de praxi uniformi Eccleſiæ Oceidentalis, Romanæ videlicet & Africa- Pre
næ, comparatè ad primos fundatores illius Eccleſiæ Apoſtolos, qui cl
ſuam authoritatem in conſtituendo Canone Scripturæ non interpoſuiſ- C
ſent, niſi ſpeciali motione & inſpiratione divina pro Eccleſüs ſibi con- uſl
creditis ſic ſtatuendum eſſe agnoviſſent. hib
OPliicitur 1. Concilium Laodicenſe, celebratum Anno 363., in Ca- lon
none Scripturæ omittit librum Eccleſiaſtici, Sapientiaæ, Tobiæ, Judith, 19
Machabaorum, & Apocahpſin; Ergo- hi libri ſæculò quartò nondum 1
erant Canonici. Conſequenter de illorum divina authoritate nulla ſæ- i
culé́ quartò habebatur uniformis traditio, Ergo & Concilium ilen. hen

1o
nue
ita⸗
rerit
lie⸗
N,

7

4t0
find
,

ram

eje⸗

um
toto
ariis
uni⸗
rvl-
nati⸗
npen

elie
m elt
ul

co

nC.
bith,
ndumn
ſe⸗
den⸗
hnn

Pars I. De Scriptura Sacra in genere. 11

—

tinum ad Canonizandos eos libros non potuit niti trachtione certa ac
uniformi primitivæ Eccleſiæ.
Reſpondeo I. Invertendé argumentum. Concilium Laodicenum
quoad alios libros à Proteſtantibus rejeétos conſentit cum Canone Ec-
cleſiæ Romanæ & Africanæ; Ergo ſaltem de iſtis dabatur uniformis tra-
ditio tam in Eccleſia Orientali, quàm Occidentali; Conſequenter Epi-
ſtola 2. Petri, Epiſtola Jacobi, Epiſtola ad Hebraos, Epiſtola ad Philemonem,
& omnes tres Epiſtolæ Joannis, quæ à Laodiceno Concilio recenſentur,
erunt Scripturæ Canonicæ.

Reſp. II. Veriſſimum eſſe, quod libri à Concilio Laodiceno omiſſi ſæ-
eulò́ quartò nondum fuerint Canonici, ſumendé hunc terminum ſtrictè,
prout ſignificat librum ab univerſa Eecleſia jam deelaratum ſolenniter pro
parte Scripturæ Sacræ. Id tamen non impedit, quin in Eccleſia Romana
& Africana extiterit traditio, ipſo ſolenni uſu publico in Conventibus &
Actis Eccleſiaſtieis declarata. Hæc autem traditio indubitata Occiden-
talis Eccleſiæ ſufficit, ut ii libri habendi ſint pro divinitus inſpiratis, ſeu pro
Scriptura Sacra à quocunque Chriſtiano, cui de illa traditione authenticè
conſtat. Cum ergo fidelibus Oceidentalis Eccleſiæ authenticè per teſti-
monia Epiſcoporum ſuorum & per uſum publicum ſuarum Eceleſiarum
conſtiterit de traditione Petri & ejus primorum Succeſſorum, aliorùm-
que Fundatorum Oecidentalis Eccleſiæ, non poterant eos libros exclu-
dere à Canone Scripturæ Sacræ; eòôſque relatè ad Occidentalem Eccle-
ſiam in ſenſu minus amplio vocare Canonicos, quamvis ſimpliciter ac
relatè ad totam Eccleſiam nondum fuerint Canonici, eòô quod Orientali
Eccleſiæ illa traditio Occidentalis Eccleſiæ necdum authenticè fuerit
promulgata. IIla autem traditio Oceidentalis Eccleſiæ ſufficit, ut à Con-
cilio Tridentino relativè ad totam Eccleſiam potuerint definiri tanquam
Canonici, ac tanquam recipiendi cum allis Seripturis Sacris in publicum
uſum Eccleſiæ. Quid enim intereſt ad veritatem Scripturæ, utrum de illa
habeatur teſtimonium indubitatum ab uno Apoſtolo, an à toto Apoſto-
lorum Collegio? An de illa habeatur per traditionem folennis declara-
tio, uſu publico conſervata, à fundatore Eccleſiæ Occidentalis; an ve-
rò à Fundatore Eceleſiæ Orientalis? Si in Oriente prædicat D. Joannes
ſuum Evangelium non contradicente in Occidente Petro, id erit ver-
bum DEI; & viciſſim ſi in Occidente Petrus teſtatur librum v. g. Sa-
pientia eſſe divinitus inſpiratum, non contradicente Joanne in Oriente,
B 2 hic

12 Prolegomenorum in Sacram Seripturan

hic liber erit à fidelibus Eceleſia Occidentalis ex ore Petri recipiendus
pro verbo DEI, quamvis id ignorantibus, aut nullo certô nuntio edo-
ctis fidelibus Eceleſiæ Orientalis. Itaque cex ſilentio Concilii Laodicen-
ſis, cujus, utpote Concilii particularis, non erat reſpicere ad traditio-
es omnium Eccleſiarum particulares, aut pro tota Eccleſia cirea uſum
Scristurarum publicum condere legem, minime evertitur indubitata
traditio Eccleſiæ Occidentalis de primævo genuino Canone Scripturæ,
tIradito à primis fundatoribus Eccleſiæ Romanæ, & Africanæ; nec re-
ο carpitur Concflium Tridentinum Oecumenicum, quod reſpiciens ad
illam traditionem Eccleſiæ Romanæ & Africanæ authoritatem divinam
librorum in Canone Oecidentalis Eccleſiæ primævo poſitorum definie-
rit, & ſic toti Eccleſiæ declaratam ac promulgatam transferri in uſum
publicum omnium Eccleſiarum ſub anathemate demandrit.
Objicies 2. Multi Patres tam Occidentalis „ quàm Orientalis Ec-
cleſiæ, jam primis quatuor ſæculis revocrunt in dubium varios libros
in Canone Tridentino poſitos. Ergo neque in Eccleſia Occidentali, ne-
que in Orientali habebatur certa ac uniformis traditio de authoritate
divina illorum librorum.“ Antecedens probatur ab inductione .
1I. Librum Eſther rejicit Athanaſius in Synopſi, Nazxianzenus, &

