cogemus ſub leges allegoriæ, & non potius unusquisque loçus ſecundum hiſtoria

diverſitatem diverſam accipiet intelligentiam ſpiritualem? Hæc Regula eſt cla-
vis univerſalis ad omnes fſenſus allegoricos, tropologicos, & anagogi-
cos totius Scripturæ. Probatur autem ex Regula Tichonii de genere &
ſpecie, à D. Auguſtino collaudata, & recenſita ſuperius quæſt. 5.
Quarta. Quandocungue aligua res, cujus alicubi in
Soriptura literaliter ſit mentio, alibi ſumitur metaphoricè

in ordine ad Doctrinam morum, ea metaphora pro allégo-

ria tropologica habenda ſt Hec regula iterum aperit ingentem
campum pro ſenfibus tropolôgicis; quia locutiones metaphoricæ do-
Rtrinales, quæ reperiuntur in Novo Teſtamento, in Prophetis, Pſalmis,
& libris ſapientialibus, ſunt allegoriæ tropologicæ, ab ipſomet Spiritu
ſancto tacitè explicatæ, ac feſpeétivæ ad res, unde metaphoræ ſumptæ
ſunt. Sic v. g. quando in N. T. eſt ſermo de frudtu bonorum operum,
de ſemine verbi divini, de ſcuto fidei, de lorica juſtitiæ, de gladio ſpiritus,
galea ſpei, luce ædificationis, ſale ſapientiæ, fermento donorum, yſo
juſtificationum, ſuſitu orationum &c. manifeſtum eſt, exinde ſumi
occaſionem poſſe, omnia arma, fructus, ac res ejusmodi, quorum in
veteri Teſtamento quoad ſenſum literalem fit mentio, rcchiſim per
. analo-

—

— e

hel
4

..
tenn

⸗

mis;

ritu.
pte
um,
tus,
M
IN
ain

per

Pars VI. De Arte & Regulis interpretandi Scripturam. 25

analogiam explicandi in ſenfu tropologieo; & ſi analogia attingat to-
tum analogatum à Spiritu ſancto inſinuatum ex contextu, reverà ejus-
modi ſenſus tropologicus erit à Spiritu ſanéto directè intentus. Idem
proportionaliter dicendum de terminis metaphoricis reſpicientibus ad
ſenfum anagogicum v. g. ubi fit mentio theſauri cœleſtis, de nuptiis ſponſi,
de denario &c. quæ omnes metaphoræ ſunt tacita explicatio anagogica
ejusmodi terminorum literaliter in V. T. recurrentium. Regula autem
hæc probatur ex ſenſu Patrum, qui hoc genere interpretanqi familia-
riſſimo cenſent ſe attingere mentem Spiritus ſancti; prout præſertim
relucet ex operibus moralibus & Homiliis D. Gregorii M.
AQ. J. Quæ ſint Regulæ pro eruendo ſenſu pro-
pheticoę? . “
Reſp. Pro eruendo ſenſu prophetico poſſunr ſervire hæ Regulæ.
Prima. Wuando in hiſtoria V. T. nultum reperitur obie.
Aum congruum probhetik, in ſenſit prophetico de Chriſto
S& Eccleſia &c. verba ſumenda ſint. Exemplum habetur in
Pſalmo 109., quem ipſemet Chriſtus oſtendit eſſe prophetiam de Meſ-
ſiæ divinitate, quia in V. T. nullus reperiri poterat, cui David congruè
conferret titulum ſui Domini. Quomodo ergo, inquit, David in ſpiritu
vocat eum Dominum, dicens: Dixit Dominus Domino meo? & David vocat
eum Dominum, quomodo filius ejus eſt? Math. 22. v. 43.
Secunda. Quando in V. T. reperitur objectum congruum prophe-
tiæ, ſed cum éircumſtantiis & proprietatibus illi objecto non congruen-
tibus, Prophetam ab objecto immediato prophetiæ tranſüſſe ad figuratum
aliud remotum exiſtimandum eſt. Hæc Regula ſumitur ex D. Hiero-
nymo in c. 30. Iſaiæ, ubi ait: Omnes prophetarum repromiſſiones, qu&

excedunt mediocritatem illius temporis, ad Chriſti referamus adyentum. Ex-

empla habentur in decem ultimis Capitulis Iſaiæ, ubi præclara vaticina-
tur de Jeruſalem, de Sion, de populo DEI; quibus tamen attribuit pro-
prietates, nunquam impletas in V. T.. Itaque in ejusmodi prophetiis
habentur duo objecta, unum literale ac hiſtoricum immediatum, alte-
rius rei præfigurativum; alterum autem præfiguratum ſeu allegoricum
objetum mediatum. & quis autem objiciat; quod videatur abſurdum,
proprietates objecti præfigurati attribuere objecto præfigurativo, in
quo verè nunquam ecxiſtunt, ut proin iſte modus prophetandi tan-
HMU Ii 2 quam

252 Prolegomenorum in Sacram Seripturam

quam dedecens DEUM rejiciendus ſit: Reſpondetur; etiam in mode
loquendi vulgari ſic eſſe receptum, ut proprietates, quas conſtat ex in-
tentione loquentium referri ad figuratum, ex medo tendendi videantur
referri ad figuram. Sie quis alteri oſtendens imagines diverſorum Im-
peratorum, digit intendens in imaginem Neronis dicet: bic eſt Iy-
rannus; & ad imaginem Ludovici pii: hic eſt probus. Quamvis nec ima-
go nec ſtatua ſit crudelis aut pia. Itaque dicendum ; quod eo tempore,
quo ejusmodi prophetiæ in ſenſu literali implebantur, evidens homi-
nibus efſe poterat, objectum prophetieum literale eſſe actu impletum:

