mentum, has nuptias Chriſti cum Eccleſia illis nuptiis fuiſſe præfigura-
tas. 4. Quando circumſtantiæ ſubjectæ materiæ, & contextũs potius
congruſt uni ex pluribus terminis correlativis, quàm alteris. Tunc
enim ſtat præſumptio, allegoriam, quam in textu latere aliunde conſti-
terit, potius referendam eſſe ad repræſentandum terminum analogum
ſibi congruentiorem. Hæe regula patet ab exemplis duobus proximè
adductis per Agnum Paſchalem, & Salomonis nuptias. §. Quando
notæ characgteriſticæ ipſius figuræ potius congruunt objecto in hoc ſta-
tu vel tempore, quàm in alio, etiam habebitur probabile argumentum
de repra ſentatione objecti pro hoc potius ſtatu, quàm in alio. Sic
Agnus Paſchalis repræſentat majori analogia Chriſtum in ſtatu immola-

tionis in cruce; & nuptiæ Salomonis majori ſimilitudine repræſentant

Chriſtum in ſtatu Incarnationis, ſeu unionis Verbi cum natura humana.
6. Quando Scriptura rem in uno loco uſurpat pro figura Allegoricâà de-
terminati objecti, præſumendum eſt, eam etiam in aliis textibus ſub
iſto reſpectu præfigurativè uſurpari, ſi ſcirant circumſtantiæ, & con-
textus. Sic enim Agnus Paſchalis conſtanter ſignificat Chriſtum immo-
latum in cruce; nuptiæ Salomonis conſtanter repræſentant unionem
Chriſti cum Eccleſia & omnibus ejus membris; Tabernaculum Vetus
& Templum conſtanter repræſentat corpus Chriſti tam phyſicum quàm

myſticum, quod eſt Eccleſia. Idem dicendum de figuris Anagogicis;

non tamen de Tropologicis. Ratio eſt, quia in figuris Allegoricis &
Anagogicis Scriptura non facile ſolet mutare fignificationem earundem
rerum v. g. Agni Paſchalis, Mannæ, populi electi, hoſtium populi Der,

Jeroſolymæ, Sacrificiorum, Templi, Tabernaculi „Melchiſedechi & c.

Econtra non ſolet ita conſtantem ac invariatam retinere ſignificationem
Tropologicam Cum enim ingens ſit actionum humanarum variatio &
multuudo, econtra res ſint paucæ ad fſymboliſationem idoneæ, neceſſe
erat, easdem res, relativè ad diverſas circumſtantias, motiva, fines,

& conſiderationes loquentis, uſurpari ad præfigurandas diverſas actio-

nes humanas; aut quia eædem actiones humanæ habent diver ſas rela-
tiones ad ſuos diverſos effectus & cauſas, etiam neceſſe erat, ſæpe eas-
dem actiones repræſentari per diverſas figuras v. g. verbum DEI per ſe-
men, per gladium, lucernam &c. inquantum nempe Verbum DEl in una
circumſtantia proponitur ut creſcens; in alia ut divideus; & aliquando ut

illuſtrans &c. CXW.

Pars V. De vario ſenſu Srriptur. 223
DQ. AIV. An ipſamet Scriptura alicubi utatur ſenſu

Accommodatitio

Reſp. Scriptura nullibi utitur ſenſu accommodatitio, nilſi per eæ.
tenſionem; hoc eſt, per applicationem figuræ genericæ ad ſua inferiora,
aut per applicationem denominationis convenientis toti compoſito ad
ejus partes. Probatur Reſponſio ex eo, quia nullum poteſt proferri
exemplum alterius accommodationis ex Scriptura. Exempla enim,
quæ à Bonfrerio Præloquiorum C. 20. ſect. 7. P. Acoſta 1. 3. C. 7. & 9.
& à Janſenio Gandav. afferuntur, ſunt ſequentia.
I. Apocalypfis C. II. v. 4. de duobus teſtibus, à DEO in fine
mundi mittendis, dicitur: Hi ſunt dua olivæ & duo candelabra in con-
Pectu Domini terra ſtantia. Ubi D. Joannes videtur ea verba per ac-
commodationem uſurpare ex Zachariæ C. 4., in quo loco dicta ſunt de
JESU Sacerdote, & de Zorobabel.
2. Ad Rom. 10. v. 8. Apoſtolus dicit: Sed quid dicit Seriptura?
Prope eßt verbum in ore tuo & in corde tuos Hoc eft verlum
lidei, quod pradicamus. Attamen Moyſes Deut. 30. v. 13. videtur hæc
verba dixiſſe de ſuis, & non de Apoſtolorum verbis.
3. Tobiæ 2. v. 5. de Tobia ſeniore dicitur: Manducavit panem cum
laltu, memorans illum ſermonem, quem dixit Dominus per Amos prophetam:
Dies feſti veſtri convertentur in lamentationem & Iuctum
Quæ verba Tobias ex Prophetia Amos C. S. v. 10. accommodavit ſuo
tempori & ſtatui. Eadem verba ſuo tempori videtur accommodaſſe
Scriptor libri Machabæorum I. 1. c. I. v. 41. ubi dicicitur: Dies feſti
eis converſi ſunt in lultum.
4. In I. I. Machab. c. I. v. 57. dicitur: Edificavit Antiochus abomi-
nandum idolum deſolationis ſuper altare DEl. Quæ verba videntur per
accommodationem fumpta ex Danielis c. 9. v. 27. Erit in templo abo-

minatio deſolationis.

