Item Deut. 5: 27. d- 9N d- ne revertimini Vos ad tentoria onhi
veſtra. Eſ. 37: 11. 10 as exesſ Paemas Nos. Et hic ſtylus
Rabbinorum frequens eſt, qui dicunt py Ketit ipſe, Vok e
rerd comedit ipſe, rp& vidi Egeo, & fimilia. Quodſi ve- cden
rò omnino inſtare velis & urgere, præfixüm „ in locis re- un
cenſitis notam Dativi eſſe, & Hebraiſmum latere in conſtru- n.
Gtione; illud facilè largior, modò certum ſit, uti eſt certiſ⸗ AH
ſimum, Caſum Obliquum exponi per Rectum, Dativum S
legi, Nominativum intellig. Hæc verò enallage Caſus in A
Pronominibus Demonſtrativis 1. 2. & 3. perſonæ non tan- H
tùm obſervatur in Linguà Hebræâ, ſed ſimile quid habet doliti
Linguâ Gallica & Anglicana in hiſce pronominibus. Galli⸗ *
enim

Cap. IV. Ds ExcIDIO MxSsSIX. Y. 26. 171
enim & Angli uſu frequentiſſimo Caſum Obliquum moi, me/
toi, pou enunciant, eumque explicant per Caſum Rectum je,
i/ u & pe/ Ego Tu & Vos. (S.) voculam s& ſequens aliquando
ocioſum, & non niſi expletivum eſt, ut Nch. 5: 5. 9& en
" & nihil eſt in mann noſtrà &c. Unde concludimus, nos
optimé 17 p& explicare m's non erit ipſe, præſertim cùm
hac ratione ſenſus ſervetur ſimpliciſſimuaus.

SEOTrIO IV.

De Confirmatione Federis multis fabtä.

4162. Hæ in genere de Meſſiæ excidio dicta erant. Se- Congr-
quitur jam Y. 27. ſpecialis reſpectus, quem Meſ- ver⸗
ſias ad alias res extra ſe habet, iſque duplex eſt, & quidem
Primò hic proponitur confirmatio Federis, deinde Sacrificio-
rum fublatio, quorum unicuique certum tempus aſſignatur.
Et quidem Fedeæsconfirmari dicitur ans p'av Hebdomaden anam. yyay
Sanctio eorum ſententia veriſimilis eſt, qui putant, Confir- r
mationem federis indefinitè ad ultimam Hebdomadem refer-
ri, ut & ſublationem ſacrificiorum, non verò totam Hebdo-
madem federis confirmationi tribui, nec ſacrificiorum aboli-
tionem medio Hebdomados accuratè reſpondere. Sed ſi hoc
vellet Angelus, dixiſſet, intra ſpacium Hebdomados fedus
confirmandum eſſe, quemadmodum ædificationem platearum
vagè & indefinitè ad 69. Hebdomades retulit. Cùm verò
dicat: Et confirmabit fedus, quamdiu? Hebdomadem unam;
inde patet eam confirmationem integram Hebdomadem ex-
haurire. Eamque ſententiam in vernone adoptat B. Luthe-
rus. Nec quoque opus eſt rà ans av“ nominativè accipere,
acſi Hebdomas diceretur confirmatura fedus, quemadmodum
dicimus: Tempas docebit, dies probabit, craſtina lux providebit
Matth. 6: 34. Hebræis enim creberrimo uſu receptum eſt,
ut vocem, quæ tempus ſignificat, etiam abſque additâ præ-
poſitione, ablativè vel accuſativè intelligant, ut Pſ. 16: 7.
" noéta pro nims Conf Pſ. 71: 8. 15. 24. & alia. Impri-
1 LVY 2 mis

DE CONFIRMATIONE FEDERIS

mis autem obſervandum eſt, defectum præpoſitionis 2 hoôc
loco innuere, Confirmatianem federis non referri ad aliquam
ultimæ Hebdomados partem, ſed eam totam exhaurire, id
quod contrà ſententiam Sanctü modò expoſitam notari me-
retur. Verba enim * bun in die & in nocte innuunt, rem,
de quàâ agitur, aliquem in vν παιιι locum invenirc, ſed
cùm Pſ. I: 2. abſolutè abſque addità præpoſitione dicitur dpv
59 on talis intelligitur, qui ſtudio divinæ legis integros dies
integraſque noctes, ſeu omnem vitam ſuam impendit. Sic
Pſ. 42: 4. Idem judica de hoc loco Danielis, quem ipſi Ju-
dæi in Thalmude de integrà Hebdomade, ſeu de 7. annis
explicant, quamdiu fedus multis confirmatum volunt. Conf.
ultima §. 230. Syrus verba Textús malé cum ſequentibus
conjungit & legit: Et confirmabit Fedus una Hebdomade &
Dimidia, cùm tamen Textus Hebraicus hæc duo ſollicitè di-
ſtinguat, nec res ipſa permittat, aliquid plus, quàm unam
ſolam Hebdomadem intelligere, niſi numero LXX. Hebdo-
madum perperam aliquid addere velis. Alii putant, Confir-
mationi federis dimidiam tantuùm Hebdomadem tribuendam eſ-
ſe, dum interea alterum dimidium dant abolitioni Sacrificiorum.
Sed nec hi ſimplicitatem orationis in Textu obſervant, qui
Federi an pam unam integram Hebdomadem tribuit, in cu-
jus dimidio ſeu medio ſacrificia tolli dicuntur, dum interea
Confirmatia federis ad finem uſque Hebdomados perdurat, ut-
pote quæ cum ſublatione ſacrificioerum minimè pugnat, ut ex
utriuſque explicatione patebit.
163. Ergo ultima Hebdomas danda eſt Confirmationi Fede-
notio in is. 'a Fedus propriè eſt mutua obligatio, quàâ duo vel
Saerih. plures ex liberali conſenſu, pactis conditionibus de certis of⸗-
ficiis invicem præſtandis, inter ſeſe conveniunt, quo ſenſu
hoc vocabulum in Sacris ubique obvium eſt, quando de fe-
deribus inter homines vel inter Deum & homines pactis agi-
tur, etiamſi non ſemper ſtrictam hanc ſignificationem ſervet.
V. gr. Deus cum brutis animantibus fedus inire dicitur, ſe
nunquam diluvium de novo induéturum eſſe Gen.9: 10.
quâ ratione vocabulum rvna tantùm firmum & ſtabile

