ſienſi miſerit fuam Declarationem contra Cenſuras Pariſienſes, & poſtea
Reſponsô Pariſienſium acceptéô iteratam ſcripſerit Apologiam adverſus

ſuos Cenſores, in qua circa articulum 14. Pariſienſium, ipſi imputan-

tium: Epiſtolam ſecundam S. Joannis non tam indigere explicatione, quàm
correctione, reſpondet, hanc propoſitionem non eſſe ſuam. Se in Com-
wentario ad eam Ebiſtolam tantùm dixiſſe: Textum latianum non tam
indigere explicatione, quàm correctione, eò quod in diverſis locis di-
verſus ſit à textu Græco. Si boc, inquit, pro errore imputandum eſt, cur
S. Hieronymus tamdiu ſudavit in correctione librorum scripturæ juxta textum
Originalem? Cur & Auguſtinus pro correctione librorum V. T. remittit ſuos Le-
ctores ad textum Hebraicum, & pro correctione N. T. ad textum Gracum?
Nullus error eſt ſive dicatur, Epiſtolam S. Joannis (latinam) eſſe corre-
ctam, vel non eſe correctam juxta textum Gracum; quia nullus error eſt,
dubitare in eo, in quo dubitavit & Hieronymus. Hæc Cajetanus ſeripſit poſt
recenter editum Canonem Tridentini de Scriptura. Cajetanum verò de-
fenderunt Payva Luſitanus, qui interfuit Tridentino, in 1. de authoritate
Conc. Trid., & Sixtus Senenſis, & Palavicinus in Hiſt. Trid. Sixtus Se-
nenſis in Bibliotheca Sacra l. S8. prope finem. n. 10. ſic ſeribit: De errori-

bus, quos Hieronymus in veteri translatione annotavit, & Recentiores in hac no-

va editione pariter annotarunt, ingenuè fatemur & nos, multos errores ab Hie-
ronymo emendatos in veteri traductione; & ſimiliter in hac noſtra nopa editione
nonnullas inveniri mendas, ſolæciſmos, barbariſmos, hyperbata, & multa pa-
rùm accommodatè verſa, & minus latinè expreſa, obſcurk & ambigus interpre-
tata; itemque nonnulla ſuperaddita, aliqua omiſſa, quadam transpoſita, im-
mutata, ac vitio Scriptorum depravata, qua Sanctes Pagninus, Thomas Caje-
tanus, Franciſcus Forerius, & Hieronymus Oleaſtrius, viri eæx Dominicano Or-
dine eruditiſſimi, indicarunt. Non tamen ex his ſequitur, Eccleſiam non ha-
buiſſe veram N. I. editionem; quia etſi in ea ejusmodi errata inveniantur, cer-
tum eſt tamen, neque in nova editione aliquid unquam inventum eſſe, quod fue-
rit vel à veritate Chriſtiana fidei devium, falſumpe ac mendax, vel contrarium
dogmatibus ac regulis orthodoxis, vel prater veritatem additum vel contra ve-
fitatem mutatum, vel in prajudicium veritatis oniiſſum, vel adeo deprapatum,
ut occaſionem pernitiosè errandi attulerit, vel hæœreſibus ac pravis dogmatibus
materiam & fomenta praſtiterit; vel ita obſcurè & ambigu verſum, ut myſte-
ria noſtra fidei occultaverit, aut non ad ſußicientiam, & quantum ſatis eſt ad
ſalutem explicaverit. Quos tamen errores, mendas, ac deprayationes D. Hie-
D ronymus

I4K. , — -

— —,—— —

M;

lie⸗

Pars IV. De variis editionibus & verſionibus S&criytura. 155

ronjmus in veteri editione N. T. ſe conſultò reliquiſſe teſtatus eſt, & Eccleſia ſimi-
liter in nova editione ex profeſſo reliquit, non quia tot eruditiſſimi Patres ea er-
rata vel non agnoverint, vel approbaverint, ſed quia ad ea diſſimulanda juſtis ſe
cauſis impelli viderint. Hucuſque Sixtus Senenſis, illuſtre Ordinis Prædi-

catorum & Eccleſiæ decus. Iſidorus quoque Clarius, ex Monacho Caſ-

ſinenſi Epiſcopus Fulginatenſis, qui interfuit Tridentino in hac ipſa Seſ-
ſione de Scriptura, & acriter diſputavit de authôritate Vulgatæ octo va-
riationum à fontibus Græcis & Hebraicis millia, referente Simonio I. cc.
dicitur in Vulgata obſervaſſe. Opus illius juſſu ipſius Concilii Triden-
tini iterum Venetiis recuſum eſt anno 1564., prout teſtatur P. de Turre.
tom. 2. tr. 2. q. 6. art. 4.
Probatur 3. Authoritate & teſtimonio Cardinalis Palavicini, So-
cietatis ESu, qui in Hiſtoria Concilit Tridentini l. 6. c. 17. n. 10. ſic
ſeribit: Quod Vulgata translatio exemplari primavo per omnes leviores minu-
tasque particulas conformetur, nec ab illo declinaverit, vel in certa arbore, vel
in certa animante, pro aliis alias exponendé, pia eſt aliquorum ſententia, quam
quidem qui reſpuat, non dammatur ab Eccleſia. Etenim, uti dicebam, Decre-
rum (Tridentini) minas arctè intellectum eſt ab authoribus compluribus, qui
Synodo interfuére, vel cum iis, qui interfubte, ſunt collocuti. Satis nobis ſit,
aliquot adducere. Ac primò quidem doctiſſimum Audream Vegam, qui aderat

