Gd29_qt
author: Segneri, Paolo

—

PANEGVRICI

S A ChRI
R. P. PAULI SEGNERI.

SOCIETATIS JE StI,

Ex Poſtrema Editione Italica
Latinè redditi

R. P. MAXIMILIANO
RASSLER, SOC. JEſu.

Accedit

R. P. EUSEBII TRUCHSES,

Ex eadem Societate

OkRKAIIO
AD S. R. E. CARDINALES

Habita Fer. V. in Coœna Domini.
Ité⸗ Emq uAt

DISERZAYI ONES AoADEMICNX
R. p. MAXIMIIIANI RASSLERB

MONARCHIA
S UI M MI PONTIFICIS. AE2²
Editio Tertia. =ð

Cum Gratia S. ivzzee Se. Wr, , . Ece Superiorum.

AUG Tus ?† WVINBEIC & PBIEANEXA
Sun fbns JOANNIS CASPARI BENCARD, Viduæx . Hæredum.

XNO M. PCC. L.

5R

—

5

—— ————— —

PROCERIBUS AULAXCA.
LESIIIS.

Obis, quorum Encomia Liber hic
NAloquitur, illum ego ex aſſeconſecro.
WMALatinum feci ex Hetruſco; ut plures
inteiligerent; plures Vos admirarentur,
plures imitarentur. Laboris non magni
magnum à Vobis proemium peto; ve—
ſtrum Conſortium. Minus peterem, ſi à
minoribus. Et veroô ne “ caducum pe-
terem, Vos me docuiſtis: æternum autem
quod deſiderem præter communem Vo-

2 bis

D EDICATIO.

bis Beatitatem, nihil. Si tamen audacius
meritôò votum eſt, ne nihil detis, date, ut
Vos imiter. Non timeo, ne eâdem ince-
dens ſemitâ, eandem ad metam non per-
veniam. Sed hoc, ſi volo, facio. Date er-
go, ut velim: nam & hoc Coœeli donum
eſt. Si volo, jam Bonum Verum amo; &

hoc amanti fufficit. Amem ergo, & amem

illo maximè momento, ex quo felix pen-
det Ærernitas. Hoc ſi impetro, O quam
bene locatus omnis labor eſt! ſic enim ero
veſtro beneficio

aæternuùm veſter

Interpres.

A.

rpres

Index Panegyricorum.

I. fol.
W Micus verus. Panegyricus in honorem S. Angeli Tutelaris,
dictus Peruſiæ. .
2. Iterilitas Miraculorum, novum eximiæ Sanktitatis Argumen-
AN tum. Panegyricus honori S. Joannis Baptiſtæ
dictus Sonis. 13
3. Gratitudo reſuſcitata. Panegyricus in honorem S. Petri Parenti-
ni Martyris dictus Urbe veteri. 27
Sanbtitas totius Orbis Terrarum obſequiis culta. Panegyricus S. An-
tonii Patavini honoribus dictus Lucæ in Hetruria. 41

4
5. Solitudo clauſtralis in mediis Mundi turbis inventa. Panegyricus ho-
6

noribus S. Philippi Nerii dictus Romæ. 56
Innocens inter Pænitentes adleäctus. Panegyricus honori Beati
Aloyſii Gonzagæ Soc. JEſu dictus Florentiæ. 70
7. Sanctitas ſui contemptrix honorata. Panegyricus Luce omnibus
Sanctis feſtã dictus Mutinæ. 85
8 Populus fortunatus. Panegyricus in honorem Sanctæ Domũs Lau-
retanæ dictus Firmi. 99
9. Thronus DEI inter homines poſitus in Vaticano. Panegyricus in
honorem Cathedræ S. Petri dictus Bononiæ. 112

10. Divinæ gloriæ ſtudioſus glorid ornatus. Panegyricus honori.S. Ignatii

de Lojola Soc. JEſu Fundatoris dictus Parmæ. 128
1I. Deformitas Amabilis. Panegyricus in honorem Sanctæ Sindo-
nis dictus Taurini. 144
12. Cauſa Religioſorum in foro Laicorum. Panegyricus in honorem per-
inde ac defenſionem Venerabilium Ordinum Regularium
dictus Placentiæ. 153

NK 32 13. Inge-

13.
14.
15.
16.
Iz.
18.
19.
20.

21.

22.

23.

INDZEX PANEGTNCORuM. fol.
Ingenium D E 0O conſecratum. Panegyricus honori S. Thomæ
Adquinatis dictus Genuæ. 172
Santtus in Aulau. Panegyricus honori S. Anſelmi Epiſcopi Lu-
cenſis & Protectoris Mantuani dictus Mantuæ. 187
Mirabilia non amplius miranda. Panegyricus in honorem S. Fran-
ciſci Xaverii Indiarum Apoſtoli dictus Mediolani. 207

Origo hoc amplius glorioſa, quò magis occulta. Panegyricus pro Imma-
culata Conceptione Mariæ Virginis dictus Ravennæ. 224
Primus pro Chriſto Martyr. Panegyricus honori S. Stephani Pro-
tomartyris dictus Vicentiæ. 239
Unus in omnibus DEl donis eminens. Panegyricus honoriS. Joan-
nis Evangeliſtæ dictus Florentiæ. 255

Nomen ſuper omne Nomen. Panegyricus honori ſanctiſſimi Nomi-
nis JESII dictus Anconæ.

371
Vonſus MARID Virginit. Panegyricus honori S. J oſephi dictus
Piſis. 385
Foriunata in invenienda gratid. Panegyricus die Virgini ab Ange-
lo ſalutatæ ſacra dictus Romæ. 401
Maria Virgo Maxima in oculis D El, Minima in oculis ſuis. Panegyri-
cus Luce Virgini ab Angelo ſalutatæ ſacra dictus Vene-
tiis. 15
DEUS Alſconditu. Sermo de ſanctiſſimo Sacramento habinus
in Comprecatione 40. horarum.

