Ge222_qt

PROLEGOMENA
SCRIPTURE SACR,£

FACILI METHODO
EprI“1 ,

USUM CLERI

PE KR

DiOECESN AUGUSITANAM.,

JuSSU
SERENISSIMI AC REVERENDISSIMMI
DOMINI, DOMINI

G I..
EPISCOPI NGUSTANI.

§ R. L PRINCIPIS,
LANDGRAVII HASSILE &c. Acd 7

EDITYA.
S

Typis Joſephi Antonii Labhart, Reverendith mi ac Sereniſſit imi

Principis, & Epiſcopi Au Zuſtani Typographi, 1747.

— ————
— 2 .⸗ — — — —

a .

=

66

INDEX WMESTIONCUM.

PARS I.

De Nriptura Nacra in genere.

Quaſtio Fol.
uid ſit Scriptura Sacra? 1
2. Quid ſit, Librum eſſe Cano-
nicum? 1I
3. Quid ſit, Librum eſſe Proto-
Canonicum? vel Devtero-
Canonieum?
4. Quot & quales Libri fuerint
in Canone Hebræorum?
5. Quinam Libri ponantur in
Canone à Concilio Triden-
tino?
6. Quinam ex his Libris reji-

ciantur ab Hæreticis? 5S

16. Quale ſit objectum & finis

7. An Canon Scripturæ à à Tri-
dentino rectè fuerit conſti-
tutus ? 6
3. Quid fit, Librum eſſe Apo-
eryphum? *
9. Quinam Libri Scripturæ ſint
Apocryphi?.
10. An omnes partes Librorum
Canonicorũ ſint Canonicæ? 20
uænam partes Scripturæ in

16

18

rI.

4 ½

idſtio Fol.

dubium revocari poſſi nt, an

ſint Canonicæ? 21

12. An duo ultima Capitula Da-

nielis, & Oratio Trium Pue-
rorum ſint partes Canonicæ? 21

13: An ultimum CaputEvangelii

D. Marci ſi t Canonicum? 2 24
An hiſtoria Evangelii de Su-
dore Chriſti ſanguineo, & de
confortatione Angeli ſit MV
nonica?
15. An hiſtoria de adultera Joa. 6.
ſit Canonica? 26

Scripturæ?? 27

17. A quo ſinguli Libri Scriptu-

ræ ſcripti fuerint 7
18. Quo Idiomate Libri Canoni-
ci ſeripti ſint? 3,8
19. Quo tempore Libri V. T.
fſcripti ſint?

27

39
20. Quo tempore Libri N. T.

47*

PARS I,

„Aripti ſint?2:

I NXN DE X

P ARS II.
Gnopſi⸗ Chronologica ſinguloruml ibrorum dcripturæ.

I1. Synopſis Geneſeos.
2. Exodi. -
3. Levitici. -
4. Numerorum.
5. Deuteronomii.
6. Joſué.
7. Judicuam- -
8. Kuth.
9. Libri primi Regum.

I0. Libri ſecundi Regum.

II. Libri tertii Regum.
12. Libri quarti Regum.
13. Libri primi Paralipomenon.
14. Libri 2. di Paralipomenon.
15. Libri primi Esdræ.
16. Libri ſecundi Esdræ.

17. Tobiæ.
18. Judith.

19. Esther. .

20. Job. -

21. Pfalterii. -
22. Proverbiorum.

23. Eccleſiaſtis.
24. Canticorum.
25. Sapientiæ.
26. Eccleſiaſtici.
27. Iſaiæ. .
28. Jeremiæ.
29. Threnorum.
30. Baruch. —
31. Ezechielis.

32. Danielis. =

33. Oſeæ.
34. Jelis.

43
44
44
45
4
45

46

47
47
48
48

3 5. Amos. — 72
36. Abdiæ. . — 773
37ꝙ. Jonæ. 73
38. Micheæx. - ,.⸗ 753
39. Nahum. — 74
40. Habacuc. - = 74
41. Sophoniæ. - 74
42. Aggæi. — „ 75
43. Zachariæ. —7 5
44. Malachiæ. 78
45. Machabæorum libri primi. 78

49 46. Machabæorum libri ſecundi. 79
70 47. D. Matthai. 80
51IIA48. D. Marci. - 381
51 49. D. Lucæ. - - 84
51 5So. D. Joannis. — 82
52 51. Actuum Apoſtolorum. 83
52 [§2. Ad Romanos Epiſtol?x. 84
52[5§3. Ad Corinthios primæ. 85
52 SAd. Ad Corinthos ſecunde. 86
56 [§S. Ad Galatas. 86
59 [56. Ad Epheſios. 87
60 [57. Ad Philippenſes. 87
60 [58. Ad Coloſſenſes. 88
61 [59. Ad Theſſalonicenſes Primæ. 88

62
64
66
68
68
69
71
71
72

60. Ad Theſſalonicenſes ſecun-
dæ. 88
61I. Ad Timotheum primæ. 89
62. Ad Timotheum ſecundæz. 90

63. Ad Titum. 90
64. Ad Philemonem. 91
65. Ad Hebræos. 91
66. Epiſtolæ D. Jacobi. 92
67. D. Petri primæ. 93

68. D.

7

—

6 8%. D. Petri ſecundez. 93
69. D. Joannis primæ. 94
79. D. Joannis ſecundæ. 251

P A R

8 III.

De divinitate SWripturæ.

1. Quomodo probari poſſit, in ſin-
gulis Scripturæ libris contineri
Verbum DEI? 97
2. Utrum in Scriptura admitti poſ-
ſint propoſitiones falſæ, quando
non pertinent ad materiam fidei
aut mogum 113

3. An Seriptura ſit immediatè in-

„

ſpirata à Spiritu ſancto etiam

quoad ſingulas propoſitienes?
aut quoad ſingula verba? 115
4. An ad rationem Scripturæ ſuffi⸗
ciat, ſi liber à Scriptore profano
ſine inſpiratione Spirits ſancti

ejus inſpiratio everti, aut dubia

reddi poſſit? 138

P A RS IV.

