potuiffe exprimere poteftatem literarum nominis;!3Nun. Ve-

N]

rüm nullo modo fit verifimile, nomen in facris literis tam fre-

lEx.

quens & celebre potuiffe corrumpi, aut al:os bibliorum codices

Ut

verfaffe translatores , quia quicquid diverfitatis 1n probatis co-

Klä:( r,

dicibus inde ab Ez:z ztate fuit, Maforetharum fideli manu in

Keri & Kethib noratum eft, neque literarum ineffabilitas eos ad

Ü

t

hanc verfionem adegir. Poterant namque fine ullo impedimen-

to reddere NOvN, aut NQN. Verum igitur eft, quod dixi, [nter-

Qw

—— —

ATT

pretes loco Nun reddere verfionem cognati nominis, Cogna-

tum illud eft /713 1 e. habitatio, permanfio: 2. Sam,.7: 8. 0211 [2

noht

min hannave, de ovili, vel manfione ovium, à fequendo oves,

üm füit

d

E(ai. 27: 10. urbs munita folitaria, 13 Nave, maníio commoda

ovium, diffipata & reli&ta inftar defertt.

Rependit enim vim

ominis

vocum |!3 aut |33. quz veniunráradice, cujus Niphalicum ver-

iginta

7 frri

bum extat Pfalm. 72:17. "2ip p* U:2 22 corain Sole ma-

nebit nomen ejus: quod re&(fim? extulere Grzci: ae$ iA ag

*i du

plos sà Pa aus. "IalaMalach 45,1.€. Angelus Domint. pro

.tun

3850 j e, "1 2N "IN?9 Angelus Dei. NeQju^en, lüctationum,

qua

five, non unius luctz filias, pro Naphthali, , e. Lutta Dei.. "EQé-

j, dà

xi:jA, Ezekiel, non ex frequenraro Prophe:z vocabulo 7Nj

10,qu

fed tanquam ex nomine 5i'pim, quod tamenin Hebraicis libris

contut,

non reperitur, quamvis ad analogiam aliorum viz. Azpel &

TA

Zabdielfipuratum. Nviv, Nipevi, Luc. 11; 32. id eft 22 five

, Efihee

429 Habiratio Nini, quz apud profanos Scriptores vocataa

volunt,

etiam Ninus,i.e.j'J. Sic Iesovviu non eft ex forma C2'2U TY

, quv

fed ex altera cognata C22t * Jerufchalem. ^ Maeía non eft à

ipturis

1—12, hoc enim vertitut Meeg4ap, v€l Maeixpius, fed à 7132, a-

,U

maritudinis fcil. filia. 'Iérzy Joppe,non traduCtim ex 19* fed ex

cum ii

forma fingulari diftin&ta: 'B* Pulcritudo, Sic Merob, pro Merab,

vatio &

.(u!aïï!m

Michol, pro Michal, Moloch pro Milcom 1. Reg. 1:: 33. Abner,

pro Abiner, & Abfalom, pro Abifalom : 1

-:

s x

)6:1

Á

yqce pro yYZTY

lam €J5

of

ul*

nunquam in LXX. virali eft'1ozs?, uri quide:s in Vulgata, fed

illius loco ubique 'tueze.

eü NJV U

Ut igitur peccant, noftio dudicio, qui

a T proxime derivant,ita viansdogian Ime

ufos qie

D'31n* vel :e;-;'w?

j Vg[ non

pine

D;

as

pingunt, qui nomen 137 ab Hiphilico verbo i55 deducere

Häl Ciuiü

gta

folent, Nam nec fimilis ab eo paradigmate profeGta forma o-

ftendi, nec fchurec pun&ti mediiratio reddi poteft, Sedomni-

"i (lorla

nó à verbo 17* repetenda propior & illorum nominum origo

vatili o

, Mf T

eft, & aliorum, quz non minus inepté ha&tenus explicata funt.

Ab illo, inquam verbo, cujus unum duntaxat in facris partici-

i quei

pium legimus: CO'3/1 D confitebantur, Judaifmum fcil., vel

yum cert

DEUM, quia ceciderat in hoftes fuos timor Judzorum. Efther.

vi termit

$: 7. cujus item duoin adpellativis nomina: 1. 137 celebratio-

- (fiont dig

nes, traje&tis literis pro DITT? Nechem. 12:2. & 2. 45 Gloria,

Binjmi

Majeftas. Pfalm. 21. formz wfx fordidus. Y1N fluvius, 513 dile-

Hodivg

étus, quz nata ex integris: : 18 iv :N)Y*. Hinc denuo na-

ejccit E.

v termu

tum Hiphilicum eft: 117 celebravit, & nomenn11n confefíio.

