poni moraliter, & anagogicb. Ea verò, quæ moraliter dicuntur ſecundunz
ſenſum literalem, non conſueverunt exponi, niſi allegoricb. Ma verd quæ ſe-
cundum ſenſum literalem pertinent ad ſtatum gloria, nullo alio ſenſu conſue-
verunt exponi, eò quod ipſa non ſunt figura aliorum, ſed ab omnibus aliis
gurata. Ita D. Thomas, qui tamen neque hoc loco, neque in fſuis
doctrinarum moralium N. T. expoſitionibus, quantum legere licuit,
reperitur dare exemplum, quomodo ex morali doctrina literali erui
poſſit ſenſus allegoricus. Hinc forte pro illis terminis, niſi allegoricè,
legendum, niſi moraliter.

D. XII. Utrum in eodem textu Scripturæ reperian-
tur plures ſenſus Literales?

Reſp. In hac quæſtione eſſe tres ſententias. Prima Sententia ab-
ſolutè negat, in eodem textu Scripturæ reperiri duos ſenſus literales.
Secunda id abſolutè affirmat. Tertia verò ſententia diſtinquit. Docet
enim, in eodem quidem textu reperiri poſſe duos vel plures ſenſus lite-
rales, ſed inadæquatos, partiales, inter ſe connexos, aut ex intentione
Scripteris ita ad ſe invicem coardinatos vel ſubordinatos, ut referantur
in unum ſignificatum, ſyſtema, & objectum attributionis adæquatum.
Econtra, ſi objecta ſint ita diſparata, ac totalia, ut ex intentione Scri-
ptoris non Porne inr convenienter coordinari in unum totum, ſeu ob-
jJectum attributionis adæquatum, juxta hanc ſententiam non poſfunt in
eodem textu contineri duo ejusmodi ſenfus literales. Cæterùm quod
objecta diſparata coordinentur vel ſubordinentur invicem in unum -
tum, ſeu objectum attributionis adæquatum, fieri poteſt modis quin-
que. I. Si objecta diſparata comprehendantur, conſiderentur, & ar-
tingantur

210 Prolegomenorum in Scripturam Sacram

tingantur à Scriptore ſacro ſub ratione quadam generica, ita ut ſe ha-
beant per modum ſpeciei diviſivæ termini univerſalis. 2. Si ipſemet
Scriptor ex contextu, ſubjecta materia, aut ex circumſtantiis inſinuet,
ſe ſignificatum immediatum literale ufurpare per modum ſigni, ſym-
boli, aut exempli ad vivacius repræſentandum alterum objectum, ſeu

analogatum. In hoc enim caſu modus tendendi eſt tacitè comparativus,

aut demonſtrativus; ita ut in uno explicetur, aut quaſi digito demon-
ſtretur alterum; quaſi diceretur: ſicut ſe habuit, habet, vel habebit
hoc objectum, ita ſe habet alterum. Vel ſic. In iſto objecto tanquam
in effigie ſeu idea agnoſci poteſt alterum. In hoc autem modo com-
parativo, ſeu demonſtrativo nemo non videt, duo objecta inadæquata
coordinari in unum objectum attributionis adæquatum, nempe in
complexum terminorum correlativorum actu à Scriptore relatorum ad
invicem. 3. Quando objecta diſparata ſe habent per modum partis &
totius, vel per modum conſtituentium idem totum, & in conſideratione
Scripforis ut actu relatorum ad idem totum. 4. Quando objecta diſpa-
rata in conſideratione Scriptoris ſe habent per modum terminorum
connexorum ad invicem v. g. in ratione cauſæ & effectus, in ratione
medii & finis, in ratione dependentium in operando ab invicem.
Cum enim connexorum ſimultanea ſit cognitio, etiam eorundem con-
gruit ſimultaneam eſſe intentionem in fignificando. §. Quando vox eſt
ſignificativa circumſtanti? rememorativæ diverſorum conceptuum.
Sic v. g. pulſus campanæ in turri, quando eſt ſignum incendii, populo
ſignificat eſſe accurrendum & ſuccurrendum, cuſtodi ſitularum ſignifi-
cat, aperiendam eſſe earum cuſtodiam, civibus determinatis pro ad-
vehendis machinis extinctoriis ſignificat, eſſe advehendas machinas;
aliis civibus à Republica jam aliunde deſignatis nuntiat advehendam
aquam &c. Ejusmodi ſigna generalia dantur etiam in irruptione ho-
ſtium, in exercitio militari gallico, in actionibus ſcenicis, in harmo-
niis, muſicis &c. Ubi unicum ſignum erecti vexilli, campanæ, tym-
pani, ſibili, percuſſionis &c. ſingulis civibus, militibus ‚ ſcenicis,
muſicis &c. ſuum proprium ſignificatur officium, ſtatio, actio, ob-
ligatio &c. non quod illud ſignum univerſale habeat in ſe diverſas
ſignificationes, ſed quia reſpectu diverſorum hominum, aut reſpectu
Gdiverſarum circumſtantiarum idem, ut ita dicam, ſignale, eſt rememo-
rativum diverſiſſimorum præceptorum, & ordinationum, anteceden-
ter cuivis in particulari inſinuatarum.

