360 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

Palmo fuiſſe majorem cubito ſua ætate recepto. Mæ menſuraæ altaris in
cubito veriſſimo, qui habebat cubitum & palinum. Gum ergo cubitus huma-
nus ſit ſexta pars ſtaturæ humanæ; & ſtatura humana ordinarie non
multum excedat ſex pedes Pariſienſes, ſequitur, cubitum non multum
exceſſiſſe pedem cum dimidio, cui ſi additur palmus fiunt ad minimum
duo pedes cum dimidio. Sed poſt Captivitatem Babylonicam Cubitus
fumebatur pro menſura ſolum unius pedis Pariſienfis cum dimidio; ut
proin cubitus poſt captivitatem Babylonicam dimidia parte fuerit immi-
nutus. Id forte propterea fatum, quia Judæi ex Captivitate reduces
voluerunt, aut debuerunt ſe conformare cubitis Babyloniæ receptis.
Quod verò admittenda ſit hæc diverfitas eubitorum ante & poſt eaptivi-
tatem Babylonicam, probatur ex eo, quia eædem res, quæ defcribun-
tur à Scriptoribus præcedentibus captivitatem, deſcribuntur in numero
cubitorum duplo minore, quàm à Scriptoribus ſubſequentibus captivi-
tatem. Sic altitudo Columnarum in templo Salomonis 3. Reg. 7. v. 15.
deſeribitur octodecim cubitorum. Et 2. Paral. 3. V. I5. eadem altitu-
do dicitur eſſe triginta quinque cubitorum, quod aliunde provenire
nequit, quàâm ex diverlitate cubitorum, quibus uſus eſt author libri

Regum, & author libri Paralipbomenon. Ex quo proin confirmari vi-

detur illorum opinio, illos libros Jeremiæ, hos Esdræ potius tribuen-
dos eſſe; quamvis etiam idem Scriptor pro diverſo Statu & more Rei-
publicæ ad diverſas menſuras reſpicere potuerit. Sunt, qui exiſtiment,
etiam ante Captivitatem ſemper duplex genus cubitorum in uſu fuiſſe,
nempe cubitum Sacrum, & communem; ſed hujus diſtinctionis non habe-
tur ratio convincens. Quamvis enim Ezechiel c. 40. v. 9. & 43. v. 13.
videatur inſinuare diſtin hionem inter cubitos majores & minores, id
ramen ſcriptum eſt, jam ad finem vergente captivitate Babylonica.
Vgolinus in ITheſauro Antiquitatum Sacrarum. Tom. 3. fol. 454. improbat
hanc diviſionem in cubitum ſacrum, & profanum; verùm ſine poſitivo
argumento ex textu originali, ad quem provoeat.

AQ XXTVIII. Qualis ſit proportio Monetarum He-
braicarum ad monetas uſitatas in Italia vel Germania.
Reſßß. Omne genus monetarum Hebraicarum reducitur ad Siclos;
Siclus autem Hebraicus valore intrinſeco ac

unum florenum argenti, reſpectivè ac comparativè ad alias monetas ma-

gis cum metallis heterogeneis mixtas puri, quales fuerunt floreni cuſi à
“ Ludo-

pondere proximè æquat

P⸗=

PBars VII. Explicatio rerum Hebraicarum, &. 361

Ludovico XIV. in annis junioribus. Hoc enim pondus proximè reperi
. . » 5 — . . . . .
in Sicho, qui affervatur Pollinge. Menochius verò in ſuis Diſcurſibus

variis afferit, Siclum valere quatuor Julios Romanos. Ex hoc ergo funda-
mento facile deducitur valor aliorum nummorum Hebraicorum. Nam

Talentum argemti continebat 3000. Siclos; Talentum auri 6000. Siclos;
Mna 48. Siclos; Sielus auri 52 Siclos; Drachma ſeu Denarius quar-
tam partem Sicli, Solidus dimidium Siclum. Quæ potiſſimùm ex tra-

ditione veterum Hebræorum ſeripta ab Interpretibus ſic ſtatuuntur.

Exactiùs hæc videri poſſunt in Thoma Goodwino cum annotationibus

Vgolini I. cc. qui Siclum ajunt valere dimidium Talerum Imperialem.

Q. XXIAX. Qualis ſit proportio ponderum Hebrai-
corum ad noſtra?

Reſp. Proportio ponderum ſumenda eſt ex uncits. Solæ enim unciæ
ſemper fuerunt æqualis ponderis apud judæos & Romanos; ac etiam-
num invariatæ manſerunt uſque ad hæc tempora apud omnes nationes
Europæ. Conſtat autem Libram antiquitus habuiſſe duodecim uncias;
unciam diviſam fuiſſe in octo Drachmas; Drachmam in tres Scrupulos;
Scrupulum in viginti grana. Itaque ubi in Scriptura reperitur libra,
intelligendæ funt duodecim unciæ, etiamnum noſtris temporibus con-
ſuetæ in pharmacopoliis, & in re monetarfa, & ubi ſermo eſt de Drach-
ma, intelligenda eſt octava pars unciæ. Alio modo proportio ponde-
rum Scripturæ inveniri Poreſt ex pondere Siclorum; quia Hebræi com-
muniter pondus rerum exprimere ſolebant ex numero Siclorum. Con-
ſtat autem, Siclum Hebraicum ponderare ferme quatuor Drachmas; id
eſt, dimidiam unciam, hoc eſt partem duodecimam dimidiæ libræ. Sic
quando I. Reg. 17. dicitur, ferrum haſtæ Goliathi habuiſſe in pondere
ſexcentos Siclos, & loricam ejus ponderaſſe quinque millia Siclo-
rum, & 2. Reg. 14. v. 16. capillos Abſalonis ponderaſſe ducentos Si-
clos, facile pondus horum inveniri poteſt, ſumendé duos Scilos pro
uncia, & viginti quatuor Siclos pro libra.

