ris N. & V. T. ſi quid velut abſurdum moverit, non licet dicere author hujus li-
bri non tenuit veritatem; ſed aut Codex mendoſus eſt, aut Interpres erravit,

aut tu non intelligis. — Alioquin nulla erit pagina, quà bumana regatar infir-

mitas; librorum Canonicorum authoritas aut contempta penitus aboletur, aut
interminata conſunditur. Immo etiamſi Evangeliſta errore perſonali, &
lapſu memoriæ credidiſſet, textum à ſe relatum contineri totum in Iſaia,
non tamen ipſam ejus propoſitionem fore falſam. Nam ſicut ſæpe con-
tingit, ut quis edat propoſitionem falſam in ſenſu intento veram: ita
etiam ex lapſu memoriæ poteſt quis edere propoſitionem in ſenſu inten-
to falſam, quamvis in ſenſu obvio, ut jacet, recipiat aliquem ſenſum
verum, & expoſitionem ſanam. Hoc ergo contingere potuiſſe in D.
Marco, & aliis Scriptoribus ſacris, forte admittit D. Auguſtinus. Quod
veròô D. Hieronymum attinet, is in Epiſtola ad Pamachium I. cc. adeo
certum eſſe ſupponit, D. Marcum quoad ſubſtantiam in textu controver-
ſo attigiſſe veritatem, ut niſi hoc concedatur, aſſerat à calumniatoribus
ſuæ verſionis non potuiſſe ſolvi hoc dubium, quin incidant in impieta-
tem Celſi, Porphyrii, & Juliani, tribuentium Evangeliis noſtris falſita-
tem. Si ergo Hieronymus hoc ipſo textu D. Marci utitur tanquam ex-
emplo, ut demonſtret contra ſuæ verſionis calumniatores, in verfioni-
bus magis attendendum eſſe ad mentem Scriptoris, quàm ad verba,»
clarum eſt, à D. Hieronymo ſupponi tanquam cer n, quod D. Mar-
cus quaſi periphraſi cum mente Iſaiæ congruat. Ex his ergo colligitur,
quod ſententia oppoſita non ſolum habenda ſit pro ſummè temeraria, ſed
etiam pro erronea, prout rectè P. de Turre Il. cc. obſervat.

Q. III. An Scriptura ſit immediatè inſpirata à Spiritu
ſancto etiam quoad ſingulas propoſitiones? aut omnino
quoad ſingula verba? OJM
Reſp. In hac quæſtione eſſe duas Doctorum Catholicorum ſenten-
tias. Prior defendit, Scriptoribus ſacris immediatè inſpiratas eſſe ſin-
gulas propoſfitiones; immo etiam verba, quibus illæ propoſitiones ex-
primuntur. Altera ſententia docet, Scriptores ſaeros ſpecialiter à DEO

fuiſſe motos, ut ſe ad ſcribendum accingerent, & quæ jam aliunde no-
ððRU rant;

416 Pryolegomenorum in Sacram Soripturam

rant, calamo committerent; eòsque ſpecialem habuiſſe aſſiſtentiam
Spiritũs ſancti, ne aliquando falſa ſeriberent; cæterùm propoſitionum
ſenſum, phraſes & verba, & orationis contextum, quibus ſenſa animi
exprimerent, ipſorum laboris fuiſſe & ſudoris. Referam utriusque
ſententiæ fundamenta, cum eorundem ſolutionibus, relinquendo cui-
vis libertatem amplectendi quam-duxerit veriorem.
Fundamenta prioris ſententiæ affirmativæ ſunt iſta.
I. Hæc ſententia conformior eſt multis textibus SS. Patrum, hac
parte 3. q. I. relatis. Adeoque conformior eſt traditioni.
2. Tota Scriptura eſt Verbum DElI. Sed de ratione verbi eſt, ur
immediate procedat ab eo, cujus dicitur verbum. Ita enim obſervat
D. Thomas I. Sent. d. 27. q. 2. a. 2. Et q. 4. de verit. a. 2. Et l. 4. c. Gent.
c. II. quod verbum dicat relationem origini ad ſuum principium, à quo
procedit.

3. Jeremiæ inſpirata fuerunt immediatè omnia verba; ergo idem

præſumendum eirca alios Scriptores ſacros. Antecedens patet ex c. 36.
Jeremiæ v. 18., ubi Baruch de Jeremia loquens ait: Ex ore ſuo loqueba-
tur, quaſi legens ad me omnes ſermones iſtos; & ſeribebam in volumine atra-
mento.
4. Chriſtus ſuis Apoſtolis promittit, ſe illis ditaturum omnia ver-
ba, quando ſtabunt coram tribunalibus. Nolite, inquit, cogitare, quo-
me do aut quid loquamini; dabitur enim vobis in illa hora, quid loquamini. Non
enim vos eſtis, qui loquimini, ſed Spiritus patris veſtri, qui loquitur in vobis.
Matth. 10. Cum ergo non ſit minor ratio utendi hac ſpeciali providen-
tia erga Scriptores Sacros, qui loquuntur coram toto mundo, non una
ſolùm vice, ſed perpetuo uſque ad finem, idem illis conceſſum eſſe pri-
vilegium veroſimile eſt.
5§. Si Spiritus ſanctus non inſpiraſſet ſingula verba Scriptoribus ſa-
cris, non foret diſcrimen inter definitihnes Conſfiliorum generalium ac
ſummorum bontificum; & inter Scripturam ſacram; quia etiam illæ
fiunt cum aſſiſtentia Spiritus ſancti, quin vocentur Scriptura Sacra aut
Verbum DEl. Hoc autem eſt contra communem Theologorum apud
Suarez Tr. I. Diſp. 5. Sect. 3. ubi dant hoc diſerimen; quod Scriptura
ſit dictata à Spiritu ſancto quoad ſenſum & verba, non autem definitio-
nes Conciliorum.

