Bartholomaus Medina 3. p. 9. 10. art. 2. ad 1. - Eandem opinionem defen-
dunt Didacus Payva in l. defenſ. Trid-. LEyndanus l. 2. de opt. gen. interpret. c. 12
E& l. 3. C. 1. 10. 1 1. & 12. Bellarminus L. 2. c. 11. Salmeronius Prol. 3. 4.
de vux edit. Nicolaus Serarius in Proleg. Bibl. c.19. 4. 11. Ambroſius Ca-
therinus in l. de Clan. S. Script. Tit. de edit. vulg. & ali. Ita P. de Turre
Fundamenta hujus tertiæ ſententiæ à P. Turrio recenſentur & reſponſio-
nibus expediuntur ſequentia. I. Ipſe Hieronymus dicit, ſe in verſio-
ne Iſaiæ c. 19. ob feſtinationem erraſſe, Nos inquit, verbum Hebraum
Agmon, dum celeriter, quæ ſcripta ſunt, vertimus, ambiguitate decepti,

refr&nanlem, diximus. Si erravit in hac verſione, potuit etiam erra-
re in aliis verſionibus. 2. S. Auguſtinus l. 1II. c. Fauſtum c. §5. dicir:

In ſacra Scriptura non licet dicere: Author hujus libri non tenuit veritatem,
ſed aut Codex mendoſus eſt, aut Iuterpres erravit, aut tu non intelligis. Et
Epiſt. 19. Solis Scripturarum libris, qui Canonici appellantur: didici hunc ti-
morem, honoremque deferre, ut nullum eorum aut horem aliquid erraſſe ſcriben-
ds, firmiſſimè credam, & ſi quid offendero litteris, quod videatur contrarium
veritati, nibil aliud, quam mendoſum eſſe codicem, vel interpretem non eſſe
«ſecutum, quod diltum eſt, vel me minimè intelexiſſe non ambigam. 3. Re-
periuntur in Vulgata textus diſerepantes à fontibus etiam ſenſu irrecon-
ciliabili, ac incompatibili eum textu originario. 4. Verſionem Hierony-
mi reprehenderunt multi viri docti; Rufſinus I. 2. adverſ. Hier. Palla-
dius Galata, S. Auguſtinus Epiſt. 11. ad Hier. ubi teſtatur, ejus verſio-
nem accuſari à Gracis falſitatis. Immo S. Auguſtinus ibi utitur hoc di-
lemate. Quæ in Hebraicis exemplaribus inveniuntur, aut obſcura ſunt, aut
maniſeſta? & obſcura: ſe quoque in eis falli potuiſſe rectiſſimè creditur. S au-
tem

Pars IV. De variis editionibus & verſionibus Sriptura. 167
— . L
tem manifeſta: Superflua te voluiſſe explanare, quod illos latere non potuit.
5. Hieronymus ſæpe ſeipſum reprehendit, dicens, ſe non bene vertiſſe,
ut videre eſt in Comment. Eccl. & Prophet. in quibus ſeipſum corrigens
aliter legit, ac in ſua editione ex hebræo verterat. 6. S. Hilarius paſ-
ſim reprehendit verſionem latinam Pſalmorum. Sic in Pfſ. 13 8. v. 20. di-
cit: Latina translatio, dum virtutem dicti ignorat, magnam intulit ob-
ſcuritatem. 7. S. Auguſtinus l. 2. de Doct. Chriſt. c. 12. dicit: Ex am-
biguo linguæ pracedentis plerumque Interpres fallitur, cui non bene nota ſenten-
tia eſt, & eam ſignificationem transfert, quæ à ſenſu criptoris penitus eſt alie-
na. Idem malè verſum dicit illum verſum Sap. 4. v. 3. Spuria vitulamina
non dabunt radices altas. Quod grac', Moſehemata, quidem non intel-
lexerunt eſſe plantatinones, & vitulamina ſunt interpretati, qui error tam mul-
tos Codices occupavit. — & talia quidem non obſcura, ſed falſa ſunt. 8. Mar-
cianus Victorinus l. 2. contra Arrianos, exponens illud Luc. 11., Panem
noſtrum quotidianum, dicit, Græcum Evangelium aliter habere, quod
Latini vel non intelligentes, vel non valentes exprimere, quotidianum
tantummodo poſuerunt. 9. D. Hieronymrs expreſsé fatetur, Interpre-
tem Novi Teſtamenti malè quædam vertiſſe ex Græcis fontibus v. g.
Tit. 2. v. 14. ubi legitur, populum acceptabilem, legi debet, peculiaren
Ibidem c. 3. v. 10. ubi legitur: Haæreticum hominem poſt unam & ſecundam
correctionem devita; legendum eſt; poſt unan. 1. Tim. 2. v. 15. ubi le-
gitur, cum ſobrietate; legendum erat, cum caſtitate. Ad Tit. 2. v. 12. ubi
legitur; ſobriè, legendum erat, caſtè. 2. Tim. 2. v. 24. ubi dicitur;
ad omnes docibilem, vertendum erat; qui poſſit docere.
Reſponſa P. Turrii, & ea, quæ poſſunt dari, ſunt iſta. ad 1. & 5§.
reſpondetur; D. Hieronymus ſe non fatetur erraſſe in verſione Scriptu-

ræ, ſed in Commentariis. Si autem ſe corrigit quoad verſionem, aut

ea correctio tantùm conſiſtit in melioratione, ſeu clariore expreſſione;
vel, ſi conſiſtit in correctione ipſius verſionis quoad ſubſtantiam, dicen-
dum; ejusmodi correctiones ab Eccleſia non fuiſſe univerſim accepta-
tas, ſed tantùm eas, quæ erant conformes luminibus generalibus, D.
Hieronymo à DEO collatis ad retam verſionem adornandam, inchoan-
dam, proſequendam, & non niſi ſpatiô totius ſuæ vitæ preficiendam ac
omplendam. Potuit proin Hieronymus aliquando errafſe ante totius

