eſſe. . . e

Decima nona. In expoſitione textuum, quorum cognitio non de- V
pendet ab uniformi traditione Patrum, aut alicujus primariæ Eccleſie

e⸗

Pars VI. De Arte & Regulis interpretand Soripturam. 237

nec à lumine fidei cumulatius Doctoribus ſacris infuſo, ſed tantùm ab
eruditione & à conbinatione textuum, æquè valet expoſitio Interpretis
recentioris, ac veteris. Hinc nimis ſcrupuloſi & indiſereti ſunt, qui
nullam recipiunt expoſitienem, niſi fundatam in aliquo textu Patrum.
Pauci enim reſpectivè ſunt textus, qui tractantur à Patribus; & rariſ-
ſfimi, qui ſimul à pluribus attinguntur. Nec obſtat Tridentinum præ-
cipiens, ut Scriptura exponatur juxta unanimem Patrum. Id enim ſic
intelligendum, ut ita fiat, ubi habetur unanimis conſenſus Patrum circa
materiam fidei vel morum ex ſuo genere.
Vigeſima. Quando textus recipit duas expoſitiones veroſimiles,
illa præferenda eſt, I. quæ magis conſonat contextui, id eſt, antece-
dentibus & conſequentibus. 2. Quæ magis concordat cum clarioribus
aliis Scripturæ locis. 3. Quæ melius congruit cum aliis fidei regulis.
4. Quæ magis conſentit cum aliis documentis ex humana litteratura co-
gnitis.
Q. UII. Quænam ſint Regulæ pro eruendo ſenſu
Literali?
Reſp. Pro indagando ſenſu Scripturæ Literali poſſunt ſervire ſe-
quentes animadverſiones.
Prima. Verba öcripturæ, ex ſuo genere tpertinentia ad
dogma aliquod ſiaei, vel ad doctrinam morum, vel ad
guampiam legem aut Conſtitutionem Apoſtolicam, ex tra-
ditione & obſorvantia primitiva Eccleſiæ explicanda ſunt.
Hæc Regula fundatur in Concilio Tridentino Seſſ. 4. ubi ſic habet: G-
nodus ad coercenda petulantia ingenia decernit, ut nemo ſuæ prudentiæ inni-
xus, in rebus fdei & morum, ad adificationem doctrinæ Chriſtiana pertinen.

tium, ſacram cripturam ad ſuos ſenſus contorquens, contra eum ſenſum, quem

tenuit & tenet fancta Mater Eccleſia, cujus eſt judicare de vero ſenſu & inter-
pretatione Sripturaram ſanctarum, aut etiam gontra unanimem conſenſum
Patrum, ipſam ripturam ſacram interpretari audeat. Ratio verò Regu-
læ eſt, quia impoſſibile eſt, Eceleſiam primitivam ex ipſo Apoſtolorum
ore edoétam, dogmata fidei in Scripturis expreſſa, & præcepta Apoſto-
lica ſcriptò tradita, aut non intellexiſſe, aut ſtatim ab initio neglexiſſe.
ecunda. Expoſitio Literalis univerſim præ ommil'us aliis
rimanda ℳ. Ratio eſt, quia, ut oſtenſum eſt part, 4. q. 12. in Re-

1

238 Prolegomenorum in &ripturam Sacram

Aanmsn

ſponf. ad argum. 1. & q. 9. omnes alii ſenſus, allegoricus, tropologi-
cus, anagogicus, & accommodatitius per extenſionem, fundantur in
genuino ſenſu literali. D. Baſilius vehementer reprehendit, qui negle-
to ſenſu literali univerſim ſtatim avolant ad ſenſum figuralem. Hom.
9. in Hexam. ſic ait: Hi, inquit, aquam non aquam dicunt - reptilium &
pecorum generationem ad ſuas allegorias detortam perinde exponunt, ut ſom-
niorum interpretes. - Hi tropologiis ſuis &-ripturæ aliquid authoritatis ad-
ſciſcere conati ſunt. Verùm id ei competit, qui interpretationis pratextu com-
menta ſua inducit. .

Tertia. Ut attingatur genuinus ſonſus literalis, neceſſe

eſt, noſſe Idiotiſinos lingiæ Uriginalis; id eſt, modos loquendi

euivis linguæ proprios. Quælibet enim lingua habet ſuum peculiarem
modum connectendi, tranſeundi, extollendi, & res per phraſes, me-
taphoras, aliosque tropos peculiariter ſibi familiares explicandi. Ra-
tio autem hujus Regulæ eſt, quia ob ignorantiam Idiotiſmorum linguæ

ſaeræ ſæpe exiſtimatur latere in verbis ſpecialis emphaſis aut myſterium,

cum nullum ſit, prout D. Auguſtinus l. 2. de Doét. Chriſt. c. 13. obſer-
vat. Locutiones quadam, inquit, in ſacris Literis inuſitata nobis magis vi-
dentur proprietatem lingu«, unde tranlata ſunt, repraſentare, quaàm altiorem
ſenſum continere. .
Quarta. Praæferenda &ſt utilis éxboſitio literalis, ubi ha-
beri poteſt, eνοtioni Rigurali. Ratio eſt, quia expoſitio lite-
ralis utilis poteſt & ſolet eſſe certa; econtra expoſitio figuralis, niſi
habeat clarum fundamentum in Scriptura, plerumque eſt incerta.

