teret fuiffe Zachariam,, fi ante vaftatam Jerufalem (poftea enim

k $, Mattheilocut

Jeremiam hunc Difcipulum habuiffe nemo afferit, aut afferere

yidem ab Brnge

ullà verifimilitudine poteft, ) in difciplina Jeremiz vixiffet ; Si-

tipto compreleni

quidem certum eft ex Zacb. I, 1. quod demum anno fecundo

; n ciatum à

Darii prophetari coeperit, & quod aliquot annis adhuc fuper-

yhietaverat, nuta

vixeripex cap. VII. 1. Efr;VI.14,1j. conftat. Jam veró (ut exChro-

utomà Matthe

nologorum computatione colligitur) CLXXX. anni interceffe-

apud Zachatiab

runt inter Prophetie ejus initium & U:bis excidium,qvin &plu-

ynir ia Hiftori

res àtempore , quo Jeremiz Difcipulum Zachariam fuiffe pra-

s damnationet/

tenditur, Uitut cum fictitio Dorotheo & Epiphanio ( Bellarm. de

auafuerit motià

$cript. Eccl. p.67. Baron.ad ant. 3 3. 1.40. & ad at2 g . n.44. 4d a.

nf

5 9.1.1 1. Efliu in kom. XVV.£.185.feq. Zebuer. pra[at, Epiphan. Hi-

tem Qralis

floria de Prophetarum vitá, Cbamieri Pauffrat, T. M.lib.z0. c.9.8.17.

f£.412,) in ejusvità quos Rom. Martyrologium fequitur, conce-

ujisleop j

,ricinils

i

damus,quod deChaldaàSenexin patriam venerit,tamen nefcio,

niátztati ejus temporishu-

Ndias

Jd"j CJ.MT

d

.an tantus annorum numcrus.conve

manaa,

C 2

26

Ebrltä51

mant. Hac enormi eft etas bomini, ? iilo feculo tuaudita,i nquitögru,

yil

min

A

n

j

À Lap de Daniele,quem Prerer. 138, annis vixiffe ftatuerat.Quan-

q

" em

to magis hoc dicendum,quandozachariam ultra 200. annos vi--

g

v

xiffe juxta hypothefin datam afferitur.

3. Quz caufa effet,

k

T

quod faltem poft duo fermé fecula à Jeremià auditam Prophe-

pup ? Í

0:9-17

tiam fcripto mandáflet? Quod enim poft fuam in Judza pro-

phéticam funcionem demum fcripferit; manifeftum eft ex ejus.

s]«'riace ü?*m

Vï' L

pb

4.

libro, V. Targor. t» Zacb.Xl, p.301.

4. Infvetum plané ett, ac

pgl sictd

l

incongruum autoritati alicujus immediaté impulfi Prophete,

ut ab alio faltem auditam prophetiam infuà & pro fuà confi-

Matth.xxmvif'xf

wcrüii o

fignet, nullà etiam illius, à quo acceperit, factà mentione, Nos

enim voluntate bumaná allata est. aliquando Prophetia, fed Spiritu $,.

i M:mmeE(

in]pirati locuti fuut (ancti Dei bomines, T1. Petr. 12 1. Omnis feriptura

pifaluttyt

g, 1 N

eft divinitus in[pirata, '11. Tim. Ill. 16. $, Omnium fortiffimé

)c

hancfententiam refutat ipfe Zacharias, qui vifiones & Prophe--

p Dinoninid

rohutiaonftmpt

tias non ab altero auditas, fed fibi ipfi oblatas & infpiratas effe

erlpian Confeqi

Juculenter teftatur Cap. I. 1. &c. Speciatim cap. XI. 4. quando

DEI Patris& CHRISTI Dialogismum in Vifione ac Typo fibi.

rl d quol.d

diug! Colligtndu

reprafentatum fcripturus erat, pramittit : Sic dixit Dominu

DEVS meus. Et poftea v. 1 $. Dixit Dominus ad me : Adbuc fume tibi.

icipti r

»as Pafforis fulti, i. e. poftquam pracedentiatibi revelata fidcli-

T m V us

3 L as

ter annunciáfti, etiam ea , quz jam revelabo , demonítra typos

atd; verbo ediffere, Quin & in ipfis verbis citatis v. 13. Dixit Do-

tinomintm d

tinus 4d me sidem quod apud Mattheum ita effertur : ficutconffi--

tleretam j

tuit mibi Dominus.

ftriz ] j Yy]

VIII.

ittredi L ogg

Zachbarias

VIII. Quod

Quidam ffatuunt Homon

ymiam in appellatione leremie , ia ut

Itb Nonipe r dife

fuorit Bi-

per eum non filius Chilkie , qui Jofie temporibus prophetare:

Pt li o

tiethinis,

coeperit/fed filius Berechiz, qui & Zacbarias C? Yeremias ditus fue-

TMf reerge

rit, ac poft captiv. Bab. prophetaverit, intelligatur. Hanc folu-

m

tionem cateris prefert Tbumm. Diquif deverboDEI. Theor,.de libr,

& M r

Can. C Apotrypb. p. 107. 1armov. tn Zach. Xl.p. 301, & tutiffimam

ahte excidiumïerufal

cenfet Balduiu. comm in Zach. XI. p.733.cui & ego calculum ad-

Bd

Ti

dcrem prz cateris, fi poftrema, quz adducetur, deferenda effet.

Verütagiss

i

In confeffo enim eft, quod uni perfonz haud raró in Scripturá

fltatig fextiy

duo vel pluraetiam tribuantur Nomina." Videatur Glaff. Gramm.

Itac Bol |

fur.lilv.«;.' It4él. 3. Objery.12, p. 7 $6. feqq. 763. feq. Qain & mu-

? Nuljj t

tantutr.

