tuos fideles conferre non deſtitit, cum
rogabatur; diem reddendo cœcis, ex-
peditum claudis greſſum, manuum
uſum chiragrâ vinctis, captis prodi-
gioſam libertatem. Talia nullo non

die ad ejus tumbam patrari pervul-

gatum erat. An non ſæpius coœlo
delabi viſa eſt famma, quæ officio-

ſo circuitu lampades omnes oberrans

extinctum lumen accenderet, & con-
ſumpto licét omni oleo, ſolà aquâ
ſe nutriet? Durat hodieque rei tam
admirandz memoria. Quid autem
cœleſti hac luce Portendebatur aliud,
niſi, ardereé etiamnum in Petro vel

inter Superos amorem tui, & ſicut

aquâ ſuſtentari, non extingui flam-
mam illam videbas, ita injuriis, quas
à te paſſus erat, morte, quàm intule-
ras, amorem illum reſtingui non po⸗-
tuiſſe? Talia autem cùm habebas ſtu-
dii in te conſtantiſſimi promptæque

opis tam luculenta pignora, quis tan-

dem error eſt iſtis non uti? non fla-
gitate, non expetere, non probare
An dices: multis jam retro ab annis
videri exaruiſſe hunc fontem, nec illa,

uæ olim inde manare beneficia. Da-
bo hoc tibi, ſed quam ejus rei cau-

ſam

Et quâ tandem causa.

40 PANEGYRICUS TERTIUS.

cauſam putabimus? an quòd ille minus
jam in cœlo poſſit, aut quòd minus
velit ? Servabas tu ſacra ejus lipſana
in cumulo aliorum in Sacrario com-
muni, ſine ullo venerationis ſinguleris
argumento: dum ergo nemo opem Di-
vi ſpeciatim implorabat, quid mirum,
ſi nemini quidquam beneſicii ſpeciatim
tribuebatur? Multum proinde debes
Piæ ſolertiæ Paſtoris tui tam Illuſtris,
tam Religioſi. Redeunt hodie beata
hæc pignora illud ad altare, ubi olim
in tumba ſervabantur. Quis proin
ſibi non promittat, quòd glorioſus
Martyr iis, quibus olim obſequiis cul-
tus, eosdem etiam favores abundée ſit
erogaturus? Hæc eſt cauſa, ob quam

partium? niſi ut tenerrimi affectus ri-
gentur lacrymis, & ardentium ſuſpi-

riorum vigore animentur, ut fructus

denuo ferant? Illic vetera reperantur
obſequia, nec ſit, qui dubitet, quin
priſtinâ ſit excipiendus benevolentiâ,
& magnas utilitates relaturus. Ibi
iterum ardeant faces, dona afferantur,
libelli ſupplices porrigantur, Anathe-
mata ſuſpendantur. Hic, Urbs ca-

ra! hic eſt Populi amator: & amator, 2. Mach.

ſi non erro, omnium præcipuus. Quid
autem te juvant iſta, ſi, ut dicebam,
uti iis neſcis? Fruſtra tua in valle ſca-
turiret fons ſaluberrimus, ſi en non
feſtinares ad hauriendum; fruſtra tuæ

rupes pretioſa intus metalla foverent,

10II

5ℳ

hodie apparatu tam ſplendido Lipſa- ſi nihil inde eruere laborares. Mn gin
na hæc transferuntur: Ut oſſa ejus pul- Factum hoc 19. Dec. quo ſolenni
lulent de loco ſuo. Ut, (quod ſuis de pompà translata ſunt hujus Divi oſſa 1
Vatibus pronuntiavit Eccleſiaſticus) à Reverendiſſimo, & IIluſtrifmo .
ex oſſibus Petri jam aridis nova pul- Joſepho de Cornia Epiſcopo .
lulent beneficia. Quid noſtrarum eſt Urbevetano anno 1660. .
den
erl inutlle r
wen inter hon
rehtur n
MWelgiote
(Eleenerarentur,
lz 1 fijt o
lnio⸗ 4
guicen opinie
ponmpen epli
eteeogeen
w in anei
dum, forss
nel chrioſo
“ B ent wortle

SAN- eun conte

5. Een

e e , e e e, Wer, r er
Ien . . A A

emini ,n ⸗
ien 2) (0-) Sr 41

4
. ona fferant .
iginu, . TOTIUS ORBIS TERRARIIM OBSECIIIIS CUILTA.
1c,0Urbs .

ator: 16
urd PANEGYRICUS
II, ut Ciceben

nainlei . ANYONII PAYAVINI HEONORI

fimus, ſi ein non

un; iutinin hbuBs diöotus Lucäz in Hoetrurid.
wetalla boyetent,
Ni Non eſt in yentut ſimilis illi in Corie. Eccl. 44.
tilain Uit qui ſibi perſuaderet, ſo- adoratoribus carerent ejus templa in

lem, ſi aliud faceret nihil, Syria (ſiqua adhuc hodie ſupereſ-
quâm ſua in orbita ober- ſent) extinguerentur ſacri illi ignes
anno 1660. raret, ſidus pulchrum qui- in Perſia, negligerentur in Ægypto
dem & decorum, ſed cæ- ſacrificia, & illi Boreales Populi,
terà inutile ac otioſum, habiturum ta- quorum Solinus meminit, deſinerent
men inter homines, multos, qui ad- quotidie renaſcenti prodire obviam,
mirarentur magnificé, nec pauciores, & carum hoſpitem ſonoris vocum
qui religioseé ſplendidum ejus lumen plauſibus jucundéque fidium ac fiſtu-

