PN Se 343

. ed. A T T D er e ee

2 O
3 2 W dis 3 T r Iek Ner de Tar daf A r Aa: : e 2 5H? : 2 et 2,0 275 315

7

T2TTZLPTPTPYZYYEYZTPYZYZYZTYPYYZ

N Ræclarum & mirabile ſpecta-
y culum hic nobis dies exhi-
buit. Vidimus eum, cujus
A genibus ſupplices advolvi, &
pedibus oſcula figere Reges ac Cæſa-
res conſueverunt; procumbere ip-
ſum quoque ſupplicis ritu, ad ino-
pum quorundam, ignotorumque ho-
minum genua, & feſſos eorum lava-
re pedes, tergere linteo, blandeque
oſculari, dein comiter eos ad menſam
deducere, ſplendido baſilicôque ap-
paratu inftructam, diſcumbentibus
aſſiſtere, ſuis omnia miniſtrare ma-
nibus, apponere dapes, propinare
vina, &, ut ſemel dicam, omnia pro
famulo agere. Hæc cùm viderem,
Eminentiſſimi Principes, Utinam,
dixi, hæc ipſa ſpectarent omnes, tum
ſacri, tum profani ordinis Principes,
atque iſtud longe pulcherrimum Chri-
ſtianæ Demiſſionis exemplum imita-
rentur. Sed votum hoc meum illi
pridem præverterunt. Nam (quod
mihi tunc, ut eram attonitus, non
venit in mentem) eadem plane offi-
cia, quibus in Vaticana iſta Regia
Pauperes coli mirabar, hac ipsâ luce
ab omnibus ubique ſacris Præſulibus,
quàm quisque poteſt magnifice, præ-
ſtari ſolent: eundemque morem

IO.

profani quoque ordinis Principes
plùs minusve imitandum ſibi ſumpfe-
runt.
Videntur itaque Principes hanc
ſibi ante alios provinciam vindicaſſe,
tanquam ſuæ illa dignationi maxime
præcipuéque conveniat. Et verò
dicamus, quod res eſt. Omnibus
quidem in commune dictum eſt: Et
vos debetis alter alterius lavare pedes;
attamen eſt ratio, ob quam id Prin-
cipes potiſſimum præſtare deceat,
præſtaréque Pauperibus. Dicam e-
tiam apertius. Nemo eſt hominum,
qui non quovis alio in homine vene-
rari ac revereri eum debeat, cujus ad
imaginem ſinguli ſumus effecti. Ex-
hibenda ſunt etiam exteriora officia,
quæ interioris illius reverentiæ argu-
menta ſint. Nullum autem ejus ar-
gumentum edi luculentius poteſt.,
quàm ſi eò nos demittamus, ut alter
alteri extremam corporis partem ab-
luat. Quod proinde officium Chri-
ſtus Dominus, non verbis tantum
commendavit, ſed ſuo etiam conſe-
cravit exemplo. Non tamen, cuùm
hoc nobis commendavit, hoc om-
nino eum voluiſſe putandum eſt, ſed
ut præſtaremus, quæ quisque poſſet
obſequia, quibusque poſſet, ac res
ferret:

Joan. 13.
142

344 ORATIO.

ferret: nam lavare pedes utique non
ſinguli ſingulis poſſumus. Hoc ip-
ſum tamen, quod non omnes omni-
bus debent, quòdque cæteris eſt of-
ficiis humilius & abjectius; hoc ip-
ſum, inquam, ſibi Principes ſumpfſe-
runt hac ſacrâ & celeberrimàâ die præ-
ſtandum, idque Pauperibus. Cur
autem iſti, & cur iſtis? Nempe quia
nullis major, quàm Pauperibus de-
betur honos, nec ab ullo ipſis homi-
num genere magis, quàm à Principi-
bus debetur, à ſacris quidem aliquan-
to etiam magis, quàm à profanis.
Hoc mihi arcanum, non aliàs com-
pertum tacite in animum inſinuare
viſa eſt, cùm veſtra, Patres Purpu-
rati, quam ſæpe ſum demiratus, tum
verò maxime ſummi Sacrorum Prin-
cipis, quam dixi, mirifica prorſus in
Pauperes benignitas. Cùm enim
hanc contemplarer, tantàâ cum demiſ-
ſione, tantâà cum ſignificatione hono-
ris conjunctam, ſubijt iſta mentem
cogitatio, eos, qui ſic à vobis hono-
rentur, non poſte non præ aliis om-
nibus eſſe honorandos, & lſubeſſe
cauſam, cur ab iis, qui ſummo loco
ſunt, præ quâàm ab aliis honorentur.
Dehinc verò non pauca in hanc rem
mihi ſuccurrunt quæ nunc ediſſeram.
Et favebitis, ſpero, id exſplicare
confirmaréque conanti, quod ipſi ta-
citeé, ùt ajebam, mihi ſuggeſſſtis.
Duo quædam ſunt hominum ge-
nera, quæ Chriſtus Dominus ſupra
cæterorum ſortem altius extulit, a-
deôque honoris etiam prærogativo
jure donavit. Sunt autem, ut nihil
morer, ea ipſa, de quibus ante dice-

bam, ſummi nimirum, & qui viden-
tur infimi mortalium; Principes, in-
quam, & Pauperes. Ac de Princi-
pibus quidem ambiget nemo, quippe
qui manifeſte inter homines excel-
lant : quòd autem iſtis hominum
poſtremos componam, id ſcilicet mi-
rum videri poteſt. At certe Chriſtus
utrosque delegit, ſuam quibus perſo-
nam ſingulari quadam ratione impo-
neret, non ut quocunque modo eam
repræſentarent (id quod omnibus eſt
commune) led etiam ut eam agerent.
Hos enim (quæ ſumma dignatio eſt)
ſubſtituit ille ſibi vicarios, qui ejus a-
pud nos vices gererent: adeòque vo-
luit, ut in his maxime ipſum venera-
remur, ipſi obſequeremur.
Promptum foret iſta, quæ dixi,
pluribus firmare argumentis: ego ve-
rò paucula duntaxat Sacris Litteris
afferam, ſed ea tam luculenta, ut ni-
bil facile deſiderari ampliùs queat.

