go. tem fructum pacatiſſimum exercita-
J tis per eam reddet juſtitiæ. Heb. 12.
H v. II.
29. Radix. Concupiſcentia. Ne quaradix amaritudinis furſum
Paſſio animi. germinans impediat, & per illam
inquinentur multi, Ib. 12. v. 15.
30. Fructus Laus D EI. Offeramus hoſtiam laudis ſemper
hominis. DEO; fructum labiorum confiten-
tium nomini ejus. Ib. 13. v. 15.
31. Foœnum. Homo. Sicut flos fœni tranſibit. Exor-
Flos. Pulchritudo, tus eſt ſol, & arefecit fnum, &
— voluptas. flos ejus decidit, & decor vultus
ejus deperiit, ita & dives in itineri-
bus ſuis marceſcet. Jac. I. v. 10.
32. Vitis. Lingua Ex ipſo ore procedit benedictio
. TFicus. animoſa, & maledictio. Nunquid poteſt fi-
ſuavis. cus uvas facere, aut vitis ficus?
. Ib. 3. v. 10.
33. Fructus. Juſtitia ex tran- Fructus juſtitiæ in pace ſeminatur
quillitate & Sa- facientibus pacem. Ib. 3. v. 1 8. Sa-
pientia. pientia, quæ deſurſum eſt, plena
eeeſtſt fruétibus bonis. Tb. v. 175.
34. Vitis. Chriſtus Egéô ſum vitis vera & Pater meus
Palmites. fideles Agricola eſt. Omnem palmitem in
Fructus. bona opera me non ferentem fructum tollet
Agricola. DEUS Pater. eum. Ego ſum vitis; vos palmites.
ri quis in me non manſerit, mittetur
foras & arefcet. Joa. 15. v. 1.
35. Fructus. Converſfio ani- Poſui vos, ut eatis & fructum
marum. plurimum afferatis. Ib. v. 16.
fPprofectkus plehbisss

Prolegomenorum in Sacram Seripturam

304
Figura. Eiguratum. Lextus.
6. Fructus. Prcoœæmium. Hæc (bona opera) non ſine fru-
Gu vos conſtituent in Domini cogni-
tione. 2. Pef. I. V. 8.
37. arbores Homines per- Hli fſunt arbores autumnales, in-
autumna- verſi, olim bo- fructuoſæ, bis mortuæ, eradicatæ.
les. ni, nunc & ſo Jud. v. 12.
eradicatæ, cietate bono-

rum ejecti.

D E ANTäMALIBIS.,

1. Viperx.

Maledici,
Calumniatores,
hypocritæ, inſi-

Videns multos Phariſæorum, &

Sadducæorum dixit eis: Progenies

viperarum &c. Math. 3. v. 17. Di-

diatores. cebat ad turbas: Genimina vipera-
. rum. Lucæ 3. v. 7. Math. 12. v. 24.
2. Canes., Impudentes, Nolite ſanctum dare canibus;
Porci. Luxurioſi, neque mittatis margaritas veſtras
carnales, ante porcos; ne forte conculcantes
terreni, eas pedibus ſuis, & canes converſi
maledici. disrumpant vos. Math. 7. v. 6.
3. Lupi, Seducdtores, Attendite à fallis prophetis, qui
Ohyes. exterius probi. veniunt ad vos in veſtimentis ovium;
intrinſecus autem ſunt lupi rapaces.
4. Oves. Fideles. Ite ad oves, quæ perierunt, do-

müs Iſael.

Math. 10. v. 6. Et Ib.

–

Mitto

lras
tes
erſi

Clavi Expeſitionum Myficarum, &.

§. IV. De Animalibus. 30 5

Num. ERigura. Figuratum.

5. Oves. Clerici manſueti. Mitto vos ſicut oves in medio lu-
4 Lupi. Oſores probo-porum Ib. v. 16.
rum. M
6. Serpentes, Attenti ad fidei, Eſtote ergo prudentes ſicut ſer-
& morum ſub-pentes, & ſimplices ficut columbæ.
Columbæ. ſtantialia. Non (b. v. 16.
diffuſi ad nego-
— tia nimis multa.
7. Ovis lapſa. Peccator. Quis erit ex vobis, qui habeat
ovem unam, & ſi ceciderit hæc
Sabbatis in foveam, nonne tenebit
& levabit eam? Ib. 12. v. I1I.
8. Viperæ. Calumniatores Progenies viperarum, quomodo
ſub ſpecie Zeli. poteſtis bona loqui, cum fitis mali?
Math. 12. V. 24.
9. Piſces. Fideles Simile eſt regnum cœlorum ſage-
boni & mali. næ miſ:ſæ in mare, & ex omni gene-
re piſcium congreganti. Ib. 13. v. 47.
quam cum impleta eſlet educentes
& ſecus littus ſedentes elegerunt
bonos in vaſa; malos autem foras
miſerunt. Ib.
10. Canes Impudentes. Non eſt bonum, ſumere panem
CQatelli. Modeſti. filiorum, & mittere canibus. At
iila dixit: Etiam Domine; nam &
catelli edunt de micis, quæ cadunt
de menſa Dominorum ſuorum.
Ib. v. 27.
II. Oves. Angeli Si fuerint alicui centum oves, &
Ovis. genus huma- erraverit una ex eis; nonne relinquir
num. nonaginta novem in montibus, &

vadit quærere eam, quæ erravit?

Ib. 18. v. 12.

◻

Faci=

306

Prologomenorum in Sacram Scripturam

Num. Figura., Figuratum.

Textus.