Scripturæ verſionem in verſione texts alicujus ſeparata ac Lartieular
potuit etiam errare in ipſa verſione totius Seripturæ ex defe
applicationis luminum generalium à DEO collatorum; potuit etiam ex

u legitimæ

defectu,

168 Prolegomenorum in Sacram &cripturam

defectu ejusdem applicationis errare in ipſis correctoriis ſuæ verſionis;
ſed divinæ providentiæ erat, manuducere & præparare corda Doctorum
Eeclefiæ, & Epiſcoporum, quos prævidebat Vulgatam correcturos, &

correctam pro Regula edituros. Ad 2. & 7. Reſpondetur, D. Auguſti-

num loqui de erroribus verſionum latinarum, quæ nondum erant ap-
probatæ ab univerſali Eceleſia; tales autem verſiones non approbatæ ab
Eecleſia aliqua Apoſtolica vigebant variæ in variis diœceſibus. Cæterùm
non carpit verſiones vigentes in uſu Eccleſiæ Romanæ, vel alterius Apo-
ſtolicæ; nec verſionem uniformem receptam à tote latina Eceleſia, qua-
lis veroſimiliter, demptis erroribus Librariorum, erat verſio latina No-
vi Teſtamenti, & partium V. T. receptarum in Officio Divino, unifor-

mi in Latina Eccleſia. Ad 3. Reſpondetur, nullum poſſe oſtendi textum

in Vulgata, qui demonſtretur, non convenire quoad ſenſum cum fon-
tibus, prout dicetur quæſtione ſequente. Ad z. Reſpondetur, de Ruffi-
no & Palladio parum eſſe eurandum, cum fuerint aperti hoſtes Hiero-
nymi, & fautores Pelagianorum. D. Auguſtinus ſe verſioni Hierony-
mianæ oppoſuit, quamdiu nondum erat longo mille annorum uſu ab
Eccleſia examinata & pro authentica declarata. Ad Dilemma verò Au-
guſtini optimè reſpondet ipſe Hieronymus retorquendé in omnibus ex-

lanatoribus Scripturæ, qui & ipſi, ſi clara explamarunt, otioſi ſunt;

ſi obſeura; repellendi pari ratione ſunt. Itaque quamdiu D. Hierony-
mus conſiderari poterat inſtar cujusvis alterius Doctoris privati, liberè
ob rationes graves poterat ejus verſio non ſolùm ex parte, ſed ex inte-
gro rejici. Poſtquam verò ex effectibus & directione divina Eccleſiæ
eonſtat, Providentiam divinam in Hieronymo & fuper Hieronymum
ſpecialiter vigilaſſe, non amplius liberè decet illius verſioni reluctari.
Ad 6. &v. Reſpondetur, Hilarium & Marianum tantům loqui de diver-
ſitate accidentali inter verſionem Vulgatam & Originalem textum, quæ
conſiſtit in clariori vel obſcuriori expreſſione; non de diverſitate con-
tradidtoria unius ad alteram. Aut fſi loquerentur de contradictoria,
idem reſpondendum, quod ſupra dictum eſt ad 4. Ad ” Reſpondetur,
in primo textu potius præſumendum, lectionem Vulgatæ eſſe confor-
mem authenticis exemplaribus, quàm illam Hieronymi. Potuit ipſe-
met D. Paulus Romæ in aliqua Copia vel in ipſo authographo hoc addi-
diſſe pro majore explicatione; & ex illa Copia correcta vel ex ipſo au-
thographo, quod probabiliter aſſervabatur adhuc Romæ, quando facta
eſt verſio vetus Italica Novi Teſtamenti, potuit fumi illa vetus erlio
Italica,

f “ä

— —

n⸗

or⸗
e⸗
i⸗

a⸗

Dars IV. De varäs editionibus & verſionibus Sripturæ. 169

Italica, quæ in Vulgata quoad N. T. retenta eſt. In ſecundo textu ca-
ſtitas eſt tantùm ſpecies ſobrietatis laté ſumptæ, ſeu temperantiæ.
Licet autem ſpeciem ſumere pro genere. In tertio textu ille terminus,
docibilis, antiquitùs in ſermone populari ſumebatur etiam activè; ſicut
v. g. amicabilis, prout eum terminum etiam ſumpſit D. Ambroſius, in
lingua latina expertiſſimus. In I. enim de dignit. Sacerd. ait: Apoſtolus
dicit docibilem, id eſt, ſic polleat Epiſcopus ſapientia, ut populum doceat & .
Hæc igitur ſunt Reſponſa ſecundæ ſententiæ ad argumenta tertiæ ſenten-
tix. Æquum eſt, ut etiam ſubjungantur reſponſiones tertiæ ſententiæ
ad argumenta fecundæ ſententiæ.
Ad 1. Reſponderi poteſt, Decretum Concilii ſic eſſe intelligen-
dum, ut concordet intentioni loquentium; de intentione autem loquen-
tium morali certitudine conſtat ex teſtimoniis Andreæ Vegæ, Jacobi à

