potiùs 434. vel 432. anni Hieroſolymæ tribuantur, iis adde
annos præcedentes 49. vel ſecundůùm Aben Eſram 51. & ha-
bebis annos 483. poſtea dimidiam hebdomadem ab ultimâ
hebdomade diſtingue, & habebis numerum annorum 10. ſeu
10 ½ quot annos Saadja Bethuræ urbi tribuit. Vel ſi nume-
rum 420. ex editione Buxtorfianâ lervare velis, ſic rem
aggreditor: Annis 49. vel 51. numeratis uſquead Cyrum
adde 14. vel 12. a Cyro ufque ad Darium. His junctis an-
nis 420. exſurgit numerus annorum 483. Hebdomas verò
ultima cum dimidià hebdomade efficiet annos reſiduos. Sed
priorem loci reſtitutionem huic præfero, quia illa fundata
eſt in allegatione Aben Eiræ & editione Bombergianâ, huic
verò nuſpiam ullum quæri poteſt præſidium. Sed dices, ſic Saad's
Saadjam ſibi ipſi contradicere, & ſententiam libri Seder Olam b con-
modo aſſertam rurſus deſtruere. Ad hæc nihil habeo, quod Taaieit.
reſpondeam, niſi hoc eſſe ſignum deſperatæ cauſæ & Judaici
ingenii fluctuantis ſecumque non conſiſtentis.

CAPUT III.

Explicat verba Textüs & res, quæ in Genere ad totum
intervallum LAXX. Hebdomadum referuntur.

SECTIO I.

Agit de Oraculi Tempore, Occafine, Divifione, generali
Prepoſitiene, & de iis, quæ ad 6. Beneficia ab
initio propoſita in genere obſervantur.

Exgeft 88. Ad finem perductâ parte Chronologicâ, tandem trans-
werbo⸗- imus ad partem Diſſertationis Exegeticam, quam
rum Da- peſſimis Judæorum de induſtria ſtupidorum tricis non minùs
nieligt. implicatam eſſe videbimus. Facillimum tamen erit ex iis
emergere, modò hypotheſin Capite præcedente expoſitam &
demonſtratam teneamus, eaque, quæ in Textu dicuntur,
Oraculi ritè illi applicemus. Occaſio editi hujus ab Angelo oraculi
dt eodem capite 9. Danielis exponitur, & quidem ipſe Daniel
de“ YV. 1. narrat, id ipſum accidiſſe anno 1. Darii Medi, qui no-
cafio. bis eſt idem ille annus, quem Canon primum Cyri vocat,
ſc. Per. Jul. 4177. ante Chriſtum 537. Cùm enim Cyrus,
ut patet ex Xenophonte, 7. vel 8. tantùm annis Monarchi-
am obtinuerit, meliorem locum ipſius deceſſori Dario Medo
dare non poſſumus, quàm ſi illi primum Cyri annum tribua-
mus. Darius enim Medus Chaldæorum Monarchiam, oc-
ciſo Balthaſare, uno tantùm anno vel aliquantò diutiùs ad-
miniſtravit. Darium autem Medum Cyri deceſſorem voco,
quia nullus dubito, eum eſſe ipſum illum Cyaxarem Xe-
nophontis, quo mortuo Cyrus ad imperium evectus eſt. Hanc
ſententiam aſſertam vide à Clar. Vitringa Obſerv. Sacr. l. 6.
c. 5. & à Jungmanno I. 1. Sect. 2. cap. 23. Hôc itaque an-
no, qui à primâ exilii Epochâ 69. erat, Daniel, conſiderans
ſpacium 70. annorum à Jeremiâ definitum ferè elapſum eſſe,
kàc ipsâ cogitatione ad preces Deo fundendas impellitur,

qui-

————,,/———r dCb C⁵⁰ w ü.S———

Cap. III. OkACuLITEMPUS, OCCASIO &c. 97
quibus juſtum Dei judicium agnoſcit, Gentis ſuæ reatum
confitetur, remiſſionem orat, cauſamque Hieroſolymæ at-
que Templi Deo commendat. Dum autem precibus fun-
dendis occupatus eſt, divinæ promiſſionis effectum experi-
tur, quâ Deus ante finitas ſuorum preces exauditionem pol-
licetur Eſ. 65, 24. Videt enim Archangelum Gabrielem ſubi-
tò advolantem, & ab eo de omnibus edocetur, quorum in
precibus fecerat mentionem; non de iis ſolum, quæ ad in-
ſtaurationem Reip. Judaicæ brevi futuram pertinebant, ſed
inſuper de univerſi culis Judaici antitypo Meſſiã, qui vete-
re abolito novum Templum inſtructurus, ac ſpiritualem cul-
tum introducturus erat, idque elapſo certo & definito tem-
poris ſpacio, cujus initium atque finis deſcribitur y. 24. 25.
26. 27. Hic verò Cornelius à Lapide egregiè obſervat, eun- ,,,
dem hunc Gabrielem, qui ſub finem definiti hujus intervalli hejins
ad Virginem Mariam miſſus, ei nativitatem Meſſiæ ex ipsâà Oraculi
futuram annunciavit; eundem, inquam, Gabrielem ſub ini- unctn
tium inſtaurationis Hieroſolymæ juſſu Dei Danieli idem an:-
nunciaviſſe, quò Judaica Eccleſia tum temporis eundem Meſ-
fiam fide conciperet, quem tandem & Virgine natum viſura
erat. ê
89. Ut autem hujus Oraculi expoſitio tantò clarior eva-
dat, omninè per partes procedendum erit: quippe plurimos
& illuſtres in eo eventûs reperimus, qui non uni eidemque
tempori, ſed diverſiſſimis temporibus adſtringendi ſunt. Hi prcz/,
autem ad daas præcipuè elaſes referuntur, & (1.) partem Textir.
ſpacio LXX. Hebdomadum includuntur, (11.) partem pro-
ponuntur, tanquam ejus conſequentia, quæ finem hujus in-
tervalli excipiunt. Porro res omnes, quæ ad priorem claſ-
ſem pertinent, duplicis ſunt generis, & (s.) vel Generatim
ad integrum hoc intervallum pertinent, vel (2.) Spesiatin
certis atque definitis annis adſtringi poſſunt. Quæ prioris ge-
neris ſunt, continentur y. 24. his verbis: LXX. Hebdoma-
des deciſæ ſunt in populum tuum & in urbem ſanctitatis tuæ, ad
coercendum rebellionem, & ad ſiniendum peccata, & ad expiandum
iniqnitatem, & ad adducendum juſtitiam Seculorum, & ad obſignan-
R dum

