Cum enim modernæ editiones Bibliæ Hebraicæ vel Græcæ tantùm repræ-
ſentent quatuor aut quinque exemplaria manuſeripta, ex quibus iſtæ
editiones factæ ſunt; potuit facile contingere, Hieronymum, aut alios
veteres Interpretes habuiſle copias correctiores; aut certè convincenter

ſtatui nequit, moderna pauca exemplaria manuſcripta, quæ per tot ma-

nus librariorum tranſierunt, eſſe correctiora illis antiquis, ubi vigente
adhuc melius ſtatu Reipublicæ hebraicæ aut Eccleſiæ Orientalis „ ex col-
latione plurimorum exemplarium certius deprehendi poterat genuina
lectio. Ad hoc genus variationis reduci poſſunt illæ, quæ oriuntur ex

diverſitate unius ſyllabæ, aut puncti, aut accentus; in quibus maximèe

in lingua hebraica facillima eſt variatio lectionum & exemplarium ob
magnam ſimilitudinem plurium ſyllabarum, prout peritis in hac lin-
gua conſtat. Ad hoc ipſum genus variantium lectionum in ipſis origi-
nalibus reduci poſſunt omnes variationes in nexu & interpunétionibus;
quia neque in Scripturis hebraicis, neque in Græcis, nec in latinis an-

tiquitùs reperiebantur ſigna interpunéctionum, comata, ſemicola, duo
119 .

puncta, puncta. Eô quoque ſpectant omnes omiſſiones, & additio-
nes, niſi ſint additiones præcisè explicativæ & determinativæ ſenss.
Immô fieri potuit, ipſosmet authores, v. g. D. Paulum, aut D. Pe-
trum, quando erant Romæ, verſioni latinæ pro exactius exprimenda
ſua mente & ſententia aliquid addidiſſe, aut terminis terminos eodem
fine ſubſtituifſe. Juxta hoc genus variationum ſolvi poſſunt 4. 13. 14.
18.22.26. 29. 41.78. &c.

—

ubi ſenſus ipſius Vulgatæ ambiguus, fontium autem determinatus eſt.

ſuis ſumitur ſubſtantivè in genitivo: & ubi Matth. 3. legitur: Potens eſt

cepto ſecundo Decalogi; ubi dicitur: Non aſſumes nomen DEI tui in va-

à

— † — .. „. . „ „ – „ . -
3112 6 PErre E r 1S/ E* 5äs
1. A IL. 12 P,211S eGEionIbAS Ꝙ Ve? I OI.PDS , ece.
2
.

„2
1 2

1
4

Qu in ſingulis pra fatis variationibus peculiarem ſolutionem cupit,
conſulat P. Turrium, quem exſcribere prolixum foret; vel adeat Cor-
nelium à Lapide, Calmetum &c. ubi in ſingulis adductis exemplis re-
periet ſolutionem prolixam, quæ ad unam quatuor hic aſſignatarum ſo-
lutionum referri poſſit.

LQ. UII. Si in Vulgata nullus reperitur error fonti-
bus contrarius, ad quid ſerviunt Fontes, aut ſtudium Scri-

pturæ ex Originali textu Græco, & Hebraico:
Reſp. Finis recurrendi ad Fontes, & ſummopere commendandi
ſtudium Scripturæ ex fontibus, multiplex eſt. Poſſunt enumerari ſe-
quentes. 1. Quia in Vulgata reperiuntur adhuc menda typographo-
rum, aut etiam librariorum, quorum errata ex Manuſeriptis tranſierunt
in Codices impreſſos, prout dicetur quæſtione ſequente; hæc facile
corrigi poſſunt ex editionibus uniformibus græcis & hebraicis, ubi nul-
la occurrit ſuſpicio, mendum potius tribuendi Interpreti, quàm libra-
rio. Sic ubi in nonnullis editionibus latinis etiam poſt CGoncilium Triden-
tinum factis ad Rom. I4. v. 2. legebatur: Qui infirmus eſt, ſolus mandu-
cet, ex greæcis fontibus, ubi legitur, νιαοο, corretum eſt: olus
manducet. 2. Inſpectio fontium explicat in multis verſionem Valgatam,

Sic ubi in Vulgata legitur: Circulus aureus in naribus ſuis, Prov. II. T6

DEUSde lapidibus iſtis ſuſcitare filios Abrahæ, caſus eſt Dativus. Et I. Cor. 5.
Auferte malum ex vobis ipſis, tò malum non eſtneutrum ac fubſtantivum,
ſed maſculinum. Et Pſ. 138. Non eſt occultatum os meum à te,; ſumitur
os pro oſſe, & non pro ore. Et ubi Matth. 13. v. 38. legitur: Hi ſunt
filii nequam: quod poteſt intelligi in nominativo & genitivo; in græco
habetur: rS& revne“. hoc eſt: ipſius nequam, ſeu diaboli. Quæ utilitas
determinandi ſenſum ambiguum Vulgatæ ex Fontibus ſummopere ſer-
vit ad verſiones vernaculas textuum. Aliud exemplum habetur in præ-

num. Nam aſumere nomen, ambiguum eſt, an intelligatur de uſu vo-
cali aut reali; ſed textus hebraicus magis determinat ad uſum realem;
ne imponatur nomen DEl idolo. Hinc Interpretes Germanici non con-
ſulentes textum Græcum & Hebraicum in his duobus caſibus malè tra-
duxerunt. Du ſolleſt den Namen GOttes nicht eitel neinen as
eynd

