Ge223_qt_1
author: Schlegel, ChristophandSchlegel, Christoph Gottlieb

T

—

:

i

EH

z

dv

m

€2

^ ^

RA LA

C

9*

a x

F^

——

X

y*

.,-:

«

"

n

H

Ai

P

p« u

"

"k

7 A

*.

!

i

t t

Cf

F«

Y

413

YX

* k

w

D

"

'x:

5

*

*

ir

YA

7

115

)

n

*

i

*

f ia

,

r

"

(4

r LA

Y A Y

"d

;.

laíe s

;

"d,.

:

:

48

5

I

a

)

AT

*

j

s

47

"

u

P

rt

(f

N a 6

RT

^v

)*

u

T

»

A a

,:

x* i

z

!

4 -

/à

;*

d

h

*

r bb

: 345 qu

4731

w*

"

H

53 é

L od

vt

)»

j

-

I

4

4

£

rA,. **

o a

h

ne

v g

".

7X

fs

"

Pa

£T

o »

»£

,*

BU

Y

^

X p

.

5

*

* Pv

y*-

P. u-

f

2í

f.

/

p J,

n

,A i

*y

p

M

£«

p T f P

ed

v

43

x

J'l

/

,

"

*

i

4 b»nrd

y 9^

7

Ti

:

;.1

-

R

Ft-9y

w

m—

.c ;

:;

A

Q ypr

i

»

:

-:

j

4

74X

m d

^f

ldu MR

- d2

$7

&

^

;

?K

T

Jf

Pv

T l,

PA

|avru

-

P d

24

"

14«

9

.'::

y.

2

fi

p

y, ^

*ng'i «

i:'

--

»r

A

-

3-2

L

:,

Á v

P^R

-

-4

Á

w

*r 7

"

]X 5

ï.

«

'.-),.:

3

eT X nn

^

d

.,;

Y

l

dul

-

(-/)xXw -

'E

Í

pl »

:

/11

-

*

vf

D.

t

:'"

N ^6

le

"-

72

V1

"?

*

K 4

3-

& K gv

V

r

**

B

-

P s

;ä

:

i

;

5.

4

$.

!

2

w

":

—

Y^f

d

"

fe

-

$

*

;

$

;

- fT

P

£

-

*f

*

1

"t

i

/»

zl

» Y

p*

£

'f

at

&

J

4

4X N *

:'

K w

IT

-T

-

« Yrs

; i

»

ä:"

ha a

—

"^

c--. o*

P A /?

r

Ms

k*

P

-

"-

:4

-

1*5

EE

;

L.

At n

r d

;

n

^

*

i

F^

^

*

^ d

p

*v

»

,

-'l.

,:

iA

»^

^4

a m

i*

M

?

^

P d

*

»

7)

1

'.7'

$35

M

*

r

g

"

;.

225

— o

4

i

a

As

MA

LE

[I.f

a

j

*-. ^

; s

p

j

-

AE

^

-

"

^

A

(8x8

T

g

/: ,

".

2

(rpha

P

M um

$4

m

"T

; "

ï

À

poAX

(5

Y

(**

p

';l

f/4

TA

M^

f

»

-

s

ryt/

*«

"

w

"EE

Y

-'

41

?

7

P:

"a

p

-

T

y

x

A' - 4

^r

;!

/

^

i

Á

; w

- F.

A

V,v

—

s as

-

^

i,.

,

j 4

/A.

f

i

'.1

*

p P o

/4 1247

T

--

';

-: ;

"w

« .

-

,1

DO CEVE EC

;x

INSETS

.

"-

j

:,

N

h,

E

*

s

a i

.

'ï.

P À

^

?*

4:'

f'

v

d

"

,

st

h

"

;

K

4

4

*

]

)1.

A *

"

"

*

,:

pl

a

£5*

1

&

-

: 5

Vf

"n

"

K

i

^

—

Á F

;.

»^y

p

5

»*

y^

*

/

"Y

;n

"

"

x

A

a

^

à

p

:)

- A

A;

^É

5

t

»

;

^

d

^v n

;(:

"

A

»^

(;

&t

*

A y v

^

tei

*

-

d ia

T

T k

»

E

EE

»y

)4

tf

-t

— j

./'

..A..

Í

^

n oX

4

í

" l':ty d

m

ï

»

-

j

er

b

d

-j

»

*

"-

v*

?

-

eyer

*w

Ms

kvl

3.

" at

*

u

À

ial

]

Pepe

NTeC5T11é52140

Is

2

1

t

LEUT

i

DLT EUAT

UE

bingen

ES

Es

")

[6]

(

NY

71

E

As

"TA

,no

Vi

iif

— CH

N

ÀG

nxtadudu

phcciæ

lt

M Cs

x

S,LEswcz

t—ÀÀ

«

AW

/t

?

CHRISTOPHORI SCHLEGELII

S.S. Theol. Doct.

HAKELDAMA

Sive.»

: j ;

AGER SANGVINIS

Juxta ductumHiftoricz defcriptionis& Pro-

phetis allegate Matth, X X V11, 3- i1,

preffius confideratus ,

Iterumá; publice luci expofitus

curante

Filio. Autoris-

M. Cunisroeiono GorTLiEB SCHLEGELIO;

S.S. 'Theol. Cul:orc.

ÀÓ

SLEsvIGA 1m primcbat ]Ohann Holvvcin.

Anno M DC ;XXII.

€

n

ä

M

VIRO

1

?

