| f Gumy, ,

7À zeour& , Aégorr Ov , ergo non is ipfe, fed aliusà Jeremiá

j

[

iig"""mææ:

p*r hanc citationem intelligendus eft Propheta , fcil Zacharias;

r2

cujusea funt, quz dixiffe commemoratur.

2, Non inul(itata

POWl

eft in $, Scripturà ellipfis Copuletive, Er. De omiffo Ebrzo |

? "æjP'Wmdu

MALTUE

Vav exempla adduxit Glaff Gramm, (acr. lib, a. tval: 1. obfeiv. 7.

p.m. 647. feqq. Taliaetiamex N T, poffunt afferri de particulá

Atf«

Alfllümod

lu

xg4: Joh.X44 6. Fiet,u.fa& m5 G qipav., ubi re&einferuerunt

^j

DP

H

ad fenfum V*ngatua, Beza , Lutherus, Antiquior & Recentior

]

*Q*r ec

(älahxv

BelgicusTranslator&alii Copulam; Fret-untm Ovile & unusPaffor,

,ï Jcüm thimu

F.Cor. VIL r4. O5 éim ap73 vri» 0jv xexatytua].N ulg,

UT omeüitaul

um(Ft

& Beza cum exprefsa copula fubaudiià, ,Lt fiquid apud ill

MPIIVI4IEPb, Vl)!]

h qui

UT

T

ln p

W'! l

f quid apud eum ) de vobis gloriatus fum , &c. Cà

p. VIIL 25.

nj

ut fp.

? Aaigz AO. EX À n OY

óz& XeAgi. Beza: Legati Ecclefiarum

| Mmhæu

5,0)

€ gloria Chrifli.

$1c Recentior Bel

Mü

gica, 2tfacfaubten ber ts

Mi no

ueynten (eube) een Gere Gorifti.. Luth

erus : U pofte ber G'emeinen

NtnBiee,

unb eine C bre Gbrifti,

-

Antiquior Belgica : 2Ipoftelen ber Góemepne

fen (enbtbe) Gere Gbr

d Wa l

Ktí. Echanc disjundtionem Chryfoft.hom.

&rllEVaW

U

if

18. in 2. ad Corinth. f. 809. (imul obfervat Celoff. H. 14. s£ao

I

hw

p

"

:

Adpas v xa9* ipay x atóseaqo mis jéyuans. Ut cum

Tl Queri

"

verbo ovitLominos p

articipia x,de,ad 6D« ( verfu praced. )

t iil

&ääæ?&e't

« conftraantur, fubaudienda vel fupplenda eft co-

9 ;yquod illiy,

pula, z s'ZæM'Hl/M »quam Beza& Lutherusin ver(ione, Chryfo-

KC docta n

ftomus &aliiin explicatione mon(trárunt LTin,IV,3.Prohiben-

Bragdile hi

tes nubere, jubentes abftinere à cibis,absq; copulá exprefià con-

rfmittcre,miq;;.d.

junguntur; quam tamen fubintellectam bené in Verfionibusex«

1s traditàl n

prcfferuntLutherus,AnriquiorBeIgica,&Beza inAnnotationib»,

borum eju t

Admifià igitur in hoc Matthzi controverfo loco tali Ellipfi par-

itavetit, J |

ticule k94 »quam verba fubjundli teftimonii exigunt, manifefta

i verojurta lte.

erit utriufq; Seriptorisallegatio : Tunc impletum efl , quod didlum

u (bjwxit,

e3l per Ieremiam & Propbetam dicentem, Et acceperunt triginta argen-

31

j ll dillimdionis |

teos,&c. Conf Heinf.Annot.p.m.80.81. 3.Si quis forfan ex metu,

:eu'sg ï HgoW&)

ne quid Scripturz S.adderet, futurus effet difficilisin conceden-

dà hic ellipfi particule copulativz, non tamen negare poterit,

'm(;umïmii(i- l

I

|

; nominttur &ti

feepius 2um xoys exantecedentibus repetendas effe quafdam vo-

tis; Qua r

I

ces, ut fsquentium fenfus fit plenusatq; concinnus ; Videatur

- pofl mentioneta

Glaff.Gramm. facr.4. l.p.m.665 Íeqq.& ib. inEpifagm.p.85 5.feqq.

4diliüsa uemià

Si igitur ex antecedenti repetatur vel fola particula dia , ve/ Tà

|

, fl Zadiatis

B9iv » vel imul z 9192v 2a, &c. apparebit citatioutriufq; Pro-

h Non inulittt

phete, Primo medo s?r« éc3Nt od j 9 $n92v A Icoepitu , dià T&

« omiffo Ebra?|

IlgoQjra Aégorr(G»»&c. Exempla repetende bujus prepofiti-

.a 1. a

onis i, ex antecedentibus videantur Matth. XIV, 9. Mart. V, f.

feri p

j

Altero modo : gj j59zv diz, Vegephku , 8 p sv $. eoco Qu Aégov-

» seacintrt

T. , &c. Qm'mvis enim ifta conftructio immediata vocabuli

vior& fattot

Faæ-v cum Genitivo apud Scriptores N. T. non invenitur.tamen

«

onl

, & Wjü (f

qup

P

144 Nomen ita ufurpatur Mattb, XXVI,75. Luc .38.cap.11.2,

yeam

2 &c,

lnmth

-mp.IV,4.pr.V],l;.CoMmodz'üs reperitur fimulc þn?äy & d,

quAT. caud

»

hm

]

m.m, t

Ü

(p

Y, adio

b. m. Tunc impletuim eft i. jn9iv d Tepéplo , 0 nv i v

yp

:Iga?irx:M';«ov*r

Q.&c.

ighoplt

taf

H

othefis Quarta.

l

& yti

6f

Quets:— Malta [untin Scriptuis .T . qua im fe confidera-

g.

