L inimkisf

i,

"6 inimic

gavit Henr. Steph. Lex. Grec. T. 1. f. 437.b. qve imitatus Ladhantiné

"tdigi

t

Epit. dtv. Inflit. p. m. 75a4. locum ubi corpora mortuorum con-

"L

Tüg]

gerenda fint, miwængm vocandui dixit ; Sic qvoq; LXX Inter-

(gibys lt

/Pfetcs

elplänä fi)

PU0 fuo

pretes Ebr. P2 Vallis ceddiderunt D'o'Aväväeza,v, ut Nomen Val-

lis Hinnon , Ierem.11,23.. XIX, 2, 6. ubi fepulchretum occiforum

ildto fa ücf,

dicitur futurum.v.1t.it; ut Nomen Vallisubi Exercitus Gogi fepe-

liendus Ezecb, XXXIX, 11,1 g. Hierom. T. II, comm. in ler. l1. exponit

;agcnä, Vam

Sepulcbrum maltitudinu, in Ezech, XXXIX, Sepulcbrum plurima mutti-

m"m"mnfre.

£udinis. Dicitur juxta hunc ipfum Patrem Vallis Hinnom groAvdp-

A d d

zäuæy:qvia populusibi corruit, & cafa eft hominum multitudo,

Rnl

t

vel fpiritualiter in errore idololetriz, vel juxta literam à Babylo-

nio exercitu, Pro alterà voce z (x Qzg sepulture Biblia Weche-

F0 pl

lianaGreca annotantin quibufdam haberi qzc eQa7756Mdationis,

wlNom:n:Dc j

qvod convenit cum Ebr. [7WY] & confvetudine Grecoruminter-

frtpitinurm

pretum,qvi aliàs femper a"ïäjij vertunt zQajsy ler. Xll, 3. Zach,

Pal vicinisof-

XI, 4. 7. preter hunc locum, &in Parallelo prorfus Ier.V1I,; 2,ubf

imlem cauom

FUA PAOÀ pedditur Q4eeyE rov evipupsévar , Barathrum,

in confefo df

verali hocno«

Precipitium, ( interdum etiam Vallis Lsc.lILg. ) Sublatorum «d . (e-

peliendum. Qvód enim &yeiesipoa] hanc fignificationem interdum

promcede

habeat, Hen. Stepb. Lex. T. I, £. 188. pluribus docuit, atq; eam

Agri Figilieo

innuiffe dicto loco Gracuminterpretem docet contextus, & verba

gitütexterti

feqventia , Soilsa &» 79 u péb. Refpexerunt igitur hi Interpp.

qv"a&amhïüo-

um recenlut

ad Confequens czdis, h. e. fepulturam, cui ufui deputandus fit ifte

locus : Adeod; hac ratione conveniuntcum Matthao,qvi Agrum

lt appellandus

tum Af M

dicit comparatum &6 vuQür v.7. (2.) Impofitiotis R«tio. Apud Pro- 2.) cur

phetam vatio Nominis dicitur defumenda ex Czde Iudeorum per itpofi-

Af gf

UT

Hoftes v.7, Docetautem collatio cum v, 4. 5. qvod hác etiam in tat&t,

parte Peza refpondere debuerit Culpe. In iftà valle exercuerunt

[2 &

jJeremaie

cultum Alienorum Deorum, qvem ab Alienis (prout Gentes refp.

ludeorum hinc inde nominantur) didicerant. Hinc Propheta ait,

erbum gt

quod alienaverint locum if um , qvia dereliqverint DEUM , & adole-

g&iväditiïüf

verintin eo Diis alienis, qvos non noverint ipfi & Patres ecorum

v moltort

& RegesIuda v.4. Qvosigitur habueruntin culpá duces, iisjufto

am c*ï?ümur

DEI judicio ufus eft DEUS ad puniendum, ut caderent in gladio

dg[h'na-

yiure

coram inimícis fuis. & in manu qverentium animas ipforum, v.7.

Jle

]

Tales inimici erant Gentiles)nominatim Babylonii, 4/regi & Alieni-

j

A/MH À

gene dici. Qvod Latina vox Hoffis olim fignificaverit Peregrimum,

M

qvi füis legibus uteretur, poftea vero lenitate verbi mitigante rei

|[ leer'

M

trifti«

vt H[EWS

o

triftitiam, ita dici ceperit perduellis feu inimicus,poft Cic.£ r Offic.

«Jd

hrjdlfusl 3]

m veti

( Varrenein lib.4. notavit Ambrof. T. I. (b. 1. Offic. cap. 29.f£. 18. qvà

ul

addit Ebraos etiam adveríarios fuosappella(fe Altengenas: Exem-

ii

YV2

pla habentaür H. Sam. XXII, 45; 46. E[a.L,7. LXII8. Ierem. V1 12.

gt

Thren. V, 2. Ezecb. X1,9. Obad. v.11, Hi etiam Ebr.XL,44. A)&oT gY

(adendummn

im od i

nomine veniunt.Ratio appellationis generica eft propteralienum

plané & adverfum animum, cui refpectu Judzorum accelfit infu-

ifom elies t 4

gonoulli Intetpr

per Specialis,ob diverfumà Gentibus ortum;adoptionem atq; cul-

tum.Antea Vallis Hinnom revera fuit Vallis Occifienu, AgerSangvinis,,

"m)quäperiil[ ;

qvia repleveruntlocum iftum Sangvine innocentum , h. e libero-

qvodinagril j

rum , qvos Molocho facrificaverant. v. 4. 5. Pro vindicandáhàe

Mont, apu W2

czde injuítiffimà eodem in laco juftiffime effufus fuit Sangvis ta-

f wiqyod to

lium hominum idololatricorum, & qvidem numeros2 cede,ut ex«

tos t qrorum

inde Vallis Occifionis mereretur dici.

