Gnem ſæculi duodecimi à Chriito Re-
Paratore, cum auditis novis tam fu-

neſtis Innocentius tertius, ſacrorum
tum ſummus Antiſtes partium ſuarum
duxit, mittere confeſtim aliquem

Roma, qui inſtrutus authoritate de-

bità, celer advoliret, truncaturus
naſcenti novæ hyqræ caput antequam
illa adultior, & ferro jam & igni con-
tumax domari excindi que non poſſet.
Igitur abſciſsa ſonge deliberationis
morâ oculos in Petrum Parentinum
conjicit, eum eligit probat, & ad
negotium tam grave deſtinat.
Atque hic ego facile conjicio, vos
haud dubie exiſtimaturos, Petrum
hunc fu ſſe ſacro ex ordine virum gra-
vem, præſfecturis jam ante admini-
ſtratis inclitum probatumque, jamque
ſæpe in periculoſis ejuſmodi caſibus
cum adverſariis commiſſum; verbô
hominem, qui ſolàâ ſui nominis fama
terrorem hæreticis incuteret, haud ali-
ter ac olim David Philiſthæis, quos
tot cladibus attriverat: aut ſaltem hos
minem, qui ſenili canitie, & vuſtuͤs
revera Majeſtate venerandus obſequi-
um vel à contumacibus extorqueret.
Sed quàâm longè aberraretis ²⁴ verO, ſic
exiſtimando? Erat enim Petrus fu-=
venis multa amcenitate, non ſoſum in
erum ordinem non cooptatus ‚ ſed
plane oprofanus, nuperque adeò
nuptiis illigatus: nobilis quidem ge⸗
nere, non tamen antea negotiis ma-
joribus exercitus, aut felici ecorum
exitu commendatus, novus in curis,
contentionibus non aſſuetus, verbòô,
ejusmodi, qui hæreſi f'ontem oppo-
ſuerit nunquam, tantum abeſt, ut ejus
latratus provocare & morlus irritare
D 32 ſit

30 E PANEGYRICUS TERTIUS,

ſit auſus. Quantus proin vir fuerit,
quem nihilominus Innocentius Ter-
tius, tantâà ſapientiãâ Pontifex, pro-
vinciz tam arduæx parem credidit,
tantumque ſpei in ejus magnanimitate,
induſtriâ, fortitudine repoſuit? Cym-
bri, inclitum in faſtis Barbarorum
nomen, vaſta omnes corporis mole
bomines erant. Eaâ causâ Marius,
Dux ſolertiffimus, non ante ſuos
eum illis Romanos acie congredi paſ-
ſus eſt, quàm minoribus velitationi-
bus, & crebris excurſionibus eos vin-
ci poſſe doceret. Quanta igitur illa
fuit fiducia, quam de Petro præſetu-
lit Pontifex, dum hominem, qui ad
eam diem ne viderat quidem Hæreti-
cos, hoc eſt hominum genus verſi-
Pelle „conſceleratum, audax, ma-
lignum, non dubitavit cum iis com-
mittere, & pugnâ quidem non um-
bratili, aut quam prima plaga diri-
meret, ſed in qua aut vincendum eſ-
ſet, aut moriendum. Legi equidem,
Petrum jam inde à puero ſpecimina
dediſſe virtutis robuſtæ prius, quàm
adultæ: & inter bonarum artium ſtu-
dia admirandos, in Eloquentiæ dilci-
plina progreſſus feciſſe: non ob aliud
pretioſas illi fuiſſe divitias, niſi ut his
egentes ſolaretur; non nobilitatem,
niſi ut ſplendorem ac pompas calca-
ret. Legi, ſolitum vitæ genere du-
ro & aſpero, nec non variis ſemet
excruciandi artibus propugnare inno-
centiam, luſciniarum exemplo, quæ
ſpinarum ſatellitio cinctæ aſpidum
aſſultus caute eludunt; inter Noſodo-
chii ſquallores toto verſari tempore

aſſuétum, quod negotiis poterat fuf⸗
furari; & tandem Chriſtianam animi
demiſſionem in viri nobilis ſtatu con-
ditionéque, raro auſu, profeſſum,
triumphâſſe de ſermonibus, quibus
vera virtus laceratur, & in contu-
bernio eorum, quos ridet Mundus,
Mundum habuiſſe ludibrio: legi in-
quam hæc omnia de Petro: verùm
præter hæc alias profectò dotes fuiſſe
neceſſe eſt, quæ illum hoc in gradu,
bis in veſtibus, hac in ætate tantæ
parem Præfecturæ repræſentarent.
Et ſane non neſciebat ille, quod
onus ſpecioſo dignationis titulo ſuis
eſſet impoſitum humeris: ſanare in-
fectos, ſatisfacere exoſis regimen, do-
mare perduelles; componere- inter
cives jurgia obſtinatiſſima, minitari
cataſtas, ſævire ſuppliciis. Ambigi
proin non poterat, quin hoc aliud
non eſſet, quàm graviſſimis ſe diſcri-
minibus exponere, incerta quidquam
proficiendi ſpe, & maniteſto con-
temptũs periculo. Sed hæc (cilicet
erant, quæ pretium huic honori apud
Petrum faciebant. Perrexit feſtinus
ad Urbem Veterem Petrus (quis cre-
deret?) & brevi temporis ſpatio
compulit inquietos ſuperbum caput
ſubmittere, & frænum pati. Nec
tamen velim perſuadeatis vobis non
magno hæc ipſi ſtetiſſe impendio.
Audite, & obſtupeſcite.
Inter ſaturnalium dierum abuſus
deteſtabiles & iſte in urbe hac invalue-
rat, quem narro. Conſueverant Hæ-
retici crebrò Catholicos ad ludos eque-
ſtres invitare, & perinde acſi quiſ-
que