184 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

ſeynd die ſchalckhaftige Kinder. 3. Inſpectio fontium ſæpe ſenſum

Vulgatæ obſcurum reddit clarum. Sic in adduétis prius variationum
exemplis, ubi in Vulgata dicitur: Paradiſum voluptatis, in medio para-
diſi, teſpexit Dominus ad Abel &c. Textus hebraicus explicat terminis

magis notis, ac ſpecificis, modum rei. Hortum, inter arbores paradiſi,
inſlamayit &c. 4. Textus Originales retegendo plures ſenſus poſſibiles

præbent occaſionem comparandi plures ſenſus cum contextu, circum-

ſtantiis, & aliis textibus parallelis; ex qua comparatione inter plures

ſenſus poſſibiles cum Vulgata compoſſibiles veroſimilior poteſt eligi.
Sic v. g. in Pſal. III. in Vulgata dicitur; Beatus vir; in Hebraico ve-
rô: Beatitudines viri. Quæ expoſuio, quamvis non tollat expoſitionem
Vulgatæ, præbet tamen occafionem, quærendi in prafato Pſalmo per
enumerationem partium beatitudines Judæi in V. T. cum antitheſi ad
oäo beatitudtnes Chriſtiani in N. T. §. Inſpectio fontium, cum aliis
phraſibús, aut expreſſione magis ſpecifica objecta exprimat, ob analo-
giam terminorum & expreſſionum monet de conſimilibus terminis &
expreſſionibus alibi in Scriptura occurrentibus; ſicque præbet occaſio-
nem ad retegendos innumeros ſenſus allegoricos, myſticos, & anago-
gicos, qui non eruerentur ex generico tenore verborum in Vulgara.
6. Conſpectus textũs Originalis oſtendit, quandonam in translatione
Vulgatæ ſit quærenda emphaſis; quandonam non ſit quærenda? quæ

ratio tollit occaſionem errandi expoſitoribus Sacræ Scripturæ, & Con-
cionatoribus, collocantibus ſæpe vim in vocula latina, ubi in Hebrai-
co vel Græco nulla apparet vis. 7. Inſpectio fontium præmunit Ca-

tholicos ad felicius pugnandum cum hæreticis. Cum enim hi inter
omnes ſenſus poſſibiles, quos textus originalis recipit, eligant ſibi fa-

ventem, prænofſe oportet, an Vulgata cum Originali aperté & certò
conveniat, antequam ex Vulgata intorqueatur ſpiculum. Sic quidam

modernus Polemicus, dum in refutatione hæreticorum de neceſſitate
bonorum operum aſſerit, ſe ex aliis mille argumentis tantum adductu-
rum hoc ſolum, tanquam demonſtrativum, quod 2. Petri I. v. 10. di-
catur: Satagite ut per bona opera certam veſtram vocationem ſaciatis; me-
lius hoc argumentandi genere abſtinuiſſet, cum in plerisque editionibus
græcis, etiam catholicis, ea verba, per bona opera, non reperiantur.
8. Cum de fide non ſi, Vulgatam cum fontibus undique conſentire,
prout quæſt. 4. & 5. explicatum eſt, relinquitur ſalvâ conſcientiâ locus
induſtriæ, in fontibus rimandi; an in ullo textu morali certitudine
conſtet

2

.

Pars IV. De varüs editionibus & verſionibus Seriptura. 185

conſtet de incorruptione textûs Originalis, & ſimul de oppoſitione tex-
tůs noſtri Vulgaris? quamvis eam oppoſitionem & incorruptionem
neque ex conbinatione locorum Scripturæ, neque ex collatione exem-
plarium Critici, ut vocantur, Saeri omni adhibito communi hæretico-
rum conatu id hactenus demonſtrârint, nec unquam ut conjicere licet,
ſint demonſtraturi. Plures utilitates additis exemplis oſtendit P. Turre
Tom. 2. tract. 2. q. 5. art. 10. §. I.

Q. UVIII. An Vulgata à mendis librariorum ali-
quando fuerit exacté correcta? quando id factum: &
quomodo?

Reſp. 1. Vulgata à mendis librariorum juſſu Sixti V. & Clemen-
tis VIII. ſummdà diligentià fuit repurgata.
Reſp. 2. Vulgata à mendis librariorum repurgata prodiit prima
vice Typis Vaticanis anno 1592.
Reſp. 3. Ab anno 1592. nulli typographorum licet edere Scriptu-
ram, niſi juxta exemplar illius editionis Vaticanæ.
Reſp. 4. Nulli Typographorum licet ab illo exemplari editionis
Vaticanæ recedere, nili ubi in illa reperitur manifeſtus error typo-
graphi. .
Reſp. y. In illa editione Vaticana repurgata fuerunt ex Vulgata
ferme ſeptem millia mendorum, quæ in prioribus editionibus reperie-
bantur; & à Luca Brugenſi, & P. Turrio enucleatè ac ſpecificè recen-
ſentur.
Reſp. 6. In editione illa Vaticana relicta ſunt quidem aliqua li-
brariorum menda, ſed dubia ſolum, non certa; id eſt, talia, quæ nul-
lo convincenti argumento, ſed ſolùm probabili in claſſem mendorum
referri poſſint; eò quod exemplaria antiqua Vulgatæ varient.
Reſp. 7. Menda illa dubia, quæ remanſerunt in editione illa Va-
ticana, & conſequenter in modernis editionibus juxta exemplar Vatica-
num factis, exhibentur à Luca Brugenſi in ſuo Correctorio Bibliæ edito
Antverpiæ partim 1603., partim 1617. fub titulo: Correctionis Romana
loca inſigniora, & recuſo in Biblia Sacra commentariis illuſtrata à Da-
Hamel. L
Reſp. 5⁵. Nulli Typographorum licet, illa menda per Lucam Bru-
genſem annotata, inſerere ipfſi textui Vulgatæ.
. Aa Reſp. 9.

