Ge223_qt_2
author: Hiller, MatthaeusandSchelling, JosephandWild, Adam

T

—

:

i

EH

z

dv

m

€2

^ ^

RA LA

C

9*

a x

F^

——

X

y*

.,-:

«

"

n

H

Ai

P

p« u

"

"k

7 A

*.

!

i

t t

Cf

F«

Y

413

YX

* k

w

D

"

'x:

5

*

*

ir

YA

7

115

)

n

*

i

*

f ia

,

r

"

(4

r LA

Y A Y

"d

;.

laíe s

;

"d,.

:

:

48

5

I

a

)

AT

*

j

s

47

"

u

P

rt

(f

N a 6

RT

^v

)*

u

T

»

A a

,:

x* i

z

!

4 -

/à

;*

d

h

*

r bb

: 345 qu

4731

w*

"

H

53 é

L od

vt

)»

j

-

I

4

4

£

rA,. **

o a

h

ne

v g

".

7X

fs

"

Pa

£T

o »

»£

,*

BU

Y

^

X p

.

5

*

* Pv

y*-

P. u-

f

2í

f.

/

p J,

n

,A i

*y

p

M

£«

p T f P

ed

v

43

x

J'l

/

,

"

*

i

4 b»nrd

y 9^

7

Ti

:

;.1

-

R

Ft-9y

w

m—

.c ;

:;

A

Q ypr

i

»

:

-:

j

4

74X

m d

^f

ldu MR

- d2

$7

&

^

;

?K

T

Jf

Pv

T l,

PA

|avru

-

P d

24

"

14«

9

.'::

y.

2

fi

p

y, ^

*ng'i «

i:'

--

»r

A

-

3-2

L

:,

Á v

P^R

-

-4

Á

w

*r 7

"

]X 5

ï.

«

'.-),.:

3

eT X nn

^

d

.,;

Y

l

dul

-

(-/)xXw -

'E

Í

pl »

:

/11

-

*

vf

D.

t

:'"

N ^6

le

"-

72

V1

"?

*

K 4

3-

& K gv

V

r

**

B

-

P s

;ä

:

i

;

5.

4

$.

!

2

w

":

—

Y^f

d

"

fe

-

$

*

;

$

;

- fT

P

£

-

*f

*

1

"t

i

/»

zl

» Y

p*

£

'f

at

&

J

4

4X N *

:'

K w

IT

-T

-

« Yrs

; i

»

ä:"

ha a

—

"^

c--. o*

P A /?

r

Ms

k*

P

-

"-

:4

-

1*5

EE

;

L.

At n

r d

;

n

^

*

i

F^

^

*

^ d

p

*v

»

,

-'l.

,:

iA

»^

^4

a m

i*

M

?

^

P d

*

»

7)

1

'.7'

$35

M

*

r

g

"

;.

225

— o

4

i

a

As

MA

LE

[I.f

a

j

*-. ^

; s

p

j

-

AE

^

-

"

^

A

(8x8

T

g

/: ,

".

2

(rpha

P

M um

$4

m

"T

; "

ï

À

poAX

(5

Y

(**

p

';l

f/4

TA

M^

f

»

-

s

ryt/

*«

"

w

"EE

Y

-'

41

?

7

P:

"a

p

-

T

y

x

A' - 4

^r

;!

/

^

i

Á

; w

- F.

A

V,v

—

s as

-

^

i,.

,

j 4

/A.

f

i

'.1

*

p P o

/4 1247

T

--

';

-: ;

"w

« .

-

,1

DO CEVE EC

;x

INSETS

.

"-

j

:,

N

h,

E

*

s

a i

.

'ï.

P À

^

?*

4:'

f'

v

d

"

,

st

h

"

;

K

4

4

*

]

)1.

A *

"

"

*

,:

pl

a

£5*

1

&

-

: 5

Vf

"n

"

K

i

^

—

Á F

;.

»^y

p

5

»*

y^

*

/

"Y

;n

"

"

x

A

a

^

à

p

:)

- A

A;

^É

5

t

»

;

^

d

^v n

;(:

"

A

»^

(;

&t

*

A y v

^

tei

*

-

d ia

T

T k

»

E

EE

»y

)4

tf

-t

— j

./'

..A..

Í

^

n oX

4

í

" l':ty d

m

ï

»

-

j

er

b

d

-j

»

*

"-

v*

?

-

eyer

*w

Ms

kvl

Ls

k

A

M

Dd

V

Ea

NT2c511(52140

Is

n

2

t

-

UI

i

LLTUIU HU

/

UE

E

Tübingen

A

9?

]

[9]

ó

C' CU

^ )

li

A

/

E

..)-

d

r

DISSERTATIO

ld

x ï:

/

j

! GENUINA VERSIONE -

(«

VOCUM,

t

u& extabant

M

u

In Dominice Crucis Elogio:

N

Q

JESUS NAZARENUS

(

T*

latl

REX JUD/EORUM.

I

anm

DiviNA FavENTE GhRATIA;

t

Sub PRZESIDIO

t

a

[iar

DN. MATTHJEI HILLERI,

11

n

Metaph, & Lingg. Orient.Profefforis Pub

l

Ordinarii,

!ici,

l0

10

"Pro. Ingenii Viribur publice

tio

defendendam fufctpit

ADAMUS WiLD,Durlaco- Marchicus,

Seren. Stipend,

Ad d

h, loc. confuctis

Januarii, 4nno 1696.

-

IN Auprronro PHILOSOPHORUM JEsrivo.

Ü

gx €aà 0*032—-

TUBING £,

Typi Jonasu x-CusRADI REisI,

/

:

VUEUR EÜUS

AOBILISSIMO | ac GFA EROSISSIMO

DN

OHANN-.FRIDERIC

àBUu WINGHAUS & WAI MFRODW

SATRAP/E REIPUBL

LVENSIS, WIiLDBERGENSIS

Mazargus,

ZELLENSIS AC NEOBURGENSIS SPLENDISSIMO

E

enom

zef, Q

DOM'NO A4EO GRATIOSISSI240 (hc.

