Annd Ante

Mundi. Chriſtum.

pientiæ increatæ in creatione & guber-

1. „* 8.

2

3000. 1000.

natione

62

Prolegomenorum in Sacram Scripturam

natione mundi, præſertim relucentes
ex ejus ſuaviſſima ac patientiſſima con-
ver ſatione cum ſua Eccleſia ab origine

generis humani. Itaque

I. Oſtendit, quod Sapientia & providen-

tia DE ſe extendat ad omnes eventus
in hoc mundo; mala autem non pro-

venire ex defectu providentiæ, ſed ex

improbitate hominis.

z. Præmonet de magno opere divinæ ſa-

pientiæ fundantis ſua paſſione Eccle-

ſiam, eamque per conſimiles paſſiones
atque exinanitiones ad gloriam evo-

cantis, ac judicantis juſtos.

3. Suomet exemplé præfertim principes
admonet, præ omnibus aliis bonis ſa-

pientiam ſeétandam eſſe, utpote à cujus

influxu & inſpiratione dependet felix
vel infelix omnium rerum in mundo

exitus.

4. Idipſum demonſtrat ab inductione præ-

cipuorum eventuum in mundo, in qui-
bus omnibus obſervare licet, felices

aut infelices eventus pependiſſe à ſe-
cretis operationibus divinæ Sapientiæ
moderantis corda humana immiſſione
aut ſubtractione cogitatidnum ſalu-

brium.

In Eccleſiaſtico

Qui potefſt vocari Catechiſmus Hebræorum,

traduntur regulæ fidei & morum, fer-
me juxta ordinem Decalogi.

1. Oſtenditur, ad recté vivendum opus

eſſe ſtudiò ſapientiæ, & humili fide.

Capite.

I.:

2.— y.

Ante

Annò
Mundi. Chriſtum.
3000. 1000.
3000. 1000.
4

2. Opus

3

Pars II. Guopfſis Librorum Srripturæ Chronologica.

63

3. Honorandos eſſe parentes juxta quar-

4. Agitur de ilis, quæ pertinent ad quin-

ribus miſericordiæ, de veracitate in
loquendo, de fidelirate erga amicos,
de obſervantia erga maſjores, de ſol-
vendis decimis, de inviſendis infirmis,
de cavenda ira & contumelia, de uſu-

5§. Pergitur ad ſextum, ſeptimum, & octa-

varias actiones ad earundem obſer-
vantiam, cautélam aut transgreſſio-
nem pertinentes. In eundem finem
adhibentur varia motiva allicientia vel
abſterrentia.
§. Agitur de pœnitentia, de correptione
alienorum defedtuũ, de mediis emen-
dationis & perſeverantiæ, ac denique
de neceſſitate divinæ gratiæ ad hæc

7. Tracéctatur de variis officiis honeſtatis in
ſocietate civili, ad quæ rite exequenda
etiam ſapientia divina directrice opus
eſt. Agit proin de concordia fratrum,

4

2. Opus eſſe perſeveranti in vero cultu
DEI juxta tria priora præcepta Deca-

logi.
tum ꝓræceptum Decalogi.

tum præceptum; de actibus videlicet
juſtitiæ, aut juſtitiæ oppoſitis; de ope-

ra & C.

vum præceptum Decaligi, exponendé

omnia præſtanda.

conjugum, amicorum, & de impedi-
mentis illius concordiæ, de avaritia,
ira, vindicta, detractione &c. de mu-

tuo, hoſpitalitate, educatione libero-

Anné

Ante

2.

9.— 16.

17.—23.

24.- 43.

rum, tuenda ſanitate, frugalitate in

Mundi. Chriſtum

menſa,

64

Prolegomenerum in Sacram Soripturam

2.

Hac omnia illuſtrantur exemplis viro-

menfa, gubernatione ſubdirorum, ope

pauperum, cultu externo divino &c.

rum illuſtrium.
In fine ſubnectitur oratio laudis ad
DEuM.
In Haia.
Prænuntiat regno Judæ, ac præſertim
Jeroſolymæ, graviſſimas afflictiones ob
corum peccata, à regibus Iſrael, & Aſ-

1
.

tentiam poſt tot caſtigationes à Dzo

penitus fore reprobandam, & aliam
Eccleſiam à Meſſia illi populo ſubſti-

tuendam. Ea quidem vice DEuMRegi

Juda contra reges Iſrael & contra Aſly-

rios opem, & auxiliares copias ex ..-

gypto ſubmiſſurum, cujus & ſigaum na-

tivitas pueri ex Prophetiſſa virgine fu-
turum eſſet, ſed hanc ipſam nativita-

tem figuram fore illius pueri, qui futu-

rus eſſet Rex novi populi.
Prænuntiat vindictam divinam in om-
nes hoſtes ac perſecutores habitatorum
Regni Juda, in ſpecic erga reges & ha-

bitatores regni Ifrael erga Aſſyrios, er-

ga Babylonios, Philiſtæos, Moabitas,

Capite.

Anns

Ante
Chriſtum.

51.

I.— 9.
uſque

Idumæos, Damaſcenos, Ægyptios, Ly-
rios, ac ipſos quosdam fraudulentos
Judæos. Hac autem occaſione vatici-

natur, ex vindicta DErerga hoſtes nonf
reſurreécturam gentem Judaicam ad

ſuam priorem gloriam, ſed tantum rec-

44.-50.

ad v. 8.
ſyriis perferendas. Incidenter inſinuat,
ipſam gentem Judaicam ob impcœni-

9. à V. 8.
10. „ 27

3250.

Mandi.

750.

liquias

las

—

Pars II. Gnopfſis Librorum SWripturæ Chronologica. 65

—

4.

