omnes promiſenè Iſraklitas.
Quorſum collimat Aſaphns, inquiens Pſ. 74: 4. Ragierunt hoſtes

tui in medio cctunm tnuorum, miracula ſua pro veris miragulis

venditarunt. Id quod enunciatur adverſus Gentes idololatras,
quæ magnifica de Diis ſnis narrant, Pace ipßis tribuunt per mo-

Jum ſignorum & miraculornm. His verbis judæus procul du-
bia cficta miracula, quæ Chriſto tribuere verebatur; Gen-
tibus Idololatris, Chriſtianis fortaſſe, tribuit, iconolatriam
Romanæ Eccleſiæ uſitatam reſpiciens, quæ Judæis moderno

tempore Idololatriæ imaginumve cultui infenſiſſimis grande
ſcandalum objicit. 267. Ha-

—n 9. 2Pa vn mn beEvn e beeen eeen ee e

II. Cap. VII. INCREDULITATIS TUDSÆORUM. 267
.15 267. Habet tamen aliquid Maimonides, quod tectè ad mi- Maime-
Acu. racula Chriſti excipit, idque præcipuè duplex eſt, & ab ider
cere. Abarbanele I. c. cap. 11. allegatur. Nempe (1.) Gonten- oi
„. dit, unicam fidei normam eſie legem Dei, omnemque fidem Miracu-
ne- fundari in æterno legis & præceptorum valore, quo ipſo ca- a Chri-
1 ad. vetur ono nee e ee deen den den e enn ſe den P R .
ſuæ nep SDN NRN Le e e ene e eenn een e deen en
as, 1J b n pd We in peſterum aunquam exſurgat Propheta aut
e in. ſomniator, & miracula edat atque ſigna, ut legem Moſis, vel
aliquod ev praçeptis ejzs aboleat, cum Iſraelitæ legem non acce-
pol. perint Virtute miraxulorum inducti, ſed quia ipß ad montem Si-
It. — nai Kteterunt, & Deum ipſum loquentem audiverunt. Sed
gent, fruſtra hoc objicitur Servatori, utpote qui miracula edidit
ſis in cum finem, in quem ipſe in mundum venit: atqui Venit
ltralle in mundum, non ut legem deſtrueret, ſed ut eam impleret Matth.
bl. è . 5. 17. 18. Conf. §. 124. (2.) Altera exceptio petita eſt ex
eſe vità & moribus Servatoris, his verbis nopi ms newn
n p. NRI) R , en been ene, Dee e Nen e, n eden
Pirm: : re'n en een deenn Wee unnmquemque, qui ſigna edit
eere aut prodigia, Ktatim redimus verum Prophetam eſſe, niſi ſit ho-

c a. mo, de quo jam ante herſuaſi Humns ex Sapientid ejus & bonis ope-
1, . ribus, atque éXr ſanätitate Phariſæatus ſeu ſeparationis ejus, eum
n N aa munus Propheticum idonenm eſſe. Videmus Judæum Ser-
“ vatori eadem tectè objicere, quæ apertè objiciebantur Matth.
11: 19. atque ex conſortio ejus concludere, eum verum Pro-
mind. phetam non eſſe, eodem modo, quo Phariſæus Luc. 7: 39.

NyY.

eluat. ait :Si hic Propheta eſſet „noviſſet, quænam & gali hac eſt .
bofean 1 mulier „gua ipſam tangit. Sed uti de Jeſu Sapientiã & Operibus 7 7
l. dubitare non licet, ita quoque certiſſimum eſt, eum omnino? HM
“ fuiſſe non Pſeudo Phariſaum, quales illi erant, ſed Phariſaum ve- ſoug.
emt, P Ne 5 . 9 4 . ſæus.
nl⸗ rum & reapſe talem, ſcil. zeναπνεινο Sοονdd * &εια⁰τσωαν ſopara-
iinm apeccatoribus Hebr. 7: 26. non inquam talem, qui miſeris
peccatoribus conſortium & opem ſubtrahebat, ſed αια ααα
viæv talem, qui nullius criminis ſibi conſcius erat 2. Cor. 5: 21.
Joh. 8: 46. ac proinde ex ipſorum Judæorum ſententiâ ad munus
Propheticum præ cœteris omnibus idoneus. Conf. §. 249.
LI 2 268. Tran-

