nos, ratione nititur? Certe ut com-
munis illa ratio non exoleſcat, ſed
ſuam in hominum animis vim obti-
neat, ſuo eam Principes exemplo
confirment neceſſe eſt. Nempe
quemadmodum illi nobis adeò co-
lendi ſunt, propterea quòd ſupremi
rerum omnium Domini vices gerant;
ſic quoque ipſi debitum eodem no-
mine honorem tribuant. Nam ſi jus
iſtud prærogativum, quod Principibus
Pauperibusque commune eſt, Prin-
cipes ipſi vilipenderent in Pauperi-
bus, metuendum utique foret, ne alii
quoque non pluris illud in Principi-

bus facere conſueſcerent: atque ita

deficeret potiſſima cauſa, ob quam
Principibus obtemperare nos opor-
teat.
Sed forté quis putet, nihil ad-
modum referre Principum, hac, an
aliâ de causaâ ipſis obtemperetur, dum
tamen obtemperetur quocunque mo-
do. Iſtud autem ipſos per ſe Prin-
cipes efficere poſſe, quamvis Chriſti
Domini, quem repræſentant, reve-
rentia nos non moveret. Valet nem-
pe ad hoc pænarum metus, quarum
Poteſtatem Principes habent: aon e-
im, ut Apoſtoli verbis utar, ſinè cau-
5 gladium portant. Valet etiam ſpes
remunerationis: nam illi ad utrum-
que affatim inſtructi ſunt, ad windi-
tam malorum, laudem verò bonorum:
uæ Divi Petri verba ſunt. Sed e-
R. P. Segneri Panegyt.

373
nim iſta, quamvis non parum vale-
ant ad moven dos hominum animos,
minus tamen valent, quàm res po-
ſtulet. Ut enim hoc primum dicam,
certe, quod talibus de cauſis præſta-
tur obſequium, id, ſi verum fateri
volumus, neque ſatis ſincerum, nec
omnino fidum ſatis, ac firmum eſt.
Spes namque remunerationis plus
non videtur efficere poſſe, quàm ut
oculis Principum ſerviatur: hoc e-
nim ad aucupandam eorum gratiam,
adeôque ad obtinendam remunera-
tionem ſatis eſſe ſolet. Metus quo-
que pœnarum, ut fortê nos cogat ali-
quando Principibus obſequi, non ta-

men unquam efficiet, ut id ex anime, Ad

quemadmodum Apoſtolus ait, &
cum bona voluntate faciamus. Sed ne
hoc quidem ſemper & apud omnes
efficere Spes Metusque poſſunt, ut
quomodocunq; Principibus obtem-
peretur. Non enim ſemper, nec
apud omnes, vel ſpes ejusmodi Ppræ-
miorum, vel pænarum ejusmodi me-
tus locum habet.
Et ad præmia quidem quod attinet,
haud ſane tanta eorum copia Princi-
pibus ſuppetit, ut omnia, quibus opus
habent, obſequia compenſare queant.
Pars magna officiorum, quæ ipfſis
Præſtantur, nec cognita quidem ipſis
eſſe ſolet: tantum abeſt, ut merce-
dis aliquid ab ea ſit exſpectandum.
Pœnas illi magis habent in promptu,
eâsque minitantur omnibus, qui la-

tas ab ipſis leges eſſent transgreſſuri:

ad obſervandas autem leges nullis nos
incitare ſolent promiſſis. Sed etſi
promittantur præmia; perſæpe illa,

y vel

Card. Pal-
lavic. in
Proæm.
Hiſt. Con
cil. Tri-
dent.

3 4
vel tanquam exigua ſpernimus, vel,
tanquam lente maligneque proventu-
ra, non magnopere nobis conſe-
Ckanda ducimus. Quin ita ferè ho-
mines naturâ comparati eſſe videntur,
ut majoribus, quæ forte adipiſci poſ-
ſent, commodis ornamentisve carere
haud admodum ægre inducant ani-
mum. Damna certe magis, detri-
mentâque refugimus, quàâm reraum
noſtrarum appetamus incrementa.
Minæ proin pluùs, quàm Promiſſa
movent. Sed ne minæ quidem Prin-
cipum movent, quantuùm eſſet opus.
Multi enim intentatas ab ipſis pœnas,
aut reipsâ poſſunt, aut certe ſperant
ſe poſſe ſubterfugere. Quid dicam
de totà ſubjectorum cuique Princi-
pum multitudine? nihil hæc certe,
ſi coëat, atque conſpiret, à Principe
ſibi habet metuere, cum ipſa ſit mul-
to potentior. Quin plane Princeps
non aliis eſt viribus potens, quâàm
quas ei commodat, ſi quidem ſit ob-
ſequens, ſubditorum multitudo. Cæ-
terum ipſe per ſe quid amplius, quàm
duas habet manus? non ergo poteſt
huic Briareo terrorem incutere, tot
manibus inſtructo.
Cùm itaque nec ſpes conſequen-
dæ à Principibus remunerationis, nec
irrogandarum ab ipſis pænarum for-
mido ſatis valida ſit, eo fſcilicet re-
vertendum nobis eſt, unde diſceffi-
mus; ac plane fatendum, non aliam
verendi tantopere Principes, eisque
tam obnoxiè parendi cauſam eſſe, ve-
ram ſcilicet, ac ſolidam, quæque ſem-
per & apud omnes vim habeat; quàm
quòd is, cui ſumma rerum omnium

ORATIO.