6. Si

l

Ml

ð

M
—

PBars III. De Dirinitate Scriptarcg. 117

—

6. Si non fuiſſent inſpirata ſingula verba, poſſent unis verbis ſub-
ſtitui alia, quin propterea mutaretur Scriptura Sacra in fui parte con
ſtitutiva; ſed hoc videtur repugnare verbis Chriſti Matth. 5. Jota
unum, aut unus apex non praæteribit aà lege. & Lucæ 21. Cælum & terra
tranſibunt, verba autem mea non tranſibunt. H
7. Patres plerique teſtantur, ex ſingulis Scripturæ verbis ac ſylla-
bis erui poſſe plurima myſteria; immo in iis latere omnes ſenſus in-
tendibiles à Spiritu ſancto; hoc autem verum non eſſet, ſi verba ſo-
lum eſſent ex ſele tu Scriptoris, & Spiritus ſanctus ſe in iis ſolùm ha-
beret permiſſivè ac negativè cum aſſiſtentia, ne immiſceretur falſitas.
Idem argumentum formari poteſt ex variis numeris in Scriptura recen-
ſitis; ex variis menſuris & ponderibus; ex variis particulis conjuncti-
vis; ex variis factis hiſtoricis; ex variis circumſtantiis verborum & ge-
ſtorum &c. ex quibus omnibus Patres eruunt varia myſteria & ſignifi-
cationes, quia ſupponunt, nullum verbum, aut circumſtantiam fuiſſe
in Scriptura otiosé poſitam, ſed tantùm alicujus ſignificationis gratia,
à Spiritu ſancto intentæ?. Ut hoc argumentum appareat validius, præ-
ter textus jam q. I. adductos ſerviunt etiam ſequentes.
I. Origenes Hom. I. in Exod. Sacræ Kripturæ locus quilibet, ſi dili-
genter excutiatur, ingentem doctrinæ materiam poteſt ſuppeditare.
2. Hieronymus in c. 3. Epiſt. ad Epheſ. Singuli ſermones, ſyllaba, quies,
& puncta in divinis ſeriptis plena ſunt ſenſibus.
3...’ Chryſoſtomus Hom. 21. & 24. in Geneſin. In ſacris Litteris nihil
eſt, quod non ingentem theſaurum contineat, modo ſcrutatorem habeat. Ideo
in ſacris Litteri nil contemnatur, aut obiter pratereatur, etſi nomina recen-
ſeantur. Ego omnes vos obſecro, ne ſimpliciter ea, qua in criptura ſacra
tenuia ſunt, tranſeatis. Mihil enim hic ſcriptum eſt, quod non multas conti-
neat ſenſuum divitias. Nec enim vel ſyllaba, vel articulus eſt in ſacris Litte-
ris, in cujus profundo non ſit quupiam grandis theſaurus. Cum autem myſterius
tota gravida ſit &criptura, quis ambigat, vel in ipſis nominibus propriis, ſiye in
poſitione ſive interpretatione multum theſaurum doctrina latere? Idem de
Verbis Iſaiæ Hom. 2. Sunt homines quidam, qui poſtquam ſacros libros in
manus ſumpſerunt, deinde repererunt vel annorum numerum, vel nomina re-
cenſionum, illico pratercurrunt. Et incuſantibus reſpondent: nomina tantùm
ſunt, neque quidquam habent utilitati. Quid ais? DEUs'loquitur; & tu
audes dicere: Nulla eſt dictorum utilitas? JSed quid loquor de temporibus, &
nominibus, titulisque; diſce, quantum paleat unius tantum litterulæ adjectiæ;
P 3 ac de=

118 Prologomenorum in Sacram Scripturam

ac deſine tota contemnere nomina. Idem Serm. . de Lazaro. Cum nune

quoque videam, ſub foliis latere ſenſus occultos, age & hos amputemus. Siqui-
dem vinea poſt fructus ſemel à vindemiatore deſectos ſtat nuda fructu, nihil ha-
bens prater folia. Verùm ſpiritualis vinea divinarum Scripturarum non item;

