PPPP.

RRRR.
8SSSSSSSS.
+ T.
V. XX. V V. Z.

aaa a.

Murus exterior, cujus quodvis latus ſexcento-
rum cubitorum. .
Atrium Gentilium.
Edificia pro Miniſtris laicis Templi.
Atrium Laicorum, quod Vilapanda vocat Gen-
tilium.
Edificia pro Levitis & Sacerdotibus.
Atrium Sacerdotum quod Vilapanda vocat ex-
terius
Sancta Sanctorum.
Sanctuarium.
Veſtibulum T. empl.

Altare Holocauſtorum.
Limes ambiens atrium interius, in quo eontinetur

altare præfatum Holocauſtorum, & mare
aneum.
Portæ ad Templum.
Porticus varii.
Habitacula Miniſtrorum Laicorum
FTurres, ex quibus denuntiabantur Horæ Sacræ,
& Feſta.
Porticus.
Habitacula Levitarum & Sacerdotum 5
Turres.
Gradus ſcalx. . ́ð́YMU
ambitus cirea Templum triplæ contignationis.

2 1. Quid inte Higitur Per Arcam Fwderis?

Reſpß. Per Arcan fæderis intelligitur arca lignea auré intus & extra
obducta, duobus cubitis cum dimidio longa, uno cubito cum dimidio

Iata, & uno cubito cum dimidio alta.

In Arca reconditæ? erant inpri-

mis Tabala lapidea, in quibus DEI manu Præcepta Decalogi ſeripta
erant; ſecundò Virga Anon, quæ fronduerat; terti?s Manna conten-

tum in modio.

Utrum Arca hæc, tempore captiv itatis Babylonicæ c-

cultata; Boi ſolutam captivitatem denuo reperta ſit; an verò alia vete-

XX rxis

Su

346 FProlegomenorum in Sacram Seripturam

ris loco ſubſtituta ſit, quæ & à Remanis poſt everſionem Templi Romæ
in Triumpho circumducta eſt, diſpuratur ab Eruditis. Verofimile eſt,
manſiſſe eandem. Vid. Fig. IVI,-.

Q. VI. Quid intelligitur per Menſam Propoſitionis

banum’

Reſp. Per Menſam illam intelligitur Menſa aurea, collocata in Sancte,
in quo ſingulis Sabbatis- ponebantur recentes duodecim Panes juxta nu-
merorum Duodecim Tribuum Ifrael. IIIis veſci licebat ſolis Sacerde-
tibus. Oblationi panum jungebatur etiam Sal & Thus. Exodi 25. v. 30.
Vide figuram VYv. M

VII. Quid intelligitur per Candelabrum ſeptem
lampadum?
Reſp. Candelabrum illud conſtabat er Baſi, & ex ſeptem ramis, ſeu
calamis, baſi impoſitis. In ſupremitate ramorum ſeu calamorum luce-
bant ſeptem lampades mobiles, quæ ſingulis diebus Veſpere accendeban- R
tur, mane autem extinquebantur. Lampadibûs Menſa propoſitionis pa- =ð
num, & Altare incenſi illuminabatur, quia neque in Santtuario, neque
in Sancto reperiebatur Feneſtra, unde lumen intromitti poſſet. Totum
Candelabrum erat ex puro auro. In Tabernaculo Moyſaico erat uni-
cum; ſed Salomon loco unius decem alia in ſuo Templo poſuit. Ve-
cus illud conſervabatur usque ad Titum Veſpaſianum, à quo in
Triumpho circumductum, ac dein in Templo pacis una cum Menſa pro-
poſitionis panum reconditum eſt. 3. Reg. 7. Vide figuram VI.

Q. UIII. Quid intelligitur per Mannaz
Reſp. Per Manna intelligitur ros miraculosè concretus, toté quadra-
ginta annorum ſpatiò, qué Iſraelitæ erant in deſerto, ex aere de-
pluens. Forma referebat magnirudine ſemen Coriandri, ſeu exiguum “
ranulum tritici. Piſtum dabat farinam, ex qua Iſraelitæ conficie-
Parspanem „& alios cibos. Depluebat ſingulis diebus mane, excepto
die Sabbati; qua de cauſa diebus Veneris in duplici quantitate colli-
genda erat. Iraelitis Jordanem tranſeuntibus pluvia illa roris in locis
transjordanis deſut. Exod. 16. & Nam. 11. Fuiſſe miraculoſum patet ex
Circumſtantüs varüs, quæ l. cc. legi poſſunt. .

.

TTITTTTTTTETEEETT
RR

—

i, v.

A
EEO

A—α
☛☚

2 Cubitt

TABULA PANUM PROPOSTTIONIS.B

NKIlkare

Er ʒSS

EEEEEEEEEEE

ale
Alti
in-

zrib

De

han
pen
dat
Nul
o
kqn
ren.
kere
rene
DD
e

Be⸗

Tab
land
ſitio

Par: VII Erpligatio rerum Hebrairarum, &.. 347

AQO. IX. Quid intelligitur per Mare aneum
Reſp. Per Mare aneum intelligitur ingens vas aneum, collocatum à
Salomone in Atrio Sacerdotum pro lotione Sacerdotum & viéctimarum.
Altitudinis erat 5. cubitorum, & in ſuperficie ab uno labio ad alterum
in Diametro erat I0. cubitorum. Suſtentabatur duodecim bobus æneis,
tribus verſus quamlibet plagam reſpicientibus.

