Apoſtolis denuò redeuntibus, aut ſua acta reſcribentibus, cum veritate
damonſtrabili dicere poterat, quod ultiméê verſu ſcripſit: Wi profecti
pradicaverunt ubique Domino cooperante & ſermonem confirmante ſequentibus
Eignis. Si ſta accidit, prout potuit, mirum non ferer, plerasque Eccle-
ſias primæ editionis compotes ſecundam non requiſiviſſe; Gallicanam
veréô & Africanam, quæ ſerius à Romana Sede Apoſtolos acceperant;,
cum ipſa fide exemplaria jam correcta & aucta à Romanis Epiſcopis ſu-

ſcepiſie. Certè ipſemet D. Hieronymus. l. 2. Contra Pelagianos C. 6.

teſtimonio hujus Capitis utitur. Alia ratio, cur hoc à multis Ecelefis
excluſum fuerit, eſſe poterat textus illi Capiti intruſus, cui faciliorem
occaſionem dare poterat ipſa duplex ac diverſa ipſius D. Marci editio.
Textus intruſus, prout l. cc. refertur tanquam dubius ab Hieronymo, poſt
verſum 14. erat iſte: Et illi ſatisfaciebant dicentes; Saculum iſtudiniquitatis &
ineredulitatis ſubſtantia eſt, quæ non ſinit perimmundos ſpiritus veram DEI ap-
prehendi virtutem; idcirco jam nunc revela juſtitiam tuam. Quia ergo hic tex-
tus aut erat ab ipſis hæreticis intruſus, quod probabilius eſt; aut videbatur
favere hæreticis, contingere poruit, totum Caput fuiſſeſuſpectum & in
plerisque recentioribus exemplaribus tempore Montaniftarum omiſſum.
LQ. XIV. An hiſtoria de ſudore Chriſti ſanguineo,
& de ejus confortatione facta per Angelum, ſit pars
Scripturæ?
Reſp. Eam hiſtoriam eſſe partem Scripturæ. Probatur ex eo,
quia non eſt dubium, iſtam hiſtoriam in antiquis exemplaribus vulga-
ræ eritiſſe. Quod veròô etiam extiterit in omnibus Ecclefus Occiden-
rtalibus, faltem quoad uſum publieum Eccleſiarum, jam ante tempora
Hieronymi, colligitur iterum primè ex D. Auguſtino, qui l. 3. de GCon-
ſenſu Evangeliſtarum C. 4. hanc hiſtoriam fupponit tanquam indubira-
tam partem kvangelii S. Lucæ, quod non ſupponeret, ſi in Eccleſus
Occidentalibus ullum prioribus temporibus fuiſſet dubium, aut in uſu
publico diſcrepantia. Secunde, quia D. Hieronymo nullus Adverſario-
rvum exprobravit, quod in editione Novi Teſtamenti Græca hanc par-
tem intruſerit contra receptum Eccleſiarum uſum. Zertiò, quia D.
Hieronymus Novum Teſtamentum invariatum in Latina verſione Italica
reliquit, aut etiam editionem latinam fidei antiquæ reddidit. Quartè,
ꝗnia Vigilius Tapſenſis, qui ſcripfit in Africa ſæculò quintê, ubi Hiere-
nymiana

26 Prolegomenorum in Sripturam Sacram

nymiana Vulgata nondum eratrecepta J. 6. de unitate divina naturæ,
ad Theophilum, aliàs recenſito inter Opera Athanaſii „eum habet pro
bererico, qui negat Chriſtum ſudaſſe ſanguinem. Nec obſtat, quod
Hilarius l. 10. de Trin. teſtetur, Et in Gracis, & in Latinis Codicibus com-
plurimis de adveniente Angelo, vel de Judore Chriſti ſanguineo nihil ſeriptum
reperiri. Is enim ſolum teſtatur, ſe nondum examinaſſe, an hæc di-
Verſitas proveniat ex diverſitate Codicum privatorum, an vero ex uſu
Codicum etiam publicorum in uſu Eccleſiarum; & ideo in hac dubita-
tione de uſu uniformi Eceleſiarum publico etiam meritòô poterat dubita-
re, an hæc Hiſtoria ſit pars Scripturæ vel non. Sed cum Eccleſia dis-
quiſitione facta de teſtimoniis Veterum, & de obſervantia publica Ec-
cleſiarum repererit, uſum illum publicum fuiſſe uniformem, non licet
amplius de hac re dubitare.

Q. XV. An hiſtoria de Adultera „ quæ reperitur
Joan. 6. ſit pars Scripturæ:? S

Reſp. Tenemur etiam hanc hiſtoriam recipere pro parte Scriptu-
ræ. Probatur ex co, quia nullum poteſt haberi prudens dubium, quin
hæc hiſtoria jam extiterit in Veteri Vulgata. Certè niſi ſemper fuiſſet
pars Vulgatæ, non fuiſſet in Eccleſia Latina uniformiter introducta in
Officium Miſſæ Salbato ante Dominicam Paſſionis. Quod verô Triden-
tinum von erraverit etiam in hac parte, omnes partes Veteris Vulgatæ ?”
definiendé pro Scripturis Canonicis, probatur exinde, quia hæc ipſa
Hiſtoria jam extitit in Editione Scripturæ uſitata in Occidente primis
ſæculis ante Vulgatam, quæ referenda eſt ad aliquam approbationem
Apoſtolicam; prout quæſt. 7. oſtenſum eſt. Id verò oſtenditur ex
Auguſtino traét. 33. in ) annem, Ambroſio in Epiſtolis duabus ad Stu-
dium, & Athanaſio in Sy nopſi, ubi hanc hiſtoriam tractant tanquam
indubitatam partem Evangelii oannis. Si quis objiciat, quod Euſebius
I. 3. Hiſt. C. ult. dicat, hanc hiſtoriam deſumpram fuiſſe ex Abdia, qui
eam ſumpſerit ex Evangelio ſecundum Hebræos.