Ex

Pars V. De vario ſenſu Sriptura. 211

Ex his tribus ſententiis quivis poterit eligere, quàm voluerit.
Nulla enim earum caret ſua authoritate inter Doctores Catholicos. Pro
prima ſententia referuntur Michael Medina Regis Hiſpaniarum in Con-
cilio Tridentino Theologus. I. 6. de recta in DEUM fide. C. 25. Riber
in Oſeam C. 1II. & alii. Payva l. 1. C. 4. hanc ſententiam reputat pro-
babilem. Pro ſecunda ſententia allegantur D. Thomas I. q. I. art. 10.
Quodl. 7. art. I4. & q. 4. de Potentia. art. I. D. Antoninus p. 4. t. 11. C. 2.
§. 12. Abulenſis ad C. 22. I. I. Paralip. q. 25. & ad C. 3. & 13. Math. Ban-
nes, Gonzalez, Zumel, Gravina & multi alii. Pro tertia ſententia
adduci poteſt Vasquez in partem primam tom. I. Diſput. 17., qui, li-
cet claris verbis ſententiam præfatam non explicet; eam tamen ſuffi-
cienter inſinuat, dum præcipua fundamenta ſecundæ ſolvit, & tandem
in fine totius Diſputationis Diſput. 18. C. 6. n. 16. ſic concludit: Non
debemus ita concedere plures ſenſus ſub eadem litera, ut inter ſe aliqua ratione
non conveniant; ſed ita ut unam videantur ſubire rationem. Et Diſput. 17.
C. 2. n. 10. ſeribit: Exiſtimo, ſub eadem litera plures ſenſus literales aliquan-
do contineri, quoties nimirum probabile eſt, riptorem ſacrum omnes intelle-
xiſſe, & contextui Scripturæ ſuæ rectè conveniunt. Talis itaque debet eſſe
rerum convenientia inter ſe & cum ipſis vocibus ut unam & aliam ſigniſicare
eidem literæ & contextui diſonum non ſit. Hoc pacto cenſerem, in illo loco
Iſaia: Generationem eius quis enarrabit duos ſenſus literales
contineri, & generationis aternæ & temporalis; utraque enim ita admirabilis
eſt, ac proinde quoad hoc unam & eandem ſubire videtur rationem. Ita
Vasquez.
Rationes primæ ſententia ſunt hæ. I. Nulla eſt neceſſitas, in eodem
textu fingendi duos ſenſus literales; quia omnes textus, in quibus exi-
ſtimantur contineri duo ſenſus literales, tantàùm loquuntur de duobus
objectis ad invicem tacitè comparatis per modum figuræ & figurati, &
quidem comparatione ſenſibili, alibi in Scripturis apertius declarat.
Tales enim ſunt illi textus: Non alligabis os bovi trituranti. Deut. 2 5. &
2. Cor. 9. Ex EOypto vocavi filium meum. Oſeæ II. & Matth. 2. Ego ero
illi in Patrem & ipſe erit mihi in filium. 2. Reg. 7. & Heb. I. Dominabitur
à mari uſque ad mare. Pſ. 71. In quibus omnibus textibus ſenſus tacitè
eſt comparativus, eò quod DEUS vel nullam habeat rationem aliquid
ſtatuendi de objecto literali v. g. de bobus, niſi alterius rei ſignificandæ
gratia, prout D. Paulus I. cc. obſervat; vel quod ipſe DEUS in particu-
larivel in generali declaraverit, ſe objectum literale aſſumere pro figu-
D d 2 ra

212 Prolegomenorum in Sacram Scripturam
FTa alterius, v. g. Salomonem Chriſti. 2. Suppofitum, quo Patroni ſe-
cundæ ſententiæ inducuntur ad ſtatuendum duplicem ſenſum literalem,
non ſubſiſtit. Supponunt enim ex Dionyſio Areopagita ſuppoſititio, quod
ſenſus allegoricus non ſerviat ad probandos articulos fidei; cum ergo
videant, ab Evangeliſtis & Apoſtolis ad comprobanda dogmata fidei
uſurpari varios textus veteris teſtamenti præferentes in ſuis locis diver-
ſiſſimum ſenſum literalem, putant, ſe eſſe coactos ad admittendos in
eodem textu duos ſenſus literales: atqui hoc totum falſum eſt. Mani-
feſtum enim eſt, quod Apoſtolus & Evangeliſtæ etiam ſenſu allegorico,
per ſcripturam tacité vel expreſsè, in genere vel in ſpecie inſinuato,
utantur ad comprobanda dogmata fidei, prout patet ex adductis texti-
bus, in quibus omnibus ſemper ſubintelligenda eſt tacita inſuſurratio
Spiritus unchi. Finis legis Chriſtus. Rom. 10. & : Omnia in ſigura contin-
gebant illis. 1. Cor. 10. Quinimmo ipſemet Apoſtolus, ubi probat liber-
tatem legis Chriſtianæ ab obſervantia legis Moyſaicæ, declarat, ſe ad
probandum uti ſenſu allegorico, dum addit: Qua ſunt per allegoriam dicta.
Ita argumentatur P. Medina l. cc. 3. Nullus in tota Scriptura poteſt
adduci textus, qui ſolidè oſtendatur continere duos ſenſus literales.
4. Spiritus ſanctus loquitur modo humano, prudenti, & intelligibili.
Sed nullus hominum vult iisdem verbis ſignificare duo objecta diſpara-
ta, niſi coordinata in unum objectum totale, aut per modum com-
parationis unius ad alterum. 5. Senſus literalis, ſaltem in hiſtori-
cis & ſapientialibus, ubi Spiritus ſanctus ſe tantàùm habet directi-
vè, dirigendo notitias Scriptoris aliunde hauſtas, ille eſt, quem Seri-
ptor intelligit & intendit; ſed non eſt veroſimile, Scriptorem, niſi
quando ſe habet per modum puri amanuenſis, intendiſſe eodem verbo
duos ſenſus diſparatos totales. 6. Duplex ſenſus literalis ſapit æquivo-
cationem. Cum enim hominibus non poſſit eſſe notum, quod DEUS
in hoc, vel in illo textu intendat duos ſenſus, homines amplecterentur
unum tantùm ſenſum primò obvium, & ſic non aflequerentur alterum
ſenſum, forte principalius à DEO intentum, utpote nullo ſpeciali in-
dicio characteriſtico deſignatum. 7. Paueiſſimi ſunt textus, in quibus
Patroni ſecundæ ſententiæ exiſtimant, ſe reperire duplicem ſenſtim li-