OQ. X. Qualia & quotuplicis generis erant Sacrificia
Hebræorum? 2Dèð
Reſp. Sacrificia Hebræorum erant triplicis generis. Aliqua voca-
bantur Holocauſta. Alia dicebantur Sacrifcia pro peccatis. Et tertium
genus conſtituebam Sasriſicia paciſica. Holocauſtumtotum igne conſume-
batur, etiam cum pedibus, & inteſtinis, quæ tamen prius lavabantur.
Nulla pars Holocauſti cedebat Sacerdoti, excepto corio. In Sacrißcio-
pro peccatis, certa portio cedebat Sacerdoti, nulla autem offerenti; re-
hiquum totum igne abſumebatur. In Sacrißcio paciſico, quod pro refe-
rendis DEO gratiis, vel poſtulandis beneficiis, vel in cultum DEl of-
ferebatur, pectuſculum & armus dexter Sacerdoti cedebat; Adeps,
renes, & inteſtina, & reticulum jecoris, in ovibus etiam cauda, igne
abſumebatur. Reliquum hoſtiæ ab offerente domum reportabatur,
& cum aliis dapibus in menſa comedebatur. Levit. 1. 3. 4. & 14.

XI. Quinam adhibebantur Ritus in Sacrificiis
Hebræorum!?
I. Oblaturus victimam adducebat eam Sacerdoti ante ingreſſum
Tabernaculi vel Templi; & imponebat manus ſuas ſuper caput immo⸗
Tandæ victimæ: & ſi vi tima erat pro peecato, offerens durante impo-
fitione manuum ſuper caput victimæ eonfitebatur peccatum ſuum
2. Mactatæ per Sacerdotem victimæ ſanguis partim illiniebatur extre-
mitatibus altaris Holocauſtoerum; partim ad ejus baſin effundebatur.
3. Quando victima erat immolanda pro principe Sacerdotum, vel pro
toto populo, pars ſanguinis illiniebatur etiam altari Thymiamatis.
4. In Holocauſtis ſohum caput, & adeps, & renes, & inteſtina lota
concremabantur ſuper ſtrue lignorum in Altari, ipfa verò corpora vi-
Kimarum cremabantur extra caſtra, vel extra urbem in loco deſtinato:
L XX2 Bro

34 ⁸ Prrolegomenorum in Sacram Scripturam

5. Pro peceato principis Sacerdotum vel totius populi debehat offerri
vitulus in holocauſtum, & ipſa etiam pellis cum corpore victime, &
adeps, & inteſtina extra caſtra igne conſumi. Pro peccato Principis
debebat ſacrificari hircus, ſed non juxta ritum holocauſti; ſed juxta ri-
tum hoſtiæ pro peccato, ubi ipſum corpus vidimæ Sacerdoti cedebat.
Vulgares homines offerebant capram vel ovem. Pauperes autem ovi
vel capræ ſubſtituebant duos turtures vel pullos columbarum, unum
pro peccato, alterum in holocauſtum, quibus in ipſa immolatione
caput ſuper altare holocauſtorum ſic eximebatur vel intorquebatur, ut
eorundem ſanguis per latera altaris deflueret. Plura videri poſſunt.
Levit. I. & 5. & 6. & J. & 12. & 15. & 16. & Heb. 13. Si quis autem
nec par erat ſolvendis pullis columbarum, aut pari turturum, is offe-
rebat ſemiſextarium farinæ, cujus pugillus igni injiciebatur, reliqua
parte Sacerdoti relicta. Levit. ̃ð5.

Q. XII. Quales apud Hebræos erant uſitatæ Obla.
tiones? . e
Reſp. Oblationes apud Hebræos erant duplicis generis. Aliquæ
enim offerebantur ex præcepto v. g. Decimæ, ac Primitiæ frugum; &
hæ oblatione habebant potius rationem tributi, Sacerdotibus præ-
ſtandi; quàm cults religioſi. 2. Aliæ autem oblationes habebant ra-
tionem Sacrificii; quia à ditioribus offerebantur cum ipfſis victimis; vel
à pauperibus loco victimarum, quibus ſolvendis impares erant. 3. Ob-
lationes autem illæ conſiſtebant vel in ſimplici farina ſou ſimila, vel in
placentis ſeu panibus diverſimode præparatis, coctis, tortis, frixis,
conditis, vel in tritico. 4. Pars farinæ, ſeu placentæ, feu tritici à
Sacerdote projiciebatur in ignem; reliquum cedebat Sacerdoti. 5. Cum
oblationibus ſimilæ ſeu farinæ, placentarum ſeu panum, & frugum
ordinariè offerebatur ſimul vinum, ſal, & oleum. 6. Mel autem nun-
Juam Sacrificiis conjungi licuit. 7. Neque fermentum cum panibus
offerendis. 8. Quando Sacerdos partem farinæ, vel placentarum ſeu
panum, aut tritici injiciebat in ignem, miſcebat ſimul oleum, ſalem,
vinum, & thus. Deſcripta hæc videri poſſunt Levit. 2. & Num. 15.

