ſtatu contentum eſſe debere. Potiorem quibus-

vis talentis donorum, aut eminentiis ſtats, cha-
ritatem eſſe oportere. Et inter ipſa dona divi-
na eſſe illa præferenda, quæ proximo ſint utilio-
ra, non quæ ſint mirabiliora.

Confutat eos, qui adſtruebant, non eſſe exſpe-
tandam reſurreéctionem corporum.

L 3

Capite.

Annud

Cvbriſti.

15.— 16.

I. = 4

10.

II.

15.

53.

10. Clau-

8⁶G

Prologomenorum in Saeram Scripturant

10. Claudit Epiſtolam per cohortationem ad eleemo-

I.

2.

4.
5.

ſinas pro iis, qui Jeroſolymis per renuntiatio-
nem bonorum elegerunt paupertatem volunta-
riam & communem vitam; additque ſanctæ of-
ficia humanitatis.

Iin Epiſtola ſecunda ad Corinthios.
Apoſtolus ſcribit pro ſe Apologiam adverſus ca-

lumnias Pſeudoapoſtolorum, qui æſtimationem
& amoremPauli apud Corinthios extinguere ni-

tebantur. In hac proin Apologia demonſtrat
ſuam patientiam, innocentiam, invariatam con-
ſtantiam in doctrina; commiſerationem erga

delinquentes; benedictionem Drr in conver-
tendis populis; labores in plantanda Eccleſia

Corinthia; ſolicitudinem indefeſſam pro con-
creditis Eceleſiis; alienationem ab omni hono-

re, emolumento, aut temporali commodo; fi-

dueiam infractam in Dꝛso; & intentionem re-
tam relucentiſſimam.
Suadet proin, ut nullam habeant communicatio-
nem cum fuis calumniatoribus, & aliis pravis
Corinthiis.

Econtra laudat & confortat eos, qui ſuis monitis

in priori Epiſtola datis paruerant aut reſipuerant.
Specialiter laudat eorum liberalem collationem
pro pauperibus religioſis Jeroſolymæ.
Tandem convertitur ad minas erga refractarios,
ac incorrigibiles, quibus ne ſe conforment, de-
nuo obſecrat, in memoriam iis revocandé ſua
erga illos merita.

In Epiſtola ad Galatas.

In hac Epiſtola oſtendit Apoſtolus, Gentiles ad fide n

converſos non obligari ad obſervantiam leg s

Capite. Annd
16.
I. = . 54.
6.
7.
8. 9.

£☛

1.

2.

Pari II. Huopſie Librorum Scripturæ Chronologica. 87

Annò
Chriſti. .
Moyſaicæ, prout à Pſeudapoſtolis contra inſtitu- H
tionem à Paulo acceptam perſuaſi fuerant. Ut
ergo eos ab illo errore abducat.
1. Probat ſuam legitimam miſſionem, & authorita- I. 2.
tem in Eccleſia Deur.
2. Exemptionem ab obſervantia legis Moſaicæ pro- 3. 4. 4
bat variis rationibus.
3. Oſtendit, impletionem legis Moyſaicæ ſpiritu §.
quærendam eſſe, non carne.
4. Adhortatur proin ad ſectanda varia, quæ enume- 6.
rat bona opera.
In Epiſtola ad Epheſios.
Hæe Epiſtola eſt compendium fidei, & perfectionis
Chriſtianæ. 8
1. Explicat primaria myſteria fidei; de Chriſto, de
vocationis gratia, de juſtificatione, de æterna
gloria, de via crucis ad vitam.
2. Enumerat præcipuas virtutes Chriſtianas, philo- 4.- 5§.
ſophis incognitas; humilitatem, charitatem, ca-
ſtitatem, cireumſtantias moderatæ iræ, mode-
ſtiam, benignitatem, obligationem ad laboran-
dum, imitationem Chriſti, veracitatem, ora-
tionem jugem &c.
3. Recenſet obligationes ſtatuum; uxorum, mari-
torum, filiorum, parentum, ſervorum, domi-
norum.
4. Docet, quibus armis adverſus diabolum pugnan- 6.
dum ſit, continentiâ, juſtitia, fide, Scriptura.

In Epiſtola ad Philiphenſes. ”M

Capite.

☛

1. Sufs perſecutionibús & vinculs ſolatur eos in eo- 1. 5§8.
rum perſecutionibus. N.
2. Animat cos ad conſtantiam in perſecutionibus 2.
K exemplo Chriſti & ſuo, utpote qui pro iis omnia
4 ſua ſacrificaverunt. .

88 pProlegomenorum in Sacram Scripturam

3. Prigit illos conſiderandé inhoneſtatem adverſa-
riorum, & generoſitatem ac ſpem in fide ſocio-

rum.
le Epiſtola ad Coloſſenes.
Etiam hæc Epiſtola eſt compendium fidei & perfe-
Ctionis Chriſtianæ.
I. Tradit doctrinam fidei de Chriſto, Eccleſia, ju-
ſtificatione, neceſſitate bonorum operum, de
Sacramentis antiquis & novis.
2. Tradit ideam perfectionis Chriſtianæ in genere,
ac dein in ſpecie pro conjugatis & liberis, pro
dominis & ſervis. .

In Epiſtola prima ad Theſſalonicenſes.

