quam Filij naturà; Joannis autem
tanquam fratris adoptione. Ceterum
uterque publico illo facto non fuerunt
tantum, ſed palàm ie Chriſti ſectato-
res profeſi ſunt, quod ad abſolutum
ſuis numeris Martyrium requiritur.
Ambo ſimul in animo ſenſerunt ſpi-
nas, clavos, crucem, fel, acetum,
quæ Chriſtus ſigillatim in corpore ex-
pertus eſt. Et ille lanceæ ictus, qui
in cadaver fruſtra deſæviit, tetigit qui-
dem Chriſti corpus; ejus tamen ſen-
ſus in Mariæ tantum & Joannis ani-
mo fuit: & fortaſſis magis in Joannis,
qui jam tum Chriſti vices in terris
agebat, Mariæ in Filij locum tradi-
tus ac relitus. An autem hoc vobis,
AA. non videtur genus quoddam
Martyrij valde eminens atque pefe-
ctum? Deinde Martyrum alij cru-
ciatus ſuos in corpore ſenſerunt, Jo-
annes autem in animo: cujus, utno-
vimus, ſenſus tanto eſt acrior, quòd
corpus omnis ſine animo ſensús ex-
pers eſt; cum tamen animus ſine cor-
pore plurimuùm dolere poſſit. Præ-
terea ſi ibi major eſt Martyrij gloria,
ubi ejus cauſa nobilior, juxta illud:

EVANGELISTA. 26 9
Martyrem non facit pæna, ſed cauſa?
cui cedet Joannes, qui tam multos in
animo cruciatus paſſus eſt, ne à Chri-
ſto tum avelleretur, quando ille ab

alijs feré omnibus erat derelictus,

quando etiam aliàs intimi ſeſe ſubdu-
cebant, & quando etiam ceteris ani-
moſiores eum negabant. Quodſi de-
inde Martyrum alij confeſſi ſunt ani-
mo Chriſtum glorioſum, Chriſtum
à mortuis redivivum, Chriſtum tri-
umphantem; Joannes eum ante hanc
gloriam confeſſus eſt; dum reipsâ
conſcelerati inſtar hominis nudum à²
cruce pendentem aſpexit, in latro-
num medio, ſic ut ſola dicteria ac
probra, quibus eâ causâ impetitus
eſt à plebe inhumana, loco tam pu-
blico, populo tam frequenti, in cla-
ro meridie, ſufficere ei potuerint pro
pleno perfectôque Martyrio. Sed ſi
ne iſta quidem forent, non dubitem
inſuper dicere, quòd, ſi in alijs pro
Martyrio mors fuit, Joanni ipſi vita
fuerit Martyrium. Amanti enim, &
ſic amanti, quæ vita acerbior videri
poterat, quàm vivere, dum amatus
moriebatur? vita autem hæc an pau-
corum forſan dierum fuit? Paucis an-
nis, quibus magna illa Thereſia,
noſtræ ætatis decus, ſeparatam ſe à
Dilecto videre debuit, velut extra ſe
doloris impetu rapta, clamabat iden-
tidem: Morior, quia non morior,
morior, quia non morior, nec alio ve-
lut intercalari verſu crebrius audita eſt
uti, quàm iſto. Quid ergo Joannes

dixerit, cui eodem cum Domino fa-
miliaritas tam domeſtica, & intima
Li 3

inter-

interceſſerat; & tamen advertebat
vultúùs illius diviniſſimi & pulcherri-

Hier. Ba- mi conſpectum ad ultimam uſque ſe-
ron. Beda. nectutem; ſibi differri? ad annum in-

Cedx.

quam uſque ætatis nonageſimum ter-
tium, ut quibusdam, uſque ad no-
nageſimum octavum, ut alijs placet;
imò uſque ad centeſimum ſextum, ut
alij cenſuerunt. An non hoc amanti
Martyrium fuit quanto lentius, tanto
acerbius? Poterat igitur obire qui-
dem Joannes mortem cruentam, cum
alijs Martyribus, at non potuit acer-
bam & violentam: cui enim tam acer-
ba vita erat, huic mors, niſi optata

& jucunda obvenire non potuit. Et
verò res ipſa monſtravit, quàm hæc

Joanni violenta non fuerit, dum ipſe
in foſſam ad hoc in celſo momntis jugo

præparatam ingreſſus, ibi ſe mori-

Pundi in ſitum compoſuit, manibus-
que complicatis, clauſis oculis, luce

quadam admirandàâ undique involu-

tus fuit, quæ illum ex adſtantium
oculis ſubduxit, ea re magis attoni-
torum, flentiumque, quâm ſi Tiles

habitatioribus adoratus ſol occidiſſet.

Scio hoc inductum argumento
Sanctum Thomam exiſtimaſſe, Jo-
annem ad Empyrei ſedes animo cor-
poreque ſublatum. Utut tamen ſit,
llud extra controverſiam eſt, quòd
multi eu ibi ſuo adſcribenduũ choro ex-
pectent. Suo illum imchoro ambi-

ent habere Virgines, tanquam ge=

270 PANEGYVRICUS DECIMUS OCTAVUS,

nuinum puritatis ſpeculum: in ſuo
Apoſtoli, tanquam Apoſtolici

Zeli ideam: in ſuo Dockores, ut ſa-

pientiæ prodigium: in ſuo Evange-
liſteæ, acumine Aquilam: in ſuo Pro-
phetæ, tanquam omnium arcanorum
abyſſum: in ſuo Martyres, velut victi-
mam vivam Charitatis. Vos autem
quid dicitis, AA? an noc cenſetis
illum omnes omnium horum titulo-
rum ac munerum partes perfectiſſime

adimpleviſſe? Quodſi ego, ut cla-

rius ejus merita & excellentiam ob
oculos ponerem, non ſum veritus
eundem cum Beatis Cælitibus com⸗

parare, quin ſæpe etiam anteponere,
ne me idcirco tam facile damnetis ve⸗-
lim. Advertoenim, Chriſtum adeò-

ipſum, qui cetroquin tam cavet ſoli-
cite, ne cui ſuorum fidelium magis,
quàâm alteri; addictus videatur, in
Janne ea cautione non eſſe uſum:

ſed ore pleno, & vocibus penitus

non ambiguis, Dilectum ſuum eum
denuntiaſſe.

rendo eſſem fortaſſe tranſgreſſus, non

videret tamen difficulter hoc quid-

quid peccati eſt, poſſe purgare. Una
ſiquidem ſola panegyri alterius cujus-
libet beati Cælitis laudes complecti
non fuerit, arduum; at de Joanne lo-
qui non licet niſi Panegyri unâ plures
complectamur; cùm ipſe decora ac
laureas plurium in ſe uno
fuerit complexus.

Qin imò ſi etiam pro-
poſitos breviatis limites de eo difſſe-

AN

Or
Venun
eſt,
hetur

potet
Leatar

ulum: in ſ
Na Apottolici

muum Nnon
res relur ic.
ing. Vos Men
n noc cenletß
m horum finio.
tesperfeckiſin⸗

1i ego, U ch

Nellentiam o
on ſum petitus
Celitibus com⸗
lam mteponere,
clle lumnetise⸗
,Chriftum aded
ntam caxet loli⸗
delium mags,
8s Videztur, in
on eſſe ulim:
Ncibus penitis
dun uom eum
nd ſtetium pro⸗
tez de en il⸗
tſleſls, non
ler oc ic⸗
virgue Un
Aterias Cuſus⸗
Aes Cmpki
tde pamel
egrni waßlus
ipl decol
in ſe nd
lerns.

N

DE SANCTISSIMO

NOMINE JESU. 27r

t Eer 8y giEr 5 yis Eetr ts ereß riß r pistr v s Es 5 S r
SUüUPER OMNE NOMEN
PANEGYRICUS
Honori
SANCODZYTSSIMI NOMINIS

§S U

dibtus

ℛ1NC
Donavyit illi Nomen, quod eſt ſuper

LOva exoptatiſſuna. In-
venum tandem nomen
eſt, quo digne nomi-
netur, qui nominari non
poteſt. Neque hoc pa-
rum vobis videatur AA. fuit enim hic
labor complurium ſeculorum, &
ſtudium plurimarum ſcolarum. No-
verat DEUS venturum aliquando
tempus, quo ipſe cælo delapſus, aliorũ

O N Z.
omne Nomen. Philipp. 2. 9.

more hominum, ut proprio corpore
veſtiretur, ita & proprium ſibi nomen
adoptaret. Idcirco à multo ante tem-
pore parabantur omnia, tanquam ad
rem momenti haud ſane levis, perinde
ac ſi de nomine præcipue ipſe eſſet ſo-
licitus: quin, ſi ita loqui fas eſt, hac
in re dubius, videtur id egiſſe, ut
quos præ alijs charos habebat, ar-
canorumque ſuorum conſcios, ij cer-
tatim

Malach. 5. & exciperet ſenſa, & libraret.

16.

Pſ. 110. 9.

Pſ. 52. II.

Jer. 23. 6.

Zach. 6. 22. Et vir Oriens nomen ejus.

H. 9. 6

272
tatim contenderent, sicque ipſe ex-
periretur; quiſnam eorum nſſet in-
venire nomen maxime ad rein aptum
factum, utque poſtea ijsdem in con-
ſilium coactis ſingulorum ipſe audiret
Lo-
cuti ſunt timentes Dominum (ſunt hæc
Vatis Malachiæ verba) & attendit Do-
minus cogitantibus Nomen ſuum. Lo-
cutus eſt autem primus omnium Da-
vid, & velut ſubobſcuree indicavit,
debere id nomen habere mixtum ſan-
ctitati horrorem quempiam: Sanctum
& terribile nomen ejus: non tamen eſt
auſus nomen hoc deinde exprimere
diſtinctus: quin profeſſus eſt, malle
ſe illud ex alijs e ſenatu tam nobili ex-
pectare. Exſpectabo nomen tuum,
quoniam bonum eſt in conſpectu Sancto-
rum tuorum. Subinde ſuffragium Je-
remias tulit, cenſuitque acceptandum
illi nomen Juſti. Hoc eſt nomen, quod
vocabunt eum, Dominus Juſtus noſter.
Zacharias exiſtimavit, nullum DEO
convenientius nomen, quàm Oriens.
Sed, ne
æquo ſim longior, præ ceteris rem
propius videtur tetigiſſe Iſaias, qui
dixit: Voca nomen ejus, accelera, ſpo-
lia detrahere, feſtina prædari. Et his
nominibus non contentus, ut abun-
dantius ſatisfaceret, bene longum alio-
rum texuit catalogum, quaſi optio-
nem liberam relicturus. Subjunxit
igitur: Vocabitur nomen ejus, Admi-
rabilis, Conſiliarius, fortis, Pater fu-
turi ſeculi, Princeps pacis. Omnes,
fateri neceſſe eſt, in tam gravi Senatu
Apientiſſime locuti ſunt: omnes ta-

*W Oune omen.

