tione enim in Paralpom. ſic ſeribit: Liberè vobis loquor, in Gracis & La-

tinis Codicibus hic nominum liber vitioſus eſt. Mec hoc Sdeptuaginta Interpreti-
ͤus, qui Siritu ſancto pleni ea, qua vera fuerunt, tranſtulerant, ſed ſcripto-
rum culpa adſcribendum.
Bb z Objici⸗

„

196 Brologomenerum in Sacram Seriptiram

Objicitur 1. Inter fontem Hebraicum, & verſionem Septuaginta-
viralem reperitur magna diverſitas, etiam quoad ſenſum, & aliquande
etiam adverſativa. Ergo verſio Septuagintaviralis non poteſt eſſe di-
vina. Antecedens probatur ab inductione. Sic enim I. in verſione
græca Patriarchis reperiuntur additi centum anni. Sic ubi in Hebraico
Gen. 5. dicitur: Vixit Adam centum triginta annis; in græco dicitur: Vi=
xit Adam ducentis triginta annis. Et ubi Gen. II. dicitur: Vixit Arphaxat
triginta quinque annis, in Græco dicitur: Vixit Atphaxat centum triginta
quinque annis. Conſimilis additio centum annorum reperitur in emni-

Dus Patriarchis Antediluvianis quoad annum generati ſucceſſoris; ſed

in Patriarchis Poſtdiluvianis non ſolùm addunfur centum anni ad annum
propagatæ ſucceſſionis, ſed etiam quoad reliquum tempus vitæ; immo
murantur fubin triginta anni in tres; & ſeptuaginta in viginti. Quod
verò attinet integros textus, eorum enumeratio habetur in Prolego-
menis Bonfrerii, Marianæ, & aliis.
Reſp. Ad 1. quoad computationem annorum nondum fuiſſe reper-
tam probabilem harmoniam inter textum græcum & hebraicum. Di-
cendum proin aut in Vuigatam hebraicam editionem, aut in editionem
Vulgatam græcam irrepſiſſe Mendum, vel etiam corruptionem, quod au-
thoritati veteris Vulgatæ ſive græcæ ſive hebraicæ nil detrahit; ſicut
etiam authoritati Vulgatæa latinæ per mille annos nil deceſſit ante corre-
GRionem Clementis VIII., etſi in illa reperti fuerint ejusmodi errores,
in materia fidei tamen & morum non pernitioſi. Quoad diverſitatem
textuum, in quibus Bepruaginta mutant, truncant, vel augent textum

hebraicum, reſpondendum; eos id aliquando feciſſe ſpiritu prophetico,

penetrandé exactius mentem textũs hebraici; vel ob diſciplinam arcani
circa myſterium Trinitatis, quo gentilibus imperitis non erat ponenda
occaſio ſcandali. Cæterùm quoad textus omnis planè negatur diver-
ſitas adyverſativa inter fontes hebraicos, & verſionem 70. Interpretum.
De qua videri poſſunt Prolegomena Bonfrerii in Scripturam C. 16.
&. Acoſtæ Il. 2. C. I6. & Diſſertatio Riccioli de Annis Patriarch:
P. Calmet in Diſſert. Proleg. ſui ⸗=
Commentarii.

„

PARS

— — s — „ —

— ⏑ — °0

. „ . . 2
2 *⁹ 2 2* . 4 2

SSSe⸗

— 4063 .K Se.
èèésä
õs

2 ꝛ tB3 72 2 2
2 8 „, S2 e 5* . S. S . 8 S £ * S .
.e 2¾α& .„SO.⸗S.LQ.⸗LQ.LQ.SD.. SH.SH.. S.⸗QD.n „. ⸗CQ.LS.E)..
C, „. ANROρ 8* „ 2. £△ 0. . „
„90S. S .α . „hνον
*6*) **(3) * (⁸)** (*)** (*ε)**(*O „ 3** *(2)**° * .„* 7* * e .
* 5 2 e e 4 *
32 2 2 2 5 2

PARS V.

De vario ſenſu Scripturæ.
AQA. I. Quot ſolent aſſignari ſenſus Scripturæ!?

Reſp. Communiter aſſignari ab Authoribus ſolent quatuor ſenſus
Scripturæ. Primus ex Litteralis, quem nonnulli etiam vocare ſolent
Hiſtoricum. Litterali ſenſui opponitur ſenſus ſpiritualis, myſticus, figura-
, qui juxta diverſtatem objectorum in rres ſpecies dividitur. Hine
conſurgit Secundus ſenſus Scripturæ, qui vocatur Allegoricus. Tertius
dicitur Tropologicus „ Morali, & antonomaſticè Mhyſticus. Quartus
denique appellatur. Anagogicis. Quamvis enim omnis ſenſus
Piritualis ſeu figuralis in latiore ſignificatione ſit aliquis ſenſus alegoricus,

