Zritatem, & in gubernando rectitu-
dinem deſcribens. Et ut exemplum
afferamus rei præſenti magis accom-
modatum, Juditha ex Holofernis
tentorio redux quàâm fuit ſolicita, ut
omnem mox, quæ naſci potuiſſet, ſu-
ſpicionem diſſiparet ? eâque causâ
non cenſuit pugnare cum ſuâ mode-
ſtia, ſi manifeſtaret, quomodo vene-
rit cælo Angelus ad eam inter milita-

rium jocorum licentiam, & obtutu-
um laſcivorum jacula protegendam,
inter quæ ſeſe animo præſenti conje-
cerat. Viwit autem ipſe Dominus, hæc
ipſa ejus verba ſunt, quoniam cuſtodi-
vit me Angelus ejus, & binc euntem,
& ibi commorantem, & inde buc re-
vertentem, & non permiſit me Domi-
nus ancillam ſuam coinquinari, ſed ſine
pollutione peccati revocavit me vobis
gaudentem in victoria ſua, & in eva-
ſione mea, & in libertate veſtra. Tam
nimirum juſtum æquumque videtur,
poſſe manifeſtare & proprias virtu-
tes, & DEl favores, quando non ap-
paret alia ratio ſuſtentandi famam ſu-
am vacillantem. Quid igitur nobis
de profundiſſima Virginis modeſtia
ſentiendum, dum ne quidem neceſſi-
tate poſtulante, nec juſtæ defenſionis
jure ſuadente vel verbulum in ſui
commendationem proloqui voluit?
Nõonne fateri neceſſe erit: Non eſt in-
venta ſimilis Virgini in gratia humili-
tatis?
Quodſi autem ne chariſſimo qui-
dem Sponſo ſuo manifeſtare Virgo
voluit, quæ quantàque in ſe operatus
eſſet DEUS, pronum erit judicare,
quanto minuùs id fecerit aliis non tam
ſibi conjunctis. Et tamen, quantum
illa ſibi gloriæ æſtimationisque parere
potuiſſet, ſaltem amicis & conjunctis
affirmando: Filius meus DEUS eſt?
De meis viſceribus genui DEUM S&
bominem. Neque verò multum illi
laborandum fuiſſet ad hoc perſuaden-
dum; maxime quando jam tam mul-
ta erant, quæ operabatur prodigia, ut
vel invitum rapere cogitarent, ut Re-
gem

Ta aorum conlo
wine, nlin
Omuterali, ne
e penenigt ſtu

gn ly it lo ll
õ

ſoc Bernardus h
ſefna authoritate
rhhit, altin heli⸗
fius nebanuf.

cum nullos Lonus

Aures tamn injucun
cciletet, goim
Non lkegimasung
mentem, Olymp
tempeſtatibus in
ſoperiorem, hiſi
Glutei le aucjvi
Wn, lepentinun
mtormo Verect
Oen enelligſe .
ur ieineg 3
cujualbet zii

lebilg unen 8

obſenurt ſeen

le, tirhata Nn
0

i hſnme
n ſoe,,
in. pectedile

Pf 8
5 Opiog Vere

un,

§,

Ote
* n
Denin e⸗
iſt hꝛe
ſunn afilr.
enten,
ie ur je⸗
miſtt ne Denti.
Alf ne olit
4, & in nc.
te vef. Tim
mque vigerur,
roprias vittu.
Ando non .
ndi kamam -
A ir nobi
gini wodeſin
guidem nectllr
Uſtr delenſionis
bolummn in ſui
loqui voluit
it: Mn eß in ·
ui Punili⸗

chariſimo gui⸗
nikeſtue Vigo
ein ke opentns
eiit juciene,
alis non uun
men, Joanfunm
jonisque puer

ens D505 4
enii Dℳ6
Verd oulum
weſeit
bunn he⸗

r

Serm. ſup.
Kgn. magn.

FESTO B. VIRGINIS AB ANGELO SAALUTATE.

gem illum ſuum conſtituerent. Ni-
hilominus ab hac ja ctantiæ ſpecie tam
longe illa ſemper abfuit, ut potiùs
quando jam ejus Natus in tanta erat æ-
ſtimatione propter prodigia, nun-
quam illa ſe turbæ immiſceret, ut for-
taſſis ab uno aliquo digito monſtra-
retur tanquam hominis tam divini
Mater: & licêt aliquando res popo-
ſcerit, ut illi loqueretur, hæſit illa ex-
tra aliorum conſortium in domũus li-
mine, tanquam neſcio, quæ de vul-
go muliercula, nec materna authori-
tate penetrare ſtuduit in conclave,
intra quod ille diſſerebat: Foris ftabat
quærens loqui filio (ſic attonitus factum
hoc Bernardus conſideravit) nec ma-
terna authoritate, aut ſermonem inter-
rupit, aut in habitationem irruit, in qua
hilius loquebatur. Sed quid mirum,

cum nullus ſonus ad ſanctiſſimas ejus

aures tam injucundus, tam abſonus
accideret, quùm ſuarum laudum?

Non legimus unquam turbatam illam
mentem, Olympi inſtar turbinibus, &

tempeſtatibus inferioris hujus Mundi
ſuperiorem, niſi cuùm cæleſti à Legato
ſalutari ſe audivit. Scio, aliquibus
viſum, repentinum aſpectum Juvenis
tam formoſi verecundum hunc illi ru-
borem excuſſiſſe; nec novum mihi
accidit documentum, quo inde exci-
tantur Virgines ad timendum vultum
cujuslibet viri, quamlibet Angelici.

Euſebius tamen Emyſſenus ſoſertiùs

obſervavit, ſacrum textum non dice-
re, turbata eſt in vultu ejus, ſed turba-
ta eſt in ſermone ejus. Non tunc pri-
mùm aſpectabilem habuit cæli Geni-
um: propius vero eſt, crebrò ad e-
Re. P. Segneri Panegyr.

