Fallere. Non iſte DEl noſtri agen-
di modus eſt. OQdit ille peſſimè fu-
cata ſpectacula. Et idcirco ùt homi-
nes, quæ pulchra & ſplendida lenn,
oris

wenidice
Pilte in anmnu

ret! haud lne
Hoſtræ n0 ſent!
ge ſ inpeſſien
ſtimandum Gonut
guileeſt, qu
pimns, eince 1
ſet DN in ve
A wezeltite
calit. Et quid
44. a ut ille m
culum ſiceret/
nagii DEl incol
capitan. Veye nn
146. MNN lle
chetnate luere,
ponlo ſaiglacer
pollem gui cii⸗
tangem casi Cbr
chileum in dacra
megko denekicio
nods wanete Nol
non lhbi .
inpaft; wabßi
lumvolit
eneſeng hi 8
1 . t
uenfult f
Ppecje viebit Ra⸗
.

lte, & Ppareb

TUs

10ALAN.

Nipmni o
bimelr uif⸗
& npetez ele⸗
gentogue mig.
Conclhavis in-
Imn ingilnus
mneuſtz, Aia
la, & ümui
1 inde eſt,
lo urmer ilo⸗
ntextis Openle⸗
Aam? guid
s, Ee Villis!
ppeta, N Cah⸗
n re iplulnt,
Opices egnin
gartmota inn
muille lir nts
or becht

ge viget
inisri⸗
mmn Ne⸗

DYlifn

DE SANCTISSIMO SACRAMENTO. 33 L

foris oſtentant, quæ vilia & abjecta,
intus recondunt, ſic ille foris vilia, in-
tus pretioſa reponit. Qui dubitat de
hoc, oculos ille confeſtim in orbem
illum candidum conjiciat, coram quo
proſtrati adlumus. An aliquid tam
exile, tam parum ſpectabile, tam
ſimplex oculis objici poteſt? & ta-
men ibi cælum eſt. O beatos nos,
ſi altè in animum veritas iſta penetra-
ret! haud ſané promitteremus, ut
noſtræ nos ſentiendi facultates frau-
de ſua impellerent ad tam parum æ-
ſtimandum donum tam exquiſitum,
quale eſt, quod in Sacramento acci-
pimus, perinde ac ſi non vere ibi eſ-
ſet DEUsS in vera ſua magnificentia
& majeſtate, quia ſub aſpectum non
cadit. Et quid tandem optaretis,
AA. an ut ille magnificum ſui ſpecta-
culum faceret ? Non ea, credite,
magni DEl indoles eſt, non his ille
capitur. Verè tu es DEUS abſcondi-
tus. Amat ille in terris alieno ſub
Schemate latere. Atque hoc ego re-
ſponſo ſatisfacere ſtatim omnibus
poſſem, qui curiose inveſtigant: Quàâ
tandem causâ Chriſtus, dum manere
nobiſcum in Sacramento voluit, non
integro beneficio etiam aſpectabilis
nobis manere voluerit? Sed revera
non ſola DEU M ad hoc ſua indoles
impulit; nobis ille potiſſimuùm con-
ſultum voluit: plus enim ille in nos
beneficus fuit, ità ſe abſcondendo,
quàm fuiſſet, noſtris ſe aſpectibus in-
dulgendo. Paradoxum hoc prima
ſpecie videbitur: ſed benigne me au-
dite, & apparebit non minùs in hac

aſſertione eſſe ſolidatis, quùm admira-
bilitatis.
Duplex mortalium in Mundo hoc
conditio eſt: alii Amici Chriſti ſunt,
Inimici alii. Non unis magis, quàm
aliis beneficum ille ſe exhibet, dum in
Sacramento latere potius, quàm vi-
deri vult. Et ad Inimicos quidem
quod ſpectat; quis neſcit, oculo in-
firmo beneficium conferri, ſi ſolis
radiis non exponatur? omnis illum
vel minima lux, & quantumlibet te-
nuis radius offendit: unde præſtat,
ſua illum in nocte relinquere. Fin-
gamus igitur, homines iſtos ſceleſtos,
qui in animo tam fœde lippiunt, Chri-
ſtum ſpectare nudum, eum videre,
qualis eſt, à ſequacibus deglutiri, de-
glutiri cum externa illa ſua apparentia,
quantum hoc confeſtim ſcandalum,
quanta offenſio? In quas tum illi ver-
borum inſanias non prorumperent?
uàm mordaciter illuderent? quàm
impiè blasphemarent? perinde ac ſi
non verum prodigium, ſed magi-
cum ludibrium contuerentur. Quam-
primum Chriſtus hominibus manife-
ſtavit beneficium, quod illis præpa-

rabat ſe ipſo illos paſcendo: Panis, Joan. 6. n.
quem ego dabo, caro mea eſt pro Mun-5*

di vita: mox, Joanne Evangeliſta
teſte, natum eſt murmur ingens: con-
tendebant aliqui, & ſuæ mentis lu-
dibria propugnabant: fieri non poſ-
ſe, ut quod promittebatur, re ipſa
dein exhiberetur: Litigabaut ergo
Judai ad invicem, dicentes: Quomo-
do poteſt hic nobis carnem ſuam dare ad
manducandum? Aliqui promiſſum hoc
Tt 2 tra⸗