Payra, Melchioris Cani, Iſidori Clarii, & Cardinalis à S. Cruce, qui

interfuerunt Tridentino; quod intentio Patrum Concilii non fuerit,
definire conformitatem Vulgatæ cum fontibus omnimodam, & infalli-
bilitatem in rebus, ex quibus pernitioſus error in materia fidei & mo-
rum ſequi nequeat. Cum igitur abſurdum videri poſſit, captare verba

in ſenſu alieno ab intentione loquentium, dici poterit, Vulgatam qui-

dem non poſſe rejici tanquam authenticam in ullo prorſus textu, id eſt,
tanquam omni ſuſpicione prudente corruptionis, ex qua pernitioſus error in
materia fidei & morum ſequi poſſit, liberam. Id enim de quovis textu Vul-
gatæ veriſſimum foret, etſi haberet ex incuria vel imperitia Interpretis
Poſitivè ſenſum falſum, aut contradictorium cum fontibus, dummodo
illa diverſitas talis non foret, ex quo poſſet oriri error pernitioſus, ſeu
heæreſis, ſchisma, vel doctrinæ morum corruptio. Ad 2. idem re-
ſponderi poteſt. Ad qà. reſponderi poteſt; id Apoſtolum dixifle de
Scriptura, non de verſionibus Scripturæ. Ad cg. dici poteſt; Authores
tertiæ ſententiæ non docere, in Vulgata nullam poſſe dari diſſonantiam
ad fontes circa res fidei aut morum; quia verum eſt, omnes propoſitio-
nes Scripturæ pertinere ad materiam & profeſſionem fidei; ſed videntur
tantùm velle dicere, Vulgatam eſſe exemptam ab omni diſſonantia &
corruptione, ex qua pernitioſus error in rebus fidei & morum ſequi poſ-
ſit, eſt, error, qui ſuſcitare aut confirmare poſſit ſectam aliquam,
aut ſchisma. Ad 6. reſpondere poſſunt; non tantùm partem Scripturæ,
ſed totam eſſe authenticam in omnibus etiam minimis partibus: hoc ip-
ſum tamen eſſe formaliſſimè in quæſtione, quid Patres Concilii inrelle-
xerint

170 G Prologomenorum in Sacram ripturam

xerint per hunc terminum. Hujus enim ſententiæ Patroni volunt &
contendunt, nihil aliud fuiſſe intellectum, quàm Vulgatam longo uſu
Ececleſiæ per mille annos fuiſſe ſufficienter comprobatam, ut ſit ab omni
prudente ſuſpicione ullius corruptionis libera, ex qua pernitioſus, id eſt,
ſeductorius error in materia fidei vel morum ſequi poſſit. Ad 7. reſpon-
dere poſſunt; verum eſſe, quod dicitur, in nullo textu Vulgatæ con-
vincenter oſtendi poſſe diſſonantiam obſtativam, adverſativam, ſeu con-
tradictoriam ad fontes. Sed quæſtio eſt, an Patres Concilii per eum ter-
minum, authentica, conſideratis circumſtantũs & inſpecta ſerie actorum,
& ponderato complexo motivorum voluerint ſummam illam conformi-
tatem textuum omnium ad fontes quoad ſenſum definire. Habebant
coram oculis recentiſſimas verſiones latinas Pagnini, Cardinalis Cajetani,
& Iſidori Clarii, quorum prior adhuc erat in vivis, poſterior autem
etiam interfuit huic ipſi Decreto. Ejusdem verſio fuit recuſa juſſu ĩpſius
Concilii. Poterat dubitari, an in his tribus verſionibus nulla reperire-
tur propoſitio, etiam quoad ſenſum contraria editioni Vulgatæ. Scie-
bant, non paucos Theologos eſſe oppoſitæ mentis, non ſolùm in Con-
gregationibus præliminaribus, ſed etiam in ipſa Aula Romana. Jam
conſtitnerant, ſe nihil definituros, quod erat inter ipſos Doctores Ca-
tholicos controverfum. Non ignorabant, antiquitùs de uniformitate
Verſionum Vulgatarum liberrimè fuiſſe diſputatum; nec præceſſiſſe de
ea re definitionem Eceleſiæ, ſed Eceleſiam optimè ſine verſione irrefra-
gabili fuiſſe directam. His omibus ſine dubio bene perpensis, nec ta-
men inſtituendam duxerunt disquiſitionem de collatione verſionum præ-
fatarum cum Vulgatàâ, aut Vulgatæ cum fontibus; nec indulſerunt
Theologis tempus ſufficiens pro ejusmodi disquiſitione; nec denomina-
runt Commiſſarios: nec exegerunt relationem de ejusmodi collatione;
aut de conformitatis omnimodæ traditione. Itaque dubitatur, an Pa-
tres non præmiſſo congruo examine, & præfatis conſideratis circumſtan-
tiis voluerint eam ſummam conformitatem & infallibilitatem verſionis
Vulgatæ definire? Ad s§. reſponderi poteſt; illud Argumentum ma-
zximam quidem fundare præſumptionem, immo & moraliter certam,
quod DEUS etiam circa verſionem Vulgatam in N. T. uſus fuerit ſingu-
lari providentia; ſed utrum ſe extendere voluerit ad infallibilitatem ver-
ſionum Vulgatæ Veteris & modernæ in omnibus, eſt in ipſa quæſtione;
præſertim cum in Novo Teſtamento donum infallibilitatis contulerit
Eccleſiæ, ut neceſſe non fuerit, eam conferre interpretibus, aut verſio-
nibus.