Cltavltn()mma

U(

2l

L

t

LT

rantur apud Ebros Nomina inalia ejufdem aut diverfz figni-

a ld.

ficationis; prafertim in Nominibus, in quibus aliquot literae

t zoü.ann tj

Nominis WT extant, E. g.1udas & Tbaddeus Matth, X. 3. A&t.T,

g

: NH

i;,.quia &'—Um: & '—Qm ab una radice'—U: Chbeémn, Harm,

pe.

Vi

m

Evang. cap. 50. p 27 3. quamvis dici posfit, ipfum Iude nomen

MLC

M

Syriacé exprimi Thaddai ; Ita Iojatim & Eliatim H Reg. XXIIT, 34.

ts

H. Par. XXXVI. 3. Judith. IV. j. quia &i^ Y & "2Ne(t Nomen

lmPUl t

[

.....

DEI. 5ic tojada H,Par.XXIV.20,2 1. qui cenfetur dictus Barachia

L profc.

Matth.XXllI.3 . Pari modo etiam Zachariz & Jeremiz, Nam

D mentioy, Y

utrürd;nomenà ^Y dedudumeft, Illud Exalratum 4 DEO;

yhttu, f yrin

hoc Metmorem DEI totat,

1L, Ottitü [m'pruu

Difficultates , quibus hec folutio premitur, videntur effe fe-

Non c4re?

mnion fortifind

quentes.

i. Nullotefte poteft probari, quod Zacharias Pro-

difficultati-

Íiones &ipie

pheta binominis fuerit , leremiasctiam appellatus. Refp. Talis

& infpiratascd

probatio non.femper ex clará literà, fed etiam ex Circumflantiis

l.

per bonam Confequentiam eruenda. Ubi extat,quod Achimelech

p XI4, qundo

facerdos, de quo L. Sam. XX1.8. binominisfuerit, 4bjatbar quoqs

W.

one ac Typo fbi

Sic divit Dumm

di&us? Colligendum hoceftex collationezam Faci ejusibidem

t : ddbuc f

deícripti, & Marc. H. 26. fub nomine Abjatharallegati, t4m ex

IT.Sm: ViII. 15.& I Chron,XXIV. 3,6. cum H, Sam. XV. 27,295

bi revelata f

demonfta ty

35. I. Reg. H.26.27. exquo colligitur, & Patrem & filium fuiffe

binominem,dictum Achimelech & Abjathar. Quod Iojada Pon-

aisv 1j. Dirt n

tifex etiam appellatus fuerit Barachia,colligitur ex collatione hi-

ferrut ial

ftoriz II Par. XXIV.cum Mattb. XXIIL 35.Qvum enim Nomen

intcrfecti &Locus patrate cedis confentiant , fola autem in Pa-

tris Nomine fit differentia,, concluditur, illum utroQ; fuiffc ap-

y at 8

pellatum, Ita hic, quia textus ub nomine [eremiz citatusapud

ibus prophta

a d

Zachariam reperitur , exinde colligi poteft, quod utrumq; No-

men geflerit.

25

qor, Banc ?

2.. Mattb. 1. 17 per Prophetam Ieremiam intelligitur, qui

tEI.Thqu.de li

ante excidiumTerufalem vixit. Ergo idem quoq; cap. XXVH.9.

; & i

allegatus eft intelligendus; qvum nullum utrobiq; notari poffit

0 Cäl(ulum';

diverfitatis vel ninimum indicium. Refp. Diverfitasapparetin

B

f

citatis textibusquorum illeapud Majorem,hic veró apudMino-

& ;yPlU!

rem ac pofteriorem Prophetam extat,

l af()m

(

$.

d rG[A['

3. Nullibi S, Matthzus.aliqvem. ex Prophetis Minoribus

citavit nominatim ( Cap.X11,40. non allegatur Scriptura&Pro-

«q ng n

3

phetias,

j

;lïctïa,fcä Hifteria Iont) ptout quidem ex MajoribusEfaiam,

éi

T

eTer

Ieremiam,Danielem nominavit , fed tantüm generatim : Difum

M

f

judnst

ger Propheram dicentem cap.T3.1 5 , ex OfeXL.7.cap.XT. 7.& genera-

1 mltitu

VideA

liàsadhuc cap.IX. 13. Difcite, quod eft, ex Ofe. VI.G.Cap. XX 4.ex

Zach. IX. 9. Scriptum eft, Cap. XI. 10, ex Mal. II Cap. XXVT, 5 1.

^

N l

m

D

0 Nomm

ex Zatb. XIII.7.Non ergo probabile eft,quod in folo-Cap.XXVII,

yot

di

(

folum Zachariam, & quidem nomine alio, quod nullibi aliàs

ipfi datum legitur, citaverit. Accedit, quod nec inaliisN, T,

mxüma&a&w

habbontun Kf

libris,excepto AZ.H. 16. Rem. IX. 25. Nomina Minorum Pro-

I*udæommfaïtem

phetarum allegata inveniuntur, fed vel tantüm verba, absá;

mentioneullius citatiónis, Lue.I. 17. ex Mal. IV. $, 6, Ib. v. 33, ex

bondo HdeidOgW

ac ao du

Micb.IV, 7. Luc.XXIIL 30.. Apoc, VI. 16.ex Ofe, X.8. Rom, X.15.ex

Ieel, AL 32. Gal Y Lar, & Ebr. X.38. ex Habar.TH. 4. velfub genera-

lioribus phrafibus, dicit DEUS. Ebr.XH, 26. ex Hagg.11.g. Dicit

W///WIJ.

n'zm,quä fibYut.