5.

liquias gentis Judaicæ alteri cuidam po-

pulo ſub Meſſia aggregandas fore; tunc

videlicet, quando dejecta fuerit pote-

ſtas dœmonis, & ceſſaverit perſecutio.

Annuntiat novam invaſionem regni
Iſrael, & regni Juda faciendam ab Aſ-
ſyriüis ſub Ezechia; & ab Ildumæis, ubi
fruſtra ſperabitur auxilium ab Ægyp-

tiis; promittit tamen afflictiones illas

finiendas, & Libanum, hoc eſt, totum
regnum Iſrael cum regno Juda conſo-
lidandum.
Narrat, quomodo per cladem exerci-
tus Sennacherib hæc prophetia impleta
ſit. Simul tamen denuntiat everſionem
Jeroſolymæ & regni per Babylonios.
Ex eo tempore nullam amplius Judæis
ſolidam conſolationem promittit uſ-
que ad adventum Meſſiæ. Hinc poſt

denuntiationem captivitatis Babyloni-

cæ ſtatim tranſit ad conſolatiònem, quæ

futura eſt ex adventu Meſſiæ, totúsque

ex hoc tempore occupatur in deſcri-
bendo futuro ſtatu Eccleſiæ: quo tran-

ſitu & ſilentio de alia conſolatione Iſa-

ias & alii Prophetæ tacité ſignificant,
poſt captivitatem Aſſyricam regnolſra-
el, & poſt captivitatem Babylonicarm
regno Juda nullam aliam notabilem
conſolationem uſque ad Meſſiæ adven-
tum eventuram. Prædicit quidem,
Cyrum Jeroſolymam & templum ædi-
ficaturum; ſed non ut gloria gentis Ju-
daicæ prior reſtituatur; veruùm eo ſolo
fine, ut Dzus ſuam potentiam oſtendat,

1

Capite. Anng Ante
Mundi. Chriſtum
36.— 39.
40.- 66.

66

Prolegonienoriin in Scriptaram Sacram

& gentem uſque ad adventum Meſſia

conſervet. Tam clarè autem Iſaias his
26. Capitulis deſcribit regnum Meſſiæ,
ejus vitæ myſteria, everſionem Idolo-
latriæ, extenſionem Eccleſiæ, &c. ur

hiſtoria magis quàm prophetia videri

poſſit.
In Jeremia.
Jeremias prophetavit 150. annis poſt Iſaiam.
Cum igitur ille potiſſimùm prædixerit
de everſione regni Iſrael & de captivi-
tate Iſraelitarum in Aſſyrios, quæ tem-
pore Jeremiæ jam fuerant impleta, ipſe

ſimilia fata, nempe everſionem regni

& captivitatem in Babylonios, vatici-
nari cœpit regno Juda, eò quod emen-
datum non fuerit exemplo divinæ vin-
dictæ in regnum Iſrael. Itaque Jere-
mieas in ſua Prophetia.
1. Oſtendit, ſe miſſum à Drzo ad prophe-
tandum vindictam divinam regno Juda.
2. Enumerat cauſas vindictæ divinæ, nem-

pe gravia ſcelera.

3. In numerum & complementum eorum
ſcelerum ponit, quod prophetiæ ſuæ
non ſolùm detrahant fidem, ſed & pro-
phetam ad necem quærant.
4. Oſtendit modum vindictæ divinæ, nem-
pe per immiſſionem Babyloniorum, à
quibus capietur Jeroſolyma & pars po-

puli ducetur Babylonem, quæ omnia
ſub variis ſymbolis Lumbaris, ſiccitatis

Evnuchi, confracti vaſis, lagunculæ &c.

proponit. Hæc implera ſunt in prima

Eabyloniorum invaſione. .

Capite. Anns Ante
Mundi. Chriſtum.
3400. 600.
.
1.
I I. * 1J 2.
13.- 19.

3406.

594.

Pars II. Hnopſis Librorum ripturæ Chronologica.

67

5. Effe ctus hujus Prophetiæ erat incarce-

longè graviora futura. Itaque pergit

vaticinari infauſtiſſima determinaté
eontra Jeroſolymam, ejusque reges, &

fallaces Doctores.

6. Eſſectus etiam hujus Prophetiæ erat in-
earceratio ſecunda Jeremiæ: ſed à car-

cere liberatus pergit vaticinari, præſer-
tim adverſus falſos prophetas; denun-

tiat, intra anum ſuam prophetiam com-

plendam fore, & captivitatem Baby-
lonicam ſeptuaginta annis duraturam.

ſit; qua de cauſa incarceratur tertiò.

2. Referuntur, quæ captâ Jeroſolyma &

populo Babylonem abducté contige-

rint Jeremiæ & reliquiis populi in ju-
dæa relictis; quomodo ſpe melioris
fortunæ ultro tranſierint in Egyptum;
& quomodo ctiam ibi propheta prædi-
xerit, Ægyptum ſubjiciendam Baby-

loniis.
9. Denuntiat flagellu

. Ante

m Du etiam vicinis 47. Fr.
12

20.- 25.
ratio Jeremiæ; verúùm é carcere edu-
tus conteſtatur, hæc mala, quæ causâ
præchcationis patitur, gravia quidem
eſſe, eaque à ſe conſiderari tanquam ſe-
quelas peccati originalis ac conditionis
humanæ, illa tamen mala, quæ Judæis
ob corum ſcelera eſſent perferenda,

26.— 29.

