Quamvis enim conſimilem morem ſervet etiam in multis aliis Scriptu-
ræ textibus, mirum tamen eſt, cur toties excerpendéô ex Epiſtola ad
Hebræos nunquam tamen illam Pauli nomine laudet. Utut ſit, ſufficit
Eccleſiæ Orientalis authoritas, ac à temporibus Apoſtolicis repetita
traditio pro fide inſeriptionis, ſicut Q. 7. oſtenſum eſt ſufficere Eccle-
ſiæ Occidentalis traditionem Apoſtolicam pro Canone Scripturæ;
prout etiam D Hieronymus in præfata Epiſtola ſapienter obfervat:
Si, inquit, eam (Epiſtolam ad Hebræos) Latinorum conſuetudo (ubique)
recipit inter Scripturas Canonicas, nec Gracorum quidem Eeccleſia (ubique)
Apocahypſin Joannis eadem libertate ſuſcipiunt: & tamen nos (in Palæſtina)
utraque ſuſcipimus, nequaquam hujus temporis conſuetudinem, ſed Veterum
Scriptorum authoritatem ſequentes. Confirmatur hæc ſententia ex Epiſto-
la 2. Petri, quæ ſcripta eſt ad eosdem, ad quos ſcripta fuerat prima,
E. 3 nempe

38 Prolegomenorum in Sacram Seripturam
— — —
nempe ad Hebræos Ponti, Galatiæ, &c. Cum ergo eodem Capite
aſſerat, etiam Paulum ad illos ſcripſiſſe Epiſtolam, nulla alia intelligen-
da videtur, niſi Epiſtola ad Hebræos. Neque obſtat, quod in Epi-
ſtola ad Hebræos obſervetur continuo ordine Methodus demonſtrativa,
ordinatiſſima diſpoſitio partium, elegantia dictionis, & ubertas elo-
quentiæ, quæ in aliis Bauli Epiſtolis non ita relucent. Quia D. Paulus
etiam in Epiſtola ad Romanos obſervat methodum, ubi pro ſcopo
unam primariò veritatem probandam ſuſcipit; uti in Epiſtola ad Ga-
latas. Sed ubi tantùm impendendæ erant adhortationes circa varias
actiones, prout fit in aliis Epiſtolis, haud dubiè, nec Methodo, con-
nexioni, & eloquentiæ locus fuerat opportunus. Si quis tamen his
non obſtantibus alteri quàm Paulo adſcribere maluerit, ea eredulitate
duétus, à Concilio Tridentino inſcriptionem hujus Epiſtolæ tantum
poni recitativ, ſubintelligendò́, ſic inſeribi ſolituam; non definitivè,
quamvis cenſuram haretici non incurrat, temerarü tamen judicio Mel-
chioris Cani I. 2. de locis Theol. c. II. Eſtii, & Fromondi non ef-
fugiet.
Q. MWVIII. Quo idiomate Libri Canonici ſcripti
ſint?
Reſp. Omnes Libri V. T. exarati ab initio fuêre linguâ Hebrai-

ea, exceptis ſequentibus, de quibus dubitatur. Nam de Libro Job
non conſtat, fueritne ſcriptus idiomate Arabico, an veteri Syriaco,

an Chaldaico, an Hebraico. Certè plures in eo reperiri Idiotismos

Arabicos, Interpretes obſervant. In Editione Complutenſi, ad quam
Cardinalis Ximenez ingentibus ſumptibus comparavit authenticaExem-
plaria Scripturæ in linguis originalibus, ſolùm tamen idiomate Græco
comparent I. Tobias. 2. Judith. 3. Machabæorum duo Libri.
4. Sapientia. f. Eccleſiaſticus. 6. Baruch. 7. Aliquor Capita Eſthe-

ris. S8. Aliquæ Partes Daniêlis. An verô ab initio aliquando in lin-

gua alia, Syriaca, vel Chaldaica, vel Hebraica aliqui horum ſcripti
fuerint, non reperitur uniformis antiquorum traditio nec in Eccleſia
Orientali, nec in Occidentali.
Teſtamentum Novum ſeriptum eſt idiomate Græco, excepto
Evangelio D. Mattbhæi, & Epiſtola ad Hebræos. Nam illud Lingua
Hebraica ſcriptum fuiſſe teſtatur D. Hieronymus de Script. Eccleſ.
Et frequentes ejus citationes ex V. T. luculenter oſtendunt, illud non

Pars J. De Sacra Scriptura in genere. 39
ir pro gentilibus, ſed pro Judæis ſcriptum fuiſſe. Conſimiliter veroſi-
en. mile eſt, Epiſtolam ad Hebræos priùs Hebræicè pro uſu Hebræorum,
hi. ac dein primùm Græcè pro uſu etiam Græcorum editam fuiſſe, quam-
ie, vis Exemplar Hebraicum, aut etiam Syriacum ſaltem authenticum
ll⸗ hactenus productum non ſit, quod authographum referre poſſit.
ulas Q. XIX. Quo tempore ſcripti ſint Libri Veteris
o Teſtamentti -ð
Er. Reſp. Id deſumendum ex atate Scriptorum, qui illos libros ſcripſe-
rab runt; aut ſi author ignoretur, ex atate geſtorun, quæ deſcribuntur.
cdi- Juxta hane normam Libri Verteris Teſtamenti ſcripti ſunt hoc circiter
hhi chronologico ordine.
late ? Annis ante
Uic. 1. Liber Job . - - 2 1600.
nel. 2. Pentateuchus - — - 1500.
3. Joſue - - = 1480.
„„ 4. Judicum - - 1300.
Tipt! 5. Ruth ⸗ — „⸗ „ 1200.
6. Regum L. I. 2 „ „ 1100.
ebrai⸗ 7. Regum L. II. — - 2 „ 1090.
ſob 8. Pſalterium Davidis finitum - - 1010.
riͤto⸗ 9. Sapientia Salomonis . . 1000.
ismos 10. Cantica - — . . - 1000
quam II. Proverbia — — . — — 990.
Graco 13. Amos — — 2 800.
Libti 14. Jonas - - . - 800.
in lin- 16. Iſaias „ —⸗ „ — 750.
cclelia 18. Tobias 2 — — 700. “
I9. Nahum -0 ee - 6 700.
Ctene⸗ 20. Micheas - - — ⸗ - E 7000.
lingui 21. Joél 5 - = 2 2 - 670.
Leclel. 22. Habacuac - — „ „ 670.
1d 0n 23. Sophonias . — - 610.
10 24. Abdias