& cum non referret omnes proprietates in prophetia expreſſas, etiam

evidens ipſis erat, eas proprietates ad aliud quoddam præfiguratum à
propherta relatas eſſe, utpote de cujus veracitate ex iis, quæ cerne-
bant eſſe impleta, dubitare non poterant. .
lortia. Quanao propheta in media prophetia ſubitöé ſine
alla connexione videtur tranſire ab uno obzjelto ad aliud
totaliter diſparatum, ilte tranſitus pro nova Ectaſi pro-
phetica intencalaris er commonitorio guodam obieclto ante-
cedenté occaſionata habendus ſt Hec Regula ſummè utilis eſt
ad explicandas plures prophetias directè verſantes circa Chriſtum &
Eecleſiam; lieet reperiantur in medio eurſu prophetiæ alterius, directè
verſantis circa varios eventus populi Judaici. Senſus autem Regulæ
eſt, quod pro hetæ prænuntiantes de futuro ſtatu gentis Judaicæ, ad-
verſo vel roero frequenter deferantur ad objecta, quæ aliunde
norunt, aut de novo intelligunt eſſe præfigurativa Chriſti & Eccleſiæ.
Quando ergo in medio curſu prophetiæ hiſtoricæ de ſua gente defe-
d ejusmodi objecta, v. g. Jeroſoymam, Sion, populum afflictum,

runtur a lun
&c. ſubitèò recordantur, ea eſſe figuram Chriſti, & ejus

Salomonem,

Eccleſiæ, quæ eſt corpus Chriſti. Itaque pro ingenti amore & atten-

tione, quibus feruntur erga Chriſtum promiſſum & Eceleſiam, acce-
dente ad eam diſpoſitionem perfectam auxiliò diviné, ſtatim abripiun-
tur in Ectaſin, in qua toto amore & tota attentione hærent in ipſo pro-
totypo, totaliter neglectéô commonitori, & filo prioris prophetiæ hi-
ſtoricæ. In ea proin nova Ectaſi vident nova circa prototypon myſteria,

in quibus obſervandis & annotandis tamdiu perſeverant, quamdiu du-
rat intercalaris Ectaſis ac viſio. Ceſſante autem intercalari Ectaſi ad
lum propheriæ Prioris hiſtoricæ de ſua gente redeunt., Excmplum

habetur

—

Pars VI. De Arte & Regus interpretandi Seripturam. 275

rn

habetur in actis plurium Sanctorum, qui dum in medio Pſalmodiæ,
Leionis ad menſam, colloquii &c. deferebantur ad verba, vel ſigna,
commonitoria certi myſterii, ad quod tenerrimè afficiebantur, ſtatim
fluebant lachrimæ, & frequenter abripiebantur in Ectaſin. Sic D. Petre
de Alcantara & D. Thereſiæ ſæpius ac fermè ordinariè contingebat,
quando colloquebantur de bonitate DEI; & B. Petro Forerio, quande
in Vigilia Nativitatis legebatur, aut ipſe in menſa præiegebat myſte-
rium Incarnatienis. Conlimile quidpiam conſpicitur in vehementer
amantibus. Dum enim conſpiciunt effigiem amati, aut verſant dona-
rium ab eo acceptum, vel audiunt ejus laudes, nonnunquam ita ab-
ſorbentur in amato, ut nec amplius attendant ad effigiem, nec ad do-
naria ſeu commonitoria alia, nec ad colloquentes. Cum ergo etiam
DEUS circa Ectaſes ſoleat communiter attendere ad diſpoſitiones ejus,
ui in Ectaſin ab eo eſt rapiendus, ejusmodi Ectaſes intercalares non
ſinr ubique comminiſcendæ gratis, ita ut nulla reddi poſſit ratio, quaſi
ſe haberent per modum ſubitæ coruſcationis fortuitæ; ſed ibi ſolàm
admittendæ ſunt, quando in contextu præcedente reperitur & aſſignari

poteſt congrua ejusmodi tranſitionum Ectaticarum occaſio. Cæterùm

Regula probatur ex eo, quiaex Patribus certum eſt, quod Propheræ
occaſione eventuum prænuntiatorum pro tempore propinquo, ſubite
franſeant ſine ulla connexione ad prop hetias de Chriſto & Eccleſia, &
de eventibus novi Teſtamenti; neque hactenus ejusmodi tranſitionum
aſſignata eſt melior ratio, methodus, & Regula. D. Gregorius Hom.
7. in Ezeh. dicit: Conſuetudo prophetia eſt, nunc iſta, nunc illa conſpiceres
& ab aliis in aliud ſubitò verba derivare. Et Rupertus Abbas in Oſeæ c. I.
Propheta eum mittterentur ad pronuntiandum è longinquo adventum Chriſtis
ſimul etiam de propinquo datum vel injunctum eſt ilis prophetare illud, in quo
citius veraces comprobari poſſent; ut cum illa prophetiæ pars completa eſſet,
ilud quoque quod reliquum vel maximum erat, de adventu Meſſiæ verum fore

convinceretur. Siquis objiciat; hunc modum prophetandi eſſe verſatilem,

deceptioni facili obnoxium, indeterminabflem, adeoque indignum
DEO, Reſpondetur, Judæis perſpectam fuiſſe veracitatem prophetarum
ex impletione cæterorum; ipfis etiam perſpecta erat conſuetudo ejus-
modi Ectaſium & tranſitionum in prophetis; ſciebant etiam, quænam

a u impleta eſſent ex antecedentibus & conſequentibus, itaque facile

internoſcere poterant Ectaſes ac viſiones intercalares, earumque à pro-

phetia hiſtorica diſtinctjonem per traditionem ad poſteros Kanirere,
lLi z Nohis

4

254 Prolegowenorum in Sacram Scriptaram

4

Nobis autem pro Criterio ac diſcretivo probabili viſonum intercalarium
ſervit hiſtoria vetus, & adducta iſta de requiſito commonitorii atque
oecaſionis congruæ regula.

