vobis eſt. Glorificate & portate
DEUM in corpore veſtro. Ib. 6. v. 19.
Quis conſenſus templo DEI cum

idolis? Vos enim eſtis templum
DEI, ſicut dixit: Quoniam inhabi-

tabo in illis. 2. Cor. 6. v. 16.

gacobus, & Cephas, & Joannes,

qui videbantur columnæ eſie, dex-

tras dederunt mihi. Gal. 2. v. 9.

Quoniam ſervaſti verbum patien-
tixæ meg ⸗ qui vicerit, faciam
illum colunam in templo DEl mei,

& foras non egredietur amplius.

Apoc. 3. V. IO.

Num. Figurae. TLiguratum.
1. Templum Corpus Chriſti.
Salomonis.
2. Templum. Homo Chriſtia-
nus.
Exiſtens in gra-
tia.
3. Columnæ. Conſervatores
fidei,
B Fulcra Eccleſiæ.
4. Columnæ. Eximii in con-
ſtantia.
5S. Columna. Eccleſia in fide
inſallibilis, ac im
mobilis, fulerum

Veritatis.

Eccleſia, columna veritatis. I.
Tim. 3. V. I5.

Ut

Solvite templum hoc, & in tribus

Neſcitis, quia templum DEI eſtis,

Clavis Expoſitionum Myſticarum, & . §. IX. De Fdiſiciis &. 327

Num. Figura. Figuratum. Textus.
6. Fundamen- Dodgtrina de Ut ſapiens Architectus ſunda-
tum. Chriſto, mentum poſui. Fundamentum enim
elementa fidei. aliud nemo poteſt ponere præter id,
quod eſt Chriſtus. 1I. Cor. 3. v. 10.
Initium Chriſtia- Intermittentes inchoationis Chriſti
nx Vitæ. ſermonem ad perfectionem feramur
non rurſum jacientes fundamentum
pœnitentiæ ab operibus mortuis &
fidei ad DEUM. Heb. 6. v. I.
7. Fundamen- Doctrina mo- Supereædificati ſuper fundamen-
tum. rum. tum Apoſtolorum & Prophetarum
Lapis angu- Chriſtus. ipſo ſummo angulari lapide Chriſto
luaris. JESIU, in quo omnis ædificatio con-
Templum. Animæ piæ. ſtrucéta creſcit in templum ſanctum in
Domino; in quo & vos coædifica-
Lapides. Fideles juſti. mini in habitaculum DEI in Spiritu
ſanéto. Eph. 2. v. 20.
8. Fundamen- Principia mora- Qui audit ſermones meos (prædi-
tum. lia practica. catos in Monte) & facit eos, ſimi-
iiis eſt homini ædificanti domum,
Stricta vel laxa qui poſuit fundamentum ſupra pe-
tram; qui autem audit & non facit,
ſimilis eſt homini ædificanti domum
ſupra terram ſine fundamento. Luc.
6. V. 4,8.
9. Fundamen- Bona opera. Bene agere; divites fleri in bonis
tum. operibus; theſaurizare ſibi funda-
mentum bonum in futurum, ut ap-
prehendant vitam æternam. I. Tim. 6.
T0. Domus. Corpus. Si terreſtris domus noſtra hujus
habitationis diſſolvatur. 2. Cor. 5.v. I.
7I. Domus. Corpus glorio- Habemus domum non manufa-

ſum.

GSam æternam in cœlis -

ingemi-
ſcimus habitationem noſtram quæ
de

Prolegomenorum insacram Scripturam

Textus.

de cœlO eſt ſuperindui cupientes.
Ib. v. I.

Qui ſumus in hoc tabernaculo,

v. 14. Quamdiu ſum in hoc taberna-
culo. Ib. v. 13.

Habemus Pontificem, qui conſe-
dit in cœlis Sanctorum miniſter, &

ApPoc. 2 I. V. 3.

repromiſſionis tanquam in aliena, in
caſulis habitando cum Iſaac & Jjacob;

exſpectabat enim fundamenta haben-
tem civitatem, cujus artifex & con-

ditor DEUS. Heb. 1I. v. 9. Non
enim habemus hic manentem civi-

Ib. 13. v. 14. Vidi ſanctam civita-
tem Jeruſalem novam deſeendentem
de cœlo. Apoc. 21. v. 2.

Intrate per anguſtam portam;
quia lata porta, quæ ducit ad perdi-
tionem. Math. 7. v. 12.

328
Num. Figura., Eiguratum.
12. Tabernacu- Corpus.
lum.
13. Tabernacu- Ceœlum.
lum.
14. Civitas. Cœlum.
15. Porta. Vita ſtrila
Vel laxa.
16. Portæ. Omnes Ececleſiæ
Catholiceæ.

Oſtendit mihi civitatem ſanctam

habentem portas duodecim; & in
portis nomina inſcripta, quæ ſunt
mnomina duodecim tribuum filiorum

Iſrael. Apoc. 21. v. 10.

—2

Ege

ingemiſcimus. Ib. v. 3. Velox eſt
depoſitio tabernaculi mei. 2. Pet. I.

tabernaculi veri, quod fixit DEUS.
Heb. S8. v. 2. Et vidi cœlum novum;
& audivi vocem dicentem: Ecce
tabernaculum DEl cum hominibus.

Abraham demoratus eſt in terra

tatem, ſed futuram inquirimus.