ea tempeſtate in Concilio, quique, tametſi inter Theologos conſiliarios, non ve-

1ò inter Patres ſußragium ferentes, recenſeretur, ſuit tamen magna cum opinio-
ne ſapientic auditus. Suum ipſe judi ium protulit per eam plane ſententiam, quc
à nobis explicata eſt, & ab ipfo (Petro) Suavi refertur; idemque poſtea in ſuis
libris (de juſtificat. l. 15. c. 9.) teſtatur, Patres id voluiſſe, & boc ipſum
Kbi fuiſſe à Cerrino Legato ſignificatum, quod eo adhuc vivente Vega t)pis vulga-
vit. Huic accedunt Melchior Canus, Canarienſis Antiſtes (de locis theol. c.
13. Concl. I.) qui paucis poſt annis adfuit Concilio ſub Julio Pontifice, & Di-
dacas Payya ab Andrada (in defens. Vulgatæ l. 4.) qui ſub Pio ibidem adfuit.
Et utrique licuit ſciſeitari à compluribus, quanam fuißet Patrum mens Decretum
ilud conficientium. Nec minus eruditiſſimus Gibertus Genebrardus (in Præ-
fat. ante opus Origenis) qui per eadem vixit tempora, & procul dubio ſermo-
nem habuit cum authoribus Decreti. Ac de boc poſt multos ſapienter diſputa-
runt NWicolaus Serarius (in Proleg. Biblicis c. 19. qq. 11.) & Jacçobus Bon-
frerius (Proleg. in Pentat. c. 5§. Sect. 3.) uterque Societatis JEöCl, quorumn
prior multos alios adducit, & oppoſitis teſtimoniis reſpondet. Eandem quoque
praſetulit opinionem Scriptor alius Religioſilſimus, qus per ea tempora vixit, con-
UC 2 ſuetu-

156 FProlegomenorum in Sacram Scripturam

uetudinemque habuit cum iis, qui Concilio intervenére; Sixtus inquam Senenſis
in admirabili opere, cui nomen fecit, Bibliotheca ſaunlta, ubi cuique li-
cebit pernoſcere, quidquid attinet ad accuſationem, defenſionemque Decreti
Vulgatam comprobantis, per ſummam opulentiam ac ſoliditatem eruditionis ab
eo agitatum. Hi profect, quantum video, haud intendunt, licere ab ea legitima
verſione (Vulgatæ) recedere in rebus, tametſi nec ad fidem nec ad mores ſpectanti-
bus, efrœnatè & pro libidine in quolibet verbo & argumento; ſed ſolum in iis
locis, in quibus Catholici Doctores haud omnino concordant, nec ab Eccleſia eſt
interdictum, ut rectè diſputat quidam Recentior (Michael de Elizarda, de
forma inquirendæ veræ Religionis, id comprobans ex uſu Scriptorum
proximè poſt Concilium permiſſorum) quem paulo poſt nominabimus. Nec
leve huic ſententiz momentum accedit ex Epiſtola Legatorum ad Farneſium Car-
dinalem, quam mox proferam; ubi indicatur, hanc fuiſſe Decreti Concilii ſen-
tentiam. Hucusque Palavicinus. Cujus teſtimonium, cum verſetur in re
ſummi momenti; etiam authorum, ad quos ſe refert, meritèò hic au-
diatur ſententia. Itaque
Probatur 4. Ex teſtimonio Legatorum Papæ in Concilio Triden-
tino, ſub quorum Præſidio Decretum Concilii de Vulgatæ authoritate
editum eſt. Cum enim Romæ in ipſa aula Pontificia multi viri docti,
etiam purpurati, præfato Decreto palam obſtreperent, eò quod exiſti-
marent, conformitatem Vulgatæ cum fontibus definitam efle; Legati
declarârunt, Concilium eò Decreto noluiſſe definire conformitatem Vul-
gatæ cum fontibus, ſed hoc præcisè; in Vulgata non contineri quid-
piam alienum à recta doctrina fidei & morum. Rem Palavicinus 1. cc.
n. 15. ſie narrat: Aulici Romaæ degentes, cum mentem advyerſus varios Vul-
gata verſionis locos occupatam gererent, nec Tyeologorum Tridentinorum ra-
tiones accepiſſent, hoc Decretum (per Epiſtolam Farneſii ad Legatos) acri-
ter initis damnaverunt; objicientes, multa Vulgata menda nec Amanuenſibus,
nec Dpographis adſcribi poſſe: Tantumque ea de re obmurmurarunt, ut delibe-
ratum fuerit, de impreſſione illius Decreti tantisper retardanda, dum nonnullis
adjectis reconcinnaretur. Hiſce LEitteris reſponſum eſt à Legati communiter ad
Farneſium Cardinalem; Mihil ab 115 opponi - quod à Concilio non
fuiſſet maturé perbentum ; praſertim cum ea, quæ ſüper li-.
bris Canonicis Theologi Concilii obſervaverant, talia eſſent,
quæ vel Wittenbergæ propoſita plauſum ab hoſtibus ator-
guerent. Tutiſſimam Verſionum eſſe Vulgatam, guibte cui
tam

