Templo, & abominationem in loco

ſancto deteſtari debeat. Non terruit

hoc fulmen Vigilium, cum ejus ſtre-
pitus ad aures accidit, ſed exacerba-
vit amplius, & obſtinaturm reddidit.
Ubi tamen poſtea inaudijt, exceſiſſe
vitâ virum ſanctum, ſive ea vis ſacri
fulminis fuit, videbatur nequam re-
pente animo concidiſſe; unde velut
facinus ſuum peroſus, ſponte thro-
num reliquit, dignitate ſe exuit, in-
ügnia alij's tradidit. Sunt, qui hoc
tribuant timori, quo perculſus eſt,
quando cum morte Sylverij, Sylverij
etiam Miracula didicit. Sed qui ar-
tes viri profundiùs rimati ſunt, credi-
derunt, eam modeſtiæz larvam tum
ab eo certo conſilio aſſumptam. Se-
curus enim de Theodoræ favore, &
Beliſarij ſub umbra tutus, haud ægrè
perſpiciebat, neminem ſibi facile no-
va in Electione præferendum; parte
etiam alterà, quò eam ut magis le-
gitimam, ſic magis ſtabilem redderet,
optabat, ut in eam cuncti, etiam op-
timus quiſque, convenirent, eòque
fine aut delinire hos, aut deludere
voluit, aut ſibi fallaci hac modeſtiæ
& pietatis ſpecie devincire.
Et verò, ut cogitaverat ita
evenit. Siquidem ij ad quos electio
ſpectabat, partim puhlico hoc demiſ-
ſionis exemplo contenti, partim ve-
riti pernitioſiſſimum ſchiſma, partim
ut dare viderentur, quod vel ab in-
vitis erat extroquendum, cuncti de-
nique conſenſere, ut Petri in ſede
Vigilius collocaretur, quem etiam
cæremonijs ſolitis adornârunt, & ritu
conſueto initiarunt. Jam confectum

eſt negotium. En juxta legum præ-

ſcripta

lgwent 1 lbi⸗
dbe gbium er 3,
je orwzent, le
* Polturum
Preloles) re ammots,
deleper ummu ne
u; Mun Eenigne,
n 4 CNlliute ini
Seent, crdein Ror
lommum netmsil
r nilen Eccleſia,
ſet, que Lupum
locd ibi datamn?
es grepiͦ llj rrlig
18, as CeObn
ſie, ſ non aliud, 0
ibuorile tMum pate
Anert canis tan ad
rigandext; nemo
Giatr, R cc
nit; 1 Penibis ſine
ce, ſine necelinis
ſe ei, P hiient
ulte, Juin .

lſhniſ iech

mn Niis
gnt hnan l
li nin t
Al heEe hnn
6 upos mar an
nen aien enu
repente Dirin

.
.

l
bert Non ſemit

hnn clm ejls ſ

ſe Nacerbe.
lutum retcigt,

e mulit, eſidle

Uye en dis ſzen
Dnciciſee; unde Velit
eroles, ſonte ih.
enltate ſe exlit in.
dit. Hunt, gli hae
quo perellls el,

Nte reri Flrej .

liceet. Sed quien⸗
srimatiſunt, credi
oleltie lurvam tum
ſlio Mumptam. de.
Tbeodorz fwvore, &
bra tuns, haud zg
eminem übi faclle no⸗

epralerendum; hae
qud eam ut magt ·

g ſtabilem teogere⸗
Am cuncti, etiam op⸗
convenirent, eoe
e hos, aut gelaler
iſallci hac modeli
je berinere.
ut cogitired
gemn ijjad quos decki
im publico hoc Geni⸗
cortenti, Partin

mucn chiſih, 4
n vo vel 41

(U
vendum 7
uIt Petri n 8
kfe, ella
jetur, en
c

4

.eic dorn
uN. un ple.

Hiui ie n

t, in

mrr

u.

FESTO CATHEDRXEÆ S. PETRI. 122

fcripta promotum ad Vaticani ſolium
hominem magis impium, quâm un-
quam fortaſſis inter Mortales vixerit;
hominem antea ſchifimaticum, Si-
moniacum, proditorem, homici-

dam, ſacris diris execratum; homi-
nem, qui Imperatrici fidem ſuam ob-

ligaverat ad placitum Injuſtitiæ, ad
obſequium Iæreſis; virum, qui im-
pie juraverat, ſe Concilij legitimi
decreta aboliturum „ reſtituturum
Præſules jure amotos, Canones Ec-
cleſiæ per ſummum nefas depravatu-
rum; virum denique, qui promiſſæ
jam & cumulatæ iniquitatis pignus
dederat, cædem Romano Pontifici
per ſummum nefas illatam. Dic igi-
tur, miſera Eccleſia, quid' de te denique
fiet ,„ quæ Lupum habes Paſtoris
locò tibi datum? quas ego jam ſtra-
ges gregis tui præſagio, quas lanie-
nas, quas deſolationes ? Hac certe
vice, ſi non aliud, omnibus latro-
nibus ovile tuum patebit; nec enim
ullus erit canis tam fidus, qui allatra-
re illos audeat; nemo tam proximus,
qui ad te juvandam accedere non for-
midet; ſic peribis ſine paſcuis, ſine
duce, ſine neceſſarijs in futurum,
ſine remedijs præteritorum. Itàne
AA? audite, quàm non ad veri a-
muſſim iſta ſit ratiocinatio; & poſt-
hac fateamini: quòd non eſt ſapientia,
non eſt prudentia, non eſt conſilium
contra Dominum. IIle ille ipſe Vi-
gilius, qui videbatur futurus non
Princeps, ſed latro; non Paſtor,
ſed lupus; mox atque legitimâ, re-
Ctàque in Vaticanum via intravit,
tanto repenté Divini honoris Zelo

