bumEbrzum in i(ta fignificationeadhibeatur Ges. XLVIIIL, 17.

Y

abetur LAy quia]

Prov.Ill, 1. cap.1V ,4. cap.XL, 16 &alibi. Siquistamen omni-

Vlementifima DE

inó velit fignificationem Eligendi retinere,poterit dici, quod hoc

T.2 CV 4

A

verbo refpiciatur proxime apud Prophetam fequens Nomen,

Fohjunguntur L

"Yna Bledus meu. — 0bid. Pro Elellus habetur Dileiu, optimé

gt teltun

expr&fïo fenfu, qui etiam patet ex verbis proxime fubjundis.

iüm fuperadduftä

T'mïj Deledlata eft anima mea, lbid, Annunciabit, pro Exire f4-

Ttindar, « ub

diet, Annunciando enim fecit exire , quz in finu Patris olim qs.

Ts Gof j

recondita leb ,. Ibid. v.2e. Domec eJiciat. ad victoriam judicium,

aPUdePI

'flam,y,

eft fsnfasverborum Propheticorum in altero verfustertii mem-

TI) n

bro, & v, 4. inpauciora contradlio , Verfu 2 , In ejus Nemme Gen-

Dom

Aecun,

(

tes [perabunt, pro eo; quod eftin Ebr. Ad Legem ejus Infule expeda-

bunt. Nomen DEI enim etiam Mandatum ejus fïgniücat, & Vo-

mrap

ef(gr

Al

Lus HW

tfel !

luntatem revelatam, Dest. XVIII, 19, 20. lerem. XIV, 14 15-

tnaq

bl Henn»

g

LCor.V,4. &c. C2IR. non Infulas femper proprié ita dictas figni-

ln

mP[lS dC W]h

il

HïUHOn

!ficat ,fed quasvis regiones transmaripasfeu remotiffimas. Geft,

'8 ln Q

X,s. Efa.XL11. &c. adeoq; omnes qua olim'ad Ecclefiam non

ht

]Vgr

)

) M/[f/) hn

pertinerunt, i.e. Gentiles. P[alm, UXXIL, 1041. Efa XLl, 1- 5. ita

lI

Aï( ü

etiam cap.XLII, 10,12. que collatio docet,etiam v.4. per In(uéas

!

IZO'

»6

( 7

denotari Genres. Benéetiam Expetfare vertitur fperare , quod eft,

hd

:/6'1,]

bonum

al f o

.qull

W

j

bonum fperatum expectare cum fiducià;P/zlm. XXV, 1,3.5, 21.

W,ad flotin.

& alibi fzpis(ime,Mattb. XIL t 9.Non litigebit,pro, Non vociferabitur,

i, Verbu,

Efa.XLIT, 2 fcil, ut folent rixofi homines inter litigandum voce

V htop a.

intensà uti, Epbef.1V, 2 1. Ibid. Nom audiet quuquamvocem eju. notat

""*'E.«r*-[l,j.km,

effectum ejus, quod Propherta dixit, Non faciet audire vocem fuam,

"tl

Cap. XXIl. . Manfvetus, Zacb.1X, 9

My numilis , Pauper , Oppreffus ,

MLTS

Paupertàti enim & Afllidioni plerund; ortum debet Man-

TLUM

U

fvetudo.

( Non feponenda etiam c(t obfervatio , quod

Ut R

CVil

UZ cum ;3;7 ab unà rad, [7Uy defccndcn'tcs etiam fignificati-

NTRU

onem inter fe permutent, ut prius Manfretum quoque, pofterius

etiam Humtlem denotet.

Quin ipfa Chrifti Paupertas eft ejus

"'val SU,K M

Xime reddidi f

Manívetudo, quà propter nos Pauper fieti voluit. Pauperta-

tem in iftà hiftorià mutuatio afinz, Manfvetudinem lacryme

n reptriac)fic

fuper ferufalem indicárunt. ) Cap.XXI,16. ex Pfalm. VIII, 2. pro

il acciptu o

Fundali habetur Perfeciffi, quia ex optimà fundationealicujus

kfyctitsgut

rei Perfectio & foliditas dependec, Zach,TV,o, Conf. Exod. IX, 18.

otefi quod r*

L Reg. V, !7, ubi "ID Targum reddit per DoS. IBidem pro Roéur

Gn, XUVIT V.

habetur Lew , quia Robur, quod ex oreinfantum procedit, eft

ii tamen omni-

vehementiffima DE! laudatio, Conf Exod. XV.2. Pf/alm.XXIX, t.

j ii quodloc

XCVI, z. CXVIIL1 4,€c. (ubiitidem Fortitudo & celebratio DEI

Qqnens Noneto

conjunguntur.Lac, HI,a. illud Efz. XL,4.. Vallisfe exaltalit, exe-

pilàu, otin:

geuicé redditum elt, (upplebitur. Quando enim concavitas val-

oxime füjudas

lium fuperadductà terrà impletur, tunc exaltantur, Metapho-

li, p pit f

ricéindicata eft ubertas gratiz & gloriz apud fpiritualiter con-

yuri lm G

tritos ( Cenf. Luc 1. $2, $ 3.) Ilid. v. 6. nominatur falutare DEI:

jyrum j

apud Prophetam , qued 0s Domini locutum eft; Nam Meflias, qui

(ügteri me

DEI c»7;245y huncupatut, eft ille »pfe, dequo ibidem v 1,2,3.

j N 6

os Domini locutum eít, quod fit füundamentum confolationis

iüs '"W :xpuf.

contra peccata. R ectiüs tamen hicLocusreferturinter ea de qui-

'Wmfx[?-h 1

bus HypothefiPrimádictum eft, quod Duo Scripture V. T.Dicta

s X

j

combinentur , fc. ex E/a. XL, 29 4. & L1I, 10. Hisrecenfitis Ex-

fp!

empl

is de Süb(titutione Aliorum Verborum;addendafunt, quz

um d

ón,

motlmms

figillatim evolvere prolixum nimis foret, fed tamen infpici pof-

fu o

AE((IC

fünt, Marrb. XLII.35. cap. XVs 9. eap. XX s. Lut. Ul, G. cap IV5 1 f

g

l j

A.11,17,19,20,21,26,2 9. Cap.I1l2 2,2 062 . €ap. VITI, 2 3. cap. XIII,

T

"

lu

mm& P

$441 Cap XV, 16,17. Rom 1. 4, F1,12,? 4.C4p. 1X59, 254 27,28.

