roteftatem venturus eratjnon Teremi2 , non familiz, fed potiïïs Peregvio

. ranmpfl' hu

Externis atq; peregrinisemtum fuiffe, Hiüc trahunt,quod T/ren, emerit,

Ti ) Ut ]

V.2. conqueritur l'ropheta

Hareditas noffraver(a e$1 ad Extra-

"tf

nsos, Domus noffr ad. Alievigenas, Sed quod.de calibatu Ieremiz Refutaturs

mem

i ob

prafüpponunt, incertum eff, Chaldzus &Iudzi, quilocum cap;

TM

XXXVIL 12, de divifione hareditatis intelligunt, & uxoris & fi-

"lmmy

!

Ql

liorum ejus meminerunt,

Prohibitio cap. XVI, de fololoco,

Dtth

DTMM

nein Iudeà turíc duceret uxorem ,lo quitur, ned; probat ; quod

lii

antea maritus non fuerit,aut poftvaftatam Iudeam non duxerit,

n o

ceffante causà interdicli,

Pofito, quod non emerit Agrum pro

[un thï&;.

liberisfuis, tamen non fequitur,quod pro fepulturà Peregrine-

^ d dl

rum. Habuit enim cognatosatd; Propinquos,cum quibus etiam

As at

de dividendà poffeffione eum egiffe volunt multi, ex dicto cap.

Eranpellacun.

XXXVIIE 12. ubi vulgata vertit , at divideret ibi poffe[sionemin con-

ifEi u s

fpediu civism.Certéex ipfo contextu manifeftum eft,Ieremiam in-

taantemrát

tuituPeregrinorum potiüsemtionem recufare volui(fe v.24.2 s.

n fiptm gutm

fed DEInutu tamen emiffe refpectu Pofterorü v.15,ad defignane

ium Siclorumal

dam futureramAgrorum in ludz&culturam, v.43,44. Siad Cul-

tiram,quomodo «d Sepulturam, de quà Matthausloquitur?.

indieri dupla

XV,

a, Spe

Qui mom unum tantim Propheta: locum à Matthzo addudtum XV.. Quod

nelipitur, filt

cenfent, in varia etiam fcinduntur divortia, Epiphanim, ( quita- Textu fit

ul &

men,quod ego quidem fciam, opinionisfux afleclam nemiuem ex Tribus-

^j TT Ea

invenit) Trium meminit Prophetarum,non indicato tamen. co- Propheti.

J a lt r

ram nomine, ex quibus verba defumferit Evangelifta.. Ita enim

Noftris r

féribitlib,1, adv, heref. n. 39. fol, m; r26.edit, Bafil. 1544.

U

J

Avídpele v Royupía, naO g jv wO vTB 2egeapipatvoy Gu

; pendi

ffc al

T6i$ ay P r246, ngy eroridotipe ( Heinf, exerc,in N. T. p. 81, ex

m i

ger quem i

fuo exemplari legit &zíppuo, abjeci ) r2g veidxor( &pydp8s

Srnc&ius äg,?'uejxga quomodo etiam Heinfius allegat,;) iv 71,14-;1'

peragrinmim

& mTATIAE VM TtO. TOV uV VTOOIA. Kl ÉN Gj . G9*

A

um ufüs ?

u tb

Qrin i P icsabv ssv óuiy d tv a dv u o At ts dl

PUA

Zfä?w €» &X o exto Q Tà*. xgyp dxas T ägyu'yev vho mpa

foes df

jily

Y onnBaMÓNS ,vgj ee , náfke Avmi &i T) x uVtumigAO » 2 1de

&

i*

d XiJ0Y &iv Qe £Qoxipud n N TY 0IQY irQaX, Averfa-

j

gxone l

g

Wi eit avgenteos , fiut de eo in Prophetie feriptum erats & averfatus

ef

2

[].u !

^ DIWM À

eft triginta argenteos, pretium xftimati à fliisTírael, — Er rurfig

iil

AH

in «lio Prophetá , i juftum eft vobis, date mercedem meam , aut

i i'l,'l',

]

'/WW"'

rcmknciate. Et rur(us

in alio Prophetá , Et dederuntargentum pre-

tium afítimati , & dixit ( Cormarius & Heinfius in pluvali, Dixerunt)

f';/rnf

i ggnr.lnlfllï

f'//l!W

uirlfufï |

Poneipfum infornacem, & vide,an fincerum fit, velut proba.

i, 0

tum elt( rediis , Probatus vel zftimatus fum) à filiis Ifraél(prout

j n

Cornarits tranftulitedir. Baffl.1160.) Rectus quidem Epiphanius

wnvtrfu[unt g.

in hoc, quod non unius Prophete dictum intendiffe Evangeli-

ftam ftatuitiSed tamen in hoc falfus,quod Aliis fubindeProphe-

qtrd jtmi i

E.

p ft,

tistribuit,queabsd; dubio apud Zachariam extant. Ideó etiam

g Corfo m

reliquorum, ubi ifta fcripta fint,nomina indicare non potuit,

XVI.

i vequi:mþmem

titur ii

XVL Qued

Qui duos Prophetarum locos à S, Matthazo conjunctos ajunt,

Zacb.XI.

. ipfum refpexi(ïe fatentur omnes: Sed de

fir (Viturrep

Zatcbari& cap. XI. 1 2.1.3

entionem ad hp

Ier. XVII. poroyii a diffentiumt. Nonnulli ad Cap. XVIII. aliiad Cap. XXXII,

Chaiifidamelel

yel. XXXIL. (e recipiunt, Cüm veró utrumq; iftum hüc non qvadrare jam

yaticinia

robatum fit,& ex ifta cum Zacharie verbis combinatione haud

nyleiur Ri

qud eiám Hierem

allegentur- , offit erui major de illis probabilitas,fupervacancum erit, hafce

gotzmentcisate

R.