Reſpondee, Euſebium non loqui de hac adultera, ſed de alia mulie- 4
re multotum criminum, non ſolius adulterii inſimulata. Dein ſuppoſito,
quod eſſet ſermo de eadem muliere, nil impedit, quin Eccleſia Occi-
dentalis eandem immediaté à D. Joanne acceperit, eamque dara opor-
tunitate circa quæſtionem de pœntentia ex libro Paſtoris moratnEvar ge⸗ ððð
10

„

Bars I. De Seriptura Sacra in genere! 27

lio oannis inſeruerit. Conſtat certè, eam hiſtoriam primis ſæculis'in

—

Eccleſia Occidentali in Evangelio- Joannis publicè fuiſſe lectam, ut

oſtenſum eſt.

Eodem modo diſcurrere licet circa alias quasdam partes Scripturæ,
V. g. de illo textu D. Joannis TI. Epiſt. C. 5. v. 7. Tres ſunt, qui teſtimo-
nium dant in œlo, Pater, Verbum, & Spiritus ſanctus, & hi tres unum ſunt.

Conſtat namque hunct textum ſemper extitiſſe in Vulgata; & in Veteri

etiam Italica jam ante Vulgatam, quod probatur ex Profeſſiône fidei-
oblata Hunnerico Wandalorum Regi ab Eugenio Epiſcopo Carthaginenſi
anno 484.; & ex Fulgentio in Reſponſione ad Object. 10. Arianorum,

& ex D. Opriano l. de unitate Eccleſiæ.
D. XMVI. Quale ſit Objectum, & finis Scripturæ?

Reſp. Objectum & finis Scripturæ eſt Gloria DElIextrinſeca per Chri-

ſtum ex operationibus Theandricis, ſanctificatione Eccleſic, & ſalute animarum
reſultans. Probatur ex eo;, quia ad hoe Objectum attributionis omnes
fines partiales Scripturæ, in Scripturis & Patribus deſignati, referri

poſſuntt. Fines hi funt ſequentes' 1. Rom. 10. v. 4. FEinis legis Chriſtus ad
Juſtitiam omni rédenti. 2, Joan. 10. Vv. 3 1. Haæc autem ſcripta ſunt, ut erék-
datis»e quia ESU.S& eſt Chriſtus Filius D EI, & ut credentes vitam habeatis.

3: 2. ad Tim. 3. Omnis &riptura divinitus inſpirata utilis eſt ad docendum, ad

argnendum, ad corripiendum, ad erudiendum in juſtitia ut perſectus ſit homo
DEI ad omne opus bonum inſtruitus. 4. Chriſtus J0a. 5. v. 39. dicit: Scra-
tumini ripturas; quia vos putatis“, in ipſis vitam aternam habere, &
ilæ ſunt quæ teſtimonium perbibent de me. S. ad Hebr. 2. v. 10.

de Chriſto dicitur: Propter quem omnia, & per quem omnia. & I. Cor 3.
Omnia veſtra ſunt; vos autem Chriſti; Chriſtus autem DEI. 6. 1. Cor. 10.

v. 6. Huc in ſigura factz ſunt noſtri, ut'non ſimus coneupiſcentes malorum.
& v. II. Hac ommnia in ſigura contingebant illis Scripta ſunt autem ad cor-
reptionem noſtram. 7. Rom. 15. v. 4. Quacunque ſcripta ſunt, ad noſtram

doctrinam ſcripta ſunt, ut perpatientiam & conſolationem Sripturarum ſpem

habeamus. S. 2. Tim. 3. V. 1 5. Ab infantia Sacras Litteras noſti, quæ te

po Nunt inſtruere ad ſaluten per fidem, qua eſt in Chriſto JESTI.
D. XVII. A quo ſinguli libri Canonici ſcripti ſint!
Reſp. Id ſequens Catalogus docebit.
I,mò Pentutezuchus totus ſcriptus eſt à Moyſe, exceptis ultimis octo
verſibus Deuteronomii, qui fuppletè funt à Joſue, vel alio Scriprore
— D 2 Hagio-

