Uiden opinione
nobiktui
lbes el 8
Ner eſt ui nicn
Oteſt; gui e⸗

DE IMMACULATA CONCEPT. MARIE VIRG. 227

natus eſt, quâà ſuâ diligentis, quo
conatu efficiet, ut originem ſuam no-
bilitet? Poteſt quidem ille dotibus
ſuis propriis eniti ad gradus etiam cel-
ſiſſimos; hæc tamen illi nota adhæ-
ret ſemper: natus eſt ſtirpe plebeia,
ſanguine infecto, proſapiaâ ſervili.
Nulla in hoc turpitudo eſt, quòd, qui
opes amplas habet, à majoribus illas
non acceperit: at illi etiam, quem
ſua merita nobilitarunt, probro eſt,
nulla majorum decora poſſe oſten-
tare. Unde Baldus, veſtrum illud,
6 Jurisconſulti, oraculum, de his di-
cere non dubitavit: Similes ſunt agro
curato à vulnere, cujus aliqua ſemper
manet cicatrix. Aliis in ægris, poſt
aliquod à recuperata valetudine ſpa-
tium etiam indicia & ſigna morbi
videri deſinunt: aliter in vulneratis
res habent: perſanatâ etiam plagaà ci-
catrix non deletur.

Cogitate jam idem eventurum
in Virgine, ſi ejus originem peccati
lues infeciſſet. Originis labes ejus
quidem naturæ ac indolis eſt, ut mi-
nùs, quàm aliz omnes, exprobrari
nohis poſſit. Nec enim hæc noſtro
facto nobis aſpergitur, ſed contrahi-
tur hæreditate: & ſicut ingens foret
DEI beneficium, ſi ab illa eſſemus
immunes; ita, ad rigoris amuſſim
loquendo, noſtra culpa non eſt, illâ
eſſe infetos. Unde credi poſſet, hoc
ex capite parum curandum Mariæ, ut
libera pronuntietur. Parte tamen al-

terâ Peccatum hoc originis labes eſt;

quæ in Virgine, neſcio quomodo, de-

cora reliqua omnia offuſcaſſet. Nam
etiam tum, cuùm promota illa fuiſſet
ad gradum tam excelſum, ut excel-
ſiorem illo res condita nulla conſcen-
dere poſſet, revocari illi in memo-
riam potuiſſent natales ignobiles, &
exprobrari infortunata progenies. Et
quæ tandem ejus claritas labe iſtà
Pi donie aliquid non perderet? Fin-
gamus, originariæ noxæ ſordibus
conſpurcatam, & audite, quid inde
conſequens ſit. Quid magnum de
illa dicemus? an quod Cæli eſt Re-
gina? ſed poſtquam Orco fuit ſub-
jecta. Quòd eſt Mater gratiæ?
ſed poſtquam fuit flia Iræ.
Quòd eſt Peccantium Advocata?
ſed poſtquam eorum ſocia
cia fuit in peccato. Si illa eſt Parens
Verbi, an non etiam verum, priùs
ejusdem fuiſſe inimicam? Si illam
ſibi Spiritus Sanctus deſpondit, an
non illam prius Lyrannus Tartareus
ſibi ſubjecit? Si adoptata eſt à Patre
æterno, an non prius inter filias Te-
nebrarum Princeps eandem numera-
vit? Proferamus, quidquid uſpiam
decorum & gloriæ poſſumus, ſi in
ipſa origine contracta à Virgine na-
xa eſt, prima hæc ignominia ſufficit
ad omnia alia ornamenta, quibus
poſtmodum effloruit, denigranda.
Et inducemus in animum, non inter-
eſſe Virginis, infecta ſit, an non, ejus
origo? Quin imd ſi tanti illa duxit,
naturæ ordine regia à ſtirpe eſſe prog-
natam, etſi tum paupere, quomodo
tam penſi non habuerit, quæ ſua eſſet
FbS in

in gratiæ ordine origo, ut perinde
ipſi eſſet, immundam, aut puram
ſortiri, etſi ſubinde egregiâ ſanctitate
ac puritate mundatam?

Nimium quantum ergò Virginis
intereſt iſthæc de origine quæſtio;
nimium, inquam, nimium quantum.
Si autem ita eſt, quâ tandem causâ
DEUs irrefragabile authoritatis ſuæ
pondus non interponit? cur apertiùs
litem non decidit? cur ſententiam non
fert? cur non loquitur? Non aude-
rem ego quæſtionem tam gravem meàò
velle ſententis definire, niſi, quæ
mihi ſenſum inſpirat Virgo, etiam
verba dictaret. Aperuit illa arca-
num iſtud S. Birgittæ, cui & crebrè
admodum, & familiariſſimèe Chriſtus
ipſe loqui eſt ſolitus; & cujus habi-
tæ cælo notitiæ, etſi eum certitudinis
gradum non habent, quem à DEO
per Eccleſiam manifeſtata, magno
tamen conſenſu, poſt longam & ac-
curatam ventilationem, à quatuor
Summis Eccleſiæ Pontificibus proba-
tæ ſunt: unde quàm æquum eſt eas
ſuſpicere, tam temerario proximum
eas aſpernari. In una autem ejusmo-
di manifeſtationum his ad Birgittam
§. Pieg. Re- verbis uſa eit Virgo. Veritas eſt,
vel. I. 6. c,. quòd ego fui concepta ſine peccato ori-
49 ginali. At ſi ita eſt, & Domina, cur
hæc Veritas Eccleſiæ Authoritate nobis
fide tenenda non proponitur? huic
noſtro quæſito audite, quid reponat
Lib. 6.c. 55. Virgo: Placait DEO, quòd amici ſui
piè dubitarent de Couceptione mea, &
quilibet oſtenderet Zelum ſuum, donec

228 PANEGYVRICUS DECIMUS SEXTUS,

veritas clareſceret tempore praordinato.
Pauculæ hæ voces ſeminum inſtar
ſunt, quæ virtute fæcunda animos
mihi addunt ad ſic pro Virginis ho-
nore ratiocinandum.