rnia Epiſcopo

L. 4. de Be-venerarentur. Sed pace Senecæ, cu- larum concentu ſalutare. Nimis enim
nef. c. 23. jus ea fuit opinio, aliter longe ego altas mortalium in animis radices egit
ſentio. Quamlibet enim ſol, meâ utilitatis propriæ ſtudium: hinc iol
quidem opinione, auream lucis ſuæ perinde ac ſidera alia omnia, non

pompam explicaret; ſi tamen deſine- ob aliud tantis olim honoribus culta
ret excoquere aurum in montibus, fru- ſunt, quùm quia perpeti curſu noſtrâ
ctus in arboribus, in agris frumen- caus4â obambulant, etiam dum nos
tum, flores in hortis, poſtquam ſe- quieſcimus; aut pro nobis excubant,
mel curioſo illum obtutu dignati dum nos dormimus. Neque id mi-
eſſent mortales, non diu poſt illi rum. An non enim obſervare eſt
tergum contemptim obverterent; vel inter ipſos beatos Cœlites tanto
H N R. P. Segneri Panegyr. F quem-

X

42 PANEGYRICUS Q UAARTUsS,

quemque coli diligentius, tanto ado-
rari demiſſius quò plura & majora
ſunt beneficia, quæ ab illo ad nos
proficiſcuntur? Ad excitandum Chri-
ſtianorum in animis devoti animi
ſtudium erga Cœlitem aliquem, quem
ſingularia quidem virtutum decora,
ſed non multa in ſupplices collata be-
neficia commendent, opus eſt, fa-
teor, rationum momentis, arte, &
facundis: multo minore impendio
res conficietur, ubi ejus cultum pro-
motum quis volet, cujus multa in
adoratores beneficia ac favores licue-
rit enumerare. Hoc autem ſi ita eſt,
quàm parùm mihi hodie laborandum
erit, ut in omnibus, qui me audi-
unt, excitem devotiſſimi erga S. Anto-
nium animi ſtudia ac ardores? erga
illum inquam Antonium, quem to-
tus jam mundus gloriosâ Antonoma-
ſia appellat Prodigioſum. Non polſ-
ſum jam ego, vulgato Oratorum
more, argumenti mihi propoſiti
oſtentare difficultatem, ut tantò plus
mihi pariam admirationis, ſi cum
laude argumentum tractavero, aut

veniam obtineam promptiorem, ſi

male res ceſſerit. Imò ſine diſſimu-
latione fateor neceſſe eſt, nihil per-
inde noſtra ætate facile eſſe, quàm
magnis acceſſionibus augere nume-
rum S. Antonio devotorum. Tan-
tum virum colere non jam libertas,
ſed, ut explicem, quod volo, ne-
ceſſitas eſt: tantum nobis affert uti-
litatum, habere illum Patronum &
Protectorem. Certe paſſim de illo
ſermone vulgatum eſt: vix eſſe quem-

quam, qui, quod ab eo petit, non
aſſequatur. Etſi autem communis
iſta vox non obtinuiſſet, nec quoti-
diana id affirmaret experientia, ſuffi-
cere tamen ad hoc perſuadendum poſ-
ſet, ſi obſervemus, quantopere Deus
non deſideret modo, ſed, ſi ita loqui
licet, avide concupiſcat, ut hunc ſu-
um famulum videat honoratum. Ego
AA. ut quod res eſt, dicam, plus
quàm ſemel ad hanc rem profunde
rimandam deſcendi, & nunquam po-
tui, quin attonitus in hæc verba
prorumperem: Mon eſt inventus ſimi-
lis illi in gloria. Credi non poteſt,
quàm ſolicite Deus ſemper ſibi curæ

eſſe oſtenderit, ut magnam illi æſti-

mationem conciliaret, ſive propter
naturæ dotes, quibus illum ornavit;
ſive propter virtutes divinas, quas illi
infudit, ſive propter alia ſupra natu-
ræ ordinem prodigioſa dona, qui-
bus ipſum locupletavit. Quis ergo
dubitet, an ipſius causâ conceſſurus
ſit, quidquid petitun fuerit; cùm
hoc maxime medio creſcat numerus
clientum, multiplicentur adorantes,
& totæ ejus cultui, ejus obſequio re-
ligioſiſſime ſe addicant Nationes? Hoc
proinde agendum mihi hodie erit, ut
vobis explicem, ardentiſſimum ſtu-
dium, quod ſemper DEUs præ ſe tu-
lit, ut ſummè conſpicuum redderet
& venerandum Antonium. Veſtrum
erit, inde ratiocinando colligere;
quantum ab illo poſſitis Sancto ſpe-
rare, qui tantopere ipſi adeò DEO

potuerit placere. 5

Jam

Unn umt
DE0, go
clicuum!
Cochan ho
niileft
Notucn, d⸗
e portn
lenebatr o
lalæ villi⸗
mum, Ouo
o Ann
Olaſizt clauc
Conobiotuma
It Nliss kecera
Inurn, led gle
ſbi inleſtz ſent
Pctettt almiti
miim, kecen
Neln inloltare
e imun ge
ſe nhelne
veſti
—
Parum elſt,
Dl ingaſti

cat, ut hune ln.
nonofatum, Nen
Erem prolund
nunquam po.
in hac verbi
f inpentul in.
redi non potel,
lemper ſibi eur
nagnam illi ti.
t, ſiye propeer
nsillum omarit;

Givinas, guns ll

r alia ſupta min.

iola dont, .

vit. Qlisergo
us conceſſur
1mn fverit; cum
crelcat numerus
entur adorentes
us obſequio ie.
t Nitiones Hoe
hi hodie erit it

entifſimum ſk.