plenus inventus eſt, ut fortaſſis, præ-
quam alius ullus, impijs omnibus ru-
borem, pijs admirationem expreſſe-
rit. Ante omnia reſtauravit cenſu-
ras omnes, omnes imprecationes &
ſacra fulmina, quibus impius ille
Antimus erat percuſſus ; quem ta-
men fedi, quâ exciderat, juraverat
reſtituturum: ratum habuit, quid-
quid'decreverat Synodus, quam ſpo-
ponderat ſe abrogaturum; execratus
eſt hæreſim, quam ſe defenſurum e-
rat pollicitus. Neque hoc, velut
procul à fulmine, per literas ac Le-
gatos præſtitit: ſed alijs graviſſimis
de cauſis Conſtantinopolin ipſemet
profectus, eadem omnia in oculis
Imperatoris ac Imperatricis denuo
eſt executus: & cùm illi chiro-
graphum exhiberent „ ut ad fidem
datam fervandam impellerent, ipſe
agnitum retractavit, deteſtatus eit,
& fortitudine Apoſtolica adjecit; pa-
ratum ſeſe ad illud vel ſanguine pro-
prio abolendum. Neque his con-
tentus, videte, quò progreſtus ſit :
ſolenni ritu Eccleſiæ ſinu ejecit ipſum
Imperatricem Hæreticamm, eam ad
diem magno Chriſtiani nominis pro-
bro in fidelium cœtu toleratam; eo=⸗
demque anathemate perculit Euty-
chianos, Acephalos, & Severianos,
quos illa ſuo patrocinio foverat: ne-
que ſeu anim, ſeu corporis adverſis,
ac duris abſtineri ſe unquam paſſus
eſt ab officio ad amuſſim faciendo,
nullaque ſanguinis ac cognatiônis ra-
tione habità, movit officijs agnatos
ſuos, cuùm male rempublicam admi-
niſtraſfent: nec amicis veteribus pe-

Q2 percit,

124

authoritate nocendi; & tandem ad
Eccleſiæ jura ac libertatem invicto
animo propugnanda exilium tulit ac
carceres, & ad extremum uſque diu-
turni Pontificatůs diem nec conſtan-
tia illi, nec Zelus defuit, quibus ini-
tio munus illud ſuum erat auſpicatus.
Quis nunc, AA. mei ſenſus eſt?
an non hac in hiſtoria factuque ad-
vertitis, quàm vani fuerint Princi-
pum impiorum conatus, ſacrilegis

ſuis conſilijs & deſiderijs Vaticanam

Authoritatem ſubijciendi ? quòôdque
hic in uno oculis veſtris objeci, ſi
per veſtram patientiam ac tempus li-
ceret, in compluribus aliis Pontifici-
bus vobis demonſtrare nullo negotio
poſſem. Monſtrare id poſſem in
Gregorio Magno, qui Mauritij Im-
peratoris favore ad id culmen eve-
Ctus, ſubinde incredibili ſeſe con-
ſtantiâ illi oppoſuit: Monſtrare poſ-
ſem in Felice ſecundo, qui cùm dig-
nationem ſuam in acceptis referret
Conſtantio, eundem dein animo
prorſus invicto condemnavit. Mon-
ſtrare poſſem in Leone quarto, qui
multis beneficijs Lothario Imperato-
ri devinctus ejus conatus Apoſtolica
fortitudine fregit. Monſtrare poſ-
ſem in Martino primo, qui cùm mul-
ta deberet Imperatori Conſtanti, ſub-
inde tamen in eundem ſeveritate non
flexibili animadvertit. Monſtrare
oſſem in Nicolao primo, qui à
Ludovico Imperatore magno in ho-
nore habitus, ejus tamen dein votis
iniquis obſtitit: & tandem monſtra-
re id ipſum poſſem in multis Pontifi-

7

antlärint.

PANEUGYRICUS NONUS.

percit, ablatâ ijs, quâ ubuſi erant,

cibus, oriundis ex provincijs ad ſo=
lem naſcentem ſitis, qui alius poſt
alium Imperatorum favore, & Ex-
archorum, quos dicebant, operâ
electi, ut paulatim Eccleſiam Lati- Vide Ba=
nam Græcæ ſubderent, mox atque ron., anne
ad eum apicem evaſerunt, eos con- 70:.
feſtim velut hæreditate quadam ani-
mos induerunt, ut ad unum omnes
honorem ſupremi Numinis, ſuæ in
patriam propenſioni & affectui, præ-
habuerint. Quod ſi ita eſt, ut profe-
tò eſt, fieri omnino non poteſt,
quin mens aliqua, omni humanàâ ſupe-
rior, ipſis adſit; neque enim aliàs fieri
unquam potuiſſet, quin ſaltem unus
aliquis eorum cederet deniq; aut blan-
ditiis, aut minis, aut vi Principum

tam potentium: & ut ipſi Pontifices,

cæterà Parùm laudati, in defendendis
Eccleſiæ juribus Apoſtolis ſuppares
apparerent; & ne quid ea præjudicii
ac detrimenti caperet, vitam ſæpe
ipſi ac ſanguinem darent. Et tamen,
ſi numerare placet, novem omnino
ſupra viginti reperire erit, quibus
hæc cura vitâ ſteterit: quem nume-
rum longè ſuperant ij, qui & ipſi ſi-
mili causà longa Exilia, graviſſimas
injurias, carcerumque ærumnas ex-
Et his paria jactare poſſit
ac oiſtentare quicunque alius ſacer,
aut profanus Principatus ? haud e-
quidem. Tot ergo rationum mo-
mentis inducti concludamus: in Va-
ticano ſedere quidem homines, præ-
ſidere tamen DEUM; & hunc eſſe
Thronum, quem in terris hodie iſte
habeat; ejus eſſe Oracula, quæ in-
de proficilcuntur; ejus Veritates, gue
2 b1

