aftimanda rzm ex Pratereuntium ( v. 8 ) interno ftupore, atd;

( Liberenm.

externo Sibilo admirationis & fubfannationis indicc. Threz, M,

25. Zeph.H,i5. Iob XXV l,2 3. (Eft eedem comminatio,qva v.16.

oghO,CAPNH?

TT

Capitis przcedentis, qvod ratione Scopi cum cap. XIX. coharet

ac convenit. Sicftupor & fibilusconjunguntur, !. Reg.1X,8. H,

l o ?Cf Cli

biclonit

Chros, XX1X48.. 1erem.XXV,9,18. XLIX,17. Lj13. LL37. Ezechb,

XXL36.) tüimex incolarum actione.fc. devoratione carnis pro-

" ur[t

l

jca C

f

zpriorum Liberorum& amicorum;ob famem ex hoftili obfidione

fecuturam v.9.(Notatu digna eft Pene v 7, 8, 9. defcriprz cum

pinis ^

antegreísà.Culp4. v,4.5. analogia.

Peccárunt Judai per imita-

hat

TU

*

tiopem cultus Peregrinorum , h, e. Gentilium

*

Per hos ipfos

CM

innocentem cffuderunt, ibi

l;guwh

u

ftiam punitifünt, Ubifangvinem

(

K 3

ipíos

l(üh!

yil

ipforum Sanpvisiternm effafus eft, 1n qvà valle GccideruntYis

quritit

1pfa

* beros,ea facta eft vallis Occifionis Parentum. Peccárunt crudeli

rþ;ur

NT

immolatione Filiorum & Filiarum : Reducti poftea funt ad eag

hnf&

r ytbts

gab p o

anguftias , ut filios & filiaspro cibo fuo crudeliter mactarent,

Dereliqverunt DEUM :ideo ab eodem derelicti funt.. Fecerune

;ob

elientiam. v

fuà abominandá imumolatione,qvodDro nunqvam in cor afcen-

" fremiísi 004

derat: Fecit DEUS, ut necin eorum cor poftea afcenderet con-

li

üiä ] quo,d mUh

filium, qvo internecionem evaderent.

p p

Altera Emblematica Concio telpicit Legenam Confratlam , verf,

eumConfro

godi dallem rti

dam ; ubi/ YO Y 12313,

Nam & hic DEUS Prophetam docuitzm Protafin

a fimul fTf

v.10, de Confractionis A&u,Loco & Teftibus : Ti Apodofinin

ulmri Peregrina

protafis

& Apedofis,

quà 1. ipfi «/ini confractionis,ut neqveat redintegrari,comparae

Parzialisdico,neq

tur totalis perditio urbisac Populi.(Con£ E(z. XXX.14.) 2. Confe-

militodinem reqn

quens hujusAGtus,fc.Projedtio teffarum in vallemTophet,accon-

qin Tge: n

modatur adProjectionemCadaverum ibi fepeliendornm.(Conf,

Egrcgiä Iulb

€ap. V11.3 2,) 3.Loco,ubi confractum eft Vas, nempe Valli Tophet

W»dm At

dicitur fimilis futura urbs Jerufalem,qvia&per ignem cremanda

j «f jumm a

fit,qvomodo infantes ibidem cremati , & fimilis fztor ex multi-

tudine hominum , fameac gladio pereuntium im urbe, qvalis ibi

tnen, C fminera

fispramiftsad en

ex immolatis abominandis facrificiis, adeod; par utrobid; im-

mundities futura. Qvod enim loca;ubi cadavera jacuerunt,;im-

feiburifay T

Deprehend

munda habita fuerint apud Judzos, notum eft, — 4. Teffes hujus

Y tejmeu,

«onfradionis adhibiti SenioresSacerdotum & Populi(Vid.v.r.)

reprefentárunt univerfale futurz penz Objectum , nempe De-

3ntio, Pefonz

fi, prater l tophe

us Ierufalem, h. e, Populi; Demus Regum Iuda, h. e.Procerum Po-

liticorum ; Ormmnes Domos,ttbi ad idolatriam Sacerdotum miniflerio ufi

Popili R

fD qromogg

funt.v. 13. (ifta Perfonarum puniendarum diftributio adhuc cla-

riüs proponitur in locoparallelo,c4p. VIIL 1,2,3. Poftqvamenim

Vr hp (

in fine cap. VIII, de Tophet appellandà Valle Occifionis de futu-

F C i

rà ibi fepulturáà, de cadaveribus per bruta devorandis eadem di-

confultirunr,.eam ;

xerat,qve hic v.6.7.11. fübjungit claffes eorum,qvorum cadave-

udade Vl p

ta projicienda fint ob eundem hic qvod; nominatum Aftris ex-

tonii ii )

Wt ]b

hibitum cultum idololátricumi fcil. Regum & Principum, h.e, Pro-

1

t

cerum Politicorum , Sacerdotum & Prophetarum , h, e. Ecclefiafti-

Quodej

UT

corum, & deniq; etiam promifcue Cirum , f. populi. )

BI etitoris .

D

(2.) Nudé .

Cenctoni pofferiori , qvze claris ac mudis verbu propofita eft,

CatLey

à Sa(erd

ä

gropofitam indicantur Cimrcumfiantie, 1. Tempu , nempe pOR'rcditum ex

Q^

J

öccm'eruml.

ïophef; 1. Lects , Atriüm Templi. 3.oäj'e£5um,ömnïs P*opulu;s,.

IUDf od

y.14. Seqvitur ipfa Concionis Stumme , in quà 1. Propofitie Pro-

u

Áint ide

phetica & comminatoria de plurimis malis fuperJerufalem atq;

omnes ejus uzbes venturis, 2. Cenfirinatio à DEI Veritate;qvia di-

* farere

1. Rront

xit, & ab ejus Juftitia, vindicaturà Judzorum pertinaciam atá;

snobedientiam. v,t $.