321

am ventitare ſolitos illos Paradyſi ſu-
perni inquilinos. Id proinde, quod
eam turbavit, Lituli illi fuerunt tam
exquiſiti, tam ſublimes, quibus re-
pente ſe celebrari inaudiit. Nam, ut
Origenes perpendit, nulla reperitur in
omni ſacrarum chartarum contextu
perſona, quæ grandi illo encomio,
Plena gratiaà, fuerit honorata. Unde
Virgo, quæ in numerato habebat Sa-
crorum Codicum verba omnia, non
potuit non pro eo, quo erat, mode-
ſto de ſe ſenſu, turbari, quando An-
gelici oris miniſterio audiebat novo
plane ſe titulo commendari; non
conceſſo ſcilicet unquam aut Saræ ali-
cui, aut Rebeccæ, aut Racheli, aut
Annæ, aut Judithæ.

lem factum eſſe ſermonem, nunquam
quaſi peregrina eam ſalutatio terruiſſet.
Auditis ? Laudes igitur ſuæ tur-
bârunt principio Virginem, eàm-
que impulerunt, ut tacite ambigeret,
uis tandem ille eſſet Spiritus, à quo
talis ſalutatio eſſet profecta? Cogita-
bat, qualis eſſet iſta ſalutatio. Cer-
tenn ſaltem eſt, cuùm Eliſabetha cog-
nata Vatidico lumine illam Domini
Matrem agnovit (Unde hoc mihi, ut
veniat Mater Demini mei ad me?) &—
ipſa, ut talem, ſuper omnem fæmi-
narum gregem attolli ſe audivit, Bene-
dicta tu inter mulieres: tantum abfuit,
ut hac laudum ſuarum ſuavitate ſe ob-
lectaret, ut potius abſciſſo orationis
Eliſabethæ filo, alid ſermonem aver-
terit: Ait MARIA: Magnificat ani-
ma mea Dominum. Et refundendo in
DEUM quidquid audierat laudum,
§8 quin

Si enim ſciſſet hom. 6. in-
ARIA, & ad alium quempiam ſimi- Luc-

Anton.
Perex.

322 PANEGYRICUS VICGESIMUS SECUNDUS,

quin ſibi quidquam retineret, mox
cogitatione ſuâ immer ſit ſe centro pri-
mi ſui nihili, affirmans, ſui ipſius pu-
dore ſuffuſa, quòd DEUS magna be-
nignitate luam humilitatem reſpexe-
rit : Reſpexit humilitatem ancillæ ſuæ.
Hanc autem demiſſionem admiratus
inſignis ætate noſtra inter Hiſpanos
Theologus, quem non minus erudi-
tionis amplitudo, quâm ingenii acu-
men commendavit, ex hoc Deiparæ
facto collegit doctrinam, quàm pri-
ma fronte inexſpectatam, & extra
thombum, tam meo quidem judicio.
legitime ſolidéque deduétam, & ve-
rèê inde pendentem: eſt autem hæc:
quòd Virginis Conceptus labis omnis
expers fuerit. Audite, precor, quo-
modo ex talibus Præmiſſis quas dici-
mus, Concluſio hæc pia proveniat.
Non erit hoc, niſi fallor, ire extra ſe-
mitam, & à propoſito ſcopo aberra-
re, dum ſtatim ad illum propiùs, vel
hinc admovebimur.
Certum eſt, Virginem in Cantico
illo, quod ſinceriſſimæ animi demilſ-
ſionis partum dicemus, id ſpectaſſe
præcipue, ut in lucem proferret,
quidquid demum aptum natum erat
oſtendere, eſſe ſe fæminam indignam
tam multis illis peregrinis favoribus,
quibus illam DEUS benigniſſimè ex-
altârat: eâ causâ dixit, DEUM non
abhorruiſſe à conditione ſua valde ab-
jecta, à ſua paupertate, parvitate, ni-
hilo: nec enim aliud volunt adducta
illa verba: Reſpexit bumilitatem An-
cillæ ſuæ, quàm hoc, quod diceba-
mus, ut magno conſenſu meliores
docent Interpretes. Dubium igitur

non eſt, quin ſi Virgo unquam pee-

cati ſorde aliqua fuiſſet aſperſa, uni-
co liceèt & breviſſimo temporis mo-
mento, nullâ ratione fuiſſet præter-
miſſura occaſionem, talem ſe palàm
profitendi & confitendi; eum ſcili-
cet in finem, ut tanto luculentiùs e-
luceret divina beneficentia tantæ ſuæ
indignitati comparata. An non luce
palàm eſt, multo majorem erubeſcen-
di cauſam habituram fuiſſe Virginem,
ſi pro eo, quod dixit, Reſpexit humili-
tatem antillæ ſuæ, dicere potuiſſet, Re-
ſpexit iniquitatem Inimicæ ſuæ? Profe-
Ctò ſic canendo argumentum multo
manifeſtius adduxiſſet ad vincendum,
tantis ſe gratiis penitus fuiſſe indig-
nam. Non dixit autem; argumen-
to igitur id eſt, ſine mendacio dici non
potuiſſe. Equidem ego diſpicere
non poſſum, quomodo tandem Vir-
go omiſiſſe occaſionem tam generosè
ſeſe abijciendi, & contemptu expo-
nendi, m ſciret, quàùm & DEO cha-
ra, & gratiæ donis coronari ſolita ſit
ejusmodi exercitatio, quâ propriæ la-
bes ponuntur in propatulo, ubi nul-
lum mendacium intercedit. imus
enim, Sanctos, qui longè abſunt à
culmine Marianæ perfectionis, tamen
non omiſiſſe opportunitates ita ſeſe
quàm profundiſſimè abjiciendi. Quàm
ingenuâ eloquentiâ ſuis in epiſtolis
Sanctus Hieronymus juventutis ſuæ
ſtultitias confitetur? Quantàâ easdem
in threnis ſuis Sanctus Anſelmus de-
plorat ? Sanctus Auguſtinus autem
an non librum ſcripſit integrum, quo
id ferè unum certo agit conſilio, ut
Poſteris æternum admiſſorum à ſe ſce-
lerum