28 Prolegomenorum in Sacram Seripturam

Hagiographo Kta docet conſtans traditio judæorum, qui vixerunt
temporibus Apoſtolicis, aut proximè coævis. Idipſum conſtat ex va-
riis textibus Scripturæ. 1I. Deut. 3 I. v. 24. Poſtquam ſeripſit Moyſes ver-
ba legis hujus atque complevit,; pracepit Levitis, dicens: tollite librum iſtum,
& ponite eum in latere Arca fœderis. Certum autem eſt, in Arca fuiſſe to-
tum Pentateuchum, nomine libri deſignari ſolitum. 2. d?s Joa. 5. Chri-
ſtus de Moyſe ait: De me ille ſeripfit. 3. Joa. I. Nathanael de Chriſto
ait: Quem ſeripſit Moyſes, invenimas 2. Libri Hiſtoriales V. L. Scripti ſunt
per Scribas aut Prophetas ad hoc à ſummis Pontificibus conſtitutos. Ita
Joſephus I. I. C. Appionem, ubi probaturus, quod Hiſtoriæ Judæorum
majorem mereantur fidem quàm hiſtoriæ gentilium id oſtendit ex con-
tinua ſucceſſione genealogica Tribus Leviticæ ſeu ſacerdotalis, cui in-
cumbebat deſcriptio Hiſtoriæ Sacræ, & in qua, ſicut ſollicitè in memo-
ria retinebatur tota arbor genealogica ſingularum familiarum, ita etiam
in ſingulis familiis retinebatur memoria geſtorum à ſingulis Majoribus,
præſertim publicorum, atque ad ipſum Statum Reipublicæ Hebraicæ
ſpectantium. Majores neſtri, inquit, majorem diligentiam adhibuerunt in
deſcribendis Hiſtoriis (quàm Ægyptii Sacerdotes) qaia Pontiſices & Pro-
phetæ id praceperunt. Nai conſtituerunt non ſolum viros praclaros, & ad
placandum DEIIU1 idoneos ad hoc opus, ſed etiam provide curarunt, ne Tri-
bus Levitiea conjugiis commiſeeretur cum alia. Quod etiamnum à nobis obſer-
vatur ubivis terrarum, etiam in F.gypto, & in Babylonia. Mittunt namque Je-
roſolymam deſignationem à Patre factam de nomine onſa, & ejus antiqulſſi=
morum Majorum, buic rei atteſtantium. - Hoc ſant veracitati noſtra Hiſto-
riæ magnum prabet argumentum; quia à dquobus annorum millibus Pontifices
noſtri habent exactam tabulam Geneklogicam de ſuis Majoribus, eorümque libe-
ris. Hoc autem bonum, quin & neceſſarium eſt, ut poteſtas ſcribendi (hiſto-
riam) non ckivis concedatur, ſed ſolum Prophetis, qui de rebus ant iquiſſimis,
& quæ à multis annis geſta ſunt, ſeribunt, & qui ex iuſpiratione D EILnotitiam
habent. Sunt apud nos tantum viginti duo libri continentes geſta omniui tem⸗=
porum. Quinque ſunt libri Moyſis, qui continent Hiſtoaziam Geneſis, & ſuc-
ceſſionem uſque ad obitum Moyſis. A Moyſe uſque ad Artaxerxem, Perſarum
Regem, qui fuit poſt Kerxen, Prophetæ ſcripſerunt ea, quæ poſt Moyſen, &
quaæ ſuis temporibus geſta ſunt. Ab Artaxerxe autem uſque ad noſtratempora
Jingula quidem ſcripta ſunt; ſed non obtinuerunt aqualem authoritatem ac prio-
res, quia Prophetarum ſucceſſio & poſteritas non ita certa fuit. Hucusque
Joſephus. Ex quo proin teſtimonio habetur, libros hiſtoriales V. T.

Joſue,

Pars I. De Seripturzæ Sacra in genere. 29

Gem

Joſue, Judiecum, Ruth, Regum, Paralipomenon, Esdra, authoritate Pon-
tificum per deſignatos duosdam rophetne, id eſt, ſeribas Spiritu Pro-
phetico præditos, ſeriptos efſſe. Sed num illi ſeribæ fuerint ipſemet Jo-
ſue, Samuel, Esdras, Nehemias, vel alius ex notis Prophetis, diſputa-
tur ab authoribus. In ſpecie
3. tid Liber Joſue probabiliter ſcriptus eſt ab ipſo oſue. Probatur.
In C. ult. huſus libri legitur: Kripfit quoque omnia verba hac in volumine
legis Domini; ubi Chaldacia verſio habet: Scripſit Joſue verba iſtn in libro,
& appoſuit libro legis. Idem Probatur 2. ex C. 46. Eccleſiaſtici, ubi dici-
tur: JESIS Nave ſucceſſor Moyſi in Prophetis, ubi verſio 70. legit: in
Prophetiis, quo nomine poſſunt imtelligi Hiſtoriæ propheticæ, ſeu præfi-
gurativæ futurorum. Nec obſtat, quod C. 15. 16. & 24. aliqua nar-
rentur de Axa Calebi filia, de expeditione filiorum Dan, & de morte
ac ſepulehro Joſue, & quod C. 10. v. 13. citetur liber Juſtorum, quo ve-
roſimiliter intelligitur Eccleſiaſticus. Reſponderi enim poteſt, Librum
Joſue authoritate ſimmorum Pomificum auctum eſſe. 1
A.¹ Libri Judicuni & Ruth probabiliter ſcripti ſunt à Samuele Pro-
pheia ex collectaneis varüs Pontificum priorum ſe. Ratio eſt; quia
res in libro Judicum geſtæ tam confuſæ ſunt, ut non poſſint tribui uni
ſoli Scriptori anteriori ad Samuelem. Dein reperitur ſpecialis conve-
nientia in Samuele quoad librum Ruth; cum enim is unxerit David in
Regem, conveniens erat, ut deſeriberet ejus Arborem Genealogicam,
quæ in Libro Ruth exprimitur. Objectio nulla ſolida obſtat.
z.t Liber primus Regum à C. I. uſque ad C. 2 5. probabiliter ſeriptus
eſt à Samuele. Sed à C. 25. uſque in finem, & Liber ſecundus ſcriptus
eſt à Prophetis Nathan & Gad. Ratio eſt, quia inſcribuntur libri Sa-

muelis, Narthan, & Gad, quarum inſcriptionum non eſt cauſa rerum

ab iis geſtarum in his libris contenta hiſtoria; quia alioquin debuiſſent
potius inſcribi libri Davidis; ſicut denominatur à principali ob-
jecto liber Ruth, Esther, Judith; Ergo ea inſeriptio refert potius au-
thorem. L. I. Paralip. C. ult. dicitur: Geſta regis David priora & noviſ-
ſima ſcripta ſunt in libro Samuelis videntis, & in libro Nathan Propheta, & in
Volumine Gad videntis. Nec obſtat, quod I. I. C. 2. & C. 3. reperiatur
laus maxima Samuelis: quia conſtat, Scriptores etiam ſanétos, quan-
do ſeribunt tecto nomine de ſeipſis tanquam de perſona tertia, aliquan-
do ad gloriam DEl & aliorum inſtructionem narrare honorifica. Cum
ergo Scriptores Hagiographi non ſcripſerint ſuo nomine, ſed Renmne
D Eccle-