teralem. Non eſt autem veroſimile, quod DEUS ob paucos textus vo-
luerit recedere à communi, uſitata, recepta, & ab omnibus intelligi-
bili forma loquendi; cum DEUsS tam in ſyſtemate naturæ, quàm in
ſy ſtemate gratiæ ſoleat obſervare analogiam cauſarum, & uniformita-
tem

Pars V. De vario ſenſu S&cripturæ. 213

—

tem operandi, quantum fieri poteſt. 8. Admittendéô duos ſenſus lite-
rales in eodem textu enervantur textus communiter opponi ſoliti Jjudæis,
«præbetur ipſis anſa, eludendi fortiſſima argumenta noſtræ religionis.
Si enim ipſimet admittimus, hos v. g. textus: Ego ero illi in Patrem.
Dominabitur à mari usque ad mare & . in ſenſu literali, de ſe adæquato,
completo, & totali, verificari de Salomone; non poſſunt ex ipſo textu
urgeri ad concedendum etiam alterum ſenſum literalem de Chriſto.
Econtra, ſi aliunde ipſis oſtendatur, vel Salomonem fuiſſeè
Meſſiæ; vel textum in Salomone non fuiſſe impletum in ſenſu proprio,
ac obvio, conſervatur ſua vis argumento. 9. D. Hieronymus non
agnovit duplicem ſenſum literalem in eodem textu „ quamvis in expli-
cando literali ſenſu excellat in Patribus. Nam, ubi contra Julianum
Apoſtatam vindicat explicationem Evangeliſtæ Mathæi circa illum tex-
tum: Ex Fgypto vocavi filium meum; quem Evangeliſta explicat de Meſſia:
non confugit ad duplicem ſenſum literalem, ſed ad ſenſum allegoricum
præfiguratum à ſenſu literali. S. Doctor in illum locum Oſeæ ſic ſeribit:
Calumniatur Julianus Apoſtata, & dicit; hunc locum Mathæum tranſtuliſſe,
ut ſimplicitati eorum, qui de gentibus crediderant, illuderet. Cui breviter nas
reſpondemus. Primum. Mathaum ſuum Evangelium hebrais literis edidiſſe,
quod non poterant legere, niſi ii, qui hebrai erant. Ergo non propterea edi-
dit, ut illuderet Ethnicis. Si autem Hebrais voluit illudere, aut ſtultus aut
imperitus ſuit. Stultus, ſ apertum finxit mendacium: Imperitus; ſi non in-
tellexit, de quo dicerentur. Sultitiam ipſum volumen excuſat, prudenter,
ordinatéque compoſitumi. Imperitum non poſſumus dicere, quem ex aliis teſti-
mmoniis Scripturarum ſcientiam legis habuiſſe cognoſcimus. Jupereſt, ut illud di-
camus, quod ea, qu typicè pracedunt in aliis, Juxta veritatem & impleria-
nem referantur ad Chriſtum, quod Apoſtolum in duobus montibus, Sina &
Sion, Sata & Agar; feciſe cognovimus. Sic igitur & quod ſcriptum eſt; Ex
KTPgobto vocavi ſilium meum, dicitur quicllem de populo Iſrael, qui
vocatur ex gypto, ſed perfectè refertur ad Chriſtum. Hucusque Hieronv-
mus; ex cujus textu duo ſequuntur. Primòͤ, quod D. Hieronymus
exiſtimet, D. Mathæum fuifle dicturum apertum mendacium, ſi illum
textum in ſenfu literali de Chriſto explicaſſet. Secundòô, quod genera-
lis Regula Patronorum ſecundæ ſententiæ non procedat; textus ab Evan-
geliſtis uſurpatos in confirmationem Dogmatum, ſi jam fuerint impleti
literaliter in V. T., continere duplicem ſenſum literalem. Hæc igitur
ſunt fundamenta Prima ſententiæ, quæ etiam accommodari poſſunt pro
Tertia. D d 3

