9: 24. Atqui Jeſus Sacerdos eſt Sanétus, non autem Sanctus
ſolàm, ſed elis ſuperior Hebr. 7: 26. nempe ehova ter San-
tus Eſ. 6. ac proinde, quemadmodum Deus appellatur 2o on
Jaſu d'dops ſummus omnium Regaum Rex, ſic in ſpecie Filius Dei
Jam an. Meſſias dici poteſt donpn en ve Omninm Sanbtiſſimorum
⸗ Sanbtißimus. (z.) Meſſias noſter jam ante tentatam ullam
Sanétus. Unétionem Sanctus fuit, quippe reſpectu Divinæ Nazje eſ
ipſe

EEE

D
D

Cap. III. SANCTI SANCTORUM V. 24. 1I4 ¹
ipſe fons & norma Sanbtitatis Lev. 19. Humana verò natura
in communionem Perſonæ divinæ aſlumta ejuſdem Sanctitatis
particeps evaſit, ita ut inde ab utero Deo ſeparata fuerit. Hoc
enim perfectioris federis ratio exigebat, ut talis daretur Me-
diator, qui Sacrificio pro ſe ipſo faciendo non indigeret Heb.
7: 27. 28. Cum itaque Servator, Homo ab omni labe immu-
nis eſſet, nec quicquam haberet, quo profanus redderetur,

utique nullà indigebat Sanétificatione. (a.) Attamen fruſtra Zeſu⸗
unctus non eſt, ſed in communione divinæ naturæ oleo Spi- segzer
ritus S. perfuſus, muneri ſuo triplici initiatus eſt, nempe gqa⸗ &-
Prophetico Eſ. 61: I1. Sacerdotali Pſ. 110. & Regio Pſ. 2: 6. 45: inangu-
8. 12. Unde appellatur u nâôν e, Kupis, Unitus Do-Tatut.

mini Luc. 2: 11. 26. & b'o rY* X 06 reiν Oeo, Vnäétus Dei
Luc. 9: 20. nec non Xs1ιεdoο αε vον SOe,h, Vnétus Dei Filius
Luc. 4: 4 . Conf. 2. Sam. 19: 22. 23: 1. Hæc autem Vnctio
talis erat, qualis conveniebat Sanctiſtimo, ſcil. Vnbtio copioſis-
ſima Pſ. 45: 8. Joh. 3: 34. & abſque menſurd. Præterea Ser-
vator unctus eſt Non abundanter ſolum, ut ait Pererius, ſed
redundanter, dum officia & bencficia, in ipſum caput Vnétione
collata, inſtar balſami Ahronici in membra ejus deſtillant Pſ.
133. ac ita ipſius unctio redundat in voan ſocios ejus, uti vo-
cantur Pf. 45: 8. Conf. 2. Cor. I1: 21. 22. Exemplum habe-
mus in Apoſtolis, qui feſto Pentecoſtes mediante effuſione
Spiritûs S. muneri ſuo inaugurati funt Act. 2. Notandum
autem eſt, Angelum his verbis proponere eundem illum, cu-
jus Daniel v. præced. 17. mentionem fecerat, dum à Domi-
no exaudiri orat o propter Dominum. Certiorem ita-
que Danielem reddit, hunc ds& Dominum Meſſiam intra LXX.
Hebdomadum ſpacium miſſum iri ab ς Dee Patre, & eun-
dem eſſe ne& Deum, qui Pſ. 45: 8. ungendus fuit ab b'on
Deo Patre.

130. Circa hæc verò malè ſibi ſuæque Genti ominatur A- 7. ,
ben Eſra, dum Meſſam Santtum Sanbtorum non manifeſtan- male .
dum ait, ſed dinn obſignandum, quod abſque dubio de diu- biemi-
turnâà morâ & dilatione adventůs ejus intelligit. Et quidem "anturs-

meritò hoc de Judæis dicitur, eis Meſſiam obſignatum eſſe,
8 ·3 dum

Fſicia ad
2n m
70. He-
bdoma-
dum re
Jerun-
tur.

6. Bene- tem ſed proſtantem cognoſcant 2. Cor. 3.

142 DEUNCTIONESANCTI &c. F. 24. Sect. VII.

dum velum Moſis eos prohibet, quò minùs Legem & Pro-
phetas intelligant, atque Chriftum in iis ubique non laten-

131. Ex his abundè liquet, ex illa Beneßcia medò enume-

rata eventum ſuum intra LXX. Hebdomadum ſpacium na-

ta eile, Deumque per totam hanc temporis periodum ad-
ventui plenæ Salutis viam magis magiſque ſtraviſſe, uſque
quò tandem ſub finem ejus pondus atque ſumma horum Be-
neficiorum in Chriſto apparuit, utpote qui omnia Salutis im-
pedimenta uno ictu ſummovit, & optima quæque ad ſpiri-
tualem atque æternam felicitatem conducentia in eorum lo-
cum cedere juſſit. Ut ita, ad exemplum Jobi, tot miſeriis
cexanthlatis priſtinæ ſaluti reſtituti, Servatorem noſtrum con-
ſideremus inſtar pon ip Cornu copiæ inverſ: & in ſinum no-

ſtrum effuſi Job. 4.2: 14. Etiamſi autem 6. illa Beneficia ſub

finem hujus periodi eventum demum ſortita ſint, non tamen
abſque ratione in genere ad eam referuntur, abſque deter-
minato ultimi temporis articulo. Siquidem hæc ea eramt,
quæ Sanéti anhelabant, & quorum causà Danicl reſtitutio-
nem Reip. Judaicæ orabat. Ac preinde ſecurè dicere pos-
ſumus, ea fuiſſe primum & generalem ſcopum determinata-
rum Hebdomadum. Deinde ſex illa Beneficia vel in hôc à

reliquis eventibus in Textu enarratis differunt, quòèd genera-

lia ſunt, omnibuſque electis tam Judæis quàm Gentibus com-
munia, cum reliqua vel ſolos Judæos reſpiciant, vel ita ad
alios pertineant, ut tamen Judæorum in iis prima & præci-
pua ratio habeatur. Unde hæc ſcquentia ſpecialem in hôc in-

tervallo locum obtinent, utpote quod ſuper Zandæos, ut Tex-

tus ait, definitum erat, & ſecundùm res in eorum Republicàâ
geſtas menſurabatur: illis verò Beneficiis generalibus gene-
rale tantum tempus aſſignatur. .