De variis Eaitionibus ég Verſionilus doripturæ.

I. An Textus Hebraicus ſit incor-
ruptus 1543
2. An Textus Græcus habeatur in-

corruptus? 145

3. Quales prodierint celebriores
Verſiones Scripturæ? 146

4. An ſit articulus fidei, Vulga-

tam quoad ſenſum in omnibus

conſentire cum Originali Textu,

Græco, vel Hebraico? 153
§. In quo ſenſu Tridentinum de-
finierit, Vulgatam eſſe Authen-
ticam? 162
6. An convincenter probari poſ-
ſit, in Vulgata contineri propo-
ſitiones Fontibus contrarias, aut
aliunde falſas? 172
7. Si in Vulgata nullus reperitur

error, ad quid ſervit Textus Græ-

8. An Vulgata ſit exactè correcta
à mendis Librariorum? Quando
id factum? & quomodo? 185
9. Utrum in Vulgata continean-
tur multi Solœciſini, aut Barba-

riſmi? 189
10. An Lectio Vulgatæ ſit Laicis
prohibita? 190
11. Quid obſervandum circa Ver-
ſiones Vernaculas? 191

12. Quales prodierint Verſiones
Vernaculæ in Europa, præſertim

Germanicæ? 192
13. Quales dentur Verſiones Lati-
næ Hæreticorum? 193

14. Quam authoritatem habeat
Verſio Septuaginta Interpre-

tum?

194
: 3 PARS V.

71. D. Joannis tertiæ. 9 5
72. D. Judæ Epiſtelæ. 9 *½
73. Apocalypfis. 9,

ſeriptus approbetur à Dro? 136
5. Utrum ex Antilogiis Scripturæ

cus & Hebraicus? 183

1XD FEX

P A KRK S Vv.

De vario denſu Soripturæ?

I. Quot ſolent aſſignari Senſus
Seripturæ? 197
2. Quid ſit Senſus Literalis ? 197
3. Quid fir Senſus Alegoricus? 198
4. Quid fit Senſus Tropologicus,
Moralis, ſeu Myſticus? 199
F. Quid fit Senſus Anagogicus? 19
6. Quale ſit diſerimen inter præ-
fatos quatuor Senſus?
7. An illa diviſio in Senſum Lite-
ralem, Allegoricum, Myſticum,
& Anagogicum ſit bona? 201
8. Quid ſit Senfus Accommodati-
tius?

200 1

9. Quotuplex ſit Senſus Accom-

modatitius? 204

10. An Senſus Accommodatitius
ſit intentus à Spiritu Sancto? Ib.
II. An in quovis Textu reperian-
208

tur omnes quator Senſus?
12. Utrum in eodem Textu repe-
riantur plures Senſus Litera-
les? 209
13. Utrum Senſfus Allegoricus,

Tropologicus, & Anagogicus

ſerviant ad probandum? 218
14. An ipſamet Scriptura alicubi

P A R

203

utatur ſenſu Accom̃odatitio? 223

8 VI.

De Arte au RK gulis Interpretandi Wripturam?

1. Quænam ſint ſubſidia remota in-
225
2. Quænam ſit diſpoſitio proxima

telligendæ Seripturæ?

ad intelligendà Scripturam ? 226

3. Quo ordine procedendum inf
Libris Scripturæ legendis & per-

tcrutandis?
4. Quænam Regula Generales ad in-

telligendam Scripturam tradan-

tur à 88. Patribus? 22
5. Quales ſint ſeptem Regula Tichonii,

à D. Auguſtino collaudatæ? 230
6. Quænam Regulæ pro eruendo
Senſu Scripturæ tradantur à mo-

dernis Doctoribus? 234
7, Quæ ſint Regulæ pro eruendo
Senfu Literali?

8. Quomodo agnoſcatur, utrum
in Textu lateat Senſus Allegori-
cus? ſeu Figuralis? 241
9. Quæ Regulæ obfervandæ pro
eruendo genuino Senfu Allego-
rico, Tropologico. & Anago-
gico? 247
10. Quæ Regulæ obſervandæ pro
eruendo Senſu Prophetico? 251
I1. Quinam in Vulgata reperiantur
Idiotiſmi Hebraici? 254
12. Quænam in Scriptura occur-
rant Phraſes difficilores? 266
13. Quis ſit oprimus Modus, Hi-
ſtorias & Apparitiones Veteris
& Nevi Teſtamenti exponendi
in Senſu Myſtico? 283

PARS VII.

—

104
tlus

108
be⸗
⸗
20⁰
us,

jenus
218

cubi
22½

trum
ori-
241
Po.
lego⸗
4go⸗
247
Pro
25v1
amur
2 ¾
ccul⸗
26
H⸗-
eris
gendi
2³3
III.

Pars VII. Explicatio rerum Hebraicarum, &.

S VII.

Explicatio rerum Hebraicarum, quarum in driptu-
ra recurrit Frequentior mentio.