D

tf

Premifsà obfervatione ig Cap. preced. Hypotbefi Quertá pyo- 2.. Typice:

[ "n

pofità , quod multz in V.T. Hifteriz etiam Typiac Figurz fint 4pplieetie

MIMM)WF

eorum,qvz poft CHRISTUM exhibitum futura erant,ad huju(-

Ü

modi claffem seferimus etiam Hiftoriam Ier, XIX, defcriptam ,

cyitzüm?mnün

qva fimul fuit 1)pus partialis corum , qvz in emtione Agri pro fe-

[ Apodq[xm

QQritionpn

pulturà Peregrinorum factà Mattheus Cap. XXVH, enarravit,

Partialis dico;ne qvisomnimodam & qvoad omnia membra fi-

TT nj

militudinem reqvirat. lit enim haud raró pluseftin Antitypo,

Tophttaccoa«

qvàm Typo : ita viciffim Aquande plus est in Typo , quám Antitypo ,

idorm of

Egregie Irenam lib.7 . ndv. bareies cap.a0.s.2.fol. : 29. Typus C imaga

e ValiiToptt

tem cremania

fecunduim materiam , & fecundum ubf antiam aliquories à veritate di-

yer us est, fecundum autem babitumC linmeamentuim debet (ervare [rmili-

atore multi«

zudinem, & fimilster of endere per pre[entiailla,que nom funt pre(entut,

us qulisii

Ms pramiffisad eruendam Typi euts Antitypo convenicntiam ex . vi-

t o i«

fceribus utriufq; Textus noftralaborabitopera..

án conveni--

a']acuemm)ïm-

Deprehenditur utrobiq; convenieniia

entiá:

If

K rerfonarum. Narratur & àJeremià & à Matthzoqvedam (1) Perfonao-

ii Vib

Emtio, Perfonz circa candem occupata fuerunt ex parte Eyite-

rum, (c.

ym, n

tis, preter Prophetam, Senioresf, Procerestüm Sacerdotum tüm

1üm Emtow

Proctrim i de

Populi. Reprzfentavitautera Propheta hujusOrdinis hominum

rum.eccu-

st t

etlionem, qvomodo & ipfi in emendo occupati futuri effent. (Vi-

jo adhic t

panrumv

de fuprà Hypetbefin Quintam.)Convenit Matthai relatio de Penti-

)n vamcn'lm

ficibus & Semoribus Populi , qvi poft receptos argenteosde emtione

onis defute

confultárunt, eamq; effe&tui dederunt. v. 3,7. Ibi confultabent dárec cae

dis eadem

Judezi de eccidendo Prepheta , cap. preed. XVUA. 1.

Qvod iftud ,,,

Ofum Cadaw'

confilium à Progcribus inftitutum fuerit, patetex fcopo Occi-

m Mu

jl

dendi v.23. cujus autoritas penes eoserat,non autem penes Vul-

[ jptifh

gus. Quod eidem iuterfuerint etiam Primores Sacerdotum ac

(ulie

ho e' Eak

Legispetitorum,colligitur ex pretensácau(z juftitià, qvod non

J

pereatLex à Sacerdote, &confilium à Sapiente, &Verbum à Pro-

fl C[b

:

"

phetà. Hi« expreíié nominantür Summi Sacerdotes & Seniores,

Imid

qvi

Poü [fd

Te

It

$

"n

u&nnfuhäfüht de occidendo CHRISTO , Prophete fc. Antitypo,

du

gdum

( hg

(Collationis iftius ty picz quizdam membra recenfet Corg, 4 Lap,

ii

um

à5 C0D

Prolegom. in Ierem, f. 5 66. qvalia etiam apud Orig. bom. , . in lerem,

" c(] Cm

ü !

f» 7 7 ,& Hierort. T. 2 Comin.in Ver £.49 5 .feqq.) Crimen Lingue (DW;:-)

idicl ( exiftum

h. e. propter Linguam , qvomodo 3 aliquando accipitur) impin-

gulagenam em

ebatur Ieremig , quod contraria aliis Sacerdotibus , fapientibus

& P'rophetis , qvos veros effe falsó jactitabant, doceret , adeod;

ij utantà mdg

quty po

feductor effet (Conf. cap. V, i 3, VIE , 10, 1 1,XXIX, 2 1,26.feqq.)

j R,f

Jta CHRISTO objectum fuit crimen Lingue in Doctrinà Matth,

XXV. 63.in Blasphemià XXVI. 65. in Detractione autoritatis

f olurima in 02

tiam (cujus Yer9à

Pontificalis, Ieb. XVIII, 23. Juxta communiflfimam particulz 3

qutem ibidem na0

fignificationem aliiexponunt, quod [udzi Lingu4 , íc. fuà, volu-

itis articulis nc

érint pércutereProphetam.Sic Chald. Falfa teftimonia teflifice-

qlebrem &omti

fnur contra eum.Theodóretu ; Texamus contra eum Calumniam.

Vatablus : Deferamus eum apud Judicem, ut perdat eum, Omnia

W. AgrumiHum

-

redideroat atj t

ifta tempore ultimz paffionis cffe&tui dederunt Proceres Judzo-

rum , tefteetian S. Mattheo ; Quzfiveruntenim contra ipfum

DP NNTE

falfa teftimonia, & ipfi falfa teftati funt. cep XXVI.59,60, 6t.