ſed quamyis, quidquid videbatur, ſuſtulerimus, tamen adbuc amplius ſupereſt tol-

lendum. - Non dixit (Abraham ad Lazarum) cébiſti, ſed recepiſti.
Multum affert diſcriminis additio prapoſitionis. Quod enim perſape Charitati
veſtræ dixi; vel etiam ſyllabarum ſcrutatores eſſe debemus. Soerutamini enim
cripturas, inquit. Nam jota unum aut apex unus ſapenumero ſenſum ex-
citat. Ut autem intelligas, etiam unius elementi additionem ſenſum effcere;
bic ioſe Abraam prius Abram dicebatur; eique dixit DElUIS. Non erit
nomen tuum, Abram, ſed Abraam. Addidit A, & patrem illum
multarum gentium reddidit. Ecce igitur unius elementi additio multam proſa-
piam indicavit. NWoli ergo talia temere praterire. Sc aliud eſt capere,
aliud rébere. Idem Serm. 18. ad illum textum Pauli: Salutate
Priſeillam I ſacris Litteris nihil ſupervacaneum intelligatis, & non ne-
ceſarium, ſive unum Jota ſit, ſive apex unus. Immo etiam ſimplex ſalutatio
magnum nobis pelagus aperit ſententiarum. Quid dico, ſimplex ſalutatio?
Sape vel Litteræ unius acceſſio integrum agmen ſententiarum invexit. Atque
boc in nomine Abraha videre lictt. Idem Serm. ſupra illum textum:
Sußicit tibi gratia mea, ſic diſcurrit: Age, incipiamus, unicam voculam
vobis explicaturi, in qua enodanda tota hæc nobis verſetur oratio. Hac ſiqui-
dem ſacrarum Litterarum ubertas eſt. Dein explicat toto ſermone vocu-
lam hanc Satan, ut declaret. quis ſit ille angelus Satanæ, qui Paulum
colaphizavit. Idem Hom. A2. in Geneſin. ad illa verba DEI: Non
celabo ab Abraham puero meo. Dignum eſt, ut neque iſtud prate-
reamus. Neque enim ſillabam, neque apicem in divina Scriptura praterire opor-

tet. Quanta enim dignitatis eſſe putas, quod dicit Abraham puerum ſuum?

quantæ affectionis? quanti amoris ? Idem Hom. 16. in Gen. In divi-
vis Scripturis etiam in parva dictione eſt multa cogitationum vis, & immenſæ

inveniuntur divitic. Talis enim natura eſt hujus theſauri, ut abundare faciat

eos, qui ſe inveniunt, & nunquam deficiat.
4. Auguſtinus l. 12. Confefſſ. c. 30. & 31. ait: Moyſen Scriptura bu-
jus diſpenſatorem ſpiritu plenum ita honoremus, ut hoc eum cum hac ſeriberet
attendiſſe credamus, quod in eis maximè & luce veritatis, & fruge utilitatis
B ccellit.

5

Pars III. De Dirvinitate &ripturg. 119

excellit. Ita cùm alius dicit; hoc ſenſit quod ego, & alius; immo illud quod
ego; religioſius me dicere arbitror, cur non utrumque potius, ſi utrumque ve-
rum eſt? Et ſi quid tertium, & ſi quid quartum, & ſi quid omnino aliud ve-
rum quispiam in his verbis videt, cur non illa omnia vidiſſe credatur, per quem
unus DEUS ſacras Litteras vera & diverſa viſuris multorum ſenſibus tempera-
vit? Ego certè ſic mallem ſcribere, ut quod veri quisque de his rebus capere poſ-
ſet, mea verba reſonarent, quam ut unam ſententiam ad hoc apertius ponerem,
ut excluderem cateras, quarum falſitas me non poſſet offendere. Nolo itaque
tam praceps eſſe, ut hoc illun virum (Moyſen) meraiſſe non credam. JSenſit
ille omnino in his verbis, atque cogitavit, cum ea ſeriberet, quidquid hic veri
potuimus invenire, & quidquid nos non potuimus, aut nondum poſſumus, & ta-
men in eis inyeniri poteſ. HZ
5. Chryſologus Serm. 64. dicit: Singala &-ripturæ verba, ſi libris ſin-
gulis mandarentur, nec ſic myſteria, qua in ipſis ſunt, audientibus perlucerent.
Et Serm. 146. Mon apices, non literæ, non ſyllaba, non verbum, non no-
mina, non perſonæ in Evangelio divinis vacua ſunt figuris.
Octayo SS. Patres hanc concluſionem docent fermè in terminis.
Nam I. S. Ambroſius in Proœm. ad Evang. Luc. ait: Matthaus, Marcus,
Lucas, & Joannes non conati ſunt, ſed divino ſpiritu ubertatem dictorum re-
rumque omnium miniſtrante ſine ullo molimine cœpta compleverunt. 2. S. Gre-
gorius M. in Proœm. ad librum Job c. I. ſcribit: Parum curandum eſt de
authore ſecundario libri Job; quia author illius libri eſt Spiritus ſanctus; ipſe
hac ſcripfit, qui hac ſeribenda diclavit. Dictare autem eſt traétim verba
ſeribenti deſignare, quæ calamo committat, prout ipſe S. Gregorius in
ſubſequentibus ſe explicat. Addit enim hanc paritatem: & magni viri
ſuſceptis Epiſtolis legeremus verba, ridiculum eſſet, ſi quali calamo earum verba

impreſſa fuerint, indagare ſtuderemus. Cum ergo Spiritum ſanctum authorem

tenemus, quia Scriptorem quarimus, quid aliud agimus, niſi de calamo perſoru-
tamur? - Sriptores ſacri eloquii, qui impulſu ſancti Spiritus agitantur, ſic de
ſe teſtimonium quaſi de aliis proferunt. Spiritus ergo ſanctus per Moyſen locu-
tus eſt de Moyſe. Spiritus ſanctus per Joannem locutus eſt de Joanne. Paulus
quoque quia non ex ſeipſo loqueretur, inſinuat dicens: An experimentum qua-
ritis ejus, qui in me lo quitur Chriſtus? Hinc eſt, quod Angelus, qui Moyſi ap-
paruiſſe deſeribitur, modo Angelus, modo Dominus memoratur. Angelus vi-
delicet propter hoc, quod exterius loquendé ſerviebat. Dominus autem dici-
tur, quia interius præſidens loquendi eficaciam miniſtrabat. Cum ergo loquens
ab interiori regitur, & per obſequium Angelus, & per inſpirationem Domi-
nus