12.] Camelus. Dives. Facilius eſt Camelum per fora-
men acus tranfire, quam divitem
= intrare in regnum cœlorum. Ib. 19.
v. 24.
13. Cemelus. Peccatum grave. Scribe & Phariſæi hypocritæ,
Culex. Peccatum leve. duces cæci, excolantes culicem, ca-
mmDmDaelum autem glutientes. Ib. 23.
V. 24.
14. Vulpes. Homo verſutus Dicunt ei: Herodes vult te occi-
fallax. dere. Et ait illis: Ite & dicite vul-
Pi illi. Luc. 13. v. 22.
15. CGallina, Chriſtus, Jeruſalem, quoties volui congre-
Avis, gare filios tuos, quemadmodum
Pulli. fideles. gallina congregat pullos ſuos ſub
alas, & noluiſti. Math. 23. v. 37.
Jeruſalem, quoties volui congre-
gare filios tuos, quemadmodum
avis nidum fuum ſub pennis, &
noluiſti? Luc. 13. v. 34.
16. Columba. Spiritus ſanctus. Vidi Spiritum deſcendentem quaſi
columbam. Joa. I. v. 32.
17. Serpens. Chriſtus in Sicut Moyſes exaltavit ſerpentem
Cruce. in deſerto. Ib. 3. v. 14.
18. Oves. Fideles, Ego ſum paſtor bonus; bonus
— Lupus. Seductor, paſtor dat animam pro ovibus ſuis.
Perſecutor. Mercenarius videt lupum venientem
& dimittit oves. Joa. 10. v. 1I1I.
19. Cvwile. Eccleſia Ego ſum oſtium ovium. Per me
ſiquis introierit, ſalvabitur, & in-
Paſtor. Chriſtus gredietur, & egredietur, & paſcua
paſcens gratià inveniet. Ego ſum Paſtor bonus.
Oſtiarius Ghriſtus in ſuis Mercenarius videt lupum venientem,
oſtium Vicariis [& dimittit oves & fugit, & lupus ra-

PIt

Clavis Expoſitionum Myſticarum. & c. §. IV. De Auimalibus. 307

Num. Figura. Figuratum. Textus.
. Oſtium. Chriſtus, ut pri-pit & diſpergit oves. Et alias ha-
mus articulus fi-beo oves (inter gentiles) & illas
Paſcua dei, do ctrina, gra- oportet me adducere, & vocem
. tia, Sacramenta meam audient, & fient unum ovile.
mercena- heæretici, Clerici Ib. 10. v. 7. Qui intrat per oſtium,
3 riuSs. quærentes ſua paſtor eſt ovium, huic oſtiarius
. lucra aut com- aperit, & oves vocem ejus audiunt.
1 moda. Ib. v. 2.
- 20. Quadrupe- Peccatores, Vidit linteum magnum, in quo
. ia, gentiles, erant omnia quadrupedia, & ſer-
l⸗ ſerpentia, heæretici. pentia terræ, & volatilia cœli; &
volatilia, . facta eſt vox ad eum: Surge Petre;
. beſtiæ. occide & manduca. Act. 10. v. II.
. Widi vas, quafi linteum magnum,
in quod intuens vidi quadrupedia
terræ, & beſtias, & reptilia, & vo-
7 latilia cœli. Audivi autem vocem:
1, Occide & manduca. Ib. I1. v. §.
21. Tauri, Peccatores Vidi quadrupedia, & beſtias, &
altitia, volatilia; audivi autem vocem: Oc-
7 beſtiæx Converſio cide & manduca. Ib. v. 5. Prandium
occiſio augmentatio meum paravi; tauri mei & altilia
“ comeſtio, corporis Chriſti, occiſa ſunt, venite ad nuptias.
em ſeu Eccleſiæ. Matth. 22. v. 4.
— 22.] Lupi. Hoeretici, Intrabunt poſt diſceſſionem meam
nus Seduéctores, lupi rapaces non parcentes gregi.
is. Grex. Fideles. Act. 20. v. 29.
ein 23. Afpides. Homo quilibet Omnes declinaverunt; non eſt
— quantü eſt ex vi- qui faciat bonum; non eſt usque ad
me ribus, & ex pro- unum. Venenum aſpidum ſub la-
n. penlione naturæ. biis eorum. Rom. 3. v. 12.
is 24. Oves Homo Propter te mortificamur tota die;
is. victimæ. conſumptus æſtimati ſumus ſicut oves occiſionis.
Inn causa. DEI. b. S. v. 36.
2 Qis

Prolegomenorum insacram Scripturam

Textus.

Quis Paſcit gregem, & de lacte

gregis non manducat? I. Cor. 9. v. 7.

Scriptum eſt: Non alligabis os
bovi trituranti. Nunquid de bobus
cura eſt DEO? An pronter nos uti-
que hoc dicit? Nam propter nos

ſcripta ſunt. Ib. v. 9.

08
Num. Figura. Figuratum.
25. CGrex Animæ concre-
ditæ.
26. Bos tritu- Clericus extun-
rans. dens bona ope-
ra jugi exhorta-
tione.
27.] Diverſitas Diverſitas cor-
corporum porum in reſur-
in animali- rectione.
bus.
28. Cancer. Sermo conta-
gioſus, hæreſis.
29. Beſti?k. Homines car-
nales.
30. Sanguis Sanguis
. hircorum, Chriſti.
taurorum.
31. Corpora Corpora in tu-
&S ſanguis mulo, & merita
animalium. fidelium in
Ceœlo.

Non omnis caro eadem caro; ſed
alia hominum; alia pecorum; alia
volucrum; alia piſcium. Sic reſur-
rectio mortuorum; & corpora cœ-
leſtia, & corpora terreſtria. Ib. 15.
v. 29.

Profana autem & inanilo quia de-
vita; multum enim proficiunt ad
impietatem; & ſermo eorum ut
cancer ſerpit. 2. Tim. 2. v. 16.

Cretenſes malæ beſtiæ, ventres
pigri. Tit. 1. v. I2.

Si ſanguis hircorum, & taurorum,
& cinis vitulæ aſperſus inquinatos
ſanctificat, quanto magis ſanguis
Chriſti. Heb. 9. v. 13. Chriſtus ne-
que per ſanguinem hircorum aut
vitulorum, ſed per proprium ſan-
guinem introivit ſemel in ſancta.
Ib. v. 12.

