vel loquenda. Itaque idem ſufficiet ad rationem Scripturæ ſacræ, ſal-
tem ſi Scriptor ſentiat, ſe moveri divinitùs ad ſeribendum, quod za-

men juxta mentem D. Thomæ potius videtur requiri ad denominatio-

nem prophetæ proprie dicti, quàm ad denominationem rei prophetatæ
ſeu inſpirata aut revelatæ.
Solutiones Argumentorum prioris ſententiæ ſunt ſequentes.

Ad. 1. Reſpondetur, priorem ſententiam conformidrem qui-

„

128 PBrole gomenorum in Sacram Seripturam

dem videri multis S8. Patrum textibus; ſed non omnibus aut plerisque,

prout patet ex textibus adductis pro ſecunda ſententia. Cum ergo non

detur uniformis Patrum traditio pro alterutra lententia, neque in Ec-
cleſia Orientali, neque in Occidentali; neutri ex traditione præjudica-
tur ſententiæ.
Ad. 2. Reſpondetur, etiam edicta principum, ac Brevia, Bul-
lasque, & Diplomata vocari verba Regum, ſummorum Pontificum, ac
principum, etiamſi ſenſu ac verbis Cancellariorum aut Secretariorum
immediatè concepta ſint. Sic I. Esdræ A. v. 17. dicitur: Verbum miſit
Rex ad habitatores Samariæ dicens: Accuſatio, quam miſiſtis ad nos. Et 2.
Esdræ 2. v. 20. Reddidi eis ſermonem regis, id eſt Epiſtolam. Et ibid.
c. 6. V. 5. Epiſtolam habebat in manu ſua ſcriptam hoc modo. - Et miſi ad
eos dicens: Non eſt factum ſecundum verba hac, quæ tu loqueris, in Epiſtola.
Sic etiam nuntii, aut interpretes, immò & Evangeliſtæ ac Apoſtoli di-
cunt; hæc aut illa locutum eſſe v. g. principem, aut prophetam, quam-
vis ſuismet verbis & expreſſionibus reddant ſenſum loquentis. Itaque
pari ratione ad conſtituendum verbum DEI fufficit, ſi DEUS ſpeciali il-
luſtratione moveat Scriptorem ad ſcribendas veritates à DEO inten-
tas.
Ad 3. &C 4. In Jeremia, & in Apoſtolis reſpondetur dari ſpecia-
lem rationem, iisdem in repentinis quibusdam occaſionibus, in qui-
bus non datur ſufficiens deliberatio ad ſeligenda idonea verba, inſiun⸗
dendi etiam ſingulas propoſitiones & verba; quæ tamen neceſſitas non
datur, ubi datur tempus commodum cogitandi de ſeleéctu verborum &
propoſitionum. Repentinæ tales occaſiones erant in Jeremia & quan-
doque in aliis Prophetis, quando erant in Extaſi, ubi quaſi in momen-
to monſtrabantur illis plurima objecta, non facile ſine ſpeciali duétu
divino verbis ordinatis evolvenda. Tales etiam dabantur in Apoſtolis,
quando conſiſtebant coram Tribunalibus; quia in ejusmod circumſtan-
tiis, phantaſiam per varia objecta timoris & terroris vehementer con-
cutientibus, non erat promptum, ordinaté excutere ſpecies rememo-
rativas veritatum antecedenter jam cognitarum.
Ad 5. Reſpondetur; non eſſe diſcrimen eſſentiale ac ſubſtantia-
le inter Scripturam, & Definitiones Eccleſiæ, ſed tantùm accidentale,
in quantum illæ ordinariè verſantur circa objectum prius nondum reve-
latum; hæ veròô ſaltem ordinariè, ſi non ſemper, verſantur circa ob-
je um prius jam ad minimùm implicité revelatum.

Ad 6.

£

— —— — —, ———————

— — -- – —

BB

— ◻☛ —
S ⏑☚ — -
= SS —☛

Ilo
Fer

⸗

ia⸗
gi⸗
un⸗
ton
G
an⸗
en⸗
Ctu
ls,
kan⸗
on⸗
mo⸗

Nii⸗
le;
Ve⸗

ob⸗

;

Pars III De Divinitate Sriptura. 129

—

Ad “. Reſpondetur; nullius authoritate privata poſſe verbis
Scripturz fubſtitui alia verba ynonima; quia multa videntur eſſe iyno-
nima, quæ ſynonima non ſunt. Ipſemet autem Scriptor alicujus libri
Canonici potuiſſet unis verbis ſubſtituere alia verba, non ſynonima tan-

tum, ſed etiam non ſynomina, ſalva objecti revelati ſubſtantia.
Ad z. Reſpondetur; Patres, ſaltem plerosque tantum ponere

vim & emphaſin in apicibus Scripturæ, per ſe ex inſtitutione habenti-
bus vim variandi ſenlum verborum; quod in linqua hebraica frequens
eſt. Hinc quando ponunt exempla ejusmodi enucleationis, commu-
niter ponunt exempla, in quibus ex additione unius litterulæ etiam
grammaticaliter variatur ſignificatio verborum, v. g. in nomine Abram,
& Abraam. De numeris, & aliis ejusmodi partibus Scripturæ, quæ
non causa conſtructionis & connexionis, ſed tanquam objectum atten-
tionis & affirmationis ponuntur, conceditur, ea non fruſtra poni, ſed
causâ alicujus ſignificationis & allegoriæ; attamen ex hoc plus non ſe-
quitur, quàm quod motio DEI, qua movet Scriptorem ad ſcribenda
aliunde cognita, ordinet illa ſcribenda ad ſignificandum allegoricè alia
objecta per voces non expreſſa. Quæ tamen ordinatio DEI Scriptori
extrinſeca non neceſſariò influit phyſicè in phantaſiam aut linguam Scri⸗
ptoris, ex motione DEl generali ſcribentis in certo genere aliunde à ſe
cognita. Si veròô unus vel alter Sanctorum Patrum circa minutias Scri-
pturæ ſingulas aliter, quàm in ſenſu explicato, quæreret innumera my-