Dubitari imprimis non poteſt,
quin DEUS hoc permiſerit ad ma-
gis exaltandam Matrem ſuam, cujus
gloriam, tanquam Filius amantifi-
mus, non minus, quàm ſuam, pro-
movere ſemper ſtuduit. Charum illi
eſt, videre, nos noſtram intelligendi
vim eéô conferre, ut retegamus ejus
perfectiones, & earum adjuncta ve-
ſtigando pernoſcamus. Eum in fi-
nem campum magis nobis apertum
relinquere voluit, ut locus ſit huic
intelligentiæ noſtræ occupationi. Hine
ego arbitror factum univerſim, ut
quàm parciſſimè ſacri codices de
Virgine tractarent. Nec uſpiam le-
gere eſt; Filium ejus cum quoquam
de ipſa ex propoſito locutum, mul-
to minùs in ejus encomia effuſum:
etſi idemmet perſonas multo infe-
rioris dignationis non parcè ſolitus
ſit laudare. Quid ille de Præcurſo-
re ſuo Joanne ſolo non dixit? an
non deſtinato conſilio Oratorem age-
re voluit, ut eum turbis quàm com-
mendatiſſimum redderet? Lauda-
vit Viduam, ob duos aſſes in Tem-
plo oblatos. Extulit Publicanum,
quia vel ſemel modeſtè demilſseque ſe
geſſerat. Vix Magdalenam, errores
ſuos damnantem, & ad pedes pro-
volutam aſpexerat, cum mox enco-
miaſten amoris ejus egit. Celebra-
vit

we Ml
m M
fance dui
lcun * eup
cerigten lolie
tine lendh
ſenimu,
cem 0
nrom heumg
is Venfef,
eim non Abin
te, lepretmhlen
wüigte n in,
ſetnh ilum 9
noltt ude Ve
lumflin,
mnmie: un
ur erhun Dl
luchrn meiitorun
il num i
tal) limm
Cor igitur tum p
pelcꝛ in hiſtoriꝛ
Pwin bogui os
ud Neiota de
Oe ſun, tund n
lindum, fumin
mur! lnde,
veltefe, geprehe
e hocle ge ſif
Cllo euta contro,
tenpore mugbfu
n nocſe ſt i
Netig: i
tum in Cole; 4
nchd
en eiuen d
nmnikeſte.

uln, at
Mr De N

püme

r Mrorjliie.
eminum inſter
Qndt znimos

he Frgni ho.

unnn Mweh,
erit d m.
rem ſuan, ain
lin mmni.
um ſuem, pi.
luit, Charumm
tram inteligendl
retegamus ej
umn acjonchave.
. Ean in f.
nodi Pertun
Ut locus ſit ui
Occupationi. Nine
m univerſim, ut
lni cocien
Nee uſpiam ſe.
us cumn quoquam
loeutam, wuul.
encomi ealan
onas molto ine⸗
non nrce ſolitus
ile ce itcuſſ⸗.
6o von Cint in
lo Onatorem ge⸗
urbis guam conn.
dderet! Laudr-
1uos Allezin Ten.
xtolit Publicmun,
geſte denibete

DE IMMACULATA CONCEPT. MARLE VIRG. 225

vit conſtantiam mulieris Chananææ,
fiduciam Centurionis, Natanelis ſin-
ceritatem doli eæxpertem; at Virginis
gratiâ ne ſemel quidem locutum in-
venimus. Imò mox atque audivit
vocem optimæ mulieris celebri illo
encomio beatum pronuntiantis; Bea-
tus pventer, qui te portavit, corrigere

eam non dubitavit, dicta convelle-

re, reprehendere, & ſermonem, tam
utique non iniquum, aliò vertere, aſ-
ſerendo illum potius beatum, qui

nôſſet audire Verbum, viſcerum il-
lorum Filium, & ejus doctrinæ ob-

temperare: Quin imò Beati, qui au-

diunt verbum DElI, & cuſtodiunt il-

lad. Et quàâ iſtud causâ? an illum
latebat meritorum Virginis excellen-
tia? non eam amabat? non æſtima-
bat? Inſanum eſt hoc vel cogitare.
Cur igitur tam parùm & ipſe evan-
gelica in hiſtoria locutus eſt, cur tam
parùm loqui alios permiſit, niſi ut,
quò pauciora de ipſa finita, decreta-
que ſunt, tantò nos avidiuùs ad ſcru-
tandum, ruminandumque excitare-

mur? Inde, ſi lubedit animum ad-
vertere, deprehendemus, quæcun-

que hodie de Virgine Eccleſiæ Ora-
culo extra controverſiam ſunt, multo
tempore magis fuiſſe incerta ac dubia,

quàm hodie ſit is, de quo agimus,

Conceptus: priùs de illis diſcepta-
tum in ſcholis; tractatum in libris, in
Eccleſiæ Synodis certatum, quàm eo-
rum veritatem Divinus Spiritum aper-