PANECGYRICUS DECIMUS NONUS,

men in eundem impegerunt ſcopulum;

cuùm propoſuerunt ſinguli nomen qui-

dem decorum, ſed quod rem ipſam
non adæquaret. Neque enim ullum
ex omnibus his nominibus exprimit
DEl attributa ac Perfectiones omnes,
ſed hoc unam, aliud aliam. Unum Juſti-
tiam exprimit; ſed non Charitate: aliud
Charitatẽ ſed non Juſtitiam. Unũ pro-
ponit nobis DEl potentiam; ſed ubi
ſapientiam explicat? & ſi aliud expri-
mit ſummum in res omnes dominium,
non exprimit fimiliter æternitatem,
Immutabilitatem, Immenſitatem, Inff-
nitatem, & illas tam multas alias ex-
cellentias, quæ Divina in natura tam
luculenter reſplendent. Sed laudes
DEO, tam difficile Nomen, quod
Terra invenire non poteſt, illud tan-
dem à cælo invenietur. Nec aliud
illud eſſe poteſt, quàm iſtud; iſtud
inquamꝰnomen novum, quod ipfo
DElI ore proferri debuit: Nomen no-
um, quod os Domini nominabit, Noôn-
ne recte divinavi? & ecce jam deſcen-
dit cælo Angelus, prior illud puriſ-
ſimis ſuis labijs promulgaturus: Ecce
nomen Domini venit de longinquo: & en
illud: audiamus igitur omnes, magnâ

reverentia & aperto capite: Vocabis Luc. 1. 32.

nomen ejus 71ESUMM, ipſe enim ſalvum
faciet populum ſuum à peccatis eorum.
EsSUS, JESUS. Iſtud enimverò
Nomen dignum eſt homine DEO &
ſané, exclamat Sanctus Paulus, non
eſt aliud, quod conferri cum illo poſ-
ſit: Donaævit illi Nomen, quod eſt ſuper
Cedant igitur magno
huic Nomini nomen Ponentis, Sa-
Pien-

Iſ. 6. 2.

Il. 30. 27.

(nents
e tam In
ſber ide tan,
1
. n nopun
etkeckionel
ſümum
nCiſſim
oc ſandtiil
ſertioneln unc m
cunda eſt, tun
Accedamusiginn
A eis funamenti

Plen 6,
Cbien
es expriInt. .
ſse vobs julico
mmum ptonpt

Mle otmuine
Uun, gve bicimus
Auu ſte ennmen
teserblicmntz qu
mignidile Theol
Diompfins. Alig,
lutzs, Relatiyas al
ant peregrina roe⸗
eſfcium, vt igen
1e, gvod mtendere.
numeroprimam col
er d, tingun
is Oceano, geri
Aorum ifigenn c
Dtemitis Imnmutz
Ectta nlam
un ett, inge ne
tur, dudd nllbg an
femg: dlne
ocne n l ill
umbtab
4lolure Petſect
cunt, huhi rcin
. Udinem

ſein concitn
i he euife

5. guen

.

li nomenqti.

Ne dü
1P enm ullan

Adis exprir
eCKones dn
im Unnhif.
1Chaiitt d
itiandDn 10.
entiam; ſed dH
Eſialigeni⸗
nnesdominn
r atermitatem,
nenſitatem Inf.
Nultas aligs er.
u in natura tam
. ded lundes
Nomen, guodh
oteſt, Ulod tn-
ur. Nec aAliud
im iſtud; iſtd
1, guoc il
it: Mumen M. I16, ¹.
mninebit, Nor-
Ce um dgelcen.
ior Uud porett.
loatus: Ni n
lgim en
Omnes, maena
pite: ociü lun,
enin ſilun
ellatn min.
Ktud eninwen
omune
* Paulos, 10n
egti cumilofe
gen, ei
gret,

n 5
eny,

DE SANCTISSIMO NOMINE IESU. 37

pientis, Clementis, Juſti, & quod-
libet aliud é tam multis, quæ Senato-
res illi ſapientiſſimi excogitarunt.
Ubi enim nomina alia unam aliquam
DEI perfectionem nobis explicant,
hoc ſanctiſſimum ESU nomen om-
nes exprimit. Adverto quidem, aſ-
ſertionem hanc meam, quàm auditu
jucunda eſt, tam eſſe, plurium fortaſ-
ſis e vobis judicio probatu difficilem.
Accedamus igitur ſine mora ad afferen-
ad ejus firmamenta, quæ mihi jam ad
manum prompta ſunt.

Multa omnino ſunt DEI attri-
buta, quæ dicimus, & perfectiones,
quas ſacræ enumerant Literæ, & Pa-
tres explicant; quos inter agmen ducit
magnus ille Theologorum primipilus
Dionyſius. Aliquas appellant abſo-
lutas, Relativas alias. Ne vos terre-
ant peregrina vocabula: audite me,
& efficiam, ut idem ſit hæc intellige-
re, quod attendere. In abſolutarum
numero primam collocant Infmitatem;
ex qua, tanquam nullis clauſo limiti-
bus Oceano, derivantur tria flumina,
aliorum itidem capita, Immenſitas,
ternitas, Immutabilitas. Dum enim
DEUS citra ullam Imitationem Infi-
nitus eſt, inde neceſſariò conſequi-
tur, quòd nullus eum locus circum-
ſcribat, atque adeò ſit Immenſus:
nullum tempus metiatur, & ideo ſit
ternus; nihil illi novi accidat,
ideòque ſit Immutabilis. Iſtæ autem
Abſolutæ perfectiones, quæ non di-
cunt, habitudinem & ordinem ad
ullam rem conditam, ſive hæc re ipſa
exiſtat, ſive exiſtere tantum poſſit;
R. P. Segneri Panegyr.

ſed nullo ad quamcumque reſpectu
ſatis intelligitur. DEUM eſſe Infini-
tum, eſſe Immenſum, eſſe Ætternum,
eſſe Immutabilem. Aliæ dein Perfe-
Ctiones Relativæ appellantur: & hæ
ſunt Potentia, Providentia, Sapien-
tia, Juſtitia, Miſericordia, Bonitas,
Benignitas, Amor, Liberalitas,
Dominium ſupremum. Vocantur au-
tem Relativæ, quia ſemper res alias
extra DEUNM reſpiciunt, vel quæ re
ipſa exiſtant, vel quæ exiſcere poſ-
ſint, ad quas referuntur: negue enim,
ut hoc exempli causâ dicam, intelligi
poteſt Potentia, niſi intelligatur res
aliqua, ad quam ſe iſta Potentia,
porrigat; nec Providentia, ſi non in-
intelligatur aliquid, cui provideatur:
& ſic eundo per ceteras.