Ratio Nominis,cur Ager

vofitetur Hf

Figuli inSepultüram à JudzisProceribus emtus dictus fit Ager San-

loco fufpendiiau

textus 4 1150

gvinis C AGeldama, ex contextu S. Matthzi, & A. 1.16, 18; 19.ap-

paret. Scilicethic qvoq; Nomen ortum eft ex commifsà Cu/pa ef-

Jude ineritudgn

Refpectu

fufi Sangvinis CHRISTI. Cum enim Judas pro 30o. argenteis fpopon-

Aadleficio v.16,8

Culp4,

derit proditionem innocui Sangvinis CnRisTI Martb, XXVIT, 5,.

eomaieii

qvi per mortem, ad qvam cond: mnatum eum videbart, jam effun-

W met

dendus erat , ib.ideo pactum illud proditionis pretium appellatnr

quot pracefera

Pretium $angvitiu, v. $. adeoqsetiam Agerifto pretio Emtus Ager

iplum qyoq t

Sangvinis v,8. Patetexinde,qvod fh.m. ratio vera Loci in Typo &

effofione hic nj

Antitypo exacté conveniat. Ibi fuit Vallas Occifionis propter Sangvi-

Ti ln

nem innocentem effüfum (LXX. éaigouy z2 sbzor ETU p

iij F'atcomm

T& AO aV ) Híc itidem Ager sangvims propter Cnzusri Sangvi-

dia k Vallis

nem innocentem effufum ; qvi iifdem planä-v.erbis, qvibus LXX,

Qrltm a f

ap. Prophetam utuntur, exprimitur, fc. per auppo, & 9oor v.5.. Ibi

TU Qd reium

Filii, qvorum Sangvis effufuseít in facrificium , fuérunt Fij DEI

Atüm («l etiam,

&DEO generati,fc.per CircumcifionisSacramentum;adeod; ado-

B tre i

ptionisgratiam. Ideo fuper hoc fcelere Judzorum conqveritur

* Ti Detr

Ezech.XVl,20,2 1. Immelafti. Filios meos.. Hác elt Sangvinis Fi/j DEI,

Onfrty.

ET

qvi talise(t per naturam & eternam generationem , Conf. Mart.

XXVL63,64. cum Cap.XXVIII,4. I.105.1,g.. Sicuteffufio Sangvinis

ltO, qvod V[

j

€ Pene,

litgdy

innocentum liberorum olim in Judzis viadicata e(l cedeatq; effu-

li comm; f

fione Sangvinis eorum, qvi hujusmodi flagitii vel a&ores vel ap-

Va tant

lm

probatores fuérunt Ier,XIX,6,7. ita hic fangvis Filii DELinnocens

à Judà

Ms Ym

)H' Cif.[,[ro ;

X

à Judá traditus, à Judeis autem ad effundendum poftulatus,qvoa

d

T

"

ia : Ex

&m.

reatum poenz venit fuper Judzos, prout malitiosé in fereceperant

Mattb.XXV1, 24,25.&fuperJudam per proditorium pactum effue

lt y]

»12,

fionis hujusadjutorem , nt reus violentà morte morceretur, qvi ad

34 ANTP/(/W

occidendum innocentem condixerat fuam operam, v. 4. . Ex hoe

Ttralitnnm

etiam Judz interitu, àdeoq; ex ^«n4 commiffam culpam infecutà

D firint

mmmW(UL

factum effe , ut Ager Sangvinis diceretur, qvi antea Figuli, ftatuunt

nonnulli Interpretes ; Et qvidem vel duntaxatob violentam mor-

"u,dgamgnm,

101 & Dbeo,

tem , quà pecriit, qvi pretium procurate alterius czdis retulerat,

qvodin agri iftius emtionem poítea impenfum eft, ut ftatuit Arias

Vitdisllie

Mont. apud Walzum com. in libb. N.T.Hift.fuper 4&.T,19.p.102 ,

Ut Sangvim.

feq. vel qvod eodem inloco fe Judas fufpenderit, ae poftea fepul-

T05 Cade, u t

tus fit, qvorum meminit Lyra in 4d. I, 28. & confentientem fe

Iminis Qu Aptr

profitetur Hein(ius in Exerc. N.T. p.244. feq. Qvamvis autem de

lu t prin.