. . „
*
. . . e⸗

„

3
9

25
2*
£

de,
esd

2
2 2 .
* * * *

ac myſticus, ſolent tamen hi duo poſteriores termini à Scriptoribus ſumi

antonomaſtice pro determinata ſpecie ipſius ſenss Spiritualis. Poſſet
etiam addi quintò Senſus Azcamodatitius, ſed ut infra dicetur, hic niſi ſit
accommodatitius per extenſionem generis ad ſpecies & individua, non
Eoeſ probrir vocari ſenſus S&criptura; quia non eſt intentus à Spiritu
ſancto voluntate ſigni.
Q. II. Quid ſit Senſus Litteralis?
Reſp. Per ſenſum Literalem intelligitur Significatum verborum, de
ſe perfectum, in quod primò ac immediatè fertur intentio loquentii. Dicitur 1.
Sgniſicatum verborum, ut diſtinguatur à ſenſu figurali, in quo non at-
tenditur ad ſignificationem verborum, ſed ad ſignificationem rerum. Sic
enim v. g. hæ voces: Agnus, Leo, petra, ſignificant quidem literaliter
rem voce expreſſam. Sed res ipſæ verbé ſignificatæ præfigurant ac ſigni-
ficant Chriſtum. Dicitur 2. de ſe tereen „ quia etiam in mataphoricis
3 J ac

198 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

uc tropicis locutionibus, & in parabolis, proverbiis, ac apologis; &
in ſimilitudinibus, vel paritatibus & exemplis per verba ſignificantur
variæ veritates; ita tamen ut non pariant ſenſum de ſe perfectum ac ratio-
ne ſui intendibilem. Sic enim, ſi v. g. dicatur: Beati, qui eſuriunt &
Ktiunt juſtitiam; vos eſtis ſal terra; vos eſtis lux mundi; pulſate & aperietur;
uid vides feſtucam in oculo fratris tui; Nolite ſanctum dare canibus; qui au-
git verba mea, & facit ea, aſſimilabitur viro ſapienti, qui adificavit domum
ſuam ſupra petram & . Significantur quidem immediatè per verba variæ
res, quæ tamen non pariunt ſenſum de ſe perfectum ac completum, ut-
pote quæ ex ipſo modo loquendi intelliguntur eſſe ordinatæ ad ſignifi-
sandum aliud. Hinc totum ſignificatum ejusmodi locutionum pertinet
ad ſenſum litteralem. Dicitur 3à. In quod primò ac immediatè fertur inten-
tio loquentis, ut ſenſus Literalis diſtiniquarur à ſenſu figurali; quia etiam
ſenſus figuralis aliquo modo vocari poſſet ſigniſicatum verborum de ſe perfe-
dtum; non tamen ejusmodi, in quod intentio loquentis fertur primè ac
immediatèt. Econtra ſenſus literalis eſt ſignificatum verborum, in quo
primò ac immediatè poteſt quieſcere intentio loquentis, & expectatio
audientis.
Definitio ſic explicata probatur ex eo, quia hæc explicatio nominis
conformior eſt acceptioni Scriptorum, authoritate & numero potio-
rum, prout ex decurfu patebit. Plerique enim Patres, & Interpretes
Secripturæ, præſertim ii; qui ex inſtituto præcisè explicare profitentur
ſenſum literalem, ad hunc ſenſum referunt non ſolùm omnes metapho-
ras Scripturæ, ſed etiam proverbia, parabolas, allegorias apertas, lym-
bola, ænigmata, hieroglyphica, apologos &c. & omnia univerſim ſi-
gnificata, quorum cognitio naturali ratione ex ufu & conſuetudine com-
muni loquendi, aut ex circumſtantiis ſubjectæ materiæ, aut ex inten-
tione loquentis nulla intervyeniente ſpeciali revelatione aliunde cogno-
ſcibili obtineri poteſt.

O III. Quid ſit ſenſus Allegoricus?

Reſp. Senſus Allegoricus eſt ſignificatio tacita myſterii pertinentis ad

doctrinam fidei, quod repraſentatur per objectam ſensus literalis. v. g. Quan-
do Scriptura in ſenſu literali loquitur de immolatione Agni Paſchalis,
de tranſitu Iſraelitarum per mare rubrum, de Archa Noe, de Taberna-
culo, de templo Salomonis &c. &c. hæc omnia objecta ſensũs literalis
tacitè ſignificant myſterium aliquod noſtræ Religionis, nempe Chriſtum
Immmo-=⸗

„7

—

—w⏑ — „*

5

Pars V. De varis ſenſu &cripturæ. 199

immolandum in cruce, redemptionem generis humani, baptiſmum,
Eccleſiam &c. &c. Dicitur autem in definitione ſigniſicatio tacita, quia
ſi my ſteria fidei noſtræ ſignificantur verbis explieitis per comparatio-

nem figurati cum figurà v. g. dicendo: &tcut per arcam octo anima ſalvatæ

ſunt, ita ſimilis forma ſalvos facit baptiſma. I. Petri 3. aut: Sicut Jonas
fuit in ventre ceti tribus diebus & noctibus, ſic erit filius hominis in corde
terræ. Matth. 12. ejusmodi locutiones non ſunt allegoricæ, ſed potius
allegoriæ explicatio. Definitio iterum probaur ex uſu Patrum & In-
terpretum.

Q. IV. Quid ſit ſenſus Tropologicus, Moralis, ſeu
Myſticus3
Reſp. Per ſenſum Tropologicum, Moralem, ſeu ut vocari antono-
maſticè ſolet, myſticm, intelligitur ſignificatio tacita doctrinæ moralis, qua
inſinuatur per objectum ſensus literalis. v. g. Quando in Scriptura à ſacer-
dotio excluduntur cœci, claudi, deformes &c. traditur tacitè do Rrina
moralis, à ſtatu clericali alienos eſſe mores deformes & ignorantiam.