IJ. Conteftatur ſuam conſolationem de eorum con-
ſtantia in perſecutionibus, & reducendé in me-
moriam fuos labores ipſorum gratiâ exantlatos
animat eos ad ukeriorem perſeverantiam.
2z. Adhortatur eos ad fugam quorundam vitiorum,
& ad amorem virtutum ꝑprimariarum propoſita
ſpe reſurrectionis.
In Epiſtola ſoecunda ad Theſſalonicenſes.
Occaſio hujus Epiſtolæ erat ſiniſtra expoſitio prioris
Epiſtolæ, in qua, cum Apoſtolus eos ſolaretur
de reſurreétione in extremo judicio, non nulli ea
verba ſic interpretabantur, quod dies judicii jam
proximè inſtet. Itaque
I. Laudat eos de conſtantia in perſecutionibus, &
etiamnum eos erigit ſpe reſurrectionis.

2. Explicat fua priora dicta de tempore extremi ju-
dicii.
3. Poſtulatâ eorum oratione, & impensâ bona im-
precatione hortatur ad virtutes quasdam iis ma-
gis neceſſarias,

Capite. Annds
Chriſti.
3. 4.
I. 2. 59.
z. 4.
4. F.
. 52.
2.
3.

7

7

Dars Il. Gnopks Libiorum Scriptura Chrenologica. 89

In Epiſtola prima ad Vimotheum.

En hac Epiſtola delineantur qualitates requiſitæ in Epi-

ſcopo & Clerico.

1. Oſtendit, quale debeat eſſe ſtudium & doctrina,

videlicet non de ſcientiis profanis, ſed de rebus
fidei & morum, in quibus reperitur ſcopus to-
tius legis Moyſaicæ. Pro hac autem methodo
Nudii & doctrinæ docet ſe à Dro ele tum ac con-
ſtitutum eſſe aliis in formulam.

2. Docet, quomodo Paſtor animarum orare & alios

pro decentia orationis inſtruere debeat.

3. Recenſet qualitates requiſitas in ordinandis ad Epi-

ſcopatum, vel Clericatum.

4. Tractat de vita & boneſtate Clericorum, ubi non

exigit abſtinentiam rigoroſam in delectu cibo-
rum, ſed ſtudium indefeſſum in rebus fidei &
morum, horrorem à fabuloſis; exercitationem

in devotione; corporalium negotiorum mode-

rationem; ædificationem populi exemplarem

in caſtitate, operibus miſericordiæ, modeſtia
morum, & vivæ fidei in omnibus operibus con-

teſtatione; in fervore ac Zelo animarum, in
jugi meditatione ſuarum obligationum; & ſol-
licitudine in divinis ininterrupta.

5. Explicat officia Clerici, quæ pertinent ad jurisdi-

Ctionem, & aliorum correptionem; ad bono-
rum in Clericos diviſionem, & ad inſtituendam
X . . .
caute Ordinationem Clericorum.

6. Tradit monita plebi ac ſibi ſpecialius inculcanda;
de modeſtia ſervorum erga Dominos; de fu-
giendis obſtinatis; de moderanda curâ haben-

di; de temnendis divitiis; de ſectandis prima-

riis virtutibus Clerici juſtitia, pietate, fide, cha-
ritate, patientia, manſuetudine, Zelo fidei &

morum.

M

. 17
Caupite. Anns

Chriſti.

2.

z.

6.

64.

90 Brolegomenorum in Sacram ripturam

In Epiſtola ſecunda ad Timotheum.

Hanc Epiſtolam D. Paulus ſcripſit ex carcere ultiméê

vitæ ſuæ anń. Cum itaque proximè per Mar-
. X „ .
tyrium eſſet tranſiturus mundo, animat Timo-

theum, ut ipſe in poſterum agat vices Apoſtoli,
& induat ſpiritum Apoſtolicum. Ea de cauſa tra-
dit ipſi præcipua muneris Apoſtolici rectéè obe-
undi præcepta.
I. Ad proſequendum audacter in poſterum loco ſui
munus Apoſtolicum eum excitat monſtrandé in-
primis fiduciam, quam in eo collocaverat; gra-

tiam ingentem, quam à Dro acceperat, obliga-

tionem talenti & vocationis, exemplum ſui & alio-
rum cooperatorum fidei; neceſſitatem ob perver-
ſitatem aliorum ſeduétorum; & ſpem proemii

ad imitationem militis, Athletæ, & agricolæ la-

borantium pro corona & ſegete.
2. Docet, quomodo ſe gerere debeat in hoc mune-
re Apoſtolico, videlicet inſtruétivum ſine gene-
re docendi contentioſo; collectum circa utilia
objecta fidei; gravem moribus; à juvenili deſi-
derio laudis, famæ, pompæ, commoditatum &ec.
alienum; modeſtum in corripiendo.
3. Denuntiat tamen ipſi perſecutiones, ad quas eum
praparat; & monet, conſolationem haurien-
dam eſſe ex Scripturis. —
4. Conjurat illum proin, ut in tanta perverſitate ho-
minum loco ſui proximè martyrio afficiendi in-
trepidè munus apoſtolicum aſſumat, & amicis
ſuis ultimum Vale dicat.

In Epiſtola ag Titum.

1. Inſtruit Titum, quem conſtituerat in Inſula Creta
Epiſcopum, quales ordinandi ſint Clerici.
2. Docet, quæ præcipuè inculcanda ſint fidelibus ſuæ
curæ concreditis in quovis ſtatu.

Capite.

— w. n&

2. —

2. 3.

Annô
Chriſti.

65.

65.

3. Docet,

—

Pars II. Guopfis Librorum Scriptura Chronologica.