loco fufpendii aut fepulchri Judz res fit valdé dubia , tamen con-

*'6) 18, [?13P'

textus Ad. 1,18,19,20. haud obícuré indicat, etiam ex horrendo

mifià Qupt -

Juda interituAgrum iftum Nomen traxiffe.lta enim ibi: Is ( Judas

ts popon-

à maleficio v.16. &priftino officio v.17. defcriptus) acquifvit Agrum

tth YVL j

ex mercede injuffstie , & precipitatus crepuit mediu , € effu(a (unt omnia

hu jamdur-

yifcera eju , annotuit i, ommibus babitantibw in Ieru[alem ( fcil, idipfum,

um awämm

qvod przcefferat de ejus horribili morte ) 4deó ut ( propter hunc

tio Emus Aptt

ipfum qvoq; eventum , cüm aliàsde Chrifti Sangvinis innocentis

lod inTypo

effufione hic nihil expreffum fuerit) vocetur, ager ille propria ipforum

p tersang

lingvá Aceldama,b.e, Ager Sangvinis. Seriptum efl enim in libro P(alma-

UP 4'/'41'

rut , Fiat cemmoratio ejus deferta. Sicutigitur apud Prophetam

gpurri $angr

dicta & Vallis occiíionis, ob cedem eorum, qvi innocentem San-

; VlbUSLX ,

gvinem antea cffnderant : Ita hic Ager di&tusSangvinis, non tan-

J v i

tüm, quia pretium emtionisantea erat proSangvineC HR ISTI

"

iunt FUj

datum, fed etiam;qvia is,qvi pretium iftud acceperat,maximé tra-

gicà morte periit.

yalioj ó

m mqvmlur

3

Víus. Detractulloci, ubi leremias Lagenam à Figulo emtam 5, vfgyr,

xgv'mïs

ii

confregerat,cum addiià interpretatione,conftat extextu. Prophe- f, jm-

tico, qvod V/u ejus partim fuerit, partim futurus prenuncietur jj4/sdum,

h Conl MP

$ GoSingVimS

Inmundus (. Moraliter, per crimen idololatrie & infanticidium,

ibi commilfum v.4,5. Adde v. 13. Hocipfoenim pollui dicuntur

Bdf*

d

non tantüm ii , qvi committunt, Pfzlm. CVI, 39. Ezecb. XX, 7. 18;

31,32.44. XX11 3,4, XXXVIL23. (nominatimin Valle iftà ferem.

ji Dili

nnocCDS

M 2

äïudä

1122,

Z

T,22,23.) fed etiam Loca , ubi committuntur. H. Cbros. XXXVI,

"a

"

(cetex 1

14. Pfalm. CV], 38. rer. M1],2. XVL18. XXXIL 34,35. Ezecb.V;tt.

XXXVI, 17, 18. 4mos VIT, 17.

2, Ceremonialiter , per Cadavera ,

jyihücAgre

(

üponitA fik

qv& ibi confpicienda ac fepelienda pradizit leremias v. 11. ita

etiam c4p, VIL 32, Qvod exinde immundities contrahaturIoco,

j5000. 9t h

Ó qitetgt

€tiam ex contextu v. £1.12.13. liqvet, De Cadaveribus fub dio ja-

«entibus vel pendentibus, qvod terram polluerint, nifi tempeftive

nim verra füet

iifto trad.

fepelirentur,videatur Dest XXL2 2.23. Ezech, XXXIX. 14.16. Si

nudo Sepulchri contacu talis impuritas contracta eft Num. XIX;

M rationti

AZOQ-PTOPO j

155 16, 18. utid; pro Levitice immundo loco illud habitum ett,

a, Naturaliter , per Cadavera,qva ibi relinqvenda effentin beftia-

giaminterAgr

;n his dnobus,

rum atq; volatilium efcam v.8. Talia enim putredini citó funt ob-

noxia,vermibus fcatentia, in faniem liqvefcentia,& peffime feten-

Qus;lllusaute

tia,ut naufez fint omnibus Ef(4. LXVI , 24. Qvomodo antea Iofias

ta itotqredi

Rex per offa, per cadavera,per alias fordes iftam Vallem polluerit,

20n potucrirdt

fuperiüs jam indicatum eft. Quod etiam Ager Figuli infervire de-

Antipintig d

buerit Vf(z: apud Iudeos Immunde habito , apud omnes in confeffo

erit. Deftinatus enim fuit Sepulture , & qvidem Peregrinorum h. e,

Sen

Religioforum ex Gentibus, qvositidem adhuc pro immundisIu-

dzoshabuiffe sed. I, buju Cap. probatum eft.. Pollutes cenfebant

Yeeni

PontificesacSeniores Populi XXX.iftos $Arv'gen.**eas,-qvi.a ad pretium

prodendi Sangvinis antea impenfi erant,adeoq; indignos,qvi ara-

rio Templi inferrentur , unde poftmodum ad facros erogarentur

ufus. Hincipforum verba verf. 6.. Non licet eos mittere in corbonati,

guia prettum Sangvimis esl. Confilio autem inita ex eig emerunt Agrum illum

Figult, (qvem effofsà jam argillà&projcctis in eum teftis nullinunc

Mljocrimin,

amplius ulteriori ufui futurum füperitis monitum eít)i fepulturam

Peregiinorum, Ya fcil. ex Argento immundo,qvod erat pretium CHRI-

STLipfis maximé abeminalilu,emerunt Agrü ad alios ufusineptum;

pl

àn immundum u[am, fc. Sepulturam,& qvidem Peregrinorum Gen-

tilium itidem pro immundis habitoram. Huic emtioni fucceffit

etiam Nomen infame, ut ob proditi Sangvinis innocui fcelus, &

PerProptha

maximé tragicam proditoris accem diceretur Ager Sangvinis. Ad

lavam Vallis Hinnom,adeod; etiam hujus Agri,ab Oriente verfus.