Quando à ſacrificiis arcentur animalia immunda, reprehenduntur ob-
lationes immundæ conſcientix. Quando deſcribitur arca deaurata in-

tus & foris; repræſentatur charitas, qua nitere debet anima in receptio-
ne S. Communionis. Eodem modo omnia, quæ in Scripturis præſeri-
buntur circa veſtes Sacerdotales, circa differentias victimarum, circa
uſum luminarium & ſuffituum & c. tacité inſinuant quandam doctrinam
moralem circa virtutes clericales, circa ſacrificia cordis, circa uſum
orationum &c.
D. V. Quid ſit ſenſus Anagogicus?
Reſp. Senſus Anagogicus eſt ſignificatio tacita promiſſionum de præ-
miis aternis, quæ præſfigurantur per objectum ſensus literalis v. g. dum in Scri-
ptura Ifraelitis promittitur terra optima, lacte & mele manans; divi-
tiarum abundantia, regnum perpetuum, fœcunditas uteri, fFructuum
ubertas, Jeroſolymæ ſtatus felicifſimus, victoriæ de hoſtibus &c. hæc
omnia tacitè ſunt figura æternæ vitæ, & mediorum eò perducentium,
quia præfigurant regnum æternum, cœleſtem Jeroſolymam, theſauros

ecœleſtes, ubertatem bonorum operum & gratiæ &c. Definitio hæc

iterum probatur; quia ſic ille terminus accipitur à Patribus & ab Inter-
pretibus; & idipſum oſtendit nominis Etymon; quia anagogia idem eſt

1

200 Prolegomenorum in Saeram scripturam

ac ſutCſum manudultio. Cæterùm præfati quatuor ſenſus folent compre-

hendi his duobus verſiculis: Littera geſta docet; quid credas, Allego-

ria. Moralis, quid agas. Quo tendas, Anagogia.
AQ. VI. Quale ſit dilcrimen inter præfatos quatuor
ſenfus? =

Reſp. * Diſerimen inter ſenſum literalem & tres ſenſus reliquos con-

ſiſtit potifſimùm in eo, quod ſenſus literalis ſumatur ex verbis; ſenſus
autem allegoricus, tropologieus, & anagogicus ſumatur ex rebus. Neo

obſtat; quod etiam in ſenſu literali ali quando interveniat quædam uſur-
Patio rerum ad explicandam propoſitionem, prout contingit in locu-
tionibus metaphoricis, in proverbiis, in parabolis, apologis &c. quia
im ejusmodi locutionibus res non uſurpantur per modum ſigni ex ſua na-

tura vel ex inſtitutrione humana aut divina ſignificativi veritatis propo-

ſitæ; ſed uſurpantur per modum termini comparativi ad alterum. In om-

nibus enim metaphoris, proverbiis, parabolis, apologis, intervenit ta-

citè eomparatio unius ad alterum. Econtra in ſenſu figurali non ſolàm

intervenit tacita comparatio rei analogæ ad alteram, ſed res, quæ ſu-
muntur pro fundamento comparationis, habent propriè rationem ſigni
ex inſtitutione divina, prout ex ſupra adductis exemplis liquet. Hine
ſequitur alterum diſcrimen, quod in ſenſu literali metaphorico, paraboli-
co &c. ex modo tendendi, vel ex uſu loquendi intelligatur quædam
tacita comparatio duarum rerum ad invicem; econtra in ſenſu figurali
nulla prorſus compareat umbra comparationis neque ex modo, neque
ex uſu loquendi; ſed tota ratio referendi figuram ad figuratum ſit volun-
tas divina aliunde nota, qua Drus rem præfigurativam propriè inſtituit
& conſtituit pro ſigno ſignificativo ad placitum. Hinc dimanat diſcri-
men tertium, quod in ſenſu literali, ſi aliquando res aſſumuntur ad ex-
plicandam veritatem, eoipsò quod tantum aſſumantur per modum ſi-
militudinis ſeu comparationis, poſſint affumi res nullibi exiſtentes, imo

etiam fictæ, v. g. colloquia rerum inanimatarum; ecomra in ſenſu figu-

rato ſemper afſumantur res veræ, quæ verèé extiterunt; quia in ratio-
nem ſigni ſignificativi ad placitum neque à DEO neque ab homine quid-
piam infſtitui poteſt, quod nullo unquam tempore exiſtit. Quod atti-
net diſerimen inter triplicem ſenſum figuralem, Allegoricum videlicet,
Tropologicum, & Anagogicum, eorum diverſitas unicè petitur ex diver-

ſitate objectorum, & pro diverlitate materiæ;, quæ per figuras Veteris

vel

— — . — — 4——

—

l⸗
gi
ne
.
n
ali
lue

it
h⸗
ex⸗
lſ
mo
gu⸗
lio⸗
iich
tti⸗
et,
er⸗

eris

Pars V. De vario ſenſu Scriptura. 201

vel Novi Teſtamenti ſignificantur, ſeu præfigurantur. Nam ſenſus al-
legoricus pro materia & objecto ſuæ ſignificationis habet myſteria fidei,
v. g. de Chriſto, Eccleſia, & Sacramentis Eccleſi?. Myſticus ſenſus, ſeu

Tropologicus pro materia & objecto ſuæ ſignificationis habet honeſtatem

eſt ſanctitatem morum. Senſus verò Anagogicus pro materia & objecto
ſuæ ſignificationis habet promiſſiones gratiæ & glorix. Cæterùm hi tres
ſenſus in eo conveniunt, quod ſuam ſignificationem petant ex rebus, non
ex verbis, & quod eorum ſignificatio non ſit aperta, ac ex ipſis circum-

ſtantiis texts declarata, ſed alibi ſaltem indiciis probabilibus per Scri-

Pturam ipſam inſinuata.