Qui vos aunit, me audit: & qui vos Luc. 10. 16.

ſpernit, me ſpernit. Qui autem me ſper-
nit, ſpernit eum, qui miſit me. Chri-
ſti hæc ad Principes & Magiſtratus
verba ſunt. Atque his planèe gemina
ſunt illa, quibus Pauperes eſt allocu-

tus. Qus vecipit vos, me recipit: & Matth. I0.
qui me recipit, recipit eum, qui me miſit. 40.

KRurſus, quo loco Principes nobis ha-
bendi ſint, magnus ille Mandatorum
Chriſti Præco, Paulus, inquam, Apo-
ſtolus edixit.

timore & tremore, ſcut Chriſto; non ad . 5. &c.
oculum ſervientes, quaſi hominibus pla-
centes; ſed ut ſervi Chriſti: cum bond
voluntate ſervientes, ſicut Domino, &
En ut repetitis vici-
bus

non hominibus.

i. vdici formulipi
*); 1,, . .
14)“ diu faiſi⸗ ui 4

Obedite Dominis cum Ad Ephef.

ndem
en 1 1
bus en un

incula

gnifcumn
G paupennn
bis eGiwit, qoo
Mundi die, tin

.

inie, nih ſac⸗
cin mi hennini
ie Pohdi
contentione, gian
non feginus ul⸗
Ullo alio hominun
1 lox poncus in
Porro ſi nadid
ſbent, cut do
Cbeids Domin
buerit, tantogt
mendavetit: h
niengo lbor e
quim mnarine ne
Jue hominumn ali
lent, & pars m⸗
Aieno lubſidio.
vel medioctis ho
1 Lomet omnes
6 ſ ſbi ujsgl
Pentibis zofretur
tum ofmninm p
wilerinum colloy
ttmen bideum
Reno verur
tnd exuere, *
nant inperinm,
Cultatibs (n
noſtram 4ppe
Aer egene in

E gri ise.
ncipes in.
Kede Princj.
nend, guippe
ninsg erel.
iſis hommum
dͤic ſlienm.
1cente Chiiſh
n quibig perſo.
n ntione imo.
nque modo ein
vod ommibogdet
It eam agerent.
Cenato el)
08, gli eiis r.
eogbe r
iplom venen.
em.
iſa, gor ein,
hentis: ego ve-
Kori Litens
rlenta, ut ni⸗
hplins gvert

r! E ii uuic loi

uten nne er.
iir ne. (.
& Meiſtams
eplane gemin
ezeſt loca.
nne reciſit: 5 Nnn
n, gü ne iſt d
0 es ndis dr
e Mandnorun
inapamho⸗

mit
8., Downinis ℳ,
Chrit M.
ℳ De, C
6es Fcl⸗

des

17,

4

ſ

ORATIO.

bus rem eandem nobis vehementer
inculcat. Quàùm verò illud quoque
magnificum , quùâm exaggeratum,
quod Pauperum causàâ Chriſtus no-
bis edixit, quodque ſupremo etiam
Mundi die, tanquam ex præſcript4

Matth. 25. judicii formulàâ pronunciabit? Quam-

40. & 4 5.

diu feciſtis uni ex his fratribus meis mi-
nimis, mihi feciſtis. Quamdiu non fe-
ciſtis uni de minoribus his, nec mihi fe-
ciſtis. Profectò tam diſerté, tantà
contentione, gravitatéque verborum,
non legimus uſpiam Chriſtum pro
ullo alio hominum genere authorita-
tis ſuæ pondus interpoſuiſſe.
Porrdò ſi rationes etiam exquirere
libeat, cur duo iſta hominum genera
Chriſtus Dominus aded ſibi curæ ha-
buerit, tantôque nobis opere com-
mendaverit: haud magnus in inve-
niendo labor erit. Nimirum erat
quàm maximè neceſſarium, ut pleri-
que hominum aliis hominibus paré-
rent, & pars magna vitam degeret
alieno ſubſidio. Quis enim, rogo,
vel mediocris hominum ſtatus foret,
ſi ſuéêmet omnes arbitrio viverent,
& ſua ſibi quisque ſervaret, nihil e-
gentibus largiretur? Ingens profectò
rerum omnium perturbatio, ingens
miſeriarum colluvies exiſteret. Nec
tamen quidquam magis hominum in-
genio adverſatur, quàâm ſuo ſe arbi-
trio exuere, ut ſead alterius compo-
nant imperium; & ſuis ſe privare fa-
cultatibus (quas plane ſubſtantiam
noſtram appellare conſuevimus) ut
alteri egenti ſubveniant. Ad ſupe-
randam ergo hanc geminam, in re
adeò neceſſaria, difficultatem neceſ-
R. P. Segneri Panegyr.