ſteria, opponeretur illis authoritas D. Auguſtini, qui docet, in Scriptu-

ra aliqua reperiri, quæ ſonant, ſeu ſignificant, ut fides in Cythara; alia
autem, quæ non ſonant, ſeu ſignificant, ſed tantùm requiruntur ad
portandas ac ſuſtentandas partes ſonoras ac ſignificativas, ut lignum in
Cythara, prout pluribus explicabitur parte 6. quæſt. 7. Reg. 5. Soli,

inquit, nervi in Cytharis aptantur ad cantum; ſed ut aptari poſſint, inſunt &
cætera in compaginibus; ita in Prophetica hiſtoria dicuntur aliqua quæ nihil

ſignificant, ſed quibus adbareant; qud ſignificant, gquodamodo religuntur.
Quando veròô dicitur, quod Spiritus ſanétus omnes ſenſus poſſibiles, qui
textui tribui poſſunt, intenderit; auf quod ipſemet Scriptor omnes illos
ſenſus præviderit, ne hoc quidem neceſſariò probat influxum Spiritũs

ſancti immediatum in omnes propoſuiones, & in omnia verba; quia illa

ſcientia, qua Spiritus ſanctus ſcit, his vél illis verbis tribui poſſe hos &
illos ſenſus ſeu proprios ſeu accommodatitios, eſt tantùm extrinſeca
verbis, & mere concomitans; ac conſequenter etiam ordinatio ver-
M borum

130 Prologomenorum, in Sacram &cripturam

—

borum ad varios illos ſenſus poſſibiles eſt tantäm mentalis approbatio
de uſu verborum, non phyſica operatio circa rem & modum verbo-
Ad s. KReſpondetur; D. Ambroſium, D. Gregorium, & D. Au-
guſtinum videri quidem contrarios circa Evangeliſtas, obum, & D.
Paulum, ſaltem quoad partes librorum ab aliis editorum; ea tamen
regula non poteft extendi ad omnes libros Scripturæ, v. g. Machabæo-
rum. Ratio eſt, quia, ſicut in fundamentis ſecundæ ſententiæ dictum
eſt, juxta D. Baſilium & D. Chryſoſtomum, nec Prophetæ nec D. Pau-
lus omnia loquuntur ex Spiritu, ſed aliqua etiam ex ſeipſis, quamvis
ad ſic loquendum moti à Spiritu ſancto.
Ad. 9. Reſpondetur; DEIUM quidem determinare phyſicè ad
omnes ſpecies herbarum & aliarum rerum naturalium, quia non poſſunt
determinari ex ſeipſis. Econtra Scriptores ſacri, tanquam agentia li-
bera, poſſunt determinari ex ſeipſis. Sufficiet proin, Scriptores ſacros
moveri à DEO ad eas veritates conſeribendas, quas jam aliunde nove-
rant. An veròô illa motio, illuſtratio, & juſſio DEl, qua movet Scri-
ptores ad conſcribendas veritates jam in eorum memoria reconditas,
debeat ſe extendere ſaltem virtualiter, ad omnes illas veritates ac ſin-
gulas, & ad omnia verba, & quidem phyſicé; an verò ſufficiat, dum-
modo ſe extendat ſaltem moraliter, poſſet eſſe quæſtio præcisé ſchola-
ſtica, ſimillima illi, an Sacramenta moraliter vel phyſicè cauſent gra-
tiam? Quæſtio autem Dogmatica præ ſentis loci conſiſtit in eo, an mo-
tio DEl, qua movet Scriptores ſacros, non ſolùm determinet phyſicè
ad exercitium ſcribendi; quod hæc poſterior ſententia concedit, ſed
etiam phyſice determinet ad ſpeciem ſingulorum actuum, ſeligendò pro-
poſitiones & verba, non juxta exigentiam cauſarum & diſpoſitionum
in potentiis rememorativa, & imaginativa &c. præcedentium, ſed ju-

Xta exigentiam finium, & rerum ſignificandarum præſtabilitorum à

DEO? Hoc enim ſolum negat ſecunda ſententia. Quod ſi tamen

prior ſententia eoùſque moderaretur ſuam explicationem, ut diceret;
motionem DEl, qua determinat Scriptorem ad conſcribendas veritates
in ejus memoria aſſervatas, non ſolùm determinare phyſicè ad exerci-
tium ſeribendi, ſed etiam ad ſpeciem ſingularum propoſitionum & vo-
cum, attamen conſtanti ea lege, ut, niſi in caſu aliquo particulari
opus ſit correctione memoriæ, ſemper motione illa ſupernaturali de-
terminet actualiter aut virtualiter ad ſpeciem propoſitionum & vocum
juxta