L. XXAX. Qualis ſit proportio vaſorum Hebraico-
rum ad vaſa uſitata noſtris temporibus?
Reſp. Calmetus reducit menſuras vaſorum Hebraicorum ad Pari-
ſienſes Pintas, ſeu ut nos in Germania vocamus, menſuras. Pintam au-
Z2. tem

362

7

Prolegomenorum in Sacram Scripturam

tem Pariſienſem dicit capere quadraginta octo pollices cubicos pPedis
Pariſienſis. Alia vaſa reducit ad Modios Pariſienſes, qui capiunt qua-
draginta octo pedes cubicos pedis Parilienſis. Modius continet duode-
cim Sextarios; quorum quivis numerat quatuor pedes cubicos; ſeu
duas Minas. Mina continet tres modiolos, quorum quilibet numerat
576. pollices cubicos. His præſuppoſitis proximè dicendum.

I.
2.
3.
4.
5.

6.

7.
9. Webel reddebat 3. Bathos, id eſt, 87. Pintas.

2.

10.

Bath Hebraicum, ſeu Epha, ſeu Metretam æquari 29 ½ Pintis.
Core vel comer continere decem Bathos, id eſt 298 ½¼ Pintas.
Letech reddebat dimidium Core, hoc eſt 149. Pintas.
Seath reddebat tertiam partem Bathi, hoc eſt 9¼½ Pintas.
Gomor, ſeu Aſaron erat decima pars Epha, id eſt: conſtabat fe-
re 3. Pintis.
Cab erat ſexta pars Seach ſeu Sethum, duodevigeſima pars Ephæ,
id eſt I4 Pinta & ½ Pintæ.
Log, ſeu Rebab erat quadrans Cabi.

Hin efficiebat ſextam partem Bathi, id eſt, 4 Pintas.
Semihin dabat 2 ¼ Pintas.

Betzah referebat ſextam partem Log, id eſt, 3. pollices cubi-

cos, ſeu magnitudinem ovi.

962. ) ). 256½. 36

è

PARS VIII
Quæſtiones de Scriptura Miſcellaneæ.

Q. I. Cur Scriptura vocetur Vetus aut Novum Te-
ſtamentum?
Reſp. Tribuitur Scripturæ nomen Teſtamenti ratione contenti, &
objecti primarii, de quo tractat. Materia enim & objectum Scripturæ
præcipuum eſt fœdus à DEO cum homine initum de conferenda per
mortem Chriſti gratia adoptionis, & glorificationis; quæ gratia, cum
non conferatur niſi per actualem mortem Chriſti, aquiritur per modum
hæreditatis ac quaſi ex teſtamento; ita ut illud ipfſum fœdus à DEO cum
homine initum habeat quandam rationem Teſtamenti, per mortem
Salvatoris confirmandi. Ut enim obſervat Apoſtolus Heb. 9. v. 16.
Ubi Teſtamentum eſt, mors neceſſe eſt intercedat teſtatoris. Teſtamentum enim
1 mortuis confirmatum eſt; alioquin nondum valet, dum vivit, qui teſtatus
eſt.

ESr⸗

3

0*

2 2

.„ . „ „ DWZ „*
Q II. Quibusnam aliis nominibus vocetur Scri-
ptura? B

Reſp. Vocatur etiam I. Biblia, quod idem eſt, ac Liber, in latino.
2. Sacra Litterg. 3. Verbum DEI. 4. Inſtrumentum Novum &ι Vetus,
quia Eccleſia & Doctores Catholici eà utuntur tanquam inſtrumento ad
fidei & morum doctrinam comprobandam, & prædicandam. 5. Elo-
quia DEI.

OQ. III. Quomodo dividitur Scriptura?
. . . . . . . . . *
Reſß. Scriptura communiter dividitur r. in libros Hiſtoriales. In
horum numero cenſetur totum Deuteronomium, Joſue, Judicum, Ruth,
22 2 Regum,

3 64 Prolegomenorum in Sacram Sripturam

Regum, Paralipomenon, Tobiæ, Judith, Esther, Esdræ, Machabæorum,
Evangelia, Acta Apoſtolorum. 2. In libros Saptentiales; ad quos refe-
runtur liber Job, & libri tres Salomonis, Proverbia, Eccleſiaſtes, Sapien-
tia; & Syrach, ſeu Eccleſiaſticus. 3. In libros Propheticos, ad quos præter
libros prophetarum etiam pertinent Cantica & Pſalmi varii, & Apocalypſis.
4. In libros Dodrinales; in quibus doctrina fidei & morum ſimplici
modo ex inſtituto & fine primario proponitur non ſolùm narrativè ex
alieno, ſed ex proprio ſeribentis ore & mente. Ad hos ſpectant
omnes Epiſtola Pauli, & ſeptem Canonicæ, & multi Pſalmi. Hinc Pfal-
terium poſſet haberi pro libro mixto ex Prophetico & Doctrinali.

Q. IV. An Scriptores Sacri intellexerint, quæ ſcri-

bebant?