AQA. XIII. Qualia erant Feſta Jjudæorum:
Reſp. Feſta Judæorum erant ſequentia. e 4 n
L 1. Jabba-

Brar VII. Explicatio rerum Hebraicarum, &. 349
I. Sabbatum, ſeu dies hebdomadæ ſeptima. Haæc dies feriebatur
ſemper ab origine mundi tam in lege Naturæ, quàm in Lege Moyſaica.
Feriabatur autem ideo illa ſeptima dies, quia & DEUS in ereatione
Mundi legitur requieviſſe die ſeptimo. Gen. I. H
2. Annus Sabbaticus, ſeu quivis annus ſeptimus, quo debebant
ſervi in libertatem reſtitui, quove pecunia mutua repeti non poterat,
Deut. 15. Hinc ille annus vocatur & annus remiſſionis. Verumtamen
hic annus & Jubilæus ſolùm ideo referuntur inter feſta, quia cæreme-
niis ſacris initiabantur. L D

3. Annus Jubilaus, qui recurrebar numero ſeptimo ſepties evolute;

nempe anno quinquageſimo. Numerus enim ſeptimus ſepties ſumptus

facit 49. Eo anno Hebræi ſerendis & metendis frugibus abſtinebant,
contenti frugibus, quos terra ultro ferebat. Eodem anno omnes ſervi
Hebræi libertate donabantur, & quisque reſtituebatur in fuos hæredi-=

tarios fundos, quos vendiderat, vel oppignoraverat. Levit. 25.

4. Feſtum Pentecoſtes, ſeu quinquageſimus dies à die Paſchali. Cele-
brabatur ab Hebræis ob myſterium numeri ſeptenarii, quia intra §o.
dies exactè evolvuntur ſeptem hebdomades, ſeu 49. dies, ob quod ille

dies feſtum hebdomadum vocabatur. Levit. 23. Num. 29. Exod. 23.

5. Feſtum buccinarum, quod in Menſe Lizri, ſeu Septembri, cele-
brabatur. Levit. 23. Num. 29. Hoc feſtum, quod clangenrtibus buc-
cinis indicebatur, videtur fuiſſe pœnitentiæ, & expiationis generalis
tempus decem diebus continuatum. Vocabatur etiam Chippur, ſeu fe-
ſtum veniæ. =
8. Neomenia, ſeu primus dies cujuslibet menſis. Primus ille
quorumyvis menſium dies hilariter & inſtitutis conviviis celebrabatur.
Num. 2,8. Levit. 23.
7. Feſtum Primitiarum frugum. Non enim licebat Hebræis come-
dere ex nova meſſe tritici, antequam primitias exinde obtuliſſent Do-
mino. Ferebant proin manipulos ſpicarum Sacerdoti, qui manipulum
elevabat coram Domino. Simul ſacrificabatur Agnus, & offerebantur
libamenta farinæ, & vini. Levit. 23.
8. Feſtum Tabernaculorum ſeu Scenopegiæ ſic dictum, eò quod judæi
ex præſcripto Legis Moyſaicæ illud ſeptem continuis diebus celebra-
rent ſub ramis & frondibus arborum in formam tabernaculi ſeu cellulæ
conſtructis. Incipiebat hoc feſtum decimo quinto die Menſis Septimi,
qui ordinariè circa medium Septembris, incidit. Hoc Feſtum pro-

4

3 5 Prolegomenorum in Sacram Scripturau
ximè tantüm quinque dierum intervallò inſequebatur feſtum Buecinarum,
ſeu pænitentia ſuperius deſeriprum, quod deciméô die Menſis ſeptimt
eomplebatur. Videtur inſtitutum fuiſſe partim in gratiarum actionem
Pro colletis omnibus terræ frugibus ex arboribus, vitibus, oleis &c.
partim etiam ut poſt exantlatum feſtum pœnitentiæ denuo ſolatiò exci⸗-
taremtur ad ſervitium DEI. Hinc ſeptiduum illud hilariter tranſigeba-
tur cum quotidiana oblatione holocauſtorum, oblationum, & liba-
mentorum, & ſacrificiorum. Præceptum verò habitandi in ejusmodi
frondoſis tabernaculis erat univerſale, ita ut univerſim Judæi toto illo
ſeptem dierum ſpatio tenerentur Habitare in tabernaculis, ut recorda-
rentur illius temporis, quo educti ex Ægypto per 40. annos nonniſi im
Tabernaculis, ſeu tentoriis habitârant. Levit. 27.
9. Feſtum Paſchale, quod erat omnium celeberrimum. Celebra-
batur in ipfo die Pleniluni, quod incidit poſt æquinoctiumvernale,
recurrens 19. 20. vel 2I. die Martii. Ritus hujus feſti erat ſequens:
Quzlibet familia debebat ſumere Agnum immaculatum, qui pro cœna
totius familiæ ſuſſiceret. Pars ſanguinis illinienda erat poſtibus domus.
Non licebar Agnum aquàâ coquere, ſed aſſandus erat igni, & come-⸗
denduseum lachucis agreſtibus. Manducantes erant accincti renes, &

Præter morem manducandi Judaicum calceati; baculum tenebant in
manibus; jubebantur abſumere vmnia exeptie ſoln⸗ oſſibus, quæ tan-
quam ſacra tradebantur igni. Caput cam pedibus eius & inteſtinis vorabitis,
inquit textus; & comedetis feſtinanter. Exod- 12. Pro pane uſurpandus
erat panis Azymus, id eſt, non fermentatus. Eſus ille Agni Paſchalis
Præfixus erar In ipſum diem Plenilunii ad veſperam; ſolennitas verò Pa-
Achalis, & uſus pPanum Azymorum durabat ſeptem diebus; dies prima
& ſeptima erant feriateæ. Hoc ritu partim renovabatur memoria cir-
cumſtantiarum eduétionis ex ſervitute Egyptiaca; partim etiam præfi-
Eurabantur diſpoſitiones animi præmittendæ & conjungendæ ad eſum
Agni immaenlati in Evchariſtia. Erod. z.
1o. Eeſtum Dedicationis Templi, ſeu Encaniorum. Hoc feſtum cele-
Brabatur octo diebus, ſed non feriatis. Dedicatio ultimi Templi poſt
ejusdem expiationem à Machabæis fa am celebrabatur tempore Chriſti
in Hyeme. Joa. 10. v. 22: “
Præter hæe Feſta generalia erant etiam nonnulla feſta aut minus ſo-
lennia, aut particularia, aut ab Eccleſia Judaica ſolàùm inſtitura. v. g.
Eiſßum ſortium, ſen Purim ob liberationem gentis Judaicæ ab inrergecione,
Obtentam.

