venire eſt, in quibus nihil non tute
imiteris? Non poteſt non Eccleſia
quædam in aliis improbare, multa
in quibusdam reprehendere, aliorum
vitam denique mortis in fidei causâ
obitæ meritis ſolummodo admirari.
Non id mihi propoſitum eſt, Audi-
tores! ut cuiquam Cœlitum hac com-
paratione derogem, & gloriam, qu4â
fruitur, elevem. Omnes tamen no-
novimus, eſſe Divorum ê numero
quoſdam caſtimoniæ ſtudio inclytos,
ſed poſtquam non modico tempore
luxuriæ frena laxaverant. Quoſdam
animi modeſtis commendant; ſed
poſtquam ambitioni non unâ victimâ
litarunt. Non unum virtutis ſancti-
tatisque omnis ſtudioſum admiramur,
quem morum priùs & vitæ licentia
deteſtandum reddiderat.
pemus cibi potusque parſimoniam, ſed
poſtquam diu genio indulſerunt, Hos
morum

In aliis ſtu-

Epiſt. 33. eſt laus ſane rarifima.
*a Ocaan. nium, quod nulla totius vita ſorde ma-

72 PANEGYRICGUS SENTUS,

morum gravitas commendat, ſed poſt
levitatem: illos veſtium nuditas, ſed
poſt luxum: alios ſolitudinis amor,
ſed poſt mundi ſolatia, quoldam de-

nique dolor ac luctus; ſed poſt de-

litias & riſum: non aliter atque de
Auguſto pronuntiavit olim Seneca,
pium profectà moderatûmque fuiſſe,
ſed poſtquam tantum ſanguinis fude-
rat, ut vel Ozeanus non ſemel intu-
meſceret; poſtquam cœdibus cam-
pos, Inſulas exulibus; vinctis car-
ceres implérat. Huerit Auguſtus Cle-
mens ac moderatus: at quando? nempe,
ait Stoicus, poſt mare Actiacam Roma-
no cruore infectum, nempe poſt fractas
in Sicilia claſes & ſuas, & alienas:
nempe poſt Peruſinas aras & proſcriptio-
nes. Non eadem Aloyſii mei fuit
conditio. Non ille ad virtutem ani-
mum applicuit feſſum ſceleribus; ſed
nihil egit, quod non laudem, admi-
rationem, imitationemque prome-
reatur; tam illuſtria ejus facta fue-
rant, ut excellentia dici poſſent ſin-
gula, ſi æqualia non forent univerſa.
Hæc enimverò, ſi momentis rem ſuis
ponderamus, illuſtris eſt vitæ ſancti-
tas, nihil unquam per omnem vitam
admittere, quod ruborem, ne dicam
pudorem extorqueat: quo tamen
mortalium plerique, utut ſancti im-
munes non ſunt. Hæc eſt gloria non
vulgaris, exclamat Hieronymus, hæc

culatur. Nec objiciat quisquam, to-
tum vitæ Beati hujus Juvenis tempus
ad vigeſimum quartum annum non

Felix praco-

aſcendiſſe: reponam enim ego; hane
demum ætatem præ omni alia peri-
culis pleniſſimam eſſe. Quis nefcit
pueritiam, adoleſcentiam, Juventu-
tem ætates eſſe vitiis aptiſſimas? tum
enim judicii immaturitate, ſanguinis
fervore, experientiæ defectu, propen-
ſionum impetu proniſſimum eſt in
illos ſcopulos ferri, quos infidum
Iæculi hujus mare tam multos abſcon-
dit. Tamen hos ipfos annos, tam
lubricos, tam procul ab omni cu-
jusvis culpzæ ſuſpicione vixit, ut
Eminentiſſimus Bellarminus (vir In-
nocentiâ vitæ, doctrinæ profundiſſi-
mæ famâ longe clatifſimus) explo-
ratis, diſcuſeisque omnibus animi in
Aloyſio latebris, pronuntiare non
dubitaverit, fuiſſe Aloyſium in gra-
tia, ut loquimur, confirmatum: quam
gratiam Apoſtolis primuùm, ut indu-
bitatum eſt, conceſſam, idem do-

Gtiſſimus Cardinalis arbitratur, aliis
ſubinde aliisque, ſed paucis fuiſſe à

Deo collatam, ut horum in menti-
tibus tanquam ſecretiori hortorum
parte, delitias quodammodo ſuas
Deus venaretur.

Et quis erit, qui ambigat, harum è
numero Aloyſium fuiſſe, ſi ſedulò
obſervet, quàm celeriter illum Deus
ſibi ſtuduerit vindicares Martha, Aloy-
ſi mater, IIluſtriſſima fæmina, cum
utero illum ferret, tam acerbis eſt
cruciata doloribus, tam periculoſis
oppreſſa ſymptomatis, ut deſperatâ

ab omnibus Medicis prolis vit4, in id

curæ omnes verterentur, ut quampri-

muùm

N

ſMter 1 s,
ſutpobelht, d
ein goim plenutn
6lt kerelllls anim
Lahiidis preleti
tenetæ crhiuntur,
Uienerolentiam,
(is Cevius & vel
Uumne ecocentur la
lttintur, E ad veit
rol inguntur. H
Eun Venatorem ilkn

1, Wacum eſt iluc

i,ruſis Onmiino
Hommnem denere, e
ſͦlitis cepit And-
im cepit Petrum,
Noe vboten in

Gan, Uchalg in

Cntsmmenem dam
e, inate mimun
lj Venatig d.
Nrcdis cati i 1l
ſus ſoannes, i
pmg. Inhr 1
ſenntorem ſe ille

1 rer

tllarminus (vi h.
oGrina profundif.
chaiſfſimus) erph⸗
ue omnibus znimin
8, pronuntiare non

ſe Aloyſium in ge

t, confrmatum: Aun
lis primüm, ut ind .