ſ
eX
mi

et;
ſc⸗
ari

ge⸗
um

Pars III. De Dirinitate &criptura. 131

„

— —

juxta exigentiam cauſarum & diſpoſitionum in memoria Seriptoris præ-
cedentium: ſicut DEus concurrit in ordine naturæ ad ſpeciem effectuum
ut dererminatus à diſpoſitione cauſarum; & ſicut in Chriſto infante di-
vinitas determinat ad ſpeciem omnium actionum infantilium juxta exi-
gentiam diſpoſitionum immediatarum ex ſuo genere naturalium; non
videtur, à ſecundæ ſententiæ patronis quidpiam amphlius controverſiæ
dogmaticæ opponi poſſe, ſed relinqueretur præciſe Diſputatio Schola-
ſtica, an illa motio & determinatio DEI phylica, qua movet Scripto-
rem ad ſcribendum, phyſicè vel moraliter inffuat in omnes voces &
propoſitiones Scriptoris?
Ad. 10. Reſpondetur, ex textu Tridentini, ſi integer inſpicia-

tur, nil evinci pro prima ſententia. Textus enim ſic ſonat. §. Guodus

hoc ſibi proponens, ut puritas Eyangelii in Eccleſia conſervetur, quod Chriſtus
proprio ore primùm promulgavit, deinde per Apoſtolos pradicari juſſit; perſti-
ciensque, hanc veritatem & diſciplinam contineri in libris ſeriptis, & ſine ſcri-
pto traditionibus, quæ ex ipſius Chriſti ore ab Apoſtolis accepta, aut ab ipfis
Apoſtolis, Spiritu ſancto dictante, quaſi per manus tradita ad nos uſque perve-
nerunt, omnes libros tam V., quaàm N T., nec non traditiones ipſas tanquain
vel oretenus à Chriſto, rel à Spiritu ſancto dictatas & continua ſucceſſione in
Eccleſia conſervatas pari pietatis affeltu, & reverentia ſuſcipimus. Neque ex
eo, qued de eſſentia traditionis ſit, ejus originem haberi ex ore Chriſti

vel Apoſtolorum, ſequitur, eam eſſe majoris authoritatis, quàm Scriptu-

ram, cujus origo eſt ex calamo Apoſtolorum aut aliorum Scriptorum

inſpiratorum, quia eadem fides eſt linguæ & calami,

Ad. 11. Reſpondetur, in omnibus rebus V. T., quæ non pariunt
ſenſum doctrinalem utilem, rectè ez intentione Spirits ſancti poſſe
quæri ſenſum allegoricum, ſed non ex ipſis verbis & conſtructione ver-
borum. De ſignificatione enim allegorica rerum V. T. aliunde conſtat,
ſed non conſtat de ſignificatione allegorica verborum, aut conſtructio-
num, aut etiam rerum N. T.
Ad. 12. Reſpondetur, Idiotiſmum Scripturæ tribui ex proprie-
tate linguæ Hebraicæ vel Græcæ, in qua exarata eſt, non ratione in-
ſpirationis. Sive enim verba, & phraſes, & conſtructio verborum ſint
eximmediata determinatione Scriptoris, ſive ſint ex immediata derer-
minatione Spiritũs ſancti, ſemper habebunt idiotiſmos linguæ hebraica
& græca. äl
Ad. 13. Reſpondetur, ſecundam ſententiam neque eſſe ab Asa-
R 2 demia

13 2 Prolegomenorum in Sacram &ripturam

₰.

demia Lovanienſi & Duacenſi damnatam, neque eam eile contra torren-
tem omnium Theologorum. Propoſitio per illas Academias anno 1586.
cenſurata, prout refert ipſe Graveſon Il. cc. erat hæc: Liber aliquis (qua-
lis ſorte eſt ſecundus Machabaorum )Rhumana induſtria ſine aſſiſtentia Spititus

ſancti ſeriptus, Z Spiritus ſanctus poſtea teſtetur, ibi nihil eſe falſum, eficitur

Scriptura ſacra. Econtra ſententia ſecunda requirit, ut liber ſit ſcriptus
ex motiône Spiritus ſancti & cum ejus aſſiſtentia. Eam etiam non eſſe
contra torrentem Theologorum omnium, evincitur ab indudhone Pa-
tronorum hujus ſententiæ; quos maxima parte refert Richardus Simon
in ſuo libro: Nouvelles obſervations ſur le texte & les verſions du Nouveau
Teſtament. S õs
I. Cajetanus Cardinalis Comment. in c. I. Lucæ, ad illa verba: Stiout
tradiderunt nobis, qui ab initio viderunt, ſic ſcribit: Evangeliſta originem
pleniſſima cientia declarat traditionem Apoſtolicam; unde clarè patet, Lucam
ſeripſiſſe ex auditu ab Apoſtolis, & non ex revelatione ſibi immediatè facta, di-
vina tamen gratia dirigente, & ſervante, ne in aliquo erraret.
2. Melchior Canus, Epiſcopus, qui etiam Concilio Tridentino in-
terfuit, l. 2. de Locis Theologicis c. 18. ait: Non aſſerimus, per immedia-
tam Spiritäs ſancti revelationem, quaæ quidem propriè reyelatio dicenda ſit,
quamlibet Soriptura partem fuiſſe editam. Siye ergo Matthaus & Joannes,
Nye Marcus & Lucas, quamnvis illi viſa, hi audita teferrent, non egebant qui-
dem novya Spiritis ſancti revelatione, egebant tamen Siritäs ſancti directione.
Et in Reſp. ad z. Qua ſacri Seriptores ſeripsére, hac in duplici ſunt dißfe-
rentia. Quadam, qua ſupernaturali ſolum revelatione cognoſcebant; & ea
Buſilius tradit, a Spiritu ſancto eſſe. Alia verò naturali cognitione tenebant,
quæ ſeilicet aut ocllis viderant, aut manibus etiam attrectaverant. Atque hac
quidem, ut paulo ante diximus, ſupernaturali lumine, & expreſſa revelatio-
ne, ut ſeriberentur, non egebant, ſed egebant tamen Siritus ſancti praſentia
& auxilio peculiari, ut licet hbumana eſſent, & natura ratione cognita, divi-
nitùs tamen ſine ullo errore ſceriberentur. Haæc verò illa ſunt, quæ juxta Baſi-
lium Paulus & Prophetæ de ſuo loquebantuurr.
3. Bellurminus Cardinalis l. . de Verbo DEI c. 15. ad object. 2. ſic
ſcribit: Reſpondeo, DEUWI quidem eſſe authorem omnium divinarum Scri-
pturarum; ſed aliter tamen adeſſe prophetis, aliter aliis, praſertim hiſtoritis.
Nem Prophetis fepelabat futura, & ſimul aſſiſtebat, ne aliquid falſi admiſce-

