Peccato,& ejufdem fint qf; pediffeqvz, feqvitur, qvod earum.,

Jogs

qvoqi

fu.

4á

qvod; maledictionem Sibi imputatam pertulerit C HR f5 TUS;

n

inquem omnia hominum peccata cum Omnibus inde promeri-

jj

tis penis conjecta funt, Ucigiturhocipfum doceret;potiffimum

fiumplo fti

qvidem in.diebus.carnis de Animabus per Remiffionem Pecca-

torum fanandis fuit folicitus : Sed tamen multorum egrotan-

1

N lrgitar

(p.diudiont

Íed &inhafione fublatà,

tium Corpora etiam fanavit., non tantüm Morbi malediclione;

jimad CH

181

Videatur Matth.1X,2,6,8. Luc.lV,18,

qiom fenium €

21,3 $. 40.X536,38. Chryfoff. Hom. XXVIIH. in Mattb. f. 262. Dicitur

«b Ejaid pradillum fuiffe : Qvoniam infirmitates noftras accepit,

Mdïfh.nsll'cm

& «gritudines.noftras portavit,

Non-dixir., Diffolvit, fed Acce-

aientia f Script

ditojidicatum:

pit4rá Portavit ; quod de Peccatie potiis mibi ditkum à Prophetá vide-

£ur , ut um lobanne conveniat dicente: Ecce Agnus DEL, quitollie

tiamrodifon

Peccata muudi.

Cur ergo, inquis,de Morbis aut. egrotationibus id di-

STUM à Deccat

um Evangeliffa in b. 1. firipfit ?« Certé- aut Hifforice teffimomum Pro«

coinciditiplità

ld ipfumdffcn

phete accepit, aut (ubaperire voluit plurimasegrotationes ab ammi pec»

catisoiiginem trabere..— N«m fi Mors, qu& Morborum. ommum fons eit;

duditer ept

Aradicibu peccati pullulavit, quid mirum es fi grotationes quod, mule

ia Mortisantidoti

t inde nafiantur., unde vel ip[a egrotandi poteflas egre(Jaeff. — Etiam

fesfujisappard

3

liic Chryfoftomi interpretationem breviffimisindicat Epitoma-

Q ( 0V. p

tor. ejus.Tbeopbyl. enarr. in b. l..

Hypothefis Nona;.

Ion : Vat«

piinia de. Prophbeta multoties vattcimantum de

atu. Eccdefta

Poltem,

Xcclel4 N.

N. T. fubpradittione felicitatisobventuva fe

T. fiunt et--

dn füptri

$em (ub

m/alem 657 vicinzifflavu.,' qvum & Jerufalem & Ju-

C

léfpretatiop,

guentione.

dza iftius fuerit Typus ac Figura.

Jerufalem

Cüm hzcomnia in vulgus nota fint,exemp

la aut—probatio»-

Yi d fimuljp

Yertjid ts erpl

€ Iudgg, nesallegare fupervacaneum eft...|. Occurrit hujusmodi pradi-

cialir ünídear

&io etiam Ierem XXXI, 3 8;39540. inferiüs alleganda..

ADecima:

Interduti:

Hypothefis Decima;

etiam.55]oy.

Nonnulla Phbrafibus figuratts anSeriptumA ".T .pra-

Deteny

Vattcigii:

dicla- aut. prafigurata a. Novo aliquá ex pare

Yl

Mantos

lictius fi-'-

Proply

te animadvertantur impleta. etiam1m. proprto

Iliustey

lr )

gur.nä«pra.

ACl

is] lü

pofiti: i.

ifioru F wborua [ónj s. Brevids : 2diquan-

pletur,

do 9

lSpmmtamqu

?

*fCHRTSm

*

[2

ll

do non tantiam Yivn, fed etiam briw alienj

'EmvPOIl[T f

bra[eos

unaté concepta ampletum legitum,

l lOntt P &Cca

Exemplo fitE(2, LX,6.7. ubiconverfio Gentiumad Meffiam

AURU gorotan

figurate leg'itur deícripta fub itinere in Camelis & Dromedariis,

l xmkdlöllonc

fub adductione Pecorum ad Sacrificia; Et tamen in Magis,Gen-

v ulv ij

tium ad CHRISTUM converfarum inN, T. primitiis,qvoad pro-

|

11 at r

prium fenfum etiam fuit impleta ifta oblatio Auri ac Thuris

A t it

Matth.T,11. Conf. P(aIm. LXXH, 10. Qvod nontantüm conve-

D OPV'",[MM-

qiientia fit Scripturede Ifraelitarum & CHRISTI ex ZEgypto re-

4 hi.

ditujindicatum eft ad Hypotb.VII. Num, s. ex Mattb. 1,i15. fed e-

us DEI, g

tiam,qvod iftorum Edu&tio fueritFigura liberationis per CHRTe

gt

STUM à Peccato,poteítate Diaboli & mortis, & tamen etiam

i tifinim n

coincidit ipfa itinerisac locorum ratio, qvod CHRISTUS per

ii duntipt

állud ipfum defertum,per qvod Ifraélite in terram promisfionis

M m ff

-du&i,iter'füfceperit acloca ubi his Lex lata , ubiSerpens eneus

Vutitr g m

in Mortisantidotum erectus fuerat , tranfierit, Vfis Hypothe-

egrefM. Btam

feos hujus apparebitetiam in explicatione textus Ierem. XXXI,

Cap. ((4. $d.1V. proponendá.

ilictEpitome-

Ca», IV,

Q A P. IV.

Poffreme

Poftremz Interpretationis explicatio &

Interpreta-

fity Ea

Confirmatio.