eſt poteſtas, ſuam eis perſonam im-
poſuit, ſuam impertivit authoritatem,
quòdque proin omnia, quæ illi, pro
datàâ ſibi poteſtate, nobis imperant,
ipſe, tanquam ſibi debita, ſuis ratio-
nibus adſcribat. Hæc ſi nos cauſa
non moveret, ipſa per ſe Principum
authoritas, magnis licêt viribus opi-
busque niti videatur, prô, quàâm im-
becilla foret, ac manca? quùàm ſæpe
nulla, quàm fluxa ſemper, ac infida
ſubditorum obedientia, niſi, quæ ju-
bentur, præſtanda ſibi ducerent, uùt
magnus ille monuit Dominantium

Advocatus & Patronus, non ſolum Ad Rom.
propter iram, ſed etiam propter conſci- 13: 5.

entiam. Patronum ego, Advocatúm-
que Dominantium voco Paulum
Apoſtolum; quòd is eorum cauſam
tam ſolicite in ſuis ad Romanos, ad
Epheſios, ad Coloſſenſes epiſto-
lis, tàmque luculenter & magnifice
agat.
Et ſane, ſi ſubditos nos iis, qui
præſunt, ſolummodo propter iram
præberemus, illorum duntaxat Ma-
giſtratuum haberemus rationem, qui
gladium habent in promptu ad capi-
endam de iis ultionem, qui dicto au-
dientes non eſſent: hanc enim Apo-
ſtolus Iram appellat. Quò autem il-
lorum recideret Magiſtratuum apud
nos authoritas, quibus non eſt gla-
dius ad manum, ut violatas leges præ-
ſenti ſupplicio ulciſcantur? His cer-
te, niſi propter conſcientiam obtempe-
retur, propter eorum iram non facilèe
obtemperaretur. Eſt tamen (dica-

mus quod res eſt (ſuus quidam iſtis
quoque gladius) nam ecte duo glædii
hic,

cVicrii Ins
ſcete aMkhoffuten
Cum iplum in es
venet ⸗
Cvod cum it⸗
cotleguets eſt
Cit demoniſtramd
guidus mod
Dösdöanapids
undos. Nem
horitiis, non
Aſ Normm gu.
Unicum ſele pn⸗
Chriſii Domini
Wemet maxime
lunt, Rimagnum
peribos honorem
Jue oſtendunt,
Hætogatii, 4
uoque yenetand

ſola eſt, ommi 2
Wento.

Urt
tehr. m es ir
llh,
ud Conſtliumn
e 00 tt ls,
2 Mtibis eent⸗

1Ps lce . ,
1oten greitt Ree
everitten. M
ell poteſt, an

per, 4c inſez
nil, Nx .
ichcennt 1
ominantium
5, M ilin 40 on
Mupter nii. .
Areto.
cO Dad
erum caulam
Nomans, l
enles epiſ.
mignifer

n8 ig, go
jnpter iimn
duntzrat Mr
totem, ll
pt ci.
ui io au⸗
enimn Apo
n Ateh d
tatuumn a
8 non elt Ar.
atas leges pir.
tur? N ee⸗
n ,
ſis
ns n M.

ner lu

Laic. 2 2. 3 8.

—

Promulga-
tur Bulla,
quæ dici-
tur Cænæ
Dom.

ORATIO.

ic, quorum alter Sacræ proprius eſt

Poteſtatis) ſed is eſt ejusmodi, ut

eos tantùm terreat, qui eum, non ab
homine, quem vident, ſed à Chriſto
ipſo, certe conjunctis hujus cum ho-
mine manibus vibrari credant; cæ-
teris videri plumbeus poſſit. In his
ergo vel maxime Magiſtratibus eam,
quam Chriſtus ipſis, tanquam Lega-
tis ac Vicariis ſuis, impertivit, agno-
ſcere authoritatem, ac plane Chri-
ſtum ipſum in eis vereri nos oportet,
ac venerari.
Quod cùm ita ſit, jam illud etiam
conſequens eſt, quod unum adhuc
erat demonſtrandum; his ipſis, de
quibus modò dicebam, quàm præ
aliis Principibus, Pauperes eſſe hono-
randos. Nempe, quorum iſtud au-
thoritatis, non modò præcipuum, ut
eſt aliorum quoque Principum, ſed
unicum fere præſidium eſt, quòd
Chriſti Domini vices gerant; næ illi
ſuæmet maximeé authoritati conſu-
lunt, ſi magnum & ſingularem Pau-
peribus honorem habeant. Ita nam-
que oſtendunt, quâàm grandis ſit ea
Prærogativa, quæ tantopere in iis
quoque veneranda ſit, in quibus ea
ſola eſt, omni alio deſtituta orna-
mento.
Quàm ergo divinum plane fuit il-
lud conſilium, ut ſummus EccleſiæRe-
tor tot illis, ac tam exquiſitis ho-
noribus Egenos afficeret, idque hac
ipsà luce, quâ, ſolenni cum pompaâ,
totam exerit Eccleſiaſticæ Poteſtatis
ſeveritatem. Mirum id quidem vi-
deri poteſt, eundem, qui paulò ante
major homine viſus ſit, mox infra