—

40 Prolegomenorum in Sacram Scripturam
Annis ante
24. Abdias 8 - . . 600.
25. Jeremias - - - 600.
26. Regum Liber III. & IV. 600.
27. Paralipomenon - „ = 590.
28. Ezechiel — — - 590.
29. Baruch - - - 570.
30. Daniel . — 550.
31. Aggæus - -= 2 510.
32. Eſther - - - — 470⁰.
33. Esdras, & Nehemias - 2 450.
34. Zacharias — . 414.
35. Malachias - - . 414.
36. Eccleſiaſticus - - . 200.
Machabæorum duo Libri - 130.

37.

In hac Chronologia notandum, quod non poſuerim annos Pro-
phetiæ cœptæ, aut finitæ, ſed annos, quibus durantibus Prophetiæ,
aut Librorum aliqua Pars exarata eſt.

Q. XX. Quo tempore ſcripti ſint Libri Novi Teſta-
menti?
Reſp. Ut habeatur exactior chronologia Librorum Novi Teſta-
menti, prænotandum eſt,; ram noſtram vulgarem, quæ communi-
ter numeratur, & initium ſuum ſumit à Nativitate Chriſti, juxta de-
monſtrationes recentiorum Chronographorum, præſertim Bianchini,
in Commentario ad Vitas Rom. Pontificum, numerationis ſuæ ini-
tium ducere quinque annis ante communis ſupputationis princi-
pium; ita ut Chriſtus revera paſſus ſit Anń Æræ Vulgaris vige-
ſimo octavo, Anno tatis ſuæ trigeſimo tertio. Juxta hanc er-
go Chronologiam Libri Novi Teſtamenti probabiliter ſcripti ſunt hoc
Ordine:

ſto
dul

Ih

Pars I. De Secriptura Sacra in geneer. 41
4 Annb Era
. VLulgaris.
1I. Chriſtus Annéò .tatis trigeſimo baptizatus 25.
2. Chriſtus Annéô tatis 33. in Cruce paſſius 28.
3. Evangelium Matthæi sð 40.
4. Evangelium Marci - ⸗ 4II.
5. Jacobi Epiſtoala— ——” 49.
6. Pauli ad Hebræos — ⸗ —— 59.
7. Ad Theſſalonicenſes I. — . . Fir.
8. Ad Theſſalonicenſes II. - — 52.
9. Ad Corinthios I. 2 . „A 5373.
10. Ad Corinthios II. ⸗ ⸗ 54.
II. Evangelium Lucæ 2 5§5§.
12. Petri Epiſtola I. ⸗ „ à R56.
E 13. Ad Galaras — . . . 7.
14. Ad Philippenſes — —„ - 58.
15. Ad Coloſſenſes - = .* 9.
Pry- 16. Ad Epheſios ⸗. „ - ⸗ 59.
heiie, 17. Acta Apoſtolorum —„⸗ — 60.
IS8. Ad Romanos - 2 63.
19. Ad Philemonem ⸗„ — 64.
eſta⸗ 20. Ad Timotheum I. -⸗ . 64.
2I. Ad Timotheum II. 2 ⸗ êê 65.
5 22. Ad Titum 2 2 65§.
muni⸗ 24. Epiſtola judæ — 66,
ta de⸗ 25. Apocalypſis — ⸗ . UMD R 94.
hini, 26. Evangelium Joannnis - .⸗ — 96.
e in. 27. Tres Epiſtolæ Joannis - -⸗ 98.
riner. Contra hanc Chronologiam
Iige⸗ Objicies LJm- In hoc ordine videntur Epiſtolæ Jjacobi, & Pauli
e e ad Hebræos ſine fundamento poni ad Annum 49. & 50. II. 4 Epi-
nt toe ſtola ad Romanos videtur ſcripta eſſe eo tempore, quo Apoſtolus non-
dum viderat Romam; quia c. I. dicit, ſe teneri magno deſiderio etiam
Romanis prædicandi Evangelium. Id etiam confirmatur ex eo, quia
ſi hanc Epiſtolam ſeripſiſſet poſt ſuam incarcerationem, ſcripfſiſſet ſuam
ri⸗ faluta-

4A2 Prologomenorum in Sacram Script. Pars I. De Sac. Script. in genere.
ſalutationem etiam ad eos, qui de Cæſaris domo ſunt, in quorum no-
titiam atque amicitiam durante biennio ſuæ incarcerationis venit,
prout patet ex Epiſtola ad Philippenſes c. 4. WI.tiè Epiſtola 1. Petri
ſcripta eſt in Babylone, prout patet ex c. ult. Atqui ſive per Babylo-
nem intelligatur Koma, ſive Babylonia in Chaldæa, Petrus Anno 56.
nec fuit in Chaldæa, nec in Italia Romæ. .
Reſpondeo, Epiſtolam Jacobi, & Pauli ad Hebræos aptè collocari
ad Annum 49. & 5§5o., quia judæi Anno 48. Româ, & veroſimiliter ex
tota Italia expulſi indigebant conſolatione, & auxiliari divitum manu,

