Aui maligiin.
clomnigett
Antitatem ſt
n tam oran,
diverſumdin.
tur, ſatis la⸗
pmunem eſſe
mimarum? non
quamlibet in.
hebdomadedt
da humo cubr.
icin? qui ſunt
8 vulgi judicin
as enitatur, cil.
bebat integtiti,
vivendi rigot
animum magt
ent, quam ſigui
aptos voce mict
cpediret, antor⸗
2davera e tum--

zihi non ſine -

tis: itn ſeileet
monii opus u
Oannes, go
Abeſſe tamen
ſi enim pellj·
O magnaln pie⸗
kea wale lubins
: multoque in⸗
ut latro. K⸗
uo modo pyv⸗
Ctimoni⸗ all

ſnguluſs

capere potuiſſet.

DE S. 70ANNE BAPTISTA. 19

vinitate ambiguam ipſis ſententiam

perſuaſiſſe omnibus ad unum Sacer-
dotibus, Scribis omnibus, imò ne
ſingulis quidem Judaica ex plebe, quæ
agminatim ad eum audiendum excur-
rere ſolita eſt. Quis non videt, in-
ſanum me futurum, ſi hoc conten-
derem; cùm nec Chriſtus quidem
ipſemet tantum effecerit? etſi tot Mi-

raculis Galilzam, Judæimque om-

nem implevit, ut nec ipſe quidem
Mundus, in volumen mutatus, ea
B Hoc autem pro-
nuntio, ſi Joannes hanc veritatem non
perſuaſit, per ipſum non ſtetit; quò
minùs id faceret; ſtetit autem per
pertinaciam, per invidiam, per ſce-
lus eorum, quibus eam non perſua-
ſit. Quod cùm ita ſit, tam non pug-

nat contra me ratio, quam attuliſtis, ut

potiùs meæx cauſæ ſerviat: ſic enim
viciſſim ego arguo. Quàâ tandem ra-
tione judæi tam fuiſſent non excuſa-
biles, non aſſentiendo doctrinæ tam

ſublimi, niſi ſanctitas humanàâ major

ſuppleviſſet abunde omnem defectum
Prodigiorum? Inſuper nego, mul-
tos fuiſſe, qui ipſi non crederent. An
enim nunquam in Evangelica legiſtis
hiſtoria, multos Joanne perſuadente
nductos, ut Chriſti Magiſtri diſcipli-
næ ſe permitterent, eum veneraren-
tur, ei ſervirent, ei adhærerent, &
aliis de impugnata ejus divinitate te-
ſtimonium darent? Quin lego, pri-
mos, quos Chriſtus habuit ſequaces ac
diſcipulos, non fuiſſe illos, quos ad
Tiberiadis ſuæ littora ad fſe traxit, ſed
illos, quos ad ipſum à Jordanis ripa

Joannes ſubmiſit. Id quod profectò

mihi miro mirius videtur; quantam
enim neceſſe eſt fuiſſe illam authori-
tatem, quæ ſimplici afleveratione in-
duxit ad ſequendum Chriſtum, tan-
quam verum Meſſiam, & deſtina-
tum Orbis Servatorem, antequam ille
ullam eſſet nominis celebritatem con-
ſecutus aut famâ concionum, aut ſan-
ctitatis opinione, aut Prodigiorum au-
thoritate? Et tamen Andreas (quem
jure ſacri Collegii Decanum appella-

bimus) ²à Joanne inductus, tum Chri-

ſto adhæſit. Si apud non paucos fi-
dem non invenit Joannes, cum Chri-
ſtum Meſſiam ipſorum affirmabat, id
non aliunde factum, quàm quia hæc
eorum animis ſederat ſententia, Jo-
annem potiùs ipſum eſſe Meſſiam. Et
ecce, quùàm hæc ipſa res belle quadret
affirmandæ meæ aſſertioni. Quàm
enim incomparabilis, quàm anguſta,
quam divina illa debebat eſſe virtus,
quæ ſola ſuffecit ad tantæ dignationis
opinionem concitandam? Potuerunt
arbitrio ſuo Elias, & Eliſæus fugiti-
vas è puerorum corporibus, tumulo
jam deſtinatis, animas revocare; po-
tuit Iſaias ſolis curſum verbo ſiſtere, &
magnanimum illum gigantem repræ-
ſentare velut de timido receptu cogi-
tantem, qui nunquam ad eam diem
viſus erat cuiquam tergum obvertere,
quæcunque demum monſtra in arduis
viis, & immanibus Zodiaci ſui præ-
cipitiis illi ſe obviam ferrent: potuit
Daniel illæſus quieſcere inter ungues
Leonum famelicorum: potuit Jonas