Ícribe

Ur ET

lgnom

EXCELLEXNTISSIMOs, EXPERIENTISSIAMO,

NT

AO

z

JATronke DOCTISST

receftl

DN. JOHANN! ZELLERO, Mkip. Docr.

Quid À

ANATOM. INSTIT.'ET CHIRURG. PROFESS. PUBL.

HUIMITIE

nit Nzza

ORDIN. CELEBERRIMO, CONSIL. ET ARCHIATRO,

If0 etlam

SERENISS. DOMUS OETINGENSIS FELICISSIMO &c

EUA

cognatis f

& Ebraics

]

PLURIMU241 REFERENDIS, DIGNISSIAMIS

ZArouE DOCTISSI MIS,

rümgcncrl

umento d

DN. JOHANN- SEBASTIANO HARIMANN?

titypi füeri

DIOECES HERRENEERG. SPECIALI SUPERINTEN-

DENTI DIGNISSIMO, ECCLESLE PASTORI VIGILAN-

Atroty

TISSIMO, MERITISSIMO &c.

CNPU(

DN. ADAMO WAILDIO, Pasroni FcecrrEsi

ufaug-

ORTHOD. AD S. JACOBUM GERNSPACENSIS FIÍDE-

Matth,

LISSIMO:&c

n M(WG kÀ

CM Vif ]f C

DNN. PATRONIS, MOECENATiBUS,

etzer, quod fü

EVERGETIS, PARENTI,

u

XCder

P"UII lv l

Omni honoris ac obfequu cultu zeternüm

COLENDISSIMIS, ,

D i

lidd

lx

Toy

455

um

fovoc

Debitse Obfervantize fignumi,

Is u

Honoris ac Gratitudinis tefTeram,

'jmn hi "Umen!

Felicis Obfequii teftimonium,

LT

Hunc primum exe:citii Academici fetum..

mSIr

D D.

D

Atem

Ms Pafin

Humilimus Cliens,

T

ÁpAMUS Wuirp, Refpond.

-- [15.] $6$-

K3EKOM

CAPUT SECUND'U M.

u

F

^"NAZARENUS.

N

]

N

M

SUMMA.

Nazarzus, Nazorzus, Nazarenus,

romiícue Evangeliftis ufitatum co-

M,

gnomen, non efIe àprimitivo

N

letzer, i. e. furculus, fed à voce Ne-

F

perpetua f literam

Zer, quod coronam notat: probatur antiqua

fcribendi coníuetudine, Explicatur etymon Bezetha, à Fl. Jofepho

ignoratum, Judaeorum fcriptio hannotzri w 2A6v T praefert, Syri

7

N, T . interpretis ia propriorum translatione frequens lapfus.

PC

zaret non excufüm ex verbis En-hatzor,Jof. :9: Genefar vel Genefa-

ret eft Decapolis.

litera in compofitione numeralium aufertur.

Docr.

Quid Arfereth, 4,Ezrz 15.. Unde Hebrzorum Gannofar, & quae

UBL.

nominis ratio? Nazareth Hebrzeorum PT vel D?T3 A neutro ve-

ATRO

nit Nazarzus, fedàforma cognata Nozer,cjusdem notionis:à neu-

tro ctiam eft Nazorzus du&um; fed àcognato Nezor. Sapius à

-

(O &c

n

atis fuis defcendunt derivativa. V ocalesin fcriptione Grzecorü

exE

h

braicis pun&is pro veteri confuetudine redduntur. De corona-

rumgeneribus,quz funt vocib? NezeracZer indigitata. Ex quo ar-

umento dictum Nazaret Galilaez oppidum. Quarum rerüm an«

V. Feedere memorantur?

ANNN,

titypi fuerint coronz, qïæin

*

*

MNTEN-

Atronymicum Chrifti Redemtoris nomen vario flexu &

VIGILAN-

fcriptione gaudet. In epigraphe Johannza fcribitur Na-

CueoxQ-, nec id alia forma fan&tiffimo viro efferre libuit.

x

Matthzus autem nunc Nea(ogaxo vocat Jefüm, ut in illo:

QCLESIÉE

rys FIDE-

àn NaQaga(Q» xAn9yorrw. C. 2. 23, nunc NaQerouos C. 10. 47. nunc

NaQagluir, ut Cap. )4. 47. & 16:6.. Sonus vocabuli, quia tam ad

Netzer, quod furculum notat, quam ad ^]3 Nezer, quod coro-

nam, accedere videbatur, dubitationem attulit eruditis, à quo

DBUSP

primitivo illud derivaretur. Qui à furculo ducunt,ad Judzos pri-

müm,hinc ad Syrum Novi T. interpretem, denique ad S. Hie-

ronymum provocant. Judzi enim 1n Pande&tis Talmud'cis a-

liisque monumentis, cognomen hoc communiter fcribere folent

vwx3n hannotzri, & cultores Dei noftri C2'?Y25 Notzrzos. Sy-

rus Interpres paffim exhibuit ï,. * . Notzrojo. Hieronymus

di-

1aucem, poftquam verfionem Nazaicchz de virgulto & mun

tla

"Sfï)ä- Q6

tia, de feparata & cu&oditä pf&bäffät, Scribitur, inquit, non per

«

Z literam, fed per hebrzum Sade, quod nec s, nec z, literam fo-

p

nat. &epiftola ad Pammachium: illud veró, quod in eodem E-

vangeliíta fcribitur, Et veniens habitavit in civitate, quz dicitur

Nazareth, ut impleretur, quod diétum eft per Prophetas: quia

Nazarenus vocabitur: refpondeant Acj3adaaci, & faftidiofi x-

ftimatores omnium tractatorum , ubi legerint, difcantque in

Y

Efaia pofirum. Nam in eo loco, ubi noslegimus, atque transtu-

limus: Exiet virga de radice Jeffe, & flos deradice ejusafcendet:

""

in Hebrzo, juxta linguz ejus i//eua, ita fcriptum eft: Exiet vir-

ga de radice Jeffe, & Nazarzus de radice ejus crefcet.. Hzc li-

cet magna fiducia, & non fine opinione quadam, fcientiz in He-

braicisliteris ante a!ios partz, verfionis fuz cenforibus, opponat

1

San&tus Pater, eique. ut adftipularentur, autoritate fua. mo-

'

h7

verit magnos Viros, eam tamen v:m non habent, ut affenfum no-

Qlibu.:

ft:um extorqueant. Id nequis temeré diéctum exiftimer, aut nes

cornicum oculos effodere calumnietur , noftrz fententiz una

gi'?, fm;

[nuno !

quidem, fed graviffima, & quantum judicare poffumus, invi&ia

ratio dabitur. N:mirum perpetua & conftans cum facrorü Scri-

vim tp

Putat &

ptorum, tum feptuaginta [nterpretum, nec non Flavii Jofephi

In fcriptione vocum Hebraicarum fervata confuetudo, quz Z,

Yow n

fesn

grzcam literam non ni& in literz in Hebraico Alphabetho fe-

primz locum & poteftatem fubftituit. Zerha, inquam, inomni-

zf

bus ex Hebrzo & Chaldzo fermone tradu&is vocibus perpetuo

Ff

refpondet lirerz ?, neque contrarium afferrr exemplum de in-

Ia

genti numeroex codicibus corre&tis poteft. Quiiafingularum

Anton

vocum verfiones vel ex feptuaginta virali transiatione, vel ex

ipf& ]o,

lavii hiftoriaadducere, moleftum foret, füfficiant nobisimprz-

Qul v

featiarum illz, quasex NoviTeftamentilibris excerpfimus,nul-

D

la, qäæ huc

pertineat, omifsà:

Iïgr. M;

Z&ed,

Zare.

Ovfus,

2

3237

.

l

ZifosBon Q-.

Zebedzus,in V, T. Zabdi: Dos.Dei.

tarmg

I

Zabulon.

Cobabitatio.

ngäïäa'vy.

Cülis u

"r

Za*x,x .

Zacchzus, velZacha). Putse efl Domiusm.

m[f[, i

t52W

ZoeoBaeA.

Zorobabel, Diff erfit in Babylonid. fc,D ewm-

AZárer

rv

Zj X ( Qp

Zacharias. R;cordatus eji Dominse. t

lalgy

h

dU2 co]

sx

-53 7) fet-

Tàmm fp.

Beelzebul.

m p.

—2 Bg;l

BieA(sOsA.

Dominm habitationis,

a 5ya

Be^Csg.

Beelzebub. Dominw exilii.

ïdiCi[ur

Booz.

Cum-roborer.

:

N Qu

"a

B.;JOIZ.

|

W Wïl P

À

p

xoeotir.

Chorazin.

Preconum f& civitas.

lääï(m 'm

NT

x:« Zaïf.

Chuza.

Poculum,

I6 lriyy.

EA idZoce.

Eleazar.

Deus adjuvit.

OBEEN gtj

Saftige

"Hy'ON Luc, 2.28.

'EA:e'Zeg»,

Eliezer.

Dei auxiliume

Exitys.

Robur Dti.

n

'EZäxla;g,

Ezechias.

. Hacli

PV

I'xZa.

Gaza.

Rf'lbllffa.

tizin He.

n

'OCiass

Ozl1as..

Robur eff Dominm.,

, Opponat

x at

Achaz.

Apprehbendit fzil. Dem.

lu- mo»

"ns

rgrN

'IeCaB»;'A'.

Jezabel.

Ili babitaculum.

ifüm no.

! dU! nes

Quibus denique acceffit civitatis vocabulum Na£a,ir vel NaCa-

ntiz unà

ei, fcriptum ex Hebraicis elementis YV2 Nazerath, Corona.

, invida

In uno tamen vocabulo Z, litera non videtur Zajin Hebraicz

orü Scri-

vim rependere. lllud eft Bezetha, quartus Hierufolymz collis.

i Jofephi

Putat enim Flavius Jofephus grzca interpretatione reddi poffe

avj HóAc, Nova civitas, quafi translatum ex hebraicis UY n*3

), quz 7,

xbeïh() fe-

fedes nova.

Sed omnino fallitur. Nihil enim verius, quam Be-

zetha formatum effe.ex Judzis tum vernacula voce NDV!2 quz

jnomai-

Fiffuram fonat, à themate V?2 diffindere, Mich. r. 4. N^

perpetuo

]m dein-

VyT2D* & plana locadiffindentur.. Nimirum Bezetha, locus ab

imularum

Antonia media quadam Foffa abfciffa & fejuncta fuit. Id quod

, velex

ipfe Jofephus lib Belli V. c. 13. teftatur: Erat & quartus Collis,

simpr-

qui vocatus eft Bezetha, fitus ex adverfo Antoniz, atque inde

nus, du

DIVISUS profunda foffa. Conferetiam Ligtfoot fol. 189. Cho-

rcgr. Matth.

Itaque & hocexemplum noftram de literz Zajin interpre-

.Dt

tatcnefententiam nonreftindit.. Qurod autem multis retro fe-

culis Judz! confüerudinem in fcriptu vocis Nazarenus viola-

|talit.

rurt, non aliade cavíf: fecerunt, quam quod gloriam & elog:ü

jDontif

Nzareni Chrifto Domino inviderent,atque pro odio & nequitia

jf J

fuaaliquid in friptione fua opprobrit occultarent. Netzer enim,

quz collactanea vox eft nominis "1X2 hannotzri, fi hos qui-

(Cr

dem

P

-te$ 08 ) fes-

Cmea—

qi

dém audiamus, tabum, pzdorem, five mortuum & abortivum

fonat..Fidem di£li faciat Hieronymus commentar. in Efa.c. 14.