Has jam omnes Pefectiones tam
nobiles, aſſero ego, nobis exprimi
ſolo hoc ESU nomine. Nec tamen
exiſtimetis velim, me onus veritatis
hujus affirmandæ fuiſſe ſubiturum, ni-
ſi idoneo authore. Eſt autemis mel-
lifluus Bernardus, qui aptiſſime ad
rem meam teſtatur, idem ſonare auri-
bus ſuis, ſi IESU nomen audiat,
quod ſi audiret Potentem, Sapientem,
Bonum, & quodcunque aliud tot il-
lorum DEl nominum, quæ Sanctus
Dionyſius congeſſit. Hæc omnia ſi-
mul mihi ſonant, cuùm inſonuerit 7ESUS.
Nec puto me falli, ſi exiſtimem, vos,
ut perſpicaces eſtis, præcepiſſe jam
ejus rationem. Quis enim non videt,
omnia illa attributa ac perfectiones
confluere debuiſſe, ut verus inde ex-
taret) ESUS, quod idem eſt, ac dice-
M m re:

It

374 PANEGYRICUS DECIMUS NONUS, one Epro
6. pern. ſer. re: Salvator naturâ? neque enim omni- Quinam ergo iſti & quales Salvatores? ſe eſtin
2. de Cir- no (ſic eodem ex Bernardo habemus) Parùm aberat, quin Everſores potius, nae⸗ olt
cum. Dom. qaut vocari poſſes, aut eſſe Salvator, quàm Salvatores appellarem; cum e nti Phrn
fortèò quippiam horum defuiſſet. Dixi, plures ipſi fortunis ſuis everterint, oi chis Am
verus ESUS & Salvator naturà: nec quàâm triumphalibus armis ſervarint. nt unit, 4
enim neſcio, ipſos aded ſacros Codi- Dicam certe cum Bernardo: Neque dern. de uine n i
ces Salvatoris nomenclaturam multis enim ad inſtar priorum meus iſte ESUS Circumc. ſit, ne D
alijs tribuere, in quibus haud ſane., nomen vacuum, aut inane portat: düdn 9
omnes iſtæ dotes reſplendeant: ſed non eſt in eo magni nominis umbra, ſed ſCus i ari
his illa non convenit, niſi proporti- veritas. Ipſe enimverò jure merito ie .
one quâdam & ſfimilitudine: nec Salvator dici poteſt, qui non aliquos gepelt⸗ ee
enim ipſi erant Salvatores naturàâ, ſed ſervavit, ſed omnes; non gratiâ ad te eis utun

Salvatores gratiâ: Salvatores inquam,
uorum preces ſupplices contemnere
EUS poterat, & non admitere,
quæ obliterando debito offerebant.
Erant Salvatores infirmi, debiles,
imperfecti, Salvatores, qui poterant
non eſſe Salvatores, imò qui ipſi eti-
am pro ſe Salvatore opus habebant:
Salvatorees corporum, non animo-
rum; Salvatores viventium, non
mortuorum; Salvatores, qui ſalutem
aliquorum, aliorum pernicie redime-
bant. Eripuit Iſraelis poſteros Phi-
liſtæorum ſervitute David Rex: eri-
puit eoſldem Æ gypti pedicis Moyſes;
eripuerunt etiam varijs calamitatibus
Joſue, Jephte, Samſon, quibus ab
Amonitis, Madianitis, Amorrhæis
premebantur. Sed 6 quantarum cla⸗
dium Salvatores iſti authores fuerunt?
ſi reſpexiſſent illi, ut intuerentur ſtag-
nantem, lacuum inſtar, ſanguinem;
urbium incendia, Provinciarum va-
ſtationes, quibus fuæ genti tantillum
ſecuritatis redemerant, an non exhor-
tuiſſent potiùs ſtragem tam multorum,
quèm lætarentur ſalute paucorum?

id muneris delectus, ſed naturâ fa-

Ctus: A natura propria habet, ut ſit Id. ibid.

Salvator. Cur ergo mirum videatur,
in eo nullam non omnium, quas
enarravimus, excellentiarum requiri,
etſi in ijs, qui longe inferiore modo
Salvatoxes ſunt, haudquaquam requi-
rantur? profectò enim, ſi forrè quip-
piam horum defuiſet, nec- aut vocari
poſſet, aut eſſe omnino Salvator.

Sed meliùs iſtud advertemus, ſi
deſcenderimus ad ſingulas. ideo
quidem illud perfectionum in DEO
genus, quod abſolutum vocari dixi-
mus, non tam clare diſtincteque Sal-
vatoris appellatione exprimi, quàm
illud, quod Relativas conſtituit. Eſſe
enim Infinitum, eſſe Immenſum, eſſe
ternum, & Immutabilem, non ita
neceſſarium primo aſpectu videtur ad
perfectiſſimum ſuiſque abſolutum nu-
meris Salvatorem conſtituendum. Sed
ſi rem ipſam dicere volumus; hæc eſt
maxima hujus nominis gloria, quòd
cùm reliqas nobis, ùt patebit, con-
feſtim manifeſtet, has duodammede
. ab-

conit, Aen
ifabr, Ehell
4oncit intnita
lmia qurdam
ſum öniket. Ablce
ſaciendo, ut tant
Eeretur. Ablcon
ciendo, ut certis
Gerum motus eun
ſoonit Immutabi
Ut varia naturalin
Pugna eum mutan
Jui ad infima il
peryadit, non fac
Hendit ilaſnet pe

le tam ſtuclose oe
Ommnem controvert
wendum Falyztor
non grttii, ſeg n⸗

uile Mile eſſet

Potiit,
Agem; om
Ainid Eerrer

mine gnn.
nmn unhra, ,
erd jute merit⸗
quinonalivo
non gratii al
ſed naturi fr.

