& quiete corporis. Hoc diſcrimen inſinuatur in verſione Syriaca Evan-
gelii Matchæi, ab ipſo D. Marco prohabilius facta, ubi expreſſe dicitur:
Non virgam Miſeban, quæ eſt poteſtatis, ſed virgam Scheveth, quæ eſt
requietionis. Calceamenta dicunt tegmen pedum etiam in ſuperiore Ppar-
te; Sandalia tantúm in inferiore. Vel ſenſus eſt, non eſſe ſecum ſumen-
da duo paria calceamentorum ſicut nec duas tunicas. 4
II. Matth. 12. dicitur: Qui non eſt mecum, contra me eſt. Et Luc. 11.
dicitur: Qui non eſt adverſum vos, pro vobis eſt. Reſp. In priore textu
ſenſum eſſe; qui non eſt mecum per ſidem, contra me eſt. In poſteriore
veroô loco ſenſus eſt: Qui non eſt adverſum vos aperta perſecutione,
vel oblocutione; pro vobis eſt ſaltem initiali fide & affectione.

12. Matth. 12. dicitur: Spiritus blasphemiæ non remittetur neque in hoc
ſaculo: neque in futuro. Apoſtoôlus vero; Zim. I. dicit: Blasphemus fui,
& miſericordiam conſecutus ſum. Reſp. Spiritum blasphemiæ ſignificare
blasphemiam profetam ex paſſione invidiæ, & conjunctam cum no-
titia veritatis, quæ non condonatur laborantibus hoc vitio actualiter;
econtra blasphemia conjuncta cum ignorantia, non graviter culpabili,

1

& profeéta ex Zelo; qualis fuit blasphemia Pauli, obtinet veniam,

etiam dum homo actu conſtitutus eſt in tali ignorantia; qua malitia fre-
quenter eſt venialis, & ignorantia ſolùm leviter culpabilis. Peccata
autem venialia obtinent remiſſionem aliquando in hoc ſæculo, & ali-

quando

or
i⸗
41

no⸗
er;
hlli
I;
ge⸗
4ta
lli⸗

Pars III. De Divinitate Soripturæ. 141

quando in futuro. Hinc Apoſtolus l. cc. addit: quia ignorans feci, igno-
rantiãâ videlicet tantùm leviter culpabili. HrMõ
13. Matth. 17. dicitur, Transfigurationem contigiſſe poſt dies ſex;
econtra Lucæ 9. dicitur contigiſſe fere poſt dies olto. Reſp. D. Matthæum
ſumpſiſſe dies intermedios completos; D. Lucam verô ſumpſiſſe diem
primum & ultimum etiam incompletum. H
14. Joannis 9. v. 41. ad Phariſæos dicit: & cιιeſetis, non habere-
tis peccatum; nunc verb dicitis, quia videmus; peçcatum ergo veſtrum manet.
Et tamen D. Petrus Act. 3. v. 17. dicit: Nio, quia per ignorantiam feciſtis,
SRicut & principes veſtri. Et D. Paulus I. Cor. 2. v. 8. & cognoviſſent, nun-
quam Dominum gloria cracißixiſſent. Reſp. Chriſtus loquitur de agnitio-
ne argumentorum; ex quibus Judæi potuiſſent facile inferre ſuam di-
vinitatem, ſi paſſionibus non fuiſſent impediti. Apoſtoli verò loquun-
tur de cognitionis aſſenſu ſeu judicio intellectúùs libero, quem aſſenſum
non habuerunt. Immo heæc ignorantia etiam poteſt referri ad agnitio-
nem ſoluùm ſpeculativam de divinitate Chriſti, utpote quam Judæi ex
impulſu paſſionum longè à ſua mente excluſerant. M
IS. Matth. 27. dicitur: Et latrones, qui crucifixi erant, cum eo, im-
properabant ei. Sed Luc. 23. dicitur: Unus de latronibus blasphemabat eum,
alter autem inerepabat eum. Reſp. D. Matthæum more loquendi uſitato
tribuere ſocietati, quod pars magna, vel dimidiæ communitatis facit.
Sic & Lucas l. cc. v. 36. dicit: udebant ei & milites accedentes, & acetum
oßerentes ei, & dicentes & . Quin veroſimile ſit 5 à, ſingulis militibus

*

acetum fuiſſe oblatum, aut eandem blasphemiam pronuntiatam.
16. Matth. 28. dicitur: mulieres veſpere Sabbati iviſſe ad ſepul-
chrum; Sed Marci 16. dicitur: Eas iviſſe ad ſepulchrum valde mane una
Sabbatorum. Reſp. Per veſperum Sabbati intelligi noctem continuam
diei Sabbatinæ ordinariæ, quia additur, quæ lucçeſcit in prima Sabbati; hoc
eſt, in prima Feria conſequente poſt Sabbatum Paſchale; quæ Feria,
ſicut apud nos Feria prima & ſecunda poſt Paſcha vel Pentecoſten, erat
feſtiva, ſeu Sabbatica, obligans ad omiſſionem laborum prohibitorum
in Sabbatis.
17. Marci 15. dicitur: Erat hora tertia & crucifixerunt eum. Sed
Joan. 19. dicitur: Erat quaſi hora ſexta, & dicit: (Pilatus Judæis ante
crucifixionem) Ecce Rex veſter. Reſp. à Judæis in uſu ſacro, etiam à
plebe uſitatiſſimè recepto, totum diem civilem tantuùm fuiſſe diviſum in
quatuor partes temporis; nempe in Primam, Tertiam, Sextam, Nonam.
— 8§ 3 Prima

