ciam, nec ſit ulluni jota aut ullus apex Scriptura inſcriptus, qui ſuum opus non
praſtet. Quemadmodum in bherbis ſingula habent ſuas vires, nec tamen eſt
omnium ſeire, ad quam rem unaquaque herba ſit utilis, ſed herbarii tantum.
Sic herbarius ſpiritualis à ſacris litteris unumquodque iſta & quodlibet elemen-
tum colligit, inveſtigatque litera poteſtatem. Quod ſi lubet alterum exemplum
accipere; ſingula noſtri corporis membra ad aliquem uſum à DEO opifice effe-
ſta ſunt. At non omnium eſt ſcire, quæ cujusque membri uſque ad minutula
ſit vis atque uſus, ſed Anatomicorum tantùm, qui poſſunt explicare, ad quam
utilitatem membra ſingula etiam minima à providentia ſint procreata. Conſide-
ra igitur Scripturas boc modo quasdam eſſe herbas, aut unum perfeltum verbi
corpus. Hucusque Origenes, qui ibidem c. S. & 9. etiam affert exem-
pla ejusmodi minutiarum, quæ videntur tribui poſſe fortuito ſpecierum
concurſui in phantaſia, v. g. quod in eadem propoſitione fiat tranſitus
à numero ſingulari ad Pluralem aut viciſſim. v. g. in Oſea dicitur: In-
venerunt me in ldomo, & ibi locutus ſum ad eum. Et Gen. 2. De omni li-
gno comedes, de ligno autem ſcientiæ non comedetis. Item quærit, cur Scri-
ptores ſacri promiſcuè uno nomine ad ſignificanda diverſa utantur,
v. g. nomine legis, aut viciſſim cur utantur diverſis nominibus ad ſigni-
candam eandem rem?
5. Euſebius Præparat. Evang. Il. 9. c. 7. ait: Hebraica Philoſophiæ par-
tem, qua Naturalis vocatur, Prophetæ cum noverant ipli per ſeſe, tum, ubi
poſtularet occaſio, ſuis paſſim oraculis aſpergebant; quam illi tamen neque con-
jecturis quibusdam, aut mortalis cogitationis induſtria didicerant, neque ullius
ſeſe humani praceptoris authoritate jactabant, ſed divinæ cauidam ſuperioris po-
teſtatis pi, divinique Spiritus afflatui totam illam cognitionem acceptam fere-
bant. Quem illi ſecuti, ut de rebus ſuturis inſinita divinitus pradixerunt, ſic
etiam de Univerſi molitione infinita, quo modo natura poſtulabat, diſputarunt;
& de animantium ipſarum naturis infinita tractrunt, quibus & ſexcenta de
plantis in ſuis quique prophetiis addiderunt. Idem Prapar. Evang. I. 13. c.
14. ſeribit: Haæbreorum Sapientales libri, in quibus DEO conſentanea, &
oracula, omnem humanam vim excedentia ſed ſoli DEO poſſibilia continentur,
authorémque DEIIA ſibi vendicant, cum ſignificationes futurorum ipſo rerum
exitu confirmatas habeant, jure ab omni falſo ſeuſu aliena dicuntur. Idem

Demonſt. Evang. I. I. c. 6. Ipſe Moyſes divino aflatus ſpiritu providit, in

novo Teſtamento obſervationem legis fore inutilem. Et ibid. l. 5§. in Promio.
Hac dicta ſunt ad aliam vim divinam demonſtrandam, quæ in Prophetis He-
raorum iuerat. Tempus igitur jam eſt, ut illi, tanquam viri divini, & non
. more

104 PBrolegomenorum in Sacram Seripturam

more humano ſapientes, ſed at afflati divino ſpiritu ſine omni prorſus ambigui-
tate nos doceant. Ibid. l. 6. c. I 5. de Habacuc Propheta, & ejus Pſalmo
loquens ait: Cum ipſe ſeipſum audiſſet Propheta, immo potius divinum, qui
in illum inſpirabat, & in illo canebat, ſpiritum, dicentem: Domine au-
divi auditionem taam Ec. Ibid. I. 7. De Prophetiſſa conceptu-
ra filium loquens, ad illa verba: Acceſſi ad Prophetiſſam &c. Ait: Eſt
intelligendum de Spiritu ſancto, ex quo DE UM ér„† Propheta divinabat
NeooνααιαNö Ipſe enim ſanctus Spiritus ſe acceſſiſſe ad Prophetiſſam fatetur,
quod completum eſt in Salyatoris ortu. Ibid. I. 10. ad Pſal. 40. Cum Aſaph
unus eſſet ex iis viris ſanctis, qui Pſalmos canebant, Pſalmos, qui illi attribuun-
tur, divino afflatus Spiritu enuntiavit. Idem contra Marcellum I. 1. c. 2.
Marcellus Proverbia Prophetiarum nomine deſignat, cum nuſquam hoc docuerit
Scriptura ſacra, ſed Author ipſe cum divino ſpiritu Proverbia nominaverit.
Sicut & alteri libro: Ec cleſiaſt. és, ac tertio, Canticum Canticorum,
non ratione humana, nec ſine DEO, titulum poſuit. Et ibidem c. 3. ſub-=
jungit: Quid boc (Marcelli aſſertum) ad diviniths inſpirata Proverbia?