Expofitiones denuo fub incudem revocare,

XVIL

tiadtog prdt al

lia nj us

Xvit. Quod

Quialiàsi

n correctione & interpretatione Scripture haud

bertate, ut temeritatis notam haud effugiat,

B , cam;

Ierem. Cap. raró nimià utitur li

XIX. tt0te- hictamen Exerc.Sacrn N.T. bené

advertit Heizfiu , quod refpe-

Tiggiden t

Y t tnyi

gur.

étus habeaturad Ieremis Cap.

XIX, & quoad nonnulla collationis

documenta haud inconcinna eft ip

fius explicatio. Sed an iíta

TUf

*

Nam r, illud in Jeremiá

[i

Ej - füfficiat, nonimmeritó dubitatur.

fipttüdigori,

, ubi mentio fieret Agri ob

dntiDi] i v

fufficiens.

quefivit , ut locum faltem inveniret

czdes abominabilis vel ettam maledicti;qui propterea Ager S4n-

p i Marini,

in imó ex unico hoc funda-

grini jü

re dicaturvel di&usfit, Qu

Abo-

Afl SF"XW

fudi

XXXII. 15. de Benedictione, non autem

PVR ul

mento, quod cap.

hagj

a Tf

minatione,Agri ejus agatur, refutat eos,

qui Matthaum autti-

ll

tmantoculü intendi

uN

Y C

(fead Agrum Anathoth, quem ex prafcripto

DEI Jeremias ab Hanatneele emerit.

Sed adícitam Benedidio"

, ml!srmw

ad Sepul-

ife mw

ii

[)

nem in Agro,quem ex venditi Sangvinis Chrifti pretio

turamPeregrinorum emtum eíTe tetaturEvangelifta,ag

nofcunt

Ia er ,

"g m þ

UT

prifci pariter atq; recentiores S.

Scripturz Interpretes. Hilarius

^l

boc Prophetie (acramentutm »

l]

ACem

LY

Can.32. in Matth.£328, Magnum iu

1

i

1

h

lr MT

33

^

P infatla C in dilin wiraculi plena medit,qria./

Figuiivpu eilde 1u-

m Dm,

at

to.vaja formare , cujus in manu fit , ex (uto eodem vas aut ip|um aut pu-

MUCTM

lj

ehrius reformare. Agrum autem feculum nuncupari ipfis Domini no-

Diterue

Jeriverbis. continetur , Chrifli ergopretio Seculum cmituryie, uttiver-

MIUTTM

Jfitus ejus acquiriturs & in fepulturam Peregrinorum atque inopum

| I'ix'xü(xa'elf(

N

Qrout

deputatur, — Nibilbinc pertinet ad Mfraed , & totus bic feculi emti ufus

TM

Alieni est , bu videlicet, quiin pretio Chrifli (angvinis (epelientur , quó

n;enü&ü:hr. Mi

univer(a (uut emta.

Omuia enim à Patre. accepit, que in calis & que

DN

|

trtint [

$

m terra [unt.— Et ideo bic ager Figuliest , quia DEI omasia funt , cujus

n

in anu fit, tos ut velit tanquam Figulusreformare, — In bocigitur A-

Icatt M

ï

4ro Chrifo commortui & confepulti bujus peregrinationu noffre eter-

ndin requiem [ortiemur.. In cujuvei fidem Hieremiz Prophetia fab-

tonjundu u

ditur , ut in factiffimsopere tanto anté divine vocis autoritas offendere-

htür omnes: du

t4r, (Videtur refpexifTead 1er.XVIIL 1. feqq.) Docet igitur,iftam

ii ad C X

emtionem ad fcpulturam Peregrinorum ex pretio fangvinis

10n qralat n

Chriíti factam effe (ingulari DEI providentià, ad innuendum,

ymbinatione ht

myfterium Beneficii per Chriftum ad Homines redundaturi,

neum erit, l.

quod etiam Hieremias propheticé oftenderit, De ceteris alle-

goriz membris fatemur, quod non fint ipfi textui pracisé inna-

ta, adeoq; per fead probandum inefficacia, Conf.Auguft. T. 1V,

lib. g. de con[en[u Evang. cap.7.f.47. c.T.X.Sermta. C 12 8.de Temp,

s Scripturt Tau |

xum haxd g

Bedam T. V. comm., in b.l.f.1 10. Hieron. T. I comm, in b.Lf.7 2 g.

jnju, t p |

1lli quidem fecerunt alidvoluntate ,ut eternum impietati (ue relinquee

rent ex Agri emptiene monwmentum, Ceterum nos , qui Peregrini

onnxla colaions |

]

PECDLE

eratiui àlege C Prophetis , prava eorum fHudia (ufcepimus in falutem,

ce

'l

ilid ia n

in pretio Sangvinis ejus requie(cimus. Ferus in comm.p.46 3.Provi -

dentià DEI faitum esl , ut pretium Salvatoris non peccatoribus (umtum

j feret g

prebeat, fed peregrinis vequiem fubmiwmiffret, ut jam Cbriffw vivos effa-

yueren A

ynico hociume -

fione Sangvinie (ui redimat , & Mortuos pasfionis pretio[ufcipiat, — Nec

myferiov«cat , quod Ager Figuliemitur. — Figulus Dew , quivafcula

| on antem A

Corperi noffri fecit à limo.: Ager Hareditas Domini, Ifim itag, Figuli

Matthzum 4*

Til

«ger Sangvine Chrifti emtus elt, quia Peregrinis, qui five domo,pa-

f

(

j

jem ex ]*

!

j

triá , exules toto orbe jaGabantur , equies &-vita. eterna Chrift [an»

dcium M

J

gvine providebatur.,

Defumfit hanc fententiam.& fingula pene

iwmo

Verba ex Aug. Serm, de Cen. Dom, qui eftferm. 128 dé Tenip. quse

Nfcun

mgehüäz

,H( Wi

etiam Thomas Aq. in Continuo fuper 4. Evaug.f. 107, retinet. Idem

Á

ptep

7

g

inhàc emtione.my[terium agnofcit Aretiusin comm; quod pluri-

us

,Pbetïr?f

ffIP w"

34

41:"4m ahbï il

bus exaggeravit Gerbard. Harm. de Paff. cap. $. p. 3

f:. feq. Con£.