önceſlam, idemn de.
inalis Arbitratur, di
, ſed pauci fuiſe
ut horum in nent-
ſecretiori hortofun
quodammo. ſ;

giambigtt, Hanm

um fuille, ſi ſeell⸗
celeriter ilum Den
gicare? Martha,4 .
liſſima lemmn, cn
tet, uum at, .
bus, tann eial⸗
Otnatis,1 Eeſfeen
gich pio vi, I

DE B. ALOTYSIO GONZAGA. 73

mum illa ſaltem vita in tuto eſſet, ob
quam unam naſci quis tandem exop-

tet, cœleſtis inquam, & ſempiterna.

Priusquam igitur in lucem totus pro-
diret, ab obſtetrice ſolicité feſtinante,
ſacris undis ablutus fuit: vix iſtud
contigerat, cum abire omnis à matre
dolor, periculum evaneſcere; ut dicere
ſine metu poſſim, non aliud mihi iſtud
videri quàm ſolertiam, & ingenioſam
Divinæ gratiæ feſtinationem, quâ ani-
mam tam formoſam quàm ceierrime
voluerit quaſi domum ducere. Si
qui ſunt ex vobis, Auditores! quos
Venatio oblectat, uſu facile compe-
rerint, quàm plenum liquidæ volupta-
tis ſit. tenellulas animantes ſuis eê nidis
& cubilibus prædari. Siquidem ubi
ita teneræ capiuntur, amorem erga vos
& benevolentiam, ſi ita loqui fas eſt.
citius, ſuaviùs & veluti cum lacte im-
bibunt, edocentur facilius, jucundius
nutriuntur, & ad veſtra quo dammo-
do vota finguntur. Hinc invenio Chri-
ſtum, Venatorem illum egregium, de

Iſai.8. 3. quo dictum eſt illud: EFeftina prada-

ri, vatias omnino prædas, ex omni
hominum genere, egiſſe; prope ma-
ris Littus cepit Andream, cepit Jaco-
bum, cepit Petrum, cepit joannem:
propeê arborem in caſſes ejus Publi-
canus, Zachæus inquam, incidit: ad
fontis marginem Samaritana illa capta
eſt, in aere animam latronis in crucem
acti venatus eſt. Præ cæteris tamen
prædis carior illi fuit Præcurſor par-
vulus Joannes, maternæ alvi in nido
captus. In hac ſanèê capienda præda
venatorem ſe ille celerem: feſtina
R. P. Segneri Panegyr.

pradari: probavit: eam autem, jam
adultam, dotes maximæ, merita cla-
riſima æſtimatio ſumma commenda-
runt. Atque hoc (liceat ita loqui)
hoc inquam eſt, quod in Aloyſio Deus
fecit, in nido illum cepit, & ſi tam
feſtinus in Aloyſio capiendo non
fuit, quàm fuit in Joanne, non ideo
parùm illud dilexiſſe dicendus eſt,
quem prius ſuum voluit, quàm pedem
in ſolo poneret.
Jam quis mihi explicet, quàm
præclare edoctus à Venatore ſuo
Aloyſius fuerit, cùm tenellus etiam-
num efſſet? Primus rationis fulgor.
qui mentem illius perſtrinxit, profun-
do illum velut é ſomno excitavit, fe-
citque, ut Divinam bonitatem non
obſcurè cognoſceret, illique ſe non
minore ſtudio ac pietate penitus de-
voveret. Et hujus ſuæ devotionis
ac mancipationis, ſub annum vitæ
ſeptimum factæ, tam viva, tam recens
illi in omnem ætatem hæſit memoria,
ut fuæ ad DEUM converſionis tem-
pus illam appellare conſuéſſet: & id-
circo inter magis recondita magisque

cara animi ſui fecreta Spiritus ſui arbi-

tris hoe ſolitus eſt retegere: quo mo-
mento DEum nôſſe cœperit, eodem
cœpiſſe & amare. Quamquam prius-
quam illum néſſet, revereri jam coe-
pit. Nondum enim quartum annum
vivendo expleverat, cùm jam docen-
te & ijmpellente intus meliore Spiritu,
Deo ſe arctiſſime unire conatus eſt,
ſæpius non ſine domeſticorum ſtupo-
re nunc in abſtruſiſſimo ædium angu-
lo, nunc in ſolario, à turbis concur-
K ſantium

74 PANEGYRICUS SEXTUS,

ſantium remotiore, preges de genihus
fundere deprehenſus. Nequs eſt, cur
fidem quis ei rei deneget.
Videmus ſiquidem & Heliotro-
Pium illi ſe ſoli inclinare, quem non
novit: & magnetem ab illa ſtella tra-
bi, quam ignorat; ignem quoque
illam ad ſphæram eniti, quam non
diſcernit. Pari proinde ratione non-
nullæ animæ, à DEO præ cæteris le-
æ, impetu quodam interno agun-
tur ad quærendum illum, quem non-
dum agnoſcunt, & ad opem ab eo
petendam, cujus ne nomen quidem
nêrunt pronuntiare. Viciſſim Aloy-
Kius noſter quàm citò mundum nòſſe
cœpit, tam citò occœpit contemptui
& ludibrio habere. Subinde vel no-
lemem rapiebant ad ſpectacula, quæ
maxime curioſos oculos paſcunt, cer-
taminum ac ludorum equeſtrium,
pomparum magnificarum, quibus per-
Lonæ principes adventantes exclpie-
bantur. Sed Aloyſius propè adhuc
intans, illa nec oculis dignabatur;
quos modò in terram verecunde de-
figebat, modò manibus obtegebat,
itâque in theatro pleno ſtrepitus ac
tumultus non aliter quàm in remotæ
eremi ſilentio morabatur. Veſtes illi
ſæpe laceræ, ſemper neglectæ. Ver-
borum Parſimonia ingens, & tantum
non avaritia: Congreſſum illi cum
allis amor nunquam, non ſemel etiam
horror. Quid igitur mirandum, ſi
integritatem ſervavit tam illibatam in
mediis etiam mundi illecebris, in
mediis Aulæ periculis, in qua ad/ an-