Melito. 4
us, Waxzianzenus, Melito, Orillus

2. Librum Zotkia excludunt Athanaſi
Jeroſolimitanus, & Rufſinus in Symbolo..
3. Libros Judith, Sapientiæ, Eccleſiaſtiei, Baruch, Machabæo⸗
rum, reſecant e Canone iidem, excepto Melitone, qui ſolùm admittit
Sapientiain. His accedit ipſe Hieronymus.
4. Apocahypſin non recipi à Græcis, teſtatur Hieronymus ad Darda-
num.
Reſpondeo J. Athanaſium non poſſe à Proteſtantibus obiici, quia
Sphopſis, unde ſumitur objeétio, ab Oudino & aliis Proteſtantibus ne-
gatur eſſe Athanaſii.
Reſpondeo II. Hos Patres, qui omnes præter Rufſinum & Hiero-

nymum perrtinent ad Eccleſiam Orientalem, ſolum teſtari, quod præ⸗

fati libri non reperiantur in Canone Eccleſiæ Orientalis; ac conſequen-
ter, quod non fint Canonici, ſumend ſimpliciter hunc terminum; id
eſt, quod nondum ab aliquo Concilio Generali, nec uſu ſolenni publico
totius Eccleſiæ pro parte Scripturæ fuerint declarati. Per hoc tamen
iidem Patres non negant uſum publicum & traditionem Eccleſiæ Roma⸗=
ne

n

Spi

des
do⸗
cen⸗
lio⸗
um
ltata
Grk,
te⸗
14d
nat
jnie⸗
ſum

Ec=⸗

bres

1, Re⸗
irate

Mrilu

beo⸗
mütttt

arde⸗ .

uiz
Ne⸗

Hiero⸗

1pre⸗

guen⸗
m; 4
ublc
aAes
Lomha⸗

ĩ õ

Pars I. De Scriptura Sacra in genere. 13

næ & Africanæ, immo plerique horum, & aliorum Patrum tam in
Orientali Eccleſia quàm Occidentali ifs ipsis libris, quos excludunt èe
Canonicis, utuntur tanquam Scriptura Sacra. Quod argumento eſt,
eos aut traditionem & uſem Occidentalis Eccleſiæ pro regula veritatis
privatim agnoviſſe, aut etiam in Orientali Eccleſia traditionem, quam-
vis nondum definitione Oecumenica Vel uſu Eccleſiarum uniformi de-
claratam, rey erà extitiſſe. Certè D. Auguſtinus-hane traditionem Oc-
cidentalis Eceleſiæ recte obſervat l. 17. de Civit. c. 20. ubi ait: Sapientia
& Eccleſiaſticus, ut Salomonis dicantur, obtinuit conſuetudo; non autem eſſe
ipſius, non dubitant Doctiores; eos tamen in authoritatem maximè Occiden-
talis antiquitus recepit Eccleſia. Idem viciſſim circa Epiſtolam ad He-
bræos recipit traditionem Orientalis Eccleſie. Nam l. 1. de peccatorum
meritis ait: Ad Hebraos Epiſtola, quia me movet authoritas Eccleſiarum Orien-
talium, quæ, hanc etiam in Canonicis habent, quanta pro nobis contineat te-
ſtimonia, advertendum eſt.

.

Authores verò, qui illos libros pro divinis
habent, ſunt ſequentes.

Tobiam Scripturæ æqui- Clemens Alexand. I. 6. Stromatum.

parant Origenes C. II. ad Rom. & Hom. 27. in Numer.
Oprianus de Orat. Dom. & Serm. de opere,
Ambroſius l. de Tobia. N
Auguſtinus l. 2. de Doct. Chriſt.

Sapientiam ⸗ ⸗= enaus apud Euſeb. I. 5. c. 8.
Tertullianus C- Walentin. c. 2.
Clemens A-ex. l. 4. 5. & 6. Strom.
Paiamphilius M. in Apolog. pro Orig.
Origenes Hom. p. & 12. in Levit.
Tveophilus Alex. Epiſt. I. Paſchali.
QObprianus l. de habitu Virg. & Exhort. ad Mart.
c. 12. & ad Quirinum I. 3. c. 59.
LLuctantius l. 4. c. I6.
Athanaſius Orat. 2. C. Arianos.
PEphrem Paræn. 47.
Baſilius de Spiritu S. c. 30. & l. F. C. Eunomium,
B z . Hilarius