S=

Scſc

UILomm.

DR K NR — 7

AN

PRIVI-

— —

2
— ——

Rer 4
KWür
tenote
card,¹
eponi
Oyen
Atemn,
tur; Ide
tati Drin
Nos ſub
m, a
blopoli,
tümſen!
tetdicin
Cecen 4
Romani!
latum fin
Pportate
Wuntater
Aldverd
Gae
Dbrdus
ci Ca
andum .
Nro C
lamllc
kiin ton

1

8. Thon
e . 1
en e i
em 5. Pen
,.
Pr0 Imma.
nnc. 224
Phani bro.
„„ 3
Ni5. ſoan.
2ſſ
HmiNomi-
VI
ephi didus
36ô6
jabAnge⸗
401
banegyri-
tus Vene-
,
0 habitus

PRIVI.

PRIVILE GIUM
CE£SAREUM.

AROLUS Sextus divinâ favente Clementiâ elecus Romano-
rum Imperator ſemper Auguſtus, ac Germaniæ, Hiſpaniarum
Hungariæ, Bohemiæ, Dalmatiæ, Croatiæ, Slavoniæ, &c.
Rex, Archidux Auſtriæ, Dux Burgundiæ, Styriæ, Carinthiæ, Carniolæ
& Würtembergæ, Comes Tyrolis &c. Agnoſcimus & notum facimus
tenore præſentium univerſis, quòd, cùm nobis quondam Caſpari Ben-
card, Academiæ Dilinganæ Bibliopolæ Vidua & Hæredes humillimè
exponi curârint, quem in modum P. Pauli Segneri Soc. JEſu omnia
Opera latina & germanica prælo committere reſolverint, vereantur
autem, ne Æmulorum invidià Impendii & Laboris ſui fructu fruſtren-
tur; Ideôque demiſsè nobis ſupplicarint, quatenus eorum indemni-
tati Privilegio Noſtro Cæſareo ſuccurrere clementiſſimè dignaremur;
Nos ſubmiſſæ pariter ac æquæ eorum petitioni annuendum cenſueri-
mus, ac proinde Authoritate Noſtra Cæſarea omnibus & ſingulis Bi-
bliopolis, Bibliopegis, Typographis, & aliis quibuscunque rem libra-
riam ſeu negotiationem exercentibus firmiter inhibemus, vetamus ac
interdicimus, ne quis ſupra nominata opera ſub hoc aliòve Titulo per
decem Annorum ſpatium ab hodierna die computandum, intra ſacri
Romani Imperii, & Regnorum, Ditionumque Noſtrarum hæredita-
riarum fines recudere, vel aliis recudenda dare, aliorſũmve impreſſa
apportare, vendere vel diſtrahere citrà præfatorum Impetrantium
voluntatem & aſſenſum in ſcriptis obtentum auſit vel præſumat; ſi
quis verò ſecùs faciendo Privilegium hoc Noſtrum ſeu interdictum
violare, contemneréque præſumpſerit, eum non ſolùm ejusmodi Exem-
plaribus ubicunque locorum repertis ſeu aliorſùm apportatis (quæ
dicti Caſpari Bencard Vidua & Hæredes ſive propria Authoritate, ſi-
Ve Magiſtrats ejus loci auxilio ſibi vendicare poterunt) de facto pri-
vVandum, ſed & decem Marcarum Auri puri ponâ rario ſeu Fiſco-
Noſtro Cæſareo & parti læiæ ex æquo pendenda, omni ſpe veniæ ſub-
lata mulctandum decernimus, dummodò tenor hujus Privilegij No-
ſtri in fronte Librorum impreſſus reperiatur, & præter jam tradita,
. etiam

etiam reliqua Editionum Exemplaria, tum latini, tum germanici idio-
matis Conſilio Noſtro Imperiali Aulico exhibeantur; Mandamus
itaque omnibus & ſingulis Noſtris & ſacri Romani Imperij, Regno-
rumque & Dominiorum Noſtrorum Hæreditariorum ſubditis & fideli-
bus dilectis tam Eccleſiaſticis, quàm ſæcularibus, cujuscunque ſtatus,
Gradus, Dignitatis aut Ordinis extiterint, præſertim veròô iis, qui in
Magiſtratu conſtituti vel ſuo, vel ſuperiorum ſuorum loco aut nomi-
ne Jus, Juſtitiämque adminiſtrant, ne quempiam Privilegium hoc
Noſtrum Cæſareum impunè violare, ſpernere aut transgredi patian-
tur, ſed ſi quos contumaces compererint, conſtitutâ à nobis mulctâ
eos puniri, & quibuscunque modis idoneis coërceri curent, quatenus
& ipſi graviſſimam Noſtram Indignationem & prædictam poœnam evi-
tare voluerint; Harum Teſtimonio literarum manu Noſtra ſubſcrip-
tarum, & Sigilli Noſtri Cæſarei appreſſione munitarum, quæ daban-
tur in Civitate noſtra Viennæ die decima nona Septembris, Anno
milleſimo ſeptingenteſimo vigeſimo primo. Regnorum Noſtrorum
Romani decimo, Hiſpanicorum decimo nono, Hungarici & Bohe-
mici verò undecimo.

CAROLUsS.
(. S.)

Vt. Fridericus Carolus, Comes
de Schönborn.

Ad Mandatum Sac. Cæſ. Majeſtatis proprium,
J. S. Hayeck de Waldſtätten.

AMI-

AN.

