ſed honoratl

jioſe volut
4armari 1 Gin

cum vald⸗ i
etvetet

W ns.
u, gn
i , ti niore
lus etiam

DE S. PHILIPPO NERIO. gr

etiam auxilio eſt opus. Tu, Elia,
ſemper, ut ſic dicam, vixiſti in ca-
vernis, nunc per montium juga, nunc
per vallium profunda fugitivus, vix

habuiſti nonnunquam, qui te paſce-

ret. Non eadem fſors mea erit. Opor-
tebit me ſemper media in urbe verlari,
gratum populis, Principibus acce-
ptum: quanto proinde majore mihi,
quàm tibi, virtute opus futurum vi-
detur ne fucum mihi fieri ſinam aut
munificentià Naamani, aut promiſſis
Benadad, aut Hazaelis obſequiis? Au-
ditores mei! ſi Philippus noſter in
ſylvarum latebris delituiſſet, ignotus

Mundo, contemptus, neglectus; non

ego magnæ virtutis argumentum exi-
ſtimâſſem; nihili facere illos thefau-
ros, illos dignationum gradus, de
quibus obtinendis vix ſomniare tum
poterat. Quid tandem magnum eſt,
quod animo omnia, quæ Mundus ha-
bet, nauſeante, donamus D E O dig-
nationes imaginarias? Eſt hoc donum,
non nego, dignum præmio; eſt bo-
num; eſt laude dignum: multum ta-
men admirabilitatis non habet. At
habere ſemper objectos oculis ſplen-
dores tantos, pompas tam magnifi-
cas; nec amare tamen; videre inhæ-
rentem ſuis veſtigiis cum amplis hæ-
reditatibus ipſam adeò opulentiam, &
tamen ipſi præhabere nuditatem: ha-
bere ante oculos cum omni ſua gloria
Dignitatum Magnitudinem, & tamen
pluris æſtimare ſui abjectionem; iſtud
profectò meâ quidem ſententia, ſubli-
mis admodum virtutis eſt; & talis
fuit virtus Philippi.

Quamquam non miror, tam non
magni feciſſe omne, quòd hæc tellus
offert, qui animo ſemper affixus cœlo
hærebat. IIle Juvenis etiamnum, nul-
lis dum ſacris initiatus, quadraginta
ipſas nonnunquam horas DEO, Di-
vinisque contempland is occupabatur.
Delitiæ, ſuavitates, languores, ecta-
ſes, quibus interim fruebatur, tam dul-
ces erant; ut jam tam jucundis pla-
gis, quibus vulnerabatur, ferendis
impar, ſæpe DEUM obteſtari audi-
retur, ut ceſſaret, & piam tandem
ab arcu manum removeret. Hieme
media ob internos ardores ſinu aperto
eſſe cogebatur. Media nocte vocare
non ſemel debuit, qui animum, co-
leſtibus importuné adhæreſcentem,
tantiſper diverterent. O vos beatos
AA. ſi hic enarrare ego valerem, quæ
acciderint in ſacello illo ſolitario, in
quo clauſus matutinum tempus omne
ad aram inſumebat! Satis vobis ſit
néſſe, id quod ex intimis ſuis alleui
ipſe aperuit: dignum ſe habitum, cui
tunc, poſt titeé pronuntiata verba illa
operatoria, tota ſæpius panderetur
cœleſtis gloriæ ſcena. Hinc lacrymæ
perpetuæ, hinc ignita ſuſpiria, hinc
profundi ſingultus, hinc in ejus ani-
mo impetus tam impatientes moræ,
abeundi ad cœli gaudia, ut, cum eos
jam frangere ſua mole corpus non
poſſet, faceret tandem & ipſum,
quod aquæ, quæ ſolem ſuo gremio
mane retinere porrò non poſſunt;
quod perinde eſt ac dicere: ſequeba-
tur illum impellentem, quâ ferebat:
sisque & ipfſum transformatum in
3 mate.

2 PANEGYRICUS QUINTUS,

materiem agilem, omnis expertem
ponderis, ſinebat ſe, ferri per aëra.
Rem dicam admirandam, ſed veram

tamen. Aptare ſacros calices, tra-

Ctare libros, ad ſacrificandum adhi-

beri ſolitos, tangere vela linea, qui-

bus caput ſacerdos obnubit, fatis non

ſemel fuit, ut animus à ſenſibus pere-

grinus in ectaſes raperetur. Dum

obibat templa, preces erant tam bre-
ves, ut vix ingreſſus, vix provolutus
in genua ſurgeret iterum, & templo
egrederetur: tam manifeſtum erat
periculum publici alicujus raptus, niſi
quamprimum à DEO fug ſe prori-
peret. Nec tamen eà diligentiâ effe-
cit, quò minùs ſemel in Divi Petri-
ad Vaticanum claro die, inſpe tante
multo populo, repente ectaſi pro-
fundiſſimâ extrà ſe raperetur; qua
hæſit in acre ſic flexis poplitibus, ut
in ſolo fuerat, tam motus, tam ſen-

sûs expers, quàm eſſe ſolet lingula

magnete tacta, ubi ſua in pixide
aliquamdiu circum vagata ſidus reſpi-
cit, cujus eſſe ſponſa videtur. An-
tonii Arſenii, Pachomii, Onuphrii,

Hilariones proſpectate, quæſo. ſiderea

veſtta. ex aula, & ſpeckaculo tam
novo vos oble dtate. Vir, non ve-
ſtro exemplo nemorum latebris abdi-
tus, ſed in Oratoriis maxime publi-
cis, in Templis frequentiſſimo ac-
curſu celebratis, novit ſe DEO ſuo
nullà morâà tam arcte conjungere.
Vobis viſa eſt ea res tam difficilis, ut
idcirco in profundiſſimos ſylvarum
receſſus & cryptas vos abdideritis; &
tanquam probe conftii, Manna li
dæis, niſi in deſerto, non pluiſie, eo

vos quoque, ad illud colligendum:
eò, ut fugeretis mel de Petra, eò, ut
nectar ex rupibus esliceretis, vos con-
tuleritis. Ecce, & Philippo nihil
horum deeſt, ſed in medio populi.
Dlamate, clamate communi conſen-
ſu cum Bernardo ad eos, qui vocem
divinam audire cupiunt: Vox bac non

ſonat in ſoro, non auditur in tublico, Ep. zoy.