268 VERZ CAuSX Sec. II.
Judeo. 268. Tranſeamus jam ad illas exceptiones, quibus Judæi
,,, Weate Chriſti viventes miraculorum ejus valorem infringere
ecepti- Voluerunt. Eas autem repetimus cX Luc. 11: 15. 16. ſunt-
enes Luc. que Auplicis generis. (1.) Erant quidam, qui blaſphemi Chri-
rr. ſto objiciebant, eum Dæmonia non ejicere virtute divinâ,
Exce- ſed operà Beelzebulis, quem vocant Aνoνσς *τ dαοααονιοιον, prin-

ptio I. . .5D
pri. Pen dæmoniorum, ſeu, ut ait Porphyrius, ν τρ„οονν οτ
eepa de- tοα duö Fn,1Hαοαοανναι Præfettam malis Spiritibus potentiam. De

monio- nomine autem illo fuſiorem inſtituere diſquiſitionem, hujus
n e loci non eſt, & ſufficit notaſſe, hunc Beelzebulem eundem eſ-
ne, ſe, qui Judæis vocatur obd Sammael, i. e. npv * Deus ſtu-
bal. pendorum facinorum, vel potius Deus perditionis, mutato * in
Sam- d ut ſolet, ex gr.: &nOad a: d'n dva : pnoN pe: v'rb b'e
masl. : rnad Da : nod Drevn IIIe à radice apu perdere ſimul voca-
Aſmo- tur ed Aſmodaus, eſtque, ut in Peſachin cap. 5 % traditur
deus. J DN Nae ee dee Re cacodæmoenum omni in univerſum,
Be,ke- Conjugio praæfeltus. Idem vocatur am 9ya Deus vel Dominns
bag. muſearum. Sed Ap. 9: II. ſiasd appellatur & A'οαMααο Per-
Sen , ditor, & proponitur, ut princeps locuſtarnwvz. Hunc dæmo-
Apol. niorum principem Ohriſti in patrandis miraculis ſocium eſſe
Hyon. Clamabant nequiſſimi, quæ blaſpemia abſurda & ab omni ra-
Rake tione aliena eſt. Nam (s.) Hoc poſito, ut Servator ait Y.
SFade, 17. etſ. Satanas ſe ipſam deſtrueret., nonſolum angelos ſuos
Oiaſphe- ex locis occupatis cjiciens, ſed inſuper hôc ipſo confirmans
wi. Doctrinam Chriſti, regno diaboli prorſus contrariam. (a.)
Miracula Chriſti tanta erant & talia, quæ vires omnium ma-
lorum ſpirituum ſuperabant. Ex Ex. 8: 14. 15. videmus,
Satanam ne quidem tanti fuiſſe, ut pediculos & pulvere exci-
taret, nedum, ut majora produceret. Huc facit ſententia
agi Thalmudica, quam ex Sanhedrin c. mi'd p. 67. citat Een
PbS,αt Iſrael & Menoras L. z. Cl. 10. P. 2. C. I. 'de R N N
wie. „p] NODDN D'N ADN SD 2) een nn nn enne er
: a N R. Eleaſar ait: Exinde, nempe cx hiſtoriã Ma-

gorum Pharaonis patet, quod Diabolus nequeat producere crea-

turam minorem grano hordei. Rabh Papa addit: Per Deum!
Enam creaturam ſimilem camelo nequit procreÄare. Unde au-

Ca
tem
e ſe
tio
pent
ſectea
X
Pro 1
Aliq
un
quo⸗
Diab
10:
(b.
do .
tur,
Gvin
bus
1
Unpu
u
ſultan
Putar
26
t,
Fider
Luc.
Mirad
Dunn
Hiion
Ejuſ̃

Udet
gere
ſunt⸗
Chr⸗
Vind,
prin.
10IS
De
Hujas
n el.
O bin
b ome
Voca⸗
Aitur
eſen,
ming!
yLer⸗
lemo⸗
n eſſe
I ⸗
uit .
8 ſuos
Irinans
l. 6.)
ma⸗
ens,
xl.
tent!