1

De

Coru
Hebe
Vallu
Picn
tenn
etin
Guia
In I
Ee

eito

Meb
n/
12
Gure
gui⸗
dunm
en
d

me⸗
⸗
1ad.
ſque
Be⸗
im.
ſpir.
1lo.
ſeriis
Col
po.⸗

ſuh

tnen
leter⸗
fam,
o⸗
pos⸗
nata⸗
ho 4
hera⸗

cotn⸗
itaad
rexci-
de in⸗
Tex
abliel
ene⸗

143
CAPUT IV.

De Eventibus ad certa tenmpora periodi LXA. Hebdomadum
in ſpecie relatis.

De utroque Termino prioris intervalli, ſeu 69. Hebdomadum.

—— . . — 12 . tuS 750.
in genere reſpiciunt, tranſimus ad explicationem gipd-

eorum Eventuum, quibus certi temporis articuli in hàc LXX. madum
Hebdomadum periodo ſpeciatim dantur. Ut verò hoc inter- Pecia-
vallum in duas generales partes dividitur, ita hi eventus du-““-
plicis ſunt generis, & vel ad Priorem vel ad Poſteriorem par-
tem referuntur. Notandum autem eſt, peſteriorem partem, 2. Claf
etiamſi longè minima ſit, tamen priore eſſe memorabiliorem,*:
quia nempe, ut ſæpius monuimus, præcipuus rerum cardo
in ultimis hujus intervalli annis vertitur. Ea itaque, quæ
de priore temporis ſegmento narrantur, habemus verſu 25.
Scito ergo & intellige! Inde ab exitu verbi de inſtaurandaà Hie-
roſolymà uſque ad Meſſam Ducem ſunt Hebdomades ſeptem &
Hebdomades ſexaginta duæ, Inſtaurabitur platea & foſa, & in
anguſtid temporum.
133. Hucuſque Angelus definitionem LXX. Hebdoma-
dum dederat earumque generales cventûs & ſcopum. Sed
quia de initio ac fine earum ſpecialibuſque eventibus non-
dum quicquam monuerat, verba ipſius tantùm generalem
fidem atque attentionem merebantur, utpote quæ contine-

132. Polſtquam en conſideravimus, quæ hoc intervallum Even-

bant obſcuriſſimum ænigma & humano ſcrutinio impervium. Exe .
Nunc autem, ubi ſpeciales intervalli terminos eorumque ſi- m,
gna enarrare incipit, ſimul incipit ingenium auditoris exer-tionem.
cere, ideéôque Danielem ad attentionem excitans ait νπσvn
Soies autem & intelliges, i. e. Scito vel cognoſce & intellige, Fu-
turo aſſumente ſigniſicationem Imperativi, ut ubique ferè ſa.

.

I44 DEUTROOUE TERMINO Sect. J.
let. Specialis hæc eſt admonitio, quæ revelationem ſpecia-
lem antecedit, quemadmodum in præcedentibus generali nar-
rationi, vel toti huic viſioni, generalis excitatio præmittitur,
quando Angelus F. 22. ait: Veni nyn rae at te doceremz
intelligentiamn, item V. 23. n Da ſaen nn Pan Intellige itaque
ſermonen: & animum adverte ad vißonem, quæ verba Samuel
Valerio ideò adhiberi ait sad Qnn een nneen e e nen

:2 Pnn ne n ee ſnd t erudiretur, KReſponſum hoc

non fore manifeſtum per ſe, niſi ungm ex altero per legitimum
diſeurſum colligat. Verbum autem yn propriè nihil aliud ſi-
gnificat, quàm vdsrειιν ſeire rem, vel cam cegneſcere, i. e.
ſcientiam rei acquirere. Rem verô, cujus notitiam ab alio,
ut hôc loco Daniel ab Angelo, acquirimus, cognoſcimus

duplici modo, vel per Viſum vel per Auditum, prout res vel

verbo vel ſcriptis exhibetur. Id autem fruſtra non moneo,
ſed reſpicio compoſitum verbi wwαοααιν, quod Chriſtus adhi-
bet, quum ipfſiſſima hæc Damelis verba repctit Matth. 24.
15. ν ριασιοιαοννοοι τι , Qai legit, intelligat 5 ubi Servator
verbum yv vertit legere, quia tum temporis ea ſcripto habe-
bantur, quæ Daniel ex ore Angeli audiverat. Vocabulum
itaque ymn héc loco nihil aliud vult, quàm Audi & Auſeul-
ta. davm (vosira«) & intellige, h. e. ea ruminando, quæ au-
dis, claram & perſpicuam vénoi notionem ſeun conceptum rerum
tibi efforma. Hoc enim vocabulum eum ſenſum non ſolum
in linguâ Hebræâ obtinet, ſed etiam ſervat tranſiens ad alias
linguas, id quod liquet ex Anglicanaâ voce Skill/ quæ eaſdem,
quas radix Hebræa, literas poſſidet, & ingenium induſtrid ac

arte politum ſignificat. Hæc autem verba Orationi Angeli
parentheticè interjecta videntur, prout modò citata Chriſti ex-

hortatio Matth. 24: 15. filumque Orationis abrumpunt, ut

Textaâs attentio ad ſequentia tantèò alacrior afferatur. Angelus itaque

KRiviſio

in ſequentibus Primè partem intervalli Primam ſuis terminis
definit, ac Deinde rem monſtrat in eâ eventuram.