EUS præ ſe t⸗
icuum fedderet
pium. Veſtiun

ndo dle
3s. Hancto Pye⸗

Nin

7

DE S. ANTONIO PATAVINO. 4³

Jam inde ab illo momento, quo

lucem aſpexit Antonius, multis ſe indi-
ciis prodidit hæc in DEO voluntas

ſingularis hujus Divino æſtimationis
ac gloriæ conciliandæ. Hinc, quod
vos non latet, patriam illi eſſe voluit
Ulyſſiponem, urbem tam nobilem;
progenitores illuſtres, indolem ge-
neroſam, ingenii vim perſpicacem,
animi affectiones ſedatas, formam
amabilem: unde etiamnum puerulus,
rapuit in admirationem ſuo agendi
modo, quotquot eum noverunt.

Unum duntaxat videbatur obſtare

DEO, quo minùs, quantum vellet,
conſpicuum redderet Antonium. Et
quodnam hoc fuiſſe divinatis ?2 An-
tonius ipſe fuit: hic enim magno ho-
norum, quos ſperare in ſæculi liber-
tate poterat (etiam ſalvo , quo DEO
tenebatur officio, & non abique Ec-
cleſiæ utilitate) faſtidio, id agebat
unum, quomodo lateret penitus, &
à toto Mundo ignoraretur. Plura
quæſivit clauſtra, in plures ſe abdidit
cœnobiorum angulos, ut fugeret, non,
ut Elias fecerat, adverſantium mur-
mura, ſed plauſus ac præconia, quæ
ſibi infeſta ſentiebat: & tandem cum
peteret admitti in Divi Franciſci Fa-
miliam, receêns tum natam; ibi ſe,
velut in ſolitario Horebi montis verti-
ce, tutum credidit: ingreſsusque &
ipſe in ſpeluncam, conatus eſt ſub
horridæ veſtis centonibus abſcondere
ſplendorem natalium. & intra eremi
latebras famæ celebritatem. Sed hoc
parum eſt. Qui néſſe vult, quant4
ipſe induſtrià uſus ſit ad ſe ipſum oc-

cultandum, contempletur eundem
ſub ſchemate hominis hebetis & in-
docti, difſimulare profundam, què
mens illuſtrabatur, Diſciplinarum
ſublimium ſcientiam. Scitis, AA.
initio Antonium in lacra illa Familia
adſcribi voluiſſe numero eorum, qui
manuum operà lſacratiora aliorum
negotia ſublevant: horum ille in cœtu
totum ſe dare functionibus magis la-
borioſis, nihil tam ſordidum domi
reputare, quod infimi inſtar mediaſti-

ni, vel in culina, non amplectere-

tur; nullum onus tam grave, quo
non, jumenti inſtar, prompte ſeſe
oneraret. Et verd ille aſſecutus eſt,
quod ſpectabat; ſic ut jam vulgo ha-
beretur homo nauci, & nullius fru-
gis, & nemo non ab illius conſortio
refugeret. Atque hoc eſt, quod in
admirationem me rapit; AA. Omnes
dotes facilius eſt occulere, quàm ſa⸗
pientiam. Involvite Regem laceris
& ſordidis centonibus; & jam Re-
gem à Ruſtico non diſcernetis; &
talis habitus eſt Cyrus. Virum for-
tem timidarum fæminarum conſortio
aggregate: & à meticuloſo illum non
diſcernetis: & ùt talis contemptui
fuit Hercules. Liberum ſervilibus
loris aſtringite; & à ſervo nihil differ-
re videbitur: talis Samſon eſt reputa-
tus. Sed non ita abſcondi poteſt
Sapientia; Hæc enim facis inſtar ar-
dentis eſt, quæ ſi unquam eum, à
quo manu geſtatur, aſpectantium
oculis clarius objicit, id tum fit, cum
ille latendi ſtudio & ſemitas obſcu-
riores, & noctis tenebras denſiores
F 2 ſtu⸗

44 PANEGYRICUS QUARTUS.

ſtudiosè ſectatur. Quis unquam ſi-
mulare novit ſolertius, quàm Ulyſ-
ſes ? & tamen huic, cùm cætera feli-
citer cederent, male ceſſit inſani per-
ſona. Cuùm enim ille hoc ſine aratro
maris littus proſcinderet Palamedes
majore verſutià Telemachum illi filio-
lum objecit: tum Ulyſſes, pro eo
quòd ſulcum rectum duceret, obli-
quato ductu ſic arare perrexit, ut filio
caute non noceret. Quâm diverſum
ab hoc Antonius ſe præſtitit? Scivit

ille prudentiam ſuam ita occulere, ut

conculcando, communi ludibrio, ag-
natos, amicos, notos, domeſticos,
& quidquid aliud Mundi aſtutia ipſi
objecit (quò contra Evangelij effatum
dimiſſo aratro retrò inconſtans reſpi-
ceret, longo temporis ſpatio homo
nihili haberetur; uſque adeò, ut com-
pulſus cum cæteris ſiſtere ſe in Comi-
tijs ordinis generalibus, quæ Afſſiſij
cogebantur; licet ipſe citra exceptio-
nem cunctos doctrinâ ſuperaret, ver-
bum nullum proferret, & planèe mu-
tus tam alium longèe ab eo, qui erat,
ſe exhiberet, ut cum ſubinde ad ſua
ſe cœnobia Præſides reciperent, vix
unus inventus ſit, qui ſuo in cœtu ad-
mittere Antonium vellet. Quid au-
tem credimus & ſenſiſſe, & dixiſſe

Antonium tam turpiter à tam multis

reje um? Putemuſne, nunquam ſubi-
iſſe animum ejus cogitationem, quæ
taciteé ſuggereret: Quid facis, Anto-
ni? videlne quàm nemo te ſocium
velit? & quouſque ita neglectus ac
ſpretus voles vivere; dic, quouſque?
verbulo unico, ſi ita voles, rem to-
tam abſolves, & qui ſis, palàm facies.