Quinta. In explicandis literaliter Sripturis neceſſo eſt

ſeire, quo tempore ſingula geſta aut ſeribta ſint. Ratio

eſt, quia in omnibus fere ſeripturis fit alluſio ad ſtatum temporum an-
tecedentium, concomitantium, ac frequenter etiam fubſequentium;
ſine quorum notitia nequit haberi exacta dictorum cognitio. Id ſpecia-
tim D. Chryſoſtomus obſervat circa Epiſtolas D. Pauli; Epiſtolæ, inquit,

Pauli, quo tempore ſcriptæ ſint, & qua prius, quæ poſterius, noſſe multum

confert ad quaſtiones explicandas. Conſimiliter S. Cyrillus l. S. Theſ. c. 2.
dicit: Multa in Prophetis dißicillimè intelliguntur, quia ignoratur tempus, ad
quod ſunt referenda. Et l. 9. c. 4. Neceſſe eſt ad rectt Sripturas intelligendas
sonſiderate tempora, in quibus ſunt dicta, qua ſcribuntur. Idem repetit l. 10.
“ e. 3.

— — — — — — ꝰ

— —

—

r.

.

Pars VI. De Arte & Regulis interpretandi Srripturam. 239

c. 3. Hinc & ortum eſt Proverbium ex illo D. Auguſtini Serm. 16. de
verbis Dom. Diſtribue tempora, & concordabit Sriptura.
Serta, Ad eruendum ſonſim literalem neceſſe eſt, con-
ferre textam cum antecedentibus & conſequentibus. Hujus

Regulæ necefſitas à Bonfrerio c. 20. Sect. 3. probatur variis exemplis.
Sic enim illud Pſalmi 17. v. 26. Cum ſancto ſanäctus eris, & cum perverſo

perverteris, à multis explicatur de mala vel bona ſocietate, cum tamen
contextus, antecedens & ſubſequens, oſtendat, eum textum eſſe in-
telligendum de verio modo, quo ſe DEUS habet erga probos & im-

I.

probos. Item illud Pfalmi 38. v. 4. In meditatione mea exardeſcet ignis:

à multis explicatur de devotione orationis; cum tamen contextus

oſtendat, id eſſe intelligendum de ira DEl erga peccatores. Item illud
Sap. S8. v. 21. Ut ſcivi quoniam aliter non poſſem eſe continens, niſi DEIIS
det, communiter explicatur de caſtitate, cum tamen contextus oſten-
dat, id intelligendum efſe de ſapientia, cujus Salomon ſe non eſſe capaæ-

cem, ſeu continentem profitetur ſine divino munere. Sie & illud Job 2.

v. 13. Ducunt in bonis dies ſuos & in puncto ad inferna deſcendunt; multi il-
lud, in puncto, ita intelligunt, ac repente, inopinatè, in medio felicitatis
curſu, cum tamen contextus felicitatem impiorum diuturnam uſque in
ſenium provectum demonſtret.
Septima. Pro eriendo ſenſis literali conferendai ſe tex-
tus cum textibis parallelis, ſacris & proſanis. Ratio hujus
Regulæ eſt; quia, ubi reperitur ſimilis modus loquendi aut Phraſis,
ex applicatione ad ſubjectas materias & circumſtantias facilius innote-
ſeit ex analogia locutionis alluſio & reſpectus ad conſimiles terminos &
objecta.
Oodtava. Pro eruendo ſenſit literali etiam reſpiciendum
ad motiva, ſinem, & decentiam loquentis, & ad ſoriem
acdtorum, aa gutX Prontit reſpicere. Ratio eſt, quia inſpecta
mente loquentis, & objectorum conditione, facilior fit Præ ſumptio de
eo, ad quod reſpicere pronius erat. “
Nona. Pro inveniendo ſenſi literali ſæpe jiuxdant Ger.-

ſiones cripturarum proximèò coævæ, ac vicinæ fontibus,

præſertim abprobatorum ab Eoccleſia Interpretum. Tales ſunt
v. g. Verſio Septuagintaviralis, & Syriaca, & Chaldaica. Ratio eſt,
quia

240 Prolegomenorum in Sacram ripturam

—

—

quia ejusmodi Interpretes vicini fontibus potuerunt multorum verbo-
rum ambiguorum ſignificationem ſcire ex traditione, aut ex recenti uſu
verborum, qui non tam cito degenerare ſolet in ſenſum peregrinum.
Decima. Pro ſtatuendo genuino ſonſi literali nonnun-
guam ſerviunt Leltiones variantes proximè coævæ ac vici-

næ fontibus, præſertim receptæ in Eccleſiis Apoſtolicis, aut

aliis Pbrematus. Ratio eſt, quia Lectiones variantes vicinæ fontibus,
præſertim ex Codicibus receptis per Eceleſias Apoſtolicas, magnam
fundant præſumptionem pro traditione explicationis aut verſionis ap-
probatæ. Hanc Regulam S. Auguſtinus inſinuat l. 11. Confeſſ. c. 2. ubi
ait: Emendari ſi debeant ſacra Scripturæ Codices, vel emendandi ſunt ex ea
lingua, unde translati ſunt; vel ex Codicibus eurum regionum, unde ipſa do-
rina commeavit; vel ſi ibi quoque Codices variarent, plures paucioribus, ye-
tuſtiores recentioribus praferentur. Habet etiam hic locum circa variatio-
nem Codicum, quod idem S. Doctor tradit l. 2. de Doct. Chriſt. c. 8.
Solentiſſimus indagator Canonicarum Scripturarum authoritatem ſequatur Ca-
tholicarum Eccleſiarum quam plurium, inter quas ſandè illæ ſunt, qua Apoſtoli-
cas Sedes habere, & Epiſtolas accipere meruerunt. Lectiones autem varian-
tes talium Eccleſiarum, ſi non poſſunt haberi ex antiquis Manuſeriptis,
peti poſſunt ex Scriptis Doctorum, qui vixerunt in illis Eccleſüs ævô
vicinô ad tempora Apoſtolica.