Jeruſalem deſcendentem de cœlo,

t

Vl⸗

—

Qlayis Expoſitionum Myſticarum, & . §. IN. De Edißciis & c. 329

Num. Figura. Figuratu[m. Textus.
17. Oſtium. Chriſtus. Ego ſum oſtium; per me ſi quis
” introierit ſalvabitur. Joa. 10. v. 9.
18. Oſtium. Diſpoſitio cor- Rerulerunt, quia DEUs aperuiſſet
dium ad reci- gentibus oſtium fidei. Act. 14. v. 27.
piendam prædi-Orantes pro nobis, ut DEUS ape-
cationem. riat nobis oſtium ſermonis ad loquen-
dum myſterium Chriſti. Col. 4. v. 3.
Et I. Cor. 16. V. 9. & 2. Cor. 2. V. 12.
19. Oſtium. Intellectůs ag- Eecce ſto ad oſtium, & pulſo; ſi
D H nitio, & cordis quis audierit vocem meam, & ape-
propenſio. ruerit januam, intrabo ad illum.
Apoc. 3. v. 20.
206. Janua. Cor, vitæ & Eece Judex ad januam afſiſtit.
mortis aditus. Jac. 5§. v. J. JJ
21. Turris. Perfectio Chri- Quis volens turrim ædificare non
B ſtiana. computat ſumptus, qui neceſfſarii
ſunt? -— Sic omnis, qui non re-
ſnumtiat omnibus, quæ poſſidet,
non poteſt meus effe diſcipulus-
Luc. 14. V. 28.
22. Furris. Præſidia Eccle- Plantavit vineam, & ſepem ecir-
ſiæ contra vio- cumdedit ei, & ædificavit turrim,
lentias. & locavit eam agricolis. Mat. 2 I. v. 33.
23. Domus. Homo, Cum immundus ſpiritus exierit ab
conſcientia. homine = dicit, revertar in do-
mum meam; & invenit eam ſcopis
qmundatam. Math. 12. v. 44.
24. Lapides. Fideles. Ad quem (Chriſtum) accedentes,
lapidem vivum, & ipfi tanquam la-
pides vivi ſuperædincamini domus
⸗ ſpiritualis. I. Pet. 2. v. 4.
25. Lapis, Chriſtus, Lapidem, quem reprobaverunt
edificantes, hic factus eſt im caput

lædificantes.

Principes Eccele-

Tt anguli.

Brolegomenorum in Sacram Scripturam

Textus.

anguli. Math. 21. v. 42. Offende-

runt in lapidem offenſionis; ſicut

ſeriptum eſt: Ecce pono in Sion la-
pidem offenſionis. Rom. 9. v. 3 3.

DEI ædificatio eſtis; ut ſapiens

Architectus fundamentum poſui;

alius autem ſuperædificat; unusquis-
que autem videat, quomodo ſuper-
æ difieet - ſiquis ſuperædificat au-

rum, argentum, lapides pretioſos,

ligna, fœnum, ſtipulam - unius-

Medium parietem maceriæ ſol-

vens inimicitias in carne ſua, ut re-

conciliet ambos (DEUM & homi-
nem) in uno corpore. Eph. 2. v. 14.

Vv. 1I0.

Secundum poteſtatem, quam de-
dit Dominus in ædificationem, &
non in deſtructionem. 2. Cor. 13.
Dedit quosdam Apoſtolos;
alios autem paſtores, & Doctores

N

4. V. 12.

In magna domo non ſolùm ſunt
vaſa aurea, & argentea; ſed & lignea
& fictilia; & quædam in honorem,
quædam autem in contumeliam. 2.
Tim. 2. v. 20.

330
Num Figura., Eiguratu—m‚.
ſiæ, Sacerdotes,
Doctores.
26. Archite- Clerici, Docto-
tus, res.
ædificantes, Fideles
æ& dificium, vita Chriſtiana,
lapides, doctrinæ, mores.
ligna.
27. Paries. Peccatum.
28. Æadificatio, Augmentatio
ædificantes. fidei, & virtutis.
Cleriei & Do-
Kores.
29. Domus. Eccleſia.
30. Domus. Fideles.

Fidelis ut Moyſes in omni domo
ſua, ut famulus; Chriſtus ut filius
in domo, quod fumus nos. Heb. 3.

V. 5§.

§. X.

cujusque opus, ignis probabit. I.
Cor. 3. V. 9.

ad conſummationem Sanctorum in
ædificationem corporis Chriſti. Eph.

BS1

Clayvis Expoſitionum Mjſticarum, E&c. §. X. De pace & bello. 331

ſcut l .
DE PACE ET BELLO.
bſui; Num. Figura. Figuratum. Textus.
gs. I. Pax, Tranquilla ini- Nolite arbitrari, quia pacem ve-
Per. bellum. quitas, everſio nerim mittere in terram; non veni
an. B ſcelerum. pacem mittere, ſed gladium. Math.
ſo⸗ 10. V. 34. W
Ue. 2. Exercitus, Virtutes Chri- Quis Rex iturus committere bel-
arma. ſtianæ. lum adverſus alium regem, non ſe-
— Aens prius cogitat, ſi poſſit cum de-
ſl. cem millibus oceurrere ei, qui cum
tre⸗ viginti millibus venit ad ſe? Sic
m omnis, qui non renuntiat omnibus,
14. 4— quæ poſſidet, nompoteſt meus eſſe
e. R diſcipulus. Luc. 14. v. 3 I.
7 3.Hoſtes BPolmones Won eft nobis colluctatio adverſus
19. . lorica, juſtitia. carnem & ſanguinem, ſed adverſus
Mlos; ſcutum,ͤ Fides, principes, rectores mundi tenebra-
ores gafalea, Spes, rum harum, contra ſpiritualia ne-
n in gladius, verbum DEI. quitiæx. Propterea accipite armatu-
pn. tela. Tentationes. ram DEI, induti loricam juſtitiæ;
L ſumentes ſeutum fidei; in quo poſſi-
n “ tis omnia tela nequiſſimi extinquere;
nei & galeam ſalutis afſumite „ & gla-
n dium ſpiritus, quod eſt verbum DEI.
1 Eph. 6. v. 12. Sermo DEI penetra-
“ bilior omni gladio. Heb. 4. v. 12.
Z —orica, Fides, Charitas, Induti loricam fidei & charitatis;
m0 4. C. 1 . . . B
us Galeae. Spes. & galeam ſpem ſalutis. 1. Thelſl. 5.