142 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

Prima perdurabat tribũs horis naturalibs ab initis diei uſque ad Tertiam,
& Tertia iterum tribũs horis naturalibs ſe extendebat uſque ad Sextam,
ut proin finis Tertiæ, & initium Sextæ fuerint contermini. Itaque dum
Joannes dicit: quaſi hora ſexta, idem dicit, ac horà tertid jam ferme exe-
unte.
18. Matth. I. dicitur: Jacob genuit Joſeph virum Maricæ. Econtra
Luc. 3. v. 23. dicitur: Joſeph, qui fuit Hel &c. Reſp. Particulam rela-

tivam, qui, non eſſe referendam ad Joſephum, ſed ad JEſum, de quo

propoſitio principalis tractat; non verò ad Joſephum, de quo ſoluùm
tractat propoſitio incidens; JEſus autem per Mariam verè erat filius,
ut loqui amant Hebræi, ſeu nepos Heli, qui in Scriptura idem eſt ac
Hieliahim A. Reg. 23. ſeu Joahim. Hæc ſpecimina Antilogiarum Scriptu-
ræ ſufficiant; reliquæ enim, quæ in magno numero à variis Scriptori-
bus afferuntur, majorem difficultatem non habent. Videri poteſt Con-
ciliatio omnium fere Locorum Scripturæ, quæ inter ſe pugnare viden-
tur, edita à Jeraphino Cumirano, ac in Epitome contracta per Leandrum

& Martino. Duaci 1623. & P. Szent-Jvany S. J. in ſuis Curioſis Mi-

ſcellaneis; præſertim verò Scripturæ Interpretes, qui exaéctius
& majori eruditione elucidant ſenſum
Literalem Scripturæ.

R Dy Mearmn, ,

S
E W E
j E⸗

S, . le
S SE r

S

, — — =

ell⸗

i⸗

PARS IVyY.
De variis editionibus & verſionibus
Scripturæ.

Q. I. An textus Hebraicus ſit incorruptus:

Reſp. 1. Non eſſe dubium, quin textus Hebraicus in plurimis lo-

cis fuerit corruptus incuriâ Librariorum. Ratio eſt, quia occaſiones

errandi in deſcribendis Codicibus Hebraicis erant innumeræ ac facilli-
mæ; ex altera vero parte nullæ erant cauſæ ſufficienter præſervativæ &

correctivæ errorum. Poſt everſionem enim Jeroſolymæ, & ceſſatio-
nem cæremoniarum legalium ceſſavit ſimul providentiæ divinæ prote-

Stio circâ primaria conſtitutiva Religionis judaicæ; ac conſequenter
etiam circa puritatem texts Hebraici: ceſſavit etiam Sedes Pontificia
ac centrum unitatis Religionis judaicæ; ac conſequenter cura & vigi-
lantia Pontificum circa incorruptionem exemplarium in toto orbe. Si

ergo in vera Eccleſia, ubi interceſſit providentia DEI, & vigilantia

Pontificum, ſemper irrepſerunt menda quaſi innumera in Codices tam
Græces quàm Latinos, ut teſte D. Hieronymo vix unum exemplar in
omnibus concordaret alteri, non eſt veroſimile, à mendis librariorum
immunem fuiſſe textum Hebraicum; ſed potius credibile eſt, deficien-
te cura, & authoritate corrigentium, & ſufficiente apparatu exempla-
rium veterum, menda ſemper increviſſe uſque in hodiernum diem.
Quod verò plurimæ & facillimæ fuerint occaſiones errandi in deſcri-

bendis Codicibus, probatur ex eo, quia plures Litteræ Hebraicæ tan-

tam habent ſimilitudinem in ſeribendo, ut facile à Copiſta confundan-
tur. Tales ſunt v. g. Beth & Caph 22, Daleth & Reſch . Quod
ſi verò diétentur, iterum plures litteræ hebraicæ in Pronuntiation dif⸗
“ ficilli⸗

144 Prolegomenoruin in Sacram &cripturam

Kcillimè diſtinguuntur; prout expertis in hac lingua notum eſt, præ-
ſertim circa illas, quæ vocantur gutturales, quæ ferme ſola aſpiratione,
ut apud latinos vocatur, differunt. òòMU —
Reſp. 2. Habetur prudens ſuſpicio, textum Hebraicum in non-
nullis locis etiam ſtudiò & malitiosè fuiſſe depravatum, ubi agitur ni-
mis apertè de Chriſto & Eccleſia; & per modicam immutationem pro-
nuntiationis aut ſcriptionis facile audaciâ privatorum tentari & ado-
ptari poterat corruptio. Quod enim judæi ex condicécto in aliquo con-
cilio integra verba in omnibus Codicibus immutare voluerint, non vi-
detur veroſimile; quia ſie ſe expoſuiſſent contemptui ac indignationi
plebis, & omnium ingenuorum etiam inter ſuos. Ratio autem Re-
ſponſionis eſt, quia plures textus tractantes de Chriſto & Eccleſia nunc
aliter leguntur in moderno textu hebraico, quàm legebantur in eodem
«extu multis annis ante Chriſtum, & trecentis adhuc? is poſt Chri-
ſtum. Id enim patet ex verſionibus variis textus hebraici, quarum ali-
quæ factæ ſunt jam ante Chriſtum, aliquæ verò tribus primis ſæculis poſt
Chriſtum. Talis eſt verſio Septuaginta Interpretum; qua uſa eſt primi-
tiva Eccleſia; verſio Aquilæ, Symmachi, Theodotionis, Paraphraſis
Chaldaica; verſio Hieronymi. Diverſitas autem moderni textũs he-
praici ab illo veteri probatur ab inductione locorum magis inſignium.
Sic 1. Gen. 49. v. 10. ubi dicitur: Donec veniet, qui mittendus eſt, Schello.