Multa,que

) uhSECdc !

ad V, T.dun-

ta [olmn Hi[iorim aut l'atieinia ante Chrifh

d pollet At

gïCüSüO füpc

$axat pertis

adventum impleta continere videntur , 9 ta-

mereviden-

men luce Scviptuma N. L. collufirata T ypos ac

ibi fit mentio,

für,etiam

jnnuenéam

N, T. tem-

Figias eorumm , qua poft Cheifium exbibitum

wm, Siczud

pora [pe-

utuva, evant , indicál[e deprebenduntum. Conf-

vomactpereà

élant,

Gla[f. Philel.(acr. lib. A. 2.p.tti.20 1, Corn, à Lap. ( qui ta-

adpralentan

men cum difcretionis judicio legendus) Appar. comtm. in

cisantitypum,.

Propb, Maj. C«n. 4. & y. f.2t. feq.

cilüsinteligen

Exemplo fit Hiftoria de Abrahamo & Filiis duobus, uno ex

dodtisfmilnter

Ancillàjaltero ex Liberá prognatis. Gen,XVI, & XXI.Hujusalle-

queasintroduci

gorica Interpretatio monftratur Gal. IV;2 1. feqq. Ier.XXXl,15.

quinlife n

videtur loqui de futuro luctu fuper captivitate Judzorum ; Et

tamen Mattb.1,18. illud vaticinium in Bethlehemitico infanti-

tife, x u &

quz omnia in ?

cidio completum effe docetur.. Verba Ler, XXVI,.12.. Ambu-

—

CHNISTUM I

labo in medio veftri, & ero vobisin DEUM &c. videntur defo-

p on um

lis Judzis dicta , ob erectum inter eos tabernaculum habitati-

onis DEI, Et tamen H. Cer, Vl; 16. etiam ad converfos ex Gen-

yiloyo, hgt

0Iribtatur

tilifmo pertinere oftenditur. Sic &alibi. Hüc referendum erit

Tre aaterisobr

Cap. XIX. Ieremie ,in quo.& Actionem & Concionem Fropheti-

quiddicitur fe

cam duntaxat inftantem urbis.devaffationem concernere exifti-

mari poffet ; qvum tamen ex citatione Jeremiz apud»M'atthæum:

n1571)

nllquiunz Projtci

de Agro Sángvinis manuducamur etiam ad typicam iftius A ii-

Clavert Q

onis & Prophetiz: confiderationem..

Atà fáften mul

Quinta:n-.

Hypothefis. Quinta..

On(lhdm

terdumPro-

n [

Interdum in: V'iftonibus vel z4&liombus , per quas

m veri

N

phete di-.

I5 Pratiden

iib

yer(at Per-

Deus nounulla qs. in Dvamate vepra[entavtts

üc [

fenw geffes-

j J

!

Tuht,

Propheta diver(as Per[onas [ufunu[fe auimad-

pn p

Qu

veriuntuv.

tOdcm p

TOPht !

Ezechieli.

Sic Ezechiel in Vifione tüm Videnti Cap, L. tüm Praditanth v

apo

&fa&a cxpnm

45

"i j

cä p. I II.TIT. tüm Exercitus obfidentu. Cap. IV. tàm DEI puni

en-

tí Cap. V. actiones ex divino iníftinétu reprzfentavit. Cap. XII,

idem Propheta & fugieutis Regis , v, 1. 14« Gtrepidantia populi v.17,

19, 19. & vaticinantis videntis v. 22.feqq. perfonam egit. Cap,

m [2 "Ui

XXXVII. 16. feqq. fuo facto ob oculos ftatuit DEI ex diverfis

Mi (f

populis Ecclefiam collecturi opus. Hóc fenfu etiam non abfur-

(iry

4-,

dé poífet Amos IX, 1. Prophetz tribui ifta in Vifione mandata 490*

percusfio fuperliminaris Templi, ( Neq; enim alteriusejufdem

f MM"T)P it

|

ibi fit mentio , cui D EU S hanc percusfionem mandaverit,) ad

innuendam DEI fuper homines idololatricos poenam imminen-

Bu s

Bdl j

tem. Sic Zachartas cap. VlI.9. feqq. juffus eft Aurum & Argen- Zeehariar

tum accipere ad conficiendas Coronas, quas Jofuz imponeret,

Im dl (qit

ad reprefentandum , quà glorià DEUS Mesfiam , Jofuz Pontifi-

it) A m a

cisantitypum, ornaturus effet, Proderit hec obfervatio ad fa-

ciliis intelligendam Prophetiam Z«cb. Xl; 4. feqq-.. Cüm enim etiam Cap.

itduobus, «t

dodisfimi Interpretesin textu animadverterint , quod is,qui lo- XI-

Qu

quens introducitur,nó tantum gregem paviffe,fed Poenam quo-

W pXX

que intuliffe v.$. Foedus füum , quod cum Judais pepigerat, fuf-

t Juleorum ;

tuliffe , * 0. & pro 30. argenteis venditus effe ».12.:3, dicatur,

thenitico inanti

uz omnia in Propheta perfonam non quadrent, ideó ipfum.,

YYVL, 1. Ab

CHRISTUM iftaomnia loquentem introduxerunt : Quamvis

kc vilentnr d-

oftea non.uno modo fc fatigent in explicatione,quomodo pro-

maculumhabi(ati-

jïc&io 3o. Argenteorum in Templum v. : $. ibi loquenti Chri-

I conyers r t

fto tribuatur, quam à proditore Judà factam in propatulo eft.