3 7
hominum poſtremos videri abje-
ctum. Modò enim ſublimi ſolio re-
ſidens, totàque majeſtate viſendus,
fulgurat, tonat, fulminat: modò, po-
ſità omni majeſtate, ad inopum mi-
ſellorumque hominum pedes ſe pro-
ſternit, ac infima quæque officia præ-
ſtat. Sed enim iſta, quamvis adeò
diverſa, & in ſpeciem pugnantia, re-
ipsà mirifice conſentiunt. Nimirum
Eccleſiæ Rector, cum hac potiſſi-
mùm die poteſtatem exerceat humanàâ
majorem, & invidioſam profanis, in
hoc maximè actu neceſſe habet pro eo
agnoſci, qui ſupremi omnium Domi-
ni vices agat, tanquam delegatus ab
eo Judex; atque adeò, ut ad ejus vo-
ces, quibus Impiis Diras obnuntiat,
ſic illi contremiſcant, tanquam ad ful-
mina, quæ Chriſtus ipſe de cœlo ei
præbeat, & , ut ſuprà dicebam, jun-
Ctis cum eo manibus torqueat. Cum
ergo iĩs præclarà iſtà de ſe hominum
exiſtimatione, ſi unquam aliàs, nunc
maxime opus habeat (nam alioqui
bruta & caſſa viderentur, quæ mittit
fulmina; plusque fragoris ederent,
quàm incuterent terroris) convenien-
tiſſimum fuit, ut is eodem fere tem-
pore nos doceret, quanti vicarium
iſtud ejus pro Chriſto munus facien-
dum ſit. Non alio autem pacto ma-
gis id facere teſtatum potuit, quàm ut
ipſe, nobis omnibus inſpectantibus,
tantà cum demiſſione ac reverentia
eos coleret, qui, etſi cæterà viles &
abjecti, rebusque omnibus nudi ſint,
Chriſti tamen ipſi quoque perſonam
gerunt. Non ergo, quèd ad horum
ille ſe pedes abjicit, non ea re quid-
XVy2 quam

Jac. 2.16.

Matth. 2 1.
28.

356
quam detrahit majeſtati ſuæ, ſed com-
mendat eam magis, redditque illu-
ſtriorem. Ego certè (ſi liceat mihi
dicere, quod ſentio) non ita eum ad-
miror in ſolio, triplici redimitum dia-
demate, gemmeòque totum ornatu
circumdatum, &, qui major eſt om-
ni alio ornatu, tot circuùm fulgenti-
bus Purpuris ac Tiaris. Major mi-
hi apparet, cùm linteo præcinctus,
Pauperum pedes abluit. Nam quod
in ipſo ſummum eſt, id omnino his
erga Miſeros officiis evadit manife-
ſtius. Quis enim non videt, quùm
grande fit, ſummis in rebus, atque
adeò excellenti quadam ratione Chri-
ſti Vicarium eſſe, quando hic ipſe tam
religiose illos ſibi colendos ducit,
qui quocunque modo Chriſti vices
gerant.
Suum jam Oratio mea orbem ab-
ſolviſſe videtur, niſi forte, poſtquam
honorandos adeò Pauperes eſſe con-
tendi, dicendum adhuc videatur, qui-
bus illi modis potiſſimum honoran-
di ſint. Quamquam verò iſtud quo-
que, poſt ea, quæ dixi, haud ſane ob-
ſcurum eſſe poſſit, juvabit tamen rem
eandem paulò etiam amplius declara-
re. Fallerentur enimverò, qui Pau-
perum honorem ablutione pedum,
aliisve id genus Officiis abſolvi exi-
ſtimarent. Præſtet quis hæc omnia
Pauperibus, ac tum eis dicat, Ite, ca-
lefacimini, & ſaturamini, nihil autem
ipſe præterea opis conferat: non ma-
gis certeé Pauperum is honori fecerit
ſatis, quàm ille in Evangelio Servus
Hero ſuo ſatisfecerit, cum juſſus ne-

ſcio quid, verba quidem dedit offi-

ORATIO.

cioſiſſima, ſed, quod mandatum ei
fuerat, neutiquam eſt executus. Al-
ter magis Servus honorâſſe Herum
cenſetur, qui quamvis ei haud ſanè
reverenter, ſed crude admodum re-
ſponderit, & fœde obverſo tergo ab-
ſceſſerit 3 ſubinde tamen ejus juſſa
perfecit. Nimirum verus eorum ho-
nor, qui præſunt, in eo conſiſtit, ut,
quod jubent, fiat ab ijs, qui ſubſunt.
Nam quod ad alias honoris ac obſer-
vantiæ ſignificationes attinet; vel ipſi
quòôque Principes eas invicem exhi-
bent, quorum tamen alteris in alteros
nulla eſt poteſtas. Porrò, uti Princi-
pum honor unâ maximée obedientiâ
conſtat, ita Pauperum in eo propriè
honor conſiſtit, ut quibus illi rebus
admodum indigent, iis liberaliter do-
nentur. 2
Neque verò, quòd eleemoſyna-
rum ego largitionem ad genus refe-
ram Honoris, alienum id, ac pere-
grinum videri poteſt. Eſt hoc uſi-
tatiſſimum in Jacris litteris, ut Di-
vus Hieronymus notavit, quo nullus
major eſt, ac certior earum Interpres.
Honor in &cripturis, ait is, non tantùm
in ſalutationibus & officiis deferendis,
quantuùm in eleemoſynis, & munerum
oblatione ſentitun. Möxque rem ex-
emplis aliquot confirmat. Honora,
inquit Apoſtolus, viduas, quæ verè

viduæ ſunt: hic honor donum in-

telligitur. Et alio loco: Presbyte-
ri duplici honore digni ſunt. Sed &
Philoſophus notavit, munera, præ-
ter utflitatem, quam afferunt accipien-
ti, inſuper honorifica ei eſſe, ideôque
non minus grata iis accidere, qui ho-
norari

Lib. 2. in

cap. 15.
Matth.

Ariſt. lib.
I. Rhet. c.
F. n. 8.

tantopete commen
jntet tun wültt,
indigent, poſteen
numermdum, ut
lvandos eorum
non faclle id lis
Kue quen? Nor
enns propteree
Petſemglͤſt
mniis Alid
ui Meni Operan
punum neceſliii,
Vigetur promittete
luntne in maon

rquiſbln⸗
oron⸗ cobſer.
atinet; eligf
5 innicen erti.
1leris lteros
no, If, Princi.
ime obetlentiz
m in end
Noideg in wwn
iis lberalter do.

cleenoßne
40 genus lele
n ic, c pere-
EK boc v-.
litens, it Di⸗
Wit, guo mlin
Aön HMteph;:
, m lb iu
lir lefaentiu, A

6 minein

GNque rein er⸗
1
nit. Honon,
duss, gur vele

ot donum i .
oco: Preibjte. 6
n , ,Ne.
oni bnt. d e
. e.
, mnuntli, 6
feruntnce
1ei le limne

ceche lo⸗
nrar!