.

Pars VII. Explicatio rerum Hebraicarum, &&.. g51
obtentam interceſſione Eſtheris. Mh. 9. 2. Feſtum Hlophoria, que
ligna ad templum comportabantur de quo Joſephus l. I. c. 3 1. de belle
Jud. 3. Feſtum inventionis ſacri ignis. 2. Mach, I. V. I8. 4. Feſtum inter-
Tectionis Nicanoris. I. Mach. 7. v. 48.

DX. IV. Quale erat Sacerdotium, & Miniſterium Sa-
crum apud Hebrzooos
Reſp. Circa Sacerdotium Hebræorum notari merentur ſequentia.
I. Dignitas Sacerdotalis in Lege Moyſaica usque ad Chriſtum fixa erat
in ſola Tribu Levi; neque ex aliis undecim Tribubus ullus ad Sacerdo-
tium admittebatur. Et ſi aliquando ex alia Tribu quispiam munere
ſacerdotali functus erat, ut Samuel, id ex ſpeciali diſpenlatione divina
factum eſſe cenſendum eſt. 2. Tribui levi, Clericali videlicet, in di-
viſione terræ promiſſæ nulla portio aſſignata eſt; ut proinde Clerici Ve-
teris Teſtamenti nullos habuerint agros, vineas, fundos; vivere nam-
que debebant ex Decimis & Oblationibus reliquarum undeeim Tribuum
laicarum. Dixit Dominus ad Aaron: In terra zorum nihil poſſidebitis,
nec habebitis partem inter eos: Ego pars & hareditas tua in medio filiorum
Iſrael. Hince provenit, quod etiam Clerici N. T. in ſaa Ordinatione ad
Clericatum dicant: Dominus pars hareditatis meæ. Pſ. 15. v. 5§5. F. Sa-
cerdotes etiam in V. T. ſacrabamur ſpeciali conſecratione; & gerebant
peculiares veſtes ſacerdotales. 4. Habitabant ſejuncti à conſortio lai-
corum; erant namque integræ etiam urbes ſacerdotales. §. Diſtin-
quebantur in ſuos gradus & Officia. Erat namque unus Summus Sacer-
dos, ſeu Pontifex qui in rebus ſacris pollebat ſumma authoritate. Ali
erant Principes Sacerdotum, ſeu Epiſcopi, in ſuis civitatibus ſacerdota-
libus, aut Suffraganei Summi Pontificis Peroſolymæ. Religqui Sacerdo-
tes miniſtrabant partim in offerendis ſacrificiis, partim in immolandis
viéctimis, partim in aliis Ceæremonialibus Legis. 6. Munus Sacerdo-
tum erat offerre ſacrificia, hoſtias jugulane & corium detrahere ; ſta-
tis vicibus in Templo vel Tabernaculo miniſtrare, ignem in Altari hoe-
locauſtorum perpetuum detinere; lampades ſeptemplicis Candelabri
accendere ac nutrire; ſingulis Sabbatis novos panes propoſitionis inferre;
ſingulis diebus mane & veſpere in altari Thymiamatis thus incenderes
quotidie per immolationem duorum agnorum anniculorum, unius
mane & alterius veſpere, offerre Sacrificium Matutinum & Veſperti-
num;

25'2 Prolegomenorum in Scripturam Sacram

mum; inſtruere populum; exercere judiciale judicium in rebus Lega-

Hbus; leproſos dijudicare; benedictiones in populum precari, Arcam

fœderis in bellis deferre; ſacris buccinis feſta & precationum horas de-

nuntiare &c. 7. Permittebantur illis conjugia, ſed cum una & virgi-

ne tantàùͤm. 8. Qui ex Tribu Levi minora ac inferiora Sacerdotalis

muneris Officia miniſterialia obibant, Levitæ vocabantur; qui autem
miniſteriis dignioribus deputati erant, ad latreuticum cultum & ſan-

Rificationem populi immediaté ſpectantibus, Sacerdotes dicebantur.
9. Summo Sacerdotio à DEO conceſſa erat poteſtas definiendi omnes
Controverfias Religionis Judaicæ; in qua re, ne erraret, in ſignum
aſſiſtentiæ divinæ & pignus promiſſionis civinæ de conſervanda vera
Religione geſtabat in pectore duodecim pretioſas gemmas, quæ voca-
bantur Wrim &⁊ Thumim. Seu Rationale, ex quo videbatur quafi divi-
nare. Sed Joſephus antiquit: l. 3. c. 8. ſcribit, hoc privilegium ex iſto
Rationali controverſias & dubia definiendi jam exoleviſſe ducentis ante

ſe annis, hoc eſt, plus quàm centum annis ante ortum Chriſti. 10.

Idem Summus Pontifex in divinis geſtabat ſuum peculiarèm habitum,
& Thiaram cum lamina aurea. Vide Figuram VII..

OQ I. An præzter Pontifices, Sacerdotes, & Le-

vitas etiam ali pertinuerint ad Statum Eccleſiaſticum
apud Hebræosé kazi

Reſp. Præter Pontifices, Sacerdetes, & Levitas ad Statum Cleri-

calem apud Hebræos pertinnerunt etiam Cantores, Janitores, Na-
tinæi, Nazaræi, Prophetæ, & Scribæ cum Sectis eorum. .