5. Mathæi c. 13. Chriſtus dicit: Eypocrita, bene prophetarit de vo-
bis Iaias: Vobulus hic labiis me honorat; cor autem eorum
longè 4 Mo. Cum tamen Iſaias c. 6. hæc dixerit de populo ſui

.V temporis.

6. Ibidem v. 14. Chriſtus dicit: Iheo in parabolis loquar eis, quia
videntes non vident, — & adimpletur in eis prophetia Iſaia dicentis: viden.
tes

/

2249 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

tes videbitis & non videbitis. Et v. 34. Omnia locutus eſt JE-
S!IS in parabolis, ut adimpleretur, quod aictum eſt per Prophetam dicentem
(Pſalmo 77.) Aperiam in parabolis os meum, erudtabo ab-
ſcondita a conſtitutione mundi. Et tamen in Iſaia non eſt ſermo
de populo futuro, neque in eo Pſalmo de Chriſto.
7. Mathæi. 2. v. I5. & v. I 8. Evangeliſta dicit: Erat ibi (in Egypto)
usque ad obitum Herodis, ut adimpleretur, quod dictum eſt per prophetam

(Oſex 11.) Ex Eg lto vocavi Filiunm meum. — Tunc impletum
eſt, quod dictum eſt per Jeremiam prophetam (C. 31.) Vox in Roma au-
dita t, G c. Hæc omnia cum non verificentur in ſenſu literali,
aut allegorico, videntur dicta eſſe in ſenſu accommodatitio.
Reſpondetur ad priora quatuor exempla, quæ adducit Bonfrerius
& Mariana, ibi fieri accomodationem per extenſionem. Nam Zacharias
tantúm extendit ſignificationem allegoricam duarum Olivarum & duo-
rum Candelabrorum, quæ erant in templo Salomonis ex delineatione
& præſcriptu DEl, & quæ præfigurabant quoscunque frugiferos ope-
rarios DEI in ſtatu Clericali & ſæculari, ad JESUM Sacerdotem &
Zorobabelum principem. Potuit ergo cadem ſignificatio allegorica,
generalis de omnibus inſignioribus operariis Eccleſiæ fœcundis fructu,
& claris luce doctrinæ, extendi etiam ad illos duos teſtes. Moyſes,
& Prophetæ loquuntur ad populum electum præſentem, ſed ut præfi-
gurativum futuri; aut certe ad populum DEl ampliativè ſumptum pro
omni ſtatu & differentia temporum. Tobias erat actu comprehenſus
in prophetia Amos; tanquam pars in toto. Author libri Machabæo-
rum non ſe refert ad prophetiam Danielis, ſed tantùm utitur conſimili
pPhraſi loquendi, quod non eſt loqui in ſenſu accommodatitio. Ad po-
ſteriora exempla, quæ objicit Janſenius Gandavenſis dieitur: ea teſti-
monia impleta eſſe in ſenſu literali, vel allegorico, prout ſpecies con-
tinetur in genere vel pars in toro. Ut enim redè obſervat Mariana,
ſi quis de æterno Patre reſpectu filii uſurparet illud Virgilii; Omnis in
Aſcanio chari ſtat cura parentis, nullus diceret, in Chriſto fuiſſe impleta
verba Maronis. Itaque ubi aliqua verba dicuntur impleta, ea in
ſenſu literali vel allegorico, non in ſenſu accommo-
datitio impleta eſſe, neceſſe eſt.

PARS

Seege C T S6e 2*½

2 E ee, F E dS. NeeEE Te rE er 6 8 6 Ser der . 221 T5 31 2 E

5õäsz

PARS VI.
De Arte & Regulis interpretandi

*

Scripturam.

ADQ. J. Quænam ſint remota Scripturæ exastiüs in-
telligendæ ſubſidia:?

Reſp. Enumerantur ſequentia.
1. Inſtitutio Magiſtri exercitati. Ut enim in artibus cæteris, ſic &
in ſcientia Scripturarum multa retegit experientia, quæ felicius commu-
nicatur linguâ avidé audientibus, & ſeiſcitantibus, quàm calamòô le-
gentibus, & ubi fubſiſtunt, fruſtra ducem viæ requirentibus. Hinc
D. Hieronymus ipſemet Magiſtrorum fuorum inſtitutioni in pluribus
locis ſuam adſeribit Seripturarum peritiam. Dum eſſem junior, inquit,
miro diſcendi ſerebar ardore; nec juxta quorundam praſumptionem ipſe me do-
cui. Epiſt. ad Pammach. Idem gloriatur, ſe in Scripturis habuiſſe
Magiſtros Gregorium Naz. Apollinarium Laodicenum, Didymum &c.
Epiſt. ad Domnion. & 1. de cuſtodia virginit.
2. Commentaria Patrum, eorum præſertim, qui magis inſiſtunt
explicationi literali, ut ſunt Chryſoſtomus, Hieronymus, Theodore-
tus. Sicut enim in aliis artibus facilius diſcitur per imitationem, quàm
per inſtitutionem, ſic etiam Commentaria Patrum, tanquam formula-
ria, imprimunt menti optimam interpretandi formulam.
3. Commentaria literalia bonorum Interpretum, qui in expoſitione
textuum repræſentant quaſi plenarium concilium bonorum expoſitorum,
quorum allegant teſtimonia.
4. Jacrarum linguarum, Gracæ & Hebraicæ, peritia, harum enim
utilitas jam ſupra part. 3. quæſt. 7. ſtsnſ eſt. Hinc D. Auguſtinus l. 2.
F4 de

