ſimultas cum tempore praterito, aut cum actis prius enarratis ſed tantàm ordo
ſubſequendi. Chryſoſtomus hom. 10. & 37. in Math. & Euthymius in c. 3.
Math. ubi dicitur: Iu diebus illis venit Joannes, obſervant, non eodem
continuo tempore res in antecedente capite narratas cum ſubſequenti-
bus geſtas eſſe.
43. Quando impletur figura pranuntiata aut pradicata per prophetam,

dicitur impleri prophetia. Sic Math. 2. v. 15. dicitur: Ut adimpleretur quod

dictum eſt per prophetam: Ex Fgypto vocavi filium meum; cum tamen Oſeas
c. II. non prophetet de Chriſto, ſed tantùm prædicat exitum populi
electi ex Ægypto, qui erat figura illius corporis Eccleſiæ, cujus Chriſtus
erat caput. Sic Joa. 19. v. 36. dicitur: Facta ſunt hag, ut Scriptura im-
pleretur: Os non comminuetis ex eo. Quamvis Scriptura directè non lo-
quatur de oſſibus Chriſti, ſed’de oſſibus Agni Paſchalis, qui erat figura
Chriſti.
44. DEO quoris loco riptura tribuitur nomen congruum ad circum-

ſtantias ſubjecta materia, de qua eſt ſermo. Sic quando eſt ſermo de ope-

ribus creationis & conſervationis, vocatur Creator; & quando agitur

de effectibus potentiæ divinæ, vocatur Ovmnipotens; & quando agitur

de

264 Prolegomenorum in Sacram Srripturam

de promiſſis, vocatur fidelis, aut verax; quando comparatur ad idola,„
vocatur vipus; quando refertur ad durationem rerum, vocatur aternus
Idem obfervatur circa alia attributa divina, v. g. Zelotes, videns, fortis,
miſericors. &cs quæ omnia attribuuntur DEO in circumſtantiis, in qui-
bus effectus horum attributorum manifeſtius relucent. Idem obſerva-
tur circa prædicata & nomina Chriſto attribui ſolita. Sie enim Deut.
18. v. 15. vocatur Propheta. Prophetam de gente tua ſuſcitabit tibi Dominus,
ipfum audies. In aliis locis vocatur Angelus Teſtamenti, Conßiliarius, prin-
eeps pacis &c. pro diverſitate videlicet effectuum, de quibus erat ſermo,
aut imprimenda notio.
4 5⁵. Qui loquuntur in Scriptura, aliquando ita de ſe loquuntur, ac ſi
Woquerentur de aliis. Numer. 12. v. 3. Moyſes de ſeipſo ſcribit: Erat
autem Moyſes vir mitiſſimus omnium hominum. Et Oſeæ I. v. 7. DEUS di=
cit: Salvabo eos in Domino DEO ſuo, id eſt, in meipſfo.
46. Seriptura in medio metaphore redit ad ſenſum proprium, à quo de-
nuo pergit ad reſumendam metaphoram. Sic Ezech. 16. v. 13. poſtquam
Propheta egerat de populo Ifraelitico ſub metaphora fœminæ, dicit:
Profeciſti in regnum, & egreſum eſt nomen tuum in gentes. Dein ſtatim
redit ad metaphoram ſubjungens: babens fiduciam in pulchritudine tua
fornicata es.
47. Quando Scriptura loquitur omnibus, ſermonis continui partes »
quamyis videantur directæa ad omnes, reſpectivè tamen ad diverſas communita-
tis, quam alloquitur, partes intelligendæ ſunt. Sie D. Paulus I. Cor. I. v.
4. dicit: Gratias ago DEO, quod in omnibus ſacti eſtis divites in illo in omni
verbo, & in omni ſcientia. Hoc non obſtante in eadem Epiſtola c. 3. V. 3.
ſeribit: Cum ſint inter vos Zelus & contentio, nonne carnales eſtis, & ſe-
cundum hominem ambulatis??
48. Kriptura eos, qui imitatione impietatis aut probitatis ſunt ſimiles,
per modum unius populi conſiderat, tribuendbs communes laudes, aut commu-
nia vituperia. Sic Math. 23. Chriſtus Judæos alloquens ait: Ut veniat

uper vos omnis ſanguis juſtus, qui eſſuſus eſt ſuper terram, à ſanguine Abel

uste ad ſanguinem Zacharia, plii Barachia, quem occidiſtis inter templum
& altare. Pfſal. 23. V. 6. Hac eſt generatio quarentium Dominum.
49. Sriptura dubitanter loquitur, quando eventus, de quo loquitur,
hominibus eſt dubius. Lucæ 20. Mittam filium meum; forſitan, oum hunc
viderint, verebuntur. Et Ezech. 3. v. 1I. Dices eis: hac dicit Dominus;
Ei forte audiant, & quieſcant. Math. 24. V. 24. Dabunt ſigna magna,
WIa.