& C&l

629 X,1952 1. Cap.X14,9510526. Cap.XIVs t 1. €4p. X V, 1 2. I, Cor.L,19.

n n

cap.

$

PUb

Wm MP f0p

TULA

cap.XIV,21. C4p.XV, f f. Gal. I],,10. £4p.1V, 2 0. Epb.1V, 8 Ebr ViTY g.

yil

i

Z

l

;udnus.

nzp.IX, 20.Cap.X, y.6,7.

/j Mil TU

Sive Eo*

Eadem verba interdum reperiuntur Immutata, &quidem non

LA

unàratione. Interdum enim immutatur Pa's Orationis ut Rotn

Jl äb

Ed

tundeim,

XH,19. ubiverbaliter exprimitur , Retribuam, quod Deut. XXXII,

j

, O Gu

35. per Nomen, Mi/i Retributio,íc. eft, Interdum eft Enallage Nu-

!

igunt d tlb

meri, Mattb.I,2 2. in plurimis Exemplaribus Gracis Vocabunt, pro

yic al o

EONOD quod Form. gen. redditur vel Vecabis ut Gem, VII11. Efa.

d fenfi eodtm;

LX,13. quomodo etiatn LXX. l.c. vertunt, vel Vocalit ( informà

- lggrans Quod

contractà , Buxtorf, in Concord, & Thef. Gramm.lib. 1. c, 43,

ii duj

p. 238. ) vel Vocans , ut fit Forma Participii, quod ex AbenEfra

adicium ejus J

cenfet Bohl Comm. in h.l.p.ó4. conveniens cum pracedentibus

4 eodem liberan

Pregnans , Pariens, )Nomen enim illud Immanuel, non tantüm

vnt celiqui homi

Maria Mater , fed & alii huic Filio competere agnofcunt. Huc

zW TW

ertinet Canon, quod Adliva verba tertie per[ona [ine Nommativo

vfüum Em De L

expre[fo interdum Vaffivortum fignificationem a[fumant. Conf. D.claff.

Philol, Satr. trat 1.p. $0. Mattb.1V,7. Non Tentabisex Deuf. VL16.

iept Pt veri

Ne Tentetur.Matth. XXI y.Filius Affne, Ita enim optimé inGraco

jatubudiuri d

expreffus cft Ebraifmus , Filius Afinarum , Zacb.1X, 9. id eft , unus

"um fu. trud

ex pluribus. Similia Exempla funt Gen. X11X, 7. Filius Armenti,

umf rtqailitione

Isud.XIV.y.catulus Lezenarum, PfXXPX,&. Filius Unicornium &c,

minis, Doniun,

Conf, iterum D. Glaff. , e. can. 27. p. 9. Luc.1IL . Curva ,Redla ,

; Gs qim

Pluraliter ad indicandam diftributionem , qua ctiam Efa. XL, 4.

al mtum;

per fequens Plurale, A/titudttes notatur. Iob, XII,40. vertitur in

YO DUDc ag

Plurali,quod Efa. VI, 10. in fingulari quidem, fed cum Nomine

ntrilsin h] cits

collectivo Populi enunciatur , Commoratio cjus , pro Commoratio-

Iccüm mente

nes corum, ex Pfalim.LXIX, 16. Cap.I1l22. Vobis, Veffer, Veflris, pro

10, f Nominzg;

Huc pcrti-

Tili, Tuus,Tuis. Interdum fit juflexio ratione Perfona.

fl g. "

net Matthb.L2 2. Vocabunt , i Ebreum redditur, Vecabis , Mattb, XI,

cent f;xc'mp

Lï,nom

16. Antefaciem Tuam, pro Meam. Mal.1II, 1. propter Patris& Fi-

lii identitatem Effentiz ata; Voluntatis Mattb. XXVI, 21. . Perct-

! 6 B9d

I ii

tiam, pro, Percutes quia figurato alloquio Gladii Deus enunciat;

T

i Bl v

fe percuffurum effe Paftorem.

Plura Exempla funt, I05 X11,4 ?.

- Mi j ln;-

IL.Cer.1,1 9. cap, X1V,2 t, II. Cor.VI, 16. (ni

(i potiüs dixeris, refpici

W"dygm va

Ezech.XXXVIT,27. ubi Tertia perfona habetur, Erunt mihiin po*

Uf

PrO 4l

L

pulum ) Eph.1V,$. Speciatim quoad Nomtma occurrit Permtutatio

hi

MatthAL 4 $. (quamvis non inconcinné re-

Chtüsh

U)1

Appellatiri C* Propry ,

tento

TlmP

"Ui ve Cj

7

tento NomineProprió, quia Ra fuitin Vicinia Bethiehcm;

'))gll!;f'vm)"

1udic.XIX, 2, 9, 1 3. magnitudo clamoris notetur , quod etiam in

Ramá fit auditus, ) Acor.XV1 7. per Reliquias Edem nominantue

idem n

Ml Ug 77

$i nsl] i ovmi av AY9parar,quia füb nomine Edom reliqui Hs«

mines ab Ecclefià alieni, feu,ut verba immediaté Íequentia in«

AU Itj

ld.

nuunt, Omnes Gentes,intclliguntur, que fc. anteaDEI Ecclefiz

fuerunt adverfz, E(«.XXXIV, y. Cap.LXIII,1. Permutatio SubfA an-

t

G r

tivi & Adjectivi occutrit. G&LIII, 13. Execrabilü eft , pro Execratio

eft , fenfu eodem , E/r. 1, 7 ..Flemma ignis, pro , ignis flammans f.