quæ pro ſeopo habet D. Jacobus. Anno autem 50., celebratò Conci-

li6 Jeroſolymitanéô, Paulus Hebræos tecto ſuo nomine convenienter
diſponit ad componendos animos eò Conciliò offenſos, & ad legalium
cæremoniarum jugum ſenſim amovendum. Nomen ſuum rectè ſiluit,
tum ne Judæi in orbe diſperſi arcerentur à lectione Epiſtolæ; tum ne
videreiur falcem mittere in alienam meſſem, quia ipſe vocatus erat ad
Apoſtolatum in gentes; Petrus verò, & Jacobus in Circumſionem.
Ad II. poteſt reſponderi, Paulum illé incarcerationis biennio
Romæ non habuiſſe libertatem publicè prædicandi; conſequenter pleris-
que erat incognitus. Et quando & cuſtodia fuit dimiſſus, aut non licuit,
aut non decuit, ſtatim aſſumere munus prædicationis publicum in urbe,
ex qua dimiſſus eſt. Itaque altero anno meritô poterat teneri deſiderié,
Romanos ſalutandi ſaltem in tranſitu. Eos, qui de Cæſaris erant do-
mo, non decuit nominare in Epiſtola, ne, ſi interciperetur, innote-
ſceret Cæſari, quot numerarentur in aula occulti Chriſtiani.

Ad III. poteſt dici, per Babylonem intelligi Cayrum in Ægypto,

quæ ab antiquis vocabatur Parya Babylon. Hanc conjeturam auget,
quia ſimul cum Salutatione Eccleſiæ „ quæ eſt in Babylone, con-
jungit ſalutationem Marci, qui fundavit Eccleſiam Alexandrinam in
vicinia poſitam. Cæterum nec repugnat etiam, quin eodem
Anno 56. Petrus transierit Romam, utpote jam .
apertâ denuo Judæis remeandi

220 ◻ Oe
PARS

— 44 — P.. 1

——— - —

— —— —B—

10
II.
12

13.
14.

Pa.
Pe. Be :: Ve PHnersZPers PekseE

PARS

Synopfi 8 Librorum Scripturæz

”M =èMU

V

II.

S6Se † Se. slü
ð ectectettscteicte cTcatiettocse

O W
“

ðð 5P

Chronologica.
ca ite. Anno Ante
in 6 eneſt. j Mundi. Chriſtum.
Y. Creatur Mundus — — — I. - 4000.
2. Creatur Adam, & Eva — — 2.
3. Adamus peccat. — — 3.
4. Procreatur Cain, & Abcl — 4 H
§. Procreatäür Seltrk 5. 130. 3870.
56. Recenſentur Poſteri Adæ ex Seth, Enos, §.
Gainan, Malaleel, Jared, Enoch,
Mathuſala, Eamech, Noë.
7. Noë jubetur conſtrucre- Arcam 6S. 155 6. 2444.
8. Diluvio „Perditur humanum genus - 7. 1656. 2344.
9. DEIIS init novum fœdus cum genere 3. 9. †
humano. 1
10. Recenſentur poſteri triumflmiorum No I0. 1II.
usque ad Abrahamum. ”
II. Conſtruitur Turris Babel, & fit divi-· 11. 1770. 2230.
ſi gentium:
12. Abraham jubetur exire exX Babylonia, 12. 2083. 1917.
ſeu Chaldæa.
1I3. Varia Abrahami fana 12. 25.
I4. Naſcitur Iſaac — — 21. 2108. 1885.
15§. Naſeuntur ncob⸗ & Eſan, & e eorum 25. 36.
fata:
F 2

16. Joſeph

4 4

Prolotomenorun , in e 2 r ura

16. Joſeph Jacobi ſlius venditut à Fratri-

bus, & ejus fata in .gypto.

17, Fratres Joſephi cum Patre migrant in

18⸗

I. Moyſis, & poſteroruim Iacobiin FEgy-

2.

Rgyptum.

acob impenſa filiis bencdictione, &

eximiò vaticinio de Meſſiæ nativitate
editò, in Ægypto moritur.

In Exodo.

Ppto fata.
Plageæ Ægyptiacæ, & Israélitarum
transitus per mare rubrum.

3. Geſta Israëlitarum in deſerto primé

Annéô.

4. Moyſes edit populo legem Decalagi,

& alias leges cæremoniales pro po-
pulo, Sacerdotibus, & Sacrificiis.

5§. Moyſes Legem renovat, & executioni

mandat.
In Levitico. L

1. Deſcribuntur particulatim ritus Sacer-

dotibus obſervandi circa Sacrificia,
& oblationes,

2. Circa Sacerdotium, & conſecranda.

3. Circa edulia, & diſcretionem animalium

mundorum ab immundis.

4. Circa pur ificarignes immundorum.
5. Circa Jubilæa, & alia Feſta.
6. Circa vota, & promiſſa.
7. Incidenter hine inde tractatur etiam de

Sanctificatione hominum, ſacrorum
vaſorum, & indumęntorum.,

Ante

Capite. Annd
Mundi. Chriſtum.
37. 42 2276. 1724.
4 3³. 47. 2297. 1703.
48. FO. I315. 1695.
1. 7. 2433. 1567.
y. 14. 213. 14987.
14. 19.
19. 32. 2514. 1486.
32. 40.
8. I2.
12.
12. 23.
23. 27.
27.

—

1—

Pars I. Gnbpfis Librorum Scriptura Chronologica.

2.

1.

1.

In Numerorlm.

Deſeribitur numerus Israêlitarum in

Tribus, Principatus, Status Sæcula-
res, CUlericales, & Religioſos cum
deſignatione miniſteriorum tam in fun-
ctionibus ſacris, quàm profanis cui-
Vis competentium diſtriburuns.
Deſeribuntur quadraginta duæ ſtatio-
nes Israélirarum per triginta novem

ferme annos in deſerto, & varii even-

tus hoc temporis ſpatio.
Israëlitæ tandem appropinquant t terræ
promiſſæ. Vaticinatur Balaam de Chri-
ſto, & de populo DEl recenſentur va-
rii eventus, & inſtituta.
Dividitur terra promiſſa trans Jor-
danem.

