omnium es. Sed quid de veritate tam
aperta porrò ambigimus? Si augu-
ſtiſſimum ESU nomen ſupremum
hoc dominium velut in fronte ſcrip-
tum non ferret, qui fieri poſſet, ut
ſic ille obſervaretur ab omni re creata,
ab omni timeretur? Et tamen quæ-
nam eſt, cui ſola illius memoria ter-
rorem non incutiat? Rex magnus ego,
dicit Dominus Exercitüum: & nomen
meum horribile in Gentibus. Pronuntie-
tur ESUS, & mox perculſi formi-
dine turbines minitabundi ex aeêre ſe

fuga proripient, & ad modeſtiam

compoſiti tacebunt in aquis typhones
tumul-

380
tumultuantes; manſuetæ in ſylvis in-
domitæ beſtiæ ſe dedent. Solo no-
mine JESU, imperiosâ authoritate
prolato, repente convincere potue-
runt intelligentiam geminorum perti-
nacium Sophiſtarum Spiridion, Epiſ-
copus Dormiedontis in Concilio Ni-
ceno, & Remigius Epiſcopus Rhe-
menſis in Synodo Gallicana. Ejusdem
vi nominis elinguem reddidit Philo-
ſophum eloquentiſſimum Alexander
Patriarcha Conſtantinopolis, cum
ille de Religione cum eo diſceptatu-
rus veniſſet: & Bernardinus, ejus
ſplendor Familiæ, cui ſuos terra de-
bet Seraphinos, eodem nomine po-
tuit reducere ad DEUM peccatores,
abuſus extirpare, in urbes mores
ſanctiſſimos invehere. Sic Clodovæus
Rex Galliarum glorioſiſſimus, non-
dum Chriſtianus, cum ſola virtutem
jus experiundi curioſitate ESU no-
men pronuntiaâſſet, mox in fugam
compulit exercitum Germanorum,

jam non vincentem modò, ſed loco,

quo pugnatum erat, ſecure prope
dominantem. Sic nomine iſto pièé
pronuntiato, conſtanti pede calcàâ-
runt undas Hiacynthus, Raymundus,
Birinus, Martinianus: ſic alij medijs
in flammis illæſi ambularunt; alij in-
ter ruinas intacti ſervati ſunt. Sed

quid deſcendo ad ſingula? ſi Chryſo-

ſtomo credimus, prodigium nullum

eſt, in quo non hujus nominis impe-
rium intercedat: ſic, ut ſi ipſi Joſue
nunc liberum flumina dederunt tranſi-
tum, nunc urbium ſe mœnia reveren-
ter inclinârunt, nunc ſol attonitus

PANEGYRICUS DECIMUS NONUS,
greſſum ſtitit, id omne magni hujus
nominis reſpectu factum ſit, cujus
tamen ille non rem poſſedit, ſed vix

umbram geſſit.

Quid igitur, illud Hom. 27.

nomen, idcirco propter ipſum vocabu- in ep. ad

lum reverita eſt creatura. Dicite nunc.
Auuditores honoratiſſimi! an non ſunt
hæc argumenta manifeſtiſſima univer-
ſalis, plenique Dominii in res omnes
conditas, quod iſto nobis nomine
indicatur? Fixum igitur, hoc ratum-
que inter nos maneat, nihil prorſus in
DEO eſſe perfectionis, quod iſto
non manifeſtetur. Unde bonâ alio-
rum nominum pace, quæ aliàs exco-
gitata ſunt ad DEUM hominem indi-
gitandum, hoc JESU nomen ſum-
mum, hoc ſublime eſt: Nomen ſuper

Hebr.

omne nomen: imò hoc eſt nomen,

quod omnium inſtar eſt, cum cetera
omnia velut in ynopſi complectatur.
Quanta hæc eſt Magnitudo! quanta
gloria! en jam impletum illud Zacha-
riæ Vaticinium, quo prædixit, om-
nia DEl nomina ad unum denique re-
vocanda: In illa die erit Nomen Do-
mini unum. In unum hoc ſanctiſſi-
mum JESU nomen reliqua omnia
confluxerunt: unde mirum profectò
non eſt, quòd tanta ſfit ejus virtus,
tam potens, tam efficax: Virtus
unita fortior. Ridebant mali Dæmo-
nes illa tam multa nomina, quæ ſan-
ctus Hieronymus collegit, ut ijs pro-
nuntiatis terror illis incuteretur: Elim,
Eloim, Zabor &c. iisque, uti & alijs
ejus generis, ſuperbe contemptis im-
punè per Mundum volitabant. Sed

ecce allatum tandem cælo nomen,

quod

Zach. 14.9.

n belo, all ſ
Romnanos un kei
aniͦ opprelſe in
Alu uppetetet taii
1ut kepelendi, p
iln bullienti olee
eitaile, guoch i
Ima veſtesahe pen
catnis, imd iplor
Viſcenm peryaden
nentiz prrcipites e
at, kntüm non i
Apülfim enmwrer
comparati. Jam:
tores ſoto tenern
bunt veril, omne
int, Omnis in ſuan
Amnentn tecſgebent
um uper ect eſt h
Auin icenlan

Bov nemen

Honis
nonſtratum l⸗

uni nom

imi Annon nt
iteſtiſim Uniher.
nimniin re Onns
1o nobis nonnir
gltur, hoc tatin.
t, nihilprotipzin
lonis, voc iſt,
Unde boni do.
quæ aliis exco.
Mhominemindi.
Wtomen ſumn.
eſt: Nonen ſiher
hoc eſt nonen,
r eſt, Cum cetetn
p conpeeckint.
gnitoco glunti
tum ilid Yache-
0 Predhut, Oll⸗
Gnum deniguete-

4
erit Nonen - LchH

um hoc ſhſi
n leligu ommin
mirum proſecd
1ſt eins witus,
eſſcit: Vuti
int min Demo-.
otmina, gue an⸗
Mlegit, uin no⸗
nonterenl:Ein
sque fiul;

be (ontenpis i.