I. Quæ ſint notatu digna de Terra

Sancta, ſeu Palæſtina? 341

2. Quid notari meretur de urbe
FJeruſalem? 342
3· Quæ eſt Idea Tabernaculi? 342
4. Quale fuerint Templum Salomo-
nicum?: 343
5. Quid intelligitur per Arcam
Fæderis? 345
6. Quid intelligitur per menſam
Propo ſitionis panum? 346
7. Quid intelligitur per Candela-
brum aureum? 346
8. Quid intelligitur per Maña? 346
9. Quid intelligitur per Mare
æaneum?5 347
10. Qualia & quotuplicis generis
erant Sacrificia Hebræorum? 347
I1. Quinam adhibebantur Ritus in
Sacrificiis Hebræorum? 347
12. Quales apud Hebræos erant
uſitatæ Oblationes? 348

13. Qalia erant Eeſta judæorum?

348

I4. Quale erat Sacerdotium & Mini-
eriumacrumſapud Hebræos?3 71
15. An præter Sacerdotes & Levi-
tas etiam alii pertinuerint ad &ta-
um Eccleßaſticum Hebræorum?:

352

16. Quodnam erat Officium & Ve-

ſtis Cantorum? 352
17. Quale erat Officium Janito-
rüumd 353
18. Quo Officio fungebantur Næ-
thinai? 353
19. Quid intelligitur per Nazxa-
ras? 353
20. Quid intefligitur nomine Pro-
phetarum? 353
21. Quid intelligitur per Scribas &
Legisperitos? 53554
22. Quales erant veſtes Summi Sacer-
dotis? 5

35
23. Qualis erat veſtis acerdotuz 356
24. Quid intelligitur per Phariſaos,
Sadducæos, & Herodianos? 356
25. Qualis erat Status Reipublica, &
Regiminis apud Hebræos? 357
26. Quales fuerint Menſes &ö Anni

Judæorum? 358
27. Quid ſignificatur per Cubitum
in Scriptura? 359

28. Quæ ſit proportio Monetarum
Hebraicarum ad uſitatas in Ger-
mania vel Italia? 360
29. Quæ ſit proportio ponderum
Hebraicorum ad noſtra? 361

30. Quæ ſit proportio Vaſorum He-

braicorum ad noſtra? 361

PARS

JI N P FE Xx &.

P A R S VIII.
Qucſtiones Miſckllaneæ.

I. Cur Scriptura vocetur Teſta-
mentum ? 363
2. Quibus aliis nominibus Scri-
ptura nominari ſoleet? 363

3. Quomodo dividitur Scriptu- †

ra? 363
4. An Scriptores Sacri intellexe-
rint, quæ ſcribebant? 364
5. An Vetus & Novum Teſta-
mentum ſe invicem compro-
bent? 36 5
6. An tota Scriptura aliquando
fuerit perdita? 366
v. An ſaltem aliqui libri Scripturæ
aliquando fuerint perditi? 368
3. An Citationes Apoſtolorum &

Evangeliſtarum ſint exactæ? 370

9. An Sacri Scriptores aliqua ſum-
pſerint ex profanis authoribus?
372
10. Quis fuerit modus prælegendi
Scripturam Sacram apud He-
bræos? 373

1I. Quis fuerit modus pralegendi po-

pulo Scripturam in primis Eccle-

ſiæ ſæculis? 374

12. Utrum antiquitúùs extiterit di-

viſio Scripturæ in Capita & in Ver-
ſus? Et quis hujus diviſionis in-

13. Quid intelligitur per Concor-
dantias Scripturæ? quis illarum
author? & quis uſus? 376
14. Quidintelligitur per Paraphra-
ſin Seripturæ? 379
15. Quale ſit diſerimen inter Gloſ-
ſam, Comentarium, Catenam, Po-
ſtillam, Homiliam &. 380
16. Quinam reperiantur Commen-
tarii generales in totam Scriptu-

ram? 381
17. Quinam commendantur Inter-
pretes in Pſalmos? 385

18. Quinam commendantur Inter-
pretes in quatuor Evangelia? 386
19. Quinam Authores legendi pro
ſtudio Seripturæ? 386
20. Quæ forma ſervanda ſit in ex-
cerpendis Notatis ex Scriptura

Sacra? 387

ventor? 375

PARS I.

374
t .
Ver-
in⸗

MoI⸗
rum

375
pbre⸗

Gloſ⸗
. PVo=
380
men⸗
uiptn⸗
38l
lotel-
3 8
Inter⸗
19386
i pro

n ex⸗

36

Sesb. 1 Bee- .

—

RsctacAaCNa iecAe:t, tacfzctecoctzzzetaeXeczeeac,caanttactnctac: io Hatea t 84

S

SCRIPTUIRAM SACRAM
pPpPpaARS I
De Scriptura Sacra in genere.
Q. I. Quid ſit Scriptura Sacra:
Reſp. Nomine Scripturæ Sacræ intelligitur Liber divinitàs inſpira-

tus pro directione Eccleſia in rebus fidei, & morum. An hæc notio Scrip-
turæ Sacræ fuerit ſemper eadem; & qualis debeat eſſe illa inſpiratio,

patebit ex dicendis, præſertim Part. 3. Quaſt. 3.

LQ. II. Quid ſit, Librum eſfſe Canonicum?
Reſp. Liber Canonicus vocatur, qui ab Eccleſia ſolenniter verbò aur
factò fuit declaratus pro Libre Scriptura Sacra, ſeu divinitus inſpirato
ad directionem Eccleſiæ in rebus fidei, & morum. Solennis Declara-
tio ipsé factò fit, ſi inter Libros Scripturæ Sacræ à tota Eceleſia in Of-
ficio Divino, & exercitio Religionis, & explanatione Verbi Divini
prælegitur in conventibus publiciis.
DQ. III. Quid ſit Librum eſſe Proto- Canonicum,
vel Devtero- Canonicum? DZ
Reſp. Libri Proto- Canonici, ſeu Primò-Canonici, vocantur,
qui jam primitus initiò́ Eecleſiæ à tota Eccleſia in Canonem, ſeu Catalo-
gum Seriptura relat: ſunt. Econtra Libri Deytero-Canonici vocantur,
qui ſerius in Canonem Scripturæ Sacræ ab Eccleſia relati ſunt.