4 hulet, 4r /rll di

hirum videatur
Omnium, quus
hntüarum tequit,
inkeriore mnodo
quaquam tequi-
m, fn gi⸗
nec alt Vcari
Mufer.

Avetteimnus,
ngnla. Video
onum in D20
vnn rOcati dl,
Alinckege
Aptini, Jvim
conſttit A
Immenlom, ede
uebilen, nOnii
ebku vigetm
ienlun
Gums
, Ut Pu

e

5.

ne adlolotunnn

DE SANCTISSIMO NOMINE ESU. 37 5

abſcondat, & propè obſcuret. Quis
crederet? deſtinato conſilio ESUS
eas latere voluit. Cum enim Verbi
Incarnatio phraſi Sancti Dionyſij,
fuerit ectaſis Amoris, quà præ magni-
tudine amoris, quodammodo extra ſe
fuit, ut in alium transformaretur,
voluit tunc DEUS nulla jam in re
ſuus videri, ſed DEUsS totus noſter:
& ſic quid fecit? Abſcondit profun-
de perfectiones omnes abſolutas, ut-
pote ejus naturæ, ut ad res extra ſe
conditas, quarum tamen ſe bono ſac-
rificabat, reſpectum nullum dicant.
Abſcondit Infinitatem, faciendo, ut
limitata quædam exiſtendi forma ip-
ſum finiret. Abſcondit Immenſitatem,
faciendo, ut tantillo loci ſpatio clau-
deretur. Abſcondit æternitatem, fa-
ciendo, ut certis legibus temerati ſi-
derum motus eum metirentur. Ab-
ſconit Immutabilitatem, faciendo,
ut varia naturalium propenſionum
pugna eum mutaret. Non tamen,
qui ad intima illius conſideratione
pervadit, non facile in ESU depre-
hendit illaſmet perfectiones, quas il-
le tam ſtudiose occultavit: cùm extra
omnem controverſiam ſit, ad conſti-
tuendum Salvatorem, qui talis ſit
non gratiâ, ſed naturâ, neceſſarium
fuiſſe, ut ille eſſet perſonæ ſuæ dig-
nitate, & quod conſequens eſt, om-
nibus perfectionibus æqualis Majeſta-
ti offenſæ; ipſe nimirum non minus.
Immutabilis, non minus ternus,
non minús Infinitus. Secus enim
nullam habere ſupplicum ejus precum
rationem DEUsS potuiſſet; non ac-

ceptare ejus promerita, non eſſe con-
tentus ijs, quæ nominibus extinguen-
dis offerebat, utpote perionæ tanto ſe
inferioris. Atque ita ESUS non
fuiſſet ESUS., quia ſuo in ærario
non habuiſſet pretium ſufficiens ad
plenè perfecteque placandum Princi-
pem Majeſtatis infinitæ, injuri's tan-
tuùm non omnem menſuram exceden-
tibus irritatum.

En igitur, quomodo, etſi de
Perfectionibus etiam abſolutis loqua-
mur, verum tamen ſit, quòd uon poſ-
ſet aut vocari omnino, aut eſſe Salvator,
ſi fortè quippiam horum defaiſſet. Omiſ-
ſis tamen nunc iſtis, diſſeramus ſigil-
latim de ijs, quas Relativas appella-
mus: ex quo DEUS, novum hoc
Salvatoris nomen hodie aſſumendo,
deſiderat à nobis, ut Iſaias monet,
jam non conſiderari, ut ſuus eſt, ſed
ut noſter: Ecce Deus noſter iſte: ex-
ſpectavimus eum, & ſalvabit nos. Of-
fert autem ſe nobis ante omnes alias
Potentia. Et ſané, quando unquam
DEUS Potentiam oſtendit majorem,
quàm quando factus eſt ESUS, hoc
eſt Salvator? Extulerat caput ſuper-
bus ſtygis Latro, & inſtar illius Gy-
gantis Philiſtæi, ingenti faſtu tumens,
terris cælõque inſultabat, quaſi nemo
plane eſſet, qui venire contra auderet,
& Mundum, ſervituti ſuæ mancipa-
tum, eripere. Ecquis eſt, ajebat
arrogantiſſimus ille, qui me poſſeſ-
ſione dejiciat? Solus ego Templa &
Fana implevi Dijs imaginarijs, ſolus
ego Aras ſacriſficijs ſacxilegis. A quot
Mm 2 Jam

Iſa. 2 5.

376 PANEGYRICUS DECIMUS NONUS,

jam retro ſeculis Nationes omnes non

aliud venerantur Numen, præter me?