Prz caterisobtinuit explicatio per regulam Ebraifmi , quo ali-

jcrehrentum ei

vioncm o

"

quid dicitur factum ab eo, quifactum vel futurum denunciat,

«oncerett

euu

Ley. X11T, 3. I05.1X, 3 1, Efa. Vl,10. Ierem.l,10, Sic quoq; Zachariam

p Manbeim

inquiunt projeciffe argenteos,quia eofdem projiciendos denune-

i

ia fs

ciaverit. Utiipforum.&laborem & doctrinam meritó veneror;

itatamen fimulexpendendum relinquo , an non ex textu . 15,.

concludendum fit, etiam in Priori parte Prophetam ibifcripta

tüm verbistüm factis in divinà vifione reprefentáffe .. ltaenim

J

Et dixit Dominus ad me;

ij "

|

iftis przcedentibus cohzrent fequentia

jjth

Adhuc fume tibi vas Pafforu ffulti. [dem fermé eft Exordium;quod

"d

l

fuüpra v.4.. Etquid iftud verbum , 4dhuc vel Ampliüs, nifiquod

eódem Prophetà etiam in antea defcriptis ufus fit DEU Sad ver-

hi

Boni ad avertendam ex ma-

bai&fa;&a exprimenda , de Paítoris

ti

g

E3

jorum.

»

p

ó

i Ed

lorum Paftornm eulpà imminentem penam heceffario offició,

l

"TL (cu

y.4.7.6. fedulo beneficio v. 7. fed repenfo maleficio, tüm per

gt

( 0

inobedientiam r.£.9.20, 1 1. tüm per vilipendium & extremam

gt B6

ingratitudinem , v. t 2.1 j. Cüm igiturantea perfonam Boniae

Prudentis Paftoris, & que circa ipfum evenerunt,reprafentavit,

jl d

g df

etiam ad Malorum Paftorum AcroTwTUgGy eodem uti voluit,

qyem aliquét

ut fumeret Vas Paftoris ftulti , forfan Peram, Baculum,fftulam,

habitum ita comparatum , utexinde facilé colligi poffet, quod

fheeo s tamen!

ia DEL BI

talis, qui pro Paítore fe venditaret, ftolidus ac ineptus effet:

veffrint, &i

ad deducendos qf. in profcenium falfos Populi DEI Dodo-

ges, quorum & culpa v.76. & Pocna v.:7. fübjungitur. Ex hàc

C in g. O

| t regiusliberP:

collatione manifeftum arbitror, nihil derogare autoritati Pro-

didorum ioVet

phete ; fi , uthic malorumDoéctorum, itav.: . Judz prodito-

risactionem reprafentáffe dicatur.

Quin & Chrifti Majeftati

bisconrenientia

non derogatur, quod ejusactiones etiam in puniendo ac tollen-

dem reritatemi

siaritoperam l

do federe , aut pasfionem contemptus reprafentavit, in vifione

faltem ac minifterialiter. Conferatur Exemplum Hofee , qui fi-

j era menbradip

mul & Populi fpiritualiter fcortantis malitiam , ac promeri-

fergrati usf

* | otorum queat

tam hiac poenam , & DEI etiam atrociterita peccantem ad pos-

nitentiam tamen atq; gratiam invitantis clementiam fuis aclio-

| quadmad lll

nibus , & quidem DÉI juffu , abfq; ullo vel immunditiz vel Pra-

|. tatio,rdlala levi

lu D. V. T.

fumtionis delicto comice qf. ob oculos ftatuit , Cap.1,2. 4.6.9.

xf

CIP- III. 1. 2» 30

tilsatg plei

. Hypothefis Sexta,

hiadinjy Jl

$exta, In Pernyimæ/m fl , ]fpoflolos && Evangeliflas in Inter-

At

eitatione ex

acrinmifegm. (

pretationeIeterum deriptumarum Jenjum qua-

V. T. petiüs

Qotum o d

Stmfw. qui

friffeimon F'erba, necmagnop cré de Oraineder-

Fis QOl - T

Ordoc? Vere

, Bs u

monibusg, cuvá[Jey durn sntelle&hn ves pateret,

ba obfervatm

Sunt Verba Hieronymi. T.]. Epiff. 10t. 4d Pammacbium f.9 97. ubi

ET

m

Tur.

rlbasdr

Pra'v tl

banc affertionem plurimis Exemplis probavit , inter queetiam

ll

41

lur)

A

controverfüs hic Mattheilocus. A«cfant;inquit, Apoffolum falfr-

lf

)OSI

gatis.quod nec cum Hebraivo , nec cum Septuagimta. congruat Translae

Qu

goribis , C quod b majus est,evret in nomine : Pro Zacharià quippe [e-

üohlmmed]

LICN

ht

remiam po(uit, — Sed abfit bos Pediffequo Chriff dicere , eui emra fut,

U Wi

59

lülmpr

7

tferi

EHtiO, l

ofr

gon Verba C Syllabae aucupavi, fed Sententias dogmatum poneve,f. o5 y..

li [

Xpiff. 1 5 1. feu ult. quz eft «d Algafiam , queff . 2.f.1244. cum addi-

Ut

fina

tamento iffam Obfervationem proponit : Véictmá, de Veteri In-

m à

firumento Evangelifle cf Apoffoli seffimonia protulerunt , diligentins

| mp(zfentzvir,

ebfervandum eis,non eos Verba fecutos effe , fed (en[um , & ub LXX. ab

Wt

Vlit,

Hebreo diferepant , Hebreum (en]um [uin expresfiffe fermonibus.Quod

Bag

TM

Y

N

autem aliquando, etiam cüm L XX. ad amusfim confonant

ln,

BLLU

Ébrxo ; tamen non ipfos fecuti (int, fedaliis verbis, qua liber-

« incpm;*ïm

rima DEI infpiratio ipfis fuggesfit, Propheticum fenfum ex-

Jl l DEl Mk

prefferint, & fuse & nervosé probavit CL. Tbeelogus D. Caloy,

junpiti,

Comin. in Aug. Conf. T. I. Tradl. z, membr, 8. p. 77 1. feqq.. Videatur

Tatforitat .

egregius liber Parallelorum facrorum Franc. Innfj,ubi fcriptionis

?. ]ul od

dictorum inVeteri&citationis corum in Novo fummamin Ver»

bisconvenientiam , in Rebus confenfum, in Mutationibus fi-

Chriti gf

Vfendo actolne

dem veritatemá; per fingulaExempla oftendit.tilem quoq; hic

navavit operam D, Iob. Tarnov, qui Comm, in 4un$. V.p.m.147, in

Vtavityiniow

n lfr, nui f

certa membra diges(itiftam apparentem difcrepantiam , quo

Íc. ex gravi causà fiat à citantibus ve/ Ordinis mutatio, vel detra-

, & prontrie

vantem ad pt

&io eorum.qus ad inítitutum non videntur facere, ve/ Adjcótio

xiam fuisadioe

quedam ad illu(trationem , ve/ Metaleptica verborum commu-

nditiavel Pre«

tatio, vel alia levis immutatio. Videatur etiam D. Kesler. Difp. de

Alleg Diil. V. T. Cap.1V.