ſecretum quarit auditum. Pro Philip-
po non eſt hæc lex. Non populi
ſtrepitus ac tumultus, non rerum ſen-
ſibus objectarum varietas, non mul-
titudo curarum pro ipſo ſufficiunt, ut
animum ejus à coœlo vel tantillum
avocent; ſic ut vel publicis in viis, vel

in Palatiorum procœtonibus opus ha-

beat aliquo, qui vellicet, qui con-
cutiat, ut cognoſcat obvios, ut ſalu-
tantes relalutet. Nondum dixi, quæ
maxima. Fuitne veſtrüm aliquis,
Anachoretz ſanctifſimi! cui tantus

intus amoris DEl ignis arderet, ut =
pectoris ſinus, jam cordi ſubſul-
tanti nimis anguſtus miris moti:-

bus concuteretur, id quod pra-

digio inaudito in ſuo Philippo-

ſpectavit Roma? Hic enimve-
rò metuo, ne quid Pproloquar, quod
non uni eorum, qui me audiunt, fidem-
ſuperare videatur: & tamen res eit

4

omni alià minas dubitabilis,„ AR ma-

gis nota. Fuit, cum Philippus Divi-
ni amoris flammis majloribus accen-
ſus audire ſibi viſus eſt pulſantem ad
cordis ſui oſtium DEUM!: nec ille
ad apesiendum lſegnis tano in ea.
cet cancell rumperentur. Toduar
mur clawus. Ruptæ illi lunt circa
COE

is corcis fore
lui üone ben
o VItæ Phlipp
AnOtu olhnmn
nod auet 2n
lan il len
furn Pmuc .
cum, M iſk
lat N 0 ſberiu
OrenCget.
gaints, ofro
lulebunt ſbiple
lophum Cm tes
unda gela ek,
uidelobaälceh
leprope whum
bo ommlente⸗
iuoloibiibes
uun 44. necelle
Zeninere lod: 4
uneſnnn gen
anis conatibos pe
Cramm animum .
Ain teneft, in
1i, in hominum
nquam ille enflas
contemplgtioni
iſ hlir c
lsin Clannis, u
ſhr Agulwun Ai
kügerant, ten

N us odend
0581
mato

erent,

eligendn

ebetn⸗ Dl

. V0s con.

uine niil
edio popul,
tommuni cnlen.
1 ees, ui vocen
lunt: Vox lan

4ulitur in nllathhn

Ceretis

tum. Pre DhlbN.

. Non polh
1s, non rerum ſen.
tietas, non mll⸗
iplo luſficiunt
rlo vel tantillan
uublicis in viizyel
rronibus oplu h.
vellcet, qui con.
at obvios, ut ald-
Nondum digi, gur

veſtrüm aligis

iſimi! cvi tann
ignis Arderet,
am cordi ll⸗
ſtus wiris moti-
„ id qvod gre
n ſuO Philppo
lic enime.
Proloquat, gue⸗
me udiunt iden
E tamen les
bitabilis, mn
m Philiopuslhin.
mmobibus Acelr⸗
eit lanten
M: ee

18. t1n0 0

DE S. PHILIPPO NERIO.

cor coſtæ duæx, Eex iis, quas mendo-

ſas appellant, ſejunctæque ab invicem

erexerunt ſe, nec unquam Poſtea na-
turalem ad ſitum redierunt (credo,

ut Chriſtus ſemper ad arhitrium ſuum

illius cordis fores haberet) ſed quâ
dixi ratione permanſerunt toto reli-
quo vitæ Philippi tempore, quod fuit

annorum omnino quinquaginta: &αι

quod auget admirationem, non ſo-
lum ipſi dolebant nunquam, ſed mi-
rum quantum ipſum ſublevabant;

cuùm, parvæ inſtar æthnæ, illud ve-

lut per os liberiùs internas flammas
cor eructaret. O exceſſus, 6 præ-
rogativas, favores inauditos! Per-
ſuadebunt ſibi plerique veſtrům, Phi-

lippum, cùm res circa illam tam mi-

randa geſta eſt, aut cum Abrahamo
fuiſſe ſub ſilice Mambre, aut cum Moy-
ſe prope rubum Horeb, aut cum Ja-
cobo dormiente in duro, ſaxo, in ipſis
inhofſpitabilibus Syriæ arenis. Nequa-
quam AA. necefſſe eſt hic quoque in-
geminare illud: Adeptus eſt gloriam
in converſatione gentis. Ibi, ubi nos
tantis conatibus vel horulæ ſpatio la-
boramus animum cum DEO conjun-
Gtum tenere, in plateis tumultu ple-
nis, in hominum ſæculi ædibus, ibi
inquam, ille eniſus eſt ad ſublimes il-
los contemplationis quietæ gradus,ad
quos vix Stylitæ conicenderunt, ſuis
illis in columnis, ubi generoſarum in-
ſtar Aquilarum altiſſimos ſuos nidos
ſtruxerant, ut tanto longiùs ab om-
nibus, quæ obturbare poterant, remoti,
obtutus in amato ſuo ſole quietiùs de-
figerent.