Zeatu

inicnadn
longot
menum
fruncar.
becteyel
eos wul
tamen ce
ecru
enim eo
Molcor⸗
lenti, 4
llls nen
did il
un, I
Merunde
ſei⸗
OINNe
te .
Ae
n,
damnz,

41

tmanicfidi⸗
eri
hn Hegnn.
itis
aunqneſtang,
10 iis, gui in
0 aut nom..
ilegium hoe
edi patian.
obis mulc
t, quatenus
poenameri.
ra ſubſeni.
Jue daban
ris, Anno
Noſtrorum
ci & Bohe-

oprium
ſtätten.

O ) . . en

e S e e

AMICUS.

VERUS.

PANEGYRICIS IN HONOREM S. ANGELI
TUTELARIS DICTUS PERUSIE.

Beatus qui invenit Amicum verum.

Uæcunque Reſpublica

pcenas in facinoroſos ſta-
tuit, ſeveris legibus ac
ſupplicijs in Falſarios &
Adulteratores præcipuè
animadvertit: quis hoc negaverit?
Longobardi adulterantibus monetas,
manum, tanti ſceleris miniſtram,
truncare ſolebant. Exilium jisdem
decreverant Synopes incolæ; capite
eos mulctabant Athenienſes: magis
tamen commenſum fſceleri ſupplicium
Suecorum Gens excogitavit. Cùm
enim eorum in terras appulſi eſſent e

Moſcovia Mercatores aliqui fraudu-

lenti, qui Incolarum abuſi bonitate
falſis mercimonia monetis exercebant,
quid illi ceperunt conſlij? College-
runt, quidquid uſpiam nanciſci po-

tuerunt ejusmodi monetarum: & ex

his, ignis vi liquefactis, bulliens mi-
ſeris illis bahneum pararunt, in quo
omnes ſordidâ eâ mercaturâ contra-
ctas labes eluerent. Qualecunque
falſi ccimen, aut in ſigillis, aut men-
luris, ponderibus aut ſcripturis, aut
Pannis, quis inter Ægyptios admiſil-
ſet, fraudem eam utriuſque manus,
R. P. Segneri Pauegyt.

Eccl. 25.

uno ictu reſectæ, jacturâ luebat. Ale=
Xander Severus e Miniſtrorum ſuoe-
rum numero aliquem, qui magnam
potentiam mentitus, fallacibus pro-
miſſis, & ſpe inani credulos paſce-
bat, ſic atrociter mulctavit. Publico
in foro alta ex trabe pendulo in terram
capite ſuſpendi hominem juſſit: ac-
cenſo mox infra igne ex humida viri-
dique materia, lento hoc, & crudeli
denſi fumi ſupplicio mori hominem
compulit, cùm interit triſti præco-
nio altùm quidam adſtantium ingemi-
naret: Fumo pereat, qui ſjamss vendidit.
Imò ne nomen quidem ſuum apud
Romanos Græcôſve cuiquam mutare
fas erat in aliud non ſuum: unde quid
hoc fraudis genere deliquiſſe deprehen-
deretur, exilio luebat dolum, ſi liber
erat; ſuſpendio, ſi ſervus. Longiunus
etiam Philippus Macedo progreſſus
eſt. Cùm enim in Judicum nume-
rum adlegiſſet virum egregium, ab
Antipatro ſibi commendatum, ubi
ſubinde intellexit; ſolere hunc pere-
grino colore capillos tingere, ut au-
rum propiùs æmularentur, confeſtim
loco eum movit, cum dicto, ùt Plu-
A tarchus

. PANEGYRICUS PRIMVUS,

tarchus ſcriptum reliquit: Infido in
crinibus, nihil putare ſe in negotijs fi-
dendum. De Notarijs, de Teſtibus,
de Nuntijs deceptoribus quid dicam?
Palàm eſt, non fuiſſe Populum, qui
non legibus ſeveriſſimis eos à ſe quàùm
longiſſime arcere curaret. Tantò
proin miror vehementiùs, nullàâ vi-
ciſſim in Republica legem ullam la-
tam aut Ppœnas decretas, contra eos,
qui Amicitiam adulterabant; etſi hâc
inter Mortales nihil pretioſius, nihil
ſalutarius, nihil ſanctius reperiatur.
An deſunt fortaſſis, qui mercem tam
nobilem adulterent? an non verius,
omnis platea, omnis domus falſlum
amicum habet? videturne vobis vera
omnis, & ſincera amicitia eorum,
qui hoc vinculo arctiſſimè inter ſe
nexi identidem apparent? fallitur,
qui ſic judicat: vere enim plerique
falſi ſunt. Falſæ ſunt illæ eorum ſa-
lutationes, falſi riſus, falſæ corporum
inclinationes, falſa promiſſa, falſa,
quam ex ijs auditis, ſinceriſſimorum
Officiorum profeſſio. Ita omnino,
Auditores! falſa ſunt hæc omnia. Cur
igitur, ſi tam multi mercem tam no-
bilem corrumpunt, nullæ in eos le-
ges, nullæ cataſtæ? Non ob aliud la⸗
ne, quâm quia multi ſunt. Si quid-
quid uſpiam falſorum amicorum eſt,
locum in Republica porrò non habe-
ret, miſeræ civitates! quâàm rarus in
vobis repente populus appareret? in
quas ſolitudines, in quæ deſerta ſyl-
veſtria plateæ veſtræ ſubitò mutaren-
tur ? Tam fſurdi eſtis, ut ad aures ve-
ſtras non allabatur illa Sapientis vox:
Beatus, qui inyenit Amicum verum?