Tt 2 Regnum,

332 . Prolegomenorum in Sacram Scripturam
Num. Figura. Figuratum. Textus. M
5S. Regnum Cœlum. Regnum cœlorum vim patitur, &
occupandux. violenti rapiunt illud. Math. 11. v. 13.
6. Pax. Amicitia cDum Habeamus pacem ad DEUM -
DEO. cum inimici eſſemus, reconciliati
ſumus DEO per mortem filii ejus.
Rom. f. v. I. & 10.
7. Arma. Membra homi- Neque exhibeatis membra veſtra 1)
nis. arma iniquitatis peccato, ſed exhi-
bbete membra veſtra arma juſtitiæ
DEO. Rom. 6. v. 13.
8. Tuba bel- Prædicatio. Si incertam vocem det tuba, quis —
lica. parabit ſe ad bellum? 1. Cor. I4. v. 8. l—
9. Arma.; Juſtitia Per arma juſtitiæ à dextris & à ſi- —
7untwverſalis. niſtris. 2. Cor. 6. v. 7. 1
-TIO. Arma. Poteſtas ſpiri- Arma militiæ noſtræ non carnalia
tualis Eccleſiæ ſunt, ſed potentia DEO ad deſtru-
uoad jurisdi-Gionem munitionum conſilia de-
Cctionem. ſtruentes, & omnem altitudinem ex- ,
tollentem ſe adverſus ſcientiam DEI, 1
Ein fahrinitarem redigentes omnem
intellectum in obſequium Chriſti;
& in promptu habentes ulciſci om-
P nem inobedientiam. 2. Cor. 10. Vv. 4.
1I1. Captivitas. Subjectio ad Captivam duxit captivitatem. —
dcœmonem, Eph. 4. v. 8. Video legem in mem- 1
WVel ad concupi-bris meis captivantem me in lege
ſcentiam. peccati. Rom. 7. v. 23. Ut reſipi- 1
ſcant à diaboli laqueis, à quo ceapti-
vi tenentur ad ipſius voluntatem.
2. Tim. 2. v. 26. Miſit me, praædi-
care captivis remiſſionem. Lu. 4. v. 18.
12. Zona Caſtitas, Induite armaturam DEl, ut poſſi- 1
militaris. promptitudo Itis ſtare adverſus inſidias diaboli -
State

ur,
V.13.
M-
bilini

ejus

—

eſtea
exhi⸗
itie

t⸗
enn.
l.

l.

1*

Clavis Expoſitionum Myſticarum, &c. §. X. De pace & belo. 333

Textas.

Num Figuru. Figuratum.
— State ergo ſuccincti lumbos veſtros
in veritate. Eph. 6. v. II.

obedientiæ,
veritates fidei.

Succincti
lumbos mentis veſtræ ſobrii perfectè
ſperate in eam quæ vobis offertur
gratiam, quaſi filii obedientiæ. 1.
Pet. 1. V. 13.

Clerici.

Labora ſicut bonus miles Chriſti.
Nemo militans DEO implicat ſe ne-
gotiis ſæcularibus 2. Tim. 2. v. 3.
bonum certamen certavi. Ibid. 4.

wv. 7.

Piæ cogitatio-
arrmamini. I. Pet. I. v. I.

nes.

Chriſto paſſo eadem cogitatione

Fiducia in Chri-
ſtum.

vincit mundum, niſi
quoniam JESUS eſt filius DEI (pe-

Hac eſt victoria, quæ vincit mun-
dum, fides noſtra. Quis eſt, qui

qui credit,

tens auxiliari) I. Joa. 5. v. 4

ponere & in-

commodis pro
tuenda puritate
ſanæ doctrinæ

Deprecans ſupereertari traditæ fi-
dei; ſubintroierunt enim quidam
Domini noſtri gratiam transferentes
in luxuriam. Jud. v. 3.

Finaliter per-
ſeverare.

Qui vicerit non lædertur à morte
ſecunda. Apoc. 2. v. I1I.

Gloria in cœlo.

Eſto fidelis usque ad mortem,

dE& dabo tibi coronam vitæ. Apoc. 2.

v. 10. bonum certamen certavi;

ſideo repoſita mihi eſt corona juſti-

tiæ. 2. Iim. 2. V. 7.

14. Arma.
15. Robur ar-
morum &
ves viRri-
ces.
16. Cerrare.
17. Vincere.
I8. Corona
vißctoris.
19. Exſpoliare.

Exuere doœmo-

nem & mundum

Chriſtus exſpolians principatus &
[poteſtates traduxit confidenter pa-
TrI 3

lIam

334

4

Prolegomenorum in Sacram Sripturam

Figuratum.

Zextus.

Num Figurata.

ſuis armis, me-

diis, & viribus.

lam triumphans illos in ſemetipſo-
Col. 2. v. 15.

Triumpha- Publica teſti-
re. monia edere de
4 fractis armis
mundi & demo-
20. Certamen, Vita hominis, Per patientiam curramus ad pro-
militia. contra vitia. poſitum nobis certamen; nondum
usque ad ſanguinem reſtitiſtis ad-
verſus peccatum repugnantes. Heb.
12. v. I. 4. Obſecro vos abſtinere à
carnalibus deſideriis, quæ militant
adverſus animam. I. Pet. 2. v. II.
DE REBUS ET FINCTIO-
NIBUS SACRIS.
I. Thus. Oratio, Ceciderunt coram Agno, haben-
“” =OWDWUWU- tes ſinguli phialas aureas plenas odo-
odoramen- idem, ramentorum, quæ ſunt orationes
ta. Sanctorum. Apoc. 5. v. 8. Angelus
Incenſa. idem„ ſtetit ante altare, habens thuribu-
” lum aureum, & data fſunt illi in-
Thuribu- cor, cenſa multa, ut daret de orationi-
luam, bbus Sanctorum; & aſcendit fumus
phialez. corpora, incenſorum de orationibus Sancto-
L rum de manu angeli coram DEO.
Ib. S. v. 3.

Timea=.

Nun

til

ndum
8 al.

Heb.

ere
Gtant
II.