ä*ä

QUA

|

GENERIS AVITI

NOBILITATEM,

VIRTUIUM PRJESTANTISS

A

vidifim 1

SPLENDOREM

nomiht

SUMMORUM MUNIORUM

DIGNITATEM

pnml Y

UND IQUAQ.

ymfp/md

Pfæ(üf &

EXCELLENTISSIMO,

DOMINO

WIQuoQu

tios (uos

JOHANNI WILHEL-

athxcm

MO ^ REICHEL

láquid

DITTONIS EPIbCOPALIS EU TY-

DTTTAYT

NENSIS

pior; T

tl Des

PELEFECTO SPLENDIDISSIMO,

DoMiNo ET . PATRONO

Yif

OMNI OBSERVANTLE CULTU

frifrni

DEVENERANDO

(,C] Jmm

A

mAmm

,,,

um Kcni

C

ä,ä

ZbCODRTDNOMARU DRRT

u

ID II ARA TT

T

N

EoN

AtaleSolum cunctos dulcedine uÀ ducete teítis

i

(V R

tä P)cft Póeta illeSulmonenfis. Patria quippe, uti

NS

A

j

vità donatos benigné recipit, ita Amorem fui

NNTIS

viciffim ingenerat. NeQ; Terra tamen hoc Patriz venit

nomine,fedanimz potiffimüm eam inhabitantes, prz-

JRUM

primisveróMentesilluftres,quarum VirtuteSolumPatri-

umSplendorem accipit&Decus,Patres Patriz,Mufarum

Prafides & Patroni; quos in fublimi conftituitFortuna,

MO

utquocunq; fefe vertant ifta Lumina, Patrix quoq; nitor

radios fuos exerat

Quid ergo mirum , Vi& Noniuzss

atq;ExcErr.Si Te fponte fuá;haud fecusacá magnete oc.

HEL:

cultáquádam vi Boream veríusattractus,fequaturGenius

LL

meus ? SiLEstAM fcilicet fvaviffimam his oris in T& con-

Y-

fpicor; 'T121 enim contulit Patria; qua habuit praftan-

tiffima, Decus Gentisinfigne; Nobilitatisavite Gloriam

SIMO,

Virtutum fummarum Excellentiam, Sufpexére id Illu-

ftriffimiatg;Sereniffimi inclyteHolíatixFratres,Principes

Iu

Celüffimi, quorum Alter,qui Regiminisgeritcuram, TE

inter Áulicorum Pracipuos tot annos omni Gratià am-

plexum tenuit, AlterE pifcopatüs Lübecenfis Antiftes Re-

22

Veretis

verendiffimus adhuctenet, rebufq; fuis maximis prafecit,

il

/

DL

Tantisergo Tuis Honoribus prolperrima qua(; appre-

(

ytt

cari, T'eQ; Patriz dulciffima Sofpltatorem omni obfer-

P d

j n

-

vantiz cultu profcqm , atQ , ut olim Dls Patriis fiebat;

j A9

munufculoanimi devotionem indicanteme communis

li Mahg

nires t

"Terrz Alumnum excipere jubetPietas.Licetautem digna

ii p

Nomini T uo defint munera arripio mhllommusquod

d o

bec j

ad manum e(t, Parentis nimirum mihi chariffimi praíen-

uf

lat

tem Disquifitionem , eamQ; ex debito officio cá; quá par

hi f

eft , reverentià Tr&1 Do, Dico, Confecro. Accipiasqua.

huj

fo, Patrone Maxime, quicquid offero, vultu quo foles

a

tdhm t

Mufarum cultores profequi, nempé fereno; MunerisQ;

m i p

pultnae

hujusamplitudinem exanimo potius meo, quàm Nomi-

at n

nis Tui füblimitate, xftimes, & ftudia mea fub Prafidio

tigum u

UT

Valeas

Patrio, id eft Tuo, falva effe bcmgne patiare,

fatimfri

[77777)

Vis Noziriss atd; ExcELL. FavoreQ; Tuo ne dedlgnerc

Diftinpun

lii al

ampleai

Tv rf

t wl

TO

Clientem TIDI devo-

tifimum

tj ul

Af

0(!!

7/10144 /min I

M. Chriftophorum (Gottlícb

M/kau

Schlegelium.

W"I il li "[!

t 'Pf W t

Prafa-

xïmïsptæfc l

Prxfatio ad Lectorem.

a qUæ(þ appm

m ante annos ferà 40. occafione cujuudam,qui pro Concis -

one ton veritus erat$.Mattbeum falfitatis arguere,qued Ieremiam

A ortni Qbr.

C

proZachariá bic allegá[fet, Parens meus à Viro quod«m Magno banc

obrem monitus prefentem adornaret Disquifitionem,ubi penfitatis aliorum de

tsfb

boc loco opinionibu iud, partim ut falfiscineertu rejectu, partim ut infaf-

?:mccommums

ficientibus Autoribus fuis relictu, adderet & [uam,quam fenjui Seriptura $.

ejud, Analogie pre ceteris convenire viderer, factum ut intra privatos pae

rietes lntitaret diu,donec anmis abbinc nopem occafione Di[putationis in $j-

:etautcmdigm

ntodo Epborig Grimeu[is babenda ( ubi Refpondentis ego (ufinui munu)

ihmMMww

tandem prodiret in publicum.| Nec veró,ut fievi folet,omnibus pariter arrifit

lrimmiprælcn.

bac fententia, boná tamen cum Autoruepace,utpote qui quemá, bác inve fuo:

abundare fen[u permittit t amdiu tatmenif! am amplechitur opinionem,quame

diu rationes, quas ex fela Scripturá S.inufis conjedturis bum. C incerti ad-

docd g

duxit, þrm'»sþn'm argumentis non fuerint ever(e.. Haud enim [ufficit dieere,

Accipisqu.

bec [unt 9 0ceit, nequicquam faciunt ad rem pra(entem Contrarium

lt quo [ols

fané in ipforra&tatu luculentufimé probatum. Intertm verum mautt;S. Mat-

zbeyum ( ut totam rem &6 6 qUa o fubjiciam) Vaticinium,de que 4gitur,

? Munerisq;

5on absd, gravi causá C pondere ciráffe , at , impletum e[[e quod in V. T.