j

(yemp

Projectus eft Nabuchodonofor, quafi fanies, qux Hebraicé di-

citur Netzer, (quam Aquila ex Chriftiano Judzus ix&ee inter-

rqueà

Hebra

pretatus eft, tabem vid. & pzdorem, quem Symmachus (qui à

füs &i

Samaritanis ad Judzos in Chriftum credentes defecerat) izeo-

pa, l. e. abortivum, LXX. Nexe$» mortuum &c. Pariter Chaldzus

L

& R. Solomon C2'"Y!X3 Participium, quod cum Ne'tzer cogna-

e('pïel

tionem haber, reddunt, mortuorum à Necromantis cuftodita

tàtion

cadavera, ut ab iisarcana fcifcitarentur. Aben quoque Ez:a, qui

utrá]

Sapiens ufürpatur, vertit in loca v2fta vel defolata. Commenta-

Num

eio ad Jefai.65.4.. Quod ad Syrum N. T. interpretem attinet,

v

nihil autoritate füa nobis przfzripferit. Is enim in Propriorum

ptende

nominum verfione frequenter hallucinatur, ac, fi ipfius judicie

Arfirt

ftandum, DP non à pzréreundo, fed à77x5 nitendi verbo de-

dàm qu

rivandum eft, pro eo enim habet NDX9, quz quidem fcriptio

urbes di

£rzcas literas $ ri2q« im tatur. Eodem autore Ruth. i. e, DN

fngit u

fpeciofa, valuerit 717V? afllictionem , vel Amicam, Antipas re-

gun&;

fponderit verbis * D'DDN"i dethchaziath haw; i. e. quibusap-

parebat , Arabia di&ta fuerit ab 5*w infidiando. quia. fcripfit

prointe

ttam &

i 232 N Gal. 1. 17. Bethabara non amplius fuerit Bethabara, quia

Johannis 1. 17. vertit Bethania.

MW ]e

feulinu

. Ex his, quz ha£tenus difputata fünt, apparet, quid tribu-

atnoru

endum fit opinioni eorum , qui exiftimant civitatem in tribu

Naphthali, quz vocatur Hatzor, vel En-hatzor Jofuz 19: 37. po-

pro nt

ftea abbreviatione vocatam Nazor, unde facile Hebraico more

quam

faCtum fit Nazareth, quafi civitas Germinis vel furculorum.

tefen

f

"'Terram etiam & locum, quz in Jofua vocatur Cinnereth; vul-

cefora

gus poftea appellaffe Genefar, ficut Jofephus appellet, vel, ut

E Jütic

Evangeliftz Genefareth, quafi vallem fürculorum. Atque ideo

h

Jefum in Nazaret educatum, tam libenter ac tam multum in

tlvam t

terra Genefar & circa lacum Genezaret verfatum, ut oftenderet

fe verum effe Germen, feu fürculum illum, Davidi promiffum,

üt L

Chemnitius Harmon. cap.XV. — Nonrepetam, quz füprà de $

n

u

N

Hebraicz literz ve.fione propofüi. Quod in excudendo voca-

lratlo

Jbu!o Nazaret, ex compofito VX j'y Hen-chatzor, V litera prin-

AE r i s — al

cipalis

Ofu. l j

-£55 [19.] $-

-

"um

cipalis aufertur, quod nulla Joth literz habetur ratio, quod de-

"

di-

nique ipfumn eliditur, id quidem prorfus violenrum eft, atque

exemplo caret. Ut adeó nulla ratione Genefíàr vel Cenefaret ver-

d-

ti queat in vallem furculorum. — Quantum perfpicere nobis in

lg

Hebraica literatura licuit, Gene(aret, Decapoleos nomen, prote

Wi

fus aliam habet originem. Syriacum quippe eft, ve! Chaldaicum

i

"D7 *3a Ganne-Sar, vel feminea formaT71?0 *2a Ganne- Sereth,

p

& pleniori efatu : *Dy ^ 34 vel J'YYPy '23 quod grzca interpre-

li

tatione eft: xvroi 78» At«2, fcil. Dónso», horti decém urbium,in

à Q

utraque lacus & fluminis Jordanis ripa fiti. Nihil autem ifta in

enfae

Numeralibus aphzrefi frequentius: Verbi gr. "O undecim:

ttnet,

'39'5.13 tredecim. ^D'2n quindecim, ^D'D'? fedecim. "02U fe-

Iorm

iicip

ptendecim. ^D'30n! duodeviginti. Huc quoque referas nomen Huer.

Arfareth, 4. Esdrz 15: 41. cujus originém fruftra ha&£tenus qui- monftr.

0 (t«

dam quzfiverunt, Notatautem 7110 ^y vel 0 "Y urbs vel

vang. p

iptio

$;«

urbes duodecim Tribuum, in quas autor Ifraelitas perveniffe

n

fingit, ut ritus patrios fine impedimento obfervarent. — 1n Tar-

n

— n

gum & aliis Hebrzorum libris legitür etiam ?0 24 Gannofar,

isap-

prointegris "Oy n23 cü apocope terminationis feminez, quana

'cnpfiC

j

etiam extra compofitionem ufitatam fuifle arguunt nomina:

i qui

^i fericho proDn vel ntn?v Lunarum. cui refpondet ma-

fculinum CO'T Lunz. Deuter. 53. 14.1111 Dodo, pro Dodoth,

Yi«

2

amorum fcil. filius.151t Soco pro Socoth;Rami.2 ?? Salome»

pro D$25€ altiffimz pacis filius.

Meruit ameniffima regio,

E

yott

quam hortorum nomine dignarentur Hebrzi, fiquidem optimis

um

teferta frugibus, rerum ubertate & coeli temperie nulli terrarum

cefferat. Vid. Jofcphus de Belio lib. XVIIL Hegefippus lib.5. 26.

vü-

du

& juniores Hebrzi ap. Buxtorfium Lex!co Ta!mud. fol. 46 r.