Quorum animalium ſanguis infer-
tur in Sancta, horum corpora cere-
mantur extra caſtra. Propter qnod &
IESUS extra portam paſſus eſt.
Exeamus igitur ad eum extra caſtra.

Ib. 13. v. II.

.

e

R

Claris Expoſitionum Myſticarum, &c. §. IV. De Animalibut. 309

Nuam. Figura. Ennguratum.

Textus.

Qui eduxit de mortuis paſtorem
magnum ovium Chriſtum. Ib. 13.
V. 20.

Si equis frœna in ora mittimus,
omne corpus illorum circumferi-
mus. - Omnis natura beſtiarum,
& volucrum, & ſerpentium, & cæ-

terorum domantur; linguam autem

nullus hominum domare poteſt,
plena veneno mortifero. Jac. 3. v. 3.

In omni converſatione ſancéti ſitis,

quaſi agni immaculati Chriſti & in-

contaminati I. Pet. I. v. 19.

—

Seniores obſecro, paſcite qui in

vobis eſt, gregem DEI, facti forma

gregis ex animo; & cum apparue-
rit princeps paſtorum, percipietis
coronam. Ib. p. v. 2. Eratis ſicut
oves errantes, ſed converſi eſtis
nunc ad Paſtorem & Epiſcopum ani-

marum veſtrarum. Lb. 2. v. 25.

Liberatus ſum de ore leonis. 2.

Adverſarius veſter diabolus tan-
quam leo rugiens circuit. 1. Pet. 5.

Vicit leo de Tribu Juda. Apoc.

Contigit eis illud veri proverbii:
Canis reverſus ad ſuum vomitum;
& ſus lota in volutabro luti. 2. Pet.

32. Paſtor Chriſtus
oves. fideles.
33. Ecquus Lingua;,
beſtia, homo loquax.
volucres.
ſerpentes.
Agai. Animæ puræ.
35. Oves Animæ.
grex conereditæ,
paſtor. Parochus,
Superior,
Chriſtus.
36. Leo. Tyrannus.
perſecutor. Tim. 4. V. 17.
37. Leo. Diabolus.
V. 8.
38. Leo. Chriſtus.
39. Canis. Peccator recidi-
Sus. vus.
2. V. 22.

Q. 3 Quæ-

7

310

—

Proiegomenorum in Scripturam Sacram

Num. Figura.

Eiguratum.

Textus.

40. Animalia. Homines carna- Quæcunque tanquam muta ani-
. les. malia norunt, in his corrumpuntur.
Jud. v. 10.
41. Aſina. Monitor alioru, Balaam orreprionem habuit ſuæ
Balaam. ſed vitæ anima- veſaniæ ſubjugale mutum animal,
lis. in voce hominis loquens prohibuit
Prophetæ inſipientiam. 2. Pet. 2. v. 16.
42. Equus albo. Plagæ directæ à Et ecce cquus albus; & qui ſede-
rufus, DEO. bat ſuper eum, exivit ut vinceret.
niger, Regnorum in- Et exivit equus rufus, & qui ſedebat
pallidus. verſio, bellum, ſuper eum, datum eſt ei, ut ſume-
fames, beſtis. ret pacem de terra, & ut invicem ſe
interficiant. Et ecce equus niger,
& qui ſedebat ſuper eum, habebar
ſtateram - Et ecce equus palli-
dus; & qui ſedebat ſuper eum; no-
men illi mors. Apoc. 6. v. 2.
4 3. PDraco. Diabolus. Serpens antiquus, qui vocatur
. diabolus. Apoc. 12. v. 9.
44. Beſtia. Gentile Roma- Ecce draco magnus, habens ca-
Pardus, num imperium, pita ſeptem, & cornua decem.
Urſus, inſeſſum à dia- Apoc. 12. v. 3. Et vidi beſtiam ha-
Leo, bolo. bentem capita ſeptem & cornua de-
Draco. cem Ib. 13. v. I. & v. 10. Et beſtia
ſimilis erat pardo, & pedes ejus ſi-
cut pedes urſi, & os ſicut os leonis.
Ib. v. 2.
45. Agnus. Chriſtus. Ait Joannes: Ecce Agnus DEI,
qui tollit peccata mundi. Joa. I. v. 29.
In libro vitæ agni, qui occiſus eſt
ab origine mundi. Apoc. 13. v. 8.
46. Canes. Homines mor- Videte canes, videte malos ope-
daces bonorum. rarios. Phil. 2. v. 2.

al
Ii.

Clavis Expoſitionum Myſticarum, & . §. V. De bomine.

311

Num. Figura. Figuratum. Lextus.
I. Caput Chriſtus Vir caput eſt mulieris, ſicut Chri-
Corpus Eceleſia ſtus caput eſt Eccleſiæ; membra ſu-
membra. fide les. mus corporis ejus. Epheſ. 5. v. 23. &
v. 30. Ipſe eſt caput corporis Ec-
cleſiæ. Col. I. V. 18.
. Filli Abra- Filii DEI. Dedit eis poteſtatem filios DEI
hæ. fieri, qui non ex ſanguinibus, ſed ex
DEO nati ſunt. Joa. I. v. I2. Non
omnes, qui ſemen ſunt Abrahæ,
omnes filii; non qui filii ſunt carnis,
hi filii DEI, ſed qui filii ſunt pro-
miſſionis. Rom. 9. v. 7.
3. Generatio. Regeneratio in Niſi quis regeneratus fuerit ex
filium DEI. aqua & ſpiritu ſancto, non poteſt
Adoptio per introire in regnum DEI. Joa. 3. v. 5.
gratiam. Et alibi ſepe. I. Per. I. v. 3. & v. 23.
Nativitas, Collatio grati?ꝰ Filioli mei, quos iterum parturio.
partus. adoptivæę. Gal. 4. v. 19. Qui facit juſtitiam,
ex DEO natus eſt. - Omne quod
natum eſt ex DEO, vincit mundum.
I. JOa. 2. v. 29. & 5. v. 4. Per Evan-
gelium vos genui. I. Cor. 4. v. I15.
§. Inſans. Innocens, Sicut modo geniti infantes ratio-
Parvulus. humilis, nabile & ſine dolo lac concupiſcite.
Puer. inſenſatus, I. Pet. 2. v. 2. Facti eſtis, quibus
virtute & ſa- lacte opus ſit. Heb. S. v. 12. Niſi

Vir.

pientia profe-
Rus.

efficiamini ſicut parvuli, non intra-

bitis in regnum cœlorum. Math. 18.
V. 3.

