neque Patres ſæculi quarti his libris ullam authoritatem contuliſſent, ſi
in rebus apertis mendacia reperiſſent, Author l. 2. c. 57. modum ſub
Sacrificio Miſſæ prælegendi Scripturam ſic deſeribit: Laici in altera parte
(Eccleſiæ: nempe in navi) ordinatè, decorè, ac quietè ſedeant. Mulie-
res ſedeant ſeparatim, & cum ſilentio. In medio autem Lector ex loco edito
legat libros Moyſis, & Jeſu Nave, Judicum, & Regum, & Paralipomena,
& Esdtam, Job, & Salomonem & 16. Prophetas. Peractis verò binis lectio-
nibus de binis libris, alius quispiam Pſalmos Dapid canat. Populus verò initiæ
yerſuum

—.. ° —

la

l⸗

l⸗

101
ta;

1
ſub⸗
te
⸗
lin
ℳ5
jo⸗
itis

Pars VIII. Quaſtiones de Scriptura Miſcellanea. 375

verſuum ſuccinat. Deinde Acta noſtra Legantur; Item Epiſtola Pauli. Po-
ſtea Diaconus aut Presbyter Epangelia legat. Et cum legitur Evangelium,
Presbyteri ac Diaconi univerſusque populus magno cum ſilentio ſtent. Deinde

bortentur populum presbyteri, & poſtremus omnium Epiſcopus. 2. D. Cypria-

nus I. 2. Epiſt. 5§. teſtatur, Lectores ex pulpito, ſeu Ambone Evange-
lia prælegiſſe. 3. Socrates I. §5. c. 22. ſcribit, in Eccleſia Alexandrina
Scripturas feriâ quartà & ſexta prælectas, atque à Doctoribus expoſitas
fuiſſe. 4. Tertullianus in Apolog. & D. Cyprianus Serm. de lapſis inſi-
nuant, communes preces Eccleſiæ Lectioni Scripturæ præmiſſas & fub-
junctas fuiſſe; quod & Ordo Miſſæ, cujus lectio Scripturæ erat pars,
per ſe monſtrat. Quod & Author Conſtit. Apoſt. l. cc. apertè tradit, dum
verbis ſupra adducétis ſubjungit: Deinde cuncti conſurgentes, & verſus
Orientem ſpectantes egreſsis Catechumenis & Pænitentibus DElIM precentur;
Diaconi autem poſt precationem oblationi Eychariſtia operam dent.

AQ. XII. An extiterit antiquitùs Scripturæ diviſio in
Cabita, & in Verſus * Et quis hujus diviſionis inventor:

Reſp. Libri Scripturæ uſque ad Sæculum decimum tertium nee-
dum fuerunt diſtincti in Capita, & Verſus; quinimmo illis antiquis tem-
poribus nec reperitur diſtinctio propoſitionum per interpunctiones;
comata, puncta, puncta interrogationis &c. Id evidens eſt perluſtran-
ti antiqua Manuſcripta Sæculò decimô tertio anteriora. Idipſum obſer-
vavit Sixtus Senenſis, dum in ſua Biblioth. de Methodo ſic feribit: Quod
ad diviſionem attinet, ſciendum eſt; hanc Arithmeticam Capitum diſtinctio-
nem, quam nunc in Bibliis habemus, recentem eſſe; nam ante quingentos annos
nullus ſive apud Hebraos, ſive apud Gratos invenitur divina Scripturæ locus nu-
meratim citatus, prater Pſalmos, & Juæ nunc tam in Graæcis, quaàm in Hebrais
E& Latinis Editionibus ſpectantur capitum diviſiones ac numeri, ex noſtris latinis
Codicibus accepti ſunt. Partiebantur namque vetuſtiſſimi illi Expoſitores divi-
nas ripturas, easque citabant non capitum enumeratione & numerorum reci-
tatione, ſed per allegationem particularium hiſtoriarum; Siout Auguſtinus di-
xit, ſe ſeripſiſſe à principio Geneſeos uſque ad expulſionem primorum parentum

* Paradiſo; & Gregorius etiam, ſe expoſuiſſe à principio libri Regum uſque ad

Davidis unctionem; pro eo, quod nunc diceremus, in priora tria Geneſeos ca-
pita; vel in quindecim anteriora capita primi Regum. .
Reſp. zdo. Inventorem hujus utiliſſimæ diviſionis in Capita fuiſſe
Augonem Cardinalem, Ordinis Prædicatorum ; qui cum centum, vel ut
. alii

35376 Prolegomenorum in Scripturam Sacram

alii ſcribunt, 500. ſui Ordinis ſocios adhiberet ad conficiendas Concor-
dantias Scripturæ, neceſſe habuit, etiam ſtatuere partitionem librorum
in Capita. An verè illa partitio capitum adeo omnibus numeris abſoluta
ſit, ut melior fieri nequiverit, alla eſt quæſtio. Sunt namque, qui ob-
ſervant, in nonnullis Capitibus poſtremos verfus ſenſu potius jungen-