226 Prolegomenorum in Sacram Sripturam

de Dock. Chriſt. c. II. ait: Latinæ linguk« homines duabus aliis ad Soriptu-
rarum divinarum cognitionem habent opus; Hebræa ſeilicet ac Græca .

ut ad exemplaria pracedentia recurratur, ſi quam dubitationem attulerit lati-

norum Interpretum inſinita varietas. Reéctè tamen P. Cherubinus tom. 3
Diſput. 2. art. I. Sect. 3. oſtendit; hanc linguarum peritiam non eſſe ab-
ſolutè neceſſariam, niſi ad majorem perfectionem ſcientiæ Biblicæ, cum
præcipua dogmata jam ſufficienter eruantur ex Vulgata & traditione,
ex Commentariis Patrum.
§. Scientiarum naturalium, praſertim Phyſicæ, Geographia, Chro-
nologic, & Hiſtoria notitia. Ratio eſt, quia in innumeris textibus ſen-
ſus ambiguus ſine periculo erroris determinari nequit ſine collatione
locorum, temporum, & aliorum ſuppoſitorum, certorum ex Chrono-
lIogia, Geographia, Hiſtoria, aut Phyſicaâ.
Addunt nonnulli inter Scripturarum exponendarum ſubſidia etiam
Commentaria Rabbinorum & Hæreticorum. In illis enim diſcuntur
plurimæ confſuetudines Judæorum ad quas in Scriptura fit alluſio;
imbibuntur etiam plurimæ phraſes veterum Judæorum, quarum analo-
gia lucem præbet phraſibus Biblicis. In Commentariis verò hæretico-
rum reperitur-laborioſa verborum enucleatio. Verùm, ut recte P.
Acoſta in Tract. de Chriſto revelato, qui reperitur in Appendice ad
Commentaria Menochii editionis Venetæ, I. 3. c. 21. obſervat; non
eſt operæ pretium, tamdiu fodere in ſterquilinio, ut pauculæ repe-
riantur acicule. Viris tamen, quorum tota profeſſio verſatur in ſtu-
dio Seripturæ, ejusmodi ſervire poterunt ſubiidia.

4

Scripturam diſpoſitio?

Reſp. Proxima ad rectè intelligendam Scripturam diſpoſitio eſt
indefeſa Scripturarum lectio, atque earundem conformiter ad regulas Inter-
pretandi pia collatio. Ratio eſt, quia ſicut mens loquentium nulla ra-
tione alia melius attingitur, quàm familiaritate continuâ cum loquente,
ita ſenſus Scripturæ nonniſi familiaritate quadam cum verbo divino per
lectionem & ruminationem, cum DEO autem per non fucatam pieta-
tem, tandem imbibitur. Hanc diſpoſitionem P. Acoſta, de Chriſto in
Seripturis teyelato l. 3. c. 21. optimè his verbis deſeribit: Quibus regulis,
quaye methodo ad ſenſum Scriptura genuinum peryeniatur, non equidem ſu-

ſcepi

/

—

—

Q. II. Quænam ſit proxima ad rectè intelligendam

De Arte & Regulis interpretandi Scripturam. 227

ſcepi ut exponerem. - Quæ mihi (tamen) aſui maximè fuiſſe intelligo;
tradam. Nihil perinde Scripturam mihi aperire videtur, atque ipſa Scriptura.
Itaque diligens, attenta, frequensque lectio, tum meditatio & collatio Sori-
pturavum omnium ſumma regula ad intelligendum ſemper mihi viſa eſt. Nam
ex aliis Scripturis alia optimè intelliguntur; tum phraſis ipſa, & ſpiritus fami-
Haris fit, ut aſuetis jam ſermonibus intelligentia pateat. Itaque obſcuram
aperta, dubiam clara interpretatur.

Q. III. Quo ordine procedendum ſit in libris Scri-

pturæ legendis & perſcrutandis?é

Reſp. Diverſa quidem videtur Dockorum ſententia, plerique tamem
conveniunt in eo, Wcipiendum cuivis efſe à facilioribus, utilioribus, &
genio accommodatioribus. Hinc Juvenibus prius ſuadetur lectio libro-
rum ſapientialium, & Pſalterii; dein Novi Teſtamenti; ac demum Pro-
phetarum & aliorum librorum V. T. Adultioribus verò jam aliunde
inſtructis circa honeſtatem morum ſtatim ab initio ſuadetur lectio N. T.
dein Pfalterii, & Prophetarum; ac demum librorum hiſtoricorum, &
fapientialium. Ut quisque pro ſuo genio, ſcopo, & devotione ſeli-
gere poſſit ordinem à Doctoribus approbatum, apponam hic diverſas
Patrum ſententias.
1. Hieronymus in Epiſt. ad Latam de inſtructione filiæ loquens ait:
Diſcat primò Pſalterium; his ſe canticis avocet. Et in Proverbiis Salomo-
nis erudiatur ad vitam. In Eccleſiaſte conſuezſcat, quæ mundi ſunt, calcare.
In Job virtutis & Cpatientiæ exempla ſectetur. Ad Evangelia tranſeat, nun-
quam ea poſitura de manibus. Apoſtolorum Acta & Epiſiolas tota cordis im-
bibat voluntate. Cumque pectoris ſui Cellarium his opibus locupletarit, man-
det memoriæ prophetas, Pentateuchum, & Regum, & Paralipomenon li-
bros; Esdræ quoque & Eſther volumina. Ad ultimum ſine periculo diſcat Can-
ticum Canticorum, ne ſi in exordio legerit, ſub carnalibus verbis ſpiritualium
nuptiarum Epithalamium, non intelligens vulneretur. Conſimilem ordinem
approbat Nyſlenus in vita Macrina.
2. Caſſiodorus Præfat. divim Inſtitut Clericis junioribus & mona-
chis ab initio Pſalterium commendat; Prophetis verò & Epiſtolis Apo-
ſtolorum inhærendum cenſet.
3. Chriyſoſtomus laicis præ cæteris Evangelium inculcat. Hom. 310.
de Lazxaro..