€ionis effete

volpatim J

àm fuperiis indicatum fit, maximé probabilem videri In- tit.

| &/ffuf?/flll &]ll'

C

tetpretationem,qvod S, Marthzus & Zacharielocum addu-

xerit, & fimul in citatione ad Cap.X1X. atd: XXXI. Ieremig refpe«

! auxþprabaüo;-

xerit, ad ejus explicationem atd; probationem fupereft jam fpe-

cialior confideratio tàümtextüs Evangeliftz , tàm utriusQ; Pro-

ujismodi p**

;auda.,

pheta,

Sectio T.

Se E

Trxrus

De TextuEvangclite. Mzrrb.. XXVII. 1-1.

;tWW 1

g

*

Qvia S. Matthzus hiftoricam fuam Narrationem premiffam Marrb.

uj

l

;

ex Propheticà Scripturàdeinde confirmat, ideó proficuum erit, XXVILIfG.

"

E

f0

——

'

l

f

]

iftius textüs Analyfin cum qvibufdam notis proponere, ut tanto

ii

——

D

I*

facilils qveat poftmodum oftendi, ad qve membra defcriptio-

;V;lüs J

!

uis pertineant allegata Prophetarum feripta.

$

2

Pto-

€8:

De 1.Prodis

Prodituserat C FR ISTV$: Proditor Iudas. Circa Proditum

r

"

to CHRI- narratur Hoflile r2m Confilium v. r.cujus Tempus ( Mané fadtó)

]

NI

$TO, Ho- Autorum & Copia (Confilium iniérunt Omues)& Exminentia in fta-

qi prpaptt?

|

|

ff ile

tu partim Ecclefiaftico, (Principes Secerdotum)partim Politico(c&

vgrilsrttiper

Qonfilium, (emiores Populi ) item Scopus Perfonalis, (adrer[us Ie(um) Realis,(ut

m pem

€ Fadum, eum mortitraderent.) Tüm Factum v, 7 in Vinciendo, ( C ligantes.

gt f

ipfum,ä»iaum; au 1 ) & Ducendo refpectu termini A quo, (44-

, In mfa,v.6,ï

2, Proditore duxérunt , fc, à fuo Synedrio ) Ad qvem , ( Tradiderunt eum . Pontio:

Jegatio[ distin

Iudá ,

Pilato Prefidiíc. Rom, imperatoris Vicario & Ethnico.)Séqvitur

ais Ratioy(g04

de Proditore Judà Hiftoriz Narratio v. 3-9, & Prophetarum alle-.

liti, ut v, 4, 00

(Q) Hi/!ari- gatio v.9.10. In HifforicA narratione agitur de Jude panitentidv. 3..

ii ubi Antect

ea narratio, 4« & pectniu, v.5.8. Peenitentie 1,.caufa. »æfgzæägxmzä fuit CHRI-

(tüm,fc Emtio;c

de ejus.

STI condemnatio, (Tunc videus Iudas , qui eum tradidit , quod dam-

m Emérinr I

P«titentid, tiatuseffet, (c. ad mortem v. 1. peniteutiá dudus), 2,Signum Reale,.

Ápee (agrim fl

oblatio accepti pretii proditorii, ad. pacifcentes, pro padto. ne-

tiem pertinut, l

fario refcindendo. (Retulit rriginta argenteos Principibus Sacerdo-

lia optra.hocnon

tum é Senioribus,) Verbaleautem fuit Confesfio Culpæ tüm Ge-

faulloinutilis edd

neralis( Dicens, Peccavi)tiun Specialis,indicansculpz A&.um,(Tm-

firfeplimam g

dens. Sicv.3.) & Objectum,(Sangrinet juff um Yta. habet Vulg. fi-

ha Proftlyis, v

cut & Regius Codex legit dixaucr, qvod v.z4. in omnibus legi-

Tihnicorum f

tur, Reliqvi autem habenr àÀ9oy, in[ontem , innocentem,h.e.qvi:

qumEthnice o

de jurenullipenzéff obnoxius. S4mgri autem accipitur pro:

Vitloco a tsf

bomineoccidendo vel occifo, qvia iftius cedes plerunq; fitSan-

gvinis effufione.

Vatperegct al

Sic v.6.8.). 3. Eventus fuit Defperatio, cujus

C ad Jerufilem

(1) caufa adjuvans.cenfenda eft refþonüo,Procei.um judaico«

(2 vel lm

rum , fe eximentium, (4t illi dixeruut,quid.ad nos ? ) & ipfüm absd;.

523 Dentio

folatio rejicientium ( Tuviderz.) (2) Confeqvens., rüm reípectu:

"Blb Getiee

pretii propter qvod fcelus patravit, in defperationem ultimó

& Cenrb

15 hatj yjta

definens. Hujus ex abominationeabjecti Modus;(Et projediis at

. ervaficngm fe o

C

genteis s fcil, cum difruptione, qvod iav proprié notat, utex

IIOSHHX

indignatione atáj; fremitu, cum Pontifices & Senioresillud'ad fe.

t f

reciperenollent, marfupium difruperit;adeod; argenteosin ter-

pulchr

BRT

ram disjecerit) &Locus (4& Templo, ) rüm etiam /rg(pe&u fui.ipfius,.

$3]

(

m «

fecutus eft abitus ( Receffit: & abiens, €c.. Avexïaäe'nay » feceffit in

"htoni (à

locum folitarium, ex defperatione fügiens hominum confortia;

&Düratlo

101 ]

(Qüam

atq; ne in propofito àuzxeg o impediretur)& tandem mifer.

Vg

interi-

Wal

Y

)qllb

[4

1

7ïf€a-mditm

gmteritus, (Laqveo fe fufbendit, äm;'yäæ 0» Rrangulatus eft.)Seqvi- & Pecyyi d

i UMatr

lmmiä 1b [h

tur de Jude Pecusia, quam poft fe reliqvit,quomodo fuerit r,Ac- ts Ac-

A Trlticoro,

cepta, ( Principes eutem. Secerdotumi acceptis argenteis , &c. Qvi à ceptá

Judà illos recipere noluerunt, ne viderentur ad dimisfionem.,

J Realis,(ar

u litater

CHRISTI per pacti refcisfionem teneri, in Templum proje&os

receperunt, fecedente ac fe füfpendente eorum PofleíTore..,

ln Kw) li.