Scriptura,Iob.XIX, 37. ex Zachb. XII. 10. Scriptum eft. Rom. ]. 17,

at yrimlh fí

ex Habac AL 4, Rom. IX 1 3. ex Mal.L 3* Rom.X. 1 $. ex Nab.l.1 g. Ver-

bum Scriptum I. Cer. XV. 54, 55. ex Ofe.XHL 14. velfub men-

if t

tione Prophetarum in plurali Numero : Scriptum in libro Pro-

tbf

p um

phetarum, A. VIL42, ex Atos V.25, Dictum in Prophetis, 4d,

XIIT, 41, ex Habac, l. $. Sermo Prophetarum. 4d. XV. 14. ex

qutmi r

Amos YX, y1.. Omnesenim hos XII. Prophetas Ebrzi Dodto-

um C DT

Ti hat

res uno titulo ac libro comprehendunt, füb appellatione,

"DW quz Chaldaica vox eft, ex "WD Dxo & "EY pecem r

Qu du

idiffismo ia

pofita,adeod; fignificans Duodecim; ad quam appellationem Ec-

Atl auria

clefiaficus quod; cap. XLIX, 12,refpicit. V. Fabric, Partit. Ced.

i(/ fatilat, 1

Ebr.cap.18.p.110. &j Qvumveró negari nequeat, alicubi etiam

Altt liDMi/f//L',d

hofce nominatim citari , utut non apud $. Matthzum,;non arbi-

Pet

ru

yl

tror, hanc oppofitionem pro infringendà , qua jam ventilatur,

Tufrqyg

zmrm,y

LY

fententià folam fufficere pofle ,.

Vtrüidon

mdte

IX. Quod

IX.

Reremias

Erane, Iunius in Parall. (acv. ad b.l, merainit nonnullorum,qvi

f!fdu-ly, J

Ptj

quit

n g.

i

Zatharie — putent, Evangeliftam citando Ieremiam refpectum habuiffe ad,

p AUE Qu

Nomen4(- opinionem udeorum, exittimantium,quod ve/ ipfe Ieremias ex JE-

m TI I

fumferit,vel eyptotandem ad reducem Populum venerit , affumto Zachariz

Qcaiof; li

tytm

! nta

lm

$n eum Tii-. nomine;vel per y-snm.þözwawin Zachariam transmigrárit: Ad

" £a

grarerit.

hanc Iudeorum opinionem collimare, quod II. Macr. 1. 1. &c.

N eXP;

CIF*

M

iU )

f,np. XV.15.17. babetur,&quod nonnulli CHRISTUM pro 1

ini

pE

älühbugä-

miiá habuerunt Mattb. XVY. 14, Sed hec omninó explodenda

M

Didyy

pïll;

Nam 1. Ut ipfeleremias fecundo anno Darii adhuc prophetà-

P.

&8€nera-

rit,quod ZachariasCap.l.y. cap. IV.1.. de fe affigmat,etas ejus non

$5

LUE

admittit, Vide,quz ad SententiamSeptimam dicta funt. 2. Nul-

N

'"l

la poteít oftendi, vel etiam probabiliter fingi ratio, cur fub alio

u Wm,ï

NU

aflumto Nomine prophetaverit, & peculiarem librum à fuo

qui

LTA

priori diftin&tum eonfcripferit,

3. Evangelifta non lIudazis

J*

R d

tantüm,fed&Gentibus,inter quasProphetarum Codicesitidem

Ij ltrghy

habebantur, fcripfit, Quomodo ergo non ex fuàfententià,fed

ltU vel

»ZL»".R

Judeorum faltem opinione,& quidem maximé erroneà,in pro-

bando fideidogmate de LE $U Nazarzo P rophetam allegaffet

V'fïdc lb.v.m

A Ms

ac nominaffet ?.

X.

d vl ib p

X. Quod a*

X Hape I D

4ug uflinus lib, 3. de cofifenfu Evang. cap.7. poft allatam fenten-

liud Nomen

üm t j ,

tiam,quz fub Num. lT. expenfa eft, fubjungit : Cum ira conflituerit o , ag

Dominus , prima illa caufa utilufima debet facilimé cogitari,etiam fic effe , d. omdum:

37 A

A4, velfib m

inffnuut im, ia omnes Sanitos Proplietas wuo Spiritu locutos mirabiliin* Qusp ii

tumin Libro]re

ter fe con(enftone conffare , ut boc multó-amplun fet , quàm fi omnia Pro- Prophet d

in Prophetis K,

phetavum uno unius ore diceremtur, & ideo sndubitanter accipi debetey , con--

t A X 14 t

quacung, per eos Spiritus S, dixit, C fingula effe Ommium, & omnia Sin-

fenfum..

as Ebrei Dodo-

-

qulormm. — Cum igirur C qua didla funt per Ieremiam, tàm fint Zacha-

]b appelain

rig, quam leremie , & que dida (unt per leremiam , tàm frat. leremie ,

quàm Zacbarie, quid opus erat, ut emendaret Mattbaus , cum aliud pro

"D pncn-

alio fibà nomen occurens à feferiptum velegiffet, ac mon potins fequens

ppellationem £

Matt Iieus autorit ateu Spiritus S.à quo mentem (uamvegi plus nobis utid,

hi, trrit, CH

ille fentiebat , ira boc feriptum velinqueret, ficut eum admonendo con-

Jlituerat eà Domimus ,ad informandos nos., tamtam veyborum [uorum in-

4 dlicai etiarfx

aum,non at

Fer Propbetas effe concordiam,ut nom ab[urdé;imó.congruentufunéetiam

jm ventilattt

Itremie deputaremus, quod per Zacbariam diclusn veperiremus, Ex his

verbisdefumpta eft Gloffa ordimaria fuper iftum locum Matthzi,

Beda T. V. counn, i b. L. £. 1 vo. non fententiam modó Auguftini

orüm,

qH

fequitur, fed eadem propéverba ab eodem mutuatus eft. Ad-

,nnuïl

[æumhabul "

ftipulatur Gerfon T. 1. n Moneteff. c. 346.. Sed necifta expofitio,

g,

ine

o

eniofa licet , emnivacat difficultate,.