DE SANCTISSIMO NOMINE JIESU. 381

quod eos perculit, vires eorum fre-
git, & planèe deſpicabiles reddidit.
IESUS, JESUS, hoc fuit triumphale
illud nomen. Hoc autem nomen 6
quanto jure ac merito in divinis Co-
dicibus comparatur Oleo ſuper om-
nes effuſo? Oleum effuſum nomen tu-
am. Hominibus quidem fuit Oleum
medicum plenum ſuavitatis, ſalutis,
perfectæ oblectationis; Dæmonibus
autem Oleum bulliens. Narrat Jo-
ſephus Judæus in fatali illo Palæſti-
næ bello, cùm viderent Cirſenſes;
Romanos jam feliciter tranſcendere
moœnia oppreſſæ ſuæ civitatis, quin
ulla ſuppeteret ratio eos aut ſiſtendi,
aut repellendi, prægrandia quædam
vaſa bullienti oleo plena ſuper eos
effudiſſe, quod ipſa aſſilientium ar-
ma veſtesque penetrans, & intima
carnis, imò iplorum quodammodo
viſcerum pervadens doloris vehe-
mentiâ præcipites eos in foſſam age-
bat, tantùm non in furorem verſos.
Aptiſſima enimverò in rem noſtram
comparatio. Jam mali Dæmones vi-
Ctores toto terrarum orbe ſua ſtatue-
bant vexilla, omnem locum occupa-
bant, omnia in ſuam poteſtatem mu-
nimenta redigebant: cùm ecce effu-
ſum ſuper eos eſt hoc oleum, prô
quàm accenſum! ſparſum ſuper eos

eſt hoc nomen: Oleum effuſum nomen
tuum: quod eos ita afflixit, ut in il-
lud denuo barathrum præcipitàrint, ex
quo ad aſſultum faciendum emerſe-
rant. Dejecit eos dum allevarentar.

Hinc quamprimum fauſtiſſimum JIE- Pſ. 33. 18.

sU nomen per Mundum audiri cœ-
pit, mox omnia Oracula Lesbi, Del-
phi, Deli, Epheſi, Dodonis, Daph-
nes, obmutuerunt: Dæmones om-
nes virtute ac robore privati ſunt, imò
& ſpiritu, & vere propriéque dici
poſſunt fandi facultatem amiſiſſe: ſic
ut impius ille apud Porphyrium ſum-
ma cum rabie hæc in verba prorupe-
rit: Ex quo 7ESUS colitur, nihil uti-
litatis à Dijs conſequi poſſumus. Sed
ita fieri oportebat. Si DEUS ad ſty-
gem edomandam ſuis ex armamen-
tarijs extraxiſſet arma validiſſima, ſi
ignes, ſi fulmina, quæ tandem in ul-
lum ex hoc reſultàſſet gloria ? glo-
ria ejus fuit uno illam Nomine devin-
cere; ſic ut cuncti jam ejus virtute
triumphum canere poſſimus, & di-
cere IESU: Veniat, veniat totus
contra nos Orcus, rumpat omnia
vincula, & carcerem illum vacuet:
in Nomine tuo omnes deinceps ejus

furias contemnemus : In nomine tuo . 33. 19.

Pernemus inſurgentes in nos.

PARS SECUNDA.

S. JESU nemen eſt nomen tantæ
dignationis, ut quemadmodum
monſtratum eſt, ſit nomen ſublimius
omni nomine, Nomen ſuper omne no-
Wen, qui fieri tandem poteſt, ut erga
R. P. Segneti Panegyr.

illud propenſiſſimo animi affeétu

non feramur? Non eſt aliud nomen Adt. 4. 12.

Jub cœlo datum hominibus, in quo opor-
teat nos jalvos fieri: ajebat Sanctus
Petrus, quâ igitur reverentiâ nos o-
N n portet

382 PANEGYRICUS DECIMUS NONUS,

portet de illo cogitare? imò quo gu-
ſtu & voluptate ? quâ dulcedine?
An non quilibet noſtrm deberet poſ-

Iſa. 26. 8. ſe dicere dilecto ſuo ESU, nullam

prorſus erga rem ſpiritum ſuum tam
vivo deſiderio accendi? Nomen tu-
um in deſiderio animæe. Mihi profectò
jam prorſus mirum amplius non vi-
detur, nomen hoc Bernardo ſemper
fuiſſe in corde gaudium, mel in labiis,
in aure ſuavem harmoniam. Non
miror Thereſiam eo audito ſolitam
linqui animo. Non miror Stanisla-
um eo pronuntiato amoris flammis
exarſiſſe. Hoc tamen miror, quòd
nos nullis erga illud flammis exarde-
ſcamus. O corda mortalium! in
quæ vim tantam habent certa quæ-
dam nomina effeminata Phyllidis,
Chlorindæ, Veneris, & Cupidinum,
indigna, quæ ſine larva compareant
in cœtibus Chriſtianorum! Eſtne ul-
la ratione poſſibile, hæc ſola audire,
& mellitis quaſi labijs proferri in no-
ſtris Academijs, ijs perſonare noſtra
Theatra, hæc noſtrarum concionum
argumentum eſſe; & ſolum inde
ſanctiſſimum JEs U nomen perpetuò
exulare, perinde ac ſi illius ſonus nun-
quam poſſit veſtris auribus gratus ac-
cidere! Et tamen, liceat mihi dicere