Ca
l
16
e,
ocen
loco
tione
9 h
nr⸗
es
bene
le ad
Conß
elat
tor,
bus u
ris co
berur
ſec .
uunlt
turts
hempe
ur
16
ſogeri,
bus fell
hamus
nio den
plum
ſtuln
Plica⸗
un)
un,
cum ,
epetun
ore 6 p⸗

ede-
vel
30.
ſenlu
ke⸗
G⸗
lyer.
1,
. 10.
o⸗

Ulle⸗

“
M

Cap. IV. MuLTISFACTA. Y. 27. 173
miſſum ſignificat, quo Deus ſe creaturis ſuis obſtringit.
164. Ipfa autem federis pactio differt ab alià quadam actio- kecdrir
ne, quæ in Textu Confrmatio vocatur, ubi vocabulum aan enh*-
occurrit, quod bis tantùm in S. Codice legitur, nempe hôc Quat
loco & Pf. 12: 5. atque utrobique obfirmationem & corrobora-
tionem denotat. Aliaâs dicitur 'dn S'pa fedus ſtabilire Gen.
9:9, 11. 17. ſeu fedus, ut ajunt, ratificare. Fedus autem
confirmari dicitur, quando ab unâ vel utrâque parte conditio-
nes Federis ſolenniter præſtantur; vel quando alterutra pars
beneficio vel immunitate aliquàâ in alteram collatâ demonſtrat,
ſe ad conſervationem pacti pronam eſſe: vel ſolenniter fedus
confirmatur, addito novo federis & amicitiæ ſigno, quale
erat altare illud Joſ. 22. vel etiam ſi novus exſurgat Media-
tor, qui Fedus renovat & conditionibus atque obligationi-
bus utrinque auget vel etiam mutat. Talem ſolennem fede-
Fis confirmationem höc loco innui veriſimile eſt, quia adhi-
betur vocabulum am quod non nudè confirmare ſignificat,
ſed roborare & novas quaſi vires conciliare Zach. 10: 12. coll.
Eſ. 40: 31. Exemplum talis confirmationis in omnibus ſuis cir-
cumſtantiis modò expoſitis habemus Gen. 9. ubi Deus crea-
turis ſuis Mediatore Noach novum beneſicium promittit,
nempe immunitatem à diluvio, illudque novo iridis ſigno
confirmat.
165. Quale autem fedas höe loco innuatur, & quis ille Varie
Jederis confirmator ſit, item quinam ſint illi 'ad multi qui- Facvee
bus fedus confirmatur, de eo diſſentiumt interpretes. Mar-
shamus ait, Epiphanem intelligi, qui primo regni ſui ſepten-
nio benevolentiam erga Judæos mentitus eſt, ac poſtea Tem-
plum profanavit, atque Sacrificiorum oblationem ad tempus
ſuſtulit. Judæi ferè omnes Textum de Veſpaſiano & Tito
cxplicant, deque pronâ eorum in pacem voluntate, utpote
quam Judæis aliquoties obtulerunt. Alii ex Chriſtianis pu-
tant, collimari ad pactum, quod Romani adversus Judæos
cum vicinis Gentibus inierunt, illudque ex Joſephi hiſtori
repetunt. Vel putant intelligi fedus ſeu inducias hôc tem-
Pore pactas cum Parthis, quos 'ad Multos vocari volunt,
X 2 quia

174 DE CoNFIRMATIONE FEPERIS Se&t. IV.
quia tum temporis potentiſſimi Romanorum hoſtes erant.
Refa- Scd (a.) Abolitionem Sacrificiorum ab Antiocho Epiphane
tantur. factam brevi exccpit eorum reſtitutio. Textus autem men-
tionem facit generalis alicujus Sacrificiorum ſublationis, nec de
eorum inſtauratione quicquam haber. Marshami itaque ſen-
tentia admodum levi nititur fundamento, unã cum universâ
LXX. Hebdomadum ſtructurà, quam ipſe ædificat, & quam
ſuprà §. 41. 4 2. examinavimus. (B6.) Cùm oblatio federis at-
que pacis fedus non ſit, minus federis confirmatio, Judæi o-
mnino falluntur, & cum Abarbanele coguntur fateri & ſup-
ponere, quòd Veſpaſianus ſeptimo ante excidium anno ad
Jadeam occupandam exercitum duxerit, id quod falſum eſt,
cùm univerſum bellum Judaicum 5. tantuům annorum fuerit.
Imò (y.) hic actus ad Romanos planè referri nequit, niſi ul-
timam hebdomadem à reliquis ſeparare, & ſpacium temporis
inde à Chriſto uſque ad bellum Judaicum vacuum velis re-
linquere, quod incongruum eſt. 1* EHHH
Chri. 166. Cùm itaque Federis confirmatio ad idem tempus refe-
Ra Fe- ratur, ad quod excidium Meſſiæ pertinet, nulli dubitamus
ensr. Meſſiam hujus Federis Mediatorem conſtituere, utpote qui
,ro,„ exertè Angelus Federis vocatur Mal. 3: 1. In eo autem ſequi-
mur B. Calvinum, Melanthonem, UGerium, Sanctium &
omnes ferè reliquos Chriſtianos interpretes recentioris ævi.
11 . Hôc ſuppoſito porrò difficile non erit definire, de quonam
teltoi- federe loquatur Angelus, & quibuſnam Fedus illud confirmari
2e e vclit 5 Scil. cùm Servator nunquam regnum aliquod terre-
* num aflectarit, ideò neque tale fedus intelligi poteſt, quale
liberæ Reſpublicæ vel Reges in terris inter ſe pangunt: ſed
hic reſpicitur Fedus aliquod cleſte, quod Deus cum homi-
„on To- Mibus imit. Tale fuit illud Nozxhicum Gen. 9. ſeu Fedus To-
leran- lerantiæ, quo Deus ſe omnibus creaturis obſtrinxit. Sed il-
e. lud höc loco non intélligitur: cti enim divinæ Tolerantiæ
fundamentum Chriſtus ſit, & nunquam Deus hoc fedus pe-
pigiſſet, niſi quoſdam & genere humano eligere & per Chri-
ſtum ſervare Conſtituiſſet, ut dicitur Rom. 3: 25. 9: 23. ta-⸗
mæn Ser vator hoc fedus non niſi mediatè per Federis Gratiæ
ðM con-