„

Pſalm. 79.
17

332 PANEGYRICUS VIGESIMUS TERTIUS.

traducebant, ut audax; alij ùt abſur-
dum damnabant. Durus eſt hic ſer-
mo, & quis poteſt eum audire?
Nec defuerunt, qui amplius ijs
verbis offenſi, cùm ante Chriſtum
docentem libenter audiſſent ; nunc
iſtam ejus doctrinam averſati tergum“

illi obverterent, & abirent: Ex hoc

multi diſcipuli ejus abierunt retro, &
jam non cum illo ambulabant. Qare
ſi audire tantum : aliquando Chriſti
aſſeclas ipſo ſuo Magiſtro paſcendos;
tantum in ipſis Chriſti Diſcipulis per-
turbationis excitavit, quid facturi
fuiſſent æmuli, ſi rem ipſam ſpectaſ-
ſent? Id profectò ad nihil aliud ip-
ſis contuliſſet, quàm ut mortem ani-
mis ipſorum accerſeret ſempiternam.
Sed quid dixi, ſolis animis? imò nec
iſtud capere poſſum, quomodo non
etiam corporibus eorum res iſta exi-
tium afferret. Id enim extra contro-
verſiam eſt, ſi Chriſti vultum fæx iſta
hominum in ſe videret, non viſuram
illum, niſi indignantem & iratum:
ferre autem vultum DEI irati quo-
modo poſſent, & non horrore mox
efflare animam? Ab increpatione vul-
tus tui peribunt: ſic de illis ad DEUM
Pſaltes Regius locutus eſt. Non ab
increpatione oris, ſed ab increpatione
vultüs: tam unus ejusmodi aſpectus
ſe ſolo ſufficeret ad ſtragem eden-
dam, illà etiam majorem, quàâ
Bethſamitæ puniti ſunt, auſi Arcam
Domiai velis ſuis non tectam intueri.
Sed quid ego parum ſanus ago?
cur de impiis ſolicitus ſum? habeant
illi ſibi res ſuas. Soli Juſti, ſoli Ju-

ſti funt, quorum bono Chriſtus in

adorando hoc myſterio nobiſcum

manſit. Comedite Amiti: atque adeò Cant. F. I.

ſi latere ille voluit, eorum amore la-
tere voluit. Si enim iſti non cum
Impiis horrore efflarent animam,
dum Chriſti vultum intuerentur, at
certèe id ipſis contingeret ſtupore &—
admiratione. Domini mei! aliud
eſt defigere obtutum in vultum Chri-
ſti, qualis nunc eſt, glorioſi; aliud
aſpicere eundem, qualis in terris erat.
Quis oculus tam efſe poſſet aquilinus,
ut Chriſtum glorioſum aſpiciens non
conkfeſtim excœcaretur? JSi vel ſemel
Chriſtum intueri daretur, nullus jam
porrò Mundus eſſet, nullum inter
homines hujus vitæ commercium, ut
perſpicaciſſima Virgo Thereſia affir-
mabat. Cur autem? Visâ vel ſemel
illà pulchritudine, res aliæ omnes ejus
comparatione fœdæ larvæ viderentur,
meræ fraudes, mera ludibria: eâque
causâ ambularent per compita homi-
nes ſiderati inſtar eorum, qui dormi-
entes ambulant: viderent & non vi-
derent; audirent, & non audirent,
neque jam res terræ ulla foret, quam
ſuâ vel curà, vel amore dignarentur:

Ego dixi in exceſſu meo ; Omnis homo Pſal. 1155.
mendax. Nec iſtud tantum: ſed con- Jud. 10. 4.

ſpectâ tantâ Majeſtate, quomodo mi-
ſellus homuncio, ejusdem mecum
conditionis, auderet ad illam accede-
re? illam ſumere? illam intra ſuum
pectus admittere? Beatos vos, ſi tum
veſtrùm quispiam rebus ita ſe haben-
tibus id facere non formidaret: ego
non videor mihi tantum animi habi-
turus.
Mirum prorlſus videtur; quod de
inclyta

Anng .

men ſcimn
mulebem, guo⸗
naturrlem venult
1050 kiſe ſp
Pllchniwäinis P

Alaet Donunus bant n

ümik, ut imco
n oltlis Appar
pulehriucinen
no int pellne
.: Amo le? S
beni cule, quam
Gud impelente
ſones ſe injecit.
curam, gur ali
lilcivos caula
Pulchritndo tant⸗
elet. Proprium
Orinatir ſtatim
X corda d le
unem lunma gni
nedeit ſopidos
ſim keretenterte
Prlmnd lſceyvonn
Uit ubi Primdn
ctum penit
elieri n 1
RNequa

Onls, Et imn

1 , ſe leer

o nobilen

Ne 3 e,
n ue aiedu

imore l.
„ AIma
ntgtentk,
eet ſtupo⸗ X
I mei! ud
n vultum Chr.
orill, di
6 in terrig erat
ſſetagtilinu,
APpiciens non
Grel ſenel
, nullos um
nullum inter
minetcumn, t
Therena r⸗
Visi vel lemel
lir omnes eins
vr Vigerentul,
Cibiia: ege
mmpitz honn
n,gn Lornir
ent & non Vl-
non audrent,
loret, Oum
e ignarentun:

Ontis Homne dlch
in: ded (On. lud⸗

GotOd-
osdem mecult
A lim acce⸗
lam intt uun
end 0 Ktun
dus in ſ ie
otoidnet: 4
iMr
tuf
iben/ en

.

Jud. 10. 4.

Jud, 10. 14. tionis.