98 GENFERALIS PROPOSITIO Sect. I.
dum viſionen & Prophetäam, & ad angendum Sanctum San-
torum. Quorum verborum cxphicationem præſens Capur
tradet. 1
LXX. 90. Angelus itaque, poſtquam legationis ſuæ rationem
Hebdo reddiderat, Y. 22. 23. & Damclem ammum ad rem adver-
Ten tere juſſerat, ſic incipit: nm va Di LAX. Hebdomados
tio.“ deciſæ ſunt. Verùm cůúm antéè demonſtratum ſit, quales He-
broaomades, qualeſque anni intelligamur, & quot annos LXX.
Hebdomades complectantur; hic tantum monebo hoc uni-
cum: Deum in diſpenſatione temporum & rerum præcipuam
Septe. Septenarii numeri habere rationem, ut patet ex 7. paribus ani-
narius Malium mundorum in Arcà Noæ, ex ſomniis Pharaonis, ex
numerus Hebdomadibus dierum & annorum, ex 7. Epiſtolis, Sigil-
ocer. lis, Tubis atque Plagis Apocalypticis, nec non ex 7. tem-
poribus, quæ Nebucadnezar regno ejectus inter Beſtias exe-
git Dan. 4: 16. 23. 25. 32. & ecx innumeris aliis. Eandem
fationem Deus ſervavit in determinatione exilii Babylonici,
cui decies 7. ſeu 70. annos præfinivit, poſtea verò horum 70. an-
norùm afflictionem LXX. Hebdomadibus reſtitutionis, mi-
mero ſepties repetito, compenſavit. Hoc autem abſque ra-
tione fieri, ipſa ratio vetat credere, certumque eſt in nume-
ro hôc aliquid latere myſterii, cui eruendo Eruditi noſtræ
ætatis viri multum temporis laboriſque impenderunt, & in-
ter ſe hàc de re acriter diſputarunt. Sed mihi placet hæc
ſimplicitas, ſi dicam, Deum pro ſummâ ſuâ fapientiâ hôc ip-
ſo imitari naturæ rerum rationem, cujus ipſe auctor eſt, &

eſſe, puta Arithmeticis & imprimis Maſicis, quorum tora ars
ſingulis ſeptenariis ſibi invicem ſuccedentibus abſolvitur.
Quomodo autem Medici hunc numerum ſibi quoque ſacrum
Okctona. Mirac. l. 2. cap. 33. Hinc factum eſt, ut Gentiles quoque nu-

Mmerlis
Jacer.

Cos Octavam appellamus. Conf. Wagenſeilii Sot Gem. 1, 10 §. 4.

. .

ex quàâ abundè patet, Septenarium numerum Matheſi Sacrum

vindicent, de eo conſule Levinum Lemnium de Occ. Nat.
H rins nu. merum Octonarium ſacrum conſtituerint, hâc ratione induéti,
quia ſubinde loco ſeptenarii numeri octonarium pronunciamus,
v. gr. dum Hebdomadem Octo dies vocamus, & 7. tonos Muſi-

91.

—

—

W
chl
ilar
de
por
UI
IE
de⸗
4
gute

1

Cap. III. ORACUTLI DANIELIS. v. 24. 99

91. Sequitur vocabulum nurn quod LXX. Hebdoma- Inn-

dibus applicatur, earumque definitionem & circumſeriptionem
ſignificat. Quia autem hæc radiz in universà Scriptura S.
ſemel tantùm occurrit, videtur aliqua difficultas circa ſenſum
ejus excitari poſſe. Verſio Vulgata, haud dubiè reos LXX.
ſequuta, vocem ita reddit: LAXX. Hebdomades abbreviatæ ſunt,
quæ verſio quoſdam Hebrææ linguæ imperitiores in errorem

ſunt Sancti) ſerins per Chriſtum ſalutem afferre ac libertatem
oppreſſo ac laboranti mundo, & propter Danielis atque aliorum iu-
Rorum preces tempus abbreviaſſe atque ad ſpacium non ita longum
ontraxiſſe. Alii verò, quales ſunt Beda & Pererius ex hâc Ab-
breviatione concludunt, hic non intelligi annos plenos ſolares,
ſed annos quaſi abbreviatos & contractos, ſeu lanares. IIlos re-
fellit Auguſtinus Ep. 20. ad Hefychium, hos verò Corn. à