)!

Bald. comm, in Zacb, 1 1. p.743. Inquirendum ergo, an non etiam

H

gtl

[

ex Jeremià citato poflit ifinm loci per Chriffum [andiifieatio oftendi,

ao

Cum igitur Cap. XIX. meram contaminationém &abominati-

Ti

s od

onem ejus indicari fateatur Heinfius, dealià infuper ejufdem.,.

j

vribere Mi

2. Saltem

Prophetià invenicndà erimus foliciti.

concedit

z. Videtur ipfenon ya-

d

ticimium aut typum proprié dium à Spiritu S. & Proplietà inten-

Verborum

jutiln (

tum in emtioneAgri impletum ftatuere,fed concinnam verborgm

d Bgypo

epplicati-

leremie ad b«« geff a applicationem.. Splendida quidem funt verba.

9H€H..

at at i

pag.79. Quisnon[ingularem DEIprovidentiam ac Di[pofitionem admi--

gupleretirinti

retur ? De Agro figuli cum Ieremias loquitur, [uturum dixityut derelidius

tisATalemapph'cau

«t de(ertus e[fet , utd, ab ipfo [augvine ac cede nomen aliquando baberet,.—

»

NU

Quod praclaré mpletum, partim um in fepulturam mortuorum cesfit,,

haberjotaque lp

partim ac pracipué , cum fangvinis , & quidem innocentis , prerso vedem-

usq',' ycfb'giz etiany

1

ptis esf.. Pag. 80.. Nibil Ieremie Propheti& clarius illuffrimq.. — Quid

Ij

$d ae]api

autem hoc rei eft, quod eàdem pag.ait, Non tzm adducit locos ,.

mum füsafertioni

( t fepé ) Mattbem , quàm accommodat.. Pag.81. Verba(Zachariz)

Jarfeni ententam.

fic Evangelifla expresfit , ut alludat ea famul & intevpretetur. Pag.82.

tpolütioc, nom

totam exegefin concludit : Mibi certé admiranda tàm eorum,qua de

gt ; Bw

Agro, quam qua de Pretio dicuntur , appliatio Evangelifle videtur,

Poflent, fateor, hzcad commodum trahi fenfüm, fi non alibir

ii qulpt

M, Nacim s

mentem fuam teftatam reddidiffct,quomodo nonnunquam Ve-

qutr rl

teris Teftamenti loca in.:Novo accommodata &applicata ftatue--

ret. Exerc, in Matth, H.. 15.. Evangelifla. eleganter & urbané loco)

umf C n

tnwár, o

Prophete utitur , quem fic ve&té poffe appliari ait 5 Quafi dicat ; ae tim

ilud reité dici potuit , quod ab Ofeá de Ifraele ufurpatur, Ex gypto

TH CERUTO r

filium meum vocavi ; quomodo nou rarà v2 äyr)x?;-gaï*)u ujurpatur,

Al tj hd

ULUA

Ibid. pag. 14. decitato didto Ierem. XXXI. 15. Vrbaua manet ac

feavu applicatio, &c. cum nec per(one,de quibus loquitur , eedem fmt,

tht

tiec Locus , nec dentá, calamitas, Et poftea : Cuim locts applicatür, tota

LT

elegattia in eo , ut [imilia fint verba , aut ut reilà vei, de qua agituty

L

conveniat , C tum (ape gratiora , fi de diversá 4gatur. in Rom, X.

9üfnrumdh

Mu

6, 7. pag. 339. Novi faderis Seripteres verba Veteris & eleganter &

*5 B. bm)

yenuffé non (emel alió transferve. Exemplis hoc probare ibideme

h4 f d l

40

conatur, In L Corintb. XV.27. pag; 378. fcribitde Apoftolo-

Rir:rlq

!D

rum iu citandisSScripturzS. locis libertate : Mutuanttr, que alibi

P fl

M.

divun Ht ; H uon ubid, de utÀ eademg, re eadem ab Ms ufurpeuttm:

L

'dds"ïi.l

1

"n

V ien

^jfl

"n

[ 1. Coyt

3$

ao

$imiliaetiam.alibiineulcat, Sed non fine msgno veritatis &

1l etja

lk&[,f

Mly o[fm

reverentiz erga Scripturam prajudicio. Ducem hác in parte fe-

à

[

Qtinari.

cutus eft Sympatriotam fuum , fed Pontificiz religionis propu-

M

h N

* eufle

gnatorem, Cernzelium Ianfenium, quiin Co ncord, Evang. cap. 1r,

N

W g

audet fcribere:Multa loca afferuntur ab Evangeliffis per applicationem

n

;

Vhfe

quandam, non autem quod Propheta id fignificare voluerint ad quod ab

j n(ma

i

Evatigeliffi affeyuntur, Vt cum duitur ; utimplereturquod didum

N

QUi (s

eft,cx Egypto vocavi filium meumficut fi qui de Patre;nitmis filium

amante diceret : Videres illumin. defiderio filj (ui omnia contemanere , ut

( Dipojriommgfi-

ampleretur in eoiludMaroni, Omnis inAÍcanio cari ftat cura pareü-

At drxir,urdm*;fxg

t du hn

tis, Talemapplicationem ftatuit etiam inMatt/. T.5 eap.Xill; 3 g.