312 Prolegomenerum in Sacram Scripturam
Num. Figura. Figuratum. Textus.
v. 3. Nolite pueri effici ſenſibus,
ſed malitia parvuli eſtoſte. 1. Cor.
14. V. 20. Quando factus ſum vir,
evacuavi, quæ erant parvuli. I. Cor.
I13. v. II. Ib. 3. v. 2.
6. Oculus Amici, patro- Si oculus tuus dexter ſcandalizat
Manus ni, magiſtri, & ſte, erue eum. Si dextra manus tua
Pes. alii nobis neceſ- ſcandalizat te, abſcinde eam. Math.
ſarii ſcandalizan- S. v. 29. Si pes tuus ſcandalizat te,
tes. amputa illum. Marc. 9. v. 45.
7. Oculus. Mens, Quid vides feſtucam in oculo fra-
intentio. tris tui, & trabem in oculo tuo non
vides? Math. 7. v. 3.
32. Oculus. Intentio. Si oculus tuus fuerit ſimplex, to-
tum corpus tuum lucidum erit.
Ib. 6. v. 22.
9. Cœcus. Errans culpabi- Veæ vobis duces cœci. Math. 23.
liter. v. 24. In judicium veni in hunc
mundum, ut qui vident cœci fiant.
Dixerunt ei; nunquid & nos cœci
ſumus? dixit eis: ſi (invincibiliter)
cœci eſſetis, non haberitis peccatum;
nunc verô dicitis; quia videmus:
Peccatum ergo veſtrum manet. Joa.
9. v. 39. Excæcavit oculos eorum.
1ſ —oa. I12. v. 40. & alibi ſæpius.
I10.Filii dia- Malitioſi Vos ex patre diabolo eſtis, & de-
boli. ex induſtria. ſideria Patris veſtri vultis perficere.
Joa. 8. v. 44. Hi fſunt filii (illius)
nequam. Math. 13. v. 38. Mani-
feſti filii DEI & Diaboli. 1. Joa. 3.
v. 10. Fili diaboli. Act. 13. v. 10.
11. Cor. Animus.

2. V. 40.

Induravit cor eorum. Joa. I
. Cor

bis,
Cor.
Vit,

Cor.

lizar
8tua
lath.
tte,

Wnc
lant.
cci
ter)
tum,
nus:

Clavi Expoſitionum Mhſticarum, & . §. V. De Homine.

312
Nam. Figura. Figuratum. Textus. S
* Cor eorum longe eſt à me. Math.

15. v. S. & alias ſæœpe.

Corpus

12. Communitas Multi unum corpus ſumus in Chri-
membra. Chriſtiana. ſto ſinguli autem alterius membra.
Rom. 12. v. ð. Omnes in unum
— . corpus baptizati ſumus. - Vos
eſtis corpus Chriſti, & membra de
membro. I. Cor. 12. v. 13. & v. 27.
13. Vetus Peccato obnoxig Vetus homo ſimul crucifixus eſt,
homo. originali, aut ha- ut deſtruatur corpus peccati. Rom.
bituali actuali. 6. v. 6.
14. Mors. Gratie, Qui mortui ſumus peccato, quo-
aut peccati. modo adhuc vivemus in illo? - Qui
mmBortuus eſt, juſtificatus eſt à pecca-
to =. Servi eſtis, five peccati ad
mortem. Rom. G. v. 3. 7. 16. Cunn
mortui efſetis in delictis. Col. 2. v. 12.
I15. Ambulare, Progrediin vitiis Cum eſletis mortui delictis, in
vel virtutibus. quibus aliquando ambulaſtis. Eph.
currere. Celeriter pro- 2. v. 2. Currebatis bene, quis vos
gredi. impedivit? Gal. 5. v. 7.
16. Somnus Tepor, vitium Hora eſt jam nos de ſomno fur-
habituatum, gere. Rom. 13. v. II. Vigilantes in
vigilia. cautelæ morum. omni inſtantia. Eph. 6. v. I8. vigi-
late, viriliter agite, & conforta-
mini. I. Cor. 16. v. 13.
17. Corpus. Membrum Ec- Neſecitis, quoniam corpora ve-
cleſfiæ ſtra membra ſunt Chriſti? I. Côr. 6.
DWW ac Chriſti. V. I 5. JUVMUẽdDẽ
18. Membra Minoribus do- Quæ videntur mem bra corporis
tignobiliora. nis, aut majori- infirmiora eſſe, neceflariora ſunt;
bus imperfectio- & quæ putamus ignobiliora eſle,
nibus præditi. his abundantiorem honorem cir-
cumdamus. I. Cor. 12. v. 22.