Q IV

2 Prolegomenorum in Seriptaram Sackam

LQ. 1V. Quot, & quales Libri fuerint in Canone

Hebræorum!?
Reſp. Omnes Scriptores primi, ſecundi, tertü, & quarti ſæculi,
quotquot egerunt de Canone Hebræorum, teſtantur unanimiter, quod
Hebræi numeraverint viginti duns Libros, ſeu potius Volumina, Sriptu-
r& Secræ. IIIi ipſi Scriptores plerique affirmant, hunc numerum He-
bræis ita placuiſſe, quoniam tot ſunt litteræ alphabeti Hebraici. Ve-
rùm quales libri fueànt in illo numero duoviceſimo, aliquantulum
diſcrepant. Athanaſins, Grillus Feroſ olymitanus, Epiphanius, & Hicrony-
wus, qui vixerunt ſæculò quartòô, referunt, in Canone Hebræorum poſitos
fuiſſe ſequentes libros. 1. Geneſis. 2. Exodus. 3. Leyiticus. 4. Numeri.
5§. Deyteronomium. 6. Joſue. 7. Judicum, & Ruth. 8. Regum primus, &
ſecundus. 9. Regum tertius, & quartus. IO. Paralipomenon duo libri. 11. Esdræ
oudnos in duos diviſus eſt. 12. Pſalterium Davidis. 13. Proverbia

.
Uber. 2 492
1.

Salomonis. I4. Eccleſiaſtes. I5. Canticum Canticorrm. 16. Job. 17. Eſajas.
18. Hieremias. 19. Liber unus duodetim Prophetarum. 20. Daniel.
21. Kechiel. 22. Etber. Ita Athanaſius in Snopfi. Cyrillus Cathe-
chefi g. Epiphanius de Menſuris, & Ponderibus. Hieronymus in Prologo
galeato. Verum Melito, Sardenſis Epiſcopus in Lydia, qui vixit me-
diò́ ſæculò ſecundé, in Canone Hebræorum præter alios hic relaros, locê
libri Hther, poſt Proverbia Salomonis ponit librum Sapientiæ. Et Ori-
genes, qui Vixit mediò ſæculéô tertiò, Præter libros in ſuperiori Ca-
talogo recenſitos, omiſsò libro duodecim Prophetarum in fine anne-
Rit duos libros Machaborum. Unde proveniat iſta ſeriptorum diverfſi-
tas, conjeturis relinquiturlocus. An Judæi librum Sapientik, in quo
continetur manifeſtum teſtimonium de crucifixione Meſſieæ ex odio
erga Chriſtum ab uſu publico in Synagogis excluſerint, illique libros
Machabæorum, vel Eftheris fubſtituerint? An verô Hebræiad fidem
Chriſtianam converſi in Canonem librum Sapientiæ retulerint? Aut
num Melito primævum exhibeat genuinum Canonem, ab Esdra tem-
pore captivitatis Babylonicæ exeunte editum, in quo nihil adhuc con-
tineri poterat de hiſtoria Eſtheris, & Machabaæorum 2 Problema
eſto. Certè ex hac ipfſa varietate Canonis Hebraici non vana oritur
ſuſpicio, interceſſiſſe quandam illius mutationem attentatione ipſorum
Hebræorum. Si enim hi reliquiſſent ſuum Canonem invariatum,
m ex traditione ab Esdra acceperant, non eſt veroſimile,

prout eu
Scripto-

ne

Pars J. De Nriptura Sacra in generr. 3

—

Scriptores Chriflianos eundem diverſimodé fuilſle exferipturos. Heæc fu-
ſpicio etiam confirmatur ex Joſepho, cujus teſtimonium videtur melius
convenire cum Canone Melitonis, quàm cum Canone Origenis, & Scripto-
rum ſæculéê quartéò inſequentium. Itaque Joſephus, qui ſcripſir ætate Apo-
ſtolorum, I. I. contra Appionem, probaturus, plus fidei tribuendum Hi-
ſtoriæ judæorum, quàm Hiſtoriæ Gentilium, ſic habet: Poteſtas conſcri-
bendi (Hiſtoriam Eccleſiaſticam apid Judæos) non quibuseunque conceditur,
ſed taniuim Prophetis, qui ex inſpiratione DEI ſuam cognitionem habent. Apud
nos non reperiuntur innumeri libri, ſibi invicem contradicentes; ſed tantum vi-
gintiduo libri, qui continent H'ſtoriam omnium temporum, quibusque jure credi-
tur. Horum quinque ſunt Pentateuchus Moyſis, in quibus deſeribitur ſucceſſio
generis humani usque ad mortem Moyſis. HMoc ſpatium temporis complectitur pau-
lo minus quam tria annotum millia. A morte Moyfis usque ad Artaxerxem,
Regem Perſarum, qui fuit poſt Kerxem, deſeripſerunt Propheta in tredecim
libris, quæ poſt Moyſen, & eorum tempore geſta ſunt. Reliqui quatuor li-
bri continent laudes DEI, & pracepta bumana vita. Ab Artaxerxe autem
usque ad naſtra tempora fuerunt quidem omnia particulatim conſcripta; non
tamen iis æqualis ſides, ac prioribus adhibita eſt, quia ſucceſſio Propheta-
rum non fuit certa. Nam ex ipſis factis noſtris notorium eſt, quantam ſcri-
pturis neſtris tribuamus fdem. Nullus enim hactenus auſus eſt, iis aliquid ad-
dere, vel aliquid demere, aut eas mutare in aliam ſormam. Hucusque te-
ſtimonium Joſephi, in quo notari meretur I.-mò quod præter tredecim
libros hiſtoriales, ac propheticos numeret quatuor, in quibus conti-
nentur laudes DEI, & pracepta humanæ vitæ, inter quæ rectius nume-
ratur liber Sapientiæa, quam Canticum Cantieorum, conſequenter videtur
Joſephus hoc poſterius retuliſſe ad libros hiſtoriales, & prophencos.
2.4d4 Quod Canonem Scripturæ, & hiſtoriam ibidem contentam te-
ſtetur currere usque ad Artaxerxem Succeſſorem Xerxis; ex quo ſe-
quitur, in Canone Hebræorum tempore Joſephi non fuiſſe conten-
tos libros Machabæorum, qualis refertur ab Origine apud Euſebium
I. 6. c. 24. utpote longe poſteriores ætate illius Artaxerxis. 3. ti8 Quod
Artaxerxes, de quo Joſephus, videatur eſſe idem cum eo, de quo
fit mentio in Esdra. Cum ergo Esdras, & Nehemias nullam faciant
mentionem de hiſtoria Eſther, videtur hæc eile poſterior; ac conſe-
quenter non comprehenſa in Canone Hebræorum. Ob has ergo con-
jecturas Problema eſto, an ſincerior ſit Hebræorum Canon exhibitus
à Melitone; an verò recenſitus ab Athanaſio, Cyrillo, Epiphanio,