6. Hilarius in Pſal. 118. ad Vau. Plures ſapientiam ſæculi ſequentes etiam
boc adjiciunt piaculi, ut divina Scripturarum eloquia putent perfectæ doctrina
carere ratione, dicentes, in his nihil rationabile, nihil eſſe perſectum; ſtulti,
DEO negantes, qua aſſumere ipfi ſibi audent. Veràm quamvis hi, qui Sapien-

tiam D ElI fequuntur, cognitam dictorum cœleſtium perfectionem exiſtiment,

nihilque in eo eſſe, quod non conſummatum, at que omni ex parte perfectum ſit,
tamen id his vetſibus abſolutius licebit intelligi. Idem in Pſalmum I 34. ſcri-
bit: Magna diligentiæ res eſt, virtutem verborum (Scripturæ) expendere,
& ſcire, quid cuique rei ſub eorum, quæ dicta ſunt, ſignificatione ſit proprium.
Ut enim non omnium eſt, herbarum virtutes noſſe, & ſi quis imperitus in agrum
berbis divitem venerit, omnia inutilia & promiſcuè genita exiſtimans prateri-
bit; at verd peritus ab ignaris neglecta mirabitur, ſciens in quæ genera ſani-
tatuim his utendum ſit; ſic & in divinis Scripturis eſſe intelligendum eſt, ut fi
ea mens tuſtica audiat, tanquam otioſas & non neceſſarias negligat; at verò
ſi calens lector adſtiterit, mirabitur omnia. Idem in Pſal. 35. Non eſt otis-
ſus ſermo propheticus, neque ex inanibus ac ſuperfluis cauſis Piritualis loquela
eſt. Si enim in viris prudentibus ſpectari id maximè ſolet, ut ea, quæ loquun-

tur, gravitate eorvum, doctrindque digua ſint; omnisque ſermo non ſit ſortui-

tus & vagus, ſed ex rationalibus cauſis profedtus, & exſpectationi audientium
tilis,

.

i⸗

Pars PII. De Divinitate Sripturd. 105

utilis, & authori congruus; quanto magis id in cæleſtibus eloquis opinandum
eſt, ut quidquid in his eſt, divinum, fationabile, & perfectum eſſe exiſti-

eétur. .

7. Baſilius in Hexameron Hom. 6. Hac à nobis ſunt dicta, ut ex hiſce
sonſtaret, in verbis Scripturæ divinitus inſpiratæ ne ſyllabam quidem eſſe otioſam.
Idem in I. De Spiritu ſantto, ad Amphilochium ſcribens c. I. ait: Supræ
modum delector vigilantia mentis tuæ, qui putas, nullam vocem ex his, quaæ per
uniyverſam Scripturam de DEO pradicantur, oportere indiſenſſam relinquere--
nam perſerutati, quid in quaque dictione, quid in quaque ſyllaba reconditi ſen-
ſus lateat, non eſt ſegnium, ſed eorum, qui intelligunt ſcopum vocçationis ne-
ſtræa. -— Doctrina initium eſt oratio, orationis partes y'laba, ac dictiones. Pro-
inde Sllabas excutere, non eſt aberrare à ſcopo. MWec verò quoniam alicui vide-
buntur minutæ, ob id videri debent & negligendæ. - Quid eſſe poſſit in verbis,
quæ de DEO diſſeruntur, adeo puſillum, ut ſive rect?è dictum ſit, ſive ſecus, non
magnum habeat momentum? Nam ſi ex Lege nec unum jota nec apex unus pra-
teribit, quomodo nobis tutum fuerit vel minutiſſima tranſiliiſſe? - Quod ſi quis
ridet noſtram circa ſyllabas nugacitatem, ipſe quidem inſrugiferum riſus ſui fru-
ctum metat; nos verò haudquaquam veſtigandi ſtadium deſeramus. Tantuin
enim abeſt, ut me harum minutiarum pudeat, ut ſi vel minimam partem aſſe-
quar, tum mihi gratulaturus ſim, peluti res maximas aſeæcuto. Poſt hoc proê-
mium Baſilius contra hæreticos examinat ſenſum particularum harum
in Scriptura. Ex, per, in, & oſtendit, particulam ex, & per, v. g. ex
DEO, per DEUM, ex filio, per filium, promiſcuè in eodem ſenſu ſumi.

8. Grillus Jeroſolymitanus Cateck, A. n. 34. de verſione 70. Inter-
pretum loquens ait: Non verborum inventio, & humanorum Sophismatum
erat id opus; ſed Spiritus ſancti afllatu divinarum Scripturarum a ſancto Spiritu
diltatarum confecta interpretatio. Ibidem num. 33. ſta nos docent divinitus
inſpirata Veteris & Novi Teſtamenti Scripturæ: Unus efſt enim utriusque Teſta-

menti DEUS, qui Chriſtum in Novo conſpicuum pranuntiavit in Veteri, qui per
legem & Prophetas nos ad Chriſtum pœdagogi more perduxit. Idem Catecheſi

16. n- 2. Dicamus de Spiritu ſancto ea tantùm, qua ſcripta ſunt; Ipſe Spiritus
ſanctus elocutus eſt &ripturas; ipſe de ſeipſo queque dixit, quæcunque votuit,
ſeu quacunque capere potuimus. Dicamus ergo (de hac tertia perſona Tri-
nitatis) quaæ ab ipſo (in Scripturis) dicta ſunt; nam qna ille non dixit (in
Seripturis,) nos non audemus,