Quod idem eſt ac dicere: verum in⸗
ter mortales amicum invenire tam ra-

ra res eſt, ut quiſquis talem invenerit,
is ptofectò felix ac beatus dici poſſit.
Sic alibi dixit: Beatus, qui non eſt lap- Eccl. 14. 1.
ſus in verbo: iterumque aliàs: Beatus, Eccl. 31. 8.

qui poſt aurum non abijt, ut indicaret;

non illud minùs, quaàm iſta inter e-

ventus rariſſimos numerandum. Sed
macti animis, Auditores! Si enim
mea me non kallit opinio, fingulis
ego vobis verum hunc amicum inve-
ni. Et quem illum? Tutelarem ve-
ſtrum Genium. O utinam illum nôſ-
ſetis, Fideles, utinam néſſetis! cre-
dite mihi, nemo: nemo hujus Mun-
di amicorum majori vobis in pretio
eſſet! Hoc ergo mihi hodie propoſi-
tum eſt, ut palàm omnibus faciam,
quàm veré ille talis ſit; ut unà omnes
erubeſeamus, ſi forté apud nos non
eo loco eſt Amicus verus, quo eſt,
& toties quidem, Amicus falſus.
Siquid eſt, cujus gratiàò magni in-
ter homines fieri debeat, & carus ha-
beri Amicus, id eſſe crediderim, ut
opportuno tempore ac loco fidele
conſilium ſuggerat: Conſilio recto nihil
utilius: vetus Menandri dictum eſt.

Quis autem vulgo amicorum eſt, àA

quo iſtud nobis quocunque in nego-
tio promittere poſſimus? hic errat ig-
norantiâ, ille decipit commodi pro-
prij ſtudio, alius prodit invidiâ:
quàm multi, ut abſint cetera, offen-
dendi metu adulantur, & laudant
Ammonis libidines tanquam indolis
excitatæ argumenta; Abſolonis per-
duelliones, ùt facta fortia; Roboa-
mi oppreſſiones, ùt Heroum glori-
am-

.

lf. 1: .
e 1,4

feltio,
npes
nagts
ſiunge
Flral
daca
laejn
telue⸗
Ger to
ger⸗
Du3I,
gui len
t: n
mignn
cote
lberan
mor,
liſcantu
ſes, ſe
legation
Wites un
beris 6
Vie lat
lt opr
lio mo
tuln tert
Fidemn
n c
MN
Ctenn
Uthe
e ite
elicn
Ee int
koria
Utione

erumin:
tam ka.
nyenerit
.l poſit.
n eſ lay. Errlie
Beitt krel zi,
ndicaret,
Linter e⸗
um. Jed
Li enim
fingbli
Im Inve-
irem ve-
lum nol.
! gre.
us Man-
1 pretio
topoſi
aciam,
omnes
105 non
00 eſt 1
us.
Ars n-
tim, ut
o üdele
tum eſt.
eſt 1
in nego⸗
errat ig-
odi pto⸗
nvidii:
1, oßen.
hudnt
n inols
ſonis ber⸗
Roboꝛ⸗
4 gloti.
den⸗

DE S. ANGELO CUSTODE. 3

Pe benef. am! Nemo ex animi ſui ſententia ſua-
1. 6. 4. 30. Jet, diſſuadétque; verba ſunt Senecæ,

ſed adulandi certamen eſt, & una con-
tentio, quis blaxdiſſimè fallat. Sic ut
ipſi hodie etiam Concionatores in Au-
cupes mutati videantur; adeò nihil
magis timent, quâm ne terreant; &
ſi unquam inter ſe certant, cujuſnam
ſylvula pluribus habitetur, id non
clamoribus, ſed ſibilo efficiunt. Nul-
la ejuſmodi ſulſpicio in Angelum Tu-
telarem cadit. Ille non tantùm ſtu-
det horà, & ocsaſione qualibet ſug-
gerere, quod rebus noſtris ſit utiliſſi-
mum, ſed inſuper credi vix poteſt,
quàâ ſemper libertate verum nobis di-
cat: nec enim dubitandum, quin
magna pars illarum admonitionum,
correctionumque tam fidelium, &
liberarum, quibus in animo corripi-
mur, cùm peccamus, ab ipſo profi-
ciſcantur. Ibat in tgyptum Moy-
ſes, ſic jubente DEO, ut celebri illa
legatione fungeretur, ibantque illi co-
mites uxor Sephora, cum parvulis li-
beris Gerſa & Eliezer: cum ecce ad
viæ latus greſſum flectentibus armatus
ſeſe opponit Angelus, & exerto gla-
dio mortem minitatur. Quid agit
tum tertia mulier? prehendit mox la-
pidem acutum, & idonea ad ſecan-
dum acie, eòôque minorem, quem ad-
motum pectori geſtabat , filiolum
circumcidens, ita placat Angelum,

ut hic videri deſinat, & in offenſo pe-

de iter proſequi ſinat. Curioſum eſt,
e ſacris Interpretibus ſincerè ac candi-

de intelligere, quomodo hæc ſe hi-

ſtoria habuerit: meliorum ex ijs nar-
ratione ita accidit. Natus erat Moyſi

pPaulò ant, quâm iter in EÆgyptum
capeſſeret, Eliezer: unde metuens il-
le, ne itineris tam longi ac difficilis
incommoda vulneris recentis curatio-
ni obeſſent, neglexerat circumciſio-
nem, eâmque in tempus aptius, &
habitationem ſtabilem rejecerat: cùm
enim tum à DEO conſtitutus eſſet Le-
gislator ſupremus, non timebat, ne
quis ex populo ejuſce procraſtinatio-
nis cauſam quæreret; ſed cenſebat po-
tius, jus fasque ſibi eſſe, ſuum in fa-
vorem leges benigniùs interpretari,
& (ut Principes ſolent) earum ſibi
gratiam facere, aut obſervare laxiùs,
ut ſibi collubitum eſſet, earum rigore
temperato. Siccine? (ajebat tum
Angelus) quod nemo tibi exprobrare
alius audebit, ex me audies; atque ita
præſentem ſe ſiſtens vultu feroci, ſed
profuturo, fecit, ut errorem agno-

ſceret, & officium expleret. Adver- L. I. er.
ſus eum Angelus gladium intentat (ita 125.