.44 — — — —

Pars IV. De variis editionibus & verſienibus Seriptura. 157

tam diuturno tembore nunquam hareſéos nota fuit inuſta,
tametſi in aliquo loco videatur ab hebraica locutione diſere-
pare, humilique ſerpat ſtylo, nec extra barbariſmum ali-

DW giubm, äaut ſolæciſinum G Cc. Ita Palavicinus; qui I. cc. n. 12. &
S 14. Petrum Suavem arguit etiam calumniæ, dum Tridentino imputat,
. quaſi definierit, Vulgatam in omnibus conformem eſſe textui Græco aut
. Hebraico. Addo, inquit, cum Suapis ea recitaſſet, quæ Vega in Congrega-
tionibus diſputavit, nec ea unquam repudiata dixiſſet adeoque tacitè faſſus eſ-
ſet, Fdeles à Decreto ad ſtrictiorem interpretationem non obſtringi; haud ſand
. potuiſſe illum citra manifeſtam calumniam, memoratis inſimulationibus (quod
. in Dogma fidei erexerit conformitatem Vulgatæ cum fontibus) Decretum
. dragravare.
e Probatur 5. Teſtimonio & authoritate Andreæ Vegæ, qui & ipſe
Concilio Tridentino in hac ipſe Seſſione 4. interfuit, et in Congregatio-
nibus ad Seſſionem præviis de hac re acerrimè diſputavit, ac demonſtra-
”ÿÿ vit, Vulgatam non eſſe definiendam tanquam verſionem per omnia con-
formem fontibus, in 1. de Juſtificatione, duobs annis poſt eam Seſſionem,
1 adeoque durante Conciliò Venetiis edité, ac denuèò hortatu & opera Ven.
. P. Petri Caniſii S. J. Coloniæ recusé, 1572., l. 15. c. 9. Calvinum con-
i futans & alloquens lic ſeribit: Ne erres circa approbationem Vulgata editio-
. R nis, factam in Seſſione 4., nec fraſtra labores in oſtendendis vitiis vulgatæ edi-
d.— tionis, audi obiter hac pauca. Synodus non approbavit menda, qua linguarum
””l periti, & in ſacris Litteris mediocriter verſati in ea deprebendunt. Approba-
. W vit duntaxat Vulgatam editionem repurgatam à mendis, 7u vitio Sripterum
i⸗ vel Chalcographorum in ea obrepſerunt. Nec eam tanquam e cœlo delapſam ado-
. rari voluit. Interpretem illius, quisquis ille Juerit, ſciebat, non fuiſſe prophe-
. tam, nec nos meruiſſe hact enus quemquam, qui eodem in omnibus Piritu ſacras
. Litteras à propria & nativa aliqua in alienam linguam transfuderit. Ac proin-
lis V de neg cohibuit, nec cohibere voluit Kudioſorum linguarum induſtriam, qui ali-
2. quando docent, melius potuiſſe aliqua verti, & 4n0 eodemque verbé vel blures
n nobis ſuggeſſige Spiritum ſanctum ſenſus, vel certè alios commodiores quam è
ỹ Vulgata editione poſſunt haberi. Sed in honorem vetuſtatis, & honoris, quem
. ei jam à multis annis detulerant Concilia latina, quæ ſunt eâ uſa; & at certò
, VLVirent fideles, quod & veriſſimum eſt, nullum inde haberi poſſe pernitioſum er-
nr. rorem, & tutò illam & citra periculum poſſe legi, ad coercendam etiam confu-
ti ſionem, quam affert multitudo translationum, & temperandam licentiam ni-