Prolegomenorum in Sacram Scripturam

Eceleſiaſticiun

Libros Machalaorum —

Hilarius in Pſal. 118.
Hieronymus ad C. 18. Jeremiæ.
Rußinus in Expoſitione Symboli.
Epiphanius Hæreſi 67. & 76.
Naxianzenus Orat. 2.
Myſſenus de Virginitate c. 15.
Clemens Alex. I. I. & 5. Strom. & Pædag. I. 1.
c. F. & l. 2. c. S.
Oprianus l. 3. Epiſt. 9.
Origenes Hom. I. in jud. & Hom. I. & 9. in
Ezeh.
Athanaſius in Apolog. de Fuga, & l. de Virgin.
Baſilius ad e, 8. Iſaiæ. & in Regulis fus. Reſp.
I.- & 104.
Ephbrem de Patientia.
Epiphanius Hær. S8. & l. de Menſuris.
Waxianzenus Orat. Z.
Oprianus Epiſt. 55.
Origenes l. 2. Periarchon.
Hegeſippus in Prmoêmio
Lucifer Calarit. l. de non parcendo.
Auguſtinus l. 18. de Civit.
Irenaus I. 5.
Juſtinus M. in Dialogo.
Tertullianus l. 4. C. Marcion.
Oprianus in Exhort. Martyrii.
Hilarius Præfat. in Pſalmos.
Rußinus in Symbolo.
Hi ieronymu: Epiſt. ad Dardanum, &ad Paulinum.
Amberoſius in Pſal. 40.
Auguſtinus l. 2z. de Doct. Chriſt.
Origenes Hom. 7. in Joſue & apud Euſeb. I. 6.
1 c. 25.
Theophilus Antioch. apud Kuf. l. 4. c. 24.
Dyoniſius Alex. apud Euſ. l. 7. c. 25.
Epiphanius Har. 5I. & 76.

Objicit

. lI

19. in

, irgin.
Neh.

wlinum.

eb. 6

hicit

Pars I. De Scriptura Sacra in genere. 15

Obiicit 3. Le Courayer l. c. Etiam in Eccleſia Occidentali multi Do-
Rtores non agnoverunt pro Sacra Scriptura libros Sapientiæ, Eccleſiaſtici,
Judith &c. Ergo falſum eſt, pro iis prætendi poſſe traditionem Occi-

dentalis Eccleſiæ. Eos autem libros pro divinis non agnoverunt Juni-

lius & Primaſius in Africa, Caſſiodorus & S&. Gregorius in Italia, Widorus
in Hiſpania, Alcuinus in Gallia, Beda in Anglia, & Rhabanus in Ger-
mania. Immo Author Præfationis ad-Gloſſam Ordinariam aſſerit,
etiam riſu dignum eſſe, ſi illi libri habeantur pro Sacra Scriptura. Quia
ſunt multi, inquit, qui ex eo, quod non multam operam dant Seripturæ Fa-
cræ, exiſtimant omnes libros, qui in Biblia continentur, pari veneratione eſſe
reverendos, & adorandos, neſcientes diſtinguere inter libros Canonicos & non Ca-
nonicos, quos Hebtai inter Apocrynhos, computant; unde ſape coram doctis
ridiculi videntur. Eavariatio traditionis in Eccleſia Occidentali perſe-
veravit uſque ad Concilium Tridentinum; quia præfatos libros pro di-
vinis non agnoverunt Picus Mirandulanus, Eraſimus, Faber Stapulen-
ſis, Ferus, Vives, Clictoveus, Cajetanus, Vatablus, Iſidorus Clarius,
& plures alii immediate Tridentinum præcedentes.

Reſpondeo; Ante Concilium Tridentinum illos libros nondum fuiſſe

itaque mirum non eſt, eos à viris doctis non fuiſſe agni-
tos pro Canonicis, ſeu pro declaratis ab uniwerlali Eceleſia. Cum igi-
tur privatorum Doctorum non fuerit examinare, utrum Canon INNo-
CENTII I. & Concilii Carthaginenſis habeat characterem & conditiones
legitimæ traditionis Apoſtolicæ in Eccleſia Occidentali, aut eos Cano-
nes ne quidem reſpexerint; facile contingere poterat, à nonnullis
præfatorum ſcriptorum vocari in dubium inſpirationem eorum libro-
rum. Per hæctamen non tollitur, quin attentius re examinata appa-
reat, Canonem ab INNOCENTIO I., & à Concilio Carthaginenſi tradi-
tum concurrentibũs aliis adminiculis ex Veteri Italicâ referre indubita-
tam Notam traditionis Apoſtolicæ.
Obiicies 4k. In libro Tobiæ expulſio dœmonis per jecur piſcis ſapit
ſuperſtitionem. Et in libris Machabæorum deprehenditur præciſe in-
duſtria humana, dum author teſtatur, ſe multùm in hac compilatione
inſudaſſe; & de erratis deprecatur veniam. Ergo hi libri non ſunt in-
ſpirati.

Canonicos

Reſpondeo. Jecoris fumum eodem modo ſanaſſe Energumenam,

quo modo inunctio olei, facta ab Apoſtolis ſuper infirmos ex mandato
Salvatoris, tactus fimbriæ Chriſti, illinitio luti, ſuper oculos cœci, lotio
in

g—

5

16 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

in natatoria Siloe, & ſemicinctia Pauli, & umbra Petri ſanabant ægros
& Energumenos, prout habetur in Evangeliis & Actis Apoſtolorum,
nempe virtute ſupernaturali, quæ ob ſignificationem rerum, aut ob re-

ſpetum perſonæ impendebatur à Dzo. Hinc illa virtus non dicitur in
Evangelio à fimbria Chriſti, ſed ab ipſo Chriſto exiiſſe. Sic & fignê cru-

cis ſœpe fugantur deæmones. Conſtat autem ex Levitice & Exodo,
Jecur habuiſſe figuram ſacrificii cujusdem Novæ Legis. Inſpirationi

non obſtare induſtriam authoris, ejusque ignorantiam de aſſiſtentia

Spirits ſancti, patebit infra ex Cap. 3.

