S& quis turpem ſe videri exiſtimat ſuper virgine ſua. 7. 36. Si quis pu-

tat, ſe aliorum reprehenſioni obnoxium ob fliam ſuam, quod
eam nondum nuptui dederit.

Conſcientia cum ſit infrma adificabitur ad manducandum idolothyta. 8 .

10. in eam audaciam aſſurget.
Abſorpta eſt mors in victoria. 15. 54. per victoriam.

In ſecunda.

S& miniſtratio mortis fuit in gloria - ſi miniſtratio damnationis eſt in
gloria. 2. 7. ſi lex Moyſaica, quæ fuit occaſio multorum peccato-
rum mortalium, fuit tam glorioſa.

2. In hac ſubſtantia glorig. 1II. 17. in hoc genere gloriationis.
3. Nos antem ut roli. ſimus. 13. 7. ab hominibus reprehenſi ac re-

82

Probati.

Aa Galatas.

Won aquiepi carni 6. languini. I. 16. propenſion oni erga amicos &

10t08.

Concluſit ſeriptura o omnia ſus peccato. 3. 22. Scriptura V. T. omnes

declarat adhuc obnoxios peccato originali quoad excluſionem à
viſione DEI.

Per infirmitatem carnis erengelayi. 4. Nin vili, infirmo, & contem-

ptibili corpore.

44 Epheſio⸗ 05.

CSacramentum voluntatis ſua in diſpenſatione plenitudinis temporum. 1. 9.

myſterium fuorum conſiliorum exéquendum quando implebuntur
deſignata ſuo decreto tempora.

.Filios difidentiæ. filii ira. 2. 2. incredulos, non fidentes in di-

vinis Promiſſionibus. Ccreati à DEO cum diſplicentia ob pec⸗
catum originale.
Hoſpites teſtamentorum. 2. 12. gentiles vocati 24 fœdus divinum cum
homine initum in V. & N. T. 4
Ad

tur

l⸗

l

Pars VU. De Arte & Regulis interpr etan ndi E⸗ rurem. 291

Ad C. oloſſenſes.

1. Ut aperiat nobis oſtium ſermonis. 4. 2. ut verbo prædicationis aperiat
aures & corda.

Aa Theſſalonicenſes.

1. Non poſuit nos DEUS in iram. I. Ep. 5. 9. in objeclum i iræ ut dam-
Tnemur.
2. Juſtinetis tribulationes in Nerowmpten⸗ juſti juchczi DEI 2. Ep. I1. 4. ut ſitis
exemplar eorum, qui patiuntur perſecutionem juſté⁶ judiciò́ DEI.
3. Revelatus fuerit homo peccati. 2. 3. homo Peccator antonomaſticè,
ſeu Anti-Chriſtus.
4. Mittet illis DEIIS operationem erroris. 2. 11. permittet DEUS ſeu⸗
Kores, ſicque diſponet cauſas ſecundas, ut illi ſeductores facile
Poffint in eos incurrere, qui funt indigni protectione adverſus in-
curſiones tentationum fortium.

Ad Timotheum.
1. Cauteriatam habentium conſcientiam. I. Ep. 4. 2. falſo colore & adul-
terino ſapore, inſtar vini conditi, tinctam habentium conſcientiam.
2. Nemo adoleſcentiam tuam contemnat. I. Ep. 4. 12. Fac, ut nullus ſu-
mat oceaſionem, te ob ætatem juvenilem contemnendi.

3. Magiſtros, prurientes auribus. 2. Ep. 4. 4. prurientes verbis, ut pla-
ceant auribus.

Ad Pyilemonem.

Viſcera ſanctorum per te requieverunt. v.7. ex anguſtiis & curis, causâ
Paupertatis contractis, tua ope libertati ſunt.

Ad Helræos.

—
.

1I. Oleo e zultationis. I. 9. causâà & ſigno lætitiæ per inun tionem.

2

Aptata eſſe ſacula verbò. I1. 3. coordinata eſſe tempora & curſum
rerum verbéô DEI.

l Jacobi,

1. DEU&intentator malorum eſt. I. 13. non eſt tentator ad mala pa-

tranda.

Na 2. J.

282 Prologomenorum in Sacram Scripturam

2. JSuperexaltat miſericerdia judicium. 2. 13. elevat, hoc eſt, minorat,
& attenuat, miſericordia judicium.
3. Miſeri eſtote, & lugete. 4. 9. formam miſerorum ac pœnitentium
induite.
4. Addixiſtis juſtum. 5. 6. ſuppliciis & ærumnis.
In Petri primi.
1. Timorem eorum ne timueritis. 3. 14. timorationem, ſeu incuſſionem
timoris. =
2. Conſcientiæ bona interrogatio in DEIIMM. 3. 21. judicialis defenſio co-
ram DEO. B
. . . . . A .
3. Wolite peregrinari in feryore. 4. 12. irâ extra vos ipſos abripi, aut

mente excedere.
In ſocundd.

1. Won portant execrabile judicium. 2. II. non poſſunt tranquillè per-
ferre execratorium judicium.

In Joannis primd.
1. Suadebimus Corda noſtra. 3. 19. confidentiam concipiemus.
2. Qui ſolvit JESsUIM. 4.3. ex ſyſtemate, ſeu ex articulis religionis ſe-
onit. OðWUM
3. Hac eſt victoria, qna vincit mundum, Ffides noſtra. 5. 4. hoc eſt cauſa
victoriæ, qua vincitur mundus.

In Judæ.