dos cum primis verſiculis eapitis ſubſequentis, quàm cum verſibus præ-

cedentibus.
Reſp. 3tib. Diſtinétio Capitum in litteras Alphabeticas A. B. C. D. E.
fuit ſimul inventa ab Hugone Cardinale. Cum enim necdum reperta
fuerit diviſio Capitum in Verſus, Hugo hôc ſaltem Litterarum ſubſidiê
ad majorem eommoditatem Concordantiis & Citationibus conciliandam
utendum cenſuit. Sèß . 1
Reſp. ztb. Diviſio Capitum in Verſus non eſt antiquior ſæculéô de-
cimô ſextò. Id patet ex eo; quia nullum uspiam reperitur exemplar
Scripturæ Manuſcriptum ſeu impreſſum ſæculé decimôò ſexté antiquius,
in quo reperiatur diviſio in Verſus. Quinimò reperiuntur adhue Bibliæ
impreſſæ initiò ſæculi decimi ſexti ſine ulla verſuum diſtin tione. In-
ventio hujus diviſionis tribuitur ſaltem curæ & operæ Roberti Stepha-
ni, celebris Bibliopolæ & Typographi, qui eam primus ex ſua LTypo-
graphia publicavit anno 1541, quo tempore adhuc erat Catholicus. Fie-
ri tamen potuiſſe meliorem diviſionem; nec eam, quæ nunc extat, ha-
bendam elſle pro certo argumento diviſionis ſenſuum & propoſitionum,
eſt receptum ab Interpretibus.

Q. XII. Quid intelligitur per Concordantias Scri-
pturæ Quis Author? Et quis illarum uſus?

Reſp. . Concordantiæ ſunt Index omnium vocum in Seriptura re-

peribilium cum inſinuatione totius contextůs per conterminos immedia-
tè præcedentes, vel ſubſequentes.
Ex hac definitione ſtatim patet infinita utilitas hujus immenſi ope-
ris; quia ſi vel unicum terminum novero de objecto in Concione „ di-
feurſu, aut diſputatione pertractando, ex Concordamtiis ſtatim ſciun-
tur omnes textus Scripturæ, in quibus de eodem objecto fub eadem de-
nominatione fit mentio.
Reſp. 2. Author Concordantiarum, prout Calmetus in Præfat.

Diction. Biblici diſſerit, eſt Hugo de S. Caro, Ordinis S. Dominici, qui,

Uut

— — ⏑

e⸗

n⸗
le⸗
.
ni,

Pars VIII. Quaſtiones de &riptura Miſcellanea. 377

ut hoc Opus perficeret, in quingentos, vel ut alibi ſcribit, centum Reli-
gioſos ſui Ordinis certum vocum recenſendarum penſum diſtribuit.
Obiit 1261. Verúm cum Hugo in ſuas Concordantias tantùm retulerit
voces declinabiles, Conradus Halberſtadianus, pariter Dominicanus,
circa annum 1290. etiam voces indeclinabiles adjecit. Tandem circa
annum 1430. Joannes Segovienſis etiam Indicem multarum particula-
rum indeclinabilium addidit. Reperta arte Typographica circa annum

I450. Concordantiæ illæ ſæpius recuſæ ſunt; verùm cum textus integri

in Concordantiis tantum citarentur per Litteras Capitum alphabeticas
A. B. C. D. &c.; Robertus Stephanus anno 1541. Biblia etiam in Verſi-
eculos diſtinxit; ex quo proin tempore in Concordantiis etiam Verſiculi
annotari cœperunt. Verum cum etiamnum non pauca Scripturæ voca-
bula Concordantiis deeſſent, Gaſpar Zamora Jeſuita Hiſpanus auctio-
res edidit. Nunc verô, cum animadverſum ſit, in editionibus Conecor-

dantiarum, præſertim germanicis, irrepſiſſe ferme innumeras citatio=

nes erroneas, pluraque deficere nomina, Martinus Veithius Bibliopo-

la Auguſtanus ſpondet editionem Concordantiarum operà Canonico-
rum Regularium Dieſleniium ſolertiſſimâ plurimis vocibus auctam, & à
multis mendorum millibus repurgatam. Pararunt etiam alii quidam
viri induſtrii alias duplicis generis Concordantias, plurima laude com-

mendandas; unas quidem, in quibus textus in Concordantiis reperibi-

les perfecto ſenſu deſtituti ex contextu ita complentur, ut integrum ſen-

fum expleant. Hoc genus Concordantiarum, quamvis mole triplâ vel-
quadruplà excederet Concordantias nunc uſitatas, ſerviret tamen pluri-
mis, præſertim in Scriptura ſacra non exercitatis; utpote quibus diſni-
nis, qui in modernis Concordantiis apponuntur, de integro textu ac-
ſenſu completo ſumere conjecturam. Alterum genus Concordantia-
rum eſt, in quo ſingulis Scripturæ voculis non ſolum adjungitur con-
textus ſufficiens ad conſtituendum ſenſum completum, ſed ubi opus eſt,
etiam additur ex aliquot determinatis Commendatoribus expoſitio. Ve-
rùm interveniente eorum morte, qui laborem ſuſceperant, neutrum
hujusmodi ambarum poſteriorum Concordantiarum genus hucusque adt
umbilicum, lucemque publicam perductum eſt.
Reſp. 3. Præeunte exemplé Latinorum fuerunt, qui etiam com-

cillimum, quin & impoſſibile accidit, ex paucis unius vocula contermi-

pilarunt Concordantias Gracas & Hebraicas. Græcas conſcripfit Kirche-

rus Acatholicus, easque publicavit Francofurti 1607. Idem opus au--
B b b- Kius⸗

378 Prolegomenorum insacram Seripturam

Gius & emendatius operam conferente Tromio prodiit typis Hollandi-
cis in duobus tomis in folio anno 1718. Hebraicæ verò Concordantiæ
primitùs conſeriptæ à Rabbino Nathan anno 1438. variis dein in locis,
Venetiis videlicet, Baſileæ, ac Romæ excuſæ, tandem induſtria Buxtor-
fi emendatiores prodierunt Baſileæ 16 32. Aliam editionem dedit Cri-
neſius Wittenbergæ 1627. Epitome prodiit Berolini 1677. Londini
anno 1680. in 4. excuſum eſt Concordantiale Lexicon Hebræo- Latino-
Biblicum. Eodem anno Francofurti & Lipſiæ Lanckiſchius edidit Epi-
tome Concordantiarum Græcarum & Hebraicarum in 4.
Reſp. 4. Uſum Concordantiarum pro parandis concionibus Six-

tus Senenſis I. 3. Biblioth., & ex illo deſcribit P. Turrius T. 3. Tr. 3. q. 7.