. 90 9. Gre-

„

106 Prolegomenorum in Scripturam Sacram

9. Gregorius Myſſenus de Pſalmis Tract. 2. in Pſal. ait: (um (Davidi)
inter canendum à Spiritu ſancto illuſtratio & velut additamentum cœleſtis cogni-
tionis veniret, ſpatium animo dabat excipiendi cognitionem cœleſtium arcano-
rum a Divina illuminatione miſſam - Darvid Spiritui ſancto in oraculis pro-
mendis ſubſerviens, quæ didicerat, per molodiam explicabat. - Quatenus eſſæ-
vatur à D EO impreſſas ſibi notiones, procedebat non interciſa ſerie pfalmodia.
Idem in Pſalmum 55S. Inſcriptionem quandam columnæ (ænigmaticam)
I quis divinitus inſpiratam Scripturam nominaverit, iè minime aberraverit.
10. Ephrem De Judicio. Cuemadmodum divinitus inſpirata nobis tra-
dunt Scripturæ.
11 Chryſeſtomus in Epiſt. ad Rom. c. 16. Hom. 30. & volueris, &
Paulum & Petrum & Joannem, & Prophetarum omnium chorum continuò
tibi loquentem, tecùmque converſantem habebis. Accipe beatorum illorum li-
bros, ſcriptaque eorum continuò interpella. - Et quid dico, Paulum? Habebis
& ipſum Pauli Dominum, per Pauli quippe linguam & ipſe tibi loquetur. Ibid.
Hom. 31, Multos putamus hanc Epiſtolæ partem (ubi c. ult. fiunt ſaluta-
tiones familiarium Paulo) tanquam ſuperfluam, nihilque magni momenti
babentem, præatercurrere. Atque hocipſum in Genealogia, quæ in Evangelio
continetur, ipſis evenire arbitror. QConiam enim Nominum quorundam eſt
Cutalogus, nihil arbitrantur ſe magni ex hoc loco lucrifactaros. Et aurifuſo-

rum quidem pueri minuta etiam fragmenta curiosè conquirent; iſti verd tantas

auri maſſas negligunt. - Eſt enim & in his nudis nominibus magnum invenire
theſaurum. - Oſtendam, nihil in cripturis ſuperſluum, nihil fruſtra prolatum
eſſee. Nam, ſi iſta nibil haberent, quod prodeſſet, Epiſtola utique non eſſent
adjecta. Si quis Sapientiæ amator eſt, audiat, quam non ſint fruſtra & inæni-
ter, quæ in Scripturn videntur eſſe minuta. . Idem in 2. ad Theſſal. c. 2. Ho-
mil. 4. Quando Lector dicit: Hæc dicit Dominus, &ñ§ Diaconus ſilen-
tiuni indicit, non Lectori tunc exhibet honorem, ſed ei, qui per Lectorem omni-
bus loquitur. Si ſcirent, quod ſit DEIIS, qui hæc dicit per Prophetam, omnem

faſtum abjicerent. Nam ſi loquentibus cum eis Magiſtratibus attendunt, multò

magis loquente DEO id decet. Non noftra dicimus, ſed qua ſunt DEI; è cælo
quotidie venientes laguntur Epiſtolk. Si quispiam ingreſſus diceret, ſe eſſe miſ-
ſuüm a rege, & ad totam civitatem afferre Epiſtoluam, nonne omnes intendere-
tis? à DEO autem venit, & à cælis loquitur Propheta, & nemo eſt qui atten-
dat. An non creditis, quod bæc quæ dicuntur ſunt à DEO? Et ipſæ Epiſtola
ſunt à DEO miſſe. Idem in Epiſt. ad Tit. Hom. 3. Si pater nullam habet

ſuæ majeſtatis rationem, ſed cum puerulis ſuis lingua torta balbutit quæyi, &
alimo-

651ßͦs

2 N

Pars III. De Gvinitate ripturæ. 107
alimoniam & edulia, pocula quoque vocabulis appellat non elegantibis &* docit,
ſed puerili neſcio qua, atque peregrina prorſus locutione; multò magis DFUS;
& exprobrat clementer eò ſe demittens, per Prophetam dicendo: Si mutabunt
gentes Deos ſauos. Hujus condeſcenſionis divinæ argumenta invenire liceat in
ſacris litteris, tum verba, tum res ipſas. Idem in Matth. hom. 4. Cur Mat-
thaus in ipſo ſermonis exordio non dixit, quod Prophetaæ ſolebant: V. ſio
quàm vidi; vel: Sermo qui ad me facltus eſt * Quia ſeribebat
ad illos, qui dicta optima voluntate ſuſciperent, & quia dicta factis confirma-
bantur. Idem in Evangelium Joannis hom. I. & Joannes nobis eſſet
locuturns, & ſua ipſius narraturus, neceſe eſſet, & genus, patriämque ejus &
vitam ejus oſtendere. Verùm cum non ipſe, ſed per ipſum DEUSbumanam allo-
quatur naturam, ſupervacaneum videri poteſt, hujusmodi in praſentia diſqui-
rere. Sed profectò admodum peropus eſt; cum enim didiceris, quis Joannes
fuerit, & unde, & quibus ortus parentibus; dein verè vocem & ſapientiam ejus
perſpexeris, non illius eſſe doctrinam, ſed divina virtutis, quæ ejus animam mo-
vit, planb cognoſces. — Talem enim & tam profundam doctriuam, & philoſo-
phiam ad nos affert, quam credibile eſt, eum ex ipſis Siritüs ſancti Theſauru
accepiſſe. — Alterum eſt, quod maximè arguit, divina eſe, quæ ab eo dicun-
tur, quod doctrinam ſuam univerſis perſuaſerit auditoribus. Quis infuſam ei
virtutem admiratione non proſequatur ? Et profecto boc maximum eſt argu-
mentum, nibil ex ſeipſo Joannem conſtituiſſe. (voneherew.) -— Mortem po-
tius quaàm Joannis pracepta contemnere malumus, qua planè conſtat, nihbil hu-
manum ſapere, ſed divinum & cæœleſte eſſe, quidquid è ſacro ejus peétore ma-
nayit. Nullum hic tuniorem verborum videbimus, ſed divinum & inexpugna-
bile robur. Ibid. hom. 6. Joannes nihil amplius inveſtigavit, niſi quod didi-
cerat à Siritu ſancto. Idem in Acta Apoſtolorum Hom. I. dicit: Non
aberrarit à vero, qui voluminis hujus deſeriptionem ad hunc authorem (D. Lu-
cam) retulerit. Caterum cum dico hunc ipſfum, Chriſtum dico. Cum omniæ
ſint admiranda, quæ in hoc libro continentur, tamen illud potiſſimum admi-
randum in Apoſtolis, quomodo ſe ad infrmorum ac rudium captum demiſerint,
atque hoc ipſum eis Spiritus ſanctus ſuggeſſit, in hoc illos praparans, quomo-
do in diſpenſando verbo DEI verſari debeant. — Quid igitur? An nibil aliud