94

— *

3. Docet, fugiendas eſſe inutiles diſputationes ſcho-
laſticas, & eruditiones circa legem veterem aut
novam, quæ nil contribuunt ad directionem fi-
dei aut morum. Hæreticos etiam poft unam al-
teramve correptionem, ſi obſtinati fuerint, di-
vinæ providentiæ relinquendos eſſe.

In Epiſtola ad Philemonem.

Conatur Philemoni hero reconciliare Oneſimum,
ejus mancipium, qui à ſuo hero fugerat, & ad
fidem converſus Paulo in carcere ſollicitè mini-
ſtraverat.

In Epiſt ola ad Helræos.

In hac Epiſtola D. Paulus oſtendit, ceſſare jam obli-
gationem ad veterem legem Moyſaicam; illius
veròô loco unicè doctrinam Chriſti pro lege ha-
bendam eſſe. Id evincit inſtituendé paralle-
lum inter Moyſen & Chriſtum, inter figuras &

figuratum, inter argumenta conciliantia autho-

ritatem legi Movſaicæ, & legi Chriſtianæ.
I. Prætendebant Hebræi, legem Moyſaicam eſſe
ordinatam per Angelos. Sed lex Griſtiana or-
dinata eſt per Filium Der.
2. Gloriabantur Hebræi, legem ſuam eſſe acceptam
à Moyſe, magno Prophera & amico Drr. Sed
Moyſe præſtantior Chriſtus, Filius DrI. IIIe
enim nec ingreſſus eſt, nec ſuos introduxit in
terram promiſſam; hic autem omnes ſuos in cœ-
lum.
3. Hebræi jactabant majeſtatem ac vim Sacerdorii
Aaronici, Pontificum, Tabernaculi, Templi, &
Sacrificiorum, & Sacramentorum. Sed excel-
lentius & efficacius eſt ſacerdotium Chriſti, qui
offerendé in victimam ſuum corpus omnes ſan-
M 2

Capite.

Annò
Chriſti.

3.

I.

I. 2.

3. 4.

§F.— 1I0.

Ctifica-

92 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

Gificavit, & renovandé quotidie illud ipſum ſa-

crificium in pane & vino, pergit una eademque
jugi oblatione omnes ſanctificare.
4. Hebræi obtendebant authoritatem ſuæ legi ex
Patriarchis, Prophetis, aliisque viris ſanctis V. T.
Sed Apoſtolus oſtendit, eos omnes non quæſi-
iſſe remunerationem temporalem, quam ſolam
Lex Moſaica promiſerat, ſed æternam per fidem
ac ſpem in Meſſiam. S
5§. Hortatur proin Hebræos converſos, ut & ipſi er-
mati conſimili ſpe per cruces & tribulationes, &
per bona opera contendant aſſequi promiſſa æ-
terna prœmia.

In Epiſtola D. Jacobi.

D. Jacobus armat Hebræos ad fidem converſos con-

tra tentationes præcipuas, à quibus illo tempore
illis majus imminebat periculum perverſionis.
1. Impugnat tentationem ex impatientia & puſillani-
mitate in aſſequenda doctrina fidei; ex dificultate
obſervandi qualitatem fraterna charitatis, præſer-
tim in communitate religioſa Jeroſolymis ſuſce-
pta; ex difßicaltate ſervandi caſtitatem, ſublatâ po-
Iygamia; ex garrulitate otioſa; ex vehementia iræ,
& ex torpore bonorum opergm, præſertim miſe-
ricordiæ corporalis.
2. Impugnar tentationem ex ſuperbia divitum, qui in
conventibus publicis præferri volebant pauperi-
bus; eosque durè ac immiſericorditer tracta-
bant, obliti conditionis æ qualis inter Chriſtianos.
3. Impugnat tentationem hærefis ex hæreſiarcha Si-
mone Mæago, qui docebat, bona opera ad ſalu-
tem non eſſe neceſſaria.
4. Impugnat aliam tentationem periculoſam ambi-
tionis multorum, aſpirantium ad titulum Docto-
ris, Scribæ, aut Legisperiti, ſen Magiſtri, quorum

tamen ſcientia plerumque verſabatur in conten-

Capite.

II.

12. 13.

I.

2.

tioſo

Bars II. Guopſis Librorum Scripturæ Chronolegica.

9 5

tioſe genere, & eruditione profana, ex quibus na-
ſcebantur in Eccleſia magnæ contentiones etiam in
materia religionis.
5. Impugnat tentationem avaritia & oſtentationis, ex
qua oriuntur lites, & plura alia peccata. .
6. Impugnat tentationem injuſtitiæ & iwmiſericordia
erga pauperes. .
7. Præmunit contra ultimam tentationem in articulo
mortis per Sacramentum Extremæ Unétionis. In
genere veròô contra omnes tentationes pro reme-
dio praſcribit orationem, & Sacramentum pœni-
tentiæ, & correptionem fraternam.

In Epiſtola prima Petri.

1. Declarat magnitudinem beneficii redemptionis, &
obligationem exhibendi gratitudinem per bonam
vitam Chriſtianam.
2. Tradit Ideam vitæ Chriſtianæ in genere; ac dein
pro quovis ſtatu in ſpecie, exponendé, qualiter
agendum erga principes territoriales, erga conju-

ges, erga parentes, erga æquales, erga ſubditos,

erga inimicos, erga perſecutores fidei.
3. Animat ad præcipuas virtutes Chriſtianas, ad patien-
tiam videlicet in adverſis, continentiam caſtam,
charitatém fraternam, miſericordiam, modeſtiam.
4. Ultimò exhortatur presbiteros & Clericos juniores
Hicia ſui ſtats Clericalis d
ad ofſicia ſui ſtatús Clericalis decenter obeunda.