indemnis cantare e ventre Ceti formi-

dabilis: nec tamen unquam idcirco
in mentem cuiquam venit ſuſpicari,
C 2 mult⸗

20 PANREGYRICUS SECUNDUS,

multôque minus credere, an ullus eo-
rum verus eſſet Meſſias: etſi pro ipſis
quoque militare viderentur argumen-
ta non contemnenda Sanctitatis, ſeve-
ra à cibis abſtinentia, durities in ve-
ſtibus, integritas in moribus, forti-
tudo animi, ardor in prædicando,
& quam primam nominare debebam,
intima cum DEO Familiaritas. Quan-
tò igitur omnibus his ſanctitate ante-
ſtare oportebat Joannem, dum abſ-
que ullius Miraculi adminiculo conſe-
cutus jam erat, non apud rudes dun-
taxat, & populum, ſed etiam apud
Scribas, ac Phariſæos, Meſſiæ æſtima-
tionem? —
Hinc progredior ad proponendam
vobis aſſertionem miram quidem, ſed
veram: nimirum, quòd ſi fermèe in
aliis non vulgaris ſanctitas cauſa eſt,
ut etiam mira patrandi habeant facul-
tatem, in Joanne eminentem vitæ
Sanctimoniam cauſam fuiſſe, ne illam
haberet. Si enim ille etiam deſtitu-
tus hac facultate, à mortalibus pro
Chriſto eſt habitus, & tantum jam
erat aſſecutus authoritatis, & æſtima-
tionis, ut, vel ipſo Magno Auguſtino
ita affirmante, ipſe nullo negotio effi-
cere potuiſſet ut divinos à populo ho-
nores acciperet, victimis ac ſacrificiis
coleretur; quid demum futurum fuiſ-
ſet, ſi vitæ ſanctitati ac puritati etiam
vis majora naturæ viribus patrandi
opera acceſſiſſet? Parum abfuit,

quin dicerem, vix ullum futurum fuiſ-

ſe totâ Palæſtinà, qui non Joannem
Chriſto anteferret; cùm tam multi
illum prætulerint tunce, quando nec
tantillum ſubſidii prodigioſi à Joanne

conſecuti, à Chriſto & diverſo, aut
lucem in cæcitate, aut ſanitatem in
morbis, aut cibum in fame, aut vi-
tam in morte recipiebant. Nelſcio an
unquam veſtrûm alicui in mentem ve-
nerit nobiliſſima cogitatio, quæ quia
tam opportunè mentem nunc ſubit,
non poſſum, quin illam vobiſcum com-
municem: Omnes Apoſtoli (ne Juda
quidem proditore dempto, qui ſi ſub
id tempus gradu eo dignus non erat,
numerum fſaltem duodecim ſenato-
rum implebat) omnes inquam Apo-
ſtoli gloriosà lucis nomenclaturâ ap-

pellati ſunt. —Vos eſtis laux Muandi. Matth. f.

Nomenclaturâ uni Chriſto tam ſpecia-
tim debitàâ ac propria, ut alia magis
conveniente illum indigitare ſacer hi-
ſtoricus Joannes non potuerit, quando
vocabulo unico exprimere volens, &
vitæ ſanctimoniam, & crediti muneris

excellentiam de eo pronuntiavit: Erat Joan. 25

lux vera, qaæ illuminat omnem hominem
venientem in hunc- Mundum. Et tamen
an illa Lux, non Judæ tantùm, ſed re-
liquorum etiam Apoſtolorum, Eclip-
ſin ſatis denſam paſſa ſit, vos non igno-
ratis! eorum certèê uns peieravit, alius
non credidit, fuga ſe ſubduxit tertius;
& vix unus fuit, qui non retro à divi-
no ſuo Paſtore abiret, & qui non

territus à communi ſegregaretur & diſ-

—

pergeretur conſortio; cuùm ille repen-

tino velut fulmine à cœlo eſſet percuſ-,
ſus. Parte alteràâ perpendite tantiſper.
quàm ſolicité caveatur in ſacra hiſto-
ria, ne iſta nomenclatura Præcurſori
tribuatur; imò quàâm eidem diſcerte
abrogetur. Aggreditur aliquando de-
ſtinato conſilio ea de re diſſerere ſub-
limis

BBB

certo Ulic
lubebito⸗
Veniet ve
Eumele
llientie
1e Ut pun
neniglei⸗
8 Pelan
Nol maee
o wi⸗
0
Sclite.
jonegetur
io, dur ti
gl e po
Mr erer ile
Nolte iracei
ance calei
t, negrtut
nenchtun;
ſols, gi
1 ucs
in eng⸗
ein tgun
men med
lgnen
Non poteſt
in (mritn

4 „ —
eireo,
t ſanituten 1
kame, u n.
nt. Nelcio n
unn mentem e.
ſatio, gur gii
tem nunc inbi,
vobiſcumcon.
poſtoli (ne uſn
npto, qri ſiſh
ignus non erat
decim ſenato-
8 inquam Apo.
menclaturs a,.

fis lax Mand, lu

iſto tam ſpeciz.
4, ut alii magt
ligitare ſacer li.
potuetit, gwando
imere volens, *
ctediti muneris
onuntiarit: Ea ,u
onmem hommiſen
4deæm. Et tamen
tantum, le te-
kolorum, Ecly-
ſit,vosnonigno-
8 peierayit ai⸗
ſobdurit tettiix
on retro in.
et,/ && gu non
egretn bil
cim ille repen.
rlo eſſet peſeu⸗
endite tantiſpe⸗
in ſict⸗ ilo.
tura Przcnjſil
oem dſcelte
el

rahqend, 8

. are fub⸗
. ſete

DE S. 710 ANNE BAPTISTA. A1

limis ille inter divinos hiſtoriogra-
phos, & cavete, inquit, ne erretis: Hic

venit in teſtimonium, ut teſtimonium perhi-

beret de lumine: non erat ille lax, ſed ut
teſtimonium perbiberet de lamine. Non
erat ille luæx? Hic ſane vix me cçonti-
neo. Petrus igitur perjurus, Thomas
Incredulus, recte Lux vocabuntur,
Joannes Baptiſta non vocabitur? quin
certo illi conſilio lis movebitur, pro-
hibebitur, ne cui unquam in mentem
veniat hoc illum titulo compellare.
Eratne ille inferior ullo Apoſtolorum,
aut ſcientiæ ſubtilitate, aut zeli ardo-
re, aut puritatis candore, quâ maxi-
me triplici prærogativà Apoſtolis Lu-
cis appellatio competere viſa eſt. Imò,
quod pace illorum dictum ſit, de
ipſo ſcriptum lego: Inter satos ma-
lierum non ſurrexit major Joanne
Baptiſta. Quanam igitur ratione ma-

jori negatur honorifica hæc appella-

tio, quæ tribuitur minori; nec deeſt,
qui de ipſo vociferari non dubitet?