U 3 miam

158 Prolegomenorum in Scripturam Sacram

miam cudendi ſemper novas translationes, ſapienter ſtatuit, ut iſta uteremur in
publicis lectionibus, diſputationibus, pradicationibus, & expoſitionibus. Atque
eatenus voluit eam authenticam haberi, ut certum omnibus eſſet, nullo eam de-
fæœdatam errore, ex quo pernitioſum aliquod dogma in fide & moribus colligi poſ-
ſet, atque ideo adjecit, ne quis illam quovis pratextu rejicere auderet. Et hanc
fuiſſe mentem gnodi; nec quidquam amplius ſtatuere voluiſſe, ex verbis ipſis,
& ex aliis conſuetis approbationilus Concilii potes colligere. Et ne dubites de
his; veriſſimè poſum tibi allegare pro his ampliſſimum & obſervandiſſimum Do-
minum ſancta Crucis Cardinalem, de pietate & litteris, & ſtudioſis omnibus
optimè meritum, qui illi Seſſioni & aliis omnibus prafuit; ac pridie quidem,
quàm illud Decretum firmaretur, & poſtea, non, opinor, ſemel mihi teſtatus
eſt; nihil amplius voluiſſe Patres firmare. Itaque nec tu, nec quispiam alius
propter hanc approbationem Vulgata editionis impeditur, quò minus, ubi haſi-
taverit, ad fontes recurrat, & in medium proſerat, quidquid habere potuerit,
quo juventur & locupletentur Latini, & Vulgatam editionem ab erroribus re-
purgent. & qua ſenſui spiritus ſancti & ipſis fontibus ſunt magis conſentanea,
aſſequantur. Hucusque Andreas Vega nomine publico Eccleſiæ inſtru-
ens Hæreſiarcham, & quidem occaſione cujusdam texts doctrinalis,
quem aliter verterat Calvinus, quàm continebatur in Vulgata, in quo
caſu, quamvis pertinente ad doctrinam morum, non videtur rejicere
abſolutè verſionem Calvini, ſed tantùm defendit „verſionem Vulgatam
videri meliorem. Ex quo ſequitur, Vegam nec in doctrinalibus aſtrue-
re conformitatem Vulgatæ cum fontibus ut certam & indubitatam, dum-
modo in ſalvo maneat, in Vulgata verſione nullum contineri errorem
fidei & morum.
Probatur 5. Teſtimonio D. Jacobi Bonfrerii S.]J., qui in Praloquiis
din Scripturam C. 15. Sect. 3. ſic ſcribit: Petes, quid importet, vox illa,
Authentica, cum (in Tridentino) ſtatuitur, verſionem (Vulgatam) eſſe
authenticam? An in ea nullum omnino errorem ab Interprete eſſe admiſum?
an aliquid aliud? - Reſpondeo quartò; eadem rox importat, nihil in ea ver-
ſione contineri, quod fidei repugnet vel bonis moribus; vel ex quo pernitioſus
aliquis error naſci poſſet. Agnoſcunt hac plerique Doctores ſiguißcari voce illa,
authenticaz neque plus eâ volunt gnificari; non autem ea vote removeri
omnia errata, & leviores defectus, ex quibus nihil detrimenti in fide & mori-
bus naſci poteſt; & ad priora quidem errata (in rebus fidei & morum) eyi-
tanda accepiſſe ſeu Hieronymum, ſeu alios Bibliorum primos Interpretes Spiritus
lfancti opem ſufficientem; non autem ad poſteriora illa ſeu leviora errata, quæ
Spiri-

Pars IV. De variis editionibus & verſionilus &riptura. 159

Hiritus ſanctus bumana induſtria reliqutit. Sie de bac re Genebrardus Praſat.
in Originem. Verim, inquit, (novæ Setariorum editiones) albhil
(valent comparatæ) ad Valgatam, qua fere mentem z ſon-
tentiam aſſoutitur, etiam illis locis, quibus Videtur ab He-
braica vel OGræca veritate diſtedere, & minus ſape aberrat

ab Archet)po- & cum id facit, res momenti eſt levioris,

udm ut inde hareſis vel abſurda opinio efformari queat.
Addo tamen ego, videri, hoc nomen, authentica, importare etiam ali-
quid amplius, quam ut nihil ſit,; quod fidei vel bonis moribus repugnet; veràùm
etiam; nihil in ea eſſe, quod aperte falſitatis vel contradictionis alicujus revinci
poſſit, etiamſi ad fidem vel mores nibhil pertineat. Porro leviora catera, an
videlicet ſingulas voces ita aptè verterit Hieronymus, ut commodius verti non
poſſent; an ſingularum arborum, plantarum, gemmarum, animalium nomina
ita expreſſerit, ut in eo nihil humani lapsus admiſerit, nolim ego aſſerere; nec
Concilii Tridentini, credo, mentem eſſe, velle hoc definire; ut & aſſerit, qui
Concilio interfuit, Andreas Vega, & Concilii Præſes Cardinalis, qui poſtea

Pontifex Marcellus II., interrogatus diſert:?s verbis eigem indicavit. Sirenes

nos paſſim appellamus, & latini appellant humand formâ piſces. At Hie-
ronymus Ia. 13. v. ult. Srenes pro terreſtri beſtia poſuit. JSeptua-
ginta eodem loco Echinos ſeu hermaceos habent. Alibi paſſim eandem vo-
cem tam Hieronymus quàm Septuaginta Dracones veriunt; alicubi Céte.
Hyeronimus Thren. 4. p. 2. Lamias 2 Septuaginta etiam Jobi. 30. Naia
34. V. 47. Sirenes; alibi baſſerem vel avem vertunt: Sruthioca-
mölos Gmmachus Jobi 36. Itaque vocem, qua tam variè à diverſis verti-
tur; immo & ab uno, eodemque Hieronymo diverſis in locis, quis certò aſſe-
rere auſit, ubique ab eo quum optimè verſam? Hujusmodi plura Capite ſequenti
adferam, ubi de Septuaginta Interpretum verſione diſeremus. Et verò, ſi quia
noſtra Eccleſiæ Decrets authentica eſt verſio, aſerendum eſt, Hieronymum
omnes numeros in verſione aſfecutum, idem dicendum erit de editione Septua-
ginta; nam & hac olim fuit authentica. Hinc liquet, nihil contra Conciliü
mentem agere, qui non temerè, ſed ſolidis motus rationibus dicat, aliquid
videri in verſione noſtra commodius potuiſſe verti, aliquid addi potuiſe, ut
clarior eſſet verſio; nam id ſine ratione dicere, ſive quia tantummodo ita vi-
detur, quia Novatores aliter verterunt, vel verti volunt; quia Aalde al iam
icunt

160 Prolegomenorum in Sacram ripturam

dicunt vocis eſſe ſignificationem, id omnino & imprudens eſt, eſtque cœcis ſe
ducendum permittere. Porro ex aliqua ratione firma & ſolida id aſſerere, vel

conjecturam ſacere, nihil temeritatis habet, cum & ipſe Hieronymus nonnulla

in verſione ſua emendarit, faſſusque ſit, rectius aliter verti potuiſſe Adfert
hujusmodi loca nonnulla Serarius in Prolegomenis. Verterat Hieronymus pri-

mum Eccleſiaſta. 2. v. 3. Cogitavi trahere carnem meam in vinum.