De div. In- cum Lactantio, & tamen hic impieta-
ſtit. l. 2.c. I. ti hominum poſſet venia concedi, ſi om-

nino ab ignorantia divini nominis veni-
ret hic error. At interim belle nòſtis
meminiſſe illius in veſtris neceſſitati-
bus: ſcitis ad illud refugere in peri-
culis: at mox, atque opem ab eo e-
ſtis experti, illius denuo ingrata ani-
mum ſubit oblivio. Qua in re li-

cani, Apollinis, Bacchi.

ceêtne mihi per veſtram benevolenti-

am dicere, quid accidat? dicam hoc
ad ruborem nobis excutiendum. Ac-

cidit inter nos Chriſti ſequaces idem
omnino, quod jam olim inter Idolo-

latras. Perſpectum vobis eſt, ſolitos
hos adorare integros populos falſo-

rum Numinum, Jovis, Plutonis, Ve-

neris, JSaturni, Junonis & c. Nec ta-
men ideo, quando deprehendeban-

tur in aliquo diſcrimine, ullum ho-
rum numinum & nominum compel-
labant. Non ajebant: adjuva me ſan-
cte Jupiter: adjuva me Mars; adjuva
me Mercuri; adjuvate me Dij om-
nes. Sed more noſtro dicebant: ad-

juva me DEUS, cuſtodi me DEUS,

ſerva me DEUS. Cam optant, non
Jovem, aut Deos multos, ſed DEUAM1
nominant: adeò ipſa veritas, cogente
naturà, etiam ab inviclis pectoribus e-
rumpit. Ita laudatus paulò ante La-
Ckantius advertit: & adverterat jam
ante ipſum Tertullianus, qui inde
acuté, more ſuo, arguit, unum ſo-
lum DEUM illum eſſe, ad quem ag-
noſcenhdum natura inſtigat, dum ad
eum ſolum homo conſugit in caſi-
bus non antè proviſis, hoc eſt, quan-
do naturæ potiùs impetu operatur,
quâm proprij arbitrij optione. JSed
extra hos caſus, quæ tandem erant
familiaria Idololatrarum linguis no-
mina? Jam dixi; Proſerpinæ, Vul-
Poſtquam

metus deſeruit, & pericula receſſerunt,
ita diſſerere perrexit Ladtantius, tum
Verò alacres ad Deorum templa concur-
runt, his libant, bis ſacrificant, hos
coronant. Prô quoties, proportione
. ſuòâ,

Feni im
ſot capits ſt,
heceng, iſten
0 ſt0 0,
N conpel⸗
lens finctr
, cim ye⸗
ereutitn. Elcie
ejell, lt ante
glus, A ern
Theatta, qux tunmn
feinnus? Colloqe
Gpiamns legete
repetere hiſtoriam
bie porem nomin
Atem: Apollinem
fe inlinientem; alin
ſepina moridus!
luspuicſdmm
PEl autem in
qvid? Pyocuf ho
ſhlus hocahibit
tores, ſitzle trae
uun. E lkeni pote
1, Cbemudmne
Limn menneun
l etant, in n
u imn nmnie
r tn
te erit iin Kali
. Pas Chri

ine, ullom ho.
munum comel.
cjuye mne ſan.
eMan; alon
e ne j on.
dicebant: a.
ine DU.,
AMI ltant, 4
, ſel D1
Ueritat, hgen
r linlor.
vaulo ante Ia.
Adrerteret jim
us, ga inde
uit, unum lo⸗
,20 guen ,.
ſigat, dum 4
nlgt in caſli
hoc elt un
etin opetatut,
päone.
fandemn erant
m linguss w.
Olerſine, Nu⸗
chi. Plun
icula feleſenn
Lachantis, M
ntenpli iNi⸗
4 ſonfan, n

ſone
ſ, ,

ſuâ, idem inter nos contingit? Si

quis aliqua vi afflictatur, 1ESUAI pro-
tinus implorat. JSi inter eundum pes
offendit, aut fallit veſtigium: adjuva
me mi JESU. Si equites törrentem
ingreſſi periclitari incipimus:: ſub-

veni &mi IESU! Si acutus nos do-

lor capitis aſſilit, ſi febris ardor ve-
hemens, ſi laterum dolor repentinus.

O JeEsU! JESsU! adjuva bone JESsU!

JESUM compellamus, cum ſubitus
vos, quoniam ita vultis, pronun-
tiando nomina tam propudioſa: ſint

fulguris ſplendor perſtringit oculos!
JESUM, cùm ingenti fragore fulmen
excutitur. Sed diſcuſſis his periculis,
reverſi, ut ante ad conventicula, ad

vigilias, ad literarias hilaritates, ad
Theatra, quæ tum labijs nomina pro-
ferimus? Colloquamur tantiſper. In-
cipiamus legere illos verſus-; illam
repetere hiſtoriam. Et ecce, ſubitò

hic Jovem nominat, Europæ inſidi-

antem: Apollinem, Daphnidis amo-

re inſlanientem; alius Plutonem, Pro-

ſerpinæ amoribus implicitum; alius
alias putidiſſimas obſcœnitates. De
JEsSU autem in illis conventiculis
quid ? Procul hoc nomen: jaceret
ſtylus, hoc adhibito: nauſearent Au-

ditores, ſi tale tractaretur argumen-
tum. Et ferri poteſt abuſus ejusmo-
di, ut quemadmodum Idololatræ
DEI non meminerant, niſi dum in ma-
lis erant, ita nos, niſi dum in malis
ſumus, non meminerimus 71ESU?
Audite tamen peccatum in hoc
genere jam recenſito majus. Inveni-
re erit linguas Chriſtianas, quæ in ip-
ſis malis malum potius Dæmonem,
quàm JESUM implorabunt ; quod
idem eſt ac dicere: implorabunt,