pradikum à Prophetis,iisd, duobus,levemia (iliet Zacbaria,qui pofferior

guäm Nomi-

zantim [ub nomine Offij Prophetici & ut unus ProphetarumMinorum( qui

ob Durfidio

nunquam fere nominatim citantur in.N, T.) prier autetm C Propbeta Major

Ieretmias nominatim allégatturs quorumVaticinia combinata non dicta felàm,

pare, Vs

fed etiam feriptababeantur adbuc bodidin:StripturA V.T. CanenicA: Prius

quidem Zach. X1, 1a. 1 3. de: Pretio,ubi m Hiff oriá fimul Typus expritnitur z

Pofleriora verà duo in levemiA, ejmá, Cap. XIX. de Agri boc pretio emti con-

)ncficdignäre

ditione qumdsitum,Nomeri,ö-Profanationm,d"Cap.XXXLquud ejusdem

temporibus Mesfi Sandlificationem , cu]nslieet fenfusgeneralis mbilominus

tamen verbu- figuratis Prophetia etiam xa]a - än mv in Valle cadayerum

mominaté impleta fl atuitur. Qua omnia fufisfime (ecundum leca parallela,

101 d

exempla fimilia , (ensís eonvenientiame Analogiam, Typi cum Antit ypo col-

lationem, ad oculum demonffrata, Hinc optandum,ut Vir quidam Celeber-

]i

vimus (cujusNomen ex debitá veverentiá taceo ) penitiüs inficiendam bate

fb fumfiffet Duquifitionem,

mitiorem forte de eA tuliffet en(uram, Oliter

enim ab Eo perlectam e[fé pater.indé,quod allegat Heinfium id g

ensy docendi

gl

Seripturas ex Hierónyma. nominantem vitiofis[imum , «im tamem Riveti ea

fenfum Accommodatitium boc

verba fiut, ö-.:!q:aw monfiratum , Keinfit

( 3

?5069.

Præfä'

T PH

' [

tiodo t4ngi , Conf. Cap.TI.m17.. M tasmen (1) nequicqtuti nlo/?mm fe-

TT

rit feuteziiam: Siqgnidem Hieronymus eam umprobat feriptura inflexiouen,

u

Il

f

J

qua jt pofbabita fenfus & Aualogic ratione , ea veró bic maximé urgetür

iil

vt

C rie eruitur , utipatet extoto Trailatu, — Ac licet ( 2) baud primá fla-

i

tim fronte occurrat ,qua ratione typus infit citatis Propbetarum locis, tamem

;

4; p

gt gt

quia S. Matthaus, Viv dsóarreugos, indice digito monffrat iis ineffe Typum,

religio eff eum non fequi, fed potis ulteriortindagine eruendus eff fenfw ty-

(b

gt

piws Siquidem folertifimus ille. divinarum Seripturarum, fi. quuquam

alius, firutator B, Glaffius ( quem étiam fidus illud Theologie B. Gerbardus

s x Egyt?t

maxitüi fecit. femper ) in Philol. $, Lib, L. Tr. 2. part. 2. fe&i. 2, h. 2. mou

m m [

fíne. propriá experientiá ait , Multa effein V. T. qua primá fronte res

Icimen f

N. T, minimé refpicere videantur , propiüs veró & accuratiüs in-

a, 1 tv

«j nf

Ípe&a omninà typi fint & figure Bonorum futurorum; fcru-

tandas igitur effe Vetercs illas Scripturas, que Teítimonium de

ym//n/;:/gï"þ

Chrifto (NB, nobis etiam non opinantibus) fpé per hibent, Joh.

iif

M210.

Optime ! Chrif us entm fcopus totius Scripture S. Luc. XXIV. 44

T.f ia p

quà etiam pr&(ens colliat Veticinium , quod in Pasfieme Chrifti impletum

Menfarit um

effe non absd, Cauja à $. Matthao profertur.

Et quanquam (3) dicatur ,

yarimm b

leremiam C. XIX. tantüm juffum effe (b figulinam ollam emere , eamá, in

Val

Valle Benbinnem confringere , quod e&vatione civitas & pop. confringi de-

Ka t imf!

beant , in Topbeth fepeliri , quia locus al'iustnom fuper(uturus fit: Cap.

OT

yerà XXXI. pr&dici Vallem [unerum cum toto Agro ufd, 4d torrentem Kidron

SDUMN

Deo f(antlificatum iris Idem quog, de Zacharie loco quoad pra[ens tempus

DRRT

!

ffatui debere : Non tamen negandum, loca if a etiam continere Yypum, qui

effenditur Cap. IV. Set, 2.3. & 4. hujus Tradt. Probandum igitur erit

J fl

filit h, ntt

Contrarium, C in (pecie , quod defcripta Hiffori C. XIX. nibil fimul conti-

neat typici de bis , que circa Agrum Sangvinu tempore Chrifli contigerumt,

ptitrid g,

1707

€* quod C, XXXI. Prophetia de Sanclificarione immundorum , qua per no-

Mdf

minationem certerum quorundam locorum indicatur,nequeat cmfm etiam

fity

Mu

tuuc impleta , quando in. Valle cadaverum ibi (peciatim exprejsá , prerio

UUTE,

yenditi Chriftemtu fuit Ager , Sangvinis didu , in fepulturam Gentilium

uim,qmm;; Mi

conver(orum. Meliora dotturo lubenrufime ceffurum (e profitetur Autor.,

! Im

!äumlmäg j

duterimn fiita liceat judicare de Vaticiniu V. T extra vejpeum ad N, T.