Non erat ille lux, non erat ille lux?2

Nolite iraſci, Auditores! hac enim
ipsâ de causà, quia Apoſtolis major

eſt, negatur Præcurſori iſthæc no-

menclatura; quæz conceditur Apo-

ſtolis, quia ſunt minores Præcurſo-
re. Lucis nomen, Chriſto pro-

prium, tribui Petro, aut Thomæ,

quia ſplendoribus poſtea ſuis or-

bem terrarum illuſtrarint; cum ta-
men ante Eclipſin tam dolendam, &
caliginem tam profundam ſint paſſi,
non poteſt ulli eſſe errandi occaſio;
aut Chriſtum à Petro, Thomave

non diſcernendi. Confeſtim intel-

ligimus, non fuiſſe ipſos veram lu-
cem, & ſemper in hoc ab Apoſto-

lis Chriſtum differre, quòd in hoc

lux ut propria, & nativa, non
aliunde accerſita celebretur, in illis
autem non dominata, ſed tanquam
cOmHhodata, &aliunde illapſa prædicetur.
Nec diſpar aliorũ eſt Apoſtolorũ con-
ditio; quibus omnibus non alia ratio-

ne competit præclarum illud enco-

mium, Vos eſtis lux Mundi. At ſi
encomium idem tributum eſſet Jo-
anni, cujus nativitatem perinde, ac
Chriſti ipſius, Vatum oracula præ-
nuntiaârunt: cujus conceptum non
minùs quàâm Chriſti idemmet Ange-
lus nuntiavit; qui, ut Chriſtus, jam
à ventre Matris ſanctus eſt appellatus;
cujus manibus ipſe ſe Chriſtus Jorda-
nis ad ripas ablui paſſus eſt; cujus ex
concionibus Chriſtus ipie argumenta
ſuarum hortationum emendicaſſe vi-

ſus eſt; qui vitam primo obtutu ſan-

ctiorem, ſaltem auſteriorem, magis
inſolitam, natam aptam facilius re-
portare populares plauſus, duxit,
ejusmodi inquam homini ſi forte com-
municatum foret grande illud enco-
mium Lucis, Chriſto proprium, ni-
mis enimverò quâm præſens fuiſſet
periculum, non dilſcernendi lucem
veram à ficta, nativam ab aliunde
accepta: fuiſſet hoc, ut ſic dicam,
parelion, ſeu geminorum ſolium
ſpectaculum, aptum ad decipiendam
oculorum etiam aquilinorum aciem:
Dicatur igitur ſine hæſitatione de Jo-
anne, dicatur: Hic venit in teſtimoni-

am, at teſtimonium perhiberet de lu-

C 3 mine:

—

22
mine: non erat ille lux, ſed ut teſti-
monium perbiberet de lumine: ſua enim
illum promeritorum magnitudo dam-
navit, ut minoribus meritò encomiis
ornaretur. Arguite nunc vos, Au-
ditores! hanc ipſam magnitudinem
& excellentiam eum damndfſe, ut
quamdiu vita ſuperſtes fuit, ſignum
omnino nullum faceret. Cùm enim
quis ad illud culmen pertingit virtu-
tis, aut ſapientiæ, aut authoritatis, ut
non ſine ratione, faltem apparente
de ejus divinitate ſuſpicio oriri poſ-
ſit, tum DEUS hæc dona ſic occul-
tare, aut moderari debet, ut ne mor-
talibus Idololatriæ ad admittendæ oc-
caſio præbeatur. Ut ſtupenda opera
perpetret alius quiſpiam, quem ſuæ
labes, aut lingus, aut factis, aut
deſideriis contractzæ hominem abun-
de demonſtrent, res magna non eſt.
Non eſt periculum, ne quis tum ani-
mum inducat ad credendum, propriàâ
potiùs illa virtute ac potentia, quàm
alienàâ dignatione effici. Aliter ſe
res in illo habet, in quo nulla
unquam culpæ alicujus macula
notata ſit. Quam ob rem etiam
non lego, ipſam DElI Matrem, dum

inter mortales erat, prodigium ullum

perpetrâſſe: vivebat enim illa vitam
tam omnis noxæ expertem, tam cœ-
leſtem, ut ſi talis vitæ ſanctitati ad-
didiſſet Miracula, neſciam an Mag-
nus ille Dionyſius, qui jam aliàs neſ-
cio quid divinum in illà notaârat, ab-
NRineri potuiſſet, quò minus divinum
illi cultum deferret. M
Et ſané ut ad Joannem redeamus,

ex erroribus,

pANEGYRICUS SECUNDVUS,

atque ita concludamus, manifeſtum
apparet, ſemper fuiſſe pericu-
lIum; ne illi honores meritis & digna-
tione ſuperiores potius, quàm infe-
riores decernerentur & exhiberentur.
Neque enim Judæi tantum, ut me-
minimus, propendebant ad eum Mel-
ſiam agnoſcendum, cujus Præcurfſor
duntaxat erat; agnoſcendum ſpon-

ſum, qui Paranymphi dignatione fun-

gebatur, ſed Origenes quoque gravi-
ter circa ejus perſonam hallucinatus
eſt, cum eum Angelum non officio

tantum, ſed naturâ exiſtimavit, alii Vid. Sua-
autem recentioris memoriæ Hæretici rez tom. z.