Peſtea verb, quemadmodum noſtra habet verſio; Cogitavi ab'ſt rahere

Tino carnem meam. Indicarat Prafat. in Pentateuchum & alibi,

Ilaia 11. v. 1. vertendum eſſe: Nazarkcis de radice ezus aſeendet.

Poſtea tamen vertit ipſe; & ita vertendum eſſe dJeclarat in Commentario:

Et ſios de radice ejus aféendet. Waia 19. v. 17. verterat: Erit

terra Juda .α bt o in feéſt iTitatem; poſtea alteram magis pro-
bavit verſionem: Erit terra Juda Egypto in päLorem. (prout nune
eſt in Vulgata) quam & in illius loci Commentario ſinceram indicat, ratus,
ut ipſe ait, melius proprium errorem reprebendere, quam dum erubeſcit impe-
ritiam conſiteri, in errore perſiſtere. Et hanc Eccleſia verſionem etiam proba-
vit. Uem verò Hieronymus ſubinde verſionem ſuam in nonnullis immutari vo-
luiſſet, nec tamen Eccleſia, quæ a Spiritu Santto tegitur, eam immutationem
probavit. Veterat ille Iaia 9. v. 14. incur vantem G depravantem.
Poſtea eadem in Hebrao verba c. 19. v. 15. verterat: Imncurvaäntem 6G6
refræ‿nantem. Re autem attentius conſiderata voluiſſet reponi;: incur-
luom G laſèivientem. At hoc ejus poſterius judicium non eſt ſecuta Ec-
cleſa, qua utroque loco incur vantem EO refræœnantem legi volait.
Item, non eſt contra Concilii Deeretum hoc, dicere, videri aliquid additum
vel demptum, quod ſenſui aliquo modo oficiat. Joſue 16. p. §. additum & Epi-
theton (maris) ſJalſiſſimum , quod neque Hebraa neque Septuaginta habent,
videturque omnino ſenſui oficere. Ita Bonfrerius.
Objicies primè. Cum Academia quædam conſuleret Gregorium XIII.
ſuper ſenſu Decreti Tridentini de Scriptura, definientis eam eſſe authen-
ticam; ſummus Pontifex quæſtionem remiſit ad S. Congregationem Car-
dinalium, cui præerat Cardinalis Alciatus. Ea verèò reſpondit: Nihil
poſſe aſſeverari, quod Latinæ Vulgata repugnet, etiamſi ſola eſſet periodus, ſen
clauſula ſeu membrum, aut ſyllaba, jotave unum. Ita refert Turrianus
Diſp. 22. dub. 4. apud Joſephum à Nativit. Tr. 7. C. 3. art. 5.

Reſpon-

— — — — — — — — —

Pars IV. De variis editionibus & verſionibus Scriptura. 161

— — — 8 ——

Reſpondeo; non eſſe credibile, hanc fuiſſe reſponſionem Cardina-
lium; cum juxta omnes certum ſit, in Vulgata, præſertim tempore
Gregorii XIII. quoad Syllabas & Jota repertos fuiſſe errores plurimos;
ac etiamnum reperiri. Hinc nec dies huic Reſponſo apponitur, nee
annus, nec nomen exprimitur Academiæ conſulentis, nec referuntur
formalia verba Reſponſi.
Objicies ſecundö. Theologi & Interpretes communiter defendunt,
Vulgatam nunquam receſſiſſe à genuino Kai fontium; inter quos etiam
Palavicinus & Sixtus Senenſis.
Reſpondeo. Id à Theologis quidem communiter defendi, ſed non
tanquam credendum necefſſitate fidei; prout oſtenſum eſt; & dieetur q. 5.
Objicies tertib. Si in Vulgata reperiretur aliqua ſalſitas, non ha-