Pt i

LUIN

flagrans. Quoad C«fw permutatio animadvertitur 4d, VHI, 23.

Iudiciut ejus [ublatum e$t , pro., Sublatus eit de judicio , Nam eoipfo

Iod tt a

D praceceng

judicium ejus fublatum eft, quod ipfeé Judicio evadens nos

ab eodem liberavit, Huc folet referri Ader. XI, 17. Kequi-

It], non tantü

dpno(cuv, Huc

rant reliqui homines Dominum; quum Amos IX,12, habeatur

4 fe NviYiiW

LOT ITONUDN U?

'quod communiter vertitur, Pof(ideant

. Conf Ddf

refiduum Edom, De Edom pro Gentibus pofitojam dicum. Ned;

x Dd hi

inepté Poffidere vertitur Reguirere , quia verba Adlionem feu effedtum

ptimcinGraco

notantia baud rarà de couatu agendi exponenda funt.. Vide D. Glaffg

POT

Gramm. (acr. tratk. 3« cati. 8« p. 224. feq. Ita & hic Poffidere cona-

Filis Armenti

tum f, requifitionem Poffeffionis fignificat, De Adjectione No-

Jnkormum &t

minis, Dominum, itidem jam monitum eít. Sola reftat difficultas

ib Qu Ms

de Cafu , quem Accufativum eíle ex nota 7N volunt concludere,

'etiam Eja. Y^

adeod, mutatum ab Evangelifta Cafum hunc in Nemisatiyum, Ut

]Lu, Vertlor j

veró nunc taceam , quod fuperiüsmonui,non neceíle effe,ut ge-

d MNam/ne

neralisin h.l, citatio ad folumlocum Ap.Ix. reftringatur,tamen

J Qul

& hic cüm mente Apoftolicà bené concordat,fi non in Accufati-

i, ufv

vo, fed Nominativo explicetur, Reliquie bominum vequirent ad.

) Huc k&tm'

poftidendum,Cc. Quod enim F^R interdum noter Neminativum,do-

cent Exempla ,non tantum quando poft verba Paffiva ponitur,

TT u

w?atm& :

fed etiam,quando poft Neutra & Activa, Przter ea, que D.G/aff.

l, €. p.94. feq. adduxit, alia adhucleguntur, H.Reg.1X,2 y.Ierem.

g P

peosem

a

XXXVIIL 1 6. Ezecb.XL1IL7. Quoad Verbainterdum reperitur per-

L

mutatio Activi & Dasfivi , fenfu invariato,

Sic 44 X1II; 4 1. fi quis

fünts hl

5

i

enarraverit vobis, pro,cüm narrabitur. I.Cor, XV, y 4. Abforpta est

4diet

jm

Mors,pro Abferbelit Mortem. Apud Prophetam Autor,apud Apo-

t [mlh

u

ftolum Eventus hujus abforptibnis indicatur. De Permutatione

[

Ü "m«

r

Temporum vel etiam Modorum vidcanturloca Mattb.1, 22, ubi fub

H

o

an l

verbis

)

(

: le' D;/MIM

verbis Futuri Temporis allegatur vaticinium Ef(z, VII, 14 Utue

ii

enim;Propheta ibiad denotandam & rei cognitionis certitudi-

"i

j, ld

nem utatur prefenti , tamen revera adhue futurum, & poftali-

jj

j

;quaodo

(;b phté

quot demum fecula implendum erat, quod pratdicebat, Cap. x H,

14. inPraterito redditur, Affumfi 4 quod Bía. XLIE, v. efferturim

qp109 w

Futuro;quia &eo temporejam impletum erat iftud vaticinium;

! rj invenitüf;

& Propheta fubjunctis verbis Velurt , Dedi , itidem indicavit cer-

uijone Morborum

titudinem impletionis. Sic Cap. XXL y. Venitpro Veniet, Cap.

ib El

XXVI, 31. Futurum indicativi primz Perfona , Percutiam,poni-

afequeoter at

tur pro fecundà Praf-ntis imperativi ,. Percute, Vide,que ad h. ;

nj2 D wjinti

fuprà.notata funt. Iob. XII, 40. Praeterito indicativi Activi , &

ipzo , d t

A,XXVIIL 27. Pa(livi effertur, quod Efz. Vl g. füb Prefenti im-

ab Nihilbicet

perativi. , Cor.XV, f 4. per Przteritum explicatur vaticiaium fu-

dtamenibi Diun

turi Temporis; E(a. XXV; $.. premiffo.tamen Exordio, Tumc fiet

i Chriftomonft

iMlud, quod fcriptum e$t , Ab(orpta esl. Movs.

Ad jam recenfitas Claf-.

Vretiun, h X 4

fes Obfervationum de citatisin:N. T. dictis ex Veteri putamus

(CRISTI)locut

facilé referri poffe reliqua exempla , que vel oculos nofttos fu-

t t tf

gerunt, vel obevidentiam omifla funt;

|

luttmi GjX

De luculento hujus Hypottiefcos ufirnon eft, ut multis aga-

jomyvey n

mus. Sufficiet nobis, fi oftendemus inferids eundem in allegatis

Dovfia, C Y

à Matthzo verbis Zachariz-quomodo invicem conveniant,

Septima -

t quattoy

Hypothefis Septima;.

pretidionis & fuz

Quadam in

t l, CH

$. Seriprura:

Mon tantim qua. por clammilitfmm;exprg 4 ; ftd

Tedione mortuor

Dabentur

ettam ea cen[enda [unt à Prophetus €8) 12 Pro-

fecundim

Ti i ,

pheticá Stvipturá dicla , qua fücundmm [rnjum

proabore Mif

feníum vel

at Nitrzfium

€on fcqugg E

continentuy , vel per bonam con|equentiam ex-

Bstn,.

tnde: e'tciuntum.

qpalligabls i boy

"If n

Inculcat venerandus Patrum Chorus hincinde, quod Scri-

pturz vis confiftat non.in Verbis,fed n fenfu ;.non in füperficie,

Reldit ( j

J

fed in medullàs nonin fermonum foliis,fed in.Radice Rationis:

umlmomm,ran

ia

M "iUSHy

&dceoq;iniisnonnulla fint,licetnon totidem verbis ibi expreífa.