dicere non dubitarunt: habuiſſe ipſum
poteſtatem abolendi legem Moſaicam?
fuiſſe illum primum Religionis noſtræ
authorem: quin nec inter ſanctos
Doctores defuit, qui de illo ſic
loqueretur, ut niſi benigniùs ejus do-
Qrinam interpretari lubeat, nimium

audax, & ſi dicere licet, quod res

eſt, etiam erronea videatur; Tale eſt,
quod de illo S. Cyrillus pronuntia-
vit: ad illos pervenit terminos, què
natura haumana aſzirare poteſt. Id
quod profectò nimium quantum de-
traheret, non modò de divinæ Ma-
tris dignatione, quâ longiſſimo in-
tervallo Joannem ſuperavit; verùm
etiam de DEI, nullis finibus circum-
ſcriptà, potentiâ, quæ nulli unquam
mortalium tantum tribuit perfectio-
nis, ut plus alteri conferre non poſ-
ſit, quæque, ſi cum ſcholis loqui
placet, nunquam poteſt dare tantum,
quantum poteſt. Ecquid tamen ego
quos enumeravi,

colli.

de Incar.

li dematu
Fribuatur 1
mus igitun
candi kae
vant

,
. Aate
eent

Uunen deo
nrture Vi
Celtinari
Ommnes Chrit
tatem mon
gvun nune
ng long⸗
Uliſüine ind
leinn Mi⸗
gn odt
helulo, 1
Ani hoſte
mne

un ſain
ie lancin
1o, ra
go
len in

DE S. JIOANNE BAPTISTIA 23

man
ile gren colligo? id nimirum, quòd omnes pus errandi tam circa naturæ, quùm
l n. fermè errores, in quos circa perſo- gratiæ dona, quibus præfulgebat?
, uin aſe. nam, & munus, magno huic viro Fuit igitur ſummè neceſſarium, ut
erhiderenn creditum, nonnulli prolapſi lunt, non ſua illum in demiſſione ſervaret DE-
tim, um. tam in eo conſiſtant (ut circa alios US, ne major mortalibus præberetur
Nalenn M. plerumque accidit) quod quidquam errandi occaſio. Et ſi ita res habet,

Gjus Præcurlot
Cendum hhon.

illi dematur, quod habet, quùàm quòd
tribuatur, quod non habet. Finga-

mus igitur, quòd DkEus etiam mira pa-

volo ut nunc ipſi ſtatuatis, recténe
ego initio pronuntiârim, Prodigio-
rum ſterilitatem in Joanne factam

lignatione fun. trandi facultatem in eum contuliſſet, eſſe argumentum Sanctitatis?
quoque grayi- quanto tum latior apertus fuiſſet cam- Reſpiremus.
n hallucinatn 45 .
im non officio
noriæ Hxretluin
babuiſleipiumteln — Tſi, quæ hactenus in medium extinguat, ſed quòd Chriſtianæ legis
gem Moliem E allatæ funt, rationes omnes fal- numeros ad amuſſim expleat. Cen-
eligionis noſtte lerent, & nihil concluderent, ſebant jam olim Servatoris noſtri Dil-
c inter ſancto tamen decebat Joannem ad majora cipuli, illuſtre ſanctitatis argumen-
gui ge illo ii naturæ viribus opera patranda non tum eſſe;, obvium habere claudum, &
nigniis ein do⸗ deſtinari. Et quâ id causs? Ad nos dicere illi, ambula: obvium habere

ubezt, nimium
licet, gvod 1
leatur; Taleeli

illus pronuni-.
terninet, auil

omnes Chriſti ſequaces docendos ve-
ritatem momenti haud ſané levis,
quam nunc paucis explicare eſt ani-
mus. Longè plurimi mortalium eam

altiſſime imbiberunt opinionem, illum

denique Magnum eſſe ſanctum, qui

laborantem febri, & dicere: eſto ſa-
nus; obvium habere Energumenum 3
& dicere: eſto liber: eâque causâ
inſigni hilaritate redeuntes ad

Chriſtum, ingeminabant ; etiam Luc. ro. 12.
damonia ſubjiciuntar nobis. t

nt mui . magna prodigia efficiat: quæ quidem verò quis unquam hoc eorum tripu-
m WGWM perſuaſio, quàm eſt falſa, tam no- dium interpellare auſus eſſet? lætaban-
de Ciine ii xia, & idcirco à communi generis tur illi bono, ac dono, quod divinum
longiſimo n noſtri koſte ſtudiosé nutrita. Vi- erat, cujus uſus publicus, commo-
erauit; Venimn deant nunc omnes ac ſinguli, quòd dum omnibus commune; & quidai
cnibus clce⸗ vir, quo ſanctiorem majoremque hæc juſtiſſima eſſet gaudendi cauſa;
e nulli ungven omnis Eccleſia non habet, ſignum nul- Chriſtus tamen vix audito hoc eoruin
buit petlello. lum ſecit: & inde certiſſimò arguant? tripudio confeſtim velut frigidanz af⸗
nlerte non on abſolutam omnibus numeris virtutem fudit, eos increpuit, ac reprehendit,
n ſchols lo ac ſanctimoniam, non conſiſtere in tanquam Judices plane ineptos eorum,
eſt e tntumn⸗ eo, quòd quis nubes uno halitu diſſt- quæ æſtimari mererentur. In hoc no-

pet, aut fulmina omnia flatu unico

lite gaudete: & diverſo autem excita-
vit

24 PANEGVYRICUS SECUNDVUS,l

vit eos ad gaudendum, quòd eſſent
eorum ex numero, quos æterna ma-
neret felicitas: Gaudete autem, quòd
nomina veſtra ſcripta ſant in cœlis.