4

ti pj Wa )

Detulerunt eum apudJudicem Pilatü,ut occideretur.cap. XXVII,

w feremia ilei

1,2. Texuerunt contra eum Calumniam.lb. v. 12, 13. Conjungi

tum Agri u Camp

poffuntaliorum qvoq; Evangeliftarum narrationesIbi Conful-

Situsti Nomen t

tores pesfimam Prophetz pro impenfo officio referebant gra-

(1 fit, At

tiam, de qvà conqveritur praced. cap.XV1II 20, Ita hi CugisTO;

Wi Topheth vf

qvia loco debits mercedis pro officioPaftorali non ipfifed Pro-

mf telacenm

ditori,ut ad necem eurü traderet,dederunt pecuniam,& qvidem

didum elinar|

exiguam;ut tantó clariüs teftarentur ipfiusapud fe vilipendium,

pottl commodio

deqvo per Ironiamcum indignatione in períonà CHRISTIlo-

ilitverint Fioul

cutus eft Zacharias, & in citatione fimul meminit S. Matthaus

U5 Ptnitera Dor.

v.io. Sedl.H. lbi Seniores Sacerdotum & Populi non tantümin

T Agrum.

Emtione Vafis fuerunt prefentes , fed fimul etiam i». Agrum feu

MU

& fs n

locum vàllis , ubi vas iffud confringebatur, exiverunt; ita ejuf-

0

dem »lané dignitatis homines etiam CHRISTI tempore occu-

la

1

LUCTEN

lSzm Ql

p* tuerunt eirca agrum qvendam, v.7. & probabile eft,quod an«

te emtionem exéuntes viderint, ah Sepulturæ ibidem comrmo-

m g i

dus fitlocus. Stolidum enim eft, Agrum priüsemere, & poffea

I

hceu;, ;

t

demum exire àd videndum eurn. Lic, XVV, 1. Venditor utrobiqs

T05 Qvod h

tum Vendi-

|

fait Figulu;qvorum unus accepit pretium pro Vafe. IeremnX:Xo t«

i(ch

Bn

ftoris,

alter

ALE aP lfhn

8t

f Aütltv

u

iä,

u7

alter pvo Agro M4ttb.XXVfT.7 prout predidum erat àZachar

li

^

qvod dandum fit figulo. Cap.X!,13. Cüm locus, in qvo Jeremias

1 w,(,"

tellaceum vas confregit, fuerit extra Portam figulinam, adeoqs

»nlu?lgu, ( W&

"f.

»ropé officinas figulinas, (ut pauló poft indicabitur,) nihil ab-

Ditny,

furdi eft, fi exiftimetur, iftum Agrum fuiffe eius ipfius Figuli, À

| usdapientibus

qvo Lagenam emerat, Facilé enim potuit hoc fieri divinoinftin-

mmx äd

KI ,h

UI

&u , ut tantó magts etiam hac in parteconveniret typus cum

D Í

antity po,

Dd

H.

Rei, fc, Agri.. Qvum circà &inem SeZ. preced. oftenfum

(2.) Agris

TOR

fit, plurima in controverfo locoMatthzi narrari,qve perZacha-

QU av

tiam (cujus verba ex parteab eo recitantur)predicta funt, nihil

Suij ff. IUä,V[)Xu.

autem ibidem habeatur de Agro,qvem Evangelifta tamen repe-

Imonia teffte

titis articulis & nomine demonílrativo , utpote tunc temporis

um Cilumpiog,

celebrem & omnibus notum, A. T, 19. (sy &9gor gmey!»iw;

lat ts Omia

v.7. Agrum illum Figuli,qvemodo Beza&Schmidius in Annot,

"roctrs udaoe

reddiderunt,atj; ita omninó reddendum docuerunt, 6 àe0e

1 contraipfum

éxaYDe. v. 8. 5ig viv &yp) & xseujaéag v. 9. Sic Ador. 1, 19.

VIROTOYTA

T x,mgAoy $x&vye ) confiderandum proponit, ex citato nomi«

tut p AAVIL,

anatim Jeremià ille ipfe querendus.

Defcribitur apud Prophe-

I Conjungi

tam Agri feu Campi;in qvo vas Figuli

nes b Contal-

Situstim Nomen t?; Ufus.

?pm confractum efít, £m

BZ

mfertbant grt*

(L Situ. Ante Pertem Figulorum, in valle Benhinnom v. 2,

quoud

a hi Ceutmo;

ubi Topheth.v.6.10. feqq. verfione vocis J7YDTT] qvod figuli-

l, Siliffis

Auftvalent,

sonipheire

numf, teftaceum notet , ac de Situ hujus porte ad Auftrum jam

didum eít inanalyfi textus Prophetici, Ratio Nominis vix alia

penes Figu-

frilpen lt

lerum fun-

potett commodior aut probabilior dari, quàm qvod prope eam

dos,

CHASTU

habitaverint Figuli,(ficutin Naucrate multi erant Figuli, à qvi-

t5 Mathas

bus propinqva Porta vocabatur Ceramica, V. Zwingl. Tbeatr,

yon tantiüma

Vol. 19. lib, 3. f.1 3238. ex Atben. lib. 9. cap. 9.) qviextra civie

YEUL "u

tatem plerunq; fornaces pro coqvendis vafis habere folent, it,

j 8

qvod fragmenta vaforum fictilium extra eam projecta fuerint,

tem?oï( o«

Ita Rabbi Samuel, Lyra, Hugo ,. Corn, àLap. & alii. Addit

xïe CMUO "

cum Lyrà & aliis Franc.. Junius qvodtra&us ille fuerit ar-

Huüc etiam collimat

bi

de ?

gillaceus, adeoq; fgulinz accommodus

emem&

T.

textus, qvod Propheta ad vallem Benhinnon iturus qf. in tran-

mbl U

fitu apud Figulum emerit Lagenam, v. 1. 2. Valla Benbinnon ita

PT

5

dicebatur à priftino poffeffore; & urbi Jerufalem ,erat Auffralu.

lt WNI

ul

L

Iof.