ℳ

„ nt WO
ſun ginne 81
odannd⸗
1
hengennus,

jehene..

zmlcuiptalne 4
ormularunn gi
lobtlitue bu
Pis lecebis 21
etet. enein
inlenithiſtone,
lunctun: AMnn
lis von onli ſ
ſe Nolela ininn
zen. Mlbkti
n Mmas, gu⸗
n uſſhme
ple ali Eyvmnpel
2ggeratione ſege
Ae & Moyſes i
inceculitatis ux
Aalomon in Pecl
Prebuit ſuo voluf
num ſiucio: ſic
ur rinotis Rudio
eto, Nt jam v
ccuſitor i hoe
it lir atſan
m prudens 10
6 mqum culpr⸗
nl, Kodioze
nnhmm, Naci
n aAen
manſketmn! Nee
Nls ilen pen⸗
nitioni n
utom rn
. 91i kand

t; annſtlon

1

un
m 4 Uni.
ln Ino⸗
len Ralee
nn e
encſi e.
enta tinte inr
hon laee
tem erubeſcen.
tle higfren
hrrt uniß.
Potbiſſet .
ſie, Pole.
ntum molt
wincendum,
luüle inli.
3 APraen⸗
dicio Uicinon
go ihcer
langem Vit⸗
lam generie
emptn expo⸗
& DeO u⸗
onati ſoltuſt
upr oprir li⸗
ulo, ubin.
ecit. Kinas
ane 3blunt
Cionis tamen
nitntes in bele
jciendn
s in epiltols
wentuts lve
Oanti euben
os Anlelmu;
vouſtinus len
it integnnn 70
hn,
4 le
he⸗. ſerach

FESTO B. VIRGINIS AB ANGELO SALUTATE.

lerum relinquat monumentum? Quin
imò, ſi animum lubet advertere, de-
prehendemus, ex omnibus tam pro-
digioſis tanti viri lucubrationibus nul-
lam (criptam eſſe tantà ſtyli elegantiâ,
formularum gratiâ, cogitationum
ſubtilitate & ſpiritu, ut tanto plures
his illecebris ad eam legendam pelli-
ceret. Sanctus Matthæus ſacræ ſuæ
inſeruit hiſtoriæ, ſe Publicani officio
functum: Sanctus Paulus in literis
ſuis non omiſit palàm facere, fuiſſe
ſe Eccleſiæz inimicum & Perſecuto-
tem. Sanctus Petrus id egit, ut San-
ctus Marcus, quo interprete uteba-
tur, triplicis negationis ſuæ peccatum
præ aliis Evangeliſtis enucleaté, di-
ſtincte, & non ſine terminorum ex-
aggeratione legendum proponeret.
Sic & Moyſes in Numerorum libro
incredulitatis ſuæ delicta enumeravit.
Salomon in Eccleſiaſte teſtimonium
præbuit ſuo voluptatum illecebroſa-
rum ſtudio: ſic Sanctorum & abſo-
lIutæ virtutis ſtudioſorum alii tanto nu-
mero, ut jam vulgò cenſeatur quis
accuſator ſui hoc ipſo, quòd Juſtus
ſit. Zuſtus accuſator eſt ſii. Quis igi-
tur jam prudens ſuſpicetur, Virginem,
ſi unquam culpæ alicujus labem con-
traxiſſet, ſtudiose illam fuiſſe diſſi-

mulaturam, præcipue in occaſione,

in qua tam ad rem erat, eam fateri &
manifeſtare? Neceſſe eſſet fateri mi-
nùs illam ingenuam, minus in De-
mifſionis ſchola provectam fuiſſe,
quàm illos ſanctos, qui tam nibil ma-
lorum ſuorum diſſimulârunt. Hoc
autem, quâ tandem fronte dici po-

teſt; cuùm ſit longe certiſſimum, quòd

3 23
non eſt inventa ſinulis Virgini in gratia
humilitatis.
Facile proſpicio, quid vos Theo-
logi ad hanc meam ratiocinationem
eſſetis reſponſuri, ſi me interpellare
vobis fas eſſet: aliam nimirum eſſe
rationem peccatorum perlonæ pro-
priæ, aliam originis. IIIa materi-
am eſſe Confeſſionis, non iſta. At-
que idcirco non eſſe mirandum, quòd
hæc Virgo tacuerit: cum ne alios qui-
dem Sanctos legamus, tanquam ar-
gumento demiſſionis & abjectionis
ſuæ, uſos eſſe peccato originis; uſos
tamen delictis, quæ vel ſola mente &
cogitatione, vel verbis, aut factis
conſciſcuntur. Sed an non videtis,
quùm parùm tuta ſit hæc evadendi

via? Peccatum originis non eſt ma-

teria Confeſſionis, quæ pro Eccle-
ſiæ tribunali arcano fiat, ut ſapiente
docuit Angelicus, hoc eſt veriſſi-
mum. An autem idcirco non eſt ma-
teria confuſionis, abjectionis, con-
temptionis? Dubium non eſt, quin
ad finem, quem ſpectabat Virgo,
hoc ſolum fuiſſet ſuffe cturum. Hoc
enim illa abunde aſſeruiſſet indecenti-
am, ineptitudinem, nullam propor-
tionem ad hoc, ut elegeretur DEI
Mater, quæ aliquando ejusdem kuiſ-
ſet inimica. Unde cùm JSancti deſpi-
cabiles ſe reddere volebant, non re-
curebant ad peccatum originis: cum
enim domi ſuæx, & lſuis ex actionibus
ſatis haberent, unde erubeſcerent,
opus non erat aliunde erubeſcendi ar-
gumentum adiciſcere. Quidſi autem
& illud oſtendero, Originis peccato
ad dictam jam ſæpe finem uſos eſſe
s 2 homi-