»

Greg. Naziane, T.l, Orat &. quecít de Spiritu S, £. 19 2.feq. Dion)fiut

'Pwplvl

eticommy't

YU

Alex. apud'Athánaf, T. I £: 458. Epiff, de ejusfentenrià, Am/rof,

|

T. 1. [ib. de fide contra arianos cap. . fv 2.. Auguft T. 1. Epifl 17 2

| Til I

N

.o. D.

Ts

f.727. [feq4: &$. Conf, Hutier, Lw..ï./mïl. de $urtpt. $, q,6.[.7

]

L]

D

jl

| i lil'J..

pavnb, Diale&l Sacr. Avb 9.8.1 9. p.34. Ar?. 4. 6. 39 p. v . fega. &.i Z

Vs cer

t

Hodofopb. Pbanom. 1 .p.a 8 , Rivet.l/ag. in Script. $. €ap.17.p. 243, feaq-

T & pot

i

galduin. Pbofph. lib.g.cap.a.p.94. Inipsà Scripturà N, T, allegari

1. Cd

aliquandofub phrafi Dictum est.dicit &*é, quod tamen in lococi-

M tffcrfunl

tato non xo/]à v? p riv,fed xa]a vho dYávntos &vibonz confe-

Niinitn,

quentiz invenitur. exempla oftendunt, Mattb. VIT,16, 17. in fa-

"

Minitce

MW cc,

natione Morborum Corporis afleritur impletem,quod Di&um est

per Prophetam Efaiam cap.LIIT, 4, ubi directéagitur de Spirituali,

i, Pmumm?

i

confequenter autem deCorporali etiam fanatione. Mattb, XXIT,

5 Mi

Vlcatij lt

31,3 2. De Refurrectione Mortuorum non legiffi , quod vobiu Ditum eff

d BEO , dicente: Ego (um DEVS Abrabam, & DEVS lfaac, & DEVS

P D Prefec

Iecob ? Nihilhie expreísé de Refurre&ione mortuorum legitur ,

at aticinium h.

Bo T j

& tamen ibi Did'um eífe cenfetur de eà, propter vim confequens

im recenftas Cl

tiz à Chrifto monftratz in verbis, Nes eff DEVS Mortsorum , (cá

Viventium. Iob, XIT, 41. Hzc dixit Efaioe quando vidit gloriam ejns ,

t Veteri puamis

(CHRISTI) 4 locutus eft deeo. A&or, X, 43.. Huic( CHRISTO)

Xtlos noltofie

emnes Prophet teffuimonium perbibent , íÍcil. partim " TÀ6, partim,

diowonmkas. Cap. XIIl, 34.. Quod fu[eitavit eum à mertuis , amplihs

du milisagee

jamuon rever jurum in corruptionem , ita dixit: Quia dabo vobi fantia

adem inallegat

Davrid fidelia, Cap. XXVI, 22, 23. alferit S. Paulus fe nihil dicere

Q conveniint

exttaea, quz Prophetz ac Mofes futura predixerant.

Iftius

predictionis & fuz przdicationis quedam pracipua capita re-

cenfet , fcil. CHRISTUM fuiffe paffurum,ac Primum ex refur-

ä-exprä]æ L

rectione mortuorum lucem annunciaturum huic populo, Sic

n

Luc. XXIV, 5.Ron.T, 1,2,3,4. Libertatem accipiendi ftipendium

pro labore Minifterii Evangelici probaturusApoftolus I.Cor. IX,

d

$. ait : Nonneetiam Lex bec dicit? Seriptum eff entm in Lege Mofís,

Wæm&m u

Non alligabisos bovi triturantis Nervus concludendi ftatim

ex iis , quz fubjungit , elucefcit, Ebr.XE;26,27. Quod Adhuc fe-

j qaod'Sü'x.

mel dicit ,(Hag.11,7.) declarat (0yo1 manifefte oftendit)moilium

vt

translationem tanquam fattorum, ut maneast ea,qua (unt immolilia.

Kaök:&aioms:

Víum hujus Hypothefeos etiam in Explicatione citatorum,

erbisibi a

Propheticorum Textuum deprehendemus.

"Oava: -

flngc

qM H

a

Hvpothefis Octava,

(enten'!

j MW *

Utilis eft Regula;aa .luftranda multa Scripturg loca,quod

plerur Scri«

IU

piera di-

l y

QDU

Prophetia Y. Sceiptura dicitum €S) intelligitur iinpleri

n pl

pfam Summus Theologus

ve:fis Mo-

dzmjis mogg. Inculcat hanc i

dié,

z

Cbemtgg

éeo

" oymfl

Chemn. HArm,Evangs cáp.12, p.249. feq. Sed de Numero & ratione.

:o."b

11

iftorum diverforum Modorum impletionis variant fententiz,

gl

VideIb. & D. Gla[f. Exeg. Evang. Dom. poff. Circume, Chriffi, p, $64..

T

i 000

puislfr

lG

fea. Kesler.Difp.de Alleg. DIct. V. T. Cap.V. G VI. apud Hacbsp.insylloge.

D. Calixt.Concord. Evang.lib. z. cap.t 2. p. 8« Scultet. Exerc, Evang..

ifr d paott

«l

t lwl

lib. 1 cap 6 o p.t y7. it. lib 2 ap.t o.p.2 $- Rivet. in Ofe.XT, p.340.

