excidii tempus incurrere, unde quoque exſtirpationem Meſſiæ,

de quà diſquiritur, ad eandem ætatem referunt, qualemcun-
que tandem ſenſum illi affingant. His itaque poſitis, ut bre-

vitate utar, addo, Eoôdem illo tempore, vel circiter, vixiſ-
ſe aliquem jeſun WMariæ faliuns, quein nos Chriſtiani verum

Moeſſiam eſie credimus. Hoc concedunt Judæi, etiamſi
Thalmud eorum alicujus Jeſu mentionem faciat, quem an-
tiquiorem eſſe vult, ubi tamen Nachmanus, adversus T'ra-
trem Paulum diſputans, non de noſtro Servatore, ſed de
alio aliquo homine Jeſu dicto, verba fieri contendit; cujus
Diſpurationis fragmentum vid. in Wagenſeilii Telis Ineis Sa-
tang. Dico, illum Jeſum Mariæ filium publicè profeſſum
eſie, ſe eſſe Meſſiam ſeu Chriſtum, & hac de re cum Pha-
riſæis ſæpius diſputaſſe. Nec iſta Iudæi negant. Porrô ur-
geo, ipium miraculis doctrinæ ſuæ pondus addidiſſe. Hoc

quoque non impugnant. Tandem addo, illum Ieſum im-

minente excidio Templi ſecundi ipſum exciſum, ſeu ſuppli-
cio Crucis affectum fuiſte. Etiam de hôc inter nos & Iu-
dwos convenit. (Qid igitur ſupereſt, niſi ut ex hiſce con-
cludam, ipſum hunc leium noſtrum eſſe Chriſtum ſeu Meſ-
ſiam illum, cujus Angelus in Textu facit mentionem. Quid
Iudæiad hæc? Aſlenſum præbere nolunt. Præmiſſas conce-

dunt, negant concluſionem. Quare adversùs tales rationi-
bus pugnando nihil aliud ages, niſi ut cum ratione inſa-

59. Interim tamen ſilentio prætereundum non eſt illud ar-
gumentum, quod ad ſententiæ noſtræ demonſtrationem ex

nid Da- Analogid Oraculorim Danielis promitur. Scilicet cap. 2. Ne-

nielis.

bucadnezari in ſomnio exhibetur Providentia divina, quà

Deus utitur in conſtitutione vaſtiſſimorum imperiorum eo-
rum-

2 1 ¹

l⸗

Cap. II. EX LXX. HEBDOMAPDIBUS. 63
rumque revolutionibus. Speciatim verò oſtenditur horum
imperiorum continua ſucceſſio uſque ad regnum illud illu-
ſtre à Deo cœlitus inſtituendum & conlervandum in o-
mnem æternitatem Y. 44. 45. quod regnum exhibetur in em-
blemate ſaxi & monte abſque manibus abrupti, totumque ter-
rarum orbem implentis. Cap. 7. monſtrantur magna mundi
Imperia ſe invicem excipientia & veram Dei Eccleſiam afffi⸗
gentia, quorum ſeries perducitur uſque ad adventum v n
"fo οο α ρατιοαν, Filii homins, eui Deus æternum in omnes

orbis nationes imperium committit Y. 13. 14.-fin. Pariter

cap. 11. Prophetica oratio agit de imperio Perſarum uſque ad
Darium Codomanum perduéto, de expeditione & Monar-
chia Alexandri Macedonis, de regni ejus diviſione, de bellis
inter Syro Macedones & .Ægyptios exortis, & de profanatio-
ne Templi ab Antiocho Epiphane factà: quando tandem ſer-
monis fllum deducitur uſque ad adventum Magni Principis
Michaelis c. 12. V. I. cjus (cilicet, qi eſt ſicut Deus, ſeu Deo
æqualis, cujus adventum ſequetur 'n nyno nn'nn & er e
'mr ny y tempus tantæ affliétionis, qanta naſquam gentium an-
tea fuit, quibus verbis excidium Hieroſolymitanum empha-
ticè deſcribitur. Conf. Matth. 24: 21. 22. Luc. 21: 24. Ex
omnibus hiſce ſecum invicem collatis merito concludimus,
Oraculi Danielis in Textu eundem eſſe terminum, qui eſt
reliquorum vaticiniorum, nempe adventum Meſſiæ, quem
excidium ſecundi Templi ſequitur. Scimus autem, Tem-
plum ſecundum jam eſie deletum, Hierotolymæ excidium
novimus. Monſtrent ergèò Iudæi novum & aternum regnum
ab Deo inſtitutum: oſtendant Filium Hominis, qui à Deo
hujus æterni regni Imperator conſtitutus eſt, illudque impe-
rium in cœlo gerit Dan. 7: 13. Dicant, quinam ſit ille Meſ-
lias erciſus magnuſque Dux Michael, qui judææ Reipublicæ
excidium adventu ſuo debebat antevertere? Hic ipſis hæret
aqua, & concedere malunt, quòd veracis Dei dicta eventu
deſtituantur, quâàm veritati cedere. Chriſtiani verò jucun-
dam hanc divinorum Oraculorum Harmoniam obſervantes,
hilares definiunt, Jeſum Meſſiam omnium vaticiniorum,
Prr

Termi-
us A
guo eſt
E di-
Stnm
aliquod
Regis
Perſic.

Chara-
Ser I.
Edikti
memo-
rabili-
125.