hic eſt, quam hiſtotia & narratio Spiritüs expers? Nequaquam; quoniam &

illa, quæ ab initio ipfi, qui ſpectatores fuerunt ac miniſtri ſermonis, Lacæ tra-
diderunt, ſpiritůs erant. Et quare non d'xit, quemadmodum nobis tradide-
runt, qui Spiritus ſancti donum promeruerunt, ſed, quorum ipſi ſpectatores
0 2 fuerunt?

108 Prologomenorum iun Sacrai Scripturant

fuerunt? Quoniam, ſi ſpiritus althoritatem præſetuliſſent, arrogantiæ tri-

buiſſent imperiti. - Unde & Joannes in ſuo Erangelio ait, ſe Vidiſſo,
etiamſi quæ ſpiritus uggerit, certiora ſunt iis, quæ videmus; ſed non apud
incredulos. Porro quod Lucas non fuerit expers Spiritüùs ſancti, pluribus ex ar-

gumentis perſpicuum eſt. Idem Il. I. de compunct. c. 3. loquens de ſenſau

Pſalmi 41. ait: Won confundamus divina; neque en, qu& à Spiritü ſancto
dicta ſunt, ſubjicere audeamus propriis ratiociniis. Idem I. I. de Provid. c. 2I.
Paulus cum Corinthiis ſceribetet, jubet fornicarium tradi ſatanaæ. Quoties ve-
rò Paulum dico, Chriſti pracepta replico. Chriſtus enim profelto, mea quidem
ſententia, illius movebat linguam. Idem I. de Virginitate de illis verbis
Apoſtoli: Conjugibus pracipio non ego, ſed Dominus. Cateris egs dico, non
Dominus. Sic diſcurrit: Non id dicit; alia ſua eſſe, alia Domini. Nam
qui loquentem in ſe Chriſtum haberet, quo pacto eloqui aut cogitare in animum
induxiſſet, quod Chriſto non videretur? Quid eſt ergo; , & non go?
Leges ac dogmata Chriſtus partim per ſe, partim per Apoſtolos prodidit. Quod
ad infideles attineret, nihil praſens edixerat; ſed ad id Pauli mentem incitans
legem ferebat. Iaque non Dominus, inquit, ſed ego. Idem 1. 3.
contra vituperatores vitæ monaſticæ c. 12. Audi quid Paulus moneat,
quem cum nomino, rurſus Chriſtum pradico. Idem Ad viduam juniorem
ſeribens ait: Non mihi vulgi opinionem efferas, ſed D. Pauli, vel potius
Chriſti decretum ac legem. Et in l. de non interando coniugio.
Aliter viſum eſt D. Paulo, yel potius ipſi Spiritui ſanéto, Idem ſermone 17.
ad illud: Salutatem DPr iſcilla. (um ſeribat Paulus, vel potius non

Paulus, ſed Spiritis gratia dictet Epiſtolam, nonne abſurdum eſt, in ea aliquid

ſupervacaneum arbitrari? Idem Serm. 5§6. in eos, qui cum Judæis je-
junant, dicit: Hos non ego anathemate percuſſt, ſed Paulus; immo verè non
jam Paulus, ſed Chriſtus, qui per illum loquitur. Idem Serm. 65. Repre-
hendunt Evangeliſtas, tanquam inter ſe pagnantes. Atqui non ita res ſe ha-
bet; licet diverſa perſona ynt, una eſt Spiritis gratia, 4sa cnius jue enimta
movetur. Idem in Serm. de §. Joanne Erangeliſta. (um Apoſtolus Joan-
nes ab exilio Epheſum reverſus eſet, ac animadvertiſſet, reliquortum Evange-
liſtarum libros, & fere omnem 4 DEO inſpiratam ſeripturam abſolutos eſſe;
lic apud ſe cogitabat: Quid differo, cur non illud abſconditum 4 ſæculis my-
ſterium in medium profero ? Loquar ego quoque juxta conceſſum deſuper mihi
donum. Matthaus quidem, quantum licebat, ſecundum propriam virtutem
ſcripfit. Marcas autem & Lucas ſimiliter ſecundum Diritas ſancti largitio-
nem