Iĩn Epiſtola ſocunda Petri.

I. Exhortatur ad fidem fortiter tuendam, in quem

finem adducit motiva idonea ex prædlaris effecti-

bus, dignitate, & certitudine fidei.
2. Monet, fidei correſpondere debere vitam; ſpem-
que fidei bonis operibus eſſe conſtabiliendam.
3. Præſertim cavenda eſſe hæreticorum conſortia.
4. Maximè eorum, qui docebant, actu falſas reperiri

Capite.

Anns

prædictiones Apoſtolorum de celeri adventu Chri-

I.

I.

2.

6.

65.

ſu, &

D

94

Prolegomenorum in Sacram Scripturam

ſti, & mundi interitu; quia illa omnia celeriter
quidem eventura ſunt, ſed juxta æſtimationem
DrEI, coram quo müle anni, ſicut dies unus; & ſic
etiam intelligendam Epiſtolam Pauli ad Theſſalo-
nicenſes, videlicet primam.

Iin Epiſtola prima Joannis.

1. Oſtendit, Chriſtum verè eſſe filium Drr, qui nos

per fidei lumen vocat in ſocietatem ſuam commu-
nis æternæ vitæ: eundem etiam eſſe propitiatio-
nem perennem pro peccatis, à quibus nullus ho-
minum eximitur, dummodo ea confiteatur modé
divinitus inſtituté.

2. Fruſtra tamen ſperari remiſſionem peccatorum

per Chriſtum & ſocietatem æternam gloriæ cum
Chriſto, niſi quis obſervet mandata Der, præſer-
tim dilectionis Drr, in qua obſervatio aliorum
mandatorum tanquam in radice continetur.

3. Oſtendit, hanc dilectionem Dsr ſtare non poſſe,

niſi quis ea diligat, quæ Dsus diligit, & averſe-
tur, quæ averſatur Dzus. Itaque cum Drus dili-
gat omnem hominem, & averſetur pravas con-
cupiſcentias, & hæreſes, neminem ſibi confiden-
ter blandiri debere de dilectione Drr, niſi diligat

proximum, & averſetur pravas concupiſcentias
mundi ac hæreſes.

4. Oſtendit, ſine hac dilectione DEr vitam æternam

obtineri non poſſe; quia regeneratio formalis & in
actu ſecundo juſtificativa non poteſt haberi ſine di-
lectione, quia ſie teſtatur Chiles ,cui teſtimonium
perhibent Pater & Spiritus fanctus; & idem teſta-
tur triplex baptiſmus, flaminis, fluminis, & ſan-
guinis, in quorum quolibet exprimitur obſervatio
mandatorum, ac conſequenter dilectionis. Ita-
que qui prætendit ſe eſſe regeneratum ſemine ver-

—

bi Divini formaliter, efficaciter, & cum effectu
actualis juſtificationis, non poteſt inharere pec-

Capite. Anns
Cbriſti.
I.
2.
2. 4.
. 5·

catis,

4

I. D. Joannes narrat, quomodo Chriſtus ſibi appa-

Pars II. GHuopfis Librorum Scriptura Chronologica.

—

catis, prout prætendebant illorum temporum hæ-
retici, Simoniani & Nicolaitæ; neque fructuo-
ſas eſſe poſſe preces ſacerdotis abſolventis, aut al-
terius deprecantis reſpectu hominum in peccato

mortali exiſtentium, impetrandé illis remiſſionem

peccatorum, quamdiu peccatis gravibus inhærent,
prout tamen illi hæretici prætendebant.

In Epiſtola ſocunda Joannis.
Admonet quandam matronam, ne præbeat aures hæ-
reticis, aſſerentibus, Chriſtum non fuiſſe verum
hominem, ſed tantùm apparenter.

In Epiſtola tertia Joannis.
Collaudat Gajum, qui contra prohibitionem Epiſco-
pi ſui hæretici recipiebat hoſpitalitate peregrinan-
tes conſortes veræ fidei.

In Epiſtola Judæ.
I. Commonet fideles, ut caveant à perverſa hæreſi
Nicolaitarum, qui excuſſo omni jugo ſubjectionis
erga reges & ſuperiores aperiunt omnem januam
diſſolutæ vitæ.

2. Docet, pertinaces eſſe relinquendos; corrigibiles

ad fidem reducendos; pœnitentes eorum benignè
recipiendos.

In Aocalybſi.

ruerit cum mandato ſcribendi ſeptem Eccleſis, ac
Epiſcopis Aſiæ Minoris, jurisdictioni D. Joannis
ſubditis.
2. Scribit nomine Chriſti ſeptem Eccleſiis ſuæ juris-
dictioni concreditis, opera nonnulla redarguendé,
alia collaudandò⁶, & promiſsis ad meliora animan-
dé.
3. Narrat viſionem, in qua oſtendit, Chriſtum jam
actualiter auſpicaſſe ſuum regnum inviſibile in hunce