DE SANCTISSIMO SACRAMENTO.

inclyta Juditha narratur. Contulerat
ſe fæmina tantæ venuſtatis in media
caſtra Exercitús audacis, arrogantis,
in omnem licentiam, & morum liber-
tatem effuſi: tamen ex tanta laſcivo-
rum militum fæce, quibus locuta eſt,
inventus eſt plane nemo, qui vel mi-
nimâ illam injuriâ afficeret, nemo,
qui parim pudicos erga illam ignes
manifeſtaret, nemo, qui vel voculam
minùs honeſtam proferret. Et ta-
men ſcimus ultra omnem Mundum
muliebrem, quo ſe illa ornaârat, ultra
naturalem venuſtatem, collatum illi
à DEO fuiſſe ſplendorem quendam
pulchritudinis plus quàm humanæ:
Donmunus hanc in illa pulchritudinem am-
pliavit, ut incomparabili decore omni-
um oculis appareret. Unde tandem
pulchritudinem tam exquiſitam ne-
mo interpellare auſus eſt, profiten-
do: Amo te? Scio hoc inprimis de-
beri curæ, quam illius geſſit DEUS.,
quo impellente medias has in occa-
ſiones ſe injecit. Poſt hanc autem
curam, quæ alia modeſtiæ inter tam
laſcivos cauſa? Non alia, quùm quòd
Pulchritudo tanta, tàmque exquiſita
eſſet. Proprium eſt pulchritudinis
ordinariæ ſtatim intuentium animos
& corda ad ſe pellicere. Venuſtas
autem ſumma quid facit? Sideratos
reddit & ſtupidos, ut pedem confe-
ſtim reverenter referant. Quis enim
primus laſcivorum illorum ſenſus
fuit, ubi primuùm Juditha ſub aſpe-
Kum venit? an delectationis? an
deſiderii? nequaquam, ſed admira-
Et cuùm audiſſent viri illi ver-
ba ejus, ſic ſacer Hiſtoricus loquitur,

332
conſiderabant faciem ejus, & erat in o-
culis eorum ſtupor, quoniam pulchritudi-
nem ejus mirabantur ninis. Adverti-
ſtis animum? non dicit ardor, non
dicit amor, ſed fupor: hoc enim pri⸗
mum tributum eſt, quod nos rebus
magnis ſtatim pendimus, obſtupe-
ſcere. Nunc ad rem noſtram acce-
damus. Si videre faciem hominis
mortalis, & formam caducam, qua⸗
lis celebris Judithæ fuit, intuentes,
quamlibet aliàs effrontes, omnes at-
tonitos reddidit, intueri faciem Chri-
ſti nos non jam artonitos tantuùm, ſed
plane omni ſenſu, omni affe ctu, imò
propè vitâ deſtitutos redderet. Hoc
autem poſito, quis tandem foret, qui
pedem propiùs ferre auderet, ut ſuos
illi amores fidenter retegeret, etſi ca-
ſtiſſimos? ut ageret cum eo de nexu
intimo, de eo recipiendo, amplexi-
bus ſtringendo, in intimis cordis pe-
netralibus admittendo? Eſſet tunc in
oculis noſtris ſtupor: eâque causâ tan-
tæ venuſtatis majeſtate propeè excoœ-
cati cogeremur demitttere palpebras,
& pedem timore perculſi referre,
haud aliter, ac illi veſpertiliones face-
rent, qui è latebris ſuis medio die
egreſſi ipſum in ſolem figere obtu-
tum auderent.

favor eſt amabiliſſimi noſtri ES U
in Myſterio hoc divino, dum, ut
pro arbitrio ſtatuere, & decernere de
illo poſſemus, velo, non fſecus, ac
olim Moyſes, vultum ſuum obnube-
re dignatus eſt, & velum quidem tam
craſſum, ut ex tantis ejus ſplendori-
bus nec minimus radius traluceat:
Tt 3 Us

Scrutator Majeſtatis Proverb.
opprimetur à glorig. Quantus igitur 2:2.

334 PANEGYRICUS VIGESIMUS TERTIUS,

Ur noſtre infirmitati parcat, ſemetip-
ſum in ſuæ majeſtatis claritate non ma-
nifeſtat, uùt ait lapientiſſimus Hugo
de ſancto Victore, ſed quaſi ſub quo-
dam velamine occultat. Daniel Va-
tes, etſi firmis valde ceteroquin pu-
pillis eſſet, cùm Angelum duntaxat,
qui ad docendum ipſum venerat, eſ-
ſet intuitus, tam vehementer turbatus
eſt, ut ſuâmet confeſſione, non tan-
tùm animo linqueretur, verùm eti-

Dan. 10. &., àam tantum non marceſceret: Non re-

3.Reg. I.

manſit in me fortitudo, & emarcui. To-
bias, Joſue, Gedeon, Manue, &
alii conditionis ejusdem, ob aſpe-
ctum ſimilem corruerunt in terram
mortuis, quàm animi defectum paſ-
ſis, ſimiliores. Rex David, qui de-
crepita ſua in ætate tantum, ima pe-
netrans oſſa, frigus ſentiebat, ut nul-
Iæ illum acervatæ purpuræ caleface-
rent, cùm operiretur veſtibus, non cale-
Febat: qua tandem occaſione & cau-
sâ tremorem & frigus planè inſoli-
tum contraxit? Plures Authores il-
luſtres exiſtimant, horrorem hunc
ortum ex aſpectu Angeli, qui nudum
dextrâ gladium præferens in arca Or-
nan Jebuſæi ſpectandum ſe illi obje-
cit, etſi jamjam, cædendo prope feſ-
fus, in vaginam recondere ferrum
pararet. Si proinde in his unius ſpe-
Gaculum Angeli horrorem tremo-
réêmque tantum excitavit, quid nobis
miſeris, & infirmis futurum eſſet „ ſ1
non Angelum, ſed Angelorum Do-
minum, nativâ ſuâ in pulchritudine
intueri contingeret? an nos tum fa-
miliariter cum eo, & amicorum mo-
re agere poſſemus? noſtris cum illo

de negotiis tractare, noſtra emolu-
menta commendare, neceſſitates ex-
ponere, deſideria expectorare? vos
ipſos ego judices hac in re volo. Sub
illis ſacri panis exuviis adeſt ùt dome-
ſticeé familiaris. Cuùm enim Prin-
ceps perſonam alienam & veſtes in-
duit, tunc ne ſubjecti quidem viden-
tur obligati ad utendum cum ipſoa
omni reſpectu, omnibus titulis, ac
ritibus, quibus ceteroquin illum ob-
ſervare convenit. Cùm igitur Do-
minus noſter, ùt diximus, alieno no-=