Rr. Si

314 Brolegemenorum in Sacram ripturam
Nam. Figurata. Figuratum. Textus.
19. Mors Mortificatio. Si in hac tantùm vita ſperantes ſu-
mori. Se exponere mus, miſerabiliores ſumus omnibus
mortis præſenti hominibus - Ur quid periclita-
periculo. mur omni hora? Quotidie morior.
II. Cor. I5. V. 19. & v. 20.
20. Somnus. Mori pié, cum Qui dormierunt in Chriſto? I.
Dormire. ſpe reſurrectio-Cor. 15. v. 17.
21. Oculus. Intellectus. Det vobis DEUS illuminatos ocu-
. llos cordis. Eph. I. v. 18. :ð
22. Vña. Operationes Spiritus vivit propter juſtificatio-
animæ ex impul- nem. Rom. 8. v. 10. Vivo autem
ſu & influxu non jam ego, vivit verèò in me Chri-
gratiæ. ſtus. Gal. 2. v. 20.
2;ʒ. Ptas Perfectionis Donec occurramus in virum per-
virilis. ſtatus. fectum, in menſuram ætatis plenitu-
dAdinis Chriſti. Eph. A. v. 13.
24. Parvuli. Simplices, qui Non fimus parvuli fluctuantes, &
facile creduntcircumferamur omni vento doctrinæ
erroribus. in nequitia hominum in aſtutia ad
circumventionem erroris. Ib. v. 14.
25. Creſcere. Proficere in Creſeamus in illo per omnia, qui
charitate. eſt caput Chriſtus; ex quo totum
corpus compactum & connexum eſt
per omnem junctarum fubminiſtra-
tionis ſecundum menſuram unius-
cujusque membri augmentum cor-
poris facit in ædificationem fſui in
charitate. Ih. v. I5. Col. 2. v. 19.
26. Ambulare. Converfari. Non ambuletis ſicut gentes ambu-
lant in vanitate ſensús ſui. Ib. v. 17.
27. Homo ve- Habitus pravi, Deponere vos ſecundum priſti-
tus, novus, habitus boni,. nam converſationem veterem homi-

nem

1.
li

Clavis Expoſitionum Myſticarum, & . §. V. De MHomine. 315

Num Figura. Figuratum. N

Textus.

nem, qui corrumpitur ſecundum

deſideria erroris; renovamini autem
ſpiritu mentis veſtræ & induimini
novum hominem. Eph. 4. v. 2zz. Col.
3. V. 9.

28. Creari, Totalis immu- Novum hominem, qui ſecundum
creatura. tatio interna af-DEUMcreatus eſt. Ib. v. 24. Si qua
fectionum, per ergo in Chriſto nova creatura. Ecce
ſolam gratiam. facta ſunt omnia nova; omnia au-
tem ex DEO. 2. Cor. §. v. 17. In
Chriſto neque circumeiſio valet, ſed
nova creatura. Gal. 6. v. 15. Creati
in Chriſto ESU in operibus bonis.
Eph. 2. v. IO.
29. Manus, Operatio, pro. Remiſſas manus & ſoluta genua
genua, greſſus in virtu- erigite. Heb. 12. v. 12. Et greſſus
greſſus, re, profectus, te- rectos facite pedibus veſtris, ut non
claudicatio. por. claudicans quis erret. Ib. v. 13.
30. Corpus, Fides, Sicut corpus ſine ſpiritu mortuum
anima. Charitas. eſt, ita & fides ſine operibus mortua
31I. Lavatio Emendatio Emundate manus peccatores. Jac.
manuum. operationum. 4. v. 9.
32. Prigidus Impius Quia tepidus es, & nec frigidus
calidus. fervidus in bo- nec calidus, incipiam te evomere.
F.⸗ no. Apoc. 4. v. I6.
33. Elfurire, Deſfiderio ve. Beati, qui eſuriunt & ſitiunt ju-
fitire. hementi teneri. ſtitiam. Math. y. v. 6.
34. mortui. Homines profa- Permitte mortuos ſepelire mor-

ni, alieni à ſpiri-

tuali vita.

tuos ſuos. Math. S. v. 22.

/

Rr2 §. VI.

„₰*

3 16

Prolegomenorum in Sacram Scriptaram

§.

VI.

DE VARIIS STATIBIIS
HOMINUM.

Num. Figura. Figuratum. Textus.
I. 8Servus Mancipatus Ultra non ſerviamus peccato.
ſervitus diabolo Rom. 6. v. 6. cui exhibetis vos ſer-
ſervire. per peccatum. vos ad obediendum. fuiſtis ſervi
peccati. Ib. 16. vænundatus ſub
peccato. Ib. 7. v. 14. Peccatum vo-
bis non dominabitur. Ib. 6. v. 14.
2. ServIIS. Mancipatus Video legem in membris meis
concupiſcentiæ. captivantem me in lege peccati -
Quis me liberabit de corpore mor-
tis? mente ſervio legi DEI, carne
autem legi peccati. Rom. 7. v. 23.
3. Liber. Immunis ab ha- Si manſeritis in ſermone meo,
bitu errorum veritas liberabit vos. Reſponderunt.
& vitiorum. Nemini ſervivimus. Reſpondit E-
Vel SUS: qui facit peccatum, ſervus
à poteſtate eſt Peccati. Si vos filius liberaverit,
dœmonis. versé liberi eritis. Joa. 8. v. 3 I.
4. Ancilla Synagoga Abraham duos filios habuit, unum
de ancilla & unum de libera: quæ
Domina. Eccleſia. ſunt per allegoriam dicta. Hæc
ſunt duo Teſtamenta. Unum (Ve-

tus) in ſervitutem generans; illa
autem quæ ſurſum eſt Jeruſalem,
libera eſt, quæ eſt mater noſtra.
Gal. 4. v. 22.

Sunt

10. Pauperes. Indigentes
ſ meritis,
& donis.
1I. Rex Chriſtus
regnum. Eccleſia.
12. Rex Chriſtus
regrnum. Colum.

.

Clavis Expoſitionũ Myſticari, & . §.

VI. De variis Statibus bomini. 317

——

Textus.

Num. Figura. Eiguratum.
Sacrati DEO
per votum caſti-
tatis.

5§. Evnuchi.

Sunt Evnuchi, qui ſeipſos caſtra-
verunt propter regnum cœlorum.
Math. 19. v. 12.

6. Sponſus. Unio cum DEO

Sponſatio. [per gfatiam.
Virgo. WVel per habitum

Deſpondi vos uni viro virginem
caſtam exhibere Chriſto. 2. Cor. II.
V. 2. .

jugis dilectionis.
Anima Chriſtia-
= na.
7. Sponſus. Chriſtus. Qui habet ſponſam, ſponſus eſt:

Sponſa. Eccleſia.

Anima.

amicus autem ſponſi gaudet propter

vocem ſponlſi. Joa. 3. v. 29. Oſten-
dam tibi ſponſam, uxorem agni.