228⁸
4. Baſilius Epiſt. ad Chilonem, libros N. T. præponit. Neque le-
Gdiones, inquit, negligas, Teſtamenti Novi maximè. Ejusdem mentis eſt
Auguſtinus Epiſt. I. Pracipuè Apoſtolorum linguas exhortor ut legas; ex

Prole gomenorum in Sacram ripturam

—

—

bis enim ad cognoſcendos Prophetas excitaberis, quorum teſtimoniis utuntur

Apoſtoli. .
5. Wilus Abbas Il. 4. Epiſt. I. obſervat; libros V. T. minus ſervire
ad compunétionem, quàm libros N. T., quos proin ſæpius evolvi

optat.

O. IV. Quænam à Patribus tradantur Regulæ gene-
rales pro intelligenda Scriptura: .

Reſp. Ex Patribus & aliis Doctoribus colligungur. ſequentes Regulæ
generales.
Pprima. Quando textus patitur plures expoſitiones pro-
babiles, pro nulla contentiosè dimicanaum e&ſt.
§. Auguſtinus de Gen. ad lit. c. 18. ſic ſcribit: In rebus obſcuris,
ſi quæ &cůiρta divina legerimus, quaæ poſſint ſalya lde aliis at que aliis parere
ſententiis, in nullam earum nos pracipiti afrmatione ita projiciamus, ut ſi
forte diligentius diſcußa veritas eam labefactaverit, corruamus; non pro ſen-
tentia divinarum Scripturarum, ſed pro noſtra ita dimicantes, ut eam velimus
Scripturarum, qua noſtra eſt; cum potius eam, quæ Scripturarum eſt, no-
ſtram eſſe velle debeamus.
Secunda. Textus obſcuri per alios textus Scripturæ cla-
riores exponendi ſunt.
S. Auguſtinus l. 3. de Doct. Chriſt. c. 26. Locum unum Scriptura
exponere per alium ejusdem cripturæ clariorem optima interpretatio. Et ibid.
I. 2. c. 6. Wil fere de obſcuritatibus ſacræ Scriptura eruitur, quod non pla-
niſſimè dictum alibi reperiatur.
Tertia. Vetus Teſtamentum per Novum, Ez ber ea,
quæ in N. 1. usque ad ſinem mundi eveniunt, exponendum
E, .
R. S§. Auguſtinus l. de vera Religione c. 17. Vetus Teſtamentum eſt oc-
cultatio novi; & Novum manifeſtatio veteris. Similia habet de Catechiſ.
rud. c. 4. & de moribus Eccleſ. c. 28.

Quarta

De Arte & Regulis interpretandi S&-ripturam. 229

Quarta. Textus obſeurus plerumquo in contextu brabet

Juæ explicationis veſtigia.
S. Hieronymus in Iſaiam c. 19. l. 5. Comment. Moris eſt &criptu-
rarum, obſcuris manifeſta ſubnectere; & quod prius ſub anigmate dixerint,
aperta voce proferre.
Quinta. Omnia in Sripturis explicanda ſunt cum re-

latione ad Chriſum.
S. Auguſtinus in Pſ. 71. Omnia qua ſcripta ſunt in ſacris literis, ad
Chriſtum referuntur. Quod D. Auguſtini dictum explicandum eſt etiam
de iis, quæ ad Chriſtum pertinent, Eccleſiam, Sacramenta, doctri-
nam, promiſſa &c.
Sexta. In locutionibus Nripturæ extraordinariis non
eſt quærenda emphaſis aut moſterium, ſea linguæ proprie-
tas, niſi manifeſta cogat ratio.
S. Auguſtinus I. 2. de Doct. Chriſt. c. 13. Locutiones quædam in ſa-
cris Literis inuſitata nobis magis videntur proprietatem linguæ unde translatæ
ſunt repræſentare, quàm altiorem ſenſum continere. Et l. I. de Trin. c. 12.
Nullo locutionis genere utitur ſacra Scriptura, quod in conſuetudine hominum
non inveniatur; quia utique hominibus loquitur.
Septima. Quk ex Sriptura conſecutione neceſſaria ac

infallibili eruuntur, pro implicitò revelatis habenda ſunt.
§. Gregorius Nazianzenus, prout citatur à Franc. Ruiz. Reg. 74.
1. 5§. Theologiæ, ſcribit: Quæ colliguntur ex &cripturis ſacris, perinde ha-
benda ſunt, ac ſi in illis ſeripta eſſent.
octava. Omnium fact orum aut dictorum in SWrißtura,
niſi requirantur pracisè tantuùm ad complenaum nexum
propoſitionum, ſublimior quædam ratio, literalis aut ſagl-
ralis, requirenda eſt.
S. Chryſoſtomus de verbis Iſaix. Vidi Dominum. Hom. 2. In
ſacris Literis nihbil eſt ſupervacaneum. Et Origenes in Exod. Hom. 1. Sa-
cra Scriptura locus quilibet, ſi diligenter excutiatur, ingentem doctrinæ ma-
teriam poteſt ſuppeditare. Et Chryſoſtomus Act. Hom. 1 5. Sacra Scri-
ptura non eſt multiloqua in his, qua non ſunt multùm neceſaria. Exempla