bis ſub ſchemate ſe objiciat, animos

nobis addit, ut ad eum accedamus
propiùs; dummodo aliarum officii
partium non obliti; monſtrâtque ſe
cum privatis potiùs inſtar privati,
quàm Principis majeſtate & authori-
tate agere paratum. Quis igitur por-
rò ambigat, AA. quin longe noſtris
uſibus aptius hac ratione, & formâ,
reddatur nobis Sacramentum, quàm
ſi alià quacunque eſſet inſtitutum?
Qunid autem dico, uſibus accomo-
datius? quin imò longe etiam ma-
gis nobis proficuum redditur. Verè
enim, qui hic abſconditur theſaurus,
ejus naturæ eſt, ut, contrà quàm in
aliis theſauris ſoleat, tanto ille plus
nobis proſit, quanto magis latet.
Fingamus enim, eam eſſe oculo-
rum noſtrorum aciem, ut etiam ſum-
mis divini vultůs ſplendoribus non
offendantur; fingamus, quòd etiam
remoto hoc triticeo velo poſſmus
in intimis eum adytis noſtris excipe-
re hoſpitem, illi colloqui, illo paſci
quod inde exiſteret meritorum no-
ſtrorum augmentum? Ji Fideles eſſe
opta-

UE
otte
opuumn d ki⸗
necea
Pfl nii , Ea
rulalun 4 i
un non S
ſtino teſte,
llius enimn, 1
Xperimenti.
Uens flen
tamnen kuit eicell
o Apoſtolorn
cotawit norch i
res, 20 goos ſite
gooc in Urriſtun
rit, ili etiim no
li uen unc quo
tin. Qamqu⸗
s aMüwamus,
hi, gvos liceb⸗
geglnur Fige
In boc enim no
vo non rigem
fam oppoſitum il
denur wigete:
entiam kacultats
religvarwum kcult
timus, experienti
ſorato velot ſtud
borant, ut exiſtin
ALod mes dicunt
licheltteſenn⸗
Ctine igtur, g
D llenimir
cinatio, au,
rchul⸗
ad deceptn
1, liſe eriſin
Ue auf ats
is latr

, uia D

9

1
alend
lätes er
Gorare;
Gdome.
dle
ier⸗
un aun iſ
us titnls, a
guin ilomob.
s, ljeno no.
iciat, animos
n dccezmus
iuum offei
Crſritgge le
nſn rkad,
te & authori⸗
igitur por.
longe noſtri
e, & lormms,
ntum, quem
indtüuam!
Dus ccom-
ge elien mr.
Gciun. Ver
tur theluns,
nttt guim in
nto Ue Dus
igs mer.
m ell ocllo⸗
vt etiam ſunr.
endorides non
, Pdl ein
velo holinn
noltts ace
meinn

les

6
0

Hebr. II. J. procedere viâ Fidei.

1. Pot. I.

DE SANCTISSIMO SACRAMENTO.

optamus, oportet nos in omnibus
Quid autem
eſt ſides, niſi, ſi Apoſtolo credimus,
ſperandarum ſubſtantia rerum, argumen-
tum non apparentium? Fides eſt, Au-
guſtino teſte, credere, quod non vides:
illius enim, quod oculis uſurpamus,
experimentum habemus, evidentiam
habemus, fidem non habemus. Quod
tamen fuit excelſum illud encomium,
quo Apoſtolorum Princeps conde-
coravit novos illos Chriſti Sctato-
res, ad quos literas dedit? Noônne,
quòd in Chriſtum, quem ipſe vide-
rat, illi etiam non viſum crederent:
In quem nunc quoque non videntes cre-
ditis. Quamquam, ſi momentis rem
ſuis æſtimamus, longiùs etiam, quàùm
hi, quos dicebam, Chriſtiani pro-
gredimur Fide in hoc Sacramento.
In hoc enim non tantùm credimus,
quod non videmus; ſed credimus e-
tiam oppoſitum illi, quod nobis vi-
demur videre: præferendo experi-
entiam facultatis audiendi omnium
reliquarum facultatum, quibus ſen-
timus, experlentiæ, quæ omnes con-
jurato velut ſtudio inducere nos la-
borant, ut exiſtimemus panem eſſe,
quod aures dicunt, non eſſe panem,
ſed eſſe, ùt revera eſt, corpus Chriſti.
Scitisne igitur, quid hoc in negotio
accidat? ille nimirum error, illa hal-
lucinatio, quâ decrepitus jam Patri-
archa Iſaac deceptus eſt, dum pro E-
ſau, cui ſe exiſtimabat bene precari,
& omne genus incrementorum opta-
re, bene precatus eſt Jacobo, qui ſub
Eſau exuviis latuit. Advertite ani-
mum, quia comparatio, & velut

*

33 5

parallelum aptiſſimum eft rei expli-
candæ, etſi non obvium. Decepti
ſunt Iſaac oculi, deceptæ ſunt manus,
deceptæ nares, deceptum palatum:
ſolæ aures deceptæ non ſunt. Dece-
pti ſunt oculi, quia putabant coram
adſtare Eſau, & ille non adſtabat:
adſtabat Jaçob veſtibus Eſau indutus.
Deceptæ ſunt manus, tangendi inſtru-
mentum, quia pilos, quos tange-
bant, piloſi & hirſuti Eſau eſſe puta-
bant, & non erant niſi pellicularum
piloſarum. Nares deceptæ ſunt: quia
quæ afflabatur, fragrantiam exiſtima-
bant eſſe Eſau; & non illius, tan-
tùm veſtium ejus erat. Deceptum
eſt palatum; quia videbatur ſibi pa-
ſci ferinã, ab Eſau paratàâ; & ferina
non erat, ſed caro domeſtica, quam
Jacobus ferinæ inſtar coqui curave-
rat. Quid autem? ànne & aures, ut
reliqua ſentiendi organa, deceptæ
ſunt? iſtud quidem nequaquam:
aures enim conſtanter affirmabant:

Vox quidem vox Jacob eſt: ita ut ſi Gen. 27.

bonus ſenex maluiſſet tum ſolis his,
quàm reliquis fidem adhibere, nun-
quam in errorem impulſus fuiſſet.