te manifeſtaret. Quis tandem eſt ti-

tulus, aut dignatio excellentior, quàm

Matris DEl 7 par profectò erat, eam

mox primò Divini ore Spiritus in
ſacris Libris promulgari: Et tamen
ille expeckare voluit, donec tandem
Epheſini Patres ſuis illam linguis aſ-
ſererent, propriæ manũs ſubſcriptio-
ne firrmarent. Nunc illam cuncti vo-
cibus concordibus appellamus Virgi-
nem ante partum, Virginem in par-
tu, Virginem poſt partum. Sed ubi
hoc Sacris in Literis diſerte expreſſum
ſic repetitur, ut extra omnem litem
ſit? Neceſſe fuit, ut præclara inge-
nia ſudarent in inveniendis, diſcuti-
endis, & clara in luce ponendis ra-
tionum momentis, quibus refellere-
tur temeritas Theodori, Ebionis, El-
vidii, Valentini, qui tam illuſtre de-
cus præripere Virgini moliebantur.
Quantis ſtudiis actum inter prima
Eccleſiæ columina, quid de ejus Nati-
vitate, quid de Aſſumptione in cæ-
lum ſentiendum, an illa vocari ſan-
Cta, hæc non animæ tantùm, ſed
corporis quoque fide teneri poſſet?
Ita ſenſim tres iſtæ prærogativæ ſum-
ma cum Virginis gloria publica in
luce ſunt poſitæ, dum illa ſemper
occupatos in honore ſuo propug-
nando vidit viros ingenio & doctri-
nâà ſummos, qui non laboribus, non
vigiliis, non atramento parcerent,
dum ſua Virgini decora conſtarent.
Nunc nihil porro de Virgine contro-
verſum eſt, præter ejus Conceptum:
ad hunc enucleandum, quantis ſtudiis
conſtanter incumbitur? quot oblo-
quioſæ manus in eo occupantur, ut
antiquorum authorum monumenta
volutent? Quot calami libris exaran-
PFf 3 dit

130⁰ PANEGYRICUS DECIMUS SEXTUS,

dis conſumuntur? Quot linguæ de-
votiſſimæ in argumentis magnà elo-
quentiâ proponendis fatigantur? Non
eſt igitur mirum, quòd DEUS litem
hanc pendentem relinquere amet, abſ-
que eo, quòd ſuæ authoritatis pon-
aus interponat, dum hæc tot ſæculis
jam agitata in Eccleſia controverſia in
tam illuſtre honoris Virginei cedit
incrementum.

Et revera, quoties mentem ad
hanc rem adverti ſeriò, toties mihi
viſum eſt, ita Deum ſe geſſiſſe cum
Virgine, ficut ſe Natura cum Nilo
ſlumine. Ne vobis comparatio pa-
rum decens videatur, attendite, &
inæqualem quidem, non tamen in-
decoram agnoſcetis. Multæ ſunt &
Ppræclaræ dotes, quibus Huvius ille
à Natura ornatus eſt. Voluit tamen
eadem, ut origo ejusdem eſſet oc-
culta; nec conſtaret, magna eſſet, an
parva; illimis, an turbida. Et en
rem miram! Quod Nilo probroſum
videri poterat, præ aliis inclytum
reddidit: Omnis ſe Mundus certatim
huic origini inveſtigandæ dedit: Nul-
Iaque non atas (ita Lucanus cecinit)
voluir conferre futuris Notitiam.
Multum temporis in inveſtigando
poſitum, itinera moleſtiſſima exant-
lata, toti theſauri exhauſti. Quid
dici amplius poteſt? Nero ipſe, tan-
tus Imperator, expeditionem inſig-
nem adornat. Ejus imperio plures
conducuntur variis ex partibus equi,
conquiruntur expeditionis comites,
pecunia colligitur ampliſſima, fabri-

cantur vehicula, omnis generis com-
meatus convehuntur, ut itineri aut
terreſtri, aut maritimo ſerviant. Le-
guntur expeditionis duces Romano &
Senatu nobiliſſimi. Felicia itineris
auſpicia petuntur Divorum ad aras;
vota ibidem pro reditu concipiun-
tur. Et jam abit Romãâ, Mundi ca-
pite, inſignis Legatio. Nationes
omnes, per quas iter eſt, inquirunt
curiosè, quò illa pergat? audiunt
omnes; ad Nili originem retegen-
dam id iter inſtitutuum. Non eſt
Provincia, non urbs, non oppi-
dum, ad quam ea fama non pro-
manet. Implentur chartæ, volant

pagellæ, & omnium ſermonibus ce-

lebratur: Roma mittit ad Nili origi-
nem veſtigandam. Itàne Roma mit-

tit cum imperio ad Nili originem
veſtigandam? nihilne ergo aliud in

inſigni illo flumine erat, quod ejus
inveſtigationis honorem promerere-
tur? Quis neſcit, omnia inter flumi-
na Nilum Naturæ delitium eſſe? Quas

enim æſtate aliis aquas imminuit, huic

large concedit; ut ſic quaſi neceſ-
ſitatem mortalibus imponat, uni ſe
illi devinéctos profitendi, dum, ut

ille cecinit: In torrente plaga, ne ter- Lucan. 10.

ras diſſipet ignis, Nilus adeſt Mundo.
Ejus beneficio fit, ne Agricolæ £-
gyptii ſidera contemplari debeant.
Nilo ſupplicant, Nilo vota faciunt:
& ille large exundans agros pererrat,
valles tegit, & omnes pagos villaàs-
que in totidem inſulas mutando, ob-
ſidione cingit inquilinos, qui agiles
naviculas alacriter ingreſſi, fiſtula-
. rum,

uy).

worum,
ſeto ſon

fum,
Oum H,
u letitiæ ae

f .
n

1

un. .
g ſmnſemimn
umn more 1
Poprlum,
Gat. Gnde n
mendifionenn
In Adin mii/
ni fle
iori metis ſys
AMllid mor
ne ogiipi
grioni honotes
Detebentur unizu
bec elt hominen
incmnii negigere
& Occulta ſolicit
ſigne. Quntn
minine rulgares
gumm tunen ile
I Yori, ſiejin
uilem. Hecn
effecit, ut non
permnte Nerone,
(ambyſſe Perſe
nesAlerundto, in
ſ 4 erpecitionen
ſcet dunini ujn
feis Genter ni
gan riſe ſin,
ihlien Alenti
kann curioſite
dtenti, non *
dannts ſpeninde
Poſt tot incertin
un a5 nguiten

is geneti⸗
Ut itineri
lnint le.
uunRommo!
kiic neris

1

edin Cnahiun.
omi, Mundi e,

1nio. Nationg
ter eſt.