Levit.22.29. In propriis plurima huic quidem verbo originem

Inepté

nomen])

debent, & referendum huc erit:. [. "Hï"lü?fs Ifchehod, vir lau-

forenondi

dis, vel gloriz. x.Paral.7.18. 1. "11 Hodeja, i, e, 1

T^ ul

Gloria eft Domini; fecundum Keri: Levita, qui idem 1ll.

Álius Buha

71315 di&us fecundum Kethib, i. e. Gloria, 7 femineo in Vav

converfo, novaque terminatione adoptata, ut in 183 exaltatio

1,Som, 41

Gloria eft

& 0129 humilitas, & fimilibus. Nechem, 7: 43. idem tertio no»

mine vocatus IV. 15 Hodavja, i. e. n* n115 decor Dorni-

fud Popi

HAlOyA, D

mi Ezrz 2: 40. V. Idem quarto appellatur ! VTT , 1. e. cone

fi, Math

feffio, gloria, quod eft femininum à 111* ejusdem notionis. E-

Binjuminis

ztZ 3. 9. quz Synonymia denuó communem ss !] & n

Mi Chrift

originem firmat. 'VI. 5712 Lahad, in Decus, in Gloriam, filius

Jachath. 1. Paralip. 4: 12. " imitatur formam ?U tranquillitas,

Dottnon ca

ündtm Ri

"Ü uber. VII, * Hiddaj, decus eft Domini. 2. Sam. 2 3. qui

etiam vocatus Chura]. 1.Paral, 11: 33.. IIX. *9/* Johdaj, Glo-

luP[i

t Arc;

lttnat

ria Domini ex abfoluto ? formz ^V5 , opus. filius Motza. t.

M ax,al QCC

Fàvdd

Paral.2.47. IX. '"' Tiddo, celebrationes, pro l?? ab integro

& Mi

DTj cujusfingularezmulatur iguram 2719, — x, "wn5O-

na alfeïna

had, decorabo fcil, Deum. Futuri Hiphil, cum accentu retraéto.

MC

Wilius Simeonis Patriarchz, Gen. 46; 1. XI, 57* Jehud. Glo-

F1a,

Vil Abm

—

ESQUC SSGCESNI I iU. ab

*ducere

tia, Civitas Danis. Jofü. 19.45. XILIL. 2

'Gloria: Judzz no«

Tla o.

Inni.

men apud Chaldzos.Ezrz 5::, XIV. "170 Jehudi, Gloriofus,

vel Gloria Dei. Filius Nethaniz, Jerem. 36. 14. diftinguendus à

trígo

gentili nomine, "TTV Efth. 2: .

cujus pluralis 2" Ti* fudzi.

fünt,

Wi

z.Reg.16:6. XV. rnmGloriofa. Uxor Meredi. 1, Par. 4*

18. quz commate decimo nono dicitur m Gloriofa. Przfi-

dü')vel

Bu

—42————

xum certé He arguit

77 non effe divinum nomen, fed adje&tt-

N

vi terminationem.

XxvL n Jehuda, Patriarcha, à celebra-

etiam 2, Filius Hafenua.

IU

tione di&us: Gen. 19: 55 & 49:8. fuit

rivdiie

Binjaminita, Nechem. 11:9.

qui ex eo

dem argumento vocatus

100 ng»

Hodavja. 1. Paral. 9: 7.

Item Levita,

qui uxorem alienigenarn

* Jehudith,Gloriofa: cum adje&-

fefo,

ejecit, Ezrz 10:25. XV1I, D" 31

vi terminatione fem. ut 1395 m fericors , '20'p? orientalis,

ipnm

Inepté igitur Judzam aliqui interpretati funt. | Accedit, quod

vir lag

nomen illud tribuatur filiz Beeri Chitthzi, Judzz tribus condi-

l

1.'!: Ti

tore nondum nato. Genef, 26. 44.. XVIIL. "7N Ehud. id eft,

Nnrx ubieftgloria? Salvator Hfraelis, Judic. 3: 15,15, 17. Itera

m W.

ymVat

filius Bilhan, 1. Chron. 7: 9, 10. ab eadem mente di&tus: Icabod.

altitio

1Sam.4::1, XIX. "Ts Achihud, unicus eft Gloria, vel

trtio o

Gloria eft unius fcil, Dei. Num. 34:27.. XX. "" n"2y Hammis

hud, Populus gloriz. Num. 1.10.34:20, t. Chron.7:26.. XXI

y Dorti

EAIOYA, Deus Gloriz, vel Majeftatis. Ex majoribus Jefu Chri-

j C0

fti. Matth. . 14.. XXIL. 7 2N aBtovA, Filius Belahi, nepos

jotis £

Binjaminis, Patriarchz, :. Paral.8.3. Item unus ex Majoribus

k; umt

Jefu Chrifti. Matth, :: 15. quem, fál!or, nifi autor prioris Parali-

m,fx*(xus

pomenon cap, 3: verfu ultimo, vocavit !t Hodavjahu, &

fecandum Kethib 1117 Hodijahu. ut nos intelligas, vid. lib.