Quarta. Wu«x eſt regula verborum propheticorum, ea-
dem eliam & iſtonum probheticarum, & acltionum. U
enim D. Gregorius l. 22. Mor. c. 21. & Hom. 11. in Ezechielem obſer-
vat: Hoc quoque mirandum habent libri prophetarum, ut eorum non ſolum
dicta, ſed etiam res geſtæ prophetia ſit. Sic Jeremias c. 13. jubetur lumba-
re ſuum abſeondere in petra ad Euphratem. C. 16. jubetur ire in do-
mum figuli, ubi reperit figulum loco vaſis difſfracti conficientem aliud.
G. 24. videt calathum plenum ficis. C. 27. jubetur imponere vincula
collo ſuo. Quæ omnia juxta primam, & ſecundam regulam exponen-
da ſunt. 3 S
D. XI. Quinam ſint Idiotiſmi Hebraici, in Vulgata
retenti?

Reſp. P. Turre tom. 3. tract. 3. quæſt. 3. enumerat ſequentes.
1. Hbrai loco adjectivi ſumunt ſubſtantivum in Genitivo. Sic dicitur
Ruth 3. V. I I. Scit populus, te eſſe mulierem virtutis. Et Pſ. 20. v. 4. Pra-
veniſti eum in benedictionibus dulcedinis. Et Iſaiæ 26. v. I. Urbs fortitudinis
noſtra Sion. Et Pſ. 5. v. 8. Virum ſanguinum. Et Iſaiæ §53. v. 3. Virum
dolorum. Et Oſeæ I. v. 2. Jume tibi uxorem fornicationum. Et Sap. 5§.
v. 17. Diadema ſpeciei. In quibus omnibus ſenſus eſt; mulierem vir-
tuoſam, benedictionibus dulcibus, urbs fortis, vir ſanguinolentus, vir
plenus dolorum, mulier fornicaria, diadema ſpecioſum.
2. Participia geminata cum verbo ſignificant modum intenſionis, vel ex-

tenſionis. Sic Thren. I. v. 2. Plorans ploravit. Et Oſeæ I. v. 2. Fornicans

fornicabitur, idem eſt ac, intensè ploravit, diu fornicabitur; ubi notan-
dum, quod Hebræi loco participii ponant infinitivum: plorare ploravit,
fornicari fornicabitur. Vide infra Num. 25. & 26.
3. Res dicuntur vocari hoc vel illo nomine, pracisè quia illis convenit
ßenificatum nominis. Sie Iſaiæ 9. v. 6. dicirur: Vocabitur nomen ejus Ad-
mirabilis, Conſiliarius, Deus fortis, Pater futuri ſaculi, Princeps pacis. &
c. S. v. 3. Voca nomen ejus; accelera, ſpolia detrabe, feſtina pradari; & ta-
men Chriſtus nunquam fuit appellatus his nominibus; quamvis ei con-
Veniat ſignificatum horum nominum.

4A. Con⸗

–

Pars VI. De Arte & Regulis interpretandi Sripturam. 25 5

4. Congregare idem quandoque eſt ac perdere. Jerem. I0. v. I2. Ca-

dent inter corruentes; corruent scongregans congregabo eos; id eſt, ad mor-

tuos. Et Sophoniæ I. v. 2. Congregans congregabo omnia à facie terræ:
congregabo hominem & pecus; congregabo volatilia cœli, & piſces maris.
5. Fodere interdum idem eſt ac emere, dum videlieet agitur de em-
ptione rerum, quæ foſſione comparari ſolent. Gen. 30. v. 5. Abraham
dicit: In ſepulchro meo, quod ſodi mihi, ſepelies me: quamvis non ipſe ſibi
ſepulchrum foderit, ſed foſffum emerit.
6. Infirmari quandoque ſumitur pro mori, tropicè videlicet, ſumen-
do antecedens pro conſequente, fi fuerit regulariter connexum cum il-
lo. Oſeæ 4. v. 3. Infirmabitur omnis, qui habitat in ea. quod Chaldæus
vertit: Exterminio delebitur, qui habitat in ea.
7. Sape cauſa ponitur pro effectu, & viciſſim effeltus pro cauſa. Zach.
14. v. 19. Qui non aſcenderit de familiis terræ in Jeruſalem, non erit ſuper eos

imber; quod ſi familia gypti non aſcenderit, nec ſuper eos erit, ſed ruina, qua
percutiet omnes gentes, quæ non aſcenderint; hoc erit peccatum Egypti, &

hoc peccatum omnium gentium; id eſt, hic erit effectus peccati.
8. Nomina abſtracta ſape pradicantur de cauſa concreti, ſeu forma in

