ptorum certitudo Scripture-eorum ?' 2; Ex Evangeliftarum,

IX- & XXXL

e&avlioQarácsis maximam calumniandi anfam tümEthnici arri-

qum.XVHL

puerunt, tüm potiffimüm ]udzei. V. Iuffin. Explic. Qq. à Gentibus

pofitarum,queff, a, a2, 23525« fol.tn. 24. feqq. itern Dial, cum T7y-

CAP. Hv

phone ;

E

^

-

W

jj

g

li

photie fol.m. y 1 .Aug 'Tom, 1 ib 2 R etrad.. & 19.f.45.D.Conf. D, Mil-

?

der.Indeifupart. 1 .lb g.cap. 2, C 4.. 3. Rafutaturab ipfo,ad quem

yii

pit Q5

qu

*amen provocat, AuguLino, Ita enim hic Tom.t 1, Epiff. $. ad'Hie-

eonym. fol.27. D. Admiffo in tantum autoritatia faffigium aliquo men-

ji

um um

dacio , nulla particula borum librorum tnanebit, que non pofit in da-

D

Mthquo "

j [

quo

Bium vocari, Epift.XIX, ad eundem : Ego fateor Charitati tue, fo-

lis eie Scripturarum libru, qui jam Canonicá appellantur,didici bunc tituo-

jf

ff quo 4

D

j

qem bonoremá, deferre , ut nulum corum Auctorem in feribendo aliquid

eiam p*

l

erráffe firmiafime credam.,

At fi in eis offendere literis , quod videatur

" qm[zpms i

contrarium veritati , nil aliud , quàm velemendofum e[fe Codicem , vel

qicuje p

interpretem non affecutum effe , quod dictum est , vel me minimt intelle-

ais hicit

xijfe , non ambigam.Quin & ipfo,quem allegat, tractatu, Tom, IV,

6315923' W'

de Confen[u Evang.lib, 2 .eap.12. Omnem falfitatem abeíTe ab Evan-

Verfunm at

geliftis docet, non folüm eam, quae entiende promitur, fed

aliipkm (

4

etiam eam , qua obliri(iende. 4. Quod locó citató permutati-

duf ag

onemNominum Jeremie &Zacharie,quatenus in Codice Bibli«

lus Codicbus Lt

gotrinon hat

co extct,non Matthai Memoriz erranti , fed Spiritus $. provi-

dentie ac diredtioni tribuat , verba jam citanda docebunt,

throaddudis ub

Iï.

gimslieprti

Tif pl

YL. Quod E-

Quod Matthbew , etiamfi primitus Jeremi

äenomeh proZae

elgu Cl

yangelit4 charià fibi occurrifTet, tamen , etiam deprehendens permuta-

fretin at

eb [enfut tionem iftam Nominum , neluerit aut non debuerir corrigere , ob

Danieïemüagïï

divini in- animadverfüm divinum inflinctum , cenfet 4ugsffimus lib. 3. de

nominaim add

frinitus fPu- confenfa Evang. cap. z.. Quid intelligendum est , inquic , nifi bec adum

nonnulis vero

diosé nolue- ego (ecretiori confilio providentia Dei , quá mentes Evangeliflarum funt

la Eltone X ]

rit Nomen — cubernate? Potuit enit fieri , ut animo Mattbai Evangeliunn coufiri-

hii at

£OTTLgeTC, — bentis pro Zacharià Hieremias ecesrrerit , ut fieri folet : quod tamen

AXRtüP! f r

Jfíue ullá dubitatione emendaret . (altem ab alii admonitus , qui ipfo ad-

E ) Ha[lll'. N"

bac in carne vivente boc legere pétuerunt , mifi cogitaret , recordationi

QUattr atem

fue , qua $. Spirituvegebatur , uon frufraoccurriffe alind pro'alio No-

At n

men Prophbete, nifi quia boc ita (cribà Dominus conflituit. ( Caufam

exiftimat fuiffe, ut doceret Omnium Prophetarum unam dire-

MAT

à, rasmin

&tionem per jSpiritum $. de quà inferiüs dicendum erit:) Sed

9.

durum eít dicere, quod non tantüm permittente, fed etiam in

guntur.. Mbl

immediato Scriptorum hujufmodi impulfu volente ac operan-

manuqmtzum

terd"mabanh

te Spiritu $, aliquod à veritate hiftoricà diffonum fuerit infer-

tum, &, animadverfum licet ; tamen non correctum, Promifit

iti Cdicly

ist

!D

9

uriblp

i (s

ápfis Chriftus] oh. XVI, 13.Spirituu veritatis deducet yes in Omnem

a

tEP

vweritatein.

xj

od

|

d

t d

Va t

Inter eós, qui Scriptortim feu Librariorutn effe putant Celpani, Liö.rar

i No«

MATLIT

fiquod mendum in textum irrepfit, agmen quafi ducunt exifti-

zensn Iere-

itit (

l

mantes , quod Evangelifta indefinité faltem fcripferit , Twnc im-

Mititu

mie eddides

V dl

pletum fuit , quod. dittum efl per Prophetam , Nomen autem Ieremie

fikt.

À fciolo quodam Scribà fnerit temerarié additam. Ut hancfen- 1.

UI i

BU i

tentiam probabilem reddant;abiis urgetur. 1. Matthei con[uetu-

pro bác opi-

*

o , qui |fiepiis alleget Scripturam V. T. absque mentióne certi

7He,

m efr C

alicujus Prophetz , faltem füb generali mentione extantis ali-

V te t

H

cujus de hàc vel iftà reteftimonii Prophetici,ut Cap.T.22. Cap.V,

$,

yttadatu, Tis)

6,15,23. Cap. XIII. 3 s. Cep.XXT. 4. Cap. XXVIE 55.

2, Collatie

m abe[fe ab D.

Verfionum quatundam, Syrus & Arabs nullius Prophetz nomen

Wff promityr,

adfcripferunt. ( Revatiel. Bibliotb. $acr.V. Ievemias.) AugufHima lib. 2.