Atque hinc mihi conſequens vide-

tur, ſatisque expeditum; quòd effi-

cere mira non ſit indubium argumen-

tum, nomen operantis in cœlo ſcri-
ptum eſſe. Id enim ſi eſſet, quis
non videt, magnam tunc habituros
fuiſſe Apoſtolos lætandi cauſam;
haud aliter quàm gaudet æger, cum
ciborum orexis redit; id enim ſani-
tatis ſignum eſt: aut quàm gaudet
agricola, hoſpitem admittere hirun-
dqinem; cùm hæc veris ſit nuntia: aut
anxius nauta, cuùm videt Delphines
procelloſo in mari aquarum vortices,
ſuis naribus effundere; hoc enim
mox redituram tranquillitatem præſa-
git. Quando igitur Chriſtus voluit,
ut ſui valde lætarentur ob ſcripta ſua
in cœlo nomina, non autem ob mi-
ra patrata, conſequens inde eſt, ope-
rari mira non eſſe certum nominum
in cœlo ſcriptorum argumentum.

Et verò quàm malti illi ſunt, qui

longo tempore miris patratis glari,
prævaricati tamen ſubinde, lapſi turpi-
ter, & æternum damnati lunt? Evol-
vite ſacras hiſtorias & attoniti hære-
bitis legendo cataſtrophas tam fune-
ſtas. Et quid multis tricamur? An
neſcimus, poſtremo judicandi Mundi

mus ſtygiorum inquilinorum legio-
nes. Et tamen hi tales non aliud re-

poni audient, niſi fatale: Neſcio vos.
Cur igitur reperire eſt, qui non aliam
æſtimet ſanctitatem, quàm quæ aut
arcana retegit, aut febres extinguit, aut

montes transfert, aut procellas com-

peſcit?
Sit iſte, dicet nonnemo, haud levis
error: ſed quid ad rem facit hodie hac

de re diſputare, maxime coram Au-

ditoribus, quos conſtet, non eſſe
Thaumaturgos? Duæ omnino ſunt,
de hoc diſſerendi cauſæ. Prima eſt,
ut emendetur gravis quispiam abuſus
in cultu ac veneratione Cœlitum, qui
hodie quaſi todidem lacus effecti ſunt,
quos inter illi plures accolas numerant,
penes quos piſcatio copioſior. Inde

obſervare licebit, multos, ſiquis for-

te à& Cœlitum numero legendus eſt
ipſs Patronus, non eum quærere, qui
illuſtrioribus virtutum ornamentis ef-

fulſit, qui majora demiſſionis, abne-
gationis, Zeli, caritatis in Eccleſia

exempla poſt ſe reliquit, qualia Petrus,
qualia Paulus, & Apoſtolorum alii re-
liquerunt, in quibus tanquam totidem
coœli animatis orbibus virtutes cum
ſiderum numero certent; ſed eos in-
ter, qui hodie majori pollent mira-

culorum patrandorum facultate; quod

perinde eſt ac dicere, quærunt eum
inter Sanctos, qui plus corporibus

die acceſſuros ad Chriſtum plures, cum- prodeſſe poſſint, quàm inter eos, qui-

dicto: Domine, in nomine tuo longe
abſentia & futura prædiximus! red-
didimus ægris deſperatam ſanitatem;
& mortalium corporibus totas ejeci-

5
5„

plus animorum bono laborârunt. An
non hæc eſt Pietas in Superos avara,
abjecta, proprii commodi ſtudio in-
famis, illi non abſimilis, quâ Ludo-
vicum

.

—

,M 6

ſoynrn Ara
ilal

Lihſ long
160 zum
gu igetn
Aishonon
Aucis inp
gvam Vtep
do Aitun
cenum in
ſr neqju
utince
anse nl
leplat, bi
lenio; bum
ümz In
agendn
lem 41
gen iirt
Porun ne
1t. Asn⸗
nme 5e
TUnhenun
anhajns
iibunbiolt
Nentbagan
9Cediinom

norum H
non aliud ke.
e: Neſcix 70.
dui nonelan
quam gue
fes extingyitat
drocellas com.

emo, haud eri
Hacithodie lx
me coram An.
nſtet, non eſſe
e omnino ſunt,
le. Prima eſt,
guispiam eduſis
e Colitum, gi
acus effecti lont
ccolasnumermt,
opioſior. Unde
ltos, ſiqui to⸗
10 legendli ei
eum qurtere gii
n ornamentset.
emiſſionis, abne⸗
tatis in Kecleit
guit uali beint⸗
oſtolorum alife-
lanquamtotſen
zus Virtutes cunn
lent; ſed eos in
ri pollent witr.
m lacultate o
e, quxfunt eun
lus corponbbi
lun inter eog 4
0 laborirunt.