concreto. Pfſal. 17. v. 1. Diligam te Domine fortitudo mea, id eſt, cauſam

meæ fortitudinis, quæ me denominat fortem. Pſal. 38. v. 8. Quaæ eſt
exſpectatio mea? quæ alia cauſa finalis exſpectationis meæ? Pſal. 70. v. 5.
Tu es patientia mea, cauſa aut motivum ac finis patientiæ meæ. Pfal. 90.
v. 9. Tu eſt ſpes mea, objectum & cauſa motiva ſpei meæx.
9. Adyerbüs latinis in Hebrao interdum correſpondent verba. Jon. 4.
v. 9. Putarne bene iraſceris tu? in Hebræo legitur: Putasne benefecit venit
ira tibi; quaſi dicat, putasne benefactum, quod. venerit tibi ira? Ibid.
Bene iraſcor ego. In hebræo legitur: Benefecit venit ira mihi, ſeu po-=
tius; Benefactum eſt, quod venerit mibi ira. Et Oſeæ 9. v. 9. Profundt
peccaverunt, ſicut in diebus Gabaa. Hebræus legit; profundè ſecerunt, cor-
rupti ſunt, ſicut in diebas Gabaa; hoc eſt, vehementer corrupti ſunt; ſeu,
profundam ruinam ſibi foderunt, quod peccaverint. Iſte Hebraiſmus

in Vulgata retentus eſt Pſalmo 105. v. 13. Citè fecerunt, obliti ſunt operum

ejus, quod idem eſt, ac ſimpliciter: Cito obliti ſunt operum ejus.
10. In brofundum aliquando idem ſonat ac multum vebhbe-
menter. Oſeæ 5F. v. 2. Victimas declinaſtis in profundum. hoc eſt, victi-
marum immolationem declinaſtis, ſeu abhorruiſtis vehementer. Et
Iſaiæ

2 5 G Prolegomenorum in Sacram Scripturam

Iſaiæ 31. V. 6. Convertimini, ſicut in profundum receſeratis. Hebræus le-
git, ſicut profundam ſeciſtis; & Chaldæus vertit: qia multùm erraſtis.
1I. Idem ſermo in eodem contexta ad easdem perſonas ab eodem lo-
quente aliquoties dirigitur promiſeud in ſecundaæ & tertia perſona. Quod tunc
potiſſimùm fieri ſolet, quando idem ſermo effertur per modum ſen-
tentiæ definitivæ, & ſimul per modum commonitionis, & ſimul per
modum prænuntiationis. Sic Jeremiæ 49. v. 8. dicitgr: Fugite & de-
ſcendite in voraginem habitatores Dedan, quoniam perditionem adduxi ſuper
eum. Et. v. 29. Tugite, in voraginibus ſedete, qui habitatis Aſor - & erunt

cameli eotum in direptionem. Ubi in Hebraico habetur: Fugite; verli
ſunt in profundum babitatores Dedan; exitium adduxi ſuper eum. Et v. 29.
Fugite; profundaverunt habitatores Aſor -— & erunt cameli eorum in dire-

Ztionem. .

12. Conglomeratio terminorum ferme ſynonimorum denotat exaggera-
tionem objecti, v. g. laudis, vituperii, fervoris &c. Pſal. 88. v. 31. Fi
dereliquerint filii ejus legem meam, & in judiciis meis non ambulauerint; ſi ju-
ſtitias meas profanaverint, & mandata mea non cuſtodierint; vilitabo iniqui-
tates eorum. Videbatur ſufficere; ii dereliquerint legem, ſed ad exagge⸗-
rationem placuit DEO tacitè enumerare omnes ſpecies malitiæ, quæ
intervenire poſſunt in derelictione legis; nempe error intelle cs, pro-
fanatio ſacrorum, negligentia in urgenda obſervantia etiam in aliis.
Similiter Dan. 3. v. 51I. dicitur: Quaſi uno ore laudabant. & glorificabant,
& benedicebant DEUIM, quæ conglomeratio denotat fervorem animi,

omni modo, & genere laudis cupientis honorare DEUM.
13. Wibnitur interdum perſona actio, quam cauſat in altero. Pſal. 28.

v. I0. in hebræo dicitur: Dominus diluvium inhabitat, quorum verbo-

rum ſenſum recte attingit Vulgara. Dominus diluvium inhabitare facit.

Oſeæ S8. v. 4. Vulgata retinuit modum loquendi hebraicum; Iyſi regna-

verunt, cum tamen idem ſit fenſus; videlicet, ipfi regnare fecerunt con-

ſtnuendé fibiregem. Morem hunc hebraicum retinuit Apoſtolus etiam
ad Rom. 8. v. 26. Ipfſe piritus poſtulat pre nobis, hoc eſt, poſtulare fa-

cit.

14. Promiſſiones frequenter, fiunt modo imperativo, quando præceſ-
ſit mandatum vel cohortatio ad meritum. Pfal. 33. v. 6. Accedite ad

eum, & illuminamini. Iſa. 5S. v. 2. Audite me, & comedite bonum; ubi

ſenſus eſt, & illuminabimini: & comedetis bonum. Verumtamen hie mo-

dus eſt potius invitantis, aut cohortantis, quàm imperantis.

—

lbi

0*.