'"""lhap-

5"10414»;

quid dicendum de ceteris , qua (ané in fen(u proximo , ac prout nobis videft-

as d

!mrg

gur proferri & Propbetis, non mf populum Ifrat iticum re[piciunt, C& tamen

Hf

d

magno numero citantur ab Evangelifis & Apoffolis , quod impletio eorun-

(MM;( /

) mdu

TiOB ,

ts

?i

Bem plenarié demüm facla in N. T, E fexcentu unum (d!:m eté, ulte

lfïfm

T

, m!ä'l [7

5

7!!4»1 M ! ?

J

* ov

rlp d "ïlïlxm

que prim accurrunt, lubet deyromeve, Nimirum Ier. XXYT, 19. Vab

[2 d

Vlipg [ Hl

satur Propheta de mi[eria Ifraelitarum proxime futurá in Vaflatione Terree

d Tl

1udee: Subjunnitur enim v. 16. folatium , quo redituros eos effe & terrá

H p lom, fitty

boffili promittitur.

Hfc etiam typicum latere fenfum , & boc Vaticinum

ft quod, extendere ad. occifionem Infantum . Bethlemiticorum expre[fe ien

^if j

hn

imdicat tantum , [ed C ejus impletionem tim temporis fattam effe probat

ftjus

Cap. 1. 17,1$.. Addo C alterum O(. XI.1. ubi Ofeas ne quidem vaticinans,

uLUD F EL

utividetur , fed (altem in memoriam vevocans Ifraelitis beneficium edudtia-

Vpie y Girhgg

ni ex JEgypto olim praffitum, eos inobedientig erga Deum arguit : Eadem

4, /fö, , n'jln"

tamen verba at Vaticinium citantur A Matthao cit. loc, y. 1 j qui ejw im-

: primá r

aCCUtatilsin.

letionem factam e[fe off endit in fug4 Chriffiin Egyptum € ex eAveverfi-

one. Ibi fane finis ( qui epanortbotuus ) à fine quem Mattbeu: indicat €

fürorum; ftn,

d Chriffum refert (qui Patri etiam ad mortem u[d, fuit obediens ) imane

tltimonium d

quanrum difirepat, C circumflantie quod, ut & objeita diver(aynibilominus

ptt hibens Jl

id ut Typus vefertur ad Antitypum Chriflum, Catera (icco pede prateree.

$, Lt, XXIV, a,

V. fi Inber, Hypothef. 9. ubi plura. proferuntur loca.

Neá, tamen (4)

Chrifiimplitta

Heinfius indé patrocinium babet. fen[ui f[uo Accommodatitio : 1s enim femfue

4m (2) dicutr,

plane à mente. Evangelifl avum vecedit , qui nom accommodant Vaticinia

emert um

V. T. aut verba [altem pbrafexn more adducunt,(ed ea omnino ve[pexiffe ves

p canfrimgi d

N. T. ac tiim impleta effe difertà pevbibent , eamá, ob vem fe ea adduxifje

itiri ft: C4p,

declaraut, — Conf. contra vitio[am iflam Accommodationem Hackfpan,

errentet Kidrot

Syll. Difpp. p. 417-461. Denig (5) fenteutia , que a[ferit à DiQum

il um

b.1. fhridle intelligendum effe , ut non fimul includat Scriptum , tencaret

f

ftmpu!æ, fiquidem vel centies (ub']à dictum eft allegamur in N, T. Vati-

hundwigitn t

ginia V, 1. que etiam expresfis verbis comftgnata funt : Hoc autem loco fin-

mlf ent-

gulariter id itaintelligendum effe, nondum evium: Nam 1. ut in genere

pificmtger

emnia impleta effe dicuntur,qua in Lege Mofís, Prophetis & P[alminScripta

IUUP W p ."0'

funt, quemadmodum Chriftw ipfe allegat Luc. XXIV. 44. quid, etiam Scri-

at trjer n

pturam (Scf. V. T. Canonicam C certé non «liatn , quam que flvité ita

"P"M' P'l(m

dicitur , quamá, quotidie legebat Ecclefta Yudaica, & etiam Chriffiana ad-

ingnm Gtilm

buc integram babet ) eu expotit ( procul dubio , eo modoquo Scriptura V.T,

TU

tut Autth

Vatieima poffinodum ab Apoffela ex ore Chriflá ad ves N. T. probandas ap-

NI

t p(&m 4

plicata C literu mandata funt.) fuofá, difcipulos ad Vaticinia, qua de

TL

Pasfione [ud , Refurr. &c. Scripta funt , manuducit s 1ta qued, vice ver(a

| i(ilmfu 6- MIM

colligitur , omnia qug pro impletione in N. T. adducumtur , literis effe con-

fignat e« 2 Vixeredi poteff , Evangeliff am in ve tàm arduá allegare voluiffe-

piiplrri

J

leremiat G-b eo oretenus (altem traditaciim ip[averba,qua proferuniur,

qu

ip

M uj

$8 alia Prapbetó , uj cdioni:;c extat. Seripttira , babeantur. 13'. Contro.

wer ia igitur mon eff , utrum Ieremias illud dixerit aut. [eripferit , fed quá

j

ä

/

ratione bic Ieremias cttetur, cumtamen hujus Vaticinii plurima verba ve-

j

i

perientur ia Zacharid. — 4. Dubium oritur , an unquam ullibi a Canonjco

Sï

:

alajuo. Scriptore N. T. citetur Traditie Scriptoris alicujus Canonici V, T.

provocare bic liceat ad inductionem exemplorum : Ad loca eutme Mattbh. IT,

23. C* Iud. v. 14. refpen[um Cap. II n.6. ubi quod, tota bec fententia de

erali Traditione examitata fuit.