Patefacta Scriptione derivadvi nominis Nazaren;,in primi-

loo

m u

tivam ejus formam deincepsinquiramus. Evangeliftz primi-

tivum extulere Nae(a?:9, ut paffim Matthzus, vel NaCaetz per v,

A

ut Lucas, quod Hebraicis elemenris fcribatur DN3Nozrath, vel

yfim,

n

EE TE

Nazerath. Primafcriprio expreíffa ex typo nominum con-

j

w

ftruétorum, DpX2 Borzca:h, quod eftcivitatis Judz vocabulum,

"1 Dobrath, 1. Par. 6. 5 7, qu

gpïm:

Jofu. 15: 3. 39 1. Reg. z2,1, & I22

Tna-

gpis

C 3

dul

cuülm D)

manant à formis "PX2 Botzka & ï'ï,'*-?rïü Dobra, quarum ma-

ff

1d

fculina pX2 & ?23) Secunda fcriptio zmulatur formas 10 2

f"

a

Bafemath, quz fuit filia Solomonis 1. Reg. 4: 5. eognominis £-

AA

forro

liz Jifmaelis, Sorori Nebajoth, Genef. ;6. , & 1^2^ Daberath,

Jofuz 21. 28. F2X Tzarephath vel Sarep:a; Obad. $. 20.. Pro-

o W

deflexu

ximé autem hz veniunt à femininis:D^?3 ia2 ;pn325 :npox

ficut cognata & ejusdem fignificationis nomina funt : 47222

mationt

bl'æiy di

&i7p?3 i e.Carbunculus. Sed nova hic difficultas exoritur,

quaratione Na(arlwis.patronymicum à primitivo fuo deflexum

tiífimus

cum; Q

fir, càm à Nazaret regulariter quidem veniat Nazaretanus, non

elfe dica

autem Nazarenus, aut Nazor£us, Tav abolito,

Sed notandum

vocaliun

eft, Hebrzorum patronymica & gentilia, non femper defletti

fitum

ab ufitato urbis vel gentis, vel conditoris nomine, fed aliquan-

do etiam ab agnatis & collactaneis.

Sic')nPn Thimnzus,non

"iA

eft 3 122 hinc enim nàáfteretur gentile 'n3oDn Thimriathzus,

Num.3j,

nit Sdmal

fed à "20D vel [2D. Sic "12 Zimri patronymicum, Gen. 2 5: 2.

non eftà forma j221 fed à"'27. Sic *3'£7 Punita, qui vocatur,

fidüora

Jin Sche

defcendit à Patriarcha 71)? Plivva. Num. 26: 23. qui etiam na'b

Pua. 1.Paral, 7: t.. Ex eodemgenere funt: 12 Schela: '3777

Dumera fi

riprobat

Selanita, five.Schelà oriundus, Num. 26. 20, & D 9'C Schilo,

Vide

*2 2"9i1 Schela natus. 1. Paral. 9. . Gen. 38. $. & n5a Gilo:

Lareni no

*3'»an G:luntinus. 2. Samuel, 15. 12 Jofuz 15: s1- & CZ'^EN

Obl R

*D?2N Ephrajimo fatus. 7?23X Sidoniz vocantur uxores Solo-

üm,nec

monis, non à]Vi'€ fed à forma collattanea "X venatio. 1. Reg,

tarum t

11. 1. 'V?f,non defcenditànomineny"X à quoeft 'Dy?Y Tzor-

Tüm ey ;

hathzus, 1.Paral. 4. 2; nec à !J?X unde excufum ny^* Tzare-

ihm o

hathzus, r. Paral, 2.55. fed à VYX nomine ieuvaps. — Eadem

It m

ratio fervata in deductione nominum Nazorzus & Nazarenus.

Dnete

Nec enim verti potuerunt ex forma DN2 Nazerath, quippe ex

qua fieret denominativum "Y2 Nazerathzus, ut e ny"?X Tza-

u nimim

reha natum *Dy^X Tzarchathzus. 1. Paral. . $3. & 1. Paral. 41

BDUIT

neque adeo veniunt à nomine 71702 Nozra . unde fuerit "213

COTOJ

Nozrathaus, quemadmodum à "9? Y Tzorha z.Paral, 1 1.8. de-

u furg

ductum

-£52 (21.) g;egu-

du£tum 'Dy^* Tzorhathzus. 1. Par4 2. Se(ïNafwepäQ» ex-

.

-T iv

m

cufum ex forma " 2, primitivum habet ? formg 114 magni

v

TM

tudo; & Na(aulubs vertitur e literis formz "?72, cujus primitivum

f

fit "I2ad éxemplum 513, quod & ipfum magnitudinem notat-

il

Porró 33 patronymicum ad eum modulum figuratur ex primi-

N

N

tivo ^13 ad quem "V?X Thorhzus vel Tzorhenus,quod à VY

P'

deflexum. z. Par. 2. 54. Grzci gentilem & patronymicam termi-

— ——

nationem , quam in mafculinis quidem unam agnofcunt He-

Qrir

brzi, diverfam adhibent, £ 9- & lv quarum difcrimen litera-

lm

tiffimus Scaliger hoc conftituit, ut &ig- dicat Svriacam, lu grz-

15,n0n

cam; quanquam gentilia in li« terminata Stephanus barbara

av

effe dicat in voce 4 Baowi«. lib. 7, de Emend. Temp. Quod ad

defeii

vocalium verfionem attinet, notandum eft, (:) in A, verti, ut

liquit

factum in Zaeza, inl'bro Nominum Saraa, ex ^y?X Jof. 19. 49.