A 2 & Hiero-

4 Prolegomenorum in Scripturam Sacram

& Hieronymo, qui illum acceperunt à Judæis poſt diſperſionem eo-
rundem, & poſt editionem Misnæ, quæ contigit Anno 219. Nemo
enim eſt, qui ignorat, ab Anno 137. quo Adrianus Imperator eos
diſperſit in omnem terram, usque ad Annum 230., quo prodiit Tal-=
mud Jeroſolymitanus, factam eſſe ingentem mutationem Religionis
Judaicæ. Ut autem comparare liceat Canonem Melitonis cum teſti-
monio Joſephi, eundem ex Euſebio l. 4. c. 25. hic ſubjicio. Sic igi=
tur circa Annum 162. Melito ſeribit cuidam Orceſimo. Quoniam ſa⸗
penumero, quo es erga Doctrinam ſtudio, petiiſti, ut annotata tibi quadam
à lege, & Prophetis de Seryatere noſtro, ac tota noſtra fide excerperentur;
deinde & Veterum Librorum (V. T.) certam ſummam cognoſcere voluiſti,
quo illi ſint numero, & quo ordine diſpoſiti, diligenter in hoc fui, ut id tibi
praſtarem. Itaque in Orientem reverſus, & eo loco cçonſtitutus, ubi iſta
ſunt pradicata, & geſta, Veteris Teſtamenti libros diligenter cognitos in
ordinem ſubjeci, & ad te miſi, quorum hac ſunt nomina. Quinque Libri
Moyſis, Geneſis, Exodus, Leviticus, NWumeri, Devteronomium; Deinde
Jeſus Naye „ Judices, Ruth, Regum quatuor libri, Paralipomenon
duo, Pſalmi Davidis, Proverbia Salomonis, Sapientia, Eccleſiaſtes,
Canticum Canticorum, Jos, Propbetæ Eſaias, Hieremias, duodecim Pro-=
phetarum liber unus, Daniel, Exechiel, Edras. In hoc Melitonis Cano-
ne illud quoque obſervandum, quod librum Ruth ſeparet à libro Ju-
dicum, & omnes quatuor libros Regum referat in unum Volumen.
Itaque ad novationem Melitone poſteriorem pertinere videtur, quod
lber Kuth cum libro Judicum fuerit in unum Volumen compactus,
& libro Sapientiæ Judæis valde infenſo liber Eſther fuerit ſubſtitutus,
& quatuor libri Regum in duos Tomos diviſi. Sed in his, uti con-
jecturis ſolàùm locus eſt, ſic nullam ſapientis eſt præcipitare ſen-
tentiam.
Q. V. Quinam libri ponantur in Canone Scriptu-
ræ à Concilio Tridentino!?
Reſp. Concilium Tridentinum Seſſ. 4. tradit Canonem Scriptu-
r& his verbis: “
„ Sacroſancta Tridentina Synodus Sacrorum Librorum Indicem
„ adſcribendum cenſuit, ne cui dubitatio ſuboriri poſſit, quinam
„ ſint, qui ab ipſa Synodo ſuſcipiuntur. Sunt verò infra ſcripti,

Teſta-

—

5
95

„
93

„

„I

) P
„Il
5 4.

nor

ra er
Luth
V.
ra ye
quos
ergo
d

nc

,0*
n⸗

nen.
104
us,
ltus,
on=
ſene⸗

W⸗

ptn⸗

jcem
inam

Pars lJ. De Sriptua Sarre in genere.

Teſtamenti Veteris,
5„ Quinque Moylis, id eſt, Geneſis, Exodus, Leviticus, Numeri,

„ Devteronium. Joſue, Judicum, Ruth, quatuor Regum, duo Pa-

„ralipomenon, Esdræ primus, & ſecundus, qui dicitur Nehemias,
„Tobias, Judith, Heſter, Job, Pſalterium Davidicum centum quin-
„ quaginta Pſalmorum, Parabolæ, Eccleſiaſtes, Canticum Canticorum
„ Sapientia, Eccleſiaſticus. Iſaias, Hieremias cum Baruch, Ezechiel,
„ Daniel. Duodecim Prophetæ minores, id eſt, Oſea, Joël, Amos,
„ Abdias, Jonas, Michæas, Naum, Abacuc, Sophonias, Aggæus,
„₰ Zacharias, Malachias. Duo Machabæorum.

Novi Teſtamenti.
„ Quatuor Evangelia, ſecundàùm Matthæum, Marcum, Lucam-
„ & Joannem. Actus Apoſtolorum à Luca Evangeliſta conſcripti.
„„ Quatuordecim Epiſtolæ Pauli Apoſtoli, ad Romanos, duæ ad Co-
„ rinthios, ad Galatas, ad Epheſios, ad Philippenſes, ad Coloſſenſes,
„ duæ ad Theſſalonienſes, duæ ad Timotheum, ad Titum, ad Phi-
„ lemonem, ad Hebræos. Petri Apoſtoli duæ; Joannis Apoſtoli tres:
„ Jacobi Apoſtoli una; Judæ Apoſtoli una. Et Apocalypſis Joannis
„ Apoſtoli. M .
„ Siquis autem libros ipſos integros cum omnibus ſuis partibus,
„„ prout in Eccleſia Catholica legi conſueverunt, & in veteri vulgata
„ latina Editione habentur, pro facris, & Canonicis non ſuſceperit,

„ anathema fit, „ Hucusque Tridentinum.