I. Certe in iflis locis

LC

c Jeremise

jutit

N. T. ubi generatim duntaxat'allegatur Scriptura ant etiam

flamio 7

ag

Propheta, absd; expreffo ejus nomineProprio,convenientiffimé

[l

notaturomnium Prophetarum , quippe ab uno Spiritu guber-

H. MALT.

p

natorum;;

uT

pi

24

j

ft

TL

natorüin, cencordi

a, utcuiusd; Nomen fimul addere nece(fa.

j

qio t

yifi fn

rium non fuerit, Eft enim Omrnis ifta Seriprura 9sómevs (Q.,

(

[

gig o

lL Tim.VML 16. Non voluntate bominis allata. est aliquando. Prophetia,

U'.W(dcsmw

fed spi

ritu $, infpirati locuti funt Sandii DEI bomines. Hl Petr, 1. 21,

"T

yi i

& contra Pontificios illud ipfum,quod de uno Spiritu per

Quin

.q',j um 4

omnesProp

hetas loquente adduxit Auguftinus , notandum eft :

giriu f

SiquidemS. Scripturam imperfectionis arguere, & Traditionum

ao $. gt

nonfcriptarum neceffitatem urgere volunt,qviaex verbo fcripto

anfat, f0

non poflit liquidó conftare,qvis cujufqve libriCanonici aut om-

nfat n

nium partium ejufdem genuinus Autor fit; qvum tamen parum

interfit , cujus minifterio Spir.S. in unoquod; confignando ufus

tor 9 ptrtuttt

sita,udinjtrn

fit, dum modO ab ejus infpiratione hancScripturam profedtam

eífe conftet. Aliaautem omninó eft ratio, qvando in S. Scriptu.

suurim iv

rà non tantüm indicatur,vaticinium effe à DEO, fed fimul etiam

aniequtitt.

gnpel l

caufa Minifterialis, per qvam illud manifeftavit, nominatim ex-

Á pzcrmmzfmþ

primitur. Phra(i, impletum eff, quod dichum fuit. per Prophetamjn-

nuitur gubernatio DEI, qvi locutus eft per Prophetam, utidem

(ui n

fit, ac, Didam à Domino per Propbetams Prout integra ifta Phrafis

habetur Matth. I. 22. cap. II. 15. A& IV. 25. & aliis in locis.

f grtdratum:

vando autem fimul Nomen Prophetz additur, cujus ore & ca-

cantadteltimonit

lamo DEUS ufus fit in promulgando hoc vel itto vaticinio, non

Cujisverbe t

FOTTN TU

video, qvomodo unum Nomen pro altero fubftitui potuerit

absq; jactura veritatis, faltem hiftoricz. Salvà eà poteft Nomen

vl [

reticeri,cüm de primarioAuctore con(tet: Aliud veró &qvidem

fpicturynone

Is enim , cujus inftin&u & diredtione

Doninjdus, efe;

falfum poni, non item.

Omnes Prophete locuti funt , eft Spiritus veritatis, quiin osmem

Áarbatur, iaj

2.

veritatem ducit, prout fupra etiam ad sent. 1I. monui. 2. Ututin

ditiosqadg f

Dogmatibusícripta omniumProphetarum confentiant : Tamen

Fetdt oj

non negari poteít Styli ac Verborum diverfitas, in evidens tefti-

ititltglean

monium , qvod Spiritus S. genus fermonis , cui unus prz altero

At rieen

ctu five ex inftitatione &doctrina aflve-

five naturali qvodam du

Faf If

tus fuit & addictus,non plané immutaverit , fed tame

n ad fuum

po Oï?srtsf

lt ctm

nutum attemperaverit , ut & Res & Verba confignarentur ipfo

FRDG n

quz hinc indeannotàrunt tüm

Duce & Dirsctore, . (Videantur,

/läll( fch txh

r

prifci tàm recentiores de fingulorum Prop

betarum (f la & difcrimi-

l(onil

l

"a

ne inter feinvicem.) Non ergó in omnibus ac fimpliciter perin-

*tam HWW

etuf.,

WK

de eft,five hujus five illil!Squen circaaliquem textum cit

lu i

n]

3. Ex

ib

2j

[ 2ddt(c [

ts

3. Ex Pontificiis Bonfrer. Preloq. in Script. S. cap. 7. fetd. 4. f. 2y.

LT

/mpy

l&l

m

(Commentario ejus in Pentateuchum praemittitur,) fimili prz-

/ P"M"ft.

hu

tenfioni ita obviare nititur : Sunt; qui inutilem «en(ent. banc qua-

M

fHionem ( de Scriptore Pfalterii:) Namfive Davidis fint omnes , five

ul "

Jhorum aliqui alios babuerint Scriptores , dum modo omnes fatemur effe

m

u d

üne

Seripturam Sacram, mibil intereffe videtur y cum conflet , omues divini

Bul

UOT

"

Spiritus afflatueffe con[iriptas.. Verüm pari tnodo diceretur , in reliquis

TU

M

lo

emuibus S. Scripture libri inutiliter & fine frudu de Autore queri-Dum

ibriCagi

T.

conftat , effe Scripturzm (acram , mibil ulteriw ejfe requirendum.