in Jupe –
ſucio n.
mno 1 Ludo·

DE S. 70ANNE BAPTISTA. 25

vicum XI. Galliarum Regem Ceelites
coluiſſe ferunt; cui unice cordi fuit
illorum Aras pretioſis donis locuple-
tare, Eccleſias ſplendide exornare, qui
ad decrepitam ætatem pervenerant, ut
& ipſi longos dies impetrarent? Non
ego jam vituperarim conſuetudinem,
quæ viget in Eccleſia, Superos exqui-
ſitis honoribus pro favoribus etiam ca-
ducis impetratis colendi.: Non in-
quam vituperârim: eâque causâ quan-
do diuturnis caloribus exucca tellus
centum hiatibus ut totidem liguis ſiti
ſuæ remedium poſtulat, habeant ſane
Pariſii ſanctam ſuam Genovefam, quæ
largos & nubibus imbres opportunè
depluat; habeat ſuum Agricolam A-
venio; ſuum Theodorum civitas Bru-
duſina; Invocent Lincolnienſes con-
tra grandinem, vitiferorum collium
peſtem, S. Urbanum, Præſulem ſuum,
quem idcirco uvas manu præferentem
pictorum nobis penicillus repræſen-
tat. Altis vocibus in naufragii diſcri-
mine à S. Telmo opem flagitent, qui
Tyrrhenum navigant: S. Uberto ſe
cum lacrymis commendet, qui à ca-
nibus rabioſis, S. Amabili, qui à ſer-
pentibus admorſi ſunt; Confugiat ad
S§. Gebuinum, quem acutifſimi Poda-
græ dolores excruciant; ad S. Libo-
rium, quem calculi urunt; ad S.
Hugonem, quem febris concutit; ad
S. Marcolphum, qui ex ſtrumis labo-
rat; quem vertigo capitis rotat, ad S.
Lupum; qui gangrænâ marceſcit, ad
§. FHiacrium; cui dolent oculi, ad S.
Clarum, cognomine Ulcaſſinum, at-
que ita de cæteris. An tamen inſignis
R. P. Jegneri Panegr.

error non eſt, quòd his terminis omnis
Sanctorum veneratio claudatur, ſic
ut ubi nihil eſt quod ſperemus, illo
contemptu deſerantur, quem Menſa-
rii experiuntur, qui decoxerunt, aut
quorum bona ſub haſta vænierunt.
Altera, ob quam rem hanc incul-
co, cauſa eſt, quòd non deſint hag
ætate perſonæ ręeligioſæ,„ quarum
perfectio tota conſiſtat,; noſtisne in
quo? in ſenſu neſcio cujus dulcedi-
nis & grati ſaporis, quo palatum eo-
rum afficiatur, quoties Sacra dape pa-
tæ redeunt à DEl mensàâ, perinde
ſtäſſent: in eo gued facili negotio
obtineant à DEO, quidquid vel ad
commodum proprium, vel alienam
mox ac orandum procumbunt in ge-
nua quaſi extra ſe rapiantur; aut cer-
1e quòd, genas ſemper circumferant
tam beatis lacrymis humentes, cum
ſacrificanti adſtant, cùm Deiparam
ad ſerti globulos ſalutant, cum in
aliquo Religionis noſtræ arcano vo-
lutando occupantur, ut eorum tung
vultus proximé referant ex rofcidis
illis nubibus aliquam, quæ vario co-
lore oculis blandiens guttatim in pla-
cidas, ſoli adverſa, pluvias deſtillat.
An ſanctitatem hanc certam æſtimare
debemus? haud ſanè. Poteſt enim
tam religioſa ſub larva latere fraus ma-
li Dæmonis; ut ſub floribus vipera in-
ſidiatrix, aut inter ſalubres herbas ver-
bena. Et quamquam hæc uni alicui
cerli dono obvenirent, non tamen in
ilis anctitn conliſtite⸗ In quonam

igitur?

A

26 PANEGYRICVUS SECUNDUS,

jgitur? conſiſtit in hoc, quòd cuùm
foerte accuſari ſe aliqua ſentit, pro eo
quod ſe excuſet, & non ſine anxieta-
te purget, quod minus in virtute
Profectis proprium eſt. demiſſo mo-
deſte capite accuſationem ferat, optet-
que in homiſum oculis apparere digna
vituperio, ut in DElI oculis tanto
appareat laudabilior: conſſtit in eo,
quòd mox atque offenſus quis ab al-
tero fuerit, veniam confeſtim ac pa-
cem concedat; quin, ut curet malum
bono compenſare, reddere pro igno-
minia honorem, plauſum pro con-
temptu: in Ipg, quòd ſi quem pau-
perem vult DEUS, ei ſuâ inopiaâ
contentus vivat : ſi ægrum, ſuis il-
lum in mileriis laudet; ſi afflictum,
gratias illi in adverſis agat; in eo,
quòd nullàâ alienæ fortunæ invidià, be-
nevolo oculo quis aſpiciat ejusdem
Reipublicæ cives quos altiore digna-
tionum, opum, potentiæ gradu
DEUs conſtituit: nec tantum benigne
alpiciat, ſed quantum in ſe efſt ‚ ad
illorum incrementa operam conkerat,
ſi ita res ferat; imitatus tenues rivu-
10, qui etiam tantilluam, quod ha-
bent humoris læti conferunt ad magis
nobilitanda celebria illa flumina, quæ
originem ex ipſo eorundem ſolo tra-
xerunt. In his vefè ſapientum j udi-
cio virtutis conſſtit perfectio. An
ergo dona illa alia h omini non debita,
ſingularia, extra ofdinem conkferri ſo⸗
Hita, quæ gratis data vocantur, Xſti⸗
manda non ſunt? duplici me reſponſo
expedio.“ Si in aliis quis illa obſer-
vaverit, ſuſpiciat, tanquam plerum-

que bona: ſi in ſe, ſemper illa timeat
ut ſuſpecta; & generatim loquendo,
nunquam animutn inducat ad illa ſibi
procuranda. Imd altè in animum
demittat S. Joannis Chryſoſtomi do-
Grinam, quacum vos domum pla-
cet dimittere. Si, inquit Doctor
aureus, optio vobis daretur inter
hæc duo, aut ccœleſtis alicujus alchi-
miæ beneficio mutandi omnem pul-
verem in aurum; aut omne aurum,
terreni inſtar pulveris contemnendi
& conculcandi, juxta Evangelii do-
trinam, quodnam ex bis par eſſet
præferri? ſecundum, clamat Chryſo-
ſtomus. Etſi enim verum ſit, quòd
prodigioſæ illius virtutis adjumento
multorum quis inopum miſeriis poſ-
ſet ſubvenire; multa fundare Xeno-
dochia, multa ditare Templa; poſ-
ſet nihilominus etiam damna afferre
graviſſima, excitando in iis, qui il-
Ium obſervarent, & cupiditatem pe-
cuniæ, & prodigioſæ virtutis invi-
dentiam; imò & clamores, perturba-