120 Prolegomenorum in Sacram Sertpturam

nus nominatur. Hinc David ait: Attendite legem meam. MWon enim lex
David erat; ſed perſonam ejus, ex quo loquebatur, aſſumens, ipſius authori-
tate loquitur, oujus inſpiratione replebatur. - Itaque Scriptores ſacri eloquii,
quia repleti Spiritu ſancto ſuper ſe trahuntur, quaſi extra ſemetipſos kunt, &
Jſic de ſe ſententias quaſi de aliis proferunt. 3. D. Auguſtinus I. 8. Conf. C.
ult. vocat D. Paulum & alios Scriptores ſacros calamum Spiritũs ſan ci.
Arripui, inquit, venerabilem ſtylum Spiritäàs tui, & pra cateris Apoſtolum Panu-
lum. Idem Serm. 2. de Nativitate Domini. Syiritus ſanäctus ipſe locutus
eſt in Apoſtolis; ipſe efferbuit in Prophetis, dicente B. Petro: Wpiritu ſan-
&to inſpirati locuti ſunt ſancti DElI homines. Salvator in Mat-
thao ait ad Diſcipulos: NWon vos eſti, qui loquimini, ſed Spiritus ſanctus. Si-
militer & David plenus Kiritu ſancto, guis per eum loqueretur, manifeſta vo-
ce denuntiat, dicens: Audiam, guid loquatur in me Dominus
DEUS.
Nond. DEIIS ut author naturæ habet providentiam etiam parti-
cularem circa ſpecies herbarum, arenularum, animalculorum, capil-
lorum, & aliorum quarumvis minimarum rerum, quibus omnibus pro-
videt de mediis ad finem illorum proportionatis. Ergo præſamendum,
quod ſimilem curam geſſerit circa ſingula quævis verba Scripturæ; pro-
ut argumentatur Origenes, relatus q. I. .
Decimòè. Concilium Tridentinum Seſſ. 4. dicit: &. Gnodus omnes
libros tam V. quàm N. T. nec non Traditiones; cum utriusque D EIIS ſit
author, tanquam oretenus à Chriſto, vel à Spiritu ſancto dictatas pari reveren-
tia ſuſcipit. Et quamvis ultima verba videantur referri tantum ad Tra-
ditiones, intentio tamen Tridentini cenſenda eſt reſpicere etiam ad
Scripturæ libros; quia non decet traditionibus tribui majorem reve-
rentiam, quàm Scripturæ, prout tamen mererentur, fſi illæ eſſent quaſi
ex ore Spirits ſanéti dictatæ; hæ non. Cum ergo poſtea ſubjungat;
Scripturam cum omnibus ſuis partibus recipiendam eſſe, etiam verba 4
Chriſto, vel a Spiritu ſancto velut oretenus dictata præſumenda ſunt.
Uudecimd. Regulæ interpretandi Scripturam à Patribus traditæ non
bene conveniunt cum oppoſita ſententia. Patres enim docent, in om-
nibus, quæ non pertinent directè ad doctrinalia pro informatione fidei
& morum, quærendum effe ſenſum figuralem ſeu allegoricum, utique
à Spiritu ſancto intentum. Ergo cum de hoc ſenſu Scriptor eogitare
non potuerit ex ſemetipſo, neceſſariè debuit ad ſingulas Propolifonos
ſpecia-

—. — — — —

— — =—.

Pars III. De Divinitate Scripturd. 121

ſpecialiter ac poſitivè applicari, ut ſcriberet idonea ad præfigurandas

veritates à Spiritu ſancto intentas. D. Auguſtinus I. 3. de Docéct. Chriſt.

c. 10. ſcribit: Quidquid in ſermone divino neque ad morum honeſtatem, neque
ad fidei veritatem propriè referri poteſt, figuratum eſſe cognoſce. Et I. 15. de
Civit. c. 22. Non in hoc tantùm ſacri libri ſeripti ſunt, ut res geſtas narrent;
ſed ut allegorica in eis quarantur. Idipſum demonſtratur ex Epiſtolis D.
Pauli, & Apocalypſi, ubi variæ res ſumuntur allegoricè, allegoria à Spi-
ritu ſancto intenta.
Duodecimò. Patres tribuunt Scripturæz quendam Idiotiſmum, ſeu
modum loquendi illi proprium; qui tamen non haberet locum, ſi mo-
dus loquendi ſingulis Scriptoribus fuiſſet proprius ſine ſpeciali verbo-
rum inſpiratione. Origenes Hom. I. in Cant. & Hieronymus dicunt:
Moris eſt Scripturarum, Imperativum modum pro Optativo modo ponere. Au-
guſtinus in Pſalmum 78. Divina Scriptura mos eſt, ut optare videatur ma-
lum, quod futurum eſt, cum non optet, ſed pravideat. D. Gregorius Moral.
I. 8. c. 16. Mos ſacri eloquii eſt, ut res ſemel dicta pro confirmatione replicetur.
Et 1. 5. Mor. c. 29. Mos eſt divinarum Litterarum, ut cum aliquid narrant in-
terpoſita alterius cauſæ ſententia, ad ſuperiora protinus redeant. Similia ha-

bent D. Auguſtinus in Geneſin q. 4. c. 3 I. & D. Hieronymus Comment.

in Iſaiam.
Decimò- tertib. Sententia oppoſita eſt contra torrentem omnium
Theologorum; eademque ab Univerſitate Lovanienſi, & Duacenſi
damnata eſt Anno 1586. Ita enim docet Graveſon in Tract. de Scripiu-
ra ſacra part. I. S. 3. in Prænotandis & in fine. Hæc igitur adduci poſ-
ſunt pro prima ſententia affirmativa. Econtra.