Uinemn 1 Vu
helabant.
fmmum 61
ais uum an
Terdit Uyne

ein
Git eninz e
10 l foti
ſoſores) qu
Obeſerunt 1
ſernunn jeſunt
leie 2
Grplunt 1
len gurniin
(lemt. 1
potuniute en
iin ommi lre⸗
l & ipie
lir, ſoet o
ceitomni pe
iſtr, guode
benperpemniin
Uuincrum
Pente afin
tur. e
for) nn
ſuum Ouod
umn ſeckmnt
Aelnne

gtisotee 1
Rtianamn znz
lanam an,
obilis R
lu, prcleſin
nonibig, gii

, & in on

8 tidet Mund
dibio keg 4
etro: verum
eltd Gotes fuiſt
m hoc in guin
In ztate tante
Ppraſentarent,
jebet ille, guol
tionis titulo ſni
heris: lanare in
coſis tegimnen e.
componere ijter
tiſſima, minitri
plicis. Ande
quin hoc ilid
viſſimis ſe lilei.
ncerta quidqdin
manileſto con-
Sed hac ſclie
huic honoti il
Pertexrit feſtimn
Petrus (quiz oe.
temporis ſuil
ſpetbum pll
im pat. Ner
kats vobis nen
eiſt impeniil
ite.

oendlos

( vi⸗
eine d

DE S. MARTYRE PETRO PARENTINO. 321

que gladio propugnare deberet veri-
tatem Religionis, quam profitebatur,
ita plerumque ludicrum certamen in
verum furorem deſinebat: ſi tamen
ludicræ dici poterant pugnæ, in qui-
bus, etſi per jocum, non niſi ſan-
guinem, vulnera, cædes congreſſi
anhelabant. Interdixit igitur quam-
primùm Gubernator edictis ſeveriſſi-
mis tam crudeli ludi genere. Ex-
acerbati hinc Hæretici (conjuraverant
enim ad Catholicos hac ratione &

Vià penitus extirpandos, aut nume-
ro, aut fortitudine, certe audaciâ in-
feriores) quod per fſaturnalia non

obtinuerant à volentibus, hoc per
vernum jejunium conati ſunt extor-
uere vel ab invitis. Ecce enim
ipſo ſtatim Cinerum die arma omnes
corripiunt, & æmulos ſuos ad cœ-
dem quæritantes, macta, macta, vo-
ciferantur. Tanta adverſæ partis im-
portunitate excitati Catholici, etſi
alia omnia ſacer diei luctus ſuaderet,
tela & ipſi expediunt; obſidentur
viæ, loca opportuna occupantur z5
creſcit omni parte tumultus, fluminis
inſtar, quod animos ſumit & tanto
ſemper pernitiabilius præcipitat, quo
plus undarum nives in montibus li-
queſcentes affundunt; omnia pertur-
batione, ſtrepitu, clamoribus miſcen-
tur. Quid aget his auditis Guberna-
tor? an in tot undique micantia tela
ſeſe ſolicitus conjiciet? ſed præter-
quam quod ipſum potiſſimum hæc
arma ſpectant, quid aliud iſtud foret,
quàâm exponere diſcrimini authorita-

tem, & certam in mortem nullo emo⸗

lumento irruere? Quidquid horum
neſcio quæ ſuggerat prudentia, jam
Petrus noſter in viam ſe dedit. Mo-
tus ſiquidem repentino fragore, non
tam deſcendit ex ædibus, quàm præ-
ceps ruit, & eò pedem inferens, ubi
præſentius videbatur eſſe periculum,
& denſior rixantium globus, in me-
dios gladios intrepidus penetrat, mi-
natur, rogat, ſuadet, increpat, im-
perat, & id denique efficit, ut Catho-
lici, velut receptui canentes, Apoſto-
li conſilio, dent locum iræ: inde con-
verſus ad Hæreticos exprobratâ ful-
minantibus oculis perfidiâ, impieta-
te in patriam, barbarie in proprium
ſanguinem, & injuriâ in ipſas naturæ
ſuaviſſimas leges, ſic eos terruit, at-
tonuit, exanimavit, ut alius alium ſi-
derati aſpicerent; imò in tanta, quâ
ſanguinem ejus ſitiebant, aviditate re-
linquentes inta um, erubeſcebant,
quòd non auderent, nee tamen vel
unus audebat. Vos interim, Audi-
tores! quid ſentitis? oſtenditne Pe-
trus facinore tam magnanimo (quod
fuit inter prima ſuæ Præfecturæ)
oſtenditne, inquam, ſe ad veſtram
hanc civitatem ſibi commodandi ſtu-
dio acceſſiſſe, ſua promovendi emo-
lumenta, an verò ut omnium quæ
habebat impendio veſtras utilitates
procuraret? Exiſtimationis, eam ex-
ponendo certamini; authoritatis eam
conjiciendo in periculum; vitæ ipſius,
eam turbulenti furoris inconſultæ au-
daciæ objiciendo. Utut fuerit.
Specimen tam nobile magnanimi-
tatis invictæ ſic omnium Hæreticorum
animos