A UR j

£4p.XV,7,8. Conferantur Heinfii in hac loca (ad ultimum nihil

habet)notz,quz ipfius cum Ianfenio confenfum teftantur.(Utri-

Vf Af l.

usd; ve&igia etiam premit Alex, Morus Annot. ad Mattb. H, 15.

Pilifri. Qii

17,23.) Sed ne Papiftz quidem,aliás autoritati Scripturz pluri-

Ht diit la,

mum fuis affertionibus detrahentes, xquoanimo tulerunt hanc

« Werha ag

Janfenii fententiam. Quod ergo eidem Riera im Hofe.XI.ntm.3.

tyrtttit. Pag fa.

oppofuit,hoc, nomine faltem mutato, etiam contra Heinfium

Atm m de

pugnat: Hácinre Viv eruditu(imw toto celoerrar,C bomo cumprimis

agf nhttr,

füm, (i notcalibi

piw dicit id, quod pietas fidei nullo modo , ut mibi quidem videtur, dici fi-

Wat.

Nam cüm Scriptura ip(a docet, Prephetam de re illa locutum effey

nonmumquam Vee

quam Evangeliff e commemorant,quis «udeat dicere, minime eam figuifi-

&anplicata lat

care voluiffe, & perinde effe , ac fi ver(us Virgilij ad illud afferretur ? Do-

aner & anar hr

minu ait , Hypocrita , bene prophetavit de vobis Efaias : Vtrum

qufdit, 4 7

£g? CHRISTO credam,«n lan(enio, qui aitmon prophetAffe ?. Plané enim

'f:,'/(") brX/ig!Pm

eit non propbetaffe de il , füid non pravidit, ac ignificare voluit, Cec.

p r

£um autem dicitur,at implerctur,quod ditum eft perProphetam,

Vrlune tiumt at

etfi paulo obfcurins, tamen idem esl.,uc fi diceretur,quod prophetatum

jtar , ecden ftt

eft, Nam proprió Verbum meum non impletur, vifi cim illud fit , quod

[ onhm:m', t

ego futurum predixi,. Audax ergo & periculofa e$t 1an[entj opinatio, C

j du

. quantum «d bunc locum attinet , univer[is Patribus adver[atur univer-

T ia Rom, ^

Jfisá, Expofitoribus, Eandem etiam Tennerus T.1. 1heol. Scbol, Dtfbut.

j g d

1, Q. y. dub 6. . a. C& g, iniftàaffertione refutandum cenífuit,

p

: probatt

À. Rivetiu , natione quidemab Heinfio diverfus, quippe Picto

g

Gallus , ejufdem veró Religionis & in Profeffione Leidenfi Col-

ii

"m

i

mu:ilïW*ïü j

lega, I/(ag. ad Script.S.cap. 16.n.«. docet, quod ifte accommodati-

LE

TL

! D

tius,quem vocant , Scripturz fenfus , non poffit proprie ita dici,

2

Poítea

36

Poftea offendit,quomodo dextré verba Scripture accomimoda-

inquit Num.,

ri poflint , fervatá femper analogià & generali Ícopo,

Qtiomodo,

' Mndom]N

. mon dubitamus , Apo[folos && Evangeliflas aliquando

verba ex V. T. accommoda[fe Ad Eventus & Per[onas f& Novo:: Etft ple-

nt l

(itittl

rumá, citationes, qua babentur in eorum feriptis , (en[um velimmed:a-

j X

vumn vel mediatum librorum Propbeticorum exprimant , five fít. ille lite-

mgü[&'üusuü Cl |

valt , five Myflicus aut Typicus. Plerund; dico , quia aliquando etisi

Troaeium;Di

«elludunt ad dia Prophetartm ita,ut tamen allufio non [o!im verba ve-

fpictat , fed Analogiam.

Declarat hoc Exem

verà Nunci rA

plo Mattb. XML 14.

qa, Domus t

ubi , que de populo tum exiftente Efa.

VI, 10. dicta funt,appli-

cet Chriftus ad homines fui temporis;

Z

quia confimile fit Exem-

Joncam latronum

plum,adeo

$; analo

[2]

oja

Vif i, eptnn

modus citationis ad D

per eandem etiologiam. ( Pertinet hic

odtrinam Generalem, qua recté dicitur

u1l 13

totiesimpleri, quoties &in quibuscunq; hujufmodi fit ; ficut

li Ka dicool

paulà pàf in Hypotheübus ad ultimam fententiam facientibus

n Muf

docebitur)!ftam autem Scripture inflexionem, fenság &Analo-

eHeriptum : Nolt

giz ratione pofthabità, ( quam Heinfius Exercitat. in Mattb 111f.

ts iptrpilluma

P113. & 14. füb appellatione Parodie laudat,ac Sctltet. lib 2 . Exerc,

1. 2l

Ev4ng.Cap.10. p. 38,39. fuo calculo approbat ) vitiofiffimum do-

Il feqs, il

cendi genus Ngm. s. nominat ex Hieronymo. Ex Noftris contra

La X5 !]

vitiofam Accommodationem

Ym d ts

P. 417. ad 46r,

prolixé egit. Hec£ffan. in Sylloge

XVIII.Quod

offenfris &t

€tt4tio ad

Supereft, ut dicatur, Matthzumo

mninó prophbetiam tàm Za-

cttdit i m n

ebarie tüm teremie fimul alleg

texti Zach

Affe,ita ut apud Zacbariam, cujus plu-

BRU iy g

NI Ter-

X.

* ta Verba citavit, de Pretio apudJeremtiam veró, quem nóminavit,

.

10(00((0/2117)11011

€ XXXI.di-

Situm , Nomen, & Profanationem Ca

prophetia quzrenda fit de Agri , qui emtus e , conditione, quoad

. Titrt alfeng

fta fif.