Fundamenta poſterioris ſententiæ negativæ ſunt ſequentia.

Primò Definitiones Conciliorum Generalium aquiparantur Scriptu-
vis: eædem ſunt Regula noſtra fidei ſicut Scriptura; & dici poſſunt Ver-
bum D EI inſpiratum Eccleſiy, quamvis communiter non credatur, in
ejusmodi Definitionibus DEUM immediatè inſpiraſſe ſenſum omnium
propoſitionum aut ſingula verba, ſed ea à Patribus & ſummis Pontifi-
cibus ſciantur jam antecedenter ex traditione & inſtitutione. Ergo idem
ſufficiet circa ſacram Scripturam. Antecedens probatur ex illo D. Gregorii
M. textu in l. I. Epiſt. 24. ad Joannem C. P., ubi ait: Sicut ſancti Eyangelii
quat uor libros, ſic quatuor Concilia ſuſcipere & ſvenerari me fateor; quia in his
ſana fidei ſtruitura conſurgit, & cujuslibet vitæa atque actionis norma conſiſtit
Hinc.

122 Prolegomenorum in Scripturam Sacram

Hinc & Ludovicus Bail in ſumma Conciliorum Tom. I. fuſam ſuam

diſſertationem præliminarem inſcribit: De Triplici Verbo DEI. Ubi part.
3. de verbo DEl per Eccleſiam definito ſcribit: Dicendum eſt, reſpecta
eorum, quæ tam Scriptura, quàm Eccleſia loquitur, aqualis eſt authoritas ad
obligandum fideles. Ratio eſt, quia utrobique vox DEIeſt. Vox Eccleſiæ tam
4 DEO, & tam vox DEI eſt, quàm verbum Scripturæ ſacra, & tam DEIIS
loquitur per Eccleſiam, quàm per Scripturam, & DEIUIS utrobique æqualiter
verax eſt. Ita Bail, qui tamen addit ex Suario Tr. I. de fide, Diſp. 5.
Sect. 3., quod Scriptura ſit à DEO quoad ſenſum & verba; ſed defi-
nitiones Eceleſiæ tantùm quoad ſenſum, non quoad Verba.
Secundb. Dantur adtu Scripturæ, quæ non ſunt immediatè inſpi-
ratæ à DEO quoad ſingulas propoſitiones & quoad ſingula verba.
Antecedens probatur. Authores librorum Canonicorum teſtan-

tur, ſe in conſcribendis libris habuiſſe magnum laborem; ſe in iis de-

ſudaſſe; ſe ea ſeribere ex teſtimonio idoneorum teſtium, ſe eadem vi-

diſſe, &c. Qui modi loquendi non conveniunt ſcribæ excipienti ver-

ba dictantis. Sic I. Author libri Machabæorum I. 2. c. ult. ſeribit: Ego
quoque in his faciani ſinem ſermonis, & ſiquidem bene, & ut hiſtoriæ competit,
boc & ipſe velim; ſi autem minus dign?, concedendum eſt mihi. Sicut enim
vinum bibere, aut ſemper aquam, contrarium eſt; alterius autem uti delecta-
bile, ita legentibus, R ſemper exactus ſit ſermo. Et l. 2. c. 2. Ab Jaſone Cy-
renao quinque libris comprehenſa tentavimus nos uno volumine breviare; conſi-
derantes eam multitudinem librorum, & dificultatem volentibus aggredi narra-
tiones hiſtoricorum propter multitudinem rerum. Curavimus volentibus legere,
ut eſſet animi oblectatio; ſtudioſis verò, ut facile poſſint memoriæ commendare;
oinibus autem legentibus utilitas conferatur. Et nobis quidem ipſis, qui hoc
opus breviandi cauſa ſuſcepimus, non facilem laborem, immd verò negotium ple-
num vigiliarum & ſudoris aſſumpſimus; ſicut hi, qui praparant conyvivium, &
quærunt aliorum voluntati parere, propter multorum gratiam, libenter labo-
rem ſuſtinemus, veritatem quidem de ſingulis authoribus concedentes; ipſi au-
tem ſecundum formam brevitati ſtudentes. 2. D. Lucas in principio ſui
Evangelii pariter oſtendit, ſe non attendiſſe ad inſuſurrationem Spiri-

tus ſanécti quoad ſelectum verborum & geſtorum, ſed ad teſtimonia

idoneorum teſtium. Sic enim prout in textu græco explicatius habetur,
orditur: Quoniam complures aggreſſi ſunt contexere narrationem earum, quæ
inter nos certiſſima fidei ſunt, rerum; ſicut tradiderunt nobis, qui ab initis
ſuis oculis viderant, ac pars aliqua fuerant eorum, qua narrabant, viſum eſt &
mihi