EUndecimDa. Quango agitur de ſonſi literali alicujus tex-
tus Dogmatici, præſertim controverſt cum hareticis, nun-
quam urgendus eſt, niſi prius inſpectis fontibus. Ratio eſt;
quia, licet fontes ſupponantur quoad fubſtantiam non differre à Vul-
gata; ſæpe tamen ſenſum Vulgatæ ambiguum explicant, aut ambiguum

eſſe demonſtrant. Cum ergo in rebus Dogmaticis, præſertim contro-

verſis eum hæreticis, ſequenda ſint teſtimonia certa, prout docet D.
Auguſtinus, non eſt periclitandum ſine inſpectione fontium, aut con-
ſultatione Interpretum. S. Auguſtinus in l. de unitate Eccleſiæ, ſeu
contra Epiſt. Petiliani c. 19. ſic ſcribit: Apertis ſacrarum literarum teſtimoniis
probandum eſt, quod credi volumus, & adverſus Eccleſia hoſtes illis utendum.

Duodecima. In particulis expletivis orationis, qua reqii-
runtur ag complendaum ſenſum propoſitionis, aut in propo-

ſitio-

ſ R

— - — —

——,— —

t

us,
ann
P⸗

ubi⸗

ℳ

lo⸗
pe-
io⸗
gli⸗
An⸗
is,
N

ſt;
u

r0⸗
D.
on⸗
ſeu
hit

Pars VI. De Arte & Regulis interpretandi Sxripturam. 241

ſitionibus explicativis, ac determinativis propoſitionum prin-
cipalium, non eſt quarendum myſterium in ſenſit literali.
Ita colligitur ex D. Auguſtino, qui lib. 16. de Civ. c. 2. docet, eodem

modo ſe habere partes Scripturæ, quo modo ſe habent partes aratri &

cytharæ, quarum tantùm aliquæ terram findunt, aut ſonant; aliæ au-
tem tantum, ut illas priores ſuſtentent, requiruntur. Pari ergo ratio-
ne aliqua verba Scripturæ magna myſteria continent; alia autem verba

non continent myſteria, ſed per modum nexús aut per modum ſub-

ſtratæ materiæ illa myſteriis plena verba connectunt aut fulciunt. Ver-
ba D. Auguſtini referentur infra quæſtione ſequente Regula 5. practica.

D. VIII. Quomodo agnoſcatur, utrum in textu

lateat ſenſus allegoricus: ſeu figuralis:

Reſp. In hoc ſerviunt quatuor potiſſimaàm Regulæ. Prima eft S.

Auguſtini l. 3. de Doct. Chriſt. c. 10. ubi ſic ſcribit: Quidquid in ſermone

divino neque ad morum honeſtatem, neque ad ſidei veritatem propriè referri po-
teſt, fguratum eſſe cognoſce. Secunda eſt iterum D. Auguſtini l. 15. de
Civit. c. 27. ubi docet: Omnes hiſtorias Scripturæ habere ſen-
ſum allégoricum. Non in hoc tantùm, inquit, ſacri libri ſcripti ſunt,
ut res geſtas narrent, ſed ut allegorica in eis quarantur. Tertia eſt D. Hie-
ronymi, qua docet, non eſſe quærendam allegoriam in doctri-
nalibus, aut ubi ex ſenſu literali ſtatim relucet utilis inftru-
Aio moralis. In Epiſt. ad Gal. & in c. 4. Zach. ſic ſcribit: Allego-
ria non eſt quarenda in praceptis, qua ad vitam pertinent, aut in his quæ per-
ſpicua & manifeſta ſunt. Quarta eſt D. Auguſtini l. 16. de Civ. c. 2. ſe-
quente Regula 7. fuſius referenda ubi docet, non omnes bartes hbi-
Oriæ, quæ requiruntur tantàùm ad complendum ſenſum perfectum,
continere allegoriam. Non ſane omnia, inquit, quæ geſta narrantur
in ſacris Literis, aliquid etiam ſigniſicare putanda ſunt; ſed propter illa, qua
aliquid ſigniſicant, etiam ea, quæ nibhil ſignificant, attexuntur. Hæ quatuor
Regulæ, ut melius explicentur, & probentur, diſtinélius intelligentur
per ſequentes Regulas, magis practicas.
Priima. In aoctrinis scripturz moralibus tam 'V. quàm
M. 7. non eſt quarendus ſonſis Wealis. Ita docet P. Acoſta