30. 31.
Addit tamen, hoc expleto captivitatis
ſpatio illos in patriã denuò reverſuros.
7. Defcribuntur, quæ acta, & à Jeremia
prophetata ſint durante obſidione ſecũ-
dâ ac triennali Jeroſolymæ, quod nem-
pe in manus Babyloniorum tradenda

32.-39. 586.

582.

68

Prolegomenorum in Sacram Scripturam

“

10, In Epilogo datur Synopſis everſionis

11. Additur Canticum Lamentationum, in quo

Hic Propheta erat ſcriba Jeremiæ Prophe-

I. Ingens Judæorum Babylone captorum

2. Oſtendit ingens deſiderium Jeroſoly-

lamentationibus eas adhibet expreſſio-
nes, quæ inſinuant, Prophetam ſimul
præ oculis habuiſſe Chriſtum, tanquam

populis, ſuper ruinâ regni Juda plau-
dentibus, ac demum ipſis Babyloniis.

Jeroſolymæ, & templi; & actorum in
captivitate Babylonica.

In Threnis,

Propheta deplorat inprimis deſtructio-
nem Jeroſolymæ; ſecundo regni; tertiè
populi; cui ſubnectit Orationem de-
precatoriam ad Drum. In his autem

præfiguratum Caput electi populi, qui
peccata populi in corpore ſuo pertulit,
& majores dolores, quos populus me-
ruerat, in ſe portavit. .

In Baruch.

tæ; cum quo tempore captivitatis Ba-
bylonicæ in Ægypto conſtitutus, de-
ſcribit.

ſtudium placandi Dru; quod nempe
offerant oblationes & ſacrificia; quod
confiteantur & deteſtentur ſua peccata,
& quod indefeſsè orent. .

mæ, iterum videndi ſuos, ac promit-
tit, liberationem quidem cventuram;

ſed veram Jeroſolymæ gloriam denuò
transfert ad remotiora Meſſiæ tempora.

Capite.

— —

52.

1.— 5§.

Annè
Mundi.

—

3430.

Ante

570.

4

Pars II. Snopſis Librorum Sriptura Chronologica.

69

3. In fine adjicit Epiſtolam Jeremiæ, qua

Hie Propheta poſt primam expugnationem

—

I.

2.

5.

Prædicit etiam aliis per circuitum na-

Judæos tam in Babylone, quàm in Pa-
læſtina conſtitutos monet à cavenda
Idololatria.

In Exechiel.

Jeroſolymæ cum parte nobiliore popu-
li à Babyloniis abductus Babylonem,
ibidem captivis vaticinatur totalem
everſionem Jeroſolymæ, Templi, &
regni, quod etiam in ſecunda expugna-
tione Jeroſolymæ impletum eſt. Eze-
chiel proin

Narrat viſionem, quam de quatuor ani-

malibus habuit, & oſtendit ſe
phetandum à Dro miſſum eſſe.
Denuntiat totalem everſionem Jeroſo-
limæ & regni, ſine ſpe reſtitutionis in
integrum, quæ omnia variis ſub ſym-
bolis repræſentat.
Enumerat cauſas tantæ iræ divinæ ſub
variis figuris, quibus depravatos illius
populi mores depingit.

ad pro-

tionibus, quæ gaudebant de ruina Ju-
dæorum, conſimilem interitum, vide-
licet Ammonitis, Tyriis, EÆgyptiis &c.
Excuſat ſe, quod tam dura nuntiet; &
oſtendit, mala populis potiſſimùm ea
de cauſa evenire, quia abundant tot
falſis prophetis adulatoribus. Et inſi-
nuat, hæc mala tamdiu perduratura,
donec veniat Meſſias, qui tanquam ve-

Capite.

Anno

Mundi.

rus paſtor ſuas oves paſcet pabulo veri-

1 3

6.

1. 2.

3.— 14.

15.— 24.

25.— 32.

3414.

33.—34.

340⁰6.

Ante
Cbriſtum

———

586.

6. Voſt.

Prolegomenoram in Sacram Scripturam

6.-

tra Idumæam, eô quod cjus cauſa ſit
diverſa à reliquis vicinis populis, ut-
pote quæ ſemper ſit inimica populo
Der à diebus Eſau, qui fuit illius popu-
li fundator; nam & auxiliares copias
præbuerunt Babiloniis, ac dein Roma-
nis in obſidione Jeroſolymæ; & exin-
de ortus eſt Herodes, & Mahometes;
forte ctiam orietur Antichriſtus. His
ergo etiam plagas intentat, & tam in
tempore præſenti, quàm in tempore
Meſſiæ, quàm in fine temporum po-
pulum Der ex eorum manibus eruen-

7.

5.

—

Poſtquam jam videbatur conecluſiſſe
comminationes contra vicinos popu-
los, denuo vaticinatur ſpecialiter con-

dum prænuntiat.
Vaticinatur denique de ſtatu populi Der

refloreſcente, & de fatis illius uſque ad
Docet enim, Ifraelitas
(quos Apoſtolus ad Rom. 9. v. 6. vocat

finem mundi.

non ex ſemine, ſed ex ſide) ex omnibus

gentibus per apoſtolicam prædicatio-
nem colledtos, fore opprimendos à

ſeptentrionalibus & Occidentalibus

populis; in finem tamen mundi veram
Religionem triumphaturam. Familia-
re enim eſt prophetis, quod Judæos &
Chriſtianos pro una gente & pro uno
populo habeant, & utrumque popu-
lrn veterem & novum Ifraelem no-

minent.

Deſeribit formam novæ Jeroſolymæ &
novi Templi poſt captivitatem Babylo-

nicam, quæ exadtio cum non habeat

Ante

3
„

Dars 1I. Hnopks Iihrorum Xrpture Cbronologicæ.