" z

Ti

fo; XV,8. XVIII,16. in hácvalle erat lucus,& in eo Excel(a f. fa.

ertpuhr

cella & altaria idololatrica. Ierem, Vl 3 1. XIX,44g. XXXl1,35.

u

M

" 4d facitt

H Reg. XXIII, 10, Hinccolligitur, eam laté fuiffe extenfam.;

ecaon

Qvod Ager ifte emtus proSangvinis CHRISTI pretio,ve/illeipfe

"m

fuerit, in qvo Jeremias Lagenam confregit, yeltamen eidem vi-

:u:qvilibetOgi' (

Probattr

::iamubimatcrlxa,;

V. 6X 605-

cinus, haud paucisprobatur documentis, Nam r. linanimiter

fatentur omnes qvod hic Ager Sangvinis fuerit fitus ad Auffralem.

itione s

c.g- Jtor

eeffo Agri

g r À

[

Sangvinis

artem CivitatisHieron, T. I. lib. de lozis Ebraicis ad Adta Apoff .f.1a40.

Hodié qvoq; demonftratur in£liàad Auftrralem plagam montis

cedrorum&abictun

fitu m Valle

Sion; & hactenusjuxta ludzorum confilium mortuos ignobiles

JeiariPiinerün

Aufitali,

alios terra tegit, alios fub dio putrefacit. Beda T. II7. lib, de Locis

Ti ro R.

fatidlis, c. 4 £. 49. T.V. in Adla £.920. Baron. T.I, Ad. Ann.XXX1V.n.17..

qva vicinum, pro

ex Brochardo, Nicephoro,Bidenbachio,Saligniuro, Adricbomius

erpolttom, pro &Y

in defcript, leru(alem n.216. 173.. Qvaresmius Elucid. Terre S. T.

Nicindfuperiori itf

H, Lib.4.cap.18.£.39. Cern. à Lap, in Mattb.f. y y7. Piblia Erneffiua

pfX Ceriari

àn Explic.Tabula bujus urbis.n. 208. Gerhard, Harm, dePaff.cap. 8-p.357-

lisau edifcandis

Ravanet. Bibltotb.Sacr. T.1.f.967. & alii. Convenitigitur cum loco

muniterlocom fübu

vafis à Propheta confracti, qvi extra Portam Au(tralem in Valle

nacesfecuriüs incen

itidem Auftrali Benhinnom fuit.

Nec eft , qvod exinde nimis

museffoditar, Cun

generalem in fitu convenientiam aliquis objiciat : Siqvidem ob

&eter TY conft

precipitium montis Zionnulla verfus Meridiem alia fuit lItbis

Bo Hinnom, wl i

Porta;prater hancipfam &angiportumforían fübterraneum ex

tot defcenderit

Regià arce, per qvem & Zedekias & poftea militesin obfidione

tieutem habemus.

conati funt effugere. H,Reg.XXV,4,5. Ier, XXXIX,4.LI1,7.Cunmr

ciha nomé fortita

1gitur Angiportusiftenon fuerit via publica, ubi ad officiuas fi-

fürcui acteitey.

gulinas,adeoq, etiam ad vallemBenhinnon ire;aut etiam demore

tuorum peregrinorum corpora ad fepulturam efferre licucrit,

Atecodionem f

tetdiiad urbe oj

confeqvens eft,ut cum Adrichomio & aliis Urbis lezufalem To-

pographis & Vallem Ben-Hinnom & Agrum Sangvinis ftatua-

I6 li o

mus fitosante Portam fermé inextremitate lateris Auftralis ubi

M tife ol

haud procul Orientale incipit, extructam.

Huc referendum;

ER prum f |

quod D. Chytr.Onomaft. Tbeol. tit. Gebennom, Vallem iftam urbi vi-

MTTA

cinam ob amplitudinem vetfus Orientem ac Meridiem, Bil/ia

te poïüweudimagn

Erueffina d. l. 4.280,ad latus Meridionale, fed qvodammodo ad

i 3mP10um"n

Orientale declivem. Buntine, Iiiner. S.Scripz lb vf 5 $.5 9. Vallenr

E f"fillm,üib

imv

in lezváMeridioaualis plagz,adeoq; propeQrientalern,Agrum au-

Müntagg g

Hel;

.ex Appel-

memo j

' fatiene Agrá

tem H—akcldfxma propeiíftam Vallcm flatuat, 2. Ager iftc à Mat-

Figuli,

€9

i tsin]

Ubllæo

j

Ireft T

P

theó Arer Figuli nominatur, n5n tantüm tatione Pofforv , ad

Jf

"tenfo n,

qvem pertinuit , fed etiam ratione priftini Vf , qviaibi fuerat

odill

terra apta ad faciendum vafa fictilia ,ut bené advertit Lyra e^ Fr,

CIpfe

a Eldcm I7]

Iuniu in b, l, nec abnuit R. Gerb.Harm. de Paffione cap. $. p. 35 6. fi-

cut qvilibet Opifices locum fuo labori manuario idoneum , vel

"Rütimitee

etiam ubi materia, qvà utuntur, füfficit, eligere folent pro habi-

Tf

tatione, e. g. Piftores plateam civitatis pani vendendo oportu-

Wi

1

lut,

nam Ierem. XXXVH, z1.. Periti in cedendis lignis Libanum;ubi

Pf

cedrorum&abietum erat abundantia,I Reg.IV,6,8, 9.Pifcatores,

Tütieng

Retiarii,Pifcinarum foffores, ubi aqvz pifcibus foecundz , E[a,

Ts

7-XXXW,n,11l

X1X,8,9,10. Ezecb. XLVIH,10, Mattb.IV. feqq. Fullones campum

aqve vicinum, pro commoditate lotionis & Solis radiis fimul

10, Adridgig

d Tere T,

expofitum , pro exficcatione lotarum veftium ; qvalis fuit Ager

Pifcinà fuperioriirriguus,ad Meridiem urbis fitus II Reg. XVIIT,

L m

17. E(2. V, 3.Ceriarii itidem ad commodationem aqvzin emen-

Jmp,g.p,;;;.