!crumum hlm

z. Impenía, v.6,7,8. Indicatur hoc(1.) Negativé , ubi zzm ipfa tüm Im-

Negatio ( dixérumt , Non licet eos mittere in Corbonam; )tiim Negati.. D*5 4.

t i

onis Ratio, (quia prerium (angvinis est, h. e,hominisad necem tra-

phttannd.

diti , ut v. 4. nominatur zi & Temunwi£vs. v.9.) (2.) Affer-

t p

tivé, ubi Antecedens Confilium , (Confilio «utem inito) ipfum Fa-

mf CR

&üm, fc, Emtio, cujuscaufa Efficiens fuérunt Principesfacerdo-

Áiit, quidan-

cum;(Emérant)Toftrumentum,XXX. Argentei,(ex illiz) Objectum,

Signum Nl

Ager ( agrum figuli. Dictus eft Figuli;ratione poffesfioni, qvia ad

pro pado ne-

talem pertinuit, Verifimile eft,qvod etíam ratione ww ad figu-

wþi/zfa dutttte

lina opera,hoc nomen gefferit,fed argill&aut limó jam omni ex-

ilpe tim Ge-

hauftó inutilis redditus fuerit,ad'coq-, vilipretio licuerit.) Finis,

k Adom(Tre-

(im fepulturam peregrinis fc, natione Ethnicis, fed religione Judsis. Qf Pere-

habet Vulg. f

h.e. Profelytis, vel folisetiam Religiofis. Demerorum enim 4'?^i P.l ine

omubusltgi-

Ethnicorum fepulturà ipfos folicitos fuiffe non eft verifimile ,.

tellz(gendi.

gentem i

qvumEthnice poteftati tunc fübjecti non potuerint illoscogere,

actipitt pro

utinloco à feaffignato mortuos füos fepelirent. NecJudzorum,

,lgrunq; fitSan:

utut peregré aliàs habitantium, fed pr'opterTcmplum & Sacrifi-

efperatio, j

cia ad Jerufalem venientium ibiq; defunctorum funeribus lo-

qrm ib

cum, vel faltem.in fepulchreto plebejo,cujus H. Reg.XX1IL. Ier.

XXVI, 23. mentio fit, eosinvidiffecredibile eft, Cum veró Re-

gijum s.

tin ii

ligiofosGentiles,uxutReligione confentientes,tamen ob exofam

ex Gentibus nativitatem,&qvodad Leviticarum ceremoniarum

onem ylüm?

obfervationem fe non adeoobftringebant, quafi immundos ad-

fignjcitr

je notats

u

Buc habitos ex a. X, 1, 2, 14; 15,18,27. appareat, depeculiari

iftorum fepulturà fuérunt foliciti. Forfan etiam locus horum

otes Mud 'a f

fepulchrisantea deftinatus,fed jam fatis repletus fuit,utpropter-

emeos?nf"'

eaalium coémere neceffarium judicaverint. Confeqvens hujus

&ufm] 1U^

[ ]

D

emtioniseft Agroimpofitum Nomen,cum indicatá ejusRatione

( On[o[ïlay

bodiernum diem,

& Duratione ( Quapropter vocatus e$f Ager ille Ager Sangutni , uig, in

in

Qvod hoc Nomen non inditum fit àPontifici-

mmlfü

g u

«tle

busfed aliis, quibus ifta hi&f)ria innot

uit,ex 44.1,18,19; colligi-

I5

tur,),

7

tur.)

tiftoriee Nartationi fubiungitut Prophetica Allegatio p g.

(2) Prephe-

is,fc. animadverfa co tempore impletio

tic« allegao

10, ubi r, Caufa citation

p

(Tunc impletum est) & 2. ipf:

a

citatio (1.)Scriptorum , unius qui-

LILIS

(quod dittutn est per tevemiatm,) Alteriue

m

dem fub Nomine proprio,

vorum V U

autem (c.Zacharie fubNomineOfficii

(perProphbetam dicentem,Cc,

Ea enim qva fubjunguntur,potiffimum

multiplex?!mfü

Vid.Cap.preced. Hypotb. g.

PT MUM

leguntur apud Zachariam) (

2.) Scriptionis , in quà refertur r,

acceptáà, ubi & indicatur » qvis acceperit,

jam adt tyr antit

factum de pecuniá (t.

dNumerum acMateriam f, Metallum,(Ee

fs. QW; liüit

& qvidacceperit quoa

Grecum £Aa[2oy, & poteft effe ter-

p« etiam oftg

"gaarr.

eccepérunt Triginta argenteos,

! usvf z redp

tia pluralis,fignificans Acceperun

r, &Prima fingularis Accepi, qvo-

modo &Syrus vertit,&

cum textu Zachariz congruit;ut fed., feq,

Miénicordia i

ongobfopintm

dicetur. (2. impensà, fc.

ad Ufum geminum : Prior fuit Emtio

Perfonz , ubi Pretii in genere , & Emti, & Emtor

N

um fit mentio

vo. Baculi jucunt

jidemreprafentà

Tlþ&:] quid

(Pretium appret

iati, quem appretiaverutit 4

fitis ifratlypit proprié

àsiu Honoro; po[ïca etiam pretitum , quóa-

commiftayzptr

fignificat Henorem ,

2414 ftquitut

liqvid ut pretiofum eftimatur.

Sic etiam mje40,2, honoro,a«

Qrand-o. igitur in textu

tvf malitios

deod in prctio habeo,magni eftimo.