64 TERMINuS A Qu/ον & An QuExM? Sect. III.

præſertim hujus excellentiſſimi oraculi, de quo agimus,
ſcopum atque terminum eſte.
60. Monſtrato itaque LXX.Ä hebdomadum termino,
præfinitus ordo ſuadet, in earum initium ſeu terminum a quo
inquirere. Is haud dubiè ponitur oo nnne enn n eee
in cdicto aliquo de Judæorum Republica inſtaurandàâ, de
quo notanda ſunt ſequentia. (1) In Genere hoc Edictum
præ cœteris eſt illuſtre & memorabile, utpote à quo tem-
pora Reip. Judaicæ præfinita iſpendumur. (11) In ſpecie
Textus duos nobis fubminiſtrat characteres, petitos ex iis,
quæ in decreto illo cominentur, nempe (&) Hôc edicto Hie-
voſolyma debebat inſtaurari, quod patet nonſolum ex V. 25.

ubi exerté vocatur Exitus verbi de reædificanda Hieroſolyma; ſed

idem liquet ex . 24. ubi Hebdomades dicuntur præfinitæ
u y d ſuper urbenz ſanbtam tnam. (2) Deinde eodem de-
creto Reſpublica Judaica debebat reſtitui, quod haud obſcu-

rè innuitur Y. 24. ubi LXX. Hebdomades dicuntur præfi-

nitæ py dy ſuper populum tuum. Sc. hoc intervallum ab co
tempore incipit, quo Judæi poſt captivitatem peculiarem &
diſtinétum à Geniibus populum denuo cœperunt conſtitue-

re. Quæ cum fſatis perſpicua ſint, hi 3. Characteres ad tria
decreta Cyri, Darii & Artaxerxis applicari debent, & exin-
de concludi, ad quodnam eorum edictorum Textus præci-
puè reſpiciat. Quartum enim decretum, quod quidam anno

20. Artaxerxis ediuum eſſe
teſt, de quo vid. §. præced. 39.
61. (1) Itaque in Genere ſuppoſui, Ediéctum illud, quod
hôc Danielis Oraculo reſpicitur, præ cœteris debere eſſe il-
luſtre & memorabile. Cùm autem Darii decretum tantùm ſit
confirmatio decreti præcedentis Cyri, ut §. 36. dictum eſt.
ejus hàâc in causà vix aliqua habetur ratrio. Quare hic cha-
racter vel Cyri vel Artaxerxis edicto convenit. Qui LXX.
Hebdomades a Cyro ordiuntur, clamitant, ipſius decretum
præ coœteris illuſtre eſſe & memorabile, quia omnium pri-
mum & ſub finem exilii Judaici editum eſt, atque ita me-
diante hoôc Decreto tranſitus eſt factus ab exilio ad inſtaura-
tio⸗

putant, nuſquam demonſtrari po-

— — —

—— — I

— —

—

⸗

.

Cap. II. LXX. HEBDOMADIM.. 65
tionem. Sed parcè hoc urgeatur, quæſo, etiamſi primo in-
tuitu aliquam ſpeciem præ ſe ferat. Nam nulla planè eſt
conſequentia: Cyrus inſtaurationem primus incepit, ergo ejus re-
ſpeltus potiſſimus eſt in hoc oraculo. Imò è& contrario argu-

mentamur: Deus non uno ictu, ſed per gradús, populum

ſuum reſtituit, & quidem Cyrus incepit, Artaxerxes vero anne
ſuo ſeptimo rem perfecit, Ergo hujus partes potiores ſunt. Uti-
que enim, cum trium Perſiæ Monarcharum decreta tantum
habeamus, Edictum verò Artaxerxis nullum aliud unquam
ſequutum fuerit, non ab re erit dicere, potiorem haberi ra-
tionem Decreti ultimi, utpote quo ipſo Artaxerxes reliquis
Colophonem impoſuit: cùm præterea notiſſimum ſit, in tali
causà pondus rei in finem devolvi. Si quis autem exitum
verbi non de unico regio decreto, ſed de integro illo ſpacio
72. vel 80. annorum exponere velit, quo tria hæc decreta
edita ſunt, non multum repugnabimus. Hanc tamen cau-
tionem adhibendam eſſe putamus, ut initium LXX. He-
bdomadum non conſtituatur vagum, ſed in certo aliquo tem-

poris termino figatur, ſc. in fine hujus periodi, quando ultimum

ac proinde maximè memorabile edictum Judæis conceſſum eſt.
Hæc in genere dicta ſufficiant, tranfitu facto ad Chara-

cteres ſpeciales, in quibus major vis demonſtrationis appa-

rebit.
62. (11) Secundo itaque loco in ſpecie notandum eſt (&) Chara-
Exordium hujus intervalli repetendum eſie abaliquo decre-Sertr.
to, in quo Hieroſolymaæ inſtauratio permittitur. De hôc autem ear-
in edicto Cyri atque Darii nil quicquam legimus, unde ſic Hero-
concludimus: Cùm tria tantùm habeamus edicta, & certum Johrmæ.
ſit, ædificationem urbis aliquando fuiſſe decretam (utpote
quod in Textũús Y. 25. exertê dicitur) illud autem non fuiſſe

factum à Cyro, neque à Dario; ſequitur Artaxerxem illius

auctorem eſſe. Quæ conſequutio neſcio quomodo infringi

queat. Si enim quis dicat, etiam in decreto Artaxerxis nil

quicquam hac de re reperiri, ille nihil dicit. Siquidem ſe-
poſito illo decreto ex libro Nehemiæ ſcimus, utique Arta-
XerXem Judæis hanc licentiam feciſſe, quam ipſius deceſſores
nun-