Cap. VII. INCREDULITATIS JUDAORUM. 269
tem evenerit, quòd Satanæ licuit Moſen imitari in produétio-
ne ſerpentum & ranarum, vix alia in medium proferri poteſt
ratio, præterquam ea: quia figuræ ſymbolicæ & magicæ Ser-
pentum, draconum, ſtellionum, Ranarum, & id genus in-
ſectorum, Ægyptiorum ſuperſtitioni præcipuè inſerviebant,
& adhucdum veneficis inſervire creduntur. Unde Deus,
pro ſummà ſuâ Sapientià, Satanæ faſcinationibus hac in re
aliquid indulgere potuit. Miracula autem Servatoris, quod
ad materiam & formam, longè majoris momenti erant, id
quod vel ex ſolà reſtitutione Viſas cœcis factaâ liquet, quæ (a.)
Diabolum auctorem habere nequit, ut ipſi Judæi dicunt Joh.
10: 21. Quaſßt Vvero Dæmonium poſſet & corum oculos aperire!
(b.) Deinde tale miraculum nunquam à mundo condito fan-

do cxauditum eſt Joh. 9: 32. (Cc.) Denique inde concludi-

tur, Servatorem à Deo miſſum eſſe, quia hoc miraculum
divinum eſt, Deus vero peccatores non exandit, id eſt, preci-
bus peccatorum talia extraordinaria miracula non concedit
Joh. 9: 31. 33. Cùm itaque hæc tam clara ſint & perſpicua,
impudentiſſimam illam Phariſæorum calumniam & perditam
blaſphemiam mittemus, præſertim cùm in omni caſu con-
ſultum ſit, non cum furioſis, ſed cum moderatioribus dis-
putare.

269. Etſi autem vis miraculorum Chriſti evidentiſſima e- Exceptio
I.

rat, tamen (11.) Non defuerunt alii quidam, qui prioribus
videri volebant modeſtiores & magis moderati. IIIi, ut I. c.
Luc. 11: 16. narratur, Servatorem tentantes excipiebant
Miracula illa, quæ Chriſtus patraverat,
Euangelicæ non ſufficere, ſed iis addi debere noypon nis on-
Ksiov é“ SpavsS, Signam & cælo; atque ita peccabant in exceſſu
ejuſdem, in cujus defectu olim peccaverat Achas Eſ. 7: 11.
12. Idem à Judæis narratur poſtulatum Matth. 12: 38. 16: 1.

Joh. 2: 18. 6: 30. I. Cor. 1: 22. in quibus locis miraculum

cœlitus cditum ſubinde ſimplici voce nis enusoο Signum ap-
pellatur. Hæc autem Exceptio adversus Chriſti miracula fa-

r. = Ervcepitio-
Eta duo intendit: (a.) Judæi perſuaſum habebant, corpora ii

ſerature.

terrena actemque inferiorem aliquâ ex parte parere imperio
1 o=

Judæi
petebat
demonſtrationi calo.

Ohriſti.

Chri-

αρ„ννυναπ⁰ bsgi TS AHε&, Prineipis poteſtatem ewercentis in
aéëre, qui ipſe modò vocabatur Beelzebul. Hinc putabant,
ſupereſſe ſuſpicandi rationem, forté dæmonem præſtigiis ſuis
cum Chriſto colludere. Ideo Servatori quaſi conſulere vo-
lentes, vel potius ex impudentia animique malitià cum ten-
tantes, ſgnam petebant e cwlo, ubi præſtigiis diaboli non eſt
locus. (E.) Poſito ctiam, vera & divina eſic miracula à Chri-
ſto edita, Judæi tamen immorigeri & pertinaces ſibi perſuade-
bant, ea neutiquam ſufficere illi demonſtrationi, quam Chri-
ſtus intendebat. Servator enim nonſolum ſe inſtar Prophetæ
gerebat, ſed inſuper urgebat, ſe Meſſiam eſſe. Atqui Meſ-
ſias promiſlus eſt ſub nomine non vulgaris Prophetæ, ſed
Prophetæ Moſi ſimilis Deut. 18: 15. 18. At Moſei nonſo-

lum Ifraelitis & ſaxo aquam propinaverat, ſed & Manna de

cœlo procuraverat, imo munus ejus Mediatorium ab ipſo
Deo tonitru, fulmine & voce cœleſti & monte Sinai confir-
mabatur. Hinc putabant Judæi, Meſſiam ſuam à Deo miſ-
ſionem ſimilibus ſignis cœleſtibus debere demonſtrare. Cum
itaque Chriſtas §. panibus 5'000. hominum cibaſſet, atque eo
ipſo potentiam ſuam demonſtraſſet, illi gratiarum actionis lo-
co Joh. 6: 30. 31. regerunt: Tu quale ſigNn0-mm edis? quodnam
opus eſicis? Patres noſtri Manna comederunt in deſerto, ut ſeri-
ptum eſt Pſ. 78: 24. Panem oœleſten ipfis comedendum dedit.
Unde liquet, Judæos credidiſſe, Jeſum tamdiu non demon-
ſtraſſe, quòd verus ſit Meſſias, quamdiu cœleſte ſignum non
ediderat, & hanc perſuaſionem impudenti ſuæ Pertinaciæ ob-