2
2
4

P⸗ 4⸗ 84

„

2

7

324 PANEGYRICUS VIGESIMUS SECUNDUS,

homines Sanctos? audiamus Davi-
dem. Ecce enim in iniquitatibus conce-
ptus ſum, & in peccatis concepit me Ma-
ter meg. Quid vobis videtur? cu-
jusmodi noxarum hic meminit Da-
vid? earumne, quæ ipſi admittimus,
an eorum, quæ ab origine, & ma-
jorum noxâ in nos derivantur? An
non ille his verbis, palàm vult conſta-
re omnibus, non minùs ſe, quùàm
mortalium alios quoslibet, hac labe,
hac lue infectum eſſe, ut tanto magis
reddatur deſpicabilis? Da proin ve-
niam, Virgo Domina mea, ſi ego te
hodie huc evoco, ut rationem tui
reddas. Non legeras tu probe apud
Pſaltem regium confeſſionem iſtam?
an non probabas hoc exemplum?
non laudabas, ùt illud identidem
nunc laudat Eccleſia? Cur igitur te
puduit illud imitari, cùm id tam op-
portune poſſes? Aliud nimirum re-
quirebatur, ut te verè deſpicabilem
redderes, quàm dicere tantùm, eſſe
te ancillam Domini, & minimam
quidem. Par erat te palàm kateri,
te quoque in peccantium numero
fuiſſe: Humilia valde Spiritum tuum,
clamat Eccleſiaſticus, valdò, valde.
Idcirco ſi te Ancillarum e numero elſ-
ſe aſſerere volebas, illud etiam non
erat omittendum, quòd priùs mali
Dæmonis mancipium fueris. Ego
certé, ne in te injurius ſim, cogita-
re aliud non poſſum, niſi quòd ſal-
va veritate hoc de te dicere non po-
tueris. Atque adeo quantumcunque
conareris te abjicere, & Spiritum tu-
um deprimere, eò progredi auſa non
es, ut diceres: Ecce enim in iniqui-

tatibus concepta ſum: ſed neceſſe fuit,

ut hos intra limites te teneres: Re-

ſpexit humilitatem ancillæ ſuæ: nec in
illa prorumperes: Reſpexit iniquita-
tem inimicæ ſuæ. Hæc eſt, Auditores
mei, profunda cogitatio & ratioci-
nium Theologi illius, quem ego Ma-
giſtrum nuper venerabar, nunc mor-
tuum deploro, quemque vohis antè
laudavi. Et mihi quidem illa, ut,
quod ſentio, dicam, non minore ſo-
liditate, quàm ingenio prolata vide-
tur, ſiquidem lubeat ejus vim pro-
fundius ſcrutari. Hæc autem vis,
quo potiſſimùm nititur? an non in
illa demiſſione animi rarâ prorſus &
exquiſità, quam hodie in Virgine ad-
miramur? Hinc ut revertamur, unde
majoris Virginis gloriæ ſtudio defle-
ximus, planéque redeamus in ſemi-
tam, equidem incredibilis fuit illa
ſolicitudo, quà illa non tantùm fu-
git omnem ſuarum laudum enarra-
tionem, ſed etiam id egit unicé, ut
manifeſtaret ſuam vilitatem; ſi ta-
men vilitas dici poterat, ſolo eſſe
DEO inferiorem.
Quodſi majoris etiam demiſſio-
nis exercitatio eſt, ferre animo luben-
ti ſui deſpicationem, maximè quan-
do hæc à perſonis abjectis & indig-
nis provenit, quàm multas ejusmo-
di Deipara tulit? Quando ſternacium
Hebræorum malignitas elevare cona-
ta eſt æſtimationem, quam de Chri-
ſto turbæ conceperant, vilem illum,
& contemptibilem facere, quid ſoliti
erant dicere ? Quis hic eſt? Nonne
bic eſt faber, lius Mariæ? Quibus
profectò verbis non Chriſtus magis,
quàm

euͤwium bente
rbitemb ke
bus dictens &l
Tantumm hion
winimum tllum
nſenet, r hae
otlimin no
nunſo tim.
üxret. Unde!
Fmis conſpeſtann
lus tiumpho uun
eſtinweltas ibit⸗
do inde enirit
conſtanti animo
Cilvatium collen
Uittu eſt, uas lun
mns contumelias
ſciedatur matet e
ſtodis d mortem
ciNſigiſtratnum
nati. Ki nte im
Ral, t Mmimos ſb
lmndum E
: Nine bi
2d conemhenlam
Pbi ſereign lene
AMarn ld⸗ Ver
d Pplun Deen
origo omminm ce
mentorum, .
. nian ni
1calum

on minore 0o.
prolaa ie.
jus vim pro.
Atem viz,
an non in
fiprorſus &
nVnejne ⸗
ertamor unde
eſtudio gelie⸗
Amos in ſemj⸗
bils Ait ila
n tuntum u-
Gum enatra-
Et vnice, u
dtem; ſi tr
1t, lolo elle

im gemiflo-
mimo luben-
mwime quan-
Nis & indig-
altas ejusno⸗
Go ſternaciun
elevare coni-

, Vilen lin,
cere gi
le t⸗ M
oe Chns
Ciphe⸗

9 een.