Termi- 134. Terminus aà Quo prioris intervalli eſt an xxb Exitus

nus A
9140?
Prioris

verbi. Ubi noto, vocem Aa- pariter ut Græcorum paua,
verbum ſeu ſermonem vel rem in genere ſignificare, hôc au-
tem

Cap. IV. LXIX. HkEDDOMADUM. V. 25. 145
tem loco ſignificationem Verbi retinere, ut ex circumſtantiis inter:
patet. Cùm autem in hôc verbo illuſtris Epocha figatur, fa- valli.
cilé exinde colligis, non vulgare aliquod, ſed maximè me-
morabile verbum intelligi. Verboraum autem pondus æſtima-
tur vel ex perſonà, quæ illa profert, vel ex re, de quâ e-
nunciamur. Atque ita Decreta & Mandata Regum, de rebus
magni momenti edita, ſimplici voce a Verba appellantur Eſth.
3: 15. 4: 3. 8: 14. & alibi. Senſus verò hujus vocabuli ag-
gravatur additâ vocc szm quæ radicali ſenſu Exitum ſeu Egreſ-
lIum denotat, variaſque aſſumit ſignificationes, prout cum
variis vocabulis conſtruitur. Sic Pſ. 107: 35. b'D 'SN*ν heitis
agaarum ſunt ſeaturigines. Plerunque verô de ſermone uſur-
patur, & quidem ſententia prolata, vocatur o uxm exitus o-
is Deut. 8: 3. Vota appellantur n'nov sxm exitus labiorum
Num. 30: 13. Deut. 23: 24. Unde tandem ea vox svn ab-
ſolutê poſita Pronunciati vel Pronunciationis ſignificatum apud
Rabbinos obtinuit, de quo vid. Buxt. Lex. Rabb. Proin-
de liquet, fruſtra eſſe Petavium alioſque, qui hanc phraſin
de exitu Decreti vel vaticinii in actum explicari volunt, cùm
Erxitus verbi nihil ſignificet aliud, quàm ſententiæ alicujus
enunciationem vel decreti promulgationem, prout Angelus y.
Præced. 23. hanc phraſin uſurpat, inquiens a sx Exiit ver- Exitus
bum, ſeu dicta & lata eſt ſententia. Ex quibus liquet, ſub es.
notione Eritus verbi h. l. denotari Decret: alicujus promulga- remal.
tionem, id quod etiam patet ex ſequentibus, quæ ſcopum & gatio.
contenta hujus verbi exhibent, quæ ſunt Inſtauratio Hieroſo-
me. Ac proinde V'erbum ipſum fignificat ſolemne aliquod
PEdictum aut privilegium, quo Urbis inſtauratio indulgetur vel
Præcipitur. S
135. Hôc verò nomine Decretum illud intelligi, quod Decre-
Artaxerxes Longimanus anno imperii 7. edidit, S§. 61. & ſeqq. ue 1.-
fusè probatum eſt, quorum hôc loco nihil lubet repetere. snsdi
Memini tamen, me §. 35. aliquid prælibaſie de phraſi aud inſtaus
aꝙ ſed ejus explicationem & vindicationem huic loco reſer- ario-
vaſſe. Quare moneo , phraſin hanc Hebraicam mirè ab in-“"⸗
terpretibus fuiſſe exceptam, ex quibus (a) LXX. ſic ver-
T tunt:

746 DE UTROGOUE TERMINOo Sec. I.
tum : TS Berpi,αν rS& oiααςναταοι'eναραπ, Ad reſpon-
dendum & ad adificandam Hieroſolymam, ac proinde voci aon
reſpondendi ſignificationem affingunt, quam equidem Num.
22: 8. Proverb. 18: 13. & in ommibus Rabbinorum fſcriptis
admittit, ſed tamen, qualem ſenſum hôc loco efficere poſſit
aut debeat, fateor me penitus ignorare, niſi illud de Keſponſè
Danieli ab Angelo allato exponere velis. (S.) Alii vertunt:
Ad reducendum & ad adificandum Hieroſolymam, & ſub re-
ductionis nomine vel intelligunt reditum populi ex exilio,
vel ſacræ ſupellectilis reſtitutionem. Hunc verborum ſenſum
ſequitur Saadjas, inquiens, verbum illud eſſe prolatum avn
toe. men dnn deen Ad reducendum exules & Babylonid &
ad ædificandum Hieroſolymam. (Y.) Alii denique verbum aen
de impedimentis exponunt ædificantibus objectis, quomodo
Eſ. 38: 8. a'ub retroagentem ſignificat. Proinde eihs hunc
dant ſenſum: Ab exitu verbi, ſen decretorum, quæ partim
impediunt Urbis inſtaurationem, partim promovent: & hoc ipſis
eſt Eeducere ſeu retroagere & ædificare. Verùm unuſquiſque
facilè percipit, has expoſitiones omnes coactas eſſe, & vim
aw phraſeos Hebraicæ ad unguem non exprimere. Quare (3.)
teratio- Optimum factu erit, phraſin exponere, ex hujus decreti e-
nem . ventu, qui hôc codem verſu narratur. lbi cnim reperimus
geifest, eundem loquendi modum nnaam an éσαααιςονππιι
revertetur & ædificabitur platea &c. In quibus verbum aen u-
tique nihil aliud quàm iterationem ſignificat, & vertenda eſt ſen-
tentia: Reaædificabitur ſeu reſtanrabitur platea &c. Eſſe au-
tem hunc ſenſum verbi aw cum alio aliquo verbo mediante
Conjunctione Copulativâ vel etiam abſque eâò conjuncti, ex
innumeris locis demonſtratur, ex. gr. ex Pſ. 71: 20. aen
revificabis me, oyn awn rurſus me facies adſcendere. Zach. 5:
1. 6: I. —KR NE& & iteram ſublatis oculis vidi. Eodem
modo verbum "n Kedire adhibent Rabbini, uſurpantes phraſin
i denuo inſpexerunt, ney In denno ita fecit, pm
iterum dixit, cujus phraſeos exempla habebimus §. 275. Nec
inſolens eſt hic uſus Verbi ov etiam extra Scripturam, præcipué
ſ de inſtauratione alicujus urbis ſermo ſit. Sic enim Sepher