P. XIX. fed quoad fübfe--

ümfet frmo lle

cutam ejus Sanclificationem tem

poribus Meffie Cap.

X

$ a a

v

Z

f Hac

interpretatio , premilffis

& Mon

JV

quibufdam Hypothefibus, declarata &

Hïmulus t

probata nunc dabitur,

M

ttty

BILTU

Cap. III.

G r E

LTMT

Hypot bejes

orum n

Exegetice.,

Hypothefes quedam Exegetica;tüm ad alia ex

gj u

l n

V

ha,

]

; T. in Novo citaraScripturz loca explicanda , rüm po-

hi, d

Q

üsfimum ad praíentem locum controverfum

W U H)

tgo

apprime uüles,.

ltlsm] lii

fl

m

Hypo-

r EY

37

l

uræaccomm

Prima * 105

Hypothefis Prima.

Qu

tlf

1 L

terdum Te-

t

Mlntun]y

"Aliquandoin N. . dtto vel plura V. T. tefimonia

ffimonia V.

lm

Hj

T. if NoYo

l h

Wt

1£a combinautum , ac ft um c[Jent.

LT

combinan-

DTM

"!

Mattb, XXI. 4. Dicitefiliz Sion, Ecce Rex tuus venit tibi d pl

^ ahr,;u

RLT

l

MüWWhp

manívetus, & fedens fuper afinum & pullum filium fubjugalis. num efent.

Procmium,Dicite file Siondcfumtum eft ex E(a.LXIT.trt. Suümma

plo Maty,

veró Nuncii ex Zacb.1X,9. lbid, verf. 13. Scriptum eft, Domus

0.didaly .

mea, Dotmus Orationis vocabitur: Vosautem illàm feciftis fpe»

tínili .

luncam latronum. Priora verba Efa. LVI. 7. Pofteriora Ierem,

pian, (Periney

VIT. 1 1. reperiuntür, Marc. L. 152. Scriptüm in' Prophetis, fc.

1 QU redt ii

Mal, II 1. Ef« XL.8. Ita Luc. 11.4,5,6. ex Efa. XL. 3;4. &L1L.10.

JJufmodi ; r

Lüic. X,27. elt combinatio dictorüm ex Dezter. VI, $. & Lev, XIX,

entiam f

19. 1ob. XH,14.15. Invenit Jefus afellum & fedit füper eum,ficut

T fensd n

eít [criptum : Noli timere Filia Sion ; Ecce Rex tuus venit fe-

E rMatth TLf

dens fuper pullum a(inz. Prohibitio , Noli timere filia Sien , Efa

Dedeetb, a, Bxert,

XL.9. Zephan.1I.16. Annunciatio autém Zach, IX.9. extat. Ront,

vitioffimum do-

HIL, ro.feqq. eft teftimonium ex Píalm. XIV. 2 3. L1II 3,4» V, 10

Fx Noftriscontt

CXL.4. X,7. Prov.1. 16. Efa.L1X.7. contextum,Ibid, Cap.IX.3 3.

ldu nl

Scriptum eft;Ecce ego pono in Sion lapidem (ex E(a.XXV1T.16.)

offenfionis & petram fcandali , (ex Ej«, VIII. 14. ) & omnis, qui

credit in eum,nó confundetur;(ex verfioneGracà Ef.XXVI11.16.

ogniphtim tin t

qodurian, us p

ó 7gkumy ET. QUTR E ] kavTc4OwU9 $,. Quod enimiffa ver-

, quem naninati

fio tunc communiffima, ubi non nimis à fontibus difcrepat, in

onditione, qucad.

N. T. fuerit allegata , alibi diducitur) l. Corintb. XV. 545 55.

fdd quosd -

Tum fiet fermo ille fcriptus: Abforpta eft Morsin Victorià. Ubi

r u XX Bet

eft, Mors , ftimulus tuus? ubi tua, inferne, victoria? Prior fer-

mo E(z. XXV.8. reperitur:Pofteriorin LXX virali. Ofe XIHHI,14.

bus,decaraud

faltem pro dixu ponit»ix(&. I!. Cor.Vl, 16,17,18. Dicit DEUS,

Quoniam in babitabo inillis, & inambulabo inter eos, & ero il-

lorum DEUS, & ipfierunt mihi populus ( Ex Ler. XXVl.11, 12.

& Ezech. XKXVH. 27. ) Propterquod exitede medio eorum,&

m TE

feparamini, dicit DOM ! NUS, &immundum ne tetigeritis,

(8fa. LI, 11.) Et ego recipiam vos, & ero vobisin Patcrem , &

candas u

eritis mihi in filios & filias, dicit Dominus Omnipotens. ( Sen-

fas habetur Efz, -XLHI. 6; 7. lerem.

XXXI. 1, 9. & aliis in locis. )

E 3

I.Petr,

p

r

r

4ffüm [Cgï

"

"

&, Petr. Tl.6,7. Contineturin Scripturà; Ecce,ponoin Sion lapi.

iPMms tunc

dem fümmum angularem, electum;pretiofum : & qui crediderit

dicrffus" gcpt

in euta, non confundetur, (E(a. XXVIIL 16. vide füpra Rom, 1X,

r

ï;inüuummn

j

33.) Vobis igitur honor credentibus, non credentibus autem,

!

i,igatienc Pa

Lapis, quem reprobaverunt edificantes, hic factuseft in caput

am com

'vl'jlccm

anguli , ( ex P/aIm. CXVIIL 22.) & Lapis Offen(ionis » & petra

, m A A

fcandali, (ex E(a. VIIT, 1 4.)Etiam in ipfo fermone de Juda prodi-

gii; t

tore, &Agro, pro mercede proditionis emto loquens Petrus,duo

I

drigin a a

combinatScripturz loca 4d. L 20. Scriptum eft enim in libro

J farhitt Whri:m

Píalmorum: Fiat commoratio eorum deferta,&non fit habitang

gt Ange(a»f;

in eà,(PfaIm. LXIX, 26.) &Epifcepatum ejus accipiat alter.( P(zlus,

ts wj r

C1X,8.) Nilergo novi, quod ctiam $. Matthaus de iflà prediti-

n igndit

onis Mercede&Agro ex eá emto agensad ducrum Prophetarum

oracula nos remittit, & quidem ad Ieremiam per citatum NNomen,

Tij At um

puni t ff

ad Zacbariam per citata Prophetiz ejus verba.

fuin bt t

Seuiida. Te-

Hypothe(íis Secunda.