In moderno textu hebraico legitur Schilo, quod nomen nulham habet

ſignificationem in idiomate hebraico. 2. Plal. 18. v. 5. ubi dicitur: In
omnem terram exivit ſonus eorum, Kolam. in moderno textu hebraico
lIegitur; Kovam, linea, ſeu regula eorum. 3. Pſal. 21. v. 17. ubi nos
habemus ex veteri translatione: Foderunt manus meas & pedes meos.
Caru, in moderno textu hebraico legitur, Caari, Vicut leo. quod nullam
parit ſignificationem cum contextu totius Pſalmi. A. Pſal. 109. ubi nos
legimus. Tecum principium, Imeha. in moderno textu hebraico legitur
Ameba, duces populi tui ſpontanei. S. Iſaiæ 9. v. 6. ubi legitur: Voçabitur
nomen ejus admirabilis. Kare. Hebræus modernus textus habet Kra,
vocabit. 6. Iſaiæ 53. v. S8. ubi legimus; Propter ſeelus populi mei per-
cuſſi eum; Lo. in moderno textu hebraico habetur Lamo, eis. 7. Ubi
TZachariæ 9. dicitur: Ecce Rex tuus veniet tibi juſtus & ſalvator. Mo-
ſchab; modernus textus hebraicus habet: Noſchab, ſalyatur. In his &
ſimilibus meritòô haberur ſuſpicio, an alteratio textus non potius prove-
nerit ex Judæorum malitia, quàm ex librariorum Judaicorum enia.
erté

l⸗

05.

tur
tur

el⸗
Ii
M⸗

Ve⸗

Pars IV. De variis editionibus & verſionibus Seripturæ. 145

R

Certè Maſorethis, ut vocantur, qui fuerunt Rabbini quidam, & re-
bus judæorum peſſum euntibus, ſub prætextu ſtabiliendi lectionem
textûs hebraici totam Scripturam munierunt punctis, ſeu vocalibus, fa-
cillimum erat, ejusmodi variationes leétionum approbare, invenire,
& ſtabilire. Creduntur autem, eam punationem extendiſſe ad omnia
verba Scripturæ circa finem ſæculi quinti.

AQ. XX. An textus Græcus habeatur incorruptus?
Reſp. In textu Græco reperiuntur quidem Librariorum menda,

ſed non reperiuntur falſationis univerſalis Exemplarium probabilia in-

dicia, ſaltem quoad N. T.
Probatur reſponſio ex induétione locorum, in quibus notari ſolet
aliqua/corruptio. Nam I. ubi ad Rom. 12. v. II. habetur: Domino
ſervientes, zvo‿ιν.. Græci Codices habent, zναοaα, tempori ſervientes.

2. ubi nos 1. Cor. 7. v. 33. habemus: Qui cum uxore eſt, ſollicitus eſt,
„

qua ſunt mundi, quomodo placeat uxori, & diviſus eſt. Et mulier innupta:
& Virgo & c. „ In Græco mutata eſt interpunctio. Qus cum uxore eſt,

ſollicitus eſt, quæ ſunt mundi, quomodo placxeat uxori. Diviſa eſt mulier &

virgo. Innupta cogitat, quæ Domini ſunt. 3. ubi nos I. Cor. 1 5. Vv. 47.

legimus: Primus homo de terra» terrenas; ſecundus homo de cælo, coleſtis;

in Græco habetur; ſecundus homo Dominus e cæœlo. 4. ubi nos legimus

I. cc. Omnes quidem reſurgemus, ſenon omnes immutabimur; Codices

Græci legunt; Omnes quidem non doriniemus, ſed omnes immutabimur. Et
alia lectio Græca habet: Omnes quidem dormiemus, ſed non omnes immuta-
bimur. §S. ubi apud nos Math. 6. finitur Oratio Dominica, in Græco
addita leguntur hæc verba: Quia tuum eſt regnum, & potentia & Gloria
in ſacula. 6. In Græcis exemplaribus varia, quæ habentur in latinis,
omiſſa ſunt; videlicet Caput ultimum D. Marci; Joannis C. 6. hiſtoria
de adultera; Marci 11I. v. 26. hæc ſententia: Quod ſi vos non dimiſeritis,

nec Pater veſter, qui in Cælis eſt, dimittet vobis peccata veſtra. Et I. Joa.

C. 5y. v. 7. illud Teſtimonium: Quoniam tres ſunt qui teſtimonium dunt in

Cælo, Pater, Verbum, & Spiritus ſanctus, & hi tres unum ſunt. 7. In V. T.

Fere ſingulis Patriarchis à Noe usque ad Abraham adjecti ſunt centum

ætatis anni, qui nec habentur in Scriptura hebraica, nec in Latina.