Ja-⸗

lot
ent
ſec

t

9)
le⸗
s
en
ſen⸗
Au⸗
e
X

1.
den
faſin
Ne
l
her

Cap. IV. LXIX. HEEDOMADUM, Y. 25. 147

Jaſchar Par. non de urbe Sichem à Jacobi Patriarchæ filiis
deſtructâà ait ma ) nae doe V & arbs Sichem reverſa & adifi-
cata, id eſt de novo inſtaurata erat, in quo hic liber, ut ubi-
que ſolet, phraſin Scripturæ preſsè ſequitur. Sed hic ob-
jicit Doct. Friſchmuthus, vocem aw equidem in Kal hunc
ſenſum admittere, non autem in Hiphil. Verùm nullam fin-
gere poſſum rationem, quare Alctivum eandem non pateretur
conſtruétionem, quam Paſſivum ſæpiſſimè admittit. Ubi
enim reverti & adificare ſignificat reædificare, non eſt dubium,
reducere & adificare idem eſſe, quod facere vel in causâ eſſe,
ut readificetur. Ne autem hic exemplo deſtituamur, Clar.
Geierus opportunè affert dictum 2. Sam. 15: 25. Krd e
Me faciet reverti & videre, i. e. iterum ſeu denuo oſtendet mi-
hi. Propterea phraſin nuao a'en nn tranſtuli Verbum ſeu
mandatum de inſtaurandaà Hieroſolymä, h. c. Verbum quod
Hieroſolymam faciet inſtaurari: quo nomine Edictum Ar-
taxerxis anno Per. Jul. 4248. ante Chriſtum 466. editum ſu-
prà oſtendimus intelligi. In hanc expoſitionem concedunt
Vulgatus & Lutherus, nec non Anglus, qui hanc phraſin
vertit To reſtore and to build reſtaurare & ædificare, id eſt abſolu-
té & ſimpliciter To build again reſtaurare, prout hæc phraſis in
cexpoſitione verborum nnaan awn paulô poſt redditur.

136. Terminns ad quem prioris intervalli eſt "as rrup Meſ- Termi-
Ras, Chriſtas, ſeu Vnätus dux, ubi in explicatione nominis "us Ad

WMeſiz multi non erimus, cùm ratio Unétionis ſuprà §. 128. 59. M.

expoſita ſit, & in omnibus feré Theologiæ Syſtematibus at-
que Compendiis de nomine Meſſiæ diſſeratur. Hic tamen a- dum.
liquid de voce aa dicendum eſt, quæ prafeltum, ducem, di-
ctatorem, anteceſſorem ſignificat, & convenit cum Græcâ vo-
ce oan i* b ο ο, quà Rabbini ſubinde utuntur. Vox autem
va non ſolùm uſurpatur de Regibus, ut de Saule 1. Sam. 9:
16. Davide 2. S. 7: 8. Eſ. 55: 4. & alibi, de Hiskia 2. Reg.
20: 5. de Rege T'yri Efſ. 28: 2. ſed eriam aliis tribuitur, in
aliquo dignitatis gradu conſtitutis. Ita "a vocatur Abia à
Rege jecundus Regnique Candidatus 2. Chron. 11. 22. Xr6ατ⅓⅞⁰
νToν ερο ſen Præfectus Templi Jer. 20: 1. Præfeltus æra-
T 2 rio

48 DE UTROQUETERMINO Sect I.
rio 1. Chron. 26: 24. Imòô ipſe Daniel Cap. 11. Y. 22. Pon-
tificem appellat noa an Principem federis, & in Textu v. 26.
Præfebto exercitus Romani Sar wan Dacis venturi nomen impo-
nit. Cùm itaque tam lata ſit hujus vocabuli Homonymia,
ſanè difficile eſſet, de eo quicquam definire, niſi eam Tex-
tus reſtringeret, addito nomine Meſſæ ſeu Vnéti, unde li-
quet, non alium hôc loco intelligi Ducem, quàm talem,
cui Uncétio competit. Scriptura autem phraſin Ungendi vane
in Ducem præcipuè de Regibus uſurpat 1. Sam. 9: 16. 10: 1.
1. Chron. 29: 22. quæ fortaſſis ratio fuit Syro interpreti r

1; N'en vertendi LA Lad Meſſiam Regem,

dum interea Græcus nomen Xαννναις Untti Ducis ſeu An-
teceſſoris retinuit.
Mefa, 137. Inquirentibus autem in Perſonam illam, quæ hoc
Dux nomen Meſliæ Ducis gerit, variæ offeruntur Auctorum ſen-
Ei tentiæ. ExX Judæis plerique cum Cyrum eſſe ajunt, ut Saad-
Judæo. jas, Jarchius, Joſephus Jachiades, Abarbanel & Abendana,
rmo- qui ad ſententiam ſuam confirmandam allegant dictum Eſ.
u* 45: 1. Attamen hujus opinionis adeò tenaces non ſunt, quin
haoc nomen ad Joſaam vel Serubabelem referri patiantur, quos
Zach. 4: 14. Etlios olei appellari putant. Eandem ſententiam-
fovet Marshamus. Aben Efra VUncéti Ducis nomine intelligit
Eſram vel Nebemiam, nec quidam ex Chriſtianis ab hàc ſenten-
tià alieni ſunt. R. Aſarjas pariter putar, Nehemiam héc nomine

venire, utpote qui c. 5. Y. 14. ſeipſum uns Daucem Judæorum

vocat. Attamen, ut obſervat Friſchmuthus, timidé hanc opi-

nionem defendit Aſarjas, atque fatetur, Artaxerxem ipſum
commodius Vnttum Ducem appellari, ideéôque verba Texts
ſic asg α Nàaà heb n eenn e nn r en Ab exitan man-

dati Darii W. uſque ad exitum mandati Principis Vnkbti, i. e.
Artaxerxis Mnemonis. Hæ autem ſententiæ omnes minus