mum usque ætatis decimum ſeptimum

Vixit, radio olari non abhimilis, qui
aliorum fordes abſtergeret, alienis
ipſe non inquinaretur, nec quidquam
ſuæ lucis amitteret? Si porrò in tem-
peſtatibus ſæculi nihil paſſus eſt Aloy-

ſius, in Religioſæ vitæz portu quid eo
factum cogitatis? Experientiâ magi-

ſtrà docemur, tes omnes, in loco.
quem illis natura deſtinavit, virtutis
ac virium plus habere atque exerere.
séque adversus externam vim longe
facilius tueri, vitamque quodammodoe
conlervare. Num pilſcem illum vide-
tis extra undas languentem, palpitan-
témque? reponite illum, ſi placet,
nativo in elemento, videbitis illum
mox redire ad ſeſe, motitare ſe, na-
tare, & , ut ita dicam, convaleſce-
re. Roſæ ſunt, quæ noſtratibus plan-
tatæ in hortis, nec coloris vivacita-
te dele tant , nec odoris ſuavitate
blandiuntur: has tamen Chinenſium
horti delitias ſuas, forumque ſoles
venerantur. Quin & Cedros inveni-
re eſt, quæ vel in Italico ſolo ſteri-
les ſunt atque ſylveſtres: his tamen
Libanus in Oriente, patrio fſcilicet
ac nativo aëre recreatis ſuperbit. Ig-
nem nullæ in ſphærâ ſuâ ſordes infi-
ciunt: Aêr in loco ſuo quanto eſt
ſyncerior? terra propiuùs centrum
quanto integrior? Aquam argenteo
etiam aureòve vaſe incluſam putreſce-
re videmus, & luteam effici, in fonte
ſuo luteo, limpidior, nitidiorque ar-
gento eſt. Jam illud quis necit, ſi
quod nativum in mundo virtuti ſolum
eſt, aliud hoc non eſſe, quàm hor-

tos Religionum? Quare ſi Aloyſius in

Aula,

Corpie nims
is itus ingen
almren ſopplicionn
“ Cumnod no
Lingnnen habebi
e Aloyſius ſeri
im zgebet, clin
Pnn gulmodl g
Ueleis, guinn ille t
, od mrum er
Ipudio orum 2
Elone Apicio ſil⸗
1n. Lyin etam t⸗
ſelcſcit ligjdiſhima
fini, vt cum lis
enet Omnes ſexta
K, zum Iwbinde
den dien Aeret,
Nne oe giiem n
1 hamenin dn
ſa nad
Vellet .
inn eiann
d
Nuim tres kenne
hc, ſab

Aieni
3 uicguun
bond in ten.
iil allel .
dann güi n
Eperienti me.
Connez, in loen,
ellinuit, Fittutt⸗

bete tque Ekerete,

Nternam vim lo

que guodanmen
pilcem ilum rit
gentem, palpitan
illum . ſi Place
0),videbitis illom
, motitare le, ni⸗
dicam, conwalehe.
ur noltratibus gan⸗
ec coloris vivacitz
ec odoris uaviat
tamen Chinenſiun
, Korümaue ſo
n & Cedros inreni
n ltalico ſolo ſtei⸗
lveſtres: his unn
nte, pattio Glen
creatis ſuperbit e
heti ſui lorcegilt
co ſO Aanto e
oropius cenifun
Aquaf Ageltet
e inclulam puehe
enmn effieh, in ſone
or, nitidioree 4
lnd gis weih
nund⸗ inuti,o
m hor-
n , oſus n

Quri4 ga.

F

DE B. ALOYSIO GONZAGA. 7

Aula, inimico utique Innocentiæ lo-
co, detrimenti paſſus eſt nihil, quid
intra Religioſa ſepta eo factum arbi-
trabimur?

Qnamquam autem tam procul
ab omni noxa Beatus noſter erat, tam
durus nihilominus, tam aſper, & in-
exorabilis in ſemet erat, ut talis pœ-
nitentiæ, in tam tenerum corpuſcu-
lum, nobiliſſimo progenitorum ſan-
guine, tôtque aliis dotibus illuſtre,
absque lacrymis, tenerrimi affectùs

indicibus, meminiſſe vix poſſimus.

Concipite animis inclementiam in
ſuos cruciatus ingenioſam, nihil re-
cuſantem ſuppliciorum tormentorum-
que, dummodo non prohibitorum,