;u'm'ms:

n

1. p.L3 t. Arcaninoftri, & ibidem in Regula XII. pro B, litera fcri«

aa.]) Glo:

be A. Firmat hanc opinionem I, quod utring; nominum figni-

ficata valde confentiunt. namHodav jahu notat gloriamDomint,

Motzà: !

i?

& Abihud, Patris divinigloriam. [ta nimirum in propriiseano-

mina alternant. Abiram: Pater eft excelfüs: Jehoram: Dorainus

s

eít excelfus. Abidah, Pater divinus novit ; Jehojadah, Dominus

T

ft au-

novit. Abiezer, Pater Deus eít auxilio: Joezer, Dominus €

xlliQ»

:

9

G

p t

uf

xilio. Abiel,Pater e;'; beus:]ää,ql).dun;inus eftDeus. Abifthus '3

Pater eft Salus: Jehofchuah, Dominus eft Salus. Abinadab, »;-

V[fm n

f C

ter movet: Jonadab, Dominus movet fiveimpellit. II. Sonus &

fcriptio vocum, quas permutari diximus, magnam habent afü-

nitatem: tum, quia iisdem pene gaudent literis, tum quia parti-

bus 7 'o32f6is traje&tis, alterum nomen A'Bissexiftit. III. Solet

Matthzus Evangelifta, ut Tefferadecades in Genealogia Do-

mini fervaret, eos, qui aliunde ex facris paginis reftitui poterant,

omittere; qua de cauffa etiam przteriti Ochozias, Joas & Ama-

tzias, qui in Regum & Paralipomenis memorantur. lV. Ante

nos B. Brentius, vir in Scripturis divinis verfatiffimus, conjecit,

ex laudato Paralipomenon loco repetendos effe majores, qui

apud Matthzum n Genealogia Chrifti defiderarentur. Subfti-

tuit autem ille pro Abiud ipfum Obadja,quod in grzca quidem

fcriptione, aliquam foni cognationem habet, fed Hebra!cz vo-

ces TTV 2N & 0 3219 cum literis tum fenfü nimium difcrepant.

V. Ipfi etiam Judzi agnoverunt, in hoc commate Meffia Regis

texi genealogiam. Fratrem namque Hodaviz vel Abihudi,

quod is ultimus elfet «àv yeveaAoyigévruv in Paralipomenis, ha-

buerunt pro Meffia, Paraphraftes Chaldzus c. 3.2 4; 8071 22Y?

TINDIDN5 'Dy ND'UID N25D & Anani is eft Rex Meffias, qui

eft revelandus. In commentario Jelammedenu editionis Ve-

xonenfis, ex celeberrimi Beckii verfionejiftalegimus: Di&tum eft

Zachar. 4. 7. quis es tu Ó mons maxime? & ex quonam ille o-

riundus eft? ex Zerubabele.

nare veró diéctus Zorobabel?

ideo, quia in Babele riatus eft, ex quonam veró hic Zerubabel

ortus fuit? ex Davide, quia dictum eft, 1. Paral. 3. 1o. Filii verzà

Salomonis fuerunt Rehabeam , cujus filius &c. usque ad verba

hzc: & Delaja & Ananiecce feptem. — Quisnam autem ille eft

Anani? Is eít Meffias, quia diCtum eft, Dan. 7: 13. Vidiin vifio-

ne no£tis & ecce *33y C2y cum nubibus cctli, velut filius homi-

nis&c. Similiter & 1. Paral, 3: 24. dicitur &*339 Anani feptem.

Quid autem vult vox ny2w feptem? quia fcilicet fcriptum eft

Zachar. 4: 10. de Rege Meffia: nam quis diem parvorum con-

temnat? n5w ny3v feptem fünt, Plura dabit laudatus autor

ad Targum prioris Paralip. pag. 5 5. & feqq.

Quod

$95 [31.] $8

blfckl

-

li

b

Qod fi veró ob allatas rationes Abiud in Evangelio rependere

Oltjs

u

vicem nominis Hodavjahu concedatur, integra Genealogia Je-

lt aff.

fu Chrifti hzc fuerit:

Apatti

L

DAVID.