Cap
confm
ejs ⸗
muten
ſuis e
e⸗ rum
Meti
non eſ
ofite
ocat
ſuppo
nemp
Illud,
hi
Dens

itote
18 lunf
VOcata
diator
ocatu
n
21
Ei.
und
iit,

Oarn
mur. .
terte⸗
goche
t: ſel
bom
To=
ed ⸗
rautic
us ſe⸗
Chr-.
GrAti

Cap. IV. MuLETIS FACGTA. Y. 27. 175

confirmationem coenfermaſe dici poteſt, cùm tolerantia Dei ab
ejus Gratiâ dependeat. Nec intelligitur fedas illud, quod ad Nee ke-
montem Sinai pactum eſt: cum emm hoc fedus in omnibus Ter i⸗
ſuis conditionibus, federi Abrahamico ſuperadditis, fedus o- cum.
perum ſit, Chriſtus verò Hebr. 8: 6. exertè melioris federis
Mediator eſſe dicatur, illud utique à Chriſto confirmatum
non eſt. At in Sinai monte Deus, jam ante pactum fedus ſe
profitetur eſſe Deum Iſraelis, & vice versà Iſraclem ſuum
vocat populum. Ergo fedus hoc Sinmaiticum aliud quoddam
ſupponit fedus, cui εονεετρα ſuperadditum eſt Gal. 3: 19.
nempe fedus promiſſionis & Gratiæ, ſeu fedus Euangelicum.
IlIlud fedus omnium primò in Paradiſo pactum & per Patriar- Sed Fe-
chas propagatum fuit uſque ad Abrahamum, quo temporc dus Eu
Deus illud ſolenniter innovavit Gen. 15. illudque Paulus cx Rege.
hôc loco vocat Fedus Gratiæ & fidei ad Zuſtitiam Rom. 4: 3.
Gal. 3: 6. In illo Federe duo continentur. (1.) Ex Abra-
hamo oriundum eſſe ſemen illud Benedictum humani generis
Servatorem. (2.) Per ſemen illud Abrahami divinam Bene-
dictionem cum Gentibus communicatum iri Gal. 3: 16. Gen.
22: 18. & alibi; intcrea temporis ſolos Abrahami poſteros,
Gentibus contradiſtinctos, fore verum Dei populum.
167. Hinc facilè pater, quàâ ratione fedus à Chriſto con- Fedis
firmari dicatur, nempe (1.) Antiquum illud fedzs Gratia aArane
quod per Legem Sinaiticam abolitum, & innumeris ritibus
atque cerimoniis ſuffocatum videbatur, à Chriſto novo Me- confr-
diatore ſolenniter renovatum, novis ſymbolis ſeu Sacramen- Peun
tis confirmatum, atque priſca illa & prima Fidei conditio re- 7.
vocata eſt. Idque fedus non victimæ alicujus, fed ipſius Me-
diatoris ſanguine de novo pactum fuit Hebr. 9. quæ Confir-
matio & Ratifcatio omnium firmiſſima eſt. Ideò ſanguis hic
vocatur ælαιας τα τααν Mραι τιπ Matth. 26: 2,8. b Zach.
9: II. & quidem mem nen Jer. 31: 31. 33. Sangnis federis no-
vi ſeu innovati. Ideò quoque hoc Fedus appellatur =ow m-
Eſ. 61: 8. Fedus antiquum & aternum, utpote quod inde à
mundi primordiis hominibus oblatum eſt, & æternùm dura-
bit, quia nempe fedus hoc mediante fide affert 'ny Ps -
tere