figuram

Ratioses

214 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

Rationes Secunda ſententiæ ſunt ſequentes. I. Pro illa ſtant D. Tho-
mas, D. Antoninus, Abulenſis l. cc. & Patres varii relati quæſt. 1. 2.
Patres dicunt, quod ſinguli apices Scripturæ ſint pleni ſenſibus, & in-

telligentiis. 3. Scripturæ debet tribui omnis excellentia in genere

Verbi, cujus ea eſt capax, ut emineat ſupra verbum omne humanum.
Ea verò eſt capax hujus excellentiæ, ut in eodem textu plura literaliter
ſignificet, utpote cujus author DEUS mente ſua comprehendit omne
ſignificabile per verba textûs. 4. Dantur varii textus Scripturæ, de

quibus conſtat, in iis contineri plures ſenſus literales, quod probatur

ab inductione. Primum exemplum eſt Gen. I. In Principio creavit DE-
US cœlum & terram, quod intelligendum eſt de principio temporis; &
juxta communem 88. Patrum opinionem ſimul de Verbo increato: in quo
tanquam omnium rerum principio mundus eſt conditus, juxta illud ad

Colofſſ. 1. v. 16. In ipſo condita ſunt univerſa. & Joa. I. Hoc erat in

principio apud DEIUIM: omnia per ipſum facta ſunt. Secundum exemplum
habetur Pfal. 2. Ego bodie genui te. Quod explicatur de generatione
Chriſti temporali,; & ſimul de aterna ad Hebræos I. Idem textus ex-
plicatur de Sacerdotio Chriſti ad Heb. §. v. 5§. & de Reſurrectione Chriſti
Act. 13. v. 33. Ut proin hic unicus textus habeat quatuor ſenſus lite-
rales. Tertium exemplum eſt Iſaiæ 53. Verè languores noſtros ipſe tulit,
& infirmitates noſtras ipſe portayit; ubi Propheta, ut explicat D. Petrus
Ep. I. C. 2. v. 24. intelligit languores & infirmitates animæ: & tamen
Evangeliſta Matthæus hunc textum explicat, & impletum fuiſſe affirmat
per ſanationem languorum corporalium à Chriſto factam. Quartum

exemplum ſumitur ex illo Iſa. 53. Generationem ejus quis enarrabit?

quod explicatur ſimul de generatione Chriſti temporali & æterna. Huc
referri poteſt & ille textus Pſalmi 109. Ex utero ante Luciferum genui te;
qui & ipſe textus explicatur de nativitate Chriſti ex utero Virginis poſt
medium noctis ante ortum auroræ, & de generatione æterna verbi.
Quintum exemplum habetur Dan. 9. FErit in templo abominatio deſolationis,
quod explicatur de everſionis Jeroſolymæ circumſtantiis, & de actis
Anti-Chriſti ante finem mundi.
Reſponſiones ad fundamenta ſecunda ſententia in favorem primæ aut
tertiæ ſententiæ poſſunt eſſe ſequentes.
Ad 1. Reſpondetur, nec D. Thomam, nec D. Antoninum, nec
Abulenſem rectè allegari ad mentem ſecundæ ſententi?. Nam D. Tho-
mas Quodl. 7. & I. part. q. I. a. 10. nil aliud afſerit, quàm in Scripturæ
textibus

-—ʒ

— —

—

8

4

Pars V. De vario ſenſu Scriptura. AS5

textibus reperiri plures ſenſus, de quibus ibi eſt quæſtio, & quos etiam
enumerat, nempe literalem, allegoricum, tropologicum, & anagogicum,
de hac pluralitate ſenſuum agit tota quæſtio, concluſio, probationes,
& objectiones; nec verbum occurrit de pluralitate ſenſuum literalium
in eodem textu; immo eandem pluralitatem potius excludit in Reſpon-
ſione ad 3. ubi ait: Dicendum, quod multiplicitas horum (quatuor) ſen-
ſuum non facit æquivocationem, quia non multiplicantur propter hoc, quod
una vox multa ſigniſicet, ſed quia ipſa res ſignificatæ per voces aliarum rerum
poſſunt eſſe ſisna. Et ita etiam nulla confuſio ſequitur in Scriptura, cum
omnes ſenſus fundentur ſuper unum, ſcilicet literalem. In quæſt. 4. de Pot.
videtur quidem admittere duplicem ſenſum literalem, ſed tantùm in eo
caſu, ubi objecta attinguntur ſub una quadam ratione communi, & ex
contextu facile colligitur, terminos genericos ac univerſales ſumi in
tota ſua latitudine, ita ut referendi ſint ad omnes inferiores ſpecies,
univocè aut ſaltem analogicè participantes rationem communem termini
generici, v. g. principii, generationis, & c. qui termini univerfſales ha-
bent unam quandam rationem communem, quæ univocè vel analogicè
participetur ab omnibus inferioribus, nempe à principio temporis, &
à principio effectivo rerum; à generatione temporali, & æterna;
corporali & ſpirituali. Hoc ſane innuere videtur D. Thomas I. cc. illis
verbis: Aliud eſt, ne aliquis Sripturam ita ad unum ſenſuin cogere velit,
quod alios ſenſus, qui in ſe veritatem continent, & poſſunt ſalyva circumſtantia
literæ ripturæ aptari, penitus excludat. - Unde omnis veritas, quæ ſalya
literæ circumſtantia poteſt Scripturæ aptari, eſt ejus ſenſus. Ex hoc textu
patet, quod D. Thomas requirat, duplicem ſenſum congruere toti
contextui antecedenti & conſequenti; ac conſequenter vult, univerſa-
litatem termini generici, & ejus ſignificationem in tota ſua latitudine
eſſe intelligibilem ex ipfis circumſtantiis. D. Antoninus pariter tantùm
loquitur de pluribus ſenſibus literalibus, pertinentibus ad unum quod-
dam ſignificatum adæquatum; quia pro exemplo ponit illum textum:
Ego ero illi in patrem & c. ubi ſenſus de Salomone & Chriſto tacitè eſt
comparativus unius ad alterum comparatione ſenſibili, & aliunde in
Scripturis manifeſtata. Abulenſis prorſus non ſervit ſecundæ ſententiæ,
quia ille per ſenſum literalem intelligit omnem ſenſum à Spiritu ſancto
intentum, ſive intentus fuerit immediate, ſive mediatè, ſive per verba,
ſive per typum ſeu figuram. Conſequenter ille ad ſenſum literalem re-
vocat omnem ſenſum, quem communiter vocamus allegoricum, tropo-
logicum,