An non tam multos annos in Lycæis
publicis triviſti, tam multas noctes
inter ſtudia vigilàſti ? Partem nunc
täntuùm illius, quam comparaſti, do &-
rinæ prode, & videbis, te modò cun-
Ctis in viſum, certatim à fſingulis ex-
peti. Hæc, hisque ſimilia, ſi unquam
ſenſit ut homo, retudit ut Sanctus.
Donec DEUS jam ferre non valens
Antênium tanto tempore contemp-
tum, e ſacris ejus Præſidibus alicui
ſuggeſſit, ut præcepto adigeret homi-
nem ad quidqiam de rebus Divinis re-
ligioſo in cœtu diſſerendum. Expal-
luit ad hoc imperium Antonius non ſe-
cus, ac vir prædives, quem ex itine-
re adorti latrones cogant ad manife-
ſtandum, quantum apud ſe auri por-
tet. Cogebat parte una obedientia,
retrahebat parte alterà animi demiſſio.
Poſt longam tamen, & multiplicem
pugnam ceſſit denique obedientiæ de-
miſſio, atque ita verba fecit Antonius.
Quis jam exprimat. quâm orcus co-
horruerit ad primam vocem, quam il-
lo emiſſam ore audijt, à quo tantum
cladium erat accepturus? quantas mo-
mento uno providerit, quantas de-
plorarit jacturas? Ita ſanè, locutus eſt
tandem Antonius, locutus eſt, & fru-
ſtra infernus ſpei aliquid ex pertinaci
illo ſlentio conceperat. Peccatores,

Hæretici, judæi, Ethnici, Athei! ſo-

luta jam eſt illa lingua, quæ omnes
vos in triumphum ducet. Non eſt,
quod expectetis, niſi ut in ruborem
detur ex ſacro ſuggeſto; hic ſupere-
tur in ſcholis publicis, tertius convin-
catur in ſynagogis, alius obmuteſcat
in concertationibus, ultimus libris
con-

tucn eſt 4 .
Netori pn⸗
zhelee⸗
dore, o
lälkn e
Eludbtiorun
Enn: an
Oracdlucn o
olameulne
lemen:
umdiu txui
Mnc tauncd
lebere gyni⸗
ſe goir grect
Ult mor fame
clci ues pre
gii ilun eleg
dven cjcunt::
ns uit, gvidi
nn lamili Pei
Nncinonir ti
Lonnis ignonnt
Clan neitzie
in eigioln
vendi Non!
nud iecen icd
ſonis dochin
Uebitgne ne
n cauſtra ii
mmumperent ni

empore contemp⸗
Praſidibus ſ
pto adigeret honi.
e rebos Divinign.

erendum. Dp

m Antonius nonſ⸗
es, quem exr iche.
cogant ad manif-
apud ſe auni por
te una obedient,
ert animi demiſſio⸗
n, & moliplicen
que obecljentie le
rba fecit Antonins
. quum otols e⸗
n vocem, quemi
dijt, à quo tanun
turus? quantasn
getit, guantas Ee⸗
lta ſane, locutuz
locuts eſt, E i
li did ex pertint
t. Peccatores:

Ethnict, Athei!ſ⸗
gua, qun onm

guocet.

Non A,

serm. 29.

DE S. ANTONIO PATAVINO.

confutetur. Nunquam non magna
vox fuit, quæ magno ex ſilentio nata
eſt. Unde hic quoque jure exclama-
ret S. Petrus Chryſologus: O quanta
ſilentio naſcitur vox! ſi enim ille mag-
num quid exiſtimavit, natam fuiſſe
paterno ê ſilentio Joannis Baptiſtæ
vocem, minus fortaſſe non eſt, vo-
cem Antonij ex Antonij ſilentio natam
eſſe. Sed relinquamus nunc iſta. Cer-
tum eſt, AA. bonos illos viros audità
Antonij plus quùàm humanàâ facundiâ,
abjeciſie ſe ad ejus pedes, ſuffuſos pu-
dore, quòd tam ſerò illum nôſte di-
diciſſent: petiiſſe veniam injuriarum
& ludibriorum, quibus illum vilipen-
derant: admirari illum cœpiſſe, ut
Oraculum ccleſtis ſapientiæ, & Ora-
culum ejuſmodi, cui nihil exiſtimatio-
nis demeret, imò plurimum adderet,
tamdiu tacuiſſe.
Nunc tandem incipit DEUS cordi
habere dignitatem Antonij, & ejus
ſe gloriæ præconem facere. Et per-
tulit mox fama ad S. Patriarchæ Fran-
ciſci aures præelara Antonij merita,
qui illum elegit Magiſtrum ordinis,
quem dicunt: atque ita Antonius pri-
mus fuit, qui diſciplinarum ſcholas illa
in Familia aperiret, quæ ad eam diem
Sanctimoniæ tantùm Peripatus fuerat,
Ecquis ignorat, quàm alienus Fran-
ciſcus fuerit à ſcholaſticis ſubtilitatibus
in religioſam ſimplicitatem introdu-
cendis? Non fugiebat illum, quùàm
rarò ijsdem ſub laribus habitarent in-
ſignis dockrina, & animi modetia:
tuebâtque ne patefacto ſemel ſua
intra clauſtra literis aditu, viâ eâdem
irrumperent animi elatio, lites, æmnu-

ſæculorum curſum propugnata.