320 Prolegomenorum in Scripturam Sucram

ʒ

Eccleſiæ & Miniſterii Pontificii; nee libris ſua nomine præfixerint, po-
terant tanquam Scriptores Anonymi de ſeipfis in tertia perſona al quan-
do laudabiliter loqui. Sic & Moyſes in Pentateucho, quem volebat

eſſe anonymum ſine titulo Authoris, Num. C. 12. v. 3. dicit ⸗
. g , ,ſi; . 2 . 2122 . . . . . .
erat vir mitiſſimus ſuper omnes homines. Et D. Joannes C. 19. V. 26. ſc

Ppotuit compendlii caus.

6:toο Liber tertius & quartus Regum probabiliter in ordinem digeſtus
eſt à Jeremia ex relictis ſeriptis Nathan Prophetæ, Ahiæ Silonitis, Ach-
doô Videntis, Semeiæ „ Hovai, Jehu, & Iſaiæ Prophetarum, quorum
ſæpiſſime in hoc 3. & 4. libro fit mentio. Colligimur tum ex traditione
Rabbi Moyſis Kimki, tum cx eo, quia Caput ultimum Regum, & Ca-
Put ultimum Jeremiæ conveniunt in ſtylo, rebus, & narratione. Nec
obſtat, ſed potius confirmat Reſponſionem, quod l. 2: Paralip. C. 16. 24.
27. & 28. Fiat mentio de Annalibus ae Commentariis Regum Juda, ad
quæ Lector remittitur: quia id ſolùm probar, libros Regum & Parali-
Pomenon ex Actis publicis, & Commentariis in Ordinem à Scriptore

Hagiogr pho digeſtos, & omiſſis additis, vel corre dRis plurimis locis,
emendatos eſſe. 5 3

7.m Lihri Paralipomenon probabiliter vel ab Esdra, vel à Jere--
mia colleéti ſunt ex Collectaneis veterum Scriptorum Eccleſiaſticorum
& Pontificum. Pro Esdra ſtant Rabbi Salomon;, & Rabbi Moyſes Kim-
ki ex ſententia Doctorum Judæorum. Pro Jeremia calculum mittit

Joa. de la Haye. C. 6.

X

& Nehemiæ, ſignum eſt, quod referant authores.

92.n0 Liber Tobia probabilirer ſeriptus eſt à Tobia eniore, & dige-
ſtus, ac ſuppletus ab aliquo ſeriba Legis. Nam pro Tobia Seniore

fundat praſumptionem inſeriptio Verlſionis Græcæ, ubi dicitur: Liber

Sermonum Tobi, Elii Tobielis. Et Sixtus Senenſis teſtatur ſe vidiſſe Exem-
plar idiomate hebraico ſeriptum, cui titulus: Hic eſt liber Toli, filii To-

biel.

ri=⸗
bit de Petro: Vidit diſciyulum (Joannem) quem diligebat J EStIS. Nec
Etiam obſtat;, quod Hebræi utrumque librum, primum & ſecundum,
librum Samuelis inſcripſerint; id enim pro populo co nvenienter fieri

8. Gο Liber primus Esdiæ ſcriptus eſt ab Edrz, Sacerdote & ſeriba⸗
legis, ſecundus autem à Nehemia, pariter Sacerdote. Ratio eſt, quia
prior inſeribitur liber Esdra, & ſecundus Nehemiæ. Tituli autem Libro-
rum Canonicorum aut præferunt authorem, aut principale objectum
hbri. Cum igitur hi libri pro principali objecto non habeant acta Esdræ

i.
re

mn
n⸗
nit

jba
gia
ro⸗
um
ree

ge⸗

iore

ein⸗
lo⸗

Pars J. De Scriptura Sacra in genere. 31

biel. Confirmatur ex eb, quia Angelus utrumque Tobiam C. 1 2. cohor-
tans ait: Warrate amnia (hæc) mirabilia ejus. Conveniens proin erat,
ut hæc mirabilia ad poſteritatis memoriam ſcripto commendarent.
10. Liber Judith probabiliter fuit ſcriptus à Joachim Sacerdote ma-
gno Hebræorum. Probatur ex teſtimonio Philonis Judæi l. Chrono-
graph. H MVMV
11. Liber Esther fuit monumentis conſignatus à Mardochæo, ac à
Joachim Judæorum Pontifice in Acta relatus. Probatur ex hujus libri
C. 9. v. 20. ubi dicitur: Soripſit itaque Mardochaus omnia hat, & Literis
comprehenſa miſit ad Judæos, qui in omnibus Regis provinciis morabantur.
Alterum veròô Reſponſionis membrum probatur ex Philone in Chronol.
ubi aſſerit, ſcriptorem hujus libri fuiſſe Joachim Judæorum Ponrifi-

cem, qui Mardochæi hortatu inſtituit, ſeriptéôque tradidit ſolennitatem,

haud dubie cum authentica relatione Atorum.
12. Librum Job ſcripſit probabiliter ipſemet Jo“, filius Zareth de

filiis Eſau, quintus ab Abraham, quartus ab Eſau; ex quo ſequitur,

hunc librum omnium Scripturarum in mundo eſſe probabiliter antiquiſ-
ſimum. Probatur; quija Job in calamitate conſtitutus optabat, ut ſua

acta & colloquia ſeripto commendarentur poſteritati. Veroſimile eſt,
quod ductu ejusdem Spiritus, qui illud ipſi deſiderium injecerat, ipſe-