32 PANEGYRICUS TERTIVUS,

animos conſternavit, ſic perturbavit,
ut deſperatione ejus unquam dejici-
endi, tandem ſtatuerint, ſi non ab-
jectis armis manus dare, ſaltem id de-
mum eſſe tempus opportuniſſimum
victis omni conatu inſtandi, dum
ſcilicet jam ipſi tergum obverterant:
gàque causâ ut clementia cunctis, qui
deteſtati perfidiam ſponte ſe ad veræ
Religionis caſtra transferrent, admiſ-
ſorum Veniam offerebat; ita Juſtitia
cæteris, qui errores pervicaciter eju-
rare nollent, exilium, bonorum ſub-
haſtationem, ipſam ferali in trunco
mortem edixit. Quid multis? ſic
animi ſui robore perdomuit perfidos,
ut jam omnes reddere inermes poſſet.
Et quia inter ea, quibus maxime ſe
tuebatur perduellio, Turres quædam
erant, mox animum ad eas everten-
das vertit; & verò æquavit reipſa
omnes ſolo, ſapienti prorſus conſilio:
cùm nulla unquam in urbe minus ti-
meri debeant inter cives diſſidia, quàm
ubi hæc non habeat latibula, in quæ
ſe recipiant.
Sed, prô dolor, quid video? Non-
dum ſtabilita penitus quiete publicâ,
nova Petrus amplectitur conſilia &
urbe Vetere relictàâà, feſtinatis itine-
ribus in Urbem redit. De hoc quid

pronuntiem? An ignorat ipfe, ſa-

pientis Gedeonis eſſe tamdiu clypeum
n altum ſublatum tenere, quoad dis-
jectas diſſipatàsque penitus videat pha-
langes, contra quas eum ſuſtulerat?
Et quam tandem nobis firmitatem pol-
liceamur rectè fortiterque ab eo
cœptorum, ſi inſtar Navarchi inex-

perti tum demittit vela, cùm ſecundi

ſtar Medici nauſeabundi tum ægri cu-
ram ponit, cuùm illa viſa eſt ſalutaris?

Perdet agricola quod ſparſit, ſi labores I.2. de Be-
Romani ſa- nef. c. I1.

ſuos deſtituat in ſemine.
pientis effatum eſt: inſtandum eſt ope-
ri, pergendum in bene inchoatis, nec
primis ſtatim in ſucceſſibus, quamli-
bet fauſtis, acquieſcendum.
Veriſſima ſunt iſta, Auditores ho-
noratiſſimi! & verò hanc ipſam ob
cauſam viſum eſt Petro tantiſper deſe-
rere Urbem noſtram, quia ille pri-
mis his ſucceſſbus non acquieſcebat,
Non latebat iplum, quod etſi nefa-
rii homines accepta clade conſternati
partim dederant manus, partim tene-
bant ſe intra fines debitos, partim
etiam arma ſibi eripi paſſi erant; non
deeſſe tamen, qui hoſtili adhuc .
ſent animo, & fovendo ſub doloſo
fictæ obſervantiæ cinere odii impla-
cabilis ſcintillas, mortem ipſius obſti-
naté appeterent; quédque vi apertâ

non poterant, dolo & inſidiis machina-

rentur. Unde Petrus, certus hâc causâ
non remittére quidquam de propoſi-

to rigore, Romam quidem ſe con-

tulit, ſed animo inde confeſtim ad
necem ſubeundam redeundi. Ulti-
mæ ſiquidem voluntatis ſuæ tabulis
rite, & quàm occultifſime confectis,
quibus non minus ſuam Chriſto, quàùm
familiæ partem relinquebat, res animi
ſui tenerrima religione compoſuit,
ſanctorum Martyrum tumulos poſtre-
mum inviſit, virorum DEO ſacrorum
preces enixe petiit, & ſobinge ad
On⸗

l

ohmmnes TMon
mod uen
otßinin
ſcineligeb
je,/N0 I

en aſed
nihorin
ewerer
Mon alis
le ecere
Am orem ¹
an tuto Lece
Bene pon ebi
nocſe Keluc⸗
1 pope ent
Onnium anit
Monento Fitr
Nini, u u
len ket,
Wlnekelel

uhlu hii
rtktini
Woonnn e
1 n l in
cuen, an
in co hie
Eon

Z 4 ⸗

1, Auditores bo.
banc iplam d
r0 tantiſper gele
9, guia e pe
mon acquielctie
clade conſternil
nus, partimtene⸗
gebitos, Pinin

i paſſi erant; ol
hoſtili i

vendo ſub Colol

inere odii inptr

ortem ipſius olſi⸗

wödque i penl
V inſiciismechin-
8, certus hic l
guam de propeſ⸗
guidem ſe con⸗
de conleltimn 4
deundgi.
mi ſor uabußl
tiſſime conlecſi
um Chriſtogunn

gebat, les zNii

1 ne conpoſit

mm ußolte

eo aonng

m l
eid,

U⸗

DE S. MARTYRE PETRO PARENTINO. 33

Pontificis (quem primis ſtatim ab ad-
ventu diebus de rerum ſtatu cum fide
edocuerat) pedes reverſus, inſtitit, ut
bene ille precaretur, ad Præfecturam
ſuam poſtliminio redituro. Vix te-
nuit lacrymas Paſtor ſupremus, cum
videret Juvenem, locupletem, nobi-
liſſimum, cunctis de colo dotibus
abundè ornatum, ſub ipſa arridentis
fortunæ exordia, tanto animo ſpes
omnes abrumpere, domus ſuæ com-
moda, paternas opes deſerere, ut,
quod ipſi animus præſentis ſtatus con-
ſcius præſagiebat, certam ad mortem
iret neο merore cariſſimos ſibi &
Ctiſſia neceſſitudine conjunctos,
1 men Agee ipſam, jam annis gra-