Citató permuti

!sj Codice Dl«

de confen[a Evang.cap.7. teftatur,nomen]eremiz non fuiffe omni«

bus Codicibus Latinisadícriptum. Lyraexu ad Mattb. 27. itidem

ïef«tu:tw

pititus $, ptat

notavit;non haberi in Antiquis libris, Sed Refp.1.Locis exMat-

LP

docebunt,

thzo addudtis, ubi nullum Prophetz nomen citavit,alia fubjun-

gimus,ubi exprefsé nominat Efaiam,Cap.lll. 2. Cap.1V.14. Cap.

HX.17. Cap.Xl1.17. (Idem Nomen etiam vetufti quidam Codi-

ttomen pro Zae

ces legunt Cap.1.22. V. Biblia Wechel.& Bezam in annotat, ib.)

dens prmutae

Ieremiam (preter hunclocum, dequo controvertitur)Cap.H.17.

hi mprt,

Danielem Cap.XXlV.1$. Docetigitur hzc collatio,quod fzpius

£.

Apifini Ti 3.

nominatim adduxerit Prophetas.

;. Non queritur , quid in

xquit, f od

nonnullis verfionibus, ( Ad 41abicam fruftta provecatur,quum

pf o

in Editione N. T. Erpenianà 1616. it. feorfim edità Paífione

pungelm quti

Chriftijuxta Matthzum, 1613, & apud Kirften, in notis ad h. l.

ifilt : quidtumm

habeatur ; In Ieremi4) fed quid in textu originali,qui hic Grecus

eft, habeatur, Nam ad hunc iftz examinandz & corrigenda.

TOR 'I"i ip' r

Conftanter autem omnes Gracos Codd. legere nomen Ieremie

iuret , ttiU gr:qm

fatetur Beza, & confirmant prifcorum Patrum ita allegantium

T qlioN

)

À

fcripta, prout etiam in editione Regià, Complutenfï,Wecheli-

| l!lm-

dit

anà , Erasmi ,Roberti Stephani, Arie Montani, & aliorum le-

sarum unam

guntur, Nolo hic excurreread verfionis Sjriec & Arabice jactae

t dum

enti

« ii

tàm antiquitatem , quar nonnulli dubiam faciünt. Utramque

ente i

interdum abauthenticotextu recedere nemo inficiabitur, Siin

st

emi,

j

Latini codicibus omnibus non fuit fcriptum nemea Ler

num fue!

J

[

quod

oreu

pis

16

quod ait Auguftinus, ex hocipfo concluditur ,

p

j

[

quod l'c& um fu-

[

erit in plurimis & ferme omnibus,

M;!I"g ! .ü

IV.

3

[

LU

3V. Quod

JH ^

Qui Immutatum cenfent à Scribis textum Eva ngeliftz,ut pro:

j

j

w

Librarü pro

Zacbariá

Zatbariá Ieremiam fcripferint, eorum fententie cum aliis etiam

j $00

Jeremiam

meminit Enfebius lib.1 0. Demonfir. Evang. cap. $. Scribarum fcil,.

j

ex ofcitan-

errore accidiffequod negligentiàs exemplaria Sacrorum Evan-

M TTTE aW"'

geliorum conficerent, decepto aliquo , & pro Zacharis ponente

1('3 feripfe-

|c um

Tifií,

Jeremiam, ut fic perferibi ifta oportuerit : Tunc impletum eff,quod.

ipfoloco cottt

dictü fuit pevZasbariamPropberam.Huic fententiz potiffimimPons

ul bt

tificii inherent,utpote ad corruptionisarguendum textum pro-

viudimm j

pheticum proni(fimi. Lanfen. & Maldon, in Mattb. XXVW Suaretz.

m

Pi3.tom. a Difo. s« fed a .6. ult. Corm & Lap. in Zacb.XI. 13.

fanatcon

*

Reíp. 1. Diciturhoc, nonautem probatur. z. Ututnon-

1.

Jlitio extumit

nulli Codices incuri& Scribarum circa hunc textum potuiffent

2e

corrumpi,tamen omnesomninó Codices inde corruptos fuiffe,

menprolachariä,

B Mudor(ob o

aut corrumpi potuilfe; ut nulli manferint integri,hoc negamus,

Pugnat enim contra hujufmodi univerfalem omnium Graeco-

$d firter ib

rum Codicum corruptionem Divina Providentia,que nullate-

Qoraptittome.

guiadiudis at

nus paffura fuiffet, ut fcripta ifta eézvevew,ad qus doctrina Ec-

elefiz examinanda eft, generaliter falfarentur, Obftat etiam

qnderobdbtut,

Vfraas, & qude

Chriftianz Ecclefiz , cui libri ifti Canonici: concrediti fuerunt;

Tbrorumimmel

fidesac cuftodia, Refutat candem affidua prifcorum Patrum in

p vitn

vindicando textu authentico abomni depravatione per Scholia

& commentariosinduftria,

Evangelice ledionis verituiqua i fin-

Ámióerpt,

ul C partictlarióws Ecclefie:Codicibus protemporum ac feribentiuma

tehturel j

diverfitate veriata fuerat,im omnibu fanul collekia Exemplaribus integra

lnibanejf

femper & incorfupta permanfit , ia volente Deo , ut vera leclionuinte-

lütfatibusdef

A ktrili ob

gritas , quam bominum vel malitiavel neglipentia: corruperat in parti-

£us , in totá faltem Ecclefiafficorum'Codicum: umivev[alitase forvavetur;

P hi

jMitnug W

ne Ecclefia Chriffi per aliquod tetpus divinarum Seripturarum integrie

146 Caveret , utque baberent (emper pij € erudity viri , unde corrigert

nl

Y

LT

qm/m[f

€* emendare poffent , quod aut impermorum in(citia, aut iniquorum per-

fidia vitinffet , faitdcollatione mulrorum inter (e exemplarium, optimé

uj

Mtiyi

Mllllm

fcribit, (utut aliud velint multiejus focienni ) Sixt;Sem Bibltotb.