5 inguin
Pergat; anint
Dginem ketegen
tum. Nom e
bs, non oppi⸗
fama non Pro.
chatx, volant
m lermonibus ce⸗
intad Mliotig.
Itne Roma wit-
d Nii orgnen
lne ergo Aiud n
erit, Avod ejus
Nem promerer-
mnia intet fomt⸗
elitium eſe? Q
luns mmnnünwit,ie
in ſe guſ eef
inponat, unl k

irndi, Amm, lun
me ilt, e ter.

lius Aitt Muuin
ne Agriode .
empluri Ehen
lo von hann
lus ads
hmmes b

nlils nc 6
gpilmos,

ter e,

Iſ. F.23. 3.

DE IMMACULATA CONCEPT. MARLE VIRG.

rum, lituorum, tubarum, tympa-
norum læto ſonitu, hoc majora
edunt lætitiæ argumenta, quò mi-
nuùs de ſuis agris apparet. Nec id
mirum. Non enim Nilus, dum
agris jam ſeminatis ſuperfunditur, alio-
rum more fluminum prædabundus
eos populatur, ſed beneficus fœcun-
dat. Unde in magnam ejus com-
mendationem Iſaias pronuntiavit:
In aquis multis ſemen Nili, meſſes flu-
minis fruges ejus. Ibi enim abundan-
tioris meſſis ſpes eſt, ubi fluminis
exundatio major. Nönne iſta Na-
turæ prodigia publicos ejuſmnodi le-
gationis honores magis merebantur?
merebantur utique, quis neget? Sed
hæc eſt hominum imholes: magnà
incuriàâ negligere prodigia manifeſta,
& occulta ſolicitè ac curiosè inve-
ſtigare. Quantumvis nobiles ſint &
minime vulgares Nili dotes, nun-
quam tamen ille tantum eſſet aſſecu-
tus gloriæ, ſi ejus fontes occulti non
fuiſſent. Hæc natalium incertitudo
effecit, ut non tantum Romani im-
perante Nerone, ſed ante hos Aſſyrij
Cambyſſe, Perſæ Seſoſtri, Macedo-
nes Alexandro, imperantibus ſimilem
ſe ad expeditionem accingerent. Et
licet fluminis hujus indoles, ſemper
difficilis, Gentes maluerit ortus mirari,
quàm nſſe ſuos, unde poſt tam mul-
tiplicem diligentiam, tam non ava-
ram curioſitatem, vincit ahuc natura
latendi: non tamen irriti anteriorum
conatus ſpem in poſteris extinxerunt:
poſt tot incertitudinis ſæcula, nun-
quam ab inquirendo ceſſatum eſt:

231
ubicunque videtur, quæritur, & nulli
contingit gloria genti.

Nunc, Auditores nobiliſſimi!
quis vetet, ab hac agendi ratione,
quâ DEUS in naturæ ordine præ-
ter communem ordinem utitur, at-
tollere mentem ad perſpiciendam il-
lam, quâ utitur in ordine Gratiæ?
Repeto igitur, quod dixi: Si me opi-
nio mea non fallit; fecit Deus cum
Virgine, quod Natura cum Nilo.
Occultam eſſe voluit longo tempore
originem; & hæc fortaſſis inter præ-
cipuas fuit occaſio tantæ ejus glo-
riæ. Perſpectum cuilibet eſt, quòd
ipſa dotibus alijs Nilo ſit ſimilis.
Quoties enim Divinæ ſol Juſtitiæ,
iratus, radijs ſeſe armat ardentiſſimis,
& fulminibus metuendis, ad tellu-
rem incendio delendam 3 Maria ſola
valet eâ gratis, ut opponere ſe ſo-
li poſſit, ne terras diſſipet ignis, ipſa
unica unicè adeſt Mundo; amabiliſſi-
mis, quas tundit, lachrymis extin-
guendo incendia, quæ ingratum mor-
talium genus merebatur. Etiam cum
alia majoris generis flumina, Cæli-
tum inquam maximi, virium ſatis
non habent ad hæc incendia tempe-
randa, his illa nunquàm, deſtitui-
tur, ſed tum potiùs majoribus abun-
dat: cùm non rarò DEUS aliorum
precibus Cælitum certas gratias ne-
get, ut tanto ſtudioſius Matris Iuæ
preces implorentur. Per ipfſam eſt,
ut Mortalium multi neceſſe non ha-
beant aliorum ſiderum benignitatem
& beneficentiam ſolicitare z habent in
una