disaut edificandis domibus refpiciunt 44,IX,6, ita Figulicom«

tU cüm loto

inuniter locum fuburbanum , ubi non tantüm excoctoriz for^

lm in Val

xinde nimis

naces fecuriüs incenduntur,fed fimul,fi terra fert,argilla atq: li-

mus effoditur, Cüm igitur Argilla maximéamet loca declivia»

Siqidtm ob

[io f rbis

& ex Ier. XIX, conftet, qvod Otficinz Figuling vel propevallem

Ben.Hinnom, vel in ea ipsà , ut ad Figulum laborantem fuper

tettaneum ex

rotà defcenderit Propheta Ierem. XVII. fuerint extructz( Affen-

sinob(idiont

tientem habemus Corn,à Lap. in Ier. XVIII, 2.) & ab his Porta vi-

'.4.LH,7.Cum

cina nomé fortita fit, argillaceam ex parteterram fuiffe conjicí-

dlofiauisf

tur,eui acee(fitex fitu ad Meridiem commoditas proexficcandis

Aamdttoor

antecoctionem fictilibus, Talem autem commoditatem etiam in

re licuerit,

rezdificatà urbe obfervatam , adeoq; Figulum , cujus Mattheus

ufalem Te:

meminit,tali in loco habitá(fe;ac pro materià opificii füi Agrum

inis ftotute

illum habuiffe , nulla veri fpecie poterit negari. Si qvis enim.

uufralis i

cenfeat, Agrum frugibus aut pafcuis aptum fuilfe , qvem vendi-

:eferendïm;

Y

derit,perpendat qvomodo pretium XXX. Argenteorum refponde-

famurbi

vvl,

re poífit vendito agro (1) per hypothefin affumtam,;adeo fertili.

ldïf.m ) MM

(2)amplo,ut Peregrinorum maximo numero ad Jerufalem con-

dammo

tendentium, fi ibi morcrentur , fepultuzz fufficeret, cujus medi-

a"tm

um duataxat S. Helenam qvatuor muris longitudine 72. latitu-

quAgr"maL

dinevero 5o. pedum feci(Te includi refert Adrichomius,(3)Non

M

pl

amplius inJubileo ad inftar aliorumAgrorum ijuxta Legem Ley,

XXV,15,27,28. priftino poffeffori velejus heredibus reftituendo,

La

fed

A.

84

jrft

fcd ad perpe

tuós fe-pulturaAc ufus deftinato. Si igitur juxta anno-

m

WFUS

rum ad Jubilzum ufq; vel majorem vel minorem numerumAgri

dem F?

ad ufum fructum concelfi majus aut minus erat pretium, Levy,

ul

hi

Ulo- y

ifirdbot

XXV,16. maximopere illud fuiffet auctum in perpetuà abaliena-

j

i yadabilis

tione, fi de Agro qvodam adhuc fertili contractus cffet initus,

ihrata Pfïüs n

Movit hecratio Baronium 4d An.XXXIV. n., 17.18. ut qvemlibet

XXX,. Argenteorum pro Librà argentiacciperet; qvem tamen,

i raGabiltm "

gmo ifes; t

reter alios, etiam celeberrimus D.Gerbard.Harm.Evang. cap.Y6g,

p.i8 (.& ex propriis Sociis Svarez comm. in 3. Thow. Quafl .a 6.art.

um nulla humana

fmblematis ponitu

$. Dif. 24. Secl. 1. f. 236, a, refutavit, Bené autem refpondet

exile iftud proditionis pretium pro Agro, qvi effofsà jam omni

kmpoüprimamco

argillà & projectis in eum teftis vaforum fictilium totus infz-

esjrtüt ptr plurima

cundus atd; ad alios ufüs preter fepulturam ineptus erat fa&tus,

jtextremo tradtrt

V.B. Gerb, d. 1, Etiam Athenis erat Locus fuburbanus, à Figulino

aerenturferefora

ratio confradi Y

appellatus Kéeg4o6 » in qvo fepeliri folebant,qvi in Bello occu-

3. ex colla-

bui(lent, V. Senert. Paralip. Exoter.p. 215.

teconfradim non

tienelerem.

3. Ex Collatione cap.

XVIII. & XIX. nova qvedam emergit probabilitas qvod & Ager

quritorüsfit ut q

XVIII, &&

ifte;in quoJeremias lagenam confregit,fuerit Figuli f.Figulinus.

aliójovari pofít

XH.

Coherentiam enim & fuprà qvadantenusatrigimus & ulteriüs

Corftqyens ef Cor

oftendit commune utriusj; Argamentum , fcil, Comminatoria

hi &idem verbum

adverfus Jud&os concio fub Emblemate,qvod à Figulo defümi vo-

flb qod hicv 0.

luit Deus, Cep. XVIIL2. feqq. Cap. XIX.12, 10. 1 L. ita tamen, ut

dam?opuh ts t

propterlamentabilem füper pervicaci Judeorum malitià qvere-

m'mammsaugmc

lam Crp. XVIII, tàm DEI v. 12-18. tàm Prophete v. 18. feqq.