2442 Prologovienbrum in Saeram &ripturam

—
——

1. 3. c. 16. ubi ſic ſcribit: Monent ſancti Patres, in praceptis moralibus non
gſſe quarendas allegorias; ſed ipfi ſenſui ad literam inſiſtendum, cum in eo cha-
ritatis atque boneſtatis forma prabetur. Nequeenim opus eſt, ut cum audimus:
Honora patrem ltnuum, & matrem tuam, DEIIMI & Eccleſiam
cogitemus, «um de DEO diligengo, & Eccleſia veneranda alias apertiſſima
pracepta poſita ſint. Meque cuin dicitur: Miligite inimicos Veſßtros
oportet ad eas operationes virtutum recurrere, quæ ſunt nobis maximè moleſtæ;
& pelut inimicæ“; ſed ipſos homines quos patimur adverſos, tolerare atque di-
ligere jubemur. Ita P. Acoſta. Quod ſi uſpiam reperiretur in Patribus
exemplum allegoriæ etiam ex textibus doctrinalibus, dicendum foret,
id fieri in ſenſu accommodatitio per extenſionem, tacitè, argumentati-=
am à pari, vel ſimili. =
Secunda. Etiam in Proverbiis Salomonis, & in Eccle-
Vaſtico, & in conſimilibus doctrinis moralibus non eſt quæ-
rendus ſenſus Figiralis. Ratio eſt, quia licet ejusmodi proverbia,
aut ænigmata, aut Apologi, veritates morales doceant mediantibus re-
bus; id tamen non fit, quod res ejusmodi habeant rationem ſigni ſi-
gnificativi ad placitum ex inſtitutione divina, prout juxta D. Thomam
requiritur ad fenfum figuralem ſeu allegoricum laté diétum, ſed quia
uſurpantur per modum comparationis ſeu aſſimilationis unius ad alte-
rum; quod pertinet ad ſenſum literalem. Nec dedecet Spiritum ſan-
Qum, inſtruere homines circa heneſtatem morum, ex ſuo genere na-
furalem; quia ſubordinatur ſaltem extrinſecè ad finem ſupernaturalem;
& neceſſe eſt, prius formare hominem, quàm Chriftianum, aut filium DEI
adoptivum. Hujus mentis eſt P. Acoſta l. cc. ubi ſic ſribit: Mihi etiam
in Proverbiis, & Eccleſiaſtico diſplicet quorundam expoſitorum nimia ſpirituali-
tas; qui nihil patiuntur tradi ad æonomiam & politicam converſationem, ſed
omnia ad perfectionem ſtatim referunt. Puto verò, Spiritum ſanctum etiam ad hac
bhumana deſcendere, & illa pracepta dare, quæ à viro cordato & experte
libenter audlires etiam de re familiari, etiam de prudentia humana. Exempli

cauſa; Eccleſiaſticus ita loquitur: Servus ſenſuts ſit tili dilebctus,

quaſi anima tua; non defraudes illum libertate, neque ino-

pem derelinquas illum. Pecora tibi ſunt 8 Attende illis,

Gα ſi ſunt atilia, perſover ent apud te. Hoc aliquis ad gregem
Eiruüaalem animatum reſerre poſſit, quod parum putet intereſſe Siritus ſancti,
5 lit rain

— —

—

⸗

Pars VL. De Arte & Regulis interpretandi Sripturam. 242&

atrum pecoribus curam impendamus, neecne. At mihbi longè ſuayius ſapit, K
cum de ſervis & ſaliis & ſamilia DEUI'M monentem audio, etiam de re fami-
liari honeſtum prudensque conſilium dantem audio. Nain & ipſa res familiatis
in ſanctos piosque uſas exgendi debet, praſertim ab iis, quorum intereſt, vel
pauperes vel Eccleſiæſticam familiam alere. Ira non erit prater ſinem divinæ le=
gis, qui eſt charitas, etiam de tuendo grege, de ineundo convivio, de vitando
are alieno præcipere. Ita P. Acoſta; cui quidem aflentiendum, quod
circa do ctrinas directè reſpicientes honeſtatem moralem, cui contrave=-
niri nequeat ſine poſitiva deordinatione rationis morali, ecipséô pecca-
minoſa, non ſit quærenda allegoria niſi per ratiocinationem tacitam à
pari, aut fimili; minimè tamen huic Doctori adſtipulandum eſt, dum.
Mlam curam divinam extendit etiam ad leges prudentiæ œconomicæ aut
politicæ, quibus contraveniri poteſt ſine deordinatione rationis morali
ſeu peccato-veniali. Si enim DEUS ſua revelatione ſe extendere vo-
luiſſet in uno vel altero caſu ad ea objecta, quæ ſunf miniſterialia ſeu
inftrumemtalia ad uſus humanos, eò quod poſtim aut debeant ordinari
ad fines bonos, debuiſſet etiam tradere univerſas artes, & feientias.
Quod ſi illi non placuit, dare inſtructionem de toto apparatu ſcientia-
rum & artium naturalium, non eſt conſentaneum, eum voluiſſe con-
ferre notitiam de minima earum artium parte. Itaque fatendum, quod
ejusmodi principia œconomica, vel politica in Scripturis non doceantur
ratione ſui; ſed tantüm ſerviant ad formandum argumentum à pari, à
Rmili, à majori ad minus in ordine ad doctrinam moralem directivam
liciti aut illiciti, prout fit in datoexemplo; ubi eæ eo, quod ne qui=-
dem pecora utilia prudenter dimittantur, trahitur motivum ad non di-=-
mittendum fidelem ſervum inopem, quod pertinet ad obligationem
æquitatis naturalis, adeoque ad honeſtatem moralem. Verum tamen
eſt, quod ejusmodi proverbia, & doctrinæ morales patiantur ſenſum
allegoricum per accommodationem à ſimili, aut à pPari.

lertia. Prophetiæ direlctè braænuntiantes de Chriſto, da
Eccleſia, aut de alio euentu N. T, non ſunt aliſegoriis g
tenltangk«, alit onerand«k. Ratio eſt, quia ubi reperitur objes
Cum literale locutionis divinæ attentione humana & divina dignum,
non eſt veroſimile, DEIM voluiſſe attentionem noſtram avocare ad
aliud objectum figurale. Sic etiam ſentit P. Acoſta l. cc. ubi ſic loqui=

tur: Quod de praceptis moralibus diæxi, idem multo amplius tenendum eſt im

Hh zZ bie

.