1. Supercertari tradita fidei. v. 3. certare ſuper res fidei.
2. Facti ſunt exemplum ignis aterni. v. 7. exemplar ac idea.
In Apocalybſr.
1. Exivit vincens, ut vinceret. 6. victor, ut pergeret vincere alia nec-
dum ſubdita.
2. Duplicate duplicia ſecundum opera ejus. 18. par pari referte, pœnas
commenſuratas delicto.
Hæ igitur ſunt phraſes ſele ctiores Scripturæ; quibus non annume-
rare viſum eſt eas, quæ ſunt ambiguæ expoſitionis; aut in quibus ſen-
ſus magis dependet à parabola, ſimilitudine, vel paritate, quàm à
modo loquendi jam recepto.
Q. XIII.

—

Pars VI. De Arte & Regulis interpretandi Sripturam., 283

O. AllII. Quis ſit optimus modus, hiſtorias V. & N.
T. exponendi in ſenſu Myſtico! ZMB
Reſp. Jam fuperius Q. 9. inſinuatum eſſe, ſenſus myſticos, ſive
ſint Allegorici, ſive ſint Tropologici, ſive Anagogici, nonniſi ex aliis
Scripturæ locis, in quibus continetur ejusmodi rerum expoſitio My-

ſtica, ſumendos eſſe. Ubi enim nulla reperitur expoſitio Myſtica in

aliis Scripturæ locis, utendum eſt modé ſolùm comparativé, unum

comparandé cum altero, prout D. Franciſcus Saleſius in Inſtitutione

Concionatoris monet, in Inſtruct. Ordinand. editâ. Ut proin quivis ha-
beat facilem talium expoſitionum Myſticarum copiam, annecterę viſum
eſt Tabulam expoſitionum Myſticarum aut certe comparationum in-
ſignium de præcipuis rerum generibus in Scriptura occurrentium.
In hanc Claſſem retuli etiam Parabolas, & Semilitudines, & Metaphoras

à Chriſto, vel Apoſtolis & Evangeliſtis uſurpatas; quamvis directè pro

Expoſitione Myſtica rerum haberi nequeant: quia tamen veroſimile
eſt DEUM in iis Scripturæ locis, in quibus de hujusmodi rebus loqui-
tur nullò occurrente obvié ſenſu literali utili, ac conſequenter ſigniſi-
candæ alterius rei gratia, reſpicere ad terminum comparationis aliaàs
ſibi familiarem; præfatæ Parabolaæ, Smilitudines, ac Metaphora in plu-
rimis locis pro Expoſitione Myſtica ufurpari poterunt. Ubi autem ha-
betur Expolitio de Genere vel Toto v. g. de aqua, templo, plantis, fru-=
ctibus & c. facile per analogiam Expoſitio Myſtica etiam ad ſingu-
las ſpecies generis, & ad ſingulas partes Totius
extendi & accommodari poterit.

WEANN

—EEB
E

E KOMN S. —A

S 2
75 2 25 5 5 75 7 7 2 „2 2 2 7 2

2 2 2 2 2 2 3 2 * 2* 2 2* 2* 2* 2 * * .
2 2 2 2 2 2 2 2 2
2 2 2 2 2 2 2 £ 2 2* *£ 2 2 2 2 2 2 2 * *£ 2 2* 2
2 2 3 2 2£ 2 2 2 2 2* 2 2 * 2 2 5* 2 * 2 2 3 * 2 2 2 2

CLAVIS

EXPOSITIONUM MYSTICA-
RUM, PRESERTIM MORALIUM,

ex ipſa Scriptura N. T.
DE COELIS.

Num. Figura., FEiguratun. Textus.
I, Luz. Chriſtus. JESUS venit in finibus Zabulon &
Ortus. Doctrina fidei. Nephtali ut adimpleretur, quod di-
Tenebræ. Ignorantia fidei. ctum eſt per Prophetam: Terra Za-
Umbra.† bulon & Nephtali; populus qui am-

bulabat in tenebris, vidit lucem ma-
gnam, & ſedentibus in regione um-
bræ mortis lux orta eſt eis. Matth.

c. 4. V. 1 3.
2. Ssol. Apoſtoli. Vos eſtis lux mundi; Sic luceat
Miſſionarii. Iux veſtra coram hominibus, ut vi-
Lux mundi. Doctores. deant opera veſtra bona & glorifi-
Epiſcopi. cent Patrem veſtrum, qui in ccœlis
Clerici. eſt. Ib. c. 5. v. 14. —

—

Nn 3 3. Solis

286

Prolegomenorum in Sacram Scripturam

Num. FPigura. Eiguratum.

Textus.

.

Solis æſtus.

Tribulatio.
Perſecutio.
Tentationis æ-
ſtus.

Alia ceciderunt in petroſa- ſole
autem orto æſtuaverunt.- qui ver-
bum DEI audit, facta autem tribu-

latione & perſecutione ſcandaliza-

tur. Ib. c. 13. v. 6. & 21. Qui fupra
petram; ad tempus credunt, & in

tempore tentationis recedunt.

Ghridus

Rrina morum.

Falſitas.

S601. Tu puer propheta vocaberis; præi-
Lumen. ſeientia ſalutis bis ante faciem Domini parare vias
Ortus. prædicatio. ejus ad dandam ſcientiam ſalutis ple-
Illuminatio. bi ejus, per viſcera miſericordiæ DEr,
in quibus nos viſitavit oriens ex al-
to. Illuminare his, qui in tenebris
& in umbra mortis ſedent, ad diri-
gendos pedes noſtros in viam pacis.
Luc. I. v. 76. Lumen ad revelatio-
. nem gentium. Ib. 2. v. 32.
Lux mundi. Gratia generalis Vita erat lux hominum; & lux in
illuſtratonum tenebris lucet, & tenebræ eam non
internarum per comprehenderunt. Joannes venit,
Chriſtum circa ut teſtimonium perhiberet de lumi-
neceſſaria media ne, ut omnes crederent per illum,
ſalutis. non erat ille lux, ſed ut teſtimonium
perhiberet de lumine. Erat lux ve-
ra, quæ illuminat omnem hominem.
Lux mundi. Sana doctrina Lux venit in mundum & dilexerunt
morum. Veri- homines magis tenebras, quàm lu-
Tenebræ. tas. Erronea do- cem; erant enim eorum mala ope-

ra. Omnis enim, qui malè agit,

odit lueem; & non venit ad lucem,

ut non arguantur opera ejus; qui au-
tem facit veritatem, venit ad lucem,

ut manifeſtentur opera ejus.