tionem, tumultum contendentium
eo ſe oblectare pulvere, & omnes

ſinus onerare. E diverſo, qui Chri-
ſti amore ſpreverit aurum, quod ha-
bet, certus eſt, ſe ex virtute agere.
ſalubrem dolorem excitare in malis,
animoôs addere bonis; & exemplo
ejuſmoôdi præire, quod quilibet ſine
lite, ſine contentione facile poſſit
imitari. Eadem ratione jubendo fa-
ceſſere alienam febrim, poſſet quis

multis tricis implicari, nullis ſi ſuam
æ quo animo tulerit: mutis reddendo

ulum linguæ multorum quis poſſet
.elſe

ſoter ſe
ſonjo el
rttd gus
itas cuin
js colloc
Ue locem
ſed non pe
nON ¹0 ¹1
luntlong
ſpelit al
–
Pult. De
Pes A
Mund Mbent iſta,
Prnencicmm
eſücnor ſan
zoen D⸗
lemnete lu

4

Kon
6N

*

1

is direinn inter
alierzis Ut.
di Oomnem pul.
omne aufitn
8 contemnen
Eymgeli do⸗
1 bis Ppar eſſ
ann⸗ Chrpſo.
erum ſit gil
Gtis acjummento
m milei 9l.

fondare Nen.

Templi pol.

damns ierte

in iis, qgui l⸗

cupicitifem le.

x Vittuts inri.
nores, perr
tegin
„*£ Ormne
* go⸗ Cnr.
jum, uod “
. virtute apete/
citare in malis,
* exempl
. quſfibet ſine
i polit
ejobendir

n, us guns
ſuam

DE S. JOANNE BAPTISTA.

elfe occaſio delictorum, nullius, ſi
ſuam religiosâ & ſolicità cautelâ cu-

ſtodiret: ſic vos diſſentire de cæteris.

Securior eit Sanckitas ſine Miraculis,
ut tutò quis pedem figat, quàâm San-
Gtitas cum Miraculis, hæc enim in
ejus collocata manu facis inſtar ſunt,
quæ lucem quidem affundat vultui,
ſed non pedibus, & facit quidem, ut
mox ab aliis agnoſcatur, etiam qui
abſunt longis: ad ipſam tamen quod
ſpectat, exponitur potius offenden-
di periculo, niſi caute admodum am-
bulet. De his omnibus . pluribus
diſſerit os aureum. Si autem ita ſe
habent iſta, quid tandem excuſationis
prætendimus ignaviæ noſtræ, ſi non
efficimur ſancti? Quis noſtrům non
poteſt DEO placendi ſtudio con-
temnere ſuas opes? quis non ſub ju-

gum mittere pravas appetitiones?
quis non frenare linguam? quod idem
eſt ac dicere illam obtinere vitæ ſan-
ctimoniam, quæ non eſt tam ſo-
nora, taàmque Plauſibilis, eſt tamen
magis certa. DEUS à nobis non po-
ſtulat, niſi quod in noſtra eſt ſitum
poteſtate, & idcirco in cœlo magni
fiunt virtutes, non miracula, præmia
dantur recte factis & promeritis, non
donis gratis datis. Mihi dubitare non
licet, quòd inter natos mulierum non
ſarrexit major. Joanne Baptiſta, &
quòd ideirco altius ceteris eit ſolium,
quod ille occupat, atque beatitudo,
quà fruitur; & tamen etiam ſcio, quòd
Miraculum ille vivens nullum perpe-
trarit: Joannes quidem ſignum
nullum ſecir.

Ae me rit i5 Ar e 6. Aei, a S * S sssts S Ses e,3,

GRATITUDO RESUS CITATA
PANEGYRICUS

In Honorem Sancti- Martyris

1 & P AREN Z N 1.

Didkus Urbe veteri.

Llaſires Eami hujus Mundi urbes
ſi gratum unquam erga quem-
quam animum praæſeferre ſtu-
dquerunt, id fecerunt erga ſuos
Conditores, tanquam illos,

quibus ut Parentibus amantiſſimis,
vitam ſuam debere agnoſcebant. Hinc
Roma mox atque potuit, Romulum
ſuum Deorum in numerum referre am-

bivit: etſi neſcio, an hæc fuerit ani-

D 2 mi

48 PANEGYRICUS TERTIUS,

mi gratitudo modum egreſſa, an ve-
r& delirium ſtolidæ præſumptionis; ut
credibile redderetur, nihil mortale
in Urbe illa eſſe, quæ ſuam originem
Dis lmmortalibus deberet. Sic in
GErc'a gratiſſimas ecropi fuit Cecro-
pia. ſc in Ægvit Alexand& Alexan-
Aria: ut de Thebis nihil dicam, quæ
apdacii winis intolenti gloriatæ, quod
nen fsbrotm manibus, ſed cytharæ
eno ſurrexermt, ſi Amphiona cum
Heroibus cæteris non repoſuerunt in-
ter ſidera, id inde fuit; quòd hi ab
illo vivente publico ludibrio habiti,
ad eum à ſuo conſortio cœleſti pro-
cul habendum fortaſſis conjuràrint.
Utut ſit: ſingularis illa gratitudo, quam
ſuis Conditoribus urbes omnes de-
bent, à te, Urbs Vetus, exigi non
poteſt: nec enim tam tu in Mundo
nova es, ut de Conditore facile con-
ſtare poſſit. Imò eo ſitu locata es, ut
ſi dicerem, alium te ² Natura ipſa
Conditorem habere non potuiſſe, Ia-
cile adem apud eum invenirem, qui
te intuetur: nec ab illis multim diſ-
ſentirem, qui ſcriptis onſgrunt
parum tibi glorioſum eſſe, ſi ex Jani
Nepotibus aliquem Conditorem ha-