US,noh

'?29 Amaria. 2. Paral. 7. 8. PaQax« pro A«Qa«a, & typo 1021

jhaus,

Num. 33. 12. ltaé 9?X natum Zaeezby, quam vocem repo-

T

nit Salmafius apud Treb. Pollionem in Claudio: Cucutia villo-

fa duo,oraria Sareptana quatuor, ubi alias Sarabadena fcriptum.

coCaïü[,

j

Jam Scheva five Chateph fcriptione grzca in 4 mutati, cum in-

numera fint exempla, non eft, cur diutius lectorem in hujus

(

rei probatione moremur.

d

Videndum potius, quo jure, aut quibus adeó de cauffis Na-

: (l

zareni nomen, cujus primitivum diadema vel coronam fonat,

cy

orbis Redemptoriaccefferit. Myfterium utique in illo quzren-

ifol

dum, nec temeré aut cafu quodam inditum fuiffe, cum Prophe-

tarum tum Angeli verba teftantur, qui revocandum effe Pue-

M

Tut-

rum ex JEgypto fignificavit, ut impleretur, quod à Prophetis

dictum eft: Nazarenus vocabirur. Meminerimus ergo, à Co-

Tart-

rona primitivum ejus appellari. 3 Nazareth quippe femini-

;adem

num eft ex ma(culino abfoluto *?I3 Nozer, quod ejusdem figni-

.?.IQNAS-

ficatus ejusdemque thematis cum ^H3i. e. diadema vel corona;

ut nimirum rye zvric 2Jevoiss habentur 2XV & 2X9 quz dolorem,

n

Y Tai

ut p & pI quz robur, ut ^73 & ^23quzalienationem notant.

araï p

Coronarum verà iive »z; C2'?T3 in facris paginis non unum

:MJ

us Na-

It

I!

T

laudatur genus. Fmt gui ppe Nezer dictus, primó,votiv

ZIIao-

i,

P5 ]

-55 [22.] $é8-

" »

-

uoj!ï(

girzorum crinis, Num.6:19. Fuit 2. Nezer vel diadema Gc-g

mgjf/ll[

Regum capitibus imponi folitum, de quo Pf. 89.4. Profanaft:

gl (

in terram, nizro, coronam ejus, & Pfal. 132:18. Super eo flore-

Est

bit nizro, corona ejus. Zachar. 9:16, vel 10: 1. Abne nezer, lapi-

(jidorna

des coronz,vel,gemm coro

nariz eminentin tetra illius, vel,pro

Debebat

vexillis eruntin terraejus. Fuit Nezer hakkódefch, Corona.,

Sanctus

San&titatis, vel potius, ut Hieronymus loquitur, lamina facrz

fonis&

venerationis in capite Summi Pontificis. Exod. 29: 6. Fuit Ne-

etiam p

zer, oleum un&lionis, Levit. z 1:12. quia Nezer, Corona vel In-

ne un&ionis Dei fui fuper ipfo eft. LXX: n rà af'ylov dAoey Tà

lm ge

fig

virgint

Xeis

Y $ 6«5 Oi eind. Fuit Nezer vel Zer,in Arca Feederis. Exod.

Decretu

25. 4. Facies fuper arcam 277 i limbum aureum seedirr e«qa'-

trisfült

»», Circumquaque. Fuit Nezer,five Zer,in Menfa, cui impo-

3511

fiti Panes facierum. Exod. 2 5: 25.

Facies menfz limbum au-

fs devi

reum,circumquaque.Fuit Zer,vel coronaA(taris füffitus vel T hy-

adfpicien

miaterii. Ex.3 7. Zerautem & Nezertam originis quam fignifica-

tushabent affinitatem. Crebró enim quiefcentiü verba tranfire in

habelat,

quet, E

familiam defe&ivorum media folent: verbi caufa: 5*0 & ?02

N Fede

eircumcidit: *5 & (55 difpergi: eip & Cplilaqueavit. A^*

fisin corl

Zer nomine denuo fübortum verbum nl cinxit, D"Y cinxifti,

fixit Dor

vel coronafti. Pf. 1 39. 3. ubi obiter notanda regula: Qux verbain

ayat Ah

Pihel aut Hiphil tantum legunt

ur, ea fere à nominibus deduci

Corona]

folent. Fuit denique NEZER 1. e. corona,

quz Galilzz montem

Nezareth, quam

& Thyr

cinxerat, civitas, Deiparz Virginis domicilium,

tradiderunt.

COTTUP[;

Geographi coronz fimilem re

dimire montem fuü

Propinqua Canz erat Nazareth,

vinz m;

Haydmannus Palzftina c. 9.

teram

montis cujusdam verticem

C

ORONJE INSTAR ambiens, utbs

Duit, |

toto terrarum orbe, przfert

im apud Chriftianos, decantata. Bis-

L Ti

felius Palzftinz Topothefia:Nazarethum imprimis nitida quon-

dam nobilisque Galilzorum , non, (ut quidam opinatus eft)

q!

Nephtalzz,

" Zabuloniz, Tribüs urbs; medios inter montes,

& ipfa montis, tanquam Alpium illarum umbilici, fupercilio ca-

pitique füperzdificata ftabat: ac verticem montanum, domici-

liorum faorum quafi diademate quodam haut fecus ac Samaria

elivum füum, coronabat.

"

is & infignibus fuit ;

Nullum in his quidem coronament

quo

e

hr

-

TU

-

-

| C?C.-';s

Qod-non divina ordifxatione ad Chrinum Dominum, gloria &

:?Ha.?ta

forc.

xjajéftate coronatum pertineret, ut adco non fit, quod mire-

mur,fi caputejus pluribus redimitum coronis defcribitur Apoc.

lipi-

o. Ejus oculi funtigaez flammz fimiles, in capite infunt multa

dnro

diademata; habet nomen fcriptum, quod nulius novit nifi ipfe,

N

Debebatur ei Sanétimoniz Cotona, utpote qui futurus erat,

T

Sanétus San&orum, fine labe, &à peccatoribus feparatus; Sam-

QW

vj

fonis & Nazirzorum veterum unus antitypus, Hebr. 7: :6. qui

A

etiam propter novum & peculiarem conceptionis mnodum rega-

[TTPY

lem gereret coronam, natus ex Virgine, in qua nec foecunditas

5 Eol,

virginitatem tolleret, nec virginitas impediret fecunditatem.