XVI Quodnam erat Officium, & quæ veſtis

Reſp. Officium Cantorum erat. I. Decantare laudes divinas.

2. Cantum condecorare & alternare Inſtrumentis Muſicis. 3. Præ-
fe is Cantorum ineumbe bat, etiam novas Melodias componere. Veſtis

Cantorum erat Byſſina, hoc eſt, rubra ex ſerico, vel alia tela ſubti-

Hſſima. I. Paralip. 24. Inter principes ſeu prækfectos Cantorum cele-
brantur in Scriptura Aſaph, Heman, Idithun. Numerus Cantorum in
Templo aſcendebat ad ducentos octoginta octto. Præter hos etiam
= Sacerdo-

SE

W

P
B
R

EE

——

Wl

1

R
.

S

S
W

SX

W

G
WW
=

SUMMUS PONTIFEXNX VESTIBUS
PONTIFICALIBUS INDUTUS ,

HABITVS.
SACERDOTIS ,

SIMPLICIS

mery guah,
4rr. n nun⸗
Sr Macl
Blne

.

nodier m
1 dell 1,
P Mhorz

e

SGEE
R

S

Fig. WI. Fol, B863,

Launma Zuals, rhielee ⸗
Kur imn wentin nits e⸗
monis Machabgi
Vle Blan monnoies

Tra vekze, a Sec
ura 71 eWermawaste N
Smis tle,t, u, Lo æ‿bibita ⸗le,
= efd, nnn Jerhtomans p. 273,

E.
Tuba

et ornu,

Miesices,
Uler vilao
⸗ rnanitsa, Hragzal
1 Wanum vetur seit enn vekas,
nodiernis haud abetmi- Pirmpanum vetus,
lo sed lonzge nunns Ekr e EETII
Pignorio at ⸗ Wersenne, — T P
.

TIT

Cumbala vekera
z Piznorto BE, MWarsenne

2= I. Eertr gugct
zZban? MezHokhanmms,

INS TRUMENTA MSICA,

quorum unr QNeriptur'a mentig

„

Dars VII. Erylicatio rerum Hebtaicarum G. 353

Sacerdotes & Levitæ plurimi ſimul officio Cantorum fugebantur. In-

ſtrumenta Muſica Hebræorum vide in Figura VIII.
Q. NVII. Quale erat officium Janitorum?

Reſp. Officium Janitorum erat I. ut aperirent mane, & noctu clau-
derent quatuor portas Templi. 2. Ut agerent cuſtodias noctu. 3. Ut
reciperent pecunias, quas adventantes offerebant in Corbonam, ſeu pel-
vim pro recipiendis pecuniis deſtinatam; easque in arcam Gazophyla-
cii repoſitas cuſtodirent. 4. Ut fungerentur officio æditui. 5§. Ut.
porticus, & atrium ſacerdotale verrerent, ædemque ſervarent mun-
dam. 6. Numeréô erant ducenti duodecim. 1. Paral. 9. & 26. & 4.
AQ. VIII. Quo officio fungebantur Nathinæi?
Reſp. Nathinæi nihil aliud erant, quàm Miniſtri Levitarum. Si-
cut enim Sacerdotes in ſubſidiarios ſui miniſterii habebant Levitas, ita
etiam Levitæ in coadjutores ſui miniſterii habebant Nathinæos, ut proin
Levitæ Judæorum vocari potuiſſent Diacon: Sacerdotum, & Narhinæi
Subdiaçoni Levitarum. Eorum autem officium potiſſimum conſiſtebat in
cædendis, & comportandis ad templum lignis, & in apportanda aqua.
Erant proin idem cum Gabaonitis, ques Joſue ad hoc ſervitium eon-
demnavit, ſed David commutavit eis nomen, eosque vocavit Nathi-
næos. I. Esdræ. 2. v. 70. Et 1I. Paral. 9.

A. XIA. Quid intelligitur per Nazaræos:
Reſp. Nazaræi vocabantur, qui ſe votô perpetuò confeeraverunt
ad cultum DEI. Numerorum enim c. 6. ſic ſeribitur: Vir ſive mulier,
cum fecerint votum, ut ſanctifigentur, & ſe voluerint DEO conſecrare, à
vino & omni quod inebriare poteſt abſtinebunt. — Quidquid ex vinea eſe po-
teſt, ab uya paſſa uſque ad acinum, non comedent. — Novacula non tranfibit
ſuper caput ejus &. Talis Nazaræus erat Samſon, Samuel, & Jaco-
bus Apoſtolus, Jeroſolymæ Epiſcopus; ut habetur ex Judicium 13. ex
I. Reg. 1. & ex Hegeſippo. n ⸗

2AQXX. Quid intelligitur nomine Prophetarum
Reſp. Nomen Prophetæ videtur ſami in dupliei ſignificatione.
Nam inprimis ſumitur pro perſonà præditâ dono Prophetiæ, ſeu prænun-

fiandi.