Pars III. De Divinitate Seréptura. 109

nem libros ſuos pro DEl dignitate conſeripferunt. Idem Hom. T. ad popu
lum Antiochenum loquens de monitione quadam Pauli: NWon Pauli eſt
boc, inquit, ſed Spiritus gratia. Idem Hom. 16. in Geneſin. In divinis
Scripturis etiam in parva dictione ſenſuum gravitas, & immenſaæ inveniuntur
Qiritig. Fonti enim hujus ſcaturigo eſt Spiritus ſanctus. Er Hom. 45. in
Gen. Juſtorum omnium virtutes Spiritus ſancti gratia & diſpenſatione Scriptu-
ris ſunt traditæ. Et Expolit. in Pſal. 6. ad illa verba: Domine ne in fæ-
rore tuo arguas me. Quando furorem de DEO audiveris, nihil humanum ſu-
ſpiceris. Sunt enim verba, quibus ſe nobis agcommodat, & ad captum noſtrum
demittit. Nam nos quoque quando loquimur cum barbaris, illorum lingua uti-
mur. Ita etiam DElUS craſſiores pungere volens talibus perbis uſus eſt. Ert
Hom. 2. de verbis Iſaix. Operæ pretium eſt inquirere, qua de causd Pro-
pheta tempus Aeſignarit ?à Neque enim hoc ſortuitò temeréque facit. Nam
Prophetarum oræ D EI ſunt os. TIale verò os nihil dixerit obiter, & ex
tra rem.
12. Auguſtinus l. I. de conſenſu Evangel. c. 2. In Evangeliſtis alius fuit
ordo pradicandi, alius ſcribenldi. Ad pradicandum primi miſſi ſunt, qui ſecu-
ti ſunt Dominum. (Joannes & Matthæus.) Sed in conſeribendo Ervange-
lio, quod divinitus ordinatum eſe credendum eſt, primum & ultimum locum te-
nuerunt, primum Matthaus, altimum Joannes, ut reliqui duo, qui ex illo
numero non erant, ſed tamen Chriſtum in illis loquentem ſecuti erant, utroque
ab ei latere munirentur. Et quamyvis ſinguli ſuum quendam narrandi ordinem
tenuiſſe videantur., non tamen unus quisque eorum velut alterius præcedentis igna-
rus voluiſſe Kribere reperitur, vel ignorata pratermiſiſſe, quæ ſcripſiſſe alius
reperitur, ſed ſicut unicuique inſpiratum eſt, non ſuperſluam cooperationem ſui
laboris adjunxit. Ibidem l. 2. examinans, cur Evangeliſtæ easdem res
diverſo, immo & inversé ordine temporis narrent, reſponder; hoc
ipſum divinitús iis fuiſſe ſuggeſtum, ut unus citius, alter ſerins, non
attento ordine temporis, recordaretur. c. 19. ſic ſeribir: Marthaus ait:
Cum deſcendiſſet de monte, leproſus veniens adoravit eum.
Hujus leproſi etiam Lucas meminit, non ſanè hoc ordine, ſed ut ſolent præter-
wiſſa recordari, vel poſterius facta recordari, ſicut divinitùs ſuggerebantur,
qaa antea cognita poſtea recordando conſeriberent. Et c. 21. Satis probabile
eſt quod unusquisque Evangeliſtarum eo ſe ordine credidit debuiſſe narrare, quo
voluiſſet DEUS ea ipſa qua narrabat ejus recordationi ſuggerere. (ur autem
Firitus ſanctus mentes Sanctorum propter libros in tanto authoritatis culmine
coocandos in recolendo quæ ſcriberent ſine dubio gubernans & regens, alium

0 3 ”M ſic

110 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

Kc, alium verò ſic narratio ĩem ſuam ordinare permiſerit, quuquis pia diligen-
tia quæſierit, diviniths adjutus poterit invenire. Ibid. l. 2. c. 66. S quæra-
tter, cur tanta authoritas interpretationiz ſeptuagintz multis in locis diſtet ab
ea veritate, quæ in Hebrais Codicibus inyenitur; nihil occurrere probabilius
exiſtimo, quam illos ſeptuuginta eo ſpiritu interpretatos, quo & illa, quæ in-
terpretabantur, dicta ſunt. lbid. l. 3. c. 7. quærens, cur Matthæus loco
Zachariæ citet Jeremiam, reſpondet: Quid intelligendum eſt, niſi hoc
actum eſſe ſecretiore conſilio providentiæ D ETI, qua mentes Evangeliſtarum
ſunt gubernata. Potuit enim feri, ut animo Matthai pro Zacharia
Jeremias occurrerit, ut fieri ſolet; quod tamen ſine ulla dubitatione emen-
daret, ſaltem ab aliis admonitus, qui ipſo adbuc vivente legere potuerunt,
niſi cogitaret, vecordationi ſux, quæ ſancto Spiritu regebatur, non fruſtra
occurriſſe aliud pro alio nomen Prophetæ, niſi quia ita Dominus ſcribi conſti-
tuit. Cur autem ita conſtituerit Dominus, prima illa cauſa debet cogitari;
etiam ſic eſſe inſinuatam, ita omnes Prophetas uno ſpiritu locutos, quàm ſi
oimnium omnia Prophetarum uno unius hominis ore dicerentunr, & ideo
indubitanter accipi debere, quacunque per eos Spiritus ſanctus dixit,
& ſingula eſſe omnium & omnia ſingulorum. Cum igitur &0ẽtqua dida
ſunt per Jeremiam, tam ſint Zachariæ quaàm Jeremia; & quæ dicta ſunt per
Zachariam, tam ſint Jeremiæ, quam Zachariæ, quid opus erat, ut emendaret
Matthaus, cum aliud pro alio ſibi nomen occurrens a ſe ſeriptum legiſſet? ac
non potius ſequens authoritatem Syiritùs ſancti, à quo mentem ſuam regi plus
nobis ille utique ſentiebat, ita hoc ſeriptum relinqueret, ficus euse admonendo
sonſtituerat ei Dominus. Ibid. I. 3. c. 13. Eandem revolvens Mactionenn
cur Evangeliſtæ easdem res narrent diverſo, aut etiam inverſo ordine
temporis, ſic ait: Marcus eo loco id ponendum judicavit, qus loco divina
inſpiratione ſuggeſtum eſt. Recordationes enim eorum ejus manu gubernatæ
ſunt, qui gubernat aquam, ſicut ſeriptum eſt, qualiter ipf placuerit. Fluitat
enim humana memoria per varias cogitationes, nec in cujusquam potefſtate ;
quid & quando veniat ei in mentem. Cum ergo illi ſanti & veractes viri quaſi
fortuita recordationum ſuarum propter narrationis ordinem occultæ DEI pote-
ſtati, cui nibil fortuitum eſt, commiſiſſent, non oportet quenquam dicere;
boc loco poni debuit, quod ignorat, cur eo loco DElIS poni voluerit. -— Quis
conſiliarius illi fuit, abi ſic gubernavit corda reminiſcentium Evangeliſtarum, &
in Eccleſia faſtigio tanto authoritatis culmine ſublimavit, ut per hac ipſa, qua
contraria videri poſent, multi excoecarentur digni traditi in soncupiſcentias
sordu ſui, & multi exercerentur ad elimandum pium intelleltum ſecundum oc-
cultam