244 Prolegomenorum in Sacram Seripturam

explicandis prophetiis de Chriſto & Eccleſia. Neque enim oportet, illas friveæ-
lis allegoriis extenuare, ut ſanctus doget Hieronymus (in c. I. Mal.) Reglla,
ait Hieronymus, Soripturarum ſt ubi manifeſtiſſima brophe-
tia de fuluris exitur, per incerta altegoriæ non extenuare,
quæ ſoeripta ſunt.

Quarta. Quacunque in Eiteris Apoſtolicis aut Evange

licis teſtimonia proferuntur, hac lege eplicanda ſüunt, ut
non allegoricis ſenſibus debilitetur veritas Evangelica pro-
Phetata. Ita P. Acoſta l. cc. Ratio patet ex priori Regula.
Quinta. Quacunque in E. T. hiſßzoricè recenſentur, niſi
Rſtatim in cortice præſeferant inſtrubtionem pro directione Ec-
cleſiæ in rebus Pidei ſeu morum, aut requirantur au complen-

dum nexum literæ, prater ſenſum literalem continent ſen-

ſum ſiguralem, vel allegoricum, vel tropologicuml vel ana-

SLogiclm. Ratio eſt, quia, ut teſtatur Apoſtolus Rom. 15. v. 4. Qua-
cunque ſeripta ſunt, ad noſtram doctrinam ſeripta ſunt. & 2. Tim. 3. v. 16.
Omnis Scriprura divinitus inſpirata utilis eſt ad docendum ad arguendum, ad cor-
ripiendum, ad erudiendum in juſtitia. Igitur ſi non reperitur utilis doctrina
in ſubſtantia aut circumſtantia texts, quærendus eſt ſenſus utilis ex in-
terpretatione figurali. Excipiuntur tamen particulæ & partes oratio-
nis, quæ requiruntur ad complendum nexum, & ſenſum utilem pro-
poſitionis. Has enim excipit D. Auguſtinus l. 16. de Civit. c. 2. his ver-
bis: Non ſane omnia, quæ geſta narrantur in ſanctis literis, aliquid etiam
ſigniſicare putanda ſunt. Sed propter illa, quæ aliquid ſignificant, etiam ea,
qu& nihil ſigniſficant, attexuntur. Solo vomere terra ſcinditur; ſed ut hoc fie-
ri poſſit, etiam mtera aratri membra ſunt neceſſaria. Et ſoli nervi in Otha-
ris atque hujusmodi vaſis muſicis aptantur ad cantum, ſed ut aptari poſſiut, in-
ſunt & catera in compaginibus Organorum, qu& non percutiuntur à canentibus,
ſed ea quæ percuſſa ſonant, his connectuntur. Ita in Prophetica hiſtoria dicun-
tur & aliqua, quæ nihil ſignificant, ſed quibus adbæreant, quaæ ſignificant, &
quodammodo religantur.
Sexta. Qua requiruntur ad complendum ſenſum literalem utilem, etiamſi

in ſe, ac ratione ſui nullam aliam 7 ferant utilitatem, non ſunt

myſti-

— „

1

„

Pars VI. De Arte &ſRegulis interpretandi Sripturam. 24 5

myſticis expoſitionibus, aut altegoriis exponende. Patet ex
dictis præcedente regula. ”ẽMẽðß
Septima. Omnia pracebtalegalia aut cæremonialia in V. T.
Moyſi, aliisque probhetis data, etiamſi haberent ſonſum li-

teralem utilem, continent univerſim ſonſum ſcguralem.

Ratio eſt, quia D. Paulus ad Heb. 10. v. I. univerſim docet; legem eſſe
umbram futurorum. Idem I. cc. c. 9. præcipua veteris tabernaculi officia
& partes non ſolàùm explicat allegoricè, ſed etiam teſtatur, eas allego-
rias fuiſſe intentas & inſtitutas à Spiritu ſancto. I'ln ſecundo, inquit (ta-
bernaculo) ſemel in anno ſolus Pontifex (introibat,) hoc Rignißicante Spiritu
ſanclto, nondum propalatam eſſe ſanctorum viam. - quæ parabola eſt temporis
inſtantis. - neceſſe eſt ergo exemplaria cœleſtium his mundari; ipſa autem cæ-
leſtia melioribus boſtiis; non enim in manufacta Sancta Sanctorum JESsIS in-
troivit, exemplaria verorum, ſed in ipſum cœlum. Idem c. 8. v. 5. dicit:
quod Judæi exemplari & umbræ deſerviant cœleſtium.