FESTO B. VIRGINIS AB

quàm Virgo, ùt ipſe S. Bonaventura
perpendit, traducebatur, quaſi tam
mulla eſſet ejusmodi Matris æſtima-
tio, tanquam fæminæ pauperis, &—
plebeiæ, ut credere nullo modo poſ-
ſent tali ex utero prodire poſſe par-
tum, niſi plebeium & nihil prorſus
eximium habentem. Et vix eſt, cur
dubitemus, ſæpe ipſiusmet aures tali-
bus dicteriis & ſarcaſmis verberatas.
Tantum nihilominus abfuit, ut vel
minimum talium injuriarum ſenſum
præferret, ut hac demum occaſione
potiſſimùm domo prodiret, ut vide-
retur, & digito tam contempfim mon-
ſtraretur. Unde illa, quæ Hieroſo-
lymis conſpecta non eſt, cùm ejus fi-
lius triumpho tam ſolenni in urbem
eſt inve ctus, ibi tamen adfuit, quan-
do inde exivit damnatus, eumque
conſtanti animo ac pede proſecuta ad
Calvariarum collem uſque, facile co-
gitatu eſt, quas ſannas, quæ probra,
quas contumelias paſſa illa ſit, quæ
ſciebatur mater eſſe hominis tantis
ſtudiis ad mortem expetiti, & publi-
ca Magiſtratuum authoritate condem-
nati. Si anté impia illa hominum
fæx, ut animos ſibi mutuò adderet ad
inſultandum JEU, dicere conſueve-
rat: Moönne hic eſt filius Mariæ? nunc
ad contemnendam matrem animos
ſibi fecerint dicendo : Nonne bhæc eſt
Mater 7ESU? vertendo, quis crede-
ret? in rilus & contemptus materiem
illud ipſum Decus, quod fuit fons &
origo omnium ceterorum ejus hone-
ſtamentorum.
At tum fortaſſis, cùm jam à mor-
tuis redux, cælum aſcenderat, mani-

ANGELO SALUTATEX. 325

feſtatâ abunde ſuâ Divinitate, remiſit
tantiſper Virgo ab hac ſe deſpiciendi,
& deſpicatum ambiendi contentio-
ne? nec enim tum ampliùs, apud
eos ſaltem, qui Chriſto DEO Homi-
ni adhæſerant, diſſimulare potuit dig-
nationem ſuam, aut Majeſtatem ludi-
brio exponere. Quaſi verò. Obſer-
vavit inclytus ille Panegyriſta in ſuo
Trajano, tanquam inſignis virtutis ex-
ercitationem, quòd nullo ille præfi-
dentiæ ſenſu titillatus fuerit, aut eum
præſetulerit tum, cum Nerva, cujus
adoptione in Imperatoriam familiam
tranſierat, Senatůs decreto, pro inſa-
no Ethnicorum illorum more, inter
Deos immortales eſſet annumeratus,
& eam modeſtiam admiratus excla-
mavit: Num ergo tibi ex immortalita-
te Patris aliquid arrogantiæ acceſſit ²
Imd obſtupuit, quòd tum quoque il-
le, ut anté, veſtiretur; incederet uùt
anté, in hominum commercio eſſet
qualis anté, cum ſuis familiaris eſſet
ut ante, ubique ſe, publice non mi-
nus quàm privatim, gereret ùt ante.
Sed rapiamus nos hæc verba ex ore
adulationis, & jure ac vere dicamus
de Virgine: Num illi ex immortalita-
te filii aliquid arrogantiæ acceſſit? Num
quidquam illi adhæſit arrogantiæ,
quando Filium ſuum immortalem vi-
dit aſcendentem in cælum, tot à Po-
pulis adoratum? quando audiit tot à
linguis exaltatum? quando vidit tam
multos ejus amore, & imitandi ſtu-
dio impulſos contemnere opes, dig-
nitatibus nuntium remittere, deſerere
patriam, ad mortem ejus eausâ obe-
undam ſummis deſideriis anhelare, &
8 3 gau-

326 PANEGYRICUS VIGESIMUS SECUNDUVS,

gaudio feſtinare? Imò, dicet nobis
ſanctus Bernardus, illam magis, quùm
anté modeſtam, perinde pauperum
more veſtiri, victu pauperum con-
tentan eſſe, imò, quod mirabilius,
ita revereri ſolitam poſtremum quem-
que e Chriſti Diſcipulis, ut quando
omnes iſti in cœnaculo congregati di-
vini Spiritús adventum operiebantur,
MARIA poſtremum inter illos locum
Occuparet.
Jam igitur, Domini mei, an iſta
non videntur vobis ſtupenda prorſus
Miracula demiſſionis ? Lucifer ille
miſerrimus, quia ſe agnovit dotatum
bonitate & pulchritudine valde ex-
cellenti, adeò ingatus eſt, ut thronum
ſuum ad latus throni divini ſtatuere
cogitaret: Juper Atra DEI exaltabo
ſolium meum; ſedebo in monte teſtamen-
ti, in lateribus Aquilonis, aſcendam
ſuper altitudinem nubium. Quid fa-

cturus fuiſſet arrogantiſſimus iſte ꝓpi-

ritus, ſi ſe vidiſſet ornatum dotibus
& honeſtamentis tanto majoribus,
quanta erant Virginis? Nullus dubi-
to, quin conatus eſſet ipſum DEUM
exturbare cælo, & non tantùm ſedere
in illo ſolio ùt Collega, ſed dominari
ut Monarcha. Et tamen M ARIA,
quæ nobilitate Luciferum tot para-
ſangis fſuperavit, adeò ſe abjecit ad
pedes, non tantum Chriſti, ſed Apo-
ſtolorum, ſed Diſcipulorum ipſorum,
qui erant ſervi Chriſti, ut eos inter
non in Dominam, ſed famulam ſe
gereret, eoôsque revereretur: Ecce
famula tua ſit in ancillam, ſic illos al-
loquebatur hæc tanto modeſtior Abi-