dltu

li

lib.7. ber.v, Quum igitur omnes Grzci codices códem modó fic

Füffrnus

LU

legant,nullam híc immutationem; textus per librarios factam,

ln

ponu-

LE

! (M[f&um fu.

pbfumrns agnofcere, 3. Que autoritadliterarum aperiri , qui [acer

liber evolvi, quod documentum «ujwliber Scripture ad convincendos er-

rores exeri peteil , fi bec vox admittatur,Scriptare: e[fe corruptas ? be-

,m MTM

ne ait Aug. T.VI. l.1 1. contre Fauff . Manicb. c.2. Siquid , quantumvis

|

TO disei

minimum in N,T. falfatum effe dicatur , omni« N. T. fides autorituque

Pa

adimitur.. Sicut enitm de corruptione partis ucius fafpicari licebit,ita c

Atl g

Dd

de veter ejus partibus opiari licebit 5 cüm nmulla potior cau(a fit cur bac

T idrioss

snagis pars , quam illa , incontaminuata (eryari debuerit. Yta ex Six.Sen,

LU N

l.c. argumentatur 4/ph. Salimero T. 1, Proleg. 23.f. 417. Dehoc

Xia porifinin?

ipfoloco controverío agens Sendlius comm.in Zacb.XLait: Darum

IedUm tertup;:

valde est, && 4 qua ne[cio quomodo pietas abborret ,tamdiu in Sacria Lite-

itth XX um

r elienum jam invekeraffe nomen, C in ve puvulima ilam qj. labem ad-

L MNTE

befife.

itur, 2. Ütnn.

Vanae

ft conjectura,quod hac corruptio occafione A/reyi-

V- ,Q!adlb*

breviatura

C tertum ponuils

4tura in textumirrepferit, ut Is fcu id pro Z feu C Jeremiz no-

men pro Za

chariá lectum fuerit,

Huic fententize videtur addi-

fuerit occa-

nd:conuptosfui(fe,

fie Mendi.

tegtiloc nepamis

&us Audor füb nomine Hieronymi T«4. comm. inP(Alm.7 7.f.m.204.

ä

omaitm Graco«

Sed 1. Sive ex abbreviatá fcriptione, five ex alià causá irrepfiffet

N

T.

dentia qua nolltte

corruptio, tamen eíÍet omnium Codicum, adeoque generalis;

quod addudtis rationibusjam negatum eft. 2, Quiscredat,vel

d qie od

o

wür, Obfatetion

unde probabitur, iftiufmodi Abbreviaturas communiter fuiffe

ufitatas, & quidem inarduo maximé ftudio,quale eft defcriptio

oncredti fuerun

librorum immediato Spiritus S. afflatu in normam fidei ad adi-

yifcorum Pattum iln

pifcendam vitam zternam exaratorum ? Certe Ireses; antiquis-

siatione pr Scüt

fimusScriptor, quife primospoft Apoftelos fucceffores vidiffe

ii t u

teftatus eft , ( V. Eufeb.l. p.biff.c.1 $. ) inprimis Polycarpi, qui Jo-

a u f

hannis Evangeliftz fuit Auditor ac Difcipulus, de accuratáin

pnpauintq

fuis tractatibus defcribendis induftrià cautum valuit, fubjunctá

k lia m

fub calcem iftà obteftatione: Adjuro te,qui transfcribuibrumifEum,

irigerit n p

per Dominum IESVM. CHRISTVM, C per gloriofum eju adventum,quo

vtlita ferrlmrurr

judicaturus eft vivos C mortuos , ut conferas, postquam trawsfcripferis,

1? I

o n

G emendes illum ad'exemplar, unde feripfiffi, diligentisftiué * Hanc que-

dg ngm

yiri, 49

que obte[H ationem fimiliter transferas ut invenifHi in Exemplari,Eufeb,

autiniqumm

4.l, Quoad defcriptionem Juris feveriffimz leguntur fandiones

sueplerim )

jl

Juftiniani de Concept. ff. eu P. $. 1 3. de juris docendiratione $. $. &

fj a

de confirmatione DigeForum,Conffit, 1. ac 2. $. 22. ne quis in Scri-

l

' N

)

h

li

ces CO

d

]

prurá utatur notis feu fignis , ( qua fimgulas feu figlu vocent ) fed

gfmþ

P

pet

tt lipra

goffl'

12

uo äl*

er totam confequentiarh literarum numeros. & Nomina vete-

mo,

xum Prudentum & totam legum pofitionem fcribat. Quisioitus

W

[ah

Omnesin defcriptione Avthenticorum ac pla*n&l?tom*ïquv N.

( D

[

T-librorum velocitati magiscalamiin abbreviando , quàm de-

W 687

ópr

f XX

luoö 771

2.

bite reverentiz &c accurate diligentiz attendifTe afferat? », Et-

j

n g

iam pofitus lNominis Jeremiz ac Zacharisx abbreviandi modus.

PU

tam luculentunm invicem oftendit difcrimen,ut negligentisfimos

J

].

qillaj

Yi

uod

fuiffe oporteat,qui hic unum pro alt-eixfo»l-eg»erin.ïs.

I

M Á al

piir i t

Dicdum fit

uidam exiftimant, tutisimam effe explicationem , Verba:

& leremiá,

illa; que Mattheus Jeremiz adfcribit, ab hoc folàm difa, non

m deiplor

licet non

autem frripta effe. Ideó apud Evangeliftam folüm legi ,. Dicum

XXW-ZM!'

deriptum.

atb

eil per Ieremiam , non.veró: Scriptum eit, V.Kesler. Difb, de Alleg.Dii£,.