& imaginem habebitis ejus, quâ in

ſemet Aloyſius ſeviit. Undecimum
annum agebat, cùm orſus eſt inediæ
genus ejulmodi,; quod vos ægrius
credetis, quàâm ille toleraverit. Quan-
do, quod rarum erat, integrum uno
in prandio ovum abſumebat, cum
helluone Apicio fibi pranſus videba-
tur. Exin etiam tam ſibi familiaria
reddidit rigidiſſima in pane & aqua
jejunia, ut cum his prius ſtatas ha-
beret omnes ſextas hebdomadæ fe-
rias, alium ſubinde aliumque identi-
dem diem adderet, ſeveritate tanta,
it ne hoc quidem macro edulii gene-
re famem unquam ſibi eximeret. Po-
terat iſta vacuo e ventre, quantum
vellet, cum convitio latrare, ringi,
hiatum faucium diducere, plus tamen,
quàm tres tenues panis laminas, aquæ
intinctas, ſub prandii tempus illi

non apponebat; non niſiunam veſpe-
ri, & hanc non lege ſtabili, ſed gratiâ
præter ordinem ſingulari. Quin etiam
diebus „ qui eſuriales non erant
(fed qui tandem efſuriales ipſi non
erant?) tantum paulatim ſibi detraxit
cibi naturæ neceſſarii, ut cùm poſtea
in bilance appenderetur, quod panis,
& aliorum eduliorum ſumpſerat una
in refectione, repertum ſit (rem au-
ditu planeè novam?) unam libræ un-
ciam non ſuperare, unde multi ſibi
conſtanter perſuaſerunt, quòd, ſicut
prodigio vitam proferret. Ecquid
his majus præſtare ille potuiſſet aut in
gypti deſertis, aut in Palæſtinæ an-
tris, ſi ibi ad frigidum fontem cæ-

núſſet cum Hilarionibus, cum Maca-

riis, cum Zoſimis, Onuphriis, Sera-
pionibus? Non fuit autem minus, ut
opinor, quòd talia ille faceret domi
paternæ, ubi tanquam ſpontaneus
Tantalus aſſidebat menſæ abundantiſ-
ſimæ, inter cibos ſaporis exquiſiti,
vina palato gratiſſima, condimenta
delicata. Si plenum abſolutumque
in palati appetitiones dominium, ſive
fames, ſive ſitis urgeat, Climaco ad-
mirationi eſt, etiam in viro, qui ad
ſeram in eremi horrore ætatem per-
venerit, quanto iſtud majorem me-
rebitur in Adoleſcente annorum duo-
decim, tredecim, quatuordecim, ætate,
quæ ut alias ferme delitias & oble-
ctiones netcit, ita cibi ſolet eſſe ap-
petentiſfſma? Non potuit idcirco
non citò evadere vultu planè pallido,
exucco, macilento, ut intuentibus
candenti lilio non videretur abſimilis,
K zS quod

76 PANEGYRICUS SEXNTUS,

quod nullis vel nubium. vel rivorum
liquoribus irrigaretur. Qantum igi⸗
tur creditis lemper illi certandum fuiſ-
ſe cum Parentibus, quos ſummus eum
citò amittendi metus angebat? quan-
tum cum familiaribus, quantum cum
Medicis. Sed ille tunc, non alio con-
ſultore in corporis cura uſus, quàm
ſuo immoderato fervore, ſanctà qua-
dam fraude, ciborum vocitabat nau-
ſeam, quæ erant lui excruciandi de-
ſideria. Nec latere poterat, hoc ex
deſiderio proficiſci, quæ agebat, om-
nia: huic enim ſe, in duris pervin-
Cendi ſtudio, tanquam ſponſæ caril-
ſimæ, totum ſe, & omnem fſui par-
temn conſecrârat: huic vigilias, huic
ſomni tempora, huic carnem, huic
ſpiritum ſuum. Incolebat ille ndes,
in quibus facilius omnia luxus inftru-

menta, quàâm auſteritatis arma erat in-

venire. Quid tamen effedtum eſt?
Donec iple veſtem, aut cingulum
cilicinum magis aptum reperiret, non
audito ad eam diem conſilio & inge-
nio, latera ſibi Ppræcingebat acutiſſimis
æ quitum calcaribus, tam induſtrie in-
genioſa in tenerrima illa ætate erat ſe
afligendi aviditas. Fruſtra, qui à
cubiculis erant, lectos illi ſternebant
molliſſimos ſub conopæis pretioſis;
ille enim furtim ſublegendo nunc ti-
titiones extinctos, nunc aſſerum fruſta
infra delicata lintea hæc abdebat, tam
ut durum ipſi ſomnum redderent,
quùâm ut maturé excuterent. Poſt
pauculas enim, quietis neſcio dicam,
an cruciatus horas, excuſſo ſomno
proripiebat & ſtrato ſeſe generoſus ſui

vickor, & nudo in ſolo, ſol tectue
interula line?, etiam hyeme rigidiſſi-
mâ, concubia no te, & inter alta ſi-

lentia perſeverabat inter preces qua-

tuor ipſas, quin & ſenas nonnunquam
horas: cùm interim toto, à capite ad
calcem, corpore imiti gelu obrigeſce-
ret, & acutiſſimo dolore ſenſim ve-
næ omnes congelaſcerent, omnisque

vigor vaneſceret. Quando tamen ſic

omnis languebat vigor, ut non reſi-
duum omnem colligens, illo ad ſe
denuo torquendum uteretur? ſcit hoc
manus illa tenera, etſi gelu rigida,
ſemper virium ſuperfuiſſe ſatis ad

tractanda flagra horrida; Lora ſiqui-

dem, funes, catenas, acus, nullo
diſcrimine adhibebat ad cruentam la-
nienam, quâ tertium unius diei inte-
græ ſpatio in ſeſe ſæviebat. Redi-
bant quod hebdomadis ad amantiſſi-
mæ Matris manus interulæ, innocenti
cruore tinétæ, quas illa cum dolens

contemplaretur; Ah! ajebat inter la-

crymas, fili mi, itane tu prodigus es
illius, quem ipſa tibi dedi, ſanguinis?
forſan ob id ipſum, quia meus eſt,
locum illi in venis tuis porrò indul-

gere renuis? Milerere, fili, ſi non

tui, at mei ſaltem. Non ideo vi-

tam ego dedi tibi, ut tu tam immaniter

illam haberes. Et ſcis tamen, quàm
parum abfuerit, quin ego meam per-
derem, ut tuam tibi darem, ſed melius
mihi erat, tunc illam perdere; nec
enim nunc toties morerer, quoties
metuere neceſſe eſt, ne tu moriare.
Sic illa dolebat ſecum tacita; nec nun-
quam etiam ipſo eum filio. Hic autem
ve⸗