Nolo effe prolixior , um omtia que

epponi poffent , exa&tà in ipsá Difquifitione (oluta, — Hae [altem [unt, qua

iterat4 Editione buju Yractatus , quem publici juris fievi typi[d, denuó ex-

AGE

firibi curavi , prefari volui, — Minim? verà arlitretur quifpam (id quod

folemnisfim prote[For ) me eà «udacie procesfrffe , ut. cuju[quam Exiffima-

zioni quicquam boc ipfo detractum velim : Nec enim ex meA mente, (ed po-

Juxa d

tiüs Parentu charisjimi (eujus opinionem G ego fi meam faciam quid probi-

bet ? cum non tantüm Pietas (ed C veyveritas id fradeat ) ad. Sententiam

tno[frum elucidandam eaprofero, Me enim quod attinetytenuitatem (ponte

Cum veré libe-

agnofco , ned, temerario au(u ully contradieere preumo.

vum fit cuid, hác inve, falvá Fidet Awalogia , fentire quid velit , C Locus ifte

controveríus multos omui tempore «eruditos exercuerit. Viros, unoqueg,

Wav Agmjgl

rationibus fuam [uffulciente «opimionem, mmilebflat quó minus c nofire

X

h.

Wi

jubereamus fententie, cum nec bic defint rationes, que pro eà flabiliend

m j

grolixà adduce, nondum verà labéfattate, — V ale, Benevole Ledlor, 6 bos,

A

^

wftt

quicquid eff equi bonid, con[ule, w pre'Candore tuo non pritis fer

"

j

hN

ä

IN

fententiam , quàm omnia perlegeru,

lrm ml

»

ioluriorbu

COTUI 4f querec

Thtnortoi; ulerj

Áibtadueb uf

Vtti um p

9W L r t

V rl ionem

Ts pj

Sutd m

tapqtiüsmcnteuo

j

Cf

B

1og

CUM

Vf]pauw

Vrl

Orcatüud

dj

Ti

"n

h, |

!

&

40 3 (b

1;[

"Pr"it,fgd W

;

us

l

uri'mxmly

Aft,

7

k

M

[?

LIYÀ C"mm

Ü

mos

-

eac

z

3 (2

3

&

T

E

:

J

i

:

u

d

:

:

t y

:

V Qu Q

:

umum:Mmb. l

!t hg fementitd;

CUM DEO,

hr

O i, "

Ro n

Mu

P i li,

! quipum (

AGER SANGVINIS,

AH Bf

LOT fin

Juxta du&tum Hiftoricz defcripuonis &

um il pl

4L) 4d Sehttntium

Prophetiz allegatz

yfehitatem f

Cum veri Jl

Mattb, XXVI1T.3, (5

lt, & L ib

preffiüs confideratus.

! Viros, unogin,

i & mafrt

-

Agnifice & falubriter Spiritus $. it4| Scripturas modifca-

Quedam i

;

vit, ut locis apertioribus fami occurreret, obfcurioribus au-

$, Scriptu-

p fubilimdt

tem faffidium detergeret, Scriptura fi nuquam Aperta

d Lur, & i,

uD

effet mon te pafceret : fi nuiquam Occultasmon te exerce-

ris Qb(curd,

25

w

m

retjinquit Augu/finu Tom.I1Iib, a. de doctr.Chriff .e.6,

À

Irem Tom.]I

X. prefat. in Pfalm. 140, & tradl. a y. inIob. Ütutveró

inobfcurioribus S.Bibliorum textibus ftrenué fe exercucrit pri-

Pro quibta

explicandis

fcorum atque recentiorum EcclefieDo&ctorum fedulitas,non ta-

adbuc labge

rhen omnig ulterioris fcrutinii materia fequentium diligentiz

fübtracta eft, aut fübtrahetur, quoad ufque hoc feculum dura-

ratidu.

verit, unquam, Ex parte enim cognofcimu , €* ex parte propbeta.-

mu. l.Corintb. XIII. 9, Veneramur Antece(forum pracellentis-

fimam erudirionem , acinfigniain Eccfefiam merita, etiam ubi

quadantenusab ipforuminterpretatione recedimuse, — Non eft,

quod jaétemus nos pre illis doctioresac perfpicaciores : fed gra-

tá potiiis mentenoftram przdicamus felicitatem , quod illorum

operà faciliüs poffimus ultra contendere; quum ipfis, qui vel

nullos, vel paucos, erroneos etiam, habuerunt Duces,tantó ma-

Qu

jori labore ac ftudio opus fuerit eó pertingere,quó pervenerunt,

t perfpicaciorem dicat; fi

Qg?s Pygmaium Gigante majorem au

A

hujus

n^

Tif

hujus füblatus humeris profpiciat altiüs, quàm ipfe Gigas ? Ne-

ue enim iftius magnitudini aut acumini vifusfed uni hujus fuc-

PA

nf

g

[]

ollationi acceptus ferendus eft ulterior profpectus. Hoc ipfo

I)

,

W,iïxo

!

etiam ex Pontificiis, Patrum aliàs autoritatem in explicandà.

RRE

Scripturà nimis evehentium , fuam ab omnibus antiquis & mo-

dernisExpofitoribus aliquo in loco feceffionem &novam inter-

3æmwvïWE€P

pretationem excufat Didacu StellaTom.2. Enarr inLuc. X.fol 1$.£.2.

T4lis obfcu-

Ex plurimis Scripturzlocis ulteriorem indaginem pofcen-

vitas occtr- tibus felegimus. hàc viceinfigniter notabilenrapud Matthzum:

rit Mattb. deallegato Jeremià , circa mentionem empti Agri XXX. Argenteu,,

Wt

XXVII. 4« pro venditi fcil. fanguinis Chriflipretio. Propofito priüstextu.

feaa-

variz Interpretationes adducentur, ( Cap. I. ) & expendentur ,.