Octarva. Omnia aclta & falta, quæ recenſontur in libris
biſtoricis V. T., etiamſi frequenter contineant ſonſum lite
ralem atilem, imitanaorum aut vitandorum gratia, conti-
nent ſimul ſenſum ſigaralem. Heæc Regula fundamentalis Ppro-
batur ex Scriptura & conſenſu Patrum. D. Paulus nullum ferme ge-
nus rerum in V. T. narratarum omittit, cui non tribuat ſignificatio-
nem figuralem. In Epiſtola I. ad Corinth. c. 10. ait: Patres noſtri omnes
ſub nube fuerunt, & omnes mare tranſierunt; & omnes eandem eſcam ſpiritua-
lem (Manna) manducaverunt, & omnes eundem otum ſpiritualem biberunt;
bibebant autem de ſpirituali conſequente eos (ſaltem per effectum, nempe
per aquam ex petra proffuentem, & inquantum eundé per gyrum repe-
titis vicibus conſpiciebant de novo per valles priorem montem in de-
ſerto) petra; petra autem (præfigurata) erat Chriſtus. Hac autem in ſigu-
ra facta ſunt noſtri; ut non ſimus concupiſcentes malorum, ſicut & illi concu-
pierunt, neque idololatræ eßiciamini, ſicut quidam ex ipfis; neque Ffornicemur,
icut quidam ex ipfis fornicati ſunt, & ceciderunt una die viginti tria millia;
neque tentemus Chriſtum, ſicut quidam eorum tentaverunt, & 4 ſerpentibus pe-
rierunt, neque murmuraveritis, ſicut quidam eorum murmuravetunt, & perie-
runt ab exterminatore. Hac autem in ſigura contingebant illis. Ita Apoſtolus.
Si ergo & delicta, & ſupplicia judæorum, fuerunt figura futurorum
. FIh 3 multo

246 PBrolegomenorum in Sacram Scripturam
multo magis & alia facta V. T. erunt figura futurorum. Idem ad Heb. 4.
v. g. & c. II. 12. 13. docet Sabbatum Judæorum, inſtitutum ab initio
mundi, eſſe figuram Sabbatismi in eœlo; Jeruſalem eſſe figuram cœ-
leſtis Jeroſolymæ; & terram promiſſam eſſe figuram cœleſtis patriæ; &
montem Sina efle figuram fuperni montis Sion. Si ergo in his rebus
reperitur figura, eadem eſt ratio de omnibus. .
Nona. Hiſtorialia, gia rebperiuntur in libris Macha-
baorum, in Evangelüis, &' in Acdtis Apoſto orum, non
ſant bPræſiglural a IPaltuv orum „ conſcaquenter, niſi in particulari
textu reperiatur ſpeciale indicium ſignificationis ſpiritualis, non ſunt
exponenda allegoricè. Ratio eſt, quia in Actis Chriſti & Apoſtolo-
rum datur impletio præteritorum; nec ex Scriptura & traditione ha-
betur fundamentum, quod ex inſtitutione divina habeant rationem
Egni, ſignificativi futurorum. De libris Machabæorum conſimiliter
ex traditione non habetur fundamentum dicendi, ea ada habere ex
inſtitutione divina rationem ſigni ad placitum, ſignificativi futurorum;
cum nullus Patrum illas hiſtorias conſueverit interpretari allegoricè.
Hujus ratio forte eſt, quod non ſint compilatæ ante adventum Chriſti
nec publicatæ ante promulgationem Evangelii. Dicitur autem in Re-
gula; niſi in quopiam textu veperiatur ſeciale indicium lignificationis ſpiritua⸗
lis. Quia nonnunquam in textu exprimunctur ejusmodi circumſtantiæ;,
quæ viderentur fruſtra adjectæ, niſi adjectæ fuiſſent innuendi myſterii
causâ. Exemplum habetur in illo textu oannis 4. JEöIIS fatigatus ex
itinere ſedebat ſupra fontem; erat autem hora quaſi ſexta. Ubi non appa-
ret, quare exprimenda fuerit circumſtantia fatigationis, & temporis»
niſi alicujus rei ſignificandæ causs. Idem dicendum de aliis quibus-
dam circumſtantiis vitæ Chriſti, v. g. quod nocte natus ſit, quod re-
clinatus in præſepio, quod in prora navis dormierit, quod è navi
docuerit; quod ſupra fluétus ambulaverit, & Petrum ambulare fecerit;
quod ventis præceperit; quod tributum ex ore piſcis ſolverit; quod
luto cœcum ſanaverit &c. &c. quæ omnia allegoricè exponenda ſunt;
uia aliàs non eſſet ratio, cur iſta tam exactè narrentur &c. Hine
& Apoſtolus ad Heb. 13. v. 12. ponderans, quod Chriſtus vitam ſuam
clauſerit extra eroſolymam, obſervat, id non ea de cauſa ſolùm con-
tigiſſe, ut impleretur prophetia præcedens, expreſſa in præcepto di=
vine cremandi corpora extra caſtra; ſed eriam ut aliud quidpiam ſigni=
ficaretur;

.

S —☛ E

— L5
— *%

ð

15

.