232 PANEGYRICUS DECIMUS SEXTUS,

una Virgine ſufficiens neceſſitatibus
ſuis præſidium; unde ipſi ſupplices
accidunt, ipſius ad aras confugiunt.
Nec maligne eorum fiduciæ eventus
reſpondent, dum quod aliorum pa-
trocinio fruſtra ſperarent, ab ipſa
nullo negotio conſequuntur. Inundat
illa paſſim ſuis gratijs agros, in
omnes benefca, nulli formidabilis:
hoc uno difſimilis Nilo, quòd hic
beneficentiam ſuam unius Provinciæ
limitibus definit, ipſa nullas non in
regiones ſit munifica. Iſtæ tamen
tam ſingulares Matris Virginis dotes,
prærogativa hæc jura jam omnibus
ſunt notiſſima, nemo illa ignorat:
càâque caus4é parum moddò laboris in
ijs diſcutien dis impenditur. Qui ocu-
los habet, illa videt, qui ſenſibus
præditus eſt, experitur. Quò occul-
tiora quæque ſunt, tanto diutius hu-
manæz intelligentiæ vim inquirendo
fatigàrunt. Et quia occultiſſimum
omnium eſt originariæ puritatis jus,
quantumcunque rimentur, & ſcru-
tentur diligentiſſimi & acutiſſimi qui-
que, Vincit adhuc natura latendi:

hujus gratia plus, quàm cujuſcun-

que alterius, laboris & conatũs ſu-
bitur. Quis autem jam dicat, quan-
tà hoc Virginis gloria fiat? Vene-
runt ex omnibus propé Europæ
Regnis Legationes ſplendidiſſimæ ad
Vaticanum ſolium, ſuperârunt Alp-
ium juga, Oceani fluctus verberâ-
runt : Quâ causâ ? Ut fſcirent Vir-
ginis ortus: ut certi redderentur,
purus, an fordidus, nobilis, an igno-
dilis ejus Conceptus fuerit. Quàm

multi Principes identidem Admini-
ſtros hunc unum ob finem mittunt?
quantum auri largiuntur? quâàm mul-
ta imperant? quot ſupplices libellos
porrigunt? quas induſtrias præter-
mittunt? Neque quia priores operam
perdiderunt, qui nunc vivunt, ſpe
ſuâ exciderunt. Quamdiu obſcurus
Mariæ ortus erit, tamdiu inveſtiga-
bitur. Et hac occaſione ſemper ipſa
materia ſermonum erit, ſemper at-
tentius ſcrutabuntur docti, ſemper
plura commentabuntur, tanquam de
vena inexhauſta, e qua quanto plus
eruitur, tanto plus ſcaturit.

Quid nunc vobis videtur? AA.
An non quòd hac agendi ratione po-
tiſſimùm Virginis gloriæ DEUS con-
ſultum voluerit? Quibus illa majo-

ribus affici honoribus poſſet, ſi nihil

jam de ejus ortu obfcurum eflet,
quàm nunc afficiatur, dum plus adhuc
lucis de fanctitate Conceptus ejus
deſideratur.

Nec minùs idem ipſe Deus, ſi non

erro, credentium utilitati & commodis

proſpexit; dum magis bene mereri
de Virgine poſſumus. Reverâ enim,

quod de ipſa profitemur & afferimus,

Eccleſiæ invi ctà Authoritate compulſi,
tributum videtur neceſſarium, quod
à nobis negatum ſicut nos in Perduel-
lium cenſu poneret, ita ſi pendatur,
vim non habet, nomenclaturam Mu-
nificorum nobis conciliandi. Submit-
tendum tum eſt caput, nec aliud di-

cere Virgini poſſumus, niſi abjectum

ud.

M erga

gemelt
ublepioconen
1l mMinre opii-
rinmno len
um Cadere, ⸗
dn in is Eect
Tunus miin ligin
Pido⸗ notis .0
um Diplomatdb
me Aexrundri
opinionihuic lec⸗
lucuit quun non
ſedinhoe ſiltem
Noli temeruns,
nott, Eſantem
s niſi aliter Ee
inpetrabitnemo,
lle noxx ſiyeptt
lir, labe contam
tlueprolententiir
mpendamdiri,
enilencktng
44 hutheode
tie noſta um in⸗
Olr indm ren
unn eord
. li entis 10
Alunt zu e

.
plim
Eenen

1 .
ien Aini
4 n winun
quim mul
nhlees ihelo
n ein utt⸗
nipigte odenm
uc im, le
amcdin o

5

ſeuns
amdin imelte.
lone ſemper e
eiſt, ſenper t.
r docki, lemne
tor, tanquam de
1 guuanto plun
aturit

is wiletur! 44,
endi taione po⸗
ori DESC-
Cbus la mio⸗
Polſet, iniil
Oblcurum ellet,
dum plos ãhuc
Concepis ejus

ipſe Dens inon
luti Acommols
ues bene melelt
§. Reverd enin,
mur & Merimag
horitate comnpi
ecellerium, goe
eut nosin Perber
, naieug
omenrlinl,,
onclimi 4
utr
caput/ e⸗

,

X

DE IMMACULATA CONCEPT. MARLE VIRG. 233
illud, & propudioſum: Domina,

quod debuimus facere, fecimut. Si
hoc negare, perfidiæ crimine careret;
hoc tibi tribuere, non poteſt tribui
gratuitæz humanitati. Aliquid tamen
gratiæ favorilque videris mihi debere,
ſi ſponte tibi offero, quod poſſem ne-
gare citra ullam noxam. Licet mihi
etiamnum per Eccleſiam, ut in ani-

mo tacitus ſentiam, te quoque origi-

nis labe infectam fuiſſe. Verum qui-
dem eſt, quòd nec libris editis, ne
publicè pro concione hanc propagare,
aut affirmare opinionem poſſim, imò
ne privato quidem in congreſſu cui-
quam ſuadere, docere, defendere,
cum in his Eccleſia ſancte provida
manus mihi ligarit, & os obturarit
pluribus notis Pontificum Maximo-
rum Diplomatibus, & ultimo maxi-
me Alexandri VII. qui aliud jam
opinioni huic receptaculum non re-
linquit, quàm non penetrabile animi:
ſed in hoc ſaltem ita ſentire poſſem,
nullà temeritatis, aut prævaricationis
notâ, Etſi autem hoc poſſem, nolo:
& niſi aliter Eccleſia juſſerit, à me
impetrabit nemo, ut ullàâ te cujuscun-
que noxæ, ſive propriæ, ſive origina-
riæx, labe contaminatam exiſtimem.
Hac pro ſententia impendam ſudorem,
impendamspiritu, vitam adeò impen-
dam ipſam & ſanguinẽ Quid, cenſetis,
A A. Poteſtne obsequium intelligen-
tiæ noſtræ tam ſincerum, Virgini non
plurimùm placere, utpote vi nullâ
aut imperio eorum, quibus etiam in
arcana mentis noſtræ circa ea, quæ
dei ſunt, jus eſt, extortum, ſed ex
uno erga ipſam amore profectum?
R. P. Segneri Panegyr.