073 Qundo

propofitam, Capite XIX. crefcat Oratio & Comminatio, Cap.

TTTE C

XVIII. cumFigulo ejufq; actione mon(tratà compareverat fuam

2777 (ttfi

tüm Poteftatem & Libertatem agendicum Judzis pro lubitu v.

LT

$.6. tàüm Voluntatem erga Malosintraclabiles,ut perdantur,fi-

Vi as p lt

cut prius Vas,qvod formaverat Figulus v.7. erga Poenitentes au-

tem mutet actionem ad benefaciendum,ficut Figulus priori vafe

( tuf tl

FULT

4

corrupto illud fuá manu reparavir ad beneplacitum,v 8.9.10.t1.

Sed cüm ob extremum DEI &fui contemtum rogáffet Propheta,

Apjt ff"igm? '

Phetayfie

f

l on

ut cum ipfis ageretur in furore,hanc ipfam,quoq; poenam DEUS

Mlonem y

reprafentavit fubemblemate Figulino,fed tali, qvod graviffimü.

od

atq; irreparabile exitium Judeorum iisob oculos poneret ; cui

q» [61]

gmamæ] il

L üg

AUf

explicando magnoperé fervit fententia, qvod ipfe etiam locus,

tlg

ubi vas confractum eft , fuerit Figuli, Opponuntur Cap.XVIII.

aflongm rl

&

t

j ICpmema

ET

$;

UXfa annu

& XIX. diverfe atliones circa TFigulum, hi defcribitur Proþhetæ

iHe

JIHCFUmAg

reflusz Héc Egreffus, 162in Domum : Z in Campum f.Agrurn v.2,

Tl

» Lty

vem itidem Figuli fuiffe putamus. I/i vidit Figulum : Hí emitvas

V dafien,

à Figulo, Vidit laborantem ; Emir Vas labore confectum, 1/; mate-

MIetInitne

ria fuit tractabilis, fe. argilla adhuc mollisatq; uda; Hír autem in«

Vrl

et

durata priüs in Sole, poftea per coctionem in fornace. Ob mate-

Bu inty

riam tractabilem Vas corruptum inftauravit per aliam formatio-

M

[

u

T

nem opifex : Vasautem qvod deinde Propheta emit,femel confra-

MP

&um nulla humanáà induftrià potuit denuo formari. Idj explicatio

;terfx ul

Emblematis ponitur,qvod ficutFigulus materiam adhuc tractabi-

D J t

lem poft primam corruptionem tamen reparavitjita DEUS Judz-

If tOtUs nb

os,utut per plurimam culpam&calamitatem corruptos,tamen no-

ls etat d

lit extremo tradere exitio, dummodo inftar argille adhuc mollis

14 ii

paterentur fe reformari ad pocnitentiam v.5 - 12. Hfc econtra inter-

in Dlooc.

pretatio confracti Vafis eft;qvod ficut poft excectionem in forna-

Cultin: r

ceconfractum non peteft inftaurari,ita DEUS Pepulum Judeum

qrod d dger

contriturus fit, ut qí; in frufta comminuatur, neq; ullo humano

if Fipulinus,

auxiliójuvari poffit.v.10. 1 1. ( ob induratam cervicemv. 16, cujüs

us & ulteriüs

Confeqvens eft Contritio inftar Vafis teftacei. Conf, Prey. XXIX, ,

Onmynatori&

ubi & idem verbum pUD induravit,qvod hic v.15. & *3U confre-

lt delomivo»

git; qvod hic v.10.1 1. de Confractione Vafis teftacei ad denotan-

| ia tameny t

dam popu/i atq; lirbis confractionem ufurpatur.Bene hujusCom-

malitaqete

minationisaugmentum animadvertit Chryfoff. T. y. Hom. 4d Bapt.

u pI

fem.722. Quando Propheta monftrabat, 1udaos cum Civitate fupplicis ex-

yuinatio, Cf

tremiu traditos, nullum ein vemedium promittebat;jnffit accipiV asF ictile,

qereratfuam

Cnte omuem confringere populiiC dicit : Quia itaCivitas peribit. Quan-

yro fubitt Y

do autem (bem eis pollicetur . Prophetam ad Figuli Vasadduxit, C illinon

erdantutjle

eflendit Vas Fictile, fed Argillum ei in mambus pofitam demonffrat artifi-

enitentesdt

tis, qua etfi ceciderit, veformatur tamen,. 1deo fequitur dicens : Siiffe Fi-

yspriori vt

gulis , ait , boc Vas lapíum iterum renovat, nen multà magis Ego vos potero

lapjos corrigere? Qvum veró etiamante Confraéctionem lagenzPro-

nj $5101

f brophth

pheta juffus fit concionari, & totus contextus oftendat,illam Con-

cionem v; 3.IG; itidem fuiffe Emblematicam;,oftendat fufficientem

gnanD

atq; cengruam ejus Protafin,qvi ab ipfiusLoci conditione petitam

jod Efmmmü.

s pord

; 0

vel negat vel negligit, Admitto eam,cujus fuprà memini, de Eva-

cuatione confilii v.7. ficut vacua fuit empta Lagena : Sed an virtu

fe etii

Vl

tem reprzíentate comminationis plené exprimat , judicet Lector.

u Up

Uie-

3

$6

nterTOPhc

duf

Culpam ibi exaggetatam

fuiffe digitis monftrato prafenti Valle.;

gd groem

BenHinnom & Tophet, ubi maximé abominandam commiferas

D)

l

Hf,il

Joqfens at

Populus idololatriam,loqvitur textus v.4. Cum autem Pana non

ii

habitato

tantüm in ifta valle v. 7. fed etiam in ipfa urbe v.8.9.]udzos preffu-

mo!