Vo T' 9'011'40

-

1161b f

gf Honi

Refp.1. Hzc Refponfioadmittit,Evangeliftam pro confir-

| :WO I'

mandà certitudine fuz fcriptionisde Chrifto &a&is circa ipfum

(axtüln V

ad ea, quz per Prophetam viváfaltem voce prolata;provocáffe,

yaro lL o t

Yil 4831

2

Atqui fic obliqué pro introducendis Traditionibüs-ä'/gaï(þ"o(;-

Sub pilr::ji

pratextus prebetur. 2, Confiderenturomnialoca N:T. ubi ali-

yi fie etintt

quidtempore V. T. &Prophetarum prolatumallegatur fub phra-

Mofny fiptoy

Didum eit,

fibus, Ditumeff, Dicit,Dixit, Dixerunt,aut fimilibus: Et deprehen-

JX5 om.

allegatur

umv e d

SeripturAs,

detur, quod fcripto fimul confignata hoc modo citentur. Sic,

Didum eif, Luc.VV, 12, ex Deut, VI. 13. (Matth, IV. 11, habetur,

Ya Corn

Seriptum eff . )Ebr.XI.18. ex Gen. XXI/tr. DicitDEVS , locutus eit

iM Xl

DEVS, dicit Spiritu $. (quando ad Pattiarchas, Proph etàs & alios.

i dneettlln

Jo]T, £ ex]

tempore V, T. dica recenfentur Luc.I. 5 f.Ebr.El 2 r.) AC VH.6.

ex Gen, XV, 15.Rom.IV.18, ex Gen. XV. s. Cap. IX, 12. ex Gen.

u hn T j5

XXV.25. IT, Corinth, VL 16,17,18. ex Lev. XXVI, r 1, 12.Ezech,

jhteitbiug) : M

XXXVII. 27. Efa. LH. r1. Jer, XXXT. t.9. Ephef IV;8. ex Pfalm;

Vi h .

LXHX.19.Cap.V.t4. ex Efa. LX. t. Ebr. T. $, 6,7,8. ex Pfalim, Hs

k Mg' Blic"

7; UXXXIX.27,28.XCVIR 7. CIV; 7 & Ebr:IT.1512,12. ex Pfalm.

TE

XXH.25. XIIX. 2. Efa,IIX. 18. Ebr.LIT. 7. feqq..ex Pfalmo-XCV,

Flv

8. feqq. Ebr.1V.3,4, $. ex Pfalmnmo XCV.r1. Gen.II.2. Ebr, V. $,6.

Yml M

ex Pfalm: II.7. && CX.4, Ebr.IIX.8. ex Jerem. XXXT. 3 152 « Ebr.

s H'Hntc ]

Xi5. ex Pfalm. XL. 7, 8, 9: Ibid; v.15,16, 17. ex Jezem. XXXT. 24»

MU ,

35. Ibidem v. 30. ex Deut, XXXIT, 5 s. Ebr.XII $, ex Prov,HLIT.

Yiin ii

ibid.v,25/ex 'Hagg,llq. Ebr,XIIL 5..exJof.I,6. Jacob.H; 11. ex

Xxod,

"ais

LE

tf

gxod.XX.13,t4. Dixit, vel,.Lorutin &f Dei, vel piritiu , perPre»

It

phetam , Bev Os Propbeta , Dickum est à: Domino per Prophetam ditetie

l

ïæ TU

u

tem, Matth. [ 22 ex Efa; VII.r4. Matth.IL 15. ex Ofe. XI, r,

mmdo

m d

Luc.1.68,69,70. ex Pfal; LXXH.12. it:: CXXXII.18, Efa,LIX.20,

t l

lj

Wmn

U

Jerem, XXIII. 6,7,8. Ezech..XXIX, 21. Dan,IX. 14.&c. A. 11I,

2r.fn. exDeuc.XVIIL r $, Gen,XXD . 18..&c, ACLIV. 25 ex Pfal,

«t hlgüïwümo

1l 1,2. At XIII. 34. ex Efa.LV, 3. Ibid, v.3 $, exPfalm, XVL. 1.

BM

Act, XXVIII..25. ex Efa. VI. 9, 10. Rom.IX. 24.-ex Ofe. II. 23.

Ebr.IV. 6, ex Pfalm.X CV.8.. Locuti fünt: Propheta, Dicit Propheta,

lt v

Dicit quic , Luc;XXIN.2 f. ( Quod locuti fünt Propheta;explicas

Oc (olin d

tur de ipforum Scripturis, ver£.2;5. Conf. v.44,45,46. Sic etiam

olim li, t

A& XXVI.22,23. AG.VH.48. ex Efa. LXVI.1,2. ACLIIX 32,3 4*

T

ex Efa. LIII..7, . Rom, XV. 10. ex Deut, XXXH.43. II Petr. E

19, 20, 2 1. Verbum Propheticum & Vaticinia, quie locuti (unf

pelilam procu

Sandi Dei Homines, explicantur de vaticiniis Scripturz,Ebr.II,

) adis ais

6. ex Pfalm, VIII. s; interdum Nomine expreífo : Dixit Mofet

prolaa prorocb

Maro VlE, 10.:ex Exod; XX, 12.Lev.XX.9. AQSIIL 2 2, ex Deut.

XVIIL15.At. V H.37. ex eodiloco, Rom;X.20, exDeut.XXXII.

Bunibisd df

21.(Háüc pertinet Phrafis: Dicir lex , &, Dictumest in legesíc. per

jeloca NT ub

alegstur fb phe

Mofen , fcripto pofteris relicto. Luc, H 24. ex Exod,. XXIII.2,

libus; Ecdeprdhe

Lev.XII. 8. Rom. VII.7. ex Exod. XX,17. I.Corinth.IX.8, expli-

modo citentur. $

catur verfu feq. de eo;quod fcriptum eftin lege Mefisfcil. Deut.

XXV.4, , Corinth; XIV.34. ex Gen.IIJ.18. David dicit, vel locutus

th, V. rr, habur

efl, Marc; XH,3 $;26. ex Pfalm CX.1, Conf, Luc.XX.41.A . H.

ii bET, hu

zs. 3 Tisex Pfalm, XVI, 9; feqq. Ibidem v. 35. ex Pfalm.CX.r.

j Propheasds j

u) &V

Kor.]V, 6; ex Pfálm, XXXH.2.3. Rom.X1.9. ex Píalm,LXIX.