D. UIII. Quid ſit, librum eſſe Apocrpphum⸗

Reſp. Hoc nomen apud Patres non habet unam ac conſtantem no-
tionem, fed ſumitur in quintuplici ſenſu. Nam I. mèò ſignificat librum,
de cujus Authore, cujus refert titulum, authenticè ac certò non conſtat-
2.d06. Significat librum, de quo certòô conſtat, eum non eſſe illius Au-
thoris, cujus titulum vel authoritatem refert. 3.tiò Significat librum,
de quo non ſolúùm conſtat, quod falsò referat Authorem, cujus titulum
refert, ſed quod inſuper contineat falſa aut omnino erronea. A. t0
Significat librum, qui certò eſt illius Authoris, cujus titulum & autho-
ritatem refert, attamen ſucceſfu temporum à falſaris aut hæreticis cor-
ruptum. F. t Significat librum ab Eccleſia prohibitum fidelibus non
ſolùm quoad lectionem publicam, ſed etiam quoad leétionem priva-
tam, ſic ut tò Apocryphum non tam ſignificet librum abſconditum, quàm
librum ab oculis & auribus fidelium abſcondendum. Ex his quinque ac-
ceptionibus aſſumendéê magis uſitatam ac genericam. .
Dico, Liber Apocryphus in ſenſu famoſiori ſignificat librum fraude
falſo authori ſuppoſitum, aut aliis de causis ab Eccleſia legi prohibitum.
Probatur hæc notio nominis ex textibus Patrum conſonis. Cum
enim pertineat ad quæſtionem facti, in quo ſenſu ille terminus uſurpa-
tus ſit, non ab uno ſo lum velaltero ſcriptorum in caſu raro, ſed à com-
muniori ſcriptorum vis nominis ab inductione ſenſus famoſioris pro-
banda eſt. Itaque I. D. Auguſtinus l. 1. de Civ. c. 23. ſic ſcribit:
Omittamus zarum Scripturarum fabulas, quæ apocryphæ nuncupantar eò quod
earum origo aon claruit Patribus, aà quibus uſque ad n0s authoritas veracium
Sripturarum certiſſima & noriſſima ſucceſſione peryenit. 2.d D. Hiero-
nymus Epiſt. 7. ad Lætam de inſtitutione filiæ c. §. dicit: Caveat omnia
Apocrypha, & ſciat, uon eorum ehe, 4uorum titulis pranotantur, ufejue

nt
nt⸗
erli

—
egros
tein,
ob re⸗
Nort in
Ocru⸗
Lodo;,
rationi
Ktenria

en no⸗
brum,
Onſtat,
us Au⸗
ibrum,
tinglum
4t0
autho⸗
6S OOr⸗
bus non
7 pina⸗
, CWa
gue 402

n ſrulte
ibitum.
. Cum
ulurpa-
dàcom-
Dris Dro⸗
00 ul
yera
. Ho-
ℳ IM
rultaqus
lin

Pas J. De Scriptura Sicra in generè. I7

.

bis admixta vitiofa. 3. GerasIus Papa in Derxreto de libris Apocryphis ſic
ſeribit: Romana Eccleſia prater illas Veteris & Novi Teſtamenti etiam has ſus
ſeipi non prohibet &rrypturas. Guodum Nicanam - Opuſcula Orthodoxorum
Patrum - lem geſta Sanctorum Martyrum, qui multiplicibus tormentorum
oαoιibÜæm:» mä, & mirabilibus Confeſſionum triumphis irradiant. Quis ita Catho-
licorum dubitet, & majora eos in agone fuiſſe perpeſſos ?à Sed ideo ſecundum
antiquam conſuetudinem ſingulari cantela in ſancta Romana Eocleſia non legun-
tur quia & eorum qui conſcripſere, nomina penitus ignorantur, & ab infide-
libus aut idiotis ſupetflua aut minus apta, quam rei ordo fuerit, ſeripta eſſe pu-
tantur; Ricut cujusdam Quirici & Julitæ, ſicut Georgii, aliorumque hujusmo-
di paſſiones, qua ab hareticis perhibentur compoſita. Propter quod ut dictum
eſt, ne vel leyis ſubſannandi oriretur occaſio, in ſancta Romana Eccleſia non le-
guntur. - - (vtera, gqua ab hareticis ſive ſchifmaticis conſeripta vel pradicata
ſunt, nullatenus recipit Romana Eccleſta, & quibus pauca quæ ad memoriam ve-
nerunt, & Catholicis vitanda ſunt, credimus eſſe ſubdenda.

Nrotitia Librorum Apoeryphorum,
qui non recipiuntur.
Inprimis Ariminenſem Synodum à Conſtantio Conſtantini filio congregatam
ex tunc & nunc confitemur eſſe damnatam.
Item Itinerarium nomine Petri Appſtoli, aporryphhm.
Opuſeula Montani, apberyphat
Opuſcula omnia Fauſti Manichai, apocryphas
Paſſio Quirici & Julitæ, apocrypha.
Paſſio Georgii, apocryphdas
Hlaæc & omnia his ſimilia, quæ Simon Magus - necnon omnes Hareſiate
cha, eorumque diſcipuli ſive ſchiſmatici docuerunt vel conſcripſerunt, non ſon=
Iùm repudiata, verum etiam ab omni Romana Catholica & Apoſtolica Eccleſia
gliminata, atque cum ſuis authoribus; eorümque ſequacibus ſub anathematis in-
diſſolubili vinculo in aternum confitemur eſſe damnata.
Ex his patet, Gelaſium; aut quisquis ſit author hujus ſie di i Decre-
ri, per apocyphum intellexiſſe librum ob falſam inſcriptionem, aut ob

ſfuppofſitionis præſumptionem, aut 'ob errores, aut ob errorum & ſcan-

dalorum exinde facile emergentium periculum merito pProhibendum,
& occultandum, ac reipſa actu prohibitum.

C O. IX.