In Devteronomio.
Traditur ſummaria recapitulatio geſto-
rum in deſerto per annos quadraginta
cum additionibus.
Recapitulantur, explicantur, & in or-
dinem rediguntur præcepta moralia,
cæremonialia, & judicialia.
Recapitulantur, explicantur, & inor-
dinem rediguntur Officia Eccleſiaſtica,

benedictiones, promiſſiones, & ma-

ledictiones.
Moyſes impens populo benedictione
moritur, in ejusque locum Joſue ſuf-
ficitur.

In Joſue.

Joſue tranſit cum populo per Jorda-
nem in terram promiſſam.
Subvertit hoſtes. . .
F 3

ðð

A5
Capite. Aunns Aute
Mundi. Chriſtum.
t. 10.
10. 20.
32. 36. 2553. 1443.
4. 27.
27. 33.
34. 2553. 1443.
1. §. 2554. 1442.
3. Dividit

46

J. Dividit duodecim Tribubus terram

4.

I. Mortuo Joſue in Ducem eligitur judas,
ſub quoIsraëlitæ pergunt quidem ſub-
ſugare reſiduos hoſtes, ſed fatigati ab iis
extinguendis deſiſtunt, quod tamen à

lorum.
cum gentilibus, tanquam amicis, induunt

2....

3.*

4.

9
7

6. Cuinta Israêlitarum ſervitus erat ſub Ma-

Prolegomenorum in Sacram Scripturam

promiſtam.
Exhortatione fervida ad populum præ-
miſsâ moritur.

In Judieum.

DEO præceptum erat. Inde origo ma-

Obe commixtionem namque

eorum mores, & abjecta ſubjectione er-
ga unum Principem totius nationis ſibi

Judices tantùm deligunt, ſervos porius
plebis, quàm Principes; ob quod juſté
DEI judicié́ Gentiles reſumptis viribus
ſexies eos ſervituti ſubjiciunt, & ab hoc
ſexies liberati ipſimet inteſtinis bellis

ſuorum criminum vindices fiunt.

Prima: Israêlitarum ſervitus erat ſub
Chuſan Rege Meſopotamiæ, à qua ab

Othoniele Judice liberantur.

Secunda Israelitarum ſervitus erat ſab
Eglone Rege Moabitarum; à qua ab

AOd Judice liherantur.

Tertia Israêlitarum ſervitus, ſeu potius
infeſtatio inferebatur à Philiſtæis, à qui-

bus à Samgar vindicantur.

Quarta Israélitarum ſervitus erat ſub
Jabin Rege AZzor, à qua ſub Debbora,

& Barac eruuftur.

dianitis, à quibus per Gedeonem liber-
tati reſtituuntur.

Ante

Ccaupite. Anno
Mundi. Chriſtum.
13. 34. 2561. 1439.
I. 2.
3 2600. 1400.
3. 2660. 1340.
3. 2660. 1340.
4. F. 2720. 1280.
6. 8. 2730. 1270.

—

10

II

De

4

n.

Pars II. Hnopfis Librorum Seripturæ Chronologica.

00.

4.

40.

7.

polt

Capite. Anno Ante
. Mundi. Chriſtum.
7. Poſt mortem Gedeonis furgit bellum 9. 2770. 1230.
inteſtinum per Abimelech.
8. Sexta Israêlitarum ſervitus erat ſub 9. 12. 2817. 1183.
Philiſteis, & Ammonitis, à quibus
Jephte triumphat.
9. Jeptima ſervitus Israêlitarum erat de- I12. 16. 2830. II60.
nuo ſub Philiſtæis, qua per quadra-
ginta Annos durante Samfon dimi-
cat. R
10. His etiam temporibus Judicum turb? 17.
inteſtinæ ob conflatum à Micha ido-
II. Et bellum inteſtinum Tribus Dan cum 1S. 21.
Tribu Benjamin.
Deſcribitur matrimonium Booz Bethlemitæ, I. 4. 2830. 1160.
qui fuit proavus Davidis, cum alieni/ge«
na ex Gentilismo converſa, nomine
Ruth. .
In Libro Primo Regum.
I. Samuel naſcitur, & offertur Domino. I. 2. 3. 2850. 1140.
2. Philiſtzi denuo impugnant Hebræos, 4. 6. 2888. III 2.
Arca DEl capitur. Heli perit.
3. Hebræi liberantur à Philiſtæis ſub Prin. 7.
cipatu Samuelis, & Arca reducitur.
4. Saul in Regem conſtituitur, qui Am- S. 15. 290e8. 1092.
monitas, Philiſtæos, & Amalecitas
domat.
5. Saule obinobedientiam reprobato Da- 16. 2940. 1060.
vig à Samuele in Regem ungitur.
6. David Go liathum ſternit. 17. 2942. 1058.
7. David varias à Saule perſecutiones, & 18. 31. 29570. 1050.
adverſitates per octo Annos tolerat.
Le.

4

2.

Prolegomenorum in Sacram Scripturam

.

In Libro Secundo Regum.

I. Saule à Philiſtæis cæſo David folemniter

in Regeminungitur; ſed à decem Tri-

Anno

Ante

bubus, quæ adhærebant filiis Saulis
Primúm acceptatur poſt ſexennium.
2. David varios hoſtes debellat; Arcam
redueit in Jeruſalem; pro ædifcatione
Templi materialia, & ſubſidia parat.
3. David committit adulterium, ex quo lon-
ga malorum ſeries; Ammonis incæſtus
ac cædes; Abſolonis rebellio; fames
triennalis; peſtis.

In Libro Tertio Regum.