—

ben⸗
odl⸗
ones
elus
bu⸗

Oni⸗
M.
⸗
60.

1

Claris Expoſitionum Mſticaum, & . §. XI. De rebus &cc. 33 5

Textus.

Num. Figura. Eigaratum.

2. Sabbatum. Requies æter-
na.

Timeamus, ne relicéta pollicita-

tione introeundi in requiem ejus

exiſtimetur aliquis ex nobis deeſſe.

Ingrediemur enim in requiem,

quemadmodum dixit: Sicut juravi,
ſi introibunt in requiem meam.
Dixit in quodam loco: Et requievit
DEUS die ſeptima. Et rurſum: ſi
introibunt in requiem meam. Si
eis requiem præſtitiſſet, nunquam
loqueretur de alia. Itaque relinqui-
tur Sabbatismus populo DEI. Heb.
4. V. I. 9.

3 Summus Cchriſtus.

Sacerdos.

Chriſtus non ſemetipſum clarifi-

cavit, ut Pontifex fieret; ſed qui

locutus eſt ad eum: Tu es ſacerdos

in æternum Heb. F. v. 5. Et C. 7. 8.9.

4. Victinæ, Corpus & ſan-
ſanguis. guis Chriſti.

4

Chriſtus aſſiſtens Pontifex per am-

plius & perfectius tabernaculum non

manufactum, neque per ſanguinem

hircorum aut vitulorum, ſed per
proprium ſanguinem introivit ſemel

in Sancta. Heb. 9. v. 11. Chriſtus in-
grediens (in mundum) dicit: Ho-
ſtiam & oblationem noluiſti; cor-

pus autem aptaſti mihi; holocauto-

mata non tibi placuerunt; tunc di-
xi: Ecce venio, ut faciam volunta-
tem tuam; in qua voluntate ſancti-

ficati ſumus per oblationem corpo-

5§. Sancta

Cœlum.
Sanctorum. W

—Non in manufada Santta JESUS

introivit, exemplaria verorum, ſed
ſin ipſum cœlum. Heb. 9. v. 24.

Poſt

336

Prolegomenorum in Sacram Seripturam

Num. HEigura. Eiguratu—m. .

Textus.

Velu Tem-
pli anteSan-

Introitus.

Corpus Chriſti.

Via ad cœlum.

Poſt velamentum (erat) ſecun-

dum tabernaculum, quod dicitur

Sancta Sanctorum - In ſecundo
(tabernaculo introibat) ſemel in

ne; hoc ſignificante Spiritu ſancto,

viam; quæ parabola eſt temporis
inſtantis: - Habentes itaque fidu-
ciam in ſanguine Chriſti, quam ini-
tiavit nobis viam novam per vela-
men, id eſt, carnem ſuam. Heb. 9.
V. 2. 7. 8. 9. & C. 10. V. 19. 20.

Mundatio
rerum per
ſanguinem

& aquam.

Mundatio con-
ſcientiæ per ſan-
guinem Chriſti

& baptiſmum.

lad vos DEUS.

Si ſanguis hircorum & taurorum
inquinatos ſanétificat ad emundatio-
nem carnis; quanto magis ſanguis
Chriſti emundabit conſcientiam no-
ſtram ab operibus mortuis ad ſer-
viendum DEO? - Accipiens ſangui-

nem vitulorum & v hircorum cum
aqua populum aſperſit dicens: Hic

ſanguis Teſtamenti, quod mandavit
Etiam tabernacu-
lum, & omnia vaſa miniſterii ſan-
guine ſimiliter aſperſit. Neceſſe eſt
ergo, exemplaria ccœleſtium his
mundari; ipſa autem cœleſtia melio-
ribus hoſtiis - itaque accedamus
aſperſi corda à conſcientia mala, &

abluti corpus aqua mundâ. Heb. 9.

v. 13. 19. 23. & C. 10. v. 22.

Circum-
ciſio.

Moderatio ap-
petituum.

Non qui in manifeſto Judæus eſt;
neque quæ in manifeſto in carne eſt,
circumceiſio; ſed qui in abſcondito
Judæus eſt; & circumciſio cordis»

anno ſolus Pontifex non ſine ſangui-

nondum propalatam eſſe ſantorum

Cun-

citur
Indo
1 in

ni.

lo,
rum
oris
iu.
ini⸗
ele.
59.

tio⸗
is

A⸗

Clavu Expoſitionum Myſticarum, & . §. XI. De rebus & c. 337

Num. Figura. Figuratum.;

Textus.

.

in ſpiritu, non litera. Rom. 2,

V. 2,8.

9. Victima, Corpus mortifi-
hoſtia. catum.

Obſecro vos, ut exhibeatis cor-
pora veſtra hoſtiam viventem. Rom.
12. V. r.

10. Velamen Coœcitatis pœna

Sicut Moyſes ponebat velamen
ſuper faciem ſuam, ut non inten-
derent filii Ifrael in faciem ejus; ſed
obtuſi ſunt ſenfus eorum. Usque in
hodiernum diem, cum legitur Moy-
ſes, velamen poſitum eſt ſuper cor
eorum. 2. Cor. 3. Vv. 13. Nos verò
revelata facie gloriam Domini ſpe-
culantes in eandem imaginem trans-
formamur. Ib. v. 18.

. ſuper facie in Judæis. .
Moyſis.
II. Crucifixio. Mortificatio
concupiſcentiæ.

Qui Chriſti ſunt, carnem ſuam
crucifixerunt cum vitiis, & concupi-

ſeentiis. Gal. §. v. 24.

12. Vulnera Signa in eorpore

toleratarum
afflictionum.

Chriſti.

tinuas mortifica-
tiones vel affli-
ptus ad alie-
nam ſalutem.

14. Teſtamen- Hereditas gra-
tum. tiarum per mor-

tem Chriſti.

13. Sacrificium. Homo per con-

tiones conſum-

Stigmata Domini JESUin corpo-
re meo porto. Gal. 6. v. 17.