J

Pars VI. De Are & Regulie interpretandi Seripturam. 257

15. Aliquando Imperativus ſeu optatipus ſumitur pro futurs, & ali-
quando futurum ſumitur pro Imperativo. Sic Pfal. 11. v. 4. ponitur Impe-
rativus: Diſperdat Dominus univerſa labia doloſa. Et Pfal. 78. v. 6. Ef-
funde iram tuam in gentes. Et Pfal. 9. v. 18. Conpertantur pescatores in in-
fernum; ubi ſenfus eſt: Diſperdet, efundet, convertentur. Alibi verò po-
nitur futurum, & eſt ſenſus imperativus. Deut. 6. v. 4. Diliges Domi-

nam DEIUIM tuum. Et Jerem. 3. v. 19. Patrem vocabis me; ubi eſt ſen-

us: Dilige, voca.
16. Imprecationes in Scriptura non ſunt divina juſtitiæ invita provoca-
tio, ſed jam promiſſæ & parata Zeloſa approbatio. Ita quoad rem Inter-
pretes varii. Siè enim ubicunque in V. T. reperiuntur imprec ationes
erga homines, aut res, apparet, DEUM ſuam vindictam erga ejus-
modi homines jam in Deuteronomio c. 28. 29. 30. & 31. in Prophetis
aliisque locis prænuntiaſſe & promiſiſſe: aut modum ſuæ punitionis e
ga objectum imprecationis jam aliunde revelaſſe. Sic Pfal. 1I. v. 4. di-
citur: Diſperdat Dominus univerſa labia doloſa. Et Pfſal. 78. v. 6. Eſfunde
iram tuam in gentes. Pſal. 68. Obſcurentur oculi eorum, ne videant. Plal.
113. Similes illis fiant, qui faciunt ea (idola.) Pfal. 9. Convertantur pecca-
tores in infernum (ſeu tumulum.) Oſeæ 14. v. 1. Pereat Samatia - in
gladio pereat. Job. 3. Pereat nox, in qua dictum eſt, conceptus eſt homo.
Manifeſtum enim eſt, quod omnes hæ operationes divinæ juſtitiæ in
Deuteronomio & Prophertis veteri illi populo fuerint partim promiſſæ
partim revelatæ; quia ſicut DEUsS veterem populum ad obfer vantias
legis traxit promiſſis temporalibus; ita erga adverſarios legis edidit ora-
cula vindictæ temporalis. His ergo promiſsis divinis ſtantibs lauda-

9 59
r-

pile erat decreta divinæ juſtitiæ approbare, de eorum executione læta-

ri, & eorum impletionem cum debita fubjectione ad ordinem divinæ
ſapientiæ, etiam operationibus vindictæ locum, tempus, modum, S
conditiones præſcribentis, ex motivo cultüs divini adaugendi, & in-
juriæ divinæ propulſandæ, vehementer deſiderare. Nunquam autem
licitæ erant ejusmodi imprecationes etiam in V. T. ex motivo propul-
ſandæ injuriæ perſonalis ſine præcedente revelatione perſonali de prace-
dente decreto divino vindicandi in juriam perſonalem. In Novo autem
Teſtamento, ubi, ſicut ceſſarunt promiſſiones temporalium erga popu-
lum electum, ita etiam ceſſarunt promiſſiones punitionum erga perſe-
cutores populi eleécti, non licet amplius uti illis formulis imprecatoriis
relaté ad pœnas temporales, niſi eas, quas licet inferre, v. g. in bello

juſto⸗

25 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

juſto. Quod enim liget inſerre, id omne & ſolum licet precari, optare, &
imprecati, imprecatione abſoluta. De Imprecatione Jobi pariter di-
cendum; eam pariter eſſe approbationem divinæ juſtitiæ, pro objecto
ſuæ averſionis & punitionis per æternas tenebras conliſtentes in priva-
tione divinæ viſionis, & temporales miſerias plectentis peccatum origi-
nale contractum in die conceptionis rationalis, ſeu nativitatis rationa-
lis. Eſt enim metaphora, diem ſumere pro bonis aut malis in eo ge-
17. Nonnunquam tribuitur rei nomen, quod paulo ante habuit, quam-
vis actu ei non conpeniat. ExCd. I. v. 12. Projecerunt ſinguli virgas ſuas,
quæ verſa ſunt in dracones, ſed devoravit virga Aaron virgas eorum. Hunc
modum imitatus eſt Apoſtolus I. Cor. 10. v. 16. Panis quem frangimus,
nonne participatio corporis Domini eſt? & c. 11. v. 2 8. Sic de pane illo edat.
Ubi ſenſus eſt, ſerpens, qui fuit prius virga: id, quòd prius fuit panis.

18. Interdum numeras ſingularis habet ſenſum pluralem. Jonæ I. v. 5.

Timunerunt nautæ, & clamaverunt ad DEUIM ſuum, & dixit vir ad collegam
ſuum, venite & mittamus ſortes; & convertatur vir à via ſua mala. Sic &
Toelis 2. v. 7. ubi verſio Vulgata habet: Viri in viis ſuis gradientur. In
hebraico legitur: Vir in viis ſuis gradientur.

19. Particulæ comparatiyva, Iſicut guaſt, non ſemper important
aqualitatem, ſed ſimilitudinem inadaquatam. Deut. 18. v. 15. Moyſes de
Chriſto prænuntians dicit: Prophetam de fratribus ſicut me ſuſcitabit tibi

Dominus. Et Joan. 17. v. 22. Chriſtus Patrem pro fidelibus rogat, Ut
ſint unum ſieut & nos unum ſumus. Et Joel. I. v. 8. Propheta viduam al-
loquens ait: Plange quaſi virgo aceincta ſacco.
20. In propoſitionibus copulatis particula negativa Eont poſita in pro-
poſitione pracedente ſape trahenda eſt ad ſubſequentem, etſi non exprimatur.
Iſa. 53. v. 2. Vidimus eum, & non erat aſpecltus, & deſideravimus eum. ſen-
ſus enim eſt, & non deſideravimus eum. Sic & Joa. 15. Chriſtus dicit:
S non veniſſem, & locutus eis fuiſem, peccatum non haberent, ubi haud du-
biè ſenſus eſt: & non locutus eis fuiſſem. Simile habetur Pfal. 43. v. 19.
Et non receſſit retro cor noſtrum, & declinaſti ſemitas noſtras à via tua. Sic
& Pfal. 9. ubi in hebraico dicitur: Quoniam non in finem oblivio erit
pauperis; patientia pauperum peribit in finem; Vulgata recté ſupplet
particulam negativam dicendò: non peribit. =
21. Particula copulativa G interdum ſumitur disjunctiyè. Exodi 12.
V. F.