Tertusenem

emphaticé repetitur T

m $ nj

&V » 0v &rpai m v]o, ma-

Dumatioi deleri

gnitudo pretii & a ftimii

,quo Cimisrusin iftà emptione ellima-

tis ronomen E

tus eft,notatur;quagvis Ironic

é,ut & res ipfa &tex-tus?ropheti-

cus docet,

Verba, A Filiis Ifr

*46l, non inconcinné conjunguntut

Yeorimde qui

A Vilie

fí

vebum Domini

cum voce Appretiari,ut fenfus fit, Appretiati à filtu 1j

rael , quomodo

ljracl.

Appretiatus. [um 4b eis.

Hoc modo

TU anima nayf

apud Zachariam dicitur

( "fdüürum i

verba &v $pidouvm effent qvafi in parentbefi

legenda. Alii com-

ftatuere Ellipfin

Aut ii f

binantcü verbo Acceperunt, Aliis potiüs placet,

Articuli 31 vel vocula]iéc & 2z9 accipere pro £, hoc fenfu:Quem

Aff 6 f Wif 7/////4:;

ji funt ex filiis Tfrael, fc. populi lrae-

TW Wt

eflunaverunt Qoidam, vel, Qt

litici Proceres. Confer. D.Glaff.G

rAmm.[aer.tratt, 2 &at, 2,p4g 16 z

peuiial fittrm

Alter pccuniæu

fusfuit Emtio Fun*

Ui T

LP

feqa. & lib. a tvadt. 6 pag. 5 30-)

di, Hic nfus eft defcriptus me

ntione Emtorum ( Et dederunt,Sy-

, Ra

(H

fc.XXX. Argenteos;)Fundi (

agrum)

nur:ümgpm

(tr

rus legit, Dedi , )Pretii (eos,

Venditoris(Figui?) $equitur (

2. fadti mandatum (ficut conffituit

P L: Ed uOd

et

snibi Dominu.) Hac Analyfis

Textus Evangelifte ideo etiam in

Bitür pj

ó faciliüs ex collatione cü

IIVQ Ezt

minutiores partes fic facta eft, uctant

!

g nel'tügmi

textibus Propheticis anima

dverti poffint varia membra , in qui-

5

Ngute

[ th

bus ifti partim litera

liter, partim ty picé fuerunt impleti.

Scétio

dU

7*

MI?fgm'a,'p,' .

Sectio IT.

4ed. 2

Textus

Vttimper,

De Textu Zach. XI, 12,15.

)Uj T

Zach.XI.de

- Poft vaticinium de dirnendo Pafforum edificio, h.e. Jerufalem

Vr

Pa[lorum

Ms

$.1.2.3. fübjungitur Maleficium Pafforuim in Ecclefia &Politia tüm

1 Edificies

Priorum v.4; ry. tiim Pofteriorum v. 15, 18.. Priorum recenfetur

MïwWimmulu

2.Maleficie;

QUi r

multiplex Peceetum 1. refpectu commisfi Gregir v. 4. 5 Savitia(Pe-

tüm Priori

eus occiffottin, Poffeffoves earutn intevficmumt fcil.per lethiferam doctri-

Nl

ve[p, Gregit

nam aüttyrannidem ) Avaritia,(vendust illas fc, Oves,)Hypocrie

L Meids

fis, ( Quiud, dicit , Benedidhus Iebova, quod ditatw (um.) Subjungitur

V potthibu.

pPena etiam Gregi imminens, obcomplacentiam in iftis Paftori-

€* Boni

arit du

bus v.6, 2. refpectu Bozi Paffors íc. Cn&isr i, Hlujus( 1.)ACtio,rüm

pruitut d

Paft erit..-

Miféricordie,in pafcendo v.7. r2m Juftitiz, in Paftorum fuccifi-

riot füit Emt

one,ob füpinum füi contemptum, v.8 omifsà ulteriori paftione

um ft mentio

v,9.Baeuli jucunditatis.confractione,v.10, r T. (2.)Merces. Hic

lm yopi

itidem reprafentatur]udzorum timCulpa,in malitiosà Datione

ff ii

commiffa,v.12 per Redditionem veró exprobrata,v.13. tüm Poe-

tüm Peffes

i, lonoroyae

na,v. 14.Sequitur de PofferiorumPaftorum culpá;typicé reprefen:

fiorum,

igimr intexto

tatà,v.1f . malitiosé perpetratà v.16. cum infecuturà poená v.17.

Textus,qvem Matthzus potis(imüm refpexit;eft v,12,13. ubi

Specm:im

Wnoa Wie

ver( 1 2.13.

mione edirae

Dramaticé defcripta eft Merces 1. Poffulata (1Y àquibus : Dixi ad

Draimatice

&5,Pronomen Eos refpicitnon propinqu;usNomen,fc.Pauperes

eushrophet

indiatur

d

Pecorum,de quibus v. 1. ( Hi enim Cliiftum obfervabant , &

Merces

verbum Domini in eo agnofcebant,(fed remotius, fc. Eos, quo-

ljmf,quomo D

1. Poff uiat 4,

j B

rum anima naufeavit in.CnaisTO v.8.(2. Qvomodo, Alternative

fcil. utipforum judicio committeret, quid Bácin partezquum

" Alicome

autiniquum fit: ( fi bonum eft in Oculu vefirts , afferte mercedem me-

g dligia

am, 6 fi non , quiejcite)) 2. Data. Hic notatur Pondus, (Et appeti-

:. Du"i

ocfenfu'v!ä"'"

derunt smercedem meam, Solebat enim pretium moreprifco ap-

goptli i

pendiad flateram IH. $2m. XVIH, 12; Ier, XXX:1.9.&c.) Nume-

um p t

3. Repudidv

rus(Triginta)Materia,feuMetallum 4zgenteos) 2. Repudiata. Vl bi 1)

L

j Emto p

DEI mandatum ( Et dixit Dominw adme ) 1n hoc Mandato expri-

f hT TL

,

mitur zm Opus ( Projice illos. Ebr. illum,;ut rcferatur ad ]2 verf.

ondi !

p'eced.quod nomen fignificans Mercedectiam Mafculine ufür-

,f

(g r

patur Eccl.1V,9. Ezech. XXVYX318. &c. . tümScopus,(ad flatuartum.