At

j Qqnum t

confLat , banc in ceteris non inutilem effe que[fionem,quam tot Dodlores,

" Og

tot. $&. Patresmovent C examinant. . Adde veró , effo,eadem fit aute-

i —

ritas , eadem fit veverentia exbibenda cuilibet $. Scripture parti ob pri-

quandoint s

marium.Autorem DEVM : At nemoignerat , à Scriptore € Autore fe-

DEO edimietin

cundario quandam accidenteriam. dignitatem poffe accedere , przter-

lavit, nomintines

quam quod volupe fit cognofcere , & ad DEI laudem faciat feire;per quos

fit r lts

divina (acrarum Scripturarum volumtma ad nos pervenerint,

XI.

Prophetam ii

!t integra ia i

Qui 4 Iereiiá , fed tamen in alio libro poft temporum decur- XI. Qued

if & alisin h

fus perdito,citatum vaticinium fcriptum effe contendunt,provo- Lifer fit de-

lior,ojusoredto

cant ad teftimonium Hieronymi T. 11T, comm. in Mattb. 27. f. 722. gerditu.

| ilto vaticinio, n

Cujus verba funt: Legi nuper in Hebraico quodam volumine,quod Na-

o fübfitui p

zarea Secte mibi Hebraus obtulit, Yeremig apocrypbum , in quo bec ad

|rà d potel None

verbum (fcripta veperi. Orig. T. , Hom. 25. in Mattb, f. 193. fu-

fpicatur, fi non error fcriptionis fitin permutatis Prophetarum

Jiod vecoqrittm

tindaddiediont

nominibus, effe aliquam fecretam Jeremiz fcripturam, in quà

1. Periculofa eft

L.

jató QUi m

Ícribatur. Sic etiam Lyra in b. l.

Sed Refp.

B^

affertio , quod S. Evangelifta , quiin toto libro potisfimüm in-

fmonu

j,1, Ut

tendit probationem dogmatis, quod JESUS fit Nazarenus, quia

jentiant: Tomet

in ipfo Prophetarum vaticinia impletafuerint, argumenti locó

yin eridens t

ad fecretam & incertam quandamScripturam provocaverit,qua

junspredl

tamen in Ecclefiz Ifraélitice Canone nó fuerit reperta. Quando

dofirina £

Apoftolis res fuit cum Ethnicis , teflimonia xar' ay9gamoyre-

j um i^

u garentir]

cepta etiam ex Ethnicorum libris adluxerunt interdum $s Mo-

ralibus five. exhortationibus, five dehortationibus, five repre-

j

notäfumm1

gt

henfionibus. 4&. XVII. 28. L.Corintb. XV. 33. Tit.L. 12.13.in nu-

h

disetiam Hifforis recenfendis alicubi quzdam accidentaria ad-

r l

mPliC

U'gctl!l'.

dunt , in libris Canonicis non extantia, fed vel ex immediatà re-

D

vela-

D d

j

26

velatione, vel.receptà traditione, velagocryph& Íeriptione fiti

j

Mcrrorü»?*

)

nota II rim. Il1. 8. In probandoautem pracipuo Fidei articulo

: lod

Mi

m

ad incertasatá; non receptasScripturas provocare ipfis'plané inz

i.

if [

«

f d

d

folitum, & certitudini Religionis Chriftianz prorfus incon-

; Q

gruum eft.

2, Si liber ifte fcriptus à Jeremia continuitProphe-

13

d li

tias de CHRISTO & in ipfo complendas,ut agnoferetur pro ve-

m o

1o. Mesfià , prout ipfum ita allegat Evangelifta fub Phrafi : Tugs

gydio o*

ampletum eift , quod. dickum es per Prophztam leremiam dicentem cic,.

.ci:omraümur.

utij; non tantüm fuit ab eo,tanquam nudo Hiftorico , fed ut

Erangtlimi ?

Propheta immediatà DEI infpiratione fcriptus, adeoá; etiam,

Evaugclioferun |

divinus & Canonicus. Talem veró proprié didum periiffe , ,

blrmiett

nunquàm demonftrabitur. Scripferunt Prophetz, ficut & in N;

temport n

T. Evangeliftz & Apoftoliionnulla ,. st Hemistes , alia autem ut

Sancii DEI Honines diviná. infpiratione immediaté gubernati,

ælïocicomr

Prisra.quzdam interiifTe facilé conceditur,non.autem Pof eriora,.

texfm ln d

Videatur 4sg. T.V. de C.D. lib.1 $. cap. 3 8. f. 1099. b. Gerb. Exeg..

axierifedficzorn

&e $, Script, $. 108. feqq. & Cenfeff. Catbel. lib, 2. art, 1. CAp. 4

ipiptriublm &

pag. 254« feqq. Rivet. Iag.. in . Script.eap. 6. pag. 61 feqq; &c.

955

vipuintigun, (

3. Tpfa perfona [eti Nazarea,qua hujufmodilibrum Hieronymo

lnb aldtt

legendum tradidit, fidem ei detrahit, Hoc énim Hareticisin.

more pofitum fuit, ut ad. peculiares Scripturas. orthodoxz Ec-

iiv f

dditivr, Bd

clefiz vel incognitas vel improbatas fe reciperent, tanquam à

7 01 Ub n w

Scriptoribus Canonicis editas, De Valeztinianis refert Iren, lib.1..

ttyeryroltfte

adv. bare[. cap.17.f.6$.. Afferunt. immenfum Apocryphorum &

Vr x Nl

Scripturarum notharum multitudinem, ut ftupefaciant amen-:

tes & igüarosverarum literarum. P

Til j

rolixiàs de häcipforum au-

dacià agit /ib, g, £4p. 11,

£.1988.. Setbiani quoídam libros nomine

Jifgt 7725

Sethi, Abrahami, Mofis,

WMMMMM

confictos habuerunt,uteft apud kpipban,

lib, t .tom, 2 Her.