DE SANCTISSIMO NOMINE JESU. 3843

apertâ dicam, an ſine omni fronte?
eum, quem ne Ethnici quidem ejus-
modi in occaſionibus ſolebant tectis
nominibus Jovis, Apollinis, aut Sa-
turni in opem vocare. Quid tandem
ſpectatis miſeri 2 An ut juratus ve-
ſter hoſtis adjutor veſter ſit, dum e-
jus nomen veſtrâ ſemper in linguas
eſt 3eo omnem intercalatis perio-
dum, quavis in occaſione illo utimi-
ni? Prô linguæ impiæx! occupate

iſta veſtræ delitiæ, veſtra gloria. Ve-

niet tandem terribile illud momen-

tum, quo moribundis jam labiis co-
nabimini formare ſanctiſſimum illud
JESU nomen. Sed quâ tandem fron-
te iſtud tum facere audebitis? Pr’é
DEUM bonum! Venient tunc, quod
metuo, in linguam illa alia tam vobis
familiaria nomina amorum, flagitio-
rum, quæ horrido murmure memo-
riæ obſtrepent, quaſi indignata, quòd
jameorum meminiſſe non velitis: &
dum Sacerdotem audietis, qui ſolici-
ta charitate vos excitabit ad memo-
riam IESU, vos in animo forſan di-
cetis: Quomodo audebit hoc mo-
mento lingua mea formare excelſum
illud nomen: Væ mihi! quia air pol-
lutis labijs ego ſum. Nonne hæc eſt
illa lingua, quæ toties de rebus tur-
pibus locuta eſt? an non hæc, ubi
in Ludis ſcenicis in verba prorumpe-
bat, alia tractare neſciebat, quàm
quorum argumentum eſſent fœdi a-
mores: hæc, quæ cùm loqui in con-
venticulis nocturnis ſolebat, aliud
proferre neſciebat, quàm facetias hir-
Nn 2 cum

Ila. 6. 5.

284 PANEGYRICUS DECIMUS NONUsS, uiil

cum olentes: hæc, quæ in cœtibus
academicis aliud celebrare non pote-
rat, quùm formas & pulchritudines
fucatas: & hæc ſperare nunc poſſit,
quod quidquam ipſi profuturum ſit,
ſi IEsU meminerit? Væ mihi! quia
Vir pollutis labijs ego ſum: væ mibi! non!
poterit mihi prodeſſe. Hæ tunc e-
runt imagines & ludibria, quibus a-
nimum hoſtis ſtygius perturbabit. Et
faxit bonus DEUS, ne non uni in
pœnam tam longi abusuús contingat
exſpirare inter repetita illa nomina,
inter quæ vivere aſſueverat. Num
fortaſſis novus eſſet eventus ejusmo-
di? Quàm multi jam fuerunt, qui
animam exhalarunt inter infelicem
conatum proferendi nomen Amicæ?
quàm multæ in amante compellando?
Quæ proinde ſors veſtra futura eſſet,
ſi & vobis quid tale contingeret?
Confidetis forſan, cum talibus in lin-
gua vocabulis vos in Beatorum pa-
triam intraturos? fruſtra eſtis; eò
ibitis præcipites, ubi veſtrum idioma
in uſu eſt. Excubiæ militares fami-
liares habent noctu teſſeras, ſine qui-
bus liber tranſitus non patet: Unde
mox atque per tenebras venientem
quempiam ex ſtrepitu advertunt, al-
tuùm exclamant: Da teſeram. Hanc
ubi is promptè repoſuerit, nihil illi
porrò moræ injiciunt: ſi non dede-
rit, glande plumbea ſilentium luet.
Ita cogitate in re noſtra eventurum.
Excubant cæleſtes Genij, tanquâm
milites, ad illa munitiſſima cæleſtis
ſolymæ mœnia: Super maros Jeruſa-
em poſui cuſtodes. O quàm attentæ,
quàm vigiles ſunt hæ Excubiæ! nemo

vei pt
exiſtimet fore, ut quis non obſerva⸗ hi berotu
tus tranſeat: Tota die, & tota nocte eni non d.
non tacebunt. Unde quotquot Ani- lon bran *
mas ſub vitæ crepuſculum versus il- gue i⸗
los muros adventantes obſervant, Nen gn ehrt
mox compellant, & teſſeram petunt. ſeit:
Quj renüniſcimini Domini, clamant, ne n ommne if

taceatis! oportet reſpondere; ne de-
tis ſilentium, ne detis ſilentium. Quæ
autem eſt teſſera, quam petunt, quod AN5
nomen, niſi illud, in quo ſolo ſalus
invenitur? Quisquis iſtud confeſtim
animi ſenſu intimo pronuntiârit, 0
quàm ille felix eſt! Audiet mox An-
gelos, qui, ùt Iſaias ſubdit, dicant:
Tranſite, tranſite portas: en venit, Il. 62.
quem nominãſtis, ESus: Ecce Sal-Num. 10,
vator venit. Vos ille benevolè acci-
pit, vos amplexu ſtringit, vobis præ-
paratam mercedem dabit: Ecce mer-
ces ejus cum eo. Ubi autem beatæ il-
læ excubiæ audierint aliquem, qui JA
Diaboli nomen pronuntiet; alium,
qui amicam, aliam, quæ Amantem
compellet, quàm illæ ſe tunc gerent
aliter? quæ non illæ vibrabunt fulmi-
na, ut in orcum præcipites agant?

Animi Chriſtiani! ne quæſo induca- ſßb aueen .
tis in animum, momento illo extre- Mllarir hne he⸗
mo meminiſſe JESU eſſe cujuslibet: hi
Nemo poteſt dicere Dominus 1ESUS, niſi ſ
in Spiritu Sancto. O verba, quæ nos lon pr
officij noſtri ſerid commonent! O- uudbe
pus eſt ſpiritum Domini intra nos ha- H
bere, vixiſſe juxta leges ſpiritus, quæ Poſent, uin ine
ſpiritůs ſunt, eſſe locutos; & non despiſen. Me
fuiſſe potiùs homines ex Carne ſola u nililmnlis
conflatos; qualis ille fuit, qui vitæ od keetet, ne⸗
ſuæ momentis ultimis, labiis jam bal- enulretu, inke

butientibus & tremulis compellare d Homero e

ccpit mng Puzen

.