feth exerta

ta fuerit denunciata, Emblema bujus prioris Concionu comminatorie in«

aMelumita Ut ngl

qvirendum erit, Sicutin Alterà Concione circa confracdtionem,

än&hunctinmtun

Vafis Explicatio fubjuncta eft rin Actus ipfiusqvod itaDEUS velit

m m n m

conterere Populum ac Urbem;z2m Difperfionis teftarum , cui pro-

i Topheth s

je&tio Cadaverum comiparatur, tàm Loci,ubi confractum eft,qvod

ifituad holocaa

fc. fecuturàiftà contritione in iftaValle cadavera fepelienda,&ipfa

Urbs zq;ac Topheth immunda futura fit, v.1r, Ita in priori Paenz

qntis, qvz omnià d

mvit, Porrovültua

predictionerationem Loci habitam &àProphetà expofitam efTe nó

Topheth flrem, fed

ampliüs videtur dubium.Fatentur nonnulli interpretes,qvod ipfe

tendens vaticinati

exitus per Portam Fi&ilem v. 7. fuerit monitorius deactione DEI

(umpis dicendus ft

cum Judzis, ficut Figuli cum Luto aut Vafefuo, Multó magisad

inftitutum facit Locusfpecialis,qvem non tranfiit duntaxat,fed in

gt fmilem Ea

l, Demonfiratis cir

qvo Propheta cum affumtis teftibus fubftitit,ut in proprio itineris

ac concionis loco per DEImandatum expreffo,fc.in valleHinnon,

fbisvelad Solem vel

ubi non tantüm locum idololatriz,fed etiam Officinas Figulorum

lsprophetarit, qv

fuiffe ex haud obícuris indiciis fuprà probatum eft. Scilicet, ficut

occidendi,utccrpor:

aliàs seripturam Propbeticam DEVS non tàm (cribi quam agi voluit,adhi-

Qs Vafloas xedua

bitis affectibus, geítibus, locorum,perfonarum,&c. circumftantiis

dfasicaturyoli

(de qvo pié ac erudité monet D. Frantz. de Interp. Script. ovat, 1 3. p.

perojdtionem.

qyomodoaliorum

266. C Orat. $ 6. p. 340.feq.) ita imprimis h.l. nt tantó efficaciüis qf.

omnia eb oculos poneret, DEI juffu locum fuz Concioni accom-

D't équorum my

modumelegit, ubi exertà manuaut digito Judai & commiffam,

(ifid, Ley peyu

Hypoty-

monftraret culpam , & penz rationem, Ego mihi Emblematicam

Ia Ompe

pofiscon-

Concionem ita propofitam imaginor, qvod Jeremias , poftqvam

fiàm fereo ij T0l

£i0nant i

Judeis propofuerat atq; explicaverat Emblema Figuli inftaurantis

Wlimi|o

Teremia.

Henüsq"bu

Vas corruptum , Cap. XVIII, & poftea exprobraverat pertinacem

qvodag;

ömffoprædj;

malitiam, qvà DEI erga fe benignitatem intervertebant , Seniores

th 1b1pro!hat l

Principum acSacerdotü,utut fibi infenfiffimos adíciverit teftes fuc

(ito confumm

V atfe

aclionis&dictionis, His przfentibus poftemptum à figulo vasinter

d

Bb

eundum de Figulo &Portà fictili fumptà occafione indicavit,qvod

Ifüdua manf

Id RHEO]

fpretoab ipfis nupero Emblemate Figulino,;indice divinz benigni-

m'l] Imy I

tatis: aliud nunc oftenfürus fit itidem Figulinum, fed feveriffime

fl] a n'anu

[am

Dtt

(

atá; irreparabilis pozne typum, Hinc medius confiftens in valle.

prh

Hin-

"tsf

f

Hinnom interTopheth atd; officinas velAgros ctiamFigulinos,fäd

MTM

cie primó ad urbem retróversà Proceres ac Cives, ac (i prefentes

ænan()n

effent;alloqvens altà voce clamavit : Audite verbum Domini, Re«

0j Preml.

ges Juda, & habitatores Jerufalem,, Poftmodüm manu dextrà ad

'"jmztoriæ 1 ll«

Topheth exertà monftravit Locum, fuper qvem Deus inducturus

N

&ionm.,

fit Mclum,ita ut cujusvis audientis aures fuperinde tinniant.(For-

itaneht

fan & hunctinnitüm,condylo digiti incurvati vacuam pulfans la«

lmm-mm.

genam,qvam in manu habebat,reprefentavit.) Deinde facie magis

| umt&uïfh&

ad Topheth reflexà digitis oftendit hac,illajiftaEcclefia,Altaria ad

[ ienda,&i?.ra

fuffitus,ad holocaufta; hunc illumve locum cffufi Sangvinis inno-

1 priori?m

centis, qvz omnia cum maximà indignatione intuitus eft & enar-

Mtam fs

ravit, Porróvultu ab urbe rectà averfo expansà utráq; manu non

tesodip

Topheth faltem, fed totius Vallis Benhinnom & confinii tractum,

tattione DHI

oftendens vaticinatus eft de clade, propter qvam univerfus ifte

ultömagiszd

Campus dicendus fit Vallis occifionis. Monftratà Lagenà vacuà

taxatedin

pradixit fimilem Evacuationem omnis coníilii pro evadendo ma-

prioitineris

lo. Demonftratis circa Officinasatq; Agros figulinosteftisde Va-

Jl Hionon,

fibus velad Solem velin fornace fractis aut vitiatis fub dio jacenti-

bus prophetavit, qvod multi etiam ex Judzis ibi percutiendi atqs

xFigtlorm

xilice, ficut

occidendi;ut corpora ipforum inflarteftarum plurimarum ex fra-

timitathie

&tis Valibus re(iduarum fub dio jaceant, Cum II. Reg. XXIII, 10.

dreumantis

Jofias dicatur polluiffeTopheth in valle Benhinnom,forfan itidem

per projectionem cadaverü ex fepulchris idololatrarum effoflorti,

ip Qu

j eficaisqh

qvomodo aliorum Excelforum pollutioibid, v. 13. 14. defcribitur

per equorum mulorumq; cadavera aliasq; fordes eo projectas

NIUEUM

cammilm

(Sehindk. Lex. Pentagl, fub. N^3 £. 286, Billia Belg. Gloff. in l, c. Conf.