met ſua vota impleverit. C. 19. v. 23. ait: Quis mihi tribuat, ut ſeriban-
tur ſermones mei? quis mihi det, at exarentur in libro ſiylo ferreo, & plumbi
lamina vel celte ſculpantur in ſilice? Hæc oſtendunt, Jobum cogitaſſe de

inſeribendis ſuis ærumnis æternitati; quibus ſolutis id exequi & decan-

tare volupe erat, qui teſte Poêëta: Juvat meminiſſe malorum, prout &
Nazianzenus ſuos triſtes ætosque eventus verſibus græcis cecinit. Nec
obftat, quod C. A42. fiat mentio de ejus morte, quia à Moyſe, à quo
juxta Hebræos ex Arabico in idioma Hebræum verſus eſt, vel ab alio
auctarium ſuſeipere potuit prout in Pentareucho, & aliis Canonicis li-
bris factum eſt. Nec obſtat, quod hic liber ab Athanaſio in Synoplſi,
& à Concilio Laodiceno ſubnectatur Canticis Salomonis. Id enim fie-
ri potuit, quia vel accenſebatur potius libris doctrinalibus ac ſapientia-
libus, quàm hiſtoricis; vel quia primum tempore ærumnarum & capti-
vitatis produci, vel ex Arabico traduci cœpitt.
13. Pſalterium Davidicum an fuerit integrum ſeriptum à Davide, in-
ter Scripturæ Interpretes Problema eſt. Afferam utriusque ſententiæ
Argumenta. Qi aſſerunt, totum Pſalterium à ſolo Davide ſeriptum
eſſe,

32 Prolegomenorum in Sacram Scripturam L

eſſe, nituntur his fundamentis. I. mòô, I. Paralip. 23. v. 4. de Davide
ſcribitur: Electi ſunt quatuor millia Pſalta canentes Domino in Organis,
qua fecerat ad canendum. Et in 2. Paralip. 7. v. 6. Sacerdotes ſtabant in

Oſiciis ſuis, & Levita in Organis Carminum Domini, quaæ ſecit David adlau-

dandum Dominum. Et I. Esdræ 3. V. 10. Keternnt Sacerdotes in ornatu Ju0
cum tubis, & Levitæ filii Aſaph in Gmbalis, ut laudarent DEUIM per manus
David, & eoncinebant in hbymnis manu David Regis conſcriptis. Ergo Da-
vid ſcripſit indiſcriminatim omnes Pſalmos. 2z. dè Chriſtus Lucæ 20.
v. 42. dicit: Davig dicit in libro Pſalmorum. Si non omnesbſalmi eſſent
Davidis, debuiſſet Chriſtus nominare determinatum Pſalmum 109.
qui eſt Davidis. Sic & Apoſtoli Actorum C. 2. citantes textum ex Pſal-
mo 15. abſolutè ſine Pſalmi ullius determinatione dicunt: David dicit:
3.tiò Eccleſia in Concilio Carthaginenſi, Florentino, & Tridentino
totum Pfſalterium inſcribit Pſakerium Davidis. 4. t in Pſalmo 71.„
quem David compoſuit ultimò́ anné vitæ, ubi Salomonem jam pro-
clamaverat in regem, additur: Defecerunt laudes David. 5S. tò, Ita ſen-
riunt D. Ambroſius, & D. Auguſtinus, Theodoretus, & D. Thomas.
6.tà Non datur ratio denegandi Pſalterium integrum Davidi; quia in-
ſcriptiones aliquorum Pſalmorum ſub alio, quàm Davidis, titulo tan-
túm referunt aut compoſitorem modulationis muſicæ, aut modum
aut tempus & cireumſtantiam cantilenæ.
Contrariæ autem ſententiæ hæc ſunt argumenta. I. mò Pſalmi
inſcribuntur variorum inſignium virorum titulis. Inſcriptiones autem
Scripturarum Canonicarum aut referunt objectum aut autchorem; cum
ergo Pſalmi, qui inſcribuntur v. g. nominibus Aſaph, Ethan, Mithum,
Chore, &c, non traétent de his viris, ſigsum eſt, defignari authores.
Neque etiam videtur, in fronte Pſalmorum, qui ordinantur potius ad
orandum, quàm cantandum, præmitti authorem potius modulationis
Muſicæ, quam authoris. 2. dò in l. 2. Paralip. 29. v. 30. dicitur: Præcepit
Ezechias, & Principes Levitis, & laudarent Dominum ſermonibus David, &
Aſapb videntis, quod Epithetum foret ſubjectæ materiæ incongruum,
aut fruſtraneum, niſi Davidem, aliunde jam notorium Prophetam, &
Aſaphum ſub conſimili relatione referrent ad Pſalmos per modum au-
thoris. In ſententia adverſariorum debuiſſet potius dici: Ur lauda-
rent Dominum ſermonibus David, & modulationibus muſicis Aſaph
videntis. 3.tiò In nonnullis Pſalmis tratantur ea, quæ primum con-
tigerunt poſt Davidem v. g. in Pſalmo 137. Super ſlumina Sasatere⸗ 4
un

Fun

qua
Dar

inle
gai⸗
der
cel
mun
Niur
tius

mu
pon
n e
non
kur.
ſept
te ei
cere
drer
eſſe
ꝛcca
zunt
id
re.
riæ
6.10
Pſal
poſt
us,
Dre⸗,
omr
ℳ
mo
tiat.