Lapide ad hunc locum. Syrus vertit Qeaa d. Na veihihni
chun, LXX. Hebdomades immorabuntur populo, & ita rem

ipſam quidem explicat, ſenſum verò vocabuli predè non
ſequitur. Ad me quod attinet, nullus dubito, verbum nru
ſebtionenz, cæſuram ſeu inciſßonem notare: quippe eum ſenſum
nonſolum in Paraphraſi Chaldaicàâ, ſed in Scriptis quoque
Rabbinorum ſervat, utpote qui incifkonem carnis verbis po'nn
ua de exprimunt, ut refert Kimchi & Aben Melech in Mi-

chlol ophi. Metaphoricè autem verbum hoc de quantitate bræci-
. ere de

aliquàâ continus, ut Logici dicunt, ufurpatur, ejuſque præ-

de Tempore uſurpetur, denotat præciſam & accuratam tem-
poris circumſcriptionem, quàâ ab utraâque parte certis termi-
nis definitur, ac ita & medio antecedentis & conſequentis mo-
ræ abſcinditur. Sic hoc vocabulum ſervat ſigmificatum ver-

borum rxp (unde derivatur p̈ quod znem ſeu terminum tem-

poris ſignificat) †n 226 & aliorum, quæ propriè Sciſſtonen
denotant, metaphoricè vero temporis determinationi appli-
cantur. Huc pertinet verbum ioo unde Græcum zérea, de
quo vid. Eſ. 38, 12. " nenN præcidi, ut textor, vitam
meam, i. e. vitam meam ad definitum terminum perduxi.

N 2 Sic

Abbre.
viata
. ſunt E.
induxit, dum ali fuerunt, putantes, Statuiſe Deum (verba V.

S 2 — . —T. tempore
ciſam determinationem & abruptionem ſignificat. Si itaque dititur.

100 GENERALIS PROPOSITIO Sect I.

Sic Latino ſermone temporis terminum arctè circumſcriptum
efferentes dicimus: Omni reſectäà, præcita, amputataà mord.
HMju Notanda autem eſt emphaſis vocabuli qnn, utpote quod tem-
vocabu- pus non vagè ſed arctiſſimè definitum ſignificare videtur, cui
sanr. nihil licet addere, nihil demere: id quod ex vulgari Rabbi-
norum phraſi colligi poteſt, qui demonſtrationes firmiſſi-
mas, omnibus numeris abſolutas, nullamque exceptionem
admittentes, vocant b-porn b'nan Demonſtrationes præciſas Oſten-
dit itaque Angelus, haſce LXX. Hebdomades temporis mo-
ram à Deo definitam ſtrictè abſolvere, nullumque admittere
additamentum, nullam ſubtractionem: quo ipio confirman-
tur ea, quæ ſupra §. 29. diſputavimus. Nec ſenſus Oraculi
verbum Inra aliorſum, quàm ad Hebdomades haſce referri
singu- Patitur. Etſi enim verbum ſingnlare ſit, nihil tamen vetat,
laris quò minus MNomini Subſtantivo & Numerali plurali addatur,
cum plu quandoquidem tales conſtructiones in S. Codice paſſim ob-
alt. vixæ ſunt, puta Gen. 35, 26. .0 e aPer 1n doe Hi ſunt
flii Zacobi, qui natus eſt ipfi. Sic z. Reg. 5, 13. Jer. 51, 29.
Plures exhibet Glaſſius Philol. Sacræ I. 3. tr. 3, can. y2.
92. Addit Angelus, LXX. Hebdomades deciſas eſſé

Super

pepulum ρ'* » dy Super populum tunum, & ſuper urbem Sanéti-
inum tatis tug. Quibus verbis nullus utique alius popalus intelligi-

τασ. tur, quàm Judaicus, qui tum in exilio Babylonico degebat,

& brevi in formam Reipublicæ redigendus erat; nec alia
Vrbs, quàm Hieroſolyma, quæ ſtylo Scripturæ ſubinde ab-
Urbs ſolutè VUrbs vocatur, ob excellentiam, quemadmodum Ro-
va'ih. ma Scriptoribus profanis. Vid. Y. 26. Sed cum populus Ju-
Judei daicus Dei-populus vocetur Pl. 110: 3. & Hieroſolyma Vrbs
dopulue Dei Pſ. 48: 2. 101: 8. quæritur, quænam hæc ſit immutatio
Pewie- in Textu, quàâ Judæi atque Hieroſolyma Danielis populus &
Quare urbs appellantur? Sunt qui putant, hanc phraſin ſapere re-
Pprobationem populi à Deo factam, quemadmodum populus
Deum antè reprobaverat, & huc adducunt locum Am. 1, 9.
ubi Iſraelitæ in typo à Deo vocantur Loammi, i, e. non popu-
lus meus, additâ ratione, d27 e eeen n de e Wam
vos non eſtis populus mens, nec ego ero vobis Deus. Putant ita-
que,