I76 DE CoNFIRMATIONE FEDERIS Sect. IV.
ternam Zuſtitiam, de quâ ſuprà egimus S. 113. & ſeq. Hoc ve-
rò eſt na aan Fedus confirmare, eique vires reddere, quan-
do id, quod in Lege erat α%0* imbecille, per Chriſtum re-
movetur, & ε πααοουοιανι ſeu Zuſtificatio, quæ erat αονÜαο
"αν legi impoſtbilis, ſeu in cujus defectu conſiſtebat Legis
imbecillitas, vvalèv poſſibilis redditur Rom. 8:3. Hebr. 7: 18.
Cùm autem Fedus hoc perpetuum ejuſque conſirmatio æterna
fit, & ipſum tamen anam tantùm hebdomadem confirmari di-
catur, inde patet, illud fedus non nudè in ſe conſiderandum
eſſe, ſed achungi debere alterum illud, quod in Eedere Abra-
hamico comtinchatur ‚,ſcil. poſteros Abrahami fore unicum
Dei populum, cui primò & præcipuêë Fodus illud pactum e-
rat, idque uſque ad Meſſiam, cujus erat, Gentes ad eandem
Fidem adducere. Itaque (11.) Chriſtus Fedus Gratiæ confir-
mavit imprimis Judæis, utpote qui ſub ejus adventum adhuc
erant 'na y populus Deo federatus Eſ. 42: 6. Patet hoc cx-
inde, quia Servator, quamdiu munus Mediatorium in terris
obivit, omnia confirmandi federis media in Judæorum bonum
adhibuit. Docétrina ejus audiebatur in Judæaâ & Galilæâ, et-
iamſi aliquando extra ordinem & neceſſitate coactus Samari-
tanorum limites intraverit Luc. 9: 52. Joh. 4: 4. Præterca vix
Chriſtus exorari potuit, ut præcipua Doctrinæ ſuæ firma-
menta miracula vel ſemel tantùm inter Gentiles ederet, quip-
pe qui tum temporis, reſpectu Judæorum federatorum atque
filiorum, canes reputabantur Matth. 15. Quin imò diſcipu-
los ſuos à ſe mittendos ſic inſtruir Matth. 10: 5. Me itote vi-
am ad Gentes & ne ingredimini opidum Samaritanoram: ite po-
tins ad oves deperditas Iſraelis. Cùm autem Chriſtus non niſi
tres ferè annos & dimidium officio functus fuerit, quod de
Hebdomade reliquum erat, illud Apoſtoli convertendis Ju-
dæis, eiſque ad Fedus Abrahamicum reducendis ex præcepto
modoò memorato impendebant, id quod vel exinde patet,
quia Petrus ad communionem cum Gentibus colendam non
niſi extra ordinem, & immediatèé à Deo admonitus induci
potuit Act. 10. Reliqui verò non ſponte, ſed vi & Judæâ e-
Ncti Samaritanis Euangelium annunciabant Act. 8: 4. Confer
9. 179.

ö—JZẽ

Ca

1
17 16
denti
de et
16
iſ
(eit

Ininen
jer.
II.
alis
ſem
lo
10 0
Aulic
oh.
die
mic,
te, P
tentla
rum !
tag
nere
Guenn
Agr
rim
mahit

Cap. IV. MVLTIS FACTA. Y. 27. 177
§. 179. Ex hâc hypotheſi declaratur dictum Apoſtoli Rom.
1: 16. Euangelium Chriſti eſt virtus Dei ad ſalutem omni cre-
denti, l'sdala re rτ7 2 EF'XXν, primo quidem Zadeis, dein-
de etiam Græcis ſeu Gentibus.
168. Hinc jam patet, quis ſit ſenſus vocis 'ad confirma- S
bit fedus Maltis. Sunt, qui propter n emphaticum hanc vo-
cem exponunt Præſtantibus illis, acſi hic quidam & populo e-
minentes Viri intelligerentur: quorſum allegatur Job. 32: 9.
Jer. 41: I. Sed cùm ex Eſth. 4: 3. Dan. 11: 33. & Eſ. 53:
1II. coll. Rom. 5: 19. (o? o„π. ) contrarium pateat, & ab
aliis ad nauſeam uſque demonſtratum ſit, emphaticum non ☚
ſcmper talem emphaſin habere; cùm ex Hiſtoria Euangelicâà empha-
quoque pateat, promiſcuam potiùs multitudinem fedus à Chri-Teum.
ſto oblatum ſuſcepiſſe, Phariſæorum verò & Sadducæorum ſeu
Aulicorum ferè neminem in Chriſtum credidiſſe Jer. 5: 4. 5.
Joh. 7: 48. meritò hæc interpretatio repudiatur. Alii vocem

lerris d'ao Ablativè exponunt, acſi Servator fedus confirmare dicatur
num multis argumentis, puta Doctrinâ, miraculis Joh. 7: 31. mor-
,A. I te, prodigiis Matth. 27: 54. reſurrectione, &c. Hanc ſen-
mari⸗. tentiam fuſè proſequitur Cornel. à Lapide, etſi ipſa, ut ve-
IS rum fatear, dura admodum & à ſimplicitate aliena ſit. Cùm
rma⸗ itaque ? nota dativi ſit, ſimpliciſſimum eſt ſententiam expo-
guip⸗ nere: Et confirmabit fedus Maltis. Et ſi n emphaticum ali-
nve quem héc loco uſum habet, vertere licet: Et confirmabit fe-
ſipu⸗ das Multitudini, illi ſcilicet, in quàâ verſabitur & quæ Do-
te di- ctrinam ejus audiet. Vel potiùs vertendum eſt: Et confir-
e zr mabit fedus rore X*ε* Waltis illis, illis inquam, qui héc no-
n uil mine Prophetis venire ſolent, ut poſtea enarrabitur.
od e 169. Höôc autem AMaliorum nomine venire ſolent omnes Mahi
Jo⸗ electi & meriti Chriſti participes, quotquot ad ſalutem de- oren
D—ZH ſtinati ſunt, puta Eſ. 53: II. 12. Servas mens juſtus juſtifi- .
puet, cabit WMaltos: Tpſe peccatum Multorum talit. Conf. Rom. 5.
9 non Sic Matth. 26: 28. Sanguis Chriſti fuſus dicitur pro Multis ad
* Temiſſionem peccatorum. Sed cx §. Ppræced. liquet, hic eam
Ne vocabuli expoſitionem locum non habere. Ideéque nomine

er S'a) Multorum (X.) veniunt omnes in univerſum Judæi, qua- Judet
2 4.