24, RoniXV. 16;rr, ex Pfalm, CXVIL 1. Dirit, Dixit E(aias , Pro-

51 12 t

phetavit Diceus.: Matth. XV, 758 ex Efa, XXIX, 15. (Conf. Marc.

(NQDD

VIL6. ) Joh, XH.38,39,40. ex Efa. LIIT. 1. & VI. ro. Rom.X. 17,

[ 8 exPleim

ex Efa, EIHI, 151 3, Ibid. v.20,2 1. ex Efa, LXV. 1, zaRom. XV.12«

Ti

y

ex E(4;Xl.10. Etut propiüsad plirafin;que in textu Matthai lKia-

I,Iz,

-ï;' XPM

1

betur, accedamus;non aliterintelligitur, Didwm. per Propbetatns.

[ Pa

fmo X*

velin Prophetis, Act,H.r6. ex Joel, H, 28. A& XIIL4o. exHabae.

n

] ; Bo

Vlf

I. 5 & H, 4. Integraapud S, Mattlizum in citando plirafis, Die

aX

N

5 Ü

Guin e& per Prophetam-dicentem , alibi etiam apud eundem, (nom:

glcïem

N

Ih

veróin aliis N,T. libris) five expreffo five tacito Prophetz no«

Sc

T0l

mine; ufürpata nullibi de vaticinio oret

enus faltem perProphe-

2

Ih

j

oU

I

5 I

:as prelato, fed de fcripto femper invenitur, Mattb, 11,15, ( Eà-

V

(

dem omninó fünt verba , que Cap. XXVII. 9. nifi quoi pro dj

Iteepás habetur v$? 1028442,nullà fenfus mutatione ) ex Ierem,

T] yili

yl

XXXI. 1 g. Mattb.III. g, ex. E(A. XL. 3.Matthb. IV. 14. ex E. IX, t, g.

PW

(h

aT m

Mattb.VIIL. 17. ex Efa.LIlI, 4.. Mattb XII. 17. ex Ef a. XLIL 1,2,g,4.

lllhl s

h

" ;5(2'

Mattb.XIIT, 2 . ex P(alm, LXXVIII. 2. Mattb, XXT. «. ex Zach, IX g,

; g oW

Caufam, cur Prephetarum Seripture ut. Sermones , ut Lequentes ,

131

ib

dicentes allegantur , alibi oftendunt & urgent Theologi Noftra-

lä XXL

vl

tes contra Pontificios, qui Sacram Scripturam in rebus fidei no-

; biit

m ,autem ü

lunt agnofcere,ut vocem Judicis, quà controveríias decidit ac

axiaCompzrau'oI

dirimit, Videantut loca Marc. XV. 28. lob. VII. 28, 42. c4p. XIX,

24537. Rotit. IV. 2,64p. IX, Q 7. €Ap.X.8, t 0. c4p. XI. 3. GAl, 1V, go,

eoldr i

Y. Timotb. V. 1$. i«c.IL. 23.

i

g p 1 |

u t f

Textus , nequid celem , ubi quis faltem oretenusprolata,

zj AT RO

per Prophetas fub phrafi , Didum eft , citata exiftimaret,poffent

adduci Matrb, I1. 23. Veniens ( ESUS ) commigrarit in civitatem,

Qu fl cum

que vecatur Nazaretbs ut adimpleretur, quod dictum ejf per Prophe-

MM

f4 , quoniam Narzareus vocabitur. Jud. v .14, 15. Prepbetavit -

s LE g

gf tl o

de his (eptimu ab Adum, Enocb ,dicens : Eccevenit Dotniuu in Sandlu

H

tillióus fuie , &c.. Sed fruftra.

, QT d

Expendun-

Expendamus Primsin, Hieton. in h. ]. $i fixum de Seripturu

XlIlEksglülGng' H

gur citati-

pefiffet exemplum,nunquam diceret , Quod dictum eft per Prophe-

fin iif N

enes

tat , fed fimpliciter , quod di&um eft per Prophetam. Nune «utem

CRRA

mX u

Mattb, II.

pluraliter Prophetas vocans offendit., fe mon verba de Scripturie fum-

43.

pfiffe , fed fenjum. Nazaraus Sanctus interpretatur. Sanckum utem

tte tl tham m

Deminum futurum emnie Scriptura ( . g. Pfalm, XVL. 10. XCIX.3,

ltibus Jra CHRI

$, 9. Efa. VI. $. Dan.IX, 24. Conf. Marc.I. 2$. Act. III, 14. &c.)

futitae Cmpgt

€ommemor4t. . Poffumus C aliter. dicere ,quedetiam cudem verbu jux-

TRpypidu du

f& Hebraicam veritatem in E[niá fcriptum fit : Exict virga de radice

Wntrafi

Jeffe, & Nazarius de radice ejus confcendet,

In Prieri feluti-

Ofb tem d

ene refpicit "II2 à radice " feparavic. Talis Nezires (Thren.

Potstiince

1V. 7. quedam Exemplaria Graca legerunt Nalaoozes, unde

i Io[zpl;,cn Á

ad pronunciationem Syriacam, ubi Camez effertur ut O , Na«

I hm

Qopo B- » ) erat fegregatusà mundanis negotiis , Sanétus Do-

Titaty Q

mino, Num.,V.$,8,11. ficut etiam LXX. "l in. Hiph, reddi.

mtlïr£

Mfdn, V

h

derunt il fandtificari, | Num, VL12, T55«

ao éron

d VIL

Ti

fanctie

KUL

LT

h;

"] Dtou

"

!d

À

| )

li

H

H

Áf

pj

fanctificatum, Ley. XXV.t T. Ani . 12. Go4mmuóy At 11 v 1. &

L

ll"

ajierpu Sancificationem. Lev. XXV.;. in quibufdam Exem-

f 'l'll

laribus Iudic. X111. 7. cap. XVI. 18. &240» San&tum, ( Conf.