“

“

Cap. III. OkACuLI DANIELIS. Y. 24. 101
que, Textum reſpicere preces Danielis præcedentes, in qui-
bus populum Judaicum ſubinde Dei populam vocat, & urbem
Erbem Dei, puta Y. 16. 19. ubi ambo Popalus & Vrba memo-
rantur. Præcipuè hic in cenſum venit Y. 15. 16. ubi eandem
videmus orationem, quam Moſes in Sinai monte ad Deum
habuit Gen. 32. & 33. dum remiſſionem peccatorum populi
à Deo exorat, haâc ratione uſus, quia Deus Iſraëlitas illuſtri
modo ex .Ægypto eduxerat, quod utique fruſtra factum non
ſitr. Sicut autem Deus iratus, populumque ſuum feré re-
probans, Moſi olim dixit: Adſcende hinc tu & populus, non
quem ego, ſed quem tn eduxiſti &c. Sic putant, Danieli
codem ſenſu dici: Hebdomades 70. definitæ ſunt ſuper popu-
lum non meum, ſed tuum, & ſuper urbem tuam, non meam.
93. Verùm judico Sanctium meritò hanc ſententiam reji-
cere, tanquam huic loco & tempori minimè convenientem.
Et quidem hanc appellationem populi & arbis non iræ atque
reprobationis eſſe, argumenta mihi hæc ſunt: () Quia Deus
hôc tempore, quo Danieli viſio obtigit, reſtitutionem populi
meditabatur, ac propterea eum non reprobabat amplius, ſed
ampliſſimis potiùs beneficiis cumulare in animo habebat, ut
ex ſeqq. patebit. Ideòque ad locum Hoſ. 1, 9. qui regni
Iſraelitici everſionem reſpicit, temperamentum illud notari
debet, quod cap. 2. YV. ult. legimus, ſi omnino hæc verba
ad præſens Danielis Oraculum trahenda ſint. (8) Ex ipſo
Textu idem colligitur: dum enim Deus Urbem vocat an-
am, utique ſeipſum reſpicit, utpote à quo, non aliunde,
Sanctitas Urbis repetenda erat, ut §. ſeq dicemus. Proinde
ejus curam non abjecit. (Ware ( noto, pronomen poſſeſſi-
um, quando rei alicui vel perſonæ additur, non ſemper ſi-
gnificare dominium ejus in rem, cui res tribuitur. Itaque quan-
do Deus Danmielis appellar populum, Dominium & beni-
gnam curam hujus populi non deponit, & quaſi Danieli tra-
dit, ut olim Moſi tradere videbatur Ex. 33, 1. dum ait, Mo-
ſen eduxiſſe populum ex Ægypto, atque héc titulo dominium
quaſi in eum obtinere. Id enim patet ex cap. 12. Y. 1. ubi
Michael dicitur defendere filios populi Danielis, quod utique
N 3 non:

102 GENERALIS PROPOSITIO Sect. I.

non reprobationem & iram, ſed ſollicitam Dei curam innuit,
quàâ illum defendit populum, quem ſimul populum Danielis
Vera appellat. Quapropter alia ratio adducenda eſt, ex quaà hæc
Ratis Phraſis explicctur. Hæc vero duplex eſſe poteſt. (1.) Ea
eten* Urbs & Gens tua vocatur, in quâ urbe & ex quâ Gente na-
tus es. Exemplum habe ex Pſ. 45, 11. ubi Apoſtoli nomine
Dei Eccleſiam ex Judæis ortam ſic alloquuntur: Obliviſcere
Gentis tuzg & familiæ paterne tuæ. Talem autem fuiſſe Danie-
lem, vaticinii ejus cap. 1. cxſertè dicitur. (2.) Præcipuè ve-
16 Judæi populus Danielis vocantur, quia pro ipfis intercede-
bat, & ita populum ejuſque reſtitutionem à Deo quaſi exo-
rabat. Preces enim Danielis magni apud Deum ponderis
fuiſie, patet ex Jer. 15, I. & Ez. 14, 14. Eadem eſt ſenten-

tia Judæorum in Thalmude, qui fidos populi Antiſtires, qua-

les crant Moſes & Daniel, Dei vocant ſocios & cooperarios,

ideoque ajunt, Iſraelitas vocari ipſorum populum, quaſßi ipſit

ejus Creatores eſſent, idque eo nomine atque titulo, quia illo-
rum precibus ab interitu aliquoties ſervati fuerant. Quòd ve.
rò homines illi, quibus Sanctorum causà ſalus obtigerat, eo-
rum veluti proprium & peculium ſint, de eo habemus phra-
ſin maximè memorabilem Act. 27, 24. ubi Paulus Angelum
hæc ſibi dixiſſe ait: Ne timeto, Paule, tu enim coram Cæſare
comparebis, & ecce Deus tibi dono dedit omnes tecum navigantes.
Quo donationis titulo Paulus omnes illos 276. vel 275. ſecum
navigantes ſuos appellare potuut. 14
Urbs 94. Hic autem aliquid dicendum eſt de phraſi vnp v Vrhs
Sanéti. Sanbtitatis tue. Etiamſi enim ejus ſenfus notiſſimus & obvius
tatis, ſit, tamen nihil conſtituimus prætermittere, quod ad clario-
Abſra- rem oraculi elucidationem facere queat. Stultum verò eſſet
Etum proy . —. . . . 5
concreto. hic de Sanctitate Danielis cogitare, ubi Hieroſolyma UVrbes
Sanbtitatis ejus vocatur, acſi ea poſt inſtaurationem Danieli
dicata fuerit. Omnibus enim, qui primis labiis Hebræa de-
guſtarunt, cognitum eſt, phraſin uo6 vy vertendam eſſe:
Vrbe tua ſuntta, i. c. Sancta illa urbs, in quâ natus es, vel
quæ patriæ tuæ Metropolis eſt, & pro quàâ intercedis. Hôc
enim modo Sacer Codex loco prædicatorum concretorum no-
mina

(

Wrne
pech
u⸗
Nom
tum
Men
N
urg
chiun/
ſentt
ermp
Fu
rolo

ten⸗

0r,
N
ilo.
ve.
eo.
hra⸗
lum
Hart
ntet.
cuim

Vrhe
XTIUs
no⸗
et,
Urbs
oili
1de-
eſle:
vel

Hoe

1ſl0⸗

lers

D

Cap III. ORAcCVULI DANIELIS. J. 24. 103

mina ab’tracta adhibere folet, uique pronomen poſje ſivum an-
nectere, quod Subjecto debetur. Ex innumcris exemplis
pauca adducemus, v. gr. Pf. 103, 1. de Deo dicitur unp ne
Nomen Sanctitatis eius, & exponitur vnpn be Nomen ejus ſan-
Rum, ſcil. Pſ. 111, 9. wy &Rανπaρ ſäanktatm & reverendum No-
men ejus, item Eſ. 47, 4. KRedemtor noſter eſt Deus Zebaoth
NWν.ορααρ dbν Nomen ejius Sanctus Iſraelis. Sic Y. 89, 11. dici-
tur v vrr Brachium roboris tui, & exponitur myn n Bra-
chium tuum robuſtum. Pariter Eſ. 4.2, 25. aDr Excande-
ſcentia iræ ejus iram ejus ardentem ſignificat. Qui plura ex-
empla deſiderat, adeat Doctiff Interpretem Martinum Geie-