Pars V. De Arte & Regulis interpretandi S&ripturam. 26 5

ita ut in errorem inducantur, ſi fieri poteſt, etiam eletti. Et Lucæ 18. v. 8.
Filius hominis putasne fidem inveniet? Et Petrus Act. S8. v. 22. Roga DE-
UIM, ſi forte tibi remittatur hac cogitatio cordis tui. ”
50. Quando in Scriptura res proponuntur juxta apparentiam aut opi-
nionem hominum, afirmatur exiſtentia rei non modus. Explicatur in nu-
mero ſequente. G
5§51. Jape in Scriptura afirmatur vera objectorum exiſtentia ſub modo,
quo ab hominibus videntur, vel apprehenduntur, quamyis ille modus repvera
non ſit in objecto. Lucæ 14. v. 26. Siquis non odit patrem ſuum, & ma-
trem ſuam, adhuc autem & animam ſuam, non poteſt meus eſſe diſcipulus;
quia videlicet ſeparatio, aut cautela apud homines odium vocatur. Et
ad Gal. 3. v. 13. Chriſtus nos redemit de maledicto legis factus pro nobis ma-
ledictum. Et Pfal. 21. v. 2. Quare me reliquiſti? Et Joſue 10. v. 12.
Sol contra Gabaon ne movearis,; & luna contra vallem Aialon, ubi nec
Chriſtus verè eſt maledictam, nec derelictus; nec ſol aut luna ſupra de-
terminatum locum Syriæ, ſed tantùm juxta apprehenſionem hominum.
Et 4. Reg. 3. v. 22. Primo mane ſurgentes, & orto jam ſole ex adverſo aqua-
rum viderunt aquas rubras quaſi ſanguinenm; dixeruntque; ſanguis gladii ſt.

Hla rubedo non erat in aquis, niſi apparenter tantàm.
52. In recenſendis operibus divina omnipotentia vel juſtitia Pſalmiſta non
ſervat ordinem temporis. Id patet ex Pſalmo 77. & 104., ubi plagæ gy-
ptiacæ, & miracula Moyſis in deſerto enumerantur longè alio ordine,
quàm in Exodo. H
5§53. DEUS interdum loquitur de ſeipſo, tanquam de alio loqueretur.
Gen. 18. v. 17. Dixit Dominus: num celare potero Abrabam, quda geſturus
ſum? ſcio enim, quod pracepturus eſt domui ſua poſt ſe, ut cuſtodiant viam
Domini, & adducat Dominus propter Abraham omnia, quaæ locutus eſt ad
eum. Et Zachar. 3. v. 2. Dixit Dominus ad Satan; increpet Dominus in
te Satan, & increpet Dominus in te, qui elegit Jeruſalem. Et ibid. c. 2. v. 10.
Latare Filia Sion; quia ecce venio, & habitabo in medio tui, ait Dominus;
& applicabuntur gentes multa ad Dominum in die illa, & erunt mihi in po-
pulum, & bhabitabo in medio tui.
54. In juramentis imprecatoriis ſeu execratorüs non ſolent exprimi mala,
ſed tantùm termino generico indicari. Sic enim 1I. Reg. 3. & 14. & 3. Reg.
19. habetur hæc formula juramenti exeeratorii. Hac faciat mihi D ElIS
& hac mihi addat. HZ
5§S. Quamyis in comminationibus, aut redargutionibus & .. termini vi-
ðòèðBB 1 deantur

266 Prroeolegomenorum in Sacram Scripturam
deantur eſſe illinütati, ac univerſales, ſape tamen ex conſequentibus apparet,
Huiſſe limitatos. Oſeæ 9. v. I. dicitur: Ephraim quaſi avis avolavit, Llo⸗
ia eorum à partu, & ab utero, & aà conceptu: quibús verbis videntur om-
nes filii tollendi. Sed dein fubjungitur: Quod & ſi enutrierint filios ſuos,
absque liberis eos faciam. Et poſtea: Percuſſus eſt Ephraim, radiæx eorum
exſiccata eſt; fructum nequaquam facient; quod & ſi genuerit, interficiam
amantiſſima uteri eorum. Et Joa. I. v. II. In propria venit & ſui eum
non receperunt. Poſtea autem ſubditur: Quorquot autem receperunt
5§6. EGomminationes maximaæ;, E& culpa graviſſimæ „ aliunde notæ,
quandeque tantùm ſubtili termino, quaſi digito, indicantur. I. Reg. 12.
v. 21. Wolite declinare poſt vana, (idola), qua non proderunt vobis, hoc
eſt, maximam iram DEI provocabunt. Et Micheæ 2. v. I. Vaæ qui
cogitatis inutile; hoc eſt, impia. Et Machab. I. I. c. 2. v. 2 1. Non eſt
nohis utile, Telinquere legem DEI, hoc eſt, erit ſummè nocivum.
—85837. Multa ſunt, qua niſi pronuntiatione juventur, pariunt ſenſumi
erroneum. Talis pronuntiatio ſupponitur in variis textibus ironicè, aut
per modum interrogatorium dictis; quamvis conſueta ſigna interroga-
tionis, aut ironiæ non exprimantur. Sic Gen. 3. v. 22. dicitur: Ecce
Adam factus eſt quaſi unus ex nobis; quod ironicè dictum eſt. Et 3. Reg.
ult. v. 15. Michea, ire debemus in Ramoth Galaad ad pugnandum, an
ceſſare? cui ille reſpondit: Aſcende, & vade proſperè, & tradet eam Domi-
nus in manus Regis. Quæ & ipſa ironicè pronuntiata fuerunt, ambigui-
tate tamen ſenſibili, prout ex iterata interrogatione regis, ſerium ora-
culum poſcentis, apparet, quod etiam obtinuit, à priori ironico planè
diverſum. Et ad Rom. S8. v. 3 3. Apoſtolus ſcribit: Quis accuſabit ad-
verſus electos DEI? DElUIS, qui juſtiſicat; Quis eſt, qui condemnet? Chri-

Rus JESIS, qui mortuus eſt. Ubi ſenſus eſt; an credibile eſt, eum 1
accuſaturum, qui juſtificat? aut illum condemnaturum electos, qui 1
pro illis mortuus eſt? . .
Q. AII. Quænam ſunt difficiliores phraſes Scripturæ?
Reſp. Arias Montanus in ſuo Apparatu Biblico ordine alphabetico
diſpoſuit ferme omnes phraſes Biblicas linguæ hebraicæ; quia tamen 1

Vulgata plerumque non retinuit phraſin hebraicam, ſed reddidit claris 1
verbis ſenſum, hic ſolas eas phraſes inſigniores adjungere viſum eſt,

Pars VI. De Arte & Regulis interpretandi S&ripturam. 267

quæ retentæ fuerunt in Vulgata. Eas ex P. Martino Del Rio collegit
P. Quadros in ſua Palaſtra Biblica. Selectiores ſunt ſequentes.