hac de re Iſidorus Peluſiota diſſerit)
ut legis, ad quam expiendam proficiſce-
batur , tranſgreſſionem ipſi obijceret.
Nam cùm Legislator à DEO inſtitutus
eſſet, ac legem accuratiùs ſervare debe-
ret, ipſe primùm hanc violabat. Non
dixerim jam ego, ſic etiam Cuſtodem
noſtrum Genium aſpecçtabili form4â
nobiſcum facere conſuèéſſe: dicite ta-

men, Auditores! morfſus illi animi

tam vivi, ſtimuli illi tam pungentes,
quos admiſſo peccato ſentimus vel
inviti, Suntne aliud forſan, quàm gla-
dij, quos ad nos terrendos pectori
admovet, & tam ingenua fide ex-
probrat peccata, de quibus amicorum
aliorum nemo nos admonet, aut re-
A 2 pre-

4 PANEGYRICUS PRIMVsS,

prehendit? Quamquam erravi, dum
hæc intus tantuùm geri dixi: Etiam
alpectabili ratione nonnunquam ſin-
cero officio Angelus fungitur; cujus

rei fidem nobis faciet Franciſca Ro-
mana, quæ, quia, quos audiebat à
ſuis agnatis ſermones, leves ac lubri-
cos, non abrupit, colaphum acce-

pit ad Angelo, quo notata dolens er-

rorem ſuum ſe in conclave recepit.

Fidem faciet Germanus ille Adole-

ſcens, qui ſecutus ſocios, ad profa-
num conſortium invitantes, tam ſo-
norãâ ab Angelo alapâ percuſſus eſt,
ut ſemianimis humi provolveretur.
Fidem faciet Monachus ille Coloni-
enſis, cui Liffurdus nomen, qui ad
exeundum Monaſterio pellectus, dum
jam conſilium tam nox'um exequi pa-
rat, videte quàm provide & ſagaci-
ter retentus ſit à ſuo Tutelari Genio;
quin neceſſe eſſet aliis compedibus
vincire abiturientem. Stitit ſe ille
ſpectabilem Angelus nocte, quà ſeſe

ad fugam impiam accingebat; & vo-

ce plenàâ Authoritatis, vultu ad ſeve-

ritatem compoſito, ſequi ſe juſſit.

Obedijt miſer, séque ad commune
cœmiterium deduci vidit, in quod
mox atque pedem intulit, ecce ape-
rire ſeſe ſepulchra omnia. Pronum
eſt judicare, quo animo in eventu
tam inexpectato is fuerit: & verèò
jam fugitivum pedem referebat feſti-
nus, unde venerat, cuùm Angelus ma-
nu prehenſo; ſiſte, inquit, & ocu-
los mecum defige in cadaver hoc ho-
minis, vix nuper defuncti. Agno-
ſcisne illum? Videsne oculos hoc in-
trorſum fugientes? videésne labra hæc

putrida? talis tu paulò pòſt eris, &
non cogitas? imò cogitas deſerta Re-
ligione remeare in ſæculum 2 Mox
eum poſt ſe rapit ad tumbam aliam,
ut ibi alia tetriora adhuc cadavera con-
templetur, sicque ad alias ex alijs tra-
here parantem, Ah! reſpondit miſer,
latis eſt, ſatis eſt: Parce mihi Domi-
ne, parce, non enim illa poſſum videre.
Nihil autem motus his Angelus de-
ferre ejus precibus anté noluit, quàm
juraret infelix, ſe conſtantem in Mo-
naſterio ad mortem uſque perſevera-
turum. Hac ſide data, magna hu-
manitate é cœmiterio in Cellam eum
reduxit, & ſuo compoſitum in lectu-
lo reliquit omni anxietate abſterſa.
Quis vobis ad hanc hiſtoriam, quam
Cæſarius in Commentarios retulit, eſt
ſenſus, Auditores? Potuitne Angelus
ad frenandam tentati hominis pertur-
bationem modo magis efficaci, ſimul-
que magis conſtanti, intrepido & fi-
deli uti? Dicat igitur fidenter Grego-

rius: Hunc ſolum mibi amicum aſtimo, ꝛ. Lac. 37.

per cujus linguam meæ maculas mentis ter-
go. Et hoc ſi ita habet, quis Tute-
lari noſtro Genio Amicus ſincerior

inveniri poteſt, de quo non eſt ti-
mendum, ne unquam mentiendo no-
bis blandiatur, aut ſubtimidus culpas

noſtras molliter palpet, pro eo, quòd
eas premat fortiter, & omne vene-
num exprimat?
Utut tamen res habeat, conſilium
dare, & corrigere, gemina ſunt ami-
citiæ effecta, quæ fidem quidem ami-
ci probent, nullo tamen ipſi ſtent
impendio: imò, ſi rem momentis
ſuis æſtimamus, his ille gradu no⸗
am

un
8 one
.
eculet
, gloenn
ſit, an
ſotdidun
lchel. ot 4
vls⸗ Amiciti
ſtram?
ſterioc
nis ei
nolee⸗
io Nel
Yuothe⸗
ilos elt.
lelongi
Mroin
ficio tan
CAlSa A
ſoopis
offcio N
hibvit A
lalciclos
id boe
leſouit,
In munere
ſitt, du
tur, Aube
llit?
un tun
Ulctie
henn
conde
neſtien
kelugit
lutulen
wet man
1ls, n

ie

eri,
delettzhe.
m? Mor
bam Aiam,
AVera con-
ex dlis tra.
Ondit mile,
mihi Domi.
un pigen,
Angelos de.
luit, uamn
tem in Mo.
Perleverz.
magna hu.-
Cellam eum
um in ledu.
ite abſterla.
tiam, qun
S ketulit, eſt
itne Angelus
minis pertur-
icaci, ſimil⸗
repido f⸗
nter Grego⸗
icum aſtino, 1,luß
as mentitte⸗
quis Tute.
eus ſinceriot
non elt i⸗
entiend0 no⸗
nidus cllou
ro eo? qud
omne vene⸗

na ſunt auml⸗
guidem amn.