ejusmodi perveſtigationis de fations, didorum & factorum P. Acoſta,
Pf 3 de

230 PBProlegomenorum in Sacram &ripturam

de Chriſto in Scripturis revelato I. 3. c. 22. adducit ex ipſa Seriptura
ad Gal. 3. & ex Epiſt. ad Hebræos. Invenitur, inquit, viros ſapientes &
rerum Dominos tam conſideraté loqui, ut omnia illorum verba magnitudine
ſenſuum plena ſint. Quod ſi eſt ea hominum ſublimium conſuetudo, cum ſubdi-
tos alloquuntur; quid non oportet ſentire de DEO? Quare rect Iſaias c. 33.
v. 1 . Doctorem legis, ut verba ponderantem, extollit. Rectè Chriſtus jota
minimum & apicen non prateriri monet. MWihil eſt minimum „ ubi omnia ſunt
maxima. Paulus ita philoſophatur: Abrahba dickia ſunt bromiſſio-
neés, &; ſemini eus,; non dicit: & ſeminibus, guaſi in
multis, ſea quaſi in uno, & ſemini tuo, qui eß Chriiſtus.
Quis ita philaſophantem non irridetet, ſi Paulus non eſſet? Quis ſingularem
numeium ſeminis ponderantem non putaret ſuperſtitioſum, cum praſertim ſemina
pluraliter neque hebraica conſuetudo recipiat teſie Hieronymo, neque vero Graca
aut Latina phraſis? Et tamen Paulus ibi agnoſcit myſterium. De Melchiſedech
quaänta commentatur? Interpretatur nomen; ea qua Kriptura tacet, etiam
miſterium putat, quod Moyſes illius genus pratertit. Sine Patre, inquit, ſi-
ne matre, ſine genealogia, neque initium dierum, neque finem vita habens„
Aſimilatus autem filio DEl. LVide unde ſimilitudinem exquiſierit. Jam de
Sacerdotio, de benedictione Abraha, de decimato in lumbis Abraha Leyi ea
pradicat, qua ſi Gregorius Papa, aut Richardus ſeripſiſſent, ab Erasmo .
caterisque faſtidioſis ſuperbis cenſoribus ſine dubio effusè riderentur. At au-
thoritatem ſuam interpoſuit Spiritus ſanctus, ut divina Scriptura majeſtatem
Paulo interptetante cognoſceremus. Aliud exemplum habetur in Chriſto,
qui ad probandam reſurrectionem mortuorum Math. 22. v. 32. expendit

illa verba Exodi. 3. Ego ſum DEIUISAbraham, & DEIUIS Iſaac, & DEIUIS
Jacob. rationem verborum ſubjungit: Non eſt DElls mortuorum, ſed

viyorum. .

V. Quales ſunt illæ ſeptem Regulæ Tichonii, à D
Auguſtino collaudatæ, & explicatæ!
Reſp. Regulæ ſeptem Tichonii laudantur à D. Auguſtino I. 3. de
Doct. Chriſt. c. 30. 3I. 32. 3 3. 34. 3 5. 36. 37. his verbis.. .
Tichonius, qui contra Donatiſtas invidiſſimè ſeripſit, cum fuerit (prius)
Donatiſta, & illic invenitur abſurdiſſimi cordis, ubi eos non omni ex parte
relinquere voluit, ſeripſit librum quem Regularum vocavit; quia in eo ſeptem
Regulas executus eſt, quibus quaſi clayibus divinarum Scripturarum aperirentur
occulta..

.

ð

De Arte & Regulis interpretandi Scripturam. 231

ocρata. — Qua quidem non parum adjuvant ad penetranda, qua tecta ſunt,
divinorum eloquiorum. ita S. Doctor. Regulæ autem, quas ille inſeri-
bit. I. De Domino & ejus corpore. 2. De corpore Domini bipartito. 3.
De promiſſis & lege. 4. De ſpecie & genere. y5. De temporibus. 6. De
recapitulatione. 7. De Diabolo & ejus corpore, quoad rei ſubſtantiam
ſunt ſequentes. S MUM:
Prima. Chriſtus & Eccleſia in Scripturis interdum con-
ſiderantur per modum unius, &jusdemque perſonæ. Hine,
quod convenit Chriſto, aut Eccleſiæ ſeorſim, aliquando dicitur de
utrisque conjunctim; & promiſcuè tranſitur in ſermone à capite ad
corpus, ac viciſſim à corpore ad caput. Exempla dantur duo. I fide-
les à D. Paulo dicuntur ſemen Abrahæ, & tamen ab eodem Apoſtolo di-
citur, unicum eſſe ſemen Abrahæ, nempe Chriſtum. Gal. 3. 2. Iſaiæ
61. v. 10. dicitur: Induit me veſtimentis ſalutis, quaſi ſponſum decoratum
corona, & quaſi ſponſam ornatam monilibus. Ubi prius videtur referen-
dum ad Chriſtum; poſterius ad Eccleſiam; licet de una eademque per-
ſona dictum appareat.
SecundaJ. De Eccleſia, in quantum eſt permixta ex bonis
& malis, interdum in eodem textu Scripturæ contraria
Ppradicantler- quæ proin, licet tribuantur eidem Eccleſiæ, ſecundum
diverſas tamen ejus partes intelligenda ſunt. Sic in Canticis c. I. di-
citur: Fuſca ſum, & ſpecioſa, fuſca videlicer ex parte malorum fidelium;
ſpecioſa autem ex parte bonorum. Sic & in TIſaia c. 42. quaſi de iisdem
dicitur: Ducam cœcos in viam, & faciam illis tenebras in lucem, & prava
in direttum, & non derelinquam eos. Mox autem ſubjungitur. Ipſi au-
tem converſi ſunt retrorſum. Priora enim verba intelligenda ſunt de pro-
bis membris Eccleſiæ; poſteriora de improbis.
Tertia. In criptura interdum eadem videntur, quæ