Non poteſt non placere. Aliter enim
ſi eſſet, non recte contra Jovinianum
ſanctus ſcripſiſſet Hieronymus, plus
gratiarum mereri donum, quàm cen-
ſum: Majoris gratiæ eſt offerre, quod
non debeas, quàm reddere, quod exi-
garis. Et nönne res ipſa loquitur,
placuiſſe etiam DEO ſimile tributo-

rum ſpontaneorum genus ſibi retine-

re? Sic enim, non quidquid & majori
ſua eſt gloria, mandare nobis, pœnâ
non ſervantibus conſtitutàâ, voluit;
ſed multa conſuluit duntaxat, qualia
ſunt maxime, quæ Religioſum effi-
ciunt, Obedientia perpetua, Pauper-
tas voluntaria, Caſtitas Angelicæ æmu-
Ia. Hæc ſi ampleckimur, laude
digni ſumus? ſi non amplectimur, non
ſumus digni vituperio. Quis autẽ non
advertit, hoc ipſum in majorem omniũ
Domini gloriam redundare? Dum
namque multi, etſi ſuo relicti arbitrio,

ſponte tamen parati ſunt facere, non

tantùm quod ille præcipit, ſed quod
ſuadet etiam, nova ipſi accedit
cohors ſervorum, tanto nobiliorum,
quo minus coactorum. Dat fic ille
opportunitatem oſtendendi Paln,
quis majori in ipſum amore feratur.
Amor enim, ut Sanctus Auguſtinus
notavit, imperia non exſpectat, ſed
nutibus obtemperat.
tummodo nutandum fuit.
amanti, ut aliquo voluntatis amati ve-
lut odore affletur: mox enim, quin
aliud expectet, poſt ejus abit veſtigia,
eique ſe comitem jungit.

Idem accidere videtur in Virgine.
Cuncti debemus illi aliqua laudis tri-
6 g . buta,

Amanti tan- In Joan-
Satis eſt“ 21.

%ο 1
„

q. 81.

234
buta, quæ nobis Eccleſia imperat:
unum noſtro relinquitur arbitrio?

uod eſt, credere, aut non credere
9

purum & illibatum ejus Conceptum.
Ad hanc quidem diem Eccleſia non
prohibet, ſed ſinit, ut hac de con-

troverſia in animo ſentiamus, quod

volumus: ſi tamen explorare libet,
quam illa in partem inclinet, nullo id
negotio deprehendimus. Permittit
illa, ut palm, & in oculis ac con-
ſcientia omnium tueamur ortum Vir-
ginis omnis labis expertem, ut ratio-
num momenta excogitemus, edamus
in lucem, tradamus in ſcholis, affir-
mando, per hunc Conceptum intelli-
gere ſe illud momentum, quo anima
in corpus infuſa eſt. Lucem huic
Conceptui ſacram eſſe jubet ritu,
quem duplicem dicimus: certam ſac-
rificij incruenti, certam precum hor-
ariarum ſacerdotalium formulam præ-
ſcribit, inque hac non aliter de Con-
ceptu, quàm de Nativitate Virginis lo-
uitur, & ut hanc, ita illum, non
Unctidcatum tantùm, ſed & ſanctum
appellat, id quod fortaſſis plus eſt,

quàm ſi Imaculatum appellaret: plus

inquam: ſi enim vocum vim perpen-
dimus, Immaculatum eſſe aliud non
dicit, quàm carere maculàâ: at eſſe

ſanctum addit aliquid perfectionis,

puritatem ſcilicet ſolidam, puritatem
ſtabilem, puritatem, quæ DEO pe-
nitus uniat & conjungat. Sanctitatis
nomen (ita S. Thomas docuit) duo vi-
detur importare, munditiam, & firmi-
tatem. Nec tamen idcirco, quod
potari à vobis velim, prohibet, quo

PANEGYRICUS DECIMUS SEXTUS,

minùs in animo judicemus aliter, non
poœenas ſtatuit, non noxam vult con-
trahi. Nimirum, aſſequimur, quod
vult: Amanti tantummodo, nuntian-
dum fuit. Quid autem ex tantillo
hoc, quod noſtro adhuc arbitrio con-
ſultò relinquit Eccleſia, quid conſe-
quens eſt? Conſequens eſt, ut ex
omni recte credentium numero ſecer-
natur longe numeroſiſſima eorum aci-
es, qui, ubi de honore Virginis agi-
tur, non expectatis imperijs nutus in-
telligunt. Et hoc illa magnæ ſibi glo-
riæ non ducat? Si alia abeſſent omnia,
videret illa in hac re inſignem, quam
habemus, ad eam honorandam, ani-
mi propenſionem, dum in ea ſponte
prædicamus decus incomparabile,
quod abſque ullâà notaâ poſſemus ne-
gare. Non exſpectamus, dum Eccle-
ſia ſuo nos imperio ad illud tribuen-
dum compellat: fatis eſt, quòd non

prohibeat.