Aun Motet! a
Dnnt ani elegpen
ſurn beroli vene
entm? lacele
urbe umen, cuſs
Doktofcum aces, g
inn pico, gunl
Uerli emerent, fui
1hlom in necefſitati
Eic etaminibut gl
ir ültromentom, i
Pencineunn judico,
iconigendos alig
UIin extemom gecl
Veremt quidem
Punore lulgore peſt
Glendores evibret
d Vticnum: Pir
Duniilud hainnt in
ulrel eefitue n
An emnete,
44 1de,al ſe
1os hoit icun .
, quum
, go cionrti
ſimn etjamn Poteſt
4

ſion. Eaffechti, r.
od ſiitzett, utprole
Ommnino non pote,
Nomnihumani inpe⸗

neque enimm alis ſeti

let, guin liltem unnn
edetet denig; autblan⸗
nis, aut vi Pfincipum
n: & mipſi bortiſces
lavdui, in gekendenei
us Apoſtolis ſuppue
ene Ouid ei prrjudti
cperet, Nitun leye
em aent. Et tamen
acet, noyem ofmind
repenite erit, guidul
ſtetenit: guem num⸗

derintij, gui ihli.

ga Euila, graiſönn
erümue ern
his pal nChme oll
gvicunque Alius ſuot,
Principatns

mnis e

) haud .

FESTO CATHEDRX S. PETRI. 12

dbi ſcribuntur; ac proinde partium
noſtrarum aliud non eſſe, niſi ut his

nos quùm reverentiſſimè obtempere-
mus.

PARS SECUNDA

Ollem equidem crederetis,fi-
Nnenm dictioni à me imponen-
dum, nullo ad morum e-
mendationem documento relicto. Sed
guod iſtud erit? ut vos, tanquam
vere Orthodoxos ad ſummum Pa-
ſtorum profundiſſimàâ reverentiàâ co-
lendum adhorter? ad ejus præcepta
Lumma curâ exequenda? ad autho-
titatem devotâ veneratione proſe-
quendam? facere id ſane poſſem:

in urbe tamen, cujus ea eit Sedem A-

poſtolicam fides, qualem in hac ve-
ſtra ſuſpicio, quæ ſæpius, cuùm ad-
verſa premerent, fuit illi præſidium,
aſylum in necefſitatibus, in pericu-

lis ac certaminibus glorioſum victo-

riæx inſtrumentum, id equidem ſu-
pervacaneum judico. Cenſeo po-
tius corrigendos aliquos, qui ali-
ud in extremum declinant, qui re-
verentur quidem Sacerdotium, ſi
Purpuræ fulgore veſtiatur, & aure-
os ſplendores evibret; quale quidem
eſt Vaticanum: parte autem alterâ
parvi illud faciunt in Sacerdotibus,
qui vel neceſſitate non poſſunt, vel
electione nolunt exteriore habitu ſu-
Pra vulgus eminere. Date veniam
AA. ſi dico, quod ſentio. Non ego
vos hodie eàâ causâ inter orthodoxos
numerabo, quia multum reveremini
illos, qui dignationi ſacræ, profa-
nam etiam poteſtatem, ac Juris di-

cundi authoritatem conjunxere. Ne
quidem ex Turcis defuerunt, qui hac
ratione ſummos noſtros Pontifices
colerent. Unde credi ſatis non po-
teſt, quàm illuſtribus encomijs, quàâm

ſplendidis nominibus Innocentius IV. V. Odot-
à pluribus Sultanis Saracenis fuerit Rinald. a,
honoratus, qui in reſponſis ad lite- 1246. &
ras ab eo acceptas compellant, Do- ¹²½4=

minum ſublimiſſimi ſolij; ſanctum il-
luſtrem, purum, excellentem, ſpiri-
tualem „ Contemptorem rerum om-
nium caducarum, caput Religionis
Chriſtianæ: ſapientem, ſublimem.
beatiſſimum, fiduciam Sacerdotum
& Religioſorum , Prælatorum ac
Clericorum auxilium: precatique ei-
dem ſunt felicitatem perpetuam, vi-
tam diuturnam, in ſua gubernatione
de cœlo patrocinium. Ita ut ſi vo:
æſtimationem non diſſmilem præ-
fertis, nec diſpari honoris ſignifica-
tione eos alloquimini, officium ve-
ſtrum faciatis: non faciatis tamen
plus, quàm conſueverint aut Sala-
chinus, aut Salech, infamis Maho-
meti adoratores. At ubi videro ,„
vos etiam valde revereri Sacerdotem,
nec domi nobilem, nec opibus in-
ſtructum, nec dilſciplinis valde ex-
cultum, nec magno clientum nume-
ro cintum; tum vos è& recte creden-
tium cœtu eſſe affirmabo: certum e-
nim eſt, vos in iſtis non quod cadu-

Baron. an.

755.

126 PANEGYRICUS NONVUsS,

cum, ſed quod cœleſte; non quod
profanum, ſed ſacrum, venerari.
Quid igitur ſibi vult, quòd vos hu-
jus ordinis homines nullo loco habe-
tis, & quorum olim ad pedes vel
ipſi Principes proſternebantur, liba-

bant oſcula veſtibus, & eorum pre-
ces magna demiſſione implorabant,

ijs vos hodic dextrum latus honoris
gratiâ non datis; adhibetis ad viliſſi-
ma obſequia, perinde ac ſi ea ſit ho-
die eorum, qui de ſæculo ſunt, glo-
ria, Eccleſiæ Miniſtros deprimere ?