18 F Prolegomenorum in Sacram Scripturam

Reſp. 9. Nulli etiam Typographorum licet, edere Vulgatam cum
lectionibus variantibus in margine.
Reſp. 10. Licet tamen in expoſitionibus & Diſputationibus ſacræ
Seripturæ tueri aliquam lectionem variantem à Vulgata diverſam, ſaltem
tanquam probabilem. G
Hæc omnia probantur partim ex Bulla Clementis VIII., quæ in edi-
tionibus omnibus Scripturæ præfigitur; & ex teſtimonio illorum Cardi-
nalium ac Doctorum, qui correctioni præfecli fuerant; partim ex Lu-
ca Brugenſi, Turrio, & ſenſu aliorum Interpretum ac Theologorum,
qui ſeripſerunt de hac materia.
Bulla Clementis VIII. ſic habet: Cum Sacrorum Billiorum Vulgata edi-
tionis textus ſummis laboribus ac vigiliis reſtitutus, & quàm accurratiſſimè men-
dis expurgatus ex noſtra Vypographia Vaticana in lucem prodeat; eam cautio-
nem adhiberi pracipimus, ut nemo hanc Scripturarum editionem typis mandare
praſumat, niſi habito prius exemplari in Tiypographia Vaticana excuſo; cujus
exemplaris ſorma, ne minimd quidem particuli de textu mutatà, additâ, vel
ab eo detradd, niſßi aliquid occurrat, quod Vypographica incuria manifeſtè ad-
ſeribendum ſit, inviolabiliter obſervetur. Si quis verò VDpographus hanc edi-
tionem aliter quàm juxta hujusmodi exemplar imprimere, aut Bibliopola hujus
editionis libros à prafato correcto textu diſcrepantes vendere praſumpſerit, ma-
joris excommunicationis ſententiam eoipſo incurrat &. Dat. Roma 9. Noy.
Teſtimonia Cardinalium Bellarmini & Baronii, qui correctioni Vul-
gatæ præfecti erant, exhibentur in Dedicatoriâ Franciſci Lucæ Brugen-
iis, quæ præ fixa eſt Correctorio Vulgatæ juſſu Clementis VIII. editæ. In ea
ſic ſeribit: Sunt anni quindecim, quod obtulerim libellum, in quem congeſſe-
ram loca inſigniora, à Romanis Patribus, Sixti V. & Clementis VIII. autho-
ritate Gelegatis, correcta in Bibliis editionis Valgate. Jam offero alterum li-
bellum, in quem congeſſi loca notatu digna, ex veteribus editionis Vulgata ma-
nuſcriptis libris collecta, quæ hactenus non correcta meritò fortaſſis pleraque cor-

rigi poſſent, ſummo Pontifice pariter committente. Quamvis enim illi Patres

rlura Vulgatæ editionis loca dexterrimè reſtituerint, ita ut omnino fatendum
ſit, editionem eorum cateris omnibus, quæ prodierunt, emendatiorem eſe; ta-
mwen, quod etiam prafatio admittit, dißfcile ſit afirmare, numeris omnibus eſſe
abſolutam. Etiam in Vaticana, eaque prima horum Bibliorum editione impreſ-
ſores non pauca errata admiſerunt. SNio, quod Patres illi Correctores nonnul-
la, qua emendare potuiſent, conſultò, qualia erant, reliquerint adoffenſionem
populo-