Olfervatios

i:,c:y.l.z.m.y.

nes

Ex inftitutà collatione locorum V & N T deprehendi;pla-

niüs atq; pleniüs rem totam ita propori poffe.

1. Non adeo la- V fi quedam

borandum in folvendu &»a»moQansetoae , que non ab ipfis Evangelifiu nude narrá-

& ApofPolus citata , fed tantüm biflorie recitata. [unt, quomodo ab alris 19 ut cit4-

7

d 61 Wf*

Ü

N

fuerint allegata. — Sufficitveritasin narrando, quod dixerint alii, f4 40 Aliie..

(l

t

quorum fermo dein cxaminandus eít , quid veritatis aut fal(ita-

jt-

tis contineat,

Ordtt

!

Talia Exempla leguntur partim malitiz, partim

ignoranciz & falfz doctringe adfcribenda Matrb H, 6. cap V, 215

1 Pateve!.

L

27.31 33.38. 42. (ubi vel fensüs velctiam verborum Legis per

qhium

fanh

Scribas depravatio arguitur ) cap X'X, 7. lob Vl, 3 1. &c.. Iob.

X11.34. Mattb.XXI, 24. Marc.X11.19. Luc, XX, 38. Mattb 1V,6,

pttr quæ ell

14

of Vh

Luc.1V;1o.Si quiProbi Homines.non tamen Evangeliftz&Apoe

que

ftoliimmediatà Sp. $. infpiratione .ti, aliter quippiam. narrá-

r

j

runt,quàm in libr sCanonicis reperitur,nihil decedit S.Scriptus

la(ham qll

jml

gt

j

i

t& veritatifi in fp fis oc.ua'cg'mf-bæ quoddamæw,ymxävadmiu

aturf

2, $9

d

a. dj mon 2. dique ab Evangeliffu & Apoffolis dita aut feripta funt , cumverlis

additur Ci- Sériptorum V. T. wonparüm quidem convenienzia, fed tamen absá, ullá

Uf

am[f[a fuat d

y

Id

t«tionu fi- -

citationis not4,non precisé epus eff,(utut ftudium collationis,quan-

giempli Nor

gnum.

tum ea poffibilis eft,non improbetur,) demon[frere , quod 6* fcopo

€* fen[u pror[us congruant. Neq; enim probari poteft, quod ipfi

s ümaja tim

hoc intenderint. Huc pertinentloca. Mart/. XIIl,15. Rom.X,6,

jphex ia gn

y, M Xb

cap. XI, 34. I. Cerintb, V, 1 6. Ebr. XII, 6. L. Petr.l. 24. cap.1.22.

cap.ML,14,15.cap.1V,8. — 3. Quando quedá «dducta funtfub generali

1 dilücuntur ; q!

3. Sinmota

uàdam citatione , que ad plura Scripture loca fe potest extendere,

j fnPopuloirgpiO

Citationis

dl que inteit

eft 'Genera-

son po[fuvsus adflringi , ut fenfus aut verba allegata ex uno [altemmon-

jiXlaóo.t

lie,

firemus , (cd (ufficit hujufmodi fparfim quoq; colligere;, Vide-

atur Mattb.XXVL $4,56. Marc.XIV,49. Luc. XX1,22, e4p.XXIV,

| ladeog;rtr

44346. Ieb. VT 4.5. cap. VIL 38.cap. XII. 14,15. cap. XVI.12. AG.IIT,

3. quando ff

18. XV,16,17.XIIL 2 7. Rotm. Il L. 10.feqq. cap.X1.26.27, II Cor, VI,

durerunt,etian d

D sii" ül-

16,17,18. Iacob.1V,5,6. — 4. Sique di(erepantia occurrit im. colla-

XX yuex B.

ciatim cita-

tiene locorum fpeciatim citatorum , if a velin Omisfione, vel Adjedlione,

HpeDru t t

tir occurvit. Vel Mutatione confiffit , ut tumen nulla fit in fenfavera C realu pugna.

anififnpina

difcrepátia, De fingulis feorfim.

iumjimimplic

Aliqun-

I

10 Mafth, YV n

de eit

Omifío et vel Plurium, vel Singularum duntaxat vocum..

| t om f funtex

4 verba interdum omittuntur, I, quando paucis , vel etiam

(1) Omifio Plur

|. a nv

Plurium

folo

ScripturzNomine,&Scripturz,quz indigitatur, materià in-

Vthiunt cum al

Verberum, dicatáà,allegatis, lector qf. ad fontem ducitur, ubi plenior habe-

LA

tur explicatio ; prafertim cüm prolixum fuiffet,integrum quen-

fsl Dr

dam contextum verbotenus adducere. Sic Mattb. XXVI. 3.1o).T,

Jtntug j

ADTTAN j

23.cap. XH. 1 g. cap.X1X. 28,36,37. A. XIIL 2 3. (Ad probandam

LT

thefin v.23. 27. pofitam de excitato Jefu Servatore non tantum

Píalmi verfus allegatus feptimus, fed etiam fequentes pertinent)

Md li

llldf,'im, 109

Rom.X,15. cap.X1,354.27. cap.X V .12. l Corintb L.31. Huc referri

t d

poteftin loco Marrb. XXVH, allegatio Ieremie , ad indicandum,

fáxatind

"

Ov.ö. t,u'a!

vtibi inquiratur, quid;circa materiam indicatam preter ea5,

Day

lts

3D

Hl[ï

quz ex verbis Zacharise confirmantur, ipfe etiam fcripferit, — 2.

ef*d"bmm

lcgu

quando non adeo omnia ad fcopum allegationis pertinent. Sic

QUi

Matthb. IV. 15. omiffa funt tanquam impertinentia , que de prz-

aUCgato lGCo j

L0N

cedaneá affliione duplici terre Zabulon & Naphthali dixerat

: Quf QW

Wl |

[

!4fp

Propheta £fz. IX. 1. & tantümallegata, que adfecuturum per

.