a. I. Inprimis, inquiunt, aperto volumine Concordantiarum, quæ-
rendum eſt verbum aliquod principale, omnesque pariter voces eidem
affines, addo, etiam Synonimæ. v. g. ſi paranda ſit Concio ſupra hunc
textum; Laudate Dominum omnes gentes, & thema ſumendum ſit de
Laude Divina; in Concordantiis quæri poterit verbum; Laudare, laus,
laudatio, laudabilis, laudandus, collaudatio, collaudare, benedicere, jubilare,
cantare & . Itaque omnia teſtimonia N. & V. T. fub iſtis titulis recen-
ſita, aut indicata inprimis percurrenda; quod in Seripturis verſato non
difficile accidit. Quamvis enim in Concordantiis non reperiantur tex-
tus integri, ex eorum tamen initiis, medio, aut fine facilé refricatur to-
tius textůús memoria. Secundo ex tanta ſententiarum multitudine illæ dun-
taxat erunt colligendæ, & in ſchedula deſcribendæ, quæ apparebunt il-
luſtriores, atque ad ſcopum concionantis accommodatiores. Terti,
poſtquam ſylvula ſententiarum in ſcheda fuerit conſignata, omnes de-
nuò in illa ſcheda percurrendæ erunt, atque in ordinem digerendæ.
Ordo autem conſiſtit in eo, ut in certas claſſes, ſeu partes orationis
referantur. Sic in præfato exemplo ex aliquibus textibus erui poterit

definitio laudis divinæ; ex aliis effectus, vel cauſa; ex nonnullis offcia,

partes, modi, löca, tempora, neceſſitas, utilitas, impedimenta, dignitas, & . & .
Reſp. y. Dari etiam Concordantias rerum, quæ nihil aliud ſunt,
quàm compilationes locorum communium, ſeu textuum ad eandem ma-
teriam ſpeltantium, in certos tamen titulos ordine alphabetico dipoſi-
t&. Hujusmodi autem Concordantiæ ſunt in duplici differentia. Ali-
quæ enim ſunt Morales & Concionatoriæ, quæ tantùm colligunt varios
texctus collimantes ad materiam moralem vel prædicabilem. Tales
Concordantias edidit P. Bulinghen ſub titulo: Loci Communes Scripturæ;
P. Lau-

K-

.
l⸗

ne

de

ſe,
en⸗
001
X⸗

un⸗
til⸗
tib,
ge⸗
nis
erit
is
Ge.
nt,
mma⸗
oſi⸗
Ali⸗
ros
gles
re;
l⸗

Pars VIII. Quaſtiones de Sriptura Miſcellaneg. 379

P. Lauretus in Glva Allegoriarum. P. Eulardus ſub titulo: Concordantia
Morales. Easdem auctiores D. Merz novis typis Auguſtæ edidit. Aliud
genus ſunt Concordantiæ rerum non ſolùm moralium, ſed etiam non mo-
ralium, hiſtoricarum, philoſophicarum &c. In his Concordantiis om-
nes res totius Univerſi ordine quodam theologico diſpoſitæ ſunt, ita ut
agatur I. de DEO. 2. De Angelis. 3. De Cœlis. 4. De Elementis.
5. De Metallis. 6. De Plantis. 7. De Arboribus. 8. De Piſcibus.
9. De Avibus. 10. De Quadrupedibus &c. II. De Homine Gc.
Ejusmodi Concordantias edidit Venetiis 1585. Georgius Bullocus ſub
titulo: Oeçonomia Concordantiarum Seripturd.
Q. XIV. Quid intelligatur per Paraphraſin Scriptu-
rfæ?
Reſp. Paraphraſis eſt ejusdem rei diversis quidem verbis, eodem
tamen ſenſu declaratio. Hic modus exponendi Scripturam omnium
amœniſſimus & commodiſſimus eſt; dummodo in locis, ubi expoſitio
eſt ambigua, fiat per ſignum remiſſio ad annotationes fubjungendas ad
calcem cujusvis folii aut capitis. Solet autem hoc modo convenientius
fieri, ut in una columna ponatur textus Scripturæ; in altera verè co-
lumna ponatur Paraphrafis ordine continuo, Exemplum præbet P. Re-
my S. J. in expoſitione Epiſtolarum Pauli Auguſtæ edita. Dividitur au-
tem Paraphraſis in ſtrictiorem, & fuſiorem ſeu liberiorem. IHIla nil aliud
eſt, uan Verſio Scriptura liberior, ubi interdum appoſitione paucarum