Penfitatis omnibus in N,T.locis, ubialiqua Seriptura dicitur

yile p

ys, & qu

scripturà ext»

ünpleta, poffunt Modi ifti in Claffes Tábellà háe inclufas difpefci,

Tabella de

-O(Literaliter.. Num. T.

y n uitn

Modá It -

f deqiop

(Vuica;quà impletur fived Myf'icé,in Antitypo, quod in

plees.serie

Impletie -.|

[typo prefiguratum, Num.IT..

CJVIV!MJU?M'

Scripturgd.

( 1. Capitise? Corpori myfici confortium.N, V

yucX V2 v

gtur«.

eft vel

| Repetites | 2. Diflinium Fadli Iudicitum,Num.IV..

p Adfevfim

[velob 4 s.Generale Effatum. Num.V.

a, quando f

| e.sumile Entcium. Num,VI.

gN Teeventurat

[ s mpletum Confedtarium, Num, VH..

illd firdntityp

Quid | fit

Phra fis Impletu

r Scriptura , nonnullis videtur dida per Me-

af nf lecat

Teipleri

taphoram defumtam ab impletione alicujus.continentis per ali-

v Yebchecde

Seripturam quam materiam, ita ut prophetiz mine,& promiífiones rerum

dicutyrimpletat

"

futurarum velut adhuc vacuz hient, donec adventu rei pradi-

TY 6s M

H

étz illud vacuum repletà menfurà . tollatur. Sed qvum Matth. V,

quol fecerincin

17. hujufmodi Impletioni oAv m Deffrudio, non autem:Evacu-

Hl Typieript

atio opponatur , &Socinianiiftà metaphore ratione abutantur,

Weloconuttl

| (fce- quando flratuunt, Chriftum impleviffe Legem per nova addi-

Sicttiam,cum.

tamenta ) poterit fimpliciüsillud mpleri accipi pro perfici, bjolvi,

trecetidelitefce

ut AG.XIII,2 y. Cap.X1X, 2 1. &c quomodo etiam zre GÀ.fti :a(/,e/vQ«

diob II

dicitur perfeiius Iob. XVI, 2. XVII,.1 z. Celoff. l; 1 0. & cum Perfedlo

Prenifíode J

conjungitur, Col. IV, 12,. Quando enimreipsà pretlatur , quod

ST,UMuzAnmy 1

verbo dictum erat, tunc illud ipfum»Vcrbufn perficitur atd; im-

Dart poteri

pletur Effectu, Luc.],20. Iob. XVIII 9,22.Sic E Reg. 1152 z. H. Chroni.

eedeilisin

XXXVL,20,21. Hinc DEUS dicitur id; quod Ore locutus est , Mant ,

Ti hii

i. €. Opere implere. 1. Reg. II, ? f,24. II..Chron. Vl 14, 15.. Nec eft,

puio Uf

"quod Brasmus eumot. ad. Mattb. I. fol. 9. verbum. Implendi in hac

U EFM

11306l

fignificatione refugiat , tanquam Latinis auribus. ignotum» :

Quedam fv

qvum apud Ciceronem , Plinium ; aliosd; probatos Aüutores ita

tf

H G Popi r

ocurrere Erafmus Schmidius & Bezaannot in N, T. bené ani

N

j

madvérterint.

ttiam impletæmc

i

IUO i du

anndo

6t

Fo&h'lhoqe

Quando Vzicm nomino Scripture impletionem , eamin-

1 ü*l]tcnt

f CW(;

t

eclligo , ubi in uno $ujedfe ( (ive illud fingulare fit individuum,

duj

five plura uno nomine collectivo cfferenda cemprehendat, e, g.

l

Itl

PopulusIfraél , Gens &c. ) velinuno Fatte,vel fimulin uno $25-

M E

ïOCX])H

40I

jecto atg, Factoillud impletur , quod Scriptura antea ve! Verbo

predixit,ve/ Facto prefiguravit : Sicutecontra dicitur Reperit4,

It

Wil

ür

ubi.fæpiüs, & quidem in: diftinctis Subjedtis. illud fit ;; quod in

hhsü»(þ

M

F

| Um.l. :

Scripturà extat.

LO Senfu Literali dicitur Scriptura impleri, quando idipfum,

t, Literalis

Amhypw dm

fit,dequo propriéilla loquitur, Exemplavideantur Matt/.T23.

ter,

SUrattm N

Nf

Cap. IV , 14515, 16. Gap. XH,17, 18. Cap.XXl,4,5. Cap, EXVH,3 $.

Marc,.XV,28: Iob. XTX, 24« AH52 $. feqq.Cap.11,22,2 3: E/r.L,13.

NTNUA

II

Ad fenfüm S.Scripturz: Myficum pertimet Typus Hiftori-

2. Myfficé,

j

in Aniit ype,

cus , quando fc, Perfonz & Factain V.T prefiguráruntea, qu&

in N, T.eventuracrant,, Dicitur. itaq; impleri/Scriptura, quando

1m,VIT,

ilud fitie Antitypo, quod fcriptum legitur de Type: Sic Iob.XI1X,

itdida pere

36. Fadla funt liec, ut Seripturawnpleretur, Osnon comminuetis ex

tinentisper li

eo,Verbalizc de Agno Pafchali fcripta. Exod.X11,46. Num. 1X,12.

milftonesrerum

dicuntur impleta in C H R.T S TO; qui eft Agni iftius Antitypus,

Qentu tel prædi-

L,Cor.V; 6,7,8:Marc, TX; 13. dicitur fcriptum de Johanne Bapt.

iqum dutt. ;

quod fecerintin eo quecund; voluerint: Explicant.quidam de

on autem EHfl

Eliz Typi fcriptisxPcrf'ccutionibus,. Calixt. Concord. Epng. p. 28 t,

(0nt abmantuy,

D* loco Matt.11,23; jamractum eftCap II, in examine Interp Sext&,

m pernoraadd-

Sic etiam;.cum ex ipfo N. T codiceconítet; quodJonz.in ven-

tre.ceti delitefcentia, Matt5, XH,40; XVI, 4. Serpentis enei ere-

prq;/y?/,//yä/r/,

saido

étio Ieb. MT 14,15.Nutritio per Mannam de coclo Cap. V1, 3 2.feqq.

freom r

Promiffio deSalomone, qui DEI filius futurus fit. Ebr.T, s. CHRI-

STUM ut Antitypum refpexerint; bené de Scripturà V.T.ubi ifta

allatut ; Wö

fieituratp

narrantur; poterit dici, quod in hoc fuerint impleta,utut non

exprefsé de illisipfisutantur hàc phrafi Scriptores N. T.

gan m

1iI.