Pars IV. De variis editionibus & verſionibus S&riptura. 171

—

nibus. Dein in V. T., ubi infallibilitas, præſertim tribus poſterioribus
ſæculis ante Chriſtum, rectius forte conſervabatur in verſione authenti-
ca Scripturæ, quàm in depravatis Synedriis, illa inſpiratio indiciò ma-
nifeſtò fuit Esdræ collata; non ſic Vulgata aut ejus Interpreti. Ad 9.
& 10ο%6. Reſponderi poteſt; argumentum à priori, quod aliquid deceat
fieri, aut neceſſariò juxta modulum noſtræ rationis petat fieri, ſæpe fal-
lere, ubi agitur de Decretis divinis, & de diſpoſitionibus divinæ provi-
dentiæ. Dein verum quidem eſt, quod ritè ponderatis his duobus argu-
mentis moraliter videatur certum, DEUM ſua providentia proſpexiſſe,
ne Vulgata verſio authentica, uſu Eccleſiarum uniformi introducta, re-
cepta, & comprobata, quoad ſenſum in ullo recedat à fontibus aut
ſaltem à veritate; ſed in præſenti quæſtio eſt, an Tridentini Patres ſuo
Decreto hanc moralem certitudinem tanquam veritatem abſolutam &
irrefragabilem voluerint definire?
Ponderatis jam ſufficienter utrinque fundamentis eligat quivis ſen-
tentiam, quam duxerit veriorem . ſecumque ſtatuat, an forte DEUS
Patribus Concilii ex propoſito ſuæ providentiæ dictaverit terminos, de
ſe ſigni ficationis rigoroſioris, quàm ipſi Patres intenderint. Sicut enim
in Prophetis comparent verba, aut facta, aut viſa, quæ plus ſignificant,
quàm ipſimet prophetæ intendunt, intelligunt, & animadvertunt; ita
contingere verofimiliter ſolet in definitionibus inſpiratis Conciliorum,
ubi verba majorem pofſunt habere emphaſin, & extenſionem, quàm
ipſimet Patres intendunt; ubi proin ad proprietatem ac rigorem verbo-
rum potius reſpiciendum eſt, quàm ad explicitam intentionem loquen-
tium. IIlud etiam obſervo; authores pro tertia ſententia relatos loqui
timidè cum variis exceptionibus, quibus videntur deſtruere aſſertionem
de fallibilitate Vulgatæ; dicunt enim, quod nil poſſit continere falſi,
aut contrarium fidei; quod, ut ſonat, excludit omnem errorem; quia
ſi aliud pro alio affirmatur, quod ſubjecto non congruit, jam datur
falſitas. v. g. ſi ſub nomine Sirenum loco piſcis affirmatur animal terre-
ſtre. His ergo loquendi formulis videntur excludere omnem errorem;
& dum poſtmodum videri volunt, tantùm à Vulgata excludi errorem
pernitioſum; loquuntur ſanè modôò confusé, fluétuante, verſatili, &
ambiguo, ut Lectorem relinquant incertum, cuinam expreſſioni firmi-
ter inſiſtant; an generali, an ſpecificæ? an hanc reſtrictionem ad erro-
res pernitioſos ſumant taxativè, ac reſtrictive, an tantùm exemplatificativè?
Obſervo denique; Patres Tridentini ex ſolo motivo providentiæ divinæ
X 2 circa

172 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

circa conſervationem veræ Scripturæ in Eccleſia latina, & ex motivo
traditionis de neceſſitate ejusmodi conſervationis, potuiſſe abſolutè de-
finire conformitatem Vulgatæ cum fontibus ſine examine particulari

ſingulorum textuum; ſicut poteſt agnoſci veracitas & infallibilitas Ec-

cleſiæ ſine examine ſingulorum articulorum particularium; quæ omnia
magis favent ſecundæ ſententiæ, quàm tertiæ, idque ſaltem evincunt,
ne ſine convincenti ratione diſſenſus poſitivus Vulgatæ à fontibus ad-
mittatur; de qua, an ulla detur, examinabitur in quæſt. ſequente.
Q. UI. An convincenti ratione oſtendi poſſit, in
Vulgata contineri propoſitiones Fontibus contrarias, &
adverſas; aut aliunde falſas?
Reſp. Nec unica propoſitio Vulgatæ convincenti ratione probari
poteſt, Fontibus aut veritati adverſari. Id probatur ab inductione &

generali ſolutione propoſitionum inſignium, quas Patroni oppoſitæ

ſententiæ ſolent adducere, &ũ à D. Turrio tom. 2. tr. 2. q. S5. art. 9. H. F.
cum ſolutionibus congruis recenſentur. Ex iis potiores ſeligo, &

textus Vulgatæ cum textibus Fontium ex aliorum verſione in duabus

columnis exhibeo.

Lulgata. Fontes.
I. Gen. 2. v. 8. Plantaverat DEUS Plantaverat DEUS hortum in Eden
paradiſum voluptatis à principio. in Oriente.
2. Ib. v. 12. Invenitur bdellium. invenitur cryſtallus.
3. C. 3. v. 3. Quod eſt in medio pa-Quod eſt inter arbores paradiſi.
radiſi.
4. Ib. v. 15. Ipſa conteret caput ipſum conteret caput tuum; vel ipſe
tuum.
§. C. 4. v. 4. Reſpexit Dominus ad ſinflammavit Dominus
Abel & ad munera ejus. G
6. Ib. v. 13. Quàm ut veniam me- quàm ut feram vel ſuſtineam.
rear.
7. Ib. v. 8. Dixitque Cain ad Abel deeſt in Hebræo.
fratrem ſuum; egrediamur foras.
3. Ib. v. 15. Nequaquam ita fiet. deeſt in Hebræo.
9. Ib. v. 14. Profugus in terra. in terra Nod, vel Naid.

10. Ib.

,

—

—☛ 2

4 —

.. — ⸗.