178 DECoNFITRMATITONHE FEDERIS &c. Sect. IV.

ténus in unam externam Eccleſiam coactis Fedus Gratiæ in-
Creden- novatum à Chriſto offerebatur. (2.) Imprimis vero ex Judæis
Fadeir. intelliguntur illi, qui fedus oblatum admittebant, ſive Do-
Gtrinam Euangeli verâ fide amplexi fuerint, ſive oretenus
profeſſi ſint ſe Chriſtianos eſſe, reipsâ verò fidem abnegave-
rint, cujus generis homines inter Judæos ad Chriſtum con-
verſos fuiſie, patet exemplo Gnoſticorum, quibuſcum Pau-
10 & primis Eccleſiæ Doctoribus res fuit. IIlis itaque Chri-
ſtianam fidem amplectentibus fedus verè & reipſa confirma-
tum eſt, atque ii alibi in Scripturà exertè d'a Multi vocan-

Danr, tur. Inſpice omnino Dan. 12: 1. 2. Ibi de ſummo Angelo⸗-

Foh. 5.

ſtabit ſeu exſurget, i, e. b'' d8y 9, devictis hoſtibus ſtabit ſu-
per pulvere, ut liquet ex coll. Job. 19: 25. an & Multi
dormientes in pulvere ſuſeitabuntur, quo nomine nonſolum in
genere omnes ad Chriſtum converſi veniunt, ſed in ſpecie
EXterna Eccleſia ex Judæis collecta. Illud evincitur ex Joh. 5:

25. ubi Servator hoc Danielis dictum allegans ait: E'e*1 dαα*

„) voy 6, venit hora, & nunc jam eſt, tunc ſcil. cùm Chriſto

cum ſolis Judæis res erat, qua omnes, qui in epulcris jacent,
audient vocem Filii Dei &c. Multos quoque cxX Judæis pri-
mæ hujus Reſurreétionis fuiſſe participes, argumento eſt
Act. 2: 41. 4: 4. ubi aliquot millia judæorum brevi tempo-
ris ſpacio Fedus Euangelicum ſuſcepiſſe leguntur. Hic ve-
18 inſigne latet divinæ longanimitatis indicium, dum Deus
populum ſe rejicientem non confeſtim reprobavit, tranſitu
ad Gentiles facto, ſed ſpacio integræ annorum Hebdomados

Fedus Abrahamicum ei confirmavit, ut aliquot, imèò multos

ex eo ad Chriſtum duceret & ſervaret.
SECTIO V.

De Cultus Devitici abrogatione.

Salio fe-

Abro. 170. . Jujus autem innovati federis Euangelici conſe-

quens eſt abrogatio federis imperfectioris ad mon-

tem1

*

rum Principe Michaele, Redemtore Chriſto Jeſu, dicitur pyv

o

tilin.
2
VI 1
de a
lgtim
fuge
Verd!

ir l

Anim
1/7

Wen
Ry
I
. 2
kuen

*

Cap. IV. DE SACRIFIC. ABROGATIONE V. 27. 179
tem Sinai pacti Jer. 31: 31. & ſeq. cujus federis præcipuam deri-
pPartem abſolvebat vaſtum illud choragium ſacrorum rituum, ttt.
lege cerimoniali præceptorum, qui erant Umbra futurorum/
bonoerum Hebr. 10: 1. Univerſum autem hoc cerimoniarum
choragium Textus complectitur duobus vocabulis nrum nar
Sacriſicii & muneris.
171. a propriè ſignificat maéctationem, vel ipſum animal na-
ſeu carnem mactatam, vel etiam convivium ex maétatis inſtru-
ctum, quo nomine convenit cum nan & no'ny quæ idem ſi-
gnificant. Ita ſtrages Gogi & Magogi, volucribus cœli ob-
Jectæ, vocantur ora nor magnum ſacrificiun, magna mabtatio
ſen convivium, Ez. 39: 17. & câdem ratione atque ſignifica-
tione cxercitus Idumæorum internecioni datus öma nan appel-
latur Efſ. 34: 6. Quia autem cultus Leviticus magnam par-
tem mactatione hoſtiarum abſolvebatur, inde vox nat ad ſa-
crum uſum tranſlata ſignificat omnes victimas, quarum ſan-
guis juxta altare Tabernaculi vel Templi efflundebatur, &
Versus altare ſpargebatur: ſuntque vel holocauſta, vel ſacri-
ficia pro peccato & reatu, vel pacifica & euchariſtica, & in
cum uſum adhibebantur vel quadrupedia animalia vel vola-
tilia.
172. Alterum vocabulum eſt nnio quod primèò ſenſu atque nran
vi literarum Munns ſeu donum fignificat Gen. 32: 21. Dein-
de ad ſacrum uſum tranflatum denotat omnem in genere ob-
Ugtionem Deo fattam Gen. 4: 3. 4. 5. ubi tam victimæ quàm
fruges Deo oblatæ Mincha ſeu Munus appellantur. Poſtea
verd in cultu Levitico amob munus ſeu nrnn Inp oblatio mune-
tis reſtringitur ad ſacrificia Deo ex proventu terræ facta, &
Animalium mactationi contradiſtinguitur Lev. 2. & alibi. aeyt
1733. Hinc liquet, quando hæc duo Vilctima & Oblatio con- fei⸗
Junguntur, intelligi in genere omnia ſacrificia divini cultus Srcnis
cruenta & incruenta, Slaghtoffer en Spüjs offer / ut Bel- Suan. .
3& vertunt, vel ut vertit Græcus 9volæ „ eτavν, Sacrifi- ſeu uni-
7ium & Libamen. Hôc ſenſu hæ duæ voces concurrunt Am. verlus
5. 25. Eſ. 19: 21. & alibi. Interdum etiam cruenta & in- Te vitz.
cruenta ſacrificia veniunt generali nomine Sacrificii & Corban, m,
2„ 2 ut