66 TERMINuS A Quo? & Ao Quxx? Sect. III.
nunquam indulſerant. Id autem tempore profectionis Ne-
hemiæ demum factum non eſſe, ita probo: In parentheticaâ
narratione, quæ Eſræ cap. 4. inſerta eſt, traditur, ab initio
imperii Xerxis judæorum adverſarios, datis ad Xerxem li-
teris, laborem eorum impediviſſe, id quod tantoò facilius ob-
tinere poterant’, quantò Hieroſolyma gyptis propior erat,
utpote quæ rebellibus poterat eſſe munitioni. Deinde nar-
ratur, quomodo judæi in initiis Artaxerxis denuo rebellio-
nis fuerint accuſati, addito eorum crimine, quòd nempeur-
bem inſtaurare mœnibuſque cingere inciperent. Ad hanc
accuſationem verbis notatu dignis reſpondet Artaxerxes Y.
21. Curate igitur, ut illi deſnant & urbs ne adificetur up y
Svr' DyD zſque quo a me decretum, aliud ſcil. & contrarium,
conſtituatur. His verbis mentio fit alterius ſequuturi edicti de
ædificatione urbis. Atqui proximum Artaxerxis edictum
eſt illud, quod Eſræ anno imperii 7. conceſſit. Ergo dubi-
tare non licet, quin eodem tempore Judæis poteſtatem fece-
rit urbem inſtaurandi. Porrè ipſum illud decretum cap. 7. V.
13. omnibus, quibuſcunque illud placuerit, Ifraelitis licentiam
concedit, nonſolum patriam, ſed ipſiſſimam urbem Hieroſo-
lymam repetendi, quod factum eſſe v. 7. & alibi docetur.
Cùm itaque Efras novorum civium numerum ſecum duxe-
rit, illi ſub dio manere non potuerunt, nec Artaxerxes illos
vacuam ædificiis urbem habitare voluit. Denique idem pa-
tet ex Neh. 1: 3. 4. Ibi enim Nehemja nuncium Hieroſo-
lymis accipiens, muros hujus urbis deſtruéctos & portas ex-
uſtas eſte, mirari, lugere atque flere incipit: quod ſanè non
feciſſet, niſi tale nuncium præter expectationem fuiſſet alla-
tum. Quomodo autem meliora nova ſperare poterat, ſi Ju-
dæis reſtauratio urbis & murorum antè conceſſa non fut?
Hæ ſunt rationes, quæ nos aſſerere cogunt, reædificationem
Hieroſolymæ ab Artaxerxe, & quidem ante profeétionem
Nehemiæ, Judæis fuiſſe decretam. Cùmque Artaxerxes
optimam hoc indulgendi occaſionem anno imperii 7. habue-
rit, concludimus, eum Efræ hanc poteſtatem vel unà cum
decreto, vel circa tempus illius decreti dediſſe.

63. (2)

S

Cap. II.

63. (2) Secundus Ccharacter ſpecialis, qui in Textu illi de- Ciare-

LXX. HEEDOMADUM. 6
creto, quod quærimus, tribuitur, eſt Oadaicæ Keipublicæ reſti-
tutio. Hanc autem à Cyro & Dario factam non eſſe, exin-
de liquet, quia horum Imperatorum edicta tantum Templum

jubem exſtrui, ſacra vaſa à Nebucadnezare ablata reſtitui, Reig.

atque in honorem Dei pro Regis ſalute ſacra fieri. Unde
conſtat, Keges illos præter Templum & cultum divinum
nihil aliud in animo habuiſſe. Si vero decretum Artaxer-
Xis Longimani perlegas, lautiſſimam Regis in Judæos li-
beralitatem deprehendes. Quippe non ea ſolum, quæ deceſ-
ſores decreverant, confirmat & auget, ſed inſuper v. 14. ſa-
cros omnium ordinum miniſtros à tributo immunes pronun-
ciat, quod tamen antea à Dario quoque factum eſte teſtatur
Ioſephus Ant. I. II. C. 4. Imô, quod omnium maximum eſt,
hôe edicto ludæos ex ſuà Gente Magiſtratû⅛s eligere ſuiſque
legibus vivere jubet 7. 25. 26. Quod beneficium profectoô
tantum eſt, quantum a Rege Ethnico vix exſpectari potuit,
quare operæ pretium erit, edicti verba huc tranſeribere.
Sunt autem talia v. 25. Tu verb Eſra, pro divindâ tud ſa-

pientid, quam poſides, conſtitue Magiſtratus & Oudices, quiipſi Arta-

judicent omnem popilum citra ſtuvinns habitantem, omnes ſeil. kerxit.

qui leges Dei tai norunt, & qui earum ignorantes ſunt, eos in-
Rrue. V. 26. Et quicunque non obſervaverit legem Dei tui &
legem Regis, onfeſtim Zudicium in eum exerceatur, ſive illud
It mortis, ſive exilii, ſive mulébtæ facultaäatum, ſeu conjebtionis
in vincula. Joſephus ferè eadem habet niſi quòd Testum in
quibuſdam clarius exponat. Quia tamen res animad verſione
digna eſt, viſum fuit, hæc ejus verba ex Ant. Il. 11. C. 5. ex-
cerpta apponere: Kæ! e ⅝ Eædρο ιναúᷣ r r ον Osοαν ασι1αα
Aτdεραιν ναιταπς, αναας dνWαοοοιινε Zooι οα cοσνιτωαοοσπ r1οαο
iτι⅞ααειον τασ 1εαπ vοννο Ka]l roig vvοονς νεςιαρα αιντι—
beiv, Iv' αν Tαι T&οτ αεανονοd rαεςαπ οúο T rν εοοναο
rà BegtXνρ, r1οονα ταιαοοιͤι , ασWνννουν έν τεν οααρ
απονον, ι ι½ ι⅞αανοεινιοο αε, 7οαποαι αιαααοιαον, α
2 αι αιÜοαναιπ. KoXαοσροσοννοα S νNννο 6 Snνι ρατι⅓
Gelenius vertit: Ta verò Eſra, jaxta conceſſam tibi divinitus