. ipi ſtent

uo-
gradt

*„

De aßſc.

7

DE S. ANCELO CUSTODE. 2

dam altiore ſe conſtituit, & Superio-
ris munere fungitur. Majus quid
eſt, ſi amici causâ laborem nullum
recuſet; ſed obeat pro ipſo munus
quodeunque, nullo diſcrimine nobile
ſit, an plebeium, ſplendidum, an
fſordidum: nihil recuſando juxta id,

l. quod de amicitia ſcripſit Ambroſius:
I. c. 16. Amicitia ſuperbiam neſcit.

Fidem ve-
ſtram appello. Quo tandem in mini-
ſterio cuperetis videre Angelum homi-
nis, ejus cuſtodiæ crediti, bono & com-
modo egregiè abjectum? in miniſte-
rio Medici? atqui talem ſe præſtitit
Timotheo, à quo febrim depellere
viſus eſt. In officio Chirurgi? hoc
defungi voluit erga Chriſtinam, cu-
jus proin ulcera contrectavit. In of-
ficio famuli à cubiculis? hoc obiit
causa Aurelii, cujus idcirco conclave
ſcopis purgare conſpectus eſt. In
officio Nuntij veredarij? talem ſe ex-
hibuit Antonio, ad quem literarum

faſciculos detulit. In officio Bubul-

ci? hoc quoque Iſidori amore non
reſpuit, dum boum ejus curam egit.
In munere Nautæ? hoc Baſilidi præ-
ſtitit, dum navim, qua ille veheba-
tur, gubernavit. In Veſpillonis ob-
ſequijs? hæc ille exhibuit Landradæ,
dum tumbam ipſi apparavit. In co-
qui ſordido miniſterio? nec hoc Eut-
berto præſtare grave duxit, cibos illi
condire vilus. An & in Ancillæ do-
meſticæ abjecta conditione? nec hanc
refugit, conſpectus. Wangdergiſilo
lutulentas veſtes abſtergere, & ſuil-
met manibus, dubites majorine amo-
ris, an demiſſionis prodigio, repur-
gare. Quid vobis videtur, Audito-

res? Non vos latet communis illæ
mortalium conſuetudo, quâ cum pro-
ſpere ipſis cadunt omnia, amicorum
obliviſcuntur, quorum abjecta con-
ditio eſt, eòque negligunt. Sic, ſi
meminiſtis, notus ille Pharaonis Re-
gis Pyncerna revocatus in Aulam, &
priſtino admotus muneri, omnem
amiſit Joſephi amici memoriam, quem

in vinculis reliquerat. Succedentibus, Gen. 40.

prc ſperis oblitus eſt interpretis ſui. Pe-23.
rinde ac ſi indignum reputaret, ſeſe cu-
rà ſervi miſerabilis, egeſtate prefſi,
& ſuo pœdore ac ſqualore tabeſcen-

tis. Pudebat illum Joſephi meminiſſe In Genes.
(verba ſunt Guilielmi Hamari Inter-ibid.

pretis) & in ſublimi aula verſans, quid
infrà ſe ageretur, non videbat. Quis
igitur noſter e diverſo ſenſus eſſe de-
bet de Angelo ad noſtri cuſtodiam
deſtinato, qui in tanta licèêt felicitate,
glorià, magnitudine, dignitate per-
petuò collocatus, non demittit ſe
tantùm agendum cum amicis, tanto
infrà ſe gradu poſitis, ſed ijs etiam
famulatur in miniſterijs tam vilibus &
contemptis? An non hoc eſt oſtende-
re fidem, quam inter homines vix un-
quam reperire ſit?
Quis jam formidet, ne nos deſti-
tuat in perioulis, ſi tanto noſtri amo-
re fertur? ne afflictos fugiat, ne in
neceſſitate deſerat? Miſerum illum,
quiſquis, dum adverſis premitur, ſpes
ſuas in amico mortali reponit. Ple-
rique illorum piſcibus non abſimiles
ſunt, quos Pompilos dicunt, qui
quamdiu navis plenis velis altum per
mare volitat, ludibundi & ſubſultan-
tes circum eam natitant, eam ſequun-
A 3 tur,

Kel. 6. 8.

Prov. 17,
17.

tur, adhærent famulorum more aſſe-
ctantur, nec ab illa divelli poſſe vi-
dentur; ſed cùm illa in ſabulo hæret,
mox illos videre eſt hac illac diffuge-
re; & ſolam deſtituere. Idem crebrò
admodum in Mundo accidere cerni-
mus. Quantus, 6 quantus eorum eſt
numerus, qui quamdiu felices pro-
vehimini, à vobis non recedunt! Sed
cavete, ne hæreatis in arena: ne in-
quam favens vos aura deſtituat, ne
inferiorem ad gradum detrudamini,
ne factâà opum jacturâ egere incipia-
tis: tum enim, qui receptus taciti,
quæ fuga; quæ circa vos ſolitudo!
Eſt amicus ſecundum tempus (ſic de hu-
jus Mundi amico Eccleſiaſticus pro-
nuntiat) & non permanebit in die tribu-
lationis. Enimverò perfidus in cala-
mitate ſic non conſtabit. Non perma-
nebit. Noſtisque, quomodo ille ſe
gerat? gerit ſe hirundinis inſtar, quæ
mox atque domui, tam antea caræ,
ruinam imminere advertit, avolat.
Mergumh initatur, qui procul à mari,
ſibi tam amico, ſe ſubducit, ubi pro-
cellis illud agitandum providet. Alia
omnia Angelus ad noſtram deſtinatus
cuſtodiam. Vitis hic inſtar eſt, quæ