1€0E

lt

"ISY. in genere fignificat quemcunq; Formatorem alicujus ope-

(a

at

ol

ris, E.g. fabrum ferrarium & lignarivm, . Ffa. .XLIV,o. feqq. fx-

embflv

i ul*

pilsautem de Egulé ufurpatur H,samXVIil, 27. l, Gbres,1V,2 3.

lt1et8

iifP g

L

gvmls

gereii.XVIIT, 1,2,3,6, 1 1. cap, XIX, 1, 11. Pfalm 11,9. Efa. XXIX,1€,

Prmnff

j

clabmab*

XXX,14.XLL2 . Thren. V, 2.Aquila h.l vertit &A2 Evange-

M

bibue

lifta xceegpuéeb Figulum,adeoq; a LXX. öerüone,qvæxænuwje/w

habet, ob diffonantiam à textu Ebrzo recedens.) 2.) Prophetze

fonilume

Obfeqvium , declaratum & Verbo && Facto. Verbum fuit Ironi-

;silepatio Vat

cum, qvod & indignitatem vilipendii, & indignationem adver-

gs CERISTI pf

l4

fus ingratiffimos contemtores exponit. ( Decerum pretium , quo

nis d N

jí, d quod $

appretiatus fum 4b eu,. "Y^ "IN Magnificentia. pretij , qva apud

heticum allegah

Matthzum bene redditur:;lu;]. Honorabile pretium , qvo appretia-

tusfumab eis. Conf, $e&, praced. In Faifo indicatur Opus , qvod

gunt Dricems Tuiit

ltà üidem, ut

attulerit ( Et tuli triginta aygenteos) atd; projecerit, ( brojeci illos,

Ebr. 3 illum, ut referatur ad ^DV ficut fuprà ) Locus( in Do-

II Dutia Me

mum DEI, h. e, templum )Sccpu?(ad ^S^n Figulum.)

('onvenit exadtl

Ia ipf vor, Q

Cenvenit cu

Pro clariüs intelligendo hoc textu Prophetico, ejusd; cum

Erangelif g citatione Matthzi confenfu , imprimisobfervandum, .1. quod

gpierc, Nant

titione, T^ Mi

fc

Griptione — C4p. III.Hypotb. . annotatum eft,in eodem contineri Vifionem qf,

1.qU04

d ne, in Dremate offeuem , ubi Propbeta Comedu diver(arum Per[onarum

n reli g Qu

debafforum verba &actiones parzim recenfuerit;partim reprefentaverit, Con-

* f cump, lia

Maleficio, feratur deindehoc Symbolicum Vaticinium eum Impletione,

gdtrm ii ïü

re. Greg

j & accuratiffima deprehendetur confonantia. Populus Judaicus

latinoswtata vot

tempore CHRISTI erat vexatus & diíperfus, (icut Ovesnon ha-

bentes Paítorem. Matt.1X,36, NamProceres Ecclefiaftici ac Po-

Binta hroemte u

qut & perIronia

litici,qvi Pa/ores ejus fe profitebantur,iifdem fe maculabantPec-

Sgpetatucin eof

catis, qvibus Propheta ipfos v. 5, notaverat , fc. erudelitate in

perdendo Mattb. XXIIL t 5. & à falutaribus pafcuis feveré pro-

0mntmcorm s

hibendo, Matth, XXIII, 12. Iob.1X, 22. it. Avaritid. Mattb, XXIl,

f'tlm ayt mer

Qrcidfndum &m,

14. Lac, XVL 14, Hypoerift, in ipfis fzpiffime & deprehensá,& re-

Prchcusä, Mattb, XXI,18,19. cap. XXIII, $. feqq. &c, Etiam in

Pinan(r o

ipsà actione cum Judá proditore, prout à S. Mattheo deícripta

Tif

eft, animadvertitur ipforum eradelitas, qvod CHRISTUM,cujus

ata'eïja['l]

lat

innoxium fangvinem ipfe Proditor coram ipfis profeffus erat,

!

Olmm Qum

condemnárunt ad mortem v.3, Peccatorem autem defþerationi

Uïalem QU

IT

propinqvum absq; ullo folatio reliqverunt. v. $. Avaritia fuit,

Qttsco

qvod non nifi Triginta argenteos pro CHRISTO prodendo de-

(! Idfmll

"Püi,a»

derunt,qvin &hosipíos à Judà projectos receperunt,v. 3. 5. H)p?-

"Dior bm

ln

Tenttr

vl«

erifis autem, qvod proditionem innoxi: fangvinis nihilad fe2

z

*

m

perti-

Tottit r

1

Mu Hin|

$5

J

457]7)5;/6[] "

pretium Sangvinis v.6. pro quo tamen effundendo omnibus vi-

6 BEoni

AU

ribus tunc laborabant, (äömodo CHRISTUS fe Bonum Pafto-

A

77/0'7

rem Judeis exhibuerit, abundéteftantur Evangelifte , & in ips

ET

Pa[Loris ,

'opliete

nf

Paffionis ultimz hiftorià ad hujus confiderationem manuducit

Itlton

tüm allegatio vaticinii Prophetici Zacb. XIIIl,7.- Mattb.XXVI, sr,

mmma

Vr

tüm CHRISTI! profeffio ib. v.5 5. tüm ipforum Hoftium farcas-

Nominatim

LT

mus cep, XXVH, 41, 42, 43. Inprimis circa pretium CHRISTI pro-

de Mercedia

Il qui

diti, ad qvod S. Matthzus directé ac proximé hunc locum Pto.