Reſpondebitis forſan, pleroſque ex

hoc ordine Sacerdotum eſſe mortales
pravis moribus, indignos honori-
bus, gradus ſui temeratores, quos
proinde magni facere non poſſitis.
Larvæ excuſationum: ſæpe enim quò
Sacerdos quiſque à calliditate & opi-
bus minùs eſt inſtructus, hoc eſt vir-
tute vera locupletior, præ alijs, qui
aut magis callidi, aut externo ſplen-
dore magis ſunt conſpicui: quam rem
affirmat efflatum famà celebratiſſfimum
ſancti illius Præſulis, qui dixit: Quo-

uſque & ligno fuerant ſacri calices „

eo uſque aureos fuiſſe Sacerdotes:
mox autem atque calices aurei facti
ſunt, Sacerdotes ligneos effectos eſſe.
Sed demus ita ſe rem habere, in di-
citis, quid hoôe vos juvat? an idceirco
illi Chriſti perſonam non repræſen-
tant ? an idcirco Sacramenta non
conficiunt » an Gratiæ dona non di-
ſpenſant 2 Authoritatem à noxis ab-
ſolvendi, claudendi Infernum ‚ cce-
lum aperiendi amittunt? Et ſi DEUS
ipſemet non minùs prompte audit
vocem Sacerdotis nequam „ quàm
probi; ſi poteſtatem confert æqua-

lem, munera & officia æqualia, æ-

qualem honorem, qui cauiæ eſt, cur

vos rectius agere ſperetis, & pari

reverentiâ eos nolitis obſervare?

Quid autem, ſi vos ipſi, qui de
moribus Sacerdotum tam non caſti-
gatis conquerimini, eſſetis, qui ma-
los facitis Sacerdotes ? Neſcio equi-
dem, quid hac in urbe fiat: ſcio ta-
men, non unam eſſe aliam, in qua
viri Illuſtres Sacerdotibus abutuntur
ut omnis nequitiæ & ſcelerum mini-
ſtris; & propter exemptionem ac
immunitatem majorem, quâ iſti, ùt
perſonæ DEO ſacræ, gaudent, eo-

rum operam ad omne jurgium & cer-

tamen tumultuarium adhibent, om-

nes flagitij adminiſtros eligunt: nec

verentur illos comites circumducere,

armis onuſtos, ut omnis infamiæ ſa-
cer habitus operimentum ſit, & cru-
entus apparatus ſub pacis indumentis
deliteſcat. Et mirum deinde vobis
videatur, ſi & ipſi jam Sacerdotes
audent periculoſa, ſi vindictæ cupidi,
& non minùs, quàâm profani homi-

nes, humanarum cædium appeten-

tes evadunt? amplius dicam. Quis
ſacerdotibus ſuperbe, & cum ſuper-
cilio minatur, cum facere ipſi offici-
um volunt, punire, moderari aut re-
prehendere abuſus, & licentiam ho-
minum profanorum, niſi vos? Quid
ergo mirum, ſi mox illi fiunt canes
muti, qui ſalutem gregis penſi non
habeant? Amplius. Quis, niſi vos,
illi applaudit feſtivius, & velut mer-
cedem appendit profanæ diſſolutio-
nis, cùm illi, contra quàm ſacer eo-
rum habitus jubeat, etiam choreas

li; nocertt.
otert, guin mul
telbin omiez ff.
en i ,lnere igi
ĩoetute no
ulne quomodo
coxo eneritt n
tu, gui Dißs ius
Ave cnor afüne
tein, janoni vinh
Rccho, Mercnio
rorem, pwellim
i ur lbinge &
Urclpl Eebecora lac

Rit leenm 5h,

int gr it ine
Nllennio) Adhihen
Mynihin 14: gln
mogerethomenaim
¹eorum neris vel
Chgicd ti on ich
een Genite, e
fitem, elent

heſſe Aliam, in 1

erdotibus Abutunter

*& lcelerum mii.

1 exemptionemn i
hotem, qus iſti, it
ice, Mbdent, eo⸗
hmne loium & cer.

lum zGhibent, om⸗

niſtros eligant: pee
hmites citcumducere,

ut omnis infamie ſ⸗

mentum ſit, & crn.
ub pacis indumenti
lirum einde vobi
ipſi ſem Larerlote
1 ſ rinciecupic⸗
guim proleni hon⸗
n cxdim eppeter.

phis cn. e

be, & cumn ſuper
m laere ieſi ofei
re, moderali autte.
8, licentlam ro
um, niſi 7057 C
nox üli funt nes
7
n gregi⸗ enl
i, n 10)
. s eln mel⸗
lde oluto⸗
prolen⸗ ,
n hver e
nn/ (hotes
eat 1 el

FESTO CATHEDRE S. PETRI.

publicè ducunt, & obliti omnis de-
cori, ſcurras & hiſtriones publicis in
theatris agunt? Quid ergo mirum,
ſi illi nonnunquam Mimi fiunt, qui
nihil jam de gravitate ordinis ſui ha-
beant? Omnino AA. mei! ſi rem,
ùt eſt, dicere volumus, negari non
poterit, quin ſacrarum perſonarum
aliquæ non ipſæ ſolùm per ſe flagitio-
ſæ ſint, ſed exempli etiam pravitate
aliſs noceant. Negari tamen non
poterit, quin multoties tales illas
reddant homines profani, qui colo-
rem luis illinere flagitijs, & tam no-
bili ſocietate noxas ſuas elevare, aut
excuſare quomodocunque cuperent.
Ex orco emerſit illa antiquorum ver-
ſutia, quàâ Dijs ſuis turpiſſima quæ-
que facinora affinxerunt; Jovi adul-
teria, Junoni vindictas, ebrietatem
Baccho, Mercurio latrocinia, Mar-
ti furorem, puellarum rapinas Pluto-
ni; ut ſubinde & ipſi in cjuſmodi
prolapſi dedecora facilius veniâ digni

De Civit. cenſerentur; & ab hac tanta authori-

Dei 1

7.