Traifatio-— (Cap.II.) Ultima autem,premiffisHypothefibus,(Cap.III.) expli-

lum Jote

n Difpofi- cataconfirmabitur. (Cap.1V.) Appropinquet deprecatio mea in con-

j

110

(

anm

ectu tuoy Demine s juxta Eloquium tuum da mibi intelledum.. Intvet:

diao hicreetít

Votum

poffulatio mea in. confpectu tuo. 5 Secundum. Eloquium tuum eripe me,.

lujuaodi Nl

Pfal. CXIX. Amen..

duftsguanmum

469,170.

dimydntvero

Tzxrus,

Textus. originalis Marrg. XXVIT, 3.11..

prir Cl v

(2 4

JMutdiozoltendan

qmueadac

Verf, 3. Tón id2v^1édoz $. (1) muad2c &vziv,on:

Quidam en

ficut. babe-

ss , Me&yeönæï;, Amicpéi)t. m vegidoov(n. àrp yópi o ;

M vbj

zur verf.

AexipsUm. xgi Toi6 ereeo u TE pois;

df non o

fta.

queSindosyiri

(2) Regius

V. 4. Aéyav , t)d]ov- ameg dac ais (2) &b aol 66;;

*babet

Ài mv v m hu6 s 0U o

dlo Yonen r

d'ix a,

Aliioriginem

faviá r fcolorg

V. j. Kaj gias mí poog1n G4. TO YAG äfsxafgna?,iä;

amASor amyLa]o.

Itv Abre

W. Oï.æwAgxteeäg.)qucfvncnä &0902405 &mV y B

Utf

MRU

&tai DaActy um & m woo Dawav, &mi ]u a,

myletum,quud Dum

Ov 7s Eopfdáoaoy 22 AaDorns - 1262gonv. z Awr2V TUv

(I0 USSUiba Q

&ygiv & xtegpéns éc m i Toio Eévoig.

QU hls

J

TL tl

V.. 8. AibéxAx

AU

ETUTE MPPMET a'f'MærQ-, dot:

EULT

74;]'5.,071'['(/6&01'..

v-? [

t je W

lmipre p

B

ls»fe uni

hu]u fu

V. 9. Tóm ixAwecoy 9 puüor A Hgepio E wcþ,,'.;

Joeds

' 0C ]

v2 , AégoVr(Os , Koj £Aa(o» v eeiánev(a. &oyóg1a , mv Tipav

R It erlin

& v]ygenpérg, ov enpdoní]o 2orà Uav "1cgaaA.

1 u:amiquis&m

W tominn,

V. IO. Kaj Iu ab & Tiy &ypiy $ X6e 2 069

A iac x o T

xami u VémeE (qu i Kóga B.

l indaginempofcml

emtapud Matiiay.

LUPT L

i dgri TE

topofito prilste

Recenfentur vvaria bujus Dulii de citato Tere-

] &expendentz

auia €xplicationes,

CAP, ,

IDUS (Cup U p

ifpnwfia 184 i

lum Interpretes non in Ieremi4, fed potiüsin Zacharie Varit Ex-

O

Cap. XI, 12,13. déprehenderentfenfüm verborum à Mat.. plicationes ,

hr inteleum. w

thzo hic recenfitorum , varios quefiverunt modos explicandi quibuwMen-

MOH AU r

hujusnodi. Poffuntautem di&tzexplicationes referriad duas dum

claffes,quarum zz4 eftConcedentium in hocMatthzi loco Men-

dum , z/tera vero Negantium.

XVIL j

Prior Clasfis comprehendit Expofitores ,

- qui eriginem liujtk 1. Coticedis

Meudi ut oftendant , varias fortmant fententias,

tur, ortum

WME!G ELUT;V,IO/W?

Quidam enim Evangelifg adícribunt erratum prypeoyixy, vel abEvan

iaf at

idqve , vel ab ipfo non animadverfüm, ve/ animadverfum qui- geliff4,

dem;, fed non correctum ; quia cogitaverit, recordationi fua,

quz Sancto Spiritu regebatur, non fruftrà occurriffealiud pro

;W (2) alim !

alio Nomen Prophetz, adeoque Deum ita fcribi conftituiffe,

Alii originem mendi in Scridarum aut. Librariorum five ofcie yel 4 Librae

tantià, five fciolorum & audacium culpà quzrunt, quafi ve/ Ad- ri,

o at

ditione,vel Abbreviatione, yel Immutatione corrupti textus aue

thentici fuerint caufa, aut adminimum anfam prabucrint, Hinc

a

aj &

ftatuunt nonnulli, t. quod Matthaus abfoluté fcripferit : Tunc

impletum , quod diclum esl per Prophetam ; Sed indodtus quidam &

'IM] My,d,uf £

fciolusScriba nomen Ieremie addiderit , vel margini addiderit,

yt

ex quo poftea in ipfum irrepferit textum, 2. quod velocitate,

z aj

ftyli per abbreviationem pofitum fit à quodam deferiptore C2

[]

h.e. Gov t e/9,quod alii poftmodum legerint I3 , adeoque fcri-

; MIWIQJ,H(

ay)

pferint iegepig.. 3. quod decepti aliquo negligenter fcripto co*

2

ice,

U

u

j

diceubi pto Zacharià extabat nomernTeremis, illud Imitati fue-

fu.

) !

fct

rint,adeoque mendum in reliquos poftea defcriptos.codices dif-

z

Mi

jenus

fuderint, immutatà ipfius Evangeliftz Scripturà.