vocularum, & circumſcriptione rerum ſenſus alioquin obſcurus fit ſatis

clarus, & talis eſt verſio vetus Chaldaica, ſeu Targum. Eddem, ſed
infeliciter uſus eſt Lutherus in fua verſione Bibliæ germanica, quæ
potiùs pro paraphraſi ſenſu hæretico accommodata, quàm pro ſin-
cera verſione Bibliæ habenda eſt, prout Emferus in ſuis Annotatio-
nibus Germanicis ad verſionem Lutheri demonſtrat. Alterum genus
liberioris expoſitionis puraphraſticæ iterum ſubdividitur in Paraphraſin in-
tertextam, & non intertextam. Paraphraſis intertexta dieitur, in qua re-
tinentur & intexuntur omnia verba Scripturæ juxta editionem Vulga-
tam, additis ſolùm particulis conjunctivis, & verbis explicativis. Non
intertexta autem dicitur, ubi verba Scripturæ non retinentur, ſed tota

expoſitio verbis propriis ipſius expoſitoris continuo ordine fluit. Utrius-

que Paraphraſis, intertextæ, & non intertexta exempla præbet Pſalmus
116. Laudate Dominum omnes gentes. Quem Raynerius Paraphraſi in-

tertexta ſic exponit. B b b z Lau-

„»

230 Prolegomenorum in Sacram Sripturam

Laudate Dominum D E UM omnes gentes totius mundi; laudate eum,

atque magnificate beneficia gratis præœſtita omnes populi judæorum ad fi-
dem convertendi; quoniam confirmata eſt per effectum Incarnationis
Chriſti ſuper nos fideles miſericordia ejus, & reparatio noſtra miſericor-

diter promiſſa; quia quod per prophetas promiſit, per adventum Chri-

ſti complevit, & veritas Domini, quæ Chriſtus eſt, manet nobiſcum in
aternum uſque ad conſummationem ſæculi. Econtra Titelmanus eun-
dem Pſalmum Paraphraſi continua melius ſic exponit. O vos omnium gen-
tium nationes, quæ olim longe eratis à DEO, Wolis ac Dæmoniis ſervientes,
DEumque verum ignorantes, nunc laudem date & gloriam Domino DEO,
in quem Apoſtolica edocti pradicatione eredidiſtis. Neque ſolus de catero Ju-
daorum populus DEUIM laudet; verum abſqué diſeretione omnes populorum
nationes, ubivis terrarum conſtituta, pariter collaudate Dominum DEIUIM.
Jam enim in tempore iſto gratiæ nobis credentibus impleta eſt & opere exhibita
miſericordia, Patribus olim promiſſa. Hæc eſt generis humani per Chriſtum
redemptio; & eſt miſericordia Domini (à qua olim longè eramus, quando
eramus naturd hlii iræ) jam ſuper non credentes corroboræta atque ſtabilita,
ita, ut nunquam auferri poſſit à nobis credentibus in eum. Et veritas promiſ-
ſorum ejus non fallet nos in ſempiternum; ſed quæ promiſit, infallibili veritate
cuſtodiet credentibus; quæ ſane duplex ratio maximi gaudii cunctis credentibus
debet eſſe materia. Nemo non videt, ambas has Paraphraſes eſſe qui-
dem elegantes, ſed inter ſe oppoſitas. Hinc planè, ubi expofitio eſt
ambigua, requireretur remiſſio ad annotationes, in quibus Lector admo-
neretur de aliorum expoſitionibus.

AL. XV. Quale ſit diſcrimen inter Gloſſam, Com
mentatium, Catenam, LPoſtillam, Homiliamn &c.

Reſp. Gloſa, proprie ſumpta, e tantùm brevis expoſitio verbo-
rum, ad hoc, ut intelligatur ſenſus verborum. Commentarius verò non
ſolùm eſt expoſitio verborum, ſed eriam explicatio rerum v. g. in Geneſi
explicandò naturas cœlorum, elementorum, plantarum &c. tradendé
hiſtoriæ ſeriem; explanandé ordinem genealogiæ; deſcribendéô inven-
tiones artium; rimandé cauſas & effectus eorum, quæ enarrantur; re-
cenſendéô varias opiniones Interpretum, &c. Catena vocatur compila-
tio Patrum, qui expoſuerunt Scripturam explicandam; ſic D. Thomas
conſeripfit Catenam in Evangelium Matthæi ex Patribus, præſertim lati-
nis; quia ejus tempore pauca Opera Græcorum Patrum ranr donata
S atini-

———

— — —

ho⸗
1on
eſi
106

eſl⸗

ilr⸗
nas
ti⸗
ata

Pars VIII. Quaſtiones de Scriptura Miſcellanec. 381

latinitate. Poſtilla dicit concionem expoſitoriam Scripturæ, ubi textus

älicujus Capitis inſigniores continuo ordine exponuntur ſimplici modo
fine arte Rhetorica. Homilia autem ſumit tantum paucos textus materiæ
declarandæ, illis inſiſtendo eloquenter, & liberrimè ad alias do ctrinas
plebi inculcandas excurrendé. Plures modos exponendi Scripturam
recenſet & explicat P. Turrius T. 3. tr. 3. q. 7. Sed præfatos noſſe ſuf-
fieiat.