Pars VI. De Arte & Regulis interpretandi Seripturam. 259

V. §. in hebraico habetur: De arietibus & capris akcipietis eum, id eſt vi-
ctimam paſchalem. Ubi manifeſtum eſt, non fuiſſe præceptum immo-
landi duo, ſed tantùm alterutrum, videlicet in defectu agni de ariete
capreolum. Hinc & illa verba Vulgatæ: Juxta quem ritum accipietis &
bœdum; habent eum ſenſum disjunctivum, quod nempe in defectu agni
de ariete aceipiendus ſit eodem ritu capreolus.
22. Hi termini: omnes, univerſt, idem interdum ſigniſicant, ac
magna mitltitudo. 2. Reg. 16. v. 27. Ingreſſus eſt ad concubinas pa-
tris ſui coram univerſo Iſrael. hoc eſt, coram magna multitudine. Et c.
17. V. 14. Dixitque Abſalon, & omnes viri Iſrael. hoc eſt, magna multi-
tudo Iſfrael. Et Iſaias c. 2. v. 2. cum dixiſſet: & fluent ad eum omnes

gentes, quaſi explicaturus ſubdidit: Et ibunt populi multi.
23. Pluralis numerus ſæpius ſupponit disjunctivè pro uno è pluribus. Gen.
23. v. 6. In electis ſepulchris noſtris ſepeli mortuum tuum. hoc eſt, in uno ex
ſepulchris noſtris. Joan. 6. v. 45. Eſt ſeriptum in prophetis: & erunt om-
nes docibiles DEI, hoc eſt, in uno prophetarum, videlicet in Ilaia c. 54.
Sic etiam Judicum 12. v. 7. ubi in Hebræo legitur: Sepultus eſt in civitati-
bus Galaad, Vulgata habet: Sepultus eſt in civitate ſua Galaad; hoc eſt,

in una civitatum Galaad.

24. Hebrai conjugationem verborum ſuturi temporis in tertia perſona

ſæpe ſumunt pro ſubſtantipo, vel particivio. Oſeæ S. v. 13. ubi Hebræus

legit: Ad regem ulciſcetur; Vulgata noſtra vertit: Ad regem ultorem. Et
c. G. v. 9. ubi in Hebræo legitur: Particeps ſacerdotum in via interficient.
Vulgata vertit: Particeps ſacerdotum in via interficientium pergentes de Si-
chem. Et c. 13. v. 3. ubi in Hebræo legitur: Erunt ſicut pulvis turbine
rapietur. Vulgata vertit: Erunt ſicut pulvis turbine raptus. Hic Idiotiſmus
bene notandus eſt; quia licet in his exemplis Interpres reddiderit po-
tius ſenſum, quam verbum; tamen in aliis quibusdam locis ſcripturæ
videtur eſſe retentus hebraiſmus; ubi proin, ſi ali modé non obtinea-
tur ſenſus facilis, licebit pro futuro ſubſtituere ſubſtantivum, aut parti-

cipium, quod in expoſitione Pſalmi 109. ſuum uſum habere poteſt.

25. Participia verborum conjuncta cum iisdem verbis non ſoluùm ſignifi-
cant exaggerationem rei importata per verbum, ſed interdum etiam ſigniſicant
exaggerationem modorum rei, v. g. temporis, celeritatis, tardidatis, cer-
titudinis, infallibilitatis & c. I. Reg. 26. v. 25. Benedictus tu Fili mi David,
& quidem faciens facies, potens potetis. hoc eſt, inimpedibiliter, & cer-
Kk 2 tiſſimè

— „

2* . VIol Pieoinin in, Sos*†‿btsram Saxtam

—.— *

tWIimée pertinges ad ea, quæ volueris. Pfal. 117. v. 18. Caſtigans caſti-
2 vit me Dominus, hoc eſt, valde, & diu me caſtigavit. 2. Reg. 9. v. 7.