[]

ht

yn m((e

&.Negattrs

Pofferior Clasfis, & quidem pra priori copiofius ducensa-

eft Negantium aliquod in hoc textu Evangelifte mendum ,

l

qi t q

per quafit

; gmen,

(

W

l

quod fubeffe videbatur. lltautem fe expedicent oppofità diffi-

——

Ü put

folutiones

[fjeonra

pariet,

cultate,fi in citatione fervetur nomen]eremiz,varias quafivérüt

explicationes:Harum monnalle figillatim Jeremiam fpectant,alie

ppr lo t

gmin vt i

veró eundem , utut folum citatum, volunt cum Zacharià con-

feftantnt

jundum, ut una fitex duobusprophetia. Qui figillatim folum

Ileremiaim v cípexiffe Evangeliftam exiftimant , in varias fcindun--

Til p

xf ropicit

tur fententias, Vel enim effugium fe inveniffe exiftimant,urgen-

tes ex collatione Textus Modum allegandi , ve/ Nomen allegati

mineson t ft

d kau

Prophetz,vel textum allegatum. In Modo citatioms expenfo,quod

apud Mattheum non legitur , Seriptum esl, ícd potius, Dictum eit.

sionem fecarit ER

ger Ieremiam Propbetam , facilimam evadendi viam multi fe re-

qi indipittt

periffeautumant, Hinc quidam urgent , quod Jeremias de his o-

qijretüm,quo:

entsed,à feren

getenusprophetaverit,qux tamen fcriptae f'uvæ prophetie non in-

feruerit,adeoque vel per traditionem non fcriptam pervenerint

tinn Ehiad C

ad Jud&os, vel Mattheus afflatu Spiritus Sancti cognoverit , &

antportam pl

Scripturz commiferit, A//putant,Zachariam vixiffein difciplinà

fpulinumibicon

Jeremiz,ac proinde hoc vaticinium àáDoctore publicé aut privae

vallqm occftioni

tim auditum per difcipulum fuiffe in Scripturam redactum:

giuran.,

Quiin Nomine citati Proplete folutionem nituntur afferre;

Hisrtcenfi

provocant Perretad Zachariz duzvupiav,quod dictus fuerit &

Bul

Zacharias & Jeremias , quo pofteriori nomine ipfum Matthaus

jft Gor Y]

hoc textu appellet: Parrem ad opinionem Judzorum, qui Jere-

Gttrtditr pf

miam ex Egypto tandem ad reducem populüm veniffe, Zacha-

n C

xiz effumpto nomine , velin Zacharia per uempj/óx,oa fuiffe ;

r odinger

Partemiad ompium Prophetarum ópséroiay ; quod , qnuum omnes

Yij |

Prophetz uno fpiritu locuti fuerint, fingula omnium,& omnia

mTMæS(h

Eul

fingulorum fiut , adeoque hác citatione uniuspro altero Spiri-

Ti f

UPE

tus $, voluerit docere , uni congrué deputari, quod ab altero

dicitur.

De ipfo Textu citato itidem vatiant fententiz.

Quidam ee

nim fatentur , ifta hodid in libro Jeremiz non reperiri , fed ta-

men olim extitiffe Librum,in quoextiterit, Neunulli cenfent,

fuiffe

'ük'dltmm

Fïh

fuiffe peculiaremab eo;quem hodie habemus,fed fubfequistem-

Poscodice

oribus amiffum. A/íiecontra etiam ineo,quem adhuc Canoni-

cum habemus, fcriptum, Judeorum autem malitià inde erafum.

"Dioftus l,

ac fublatum fuiffe pretendunt, Sed nec defunt,quihodienum in

v'angeh[&æ flbldg

Jeremià tale quid inveniriexiftimant. Provocant igitur quidam

ROLf u

ad Caput XVIIL ubiJeremias domum figuli ingredi juffus fuerit,

Fs uf

Aliiecontraad Cap, XXXII. ubi narratur, quomodo Jeremias

emiamfpc&am,a!fg

D EI juffa emerit Agrum» &contractus feu Emtionis fcriptus

QUm Zachiri .

ram in vafe fictili repofuerit.

Qm fgiümm [9!;,,5

Reftantnunc illi interpretes, qui Matthzum in parte iftius

j Vatias fnd,

Hitoriz per Scripturam V. T. explicande jaumdiimecenfent refpee

tetiltimantume.

xiffe Prophetarum-quzdamloca. Eft, quiTrius meminit, no-

Wl Nonenalini

mine-non exprefTo.. A/ij veró nominatim provocant adlibrum

ia erpenfagu

& Ieremie & Zacbaria, quamvis folius Jeremis nominatim men«

dpotius, Didmní

tionem fecerit Evangeliffa. De Zacharià confentiunt hi omnes,

1 vlam mult fere

quod indigitetur Caput XI.12,13.. Sed de Jeremià variant. Eft,

Yi Jeremias deliso-

qii pretium , quo ager emtuseít, à Zacharià, Agrum veróqui

gaproplitienoni

emtus e(t, À Jeremia Cap;XXXII, defcriptum effe perfuadere ni-

criptam perrenerit

titur, Eft quiad Caput XIX, fe recipit, ubi de valle Hinnor

andicopnortrit,

ante portam figulorum fità agitur, quod Propheta emptum vas

vriuifein p

figulinum ibi confregerit, & prophetaverit, nominandam effe

"u pubkït'cautwu-

vallem occifionisac futuram inibi copiofisfimam homing? fe-

pulturam..

vyr;m fa.

m nituntor at

His recenfitisfententiis addenda-eft hec, quód omnino dues

jjod didisfieit

propbet as re[Diciat Evangeliff a, Zacbariam (cil. & Ieremiam : [ed bu-

]ieus

eiplum Mat

jw finul Capit XIX. & XXXI, Ultima. hzc & explicabitur:&:

confirmabitur inferius.

yorüm, qui tt*

m veniffe, Zactt

Quum Capite fequenti fingulz Interpretationes ( poffremá

excepta Jordine expendendz fint, quid falfi , quid incerti, quid

'ilewmv foilt

veri vel certó vel probabiliter contineant, proficuum erit, illas:

uOd : quum OmHFF

in Tabelle Schemate confignatas, & Numero, quoexpendende

omnium1& omm,l

venient, fignatas exhiberes,

tero t

Jspmal

-

Ci» uOda

p die?

" 'Qdäxm:

Ih

o r

j

j au(e[lfy

Expli-

E

fl

(6

In(cio. Num. I.