71

finem prudenter intendibilem ratione
objeéti materialis, ſignificari novam Ec-
cleſiam, & Jeroſolymam ſpiritualem
præſumendum eſt.

Iù Daniele.

1. Oſtenditur ejus probitas, & ſcientia, &

donum propheticum.

2. Oſtendit deſtruétionem quatuor Mo-

narchiarum, & tempus adventús Meſ-
ſiæ & incrementum regni Meſſiæ uſque
ad finem mundi.

3. Annectitur hiſtoria de Suſanna, de ido-
lo Bel, & de translatione Habacuc in

lacum leonum.

In Oea.

1. Oſtenditur ſummariè vindicta divina in
regum Iſrael perpetua ſine ſpe rever-
ſionis in ſtatum priſtinum, regno au-
tem jJuda ſolum intentatur vindicta di-
vina temporalis cum ſpe reſtitutionis,
& conſolationis.

2. Enumerat ſcelera utriuſque regni, &

oſtendit, vindictam divinam juſtam

eſſe; Regno tamen Juda prædicit con-
verſionem ad Dominum, & conſola-

tionem per adventum Meſſiæ.
3. Determinat modum vindiéctæ divinæ;
quod nempe utrumque regnum ſucceſ-
ſivè tradendum ſit Aſſyriis, quo nomi-
ne Prophetæ priores comuniter etiam
comprehendunt Babylonios, eò quod
Babylonem translatum ſit regnum Aſſy-

i e.

ricum: ſimul tamen repetit, deſtr uétio-

Anno

Mundi.

Ante

Chriſtum.

1.— 6.

7.- 12.

1.—3.

4.7.

3450.

2250.

550.

750.

⸗ẽĩ2 Prolegomenorum in Sacram Kcripturam

nem regni Iſrael fore perpetuam, niſi
convertatur ad Dominum.

In Yoële.

1. Oſtenditur futura devaſtatio regni Juda
prima ſub Manaſſe per Chaldæos ſeu
Babylonios, qui recenter regnum Aſ-
ſyricum Babylonem tranſtulerant.
2. Promittitur huic regno conſolatio; ſed
potiſſimùm per adventum Meſſiæ, &
coalitionem gentium cum Judæis in
unum populum.
3. Minatur etiam gentibus populum per-
ſequentibus interitum partim in ever-
ſione Jeroſolymæ per Titum, partim
per everſionem Idololatriæ per Con-

ſtantinum M., partim in fine mundi

complendum. Ubi univerſim notan-
dum, quod etiam hic Propheta veteres
Judæos & Chriſtianos pro uno eodem-
que populo, atque ſub uno eodemque

Iſraelirarum nomine ob unitatem utri-
usque Eccleſiæ per angularem lapidem

Chriſtum, qui fecit utraque unum 2. Ephef.
14. comprehendat.
In Amos.
1. Denuntiatur vindicta divina vicinis Ju-
dææ populis, regno Juda, & regno
Iſrael. .

2. Enumerantur ſcelera, præſertim regni

Iſrael, cui proin omnem ſpem miſera-
tionis divinæ ad reſtitutionem in prio-
rem ſtatum præciſam oſtendit.
3. In fine tamen declarat, regnum Juda

Anno

conſolidandum aliquando cum regno

Capite.
Mundi. Chriſtam.
1. 2. 3330. 670.
2. 3.
1. 2. 3200. 800.
3.-9. J
9.

Pars II. Huopſis Librorum Sriptura Chronologica.

Meſſiæ, ſub quo omnes gentes cun

Hraele in unum populum Drr coalitu-

ræ ſunt.
In Abdia.
1. Intentatur Idumæis, Efau poſteris, in-
teritus ob eorum ſcelera. “ä
2. Ofſtenditur, eos ſubjiciendos poſteris
Jacob, poſt coalitionem omnium gen-
tium cum domo Jacob in unum popu.
Ium in regno Meſſiæ.
In Jona.
Narratur hiſtoria de ejus miſſione in Nini-
ve, civitatem gentilem; de ejus triduo
in ventre piſcis; de converſione il-

lius urbis; & de teſtimonio miſera-
tionis divinæ. Qua hiſtoria præfigu-
ratur vocatio gentilium ad fidem per

Chriſtum pro omnibus mortuum.

In Michea.

I. Denuntiatur tam regno Juda, quàm re-
gno Ifrael totalis everfio ob gravia
utriusque regni ſcelera, quæ enume-

rantur.

2. Oſtendit, nune quidem Jeroſolymam &
regnum Juda Babylomiis, ſeu Afſyriis,
ut priores Prophetæ vocant, ſubjicien-
dum; ſed id demum ſolatii huic regno
oriturum, quod ſuo tempore in Beth-
lehem Meſſias oriturus, & omnes gen-
tes ſub Meſſia cum domo Jacob in unum

populum coalituræ fint.
3. Excuſat DruM ob nflictionem vindictæ,

& oſtendit, eam juſtam eſſe: ſimul au-
K

Capite.

I.

I.-— 4.

4. 5.

6. 7.

7
Annö⸗ Ante
Mundi. Chriſtum.
3400,. 600.
3300. 700.

tem

74

Prole gomenorum in Sacram Seripturam

Denuntiat urbi Ninive, quæ erat Metropolis

2.

I.

2.

—

tem dolet, admonitiones divinas in
tam paucis proficere; & inſinuat, ex
hoc tempore Judæis nullum amplius
remporale ſolidum ſolatium uſque ad
Meſſiæ tempus futurum, ſed deſectio-
nem populi uſque eò perduraturam.

In Nahum.

regni Aſſyriorum, devaſtationem per
Chaldæos, ac conſequenter transla-
tionem regni Aſſyriorũ ad Babylonios.