Ey
Quamquam autem iſta verè prodi-
gioſa ſunt, progrediar tamen adhuc
longius, AA. & addam, quòd Phi-
lippus, ſi ſummi æſtimari meretur,
quia fuit Sanctus in converſatione gen-
tis, majoris fortaſſis faciendus eſt, quia
in converſatione gentis apparuit Sanctus:
non ad Sanctitatem ſolum eniſus eſt,
ſed etiam ad gloriam ſanckitatis .
adeptus eſt Gloriam. Vultiſne, ur
hæc ediſſeram diſtinctis: ediſſeram.
Non eſt credo ullus hoc in numero,
qui non probè intelligat illid: minuit
præſentia famam. Tum audimus
commemorari in locis remotioribus
magnas viri alicujus ſancti vVirtutes,
aut in clauſtro religioſo abditi, aut
in ſpelæo aliquo ſepulti, naſcitur in
nobis mirabilis quidam reverentiæ ejus
viri ſenſus. Fortunatum dicimus ſoli,
quod calcat, beatum actem quem at-
trahit. Veniat autem iſte ad conver-
ſandum nobiſcum quotidie familiari-
ter: ut per easdem illum videamus
Plateas oberrantem; easdem nobif-
cum aulas, eadem palatia terentem;
easdem ad menſas paſtum: quàm ſen-
ſim ſine ſenſu in nobis illius decreſ-
cit æſtimatio! aut quia ille non omni
nævo caret, qui in oculos incurrat 3
aut quia aliquid nobis ingratum acci-
dit, aut denique quia feré ubique,
& omnibus in rebus evenit, quod in
torrentibus, qui procul auditi tantum
cient ſtrepitum, ut vel Rhodani lap-
ſus, vel Nili cataractæ eſſe Erggdantur:
ſubinde autem viſi ita contémnuntur,

ut Viatores, vix dignati Pedibus cal-

ceos detrahere, gos inſultando omiſſÜs
. ponti⸗

64 PANEGYRICUS QUINTVUS,

pontibus tranſmittant. Nunc ad rem.
Moratus eſt ſemper Philippus, ut di-
ximus, inter mortales, in converſatio-
ne gentis: negotiatus eſt in officinis,
obivit privatorum domus, frequens
fuit in Regiis & Palatiis, verbô, vixit
in oculis Romæ; quod idem eſt ac di-
cere; urbis ad cuncta acri cenſur4
notanda pronæ, & cui, præquam
ulli alteri, difficile ſit ſatisfacere. Et
tamen an audire lubet, quàm ille San-
Ctimoniæ exiſtimationem ſit aſſecu-
tus? audite, & obſtupeſcite. Pur-
puratus Eccleſiæ Senator Gabriel Pa-
Jeottus in ſuo non eleganti minùs,
quàm erudito volumine, de Bono Se-
nectutis, cuùm deſcribere mortalibus
vellet, & velut oculis objicere ideam
laudatiſſimi Senis (qualem ipſe præ-
ceptis illis ſuis formare intendebat)
omiſſo omni alio Philippum ſibi de-
legit, tum etiamnum ſuperſtitem;
nec timuit, ne quiſquam ſibi expro-
braret; neminem Navarchum beatum

appellandum, priùs quàâm appuls4â in

portum navi vela comp licuiſſet. Fri-
dericus Borromæus, Auguſtinus Cu-
fanus, & Ockavius Paravicinus, om-
nes tres inclytà famà, & optimè de
Eccleſia meriti Purpurati, tam arcto
Philippum amoris vinculo complexi
ſunt, ut ejus Anima dicerentur: afſe-
Ctabantur ſanum, ægro ſerviebant,
& pleno ore affirmabant: non vide-
re ſe, quid ad abſolutam omnibus
numeris perfectionem deſiderari poſ-
ſit in Ph lippo. Octavius Bandinus,
& iple Purpuratus, illuſtre hoc de
ipſo teſtimonium reliquit. Fuit Phi-

lippus in ea exiſtimatione Sanctitatis,
ut non ſoluùm cuncti eum veneraren-
tur: ſed plerique etiam ſibi perſua-
derent, non poſſe ſe veros in Spiri-
tůs via progreſſus facere, ſi non ejus
ſe diſciplinæ permitterent: unde ad
eum undique tanquam ad Oraculum
currebatur. Gregorius XIII. Grego-

rius XV. & tandem ipſe etiam Cle-

mens VIII. præter concilia, quæ cre-
bro ab ipſo in maximi momenti ne-

gotiis Principatus ſu' petebant, ſic

eum reverebantur, ut coram ſe tecto
capite ſedere juberent: ſtringebant
eum, amplexabantur blandiebantur,
nec dubitabant illa labra, per quæ
DEUS decreta ſua promulgabat, de-
mittere ad figenda etiam illius mani-
bus oſcula. Enumeratis his, omni
utique exceptione majoribus, teſti-
moniis quid neceſſe nunc eſt, AA. ut
hic adducam, quid unanimi conſen-
ſu, teſtati de eo ſint Panigarotæ, Car-
donæ, Lupi, Marcellini, & alii vi-
ri, ex variis Familiis Sacris aut cujus-
libet alterius conditionis, qui illum
appellabant, viva Viri fancti Lipfa-
na? Quid dicam, quòd de eo etiam-
num vivo theſauri inſtar cuſtodiren-

tur, ab hoc ſanguis, quem ore vo-

muerat, ab illo pili ex ejus capite re-
ſecti: quòd multi ejus effigiem inter
alias aliorum Ceœlitum tenere ſint ſo-
liti; quòd diebus ſingulis manè, ni-
miãâ ejus temporis libertate, coram
eo provoluti his maximè ipfſis verbis
eum venerarentur: ſande Philippe ora
pro me, quòd illo per compita tran-
ſeunte