AQ. VI. Quinam ex his libris à Tridentino in Ca-
none poſitis juxta Hæreticos excludantur à Scriptura:?
Reſp. Hæretici antiquiores quivis excluſerunt pro libitu à Scriptu-
ra eos libros, quos non poterant concordare cum ſua doctrina.
Lutherus verò, Calvinus, & eorum aſſeclæ excluſerunt à Scriptura
V. T. omnes libros non repertos in Canone Hebræorum: à Scriptu-
ra verò N. T. abjecerunt omnes partes, de quibus reperiebant, ali-
quos antiquos, utrum eſſent Scripturæ Canonica, dubitâſſe. Ex hoc
ergo principio Proteſtantes univerſim Scripturam eſſe negant ſequentes
libros. I. Judith, 2. JTobia, 3. Sapientic. 4. Ecclefiaſtici. §. Baruch.
A 3 6. Libros

G6G Prolegomenorum in Saxram Sripturam

6. Libros Machabaorum. 7. Epiſtolam ad Hebraos. 8. Epiſtolam
Jacobi. 9. Epiſtolam ſecundam Petri. I0. Epiſtolam Joannis ſecundam,
& tertiam. 1I1I. Apocalypſin.
AQ. VII. An Canon Scripturæ Sacræ à Concilio
Tridentino fuerit recte conſtitutus?
Reſpb. Canon Scripturæ à Tridentino recté fuit conſtitutus. Id
probatur duplici argumento.

Argumentum J. Ex una parte evidens eſt, Canonem Scripturæ
conſtitutum à Tridentino eſſe ipſiſſimum Canonem, quo Eccleſia Ro-
mana, & Africana jam uſæ ſunt Sæculé quarté. Id enim evincitur
I.mò Ex Epiſtola INNOcENTII I. ad Exuperium. 2. ds Ex Concilio
Carthaginenſi tertio. 3. tiè Ex veteri verlione latina, ſeu Italica, ut

vocatur, quæ jam viguit ante Hieronymum tribs primis Sæculis, &

nuper edita eſt à Bianchino. 4.t& Ex verſione, & editione Hierony-
mi, ſeu Vulgata, in qua Hieronymus nullos immiſcuit libros Scriptu-
ræ, niſi quos jam antecedenter repererat in Codice Scripturæ, uſitaté
apud Ecclefias Occidentales. Quam ipſam etiam traditionem Occi-
dentalis Eccleſiæ, tanquam ſe ſola fufficientem ad regulandam Eccle-
ſiam, D. Auguſtinus, infra Objectione 2. referendus, providé à tra-
ditione Orientalis Eccleſiæ diftinguit. Ex altera verò parte certum
ſt, Eccleſiam Romanam, & Africanam eum Canonem, quem Sæcu-
16 quarté habuit, àa primis ſuis fundatoribus, puta Apoſtolis, eo-
rumque proximis Succeſſoribus, accepiſſe. Quia, ut Terrullianus,
& Auguſtinus infra S. II. referendi diſcurrunt, quod in tot tantisque
Ecclefüs quoad praxin perpetuam, publicam; ac ſolennem nullo ap-
parente recentioris univerſalis inſtitutionis veſtigio, unum ac unifor-
ne reperitur, non eſt noviter inſtitutum, ſed ab ipſis temporibus Apo-
ſtolicis traditum. Si ergo Canon Eccleſiꝰ Romanæ, & Africanæ Sæ-
culé quarté receptus fuit à D. Petro, aliisque proximis Petri Succeſ-
ſoribus agnitus, approbatus, & traditus, recté etiam fuerit à Tri-
dentino toti Eccleſiæ præſcriptus. Ad conſtituendum namque librum
Canonicum per ſolennem Declarationem ſufficit, dummodo conſtet,
eundem ab uno ſaltem Apoſtolorum Eccleſiis à ſe fundatis inter Scri-
pturas Sacras fuiſſe relitum, & commendatum. Simili Argumento
utebatur Cyrillus Jeroſolymitanus Catecheſi 4. n, 3 5., ubi adcompro-
bandos libros Canonicos, olim in Canone Hebræorum receptos, ait:
Multè

om
den
elle
eun
Ue
gui
keel
eir
Lot
nil
necg
Vere
unik
pote
luim
unito
u rel
Cijus⸗
Dod
etiam
ſeeban
derip t
nis,
Uione

I
In.