Idem penitus in Sacramento accidere

cogitate. Quandocunque Sacerdos
novi inſtar Iſaac, manus ad aram ex-
tendit ad benedicendum Hoſtiæ, quam
dicimus, jam conſecratæ, nemo exi-
ſtimet, prælentem illi panem eſſe,
qui videtur. Adeſt tamen Chriſtus⸗
ſub illis panis ſpeciebus haud aliter,
ac ſub exuviis Eſau Jacobus. Color
ille albus, qui cernitur, durities, quæ

tangitur, odor, qui percipitur, ſapor,

qui guſtatur, panis, ùt ſcimus, exu-
viæ

Rom. 10.
17.

Hom. 26.

336 PANEGYRICUS VIGENMUS TERTIUSE,

viæ ſunt, panis non ſunt. Quatuor
tamen illa organa, quæ accidentibus
reſpondent, oculi, manus, nares, pa-
latum, ut aliàs ſolent, hic quoque ex
accidentibus de ſubſtantia pronun-
tiare volunt: & idcirco quid agunt?
omnia voce una dicunt: Hic eſt pa-
nis. Pugnant contra omnia aures,
& nihil veritæ obſtrepentium fremi-
tum, clamant: Non eſt panis, hic
verus Chriſtus eſt. Quis igitur no-
ſtra etiam in re fallitur? ſolus ille
fallitur, & inducitur in errorem, qui
cum Iſaaco aut ab oculis, aut à mani-
bus, aut naribus, aut palato regi ſe
ſinit. Qui aures ſequitur, & Chri-
ſto credit aſſerenti: Hoc eſ corpus me-
um : hic omne aliud fenſuum judici-
um corrigit, & absque ulla deceptio-
ne Fidelis eſt. Ecce igitur, ut redea-
mus unde digreſſi ſumus, ecce, in
quo conſiſtat ingens Fidei in Sacra-
mento meritum: quòd nimirum hoc
in Myſterio non tantum credamus
auribus, ut in omnibus aliis Religio-
nis noſtræ Myſteriis, Fides ex auditu:
ſed quòd illis credamus, vel ingratiis
omnium quotquot lunt reliquorum
ſenſuum, qui nos corjuratis conati-
bus oppugnant. Unde ſi Chriſtus
maneret aſpectabilis, quis dubitat,
quin etiam facultates aliæ operam ſu-
am conkferrent ad retegendum verum;
& ſic Fides nihil porrò mereretur ;
neque enim jam ampliùs eſſet Fides,
juxta illud, quod ſanctus Gregorius
Pontifex ſcripſit : Fides non babet

mEvangel. meritum, cui bumana ratio præbet ex-

perimentum.
Ultra hæc placeat audire, quod

ſolito ſuo acumine perſpexit Doctor
eâ intelligentiæ perſpicaciâ, ut com-
muni conſenſu homines, etiam citra
invidiam, Angeliçi appellationem il-
li tribuerint. Unde initium duxit
noſtra ruina, nemo id neſcit. Ini-
tium ſumpſit in Paradyſo terreſtri à
fide, quæ habita eſt verbis Inimici,
tunc cùm ille ſub ſpecie cibi non cor-
rumpendi, velatam nobis mortem

guſtandam objecit. Ratio igitur po- Opuſc. g2.

ſtulat, ait S. Thomas, ut e diverſo
Reparatio etiam, & Reſtauratio no-
ſtra initium ducat à fide, quam præ-
ſtemus verbis Chriſti, tum, cuùm ille
nobis ſub involucris cibi facillime
deſtruendi guſtandam præbet vitam
velatam. Non aliud, ſibi in hoc pro-
poſitum habet DEUsS noſter, quàm
noſtrum emolumentum: ut nimirum
nos quoties divinam hanc ad eſcam
ſumendam accedimus, opportunita-
tem nanciſcamur excitationis, vir-
tutum maximèé heroicarum; fidei in-
quam firmiſſimæ, ſubjectionis pro-
fundiſſimæ, ſinceritatis puriſſimæ, ob-
ſequii prorſus inſoliti. Quod ſi ita
eſt, an non & vobis videtur, mul-

tò magis munificum erga nos eſſe

DEUM, in Sacramento, dum ita ve-
latus latet & abſconditus? Ita plane
eſt. Sacramentum Regis abſcondere
bonum eſt: dum ſic illud & uſibus no-
ſtris eſt accommodatius, & noſtris
utilitatibus congruentius. Si deeſſent
cetera, quàm felix ſors noſtra eſt,
poſſe hac ratione oſtendere DEO,
quàâm perfectus ſit ille amor, quo
ipſum proſequimur? .
Proponam vobis AA. cogitatio-
nem