§ no⸗
e
.
tguot 4i.
Cllnn genei
ne ſernt
teſſenn Nun⸗
ni, cnntr.
lponcer; i.
lenin. (
dam Petunt, gol
in qu lolo ſal
iſtod conkſtin
pronuntiärit, 6
lodiet morin.
lubgit, dicant:
tut: en venit, i
idls: EHMte S.n
le beneyole acci⸗
fingit, vobis pte⸗
Gabit: Ect mur-
bi autem beite l.
¹ Alipem . gui
nuntiet; alium,
qux Apuntem
ln ſe wwne gerent
Vibrabunt lni⸗
mecpiks An
de lrſ iler.
mento ilo extte-⸗
eſle Cſoeldet:
min todnif
) rerde, Aoe i⸗
ommonent! 0
wwiri inttn⸗ 1

ſpitits,r
leges P .

DE SANCTISSIMO NOMINE IESU. 385

cœpit ipſam adeò ſpurcam Venerem,
seque illi devotum profiteri, verbis
hominis non Idololatræ tantùm, ſed
plané bruti & inſenſati: O potens
Dea, & dulcis amorum mater: tu me
deſeris: non ego te unquam. Sed tu 6
JIESU! 6 JESU! tu & nunc, &
in omne deinceps momentum diſijce

phantaſmata tam impia & execranda:
nos interim Diſſertationi huic impo-
namus finem hoc ſaluberrimo moni-
to. Beati, quicunque labia ſua ac
linguas illis affluefecerint vocabulis ,
quæ fola volent in linguam ve⸗
nire jamjam morituris.,
„ 4

e3 6 e e 3e 3 A e 2e 3 g 4 15e t e r ⸗ r 1 e

SP O NSIIS

MARLE VIRGINIS
PANEGVYRICUS

Honori
J 1 NCYI YJOιEPRI

Aictis

P ISI

S &c.

Joſeph autem Vir ejus, cuùm eſſet Juſtus. Matth. 1I.
Mulieris bonæ beatus Vir. Eccli. 26.

WIhil eſt uſpiam, quòd ma-
jori pretio emerent non
rarò Principes, ſi & Xſti⸗
Imare ſemper & conſequi
poſſent, quàm inclytum aliquem Pa-

negyriſten. Magnus ille Macedo,
cui nihil ampliùs ſuppetebat fortiùs,

quòd faceret, nec fortunatius, quod
æmularetur, infelicem ſe reputabat,
quòd Homero careret ;3 nec erubuit
lachrymas ſpargere ſuper Achillis tu-

mulo, non jam indices doloris, que
jacturam herois illius deploraret, ſed
invidiæ, quâ ſuum illi Encomiaſten
invidebat. Nec ſolus ille hac ambi-
tione laboravit. Spartani Heroêës,
qui non dignabantur, antequam in
aciem contra hoſtes progrederentur,
Marti Numini bellicoſo ſe commen-
dare; abjiciebat tamen ſeſe ad ſacri-
ficandum Muſis, fæminis imbellibus:
ut eo facto teſtarentuf, ſe, quàm non
N n 3 exiſti⸗

386 PANEGYRICUS VIGESIMUS,

exiſtimabant opus habere ullo, qui
pugnantibus adeſſet, tam eſſe avidos
habendi aliquem, qui facta fortia non
impari Musâ celebraret. Ita Marius
Ruſticanus Plotium in delitijs habuit;
ita ſuis impenſis Pompejus Theopha-
nem aluit; ſic Decius Brutus fovit
Accium, ſolà ſpe immortalis apud
poſteros famæ eorum beneficio con-
ſequendæ. Et qued eſt mirabilius,
in memoriam fubit, quod narrat Phi-
loſtratus; Varum quempiam Juve-
nem locupletem, ſæpe iis, qui Ma-
giſtro eodem utebantur, ſolitum pe-
cunias mutuas dare, eo ſolum pacto,
ut ſi quando in Lyceo declamantem
ipſum audirent, velut admiratione
extra ſe rapti, prorumperent in ſigna
approbationis & applauſus, erigerent
ſupercilia, aſſurgerent ùt clientes, &
exclamarent: Euge, belle. Nullum
autem cenſum alium, aut lucrum ex
mutuo pendere cogerentur. Tanti
mortales faciunt Encomiaſten non
ſpontaneum tantùm, ſed etiam pre-
tio emptum, aut emendicatum. Hoc
autem ſi ita eſt, dicite, quo tandem
pretio DEUsS ipſe Panegyriſta emen-
dus eſſet? ille inquam, qui ſolus nec
cœco amore ad exaggerandum, nec
ſervili animo ad mentiendum, nec
ignorantiâ ad fallendum induci po-
teſt. Hæc tamen ſors quàm paucis
obtigit? Negari tamen non poteſt,
quin inter paucos hos ſit Joſephus, il-
le ipſe, ad cujus laudes hodie ex me
audiendas majori hilaritate, majori
ſolicitudine convolàſtis, quàm ſi ad
veſtrimet encomia excipienda vos
invitàſſem. Non à me igitur ‚ſed à²