bpromittuntur, E; quæ præcipiuntur. Sic enim ad Epheſ. 6. di-
citur: Pax fratribus & charitas cum fide à DEO Patre & Domino noſtro
JES Cbriſto. UÜbi fides & charitas, quæ præcipitur, nihilominus in-
ter dona à DEO promiſſa recenſetur.
Quarta. In Scriptura interdum dicitur de parte, quod
convenit toti; & viciſſim dicitur de toto, quod tantùm
SðèðMM Loss⸗

232 Prolegomenorum in Sacram Sripturam.

convenit parti; & in eodem textu ſit tranſitus ab uno ad
alterum. Sic quæ dicuntur de Jeruſalem, Tyro, Babylone, ſæpe
intelligenda ſunt de tota provincia, aut gente. Idem fit in hominibus.
Sic enim, quæ dicuntur de Salomone, qui eſt pars illius corporis my-
ſtici, quod eſt Ec leſia, & cujus caput eſt Chriſtus, quandoque ad
Chriſtum, vel Eccleſiam referuntur. Sic & Ezeh. 36. V. 17. dicitur:
Domus Iſrael habitavit in terra, & polluerunt illam in idolis ſuis & peccatis ſuis,
& diſperſi illos inter nationes. - Et congregabo vos ex omnibus terris, &
inducam vos in terram veſtram, & aſpergam vos aqua munda, & dabo vobis
cor novum, & ſpiritum novum dabo in vos. In hoc textu à populo Iſfrae-
litico materiali, qui eſt pars populi Ifraelitici ſpiritualis, ſ tranſitus ad
Iſraelem ſpiritualem, qui comprehendit omnes fideles, ſeu verè cre-
dentes, tam ex Veteri quàm ex Novo teſtamento. Quandonam autem
à parte tranſeatur ad totum, aut à ſpecie ad genus, traditur hoc indi-
cium. Quando parti tribuuntur proprietates, quæ excedunt ejus fa-
cultatem & conditionem, ſignum eſt, tranſitum fieri à parte ad totum.
v. g. ſi Salomoni tribuitur imperium in totum mundum, ſignum eſt,
eum fuiſſe conſideratum ut unum in figura cum Chriſto, & ejus corpore,
quod eſt Eccleſia. .
Quinta. Etiam in deſignatione temporum Scriptura in-
terdum totum ſumit pro parte, vel non integrum,; & vi-
ciſſim numeros temporum deſinitos ſumit pro indeſmitis.
Sic Math. 17. dicitur transfiguratio contigiſſe poſt dies ſex, completos
videlicet, quæ Marci 9., & Lucæ 9. aſfſeritur contigiſſe poſt dies octo,
ſumendo etiam primum & ultimum diem incompletum. Sie Pſalmo
118. LSepties in die laudem dixi tibi. ubi tô ſepties ponitur pro univerſo
tempore, ut ſenſus ſit; femper laus ejus in ore meo. Hujusmodi proin
numeri idem valent, ſive ſumantur ſimpliciter, ſive ſumantur ut mul-
tiplicati per denarium, aut centenarium, ut fiant ſeptuaginta, vel
quadringenta. 3 . “
Sexta. Wonnunquam in Kriptura quædam narrantur
continuo terxtu, & quaſi continuo ordine temporis, cum
tamen prima ſollim deſignent primarium actorum recen-
ſendorum terminum ac ſcopum; poſtrema verò tantùm conti-
neant

Pars VI. De Arte & Regulis interpretandi Scripturam. 233

neant recapitulationem dictorum, & objectorum primariorum narra-
torum ab initio, quæ recapitulatio fit, ut nexus objectorum princi-
palium, quæ antecedunt, clarius obverſetur cum objeétis principalibus
ſubſequentibus. Sic Geneſis z. dicitur: Plantavit Dominus paradiſum in
Edem, & poſuit ibi hominem, quem formavit, & produxit Dominus de bu-
mo omne lignum pulcbrum riſu. Cum tamen ex Geneſis c. I. conſtet,
quod ante hominem productæ fuerint arbores. Ibidem poſt narratio-
nem de creatione hominis ponitur primùm narratio de quatuor fluviis
paradiſi, quorum tamen formatio jam præceſſit hominem, utpote
Pertinens ad conſtitutionem paradiſi. Ibidem Gen. 10. enumeratis
poſteris Noë, & deductis longo tempore poſt confuſionem linguarum,
dicitur: Hi filii Sem ſecundum linguas ſuas in regionibus ſuis & ſecunduam
gentes eorum; ab his diſperſa ſunt Inſula gentium. Dein ſubjungitur con-