Q. VUII. An diviſio ſenſuum Scripturæ in biſtoricum,
allegoricum, myſticum, & anagogicum ſit bona!?
Reſp. eſſe bonam; quia fundatur in authoritate, & ratione. In ra-
tione quidem; quia commodior diviſio non poteſt oſtendi. In autho-
ritate verò, quia D. Thomas eandem ex inſtituto probat Quodlib. 7. arr.
15. ubi ſic ſeribit: Sriptura veritatem dupliciter manifeſtat; per verba3
& per rerum Riglras. Manifeſtatio autem, qua fit per verba, facit ſenſum
litteæralem. Unde totum id ad ſenſum Litteralem pertinet, quod ex ipſa ver-
borum ſignificatione rectt accipitur. — Veritas autem, quam Scriptura per figu-
ras rerum tradit, ad duo ordinatur, ſcilicet ad recè Credendum, & sad rect?
obperandum. Si ad recte operandum, ſic eſt ſenſus Moralis, qui alie
nomine Tropologicus dicitur. & ad recte credendum; oportet diſtinquere
ſecundum ordinem credibilium. Senſus ills modo figurationis, quo vetus Teſta-
mentum figurat novum, ſic eſt Alleégoricus ſenſus, vel TLypicus » ſecundum
quod ea, quæ in Veteri Teſtamento contigerunt, exponuntur de Chriſto &
Eccleſia. Illo (autem) modo figurationis, quo noyum ſimul & vetus (Te-

ſtamentum) ſignißcat Eccleſiam triumphantem, ſic eſt ſenſus Anagogicus.

Ita Angelicus, qui pro ſe allegat D. Auguſtinum & Bedam. Prior nam-
que de Gen. ad Lit. l. . c. I. ſic ſcribit: In libris omnibus ſanctis intueri
oportet, qu& ibi aterna intimentur, quæ facta narrentur, quaæ futura pranun-
tientur, quæ agenda pracipiantur vel moneantur. Hæe D. Auguſtini diviſio
proximé inſinuat ołĩecta quatuor ſenſuum, Anagogici, litteralis, alle-
gorici, & moralis icu myſtici. S
Objlicies 1. Senſus allegoricus pertinet ad omnem ſenſum figura-

202 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

tum; quia allegoria eſt terminus genericus ad omnem repræſentationem
ſeu præfigurationem, ſive præfigurentur credenda, ſive agenda, ſive
ſperanda. 2. Senſus myſticus apud Patres idem ſonat, ac ſenſus ſpiritua-
lis in rebus narratis reconditus, in qua acceptione iterum eſt communis
ſenſui allegorico, tropologico, & anagogico. 3. Senſus moralis repe-
ritur in omnibus libris ſapientialibus, & in multis inſtructionibus Chri-
ſti vel Apoſtolorum; utpote ubi ex inſtituto tractatur materia morum;
ergo ſenſus moralis non eſt quærendus ex ſignificatione rerum, ſed ex
ſignificatione verborum; neque is debet diſtinqui à ſenſu litterali. 4.
Melior foret diviſio, ſi ſenſus Scripturæ immediate divideretur in Lit-=
teralem ſeu hiſtoricum, & Spiritualem, ſeu quod idem eſt, miſticum, alle-
goricum, figuratum, dein verò poſſet ſenſus ſpiritualis ſeu myſticus ſubdi-
vidi in Dpicum, Tropologicum ſeu Moralem, & Anagogicum. §. Præter
adductos quatuor ſenſus dantur adhuc duo alii ſenſus, quorum fit fre-
quenter mentio; nempe ſenſus grammaticalis verborum; & ſenſus aceom-
modatitius. 6. Diviſio S. Auguſtini non coincidit cum aſſignata; quia ad
ſenſum Litteralem tantum reſert geſta hiſtorica; non præcepta & mo-
nita Scripturæ moralis, quæ ille refert ad ſenſum moralem.
Reſpondeo.
Ad 1i. Verum eſſe, quod allegoria ſit terminus genericus ad om-
nem præfigurationem ſive credendorum, ſive agendorum, ſive ſperan-
dorum; ſed quia inter allegorias in Scriptura primariæ ſunt & illuſtrio-
res, ac notiores, quæ verſantur circa Chriſtum, Eccleſiam, & alia præ-
cipua fidei capita, contigit, quod Patres & Interpretes illum terminum

frequentius ſumpſerint ſpecificè & antonomaſticè pro allegoria creden-

dorum. Alia cauſa, cur Scriptores hunc terminum genericum volue-
rint magis ſumere antonomaſticè ac ſpecificè, eſſe poteſt, quia & D.
Paulus ad Gal. 4. hunc terminum videtur ſumpſiſſe ſpecificè, ubi de præ-
figuratione filiorum Saræ & Ancillæ loquens ait: Quæ ſunt per allegoriam
dicta.
Ad 2. Idem reſpondetur; quia licet nomen genericum mſterii ſeu
ſecretæ ſignificationis ſacræ verſetur circa eredenda, agenda, & ſperanda;
uia tnmen illæ ſignificationes Scripturæ, quæ verſantur circa agenda,
ſlint cæteris abſtruſiores, & indagatu perpetuo digniores, & univerſa-
liores pro omnium captu aut ſtudio, placuit Patribus & Interpretibus
hunc terminum uſitatius ſumere pro ſpecie, ſeu antonomaſticè.
Ad z. Reſpondet D. Thomas l. cc. ad 3. his verbis: Dicendum,
2 quod