rum, citantem Glaſſii Philol. Sacr. I. 3. tr. 3. cap. 8. Hie- Hieroſo-
roſolymam vero circa hæc tempora & poſtea appellatam fuiſte ym⸗

vp T“ να‿αoο ιοι rbem Santtam, diſcimus ex Eſ. 52,
I. Neh. 11, 1. 18. & Marth. 27, 53. Doctores Judæorum
aliquot, & quidem, ni fallor, decem gradus Santtitatis in Pa-
triâ ſuâ obiervant, ſc. Canaan ipſa vocatur Sancta & Sancti-
tatem ſuam accipit ab Hieroſolyma, Urbs verô inferior à ſu-
periore ſeu Zione, in totam verò urbem Sancétitas derivatur
à Templo, in quo porrò varii grads inveniuntur „qui nos
tandem uſque ad Sanétum Santtorum deducunt. Unde facilè

colligitur, ob quam rationem Urbs Sancta vocetur? Sicut

enim populus Judaicus ſuæ Sanctitatis typum habet Sanctita-
tem Dei Lev. 19, 2. quæ ſumma ejus Perfectio eſt, quà Deus
omnia ſuæ naturæ contraria à ſe ſeparat; ſic Hieroſolywa
nullâ alia de causà Sanéta dicirur, quàm reſpectu Dei Sancti
Iſraëlis, à cujus nomine appellatur, & qui losum in càâ ſele-
git, in quo habitet: ac proinde Urbem in hunc uſum ſepa-
ravit, ut ipia vocaretur b'nos& ey civitas Dei, &⁊ in eâ eſlent
oy νh ſantta tabernacula Celſiſſimi, ut dicitur Pſ. 46,; 5.
Vocem autem unp & Sanctitatis hunc fignificatum habere,
paſſim docebunt Lexica.
95. Generalem hanc temporis determinationem ſequitur ⁶
enarratio ampliſſimorum beneficiorum Judæis conferemdo-

rum, quæ numero ſex ſunt, & ad- definitum hoc interval- promif-

lum in Genere referumur, etiamſi ex ſeqq-. patebit, eorum /a.

I04 8SEX BkNEFICLIA Sect. L
pondus præcipuaſque partes in finem intervalli devolvi. Be-
neficia hæc appellavimus, & quidem meritò, licèt Satanas
huic oraculo non pepercerit, quò minus verba Dei benigniſ-
ſima in deteriorem ſenſum detorqueret, & promiſſionem be-
gben- heéficiorum in malorum interminationem immutaret. Sequa-
Eira de ces autem habet Jjudæos, quorum ſententiam Aben Efra bre-
veritate viter ſatis & luculenter exponit. Et quidem initio dubitare
,:“ vicdetur, quando ait e Nnn e nee deen e e en
õ
navd Neſoeimus, an omnia in laudem ditcta ſint, an vero in vi-
tperium, i. e. an omnia boni, an verò mali ominis ſint? Ecce
enim ex verbis: Ad expiandum iniquitatem & ad ungendum San-
um Santtorum; videtur, ea boni eſſe ominis, ſed verba: Et
ad: obſignandum viſionem & Prophetam zaboni ominis non ſunt.
Supponit ille, omnia, quæ hic narrantur, ejuſdem naturæ
& conditionis eſſe, & quidem optimè, quippe continua re-
rum ſeries aréctumque earum inter ſe vinculum illud ipſum
exigit. Dubius autem hæret, an beneficia hic enarrentur?
an verò damna & maleficia? & utinam æternùm dubitaſſet!
quod ſanè meliùs eſſet, quàm de Veritate deſperaſſe, quod
ipſius Aben Lſræ fatum fuiſſe, liquet ex ſequentibus, dum
(2.) de. Pergit n wo mse eren iny ee, n erien N
Perat. a'rà y Nnne . enne de ne edeen e ne y )929 ⸗ J
) 9 enh. d nee en Pen DN'n K19 wn xn De
R e e ee en een ee een Nr. e en eee en e
din: D'&*a po', WN I inn nn dy TN yP de den
D' ταρ 'νν Ad conſummandum rebellionem; convenit cum
dicto Gen. 15, 16. Nam nondum impleta eſt menſura iniquita-
tis Emoræonum. Et ad finiendum peccata, convenit cum verbis
Thren. 4, 22. Finita eſt iniquitas tua. Et ad expiandum ini-
uitatem, i. e. ad ſubeundum exilii jugum, quo peccata cum ma-
joribus noſtris expiemus. Et ad adducendum tempus illud, quo
Deus eos juſte judicaturus eſt: id quod tamen etiam in malum
onzen fleétitur, quia nempe adventus juſtitiæ ejus occaſum deno-
tat, quemadmodum rà Venire Solis ſignifitat ejus occaſum, pro-
pterea hoc mali ominis eſt: nam ubi boni ominis eſt, contrarid