1

Pars III. De Dirinitate Scriptur. 111

cultam omnipotentis juſtitiam. Idem I. 83. quæſt. c. 53. DEUSſic ad ſalu-
tem animarum divinos ns Spiritu ſancto moderatus eſt, ut non ſolum mani-
ſeſtis paſcere, ſed etiam obſeuru exercere nos vellet. Idem I. 18. de Civit.
c. 44. Authores noſtri, in qaibus Sacrarum Litterarum figitur Canon, abſit,
ut inter ſe diſſentiant. Unde non immeritò cum illa ſcriberent, eis D EUM,
vel per eos locutum tanti populi crediderunt. — Vraelitæ, quibus credita ſunt
eloquia DEI, nullo modo pſeudoprophetas cum veris prophetis pari licentia con-
ſuderunt, ſed ſacrarum litterarum veraces ab eis agnoſcebantur, & teneban-
tur authores. Ipſi eis erant Dodores probitatis atque pietatis. Quicunque ſe-
cundum illos ſapuit & ſvixit, non ſecundum hominem, ſed ſecundum DEUIM,
qui per eos locutus eſt, ſapait & vixit. ei ſi dictum eſt; honora patrem tuum,
DEIUS juſſit. Si dictum eſt; Non mæœchaberis &. Non hac ora bumana,
ſed oracula Aivis fuderunt. Quidquid philoj ophi inter falſa verum videre po-
tuerunt, propheticis, hoc eſt, divinis vocibus commendata ſunt, non argumen-
torum concertationibus inculcata, ut non hominis ingenium, ſed DEI eloqui-
am contemnere form daret, qui illa cognoſceret. Idem I. de utilitate cre-
dendi. c. 6. Quantum erat, ut ſimilem benevelentiam (qualis exhibetur
profanis authoribus) praberemus eis, per quos locutum eſſe Spiritum ſanctum
tam diuturna vetuſtate ſirmatum eſt? Idem in Pſal. 90. part. 2. De illa ci-

ritate (ſuperna) littera nobis venerunt; ipſæ ſunt Sripturæ, quæ nos hor-

tantur, ut bene vivamus. Idem Tract. I. in oannem. Joannes de DEO
dixit; & quidem inſpiratus à DEO; quia verò (erat) homo inſpiratus, non
totum (de DEO) dixit, ſed quod potuit. Idem Serm. 15. de Verbis Apo-
ſtoli c. 5§. loquens de Epiſtola D. Pauli ad Coloſſ. dicit: Muminet nos
DEUS, à quo ipſe illuminatus eſt. qui Epiſtolam iſtam ſcripſit nobis, non atra-
mento, ſed ſpiritu DEl viri. Idem Serm. 20. De diverſis, de Mono-
machia Goliæ Loquens ait: David, cujus eſt hoc Pſalterium, immè pers
quem miniſtravit hoc Pſalterium Spiritus ſanctus, puer erat paſcens oyes.

13. Theodoretus Præfat. in Pſalmos. Quidam alios Pſalmos Idithu-
mo adſcribunt; nonnullos filis Core, & aliquos Aſapho, cum & eos Vates eſſe
ab hiſtoria Paralipomenon didicerint. Ego autem de his non multum conten-
derim; cum conſtet, univerſos divini ſpiritäâs aflatu eſe conſcriptos. Etenim
non ignoramus, & Davidem Vatem eſſe; & illos itidem Vates ab hiſtoria Pa-
ralipomenon nuncupari. Vaticinantis autem eſt, linguam prabere miniſtram
gratia ſancti Spiritus, ut legitur in Pſalmis: Lingua mea calamus
ſeribæ velociter ſeribentis.