Et immolor ſupra ſacrificium
& obſequium fidei veſtræ, gaudeo.
Phil. zZ. V. 17.

4

Novi teſtamenti mediator eſt, ut
morte intercedente repromiſſionem
accipiant æternæ hæreditatis. Ubi
enim teſtamentum eſt, mors neceſſe
eſt intercedat teſtatoris. Teſta-

mentum enim in mortuis confirma-

——

tum eſt; alioquin nondum vwaler.
Uu dum

Prolegomenorum in Sacram Scripturam

338
Num. Figura., Figuratum. Textus.
DWDW . dum vivit, qui teſtatus eſt. Heb. 9.
Wv. 15.
157. Hofſtia. Laus DEI, Offeramus hoſtiam laudis ſemper
opera miſeri- DEO. Beneficentiæ & communica-
cordiæ. tionis nolite obliviſci; talibus enim
hoſtiis promeretur DEUS. Heb. 13.
V. 16.
16. Afperſio Benedictio, & Petrus ecki. in ſanclifcationem
ſanguinis. participatio me- ſpiritüs, in obedientiam, & aſper-
ritorum Chriſti. ſionem ſanguinis ESU Chriffi. 1.
Pet. T. V. 2.
17. Sacerdotes, Fideles, Et ipſi ſacerdotium ſEncum „ Of-
hoſtia. bona opera. ferentes ſpirituales hoſtias, accepta-
biles DEO per JESUM Chriſtum.
I. Pet. 2. V. F.
18. Candela- Eccleſiæ. Candelabra ſeptem, ſeptem Ec-
bra. cleſiæ ſunt. Apoc. I. v. 20.
19. Lotio. Mundatio à Qui lavit nos à peccatis noſtris in
peccatis. ſanguine ſuo. Apoc. I. V. F.

§ XII.

DE VARIIS UTENSILIBUS,
AC SUBSIDIIS HUMANIS.

„

Via, ſemita.

Diſpoſitio cor-
dium per remo-
tionem impedi-

menti.

Pœnitentiam agite; Pargte viam
Domini, retas facite
Math. 3. v. 3.

Via.

Tem pus vite.

Jes in via.

Eſto conſentiens adverſario, dum
Math. 5. v. 25.

Spa-

emitas ej us.

R

1—11

C⸗

Clavis Expoſitionum Myſticarum, & . §. XII. De variis utenſilibus &c. 339

Num. Figura. EFEiguratum.g Textus.
3. Via. Converſatio Spatioſa via eſt, quæ ducit ad per-
morum. ditionem; & arcta via eſt quæ ducit
agd vitam. Math. 7. v. 12.
4. Via. Modus ad deter- Inveſtigabiles viæ ejus. Rom. I1.
minatum finem v. 3 3. Non cognoverunt vias meas.
tendendi. Heb. 3. v. 10.
5. Theſaurus. Meritorum Theſaurizate theſauros in cœlo.
cumulus. Math. 6. v. 20.
6. Theſaurus. Copia virtutum Bonus homo de bono theſauro

& cogitationum
ſalubrium in
corde.

profert bona; & malus homo de
malo theſauro profert mala. Math.
12. V. 3 §5.

Theſaurus.

Margarita.

Vera Religio.

4
4

Simile eſt regnum cœlorum homi-
ni negotiatori, quærenti bonas mar-
garitas; inventa una pretiosâ vendi-
dit omnia, & emit eam. Math. 13.
v. 45. Simile eſt regnum cœlorum
theſauro abſcondito in agro, quem
qui invenit, vendit univerſa & emit
agrum illum. Ib. v. 44.

Fermen-
tum.

Dodrina ſub
myſteriis tecta.

Simile eſt regnum cœlorum fer-
mento, quod mulier abſcondit in fa-
rinæ ſatis tribus, donec fermenta-
tum eſt totum. Ib. v. 3 37.

10.

Claves.

Poteſtas.

Tibi dabo claves regni cœlorum.
Math. 16. v. 19. Habeo claves mor-
tis & inferni. Apoc. I. v. 18. Ha-
bet clavem David; qui aperit, &
nemo claudit; claudit & nemo ape-
rit. Ib. 3. v. 7.

Clavis.

Scientia pene-

trandi ad verita-

tem obſcuram.

Væ vobis Legispericis, qui tuli-
ſtis clavem ſcientiæ; ipſi non introi-
ſtis, & eos qui introibant, prohi-

buiſtis. Luc. 1I. v. 52.

Uu 2

Homo

340 Proelegomenorum in Sacram Seripturam
Num. Figura. Figuratum. Textus.

1I. Talentum, Dona naruralia Homo peregre proficiſcens voca-
Mna. vel ſupernatura: vit ſervos, & tradidit illis bona ſua;
—AIlisa. E uni dedit quinque talenta &c.
Math. 25. v. 14. Vocatis ſervis de-
dit eis decem Mnas &c. Luc. 19. v. 13.

I12. Lalenta, Varia peccato- Ne in carcerem mittaris; non

denarii, rum debita. exies donec reddas noviſſimum qua-
quadrans. Alrantem. Math. 5. v. 25. Oblarus eſt
ei, qui debebat decem millia talenta.
egreſſus invenit alium, qui debe-
bat ei centum denarios. Ib. 18. v. 24.
13. Denarius. Merces operum. Paterfamilias exiit conducere
obperarios in vineam; conventione
facta ex denario diurno miſit eos in
vineam. Ib. 20. V. I.

14. Lampades, Lumen fidei, Fatuæ virgines acceptis lampadi-
oleum, merita operum, bus non ſumpſerunt oleum - dum
emphptio. eleemoſinæ. autem irent emere, venit ſponfus.

Math. 25. v. 3. 10.

Hæc ſpecimina eruendi ſenſus Myſticos ex Scriptura ſufſiciant.