180 DE SACRIFIC. ABROGATIONE V. 27. Sect.
ut vertit Syrus, item nm oy holocauſti & oblationis Jer.

14*

12. Et Lev. 23: 37. duplex generalis denominatio occur-
rit, nempe dran' now Holocauſti & Muneris b'non na Vittima
& Libaminum. Univerſum autem omnium cerimoniarum
choragium hôc nomine venit, quia in confeſſo eſt, à Sacrifi-
ciis tanquam parte principali reliqua omnia dependere. Sicut
enim Paulus Hebr. 7: 12. cx mutatione Sacerdotii neceſſariò
infert mutationem totius Legis & cultůs, ſic & hic poſitis
Sacrificiis univerſus cultus ponitur, ſublatis illis tollitur. Ubi⸗

enim nulla ſunt Sacrificia, ibi nullum uſum habet altare,

ceſ-

ſat miniſterium Sacerdotum, aboletur legalis purificatio &

typica peccatorum remiſſio, imò ipſum typicum Sanct

um.

Sanctorum nulli uſui eſt, quia ſublatis ſacrificiis ſanguis in
onte

illud non infertur. Poſitis verò Sacrificiis hæc omnia ſp
ſequuntur.

Eju io. 174. Dicitur autem n'av quæ vox Activum Verbum eſt à nav
malis quieſcere, à labore ceſñare, & in Hiphil primò & propriè ſignificat

abroga- . . . .
o, Facere at quieſeat id, quod in continuo motu & exercitio

fuit.

Ita Nch. 4: 5. uſurpatur de quiete ædificationi impoſità & Ex.

12: 15. de intermiſſo uſu fermenti. Item Eſ. 16: 10. Jer. 16:9.

& alibi, Deus facit, at vox ovantium ceſſet. Atque hâc ratio-

ne continuo cults Levitici exercitio finis & quies impo

nen-

da dicitur. Deinde verò, cùm hôc loco de generali & tota-
li cultůs abrogatione agatur, verbum maun ſignificat nonſo-

lum exercitium rei alicujus interrumpere, ſed totam rem re-

movere & prorſus ac funditus tollere, uti Joſia Rex cultum

Idololatricum ceſſare fecit, i. e. penitus exſtirpavit 2. Reg.

23: 5. II. Unde Jer. 36: 29. huic verbo jungitur al

liud,

quod ſenſum ejus ingravat, quando dicitur naum mnen perdet
terram hanc & in ed ceſſare faciet homines & beſtias, h. c. ter-

ram penitus deſolatam reddet. Atque eo ſenſu univerſus

cul-

tus Leviticus planeè abrogatus & funditus exſtirpatus dicitur.

Utraque ſignificatio latet in voce "va abolere, quam Syrus

adhibet.

Abro. 175. Si jam quæratur, quiſnam ſit ille, qui cultum divi⸗

grtionis num abolevit? Judæi reſpondebunt eum eſſe Veſpaſianu

Ca
Tit
Giunm
lol
cü
auno
rims
ntore
electe
dabd⸗
ceſſar.
tiſſim
Sam
e ie
Petitul
Teti
volumt
nullu
lur u
ir. E
nibus
ſus ſe
placan
lus ait
Toliit;
ſ. obe
hem.
ſus ſl
tus Le
em C
laus
hin
ſannin

deee
ſuis

Cap. IV. DE SACRIIFIC. ABROGATIONE V. 27. 18 1
Titum, quos Abarbancl falsò ſupponit 7. annos ante exci- aucter
dium Judæis pacem obtuliſſe, & anno ſequente quarto Hie- Pon alt-
roſolymam obſediſſe, atque ita cultum divinum impediviſſe,
eùm tamen ex Hiſtorià notum ſit, obſidionem illam non 3.
annos ſed ferè dimidium tantùm anni duraſſe.
176. Nos itaque Abolitionem Sacrificiorum ad eundem refe- præter
rimus, qui modò fedus dicebatur confirmare, nempe ad Ser-hit.
vatorem Meſſiam. Cùm enim ille à Deo miſſus fuerit, ut!““.
electos à jugo legis cerimonialis liberaret, iiſque quietem &
Sabbatum afferret Hebr. 4. utique neceſſe erat, ut mavn ſimul
ceſſare faceret ea, quæ quietem hanc turbabant. Deinde no-
tiſſimum eſt, Deum in cultu rituali nunquam acquieviſſe, ut
Samuel ait: Obedientia præſtat Sacrificio I. Sam. 15: 22. un-
de idem hoc à Meſſià dicitur Pſ. 40: 7. & Hebr. 10: 5. re-
pPetitur: Non delectatus es nrnp' nai ſacrificio & munere, ſed au-
res in notam obſequii mihi perforaſti. Tum dixi: Ecce adſum,

gcn voluntaten taam exequi gaudeo. Hoc verò Chriſti obſequium
ſuit. nullum aliud eſt, quàm de quo dicitur Phil. 2: 8. Chri-
E=. Ktus faötus eſt obediens uſque ad mortem, & quidem mortem Cru-
69. Scis. Hinc patet, quamnam Deus obedientiam elegerit & om-
to⸗ nibus Sacrificiis Leviticis prætulerit, eam nempe, quâ Chri-
en- ſtus ſe ſtitit & exhibuit, ut perfectiſſimam victimam, Deo
tota⸗ placando idoneam, & quà Sacrificia ritualia abolevit, ut Pau-
onio. lus ait Hebr. 10: 9. ν.1ιτ r rρ1oν ν r Jeres“ν ,n