mundum, quod à Patre acceperat, recipiendé ab

95
Capite. Annb
Cbriſti. .
I. 98.
I. 98.
1. 66.
1.
I. 94.
2. 3.
4. 5.

omnium

—N

965 Prolegomenorum in Scripturam Sacram

omnium priorum ætatum, & præſentium homini- Capite. Anns
bus cultum regium. Criſti.
4. Exhibet ſummariè ſeptem genera plagarum, quæ 6.
immittentur Eccleſiæ à principio uſque ad finem
mundi, & oſtendit, hæc omnia dependere à di-
rectione Chriſti, exequentis decreta Patris præ-
ſtabilita quoad gubernationum mundi. Primum
genus ſunt revolutiones regnorum; ſecundum bel-
la; tertium fames; quartum peſtis; quintum per-
ſecutiones tyrannorum; ſextum præambula in na-
tura ad diem extremi judicii, in quo ex Judæis 7.
multi, ex aliis gentibus autem innumeri inter præ-
deſtinatos comparituri ſunt.
F. Deſcribit ea, quæ paulo ante extremum judicium 8. 11.
in hominibus eventura ſint.
6. Enarratis ſumariè generibus plagarum uſque ad 12.
finem mundi, oſtendit inprimis dejectionem de--
monum ex partu virgineo, utpote qui prius tan-
quam dii adorabantur, per Chriſtum autem ſua au-
thoritate, & poteſtate, & dominatione miniſterié
Angelorum exuebantur.
7. Poſt dejectionem poteſtatis deemonum etiam de- 13.- 18.
ſcribit everſionem Idololatriæ in Romano impe
rio, quæ poſt trecentorum annorum graviſſimas
perſecutionés futura erat. Ubi manifeſtis notis
pro conſolatione Chriſtianorum exprimit varias
cireumſtantias perſecutionum ſub Diocletiano &
Maximiniano, poſt quas Roma gentilis per Con-
ſtantinum M. à priori ſuo throno decidit.
3. Deſcribitur facies Eccleſiæ à Conſtantino M. uſque 19.-20.
ad ortum hæreſum, exortarum mille annis poſt
ſæculum quartum, & ab eo rempore uſque ad fi-
nem mundi. .
9. Deſcribitur facies cœli & terræ, quàm poſt extre- 21. 22.
mum judicium habituri fſunt, & adumbratur per-
petua beatitudo ibi perfruenda.

PARS

ss I 1 X DeSen

2 .
2 H
2

G E G. .⸗SQ..S..O. B. G. H. D. G. B. W.⸗G. ..0. G. .e
NoeRoee 210 2eN &STHG&NX &ε‿N1HH.*⁵ε &‿T„.⁵να. 5EN

èð
PARS III.

De divinitate Scripturæ.

Q. I. Quomodo probari poſſit, in ſingulis Scripturæ
libris contineri Verbum DElI
Reſpondeo, id probari hoc modo: Apoſtoli, qui nobis relique-
runt Scripturas Sacras, eas nobis reliquerunt tanquam Verbum DEI, &
tanquam inſpiratas à DEO. Ergo revera continent Verbum DEI, &
revera ſunt inſpiratæ à DEO; quia Apoſtoli docti à Chriſto & à Spiritu
Sancto in re tanti momenti non potuerunt falli, aut fallere, niſi corruat
tota Religionis infallibilitas.
Antecedens probatùr tum ex teſtimoniis ipſorum Apoſtolorum,
tum ex uniformi ſenſu Patrum primitivæ Eccleſiæ, qui contingenter
non coiret in unam uniformem ſententiam, prout oftenſum eſt part. 1,

LQ7.
Teſtimonia Apoſtolorum de Scripturis ſunt iſta.

1. D. Paulus oſtenſurus excellentiam Religionis Judaicæ ſupra
Religionem naturalem gentilium in Epiſt. ad Rom. C. 3. ait: Quid ergo
amplius Judæo eſt? aut quaæ utilitas circumciſionis? Multum per omnem mo-
dum. Primuùm quidem, quia illis credita ſunt eloquia DEI. Per hoc quod
dicit credita, oſtendit, conſtanter conſervata, utique in Scripturis.
2. Idem 2. ad Tim. 3. v. 15. ait: Ab infantia ſacras Literas noſti,
qu& te poſſunt inſtruere ad ſalutem. Omnis Sriptura divinitus inſpirata utilis
eſt ad docendum, ad arguendum, ad corripiendum, ad erudiendum in juſtitia,
ut perfectus ſit homo DEI ad omne opus bonum inſtructus. In hoc textu t0
inſpiratum refert ad omnes ſacras Literas; quia ſi tantum foret ſenſus ex-
ceptiyus

WD
2

„
B.

e1

.4
.„ ₰*
α

E
2
⁸

1.S 2* 8
8

5

93 Prologomenorum in Sasran Srriptüraän

„

ceptivus divinitus inſpiratarum à non inſpiratis, non ſervirent omnes

Sacræ Literæ ad perficiendum in omni bono opere; immo nullæ; quia

de nulla in particulari habetur teſtimonium ſpecificum, quod hæc po-
tius pars Scripturæ ſit inſpirata præ alia.
3. Idem Apoſtolus I. Theſlſ. 2. v. 13. ſeribit: Cum accepiſetis à no-
bis Verbum auditus DEI, accepiſtis illul, non ut verbum hominum, ſed, ſi-
cut eſt ver?, Verbum DEl, qui operatur in vobis. In hoc textu Apoſto-
lIus tradit verum criterium diſcernendi verbum divinum à verbo hu-
mano, nempe operationes divinas ſoli DEO poſſibiles, in confirma-
tionem prædicationis editas. Quod ſi hoc ſignum datur circa verba
ab Apoſtolis ore prolata, ac tranſeuntia; à fortiori admittendum eſt
circa verbum prædicationis ſcriptum, utpote quod ad ſolidandam aut
corrumpendam Religionem longè majoris foret conſequentiæ.
A. Idem comminandé impœnitentibus nonnullis Corinthiis 2. Cor.
13. v. 3. ait: An experimentum quæritis ejus, qui in me loquitur Chriſtus,
qui in vobis non infirmatur, ſed potens eſt in vobis? Quo loco iterum lo-
quentem in ſe Chriſtum agnoſci vult ex operationibus miraculoſis di-
vinæ omnipotentiæ, quibus tradere reum poſſet poteſtati de»monum,