Vilis omnibus eſt cæli DEUS: intra
Judææ angulum clauſi ſqualidi ejus
adoratores. Notus in Judæa DEUS.
Ego Jovis nomine, accipio in Capi-
tolio ſpolia triumphantium Romano-
rum. Ego Apollinis nomine reſponſa
procul inde adventantibus populis
apud Delphos reddo. Ego Dianæ
nomine Epheſi opibus ac divitijs cu-
mulos Aſiæ imperantis. Et quis un-
quam me pellet tantis opibus firmato
dominatu? Vix jam capiunt abyſſi
carceres turbas condemnatorum? non
ſufficiunt captivis vincula & catenæ,
quos ego meis viribus ſubjeci ſervitu-
ti. Et quid tanti intererat expellere
me cælo, ſi poſtmodum ego inde
exul bellum atrocius DEO moturus
eram quàâm ſi inibi permanſiſſem?
Non me voluit cæli DEUS collegam
in ſuo throno; habeat nunc æmulum.
Ita ſaſtu tumidus, & inflatus arrogan-
tià diſſerebat Diabolus in ejus contu-
meliam, à quo perduellis defecerat.
Et reverâ non erat in terris homo,
non in cælo Angelus, qui ſuperba illi
cornua frangeret. Quin ne condi
quidem poterat, producique quiſ-
quam, qui brachij ſui robore quid-
quam contra ſuperbiſſimum hunc ty-
rannum poſſet: & ſi conjuratæ contra
cummunem hoſtem omnes Romano-
rum legiones, omnes Perſarum cunei,
omnes Macedonum Phalanges bel-
lum illi moviſſent, ne unum quidem
vinculis exſolvere mancipium potuiſ-
ſent. Quam proinde Potentiam oſten-

4

dit ESUS, quando ſolus progreſſus
in aciem conflixit cum malo Dæmone,
eum profligavit, Regnis exuit, ever-
tit Altaria, victimas ſuſtulit, adorantes

avulſit, in abyſſi eum antro religavit?

Et ſi hoc ESUS in SFeramine mor-

tem ſubijt, non id factum eſt virium

ac Potentiæ debilitate, ſed amplitu-

dine Charitatis. Auſim proin affir-
mare, majorem enituiſſe DEl Poten-
tiam in Mundo reparando, quâm

eluxerit in condendo: Quia, teſte Serm. 8. de
ſancto Leone, plus eſt in noviſſimis ſe- Paſſ.

culis reparàſſe DEUAM, quod perierat,
quam a principio feciſſe, quod non erat.
Nec enim cüum Mundum conderet,
quidquam erat, quod obſtaret; plu-
rima autem impediebat, cum repara-
ret. Quis igitur non videt, quâm
manifeſte eluxerit DElI Potentia ex
hoc ESU nomine, quod idcirco di-
citur nomen Virtutis, nomen Forti-
tudinis, nomen Omnipotentiæ! om-
nipotens Nomen ejus.
Sed nec Providentia effulſit ob-
ſcurius, aut Sapientia. Scio equidem
vel ingratijs omnium in ſua ſapientia
inſanientium naturæ Cenſorum, ſem-
per ſapientem, ſemper providum ſe
oſtendiſſe DEUM: quanto tamen
utraque hæc Perfectio eluxit manife-
ſtius, ex quo JESUS nominari volu-
it? An enim non ſolertiſſime provi-
dus fuit, qui, ut ſervaret hominem,

edò progreſſus eſt, ut DEUM ad ab-

jectam hominis conditionem depri-
meret? Non eſt profundiſſime ſapi-
ens, qui eundem ob finem attollere
hominem potuit ad Majeſtatem D.
00

o offenli Aen
Poc unquum hen .
dünendhn lune
no petkelun e⸗
1s eru 050 p
bi demum epen⸗
Enum DEN ke⸗
non crvit: Ple⸗
or nle muti
tb teode cupidi

.
.

jrter ſe emnulatio,
Gelnetent ilapugn
m; gudus Apol⸗
n0s, Vulcinds pe
nerna Ulyſſem pro
Gias Neptunus ſrue
Ateri ſ DeUS ne
Unmeſt, & hic eſt
in bit homo, gr
Acudle teddet? n
hoc etiam feri polle
Penſiet iniiam,
Homoininiam intn
Cfenlim conciliet
Mon eſet igo
e : l
eſſe poteit) (
6gltate Ange
en .
Pitationes innes
nurum ſchalren.

Olus Drogreſln
mlo Demone
Nerlit, eyer.
lnit alorinte

Nand Kligrrit⸗

Ettmnie nor.

chn Wium
te, ſel mniin.
uin Droin acht.
Giſle Dol boten.
eparindo, glin
ſ: ie, telte
in mißuiſ.
1 guul herufat,
Nud un eat
ndom conderet,
dobſtaret; Plu.
dat, Cln tepetr.
on widet, Auin
0l botenti en
uo iccirco di.
,nomen Forti-
ipotenir .

entia ekelin ob.
1a. Jid egbiden
min ſun lpieni
(Cenorum, ken-
per gioridn e
uunto tainen
9 elchit nmie
Snotrünani voln
lertiſhime pron
rwaret hominen,

Uu
tD 6

nditioneln .Z
1okandiüin. 1.
en A
ſnen .
3 Mielin 4

Rem

Al

DE SANCIISSIMO

Hoc fuit arcanum illud, quod tot per
ſecula nulla intelligentiæ finitæ vis pe-

ad Coloſſ. I. netrare potuit: Myſterium, quod ab-

26.

ſconditum fuit à ſeculis: reparare
Mundum non gratuitâ offenſæ veniàâ
conceſsà, ſed viâ Juſtitiæ, extremum
pro offenſa aſſem exigentis. Quis
hoc unquam fieri poſſe cenſuiſſet? Ad
obtinendam hanc ſatisdationis cum
noxa perfectam æqualitatem Perſonâ
opus erat DEO ipſi æquali. At hanc
ubi demum reperire erat? Plus quàm
unum DEUM hæc Univerſi moles
non capit: plures enim ſi eſſent,
mox eos in ſe mutuò armaret digni-
tatis tuendæ cupiditas, committeret
inter ſe æmulatio, & jam fabulæ eſſe
deſinerent illa pugnacis ſeculi certami-
na, quibus Apollo fovebat Troja-
nos, Vulcanus perſequebatur: Mi-
nerva Ulyſſem protegebat, cui inſi-
dias Neptunus ſtruebat. Parte autem
alterà ſi DEUS neceſſitate ſummâ
Unus eſt, & hic eſt, in quem inju-
rius fuit homo, quis injuriæ huic
æquale reddet? an ipfſe ſibi? certè ſi
hoc etiam fieri poſſet, non jam com-
penſaret imjuriam, qui offenderat.
Homo injuriam intulit, homo igitur
offenſum conciliet neceſſe eſt. Opus
proin eſſet aliquo, qui homo idem
eſſet & DEUS: hic autem quis erit,
aut eſſe poterit? Cogitate homines;
cogitate Angeli, ſi ſpes vos allicit ta-
lem unquam excogitandi, Sed 6 co-
gitationes inanes, nec enim, ſi divi-
narum ſcholarum Magiſtris fides,
Mens ulla, quamlibet concretionis
expers ac peripicax, tale unquam