Arctisfima eft unio & communio Chrifl cum Ecclefiáfeu Po- 3.per Capi-

"ID

Mul

1415

Neti

pulo füo, zanqvam Capitis cum Corpore ejufq; Membris LCer. u C Cor-

wiinbit

XH,27.. Eph.1,23. cap.IV, 12, 16. cap. V, 30. Ob hanc unionem, poris myfLiei :

, Itf

uzdam fententiz,quz videnturloqui deCorpore ejufq;Membris, confortiutüs .

ibus ?

pum *

hr

jt

h. e. de Populo DEi, de Ecclefià, dehoc velillo Pio, dicuntuz

QÀ

t an

etiam implete in CHRISTO capite, Sic Mattb.H, v$.. Erat ibi (in

ïNcT'b

Zgypto) w «d obitum Herodis, ut adimplererur, quod ditum eft 4 Do-

mino

anndo

Hj

[2

mmino per Broyhelam, Ex Egypto vocaviTilium meum, Verbá ofe,

ell

u h

j

XI, t. literaliter agere de populo I/?4el, qvem Deus dilexerit, tan-

,

j

.

qvam Filium fuum , & ex Egypto eduxerit, totus clamat Con-

textus. (Qvi literaliter de Chrifto intelligunt, ut przeter Enfeblib,

nnm;f"'" ;

? n

I" Aal API

9. Demon[fr, Evang.«.f. 57 8. Fratic. Iumius & Rivetus comm, im. Ofeam,

[ U du

e[tendere conantur,textum violentis applicationibus corrum-

puntreprehenfionesin confolationes , narrationes prateriti in

nilicatits qva-"

wwtifutimm lg

promisfiones rei futurz transmutant;ait Scultetu;Fidei ipforum

focius, lif. t Exere, Evang. ca p.6O.p.35 3.) Et tamen recté etiam di-

j um at

cuntur impleta in CHRISTO Ecclzfie ac Populi iftius Capite , qui

suditur ipdth

um fiift nno

potiori prz lífraél ratione ac Modo Dei Filis & à Deo Dilecius fuit

edudiu ex 4gypte, Quidam non inconcinnéhunc locum expli-

Tlofre hojarMe

cant per convenientiam Typi & Antitypis quà ratione ad prece-

6m. XV, & rl

dentemsecundum modum impletionis pertinebit. Quiaedudlio ex

]

(vod lioc od

4Eg)pto figura fuit Redemtionis à peccato G- tmorte eterná,ideà per illud

T

circumcilüscre

de[ertum puer Tefis in infantià peregrinatus eft, per quod filij Ifratl ex

tüm extexto Mofa

li u 1516

4Egypto eduiti [unt in terram promufionu. Cumá, mofire loco egem juli-

eurus e[fet, trmfit loca illa , ubi Lex in Sin4 lata , ubi ferpens in deferto

Suiptursimpleta

exaltatus, uliprimum Pa[cba macatum , C fangvime ejus poftes afperfi

Alue, Attaci

onm &l XX

fuerum contra Angelum vaflatereim , fant verba incomparabilis D,

ChemmitjHarm.Erang.cap.12.p.2 50.qvitamen verbaProphetz lo-

enet, ciysgerl

qventia de Membris ad Caput Chriftum applicata ftatuit, Hoc

fb G. Y

modo etiam nonnullz fententiz in Pfalmis, que Davidem con-

fl n matus u

cernere videnturjnN.T.allegantur,ut impletz inChrifto. Conf.

TYtrba rv

Iob,X111,18,19. ceum Pf.XLT,0. Ieb,XVl,2 $. cum Pf. XXXV, 7,19.

tusjufificaty

461,16,20. cum Pf. CIX 8.(De Chrftotamen rectiüs literaliter

brafam poper

verba Pfalmorum intelligi ftatuit celeberr. Dn. D.Gerb. Harm. E-

yatig. 64p7 0-p.1af7. G cap.17 £ p.936 feq.)Viciffim,qua P(al H, 1.

)P Pro tolfe

extracontroverfiam di&a funt de conatibus Hoftium adverfus

Acitionem Ábr;

Ogf delg

CHRISTUM 44.1V.oftenduntur impleta(utut ipfa vox impletie

onis ibi non ufurpetur)non tantàm quando Herodes &Pontius

Ted| It M: M

At

llxl&mm |

Pilatus contra perfonam ejusconvenerunt, v. 27, 28 fed etiam,

us Oüm

dit

quando adverfus Apoftolos, Evangelii de CHRISTO pracones,

liie

meditati funt proceresHierofoly mitani hoftilia;in carcerem eos

ufto&gnd

md

fr alyate

conjecerunt,&cum minis dimiferunt. Conf.v.29. cum v.2,3,1 $s

Net

17,21.Qvi enimEcclefiam&Piosjille etiamCiRisTruM,hujusCor-

tasF;de, fi "

( g

I(Utlguu[cx

poris&Membrorum Caput perfeqvitur. Luc, X,16. A, 135 1, 15.