" Ppheteudim

ffimoniis V.

(onf i, il

T. conjun-

Non cavet Exemplo , quod duobus. aut pluvibus te-

ireintspreandi

diit aliqvans

imoniis in unum conjun&lis unus tantimis

Val X 1

do Vtiu fal-

fiscompoftum f

Propbeta vel Nomen ejus allegatum.

indictumet, E

tem allega-

fur Auter.

Mare. l, 2,3* Sctiptum eft in Efaià Prophetá :(ita Vulgatus,

agl fenbens

Mare,1,4.5 Latinus, Syrus & Arabs , legunt ) Ecceego mitto Angelum me-

| du p jl

um ante faciem tuam , qui preparabit viam tuam antete, Vox

Ánpulri ] j l

clamantis in deferto , parate viam Domini, rectas facite femitas

Vb tFj at

ejus. Nominatur folus E(aias, etfi priora verba ex Mal. III, 1. po-

l

|

Iltontinfum

fteriora tantüm ex Efa, XL, 3. adducta fint.. Verum quidem

ha f

eft,quod Grzci Codices communiter legunt,o» leis -æfg(þn/m;g:

in SPimU Omnes

A

Sed tamen Beza Annot. Maj. f£.135. indicat, quod duo vetufti

ht curí

Codices , quoshabuit, quin & vetuftisfimusifte, cui prz omni-

t IO(a ] Ub]

Pt u

uniu;;

bus plurimüm tribuit, cum iítis verfionibus conveniant in iftà

D m.nïu"[[*a m

citatione, cy 3Hau'f9.475 «s Q4rs. Autor fub nomine Chryfoff omi

Tifattm Y

Hom. 1. in Marc, utut fuppofititius, Gracus tamen , iftamlectios

Pittus

"008 fin a

«rv

nem utgenuinam adducit;atd; contra Prophyrium,itidem Grz-

; ( Ubttan.

cum,quilib. 14, ex hocetiam loco probare conatus eft Evange-

T

1fp['0mp 1 p

T

liftarum ignorantiam;quà indu&ti alteri Propheta adfciiberent,

i Dot

quod

1

li

alium legitut, deferidit ; quod haud obfcurum eft inQ

WmSmn; 1

quod apud

dicium,multos tunc Codices Gracos ita legiffe, Ututnon con-

] q l trcd)dem

W üP

I Rm 1 y

tendamus , receptam lectionem immutandam effe : tamen ad

Atb

rzfens inftitutum nobis fufficit,adverfus inculpationem de fal-

T qute

r M&l

$à allegatione Patres cà ipsà refponfione ufos effe,quod in duo-

ncap

rum locorum combinatione unius tantüm Seriptoris fiat men-

N

r

Qntt

d

tio. Tbom, Aqv. fuper 1V.Evang. fol. Y16. provocatad Chryfoíto-

oqmm?um&

iU

mum : Dicetur,quod duas prophetias in divevfis locis dickas a duobus Pro*

Tl m

t

betuin unum congregans pofuit.. 1n.Tfaià emm Prophet poft Exechie

M

dtonfoy.

m

de feribitur bifloriam : Vox clamantis in deferto. Yn Malachia veró:

Ecce mitto Angelum meum,

Secundus igitur Evangelifl a duas prophe-

ctipiatalttr,[æïþx

tias pofuit , ttt 4b Ifaiá ditlas , & ad unam lectionem veferens.tacens ye-

* dl

Tun) Prophtrm

rà à quo dicatur, Ecce mitro Angelum ineum.

It : Auguft, dequaft,

Evang, Scien

[o]

$, cmnia ad auctoremve[erenda , dicka ha ad. Yaiam ve-

t Gtatum Jong

!

vecavit , qui (en[um if um prior intimaverat,. Denid, póff verba Malachiee

flatim fubjecit , duensy Vox clamantia in de[erto, uz jumgeret verba utri-

»

wb, Propbete ad unum fenfum pertinentia [ub prioru Prophete per(oné..

Conf, Hieron, Epiff. 10 1, ad Pammacbium, qu& cft de optimo ge-

It tb t

nere intezpretandi. f 997..