. Tollit prius, nempe Sacrificium & munus, at Kabiliat poſtorins,
tunn ſc. obedientiam ſuam ad mortem, ac eâ mediante expiatio-
nem. IIIo itaque ipſo temporis articulo, quo Meſſias exci-
ſus fuit, ſimul abolita ſunt omnia Sacrificia, ac proinde to-
tus Leviticus cultus, quippe interiore templi velo per mor-
tem Ohriſti ſciſto, aditus ad Propitiatorium communis juris
factus eſt, nec ullo amplius indigemus Sanguine taurorum
aut hircorum, nulloque Levitico Sacerdote, qui mediante
ngline aditum ad thronum gratiæ patefaciat Matth. 27: 51.
Hebr. 9. Ita Chriſtus ipſe ſe exhibuit, tanquam rum nar
7ρoοροôεαοαρâνα Isα äa αοςσ ſacrificium Eph. S5: 2. idemque
à ſuis exigit, ut ſe Deo ſiſtant inſtar ſacrificiorum vivorum

Z 3 (quæ:

182 DE SACRIFIC. ARROGATIONE V. 27. Sect. V.
(quæ mortuis victimis opponuntur) Santtorum & Deo plaçen-
tium, idque per Xααnνραα Nνρνι, ocultum non cerimonialem
externum, ſed internum rationalem Rom. 12: 1.
ne 177. Hæc verô Levitici cultüs ſublatio & abolitio even-
ng, tura dicitur 'aem ena er r el.e ri. 6αοℳℳ4 ., dimidid
Hebdomade, vel in medio ſen dimidio Hebdomados. Vid. Prov.
8: 22. Ex. 33: 5. Neh. 2: 12. Hic Sanctius putat 'un vel
uma idem valere, quod ꝓna intra ſpacium Hebdomados, ita ut
nullus definitus temporis articulus detur Sacrificiorum abro-
gationi præter generalem Hebdomados determinationem. Ve-
ruùm etfi vn non ſemper accuratè dimidium ſeu alteram dua-
rum æqualium Partium ſignificet, tamen non vagatur per
Totum, ſed ejus diviſionem ſupponit in partes, ſive illæ ſint
æquales ſeu inæquales. Tum verô duplicem admittit ſen-
ſum, & vel ſignificat Dimidium Hebdomados, ſeu alteram
cjus partem, quem ſenſum quidam interpretum ſequuntur.
Ita habemus in ſacris dimidiam tribum Manaſe, dimidinm re-

gni, duo dimidia montis oliveti Zach. 14: 4. & alia. Sic Ju-

dæi dies feſtos ſuos in duas partes dividunt, & quidem 'en
en r er ee dimidium diei eultui divino deſtinatum,
alterum dimidium Icraelitis ad recreationem capiendam datum
Medium volunt. Verum cum unica Chriſti expiatio legem cerimonia-
," lem aboleverit, caque "n ora anic die peracta ſit Lach. 3:9.
mados. Angelus non alterum Hebdomados dimidium innuit, ſed
ſtrictè ejus Medium. Accedit, quòd vox 'xn in ſacris de tem-
pore uſurpata medium ſigniſicet. Ita ueoονι oν vοοα r 'e
ydre Nodtis Dimidium Ex. 12: 29. Jud. 16: 3. Kuth. 3: 8.
Item medium Vitæ humanæ vocatur bo''un dierum ejus dimi-
Jpro. Jium Pf. 102: 25.
gata 11 78. Hic vero ſcrupuloſus aliquis objicere poſſet, cultum
Iunt ſa- ſacrificiorum non ſtatim poſt mortem Chriſti deſiiſſe, ac pro-
SS inde ejus abrogationem in Textu Chriſtum ejuſque ſacrifici-
ſam & um non reſpicere. Huic reſpondeo, quòd res dicantur abo⸗
valo- leri & abrogari, quamprimum cauſa adeſt, per quam & pro-
vern“ pter quam abolentur, & quamprimum abolitio publicè de-
, Cernitur atque ſolita vis, valor & efficacia rei demitur- D
hri-

QCuatl

=W

Cap.
Chn
luom
Ut mo⸗

GRum
les i
Acl.2
Ut cul
tentir,
non
ducere
Dici
Iltua
mandde
Remp
Gum
olit
nuſqn
2. 1.
iit triti
intelli
Hoc
n

Mna⸗
He ce
olita
atu,
eunt
don di
Duno
ein
D
lant

„

Cap. IV. DE SAcCRTFICIORUM ABROG. V. 27. 18 ¾

Chriſtus unico perfecto Sacrificio effecit, ut Sacrificia lega-
lia omnem uſum & valorem amitterent, & conſiderarentur
ut mortua, licet non ſtatim mortifera, ut ait Corn. à Lapide.
Quamdiu enim Templum ex judicio Dei nondum deſtru-
ctum erat, Chriſtiani cx Judæis abſque fidei diſcrimine lega-
les ritus obire poterant, ut Paulum alioſque feciſſe legimus
Act. 21. Et hoc divina ſapientia & longanimitas requirebat,
ut cultus cerimonialis non uno ictu exſtirparetur, ſed pede-
tentim abrogaretur & honorificè ſepeliretur: & Chriſtus eum
non mian perdere, ſed ravn ad ceſſationem & Sabbatum per-
ducere dicitur. Nihilé minùs tamen inde à morte Chriſti ejus
Diſcipuli publico præconio decretum Dei de abolendo cultu
rituali divulgabant, oſtendentes, illud brevi exequutioni
mandatum iri, eo ſcil. tempore, quo exercitus Romanus
Rempublicam ſimul & Templum everteret. Eum in mo- Verba
dum Rom. 6: 6. vetus homo cum Chriſto Crucifixus dicitur & Seribtu-
abolitus, etſi exequutionem & fructum hujus abolitionis u- gun,.
nuſquiſque fidelium ſuo demum tempore ſentiat. Conf. Col. ve acci-
2: 15. ubi Chriſtus morte ſud principes & potentes exuiſſe & de bienda.
tis triumphaſſe dicitur, id quod illi, qui hic Synedria Judaica
intelligunt, fatebuntur demum tempore excidii eſſe factum.
Huc pertinet memorabilis locus ex Sotâà cap. 9. yàοb ned Hie uſus
obn ee dnen en een in e e deen eennn r dobwerd
2ðò?ðð
:S HHn en en eeeen eeen en eie e ne edn
Mortuo K. Joſad ceſſavit prudentia & ingenium, mortuo R. Abi-
bha ceſavit publica in Lege inſtitutio, defuntto R. Eleaſare ab-
aoliita eſt corona ſapientum, mortuo R. Chanina deſierunt Thau-
matargi, mortno Abbd joſe defecerunt pii, mortuo filio Aſai de-
Berunt induſtrii, mortuo filio Sumæ ceſſarunt Exegetez &. Ubi
non dicitur, poſt mortem horum Virorum omnia confeſtim
ab uno extremo in alterum eſſe prolapſa, ſed magis magis-
que in pejus ruere cœpiſſe. Ita ex Textu dicimus munn p
DED De en A quo Meſſtas exciſus eſt, ceſſaverunt ſacrificia
' oblationes, quia implementum & finem in Meſſiaà nacta e-
rant, ut ſuprà de Viſione & Prophetis dictum fuit, etſi ple-