Vlng

Meridiem decurrit Torrens Kidron;qvi ipfam qvoq; interluit, in

imortuum mare fe tandem exoneraturus, Qvod propterea prope

; Eaenad'pumun

bunclocum Torrentern fuerit Sepslcbretum Plebejorum , inter qY0S

non-

2

h, XXXVI,

lli-

Eul y

lt

nonnum peregrino idolorum cultu fe contaminaverant, co

gere licet ex H,Reg.XXTI. 6,H. Cbron, XXXIV, 4. Vicinisfimüm à

j Cädaïem

125 Y

Tlv ifg

Lzvà huic Agro Sepulcbrum Zacharie intra Templum &altare oc«

cifi ponit Adrichomius, à Dextrà vero Affyriorü caffrain qvibus

"at foco

Qulb

185000. per Angelum fuérunt percufi Y Reg.XIX. 3 5 .E(a, XXXVII,

iuja.

36. qvi l'eregrini fuérunt, & in eodem loco forfan cadavera eo-

m(".ü'&?&üiv&

rum terrà fuérunt obrita,intypicum preludium Peregrinorum

^ lf Si

inifto tradtu aliqvando fepeliendorum.

Ad a r

Ad rationem Typi & Antitypi CL.Glasfims Philel.(atr.l.1.tradk.2.

Id hbt

efentinbdu.

P2 o.propo—fï-tä Sanctir interpretatione fufficere putavit Analo-

giam interÁgrumFiguli&Agrum à Ieremià emtum(cap.XXXII.)

hi citüfüntol-

in his duobus,qvod uterqve cefferit Peregrinis, & hic Figuli di-

tpeline at

&usjilliusautem emti monumentain vafe Figuli fuerint repofi-

do antealofas

ta,utut qvedam efle contortiora,ac duziufculam effe analogiam Schematue

lem pollerit

non potuerit dffüiteri, Sed plurimis modis clarior hie eft rypj C t cemve- ,

J inferritedt-

nientis,

Antit ypi ratio,ubi fermé omnia tam exacté conveniunt,

s inconfelo

Emtores

Typi C An-

titypi,

i ht

Seniores Sacerdotum & Populi Judaici

mmundis lue

con[ultantes de occifiene

i cefebaat

]eremie rypi;

CHRISTI Antitypis

via al preum

et

jgnosgriatt

falfa teftimonia

y erogartr

dclationem apud Judicem ,

vl atf

calufnniam

in

g m

fisaullimune

ebjecto crimine Lix&gvæ contr

a alios Doctotes pro Iegitimis habitós

L

al

adeoq;.

tinm

]i

-pesfimam pro debità mercede rcferentes gratiam.

füsineptutm

A&us horum fuerunt

—

Emtio

sorum Gtt

o füet

vefentata ,

|per Evangeliftam recitata,

get Prophetam rep

Qui

[ctlllä !

Itio im Agrum,

j

Venditer , Figulus, qvi pretium accepit.

Sangni

vt us

Qrictt

Ager idem

Ratione Situs

m[eflult»

ao

& non ad punctum Mathematicum , tamen ad vicinisfimum tractum,

o

j

5 d

ante Portam Figulinam, —

AQ

ov

M 3

34

in valle Ben- Hinnen,

| ]erllm

jf

äW

fundo argillaceo,

jjiclociin ^

ad officinas figulinas;

ubi

afimum-m? lq

ia erscnta

Tefle ex vafis confradtis,

Nowen Lotci

[U

jin explicimi

'fxms Hd.me.'þ

Vallu Occifionis ,. Ager Sangvinu

[*]

!S..&a ; aFPare

)nmentk

jicet ,;ohv,gerf:

Culpaim effufi (angvinis i

andi etiam t

Filierum DEI per gratiam,

Filj DEI per Naturam,

& Penaw Sceleris,

mium enioumti

Chororum, e

Mortem Ícil. Violeutam

Iudaorum ,

Iude.

dextram Pottz

4 difpofia j

Vfu Immundus ad fepulturam,

& qvidem Peregrinorum , qV oad

permorom in d

denralemfed lat

Adfcitam Religionem , patriam Regionem

ludeorum ad Ethnicifmum delapforum,

Ethnicorum ad Indaicam

m Fontis dein.

Ecclefiam converforum,

utis Darid, pro

4

Sect, 4.

Sectio IV.

wj qu Templ

Textus. ler.

ambulansitidem

De Textu Jerem, XXXI. 38, 39 4C.

XXXI. 38.

Satis jam officio noftro defuncti in explicando Prophetico,

mütoad Tarriy

39.40.

levam verfüsy

vem S. Matthaus indigitavit, Typo, hoc und adhuc agemus;ut,

tleyrocdtr

Explintqr,

qvandoqvidem objici poffet,illius Ierem..X1X. propofiti fcopum

hm demuro d

totum eífe Increpatorium &comminatorium,qvum tamen emti

iD SepulturamPercgrinorum Ágri proSa ngvinisCHRISTI pre-

troppo[toad

f Mürg, &

tio Solatium qvoq; petantM yftici ejus Interpretes,inveftigemus

Scripturam, an alicubietiam textus inveniri poffit , ubi zeci iffius

Ri ifeiors

antea pelluti fnn&:fimtia & per Meffiam confecratio prædi&a.Ta-

utriufq; p[agæ 2d

lem igitur producirus ex Ierem XXX1.38,39.40.