vem; ſponſam, necdum prolis ullius

ex ſe parentem, abitu ſuo obruere.
Non paſſus idcirco eſſet illum ab ur-
be recedere, ſi quemquam inveniſſet
alium parem tantis negotiis, quæ ille
jam tanto Eccleſiæ bono inchoaverat:
Bene proin abituro precatus, pater-
nôque affectu complexus, quem cer-
tus propé erat à ſe ad necem mitti,
omnium admiſſarum noxarum pro
momento vitæ ultimo veni4 donayvit.
Maximi, ut par erat, donum hoc
Petrus fecit, & in intimum ſinum
graviſus eſt: ſed non idem neceſſario-
rum ſenſus fuit, qui hoc infauſtum
mortis jamjam imminentis ac funeſtæ
augurium interpretati, intuebantur
illum ut victimam, quæ coronatur
quidem, ſed non niſi ad lanienam.
Non ego hic (unde enim mihi tan-
tum animi?) deſcripſerim pertinaces
aſſultus, & oppugnationem obſtina-
R. P. Segneri Panegyr.

tifmſimam, quibus virum omnes ne-
ceſſarii aggreſſi id ſpectabant, ut vel
abeundi conſilium omnino poneret,
aut iter certé aliud in tempus differ-
ret. Quos ille non aſpexit lacryma-
rum ex oculis torrentes, nunc matris,
nunc ſponſæ, nunc ſimul utriusque?
quantos audiit ſingultus? quæ convi-
tia non excepit ? quoties crudelem
ſe vocitari ac barbarum intellexit?
ſed conſtantiſſimus Juvenis æc flocci
non æſtimat, & eorum ê conſpectu
ſe proripit.
Quid tu modò, Urbs vetus! de
iſto ſentis reditu? cùm ille primum
huc acceſſit ad ſanitatem lacero &
malé habito corpori tuo reſtituen-
dam, pronum erat credere, quòd
ille ſuſcepti operis difficultatem, atro-
citatem perſecutionis, & imminentis
procellæ ſævitiem minus perſpectas
haberet: At modò, quid dicemus?
An nefcit ille, ſe ad certam necem
venire? An ignota illi ſunt odia, an
conjurationes occultæ? An adverſæ
partis opes ac vires occultæ? quanti
Pproin erga te amoris argumentum ac
pignus eſt reditus iſte? Non me fu-
git, cùm aliâs in diſcrimen vocatæ
eſſent res tuæ, nunquam defuiſſe fide-
liſſimos Cives, quos ipſe, quo erant
progeniti, nobiliſſimus ſanguis exci-
taret ad contemnendum ſanguinem,
quem ſi non prodige, liberaliter
certê pro te funderent, nunc in bellis
quæ tibi Bavaria, nunc in iis, quæ
Longobardi moverunt, aut ſi qua
alia magis funeſta tempora inciderunt.
Neque credat quis, difficilé mihi fu-
E turum

34 PANEGIRICUS TERTIVUS.

turum afferre in medium eorum nomi-
na, quos celebro: etſi, cuùm bene
multi illi ſint, non auſim mihi pro-
mittere, quòd omnia teneam: hinc
nequa familia, ex tam multis illis tuis,
præteritam à me ſe conqueri poſſit,
dum eorum catalogum recito, qui
ſua patriæ ſtudia tanta fortitudine pro-
bârunt, hcque meum filentium non
oblivionis & eruditionis defectum, ſed
invidiæ affectum interpretetur, malo
pluribus tacendo non placere, quàm
exponere me periculo alicui diſpli-
cendi. Quamquam non eſt, quòd te
niminm efferas: ſi enim habuiſti, ali-
quando Urbs vetus, Cives in te pios,
an defuerunt aliàs, qui te proderent;
qui tua viſcera diſcordiis lacerarent;
qui ſua impietate nomen tuum infu-
ſcarent? ſed quod vir, alibi natales
ſortitus, imò qui ad te ulla ſanguinis
propinquitate non attinebat, quem II-
luſtris proſapia, quem fortunæ opes
commendabant, non ſemel, fed ite-
rum ad te acéederet ſervandi tui caus4,

pectus magnanimum exponeret furori

eorum, qui nati in te, tua tamen, vi-
erarum more, laniabant viſcera, &
tam nefarie te tra dabant, an alium,
præter Petrum, in faſtis tuis legis?
alium unquam nôſti, aut commemo-
rari audiſti? 8
An autem fortafſis ille diu poſt
ſuum huc acceſſum in id non offendit,
quod timebatur? Audite attenti even-
tum funeſtum. Civium aliqui, pau-
ci illi quidem numero, ſed nequaquam
vel ignoti, vel plebeio in hac urbe

ſanguine progeniti, cuùm obſtinati

adhærerent erroribus, quòs auda tet
antea protexerant, ſubinde autem ta-

citè in ſinu foverant, quietis partem
capere nullam quiebat, cum viderent
ſibi per Gubernatorem non licere pro-
fiteri palàm, quod ſentiebant. Qua-
te cùm reducem aſpexerunt, ſpes il-
lorum omnis decocta eſt. Inito igi-
tur conſilio, partim excœcati perfidiâ,
partim odio irritati, decernunt vitam
illi quamprimum eripere; atque ita
torrentium inſtar furentium perrum-
pere aggerem, quem ſuperare fruſtra
tentaverunt. Neque tamen ſpera-
bant, ſe rem tantam vi apertà per-
fecturos (tam ille eorum vires frege-
rat, tam tempeſtive illis occurrebat)
ad proditionem proin, artem abjectis
animis familiarem, ſed Hæreſi pro-
priam, quæ nimis ſtolidæ ſimplicita-
tis exiſtimat ſervare homini fidem.
quam DEO fefellit, converſi ſunt.
Conjecerunt idcirco oculos in Ru-
dolphum quempiam, inter nobiles
Petri aſſeclas unum, cujus, etſi ho-
minis Catholici, avaritiam ſuis con-
ſiliis opportunam rati blandè eum ag-
grediuntur, non contemnendam au-
ri & argenti vim oſtentant, ſuas in
partes pelliciunt, pertrahunt, & ne-

farium pactum, ſpe bona pleni raz

tum utrinque habent. Fama eſt, in-
notuiſſe Petro divinitus, quæ impiè

ſtruebantur, inſidias. At ille, cujus
per omnem vitam ſumma votorum

fuerat, ſanguinem in cauſa tam præ-

clara fundere, in qua de charitate,

fide, juſtitis agebatur, ccleſti hac
notitià non ut fugæ conſilio, ſed ut
. inci⸗