Blematicm

IL. Reg.X;22.) omnesautem interpretes confentiant,hanc prophe-

tiam Jeremiz aliqvotannis poft dictam eflc, hinc conjicitur, qvod

;,Poüqvam

infaorants

infimul oftenfis qvibufdam offium ibi jacentium reliqviis & fztido

j crtiüa cet

qvodam fimeto predixerit,pari modo plurimorum Iudzorum ca-

davera ibi proftrata fore, à brutis devoranda, & cüm ob copiam

Is

Seniord

citó confumi omnia neqveant,putridum fetorem exhalatura;car-

;cïïitems u

joulo vasitit

ne autem velper bruta vel per putredinem confumtà in loco ifto

refidua manfura effe offa, in prateritz ftragis monumentum, Hiac

m&icaïibqvov

iterum vultuac manu ad urbem converfis fimilem exObfidioneac

jivin

ho

fimt

Fame fecuturam perditionem denunciavit. v.8.9. Cum veró nota

( at

Fropheta cffetiudeorum Fiducia in urbe munitiffimá, qve licet

"s

alie

kümmm

f

$8

"m ;

aliqvando occupata,denuo tamen ita reparata fit,ut vel plané non

expugnari,vel pari modo inftaurari,ac Populus in recepto fuo cul-

iisHinnon , lertif

tu (utut maximé idololatrico) firmiter fervari,poffitjideo hbanc fi-

gjgrfiomum-

duciam atq; pertinaciam ipfis exprobravit, oftensá priüs bene for-

L»';ndüï Ectth,

matá & ex coctione duritiem qvandam mentiente Lag.:nä ; qvam

g mulriful

deindeopinionecitiüs valido atá; fonoro ictuin plurimasconfre-

sfni, Dicitur u

ii qria pop

git teftas hinc inde difperfas. His ofter.fis càm affumti Teftes vel

ad hoc etiam reqvifiti negarent , vel à fe velalio homine ex his Te-

dipiritoaliter i

doexercitü, &f

ftis priftinum vas redintegrari pofle,applicationem atq; explicati-

onem,monftratis iterum & Teítis & Urbe -& Topheth, emphaticé

lm Graca annot

addidit. v. 11. feqq.

vod convenit ci

2,Nemen

2.

Nomen. Hicduo ebfervanda funt. (1) ipfum Nomew: De pri-

prctum,qvi aliàsi

1.) qued fino Nomine Loci,ubi Propheta figulinum vas coníregitincertum

147 praterdu

impofitii, qvidem eft, an fpeciale fuerit in ufu, à Poffefforibus aut vicinis of-

"';W Nl

Priffi-

ficinis Figulinis defumtum ; ficut vicinus Ager ob (imilem caufam

VU s

Fullonis dictus eft, II, Reg.XVIII, 17,Sed hoc faltem in confe(fo eft,

Hespitinm (inte

qvod ad V«llem Benbinnon pertinuerit, adeoq; fub generali hoc no-

ylim, Qvode

mine fimul comprehenfus v. 2.6.10. Qvod autemAger pro mercede

4 libeat, n t

proditorià Jude emtus fuerit fub priori appellatione 4gr? Figuli eo

iif fidoloco

tépore,qvo emebatur;notiffimus, haud obfcuré colligitur ex textu

feqvem'xa,ïi'þxm

Ad[atum Evangelifte v.7.10. Adfiitum autem ex merorabili qvàdam hifto-

rià Nomen , quod Jeremias pradixit, Matthzus fadtum recenfuit,

i Conftquens c

exalfe convenit. Pradixerat ille, qvod Campus ifte appellandus

locus « Meos'ï, k

fit Vallu Occifonis, v. 6, Hic agrum refert sominatum Agrum San-

Üictcomparaty

hrtanratio Noy

grinis , íc. per Occifionem effufi, v.8. Con£ v.3.4.6. Ad, 1,19.ufita-

tiffimum enim eít, ut Saagru notet Cedem Gen, XXXVI, 26. Num,

Q65 ,», Dore

XXXV,33. Deut.XIX,13. l.sam.XXV,26,33. Il Sam.111,27,28.&c.

BitttMttg tefpor

Grzci InterpretesNomenLoco imponendum in textuJeremiz red«

Cüitüm Afenorim

^

m Avay-

diderunt mAuäväem 3

6 mQä; Iïo)»,uæ'zvä*gmv ad verbum figni*

ü æor"mhinrindc

ficatlocum, ubi multi viri funt,

Ab Hefychio Adjective dicitue

ug 4limwrinr!oca

36507

wv?«.uo'wä"esog laQ G-,& exglicatur m AvX p TO , qvi multos ca-

FTIDL hts D ali

gmd.

n egüïudæv. :

pit. Subítantivé autem 72 m)xua'crä*(jtov apud Suidam explicatut

h

x£yo z Qioy Sepulchrum, Monumentum;Locus Sepulturz deftina-

3 iïiüufusc&

tus. Hujus ngiHcationss,Exempla ex /Eliano €& Nazianzeno allef