Diligens Scripturarum rimator plurima alia hujusmodi exempla repe-
riet, ſi laborem ſibi ſumpſerit excutiendi Novum Teſtamentum, Pſalmos,

Job, Parabolas, Eccleſiaſten, & Cantica Salomonis, Eccleſiaſticum & Pro-

phetas: hi enim libri potiſſimum abundant metaphoris, parabolis, alle-
goriis, & comparationibus. Itaque quæcunque demum res, vel altio
in libris Scripturæ hiſtoricis occurrerit, quæ in ſenſu literali non præ-
fert inſtructionem utilem obviam ac facilem; ad ſenſum Myſticum, puta
Ahegoricum, Tropologicum, aut Anagogicum, juxta normam in hac Clavi
præmonſtratam, non ex ingenio proprio, ſed ex uſu ac tacita interpre-
tatione ipſius Seripturæ, explicanda eſt. Quod ſi dubium fuerit, utrum
res vel actio in ſenſu literali ſufficientem utilitatem pro inſtructione fi-
dei vel morum præbeat, juxta conſilium D. Franciſci Saleſii analogia
ber modum comparationis, non per modum expoſitionis uſurpanda eſt;
nec dicendum; per eam rem, tanquam figuram, ſignificari hirita
ancto

ſand
con
cre

4
1
4
.

Se † Sern 344

Kncio hæc vel illa myſteria, aut dogmata ; ſed hac utendum loquendi

comparativà formulâ: Sicut ibi factum eſt, conſimili medo agendum

—

poſitionum Myſticarum.limites ſunto.

credendum, vel ſperandum eſt in hoc myſterio vel dogmate. Hi Ex-

PARS VII.

* 2 „. Gοι „ He „πι 2 2 „ ρ1μ2²
r9= * WWene 3—. aens Beenenen BBaeern 6611⁵% SBeis
— 4 * ☛— 2. S„W * & * „ 4 * *„Gee .

Explicatio rerum Hebraicarum, qua-

rum in Scriptura recurrit frequen-
tttfteor mentio.

“ Q. J. Quæ ſint notatu digna de Terra Santta, ſeu

Reſp. De Palæſtina notari merentur ſequentia. W
1I. Per regionem Palæſtinæ intelligitur totus ille terræ tractus, qui
continetur inter Jordanem & Mare Mediterraneum, & qui trans Jorda-
nem concluditur torrente Arnon. 2. Verſus Meridiem reſpicit Mare
Rubrum & Ethiopiam; verſus Occidentem Partem gypti inferiorem,
Mare Mediterraneum & Europam; verſus Septentrionem Aſiam Mino-
rem; verſus Orientem Aſiam Majorem. 3. Magnitudine vix excedit
Bavariam, vel Sueviam, vel Auſtriam. 4. Numerat duo maria, vi-
delicet Mare mortuum, in quod Jordanis influit; & Mare Tiberiadis,
per quod Jordanis tranſit. §. Dividitur in Regionem trans Jordanem,
& in Regionem citra Jordanem. Hæc veroô ſubdividitur in Judæam, &

Salilæam. Illa comprehendit provincias magis Meridionales; iſta

Septentrionales. 6. In Sacra Scriptura tota Palæſtina dividitur in duo-
decim Tribus ſeu Diſtrictus, in quos illa Terra poſteris Jacobi Patriarchæ
à Joſue diviſa ac diſtributa eſt. Trans Jordanem ſortem ſuam accepit
Tribus Ruben; & Tribus Gad; & dimidia Tribus Manaſſis. Citra Jordanem
ſuperiorem regionem verſus Meridiem occupat Tribus Juda, Dan & Tri-
gus Simeon; proximo loco ſuccedit Tribus Benjamin, Tribus Ephraim, &
Uu3 alia

2

342 Prolegomenorum in Sucram Scripturam

alia dimidia Tribus Manaſſes, & Tribus Iſachar, quæ Tribus à Jordane
ferme usque ad Mare Mediterraneum Pporriguntur. Galilæam partiun-
tur Iribus Zabulon, Tribus Nephtali, Tribus Aſer. Ubi obſervandum „
Tribui Manaſſis, quæ deſcendit ex Joſepho Patriarcha, aſſignatas eſſe
duas portiones; econtra Tribui Leyi, quæ erat Sacerdotalis, attributam
fuiſſe nullam; quia vivebat ex Decimis reliquarum undecim Tribuum,
ad præfigurandum, Clericorum partem eſſe ſolum DEIIM. 7. Urbes in
Palæſtina præcipuæ erant Jeroſolyma, ſita in Tribu Benjamin, Jericho,
ſita in eadem Tribu; Samaria in Tribu Ephraim, Capharnaum in Tribu
Zabulon, Nazareth in Tribu Aſer. 8. Palæſtina vocabatur ab initio
Chanaan; aliquando dicitur Judaa, aut Terra promiſſionis. Frequenter
etiam conſideratur tanquam pars Griæa. Heæc clariora fient ex Mappa
Geographica Palæſtinæ. Fig. J.

Q. II. Quid notari meretur de urbe Jeruſalem 6*

Reſp. Notari merentur ſequentia. I. Antiquitùs dicta eſt Jebus,
aut Salem. 2. Quamvis ab initio à Joſue aſſignata fuerit Tribui Benja-
min; poſtquam tamen ſæpius ab hoſtibus capta, & bis à Tribu Juda
recuperata eſt, permanſit TPribui Juda. 3. Tempore Davidis inſide-
bat duobus montibus ſeu collibus, videlicet monti Moria, in quo
Abraham voluit immolare Iſaacum filium, & in quo poſtmodum à
Salomone Templum conſtructum eſt, alter mons vocatur Gon, in quo
David ſuam Sedem regni & arcem pofuit. Tempore Machabæorum
ampliatione urbis factâ etiam duo alii colles muris recepti ſunt.
4. Tempore Romanorum, teſte Joſepho, ejus circuitus erat 4875.
paſſuum geometricorum, quorum 3000. conficiunt unam leucam Gal-
licam. s. Ab Oriente reſpicit Montem Oliveti, qui ab urbe interjecta
valle Joſaphat, & torrente Cedron diſtinquitur. Verſus Occidentalem
plagam, declinantem in Septentrionem, ſitus eſt Mons Culvaria.