Pars VI. De Arte & Regulis interpretand Feripturam. 247

ficaretur, videlicet; nos non habere in terris manensem éipitatem, N
loquitur. Hinc
Decima. Etiam in vita Chriſti circumſtantiæ, quæ non

Jerviunt pro exemplo imitationis, aut pro iltuſtranda do-

Arina religionisz nec regairuntur ad texendum felum nar-
rationis, allegoriæ innuenae causd factæ & ſoriptæ eſſe
inteltigenda ſünt. Heæc Regula probatur ex conſtanti traditione;
ex communi videlicet ſenſu Patrum & Interpretum. Sic D. Auguſtinus
tract. r5. in JOa. expendens præfatam Chriſti fatigationem ad puteum
Jacob ait: Jam incipiunt myſteria; non fruſtra fatigatur J EsUS: fatigatur
ab itinere; & ſedet; & juaxta puteum ſedet; & boza ſextaà fatigatus ſedet.
Omnia ifta innunnt aliquid; indicare volunt aliquid; intentos nos faciunt.
IUndecima, Etiam nomina propria, numeri, pondera,

& menſuræ, niſt requirantur ad complendaum utilem ſen-

ſum, ſignißcationis allegoricæ causä eéxpreſſa fuiſſe cenſen-

da ſünt. Hac regula ſequitur ex prima Regula D. Auguſtini, ubi
ait: Quidquid in ſermone divino neque ad morum honeſtatem, neque ad fidei

veritatem propriè referri poteſt, fguratum eſe cogneſce. I. cc. Idem con-

firmatur ex D. Chryſoſtomo Hom. 24. in Gen. Nomina propria, etiam
ſola ſi recenſeantur in ſacra Scriptura, non contemnantur. - (Cum enim
myſterüs tota gravida ſit &riptura, quis ambigat vel in ipfs nominibus propriis
ſeu impoſitione, ſen interpretatione multum theſaurum dockrina latere? Idem
probatur ratione D. Auguſtini, ubi oſtendit, Hiſtorialia V. T. intelli-
genda eſſe ſimul in ſenſu allegorico; Quis, inquit, niſi mente perverſus
inaniter contendat, libros per annorum millia tantâà religione & tam ordinatæ
ſucceſſionis obſervantid cuſtoditos (fuiſſe) ad ſolas res geſtas illic intuendas?
Cum praſertim dicat Apoſtolus, omniæ illis in figura contigiſe, & ad no-

ſKtram doctrinam ſcripta efe? l. 15. de Civ. c. 27. Hec ratio à fortiori

urget circa numeros, menſuras, pondera, nomina. Videantur eti am
dicta part. 3. quæſt. 1. ubi reperiuntur plures textus Patrum hanc regu-
lam confirmantes.
Q. IX. Quæ Regulæ obſervandæ pro eruendo ge-
nuino ſenſu allegorico, tropologico, & anagogico?

Rep. Regulæ poſſunt eſſe ſequentes.

Primas

—

248 Prolegomenorum in Sacram & ripturam
Prima. Nultas aamittenauselt ſenſits Allegoricus, Tro-
ologicus, aut Anagogicus, niſi in ipſa Scriptnra aut per
Iraditionem alicubi declaratus. Ratio hujus Regulæ eſt; quia,
ut D. Thomas oſtendit, ſignificatio Allegorica, Tropologica, & Ana-
gogica per hoc differt à purè accommodatitio, quod illa ſit ex inſtitu-
tione divina; de hac autem nobis conſtare nequit, niſi ex revelatione
per Scripturam vel Trackitionem. Itaque omnes expoſitiones figurales
Scripturæ, five pertineant ad myſteria fidei, ſive ad doctrinam mo-
rum, ſive ad promiſſiones gratiæ & gloriæ, niſi eruantur ex ipſa Scri-
ptura, pro accommodatitiis habendi ſunt. Eadem Regula probatur
ex D. Auguſtino L 2. de Doctrina Chriſt. c. 6. ubi ait: MWihil fere de ob-
ſcuritatibus ſacra Scripturæ eruitur, quod non planiſſimè dictum aiibi reperia-
tur. Idem I. de vera religione c. 17. & alibi ſæpius dicit: Vetus Teſta-
mentum eſt occultatio sovi, & novum manifeſtatio veteris Idem proin
etiam exiſtimandum eſt circa ſenſum figuralem latentem in figuris V. T.
Eadem Regula probatur etiam ex D. Thoma, qui Quodl. 7. art. 14. ſic

habet: Manifeſtatio alicujus veritatis poteſt fieri rebus & verbi. Actor

autem rerum non ſolum poteſt verba accommodare ad aliquid ſignifi candum,
ſed etiam res poteſt diſponere in figuram alterius. Et ſecundum hoc manifeſta-
tur in &riptura veritas dupliciter. Uno modo ſecundum quod res ſignificantur
per verba; & in hoc conſiſtit ſenſus literalis. Alio modo, ſecundum quod res
ſunt figura aliarum rerum, & in hoc conſiſtit ſenſus ſpiritualis. Et ſic & ripturæ
(ex inſtitutione divina) habent plures ſenſus. Ibidem art. 16. C. oſtendit,
quod ſenſus figuralis, ſeu ſignificatio rerum conveniat ſoli Scripturæ
ſacræ, & non libris aliorum Scriptorum. Dicendum, inquit, quod ſpi-

ritualis ſenſus ſacra scriptura accipitur ex hoc, quod res curſum ſuum pera-

gentes ignificant aliquid aliud. Sic autem ordinantur res in ſuo curſu, us ex
eis talis ſenſus poſſir accipi; quod ejus ſolius eſt, qui ſua providentia res Fu-
bernat, qui ſolus DEUS eſt - DEUIS enim adhibet ad ſignificationem aliquo-
rum ipſum curſum rerum ſua provigentia ſubjectarum. Poſtquam autem
S. Doctor hoc modo oſtendit, ſenſum allegoricum, tropologicum, &
anagogicum eſſe ex infſtitutione divinâ, qua DEUS non ſolùm ſic di-
ſpoſuit curſum rerum, ut ſervirent ad rationem ſigni, ſed eas etiam
u inſtituit in rationem figni ſignificativi ad placitum; ſolvit objectio-
nem aſſerentem, ex hoc aperiri occaſionem explicandi ſcripturam, ut
quisque vellet; ac docet, id non conſequi; quia explicatio figuralis eſt
petenda