tendiſſe. Hæc præcipuam partem excerpfſi ex Prælectioni-

bus, quas Venerandus Præceptor Camp. Vitringa A. 1706.
in Sermones Chriſti Luc. 1I1. Franequeræ habuit.
270. Si jam conſideremus Servatorem noſtrum ejuſque

ſtus plu- munus Mediatorium, imprimis Propheticum, videbimus,

rima
Signa e

Judæos fruſtra ſignam e cœlo poſtulaſſe. Certum enim eſt,

cælo edi-Chriſtum hàâc in cauſaà Moſe inferiorem non fuiſſe. Moſes,

dit ad
exem-
blum
AMaoſis.

ſeu potiùs Deus, Iſraelitis Manna cœleſte dederat: Chriſtus
verò demonſtrat, ſe ipſum eſſe incorruptibilem illum cle-
Rem cibum, cujus Manna typus erat Joh. 6: 35. Munus Mo-

ſis

VERX CAVUSEZ Sect. II.

C
ſirme
tus
meunt
tate
tudo
opus
üc
cle
Joh.
lol
f⸗
Unge
F
Flus
Ben.
vetro
1. R
ſihi
rum
pfun
dumn
onij
ſigon
hokn
leſte
ſub

Pott

Cont
X n
Ud .

I Cap. VII. INCREDULITATIS JUDEORUM. 271
en ſis Mediatorium cæleſti voce ex igne de monte Sinai erat con-
⸗ firmatum: at ſub Baptiſmum Chriſti ignis antitypicus Spiri-
icns tus S. in eum deſcendit, additâ hâc ecaleſti voce: Hic eſt filins
d. meus dileltus, in quo mihi complaceo Matth. 3: 16. 17. auſeul-
ien. tate ei Matth. 17: 5. Deut. 18: 15. Similem vocem multi-
nck tudo Judæorum audivit Joh. 12: 28. Quin imò ne quidem
Chri opus eſt, ut argumenta petamus ex cœleſtibus illis oraculis,
nde. cùm Chriſti ipius vox, licèt humana, tamen fuerit p —a
Chi. eleſte divinumque oraculum, id quod patet ex ejus effecto
kee Joh. 18: 6. ubi Chriſtus integram militum cohortem verbo
Mel. proſtraviſie legitur. Hunc autem divinæ coœleſtiſque vocis
H effectum eſſe, docent Magiſtri in Sabbath c. y dps fol. 88.
on. unde Menoras L. 3. Cl. 4. P. 5. C. 3. hæc citat 92
kc :p “ een een n de en er e nn enn K. Loſaa Levi
e flius ait; Ad anumquodque verbum, quod exiit ex ore Santti
Onäl. Ben. & monte Sinai loquentis, Izaelitæ A1αNv eis ro τσι
mi. retrolapſi ſunt per ſpacium 12. milliarinm. Elias igne cœlitas de- Elig.
CuD lapſo probaverat, ſe verum Prophetam Virumque Dei eſſe,
eo 1. Reg. 18: 38. 2. Reg. I. Chriſtus verò, qui venerat non
is lo. ut deftrueret, ſed ut ſervaret, hanc ſuam potentiam cœlitus
Nnan ſibi datam exercere noluit, imo potiùs fervorem diſcipulo-
ſe . rum ſuorum compeſcuit Luc. 9: 54. &c. Contrà ubi ſe i-
delkt. prlum Patri in cruce obtulerat, ſeque igni iræ divina exuren-
einor- dum præbuerat, Spiritum S. in diſcipulos ſub ſpecie ooleſtis
n on egni, effudit Act. 2: 3. atque ita illuſtriſwſimum & tertio cœlo
/0bh. ſignum edidit. Joſua Solem ſtare juſſit, quo vindictam de Joluæ.
onm. —hoſtibus ſumendam compleret. Eſajas ægrotanti Hiskiæ coœ- HMaje.
1706. leſte ſignum dedit, à regreſſe ſolis deſumtum Eſ. 38: 8. Ita
ſub mortem Servatoris eclipſis Solis accidit, cujus nulla dari
ſne potuit Aſtronomica ratio, ac proinde prorſus miraculoſa.
ns, Conßf. F. 179. & 228. Qui hæc & alia conſiderat, dubita-
eſt, re nequit, quin Chriſtus Jeſus ſuam à Patre miſſionem non
oles, uno, ſed pluribus miraculis coœlitus cditis comprobaverit. „
nriſtus 271. Hinc patet, Servatorem hanc impudentem Judæo- Ggrine
e rum petitionem juſtè recuſaſſe Luc. 11: 29. 30. Cujus nega- darere-
N. tionis duplex præterca dari poteſt ratio, non ex S. Codice cuſat.
s tan-