NOMINE JESU. 377

arcanum penetrare potuiſſet; aded il-
lud omnem finitæ intelligentiæ api-
cem tranſcendit. En, ſolum ſacratiſ-
ſimum JESU nomen illud nobis ma-
nifeſtat. Ipſe eſt Salvetor! neceſſe
eſt igitur, ut ſit ille DEUS, qui in-
ventione non antea auditâ, naturâ,
quam antea habebat, non ſe exſpoli-
ans, ſed illam, quam non habebat,
aſſumens, conjunxit nexu ſtupendo
una in perſona, ſummam Majeſtatem
cum abjectione extrema, expertem

omnis concretionis naturam cum ma-

teri4 partibus innumeris conflatà; ſic
ut nec inferiorem conſumeret glorificatio,
nec ſuperiorem minueret aſumtio, ut
Sanctus Leo dixit, ſed qui mori poſſet
ex uno, reſurgere poſſet ex altero. Hæc
autem ſi fapientia non fuit, quæ de-
mum alia fuit? hâc feliciſſime eluſæ
ſunt omnes verſutiæ hoſtis maligni,
qui illum hominem ſolum exiſtimans,
qui DEUsS idem erat, dum ejus in
necem tam multos anxie concitavit,
ſibi ipſi, nil minùs exſpectans, ruinæ
cauſa fuit, atque ita miſer ſuismet ar-

tibus deluſus: fefellit illum malignitas S. Leo de
ſua: ſuis implicitus retibus, incidit Paſſ. Dom.

in foveam, quam fecit: Hâc ratio in-
venta eſt hominum naturam ſupra An-
gelicam evehendi: hàâc factum eſt,
ut vere exclamare liceret: felicem
Adami culpam, ò ruinam exoptatam!
hâc tandem pax conciliata Juſtitiam
inter ac Miſericordiam DEl, quæ ex
ſororibus amiciſſimis videbantur ef-
fectæ Adverſariæ non amplius conci-
liandæ. Sed vivat ESUS! tandem
pacis oſculo ſe mutuò complexæ ſunt:
M m 3 Mi-

ſer. I1.

378 PANEGYRICUS DECIMUS NONUS,

Miſericordia & Veritas obviaverunt ſi-
bi; Juſtitia & Pax oſculatæ ſunt. Ipſe
ſiquidem JESUS earum Conciliator

adColoſſ.I. ſactus eſt: Pacificans per ſanguinem

260⸗

Crucis, ſive quæ in terris, ſive quæ in
cælis. Quàm igitur clara in luce po-
ſitæ ſunt medio hoc nomine duæ iſtæ
fublimiſſimæ Perfectiones?
Et quid? Nonne Salvatore opus
fuit? Igitur neceſſe eſt extitiſſe alicubi
Tribunal Juſtiti? valde ſeverum,
quod eorum exigeret damnationem,
pro quorum delictis ad ultimum uſ-
que aſſem non eſſet ſatis factum. Et
ſanè, quàâm rigidam eſſe oportet il-
lam Juſtitiam, quæ nunquam pœnas
deſinebat exigere, donec DElI ſan-
guine extingueretur illata injuria? Vi-
debatur jam abunde rigorem ſuum
patefeciſſe Mundo editis tam multis
& gravibus vindictæ exemplis cladi-
um cruentarum, inundationum, in-
cendiorum, peſtium contagioſarum.
Et quò unquam vertere obtutum quis
potuiſſet, ubi non in oculos incureret
divina Juſtitia, ſuæ edens ſpecimina
ſeveritatis? Si in ipſum cælum empy-
reum oculos quis intenderet, videret
inde extrudi à Juſtitia totum illum ſu-
perbum perduellium exercitum: ſi
abyſſum illam profundiſſimam intue-
retur, videret illam animantem ſtatu
ignes fornacium caliginoſarum. Si
Paradyſum intraret terreſtrem, occure-
ret eadem gladio armata verſatili, ut
in exilium remotiſſimum eijciat: &
ad mortem non evitandam damnet ut-
rumque primum noſtrum parentem.
Aſpexiſſet illam hilari vultu calcantem

naufragi Mundi undas: triumphan- us 4 benn,
tis inſtar aſſidere cumulo cinerum ine ientun i
Sodomæ, ultricibus flamis abolitæ: in eclu l
celebri illo maris rubri tranſitu undas, i⸗ Etoguen
quæ ſteterant, in Ægyptiorum capi- ileicorle
ta magno niſu impellere, evertere cur- es . Qurs DE
ſus, frangere haſtas, agere in præceps sſak n pto lern
equos, & equites ſubmergere. Hæc re,luß
tamen pavenda exempla rigoris quàm um Ar mlis

amittunt omne ſpecimen atrocitatis,
ſi ijs comparentur, quæ fecit eadem
Juſtitia, dum ad reparandum læſum
honorem invaſit innocentiſſimum
corpus DEI, hominem induti, &
exorſa ab hodierno die vix natum
cruentavit cultro non debitæ Circum-
ciſionis; poſtea jam adultum fatiga-