ORATIO.

norari gaudeant, quàm qui emolu-
mentorum cupidi ſunt. IIIi ergo
præ cæteris, hoc honoris genere
colendi ſunt, qui & maximè digni
ſunt honore, & rerum maxime in-
rov. 3. 9. digi. Honora Dominum de tuâ ſub-
Rantid. Hic ille honor eſt, qui
Chriſto Domino in Pauperibus de-
betur.
Quid ergo pedum ablutionem
tantopere commendamus? Equidem
inter tam multa, quibus Pauperes
indigent, poſtremo vix loco iſtud
numerandum, ut ſit, qui ſibi ſumat
lavandos eorum pedes: quis enim
non facile id ſuismet manibus præ-
ſtare queat? Non igitur hoc officij
genus propterea celebratur, quòd id
per ſe magni ſit momenti; ſed quòd
majus aliquid ſignificet. Nempe
qui alteri operam præſtat in re tam
parùm neceſſariâ, is ſcilicet tacite
videtur promittere, majori ſe vo-
luntate in majoribus neceſſitatibus

357

opem laturum. Accedit, quòd mi-
niſterij genus, cùm ſit adeò vile ac
ſordidum, magnis certe viris haud
paulò gravius ac moleſtius quacun-
que rerum ſuarum largitione accidat.
Nam ſuæ illi dignitatis multo quùm
ſuarum rerum tenaciores eſſe ſolent.
Quandò igitur tam prompte id præ-
ſtant, quod tantà cum eorum de-
miſſione conjunctum eſt; quanto
alterum præſtabunt alacrius, quod
& ipſorum magnitudini magis eſt
conſentaneum, & Pauperum indi-
gentiæ magis neceſſarium? Ita ſane:
ſuis non parcent facultatibus, qui
ſuæ non parcunt dignitati, ſed eam
quoque ipſam Pauperum obſequio
impendunt. Hoc cùm faciat ſum-
mus Eccleſiæ Hierarcha, hoc augu-
ſtus iſte Purpuratorum Senatus; ni-
hil eſt, quod ampliuùs deſiderem,
nec quod Orationi meæ
adjiciam.

† †

F I N I S.

Cum
ͦ Cfſinu

Anr

Cn Gra,

MONARCHI,
ROQ MANI PONIIFICIS

COELESTIS ORIGO
CONTYRA
SAMUELEM PUFENDORFFIUM.

ACADEMICIS DlISSERTATIONIBUS
PROPUGNATA

₰
R. P. MAXIMILIANO RASSLER,

800G.]) Est 885. Theol & 8S. Canonum
Doctore,

Cùm Supremam ex his Lauream
12 Caæſareo - Archiducali Academia Oenipontana

Uni Candidato imponeret

Anno MDCC. Menſis Auguſti die 4.

EDITIO TERTIA.
Cum Gratia é Privilegio Jac. Ceſ. Majeſt.
Et Facultate Superiorum.

*
„.

XC. ins. 2
N N A&

„
AUGUSTEE VINDEL. & DILING,
Sumptibus JOANNIS CASPARI BENCARD, Viduæ & Hæredum.

ANNO M. DC. I.

Madecica
Ledtorbbus
nula Ncub
Mretium
tiones teper
Prohsutg
it puto, no
Nis lanegy.
Un b.
lgers⸗ gepte
tantümn igem
iractari; ſed
lcerhu ni
mlhi io

ſatos. Kcr

3 5 P s TEE a Fa S Tt 4ar dar: F iik Fe A r e Er F et Sr A Srecf Ar a Td k N n d

ESS

)

FFPrerrrrkererer
Benevolo Lectori Author.

Uid hæc ad opus egregium miſera
Appendix? ad veſtem non in-
elegantem rudis lacinia? ad no-
Biles, ſi ea quæ Authoris ſunt
y fſpectes, Panegyricos incultæ Diſ-
ſertationes? Satisne non fuit, ſe-
Aimel ijs prælum fatigaſſe, & ut

Academica primuùm in exedra Auditoribus, fic dein
Lectoribus creâſſe nauſeam: ſcio, mi Lector, quàm
nulla lucubrationibus meis gratia, quam nullum
pretium. Fuerunt tamen, qui has à me Diſſerta-
tiones repeterent, viri & prudentes, & amici.
Pro his ut gratificarer, recudi eas hoc loco curavi,
ùt puto, non inepté. Nam ſi nonum è& Segyeria-
nis Panegyricis, cui Author titulum præfixit,
Thronus DEl inter homines poſitus in Vaticano,
legeris, deprehendes, ni fallor „non argumentum
tantùm idem ibi, quod in Diſſertationibus iſtis
tractari; ſed lucis etiam aliquid ùt ex illo in has,
ſic ex his in illum refundi, mutuéôque velut auxilio
fulciri. Scio, hoc in argumento jam multos ver-
ſatos. Sed nunquam ſatis dicitur, quod cum in-
nume-

numerarum Animarum ſalute creditur. Et novis
hoſtibus novos Antagoniſtas opponi utique æquum
eſt. Sed quid ego collatus Pufendorffio? audacem
me cauſæ bonitas fecit; quæ ſæpe ſufficit, ut de
Gigante Pumilus triumphet: & quantuscunque ſit,
qui pugnat pro mendacio, major tamen ſemper
Veritas, quæ pro ſe pugnantibus vires ſubminiſtrat:
dummodo ipſi quoque Veritati, non ſibi, vincere
laborent: quod ego conatus ſum; quo ſucceſſu,
res loquatur; & tu, ſi animum affers partium
ſtudio non præoccupatum, me non
repugnante, judicato.