tinuo textu: Et erat omnis terra labii unius, & vox una omnibus, quæ

unitas linguæ præceſſit confuſionem linguarum & diſperſionem in gentes.
Reditur proin in codem textu ad caput rei ratione nexs objeéctorum
principalium. Sic & in Evangelio Lucæ 17., poſtquam narrata fuerat
everſio Sodomæ, & exitus Loth cum mandato, ne reſpiceret, Chriſtus
ſubjungit: Secundum hac erit dies filii hominis. In illa hora, qui in agro
eſt, non revertatur retro; meminerit uxoris Loth. Ubi clarum eſt: illam
prohibitionem & horam referendam eſſe ad tempus ancecedens adven-
tum Chriſti, non ad conſequens: quia poſt adventum Chriſti omnis
cautela erit fruſtranea.
SeprtimDa. Sicut quaxdam in scriptura promiſeud in eodem
textu aicuntur de Cbriſto & ejus corpore, quod eſt PEccleſia,
prout in Regula prima oftenſum et; ſic etiam quæxdam pro-
miſcuèò dicuntur de Diabolo & &ius corpore, quod eſt ſocie-
tas improbrorum. Aliquando enim in eodem textu aliquid tribui-
tur Diabolo, quod convenit ejus corpori ac regno; & viee verſa tri-
buitur ejus corpori, quod convenit Diabolo, quamvis videatur eſe
unus continuus ſermo de eadem perſona. Sic Eſaiæ c. 14. promiſcue
de Lucifero Diabolo, & de Rege Babyloniæ dicitur: Quomodo cecidiſti
de Cælo Lucifer, qui mane oriebaris? corruiſti in terram, qui vulnerabas
gentes; qui dicebas in cozde tuo, in Cæœlum conſcendam, & .. In quo textu
manifeſtum eſt ex antecedentibus & conſequentibus, ſermonem eſſe de
Rege Babyloniæ; & tamen illud totum ſimul intelligitur de Diabolo;

234 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

quia illi tribuitur, quod fit in ejus corpore ac in præcipuis eis mem-
bris.
Hæ igitur ſunt celebres illeæ Tichonii Regulæ, à D. Auguſtino col-
laudatæ & explicateę. Rectè tamen S. Doctor obſervat; eas non tam
eſſe Regulas univerſales, quam Obſervationes particulates, quæ in nonnul-
lis particularibus exemplis utiliter dirigant. Quod ipſum etiam dicen-
dum de ducentis triginta quatuor Regulis, quas Franciſcus Ruiz ex Pa-
tribus ſolertiſſimè collegit.

Q. VI. Quæzænam à modernis Docdtoribus commu-
niter tradantur generales Regulæ interpretandi Scriptu-
ram!?
Reſp. Ex modernis Doctoribus colligo Regulas ſequentes.
Prima. Verba Scripturæ tamdiu ſumenda ſunt in ſenſu proprio,
quamdiu convenienter poſſunt ſumi in ſenſu proprio.
Secunda. Verba Scripturæ tamdiu ſumenda funt in ſenſu proprio,
quamdiu nulla datur neceſſitas recedendi à ſenſu proprio. S
Tertia. Tunc datur neceſſitas recedendi à ſenſu proprio texts,
quando in ſenſu proprio acceptus repugnaret fidei, aut honeſtati mo-
rum, aut veritati aliunde certe. Sic quando in Scriptura tribuuntur
DEO manus, pedes, oculi &c. haud dubiè conſimiles textus accipiendi
ſunt in ſenſu metaphorico, quia aliunde per fidem & philoſophiam con-
ſtat, DEUM non eſſle corporeum.
CQuarta. Verba Scripturæ, quæ in ſenſu proprio commendarent
quidpiam laſcivum, in ſenſu metaphoricço aut figurali intelligenda ſunt.
Patet ex priori Regula. —
uinta. Quoties proprius & obvius verborum ſenſus præſefert aut
infert aliquid certô ſalſum, indecens, vel abſurdum, neceſſariò recur-
rendum eſt ad ſenſum aliquem metaphoricum, tropicum, aut figura-
tum. Sic in ſenſu proprio non poſſunt accipi ſequentes textus. I. Illud
Chriſti apud Matth. c. 19. Sunt Eynuchi, qui ſeipſos caſtraverunt propter
regnum cœlorum. 2. IIlud Chriſti apud Matth. c. 18. N oculus tuus ſcan-

dalizat te, erue & projice eum abs te. 3. Illud Chriſti apud Matth. 10.

Qui non accipit crucem ſuam, & ſequitur me, non eſt me dignus. A. IIlud

Apocal. 20. Qui non adoraverunt beſtiam - erunt Sacerdotes DEI & Chriſti,

& regnabunt cum illo mille annis. §. Illud D. Petri in I. Epiſt. c. 2. Vos
genus electum, vegale ſacerdotium, gens ſancta. Hi omnes & alii plurimi
hujus-

Pars VI. De Arte & Regulis interpretandi Scripturam. 23 5

hujusmodi textus, niſi accipiantur in ſenſu metaphorico, aut tropico,
parerent ſenſum falſum, aut hæreticum. DI