L. III. Quæ eſt Idea Tabernaculi 2*
Reſp. I. Tabernaculum nihil aliud erat quam Tentorium mobile, ac
portatile. 2. Ejus partes, ex quibus conſtabat, erant baſes aneæ por-
tatiles; Columnæ ligneæ portatiles, quæ balibus infigebantur; Aſſeres
lignei portatiles, quæ ſerviebant pro parietibus; Cortina ſeu Vela, qui-
bus cubicula Tabernaculi ab invicem diſtinquebantur, ac tandem pelles,

quibus

—

X

2° 1 A P A I. E S PY I N X er T E R. X. S Aà N C I 2. Vr. =42

nnde wmmmI ninlinitenetet. IIi

rmmmmmN Wm mmmmm nnnnninit mmmm wm mmmmmmT

mmT nit ttI 1ennnnmmmn ten mmmmm

PHIIL AD E LT H IA ele AMA TIS GENS = REGIO E
x AK r KRag B 4, t R A B B 4 T H. NS RW . B X NN NG K WD We Rr XALEGT
D YS R TU .& B 1 £ „ . . e⸗ B. ,i E D n AS
õ W ₰ — r . . 1 . . .. 7

SJYRIX PARS

mmmmmmm

r nmmennmee

B ok ° * =— d. 4 — E 6 S W .
Pabi R „ „ — „ v. CQuα En e Sag
4 P ante. Sas; C
Feer 4 ⸗ 5 65 . 67 — A

Cina O
DESRK T'LNM J 1DA
. . . . . 8 5 4 . Apheca
BERI RE &1 : . 3 5 Ponnes: 676 . ,Rasésa . Sraasd
o dbela R. 6. ⸗ . . 7 . BPaserk Kade
GOALILXZ P ERIOEZ Maugzta

N Erllazus o Ranma
JRennanz

oror -—

8
B82
Do
H
SIIHIMXTM

8 0 G OE 22 R
2 Bakege Uc E act-- zip e. r- 7 –TIRAIP/ *

rk, CXXI Kx«. 2 —MU „% „ S — Wurtuss,
ares Rngannn . 175 73 E 5

rrrm

R

Achar
o Nelen
jeb aotde S ⸗Aaſer e

Berakee?

mrmrmm....

X. FPHOE NTCIUXM

rmmmm wrmmmmmm

— W— W— Wm ner eſ r NNWN— ntt NNNNI I AINIIIIII

22 SSõ g Ira. OCCILDENS 32

Atrium

Nanaota
metoru

4
E⸗
Js

õ

— —

Tabernavutun

Anreneu
Tuahbernavult,

èê“

=

☛
E

2
7 = 2

S

◻

₰

o lumi n g
2

PForta Orientalir

54
14
3
R 2
.
t

rrr .

Eii

. — .
. — —-—--— —,—
—— -— — — —- —

—
quibus
culum
ſeu un,
litit
guod
Manſa⸗
feuß,
ne 10.
ipfum
Atrio
DEO;
Longit
ſiul
guebat
(rutn
Boicis
Laicis
fium ſ
Qlabat
decim
eokurm
ilaer
daban
rod.
4

4
lebat

verè 1

I. Ir
ſeroſo
cujus
Muro.
ſanlkon
tineban
dloi

——

Pars VII. Explicatio rerum Hebraicarum, &c. 343

quibus Tabernaculum per modum tecti contegebatur. 3. Taberna-

culum diſtribuebatur in quatuor partes. Prima vocabatur Sanctauarium,
ſeu Sancta Sanctorum, in quo aſſervabatur Arca fœderis, quæ longitudinis

& latitudinis 10. cubitorum erat: Secunda pars dicebatur Sanctum,
quod à Sanctuario per velum dividebatur. In hoc Sando detinebatur

Menſa propoſitionis, Candelabrum aureum ſeptem ramorum; & altare au-
reum, ubi Thymiama adolebatur. In longitudine erat 20. in latitudi-
ne I10. cubitorum. Tertia pars Tabernaculi vocatur Atrium, quod &
ipſum à Sancto per velum, ſed ſuperius diductile, dividebatur. In hoc

Atrio reperiebatur Altare Holocauſtorum, ubi victimæ immolabantur

DEO; & Piſcina, deſtinata ad lotionem Sacerdotum & victimarum.
Longitudo Atrii erat 100. latitudo 5o. cubirorum. Quarta pars erat
Veſtibulum, per quod introibatur in Atrium, à quo & ipſum velé diſt'n-
quebatur. Protendebatur cubitis 20. Ubi Notandum, Cubitum ſa-
crum fuiſſe tribus ferme Pedibus Pariſienſibus, hoc eſt, tribus Pedibus
Boicis & tribus pollicibus, æqualem. 4. In Atrium perinittebatur
Laicis aditus; ſed in Sanctum introibant ſoli Sacerdotes, & in Saudua-
rium ſolus ſummus Pontifex una vice per annum. §. Sanctuarium ſpe-
Gabat verſus Oeccidentem, Veſtibulum verò ad Orientem. 6. LDuo-
decim Tribus Iſrael fua Caſtra ſic locabant, ut Tabernaculum fuerit in
eorum medio. Nam verſus quamlibet plagam locabantur tres Tribus
à latere Tabernaculi. 7. In Atrio, cum non potuerit ſatis contegi,
dabantur Tentoria particularia. Quæ omnia deſeripta reperiuntur
Exod. 27. & repræſentata conſpiciuntur in Fig. II.

AQ. I. Quale fuerit Templum Salomonicum:
—Reſp. Templum Salomonicum quoad partes eſſentiales non diffe-
rebat à Tabernaculo, niſi quod hoc fuerit mobile & portatile; illud

verèò lapide ſtructum, & quoad acceidentalia amplum ac magnificum.