Sed in omnibus his non deprehenditur falfationis probabile indicium.
Nam in exemplis prioribus quatuor palam eſt, non eſſe locum malitiæ,
ſed Librariorum incuriæ. Circa quintum ea additio repræſentat clau-
1I1I — fulam

146 Prolegamenorum in Sacram Seripturam .

fulam orationum, in Eccleſia Græca forte ex inſtitutione Apoſtolica fa-
miliarem, qualis in Latina Eccleſia eſt, Gloria Patri & . vel Per Domi-
num noſtrum & . ad 6. Omiſſiones fundari poſſunt in ipſis authographis
ſæpius à Scriptore ſacro deſeriptis, & aucétis; vel in incuria Librario-
rum. ad z. Additio centum annorum forte ab aliquo Bibliothecario
Alexandrino appoſita fuit in margine, quæ irrepſit in textum; vel orta
eſt ex confuſione numerorum, ſeu Litterarum Alphabeti, quæ expri-
munt numeros. Quod ſi tamen in hoc ulktimo exemplo agnoſcenda
foret aliqua falſificatio, ea reperiretur in V. T., non in N. T.

Q. IIlI. Quales prodierint celebriores verſiones
Scripturæx?!

Reſp. Verſiones celebriores Scripturæ ſunt ſequentes.
1. Verſio 7o. Interpretum, qua Biblia Veteris Teſtamenti maxim4é ſui
parte ex lingua Hebraica verſa eſt in linguam Græcam. Verſio illa
contigit plus quàm ducentis annis ante Chriſtum. Hiſtoria illius trans-
lationis narratur diverſimodè ab Hiſtoricis antiquis. Epiphanius rem
geſtam in L. de Menſuris & Ponderibus n. 9. 10. & ii ſic narrat: Primi
omnium Sacras Litteras ex Hebræo in Graæcum transferre Septuaginta viri ag-
greſſi ſunt, Ptolomao Philadelpho in Kgypto regnante. Qui ex duodecim

Tribubus ita electi ſunt, ut à ſingulis Tribubus ſumerentur ſex. Ptolomaus

enim cognomento Philadelphus, Alexandriæ Rex, honeſtarum artium ſtudiéò
flagrans, egregiam Alexandriæ Bibliothecam inſtituit. Ei Bibliotheca curandæ
Demetrium Phalereum prapoſuit cum mandato, ut omnia librorum genera ubi-
que terrarum conquireret. Qua de re Litteras ad unumquemque regem ac prin-
cipem dedit, quibus enixè rogabat, ut quidquid penes ſe Poerarum, aut alterius
generis riptorum, Oratorum, Medicorum, Hiſtoricorum „ ac caterorum
haberent, id ad ſe mitterent. Procedente indies negoti?, accidit, ut de Bi-
bliothecæ praſecto Rex aliquando ſciſcitaretur, quotnam hactenus in Bibliothe-
cam volumina congeſſiſſet? Ad hac ille: Quinquaginta jam & quatuor libro-
rum millia, reſpondit. Audio tamen longè plures eſe apud Indos, Perſas,

Chaldaos, Romanos & . immo & Jeroſolymis & in Judæa divini quidam ex-

tant Prophetarum libri, qui de DEO ac mundi creatione diſſerunt; multaque
ad communem utilitatem continent. Quocirca, ſi Majeſtati tuæ placet, ſeribe
ad Jeroſolymitanos Legis Doctores, ut ſuos ad te libros mittant. His auditis
Ptolomaus Litteras hoc argamento dedit: Ptolomaus &. His Literis ac
muneribus acceptis Judæi ad Regem mittunt libros V. T. viginti duos, & Apo-
eryphos

—— —————

—,0 — —

J‚,— — —

ui

la

he⸗

4;
ex·
e
tis

“

Pars IV. De varüs editionibus & verſionibus Seriptura. 147

cryphos ſeptuaginta duos. Quibus acceptis Ptolomaus, cum Hebraicè ſeriptas
legere non poſſet, ſecundo ad eos ſcribere, & Interpretes petere coactus eſt.

Poſt hac Hebraorum Magiſtri delectu habito ſeptuaginta duos Interpretes able-

gant, qui in Pharo inſula Sacros Codices explicarunt. Et n. 4. Dus enim
ac Septuaginta viri in Pharo inſula èà regione urbis Alexandrinæ in ſex & tri-
ginta cellulis, bini ſcilicet in ſingulis concluſi ſunt cum duobus famulis, cibi pa-
randi ac miniſtrandi cauſa. In his cellulis inclußi Sacras Litteras tranſtulerunt.

Uuicuique porro Interpretum pari liber attribuebatur unus. Er n. 6. Ac ſin-

gulare tunc accidit miraculum. Nam illi omnes Interpretes divini Spiritäs
aflatu praditi ſic inter ſe in illa ſolitudine conſenſerant, ut ubicunque nonnihil
additum eſſet, id ab omnibus communiter eſſet adiunctum; ubi verò detractum,
id ex aquo ſuſtuliſſent omnes. Cæterùm quidquid ab illis ademptum eſt, non eſi
neceſſarium; quidquid verò relictum eſt, eſt neceſſarium. Quod ut perſpicuè
cognoſcas, divina quadam & admirabili providentia, nec ſine ſancti Spiritus
inſtinctu tam concorditer interpretatos eſſe, ut nihil à ſe invicem differrent, in
uno exemplo perſpicies. In Pſal. 140. legitur: Domine , intende voci.