18 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

D. IAX. Quinam libri Scripturæ ſint Apocryphi?

Reſp. Inter Scripturas Sacras apocvyphas enumerat Gelaſius in brx-
ato Decreto etiam ſequentes:
Evangelium nomine Thaddæi.
Ev angelium nomine Mathiæ.
Evangelium nomine Perri Apoſtoli.
Ev angelium nomine Jacobi minoris.
Evangelium nomine Barnabæ.
FEvangelium nomine Thomæ, quo utuntur Manichæi.
Evangelium nomine Bartholomæi Apoſtoli.
Evangelium nomine Andreæ Apoſtoli.
Ev angelia, quæ falſavit Lucianus.
Liber de Nativitate Salvatoris, & de MaARA, & obſtetrice.
. Revelatio quæ apDellarur Pauli Apoſtoli.
Revelatio quæ appellatur Thomæ Apoſtoli.
13. Revelatio, quæ appellatur S. Stephani.
Pr æter has Scripturas apocryphas P. Joſephus de Turre in ſuis Inſti-
tutionibus Biblicis recenſet integrum Catalogum aliarum Scripturarum,
quas Patres rejiciunt tanquam Apocryphas. Catalogus ille eſt ſequens

Libri Apocryphi V. T.
1. Revelatio Adam. Hanc excogitarunt Gnoſtici. Epiph. 1. Panarii.
2. Genealogia Adam & Jænitenlie ius. Hanc finxerunt Manichæi.
Aug. contra Fauſtum.
3. Apocalypſis Abraha. Conficla Sethianis. Epiph. l. ec. Orig. hom.
15. in Lucam.
4. Kriptura Cham. Eſt opus Negromanticum. Eéêô uſi ſunt Baſilidis
Diſcipuli. Clem. Alex. l. 6. Strom.

.

O9 ° W% QNNAAR

——

—
22 *
.

5. JSomnialia Danielis, in quibus traditur ars interpretandi ſomnia.

Athan. in Gnopſi.
6. Somnium Eſdtæ, confictum à modernis hæreticis. In indice Pro-
bhibitorum.
7. Liber Exechielis. Athan. 1. Cc.
8. Vaticinia Heldad & Medad. Athan. l. cc.
9. Liber Eliæ, dictus Aſcenſio, Aſſumptio, Apocalypſis, & Secreta
Eliæ. Orig. tract. 3 5. in Matth. Hieron. in C. 64. Eſa.
10. Liber

noyj
Mom,
Orat
ſe.

SeSr — —. —

Pars J. De Sriptura Sacra in genere. 19

—

10. Liber Enoch. L .
1II. Nala Patriarcha Jacob. Fuit volumen Ebionitis familiare.
12. Liber Jannes & Mambres. Ambroſ. in I. Ep. ad Cor. C. 15.
13. Volumen Jeremia, quo utebantur Nazaræi. Hier. in C. 27. Matth.
SZD 14. Oratio Joſeph. Athan. I. cc.
15. Aſcenfio Moyſis. Orig. I. 3. Periarch. C. 2. Athan. l. cc.
16. Teſtamentum Moyſis. Athan. I. cc.
17. Og Regis Baſan. Gel. co.
18. Precationes Salomonis ad leniendas agritudines.
19. Liber Exorciſmorum ad fugandos dæmones.
20. Epiſtolæ Enigmaticæ Salomonis.
21. JSapientia Salomonis„ diverfus ab eo, qui eſt in Canone.
22. CQaviculza Salomonis. Gel. I. cc. V
23. Contradictio Salomonis. Gel. L coc.
24. Libri ſeptem Seth filii Ada. Conficti à Gnoſticis. Epiph. I. cc.
. 27. Patriarcharum duodecim filiorum Jacob Teſtamentum.
M. 26. Aſſumptio Sophoniæ Prophetæ,. Athan. I. cc.

pre.

n 27. Liber Tobiæ Junioris, in Indice prohibitorum.
nens In hoc ramen Turrit Catalogo aliqui merentur potius nominari
non Canonici, aut Pſeudepigraphi, quam Apocryphi, puta Sapientia Salo-
monis, Patriarcharum teſtamentum. Volumen Jeremiæ, Aſcenſio Moyſis,
denni. Oratio Joſeph, utpote quos alii quidam Patrùm non contemnendos cen-
ehri ſent
michei. . “”MDU . B
Libri Apocryphi N. T.
, hom 1. Apoſtolorum Actus, Ebionitarum impietate referti. Epiph. I. cc.
d 2. Apoſtolorum Acktus, à Leucio Manichæo excogitati. Aug. l. de fide.
al 3. Apoſtolorum Actus;, à presbitero Aſiano conficti. Hyeron. de viris
illuſt.
ſonna 4. Apoſtolorum doctrina. Athan. I. cc. Euſeb. I. 3. hiſt. C. 25.
, en. 5§. Apoſtolorum Evangelium. Orig. hom. I. in Lucam.
e 6. Apoſtolorum itinerarium. Repudiatur à Nicæno ſecundo act. 5.
7. Apoſtolorum memoriæ, Priſcillianiſtis familiaris. Oroſ. Ep. ad Aug.
8. Apoſtolorum ſortes. Gel.
att 2. Apoſtolorum ſcripta, à Dictinio hæretico ficta. Conc. Brac. C. 17.
z C2 1. 4 po=-
ber

2 Prolegomenorum in Sacram Srripturam

10. Apoſtolorum duodecim vita per Abdiam. Hujus Abdiæ libros 10. Cer-
taminis Apoſtolici damnavit PAurus IV. Vitæ ipſæ incertæ ſunt.
11. Apoſtoli magni Revelationes, à Cherinto hæreſiarcha ſeriptæ. Orig.
in dial. diſput.
T2. Apoſtolicus liber, à Marcinone conſarcinatus ex adulteratis texti-=
bus Pauli. Epiph. I. I. cont. hær.
13. Evangelium Ebionitatum, ſeu Mathæi corruptum Epiph. I. I. c. hær.
14. Evangelium Encratitarum. Epiph. l. I. hær. 468s.
15. Evaugelium Nazaraorum, ſeu Matthæi corruptum. Gel.