& velite

Fidere uum
lis geminnd el
mentum gaucll,
Reliquis aemn
in kackitbbint
obtegele: Duub
u, Ehulur
n boc hditi
preies, ubiu
cjnsloci erple⸗
lerereor omnes
Heltit, non
es lictum, ut er
Perinde ame p
non Widetem.
eſſet lors, guefe
ſes hee nobis ol
git. Et igcirco
Ipuntum fotorun
mertorum noſtre
Umitte un pr
Pollemus
del, non delt
Dro eo, godd lei
Gumn ilum D
tum locn⸗ kieh
Oe tplum, gu

uer

derit Doger
deid,ut com.
d, eintn cit,
dilninen i.
miünm luxit
nelet. Ini.
hlo tenehhi 1
verbislini,
e cibi non cor⸗

io iginr po. 0tt

ut e giverlo
eſtauratio no
, Ouam Præ.
Um, cum ille
bi lailime
nahet Fitam
binocpr.
noſter, guum
n bt nimirum
hinc 40 elcam
opportunif-
tionis, Vir-
um ; fdeiin-
elionis Pro⸗
pinihinnoh⸗
C(Loc ſſ
ibeur, nl
Aga nos eſe
0, dum in ve⸗
18! In Pane
Monder
AAſbusno⸗
1, & noſis
ie. 6 Geelent
ſoss nolnn e
Kenlee
ile mm,

3 attrio⸗
1s gec

DE SANCTISSIMO SACRAMENTO. 337

nem valde ſublimem; & eſt hæc:
Quòd JSeraphici Spiritus, ſi ullo mo-
do invidere nobis poſſent quodcun-
ue bonum noſtrum, hoc inviderent:
quòd poſſimus amare ipſum, quem
hic habemus DEUM, quin tamen il-
lum videamus. Non meminiſtis,
qua illi corporis compoſitione adſti-
terint Throno divino, quando Pro-
phetæ Iſaiæ, mortali etiamnum, eos
videre datum eſt? Stabant vibrando
alas geminas circa DEUM in argu-

mentum gaudii, quo perfundebantur.

Reliquis autem quaternis quid inte-
rim factitabant? Conabantur illum
obtegere: Duabus velabant faciem e-
jus, & duabus velabant pedes ejus: &
cur hoc factitabant ? Afferte, Inter-
pretes, quotquot vultis & poteſtis,
ejus loci explicationes ſublimiſſimas;
revereor omnes. Ad me tamen, quòd
ſpectat, non dubitem dicere, id ab
eis fa cum, ut experirentur, an non
perinde amare poſſent DEUM, etiamſi
non viderent. O DEUS! quæ iſta
eſſet ſors, quæ felicitas, quæ fortuna?
ſed hæc nobis obtigit; illis non obti-
git. Et idcirco quis etiam dixerit,
quantum futurum eſſet incrementum
meritorum noſtrorum, ſi nos oppor-
tunitate tam præclarâ identidem uti
pPoſſemus?
Sed, non deſunt, prô dolor! qui
pro eo, quòd ſe impendant ad aman-
dum illum DEUM, qui majori ipſo-
rum lucro hic latet abſconditus, ob
hoc ipſum, quòd abſconditus lateat
& velatus, eum ſtudent ludibrio ha-
bere. Nullam ipſius rationem ha-
bent, haud ſecus, ac ſi abeſſet longiſ-
R. P. Segneri Panegyr.

ſimé, deſerunt illum inhumaniter,
deſpiciunt inſane, & ſi huc accedunt,
dum ille ſub Sacramenti velo proſtat,
ideo accedunt, ut contemptui ipſum
habeant. Quid enim? credine po-
teſt illos, qui tam nullo reſpectu ver-
ſantur in ejus oculis, idem eſſe fa ctu-
ros, ſi hic ullo absque velo intueren-
tur vultum DEl ſibi iratiꝰ? Prô, quàm
tunc miſeri iſti paverent! quàm trepi-
darent? Unus tantùm radius, quem
ſuo e vultu emiſit ESUS contra il-
los, qui effrontes venerant ad illum in

horto capiendum, an ſcitis, quid po-

tuerit? potuit illos omnes ſupinos
humi affigere. Et tamen tunc ille,
ut S. Thomas notavit, erat in forma
Rei, in forma ſervi, in forma Manci-
pij: quin imò, ſtabat tum judican-
dus: Fecit boc judicandus. Cogitate,
quid nunc futurum eſſet, dum ille hic
adeſt, Judicaturus. Sentirent enim-
verò infelices, ùt principio innue-
bam, ingentem illum horrorem ac
trepitationem, quæ ceteroquin illos
manet in extremo Mundi die, quan-
do, nullo effectu, rogabunt montes,
ut cadant ſuper ipſos, non ut non vi-
deant malos Dæmones ſuos Carniſi-
ces, non ut non videant Reprobos in
ſupliciis ſuos ſocios; ſed ne intueri
cogantur amabilem illum Chriſti vul-
tum mutatum in faciem Judicis irati:
Dicent montibus, operite nos, & colli-
bus, cadite ſuper nos, & abſcondite nos:
à qua re? à facie ſedentis ſuper thro-
num. Et ſcilicet hic ſuo vultu & Ma-
jeſtate ſpectabilem auderent contem-
nere? Sed adeſt hic ille velatus; ab-
ſconditus vultus ejus: & hinc infelices
u tam

Apoc. 5. I6.

Iſa 53⸗ 3.

Jar. 22, 22- Kam pProtervi fiunt:

Jerem. 7.
1I.