Septuaginta duo Interpretes additis biſce voculis: Orattonis me, inte-
grum verſum reddiderunt. Hucusque Epiphanius; cui tamen quoad cel-
lulas Præfat. in Pentateuclum, & Præfat. in Paralip. contradicit Hiero-
nymus. Sed immerito, quia de his cellulis teſtantur Philo, Juſtinus M.,
Irenæus, Clemens Alexandrinus, qui ducentis annis fuerunt antiquio-
res Hieronyino; immo & Alexandriæ magnam triverunt vitæ partem,
ut Philo, & Clemens. Juſtinus M. Orat. ad gentes teſtatur, ſe ſuismet

oculis vidiſſe harum cellularum reliquias. Clemens Alex. I. . Stromatum

rem geſtam conſimiliter deſcribit, ut Epiphanius. Philo judæus, qui
vixit ætate Chriſti l. 2. de vita Moyſis ſcribit: In eo ſeceſſu cum conſediſſent
ſolitarii, nemine interveniente arbitro tanquam Numine cerrepti propheta-
bant, non alia ali, ſed omnes ad verbum eandem ſententiam quaſi quopiam

cictante ſingulis inviſibiliter. Similia habet Irenæus Il. 3. C. 25., & omnes

antiquiores, qui præceſſerunt, aut ſecuti ſunt Hieronymum, Ab hu-
jus etiam ſententia, dum in C. 2. Mich. & in C. 16. Ez ech & Proëm. in
Tradit. Heb. exiſtimat, tantùm Pentateuchum fuiſſe à Septuaginta In-
terpretibus in Græcam linguam verſum, non ſolúùm recedunt veterum
teſtimonia Patrum fere omnium, aſſerentium, totam Legem, quo no-
mine intelligebatur tota Scriptura, fuiſſe converſam; ſed etiam Hiero-
nymus ipſe I. 2. contra Rufßinum, & Epiſt. ad Suniam & Fretellam; ubi etiam
Prophetarum libros inter converſos agnoſcit. Bonfrerius in Proleg.
1 2 .* C. 16.

148 Prolegomenorum in Seripturam Sacram .

*

C. 16. Sect. 3. obſervar, quod Hieronymus videatur ſubinde Septuaginta
Interpretes libenter deprimere, eò quod videret, ſuam ex Hebrao interpretatio-
nem paſſim rejici.
Secunda verſio rectè ponitur vetus verſio Latina, quæ nunc commu-
niter vocatur, Vetus Italica; illa videlicer, quæ in Latina Eccleſia ex-
titit ante tempora D. Hieronymi primis quatuor ſæculis. Hanc verſio-
nem jam extitiſſe ſæculò ſecundé, conſtat ex eo, quia ill jam utuntur
Scriptores Latini tertii & ſecundi ſæculi v. g. Cyprianus, & Tertullia-
nus. Quin immo eam lan factam eſſe primò ſæculo ab ipſo tempore
Apoſtolorum, veroſimile fit ex eo, quia in Latina Eceleſia ſemper fuit
in uſu Liturgia Latina; cuùm ergo in Officio divino populo Evangelia,
Epiſtolæ, & Prophetiæ, & aliæ partes Scripturæ prælectæ fuerint in lin-
gua vernacula, neceſſe erat, eas in Latinum converſas ſuiſſe. Id con-

Ermatur ex eo; quia Patres, quando loquuntur de Canone Scriptur)e,

Probant, hos vel illos libros eſſe Canonicos, quia jam ab antiquis
temporibus in Ecclefia populo prælegi conſueverunt. Cæterum ver-
ſionem illam non agnoſcere unum eundemque authorem, probabile
indicium ſumitur exinde; quia nomen illius Interpretis aliquin fuiſſet

conſervatum celebri memoriâ; tum ctiam ex eo; quia in arbitrio Epi-

ſeoporum fuerat, quasnam partes Scripturæ quisque juberet in Eccleſia
prælegi, ut ſic ex verſione particulari horum vel illorum librorum Ca-
nonicorum ex uſu diverſarum Diœceſium facile potuerit integra fieri
verſionis de omnibus libris Canonicis Collectio. Ilud quoque circa
illam verſionem Veterem Italicam notandum; eam factam eſſe non ex
lingua Hebraica, ſed ex idiomate Græco; ex editione videlicet græca
Septuaginta Interpretum, qua ipſimer Apoſtoli, & Evangeliſtæ ferme
univerſim uſi ſunt, prout patet ex textibus V. T. à D. Luca, & D. Paullo
relatis. Viguit illa antiqua verſio vetus Italica ſub titulê, Vulgatæ ad-
huc pluribus ſæculis poſt D. Hieronymum; donec tandem ſucceſſivè in
particularibus Eccleſiis, ac dein in ferme omnibus, receptâ verſione

Hieronymiana defecerit. Sed in Baſilica Vaticana Romæ Pſalterium

Davidicum ab ejus Eccleſiæ Canonicis etiamnum canitur quotidie ex
veteri aliqua verſione Italica; qui mos antiquus etiam ante ducentos
annos adhuc vigebat in Baſilica Lateranenſi, prout patet ex Breviariis
illius Eccleſiæ impreſſis ante ſæculum decimum ſeptimum. Quin immo
ipſum Pſalterium, quo utimur in tota Eccleſia, probabiliter non eſt ex
verſione Hieronymi, ſed eſt una earum verſionum antiquarum, quæ