3 54 Prologomenerum in Sacram Seripturam

tiandi futura, & agnoſcendi abſentia vel occulta. Secundd ſumitur pro
Inſtituto hominum ſpecialem familiaritatem cum DEO ſectantium, cui
proin frequenter DEUS communicare ſolebat ſua ſecreta, idque non
rarôò manifeſtis ſuæ præſentiæ internæ operationibus demonſtrare; v. g.
miris agitationibus corporum. Hoc ſecundum genus prophetarum vi-
vebat ſegregatum à conſortio hominum; geſtabat pro externo habitu
ſaccum ſeu pallium cilicinum; veſcebatur cibis vilibus; abſtinebat ab
uſu mulierum; degebat in deſertis quidem locis, non tamen ſine alio-
rum conſortio idem inſtitutum amplectentium; qua de caus recipie-
bant Diſcipulos, qui & vocabantur Pueri Prophetarum. Ocecupatio il-
lorum erat in decantandis divinis laudibus, & Pſalmis, præſertim Pro-
pheticis, hoc eſt, ab aliquo Propheta afflante divino ſpiritu compoſuis,
etiam cum Inſtrumentis Muſicis; & in adventantibus excitandis ad cul-
tum divinum prædicatione verbi DEI. Heæc Idea Prophetarum V. T.
optimè repræſentat Inſtitutum Monachorum in Lege Gratiæ. Sumi-
tur autem ex variis Scripturæ locis v. g. I. Reg. 10. v. 5§. dicitur Sauli:
Obvium babebis gregem prophetarum deſcendentium de excelſo, & ante eos Pſal-
terium, & LVympanum, & Tibiam, & Otharam, ipſosque prophetantes; &
inſiliet in te Piritus Domini, & prophetabis cum eis, & mutaberis in virum
alterum. De veſte & victu habentur teſtimonia I. Reg. 9. 3. Reg. 4. 14.
& 18. 4. Reg. 1. 4. 5. 10. Zach. 13. De cœlibe vita aut propoſito con-
tinentiæ teſtatur factum, quod narratur 4. Reg. 4. Nam cum uxor Eli-
ſei hunc ſemel inviſeret, mediatore Giezi illum quidem convenit, in
ejus tamen intrare cellam auſa non eſt . & cum præ animi dolore ad pe-
des prophetæ accideret, ſtatim à Giezi prohibita removetur.
S XI. Quid intelligitur per cribas & Legisperi-
Reſp. Per Scribas intelligebantur publici Lectores, qui in templo
vel in Synagogis Legem DEl populo prælegebant & exponebant. Per
Legisperitos verò ſeu Doctores videntur intelligi illi, qui in Scholis pub-
licis aſſecuti fuerant gradum ſolennem Magiſterii & Doctoratús. Ita-
que Scribæ conſtituebant partem Statûs Clericalis inter Hebræos; & de
hoc gradu Levitico ſeu Clericali ſermo eſt Levit. 10. ubi DEUs dicit ad
Aaron: Habeatis ſcientiam diſcernendi inter ſanctum & profanum, doceatis-
que filios IGrael omnia legitima mea. I. Paral. 26. v. 29. inter alios gra-

dus Levitici generis numerantur etiam, qui conſtituti erant ſuper Iſrael

Pars VII. Explicatio rerum Hebraicarum, &e. 355

d docendum eos. Sic & 1I. Esdræ 7. ſcribitur: Esdras aſcendit de Babylo-
ne, & ipſe Scriba velox in lege Domini. - Esdras enim paravit cor ſuum, ut
inveſtigaret legem Domini, & doceret in Iſrael praceptum & judicium. Hoc
eſt autem exemplar Epiſtolæ, quod dedit Artaxerxes Esdræ Sacerdoti, Scribæ
legis DEI doctiſſimo - Tu Esdra conſtitute praſides, & imperitos docete liberè.
In quo proin ſenſu & Chriſtus dixit: Omnis Scriba doctus in regno cœlorum
fFmilis eſt Patrifamilias, qui profert de theſauro ſuo noya & vetera. Math. 13.
Econtra Gamaliel, fub cujus Magiſterio D. Paulus in Academia Jeroſo-
lymitana inſtitutus fuerat, Act. 22. v. 3. non vocatur Scriba, ſed Legi⸗
Doctor honorabilis, Math. 22. quod idem ſonat ac Legisperitus. S. Epi-
phanius Scribas ſic deſcribit: Scribæ Legis expoſitores fuerunt, veràm ſo-
phiſticam interpretationem inducentes; urceorum, poculorum, & vaſorum pu-
riſicationem, tanquam ad ſanctitatem conferret, ſuperſtitioſe obſervantes,
purificationes per lavacra crebro adhbibebant. Fimbrias ad oſtentationem veſti-
bus, & Philacteria palliis addebant, hoc eſt, latas notas purpurc. Hæc verèòͤ
S. Epiphanii verba intelligenda de ſeribis, prout erant tempore Chriſti.

AQDQ. 1II. Quales erant veſtes ſummi Sacerdotis?

Reſp. Veſtimenta & Indumenta Summi Sacerdotis erant octo; vi-
delicet I. Superhumerale. 2. Rationale. 3. Tunica Hyacinthina.
4. Tunica linea ſtricta. §. Feminalia linea. 6. Baltheus. 7. Tiara.
8. Lamina aurea. I. Superbumerale erat pretioſa veſtis humeris & pe-
Gori exterius ſuper tunicam circumvoluta, cujus faſciæ ad terram uſ-
que defluebant. Idem vocatur etiam Ephod. In utroque humero erant
ſinguli lapides, quos Interpretes Onychinos & Smnaragdos, Joſephus Sar-
donychos, vocant. In ſingulis lapidibus ſena Patriarcharum nomina; in
dextro humero majores filii Jacob, in lævo minores ſcripti erant; ut
meminiſſet Pontifex, quorum onus portaret in humeris ad DEUM.
2. Huic Superhumerali ad pectus innexus erat pannus exiguus quadra-
tæ figt-ræ, magnitudine palmum non excedens, quatuor coloribus tex-
tus. Panno iſti intexti erant duodecim pretioſi lapides, in quatuor or-
dines ſeu loculamenta diſtributi. In primo ordine erat Sardius, To-
pazius, Smaragdus. In ſecundo Carbunculus, Saphirus, Jaſpis. In
tertio Lyncurius (qui forte idem cum Hyacintho) Achates, Amethy-
ftus. In quarto Chryſolitus, Onychinus, Beryllus. Pannus hic cum
duodecim gemmis vocabatur Rationale. 3. Corpus totum ſammi Sa-
cerdotis tegebat Iunica Hyacinthina cum duabus ejusdem coloris manicis.
XVy 2 Im