Pphraſi

Cap. III. IN TxXTVU PROMISSA Y. 24 105G
phraſi effertur, v. gr. Eſ. 62, I. Exibit, Kcut ſplendor, juſtitia 5
item Pſ. 37: 6. Et educit inſtar lucis juſtitiam tuam; pariter
Eſ. 60, 1. Surge lux mea, nam venit lux tua, h. e. occidit lux
tua, huc aſque. Et ad obſignandum viſionem & Prophetam,
dum ceſſaturi erant prophetea. Et ad obſignandum Meſſiam San-
tum Sanäctoram. Hæc deſcripſi, quò primo intuitu hominis
mentem perciperes, qui ſané ſolus hanc ſententiam non fo-
vet, ſed multos ex recentioribus ſequaces, & ex veteribus
doctores habet, qui omnes ea, quæ hic dicuntur, ad mo-
dernum Judæorum exilium & præientes calamitates referunt,
atque ita & ſpacio LXX. Hebdomadum excludunt ea, quæ
Spiritus S. includit. Et quidem Clar. Allixius eruditè judi-
cat, Salomonem jarchi omnium primò hanc ſententiam diſtin-
ctiùs expoſuiſſe. Verùm 6. illas diſtinctas res, hic propoſitas,
boni ominis eſſe, patet ex expiatione peccatorum & unbtione
Meſſie, quæ utique nihil triſte ſignificant, de quo in ſeqq.
Deinde illa ſpacio LXX. Hebdomadum neceſſariò debuiſie
accidere, ipſe Textus docet, dum ait, LXX. Hebdomades
deciſas eſſe, quo ſine & ſcopo? at expiarentur peccata &c. Sco-
pum verò & medio definitarum Hebdomadum removere eſt
integrum calculum ſubvertere.
96. Ne autem æquo diutiùs hominum ſtuporem miremur,
ipſam ordiemur verborum explicationem, in quàâ expoſito
priùs vero verborum ſenſu, oſtendam, Judæis, utpote Sa-
lutis per Chriſtum partæ exſortibus, hæc beneficia, quæ
Angelus enumerat, utique damno atque mali ominis loco eſſe.
Nec mirum videri debet, omnia mala in hanc Gentem red-
undaſſe, dum ipſi ſibi ominantur peſſima, ut modèò perce-
pimus. Ut autem propoſita Beneficia diſtinctè conſideremus

Benefi-
ciorum

ea in duas claſſes dividimus, quarum utraque tria complecti-2. caſſes.

tur. Prima Beneficiorum claſſis impedimenta Salutis tria re-
movet, ſc. KRebellionem, Peccatum & Iniquitatem. Altera to-
tidem bona contraria affert, nempe juaſtitiæ adductionem, Ob-
ſignationem vaticiniorum & Sanbti Santtorum Unctionem. Hinc
laquet, hoc oraculum nihil niſi Salutem omniaque bona of-
ferre, atque univerſam Evangelicam doctrinam generatim &
in compendio proponere. SEC.

Claſſis
1. conti
net 3.
Benefi-
cia Ne-
gativa.

pyu/

106 Dg Corxc. REELLIONE YV. 24. Sedc. II.
SECTITO II.
Agit de Ceercena Kebellione.
97. Qoi verò ad priorem claſem & tria ejus Beneficia

attinet, deprehendimus, in iis egregium obſer-
vari ordinem, quod hic moneo, etiamſi illud non omnibus
placeat. Eruditiſſimus Commentator Martinus Geierus fa-
tetur quidem, yvn de primo peccato Protoplaſtorum eorum-
ve rebellione, mann de Actualibus, py verò de Originali pec-
cato exponi poſſe; Simplicius tamen dici, judicat, tot hbic ac-
cumulari vocabula, ut tota peccatorum humani generis colluvies
eò melius comprehenderetur. In héc utique cum Viro Doctiſſ.
idem ſentimus, his tribus nominibus omnes peccatorum ſpe-

cies comprehendi, ut fit Ex. 34, 7. Lev. 16, 21. & alibi.

Attamen Celeb. Cocceji opinio ſimul locum habet, qui in
hiſce verbis tres peccatorum gradus proponi obſervat, quorum
unus alterius effectus eſt, & ab altero tanquam causâ ſuâ de-

pendet: & quidem ita, ut ab effectis magis notis, ſenſuique

& conſcientiæ obviis, progreſſus fiat ad cauſas, & quidem
Rebellio Peccatum, Peccatum verò Iniquitatem cauſam agnoſcat,
id quod in ſequentibus evidentiùs ob oculos ponetur.
98. Primam omnium ſalutis impedimentum, quod intra
ſpacium LXX. Hebdomadum removendum erat, eſt yvo ab=-
Sacis, aραr- d αα, Aοααναα, ranſereſſio ſeu Rebellio. Oppor-
tunè autem monet Marshamus, Angelum directè reſpondere
ad preces Danielis, atque omnium, quæ hôc Y. 24. conti-
nentur, in præcedentibus precibus fieri mentionem. Dum
itaque Angelus de Kebellione loquitur, procul dubio ea reſpi-
cit, quæ Daniel Y. S. 7. 9. 10. 11. dixerat, ubi id, quod
Angelus yæs vocat, exprimit vocabulis ay tranſgreſſionis,
yp prævaricationis, ap rebellionis. Vocabulum autem vvo hôe

Rebeli loco duplicem ſenſum admittit, & quidem (1.) ſignificat Re-

bellionem, cujus Rebellionis perfectam deſcriptionem habe-
mus V. 9. 10. II. his verbis 1aà aöhRebellavimns contra eum,
&