. Pro

C„ —— - -· — --⸗ — d—

———G

— ceerrr

Pars TV. De varüs editionibus & verſionibus Seripturæ. 149
pro diverlitate principalium Eccleſiarum & Interpretum, jam fuerunt
diverſæ ante Hieronymum. Cl. Joſephus Bianchinus nuper Romæ
edidit collectionem omnium partium Scripturæ ex veteri verſione Italica,
. quotquot fragmenta ubivis terrarum reperiri poterant. Collectioni
huic Titulum poſuit: Vindiciæ &riptura.
Tertia, quarta, & quinta verſio vocantur Aquila, Smmachi, &
1 Tbeodotionis, qui Scripturam ex lingua Hebraica de novo tranſtulerunt
—. in linguam Græcam. Verum cum hi omnes tres fuerint judæi, Chri-
ſtianæ Religioni, quæ utebatur verſione Septuaginta Interpretum, in-
fenſi, non diu in Eccleſia perſtitit celebris harum verſionum uſus aut
. memoria. Aquilz, teſte Epiphanio l. de Pond. ex Gentili factus Jeroſo-
. lyma Chriſtiunus, cum Genethliacis & vanæ Aſtrologiæ eſſet addictus, net
. monitus reſipiſeeret, tandem Eecleſid pulſus eſt; ob eamque ignominiam malè
„, d affeltus, abjurata Religione Chriſtiana Judæus efectus eſt; & in odium Chriſtia-
næ Religionis, poftquam Hebra'cam linguam probe didiciſet, Scripturam inter-
. pretatus, éjus de Chriſto teſtimonia pervertit. Id factum ſub Adrianolmperatore
⸗ circa annum à Chriſto 13 0. Symmachus natione Samaritanus è& Sammari-
4 tano judæus factus, ac denuo circumciſus, ex judæe deinde Chriſtia-
. nus, ac tandem ex Chriſtiano hæreticus Ebionita effectus eſt. Suam
verſionem adornavit circa annum 200. Theodotion Chriſtianus factus,
. Marcionis, Ebionisque dogma ſectatus eſt. Inde Proſelytus factus, ad
14 Judeæos tranſit. Suam verſionem confecit circa annum 190. Orige-
2 nes Verſionem Septuagintaviralem, Aquilæ, Symachi, & Theodotio-
⸗ nis librô in quatuor columnas diſtinétò edidit, quæ editio propterea
Tetrapla, ſeu editio quatuor verſionum vocabatur. Eadem, cum Ori-
e genes adjeciſſet Scriprturam Hebraicam Litteris Hebraicis & Græcis
. 2 ſcriptam, ob ſex columnarum faciem Hexaplarum nomen obtinuit.
4 Tandem auéta duabus aliis verſionibus Græcis incerto Interprete Octa⸗
4 plorum nomine venire conſuevit. L
o.e.“ SSext äerſio quæ inter celebriores eminet, eſt verſio latina D. Hieronymi,

qua Scripturam ex fontibus Hebraicis latinitati reddidit ſæculo quarto

exeunte. Ea cum duobus aut tribũs poſt Hieronymum ſæculis in La-
tinis Eccleſiis potiorem obtineret uſum, Vulgata nomen obtinuit locô
4 prieris verſionis Iralicæ, quæ & ipſa, quamdiu viguit, Vulgata dica eſt,
ut patet ex D. Auguſtino l. 2. de doct. Chriſt. D. Gregorius, qui vixit
ducentis ferme poſt Hieronymum annis, in Epiſtola ad Leandrum, &

L20. Mor. C. 23. inſinuat, ſuo tempore jam Hieronymianam verſionem,
T . quæ

150 Prologomenorum in Sacram Scripturam

quæ vocabatur noya, paſſim ac promiſcuè in concionibus & libris cita-
tam fuiſſe cum veteri Itala. Hugo de S. Victore, qui vixit ſæculéê duo-
deciméê, de Scripturis C. 9. aſſerit, præceptéô Eccleſiæ Vulgatam D. Hie-
ronymi invectam ſuiſſe, ſed quali? & cujus Concilii, aut Pontificis?
non explicat. Nec tamen ſic intelligendum eſt, Vulgatam eſſe D. Hie-
ronymi, quaſi omnes libros tam N. T. quàm V. T. latino ſermone reddi-
derit. Quod enim Novum Teſtamentum attinet, ipſemet fatetur, ſe
priorem verſionem Italam ſolùm hinc inde ad Græcos Codices emen-
daſſe. Novum Teſtamentum, inquit, Gracaæ fidei reddidi; vetus juxta He-
braicam tranſtuli, in fine de &cript. Eccleſ. Quamvis autem totum Vetus
Teſtamentum transſtulerit ex Hebræo, Pſalterium tamen, quo nunc
Eccleſia utitur, retentum eſt ex veteri verſione aliqua Vulgata; quia,
ut veroſimile eſt, Patribus difficile viſum eſt, morem Pſalmodiæ vete-

ris, accomodatæ ad cantum Eccleſiaſticum, ſimul ac ſemel mutare in

toto orbe. Præter Pſalterium inſuper ex veteri aliqua verſione præce-
dente Hieronymum Eccleſia retinuit illos libros Canonicos V. TL. qui
aut non erant feripti in lingua Hebraica; aut ſi ſcripta fuerunt in lingua
Hebraica, non annumerabantur libris Canonicis in Canone Hebræorum.
Hi libri ſunt, Sapientia, Eccleſiaſticus, Baruch cum Epiſtola Jeremia, Ap-
pendicula libri Ether, & ea Danielis, quæ, prout in editionibus Scri-
pturæ annotatur, Hieronymus non reperit in exemplaribus Hebraiecis,
& libri Machabæorum. Hos proin libros V. T. Eccleſia retinuit juxta
verſionem antiquiorem Hieronymo, factam à diverſis interpretibus,
hucusque incognitis; & adornatam non ex lingua Hebraica, ſed ex
Græca; immo, quod mirum videri poſſit, quoad duo ultima Capitula
Danielis, deſumptam ex verſione Græca Theodotionis; prout teſtatur
ipſe Hieronymus Præfat. in Damelem & Joſue. Verum quidem eſt,
quod D. Hieronymus etiam ediderit tres verſiones latinas Pfalterii;
unam ex Hebræo; ſecundam ex verſione Græca Septuaginta Interpre-
tum; tertiam ex editione Luciani Martyris, qui circa annum 260. ex
Pſalterio Hebraico, & ex Græco Septuagintavirali fecit verſionem Latinam
mixtam. Hæc Lucianea verſio, cum eſſet recepta ac vulgata in Eccleſia
Latina; ab Hieronymo primùm quidem ad Codicum veterum exempla-
ria fuit emendata, ut indicat in Epiſtola ad Sophronium; dein verèò ab
eodem fuit etiam correcta partim ex Hebraico, partim ex Græco, ita
tamen, ut ſignis in margine, Obelis videlicet, & Afſteriſcis diverſitatem
Textu Hebraico, aut Græco annotaret, prout declarat Præfat. in Pfalt.
. Hanc