7. Dies

it

X

Clayvu Expoſitionum Myſticarum, &r. §. I. De Cælis. 287

Num. Figura. KEiguratum. Textus.
7. Dies. Vita. Me oportet operari, donec dies
Nozx. Mors. eſt. Venit nox, quando nemo po-
Sol. Chriſtus. teſt operari. Quamdiu ſum in mun-
Gratia Chriſti do, lux ſum mundi. Joan. 9. v. 4.
per illuſtratio-Siquis ambulaverit in die, non offen-
nem internam. dit, quia lucem hujus mundi videt;
ſi autem ambulaverit in note, offen-
dit, quia lux non eſt in eo. Ibid. II.
v. IO. Adhuc modicum lumen in
vohis eſt. Ambulate dum lucem ha-
betis, ut non vos tenebræ compre-
hendant; & qui ambulat in tenebris,
neſcit quo vadat. Dum lucem habe-
tis, credite in lucem, ut filii lucis ſi-
tis. Ib. 12. v. 3 5. Ego lux in mun-
dum veni, ut omnis qui credit in me,
in tenebris non maneat. Ib. v. 46.
8. Lux. Lumen fidei. Eripiens de populis & gentibus,
tenebræ. Ignorantia fidei. aperire oculos eorum, ut conver-
dies. Vita bona. tantur à tenebris ad lucem. Act. 26.
nox. Vita mala. v. 17. Hora jam eſt nos de ſomno
ſurgere; nox præceſſit; dies autem
appropinquavit. Abjiciamus ergo
opera tenebrarum, & induamur
arma lucis. Sicut in die honeſtè
ambulemus. Rom. 13. v. II.
9. Diverſa Diverſitas prœæ- Alia claritas Solis; alia claritas
Claritas miorum juxta di- lunæ; & alia claritas ſtellarum;
Syderum. verſitatem meri- Stella enim à Stella differt in clari-
torum. tate; & ſic Reſurrectio mortuorum.
I. Cor. I5. v. 41.
10. Lux, Diwvinorum. DEUS hujus ſæculi excœcavit
tenebræ, Clara cognitio. mentes infidelium, ut non fulgeat

illis illuminatio Evangelii gloriæ
Chriſti

288

Prolegomenorum in Sacram Sripturam

1 Figuratum.

„

Num. Figura. Textus.
Obſcura cogni- Chriſti (crucis nempe.) - DEUS,
tio divinorum. qui dixit de tenebris lucem ſplende-
Creatio IIIuſtratio men- ſcere (in creatione mundi); ipſe il-
lucis. tis. luxit in eordibus noſtris ad illumi-
OUOUUã mnationem fcientiæ claritatis DEI.
II. Ccleſtia. Gratiæ, & dona Qui benedixit nos in omni bene-
RMD ſuperna. dictione ſpirituali in cœleſtibus in
Chriſto. Epheſi. I. v. 3.
I2. Creatio cœ- Reformatio Creati in Chriſto in operibus bo-
li & terrz. vitz. nis. Ib. Z. V. 3.
13. Tenebræ. Cœcitas cordis Non ambuletis, ſicut gentes, in
circa divina. vanitate ſenſus; tenebris obſcura-
tum habentes intelle tum; alienati
à vita DEl per ignorantiam quæ eſt
in illis, propter cœcitatem cordis
ipſorum. Ib. 4. V. 17.
14. Lux Status gratiæ. Eratis aliquando tenebræ; nunc
Tenebræ. Status peccati. autem lux in Domino. Ut filii lucis
ambulate; fructus enim lucis eſt in
omni bonitate, juſtitia & veritate.
Et nolite eommunicare operibus in-
fructuoſis tenebrarum. Ib. 5. v. g.
15. Lumen. Dictamen con- Omnia quæ arguuntur, à lumine
ſeienti?æ juxta manifeſtantur; omne enim, quod
principia fidei. manifeſtatur, lumen eſt. Propter
quod dicit: Surge, qui dormis, &
exurge à mortuis, & illuminabit te
Chriſtus. Ib. SF. v. 13.
16. Nox. Surdefcentia in Vos non eſtis in tenebris, ut vos
Dies. peccato. dies illa tanquam fur comprehen-
Vigilantia in dat. Omnes enim vos filii lucis eſtis
operibus bonis. & filii diei. Non ſumus noctis ne-
que tenebrarum. Igitur non dor-

miamus

te

dis
le⸗
DI=

Clavis Expofitionum Myſticaram, &. §. I. De Cæli. 289

Num. Figura. Figuratam.

Textus.

—

—

miamus ſicut cæteri; ſed vigilemus

& ſobrii ſimus; qui enim dormiunt,
nocte dormiunt; & qui ebrii ſunt,

nocte ebrii ſunt. Nos autem qui
diei ſumus, ſobrii ſimus. 1. Thefl. 5.
Vv. 4. S

17. Lumen.

Publica profeſ-
ſio fidei.

Ut ambuletis dignè DEO, qui
dignos nos fecit in partem ſortis
Sankkorum in lumine, qui eripuit
nos de poteſtate tenebrarum. Col.

I. V. I 2.

18. Firmamen-
tum.

Diſciplina Ec-
cleſiæ, conſer-

vativa fidei.

Videns ordinem veſtrum & firma-
mentum ejus, quæ in Chriſto eſt,
fidei veſtrę. Col. 2. v. 5§.