338

Ahbſcondlitirs vul-
tus ejus & deſpectus. Terra, terra,
terra, audi ſermonem Domini. Audi,
inquam, 6 N. id, quod DEUStibi
proteſtatur, etſi per os Peccatoris tam
miſeri, qualem me agnoſco. Tole-
rari non poteſt audacia, quàâ ſæpe tuo-
rum aliqui hic verſantur in oculis DEI,
nugando, garriendo, ridendo, quin
in nonnunquam fœdis ſuis amoribus
indulgendo. An non ille veré præ-
ſens eſt ſub triticeo illo velo etſi ſpe-
Cari ſe non ſinat? Quomodo igitur
oſtendunt iniqui iſti Chriſtiani, ſi
tamen Chriſtiani, ſe non credere?
Judices Athenienſes, quando ſede-
bant pro tribunali laturi ſententiam,
prægrande ſemper ante ſe velum de-
mittebant, quod Reorum aſpectum
arceret. An putatis tamen Reos il-
los idcirco minùs trepidàſſe, riſiſſe,
cachinnatos eſſe, aut minuùs idcirco
Judices obſervàſſe ? Perpendite nunc
tantiſper, an non in re ſimili verſe-
mur. Hic eſt Chriſtus Judex. Cor-
tina nobis illius aſpectum eripit: DE-
US abſconditus: ita eſt. An tamen
idcirco magis permiſſum erit nobis
illum ludibrio habere, quàm ſi aper-
to vultu ſpectabilis eſſet? Heu! au-
dire mihi jam videor damnationis ad
ignes æternos ſententiam, quæ ab il-
la cortina in ſontes falminetur. Vi-
deor mihi audire ex DEO illa verba,
quæ olim apud Jeremiam protulit.
An huc conveniſtis tanquam ad con-
venticulum hominum effrenatorum,
aut tanquam in Domum meam? Nun-
quid ſpelunca latronum facta eſt domus
iſta, in qua invocatum eſt nomen me-

PANEGYRICUS VIGESIMUS TERTIUS,

um? fruſtra profectò eſtis, ſi negare
vultis horrendas injurias & deſpicatio-
nes, quæ hoc mihi in loco inferentur.
Ego ego ſum, ego vidi, dicit Dominus!
Quid juvat negare, eſſe multos, qui
hoc loco impudenter garriant? Ego
vidi. Eſſe, qui curiose contemplen-
tur. Ego vidi. Eſſe, qui turpi ancu-
pio ſe impendant. Ego vidi. Qui nu-
tibus loquantur. Ego vidi. Qui nul-
lo reſpectu amatoriis levitatibus in-
dulgeant. Ego, ego ſum, dicit Domi-
nus, ego Tidi. Velum quidem veſtris
oppanſum eſt occulis, ne me videre
Ppoſſitis: an putatis hoc me quoque
velo impediri, quò minùs omnia a-
perta ſint oculis meis? Faciam ergò
hic quoque, quod feci alibi. Faciam
domui huic, & loco, quem dedi vobis,
& Patribus veſtris, ſicut feci Glo. De-
ſtruam vos; diſperdam vos, ſemper
plura vobis cælo flagella mittam, plu-
ra adverſa, adverſa privatis, adverſa
Reipublicæ: quid plura: etiam mor-
tuos projiciam vos à facie mea, quàùm
tam parum eſtis reveriti- Sed par-
ciuùs iſta DEUS meus, parcius. Ne
te quæſo abripi ſinas indignatione,
quamvis juſtiſſimà. Da veniam Po-
pulo tuo. Certum eſt magno nume-
ro illos eſſe, quibus abuſus tam e-
normis ſumme deſpliceat; & qui il-
lius rei ſunt & conſcii, crede mihi,
peccant potiùs levitate quadam natu-
rali, quà non advertant, ad id, quod
agunt, temeritate quadam inſolutâ,
quàm ut deliberata voluntate in te in-
jurii eſſe velint. Quid tamen ego fru-
ſtra me precibus fatigo? O N. me:
clauſit verbis meis ſuas aures DEUS:

non

Num. II.

Num. 14.

le gui ſi —
od vel nunc,
ani lletis
rirle continent,
ex cammnis, In 4
Eint, thi obo
ges, goc wuſi⸗
Uod tacite lulur
Godd nondum
Bonem præpite
lem vides, gud⸗
hominum met
huc poſt bigout
nindun, 20
guam antehꝛc in
Norme vides?
eſt, lcirco hr

U; Ee ſupnr

nie, G int gnan.
luun ſm: ſua
iltetur. Jed
Dr ilhaulta pra
Nekl, Aun i
cogeil b aie
iler, od dre
biiniggenin
mei me beſinnt
negis ckehenan
Impollta
cite glen
ores cedt:

dte, uo pie

i, hegare
eſoienig.

ultgs, Ui
Sumemt e
Contemlen.
n trpi nen.
61. Qui nul.
eyitatibus in.
idem yelti
e me pigere
de e⸗
Us omnis a-
inn D

b. Pedun Nun. .

n leli oolir,
fai . De.
vos, ſenper
mitam l-
Atis, 0verla
etiam wor⸗
met, goim
f. Led pe.
parci. N
ndantore,
renumbo⸗
agno humn⸗
bulas uim e⸗
; Ci !
, lebe mili,

gvadam natu⸗

lantuein te

umenen
0 e:

1 e:
us

cit Pee. .
Denin Nnn

DE SANCTISSIMO SACRAMENTO.

non audis, quid ille porrò dicat? Tu
ergo noli orare pro Populo hoc, & non
obſiſtas mihi, quia non exaudiam te.
Non ita, non; reponit DEUS: Abu-
ſus iſte nimium quantum invaluit, &
fi nemo alius emendando malo tam
enormi manum admovet, neceſſe eſt,
ut tandem ego id faciam. Lnne vi-
des, quid iſti faciunt? An non vides,
quòd vel nunc, dum tu de Abuſu tam
gravi diſſeris, non deſunt aliqui, qui
vix ſe continent, quò minùs vel illis
ex ſcamnis, in quibus ſedentes te au-
diunt, tibi obloquantur? noônne vi-
des, quòd muſſitent? nonne vides,
quòd tacitè ſuſurrent? nonne vides,

quòd nondum ad ſeriam ſe emenda-

tionem præparent? An non iſtud ſal-
tem vides, quòd, ſi nunc neſcio, quo
hominum metu tacent, redituri ſint
huc poſt biduum ad garriendum, ad
nugandum, ad me magis quàm un-
quam antehac injuriâ laceſſendum?
Nonne vides? nönne vides? Actum
eſt, Idcirco hæc dicit Dominus DE-
US ; Ecce furor meus, & indignatio
mea, & indignatio mea conflatur ſuper
locum iſtum: ſuccendetur, & non ex-
tinguetur. Sed 6 me infelicem! ad
quæ infauſta præſagia ego hodie de-
Hexi, dum alia tamen omnia dicere
cogitavi! à diſſertatione tam placida
videte, quò abreptus ſim! ne quæſo
mihi indignemini. Nam quò minus
mea me deſtinatio huc duxit, tantò
magis credendum eſt, ab ipſo me
DEO impulſum, ut iſta dicerem. Fa-
cite ſaltem, ut majori veſtro commo-
do res cedat: & idcirco certum ha-
betote, quòd videre DEUM hic nube