me — — - ——ð

Pars Vn. De Arte & Regulis interpretandi &ripturam. 24

petenda ex declaratione ipſius Seripturæz. Ad3. inquit dicendum, quack
ſicut dicit Auguſtinus in l. de Doct. Chriſt. nihil eſt, quod occultè, in aliquo
loco ſacra Stcziptura tradatur, quod non alibi manifeſtk exponatur. Unde
Hpiritualis enpoſitio ſemper debet habere fulcimentum ah aliqua literali expoſi-
tione ſaeræ criptara; & ita vitatur omnis erroris occafiio. .
Secunda. Myltus admittenaus eſt ſenſas Aldogoricus, Tro-
bpologicas, aut Azagogicies, niſs ongruat conteætai, Hæc
maximi momemti Regula fumitur ex D. Thoma, qui de potentia quæſt.4.
ſic ſcribit: Aliud eſt, ne aliquis alios fenſus (Præter literalem), qui poſunt
ſalyva circumſtantia literæ & ipturæ aptari, penitus excludat. — Umde omnis
veritas, quæ ſalvà literæ circumſtantia poteſt & ripturæ aptari, eſt ejus ſenſus.
Itaque D. Thomas nullum cenſet admittendum fenfum figuralem, niſi
congruat circumſtantiæ literæ, id eſt comextui. Et ratio eſt, quia non
foret conforme divinæ prudentiæ, ſrin una continua ſerie contextůs,
ubi interveniunt v. g. plura nomina propria, varii numeri, diverſa pon-
dera aut menſura, voluiſſet ſigniſicare decem aut viginti terminos ſim-
plices ſine ulla eerundem compoſitione, connexione, vel affirmatione.
Ex quo ſequnur; ſi in continua quadam ſerie contexts occurrant ejus-

modf res, de ſe quidem fignificativæ in actu primo, non tamen ſignifi=-

cent in actu ſecunde, niſt congruant contextui, ita ut ſint pars allego-
riæ cujusdam cum contextu continuæ. Confirmatur ex D. Hieronymo,
qui & ipfe in c. I. Habacuc hane conditionem in ſenſu Tropologico,
alioquin liberiore cæteris requirit. Fropologiæ, inquit, libera eſt, &
his tantàm legibus circumſeripta, ut pietatem ſequatur, inteiligentig ſermo=
nisque contextum; nec. in rebus multum inter ſe contrariis violenta lit copu⸗
landis.
TertiYa. Wuanaocunque vel unica pars cujusdam totius
aut generis per ſamribturam explicatur in ſenſit allegorico,
omnes iltius totius partes, & omnes ileius generis ſpecies per
analogiam in ſenſit allegorico explicanax ſunt, quousqueid
bermillil ILulzect a mat 6„rIIH:. v. g. Si aliqua pars paradiſi, arcæ Noëmi-
cæ, Tabernaculi, Templi Salomonici, populi Ifraelitici, Sacrificiorum, vi-
Rimarum, cæremoniarum legis, veſtium ſacerdotalium, vaſorum ſacro-
rum, ſuffituum, corporis humani, Iyderum, elementorum, bruto-
rum, arborum, fructuum Ge. reperitur in ipſ: Scriptura expoſita in
ſenſu allegorico, vel tropologico, omnes partes paradiſi, arcæ, ta-
1X. berna-

250 Prolegomenorum in Sacram Kripturam

bernaculi, templi &c. &c. & omnes ſpecies fructuum, arborum, bru-
. A :. ——. . . .
rorum &c. ſiſtendé intra analogiam, allegoricè exponi poſſunt, ac de-

bent. Neque talis expoſitio vocari poterit accommodatitia, niſi per
extenſionem; eaque, ſi attingat analogiam partium, verè erit intenta à
Spiritu ſancto. Dicitur autem: quousque id permittit ſubjecta materia;
quia ubi ſiſtit analogia partium figuratarum inter ſe, etiam allegoria
finienda eſt. Hanc limitationem ponit D. Hieronymus in c. I. Jonæ,
ubi ait: Apoſtolus Agar & Saram ad duo Teſtamenta refert; & tamen non
omnia, quaæ in Hiſtoria illa narrantur, tropologicè interpretari poſſumus. Et
ad Epheſios de Adam & Eva diſputans ait: Sacramentum hoc magnum eſt.

Ego autem dico, in Chriſto & Eccleſia. Nunquid totum principium Geneſeos

C fabricam mundi & hominum conditionem ad Chriſtum & Eccleſiam referre
poſſumuss Ilud etiam, quod ab eodem Apoſtolo ſeribitur: Bibebant de ſpiri-
tuali conſequente eos petra; petra autem erat Chriſtus; nequaquam nos arctat,
ut omnem Exodi librum referamus ad Chriſtum. Quid enim poſſumus dicere;
quod hac petra à Moyſe percuſſa ſit non ſemel, ſed bis? quod aquæ fluxerunt,
& torrentes repleti lunt? Num univerſam hujus loci bhiſtoriam ſub occaſione