Pars III. De divinitate Sriptura. 123

mihi, ut cuncta, quæ ab initio hucuſque alta ſunt, exactè aßecutus, tibi ſcri-
berem optime Theophile, quò agnoſcas eorum, de quibus edoctus fueras, certi-
tudinem. Idem, poſtquam abſolverat Evangelium, confimili perpe-
tua attentione ad teſtes idoneos ſcribit Acta Apoſtolorum, in quibus
nihil refert, niſi quod ipſe viderat, aut à teſtibus de viſu acceperat;
ita ut Promium Evangelii etiam referri poſſe videatur ad Acta, tanquam
continuationem Evangelii. Sic enim incipit: Primùm quidem ſermonem

feci de omnibus qua cœpit JEſus facere & docere uſque in diem, qua aſſumptus

eſt. 3. Pari modo D. Joannes ſe ea præcisè annuntiarurum ſpondet,
quæ ipſe viderat; cujus reſtrictionis nulla cauſa forer, ſi ſingulas pro-
poſitiones & verba excepiſſet ex ore dictantis Spiritús ſanécti. In Evan-

gelio c. 19. dicit: Qui vidit, tetimonium perhibuit. Et Epiſt. I. c. 1. Quod

audivimus, quod vidimus oculis noſtris, quod perſpeximus, & manus noſtra con-
trectaverunt, annuntiamus vobis. 4. Pars ultima Proverbiorum tantum eſt
rememoratio monitionum maternarum, in qua utique attentio ſeriben-
tis non fertur ad extraordinariam inſtructionem alterius dictantis.
Prov. c. 31. Verba Lamuelis Regis; viſio, (ſeu ut in Græco habetur,
Reſponſum, aut prout in Hebraico, tentamen, reviſio, inſpectio) qua eru-
ivit illum mater ſua. §. In Eccleſiaſte tantuùm refettur Concio à Salo-
mone habita. Sic enim inſinuatur c. ult. his verbis: Cum eſſet ſagientſſ.
Gimus Eccleſiaſtes docuit populum. &. 6. In Ececleſiaſtico fit tantùm col-
lectio Proverbiorum veterum, & doctrinarum. 7. Evangelium D.
Marci eſt tantùm compendium Evangelii D Matthæi, omiſſis iis, quæ

minus idonea videbantur pro uſu & inſtructione Gentilium. Quæ om-

nia oſtendunt, attentionem horum Scriptorum in ſingulis verbis &
propoſitionibus ſpecialiter non fuiſſe ad inſpirationem Spiritús ſanécti,
ſed ad teſtimonia alia fide digna.
Tertibd. Origenes & alii plures cenſent, Epiſtolam D. Pauli ad
Hebræos eſſe quidem quoad ſubſtantiam D. Pauli; quoad verba autem
& ſtylum eam eſſe vel Clementis Romani vel alterius Scriproris. Ego,
inquit Origenes apud Enſeb. I. 6. c. 19., indubitatò aſſevero, quod (in ea
Epiſtela) ſenſa ſint Apoſtoli; phraſes autem & confructio verborum alte-

rius.

Quartèò. In libris Scripturæ pro diverſitate Scriptorum eſt ingens
ſtyli diverfitas. Alius enim eſt diffuſus & eloquens, alius eſt ſuccinctus
& ſiccior. Talemi ſtyli inæqualitatem obſervavit D. Hieronymus in
Prophetis. Præfatione in Iaiam dicit: De aia ſciendum, quod in ſer-
e mone

124 Proeolegomenorum in Sacram Scripturam

—

mone ſuo diſertus ſit; quippe vir nobilis, & urbana eloquentia; nec habens

quidquam in eloquio ruſticitatis aldmixtum. Idem aſſerit de Oſea Præfa-

tione in Jeremiam. Econtra in eadem Præfat. de Jeremia dicit,

quod modus dictionis apud eum ruſticior ſit, & quod eloquu ſim-

plicitas eidem acciderit à loco, in quo natus eſt, quia erat ex viculo
Anathoth. Ezechielis ſermonem Præfatione in hunc Prophetam dicit
nec ſatis eſſe diſertum, nec admodum ruſticum, ſed ex utroque mediè tempera-
tum. In Epiſtolis D. Pauli obſervatur frequens abruptio ſensũs, & mul-
torum verborum, quæ ſubintelligenda relinquit, ſuppreſſio, & exigua
ſenſuum connexio. Econtra in Epiſtola ad Hebræos evidens eſt partium
connexio. Epiſtola D. Joannis claritate caret non rerum ſoluùm ſed
etiam verborum. Hæc autem ſtyli diverſitas non daretur, ſi idem author
Spiritus ſan ctus ſingulas dictaſſet propoſitiones, & verba, eorumque
conſtructionem. . .

uintb. D. Hieronymus quibusdam Scriptoribus non ſolùm tri-
buit defectum eloquentiæ, ſed etiam poſitivos defectus elocutionis;
quod non poteſt convenienter refundi in Spiritum ſanéctum. Proœmio
in Amos dicit: Amos imperitus ſermone, ſed non ſcientia. Idem in 151.
Epiſt. ad Algaſiam quæſt. 10. de D. Paulo fcribit: D. Paulus, cum ipſe
ſentiat, quid loquatur, in alienas aures puro non poteſt transferre ſermone;
quem cum in vernacula lingua habeat diſertiſſimum, quippe Hebraus ex Hebrais,
ſeipium (in idiomate Græco) interpretari cupiens inyolvitur. & autem hoc
ei in Græca lingua accidit, quam nutritus in Tarſo à parva atate imbiberat,
quid de latinis (ejus interpretibus) dicendum eſt - Multa ſunt verba, qui-
bus juxta morem urbis & provincia ſuæ Apeſtolus utitur. — Nec hoc miremur in
Apoſtolo, ſi utatur ejus lingua conſuetudine, in qua natus eſt. - Sequitur;
ug ſunt rationem quidem bhabentia. Hoc loco, gquidem,
conjunctio ſuperflua eſt. Quod in plerisque locis propter imperitiam artis gram-
maticæ Apoſtolum feciſſe reperimus. Idem explicans Epiſtolam D. Pauli ad