216 Prolegomenorum in Sacram Scripturam.

logicum, & anagogicum, dummodo fint intenti à Spiritu ſancto.
Econtra ſenſum allegoricum, tropologicum, ac myſticum ille vocat
tantùm ſenſum adinventum ingenio humano, & verbis Scripturæ ap-
plicatum, non tamen intentum à Spiritu ſancto, qui nunc communiter
vocatur accommodatitius. Itaque Toſtatus admittit quidem in eodem
textu plures ſenſus literales, ſed non ad mentem ſecundæ ſententiæ.
Hæc autem Toſtati terminorum explicatio probatur ex ejus Commenta-

riis in C. 2. Math. quæſt. 57. ubi ſic ſeribit: Dicendum eſt, illam (Scriptu-

ram, Ex Fgypto vocavi filium meum,) intelligi verè de Chriſto ad literam.
Nam ſi de eo ſolum intelligeretur in ſenſu mſtico, cum non ſit intentio pro-
phetia id, quod ſignificatur in ſenſu mſtico, non diceretur prophetia compleri.
(um ille eſt (ſenſus) quem intendit Seriptura, neceſſe eſt compleri in lite-
rali. — Item non ſtat, quod compleatur aliqua Scriptura in ſenſu myſtico;
quia nunquam poſſemus eſſe certi, quando eſſet completa vel non; eò quod

ſenſus myſticus non eſt aliquid certum; quia quilibet poteſt facere allegorias,

& tropologias, ſicut apparet in ſacris Doctoribus, qui varios ſenſus myſticos
ponunt. - Ideo neceſſe eſt, ſenſum Scripturæ, in quo ipſa dicitur compleri,
eſſe aliquid certum, quod non poſſit variari per voluntatem humanam. Iſtud
autem ſolum convenit ſenſui literali, quia non poteſt applicari quilibet ſenſus
literalis literæ, ſicut poteſt applicari quilibet ſenſus allegoricus vel tropologicus.
In ſolo ergo ſenſu literali &riptura completur. - Quidquid autem Scriptura
intendit, ſenſus literalis eſt. Quod autem nos applicamus Scripturæ, eſt ſenſus
myſticus. Eandem ideam ſenſus literalis tradit quæſt. 28. in C. 13.
Mathæi, ubi docet, quod ſenſus allegoricus non declaratus per Secri-
pturam, ſed tantùm per nos rebus applicatus, ſit tantùm allegoricus,
& non literalis; econtra, ubi allegoria declaratur in ipſo textu, alle-
goricus ſenſus tranſeat in literalem. — & Gen. C. 16. & 21., ubi
agitur de duabus uxoribus Abrahæ, exponeret Scriptura de duobus teſtamentis,
eſſet allegoria. Et hinc quia in Geneſi hoc Scriptura non exponit de duo-
bus teſtamentis, negat ibi eſſe ſenſum allegoricum, ſed tantum litera-
lem, id eſt, nondum à Scriptura ipſa allegoricè promulgatum & ex-
poſitum.
Ad 2. Reſpondetur, illos textus Patrum tantùm eſſe intelligen-
dos de multiplicitate ſenſuum myſticorum, non de muhtiplicitate ſen-
fuum literalium. Nullus enim ſomniat, in ſingulis Scripturæ apicibus
latere multos ſenſus literales. Ipſi namque Patroni ſecundæ ſententiæ
fatentur, paucos reperiri textus Scripturæ, in quibus Feperianrur duo
enſus