V

34

ſe fuit, vim quandam novam nobis
adhiberi, majorésque ſtimulos addi,
quibus & ad obtemperandum Prin-
cipibus (quo nomine Magiſtratus
uoque omnes complector) & ad
flccurrendum Pauperibus incitare-
mur. Quæ autem vis major, quod
majus, validiusque incitamentum ad-
di potuit, quùm ut ſuam Chriſtus
Dominus authoritatem, quà ipſe ſibi
nos habet obſtrictos, cum illis com-
municaret? Hos ergo vice ſuâ fungi
apud nos juſſit, collatisque in illos,
quæ ſibi competebant juribus, certos
nos fecit, ſe omnino eſſe, qui, quod
jubent Principes „jubeat; ſe itidem,
qui ſtipem, quam petunt Pauperes,
Petat.
Jam non poteſt humana ſuperbia
indignum putare, quòd Mazgiſtratui
ſubeſſe nos oporteat. Hoc enim non

eſt homini ſubjici, ejusdem nobis-

cum conditionis (id quod adeò mo-
leſtum ac difficile nobis accidit) ſed
ipſi potius Chriſto, cujus ille perſo-
nam gerit. Revocate hoc loco in
memoriam Fridericum illum Aheno-
barbum, qui tamdiu, tantâque con-
tentione animi Pontificiæ Majeſtati
eſt obluctatus. Hic ipſe tamen in-
duci ſe demum paſſus eſt, ut indomi-
tam illam ſuam, & auguſtam frontem
ad Alexandri III. pedes ſubmitteret,
notiſſimâ illà conteſtatione adhibitâ:
Non tibi, ſed Petro. Rectiùs dixiſ-
ſet: Non tibi, ſed Chriſto, Majus e-
nim eſt, Chriſti vices gerere, quàm
in iis gerendis Petro ſuccedere. Quan-
do tamen Friderico, utut elato ac
feroci eſſet animo, ſatis iſtud fuit,
XX quòd

Matth. 21.
2. 3 9.

346 ORATIO.

quòd Alexander Petri ſedem teneret,
bominis quidem, ſed mortali majo-
ris: quando, inquam, hoc ei ſatis
fuit, ut illam ſuæ majeſtatis inclina-
tionem haud ſibi duceret erubeſcen-
dam; quinam porrò erunt, quibus
durum nimis videri queat, ſubeſſe

eſ. Principibus, ſcut Domino, & non ho-

minibus!
Nunc etiam illud vobis in mentem
redeat, quod Chriſtus Dominus, cum
ſuorum aliquos miſit, ut par jumen-
torum adducerent, quibus ipſe uti vo-
lebat; ne quid illi ambigerent, igno-
tôque hero rem ſuam auferre formi-
darent: confidentiſſimèe ipſis dixit,
Solvite & adducite: & ſi quis vobis
æliquid dixerit, dicite, quia Dominus
his opus habet; & confeſtim dimittet.
Hæc ſi non juſto major confidentia
fuit, plusque ſibi Chyiſtus de facili-
tate Heri promiſit, quàm ratio ſine-
ret (id quod cogitare nefas foret) ea
neceſſe eſt, vis inſit huic dicto: Do-
minus his opus habet: nihil ut oppo-
nere hominis duritia poſſit, nec om-
nino quidquam ei ſit reliquum, quo
tenacitatem ſuam excuſet. Ex quo
itaque ſcimus, Chriſtum neceſſitates
Pauperum ſuas exiſtimare, quéôdque
iſti à nobis petunt, ejus nomine ac
loco petere; quomodo eorum pre-
cibus non flectetur, in quo Fides
penitus extincta non ſit? quomodo
non confeſtim dimittet rem quamlibet,
quaà illi habeant opus?
Sic igitur Chriſtus Dominus pub-
licis privatisque mortalium neceſſita-
tibus conſultum ivit. Quoniam enim
alienà ope ſuſtentandi erant, qui ſuis

vivere facultatibus non poſſent; & ,
ut omnes recte pacatéque viverent,
non ſuo quemque arbitratu agere, ſed
maximam hominum partem à Magi-
ſtratibus regi neceſſe fuit: propterea
iſtos, qui aliis juſſa dant, & eos, qui
aliorum flagitare opem neceſſe ha-
bent; ſuâ ille adeò authoritate mu-
nivit. Sic enim. & illorum juſſa, &
horum poſtalata majus apud nos
Pondus elant habitura. Ita quidem
mihi videtur: ſed quodcunque fue-
rit Chriſti hac in re conſilium, res ip-
ſa certe in aperto eſt, Principes nimi-
tum, & Pauperes Chriſti vicem, lo-
cumque tenere. Hoc enim ampliſ-
ſima illa ejus mandata, quæ in medi-
um adduxi, plus ſatis teſtatum faci-
unt. Utrosque igitur, ùt rem ſacram
veneremur oportet, non Principes
tantùm, ſed & Pauperes. Nam recte
quidam dixit (etſi forte alià mente
id dixerit) Res eſt ſacra Miſer.
Atque hactenus quidem id celebràſ-
ſe fit ſatis, quòd Principes & Pauperes
habent ſupra cæteros Mortales eximi-
um. Neque parum eſt, quod in ejus,
qui Principibus debetur, honoris com-
munionem eos vocavimus, qui quàâm
longiſſimèe abeſſe videbantur. Quam-
quam verò communis quædam utro-
rumque dignatio eſt, non ea conti-
nuò par in utrisque putanda efſt. Su-
pereſt ergo quæſtio, utri hac in re po-

tiores ſint, Principesne, an Pauperes?