gail. ſit in ancillam, ut lavet pedes ſer-
vorum Domini mei.
An non igitur æquiſſimum eſt, ut
hodie illa tantam ad ſublimitatem at-
tollatur, ut quæ ad ſervorum pedes
abjectura ſe erat, ipſius Domini Ma-
ter eligeretur? Meritò facta eſt noviſ.
ERma prima, quæ cum prima eſſet omni-
um, ſeſe noviſſimam faciebat: ut San-
ctus Bernardus loquitur. Ita, ita fiat:
aperiatur tandem cælum, tempus eſt,
& pluat in ejus viſcera magnum illum
partum, qui fuit deſiderium ſeculo-
rum. Rorate cæli deſuper, rorate, &
nubes pluant Juſtum. Ipſam decet no-
bilem illam eſſe concham, quæ mar-
garitam tam nobilem excoquat: ip-
ſam eſſe fodinam, in qua theſaurus
tam magnus abſcondatur. Si montes
illi, quorum intra viſcera aurum ex-
coquitur, nihil foris pompæ, aut ma-
jeſtatis oſtentant, ſed omnis germi-
nis egeni ſinunt, ut alii oſtentent ar-
bores altiſſimas, & fraxinos muhis
frondibus luxuriantes, decet etiam 5
ut puriſimum illud aurum, quod pro
humani generis lytro deſtinatum eſt,
naſcatur & formetur in ſinu, quem
hodie rudi minervâ deſcripſi, mo-
deſto prorſus & humili & penitus
alieno ab omni etiam umbra jactan-
tiæ & arrogantiæ. Ubi eſt humilitas,
jam pridem dixit Salomon, ibi &
ſapientia. Et ſi ita eſt, ubi denique
Sapientia cælo lapſa figet ſedem, niſi
ibi, ubi plus humilitatis in-
venitur ?
*„ „

PARS

0

gommti go
tentione le Hn
hotmines 4
cogttio/ome
n Fihenn,
ilenͤmtilic,
ſolosiner omnei
ii ſu nenin⸗
bet, he ln
Ynoi, aelcle
e ſin el, ninr
r eſ veltra conch
Tituiuni Üaum
ceters MANA a
bi gerincit. Cor
opinio eſt, geni
lix ſeecto MAl
excellam Cionitaten
vedam elle. Ninin
ſie Negen cali attt
cum plordus is
Puthichardus 1
co Nbicune il
voceſtir virtutem
dondere kerti ſen
luelrddre ma⸗
li conltende.
nddhtu, Hne
icyenteen, uddh
1, un iinnig
t, nii wen n
e 10 Opitlnndn
tem erge luſes
em 3 mogeſtiz
merentor. Hrn
lie nteqan

ſecul
.

6,

merele k.

mn, templd eſt,
nagnom lm
erlum leculo-
, Wfatt, 6
in gecet o.
n, que mar⸗
ogt: ih.
Gan Reſaunds
ur. Kmonnes
terz aurum el-
onpz auti-
omnis genmi
Oſtentent ar⸗
inos Mults
decet eiam,
um, gvod po
eſtinatum el,
1 nu, Oem
Cpd . no.
& penitus
nbra ſadan⸗
eſt hunili,
0OR; ii G
lehen li
wiliatsir
9

4

4

FESTO B. VIRGINIS AB ANGELO SALUTATE. 227

PARS SECUNDA.

Bs re videtur eſſe AA. tantâ,
quantâ ego id hodie feci, con-
tentione de Humilitate differere ad
komines de ſeculo, quorum omnis
cogitatio, omne ſtudium eò ſpectat,
ut videantur, ut promoveantur, ut
alcendant altius, Crocodili inſtar, qui
ſolus inter omnes animantes magnitu-
dinis ſuæ menſuram certam non ha-
bet, ſic ut idem illi ſit non creſcere,
& mori; creſcit enim, quoad vivit.
NHoc ſi ita eſt, nimis ſanẽ quàm infe-
lix eſt veſtra conditio; cùm ſitis de-
ſtituti unâ illarum dotium, quæ præ
ceteris MARIXÆ amores & animum ſi-
bi devincit. Communis SsS. Patrum
opinio eſt, demiſſionis potiſſimum

ſuæ reſpectu MARIAM ad Matris DEI

excelſam dignitatem electam atque e-
vectam eſſe. Nimirum bumilitas Ma-
riæ Regem cæli attraxit ad terram. Sic
cum pluribus aliis diſertis verbis ſcri-
pſit Richardus à ”. Laurentio. Idcir-
co ubicunque illa hanc Chriſtianæ
modeſtiæ virtutem invenit, eò ſe to-
to pondere ferri ſentit ad æffundendos
ſuos favores & magna cum abundan-
tia conferendos. Emittit fontes in
convallibus. Hinc mihi uſuvenit, ut
adverterem, quòd Virgo perſonis a-
liis, utut virtutis ſtudioſis, non ad-
ſit, niſi rogata, nec ante promptam
ſe ad opitulandum offerat; aliter au-
tem erga illas ſe gerat, quæ ſingula-
rem à modeſtiâ commendationem
merentur. Harum preces amat occu-
pare, & antequam rogetur, offert il⸗