'[Evangeliffaipsó; autg Con[cio , ed emendare -

Wcïpcn

(Conceffum, |

Uente. Num.I,

| 4utoribis r,'

Augentibus , addito nomine Pro-

E

gf

1

]vl

|

jphetz. Num. III,

j [;mlamPï

| Defmprarz— |

g T

Lm, textum | Immutannbw, per fubfhtutlonem

jium Sän&l SP

l

|Jeremie proZachariá. Num.IV,

um u

Fxphcatlones

| Abireviantióu ;; unde polftea er-

üamamh

de Jeremiá ci-

[roris anfa. Num, V.

inpartt (hici

tato Matth,

im ia

XXVH dlf-

ISzgzlldnm Citandi Mo- (Ieremias dixerit,non.

cernuntur ,

þ uni Pro- |dum: Dictü | fcripferit. Num,VI.

deoqut etam.

phetam,

eft perPro-3

yno ddirove 96

quaad Mendum| S

vt dfe, quot.

in hoc Scri-

& quidé|phetam ad^| | Zacbariat ab ifto dictis

—— —

R

8

eoque

[ feripferit, Num. VH,

deoquecome l

pturædx&o ab

Jlirbusit rque !

Interprenbus

gofratstümin]

[Zacharie 3uævu[,uow, qui etiam di-

| &us fit Jeremias. Num. IIX

An0rUms uI cand

CitatiNomen. | Ieremig aflumptam novam appella-

Tramyis at

d

ff orofteat

Provocát ad Jtionem;vel inCorp»Zachariz trans-

| migrationem. Num.IX.

Rof eodemi

pem o lbt

| Omuium Prophetarum óp.óvciay » ob

|quam ab uno fcripta alteri etiam

aA du

[tribuantur. Num.X.

buaf/apüumcm

Gitatum Tex - fExtzterztmeeperdzta XI.

lbt Ttgrintu

tW,quod |libro ejus 4Refdua. fed per Judzos

esï fniuars

apud Iere-

lerafus, Nuüm XH.

T fs

Negatum pet qus&fitas folwtiones, Tefpicientet

|miam

Cap. XITX, Num XIII.

g

tdititjy h

EY

Ester vel [ Cj XXXIL Naüm.X1V

thdwmnv

: (Trei. Num.XV,

Llunätm&velg Duos, Íc. Zacharien (Cap.XKXH, Num. XVI

Trmn, 77

MOLTA

| Cap.XI. &I:remmm,g Cap XIX. Num.XVH,

ftodo falfc Q

vel

( Cap, XIX. & XXXI.

Pmr"mü 1l

L

Num.XVIII.

NU

" "Ma[;

Pittünt ts

CAP,II

,

DBitigy,

j

m

7

CA». IL.

TM

"C nill

"N

Expendun-

tur órdine-

Ordine expenduntur recenftta varia Interpretationes,

Itüne Pro.

I.

Interpreta-

ti0nes.

DRimafententia, qua Evangäli/r'am infcium ex memoriz lapfu

* Jeremiam pro Zacharià pofüiffe ftatuit, prz ceteris omnibus [, Quod $.

übüitutiomm

minimé.admittenda eft. Nam 1. talis lapfus redundaret in inju- Martbeus

. Nu, lY,

tiam Sandcli Spiritus, qui & 0s & manusScriptorum Canonico- memeriá lus

ff pola .

rum immediato impulfu direxit.. II Tim.1IL.16. II.Petr-I.21.. 2« Si pfus fit.

L]

ftatuatur, iftud 2p&ágmipoe non à Spiritu S.fed à Scriptcribuseà Refuratur

LP

n

in partefibi relictis- ortum , fequeretur, S, Scripturam eíTe par--

tim Verbum Dei,partim verbum Huümanum; Aft zzou yenQi»

j

3-

adéoque etiam quzvis iftius particula; eft J&éz7&ve .. 3. Siin

uno alterove. Scriptores S, erráífe admittitur,. non poterimus

!j

certi effe; quod non etiam in aliis.labi potuerintac lapfi fint,

adeoque convelliturimmotum aliàsfidei noftre fundamentum.

Plüribus itaque refutárunt falfam hanc affertionem Theologi:

noftrates tüm in Locis Theoreticis, tüm in refutatione Photini--

, qui etiamdi- v

Nom, IX

anorum; qui eandem quoque füam: feceruntz.

E Nominatinm

imovam appellt«

Er atiui,utut fe hujusfententiziautorem vel patronum no

l.-'Er;vsmud.

yLachiti trane

le effe profiteatur; (annot; in Mattb:1). fol.24.) tamen amnot. in h.

uT

fél.106. codem memoriz lapfuin Nomine conceffo,apud nemi-

nem ideo labafcere totiusS, autoritatem contendit, & provocat:

TT BP.U'WWM D)

ad Aug. de confeufu Evang. lib. 2. cap. 7; qui Nominis errorem tri-

cripta alteri etam

n

buat lapfüi memoriz Matthei. Quin &4 1 in Mattb. II. expreffe

feribit : VrSpirstus ille divinus Mentium apoffolicarum moderator paffus

"iitn Xl.

est fuos ignorare quedam &* labi , errareque alicubi judicio five affetu,

js d ptr t

5 Nulel.

non folüm nullo incommedo Evangeli , fed bunc etiamerrorem vertit in

adjumentum fidei noffva : ita fieri potuit , ut fic temperaverit organum :

, Num XIlL

Apeffolice Menorie s ut etiam , fi quid bumano move fugiffet , id non fo-.

It Xum X

lüin non deroget fidei divina Scviptura verimm etiam fidem avroget apud

I.

e05,qui alioqui de cumpofito feriptum calumniaripoteraut; Sed 1.quo-

43

n : N ünm XW.

modo ex falfo confirmabitur veritas? ex.lapfu memoriz Scri-

VH:

j Nund