Davide viribus fractò Adonias uſurpat
authoritatem regiam. Salomone in
regem uncto David moritur.
Salomon impetratéê dono Sapientiæ feli-

I

cia ponit regni initia; & confirmata
per circuitum pace molitur ædificatio-

nem Templi, & alias fabricas.
Templum ſeptenniò completum dedi-
catur ſolenniter.
Salomon, quamdin ſerviebat DEO cu-

mulatus pace, divitiis, & honoribus,

ut primùm receſſit à DEO, paupertate,
infeſtationibus hoſtium, & ignominia
afflictus moritur, relicto hærede fatuo.
KRoboamo, Salomonis filio, auſpicante

regnum duris conſili's, ſtudia in con-

traria populus ſcinditur. Tribus Juda,

& Benjamin adhærent Roboamo. Re-

liquæ decem Tribus Jeroboamum ſibi

Regem præficiunt. Exinde per Annos

25˖4. manſit populi Hebræi in regnum
Juda, & in regnum Israel diviſio.

-

Capite.
Mundi. Chriſtum.
1. z5. 2950. 1050.
§. I0,
11. 24. 2970. 1030.
1. 2. 2990. I0O10.
8. 3000. 1000. †
9. 12. 3030. 970.
13. 3030,. 970.
.

9. In

Pars II. Hynopfis Librorum Seripturæ Chrohologica. 49
Sð Mundi. Chriſtum.

1

In regno Juda Roboamo ſuccedit Abias, 14 — 22
Aſa, Joſaphat. In regno autem Ifrai
Jeroboamò ſuccedunt ex diverſis fami-
liis Nabad, Baaſa, Ela, Zambri, Am-
bri, Achab. Horum omnium deſcri-
buntur mores, bella, & interitus. Hoc
tempore in regno Iſrael celebrantur
Acta Eliæ, & Jezabel.
Joſaphato regi Juda ſuccedit Joram;
Achabo autem Regi Iſrael Ochozias.

In libro quarto Rogum.
Sub Ochozia Elias curru igneo fertur
in aera; cui ſuceçedit Eliſæus in patran-
dis variis, quæ hic recenſentur, mira-
culis. —R
Jehu occidit eodem die Ochoziam re-
gem Juda, & Joram regem Ifrael, ſi-
mukq; extinguit totam Achabi domum.
Occiſo Ochozia fuccedunt Athalia,
Joas, Amaſias, Azarias, oathan, Achaz.
Occiſo Joram rege IIrael illi ordine
ſuccedunt jehu, Joachaz, Joas, Jero-
boam, Zacharias, Sellum, Manahen,
Phaceia, Phaceez, Oſeas. L
Sub regno Phaceæ magna Iſfraelitarum 15 3264
pars captiva transfertur in Afſyrios, ac
paulo poſt transfertur etiam reſidua
Iſraelitarum pars ſub Oſea in eosdem .
Aſſyrios. Et hic demum erat regni! 172 3280
Iſraelitici à Dzo apoſtarricis exitus.
Defunctρ Achaz rege Juda, & ipſo Afſy- 16.18. 19 . 32 80
riis tributariò, ſuccedit pius Ezechias,
qui regnum Ifrael iterum cum regno
Juda conſolidat, & Aflyrios Jeroſoly-
mam obſideutes cædit per Angelum.

ℳ

50 PBProlegomenorum in Sacram Scripturam

7. Pio Ezechiæ ſuccedit Manaſſes impius,
quem in regno ſequitur Amon filius,
impietatis hæres. 4
8. Amoni occiſo ſuccedit pius Joſias, qui
G inſtaurat templum & legem. .
9. Joſiæ occiſo ſuccedit impius filius Joa-
chaz, quo abducto à rege Ægypti ſub-
ſtituitur alius Joſiæ filius, Joakim.
10. Joakim, regis .Ægypti tributarius, bre-
vi poſt à Nabuchodonoſore rege Ba-
bylonis abducitur Babylonem, in illius
locum ſuffecto Sedecia.
II. Tandem & Sedecias, poſtquam à rege
Babylonis defecerat, cum reſiduo po-
pulo in captivitatem Babylonicam ab-
ducitur. Is exitus erat regni Juda, Je-
roſolymæ, & Tempi.

In libro primo Taralipomenon.

I. Deſcribuntur generationes ab Adam uſ-
que ad Patriarcham Jacob; & à Jacob
enumerantur ejus filiorum generatio-
nes uſque ad finem captivitatis babylo-
nicæ.

2. Recapitulantur geſta ſub Saule & Davi-

de cum additionibus.
3. Recenſentur familiæ ſub regno Davidis
deſtinatæ pro miniſterio Sacerdotum,
pro officio Cantorum, pro munere Le-
vitarum, & pro militiæ præfe Ruris.

4. Exponuntur ultima Davidis ad Salo-

monem mandara, præſertim de con-
ſtruendo Templo, cujus deſeriptionem
divinitus acceptam ipſi conſignat cum
præparatoriis.

Capite.

20. 21

21 - 223

23

24

25

10 - 23

24 - 27

Annò

Mundi.

—,— —

3360

3406

3416

Ante
Cbriſtum

640

594

584

I.

71

In ſocundo libro Paralipomenon.

1I. Recapitulantur geſta ſub Salomone cum
additionibus, præſertim de conſtru-
ctione & æ dificatione templi.
Z. Recapitulantur cum additionibus geſta

regum Juda à Roboam uſque ad Joſa-

phat. MB
3. Recapitulantur conſimili modo geſta
regum Juda à Joſaphat uſque ad Eze-
chiam.

A4. Recapitulantur geſta Regum Juda ab
lonicam.
In libro primo Esdræ.
1. Completo ſeptuageſimo anno captivita-

tis Babylonicæ Judæi à Cyro rege Per-
ſarum obtinent facultatein reædifican-
di templam, quod etiam ſuperatis in-

gentibus difficultatibus perficiunt.