"g

r

ny, r

Hieron.T.t 1. Coum. in Ezech. VT. f.y 1 o. Epipban. Heref.29, Nazi-

UM

Zh

r&i , h. e, Sanctificati, ) &v£ags£yo? , qoyp&vey. Votum,devotum,

m

'!lt T

fc. per votum DEO dicatum. Num.VI. 13, 18, 19, 20, 2 1. Conf,

&

H

4G. XXI. 23,24. Exprefsénominatur *2 & Iofeph. Ges, XLIX,

Fümit tl

2 &. Deut, XXXIII, 16. &Simfon Iudie, XIIl.5.7. CapAXVI. 17. -

trorerfas W; i

trumd; autem fuiffe CHRISTItypum in confeffo cft, & quoad

LEUPY Y

varia Comparationis membra oftendunt Patres/fc,eum Jofepho

QUTEM

Tertull.adv. Iudeos : fol.1 o 2,Orig. T. I, botmut. in Exod. fol.óo, T.M.

trald, g g in Mattb.fol, 17 2.Ambrof. T. 1. lib. de Iofeph.cap. 2.C» feqqs

l Orttetusprig,

fol.245. feqq. Hieron, T.III. Comm, in Marc, VI. ( ipfradfctipto) foi-

. inIud 4 0. & Serm.$4. Chryfoff. T. T. Hom. 61. im

riimarez ol

282. . Aug T.1V.

Vprent iiv

Gen. fol.a $1. &c. cum Samfone Ambrof. T.H. inProlego lib.a. de Spir.

Ut f pr bple

$f t 32 feq. Hier. T.I, Epiff. 1 2 6, ad Evagr. f. 1 0&0, d. F. H. comm.

1f. nplueit d

in Ezecb. XLVI. £. 98 a. b.c, T. Hocomm. i Marc, XV.f,781. d. & r

t Detinu i t

Epift. ad Philem. £. 1077 3.c. 4ug. Torn. V1LL, faper P(ahn. LXXX.£.T.X.

serm. CV. de remp. £, Autor füb nomine Hieron, T. V. fuper Iob.

f de r

XI1.F.52. d. Greg, Hom. 2 1. n Panlin. Epiff .4.&c, Nec in aliis fo-

lüm , fed in ipfo Nazirersomine Typum Chrifti gefserumt, Iofeph»

etam, Nust nni

im t perProphe

di&tus fuit Nazirem , h. e. Separatm (ita Chaldzus paraphraftes

Ger.XLIX. & Deut, XXXIIL reddit) quia non tantüm habitati-

s j

4tn, um u

one,fed ctiam motibus atd; fanctimoni& feparatus fuit à fuis fra-

YVL 1 XCIX

tribus. Ita CHRISTUS £ir. VH.26. Aliivelunt,Nazireum h.l,

fignificate Cerezatum , à "l2 Corona , quia non tantüm Prorex

- ABL a K

d verli j

Zgypti fuit, fcd ctiam dignitas Regia ad Ephraimi filii ejus Tri-

evirga deadit

bum tranfíit; quz caufa eft,quod etiam , poftquam Jofeph non

|n priri foht

officio faltem fed & vità dudum defünctus erat, im Fainilie Jo-

fephi bencdidlione repetatur. Deut. XXXIII, 1. quod veniat «d

u (Thrtn

m

PT

Caput Yofepb, C (uper verticem Nazirei & fratribus eju. (ConfEzecb;

XXXVH.16. Amos,V. 6.) ita CHRISTUS eft & dicitur Co-

fertuc ut 9

ronatu Ob excellentiam Kegiam pra omnibus hominibus,

tiis ; $n

Pjalm. VML 6. Ebr. 11, 7. 9. Pfalin. XXV. 4« CXXXIL 22, ( YW2 )

iph d

li

Zacb, VH.11,12, 1. 4poc, XIV. 14. Sim[on Nazirzus di&us,quia

a o

n

QPMII

Segregatus à Sectile, (ita nominat eum Zobar i Gen.49. £. 119.

al

Ce,3.) & DEO devotusad peculiarem vite rationem quoad Po-

tum;

qll

£6

k((fdit!

:;,Ita ,

£um;Capillos;vitandos Mortuos,offerenda Sacrificia, Conf.Iud,

j

l PM

XIIL4,$,12513;14. cum Nutit, VI,3. feqq.) que licet fueritcere-

jl a

muntp

monialis ac Levitica, tamen eminentioris fanctitatis moralis e-

rpur.!

4

£at adumbratio atj; monitum, Vid. Origin. bom. 11, in Ley. f.160,

PL

[ iM

feq. Prolixiorem diducionem nonnulli qverendam eífe mo-

g ngem

nent apud Cyrilllib, 16.de adoratione in Spiritu C» veritate, Sed cum

joyris oreri

praterbrevem quendam Dialogum fub hoc titulo in antiquio-

ge, Priorfrt

tibus Cyrilli editionibus nihil habeatur,Libri autem ifti 17.mo-

derno tantüm feculo lucem viderint, nolumus fufpectas merces

Lectori proponere, CHRISTUS igitur , & Jofephi & Simfonis

ul M

antitypus, tüm ob fummam dignitatem, tüm ob omnimodam,

mf

Sanctitatem à caeteris hominibus, feparatus ac fegregatus ex

confilio DEI itidem fuit nominandus Nazirzm.

Qvum veró

EigtW-R/!'XI

propter Politice Coronz ac Levitici Nazireatus externi defe.