9.£.129. Quod füb nomine Apoftolorum ab:

MM n i n

Hareticis prolat

a fintPetri & Thomze & Matthiz & cxterorum:

MLTT

fimiliter Apoftolorum Evangelia; fed & Andrex & Johannis.

f muuomü ,

atq;aliorum. A

poftolorum Actus narrat Ewjel, lib, 2. Hiffor. Eccl..

At lhizi

€49.2 . É m.

768. Plurima hujufincdi fcripta füppofititia recen--

t clarïora&tirca

füit Gelaj. :

: &auzoribusipforum. Hzreticis anathema dictum

T Etgg a&hug

l

:

eft Sanda Romana d

'ü

iff. 1 5. Inprimis Naz4rti( quod antea ortho--

Suonm ha tMu[

!

K

doxis nomen era

t Ader. XXIV, 6,) ex Judais converfi, fed

i a"hæ

in legalium obfsrvation

[

Ofcnpt i

efimul herentes,, & poflca Ebionis.

m][,un

t

quibuf-

Hritfuä 2t

üw

atb

)

þäüfl'pf

2

]

lt

1 Atticy,

quibufdam erroribus fimul imbuti , alfÀcetiam Xtizei dicti ( gtie-

j mp

|

gon, Epiff. $ 9. £:9 50.) gloriati fünt,quod haberent MatthziEvatn-

MTM

KPPD

Á

llico,

gclium pezfectisfimumEbraicé,quemadmodumab initio fcriptü

Nünt

W Ph

(

effet ; quà fuà jaétantià Epiphanio etiam ( Vid. 7.11, hi. 1. Heref.

J At

I

Y

40.) C Hieronysio ( vide ipfum T. I. de fcript.Ecel. f. 247. in Mattb,

MA N

«W

& T, 1. comim, is Mattb, 12. )impofuerunt. Videtur deifto Ev-

^TH

h

ul

anpelio Eufebius fcripfiffe lib.2. Hiffor.Ecel. c.25, quod in Ecclefia

ticontradieatur, Conf, Sixt.Sen.lib.t . Biblioth, lit.H, Hebrzorum

; Dn:g] N

PUüs, ais

n

mw

Evangelium f.72. feq, Theedoretus T.II.lib.2. Haret. Fab ait,quod

,Qium

ln

"

Evangelio fecundum Petrum ufi fint.. Quid ergo miri, fi etiam

phete f

TW

fub leremie nomine aliquem habuerint librum, vel fuo demum,

LE EM

tempore confitum?

X!I.

htdat plb

oD aUtem fa.

Quiloci controverfi difficultatibus mederi volunt per prz- X Qs2

tenfam libri Ieremie mutilationem , quod fc. textus citatus vereibi T4X!i6 Ie»

0/5, b, Gul li

TY N

extiteritfed Judeorum malitià poftmodum fuerit erafusjilli hóc t"fi€ per

ipsópericulofum & Scripturz Canonice & Chriftiana religioni 1444e: cer»

ag 61 feqod

vulnusinfligunt. Qu« enim aatoritas Jiterarum aperiri , quie facer Y PU.

ibrum Eieronyar

liber evolyi,quod documentum cujulibet Seripture ad convincendos er-

*

enim Haretidsin

ras orthodoxz

rores exeri potest, fi bec vox(fcil.textum Scripture effe corruptum)

adinittitur , fi alicujus ponderis effimatur ? Íuperids jam ex Auguff.,

Xrent, tanquani

T, VI, lib. t 1. contra Fauff, Matiich. cap.2. monitum eft, — Prolixe

n celert Yml

atq; ex profeífo textum Ebrzum ab omni corruptionislabe vin-

Apc([yphorum&

dicàrunt ex Noftris Gerbard. Exeg. de Seript. $. G. 918. feqq. Glaff.

upeficint 4ntte

Philoleg, (acr lib t (Yratt.1. Calov, Comm.in Aug. Conf. T. 1. Tradt. 2.

ehiciphrimate

Differt. 2. membr.4.pag. 369. feqq, ex Calvinianis Chamier. Panffr,

m lbros normine

Catbel. T.1. lib, 1 2. cap. 1 1 .feqq. Polan. Syntagm. Theol, lib. 2 cap. 37.

dapid jipit

p«490. feqq. quin & ex Pontificiis nonnulli, Videeos nominatos

ipoftolorum &

à Gerb. Conf. Catbol. lib. 2, art. 1. cap. 2. p.81. feqq. De [oce Ieremie

i & ceterorun

eit4to u$ sominatim dicamus, non eft , quod ex odio erga Jefum

T 1* ]Ohann:s

Nazarenum à Judzis erafum aliquis fufpiceturjqvum plura alia,

j, , ln b

ead; clariora & circa principalia magis, prout in N.T. citantur,

voficitia reut

in Ebrzo adhuc textu integra & incorrupta legantur, Dicant,

thgmä Q jl

quorum hac eft fufpicio,corruptionem, ante;an pof/ Evangelium

à $. Matthzo fcriptum cenfeant factam, Quod precefferit,vix af

od ante 0^

qis conrt

Ti

ferent , qvum Evangelifta utid; ex libro Prophetico textum cita-

Jjoni

& "E

veritfuà etateibiledum, Sidemum [fubfecur temperibus : quo-

qmü'

2

modo

z8

( ybse

modo cotruptioifta omnes Ebrzos.Codices, quorum plurimiin

jl

* ugtti

tZW

Chriftianorum manibus fuére , potuit inficere? Cemmuniffima

W

])

j y&cm j

Pontificiorü, qui potiffimüm pro Vulgatà füà extollendà Fontes

j

asl d

Ebrzos impuritatis accufant, opinio efít,quod demum poft Hic-

al i

ronymiztatem perverfitashominum eoscorruperit, Aftetiam

qng!