or⸗

—
pide
Mit,
it in
Ulau-

u
ant
Da-=
e 20
ſent
109.5
Plal
Ncit:
in
7l.
pro⸗
ſen⸗
mas.
a in⸗
tan⸗
dum

4lini
Rera⸗
cuR
un,
f0res.
asad
oais
eit
4,6
fue;
„ G
n au⸗
lda⸗
uph
con.
gad
de

Pars J. De Nriptura Sacra in genere. 33

Fundamunta prioris ſententiæ non ſunt ſolida. Nam ad I. poteſt dici,

quod ibi tantùm fiat mentio de organis, inſtrumentis muſicis, & de Hymnis

Davidicis, non de Pſalmis. Pſalterium poteſt convenienter ſimpliciter
inſcribi Davidi, ſicut duo libri priores Regum inſcribuntur Samuelis;
quia denominatio fit à digniori. Sæpe etiam Chriſtus & Apoſtoli citant
Scripturam non deſignandé loca, ad quæ remittunt; multòô minus ne-
ceſſarium erat, ut citando Pſalterium Davidis deſignarent loca. Pſal-
mus 71. nunquam fuit ultimus Pſalmus totius Pſalterii, ſed tantùm om-
nium Pſalmorum & Hymnorum Davidis. Hinc iſtud argumentum po-
tius militat contra priorem ſententiam. Si enim omnes Pſalmi forent
à Davide compoſiti, debuiſſet obſervari Ordo temporis, & hic Pfſal-
mus ultimé locòô poni. Authoritati D. Ambroſu, & D. Auguſtini op-
ponitur Authoritas D. Athanaſii, & D. Hieronymi, & S. Iſidori, qui
in eruditione Sacra inter Patres eminent. §. tà denique in hac ſententia
non laborat difficultate Regula, qua ſingulis Pſalmis ſuus author aſſigna-
tur. Poteſt enim ſervari hæc Regula, ut Davidi adſcribantur inprimis
ſeptuaginta tres Pſalmi, qui ejus nomen præferunt; ac præter hos for-
te etiam alii triginta novem Anonymi, ſeu Anepigraphi; niſi quis di-
cere malit, hos Pſalmos Anepigraphos partim jam ab antiquo apud He-
bræos uſitatos à Davide tantùm in melius metrum, & formam digeſtos
eſſe; alios verò ſucceſſu temporum authoritate Pontificum Pſalterio
acceſſiſſe. Reliqui Pſalmi adſeribantur authoribus, quorum nomina
juxta antiquiſſimas inſcriptiones jam diu ante D. Hieronymum referunt;
videlicet Moyſi, Aſaph, Eman Ezraitæ, Ethan Ezrachitæ, Filiis Cho-
re, Idithum, Ezechieli & Jeremiæ, filiis Jonadab, Aggæo & Zacha-
riæ Prophetis. Vide Pſalmum 65. 137. 13 8. 139. 146. 148. 149. 89. &c.
6.t⅝ Expertis in lingua Hebraica videtur dari ſtyli differentia. Qui enim
Pſalmi Davidis nomine inſcribuntur, faciliore vena flunt. Econtra qui
poſt Pſalmum 71. inſcribuntur, non eadem facilitate fluunt. 7. mèò Tex-
tus, qui in Matthæo C. 13. citatur: Utr impleretur, quod dictaum eſt per
Prophetam: Aperiam in parabolis os meum, teſte Euſebio in Pſal. 77. in

omnibus antiquis Codicibus habet: Ur impleretur, quod ſcriptum eſt in
Aſaph Propheta. Ac revera nullibi in Scriptura reperitur, niſi in Pfal-

mo 77. qui inſcribitur nomine Aſaph. Hæc fundamenta retuliſſe ſuſſi-

CLlat.

14. Proverbia, & Eeccleſiaſtes pro authore agnoſcunt Salomonem.
Probatur ex titulis utriusque libri; nam prior inſcribitur: Parabolæ Ja-

lomonis

34 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

ſomonis ilii David Regis Iſrael. Poſterior autem: Verba Eccleſiaſta, filii
David, Regis Jeruſalem. Vero ſimile tamen eſt, Parabolas Salomonis,
diviſim ab eodem ſcriptò annotatas, & in diverſis circumſtantiis ac tem-
poribus ſcriptas, partim etiam ex aliis ab ipſomet Salomone acceptas ac
memoriæ calamò commendatas, ab alio in ordinem digeſtas eſſe, quod
aliqui Esdræ, alii familiaribus Ezechiæ tribuunt. Hæc veròô conjectura
confirmatur ex eo, quia in illo Proverbiorum reperire eſt quatuor ini-
tia, videlicet C. 1. C. 10. C. 25. & C. 30. Quin etiam referuntur quæ-
dam proverbiales ſententiæ forte collectæ ex dictis aliorum virorum
celebrium v. g. C. 30. ubi dicitur: Verba congregantis filii vomentis. &
C. 31. Verba Lamuelis Regis.
15. Canticum Canticorum à Salomone ſeriptum fuiſſe veroſimiliter
colligitur ex inſcriptione, & traditione ſimul ſumptis. Nec enim de-
decet Dru, quod metaphoris & luſibus amatoriis, quibus amantes
ut ſolent ad amores profanos, utut in conjugio, innocuos, idem uta-
tur tanquam ſymbolis ad fovendos amores ſacros, ut in homine omnes
potentiæ rationales exerceantur ad DEuM.
16. Liber Sapientia ſcriptus eſt à Salomone; immò fortè Cantica