Pulodtin de
ſegui Feltnent
uln Nec ſui
eine Agrecien
eecgetur.

hxe es luit, A

Pocigiole pirer
im 20 jadicmdn
zmne, iploslern⸗
Ntum, ſemper
e doulss objectu
lekere applaul
N) Et ſclicet h
Pn t in maris
urum tvi Slloe
Int, led perdunt
Cges & guien
Negs gmionumn,
ur ro metz hab
on poteſt: illa
Atlrriternt
uuni Clſtanter P
, Domiͤ

kortſi er
eſtinationen
Nois habitn u
t, une dro
A5 Ehie

tone Andi
R
le deg Reir.
lere, ſi d
. on eis
terent: unde
uam a Oractlum
ns A. Enezo⸗
iple etiem (.
donciliz, gurcr.
imi momenti n.
uf petebent, ſe
ut coram ſe ted
rent: ſtringebnt
ur, blandiebantu,
1 babra, per re
Promulgabat, de⸗
etiam illius mani⸗
neratis bis, omni
mijornidus, teſth

nunc eſt, AA,uI
Unanimi conſen-.
1 Panigarote, Ca.

cellini, & ali ri
is dacris aut cujue⸗
fionis, gi illun
Viri lancti lihſe
quoc ge eo eiimn
inſtat cuſtocier
8, quem Oe .
jer ejus apſten⸗
ejs effgen ier
umm tenere ſntſe
ngolis- mane, i⸗
libertate, corn
ime ipſe ent

jipye 0
ſance 1 fin⸗

DE S. PHILIPPO NERIO. ͤ

ſeunte certatim multi accurrerent ad
veſtem oſculo libandam; quod ad ejus,
domuum limina ingreſſi, pedes ſe mul-
ti abjicerent; quòd unâ voce omnes
publiceè vocarent, Apoſtolum, Ange-
lum, Prophetam? Non fruſtra iſta

commemoro, quia ſcimus præterea
ut rem teſtatiffimam, multos hujus

Aulæ Proceres contendiſſe, ut præ
alio alius ſordes cubiculi ejus everre-
rent, calceos lutulentos repurgarent,
multò etiam ſordidiora ſervitutis ob-
lequia præſtarent, quâm illa fuerint,
quæ leni Iſaaco ſui filii præſtabant, ut
fubinde digredientibus tantummodo

bene precaretur. Quum igitur inſoli-

ta hæc res fuit, AA. quàùm nova, quàm
prodigioſa? vivere in oculis Romæ,
tam ad judicandum & cenſendum
pronæ, ipſos lexaginta annos, ſemper
auditum, ſemper converſatum, ſem-
per ooulis objectum, & tamen ab
illa referre applauſum tam commu-
nem? Et ſcilicet hæc eſt illa urbs, in
qua, ut in maris ſinu, non modici
tantum rivi Silos nomen ſuum amit-
tunt, ſed perdunt etiam Tigres, etiam
Ganges, & quicunque alii quamlibet
Reges fluviorum, hæc eſt illa urbs,
quæ pro meta habet id, quò pertingi
non poteſt: illa urbs, in qua prodi-
gia uſu viluerunt. Et tamen in hac

tanti conſtanter Philippus, etiamnum

vivus, ab omnibus fuit æſtimatus.

Fortaſſis autem ipſe ad tantam ſui

æſtimationem pertigit exteriore cor-
poris habitu auſtero: ſacco pro tu-
nica, fune pro cingulo, cinere pro
R. P. Segneri Panegyr.

unguentis uſus, quavis anni parte publi-
cis in compitis excalceatus? Enim-
verò. Non nelcio, quàm potenter
exterior iſte horror, hæc ſpecies aſpe-
Ctantium ad ſe oculos rapiat: Hæc
tantum Diſcipulorum attraxit ad Eliam
in Carmelo; hæc ad Jordanis ripas
tot admiratores peperit Ganni Bapti-
ſtæ, hæc tantum ſemper æſtimationis
conciliavit illa uſis, ut ipſe etiam ſyl-
varum horror conſtanti famâ, ut res
ſlacra ab integris nationibus habere-
tur. Non ſit autem, non ſit quiſquam
veſtrům, qui exiſtimet, ejulmodi ſa-
crum horrorem etiam Philippo tan-
tam vulgò opinionem peperiſſe. Fa-
teor, habebat ille corpus ſuum quàm
Peſſime: Arctis omni nocte ſpatiis
ſomnus illi definiebatur; atrocia erant
Hagrorum verbera, quibus in ſe ſæ-
viebat, veſtis cilicinæ aculei formi-
dandi. Hæc autem ſeipſum malèe
tra kandi inſtrumenta, ac modos,
tam tenebat occulta, ut vix attentiſ-
ſimi exploratores in eorum notitiam
pervenirent. Hinc unum tantum
erat, quo ſe eximium volebat à ſuis
cariſſimis ceteroquin filiis: ne ſcilicet
communi cum lis mensâ uteretur: eâ
duntaxat causâ, ne ſui admirationem
apud eos concitaret, ſi viderent lacti-
ciniis perpetuò abſtinentem, rarò
pilce, rarius carne veſci ſolitum, &
ferme unâ de die refectione conten-
tum, quam panis plerumque & aqua
definirent. Qum magnum proinde
fuit, quòd cùm ille quacunque oc-
caſione cæteroquin uteretur commu-
ni victu, communi habitatione, com-
I muni

66 PANEGYRICUS QUINTUS,

communem haberet omnem agendi
& vivendi modum, nunquam tamen
exiſtimaretur homo communis; ſed,
quod Sauli accidit, olim abjectiſſi-
mé de ſe ſentienti, ut nunquam ſe
ita abſcondere in turba poſſet, ne vel
fuis ingratiis toto ſupra reliquos ca-
pite emineret.