D. XVI. Quinam reperiantur Commentarii gene-
rales in totam Scripturam?

Reſp. A Calmeto in Bibliotheca Sacra ex Catholicis enumerantur
ſequentes Expoſitores torius Scripturæ 10. Valafridus Strabo Religioſus

Benedictinus ex cœnobie Fuldenſi, dein Abbas Augiæ divitis, circa an-

num 850. compoſuit Gloſam, uti vocant, Ordinariam in totam Scriptu-
ram, quæ velut Catena eſt veterum Patrum. Crebrô Opus hoc typis
mandatum eſt in collectione Gloſſarum, Ordinariæ videlicet, Interlinia-
lis, & Lyrani. Optimæ tamen cenſentur Editiones Antverpienſis anno
16 7., &d Duacenlis 1624., ſeu potius 1634. cui Poſtillæ Lyrani, ad-
ditiones Pauli Burgenſis in Tomo 6. &c. adjectæ ſunt.
2. Anſelmus Laudunenſis Archidiaconus illius urbis, qui circa an-
num IIIO Gloſſam Interlinearem, ut vocatur, in univerſa Biblia conſcri-
pſit. Reperitur in Gloſſarum editionibus præfatis.
3. Hugo de S§ Caro, Dominicanus, & Cardinalis, qui obiit 1261,
Commentarios, ſeu potius Gloſſas, vel &-holia, ſeu Annotationes in totam
Scripturam edidit. Æſtimantur plurimuùm, praſertim pro uſu Con-
cionatorum, quia & quatuor Senſus Scripturæ miſcuit. Præter plures
anteriores editiones noviſſimè recuſus eſt Venetiis in ſeptem Tomis in
folio 1732.
A., MNicolaus Eyranus Franciſcanus, qui obiit 1340., Commenta-
rios breves ſeu Poſtillas in totam Bibliam conſcripfſit, quæ brevitate, ſe-
lectu, & perſpicuitate inſuper & eruditione, quam ex Rabbinorum li-
bris hauſit commendantur. Ejus Expoſitiones ſimul editæ fu runt cum
Gloſſa Ordinaria Walafridi, & cum Gloſſa Interlineari Anſelmi, de qui-
bus ſupra.
. Dionyſius Richelius Carthuſianus, qui vivis exceſſit 1471. con-
cinnavit Commentaria in totam Scripturam. In ills, prout Calmetus
Bbb 3 loqui-

382 Prologomenorum in Sacram Scripturam

loquitur, non multum profana eruditionis & Criticæ, pietatis autem & reli-
gionis plurimum præſefert. Commentaria hæc in pluribus Tomis ſæpius
recuſa ſunt. S
6. Cajetanus, Cardinalis, Ordinis D. Dominici, ſeripſit Com-
mentaria in totam ferme Bibliam, quæ in §5. Tomis prodierunt 1539.
Lugduni. Conſiſtunt potiſſimuùm in expoſitionibus Scripturæ juxta no-
vam ſuam verſionem ex lingua Hebraica, cujus tamen perfectam cogni-
tionem cenſetur non attigiſſe. Servit tamen pro Interpretibus, ut ha-
bito variarum expoſitionum apparatu facilius deprehendant genuinum
ſenſum ex combinatione ejusmodi variantium expoſitionum cum aliis
Scripturæ textibus. Cajetanus adhuc vixit anno 1546.
7. Midorus Clarus Benedi inus, Epiſcopus Fulginatenſis, Anno-
tationes in totum Vetus & Novum Teſtamentum edidit excuſas Venetiis
1542. Ejus Annotationes in V. T. eædem ac Sebaſtiani Munfteri ſunt;
ſed emen datæ, & in meliorem formam redactæ. Prologus ac Prolego-
mena Clarii in Prohibitorum Indicem rejecta ſunt. Sed anno 1564.
editio nova ad Cenſorum Romanerum mentem caſtigata eſt. Obiir Cla-
rius 155 5.
8. Lucas Brugenſis Decanus Audomari Annotationes ſcripſit in to-
tam Scripturam; quæ extant in tertio tomo ejus Operum, de novo edi-
torum Antverpiæ 1712. Hic author pollet eruditione, prudentia, &

acumine judicii.

9. Emanuel Sa. S.J. breves in totam Scripturam Annotationes

elaboravit, pluries recuſas; Tyronibus, iisque, quibus perfunctorium
tantùm S. Scripturæ ſtudium permittitur, utiliſſimas. Obiit 1 596. Edi-
tio Colonienſis in 4. levi comparatur pretiô. S=
10. Joannes Mariana S. J. conſimiliter, ut Emanuel Sa, breves
Notas in totam Scripturam edidit, ſed fuſiores; quæ prodierunt in fo-
lio Pariſs 1620. Author anno 1624. Obiit. L
II. Guilielmus Eſtius explicationes edidit in abſtruſiora loca V. &
N. T. plurimos textus reliquit intactos. Prodierunt in folio iterata edi-
tione Antverpiæ 1682. Ejus tamen Fxpoſitiones in Epiſtolas D. Pau-
li, quæ ſunt ejus præcipuus labor, proditerunt ſeorſim tantùm.
12. Joannes Maidonatus S. J. Opus Eſtio ſimile in lucem emiſit Pa-
riſiis 1643. in præcipuos utriusque Teſtamenti locos.
13. Joannes Menochius S. J. brevem Litreralis Senſus expoſitio-
nem edidit, ſæpius recuſam Pariſiis. P. Tournemine S. J. anno 1719.
in

.
la-

⸗

l.

pars VIII. Quaſtiones de Scriptura Miſcellaneæ. 383

in nova editione Pariſina adjecit Prolegomena Bonfrerii, & alios vario-
rum Authorum tractatus ad intelligendam Scripturam utiles; quæ edi-

tio cum præfato Supplemento eruditiſſimo recuſa eſt Venetiis 1722. &

moderato comparatur pretio.
I4. Biblia Sacta cum expoſitionibus priſcorum Patrum Literalibus &
Myſfticis ipſorum verbiæ ſtdeliter prolatis, Collectore & Scholiaſte Franc.
Haræo. Antverpiæ 16 u0. Haræus Canonicus Lovanienſis obiit 1632.
15. Cofnelius à Lapide S. J. Commentaria in totam ferme Scriptu-
ram pro uſu præſertim Concionatorum ſelectiſſima edidit, decem tomis
in folio comprehenſa. Solos Pſalmos, & librum Job, quorum com-
mentaria morte præventus necdum in ordinem digeſſerat, aliorum re-
liquit exponendos induſtri?v. Utilem proin navaturus foret operam,
qui ad complendum Opus tam eximium ex relictis Cornelii Manuſcri-
ptis, ex Lorino, Le Blanc, Pineda & aliis Pſalmos & librum Job in
unum tomum conſimili methodo Corneliana compingeret. Methodus
autem Viri illius præclariſſimi hæc eſt, ut non modo ſenſum Literalem,