W

j

ä

n

p

)gl

&Do

Salomo,

poteram,

n

2(5;;4».

VAm

Rehoboam.

Mattbatha,

Abija,

AMainan,

V. M

(onjtdt

UM

1 jo Ara.

f Ma.

fofaphat.

Eliakim.

Ies, qm

. Subl-

Joram.

Jonam.

i qüidem

A(;MZ;M.

Jufeph. -

Fa2 v

]oos.

Jda.

IO. Amazia,

e

I0. SOZOM.

Ácepant,

Ó Regis

Ozias, qui & Azarias.

Levi,

bihodi,

Joatham,

Matthaib,

Qis, -

Achaz.

N

Jeorim.

Ezechias.

Eltczer.

effas, qui

15. Menaffe.

1. Jofe.

tionis Vt-

Amon,

JE/

$

Xdom d

Jofias.

Elmodam..

m lo

Jehojakim,

Kofam.

orobabti!

7rbabdl

Jeconias vinc&us.

Adái.

20. Schealthiel,

20. Mülfbl.o

Filii v

Ner1.

advea

g

Pedaj:z.

m ille e

li

Salathiel,

Zerubabel, Scbzm/;;:

Zor dþabdo

r vl

——

x

jos ho

s mmim u —ÀÓÁÓÓ — Ó —

Ra

ni (eptem-

Chananja,

p

25.]oanna.

riotun

g

Pelatia, . ] f/iba/]ja:

]wda.

orum d

—M77 77

datus

u

15. Rüpbja,

Jf

Simet.

AT HADB.

qu(ï

Hz-

-^.

-452 [52.] 259- ;

; H?bdd.lo

ol

Mattbatbiae,

fmme

Scbecanja.

jo. 4Maath,

p Qas-

Schemabjt,

MÉ

Naeeaje

3o. Neharia.

Vnli

Eljohenaj.

Eilt,

1j Jedor

JNatim,

Hodavvjahu, five, Abihud,

*

queml

Eliakim,

dmos.

hp

Azor.

3. Mattbatbias;

utrius]

minus

.35. Sadoc.

Jofiph.

Achim.

li qu

Eliud,

]Janna.

Jeconian

AMelcbs,

ET

Eleazar.

Matthan,

Levt,

lii

49. Jacob.

.

a dua

. 46 Mattbatb,

-

in Egypl

Jofeph, cujus Filius e

xi&imäbamr, tr

E[r,

& Tack;

gefimum agens annum

ESUS, cüm effet filius vel nepos Eli,

[Maria.]

p

qui fuir filius Matthath, Luc. 4.

Sus$,

bylonicz

£nomin

Et ea quidem ratione feriem generationum, quz ab

Tzedcki

Evangelifta ob ftudium fervandarum Teffaradecadum concifior

bylnnem

fuit, ex ipfis divinis paginis completam haberemus, ceffaturis,

Jras i

ut opinor, difficultatibus, quas Doé&tores de Juris & fanguinis

fucceffione, de perfonarum numero, de confuüfione nominum &

bilonig

Salahie

alis genealogiz hujus defe&tibus movere foliti.

fufi

Quz res utique

remJECO

us declarari ac deduci poffet, fi vel rario inftituti noftri vel

chartarum ferretanguftia. Nam & nobiliffima ea quzftio eft, &

toSdealrbi

vetuftiffima, prorfusq;, ut Cafaubonus ad apparatü Annali&i Ba-

At "w

ronii num. 2o. ait, digniffima, qux à piis hominibus non fegni-

lr

ter cognofcatur. Placuit tamen, quó plenius à Studiofis ad men-

VOftim 0

tem noftram delineatum fchema in'elli

geretur, quando ita tu-

um

lit occafio, brevibus illud notis illuftrare.

teïl d W

"m

8, Achazia: Jorami filius.Idem, qui & Hazaria z .Par, 2 2.6, & Jo-

Mhæ !

bi"

l

p!'æ'

Pottny

achaz 2. Par, 22: 17. cum Joafo filio 6: Amgzia nepote

£et-

9 " J&Jd

-83 (33) $&

e

termiffus à Matthzo, ut T;fïeradecades' rotundaret,in qu;

lu)

ftemma Chrifti memoriz cauffa digeffit,

1 1. Ozias. Filius Amatziz regis Judz , vocaturetiam Hazarja.

Uj

2,Reg. 15.1:3.6. 7, nam & aliàs hzc nomina permutata: Sic

lii

Vrielis filius, qui 1.Par.6.9. Huzzia,verfü z1. diétus Hazaria,

lus

18, Jechonias.Intelligitur Jehojakim, Jofiz fil. fecundogenitus,

Aniy

quem Parho Neco regem conftituit loco fratris Jehoachaz. 2.