.àA

Pars IV. De variis editionibus & verſionibus Scriptura. 187
populorum vitandam, in libris Regum praſertim, & Proverbiorum, è quibus
multa fuerant auferenda, juxta fidem conſpirantium Manuſcriptorum editionis
Vulgata: ſed tamen & illa hoc libello indicaſſe expedit. — Hieronymus verſaba-
batur in corrigendis erratis Iiterpretum. Hic laboratur non in corrigendo R-
terprete, ſed in verſione Interpretis emendanda ex ejusdem verſionis exemplaribus.
Mea mens non eſt, aliquid mutare; ſed quod eas varias lectiones, quas in lati-
nis Vulgatæ editionis Codicibus, & Tractatoribus inveni, & veriſimilitudinem
habere videntur, in medium proferam, judicio ſuæ ſanctitati relinquens, an ſint
praferendæ. NWon facile quidem reſumuntur ejusmodi examina; ſed ſi inſtituan-
tur aliquando, ſerviet iſte libellus noſter ad ſublevandos Deputatorum labores:
ſin minus ad lucem Scripturæ locorum. In quam ſententiam mihi anno 16506.
reſpondit Illuſtr. Card. Bellarminus. Si videro, inquit, textum ipſum certèò in
mélius alicubi poſſe mutari, ſignificabo id lummo Pontifici, & Cardinalibus de-
putatis. Sed tu ipſe planè vides, non facile ejusmodi mutationes in ſacro textu
faciendas: quamyvis utiliſſimum ſit, ut viri docti tum de variis lectionibus, tum
de judicio peritorum hominum tui ſimilium admoneantur. Qui & aliis Hiteris
anno I602. ſeripſit ad me: Sias velim, Biblia Vulgata non eſſe à nobis ac-
curratiſſimè caſtigata: multa enim de induſtria juſtis de cauſis pertranſivimus,
quæ correctione indigere vigebantur. Variæ lectiones, qua in Bibliis Lova-
nienſibus habentur, mihi videbantur omnino addendæ, quippe qua inſtar Biblio-
theca mihi eſſe videntur; ſed non placuit aliis, ut in prima editione apponeten-
tur. Hæc ille; quibus ſignificat, & ſe fuiſſe unum è numero Correto-
rum, & poſſe aliquando fieri, ut accurratior caſtigatio adhibeatur. Si-
milia ſeripſit Bandinus Præfectus Typographiæ Vaticanæ literis juſſu,
Illuſtr. Card. Baronii ad Moretum anno 1604. datis: In Bibliorum editio-
ne laudo diligentiam veſtrorum Theologorum, qui accurratè multa adnotarunt.
Ea D. Card. Baronius mihi tradidit, ut inſpicerem, & de iis reſponderem, ut fe-
ci ſemel & iterum. Fateor in Bibliis nonnulla adhuc ſupereſſe, quæ in melius
mutari poſent. Quedam etiam neſcio quo pacto ſic impreſſa reperiuntur, at
exempli gratia 1. Reg. c. 2. v. 17. Retrahebant homines à fſacrificio;
cum libri omnes & impreſſi & manuſcripti habeant: Detrahebant homines
facrificio &c. Priori itaque libello recenſui loca præacipua jam correclta; po-
ſteriori hôc loca pracipua, quæ adbuc corrigi poſſent, meé aliorumque judicid.
Hucusque Lucas Brugenſis. Cirea quem obſervo, quod in recenſione
mendorum, quæ adhuc fieri poſſent, nunquam provocet ad omnes Ma-
nuſeriptos Codices, ſed tantùm ad aliquos dicendéô; aliqua Manuſcripta
ſie legunt, Complura Manuſcripta ſic legunt. Multa bona Manuſexipte
Aa 2 e

188 Prolegomenorum in Sacram Scripturam.

ſic legunt &c. Præterea pro recenſione mendorum etiam allegat lectio-
nem gracam, ſyriacam, & eam, quam reperit in Tractatoribus, quæ
omnia non probant convincenter, in Vulgata genuina antiquitùs ita

fuiſſe; cum Vulgata ſæpius quoad phraſin & quoad verba recedat à

græca & ſyriaca editione; & Tractatores ſeu Expoſitores ſæpe fidant
nimis memoriæ in referendis formalibus verbis textuum. Itaque illa
menda à Luca Brugenſi annotata ſolum movent probabile dubium,
& indicium fallibile de genuina lectione Vulgatæ modernæ in textibus
ab eodem annotatis: & ipſi Correctores Romani, ſi comparandé va-
rias lectiones veterum Manuſcriptorum latinorum Codicum, inter ſe
diſcrepantium, cum fontibus, aut cum verſione Septuagintavirali, vel

Syriaca, ſelegerunt textum veriſimiliorem, eò remedio utique uſi ſunt

tanquam ſuppletorio ſemiplenæ probationis ex collatione latinorum Co-
dicum obtentæ ad conflandam præſumptionem moraliter certam de ve-
teri genuina lectione Vulgatæ; ubi nemo non videt, in hac acribiam
Vulgatæ modernæ fundari in præſumptionibus; non in traditione aliun-
de liquida, prout fit in artieulis fidei definitis à Tridentino; ut planè de

fide non ſit, hunc vel illum textum Vulgatæ eſſe conformem Vulgatæ

verſioni latinæ veteri, Hieronymianæ, aut Italicæ.
Quod attinet communem ſenſum Doctorum, P. Turrius, alio-
quin acerrimus defenſor Vulgatæ ad ipſos usque minimos apices I. cc.

S. 2. n. 20. ſic concludir. Unum ſit firmum, quod correcta editio in omnibus

ſuis partibus, quantumlibet minimis, omnino eſt ſuſtinenda; & quidquid con-
tra ipſam objicitur, tejiciendum eſt tanquam falſum, vel ad ſummum ut proba-
bile admittendum, nusquam velut authenticum. Graveſonius tamen Tract.
de Script. majorem videtur agnoſcere latitudinem ſentiendi, dum S§. 6.
ad ult. ſic reſpondet: Perſuaſum nobis eſſe debet, editionem noſtram Vulga-
tam, à ſummis Pontificibus ſummo ſtudio caſtigatam, in omnibus exactam eſſe,
primigeniisque textibus conſonam, nullumque continere errorem, qui fidei &
moribus pernitioſus ſit. Cæterùm, qui noſſe cupit correctiones, quæ
etiamnum in deliberationem venire poſſent, ſi quando à Romana Sede

nova ſuſciperetur erratorum ejusmodi diſcurſſio, eas videre licet in Bi-

blia Sacra Du-Hamelii.