4 5
lationes, ambitus, dignationes;
hoſpites, quos ſemper ſit faciliùs adi-
tu arcere, quàm ſemel admiſſos eijce-
re. Quantùm proin in abſolutæ vir-
tutis ſtudio profeciſſe exiſtimârit An-
tonium, cujus manibus credidit claves
januæ tam ſuſpectæ & periculoſæ? &
tamen is ætate tum erat nondum ad vi-
rilem provectâà, à qua triennio aberat,
quâ, quantò plus admirabilitatis habet

excellens doctrina, tantò plenior di-

ſcriminis eſſe conſuevit. Sed gratiæ
DEO, qui ſucceſſu felici electionis
prudentiam affirmavit. Quæ ſecuta
deinceps ſunt ſæcula, oſtenderunt cun-
Gta, quàm idoneus eam ad provinci-
am Antonius fuerit: ut qui ſciverit in
ſacram illam & glorioſam Familiam
invehere, quidquid perfectionis atque
commodi eſt in literis, ſic tamen, ut
procul inde haberet, quidquid illæ cæ-
teroquin conjunctum habent vitij ac
detrimenti. Loquatur tantùm Eccle-
ſia, & ſi pronuntiare quiverit, pro-
nuntiet, an glorioſiùs ipſa ſit illuſtrata
ſplendore virtutis ab hujus ſacri Cœtus
Alumnis; an fortius doctrinæ excel-
lentià per quatuor, & quod excurrit,
Ego
certé attonitus contemplor Magni
Franciſci Alumnos ad populum ma-
gna contentione ſacris e ſuggeſtis to-
nare; ad laſſas tamen vires reficiendas
ſubinde non alio lecto uti, quàm ſac-
co paleis farto. Contemplor inſudan-
tes liberis, profundâque cogitatione
abſorptos; alijs tamen ad exhauſtos
ſpiritus revocandos delitijs non palſci,
quàm emendicatorum ciborum reli-

quijs. Contemplor in Lyceis fatiga-

F 3 t0S

4 PANEGYRICUS QUARTUS,

tos quæſtionum acutiſſimarum pertra-
Ctatione, non alia tamen laxando tan-
tiſper animo ſpatia quærere, quàm
breves anguſtiſſimæ cellulæ fines. Ip-
ſine tandem ſunt, qui tam multos ſuo
e numero dederunt Divinarum litera-
rum Interpretes, tot Diſciplinarum

omnis generis Scriptores; tot Propa-

gatores fidei; tot Extirpatores Hære-
ſum, an inquam non ipſi ſunt? Quæ
autem pro laboribus tanti momenti

poſtularunt præmia ? an non ipſis

pto ſalario & mercede rigidiſſima ha-
ctenus ſuffecit egeſtas, veſtis aſpera,
cultúùs neglectus, honorum fuga? Et
cui tandem debetur conjuncta doctrinæ
tam præclaræ, animi modeſtia tam ra-
ra, quàm Antonio, qui primus ſacro
hoc in cœtu artem docbit fœderis tam
admirandi; Quàm illuſtris proin erit
ipſius gloria, cum quoties Eccleſia in
memoriam revocabit Bonaventuram,
Bernardinum, Alexandrum, Scotum,
Aurelium, Mayronem, cum tot alijs

non virtutis minuùs, quàm doctrinæ

conſummatæ viris, toties gratias non
vulgares Antonio debeat, qui poſteris
hiſce oſtenderit, quâà tandem ratione
germanas facere ſorores poſſint, quæ
eatenus inimicæ videbantur?
Verùm DEUS, cùm majori etiam
gloriâ nobilitare ſuum vellet Antoni-
um, non contentus dediſſe ipſi vocem
ad erudiendos; privatos intra parie-
tes, domeſticos, vocem etiam dedit,
quæ omnium exterorum quoque bo-
no audiretur ê ſacris roſttis. Facun-
diam idcirco illi contulit tam excellen-
tem, ut ego pronuntiare non verear;
vix unquam inventum Oratorem, ſeu

ſacrum, ſeu profanum, qui attentius
audiretur & fructuoſius. Dicam pau-
cis, quod per tempus pluribus & di-
ſtinctius non poſſum. Quò Antonius
ad populum dicturus advenerat, eò
non pagi tantum, ſed civitates inte-
græ accurrebant: ſuggeſtum illi non
alibi, quàm apertis in campis ſtatuere
oportebat, Eò jam mediâ à no cte
feſtinabant audituri, ne loco exclude-
rentur. Viam nobilioribus monſtra-

bant faces; medij ordinis hominibus

lucernæ; & quamquam ita turmatim
accurreretur, tanta tamen erat omni-
um modeſtia, ut, etſi ſuam nocti quie-
tem, ſilentium tamen non tollerent.
Sacer profanùſque ordo, & in his cæ-
terorum capita, velut ſupplici & or-
dinato agmine adventabant. Silebant
tribunalia, abrumpebantur negotia,
claudebantur officinæ, haud ſecus ac
diebus anni ſacerrimis. Inde ad con-
cionem nunc decem, aliàs viginti,
nec ſemel etiam triginta millium Au-
ditorum dicturus accedebat Antonius,
militari & numerosàâ ſeptus cuſto diâ;
quæ etiam dicendi provincià defun-
ctum ſeducebat in tugurium: nec e-
nim aliter arceri potuiſſent, qui certa-
tim irruebant vel oſculum ſacræ veſti
daturi, vel ejus, ſi poſſent, particu-
lam aliquam decerpturi.
Hortenſij, Tullij, Demoſthenes,
ubi eſtis? eſtne veſtro e numero ali-
quis, qui ſimili de applauſu jactare
ſe audeat? Quis vobis ſenſus fuiſſet,
ſi concubia nocte delati eſſetis in va-
ſtos illos campos, in quibus tot mor-
talium millia, Magnates, & infimi,
Nobiles & plebeij, docti & rudes,
Orato-