CXif,ä Tum Han!

Argumentum totiusCapitis eft Cen[olatoriut ex BeneficiisMef-

qumul& H[)

aC

fiz, qvz partim Ty pice fub involucro corporalis auxilii & rerum

externarum, partzm per meram Prophetiam proponuntur, Sicut

»qua

d Catà

fpiritualisRcdemptio per liberationem ex captivitateBabyleni-

cÀ v.2. feqq. Perpetuitas & Certitudo Faderis Gratie per conti-

tenmonah f

Il

nuum Aftrorü Officium, Maris fluxum &refluxum, Cali terreq;

Ia

lids

tl

)

impoffibilem menfuram atq;

inveftigationem modi confiftentie

lo

Ptf

v. 33. 36.37. lta in allegatis verfibws 385 39» 40. fub de

Ícriptione

Jeru-

Ti

N

Jerufalem (Vid.Hypotbefin YX.) promittiturEcclefie N.T. ædifimtä, Quead

dilatatio, fandiificatio & con[ervatio. Varim qvidem funt de hujus vel ;; Nomina

illius lociin & circa ferufalem fitu fententiz,qvas decidere diffi- Locorums;,

cilimum,in aliqvibus etiam haud poffibile videtur, Sed poft ju-

dicia ex Scripturà S, petitaVillalpandum pre aliisftudebimus fe-

qviin explicandis iftis,qvz Jeremias typice nominavit..

ved

Yarrü Hananeel propePortam Ovium & Turrim Meah fueritex- Tàrra Ha4-

E

truCcta ,

apparet ex Neb. Í1I, r. pleniüs adhucaliqvid de fitu ejus 72neel,

licet colbigere ex Neb. XEL 3 1-41. fi juxta delineationem Villal-

i,

pand: etiam in Bibliis Vinarienfibus expreffam, (juxta Adricho-

mium enim mira hic ftatuenda effet oberratio)diftincta duorum

Chororum, ex parte Occidentali, Templo diredé oppofità, ad

dextram Portz Stercorum, h.e. inter hanc &TurrimFurnorum

v.38. difpofira proceffioexpendatur. Prior enim Choru venit fu-

er murum in dextrà ad Portam Stercorum v, 3 1. (itidem occi-

&enralem,fed lateri Auftrali viciniorem ) unde perrexit ad Por-

ludaieam

tam Fontis, deinde in latere auftrali afcendit gradus Muricivi-

etforum,

tatis. David, procedens ufq; ad Portam Aqvarum ad Orientem

v.37. qv& Templo fuitVicina, A/ter autemChorw ex adverío v.38.

ambulansitidem in latere Occidentali fecit initium eundi fuper

muroad Turrim Furnorum, Sed cüm prior Chorus primó ad

oProphelct,

u agemus,ut,

lzvam verfus Meridiem pergeret, & perlatus Auftrale adOrien-

tale procederet, ufd; dum juxta Portam Aqvarum Templo vici-

ypoltifcopun

pmtamen tmti

nam de muro defcenderet, idq; ingrederetur, Hicalter Chorus

ex oppofito ad dextram de Turri Furnorum Occidentali ad la-

CERISTIree

jpyeligttus

tum Murum;, & poftea in parte Boreali Portam Ephraim Vete-

rem atqiPifcium pratergreffusjuxtaTurrimHananeclin angulo

abiusiifi

utriufq; plagz edificatam à Septentrione ad Orientem iter. de-

Jrædl&W'

flexità Turri Hananeel ad Turrim Meah , ab iftà ad Portam Pe-

corum,& ab hácad Portamcuftodiz, ubi de Muro deícendens

cncficiisïvïff'

itidem ingreffus eft Templum. Perta Anguli f. Angulorum diécta Perta 4n-

sliilcrent

eft , qvia in Angulo lateris Occidentalis & Septentrionalis fuit guli,

joontit.

SW

zdificata. Qvod ab hàc usq;ad Portam Ephraim(in latere Sep-

n

n

(n

tentrionali fitam ( fuerit longitudo 400. cubitorum, notum eft

&

ex H.Reg.XIV. 13. H Chron. XXV, 2 3. ineà Turrim ( Pfephinam

Cl qret

Colli Gareb..

[eye

dictam, edificavit l1zias cep, XKVI.9. Collis Gareb , non procul à

d cn

Portà Anguli verfus Occidentem fitus nomen habuit à fcabie ,

g

one

qve

u

"

;

$

q.

ve 29 dicitur Lev. XX1,20. XXIL2 z. Deut, XXVIIT, 27. qvia

civimisamplituj

, T .l. -7.43:

ibidem Leprofi & ex fcabie impuri,fecundumLegem urbe exclu-

m'munta il.lA

Goba.

fi, habuerunt fuas habitationes. Gob non à Villalpando tantüm,

sfalem a P

fed Lyrá etiam, Adrichomio, Corn, à Lap. & aliis habetur pro

mim ampliorl |

Golgathá,itidem fità adOccidentem Civitatis,ubi facinorofi ul«

-^

ilio inlocos C'f!