A4

Pars IV. De variis editionibus & verſionibus Scripturæ. 189

Q. IX. Utrum in Vulgata multi contineantur ſoloe-
cismi, aut barbarismi!?

Reſp. In plerisque verbis & phraſibus, quæ ab hæreticis accuſan-
tur barbarismi vel ſolœcismi, oſtenditur, ea uſitata fuiſſe à Scriptori-

bus latinis probæ notæ, qui ſcripſerunt vel Romæ ante Auguſtum, vel

primis adhuc quinque ſæculis. Ex quo proin etiam de aliis conjici
prudenter poteſt, ea in uſu fuiſſe apud Romanos, quamvis non repe-

riantur in authoribus. Reſponſio probatur ab inductione ejusmodi

verborum & phraſium.
1. Impraſentiarum. Gen. ult. Reperitur l. Rhetor. 2. ad Herennium. &
apud Tacitum I. 4.

2. Minare gregem. Exod. 3. Iſa. 1I. Jerem. 31. Reperitur apud Feſtum,

Apuleium I. 3. Mileſiarum.
3. Odientes. Pſ. 17. odiunt Pſ. 76. odite malum Pſ. 96. Reperitur apud
Antonium Epiſt. ad Auguſtum; Tertullianum Apolog. C. 3. Hierony-
mum Ep. 18. ad Marcellam, Senecam Epiſt. 7. Servium in I. 5§.
Eneid.
4. Zelaveris. Pſ. 36. Reperitur apud Auguſtinum I. 3. de Civ. C. 3. &
I. 22. C. faut. C. 79.
5. Partibor, metibor. Pſ. 59. Pomponius, Ennius, Catro de re ruſt. C. 5.
6. Promeretur paſſive HebeIjẽ. Ejusmodi verborum in ſenſu paſſivo
exempla reperiuntur apud Ciceronem pro Roſcio, ad Nepotem &c.
apud Flaccum, Petronium, Curionem, Terentium &c.
7. Emigrabit te de tabernaculo tuo Pſ. 5§1I. Cicero l. 3. de finibus, No-
nius, voce ſenium. Plautus, Auſonius
3. Nimietas. Sap. 4. Arnobius I. 4. & l. 7. Hieronymus Ep. 27.
9. Te nocebunt. Num. §. nocentes me. Pſ. 34. Plautus, Jus civile D. I. 3 5.
tit. 2. I. 63. Apuleius.
10. In loco paſcua. Pf. 22. Tertullianus, Arnobius.

II. Animæ infrunita. Eccleſ. 23. Seneca l. de vita beata. C. 23. Agellius

I. 4. C. 9.
12. Ropule meus. Deut. 32. 33. Iſa. 3. Chariſius I. I. Diomedes I. I.
Apologiam integram pro aliis ejusmodi verbis & phraſibus Scripturæ
Lector reperiet apud Joa. Fileſarum, impreſfſlum Venetüs cum Com-
mentariis Menochii in Scripturam.

AAS z 2 Xr

190 Prolegomenorum in Sacram Scripturam

AL. X. An lectio Vulgatæ ſit laicis prohibita?
Reſp. Lectio Vulgatæ non eft laicis prohibita; ſed tantuùm lectio
Scripturæ in verſionibus vernaculis; quæ tamen & ipſa prohibitie non
eſt adeo ſevera, ut non judieio Epiſcoporum, iis permitti poſſit, qui-
bus urilis futura creditur. Id probatur ex tenore Decreti S. Congre-
gationis Indicis, confirmati per expreſſam Bullam Pii IV. Sixti V., &
Clementis VIII. Decretum Regulâ 4. ſic habet: Cum experimento mani-
feſtum ſit, ſacra Biblia vulgari lingua paſſim ſine diſcrimine permittantur,
plus inde ob hominum temeritatem detrimenti, quam utilitatis oriri, hac in
parte judicio Epiſcopi aut iquiſitoris ſtetur, ut cum confilio parochi vel con-
feharii Bibliorum à Catholicis authoribus verſorum lectionem in vulgari lingua
eis contedere poſſint, quos intellexerint ex ujusmedi leétione non damnum, ſed
Edei atque pietatis augmentum capere poſſe, quam ſacultatem in ſcriptis ha-
beant. Cirea hoc tamen Decretum P. la Croix l. 7. Theol. mor. dub. 4.

art. 5. n. 374. ſic ſcribit: Circa Regulam Indicis relatam norandum eſt, quocd

non peccetur, nec incurratur exconimunicatio ab iis, qui ſine expreſſa facultate
Ordinarii in Germania legunt Biblia verſa à Catholicis, & aſu publico appro-
bata, uti notant Tannerus & Layman. Imo ſic legentes teſtatur laudari Sera-
rius apud Gobat. Pro Belgio notant Marchantius & Veri, in multis illius lo=
cis conſuetudinem jam invaluiſſe, ut honeſtis & prudentibus perſonis ſaculari-
bus Bibliorum lectio permittatur, diſſimulatione potius, quam conceſæ licentiâ
neque in hoc ab Ordinarüs contradici. Idem de Gallia ſatis notum eſt. Sed
id fieri non deberet ſine conſenſu ſaltem parochorum vel Conſeſſariorum. Sape
enim ſunt corrupta Biblia, qua prius examinari deberent à viris intelligentibus.
Ita P. la Croix. Attamen P. Cherubinus à S. Joſephe in ſuo Asparatu
Biblico. tom. 4. part. 4. fusè probat, Regulam 4. Indicis tam in Gallia,
quàm in Belgio ab Epiſcopis & Conciliis variis fuiſſe receptam; cenſet-
que, eam omnino urgendam eſſe. Certè motus turbulenti excitati à
fautoribus quinque propoſitionum Janſenii, & à patronis errorum
Quesnelli plurimi fomenti receperunt à confusâ illa licentiâ legendi
verſiones Scripturæ vernaculas; quia imperita plebs ineſcata fuit à tur-
bulentis hominibus Arnaldo, Gerberonio, & Quesnello per verſionem
gallicam, Montenſem, ut vocabatur, & Quesnellianam. In utrisque
enim textus Scripturæ, qui in Vulgata exprimebant veritatem generi-
cam phraſi ſeu eloeutione exponibili in duplici vel triplici ſenſu, red-
debantur gallicé determinatè in ſenſu ſpecifico favente erroneis illo-
rum