We timeas, quia faciens faciam in te miſericordiam, id eſt, certiſſimè fa-

ciam.
26. Lerba in infinitivo poſita, quando junguntur cum eodem verbo, ha-
bent ſenſum participii. In adductis enim exemplis numero præcedente
participia hebraicè ponuntur per modum infinitivi. Facere facies, ca-
Rigare caſtigavit.
27. Repetitio propoſitionum in eodem contextu ſignificat certitudinem,
aut celerem ingeminationem ac conſecutionem objectorum. Ezech. 7. v. 2.
Finis venit, venit finis ſuper quatuor plagas terræ, hoc eſt, erit velox con-
ſecutio plagarum ad invicem, & velox conſecutio finis ad plagas. Et
ibidem. Venit contritio ſuper te, qui habitas in terra; venit tempus, pro-
pe eſt dies occiſions.
28. Jape in Hebraico nomina propria ponuntur pro ſuo ſignificato. Hinc
& Vulgata indifferenter aliquando ponit ſignificatum ſolum ſine nomi-
ne; aliquaudo veròô ponit ſolum nomen ſine explicatione ſignificati.
Sic Oſeæ 1. v. 6. ubi in hebraico legitur: LVoca nomen ejus Lohammi,
Vulgata loco nominis proprii ponit ſignificatum: Voca nomen ejus,
Absque miſericordia. Et Job. ult. v. 14. in hebraico dicitur: Et vocavit
nomen unius, Jemimah; & nomen ſecundæ, Cheſihah; & nomen tertiæ,
Haphuc- Cheren, quod Vulgata vertit: Et vocavit nomen unius, diem, &
nomen ſecunda, Caſiam; & nomen tertia, Cornuſtibii. Eodem modo ſen-
tiendum in aliis ejusmodi locis, v. g. Iſaiæ 8. v. 3. Voca nomen ejus
accelera, ſpolia detrabere, feſtina pradari Et Iſaiæ 9. v. 6. Et vocabitur
nomen ejus admirabilis, Conſiliarius, DEUS fortis, Pater futuri ſaculi,
princeps pacis. In quibus locis tantùm redditur ſignifieatum nominis pro-

priü hebraici. Neque heæc ſubſtiutio ſignificati aliena eſt ab uſu primi-

tivæ Eccleſiæ. Sic enim princeps Apoſtolorum in ſua lingua vocaba-
tur Cephas, & Thaddæus vocabatur Gmon; hoc tamen non obſtante
communiſſimè ille vocabatur Petrus, & alter Zelotes, quæ nil aliud
ſunt, niſi latina expoſitio illorum nominum Syriacorum, prout ha-
betur Joan. I. v. 24. ubi Chriſtus dicit: Zu vocaberis Cephas; & Evan-
geliſta ſubjungit: Quod eſt interpretatum Petrus. Et Lucæ 6. v. I15. Ele-
git- Simonem, qui vocçatur LZelotes, .
29. In hebraico loquentes in eodem contextu tam ſeipſos quam audientem
ſimul repraæſentant in perſona ſecunda, & imul in perſona tertia. ie 80-
phoniæ

Pars VI. De Are G 1Cilis iule Pe d akudel è 51

phoniæ 3. v. 7. dicitur: Timebis me, & ſuſcipias diſeiplinam, & non peribit
babitaculum ejus, hoc eſt, tuum. Et ubi Gen. 49. v. 9. in Vulgata legi
tur: Ad pradam ſili mi aſcendiſti, tequieſcens accubuiſti, ut Leo. in Hebraice
dicitur: A præda fili mi aſcendiſti; incurvavit ſe, accubuit ut leo. Et Iſaiæ
22. v. 19. ubi in Vulgata legitur: Expellam te de ſtatione tua, & de mini-
ſterio tuo deponam te, Hebræus textus legit: Expellam te de ſtatione tua,
de ſtatu tuo diruet te. Et Iſaiæ I. v. 29. ubi in Vulgata dicitur: Ait Do-
minus: Convertam manum meam ad te, & excoquam ſceoriam tuam ; - con-
teret ſceleſtos & peccatores ſimul, confundentur ab idolis, quibus ſicriſcave-
runt, & erubeſcetis ſuper hortis, quos elegeratis. In hebraico dicitur: pa-
dore aficientur ab ulmis, quas concupiviſtie, & erubeſcetis ab hortis, quos
elegiſtis. Hic Idiotismus, ſeu tranſitus à fecunda perſona ad tertiam,
cum tamen loquens & audiens maneant iidem in codem contextu ſer-
monis, ſervit in pluribus locis Scripturæ, in quibus Vulgata ob ambi-
guitatem ſenss literalis obſeuri voluit retinere Idiotismum hebraicum,
prout factum eſſe videtur in Pſalmo 109.
30. Quando conjunguntur duo ſubſtantiva ferme ſynomina, alterum ſu-
mendum eſt per modum adjectivi augentis vel imminuentis ſubjettum. Zach. 10.
v. I. Dominus pluviam imbris dabit, hoc eſt, copioſam. Et Dan. I12. v. 2.
Dormierunt in terræ pulvere; ſeu ut in hebræo legitur; in terra pulveris,
hoc eſt, comminuti ſunt morte in terram minutiſſimam.
31. Verba relativa ad pracedentia, interdum tranſit:és objectis interme-
diis, quæ poſſent & videntur reſpici, reſeruntur ad objecta importata in pro-
poſitione remota. Sic Exodi 34. v. §. dicitur: Ketit Moyſes inyocans nomen
Domini, quo tranſeunte coram es ait: Dominator Domine DEUS, miſera-
tor, & clemens, patiens, & multa miſerationis. In hebræo autem dici-

tur: Et tranſivit Dominus ante faciem illius, & clara voce dixit: Miſerator

&c. ubi patet; ultima verba, quæ videntur referri ad DEUM, refe-
renda eſſe ad Moyſen, prout exponit Vulgata. Sic & AcKtorum 20.
v. 28. dicitur: In quo vos Spiritus ſanctus poſuit Epiſeopos regere Eccleſiam
DEI, quam aquiſivit ſanguine ſuo, ubi tò aquiſivit videtur referri ad Sbi⸗
ritum ſanctum, cum tamen referendum ſit ad Chriſtum, de quo in præ-
cedentibus ſermo erat. .
32. Interrogationes interdum ſumuntur pro negatione. Deut. 9. v. 2.
in hebraico dicitur: Quis veſiſtet ex adverſo fliorum Hanach? quod Vulgata
vertit: Quibus nullus poteſt ex adverſo reſiſtere. Sic Exod. I F. & alibi ſæ-
pius dicitur: Quis ſimilis DEO? Quis ut DEllos?
Kk 3 33. M-