Scio, quòd mihi reſponſuri ſitis;
forſan prodigia, quæ fecerit, tantum
illi gloriæ & æſtimationis, vulgarem
multum ſupergreſſæ conciliâſſe. Et
ad hoc quid dicam? Eſſet hoc pro-
dere veritatem, facere ut diſſimu-
lando mira, mirabilior quis videa-
tur. Sed abſit, ut hoc me piaculo
impiem. Invenio ſexaginta ſex ab
eo vivente prodigiosé curatos; vul-
neratos, paralyticos, febri, aut cu-
juslibet generis morbis laborantes.
Plurimis ille mortem vaticinatus eſt,
multis viciſſim morti proximis ſani-
tatem. Sacræ Purpuræ honores va-
ticinatus eit Baronio, Taruſio, Die-

trichſtainio, Aldobrandino, Bufalo,

Pamphilio, & generatim loquendo,
Prophetiæ donum tam ipſi fuit fami-
liare, ut à loquendi dono diſtinéctum
non eſſe videretur. Cogitationes
occultas, aggreſſiones hoſtis ſtygii
arcanas, mœrores internos penetra-
bat ille profundo obtutu, quando lu-
bebat; & plurimis vel invitis tam fa-
cile eruebat ex corde quodcunque
abſconditum delictkum , ut nec

Aquilo, nec Auſter tam facile e ma-

ris fundo Algas in ſuperficiem attra-

muni lecto, communibus veſtibus, hant. Quid tamen? legite, ſi lubet,

vitæ ipſius hiſtorias; & reperietis, ſæ-
Pius in iis obſervatum, ut rem pror-
ſus ſingularem, parùm admodum no-
tata volgò fuiſſe in Philippo Miracu-
la, propterea quòd ille pleraque quaſi
per jocum patraret. Vaticinia exci-
debant ipſi ùt facetiæ; morborum
curationes perpetrabat ùt ludum. Ita
cum eco mortuo, ut ſolet, mentio
apud multos ineideret, de ejus actio-
nibus majori admiratione dignis, &
ſupra cæteras conſpicuis, ut earum
commemoratione ſe mutudò ſolaren-
tur, conſtat, ſolitos unum alteri di-
cere: Quàâ tandem ratione fieri po-
tuit, ut cum ob oculos noſtros ver-
ſarentur prodigia hujus generis, tam
manifeſta, tam ſplendida, tam pal-
pabilia, tam parum nihilominus mo-

veremur ad illa ſuis momentis æſti-

manda? Nec tamen aliam ejus rei
cauſam inveniebant, niſi quòd vir
ſanctus, Simeonem Salum imitatur,
demiſſionis ſtudio hanc à DEo in
plerisque mortalium deceptionem,
aut incuriam petierit; ut qui amaret
quidem communi bono, præditus
eſſe virtute & facultate tam beneficâ;
ſed qualis herbis ineſt & lapidibus,

qui non ideò minùs incurio pede pro-

culcantur. Non igitur Prodigia, etſi
& magna, & multa, ſi recte judica-

mus, tam glorioſum effecerunt Phi-

lippum; uni hoc ejus virtuti debe-
tur.

Audite ulterius. Quis non intel-
lexit, quantis quàmque inſolitis mo-
dis,

Aicto, ron ⸗

tei Melium ſr
luune opulnes
orenm tam ar
le ilam ibi ledd
nun ulgue Fini gut
(püe vrbem Rom
ln garitite, cire
Me indutum thor
Ontlo, nunc pret
nconuſtum vitiff
Unmebenate gravit
iuine, dumn prlam
utiriales ineptias
Geine kepid otiol
ſuun gekerte lob b
Dupurxotum
ne le ponete, h
lisepere famem
2 hamilinifſima
Aes, uidus 4
aut llu, tn
—
lecut cgel
s dod he
cuſis, tan
Nocigium KZ
HKWMZ ſoſien
Roin, jel⸗

runtl
Perietis iz.
im, Ut rem Por
in admodumn,
hiüppo c
1. Vaüicinia ere.
cetie; motborin
aat At lulun in
ut ſolet, menii
eret, de eins i
Matione gignis &
nſpicvi, Ut earumm
ſe mutud ſolen.
Os vnumm alteri d.
m ratione feni .
Dculos noſtros per.
hujus genetis, tin
lendida, tam dl

m nibilominus mo.

uis momentis ali.
nen aliam ejls te
1t, niſi quod wi
n Lalum imitatu,
huanc ¹ Df in
um deceptionem,
it; vt qui mret
bono, ptæditi
tate tan beneſci;
neſt &. lyicbbi⸗
incutio pede po.
itur Procigin eil
2, ſi ecte zutier
m efkecerunt Phi⸗
us vinui lehe⸗