339
ſacrâ tectum, magis nos ad ipſum a-
mandum, quâm ad injuria afficien-
dum incitare meritò debeat. Mon-
ſtrare faciem, & ſe totum, nullius
Chriſto negotii res foret: nec nulli
hunc ipſe favorem præſtitit. Sed ſi
ſemper non facit, non aliud ipſe hac
re, quàm noſtra ſpectat commoda,
ut à me oſtenſum eſt. Vult ipſe hac
ratione Sacramentum hoc reddere no-
ſtris ſimul uſibus accomodatius, &
noſtris utilitatibus magis proficuum:
non timuit ipſe exponere ſe tantis
injuriis, & tantæ multorum tàmque
impiæ inhumanitati, quâ præno-
verat ſe tractandum, ſi occultus
lateret. Quùâm multa funt illa ho-
minum monſtra, & nefaria ca-
pita, quæ quia Chriſtus faciem ſuam

tam conſtanter diſſimulat in illis pa-

nis formis, ſeu Hoſtiis, non ſolùm
tantò pejus ipſum tractant in Tem-
plis, ſed inſuper non verentur illas
nonnunquam ſacrilegâ impietate ob-
jicere canibus, comburere, abjicere,
per contemptum infimum defodere,
ut computrelſcant; quin etiam abuti
illis ad magicas præſtygias, quod eſt
apex opprobriorum DEO ab homi-
ne Chriſtiano inferendorum. Neque
tamen DEUSrationem ullam habuit
injuriarum tam atocium, infamium,
& omnem tolerantiam ſuperantium,
dummodo ita ſe abſcondendo obti-
neret finem nobis amplius commo-
dandi. O amorem incomparabilem!
amorem limites omnes egreſſum !
quis illum unquam capiet?

Quid facimus igitur, ſi non nos
Uuz laltem

„

340 PANEGYRICUS VIGESIMUS TERTIUS,

ſaltem conamur junctis ſtudiis vices
reddere, quæ tali amori debentur?
An minoris non faciemus benefici-
um, quod in ſanctiſſimo Sacramen-
to vobis præſtat DEUS, quia nulla
exornatum pompà ac ſplendore, qui
ſub oculos cadat? Prõô! quàm ſinè
ſenſu ſumus: Imò hoc ipſo titulo
pluris ejusmodi gratiam facere debe-
mus, quia ex hoc ipſo innoteſcit,
quòd ſit divinum. Homines pom-
pas amant in beneficiis, quæ confe-

N= S
. DR
2 S
R

runt, DEUS illas odit. Unde id
ſemper ipſe ſpectat, ut majus ſit be-
neficium, quàm foris appareat. Co-
gitate igitur, Auditores Amantiſſimi,
externam illam panis ſpeciem ac figu-
ram nubis omnino inſtar eſſe, quæ
ſolis aſpectum poſſet eripere, vim
autem illam & virtutem, quæ ex ſo-
le ad nos dimanat, impe-
dire non poſſit.

114

Ih.

N. . N.

(um Cr.

4AuGug

wejis ſi be.
Rerent. Co.

Lammtiſim,
en ge.
d eſſe de

ellpere Vin

1, Jur erl

t, upe⸗

ut.

CHRISTUS SERVATOR

IN

£

PAUPERIBUIS AGNITUS
ET

HONORATUS.

RATIO

R. P. EUISEBII TRUCHHSES,

SsOC. JESU

Ad Purpuratos Eccleſiæ Patres
DIC T A

IN PALALIO VATICANO
POST COENAM DIEI JO0O VIS
HEBDOMADE,Æ SANCTIORIlS,

Ex Italica Authoris latine recêns reddita

A
R. P. MAXIMILIANO RASSLER,

SOC. JES.

EDITIO T ERTI A.

Cum Gratia é Privilegio Sac. Caſ. Majeſt.

Au Gu
Sumptibus

Et facultate Superiorum.
D
IG1s.
X«
SPÆ— INDEL. Er DILING1.
JOANNIS CASPARI BENCARD,
Viduæ & Hæredum.

1NNO M. DCC. L.

LECTORI

ſcrepat non nihil Latina hæc In-
terpretatio pluſculis in locis ab
Exemplari Italico, quod Genuæ pri-
mo Cditumn fuit. Hæc autem Varia-
tio, non Inrerpretis arbitratu facta
eſt (tantum enim ille ſibi non per-
miſit) ſed judicio Authoris.

umnm quis

elbbs lcllu i⸗
1es convererunt
lum gvoque luß
Pum gvoruncen
Wühom genua,
je pedes, terge
oleulani, gein ee
Gecycere, ſolen
parat infkructan
ittere, ſuis 00
nibis, mpponere
Vina, &, ut leme
fimulo gee.
UEminentiſſimi P-
lri, um prolini
neiſtud lon e
ſium Demiffonie
temm. Kl votn
nunpuen
eitömenen
enlt inmenten
dommbunni
ub

que
kri len ie

heeln
ocs ab
ur Pri
Varn.
ſoch

n per⸗