16. Evangelium F'gptiorum, fuit in uſu apud Valentinianoas. Clem.

Alex. 3. Strom.
17. Epangelium Juda Iſcatiothis, à Cajanis hæreticis uſurpatum. Epiph.
l. 1. Pan. Zpeod. I. J. hear. .
18. Evangelium Philippi Apoſt. à Gnoſticis confictum. Epiph. l cc.
19. Evangelium Nicodemi.
20. Maria interrogationes magna & parva blaſphemiis Gnoſticorum &
Stratiogticorum refertum. Sixt. Sen. I. 2.
21. Marie ſtirps ſeu proſapia, apud-Gnoſticos celebris. Epiph. I. cc.
22. Maria tranſitus, ſeu de obitu Deipara. Gel. l. cc. Aug. ſerm. 3 5. de
8Ss. & Hier. ſerm. de Aſſumpt. =
23. J ES&1 Cbriſti Epiſtola ad Abgarum. Gel. l. Cc.
Plura videri poſſunt apud P. de Turre l. cc. Iſta autem ſuſſſcient
pro argumento adverſus Proteſtantes, ſine traditione & authoritate Ec-
cleſiæ ne quidem de authentia Scripturæ ab iis certitudinem haberi
poſſe.

X. An omnes partes Scripturæ, quæreperiuntur
in Editionibus, ſint libri Canonicii
Reſp. In nonnullis editionibus Scripturæ reperiuntur quædam
fragmenta, quæ non ſunt Scripturæ Canonicæ, quia ex traditione pri-
mitivæ Eccleſiæ non reperiuntur fuiſſe comprehenſa in Compilatione
Romana librorum Canonicorum. Sunt autem ſequentia.
I. Oratio Manaſa Regis, quæ nec habetur in Bibliis Hebræis, nec
Græcis.
2. Liber tertins Eſdra, qui non habetur in Exemplaribus Hebræis &
eit fermè mera reperitio libri primi & ſecundi. J .
L 3. Liber

6
trlun
A
iy
feteri ,

—

Cer.
ſunt.
Orig.
exti⸗

her.

(lem.

Hyhl.

un &
e,

Sce

Mcient
ele-
naberi

untur

Nedam
neé Prl⸗
luiore

izs &

Liler

Bars I De rrr⸗ Sacra in genere. 21

2 3. Ter quartus Eſcra, qui nec reperitur in Codicibus Hebræis, nec
in Græcis.
4A. Appendiæ libri Job. In fine continet Gencalogian Job, quæ nec
in Latinis, nec in Græcis Codicibus legitur.
5. Oratiuncula Uxoris Job.
6. Appendix Pſalterii, ſeu Pſalmus 1 F.
7. Appendix Sapientia Sirah.
8. Praæfatiuncula Lamentatienum feremig.
9. Liber tertius Machabaorum
10. Liber quartus Machabaorum.
Hi libri & fragmenta, licet eorum aliqui ab antiquis honmullis ba-
tribus citentur tanquam Scriptura Sacra; quia tamen nulla extat unifor-
mis traditio Eceleſiæ Oceidentalis, vel Orientalis, quæ referri poſſit ad
aliquod Oraculum Apoſtolicum Fundator um Eccleſiæ, Concilium Tri-
dentinum noluit iſtos libros definire pro Canonieis, nec etiam defini-
Fe pro beDn ; ſed eam quæſtionem relinquere indeciſam.

Quænam partes Scripturæ in dubium revo-
cari Ti an ꝓro Scriptura Sacra habendæ ſint?
Reſp. Partes Scripturæ, de quibus quætitur, an brᷣ Sckiptura Sa⸗
cra habendæ ſint, ſunt ſequentes.
1I. Oratio Azariæ,; & Hymnus trium Puerorum. Dan. C. 7.
2. Hiſtoria Suſannæ. Dan. C. 13.
3. Pliſtoria de Bel idolo; de dracone interfecto; & de ranglatio-
tione Habacuc in lacum Leonum. Dan. C. 14.
4. Caput ultimum D. Marci Evangeliſte.
S. Hiſtoria de Sudore ſanguineo- Chriſti apud D. Tucam. C. 22.
6. Hiſtoria de muliere adultera apud D. Joannem C. 8.
7. IlHe textus apud Joannem Epiſt. 1. C. 5. Tres ſunt qui teſtimonium
dant in Cælo: Pater, Verbum, & bpiritus ſandtus; & hi tres unum ſunt.

AQ. XII. An duo ultima Capitula Danielis, & Oratio
trium Puerorum ſint partes Scripturæ?

Reſp. Ea pro parte Scripturæ habenda eſſe. Pi obatur. Omnia,
quæ in Eccleſia Catholica tanquam pars Seripturæ legi conſueyverunt, & in
veteri Vulgata latina editione habentur, pro Scriptura recipienda ſunt. Sie
enim definit Tridentinum Seſ. 4. ubi ait: & quis libros ipſos ( Scripturæ)

C3 integros,

22 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

integros, cum omnibus ſuis partibus, prout in Eccleſia Catholica legi conſueve-
runt, & in veteri vulgata latina editione habentur, pro Sacris & Canonicis
non ſuſceperit, anathema ſit. Atqui illa duo ultima Capitula Danielis, &
Oratio trium Puerorum ſemper in Eccleſia Catholica inter cæteras Scri-
pturas legi conſueverunt, & in Veteri Vulgata editione habentur. Quod
hæc in Eccleſia Catholica jam ab antiquo inter Sacras Scripturas legan-
tur, patet ex Officio divino. Suſannæ namque Hiſtoria legitur in Miſ-
ſa Sabbato ante Dominicam quartam Quadrageſimæ. Hiſtoria de Da-
niele in Lau, & de interfecto Dracone, legitur loco Epiſtolæ in Miſſa
feria tertia poſt Dominicam Paſſionis. Cæterum, quod Tridentinum
non erraverit; eatenus etiam quoad partes Scripturæ veterem Vulga-
tam Hieronymi ſumendé pro regula ac Canone, probatur ex eo, quia
vetus Vulgata Hieronymi etiam quoad partes Scripturæ repræſentat