rent in ſcribendo; & ideo Propheta non alium habuerunt laborem, quàm ſeri-

bendi vel dictandi. Aliis autem Scriptoribus DElls non ſemper revelabat en,
Ju&

5
1

?

ſeri

.

10⸗
ntis
yi⸗

d⸗

i
NNn
ſee⸗
ri⸗
64
66

Pars III. De Divinitate Seriptura. 13 3

quæ ſeripturi erant, ſed excitabat, ut ſcriberent ea, qu& viderant vel audie-
rant, quorum recordabantur, & ſimul aſſiſtebat, ne falſi aliquid ſeriberent;
quæ aſſiſtentia non faciebat, ne laborarent in cogitando & qurendo, quid &
quomodo ſcripturi tſent. L M

A. P. Ferdinandus de Eſcalante Hiſpanus, Theologiæ Doctor, Or-
dinis Redemptionis Captivorum, in ſuo Clypeo Concionatorum I. I.
c. 4. ait: Dico, quibusdam Scriptoribus ſacris DElUIM non revelaſſe, quæ ſcri-
pruri eſſent, ſed impulſu divino atque inſtinctu eos excitaſſe, ut ſcriberent pro-
prio ſermone, qud viderant legerant, audierant, per revelationem noverant.
Dein, poſtquam ſuam aſſertionem exemplis & ratione probaverat, ſic
concludit: Patet igitur, aliquos Sriptores ſacros non accepiſſe à DEO, qua
ſcripturi eſſent, per immediatam revelationem; propterea quod in edendis vola-
minibus ſuis tant opere inſudarunt. - Quod ſi materiam non acceperint à Spiri-
tu ſancto, multo minus ſingula verba. — Donum Spiritüs ſancti circa materiam
propoſitam trifariam poteſt conſiderari. 1. & DEUSalicui ad ſcribendum re-
velaverit non ſolum res, ſed etiam ſingula verba. 2. & Scriptori neque res ſeri-
bendas aperuerit lumine ſuperno; neque verba ſuggeſſerit; ſed tantùm excita-
verit ipſum inſtinctu divino ad ſeribendum, quaæ oculis vidiſſet, aut A teſtibus fide-
libus audivißet, vel denique lectione quorundam voluminum didiciſſet, aſſiſtente
jugiter, dum ſcribit, Siritu ſancto, ut nullatenus errare aut decipi poſſet.

5. P. Cornelius à Lapide in 2. Epiſt. ad Tim. c. 3. v. 16. Nota,
Spiritum ſanctum non eodem modo dictaſſe omnes ſacras Litteras. Nam Legem
& Prophetias ad verbum revelavit & dictavit Moyſi & Prophetis. Hiſtorias
verò & Morales exhortationes, quas antea vel viſu, vel auditu, vel lectione vel
meditatione didicerant ipſi Scriptores Hagiographi, non fuit neceſſe, inſpirari aut
dictari à Spirita ſanito, utpote cum eas ſcirent & callerent ipſi ocriptores. Sicgoanes
c.19. dicit, ſeſeribere quæ vidit. S. Lucas c. 1. dicit, ſe ſetibere Evangelium, quod
audivit & traditione accepit ab Apoſtolis. Dicitur tamen Spiritus . eam quoque
illis dictaſe; 1 1MmO. quia ſeribentibus adſtitit, ne vel in puncto à veritate
aberrarent. Noecundo, quia eos excitavit & ſuggeſſit, ut hac potius ſeri-
berent, quàm illa. Conceptum ergo & memoriam eorum, qua ſciebant, non
eis inge ſit Syiritus ſanctus, ſed inſpiravit, ut hunc potius conceptum quàùm illum
ſeriberenn. Tertiò, quia omnes eorum conceptus & ſententias ordinavit,
digeſſit, & direxit Siritus ſaudtus v. g. ut hanc ſententiam primé, illam Efexs
3 6„½

134 Prolegomenorum in Sacram Scriptaram

» .4 .— . . —
dò, aliam tertiò loco, & ita conſequenter collocarent, & ſcripto comignarent.