1. Structum erat in Monte, ſeu colle Moria, concluſo intra muros
Jeroſolymæ. 2. Area, in qua ſtruebatur templum „ erat quadra,
cujus unum latus erat 600. cubitorum. Tota hæc area claudebatur
muro. 3. In medio hujus Areæ erat ſtructum Sandtuarium, ſeu Sancta
ſanctorum, viginti cubitos latum & viginti cubitos longum; in quo de-
tinebatur Arca fœderis. 4. Sanctuario cohærebat Sanctum, ſolàùm
velo à Sanctuario diſtinctum; in quo aſſervabatur Menſa Propoſitionis
. panum,

pPanum, & candelabrum ſeptem lampadum, &altare aure

.

344 Prolegomenorum in Sacram Serpturam

ull» um Thymia-
matis, in quo à Sacerdotibus adolebantur thura. Hoc Sundtum lon-

gum erat 40. cubitis, & latum viginti cubitis. 5. Suncto jungebatur
Veſtibulum, 20. cubitos latum, & 10. cubitos longum, per quod Sacer-

dotes introibant in Sanctum, quod & ipſum mediante velo dividebatur

à Veſtibulo. 6. Extra Veſtibulum erat ſpatium quadrum, porticibũs
clauſum, ſed intus libero aeri apertum, quod dicebatur Atrium Sacer-
dotum. In hoc Atrio, cujus quodvis latus centum cubitis longum erat,

ſtabat altare holocauſtorum; & mare aneum pro purificatione Sacerdotum

& ablutione victimarum. Aere pluvio laici ſe recipere poterant intra
porticus. 7. Extra Atrium Sacerdotum & extra ædificium Templi per
totum circuitum erat aliud Atrium, centum cubitis latum, murisque
ſeptum, quod vocabatur Atrium Iſraelis, ſeu Laicorum. g. Extra
dificia Pempli, Atrii Sacerdotum, & Atrii Iſraelis totum reliquum
externum ſpatium, §o. cubitos latum, quod per totum intra extimos
muros circumibar, vocabatur Atrium Gentilium. 9. Aſcenſus in Tem-
plum patehat ex omnibus quatuor plagis per totidem portas. I0. Aſcen-
ſuri in Templum tranſfibant inprimis per Atrium Gentilium. Exinde
perveniebant in Atrium Iſraelis, ex quo patebat aditus in Atrium Sacerdo-
tum, ubi immolabantur victimæ, & concinebantur laudes DEO. Ir.
Sanctuarium erat altius Sancto; & Sanctum erat altius Atrio Sacerdotum,
& Atrium Sacerdotum erat altius Atrio Iraelis ſeu Laicorum , & Atrium
Haelis erat altius Atrio Gentilium, ita ut ab uno in alterum aſcenſus fieri
deberet per Scalas ſeu Gradus. Quia autem portæ erant ampliſſimæ &
altæ, ſtatim ex Atrio Iſraelis patebat proſpectus ad Veſtibulum & San-
Rum quaſi in Theatrum. 12. Sanctuario & Sanéto & Veſtibulo exte-
. „ * . . . . 5
rius jungebantur habitacula Sacerdotum & Miniſtrorum, & perſona-
rum DEO oblatarum; muro autem, quo cingebatur Atrium Iſraelis,
ſeu Laicorum, per totum circuitum jungebantur habitacula Laicorum.
Cæterùm hoc Templô tempore captivitatis Babylonicæ incineraté, Zo=⸗
robabel aliud & fundamentis erexit, quod 40. ferme annis poſt paſſio-
nem Chriſti à Romanis everſum eſt. Quæ omnia ex 3. Reg. 6. & 2. Pa-

ralip. 4. & Ezeh. 43. clarius verò ex Ichnographia Templi dignoſci

poſſunt. Fig. III.

Expk-

mMer 2Ire

Septentrio

MW.=⸗ſdl SGTz,

.

2=

nn

E

3

„

8
. N.
aaagzenaesgannaasnmaannnan D anaaaaszaanaaanze anan anza a ses

R F 8 D 8 X R N § D
R

. R H 0
M S S
zanganagzaangnaangaaaaaaanea aseaeaeanenaanaddnnenganag e

47

RAPHIA

* Sr

A
Aa e

ð

P

2
a

4
“”
““

9
37

N

aOOAsgasesgtzggaenaeansganenn

S̃ —

—
D

—

7

,

N
8
B
₰

.

K. ——
S

,

,

R

— —

èr

SR

z,

R

e &ς α e ee e n e een e&ς-uαhhe—e

%&ς ις -Aaggansgssassgagsgananaaea

RLELELPLLL

S
R

9

e

Hee s e e e e e e e e e e e e e AerZ

,
D

Z

R

O

RR
R

70
9Z
9
Oriens

Z,

eoc

NWXE N K
ðGMBMU⸗/
.

SRann

&
DG NNNNERS

Mr e , nen a

E

„

J
8

U———

MWn
S.

2

torum,

»

——

2Dsasachbaggsaeaesegnaaggarnnna
aannnzazzgkMEaaMEEZ
aagaakaganneznagnaan

aNSgangzaane nn aREbbgagaa

3

„
N SNasGRE HSSN SNaE SNNNENNNS SENSSEGRAZENN NN B

na„, e ESNNWENNHNNGNNNNNN Nnrsassssmas sss Tesses aa s e e

?

NI

.

⸗=

Scala centum cub

☛ 81 S ☛ r& R N NN N.N N.N W
e ee ee ee ee N ee ee e ee e ee ee ee e
8 §
—
3
R § 8

P
—

S
§
N

2

J

6

NoVA TEMPLI IEROSOIYMITANI ICHNOG

S

D .

P

MM)
NNN
000

1
lan, 8
is T.
trant;
tum in
Cultata

Pars VI.

Lrhlicario rerum Mehraicaram „ &.

—

34 5

Explicatio partium Templ Salomonici. F. IV.

AAAA.
BBBB.
CCCC.
PDDDD.

F F F.

G.

Eerk

MMMMMMGC.
NNNNNNNN.
00000000.