1*

2

80

10.

II.
12.

13

14.
15.
16.

17.
18.

19.
20.

In Genæſi.

Morte morieris. 2. v. 17. Indubitatò morieris.
Eritis ſcientes bonum & malum. 3. v. §. Perfectè intelligetis omnia
appetenda & fugienaa. ́ÿU
Conteret caput tuum. 3. v. 15. obtinebit plenam victoriam.
Inſidiaberis calcaneo ejus. ib. conaberis bene cœpta pervertere.
In pulverem reyverteris. 3. 19. corpus corrumpetur.
In ſoribus peccatum aderit. 4. 7. præſentiſſimum erit ad laniandam
conſcientiam.
Septuplum punietur. 4. I15. Septuplum ultio dabitur de Cain; de Lamech
verò ſeptuagies ſepties. ib. 24. punitione commenſuratà, ac graviſſi-
ma. punitione multo auctiore.

Ambulavit cum DEO, j. 22. ad ejus nutus.

Filii DEI ingreſſi ad filias hominum. 6. 4. matrimonia contraxerunt
nati ex familiis probis cum puellis familiarum improbarum ex
motivo laſcivo.
Quaſi Nembroth robuſtus venator coràm Domino. I1IC. 9. injuſtus alio-
rum oppreſſor.
Ponam buccellam panis. 18. 5. frugale convivium.
Clamor Sodomorum multiplicatus eſt. 18. 20. peccatum provocans pu-
blicam & exemplarem vindictam DEI.
Princeps DEI es apud nos. 23. 6. à DEO dilectus; ſeu magnus ami-
cus & miniſter DEI. Z
Poſſideat portas inimicorum. 24. 60. urbes.
Heri & nudius tertius. 3 I. 2. priori tempore.
Mutavit mercedem meam ſeptem vicibus. 3 I. 7. repetitis vicibus.
Quaſi viderim vultum DEI. 33. 10. gratioſum ad benefaciendum &
miſerendum. D .
Wec quidquam noverat, niſi panem, quo veſcebatur. 39. 6. non habe-
bat curam, niſi eſcarum in menſa.
Ur comedatis medullam terra. 45. 18. optima fructuum terræ.

Efuſus es ſicnt aqua. 49. 4. ſicut aqua effuſa & abſorpta per terram

contemptibilis fies.

LI 2 21., L

2

268⁸ Proeolegomenorum in Sacram Scripturam

21. Lavabit in vino ſtolam ſuam, & in ſanguine uya pallium ſuum. 49. 11.
habebit abundantiam vini albi puriſlimi, quo veſtimenta alba
lavari poſſent, & vini rubri, quo pallia rubra tingi poſſent.
22. Wephtali Cervus emiſſus. 49. 21. de libertate gaudens & ſecurus in
campis patentibus.
23. Jedit in forti arcus ejus 49. 24. in DEO ſpes armorum ejus.

24. Paſtor egreſſus eſt lapis Iſrael. ib. factus eſt lapis fundamentalis felici-

tatis Iſraeliticæ.

In Exodo.

In terram, qu& fluit lacte & melle. 3. 8. abundat lacte, & melle.
FErit os tuum. 4. 16. interpres.
Cum ſim incircumciſus labiis. 6. 12. non ſolutæ linguæ.
Quomodo portaverim vos ſuper alas aquilarum. 19. 4. tranſtulerim ce-
leriter trans mare.

+. d

§. Eritis mihi in peculium de cunctis populis. 19. 5§. in hæreditatem di-

ſpoſitionis liberæ.

Locutus eſt facie ad ſaciem. 3 3. II. externis verbis
7. Wovi te ex nomine. 3 3. 12. familiariter.

Imn Levitico.
I. Evomuit gentem. 18. 28. abominatus eſt.
2. Non maledices ſurdo. 19. 24. abſenti.
3. Necxç coeram cæco pones offendiculum. 19. 14. coôram ſimplice.
4. Apprehendet meſſium tritura vindemiam. 26. 5. ſtatim inſequetur vin-
deinia trituram.
5. Comedetis vetuſtiſſima veterum. 26. 10. reſervatam à pluribus annis
annonam. —
In Numerorum.
1. Amen, Amen. §. 22. verèé ſic fiat; verè ſic fiat.
2. Donec exeat per nares veſtras. II. 20. ob redundantiam.
3. Terta devorat habitatores ſuos. 13. 33. ob inſalubritatem aeris; vel ob
tyrannidem principum.
4. Sicut panem poſſumus eos derorare. I4. 9. facile vincemus.

14

5. An

„

269

Pars VI. De Arte & Regulis interpretandi &ripturam.

7

3.

10.
II.
12.

10.

.Ut ſugeret mel

An & oculos nobis vis eruere
ſionum?
Pactum ſalis eſt ſempiternum. 18. 19. fœdus amicitiæ firmum.