19. Firmamen- Eoecleſia. Eccleſia PEl, columna & firma-
tum. mentum veritatis. I. Tim. 3. v. 15.
20. IIlumina- Prædicatio Secundum gratiam, quæ data eſt
tio. Evangelii. nobis; manifeſtata autem eſt nune
Illuſtratio pper illuminationem Chriſti, qui il-
interna. luminavit vitam & incorruptionem

per Evangelium. 2. Tim. I. v. 9.

21. Colelſia.

Res & Perſonæ

Religionis Ca-

tholicæ.

Omnia pene in ſanguine ſecun-
dum legem mundantur; neceſſe eſt
ergo, exemplaria cœleſtium his mun-
dari; ipſa autem cœleſtia meliori-
bus hoſtiis. Heb. 9. v. 22.

22. Lumen.

Serenitas
4 cœlorum.

Gratia illuſtra-

tionis.
Divinæ incom-
mutabilitas cla-
ritatis.

Ohmne donum perfectum deſur-
ſùm eſt deſcendens à Patre lumi-
enum; apud quem non eſt transmu-
tatio, nec vic iſſitudinis obumbratio.
Jacobi I. v. 17.

23. Lumen.

Eyxemplum bo-
Auainnuntietis ejus, qui de tenebris

Vos genus electum, ut virtutes

Qo 0

29 9

Prolegomenorum in Sacram Scripturam

WNum.

Figura.

Figuratum.

Textaus.

acatholicis.

næ vitæ coram

vos vocavit in admirabile lumen ſu-
um - converſationem veſtram inter
gentes habentes bonam. I. Pet. 2. v. 9.

ortus diei.

ſtamenti per im-

Clara explana-
tio Veteris Te-

pletionem figu-
rarum.
Clara agnitio di-
vinorum.

Habetis prophericum ſermonem,
cui benefacitis attendentes quafi lu-
cernæ lucenti (tamdiu in V. T.) in
loco caliginoſo, donec dies (N. T.)
illuceſcat, & Lucifer oriatur in cor-
dibus noſtris. 2. Pet. 1. v. 19.

Lux.

Tenebræ.

Clara compre-
henſio cauſarum
altiſſimarum cir-
ca mandatum di-
ligendi proxi-
mos, præſertim
inimicos.
Ignorantia pra-
Rica hujus my-
ſterioſi mandati.

DLEUS lux eſt; & tenebræ in eo
non funt ullæ; ſi dixerimus, quo-
niam ſocietatem habemus cum eo;
& in tenebris ambulamus, menti-
mur. Si autem in luce ambulamus,
ſicut ipſe eſt in luce, ſocietatem ha-
bemus ad invicem (DEUS & nos)
Joa. I, v. 5. Tenebræ tranſierunt,
& verum lumen jam lucet. Qui di-
cit, ſe in luce eſſe, & fratrem ſuum
odit, in tenebris eſt; qui diligit fra-
em ſuum, in lumine manet. Qui
autem odit fratrem ſuum, in tene-

bris ambulat; quia tenebræ obeœ-

caverunt oculos ejus. Ib. 2. v. 8.

*

26.

Sydera
errantia,
ignes fatui.

Doctores im-
poſtores, haben-
tes ſpeciem pie-
tatis.

Subintroierunt quidam, Domini
noſtri gratiam transferentes in luxu-
riam - Sydera errantia, quibus
procella tenebrarum ſervata eſt in
æternum. Judæ. v. 4. & v. 13.

27.

Stella
Matutina.

Epiſcopi,

Parochi.

„

Habebat in dextera ſua ſeptem
ſtellas - ſeptem ſtellæ angeli ſunt
ſeptem Eccleſiarum (Minoris Aſiæ

Epiſcopi) Apoc. 1I. v. 16. & v. 20.

Ego

.„

Clavis Expoſitionum Myſticarum, &c. §. I. De Cælis. 29 1

Num. ligura. kEiguratum. Textus.
28. Stella Chriſtus. Ego JESUS ſum ſtella ſplendida
Matutina. & matutina. Apoc. 22. V. 16.
29. Srellæ. Fideles. Tanquam ſydera cœli in multitu-

dinem. Heb. 1I. v. 12. inter quos
. lucetis ſicut luminaria in mundo.
Phil. 2. v. 15.

DrE ELEMENTIIS EFr MUINDO.

I. Terra Ccleſtis patria. Beati mites, quoniam ipſi poſſi-
promiſſa. debunt terram Math. 5. v. 4. Abra-
ham demoratus eſt in terra repro-
miſſionis tunquam aliena - confi-

tentes, quia peregrini & hoſpites
ſunt ſuper terram; qui enim hæc
dicunt, ſignificant, ſe patriam in-
quirere, id eſt, eœleſtem. Heb.

2. Terra Cor docile, & Semen, quod in terram bonam,
fertilis. operans bonum. cecidit, hi funt, qui in corde bono
& optimo audientes verbum reti-
H nnent, & fructum afferunt in pa-
tientia. Lucæ S8. v. 15.

3. Petra, Cor indocile, Qui audit verbum regni, & non
nec operans bo- intelligit, venit Malus, & rapit,
num. quod ſeminatum eſt in corde ejus.
Hic eſt, qui ſecus viam ſeminatus
eſt. Qui autem ſuper petroſa ſemi-
natus eſt, non habet radicem, ſed
facta perſecutione ſcandabizatur.
Math. 13. v. 19.

. 2 Veyeos

Prolegomenorum in Sacram Scriptiram

Num. Figurata.

Figuratum.

Terwtus.

Sal terræ.

Clerici.

Vos eſtis ſal terræ. Quod ſi ſal

evanuerit, in quo ſalietur? Ad ni-

hilum valet ultra, niſi ut mittatur
foras & conculcetur ab hominibus.
Ib. 5. v. 13.

Mons.

Eminentia ſta-
tůs, Clericalis
præſertim.
Difficultas.