VFNſ]T—

enete non⸗
Ocula ten
w Na.
fi Imine
ai ſini
t bies:
o Wellet velg
ſönntks, Nile
Nrohtden,
n, Fleit.
Clriſtvs, in
Ouan aenint
ſenors, gie
Tit ooſpbo⸗
ltclli ponize
ocll, Afe
m guiten hi
r, poſteio
nori biet,
llyerentn, .
1 in itein
wiüinlen
Suilniw i
lultſe *
ndo e
nen
inn u
n tumoen

quds auhde
binde aent,
cuieti Derten
t, Cm Vickerent
nnon icene d
entiebant. .
Eeerunt, ezi
deſt. Inito i.
exccati petgli,
decernunt vitum
pere; atque in
tentium perrun.
1 luperare fruſtt

ue tamen ſperr.

n vi Penti per.
Orum vires ege
illis occunebi)
in, artem abjecti
ſed Hereſi ro⸗
kolide ſimplictr.
e homini üden,
t, converſiſmnt.

oculos in RN.

n, inter nobils
,chjus, eti bo⸗
aritiam ſuis con⸗
ti blande eum e.
ntemnendam 1,.
ſtentant, ſuß in
ertrahunt, e

bona plen

. lamaelt, in

eus, qur imſ

At ille, eß

toruc

DE S. MARTYRE PETRO PARENTINO. 3

incitamento ad pugnam eſt uſus. Vi-
diſſes proin illum paucis, quibus poſt
ſuum Urbem veterem reditum ſuper-
ſtes fuit, diebus (vix viceni fuerunt)
ignem vultu ſpirare, non aliter, quàm

ſi Seraphinorum ê conſortio in terras

delapſus eſſet. Non alius illi, quàm
de DEO ſermo; omnes in uno DEO
delitiæ: cumque jam intra ſinum con-
tinere non poſſet flammas, inter al-
loquia inter occupationes, inter n
gotia; ah quando, velut intercala-
ri carmine dicebat, quando erit?
cxpio diſſolvi: pigras vocabat horas,
lentos dies: & cum tandem aliquan-
do adeſſet veſper perfido facinori de-
ſtinatus, videte, qualem ille ſe erga
proditorem, Rudolphum ciliget il-
lum, geſſerit. Hoſpitem, ut Judam
Chriſtus, in cœna habuit: & quam-
quam aderant convivæ alii, gradu ſu-
periores, præcipua tamen illi cura
fuit Rudolpho ſervire, ſuâ illi manu
fercula porrigere, ſuà manu miſcere
pocula, affectu tam propenſo, ut
tum quidem familiares valde miraren-
tur, poſtero autem die, cùm me-
moria ſubiret, teneras in lacrymas
ſolverentur. Ubi remotæ ſunt men-
ſæ, in interius ſe conclave recepit,
calidiſſimas in preces effuſus: in hoc
ratus diſſimilem debere eſſe Chriſto,

quòd quibus ille obviam ſe ſponte

tulit ſurgite eamus: hos ille ſibi expe-

Ctandos duceret. Neque verò hi

multum morati ſunt. Domeſtico
proditore duce audaciores conclave
cum tumultu irrumpunt, & verirri, ne
ille aut vitæ gratiam (id quod ipſi

tali in diſcrimine facturi fuiſſent) aut
alienam opem poſceret, ante omnia
os illi lineo ſtrophiolo obturârunt:
inde cooperto vultu, vinctis brachiis,
(une in collum quaſi per triumphum
injecto, obſcuræz noctis beneficio
inter alapas, pugnos, calces impa-
ckos raptârunt extra portam, cui tunc
Solianæ nomen; ubi tugurium quod-
dam ingreſſi vincula illi detrahunt,
datâ & ipſos agnoſcendi, & quod
vellet eloquendi facultate. Sed quid
ſperatis miſeri? an ut vobiſcum pa-
ciſcatur? ut manus volens det? agite.
proferte, quid ab eo poſtulatis? An

ut Hæreticorum facultates filco addi-

Ctas reſtituat? Hoc quidem nequa-
quam: nam illi legitimo Principi per-
duelles fuére. Ut exules in patriam
revocet? Haud ſanè: nam pacem ipſi
perturbant publicam: Ut priſtinos
ad hkonores ac dignitates admittat?
minimé: nec enim jus illi ſuum cui-
que reddunt. Ut urbis Præfectura
ſponte ipſe cedat? nequaquam: nec
enim par eſt Paſtorem à lupis conſi-
lium petere, quid ſibi in ovium
cuſtodiâ faciendum. An ut juratus
promittat, ſe Hæreſin, cuùm prote-
gere nolit, permiſſurum ſaltem? Ne-
farii homines, quid dicitis? non-
dumne perſpectus vobis Petri ſin-
ceram Religionem propugnandi ar-
dor? nondum ejus in DEmn pietas,
nondum vitz ſanctimonia, fidei in-
tegritas? Agite, ipfummet audite, &
obmuteſcite. Torvo eos ac ſevero
vultu intuitus invictus Chriſti pugil
exprobravit, quòd ſperare præſumes
E 2 rent,