beretur certa regula fidei, quia ſemper in quovis caſu particulari poſſet

dici, in hoc vel illo textu particulari conformitatem Vulgatæ cum fonti-
bus non pertinere ad fidem.
Reſpondeo; quamvis conformitas Vulgatæ ad fontes in nullo textu
determinato pertineat ad neceſſitatem fidei, habetur tamen ex Scriptura
Regula fidei, ut receptà & explicatà per Eceleſiam. Retorqueri objectio
poteſt in mendis innumeris Librariorum, & Typographorum; quia
nullus certò dicere poteſt, ſe habere editionem aut exemplar ſine ullis
mendis. Immo tempore D. Hieronymi tanta erat varietas Exemplarium,
ut eodem teſte vix unum conſonaret alteri. Nec ante inventam artem
Typographicam, quæ primum reperta eſt anno 1450, per quindecim
ferme ſæcula ulla erat ferme Poſſibilitas quibusvis in particulari, corri-
gendi menda ſui exemplaris, eò quod exemplaria uniformia non potue-
rint multiplicari, & in diverſas provincias diſtrahi. Nec enim Ama-
nuenſes in deſeribendo erant exempti ab erroribus; & idem ipſe Ama-
nuenſis in deſeribendis pluribus copiis non promittere poterat æqualem
attentionem ac induſtriam. Sicut ergo Regulam fidei & morum non
tollit diverſitas, & fallibilitas editionum; ita eandem nec tollit diverſitas
& fallibilitas verſionum. Utraque, tam verſio, quàm editio, eſt tan-
tùm medium, & applicatio Verbi DElI, non ipfſum Verbum DEI; ſicut
explanatio Parochi, vel Concionatoris eſt tantum applicatio Verbi DEI,
non ipſum Verbum DEI. Immo & ipſa exemplaria Hebraicea & Græca
habent ſe tantùm per modum Copiæ, de quibus frequenter poteſt dubi-
tari, an ſint conformes ipſi Originali. Ex quibus omnibus ſequitur,
certitudinem abſolutam de vera ac genuina applicatione verbi divini origi-
P nalis

162 Proligomenorum in Sacram S&ripturam

galis in textu particulari neque poſſe haberi per exemplaria particularia
verſionum, neque per exemplaria particularia fontium, ſed ex ſola
conſtanti traditione & ſenſu uniformi Eceleſiæ, in rebus fidei & morum
ſubſtantis divinæ providentiæ, ſecretâà & providâ operatione diſponenti
ſeries cauſarum ſuaviter & fortiter ad fines præſtabilitos à DEO. Ve-
rum quidem eſt, per diligentem recurſum ad fontes, per collationem
verſionum, per collationem exemplarium Hebraicorum & Græcorum à
Doctis poſſe perveniri ad certitudinem moralem in multis textibus de
conformitate textũs hujus vel illius particularis ad textum Originarium
& authographum; ſed ea certitudo moralis, quæ in textu particulari
habetur ex conſenſu verſionum, & exemplarium, non poteſt haberi in
multis aliis textibus etiam ſummi momenti; & præterea ea certitudo ad
ſummum foret moralis, ac proin inſufficiens ad fundandam regulam
certiſſimam fidei & morum, abſolutè infallibilem. Relinquitur proin;
Vulgatam eſſe Regulam fidei & morum, ſed ut fubſtantem examini, ac

declarationi Eccleſiæ circa incorruptionem editionis vel verſionis quoad

textus in particulari.

AQ. V. In quo ſenſu Concilium Tridentinum definie-
rit, Vulgatam eſſe authenticam?

Reſß. In hac quæſtione variæ ſunt Authorum opiniones, quæ ut
rectè intelligantur, præ oculis habenda ſunt inprimis ipſius Concilii
verba. Itaque Seſſ. 4. ſic decernit: Sacroſancta Gnodus conſiderans, non
parum utilitatis accedere poſſe Eccleſiæ DEI, ſi ex omnibus latinis editionibus,
qua circumferuntur, Sacrorum librorum, quanam pro authentica habenda ſit,
innoteſcat; ſtatuit, & declarat, ut hac ipſa vetus & vulgata editio, quæ
longo tot ſaculorum uſu in ipſa Eccleſia probata eſt, in publicis lectionibus,
diſputationibus, præadicationibus, & expoſitionibus pro authentica habeatur;
& ut nemo illam rejicere quovis pratextu audeat vel praſumat. Ita Tridenti-
num. In propoſita proin quæſtione inter varias Doctorum expoſitiones
ac opiniones
Prima ſententia eorum eſt, qui cenſent Vulgatam ita fuiſſe declara-
tam authenticam, ut omnia inibi contenta ſint de fide, & textui Origi-
nali conformia. Hanc ſequitur & explicat P. Joſephus à Nativitate in
libro, quem inſcribit: Ledor Biblicus tract. 7. C. 3. art. I. 2. 3. & 4. Mu-
nus eſt Eccleſia, inquit, declarare, quanam ſit Wriptura veritatis, DEI
Verbum, regula fidei inſallibilis; cumque id declaraverit Seſ. z. Concilium Tri-
dentinum

Pars IV. De variis editionibus & verſionibus criptura. 163

dentiuum de noſtra Vulgata, jam authoritatem ejus conſtat eſſe de fide, & quid-

quid continet, vel in toto, vel in parte, eſſe de fide. Et art. 2. Quod inter-
pres Vulgatæ noſtræ de facto non erravit, ita infallibile eſt, ſicut ipſa authori-
tas Eccleſi, quæ erraſſet, ſi errorem pro regula veritatis propoſuiſet. Ergo
de fide eſt, quod non erravit. Et art. 4. Quod omnis ſenſus Litteralis reper-
tus in Vulgata ſit verè ſenſus Spiritus ſancti, & concors Originali, certum eſt
de fide, ut habemus ex memorato Tridentini Concilii Decreto Seſ. æ. Eodem
ferme modo loquitur Baſilius Poncius Ord. Erem. S. Aug. in Quaſtionibus
ſelectis de Seriptura quæſt. 3. c. 2. Aſſerendum ſine dubio eſt, inquit, non