Mij

Reg. 2 3.34. neq; mirum iftanomina permutari,cüm fitidem

0f

utriusq; fenfüs, utrumque enim exponi poteft : Stabiliat Do-

Ml

minus. neque aliter judicare nos patitur Matthzus Evange-

lifta, qui Jeconiz fratres tribuit ; quibus certum eft caruiffe

Jom,

Jeconian filium ejus. Fratresautemilli memorantur r, Pa«

Mli,

ral. 4: 15.

Itaque verba Evangeliftz fic accipiam : "lueiae

$À Eybr(ure rb Texoviao five Jehojakimum 1.Paral 3. 15. , 15s

Ltty,

&« ec avré, Jochananem ftil. 1. Par. 3. 15. qui & Jehoachaz;

|Mathut,

in JEgyptum obdué&tus

;ibidemque mortuus, z. Reg. 2 3.34-

]7

& Tzidki'jam & Schallum. Jerem, 2 2: x1. 1. Par. 3: 15. O2 st

Mari

pemuxenos BaBuNarG- i, e. circa tempora transmigrationis Ba-

l,

"OCW

bylonicz. Ipfe autem Jeconias, qui & Jehojakim,genuit co-

gnominem fibi flium Jeconiam, & cognominem patruo fuo

WE

Tzedekiam r. Par. 3. 15. antequam vinéctus duceretur Bae

lum conci(tot

bylonem 2.Reg.z4.15. Meri 5j lJ uemuixeeiav a vAavQ", fe-

ys cefturis

A ovias .äyz!wncrr TÓv XaAaDnA,

pofttransmigrationem autem Ba-

bylonis Jechonias filius

Jeconiz, qui & Jehojakim; genuit

T. fapgu'mis

Salathielem, quod in P

enominum &

aral'pomenon libro dicitur: Filii aus

äzresun'que

um

tem Jeconiz vinéti, Sche

althiel filius ejus.

gti noftri vel

20.Schealihiel: Jeconiz filius.

Q:odn Jeconias Jer.2 2.50. appel-

uzftioeft, &

latur "9 non orb

um liberis, fed deftru£tum , folitarium,

miferum,exterminatum

Annalii Bz-

filiorum o:batum.

notat,tanquam omni ope & przfidio

; nonfegni«

D ftnguendus autem hic à Salathiele

ofis ad mene

Divi Lucz. D:'c

timen fzciunt Parentes, uni n. Jeconias, al«

teri autem Neri

land() ita ü

Pater contigit; & liberi : nam 1s, qui apud

Mautthzaüm me

moratur, filium habuit Pedajam patrem Ze-

rubabelis, qu

la

pud Lucam Zorobabelem filium, & Rgfa ne«

l!.12'6'&]'

potem habuit

1 nepow

P!

.29, Pedaja, IsàMatthzo pratermiff.s eft,

g

E 2

22,. CHA-

-52 ,(.3;3') eee-

agxmosos

Ufhe F

2:. CnaNAN]JA. Hic öïf'emqüentes à Matthzo, ut Tefferadecades

i

fuas retincret,ftudio p?ætermim, nullo facrz hiftoriz damno,

n

quoniam ipfi commodé, ut fupra monui, poterant ex facris

(5

pit fl

Marig 4f

peginis repeti. Lucas autem nullam debuit generationem o-

mittere,quia, quod omitteret, non fuppleri ex alio Scripturz

loco poterat. Hugo tamen Grotius ad Scripturas non re-

fpexit, ubi Anonymos fubftituit in ftemmate, quod Anno-

tationibus in Lucam exhibuit. Quz.in cxteris quoqueinter

y tj Dubita

nos fint & illum dividiz, pateatex delineatione ipfius, quam

hr 212

hic Le&torum oculis füb]icimus:

*H'J:w ,JJ n.' x,

OSIAS.

«

ErLM0DAM.

seronum puta

Cosan.

n Eteodem

JECHONIAS, 1.e. Jehojakim.

daima, x Lemt

JECHONIAS alter,fine liberis mortu?.[rioris. 4D» r.

ABl i rre/, X

SEpxcHiAs, Patruus & hzres Jechonix pofte- Mzrczr.

NERI.

PJanillipfino

I:.SSIR, poft Se—dechi'am Jechoniz hzres.

--

p'c;nius (criberetu:

SA LATH[EL, Neri—Hli?;s, hzres Affiris Jechoniz.

Fili autem Jefcha

ZOROBABEL,, Salathielis filius & hzres.

hgüs fandere hur

ABIUD.

REsA,

lo, t, Paral é: 10,

ELIAKIM,

JOoHANNA.