2. Esdras ab Artaxerxe rege Perſarum ob-
tinet facultatem reducendi omnes reſi
duos Judæos adhuc in captivitate de-

tenross. B
3. Esdras reduéctis ſecum ex captivitate
Judæis exponit legem. M
In libro ſecundo Esdræ.
I. Nehemias obtinet ab Artaxerxe licen-
tiam, etiam ædificandi muros Jeruſa-

lem, quos & fruſtra renitentibus ini-

micis perficit.

2. Inſtauratis muris Nehemias & Esdras

recenfent populum, reſtaurant leges,
ordinant miniſteria ſacra & profana,
ſtatumque populi Hebraici in ordinem
reftituunt. . V
d G 2

Capite.
1.-9.

I0.— 20.

21I.— 32.

.

=

I. e. 6.

7.8.

9. - 1I0.

32.-36.
Ezechia uſque ad captivitatem Baby-

7.-13.

pars II. Hnopfis Librorum Scripturæ Chronologica.

Anno
Mundi.

Ante
Chriſtum.

1500.

3540.

3550.

3550.

500.

460.

450.

450.

I

52

Prolegomenorum in Sacram Coer:ipturam

1. Tobias Senior cum aliis fubditis Re-

Quo tempore Tobias ſenior cum aliis Iſrae-

Quo tempore finita eſt captivitas Babyloni-

In hoc libro inquiritur de cauſa malorum in

—

In libro Tobiæ.

gum Iſrael ab Aflyriis in captivitatem
abductus miſeram trahit vitam. V
Tobias Junior Raphaele comne & di-
rectorει modeſtas contrahit nuptias.
3. Tobias Junior lætus ad ſuos, ac tandem
Opibus auctus etiam in patriam ex cap-

tivitate revertitur.

Iin lilro Judith.

litis ab Aſſyriis in captivitatem abdu-
Qus eſt, Holofernes dux exercitüs
Aſiyriorum nitebatur etiam ſubjugare
regnum juda; jamque in eonfiniis il-
lius regni obſidebat Bethuliam; quam
tamen Judith ſua prudentia & pietate
liberavit.

In libro Esther.

ca, Esther à Dario Hyſtaſpe ſeu Aſ-
ſuero in Reginam aſfumitur; quæ, cum
omnibus Judæis ab Amano, miniſtro

regio, pararetur excidium, fua inter-

ceſſione gentem à morte liberat.

In libro Job.

hoc mundo & oſtenditur; ea non

ſemper adſcribenda eſſe propriis pec-

catis perſonalibus, aut liberorum, aur
familiæ; neque ea immitti à Dro præ-
. d . A . R]——— „ E
cisè titulé ſupremi dominii in homi-

nes; ſed refundenda aliquando eſſe in

peccatum originale ipſa nativitate con-

Ante

Anno
Mundi. Chriſtum.
I. -3. 3280. 720.
4.— 10.
I.= 15. 3290. 710.
I. * I 6. 3 530. 472.

Pars II. Gnepfſis Librorum drripturæ Chronologicæ.

n;

2.

tra Rum, & in ſervitutem generis hu-.
mani erga diabolum; de quorum effe-
Ctibus conquerendi nec ipſa merita per-

ſonalia tribuunt juſtum titulum, utpo-

te quæ & ipſa ſint à gratuita Drr gra-
tia. Cæterùúm neec in ipfis miſeriis ge-

neris humani deeſſe providentiam Dr,
miſeros in tempore opportuno com-
muniter adjuvantem, aut certè ſpe fu-
turorum conſolantem. Itaque

ſubſequens ſumma adverſitas.

Deſcribitur ingens Jobi proſperitas, &

Cum Job in ſua adverſitate inviſeretur

à tribus amicis, illique diu conticeſce-
rent, contenti ſolis ſuæ compaſſionis

demonſtrationibús, donec ipfe expo-
ſitione ſuæ ærumnæ præberetmateriam
diſcursũs; tandem Job inſpiratus à Dero

cauſam malorum omnium refert in
conditionem generis humani à die na-
tivitatis ſuæ, & ſub ænigmaticis dete-

ſtationum ac imprecationum formulis
innuit, omnia mala ſua provenire à

peccato originali, & à ſervitute homi-

nis erga diabolum, contracta in die

nativitatis ſuæ. Hoc ergo ænigma ami-

cis ſuis proponit pro materia & filio
colloquii.

Verùm Eliphaz, primus amicorum exi-
ſtimat, has ærumnas adſcribendas eſſe-
proprüs peccatis perſonalibus, occul-
tis coram occulis hominum; de his

proin eſſe agendam pœnitentiam, ut

denuò Drus ſuam exhibeat miſericor-

diam. Huic Job reſpondet, ſe Auidem

3

55½
—
Capite. Anno Ante
Mundi. Chriſtum.
I. 2. 2400. 1600. †
.
3
S reum

—

Prolegomenorum in Sacram Scripturam

4.

„

— . —
4

reum eſſe poſſe peccatorum commiſſo-
rum per ignorantiam, non veròͤ ſe reum

eſſe ullius criminis ſcienter commiſſi.

Cæterùm ſuam eſſe ſententiam, etiam
innocentes æquè ac impios à Dso pre-
mi miſeriis. Hac data reſponſione con-
vertit ſe oratione ac pio colloquio ad'

DruM ſubjectæ materiæ congruo; in

quo petit liberari à ſervitutc peccati

originalis per mortem.
Baldad, fecundus amicorum, cenſet, eas

Capite.

—

Anns
Mundi.

ſe tamen à DEoO ſuo tempore impetrari

opem, ſi pro iis peccatis humiliter de-

precaretur.