Reſp. Scriptores Sacri haud dubiè intellexerunt ſenſum litteralem

in libris, quos ſeribebant, hiſtorialibus, Sapientialibus, & Doctrinalibus;
ſed num etiam intellexerint ſemper ſenſum litteralem in libris Prophe-
ticis; aut num intellexerint etiam ſenſus omnes Allegoricos ac myſticos
librorum ſuorum Hiſtorialium, & Sapientialium, res incerra eſt, atque
pro informatione fidei vel morum non necefſaria. Qum ergo non ſit
ulla neceſſitas ſpecialium illuſtrationum ad dirigendos Eccleſiæ Docto-
res in ejusmodi rebus adiaphoris, non eſt operæ pretium, fatigare Le-
ctorem recenſione opinionum & authoritatum variantium. Veroſimi-
le eſt, Prophetas fubſtantiam ſuarum viſionum & oraculorum circa ob-

jecta prophetiæ primaria intellexiſſe; earundem tamen viſionum obje-

cta ſecundaria, aut objeétorum primariorum modum non eſſe aſſecu-
t0s. Quod Prophetæ ſubſtantiam ſuarum prophetiarum agnoverint,
videtur, colligi ex illo Davidis Pſal. 50o. Incerta & occulta ſa-

pientiæ tua maniſeſtaſti mihi. Idem videtur deſumi ex eo, quod Danieli

fuerit concefſa intelligentia ſuarum viſionum; juxta illud Daniel. 10. V. I.
Revelatum eſt Danieli verbum verum; intellexitque ſermonem; intelligentia
enim eſt opus in viſione. Probabile proin eſt, eam gratiam etiam aliis

Prophetis DEO charis non fuiſſe denegatam. Aliud indieium hujus

agnitionis præbet, quod Prophetæ, ubi occurrunt figuræ de Chriſto &
Eccleſia, ſubitò rapiantur in Ectaſin, & in medio curſu ſuarum aliarum
Prophetiarum extra ſe rapti toti hæreant in contemplatione hajus obje-
cti incidentis, donec denuò ad filum ſuæ prophetiæ redeant: quæ
SS repen-

᷑ . .

- 8ʒ—ʒ— ð

Bars EIII. Quaſziones Je Sriptura Miſcellaneæ. 365

repentinæ Ectaſes connaturaliter in ſubjecto fupponunt agnitionem, &
admirationem, & excefſum amoris. Obſervare etiam licet in Prophetis
extraordinarios affectus lætitiæ, alacritatis, vel timoris, dum illis fiunt
prophetiæ de Chriſto & Eccleſia; qui affectus connaturaliter petunt
præviam agnitionem myſterii. Hæc tamen veroſimiliter dicta ſunto;
quia non eſt de ratione prophetiæ, ut loquens eam intelligat. Joannes.
poſtquam retulerat conſilium Sphc⸗ Expedit vobis, ut unus moria-
tur homo pro populo; addit: Hoc autem à ſemetipſo non dixit, ſed
cum eſſet Pontifer anni illius, prophetavit, quod gE& US erat mori.-
turus pro gente. Joa. II. Cæterûm quod Prophetæ, & alii Scriptores
Sacri non intellexerint omnes ſenſus Scripturæ, P. Joſephus à Nativi-
tate in ſuo Lectore Biblico Tr. 2. C. 3. art. 6. rectè etiam probat ex eo;
quia Scriptura ordinatur in utilitarem Eccleſiæ, in qua ob diviſionem
gratiarum à diverſis Expoſitoribus eliciuntur diverſi ſenſus Scripturæ;
non verèò in utilitatem ſolius Scriptoris Sacri, ut ille ſolus comprehen-
dat omnes ſenſus ac prope innumeros ſui libri, quem ſcribit.
Q. V. An Vetus & Novum Teſtamentum ſe invicem
comprobent? Sðð

Reſp. Vetus Teſtamentum comprobatur ex Novo, & Novum vi-
ciſſim comprobatur ex Veteri ſine vitioſo circulo probationis. Hic mu-
tuus comprobandi modus duplici ratione explicari poteſt. Primè
namque dici poteſt; veracitatem Veteris Teſtamenti, ut aliunde ex mi-
raculis & ſerie Actorum demonſtratam, aut præſtabilitam, ac notam,
& conceſſam, ſervire iis ad recipiendam doctrinam Chriſti & Apoſto-
lorum, quibus hujus doctrinæ veracitas nondum direcdlis argumentis
videbatur eſſe demonſtrata; Et hoc modo Chriſtus & Apoſtoli ſæpe pro-
vocant ad teſtimonia veteris Legis. S& crederetis Moeyi, inquit Chriſtus,
crederetis forſitan & mihi. Joa. 5. Et D. Petrus Ep. 2. c. I. Hanc vocem (hic
eſt filius meus dilectus) nos audivimus de cœlo allatam, ocum eſſemus cum ipſo
in monte ſancto (Thabor in transfiguratione) Et habemus prmiorem pro-
pheticum ſermonem; cui (tanquam aliunde vobis demonſtrato, & firmius
à vobis recepto, quàm noſtræ apparitioni) bene facitis attendentes. Vi-
ciſſim autem fieri poteſt, ut aliquibus veracitas Chriſti & Apoſtoloru
ex evidentia miraculorum ſit certius demonſtrata, quàm veracitas Li-
brorum Veteris Teſtamenti. His ergo Novum Teſtamentum fſervit ad
22 3 com-

366 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

—

comprobandum Vetus Teſtamentum. Sed in hoc primo modo Novum

& Vetus Leſtamentum tantummodo ſe invicem ad comprobandum ju-

vant reſpectu diverſorum hominum, inæquali firmitate adhæſionis hoc
vel illud Teſtamentum recipientium. Secundus autem modus ſervit re-
ſpectu ejusdem intellectůs, & conſiſtit in hoc; quod tam exacta con-
formitas prædictionum tam multiplicium, & à diverſis perſonis fide
dignis diverfifimis temnporibus editarum, & conſtanti traditione de
Meſſia explicatarum, & tam diverſarum inter ſe, & tam minutarum
quoad minutiſſimas circumſtantias, & tam ſpecificarum quoad deter-
minationem perſonarum, locorum, & temporum, & circa objecta re-
motiſſima à præjudiciis, ſpe, & exſpectatione hominum, v. g. circa
paflionem Meſſiæ, cum ingenti complexo ac fſerie eventuum, non
poſſit eſſe aliquid contingens ex arbitrio, luſu, aut fraude hominum,
ſed ſit necefſariò effectus providentiæ, & veracitatis, & præſcientiæ di-
vinæ. Itaque hæc concatenatio, harmonia, & conformitas prædictio-
num cum eventibus oſtendit ſimul, & prædictiones & eventus ipſos
eſle à DEO.