Apoc. 2I. V. 3. Nunquid poſſunt filii

ſponſi lugere, quamdiu cum illis eſt
ſponſus? Math. 9. v. 15.

8. Gonjugium Unio Ghriſti
cum Eccleſia.

Sacramentum hoc magnum eſt;
ego autem dico, in Chriſto & Ec-
cleſia. Eph. 5. v. 32.

Abundantes me-
ritis & donis.

92. Divites.

In omnibus divites facti eſtis in
omni verbo, & in omni fſcientia,
ita ut nihil vobis deſit in ulla gratia.
I. Cor. I. V. S5.

Dicis: dives ſum & locupletatus;
& neſcis; quia tu es pauper & cœ-

cus & nudus. Apoc. 3. v. 17

Regnabit in domo Jacob in ater-
num, & regni ejus non erit finis.
Luc. I. v. 2. Pervenit in, vos reg-
num DElI. Math. 12. v. 28 Regnum
DEI intra vos eſt. Luc. 17. v. 2f.

Adveniat regnum tuum. Math. 6.

v. I0. Multi recumbent cum Abra-
R r 3 ham

318

Prolegomenorum in Sacram Scriptyram

Num. Figura. Figuratum.

Texkus.

ham & Iſaac & Jacob in regno cœlo-
rum. Ib. S. v. II. Memento mei
cum-veneris in regnum tuum. Luc.
23. V. 42.

13.

Regnum.

Peccati
& gratiæ.

Sicut regnavit peccatum in mor-
tem, ita & gratia regnet per juſti-
tiam Rom. §5. v. 2 f.

1L4.

Legati.

Clerici.

Pro Chriſto legatione fungimur.

12. Cor. §. Pro quo legatione fungor.
tEph. 6. v. 20.

15.

Miniſtri.

N

Clerici.

Sic nos exiſtimet homo ut mini-
ſtros Chriſti. I. Cor. 4. v. I. Exhi-
beamus nos ſicut DEI Miniſtros.
Ib. 6. v. 4.

16.

TES.

4

Diſpenſato-

Clerici
Epiſcopi,

Diſpenſatio mihi credita eſt. I.
Cor. 9. v. I7. Sic nos exiſtimet ho-
mo ut diſpenſatores myſteriorum
DEI. Hic jam quæritur inter di-
ſpenſatores ut fidelis quis invenia-
tur. Ib. 4. v. I. Oportet Epiſcopum
eſſe ſicut DEl diſpenſatorem. Tit. I.
V. 7.

17.

Diſpenſato-

Quilibet Chri-

ſtianus.

Unusquisque ſicut accepit gra-
tiam, in alterutrum illam admini-
ſtrantes, ſicut boni diſpenſatores
multiformis gratiæ DEI. I. Pet. 4.
Vv. 10.

18.

P4

Domeſtici,
Cives.

Chriſtiani.

Jam non eſtis hoſpites & advenæ,
ſed eſtis cives ſanctorum & domeſti-
ci DEI. Eph. 2. v. 19.

Peregrini.

Quivis Chrilſia-
nus.

Obſecro vos tanquam advenas &
peregrinos abſtinere vos à earnali-

bus deſideriis. I. Pet. 2. v. 11. De-

.

Clavis Bxpoſitionã Myſticaruü, & c. H. VI. De variis ſtatibus homind. 319

—

Num. Figura. Figuratum. Textus.
functi ſunt omnes iſti non acceptis
Jrepromiſſionibus, ſed à longè eas
aſpicientes & ſalutantes, confiten-
tes, quia peregrini & hoſpites ſunt
ſuper terram Heb. 11. v. 13.
20. Negotiator. Chriſtianus. Simile eſt regnum homini nego-
tiatori, quærenti bonas margaritas.
Math. 13. v. 4 5.
Z1I. Paterfami- Quivis Chriſtia- Si ſciret paterfamilias, qua hora
lias. nus. fur veniret, vigilaret utique. Et
Clericus, DoRor vos eſtote parati. Luc. r12. v. 39.

DEus, Chriſtus.

Omnis Scriba doctus ſimilis eſt Patri-
familias, qui profert de theſaure
nova &ũ vetera. Math. 13. v. §5 1. Si-
mile eſt regaum cœlorum Fatrifami-
lias, qui exiit conducere operarios.

Math. 20. V. I.

22. Agricola, Chriſtianus. Erat Paterfamilias, qui plantavit
Vinitor, vineam, & locavit eam agricolis.
Colonus. Math. 21. v. 33. Coloni eum occi-
derunt, &ũ ejecerunt extra vineam.
Marc. 12. v. 7.
23. Agricola. DEUS. Pater meus agricola eſt. Joa. 15.
24. Agricola. Clericus. Laborantem agricolam oportet
Pearochus. primuúm de fructibus accipere. 2.
4 Tim. 2. v. 6.
25. Villicus, Chriſtianus. Erat dives, qui habebat villicum;
villicatio. Adminiſtratio & ait illi: redde rationem villica-
donorum. ftionis tuæ. Luc. 16. v. I.
26. Servus. Chriſtianus. Quaſi liberi, ſed ſicut ſervi DEI.

Rom. 6. v. 22.

I. Pet. 2. V. 16.

Servi facti DEO.

Liberi

322 = Prolegomenorum in Sacram cripturam

Num. Figura., Figuratu—[m. Textus.
27. Liberi, Chriſtiani † Libert funt filii. Math. 17. v. 25.

libertas. filiatio DEI. Creatura liberabitur à ſervitute cor-
roubptionis in libertatem gloriæ filio-
rum LDElI. Rom. S. v. 2I.