&um aliàs nó fuiffet in mundo talis appellatus,mira DEI provi-

&(wk ]0& M Ij

dentia effecit,ut hoc nomen occafione commorationis in Nag4e

atl D.

reth fortiretur, quod ex Typis per Prophetas defcriptis ipfi de-

n aj "

bebatur.. Sic Nazoreum,Nazaraeum,Nazarenum nominarunt eum

non hoftestantiüm,Homines&DiaboliMattb. X XVL71.105,XIIX,

Tl f 21

4 Cap.XIX,19.48. V1,14. XXIV. & XXVI.9. Marc.l, 24, fed Difci-

ml(agä(ien.w

uli etiam Marc.X.47. Luc.XVIIT.27. XXIV. 20. Apoftoli A8. H,

22.]1lI.6.1V.10.X.38. Sancti Angeli Mar.XVL 6. quin & ipfemet

Til &

hoe fibi Nomen tribuit Iob. XVlIL $,7,8. At XX11. 8. Similia

Exempla Impletionis, quod per Prophetas dictum eft detjpo,

Lagsüäüix Muttl

d &lcinvgliq

quándo illud factum eft in4ntitypo,habentur in eod.cap.TI.Matth,

lifrinifi

v.r5. Iob, XIX. 36. Videatur egregius in datà loci controverfi

explicationelocus & confenfus. Esfeby lib,7 .Demonffr. Eyang.e.2,

TInus, teficitura

£.5 34:Nec eft, quod huic interpretationi obvertatur,JESUM di-

V frtit p

ci Nazoreum à "$J per Y ut ex Syriaca verfione conftet,atd; in ti-

CERITUS d

tulo Crucis, qui Roma in Ecclefià Sanctz Crucis in Jerufalem

LOA TE

magnà cum reverentià affervatur , ita legi teftentur Scriptores,

pl d

(quamvis Corp. & Lap. qui eundem & fxpe & ftudiosé vidit,tefte-

tur, literas ita exefas,ut an Y an1fit, difcerni nequeat,imó po-

OC :

um W

tius? effe videatur;)qvum 'WTJ perifcribatur. Nam literz con-

1j ARR,

C g

[

generes; liomogenez & unius Organi funt 1 & y adeod; facile

Ality]

inter fe (exregula Grammaticorum ) permutantur, prafertims

DT

Pàm (imye

t

quándo voces & Nomina Propria in alias traducuntur linguas.

"if if

Accee

qi

1

!

j

(l

Accedit, quod Ó Grecum ad 1 Ebrzum exprimendum haud

d

nf

F"Mt (

raró ufurpatur.Ita LXX. InterpretesThren.IV.7,appellationem

i ültan

Voralie

literz 1 exprimunt per Gu & I per NaQaearioy. Ind, XIAL 5,7.

)Lml

cap. XVI17. Thren. 1V.7. in quibufdam exemplaribus per Nat;-

Tv

EU

fifo,

l G'W

Hmo.

egiov Amos VI. 1 1, NaCaegioy Thren, V.7. ImÓ ex , fententia iífa

Y

de"l'IJ magis confirmari videtur; qvum Graci in Nominibus

QCs

"a

Propriis Ebrzorum allegandis yper & & f per

feleant expri-

Ari tj

w

mere, Prioris Exempla funt zaGeuÜ Efa.l.9.24 &c.Rom.1X,29.

Imus fufpe&mm

Jac. V. 4, pro TR2 , Pnï Zadaxll.Sap. VIIL17. C2^pt?*

li u

Zaddwxoiu. Mattb, XXIL.23.&c. l73 x4Cà L Sam. VlILIS,

Im QO Ofntüy.

n5

t aC fereptus

TY xeQdea vel Zez Qp2 Exod. V. 22,

u lm *

zæe!ï&,

Mu Qrn w

datue externi d

xdgeQ o L Reg. X VILo,Luc.1V,26. 01 A v Tof XLiU 9D

ü5,mita DELproi

(-)geæä job. XIL 24. ]V $ ziàv Mattb, XXI 5. &c. P'ïï-*:ï D

norationis n Nj

MeAxcedix. Ebr.V ,6. &c. PofteriorisExempla l raCaea

deícriptisipfide

morminárunt eura

Il.Sap, V.25, 0977 Adoat2o, AdeiLae , Adpaétgo IL, Sam.

Xjb A

Vm.g,. feqq. T^31 CafuxQr Gen.X XX.20. Mattb. IV. 155 j.

at a4, fl il

mr ao Gen, X XXVIIL30,Mat£b.L3, 221 Zacharias Mat.

1o, ipoltoi .

XXIII. 3j &c. 22 Q6CsduiQe. Mattb, 1V.. 21. &c, 7222

L. quin &ipltrt

i XX m

QogsGÁ GoX Matt b La 202] 292 seeAD668A. Mattb, XIL, 24.

, didum ef detyi

&c. & ficin reliquis.

n eod Lt

In Pofferieri (olutione, quam füperiüs ex Hieronymo allega-

yà loci controvet

vimus, tefpicitur ad "IN2 surculus; unde nomen oppidi, addito

panmfr Bng

& formatum putant, à rad, 732 euflodivit, Exprefsé enim

vranon ESUMG

« onltet.at ii

CHRISTUS appellatur 92 E(z.XI.1. & voce fimilis fignifica-

tionis T2 Z«cb. T1L. 8.VL1 3. Utut enim apud folum Efaiam )

"icisin Jeis

appelletur ,à Mattbzo autem Prophetarum mentio fiat, tamen

fentar Scripttr

hoc nonalienum eft àliteraturà N.T, ut Prophetz nominentur

fodiose v

j n yeat

in plurali ,quando vel de unico fermo eft. Iob.Vl.4/5 .ex E(a, LIV,

ld

13. Ad.XIlLa40. ex Habac. L. 5.

Nam llmz [

(

Ad Alterum ditum ex Iud. v. 14. refponderi poteft, r. Hanc

l gadco

f

ipfam fimul caufam effe , cur inter Apocrypha olim rejecta fu-

grantuh !

1

uia fc, allegetin Scripturà Canonicà non re-

h

erit ifta Epi&ola; q

pertum

:adutumu Accgn

r$

per

tum Exemplum v.9, & Didum v. vq, $. V. Hierom, »ï'iz Catal,

;ïf.fts Tum

m

Lutb. T.g . Lat. VVitt, comim, inb. L. 2. À mulüs etiam hoc Didam

j

"I

1

puh

Enochi explicari ut Scriptum five per ipfum Enochum , cujus [i-

p

"

ber à Diluvio fuerit inarcáaffervatus, vel à Noe afflatu Spir. $.