PD
1
“

s

Cap. III. DE CoExRC. REBELLIONE.YV. 24. 107

& non auſeultavimus voci Domini Dei noſtri, ut obſervaremus
leges ejus &c. KRebellio enim ſupponit Dei jus atque Domini-
um, quod promulgatione legum exerit, unde it, qui leges
Dei inſuper habent, ejuſque Dominio ſe ſubtrahere conan-
tur, KRebelles dicuntur. Hôc ſenſu vocabulum illud uſurpa-
tur 1. Reg. 12, 19. & alibi. Unde patet, primum Proto-
plaſtorum peccatum tale fuiſſe, & poſtea nomine Kebellium
omnium primôò venire Zudaes, utpote in quos Dominium
Dei magis manifeſtum erat, & qui legem ab ipſo Deo ſcri-
ptam receperant, ac proinde ob continuam inobedientiam vo-
cantur 'vab bpeno Kebelles inde a nativitate Eſ. 48, 8. Contra
ubi lex non eſt, ibi nec eſt yvo a”επω+οαοα⅞ι Tranſgreſſio Rom. 4,
15. Nec tamen Gentiles ideò & Rebelliun numero excipiun-
tur, quippe qui legem Naturæ à Deo ſibi revelatam tranſ-
greſſi Rom. I1. æquè Rebellionis rei ſunt, atque Judæi, etſ
Judæi legi Dei inobedicntes in emphaſi vocari mereantur
Rebelles, tranſgreſſores, Apoſtate. (11.) Vocabulum yun ſigni-
ficat ReÄæatum, qui ex Rebellione contrahitur, & quo Rebel-

Reatls
Rebel-

les criminis læiæ divinæ Majeſtatis rei, atque æterno ſuppli- ionir.

cio obnoxii ſunt. Quæ ſignificationes ambæ hôc loco ſerva-

ri debent, quia Reatus neceſſarium & naturale KRebellionis con-
ſequens eſt. Hoc autem vocabulum KReatum ſignificare,
paſſim ex Scripturàâ evincitur. Sufficiat nobis umcus locus
Pſ. 51, 3. ubi David ait o —ο en nnn Pro amplitudine
miſericordiæ tuæ, abſterge Rebellionem meam. Utique Rebellio
ipſa deleri factumque infectum reddi nequit, quare hic ſub
nomine Rebellionis Keatus cjus intelligtur, à quo David
abſolvi & expurgari deſiderat. Hæc ratio eſt, quare Syrus
interpres hanc vocem reddidit Lae Chauvo 0εÜ⅜⅞αα,

Reatum ſeu debitum, ratus abſque dubio, non hic Kebellio-
nem ipſam tantùm, ſed ſimul triſtem ejus effectum, nempe
Reatum, in ipſis Rebellibus reſpici.

99. Malum itaque, cujus remotionem Daniel oraverat,

eſt KRebellio & KReatus criminis læſæ Majeſtatis divinæ, cu-
jus ſublationem ſic exprimit Angelus: LXX. Hebdoma-
des definitæ ſient yvon &eo Hujus phraſeos duplex ab Inter-
D 2 pre-

*

non
Perfice“
re.

Sed
Coer-
rré.

I108 DE CoxRCENDA REBELLIONE. Sect. II.
pretibus explicatio affertur. Primo quidam verbum hoc de-
ducunt à radice non quæ conſimmare, perficere, finire, abſol-

vere ſignificat, & phraſin exponunt; Ad conſummandum vel

ad abſolvendum KRebellionem. Huic interpretationi calculum

adjicit Syrus, qui hoc vocabulum reddit MRNaA.

Lemeſehlam, Ad perficiendum. Conf. Eſ. 1, 28. Pf. 37, 38.
Ita ut ſenſus verborum ſit duplex (&). Kebellionem ahſolven-
dam eſie, ſeu cumulo prævaricationum Colophonem à Ju-
dæis eſſe imponendum per proditionem & crucifixionem Meſ-
ſiæ, quod ultimum ferè & atrociſſimum ſcelus reliquorumque
complementum fuit, ut §. ſeq. 101. videbimus. Vel (2.)
ſenſus eſt, Chriſti advenmtu & ſatisfactione Kebellionem eſſe
conſummandam, i. e. delendam, quo ſenſu hoc vocabulum
Y. 27. verbis » ey alibique uſurpatur. Hæc ſententia San-
ctii eſt, & Clar. Geierus notat, magnum ei exinde accedere
Præjudicium, quia radix ν“2nuſquam alibi in Pihel occurrit,
o verò ſæpius, ut Jer. 14, 12. & alibi. Sed deinde, ut ve-

rum fatear, ſimplicitas & ratio Grammatica B. Lutherum,
Coccejum alioſque ſequi jubet, qui literas Textus ſcrvantes,

vocem à radice son derivant, quæ occludere, cobibere, coerce-
re ſignificat Eccl. 8, 8. & alibi, ut ita hôc loco KRetellio coer-
cenda dicatur. Id quod pro duplici ſenſu vocabuli pvs dupli-
cem ſignificationem admittit. (1.) Dei providentia atque gu-
bernatio cirea peccata verſatur modo triplici, ſcil. ea permit-

tendo, coercendo & dirigendo ad bonum finem, quod niſi
fieret, corrupta hominum indoles nullum malitiei modum
poneret, atque eo ſenſu ipſa KRebellio coerceri dicitur Pſ. 89, 33,

Syv'o vava pH Et virgâ vißtabo Rebellionem eorum, & iniqui-
tatem eorum plagis. (2.) Coercetur Rebellio, quando effecta ejus
tolluntur. Primum autem ejus effectum eſt Keatus mortis
ſpiritualis, quæ ex Protoplaſtorum ααινιπIαπ— ſen tranſgreſ-