68 TERMINuS A cuον & Ab QuxkM?: Scct. III.
ſapientiam, conſtitue jndices, qui per Syriam & Phœnicen jura
reddant populo legem tuam ſeienti; quin & neſcientes doce liberè,
ut quiſquis legem Dei vel legen KRegiam violaverit, multetur pe-
cuniis aut etiam damnetur capite, utpote qui non per ignoran-
tiam ſed per contamaciam peccaverit. Vides hic eximiam Ar-
taxerxis liberalitatem, utpote qui Judæos hôc decreto jure
Magiſtratûs atque gladii donavit, & legalem corum jurisdi-
ctionem ampliſſimam fecit, dum illos tantùm Judæos, qui
trans Euphratem habitabant, alieno Magiſtratui parere vo-
luit, judicibus verò Hieroſolymitanis omnes tribules ſuos
Cis Euphratenſes, Syriam & Phœnicen incolentes, guber-
nandos commiſit. Conferantur ea, quæ idem Ioſephus nar-
rat Ant. Jud. I. 1I1. c. 7. Cuùm nim. imperante Artaxerxe Junio-
re Johannes Pontifex fratrem Ieſium in templo interfeciſſet,
& Bagoas præfectus copiis necem vindicaret, Ioſephus hæc ad-
dit: O' Xας α ι τMι Tν ταν εονMùοοον, αα vααομ *νααααναaα
τ IIsαοαν,. Populus ob eandem illam cauſam in ſervitutem re-
dactus & Templum aà Perſis pollutum eſt. Si itaque Iudæi hôc
tempore denuo in ſervitutem ſunt redacti, utique antea ipſis
libertas conceſſa fuit, quod aliàâ occaſione fieri non potuit,
quàm occaſione decreti ab Artaxerxe I. editi. Hæc verò li-
bertas in eo conſiſtebat, quòd Iudæis, ut vidimus, formam
KReipublicæ propriis legibus & Magiſtratibus adminiſtratæ con-
ceſſerat. Hoc itaque eſt illud tempus, quo Gens Iudæa pri-
mùm poſt exilium Babylonicum faciem Reipublicæ recepit. Id
quod vel ex eo ſolo conſtat, quod Artaxerzes populum re-
ducem ſuis legibus vivere juaſſit. Si enim conferamus privile-
gia illa, quæ Demetrius Syriæ Rex Ionathæ atque Iudæis
conceſſit, obſervabimus, eum, favorem Iudæorum ſibi con-
ciliare volentem, illis omnem ferè, quam poterat, liberta-
tem conceſſiſſle. Ut verò beneficns ſuis tanto majus pretium
conciliaret, addit: Ezireéτν αα Troτσ ααρνυααι0‧6ι οονα
noss, permitto etianz at patriis utantur legibus, quæ verba ha-
bet Ioſephus Ant. 1. 13. c. F. Unde patet, hanc indulgen-
tiam inter beneficia, quæ in Gentem aliquam conterri poſ-
ſunt, eſſe feré maximum. Plura ex conſuctudine aliarum
Gen-

D

mm

ůõsz

Cap. II. LXX. HEBDOMADUM.. 6809

Gentium & praxi Romanàâ in hanc rem afferre poſſem, ſi
præſens inſtitutum illud permitteret. Ex omnibus itaque Chara-
characteribus concludo, ediétum, cujus in Textu fit men- Reer
tio, eſſe ipſiſſimum illud, quod Artaxerxes Longimanus an- veniunt
no Imperi 7. in gratiam Iudæorum promulgavit; & ab hâc Eaicto
Epochà incipere periodum LXX. Hebdomadum in Gentem etar.
& Urbem reſtitutam præfinitarum. V ððUG
64. Ne vero ullum dubium à tergo relinquamus, repeten- Arta-
dum eſt, quod g. 14. & 38. digito monſtravi, ſc. Doctiſſ. een,
Chronologum Dionyſium Petavium in Doctrina Temporum duplex.
obſervaſſe, Artaxerxis Imperium ad dauplex initium eſſe re-

vocandum. Quare nobis hôc loco diſquirendum eſt (æ) An

verè detur duplex Artaxerxis initium? (8) Vbinam prius ejus

initium ſigendum ſit? (1) A quonam initio numerandus ſit ce-
lebris ille 7. annus, an a priore? an verò a poſteriore? (“) Quod
ad prius quæſitum attinet, penitus perſuaſum habeo, veram
eſſie ſententiam Petavii, qui putat, Artaxerxem aliquot an-
nis antè à Xerxe in communionem regni eſſe aſſumtum,
quâàm defunéto patre ſolus imperare cœpit. Rationes Peta-
vio hæ ſunt: Primò quia Herodotus afirmat, Legem Per-
ſarum exigere, ut Rex ſedem Regiam relinquens, & expe-

ditionem in exteras regiones ſuſcipiens, aliquem ex filiis ſuo

loco regno præficiat. Quam legem obſervandi Xerzxes in ex-
peditionibus ſuis ſufficientem occaſionem habuit, & fortè eo
ipſo tempore Artaxerxem ſecum unà Regem ſalutari juſſit,
quo patefactà conſpiratione & Pauſanià interfecto animum
induxit, bellum adversus Græcos redintegrare, ut autor eſt

Iuſtinus l. 2. Secundo Thucydides probatæ fidei auctor, quo

nomine à Cornelio Nepote laudatur, lib. 1. tradit, Themi-
ſtoclem, cum Athenis profugus ad Xerxem ſe recipere vellet,
gratiam Artaxerxis, qui nuperrimè regno fuerat inaugura-
tus, literis ad eum datis occupaſſe, id quod utique Xerxe ad-
huc ſuperſtite factum eſt. His adde tertio, quoòd vel ex eco
pPateat, Artaxerxem ante obitum parentis regnum obtinuiſſe,
quòd ipſe, Xerxe obtruncato, operâ delatoris Artabani, de
fratre ſuo natu majore Dariæo confeſtim vindictam ſumſit.
1 3 De