UER

m

pheticum allegat, manifeftus eft confenfus, — Pretium appende-

t (

runt Proceres Iudeorum , qvorum anima naufeavitin CHRISTO, Datione,

ltG ii

adeó quidem, ut de eo tollendo omnem moverent lapidem, cag.

) ts i

XXV1, 3. Datio Mercedis fuitipforum arbitrio relicta, Ib.v.15,16.

fil)

Convenit exactisfime Pretii Ponderatie ( Cap. XXVI. 16. £enoxy.

Pondera-

i, tutjcim

Eft ea ipfa vox, qvà LXX. in loco Zachariz expreffere

V tiout ;

Um, |,quod

appendere. Nam verbum iezpu Statuo,ctiam ufürpatur de ponde-

tri Vifom 1

ratione. Xenoph.Ped. g. 79 d2 &g)9pivng rgï/,ufagïsvn; 2 ieu.

tlf um

m redypau exun.

H

inc ufitatiffima pecuniz Gracorum,

ntaverit, Con

[P)

fpecies 525 (icut

-

"

U silu à

P.W ponderayit, Eu m3

n Implttione,

pouderum (cientia. 2&9(»36 l;tnftlm , ZQSMZHV ponderare,& apud

pilus udicus

Latinos ufitata vox Stater« ) Convenit Numerus & Materia,fc.Tri-

x Ovesnon ha.

ginta Argentei, cap, XXVI. 16. cap. XXVILI.2, $, 6, Indigtitas Fadlis

Jefafticiac o

quz & per Ironiam & Projedionem Pretii apud Prophetam ex*

maculabanthtt

aggeraturjin eo fita eft, quod Judzi , ii ipfi,apud quos CunisTus

fc dtlutt n

omnemcuram Paftoralem impenderat, nom tantüm nullam ipfi

ais fentrt t«

gratiam aut mercedem rependerunt , fed ei contra, cujüsopea

7230

Occidendum eum ufi funt,tradiderunt Mercedem, & qvidem vi-

*rfhtmäa&W

lisfimam,fcil.20. Argenteos, qvibus Mancipium per bovetri cot-

K Eriamin

nupetam occifüm zftimabatur, Exod, XX1,32, Hac Merces Jude

seo deícript

data etiam dicitur Merces C HRISTI, & Pretium Appretiati: quia

ISTUMcups

hoc ipfo inito cum Judà pato teftati funt,qvanti eum ejüsque

Repudiati-

xofefus erià

Paftoralem curam &ftimarent. Quoad Merceda iftius repudiati-

0H6,

" aefpemiom

enem cuncta quoq; congruunt, qvia Judas retulit 30. Argénteos,

, dAyartit il

& qvidem iis ipfis, à quibusacceperat, fc Principibüs Sacerdo«

ol

tum & Senioribus v. 3. Cum hi non ftatim eos reciperent, ne vi»

n

j

jum-v' ;.'

]

derentür pactum refcidiffe,allatos cum impetuatqj;indignatione

jis 1

TE

projecit,& qvidem in Domum DEI feu Templum v.5, qui políteá

qti

Dati funt Figulofc, pro Agro emto v. 7.

iNec

K

74

z. Gquend

. Nectantàm quoad Remipfam optimus eft confenfas $vm..

ht

J M

Verba.

bolica hujusProphetiz cumHiftorià perEvangeliftam defcriptá,

du

RT. olffan- fed etiam quoad Verba , quz à S. Matthao allegantur.. V.9. 0. ut:

j djorm

$t aliquá

1&a per Prophetam. Ut hocdilucidiüsappareàat, omninó hic

jcomp!

ycompietis

Omnfone, recolendum eft, qvod Cap. preced. Hypotb:6, de occurcente in hu-

jufmodi citationibus aliqvà ve/ Omiflione,ve/Adjetione,velMu-.

LU

pytiens i?

tatione,dictum atq; diductum eft, Nam & hic occurtit(1 )omi(is.

qmtertia r l

verborum Propheticorum de poftulatà & appensà mercede , it :

ne cödcm.» l J

de projectione ejus in Domum Domini tüim mandatà tüim fadá :

eenfetuts

Quia pauca allegata fueruntinítar digitiad.fontem,ubi plenior

Adjectione ,

habetur explicatio. (2.) Adjedio Finis,cur Argentei dati fuerint

Ideó.autem hoc ad-

Figulo, fc. dederuntin 4grum f. pro Agro.

ditum eft abEvangeli&ä, ut & per Jeremiz citationem,& perAgri

Totius Cap

mentionem (cujus Zacharias non meminit,)apud.Jeremiam.do«

deim & udaos

ceret inqvirere Scripturam de hujufmodi Agro,proutin Hifto-

tduepollntco

rià cum defcribit. Quod Zacharias implicité dicit , Frojeci «d Fi-

- Buubiliptopo

gnlum, íc, ut darentur ipfi dicti argentei,id Evangelifta exprimit,

Dederunt.

dis c caris Vero

Appretiatus apud Evangeliftam.illuftratur per fuper-

toram Proceribus

Mufatione,

addita verba. quem appretiaverimt.. 3. Mutationum diftin&z,quas

, hoekpromncita

fuprà numeravimus, fpeciesitidem hic oceurrunt,. Eft quedam

ln Dar

immutatio O:dizi , ut quod'apud'Prophetam pramittitur , Dixif.

Derhisson corf

Dominus «d:me, apud Mattheum fubjungatur * Sicut conffituit mbi

JDotn:

us

Eft Mutatio Verborum. per alierum fubflituttonem,qvando

lagenam intept

z2m

T

Wt 1, ttij

m

Z— Ab eu , redditur, A Filia 1frael. Quos enim intellipene

gülum v , t

gos effe docet integer Proplietze contextus,.eos Evangcliffa ex-

&O ra[cul te

prefsé nominavit explicationisgratià &ad exaggerationem fce-

(io bibearc/aut

leris , quod ii ipfi, quifuéruntex filiislfraél;tàm atrociain Mes-

fiam com miferint.