ſolùm in his, qua ad dogmata pertinent, ſed etiam in cæteris omnibus quæ

in Vulgata docentur, nullam ſententiam contineri, quæ non ipſa per ſe vera ſit.
Probatur apertè ex ea deciſione Concilii. Denique meo judicio afirmari debet,
juxta Tridentini Decretum non ſolum omnia, quaæ continentur in Vulgata, vera
ipſa eſſe, ſed ver?è & germanè Scripturæ Originali conformia, Fideliterque quod
ad ſententiam attinet, ab Interprete reddita, ita ut nec in leviſſima aliqua re
lapſus fuerit, vel ignorantiäâ, vel incuriâ, ſed omnia quantumvi, minima rectè
converſa, quoad ſententiam, inquam. Eſtque communis noſtré ſaculé ſenten-
tia. Quare non probo ſententiam Melchioris Cano l. 2. de Locis c. 16. qui
ſine tergiverſatione fatetur, Latinum Interpretem aliquando falſum eſſe, guia

aliquando ex corrupto Codice vertit. Eadem ratione rejiciendi omnes ali;

quotquot errata licet leyia fatentur in ſincera Vulgata ex Interpretis vitio, ſiye
ignorantia ſive incuria. Nullum nominare volo, ſed ita in genere cenſuiſſe ſuf-
kciat. Ita Poncius, qui in hoc videtur differre à P. Joſepho, quod iſte
ſuam concluſionem eſſe certam de fide; Poncius autem eam ſolùm dicat,
eſſe indubitatam. Hæc duo diverſa funt: de fide eſt; hunc eſſe v. g. ſen-
ſum Scripturæ vel Concilii; &, indubitatum eſt, hunc eſſe ſenſum Scri-
pturæ vel Concilii. B
Secunda ſententia eorum eſt, qui defendunt & cenſent quidem, Vul-
gatam non ſolùm in omnibus cujuslibet erroris immunem, ſed etiam in
minimis quibusvis partibus quoad ſenfum ſuo Originali conformem eſſe;
hanc tamen ſuam ſententiam nec pro articulo fidei venditant, nec pro ve-
rirate indubitata. Ita P. Turre in ſuis Inſtitutionibus ad Scripturam
tom. 2. Tract. 2. q. 5. art. 9. §. I. 2. 3. Huſus ſententiæ ſequentia ſunt
fundamenta. 1. Si Vulgata in aliqua ſui parte non eſſet inconcuſſæ ve-
ritatis, utpote continens falſa, vel errata, jam poſſet aliquo prætextu re-
jici, quod eſt contra tenorem Decreti. Nec ſußicit reſpondere; Vulga-
tam ſolàùm non poſſe rejici in gravioribus, ad fidem moresque aftinenti-
LZ X 2 Dus;,

164 Prolegomenorum in Sacram Sripturam

bus, non verò in levioribus; tum quia Concilium non diſtinguit inter
graviora & leviora; tum quia declarat, Vulgatam etiam in publicis le-
Rionibus ac diſputationibus agnoſcendam eſſe pro authentica, ubi tamen
tra tari ſolet etiam de levioribus. 2. Concilium præcipit Vulgatam re-
cipiendam cum omnibus ſuis partibus; ergo etiam vult habendam pro au-
thentica in omnibus fuis partibus. 3. Quæcunque in Vulgata ſcripta ſunt,
omn'ia ad noſtram doctrinam ſeripta ſunt, juxta Apoſtolum ad Rom. 15. v. 14.

Quæ autem erronea ſunt, non ſerviunt ad doctrinam. 4. Omnia, quæ

continentur in Scriptura, ſpectant ad fidem direétè, vel indirectè; di-
rectè quidem, ſi ſint immediatè de fide; v. g. quod in divinis ſint tres

perſonæ; quod Verbum caro factum ſit; quod Adam fuerit creatus à DEO

c. Indirectè verò, ſi ad ea, quæ fidei ſunt, reducantur; v. g. quod
Adam fuerit nudus; quod David fuerit filius Iai; quod Tobias habuerit ca-
nem. Ergo ſicut in Scriptura non licet diſtinquere inter pertinentia ad
fidem, & non pertinentia, quin deſtruatur authoritas totius Scripturæ,
prout obſervat S. Auguſtinus Epiſt. 86. & 87.; eodem modo circa Vul-

gatam diſcurrendum eſt. Nec obſtat exemplum in Scripturis vel Inſtru-

mentis publicis; in quibus error aut vitium Scriptoris circa accidenta-
lia non tollit valorem & authoritatem Scripturæ, ſed tantùm error circa
ſubſtantialia. Nam in Scripturis humanis impoſſibile moraliter eſt, uni-
verſim evitare quosvis errores accidentales; hinc effectus moralis ejus-
modi Scripturæ ex intentione legum vel contrahentium imprudenter al-
ligaretur exemptioni ab omni errore etiam leviore. Econtra Scripturæ
divinæ author, quam Vulgata repræſentat, habuit media innumera,

etiam in exemplari authentico præcavendi omnes errores leviores. Dein

circa Scripturam divinam non agitur de effectu quodam morali extrinſeco
ac diſtinto, quem primùm habet ex voluntate ac diſpoſitione humana;
ſed agitur de veritate ac infallibilitate intrinſeca, quæ eſt regula fidei.
5§. Si Vulgata non eſſet authentica in quibusvis minimis, tunc longè ma-
jore ſui parte foret non authentica ; quia longè majorem partem ex-
plent, quæ directe ex natura fui objecti non pertinent ad doctrinam fidei
& morum. Hoc antem videtur repugnare divinæ providentiæ, quod
non providerit Eccleſiæ de Scriptura, niſi ea, quæ maxima ſui parte non
foret authentica. . DEUS providit Judæis de Scriptura ex omni par-
te authentica, & Gentilibus providit de verſione undequaque authenti-
ca, utpote vel ab initio inſpirata fuerat, vel conſequenter ab Apoſtolis
approbata; ergo non minori providentia uſus fuerit DEUsS circa eeele
larn