Q. VUI. An aliquando tota Scriptura perierit?⸗

Reſp. Non eſt veroſimile, omnia S. Scripturæ exemplaria aliquando
periiſſe. Ita ſentit communis contra Salmeronem, Sixtum Senenſem,
Lyranum, & alios relatos à P. Angelo à Nativ. Tr. 5. c. I. art. 6.
Probatur Reſponſio ex eo; quia neque periit tempore captivitatis Ba-
bylonicæ, neque tempore Machabæorum; ergo nunquam; cum nul-
lum aliud tempus, quo perierit, à Patronis oppoſitæ ſententiæ afſigne-
tur. Quod tempore captivitatis Babylonicæ non perierit, colligitur
ex variis indiciis. Nam I. in I. 2. Mach. 2. dicitur, quod Jeremias Ju-
dæis Babylonem transmigrantibus dederit Legem, ne ejus obliviſceren-
tur, utique Moyſaicam & ſcriptam. Si enim tantùm eos exhortari vo-

luiſſet, ne oblivioni traderent obſervantiam aut memoriam legis, non

diceretur dare legem, ſed monitum. 2. Ibidem dicitur, quod Jeremias
manibus hoſtium ſubduxerit Arcam fæderis, eamque in ſpelunca occul-

taverit, donec DEUS congreget congregationem populi. In Arca autem

erant incluſi libri Scripturæ prout oſtenſum eſt Parte 3. 3. Jeremias
Hanxit everſionem Jeroſolymæ, non amiſſionem Scripturæ, quæ ma-
gis fuiſſet deploranda. 4. Non eſt veroſimile, Libros Scripturæ nulli-

bi!
Cu
Por
card
Leg
Jud
cred
niel
6. In
Jude
qum,
diumm
yerſtot
nempe
Phane,
ſi l
ls
ſeentio
lententi
De
led eti
fierint.
Nl
Ohnnun
uas ſud
Dia
Man
,
and
unolo
Populus
Ser “
n plebe

Din,
vombuſtog

Rehe⸗

Novum
lum ju.
nis hoc
erritre⸗
ia con⸗
nis ſide
jone de
utarutm
ldeter⸗
elti re.
9 cirea
m, non
ninum,
nrie E⸗
Edictio⸗

us iplos

7

ignando
enenſemn,
1. aArt. .
itatis Ba⸗
cum nul-
Aſigne⸗
emias ju.
riſceren⸗
rtaki o⸗
gis, non
erelnies
c ccll.
ſerems
ue Ma-
nre Uli⸗
hi

Pars V- TIr. Quaſtiones de Scriptura Miſrellaneæ. 367

bi fuiſſe, niſi Jeroſolymæ; & ipſos Prophetas exemplaribus caruiſſe.
Cum ergo in multis aliis civitatibus fuerint Sacerdotes; & eodem tem-
pore extiterint Prophetæ; non eſt credibile, eos exemplari Scripturæ

caruiſſe. S5. Regibus in Lege præceptum erat, ut habeant exemplar

Legis; & decem Tribus Iſrael, quæ non involvebantur illa vaſtatione
Judææ, haud dubiè habuerint exemplaria Legis. Itaque non videtur
credibile, omnia illa exemplaria ſimul eodem tempore interiiſſe. 6. Da-

niel c. 9. citat libros Moyſis & Jeremiæ. Non allegaret autem perdita.

6. In eodem I. 4. Esdræ c. I4. quem adverſa opinio objicit, dicitur,

Judæos ab Esdra petiiſſe, ut proferret librum Moyſis. Itaque dicen-

dum, Esdram non de novo ſcripfiſſe Scripturam, ſed tantum Compen-
dium, &ũ novam editionem correctam; & leéckionis fixæ regulas, aut
verſionem Syriacam. Probatar etiam ſecunda Reſponſionis pars, quod
nempe Seriptura non perierit tempore Machabæorum ſub Antiocho Epi-
phane. Nam I. I. 1. Mach. z. dicitur, quod Judæi in Maſpha expande-
rint libros Legis. 2. Ibidem c. 12. Jonathas ad Sparrtiatas ſcribit, à
ſuis Judæis ſolatio baberi ſanctos libros. 3. Act. 15. v. 21. S. Petrus
dit; abantiquis temporilus Moyſen prælegi in Synagogis. 4. IIIa per-
ſecutio non tangebat decem Tribus Iſrael. Argumenta verò oppoſitæ
ſententiæ non ſunt magni ponderis. .
Dicunt t. quod in vaſtatione Jeroſolymæ non ſolum Templum,
ſed etiam Palatium Regis, & omnes domus urbis incendio abſumptæ

faerint. 4. Reg. c. 2 5.