ſunt ſolidæ, dum partem proponunt Duces, quibus Vuctio
non poteſt applicari, ut ſunt Serubabel & Nehemias; in u-

niverſum autem cum verâ temporum ſupputatione pugnant.

Errorem verò illum induxit accentus Athnach, qui 7. He⸗-

bdo.

M
o
terg
nos
beb⸗

Cap. IV. LXIX. HEDOMADUM. y. 25. 149
bdomades à 62. diſtinguere videtur, quod tamen non facit, Uuéus
ut F. 455. pluribus exemplis evictum eſt: unde quoque in Po- P
lyglottis Anglicanis Græcus, Syrus, & Vulgatus, nec non mus non
Lutherus cos ſequutus, hujuſce accentüs nullam habuerunt z. ſed
rationem. Qùm itaque (a.) Y. ſeq. 26. rurſus alicujus Vncti 6. -
mentio fiat, hi duo VUncti vel inter ſe differunt, vel unus i- um.
demque ſunt. Eos duas diſtinctas perſonas eſſe, veriſimile
non eſt, cuùm in uno eodemque Orationis contextu unum i-
demque nomen gerant, & v. 26. nulla addatur diſtinéctionis
nota, quæ hunc VUntétum à præcedente diverſum eſſe oſtendat.
Si verô una eademque perſona ſunt, abſonum eſſet dicere,
Vnätum hunc Dacem inde à 7. Hebdomade uſque ad finem
Hebdomados 69. ſpacio 434. annorum floruiſſe. Unde pa-
tet, hunc Vnétum Dacem eſle poſteriorem, & terminum non
ſeptimæ Hebdomados, ſed ſexageſimæ nonæ. (8.) Si ab E-
dicto de reſtitutione populi & urbis, i. e. ab anno 7. vel 8.
Artaxerxis, numcremus 7. annorum Hebdomades, earum fi-
nis incidet in annum Per. Jul. 4298. Darii Nothi 7. quo
temporis articulo nullus Vnctus Dux vixiſie demonſtrari pot-
eſt. Ex iis verò, qui Vnctum Ducem ad finem 69. Hebdo-
madum rejiciunt, Euſebius putat, hôc nomine venire Hirca-
num II. utpote, qui ultimus fuit ex illis Pontificibus, qui
& ſtirpe Sacerdotali electi Sacra decenter adminiſtrarunt, dum
contrà poſt ejus obitum homines viles atque profani hanc di-
gnitatem non meritis ſed pecuniaâ adepti ſunt. Id quod ipſi
Judæi in Cod. Joma c. 1. fatentur, vid. §. 241. Sed neque
hanc ſententiam rei ſatisfacere, oſtendit Pererius ad hunc lo-
138. Videbimus itaque, quiſnam ſit ille Meſſtas Dux ſeu Uulua
Antiſtes? idque quàm commodiſſimè definictur, ſi numerum ie
7: & 62. Heébdomadum colligamus, (Græcam cnim editio-““
nem, quæ loco 62. ſupponit 61. utpote Textui & rationi
contrariam, nihili reputamus) & Vnctam Ducem circa earum
terminum quæramus. Hebdomades illæ 69. conſtituunt an-
nos 483. quibus ex noſtrà hypotheſi adde 9. Jubilæos, & ha-
bebis numerum annorum 492. Jam verò tot annos numera
T. 3 in-

FJeſut

con Ve-

150 DE UTROQUE TERMINO Secct. I.
inde ab autumno anni Per. Jul. 4249. & finis eorum incidet
in autumnum anni 4741. Pariter, ut annum æræ Chriſtianæ
invenias, numero 492. annorum ſubtrahe annos 465. & re-
ſtabunt anni 27. quos ſi ab autumno anni 1. æræ Chriſtianæ
numerare incipias, finientur in autumno anni ejuſdem æræ
28. qui anno Per. Jul. 47 41. reſpondet, & eſt annus Tibe-

rii 15. Si itaque hôc & proximè ſequente tempore inquiras

in VUncétum aliquem Ducem, nullum alium præter Zeſam Mes-
hſiam invenies, cui hoc nomen tantò tutiùs tribuimus, quia
ipſe Samuel Valerius nomine Unécti Ducis ſuum Mefſſiam in-
telligit, ſequutus, ut videtur, Patres Thalmudicos, quo-
rum ſententiam de hôc Danielis oraculo affert Clar. Friſch-
muthus.
139. Ut autem crudiamur, quod & quomodo hoc nomen
Servatori noſtro conveniat, hic per gradus procedendum eſt,

"it Res, & quidem (1.) Rem hôc nominc deſignatam Chriſto conve-

nire, nemo Chriſtianorum eſt qui dubitat: nec Judæi ipſi
illud inficias ire poſlunt, dum Ipſe utique, quamdiu in terrâ
agebat, ſe exhibuit ut diſcipulorum iuorum atque populi