tis tenebris natales tuos involvit an

tibi præcluſa eſt via, quàâ etſam tu efflo-
ceſcas virtute tam ſplendids, quàm
eſt, grata, officioſa, & authoribus
addictiſſima beneficiorum memoria?
O nobilis Urbs vetus! ſi chartarum
memariæ credita non eſt moœnium
tuorum origo & quis vitam tibi de-

derit, illud ſaltem in obſcuro non eſt.

quocdilli tu debess.

quis vitam pro te dederit. Quid agis
igitur tu, quæ non conaris grati erga
bunc animi affectum demonſtrare?
cùm incertum mihi ſit, utrum non urbs
aliqua æquε multum debeat illi, qui
magno ſuo labore & impendis illam
ſervavit, quàùm qui magnàâ ſuà fama
& gloriâ conſtruxit. Hos autem in-
ter rrimas citra controverſiam tenet
invictmmus ille Martyvr, de quo alie-
no imperio ad te hodie verba facio.

San ctus inquam Petrus Parentinus qui

olim tibi datus in terris Rector, hodie
de ccœlo tibi datus eſt Protector. Quid
agis igitur, quòd religioſo affectu
omni hodie obſequiorum genere il-
lum non veneraris? Æſtimas illum,
non nego, revereris, honoras; non
tamen fortaſſis tantum, quantum ille
meretur. Nimis enim quàm multum
ille in te vivens contulit; & aut ego
rerum tuarum penitus rudis ſum, aut
nullus eſt alius, cui tantum, quantum
Petro, tu debeas. Prof rium eſt ani-
morum gratorum. libenter audire ti-
tulos, quibus obſtricti ſunt aliis, &
narrationem ejusmodi nullatenus fa-

ſtidire. Sit igitur hoc primum an mi

tui tributum, quod ipſi perſolvas, aut

ð .

Quamquam hoc tibi ob oculos ſa-

tis ponere non poſſum, niſi ante in

memotiam revocem miſeri ſtatus tui

conditionem, in quam recideras, cum
ille ad te erigendam ſolicitus accur-
rit. Tulerat hæc urbs invictàâ con-
ſtantia arctiſſimam trium annorum
obſidionem, vicerat, Superior fuerat,
& idcirco cum admirabilis videretur,
regio.

n min i
emirubili
k leinn
ficheofunn
in Prte; 1
int im
gur usu
ſbepente
lo toMo
ns Munel
nochusagi
rchr din
rindom 1
AMiir &
lugere hate
nieos ſing
e nckos
ortate con
bo dabiis
o, ommni 4
li conelleat
Danonen,
inen,
dimeſigen
n&X
n ns

cn ane,

troverſiam tenet
tyr, de guo i⸗
die verbe ſac

Parentinih d

is Kẽtor, hodie
Protector. Quil
religioſo aftedl
Orum genete i.
ſtſtmas illon
1 honoras; pon
im, quantumil
im quum mul tnn
glit; & ut ez
fudis um, i

tantum, quantum

Prorriumektenf
ibenter z00e ⸗
Gi ſunt alis,
di nullatenls ir⸗
oc imum an mn!

pi Petlolrsal

.
bi ob denlor
, niſi ante n
mileri ſtatus il
m teciderꝛycln
cn⸗

DE S. MARTTYRE PETRO PARENTINO. 2„

tegio, qui eam tamdiu fatigârat, Prin-
cipi Henrico Ænobarbi filio, non
ſopità modò., ſed planè extinctà ini-
micitis, amico cum eo fœdere con-
juncka eſt. Verùm inkelix, quam
non eſt paſſ: à Cælareis calamitatem,
qua do ipſi hoſtes erant, hanc illi
jam zmici intulere. Ab eorum enim
Pernitiabili commercio ſenſim ſine
ſenſu tetra contagione afflata eſt, Ma-
nichæorum inquam Hæreſi: quâ mox
in partes ac factiones ſciſſa, majori
in ſe ipſam ſtrage ſæviit, quàm quil-
quam alius unquam optàâſſet. Vidiſ-
ſes ſerpente citò per domos peſtilen-
ti illo toxico livore inüci corda, ani-
mos intumelcere, mentes turbidis
motibus agitaris & cives antea con-
cordiæ vinculo ad commune bonum
curandum connexos, aliud jam, quùàm
excidia & ruinas non machinari: in-
ſurgere fratres in fratres, amicos in
amicos, ſanguine junctos in ſangui-
ne junctos: inde Magiſtratuum au-
thoritate contempta, Sacerdotibus lu-
dibrio habitis, Clero de gradu deje-
Gto, omni ſacrarum legum reveren-
tiàâ conculcatàâ, palàm ipſum malum
Dæmonem, deteſtabili ejus ſectæ mo-
re, invocari, magicas artes invaleſce-
re, inveſtigari ſacrilegis artibus futu
rorum & arcanarum notitiam nec

jam à linguis DEυ antea ſacris, aliud
audiri crebrius, quàm blaſphemias,

Incantationes, Veneficia.
Talis erat, 6 urbs vetus! tua con-
Atio, talis ſtatus ſub ipium omnino