Quodſi potiores eſſent Pauperes, jam
ego vieiſſem, quod propoſui, hos
ipſos ſcilicet præ omnibus eſſe hono-
randos. Non enim poſſunt non om-

nibus antecellere, qui eàâ in re, quæ

IR

a met, n
bio Ntrage
menta ſationum
ſal Alios unbt!
Vime atonibes
Principibus lein
oſſem, oſtra
tet. Cunn zute
kodie reteratur
Pauperum callit
tepromoveann.
tentiadtincipum
Perum hono
Gandus.
Ectidem,
Oui hominm
vogle eratus
ind & ſeipſa hor
tür: non item,
mos. Iti multis
nifeſtis, commnn
tem excedunt,
Juim homines y
ili, gui ſumm
neii Snt liaui⸗
aid, guod omn
um habet
det; i zden

leere, c nitil
Rem dicere

nor ertibitng ej
(ltur honore 4
Ino Atomniun
nor eſſe cenleatn

n heceke ſa.
himen.
Crum uſtn
18 aepuc n
. ln 1 bigem
deungle ſye
flium, jesj 1
inees ini.
iricem, ,0.
nin emoli.
Aun in el.
teſtutum hor⸗
Utrem lactum
on Principes
NMam ecke
ali mente
iſer.
id celchei⸗
Daperes
iineiii
gvob nein
Gnwicun
i Gvam
tor. Qal⸗
Uedamn vilo-
On en (Onti⸗
nch ek. d.
ibacinteſe⸗
m kufech
bametsin
ſnacn, 1
biselenn⸗
lmmma.
ant,

ORATIO. 347

in ſummis qůoque fumma eſt, magis
excellant. Videamus igitur, in quo-
nam magis e duobus iſtis hominum
generibus Chriſtus agnoſci & hono-
rari amet, in Summisne, an in Infi-
mis? Pro utraque parte ſua ſunt mo-
menta rationum. Ac ego quidem,
ſi ad alios mihi ſermo eſſet, iis ma-
ximè rationibus inſiſterem, quæ pro
Principibus faciunt, eisque, quoad
poſſem, illuſtrare ac roborare cona-
rer. Cùm autem ad Principes mea
hodie referatur Oratio, videor mihi
ad id potius debere incumbere, ut
Pauperum cauſam pro virili meâ par-
te promoveam. Uti enim aliis reve-
rentia Principum, ita Principibus Pau-
perum honor magis eſt commen-
dandus.
Equidem, ut hoc primùm dicam,
qui hominum infimos honorat, is
quoque paratus eſt ad honorandum,
imò & reipſa honorare omnes vide-
tur: non item, qui honorat ſupre-
mos. Iſti multis partibus, iisque ma-
nifeſtis, communem hominum ſor-
tem excedunt, ſic ut plus aliquid,
quàm homines videri poſſint. Sed
& illi, qui ſummos inter ac infimos
medii ſunt. aliquid habent auctarii ſu-
pra id, quod omnibus eſt commune.
Solus Pauper nihil habet à Fortunaâ,
ſed id ſolum habet, quod nemo non
habet; ut adeò idem ſit Pauperem
dicere, ac nihil aliud, quàm homi-
nem dicere. Hinc autem fit, ut ho-
nor exhibitus ei, in quo nihil conſpi-
citur honore dignum, niſi quòd Ho-
mo eſt, omnium plane hominum ho-
nor eſſe cenſeatur. Cuùm igitur Chri-

ſtus Dominus omnem plane ab ho-
minibus hominem honorari volue-
rit; vel hac de causâ conveniens e-
rat, ut eorum maxime honorem no-
bis commendaret, qui ſunt omnium
minimi.
Sed alia mihi ſuppetunt luculen-
tiora argumenta, quibus Pauperum
obſcuritatem Principum ſplendori
præferam. Sunt enimverò Principes
ſplendidæ prorſus Chriſti Domini
imagines; & quo ſunt ſplendidiores,
eo quòque ſuo ſunt Prototypo ſimi-
liores. Quis enim dubitet veriorem
illam eſſe Solis imaginem, quæ vel
auro expreſſa, vel illuſtri aliquo co-
lore depicta ſit, quàm quæ adumbra-
ta carbone? Hinc porrò aliqui con-
tinuò rem qu de agimus, confici
putant. Nihil enim ambigendum eſ-
ſe ajunt, quin Chriſtus Bominus in
iis potiſſimùm honorari velit, in qui-
bus ipfſe meliùs ac facilius agnoſci
queat; in Principibus ſcilicet, qui
plus inſtar ejus habent: nam in vili
ac ſordida turbaà Mendicabulorum
extrema vix ejus lineamenta quis poſ-
ſit agnoſcere. Ita quidem illi, qui
grandia tantum, & illuſtria admirari
conſuérunt. Ego verò, ut majori,
quam dicunt, Principum cum Chri-
ſto ſimilitudini nihil interim repug-
nem; ex hac ipsâ longe aliud, ac pla-
ne diverſum colligo. Similiores ſunt
Chriſto Principes: minus ergo faci-
le fuerit, Chriſtum in ipſis agnoſcers.
Abſona videtur iſta collectio: ſed
magnos habeo ejus authores, quibus
non temere quisquam refragari au-
deat; Divum Dionyſium, & Di-
XX2 vum

S. Thom.
I. p. q. I.
a. 9. ad 3.
S. Dionyſ.
de Cæl.
Hier. c. 2.

S. Thom.

3. P. q. 2 5.

a. 3. ad 3.