lis gratio ſum ſuum patrocinium, para-
ta illis impetrare favores tanto magis
inſignes, quò minùs exſpectatos.
Hujus rei exempla afferre ego poſſem
Sanctum Bonitum Epiſcopum, San-
um Hermanum Sacerdotem, & a-⸗
lios, qui modeſtiæ ſuæ reſpectu tam
præclaris à Virgine honoribus affe Ri
ſunt, ut ne vota quidem ſua ad illos
extendere auſi eſſent. Sed ut exem-
plum habeatis hominis, qui & ipſe
de ſeculo fuerit, audite, quid circa
Leonem, Thracem patriâ, profeſſio-
ne militem, & ordinum ductorem,
ſit geſtum.
Deambulabat ille die quodam in
nemore, neſcio an itineris, an vena-
tionis, an animi tantùm laxandi cau-
s4 eò delatus: cùm procul ad aures
allapſa eſt vox hominis, velut plo-
rantis & languidi. Subſtitit, ut no-
taret attentius, quâ parte vox illa ve-
niret; deprehenditque, ipſo adeò
medio eê nemore, ubi denſiore ordi-
ne ſtabant arbores, eandem allabi.
Tamen ùt erat animo prælenti ac
magno, nihil territus, pedem intro-
fert, donec tandem in miſerum cæ-
cum incideret, qui à trito calle de-
vius, tanto in illo horrore intricabat
ſeſe amplius, quò ſolicitiùs extticare
laborabat. Solatus eſt miſerum Leo,
juſsumque nihil timere, ſatis non ha-
buit tantùm eripere diſcrimini, ſed
præterea manum illi porrigere non
dedignatus per longum viæ tractum,

ſingulari non charitate tantum, ſed

328 PANEGYRICUS VIGESIMUS SECUNDUVS,

& demiſſione, manu alteràâ aperie-
bat ſemitam, ſtirpes, vepres ac ſaxa,
quæ cœco poterant eſſe offendiculo,
perquàm officiose removendo. Sic
magno labore tandem reductum in
viam militarem, parabat deſerere, &
iter ſuum proſequi: cùm miler ille
tanto obſequio ſibi præſtito non
contentus, dolenter aquæ hauſtum
expetit, quo fauces clamoris conten-
tione aridas, & corpus ſudore dif-
Huens refocillet. Quid faceret Leo?
habitatus non erat locus, ſolum are-
noſum, anni tempeſtas fervida. Ta-
men ut miſero illi ſitibundo ſolatij a-
liquid afferret, mediam ipſam in ſyl-
vam redijt, omniaque circum luſtra-
vit, num quod forte veſtigium ſe of-
ferret aut ſurgentis limpidæ, aut pa-
ludoſæ ſaltem aquæ & lutulentæ.
Fruſtra omnia. Niſi quòd, cùm
diù ſe mileri illius causâ non ſine in-
ſigni demiſſione fatigâſſet, vocem
repente ex alto inaudiit, quæ ſuo il-
lum compellans nomine, Leo, Leo,
inclamabat. Erigit ille ad ſonum o-
culos, ſed nihil videt. Nihilominus
cùm denuo ſe compellari audiret, fir-
mat greſſum, ut cognoſceret, quæ
vox eſſet: cum vox : ſuccede huc
ad ſylvæ interiora, ibi & aquam, &α
lutum invenies: aquà ſitim reſtingues
miſero, luto videndi facultatem reſti-
tues. Scias præterea, te ob hoc cha-
ritatis & demiſſionis obſequium præ-
ficiendum Imperio, & idcirco jubeo,
ut tunc, favoris hujus memor, mihi
MARIA, quæ in te illum contuli, in-
ſigne Templum ædificari cures eo lo-
co, quo nunc iſta aqua, & iſtud lu-

tum eſt. Vos cogitate, quo ſenſu
Leo fuerit auditis vocibus tam inſo-

litis. Tamen, neſcio, magisne Pro-

digii novitate attonitus, an promiſ-
ſionis magnitudine obſtupefactus, an
verò tenero in MARIAM affectu inci-
tatus, ulterius in nemus penetrat, ibi-
que modicam velut paludem invenit.
Aquam galeâ haurit, manu lutum
prehendit, & ad cœcum redit: ap-
plicat lutum oculis, & diem illis red-
dit ; aquam faucibus admovet, &
illas recreat.
tatem tacitâ æſtimatione attollens do-

mum repetit: & ecce non diù poſt

ſublato e vivis Marciano Imperato-
re, ſine hærede coronæ, Populi, Mi-
litum, & omnium, ad quos ele ctio
ſpectabat, concordibus ſuffragiis Leo
imperiali ſceptro admovetur, Et
fuit hic magnus ille Leo, eo nomine
primus, qui poſtea & legibus utiliſ-
ſimis , & exemplis Religioſiſſimis
Religioni Catholicæ plurimum attu-
lit emolumenti, ſub eo magnis incre-
mentis auctæ, nihilque ſublimi illa ²
dignitate ſibi arrogantiæ adhærere paſ-
ſus ſic grads tuitus eſt majeſtatem,
ut privati modeſtiam non obliviſce-
retur, & crebrò Danielis Kylitæ co-
lumnam conſcendere non erubeſce-

ret, ibique provolutos in genua pro-

fundâ reverentiâ pedes à vermibus
corroſos oſculari. An non hoc in

exemplo, me etiam non admonen-
te, advertiſtis ipſi, quod mihi pro-
poſitum erat demonſtrare? Non im-
ploraverat Leo divinæ Matris opem,
non eam interpellaverat, imò ne co-
gitaverat quidem. IIla tamen tencre
e

Inde Virginis benigni-

P

„ qult
ſe non 8 jebe
churum,4

jetet,
uin lbi

l winiſterio
ſo l0c0 ten
Calium ali
in prxlent
openn in 1
voluittamen,
voluit opers tum
topere Il Dhcut
go Aod compenl
An nC Ioftor,
ſelr ek eoron e⸗
concitio, gan exil
oacn. Proßtentur
locnosle vide
Dare wittutemtarn
Ceptimque?
n igiur Chritt,
Me nodeltia
uuuri⸗ . 40 Reli
uummn eſt, nee
uls ekandam
lithoe veum,
lam illaſtrbdus ne

1;

diemiligret.
8 admort, g
ipini benzn.
le aftolfens go.
non Gj pott
no Inpeno-
, doplli M⸗
d udn ei
sluſkagit leo
moretu, Bt
9, eo Nomine
legibus ollil⸗
elgioliſimnis
Grimum atu⸗
mugris inte⸗
e ſublimi il⸗
raoherefe il
t mijeſiten,
von oblivice-
Is Krlte co⸗
on erudeſce⸗
in gebun pro-
8 1vermibs
n non hoc
non Adnonen
n0 wihi .
tare Mun.