* 16. 14. ne videamus falſitatem promiſ-

Scopuli inclinati ſunt. 21. I4. ad obſequia Iſfraelitarum tranſeuntium

ſe pronos exhibuerunt, recedendé à loco, aut aquas emittendé.
Homo, cujus obturatus eſt oculus. 24. 3. muneribus corruptus, ne ve-
ra videat.
Qui cadit, & ſic aperiuntur oculi ejus, ibid. per lapſum aſinæ ſaniora
doctus. .
Suſpende contra ſolem. 25. 4. palam ac publiceè. B
Qui poſſit exire & intrare ante eos. 27. 17. poſſit eſſe dux eorum.
Erunt vobis clavi in oculis, & lanceæ in lateribus. 33. 5 5. excœcabunt
vos ad idolatriam; aut moleſti erunt ſua abominatione ad viden-
dum. & impedient greſſus profectús veſtri perpetuis punctionibus.

In Deuteronomio.

„

Non tenebis matrem cum filiis, pullos & nidis avicularum extrahen-
dò, matrem dimitrendé. 22. 6. Non nimium requirendum à vi-
ribus humanis, ut & ipſa cauſa bonorum operum extinguatur.
Non arabis in bove & aſino. 22. 10. paria ab imparibus non exigenda.

WNWon indueris veſtimento, quod ex lana linoque contextum eſt. 22. I1. Non

ſis, nec fidas in duplici corde.
Non ligabis os bovis (triturantis.) 25. 4. Operarius mercede, qua in
ſuo ſtatu conſolatè vivat, non privandus.
Conſtituet ſe in raput & non in caudam. 28. 13. in gradu honorabili;
non vili & infimo.
Ponet jugum ſerrum ſuper cervicem tuam. 28. 48. quod à te disrumpi
nequit. .
Abſumat ebria ſitientem. 29. 19. carnem concupiſcentiis inſaturabi-
de petra, & oleum de ſaxo duriſſimo. 32. I3. ut etiam
loca inculta ac petroſa apibus, & oleis abundarent. D

De vinea Sodomorum vinea eorum, & de ſuburbanis (vineis) Gomorrhæ
una eorum. 32. 32. ex pravis majoribus pejores filii.
Cornua Rhinocerotis cornua illius; in illis ventilabit gentes. 33. 17. feriet
& vincet indubitatò non fallente impetu; & in omnem terram di-

ſperget fugitivos.

LI1 3 11. Fer-

270 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

—

11.
1.

1.

*

5§.

1.

2.

4.
6.

7.

Ferrum & as calceamentum ejus. 3 3. 2 5. tanta abundantia erit in illa
terra ferri & æris, ut pedibus quaſi vilia calcentur.

In Joſue.
Quaſi vir unus. 9. 2. ſummà concordia.
In Judicum.

Nonne melior eſt racemus Ephraim vindemiis Abiezer. S. 2. pauca exi-
mia præſtant multis mediocribus, aut vilibus.

3

Poſui animam meam in manibus meis. 1I2. 3. periculo expoſui vitam

meam, quaſi rem in manibus, facile rapiendam.
Si non araſſetis in vitula mea. I4. 18. ſi non blanditiis amatoriis jam
ſubegiſſetis animum meæ conjugis.
Ita ut ſtupentes ſuram femori imponerent. 15. 8. ita ut conſidentes in
terra pro more regionis valde ſe contraherent, retrahendé pedes.
Pone digitum ſuper os tuum. 18. 19. ſummopere cave, ne loquaris.

In Ruth. .
Sub cujus alas confugiſti. 2. 12. ſub cujus protectionem.
In Regum.

Vultus illius non ſunt amplius in diverſa mutati. l. 1. I. 18. nulla viciſ-
ſitudine conſolationum & deſolationum ſenſibili.

Suſcitat de pulyere egenum, & de ſtercore elevat pauperem. 2. 8. viles &

contemptos ad honores elevat.

Nunquid & Saul inter prophetas? 10. 13. ineptus in conſeſſu perito-

rum? profsnus inter Sacros?

Canem mortuum perſequeris. 24. I5. viribus fractum, qui tibi amplius

nocere nequit.
S& reliquero mingentem ad parietem. 25. 22. interficiam homines &
animalia, nec canem relinquendé.

Erit euſtodia anima tua quaſi in faſciculo viventium apud Dominum &

anima inimicorum tuorum rotabitur quaſi in circulo ſundæ. 2 5. 29. tuam
vitam DEUsS inter viventes ſervabit quaſi in grato florum faſcicu-
lo; inimicos autem tuos excutiet è terra viventium.
Nunquid caput canis ego ſum? l. 2. 3. Z. vilis canis, ſumendo par-
tem pro toto.

8. Non

„ à——

Pars VI. De Arte & Regulis interpretandi Srripturam. 271

10.

II.

12.

13.
14.

15.

16.

17

WNon deficiat de domo Joab fuſum tenens. 3. 29. animus muliebris.

Cæcus & claudus non intrabunt in templum. §. 8. obſtinati perſecutores
pietatis, cœci in ſpiritualibus, & tepidi ad opera bona, ad omnia
alia inutiles, niſi ut diabolo ſerviant pro præſidio.
Quaærunt extinguere ſeintillam meam. 1I4. 7. ſpem, unde oriri poſſit
lux conſolationis. M
Non eſt nobis pars in David, neque hareditas. 20. 1. Neque à vivo,

neque à mortuo quidpiam emolumenti ab eo exſpectandum.