ſione orta inde ab Adamo regnaſſe dicitur zſque ad Moſen, ac

poſtea legiſlatione novas vires accepiſie Rom. 5, 14. Quan-
do itaque violentus ille mortis curſus ſiſtitur, KRebellio coer-
ceri dicitur. Deinde KRebellio coercetur, quando reliqua ejus
triſtia effecta tolluntur, quorum præcipua ſunt Reprobatio &-

exi=

Cap. III. DE CoERC. REBELLIONE. Y. 24. 109
exitium. Huc autem apprimè faciunt, quæ legimus Dan. 8,
12. ubi Deus ſacrum cultum contaminationi & veritatem
ſuppreſſioni dediſſe dicitur yvoa ob Rebellionem antea commiſ-
ſam. Y. 13. autem quæritur dr yen von n ne Quam-
diu durabit viſio de ſacrificio jage & Rebellione deſolationis? 1. e.
quando tanquam deſinet, quando cohibebitur deſolatio & exi-
tium ex Rebellione ortum? Conf. Pſ. 103, 12. LXX. Inter-
pretes, coſque ſequutus Arabs, unumquodque duorum ſe-
quentium Beneficiorum binis phraſibus exprimunt, ſed Co-
hibitio rebellionis in plurimis exemplaribus non reperitur. Atr
tamen Polyglotta Anglicana ex Flaminii Nobilii notis obſer- xX.
vant, in quibuſdam exemplaribus 1 yve N2 redditum eſle: ,
roò αοαωνεσπα r αντι να, ut antiquetar ſeu aboleatur bermu-
tranſoreſſo, ubi Interpres (quiſquis tandem ille fuerit) nonſo- lareſ-
lum & in ſed » inſuper in g mutaſſe videtur, & loco s2 ent.
legiſſe non quod conſumere & vetuſtate atterere ſignificat. Ta-
lis literarum permutatio rvoiα— LXX. peregrina non eſt, ut-
ote qui pariter Lev. 19, 26. — in immutantes loco don "o
egerunt dn ε αι5ροον. Vid. Spencerus de Legib. Hebr. Ri-
tmwal. Cùm itaque hic manifeſtus error ſit, cam verſionem non
multum curamus. Conf. Geierum. 8
100. Hoc beneficium, quo Rebellio coercenda erat, in ge= Chrißus
nere ad LXX. Hebdomadum periodum refertur, ſed ut S. auéter
95. monuimus, cjus reliquorumque beneficiorum pondus K. Ben.
ni hujus periodi incumbit. Exſpirantibus enim LXX. He- i7.
bdomadibus Agnus Dei, qui portat peccata mundi, ſuo ſa-
crificio atque merito ulteriorem Rebellionis progreſſum cohi-
buit, dum nonſolum ejus merito corda populi Dei circumciſaz
ſunt, ut Jehovam Deum ſuum ament Deut. 30, 6. Col. Z. I1.
quem naturali quodam inſtinétu odio habebant, ac ita Kebel-
lionis Reatum incurrebant; ſed ipſe inſuper KReatum cx hâc
Rebellione oriundum in ſe ſuſcepit, ut dicitur Eſ. 53, 5.
y n e ipſe confoſſus eſt Rebellionum noſtrarum cauſa, &
Y. 12. —ap pen de inter KRebelles numeratus eſt, Rom. 4, 25.
αοπι A& r ααςατrααατι ναι traditus eſt ob tranſgreſſio⸗
nes noſiras ; ac ita Judæis ſimul & Gentibus, quotquot ſa⸗
3 utem

„

1IO DE CorxnxcCcENDA REBELLIONE. Sect. II.

lutem deſtinati erant, aditum ad Deum Regem ſuum pate-
fecit. Id quod latet in voce τ+αατανXιο Reconciliationis
cum Deo per Chriſtum factæ Col. 1, 20. 21. Eph. 2, 16.
quæ utique locum habere non poteſt, niſi prius diſſidium in-
ter Deum & homines fuerit, quod aliunde ortum non eſt,
quàâm ex inobedientià & Rebellione. Eo ſenſu Gal. 3, 19. Lex
7αραοαEςDαεαα αασινuperaddita dicitur, uſque quò ſemen
promiſſlum, i. e. Meſſias, veniret & legem ſimul atque tranſ-
greläones aboleret. Hunc effectum habuit hoc beneficium
in electis.

Jadei „ 101. Si verò Qudæos pertinaces & adhucdum rebelles conſi-

meris deres, videbis, non temerè cos ex bonitate Dei ſibi malum

Eibi wa- Oominari, dum ajunt, höc loco innui complementum tranſ-
“ greſſionum, quod peccatorum menſuræ, hactenus nondum
impletæ, ſpacio LXX. Hebdomadum addendum erat, id
Eorun quod tempore Servatoris factum eſſe, totidem verbis in Sa-
Reel. cris narratur. Scil. non ſufficiebat Judæis ,in deſerto decies
& fub primo atque ſecundo templo multoties à Deo defeciſ-
ſe, ejuſque prophetas enecaſſe; ſed inſuper, cùm Deus Pro-
phetam Deut. 18. promiſſum iis mitteret, hunc, qui verus
corum Rex erat, rejiciebant mortiſque rcum clamabant, ſi-
mul adverſùs Deum rebellantes, dum publicè profitebantur
Joh. 19, 15. ſe non habere Regem præter Cæſarem, atque
ita d'pe m ugum regni cœlorum longè atrociori modo ex-
quutiebant, atque ſub Templo primo fecerant 1. Sam. 10,
19. Imòô hæc corum Rebellio eouſque proceſſit, & tam altè
ſe impreſſit eorum mentibus, ut Deum ipſum, denomina-
tione ab Imp. Romano deſumtà, Cæſarem appellare non du-
bitent. Patet hoc cx fabulâ quâdam Thalmudicâ, quam è
Kidduſchin fol. 39. cxcerpſit Een IIraël & Menoras Ham-