272 VERE CAUSYZE Sect. II.
tantùm, ſed ex ipſo judæorum Thalmude deſumta. Ut au-
tem illas rationes eò felicius detegamus, res altius repetenda
eſt, & quidem ex Luc. 16: 29. 31. ubi Servator Abraha-
Ratio mum loquentem introducens ait: Habent Moſen & Propheta,
denega- eos audiant. Quodſi vero Moſi & Prophetis non auſeultant,
Senler. neque movebuntur, quando quis à mortuis reſurget. In his ver-
bis duplex occurrit enunciatio, Prima: Moſen & Prophetas
ſufficere efficiendæ demonſtrationi, quam quærebant Judæi.
Secunda: Si Moſes & Prophetæ non ſufficiant, oleum atque
operam deperdita eſſe, nullumque poſſe effingi medium, quo
Judæi ad frugem reducantur. Ex his duabus enunciationi-
bus duplex efformatur ratio, quare Jeſus Judæis ſignum e
coœlo dare recuſavit.
Ex Scri: 272. (A.) Prima ratio hæc eſt: Quia illicitum & impu-
bete, dentiæ erat, in hiſce rerum circumſtantüs ſignum petere,
Ine ſ. ubi S. Scriptura aderat, ex quà argumenta abundè depromi
gna. poterant. Non autem reſpicit Servator Prophetarum vatici-
Erqui- nia, de ſe olim edita; ſed quia Judæi Signum poſtulabant,
dem ex iis objicit Typos, qui rerum futurarum umbræ atque ſigna
Tbu ecrant; eoſque non ordinarios &, ut ita dicam, naturales,
quales erant Pontifex, Sacerdotes, Sacrificia, imprimis agnus
Paſchalis, & ſimilia; ſed præternaturales & miraculoſos. Si
itaque Judæi Scripturam ſincero animo conſuluiſſent, ſignis

non habuiſſent opus, ſed facillimo negocio reperiſſent Chri-

Mannæ. ſti Doctrinam & Dona ſalutaria in typo Mannæ ſeu panis coœ-
Azuæs leſtis Joh. 6: 35. nec non in aquâ è& ſaxo miraculosè cxquuſſaâ
o. 1. Cor. 10: 4. In ſerpente æneo deprehendiſſent Chriſti paſſio-

Serpen-
tis nei.

præcipuum Euangelicæ demonſtrationis pondus devolveba-
tur in Servatoris Reſurrectionem, ideò Judæos h. 1. ablegat
Jonæ. ad ſignum typumque Jonæ, tres dics totidemque noctes in inte-
ſtinis cete agentis Matth. 12: 40. Non autem typum tantùm
inculcat, ſed etiam antitypum ſimul proponit, & in Keſur-
reétione ſud verum conſtituit ſignum ſuæ ab Deo miſſionis
Matth. 12: 40. Joh. 2: 19. Quæ cùm adeoô plana ſint & per-
* ſpicua,

nem & ſupplicii genus, quo afficiendus erat, nec non æter-
nam ſalutem ex aſpectu fidei enatam Joh. 3: 14. Quia verô

quan
Thr
Luc
bem

. OD

ſpe
o
n
Cgh
ilit.
eſce
inſta⸗
terti⸗
ſjue
enu⸗
Goſche

rum

Agqut
ſargu

(oflig

ſignnn
tg de
tanmnen
Vhum
27.
unt.
Ulſſet
Drn
Chyig
dum
0 pr

.
al⸗
enca
dn.
At,
yel⸗
letas
del.
tde.
Jquo
loni-
Un

npu⸗
ere,
tOn
atici⸗
dant,
ſgne
dles,
gons
1.
ſigaß
Chii-
CE.
uſi
o⸗
Zler⸗
verd
lyebe .
blegat
W⸗
Mu
eſn⸗
ſons
pe-⸗

Cap. VII. INCREDULITATIS JUDEXORUM. 273

ſpicua, Servator meritò impudentem illam Judæorum poſtu-
lationem juſtàâ denegatione corripit.