. von inel.
Qs non⸗
e Molis o
ng⸗ bis

DE S.PHILIPPO NERIO. 6

dis, quantà ſagacitate, quibus arti-
bus id unum egerit, ut vel ingratiis
omnium admirandorum ſuorum ope-
rum, vilis haberetur ac deſpectus?
Quoties proin jam ætate gravis ſalti-
tare viſus eſt luce palàâm in Palatiis
Magnatum frequentatiſſimis? quo-
ties idem factitare in foro? quoties
currere per compita? Tu, 6 Felix!
Religioſiſſimæ Patrum Capucinorum
familiæ decus illuſtre, tu, inquam,
dicito, an non videris illum in pla-
tea Menſariorum frequentiſſimæ tuæ

lagenulæ populares inter riſus os ap-

plicantem tam avidé, ut videretur
nolle illam tibi reddere niſi ad ulti-
mam uſque vini guttulam exhauſtam?
Obire urbem Romam affectatâ qua-
dam gravitate, circumſpiciendo ſeſe
nunc indutum thorace albo ex hete-
romallo, nunc pretioſa martis pelle,
nunc onuſtum viliſſimo faſce geniſta-
rum? aberrafe graviſſime in pronun-

tiatione, dum palàm in publico lege-

bat triviales ineptias; narrare fabellas,
recitare lepida otioſorum deliria; ſuas
ſecum deferre ſub brachio ollulas, has
in Purpuratorum menſis invitatum
ante ſe ponere, has celebrare, ex
illis explere ſfamem, an non omnes
hæ familiariſſimæ fuerunt Philippi
artes, quibus id ſpectabat, ut in aula
aut ſtultus, aut ſi non aliud bardus,
& de trivio homuncio haberetur?
Et tamen, vellet nollet, tam non eſt
aſſecutus quod ſpectabat, ut his ipſis
cauſis, tanquam non ſolitæ ſanctitatis
prodigium ſuſpiceretur. Quàâm pro-
batam proin, velut ad lydium alia-

rum actionum lapidem, hanc ſancti-
tatem fuiſſe neceſſe eſt? quàm cer-
tam, claram & indubitatam? Neque
id mirandum. Loquebantur enim
Ppro Philippo tot animæ, ejus indu-
ſtri ad frugem meliorem & DEUM
reductæ, aliæ quidem à Judaica per-
fidia, aliæ à pervicaci hæreſeos cæci-
tate: loquebantur tam multa Alcete-
ria, quibus ille plurimos integerri-
mæ vitæ inquilinos ſubmiſit: loque-
batur redditus DEO in templis cul-
tus, creber divinorum Myſteriorum
uſus etiam inter homines profanos,
ſacriſicandi conſtantia inter Sacerdo-
tes plurimum promota: loquebatut
maximis ſumptibus erectum SS. Tri-
nitatis peregrinis alendis Xenodo-
chium: loquebantur egeni, quos ve-
ſtierat, non rarò tunicâ, quam ſibi
detraxerat: loquebantur, quos pave-
rat famelici, cùm ipſe interim eluri-
ret: loquebantur Viduæ; loqueban-
tur, quorum bona ſub haſta vænie-
rant, loquebantur orphani, loque-
bantur Scholarum Alumni, liberalibus
ab eo ſubſidiis complures per annos
maximo numero adjuti., ſic ut Bellar-
minus Cardinalis (Princeps ille vir tam
& in loquendo cautus, & in laudan-
do parcus, ùt conſtat omnibus) iſta
perpendens, S. Joanni, qui ab Elee-
moſynis nomen accepit, eum com-
parare non dubitaverit: loquebantur
tam multæ novæ pietatis Chriſtianæ
exercitationes, ab ipſo excogitatæ, ut
animos etiam nauſeabundos abſtrahe-
ret à ludis periculoſis, à conventiculis
nocturnis, à diſſoluta morum, ſub
1I 2 ante-

e PANEGYRICUS QUINTVUsS,

antecineralia, licentiâ: loquebantur
Raſticorum pagi, ab ipſo mutati in
Acaädemias ſpiritůs; agri ab ipſo in
receptacula pietatis converſi: loque-
bantur denique tot viri ſanguine, &
dignationibus illuſtres, inter ipfas
ſæculi delitias, inter luxum & mol-
lia, ab ipfo ad excellum ſanéctimoniæ
apicem perducti: quod eſt opus ma-
gis arduum ac difficile, quàm in pra-
to glebæ mollis, & humore abundan-
tis, abietes ad ingentem procericatem
educare.

Et ut dicamus, quod res eſt: Phi-
lippus non contentus eminentem vir-
tutem aſſecutum eſſe in converſatione
Gentis: hoc ſibi pro ſcopo ac fine
præfikxerat, ut hujus Mundi aſ-
ſeclis „ quin Mundum delſere-
rent, formam ac rationem præ-
ſcriberet, quâ & ipfſi ad ſanctitatem
evaderent: eâque causâ, vos, 6 Pa-
tres Oratorii! poſt ſe reliquit, qui
negotium idem magnis animis agere-
tis. Quis igitur prohibebit, quo mi-
nus in fine ad vos omnes me vertam;
quibus obſequendi ſtudio hoc ſugge-
ſtum aſcendi, ut vobis ob oculos
ponerem titulos, quibus eſtis obſtri-
Gi. Amiſit Roma ſuum Philippum:
velut furto ſibi ſublatum morte tam
ſubitâ, tam non expectatâ, (præter-
quam pauculis fortaſſis illis, quibus
ipſam jocando, ut ſolebat, prædixe-
rat) perinde ac ſi timuiſſent boni ſu-
peri, populi precibus vinciri, quò
minus illum ad ſe raperent. Sed ſi