ſed etiam Allegoricum, Moralem, & Anagogicum complectatur. Ma-

gnam eruditionis in hiſtoria & linguis ſacris præbet copiam. Quod
nonnunquam citet libros Scriptorum Veterum, quos noſtra ætas melius
inſtructa refert ad ſuppoſititios, v. g. Lucii Dextri, Pſeudo Methodii,
Annæi Viterbienſis &c. tempori, non vitio tribuendum eſt: neque
enim unius viri eſt, præſertim tanta inter opera deſudantis, prolixiori

examine diſcutere omnia. Obiit anno 1637. Elegans Commentario-

rum horum editio eſt Antverpienſis 1681. in tomis 19. in f.; nec illâ in-
ferior editio Veneta in tomis ſedecim 1710. Expoſitiones in Evangelia
& in Epiſtolas D. Pauli, quæ laudantur præ ceteris, impreſſæ ſunt ac
venduntur ſeorſim.
16. Jacobus TLirinus S. J., qui & ipſe obiit 1637., Commentarium
in tota Biblia reliquit, quo uno præſtantiora quæque cæterorum Inter-
pretum & præſertim Cornelii à Lapide in compendium redegit. Pro-
diit cum textu Scripturæ Sacræ in Voluminibus tribus in folio Antver-
pPiæ 1634. Poſtrema editio Auguſtana, comprehenſa duobus tomis in
fol. anno 1704., omiſit textum Scripturæ. Commentario Tirini conſi-
milis ſed paulo fuſior eſt
17. Commentarius Jacobi Bordon, S. J. editus Pariſiis in 3. tomis in
fol. 1636.
18. Joannes B. Du- Hamel, Presbyter Oratorii in Gallia, & Au-
thor

784 Prolegomenorum in Sicram Sripturam

thor Philoſophiæ Burgundicæ, poſtquam ſat vitæ in fcientiis naturalibus
triverat, motivo altiori ductus Theologicis & Biblicis reliquum ſacra-
vit temporis. Edidit Commentarium in totam Scri pturam, poſt editio-
nem Pariſinam recuſum Venetiis à Balleonio 173I. in duobus tomis in
4., quem & P. Erhard pauculis mutatis publicavit Auguſtæ ſuo nomine.
Obiir Du-Hamelius 1706. Editio Veneta hoc præſtat commodi, quod
ſinul contineat textum Scripturæ, & Tabulas Chronologicas utiliſſi-
mas, omiſſas in Auguſtana editione Erhardiang. Commentarius hic
Du Hamelianus, ſeu ut Auguſtæ inſeribitur, Erhardianus, licet non om-

nem perfectionem aſſecutus ſit, Tyronibus tamen conſulendus vide-

tur præ Ccæteris.
19. Commentarii Auguſtini Calmet Benedictini in Lotharingia ſcri-
pti fuere in lingua Gallica; poſt verſionem tamen latinam editi fuerunt
Venetiis, Eucca, ac demum Auguſtæ cum Dictionario Biblico. Author
infiſtit tantüm ſenſii Literali; in quo genere interpretandi palmam
obtinet præ expoſitionibus totins Scripturæ cæteris eruditione, & in-
duſtria. Editio Auguſtana 12. Tomis comprehenſa prodiit 1738. DEus
Cl. Seriptori, qui etiamnum ſuæ Abbatiæ religioſiſſmè præeſt, augeat
annos ad illuſtrandam amplius laboribus doctis Eccleſiam.
20. Iſaac le Maitre,; communiter diminutivè dickus Sacy, de Sacy „
Sacyus, conferente communem operam Zhoma du Poſe, & tertio quo-
dam, ſcripſit in lingua gallica vaſtum Commentarium in totum Vetus

& Novum Teſtamentum, qui nuper à peritiſſimo Interprete in latinuum

idoma verſus proximè obſtetricante Martino Veithio Bibliopola Augu-
ſtano emerget in lucem publicam. Duos ille fenſus, Literalem ſeilicet &
Moralem, ſeu ſpiritualem complexus eſt, ſed in elucidatione ſpiritualis
potiſſimùm ſensús laborat. Hinc, ne Lectoribus fructum ſpiritualem
præcipuè quærentibus linguarum ſacrarum immixtione, & prolixa dif-
ficultatum enodatione faſtidio eſſet, difficultates levi brachio attingit, &
Originales textus, variasque Interpretum opiniones ad calculum non
revocat. Obiit Sacyus Pomponæ I684. anno œtatis 71. Thomas du
Foſſe autem tranfit ex hoc mundo Parifiis 1698. Commentarios Sacyi
Abbas Beaubrun in Epitomen redegit, novamque editionem Bibliorum
Latinogallicam cum Notis dedit PariGis in 3. vol. in fol. De utroque,
Sacyo videlicer, & Foſſæo Qalmetus ſcribit ſequentia: UMterque ama-
runt ſolitudinem, ubi totam ſere vitam egerunt. Prior ille Sacerdos humilis
TEStI Chriſfti amtitionem a ſa omnem amovit. Alter verè nec dignum ſe ſa-.
C F-