en non
ns 1
un oce n
ot epene
ls, t vel
Mtentun ¹0
15 glundos *
Qim 1 tanto
denſo, conl
Ore tim iun
modo ui
tum boe vo
rerinl, A
Cvegucimt
aonibes i
Cen mrtimn
Cgen duur
de. ms
nc poct
anen4o,
Nots? aler
nuite gilben
Cochus legn
Hil Oatoris n
letar; ſec en
lam pretantia
ſel, ur in
nitwr legbig
Uet, guipote
um mumeroſo
Neg efecent,
Kenniert,
ncinr dn
nteng Ute
iplacet; nee
Ponderis
io inini eAr
uomn c
Norio 1
M luſſle
ogltapit, 1

liotibi⸗ monlen.
orllni⸗ hominibu
lquam ita turmain
U tamen erat omm.
tſiluam nod gui⸗
men non tollerent
ordo, & in hiuca⸗
jelut ſupplici & .
entabant. Alebent
npebantur negotu,
inæ, haud ſeclsi
mis. Inde ad cor-
em, aliis vigini,
iginta millium Ar
ccedebat Antonius,
si ſeptus cuſtoci
li provincii delon⸗
tugurium: neee
otuillent, qui cent.
oſculum ſacræ el

ſi poſſent, paltle.

Uri.
. Demoſthenes
eſtro e numetd .
e 2 lauſu zace
obis lenlus lit
gelati eſſetin 1
in quibig tot vot
2gnac, 1

j⸗ Gi Onmd⸗

infon

DE S. ANTONIO PATAVINO. 47

Oratorem morabantur? Quis iſte eſt,
rogàſſetis attoniti, quis eſt, qui tan-
tum voce ſua valet; Scimus equidem,
docti experientiâ, quantis artibus ſit
opus, ut vel mediocrem quis turbam
attentam ac benevolam teneat: quan-

tèò pluribus igitur opus erit ad atrahen-

dam ⁴à tanto intervallo, numero tam
denſo, conditione tam honorata, tem-
pore tam importuno, loco tam incom-
modo multitudinem? Et tamen to-
tum hoc potuit Antonius. Non ne-
gaverim, Auditores! quin DEUS

ope quadam non ordinariaà hiſce in oc-

caſionibus illi adfuerit: certe dupli-
cem maximé illi favorem indulſerat,
quem natura in theſauris ſuis non ha-
bet. Primus erat, ut quantumvis ſub-
miſſa voce loqueretur ‚intelligeretur
tamen à longo quamlibet intervallo re-
motis: alter, ut nativo locutum idio-
mate quilibet qualemcunque linguam
doctus aſſequeretur. Hoc tamen ni-

hil Oratoris noſtri gloriæ demere vi-

detur; ſed eam potiùs augere; dum
tam præſtantia & exquiſita ejus erant
ſenſa, ut digna eſſent, quorum causâ
naturæ legibus derogaretur. Jam co-
gitet, qui poteſt, quas ille in populo
tam numeroſo animorum converſio-
nes effecerit, quantos ad bonam fru-
gem reduxerit, dum tanta erat de ejus
lanctitate opinio ? Veniat huc ipſe
Infernus, ut teſtimonium det; ſic mi-
hi placet: nec enim laus ulla tanti eſt
ponderis, quanti fremitus & indigna-
tio inimicorum. An non ille artes
ſuas omnes explicuit, ad conatus tam
glorioſos ſufflaminandos? Quid non
excogitavit? quem lapidem non mo-

vit ? quas machinas non adhibuit?
Fregit nonnunquam trabes pegmatis,
quo pro ſuggeſto Sanctus utebatur,
ut clamores & tumultum excitaret.
Miſit ſuæ aulæ miniſtros veredariorum
habitu, qui allatis literarum faſcicu-
lis, aliò Auditorum animos curaſque
averterent. Nec iſtis contentus, aliàs
totum aêra miſcendo, turbines, toni-
trua, fulgura, grandinem, procellas
excitabat terrendis & diſſipandis Au-
ditoribus.
Quamquam autem certiſſimum eſt,
omnes hos conatus, omnes artes in
nihilum recidiſſe, dum exſibilans om-
nia Sanctus novo prodigio firmabat
rupta, aperiebat fraudes, ſiſtebat plu-
vias: ſatis tamen conatus iſti oſten-
dunt, quàm mal? Dæmon conventus
hujusmodi formidaret, quos tot mo-
dis diſturbare moliebatur. Et quid
ambigamus, AA. ſolâ undâ oratione
ad meliora reduxit Antonius latrones
infames duos ſupra viginti. Neque
hoc parum vobis videatur. Si enim
hujus conditionis hominum reductio
S. Joanni Chryſoſtomo viſa eſt tam
difficilis, ut Chriſtus Servator iple-
met è duobus, ad quos dixit, unum
duntaxat reduxerit; quâm mira jure
meritiſſimo videbitur Antonij facun-
dia, quæ effecit, ut & vicenis duobus,
qui eum audituri acceſſerant, viceni
dquo mutati in alios abirent? Sed quid
viginti duos commemoro ? Cuùm
ea ætate nemora omnia nefarijs ejus-

modi hominibus habitarentur, longe

plus ad eos ſuis latibulis exturbandos
vox Antonij, quàm Magiſtratuum ar-
ma, potuit ſic omnino, ut ad fugan-
dos