In Habacuc.

Oſtenditur prophetæ regni Chaldaici
futurus progreſſus in omnem gentes;
& miratur, quod Drus impiis idolo-
latris his ſubjiciat meliores.
Intelligit, id fieri ad correptionem bo-
norum; ipſum autem regnum Chaldai-
cum ſeu Babylonicum iterum deſtruen-
dum fore.
Populo Drr tamen ex eo tempore aliud

nullum ſolamen denuntiat, niſi ex ad-

ventu Meſſiæ, ſub cujus regno popu-
lum DrEi à perſeeutionibus gentilium
liberandum fore promittit.
In Sophonia.

Prænuntiatur vindicta divina inregnum

Juda & Jeroſolymam, quæ dein ſecuta
eſt per Babylonios.
Conſimilis vindicta intentatur finitimis
civitatibus:
Ex eo tempore nulla alia promittitur

Judæis ſolida conſolatio, niſi per ad-

Ante

Capite. Anno
Mandi. Chriſtum.
1.- J. 3300. 700.
2.
3.
R
1. 3390. 610.
2.

ventum

Pars II. Hnoßfis Eibrorum Sripturæ Chronologica.

——— —

ventum Meſſiæ, ſub quo multæ gentes
coaleſeent in unum populum cum ve-
ris Iſraehitis credituris in Chriſtum.

In Aggæo.

I. Increpat Propheta Judæos ex captivi-
tate Babylonica reverſos, quod negli-

genter inſiſtant reædificationi templi,

& ſi huic ſedulò incubuerint, promit-

tit illis benedictionem.
2. Ad proſequendam hanc ædificationem

eos animat, quia hoc templum ſua præ-
ſentia condecoraturus eſt Meſſias, quem
poſt varias regnorum mutationes ven-
turum, & ex Zorobabelis ſtemmate,

qui huic ædificationi præerat, naſcitu-
turum ſpondet.

In Zacharia.

Anns Ante

I. Ultimo anno captivitatis Babylonicæ
Propheta adhortatur Judæos captivos,
ne imitentur malitiam patrum, ob qua
ſenſerunt tantam vindictam divinam:
Jam eſſe finem malorum, & venturum
tempus Meſſiæ, quo nultæ gentes in
unum populum cum veris Ifraelitis ex
toto orbe coalituræ ſunt, ita ut vera
religio non amplius ad Templum &
muros Jeroſolymæ reſtringenda fit.
2. JESU ſummo Sacerdoti, qui in captivi-
tate ſe inquinaverat ducendo uxorem

. . . . A 8 .
alienigenam, nuntiat, à Dro remiſſum

eſſe peccatum; eumque poſthac lucem
populi ſui futurum efſfſe.
3. Zorobabeli Duci nuntiat, eum in lapi-

dem angularem novæ Jeroſolymæ &

—

temphi poſt regreſſum Judæorum in

patriam futurum.
K 2

Capite.
Mundi. Chriſtum
I1. 3490. 510.
2.
I1. 2. 3486. 5§514.
3.
4.

76

Prolegomenorum in Sacram Scripturam

Fe

7.

8.

9.

Monet, & vaticinatur, Idololatriam

poſt hac Babylone relinquendam, nec

in judæam amplius trasferendam eſſe.
Vaticinstur, Judæos, qui hactenus ſub

Monarchia Aſſyriorum & Babylonio-

rum dura paſſi fuerant, ſub Monarchia
Medorum preæſente bene habendos eſ-
ſe: ſed ſub Monarchia Græcorum &
Romanorum eos iterum duriſſima per-
Peſſuros, quæ omnia ſub ſymboloqua-
tuor equerum in quadriga, & quinti
extra quadrigam inſinuat.
Inſtruit popuſum de obſervandis qui
busdam ritibus & legibus cum promiſ-
ſione certæ benedictionis, & honoris,
ita ut ex variis gentibus inſtituendæ ſint
peregrinationes ad Templum Jeroſo-
lymitanum.
Oſtendit, etiam finitimas civitates ac
gentes, poſtquam ab hoſtibus humilia-
tæ fuerint, DEüM Jeroſolymis adora-
turas atque ad religionem judaicam
convertendas, dein verò Meſſiam in
ſtatu humili venturum, ſub quo Græci
& barbari jugo Salvatoris ſubjicientur.
Oſtendit, quæ interea eventura ſint uſ-
que ad adventum Meſſiæ; videlicet ob
crimina ſacerdotum & principum im-
mittendas novas tribulationes tempo-
re Machabæorum in quibus Tribus Ju-

da & Benjamin ſub Machabæo & ejus

genere opem ferent.
Ab illo tempore Machabæorum regna-
turas perpetuas diſſenſiones in gente

Judaica, & Galilæam, quæ delignatur

Capite.

Annd
Mundi.

—

Ante

Chriſtum.

6.

9.

10.

II.

per

per Libanum, affligendam, ac ſeparan-
dam; quæ omnia ſub Herode impleta
ſunt. Tunce verò eventurum, quod ipſe
Drus triginta argenteis vendendus ſu.

10. Eo tempore ob venditionem & mor-

tem Meſſiæ gentibus fore in lapidem
offenſionis & petram ſcandali, hoc ta-
men non obſtante Tribum Juda per
Meſſiam, qui eſt oriundus ex Tribu Ju-
da, vicinos populos ſubjugaturam im-
perio ſpirituali gratiarum.