aut aliis gravibus ſuppliciis. Et obſervari meretur, quod in hoc textu

Apoſtolus loquatur non de ſermonibus ſuis ore prolatis, ſed de locu-
tione ſua ſcripta, ac Epiſtolari; qua in his ipſis duabus Epiſtolis com-
minabatur peccantibus.
y. D. Petrus de tota Scriptura V. T. loquens 2. Ep. C. I. v. 16. ait:
Non doctas fabulas ſecuti notam fecimus vobis D. N. J. Chriſti virtutem &
praſentiam, ſed ſpeculatores (oculares) facti illius magnitudinis - voce delapſa
ad eum: Hic eſt Filius meus dilectus. -— Et hanc voçem nos audivimus de Cæœls
allatam - Et habemus (hoc teſtimoniò ſenſuum) firmiorem propheticum
ſermonem, cui bene facitis attendentes quaſi lucernæ lucenti in loco caliginoſo,
boc primùm intelligentes, quod omnis prophetia Scripturæ propria interpreta-

tione non fit. Non enim voluntate humana allata eſt aliquando prophetia;

ſed Spiritu Sancto inſpirati locuti ſunt Sancti DEl homines. Prophetia cripturæ
hoc loco refertur ad totam Scripturam, eò quod prophetare in Scriptura
uſitatiſſime ſumatur pro eodem ac pradicare. Hinc & part. I. Q. 7. ex
Joſepho oſtenſum eſt, in communi ſenſu Jjudæorum omnes Scriptores

Scripturæ fuiſſe prophetas, id eſt, prædicatores ac do ctores divinitùs

inſpiratos.

6. Chriſtus,

– — —

—

eSW — — — —.

Pars III. De divinitate Scriptura. 99

6. Chriſtus, Evangeliſt?, & Apoſtoli, quotiescunque Scripturis
tribuunt infallibilem authoritatem, tanquam regulæ fidei & morum,
loquuntur indiſcriminatim ſine ulla reſtrictione de omnibus Scripturis
V. T., quæ tunc erant in Canone Hebræorum; & quotiescunque lo-
quuntur de Scripturis, illis viciſſim tribuunt infallibilem authoritatem,
tanquam regulæ fidei & morum; ergo ſub hac notione & complexa
idea Apoſtoli commendarunt Eccleſiæ etiam Scripturas N. T., quascun-
que Eccleſus eommendarunt ſub nomine & codice Scripturæ. Antece-
dens probatur ab inductione omnium textuum, in quibus fit mentio
Scripturæ; videlicet Math. 21: v. 42. ib. 22. v. 29. ib. 26. V. 54.
ib. 26. v. p6. Marci 12. v. ID0. i1. 12. v. 24. ib. 14. v. 49.
ib. 15. v. 28. Luc 4. V. 2 1. ib. 24. v. 27. ib. 24. v. 32. & 45.
Joannis 2. v. 2ꝛ2. ib. §. v. z39. ib. 7. v. 38. & 42. & 52. ib. 10. 55.
ib. 1I3. v. 1 8. ib. 17. V. 12. ib. 19. V. 24. 28. 36. & 37. ib. 20.

v. 9. Acdorum I. v. 16.] ib. g. v. 32. & 3 5. ibe. 17. v. 2.
ib. 17. V. II. ib. I18. v. 24. & 28. Rom. I. v. 1. ib. 4 V. 3.
ib. 9. v. 7. ib. 10. v. L8. ib. 10. v. 1I1I. ib II. v. 2. Iib. 15.

v. 4. ib. 16. v. 260. I. Corinth. I15. V. 3. & 4. Calat. 3. V. 8.
& 22.ib. 4. v. 30. I. Tim. S§. v. 18. 1 2. Tim. 3. v. 16. Ja-
cobi. 2. v. K8. ib 2. V. 23. 1ib. 4., v. 75. I. Petri 2. v. 6. 2.
PDetri I. v. 20. ib. 3. v. I1I6.
7. D. Petrus Epiſtolas Pauli comparat aliis Scripturis, dum 2. Ep. 3.
v. 16. ait: Scut Paulus ſeripfit vobis; ſicut & in omnibus Epiſtolis loquens in

eis de his, quæ indocti depravant ſicut & cateras Scripturas. Ergo cum D.

Petrus agnoſcat alias Scripturas eſſe inſpiratas, etiam agnoſcéèt ipſas
Epiſtolas Pauli tanquam inſpiratas.
8. Chriſtus JOannis 16. v. 13. Cum venerit ille Spiritus veritatis do-

ctebit vos omnem veritatem, & quæ ventura ſunt, annuntiabit vobis. Et Act.

I. v. 2. dicitur de Chriſto: Praæcipiens Apoſtolis per Spiritum Sanitum. Ita-
que cum Apoſtoli Scripturas reliquerint Eccleſiæ tanquam Verbum DEl,
reverà erunt Verbum DrEI.

Teſtimonia autem Patrum ſunt ſequentia.