2: c. tate (quæ fuit ingenioſa Auguſtini

obſervatio ) adhiberent patrocinium
turpitudini ſuæ: quaſi plus juſto ſibi
arrogaret humana imbecilſitas, ſi vel
à Deorum nævis vellet eſſe immunis.
Aliquid his non diſſimile in Mundi
aſſeclis evenire, experientia docere
videtur. Vellent & ipſi probris luis

127
authoritatem à ſacrorum virorum ex-
emplis accerſere,

nomine nuncupant ur, ut ſcripſit Papa
Innocentius; & hinc non contenti

calumnijs, infamiâ, figmentis, talia

illis dedecora affiricaſſe, id agunt ne-
quiter, ut re ipſa eos ad ſimilia ad-
mittenda impellant; & nulli in ea
re ſolertiæ parcunt, ut fiant ſervus ſi-
«ut Dominus, & ſicut populus, ſic ſa-
cerdos. Sed me, neſcio, quis im-
Petus egit ad damnandam impieta-
tem, quæ inter vos locum non ha-
bet. Præſtat idcirco, ut redeunde
ad caput hoc vobis documentum re-
linquam: id in vobis argumento fore
veræ orthodoxiæx, quando & ver-
bis, & factis, obſervabitis etiam mi-
noris ordinis Sacerdotes, certi fun-
datiſſimum eſſe illud S. Cypriani aſ-

ſertum, quòd proſilitur ad haeſes, De Zele &
dum Sacerdotibus obtrectatur. Cùmlivore.

enim facillimum ſit, contempto Mi-
niſtro ad ipſum etiam Miniſterium
contemnendum tranſire, & Legato

contumelià affecto nec ipſi jam Prin-

cipi parcere, quid demum novi erit,
ſi à Miniſtris Eccleſiæ parùm reve-
renter tractatis, ſenſim ſine ſen-
ſu oſtium ad Hæreſes
Pandatur 5

AX **

NNrKN

5

DIVINEE

qui per excellentiam Opuſc. 6
ordinis, & oßficij dignitatem, Deorum c. 10.

12 FANEGTRICUS DECIMUS,
.Mẽ
DIVINEE GLORIE 8STUDIOSUS
GLORIAPORNATUIUS.
PANEGYRICUS HONORI
S. IGNATII
De Loiola Soc. ESU Fundatoris
Dicltus Parmæ.

QWicunque glorifcaverit me, glorifcabo eum. I. Reg. 2.

I qualiscunque Parentis ghoria
ſemper redundat in gloriam
filiorum, facile vos advertitis
AA. quas ego me hodie di-
cendo in anguſtias inducam. Cùm
enim dicere oporteat de laudibus in-
clyti illius Patriarchæ, cujus ego,
ſingulari ipſiuſmet favore, filius ſum,
minimus quidem, ſed non ideo ei-
dem minus addictus, quis non ſu-
ſpectum habebit, quidquid ego de
ipſo protulero magnificum, atque
ſublime? Si ipſius decora naturâ ſuâ
ejufmodi ſunt, ut etiam in ore ho-
minis extranei ultra verum aucta vi-
deri poſſent, quantò id magis fiet in
Hingua hominis domeſticiꝰ an non
ſibi perſuadebunt paſſim omnes, oc-
cultà me affectâs magià deludi in illis
Angendis longe majori, quàâm re ips⁴
ſint, excellentia; aut fortaſſis, quòd
etiam proprij commodi ſtudium me

inducat, ad emendicandos ab Elo⸗
quentia illos colores, ceruſſas, &
Pigmenta, quibus peregrina veritati
ſpecies inducitur? Parte autem alte-

ràâ, quid faciam? cedam abjecto ti-

mori, & vel elinguis obmuteſcam
penitùs, vel præclara decora, affe-
ctatà demiſſione extenuabo? Bella

ſanè res: quid enim aliud hoc fo-

ret, quàâm prodere veritatem, & ne
ſuperbe jactaàſſe aliqua videar, fieri
tacite in Parentem injurium? Videtis
igitur, quæ ſint anguſtiæ, in quas re-
dactus ſum; dum neceſſe eſt „ Ut
mendax appaream, fſi talis eſſe nolo ʒ;
aut ut talis ſim, ſi videri non volo.
Et ſane fateor, difficile mihi futu-
rum ex his exire anguſtijs, niſi oeu-
lis meis eſſet objecta corona audien-
tium, quæ omne dubium diſſipat, &

omnem diſijcit anxietatem, & ani-

mat potius ad dicendum audacter,
quaâm

ne hortinc, 2 4
NAer, Ut nibi
il ddhnns fin
Nonalceid bhmir
leits; ut laltem
omdun ccidat
Proinde de lo, er
imos 200 t, no⸗
ld conicentii alen
enli Velius pronun
NiuumlA Nmmekiciſ
plnn, in enn
mn Ind ut breyi l
Dunj ludem co
Aendem in iplo, i

Num magnihce P.