Pars V. De vario ſenſu Scripturæ. 203

quod moralis ſenſus non dicitur omnis ſenſus, per quem mores inſtruuntur; ſed
per quem inſtructio morum ſumitur ex ſimilitudine aliquarum rerum geſtarum.
Sic enim ſenſus moralis eſt pars (ſensũs) ſpiritualis ; ſic quod nunquam eſt
idem ſenſus moralis & literalis. Ex hoc reſponſo D. Thomæ patet, quod

Patribus & Theologis antiquis placuerit, etiam hunc terminum gene-

ricum ſumere ſpecificè & antonomaſticè. .
Ad g. Reſpondeo, diviſionem illo modo fore quidem meliorem

ſpeculativè, & in rigorc logico; ſed non practicè, & in uſu Theologi-

co. In diviſione namque practicè bona attenditur ſo lùm ad membra di-
videntia, quæ merentur clariorem expreſſionem pro uſu perpetuo, ac
commodo dividentium. Hanc autem diviſionem eſſe cæteris commo-
diorem pro captu, memoria, attentione, & uſu eorum, qui indul-
gent ſtudio Biblico, probat experientia.
Ad j. Reſpondeo, nec ſenſum grammaticalem verborum, nec ſen-
ſum accommodatitium proprié poſſe vocari ſenſum Scripturæ. Non enim
verba, ſed eorum conſtructio diſtinquit ſenſum ſacrum à ſenſu profano
grammaticali. Senfus autem accommodatitius, niſi fuerit accommodati-
tius per extenſionem, generis videlicet ad ſpecies & individua, in quo ca-
ſu pertinet vel ad litteralem, vel ad Allegoricum, vel ad Moralem, vel ad
Anagogicum; quamvis fumatur etiam ex conſtructione verborum ſcriptu-

ræ, non provenit ex intentione Spiritus ſancti, ſaltem ſigné ex inftitu-

tione ad placitum externô, ſeu verborum ſeu rerum declarata, ut proxi-
méè dicetur.
Ad 6. Reſpondeo, D. Auguſtinum à D. Thoma ſolum adduci in
Argumento, ſed Contra, quod regulariter non aſfumit niſi per modum
fili, & ut magis enucleandum. Cæterùm diviſio S. Auguſtini ſumitur ex
diverſitate rerum ſignificatarum; ea autem, quæ à D. Thoma traditur,
immediatè attingit diverſum modum ſignificandi, nempe literalem &
ſpiritualem; & hunc primum ſubdividit ex diverſitate rerum ſignifica-
tarum.

LQ. VIII. Quid ſit ſenſus Accommodatitius

Reſp. Senſus Accommodatitius eſt verborum Scripturæ ab eorundem

objecto in Scriptura expreſſo ad aliud objectum in Scriptura non expreſſum per

extenſionem aut aſſimilationem facta translatio. Exempla ejusmodi Sensũs

Aecommodatitii reperiuntur paſſim in Patribus, & in Breviario. Sic

de quolibet Confeſſore Eccleſia canit: Inventus eſt juſtus & in tempore ira-
candia factus eſt reconciliatio; quæ tamen in Eccleſ. c. 44. ſcripta ſunt de
CeC 2 Patriar-

204 Prolegomenorum in &ripturam Sacram

Patriarcha Noe. Sic & in Feſto SS. Joannis & Pauli ex Apocalypfſis
c. II. dicitur: Mti ſunt Olivæ, & duo candelabra lucentia ante Dominum;
habent poteſtatem claudere cæœlum nubibus, & aperire portas ejus; quæ tamen
verba de duobus prophetis venturis in fine mundi 1. cc. ſeripta ſunt.

Q. IX. Quotuplex ſit ſenſus Accommodatitius *

Reſp. Poteſt aſſignari triplex ſenſus Accommodatitius. Primus
eſt per extenſionem, ubi Propofttio vel ſignificatio generica applicatur
ad ſpecies & individua, contenta ſub genere; vel ubi veritas univerſa-
lis extenditur ad caſus & circumſtantias particulares; vel ubi dictum
de toto extenditur ad ſingulas ejus partes. Hujus extenfionis habetur
exemplum in Cantico Canticorum, quod in ſenſu allegorico ſine dubio
referendum eſt ad Eccleſiam, ut ſponſam dilectam, cujus pars ſunt B.
Virgo, quælibet anima ſancta: Rectè proin ſignificatio accommodatur
ad B. Virginem, & ad quamlibet animam in particulari dilectam. Aliud

exemplum habetur in Propoſitionibus Scripturæ univerſalibus: v. g.