28. Magiſter, Chriſtus. Magiſter veſter unus eſt Chriſtus.
diſcipuli. Chriſtiani. Math. 23. v. 10. Vocatis me Magi-
ſter; & bene dicitis: ſum etenim.
Joa. 13. v. 13. Si manſeritis in ſer-
mone meo, veré diſcipuli mei eritis.
Joa. 8. V. 31I.

i

29. Pædagogus. Lex. Lex pædagogus noſter fuit. Gal.
30. Piſcator. Clericus. faciam vos fieri piſcatores homi-
= num. Marc. I. v. 17.
31. Miles. Chriſtianus Non ſecundum carnem milita-

Clericus. mus, nam arma militiæ noſtræ non
carnalia ſunt. 2. Cor. 10. v. 4. La-
bora ſicut bonus miles Chriſti. 2.
Tim. 2. v. 3. Milites in illis bonam

militiam. I. Tim. I. v. I8.
32. Merces, Proœæmium in Merces veſtra copioſa eſt in cœlo.
Operarii. cœlo. Mash. 5. v. I2.
33. Stipendium Compenfatio. Stipendium peccati mors. Gratiâ

autem DEI (meritorum ſtipendium)
vita æterna Rom. 6. v. 23.

34. Judex. DEUS. Ne tradat te judici. Math. 5. v. 25.
35. Medicus. Chriſtus. Non eſt opus valentibus medicus.
J “è Math. 9. v. 12. Dicetis mihi: Me-
dice cura teipſum. Luc. 4. v. 23-
36.] Sanus Habitudo animi Lignum vitæ, afferens folia ad
Sanitas bona ad DEUM. ſanitatem gentium. Apoc. 22. v. 2.
Æger. Repugnantia ut ſani ſint. Tit. I. v. 13. Quis in-
. Imentis cum ra-firmatur in vobis, & ego non infir- .

Mmore.

Clavi Expoſitionum Mjſicarum, &.. §. VII. De veſtimentis hominu. 321

Num. Figura., Figuratum.B Textus.
36. Sanus. tione & DEO. mor. 2. Cor. II. v. 29. Infirmum in
Debilis judiciòô fide aſſumite; - in quo frater ſcan-
Sanitas. circa leges divi- dalizatur aut infirmatur. Rom. 14.
nas. Vv. I. & v. 21. Ur convertantur &
Æ ger. ſanem eos. Joa. 12. v. 40. Oportet

ſuſcipere infirmos. Act. 20. v. 25.

F. VII.
DE VESTIMENTIS HOMINIIM.

1. Byſſinum. Juſtorum Datum eſt illi, ut cooperiat ſe
merita. byſſino ſplendenti & candido; byfli-
num enim juſtificationes ſunt ſancto-
rum. Apoc. 19. V. 8.
2. Nudus. Carens merto Ingemiſcimus, habitationem quæ
Nuditas. defectus merito- de cœlo eſt, fuperindui eupientes;
rum. ſi tamen veſtiti & non nudi invenia-
mur. Nam ingemiſcimus gravati,
Veſtis. Merita. eòô quod nolumus exſpoliari, ſed ſu-
Gloria. perveſtiri. 2. Cor. 5. v. 2. Neſcis,
Corpus. quia es nudus; fuadeo ut veſtimen-
tis albis induaris, ut non appareat
confuſio nuditatis tuæ. Apoc. 3.v. 7.
3. Veſtis. Chriſtus, Induimini Dominum IESUM.
habitus morum Rom. 13. v. I4. Quicunque in Chri-
Indui. Chriſto confor- ſto baptizati eſtis, Chriſtum indui-

mis.
Novi habitus.

ſtis. Gal. 3. v. 27. Induite novum
hominem. Eph. 4. v. 24. exſpolian-
tes veterem hominem, & induentes

novum Col. 3. v. 9.

322 Prologomenorum in Sacram Scripturam
Num. Figura. Higuratum.,. Textus.
4. Pannus. Doctrina. Nemo immittit commiſſuram
panni rudis in veſtimentum vetus.
Math. 9. v. 16.
S5. Veſtis nu- Mores Congregaverunt malos & bonos
ptialis. Chriſtiani. — & vidit hominem non veſtitum
veſte nuptiali; tunc dixit: mittite
eum in tenebras exteriores. Math.
22. v. 10.
6. Stola, cal- Gratia ſanctifi- Dixit Pater: cito proferte ſtolam
. ceamenta. cans, gratiæ actu- primam, & induite illum; & calcea-
ales ad profici-menta in pedes ejus. Luc. I5. v. 22.
endum. State calceati pedes in præparatio-
Calceatus. Expeditus ad Inem Evangelii Eph. 6. v. 15.
mandata.
. Veſtimen- Corpus. Omnes ut veſtimentum vetera-
. tum. ſcent, & velut amictum mutabis
eos, & mutabuntur Heb. I. v. I1.
Habitu inventus ut homo Phil. 2. v. 7.
Non inquinaverunt veſtimenta.
Apoc. 3. v. 4.
385. Velamen. Corpus. Initiavit viam novam per vela-
men, id eſt, carnem ſuam. Heb. I0.
V. 20. .
₰. Stola alba. Habitus morum Beatus, qui cuſtodit veſtimenta
in anima juſta. ſua ne nudus ambulet, & videant
Veſtimenta ſturpitudinem ejus. Apoc. 16. v. 15.
alba. . Qui amicti ſunt ſtolis albis, qui ſunt?
Hi ſunt, qui laverunt ſtolas ſuas &
dealbaverunt eas in ſanguine Agni.
Apoc. v. v. I3.
T0. Veſtimenta Gloria corporis. Qui non inquinaverunt veſtimenta
alba. ſua, ambulabunt mecum in albis;
qui vicerit, ſic veſtietur veſtimentis
albis. Apoc. 3. v. 4. Oportet, cor-
*

—

rupti-

Clayis Erxpoſitionum Myſticarum, & .

8§. VII. De veſtimentis homini. 32 3

Textus. HW

Num. Figura. Figuralum.

ruptibile hoc induere incorruptio-
nem, & mortale hoc induere im-
mortalitatem. 1I. Cor. 15. v. 53. Ha-
bitationem de cœlo ſuperindui cu-
pientes. 2. Cor. 5. v. 2.