. .X . r. . .
Hoc enim propriè eſt, librum aliquem concinnare & conſcribere. Et hac ra-

tione proptiè ſacrorum librorum author dicitur Spiritus ſanctus. Ita Corne-
lius; quamvis per hoc tertium requiſitum forte propius accedat ad pri-
mam ſententiam, ſuperius in Reſponſ. ad object. 9. hunc fermè in mo-
dum explicatam, quàm ad ſecundam.
6. P. Bonfrerius S.). in Prolegomenis Scripturæ c. 9. Sect. I. dicit:
Tribus modis poteſt concipi, Spiritum ſanctum ſeſe cum ſacris &riptoribus ha-
vere; antecedenter Viaelicet, concomitanter, & conſequenter,

qui omnes tres modi videntur ſuſicere, ut aliquid ſit &criptura ſacra, & Verbum

DEIl Antecedenter ſe habet Spiritus ſanctus, cum inſpirat, revelat, de-
monſtrat, quæ dicenda ſcribendaque ſunt, ita ut de ſuo, Marteque proprio ni-
hil addat Sriptor, ſed ea duntaxat ſeribat, quæ à Spiritu ſancto inſpirata reve-
lataque ſunt ad eum modum, quo diſcipulus dictante Magiſtro excipit, qua ab
eo proferuntur. Concomitanter ſe habet Spiritus ſanétus, cum non ad
modum did antis & inſpirantis ſe habet, ſed ud eum modum, quo qui alterum
ſeribentem oculo dirigeret, ne in re quapiam erraret. Hoc enim modo poteſt
Spiritus ſanctus Scriptorem Hagiographum dirigere, ut in nullo eum errare, fal-
live permittat. Cum enim praſciat, quid ille ſeripturus ſit, ita ei adſtat, ut
ſicubi videret, eum erraturum, inſpiratione ſua illi eſſet adfuturus. Hic modus
videtur à Spiritu ſancto conſervatus in hiſtoriis, dictis aliorum, factisque refe-
rendis, quæ vel uſu cognita, vel auditu ab hominibus fide dignis accepta fuerant.
Ita Epangelia, ita Acta Apoſtolorum, ita Machabaornm libri, ita cateri li-
bri hiſtorici, a prophetis, aliisque conſcripti, niſi cum res ob antiquitatem &
remotionem temporis & locorum arcanæ & incognita referenda ſuerant, uti
falctum eſt à Moyſe in Geneſi: tunc enim neceſarius ſuit primus modus. Con-
Jeëquenter ſe habere poſſet Siritus ſaunctus, ſi quid humano ſpiritu absque
Spiritus ſancti opere, direétione, Aikentid, à quopiam &riptore eſſet conſcri-
ptum; poſtea tamen Spiritus ſanctus teſtaretur, omnia quæ ab ipſo ſeripta eſſent,
vera eſſe. Certum enim eſt; tunc totum hoe ſcriptum fore DElI verbum, &
eandem veritatem infallibilem habiturum, quam habent catera, quaæ inſpiratio-
ne vel directioue ejusdem Spiritus conſcripta eſſent; quemadmodum tam eſt ver-
bum regis & paris authoritatis, cum quis à cretis vel Motarius proptio marte
mandatum aliquod regium vel inſtrumentum publicum concipit, quod poſtea Rex
lectum probat, & ſigillo ſuo impreſſa munit, dum eo, quod Rex ipſe concipit;
ſeribit, dictat. Hoc tertio modo, etf non exiſtimem Spiritum ſanctum aliquan-

do uſum

6

nt,

lio⸗
nel⸗
.

ℳ

⸗

Pars III. De Divinitate Kripturæ. 135

do uſum in iis, quos habemus Sacra Neriptura libris, abſolutè tamen nihil vetat
uti, vel etiam aliquando uſum, ſorte in iis libris nonnullis ac ſcriptis, quos ſu-
pra diximus fuiſſe &ripturam ſacram, & poſtea intercidiſſe.
7. P. Fraſſen Doctor Facultatis Theologicæ Pariſienſis in ſuis diſqui-
ſitionibus Biblicis, de editione vulgata c. 6. eodem modo, quo Bon-
frenius ſcripſerat, ſic ait: Præſupponendum eſt, Spiritum ſanctum tribus
modis ſe habere ad certitudinem & veritatem alicujus &criptura, nempe antece-
denter, concomitanter, & conſequenter. Antecelenter ſe habet, dum
inſpirat, revelat, demonſtrat, quæ dicenda, ſcribendique ſunt; ita ut de ſuo
proprio genio nihil addat criptor, ſed en duntaxat ſcribat, quæ à Spiritu ſan-
cto inpirata, rervelataque ſunt, ad eum modum, quo diſeipulus magiſtro di-
ctante excipit, quæ ab eo proſeruntur. Concomitanter ad Sriptorem
ſacrum ſe habet Spiritus ſanctus, cum non agit rices inſpirantis & docentis, ſed
ſoluùm dirigentis, ut Sriptorem in nullo errare falique permittat; qualiter vi-
detur ſe habuiſſe in texendis iis libris ſacris, qui hiſtorias & ab aliis geſta refe-
runt, quales ſunt libri Judicum, Regum, Machabaorum, Evangeliorum, Acta
Apoſtolorum. Conſequenter ſe habet Hiritus ſanctus ad aliquam Scripta-
ram cum aliquid humano ſpiritu & absque divina ulla ſpeciali ope, directione,
& Aſſiſtentia à quopiam homine ſuit conſceriptum; poſtea tamen Spiritis ſanct:
inſtinctu verum & certum eſſe declaratur. Licet enim bujusmodi Seriptura ex
parte ſui authoris non niſi filem humanam mereatur, nullus tamen eſt, qui ut ili

EUidem adhibeat, authoritate divina ſe non exiſtimet adaltum.