V

num
igu⸗
et &
lalis
lem
lil.
1,&½
90t
5 du
cyi
ru
Ile
ma-
gfilis
ſr

lis

Pars VIII. Quaſtiones de Scriptura Miſcellanea. 385

cris Ordinibus reputans, ſatis habuit tonſurd initiatus altari humile ſervitium
impendere. ⸗ l
Hac igitur ſunt Commentaria generalia in totam Scripturam. Qui
particularia in Partes Scripturæ, aut in libros ſingulos quærit, eadem
enumerata reperiet in præfata Bibliotheca Sacra Calmeti, præfixa Di-
dionario Biblico. Ob uſum tamen fere quotidianum cenſui adſeriben-
dos quosdam Interpretes in Pſalmos & Evangelia.

XVII. Quinam commendantur Interpretes in
Pſalmos?

Reſp. Commendantur ſequentes.

I. FEuſebius Cæſarienſis, qui totum Pfſalterium illuſtravit inſigni Com-
mentario. Prodiit noviſſimè in fol. inter Anecdota Græcorum
Peatrum. HH
2. §. Auguſtinus, qui ſeripſit Homilias in Pſalmos.
3. Petrus Lombardus, qui cx 88. Patribus optimas expoſitiones colle-
git. Hoc ejus eximium Opus prodiit Norinbergæ 1478. & Pari-
ſiis 154I. & 1561. 5
4. Pagnini Dominicani Catena aurea in Pfalmos. Pariſiis in fol. 1520.
5§. Franc. Titelnani Franciſcani Paraphraſes optimæ in Pſalmos, ſeae-
pius recuſæ in 8.
6. Thoma Le Blanc S. J. Commentaria, in ſex tomis in fol. Lugduni
edita 1665.
v. Ant. Agellii Theatini, Commentarius eximius in Pſalmos prodiit
Pariſiis 1611. in fol.
*. *
8. Genebrardi Benedictini, viri eruditiſſimi Commentarius do ctiſſimus,
Pariſiis editus 1588. in fol.
9. Bellarmini Cardinalis S. J. Commentarius in Pſalmos plenus ſpiritu,
nec prolixitate nimius, editus 1640. in 4.
10. Joan. Lorini S. J. Commentarius eruditus in Pſalmos, ſed prolixus,
3. vol. in fol. Moguntiæ 1678. & Venetiis 1710.
II. Joan. B. Folengi Benedictini Commentarius impreſſus Romæ 1585.,
& Coloniæ 1594. unétione ſpiritus & eruditione refertus.
ECcCC 12. P. La

386 Prolegomenorum in Sacram &cripturam

——— = —

r2. P. La Lapiſſe Dominicani Commentarius in Pſalmos, omnium
quos videre licuit præſtantiſſmus, impreſſus in fol. Lugdini.

3. Pfſalterium alucidatum à Thomaſio, impreſſum Viennæ 1735. in 4.
Meretur Commendari omnibus.

1I4. Pſalterium elucidatum à RR. D. Nonnoſo Abbate Attilenſi & impreſ-

ſum Monachii in 4. 1741. Habet optimas Reflexiones contra Aca-
tholicos.

L. XVIII. Quinam lnterpretes Commendantur
in quatuor Evangelia.
Reſp. Commendantur ſequentes.
I. Salmeron S. J. qui ſcripſir undecim tomos in fol.

2. Barradius S. J. ſcripſit Commentarium in quator Evangelia, qui
præſtat in enucleando ſenſu Morali. Comprehenditur tomis qua-

tuor in fol.
3. Hlyeira Carmelita Lugd. in 7. tomis in fol. Eſt Moralis.
4. Maldonatus S. J. in fol. Eſt Literalis, & præſtat judiciôò.
5. Didacus de Beza S. J. 4. tomis in fol. Eſt Moralis.
6. Lucas Brugenſis; 2. tom. f. Eſt Literalis.
7. Lnd. Noverinus; 4. tom. f. Eſt Moralis præcipuè.
8. Natalis Alexander Dominicanus. I. tom. f. Hoc opus eſt ſi mul Li-
terale & Morale.

„XIX. Quinam Authore commendantur pro

Studio Scripturæ?
Reſp. Poſſevinus l. 2. Biblioth. c. 28. commendat ſequentes.
I1. Caſſiodorus. De Inſtitutione divinarum S&cripturarum.
2. Eucherius, de formulis Spiritualibus.
3. Iſidorus, de intelligentia V. & MN. T.
4. Toſtatus, & Salmeron, in Prolegomenit.
5. Paulus à S. Maria in Scrutinio Scripturarum. .
6. Pagni-

14⸗

ur

in
14⸗

0

pars UUI. Quaſtiones de Sriptura Miſcellaned. 387

10.

12.

13.

2.

3*°

Pagninus in Iſagoge.

Melchior Canus de Locis Theologicis l. 2.
.Driedo, de &cripturis. —R
. Martinus Martinei in libris Hypotipoſeon.

Arias Montanus in Apparata.
Galarzas, in libris Inſtitutionum Evang.

Riberas, in Commentariis Prophetarum, præſertim Amos, Zachariæ,
Malachiæ.

Sixtus Senenſis in Bibliotheca Sacra l. g.