Juſti in perpetuum viyent. Sap. S. Juſtus quaſi leo confidens. Prov. 2 8. Non
vontriſtabit juſtum quidquid acciderit. Prov. I12. In ejusmodi namque pro-
poſitionibus univerſalibus haud dubiè ex intentione Spirits ſancti veri-
tas generalis refertur ad omnia individua contenta ſub genere, ad quæ
proin meritòô fit accommodatio, ubi morali certitudine conſtat de ju-
ſtitia vera hominis. Eodem modo diſcurrendum, ubi univerſalitas
propoſitionis extenditur ad omnes ſpecies, ad omnes differentias loco-
rum & temporum, & ad omnes circumſtantias: v. g. Quidquid petie-
rimus, accipiemus. I. Joan. 3. Ubicunque pradicatum fuerit hoc Evangelium.
Matth. 26. Quotiescunque manducabitis panem hunc. I. Cor. 11. Si enim
tales propoſitiones extenduntur & accommodantur ad circumſtantias
particulares, contentas ſub genere, haud dubiè ſenſus accomodatitius
intentus eſt à Spiritu ſancto. Secundus modus ſens¹s accommodatitii eſt,
quando verba Scripturæ accommodantur ad aliud objectum non per ex-
tenſionem, ſed per aſſimilationem, vel per tacitam quandam extenſionem
argumentativam a pari, vel ſimili; dum videlicet textus applicatur ad
aliud objectum non contentum in univerſali, aut in toto; in quo tamen
urget aliquo modo paritas rationis. Hujus aſſimilationis exemplum ha-
betur in textibus priori quæſtione relatis. Inyventus eſt juſtus, & in tem-
pore iracundia factus eſt reconciliatio. Item. Hi ſunt duæ olivæ, & duo can-
dgelabra &c. Quæ verba, dicta de Noë, & de præcurſoribus duobus
SKtre⸗

— — —

4

.
1

l⸗
e
A⸗
1as

it⸗
.
im
is
ius

1 3

A

ela

nen
ha⸗
M⸗
an⸗
dus

*

Bars V. De vario ſenſu Seripturæ. 205

extremi judicii, per aſſimilationem quandam tribuuntur aliis ſanctis.
Tertius modus accommodationis fit per aſſimilationem tantùm verborum,
non per aſſimilationem objectorum. v. g. fi de Lucifero aut Antichriſte
uſurpentur illa verba à contextu ſeparata: Non eſt inventus ſimilis illi.
Eccleſ. 44. vel ſi verba Scripturæ accommodentur ad objecta profana,

quæ non poſlſunt licitè aſſimilari rebus ſacris.

Q. X. An ſenſus Accommodatitius ſit intentus à
Spiritu ſancto?

Reſp. 1. Senſus accommodatitius per extenſionem verè eſt intentus
à Spiritu ſancto. Ratio eſt, quia etiam in locutione humana intentio,
quæ fertur ad quodvis objectum in propoſitione univerſali, neceſſariò
fertur ad omnes ſpecies, & individua termini univerſalis. Et eodem
modo, quæ tribuuntur toti compoſito, neceſſariò debent inadæquatè
convenire ſingulis partibus.
Reſp. 2. Senſus accommodatitius per aſſimilationem non eſt inten-
tus à Spiritu ſancto voluntate ſigni, ſed tantùm voluntate beneplaciti, ſeu
approbationis; niſi alluſio ad terminos correlativos ſit ſenſibilis ex cir-
cumſtantiis. Ratio eſt, quia propriè loquendo nullus ſenſus poteſt di-
ci intentus à Spiritu ſanéto, niſi qui poteſt prudenter tribui Spiritui ſan-

o. Tribui autem prudenter nequit ille ſenſus, cujus nullum ex ſigni-

ficatione verborum propria & ex fubjecta materia, aut intentione lo-
quentis aliunde nota habetur ſenſibile indicium. Hinc S. Franciſcus
Saleſius Concionatores ſapienter monet, ne ejusmodi ſenſus accommo-
datitios per aſſimilationem tribuant ipſi Scripturæ, aut DEO; ſed utan-
tur eo modo loquendi, ex quo populus intelligat, comparationem non
fieri à Scriptura, ſed à concionatore. Confirmatur hæc Reſponſio ex

communi ſenſu Interpretum, qui ejusmodi ſenſus accommodatitios

non tribuunt DEO. Sic v. g. Acoſta S. J. in Tract. De Chriſto Revelato:
in Append. ad Bonfrer. l. 3. c. 4. dicit: Accommodatò tunc tractari Scri-
pturam dico, cum neque juxta hiſtoricum literalemque ſenſum; neque juxta
Piritualem & myſticum ex illo ſignificatum tractatur, ſed per extenſionem quan-
dam (aſſimilativam) ei vei applicatur, quam ſacer Scriptor neque intellexit,
neque ſignificavit. Dein referens exempla ſuperius adducta ex Eccleſ.
c. 44. & Apoc. 11. addit. Quis verò, ſi per illos (Enoch & Eliam) Pau-
lum & Joannem Martyres figuratos dicat, non rideÄatur? Additum verò
aſt in Reſponſione: voluntate ſigni, id eſt, ſignô externô, ſenſibili, ae
c 3 intel-