AZOR.

j u 2.

Que Scriptura dup

Qtür: Filns Ha

SADOC,

]OSEPH.

tjis & Nacharh £

ACHIM.

SEMEI.

ELIUD.

AMATTHATHIAS.

BGatur: Fjlius H

ELEAZAR.

MAA147H,

topha flius eo.

NaGaG A.

Tum Sclecanjam p

A,thwlu Q»,

"C Cüm

A'vavv u G.

Esrr.

Pronc

A'vavuM ",

Nau .

pefft

An0s.

URTHAN.

A'vdrup. -

MaAarrATHIAS,

4nt

lus D

A'so vv Q«

em

A'vavon G.

JossP z..

"tl a,

e ali

A'vavo O.

ANN A.

!äp

finelibe- Mzrczr, poflerior

et;

TMatrrae p*

MATTHAN príior maritus Efthz,

im

)quæq efäm],h

ris tnortus.

maritzs Efibe pa-

JACOB, qui & Panther, Matthanis filiusle- 'fer naturalis J aco-

Áim i, * CJusf

galis, bi.

[äæl'ge

eOl'Un-

j Sch

tthag

d

m at t

-5 (350 $69--

llofacra

d ef&

li

ha Frater Elis & Levisnatura.

Ert-Lrvr,

ATL

li

18

Onul, 0i

[v

ex EH

—— — d

u) l

Jdebmtgem

dCf

BARPANIHER,

m [

JOSEPH, filius Eli natux'a,lacobi hzres:

fupp]m all[]

wa

Mariz agnatus proximus.

PANTHER,

s d Scri

JsHorakirm , qui

Cmrate

&t

? Q

€9 Eliakim. [pta.

D Gtrsqu

24 ARIA Jofepbonu-

Qubl

ja. Dubitant interpretes, quomodo vertendum fit. z.

Pntatione If

UM

24. Pelat

J

Paral. 3.2 1.'22 ]2

7822 P "02 'y O o55 m a

1770320 32 0529 Vulgatus à Phaltia abavo in ferie ge-

Erutpay,

nerationum putat defcendendum eífe usque ad Scheca-

Cs 4x,

niam. Et eodem inclinare videntur Grzci : Kai J Krayim ,

loris, 4D21,

QaAcrtin , 9y I0014 vids evrs/, PadaA Viie avr&/, O'aya vibe aursf,

fle- Mrzcun,

A Bu vibc avrf, Xex,evlae vios aure, Non improbo. Ipfüm enim

lz

22 cum Ellipfinominum propriorum pofirum, pro eo quod

— — — ÁÓÁ——

plenius fcriberetur: [22N *33 072 33 3 "32 nmyc?na

Mfiris Jechonie.

Filii autem Jefchajz filii Rephajz. Et v. idem *32 in genea-

(hares.

logiis fundere hunc fenfum, liquet ex Maforetharum Kethi-

9397

bo, 1. Paral. 6:10,11, 122 31 522 'E'x mpbs ia mpb

]on 44

quz Scriptura duplicem verfionem parit. Primümenim ver-

[u24.

titur: Filis Hamafaj Elcana, patri cognominis: 'Tzophaj filius

]OSEPH.

ejus, & Nachath filius ejus. Deinceps, ubi punétorum ratio

$ EMEL

habeatur: Filius Hamafaj Elcana: Filii Elcana fuere Elcana,

Marrsurms

"Tzophaj filius ejus, & Nachath filiusejus. Czterüm neftio,

VEPILO

num Schecanjam Pelatjz porius an Jefchahjz filium dicere

M 4664

debeam, cum pronomen Hebraicum ad utrumque refpicere

offit.

Est

DZ

2: NATHAN. Filius Davidis & Bathfebz, Hierufolymis natus,

r0s

ante Salomonem. z, Sam. 5: 14. & 1. Paral. 2: s. Ex hisor-

M,ITTAIHIIH'

tz familiz ante alias illuftzes, quas ad Chrifti usque tempo-

ra pérennaturas przdixit Zacharias c. 14: 13. Planget enim

' p $zP

y4

terra, quzque familia feorfim: Familia domus Davidis feor-

. Mi

f

fim, & feminz ejus feorfim. Familia domus Nathanis feor-

M

fim, & feminx eorum feorfim.

Fuit etiam alius Salomoni

MW'WA E'J]

t natirie

] Li

fiater germanus Schimha, & ipfe Bathfchubz vel Bathfchebz

filius

is. !

-895 [36.] $6$-

filius, 1.Paral. 2: 5 numabeo di&a *yrvm nnsuvn familia

Schimhitica, quam ibidem commate fequente tertio memo-

tat Zacharias; an potius à filio Gerfoni, Levis nepote, Exod.