273. Quòôd autem incongruum ſit, ſignum expetere, Non li-

quando de Perſonà Meſſiæ ejuſque adventu agitur, ex ipſo
Thalmude liquet. Conſulamus excerpta, quæ Men. Hamm.

Sy'vP PN o ee ee n ee en ee e een en e
Pp'sed en een dee een nee ee ie ee en ee iee n
Ne ee een e iee. e e ee ene en ſae e nee
nrp'D 9 S& de ie n e e . ne ie nn dvab dne
: wen eee ee Diſcipuli interregabant N&. JZoſen filium
Chaſamæ: Quando venturus eſt Meſſias ben David? Reſpondit
illis: Vereor ne vobis ſignum dari poſtuletis. Dixerunt ei: Non
deſideramus abs te ſgnum. Reſp. ipſis: Porta hac ſemel collapſæ
inſtaurabitur, & iterum collapſa denuo inſtaurabitur, ſed cùm
tertiâ vice collapſa fuerit, non ſuppetet copia eam inſtaurandi,
uſque quò Meſſias ben David venerit. Dixerunt ei-: Da nobis
KRognum. Keſp. ipſis: Annon ſic dixi vobis, vos à me ſignum eſſe
deſideraturos? KRegeſſerunt ei: Quicquid ſit, attamen da nobis ſi-
gnum. Reſpondit ipfis: Si omnino ita vultis, en vobis ſignum:
Aquæ fovearum (Gloſſ. ſcaturigines Jordani) immutantor in
Janguinem. Et verè in ſanguinem immutatæ ſunt. Ex his tria
cofligere potes: (1.) Abſonum eſſe, de Meſſià diſquirentem
ſignum petere. (2.) Vides Judæorum pertinaciam, qui con-
tra decorem, promiſſum ſuum & Præceptoris interdictum,
tamen ſignum exigunt. (3.) Deprehendis, ipſis ſuffeciſſe ſi-

gnum, etiam non é clo ſed ex terrâ petitum.

274. (B.) Altera ratio, ob quam Servator Judæis ſignum Qas.
e cœlo concedere noluit, hæc eſt: quia Pertinacia Judæo- Scriptu-
rum tanta erat, ut nullus ex tali ſigno fructus exſpectari pot- meſtal
uiſſet, idque ideò, quia Moſi & Prophetis non auſeultabant. tant, iis
Exemplum in promtu habemus, nempe ipſam Reſurreltionem uße
* Signuwz

Chriſti. Sanè ſignum illuſtrius fingi nequit, atque hoc fuit

A

dum Chriſtus, violentà morte oppreſſus, non ope alienâ,
ſed proprio Marte propriâque virtute & morte revixit. At-
Mm ta⸗

Meſſid
agentem

Luc. 5. Cl. 3. P. 2. C. 8. habet cx Sanhedrin. Inter ea ha- Signum
bemus ſeqq. εα ia ne ebe n en dee en den e Petere.

27 4 VARE CAusz Seccs, III.
tamen hôc ipſo moveri non poterant Judæi: quia nempe Le-
gi & Prophetis, quos ſummo in pretio habebant, non au-
ſcultabant, ideò neque movebantur, cuùm Servator & morte
reſurgèbat, ut dicitur Luc. 16: 31. Pari modo, qui teſtimo-
niis Scripturæ non poterant perſuaderi, illi nec cedebant mi-
raculis, à Chriſto hinc inde editis: qui miracula illa inſuper
habebant, iis Signum è& clo editum nil quicquam prodeſſe pot-
uit. Sed ad hæc judei clamabunt, ſcio, nos indignam ſibi
intentare calumniam, ſeque ad Fidem paratos fuiſſé, modò-
Signum à Jeſu cœlitus editum unquam oculis uſurpaſſent.