262 Prolegomenorum in Sacram Nripturam

33. Interdum ſpecies ponitur pro genere. Deut. 10. v. 18. in hebraico
legitur: Dat ei panem. Vulgata vertit: Dat ei vicum. Hoc procedit,
quando ſpecies fere ſemper conjungitur cum genere.
34. Sumitur interdum Genitivus pro Ablativo. Ad Heb. 3. v. 3.
Quantò ampliorem honorem habet domas, qui fabricavit illam? ubi ſenſus eſt;
ampliorem honorem habet, quam domus; domo, pra domo. Hic tamen
Idiotismus eſt potius linguæ græcæ, quàm hebraicæ.
3 5. Nomen, Malitia, paſſim idem ſonat ac malum pœna. I. Mach.
10. v. 46. Recordati ſunt malitia magnæ, quam fecerat in Iſrael, & tri-
bulaverat eos valde. Et Math. 6. Sußicit diei malitia ſua. Joel. 2. Vv. 13.
Praſtabilis ſuper malitia, id eſt, ſuper pœnis inflitis à DEO.
36. Interdum, quando ſermo eſt circa integram gentem vel communita-
tem, ſic arguitur aut laudatur, quaſi omnes eſſent mali vel boni. Pſal. 104.
V. 37. ubi eſt ſermo de Ifraelitis ex ,Ægypto in terram ſanctam intro-
duétis, dicitur: Edaxit eos cum argento & auro, & deduxit eos in mon-
tem ſanct iſicationis ſu. Quamvis ſolus Joſue & Caleb in terram pro-
miſlam venerint. Et Iſaiæ 43. v. 21. DEUS dicit: Populum iſtum for-
mayvi mihi; laudem meam narrtabit, quamvis in eo populo plurimi fue-
rint mali. D. Paulus I. Cor. 1II. & ad Gal. 3. ad omnes dicit: Laudo
vos, quod per omnia mei memores eſtis - non laudans quod in deterius con-
venitis. O inſenſati Galatæ quis vos faſcinavit? quæ encomia aut vitupe-
ria non eſt veroſimile convenifſle omnibus.

.
hhh

337. Nomen in bingulari adjectum nomini plurali intelligitur de ſingulis.
Sic Gen. 27. v. 29. in hebraico dicitur: Maledicentes tibi, malediätus, &
benedicentes tibi, benedictas;, quod Vulgata rectè vertit: Qui maledixerit
tihi, ſit ille maledictus. Et ubi Zach. 10. v. 7. in hebraico legitur: Erunt
quaſi ſortis Ephtaim, Vulgata reddit: Erunt quafi fortes Ephraim. Sic
Math. 6. & 7. Theaurizate in cœlo; ubi enim theſaurus tuus - Wolite
judicare; quid autem vides feſtucam &.
3,8. Sapius eidem perſonæ tribuuntur diverſa nomina non tantùm in di-
verſis, ſed aliquando etiam in iisdem libris Scripturæ. Sic eadem perſonez;,“
quæ 4. Reg. 15. vocatur Axarias, in 2. Paralip. 25. vocatur Ozias. ð
Et Zachariæ 6, vocatur Helem, qui paulo ante vocatus eſt Holdai. Et
ib. vocatur Hem, qui dictus fuerat Joſias. Item I. Machab. 2. v. 2. di-
eitur: Habebat filios quinque, Joannem, qui cognominabatur Gaddis; &
Smonem, qui cognominabatur IThaſi; & Judam, qui cognominabatur Ma-
chabaus 5

—

S — —

—

Pars VI. De Arte & Regulis iutetpretandi Scripturam. 263

chabæus; & Eleazxarum, qui cognominabatur Habaron; & Jonatham, qui
cognominabatur Apphus. Hæc cognomina tamen, excepto Machabæxo-
rum libro, in nullo alio loco Scripturæ occurrunt. ð
39. Prateritum quandoque ſumitur ampliatiyè etiam pro praſenti & fu-
turo. Pfſal. 1. Beatus vir, qui non abiit in conſilio impiorum. & in via
peccatorum non ſtetit, & in cathedra peſtilentiæ non ſedit. S
40. Futurum, aut FPri aliquando dicitur, quod decet aut debet
Fieri. Gen. 18. v. 25. de DEO dicitur: Nequaquam facies judicium hoc,
hoc eſt, non eſt æquum, ut facias. Malachiæ 2. v. 7. Labia ſacerdotis
euſtodiunt ſcientiam; id eſt, cuſtodire debent. Mathæi 16. v. 22. Pe-
trus ad Chriſtum dicit: Alſit à te Domine; non erit tibi hoc, id eſt, non
eſt æquum. Malachiæ I. v. 6. Eilius honorat patrem, id eſt, debet
honorare. =

41I. Benedicere aliquando idem ſonat ac maledicere, 3. Reg. 2I. v. 10.
Submittite duos viros contra eum, & falſum teſtimonium dicant: Benedixit
DEIUIM & Regem. Et Jobi I. v. §. We forte peccaverint fili mei, &
benedixerint DEO in cordibus ſuis. OJèðsð
42. Quando dicitur: In diebus iltis. in illa die, non oſtenditur