Pars IV. De variüs editionibus & verſionibus Sriptura. 151.

Hanc poſtremam correctionem ſuſcepit Roma, eodem teſte l. 2. Apol.con-
tra Ruff. Idem 1. 2. Apol. c. 8. teſtatur, ſe etiam verſionem veterem lati-

nam reliquorum librorum veteris Teſtamenti ez Septuagintavirali emen-

daſſe, & Præfat. in Job, in Paralip. & in Proverbia, atque in Epiſt. ad

Aug. & I. 2. c. Ruff. c. 8. declarat, ſe etiam librum Job, & libros Salo-
monis ex Græco in Latinum transtuliſſe; quamvis editio Vulgata moder-

na ſecuta ſit verſionem Hieronymianam ex Hebraico, non eam, quam

junior ediderat ex Græco.

Sunt quidem plures aliæ verſiones antiquæ, putà Arabica, Griaca,
Chaldaica, Perſica, Ethiopica, &c. & quædam etiam recentiores ab au-
thoribus non parum celebratæ, Pagnini nimirum, Vatabli, & Aria
Montani. & c. De quibus tamen pauca prælibare pro hoc inſtituto ſuf-
ficiar. M
I. Verſio ſeu potius Paraphraſis Chaldaica, ſeu Targum Babylonium,
ut vocatur, faéta eſt ante Chriſtum, ut aliqui, præſertim Judæi, vel ut
alii exiſtimant, ſecundé ſæculé poſt Chriſtum. Sunt, qui eam magna
parte adſcribant Aquilæ; reperiuntur, qui etiam partes tribuant Theo-
dotioni, ſeu quod in Hebraico idem eſt, Jonathæ. Servit ad illuſtran-
dos ſubin textus; ſed in Pſalmis, Canticis, Threnis, in Job, & Iſaia
dicitur reféêrta eſſe nugis & fabulis.
2. Verſio Griaca, quæ continet totam Scripturam, exceptâ Epiſtola
Petri ſecundâ, & tertid Joannis, & Epiſtolꝗ judæ, & Apocalypſi, à Sy-
ris, ſeu Maronitis, ut nunc vocantur, tribuitur ipſi D. Marco. Sed
veroſimilius tribuitur alteri Interpreti, quamvis antiquo, qui vixerit
temporibus Apoſtolicis. Si enim agnoſceret authorem ſuum D. Mar-
cum, Patres de tanta authoritate hujus verſionis non ſiluiſſent; immo
eam Septuagintavirali aut prætuliſſent, aut æquiparaſſent.
3. Arabica, FKthyopica, Perſica, Coptica in EÆgypto, & Armenica,
quo ſæculo prodierint? quo Interprete? aut num per partes ſucceſſivè?
ab authoribus hucusque liquidè non fuit definitum.
4. Verſio Pagnini ſic inſcribitur à Sanctio Pagnino, Ordinis D. Do
minici Religioſo, qui circa annum 1510. Vetus Teſtamentum ex He-
braico textu, ubi habetur, Novum veròô ex Græco in Latinum labore
viginti annorum transtulit. Hebraica nomina hebraicæ pronuntiationi
reſtituit, & pro recta pronuntiatione verborum accentus hebraicis di-
ctionibus ſuperpoſuit. Arias Montanus Hiſpalenſis, qui editionem re-
giam, ut vocatur, Bibliæ Hebraicæ Græcæ, Latinæ, & Chaldaicæ ſub
D Philip-

15 2 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

Philippo II. Hiſpaniarum rege anno 1571. typis Antwerpianis curare

juſſus eſt, in ſpeciali tomo ejusdem editionis verſionem Pagnini, ab

ipſomet authore in ſecunda editione correctam, de novo edidit, & ubi
Pagninus minus videbatur aſſecutus ſenſum textus Hebraici vel Græ-
ci, id in margine annotavit. Heæc verſio ſummam planè meretur
æſtimationem. ?M
4. Verſio Vatabli ſic dicitur à Franciſco Vatablo, Doctore Pariſienſi,

de quo Calmerus ſcribit; eum quidem non adornaſſe verſionem Scri-

pturæ, annotationes tamen illius in Scripturam à Bertino diſcipulo fuiſſe
in unum collecçctas, & erroribus Calviniſmi infeétas, quas Roberte
Stephano Bibliopolæ tradidit, qui & ipſe dein ad Sectam Calviniſtarum

tranſiit: Vatablum autem eas annotationes non agnoviſſe pro ſuis, ſed

pro impoſturis Bertini diſcipuli, qui venenum Calvinianum hauſerat.
Idem Calmetus obſervat, hanc verſionem Vatabli à Salmanticenſibus