gede

D

EZecleſe Nom

Ogimmti
tſſſimn
luc ſole
Acader-
lerem,
Uels, nole non:
enS, MMen NOn
in oute totins
ſin, Tradatur!
lHiu Anani LPunn
entum, gid en
Cancicato gratis
ele pollet, gum
ginem nölle ac na
mim ommis Leg
Canonum vis ac e
Aripio proin avie
Entus, mecitiban
Ponituit initio ope
nin Ohiſtimr ero
ntimam natumm,
Ven. Naptitvelin
lendun minine l.
WN

i WINCere
ſuccelſn,
Pattiom
00n

2 S

180. (0) 3t ₰% 355
LSESESS es ESESsEee

Se eeee
DISSERTATIO ACADEMICA

AN

Eccleſiæ Romano-Catholicæ Monarchica regendi forma hu-
manum ac Politicum commentum t⸗ 2

Ogitanti mihi, de quo po-
tiſſimùm argumento in
hac ſolenni inauguratione
Academioo more diſſe-
rerem, venit in manus Li-
bellus, mole non magnus, à typo re-
cens, antea non viſus. Aperio, lego
in froute totius lucubrationis Synop-
ſin, Tractatus Hiſtoricus de Monar-
chia Romani Pontificis. Placuit argu-
mentum; quid enim Pontificii Juris
Candidato gratius „quid jucundius
eſſe Poſſet, quàm ejus poteſtatis Ori-
ginem nõſſe ac natales, à qua potiſſi-
muùm omnis Legum noſtrarum „ac
Canonum vis ac copia profluxiſſet?
Arripio proin avide librum, lego at-
tentus, meditabundus evolvo. Non
peœrnituit initio operæ: Religionis e-
nim Chriſtianæ exordia, progreſſus,

intimam naturam, aptèé 'deſeripta i in-

veni. Rapuit vel invitum ad progre-
diendum minimé luxurians ſtyli ele-
gantia, in quo nihil pueriliter exul-
tans, nihil putidà grandiloquentiâ tu-
midum: nihil incultà barbarie hor-
ridum, nihil ſolæœciſmorum ſordibus
inquinatum; pura omnia, plana, ni-
tida, perſpicua; verbõô, genuinus re-

floreſcentis, ſi unquam, hoc ſeculo
cultiſſimæ latinitatis partus.
Sed non diuturnum id meum fſuit
ſolatium; progreſſus ad interiora,
uem ſtylo ſuo ſimilem, ſincerum,
candidum, ſolide eruditum, ortho-
doxèe ſentientem 10 uentémque per
omnia ſperaveram, bdolum paula-
tim, verſipellem, Pſeudopoliticum
invenio, qui ſic Principibus, & iis
maxime, quos præteritum ſeculum &
Matris Eccleſiæ gremio avulſit, blan-
diretur, ut ſupremum iis non eiree
ſacra minus, quàm profana, jus &
arbitrium, ſupremo conceſſum à Nu-
mine, adſitueret; Romani verò Pon-
tificis ſacram Monarchiam, profanum
mortalium, ſuis commodis ſervienti-
um, commentum, cui præter inanem
fucatimque ſpeciem, divinum nihil
inſit, demonſtrare niteretur.
Quis mihi in re tam non exſpe ctata
ſenſus fuerit, quod in me ſtudium ex-
arſerit propugnandæ illius authorita-
tis, à qua Juris noſtri Canones, Le-
gesque maximam partem profluxe-
runt, & quàâ proculcatâ, totam ne-
ceſſe eſt Decreti, Decretalium, cete-
rarumque ſacri Juris partium molem
ruere,

(a) fol. 12.

360 DISSERTATIO ACADEMICA.

tuere, vobis, AA. Academici, con-
ijciendum relinquo. Credidi, certe
facturum me operæ prætium, ſi om-
nes in id vires intenderem, ut nemini
non conſtaret, peſtilentem, bonõque
publico pernicioſiſſimam eſſe ejus
libelli doctrinam, nimisque debilem

eam, verſuti licet hominis, machinam,

quàm quæ ſolo æquare poſſit ædifi-
cium, quod nemo moliri alius po-
tuit, quàm qui nihil non poteſt. Id
quod paucis pro rei gravitate dum
exequor, ſpero me veſtram ſapienti-
am, veſtram æquitatem, veſtram Re-
ligionem judicem habiturum; ſoli-
diùsne à me ac religioſius in ſtabili-
enda firmandâque, an ab Adverſario
in impugnanda concutiendâque Ro-
mani Pontificis authoritate Monar-
chica ſit laboratum.
Hoc igitur contendit fuâ illà in lu-
cubratione Samuel Pufendorffus (no-
men id eſt in Imperio, & Aulis ma-
ximè Borealibus non ignotum) ne-
ceſſarium haud quaquam eſſe, (a) ut
unus ſit, qui Chriſti anæ Reipublicæ
ſummo cum imperio præſit, & e cu-
jus nuti reliquæ Chriſtiani orbis Res-
publicæ & Principes, quod ad Reli-
gionem attinet, Pendeant: ſed unum
indivisumque eſſe debere inter Chri-
ſtianos, rerum perinde humanarum,
ac divinarum imperium, ſic ut non
minuùs ad Regem Gothorum Vanda-
lorumque (& quemlibet alium, qui
Chriſtianum Dogma amplexus ſit,
Principem, quique alium ſuperiorem
non agnoſcat) ſpectet defimire; an
ſeptem ſint, pauciora, an plura Sacra-
menta; quâm ad eum pertinet, ſta-