Cornu ſalutis med. 22. 3. caput, ſeu primarium conſervativum ſalu-
tis meæę. Hebræi enim utebantur piteo in forma cornuum, prout
etiamnum utuntur Duces Veneti, quod genus pilei etiamnum ab
iis cornu vocatur. Sumitur autem pileus pro ipſo capite quando-
que, dum de eminentia, aut de communibus actionibus ſermo eſt
V. g. Exaltabit cornn.
Funes inferni. Laquei mortis. 22. 6. dolores detrahentes in tumulum.
Ne glorietur accinctus æquè ut diſcinctus. l. 3. 20. II. miles adhuc di-
micans, aut dimicaturus, ut miles, qui jam confecto bello & par-
ta victoria poſuit baltheum.
A turre cuſtodum uſque ad civitatem munitam. l. 4. 17. 9. tam in de-
ſertis, ubi erant turres pro cuſtodia pecorum, quàm in urbibus.
Speras in baculo arundineo & confracto Egypti. l. g. I8. 21. in auxilio
infirmo, opis indigo.
Venerunt filii uſque ad partum, & vires non habet parturiens. 19. 3. be-
ne cogitata ab executione prohibentur.

In Esdræ.

Nos ſalis memores, quod in palatio commedimus. l. I. 4. I4. benevo-
lentiæ, & amicitiæ, ac familiaritatis.
Ut nobis daretur paxillus in loco ſancto ejus. 9. 8. paxillus pro firman-
do tabernaculo; id eſt, conſtans habitatio.
Ut daret nobis ſepem in Juda. 9. 9. cuſtodiam & protectionem.

In Judith.
Percuties eum ex labiis charitatis meæ. 9. 13. ſermonibus amatoriis.

Nec filii Litan percuſſerunt eum. 16. 8. gigantes, aut viri robuſti.
Obtulit in anathema oblivionis. 16. 23. ne oblivioni tradantur geſta.

In

2.

272 Prrolegomenoruin in Sacram Serpturam

v, Job.
I. Pellem pro pelle. 2. 4. veſtem pelliceam pro pelle propria.
2. Maledicant ei, qui parati ſunt ſuſcitare Leviathan. 3. 8. qui execratio-
nibus rerum creatarum vocant dœmonem in auxilium.
3. Aſpergatur in tabernaculo ejus ſulphur. I8. I 5. ut quavis ſcintillà domus
abeat in flammas.
4. Levis eſt ſuper faciem aqua. 24. 18. inconſtantior & labil
aquæ ſuperioris pars, mobilior quàm in fundo.
5. Nec ambulet per viam vinearum. 24. 18. delitioſam & conſolatoriam.
6. Semitam ignorarit avis. 28. 7. quò nec avis volatu ſuo pertigit.
7 Rater ſui draconum, & ſocius ſtruthionum. 30.29. felle amariſlimo ple-
nus, & ferreis ærumnis paſtus, quæ concoqui non poſſunt.
In eodem libro P. del Rio, & P. Quadros, reperiuntur plura adagialia
& elegantes metaphoræ quæ tamen etiam ſine explicatione facile in-
telliguntur. v. g. Jeminant dolores & metunt eos. Qui timent pruinam,
irruet ſuper eos nix. in ventum verba proferre. Lapides excavant aquæ.
Tugiet arma ferrea, & irruet in arcum areum; quo etiam à longè peti-
tur. Uuus lerit, alius comedit. Venter hominis loquacis quaſi muſtun

abſque ſpiraculo.
In Pſalmis.
1. Reges eos in virga ferrea. 2. 9. armis ferreis.
2. Exaltas me de poriis mortis. 9. 19. qui jam eram proximus morti, in

limine tumuli.
3. In corde & corde locuti ſunt. I1. 3. fallaciter duplices animo.
4. Filii alieni mentiti ſunt mihi. 17. 46. ex matre adultera.
f. Si ambulavero in medio umbræ mortis. 22. 4. in vicinia mortis, ita ut
jam ſuà quaſi umbrâ me contegat. .
6. Menſurabiles poſuiſti dies meos. 3 8. 6. breves, ut facile numerari ac
computari poſſint.
7. Deſcendant in infernum viventet. 54. 16. vivi deglutiantur à terra.
8. Deduces ess in puteum interitus. 54. 24. diſpones partim permiſſivè,
partim poſitivè concurſum cauſarum, ut ipſimet ſectando viam ſuo-
rum conſiliorum cadant in foveam, in qua interibunt.
9. Antequam intelligerent ſpinæ rbhamum 5§57. 10. adoleſcerent in rham-

num. prius enim igne conſumpti funt in ipſo ortu ſuo nocturno
antequam ſol orietur.

. .
ior eſt, quàm

in

Ut

ae

0,
⸗

Pars VI. De Arte & Regulis interpretandi Sripturam. 2723

10.
II.

12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.

20.
21.

22.

23.

1I

Moab olla ſpei mea. 49. 10. ſerviet ad excoquenda ampliora conſilia.
Irruitis tanquam parieti inclinato. 61. 4. additis ultimum complemen-
tum ad meam ruinam, cui jam-eram proximus. .
Partes vulpium erunt. 62. I1. interficientur, & ſine tumulo à vulpi-
bus comedentur. D WU
Sagitta parpulorum facta ſunt plagæ eorum. 63. 8. conatus impiorum
contra juſtos erunt ſine viribus, & incaſſum. .
Tranſivimus per ignem & aquam. 6S. 12. per tribulationes omnia va-
ſtantes, & multitudine ſua ſubmergentes.
Mimici ejus terram lingent. 71. 9. terram ofculabuntur ſe proſternen-
déô in ſignum reverentiæ, more orientaliuum.
Redde vicinis ſeptuplum in ſinu eorum. 78. 12. redeat malum, unde or-
Operuit montes umbra ejus, & arbuſta ejus cedros DEI. 79. 1I. altio-
res fuerunt ſublimibus terræ, & principibus à DEO conſtitutis.
In terra oblivionis. 87. 13. in ſepulchro.