Pars V. De vario ſenſu Scripture. 217

ſenſus literales. Toſtatus quæſt. 28. in c. 13. Matth. ait: Rarò tamen li-
tera habet duos ſenſus literales. Quod ipſum obſervat Vaſquez l. cc. quam-
vis velit haberi pro patrono ſecundæ ſententiæ, juxta ſuam expoſitio-
nem limitatæ & reſtrictæ. HW
Ad 3. Reſpondetur, verbum divinum non eſſe capax reſtrictio-
nis puré mentalis, ita ut ſenſum aliquem revera verbis ſubjiciat, eum-

que efficaciter intendat, quin ſigno aliquo ſenſibili illum declaret. Er-

go neceſſe eſt, ut vel ex ſubjecta materia, vel ex circumſtantiis, vel
ex ſpeciali modo loquendi oſtendat, ſe in caſu voces ſumere in tota ſua
latitudine quam poſſunt habere, & non tantùm reſtrictè ad ſubjeéctam
materiam obviam, vel eas voces à ſe ſumi comparativè per analogiam
objecti obvii immediatè ad aliud, ad analogatum videlicet primarium.
Aut certè hæc ejus intentio alibi in Scriptuèa debuit terminis generali-
bus vel ſpecificis fuiſſe declararta.
Ad z. Reſpondetur; in adduéctis exemplis non convincenter
probari duos ſenſus literales, quamvis enim aliqui Patres, & Theologi
multi eos textus in duplici ſenſu literali intelligant, ea tamen expoſitio
nondum poterit haberi pro certa. Transmiſsé tamen, quod in omni-
bus his textibus reperiantur duo ſenſus literales, hi omnes explicari poſ-
ſunt juxta limitationem, moderationem, atque expoſitionem rtertiæ
ſententiæ. Nam in primo, ſecundo, & quarto exemplo hi termini
principium, generare, generatio, ſunt termini generici ac univerſales, de ſe
indifferentes ad omnes inferiores ſpecies principiorum, & generatio-
num: conſequenter cum termini accipiendi ſint congruè ad ſubjectam
materiam & ad contextum; ſi reverà Iſubjecta materia, & circumſtantia
litera, ut D. Thomas loquitur, ſeu contextus aptè congruit pluribus in-
ferioribus ſeu ſpeciebus termini univerſalis, utut inter ſe diſparatis, ha-
betur tamen probabilis ratio, eum terminum exponendi de inferiori-

bus, ſeu ſpeciebus contentis ſub genere. In tertio exemplo reſponde-

tur, terminum generalem languoris & infirmitatis eſſe indifferentem ad
omnes ſpecies languorum ac infirmitatum, ſpiritualium ac corporalium;
& ex circumſtantia perſonæ, nempe Meſſiæ, de quo Propheta ibi ma-
nifeſte loquitur, facile intelligitur, terminum univerſalem accipi in to-

ta ſua latitudine, ita ut ſenſus ſit, Meſſiam afſlſumendé & patiendô in ſua

carne infirmitates humanas, id juris congruentiſſimè accepiſſe, vel fibi
aſſeruiſſe, ut ſanaret omnes infirmitates noſtras tam corporales quàm
ſirituales. In quinto exemplo eodem modo reſpondetur, quod termi-
Ee aus

218 Prrolegomenorum in Sacram Scripturam

nus indefinitus, abominatio deſolationis, comprehendat omnes caſus ſpe-
cificos, univocè vel analogicéè inter ſe ſimiles. Cum ergo etiam ſubje-
Cta materia; & contextus bene congruat utrique abominationi, tam illi
videlicet, quæ præceſſit everſionem Jeroſolymæ, quàm alteri in adven-
tu Antichriſti, mirum non eſt, quod terminus accipiatur in tota ſua la-
titudine pro omnibus ſuis inferioribus contentis ſub genere, & congra-
entibus circumſtantiæ literæ, prout D. Thomas loquitur. Hæ ſunt reſpon-
ſiones ad fundamenta ſecundæ ſententiæ. Ex his proin tribus ſenten-
tiis cuivis eligendi, quam veriorem duxerit, relinquitur optio.

DQ. AIII. Utrum ſenſus allegoricus, tropologicus,
& anagogicus ſerviant ad aliquid probandum?:

Reſp. Etiam ſenſus Allegorieus, Tropologicus, & Anagogieus
ſerviunt ad probandum, quando certòô aut probabilius conſtat, figu-
ram ex ipſa intentione Spirits ſancti referri ad rem determinatam. Ita
Medina, Gravina, Caſtro, Lorca, Kibera, Perez, Bannes, Gonzalez,
Vaſquez, Valentia, Zumel, Salmanticenſes, Antonius à Matre DEl, &
plures alii, quos refert, & ſequitur P. Turrius Tom. 3. tracét. 3. q. 4.
art. 2.
Probatur. Ipſemet Chriſtus & Apoſtoli uſi ſunt eo argumentandi
genere. Nam Chriſtus ex eo, quod Moyſes cruci affixerit ſerpentem
in ſalutem populi, tacitè inſinuat, non debere ipfis creare ſcandalum,
fi & ipſe crucifigatur pro ſalute mundi. Stcut Moyſes exaltavit ſerpentem,
ita exaltari oportet Filium hominis. Joan. 3. Idem ex proprietatibus
Mannæ veroſimiles reddit proprietates Evchariſtiæ. Joan. 6. Apoſto-
lus Paulus ex eo, quod DEUS in Deuteronomio præceperit, os bovi
trituranti non efle alligandum, infert, etiam Miniſtris verbi divini mi-
niſtranda eſſe ſubſidia temporalia. I. Cor. 9. Idem ad Gal. 4. ex diffe-
rentia liberorum ex Sara & Agar infert diſcrimen inter Novum & Ve-
tus Teſtamentum, hoc enim eſſe ſervum; illud liberum, ac conſequen-
ter ab obſervantiis cæremonialibus exemprum.
Objicitur tamen I. Authoritas D. Thomæ, & communis opinio
Theologorum ac Interpretum, ſtantium pro oppoſita ſententia. An-
gelicus part. I. q. I. art. 10. ſic ſcribit: Omnes ſenſus fundantur ſuper unum,
ſcilicet literalem: ex quo ſolo trahi poteſt argumentum; non autem ex bis qu&
ſecundum Allegoriam dicuntur, ut dicit Auguſtinus Epiſt. Vincentium. 2. Fi-
guræ, ſeu res, quæ præbent fundamentum ſenſui Allegorico, Tropolo-
8100