Mai

184 IMPLEMENTUM Sect. V.
na abolitionis exequutio aliquot annis poſt Romano Impera-
tori & exercitui ex judicio Dei demandata fuit.
nnble- 179. Operæ pretium jam erit, events illos per ſingulos
merz altima Hebdomados annos diſponere. Vidimus in præceden-
en“ tibus, finem 69. Hebdomadum in autumnum ſeu medium
mados. anni Tiberii 15. incidere, unde ab codem termino altima
Hebdomas repetenda eſt. Lucas autem cap. 3. V. I1. docet,
hôc ipſo anno Tiberii 15. Johannem Baptiſtam munus ſuum
eſſe auſpicatum, & Servatorem ab eo Baptiſmum ſuſcepiſſe,
Jeſus atque ita muneri ſuo Ducali, uti Angelus illud vocat, eſſe
Pural; initiatum, quod ante Autumnum hujus anni vix accidiſſe pot-
ra. Eſt. Si enim ſupponamus, Johannem Baptiſtam munus ſuum
m. obire cœpiſſe verno hujus anni tempore circa feſta Paſchatos
& Pentecoſtes, quo tempore frequens Judæorum erat abitus

& reditus, ac proinde Bethabaram, ſeu locum illum juxta

Jordanem, ubi vulgèò trajicere ſolebant viatores, in hunc fi-
nem ſelegiſſe; ſimul ſupponere debemus, eum aliquod tem-
pus in munere ſuo exegiſſe, antequam Chriſtus baptiſmum
ab eo ſuſcepit; id enim fama de Johanne Hieroſolymam per-
lata, & ſequutæ Phariſæorum legationes atque reſponſa Bapti-

ſtæ, plebiſque confluxus undique ad eum factus exigunt,
prout ca in hiſtorià Euangelicâ narrantur. Proinde muneri
Johannis probabiliter damus tempeſtatem hujus anni vernam
Papti- atque æſtivam, & ita Baptiſmus Chriſti in cjus ferè autu-
rus munum incidet. Chriſtum autem ſerius non eſſe baptizatum,

R* Clariſſimè ex hiſtoriã Euangelicâ evincitur, quæ tradit, Ser-

vatorem poſt Baptiſmum & ante inceptum munus Mediato-
rium & Propheticum, 40. dies totidemque noétes in deſerto
inter tentationes exegiſſe, poſtea reditu ad Jordanem facto
quadriduum cum Johanne fuiſſe Joh. 1: 29. 35. 39. 41. 43.
deinde in Galilæam rediiſſe, atque tertio die nuptiis Canæ
interfuiſſe, inde Capernaümum ſe contuliſſe ibique aliquot
dies exegiſſe, & quia feſtum Paſchatos inſtabat, Hieroſoly-

mam abiiſſe Joh. 2: 1. 12. 13. ibidemque mercatores & Tem-

plo exturbaſſe, atque Paſcha celebraſſe. Quòd ſi itaque po-
nas, Servatorem circa finem Februari vel initium Martii Ca-

Per-

Cap
lig
perna
Llas e.
tetupe
ſiatenn
ſoonen⸗
ſere in
tation
uſque
Tben
Eiſ
1 ce
lubem
Antare,
Genig
incictt
Pptemb
cEN
perietm
e, N
& Lau⸗
Hune
Vhcite
guam (
202,
474).
mcar.
ſlis oh
191 C
“D
latà Pe

VL.

pen⸗

ulos
Gen⸗
Guum
luma
cet,
um
e,
cle
pot⸗
ſaum
latos
bitus
ne f⸗
Utem⸗
ſmnum
n per⸗
Bapti⸗
gunt,

Ten

gue,0.
Ni Ca-

el⸗

r

exactè tres annos & dimidium, ſeu dimidiam Hebdomadem ré-
periemus, quâ exſpirante, & ad alterum dimidium transeun- lita.
te, Meſſias cruci affixus & exciſus eſt, morteque ſuâ cultui

ee e Sacrificiis Leviticis finem atque colophonem impoſuit.

ernan
Autll⸗ “
LatllinR ;
, del.
edat.
eſeno
1.,3.
CiE
et
rolI.

Cap. IV. ULETIMY HEBDOMADOS. 18 5
Pernaümum reliquiſie, dies autem ab Euangeliſtàâ recenſitos
colligas, iiſque addas tempus illud, quod in itinere & Ca-
pernaümi exegit; reperies numerum dierum Calendas Janua-
rias excedere. Cùm autem Baptiſmus Servatoris in Jordane