70 TERMINusSs A cQn/ο& Ab ocnxkM? Sect. III.
De quàâ re Cteſias in Excerptis Perſicis n. 29. ita ſcribit: a
aαετοραα Aαραααυ ê αR+αια τι )'†τοατνου i ri9 αν Ag
resρς F .[ αα Sooαν τια Aααςανιει , ob de ovee v0*
Trarg, .α Arρρραρααι Henricus Stephanus vertit: Addu-
citurque Dariaus ab Artapano domum Artoxerxis, cum ingenti
clamore ſe parricidam negans. Is tamen capite pleétitur. Ha-
bes hic accuſatorem Artabanum, habes reum ſe ſiſtentem co-
ram judice, & quidem intrò raptum à prafeéto ſatellitum,
audis eum ſeſe expurgantem, & tandem ſapplicio affeltum vi-
des. Quæ omnia proceſſum criminalem coram tribunali Ar-
taxerxis, jam tum Regis, ſapiunt. Non autem obſtat, Ar-
taxcerxem natu minorem fuiſle fratre Dariæo, quia hic à
XKerxe adhuc privato genitus fuit, ut colligere licet ex He-
rodoti l. 9. n. 107. & ſimile exemplum habemus in ipſo
Xerxe, quem Darius Hyſtaſpis Artobazano fratri natu ma-
jori prætulit, quia hic ex ſe nondum imperante genitus
— Erat.
Prius 65. (⁸) In definiendo priore Artaxerxis initio parum à
Amax. Petavio diſſentio, quod tantè tutius facere licet, quia ipfe
Meueu“ Petavius feré neſcit, quorſum illud referre debeat, ſibique
fratur Ait videri, quod conſtituendum ſit circa finem anni Per. Jul.
4240. qui eſt annus Cyri ex Canone 65. Id quod ipſe ſe
ideò facere fatetur, ut epocham LXX. Hebdomadum in an-
no Artaxerxis 20. eò facilius inveniret. Sed breves erimus.
Obſervo autem primb, utique Artaxerxis initium in finem
anni eſſe rejiciendum, quod exinde patet, quia Scriptura
annnos ejus ab autumno incipit, ut §. ſequente 67. demonſtra-
Er Legi bitur. Secundo, omnes auctores in eo feré conveniunt, quòd
zscis Xerzxes poſt obitum Darii Patris regnare cœperit anno Cyri
54. Per. Jul. 4229. qui eſt annus ante æram Chriſtianam
485. Si verò inquiramus in fugam Themiſtoclis, ca accu-
ratè definiri nequit, hoc tamen probabile, ſi omnino cer-
tum non eſt, eam intra ſpacium annorum Per. Jul. 4240.
4241. 4242. & 4243. accidiſſe, ita ut fuga illa finem anni
4240. & initium anni 4243. vix excedat. Commodè enim

dici nequit, Themiſtoclem poſt obitum demum Xerxis anno
Per.

(ut

I
Ne

exir
tior

Di
en
eu
brr

o
N

IA!

Po
in

Cap. I.. LXXHIEBDOMADUüUM. 71
Per. Jul. 4249. vel 42 50. Athenis ſe proripuiſſe, cùm ſpacium
15. annorum, quod inter pugnam Salaminiam & mortem
Xerxis lapſum eſt, nimis amplum fit, quàâm ut ab iis rebus
exhauriri queat, quas Thucydides & Nepos intra prælium
illud & fugam Themiſtoclis eveniſſe tradunt. Confirman-
tur hæc teſtimonio Euſebii, qui fugam Themiſtoclis in an-
no 474. ante natum Servatorem defigit. Cùm itaque ex
Thucydide cdhſcamus, Themiſtoclem Athenis fugientem li-
teras dediſſe ad Artaxerxem, qui tum nuperrime imperiumz
nactus erat, ex Aliis verò pateat, eum ſe ad Xerxem prori-
puiſſe, inde concludimus, illum anno Per Jul. 4241. vel 4242.
à Patre XNerxe in communionem imperii eſſe aſſumtum, qui
eſt annus Xerxis 13. vel 14. Non autem ante hoc tempus
illud accidiſſe, colligitur ex libro Eſtheris c. 3. V. 7. ex quo
dilucidè apparet, Ahaiverum, quem Xerxem fuiſſe nulli du-
bitamus, totum annum 12. inde à menſe Martio anni Per.
Jul. 4240. uſque ad Februarium anni 4241. Suſis exegiſſe:
unde ad hoc uſque tempus opportunam non habuit occaſio-
nem, collegam in imperio aſlumendi. Tertio denique diſ-Ex Hi-
ſenſus auctorum, qui aliàs certudini Chronologiæ rerumque orto-
narratarum officit, hic nobis non parvo adjumento eſt, quippe iſenſu.
cxinde colligere poſſumus, utrum Artaxerxis primum ini-
tium in anno Patris 13. an in 14. figendum ſit? Hoc au-
tem ita colligimus: Scaliger, Qalviſius aliique in ſcriptis ſuis
probant idem, quod ex Diodoro Siculo, Kenophonte aliiſque,
præcipuè ex Canone Ptolemæi, pro certo habemus, Xer-
Xem annis 21. vel circiter imperium Perſicum adminiſtraſſe,
ejuſque ſucceſſorem Artaxerxem eidem imperio 40. annos
præfuiſie (annus enim 41. ſtylo Canonis Xerxi II. & Sog-
diano ſeu Secundiano dandus eſt.) Uſterius verò, ſuprà ci-
tatos Thucydidem, Nepotem, Euſebium alioſque ſequutus,
Xerxem annos tantùm 12. Artaxerxem verò 48. annos impe-
raſle ait. In eo omnes conveniunt, utriuſque imperio debe-
ri annos 60. Hæ differentes ſententiæ melius conciliari non
poſſunt, quàm ſi brevibus dicatur, Artaxerxem utique 48.
annis imperium tenuiſſe, nihilo minuùs tamen Xerxem annos
20.