Coh,

"j

M

63

^ T hat l

€ol Y, a. Poff quam cx iiitio P(almi per(ecutionem marrarunt nume pre»

eantur, at , ffcut Pev(ecttio impleta eff, ita DEVS, quod in P[almo fequis

zur de irriftone, (ub[annatione C perturbatione eorum, qui Cbrif um per-

Wt [u/;,k M,

feqvuntur,item de profetuRegmi CHxisTI compleat,funt verbaBrentg

AET)

fn,

Y

A fU

Hom, 1 9.in AC Apoft. £. 43.1, Adde H.Cor, VI 2. ex Efa. XLIX, 8.

«.per diffine

IV.

Uti aliàs qvedam Verba,qv Firri, Effe, vel Agere quidfi-

um Fadi:

Wt

gnificant, qvandoq; non tàm Effentiam vel Adum, qvàm ejufdem

lil

Indicium.

Notificationem fignificant;pzout Dz. D.Gleff. Gramm.facr,lib, 2 tradh.,

" Htüni

3. CA 25 p.25 0. plurimis Exemplis probavit : Ita etiam Seripta-

li Cojt i

rA dicitur impleri, & quamdo imibi dicbumveipsá Fit, & quando illud Fa-

Da iij

C docum erj

ctum faiffe sunotefcit , at per exteriora. documenta manifeffatur.

Yluftre hujus Modi Exemplum liabetur in allegatione Scripture

lont d prate

Gen. XV, 6. credidit Abralam DEO , C imputatum est ei d juftitiam.

Quetlidirm

Qvod hoc modo Abraham fuerit juftificatus, qvando adhuc

Mjlti rl

incircumcifus credidit DEO promittenti femen, liqvidó patet

Wif fl

tüm ex textu Mofaico allegato, tüm ex interpretatione Apoíto-

lia gt

licà Rem, 1V,9,10,18,23. Exadverfo 1ac.11, 21, 23. afferiturilla Ire, IT, 27;,.

gt M

Scriptura impleta , qvando Abraham filium fuum obtulit fuper

24.

upfeufei

Altare, Afthac filiroblatio longépoft fufceptam Circumcifi-

npatabls D

onem,& vel XXX, annis infecuta eft acceptam à DEO promiffi-

iropheielo

onem , cujus per fidem receptio ipfi tuncad juftitiam imputata

i at Hot

fcribitur Gen, XV. qvando lfaac non tantàüm nondum oblatus,

Davidtm cone

fed nec natus,aut nativitas ejus promiffa erat.Ad eademScriptu-

Chrto.Conf.

& verba provocat S,Jacobus,ut probcet, qvod Abrabam ex Ope-

MM

ribus juftificatus fit,qvibus S. Paulus utiturad obtinendü , qvod

ij fiectltet

Abrabam non ex Operibus, fed ex fide juflificatus fit, Rom. IV,2.

qd, m

f59-13. Pro tollendà hác treyneQavéia diflingvendum eft inter ju-

ut Prg[ B.k

ftificationem Abrahz Fa/lam & Manijeféatam.. De illà S.Paulus

m adverii

loqvitur; deb4c S, Jacobus, Juftitia ipfi imputata eft , quando

TO imPlC[i*

eredidit ;; Mamifeff ata au tem,qvando per Bona Opera, inter qu

Oblatio Filireminebar, Fidem fuam veram effecoram Homini-

j &ontt

j (ed etiam

bus oftendit. Liqvet hiec interpretatio ex contextu S.Jacobi,qui

Q pracot

vult oftendere,qvod nuda Fidei profeffio autjactantia non pof-

r

fit falvare,adeoq; etiam non juftificare, v. 14. 17 fed qvod veri-

.cumv.hïllj'

tas Fidei falvificee oftendenda fit etiam Hominibus per Opera

v.18, Sicut igitur exemploDemonum v.i9, evincit,Fidem veram

:uM,hujUSCOP

atq; integram- abfq; Operibus: non. poffe hominibus oftendi

6- Adtlx'hg:l:

feu

[*W'H

feu demonfttari,ita € conttario v.21.feqq, exemplumAbrahandá

m

]

allegat, quod fidem fuam oftenderit per Opera, quorum praci-

4lj;/ocus

uum fuit Filii oblatio Eór. Xl, 17. Hic ut ex Operibus verita-

ri;aZïProphctæv:

tem fuz Fidei juftificz, ita etiamfuam acceptam juftificationem

qum [ii ltmv

oftendit. Exdidis patet, quod v. 23. itidem debeatintelligi de

1 rifübdü&io.ne ;

| iminin a

Matifeflatione , quod fuerit in ipfo impleta Seriptura ; Credidit

Abraham D E O, & imputatum eft eiad juftitiam.. Veritatem

J insollendat pré

hujus interpretationis tüm aliis infuper modis, tüm ipsá Ponti.

jímis, Aliabx

i m

ficiorum faffione probat Theologus praclarisfimus D, Hul/em,

Harm.Apofl . num,9 3. p. 7 7.Gc n. 15 5.p. 15 3 ScilicetScriptura tunc

yjs E X

maximé dicitur Impleta, quando Complementum ejus per infi-

'Exemplorum(ubh

nem & evidentem quendam eventum plurimis innotefcit , aut

allegatorumoüen«

eventus ille fic comparatus eft , ut ex eo faltem innetefcere pof-

pollat, fc.aditer

AG.XIIT.

(it Di&ti fenfus & Veritas. A. XIII, 32,33. Nes vobis aununeiamta

nem fandatam fj

32,33*

eam,que 4d Patves nofiros vepromi[fio facla est : quoniam banc D EV $

Dl fententià,em

adimplevit fi/iis noffris , vefufcitans IESVM , ficut in. Pfalmo fecundo

piüita uty qhoctm

fcriptum eft, Filiu meu es tu : Ego bodie genut te. Sive ^ Ayágung

mprehendar r

*Inc g intelligatur de Sufcitatione ex mortuis , five, ob collationem

. uetazmilantr,

V. 22, 23. de excitatione & Miffione Filij , ut eflet Salvator, certé

7A Cumproba

ibiumon (olumj

non fuit tunc primüm ita impleta Scriptura Pfalmi II, ut gigne-

retur, fed mani(eflatum eft, qvod ab zterno fuerit genitus DEI

inplcita Cnfari

Filius.