Veruùm & huic Job reſpondet, ſe quidem
forte peccatorum alienorum, quæ ta-
men ignorat, reum eſſe; nihilominus
ſuam eſſe ſententiam, etiamſi manus à

beeceris alienis laverit ut innocens, ma-
is tamen ſe premendum fore. Reſpon-

ſione finita iterum pio colloquio con-

vertit ad Drug⸗ ubi ſe ſubmittit judiciis
divinis & miſe ondi
humani generis ſubeundis..
Sophar, rertius amicorum, inſinuat,

cipem. Sed hunc recté Job cônfutat,
monſtrandé etiam integras familias
prædonum, & tyrannorum

conversê ſe quidem non eximit à pec-

eatis ignorantiæ; aut juvenilis inadver-

eriis ob conditionem ſui

ſEpe felices
eſſe Tandem rurſus colloquiò ad Drux

8.-1I0.
afflictiones repetendas eſſe à peccatis
ſuorum liberorum, & ſtirpis ſuæ: poſ-

has adverſitates à Dro fuiſſe immiſſas ob
peccata familiæ domeſticæ, quorum &
ipſe ſua conniventiâ reddiderit ſe parti-

Ante
Chriſtum

ventiæ

Bars II. Gaophis Librorum Srripturæ Chrdnologicæ. 55
D Ccapite. Anno Ante

Kkentiæ vel inconſi derationis, non eâ ta-
men de causâ ſe his ærumnis tantopere
cruciari confidit, ſed ob conditionem
naturæ humanæ, à cujus corruptione
ſe brevi liberandum & ad meliora tran-

ſiturum ſperat.

6. In ſequentibus Capitulis quisque trium
amicorum urget ſuam ſententiam par-
tim ab inductione, & experienti, par-

tim ratione; quorum tamen loquaci-

tati Job nervosé reſpondet, adducen.
dé ex ipſius ſuæ anteatæ vitæ teltimo- .

nio argumentum.
7. Confutacis tribús amicis conſurgit quis. 3
piam ſuperveniens Amicorum, nomine

Eliu; qui oſtendere nititur, Drux in

tribulationibus infligendis agere liber-
rimò arbitriò ex poreſtate ſupremi do-
minii in creaturas ſine reſpectu ad me-
rita vel demerita. Itaque in ejusmodi

caſu nil aliud ſupereſſe homini, quàm

ut humili patientiaà DEuM ad mitiora

moveat judicia.
8. Poſtquam Eliu finierat, Drus ipſemer

Jobum in turbine alloquens diſputa-

tioni finem imponit. Et huic Eliu qui-
dem teſtimonium perhibet; quod par-

tim rectè, partim imperité locutus ſit;

Jobo autem inſinuat, à ſua poteſtate S

dependere omnia in mundo, bona &
mala; ac ipſam potentiam diaboli, cau-
ſantis tot tr ibulationes; qua demonſtra-
tione Jobum tacité monet, nulla de-
buiſſe prætendi merita pro impetranda

exemptione à malis, cum & ipſa merita

56 Prroolegomenorum in dacram Seripturam

rglervatio? à poteſtate demonis ſit Capite. Anno Ante
ectus potentiæ & gratiæ divinz. Mundi. Chriſtü.

= angem blato placationis ſacrificiis 42.
pro ſingulorum colloquentium defecti-
bus in diſputatione commiſſis DEUS
Jobum à malis liberat, bonisque du-
plieatis cumulat.

In Pſalmorum! libro.

Plalmi nullo certo ordine, nec eodem tem- 3000. 1I01O.
pofe conſcripti ſant. Poſſunt ramen
dividi in ſequentes Claſſes.

1. In Pſalmos propheticos de Chriſto & ejus 2
Eceleſia. Tales cenſentur-
De Uncarnatione, Slaotete 39.2.109.
MM AA
4 4 4 87. 105.
Dae Rehmrelr, ont “ heriis 2. 23. 46.
4 Pudioſe 5. i ir 25. 109.

ila: TIIO0.
In Pſalmos äl ſr Alelajatito:, 92. 99.
in quibus laudatur Dius in n ſuis perfe- 104. 105.
Qionibus divmis. (1056. 110. .

Pars II. Hnopfis Libroram Sriptura Chronologica.

„

3. In Pſalmos Evchariſticos ſeu Gratiarum

actorios, pro acceptis à DEo benefieiis,
ubi ex gratitudinis motivo etiam appli-
cari poſſunt Pſalmi latrevtici, ſeu lau-

dis.

4. In Pſalmos Pœnitentiales, ſeu deprecato-
rios pro commiſſis peccatis.

y In Pſalmos impetratorios, invocatorios,

ſeu petitorios pro accipiendis à Dyo be-

neficiis,

6. M Pſalmos obſecratorios in magnis cala-

mitatibus, præſertim publicis.

15. 16.

A. M.

17. 33.
45. 62.
65. 76
84. 106.

z1. 37.
72. 79.
5§0. 97.
101. 6.
129.142.
16. F.
68. 73.
76. 79.
85. 986
IO7 I22.

137.139.
I40.147.
142.
6. 7.

II.Ä 12. †

I7. 2 I.
24. 26.
27. 30
34. 37.
38. 39.
42. 47.

II4. I I 5.
12 3.144.

124.129.

—

5§8

7

— —

7. In Plalmos conſolatorios, quibus homo in
ſpem erigitur.

3. In Pſalmos doctrinales, i in quibus homo
inſtruitur in virtute.

9. M Pfalmcs Erhortatorios, in quibus ho-
mo promiſſione remunerationum, aut
ex aliismotivis animatur ad virtutem,
& fugam vitiorum. .

4

10. In Pſalmos unitivos cum DEO, quibus
homo præ amore re gaudet & quieſcit in in
DEO.

IIS8. §7. 103.100

46. 47. 127.