p B

prifci ante ipfum Eccle fisDoctorestextum,prout abEvangelifta

fidarit frm

allegatur , fein Jeremizlibro non inveniffeteftantur. 05ig. T.I1.

incum t 5 ]

Track. 35 .in Mattb.f.193. lnterea , que fcripta (unt , nom invenitur

JDoc Hieremias alicubi propbetaffe in libris (uis , qui vel in Ecclefiu legun-

ij C um

TET I

tur , vel apud Indeos veferuntur.. $i quis autempotest (cire,offendat,ubi

f

tiut

deXIa

fít feriptum. Eufeh. lib. 1o. Demon[lr. Evang. a. f. 60 g. Diligenter

confiderabis , quüm bac non babeantur apud Hieremiam Prophetam,num.

d Dommwmpï" |

duj deApro ao

arbitrari oporteat , ea per quandam malitiam: ex illo [ublata effe,an veró

librarii erratum fuiffe, qui negligentins (anctorum Evangeliorum exem-

un uml

plaria confecerit,& ex negligentia in evrorem inciderit, C pro Zacbaria:

gt j

gtj immm

peluerit Hieremiam &?c. H:eron. T. lV. in P[alm. LXX V H.£, 204. poft

allegatum Matthzi textum ; st impleretur , inquit, quod. fcriptam

a fantidt

d M

est in Hieremiá Prophei4 : Retulit,inquit, triginta argenteospretium,

qued appretiatum est , C ctera, Scriptum. est , inquit, in Hieremis.

piit, quds p

Meüautem contt

Prophetá : Hoc in Mattbeo fcriptum es.. Requifivimus in Hieremiá Pro-

phetá , & boc penitus inpenire non pokuimu , (ed inyenumus, ilud in Za-

C alap Con

cbariá,

XIIL

J a :

XIH. Quod

Quando obtinuimus hucusq;, & redtéapudMatthzum legi

v Ajri enti

refpiciatYT nomen Jeremiz , & librum Propheta hujus nominis. nec deper-

rb'æus)oguiru.r, jl

Ieremi£CA- ditum neccorruptum effe,laboratum eft ab Interpp. an vefligia

Aptr,qnen r

put XVIIL. legere poffint , ducentia ad locum Prophetz, quem Evaugclifta

IOPhW: Næg,',

refpexerit. Sunt, qui opinantur, digitum intendi ad Ieremie Ca-

quim ys W"."if

pst XVIIT ubi Propheta fuerit Figuli domum ingredi juffus.Sedï

QU I Y 1

cüm przter nomen Figuli vix quidpiam afferri posfit;quod ad Ev-

t

angeli(te fcopum atq; textum qvadret;non eft;ut huic expofiti-

8^

V ttiz &i

oni difpungende immoremur.

cunlm fult T

XIV.,

XIV. Quod

ATE v

"

Majori verifimilitudinis fpecieabaliisrecurritur ad Ieremie

lf/[!lyh !

lerem. Cap.

j RUT

XXXII- Te-

C4p. XXXII.. Cum Matthzus. emtifjAgni',, & Figuli , & Peregrinorum

lg EM

metuinerit v,7. $.9. putant,, cemparationem in(lituicum textu

jl

þiiiamh

Quiatls.

Jeremiz,ubi itidem fiat mentioemtidgri v: 9. Figulini vafis,in quod

la

Yi

litere emtionis fuerint repofite y. 14, & Peregrinorum,in quorum

&on

æl"PPOmtu

POtC.

T

29

yoteffatem U rbs deventura effet , ». 22. Quia enim de Agroemto

BUA

Wolltnd

nihil dixerit Zacbarias, fed potius Ieremias d. l. qui in iftà emtione

äfnn[

aliquid myfterii fübeffe cognoverit, y.9. ideo ipfum nominatim

h( r

ab Evangelifta citari exiftimant. Aug. lib, 3. de conf. Evang. cap.7.

W Ai(flla

]

IU

4y

V

j

Poft allatam explicationem, quam N. X. expendimus, hanc fub-

Mgtïiüa

jungit : Est etiam alia cau[a , cur boc nomen Hieremig in tefHimonie

j Elnlm.l,«',*',ï.! t

4

Zachariz (ft manere permi[fum , vel potins $. Spiritus autoritate pre-

At vf;u.n

lr

eeptum [fit,. Eft apud Hieremiam , quàd emerit Agrum a filio fratru

LL

fui s & dederit ei argentum, nen quidem fub boc nomine pretij quod po«

Ub ii

fitum est apud Zachariam, Triginta argentei. .Quod autem. prophe-

J 693. Dlï*l&m

tiatn de XXX, argenteis 4d boc interpretatus fit Evangelifl a, quomoda

Nf Pt

de Domino completum eflymamfeff um est. Sed ad bot pertineve etiam il-

i flter nv

lud de Agro emto , quod Hieremias dicit, binc poteff. myflice figntfi-

Bl

cari, ut non bíc Zacharviee gomen poneretur , qui dixit de triginta ar-

d &

genteis , fed Hieremiz , qui dixit, de Agro emto : ut ledio Evau»

XXVIT É 206 pl

gelio at invento nomine. Hieremiz, leto autem: Hieremia & non

qit, g (ria

inyento teffimonio de XXX. argenteis, invento tamen Agro emto,

1 47gfnr m,PHf AU

adimoneretur. lector , utrumqa, couferre , & inde fenfum enucleare pro-

ingit, ip Bo

phetie, quomodo perrinear Ad boe , quod im. Domine completum . est..