Non poteſt civitas abſcondi ſupra
montem poſita. Math. 5. v. 14. Di-

cetis monti huic: tranſi hinc; &

tranſibit. Math. 17. v. 20.

Petra.

ſumma

ſtabilis; contem-
ptus terrenoru,
tuga periculorũ,
jugis oratio,
cordis
munditia,; &
mortificatio.

Cauſa virtutis

Omnis qui audit verba mea (con-
tenta in Sermone in Monte) & facit
ea, aſſimilabitur viro ſapienti, qui
ædificavit domum ſuam ſupra pe-
tram; & deſcendit pluvia, & vene-
runt flumina, & flaverunt venti,
& irruerunt in domum illam & non
cecidit; fundata enim erat ſupra
petram. Ib. 7. v. 24.

Arena.

lis cauſa, negle-

Virtutis inſtabi-

tus cautelæ,
orationis, mor-
tificationis & c.

ſillius magna.

Omnis qui audit verba mea hæc
(quibus demonſtravi eſſentialia vir-
tutis ſolidæ) & non facit ea, ſimilis
erit viro ſtulto, qui ædificavit do-
mum ſuam ſuper arenam; & deſcen-
dit pluvia, & venerunt flumina, &
flaverunt venti, & irruerunt in do-
mum illam, & cecidit, & fuit ruin
Ib. v. 26. .

Petra.

Infallibilitas Ro-
manæ Eccleſiæ

articulos fidei.

perpetua circa

Caro & ſanguis non revelavit ti-
bi, ſed Pater meus & ſuper
hanc petram ædificabo Eccleſiam
meam, & portæ inferi non præva-
lebunt adverſus eam. Ib. 16. v. 17.

Vallis.
Mons.

Inæqualitas

Prædicans baptismum pœnitentiæ

vitiorum.

lin remiſſionem peccatorum; ſicut
ſcriptum

–

Clavis Expohitionum Myſticarum, G&ec. §. II. De Elementis & Mundo. 293

Naxm. Figara. Figuratum. 11 täs.
Collis. ſcriptum eſt: Omnis vallis imple-
bitur, & omnis mons & collis hu-
„miliabitur. Lucæ 3. v. 3.
10. Lutum. Homo An non habet poteſtatem figulus
in manu DEI, luti ex eadem maſſa facere aliud
quoad vocatio- quidem vas in honorem, aliud ve-
ſnem ad veram rò in centumeliam. Rom. „. v. 21.
Eceleſiam.
II. Arena. Homines. Si fuerit numerus filiorum Iſrael
†W tanquam arena maris. Rom. 9. v. 27.
T2. Lapis Chriſtiana Oſfenderunt in lapidem offenſio-
HS petra. myſteria. nis, ſicut ſcriptum eſt: Ecce pono
Chriſtus. in Sion lapidem offenſionis, & pe-
tram ſeandali. Rom. 9. v. 33. Nun-
quam legiſtis: Lapidem quem
reprobaverunt ædificantes, hic fa-
Ctus eſt in caput anguli; & qui ce-
. ciderit ſuper lapidem iſtum, con-
fringetur; ſuper quem verèò cecide-
rit, conteret eum. Math. 2I. v. 42.
Et I. Petri. 2. Vv. 4.
13. Petra. Chriſtus Bibebant de ſpirituali conſequente
fuos potans. eos petra; Petra autem erat Chri-
1 ſtus. I. Cor. 10. V. 4.
14. Tabulæ Corda. Epiſtola eſtis Chriſti, à nobis
Aüupidæ. ſeripta non in tahulis lapideis, ſed
r in tabulis cordis carnalibus. - quod
ſi miniſtratio mortis litteris defor-
s”éͤß mata in lapidibus fuit in gloria, quo-
modo non magis miniſtratio ſpiritus
erit in gloria? 2. Cor. 3. v. 3.
1I. Mons Syon. Eccleſia mili- Non acceſſiſtis ad. tractabilem
tans, unde pro- montem, de quo ſcriptum; & ſi

ο 3 beſtia

294

Prolegomenorum in Scripturam Sacram

Num. Figura.

fFiguratum.

Textus.

mulgatio fidei.

phans.

Eccleſia trium-

beſtia tetigerit montem, lapidabi-
tur; ſed acceſſiſtis ad Sion montem,
& Jeruſalem cœleſtem, & multorum
millium frequentiam, & Eccleſiam
primitivorum. Heb. 12. v. 18.

16.

Aquæ.

Populi.

Audivi vocem aquarum multa-
rum. Apoc I4. v. 2. Et dixit-mi-
hi: aquæ quas vidiſti, populi ſunt,
& gentes, & linguæ. Apoc. 17. v. 15.

17.
Mare.

Populi.

—

Simile eſt regnum cœlorum ſage-

næ miſſæ in mare, & ex omni ge-

nere piſcium congreganti. Math.
13. v. 47.

Aqua
puteus
fons.

Gratia,

verbum DEI.

Si ſeires, quis eſt, qui dicit, da
mihi bibere, tu forſitan petiſſes ab
eo, & dediſſet tibi aquam vivam.
- Omnis qui bibit ex aqua hac, ſi-
tiet iterum. Qui autem biberit ex
aqua, quam ego dabo ei, non ſitiet
in æternum, ſed aqua quam dabo

ei, fiet in eo fons aquæ ſalientis in
vitam æternam.

Joa. 4. v. 10.

Flumina.

Dona ſpiritus.

accepturi erant credentes
fJoa. 7. V. 37.

IESUS clamabat: Si quis ſitit,
veniat ad me, & bibat. Qui credit
in me, ſicut dicit Seriptura, flumi-

na de ventre ejus fluent aquæ vivæ.

Hoc autem dixit de Spiriru, quem
in eum.

2209.
agquæ.

Lavacrum

Mundatio

Chriſtus dilexit Eccleſiam, ut illam

ſanctificaret, mundans eam lavacro

laquæ in verbo vitæ. Epheſ. §. v. 25.