14. O—-

4

112 Brole gomenorum in Sacram Scripturam

14. COrrillus Alex. l. 7. de Trinit. Sacræ Litteræ, hoc eſt, divinitus in-

Biratæ Srcriptura tradunt.
15. F. Leo Papa. Serm. A. de Epiph., loquens de Manichæis ait:
Mi inſpirata divinitus prophetarum oracula reſpuerunt.
16. D. Gregorius M. Præfat. in Job c. . Nonnulli Sriptorem hujus
operis unum quemlibet ex Prophetis arbitrantur, aſſerentes, quod nullus tam
myſtica DEl verba cognoſcere potuit, niſi cujus inentem Prophetiæ Spiritus ad
ſuperna ſubleyavit. Jed quis hæc ſcripſerit, valde ſuperracaneè quæritur; cum
tamen author libri Spiritus ſanltus fideliter crelatur. Ipſe igitur hac ſeripfit,
qui hac ſeribenda dictavit. lLyſe ſeripſit, qui & illius operis inſpirator extitit;
& per ſoribentis vocem imitanda ad nos ejus facta tranſmiſit. Si magni cujus-
dam viri ſuſceptis Epiſtolis legeremus verba, eaque quo calamo fuiſſent ſceripta,
quareremus, ridiculum profecto eſſet, ſi non epiſtolarum & atsthorem ſcire, &
ſenſum cognoſcere, ſed quali calumo earum verba impreſſa fuerint, indagare
Rtuderemus. Cum ergo rem cognsſcimus, ejusque rei Spiritum ſanctum autho-
rem tenemus, quia ſeriptorem quærimus, quid alius agimus, niſi legentes litte-
ras de calamo perſerutamur? Idem Il. 3 5. c. 15. in ob. Qua per Spiritum
ſanctum bonotum vita deſeribitur, à fide hiſtoriæ non recedar. Idem Hom.
10. in Ezechiel. ad illa verba: Loquéris verba mea ad cús.
Quisquis in explanatione divini eloquii aliter, quam i, per quem prolata ſunt,
ſenſæit, etiam ſi ſub intellectu alio adificationem charitatis requirat, Domini

unt verba, quæ narrat, quia ad hoc ſolum DElIS per totam nobis Soriptu-

ram loquitur, ut nos ad ſuum & proximi amorem trahat. Idem I. 5. Epiſt.
40. ad Theodorum. Quid eſt Scriptura ſacra, niſi quadam epiſtola omnipo-
tentis DEl ad creaturam ſuam? Si quis ſcripta terreni Imperatoris acciperet,
non quieſceret, niſi prius, quid ſibi Iingerator terrenus ſcripfiſſet, agnoviſſet.
Imperator cœli pro vita tua tibi ſuas epiſtolas transmiſit, & tamen easdem epi-
Kolas legere negligiis. Stude ergo quotidie creatori tui verba meditare. Diſce
cor DEl in verbis DEl.
Hi Patres pro adſtruenda conſtanti & uniformi traditione de in-
ſpiratione Scripturæ ſufficiant. Nam cum de illa inſpiratione loquan-
tur non eo modo, quo ſolent loqui de rebus in Eccleſia controverſis;
neque in ullo loco faciant mentionem de ulla in iſto articulo apud Ca-
tholicos controverſia, ſed loquantur confidenter tanquam de re liqui-
da ſine terminis ambiguæ mentis, opineor, pato, &c. manifeſtum eſt,
eam uniformem mentem Eccleſiæ proficiſci ex traditione Apoſtolorum,
qui libros Scripturæ tanquam divinos & inſpiratos Eccleſiæ commenda-
runt.

7 7

—

—

BPars III. De Dirinitate Kripturæ. 1 3

runt. Solvendæ hic forent objectiones, quæ contra inſpirationem fin-
gulorum librorum Scripturæ moveri ſolent aut poſſunt. Verum cum

earum nonnullæ pertineant ad modum loquendi, & ſignificandi; aliæ

ad oppoſitiones textuum inter ſe, vel cum hiſtoria profana; quæ omnia
tractantur partim in quaſtionibus ſequentibus, partim in Expoſitoribus
Scripturæ, in Prolegomenis generalibus ſingulas difficultates excutere
ſuperfluum & moleſtum fuerit. —RMM
OQ. IIl. Utrum in Scriptura admitti poſſint propoſitio-
nes falſlæ, quando non pertinent ad materiam fidei & mo-
rum? HWM
Reſp. Id neutiquam admitti poſſe. Ratio eſt, quia ex traditione
Apoſtolorum conſtat, totam Scripturam habendam eſſe ſimpliciter pro
verbo DEI, & pro libro divinitus inſpirato; quod in eo rigore, quo à
primitiva Eccleſia ſemper in ſumma reverentia & religione in actis pu-
blicis Eccleſiaſtieis, & ſolennibus libris habita eſt, non eſſet verum. Hinc
D. Hieronymus contrariam ſententiam vocat impiam. -In Epiſtola
enim 101. ad Pammachium de optimo genere interpretandi, quam jam in
ſenio ſcripſit c. 3. ait: Hac replico, non ut Evangeliſtas arguam falſitatis;
(boc quippe impiorum eſt, Celſi, Porphyrii, Juliani) ſed ut reprehenſores meos
arguam imperitia, & ut id mihi concedant, quod Apoſtolis conceſſuri ſunt.
Confirmatur ex eo, quia ſi ſemel admitteretur, Authores Scripturæ er-
rare potuiſſe, vel actu erraſſe in rebus ad materiam fidei & morum non
pertinentibus, periret illa ingens authoritas Scripturæ, quam tempore
Apoſtolorum, & in primitiva Eccleſia habuit circa libros hiſtoriales &
cæremoniales in ordine ad eruendos ſenſus allegoricos; ſemper enim
reſponderi poſſet, ipſum fundamentum, in quo allegoria, figura, aut