Py horhrtel, Aun
inunnmedn
mer ne Me
nelmocentir hene
lit emtendil
en, & tomn pronun
ſaiſofit mnolend
dls eſt Ponitenti
1eo,ui megnis ſe
i. Sed lackus
Arftni guenpiam 20
mmimdum, guan⸗
Mmitum zonolctt.
Eenimo, nullis c
is iies iangine
1e müille, inkeni
Criti aci iti n
clei. id igtnr

tdin leſtrote ee

Aunen, ſungeinem
tum eften miecin
feni orh n mo⸗
s punng,
mwenitt cuſpe e
niß inlignation⸗
ſineen iſtihiut
i wor haſer

1ole, lol khu

e Nee gc
15 E inter laſ.
Mer Preces Ior.
oid, 4 capite 1
uki geln Obiele.
lenſim Ve⸗

erent, Omnnee

Qluando tamen ſe
vor, Ut non tef.
lligens, ilodl
n uteretur? ſeit hoe
etſi gelo tiid,
upetkoiſſe lats a
orrida; Lora ii⸗
nas, acus, nuld.
it ad cruentam l.
um vnius diei int.

ſepiebat, Red.

madis ad amantidi.
interule, innoceni
1as illa cum Golens
An! ajebat inte l.
tine tu pfodigs s

bi dedi, ſingeinif-

n, qrin meig e.

8 tuis pontd indl⸗
ſetete, fli, ſ n

n. Non ideo ſ.

rtu tam immanld
1 ſes tamen, gun
in ego meam ſer
idarem. ſed melis
Hlam perdere,

DE B. ALOYSIO GONZAGA. 7

verecundo rubore ſuffuſus; permit-
te, reſpondebat, permitte, G Ma-
ter! ut tantillo ego impendio/noxas
meas redimam. Redimere tuas no-
xXas, 6 Aloyſi! & qua de ætate ita
loquebatis? De ætate annorum tre-
decim vix expletorum, & ea ætate,
quâ vitam degebas, Angelicis men-
tibus invidendam, tanta tibi incutn-
bebat neceſſitas ſatisfaciendi pro cul-
pis vitæ genere tam duro, quod vel
crudis illis eremi incolis horrori ſit?
Et hoc ſane eſt, Auditores meil! quod
in ruborem me dat. Jungite illi, quam
primò ex me intellexiſtis, candidiſſi-
mæ Innocentiæ hunc, quem nunc de-
ſcripſi, pœnitendi & ſatisfaciendi rigo-
rem, & tum pronuntiate, quid co-
gitari poſſit inſolentius? ſemper mi-
rabilis eſt Pceenitentiz horror, etiam
in eo, qui magnis ſe ſceleribus inqui-
narit. Sed facilius denique videtur,
excitari quempiam ad ſe diris modis
excruciandum, quando ſe tam foœde
impiatum agnoſcit. Offerunt tunc
ſeſe animo, nullis compeſcendæ arti-
bus, triſtes imagines, Beatitatis æter-
næ amiſſe, inferni carceris aperti,
Chriſti cruci affixi neglecti DEt pro-
culcati. Quid ig'tur mirum, ſi tunc
juſto in ſe furore accenſus homo ſan-
guinem, ſanguinem exigit, & pro
tam effreni audacia juſtitiam? Sed qui
fieri poteſt, ut adoleſcens, omnis la-
bis purus, & qui vix umbram in ſe
inveniat culpæ eluendæ, contra ſe ſi-
mili indignatione ferociat? ſic ut Vita
Innocens ſuſcipiat Pœnitentis affectum,
& qui non haßer unde pœniteat, habeat

tamen, ut pœniteat, ut S. Bernardintis
diſſerebat.
Et quid erat tandem, quod tam
multo cruore in ſe viadicaret Aloy-
ſius? An laſcivias impuras, quibus
ſuum ille corpus fædavit? ſed,
Deum immortalem! Quis unquam
nobilis horti cuſtor ab omni noxis
ventorum aura ſic illæſos ſervavit flo-
res candidiſſimos & tenerrimos, ut
ſuæ puritatis ſdorem pulcherrimum
Aloyſius? Novennis, cum hac ipſa
in urbe moraretur, Matri illam virgi-
ni Dominæ ſuæ arcto promiKonis
nexu ſacravit. Exinde quantâ illam
fide ſemper ab omni labe puram ler-
Varet, irritus labor foret pluribus ex-
plicare. Non omittebat equidem ille
ſolicitam eam & anxkiam curam ſic
progrediendi, ut homo ſolet onu-
ſtus auro, cum per ſylvas latronibus
inſeſſas illi ſter eſt. Sic ille omne ſem-
per confortium conſiderabat ut inff-
dum, omnem ludum ut ſuſpectum,

omnem voluptatem, ut periculoſam.
Cogitate jam, an ulla unquam venu-
ſtas muliebris, quacunque ſuâ indu-
ſtriꝗ, ſuffurari Aloyſio potuerit ob-
tutum curioſum tantum abeſt ut blan-
dum & arridentem. Tam ille ſtu-
diosèe ac caute feminarum vitabat aſpe-
Ctum, quàm curiose & avidé vos, 6
male conſulti & incauti Juvenesletiam
in Templis, & aliis conventibus ſacris,
putidam earum venuſtatem arbitrami-
ni: & perinde ac ſi Divi Hieronymi
ex ore audiviſſet illud: nallus eſt,
etiam in domo, tutus aſpectus: ne do-
K 3 mi