Prolegomenorum in Sacram cripturam

10. 17. 22. 25.
32. 33. 26. 29.
41. 42. 30. 39.
56. 76. 4 5.
85. 117.
I. I4. 38. 40.
33. I8. 48. §I.
49. III. 52. 77.

81. 36. 130.
132.
I. 4. 10. 91. 94
9 . 97.
98. 99.
32. 33. 118.
36. 40. 124.

5I. 52. 132.
61. 67. 133.
35. 30

33. 41.
72. 83.
88.1023.

— —
Mä .

102.

123.137.
138.144.
146.147.
26. 39.
40. 41.

I2I.

11. In

X

—

Pars II. Hnopſis Librorum Scripturæ Chronologica. 59
. Capite. Anns Ante
II. In Pſalmos Hiſtoriales, ſeu rememorativos 77. 88.
operum DEr patratorum in V. T. qui- 104. 10 5.
bus celebrantur ejus inſignia facta. 1II3. 106.
134. 13 §.
12. In Pſalmos Miſcellaneos, in quibus plu- gS. 13. 19.
res materiæ & affectus conjunguntur. 20. 28.
Horum autem plerique ſunt partim hi- 34. 43.
ſtorici, partim prophetici, ubi ex hi- 56. 60.
ſtoriâ præteritorum per allegoriam fu- 71. 74.—
tura præfigurantur. 382. 90.
93. 96.
I19.120.
121. 125.
126.128.
131.136.
H
Alii dividunt Pſalmos in Matutinos, Veſper-
tinos, itinerarios, peregrinatorios, ſeu
Graduales & c., quæ tamen diviſio non
eſt intrinſeca Pſalmis, ſed tantum ex-
trinſeca ex uſu & applicatione homi-
nunm.
Iin Proverbiis.
FTraduntur B 1 4
I. Motiva & partes frudentia pro quovis ſta- I. - 9.3010. 990⁰0.
tu hominum & genere actionum, docetur
enim, quæ juxta leges prudentiæ vi-
tanda & agenda ſint juveni, conjugato,
ſeni, in vita privata & publica, in con-
verſatione & moribus, in factis & ver-
2. Motiva & partes juſtitiæ pro quovis ſtatu 10. — 24.
hominum & genere altionum. Docetur
enim, quid cuivis in genere, vel in
H 2 quovis

60 Prologsmenorum in Sacram Soripturam

Capite. Anno Ante
Mundi. Chriſtum.

quovis negotio ad vitam juſtè ac piè
tranſigendam neceſſarium ſit.
3. Inſtructiones utiles aulicorum, Magnatum, 25. - 29.
&W principium. Docetur enim, qua ra-
tione ſe gerere debeant principes &
magnates erga ſubditos, aulici ergg
& quales, ſubditi erga ſuperiores.
4. Monita pro vitàtranquillè tranſigenda. Do-
cetur enim, quid hominem curis fuper-
fluis & turbationibus liberum reddat.
§. Monita materna ſponſo, & ſponſæ no- 31.
bili.

In Eccleſiaſte.
Salomon docet, veram felicitatem in hoc I.- 12. 3029. 971.
mundo obtineri non poſſe, ſed eam in
altera vita exſpectandam eſſe. Id de-
monſtrat ab enumeratione parttum.“
eundé per omnes ſtatus & conditiones
hominum, fublimium, divitum, ſa-
pientum, felicium, inopum, afflicto-
rum &c. Quibus proin omnibus con-
ſulit, ut ſpes ſuas ad futura conver-
tant, cum tandem omnia, ſi quæ etiam
umbra felicitatis qu”empiam obumbret,
morte finienda ſint.

In Canticis Canticorum.

Salomon initiéò ſui regni adhue juvenis gra-
tiſſimus Dro, & flagrans immensé ſa-
pientiæ deſideriò enarrat apparitionem
ac viſionem Sapientiæ corporali ſpecie
in ſomno ſibi apparentis, ſecumque
connubium ſtabile contrahentis. In
qua viſione Sapientia divina varias in-

duit

Par; II. Hnuopfis Eibrörum Scriptura Chronolo gica. 64

give autem hoc modo, ſive alio quis verius

Deſcribuntur admirabiles operationes Sa-

duit formas, modo ſponſi, modo ſpon-
ſæ, & per alluſionem ad recentes pii
Juvenis nuptias, quas cum filia Kegis
.gypti contaaxerat, caſtos cum caſto
Iuſus ludit varios. Hujus apparitionis
in ſomno, & deſponſationis cum divi-
na ſapientia fundamentum colligitur
Ex 3. Reg. 3. Et &ap. §. v. 2. Et Jap. 7. V. 7.
5. 9. 10. Et Eccleſiaſtici i. v. 17. Et Sap.
6. v. 13. 14. 17. 16. Et Prov. F. v. 31.
Nec deſunt exempla hujusmodi appa-
ritionum; ſic enim etiam Sapientia di-
vina apparuit Henrico Suſoni, D. Lau-
rentio Juſtiniano, D. Thereſiæ.

ducat contigiſſe Salomoni finſpiratio-
nem, ſcribendi admiranda iſta Canti-
ca, certum eſt, in illis præfigurari de-
ſponſationem Chriſti cum Eecleſia.

Itaque per ſponſam intelligenda eſt 1.

Eccleſia in genere, prout involvit con-
congregationem fidelium, tam juſto-
rum quàm improborum. 2. B. Virgo,
utpote digniſſima pars Eccleſiæ. 3.
Quavis anima deyvota, tanquam inſignior
pars Eccleſiæ. 4. Quavis anima Com-
municans, utpote expreſſius repræſen-

tans & adimplens illam deſponſatio-

nem Chriſti cum Eccleſia. S5. Quævis
anima per tria religioſa vota, aut per
receptionem ſtats Clericalis intimius
ſe uniens & deſponſans Chriſto.

In Libro Sapientiæ.

Capite.