V«lla Cada- timó afficiebantur fupplicio. Vallem Cadayerum nonnulli habent

a itum Turr

perum, &* proloco cedis

Aífyriorum , de quà II, Reg. XIX. Alii pro valle

&iserum, , Hinnom,ob ce

demac combuftionem Liberorum ita dictà, Vil«

fortz eqrorum.

s autem & Adrichomius exponunt Vallem inter Gol-

didas Imperator

lalpandu

rig Templum £a

gotha

&

moania Jerufalem , in qvam cadavera;offa & cineres fa-

cinoroforum vel igne vel aliter fublatorum fuerint projedta, :

iptar anet atqj'

Qvamvis iftorum prope civitatis mania projectio minüs videa-

&T illud vaticin]

fius ufitatam,

tur probabilis, Càm addatur,«dificandam eífe Vallem Cadaverum

31.8,9,16,11.20

& Cinerum, & univer[am regionem ( Vox Ebrza ufurpatur de Agris

campeftribus frugiferis urbi vicinis Deut, XKXIL 32, II, Reg.

fcribiturphraübus

qerrets Kie X XU 4. Habae. lT. 17.) d ad torrentem Kidron,ad angulum u

lifcatio Bdf

dron.

porte Equorum Orientemver[u , nihil decedit fenfui Prophetico,

gunt, VILI 9. Hf

PortaEquo-

qvam fententiam de Valle Cadaverum & Cinerum feqvamur,

H Vg X

Totum enim à Colle Gareb & monte Golgathà Occidentali tra-

flownjire, d. :

fl(m- ;

Giritatisambitum

&um, per latus Auftrale, ufq; ad Orientalem Portam Eqvorum,

Templo & zdibus Sacerdotalibus vicinam NeA,lll, 27. etiam lo-

antea fübutbanor

cum czforum Affyriorum,Montem Eroge, & Montem&Agrum

pitudo exuniverf

poftca Hakeldama didtum, ut & Vallem Hinnom comprehen-

dere nemo ibitinficias, Deomnibuslocis hactenus enumeratis

XURsaoftq

Qum locrm 24j

Propheta vaticinatur , qvod futura fint Santias DOMINO , h. e.

pttrzdes 1epmp

qvod maximam partem antea impura, ac pro immundis habita,

Vil Calayerym,

facris Deoq; placentibus ufibus ceffura fint,& qvod Domini Civitas

Cüm infanticidiu,

non Git evellenda,ned, deff ruenda ultrá in (eculum v, ult. Qvod omnia

tüdemidololarr

hec beneficia ortum debeant venturo Meffiz, ipfe illius Capitis

contextus manifeíté indicat.

MENIL,

U0 i egndems

2. Senfum

Inepti funt, qvi hanc Prophetiam ex affe implendam in ter-

t Delis n

Propheti«.

renà Jerufalem opinantur.Notum enim eft exNehemià,Jofepho

aliis, qvin & ipfi Judzi fatentur omnes, qvod civitatisiftius

II sdindic:

(1. Nega-

d Dettator

D7

poft folutam captivitatem Babylonicam rezdificatio fuerit re-

Ih Ecchfi N ?

Ípe&tu prioris exigua, non com

plexa infe & murorum fuorum,

ambitu omnia ifta loca, qve Jeremias nominavit. ; Quod nec

CIpes flllur;

iftius

55

lr habcren

Mellias venturus (itfad inftaurandá ac perficiendam adhuc

Civie

Ti

':m?MX

NU

TA qv'u

civitatis amplitudinem,contra Judzorum,imó etiam Corhelii à

Pt urbe erclu.

Lap.in h.l.£743.D.& aliorum Pontificiorum fomnia multis jam

"Ido tanci ,

eviceruntalii. Nec Lyrano adftipulamur,;qvi de rezdificatione

s hn "

Jerufalem factà per Imp. /£lium Adrianum;interpretatur. Non

tbl AC Oref l.

n nonnp&ïxhabem

enim amplior iíta fuit edificata,fed anguftior priori. Situs ejus

alic inloco,fc. ad Montem Gihon& Golgatha,éxcludens prifti-

* Al vt v

num fitum Turris Hanancel, Portz Anguli, Torrentis Kidron,

orumitadidi v

L Vaem inter Cl

Portzeqvorum. Qualis etiam hzc Sanctitas Domino , quando

dictus Imperator ibidem Jovis Capitolini ftatuam erexit, Vene-

8012 & cinetef

|Düttibtproj

riq; Templum ftatuit? (V. Bunting. Itiner. p. 1.fol,6o.) Certum (2,Pofirivà,

igitur manet atq; irmum , quod de myfica Ierufalem, h. e, Ecclefí de Ecclefue

j minisridu.

N. T. illud vaticinium intelligendum fijuxtaPhrafin Prophetis

Nc T.

(Íe Vl Cl

fzpius ufitatam. Inprimis huc facit confideratio textus Zach..