Qui

ſ-

s,

let

li

Cluvu Expoſitionum Myſticarum. & . §. II. De Elementis & Mundo. 29 5

Num. Figura. FEiguratum. 7 rrus.
21. Baptiimus Sepelitio & Qui mortui ſumus peccato, quo-
per immer- ſubmerſio vitio- modo adhuc vivemus in illo? An
ſionem. rum. ignoratis, quia quicunquc bapti-

Mors veteris

zati ſumus in Chriſto, in morte

bominis. ipfius baptizati ſumus? conſepulti
* enim ſumaus cum illo per baptis-
mum in mortem. Rom. 6. v. 2.
Conſepulti ei in baptismo. Col. 2.
V. 12.
22. Mare Cor ui volunt divites fieri, inci-
fluctus deſideria prava, dunt in deſideria multa inutilia &
ſubmerſio. guctuatio in fi- nociva, quæ mergunt homines in
de, interitus ani- interitum & perditionem I. Tim. 6.
. v. 9y. Poſtulet in fide nihil hælſitans.
Qui enim heæſitat, ſimilis eſt fluctui
maris, qui à vento movetur & cir-
cumfertur. Jac. 1. v. 6.
27. Fons Os, quo loqui- Ex ore procedit benedictio & ma-
aqua ſalſa mur. lediétio; nunquid fons de codem
aqua dulcis. Verba maledica foramine emanat dulcem & amaram
verba manſueta. aquam? - Neque (quis) ſalſam dul-
cem poteſt facere aquam. Jac. 3. v. 10.
24. Salus per Salus animæ Arca Noe, in qua octo animæ
Arcam ex per baptiſmum ſalvatæ ſunt per aqquam. Quod &
Diluvio. ex inundatione nunc ſimilis formæ ſalvos facit ba-
vitiorum. ptisma, non carnis depoſitio ſor-
dium, ſed conſcientiæ bonæ inter-
rogatio in DEUM. 1I. Petri 3. v. 20.
25. Mare. Homines tur- Hi fſunt fluctus feri maris, de-
Fluctus. bulenti, acti pra- ſpumantes ſuas confuſiones. Judæ
= vis concupiſcen- v. 13. H
26. Nubes. Homines leves Hi ſunt nubes ſine aqua, quæ à

ac inſtabiles.

ventis oircumferuntur. Judæ. v. 12.
Fla-

296 Prolegomenorum in Sacram &ripturam
Nam Figura. Figuratum. Textus.
27. Venti im- Tentationes Flaverunt venti, & irruerunt in
petuoſi. dœmonis, quæ domum illam, & non cecidit. Math.

ex ipſo modo
ſimpetuoſo agno-

ſcuntur.

J. V. 2 5.
in cor, ut traderet eum judas - Et
introivit in eum Satanas. Er dicit
ei ESUS (permiſſivè, vel ſubtra-
hendé gratias) Quod facis, fac ci-

= tius. Joa. 13. V. 2. & v. 27.
28. Venti lenes. Inſpirationes Spiritus (ventus) ubi vult ſpirat;
DEI, quæ agno-& vocem ejus audis, ſed neſcis,
ſeuntur in inti- unde veniat, aut quo vadat. Sic eſt
mo animi ex mo- omnis, qui natus eſt ex ſpiritu.
. . .
R do tranquillé Joa. 3. v. 8. .
. ſuaſivo.
29. Vapores Quæ eſt enim vita veſtra? vapor
aeris. Vita hominum. eſt ad modicum parens, & deinceps
eEeeerterminabitur. Jac. 4. V. I4.
30. Ignis Infernus. Paleas comburet igni inextinqui-
crucians. bili. Math. 3. v. 12.
31. Ignis Unynpniuscujusque opus manifeſtum.
purgans. Purgatorium. erit, quia in igne revelabitur; &
. uniuscujusque opus quale ſit ignis
. probabit. I. Cor. 3. v. 13.
32. Ignis Lingua mala Ecce quantus ignis quàm magnam
vva.aſtans. inflammans ad ſylvam incendit! & lingua ignis eſt
malum. univerſitas iniquitatis - inflam-
mat rotam nativitatis noſtræ inflam-
mata à gehenna. Jac. 3. v. 5.
33. Ignis Lingua fervida, Apparuerunt illis diſpertitæ lin-
calefaciens. inflammans guæ tanquam ignis. Aét. 2. vV. 3.
ad bonum.
K34. Lucerna Clerici. Neque accendunt lucernam & po-
domüs.

nunt eam ſub modio, ſed ſuper can-
Ela-

Cum diabolus jam miſiſſet .

—11 —7

I⸗

U⸗

10“*

Ale⸗

Clavis P ion Tcee &e. §. II. De Elementis & Mande. 297

Numn. Ege. Eiguratum. JM Textus.

delabrum, ut luceat ommbus, qui
in domo lunt. Math. §. v. 15.

35. Lucerna Recta intentio Lucerna corporis tui eſt oculus
vixæ. cordis. tuus; ſi oculus tuus fuerit ſimplex
. (pellucidus), totum corpus tuum
lucidum (in luce) erit. Si autem
foculus tuus fuerit nequam (depra-
ðð vatus); torum corpus tuum tene-
Z L Proſum (in tenebris) erit. Si ergo lu-
men, quod in te eſt, tenebræ ſunt, ipſæ
tenebræ quantæ erunt! Math. 6. v.
22. ubi prius egerat de recta inten-
tione bonorum operum, eleemoſi-
næ, Orationis, jejunii &c. ne fiant
ex intentione laudis, aut remunera-

* tionis terrenæ.