tuere: an illata à Poloniæ Rege arma
armis repellere, an verò controver-
ſias, quæ utrumque Regem inter nu-
per extiterunt, Principum neutri ob-
noxiorum arbitrio componere, Reg-
no ſuo magis expediat? .
E diveriſo nobis orthodoxè ſenti-

entibus conſtantiſſimum eſt; cum
controverſiæ de rebus ad Fidem, Re-

ligionemque ſpectantibus exiſtunt, &
univerſim, cùm de iis agitur, quæ ad
DEUM, rationemque ſupremæ ejus
Majeſtatis colendæ pertinent, non à⅜
profanis Principum Tribunalibus ex-
ſpectanda imperia; ſed unum ali-
quem eſſe debere, ad quem ſuprema
rerum ſacrarum cura pertineat; quem
audire, cui obtemperare in rebus, ad
ſacrum ejus forum ſpectantibus, citra
exceptionem, omnes plane debeant,
qui Chriſtiano cenſeri nomine, & ſa-
cræ hujus Reipublicæ membra eſſe
velint: atque hunc non alium eſſe,

quàm Romanum Pontificem, qui Pe-

tro Apoſtolorum Principi ſucceſſe-
rit, Ch iſtique capitis noſtri ac Mo-
narchæ ſupremi, vices in terris, Mo-
narchiàâ & ipſe authoritate obeat at-
quæ expleat.
Hujus noſtræ certiſſimæ ſententiæ
firmamenta, ſi aut ipſorum eê Pontifi-
cum decretis ſtatuisque, aut concor-
di Interpretum conſenſu peteremus,
quod eſſe promptiſſimum, explode-
ret ſcilicet ille nos, negaretque ſuâ in
causàâ Judices illos eſſe poſſe, qui uti-
que, quam tantis artibus ambitioſiſſi-
me moliti ſunt, machinam, ſuâ ever-
tere ſententiâ nolint; etſi tantà cum

Principum aliorum injuria illa conſi-

ſtat,

uin pufut,
Pinpen la
vifrmatm long
ulomm, Lecutl.
Pugren, e in
Tumnmt wwWerd⸗
Emt; Ne umen
ilum äfcer
in hunc hoſten
nus eſt, gam
Iiti ꝛ juſia
niiſe gwoqve e⸗
non joſtis geker
Qvicni jan nune
cam, Or ipſi cn
muniz et, glicin
poſtremis maxim
circa Religionem
Omnesſicekengen⸗
Adrum Opls n,
Pugnat inter ſe pu
Imum confat exer
Cinis odis diſgen
mo ſpitin 1vi
man ndedemam
Aun goam bong ,
ul vigerit Ovod
e0 hadſen
n Pufengorfit⸗

1. Cguen

dgitnn, gur
le lupreme us
ertlnent, non
libunalbig er.
ecd unomn al.
Aem prem
ennent; Ibetn
neintd
deſtunthhug tnn
6plane gebennt,
inomine, & ſr.
meinbra eſſe
n alium eſſe,
dcem, u de⸗
ncpi ſucceſe
noltri ac Mo.
in ters, M.
iate obeat 4·

ime lentenin
rum e boniſf-
e, concol⸗
lo petetemig,
nu; enplo
eanreigpe iün
ſe pole, i

DISSERTATIO ACADEMICA. 361

ſtat : nimis deinde ridiculum eſſe

contenderet, eorum vel explorare,

vel excipere ſenſa, qui mancipio &
nexu intimo Aulæ Romanæ devincti
aliud vel loqui, vel ſcribere neſciant,
quàm quod illi ſupra mortalium om-
nium rerum verticem evehendæ ſer-
viat; propterea quòd omnes ſuas ra-
tiones ex ejus incrementis, æquis, Ini-
quis, ſuſpenſas habeant.
Quamquam autem cum omni æ-
quitate pugnat, Rempublicam, ſeu
Principem, Leges ab iis accipere,
qui firmatam longo, etiam plurium ſe-
culorum, decurſu, poſſeſſionem op-
pugnent, etſi ipſi perduelles ſubdito-
rum e numero ſe per nefas exeme-
rint; ne tamen cauſæ noſtræ vel tan-
tillum diffidere videamur, non aliis

in hunc hoſtem armis pugnare ani-

mus eſt, quàm quæ ipfſe ſubminiſtraâ-
rit; quæ juſta negare non poterit,
niſi ſe quoque cauſam malam armis
non juſtis defendiſſe fateatur. Et
quidni jam nunc cauſam malam di-
cam, quæ ipſi cum omnibus iis com-
munis eſt, quicunque & antehac, &
poſtremis maxime duobus ſeculis,
circa Religionem turbaärunt ? quos
omnes ſi defendendos ſuſcipit, ne ipſe
arduum opus aggreditur; dum pro-
pugnat inter ſe pugnantia, & ex illis
unum conflat exercitum, qui interne-
cinis odiis diſſidentes, non niſi tum
uno ſpiritu agi videntur, cùm Roma-
nam in Sedem arma expedienda ſunt;
qui quàâm bonus ſit, ille pronuntiet,
qui viderit, quod demum hominum
genus eo hactenus fuerit afflatum.
An Pufendorffius ſua in tribu, ſuis
R. P. Segneri Panegyr.