Filistie eít ab eterno , qvando nulla adhuc extitit Scri-

itceadtm qroosd

ptura : Ejusautem Manifeflatio facta eft tempore Incarnationis

quiendst dici

Luc.1;32,3 $. Minifterii Ioban. 1,14. Paffionis Luc, XX1I, 70,71.

Ltenti ,

Mortis, Mattb.XXVII, $4. Refurrectionis Rom.l, 4. Afcenfionis

T d d

Iob.MI, 1 3,16. fübfecute Predicationis Evaogelii Rom.T,4,5.

Vntün o d

p.perimple:

V.

Quando Scriptura generale qvoddam documentum ponit,

"t Qríntz De

gum [apiis

illud re&té roties impleri duitur , quoties C* in quibmcund, illud fit,

Gener4le

IHf s

Exempla videanturin collatione Matt/. XIII,14. Iob. XLY; 38,41.

?" Aflify 777 r

xffatum,

AG.XXVIIL 2 $,2 6,27,28. Rom. XL,s.cumE[a.Vl,9,10, Matth.XV,

" ciriferi

7,8. cum Efe, XXIX, 13. Iob. XIX,37. Apoc.],7. cum Zach.X H10.

o

LV],

r

4A&. 1,16,20. cum P[alm. LX1X,25. & CIX,8.. Rem. IX , 29. cum

h m

Ante

E/a.V.9. Rom.Xl, 9,10. cum Pfalm. LXIX , 22, 23. l. Corinth.l, 19,

4l hev,

lt & atte

&Cül ævö

eum Efz. XXIX , 14.

Tetet r

"

€.per fimile

VI.

Dicitur etiam Sceriptura impleri per. Simile aliquod Fattum,

!t, tj

d cognationem habet cum re praterità, quz incitato Scri-

lm et

Aliquod Fa- q"9

emnitio

RTT

&um*

pturæ

?oco deícribitur. Huc refertur à CL, Theologis, C^

Hartht.

It x

Íi

IÁbpas

éj

Warm. Evang. cap. 2.0.250. D. Millleri Indaimi lib. 3. CAp. 3. p.1 337*

OTUR r

TIUS verita

fe4- & aliis locus Ierem XXX1, r5. allegatus Martb.1,1 8.Qvam-

vis alii Prophetz vaticinium literaliter agere exiftiment decade

Wationem

Infantum Bethlemiticorum & in vicinià,non autem de lucu (u-

Vitelini de

W Creidis

per abductione X. Tribuum inAffyriam,vel etiam tribuum Juda

& Benjamin in Babel, fiquidem v. 1,cum cap. praced.v. ulr, col-

L tiatm

latusoftendat prenunciata ibi etiam fuiffe, qvz eventurainNo-

lnl

vis(imis,

Alia Exempla adducuntur ex Mattb, XXIj14.Marc, XI,

LT

17. lerem, Vl v t. Matth. X1lT, 5 g. Pfalm,LX XVIII, 2. H. Cor. VIIT,

tht

I4,1 5. Exod. XVI,18. H,Cor.X1V, 2 1,22. E(a. XXV, t1. Collatio

n tjuya

Exemplorum fub hoc & proxime precedenti modo impletionis

Tnota,

allegatorum oftendet , qvod srrad, ad unam Claffem facilé reduci

nnotecer u

pollint , fc. ad iteratam alicujus Generalis affertionis impletio-

177

nem, fundatam fiye in imitatione alicujus fati , five iniimmotà

um haceys

DEI fententià , femper benigná erga Pios, femper aversà ab im-

P alno j

piis;ita ut, qvócung; tempore vivant,omnibus Piisgratiofus fit,

VE "agung

reprehendat veró ac puniat omnes, qvi priorum improborum

b collationem

peccata emulantur.

Wiyator, certé

7. per Im-

V.. Cumprobatum fit Hypotkefi Septimá,qvod fabScripturz

pletumCon«

m ll utpignte

ambitunon folum intelligenda veniant exprefsé dicta,fed etiam

implicita Confectaria , per bonam confequentiam inde eruenda,

feckbarium, .

i gentus D&l

huc exitit$ct-

hinc eadem qvoq; dicitur impleri , non tantüm qvando illud fii,

pe Incarationi

qvod exprefsé dicitur , fed etiam , quando unum conjetlariorum ini-

i XX 797h

W latentium eveni,. Huc pertinet locus Matt/.11,23.. Vr adimple- Matt.11,23

retur,quod dictum eff per Propbetas, Qvoniam Nazarzus vocabitur.

J Manlonis

Videantur,qvz de eodem fuperiüs dicta funtin confideratione

m

CAap. VET

7TU pott

Sent. Qvinte, De Matth. VIII, 17, jamaliqvid monitum eft füb

7

didà Hypothefi Septimá. Qvod Efaias proxime loqvatur de

hu M P

yXI at

Portatione Peccatorum noftrorum , qvz CHRISTUS in fe recepit,

tüm ex clarà affertione v. 11,12. tüm ex propriá fignificatione.,

"n yutth

vocis

j zib

2D in fe recepta bajulare Gep. XLIX,i$.. Ecc/.XH, j. Ef

XLVL4. tüm ex antecedenti, qvod eft conjectio fuper eum &

"m n

pone v.5. &culpa v.é, tim ex modo portandi,fc.ut vulnerares

, , curinnia

tur & attereretur ; V.5,6. moreretur v. 8. laboraret anima ejns

V.I(. tüm ex interpretatione Apoftolica I.Per, IH, 24. indubita-

jl 4

" MMW»

jj

tum eft, Cüm veró etiam Corporis infirmitates originem debeant

äuæ

(j

TL