6: 17. non definioc.

Interim verum eft,à NVOU na(ci regu-

lariter patronymicum "V'2t , atque 'yoU & NUDÜ in ejus-

dem hominis adpellatione permutari pofle, arguit Kethib

'ünw 24 6am, 21:22, T. Par- 29: 3.

40. Eli: Pofitum pro integro Elija,i. e. Deus eHVDominus,ut Abi

pro Abija, Pater eft Dominus, Achi pro Achija. Unicus cft

Dominus. Nonnulli veterum alteram nominis partem fta-

tuerunt.» C2j

--

! unde coortum nomen Eliakim, & ab eadem

mente dictum Jojakim, inter Pontificios notum. Sed, qui

ifta finxere, ignorarunr, quz fit vocum cum divino nomine

conjunctarum decurtandi ratio. . Ubi enim aliquid abfcin-

ditur, nomen effe oportet,non verbum. quod conftare poteft

ex iis, quz allata fünt, & quz hic fubjicimus : Uri pro Uriel,

Exod. 31.2. Amtzi pro Amatzia. Dominus robureft. 1, Chr.

6.31. Zabdi pro Zebadjahu. Dominus dos eft. Jofuz 7. 1.

Hizki, pro Hiskijahu. robur eft Dominus. 1. Paral 8.1 7. Ma-

lachi, pro »rr3w b5 Angelus Domini. Malach.r. 1. Nohomi,

ro Noham Jehova, amenitas Domini. Ruth, z: z. 20, Abdi

pro 2839 fervus Dei. 1. Paral. 6. 2 9. "2 pro Schemarja.

1.Par.4.37. &c. . Fuitautem EIi, Mariz virginis Pater, & in

ftemmate genealogico proximus Jefu Redemtori, quod hi-

ftoria etiam facra nos docet, fi, quod eruditiffimi Scriptura-

rum expofitores monent, verba hac Evangeliftz as &ouicer,

fumentes ut zeb$«z, locum itareddamus: Eratque ipfe Je-

fus, qui triginta annorum effe inceperat (cum exiftimaretur

fiius Jofephi) filius Eli. vel fecundum A. Ofiandri transla-

tionem: Et is ipfe erat Jefus, annorum XXX fermeincipiens

effe, ut putabatur, filius Jofephi, qui tamen fuit filius feu ne-

D

pos Eli.

Erratum,:

Pro tyrannidem pag. 4. lin. 24. lgge,manum.

A Solisortu, usq

ue ad occafum ejus, fitlaudatum

*

nomen Domini.

FINIS.

BU

Vtio

ftila

€mo.

W)te

)EXOd

:

MM

N E

At R

Joims

R n

Is partem (

I &abezdom

Votum, Sed, i

1 divionont

aliquid abfin-

conflarepoet

: Urtpro Urid|

burefti Chr,

eft. Jofaz . 1.

232l 17 M

p Nohomi:

122 AUÍI

TO Schematïg-

imsPater, n

nrori, quoc A

ffmi Scriptüra

f « a?y,i 10

v que pl

vexiflimaretut

Yi r

femeinótet

ii lus Rn

at

C

a

")

ii

1j

-

CA

nv

d

78

:ö

"

".

x

at

AHR

uN

5

7A

Z

:üi*"

11 C

fi*'

TÀ ATA

4

Z

r

(j

3 a.

X pte

w

-

1-"-'

-t

f

":

AP-

.;,

f v*

j

n

"

ER

1

P

U T r

4 /

J

(«X

d

P » w

,

4

,

';/,

$^

"^

.

»

f

-:.

fs

./l..

j

É «

H

»

/1

"T

L.

.*

71

M* i

r

PE d

w*

v

i:-

"

" l g

,

k

»

'-,/'4

j

^ ar i

A UP

w N^ g

Ti

':

/4

3'

hn

vf

pf 2 D u

-

"R

]

LR d d

1

p*

j

?

^.

»

$4

T

2 gt

34

f

j

(

n F5 w

r

;

!

Á*

A Rs

:

a Y

$,

^g

a r

&de

-;'

5

P d

"

-

4

P

4

:'

&Jl

.

a

2;

4 ,.y7

".

1

,:

í

& y

£ 9t

-

5 rt

y/

j

47

H

v

tt»

411

p

;

: 4

"4 4

"NT

$a*

c)g[

"n

,3

T

174

»

(Á3

p 4

—;;

£a

P

'4

y

$2j

: d

4 ,^

*3

,Fy

iet

'P

qy

".