13 habefu

T

)

Meffiam bcncücigm fpectant,quodà Mac;hæo celebratum. C4p

b

Ld

QUig Wtag d Ó

[

l, (ihy

XXI1,8. citatis vaticinirverbis, quorum impletio tune eerneba-

LP P

Al

dl«

tur, omiffa funt duo ex Zac/ 1X,9. epitheta Meffiz , 10f us & Sal-

UM

vator : Ibid.v.13. ad Scopum Chrifti fufficiens fuit ex E(«.LVI,7,

D

Ítn

T

folum templi Nomen,rcliquis pretermisfis. A2 11] 22. omittun-

tj

tur eüim alia tàm qua de occafione promisfi poft Mofen alterius

| wamixlo'.

Prophetz infigniter Magni Deut.XVIIT, 16,17. interferta legun-

m

tur. Rorn. XI, 3,4. tantüm ea ex Elie & refpondentis DEI verbis

M

adducuntur , qua faciunt ad probationem , quod DEUS etiam

:pmücxmim)

UM .

in Populo impio habeat invi(ibiles fuas reliquias, pretermisfis

aliis, qua in textu L Reg.XVIIT, 14,15,16,17,18. (imulleguntur,

lliere, i

Ebr.X11,26,27. ex Hagg. H,7. citatur & urgetur illud, 4dbue fe-

li, p

tel,adeoq; vecba Prophete omnia afferre non fuit neceffarium,

YVl 41

3. quando fuffeciffe putarunt Jeomvévszi Scriptores ea , quead-

$v

627, 106l

duxerunt,etiam non expreffis omnibusibi extantibus.Sic Mattb,

WUEV l

XXH, 52.ex Exod. I1,6, fufficiunt allegata , utut nonaddaturt

t vel tj

Ego Deu Patrs tui, Speciatimtale quid deprehenditur , quando

[47177

omilfa ffe euy:uvó p6 , five confequenter, five ex coherentià ver-

borum jam implicité fimul comprehenfía fünt, — Sic ob Sysony-

ia Matth. TV. unà tantum vice ponitur,Viret Houe. Mattb.XIT,

Jxa v CU

20. omi(fa funt ex Efz.XLII, 4. verba, Not caligalit nec frangetur,

uds, v etiam

(Eutb, et witb nicbt murvifch nocb greufic feyu ) quia fenfu con-

tornattridie

veniunt cum allegatis v. 19. Non litigalit , neá, demabit,

Duz

j olenior hábte

phraíesapud Prophetam , Ad veritatem educet judicium , & Donec

integrümqt.

ponat in terra judicium , comprehenduntur füb unà , Donec ejiciat

P

ad victertam judtcium. Marc, VH, 6. omiffa funt verba, Appropin-

ijibandim

quavit populus iffe in ore (uo5 quia coincidunt cum his , Populu ife

0f tenum

labiu me bonorat,. Luc, I l, 4. ut & Mattb.HI, 3. faltem habetur,

s pertinttt)

indejerto, pro eo , quod Efa. XL, 3. legitur & 1p deferto & In (oli-

r Hucrefcm

£udine,ibid, v.6. etiam verfus quintus Prophete fummatim dun-

indic:ndum'

taxatindicatuse(t. AG.I11, 22. omittitur illud , medio rui,quod

m ïæm (

Deut.XV i Llr5.legitur; quia coincidit cum phrafi fubjuncta:

fcrip ent, ^

é fratribustuu , quam etiam Petrus l. c; adducit. Cap. XV, 16. ex

ertinett

allegato loco 45mos IX, 11, omittitur phrafïs , Ef fepiam aperturas

selip"

ejus , quia convenit cum altera fequepti : Er dirutas partes ejus in-

ID

i

bihd

(

Jlaurabo. Rom,XI,4. phrafisde oreofculante Baal;que I, Reg. XIX,

18. habetur, comprehenía eft fub flexione genu coram Baal;

if

Rom.,

celcb

j

y.

quia utraq; denotat geftum religiofz rcverenti& erga Baal

9l

XIV,

o

XIV, rr; nulla fit mentio verborum;qus E/s.XLV,23. habentur,

j

E

|

i

('/'!fï: V,

]

Egrefum est de ore meo verbum juftitie , C non veverterur, quia eff

(j

IN

*

formula confirmationis comprchenía füb antecedente phrafi,

[

(:'.flilv &

emii

j

Per me juravi , & hujus juramenti formula exprimitur à S, Paulo:

j]j, u Eb

Vivo ego; dicit Dominm. Ex Ej« L'H, 1 1, repetitio Synonyma, ad

gt di

fugicndum improborum confortium, paucioribus exprimitur.