II. Tunc etiam mirabile hoc eventurum,

quod conticeſcent oracula idolorum &
falſorum prophetarum, & augurum,
& divinatorum, qui omnes cogentur
fateri, ſe eſſe vanos homines. Tunc
& illud ſummè admirandum erit, quod
vulnera Meſſiæ in maxima veneratione.
futura ſint apud tertiam partem totius
orbis; qualem in hunc uſque diem Ec-
cleſia Chriſtiana conficit, cum gentiles
etiamnum faciant duas tertias, prout ex
Geographis liquet.

I2. Tunc, ubi iſta implebuntur, Jeroſoly-
.
ma per Romanos evertetur, & etiam

Trihus Juda per Meſſiam pugnabit con-
tra Jeroſolymam. In illa obſidione Je-
roſolymæ, quæ ex parte montis Oliva-
rum teſte Joſepho cæpta eſt, fiet, quod
obſeſſi velint effugere per vallem, quæ
ex difruptione montis olivarum in
morte Chriſti formata eſt. Tunc ergo
incipiet adventus regni Chriſti in mun-
do per Eccleſiam, & ex Jeroſolyma

diffundetur religio in totum mundum.
K 3

12.

13.

„.

Pars II. Hnopfſis Librorum Scriptura Chronolegica. 77
Capite. Annös Ante
Mundi. Chriſtuin.

Ipſa

78

Prolegomenorum in Sacram &ripturam

Ipſa autem Jeroſolyma fiet tam cele-

bris, ut ex omnibus gentibus eò inſti-
tuantur peregrinationes ſolennes, quod
à tempore Conſtantini M. ſemper ob-
ſervatum eſſe præſertim in Pentecoſte

monſtrant hiſtoriæ.

In Malachia.

1. Exprobat Propheta populo & Clero in-

gratitudinem, quod poſt liberationem

ex captivitate Babylonica & poſt reſti-
tutionem in terra tam fertili ſint tam
parci in cultu divino, tam negligentes
in variis obſervantiis legis; & ram fo-
cordes in diſcenda & docenda ſcientia
DEr; & tam impudentes in proferen-

dis blaſphemiis contra juſtitiam Dar.

2. Inſinuat, ob eam perverſitatem populi
eventurum, quod in adventu Meſſiæ fa-
cienda ſit diviſio bonorum & malo-
rum, ubi perverfi penitus & populoj
Der ob incredulitatem ſuam exchuden-
di ſunt. Admonet proin pravos ad pœ-
nitentiam cum promiſſione etiam bene-
dictionis temporalis: præſertim docet,
corrigendam eſſe illam blaſphemiam,
ac deſperationem, qua aſſerunt, utilio-
rem eſſe impietatem, quàm probitatem.
3. Si verò temporalem vindictam ſcelerum
nontimeant, minatur æternam, & con-
fuſionem in univerſali judicio ſuſti-

nendam.
In libro primo Machabæorum.

1. Defcribitur, quomodo poſt mortem
Alexandri M. Antiochus Epiphanes, An-

Capite. Anns
Mandi.
1. 2. 35760.
.R .

Ante
Chriſtnin.

430.

163.

tiochi

Pari II. SHnopfis Librorum Scripturæ Chrondlogica.

79

2. Narratur, quomodo Judas Machabæus,

3. Judas Machabæus vincit Antiochum, &

5§.

T.

2. Narrantur acta tempore Oniæ ſummi

tiochi M. filius ſecundogenitus coege-

In ſocundo libro Machabæorum.

rit judæos ad deſerendam legem Moy-
ſaicam, reſiſtente Mathatia cum filiis,
& paucis aliis infide co nſtantibus.

filius Mathatiæ, collectis viris pro reli-
gione Moyſaica conſtantibus, tres Du-
ces Antiochi tribus præliis vicerit, nem-
pe Apollonium, Gorgiam, Lyſiam, una
cum finitimis populis Syriæ & Idu-
mææ, Idololatris.

Nicanorem. Init exhinc cum Roma-
nis fœ&Wι dus; ſed tandem occumbit in
coônfliéctu cum Bachide, & Alcimo, du-
cibus Demetrii, qui erat nepos Antio-
chi M. e? Seleuco primogenito, fratre
Antiochi Epiphanis. L
Judæ Machabæo ſuccedit Jonathas ejus
frater, cujus deſcribuntur acta, prælia,
& interfectio.
Jonathæ ſuccedit Simon, ejus frater,

qui & ipſe poſt præclarè geſta interi-
mitur. Z

Judæi habitantes in Judæa Judæis habi-
tantibus in £gypto perſcribunt acta
quædam memorabilia à tempore capti-
vitatis Babylonicæ uſque ad tempora.
fratrum Machabæorum, præſertim de

igne, tabernaculo, & arca, repertis

poſt reditum.

Sacerdotis, qui gerebat Pontificatum

tempore Judæ Machabæi.

Capite.

—

I1. 2.

3. 4.

Annô
Mundgi.

Ante
Chriſtum.

3843.1

3860.

3869.

3828.

157.

172.

3. Re-

80 Prrolegomenorum in Scripturam Satram

Capite. Ann Ante
Mundi. Chriſtum.