;

P

» -

w

f ,f m

A

P gt d .5

j*

«t

4.!

EPT

L

&t

:.

PU.

""

p

]

5

;

;

iï

"

f

"v

"f

:ä

y»

«f

II'

d

-

A 4

»

P&

M

44

^j

PL

lo« u f

7t'$f

2*

PA

/,1

4

" 90

,

$

!

i

"

A.

1

"

P a

ydci

"

"Á

P p

»*

'1'

/

. F

-

x* ..

T

^

$^

"

"

p

P

m

/:'

wiF.

PLM

K

.

Á 4

?

d hn B6

j

^

H

94

£^ fj

Y

"

-

/^*

J d

Jf

r

P E aT od

Tw* .

E

3

LE

v^

J

J

"n

*«

AN

-

/1/4

""

w

--

r

Ag u u

H

)«v

UPV u

:

"K

-

)

"r

ET

-

A

,F!NOO

R"

,K

P

3

*

?

LL Cs

* 4

*l

b-

ft13

M

:-

£t

4

Á

r

f

)

7* FK

P.

* I

4453

]

2

7

ä

PA

:I

e4

j

j

L

vt

n

vf

A^f

LE

1

^f

ff

2"

K

S

T d

t* 52

:;'

r*

A*

t5 t p

"

;

A^.

P.

—

**

f ^.

LES,

$-

Y À

::,

44

$4

ï«

1::.

iv

"

A*

r

p*

ÁX

"4

A x

P.

';

» d

L ss

).L

r

: E

Bw x

SE:

s

]

y"

» J

vt

p

t^ j

p

f )

4 -t

CX

]

$:

P .l

^i

T 9 ul

d d

"?

5f

" P d

-

L

*

462)!

-

ryr

. J

( 2,4 X

-

d

t

M

Tf rX

"f f

z1

1*

;

c ,

J4

r

^

t

o

i

4

,.

f4

".

4

p o

"2

5

',:

h

(

u

!

"

P * d

,TY

p*

A l

&

? K

2

s

"

PA

a

— .)

'i

"

;

y4

m g !

À r

m

) t

p

M

1 4

À*

:'

j

j :'

E

« 4 f d um

»

J

f

FE

&

X r

7

]

^

?P d

Pa

—

*k À

P

:-

4*

P

£

o d

^v

»à

af 9 V

ÁX

PU.

r

-

T

;,

«

J GX :('

"

pX

-4

d

25

"d

34

) 4*

f

E

4

':

1

m as H

2 "

A

) .

Ó*et

»:

-

A

A

gtl

;

?;

^

M

l

d

$N

rty

7

3

"-

-

]

w

t

5

;

o ao tf

C ER Y ;. X d

—

AC

T

Y

i,':

- MM—

m

':

;.

LT um g?..-u«ïf.l

"

"

"

à

(xþnh;i;o

w

^

Vr

,

,-

L

La

GKU

a ia t

t

E a

d

19

Z

18

DISSERTATIO

Y

ptr

17

X

lià

L

16

W

'(j,

GENUINA VERSIO

It,

À

OCUM,

19

Id

I

15

fi

M

f

qua extabant

18

t

14

Ro

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

u

In Dominicae Crucis Elogio:

17

W

13

F,q

w

mmmlll;rmmæwlwumlllwlml

16

M

]

ESUS NAZARENLU.

12

115

oftta

lat

REX JHDZEFORUM.-

ä

14

|hiti

TTX

— nE r Es

DQrfam

—

10

3

o

DiviNA FAvENTE GRATIA;

ä

. RHENN

(

Sub PRZESIDIO

INIIIIHIHUIHHHI

9

n

MR RL

e

hr

DN. MATTHAZI HILLE-

—

atf

Ia

Metaph, & Lingg. Orient. Profefforis PubL

Ordinarii,

pueur

e

I

los

6

je

1no

"Pro. Ingenii Viribus public

retio

defendendam fu[cipit

5

ADAMUS WiLD,Durlaco-Marchi

Seren, Stipend,

4

Ad d

Januarii, 4nno 1696.

]

h, loc. conífuctis

4IllHHIl'HWIWIIIHIHIIIIIH1H

3

IN AubDrirORIO PHILOSOPHORUM JZEsT1vo.

E

|

HHIH1IHIIHIl]IIHIHH'IIHIHWIHIIIIWIIIIHII

b!lI!!IH)HIHHII!HHHHI!IIIIHIllilIHHIIIbHHIIIIIQ

-T

HIINHIIIIHIW l

"JE

6

PÀ

10

11

1

1

14

ht 4/1909 YyyMaster (5505065hH. www vxvmaster.com

4

HIIHIH i

C ov