(i r qu

H.Cor.Vl 17. Quod nonnunquam aliqua omiffa fint, quia ye/

lj q

expreffe , vel implicité in connexione ctm antecedentibus verbu citat

j

jamdum extent , monftrabunt Exempla. Quum Ierem.XXXI, i5,

Joci context,

ttt, ad€0(]'r m

dicatur, Rachel ploráffe fuper filíisfuis, & renuiffe confolari

macbmm,quiiric

onem admittere fuper filiisfuis, Matth. I1, 18. verba, fuper filiu

f , alterà vice omiffa fünt, quia jam anté pofita. E£r.X,7. non

N, T,actarit )

tione fs LXb 1

addita funt verba ex Píalm. XL, 8. Volui, & Lex tuain medio vifce-

run meorum.. Comprehenduntur enim füb przcedentibus, Ecce

|

| palito 0j Xl

ad(um , ut faciam voluntatem tuam. Sicut etiam exinde Volünta-

membra d modo

tem Chriíti in perficiendo DEI Patris placito ibidem r.9, : e, dc-

quatuorponumm

monítrat Apoftolus,

T Tinrdum et

Singtla-

Omiffio fingularum quarundam vocum (imiliter animadver-

fiti, Doit V ]s,

rum . Vocutm titur ortum habere ex eo,quod re/ ad Ícopum &fenfum ró adeó

M at mma, Det

| Nrk X

neceflarie , rel ex contextu fatis fuperj; note, velper Synony-

miam, aut Mctalep(in allegatafimul compleditur eam, quz cft

M d a.

fe, Nominu, omiffa, — Taliseft dcfedus alicujus Nesmná. Mattb. , 2 0. omit-

Vs ]LigYt

titur Ep/rata , quia füfficiebat alterum Nomen Betblebem. Luc.

1 Pl CXUX.

1V,18: pofito femel Nomine xug/s2, non exprimitur Iebove ap-

one Crrds quod

pellatio, que Ef2 LXl 1. bisadditur. 46 I, 20. 0miffum eft no-

ld lL h,

men Teztorj , quod legitur Pfalm LXIX. quia praceffit Synony-

tun(Pry X

omni Terr

mum , cotimoratio. Rem,1X,28. habetur : Ig fezrAa, pro : In Medie

dluttatm (l«

& €X Efa. X, 22. Ebr. X, 6. Holocavtomata G pro peccato ,

RI )

Wronominis. («

hoftiam, ex Pfalm.XL,7. Promomimu non expreffi habentur Ex-

al.ibirllbmcm

ioncï

empla Mattb. XV.8. Labiis fc. fuis, prout extat E(a. XX!X, 13.

Tünpüfur. Adny

Rom.l,17. Gal.MI,ti. Ebr.X,ig Juftus ex fidevivet,ex Haf.11,4.

pltff Dhi vt i

]uftus in fïde[if& vivet, Eér. X,z. DEUS, ex P(a]. XL. DEUS mi.

VerLi,

NOnECQh&Tmä

Verbum Afpicite in citato loco Hab.l,s. omittitur AGor, XIIl, 4 1.

FHl

i

Adverbg. . quia Jam ante dictum erat. Viderur, De Adverbiu par ratio,Matth.

n implyi äabe

VIII. non e(t additum , Vere. ficut Ffz LIT.4. quia certitndodi-

Oht ta cmat

Gieftin confeffo,quomodo etiam iom, IX, 17. otniffa eft trans-

il tt)

Tim ttedios

e)dtæ

Qoniun&i

» 16. Conjunctie Copulativa

lpia D fey

25.

flj latio vocis Z:?m Profedó ex Exod, 1X

l

eíiad

def/ïci&'

li fthum(

üty

I

'Z; [73 t

dl

ff!t(r, lia

1

deficit £. VIIT, 33. in humilitate judicium ejus fublatum eít,

t

At phrat

cüm Xfa. LIII g. legatm : De claufurà & de judicio fublatus eft,

uuuraS Pool

Prepofitio eft omifla A. H,z1. In,ex Ioel IL, 5, it. Elr, VIIL.ex Ier.

Prépofitio-

BL

XXXI , 32. (Ebrzusidiotismus hic per parnculæ preteritionem

nu.

Tl

j

*'lml'ur

optime eft redditus) Rem. 1X, 27, ex Efa. X

,22. omiffum eft,n eo,

Wa

wx]'z ye

fcil, Ifraele,quia 1mphc1tc hoc ipfum contextus indicat,

Z

Mf

Adjeclio quzdam exigua animadvertitur, ]'v: quia in citati

(2) Adjediia

BLLNUM

loci contextu, fivein loco parallelo , fivein reipsá tale quid la-

enuif

tet, adeoq,wugga(þæmaw; exprnmtur Conf, Hieron.l.c.ad Patmi-

hl'ba, fl"ll i

machium , qui itidem paraphrafticam citationem in Scriptoribus

(aEthh

N, T. notavit, Integra Pbrafis adjecta legitur Luc, IV, 18. in cita

Integre

Pbrajeos.

fh M od nj

tione Ef2. LXL, z. ubi additur, Et c«cis vifum , ex loco Prophetz

tcedentibus,

parallelo Cap. XLII,7. Cüm Deut, Vl, $. tria tantüm habeantur

exinde Volus

membra de modo diligendi DEUM. Marc.X1,30,33. Luc, X, 27,

quatuor ponuntur, fed eodem planéfenfu; quomodo etiam in

idtmnu

V. T. interdum exprimuntur Ttia, totum Cor,tota Anima;tota Fore

jteraimadrer

titude, Deut.VI,5. I Reg: XXIIL, 32 j. interdum Duo , Totaum Cor

fenfom i ade

& tota Amma, Deut.X,12.cap.XVl, 13.cap. XII, . cap.XXV,1 G. cap

XXX,6. Ief. XXILs. L. Reg. l, 4. interdum unicum duntaxat, Ex

n!perSwon

tueam g

teto Cerde,I Sam.XlL 2 1 2 4.(vel totum Cor & tet&Voluntas,M.Chbron.

XV,15.) . Reg.VIIER 23 48.cap.XIV,8, Hl Reg X,31.H.Chron.XXXI

11b 1] 1o, omt

n Dit hos. L.