348 ORATIO.

vum Thomam. Hic ſub ipſum fere
principium celebratiſſimæ ſuæ, ut vo-
camus, Summæ, rationem exquire-
re laborat, cur DEUS in Sacris Lit-
teris, in quibus altiſſimas perfectio-
nes ſuas vario ac multiplici figura-
rum genere adumbrare voluit; uta-
tur plerumque ſimilitudinibus vilium
potiùs, abjectarumque rerum, quùàm
nobilium atque præſtantium? Mi-
rum id ſcilicet videri poteſt, utique
cùm eo res quæque propiùs ad DElI
ſimilitudinem accedat, quo eſt ipſa
præſtantior. Ad hanc quæſtionem
reſpondet Doctor Angelicus ex ar-
canâ S. Dionyſii doctrins. Magis
eſt conveniens, ut Divina tradantur ſub
figuris vilium corporum, quàm nobilium,
quia ſic magis liberatur animus ab erro-
re. Nempe cùm res, quæ aliis re-
præſentandis adhibentur, multum ip-
ſæ per ſe decoris & præſtantiæ ha-
bent, non leve periculum eſt, ne
intercipiant, ſurripiantque ipſæ ſibi
partem ejus honoris, qui rei repræ-
ſentatæ debetur.
Hinc eſt, quòd cùm adorare DE-
UM ſub ſenſili aliquo ſimulacro vo-
lumus, rudibus ad eam rem, & ſenſu,
vitàque caſſis imaginibus utimur, has
imponimus aris, & religioſo cultu
proſequimur. Atqui Homo ipſe vi-
va DEl ſpiransque Imago eſt, quam
ille ſuis, ut ita dicam, manibus, &
ſingulari curà formavit. Cur ergo
alias nobis fingimus imagines, ac non
potiùs alter in altero DEUM adora-
mus? Non ob aliud profectò, quàm
ob hanc ipſam nobilitatem & natu-
ralem hominis præſtantiam. Ejus-

modi namque imago, in qua tantum Rob. Hol-
inſit propriæ ac nativæ perfectionis, cot lect.
teneret facile animum noſtrum, aut 1r58.
ſaltem non ita facile ſineret nos eum in lib. Sap.

avellere, atque, ut oportet, ad rem
ipſam transferre, cujus illa imago eſt.
Certe ſi hominem adoremus, uti ru-
dem aliquam adoramus imaginem;
dubitari poteſt, an is ei cultus exhi-
beatur, tantum ùt eſt Conditoris ſui
atque Opificis imago; an verò, ùt
ipſe præclarum adeò, & excellens eſt
opus.
Hoc ipſum quodammodo in ho-
norandis Principibus nimis quàm ſæ-
pe uſuvenit. Quo enim illi plus va-
lent opibus, & potentiâ, quo plus au-
thoritatis ac majeſtatis præ ſe ferunt,
atque, ut paucis dicam, quo magis
eum referunt, qui Rex eſt Regum, eo
magis pronum eſt, ut eos quis vene-
retur propter id potius, quod ſunt,
quàm propter id, quod referunt. Ita
factum, ut olim aliqui Principum
pro Dijs habiti fuerint. A qua qui-
dem inſaniâ nos procul abſumus, ſed
non abeſt periculum, ne illa reveren-
tia, & ſubmiſſio, quæ Principibus,
ut Chriſti vicem locumque tenenti-
bus præſtanda foret, nulio ad Chri-
ſtum reſpectu, ipſis præſtetur. Hoc
ipſum verò eſt, eos quodammodo in
Deorum numerum referre, non poſi-
tivò (uùt in ſcholis loquimur) ſed ne-
gativé.
Nihil ſimilis periculi eſt in juvan-
dis, honorandisque Pauperibus: nihil
enim iſti habent, quo nos alliciant,
niſi quòd Chriſtus ſuam illis perſo-
nam impoſuit. Impoſuit autem, Rul
18

mamel

6o
ſis
bos, i wn

cijs impo el⸗
Cbitto in aupe
mzjor eſt, uo⸗ 1
useſt Abinbil,
for, Avan gun
n ilum eännd
Co loco
velem 8 Ben
jlam aGeo ,aud
mnplſimi atii
ſtadfios impen
Vit non Potentun
luit enclalos) ied
Vo Nje norum curam.
jus verba unt)
ur. Man Divit
leentiani afat.
mter, icd gvo
imuginibug ciri,
nodo ill eſe
les wagis enn
Oblcuras, gus ſonn
. Cunquam ſl
Di 5 meiben
Onmini ſmiltuc
atem obſe
iit; ſl 1
e
oris e

Nemus, U n.
lmaginen;
ei cultcz erli.
onditotis iet
en verd,

excelleng eſt

moCo in ho⸗
wis goim /.
nilipus n.

nong .
Pre le en,
n, Gno nehG
eſthegum eo
s gußs eſt:
gvog lunt,
elerunt. It
Drincipumm
A g gui⸗
blomus, e
ilarereren
Pinepbus,
re keneni⸗
10 2d Corti-
teiut. Hoe
Qammodoin
te, non
mmur) ſed te⸗

neſtin n
bis: i
nos 1en
um öe
uen,Nu⸗
nitne ſß

Reg. c. 53.

O RATIO.

lis additis ornamentis atque Inſigni-
bus, quæ noſtros poſſent ſenſus per-
cellere. Quamobrem Pauper à quo-
dam e Patribus in hunc modum defi-
nitus eſt: Nuda DEI Imago: cùm ê
contrario Principes, uti dicebam, or-
natiſſimæ ſint ejus Imagines, uti Pa-
relia ſolis. Quanto autem ſimplicior
eſt Imago, minusque per ſe habet, ob
quod æſtimari queat; tanto eſt evi-
dentius, quidquid ei exhibetur hono-
ris & cultůs, id omne in eum referri,
cujus imago eſt. Honor igitur, qui
Chriſto in Pauperibus exhibetur, eo
major eſt, quo ſincerior. Certè mi-
nùs eſt dubitabilis, adeòque luculen-
tior, quàm qui ex Principum honore
in ipſum redundat.
Quo loco juvat referre præclara
quædam J§. Benedicti verba, qui cùm
illam adeò laudatam Hoſpitalitatem,
ampliſſimi Patrimonii loco, transmi-
ſit ad filios, impensè ipſis commenda-
vit, non Potentum (etſi nec iſtos vo-
luit excluſos) ſed inopum & peregri-
norum curam. Quia in iſtis (hæc e-
jus verba ſunt) magis Chriſtus ſuſcipi-
tur. Nam Diwitum terror ipſe ſibi re-
verentiam parat. Quo rurfus confir-
matur, id quod de vivis iſtis Chriſti
imaginibus dixi, clariores quodam-
modo illas eſſe, quæ ſunt obſcurio-
res; magis autem dubias, atque adeò
obſcuras, quæ ſunt illuſtriores.
Quanquam ſi clarior eſt in Princi-
pibus, magisque manifeſta Chriſti
Domini ſimilitudo, in Pauperibus
autem obſcurior, & quæ ſenſum fu-