Reſpondetur; ex incineratione unicæ urbis non ſequi interitum

omnium Exemplarium in tota regione, & in exteris regionibus, in

quas Judæi jam pridem diſperſi fuerant. .
Dicunt 2. I. 4. Esdræ c. I4. dicit Esdras ad Dominum: Poſetunme

eæſz ſculum in tenebris, quoniam incenſa O Lex tua.

Keſpondetur; hunc librum eſſe Apocryphum. Quod ſi tamen fi-
des hiftorica illi adhibenda eſt; ſenſus eſſe poteſt, quod ſtatus Judææ in
luctuoſo ſtatu ſit, eò quod combuſtis plerisque exemplaribus Scripturæ
populus Jeroſolymitanus ſit in ignorantia legis, nullo in Synagogis
Scripturam publicè prælegente ac exponente; & vix ullo particularium
in plebe de novo exemplari ſibi providente.
Dicunt 3. in Il. I. Mach. c. I. dicitur; juſfu Antiochi libros legis
combuſtos eſſe. 5
Reſpondetur. Similem moviſſe perſecutionem Imperatores in
primi-

368 Prolegomenorum in Sacram Srripturam

primitiva Eccleſia: nec tamen omnes Chriſtianos fuiſſe traditores libro-

rum ſacrorum. Et quod innumera exemplaria effugerint flammas An-

tiochi, pater ex probationibus.

S. VII. An ſaltem aliqui Libri Scripturæ fuerint
Pperditi? 3

Keſp. Authores ſolent diſtinquere inter Scripturas divinitus inſpi-

ratas quidem, ſed nunguam receptas in Canonem Eccleſiæ Judaice aur

Chriſtianæ; & inter jam ſemel receptas in Canonem. Boſteriorum
Scripturarum cenſent nullam periiſſe; illarum verò aliquas periiſſe.
Hæc diſtinctio quoad modum loquendi non videtur exacta; quoad ſub-
ſtantiam verèò non deſtituitur ratione. Nam quamvis veroſimile ſit,
plures libros tam in V. T. quàm in MN. T. divina ſpeciali aſſiſtentia &
immediatâ inſpiratione divina ſcriptos fuiſſe, qui tamen perierint, aut
etiamnum perituri ſunt; non rect tamen ejusmodi libri vocari poſſunt
Scriptura Sacra, quia nunquam à DEO ordinati ſunt in eum finem, ut
ſervirent pro directione totius Eccleſiæ Pper modum Regulæ in rebus
fidei & morum. DEUsS enim, qui in ſua diſpoſitione non fallitur, quæ
efficaciter intendit, eadem etiam diſponit fortiter, ut fiant. Itaque
libri, etiam divinitùs inſpirati, ſi à DEO tantm ordinantur pro dire-
Gione arbitraria privatorum membrorum Eccleſiæ, non autem pro
tota Eccleſia per modum regulæ neceſſariæ in rebus fidei & morum,
nunquam comprehendebantur ſub nomine Scripturæ Sacræ. Quæſtio
proin redit ad libros ſemel in Canonem receptos; in qua reſponden-
dum; non dari argumentum convincens, aliquos periiſſe. Quando
Oljicitür; non extare amplius multos libros, ad quos ſe ipſa Seriptura
refert, tanquam ad fontes; Reſpondetur, ex eo non ſequi illos libros
fuiſſe Canonicos; ſic enim & D. Lucas ſe refert ad teſtimonia teſtium
de viſu & auditu in Proëmio ſui Evangelii, quin ſupponat, illos teſtes
habuiſſe inſpirationem vel authoritatem divinam; & Apoſtolus in locis
duobus approbat duo teſtimonia Poëtarum Gentilium; quin per hoc in-
tegra poëmata illorum Poetarum cenſeat carere nævo. Sic ergo ex
Regiſtris Regum vel Summorum Pontificum, vel Judicum potuit Scri-
Ptor Hiſtoriæ Sacræ quæpiam depromere, quin illa ipſa Regiſtra fuerint
exarata digité DEI. Accedit; quod inter libros, quos oppoſita ſen-
tentia inter deperditos numerat;, reperiantur aliqui, quamvis ſub alia

11

—

jolcrij

bente
s, 4
ſarior
1. I.

10.
II.
12,

13.
15.
16.

17.

—
dres lbro⸗
UInas An-

fuerint

tüs inſpi⸗
Haice aut
eriorum
Periſte.
load fub⸗
nnuile ſt,
entla &
int, Aut
poflunt
lem, ut
n rebus
r, gue
ltaque
10 Gire-
em pro
norum,
Vefi⸗
onden⸗
Vandh
rpptur
ibros
eſtium
teltes
nllocis
loein⸗
oe
Srl⸗
gerint
ſen⸗
in⸗

28

Pers EIII. Ouafiones de Seriptura Miſcellanea. 369

infſcriptione, in libris etiamnum extantibus. Ut Lectori relinquatur
libertas ferendi æquum judicium de valore objectionis, aut reſponſio-
nis, afferam locos, in quibus Scriptura citat libros, opinione adver-

ſariorum deperditos.
I. In Epiſtola Judæ v. 14. dicitur: Prophetavit de bis ſeptimus ab Aqam
Enoch, dicens: Ecce venit Dominus in Sanctis millibus ſuis.
Quæ verba videtur Apoſtolus deſumpfiſſe ex aliquo libro.
2. In l. Numerorum, ſcripto à Moyſe, c. 21. v. 14. dicitur: Sicut
Yriptum eſt in libro bellorum Domini.
3. Joſue 10. v. 13. Steterunt Sol & Euna. Nonne ſeriptum eſt boc
in libro juſtorum? Et 2. Reg. I. v. 18. Præcepit, ut docerent k-
lios Juda arcum, ſicut ſoriptum eſt in libro juſzorum.
4. 1. 3. Reg. 14. v. 19. KReliqua verborum Roboam ecce ſeripta ſünt in
libro verborum dierum regum Iſrael. Hæc citatio repetitur alibi
fæpius. .