II. Induere. Comparare ha-

bitum virtutis.

— — . —,. — —
Induite viſcera miſericordiæ.

Col. 3. v. I2.

Temperantia;

12. Cingulum.
L prompitudo ad

Succinéti lumbos mentis veſtræ.
I. Pet. I. v. 13. State ſuccincti lum-

divina.

bos Eph. 6. v. 14.

§8. VIII.

DE ESCILENTIS
ET POCULENTIS.

Meus cibus eſt, ut faciam volun-

I. Cibus. Juſtitiæ opera.
JJ tatem ejus, qui miſit me, ut perfi-
ciam opus ejus. Joa. 4. v. 34. Beati
qui eſuriunt & ſitiunt juſtitiam.
Math. S§. vV. 6.
2. Panis. Dona DEI ex- Non eſt bonum, ſumere panem
traordinaria. filiorum, & mittere canibus. Math.
I 5. V. 26.
3. Panis. Gratiæ internæ. Panem noſtrum ſuperfſubſtantia-
lem da nobis hodie. Math. 6. v. 11.
4. Potus. Affli ctiones Poteſtis bibere calicem, quem ego
internæ. bibiturus ſum? Math. 20. v. 2 I.
Fß. Panis. Evchariſtia. Operamini non cibum, qui perit,
Cibus. ſed qui permanet in vitam æternam.

S5 2. = Ego

324

Prolegomenorum in Scripturam Sacram

Eiguratum.

Textus.

Conſecratio.

-Ego ſum panis vivus -. Caro
mea verè eſt cibus, & ſanguis meus
verè eſt potus. Joa. 6. v. 27. 3 5. 55.

aut falſa.
Incorrupta do-
Ctrina, & vita
non fucata.

Doctrina vera

Epulemur non in fermento veteri,
neque in fermento malitiæ & nequi-
tiæ, ſed in azymis ſinceritatis & ve-
ritatis. I. Cor. 5. v. 8. Cavete à fer-
mento Phariſæorum & Sadducæo-
rum - tanc intellexerunt, quia non
dixerit cavendum à fermento pa-
num, ſed à doctrina Phariſæorum
& Sadducæorum. Math. 16. v. I1.

Evchariſtia.

Non Moyſes dedit vobis panem de
cœlo, ſed Pater meus dat vobis pa-
nem de cœlo verum. Ego ſum pa-
nis vitæ; hic eſt panis de cœlo de-

ſcendens. Joa. 6. v. 32. 48. 50. Om-

nes eandem eſcam ſpiritaalem (id
eſt, præfigurativam) manducave-

ritualem biberunt - Heæc autem
in figura facta ſunt - Non poteſtis
calicem Domini bibere, & calicem
deœmoniorum. Non poteſtis menſæ
Domini participes efſſe, & menſæ
dœmoniorum. I. Cor. 10. v. 3. 4. 6.
16. 21.

Wum. Figura.
Confectio.
6. Fermen-
tum.
Azyma.
7. Manna.
8. Lac.
Solidus ci-
bus.
1

Elementa fidei,
majora myſte-
ria.

Cum qdeberetis Magiſtri eſſe, rur-
ſum indigetis, ut doceamini elemen-
ta exordii ſermonum DEI, & facti
eſtis, quibus lacte opus ſit, non ſo-
lido cibo; omnis enim qui lactis eſt
particeps, expers eſt ſermonis juſti-
tiæ; parvulus enim eſt. Perfecto-

rum autem eſt ſolidus cibus eorum,
V qui

runt, & omnes eundem potum ſpi-

I

2——

7

Clavis Expoſitionum Myſticarum. &c. §. VIII. De Eſculentu & c. 32 5

Num. Figura. Figuratum.

Textus.

qui exercitatos habent ſenſus ad di-
ſeretionem boni & mali. Heb. 5. v. 14.
9. Pars laica, S. Communio. Habemus altare, de quo edere
ſacrificii ve- . non habent poteſtatem, qui taber-
teris. naculo deſerviunt. Heb. 13. v. 10.
10. Lac. Conſolationes Sicut modo geniti infantes ratio-
SJM internæ. nabile & ſine dolo lac concupiſeite,
ut in eo creſcatis in ſalutem; ſi ta-
men guſtaſtis, quoniam duleis eſt
3 Dominus. I. Pet. 2. V. 2.
II. Potus, Doctrina Babylon, quæ à vino iræ fornica-
vinum. & delitiæ mun-tionis ſuæ potavit omnes gentes.
di, & exempla. Apoc. 14. v. 8. & 18. v. 3.
12. Poma. Satietas deſide- Poma deſiderii animæ tuæ diſceſ-
riiorum. ſerunt à te. Apoc. 18. v. 14. Vin-
PFructus li- Satietas deſide- centi dabo edere de ligno vitæ.
Agni vitæ. riorum in cœlo. Apoc. 2. v. 7. & 22. v. 2. Beati,
l (quibus) poteſtas in ligno vitæ. Ib.
(E 14. S
13. Aqua. Satietas deſide- Qui biberit ex aqua quam ego
s riorum. dabo ei, non ſitiet in æternum.
J0a. 4. v. 14. Qui ſitit, veniat, &
aocipiat aquam vitæ gratis, Apoc.
222. V. 17.
14. Cibus. Verbum DEI, Enutritus verbis fidei & bonæ
doctrina, dockrinæ, quam aſſecutus es. I. Tim.
Nutriri. doceri. 4. v. G. “””M

2 ee

§. IX.

85 z

326

.
Prolegomenorum in Sacraim Soripturam

DE

§.

EDIFICIIS, SACRIS

ET PROFANIS.

LTextus.

diebus excitabo illud. Ille autem
dicebat de templo corporis ſui.

Joa. 2. v. 19. .

& Spiritus DEI habitat in vobis;
Templum DEI ſanctum eſt, quod
eſtis vos. I. Cor. 3. v. 16. An ne-
ſeitis,; quoniam membra veſtra
templum ſunt Spirits ſancti, qui in