giat; profectò in his illum agnoſce-

re, uti majoris eſt fidei, ita non po-

349
teſt non eſſe magis ei acceptum. Quod
tamen ad me attinet, non ego con-
ceſſerim, Pauperes minus eſſe ſimiles
Chriſto, quàm Principes. Hi atque
illi, quamvis inter ſe ſint adeò diverſi,
æque tamen ejus ſimilitudinem refe-
runt. Neque hoc mirum, cum &
ipſe diſſimiles prorſus conditiones in
ſe receperit, dives idem & pauper,
Dominus & Servus, Magnus & pro-
pe nullus, beatus & ærumnoſus. Prin-
cipes itaque illum repræſentant, qua-
lis ſupra nos eſt, plenum poteſtatis,
majeſtatis & gloriæ: Pauperes verò,
qualis, inter nos fuit, inopem, cala-
mitoſum, & deſpectum. In Princi-
pibus apparet, qualis eſt ſuâmet na-
turâ & dignatione: in Pauperibus,
qualis eſſe noſtri miſeratione dignatus
eſt. Principes denique illum refe-
runt, qualis eſt in ſtatu ſibi maximè
debito, & naturali ſua conditione:
Pauperes contrà ſimiliores ipſi ſunt,
qualis fuit eo tempore, cùm ipſe ſibi
tam fuit diſſimilis, ut de ipſo dictum

ſit: Non eſt ſpecies ei, neque decor: & Iſai. 53. 2.

vidimus eum, & non erat aſpectus, &
deſideravimus eum. Nunquid autem
illi, qui tum quoque Dominum ag-
noverunt, & meritis affecerunt hono-
ribus, magis admirandi, majorique
laude digni ſunt, quàm qui eundem
ſolis inſtar fulgentem in monte Tha-
bor, aut in monte Olivarum adoràâ-
runt, cùm ferretur in Cælum? Ita ſa-
ne illi quoque magis commendandi,
qui Chriſtum in Pauperibus, quàm
ui eum in Principibus venerantur.
Et ſint ſane Principes in myſtico
Chriſti corpore nobiliora cæteris
XX23 mem-

Tract. 50.
zn Joan.

370
membra: imò dicamus diſertè, ma-
gni hujus corporis, cujus caput non
aſpectabile Chriſtus eſt, illos eſſe ca-
Put aſpe ctabile: Pauperes verò, ut
eſt maximè abjecta eorum conditio,
non alium, niſi pedum tenere locum,
quem & S. Auguſtinus ipſis aſſigna-
vit. Hinc quoque idem, quod an-
tea dicebam, conficio, majorem il-
lum eſſe honorem, quem Chriſto in
Pauperibus, quàm quem in Principi-
bus ei exhibemus. Quemadmodum
Magdalena majori eum honore affe-
ciſſe cenſetur, delibutis pretioſo un-
guento ejus pedibus, quàm cùm ſu-
Pra ejus caput effudit, quidquid ha-
bebat odoramentorum. Non enim
magna admodum res eſt, corporis
ejus, tum veri, tum myfſtici Partem
honorare præcipuam: ſummæ au-
tem reverentiæ eſt, venerari infimam.
De Principibus porrò nil majus
babeo dicere, quùàm quòd DEUS
illos Procuratores conſtituit „qui e-
jus nomine nos convenirent, ejus-
que loco reciperent, quod quod ei
debemus Tributum. Præclara hæc
ſanẽ provincia eſt, & magno cum
eorum, quibus eſt demandata, emo-
lumento conjuncta. Non ea tamen
ſolis eſt demandata Principibus: Ege-
nis quoque id negotii datum. Ita
namque diviſa inter utrosque Procura-
tio, ut partem noſtrorum debitorum
Principes exigerent, partem repete-
rent Pauperes. Ac iſtis quidem aſ-
ſignata pars melior, altera Principi-
bus relicta eſt. Quod ut fiat aper-
tius, animadvertendum eſt, totam
immenlſæ illius ſortis, quam DEUS

ORATIO.

nobis concredidit, uſuram, totum
fœnus, quod ei referre debemus „ad
hanc fere ſummam reduci, ut eum
Timeamus & Amemus. Hi omni-
no Cenſus, hi fructus ſunt, quos ille
à nobis repoſcit. Hos ipſos autem
ita ſibi vult perſovi, ut magnam par-
tem derivet in homines. Et Amo-
ris quidem, ſibi debiti, omnes vult
fieri participes: hoc enim mandatum
hbabemus à DEO, inquit &. Joannes,
ut, qui diligit DEUM., diligat & fra-
trem ſuum. Maximée verd illis per-
ſolvendum hoc fœnus, noſtrà qui
ope maximè indigent. Nam ita Chri-
ſtus ipſe Mandatum illud expoſuit,
cùm Phariſæus ſciſcitaretur: Quis eſt
meus Proximus? Timoris poriò tri-
butum (quæ pars eſt altera noſtri de-
biti) pendere jubemur Prineipibus:
ſic enim Apoſtolus nobis edixit: Obe-
dite deminis tum Timore & Tremore .
Eicut Chriſto. Cuùm itaque Princeps,
ùt Princeps eſt, ſit exactor Timoris,
quem Chriſto dehemus: Pauper au-
tem fructum colligat Amoris; mini-
me jam obſcurum eſt, longe Chriſto
eſſe acceptius, quod Pauperi, quàm
quod Principi tribuitur; tanto fcili-
cet acceptius, quanto ei eſt jucun-
dius, Amari, quàm Timeri.
Denique cùm ſummus ille, ac in-
æſtimabilis amor, quo nos Chriftus
proſequitur ‚ita eum in nos penitus
transmutaverit, ita nobiſcum concor-
Poraverit, ut, ſi quis noſtrům fame

laboret, famem & ipſe patiatur; ſi

quem ſitis adurat, non mintis ipſe ar-
deat ſiti; cùm nudus eſt aliquis, &
alget, algeat is quoque ac obrigeſcat
cùm

I. Joan. 4.
21.

Luc. 10. 29.
&c.