21, P(alm.CX1X,69. Sola enim diverfitas eft in diftinctà accepti-

one Cord& quod ve| generatim notat omnes Animz noflrz vires

imitor m

& ftudia (1I.Chron.XL,16. Prov.XXIIT, 16. &c. ) vel diftincté Intel -

onillin [ no

le&um(Prov.XV1,9.) vel Memeriam (Dear.IV, 29. cap. VL9.) vel

uf Synony

Vóluntatem ( L. Chroz, XH, 38.) vel fedem Affectuum & Appeti-

. DfO ]l

tus Gep, VI, 8.. Dan. V1l 4.cap. V, 9. Hinc diaveia vel ovvenie

40' PH' pcm

alibi füb mentionetotius Cordis comprehenditur, alibi autera

fi habent türBy

diltinguitur, Acor. 1. 17. ex contextu Ioe/. H, 28. additum eft

E,KXU

Dicit Deus, v 19, additum eft, Sur(um &Deor]um quod in ipsà men-

n't' ex ld. Hw

DEU [

tione Coeli &Terrælmphutum extat..4d. XV,16. illud Revertar

e r:xdz]ïubo quamvis Amos IX,t 1. tantüim legatur,brzgnm, ta-

t Aägï XNM

men implicite habetur in totocontextu. Agitur enim de erecti-

r rati o

onc tabefnaculi collapfi , de fepimento rupturarum, de diruto-

(E[UW

rum erectione, de edificatione ficut fuit diebus feculi.

Hac fc.

, d

ipfa eft reverfio ad rexdificandum, Pratereo jam , quod ipfum

a

il

2

hunc textum ( ut verba v. 15. innuunt) ex diverfis Prophetarum

j

G2

locis

$2

m;g,IVJ:

locis concinnatum autumant aliqui;adeoq; noa necelfe fit; tota-

y

1

yitj

TTR

lem cum uno convenientiam oftendere, prout fuprà monitum

eíL. Rom. X1,9. additum eft; in captionem,quod Palm. LXIX, fub

p

mentionelaquei comprehenditur, 14id. verf/27. verba , Cim ab-

Jfulero peccata ipforum, quoad fenfum habentur in antecedentibus

yuutio qU

,,lModumlG'ä*?

lociallegati Ejs. LIX,20. quoad verba autem in loco parallelo

lerem.XXX1,33,34. adeó ut &ibi duorum dictorum eombinatio

timitràd

detrimento , eXt

facilé concedi poflit, prefertim quando faltem przmiffa eft ec-

neralis allegatio, Sicur friptum est : Videfuprà, L. Cor. XIV, z 1.

D. KUU &

ledà fen Mi

verba ifta , Er itaquod, me non audient , dwit Dominu, non fünt pe-

culiare additamentum , fed fumma eorum,qua E(a; XXVill, 12,

iX L*

Adimmutat

1 . fubjiciuntur. Ga/.11,10. pro phrafi; Verba legis hujus, Dest,

XXVH,6. habetur , Omnia , qua fcripta (unt 1n libro Legis., quod u-

Jendtit lt

Atut fingu-

larum Vo-

tiq; ex contextu ibid. v. 3. defumtum eft. Quoad fizgulas non-

gatitbmu, Conl

nullasveces animadvertitur quzdam Adjectio. De Nemize quo-

gitur: Dubiti ts

£um , Notnui-

9.

dam Su/flantivo Mattb. XXVL y1.Oves Gregis,proEbr. | NSI1 qui

teropatirelgatu

Gregem minorum pecudum , & quidemcommuniffimé Ovium

]

ff . Mini

fignificat, 4d, XV. exprimitur Demizus, quem ipfum inquiren-

dum contextus 45.1X,12. infinuat, Rom 1X.27. additur Nomen

G diu,

Bderefnunur,

Numeru , quod omnino E[z. X, 22^ fübintelligi clarum eft, Rom

XI, 3. illud Domine,ex contextu. L Reg, XIX,14. defümtum eft.ibid.

Drmatisfonton

lbX o fj

Y 4. nomen Virorum quod 1. Reg. XIX,18. intelligitur, exprefsé

pofitum eft.De 4djecivo addito.ad exprimendum legitimum loci

A0 C-dicts o

Pronominis.

allegati fenfum, habentur Exempla. Martb 1V,7. solus, AG.X V,17,

Mi propgpi

G«l liLio,r13. Omnis. De Pronomine, Mattb, Xl,10; Tuam. 4d.13,

D. o inif

a4dverbij.

18. Meos, Meas. Rom, XL, 4. Mihi. De Adverbio Mattb, XV ,. 9.

DüUfatjo p

Prepofitio -

Fruftra. Rom 1X, 26,illic. De Prepoftttone. AG. 13,17. De,ad expli-

em gliterH(&fnda

24.

candam tüm menfuram , tüm diver(itatem Donorum Spiritus $,

Hs

!rmau]as

qui Io£/ 1,2 g. cffundendus dicitur. Rom 1X, 17, 10 eft Adjectum,

M t

dii (

utiadicetur, quod non.tantum viderit Pharao DEI potentiam»

PB MHOng

n

Íed ipfe etiam fuerit.in quo eamDeusadeó manifefté exercuerit;

pï 16('9'"4)]"4 'dl j

4

L

f

n

utin universáàterrà poftmodum fitannunciata, Non igitur re«

qU(Jdam d()

fpexit Apoffolus ad fola verba £xod, ! X, 16 fed ad totum contex-

u'O(

m l

4

tum, adcoQ; etiam ad.v. 14, ubi DELS dixit,. Mitto piagas meas

P "Ihs

In Cortuum,v.is. Percutiam te, &c. Marrb. XI1,:8.. i5 guo,ad exe

Vod

fer

P[Udlc

gdure

i0n

Cenjunitio- primendum fenfum Ebraitextus £fa. XLH, t De Conjunitione

LU

Copulatipá (qua Íapius in.Ebreo non exprimitur ) Exempla funt

T Tin

X ore DH

hy

m

Matth,

N

Üitore

Mefeft

fi

Atartb. 11, 28. 1V,16, cap. X 18. Rom, XT, 9, cap.XV,1 z; Eþ,-.[,»;

"L mopity

De adrer[ativá Mattb, XV,9, ubid; fenfu immutato, & clariüs fz-

"iblyy ;

*

"w TU

p expreffo,

I1T,

ipau&eudenubu

It

Mutatio , qus interdum reperitur, ye/ Ordinem duntaxat, (2)Mutatie

yel Modum loquendi, ve/ verba concernit,

orumcmxia

Immutati aliquantisper Ordimi in fermone, absd; ullo fensüs

1 rl

vel Ordinis.

detrimento ,exempla videre eft Ic5, XH, 40. 4&.11, i7. cap. VHI.