ratiocinatio dogmatica fundatur, non eſſe certum, eò quod non perti-

neat ad materiam fidei & morum. P. de Turre Tracét. I. q. y. app. 3.
§. 9. etiam conjecturam ſumit ex figura illorum animalium, quæ trale-
bant currum divinæ gloriæ; ſicut habetur Ezechielis 10. v. 12.; ubi de-
ſcribuntur plena oculis ante & retro. Quidquid enim figuretur per illa
animalia, certé mulritudo oculorum extendenda cſt ob paritatem ad
ipſos Scriptores Hagiographos, aut ad Angelos Cherubinos, à quibus
tanquam miniftris DEl dirigebantur; quia cx traditione Apoſtolica con-
ſtat, Scripturam efſe Verbum DEI, divinitus inſpiratum, prout q. I.
oſtenſum eſt.
Okłjicies tamen. I. Authoritatem Hicronymi & Auguſtini, quji
P dubi-

1II4 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

debitarunt ipſi, an non aliquoties Evangeliſtæ memoriâ lapſi ſint, &
teſtantur, alios viros Eccleſiaſticos ea de re dubitaſſe, & relinquunt
etiam aliis libertatem, in hoc puncto dubitandi. Hieronymus in c. 5§.
Micheæ ſic fcribit: Sunt qui aſſerant, in omnibus pene teſtimoniis, quæa de
veteri Teſtamento ſumuntur, iſtiusmodi eſſe errorem, ut ordo mutetur aut ver-
ba, & interdum ſenſus quoque ipſe diverſus ſit, Apoſtolis vel Evangeliſtis non
ex libro carpentibus teſtimonia, ſed ex memoria eredentibus, quæ nonnunquam
fallitur. Idem in Epiſt. ad Pammach. cc. poſtquam retulerat, verba,
quæ à D. Marco c. I. tribuuntur Iſaiæ, non reperiri in Iſaia, ſubjungit:
Solvat hanc quaſtionem imperite praſumptio, & ego erroris veniam deprecabor.
Conſimiliter Auguſtinus l. 3. de conſenſu Evangeliſtarum c. 7. dicit:
Potuit fieri, ut animo Matthai Evangelium conſeribentis pro Zacharia Jere-

mias occurrerit, ut fieri ſolet, quod tamen ſine ulla dubitatione emendaret, ſal-

tem ab aliis admonitus.
Reſpondeo. Neque Hieronymum, neque Auguſtinum cenſuiſſe, à
D. Marco, aut ab ullo alio Scriptore Hagiographo in ulla re fuiſſe erra-
tum. Nam ambo locis his adductis expreſsè teſtantur, D. Marcum in
hoc loco fuiſſe locutum dictante Spiritu ſanéto. Hieronymus refert
quidem, aliquos ſic ſenſiſſe, quod Marcus erraverit, ſed opiniones quas
refert, non facit ſuas. Sic enim ipſemet l. I. Apol. cont. Ruff. ait: Ex-
poſitoris Oficium eſſe, ut veterum referat ſententias, nec judicium de illis ſerat,
ſed Lectoribus opinionem relinquat, ut id probent, quod verius eſſe probaverint.
Auguſtinus verô in libris de conſenſu Evangeliſtarum, prout fatetur in
libris Retraét. l. 2. c. 16. agit contra infideles, qui aſſerebant, Evangeli-
ſtas fuiſſe mentitos, nec fide dignos eſſe. His autem ſufficiebat reſpon-
dere, Evangeliſtas potuiſſe falli memoria ſine mendacio. Cæterum
uterque reſpondet, D. Marcum non dixiſſe falſum; eò quod tribuerit
Iſaiæ tantum ſubſtantiam facti, non modum verborum; ita ut defectus

memoriæ in Evangeliſtis verſetur circa verba & expreſſionem, vel quod

Spiritus ſanctus inſinuare voluerit in omnibus Prophetis locutum eſſe
DEum, ut perinde ſit, ſive citetur Iſaias, ſive jeremias. Sed prior ze-
ſponſio Hieronymi eſt verior. Potuiſſent etiam reſpondere, in textu
Originali, nempe Græco, non reperiri Iaiam, ſed tantům, prout di-
Ctum eſt in Prophetis. Sic enim legitur in editione Complutenſi, Veneta, &
Hagenavienſi: quæ tres editiones Græcæ prodierunt jam ante Luthe-
rum. Cæterùm quod Auguſtinus opinione propria non tribuat
Marco errorem, patet ex eo, quia in variis textibus. q. I. relatis teſta-

tur, in Scriptura nullam contineri falſitatem. Quibus addi poteſt ſe-
= quens

Pars III. De Dirinitate Scripturæ. 11 ¾

quens textus l. II. contra Fauſtum c. 4. ubi ait: In hoc Paulum aliquando
erraſſe, & proficiendo mut aſſe ſententiam, abſit ut dicamus; quod etiam ipſe
Fauſtus ſenſit, quàm improbè & impiè diceretur; maluitque dicere, Pauli Epi-
ſtolam aliorum falſitate corruptam, quam ipſius errore vitioſam. - In Scriptu-