Veritate æterna, magnum ille Pane-
gyricum verbulo accepit unico, dum
quaſi per antonomaſiam, ùt Abra-
bam Fidelis, David Benignus, Da-
niel Prudens, Moyſes Manfuetus, ſic
ipſe Juſtus eſt appellatus: Yoſeph au-
tem cum eſſet Juſtus. Quid autem hic
ſibi vult vocabulum iſtud guſtus
quid complectitur ? quousque ſe
porrigit? Loquatur ille, qui ad ſa-
cros Codices explicandos Doctoris
Maximi Laureâ donatus eſt; loqua-
tur, inquam, loquatur Hieronymus,
& fide, & attentione omnium tam
dignus: Yoſephum vocari Juſtum at-
tendito. Quo id merito? audite quo:
Propter omnium wirtutum perfectam
poſſeſſionem. Non unius, non mul-
tarum, non plurimarum, ſed omnium
poſſeſſionem virtutum: imò ne qui-
dem omnium tantùm, ſed omnium
plenam perfectamque poſſeſſionem.
Et quid ampliùs de homine aliquo di-
ci poteſt, quàm ſi de eo adſtruatur,
quod & omnem perfectionem, &
perfecte poſſideat? an non hoc ſubli-
me elogium, perfectum videtur en-
comium? Non igitur quaſi ambiga-
mus de eo, quod certum eſt, quòd
nimirum Joſeph fuerit Juſtus; ſed
ut videamus, an nomine Juſti intelli-
gendus ſit magnus ille, excelſus, &
eminens Sanctus, qualem juxta ad-
ductam gloſſam hoc vocabulum de-
notat, curæ nobis erit momentis ſuis
ponderare, ad quam ſublime perfe-
ctionis culmen Joſephus aut prove-
ctus ſit, aut conſcenderit. Et quia
de ejus vita parum nobis conſtat, de
morte planè nihil, quid nobis erit
agen-

Eecleinttcns, cli
rone k ir.
uitigiun oe
t Vignis, M
zeciis dicamnus
(aendum tamen.
nemimi: neque en
ſs, gui li ſonte
uuſs uodammo
uu lte gi oln

elirnm InOs luit, ſe

uadam mtione
deocpe lummi pr
Omnes hujns regul
itur eſt, iUlum no
Propinguitte, u⸗
erceſſit, ſed morib
one, indole, ge⸗
hend miel guin
e. oteit, enrlle,
Ehr ſatpiimm anod
üIlerelt elec
Uerſeſiniiniine
Zuo, non denil
ſenes Hild D
umt, olephon K
oꝛahe in ute
lcnim es gere

nutns eſt; logr.
tur Hironymnt,
ne Oomnlum am
Nlani ſiſun er.
10? Meite gno:
jtutyen effeſtun
Unius, non mal⸗
vum, led omnium
Um: imo pe ⸗
m, ſeg otmnium
e poleſſioen.
Omine aligvo di.
e e0 2ſtruntur,
tieionem, &
nnon hoc ſobl ·
Cm vivetorey⸗
1r guif inbie.
ertumm elt, gad⸗
nt uſtus ; le
ine Plin tell⸗
e, trcellis, 8
Oalem jund 1e.
cvocibilun l⸗
ert momments 1
n loblime N
lephus in e
ſendenl. J
P l,,
no ſi

1, gicn

Ge

Apud A-
then. l. 13.
c. I.
*

Gerſ. ep. 2.
de feſto S.
Joſeph. &
alij.

DE S. JOSEPHO.

agendum? Oportebit meritorum e-
jus gradum ex eo uno arguere, quod
latet neminem. Nemo autem neſcit,
fuiſſe illum Sponſum Virginis: Vir
ejus. Talem illum omnes appella-
mus, ùt talem omnes veneramur. Cur
igitur non poſſimus nos in eo, quia
talis fuit, lupponere, fuiſſe, quanta-
cunque cogitari poteſt, perfectio-
nem? sicque palâàm facere: quòd
ipſe ſit Sponſus ille feliciſſimus, cui
ſortem ſuam tantùm non inviderit
Eccleſiaſticus, cùm ſcripſit: Mulie-
ris bonæ beatus Vir.
Fuit igitur Joſephus Sponſus MA-
RIXE Virginis, Mulieris bonæ: aut ut
rectius dicamus, Mulieris optimæ.
Cavendum tamen vobis, ne halluci-
nemini: neque enim ipſe fuit Spon-
ſus, qui illi ſorte obtigerit, aut ab ea
clauſis quodammodo oculis delecta-
tus ſit: qui olim ſtultis Lacedæmo-
num mos fuit, ſed Sponſus ſpeciali
quadam ratione à DEO illi datus, a-
deëque ſummàâ prudentiâ, & juxta
omnes hujus regulas datus. Neceſſe
igitur eſt, illum non tantùm ſanguinis
propinquitate, quæ inter eos vera in-
terceſſit, ſed moribus etiam, propen-
ſione, indole, agendi ratione Virgi-
nem magis, quàm alius quisquam
potuerit, retuliſſe. Cum nemo ne-
ſciat, primum, quod inter Sponſos de-
ſideretur, eſſe quàùm maximam eorum
inter ſe ſimilitudinem. Hinc ego ar-

guo, non aberraſſe fortaſſis à vero in-

ſignes aliquos Doctores, qui aſſerue-
runt, Joſephum Sanctitatis dono ma-
terno adhuc in utero fuiſſe ornatum:
etſi enim ea de re certi ex omni parte