" q

Decretum ei regni diadema, ut confcenderet thronü Davidis,Pa-

linpo-

tris fui regnaretquein domo Jacobi in zterü.Dan.7: 14. Luc. 1:

um a«

31, 33 impleturus figuram Davidis ac Solomonis. Eidem ob ho-

lT.

i

ftes devi&tos & triumphantis decreta infignia, Apoc, 6. Ego

adfpiciens animadverti, equum album, cui, qui infederat arcum

goifi

nfireum

habebat, eique datacorona eft, isque prodiit vincens, & ut vin-

ceret, " Exfpe£taverat eum Corona Sacerdotii, utpote unicum

i

a

I &

N. Feederis Pontificem, qui federet ad dextram throni majelta-

tis in cedlis, Sanétuarii Minifter, & veri illius Tabernaculi, quod

cimxti,

fixit Dominus, & non homo. Ebr. 8: 1. 2.cujus imaginem dun-

verbain

taxat Aharon , Sadoc & Jofua Jofedecides geffit. — Promiffa ei

w dedud

Corona Divinitatis fuerat,

Humanitas enim ejus, quam Arcit

monted

& T hymiaterii materies, lignum Schittim h.e. Arabica Spina in-

li h! qmm

corruptam figuraraverat,quafilimbo quodam aureo decorata,di-

[ierunt,

vinz majeftatis plenitudinem recepit, cüm ad xterni Patris dex-

Tf eïhr

teram conftitutus omnem in colo & in terris poteftatem obti-

ns,mþs

nuit. Pfalm. 8 Matth.28. Ab eodem & nos Juftitiz coronam,

12 Die

a. Tim. 4. coronam vitz, Apoc, 2: & illam denique nun-

à quOD'

quam flaccefcentem Gloriz coronam praftola-

tus Dd

mur. 1. Pet. 5.

mone

eto5563 (o) -92563-

solio

, ioni

-95 (0) ces

"

-

cSut

E

15

?ä:

à

i

ii

D

CAPUT

u f

Q

855 [24.] t9i-

"

CAPUT II

; /;f.fhu

REX JUD/EORU M.

SUMMA.

Sing

ula nomina in elogio crucis ioquuntur Regem, Rexantonome-

fticé Chriftusappellatur, Meexias vocem non fcripferunt Gred

[nhis)

ex typo nominis 1'2, (ed ex Chaldaico NTUUD, cujus literas moe

-ää

folutée

rc fao extulerunt, NPTITP Paein? & N'TITP judei, Horum no-

pi&ur

minum proxima origo eft 517* non WTM jehuda. Gentilia &

bo Da

P'ä

tronymica formantur ex nominibus cognatis . Hinc in Verfia-

nibu: lNave;

Jofuze Patris vocabulum, alternat loco Nun vel Nons

Cant.t

& Malachias ponitur pro eo, quod in Hebraico eft Malachi, &

&

Nephthalim pro Naphthali, Ezechiel pro Jechezkei, Maria pro Mi-

Grac à

tiam, Joppe pro Japho , Ninevi & Ninos pro Nineve. TVIiT no-

men non venit ab Y 317l (edàradice 1*, cujus plurima foboles,

buli Scr

tur, x

cum ap

P

ellativa tum propria recenfentur, [Ín his quoque Iíche-

tint EE

hod, Hodeja, Hodava, Jehud, Jehudi, Jehudith, Hajchudija. Elihud.

denique Hodavjahu, cujusloco $. Matthzeum in Genealogia Chri-

mine Ebr

ftü pofuiffc Abihud aliquoï argur:lemis probatur,

Tlargum

Uot in elogio Crucifixi nomina, tot Regni vides Sacta-

tffe cont

filtem

Q

menta. Nam & JESU vocabulum, quod Deum fonat Re«

demtorem, populumrefpicit, Redemtoris peculium, & in

L

Nazareno agnofcimus Regem & Sacerdotem: deniq; apertam

itaprot

claramque cernimus Scripturam Regem Judzorum declarantis

fet Mag

Przfidis. Regem vexó ea atate populus exfpe&tabat, qui viven-

itaquet

tis Dei Filius effet. Nathanael Johan. 1. Rabbi, inquit, tu es Fi-

fquti

lius Dei, Tu es Rex 1frael. Et Pontifex: Obteftor te per Deum

Chalda

viventem, ut nobis dicas, an tu fis CHRIS T US DEI Filius?

tio um

Matth. 26. utadeo, cum illa de crucifixo Gloriz Domino divina

quidem

providentia vulgarentur , nihil de ipfo vel auguftius, vel verius

CO [iety

dici potuiffet. Sed quoniam, hoc quidem tractatu, vocum ma-

ximé indagamus origines, non licet de regno Chrifti prolixius

mm:æg

àpud D

difputare. Quzrimus ergó,quo verbo Regem exprefferit, qui

1. Salmaf, Crucis elogium Dominicz exaravit. Equidem non dubito af-

Ton, DQU!

e Cruce. fitmarejin leucomate,quod ad ipfum transverfum Crucislignum

D'omiy.

. 266,

ea parte affixum fuit, qua caput Dominus inclinatum habebat,

ant g ND*

literis ex encaufto five atramento i. €. nigris exaraffe Pontium:

L

'x?mpüss

IN

785 [25.] $68

IN TIT ] N3bn 0 v?

M.

aja Malca dihudaje. quz Mofis aut Prophe-

,

ï jefchqah Nozr

tarum fermo fic extuliffet:

: 4

OnOm'

rE o n g

M

Jefthuah hannezri Melech hajjehudim.

GR W

Ofümt,

'l,

In his Malca refpondet Hebrzorum voci 322 Melech, quz ab-

foluté etiam vel antonomaftice CHRISTUM innuit. Pfal. 45* z.

Ol

Di&turus fum ego Poémata mea de Rege. Jerem. 2 3: 5. Excita-

in Vers.

|

vel No

bo Davidi Germen juftum, qui regnabit Rex, fecundabiturque,

ladhi, &

Cant. 1.12. Dum Rexinaccubitu füo. Eadem adpellatio: Pf. 2 . 2.

ipro Mj.