20 G Prolegomenorum in Sacramocripturam

intelligibili expreſſa. Quod enim DEUsS omnes ſenſus accommodati-

tios ſalubres prævideat; in eisque complacentiam habeat; ac conſe-
quenter voluntate beneplaciti ea approbet, non videtur eſſe dubium. Ad-
dam & hoc; DEUIM non ſolùm habere complacentiam circa ejusmodi
fenſus accommodatitios, eosque approbare, ſed inſuper etiam poſitivo
actu amoris ferri ad inſpirationem ſeripturæ in ordine ad omnes ſenſus
Scripturæ tam accommodatitios, quàm litterales & figurales. Sicut
enim DEUS in omni ſua operatione reſpicit ad omnes fines bonos à ſe
intendibiles, ita ut agat ex motivo omnium finium prudenter à ſe inteu-
dibilium; ita etiam inſpirandé Scripturas immenſo amore ad eam ope-
rationem fertur ex intentione & motivo omnium bonorum, quæ exin-
de eventura prævidet, inter quæ ſine dubio reperiuntur ſenſus ejusmodi
præfati. Sed aliud eſt, quod talis ſpecifica intentio foveatur in mente
divina & exeat etiam in actum externum; & aliud eſt, quod ipſe actus
externus, imperatus ab illa intentione divina, id eſt, locutio vel inſpi-
ratio ſit ſignum ſenſibile, naturaliter vel ex inſtitutione divina manife-

ſtativum & declarativum ſuæ intentionis, quod tamen requiritur ad hoc,

ut ſenfus verborum dicatur intentus à DEO. Nam ſenſum verborum
eſſe intentum ab altero non eſt præciſe idem; ac conceptum quempiam
ingenerari audienti vel legenti; ſed eum ingenerari dependenter à figni-
ficatione verborum, ſufficientibs indiciis manifeſtata; & intendi reipſa
ipſam ſignificationem verborum aut rerum ad ingenerandum illum con-
ceptum.
Reſp. 3. Tertium modum ſensú²s accommodatitii non eſſe inten-
tum à Spiritu ſancto, ne quidem voluntate beneplaciti ſeu approbationis,
quia non videtur DEO acceptum, ut interponatur & uſurpetur authori-
tas verbi divini circa objecta etiam ſacra ſine ulla connexione, relatio-
ne, & ſimilitudine objectorum ad invicem, aut ſignificatione ſenſibili
verborum. Nam uſurpare authoritatem loquentis in rebus humanis
nemo audet, niſi aut verborum ſignificatio, aut rerum ſignificatarum
qualitas aliquo modo referatur ad ſcopum. Quanto magis id fieri de-
decebit in verbo divino?

Objicitur tamen contra Reſp. 2. & 3. authoritas D. Auguſtini &

aliorum quorundam Patrum, aſſerentium, omnem uſum Scri-
pturæ ad ingenerandam cogitationem piam eſſe præviſum, & inten-
tunt à Spiritu ſancto, prout Part. 3. quæſt. 3. oſtenſum eſt. Si enim
etiam ſingula verba Scripturæ ſunt inſpirata & ſelecta à Spiritu ſancto,
haud dubiè prævidit, hæc potius præ aliis verba eſſe idonea ad ingenc.
randos

— — — — +☛ —— ͥʒ—

—

lyi

l⸗
⸗

enl⸗
is
ri⸗
io⸗
bili
nis
um
e⸗

i6
lii⸗
en⸗
im
40 7

ene⸗

Pars V. De vario ſenſu Scriptur. 2207

randos omnes illos ſenſus accommodatitios, quos prævidit, aliquande
à fidelibus utiliter ac piè ſubjiciendos verbis, à ſe providè delectis & in-
ſpiratis Scriptori Hagiographo. Igitur ſicut DEUS omnia operatur ex
intentione non tantum unius vel alterius boni, per ſuum effectum ob-
tinibilis, ſed ex intentione & motive obtinendi omnia bona, quæcun-
poſſunt obtineri; ita etiam conſentaneum videtur, quod DEUS in-
pirandé Scriptoribus facris hæc potius verba, quàm alia, hac ſua ope-
ratione intenderit omnes effectus ac fines bonos abſolutè intendibiles &
obtinibiles, inter quos haud dubiè numerari merentur omnes ſenſus ac-
commodatitii, pii, & utiles. Conſirmatur ex Origene à pari. DEUS in
producétione cujuslibet herbæ viliſſimæ, arenulæ, capilli &c. intendit
ut author naturæ omnes fines naturales obtinibiles per eam herbam,
arenulam; immo ut author gratiæ etiam iſta naturalia, quamvis viliſſi-
ma, ordinat ad omnia bona ſupernaturalia obtinibilia mediantibũs iſtis
mediis naturalibus. Ergo etiam ut author gratiæ omnes ſuos effectus
ſupernaturales, inter quos eſt talium verborum Scripturæ inſpiratio,
aut provida directio, ordinat ad omnes fines ſupernaturales obtinibiles,
ad quos ſpectat quivis ſenſus accommodatitius pius. Verba D. Augu-
ſtini jam relata part. 3. q. 3. & q. 1. I. 12. Confeſſ. c. 30. & 31. ſunt iſta:
Cum alius dicit: hoc ſenſit (Moyſes in Pentateucho) quod ego; & alius;
immo illud, quod ego; religioſius me digçere arbitror; cur non atrumque po-
tius, ſi utrumque verum eſt? Et li quid tertium, & ſi quid quartum, & ſi
quid omnino aliud verum quispiam in his verbis videt, cur non ila omnia vidiſ-
ſe credatur, per quem unus DEIIS ſacras Literas vera & diverſa viſuris mul-
torum ſenſibus temperavit? Ego certt ſic mallem ſcribere, ut quod veri quisque
de his rebus capere poſſet, mea verba reſonarent, quàm ut unam ſententiam de
hoc apertius ponerem, ut excluderem cateras. Nolo itaque tam praceps eſe,
ut hoc illum virum (Moyſen) meruiſſe non creldam. Jenſit ille omnino in his
verbis, atque cogitavit, cum ea ſeriberet, quidquid c veri potuimus inveni-