2 Minshen
1 4
,nine⸗
1 e lene
ANe

FESTO B. VIRGINIS AB ANGELO ALUTATE.

ſe non potuit, quin confeſtim accur-
reret, ubi videbat officium exerceri
tam ſibi charum, quale erat hoc, vi-
ri in Aula & Militia magni, miſeri
mendicabuli causâ non dedignati ſer-
vili miniſterio fungi. Et licet ipſa
ſuo loco mittere Angelum, aut alio-
rum Cælitum aliquem potuiſſet, qui
opem in præſenti neceſſtate ferret,
noluit tamen, ſed ipſa ſpectatrix eſſe
voluit operis tam egregii, quod tan-
topere illi placuit, ut Mundi Impe-
rio illud compenlſaret. .
Anne igitur, Domini mei! in-
felix eſt eorum de ſeculo hominum
conditio, qui exiſtimant, cum vita,
quam profitentur, & gradu, in quo
collocatos ſe vident, è diametro pug-
nare virtutem tam MARIAX charam, ac-
ceptämque à Quomodo pugnare?
an igitur Chriſtiana animi demiſſio
atque modeſtia ad inopum tantum
tuguria, ad Religioſorum clauſtra
damnata eſt, nec ſeſe in Magnatum
aulis ſpectandam præbere audet? Fue-
rit hoc verum, priusquam exemplis
tam illuſtribus nobis Virgo præiret.
At poſtquam vidimus Dominam no-

R. T. Jegneri Panegyr.

ſtram tam humilem, quomodo ſervi in
altum efferre nos audebimus? Quomo-
do apponet ultra magnificare ſe homo ſu-

per terram! Servi id agent, ut vide-

antur, dum Domina ſe abſcondit?
Servi præeſſe, & alios infra ſe deſpi-

cere conabuntur, dum Domina ſe

ſubjicit? Non boc à vobis poſtulo,
viri fæminæque illuſtres, ut cedatis
gradu, in quo vos DEUS collocavit.
Sed ad quid tot apices ſcrupuloſi? ad
quid tantæ vanitates? tantæ pompæ,
tantæ oſtentationes? ut quid pudet
nonneminem, in aliorum conſpectu
pauperculum aliquem admittere ad
alloquium? ut quid in ipſis virtutum
Chriſtianarum & pietatis exercitatio-
nibus vulgi plauſus tam ſolicite quæ-
runtur ,„ & famæ inaniſſimi ſoni-
tus? An non hæc talia, ſtudio imi-
tandi veſtram Principem, ac Domi-
nam, prudenter moderari vos conve-
nit? O felices nos, ſi ex ipſa diſce-
remus documenta tam ſalutaria! Ut-
ut tamen ſit: non ſperet partem illius
gloriæ, qui abjectionis ejus ac mode-
ſtiæ particeps eſſe recusàrit. Glo-
rium præcedit humilitas.

DEUS

230⁰ PANEGYRICUS VIGESIMUS TERTIUS,

DEUS ABSCONDITUS
S E R M O

DE WANOZYISNTO ACRAMEN
to babitus

In Comprecatione 40. Horarum.
Verò tu es DEUS abſconditus. Iſ. 45. I5.

On procul à vero, me qui-
dem judice, aberraret,
qui ſeculo huic noſtro
daturus nomenclationem,
rei ipſi quàm proximè relpondentem,
appellaret illud: Seculum Amicum
Pomparum; aut: Seculum ſplendo-
ris externi. Quid enim ſtudioſiùs a-
gunt hodie mortalium plerique, quàm
ſplendidum ſui ſpectaculum facere?
Eſt, qui vix habet domi, quod ro-
dat: & tamen videre ſubinde eſt,
quòd vel tantillum illum bolum la-
tranti ſtomacho ſubtrahat, ut veſtiri
poſſit ſerico, ut alere domi equos,
curru vehi, famulos conducere, ſuis
hos inſignibus ornare; nec timeat alia
ex aliis nomina contrahere ; quod
erinde eſt ac dicere, majores quoti-
die ad incitas redigi, ut dives videa-
tur. Luſtrate Palatia. Omnis in eo
conatus ponitur, ut procœtones, in
quibus exſpectant, qui ad alloquium
admitti cupiunt, quàm ſplendidiſſime

ornati compareant. Ibi panni auro
argentôque intexti, ibi menſæ artifi-
cioſiſſimæ, ibi vela, & tapetes ele-
gantiſſimi, ibi auro argentôque mag-
nifice celata ſuppellex. Conclavia in-
teriora, in quibus ædium inquilinus
ipſe habitat, alia ſunt anguſta, alia
fumo & pulvere ſqualida, & ſi muri

prorſus nudi non ſunt, id inde eſt,

quia parabili miniſterio araneæ illos
telis pro arbitrio contextis operue-
runt. De hortis quid dicam? quid
de Vivariis? de Sylvulis, de Villis?
Nonne diligens datur opera, ut cun-
cta hæc ornatiora, quàm re ipſa ſint,
compareant? ibi ad Optices regulas
receſſus apparentes, marmora fictitia,
metalla ſimulata, & mille aliæ artes
& fraudes, quibus ſpectator decipia-
tur, ut jam unus artium finis videatur