pergit amplexu ſtringere ulmum, ca-

rämque habere etiam, cùm exaruit:
juxta illud celebre in Proverbijs: Om-
ni tempore diligit, qui amicus eſt. Sic
ille non amat tantum, ſed amat om-
ni tempore, calamitoſum ſit, an pro-
ſperum, turbidum, an ſerenum, pe-
rinde eſt. Quid indicare volo? Ni-
mirum miſeros, adverſis preſſos, af-
fictos, hos denique eſſe, quos ſin-
Lularibus favoribus Cuſtos Genius

e PpPANEGYRICUS PRIMVUS,

cummulet. Quòôdque res ita ſe habe-
at, an unquam animum adv—ertiſtis,
quænam fuerit illa perſona, cui ille,
cum mortalibus agens, primdò aſpe-
ctabilem ſe præbuerit? An Principi

co, inclitis illis viris ? Non ita eſt.
Prima vice, quâ viſibilem ſe ſtitit,
ſtitit afflictiſſimæ ſervæ, Agar fugiti-
væ erranti, & ided ſe ſtitit, ut ſolatij
aliquid domeſticis in anguſtijs afferret.
Amplius.
Angelum ſua ad obſequia promptum
habuit? An tum, cùm ab Achabo re-
verenter habitus Regem ad ſuas minas
trementem aſpexit, & in aula Proce-
ribus ſe formidabilem præbuit? Non
ita, ſed quando perſequentes fugitans

16.

Propheta Elias, quando 3. Reg. 19.

—

errabat per nemora. Ampliùs. Da- Dan. 4. 12

niel Propheta quando promptam An-
geli opem expertus eſt? An tum,
cuùm in magna apud Darium gratia
Regem ſuo ê nutu & confilijs penden-
tem aſpexit, quando & Populis in
Aula oracula fundebat? Non, ſed
quando calumnijs oppreſſus Leonum
in lacu ingemitobat.
Apoſtolo quid dicam? An neſcimus,
tum illum ab Angelo ſingulari huma-
nitate recreatum, cùm illum in vin-
culis, compedibus, carcere Herodis,
conſceleratorum hominum ſocium de-
prehendit? Adedò ſcilicet verum eſt,
quòd amicum in miſeris non deſerat,
ſed tum, ſi unquam, ſui vim amoris
prodat, defendat, honoret. Omni
tempore ailigit, qui amicus eſt. Sed
quid in hoc mirabile: Amat ille, &

amat nullo ſui commodi ſtudio, nec

illorum e numero eſt, qui amicitiam
ut

De S. Petro Ack. 12.

alicui magno? An Abrabamo, Iſaa- Gen. 1I1.

cun ſ
le j ahpls
cium n
Hiſtori
N.n midiun
od üde
grinun
lam,
pebs
Alſtemn
ſrirdi⸗
dem mi
mora
Dein pr
Zigid
gbigem.
dem, in
non die
ſciunt
ludicate

N41, bon .
y.
ſenſile

Jueſtion
Polle nos
nobis 6
iter .
W id⸗
eren .
11 ridee
1. 0i
bochi⸗
Pleriſr
ua, £
Eli 4

ltale bibe.
dreniſti
Nrimd abe.
n Piinchi
m Ila. n l
ſon itn ett “
n le ſtitt,
brr fugti⸗
, ut lolttij
js affenet,
, Juando len
promptum
Achabo re.
ſuas minas
ula Proce-
it? Non
es fugitans

DE S. ANGELO CUSTODE. 7

ut agrum colunt; in quo, ſi frugem
non promittat, ſementem nemo ſpar-
git. Nihil à nobis unquam ipſe, niſi
noſtram expectat utilitatem: quæ cau-
ſa fuit, quod vos obſervare velim,

oc. 19. cur à Joanne adorari nollet; ùt Apo-
Jadic. 13. calypſis narrat: cur à Manue ſacrifi-

Tob. 12.

lius. Da- ar e1l

nptam An-
An tom,
Im gratia
8penden-
opulis in
Non, ſed
8 Leonum
e §. Peito ℳ1
nelcimus,
Glari huma-
lum in vin-
te Herodis,
locium de⸗
verum eſt,
on delerat,
Vim morſ⸗

oret. Omii

ded
4 F.

ſtudio, e
anicitia
anen

Hom, 21.

Jer.

cium non acceptaret; ùt Judicum
Hiſtoria ſcribit; & cùm Tobias di-
midium bonorum obtulit Angelo,
ob fidelem operam filio juniori pere-
grinanti præſtitam, mercedem ipſe
aliam petere non ſuſtinuit, quàm his
verbis expreſſam. Benedicite DEum
Cæli, &c. coram omnibus virentibus
confitemini ei, quia fecit vobiſcum mi-
ſericordiam ſuam. Præter hoc ne qui-
dem minimam præſtiti obſequij me-
moriam, non gratias, non ſalutatio-
nem petere auditus eſt. An majus
aliquid iſto dici poteſt. Ne injuriæ
quidem, Auditores! ne injuriæ qui-
dem, inquam, quibus à nobis nullo
non die Cuſtos Genius irritatur, ſuf-
ficiunt ad illum à nobis abigendum.
Judicate nunc ipſi, an hoc ſit amare
bono proprio. Non neſcio, aliter
ſenſiſſe & docuiſſe Originem in hac
quæſtione. Perſuaſit enim ipſe ſibi:
poſſe nos eò impietatis procedere „ut
à nobis cœleſtis Cuſtos abeat; Medi-
ci inſtar, qui tergum obvertit ægro,
cùm videt, nullam rationem haberi
eorum, quæ vetat; nec ſua conſilia
arridere. Sed in hoc palàm eſt erraſ-
ſe Originem. Unde contrariam huic
doctrinam concordibus ſtudijs am-
plexi ſunt S. Thomas, S. Bonaven-
tura, Æ+ gidius, Albertus, Richardus,
& his ducibus reliqduum Theologo-