Pars IV. De variis aditionibus & verſionibus Scripturæ. 173

10. Ib. v. 26. Iſte cœpit invocare

I4. C. II. V. 13. Vixit Arphaxat

. Vulgata.

nomen Domini.
I1I. C. S. v. 22. Et vixir.
12. C. 6. v. 3. Non permanebit.
I3. C. 8. V. 4. Requievit arca vige-
ſimo ſeptimo die menſis.

trecentis tribus annis.
15. C. 36. V. 24. Invenit aquas ca-
lidas in ſolitudine.
16. C. 37. v. 2. Cum ſexdecim eſſet
annorum. .
17. C. 49. v. 24. Diſſoluta ſunt vin-
cula brachiorum ejus.
I8. Exodi C. 12. n. §. Juxta quem
ritum tolletis & hœdum.
19. Ib. v. 22. Faſciculum hyſſopi,
tingite in ſanguine, qui eſt in
limine
20. C. 22. v. 25. Nec uſuris oppri-
mes.
21. C. 27. V. 3. Forcipes atque fu-
ſcinulas.
22. C. 32. V. 28. Ceciderunt quaſi
viginti tria millia hominum.
23. C. 34. V. 5. Stetit Moyſes cum
eo invocans nomen Domini, quo
tranſeunte coram eo ait: Domi-
nator Domine DEUS, miſera-
tor & clemens, patiens, & mul-
tæ miſerationis.
24. Ib. v. 29. Ignorabat, quod
cornuta eſſet facies ſua.
25. Levit. I. v. 16. Veſiculam gut-
turis & plumas projiciet.

—

Fontes.

cœptum eſt; ut deſignetur tempus,
non perſona.
deeſt in Hebræo.
non litigabit.
Requievit arca decimo ſeptime
menſis.
vixit Arphaxat quadringentis & tri-
bus annis.
invenit mulos in ſolirudine.

cum ſeptendecim eſſet annorum.
roborata ſunt brachia.
de arietibus & capris accipietis eum.

qui eſt in bacino, vel in pelvi.

neque morſum pones ſuper eum.
bacinos, vel ſcopas, vel crateras.
ceciderunt tria millia hominum.

tranſivit Dominus ante faciem illius,
& clara voce dixit: miſerator,
& clemens &c.

ignorabat, quod cutis faciei ſuæ
eſſet radians.
auferet, quod apparet, cum pen-
nis ejus.

X 3 26. C. 2.

174

Prolegomenorum in Scripturam Sacram

Vulgata.

26. C. 2. v. 14. De ſpicis adhucvi-
rentibus.
27. Ib. Confringe in morem farris.
28. C. 4. v. 27. Poſt verba: Si pec-
cayverit anima per ignorantiam.

29. C. 7. v. 19. Caro, quæ tetige-
rit aliquid immundum, non co-
medetur, ſed comburetur igni.
Qui fuerit mundus, veſcetur ex
ea.
30. C. 12. v. 2. Suſcepto ſeminc.
31. Numer. C. 4. v. 2. A trigeſimo
anno.
32. C. 5§. v. I8. Tenebit aquas ama-
riſſimas.
33. C. G. V. 2. Cum poſueris ſeptem
lucernas, andelabrum in auſtrali
parte erigatur: hoc igitur præ-
cipe, ut lucernæ contra Boream
& regione reſpiciant.
34. C. ult v. 7. Omnes viri ducent
uxores de Tribu & cognatione
ſua; & cunctæ fœminæ de eadem
Tribu maritos accipiant.

3 5. Deuteron. C. 16. v. I. Obſerva
menſem novarum frugum &
verni primum temporis.
36. C. 18. v. 10. Aut filiam.
37. C. 27. v. 25. Maledictus, qui
dormit cum uxore proximi.
38. Joſue. C. §. v. 6. Ut oſtenderet

terram lacte & melle manantem.

Fontes.
fruges matureſcentes toſtas igne.

deeſt in Hebræo.
in Hebraico ſubjungitur: & adducet
totum juvencum extra caſtra, &
cremabit eum.
cum omnis caro immunda fuerit
exurenda „ non poteſt verificari,
eam à mundo comedendam.
Itaque vertendum. Et omnis caro
munda comedetur.
deeſt in Hebræo.
à vigintiquinque aunis.

In manu ſacer dotis aqua amara defi-
cere faciens.
cum accenderis lucernam contra
eam partem, quam candelabrum
reſpicit, luceant ſeptem lucernæ.

unusquisque in hæreditate Tribus
patrum ſuorum adhærebunt filii
Iſrael, & omnis filia hæreditans
hæreditatem de Tribu filiorum
Iſrael uni de familia patris ſui
erit.
deeſt in Hebræo.

deeſt.
deeſt.

ut non oſtenderet terram lacte &
melle manantem.

39. Ju-

.

s
lii
n8

Pars IV. De varüs editionibus & verſionibus Sripturæ. 175

Vulgata.
39. Judicum. C. §. v. II. Obtinuit
principatum.
40. C. 10. v. 8. Afflicti ſunt, & op-
preſſi per annos decem & o.
41. C. 21. v. 2. Venerunt omnes ad
domum DEl in Silo.
42. I. Reg. C. II. v. I. Factum eſt
quaſi poſt menſem.
43. C. 19. v. 24. Cecinit.
44. 2. Reg. C. 6. v. 12. Dixitque
David; ibo, & reducam arcam
cum benedictione in Domum
meam. ..
45. 3. Reg. C. 21. v. 24. Si mor-
tuus fuerit Achab in civitate, co-
medent eum canes; ſi mortuns
fuerit in agro, comedent eum vo-
lucres cœli. Hoc videtur falſum;
quia Achab fuit ſepultus. C. 22.

46. Pfal. 2. v. 12. apprehendite

diſciplinam.