Pars V. De vario ſenſu &riptura. 219

gico, & Anagogico, id præſtant præciſe per aliquam fimilitudinem cum

rebus figuratis; cum autem una res poſſit eſſe ſimilis diverſis rebus, etiam

inter ſe oppoſitis, & omnis ſimilitudo claudicet, nequit determinari,

cuinam rei, & in quo pundcto ex intentione Spiritus ſancti applicanda

ſit relatio ſimilitudinis inter figuram & figuratum. Et hac eſt ratio D.
Thomæ Quodl. 7. art. I4. ad 4. ubi ſic ſcribit: Dicendum, quod non eſt
propter defectum authoritatis, quod ex ſenſu ſpirituali non poteſt trabi eficax
argumentum, ſed ex ipſa natura ſimilitudinis, in qua fundatur ſpiritualit ſenſus.
Una enim res pluribus ſimilis eſe poteſt. Unde non poteſt ab illa,; quando in
Scriptura ſacra proponitur, procedi ad aliquam illarum determinatè, ſed eſt fal-
lacia conſequentis. v. g. Leo propter aliquam ſimilitudinem ſignificat Chriſtum

& diabolum; unde per boc, quod aliquid de Leone dicitur in ſacra Scriptura,

ad neutrum poteſt fieri proceſſus determinando. 3. Dionyſius Areopag. c. 9.
de divinis Nom. docet, Theologiam Symbolicam non eſſe argumentativam.

4. Irenæus I. I. c. I. reprehendit hæreticos, quod Scripturam in ſenſu

myſtico ad confirmanda ſua dogmata uſurpent. §. D. Hieronymus in
c. I3. Matth. ad illum textum, ubi agitur de fermento, quod mulier
abſcondit in farinæ ſatis tribes, narrat, quod nonnulli exinde eruere ve-
lint myſterium SS. Trinitatis. Dein addit: Pius quidem ſenſus; ſed nun-
quam parabola & dubia anigmatum intelligentia poteſt ad authoritatem dogma-
tum proficere. 6. In exemplis pro argumento adduétis fit tantùm duo-
rum ad invicem comparatio ad explicandam rem, non ad quæſtionem
reſolvendam, & in probationem. 7. Non eſt aſſignabilis ullus modus,
quo certum quid aut veroſimilius ſtatui poſſit de præfiguratione figuræ
in ordtne ad præfiguratum determinatum, niſi expreſſa accedat reve-
latio, qua poſita argumentum non ſumitur ex figura, ſed ex revela-
tione. W
Reſpondeturn.

Ad. 1. ex ſolo ſenſu allegorico aut myſtico non poſſe ſumi regula-

titer argumentum, faltem efficax, id eſt, convincens & demonſtrati-
vum. Aut, ſi D. Thomas ſit intelligendus univerſaliter, dicendum, ex
ſolo ſenſu allegorico nunquam poſſe trahi ullum argumentum, niſi ali-
quo modo in ſenſum literalem coincidat, ita ut textus ſit tacitè compa-
rativus figuræ ad figuratum determinatum, quod tunc fieri cenſendum
eff, quando Spiritus ſanctus vel ex ſubjecta materia, vel ex contextu,
vel in aliis locis Scripturæ innuit, ſe in textu illo allegorico reſpexiſſe
ad hoc potius figuratum, quàm ad aliud.
Ee 2z Adz.