Anteceſorem & Doctorem, atque per totum terrarum orbem

Nemen. ab Eccleſid ut Caput, Dictator atque Princeps invocatur. Sed

de nomine præcipuè diſquiritur. Quodſi veròo conſulamus
vaticinia, Eſ. 9: 5. reperimus pnernlum nobis natum, cui no-
men eſt Piov au Princeps, & quidem princeps paciz. Confer,
quæ leguntur Dan. 12: I. ubi tempore inter Epiphanem &
Excidium interlabente ſurrecturus dicitur Michael dan en
princeps ille maximus, qui ſtat pro filiis pepuli tui, quæ verba
quid aliud ſignificant, quàm hunc Michaelem fore v"aa popu-
li Danielis Duçcem, Anteceſorem, Defenſorem? Nec tamen
Prophetæ in hôc ſubſſtunt, ſed expreſſo nomine "in Dacem
Iſfracli promittunt. Conſulamus Eſ. 55: 3. 4. ubi Deus in-
quit: terno federe pacto vobis decernam veram gratiam Da-
vidis, quem populis dedi dxm dnn d eſtenn, DUCEAI E
Legiſtatorem. Ad hæc cum Apoſtolo Act. 2. argumentamur,
hæc verba de Davide ipſo diu ante defuncto non enunciari,
ſed referenda eſie ad benedictam Davidis prolem Bethleheme
oriun-

0
en,
ui
In!
hen
lehe

bitt

appe
le⸗
ider
19
En

N
int

on

I.

ncidet
Hiang
E re.
Knnæ
n etæ

guiras
Mer⸗
quin
⸗
quo-

riſch-

otmen
neſt,
ye⸗
ei l
nter
opal
orbem
. ded
lamus
ui jb⸗
onler,
emn
5
Verba
vopr
taſnen
Daucen
15 In-
Da-
M G
aMu,
cheno
Orlun⸗

Tie.

Cap. IV. LXIX. HEBDOMADUM V. 25. 15 I
oriundam, de quà Mich. 5: I. hæc legimus: T vero Bethle-
bem Ephrata, exigua inter familias Zudæ, ex te mihi exibit,
qui erit Rector & Gubernator inter Iraelitas. Si itaque
in hôc definito temporis articulo quæramus Pauerulum Princi-
pem, qui eſt Michael, ſeu Deo æqualis, ſi quæramus Beth-
lehenziticam Davidis prolem höc tempore cditam, utique aliam
non reperimus prœæter Jeſum Chriſtum.
140. (11.) Deinde diſquiritur, qualis ſit Dax ille, &
quid vox vaa ad Jeſum Meſſiam applicata ſignificet? id quod

pPauloò altius repetendum eſt. Quando ſcil. conſideramus no- Meſt⸗

. 4— —— . . . . . nomina
mina Chriſto in Sacris impoſita, videbimus, ca plerunque αα

duplicem ſenſum, Activum & Paſſivum admittere. Quan- & Pas-
do vocatur Semen mulieris & Abrahami atque Filius Dei, eokfive in-
ipſo innuitur, nos per ipſum factos eſſe idem illud benedi- gen-
ctum ſemen, filios Dei & hæreditatis Abrahami participes.
Quando Servator appellatur Solamen Iraëlis, non ſolùm nos
conſolatur, ſed & ipſe ex afflictione animique ægritudine eripitur
Eſ. 53: S8. 11. Sed ne in generalioribus hæreamus, obſervan-
dum eſt, quando Meſſias veteribus Cabbaliſtis a-py Aliba Akiba,
vocatur, hôc ipſo innui, eum calcaneo & caput ſerpentis
conculcaſſe, & ſimul ictum venenatum recepiſſe. Ipſum no-
men Meſſiæ hoc teſtatur, quod Vnétam quidem denotat, ſed Meſiar.
tamen non nend cum verùm ejus loco“ adhibito, run ſcri- Cbri-
bitur, ac proinde veſtigium ro? Hiphil ſervat, & talem ſi-u.
gnificat, qui andtus alios ungit. Unde primarii Meſſiæ typi

Sacerdotes non ſolùm p-reb Num. 3: 3. ſed ferè ubique n'rrvb

appellantur, & typus declaratur Pfſ. 133. Non ſolum autem
Cognomen Servatoris Meſſias ſeu Chriſtus ita ſe habet, ſed
idem obſervatur in Agnomine, quod eſt Zeſus, nempe yum' Jeſus.
id quod formæ Hiphil eſt, ac proinde activam ſignificatio-
nem Servatoris præ ſe fert, attamen Kibbuz, quo ?* notatur,
paſſivæ formæ indicium eſt, unde Meſſtas non ſolùm dicitur
Eerie p'nn eer de Deus Zuſtns & Servator Eſ. 45: 21. ſed
inſuper pem h Rex juſtus & Servatus vocatur Zach. 9:
9. Eademque ratio eſie videtur, quare Moſes Num. 13: 16. Foſua.
nomen Joſuæ Activum pum mutavit in pvy nempe ut utram-
que

TS2 DEUTROQUFE TERMINO Secct. I.

que & Servatoris & Servati ſignificationem haberet, ac pro-

inde Joſua ipſe typum Chriſti gereret tantò exactiorem.

3
Paſſi vè
Sgnif.
Demon:
Nra-

tum.

Teſus
demon-
Fratus.