rum agmen univerſum. Neque com-

paratio cum Medico difficultatem af-

fert: nam & Angelus Medicus eſt,
ſed eorum è numero, qui ſolo pie-
tatis ſtudio phrenetici curam ſuſcipi-
unt; ejusmodi ſcilicet ægri, à quo
nérunt, non aliud ſibi, quàm riſum,
& ſannas expectandas. Quis igitur
veſter eſt ſenſus Auditores? an non
hoc amoris prodigium eſt, Qkotidie berm. f. de
Angelos ad noſtram cuſtodiam deputa- Kaltat.
tos multipliciter ofesdimas, ſic attoni-* Crac.
tus pronuntiavit Petrus Damiani, ioſi
autem licèt frequenter à nobis injuriam
patiantur, ſuſtinent tamen; nec minor
illorum circa nos cuſtodia eſt: imò ma-
Jor ſolicitudo. Et quem vos amicum
alium inter homines invenietis, qui
idem facere conſueverit? Imò fortaſ-
ſis non tam poteus eſt odor florentium
Vinearum ad abigendos ſerpentes,
aut iratus Baſiliſci ſibilus ad fugandas
feras, quàùm potens eſt modica inju-
ria ad fugandum, imò ad inimicum
efficiendum amicum.
Si autem vel ipſæ injuriæ & offen-
Iæ virium ſatis non habent, ut Ange-
lum tam male habitum impellant ad
ponendam noſtri curam ac tutamen,
quæ tandem alia id cauſa efficiet? Scri-
bunt, qui animantium naturas inve-
ſtigàrunt, eſſe avem, quam Glotum
dicunt, tam officioſam, ut in ſe ſu-
ſcipiat munus, coturnices, cùm hæ
facto agmine mare traijcere parant,
ducendi. Sed quid? Ubi die una
munere illo defuncta eſt, eas deſerit,
hæretque prima, in Inſula, in qua pri-
ma, ut ſic dicam, caſtra fixa ſunt.
Aliter nobiſcum noſter ſe gerit An-
gelus

In ritis

PP. Petrus
Cluniac.
2 Mirac,

c. zlt.

2 PANEGYRICUS PRIMVUS,

gelus. Hic enim à primo inde mo-
mento, quo ad peregrinationem mor-
talis hujus vitæz aggredimur, nobis
adeſt, nos dirigit, ducit, nec un-
quam ad poſtremum uſque vitæ ha-
litum deſtituit, donec eò pertinga-
mus, quò tendimus: imò nullo ſe
magis oſtendit ſolicitum, quàm eo,
quo hinc migrandum eſt, tempore:
tum enim noſtras preces portat, tum
noſtras anguſtias ſolatur, tum con-
tra communem hoſtem certantibus
robur addit. Quàm difficile hic eft
numerum inire eorum omnium, qui-
bus migrationis horam certam Ange-
lus aperuit, ut ad tanti momenti
profectionem ſe accingerent majori
diligentis & pietate? Hanc edoctæ
ſunt Auſtreberta, & Aldegundis,
Antiſtes utraque, una in Gallijs, in
Hannonia altera: edoctus eſt Suit-
bertus, Epiſcopus Verdenſis, edocti
Alcuardus, Maurus, Conon, Mo-
nachi omnes Sanctiſſimi. Edoctus
Paphnutius Eremita, Lupicinus in-
cluſus, S. Maglorius, qui abdicatà
Epiſcopi Dolani provinciâà in eremum
ſeceſſerat, non tantùm ut ij, quos
enumeravimus, de poſtrema hora
eſt monitus, ſed itineris tam ardui
viaticum Angelicis manibus accepit.
Alius nonnemo Eremi inquilinus
ſeptem ipſos poſtremos vitæ dies ſibi
jn morbo Angelum familiantem ha-
buit. Bernardus autem Cluniacenſis
Aſceta ſtrenuum illum commilitonem
habuit in certamine contra orci genios,
qui acerbé inſultantes objectabant
confeſſionem criminum fſacrilegio ſi-
lentio contaminatam, eâque ratione ad

deſperationem ſalutis incitabant. Hæc
autem omnia, Auditores! an non ſunt
veri Amici argumenta? Memini me
legere de Cyro juniore, quòd cùm
is proximè abeſſet à vitæ meta, affir-
marit: illis demum diebus licuiſſe ſi-
bi amicos veros à fictis diſcernere ;
nec quidquam ſibi dolere acerbiùs,
quùàm quòd tum primùm eos agnoviſ-
ſet, cùm jam ultrà facultas non ſuꝑ-
petebat eos remunerandi.
Atque utinam neminem eorum,
qui me audiunt, ſors maneret ea-
dem! Quantus eorum eſt numerus,
qui apertâ fronte amicos ſe veſtros ja-
Ctitant, ſua offerunt obſequia, veſtra
imperia prope convitio extorquent,
quibus moleſtiæ nihil ac curæ dolores
veſtri afferent, quibuſcum poſtremos
inter halitus luctabimini: Roſam cer-
nitis in horto recentem florentem-
que? Quâm multæ apes adulantes cir-
cum illam volitantꝰ nunc illi lætis ſuſur-
ris applaudunt, nunc dulciſfima oſcu-
la libant, & officioſo certamine pro-
priorem quemlibet locum occupare

feſtinat. Quid autem? Redite, cuùm illa

languebit pallida, non multas poſt
horas, & derelictam videbitis, ſolam,
ſine una unica blandientium illarum
famularum, quæ ad eam ſe vertat.
Eadem plurium veſtro e numero ſors