.

redintegratus, (Tertull, de babitu mulier, cap.2. f.Y6 1.feq,)ive per

goliciem t

incertum Autoreu, adeod; pro Apocrypho habitum, Orig;, T, r.

olitut

jofclyenetm

hom.2 $. in Numer.f.28 2. & lib, ao€à ciony cap.2.Atbane[. T. H. i

$ynopfi $. Script. £. 134. Beda T. V, Opp. comm, in b. l. £.1056.) ex

j cüe?ïo?hew

fritam. nid

quoTeftamentum XII, Patriarcharum (quod inOrthodoxogra-

jo V. uf

phià extat, ejusds Origenes T.I. Houn t y, imlofuatn.t, 3 19. meminit)-

mæappoü

tum

lren.lib. a. €ap. 30.f.2 57« Tertull. de cultu fom. eap. 10 f. 168 & lib

etürvaticim

1

de idololatr, €. 4. f. 15 o. ut & Iuffinus, Atbenagoras , Clemens Alex,

aidem nj

Metbodiu, Cyprianu, Lackantius, Sev. Sulpitius, Proclus, P(ellus , none

qmeconfituts

nullaallegant, Utut enim Apocryphius füeritifte Liber,& mul-

lo admistio

tiserroribus, five primi Scriptoris, (ive (quod probabilius ceu-

nimantnad

fent Corn. à Lap.in b.l; Toruiell. Aunal. (acr. ad ann.&2 $, f. 7 0. Danu-

beorindiium, À

havv. in Chrifieide p.889. poft Apoftolorum tempora corrum-

firum rophetana

pentium vitio, refertus: Tamemnon illicó totum Scriptum ap-

Sumd, as a

probari,fi quid ex eo citetur,erudité oftendit Hieron, T.Ll Lcom.

muurquim Denud

i2 T. 1 £.1048.

3. Quamvis concedatur, Prophetiam Enoclii

n i Egyt

faltem oretenusprolatam citari,eamá; S.Judam five ex continu&

ententia um

quàdam ac receptá traditione,five eximmediatà Spir.S. infpira-

tione habui(feomaximam tameninter hunc & S, Matthzilocum.

VeechifteTachan

Jeemiam ho ]

eontroverfüm intercedere differentiam. Siquidem ab Evange-

lareriixlitudi

lifta Jeremias allegatur,cujus Prophetia&fcripto compreþenfa,

& in prefentem ufq; ctatem: habetut ; quum contrácitatum à:

Quidem certym gl

Judà Enocltum quicquam fcripfiffe, quod prophetaverat;nulià-

Ati ropfetar

tenus poffitoftendi:

Wt I

Certé-non extat, Allegatumà Matthao

vaticinium inalio V. T. libro Canóuico,, fc. apud Zachariam.-

D ptum ocns

legitur : Nonautem Prophetia Enochi,

Potuic in. Hiftoricà

Tüntie r

t

affertione, quod jam olim etiam de impiorum damnationetüm

Itj "*mpore )

quo]

Exemplisv. $:6,7. t t. tàüm:Concionibus inculcata.fuerit notitia,

tetditr

ü

judas ad.Enochi Prophetiam exTraditione non Ícriptà,fed tunc

Bitip, üibp

in vulgus notà & credità,provocare, Talis autem Oralis dun-

IDLAIN

TW

n

taxat Traditio locum.non habet.in.Ma

ttheo,cujüsfcopus eft,ez

H de t

impletis in JESL1 Nazareno Pro

Mu |

phetarum vaticiniis fupremum

l ')mejlltmm

Eidci Articulum probare;quod i

pís.fit verusMeffias, deà cita-

Id

tioni:

ünty. At

leny,

"

L

l

1

a l

]j

Tl

tioni ptemittit, Tuhe impletum eft , quod dihum ef par Propbetam ;

^ m)C

us ].

qvum econtra Judas nudé recenfeat : Prophetayit & de

u tl

$015 ab Adam: Enoch,

þl:i; fepti-

du

J

IUSPL S

hi

q'/l(i

Y per

VH.

VII. Oued

N 1&,0",, T

EU

j

Explicationi proximé precedenti aflinis eft es,que nodum

Za4charias

IN

]

áta folveremolitur,quodZacbarias vixerit in difcipliná Ieremie.Hu-

M

Mi

firipferit

Ial

jus effe Prophetiam citatam, licet à Difcipulo ejus Zachariá de-

d inrly.

i

M

fcriptam. Admittithancinterpretationem Ravanel. Bibliotb. (aer.

Propbetiaws

Jeremia-

Ml.f,; I alm

jin V. Iezemiae,

Sed 1. Contra hancetiam militat, quod proxi-

« T

W.N.f. IN

mz oppofitum eft,fc, quod phrafi, Diclum e5f per Propbetam, alle-

£.

ATA , Cl

getur vaticinium ab eodem quod; defcriptum.

2. Ne minima

T

quidem conjectura prodücitur de Zachari4 , quod im Di(cipline

Ieremie conftitutus fuerit. Certé necin dubiis ac multarum fa-

deilde Libes du

d probablus o

bularum admixtione refertis fcriptionibus devitis Propheta-

rum ( tantum abeft, ut in probatis, ) vel minimum hujusrei ha-

LT

.betur indicium.

Neq;legitur Jeremiasaliquod Collegium &-

tempora corrun.

liorum Prophetariim fuo tempore habuiffe & rexiffe, ficut olima

Xtum Scriptum ap

Riereo, T.L m

Samuel, Elias, Elifa : Ned; alius ejus Scriba & Minifter nomi-

natur,quàm Baruch,Ierem. XXXIH.1 2.14.e4p.XXXV , 4,6,18,26.

tophetiom Enodi

2, etiam in JEgyptum , ubi Jeremiam mortuum effe unanimis

amfiye ex contini

eft fententia,cum eo du&us,cap. XLHI, 6. Valdé juvenem opor-

jatibpin . infite