72 TERMIMNUS AQDO? & Ab ocuEM? Sect. III.
20. & aliquantò plus regnaſſe. Sic autem 8. anni abun-
dant. At hi ipſum illud ſpacium efficiunt, quo Nerxes &
Artaxerxes ſimul regnarunt. Dicimus itaque, Uflerio fa-
ventes, Xerxem 12. annos ſolum tenuiſſe imperium, anno
autem 13. filium adſciviſſe collegam, & cum eo 8. annos
ſimul regnaſſe, quibus elapſis mortuo Xerxe Artaxerxes ſo-
lus imperium 40. annos geſſit. Sic auctorum teſtimonia con-
venient, & in eo ſolo fallitur Uſlerius cum ſententiæ ſuæ au-
Ctoribus, quòd Xerxem ante primum Artaxerxis initium oc-
cubuiſſe tradit, quod tamen octo demum annis pôſt accidit.
Eundem errorem committunt illi, qui citante Plutarcho re-
ferunt, Themiſtoclem mortuo Xerxe ad Artaxerxem ſe con-
tuliſie. Primum ergo initium Artaxerxis incidit in annum
Per. Jul. 4241. Cyri 66. Xerxis 13. ante æram Chriſtianam
473. Quod dum aſſero, non proprium ſequor judicium,

ſed Doct. Uſſerü, qui hunc eventum ad coſdem annos fe-

fert. Alterum verò Artaxerxis initium 8. annis poſterius
eſt, & incidit in annum Per. Jul. 4249. ante Chriſtum 465.
vel in annum proximè ſequentem, de quo non dubitatur.
r. Confer. omnino Cl. Vitringa Obſ. Sacr. I. 6. c. 1. 2.
Ktum 66. (y) Tandem quæritur, à quonam horum duorum

rant⸗ꝛ initiorum L.X X. Hebdomades numerandæ ſint? Si earum
Priore undant, iiſque locus inveniri nequit. Contrà ſi ſeptimum
znetio. annum à priore initio reputemus, notum eſt, ceo tempore
Xerxem adhuc fuiſſe ſuperſtitem: quare hoc decretum ad
ipſum referendum erat, non ad Artaxerxem. At verô, ſi
rem penitiùs inſpiciamus, perſuadebimur, 7. Artaxerxis an-
num, qui in Sacris memoratur, à priore initio repetendum
eſſe. Nam primo non obſtat, Xerxem tum temporis fuiſſe
ſuperſtitem. Si enim conſulamus hiſtorias, eæ teſtimonium
ferent, Xerxem equidem ſtaturà & corporis mole vix habuiſſe
parem, ut ait Herodotus, rebus tamen bellicis & civilibus
gerendis imparem fuiſſe. Huc pertinent, quæ Juſtinus de illo
Perhibet: Primus in fugà poſtremus in pralio viſus eſt, in periculis
imidus, ſicubi metus abeſſet hiflatus. Præterea omnes in eo
con-

P"* exordium ponamus in anno 7. a poſteriore initio, 7. anni ab-

—

— — —— — —— —

— — — —— ⏑☛

l⸗
n
;
fe.
tius
6.
dar.

UID.

un
u
oje
40
1
atr.
dumm
nille
Huarn
huiſe
libus
eill⸗
0ℳ
1eo
(oU⸗

Cap. I. LXX. HEBDOMADUM. 73
conveniunt, Xerxem, in ultimàâ ætate libidini dedirum &
prorſus effœminatum fuiſſe, adeò ut ſuis deſpectus eſſe cœ-
perit. Cùûm itaque hic annus Artaxerxis 7. mortem Xerxis
proximè anteceſſerit, non eſt dubium, civilium rerum ad-
miniſtrationem penes Artaxerxem fuiſſe, eique in S. Codice tri-
bui. Simile exemplum habemus in NWebucadnezxare, cuio-
mnia tribuuntur, quæ anno 4. Joachimi geſta ſunt, quia ipſe
tum temporis rebus gerendis præerat, ctiamſi pater ejus
Nabupollaſſar adhuc in vivis erat. Imo Joſephum hoc edi-
Ctum non Artaxerxi ſed Xerxi tribuere, jamjam videbimus.
Secundo ſi rem à priore Artaxerxis initio repétamus, optimè
ratio dari poteſt, quare Xerxes precibus conjugis Eſtheris
ſen Ameſtris motus Judæis licentiam non fecit, Hieroſoly-
mam inſtaurandi. Nempe Eſther Regina, ut liquet ex cap.
2. V. 20. Coll. cap. 3. V. 7. & C. 7. V. 3. 5. anno demum 12.
Xerzxis profeſſa eſt, ſe natione Judæam eſſe, à quo tempore
pro Gente ſuâ intercedere cœpit, & probabile non eſt, eam
anno demum ſequente 15. obtinuiſſe, quæ rogabat: id quod
tamen dici deber factum eſſe, ſi annum 7. Artaxerxis à po-
ſteriore initio repetamus. Tertio denique ſi perlegamus Jo-