Des Kobſkinn
ldetet, Füicungue
Gned
nnngte ani⸗
liſcah⸗ u
Auntum Dlin
r glorioſes tn

DII nck

„
§,

DOs

s.
10 NON
II

undatoris

eg. 1.

emendicmdos id Nlo.

colorts, cerulſas, &
vibis peregrina verfni

tur? Pxrte dutetn alt.
im? cecam a jecte i.

elinguis obmutelann

Preclara lecora, AA .

one extenuabo? Den

id enim Aliud hoc o.

odere vetitalem, N
ge alia videnk,
gtem inimium! Viden
tunguſtie in guan⸗
Jum neceſſe eſt1
team, ſt
, videni non 1
eok, Giſhcile wkti

. unnljetatel/
en mnie Allcee,

zlis eſſe vobi

14 dicen Gim

–

DE S. 1GNATIO LOTOL A SOC. IESU FUND. 129

quàm exanimet. Eſſet ſane timendi
cauſa, ſi perorarem de Ignatio ad
Auditores, quibus vel præclara ejus
merita perſpecta non eſſent, vel qui
ejus nomini parum eſſent addicti.
Sed an non plerique veſtrùm illimet
eſtis, qui quotannis reditis ad ejus
Panegyrin magna cum voluptate au-
diendum? Hæc ipſa tanta multitudo,
quam intueor etiam ſolito majorem;
hæc, quz vel ex oculis emicat in
Sanctum pietas; hæc, quam totus
vultus loquitur, attentio, cunctæ
me hortantur, & excitant, ut loquar
audacter, ut nibil formidem; cùm
nihil dicturus ſim de Ignatio, quo
non aliquid fublimius jam ante inau-
dieritis; aut ſaltem quod non vobis
jucundum accidat audire. Agam
proinde de illo, ex quo tantos mihi
animos additis, non verecundia filii,
ſed confidentiàâ alieni: & ut ſimili
ſenſu Vellius pronuntiavit: non ege
verecundid domeſtici ſanguinis, gloriæ
guidq aam, dum vernm refero, ſabtra-
bam. Imd ut brevi Epilogo omnem
Ignatij laudem comprehendam,
oſtendam in ipio, ſi uſpiam, adim-
pletum magnifice promiſſum, quo
DE US ſe obſtrinxit, ut glorioſum
redderet, quicunque ad ipſius hono-
rem promovendum ſedulò incubuiſ-
ſet: Quicunque glorificaverit me, glo-
rificabo eum. Quodſi, ut agnoſcamus,
quantum DEUS jure merito fecerit,
ut glorioſus fieret Ignatius, perpen-
dere priùs juvat, quid Ignatius ad
DEI gloriam proferendam fecerit,
initium ab hoc, ſi ita vobis videtur,

faciamus; quod tamquam promeri-

R. P. Segneri Panagr.

tum & recte factum naturæ ordine
ſuum præmium antecedit.
Si quod res eſt, audire juvat,
quoties perpendo, & in mentem re-
voco ea, quæ ad Numinis Gloriam
propagandam executus eſt Ignatius,
lemper dubitare cogor, unulne, an
plures ſub idem tempus Ignatij fue-
rint, quorum ea ſint opera: neque
enim capere ego poſſum, quomodo
unus homo tam muha ſimul comple-
cti potuerit, tot partes adimplere,
tam multiplicem fructum legere, &
in ſe uno tot, tàmque inter ſe pug-
nantia ſanctimoniæ genera repræſen-
tare. Nunc enim illum intueor ſilen-
tem Anachoretam, mox facundum
oratorem: nunc peregrinum inquie-
tem, mox meditabundum Muſarum
Alumnum; nunc prima pueris fidei
elementa, mox viris Religioſis non
ante traditas leges explicantem. Hoc
anno invenio illum in Hiſpania, ſe-
quenti in Gallia, tertio in Italia, alio
trans mare in Palæſtina. Ipſum in-
venio in cavernis, ipſum in compi-
tis; iplum in carceribus, ipfum in
Muſarum Lyceis: ipſum in Noſo-
comijs, ipſum in aulis: ſic ut mecum
attonitus ita ratiociner. Qui fieri po-
teſt, ut unus idemque ſe ipſum in tam
multa dividat non loca tantùm, ſed
perſonas, cùm non idem ipſe videre-
tur Ignatius, qui tam brevi tempo-
ris intervallo tam varia eſt operatus?
Mirari tamen maximam partem ſub-
inde deſino, cùm mecum perpendo;
hoc ipſum eſſe proprium hominis,
qui majori DEI Gloriæ procurandæ
ſe ſacrificàrit ſignum, ut ille jam nec
R pro-

130 PANEGYRICUS DECIMUS,

propriam patriam, nec propriam vo-
luntatem, nec mores proprios habe-
at; ſed ubicunque aliquam affulgere,
vel dubiâ luce, ejus proferendæ ſpem
conſpicit, eò confeſtim advolet; in
omnes ſe formas vertat, omnium ſe
gentium genio accommodet, & in-
ſtar Prothei Chritatis, eodem tem-
pere fiat omnibus omnia, ut omnes
DEO lucrifaciat. Atque utinam
placuiſſet Superis, ne inter armo-
rum, & militaris gloriæ ambitionem,
interque amoris inſanias Ignatius tri-
ginta ipſos annos perderet, qui me-
diam propemodum vitæ partem im-
plêrunt! quid non pro DEO junior,
& vegetior feciſſet, ſi tantum fecit
jam vir, & valetudinis jam attritæ:
Non tamen nos ea res affligat, AA.
non affligat: ad metam enim decur-
furo, ſi ſtrenuus ſit, parum obeſt,
diu & carceribus non moviſſe; cùm
hæc ſubinde tarditas illum impellat
ad totum circi ſpatium pede tanto
expeditiore, & paſſibus duplicatis
emetiendum, palmâmque tanto ma-
jore gloriâ concurrentibus præcipien-
dam.
Idem proinde in Ignatio fuit,