Ulürpatut de A

XIV.8,9, 16,11.20:2 1. ifti loco Jeremiz infigniter paralleli, De-

4dificati-

AXIL 41, 11 M

fcribitur phrafibus à civitate Jerufalem petitis Ecclefie hujus 1.

t hum H

4 dificatio : Zdificabitur Civitas Domino, Conf,v.2. P.LXXXVH,

i(ui Prophetito,

$. Cant. VIII, 9. E(a.L1V, 1 1,12. 4mos IX,1 1,12. A0 XV,t5. Zacb.

nerum feqramur,

Dilatationes

1,4. Vl, 1315. XIV, to. 4poc. XXI, 2, 2. Dilatatto : Et exibit ultrá

Occidentalitra«

filum wenfura, &c. Sub extenfione linez menforiz ultra priftinum,

ortam Beyorum,

civitatisambitum, & expreflis nominibusqvorundam locorum

MUEVR

antea fuburbanorum,velin vicinià fitorum notatur Ecclefie At .

Montem&Agnum

plitudo ex univerfali Evangelii predicationeoritura. Conf. Efi.

;nom compreaet

XLIX, 19,20. feqq.L1V, 2,3. LX.4. & feqq. Ezecb. XLI. feqq. & di-

(enus enumerati

&um locum Z«chb. XIV, 9. 10, 3. Sanctificatio , Collu Gareb pro-

jtu DOMIND, 1 €

pterades leproforum ; Goba'propter facinoroforum fupplicia ; Sandifiea

immundi lii

Vallis Cadaverum & Cinerum propter cadem vel etiam idololatri- rione ,

vodpumin Ciniui

cum infanticidium; Torrens Kidron & propter projecta olim in

eundemidololatrie inftrumenta , five integra five combufta H,

i, Qvod omntà

[pfciliiusCapitis

Reg. XXIII, 4. 12. & propter omnium fordium ex urbe & mon-

tibus ineundem per pluvias confluxum pro impuris habeban-

solendam i t

tur. Dehis tamen omnibus dicitur , quod futura fint Sandiitaé

;chcmiä,ïo ep !

Denino ; ad indicandum , qvod Novi Federis degratuità remif-

j

od civitatistil

fione peccatorum propter Meífiam , deqvo v.24. dictum erat?

fcatio fat?

[re

in Ecclefià N.T. per univerfalem Evangelii predicationem par-

rl

ticipes futurz fint etiam Gentes.

Cümantea & ipfz & earum

yurorum i

qnet

yavit.

Regiones haberentur pro impuris atq; abominabilibus, Ley.

,j

4.28.

n

dl*

XVIIL25;27, ngþXX.II.:9,E[r.lX,u.AmosVII,x7.Aä.X,u.,:5,r

utue

2*

futurum pradicitur, ut priftina ifta impuritas &abominatio per

CHRISTUM abolenda , adeod; Gentes converfz unà cum íuà

terrà futurz fint San&titas Domino. Conf. Efa. XXXV,8. L11,1,2.

/

A. X,18,3 545 XL 3.17.18. Sicinloco Jeremia parallelo Zacb.

XIV. de myfticà Jerufalem zdificandà atq; dilatandà affcritur,

quod ibidem nen futurum fit amplru Anatbema v. 11 quod tinrin-

nabula equerum C& alia utenfilia profa na [ancdta Domine , ned, Cana-

n£us, h.e, proimpuro habendus Ethnicus, ultra t0i futurus fit.

*

Gen[erva- V

.40.21. 4. Perpetua Confervatio : Nopervelletur neg, deflvue:ur

I!

tione. H *

Itra in feculum., Conf. P(alm. LXXXVI1L,2. Efa. LIV. 10.11. 12«

Propbeti

« Mattb, XVI.18. Cüm vero, ut Hypetbe[i Decima notatum eft , in-

etiatn im-

terdum etiam proprio verborum fenfu ex parteimpleantur,quz:

Figuratis in Scripturà Propheticà phrafibus predicta funt, &

]

pleta est in

Agro San-

Vallis Cadaverum cum vicinià,ad quam Ager etiam Sangvinis poftea

dictus referenduseft, ob commiflam ibi Gentilem idololatriam

[41,77

& czdem hominum, fuerit immundis locis annumerata,qvin &

Peregrini Gentiles inAgro ifto fepeliendi à Judzis immundi habiti

fuerint, non immerità pradictio ifta Prophetica de fanctifican-

distempore N,T, per CHRISTUM immundis aliàslocis& ho-

minibus ( qu& xemnt ajv di&voiay generalis eft) fpeciatim cen-

fenda eft etiam tunc impleta,qvando Ager iffe in. Sepulturam Pere-

grinorum Gentilium pretio (augvinis CHRISTI emtu à Matthzo nar-

D!

ratur , in przludium qf. & indicium , quod, ut ifta fepulchra in

tractu ex Ethnicà ibi exercità idololatri&infami fita , ita etiam:

alia immunda aliàs habita loca per virtutem Sangvinis CHRI-

STI dedicanda, & ut ad Gentiles ibi (epultos, ita ctiam adalios

exGentibus oriundos fpectet ejus fangvis,qvi effu(us cít,utGen-

tes etiam priftinà immunditie fublatà Sanctitas effent.Domino.

Videantur. qve de Myfterio in Emtione hujus Agri pro pretio»

Sangvinis CHRISTI fuperiüs confideretione explicatiomes

pm'mx. Septii& obíervata funt.

-

m

m

n

s

.Xd/

?

u

/

C

a

")

ii

1j

-

CA

nv

d

78

:ö

"

".

x

at

AHR

uN

5

7A

Z

:üi*"

11 C

fi*'

TÀ ATA

4

Z

r

(j

3 a.