47. Pf. 4. v. 3. Filii hominum, us-

quequo gravi corde?
48. Pf. 7. v. 14. Sagittas ſuas ar-
dentibus effecit.
49. Pf. II. v. 9. In circuitu impii
ambulant; ſecundùm altitudinem
tuam multiplicaſti filios hominum.
50. Pf. 15. v. 4. Multiplicatæ ſunt
infirmitates eorum; poſtea acce-
leraverunt.

5§I. 21. v. 3. Non ad inſipientiam

mihi. B
52. Pf. 24. v. 14. Firmamentum eſt
Dominus.

Fontes.
deeſt.

contenderunt & fregerunt fdios
Iſrael in anno ipſo.
invenit populus Bethel.

deeſt.

cecidit.
deeſt totum.

qui natus fuerit ex Achabit; vel
mortuum de Achab in civitate,
comedent canes.

oſculamini filium. .
filii viri, quousque gloriam meam
ad ignominiam?
in ardentes. vel, ad comburen-
dum.
ſecundùm exaltare vilitas filiis ho-
minum. —R

multiplicabuntur idola eorum, poſt
tergum ſequentium.

non eſt ſilentium mihi.

ſecretum Dominus.

53. Pf.

176 Prolegomenorum in

Sacram Scripturam

Vulgata.

5§3. Pfſ. 28. v. 6. comminuet eas tan-
quam vitulum Libani; & dilectus
quemadmodum filius unicor-
nium.
54. Pf. 3I. v. 4. Converſus ſum in
grxrumna mea, dum configitur
ſpina.
55. Pf. 33. v. 8. Immitet Angelus
in circuitu. - mors peccatorum
peſſima.
56. Pf. 34. v. 7. Exprobraverunt
animam meam.
57. v. S. Illuſionibus.
58. Pf. 43. v. 29. Declinaſti ſemitas
noſtras à via tua. Hoc videtur
impium.
59. Pf. §3. v. 7. Averte mala ini-
micis meis.
60. Pfſ. 54. v. 22. Diviſi ſunt ab ira
vultus ejus; & appropinquavit
cor illius.
6CI. Pf. 57. v. 9. Sicut cera, quæ
fluit auferentur; fupercecidit ig-
nis, & non viderunt ſolem.
62. Pf. 60. v 8. Miſericordiam &
veritatem ejus quis requiret?
63. Pf. 61. v. 5. Pretium meum cogi-
taverunt repellere: cucurri in ſiti.
64. Pſ. 67. v. 7. Rex virtutum dile-
i, dilecti; & ſpeciei domus di-
videre ſpolia; ſi dormiatis inter
medios Cleros pennæ columbaæ
deargentatæ.
6 5. Pf. 71. v. 16. Erit firmamentum
in terra.

Fontes.
exilire eas facies ſicut vitulum Li-
banum, & ſicut vitulum unicor-
nium.
2
ſuccus meus ſine humore, & viror
meus converſus eſt in ſiccitates
æſtivas.
caſtrametatur Angelus.
interficiet impium malitia.

foderunt animæ meæ.

combuſtione.
declinavit pes noſter de via tua.

reddet malum inſidiatoribus meis.

leviora buryro ora eorum; & cor
eorum pugnat.

ſicut limax, qui diſſolvitur, & li-
queſcit, & corrumpitur, eva-
neſcunt.
miſericordia & veritas ſervabunt
eum.¶c .
voluerunt mendacium, vel; com-
placuerunt ſibi in mendacio.
reges exercituum fugerunt; fuge-
runt; & habitatrices domus divi-
ſerunt ſpolia; ſi dormiatis inter
medias ollas, eritis ſicut pennæ
columbæ quæ tecta eſt argento.
erit pugillus frumenti in terra.

66. Pf.

ge⸗
Vi⸗
ler

Pars IV. De variis editionibus & verſionibus &riptura.

4

Vulgata.

66. Pfſ. 72. v. 4. Non eſt reſpectus

morti eorum, & firmamentum

in plaga eorum.
67. Pfſ. 75. v. II. Cogitatio homi-
nis confitebitur tibi; & reliquiæ

tibi.
68. Pf. 76. V. 3. Manibus meis no-
cte contra eum, & non ſum de-
ceptus.
69. Pf. 83. v. 12. Quia miſericor-
diam & veritatem diligit Drzus.
89. v. 3. Ne avertas hominem
in humilitatem.
71. Ib. v. 10. Supervenit manſue-
tudo, & corripiemur.
72. Pf. 9I. v. 15. Bene patientes
erunt ut annuntient.
73. Pf. 106. v. 17. Suſcepit eos de
via iniquitatis eorum.
74. 107. V. IO. Mihi alienigenæ
17 facti ſunt.
. Pf. 108. V. I.
Tineam ne tacueris.
78. Pfſ. 109. v. 3. Tecum principiũ
in die virtutis tuæ in ſplendoribus

ſantorum; ex utero ante Luci-

ferum genui te.
79. Pf. 119. v. 4. Cum tarbonibus
deſolatoriis.
80. Pfſ. 125. v. I. Facti ſumus ſicut
conſolati.
8I. Pf. 12,8. v. 3. Supra dorſum
meum fabricaverunt peccatores;

prolongaverunt i iniquitatem ſuã.

—

cogitationis diem feſtum agent

DEUS IJIaudem

Fontes.
non ſunt vincula mortis eorum, &
firma ſunt palatia eorum.

ira hominis confitebitur, reliquiæ
iræ cinétæ.
manus mea nocte extenditur, & non
quieſcit. vel; non ſe remiſit.
quoniam ſol & ſcutum Drus.
convertis hominem ad contritio-
nem.
tranſivimus, & avolavimus.
pingues, & virides, & frondemus.
ſtulti propter viam ſceleris ſui.
ſuper Philiſtiim ovabo.
Drus laudis meæ ne tacueris.
populus tuus ſpontaneus i in die vi-
cGtoriæ tuæ in ornatu ſancto. De
vulva orietur tibi ros adoleſcen-
tiæ tuæ.

eum carbonibus j juniperorum.