387
non ſimus, nihilominus magna viden-
tur eſſe ſic opinandi momenta pro eo,
qui Conjunx eſſe debebat Virginis,
&, quod conſequens eſt, mortalium
omnium maxime ad rem tantam ido-

neus, & Sponlſæ præ alijs quibuscun-

que conformis ac intimus. Certe ſi

aliter le res habuiſſet, quis neget ma-

gis ad hoc conjugium idoneos fuiſſe
futuros Jeremiam, aut Joannem, quo-
rum uterque ante ſanctus, quàm na-
tus? nec ſatis jam intelligi poſſet,
quomodo decuerit hanc ſanctitatis in
utero gratiam utrique conferri, non
ob aliud, quàm quia prænuntiare de-
bebant Chriſti adventum, Jeremias
adhuc longe abſentis, Joannes autem
præſentis: & tamen eâdem deinde
non ornari eum, qui non præco, non
anteambulo, ut ipſi; ſed ejus Cu-
ſtos, Nutritius, Moderator, imò &—
Parens erat futurus, ſi non naturâ &
veritate, ſaltem muneris adminiſtra-
tione, & communi exiſtimatione?
Digna Angelico Doctore opinio eſt,
quòd quo cauſa quælibet ſuo vicinior
eſt principio, tantò etiam plus parti-
cipet de excellentijs, & proprijs ejus-
dem principij dotibus. Sic ille ſplen-
dor, qui ſoli viciniſſimus eſt, clarior
eſt omni alio, qui lucis fonti tam pro-
Pinquus non eſt: ſic nullus calor fer-
vore eum fuperat, qui igni eſt proxi-
mus : ſic & qui aquam haurire vo-
lunt, tanto illam ſciunt, & experiun-
tur magis cryſtallinam, magis limpi-
dam, ac ſinceram, quò minus abeſt
à fonte. Parius ex ipſo fonte petuntur
aquæ. Si autem hoc ita eſt, quis pru-
denter ſuſpicetur, illum Joſephum,

qui

Inkftit. de
xer. div 9.
cum in ſuo

ſeolo.

288
qui affinitate, qui officio, tam pro-
pinquus fuit fonti communi omnis
ſanctitatis, minus tamen parciusque
de illà participâſſe, quàm illi, qui
haud paulò remotiùs ex eodem hau-
ſerunt? Quis, ſi unam demamus Vir-
ginem, cum Chriſto converſatus eſt
intimius? quis illum in brachijs ge-
ſtavit ſæpius? quis in ſinu fovit dul-
cius? quis oſculari crebrius, blandiri
jucundiùs, illo gaudere, illum tra-
Ctare, de eo diſponere familiariùs,
quis illi pluribus & veris nominibus
dicere potuit; Tu meus es?
Dixi, pluribus & veris nomini-
bus: nam etſi non ignoro, Joſephum
nihil aut operæ, aut materiæ contu-
liſſe ad temporalem Divini Verbi ge-
nerationem; cùm tamen ille fuerit
maritus verus illius, quæ illud genuit,
conſequens hinc eſt, niſi vehementer
fallor, ſummo ac proprio jure ſuum
illud dicere potuiſſe. An non vos,
Legum Reipublicæ civilis periti, tra-
ditis ipſi in Inſtitutionibus, ad hoc ut
quis ſit dominus fructus, neceſſe non
eſſe, ut hunc ipſe ſeminarit, ipſe ino-
culaärit, ipſe plantarit, aut quocun-
que alio modo ejus nativitatem adju-
verit, ſed ſatis eſt fructum in fundo
ad ipſum ſpectante naſci? Cùm ve-
ſtro ille in ſolo naſcitur, ſive naſcatur
ſpontaneâ terræ fertilitate, aut etiam
manifeſto cæli prodigio; verè jam il-
lIum veſtrum appellare poteſtis. An
non ita eſt? at hoc ita conſtituto,
ſcio, ùt jam dixi, Joſephum ad illius
fructus, qui manifeſtiſſimo prodigio
Virginea ex alvo pullulavit, effectio-
nem nihil prorſus contuliſſe. An ta-

PANEGYRICUS VIGESIMVUS,

men ille Dominus ejus fundi non e-
rat? erat enimverò, in eo ſiquidem,
quod Apoſtolus nos docuit, ipſa
Matrimonii natura conſiſtit, ut ſcili-
cet Mulier non habeat ſui corporis pote-
Katem, ſed Vir: & ſimiliter Vir non
habeat ſui corporis poteſtatem, ſed Mu-
lier: etſi mutuo conſenſu ab uſu ip-
ſo ejus poteſtatis abſtinere poſſint.
Si igitur Joſephus verus ejus fundi
Dominus fuit, ex quo genitus eſt,
& pullulavit magnus ille fructus, de
quo nobis ſermo, conſequens eſt, e-
undem etiam fructuús ejuſcemodi ve-
rum ac proprium Dominum dici
poſſe ac debere. Atque hac de caus
84, ſi Joſephus tam propinquo & ar-
cto nexu colligatus fuit fonti ac prin-
cipio omnis ſanctitatis, ut ſuum di-
cere poſſet, ſuum agnoſcere, & tan-
quam ſuo uti, quis jam judicare po-
terit, minus eum de eo participaâſſe,
quàm illi, qui nullo modo ſuum di-
cere poterant ? quando tandem, &
ubi invenire erit aliquem, qui ſua in
poteſtate divitem & perennem auri
venam habeat, & tamen ipſe minùs
auri participet? qui fontis limpidiſſi-
mi Dominus ſit, & aquæ penuriâ la-
boret? qui dominetur Emporio ab-
undantiſſimo, & de mercibus tamen
ipſimet proſpectum non ſit? Hæc ſi
vobis invenire contigerit, tum equi-
dem fatebor, potuiſſe etiam Joſe-
phum ſuà in poteſtate habere largito-
rem omnis ſanctitatis, & tamen hu-
jus minùs, quàm alios, poſſidere.
Atque hoc pulcherrimo ex prin-
cipio haudquaquam futiliter, ſed ſo-
lidà veriſimilitudine deducitur, Joſe-
phum

A

.

gentur mihi Aue
te, At ols 2nu⸗
luc nei Mitone
Ere ld non
plelu emeritalis
untones gelcend
Auin dan Aror
comprant, 2
ne Praſtare aſer
quic veſt mihite
2n tetfactandum,
letractibo. Eiran
Erendo, neminemm
Gui ſolephum ſan
Gebedam erim
Omnes allos ſane
gempti tamen,
lgencom venit,
eint, huc temetit⸗
elonenn negrn