priorem Vulgatam, antiquiorem Hieronymo, quæ, ut Quæſt. 7. oſten-

ſum eſt, deſcendit ex traditione Apoſtolica. Quod autem vetus Vul-
gata Hieronymiana etiam quoad has partes Scripturæ vepræſentet anti-
quiorem illam latinam Vulgatam antiquiorem, conſtat ex teſtimonio
Grigenis, Kuſfini, ac ipſius Hieronymi. Nam ipfemet D. Hierony-
mus, qui ab initio non ſatis ſe reflectens, quanta ſit vis uniformis tra-
ditionis, libentiſſimè has hiſtorias, tanquam fabulas, à ſuæ editione ex-
cluſiſſet; fatetur tamen, ſe propterea id auſum non eſſe, quia populus
univerſus contra ſe inſurrexiſſet tanquam mutilatorem Scripturæ. Præ-
fatione in Danielem ſic ſcribit: Daniel apud Hebraos nec Suſanna habet
Hiſtoriam, nec Hyn num trium puerorum, nec Belis Draconis fabulas, quas
nos quia in toto orbe (Catholico) diſperſæ ſunt, veru ante poſito, eaſque ju-
gulante ſubjecimus, ne videremur apud imperitos magnam partem voluminis de-
truncaſſe. Hoc teſtimonium Hieronymi junioris eo tempore, quo has hi-
ſtorias privata opinione pro fabuloſis videbatur vendere, eſt convin-
cens, univerſalem opinionem & uniformem uſum totius Eccleſiæ ejus
præjudiciis & propenſioni reſtitiſſe. Conſimilem univerſalem ſenſum
& uſum Eccleſiæ teſtatur Origenes & Ruffinus. IIle in Epiſtola ad Ju-
lium Africanum, qui primus dubium movit contra Hiſtoriam Suſannæ
ſic ſcribit: Quæ contexuiſti de Saſanna, quæ in Daniele fertur in Eccleſiis,
multas habent quaſtiones. - Ea in noſtro graco ſermone feruntur in omni Ec-
cleſia Chriſti-Vide ne abrogemus exemplaria, qua paſſim habentur in Eccleſtis,
& legem ſtatuamus fidelibus, ut deponant ſacros, qui apud eos feruntur libros;

aſententur autem Hebrais! An non prorvidentia in ſanctis Seripturis dedit om-

nibus

nib
li
Lat
NA
Ec

hre

et

121
Dann
Fira
ſinn
(une
De
Mta

is ſ

ua
gini
liſtrun
lelitab
ros,
vngß
ſal ſon
jdneal
i G
Conn
lata lis
um,
ſ Gu
er totog
Mchmi!
4poheli
cet In
leperit,
capitulo⸗
umn à ſe

ſeye⸗
lonicis
15, K
cri⸗
(od
legan⸗
Mil⸗
le Da-
1 Miſt
N
Vulga-
„ goia
Neotat
„oſten⸗
18 Vol.
et anti⸗
moni
jerong⸗
nS la⸗
Sne ex⸗
popols
. Præ-
va habet
4, ℳ
eeſſe i-
ninile-
10 has hi⸗
conyin ·
leſie ejus
ſenſum
ad Ju-
SAlanne
ElliſiiB
Nonnik-
lhh 3
r Nt
delit ⸗
Nibs

Pars I. De Seriptura Sucra in genere. 23

nibus Chriſti Eccleſiis adificationem ? Non curam geſſit eorum Chriſtus, pro
quibus mortuus eſt? Scriptum eſt; non transpones terminos, quos ſlatuerunt
Patres tui. Hac dico, non quod verear, noſtras Scripturas conferre cum He-
braorum ſeripturis; ſed ne videremur falſi & adulterini aliquid inducere in
Eccleſias. Idem Hom. I. in Levit. Tempus eſt, nos adverſus improbos
presbiteros uti ſanctæ Suſanna vocibus, quas illi repudiantes hiſtoriam Suſannæ
de Catalogo divinorum voluminum deſecarunt. Ita Origenes, qui in præfa-
ta Epiſtola ad Africanum ſapienter obſervat, hiſtoriam Juſann, &
Danielis in lacu, & draconis & Belis reperiri in editione Septuaginta-
virali, quam providentia DEl per Apoſtolos tradidit Eccleſiæ. Ruf-
finus verò Invectivâ 2. adverſus Hieronymum ſic ſcribit: Quis auſus eſt
(unquam) Iuſtrumentum divinum, quod Apoſtoli Eccleftis tradiderunt, &
Depoſitum ſancti Spiritàs compilare? An non eſt compilare, cum quadam im-
mutantur, & error dicitur corrigi? Nam omnis illa Hiſtoria de Suſanna ab
iſto ieronymo) abſciſſa eſt. Trium puerorum Mymnus, qui maximè die-
bus ſolennibus in Ecclelia DEl'canitur, ab iſto penitus eraſus eſt. Ut omittam
ſeptuaginta duorum virorum conſonam vocem; Petrus Romanæ Eccleſia per vi-
ginti & quatuor annos præſuit. Dubitandum non eſt, quin etiam Librorum
Inſtrumenta Eccleſiæ ipſetradiderit, quæ utigue am vunc ipſo ſedente & doceme
recitabantur. Quid ergo? decepit Perrus Apoſtolus Chriſti Eccleſiam, & lis
bros ei falſos, & nihii veritatis continentes tradidit; & cum ſciret, quod ve-
rum eſt, haberi apud Judæos, apud Chriſtianos volebat haberi, quod faljum eſt?
ſed fortaſſe dicit; quia ſine Literis erat Petrus. Quid? NWihil in iſto agebat
ignea lingua per Spiritum ſanctum cœlitus data? Num & Paulus ſine literis fuit,
qui & ipſe Romæ poſitus, Ri quid Peiro defuiſſet, putas non potuit adimplere?
Quomodo ergo iſti, qui pracipiebant diſcipulis, ut attenderent lectioni, emen-