Epheſios ad illa verba: Vinctus JESU Chriſti cognitum faltum
eſt mihi myſterium, ſic ſcribit: Puto, quod & vitioſa in hoc loco elo-

cutio ſit; pro eo enim, quod debuit dicere, vinctus cognovi, ait, vinctus co-

gnitum mihi factum eſt. Si verò quis poteſt etiam juxta ſermonis & elo-
quii contextum docere, Apoſtolum in artis Grammatica vitia non incur-
viſſe, ille potius auſcultandus eſt. Nos quotiescunque ſoloeciſmos aut ta-

le quid annotamus, non Apoſtolum pulſamus, ut matevoli criminantur,

— — — —

— —

rit

ir⸗
ter
4

e

Pars III. De Divinitate Aripturc. 125

ſed magis Apoſtoli aſſertores ſumus, quod Hebraos ex Hebrais abſque verbo-

rum compoſitione & eloquii venuſtate nunquam ad ſidem mundum transduceére
valuißet, niſi prædicaſſet in virtute DEI. Idem in Pſalmum 81. ait:
Videte Paulum, qui ſolæœciſmos facit in loquendo, & totum orbem ſube-

it.
5 Sextb. Euthymius docer, quod Evangeliſtæ ex defectu memoriæ
aliqua documenta Chriſti omiſerint, & D. Auguſtinus omnino trans-
mittit, id fieri potuiſſe, ut eorum memoria erraverit. Euthymius in
Commentario in 4. Evangelia, excerpto ex D. Chryſoſtomo & aliis
Patribus ait, Evangeliſtas, cum longo tempore poſt Cbriſti aſcenſionem ſua
Evangelia ſcripſerint, veroſimiliter multa verba Chriſti oblitos eſſe, nec potuiſſe
ea amplius in memoriam revocare. D. Auguſtinus l. 2. de conſenſu Evang.
c. 7. & c. 22. Docet, D. Matthæum ſuam citationem, qua citavit jere-
miam pro Zacharia ſine dubio fuiſſe emendaturum, ſi de hoc fuiſſet ad-
monitus; quamvis addat, hunc errorem à DEO causaâ alicujus ſignifi-
cationis fuiſſe admiſſum, ita ut in ſenſu, à DEO tanquam principali
Scripturæ authore, intento propoſitio illa non ſit falſa. Ergo verum
non eſt, in Scriptoribus ſacris fuiſſe menti eorum impreſſa verba, &
ſingulas propoſitiones. Vide q. I.
Septimb. D. Chryſoſtomus & D. Baſilius docent, hoc dari diſcri-
men inter Prophetas & alios Scriptores ſacros, quod illi ſcribant di-
tante altero, & ſine labore; hi autem ex ſuo, & cum labore. Ergo

non in omnibus Scriptoribus ſacris dictatæ fuerunt omnes propoſitio-

nes, & omnia verba. D. Chryſoſtomus Hom. 32. in I. Epiſt. ad Co-
rinth. ait: Qui prophetat, omnia ex ſpiritu loquitur; qui autem docet, etiam
ex propria mente loquitur. Qui autem ex ſpiritu omnia loquitur, non laborat,
quia totum donum eſt. Hoc autem eſt humanus labor; etenim de proprio multa
loquitur, conformia tamen ocripturis. Hinc idem S. Doctor Hom. 49. in
Acta dicit: S. Paulum humano modo loqui, non ex Spiritu, dum Pha-
riſæos & Sadducæos inter ſe collidit.
Odtayd. Agobertus Epiſcopus Lugdunenſis Sæculò⁶ nonéê ex inſti-
tuto defendit hanc ſententiam contra Fredegiſum Abbatem, qui con-
trariam propugnabat. Cum enim Epiſcopus cum D. Hieronymo tue-
retur, in Scriptura aliquando contra leges Grammaticas peccari; &
Abbas exiſtimaret, per hoc irrogari injuriam Spiritui ſanto, Agober-
tus ſic reſpondit: Exiguitati noſtra videtur, quod neque vos neque nos de
bac re aliquid ſentire aut dicere debeamus, niſi qua orthodoxos = E
Iſſe