156 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

ern⸗

In extremitate tunicæ inferius ad pedes intexta erant ſeptuaginta duo
tintinnabula; ita ut in medio duorum malorum ſemper unum tintinna-
bulum dependeret. 4. Tunica linea nil aliud erat, quàm veſtis talaris
linea rubri coloris, quæ ſub Tunica exteriore Hyacinthina corpus tam
arct& contegebat, ut nullas omnino pateretur rugas; & ad crura uſque
deſcendebat. S. Feminalia conſiſtebant in integumento lineo, quod
circa renes adſtrictum corpori ad genua uſque dependebat, ac geſtaba-
tur fub Tunica lineg. 6. Baltheus nil aliud erat, quàm pretioſum cingu-
lum, ſed latum, & floribus elevatis intextum. Hoc Baltheo, quatuor
digitos lato, ſtringitur tunica linea circa umbilicum & pectus, & ex una
parte ad crura uſque defluit. Vocatur etiam Zona. 7. Tiara eſt rotun-
dus pileolus ſphæræ in modum dimidiæ. In ſuperiori non apparct ca-
cumen. Non tegit totum caput, ſed tertiam partem à fronte inoper-
tam relinquit; hinc, ne facile decidat, in occipitio vità conſtringitur.
8. Lamina aurea & ipſa per vittam Capiti adſtringitur. In ea nomen
DEI Jehova inſeriptum eſt. Heæc deſcribuntur Exod. 28. 29. 35. & 39.
Et Levit. 8. & à D. Hieronymo ex Joſepho. Vide Fig. VIII.

Q. MWXIII. Qualis erat veſtis Sacerdotum?:

Reſp. Etiam Sacerdorum veſtis erat I. Feminalia. 2. Tunica linea
uſque ad pedes defluens, quæ & Ephod Sacerdotum dicitur. 3. Cin-
gulum. 4. Pileus. Ea tamen differebant à veſtimentis Pontificis
pretio. Vide Fig. VIII. J

ALQ. IXIV. Quod genus hominum intelligitur per
Phariſæos, Sadducæos, Herodianos?
Reſp. Phariſaos S. Epiphanius De hares. ſic deſcribit: Phariſæi
eadem cum Scribis ſentiebant. Virginitati & continentiæ ſtudebant;
frequenter orabant; cavebant, ne qua ſe maculâà corporis contamina-
rent. Duriſſimis ſtratis cubabant; bis in Sabbato jejunabant, ſecundâ

& quinta die. Decimabant decimationes, dabant primitias, trigeſimas,

& quinquageſimas; ſacrificia & vota exactiſſimè perſolvebant. In præ-
dicto verò (q. 21.) Scribarum habitu incedebant per amicula, & alios
ornatus, ac muliebria pallia, in latis crepidis, & calceamentorum li-
gulis procedentes. Dicebantur autem Phariſæi, eò quod ſeparati eſſent
ab alis; Phares enim Hebraicaà linguâ ſeparationem ſignificat. Ita

Epiphanius. Chriſtus tamen in Evangelio ſæpius oſtendit, Phariſæos =

EXter-

Pars VUII. Explicatio rerum Hebraicarum, G&Gc. 357

externis exercitiis pietatis primariò quæſüſſe laudem humanam, lucrum

temporale, & terrena commoda; eos eriain fuiſſe inſignes hypocritas,
ſepulchra dealbata, ac genimina viperarum, ac perſecutores veritatis
præconum non fucatæ. Creduntur eſſe exorti ducentis ferme annis an-
te Chriſtum.

Sadducai ſuæ ſectæ Originem trahunt à Sadoc, qui Alexandro M.
regnante novam doctrinam invexit; videlicet animas eſſe mortales, &
nullos dari Angelos aut Spiritus. Cæteroquin obſervabant Legem Moy-

ſaicam cum Judæis.

Herodiani veri Judæi erant, ſed adulatores Herodis, quem, cum

magnificentiſſimè Templum decoraret, pro verò Meſſia venditabant.

Joſephus obſervat, populares Phariſæis, optimates autem Sadducæis
adhætiſſe; haud dubiè, quia in carnis delitiis ſepulti omnem ſenſum re-
rum ſpiritualium perdiderant; & quia à ſeeleratis deditâ operâà à men-

te excluduntur moleſta commonitoria de æternitate.