His annumerandi ſunt

Bonfrerius, Mariana, Acoſta, Filſacius; quorum omnium, uti &

Riberæ, Inſtitutiones Biblicæ extant in editione Commentariorum
Menochii in Scripturam Venetàâ recentiſſimà. 1. Tom. in ſol. Ve-
netiis 1722. DWG
P. Cherubinus Carmelita, qui vaſtam ſuam eruditionem Biblicam
comprehendit in fua Bibliotheca Criticæ Sacra, edità Lovanii &
Bruxellis 1706. in 4. tom. fol.
Inſtitutiones ad Verbi Divini intelligentiam P. Joſephi de Turre Ord. Præ-
dicatorum A4. tom. in fol. Parmæ. 1711.
Ledtor Biblicus P. Joſephi Angeli à Nativitate Carmelitæ. fol. Cremo-
næ. 1725.
Palaſtra Bibica P. Didaci de Quadros, S. J. in 2. tom. fol. Matriti.

Q. XX. Quæ forma ſervanda ſit in excerpendis No-

tatis ex Scriptura Sacra:

eſt;

Reſp. Modus legendi & excerpendi Scripturam Sacram utiliſſimus
ſi illi ſoli textus in Notata referantur, in quibus DEO inſpirante

occurrit expoſitio, vel accommodatio ſingularis, veroſimiliter ab aliis
expoſitoribus noſtris necdum obſervata. Si ejusmodi expoſitiones vel

92

—

388 Prolegomenorum in Sacram Scripturam &c.

accommodationes in molem accreverint, in Locos communes ordine ma-
teriarum & titulorum digeri poterunt; ut Pro oppertunitate in uſum

converti valeant. Formam hujus methodi præbet libellus exiguus, ſed

valde utilis Abbatis Benvenuti, Auguſtæ 1739. à Bibliopola Strötter edi-
tus, cui Titulus: Formula utiliter legendi & applieandi Seripturan
Sacram, in Locos communes diſtributa, Authore RR. DD.
Caæſare Beneyenuti, in .

F I. N 1 5

ᷓꝝ ꝝ ̃

SSeg. Se.

ð

Pa r A sEs es E E TESEe Es : Ae Es Eseee K E A E kzir i5

ðèòð,

Asdiæ vitæ Apoſtolorum apocry-
ſus quid ſit. 20;3. & quotuplex.

quandoque utatur. 223.

Ausctorem. 36.

Adulteræ mulieris hiſtoriæ Joan. 6.

eſt pars Scripturæ S. 26.
KEthiopica Scripturæ verſio. 151.

Allegoricus ſenſussS. Scripturæ quid

ſit. 19 8⁸. eo Apoſt. & Evangeliſtæ
ſunt uſi etiam ad probanda fidei
dogmata. 212. Quando ad id
ſerviat. 21 8. Quomodo in tex-
tu aliquo latere cognoſcatur. 241
& ſeqq. V. Regulæ.
Anagogicus ſenſus S. Scripturæ quid
ſit. 199. quando ad aliquid pro-
bandum ſerviat. 218. V. Regulæ.
Annus Sabbaticus. 349.
Anaus Jubilæus, 349.

Antilogiæ nullæ in Scriptura repe-

riuntur. 138.

Apocalypſis non fuit receptus à
Pphe. L 20
Accommodatitius S. Scripturæ ſen-

Græcis. 12. Ad Canonem perti-
nere qui doceant. 13.

Apocryphus liber quid ſit. 16. Apo-
204. An ſit intentus à Spiritu S.
205. An ipſamet S. Scriptura eo

cryphorum librorum recenſio.
I7. 18. 19. 20.

Abpprobatio DEl an faciat, librum
Acta Apoſtolorum quem habeant

ſine Spirits S. inſpiratione ſeri-
ptum, eſſe Canonicum. 136. Ap-
probatio duplex eſſe poteſt. 136.

Aquilæ verſio. 149. Aquila ex Ec-

cleſia ejectus ad judæos defecit.
Ilbid. Scripturæ de Chriſto teſti-
monia pervertit. Ibid.
Arabiea Scripturæ verko. 151.
Arca fœderis quid ſit. 345. Conti-
nebat Tabulas lapideas decalogi,
Virgain Aaron, & Manna. Ibid.

Armenica Scripturæ verſio. 151.

Atrium Sacerdotum in templo Sa-

lomonis: Aliud atrium IIraelis:

aliud atrium Gentilium. 344.
Authores pro ſtudio Scripturæ ma-
ximè commendati. 386. 397.

Ccc 3 Baby-

IN D EX RERI M.

Babylonis nomine quid S. Petrus in
ſua Epiſtola I. intellexerit. 42.

Baruch à quo ex Canone excluda-
tur. 12. .

Benedicere in Scriptura aliquando

idem ſonat, ac maledicere. 263.

Blasphemia, quæ remittatur, quæ

non. 140.
Buceinarum feſtum. 349.

C.
Cajetani verſio S. Scripturæ. 152.
Candelabrum aureum ſeptem ha-
buit ramos, ſeu calamos. 346.

Canon Hebræorum quot & quales

Hibros complexus fuerit. 2. Ga-

nonem Hebræorum exhibent Me-

lito, alium Athanaſius, Cyrillus,
Epiphanius, & Hieronymus. 2.
uter alteri ſit præferendus. 3.
Canon Scripturæ à Concilio Tri-
dent. editus quibus libris conſtet.
4. 5. quosnam ex iſtis libris Hæ-

retici é Canone excludant. 5. An
ille Scripturæ Canon rectè fuerit

eonſtitutus. 6. Jam viguit in
Eccleſia Romana & Afrieana Sa-