48 PANEGYRICUS

dos timore cervos, capreas, apros,
Urſos, plus valet unius Leonis rugi-
„quàm omne, quod illis Venato-
res moveant, bellum, venabulis, ca-
nibus, omnique apparatu venatorio.
Neque hic ſtetit Antonianæ eloquen-
tiæ vis. Sub ipſa illa tempora urbes
Italiæ prope omnes Hæreticos infeſtos
fentiebam ; liberavit illas Antonius:
familias turbaverant ſuſceptæ inimici-
tiæ; compoluit illas Antonius. Tem-
pla profanabantur omnis generis tur-
pitudinibus; ſanctitatem illis & reve-
rentiam reddidit Antonius. Sacra my-
ſteria polluebantur abuſibus; ſuſtulit
illos Antonius: vacua inquilinis erant
ſacra Aſceteria, habitatores ſubmiſit
Antonius: & generatim tantum ille in
Populorum animis ſua deteſtantibus
crimina excitavit ardorem, ut Audi-
tores ejus plerumque ex concione re-
dirent non tantum pugnis percutientes
pectora (ſicut Hebræi Calvario ex
colle reduces) ſed humeros catenis
inhumaniter dilaniantes. Conſtans fa-
ma eſt, uſum diverberationum pub-
licarum, hodie non infrequentem, ab
Antonij Auditoribus traxiſſe originem.
Id quod profectò non leve argumen-
tum eſt converſionis illius admiran-
dæ, quam in Mundo effecit, dum
primus per vias publicas ſanguinea
ſpontaneorum Martyriorum ſpectacu-
la objecit.
Quid autem miramur tanto cum
ſtupore & fructu auditum ab homini-
bus, ſi nonnunquam etiam beſtiæ ad
eum audiendum ſolicite accurrerunt?
An excidit vobis, AA. illa dies, quâ
Hæretici obſtinati, ne manus dare co-

Q“hNàS,

gerentur fortiſſimis argumentis, opti-
mum factu duxerunt, quod unum ſu-
pererat, illa non audire? 2 Tum Anto-
nius, repulſas ejuſmodi ferre non aſ-
ſuetus „ ſancta accenſus indignatione .
ad maris littus procurrens, 6 Piſces!
venite ad audiendum divinum illud
verbum, quod qui audire renuit, ſur-

da profectò aſpis ſit oportet.

Videre hic fuit audito hoc, pleno
fiduciæ imperio, commoveri eriſhart⸗
que placidas ante & tranquillas maris
undas: inde ſenſim emergere & aqua-
rum ſuperficiem occupare mirabili or-
dine omnes illos marinos greges, par-
vos æque ac grandes, in turmas ſui
quemque generis diviſos, & per lon-

gum littoris tractum numeroſam at-

tentämque concionem formare. Fecit
ad eos per ſat longum temporis ſpati-
um verba vir ſanctus; & revocavit
his Auditoribus ſuis in memoriam be-
neficia, quæ præ cæteris animantibus
acceperant à DEO, ſoli ipſi in com-
muni omnium aliorum cataclyſmi
ſtrage ſervati, lectique ab ipſo,
nunc ad hoſpitium naufrago Pro-
phetæ tribuendum, nunc ad redden-
dam cœco DElI amico lucem; nunc
ad ſubminiſtrandum ipſi DEO peti-
tum tributum ſponte ſoluturo ſta-
terem. His aliisque argumentis ad
laudes DEO Conditori reddendas ex-
citatos tandem dimiſit, paterno illis
affectu beneprecatus. Non puto mu-
tis his Auditoribus unquam magis,
quâm tum doluiſſe negatam fandi fa-
cultatem. Quam libenter illi olrir.
ſent ſtupidæ ſuæ linguæ vincula,
articulatas in voces ac ſonos uie
L ſent?

. en

1

l rci
tiones 1.
gibi nunc 0
cotmmento5
nnch cit
105 34 ſvi
Procll line
ſolnnia:
1s polti
fgnente
n , ner
lanbo fugett
nafit Ant
le, tot cel
wolthenes l
Rereir,
Trocnſd
Plcind en
ner cxecit
ſſie he, gt
Nſate & kero⸗
Nonſitri pol⸗
to undan 3
Poſtremus nate
lle? Voces
Aultri , 4en
lit unquam.
Cnrioſite ¹ me
iohenolthe
8 vobiſe
neit gonn An
nte Popelo
tante le⸗ nori
eptt, wonlt.
ere ſuſpenlr
heet 10 30
lrio niſli

1

euteng, 6 biles
um diyinum U
audire renuit, lo.
toportet.
tudito hoc, Pler⸗
ommoyeri criſor.
tntllate
emergere gu⸗
cupare mirabilio.
arinos greges, .

es, in turmas ii

iviſos, & perhor.
um numeroſam i.
nem formare, lecf

um temporis ſoi .

Ros; & kevoczvit
8R in memoriam be-
xteris animantbus
, ſoli ipſi in con.
lorum catchin
Gtique a plo

m naußago o.