R

126 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

Kkiſſe aut dixiſſe legimas. Cumque Abbas inſtaret, quod non ſolùm ſenſum
prædicationis, & modos, vel argumenta dictorum Spiritus ſanctus ſa-
cris Scriptoribus inſpiraverit, ſed etiam ipſa corporalia verba extrin-
ſecus in ore ipſorum fermaverit, reducit ipſum Agobertus ad abſur-
dum dicens: Reſtat ergo, ut ſicut miniſterio Angelico vox articulata forma-
ta eſt in ore afna, ita dicatur formari in ore Prophetarum.
Nond. D. Thomas 2. 2. q. 172. art. 2. c. & art. 3. ex inſtituto oſten-
dit, prophetiam fieri poſſe duplici modo; primòô, ſi ipſæ ſpecies de
novo à DEO infundantut: Secundô, ſi ſpecies jam aliunde habitæ per
novum lumen ad finem ſupernaturalem ordinentur. Sic habet: Erit
autem Propheta, ſi intellectus ejus ſolummodo illuminetur ad judicandum etiam
54, qucz ab aliis viſa ſunt, ut patet de Joſeph, qui expoſuit ſomnium Pharao-
nis; - Lumen autem intelligibile quandoque imprimitur menti divinitus etiam
2d judicandum ſecundum divinam veritatem ea, qua curſu naturali homo appre-
bendit; ſve etiam ad judicandum veraciter & efficaciter ea, quæ agenda ſuat.
Sic igitur patet, quod Prophetica revelatio quandoque fit per ſolam luminis in-
Ruentiam; quandoque autem per ſpecies de novo impreſſas, vel aliter (per
DEUM) ordinatas, (ſicut in jeremia DEUS ſpecies ollæ à ſenſibus ac-
ceptas aliter conbinavit & ordinavit.) Ibidem ad 1. Dicendum quod
quandoque in Prophetica revelatione divinitus ordinantur (id eſt, aliter con-
binantur) ſpecies imaginaria, praaccepta à ſenſu, ſecundum congruentiam ad
veritatem revelandam. Et ad 2. Dicendum, quod ſimilitudo inteligibilis
quandoque immediatè imprimitar à DEO; quandoque à formis imaginatis re-
ſultat ſecundum adjutorium prophetici luminis; quia ex eisdem ſormis imagina-
tis ſubtilior conſpicitur veritas ſecundum illuſtrationem alterius luminis. Et ad 3.
Dicendum, quod quascunque formas imaginatas naturali virtute homo poteſt
formare abſolutè conſiderando, non tamen at ſint ordinatæ ad repraſentandas
intelligibiles veritates, quæ bominis intellectum excedunt, ſed ad hos neceſſarium

eſt auxilium ſupernaturali luminis. Ilbidem art. 3. Dicendum, quod

prophetica revelatio ſit ſecundum quatuor modos, ſcilicet ſecundum influxum in-
telligibilis luminis; ſecundum immiſſionem intelligibilium ſpecierum; ſecundum
impreſſionem vel ordinationem imaginabilium formarum; & ſecundum expreſ-
Kionem formarum ſenſibilium. Ex hoc textu clarum eſt, quod juxta D.
Thomam derur revelatio prophetica, ubi neque infunduntur novæ
ſpecies imaginariæ, neque in ſenſibus exprimuntur novæ ſpecies ſenſi-
biles; ſed præciſe confertur lumen ad recte judicandum in ordine
credenda vel agenda, cirga objecta jam aliunde cognita, viſa, imag-
. nata,

— ,E1äsü

Pars III. De Dirvinitate Scripturæ. 127

nata, aut intellecta. Neque definit D. Thomas, utrum illud lumen ſu-
pernaturale durante ſcriptione vel locutione prophetica debeat ſemper
durare & influere atualiter; an verè ſufficiat, illud perſeverare tan-
tum habitualiter aut virtualiter; in quantum ab initio movit ad ſeriben-
dum vel loquendum in ordine ad finem ſupernaturalem. Immòô verô
art. 4. ſatis clarè inſinuat, ſufficere, dummodo illud lumen ab initio
moverit prophetam ad ſcribendum vel loquendum, quod jam aliunde
viderat, imaginaverat, vel intellexerat. Sic habet: Dicendum, quod
in revelatione prophetica movetur mens prophetæ non ſolum ad aliquid appre-
hendendum, ſed etiam ad aliquid loquendum, vel ad aliquid faciendum; &
quandoque quidem ad omnia tria ſimul; quandoque autem ad duo horum; quan-
doque verò ad unum tantùm. Et quodlibet horum contingit (id eſt, poteſt)
eſſe cum aliquo cognitionis defecta. Nam cum mens prophbeta movetur ad aliquid
aſtimandum, vel apprehendenduns, quandoque quidem inducitur ad hoc, quod
ſolum apprebendat rem ilam (per ſpecies aliunde jam habitas;) quando-
que ulterius ad hoc, quod cognoſcat, haæc ſibi divinitus eſſe revelata. Simili-
ter etiamn, quandoque movetur mens prophetæ ad aliquid loquendum, ita ut
intelligat id, quod Spiritus ſanctus per hac verba intendit. Quandoque autem
ille, cujus mens movetar ad aliqua verba exprimenda, non intelligit, quid Spi-
ritus ſanctus per hæc verba intendat, ſicut patet de Caipha Joan. 11. Simili-
ter etiam, cum Spiritus ſanctus movet mentem alicujus ad aliquid faciendum;
quandoque quidem intelligit, quid hoc ſigniſicet; quandoque verò non intelligit:
ſicut milites dividentes veſtimenta Chriſti non intelligebant, quid ſignificaret.
Cum ergo aliquis cognoſcit ſe moveri à Spiritu ſancto ad aliquid æſtimandum, vel
ſignificandum verbo vel facto, hos propriè ad prophetiam pertinet. Cum au-

tem movetur, ſed non cognoſcit, non eſt perfecta prophetia, ſed quidam in-

ſtinctus propheticus. Ex his dictis D. Thomæ colligitur quod ad ratio-
nem prophetiæ ſufficiat dummodo ab initio lumine ſupernaturali Scri-
ptor moveatur ad verè æſtimanda ea, quæ novit, & ad ea ſcribenda