DDani; y,

Porró pro Appesderunr Argenteos; ponitut

Vrb g

Appretiayerunt eum : quia ifta pecuniz appenfio ob CHRISTIap-

Qu a Til

gtte

pretiationem feu xílimationem facta eft. Ad Mutationem Ver-

RUs

j On -V.IO.

borum eerundem per aliam. flexionem' referendum eft ,. quando:

Ommsmlm

&A aGoyvertiturin Plurali Acceperutt/ Quando autem fingularie

Füate r

ter exponitur, conveniticum 3 'DFR Accepi. Cum ferméomnes

- Biliea v

illud £xaGzy. pluraliter vertant, ob fequens verbum £dusau?

um inEbrl f Nïï

(quamvis &hic in fingulari legat Syrus, &inGreco 6270 lcgen*

Bhificat

düm cffe contendat Pilcatorin comm.) pulcra tamen harmonia

N COnte

&eXpl

L

M

TU of

Ác i

n&g

J

U $n

n defer j

li.v

eft cum Prophetà, Quia enim refert,que Dramarice eperit,ideó

9. 10. u

de fe in Primà Perfoná locutus eft ; Et quia hoc ipfo propriénon

lyOmnino lic

fuas , fed aliorum plurium Actiones futuras reprefentavit, ideo

.

W (mtm hu

iftis completisad fenfum ac mentem Zachariz dicitur, Accepe«

Ri a

runt , Dederunt, Sicetiam Verbum Pasfivum Primz perfonz,

IUO

Appretiatus fum,Evangeli(ta expresfit per Participium &per Adti-

i [TM[RIQEWIH

;

vum tertiz Perfonz , Appretiatum, quem appretiaverunt, Íenfü pla-

Mj

né eódem., 1Iji per Exclamationem &Ironiam ; Híe nudé re-

«eníetut,

m

tl if

»'Sedio: Hf

Vatten g

SI&. !9

DeTextu Jerem. XIX.

|Textus

OX m

Totius Capitis Argumentum eft Comminatoritm adverfus u- lerem.XIX.

d eremiom d.

proutinHifos

dzam & Judzos,potisfimum veró Jerufalem, ejusq; incolas, Par- ! « L/teralü

tesdua pollunt conflitui, In Prierieft Comminatio per Emblema Explicatio ;

It j He

la exrimi

Parabolicut propolita & expofita v,.114. In Pofteriori autem nu- P9posit

dis ac claris Verbis prolata, v. 14. 15. Prier in Valle Hinnon Cécionem

tür pet fuptte

coram Proceribus:; A/terain Atrio Templi, coram Omni popu- (t) symboli«

dini quat

lo ct pronunciata.

€4m, ciréea

t, Hqetam

at , Disit

Enibiema. Parabolictm eft Valis apud Figulum emti in valle., L4gemam

Benhinnon confra&tio,cui duplex addita eft Concio, Vna refpicit ff Inte-

a nf

Lagenam integram; Altera veró Confractam. Quoad Priorem po- $14 5 abá

tiaum o

mitur 1. Protafis , continens DEI mandatum de Itiene tim ad Fi- P0f4ftf.

enim inteliptte

gulum v. z. t4m ad Vallem v. 2. Scopwitionis ad Figulum fuit

emtio vafculi teftacei, ( Y3p3 dicit Kimchi vas ftridti orificii,

Y wngrþïlä tf

?(M!/(Ulfm d

quod bibeatejaut fundente hominefonet Bacbue. — Derivatur à

3 evacuavit. Vid. v. 7.) Teffesad huncactum adfciti, de Seni-

jtogiain M

jn;; poni

oribus Populi,&de Senioribus Sacerdotum,quos etiam circa ea,

quz in Valle gerenda ac dicenda eífent, prafentes eífe voluit

CERIST

tationem V

DEUS, Confv.10. Vallis iftius, ad quam eundum erat,indicatue

Nomen, defumptum à priftino poffeifore,(Vallis Benbinnon, & Si-

m d que D

tusante Portam Figulorum ( Ebr. ad verbum : Que apertio port&

qem mgu]aü

Figulitejid eft,ubi aperitur porta,quà itur ad officinasfigulorum,

ermtun

n

Cum inEbr, fit WD"*U

-

quidam deducunt à D.m quod S(l)lcm

l

n

verbum

fignificat,& explicant de Portà Orientali feu ad ortum Solis fitá,

(06

j

P

Sed contextus oftendit, eam intelligi, quà itur ad vallem Hin-

; tamf"hd

j n

nom, Hanc autem verfus Mcridiem fitam fuiffe probatur ex

K2

lof.

6

e

Dd

MT)' ?

Io

[X

Y

V,o cap XVILsé. Vel

5

'itur dicendum , qvod *olarks dicta

Jmnà

dchore

fit

ia maximoSolis calorifc meridiano expofita,vel cum aliis

[

fta:þ(*.&d;zz*:

u

l deenota

üs , effe permutationem literz O pro , quam

m

4XXIV

etiam P'agnir

isin Lexico , & Buxtorf. in Concord. fub tit, cOn

;LU,H, Dd

* Mi fabent pro

ad icb. 1 , 8. notovit, adeoq; appellatio deducta eft à Nomine

U?n1 reffa f. Fidlile, quod hic etiam v. 1. habetur, — Quia ante

::«'32

fyrit t

:;0ctiüonis, qni

iftam portam fuerunt officinz Figulinz , ideo Deus ipfo indicati

eiturorum €a

loci fitu voluitJudzos commonere,quod cum iis aCturus (it ficut

MM

ydap V02

Figulus cum luto, quod cap. praced. XVIII. per Emblema expofi«

€ Apedofis,

tum docuerat. ) Seqvitur 2. Apodofis, in quà Concionis tàm Man-

MTM .Ci'

igs OcclloniInig

datum v. 2. tii Tenor v.3.10, ubi , poft Exordium. ad. excitan-

dam Attentionem, fübiungitur Propbetta de Malo , qvod paffuri

;f C H

wicifonem Ho

!