ſantiſſino iel
teguntur atiocinmnd
ipul. ,ominis ratie
Aln dn pockl 1
ſalnate, Nvod wüe
ii tin celebtes pel

vit itineribus, oppreſſit anguſtijs, crepond neceſſelt
ligavit funibus ‚excarnificavit flagris, R Borius, benignita
vulneravit ſpinis, perforavit clavis, bas enim omnesum

in cruce extendit, & vel jam mortu- ſe eſt, guiluis min
um lanceæ ictus transfixit. Hoc, ſi Vatalium, & ſeryat
momentis rem ſuis libramus, opus eſt In pencis: li zrnpgr
Juſtitiæ, quo nullum aliud ſeverius, * untun.
& quo ſemel exercito, funeſtius a- Ummmmini lnp
liud edere nullum poſſit. Nunquam ſopremum, goe
tamen illud intime potuiſſemus cog- unmne incicati gen
noſcere, ſi ESUS non fuiſſet: ſtud guin ſalle,
Quem propoſuit DEUS propitiationem Rom.3.24. Vils Mnnuni geneti
per fidem in ſanguine ipfius, ad oſtenſio- Oninds non E B
nem Juſtitiæ ſuæ: ut ad Romanos ſcri- Ewit uoe;
bens locutus eſt Apoſtolus. Quodſi Auein Win ſ
autem per JESUM in tam perfectam gun belun⸗ 60

venimus cognitionem Juſtitiæ, quan- nidn, inon .
B

to magis ille Miſericordiæ nobis in-
dolem manifeſtavit, cujus præcipue ori d eun
opus eſt hominis Reparatio? Qujd in Medit. . aRniis Cont
miſericordius, exclamabo ſpirantibus roſib letenotem
pietatem S. Anſelmi verbis, quam ut mniſt
Pater eNemit: &

5

. .
nn tiumtn.
10l0 cinerun

abolien.:
di holite i

einmm bi.
ere, erentete r⸗
. eekein ereß⸗
4 mergere He
mnpltigors Gun
clmen Aroeiteti,
ur fecit eädeen
Darandunmn lelin
Imnocentifſinun
nem induti, &
die vix natum
nebita Circum.
Adultum liige.
preſct meultis,
Camicwit ſagtis
petſormnit cini,
L rel am mort-.
ürit. Hoc,
ramus, 0puset
n Aind lererius,
1t0, Wnelinde
oſt. Nunguum
Otuiſſemns .
5 non ſuiſtet:

I Fpitininen hongſ

ut 1 4 Gent .
Kauns ſoi.
dſtolus. di
n tun peleln
n nobis

. H
. Cjus r 4 Nedt.

ratlo/
Bepe ini⸗

mado P⸗ ,K
n ſerbis/
u

—

Iſ. 63. 11.

DE SANCTISSIMO NOMINE JIESU.

Pater eternus peccatori, unde ſe redi-
mat, non habenti, dicat: Accipe,
accipe Unigenitum meum, & da pro te:
& ipſe Filius: Tolle, tolle me, & re-
dime te. Et quàm novum ac inſo-
lens Miſericordiæ genus eſt dare pœ-
nas ſuffecturas DEUM pro Homine,
Dominum pro ſervo, Offenſum pro
Offenfſore? Inutilis labor eſſet in re
tam clara amplius affirmanda hærere
diutius: ſi enim in ESU nomine
ſanctiſſimo aliæ DEl perfectiones re-
teguntur ratiocinando; Miſericordia
ipia ſe nominis ratione manifeſtat,
cùm idem procul dubio penitus ſit,
ſalvare, quod miſereri! Hinc nec
alias tam celebres perfectiones expli-
care porrò neceſſe eſt, ut ſunt Amor,
Bonitas, benignitas, Liberalitas:
has enim omnes ſimul exercitet neceſ-
ſe eſt, quiſquis animo generoſo ſer-
vat alium, & ſervat tantis ſuis im-
pendijs: Qui propugnator eſt ad ſal-
vandum.
Unum mihi ſupereſt Dominium
ſupremum, quod etiam JESU no-
mine indicari demonſtrem. Sed
iſtud quàm facile? Quomodo enim
totius humani generis pleniſſimo jure
Dominus non erit, qui illud ſalvavit,
& ſalvavit proprij ſanguinis lytro?
Aut enim ESUM conſideramus tan-
quam Bellatorem fortem, qui Styge
devicta, à morte hominem eripuit!
& jam homo ad eum ſpectat titulo
Victoriæ. Aut conſideramus illum

tanquam Mercatorem amantem, qui

lytro ſubminiſtrato, ſervitute homi-
nem exemit: & jam ad JESUM

379
ſpectat homo titulo emptionis: aut
quocunque alio modo conſideretur,
fieri non poteſt, eſſe hominis Salva-
torem, & non eſſe Dominum ho-
minis ſalvati. Si enim, quia fecit
nos DEUS, tam amplo in nos Do-
minio gaudet, quanto majori gaude-
bit, quia redemit? Equidem effice-
re nos, vocis illi ſtetit impendio;
redimere nos, toto ipſo ſtetit. Quæ
fuit cauſa, cur Apoſtolus, cùm di-
cere vellet, nos non poſſe de nobis,
& rebus noſtris ſtatuere: An neſcitis.
quia non eſtis veſtri? ad id adſtruen-
dum non uſus eſt titulo Creationis,

ſed Redemptionis: Empti enim eſtis Mal. I. I4

pretio magno. Neque hoc non magni
momenti Dominium exiſtimetis. Si
hominis Dominus IESUS eſt, con-
ſequens eſt, ut totius terrarum Or-
bis ſit Dominus, cuùm totius hujus
Orbis Dominus ſit homo: imò &
Stygis, & Cæli Dominus eſt: Stygis
devictæ, Cæli expugnati: Dominus