78 PANEGTYRICUS SEXTUS,

mi quidem, ne menſæ quidem afſſi-
dens, ne quidem in alloquio, in Ma-
tris faciem oculos defigere audebat.
Judicate jam, an Adoleſeentulus tam
folicitus Angelicæ integritatis cuſtos
habuerit, quas elueret, ſordes vene-
reas. Quid ergo erat tandem, quod
vindicatum ire poſſet? An Iræ &
accenſæ bilis peccata? Atqui non
aliàs legitur majori commotus indig-
natione, quàm cum jam Religioni
adſcriptus, literaria in concertatione

multas in ſe laudes congeri audiit. An

riſus leves, & male compoſitos? At
non legitur ille majori unquam inceſ-
ſiſſe lætiti, quàm cùm in itinere con-
tumeliis & probris fuit oneratus. Quid
juvat inveſtigare ulterius? inveni jam,
inveni, AA. quid ſit, quod tot cru-
ciatibus ſponte aſſumptis expiare vo-
luit Aloyſius: ſcio, quê ſpectarit illa
ciborum abſtinentia, ille flagrorum
horror, illa cingulorum aſperitas, &
quæ fuerunt aliæ inſolitæ corporis la-
nienæ; jam video, ni fallor, quem
in finem ſint adhibitæz. Noſtisne au-
tem ad quem? ad expiandum certum
delidtorum genus, quæ ille admiſit
nondum expleto vitzæ anno ſeptimo.
Putatis utique me jocari. De vita
certé poſt eum annum deinceps fate-
batur ipſemet, nihil eſſe, quo magno-
pere angeretur. Quod igitur majo-
ris illi mœoris cauſa erat, duæ erant
levitates pueriles, quas inter quartum
& quintum vitæ annum admilerat. Sed
non ipfe levitates eas vocitabat, quas
per omnem deinceps vitam deplora-
vit. Una erat, quòd furtim pulve-

ris aliquid pyrii ſublegiflet? altera,
quòd militum ex ore, quibuſcum Pa-
tris voluntate & certo conſilio, verſa-
batur, ut militares ſpiritus indueret;
neſcio, quæ minus decora verba di-
diciſſet, & pronuntiare eſſet ſolitus.

En majora illa delicta, quibus
ſe unquam obſtrinxit. Et hæc tanto
eius animum dolore vellicabant, ut
cum ſubinde eadem Sacerdoti jam
ſeptennis aperire vellet pro ſacro tri-
bunali, tantam in ſe ſpiritus luctam,
tantum animi mœrorem, tantum ſui
pudorem ob hæc, non vera utique
peccata, ſenſerit, ut cum proferfe
illa ore conaretur, mox exanimi ſimi-

lis corrueret. O animum non homi-

nis, ſed revera Angeli! ſi hæc, 6
Aloyſi, maxima erant, quæ unquam
admiſeris delicta, qualia erunt mi-
nora? hæccine ergo erant, quæ tam
crudelem tui lanienam mererentur?
ob hæc tantum fundendum erat ſan-
guinis? ob hæc tot renovanda vul-
nera? O me, ſi ita eſt, miſerum, quid me
facere oportuerit ad delenda tot mea,
nimium prô dolor! vera flagitia, ſi
tantum facere pro tuis, ne apparen-
tibus quidem tu debuiſti? Huc citò,
huc illa inſtrumenta crudelia, quibus
tu tam rigidus manum tuam armas:
mihi illas catenas, mihi illas cede vir-
gas; neque enim ulla ſufficere pote-
rit ad mea crimina vindicanda quan-
tumvis inhumana carnificina, ſi talis
tuis noxis reſpondet.
Non me fugit, quid reſpondere
hic alius poſſet: Aloyſium nimirum

hac anifendi v

1 Progtin 4
Negi tor l
Atoniun, hale
liubenin iis
ihne man
eni nobilbus, 1
ſ tiamnum pu⸗
Gömmis oſtendit,
atone tin eyalet⸗
6n Cubitnet mino⸗
e polyere iutn,
ſe iſeimine, admm
Uue, In omni tat
Elai ſunt, quiintin
ns peneträrunt) ne
mncumnis Iux ſtimn
liſt com poritite r
En, wunquam in
in enlos tiuillatio
n mnimo preterpola
Cün Phantalms.
Maet omnem natun
gte nlien ei
silkip manikeſt⸗
hnt, Benni, k⸗
Gkenph, Quno
ulatione Gigner 4
täm obſtinne

lont

E kian
Nre pellicadent
em Kcerdotl n
pellet pro ſicto i.
nle Hiritus loden
crorem, tantum in
3, Pon vera uigot
it cüm prolet⸗
t:mox exanimi ſm.
)Manimum non hom-.
Angeli! ſi hac,
etant, quz Undhan

a, qualia eiunt .