I. Irenæus I. 3. C. 25. ſic ſeribit: Convenientibus (ſeptuaginta Inter-
pretibus) in unum, & comparantibus ſuas interpretationes, DEUS glorißi-

catus eſt, & S&criptura verè divinæ creditæ ſunt, ut & gentes cognoſcerent,

quoniam per aſpirationem DElI interprerata ſunt S&ripturæ; & non eſſe mira-
DW N 2 bile,

100 Prologomenorum in Sacram Scripturam

bile, hoc in eis DEUIMoperatum, quandoquidem etiam inſpiravit Esdra præ-
teritorum Prophetarum omnes tememorare ſermones. TLitur firma eſt fides no-
ſtra manifeſtam oſtenſionem habens ex his Sripturis; Etenim Apoſtoli conſo-
nant pradicta interpretationi. -— Unus enim & idem Spiritus DEI, qui in
Prophetis praconavit, in Senioribus (7o.) interpretatus eſt bene, quæ bene

prophetata ſuerant. Ex hoc textu colligitur, quod Scripturæ apud ju-
dæos jam ante verſionem Septuagintaviralem creditæ fuerint eſſe ver?

divinæa; & quod omnia V. T. fuerint præconata ſeu pradicata à Spiritu
ſancto; quia omnes libri V. T. tribuuntur à Tertulliano Prophetis,
prout & tribuebat Joſephus, ſicut part. I. Q. 7. oſtenſum eſt.
2. Tertullianus I. de habitu muliebri. c. 3. Ilu?! quoque aſſertionem
Seriptura ilius (libri Enoch) tueretur; quia perinde potuit violentia cataclysmi
in Spiritu (quispiam Propheta) reformare, quemadmodum omne Inſtrumentum
Judaicæ Literaturæ per Edram conſtat teſtauratum.- Legimus omnemscripturam
adiſicationi habilem divinitus inſpirari. Idem l. De anima probaturus, noti-
tiam de anima non eſſe quærendam in libris Philoſophorum, ſed in S.

Scriptura, c. I. 2. 3. ait: Nullum alium potiorem anima demonſtratorem, quàm

authorem à DEO diſcat, quod 4 DEO habeas; aut nec ab alio, ſi nec
DEO. - Viſa eſt quidem ſibi & (Philoſophia) ex ſacris, quas putant, Lit-
teris hauſiſſe, quia plerosque authores etiam Deos exiſtimabat antiquitas, ut
Mercurium, ut Orpheum - qua penes nos Apocryphorum confeſſione damnan-
tur, certos, nihil recipiendum, quod non conſpiret propheticæ paraturæ. -
Hoc itaque commiſerit nos & Philoſophos, quod interdum communes (utrisque
ſententias propriis argumentationibus veſtiant, contrariis alicubi Regula noſtraæ
(Seripturæ) & ideo debemus communes ſententias ab argumentationibus Phi-
loſophorum liberare revocandé quaſtiones ad DEI Litteras. — Chriſtiano
paucis ad ſcientiam hujus rei opus eſt; amplius quarere non licet, quùm quod
inyeniri licet; porrò non amplius inveniri licet, quam quod à DEO (in Scri-
pturis, diſcitur; quod autem à DEO diſcitur, totum eſt quod ſcimus.) -
Animam ex DEI flatu, non ex materia vindicamus, muniti divinæ determina-
tionis (Gen. 2.) inobſcurabili Reguld. Idem I. I. contra Marcionem c. 21.
Defmitio inſtructa eſt, non eſſe credendum DEUIM, quem homo de ſuis ſen-
Rbus compoſuerit, niſi planè Prophetes, id eſt, non de ſuis ſenſibus. Ibidem
l. 3. c. 6. Nos (ſumus) certi, Chriſtum ſemper in Prophetis locutum, Spi-
ritum ſcilicet ereatoris, Nicut Propheta teſtatur; Spiritus perſona ejus Chriſtus
Dominus, qui ab initio Vicarius Patris in DEl nomine auditus ſit & piſus.
Tbidem Il. 4. c. 2. Conſtituimus, Eyangelicum Inſtrumentum Apoſtolos au-
thores

— —,. — — — —

—

Pars IIII De Dirinitate Kriptura. 10 1

thores habere, ſi & Apoſtolicos (alios viros authores habuit) non tamen
ſalos, ſed cum Apoſtolis; quoniam pradicatio diſcipulorum ſuſpetta fieri poſ-
ſet, ſi non aſſiſtat illi authoritas Magiſtrorum, immo Chriſii, qui Magiſtros
Apoſtolos fecit.
3. Clemens Alexandrinus in Admonitione ad Gentes: Jeremias, vel in
Jeremia potius ſanctus spiritus DElIM oſtendit. - - Poſſum tibi Seripturas
afferre innumerabiles, quarum ne apex quidem unus prateribit, qui non perfi-
ciatur; os enim Domini, Spiritus ſanctus, ea eſt locutus. - - Hanc doctri-
nam (quod pietas ſit ad omnia utilis,) Apoſtolus cum ſciret verè eſſe divi-
nam, ait: Tu autem, o Timothee, ab infantia ſacras Litteras noſti. Sunt
enim veiè ſacra Littera, quæ ſacros faciunt, & deificant. Exr quibus litteris
& ſyllabis compoſitas Scripturas idem Apoſtolus appellat divinitus inſpiratas.
Idem l. I. Pædogogi citans textum ex Pſalmo 8. ait: Hoc modo: Videbo

cœlos & . Spiritus ſanctus cecinit. Idem l. 6. Stromatum. Propter mul-

tas cauſas Scriptura occultant latentem ſenſum: Primùm quidem, ut diligen-
ter inquiramus. Praterea non omnibus bominibus conveniebat intelligere, quæ
4 ſancto Spiritu dicta ſunt. - — Unde etiam Petrus in pradicatione loquens ait:
Divina providentia factas eſſe ſcripturas.