5. I. 3. Reg. II. v. 41. Liber verborum dierum Salomonis.
6. 2. Paral. 24. v. ult. allegatur Liber Kegum: & ibidem c. 6. 2 5. 27.
28.32. 35.36. Liber Regum Juda & Iſraelz & ibidem c. 33. v. 18.
Liber Regum Iſrael. In his omnibus citationibus allegata non vi-
dentur reperiri in quatuor libris Regum, qui nunc extant.
7. 1. Paral. c. ult. v. 29. citatur Liber Samuelis videntis.
8. I. Reg. 10. v. 25. dicitur: Locutus eſt Samuel ad populum legem

regnt, & ſeripfit in libro, & repoſuit coram Domino; hoc eſt,
in Arca, ubi non reponebantur niſi opera divina.
9. I. I. Paral. c. ult. v. 29. & 2. Paral. 9. v. 29. Libri Nathan Prophetæ.
10. Liber Gad videntis. I. Parahl. c. ult. v. 29.
II. Liber Abiæ Silonitis. 2. Paral. 9. v. 29.
12. Liber ſeu M Addo Videntis. 2. Paral. 9. v. 29. & c. 12. v. 15. &
c. I3. V. ulr.
13. Liber Yebu ſilii Hanani. 2. Paral. 20. v. 34.
14. Sermones Hozai. 2. Paral. 3 3. v. 19.
15. 2. Paral. 26. v. 22. Keliqua Sermonum Ozia priorum & noviſſimo-
rum ſeripfit Iſaias flius Amos ropheta.
16. Tria millia parabolarum Salomonis. 3. Reg. 4. v. 32. Hunc autem
naumerum non explent Proverbia Salomonis, quæ nunc extant.
17. Quingque millia Canticorum Salomonis. 3. Reg. 4. v. 32. ubi etiam
Aaa dicitur,

1

19. Liber dierum

37⁰ PBrolegomenorum in Sacram Soripturam
dicitur, eum diſputaſſe de lignis, plantis, & animalibus, diſ-
ſertationibûs veroſimiliter ſcriptò́ conſignatis.
18. Deſeriptiones Jeremiwz. 2. Mach. 2. V. I.
oannis Hircani. I. Mach. c. ult. v. ult.
20. Libri gaſonis COyrenæi. 2. Mach. 2. v. 24.
21. Literz Eliæ Prophetæ miſſo ad goram Regem. 2. Paral. 21. ubi re-
fertur hujus Epiſtolæ tantùm fragmentum.
Verùm, ut ſupra monui, non evincitur, hes libros à Scriptura
allegatos fuiſſe unquam editos pro directione Eceleſiæ per modum uni-

verſalis Regulæ in rebus fidei & morum, quod tamen requiritur ad ra-

tionem Scripturæ Sacræ. V. Bonfrer. Proleg. c. 7.

LQ. VitI. An citationes Apoſtolorum, & Evangeliſta-
rum ſint exactæ?!

Reſp. Nonnullæ citationes Apoſtolorum & Evangeliſtarum refe-

runt potius ſenſum, quàm tzenorem verborum; ita ut ſint potius expli-
cativæ, quàm narrativæ. Diſerimen enim inter citationem explica-
tivam, & narrativam eſt, quod in citatione narrativa allegetur aut

ipſe tenor verborum, aut certè ſenſus verborum obvius; econtra in

citationibus expoſitoriis, ſeu explicativis ſumitur ſenſus verborum non
obvius, ſed latens, ac primùm reperibilis per neceſſariam illationem 1

vel attentam reflexionem. Hoc autem modo fuiſſe comparatas non-

nullas citationes Apoſtolorum, & Evangeliſtarum, inductio dabit.
1. In esdlalem Judaz, ſicut ſoriptum eſt per Prophetam, & tu
Pethlebem terra Juda nequaquam minima es in principilis Juda;
ex te enim exiet Dux, qui regat populum meum Iſiael. Math. 2. v. 5.
Hic textus reperitur in Michea c. S§. v. 2. his verbis: Ez tu Bethlebem

Ephrata parvulus es in millibus Juda; ex te mibi egredietur, qui

ſit dominator in Irael.
2. Tunc adimpletum eft, quod dictum eſt per geremiam dicentem:

Vox in Rama audita eE, ploratus & ululatus multus, Rachel plorans

Klios ſuos. Marh. z. v. I8. Hic locus reperitur in Jeremia c. 31. v. 15.
Vox in excelſo audita eſt lamentationis, luctus & fletus Rachel plo-
rautis ſilios ſuos. D
3. Habitavit in civitate quæ vocatur Nazaretb, ut adimplere-
tur

„-„2--.-— — —ͤä,. —

—

1

I⸗
4*

4⸗

la;

n
gui

.