re, & quidquid nos non potuimus, aut nondum poſſumus, & tamen in eis in-

veniri poteſt. Ita Auguſtinus. Origenes verô in Philocaliis c. 2. ait:
Quemadmodum in mundi fabrica divina ars non tantùm in cæœlum, ſolem & lu-
nam &c. permanaſſe cernitur; verùm etiam in terram, materiam ignobilio-
rem; neque enim ab opifice neglelta ſunt minutiſſima animalium corpuſcula & .
Sic exiſtimamus de univerſis, quæ Spiritũs ſancti inſtinctu ſeripta ſunt. Tradit
enim DEI providentia ſapientia humana praſtantiorem per bujusmodi literas,
& verba ſalutaria aſpergit, atque at ita dicam ſapientiæ veſtigia, quantum
l unaqua-

.

208 Prolegomenorum in Sacram Sripturam

unaquaque litera ferre poteſt. Oportet igitur eum, qui ſemel admiſerit, Scri-
pturas illius eſſe, qui mundum condidit quacunque de procreatis rebus inqui-
renti earum rationem occurrunt, eadem etiam de Scripturis confiteri. Ita
Origenes. —
Reſpondeo; Rationes adduétas, & authoritates procedere de vario
ſenſu literali, allegorico, tropologico, anagogico, immo etiam de
ſenſu accomodatitio per extenſionem ſpecificativam ac diviſivam; non
verèò de fſenſu accomodatitio per aſſimilationem. Ratio eſt, quia hi
Patres tantùm loquuntur de omni ſenſu per Seripturam voluntate ſigni
ſufficienter declarato, & per ſignum ſenſibile probabile manifeſtato.
Ratio verò & Confirmatio tantùm oſtendunt, quod DEUS omnes ſen-
ſus Scripturæ accomodatitios, ſi fuerint pii, intenderit voluntate bene-
placiti & approbationis; non verò, quod illa intenderit voluntate ſigni.
Conſequenter ejusmodi ſenfus accomodatitii, niſi fuerint ſigno aliquo
ſignificativo ad placitum promulgati, non poſſunt tribui Scripturæ,
tanquam verbo DEl, id eſt, tanquam ſigno ad placitum, neque ipſi
DEO, inquantum loquenti per Scripturam, cum ejus locutio non ſit
ſignificativa per modum ſigni ordinati, ac determinati ad ſignificandum
illum ſenſum accomodatitium.

Q. XI. An in quolibet textu Scripturæ reperiantur
omnes præfati quatuor ſenſus Scripturæ, Literalis, Alle-
goricus, Tropologicus, & Anagogicus?
Reſp. Non in quolibet textu reperiuntur omnes præfati ſenfus, vix
tamen reperitur textus Scripturæ, in quo non reperiatur ſenſus accomo-
datitius per extenſionem. Poſterior pars poſſet probari per experien-
tiam ex commentariis Interpretum, ubivis reperientium extenſionem
texts per applicationem ad ſpecies & individua contenta ſub genere,
vel ad partes contentas in toto, vel ad circumſtantias particulares con-
tentas in enuntiatione univerſali; vel ad terminos relativos efſentialiter
connexos cum objecto revelato. Prior Reſponſionis pars eſt D. Tho-

mæ, qui Quodlibeto 7. art. 15. ad. §. ſic ſeribit: Dicendum, quod qua-

tuor iſti ſenſus non attribuuntur ſacra Scripturæ, ut in qualibet ejus parte ſit
in iſtis quatuor ſenſibus exponenda, ſed quandoque iſtis quatuor; quandoque
tribus; quandoque duobus; quandoque uno tantum. - Qua ſecundum lite-
ralem ſenſum ad ſacta Veteris Teſtamenti ſpectant, poſſunt quatuor ſenſibus ex-
poni. - (in N. I.) Corpus verum Chriſti, & ea quæ in ipſo ſunt 4 42 ſunt
igura

—

Pars V. De vario ſenſu Sriptura 209

fgura Corporis Chriſti myſtici, & eorum qua in ipſo geruntur, ut in ipſo ſcili-
cet Chriſto exemplum vivendi ſumere debeamus. In Chriſto etiam fatura gloria
nobis pramonſtrata eſt; unde ea, qu ad literam de ipſo Chriſto capite dicuntur,
poſſunt exponi & allégoricé, referends ad corpus ejus myſticum; & mo-
raliter, referendé ad actus noſtros, qui ſecundum ipſum debent reformari;
& anaägogicé“, inquantum in Chriſto eſt nobis iter gloria demonſtratum.
Sed quando ſecundum literalem ſenſum dicitur aliquid de Eccleſiæa, non poteſt
exponi allogor Cc6ο5 niſi forte ea, qua dicuntur de primitiva Eccleſia ex-
ponantur quantum ad futurum ſtatum Eccleſia praſentis. Poſſunt tamen ex-