8. P. Mariana S. J. in Diſſert. pro editione vulgata c. 6. ad finem ſic
ſeribit: Supereſt; an credere debeamus, Scriptores ſacros non modo falli non

potuiſſe, ſed & concedendum ſit, Siritu ſancto didt ante ſcripfiſſeẽ omnia? Junt

enim viri docti & Catholici, qui utroque modo contigiſſe confirmant. Plera-

„ —R 171 12 . . „
Aꝗque inflatu Siritus divini excepiſſe ſine ulla cura aut labore. Alia ex memoria

deprompta ſcribentis 3 ex ratione, experimento, aut aliorum ratione . ſemper
tamen ſpiritus numine praſenti, ne lapſus contingeret. An Spiritis divini infla-

du guiſſe Paulum credamus, ut diceret; Trophimum reliqui inſermum,
S Lucas eſt mecum ſolus, & Penulam reliqui Troade 2

Quid verò, cum Aurthor ſecundi libri Machabaorum, Jaſonis Orrenai compi-

„ 2 . . 2 „ . . .
lator, initis excuſat ſe opus magni laboru & vigiliarum ſuſcepiſe; & in lne

petit veniam, i quid minus aptè dixerit, minusque biſtoria congruum? Qua
omnia in opiritum divinum non conveniunt. Quaæ ſententia nobis quidem pro-
babilin videbatur ab Anomæorunm Amentis procul, quando per eum modum 4
Scriptu

136

Prolegomenorum in Scripturam Sacram

Scriptura divina omne repellitur mendacium, ob praſens numen Spiritis ſancti,
Providentis atque præſtantis, ne mens ſacri S&criptoris laberetur.
9. Leſſius S. J. in Apologia ad Cenſuram Lovanienſem ſupra rela-
tam quæſt. 3. in Keſponſ. ad Argum. 13. ſcripta quidem jam anno 1586.
ſed primùm publicat anné 1684., pag. 14. ait: Non negamus, Autho-
res Hagiographos ex peculiari inſpiratione Spiritus ſancti, & directione, & afſi-
Rentia ſcripſiſe, ſed hoc tantàm dicimus, non fuiſſe neceſſarium, ut ad ſingulas
ſententias & ſingula verba haberent novam & poſitivam inſpirationem ex parte
illius, id eſt, novam illuminationem, qua cognoſcunt novo modo veritates, quas
ſeriberent, & viderent verba, quibus Siritus ſanctus volebat eos uti; ſed ſuffe-
ciſſe, ut Spiritus ſanctus peculiari modo illos excitaret & impelleret ad ſeriben-
um ea, qu audierant vel viderant; & ſimul iis ad ſingulas ſententias & ver-
ba aſſiſteret, & ubi opus eſſet, dirigeret. Rationem Leſſius dat „quia Spi-
ritus ſanctus utitur inſtrumentis idoneis, prout ea invenit. Et ſicut in
neceſſariis non deeſt; ita & in ſufficientibus non redundat.
Theologis hucusque enumeratis adjungi poſſunt Lorinus in c. 2.

epiſt. 2. D. Petri. Caſparus Sancius in c. ult. l. 2. Machab. Ulloa Diſp. 4.

c. ult. Contenſon. T. 3. diſſert. præamb. c. 1.

Q. IV. An ad rationem Scripturæ ſufficiat, ſi liber
à Scriptore profano ſine inſpiratione Spiritus ſancti ſcri-

ptus, approbetur à DEO!? WS 4
Reſp. Diſtinguendé. Si DEUS ſic approbaret librum alicujus au-

thoris profani, ut eum ſimul faceret ſuum; eumque in poſterum vellet

haberi pro ſuo, eumque ederet nomine ſuo, ita plane liber profanus poſ-
ſet fieri Scriptura ſacra, & verbum DEI. Sic enim & Reges quando-
que integros Codices Legum, immo & alios libros integros, ſuo nomi-
ne editos, per adoptionem faciunt ſuos. Si verò DEUS præcife appro-
baret librum Scriptoris profani per modum cenſoris, aut teſtis, ſic li-
ber non fieret Scriptura ſacra, aut verbum DEI. Ratio eſt, quia, ut
recté D. Thomas obſervat, verbum dicit relationem originis ad eum,
qui loquitur. Alioquin ſequererur, quod Chriſtus approbandé alio-
rum dicta convertiſſet illa omnia in verbum DEI, quod eſt falſum. Sie
mulieri Samaritanæ Joan. 4. teſtatur: Bene dixiſti, quia non habeo virum;

poc verè dixiſti. Et Marci 12. dicitur: JESUIS pvidens, quod (Scriba)

ſapienter teſpondiſet. Similiter Cayphæ dicit: Tu dixiſti. & kilare In
Sabie d etet ee1 c ches.

☛

⸗
let
ol⸗
do⸗
mi⸗
ro⸗
li
ut
m,
Nio⸗
gie
un
be)
1
.