Refp..

t Ht -

Redcté autem contra focium fuum Sanctium hác in parte judicat

yenux idid -

Corn. àLap. Comm. in Jerem.XXX]l, 14.. H«« fententia esl con-

jectura. ingenioja 7 fed difficilis €& perplexa. Nam plané non con-

udMatibeun g

venit Agri emti (1) Nomen & priflinus: Poffesfor. De quo Mat-

thzeus loquitur, ille fuit ac vocatuseft 4ger Figuli; qvum econtra

orinis nfrdfpfr-

igmy

Ager,quem Jéremias emit, pertinueritad Ham«meel Patruelem

1tepp. d Ti

Prophetz, adeoq; ad Levitam & sacerdotem, Nam Jeremias , ad

gen Erangela

diad eremnt G

quem jus. æfpnþuia?æ; ex . propinquitate pertinebat y: 6.7. $.

( Con£. Lev. XXV.25. Rutb,1V. 3,4. )fuitde Sacerdotibus Ana-

r juffosie

thoth, cap.T. 1. quz civitas eratLevitisasfignata Iof. XXI.15. Hil-

)Smaquoda i

kia Jeremiz, & Sallum Hanameelis Pater. Cap.I. 1. XXXII.6, di-

ycbuic p

cuntur fuiffe Fratres,adcó, uthiambo Confobrini effent.. Ad

Exceptionem; quod: Ager,cujus Propheta l.c. meminit; dici potu-

qut

t

erit Ager Figuli,quia in eo defoffum fuerit Vas Figuli cum inftrue

;utritm*i

mentis emtionis,quod per metonymiam appelle:ur Figu/u, pra-

TU Al

jj, k !7

"t

fertim quia tales opifices vafis à fefactis nomina fua infcribere

| thülfum[

l

foleant,;facilis &non una eft refponfio. Incertum enim eft,quod.

lm "

prafupponitur, vas Ficlile cum inftrumentis emtionis fuiffe 1n.

)

r "

D 3

Agro

j $

]i

Urtmm ]

";gro»e:ito defoffum : incortüm etiam , äi eo tempóte Fipuli

qg

W

-momina fua vafisimprimerefuerint foliti. Sed & tantisper hoe

jl

]

]

N

w

! Wüq

conceffo,tamen & rationi.& exemplo omni deflituitur, ut Vg

y; m nojär.æ [

fidile ponatur pro Figio. Ethocetiam admiíTo, tamen ad Mat-

nï,m(e

thei Textum non quadraret , qui Agrum Figsli nominat , non ob

W(UPPOM

Vas fidileibi defoffum, fed quia Figuli propriu , cuiideoetiam

h

Ym

& d'wlri

jum s m

pretium pro Agro emto datum fuit, Agrum Levitarum , qualis

Hanameclis erat, non licebat vendere, nifi contribulibus,& qui-

qrin od u

ia maritisto?

dem.cum beneficio redemtionis.

Ita enim intelligenda eftdi-

«ffante n

Ípofitio Ley. XXV.32,35534- Ager autem quem Pontifices eme-

lberis fs trttà

runt, pertinuitad hominem alterius tribus, & quia ad fepultu-

sam deftinatus , non ampliüs fuit redimibilis,

2. Situs , Ager

s. Fibuienim

Gedividcndä-po[ïc

Ieremiz fitus fuit in Anatbothbv.7, . líte auté cujusS.Mattheusme:

xutit iadim

minit,prepeleru(elem,Conf. 48.1,19. 3.Pretium.Evangelifta com-

memorat,quod Pontifices emerintex XXX. Argenteu;quos ludas

jiunim C

reddiderat,iftum figuli Agrum v.5.10. Prophetaautem refert,fe

taferinom

f DELnatatamen a

m

emiffe, & appendiffe Patrueliargentum feptem Stateres

*

dv trermdgrr

A

.

EW siclos,

) & Decem C)DJU Qoidam pretium Siclorum ab

Iasguonodo d

Argenteis h.1. volunt effe diftin&um , adeod; indieari duplex

Monctz f. ponderis Genus,quod appenderitIeremias, —Sed po-

Quitoim t

fterius illud 5227 faltem metallum notat,utintelligatur, fuiffe

at i v a

Sicles Argenteos. Sic Gen.XXIII. 15,16, Ex XXI.32. Ley, V. 15, &c.

Ro

Fuerunt enim aliàs Asrei l, Chron. XXI. a 5, II Chron.]I L 9, Emtus

t r um

igitur fuit ifteager feprendecim Sicl : (Hieron.T.III, comm. in Ierem,

TO DOctOG 6 i

XXXII, cui Rabauk , à Caffro, Corn. 4 Lep. & ex Noftris Gerbard,

At 4dy, 713.

!

ii

Harmn, cap.168. p.1184.confentit) qvum pro eo , cujus Matthaus

.mes

vt 77

meminit , XXX. Argentei datifuerint, Siclos eos pendiffe alibi

MT

T/l;;m

[

diducitur , przfertim à D. Gerbardo, Praceptore olim & Hofpite bo-

4*

neratisfino d. l. Harm. p. 11821. feqq..— 4« Vf : Ager quem Mat-

D excmplau l

tti

N&ms

thzus commemorat , fuit emptus n fepulturam Peregrinorum:le-

ht

fiqyo

remiasautem emit pro fe, fuo & pofterorum fuorum ufu,, prout

i TA

lj

Deusipfi revelaverat, Hanameelem dicturum, Eme tibi Agrum

WAMM

Wm :

Excéptio , — eum. Fruftranea eft exceptio, quod Ieremias calebs fuerit, &

HW 30y

Y

Ed

!T

qued lere

- eotempore captivus, umbi exigua liberationis fpes affulgebat ,

fïm

tnies Cele

bs quin etiam civitas obfeffa, quam à Chaldzis occupandam pr&-

!u

Vihiy,

du

dgrumpro dixerat v,2,3,24. adeoq;

Agrum, quicum regione inhoftiums

W

j )äka

pote-

UT

p

7

32

tj ln