datas eis & veras non dabant lectiones? Quomodo non prævidebant per ſpiri-

tum, quod futurum eſſet tempus poſt quadringentos fere annos, quando Eccle-
ſia cognitò, quod ab Apoſtolis non ſibi eſſet tradita veritas veteris Inſtrumenti,

per totos iſtos quadringentos annos erraſſe ſe fateretur ?2“ Hoc argumentum

Ruffini ipſemet D. Hieronymus, melius ſe reflectens ad vim traditionis
Apoſtolicæ, agnovit eſſe invictum; quod exinde colligitur, quia, li-
cet in aliis egregiè tundat adverſarium, in hoc tamen artieulo aliud non
reperit, quod reſpondeat, niſi ea, quæ contra hiſtoriam duorum illorum
capitulorum ſcripſerat, non ex propria ſententia, ſed ex ore Hebræo-
rum à ſe ſcripta eſſe. In Reſponſione enim ad hanc Invectivam 2. Ru-
ſini ſic habet: QCuod refero, quid adverium Suſauna hiſtoriam, & Hymnum
5 trium

24 PBrolegomenorum in Sacram Scripturam

triuin Buerorum, & Belis & Draconis fabulas, Hebrai ſoléant dicere; non
quid ipſe ſentirem, ſed quid illi contra nos dicere ſoleant explicavi. Itaque ex
his Origenis, Rufini, & Hieronymi verbis patet; duo ultima Capitu-
la Danielis in Scriptura ab A Poſtolis tradita jam ante Hieronymum exti-
tiſſe.
9. XIII. An ultimum Caput D. Marci ſit pars 8cri-
pturæ Sacræ!?
Reſp. Etiam hoc Caput agnoſeendum eſſe pro Seriptura Sacra-.
Ratio eſt; quia indubitatum eſt, hoe Caput jam ante Hieronymum in
Vulgata veteri Romanæ Eceleſiæ & multarum Eccleſiarum Occidenta-
lium, à Romana ſede primordia ſuæ fidei repetentium, üſu publico
fuiſſe receptum. Itaque referendum eſt adtraditionem Apoſtolicam.
D. Auguſtinus, qui vixit tempore Hieronymi, l. 3. de Conſenſu Evangeli-
ſtarum. C. 24. non diſputat de hujus Capitis authentia, ſed tantûm de il-
lius conſenſu cum Matthæo. Quod ſignum, eum controverſiam de ſup-
poſitione hujus CGapitis aut omnino ignoraſſe, aut contempfiſe tan-
gquam frivolam. Athanaſius in Gnopſi conſimiliter illud pro indubia par-
te Scripturæ ſupponit. D. Hieronymus, quamvis hoc Caput pro Cano-
nico, id eſt, pro univerſaliter recepto , non agnoſcat, reipſa tamen ſuf-
ficienter indicat, illud in exemplaribus Galliæ pro genuino textu D.
Marci ſine controverſia ubique fuiſſe receptum. In Epiſtola 150. nam-
que ad Hedibiamteſtatur; à nobili hac vidua ſibi fuille propoſitam hane
quæſtionem: Quacauſa ſit:;, ut de reſurrectione Domini Evangeliſta (Mar-
eus & Matthæus) diverſa narraverint? Si in Gallia lis fuiſfet de authen-
tia hujus Capitis, Hedibia judicium Hieronymi de hae potius, quàm
de Evangeliſtarum conſenſu requiſiſſet. Neque huic argumento obſtat.
reſponſio Hieronymi, in qua ſie ſcribit: Hujus quaſtionis duplex ſolutio
ſt; aut enim non tecipimus Marci teſtimonium, quod in raris fertur Eyange-
liis, ommibus Gracia libris penè hoc Capitulum in fine non habentibus, aut hoc
reſpondendum, quod uterque verum dixerit. Hæc, inquam, Re ſponſio Hie-
tonymi-non obſtat; quia ex ea tantum ſequitur; in multis aut etiam
pleriſque Codieibus extra Romanam, Gallicanam, & Africanam Eccle-
ſiam, hoe Gaput defuiſſe. Hujus autem obvia eſſe poteſt ratio; quia-
videlicet D. Marcus ſuum Evangelium in prima editione publicaverat
jam inm primo adventu Petri Romam, in quaillud Capur nondum fuerat
additum, utpote tra tans de prædicatione Apoſtolorum in toto AMun⸗

4

do.
4Apo.
dam
hra
ſias
Vere
(IN.
ſepi
e
exch
oclal
Text
yerſan
ineree
prehel
tus an
fayere
Nerte
.
E c⸗
ri

uia
exs
talibs
Hieron
ſenſu
rum pe
Oecide
Publiee
tumex
tem in

Hierom

Whi

—
; no
gueex
Aapitil⸗
nextl⸗

wcki⸗

Kacra.
Nwrn in
idenmta⸗
publico
Olicam.
vengeli⸗
n de il.
de ſup.
ſſſe tan⸗
bia gat⸗
o Cund-
den ul⸗
textu.D-
:namm-⸗
ain hanc
4(Mar⸗
authen⸗
8* guum
) obſtat
.* ſolti⸗
Eyange⸗
‚Aut l.
oHle⸗
⸗ etiam.
z lecle⸗
io; Ouis
hlicererat⸗
Um ferat.

to mun⸗

Pars J. De Nriptura Savvyn in genere. 257
do. In ſecunda autem editione, quæ pluribus exhine annis facka eſt=