qtis Ht

-Mattb. XXV. $. Teftimonium ex

duorum Prophet;rlxm di-

Mdf.XXï,fa-

n

&is compofitum effe , fc, ex Ej« LXIT, 11. & Zacb. IX. 9. fuprà

'*Qw

indicatum eft. Ettamen unius tantüm Prophetz meminit Ev-

t ( Vilpaum

angelifta, fcribens v, 4.. Hoctotum fattum est , ut adimpleretur,quod

jtto Angelunne-

dickum est per Propbetam ,dicentem Cc. Kationem hujus Numeri

pamantete, Vor

PNCKMMM U

fingularis Eud. de Dieuin Marc.T. 2. cenfeteam, quod priora

dayfackehetritus

verba ex Efaià tantüm emphafeos ( vel exordii) causà addan-

ol t

tur,adeoque ipfum vatisinium , quod folius Zacharie eft; uni

Verum quidem

Prophete adícribi,

Alii putant , hoc factum effe, ut uno eo-

—

demá; Spiritu omnes Prophetas locutos fuiffe oftenderet. Pof-

hij ag m

uod duo veti

fent coníerri loca , ubi inversà Phraft ia Pluralifit mentio Pro-

p om

phetarum , utnt unius faltem allegetur teftimonium ; ut indice-

tur,uníus effe, quod plurium , & viciíTim plurium,quod'unius,

nveniant P

ob unitatem 3piritus $, per omnes Prophetas loquentis. Ta-

yine of

mincc

lia oca funt 4dor, VIL 42.. ex Amos V,2 s. Cap.Xl1i,41. ex Hab,

, iflam t

jne

Y, $. (Sünttamea, qui illud., ó centemptores , ex E(2. XXVUI, 14.

depromptum. ffatuunt. ) Cap, XV,14. ex4mos IX,r1, Recte qui-

as d 15

dem dici poteft , Pluralem iftum Numerumufurpari ob vati-

l ;3df€ü

jueno

cinia

o

'Mäb

entul

cinia XH. Prophetarum Minorum, ex quibus ifta citata loca de-

r

t a

fumta funt , inunum Volumen congefía. (Vide,qua in cotifidera -

J

]

.,/Ufj L

:';'

ando

tione OGave fententie Num.3. dictafunt.) Cüm veró & Joel & O.

feas , qui Minoribus iftis accenfentur Prophetis, nominatim ci-

ag p

tati inveniantur A&.1L r6.Rom.IX.25. quin etiam non (ine em-

[j qua" d

umj com

pha(i A& XV. 14. appelletur fermo Prophetarum, quem folus

tamen Amos fcripto confignavit , non tantüm compadio libri

j prrati citat

ejus cum libris aliorum, fed infuper quoq; confenfus cum reli-

lwmaï' "P'w' L

quis Prophetis, qui;aliis licet verbis,eodem tamen fenfu;przdi-

| Jl tuc i,

caverunt,innui exiftimatur.Quod faciliüstalis data ratio deuni-

ag XXVTLaf.

tate Spir, S-ín omnibus Prophetis hic admitti poffit, ubiunum

Quttt citti

Nomen reticetur , quàm ubialiud ponitur, in confiZ. Expof. X. di-

i X,10, Mf |

G&um eft, Quicquid autem fit de Ratione , tamen fufficit oftea.

uicung It

difle,quod duobus tefítimoniis combinatis faltem unusScriptor

hetamalhpatum:

citctur, Rom. IX. 27. folus nominatur £/aiascujus precipua fant

meerun, itauterp

yerbaex Cap. X. 22. allegata, & tamen ex Ofe.l. 10 defumta e(t

; niz, & Ofrci rop

Phra(is, Erit numeru filiorum Ifrael,ut arena tmaru,qvum apud Efa-

num vaticinial Ev

iam legatur:Si fuerit populus tuus Ifrael &c.

qud etm citaverit

Ex hác igitur Hypothefi confit , nullum effe ftatuendum,

tctfed adproliru

mendum nominis Jeremiz , cüm verba plurima fubjunctaapud

] onerrintrotitst

p

eum non reperiantur,vel apudhunc folum omnia abEvangeliítà

tne Pt dicnt

allegata neceffarió querenda efle , qvum folus, ut eft communis

dhitterto,etiom N

opinio, citetur. Infuper tamen Hypothefi fequenti probabitur, re-

BI

verà apud $, Matthzum duoscitari Prophetas, unum quidem.

m quafi monfran

Nomine Proprio,alterum à folo officio & tenore vaticinii de-

EM

Ícriptum.,

, ncp, pl

Tertia : Ci-

Hypothefis 'Tertia,

FU t r

tatur Pro-

Vep

if TT

pheta di-

Citatur Canontcus V.T . Scriptor i2 Novo, quando

fHi i r

verfimode,

4d ejus oaticinia j?riptg)s confignata provoca-

MMMMWM Itj

tum, vel fab folius Nomints Proprij ,vel fuh fo-

EHff nnmramm 4

18 hl lt

lius Offierj Propbetiei, vel fab utriusd, mpnii-

f mj

f*

UT

ot , vel tantza Genevaliter €5y L agé.

Mert eriey il

iil

1.fub Nomi-

Prioris citationis Exemplafunt Martb. XIII, 14. c«p. XV. 7.

"FZ"']ïHn

I

Ítt A

vuhmlb

se Proprio.. Marc, VH.6. 1ob. XH.39,41. Rom.1X.2 5,27,29. Cap. X.16,20.€4p-

B'atty

lf!d]

XV.13. item,quandocund; aliquid ex Mofe adducitur.

Mi]gg/w t

D)

Alteriuts

CIfata ]O(a i

|i

W i,

Alteriu habentar Matth. T. 22. C?p.IL f;1f« Cap.XXL4. Cuap. 2. ub No-

Mf

MTR

XXVH. 35. 4d. VH. 48. Cap. VIII. 34. Hic modus non nifi tunc

mine Officj,

J

ufurpatur, quando fimul verba Prophetiz adducta funt, utex

j

i

1n0mln3flm(

Wt ine tv

iifdem cognofci pomt,quisnam Prophetarum intellipatur. Alia

eft ratio, quaado in plurali mentio fit Prophetarum : Siquidem

| m,ulugm roh]j

tunc plerunj; communis omnium doctrina indicatur,

Id

"i

m

De Tertio citationis modo Exempla leguntur Matth. YT, 1. 3- (ubNomi-

€ap.111,3. cap.1V , 14.cap. VI L 17. cap.XiL 17. cap. XXIV,1 5. Marc. ne Proprio

tgmen fl "