AYVY. XXMV. Qualis fuerit Status Reipublicæ, & regi
minis Politici apud Hebræos?
Reſp. Status Politicus judæorum in quinque Periodos diſtinqui
poteſt. A Moyſe uſque ad Saulem fuit Ariſtocraticus, quo tempore pacis
bellique negotia potiſſimàùm diſponebautur Optimatum conſilio. Quam-
vis enim extiterint populi Principes, Belli Duces, & Judices, hi tamen
regebantur optimatum aſſenſu. Nihilominus id concedi poſſe videtur,
Ariſtoeratiam tempore Judicum potius declinaſſe in Democratiam, in
qua arbitrio plebis pleraque diſponuntur. A Saule uſque ad Captivita-
tem Babylonicam fuit Status Monarchicus, Regibus juda, & Regibus
Iſrael authoritate independente à populi vel optimatum arbitrio guber-
nantibus. Tertius Status à Captitative Babylonica uſque ad Aſlamo-
næcrum principatum fuit denuo Ariſtocraticus. Sub Aſſamonæis fuit
iterum Monarchicus, & fub Aſcalonitis ſeu Herodibus denique Vranni-
cus. Illud tamen obſervandum; eo tempore, quò Status fuit Ariſtocra-
ticus, rerum gerendarum poteſtatem ab optimatibus populi aliquando
in principes laicos, interdum in principes ſacros, aliquando etiam in
fœminas collatam fuiſſe. Quæ manifeſta erunt libros judicum, Regum,
Machabæorum, vel obiter perluſtranti. Sic Judicum 4. dicitur: De-
sora judicabat populum illo tempore. Et Judicum 1I1. Perrexerunt Seniores

1y 3 ge

358 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

de Galaad, ut tollerent in auxilium ſui Jephte. Dixeruntque ad eum: Veni
& eſto princeps noſter, & pugna contra filios Amon.
Q. XXVI. Quales fuerint Menſes Judæorüm? Et
quales anni? è
Reſp. Hebræi habuernnt duplicem annum, videlicet Civilem &
Sacrum. Annum Civilem, forte ut convenirent cum Ægyptiis, inhoa-
bant Menſe Tixri, qui ſuo initié correſpondet Septembri. Annum Sa-
crum ſeu Eecleſiaſticum incipiebant Menſe Miſan, cujus principium
correſpondet Martio; ut enim patebit ex dicendis, initia horum an-
norum non habebant diem fixum, ſed mobilem pro diverſa incidentia
primi Plenilunii poſt Æquinoctium Vernum. 2. In annis Ordinariis

numerabant Menſes duodecim; ſed quovis ſecundò annò́ numerabant

Menſes tredecim. Nomina horum Menſium ſunt ſequentes. I. Niſan.
2. Jar. 3. Sivan. 4. Tamur. §. Ab. 6. Elul. 7. Tisri. 8. Ma-
reshuan. 9. Casleu. 10. Thebet. II. Sebath. 12. Adas. 13. Veadar.
Notandum ʒ. Menſes priores duodecim erant Menſes tantùm Lunares,
qui inchoabantur & numerabantur à Novilunio uſque ad alterum No-
vilunium. Conſequenter, cùm Luna à Novilunio uſque ad alterum No-
vilunium ſuum curſum motu medio peragat intra dies 29. Horas 12.
Minuta 44. ſequitur Menſes Lunares Judaicos tantùm habuiſſe Dies 29,

cum horis I12. & 44. Minutis. Exinde ſequitur, totum annum Judai-

cum ordinarium tantùm habuiſſe dies 354. cum 8. horis & 48. Minutis.
Ea de cauſa, ut annus Lunaris denuèò coincideret cum anno Solari, qui
computatur ab uno Æquinoctio ad alterum & conficitur diebus 365. „
horis ſex; quolibet ſecundé anné ad ultimum duodecimum Menſem
Adar addiderunt integrum Menſem Intercalarem, nempe Menſem
Veadar; cui quolibet ſecundò annéô artribucrun viginti duos dies, &
quolibet quartò anno viginti tres dies. Et quia in hac intercalatione
negligebantur illa 48. reſidua Minuta, quæ intra 120. annos faciunt ho-
ras 96. ſeu dies quatuor; ideo ad coæquandum Annum Lunarem cum
Solari intra 120. annos Menſi intercalari debuiſſent addere quatuor dies;
quamvis nec iſta exæquatio exacta fuiſſet. Notandum 4. Menſes Judai-
cos non correſpondere noſtris menſibus ex integro, ſed inadæ quate
santúm; quia non incipiunt cum noſtris menſibus, ſed aliquando eirca
initium, aliquando circa medium, aliquando circa finem. Ut enim
Patet ex noſtris Calendariis, Novilunia, à quibus ſumsbant initum
enles

—„

Pars VII. Explicatio terum Hebraicarum, & . 359

. enſes Judaici aliquando contingunt initié Menſis; aliquando circa
Medium vel circa finem. Sic Menſis .
Niſan. Martio. Aprili.
Jar. Aprili. Majo.
Sivan. Majo. Junio.
Tamuz. Junio. Julio.
Ab. fulio. . Auguſto.
Elul. 5 Auguſto. Septembri. .
Tisri. . Septembri. 5 Octobri.
Mareshuan. — octobrii. Novembri.
Casleu. F. Novembri. Decembri.
Thebet. Decembri. Januarie.
Sebat. Januario. Februario.
Adar. Februario. Martio.
„ Veacdar. . Martio. Aprili.

L. XMAVII. Quid ſignificatur per Cubitum in Scri-
pturazs
Reſp. Per cubitum in Scriptura à tempore Moyſis uſque ad capti-
vitatem Babylonicam intelligitur menſura ferme trium pedum Pariſien-
ſium; hanc enim ex antiquis Prototypis in Cayro, urbe gypti vetu-

tiſſima deſumptam teſtatur Calmetus. V. Cubus Idem probari poteſt

ex Ezechielis 43. v. 13. ubi videtur aſſerere, cubitum veterem integro
. Palmo