Et quomodo non certò permit-
tere ſibi de nobis Virgo poteſt, quòd
libentiſſime aſſentiamur omnibus,
quæ nobis imperantur, dum tam
prompte affirmamus, quod tantum
innuitur? Qui amplids ſtatuit facere, Epiſt. ad
quàm præceptum eſt, oſtendit minus ſibi Demetr.
praceptum eſſe, quàm potuerit. Pro-
nuntiavit ſanctus Auguſtinus de illis,
qui non contenti obedire præceptis
evangelicis, etiam conſilia prompte
amplectuntur. Id ipſum in re noſtra,
proportione ſuâ, dicere poſſe videor.
Si nos honorandæ Virgini, prompti
ſumus affirmare plus, quàm cogamur
impe⸗

miſſune, lulem

oile lngnre
ipi Tleionus
zni imumd⸗
lbetili'r k
ucnes Vigine
mn abumdutem
Omnem Fitan,
Ountumncunque
ih, noNn
geretgraüir, gui
uiſguum obtind
feitnobis Job
teneamus, comji
Prrrogatiyas dun
1ocun inte ſep
htellen &
ginits minis de⸗
ternitzs minn
Contenti ſomus.
Imperet Eecleſia
Conuum ſodli
ſtertent i
innidſnela
tur Mue DI
Fc d i
inn i Krn
ctren

Netur exradi
3 dicetnr

Imn eorumac,.
Ne Vitgini 1:
nperis nutugln.
magneſtbiglo.
bellentonmin,
ſignem „quanm
Orundin, mni-
mminen bonte
incompitedile,
pollemms ne⸗
uS, dumcde.
dillud tribuen.
eſt, guo non

ncend permmt.
o poeſt, Jvod
mur Ommibls,
Unr, Con tin
quod uuntun

Einit flere, i

enlit minus libenn

Ntuert. bo.

uſkinus eili,
elire Precehi⸗
Onia Ptonp
ſumintemic⸗
grepcleici
iron, 4 4
Una
,4 her

imperio, palàm oſtendimus, pau-
ciora nobis imperari, quàm affirmare
parati ſimus. Dicat igitur nobis non
invitis Eccleſia, quidquid ſublime vult,
ut credamus, de Maria, & de noſtro
obtemperandi ſtudio non dubitet.
Vult illa fortaſſis, ut aſſentiamur fir-
miſſime, ſanctam fuiſſe Virginem an-
tequàm natam; Sicque illi negatum non
fuiſſe ſingulare privilegium, quod alijs
ipsâà inferioribus conceſſum eſt, Jo-
anni inquam & Jeremiæ? parum eſt.
Jubet illa,“ut fateamur, ejus virtute
ſanctitatis Virginem accepiſſe gratiam
tam abundantem, ut noxam, per
omnem vitam, contraheret nullam,
quantumcunque minimam; imdò ut
plus illa, mox initio ſuæ viæ, poſſi-
deret gratiæ, quàm aliorum Viatorum
quiſquam obtinuerit in fine? non ſuf-
ficit nobis. Jubet, ut fide certiſſimò
teneamus, conjunctas in illa fuiſſe
prærogativas duas dotes, tam cæte-
roquin inter ſe pugnantes, ut Virgo
eſſet enadem, & Mater, ſic ut nec Vir-
ginitas minùs redderet fſœcundam, nec
Maternitas minuùs puram? nec iſto
contenti ſumus. Etiam alia nobis
imperet Eccleſia, neque ulla eam
Dogmatum ſublimitas & magnitudo
abſterreat. Quid autem imperabit?
an ut abſque ulla hæſitatione appelle-
tur Mater DEI? Ita appelletur: &
ſi quis unquam infamis Neſtorii Diſ-
cipulus, decus tam præcelſum du-

bium illi facere non dubitaret, dam-

netur, eradicetur, in ipſam adeò
abyſſum magnam detrudatur. An &
aliud certiſſimo fidei aſſenſu nobis te-

4

DE IMMACULATA CONCEPT. MARIE VIRG. 235

nendum? Omnino: tenendum, ex-
altatam fuiſſe Virginem ſupra omnes
plane choros & ordines tam beatarum
mentium, quàm hominum; ſic ut
illa jam cælo recepta non ſecundum

animam tantum, ſed etiam, quod

quum eſt exiſtimare, ſecundum
corpus, conſideat ibi ad DEl thro-
num Advocata Peccatorum, Aſylum
miſerorum, Diſpenſatrix gratiarum,
Protectrix Eccleſiæ, Regina totius
Univerſi. Et quid amplius? an am-
plius nihil ſuper, quod ad Virginis
honorem credamus? nihil inquam,
ſuper? Ad nos quod attinet, fruſtra
Eccleſia vibrat fulmina, minitatur
Anathemata, oſtentat fupplicia: hæc
eos petunt, qui contumaces ejus de-
trectant imperia. Nos quomodo in
credendo obluctabimur imperiis, ſi
parati ſumus tenere etiam, quæ no-
ſtro permittuntur arbitrio? Qui am-
plius ſtudet facere, quàm præceptum
eſt; oſtendit minus ſibi præceptum eſſe,

quàm potuerit.

Aſpiciat igitur, aſpiciat, opto,
& probet, ſi tantum mereri videbi-
tur, noſtrum Virgo obſequium. An
non iſtud reverentiæ ac reſpectus ple-
num eſt? an non glorioſum, videre
tam innumerabile Clientum agmen,
promptiſfſimorum ad probanda ſuo
aſſenſu ſumma decora Virginis, ſic ut
non expeckato ineluctabili Eccleſiæ
decreto, ſatis habeant ad talem annu-
tum invitari ? Tantum hoc eſt, ut
exiſtimem, nos viciſſimn à Virgine
expectare poſſe quoslibet mutuos fa-
6% 2 vores.