I41. Eandem puto rationem eſſe vocabuli " quod deri-
vatur à a caram, unde verbum a coram ex adverſo ſiſtere
& monſtrare ſignificat. Quis igitur vocis ""an proprius ſen-

ſus ſit, nos docebit Kimchi in libro Radicum, in quo hæc

habet bprv on ae en nen ee een ie een e en ſr

: rn n iee de en en dn'n dede Et er hac fgnificatione vocis

Neged Princeps populi vocatur Nagid, v. gr. 2. Sam. 5: 2. Et
tn Res Anteceſſor ſeu Dux 5 quia populis faciem ſuam jugiter di-
rigit eumque adſpicit in omnibus negociis ſuis. Quibus innuit,
Nagid ſeu Ducem ſignificare talem, qui ſubditis ſuis quaſi ex
adverſo ponitur, ut omnes in eum oculos dirigant ejuſque
nutum ſequantur. Chriſtum autem talem eſie vix probatio-
ne indiget, attamen monendum eſt, omnes in univerſum
Prophetas in cum digitum quaſi intendere eumque monſtra-
re: unde Apoſtoli in Actis ubique locorum leguntur ex Lege
& Prophetis demonſtraſſe, qubd Zeſus ſit Chriſtus. Huc ab ipio
Servatore applicatur typus Serpentis ænei à Moſe erecti, ut per
univerſa caſtra undique ſpectaretur, ejuſque adſpectus popu-
lo ſaluti eſſet; ita, Servator ait, Filius hominis erigendus eſt,
ut omenes in ipſum credentes vitæ aternæ participes evadant Joh.
3: 14. Hæc Servatoris erccéctio eſt ejus Crucifixio, de quà Apo-
itolus Gal. 3: I. emphaticèê ait: Chriſtus vobis zar 6d0 ααρ
7TroεαεRρααα, coras, oculis delineatus eſt, ſeu ad oculum demon-
ſtratus, inter vox cracifixus. Hàc Crucifixione Servator ſe
exhibuit, ut hoſtiam & verum Sacerdotem, quem populus
reſpicit, præſtolatur, & ab co benedictionem fixis oculis ex-
ſpectat Luc. 1: 21. id quod cum ſenſu vocis Nagid modò ex-

poſito prorſus congruit. Eâdem Crucifixione Deùs ipſum

propoſuit ορ°ετoο ετ* adverſo ſtitit, ut IXαιοον Propitiatorium,
quod rupto interiore velo omnibus conſpiciendum dedit Rom.
3: 25. Unde patet, Chriſtum verèê eſte illum "a Anteceſſo-
rem noſtrum, qui nobis ob oculos ponitur, ut Alpha & O-
mega, principium & finis, & quem jubemur intneri, & a=-
Zνα reXee†ααν initiatorem & conſummatorem fidei noſtra
Hicbr. 12: 2. 142.

(arpeg
D
Ind
§.
red
Pron

I. Cap. IV. LXIX. HEBDOMADUM v. 25. 153

pro. 1 142. Sed in hoôc nobis non eſt ſubſiſtendum, qui Chri- Feſias
ſtum non intuemur, tanquam imaginem mortuam, fſed ut ta- 4emos-
Geri⸗ lem, qui non ſolùm indicatur & monſtratur, verùm ctiam 5
RNere 4⁴ ipfe viam ſalutis in ſe ipſo indicat atque monſtrat, ac proinde sα:v7α.
n. non Nagid ſolùm eſt, ſed inſuper 'ab Maggid, Index & an-
o hat nunciator: ille ſcil. Filius Dei unigenitus, qui proceſſit è gre-
n mio Patris, ut nobis Dei voluntatem atque præcepta mon-
nocss 4 ſfſtrarct & inſinuaret Joh. 1: 18. Hoc autem nomen Chriſto
1. Et competere, patet cx Zach. 9: 12. Coll. Joh. 14. 16. 17. Nem-
ler ii. pe Zach. 9. V. 9. Chriſtus introducitur tanquam Rex, ſed
D pauper & aſino vectus Hieroſolymam intrans. V. 10. oſten-
laſi e ditur eſſe præco Gentibus annuncians Euangelium pacis. Y.
ulgue 1II. proponitur ſanguine ſuo vinctos carcere redimens. De-
batlo⸗ nique poſt paſſionem V. 12. hæc leguntur: Kevertimini ad
erlumm munitionem, vinbti ſpei, etiam hodie ρ eς u ee“h nn Indicem,
Onra⸗ nuncium praæconem alterum reddam tibi. Quæ verba Clar.
er Lge Coccejus appoſitè explicat de εααοR σwnνναυ ᷓ altero illo Pa- ee
b ipi⸗ rfacleto, quem Chriſtus poſt paſſionem ſuam demum miſſurus r r⸗
Aper erat Joh. 14: 16. 16: 7. Hæc enim vox cum noſtràâ 9 ap⸗-§.
popi primé convenit, quippe αρ⁵αοααMι, no tam conſolari ſigni-
ure, ficat „ quàm exhortari & erndire, unde αρ ααaααα eſt non
t ſoh. . ſolum conſolator, ſed exhortator , dictator, praceptor, præcipuè
Apo. Advocatus cauſam in Judicio exponens & defendens. Huc
Ntee facit uſus hujus vocabuli Thalmudicus. Thalmudiſtæ enim
gemon⸗ non ſolùm voce oopes & oNoin Advocatum, interceſſorem &
atot ſe interpretem innuunt, ſed inſuper in Thalm. Hieroſ. Sanhe-
opoins drin a ſeu Præfebtus vocatur bp' ut obſervat Buxtorfius
lis ee in Lex. Thalm. Præterea hujus Paracleti officia vim vocis de-
dbet. clarant: ejus enim erat veritatem docere & in memeriam revo-
Pin care C. 14. V. 17. 26. Cc. 16. V. 13. coll. Eſ. 45: 19. teſtimo-
criunm, nium ferre C. 15. V. 26. denique etiam 7 *ααοιανα αναν
tRom. Xeav futura annunciare c. 16. V. 13. coll. Eſ. 46: 10. & ſimilia
iueceſ. indicis atque præconis officia præſtare. Cùm itaque Spiritus Chbri-