1

Pars IV. De variis editienihue & perfionibus Seriptürk. I11

„

rum turbulentorum hominum principiis, prout præfatus P. Cherubinus
Tomo 4. ſui Apparatis fusè oſtendit.

è DQ. XI. Quid obſervandum circa verſiones verna-
JM Reſp. Circa verſiones vernaculas potiſſimùm obſervanda ſunt no- .
. vem. I. Ut verſio tantùm fiat ex Vulgata; non ex Græco, vel He-
M braico; neque mixtim ex Vulgata, & Originali; multo minus mixtim
3 ex Vulgata, & aliis verſionibus, v. g. Septuagintavirali, Chaldaica,
. Syriaca &c. Ratio eſt, quia ſicut conſtat de intentione Eccleſiæ non
u permittendi aliam verſionem latinam, niſi Vulgatam, ita multòà minrnus
2 ejus intentionis erit, permittere verſiones vernaculas non conformes
.W Vulgatæ. Et in hoc genere poſt correctionem ſolennem Vulgatæ,
editam à Clemente VIII., non amplius ſine correctione probandæ fo-
81 rent verſiones germanicæ Eckii, aut aliæ verſiones germanicæ, quæ
õ pro fundamento ſibi ſumpſerunt illas veteres verſiones; nec ferme aliud
. mutarunt, quàm linguam teutonicam, perpetuæ viciſſitudini obnoxiam,
. ſubſtituend verbis & phrafibus exſoletis Verba & phraſes moderno
. idiomati vulgari conformiores. Altera ratio eſt, quia illæ verſiones

Clemente VIII. antiquiores, prout ſunt verſio Eckii, & Dietenbergeri
factæ ſunt ante correctionem Vulgatæ. 2. In verſionibus vernacußis
DM phraſes genericæ, ambiguæ, obſcuræ, vel ad plures ſenſus idonees
D indifferentes, reddantur terminis æquè genericis, ambiguis, obſcuris,

8 vel indifferentibus. Niſi ubi in lingua vernacula non correſpondet
terminus æquè genericus, ambiguus, aut indifferens. In hoc enim
4 ſolo caſu licebit uti periphraſi, vel termino magis ſpecifico, quem ex
, circumſtantiis, & ex collatione cum fontibus, allis verſionibus au-
e. thenticis, & ex conſenſu potiore lectionum variantium veroſimiliter
12 conſtiterit eſſe conformiorem intentioni Interpretis Latini, & Scriptoris
um Hagiographi. Ratio eſt, quia propoſitionis generalis, ambiguæ, ob-
ndi ſeuræ, vel ad plures ſenſus indifferentis in determinato ſenſu acceptio
tu⸗ non eſt verſio ſed expoſitio. 3. Ut termini, phraſes, & nexus jam
ven ab antiquo recepti in populo, quales ſunt, qui præleguntur in populoe
ge in Evangeliis & Epiſtolis, non facile mutentur ſine neceſſitate mani-
i feſta. 4. Ut termini, & dictio, & orthographia, & idiotismus ſeli-
r gantur magis conſtantes, & magis recepti, & magis clari ac noti.

192 Brolegomenorum in Sacram Scripturam

Hinc non ſeligantur termini, phraſes, terminationes, orthographia,
idiotismi tantúùm recepti in una vel altera provincia Germaniæ, Galliæ,
Italiæ; ſed quos conſtat, receptos eſſe in tota natione in omnibus pro-
vinciis. Et tales plerumque ſunt, qui adhibentur in Cancellariis Prin-
cipum, quas conſtat, ſaltem elapſis duobus ſæculis præcedentibus fuiſſe
tenaciores puri & clari idiomatis. Tales etiam ſunt, de quibus pro-
bari poteſt, quod reperiantur non tantum in uno vel alkero ſeriptore
moderno ſingulari, ſed in pluribus aut plerisque Scriptoribus vernacu-
lis communi approbatione laudatis de puritate ſermonis vernaculi.
5§. Ut termini in Vulgata præſeferentes ſenſum determinatum non
reddantur per terminos in vernacula ambiguos, æquivocos, & indif-
ferentes ad ſenſum duplicem. 6. Ut eadem Interpreti vernaculo per-
mittatur licentia, quam ſibi permiſſam duxit Hieronymus quoad ſub-
ſtitutionem non tam verborum, ſed ſenſuum. Prout enim ſeribit de
optimo genere interpretandi, non ſcrupulosè reddenda verbis ſunt verba,
ſed retinenda mens eſt ſcriptoris, & ſententia, puta, ubi nullum pe-
riculum impingendi in ſecundam Interpretandi regulam, & recedendi
à ſenſu & latitudine verborum. 7. Ut approbatio verſionis committa-
tur per Epiſcopos Comiſſariis pluribus, ſedulis, peritis, & ad præfa-
tas Regulas attentis; nec indulgeatur, niſi ex potiore Cenſorum calculo.
8. Liceat verſioni apponere in margine explicationem verborum &
phraſium; ad calcem verò explanationem rerum & dogmatum; uti
Summaria initio Capitum. 9. Ubi emphaſi, Parœmiæ, aut Elegantiæ
latinæ non correſpondet modus loquendi vernaculus, liceat elegantiæ
& claritatis causà uti terminis magis genericis, explanatione ſpeciĩfica &
rigoroſa rejecta ad calcem aut in marginem. Hæc ubi obſervata fue-
rint, prodibit bona verſio vernacula. Suaderem, ut Parochi eruditio-
res in ſingulis Diœceſibus Germaniæ inita ſocietate diviſa librorum
Canonicorum ſparta, aut propoſito ejusdem libri ſtudio in hoc ſtadio
honeſtiſſimè concertarent.