36. Ignis Concupiſcentiæ. Hos arguite; illos ſalvate de igne
conſumens. rapientes. Judæ. v. 22.

37. Ignis Gratiæ Iplſe vos baptizabit in Spiritu ſan-
mundans. §S. Spiritůs. Cto & igni. Math. 3. v. II.

38. Lucerna. Doctores ſancti. Joannes erat lucerna ardens & lu-
RT * cens. Vos autem ad horam volui-
ſtis exultare in luce ejus. Joa. 5. v. 3 5.

F. III.
D E P L A N TIS.

Num. Tigura. Rgeraam. = Trrim.

I. Fructus. Satisfactio pec- Facite frudlum isnum pœniten-
catis proportio-tix. Math. 3. v.
fnata. 4

— —

Pp Jam

22958 Prolegomenorum in Sacram Scripturam
Num. Eigura. liguratum. Lextus.
2. Arbor Homo Jam ſecuris ad radicem arborum
fructus bona opera poſita eſt. Omnis ergo arbor, quæ
exciſio mors non facit frutum bonum, excidetur
combuſtio. infernus. & in ignem mittetur. Ib. 3. v. 10.
& c. 7. v. 19. Video homines ſicut
arbores ambulantes Marc. 8. v. 24.
3. Triticum Electi 6Ventilabrum in manu ejus, &
area Eceleſia permundabit aream ſuam; & con-
horreum. cœlum. gregabit triticum in horreum ſuum.
Ib. v. I2. Et 13. v. 30.
4. FPructus. Actiones hu- A fructibus edrum cognoſcetis
manæ. cos. (hypocritas). Nunquid col-
ligunt de ſpinis uvas, aut de tribulis
ficus? Sic omnis arbor bona fructus
bonos facit; mala autem arbor ma-
los fructus facit; non poteſt arbor
bona malos fructus facere; neque
larbor mala bonos fructus facere.
Igitur ex fructibus eorum cogno-
ſcetis eos. Ib. 7. v. 16. Et c. 12.
. v. 3 3. Et Lucæ6. v. 2Z3.
5. Meſſis. Homines aggre- Meſſis quidem multa; operarii
gandi DEO fſautem pauci. Rogate ergo Domi-
Operarii. Clerici Zeloſi. num meſſis, ut mittat operarios in
. ä meſſem ſuam. Math. 9. v. 37.
6. Arundo Homo in malum Quid exiſtis in deſertum videre?
mobilis. verſatilis. Arundinem vento agitatã? Ih. 11. v. 7.
7. Arundo Peccator. Eece puer meus, quem elegi, di-
fracta. lectus meus; Arundinem quaſſatam
non confringet. Ib. 12. v. 18.
8. Lignum Homo in ſtatu Linum (id eſt, lychnum proximèe
fanmigans. periculoſo pro- extinquendum, utpote jam) fumi-
KXimè excidendi gans non extinquet. Ib. v. 20.
gratià.

Exiit

2

Clavis Expoßtionum Myftitarum, & . §. III. De Plantis. 299

Num. Figura. Eiguratun. Textus.
9. Semen Verbum DEI Exiit qui ſeminat ſeminare - alia
radix habitus ceciderunt in petroſa, & quia non
ſpinz multitudo nego- habebant radicem aruerunt. - alia
ftorum dabant fructum centeſimum, ſexa-
temporalium. geſimum, trigeſimum. - Qui in
fructus. Merita. petroſa ſeminatus eſt; hic eſt, qui
wverbum audit; non autem habet ra-
dicem, ſed eſt temporalis; facta au-
tem tribulatione continuè ſcandali-
zatur. Qui autem ſeminatus eſt in
ſpinis, hic eſt, qui verbum DEI
audit, & ſolicitudo ſæculi ſuffocat
verbum. Ib. 13. v. 4. Marci. 4.
Lucæ. 8.
10. Semen. Homines Seminavit bonum ſemen in agro
Zizania. improbi. Scan- ſuo - inimicus ſuperſeminavir Zi-
. dala. zania in medio tritici - qui ſemi-
Tritium. Probi nat, filius eſt hominis; bonum ſe-
Ager. Mundus men hi ſunt fili regni. Zizania filii
Meſſores. Angeli funt nequam, inimicus eſt diabolus;
Meſſis. ſinis mundi. meſſis conſummatio ſæculi. Meſſo-
res angeli funt. Math. 13. v. 24.
1II.] Granum Parva Religionis] Simile eſt regnum cœlorum gra-
Sinapis. initia. no ſinapis quod minimum eſt omni-
Parva fides. bus ſeminibus, cum autem creverit,
umn:nmmajus eſt omnibus oleribus. Ib. 13.
v. 31. Si habueritis fidem ſicut gra-
num ſinapis. Lb. 17. v. 20.
12. Vinea, Eccleſia. Paterfamilias plantavit vineam;
Frudctus, Veritas doctri- & locavit eam agricolis; & miſit
n, ſervos, ut acciperent fructus ejus
cultus religioſus vineam locabit aliis agricolis,
PpPprobitas morum. qui reddent fructum temporibus
Vinitores. ! Epiſcopi fuis - Et cumaudiſſent principes

PPp 2

Sacer-

Pudor.