S. vocetur alter ſeu ſecundus nuncius & index, atque à Deo!“.
reddi dicatur, ſequitur, Chriſtum omnino primum eſſe, ac
, aere proinde idem nomen gerere, idemque munus peragere, ut
140. V Pa-⸗

b &

.D ⸗
1, 0 4

154 DE UTROQUE TERMINO Sect. I.

patet ex cit. loco Eſ. 55: 3. 4. ubi oſtenditur, Chriſtum ta-
lem eſſe "aa Dacem, qui ſimul Teſtis, Doctor atque praæce-
tor ſit. Omnia illa, quæ modò dicta ſunt, & in unicâ vo-
ce Nagid continentur, per brevem periphraſin deſcribuntur
Dan. 12: 1. dum de Michaele Meſſià dicitur, eum ſtare —y
Pey 'a coram vel pro fliis populi Zudaici, i. e. iis ſe exhibere,
eos defendere, pro iis ſpondere & intercedere. Ex quibus
omnibus in Summam collectis concludimus, Vocem Nagid
Meſſiæ additam ferè univerſum eius munus Mediatorium com-
plecti, & Servatorem hôc nomine deſcribi, ut Ducem, Do-
torem, Dicétatorem, Legiſtatorem, Prophetam, Sacerdotem,
Anteceſſerem, Teſtem, Advocatum, & quæ plura ad munus
Minißri ejus Mediatorium pertinent. Hinc factum eſt, ut Miniſtri
Ri. Euangelii, qui doctrinam à ſummo Præfecto Eccleſiæ acce-
ptam credentibus inſinuant, eoſque in Legibus Euangelii e-
rudiunt, ac reliqua Eccleſiæ neceſſaria curant; vocentur dua-
ſi S'n νενσ Duces & Anteceſſores Hebr. 13: 7. quo ipſo
vocabulo Græcus interpres vocem vaa in Textu reddidit. Plu-
ra addere præſens inſtitutum non permittit.
Nomen I43. Porro (III.) monendum erat, quod Clar. Cocce=-
Meæfe jus, Friſchmuthus aliique obſervant, vocem rvd Meſiam hic
N Pro non eſſe nomen Adiebtivum, Appellativum & Prædicatum, ſed
. Sub. Subſtantivum, Proprium atque Sabjebtum. Non enim dicitur
jecéftum. Frvd rad Dax Vnätus; quemadmodum mend - & nwn 2
Sacerdos unctus, ubi nomina Dacis & Sacerdotis Subjecta ſunt,
& indigitatur aliquis ex Ducam & Sacerdotum numero, cui
præ cœteris Vnltio & Prædicatum Vncti competit. Verùm
hic vocabulum rmreb præmittitur & indicatur, intelligi per-
fonam aliquam, quæ zar s5oααπ£ & in emphaſi Meſias voca-
tůr, & cujus attributum eſt Ducalis dignitas. Hoc ita ſe ha-
bere patet ex V. ſeq. 26. in quo hæc perſona abſolutè, abs-
que alio addito prædicato, Meſſias fve Vnbtus appellatur, &
ile intelligitur, qni
mento proprium habuit, ia ut, quamprimum Meſſiæ ſen Chri-
fi mentio fiebat, omnes ſtatim perciperent, ſermonem eſſe
de illuſtri illo mulieris ſemine & benedicta Davidis ſobole
. ſrae-

hoc nomen ſub Veteri & Novo Teſta-

1 le⸗
At⸗

Cap. IV. LXIX. HxBDOMADUM. V. 25. 15 5
Iſraeli promiſsaà. Huic vero nomini n'v Meſſiæ ſon Vubti, Meßſe
Ppro variis perſonæ attributis, varia prædicata adduntur „ T 1- prædi-

vo. Pſa inter ſe diſtincta. Ita Servator pro ratione triplicis officii“t“.
avar vocatur l'το ςσαο†ννSο Yeſus Preopheta Matth. 21: 11. Koe-
„ 65 i*νραααειd Chriſtus Pontifex Hebr. 9: 11. Xes Bee
ere, As Meſſias Rex Luc. 23: 2. in Textu verò Meſias Dax ap-
bus pellatur. Pariter ratione duplicis ſtatũs duplex recipit epi-
ld theton, & quidem in ſtatu Exinanitionis vocatur Servus, in
ch. ſtatu verò Exaltationis Rex & ſehova, ut vidimus g. 115. Ju- Judee-
N. Qcxi occaſione hinc arreptàâ duplicem fingunt Meſſiam, aite- Mee
en „ 1 rumque vocant PFPilian Davidis & mru 1 Weſſiam Regem, Ags1
ums alterum appellant filiam joſephi & ſæpiſſimè on ſa Ren Ahai-
niltrti bam ſoſephidem, quem inſignem volunt eſſe Doctorem non
Accer ſolùm, Jed ctiam Ducem populi, in bello adversùs Gog &
üc. Magog interimendum. Nos itaque, etiamſi unicum tantüùm
dq.⸗ Meſſiam Jeſum Chriſtum credamus, tamen dicere non dubi-
bo è4 tamus, hc loco nomine Meſiæ Nagid vix Chriſtum Regem
Plu. 2 intelligi. Etſi enim "an Kegem ſignificare queat, & Syrus
hanc vocem ita tranſtulerit, nec non Servator ipſe dicat, ſe
e⸗ Regem natum eſie; tamen certum eſt, eo temporis articulo,
e qui in Textu definitur, Chriſtum non apparuiſſe inſtar Re-
H ſ gis, uti Judæi eum exſpectabant, ſed inſtar Nagid, Dacis,
1, . Dobtori & primarii præconis, item inſtar Sacerdotis, Sacrißi-
dictu ii & PBropitiatorii, ut §. præced. illud expoſuimus. Quibus
d ſ addi poteſt, vocem n ſeu u†hs Rabbinis Redemtionem
ſiunn & Auro ſignificare, ac proinde denominationes "a & rαρ
, 2Xr 6ν referri poſſe ad talem, qui Sacerdotali officio fungi⸗
Cerüm tur. Hinc tandem concludimus, veriſimile eſſe, per Meſzam Felus