DIOUM

bis.cap. XILI. & cap. XXVIIT, 2 6, Rom, 1X52 5 (Ofe.11,23. de Non-

ltb m ls

dilectà,feu Mifericordiam non confecutá preponitur) c«p.X,20,

EUNS

cap. X1,:3,9. I.Cor. X1V,2 1. Ecr.111,9,

li uj D

Ad immutatum loquendi modum pertinet,quando aliquid peJ Modi

W Lefis d

Erotemazicé prolatum Categoricé effertur, fenfu eo., quem interro- loquendi

o2d fingim

gatio innuit.. Conf. Marrb. XXT,i 3,cum Ier, V H,rr.Eór. VT g. le-

De Natist qu

gitur : Defpexi eos,quod concordat, cum 1erem, XXXI, 32, fi in»

'oElr. f'tö'fïqui

onifime Ovium

terrogativélegatur L23'D2y3 722N g, ego conjugie jundius man-

Jfiffemeu? 3. Minimé. Econtra per Interrogationem effertur , quod

plun inquirtn»

additorNomen

Categorié didium;

Sic 4d. VH, 5 0. ex E/s, LXVI. Item quando

nudéreferuntur, quzin Scripturis V.T per formam Dialogi aut

i darum dl Rof

lefumtom eld

Dramatiefunt propofita.

Exemplum habetur Mart/, XI1i,14.

Iob. X11, 40. ubrabsd; mentione Dialogismi DEI cum Proplietà;

ligiut; apdi

mlgiimum r

Vade C* dices populo huie, &c. impingva Cor populi hujus, &c.

nuda proponitur predictio, & DEO tribuitur excecatio, qua

il

Eja..V.],9.10.. in ifto Dialogo Propheta.

jsTium & li

Vel Verboo

Immnutatio Verborumftadcta eft vel. Alia fubftituendo, ve/ Ea-

jj g

dem aliter fle&tendo, Subftitutio a/rrum concernitvel ntegras

rum s Sqpé

u De,ad ap

Altortum.

Phrafes.,vel fingulas voces, Nomina, Verba,Prapofitiones — In

um Spmmä "

utràq; fenfus dicli citati. exprimitur five per Synecdochen , ftve

)d Agjcdum

per Metonymiam , five Metaphoram , five Verba, Grammaticis

DEI ?oxennarpa

pregnantta dicta , ubi alterum altero comprehenditur , fiye alio

f at

quodam modo in re ipsà zquipollentia,

i

Non g*

pae

Sic Matrb. 1V,a. pro. Quontam ponitur Sed ,F eré ad fenfum,

dtocum a

ubi hoc pofterius membrum adverízuivé priori f bjurg:tur. tétd,

fitto p?

oüi

quod egreditur ex ore Domini. reclilffimé nominatur. Verbums

(

"

T qui

'111

prodiens ex ore DEL y, 1:. Adorabis,ex Dest. Vl, 3. Timebis,

y o

quia Timor DE! omnem Reverentsm cjus icligiolam adeoqi,

n

y )9

tlám. Adoratonem compledütur sPþlm. QXL V3-18

; 19*

jil

G ;

rol 60

gt c

«]hbj,rzpl's imt,

y.16. xaSjuty ( fedews in. tenebris , pro Ambnlens , ad notan-

ut

dam diuturnitatem commorationis in iftis tenebris, Verbum,

IM)/LH]Z. fCi].

a tl EPMI

5201 non motum duntaxat de loco in locum» fed & ftatumac

vite inftitutum notat, Pfalm.LVL,15. Gen. V. 22;24. Efa. lT,. Rom.

" jf'f&'lm cjusï quc

XIII, t2. Ephef. 1V, 17. cap. V, 8. &c. cap. VIII, 17. pro Talit eft

sï;,XXl, p MAm

feupmati enim

$AaGt, Accepit, quia ideó in fe recipit, ut portaret,quod fequen-

ti verbo tGZzxervindicatur. Deleres CO'3R2D Evangelifta red-

fhdo, (5

z

[l

U

didit »órze Merbos, quia ex his dolores oriuntur, & Nomen

? um

m

I/,',abt

Ebrzü (zpius pro iftis doloribus ex morbo aut vulnere ufurpa-

; onermiwterle p

tur, Gen, XXXIV, 2 $, Iob H, 2 5. P/alm. XXXVH , 18. LXIX, 27.

euam Ht d

(Ebr. Dolorem vulneratorum tuorum nparrabunt:)ler.XV ,18.L1,8.&c.

Manfretudo, qui

Mattb.XH,18, Ebrzum ]2 per dis£lf av optimé reddidit, fi-

temin ib4 hilori

quidem Graca hzc vox ( que in N. T, aliàs non reperitur) licet

fiperJeruflemin

communiter foleat verti per Eligere, tamen rectiüs accipitur pro

ub habetur

Apprebendere, Adfiifitre—/ibi(, Aj[ynïerc,q uomodo Hefychius æ;eg,g,

| reiltrfedtio & olid

vertit z40 &uTPG wt9s $AU T?v Nec negari poteft, quod ver-

litr V 12 ubi "p