ergo erant, gue un
mmienam mererentu
fundendum erat in⸗
.tot renovand Vl.
eſt, miletumh guid n
it ad delenda tot ne⸗
olot! vera haglii,
dro tuis, ne 2ppaten
debuiſti? Hir t⸗
nenta (udelin Air
manum tuam Aums:
minni Ulas cele ii⸗
ulla ſuffcete ne
ina Vindicnndt
na catnificina,

der gahane
Aoy

jt, en ninin
imh bK

L

DE B. ALOTYSIO GONZAGA. „5

hac in ſe ſevetitate uſum, non ut ina-
lorum admiſſorum remedio, ſed ut
antideto futurorum: atque adeò eum
ob finem ab eo adhibitam, ob quam
à viris integerrimis Bernardo, Fran-
ciſco, Benedicto eſt uſurpata; qui
nudos ſeſe nunc in nivibus & glacie,
nunc in ſenticetis volutabant, non ut
admiſſa expiarent, ſed ut petulcæ car-
nis pruriginem retunderent. Itane?
Atqui hoc eſt, AA. quod me reddit

attonitam. Erat (nota res eſt) Aloy-

ſius ſanguine, ſiquis alius, bulliente;
agendi ratione amoenâ, vultus linea-
mentis nobilibus, ſpiritibus fervidis,
ut ipſe etiamnum puerulus in tractan-
dis armis oſtendit, in quorum exer-
citatione tam evaſerat audaculus, ut
non dubitaret minores machinas cu-
rules Pulvere fartas, manu ſua, non
vitæ diſcrimine, admoto fômite exo-
nerare. In omni tamen vità (quod
teſtati funt, qui intima animi ejus ar-
cana penetrârunt) ne minimum qui-
dem carnis ſuæx ſtimualum motumve
ſenſit cum puritate virginea pugnan-
tem; nunquam in corpore inſidio-
ſam ſenſus titillationem, nunquam
in animo prætervolans libidinis ob-
ſcoenæ phantalma. Quod quàm ſu-
peret omnem naturz vim, omnem-
que conſuetæ Dei gratiæ modum, ſa-
tis illa ipſa manifeſtant, quæ in dicata
ſunt, Bernardi, PFranciſci, Benedicti
exempla. Quanto igitur majori ad-
miratione dignus eſt animus tam om-
nis expers perturbationis, conjunctus

cum tam obſtinata ſe divexandi &
Pœnitendi voluntate? Ut pugnis con-

,—

tra ſe & filice armetur oppugnatus ali-
quis Spiritus, qualis ſemet punientis
Hieronymi fuit, qui, ut teſtem ip-
ſummet habemus admirandâ ſui de-
enione⸗ corpore inter ferarum lati-
ula claufus, quin ſatis adverteret,
quid ſecum ageretur, animo oberra-
bat in-Romanis gynæceis, facile ca-
Pio, neque tam admirandum mihi
videtur; quèòd dura ille & frigida in
humg ſemnum capiat, ſolàâ fontana
ſitie tuat &c. ſed tantundem face-
re adoleſcentulum, cujus mens non
alibi unquam occupabauier, niſi cum
Beatis cœli geniis, quibus ipſe non
addictus minus erat devotiſſimâ vo-
duntate, quùn imitandi cupidus, hoc
enim vero exemplum haud paulò ra-
rus admirabiliusque mihi videtur. At
foôrſan alio certaminis genere conjura-
tis ſtudiis oppugnabatur Aloyſii mens⸗
Nunquam mare, ob admiſſos hoſpi-
tio. Alcyones, tam quietâ fruitur
malaciâ, tam nullis Auſtris, aut Aqui-
lonibus agitatur, quàm Aloyſiii am-
mus longé erat ab omni turbatarum
affectionum tumultu. Ut vobis de-
licta recenſui, quibus majora Aloy-
ſius nunquam admiſit; ſic & majorem
oppugnationem aperiam, quà unquam
in vita puliatus ſit; & ex hac non
erit difficile de minoribus judicare.
Tam altas inde à prima ætate radices
in ejus animo egerat abjecta de ſeſe
exiſtimatio, ut ſubinde in religioſum
conſortium cooptatus paribus cum
virtute incrementis etiam in demiſſio-
nis ſtudio proſiceret. Unde quodam
die arcanum cogitationum ſuarum
Con-⸗

80 PANEGYRICUS SEXTUS.

conſilium ingreſſus ſeriò deliberare
ſecum cœpit, & ex fe ipſo quærere.
Quid tecam, miſelle, aget ſacer, cui
adſcriptus es, Cœtus? Non ſegniter arri-
puit occaſionem malus Dæmon, ut
forti tandem ex aggere oppugnaret &
verberaret cor, ad quod eatenus tam
nullus acceſſus illi patuerat: & tan-
quam egregie confcius, vitia nun-
quam incedere tutius, quàm ubi virtu-
tis larvâ teguntur, ſedulò promovere

inſtitit abjectionem illam tata detri-
mentoſam; imò id agit, ut in pu-
ſillanimitatem, diffidentiam, deſpera-
tionem degeneraret. Citò verfſutiſſi-
mi hoſtis fraudes attentum Jjuvenem
adverterunt: unde ad retundendos
hos aſſultus folita amplexus arma, la-
crymis, & ſeipſum excruciandi exer-
citatione eos fregit. Majorem hac,
ſuâ confeſſione, atrociorémque op-
pugnationem Aloyſius non eſt paſſus.
An autem ad eam frangendam tanto
opus fuit molimine? Prô! cur non
ego præſago animo adeſſe potui la-
teri Aloyſii, quando ille mœſtus inge-
minabat eas voces: quid de me Socie-
tas aget? credo ſané, me vel ejus
ingratiis ſuggeſturum fuiſſe; unde ef-
feret ſe potius, quàm deſperandi diſ-
crimen ſubiret. Quid, dixiſſem, de
hoc ſolicitus es, Aloyſi! quid de te
actura fit ſocietas? dicam, quid ſit
actura. Te illa in nobiles faſtos ſuos
inſeret, inter homines Illuſtriores, qui
unquam ejus geſtrarint veſtem, &
nomine ſuo honorarint: gloriabitur,
quòd tu ſui amore proculcâris præ-
claras ditiones Familiæ Gonzagæ,

cognationes illuſtriſſimas, ſpes am-
pliſſimas; quòdque non lacrymis tan-
tuùm & precibus, ut alii, ſed ſangui-
ne expugnaris conatus tibi ingreſſuro
obſtantium, & commeatum impetrà-
ris. Quid aget de te ſocietas? Te
illa omnibus poſteris ſemper propo-
net ut Ideam morum angelicorum; te
ſtatuet ut exemplar regularis difcipli-
næ: vultum tuum mille in telis adum-
brabit, ut cum nationibus etiam lon-
giùs remotis communicet; quæ audi-
tâ de te tam præclarâ fam4, tuâ etiam,

quoad licet, frui optabunt præſentia:

& ut illuſtrior tua ſit gloria, nune te
depinget ut victorem undarum, quæ
in Ticini gurgitibus deprehenſo no-
cere non potuerunt; aliàs ut flamma-
rum triumphatorem, quæ Caſtilione,
jamjam in lectum, in quo jacebas cir-
cumquaque graſſatæ, te tamen adure-
re auiæ non ſunt: iterum te depinget
tanquam Iridem, pacis & ſerenitatis
nuntiam; cuùm poſt longam à patria
abſentiam, eò ſuperiorum nutu rever-
ſus, pauculis verbis ſedare potuiſti
procellas, quæ diu ubi erant tumul-
tuatæ; ſedare inquam lites, & inimi-
citias graviſſimas, quæ Mantuæ Du-
cem, Agnatum tuum, cum Marchione
Caſtilionis, fratre tuo, commiſerant:
quas quidem antea fruſtra tollere la-
borârant Magni Principes, maximè
Archidux Auſtriæ Eleonora, Impera-
toris Rudolphi Amita, & Ferdinan dus,
ipſe quoque Archidux Auftriæ, Impe-
ratoris Maximiliani frater. Quid aget
de Te ſocietas? T’e illa, omiſſis tot
aliis, & virtute & do Gtrinà clariſſimis

.

Patonun
vͤe iſut
hm ſetteh
le Ne ii⸗ ¹
n Dieplins
mnn. 1 ahen
ſii ſocceſlum un
ſeſcentes non Nn
di ngeriſeſſe
ſedi, at gwit
Zantnn imod
vpemti i rl
Gt. DEiyti wn
wetonmi tv A
glirdterte nid
u gin mocicur
mer itole kaceren⸗
n, el inidir o
Aum borum cine
umi muners lo
Mneppibos: & il
ſmentius, Mantue
kmel ierumqe
Mnomittet cum alis
geſes idi pud
bines procukare,
ebitas? Tua ila
ſn hominis DEO
undi lenabit nge
niant, & omnesc
ſefiet longa amath
Aorioſs tophris,
Reſch eſtentur: 1.
terrorun cn

is Pre
18 Uleſtiis nomir

iſkpihnmn Nan

Morborum

n egreri

ines, ſpes n
non e .
i⸗ ſeh Cangui.
ug üdi ingreſſaro
deanm inert.
e locietag le
15 Per propo.
uun Mgelicotun t
r kepplarss giegf.
nmilſe in telisadun.
tionibus etigmn ign.

monicet; qur ud

lami, tus etin

ptadent præſenti :
1it goria, nune te

Nem undarum, gur
dus deprehenlo no⸗
Int; alias ut ſamm-.
tem, que Caltiione

n in qu zehun .

latx, te tamen at
: iterum e depinge
pacis & lereniuif

voſt longim denu

periorum nututere,.
erbis ſecene Holiil
Giu ubi erent tumn.
quam ſies, inimi⸗
r Mantvz Dr

“
dum cun Muchi
ſeant:

e tuo; colmin .
tea frultra volleeh⸗
Piincipes Miln
e Eleonofa, Iuper
Ferinnds
iz Inhe⸗

DE B. ALOYSIO GONZAGA. 81

hominibus, Patronum eliget ac Prote-

Corem in omnibus Academiis; in qui-
bus id agit ſolerter, ut qui nomina de-

derunt, præ aliis in pietate erga De-
um & Diſciplinis ſcholaſticis prove-

hantur. Et experietur ejus ſui con-

ſilii ſucceſſum tam felicem, ut Ado-
leſcentes non pauci, tardi aliàs & ſtu-

pidi ingenii, ei que causâ in ſcholis ne-
glecti, aut quaſi oblivioni traditi, tuà
duntaxat imploratâ ope æmulos ſuos

ſuperaturi ſint velocitate & perſpica-

ciàâ. Eriget illa non multos poſt an-

nos honori tuo Altaria ornatiſſima;
& licêt alia ex te habitura non ſit lip-
ſana, quàm modicum cinerem, ſciet
tamen iſto ſe facere non celebrem tan-
tùm, ſed invidiæ obnoxiam. Tan-
tillam horum cinerum particulam
magni muneris locò magnis dabit
Principibus: & ipſe Agnatus tuus
Vincentius, Mantuæ Dux, iis applici-
tis ſemel iterümque redditus ſanitati,
non omittet cum aliis viris potentibus
cœleſtes tibi apud Vaticanum ſedem
honores procurare. Quid faciet de
te ſocietas? Tua illa oſſa, ut pretio-
ſum hominis DEO cari ſpolium, in
tumba ſervabit argentea, auro inter-
micante, & omnes circa aram parietes
veſtiet, longa anathematum ſerie ut
glorioſis trophæis, quæ accepta be-

neficia teſtentur: Te indigitabit orci

terrorum, cujus præſtygiæ e corpori-
bus infeſtatis nomine tuo implorato
diſſipabuntur Romæ: Te Collyrium
oculorum, qui amiſſam lucem ad tuæ
Iconis præſentiam recuperabunt ſenis.
Te Morborum averruncum; qui ad
oſſium tuorum contactum languentia