WD

— — — — — „

Bars IV. De variis editionibus & verſionibus Scriptura. 165

—

ſiam Latinam. 7. Non poteſt oſtendi ullus textus in Vulgata, qui non
poſſit recipere ſenſum verum; ergo non datur ratio denegandi Vulgatæz
verſioni authentiam univerſalem in ſenſu quæſtionis controverſo. 8.
Poteſt addi etiam hoc argumentum. Ipſi fontes Hebræi juxta commu-
nem nil aliud funt, quàm authentica verſio facta per Esdram ex veteri
lingua Hebraica in eam popularem, quæ viguit poſt captivitatem Baby-

lonicam. Ergo ſi illa verſio primitiva, qua vetus Eccleſia tantùm uſa eſt

quatuor ſæculis uſque ad Chriſtum, operante Spiritu ſancto reddita eſt
infallibilis in minimis quibusvis partibus; idem dicendum ob non mi-
norem providentiam ad eam verſionem, quæ rexit Eccleſiam latinam jam
ultra mille annos. 9. DEUS reddendo infallibilem Scripturam quoad
omnes minimas partes in fontibus non obtineret ſuum intentum, niſi ean-
dem infallibilitatem extenderet etiam ad verſionem authenticam in om-
nibus; quia ejus veracitas non applicaretur fidelibus per fontes, ſed per
verſiones. Si ergo tanta uſus eſt induſtrià in minimis quibusvis exactiſ-
ſimâ in fontibus, decet, eandem ab eo adhiberi induſtriam & exactitu-
dinem etiam in verſione authentica, id eſt, quam operationibus ſuæ pro-
videntiæ conſtituit in authoritate vicaria ſui Verbi. 10. Si Rex tracRtat

cum populis alienæ linguæ ſibi ſubditis graviſſima negotia verbis gravitate,

ſenſu, & ſignificatione plenis; utitur Interprete fidiſſimo, & inſtructiſſimo;
atque ſi foret in ejus poteſtate, provideret Interpreti de mediis ad ger-
manam verſionem ſuorum verborum congruentiſſimis; ergo, cum Dzus
in fontibus tractet negotia graviſſima; nec ullum reperiatur verbum aut
factum myſterio, allegoria, aut alia ſignificatione utili vacuum; præſu-
mendum eſt, eum pro verſione ſuorum verborum Interpretem exactum
aut elegiſſe, aut effeciſſe. Hæc partim ſunt, partim poſſunt eſſe funda-
menta ſecundæ ſententie WD
lLertia ſententia eorum eſt, qui cenſent, à Vulgata juxta mentem
Tridentini, ubi declarat, Vulgatam eſſe authenticam, non excludi om-
nem errorem in rebus levioribus, ex quibus nullus oriri poſſit pernitio-
ſus error in rebus fidei &ᷓ morum. Horum authorum opinio potiſſimùm
jam fuit recenſita in quæſtione præcedente; quià F hic potiſſimùm
quæſtio eſt, in quo ſenſu Tridentinum hoc termino uſum fuerit; in ho-
rum authorum ſententia, verſio authentica definiri ex mente Tridentini
poſſet, quod ſit verſio ab omni ſuſpicione malitioſa corruptionis, aut ſubre-
ptionis, ex qua pernitioſus error in rebus fidei & morum ſequi poſſet, publicò Ec-
cleſia judicis libera. Authores & fundamenta hujus ſententiæ recenſetP. Tur-
3 rius

166 Prologomenorum in Sacram Nripturam

rius l. ec. §. I. & 4. his verbis: Proteſtantes noſtram Vulgatam abjiciunt, ut infi-

delem, contendentes; Hieronymum in plurimis ſuiſſe lapſum, germanumque

ſenſum non expreſſiſe. Hi tamen parum urgent, reſtant Catholici. Catholi-

ci, inquam, non obſtante Concilii Tridentini Decreto, quo pracipit Vulgatam

editionem tanquam authenticam ſore recipiendam, nulloque pratextu, rejicien-

dam vetat, adbuc errores in ea almittunt. - Dicunt Interpretem latina editio-

nis in quibusdam nec ad filem, nec ad mores ſectantibus fuiſſe hallucinatum;
unde Snodale (Tridentini) decretum de Vulgata intelligunt ita; videlicet edi-
tionem Hieronymi habendam eſſe pro authentica in ſpectantibus ad hidem & mo-
res; non verò in aliis levioribus. — Opinionem iſtam apertiſſimè tutantur Joan-
nes Driedo l. 1. de &cript. Eccl. . t Angdreas Vegal. 15. 6. 9. Sixtus Senen ſis
l. 8. n. 10. Melchior Cano l. 2. de locis. c. 13. Concl. 1. & Concl 4. & c. 1 F..