ſacti ſumus ſieut ſomniantes.

.
fuper dorſum meum arabant aran-

tes; longos ducebant ſulcos
fuos. G
7 82. Pf.

9*

178 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

82. Pfſ. 138. V. 17. Mihi autem ni-

mis honorificati ſunt amici tui
DEUS.
83. Pf. 150. V. 1.
num in Sanctis ejus.

Laudate Domi-

84. Proverb. c. 18. v. 19. Frater, qui
adjuvatur à fratre, quaſi civitas

firma.
85. Eccleſ. c. 9. vV. I. Neſcit homo,
utrum amore vel odio dignus fit.
86. Cantic c. I. v. I. In odorem un-
guentorum tuorum.
87. Maia C. I. v. 12. Ut ambularetis
in atriis meis.
88. Ib. Cum fueritis, yeluti quer-
ccus.
89. Jerem. c. 23. v. 6. Vocabunt eum
Dominus juſtus noſter.
90. Ib. c. 52. v. 28. Tria millia Sſ
viginti tres.
91. Joel c. 2. v. 13. Præſtabilis ſu⸗
per malitia.
92. Matth. c. 7. v. I4. & ar cta via.
Y 3. Ib. c. 13. v. 52. In regno ccœlo-
rum.
94. Ib. c. 17. V. 2. Sicut nix.
9 §. Ib. c. 20. v. 9. Singulos denarios.
96. Ib. c. 21. v. 30. Eo Domine.
97. C. 24. V. 6. Opiniones prælio-
rum.
98. Ib. c. 26. v. 61. Poſt triduum.
99. Marci c. 3. v. 29 Tterni delicti.
100. Ib. c. 5. v. 3 5. Veniunt nunti
ad Archiſynagogum.
I01. Luc. I. v. 28. Gratia plena.

FEontes.
mihi quàm pretioſæ ſunt cogitatio-
nes tuæ DEUS. J

in ſanctuario ejus. vel. in ſanctita-
te ejus.
Frater offenſus à fratre aut perfidia
deſertus, magis quàm civitas for-
tis.
etiam amorem & odium non etſt
ſciens homo.

deeſt.
calcare atrium meum non appone-
tis.
veluti therebintus.
vocabit.
in 4. Reg. 24. decem millia.

deeſt.

deeſt.

ad regnum cælorum.

ſicut lux.
ſinguli denarios.
ego Domine.
auditiones præliorum.

per triduum.
æterni judicii.

ab Archiſynagoge.

gratio ſa.
102. Ib.

0

ii
I⸗

Pars IV. De variis editionibus & verſionibus &riptura. 179

116. Ib. c. 16. V. I. Filius mulieris

Vulgata.
102. Ib. c. 2. v. 80. Confortabatur.
103. Ib. C. 3. V. 13. Faciatis.
104. Ib. c. 10. V. I.
duos.
105. Ib. c. 16. v. 22. Sepultus eſt in

Septuaginta

inferno. Elevans autem oculos.

106. Joannis c. I. v. 28. Hæc in
Bethania facta ſunt trans Jorda-
nem. Hoc non videtur poſſe ve-
rificari, quia Bethania non eſt
trans Jordanem.
107. Ib. c. 5. V. 2. Betſaida.
108. Ib. v. 16. Perſequebantur Ju-
dæi JESuM.

Fontes.
addendum. Spiritu.
ſexigatis.
ſeptuaginta.

ſepultus eſt: & in inferno elevans
oculos.
in Bethabara.

Bethesda.
addendum, & ſtudebant eum inter-
ficere.

109. ID. C. 12. V. 3 5. Adhuc modi-
cum lumen in vobis eſt.
110. Ib. c. 21. V. 22. Sic eum volo
manere.
1III. Acto. c. 2. v. 42. & communi-
catione fractionis panis.
1I2. Ib. c. 10. v. 30. Uſque in hanc
horam orans eram hora nona.
1II3. Ib. c. I2. v. S. videbatur ora-
tio eſſe.
114. Ib. c. 18. v. J. Inſtabat verbéô
Paulus.
115. Ib. c. 24. v. I4. Deſervio Patri
& DEO meo.

viduæ.
117. Rom. Cc. 2. v. 3. Quod judicas.
118. Ib. c. 5. v. 6. Ut quid enim
Chriſtus.
119. Ib. c. 7. V. 24. Gratia DElper

adhuc parvo tempore lumen vobi⸗
ſcum
Si eum volo manere.

& communieatione & fractionis pa-
nis.
uſque ad hanc horam eram jeju-
nans, & horâ nonà precabar.
ſolebat oratio eſſe.
adſtringebatur ſpiritu Paulus,
deſervio patrio DEO.

filius mulieris Jadeæ.

qui judiéas.

ut Chriſtus enim.

Sratias ago per Efum Chriſtum.

JEſum Chriſtum.

2 2 . 120. I.

180 Prolegomenorum in Scripturam Sacram

Vulgata.
120. Ib. c. S. v. 18. exiſtimo.
I12 I. TIb. c. I 4. V. ſ. Ünusquisquei in
ſenſu ſuo abundet.
122. Ib. c. 16 v. . Aſiæ.
123. 1. Corinth. c. 3. v. §. Cui cre-
digdiſtis.
124. Ib. c. 6. V. 20. Portate Drüm
in corpore veſtro.
12 5. Ib. c. 9. v. 22. Ut omnes face-
rem ſalvos.
126. Ib. c. II. V. 19. Oportet hare-
ſes eſſe.