36 PANEGYRICUS TERTIUS.

rent, aliam unquam, quàm veram
Catholicam à ſe permittendam Reli-
gionem: hujus ille excellentiam tan-
tä verborum gravitate extulit, hanc
fronte tam intrepidâà profeſſus eſt, ut
Conjuratorum nonnemo, cùm kerre
exprobrantis confidentiam non polſ-
ſet, malleum ejus capiti tanta impe-
gerit, ut exanimis humi proſterne-
tur. Quis unquam vidit, quâ con-
tentione, qui arbores cædunt, in quer-
cum prægrandem, multis ictibus vix
tandem proſtratam, invadant? Non
diſimilis fuit crudelium iſtorum la-
tronum impetus. Omnes certatim
conſtantiſſimum in Juvenem irruunt,
omnes certatim momento eodem
transfodiunt, ſiccarum, gladiorum
ictibus, ſtrage tam atroci, ut nemo
eum à ſe occiſum gloriari poſſet, quia
omnes occiderant.
Nunc ubi facinoris hujuſce atroci-
tatem tibi propoſui, Urbs vetus!
audi, quod dico: Si aliud Petrus
in hac civitate feciſſet nihil, quàm ut
mortem tam glorioſam oppeteret, du-
bium non eſt, quin tuarum eſſet par-
tium ejus memoriam addictiſſimi ani-
mi, ſenſu venerari: Ita Ravenna ſin-

gulari ſtudio colit S. Vitalem Marty-

rem, non ob aliud, quàm quia mor-
tem pro Chriſto ea in urbe pertulit:
Agaunum civitas Mauritium, ſic Meſ-
ſana Placidam, Roma Sebaſtianum
venerantur non ob aliud, quàm quia
eortum quondam ſanguine magnà ſuàò
felicitate imbutæ ſunt. Quid ergo
fieri par eſt, dum Petrus non in te
modò ‚verum etiam pro te extinctus

eſt? Verum eſt, quòd animam pro⸗

degerit ad Hæreſin extirpandam, ſed
ad extirpandam in te: ut veram Re-
ligionem aſſereret, ſed ut aſſereret
in te: ut poſt atrociſſimas diſcordias
redderet pacem; ſed ut redderet ti-
bi, à te ille ſuo cruore abſterſam vo-
luit omnem perfidiæ labem: nec vo-
luit & deſideravit tantum, ſed aſſe-
cutus eſt, quod optabat. Tantùm
enim abfuit, ut vigili hoc defenſore
ſublato præpollerent impii (ut ſibi
futurum perſuaſerant) ut tunc po-
tius omne eorum ſemen eveleretur.
Aſſecuta enim mox conſceleratos di-
vina Nemeſis, fecit, ut hic ſua manu
ſe præfocaret, ille creparet, alius ex
alto ſe præcipitem ageret, omnes fu-
neſtiſſima morte tollerentur: ſic ut
horum ſuppliciis conſternarentur im-
pii, boni verò caput erigerent. Quæ-
ſiérunt hi vindicis ſui pretioſas reli-
quias, repererunt, & triumphali
pompa in urbem retulerunt: ad qua-
rum adventum viſi ſunt omnes hac
cœli parte vaneſcere nimbi, redire
concordia, in patriam remeare Pax,
in toto Populo ſincera Pietas reflo⸗
reſcere. .
Qui igitur tu plus debebis inter
omnes, qui elapſis ſæculis tuo bo-
no laborârunt? Scio te ſingulari cu-
mulatam beneficio à Beliſario, à Nar-
ſete, qui te liberârunt moleſtiffima
jugo Gothorum: à Pipino, à Caro-
lo Magno, qui Longobardorum ſer-
vitute exemerunt. Sed ad hæc illi
non tibi potiſſimum commodandi
ſtudio impulſi ſunt; ſed cuùm Italiâ
pulſos

—ʒ —

Felat es cce
Petro id pioß⸗
causi umne,
mags henii
muſo enin l
celer Eut
lncuen poul
et. Dein o
1on mugnig in
bas ds cvo
WN NtUN
un Acus u
t/ in corun
Appolut lelen
lis perfcorun
m) Uugnin
niium pon
Ailmt els; ne
i, aln i
in mellizs le Pug
Uinen hkrreen
ebes Petrto, u
nu, gil ei
lonle ichebiz
lei, i
n, l Auil
Aileonen .
leſiuzl
ti leſs in
Aigte 4

4

mminun Un.
Mirpandem ſ
e in Vetam Re.
u Alereret
mas diſeorlig
ut tedderet ⸗
re ablterſan o.
labem: nee h.
antum, ſec ll.
abat. Tantmn
li hoc geſenlor
t impii ( ſi
4) ut tunc Po⸗
emen epeleretn.
conlceleratos dj
Ut hic ſua munl
teparet, alins en
geret, omnes l.
llerentur: ſie ut

onſternarentur in.

terigerent. Qu
ſui pretioliz il⸗
„& triumpui

tulerunt: ad l

ſunt omnes hir
te nimbi, keilt
am femeale
cera Pietas jeſo⸗

s debebis inmi

ſeculis tuo bo⸗
te ſnguletl
Belilatio, Nr.