AQ. XII. Quales prodierint verſiones vernaculæ
in linguis Europæicis; præſertim Germanicæ?
Reſp. Verſiones Anglicanas, Gallicas, Hiſpanicas, Italicas, Ger-
manicas, Hungaricas, Polonicas &c. ex Uſlerio, Warthone, Si-
monio, & aliis enumerat P. Cherubinus tom. 4. Diſput. 2. art. 3. Ju-
vat hic enumerare verſiones totius Scripturæ Germanicas.
Prima

—L, „„

e⸗
di
i
x.

h.

uti
tie
tie
1
ne⸗
lio⸗
um
die

let:
A⸗

lr.

14

Pars IV. De variis editionibus & vetſtonibus Ariptur. 19 3

Prima teſte Lambecio edna eſt ante annum 1400. juſlu W'enceslai Im-
peratoris. Extat in Bibliorheca Viennenſi Manuſcripta.
Secunda eodem teſte abſoluta eſt Baſileæ 1464. decem circiter annis poſt
inventam Typographiam, ut proin hæc editio impreſſa habenda
ſit pro-omnium prima. ðð
Tertia prodiit typis Noribergenſibus anno 1483. Extat in pluribus
zdhuc Bibliochecis. Dickur recuſa Lubecæ anno 1494. ac etiam
* Argenrorati.
Warta eſt Joannis Eckii edita partim T152;9. & 1540. Sed non inſiſtit
ſerupolosé Vulgatæ; cujus rationem habuiſſe videtur; ut Luthero;
glorianti apud imperitam plebem de fua vernacula, ex fontibusop-
ponerer aliam verſionem vernaculam eorrectam ex fontihus.
Cuinta eſt R. P. Joannis Dietenberger Ord. D. Dominici, quæ eſt Vul-
gateæ conformior. Prima editio jam prodiit cum Privilegio Ferdi-
mandi I. Iinperatoris, qui obiit anno 1564. Ex eo tempore ſæ-
pius elegantiſſimè recuſa eſt.
Sextza eſt Caiparis Ulenbergii, Profeſſoris & Parochi Colonienſis,
edita anno 1662. Hæc poſtmodum à Theologis quibusdam Mo-
2guntinis nitidiori Germanismo reddita eſt. JM
Alia ex illo tempore verſio non prodiit. Recentiores enim quæ-
dam editiones, in quibus echirores hinc inde ſolàùm mutarunt quosdam
textus particulares, & quidem ſine linguarum Originalium peritia,
non poſſunt dici verſiones, ſed tantùm priorum verſionum proprio
arbitrie attentatæ emendationes.

XIII. (Quales ſint verſiones latinæ hæreticorum?

Reſp. Hæretici à tempore cœptæ deformationis Lutheranæ ſequen
tes ediderunt latinas Scripturæ verſiones.
Prima eſt Münſteri anno 1534. & 1546. S
Sevunda Oecolampadii anno 153f. l SS
Tertia Leonis Iudæ, & Theodori- Bibliandri anno 1544, vulgè dicta
Tigurina. .
Quarta Caſtalionis anno 1556. Baſileæ.
Quinta Tunii & Tremelii Genevæ anne 1590., & Hanoviæ 1602.

Jexta Theodori Bezæ.

Septims Genevenſis, collecta ex Mänſteri & aliorum cemonibus.

194 Prolegomenorum in Sacram Scriptæram

In Münſtera reprehenditur, qued cirea voces hebraicas ambiguæ

ſignificationis, tejecta antiquorum interpretatione, videlicer Sepfua-
ginta Interpretunm;, Aquilæ, Symmachi, Theodotionis, & Hiero-
nymi, recentiorum Rabbinorum expoſitionem ſecutus ſit, prout P.
Cherubinus Diſſert. 13. pluribus deducit.
Caſtalionis verſio ſcurram potius redolet, quàm Divini verbi In-
terpretem. Declignatur in ſua verſione nomina DEI, Angelorum, &
alia Scripturis ſacris conſueta. Pro nomine DEl Patris ponit Jovem di-
vum, Armipotentem, Gradivum. Pro divina charitate ponit cupidinem,
pro Angelis Joyvis genios, pro templo DEl Jorvis ædem, Fanum, pro DEi
ſede Auguſtale Jovis; pro viris ſanctis Heroas, pro prophetis fatidicos;
pro ſpiritu prophetiço ſpiritum fatidicum; pro prophetare bachari; pro
gigantibus Titanam ſobolem; pro ſole Phæbum, & Apollinem; pro firl-
guribus Jovinianum ignem; pro inferno orcum ac tartarnm; pro habita-
toribus inferni Manes; pro perditione inferni Plutonem; pro ſanctifica-
tione luſtrationem, pro “ cantu Pæana, & hujusmodi innumera alia.
Cantica Canticorum exponit, ac ſi meretricum ac lenonum colloquia
editurus fuiſſer. Sic enim C. 2. 5. & 7. vertit: Huc ades mea ſororcula,
mea amicula, meum corculum; oſtende mihi tuum vulticulum; fac ut audiam
tuam voculam; nam & yoculam habes venuſtulam, & rulticulum habes lepidu-
lum. -— cerviculam babes eburnea turricula perſimilem; capitulum bpabes
Carmelo perſimile. Columbinos habes ocellulos, cincinnulis interjectos; ſimi-
les mali punici habes genulas, & mammulas - aperi mihi ſororcula; intro-