4. Origenes Homil. 3. in Exodum c. 4. ait: Quod ſi credimus divinas
eſſe has Literas, & per Spiritum ſanctum ſeriptas, non puto, quod tam in-
dignè de divino Spiritu ſentiamus, ut fortuitè in tanto hoc opere facta ſit va-
rietas, ut nunc quidem Dominus dicatur induraſſe cor Pharaonis,
nunez autem dieatur induratum ſine additione, 2 Domino! ſed quaſi
ſbonte. Paulum video intelligentem, qui propter inbabitantem in ſe ſpiritum

direre confidenter audebat: Nobis autem revelayit Dominus per Spiritum ſuum:

hunc video intelligentem, quæ ſit diverſitas inter hac duo: nuduratum eſſe
. X .
cor Pharaonis; & induratum eſſe 2 Domino. Ob hanc cauſam
Idem Origenes Hom. I. in Exod. C. I. ſcribit: Ego credens verbis Chriſti

in Lege & Prophetis nec unum Jota, nec unum apicem puto eſſe myſteriüs va-

cuum. Idem Hom. I. in Plal. 38. Wihil DEO ſine menſura eſt, nihil ſine
pondere, ſed omnia ei in numero conſtant & menſura. Iia quoque Propbetæ
vita & numerata & dimetita DEO eſt, dum providentia ejus rationibus re-
gitur. Idem in Canticum Canticorum in Prologo ait: Hac Sapientes
Graæcorum ſumpta à Salomone, qui atate long? ipſis prior, ea per DElI Spiri-
tum di dicit, tanquam propria inventa protulerunt. Sed hæc Salomon ante illos
omues inyenit, & docuit per ſahiemien quam accepit à DEO, ſicut ſeriptum
3 eſt:

102 Prolegomenorum in Sacram &ripturam

2

eſt : dedit DEUS prudentiam Salomoni, & ſapientiam multam valde, & la-
titudinem cordis, ſicut arenam, quæ eſt ad oram maris, & multiplicata eſt in
eo ſapientia ſuper omnes antiquos. Idem à Pamphilo Martyre in Apolo-
gia Origenis ſic loquens inducitur: Inquirenda iſta ſunt ex Sacra Scriptu-
ra. JSane quod idem Spiritus ſanctus unum quemque Sanctorum vel Propkheta-
rum vel Apoſtolorum inſpiraverit, & non alius Spiritus in veteribus, alius vero
in his (Scriptoribus Sacris) qui in adventu Chriſti inſpirati ſunt, fuerit,
manifeſtiſſimè in Eccleſtis pradicatur. Idem in Philocaliis c. 2. ad illum
textum Iſaiæ: Erunt hac verba velut ſermones libri obſignati ſic diſcurri:
Hac non modo de Apocalypſi & Iſaia dicta eſſe exiſtimandum eſt; verùm etiam
de univerſa &criptura divina, quæ plena eſt anigmatis, & obſcuris ſermonibus
— — Inchoaturi Pſalmorum interpretationem traditionem elegantiſſimam ab

Hebrao nobis universè de omni divina &criptura proditam pramittemus; dice-

bat enim ille, totam divinitus inſpiratam Scripturam eſſe ſimilem multis domi-
ciliis uno ædificio concluſis, ubi pro diverſitate domiciliorum variantur claves.
- Quod ſi verba Domini tanquam argentum expurgatum ſeptempliciter ex-
quiſitè Spiritus ſanctus cum omni accurratione ac ſtudio per Miniſtros verbi ſub-
jecit, non fugiat nos analogia, ſecundum quam Sapientia DEl in omnem divi-
nitus inſpiratam Sripturam aſque ad quamlibet litteram pervenit. Quemad-
modum enim in mundi fabrica divina ars non rantirm in cœlum, ſolem, & lu-
nam & . permanaſſe cernitur; verum etiam in terram, materiam ignobilio-
rem; neque enim ab opifice neglecta ſunt minutiſſima animalium corpuſcula & .
ſic exiſtimamus de univerſis quæ Spiritus ſancti inſtinctu ſcripta ſunt. Tradit
enim DEl providentia Sapientiam humanà praſtantiorem hominum generi per
hujusmodi litteras; & verba ſalutaria aſpergit, atque, ut ita dicam, ſapien-
tiæ veſtigia, quantum unaquæque Littera ferre poteſt. Oportet igitur eum,
qui ſemel admiſerit, Scripturas illius eſſe, qui mundum condidit, quacunque
de procreatis rebus inquirenti earum rationem occurrunt, eadem etiam de S&cri-

pturis confiteri. Idem Philocalium c. 7. ad illa verba D. Petri Act. 1.

Oportebat impleri Scripturam, quam pradixit Spiritus ſanctus per os Darvid.
Sic diſcurrit: Hic docemur, variam aſſumi perſonam à Spiritu ſancto apud
Prophetas; & ſi perſonam aſſumit Chriſti, non eſt Chriſtus qui loquitur, ſed
Spiritus ſanätus Chriſti nomine loquitur. Sic ſi perſonam induat Prophetæ, aut
populi hujus, aut quidvis aliud ſimulet, Spiritus ſanctus eſt, qui ominia iſta alie-
no habitu eficdit. Idem Philocal. c. 10. Quid ſentiendum de Prophetis?
Nonne quodyis verbum ore ipſorum enuntiatum eſt eficax ? Nec mirandum,
cum etiam omnis littera in DEI oraculis conſeripta ſuam habeat vim & efica-
Cbiam,

Pars TII. De Divinitate Scripturg. 103