, nunc 24 redderr

nico lucem; nune
n ipf. DE per-
nte ſoluturo ſr
ge Argument

tori reggenduet⸗
niüt, patemno 1

8. Non putond.

DE S. ANTONIO PATAVINO. 45

ſent? Sed cuùm hoc ipſis conceſſum

non eſſet, demiſſis modeite capitibus
DEI præconem reveriti liquidas ſuas
ſtationes ac fundum repetierunt. Quis
mihi nunc obſtrepit & jactat poëtico
commento glorioſum Ariona, qui har-
monioſi cantús dulci magià Delphi-
nos ad ſui miſerationem moverit?
Procul hinc fabul?, & Poëtarum

ſomnia: neque enim mihi ad fidem
his prodigiis impetrandam fabulis &

figmentis eſt opus. Et quando un-

quam jacrabunda Græcia tantum cogi-
tando fingere auſa eſt, quantum reipſa
præſtitit Antonius? Fieri potuit, ut
ille, tot celebratus encomiis, De-
moſthenes ſimilem ſibi gloriam pol-

liceretur, quando, teſte Valerio, ni-

mirum ſibi in juvenili ſua eloquentia

placens, exibat ad maris littus, ut ſe-

met exercitando perpoliret's: eâ for-
taſſis ſpe, quòd ſuâ illa perorandi ſua-
vitate & feros fluctus ſuſpendere, &
monſtra poſſet attonare. Sed quan-
do unquam ad eum audiendum vel
poſtremus natantium caput undis ex-

tulit? Voces ipſius reſpectu nullo

Auſtri & Aquilones difflirunt; nec
fuit unquam flackus, qui audiendi

curioſitate à murmure & fremitu, au⸗-
dito Demoſthene, ceſlaret. Reputa-

te igitut vobiſcum, quanta eſſe de-

buerit gloria Antonii, quando inſpe-

Gante populo innumerabili, quem

tantæ rei novitas exciverat, viſus eſt
reipsâ, monſtra ſuæ e vocis nutu ha-
bere ſuſpenſa, ſic ut illa pro arbitrio

evocaret ad audiendum, & pro ar-
bitrio miſſa faceret. Unde mirari

R. P. Segneri Panegyr.

jam non convenit, ſi ad eventum tam
prodigioſum manus dedit obſtinata

hærelis, pluribus ad Eccleſiæ caſtra

dimiſſis. Unum fuit; quod tantis
Antonii prodigiis nonnihil plauss
imminuit, quòd nimis, eſſent fre-
quentata. DEUS ſiquidem, cùm
nullo non die magis conſpicuum red-
dere hunc ſuum famulum vellet, vi-
debatur manibus ejus permiſiſſe Mo-
ſaicam illam virgam, quâ elatos de-
primeret, domaret diſcolos, & pro-
digiorum vi ipſos adeò ſuos ad pedes
abjiceret Pharaones.
Et verò an non videre licuit ad pe-
des Antonii ferum illum, & atrocem
Ezelinum, fune in collum injecto,
petere veniam? ferre ſeveras admo-
nitiones, nec aures objurgationibus
obturare? & tamen ille tam erat
naturâ elatus, ut nullus illum caſus
domaret; ſic ut in prælio, non pro-
cul Mediolano, vulneratus captus-
que, induci non potuerit ad pacem à
victoribus flagitandam; imò ne qui-
dem ad curationem vulneri adhiben-
dam, & quod plus eſt, ne ad cibum
quidem ſumendum, aut cum quo-
quam loquendum. Maluit enim
perfidus, beſtiarum more, efflare
contumacem ſpiritum, quàm quid-
quam ſolatii, aut refocillationis, tan-
tum abeſt ut vituperii, ab inimicis
admittere. Quis igitur triumphus
iſto excellentior? Eat ſana qui vult,
& admiretar Umbertum, qui urſom
poſt ſe manſuùetum traxit: Simoni-
dem, qui ante ſe egit feritatis omnis

oblitum leonem; aut ipſum adeò An-

tonium,

Fo
tonium, qui oſtenſo Evchariſtica ſub
nube DEO mulam abjecit in genua.
Majus his omnibus, niſi fallor, ad pe-
des ſuos ſupplicem videre Exelinum.
Pergite hinec porrò mecum conſide-
rare; quale tandem coœli donum &
prærogativum ejus ſit, tam rarum, tam
inſolitum, cum tantg gloria conjun-
Cum, quo non pari modo ornatus
fuerit Antonius: an futura providere?
Atqui ille infanti, maternis adhuc
clauſo viſceribus, & alteri cuidam
jam adulto, vaticinatus eſt, non abſ-
que ſanctàâ invidiâ, quòd uterque eo-
rum eſſet donandus nobiliſſimâ mor-
tis pro Chriſto obitæz palmâ, quam
fruſtra ipſe Marochii, loco tum tem-
poris ejuſmodi honeſtamentorum tam
fertili quæſiiſſet: An in animorum ar-
canas cogitationes penetrare? Atqui
de hac facultate non dubitabit Epiſco-
pus Blugenſis, cujus dubia, quæ ille
animo anxius volvebat, introſpexit
Antonius, allatâà eorum ſolutione.
An rimari intima animi ſenſa & al-
fectiones? hanc in eo fuiſſe perſpica-
ciam teſtabitur Ordinis Tiro quiſpiam,
qui quas magno animi mœrore pa-
tiebatur inimici ſuggeſtiones, ſibi &
manifeſtatas & ſopitas meminit. An
aſpecktabilem ſe præbere locis, à qui-
bus corpore longè aberat? Quoties
autem ille in ſomno viſus eſt homini-
bus conſceleratis, exprobrando ipſis
perfidiam, & ſigillatim proponendo
noxas, quas, & cui Sacerdoti pro
Sacro tribunali aperirent: quâ qui-
dem ille ſolicitudine palàm kaciebat,
neſcio, magisne incognitos animi ſui

PANEGYRICUS QWu“KkðTUS,

volatus, an illud non explebile deſi-
derium, juvandi animas, quod illum