ducam te in meæ genitricula domum & c. O quantos ſcurras hæreſes alunt,

admirantur, & pariunt?

Q XIV. Qualis etiamnum ſit authoritas verſionis
Septuagintaviralis?
Reſp. Verſio Septuagintaviralis in primitiva Eccleſia tam latins
quàm Græca habita fuit pro authentica; plures SS. Patrum, præſertim
S. Auguſtinus, cenſuit, eam etiam fuiſſe divinitùs inſpiratam; adeoque
habendam eſſe pro Scriptura Canonica. D. Hieronymus tamen contra
§S. Auguſtinum defendit, eam neque fuiſſe inſpiratam, neque pro Scri-
ptura Canonica habendam eſſe. Moderno tempore, cum nulla extet,
cui fidi poſſit, editio; neque etiam interveniat uſus ſolennis Catholicæ
Eccleſiæ, ne quidem pro authentica amplius haberi meretur. Summa
Amen illi debetur poſt libros Canonicos authenticos veneratio & au-
moritas;

— — „ „ G U —

nt

le
ra
r⸗

na
⸗

—

N

Pars IV. De variis editionibus & verfionibus Scriptura. 195

choritas; quia conſtat, ceam ab ipſis Apoſtolis & Evangeliſtis funſſe
ufurpatam in referendis textibus V. T.; & Eccleſiæ Orientali ab ipſis

temporibus Apoſtolicis eam ſerviiſſe pro Authenticaæ ac Vulgatæ per de-

cem priora fœcula. Itaque eadem veneratio & authoritas, quam no-
ſtra Vulgata per mille annos ante Correctionem Clementis VIII. habuit,
Verſioni Septuagintavirali tribuenda foret, ſi ſolenni judicio Eccleſiæ
eonſtaret, in eam poſt ortum Schisma Græcorum nullum pernitioſum

errorem in rebus fidei & morum irrepſiſſe. Quod cum non intercefle-

rit, prudentiæ tamen fuerit, illi in locis, ubi nulla eſt pernitioſæ cor-
ruptionis aut jam vetuſtæ interpolationis ſuſpicio, deferre ſummam re-
verentiam. In Probationem diétorum fufficiant teſtimonia ipſius Hie-
ronymi & Auguſtini, quamvis de infpiratione illius verſionis vehemen-
ter inter ſe diſſidentium. D. Hieronymus faltem fatetur, eam verſio-
nem uſu ſolenni Eccleſiæ receptam fuiſſe. Nam l. 2. C. Ruffinum ſic
ſeribir: Egone contraæa Septuaginta aliquid ſum locutus, quos quotidie in con-
ventu fratrum ediſſero? quorum Pſalmos jugi meditatione decanto? Tam ſtultus
eram, ut quod puer didici, ſenex obliviſci vellem? Univerfi tractatus mei ho-
rum teſtimoniis textiè ſunt. Ex hoc teftimonio conſtat, non ſolúùm in Ec-
eleſia Græca Vulgatam aliam non fuiſſe, niſi Septuagintaviralem, prout
evidens eſt ex Scriptis omnium Græcorum Patrum Juſtini, Fenæi, Ori-
genis, Athanaſii, Epiphanii, Nazianzeni, Chryſoſtomi, Cyrilli Je-
roſol. & Alexandrini &c. Sed etiam verſionem latinam primitivæ Ec-
cleſiæ ex Septuagintavirali ſumptam fuiſſe; prout iterum liquet ex texti-
bus relatis à Tertulliano, Cypriano, Auguſtino, Ambroſio &c. D.
Anguſtinus verò de inſpirarione 70. Interpretum I. 18. de Civ. C. 4 . &
44., & alibi ſæpius ſic ſcribit: Spiritus qui in Prophetis erat, quando illa
diverunt, idem ipſe erat & in Septuaginta, quando illa interpretati ſunt. & C. 44.
Ego veſtigia ſequor Apoſtolorum, quia & ipſi ex utrisque, id eſt, ex Hebraæis, &
ex Septuaginta teſtimonia prophetica poſuerunt, utraque authoritate utendum
putavi, quoniam utraque una atque divina eſt. Quin immo ipſemer D. Hie-
ronymus, ſive quod priorem ſententiam retractarit atque S. Auguſtino ea-
tenus ceſſerit, ſive quod priorem ſententiam leniendam duxerir, tan-
dem fatetur, Septuaginta literpretes divino Spiritu plenos fuiſſe. Prafa-