Ponam Thronum ejus ſicut dies cœli. 88. 30. ſerenum & perpetuum.

Ferrum pertranſüt animam ejus. I02. 18. gladius doloris.
Habitavi cum habitantibus Cedar. II9. petroſa Arabiæ, ubi poſteri
Iſmaelis ejecti & patria.
Ita filii excuſſorum. 126. 4. ſicut ſagitæ in manu, ita etiam excuſſæ
non fallunt deſideria jaculantis. .
Oleum peccatoris non impinguet caput meum. 140. 5. laudes ab impiis
non adblandiantur mihi.

In Proverliorum.

Comedent fructus via ſuæ, ſuisque conſiliis ſaturabuntur. 1I. 31. illa ipſa
media, quibus uſi ſunt ad ſuam proſperitatem temporalem, juſtô
DEI judicié cedent in eorum pernitiem.
Virga in dorſo ejus, qui indiget corde. 10. 13. ſibi imprudentiâ infalli-
biliter eauſat ærumnas.
Manus in manu non erit innocens metos. II. 21. malus homo, etſi da-
tâ dexterâ quidpiam promittat, non erit fidelis.
Poſſidebit ventos. II. 29. avolabunt ejus bona =ð
Multi cibi in novalibus Patrum. 13. 23. avita hæreditas, ſi excolatur,
abundantiam parit.

MH 6. Qus

274 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

6G6. Qui dimittit aquam, caput eſt jurgiorum. I7. I3. qui rumpit aggerem
fluminis cum præjudicio tertii, cauſa eſt diſſidii.
7. Oculi ſtultorum in finibus terræ. 17. 24. omnia videre & noſſe volunt.
8. Mors & vita in manu lingud. 18. 21. in poteſtate linguæ.
9. In cœtu gigantum commorabitur. 21I. 16. ſocietatem habebit cum ſfu-
perbis iis, qui omnia viribus, non ratione aggrediuntur.
10. Statute caltrum in gutture tuo. 233. 2. abſcindendo gulæ ſuperflua.
1II. In quo eſt panis mendacii. 2 3. 3. qui fallaciter invitat ad menſam.
12. Lucerna impiorum extinquetur. 24.20. honor, & proſperitas, ac gloria.

In Eccleſiaſte.
. Funiculus triplex dificile rumpitur. 4. 12. vis amicorum unita fortior.
2. Ambulant cum adoleſcente ſecundo. A. I5. cum hædere regnt juvene.
3. Omnis labor hominis in ore ejus. 6. 7. pro ore, ut habeat ſuſtentatio-
nem vitæ per cibos. —MM
Cor ſapientis in dextera ejus, & cor ſtulti in ſiniſtra ejus. 10. 2. ille recteè
novit & valet dirigere affectiones cordis; iſte id neſcit, nec ſi noſ-

*

ſet, valeret. Dð
5. Da partem ſeptem, necnon & octeo. II. 2. ſæpe ſæpius da eleemoſi-
nam.
In Sapientiæ.
1. Manibus & perbis accerſierunt illam (mortem) I. 16. operibus & do-
rinis pravis.
2. Spuria vitulamina non dabunt radices altas. 4. 3. quæ non connatura-
lia, non diu durant.

In Eccleſiaſtico.
T. Fortiora te ne ſerutatus fueris. 3. 22. intellectui tuo inſuperabilia.
2. In medio laqutorum ambulabis. 9. 20. inſidiarum fraudulentarum.
3. Super dolentium arma ambulabis. 9. 20. ſuper gladios evaginatos eo-
rrum, qui jam aliunde contra te exulcerati & exaſperati ſunt.
4. In manu artiſicum opeta laudabuntur. 9. 24. ob peritiam & induſtriam
artificum.
Quid communicabit cacabus ad ollam? 13. 3. quæ familiaris amicitia
inopi cum potente? S=
Quaæ communicatio ſancto homini ad canem. 1I3. 22. ad hominem laſci-
vum?

—„

–

7. Datus

—

Pars VI. De Aee & Regulis interpretandi Seripturam. 275

9.
10.
JI.
12.

14.
15.

Datus inſi, ientis non erit utilis. 20. 14. datum munus.
CQuaſi qui colligit lapides ſuos in Heme. 21. 9. edificat conſtruendòê le⸗
pides in domum.
In lapide luteo lapidatus ℳ niger. 22. I. Iuto per modum lapidis in-
jecto.
Hamini fornicario omnis panis dulcis. 23. 24. omnis mulier; ſive pul-
chra, ſive deformis.
Ruſticatio de ligno oſtendit fructum illius. 27. 7. 7. profert, cauſat, & po=
teſt monſtrare effectum bonum, nempe fructus arboris.
Denudare amici myſteria deſperatio ſ anim inſ elicis:. 27. 24. eſt deſpe-
rare de continuanda amicitia.
Plaga doloſa doloſi vulnera dividet. 2. 28. vulnerabit ipſam dolosè
vulnerantem, cauſandé, ut etiam in ipſo aperiantur machinatio-
nibus doloſis Vulnera.
Domus protegens turpitudinem. 29.28. tegens defectus.
Non eſt lonum omnem reverentiam obſervare. 41. 20. Non eſt bonum,
ex reſpeétu reverenriali ſemper filere ad malum, & munquam au-

dacter promovere bonum.
Quaſi arcus refulgens inten nebulas gloria. 5SO. 8. ut Iris in nubibus glo⸗

rioſis, ſeu illuſtratis ex oppoſito ſole.