ad DEUM redire, & ſtatuere: fa-

cere pro DEO, quidquid grande in
mentem venire poſſet: & decretum
illud firmum ac efficax, procurandi
ſemper majorem Numinis gloriam,
quod in alijs, ſi mentem diligenter
advertimus, fuit ultimus eorum ſan-
Rtimoniæ & virtutis conatus: in Ig-
natio fuit primus fſuæx ad DEUM
converſionis partus. Et nunquid ſa-
tis id Iafernus providit, dam mo-

mento eodem, quo ad ceelum verſus
Ignatius, totum ſe illi nuncupavit,

tam vehementer intremuit, tam in-

time conſternatus eft, ut mox de
vita illi eripienda conſilium cœperit.
Eum in finem quid fecit? totum illi,
formidando impetu, concuſſit cubi-
culum, ut vivum inter ruinas ſepeli-
ret: ſed altiore præpeditus poteſtate
aliud non potuit, quâm ut ingenuit
rabie parietes laceras, & fuſos for-
nices relinqueret. Non abjecit ani-
mum re tantilla novus Chriſti Eques
imò fumpto inde augurio, quòd non
ſine diſcrimine illos intra parietes eſ-
ſet vi turus, & infidis illis ſub tectis
moram tracturus, fugam inde matu-
ravit. Nec tamen hæc fuga tantùm
Mundi fuit, fuit Triumphus. Ad-
verto enim alios quoque tergum
Mundo obvertiſſe conftanter, mili-
tares non minuùs, quàm illum, Præ-
fecturas reliquiſſe, & vaſtas ſpes,
ad ſe Chriſtiana ſubmiſſione abjicen-
dos: verùm plerique illorum in ipſa
illa abje Rtione videre potuerunt re-
percuſfam quandam gloriæ lucem:
ipſum enim, contemnere gloriam

glłorioſum eſt, quando hæc non ani-

mi abjectione, ſed magnanimàâ re-
pulsà faſtiditur. Non ita res habe-
bat cum Ignatio. Cum enim ille
Mundum deſereret, mox ab urbe
hoſtibus permiſsâà, quam majore pri-
us animo, quàm kfelicitate propug-

nârat, quis non novum hoc animi

decretum abjecto timori tribuiſtet,
mollitiei, aut ignominiæ acceptæ,
aut profundi meœroris intolerantis
lra? ſic ſaltem ipſe, ut confeſſus
ſubinde

miliurem 20 5
toet Abirnelat⸗
Gallorum voſtiun
o, meliorun
eile ſelein pelnn
1 vium 100 4
non etpoendan
eüitimile, erpe
men mollmnin
inin mmi alicui
um michinmurum
lare. Hac etant
mignis characteni
batſunn; gui en
erat. Ethmenil
Auun petlebtiſin
bloluum numen's
proplie aclifcium
ditumin temus
imnn doluit: led
knides, weletvdin
mmd, pulnere,
Aodum Moppen
onlom perſenai
giſubcinit, &
nenciciddlo dona
lihenis, lcum
mm lhimit &
Piu, aPend kenpe
nuct, impenizcan
„Pngbidag re⸗
D “
belcebat dan
Vere . guaſi ⸗
Mon Con ncg⸗
0 keeipen

in inter ruimus ſepei.

Prapeditus poteltus

, quim ut inenie

eres, & fülog ſor.
t. Non Rjecit ni
oVuS Chriſſi Equet
e wguri, god non
or imt Parietes eſ⸗
Lindds ilis lub tecti⸗
18, fugim inde mitu.
men hæc ugi kuntim

vit Riumphus. Aln

üos qvoce tergen
iſſe conſtanter, mni-
6, Juim illum, be.
e, & valtuz ſpei
ſobmiſſone ebjicer.
leique ilorum in
videte potwerunt le
mnam giolie Wen:
contemnete g0lin
gvando lec wu
ſed magnanicni e
i 4 ei ihe
Chun enin N⸗
mor b n
61, guann daſe⸗
um kelint hil
norun bot in
n inon nhile
Cbo inat ent,
t ignomn obutit
mo 4 lleſiß
lenhe ſil

DE S. IGNATIO LOYOLA SOC. BESU FUND. 121

ſubinde eſt, tum animo reputabat.
Jâmque ſibi videbatur in omnibus ſe-
cretis novorum pagellis legere, jam
in omnibus Nobilium conventiculis
audire, illum Ignatium Loyolam,
qui militarem ad gloriam tam ambi-
tiose aſpiraverat, poſt Pampelonam
Gallorum hoſtium poteſtati permilſ-
ſam, meliorum deſperatione, abdi-
diſſe ſeſe in ſpeluncam aliquam, &
ad vitam novo diſcrimini tam citò
non exponendam, multo ſecurius
exiſtimâſſe, recipere ſe in ſolitudi-
nem ad modulandum cum Davide,
quàm in muri alicujus pinnis bellica-
rum machinarum furori expoſitum
ſtare. Hæc erant illa dicteria, quæ
magnis characteribus inſcripta lege-
bat januæ; quàâ ex Mundo exeundum
erat. Et tamen ille, ut offerret DEO
quùm perfeétiſſimum, omnibuſque
abſolutum numeris, exiſtimationis
propriæ ſacrificium, moras trahere,
& abitum in tempus opportunius dif-
ferre noluit: ſed rebus, ut erant,
ſtantibus, valetudine nondum con-
ſñirmatâ, vulnere, quod in periculoſa
admodum propugnatione acceperat,