jam Philippi ſui jacturam fecit Roma,

verum tamen eſt, quòd ejus loco vos
agnoſcat, vos obſervet, ad vos re-
fugiat; tanquam ad hæredes magnæ
illius animæ, ut à vobis illa exempla
virtutum, illa obtineat documenta,
quæ antea veſter Philippus ſuppedi-
tabat. Quid igitur vobis incumbit,
niſi ut tanti Parentis exemplô amabi-
lem Mundo reddatis vitæ ſanctimo-
niam? Hinc non eſt horrida & aſpe-
ra, quantum ſub aſpectum cadit, ve-
ſtra veſtiendi ratio; non mores ru.
ſticani, non converſatio ſylveſtris, ut
ſic facilius unumquemque ad vos alli-
ciatis ; tanquam Paſtores oviculas,
quæ, utut cetera indociles & refugæ,
lequuntur tamen volentes eos, qui
earümmet lanâ veſtiri non abnuunt,
an non videtis vos, quid DEO adeò
ipſi contigerit? Quamdiu ille inter
fulgura ac tonitrua, ignes ac flam-
mas, in monte Sina comparuit, oſten-
dit quidem, quis eſſet, Dominus ſci-
licet Potentiſſimus: ſed quem ſibi lu-
cratus eſtà neminem: imò amiſit con-
feſtim multam ejus populi ſibi addi-
cti partem. Tunc inter mortales non
Paucos ſequaces habuit, quando &
ipſe humanam indutus carnem, ho-
minum more loqui, veſtiri, conver-
ſari cœpit. Hoc vobis, Patres! pro-
totypon ſit propoſitum. Debetis
vos, quantum decori ratio ſinit, non
abhorrere à moribus mundi, ut mun-
dus, quoad ejus fieri poteſt non ab-

horreat à moribus veſtris. Scio hoc

eſſe altifſimum illud, ad quod con-
niti quis poſſit: ſcire ut proſit alteri,
milſcere dulci utile, & ſalubri ſuave.
Sed

ONatotio r
Olatorto
,Clationibis,
Ecalter gonmtn

1Atis, Neuts

,, znß
ſclerns nrnn

ſnſe
conens od

mmi/ gor
r alntlit
Uin lnda die l
Juun klubtia
byuum igatcoet
Abi amoreln
Uin ill veſtro, n
jeſiu. Cvando
limilaritatem cum
Creſuo Wetlati,
Ummore patrio

i, oblongum

ſt honica he.
ſpectum calit ne
1, non mores nl.

elatio lylveſtris

lemque ad vos all-
Paſtores oviculx
ndociles & rekugr
volentes eds, all
ſtiri non abnuun,

quid D60 s

Cmciu ille ita

ua, ignes ac ſlnm⸗
a comparuit oſten⸗

eſſet, Dominus ct .

: led quen ſbilr.
m: imd amiſit con-
8 populi ſibi ali
inter mortales non
habuit, quundo
dutus carnem, o-
bi, veſtiri, conyer.
vobis, Patres! pio⸗
oſitum. Debes
coti ratio ſinit, non
us mundi, ut mun.
eri potelt non d
veltris. id oe
ud, 20 ehr
eire u polt Aterii

R
le, & ſlubtl *

DE S PHILIPPDO NERIO. 7

Sed boc fortaſſis non facitis? quid

dixi, facitis? ſecedite, precor, tan-

tiſper, nec enim jam amplius vos
alloquor. Ita ergo loquamur. For-
taſſis jam illi hoc non faciunt? Vos
bic loquamini, Auditores! qui hac
in Eccleſia, hac domo, hoc excultiffi-
mo Oratorio fruimini identidem ex-
ercitationibus, in quibus vel ipſi dif-
ficulter pronuntiaretis, plúſne ſuavi-
tatis, an pietatis habeant. Quâm
ſplendidus apparatus? quàâm ſuaves

concentus Muſici? quæ Dialogorum-

amoœnitas? quæ ſermonum raritas

huc vos attrahit? Parte autem alterà,

quàâm ſancka hic ſpeckatis exempla?
quàm ſalubria auditis monita ?
Æquum idcirco eſſet, ut omnes vos
ad ſui amorem ſanctitas pelliceret,
dum illa veſtro, ut ſic dicam, more
veſtitur. Quando Perſæ, diu ante hac
familiaritatem cum Alexandro domi-
tore ſuo averſati, viderunt denique
illum more patrio caput obnubere cy-
dari, oblongam humeris veſtem

injicere, latus cingere acinace, & quaſi
oblitum Macedoniæ idiomate uti Per-

ſico, ritibus Perſicis, ita repente capti

ſunt, ut jam ab ejus latere avelli non
poſſe viderentur. En igitur ſancti-
moniam à Philippo quaſi Mundanam
effectam; hoc eſt, Penitus trackabi-
lem, nullis vinculis aditrictamn. Ta-
lem illam vobis hodie tuentur ejus
filii, qui non apud DEUM minus,
quùm apud homines tantum ſibi quo-
tidie parate nôrunt gloriæ in conver-
ſatione gentis. Oſtendunt vobis.
quòd ſine votorum vinculis excellens
obtineri poſſit ſanctitas: oſtendunt,
quòd ſine clauſtrorum repagulis vive-
re poſſitis in ſolitudine: oſtendunt,
ſacras inter delitias plus percipi gau-
dii, quàm inter laſcivias Veneris,
Adonidis blandimenta, & Bacchi in-
ſaniam, percipiatur. Qux igitur
excuſatio ejus eſſe poterit, quiſquis
vVeſtrúm deinceps à Sanctitate ut

rigida abhorruerit?
E

70 PANEGYRICUS SENTUS,

e ee N e e Nee Ne
AAA A à A AHH

INNOCENNèdbuö
NTER POENITENTES ADLECTüüSs
PANEGVYRICUUOWUg
HONORI B. ALONNII GONZAUA

dilctus Viorentick.