DE S. MARTYRE PETRO PARENTINO. 37

pulſos vellent poſſeſſores illos inju-
ſtos, eàmque ſibi vindicare, neceſſe
ſcilicet erat, ut circa te maximè eo-
rum ſtudia occuparentur; cùm tua
intra mœnia ſe hoſtes communirent,
atque ita redundavit quidem aliquid
in te fructús & commodi, ſed quod
ad id, quod ipſi ſpectabant primariò,
velut ex accidenti conſequerentur. At
Petro id propoſitum fuit, ut Te tui
causâà juvaret, ut calamitatem etiam
magis pernitiabilem averruncaret:
multò enim plus tibi malorum tum
accerſierat Hæreſis, quàm ulla unquam
ferocium populorum barbaries attu-
liſſet. Dein quis non videt, quàm
non magnis impenſis ſteterit Princi-
pibus illis, quod in te redundavit bo-
num ac commodum? An enim illo-
rum aliquis ſuâ id vitâ tibi compara-
vit? an eorum aliquis cum Petro ſe
expoſuit ſceleratorum injurijs, ludi-
brijs perfidorum, furori ſeditioſo-
rum? PugnaArunt illi, quis neget?
ſed militum potiuùs ſuorum, quàm
ſuiſmet telis; nec aliud ad ipſos per-
tinuit, quàm imperare; non ut ipſi
in medias ſe pugnas, in medium diſ-
crimen ingererent. Si autem plus tu
debes Petro, quàm illis, quos dixi-
mus, quid de alijs dicemus? Pluſne
fortaſſe debebis Carolo illi Neapoli-
tano Regi, qui tibi pro inſignibus
Raſtrum dedit aureum? plus Roma-
nis, qui Aquilam, plus Florentinis,
qui Leonem dederunt? Fuerunt hæc
beneficia agnoſcentium obſequia ſibi
à te bellicis in expeditionibus præ-

ſtita. Atque aded, ſi vehementer

2

ego non fallor, plus tu dediſti illis-
quàm ab ipſis tu acceperis. Tu enim
pro ipſis arma tractaàſti: illi quid ege-
runt? eadem ornatiora reddiderunt.
Progrediamur ulterius. Venerunt
Pontifices Maximi, & multa per lu-
ſtra ſedem in te fixerunt; non hoc
me fugit: hac autem occaſione gra-
tias illi ſingulares, & præclara Privi-
legia tibi contulerunt. Veneruntne
autem iſti tui commodi ſtudio? imò
venerunt commodo ſuo. Tui ſalu-
britas Climatis, tui fidelitas Populi,
multôque magis tui commoditas ſi-
tùs, huc illos pellexerunt. Viderunt
hic naturam velut certo conſilio mu-
nimentum ſtruxiſſe, tali circum iſtud
horrore vallaſſe, tali ac tantâ iſtud
intus fertilitate fœcundaâſſe, ut famem
parum, aſſultum penitus non formi-
daret. Viderunt, hic eludere ſe poſ-
ſe propugnaculis, non aliter ac pue-
rorum ludicra, impetus machina-
rum. Viderunt, non opus hic eſſe
ſibi, magnis ærarii impenſis conſcri-
bere propugnatores, viderunt, hic
ſe non adigi ad opem ² Principibus
aliis magna demiſſione poſtulandam.
Quid miremur igitur, huc illos rebus
turbatis confugiſſe, reliquiſſe Romam,
te præhabita, non quidem ut ma-
gis dignâ, tamen ut magis tutà? Un-
de ſi veteres illi Pontifices gratias non
aſpernandas in te contulerunt, qualis
inter alias erat, Crucis & Clavium

uſus, es illis, non nego, hoc no-

mine devincta; non tamen nimis ar-
e: fuerunt enim hæc ſalaria, mer-
ces obſequiorum, quæ praſtiteras.
E

.

Onuph.

Pan. in v

8 PANEGVYRICVUS

Quio- tamen obſequiorum genere tu
præveneras Petrum, ſic ut ſecundum
ad te accederet; ut ſuum pectus ag-
gerem objiceret exundanti impietati,
ut terreret audaces, ut perverſos ex-
pelleret, ut perdomaret, tumultuan-
tes?
Et verdò finge tantiſper, prævaluiſ-
ſe hic Hæreſin Manicheorum, quam
ille repreſſit, quid te, infelix Civi-
tas, futurum fuiſſet? Circumfer pau-
lulum oculos per Europam, & per-
pende, quid potuerit Hæreſis illos in
Populos, quorum collum ſuperbo pe-
de premit? quas clades non intulit;
quæ excidia non molita eſt, quos
abuſus non introduxit; quas turpitu-
dines non propagavit? & ſubinde
in te reflectens obtutum, dic: Si

monſtrum hoc Regna ipſa tam foœ-

dum in modum veſtavit, de me quid
futurum erat? me, quæ nec opibus,
nec magnitudine admodum valeo?
Non videres jam, Urbs vetus! ſtare,
& ad nubes ere ctam tollere frontem
magnificum hoc templum, quòd
quàm mole ſublime, tam ſplendidè
ad ſtuporem ornatum, cuùm primum
ſurrexit, in ruborem dedit Italiam,
quæ ſub id tempus nec unum aliud ha-
buit, quod æmula Majeſtate cum iſto
certaret. Sed cur tandem dico, non
videres? Clara res eſt. Surrexit hoc
—templum occaſione theſauri illius in-

ta Urb. IV. comparabilis, quem ſervas, ſacratil-

ſimi inquam Linteaminis Chriſti cor-
pori Subſterni ſoliti. Sed ediſſere.
Si aliquot annis ante, Petrus non at-