l⸗

ſe⸗

. Pars E. 1I. Quæßiones de Seriptura Miſcellanewa. 371

tur, quod dictum eſt per prophetas; quoniam Nazaraus voca-
bitur. Math. 2. v. 23. De Chriſti Nazaræatu expreſſis verbis in Pro-
phetis nil legitur; ſed tantùm implicité, in quantum Samſon, & alii,
qui erant figura Chriſti, repræſentantur tanquam Nazaræi. Sic in Pro-
phetia Patriarchæ Jacobi Gen. 49. v. 26. dicitur: Benedictiones patris tui
confortatæſäunt, donec veniret deſiderium collium æternorum; Rant
in capite Joleph, & in vertice Nazarazi inter fratres ſios. Et Judi-
cum 13. v. 5§. matri Samſonis angelus prophetat: Erit Nazaræus db
A4.. Jeceſſit in Egyptum, & erat ibi usque ad obitum Herodis;
ut adimpleretur quod dictum eſz per prophetam dicentem; Ex Aig)bto
vocav‿ν liuin méuin. Math. 2. v. I5. Hic locus reperitur Oſeæ 1I. v. I.
Quia puer HGrael, & dilexi eum; & ex Aog)pto vocavi ſilium meumn;
ubi de toto populo Iſraelitico literaliter ſermo eſt. .
S. Non fregerunt us erura, ſed unus militum lanceds latus ejus
aperuit - Jacta ſunt hac, ut Soeriptura impleretur: Os non commi-
nuetis e eo; & erum alia Seriptura dicit: Videlbunt in quem trans-
Rrverunt. Joa. 19. v. 3 3. De ofſibus Chriſti non confringendis in Scri-
ptura nil haberur, niſi in figura Agni Paſchalis, de quo Numer. 9. v. 12.
ſeribitur: Os ejus non confringent. Et Zach. 12. v. 10. In illa die
effundam ſuper habitatores Jeruſalem ſpiritum gratiæ & precum, &
aſpicient adme, quem conkxerunnd.
6. Sicut ſoriptum eſt: Quod oculus non vidit, nec auris audivit,
nec in cor bominis dſeenderunt, quæ præparavit DEUS iis, qui di-
ligint illum. I. Cor. 2. v. 9. Hic textus Iſaiæ 64. v. 4. ſic legitur:
. Jaæculo non audierunt, neque auribus perceperunt, oculus non vi-
dit DEUS absque te, quæ praparaſei exſpectantibus te.
7. Sicut ſoriptum eſt: Quam ſpecioſi pedes evangelizantium pa-
cem, evangelizantium bona. Rom. 10. v. 15. Hic textus refertur de
Chriſto in ſingulari Iſaiæ 52. v. 6. Ego ipſe qui loquebar, ecce adſim.
Quam pulchri ſuper montes pedes aununtiantis & pradicantis pacem,
annuntiantis Vnonuin. Et Nahum I. v. I15. Ecce ſuper montes pedes
evangelizantis & annuntiantis pacem.
8. Tunc het ſermo, qui ſoriptus eſt. Alſorpta eſt mors in victo-
ria; ubi et mors victoria tua? ubi eſi mors ſitimulus tuus? I. Cor. 15.
v. 55§. Hic textus in Oſea ſic legitur: De manu mortis erho zics
Aa a 2 ⸗

377 Prolegomenorum in Sacram &ripturam

de morte redima eos: Ero mors tun 6 mors; morſus tuus ero in-
FKerne. c. I 3. v. I44. .
Ex his ergo, & pluribus ejusmodi citationibus liquet, Evange-
liſtas, & Apoſtolos in citationibus potius attendiſſe ad nucleum, ac ſen-
ſum, quam ad corticem verborum. Videri poſſunt etiam eitationes
Math. 12. v. 18. Act. I. v. 20. Act. 13. v. 41. Ephes. 4. v. 8. Heb. 10.
v. 3 8. Heb. 1I. v. 21I. M

Q. IX. An ſacri Scriptores aliqua ſumpſerint ex pro-
fanis authoribus? .

Reſp. Certum eſt, Apoſtolum Paulum teſtimonia Scriptorum
gentilium ufurpaſſe. In Epiſtola ad Titum 1I. v. 12. de Cretenſibus lo-
quens ſeribit: Dixit quidam ex illis proprius ipſorum Propheta:
Cretenſes ſemper mendaces, malz beſtiæ, ventres pigri. Teſtimo-
nium boc verum eſt. Hoc Teſtimonium eſt Epimenidis Poetæ Græci.
Idem I. Cor. 15. v. 33. affert ſentenciam deſumptam ex Menandro
Poeta Græco: Corrumpunt mores bonos colloquia prava. Et Actorum
17. v. 29. ait: In ipſo vivimus, & movemur, & ſumus, ſicut &
quidam veſtrorum Toetarum dixerunt. Wphus enim & genus ſumus.
Genus ergo cum ſimus DEl &c. Hec ſententia eſt Arati, Poetæ
ræci. Ubi tamen obſervandum; quod Apoſtolus non ex pruritu ef-
Findendæ eruditionis ſemel imbibitæ, neque oſtentationis infrugis
causâ his uſus fuerit argumentis, ſed ut ex principiis propriorum con-
civium etiam gentilium Chriſtianos pungeret. Proprius, inquit, iſo-
1 Uun probheta. - Quidam veſtrorum Poetarum. Et veroſimile eſt,
etiam Menandrum Corinthiis notum ac familiarem fuiſſe. Hinc D.
Hieronymus in Epiſt. ad Wagnum, de hac licentia Apoſtoli ſcribens
ait: Didicerat (Apoſtolus) à David extorquere de manibus boſtium
gladium ,„& Coliæ caput proprio mucrone truncare. D. Auguſtinus
verò hunc morem comparat exſpoliationi Ægyptiorum, ex qua He-
bræi theſauros Ægypti in cultum DEI & vaſa tabernaculi converterunt.
Sunt, qui exiſtiment, D. Paulum etiam ex Platone nonnullas phraſes
ac loquendi formulas v. g. de interiore bomine Rom. 7. cx l. 9. de Re-
pub. mutuaſſe; ſed ſimilitudo aut identitas phraſium jam uſa reccia-
rum non fundat præfumptionem de mutuatione; alioquin & Chriſtus,

ubi Acl. 9. Saulo dicit: durum cſt tibi covtra ſtimulum calierzae,
. anc

pitur:

PBars V- II. Qusßtiones de oriptura Miſeekanea. 373

hanc phraſin ex Terentio, Comico Romano, accepiſſe dicendus foret.
Aliud accommodationis ex libris aut uſu gentilium exemplum ob-
ſervat D. Ambroſius Il. 3. de fide c. I. ubi ait: Et Gigantes & vallem
Titanum Prophetici ſermonis ſeries non refugit,; & Haie 713. Strenas,

& Filias Eaſtorum dixit; & Jeremias de Babylone memoravit, gquod

babitabunt in ea fllieæ Sirenum, ut oftenderet Babylonis, boc eſt, ſoææ-

cularis confuſionis illecebras. D. Hieronymus in Kpiſt. cc. cenſet, etiam

Proverbia quædam Salomonis à Gentilibus accepta eſſe. Quis, inquit,
neſeiat, in Moyſe & in Prophetarum voluminibus guædam alſüumpta de
gentilium libris; & Salomonem Ebiloſophis Lyri & nonnulla propo-
ſuiſſe, & nonnulla reſpondiſe. Unde in exordio Proverbiorum com-
monet, ut intelligamus ſermones prudentiæ, verſütiasque verborum,
dicta Sapientum, & ænigmata, guæ propriè Dialecticorum & Thi-
loſophorum ſunt.

Q. X. Quis fuerit modus prælegendi Scripturam Sa-
cram apud Hebræos?

Feſp. Hebræorum mos prælegendi Scripturam in conventibus pu-
blicis conſiſtit in articulis ſequentibus.
I. Prælegebatur aliqua Scripturæ pars omni Septimanàâ die Sabbati.
Ita habetur ex AR. 13. v. I S§. & 27. ubi de D. Paulo & D. Barnaba ſic
ſeribitur: Iugreſſ Wacsogaon die Sabbatorum ſoderunt. LPoſt lectio-
nem autem Trs & Prophetarum miſerunt principes &ynagogæ ad
eos: Si eſt in vobis ſermo exbortationis, dicite. Surgens autem
Peaulus dit: - Qui babitabant Jeruſalem ignorantes voces Prophe-
zaram, quæ per omne Sabbatum leguntur, pbetierunt d Lilata & 0.
Et. Act. 15. v. 21. D. Petrus in Concilio Jeroſolymitano dicit: Moyſes
4à temporibus antiquis habet in ſingulis oivitatibus qui eum prædicent
in Synogogis, ubi per omne Sabbatum legitur. Et Luc. 4. v. 14. ſcri-
Vi JES&& Nazaretb, & intravit ſecundum conſuetudi-
nem ſuam die Sabbati in Synagogam,; & ſurrexit legere. Et tra-
ditus eſt illi liber Häaiz Propheta „ & ut revolvit Grazn , invenit
locum, ubi ſeriptum erat: Spiritus Domini ſuper me - &' cum
plicuifet librum, tradidit miniſtro.
2. Non ſoli prælegebantur libri Moyſis, ſed etiam Prophetarum.
Patet ex dictis.

Aaa z; Qur

374 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

2

—

3. Quæ prælegebantur, etiam explicabantur, & cum ſilentio au-

diebantur. Id colligitur partim ex adductis locis Scripturæ, partim ex

teſtimonio Philonis, quod recitat Euſebius l. 8. Præparat. Evang. c. 7.
Legislator, inquit Philo, eos ſeptimis diebäs in unum locum gonvenire voluit,
ut ſilenti?, ſummaque cum modeſtid conſidentes legum recitationi aures accom-
modent. Atque hunc morem ſic illi perpetuò retinent, ut multitudo quidem
univerſa ſileat, niſi cum ea, quæ leguntur, fauſtis acclamationibus proſequuntur;
à Sacerdotibus autem, vel ſenioribus aliquis ſacras leges recitans, omnes ſigillatim
exponat, donec altà jam veſperà diſcedant univerſi.

4. Tota Scriptura à Judæis dividebatur in tot Sectiones, ſeu Para-

ſchas, ut vocant, quot per decurſum anni reperiuntur Sabbata. Sin-

gulis proin Sabbatis Lector abſolvebat unam Paraſcham, ita ut intra an-

num tota Scriptura abſolveretur. In fine autem cujuslibet Paraſchæ
Lector jungebat partem ex Pentateucho Moyſis. Ne continuata lectio
unius Paraſcba ingeneraret auditoribus faſtidium, & ipſa Paraſcha quæ-
libet in ſeptem minores ſectiones ſubdividebatur, ut & Le ctor & audien-
tes interjectà pausàâà à fatigatione quieſcere Poſſent.
5§. Scriptura ipfa in publico prælegenda aliquot vitulinis mem-
branis conſutis, & in extremitate ad duo ligna tornata annexis inſcripta
erat. Buxtorfius in Synag. Jud. c. 14. ſcribit, eas membranas in latitu-
dine habuiſſe feſqui- ulnam; in longitudine autem quinquaginta.

A XI. Quis fuerit modus prælegendi populo Scri-
pturam in primis Eccleſiæ ſæculis?

Reſp. Hic modus deſcribitur in l. Conſtitutionum Apoſtol. qui li-
per, licet non foret Clementis Romani Papæ, in iis tamen quæ concer-
nunt ritus publicos, meretur omnimodam fidem; neque enim author
mentiri voluiſſet in re quotidiana ferme, omnium conſpectui expoſita;