nondum perſanato, diſſimulatà ſeſe

fugàâ ſubduxit, & veſtibus ſplendidis
mendicabulo donatis, armis ad aram
ſuſpenſis, ſaccum induit, lumbos
fune adſtrinxit, & nobili ſui contem-
ptu, aperto ſemper capite, pedibus
nudis, impexis capillis, horridâ bar-
bà, unguibus prominentibus, toto
habitu corporis iqualidus, non eru-
beſcebat oſtiatim emendicata ſtipe vi-
vere, quaſi indignus jam vita, quam
non dono reciperet. Qbid vos ad

iſta AA? videturne Ignatius ad DEl
gloriam ſui, ſuæque gloriæ abjectio-
ne exaltandam, longiuùs progredi po-
tuiſſe in ſe deprimendo, ludibrio ex-
ponendo, velut in nihilum redigen-
do? Et tamen quem illum fuiſſe exi-
ſtimatis? de plebe Cantabrica, quæ
illi patria, homuncionem aliquem
triobolarem ? quin ex IIluſtriſſima
Ognacenſium proſapia, quæ viros
dederat & belli, & pacis artibus ſum-
mos. Pueritiam exegerat inter Ephe-
bos Ferdinandi Caſtellæ Regis? A-
dolelcentiam artibus equeſtribus con-
ſecrärat: vir Præfecturis militaribus
inclaruerat. Aſpirabat ad alta, ani-
mo intrepidus, honoris ſenſu delica-
tiſſimo, adeò ut (quod nonnemo de
apibus non ex vero dixit) jacturam
vitæ levem duxifſſet, dummodo acu-
leum contemptoris viſceribus altèé
defixum relinqueret. Quanta proin
res fuit, DEl cauſâ tam ſe vilem fa-
cere, ut ruſticiſſima Montiſerrati
plebs, & ſordidiſſima Manreſæ men-
dicabula impunè illi inſultare poſſent.
eum averſarentur, & cum eo conver-
ſari magno ſibi probro ducerent?
Sacrificatà ſic DEO parte ſui no-
biliore, ſpiritu, his ſe deprimendi
artibus, ſupererat, ut victimam quo-
que immolaret minùs nobilem, Car-
nem, acerbiſſimâ illius lanienà; ut
hac ratione ſepararet & domeſtic4

velut dimicatione habilem redderet

adverſus geminum formidandum ho-
ſtem, contra quem deinceps ſemper
in Divinæ gloriæz per Mundum pro-
pagatione certandum eſſe, animi lu-
dibria, & corporis cruciatus. Quo-
Rz modo

132 PANEGYRICUS DECIMVUS,

Quamquam, ut verum fatear.

Qotnodo igitut putatis eum corpus
ſuum hbuiffe, & quid illi indulſiſſe?
Audite, quæſo, & ſi poteſtis, non
Ccohorreicite. Exterior illi veſtis fac-
cus rudis & craſſiffimus; interior
ſubucula equinis ſetis horrida: admo-
tæa nudis lateribus nunc urticæ uren-
tes, nunc veprium faſces, nunc cin-
gula ferreis aculeis, rigentia jejunia
quotidiana, Solis tantum diebus ex-
ceptis, in pane & aqua, additis Do-
mini die pro lautiore epulo herbis
amaris, quarum guſtum cinis aut ter-
ræ pulvis aſperſus ampliùs corrum-
peret: exigere nonnunquam tres,

aliͦs ſex, quandéque etiam octonos
integros dies ſine omni cibo: flagris

in ſe quinquies diei noctisque inter-

vallo Ilævire, ad cruorem uſque catenàâ

elicitum; ſiſice nudum pectus cru-
deliter tundere; non alio lecto,
quàm nuda humo, quietem capere,
ſuppoſito capiti in pulvinaris vicẽ ſa-
xo frigidiſſimo; ſeptenas quotidie
horas altiſſima contemplatione geni-
bus nixum exigere; non ponere un-
quam lacrymis modum, nullum ſui
diſcruciandi finem facere; hic con-
ſtans vitæ tenor fuit, quam Manre-
ſana in ſpecu duxit, quin illum vel
tantillum imerrumperent longi, &

acerbiſſimi doloris morbi, quos ci-

tò contraxit, languores, tremores,
ſpaſmi, deliquia, febres, etiam ma-
lignæ. Quid putatis igitur? an non
& Ignatius, ardore hoc ſuo immo-
derato tam malè habitus, comparari
potuiſſet antiquis illis anachoretis,
quibus olim ſe jactabant aut Nitriæ
nemora, aut Palæſtinæ rupes?

tanti ſtrepitũs initia timorem mihi in-
cutiunt, ne impetus iſte Forrentis ſit.
qui citò perit. Tiro iſte Pœniten-

tiæ, nil dum expertus, ardore nimio -

rem aggreſſus eſt: fieri non poterit,
quin langueſcat, quin cedat: arcum

ſic tenlum diu non tenebit. Et verò,

Vates fui. Poſt non multum tempus
in tam ſevera ſe tractandi ratione ex-
actum, deſerit Ignatius Manreſam.,
prodit & ſpecu, ſolitudini vale ulti-
mum dicit: diſcingit lumbos catenâ
ferreâ, hactenus geſtatâ;, & ſi inte-
rulam ſetis aſperam non ponit, ve-
ſtem certe exteriorem cannabinam,
mutat in veſtem ex panno, attrito
quidem, quali tamen mediæ condi-
tionis homines utuntur: inde ſenſim
incipit tegere caput, pectere crines,
tibiarum veſtire nuditatem, pedum
injurias calceis arcere; remittit de il⸗

lo inexorabili abſtinentiæ à cibis ri-

gore; incipit videri in hominum cœ-
tibus, domuum terere limina, nec in