I5 Cato ts

j

—

XIII, 1 4. Luc.11,17. Io5.1,2 3. cap. X1l. 38. AC I.16 cap. VIIT,/2 8,30. €? Officá fi-

€ap.XXVIIL 2 .

mul.

tripofül,uäïw,m

Quart citationis Exempla inveniuntur pr.V,ï:;. Ebr.TH,6,

i t

[;

€4p.X,30. Rom. XV, 10.

m fifi ol

Quicund; Interpretes in loco Matthzi unum duntaxat Pro-

iem tnustt

phetamallegatum cenfeut, ad Tertiam utid; fpeciem citationis

CUj raciuu n

referunt, ita ut exprimatur nomen Scriptoris Proprium, Jere-

f Lto du

miz, & Officii, Prophetz dicentis. Sed qvum duorum Scripto- P'?P«lile

nigrüm apidle

rum vaticinia h. l. Evangelifta fimul refpexerit, probabiliüs eft, €/^ 2804 .

(

quod etiam citaverit utrumd; : Vmum fcilicet,cujue non verba ad.. M4tth. smi

dl fatoendur.

fb nomine

ducit,fed ad prolixum ejus textum inquirendum remittit,/u4No-

m bjrndaapid

mineProprie Ieremigs Alterum vero duntaxat fubNomineOfficj l. men-

Proprio, «l-

moia dbbrangellt

tione Propheta dicentis ea,que fübjungit , ut ita ex reperto, quem "Wtf f&P

is, i communs

€itat textu, etiam Nomen cjus Proprium innotefcere poffit. Ita nomineOff-

nim, unus Primo »alter Secundo citationis modo allegatur, Vi- 9 citeyerit

ii obl

us, ünum qu i

am quafi monftravit ad hanc explicationem fagaciffimus Augu-

enore vaticini t*

flinus,qui T.L [ib. 2. de confen[u Evang.cap.7 £.48 7.poft fententiam,

quam cap. preced. Num. $. expendimus, addit : E£ 6 li caufa ;

cur boc Nomen Hieremie in teffimonio Zacbarie fit manere permiffum ,

vel potiüs $. Spirits autoritate praceptum fit..— Esl 4pud Hieremiam ,

NT

quod emerit Agrum à filio fratri fui , C dederit eà avgentum , non qui

dem (ub boc nomine prety , quod pofitum e$t apud. Zachariam , triginta

nl p

nnot

aTgeutei, veruntamen Agri emtio non e$l apud Zacbariam.

Quod au-

jj,vd

j

tem propbetiam 1e triginta Argenteis ad boc interpretatw fit Evangeliffa,

J

WWS

44 (f

quod modà de Domitio completum eRt,manifeflum esl, — Sed ad boc per-

!

tinere etium.illud de Agro emto, qued Hieremias dicit,binc poterit myffi-

Vat

&& fignificari , ut non bic Zacharie nomen poneretur , qui dicit de Tri-

XV: 7'

]j 1

ginta Argenteis, fed Hieremie , qui dicit de Agro emto : ut ledto

m M.

4

Eyangelio atá, invento nomine Hieremig , leito autem Hiereuniá & non

F

anyento

du jl

42

j

invento teffistiomio de Triginta argenteis , invento tamen Apro emto, ad-

moneatur Leitor , utrumá, conferre, & inde fenfum enodare Prophetie,

» p Eu

quomodo pertineat ad boc , quod in Domino impletum e&, — tut fpe.

ciatim de textu Jeremiz, quem indigitaverit S, Matthaus, ob ra.

POCUL

tiones fuperiüsad sent. XIV, allatas, difcrepantia fit, tamen non

g o

poífum non ipfi in przcipuis affentiri , fc. 1, quod nomen Hiere-

gt n

remiz non (it irreptitium,fed Scriptus S, juffu pofitum. 2,quod

ia ad o

duo membra ex Prophetis confirmata voluerit Evangclifta , fc,

mþu,g 0 u

de Triginta Argenteis, & de Agro. 3. quod membrum priusa-

verbo WFE(W

ud Zachariam, pofterius apud ]eremiam querendum fit,

tipxiju

4. quod lectum nomen Hieremiz ad Prophetiz inquifitionem,

de agre , & noninventumin eoteftimonium, quod adducitur,

li Qu

|

ftomus dliiin

de Trigmta Argenteis ad Zachariam remittat ficd; doceat,ut.r.um(i;-

conferre. . Cüm ergo ex his pateat fcopum Evangteliftz fuifle ,

tesnuberc bt

lectorem & ad Hieremiam & ad Zachariam remittere, utid; ad-

jungunturi quar

mittenda eftifta interpretatio, quz ex fuperiüs tradità & con-

pelrontbude

Ívetà diversà ratione citandi, fine ullà verborum ejus textus

Mdf ipitürin

perverüone,oüendit.quod utrümdq; etiaum citaveiit, leremiatt

liav

quidem exprefsé per Nomen Proprium , Zacbariam vero juxta alte«

tituriof i

rum modum [ub Nemiue Fropheta , dicentis ea,qua fubjunxit.

&prirmm &

Oljedlie.

Nec eft, quod obvertatur, in textu aníq; ullà diftinctionis

] t Cont

notà legi, z57 £cÀn0u w T p Óa Iegeuáo $ HeoQqra »

| ntquid Scriptur

A—e'yov*cQ» ; &c. adeoq; intelligi ;eremiam, qui ( jaxta Tertii ci-

& hi eligt y

Diluitur.

tationis mcdi adducta exempla) & Propheta nominetur, &ea;

.

fepits m uj

que feqvuntur,dixerit Nam 1. inverto petiüs : Quia Jeremi-

£5 Utf enti

as non dixit ea, quz immediaté recenfenur poft mentionem.