& 72: 1. Jerem. 23: 5. Pfalm. 20:10.. Czterüm pro Rege aliàs

TT ,

Graci autores Mosíio», 1. e. unCtum nominant, de cujus voca-

a fobolet,

buli Scriptura; quando hic fefe dedit occafio, non absre quari-

ue lche.

tur, ex quo typo, vel ex quibus potiffimum elementis fcripfe-

V Elihud,

rint MEXXIAX. Secundum Vulgiopinionem eft verfum ex no-

ia Chri-

mine Ebraico 't/2, Malchiach, vel Chaldaico, uti quidem in

Thargumim punétari hodie folet NI't72, fed qui hoc factum

x Gttte

eífe contendunt, veterem fcribendi modum vel nefciviffe, vel

o M

faltem neglexiffe videntur, Omninó enim , ut antiquitus

,iumr & i

LXX DN in àqiy, & X2 in Nag? & 12 in Baeji verterunt:

sapurtam

ita procul dubio Helleniftarum aliquis ex typo 1 £2 excudis-

eclaratis

fet Masix aut Maai, vel addita grzca terminatione Masie. Nos

j viret

itaqueEvangeliftarum Scriptionem, qua licuit cura & rel'gione

tue P

fequuti, MEZZIAZ vocem formatam arbitramur juxta modulum

r [jeum

Chaldaicz vocis NTt/0 Mafchfchicha, i. e. UNCTUS, quaz ini-

Fius!

tio cum Patach & Dages fcribatur, non cum Scheva, ut vulgo

o divm

quidem in Paraphrafibus Chaldaicis, prifca,ut dixi, interpretum

d verius

confuerudinerepudiata. Eftautem NIP'ÜDemphaticum nomen,

formz NU"3p cujus abfolutum fuerit'/? formz "Tp, unde

goïxxiuï

apud Danielem j£^3? Sanéti, & j315p "t3p San&ti Excelfo-

firi

rum. Deus fcil, Triunus. c. 4. 9. 10. & 7: 18. Num veró elementa

dubite

I

nominis MEXEXIAZ ad veteres fcribendileges collata, refponde-

(s gnllm

ant £ ND'UD elemenris, ne quid temeré affirmaffe videamur,

n li ih

ib

ali litera nullum eft du-

n

jme

exgmpüs decendum eft, De princip

z

1ume

g&!

-$9$ [26.] $99-

i,

LI

i

bium. Parach principale frequenter in grzca ftriptione ver-

"ii sul

fum in. E, '?r 921 Ntd9uann , '29?2D uox, 32Y2:8i)azg-. V2U3,

queté K

Nésnav &c

- v literadage(fita mutatur in geminum Z, ut 15z-

PU |

Xal,*D^, nlfjäm Meaosge VRM A'osvpis, Maosi pro Maora. Gen,

fiobus'!

25. 14.

Ipfüm (*.) vocale tranlit 1n 1, ut xiJa», Nnrevi, tGutfee,

Ker &

VaAiAcie, 'Epiib, Nuej, Kic, Beuapiv. PeO8i, & infinita alia.

He

fanc ve

"——

elementum vel in x convertitur, ut isexs, jaxaB . Naxae, vel

to redd

quod fzpius con'ingit, prorfus neg!igitur, expreífa faltem vo-

yretts k

€alit, ut iekiou, Naso, iaudo, Naaoser, lonD9a , BunO9Astu, Meax9, i. €,

tum ill

Dno, Not, jwesi , Zuod,ZuAa, '"Ved9ut. xA.

Et eo quidem modo &

min hat

Cha!da:cà voce NU grzcan'ca olim fcriptione reddirum fuit

?

Ekanon

Mzcciac, quod interpretatur Xes&,five unétus. Johan. 1.

oviuto,

Relinquitur, ut cum Jonzonun Rex appelletur Dominus

Vocum '

nofter, iftius quoque appellationts, quz gentis eft, originem

bum exti

patefaciamus.

In Crucis titulo Prztor, üt füprà oftenfum, fcri-

Mebit not

pfera: &'T'1 8225 Malca dlhudaje. In Daniele Judzi du-

;E

ia n

plici nominis forma dicuntur K'35 Jehudaje, cap. 3: 8. & ia

P

toto Ezra, & 'NTWY! Jehudain, Dan.c. 5:v. 12. poffüntque ad

fire;nont

analogiam pluralium 'N3172 Casdac, & N'31072 Casdajja, alia

w Eiel

uo ejusdem numeri ac fignificationis excudi; Nobis veró, quia

f n

illa rempeftare f:equentius ufürpatam ex Targumim conftst,

10 tepe

perfaafüm eft, in crucis titulo exararam fuiffe formam N'31n*

didie|t

Jehudaje, quod Hebraico fermone eft C2* T* Jehudim, Efthe-

zz 5:6.. U. rumque proxime venit, non, quod quidam volunt,

nny

à nomine TT fed à co'laCtaneo & iedo 1 Jehud , quod

etia N

E

notum eft, pro '1315?, ficubi Judzam fignificat, in Scripturis

CY

Chaldaicis ufurpari. — Et vesó fo'enne hoc interpretibus, ut pa-

tronymica & gentilia nomina à formis affinibus du&tas, cum iis

Taritu,

quz intextu, permuren", Quia utiliffima eft hzc obfervatio, &

Of n

autrhenticorum voluminum integritatem contra Scrppturarum

flagellarores tuetur. placet hac occafione iilluftria quzdam ejus

.[th)ï, p;

Pro A.

tei exempla in medium afferre,

In feptuaginta-virali Jo(ua Fi-

Tühqus

lius Nun, vocator vis Nov$, Filius Nave, Q:zfo, quid eft Nave?

Sufpicari non nemo poffet. Interpretes vel corruptis ufos codi-

€ibus, vel ais atque nos inftru&tos fuiffe exemplaribus, vel non

,.-m: "

po-

—

L

Ro -[27'-'] tes-

^ Vet.