300 Prolegomenorum in Sacram Scripturam
Num. Eigufra. Figuratum. Textus.
ð & Clerici. Sacerdotum & Phariſæi, cognove-
rrunt, quod de ipſis diceret. Ib. 21.
13.Meſſores Clerici Vos dicitis; adhuc quatuor men-
Fructus vita æterna. ſes ſunt & meſſis venit? Ecce dico
Meſſis. Electi. vobis: levate oculos veſtros, & vi-
Qete regiones, quia albæ jam ſunt
ad meſſlem. Et qui metit, merce-
dem accipit, & congregat fructum
in vitam æternam, ut & qui ſeminat,
. ſimul gaudeat & qui metit. Ego
miſi vos metere, quod vos non la-
boraſtis; alii laboraverunt, & vos
in labores eorum introiiſtis. Joa. 4.
14. Frumentü. Homo, Niſi granum frumenti cadens in
Granum. Corpus, ferram mortuum fuerit, ipſum ſo-
Fructus. animarum con- lum manet; ſi autem mortuum fue-
Germina- verſio, mortifi- rir, multum fructum affert. - Si
tio. eatio, cui DEUS exaltatus fuero à terra ‚omnia tra-
alligavit gratia ham ad meipſum; hoc autem dice-
convertendi ani- bat ſignificans, qua morte eſſet mo-
mas. riturus. Joa. 12. v. 24. & v. 32.
15. Plantatio. Morrificatio Si complantati facti ſumus ſimili-
veteris hominis. tudini mortis ejus, ſimul & reſurre-
M Gtionis erimus. Rom. 6. v. §.
16. Fructus Sanctificatio. Quem fructum habuiſtis in illis,
bonus. . ſſin quibus nunc erubeſcitis? Nam
PFr us Interitus animæ. finis illorum mors eſt. Nune verò
malus.

liberati à peccato, ſervi autem facti

DEO, habetis fructum veſtrum in

ſanctificationem. Mottificati eſtis

legi, ut fructificetis DEO. Cum
leſſemus in carne, paſſiones pecca-

torum

— 1

+ –⏑ — — S=⸗ —

Cavis Expoßtionum Myſticarum, &t. §. III. De plantis 3017

Textus.

Num. Eigura. 1 Eiguratum.

torum operabantur, ut fructiſica-

frent morti. Ib. 6. v. 21. & 7. v. 4.

PBona ſelecta

17. Primitiæ Nosipſi primitias ſpiritus haben-
ffrugum. Spiritus ſancti. tes. Rom. 8. v. 23.
I18. Radix. Eccleſia. Si radix ſancta, & rami; quod
Rami. Fideles. ſi aliqui ex ramis fracti ſunt; tu au-
Ohva. Vera Eccleſia. tem cum Oleaſter eſſes, inſertus es
Oleaſter. Eccleſia falſa. in illis, & ſocius radicis, & pinque-
UwU dinis olivæ factus es. Noli gloriari
adverſus ramos. Non tu radicem
portas, ſed radix te - Rami propter
incredulitatem fracti ſunt. Time.
Si cnim DEUS naturalibus ramis
Inon pepereit, ne tibi parcat. Nam
ſſi ex naturali exciſus Oleaſtro inſer-
tus es in bonam Olivam, quanté
magis ii inſerentur in bonam Oli-
„vam. Ib. II. v. 17.
19. Agricola. DEUS Ego plantavi, Apollo rigavit, ſed
Plantatio. inſtructio fidei DEUsS incrementum dedit. DEI
Rigatio. ſinformatio mo- adjutores ſumus; DEI agricultura
Ineremen- rum profectus eſtis. I. Cor. 3. v. 6. Omnis plan-
tum. per gratiam. ſtatio quam non plantavit Pater meus,
ʒ eeeradicabitur. Marh. I15. v. 13.
20. Plantatio Inſtitutio plebis Quis plantat vineam, & de fructu
fructus ſuſtentatio. ſejus non edit? - Si vobis ſpiritualia
vinea. Plebs. ſeminavimus, magnum eſt, ſi nos
carnalia veſtra metamus? 1. Cor. 9.
v. 7. & V. II.
21. Germina- Morrificatio. Quod ſeminas, non vivificatur,
tio. Reſurrectio. niſi prius moriatur, & quod ſemi-

nas, non corpus, quod futurum eſt,
ſeminas, ſed nudum granum: ut

puta tritici, aut alicujus cæterorum,
Pp 3 DEUS

302

Prolegomenorum in Sacram Scripturam

Textus.

Num. Figura. Figuratum.

DEUS autem dat illi corpus ſicut
vult; & unicuique ſeminum pro-
prium corpus. Ib. 15. v. 3 6.

22. Semen Bona opera. Qui parcè ſeminat, parcè & me-
frugez. merita. ftet; & qui ſeminat in benedictioni-
bbus, de benedictionibus & metet.
Qui autem adminiſtrat ſemen ſe-
minanti, multiplicabit ſemen ve-
ſſtrum, & augebit incrementa fru-
gum juſtitiæ veſtræ. 2. Cor. 9. V. 6.
B & v. 10.
23. Fruétus. Virtutes ecia- Fructus ſpiritus eſt charitas, gau-
iter inſpiratæ à dium, pax, manſuetudo, mode-
Spiritu ſancto. ſtia, caſtitas &c. - Quſ ſeminat
nnn carne ſua, de carne & metet cor-
Meſſis. Vita aut damna-ruptionem. Qui autem ſeminat in
tio æternà. ſpiritu, de ſpirith metet vitam æter-
nnam. Gal. S. v. 22. & 6. v. S. Suo
ftktemppore metemus. I[b.
24. Radicari. Contrahere In charitate radicati. Ephes. 3.
habirum. v. 17. SS
25. Fructus. Juſtitia, bona Repleti fruéctu juſtitiæ. Phil. I.
opera. wv. II. hic mihi fructus operis eſt.
Ib. v. 22. in omni bono opere fru-
tificantes Col. I. v. 10.
26. Agricola Clericus Laborantem agricolam oportet
frudtus., fuſtentatio. ſprimùm de fructibus comedere. 2.
27 Herbæ vi- Bona opera. Terra germinans herbam oppor-
rentes, ittunam, accipit benedictionem à
ſpinæ. Opera mala. DEO. Proferens autem ſpinas ac
tribulos, maledicto proxima eſt.

Omnis

Claris Expoſitionum Myſticarum, & c. §. III. De Plantis.

30¾

Num. Eigura.

Fiouratum.

Textas.

28. Fructus. Solatium ſuave Omnis diſciplina in præſenti non
ex diſciplinæ ju- eſt gaudii, ſed mœroris; poſtea au-