Canticorum fuerunt pars illius, ita ut Sapientia apparuerit Salomoni in-

ſtar Sponſæ, ſicut apparuit Henrico Suſoni, prout in ejus vita legitur,
& ipſe de ſe ſcribit. Huc enim forte alludunt illa verba Sap. 8. v. 2.
Hanc amavi, & exquiſivi à inventute mea, & amator factus ſum formaæ illius.
Sic & D. Auguſtinus l. Conkeſſ. ſcribit, ſibi apparuiſſe Caſtitatem. Nec
ſane incongruè Cantica illa per modum Pocematis aut Viſionis interca-
laris ſubnecterentur C. S8. aut 9. libri Sapientiæ. Suſpicionem de iſta
apparitione Sapientiæ increatæ Salomoni per formam Sponſæ facta ve-
hementer auget, quod in I. Eccleſiaſtici, quem antiqui adſcripſerunt
Salomoni, C. 1I. ſcribitur: Quibus (Sapientia) apparuit in viſu, diligunt
eam in viſione. Similis alluſio ad luſus divinæ Sapientiæ etiam colligitur
ex Proverb. C. 8. & 9. ubi fit mentio de illius domo, ancillis, menſa,
vino &c. Cæterùm aſſertio probatur ex C. 9. Sap. ubi author dicit:
Tu Domine elegiſti me Regem populo tuo, & judicem filiorum tuorum & filia-
rum: & dixiſti, me adificare templum in monte ſancto tuo &. Quæ unicè
quadrant in Salomonem. Nec obſtat, quod D. Hieronymus non tri-
buat Salomoni, & putet, hunc librum græcam redolere eloquentiam.
Nam D. Hieronymus eo tempore, quo liber nondum erat Canonicus,

ſeu receptus in tota Eccleſia pro Scriptura Sacra poterat etiam do-.

bitare

bit⸗
dul
u⸗
ſeri

hol

is
So
al
qui
nit,
Pre⸗
Eec
nis.
libr.
ſupr
unu

Peoh,
Uns

leri
ſin
cript
ſe 5
Inter
uia

das)
nſer.
lemie
bophe
tenn

&

liter
de⸗
intes
a⸗
nnes

ntica
lLin⸗
at,
V. 2.
liu.
Nec
erca⸗
e ilta
4 Ve⸗
erunt
liint
gitut
enſa,
licit:
flir.
unic
ntti⸗
ntiam.
nicus,

mn du.

taré

Pars J. De Seriptura Sacræ in genere. 35

—

bitare de veritate contentorum in illo; conſequenter etiam poterat in

dubium revocare præfatum Salomonis teſtimonium de ſeipfo. Elo-
quentiæ autem vigor major poterat apparere in Salomone Juvene, hæc

ſcribente, quàm in Sene Eccleſiaſte pœnitente, aut in Collectore Para-

bolarum nullo nexu inter ſe connexarum.

17. Liber Eccleſiaſtici ſcriptus eſt à Ixsu filio Syrach ex collectaneis
Moraliſtarum veterum, præſertim Salomonis. Probatur ex C. 50. ubi
in fine libri dicitur: Doctrinam Sapientia & Diſciplinæ ſeripfit in Codice
iſto JESUIS filius rach Jeroſolymita. Probatur z. Scriptor hujus libri
facit mentionem plurium virorum illuſtrium, qui diu vixerunt poſt
Salomonem, v. g. Ezechiæ, Joſiæ, Eliæ, Eliſæi, & Simonis filii Oniæ,
qui vixit 600. annis poſt Salomonem. Si ergo Salomoni non conv e-
nit, tribuendus eſt illi, cui ſoli, illò ſeclusò, adſtipulatur antiquitas &
præſumptio. Nec obſtat, quod quidam Patres, & Concilia primitivæ
Eccleſiæ ipſum librum & varios ejus textus citent ſub nomine Salomo-
nis. Forte enim illi ex traditione Apoſtolica ſcierint, plerasque hujus
libri ſententias collectas eſſe ex ſententiis Manuſcriptis Salomonis; ſicut
ſupra diximus, etiam Proverbia Salomonis fuiſſe ab alio collecta in
18. Prophetarum omnium libri ſuos Authores referunt in titulo.

Probatur ex perpetua traditione, quam exhibet Canon Scripturæ uſi-

tatus apud Hebræos & in primitiva Eccleſia, exhibitus Q. 7.

19. Libri duo Machabaorum non ab uno Scriptore, ſed à diverſis
ſeripti ſunt. Id Colligitur ex diverſitate primi libri à ſecundo quoad
ſupputatiodem annorum, ſtylum, & phraſin. D. Hieronymus in
Prologo galeato dicit, ſe librum primum reperiſſe hebraico idiomate
ſcriptum; ſecundum Græcé; quam linguarum diverſitatem etiam phra-
ſis monſtrat. In primo libro habetur ſupputatio Alexandrina, ſeu 70.
Interpretum; in ſecundo autem Chaldaica, quæ ſupputationes ſes-
quianno differunt.

20. Primi libri Machabæorum author probabiliter eſt ipſemet Ju-
das Machabæus. Colligitur ex 2. Machab. C. 2. v. 14. ubi ſic habetur:
Inferebantur (hiſtoriæ de Templo) in deſeriptionibus & Commentariis Ne-

bemia, & ut conſtruens Bibliothecam congregavit de regionibus libros, &

Prophetatum, & David, & Epiſtolas Regum, & de Donariis. Similiter
autem & Judas ea, qua deciderant per belum, quod nobis acciderat, congre-
E 2 Sayit

36 Prolegomeuorum in Sacram Scripturam

gavit omnia, & ſunt apud nos. JSi ergo deſideratis hac, mittite, qui perfe-
rant vobis.
21. Author ſecundi libri Machabæorum ignoratur. Scribi tamen
convenienter potuit vel à Mathathia, vel à Juda Eſſeno, cui Joſephus
tribuit Epiſtolam initio hujus libri poſitam. Mediatus veròô author eſt
Jaſon Cyrenæus, cujus libros author C. 2. v. 24. fatetur à ſe tantum in
compendium contractos fuiſſe.
22. Quatuor Eyangelia, Epiſtolæ D. Pauli, ſeptem Canonica, & Apo-
calypfis illis aurhoribus tribuendi ſunt, quorum nominibus inſigniun-
tur. Patet ex Canone primitivæ Eccleſiæ, & extraditione uniformi
Patrum.
23. Acta Apoſtolorum pro Authore agnoſcunt D. Lucam. Proba-
tur potiſſimum ex traditione uniformi Patrum, cui etiam præſumptio-
nem addit Præfatio Actuum, quæ tacitè ſe refert ad Præfationem Evan-
gelii D. Lucæ tanquam hujus continuatio.