Pars III. De Divinitate Sripturc. 137

dicis. Matth. 2 5. & 26. Quæ formula loquendi eſt approbativa ac eon-
firmativa ſermonis. Sic alibi Chriſtus alloquens diſcipulos, aut turbas
dicit: Facto veſpere dicitis: Serenum erit, rubicundum eſt enim cœlum. - -
Faciem ergo cæli judicare noſti. Ob eam verô approbationem illud po-
pulare atioma non tranſüt in verbum DEI. Wer obſtat, quod per ap-
probationem divinam Liber nanciſcatur eandem infallibilitatem, ac
Scriptura ſacra; quia licet eadem ſit infallibilitas, non tamen eſt eca-
dem cauſa infallibilitatis. Hic enim caufa infallibilitatis eſt veracitas
DEI in teſtificando & approbando; in Scriptura verò, quam ex traditio-
ne apoſtolica conſtat habendam eſſe pro verbo DEl, cauſa infallibili-
tatis eſt & exprimitur veracitas DEl in loquendo, quæ duæ veracitates,
licet in recto ſint una ac eadem, in obliquo tamen & in ſuis connotatis
ac effe ctibus diſtinguuntur. Hinc tertius modus, quoò aliquid poſſit fie-
ri Scriptura ſacra, à Bonfrerio aſſignatus, & à Frafſenio etiain exſcri-
ptus, non ſufficit, niſi approbationi divinæ acecedat aliud decretum, quo
DEus librum ſic approbatum haberi & edi vellet pro moraliter fuo. Sic
enim ſententia Arati Poetæ gentilis. Ipſius enim & genus ſumus. Act. 17.
& ſententia Epimenidis ad Titum c. 1I. Cretenſes ſemper mendaces, mala be-

ſtic, ventres pigri, non fiunt verbum DEl, niſi inquantum aſertivè pro-

cedunt ex ore Pauli, & non præcisnarrativè, hiſtorick, aut approbativk.
Cæterum, quamvis prior modus abſolutè ſufficeret pro conſtituenda
Scriptura ſacra, non eſt tamen verofimile, hunc in Scriptura quàm de-
facto habemus, alicubi in quopiam libro Canonico fuiſſe adhibitum.
Ratio eſt quia primarium objectum, finis, & motivum in omnibus
operibus DEl eſt Chriſtus & ejus Eccleſia. Jam tunc, cum primum ſor-
maret hominem, ut Tertullianus loquitur, de Chriſto cogitavit. Cum for-
maret cœlos, & terram, & omnia quæ in terris ſunt, reſpexit ad Ghri-

ſtum & ejus Eccleſiam: quia ut habetur ad Coloſſ. 1. Ipſe eſt primogeni-

tus omnis creatura; - omnia per ipſum & in ipſo creata ſunt, & ipſe eſt ante
omnes, & omnia in ipſo conſtant, & ipſe eſt caput corporis Eccleſiæ. Si ergo
etiam in operibus creationis datur quidam reſpectus ad Chriſtum, non
videtur veroſimile, DEum in operibus gubernationis humanarum men-
tum unquam ſepofuiſſe curam & reſpeéctum ad Chriſtum & Eccleſiam,
inquantum decuit juxta Leges divinæ Sapientiæ. ltaque, ſi viderit,
hunc vel illum librum eſſe idoneum ad hoc, t aliquando per adoptio-
nem aflumeretur in ſuum verbum, & pro regula fidei dirigeretur ad
Eccleſiam; non erat ratio, cur non tunc ſtatim ab initio excitaret Scri-
§ ptorem

138 Prolegomeneorum in Sacram Scripturam

—
6

ptorem ad ſcribendum, & jam ab initio apponeret manus operi, ut
ejusmodi liber eſſet verbum ſuum ex ipſis ut ita dicam natalibus, & non
præciſe per adoptionem. Si enim tam providus fuit circa quasvis, ſi
fas ſit ita loqui, minutias Tabernaculi, & Templi, ut quævis etiam mi-
nima providè deſignaret ac diſponerer; præſumendum eſt, etiam par-
tes primarias conſtitutivas eccleſiæ quales ſunt libri Scripturæ, eum non
primùm hinc inde quaſi fortuitò natâ & datâ occaſione arripuiſſe, ſed
maturè præ cæteris omnibus prædeſtinaſſe & ordinaſſe.

OQ. V. Utrum ex Scripturæ Antilogiis ejus Inſpiratio
everti, aut dubia reddi poſſit?

Reſp. Nullæ in Scripturis reper atur propoſitiones invicem con-
tradictoriꝰx. Hæc Refſponſio aliter probari nequit, niſi inductione tex-
tuum quorundam præ aliis inſignium, qui ſibi invicem contradictorii
videri poſſunt. Diſcutere enim ſingulos, non permittunt hujus operis
anguſtiæ. Qui ſingulas ejusmodi Antilogias exactius examinare volue-
rit, adeat libros, qui ex inſtituto ſeripſerunt de Conſenſu, Concordia, ſeu
Harmonia Evangeliſtarum, aut Librorum Sacrorum, quorum plus quàm
Septuaginta in ſua Bibliotheca Sacra enumerat Calmetus. Specimen
præbent textus ſequentes. 5
1. Matth. I. V. 8. dicitur: Joram genuit Oziam; cum tamen ex I.
4. Reg. 8. I2. & 14. conſtet, à Joram immediatè genitum fuiſſe Ocho-
Ciam; ab Ochozia Joam; à Joa Amaſiam, & ab Amaſia primùm Oziam.
Reſp. à D. Matthæo ſolùm recenſeri Stemma Meſſiæ juxta Tabulas Genea-
logicas apud gentem Judaicam, pro qua ſuum Evangelium ſcripſerat,
receptas. In iis autem tabulis viſum eſt Magiſtris judæorum delere
etiam è& memoria hominum familiam Achabi, quam deleri præceperat

DEus 3. Reg. 21. v. 21. Sed quia hujusmodi vindiécta DEl tantùm ex-

tendi conſueverat uſque ad quartam generationem Exod. 20. v. 5. Num.

14. V. 18. Deut. 5. V. 9. & Jehu interfector poſteritatis Achab tantùm

prœmiatus ſit uſque ad quartam generationem; ideo etiam memoria
illius poſteritatis tantùm uſque ad quartam generationem extincta eſt.