Ad Epheſ.

C. 5.

Matth. 25.
3 5. & 42.

ih.

neceſſttium mn
tur, gon tol 4
ſt in Pupenibis
tanten in Pfineſß
Eiatem. Fuit,
Pho coronam pei
le ſbi hoc ao
, quden
non powwerit.
Mirum proine
Ooo Chriſt 1
in exenos Offcir
menget, It ca ol
unerari velle vide
Ali commemotata
Nbi qun ſi futnrr,
Pfemia prnisque
enarrat. Non
lubet enim exect
nem lel igeo ſoe
ſtintur egenis offi
caten ipſiplaeete
enim alja vecungt
õ
Rs onßci
Vceor mili i
D Chriſtes De
i RM a
honore

ſem . tofum

debemg
elt,

unt, adzile
8 lpln en
Imegnam .
. Ame.
1, omnes
nim Nand tin
t oamnes,1,
lileen ſe-21
rerd iſiz pe.
„ noſttl qui
Wmin Chri lir ſog
d epoſit, A
Iis pond d
fenn noſtihke.
Piineipibis:
ecitt: e. Alſia
& Wemme,“).
. Piinceps,
r Timors,
Pauper an.
vyge Chriſ
anto ſli
eſt jucan-
ei.
Ae, cin. 4
nOs Cifts
a n0 Pedinc
ſcom concor⸗
nolhrün in⸗
e hniun
minisle⸗
Kiſt 4
ex itn
(Us

ORATIO. 3 †1

cum alius ſine lare, ſine tecto eſt,
pariter is tecto excluſus, cum extor-
ris oberret; ac, ne longum faciam,
unus ipſe omnes miſerorum omnium
Xrumnas intime perſentiat; dubita-
ri profectò non poteſt, quin juva-
si magis in egentibus cupiat, quâm
in dominationibus honorari. Ma-
gis enim id curat, quod eſt magis
neceſſarium; magis ut vitam tuea-
tur, quæ tot incommodis eſt expo-
ſita in Pauperibus; quàm ut pericli-
tantem in Principibus tueatur autho-
ritatem. Fuit, qui uno Frigidæ ſcy-
pho coronam permutaret: nec ma-
le ſibi hoc pacto confuluiſſe cenſe-
tur, ſi quidem aliter vitam ſervare
non potuerit.
Mirum proinde videri non debet,
quòd Chriſtus Dominus ita Charitatis
in egenos officia quandoque com-
mendet, ut ea ſola æſtimare, ſola re-
munerari velle videatur. Certe non
alia commemorat apud S. Matthæum,
ubi quæ ſit futura, ſupremo illo die,
præmia pænaâsque decernendi ratio,
enarrat. Non ille quidem cætera
ſusſque déque habere putandus eſt
(habet enim exactam omnium ratio-
nem) ſed ideo ſola laudat, quæ præ-
ſtantur egenis officia, quia ſine his
cætera ipſi placere non poſſunt. Quid
enim alia quæcunque officiorum ge-
nera eum juvent, qui, utut ijs forteé
abundet, fame nihilominus, aut ali-
js miſerijs conficiatur?
Videor mihi abunde monſtrâſſe,
quòd Chriſtus Dominus magis amet
in Pauperibus, quàm in Principibus
agnoſci & honorari, quòdque pro-

in illi maximè omnium honorandi
ſint. Et hoc erat, quod primo loco
me oſtenſurum promiſi. Reſtat, ut
oſtendam, ipſis omnium maxime
Principibus Pauperes eſſe honoran-
dos: quod ſecundo loco propoſui.
Ad hoc ergo nunc me accingo. Utar
autem, ne longior ſim, unico non
amplius argumento, ſed quod inſtar
ſit plurium. Oſtendam nempe, ip-
ſorum hac in re Principum cauſam
vel mavimè verti: non enim aliter
ſuam illos authoritatem ſatis tueri poſ-
ſe, quam certe tueri, non fui dico
privati commodi, ſed, quod virtutis
eſt, utilitatis publicæ causâ debent.

Id modò ratum eſſe velim, quod
jam ante ſatis approbatum videtur;
nimirum, quæ una maximé cauſa eſt,
ob quam adeò Principibus obtempe-
rare nos oporteat; eandem quoque
opitulandi Pauperibus eſſe cauſam.
Utrique ſcilicet Chriſti Domini per-
ſonam repræſentant, ejuſque apud
nos vices gerunt: adeoque Chriſtum
in illis agnoſcere, Chriſtum honora-
re nos oportet. Sic autem honora-
tur in illis Chriſtus, ſi præſtemus,
quod alteri ejus nomine jubent, alteri
flagitant. Ob id ergo Principibus
obſequendum, ob id Pauperibus opi-
tulandum eſt. Hinc porrò conſe-
quens eſt, fieri non poſſe, ut quis
eâ de causâ Principi quidem obſequa-
tur, nec tamen præſtet, quod eâdem
ipsâ de causà Pauperi debet obſequi-

um. Sicut non poſſumus uni cuipi-

am eorum Dogmatum, quæ Divini⸗-
tus nobis tradita ſunt, fidem adhibere,
quanms

Vide, ſi lu-
bet, lib. de
Cauſ. Pro-
Poſ. . S
§. Thom.
cum loc.