127. Ib. c. 15. v. 34. Ad reveren-

tiam vobis loquor.
128. Ib. v. 51. Omnes quidem re-
ſurgemus, ſed non omnes immu-
tabimur. S
129. Ib. V. 5§3. Deſunt.

130. Ib. v. 5§55. Ubi eſt mors ſtimu-

lus tuus?
131. Galat. c. 3. v. . 24. Lex pedago-
133. noſter fuit in Chriſto.
.Epheſ. c. I. v. 22. Caput ſupra
Boinnem Eccleſiam.
133. Ib. c. 2. v. 10. Creati in operi-
bus bonis in Chriſto.
134. 2 TLim. C. 2. V. 4. Ut ei placeat
cui ſe probavit.
13 5. Heb. C. 12. v. 18. Accenſibilem
ignem.
136. Jacob. C. I. v. 19. Scitis fratres,
137. 1. Petri c. I. v. 6. Exultabitis.
13 8. Ib. v. 12. In quem.
139. Ib. c. 2. V. 23. Tradebat judi-
canti ſ injuſtè.

Fontes.

certòèò ſtatuo.

unusquisque in animo ſuo certus eſt.

Achaiæ.

Per quos credidiſtis.
addendum. & in ſpiritu veſtro, Ju
ſunt DEI.
ut omnino aliquos ſalvos facerem.

oportet heæreſes eſſe in vobis.

loquor, ut vobis pudorem incutiam.

non omnes dormiemus, ſed omnes
immutabimur.
(ruptibilitatem.
cum corruptibile hoc induet incor-
ubi eſt inferne victoria?

in Chriſtum.
caput ſuper omnia ipſi Eecleſi iæ.
creati ad bona opera. 4
ut Placeat à quo delectus eſt mi⸗

ineenſum ignem.

itaque fratres.
exultatis.

in quæ myſteria.
judicanti juſtè.

„ — — —— —

ge

an⸗

U

l.
I⸗

i

Pars IV. De variis editionibus & verſionibus cripturcq. 181

Vulgata. Fontées.

—

140. Ib. c. 3. v. 1 8. Mortificatos car- mortificatus carne, vivificatus ſpi⸗

ne, vivificatos ſpiritu. ritu.
141. Ib. v. 19. His qui in carcere ſpiritibus in carcere exiſtentibus.
erant, ſpiritu prædicavit. L

124. Ib. c. 4. V. 14. Deeſt. quod ad illos quidem attinet blas-
phematur; quod ad vos autem,
Alorificatur. B
143. 2. Petri c. I. v. 10. Per bona deeſt. 5

veſtra opera.
144. Ib. v. 16. Indoctas fabulas. doctas fabulas.
145. Ib. Præſcientiam. præſentiam.

146. I. Joan. c. 5. V. 16. Eſt pecca- eſt peccatum non ad mortem.

tum ad mortem.
147. 3. Joan. v. 4. Gratiam. gaudium.

IAS. Judæ. v. 5. Scientes omnia. hoc ſeiatis.

edere quæ idolis immolantur & for-
nlcart.

5 .

fornicari.

149. Apoc. c. 2. v. 14. Ederec &

Hæ funt ergo potiores variationes inter Valgatam & textum Origi-
nalem. Aliæ enim, quæ in magno numero adducuntur, minoris ſunt
momenti. S
Ad eas verò diſſolvendas ſerviunt ſequentes Reſponſiones.
Primd. Aliquæ harum variationum ſunt tantùm explicativæ; ita ut
ſenſu coincidant; idemque tantùm aliter dicant, ac diverſa phraſi; qua
ratione in Scholis inferioribus etiam diſcipuli ſe exercere norunt, ut ean-
dem propoſitionem decem aut viginti diverſis phraſibus edere ſoleant.
Ad hoc genus variationis ex adductis pertinent I. 2. 3. 6. 16. 17. 19. 20.
21. 23. 24. 29. 32. 34. 45. 47. 48. Ec. &c.
Secundb. Aliquæ variationes ſunt tantùm ſpecificativæ, ita ut Vul-
gata utatur termino generico, ubi fontes utuntur termino magis ſpeeifi-
co. Hæc variatio Interpreti licita eſt, ubi terminus ſpecificus aut eſt
ambiguus & obſcurus, aut lectori magis ignotus. Talis eſt variatio
5. 6. 9. 10. 12. 25. 33. &c.
Tertib. Aliquæ variationes fundantur in ambiguitate ipſius textus
aut nominis originarii, ita ut recipiat duplicem ſignificationem. Id po-
2 3 tiſſimum

182 Brolegomenernim in Sacram Sripturam

tiſſimum fit in nominibus Hebraicis, quorum ſignificatio genuina certèò
ſtatui nequit ex defectu veterum Lexicorum, & Librorum Hebraicorum,
ex quorum collatione ſenius exactius & certius determinari poſſet. In
ejusmodi autem ambiguitate ſignificationis certò & convineenter damna-
ri nequit expoſitio Vulgatæ, utpote æquè probabilis ac oppoſita; immè
ex principiis reflexis probabilior, quia Hieronymus & alii antiquiores
Interpretes vixerunt eo tempore, quo lingua hebraica adhuc erat verna-
cula & materna inter judæos; ſaltem in multis locis, adeoque ſignifica-
tio nominum hebraicorum plurimorum fciri poterat ex magiſtro uſu.
At hoc genus variationum referri poſſunt. I. 4. 15. 46. 49. 60. 51. 52.
Quartè. Aliquæ variationes oriri poſſunt ex varietate exempla-
rium, & lectionum, quibus utebantur Interpretes veteres & moderni.