.
10

ny⸗
ptl.
ta
cci⸗
che⸗
1a-
rtum
Ell⸗

mus,
ſque
0 4=
itor⸗
po⸗
⸗
ccel⸗
Tri.
prutn
olet
ceri⸗
ento
npto⸗
3, alt⸗
lte

Pars I. De Seriptura Sacra in genere. 7

Multò prudentiores, & religioſiores te erant Apoſtoli, & veteres Epiſcopi
Eccleſid Rectores, qui eos tradidéère. Et Auguſtinus conſtanter hoc ipſo
Argumento utitur ad probandum Canonem Scripturæ. Sic l. 11. con-
tra Fauſtum c. §. ait: Diſtincta eſt à poſteriorum (Scriptorum) libris ex-
cellentia Canonica authoritatis Veteris & Novi Teſtamenti, quaæ Apoſtolo-
rum confirmata temporibus per Succeſſiones Epiſcoporum, & propagationes
Eeccleſiarum tanquam in Jede quadam ſublimiter conſtituta eſt, cui ſerviat
omnis, & pius intelleltus. Idem I. de utilitate credendi c. 6. de Scri-
ptoribus ſacris loquens oſtendit, ſummam eis exhibendam reveren-
tiam, utpote per quos locutum eſſe Spiritum Santtum tam diufuraa vetuſta-
te ſirmatum eſt. Si vim hujus Argumenti agnoviſſet Le Couravyer, in
ſuo libro: Defenſe de la nouvelle Traduction de! Hiſtoire de Trente, non
omnem animi Catholici ſenſum abjeciſſet, ſcribend, à Concilio Tri-
dentino libros Deytero-Canonicos in Canonem Scripturæ male relatos
eſſe, eò quod nulla extet Eccleſiarum Orientalis, & Occidentalis circa
eum Canonem uniformis traditio. Si enim Eccleſiæ Occidentales po-
tuerunt credere Petro, aut Paulo, Canonem Scripturæ præſcribenti,
quin opus habuerint teſtimonio, ac conſenſu Apoſtolorüm Orientalis
Eccleſiæ, parem fidem proſequi licuit fidelibus Occidentalis Eccleſiæ,
eamque transmittere ad poſteros etiam poſt mortem Petri, aut Paußi.
Longiſſimè proin aberrat, dum I. cit. part. 2. S. I. docet à Conciliis
nihil poſſe definiri, niſi ex traditione uniformi omnium Eccleſiarum;
neque in alio ſenſu pertinere ad Eccleſiam, ſecernere traditiones
veras à falſis, niſi in quantum diſtinguit Traditiones conſtantes, ac
uniformes à clanculariis, & ſuppoſititiis, aut variantibus. Ea namque
poteſtas Eccleſiæ, ut diſtinguat Traditiones ſpurias à veris, non ſo-
lum conſiſtit in eo, ut traditiones privatas diſcriminet à traditionibus
uniformibus, ac perpetuis omnium Ecclefiarum, ſed etiam ut ſtrepi-
tu rebellium excitata attento examine diſcernat traditiones perpetuas
cujusvis Eccleſiæ Apoſtolicæ à variantibus opinionibus privatorum
Doctorum Eccleſiæ.
Argumentum II. Patres primi, ſecundi, tertii, & quarti Sæculi
etiam eos libros, quos ipſimet non agnoſcebant pro Canonicis, agno-
ſcebant tamen pro divinitas inſpiratis, eòsque æquiparabant cum aliis
Scripturæ libris. Ille autem univerſalis ſenſus Patrum, tam unifor-
mis, non potuit provenire ex alio communi principio, quàm ex tra-
ditione Apoſtolica, relictâ Eccleſiis quibusdam particularibus per ea-
rundem

8 Prolegomenorum in Sacram Seripturan

rundem fundatores Apoſtolos, quamvis per ſolennem definitionem
Concilii Orcumenici nondum declaratâ; & necdum ad omnes alias
Eccleſias quoad uſum publicum propagatâ. Locum namque etiam in
hoc argumento habet præfatum Tertulliani, & Auguſtini principium:
Quod unum, & uniforme in tot Provineiis reperitur, nullé⁶ apparente
recentioris originis tam uniformis, & univerſfalis veſtigiòé, non eſt
noviter inventum, ſed traditum. Textus horum Patrum invenies infra
in ſolutione Objectionum. Ut hæc duo Argumenta ſolidè ſtabiliantur;,
ſubjungo textus, in eorum probationem requiſitos.

§. I.

Teſtimonia, quod Canon Tridentini jam vigue-
rit in Eccleſia Romana, & Africana Sæculô
quartò.
I. mòò Procenrrus I. Romanus Pontifex, Anno 405. ab Exuperio,
Epiſcopo Hiſpaniæ, interrogatus de Canone genuino Scripturæ,
ſic reſpondit: Conſulenti tibi, reſpondi, quid vel authoritas lectione oſten-
deret, vel cuſtodita ſeries temporum demonſtraret. - Qui verd libri recipian-
tur in Canone Sanctarum Scripturarum, breyis adnexus oſtendir. Moyſis li-
bri quinque, id eſt, Geneſis „Exodi, Levitici, Numeri, Devteronomii.
Et Jeſus Nave unus; Judicum unus, Regnorum libri quatuor, ſimul & Ruth;
Prophetarum libri ſexdecim, Salomonis Libri quinque; Pſalterium; Hiſtoriarum,
tob liber unus; Tobiæ anus; Eſther unus; Judith unus; achabaorum duo;
Paralipomenon duo. Item Novi Teſtamenti Evangeliorum libri quatuor; Apo-
ſtoli Pauli Epiſtola quatuordecim; Epiſtola Joannis tres Epiſtola Petri dua;
Epiſtola Judæ; Epiſtola Jacobi; Adctus Apoſtolorum; Apocahpfhis Joannis.
II. d? Concilium Carthaginenſe tertium, celebratum Anno 397.
Can. 47. ſic habet: Placuit, ut prater &cripturas Canonicas nibil in Eccle-
ſia legatur ſub nomine Divinarum cripturarum. Sunt autem Canoxieæ Scri-
pturæ, Geneſis, Exodus, Leviticus, Numeri, Derteronomium, Jeſus Na-
ve, Judicum, Ruth, Regnorum libri quatuor, Paralipomenon libri due,
Job;, Pſalterinn Davidicum, Salomonis libri quinque, libti duodecim
Prophetarum, Jſaias, Jeremias, Exechlel, Daniel, Tebias, Judith,
Eſther, Eidra libri qSuo, Machabaorum libri duo,. Novi autem G
pange⸗

em
lias
in
im:
te
eſ
nkre
tuly

Pars J. De Scriptura Sacra in genere. 9

Erangeliorum libri quatuor; Acötuum Apoſtolorum liber unus; Pauli Apoſtoli
Epiſtolæ tredecim. Ejusdem ad Hebraos una; Petti Apoſtoli duäæ; Joannis
Apoſtoli tres,; Juda Apoſtoli ana; & Jarobi una; Apocalypſis liber unus.