352
uam debemus, ac non item alteri:
cùm eadem ſit ratio credendi utrum-
que.
Tametſi autem unam quandam,
eandemque cauſam eſſe dicam, ob
quam & principibus obtemperan-
dum, &ι Pauperibus opitulandum
ſit; non negaverim tamen, præter
illam unam, quasdam etiam alias ſup-
petere cauſas, quarum una nos ad
unum, alteràâque ad alterum præſtan-
dum moveat. Poſſunt enimvero,
ac ſolent etiam hac eſſe officia diver-
ſarum Virtutum, quarum ſingulæ ſe-
orſum ſuas habent rationes. Verum-
tamen ultra privatas iſtiusmodi ratio-
nes, una quædam communis eſt ra-
tio Chriſtum obſervandi, honorandi-
que in omnibus, qui ejus vices ge-
runt. Et hæc ratio, ut eſt ſuperior,
ita prior nos movet (ſemper enim
prius eſt, quod eſt communius) ne-
que tantùm movet, ut quomodo-
cunque Chriſtum in illis honoremus;
ſed eadem deinde vim quoque ad id
confert, ut ſuum in Principibus, ſu-
umque in Pauperibus ei tribuamus
peculiarem honorem, illis quidem
obtemperando, iſtis autem opitulan-
do: hoc enim duplex illud genus eſt
honoris, quod Chriſto in ſuis illis
Vicarijs debetur. Conkfert, inquam,
illa vim ſuam ad hæc quoque peculia-
ria officia, tametſi ea forte propiores
aliquas cauſas habeant. Virtus enim
cauſlæ ſuperioris (quod Philoſophia
nos docet) ad ultima uſque pertingit
effecta: quin etiam plus in illis effi-
ciendis, quàm inferiores cauſæ, valet.
Porrò quemadmodum ſi cuipiam

ORATIO.

Generi aliquid perfectionis demere-
tur, non poſſet non itidem aliquid
decedere omnibus, quæ illo Gene-
re continentur; ſic imminutâ virtu-
te cauſæ communis, minus perfecta
evadant neceſſe eſt, quæcunque de-
inceps ab eâ causâ proveniunt. At-
qui profectò communis illa cauſa,
quam diximus, Principes Paupereés-
que, ut Chriſti Vicarios honorandi,
nunquam non aliquid ſuæ virtutis
amittit in animis noſtris, quando-
cunque ſpernimus aliquem eorum,
qui Chriſti vices gerunt. Si ergo in
honorandis Pauperibus, hoc eſt, ut
apertiùs loquar, in ſublevandis eo-
rum miſerijs torpeſcimus, fieri non
poteſt, ut non etiam in præſtando,
quod Principibus debetur, obſequio
ſegniores efficiamur.
Preſſiùs forte iſta, & anguſtiùs
dicta ſunt, quùàm oporteret apud ali-
os auditores: qui autem hic mihi au-
res præbent, eorum intelligendi per-
ſpicacia me reddit ſecurum. Vera eſ-
ſe, quæ dixi, agnoſcent ipſi per ſe
clarius, quàùm à me ſint expoſita;
ut proin ea declarare ampliùs, necel-
ſe non habeam. Patet jam fatis,
quantùm interſit Principum, ut ſuus
apud nos Pauperibus honor conſtet.
Si enim iſtis non haberemus hono-
rem, qui eis, tanquam ſubrogatis in
Chriſti locum, ſingularis omnino
debetur, jam neque ad Principes co-
lendos hæc nos ratio moveret, quòd
Chriſti loco ſubſtituti ſint.
Porrò ſi Principum tantopere in-
tereſt, ut Pauperes apud nos magno
in honore ſint; jam illud etiam pa-
tet,

=

Se

lendi ſont, prope
jerumn ommlum 6
ſc guoqveißſ. .
wine honofenn nn
ſud prrtogrtiru
Danperidisgd 6
e Vipe
bus, metuendum
uoque non Plu
bus ſacete conl
gefcrfet potiſſin.
Principibis obtem
teat.
ded ſorte gui⸗
modom felerre P
liä ge caus ipſis
tumen Obtemperet
do. Itud autem
Cpes efficere poſſe
Omini, gvem fe
Tehfha noOs nOn n
De d hoc penurI
Poteſtaten Diinci
nin 4Ppottolt ve
A glaliimn Poytant
Lemonerzftons
Ge affaim .. n
la tin R
de Di , lau
II Petti .

dgyen

lonis gener.
iten laut
n ilo Gene.
minut vit.
Omig deieche
Auzcnne ge.
OVeninnt, t.
mniz ila cnlr,
pes Danpete⸗
ios honoinl,
id lur vitute
ſtis, gianco.
Ovem eofum,
t. Hegon
,boc eſt, u
blerancis eo⸗
lg, deri non
inpaſtmdd,
eur, Chleguio

anelkis
gret pg al
luc mihi au⸗
eligendiper.
om. Velzel⸗
l ipl ler .
int enpolta;
hplis, neet
ſemn latis
Um, Auud
not cOnſtet,
gemmbshono-
n lubrogatsnn
olariss olmmmn
Abinches
moretet,
ſint.
ntoher ⸗
Iwen
ap

udeun ſe.

Ad Rom.
13. 4.

1. Pet. 2.
14.

ORATIO.

tet, quod dicebam, ipſis maxime Prin-

cipibus eos eſſe honorandos. Qui-
nam enim potiuùs ac impenſius hoc
agant, quàm quorum apud nos au-
thoritas eàâdem, quà Pauperum ho-