In Iaia.

I cornu Klio olei. 5§. 1I. in colle contiguo ad montem olivarum.
Qui trahitis iniquitatem in Juniculis vanitatis, & quaſi vinculum plauſtri

peccatum. 5S. I8. qui longam ſeriem peccatorum ponitis ob res va-
niſſimas, idque etiam cum maximis difficultatibus temporalibus.

Cor tuum ne ſormidet à duabus caudis titionum ſumigantium iſtorum. 7. 4..

à furore regis Syriæ & Samariæ, quorum regnum brevi cum fu-
rore deficiet.

IInusquisque carnem brachii ſui vorabit. 9. 20. conſumet amicos, qui-

bus tfanquam brachio opus haberet.

Computreſcet jugum à facie olei. IO. 27. evaneſcet ſervitus ſucceden-

te meliore rerum ſtatu per miſerationes DElI omnia lenientis.

Contrivit Dominus baculum i impiorum. 14. 5. quo feriebant nos.
Ponam eam in poſſeſſionem ericii - ſcopaho eam in ſcopa terens. 14. 23. adl

loca ſpinoſa & horrida, ubi ericii moranrur. - ejiciam malos, un
non amplius appareant.
Mm zgů 8. Ex

276 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

8.

Ex radice colubri egredietur regulus. I4. 29. pejores erunt Parentibus

filii.

9.

10.

1I1I.

12.

13.

14.

In menſura contra menſuram judicabis eam. 27. 8. juxta menſuram pec-
catorum pones menſuram plagarum. .
Qi ſeminatis ſuper omnes aquas. 32. 20. in agris irrigatis per aquas,
tranſeuntes in vicinis canalibus.
Concipietis ardorem, parietis ſtipulam. 3 3. II. ira veſtra miniſtrabit ma-
teriam veſtræ concremationis ſeu perditionis.
Ponam circulum in naribus tuis (ut ſuibus abducendis) & frænum in la-
biis tuis, ut equis, ut te dueam, quo voluero.
Calamum quaſſatum non conteret, linum fumigans non extinquet. 42. 3.

baculum læſum. Elichnum exhauſto oleo jam fumigans ac vici-

num extinctioni.
Secundum dies ligni erunt dies populi mei. 6§. 22. longavi anni, ut ar-

borum.
In Jeremia.

—

Wolite ſerere ſuper ſpinas. A. 3. in terra ſpinoſa.

Si cum peditibus currens laboraſti „quomodo contendere poteris t cum equis?
I2. 5. ſi laſſatus es currendéò cum peditibus, quomodo prævertere

poteris equos 2

Occidit ei ſol cum adhuc eſſet dies. 15. 9. periit in curſu ſuæ gloriæ.

Recedentes à te in terra ſeribentur. 17. 13. ſeribentur i in lapide ſepul-

chrali, id eſt, morientur.

Sepulturà aſini ſepelietur. 22. 19. inſepultus relinquetur, bProut re-
linquuntur cadavera aſinorum in viis.

In Ezechiele.

Conteram baculum panis. A. 16. auferam ſuſtentationem grandine.

2. Principes principum. 23. 23. Præſtantiſſimi in aulis.
Radam pulverem ejus de ea. 26. 4. nec pulverem Telinquam de Tyro.

1I

2

In Daniele.

Redacta ſunt quaſi in favillam aſtiva rrea. 2. 35. in pulverem exuſtum
à ſole, ac proin leviſſimum.

In Cſea.

FSepiam viam tuam ſpinis. 2. 6. impediam progreſſum eonſiliorum tuo-

1

Par V. 1J. De Arte &. Rregulis interpretandi Scripturam. 277

inſequatur alterum. vel ineæſtus. SWSW
3. Peccata populi mei commedent. 4. 8. oblationes populi pro peccatis
factas.
4. In ligno ſuo interrogavit, & baculus ejus annuntiavit ei. 4. 12. in idolo
ligneo, & per ſagittas divinationem quæſivit.
5. In funiculis Adam traham eos. II. 4. in exhibitione humanitatis ſeu

benevolentiæ.
“ In Jonæ.

2. Sanguis ſanguinem tetigit. 4. 2. homicidia frequentia, ut unum ſtatim

1. Qui neſciunt, quid ſit inter dexteram & lRniſtram. 4. II. qui non di-

ſcernunt inter proſpera & adverſa.

J In Michea.
1. Qui adißcatis Son in ſanguinibus. 3. 10. ædificatis domos magniſicas
expreſſo ſanguine pauperum.
2. Juſcitabimus ſuper eum ſeptem paſtores, & octo primates homines. 5. §.
plures ac plures continua ſerie.

In Habacuc.

1. Lapis de pariete clamabit. 2. II. facinus ſecretè inter parietes com-
miſlum, vindictam expoſcet à DEO.

In Sophonia.

Scrutabor Jeruſalem in lucernis. I. 12. cxactè diſquiram quævis etiam
ſecretiſſima.