On multum aberrſſe à
vero videtur ille, qui
Mundum hunc mari
perpetuis ventorum tur-
binibus ac tempeſtati-
bus obnoxio ſimilem cenſuit; in quo
tot numerentur naufragia, quot ſunt
fagitia; tot naufragi, quot homines
conſcelerati. Inde tamen non pauci
ſpem, tot inter pericula emergendi,
non amittunt, quòd nôrint, non de-
eſſe tabualam, cujus beneficio poſt
naufragium enatent. Atque hæc eſt
quam vulgò Poœnitentiam dicimus:
cujus quidem fiduciâ nonnulli tam
non audaces modò; ſed plane teme-
varii ac præfidentes redduntur, ut Pe

ſalutis, hujus tandem tabulæ ope ob-

tinendæ, ſponte ſuâ (quis credat?)
navim in vada & arenas agant, alli-
daunt in ſcopulos, idque ſtudiose cu-

rent, ut mille in fruſta diſſiliat. Sed
6 ſtulta conſilia! deliberationem
infamem & indignam, quam dignam ſe .

ſapiens animus imitetur: Pœnitentia S. Hieron.

quaſi ſecunda poſt naufragium miſera ta-Ep. 8. ad
bula ſit (ita ad Demetriadem Virginem Demetr.
ſcribebat Eloquentiſmſimus Hierony-
mus) in Virgine integra ſervetur na-
vis. Abjectiſſimæ mentis argumen-
tum eſt. jacturam Innocentiæ idcir-
co volentem facere, quia etiam lapſis
Pœnitentia ſalutem parit. Qui magna
ſapiunt, conantur in portum uſque
navim integram conducere, illucque
victricem ventorum & de tempeſta-
tibus triumphantem appellere: quare
habeant ſibi pœnitentiam, qui volunt:
nobis Innocentia obtingat: Aliud eſt Id. ibid.
enim, quod perdideris quarere; aliud,
quod nunquam amiſeris, poſſidere. Ve-
rum, ſit Præclara dos Integritas;neſcio,

quid

awen zohilis
6 o lubere
ſe⸗ i⸗
1 in
iatehn, 6
m zuſteritaten
Genlum zuſert
4
et. Al guigen
* 4 .
comn non en.
,ent; Aquen
tcehetit; did
Ftai um priun
ole, goumn pll
7
malim
Unamn iri an
Pinus, AMNd
1leton goptun
Minmm, bi verert

=
=

—, — —

hd, Wi cſpi n

chee olit, Nid
Aie lbe lt purus,
Lnor gewiam n0
un noninnatet?

maonus ille mnin

kiter Caltesrecept
ui nidem ſnt,
unpocllab omni ne
fiünguis multosim
ljte ple ceulpas
luntt H igi
Uüſine inter ſe in
Eenorltue mihi ho⸗
Neenmen velim ha
nem patüm zdmitane
un cin Caltumn

eEemm unin öhi

tum umim, anite
Nur uigbe eſ nuni
Minon contentis
ii, ſecnndo Juoqn⸗

nlent; Angelo l

nd nils, gui

NS

ZAGA

ſta Siſüliat. ded
5 Geliberationem
quatn Cignem
tur: Penitentisd e.
7agiun miſera tehi
fiadem Virgenemen
ſſimus Hierony
Aya ſenelun ni⸗
mentis argamen⸗
nnocentie idei
Uia etiam zpli
arit. Qui magn
portum ulque
ucere, Ülucqv⸗
de tempeltr.
ellere: e⸗
ao⸗ Fub
A
911 AN
3 d/ *

DE B. ALOYSIO GONZAGA. 71

quid tamen nobilius ac præſtantius
ille animus habere videretur, qui
geminas has dotes, vitæ integerrimæ
puritatem, & ſua in ſe delicta ple-
ctentium aufſteritatem ſolus repræſen-
taret. Satis quidem novi, Pœniten-
tiæ locum non eſſe, ubi culpa non
præceſſerit; atque idcirco illam inte-
gritati tam parum copulari, unirique
poſſe, quàm parùm aut ferrum cum
argento aut cum auro plumbum
unam in maſſam coaleſcit. Nihilo-
minus, ſi notiſſima Magni Gregorii
aſſertione, proprium eſt magnarum
animarum, ibi vereri & agnoſcere
culpam, ubi culpa non eſt; quidni
accidere poſſit, ut idem & ab omni

culpæ labe ſit purus, & lacrymis ta-

men, ut gravium noxarum reus, nun-
quam non innatet? Ita ſanè fecit Aloy-
ſius, magnus ille animus, quem ho-
die inter Cœlites receptum veneramur.
Pauci equidem ſunt, ni fallor, qui
tam procul ab omni noxa abfuerint:
viciſſim quis multos inveniat, qui tam
ſeverè, ac ipſe, culpas in ſe ſuas vin-
dicârint? Has igitur geminas dotes
arctiſſime inter ſe in Aloyſio unitas
demonſtrare mihi hodie animus eſt.

Nec tamen velim hanc conjunéctio-

nem parùm admirandam cenſeatis:
cuùm enim Cœlitum acies univerſa in

gemina agmina dividatur, Innocen-

tium unum, Peœnitentium alterum;
par utique eſt maximi illum facere,
qui non contentus alterutri annume-

rari, ſecundo quoque ſuis ſe meritis
inſerat; Angelo illi Apocalyptico

haud abſimilis, qui ſic pedem unum

in terra fixerat, ut alterum in mare
porrigeret. Audite modò, an id Aloy-
ſius ſit aſſecutus.

Et ſanẽe non magnus eorum nume-
rus eſt, qui gloriari jure poſſint, quam
puritatem integritatemque & Sacro
fonte extulerint, eandem ſe tumulo
intuliſſe. Equidem Eccleſia, ſat ſcio,
tot Heroës monſtrat, quot Sancto-
rum in numero veneratur, eòsque
laudibus ornat; & totidem velut
Aquilas, qui minorum avium gregem
ad volandum provocent, cunctos
nobis ob oculos ponit velut præcla-
riffimarum actionum ideas. Sed
quàm paucos in magno illo ceœtu in-