X pte

w

-

1-"-'

-t

f

":

AP-

.;,

f v*

j

n

"

ER

1

P

U T r

4 /

J

(«X

d

P » w

,

4

,

';/,

$^

"^

.

»

f

-:.

fs

./l..

j

É «

H

»

/1

"T

L.

.*

71

M* i

r

PE d

w*

v

i:-

"

" l g

,

k

»

'-,/'4

j

^ ar i

A UP

w N^ g

Ti

':

/4

3'

hn

vf

pf 2 D u

-

"R

]

LR d d

1

p*

j

?

^.

»

$4

T

2 gt

34

f

j

(

n F5 w

r

;

!

Á*

A Rs

:

a Y

$,

^g

a r

&de

-;'

5

P d

"

-

4

P

4

:'

&Jl

.

a

2;

4 ,.y7

".

1

,:

í

& y

£ 9t

-

5 rt

y/

j

47

H

v

tt»

411

p

;

: 4

"4 4

"NT

$a*

c)g[

"n

,3

T

174

»

(Á3

p 4

—;;

£a

P

'4

y

$2j

: d

4 ,^

*3

,Fy

iet

'P

qy

".

;

P

» -

w

f ,f m

A

P gt d .5

j*

«t

4.!

EPT

L

&t

:.

PU.

""

p

]

5

;

;

iï

"

f

"v

"f

:ä

y»

«f

II'

d

-

A 4

»

P&

M

44

^j

PL

lo« u f

7t'$f

2*

PA

/,1

4

" 90

,

$

!

i

"

A.

1

"

P a

ydci

"

"Á

P p

»*

'1'

/

. F

-

x* ..

T

^

$^

"

"

p

P

m

/:'

wiF.

PLM

K

.

Á 4

?

d hn B6

j

^

H

94

£^ fj

Y

"

-

/^*

J d

Jf

r

P E aT od

Tw* .

E

3

LE

v^

J

J

"n

*«

AN

-

/1/4

""

w

--

r

Ag u u

H

)«v

UPV u

:

"K

-

)

"r

ET

-

A

,F!NOO

R"

,K

P

3

*

?

LL Cs

* 4

*l

b-

ft13

M

:-

£t

4

Á

r

f

)

7* FK

P.

* I

4453

]

2

7

ä

PA

:I

e4

j

j

L

vt

n

vf

A^f

LE

1

^f

ff

2"

K

S

T d

t* 52

:;'

r*

A*

t5 t p

"

;

A^.

P.

—

**

f ^.

LES,

$-

Y À

::,

44

$4

ï«

1::.

iv

"

A*

r

p*

ÁX

"4

A x

P.

';

» d

L ss

).L

r

: E

Bw x

SE:

s

]

y"

» J

vt

p

t^ j

p

f )

4 -t

CX

]

$:

P .l

^i

T 9 ul

d d

"?

5f

" P d

-

L

*

462)!

-

ryr

. J

( 2,4 X

-

d

t

M

Tf rX

"f f

z1

1*

;

c ,

J4

r

^

t

o

i

4

,.

f4

".

4

p o

"2

5

',:

h

(

u

!

"

P * d

,TY

p*

A l

&

? K

2

s

"

PA

a

— .)

'i

"

;

y4

m g !

À r

m

) t

p

M

1 4

À*

:'

j

j :'

E

« 4 f d um

»

J

f

FE

&

X r

7

]

^

?P d

Pa

—

*k À

P

:-

4*

P

£

o d

^v

»à

af 9 V

ÁX

PU.

r

-

T

;,

«

J GX :('

"

pX

-4

d

25

"d

34

) 4*

f

E

4

':

1

m as H

2 "

A

) .

Ó*et

»:

-

A

A

gtl

;

?;

^

M

l

d

$N

rty

7

3

"-

-

]

w

t

5

;

o ao tf

C ER Y ;. X d

—

AC

T

Y

i,':

- MM—

m

':

;.

LT um g?..-u«ïf.l

"

"

"

à

(xþnh;i;o

w

^

Vr

,

,-

L

La

GKU

a ia t

t

E a

d

2

Z

-

Y

OXT

X

r

W

WHHIIIWIIHHIH

d

CHRISTOPHORI SCHLEGELIL

1

9

S.S. Theol.Doct.

III!HIM

R—

Em

18

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

b

1U/

HAKELDAM .

I

IU

13

Sive.»

ä

16

12

13j

ï

CENE

AGER SAN GVINI

o^

Juxta ductumHliftoricz defcriptionis

10

phetie allegate Mattb, X X VI1, 3- i.

preffius confideratus;

9

g

u

Iterumá; publice luci expofitus

8

curante

e

Filio Autoris

l'illHllHlHlIIIHWIIHHHlllællllfmwllriilll

7

M. CunisTorHuono GorrLigB Scurgc-

?

6

Z

S.S. Theol. Cultore,

II HHII,V

5

SLEsvyIG imprimebat Johana Holv

VClnu-

Anno M DC LXXII.

4

d

3

äïïil(il

II

x

ESERGl

HHIIWIHIIHWIIII4IHHHll'HIIIIHWIHHHII)IHHIIII'HHIIIHWIIIIMIIHWI

pusunuur]

IIIHIHIWIIIIIWIIIHHf

——

p

10

11

12

13

1

IU

d ) Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com