1I

I. Marus ignis in circuitu. 2. 5. murus igneus.
2. Lapis ſtanneus in manu. 4. 10. bolus ſtanneus per modum lapidis.
3. Pecora occiſionis. II. S. ad oceiſionem deſtinata. =
4. Ponam Jeruſalem ſuperliminare crapulæ. I2. 2. ut hoſtes tanquam ebrii

ſuper illud corruuant.
In Malachia.
1. Won derelinquet radicem & germen. 4. I. ſpem poſteritatis.
In Machabæorum.

I. Radix peccatrix Astiochus. I. II. cauſa transgreſſionum legis.
Mm 32 2. Obti-

278 Prolegomenerum in Sacram Szripturam

2. Obtinuerunt legem de manu gentium, & non dederunt cornu peccatori.
2. 48. obtinuerunt armis liberum exercitium legis vindicatum à
Poteſtate gentium; & non permiſerunt pravalere peccatores.

In Mathæo.

1. Vox clamantis. 3. 8. clamans prophetice.
2. Filii pponſi. 9. 15. familiares ſponſi. Rü
3. Quod in aure auditis. IO. 27. quod clam auditis.

4. Qui perdiderit animam, inveniet eam. 10. 39. qui vitam inopinatò

amiſerit, eam inopinaté die reſurre dionis recuperabit.
7. Fratres Cbriſti. 13. 55. cognati proximi. S
6. Mnus quodcunque eſt ex me. I5. §. munus, quod ergo obtulero in
templo. ——“
7. Quem dicunt homines eſſe filium hominis? 16. I4. hanc creaturam?
Hunc modum loquendi imitatur dœmon in obſeſſis, ex quibus
ſolet loqui de creatura, quam inſidet, & ex qua loquitur: quam-
vis alia majore unione unita ſit humanæ naturæ divinitas Chriſti,
quæ de natura humana, ſeu homine, quatenus eſt ex homine,
tanquam de re à ſe diſtincta loquitur.
Ihn Marco.
I. Frat homo in yritu immundo. I. 23. obſeſſus à ſpiritu immundo, ut
urbs obſeſſa ab exercitu, in quo includitur.
2. Non poterat ibi virtutem multam facere, 6. 5. non poterat congruen-
ter ad leges præſtabilitas divinæ ſapientiæ ob indiſpoſitionem ho-
minum patrare multa miracula.
3. Ut tranhiret ab eo hora. 14.3 5. geréenda & patienda in eo tempore.

In Tuca. 7 . * 3
1. Magnificavit miſericordiam ſuam cum illa. T. 5 8. glorioſam fecit coram

hominibus.
2. Poſuerunt in corde ſuo., I. 66. attentê ruminabant, & memoriæ im-
primebant.

3. Juftiſicaverunt DEIUIII. 7. 29. pronuntiarunt & publicè confeſu
ſunt, DEUM eſſe juſtum. In Mathæo tamen 11. 19. juſtificari
idem ſonat, ac judicari & condemnari, exhibendé juſtitiam le-
galem ac judicialem: Juſtißcata eſt ſapientia à fßliis ſuis.

Im

Pars VI. De Arte & Regulis A Prrrand Scripturam. 279

In Joanne.

1. Qui non ex x ſanguinibus eane ex voluntate carnis nati Iunt. I. 5. Ex con-
cupiſcentia carnis.
In Altis.

1. Nonne manens tibi manebat? §5. 4. ſecurè manchat?
2. Pracipiends pracepimus. 5§. 28. ſKere ac ſerio præcepimus.
3. Vultis inducere ſuper nos ſanguinem hominis. 5. 28. vultis nos reos fa-
cere hujus effuſi ſanguinis.
4. Tradidit eos ſervire militiæ cœli. 7. 42. permiſit eos colere ſtellas.
5. Eccleſia adißcabatur. 9. 3 I. increſcebat.
6. Miniſtrantibus illis Domino. 1 3. 2. Sacrificium Miſſæ offerentibus.
7. Cum adminiſtraßet voluntati DElI. 13. 36. executus eſſet ordinationes
divinas.
8. Won ſine teſtimonio ſeinſum relauit. 14. 17. ſi ine indiciis ſua divini.
tatis.

9. Traditi gratiæ DElI in oput. 14. 26. translati in ſtatum Qericalem,

qui eſt eſſentialiter mancipatus in miniſterium gratiæ divinæ, ſal-
vare laborantis homines per ſuos miniſtros.

4

10. Alligatus ſpiritu. 20. 22. ex ſtatu Clericali mancipatus ad ſervitium

gratiæ divinæ, ac quaſi mancipiuin ligatus à Spiritu ſancto vado
quo me trax erit.
II. Me Miente. interfici eripui. 23. 27. jam Proximum occiſioni.

Aa Romanys.

1. In ſpem contra ſpem credidit. 4. 18. ſperavit naturaliter impon bilia.
2. Vanundatus ſub peccato. 7. 14. ab Adamo in mancipatum concupi-
ſcentiæ venditus.
3. Lex infirmabatur per carnem. 8. 3. vigore obſervantiæ caruit ob in-
firmitatem carnis humanz.
4. Hiat menſa eorum ipſis in laqueum & in ret ibationem. II. 9. menſa ſa-
cra fiet in occaſionem peccati, & in anſam juſtitiæ vindicativæ,
retribuentis pro ſacrilegio pœnas.
5. Qui per offendiculum manducat. 14. 20. cum aliorum ſcandalo.
6. Omne quod non eſt ex fide, peccatum eſt. 14. 24. omne, quod gquis
non credit eſſe licitum, peccatum efff.
In

280 oEone in Sacram Seripturam

L.

—

In prima ad Corinthios.

Hac transgfigurayi i in me. 4. 6. formam converſationis in me ex-
Preſſi.