Sexta. Verba Scripturæ tamdiu accipienda ſunt in ſenſu proprio,
plano, ac obvio, quamdiu non diſſonat contextui, aliisque clarioribus
teſtimoniis Scripturæ. S
Septima. Verba Scripturæ tamdiu accipienda ſunt in ſenſu pro-
prio, plano, & obvio, quamdiu aliunde non convincitur ſenſus fal-
ſus, abſurdus, vel juxta rei ſubjectæ qualitatem omnino inveriſimilis-
Ita P. Benedictus Plazza S. J. in diſertatione Phyſico- Biblica; citans pro
ſe Salmeronem, Prolegom. Can. 33. & Bonfrerium c. 21. Ex hac au-
tem Regula ſequitur
Octava. Licet à proprio ſenſu recedere, ſi ille aliunde convincitur
abſurdus, aut juxta rei ſubjectæ qualitatem inveroſimilis. Has Regu-
las Salmeron confirmat exemplo Juriſtarum, qui non aliter à recepta
verborum proprietate recedendum eſſe docent, quàm ſi mens loquen-
tis alia fuiſſe vel ex ipſarum rerum abſurditate, vel ex aliis manifeſtiſ-
ſimis indiciis deprehendi valeat, ut Marcellus J. C. docet in L. non ali-
ter, de Legatis & fideicommiſſis; ubi Lex ait: Non aliter à ſigniſicatio-
ne verborum recedi oportet, quaàm cum maniſeſtum eſt, aliud ſenſihe Teſtato-
zem. Vide infra Reg. 13.

Nona. Non licet ſine convincenti ratione à proprio verborum
ſenſu recedere, niſi forte vel verba ipſa translationem ſonent, vel de-
terminatus ille loquendi modus adeo frequenter in Scripturis in figura-
ta ſignificatione uſurpetur, ut hæc quaſi propria habeatur. Ita denuo

P. Plazza cum Salmerone & Bonfrerio Sect. S. Can. 4. Ex hac autem

Regula ſequitur
Decima. Licet à proprio verborum ſenſu recedere, quando mo-
dus loquendi metaphoricus aut tropicus in determinata materia adeo eſt
familiaris Scripturæ, ut in proprium tranſiiſſe cenſeatur.
Undecima. Nunquam in verbis Scripturæ accipienda eſt metapho-
ra, niſi fuerit ſenſibilis ſufficiente indicio vel ex ſubjecta materia, vel
ex intentione loquentis aliunde nota.
Duodecima. In primariis articulis fidei non eſt præſumendus ſen-
fus metaphoricus, niſi ex circumſtantiis ſit evidens. Ratio eſt, quia
circa primaria dogmata Religionis Chriſtianæ decet Spiritum ſanctum
verbis, quàm fieri poteſt, propriifſimis loqui; ſicut & homines in ne-
Gg 2 gotiis

236 Prrrolegomenorum in Sacram Scripturam

gotiis, contractibus, aut teſtamentis maximi momenti uſurpare ſolent
ielectiſſima ac propriiſſima verba. =ð
Decima tertia. In materiis parum ad variationem fidei vel morum
pertinentibus minor fufficit cauſa ad recedendum à ſenſu proprio ad
metaphoricum, quàm circa dogmata connexa cum materia fidei & mo-
. rum. Hinc Regula ſeptima & Octava potiſſimum locum habere cen-
ſenda eſt in materiis ad fidem & mores ex ſuo genere non ſpectantibus,
quæ ſive affirmentur, five negentur in ſenfu proprio, non variant ſy-
ſtema Religionis Catholicæ, nec influunt in variandam doctrinam mo-
rum.

Decima quarta. Quando conſideratis omnibus dubium eſt, utrum
textus accipiendus ſit in proprio, vel in alio quocunque ſenſu, expli-
candus eſt ſuxta traditionem primitivæ Eccleſiæ.
Decima quinta. Quando traditio de ſenſu alicujus textus non eſt
umformis, ſequenda eſt traditio illarum Eccleſiarum, in quibus ſcripfſit
aut obiit author libri Canonici; ſaltem cæteris paribus.
Decima ſexta. Quando traditio de ſenſu dubio alicujus textůs non
eſt uniformis in Eccleſia Græca Orientali, & in Eceleſia Latina, ſeu Oc-
cidentali, explicandus potius eſt juxta traditionem Eccleſiæ Latinæ, ſeu
Oecidentalis. Ratio eſt, quia, cum DEO placuerit, in Latina Eceleſia j
figere Sedem Pontificatûs, etiam præſumendum eſt, eum majori uſum
eſſe providentia erga Eccleſiam Latinam in conſervando puro Verbo DEI
& doctrina fidei; id quod conſtans experientia demonſtrat.
Decima ſeptima. Quando non reperitur uniformis traditio Patrum
in explicando quopiam textu, præferenda potius eſt ſententia Patrum, 4
qui ex inſtituto tractant de illa materia. Ita rectè obſervat P. Sebaldus

Minderer in Diſſert. de Verbo DEl Scripto. n. 50. 1
Decima octava. Quando Patres non conſentiunt in exponendo
quopiam textu, illa expoſitio præferenda eſt, in quam Eccleſia jam à 1
multis annis eſt propenſior. Ita idem l. cc. Ubi tamen obſervandum,
propenſionem Eccleſiæ non ex privata doctrina quorundam Doctorum z
nec fama virtutum, neec eruditione in Dogmaticis inſignium, ſed ex De- 2
clarationibus potiſſunum Romanorum Pontificum, Conciliorum, & l
Dockorum ſanctitate, eruditione, ac dignitate inſignium deſumendam or