3. Recenſetur perſecutio Antiochi; mar- j.- 15.
tyrium ſeptem filiorum, vindicta DrI
in Antiochum; prælia, & præclara alia 157.
geſta judæ Machabai uſque ad obten-
tam adverſus Nicanoris copias victo-
riam.
In Matthao.
Hic Evangeliſta ſcripſit ſuum Evangelium
pro Judæis: hinc frequenter immiſcet
teſtimonia Prophetarum, ut oſtendat, .
ea in Chriſto impleta eſſe. Videtur
præ aliis Evangeliſtis exactius ſequi

ordinem temporum. In eo continen- Annò
tur ſequentia. . Chriſti.
1. Genealogia & Nativitas Chriſti. I. A4000 —
2. Adoratio Magorum & Infanticidium. 2R† —
3. Prædicatio Joannis, & baptiſmus Chriſti. 3. 30.
4. Jejunium in deſerto. . 4. 30.
5. Prædicatio Chriſti in Galilæa ab incar- 4.- 13. 31.

ceratione Joannis B. uſque ad ejus de-
collationem. Hoc tempore contigit
vocatio ſolennis, & miſſio Apoſtolo-
rum per provinciam; ſermo Domini
in monte; variorum miraeulorum pa-
tratio; teſtimonium Chriſti de oanne
Bapt.; oblocutio Phariſæorum; ſermo
de Zizaniis & c. =
6. Prædicatio Chriſti in Galilæa poſt de- 14.- 18. 32.
collationem Joannis. Hoc tempore
contigerunt inſidiæ Phariſæorum; mul-
tiplicatio panum in deſerto; Confeſſio
Petri de divinitate Chriſti; Transfigu-
ratio in monte; ſermo de miſericor-

—

81

Pars II. Gnopſis Librorum Scriptura Chronologica.

7. Prædicatio Chriſti in Judæa uſque ad ejus Paſſio-
nem. Hoc tempore enarrantur ſermones de
eaſtitate & paupertate Evangelica; de æquali
mercede diveriarum vocationum; de bibendo
calice paſſionis & c.

8. Acta Chriſti immediatè ante paſſionem, in paſſio-

ne, & poſt paſſionem. Hoc tempore contige-
runt ſolennis Chriſti ingreſſus in urbem; ejus

concertatio cum Phariſæis in templo; ſermo ul-

timus ad diſcipulos in Oliveto de everſione Je-
roſolymæ, de judicio tam particulari quàm uni-

verſali; inſtitutio Evchariſtiæ; paſſio, reſurre-

tio, aſcenſio.

In Marco.

Evangelium D. Marci eſt tantum Compendium & Ex-

tractus ex Evangelio D. Matthæi cum nonnullis

additionibus, ſcriptum eſt pro gentilibus potiſ-
ſimum. Hinc inſiſtit recenſendis miraculis. In
eo deſeribuntur
1. Prædicatio Joannis B. & baptiſmus Chriſti.

2. Prædicatio Chriſti in Galilæa ab incarceratione

Joannis B. uſque ad ejus decollationem.
3. Prædicatio Chriſti in Galilæa poſt decollationem
Joannis B.
4. Prædicatie Chriſti in judæa uſque ad Paſſionem.
S. Acta Chriſti immediatè ante paſſionem, in paſ-
ſione, & poſt paſſionem.

In Luca.
D. Lucas ſcribit multa, quæ ſcire naturaliter non po-
terat, niſi ex relatione propria B. Virginis, &
Apoſtolorum. Inhæret præ aliis Evangeliſtis
doctrinæ morum à Chriſto traditæz. Cum tan-
tüm referat audita, & potiſſimuùm inſiſtat re-
cenſendis doctrinis Chriſti moralibus, non in-
I. .

Capite.

—

Anné
Chriſti.

19. — 20.

2I. ⸗ 28.

I.
I.-— 6.

6.— 9.

10.
II. = 16.

33

tererat,

32 Prole gomenorum in dacram Scripturam

„

tererat, exa tè ſequi ordinem temporum. Plu-
res Chriſti ſermones diverſimodè narrat, quàm

referuntur in Matthæo; quod ſignum eſt, Chri-

ſtum in diverſis locis, videlicet in Galilæa infe-
riore, in Galilæa ſuperiore, & in judæa, eos-
dem ſermones, præſertim receptis novis ſeptua-
ginta duobus diſcipulis, repetiſſe. In hoc pro-
in Evangelio reperiuntur
I1. Nativitas Joannis B.
2. Conceptio, nativitas, oblatio in templo, & vita
privata Chriſti uſque ad annum ætatis trigeſimũ.

3. Prædicatio Joannis B.; & baptiſmus Chriſti, &

Genealogia.
4. Jejunium Chriſti in deſerto.
5. Prædicatio Chriſti in patria & Galilæa uſque ad de-
collationem Joannis B.
«. Prædicatio Chriſti in Galilæa poſt decollationem
Joannis B.
7. Prædicatio Chriſti in judæa uſque ad paſſionem.
8. Acta Chriſti immediatè ante paſſionem, in paſſio-
ne, & poſt paſſionem.

In Joanne.

D. Joannes ſupplet ea, quæ à tribus prioribus Evan-
geliſtis omiſſa ſunt; & ea potiſſimùm attingit,

uæ ſerviebant ad demonſtrandam divinitatem

hriſti. Deſcribuntur ab illo
1. Generatio æterna, & Incarnatio Verbi; Prædica-
tio Joannis B.; Baptiſmus Chriſti; & vocatio
Apoſtolorum.
2. Prædicatio Chriſti in Galilæa ante & poſt decolla-
tionem Joannis B.
3. Prædicatio Chrifti in Judæa & trans Jordanem uſ-
que ad paſſionem.

1Annd

I.

2.— 6.

7. =1O.

4. Acta Chriſti nltimâ ſeptimanâ ante paſſionem; ubi

II. * 17

Capite.
Chriſti.
1.
1 * 2.
3. 30.
4. 30.
4. — 9. 3 I1.
9. -13. 32.
14.-— 19. 33.

19.-24. 33.

30⁰.

32.
33.

33
recen-

31. &

Pars II. Hnopſis Eibrorum Seriptura Chronologica.