ſub ſignis numerabit Socinianos, Ana-
baptiſtas, David Georgianos, Tre-
mentes, Adamitas, hominum mon-
ſtra, Reipublicæ peſtes, Orci, omni-
umque vitiorum ſatellites? Et tamen
his omnibus idem labor, idem cona-
tus, idem, & obſtinatiſſimum ſtu-
dium, Romani Pontificis Monarchi-
am, ejusq; ſupremam in omnes Chri-
ſti aſſeclas poteſtatem convellere, &,
ſi votis exitus reſpondeat, peſſundare.
Pridem hoc advertit inſigne illud
Domũuũs otharingicæ decus, Gallica-
næ Eccleſiæ columen, Tridentini Se-
natus lumen maximum, Carolum Car-
dinalem Guiſium, ſeu Lotharingicum;
qui, cuùm in illo eruditi & ſanctioris
orbis Theatro de Romani Pontificis
authoritate agi cœptum eſſet, (a4) pa-
làm profeſſus eſt: Nihil ita firmiter
id temporis propugnandum,
unitatem, & Primatum Apoſtolicæ
Sedis: dum cunctæ adverſariorum
Phalanges ad hujus arcis everſionem
conſpirabant. Complures eorum nu-
merari Sectas, Lutheranorum, Calvi-
niſtarum Zvvinglianorum, ſed omnes
convenire unanimes in hoc faſtigio
percellendo. Ita tum Purpuratus il-
le Eccleſiæ Senator locutus eſt; nec
ſegnius ipſe deinceps linguâ, quâm
fratres, agnatique, ſub ipſum illud
tempus conſilio & armis cauſam Pon-
tificiam, & rem Catholicam, tanto-
pere in Gallijs eà ætate laborantem,
tuiti ſunt; ſic ut quemadmodum Ca-
rolo felix Tridentinæ Synodi exitus
magnam partem debebatur, ita Gui-
sijs Principibus ſervata Catholico ca-
piti ampliſſimi & antiquiſſimi Regni
Z 2 corona

(a) Pallavi-
cin. Conc.

ſicut Trid. I. 19.

C. 6. n. 3*

(a) Nota,
Authorem
primò hanc
lucubratio-
nem Sere-
niſſimo
Lothatin-
Ziæ Duci
nuncupaſ-
ſe; eâque
causâ hic,
& alibi,
honorifi-
cam fieri
ejus Seie-
niſſimæ
Domũs
mentio-
nem.
fol. ult.
ib.

(a) §. 6. fol.
14.

DAISSERTATIO

corona jure longèe optimo ſit adſcri-

3612

benda. (4) Quod tale ac tantum
Regiæ Domus ornamentum, atque
gloria tacite à me præteriri non de-
buit, ut ſciat Pufendorffius, & quos
ipſe in ſuas partes traxit, quos ego,
quantéôsque in defendenda Romani
Pontificis cauſa ac prærogativo jure
commilitones habeam; cùm ipſe in
caſtris ſuis humani generis, propria
confeſſione, propudia numeret: (5)
Quæ quidem ſtudiorum ſocietas, ſi
cauſam penitus non profligat, pluri-
mum certé debilitat. Quidni enim
ſuſpecta ſit veritatis amanti doctrina,
quam videt „ tanquam partum pro-
rium, à mendaciffimis homunculis
adamatam, defensämque? at illa do-
Ctrina, an mendacium & commen-
tum eſt, quàâ ſtante, mendacia omnia,
omnia commenta le ſtare ac radices
agere non poſſe confitentur? Roma-
ni Pontificis Primatum omnes op-
pugnant Sectæ, omnis illum erro-
num cohors criminatur: ex quo quid
conſequatur, nec ipſum jam arbitror
Pufendorffium non videre; etſi tam
libenter non videat, quidquid Roma-
ni Pontificis ſacram, etiam ſupra Prin-
cipes, poteſtatem affirmat.
Et verò ut rem altius, atque ab ip-
ſis adeoò velut incunabulis ordiamur,
inveſtigemus primò, quod nec ipſe in
re præſenti prætermittendum pro-
nunciat, («) quid demum vera quæ-
libet Religio exigat; an ut in unum
eundemque Politica & Hierarchica
poteſtas confluat? an verò neceſſe
ſit, aut expediat, Sacra à profanis di-
vidi, & alii in hæc, alteri in illa ſu-

ACADEMICA.

premam poteſtatem tribui, atque per-
mitti? Subinde illud diſpiciamus, an
Chriſtiana præſertim Religio, ex pe-
culiari ſuo genio atque natura, hanc
vel unitatem, vel ſeparationem po-
ſtulet? ac denique tertio, hæc, an
illa regiminis Forma, cæleſti-ac divi-
na authoritate ſit conſtituta? Hinc e-
nimverò, ut ipſe aſſerit, nec ego dif-
fiteor, alterutra pro opinione (etſi
ego firmiſſimum Dogma noſtrum
opinionibus accenſeri ferre non poſ-
ſum; loquar tamen tantiſper cum eo,
quocum mihi hodie res eſt (petenda
ſunt firmamenta. Et pro noſtra qui-
dem ea allaturum me ſpero, quæ ne-
mo ſanus reſpuat, modò docilis, &
non præfractus accedat: eréôque ſic
magnus Apollo, quem ſibi futurum
aſſerit, qui vel unicam, ſed firmam,
quæve id, quod propoſitum habeo,
dilucide evincat, () rationem at-(6) fol. 14.
tulerit.
Ut à primo ordiar, illud ante om-
nia quærere oportet; an ſermo ſit de
omni prorſus Religione, qualis eti-
am tum futura fuiſſet, ſi placuiſſet
ſupremo Numini non ultra eos limi-
tes ac gradus attollere hominem, quos
ſua illi indoles ac natura Ppræfixit,
quem ſtatum puræ naturæ Scholæ ap-
Pellant (patiantur tantiſper delicatæ
aures hanc, quam dicit, vocum bar-
bariem, & de re non ex vocabulo ju-
dicet) an verdò de illa tantuùm; quàm
ſui colendi rationem præſcripturus e-
rat DEUS ad aſſequendam eam digna-
tionem, eâmque felicitatis ac beatita-
tis perfectionem, quæ ultra omnem
modum humanæ imbecillitatis eſt,