fint Judzi , partim in Valleiftà per Stragem, v.3-7. partum inipsà

ï

Urbe Jerufalem per Excidium & anteceffuram Famem tempore

irlduscadi nomi

ml l.qu

Obfidionis v.9,10. Malum : ValleBenbinnon obventurum defcri-

bitur priüs tn Genere quoad fecuturum audientium pavorem. (Ecce

vnotnicon(li

ego inducam affüctenem fuper locum if um , ita nt omnis, qui audierit

la, qrod v 1

illem , tinmiant aures ejus, v. 3. 1ndicatur maximam futuram effe

ruin Vasilludq

pe&nam , nontoleratu tantüm , fed vel audituipfo horrendam,

ld emtipotuera

Y. sam. VL 1 1, IH,Reg. XX,12.) item quoasdantecedentes hujus Ma-

tats d URUS, f eva

li eaufas fc. peccata in ifto.loco commifla , nominatim idolola-

fivaione nf

triam ( EÓ qued dereliquerint Me, & Alienum fecerint lucum iffum ,

Qatitne Nniminto

litaverunt,Cc.. Alienaverunt hunc locum perabufüm ad cultum

matiunchgiomsam

Deorum Peregrincrum. Exod XX,5. XXIII, 15.&c. imitati Gen-

Mj ht Md

tiles, qui A/;zi dicti funt propter diverfum à populo Deiortum

IOT n

& cultum. Dear.XV1,15, XXIX,22. L Reg Xl, 8.) Homicidium

Vltitds t p

V. 4. (repleverunt locum iffum fangvine innocentum ,íc. Liberorum,

t

loadni;

qvicitra culpam fuam ibidemimmolabantur Molocho,Cap.VIT,

31; Pfalm, CV1,37. H.Chron. XXVIlII, 3. XXXIL6é. Hos inno-

?VAl u

Ü

Apli Ptl

«entes DEUS Ezech, XV1,20. vocavit Filios (u05, utpote per Cir-

tj c

i

cumcifionem fpiritualiter regenitos JExtrnctionemEscelforum

Cra

x1

l

L

Baaliticorum v. $. Locus Parallelus eft cap. VH 3 . Poff eaim (pecie

)

exponitur Malum Judzisibi obventurum, fc. Bellica Clades,de-

Ht "

PU ml

lbïïl)[[lml

fcriptat m Appellatione, fc. IÍmmutatione Nominis, ut pro To-

fcuturg

bet ac Valle filij Hinnom appellandus fit Vallis Occifiont,v,6.( Tophets

mV(w

amtgrtf

vel à L]in Tympano dictum, quod tympanorum fonitu.cavere:

tur, ncliberorücomburendoruim ejülatus audurentur, aut qvo

Onem (Ul[usp

Wt

Choreas

P u Ml fum

Ttd j

7

,

MI'/'; d l

lla,VeI(Uma l

li

Chóreasad Tympani fonum inifto fuo gentili fefto agitareng.

m

'fale enim ad chorcasufitatum inf)rrumentumfonorum,commug

»Quam

pniter ifta vox denotat Exod. XV, 20.Iud X1,5 4. l, $am.X V111,6. Iob,

X [iy

li

XXl,i12, E(e. XXIV,g.XXX. 3 2. Ier. XXX1, 4. Conf Pfalm.LXVIIT,

ï"üäNom,'ï,Z

26. Alii habent pro Nominc Aucto, àrad. 15* Pulcher fuit , ut

MACTM

di&a fuerit Amenavalls Hac poftmodum apggllanda fuit Val-

AU

lis Occifionis , qvia multi ibi erant occidendi v.7. qvin etiam in

Is

It

urbe periturorum cadavera ibi fepelienda. v.1 1. Locus paralle-

Emb

l

lus eft cap. V 13.32.). Tüm Enumeratione,qvomodo unum alteri

Vcionit fa.

fucceffurum fit, fcil. Evacuationi Confilii 1pfa Occifio per(Glae

ln al ais

dium , Occifioni infuper cadaverum infepultorum confumtio.

l, erol i

Totius Pene Cana Efficiens Principalu DEUS , Inff»umentalu autem

7. pttiniip

quoad Occilionem Hoftes , quead cadaverum confumtionem Be-

AAtnem tenpore

ftie &Aves coeli nominantur.v.7.(Non eft fru(tranea obíervatio

türum dj«

Corn. à Lap, in F. l, quz etiam in Bibl.Belg. Gleffatu extat, qvod de

pavorem Eu

evacuatione confilii ufurpatur verbum ppQ3unde Nomen pl3p3

hi, qudunt

Lagenula, qvod v. 1. ufurpatur , derivat Schindl, in Lexicoe

mfüturam efe

Sicut enim Vasillud,quod Propheta emerat,atd; in manibus ge«-

i horrendattu

fabat, omni potu erat vacuum , folum aérem capiens ; ita mi»

ntts hus Mae

natus eft DELIS, fe evacuaturum omnia Judzorum pro fuà con-

iatimidololae

fervatione confilia, ut qvafi in aérem evanefcant.

Detali Eva-

iaf d

cuatione Animi in.confiliis ufurpatur Bf«. X1X,5, ficut de Eva-

iftmad um

cuationeR egionis autürbis per exicidium hominum, E(a. XXIV,

lKcimittiGtte

1,3. lerem.LT, 2.. Nab. H,3-11. ) Malum fuper ipam urbem leruja

puloDriortum

lem venturum nunciatur,v. 8;,9.. Hujus magnitudo proponitug

Jfomcidium.