* un luteie Derii

141,. mun; imgiie ei

e balto, lumei
Ctorum cognomen
enigue Frncicun
em, cyjns lſher
er, gunnti oin
u Unureftits

e ſenſom Lum

, um

auo genittget,
gille kuckig
pnlegled et,e
ejulcemoci ye.
Dominum ii
ne luc ge can⸗
Propinuo àr⸗
hithontirn.
itls, wt ſuum di-
gnolcere, & tn⸗
jam ucicare po.
eo Participile,
nodo ſoum di⸗
4o tundem, &
dem, goi lnin
perennem au
men iole nin
Ortsinpili.
aur henlli lr.
r Emporio .
merchos kcen
on in! Hxcl!
erit, tum equr⸗
ſe etum l.
ehabere git.
3, & tamen 1
er

08, ol 4
hermimo
fhilte
lad ſn

—

.

Serm. de
Nativ.

DE S. JOSEPHO.

phum non tantùm ſanctitate jam ma-
tris in utero fuiſſe exornatum, quod
mihi propoſitum erat adſtruere, ſed
uòd etiam deinceps in ſtabili gratiæ
poſſeſſione permanſerit; imò omni
liber peccati labe, ſic ut mortalium
nemo; quid times lingua? ut mor-
talium nemo in terris unquam Joſe-
phum ſanctitate ſuperârit. Nemo
Joſephum ſuperarit ſanctitate 2 Vi-
dentur mihi aures aliquæ aut delica-
tæ, aut plus æquo anxiæ, aut puſillæ
hac mea aſſertione eſſe offenſæ; pro-
pterea quòd non videatur carere ma-
nifeſtâà temeritatis notàâ, ad iſtas com-
parationes deſcendere, multo magis,
quàm dum Aſtronomi ſtellas ſtellis
comparant, & alias aliis magnitudi-
ne præſtare aſſerunt. Quid igitur?
quid veſtrâ mihi ſententià faciendum?
an retractandum, quod dixi? Sit ita;
retractabo. Erravi igitur, erravi, af-
ſerendo, neminem fuiſſe Sanctorum,
qui Joſephum ſanctitate ſuperaret:
debebam enim dicere; Joſephum
omnes alios ſanctitate præcelluiſſe
(demptà tamen, quod ſemper intel-
ligendum venit, Virgine ejus Spon-
s84) & ſi hoc vobis, temerarium vi-
detur, hac temeritatis notâ inſignite
Gerſonem, inclytum illum ſchola-
rum Lutetiæ Pariſiorum, Cancella-
rium; inſignite eàdem Bernardinum

onſid. 4. qe Buſto, Joannem de Chartagena,

Iſidorum cognomento Inſulanum, &
denique Franciſcum Suarez, homi-
nem, cujus ſuffragium tanti eſt pon-
deris, quanti totius alicujus ſcholæ,
aut Univerſitatis. An autem ambi-
guê ſenſum ſuum aperit, verbis ob-

R. P. Segneri Panegyr.

399

ſcuris utitur? audite ejus verba: Non
exiſtimo temerarium, neque improbabi-
le, ſed pium potius, & veriſimile, ſiquis
Fortaſſe opinetur, ſanctum Joſephum re-
liquos omnes in gratia & beatitudine
antecellere: quia ex ſcripturis nihil eſt,
quod repugnet. Neque velim exiſti-
metis, excidiſſe hæc Suarezio inco-
gitanti, aut nimio in Divum ſtudio
abrepto extra veritatis limites, aut
quin ad memoriam & libram revo-
caret celebre illud aſffſertum, quod
vos tacité animo volvitis, ejus effa-
to, ùt putatis, repugnans. Non ita
eſt: vidit ille, & perpendit accurate
omnia, & quantum ad præſens effa-
tum pertinet, acute, inter alias pru-
dentiſſimas reſponſiones, conſidera-
vit; in aflertionibus univerſalibus o-
dioſis, qualis iſta videtur; non ſurre-
xit major: non comprehendi un-
quam, ſi legum rigorem attendamus,
illos, quos ſublimiſſima ſua dignitas
fupra reliquos evehit, ſed hos ſemper
excluſos, exceptôsque intelligi, niſi
aliter diſertis verbis ſtatuatur. Quis
autem neget, talem in argumento
propoſito ſummo jure exiſtimandum
Joſephum, quem conſtituit Dominus
ſuper familiam ſuam ?à & ſuper qua-
lem familiam? ſuper familiam pri-
mariam ac Principem, ſuper illam,
quæ proximé, nulléôque plané me-
diante pertinebat ad ſerviendum San-
ctiſſimæ Unioni hypoſtaticæ: con-
ſtituit eum ſuæ Matris ſolatium, con-
ſtituit ſuæ carnis nutritiu, conſtituit de-
niq; (cum S. Bernardo loquor) con-
ſtituit ſolum in terris magni conſilij
coadjutorem fidiſſimum. Nixus igi-
O0% tur

3. P. t. 2.

diſp. S. ſect.

I. & 2.

Hom. 2.
ſup. Miſſus

„

390
tur authoritate, quà me tuentur, & a-
nimis, quos mihi addunt Doctores
tam graves, denuo de Joſepho affir-
mo; vero admodum ſimile eſſe, ne-
minem illo ſuperiorem eſſe ſanctita-
te; ſed illum ſuperiorem eſſe ſancti-
tate quibuslibet aliis: atque hoc non
ijs tantuùm cauſis, quæ à me in medi-
um jam allatæ ſunt, ſed aliis etiam
ſplendidioribus, & ſucci plenis, quas
afferre pergam, ſi attenté me audire
Pergitis.