220 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

Ad. z. Dicendum, quod eadem res poſſit quidem eſſe ſimilis di-
vVerſis objectis, etiam contrariis v. g. Chriſto & dœmoni; ſed num hic
& nunc referatur potius ad hoc ſignificatum, quàm ad aliud, interdum
poteſt colligi ex contextu, & ex ſubjecta materia, ſeu ex circumſtantia
literæ. Contingit enim, quod una res ut involuta certô circumſtantiarum
complexéô non ſit indifferens ad repræſentanda plura, ſed habeat ſe per
modum effigiei correſpondentis uni tantùm, & non pluribus.
Ad. 3. Id non aſſeri ab ipſo Dionyſio, ſed tantùm à Theologis
oppoſitæ ſententiæ, qui id ex verbis Dionyſi conantur exſculpere.
Dionyſius l. cc. ſoluùm dicit, ex eo, quod DEO tribuantur manus, pe-
des, oculi &c. id non eſſe intelligendum propriè; quia ex locutioni-
bus metaphoricis non licet argumentari ad proprietatem rei, quamvis
liceat argumentari ad proprietates analogas; prout ipſe id au facit
l. cc. B
Ad. 4. Reſpondetur, ab Irenæo non reprehendi hæreticos, quod
Sceripturam ſumant allegoricè, & exinde eruant argumentum, ſed re-
prehendit, I. quod ſenſui allegorico nullum ſubſternant ſenſum lite-
ralem; ſed putent, omnia tantùm metaphoricè dicta eſſe. 2. Quod
totam Scripturam ſumant tantùm allegoricè. 3. Quod verbis Scriptu-
ræ tribuant ſenſum allegoricum determinatum ſine veroſimili funda-
mento & ratione ex ipſa Scriptura. 4. Quod textus Scripturæ allego-
ricè explicent ad confirmanda ſua commenta ridicula. Per boras, in-
quit, FEronas manifeſtari volunt, & ſicubi quid eorum, quaæ reperiunt in Scri-
pturis poterunt adaptare & aſſimilare figmento ſuo. ⸗
Ad. Sy. Dicitur, D. Hieronymum ſolúm dicere, quod parabo-
læ, nondum in ipſa Scriptura ad determinatum objectum veroſfimili in-
dicio applicatæ, adeoque incertæ ſignificationis, non poſſint ſe ſolis
eousque certitudinis aſcendere, ut ſufficiant ad ſtatuendum articulum
Ag. ö6. reſpondetur, verum eſſe, quod Chriſtus & Apoſtoli locis
in probatione adductis utantur modo comparativo; qui modus loquen-
di non ſupponit neceſſariò in altero comparationis termino ſenſum al-
legoricum. Sic enim ex eo, quod terra ſape bibens imbrem, & tamen
manens infructuoſa, à D. Paulo Heb. 6. afflumatur in comparationem
cum homine, infructuosè recipiente divinas gratias; non ſequitur, ter-
ram infructuoſam eſſe ſemper in Scripturis figuram ejusmodi hominis.
Attamen ex circumſtantiis apparet, Chriſtum & Apoſtolum in textibus

Pars V. De vario ſenſu Sripturæ. 221

Pro argumento adductis non uti comparatione præciſe explicationis gra-
tiâ; ſic enim potuiſſent uti comparatione cum re non exiſtente; nec
fuiſſet neceſſe, ſe referre ad factum vel dictum revera exiſtens in V. T.
Apparet autem, eam comparationem confirmandæ veritatis cauſa à
Chriſto & ab Apoſtolo facam eſſe, inquantum taoitè ſic argumenta-
bantur ad judæos: Scitis, ſerpentem æneum; Manna Moyſaicum; le-
gem de bove trirurante &c. alicujus alterius rei præfigurandæ atque
ſignificandæ gratia à DEO fuiſſe conſtituta; ſed aliud ſignificatum non
reperietis figuræ ſimilius, quàm meam crucifixionem, Evchariſtiam,
& ſuſtentationem Cleri; & eam veritatem jam fuiſſe prafiguratam à
Spiritu ſancto, non obſcurum erit iis, qui figuram cum prafigurate
conferre voluerint.
Ad. 7. Reſpondetur, ſenſum allegoricum in argumentum aſſumi
poſſe quinque modis. 1. Quando allegoria quoad fubſtantiam jam eſt
declarata per Scripturam aut traditionem, licebit ex proprietatibus figu-
ræ per analogiam argumentari ad proprietates figurati, quamvis per
Scripturam aut traditionem nondum declaratas. Sic ex declarata ana-
logia Evchariſtiæ cum Manna licet argumentari, illam non eſſe tantùm
ſymbolum Chriſti, ſed aliquid ſupernaturale, ut erat Manna. 2. Quan-
do conſtat rem eſſe figuram, eòô quod alioquin non prudenter à BEO
poneretur aut recenſeretur, niſi alicujus rei ſignificandæ gratia; v. g.
commeſtionem & oblationem Agni Paſchalis cum variis circumſtantiis;
v. g. cum herbis amaris, cum baculo; cum feſtinatione, cum totali
conſumptione &c. Ac inſuper ſimul conſtat; in toto mundo nullum
reperiri objectum adæquaté ſimile ipſi figuræ ut involutæ his circum-
ſtantiis, niſi unicum tantàm; puta, immolationem amaram, & con-
ſummationem feſtinatam Chriſti in cruce, erit forte argumentum, hoc,
& non aliud objectum fuiſſe præfiguratum. 3. Quando conſtat, rem
eſſe figuram, eamque poſſe diverſis rebus eſſe ſimilem; ſi ramen repe-
riatur, unum objectum ex iis, quæ præfigurari poſſunt, eminenter ha-
bere majorem ſimilitudinem cum figura ut involuta his vel illis circum-
ſtantiis, quàm alia objecta, quæ veniunt in concurſum aſſimilationis,
veroſimile habetur argumentum, ex poſitione figuræ ad poſitionum figu-
rati, præſertim ſi de hoc figurato jam aliàs ſoleat fieri frequentior, &
celebrior mentio. Sic licet nuptiæ jacobi cum Lia, Moyſis cum Æthio-
piſſa, Salomonis cum filia regis Egypti, Oſeæ cum meretrice, poſſint
eſle figura diverſarum rerum, nulla tamen reperitur major ſimilitudo,
Ee 3 gquam

222 Prolegomenotum in Sacramscripturam

quàm nuptiarum Chriſti cum Eccleſia, deformi, nigra, collecta ex gen-
tiliſmo, & antecedenter fornicaria: & ob hoc ipſum forte eſt argu-