correctam fuiſſe, atque ſic corretam primùm Salmanticæ, dein alibi

ſæpius recuſam fuiſſe. Obiit Vatablus Pariſiis anno 1546. De illo Ge-
nebrardus Præfat. in Origenem ſcribit, fuiſſe virum doctiſſimum, & ſan-
Gtiſſimum, qui ſemper à Sectariorum erroribus ſummè abhorruit. Ver-
ſio autem, quæ fraude Roberti Stephani, Lypographi Pariſienſis poſt-
quam prodierat Tiguris, Pariſiis ſub nomine Vatabli recuſa eſt, eſt opus
lurium Zwinglianorum, nimirum Leonis judæ, Theodori Bibliandri,
Petri Cholini, & Conradi Pelicgani, qui in ea re navarunt ſucceſſivè ope-
ram. Typographus v erò Pariſienſis falſationis poſtulatus ab ipſo Vata-
blo, cum Genevaàm profugerer, in ſtramineo ſimulacro exuſtus eſt. De

ipſa autem verſione Genebrardus hec fert ſudicium: Author illius mali-

tioſiſimus fuit, vel hebraica linguæ ignariſſimus. .
5. Verſio HRidori Clarii, Monachi, qui totam Scripturam ex Hebræo,
& Græco latinam reddidit circa annum 1540., recuſa eſt ſecundis typis
Concilio Tridentino jam finito, anno 1564. Venetiis. Simonius in Cri-
tica Bibliothecæ Du-pinianæ Tom. 2. oſtendit, eum in multis locis infeli-
ter emendare attentaſſe Vulgatanu ob defectum peritiæ in linguis & in
Critica. ð
6. Verſio Quarini eonflata eſt ex verſione Pagnini, & perſonati Va-
„tabli. Prodiit Baſileæ 1542. ä

7. Vetſio Cijetani Cardinalis ex Hebræis & Græcis fontibus culpa-

tur ferme ab omnibus ob nimiam licentiam determinandi ſenſum in ver-

bis

tel

Ci
3o
Con
ye
lye,
D

Petar

05
p
li⸗
li⸗

.

.

a⸗

Pars IV. De variis editionibus & verſionibus Srripturæ. 153

bis ambiguis, & reprehendendi Vulgatam temeré ſine gravibus corre-
ctionum argumentis. Scripfſit circa annum 1530.
38. Malvenda Ord. Præd. aliam verſionem ex Hebraico eſt adorſus
anno 1621.; quam morte præventus in Ezechiele cum vita finiit. Di-
citur, nimis preſsè inſiſtere verbis.
9. Franc. Forerius Ord. Præd. libros ob, Davidem, Salomonem,
& Prophetas dc nova ex fonrihne Plehraigie werrit aa canſilid, aur aſten

deret, Authorem Vulgatæ ſenſum apriſſimè attigiſſe. Quam ſententiam

editis in præfatos libros Commentariis egregiè confirmavit.
De Verſionibus aliis Vernaculis ſermo fiet infra. q. 13.

LQ. IV. An ſit articulus fidei, Vulgatam in omnibus
quoad ſenſum conſentire cum textu Græco vel Hebraico?

Reſp. Non eſt de fide, Vulgatam in omnibus etiam quoad ſenſum
convenire cum textu Originali, quamvis id, ut poſtea oſtendam, pro-
babiliſſimum ſit. Dixi, quoad ſenſum. Quod enim verſio Hieronymi
ſe non adſtringat verbis, fatetur ipſemet Epiſt. De optimo genere inter-
pretandi, ubi reprehendit ejusmodi verſiones nimis ſcrupuloſas.
Reſponſio autem Probatur 1. D. Hieronymus, & alii Patres com-
plures crediderunt, non eſſe certum aut de fide, Vulgatam Veterem,

qua uſa eſt primis quatuor ſæculis Eccleſia ante Hieronymum, & duobus

adhuc ſæculis poſt Hieronymum, in omnibus etiam quoad ſenſum con-

venire cum textu Originali, prout patebit ex dicendis quæſt. 5. Ergo
nec eſt ratio exigendi majorem certitudinem de conſenſu Vulgatæ cum
fontibus.
Probatur 2. Authores novarum verſionum, qui vixerunt partim
tempote Tridentini, partim poſt Tridentinum, Pagninus, Cajetanus,
Clarius, Malvenda, & ali, ſine ſcrupulo correxerunt Vulgatam corre-
cCtione non tantuùm explicativa ac diverſificativâ, ſed etiam obſtativâ ac adyver-
ſificativa; Ergo nec ſenſus communis Eceleſiæ, nec Tridentinum unquam
agnovit certitudinem fidei de conformitate Vulgatæ cum fontibus. De
CGajetano P. de Turre Tom. 2. tract. 2. q. 6. art. 5. narrat, quod in fuis
Commentariis paſſim utatur his formulis loquendi correctivis Vulgatæ:
Superfluit in textu; deficit; nimis ſignificat; poſuit ſpeciem pro genere; aliter
legendum; quod Intetpres conjunxit, ſeparandum eſt; cum Hebrao conjungen-
dum, quod Interpres disjunxit; omiſit; addidit; mutavit. De eodem Ca-
jetano Simonius l. cc. fol. 65 3. refert, quod illo ipſo anno, quo Triden-
C tinum

154 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

tinum edidit ſuum Canonem de Scriptura, nempe 1546. Facultati Pari-