ſephi Ant. I. 1I1. c. 5y. videbimus eum omnia, quæ Efras &

Nehemias de Artaxerxe notant, ad Xerxem referre, quod

mique aliâ de causà non fecit, quam quia Yerxi tribueban-

tur, quæ ipſo ſuperſtite Artaxerxes quaſi patris nomine geſ-
ſit. Quia veròô decretum illud & Nehemiæ dimiſſio in Scri=
pturâà S. ad unum eundemque Perſiæ Regem referuntur, er-
rore hiſtorico putavit, eundem Xerxem Nehemiam in Ju-
dæam dimiſiſie, ſub cujus Imperio Eſras eandem legationem

obiverat. Hæc ipſa, quæ modò de Joſepho monui, Phil. Melan-
thonem credere jubent, Xerxem collegam imperii habuiſſe:

uod ideò moneo, quia Petavius hujus inventi mercedem ſibi

nitis terminis includamus. Cuùm itaque prius initium Artaxerxis

fer-

eberi poſtulat. Vid. Clar. Vitringa Obſ. Sacr. 1. 6. C. 1.5. 10. 4.

657. His cvictis tandem ad rei ſummam deventum eſt, ſeries- wmade⸗
que tractationis exigit, ut numerum illum y00. annorum defi-ermi-

. . cludus
Gt in anno Per. Jul. 4241. ante Chriſtum 473. decretum re- ur.

74 TERMINUS A U/% & AbD QoEXM? Sect. III.

fertur ad annum ejus 7. qui eſt annus Per. Jul. 4248. ante
Chriſtum 466. Sed dices forté, hunc eſie annum ejus octa-
vum. Verumenimvero ſeptimam eſie, non conjectura aliquâà
colligi, ſed apodicticè demonſtrari poteſt, & quidem ex
Anni Neh. I: I. & 2: 1. Quod ut obtineamus, ex allegatis locis
We" Prius definiri debet annus ejus 20. Numera igitur ab anno
sbau- Per. Jul. 4241. qui Artaxerxis à priore initio primus eſt,
wmno uſque ad annum lequentem 20. & ille erit annus 4260. quo
inei anno menſe Kiſlev ſeu Novembri Nehemiæ nuncium & Ju-
piunt. 1 .
dæâ allatum eſt Neh. 1: 1. Confer autem cap. 2. Y. I. ubi
menſis ſequens Niſan ſeu Marrtius anni ſequentis 4261. ad
cundem annum Artaxerxis 20. refertur. Hinc à menſe Ni-
ſan anni 20. ad eundem menſem anni 7. retro numerando,
invenies annum Per. Jul. 4248. cujus anni menſe Martio Eſ-
ra Regis indultu Babelem reliquit, & menſe demum Julio
ejuſdem 7. Artaxerxis anni Hieroſolymam pervenit. Unde
concludo, annum hunc ſeptimum ab autumno anni præce-
dentis 4247. incepiſſé, & in autumo anni 424;8. deſiiſſe.
Cùm autem Efras menſe demum Julio Hieroſolymam vene-
rit, exordium harum LXX. Hebdomadum ab Artaxerxis
anno 7. ſeu ab autumno anni præcedentis 4247. repeti ne-
quit, ſed figendum eſt in autumno anni 4248. adventum Eſ-
ræ ſpacio 2. menſium ſequente. Si itaque Petavium ſequu-
ti mortem Chriſti dicamus accidiſſe anno Tiberii 18. omnia ex
voto cedent. Verùm cum Harmonia Evangelica, & Ec-
clipſis Solis mortem Servatoris concomitans, eam in anno 19.
Tiberii figere ſuadeant, ſcrupulus reſtat in uno anno abun-
dante, cujus tamen exceſſus vel defectus parùm nobis obeſſe
poteſt, præſertim cùm reliqua omnia elegantiſſimè conve-
niant.
Termini 68. Ut tamen rationes noſtras ab omni omnino vitio libere-
exacts mus, dico: LXX. Hebdomadum initium equidem ab edicto Ar-
riz,g. TaxXerXis repeti, ſimul tamen eas ſuper RNempublicam & Me-
tur. tropolin Judæorum eſſe definitas. Unde infero, earum ex-
ordium ante non eſie figendum, quàm Efras populum in-

ſtruere, Magiſtratús conſtituere, jura exercere & omnia in
ordi-

P.

N

lio

DMB
H

Cap. II. LXX. HEBDOMADIuA. 54
ordinem redigere, atque ita Gens Judaica faciem Reipubli-
cæ recipere incepit. Cùm autem Efras menſe demum No-

vembri anni hujus 4248. Jura populo dare & exequi cœ-

perit Eir. 10: 8. 9. vix verò quicquam tam brevi temporis
ipacio in juſtum ordinem digerere potuerit; ſatius eſie ju-
dico, ſi harum hebdomadum INITIuM figamus IN Aurau-
MNO ANNI ſequentis PER JuL. 4249. ab Exodo 1030. Cyri 74.
ante Chriſtum 465. qui eſt annus Xerxis ultimus & Artaxcr-
xis à poſteriore initio primus. His poſitis & demonſtratis