7

TERTIUS,

tuliſſet remedium nocentiſſimo ilfi
veneno, quod tibi/& mentem faſci-
naverat, & cor ſeduxerat, an putas,
quòd tanti fueras æſtimatura lintea-
men aliquod, ut ejus honori tantum
auri pondus ſacrare, tam multis te
redditibus ſpoliare velles? Negavit
cum ſequacibus Manes, Chriſtum un-
uam humanam carnem induiſſe. Ri-
ſiſſes tum iſtud prodigium, tanquam
fallum, nec verum cenſuiſſes illum
ſanguinem, quo hodieque rubet ſa-
crum iſtud linteamen, non veros il-
los vultus, nec veras figuras. Quin
potiùs cùm illa Hæreſis, teſtibus Atha-
naſio & Theodoreto, damnare, elee-
moſynas, & illas nullius meriti, imò
damnabiles aſſeveraret, quâ tandem
ratione à magnanima Progenitorum
tuorum beneficentiâ extorſiſſes ſpon-
tanea illa tributa, quibus hodie ani-
matæ videntur tot telæ ſpirafe, tot
ſaxa? Hinc, ſi paulatim tibi mole-
ſtus non ſum, perge mecum conſide-
rate tot illos veræ pietatis receptus,
tot clauſtra religioſa, quibus ſuus avo-
rum tuorum ætate flos conſtitit: an
locus his omnibus fuiſſet in medio ſe-
Cctæ, quæ in omnem libidinem ſine
fræno effuſa, ut in omnem proruere
poſſet audaciùs, ipſa cum ſtyge com-
mercium intimum contraxerat? ſu-
ſtulerat illa ſuis interdictis omnem
Magiſtratuum poteſtatem, non fa-
cram tantum & Eccleſiaſticam, ſed

civilem quoque ac politicam: unde

conjicies facile, an unquam ſtabiliri
in te potuiſſent illi ſapientiffimis mu-
niti legibus Magiſtratus, qui formò

bn. Vdere
s Clalogsi
Perſetotunn
lud ſralmon
Aenbemmt elin
mos achilrues,
denenh, Vereto,
n inbarel
ſtei, neunn
e u mäcie
eenbonen tan,
Commemormd
lpndi No
Meratontn
Nugs Ooporune
Uenlmum koeipt
nitiſolcpe elſt.
Uabere alod nul
Ame NOn Aol
1¹1 (id igturn
ee norem hrc tun
len? nimirum
eh guis eorum P
eſe.
Angte inzn t
4 t, ne n
Retiuſinen erg
lre gete Wweitn
bebenz oboe
in! Ei⸗

uhaniboce ef

enilin
menten hlc.
edoreta, 2n
aſtimatun ite.
ius us honorinn tnin

Ner
tue en iſunn

ſarnem incviſle N.
fodigium, tangon

im cenlſbiſſes ilun

odieque fubet i
men, non veros.
eras figutas. (in
ereſis, teſtibis dii
eto, dammnate, eke
nullius meriti,ind
eraret, qui tanlen
nima Progenitornn
ntiz ertorſiſe hn
quibus hodſe an⸗
St tele ſpitafe, tn
paulatim tibi mol-
ge mecum conii⸗
2 pietatis recepli,
ola, uibus ſhus ar0⸗
te fos conſtitit n
s kuillet in nedio⸗
nnem libidinem ſne
in omnem ploruet

pli cum ſige ⸗

n conttaxetat? l
erdis ome
teſtatem, non .
nn l
Eecleſalie .

nn
. — 1 bii

ſtratus,

DE S. MARTYRE PETRO PARENTINO. 335

non und, ſed authoritate ſemper æqua-

li, imperârunt non tantùm intra fixos

hodie limites, ſed longiis Orbitellum,
Montem Politianum, Cluſinam &
Aquampendentem uſque, tibi ſub-
jectas, ſua juſſa extenderunt? Et
quod plus eſt. Nullum bellum ut
licitum Manichæa ſtoliditas permitte-
bat. Ungde neſcio an tu texere poſ-
ſes catalogos tam illuſtres Ducem &
Præfectorum bellicorum, qui poſt
illud ſæculum ordines duxerunt; zimò

aſcenderunt etiam ad gradus ſupre-

mos archiſtrategorum in Exercitibus
Senenſi, Veneto, FPlorentino, Piſano,
quin & in Eccleſiaſtico. Neque ſu-
ſpiceris, me ad ſingularia hæc deſcen-
diſſe, ut artificio quodam captarem
occaſionem tua, velut per epiſodium,
commemorandi decora, & ſic te
Palpandi. Non defuiſſent mihi aliis
in Diſſertationibus occaſiones, etiam
magis opportunæz, minorumque im-
penſarum, hoc ipfum faciendi, ſi id
mihi volupe eſſet. Et tamen néſti
perbene, quòd nullâ non die audias
ex me, non adulationes, ſed vitupe-

ria. Quid igitur me induxit, ut præ-

ter morem hæc tua decora enumera-

rem? nimirum ut palàâm tibi fie-

ret, quis eorum botiimum author
eſſet.
Atque utinam tam mihi expeditum
eſſet, altiſſimè animo tuo infſculpere
gratitudinem erga ſantum, tam præ-
clare de te meritum, quàm quantum
illi debeas, ob ocaulos tibi ponere poſ-
ſum! Fit tamen, neſcio quomodo,
ut pauci hodie eſſe videantur, qui ad

eum confugiant, qui obſervent, qui
honorent.
Urbs Vetu! quâ causà? an minus
ille ſe propenſum oſtendit ad tua cu-
randa commoda, ex quo inter Ccxli⸗
tes receptus eſt, quàùm dum mortalem
hanc vitam degebat? Teſtes ſunt fa-

vores illi ac beneficia, prope ſupra-

omnem numerum, quæ complura per
ſæcula poſt exantlatam necem in cives