83

5. Paſſio Chriſti & acta poſt reſurrectionem.

Fucusque diviſio actorum Chriſti juxta ordinem
Evangeliſtarum. Utrum veròô omnia peracta fue-
rint intra biennium, aut triennium, quæ à bap-
tiſmo Chriſti uſque ad ejus paſſionem enumeran-
tur? An celebrârit duo vel tria Paſchata? An
feſto Paſchali intra hoc ſpatium temporis ſem-
per interfuerit Jeroſolymis? quo loco & tem-
pore ſingula geſta ſint? lis eſt inter Interpretes,
cujus diſcuſſio exacta nullum certum hactenus
reperit exitum.

Il Actis Apoſtolorum.

Hic notandum, annos in margine poſitos computari
à Nativitate Chriſti, non juxta Eram Vulgarem
à recentioribus Chronographis correctam, quam
ſupra Part. I. quæſt. 20. exhibui.
annos ad illam 5Æͤram reducere voluerit, quin-
que annos ubivis detrahat, neceſſe eſt.
I. Recenſentur acta Apoſtolorum poſt Aſcenſionem
Chriſti uſque ad Pentecoſten.
Acta Apoſtolorum à die Pentecoſtes uſque ad lapi-

2.

recenſetur reſuſcitatio Lazari; inſtitutio Evcha-
riſtiæ?; & ultimus ſermo ad diſcipulos poſt cœ-

nam.

dationem Stephani.

Perſecutio Eccleſiæ, converſio Sauli, & vocatio
gentilium ad fidem. V
Decapitatio Jacobi, & mors Herodis.
Miſſio Apoſtolica D. Pauli per Aſiam minorem, &
varias Europæ circa Mediterraneum orientales
provincias.
Concilium Jeroſolymitanum, in quo gentiles ad
fidem converſi ab ob B

muntur.

Qui enim hos

ſervatione legis Mofaicæ exi-

Capite.

18.- 21.

1.
2.—7.
8.— II.

1I2.
13. 14.

Anno
Chriſti.
——

34.
34.
35˙.
47.
49.

85.

7. Nova

34 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

7. Nova Miſſio Pauli poſt Concilium Jeroſolymita-
num; in qua à Jeroſolyma per varias provincias
tranſit uſque Athenas & Corinthum in Græcia.
S8. Paulus Corinthé per Aſiam redit Jeroſolymam.
9. Paulus Jeroſolymis tentus ducitur Cæſaream, ubi
biennio manet in cuſtodia.
10. Paulus appellatione ad Cæſarem interpoſita vin-
us mittitur Romam, ubi iterum biennio deti-
netur in cuſtodia.

Iin Epiſtola ad Romanos.

Cum Romæ orirentur diſſenſiones inter Gentiles
& Hebræos ad fidem converſos; eò quod He-
bræi præferri vellent Gentilibus ob legis Moy-
ſaicæ obſervantiam, quam etiamnum ubivis lo-
corum retinebant; econtra Gentiles in ſufficien-
tiâ ad ſalutem per ductum ſolum rationis & li-
bertate evangelica gloriantes Hebræos aſperna-
rentur, Apoſtolus oſtendit, nec illis ſufficere ob-
ſervantiam legis, nec iſtis ductum ſolius rationis;
ſed ambos juſtificari per gratiam Mediatoris.

LILititaque
r1. Refutantur Gentiles de ſufficientia rationis ad ju-
ſtificationem.

2. Refutantur Hebræi de præſtantia legis Moyſaicæ,
utpote quam ipſi tam parum obſe
tiles duéctum rationis.

pis applicatur per fidem in ESuM. “
4. Gratiam juſtificationis conſervari non poſſe ſine
operatione gratiæ per reformationem & tota-
AQeum regenerationem hominis internam.
5. Deplorat Apoſtolus excæcationem Judæorum, &
monet gentiles, ne extollantur ob acceptam

rvant, ac Gen-

3. Oſtenditur, legem Moyſaicam non ſervire ad ju-
fſtihcationem, ſed gratiam Mediatoris, quæ no⸗-—˖

Capite. Anns
Chriſti.
16. 18. 5§556.
19.— 21. 60.
27. — 28. 62.
2.
3. 4.
F.— 8.

gratiam

—

F

——————

Pars Il. Gnopfis Librorum &riptura Chronologica.

85

gratiam fidei, ne & ipſi rurſus gratia hac excidant.

5. Subjunguntur moralia præcepta Chriſtianæ legis.
7. Clauditur Epiſtola per familiares ſalutationes in

Chriſto.

In Epiſt ola prima ad Corinthios.

Apoſtolus in Corinthiis redarguit novem defectus,

L.

E.

8.

quos monet & ſuadet corrigendos.
Baptiſmi gratiam metiebantur ex probitate aut
dignitate miniſtri; probitatem aut dignitatem

miniſtri metiebantur ex ejus eloquentia, aut pro-

fana ſcientiarum peritia.
Reprehendit quod tolerent incæſtuoſum; quod

apud gentiles judices judicio contendant; quod

multi vitio luxuriæ dediti ſint.
Præſcribit leges conjugiis; iis tamen præferen-
dam docet virginitatem.

Deelarat, idolis immolata ſecluſo ſcandalo come-

di poſſe.
Docet, miniſtris Eccleſiæ deberi ſuſtentationem
congruam.

Quosdam admonet, ne redeant ad cultum idolo-

rum. 2
Mulieres increpat, quod non veniant ad Eccle-
ſiam velato capite. Divites autem vehementer

exagitat, quod in cœna, quæ illo tempore per
modum convivii parabatur, laute comederent

& biberent, pauperibus negleétis.
Demonſtrat, quemlibet ſuo talento, dono, ac