Hoc Concilium fuit poſtea prælectum in alio Coneilio Carthaginenſi

214. Epiſcoporum, celebrato tempore Bonifacii Papæ anno 418., ubi
Epiſcopi præfato Canoni appoſuêre hæc verba: Hoc etiam Fratri & Con-
Sacerdoti noſtro Bonifatio, vei aliis earum partium Epiſcopis pro conſirmando
Canone innoteſcat; quia à Patribus iſta accepimus in Eccleſia legenda.

§. II.
Teſtimonium Tertulliani, ex quo oſtenditur, ob-
ſervantiam uniformem Eccleſiæ Romanæ & Africanæ

ſæculéò quartò circa Canonem Scripturæ, proficiſci ne-
ceſſariò debere à traditione Apoſtolica.

Ertullianus, qui ſcripſit ſæculé ſecundé exeunte, in I. de Praſcri-
ptionibus adverſus hareſes C. I 5§. 17. 19. 20. 21. 27. & 28. Marcioni-
tas ſic redarguit: Ma Hareſis non recipit quasdam Scripturas; & ſi recipit;
non recipit integras. — Wune ſolum diſputandum eſt, quibus competas fides ipſa?
cujus ſint &criptura ? A quo, & per quos, & quando, & quibus ſit tradita
diſciplina, qua ßunt Chriſtiani? Uki enim apparuerit eße veritatem diſciplinæ,
& fdei Chriſtiana, illic erit veritas Seripturarum, & omnium traditionum
Chriſtianarum. - - Apoſtoli in orbem profecti ezndem doctrinam fidei natio-
nibus promulgaverunt, & FEccleſiam apud unamquamque civitatem condide-
zunt, à quibus traducem Pdei, & ſemina doctrina cateræ exinde Eccleſiæ mu-
tuata ſunt. Eaque tot ac tanta Eccleſia una eſt illa al Apoſtolis prima, ex

Ta omnes; omnes Apoſtolicaæ, dum unam omnes probant ani tatem; comu-

nicatio pacis, & appellatio fraternitatis, & conteſſeratio hoſpitalitatis, quæ
Jura non alia tatio egit, quàm ejusdem Sacramenti (id eſt, doctrinæ) auna
traditio. — - Litur ſi Chriſtus Apoſtolos mißt ad pradicandum, ( dicimus)
alios non eſſe recipiendos Pradicatores, quàm quos Chriſtus inſtituir. - -
Quid autem pradicaverint, & bic præſeribam, non aliter probari debere, ni ſi
per easdem Eccleſias, quas ipſi Apoſtoli condiderunt ipſi eis pradicands tam viva
voce, quam per Epiſtolas. & hac ita ſunt, conſtat, omnem doctrinam, qua
cum illis Eceleſtis Apoſtolicis matricibus & originalibus fidei conſpiret, veritati
deputandam; reliqunm perd omsem doctrinam de mendacio prajudicandam,
qud

10 Prolegomenorum in Sacram Scripturam
qua ſapiat contra veritatem Eccleſiarum & Apoſtolorum. Jupereſt ergo, at .
demonſtremus, an hæc noſtra doctrina de Apoſtolorum traditione veniat? - - .
Videamus, ne forte Apoſtoli quidem plenè (docuerint,) Eccleſiæa autem ſuo
vitio aliter aceeperint, quam Apoſtoli proſerebant. - - Age nunc; omnes
(Eccleſiæ) erraverint; nullam reſpexerit Spiritus ſanctus, ut eam in verita-
tem deduceret, ad hoc miſſus à Chriſto, ut eſſet Boctor veritatis. Neglexerit
oßicium DEl vilicus, Gpriſti Vicarius, ſinens Eccleſiam interim aliter intellige-
re, aliter credere, quàm ipſe per Apoſtolos pradicabat; ecquid veroſimile eſt,
ut tot ac tanta (Eccleſiæx) in unam fidem erraverint? Nullus inter multos
eventus (contingentes) eſt anus exitus: variaſſe debuerat error doctrina
Eccleſiarum. Caterùm quod apud multos unum invenitur, non eſt erratum,
ſed traditum. Hucuſque Tertullianus, qui exinde infert, Scripturam
Sacram, quæ ab Eccleſia Africana, & Romana, ex qua Marcion eje-
Qus eſt, publice in Conventibus legitur, neceſlario proficiſci à tradi- 4
Rtione Apoſtolica. èèẽäG 8
Conſimile eſt Teſtimonium D. Auguſtini Epiſt. 118. ad Januarium 4
c. 1. ubi ait: Ila, quæ non ſcripta, ſed tradita cuſtodimus, quæ quidem toto t
terrarum orbe obſervantur, dantur intelligi, vel ab ipſis Apoſtolis vel plenariis
Conciliis commendata atque ſtatuta retineri, ſicuti quod Bomini Paſſio „O„* cC0
Reſurrectio, & Aſcenſio in cœlum, & adrentus de cœlo Spiritus ſancti anni-
verſaria ſolennitate celebrantur; & i quid aliud tale occurrerit, quod ſerva- e⸗
tur ab univerſa, quacunque ſe diffundit, Eccleſia. Et l. 4. contra Donati- en
tas c. 24. Qusdl mnirerſe tenet Eecleſa, mec Concilis inſiitutum, ſed ſemper 4
retentum eſt, non nißi Authoritate Apoſtolica traditum rectiſſimè creditur.
60 modo Auguſtinus diſcurrit de praxi uniformi totius Eccleſiæ
comparatè ad Collegium Apoſtolicum, eodem modo diſcurrendum eſt 1