Conſtat enim, tres illos Reges, Ochozian, Joam, & Amaſiam, natos

eſſe ex Athalia, impiiſſima ſœmina, Jezabelis pariter ſceleratæ matris
& Achabi filia. Itaque non Matthæus tres illos Reges omiſit; ſed à Sy-
nagoga in vulgaribus tabulis omiſſos, ne Judæos novatione ſcandali-
Zaret, reſtituere in Tabulas noluit.
2. Matth.

—

S -- —

—

.. —,

0

X⸗
rii
tis
le⸗
ſen
im
en

.
ho⸗
am.
ea⸗
at,
ere
rat

ex⸗

M.
tum
ria
elt.

at0jG

tnis
4.
all⸗

.

Pars III. De Divinitate Sriptura. 139

2. Matth. I. v. I1I. dicitur: Joſias genuit Jechoniam in transmigratio-
ne Babyloni; cum tamen ex 4. Reg. 23. & 24. conſtet, eam generatio-
nem contigiſſe diu ante transmigrationem. Reſp. D. Matthæum loqui
non de tempore generationis, ſed de tempore, quo Jechonias, & fra-
tres ejus vixerint, ita ut ſenſus ſit, qui vixerunt tempore transmigra-
tionis, & hoc ſufficienter inſinuabat Evangeliſta per particulam In, dum

dicit, Joſiam genuiſſe jechoniam & fratres ejus in transmigratione Baby-

lonis, quod utique in itinere duorum menſium fieri nequibat.
3. Matth. y. Chriſtus dicit: Beati pauperes ſpiritu. Salomon verò
Prov. 30. orat: Mendicitatem ne dederi mibi. Reſp. Salomonem loqui de
paupertate involuntaria, quæ eſt occaſio multorum peceatorum. Chri-

ſtus veròô loquitur de paupertate voluntaria, quæ eſt multorum bonorum

mater.
4 Matth. y. Chriſtus dicit: Non veni ſolvere legem, ſed adimplere.
Sed Luc. 16. dicitur: Lex & Propheta uſque ad Joannem. Reſp. Chriſtum
adimplere legem non per obſervantiam pracepti, ſed per poſitionem
ſignificati; quia adimplendo figurarum ſigniſicatum evacuabat cæremo-
niarum præceptum.
5§5. Matth. 5§. Chriſtus dicit: Ego autem dico vobis, non jurare omni-
no; cum tamen legatur, juraſſe DEum Abrahamo, Angelum in Apoca-
lypſi c. I 00 & Apoſtolum ad Rom. I. v. 9. Reſp. Chriſtum tantùm doce-
re, non eſſe licitum jurare etiam verum, ſi fiat ſine judicio, id eſt, ſine
gravi cauſa; prout tamen id licitum eſſe contendebat erronea ſcriba-
rum traditio, aſſerentium; ſolum perjurium illicitum eſſe. Hant tradi-
tionem erroneam Chriſtus inſinuat illis verbis: Audiſtis, quia dictum eſt
antiquis: Non pejurabis. .
6. Matth. 5§. Chriſtus dicit: Sic luceat lux veſtra coram hominibus, ut
videant bona opera veſtra. Econtra Matth. 6. dicit: NWe juſtitiam veſtram
faciati coram hominibus, ut videamini ab ei. Reſp. In priori textu Chri-
ſtus addidit: Et glorificent patrem veſtrum qui in cœlis eſt. Ex hoc patet,
Chriſtum prohibere intentionem ſiſtendi in laude humana; non pubuicita-
tem operum.
7. Matth. 6. Chriſtus dicit: Wolite ſoliciti eſſe in craſtinum. Et ta-
men Apoſtolus laudat ſolicitudinem Rom. 12. v. 8. & v. 11. Reſp. Chri-
ſtus improbat ſolicitudinem anxiam, diffidentem de providentia divinâ;
& Apoſtolus laudat ſolicitudinem tranquillam, & ſubordinatam quibus-
libet diſpoſitionibus providentiæ divinæ.
§. 2 8. Matth.

140 Brolegomenorum in Sacram &cripturam

Jg. Matth. S. dicitur: Acceſſit ad eum Centurio rogans eum. Sed Lac-
7. v. 3. & 6. dicitur: Miſßit ad eum ſeniores Judaorum. & : Miſit amicos-

Reſp. Centurio aecedere potuit Chriſtum primô per alios, cum adhue

eſſet remotior; dein verô, cum fieret propior, per ſeipſum.

9. Matth. 8. narratur; Duos habentes demonia à monumentis exiiſſe

ſed Marci S. tantum unius fit mentio. Reſp. Potuiſſe inter duoòs unum

eſſe inſignem, in quo patratum ſit miraculum de ejecta legione demo-

10. Matth. 10. Chriſtus ad Apoſtolos dicit: Wolite poſſidere peram
in via, neque calceamenta, neque virgam. Et tamen Marci 6. dicitur:
Chriſtum præcepiſſe, ne quid tollant in via, niſi virgam tantum; non pe-

ram, neque panem, ſed calceatos ſandaliis. Reſp. Prohibitum fuiſſe Apo-

tolis poſſidere virgam Doctoralem, quæ eſſet inſigne Magiſterii, aut po⸗

teſtatis, vel dignitatis, & jurisdictionis, pretio æſtimabilem; non vul-

gZurem, vilem, & ubivis obviam, quæ tantum ſerviret pro ſuſtentatione