24. Epiſtola ad Hebræos certiſſimè pro Authore agnoſcit Apoſto-

lum Paulum. Probatur, quia Origenes, qui fuit eruditiſſimus & vixit
ſæculé tertiò, teſtatur apud Euſebium Il. 6. Hiſt. C. 19. hanc Epiſtolam
ſemper apud veteres inſcriptionem habuiſſe S. Pauli; idipſum teſtatur
Canon Librorum Canonicorum INNOCENTII I., & Concilii Carthagi-
nenſis ſupra recenſitus Q. 7. Illam autem inſcriptionem ex traditione
Apoſtolica, ad quam illæ Inſcriptiones referuntur, prout Q 7. oſten-
ſum eſt, non potuiſſet alia de cauſa obtinere, niſi quod ſit author.
Omnes enim inſcriptiones Scripturæ aut primarium authorem referunt,
aut primarium objectum libri. Textus Origenis ſic habet Ego indubi-
tatoò aſſevere, quod (in Epiſtola ad Hebræos) ſenſa ſint Apoſtoli; Phra-
ſes autem, & conſtructio verborum alterius, qui verba Apoſtoli in Soriptu-
ram redegerit, & tanquam Praæceptoris dictata elucubraverit. Proinde Si-
quæ Eccleſia hanc Epiſtolam habeat, eam ipſa approbet, ut Pauli, idque hac
ratione perſuaſa; quia Veteres non temerè eam Pauli eſſe tra diderunt. At
quis ſcripſerit Epiſtolum, DEUS verè novit. Nos tamen à quibusdam acce-
pimus, CLEMENIEM Romanorum Epiſcopum eam Epiſtolam perſcripſiſſe;
ab aliis, Lucam eam contexuiſe. Ita Origines. Ex quo pater, non
eſſe dubium de authore, qui Epiſtolam dictaverit, ſed de Notario,
Secretario, ſeu Extenſore Epiſtolarum Apoſtolicarum, qui dictata, aut
ſcripta Apoſtoli ſub ipſius oculis, & reviſione eleganti ſtylo, & phra-
ſi Græco idiomate ad Hebræos in Græcia, & Alexandria, See. Græca
ingua

ane
it,
Panl

trent,/
nnern

XIe

parte
donſit
nes
ſine
Qua
re te
Hehr
Lccle
trad
ſie
Prou
relipi
Apoc
ltragu
leripte
Au

erfe.

Amnen
phus
t elt
umn in

Apo.
nüun⸗
fortmi

tob⸗
pio⸗
EVan-

oſto⸗
viit
olam
ſtatur
dag⸗
ltione
ſten⸗
hor.
etunt,
,Cebi⸗
Phra-⸗
itu⸗
de K⸗
lt hac
gatte⸗
le⸗
9 non
tur;
a, At
. Ph Ii⸗
Greca
1goe

Pars J. De Srriptura Sacra in genere. 37

lingua uſos direxerit. Nec obſtat, quod Hieronymus, & Auguſtinus
videantur de Authore dubitâſſe. Auf enim tantum dubitarunt de au-
thore formæ, non de authore ſubſtantiæ; ſicut nunc interdum poteſt
dubitari de Extenſore, ſeu Concipiſta Brevium, & Reſponſorum Apo-
ſtolieorum ad Epiſcopos, quamvis non dubitetur de authore Brevium,
& Reſponſorum quoad ſubſtaatiam: Vel debet dici, Originem in Ec-
cleſia Græca meliorem habuiſſe notitiam de Authore Epiſtolæ ſcriptæ
ad Hebræos, etiam Alexandrinos, quàm Hieronymum, & Auguſti-
num in Eccleſia Latina, ad cujus Hebræos ea Epiſtola primariòô dire-
cta non eſt. Cum Origine conſentiunt Patres Græci omnes, & Latini
plerique. Clemens Alexandrinus, qui vixit Sæculo ſecundo exeunte
apud Euſeb. I. 6. 11. ait: Manifeſtè eſt Pauli, ſeripta quidem Hebrao ſer-
mone, tanquam Hebræi, ſed à Luca in Græcum interpretata. Hierony-
mus in Epiſt. 29. ad Dardanum idem his verbis teſtatur: Dicendum
hanc Epiſtolam, quaæ inſcribitur ad Hebræos, non ſolum ab Eccleſiis Orien-
tis, ſed ab omnibus retro Eccleſiis, & Graci ſermonis &criptoribus, quaſi
Pauli Apoſtoli ſuſcipi, licet plerique eam vel Barnabæ, vel Clementis arbi-
trentur, & nihil intereſſe, cujus ſit, cum quotidie Eccleſiarum lectione cele-
bretur. Ex hoc ergo patet, inſcriptionem hujus Epiſtolæ ſemper elu-

xiſſe nomine Pauli. Quod autem Clemens in ejus ſtylo, vel verſione

partem habere, & ſic opinionum diviſioni occaſionem dare potuerit,
conjici poterit ex ejus Epiſtola ad Corinthios, ubi integras propoſitio-
nes, v. g. n. 36. & §58. de verbo ad verbum ex Epiſtola ad Hebræos
ſine citatione Pauli in uno contextu continuo tanquam ſuas recitat.