non

Lombatdo, lue
Dmilium ieptirt
medium Ans⸗
ronuntiat.
Non, imam
nim nimiæ præf
on Poſtum non t.
Ctleellorum, &
Swviweront, m
Gve, Enla tm
ie ſam etites .
eoruimque oc
Ut lhunc Doctor
Aygelicum oppe
menſuram huma
mültim fpetgen
Contemptim, tan
pellat, ut futiliun
innnium qurſtion
inigni enimyerd
Patumm ez in Chole
nobis Kerator no⸗
ſter geniſfonis,
Gtod Osenit; n
ſt⸗ ſbitte inlminn
lbdicinn: lis ipt
ſtruit, Gecimum le
cut gooe
in kertilitz

lh atane pet.
bicinnng n

i⸗ EX pe.
nin, hane
Matien do.
rtl. lut HM
celeſti i.
tut) Hine.
t, nee eg i.
pinione eti
elna noſtrum
kerre non pol.
tſper aum e0,
eſt (petencl
0 noſtra ui.
10, llæ ne.

dclis, &
A: Adde
n ſhi umrum
n, Edümn,
voſitum hubeo,
)iationem at. )

ud mte o
n ſermo ſt de
ne, gulls et⸗
et, ſ pheuket
Rul eos inl.
ebominemnguos
namn Nrrßhin
ur Nndr ih.
tmtüher Lelere
t, wovnbu-
ner Ccabul 1.
l tntun qin
prelciptunze

la) fol.

150.

DISSERTATIO ACADEMICA.

non niſi ſingulari DEl ope gratiâque
obtinenda, qui ſtatus Elevationis ap-
pellatur? Neſcio, an unquam hæc
homini audita ſit ſtatuum, ac condi-
tionis humanæ diverſitas: certe ejus in
hac ſua lucubratione nullum extat ve-
ſtigium: unde metuo, ne illam næ-
nijs annumeret, (4) quas à Petro
Lombardo, Thoma Aquinate, Scoto,
ſimilium ineptiarum architectis, in
medium allatas haud ſané modeſte
pronuntiat.
Non, inquam, modeſte: ego e-
nim nimiæ præfidentiæ ſuperbiæque
non poſſum non tribuere, quod cum
tot ſeculorum, & hominum, qui in
iis vixerunt, ſummo ingenio judiciô-
que, ac ſenſu tam aperte pugnat. Mul-
tæ j am ætates S. Thomam, Scotum,
eorumque doctrinam ſic ſuſpexére,
ut hunc Doctorem ſubtilem, illum
Angelicum appellarent, tanquam
menſuram humanæ perſpicacitatis
multùm ſupergreſſos; & hos ille tam
contemptim, tam contumeliose ap-
pellat, ut futilium definitionum, &
inanium quæſtionum authores dicat:
inſigni enimverò documento, quàm
parum ea in Schola profecerit, quam
nobis Servator noſter, omnis Magi-
ſter demiſſionis, aperuit. Nec eſt
quod ogganiat; rudium hoc & ſuà
ſtoliditate infamium ſeculorum eſſe
judicium: ſatis ipſe & novit, & ad-
ſtruit, decimum ſextum & ſeptimum
ſeculum cum quocunque priorum in-
geniorum fertilitate in comparatio-
nem venire poſſe; & tamen utroque
hoc ſummam fuiſſe Doctorum, quos
dixi, exiſtimationem, nemo eſt qui

36;3
ignoret. Nihil ego de illis Chriſti
verbis dicam, quibus Thomam allo-
cutus eſt: Bene de me ſcripſiſti Thoma.
Reponeret enim utique; talia à no-
bis, ut effrontes ſumus, tam credi ani-
liter, quàm audacter finguntur.
Hæc fere extra rhombum: nec ta-
men, cum locus moneret, diſſimu-
landa viſa ſunt; ut pateat, quo loco
nobis habendus ſit, qui tam nullo ha-
bet, quos ſeculorum conſenſus ad
ſummum extulit; quique tam nihili
facit Diſciplinarum omnium Princi-
pem, ut deterrimum ſcholaſticæ nu-

gacitatis genus indigitet. (a) Ita ſci-(4) §. 14.
licet ex tripode de Diſciplinis altiſſi- fol. 39.

mis, quas vel non attigerunt, vel aſ-
ſecuti non ſunt, pronunciant homun-
ciones, qui ætatem omnem artibus
impenderunt, quæ longiſſimo ab il-
larum apice intervallo abſunt.
Sed redeamus in ſemitam, &, quod
cœpimus, perquiramus, an omnis
omnino, an hujus tantùm providen-
tiæ Religio id poſtulet; ut unus ali-
quis ſit ſummus controverſiarum,
quas exiſtere neceſſe eſt, judex & ar-
biter, isque à Principe, qui de exter-
na Reipublicæ incolumitate ſatagit,
diverſus? Et quamquam id eg o de
quacunque haud difficulter me con-
fecturum exiſtimem, cum omnis de-
beat eſſe Schola & veritatis, & ho-
neſtatis; quia tamen non expedit de
iis multum diſceptare, quæ cuùm non
ſint, eſſe tantum poſſunt, de ea, quâ
homines re ipsà conditi ſumus, con-
ditione diſſerendo, dico; neceſſa-
rium fuiſſe, ut ea Religio, is Cœtus,
qui homines complecteretur, ad fi-
2 2 nem

364 DISSERTATIO ACADEMICA.

nem, qui ſupra eorum naturam ſit,
aſſequendum deſtinatos, Præſidem
haberet ac Moderatorem unicum, e-
umque à Politico planè diverſum:
quod ita conficio.