Qard. de
ugo.

236 PANEGVYVRICUS DECIMUS SEXTUS,

vores. Unde ne iſtis privemur, non
miror jam ego, permiſiſſe DEUM, ne
certi quid circa iſtud Myſterium ſta-
tueretut, ſed ut indicaretur tantum
nobis veritas, non autem DElI voce,
quam nemo non audire debeat, pro-
mulgetur. Non tamen deſperandum
nobis de ſententiâ ultimà, fortaſſs
non diù pòſt, ferendàâ, ut ſanctæ
Brigittæ promiſſum eſt: jam enim

utrinque ſatis pugnatum videtur, ſatis⸗

que laboratum in inquirenda hujus
arcani veritate: Quiſque oſtenderit Ze-
lum ſuum. Atque adedò illud adve-
niſſe tempus, quo tandem Vaticani
authoritate adſtruatur Veritas, quam
integris tribus abhinc ſæculis jam ſui
ſtudioſis confidere dignata eſt Maria:
Veritas eſt, quòd ego fui concepta ſine
peccato originali.

PARS SECUNDA.

Uas nobis vices rependet Maria,
ſi ortum ejus ab omni prorſus
labe immunem tueamur, etſi liberum
nobis eiſt aliter, intra indicatos ta-
men limites, ſentire? Vices ſane
optatiſſimas. Didici hoc ego jam
inde à Juventute mea ex Viro & Do-
Ctrinàâ, & Dignitate Eminentiſſimo.
Erunt autem iſtæ vices, ut ſic Virgo
nos defendat in momento illo, ex
quo pendet æternitas; ſicut nos il-
lam defendimus in momento fſui
Conceptůs. Auſcultate diligenter.
Noſtrâ intereſt, efficere, ut Mors
noſtra ſit ſancta: quis noſter ortus
fuerit, jam parum nos angit. Ma-
riæ non intereſt amplius, ut Mors
ejus ſancta ſit: intereſt autem ejus,
ſtabilire conceptam fuiſſe ſine ulla
macula. Si nos modò omni conatu
& induſtriâ id curamus, quod Vir-
ginis intereſt, an illa non viciſſim cu-
rabit ſeduld, quod noſtràâ intereſt?
Ea eſt grati animi lex, ut ſi partibus
ſuis deeſſe nolit, par pari reddet, ſi

eodem in genere non poteſt, ſaltem
in eo „quod alteri ſua proportione
reſpondeat. Opponetis tamen: Ec-
quid tandem facere nos poſſumus, ut
ortus Deiparæ labis omnis expers ha-
beatur? in manu noſtra non eſt, effi-
cere, ut pro hoc ſedes Apoſtolica
pronuntiet: nos neque ex illa corti-
na loquimur, neque Oracula, qui-
bus obſiſti non poſſit, fundimus.
Sic eſt: an autem idcirco nihil con-
ferre poteſtis in favorem Ortus illius
purifſimi? imò, ſi vultis, quam-
plurimum. Hoc enim ponendum;
uamdiu ſententia hæc inter fidei
dosmat non numeratur, plus ſem-
per & plus veroſimilitudinis accipere

eam poſſe, externæ ſaltem, à ma-

jore aut minore numero Authorum,
qui illam tuentur, aut mentium, quæ
illam amplectuntur. Non eſt penes
nos, ut aliquid certitudinis aut ac-
cedat, aut decedat Veritatibus ſum-

mâ jam authoritate ſtabilitis. Ne-

que enim vel noſtro diſſenſu infir-
man-

errco üt
tudinis: P
anneil gun
Ue Abbin, 7
ſunt, longe
Hec enin bi
28 M muli pwo⸗
obehlin, an
erininco ae⸗
etimn m ſemnitut
ſrnr enentie
enga. Hoc auten
ir numeto Aertig
biüturn elle Ul
lidtto, qur lu
mentumm eſt. a
tribungli pronun
negantium, aut
R.ns ek Pat
dere, frbtet, &
ewerem fuille 0
” Orbitari non
105 pongeris al
ACcitori ſimug a.
Commumibig iam
luud Aiter no
en m prepon
inclunt Rn
ton in gie don
lentenir, 1
morteles A il
Finnt, Viri .
Phbeij Doc
l, inipe
e Aiſtocret .
e,

Vicani
r Verſcz aunn

ne ſeculi emſi
gunelt lann.
Jui ntenti ii

npoteſt, ſalten
in proportione
Mnetiz tumen: Ec-
nS Pollunn,
ommnig erpen u.
oſtra non eſteſß⸗
ſeles Apoſtolic
gue er ila cort.
e Ornacule, qui
oſſt, Wndimus.
idcirco ninil con-⸗
kemn Ortüs ilin
ſi vlltis, qun.
enim ponendum;
nre intt flel
eratut, Plos len
ihtocdiris ccbere
2 llten, .
ummero Anthorumn
Alt wentiun,
. Non etne⸗
Vertun .
ſro n.

„*

DE IMMACUIATA CONCEHPT. MARIE VIRG. 237

mantur, vel aſſenſu affirmantur. De-

ficiat à fide, quidquid uſpiam eſt hu-
manæ ſapientiæ, & tradita ab Ec-
cleſia dogmata perfide neget; non

idcirco quidquam iſtis decedit cer-

titudinis: parum intereſt, pro illis, an

contra illa loquamur. In iis autem,

uæ dubia, & noſtro arbitrio reli-
A ſunt, longe plurimum valemus.
Iæc enim & probabiliora fiunt, cum
ad illa multi propendent, & minus
probabilia, cum pauci; quò autem
veriſimilitudo creſcit amplius, hoc
etiam via ſternitur planior ad illa po-