FiNis Hebdomadum ſeu 500. annorum incidet IN Auru-

MNUM ANN I PER. IuL. 4749. Juliani 81. Chriſti 36. qui eſt
annus 23. ſeu ultimus Cæſaris Tiberii.
69. Quod ſi veròè hunc LXX. Hebdomadum computum, Cir.
qualem modò definivimus, attente conſideres, facilé patebit,
ipſi omnia, quæ hic obſervanda erant, egregiè convenire.
In genere obſervatur ratio annorum Sabbaticorum & Iubilæo-

idque duplici modo, dum (1) ſingulis 7. hebdomadibus quin-
quageſimus annus additur, (2) Annorum omnium initium
ab autumno deducitur, quæ erat ratio annorum civilium in-
ter Iudæos, utpote quorum Schemitæ & Iubilæa ante colle-

ctionem frugum ex agris, hortis & vineis, ac proinde ante

autumnum non indicebantur. In ſpecie nonſolum initium
hujus intervalli in Edicto maximè memorabili figitur, ſed ul-
tima hebdomas iis, quæ in Textu dicuntur, adeò egregiè
reſpondet, ut non poſſit magis: dum nempe (æa) ultima he-
bdomas tota confirmationi federis tribuitur, quæ Iudæis per

Chriſtum & Apoſtolos poſt Chriſtum facta eſt, uſque dum

Evangelium Gentibus annunciari cœpit Y. 27. (&) Ineunte
haâc hebdomade Chriſtus baptizatur, atque ita elapſis 7. &
62. Hebdomadibus munus Ducis & Principis obire incipit.
YV. 25. (y) Mediaâ currente hebdomade Servator cruci affixus
unico ſuo ſacrificio omnibus typicis ſacrificiis colophonem
imponit, eaque abolet Y. 26. 27. (3) Denique exeunte toto
intervallo fedus, hactenus Iudæis confirmatum, rumpitur &
ad Gentes transfertur: quando tandem () Excidium Rei-
K 2 pu-

AI⸗

omnes
. one⸗
rum, qui harum hebdomadum typum & normam gerunt; niunt.

76 TERMINUS A cuO? & Ab cuExM? Sedt. III.
publicæ Iudaicæ ſequitur. Sic omnia & ſingula, quæ Y. 24.
& reliquis narrantur, optimè in häc LXX. Hebdomadum
periodo, prout eam circumſcripſimus, locum inveniunt. Rem
totam ſequens tabella declarabit.

Anni Anno Anno
Danielis Per. Iul. Chriſti
1 4249 465 Ultimo anno Xerxis 1 1.
49 4297 417 Primis 7. Hebdomadibus
ex ſpirantibus 7
506 4298 416 Darii Nothi anno 7. 1
4348 366 Artaxerxis Mnemonis
anno 38
4398 316⁶6 Anno Philippi Aridæi 7
4448 266 Sub finem anni 18 Phila-
delphi
4498 216 Sub finem anni 5Philo-
patoris
4548 166 Sub finemanni 14 Philo-
mmetoris
4598 116 Circaultima Evergetis II.
4648 66 Circa finem anm 14.
Dionyſii 8
469 8 16 Sub initium anni 14. vel
28 Auguſti 9
474 11 28 Anno Tiberii ex Lucâ
15. cum Baptiſmo &
inauguratione Serva-
. 4 toris
4745 Anno 19 Tiberii Serva-
tor menſe Martio in
maedio anni Civilis u.
dæorum Crucifigitur.
Anno Tiberii 22 incipit
lIubilæus . 10
4

incipit Iubil. Hebd. Annus.

Cap. H. LXX. HEBDOMADUM.
Anni Anno Anno Iubil. Ann
Danielis Per. Iul. Chriſti atque unâ cum univer-
ſo LXX. Hebdoma-
dum intervallo finitur
in antumno anni
6 Tiberii 2 uo anno
4749 “ Paulus 6* Arabid re-
dux Evangelium Gen-
tibus annunciare cœ-
pit.

77

Us.

SECTILO I V.

Declinat Objiectiones, quæ contra hanc Hypotheſin
ſingi poſſunt.

70. V ERUuM non ſufficit, ſententiam aſſeruiſſe & pro-
V baſſe, niſi eadem adversùs aliorum objectiones
muniatur. Quare illud quarto loco agemus. Quæ autem
contra hanc ſententiam objici poſſunt, pauca nec magni mo-
memi ſunt. Dicet tortè quis, nuſquam ſimile dictum Scri- Olie-
pturæ demonſtrari poſſe, in quo hebdomades annorum plu-Hio r.
res, quàâm ſepties totidem annos, quot ipſæ ſunt, admit-
tant; nec paralleliam, quæ inter 70. annos exilii & LXX.
Hebdomades intercedit, permittere, ut illæ Hebdomades
plures quam ſepties 70. ſeu 490. annos complectantur. Ad ,„ an,
hæc moneo: ſi ingenio indulgere & parum ſolida proponere ni exi-
vellem, facilè à 4. anno Joachimi uſque ad Cyri, & ab ex-lüi.
cidio Templi primi uſque ad Darii initia 71. annos numera-
xe poſſem, ac ita 70. annorum ſpacio annum Per. Iul. 4165.
Nabonadii (ſecundum Canonem) 6. utpote Jubilæum, inge-
rere. Sed cùm 70. anni exilii annorum Hebdomadibus non
includantur, veruùm 70. annis Sabbaticis præcisè reſpondeant,
quibus agri Judææ vacui & inculti manebant, incolis in exi-
lium duétis, ut liquet ex 2. Chron. rar. talibus argumen-
3 118

78 OQ ÜzpiIjz CT IOXNEäS. Sect. IV.
tis non indigemus. Sufficit enim, ſi dicamus, ubi certu
annorum numerus definitur, ibi nullà ratione integros an-
nos poſſe adjici, quemadmodum LXX. Hebdomadibus alias
non addimus hebdomades. Contrà ſicut determinato anno-
rum numero non excluduntur intercalationes ſubmde annis
additæ, ſic ex numero hebdomadum annos jubilzos, quafßi
per emboliſmum inſertos, non licet eximere. Et ut annorum
computus ſibi peculiarem habet rationem, ſic hebdomades
computandi ratio ſuam naturam ſequitur, lege Dei definitam.
