reducta præ alijs ferẽé pietate in DE-
UM

248 FANECGYRICUS DECIMUS SEPTIMUS,

UM enituit: florent ejus incolæ lite-
xis, reſplendent conſilis, morum
ſanctimonis commendantur: unde
hodie non exiguam ſacrorum Faſto-
rum partem eorum Sancti gloriosâ ſui
memoriâ implent. Et cui tandem ad-
ſcribendum decus mutationis tam ſtu-
pendæ, quàm inclyto noſtro Proto-
martyri Stephano? Placuit divinæ
bonitati, ne cui alteri potius iſtam
Eccleſia deberet gentem ad Chriſtum
adductam, & cœcos hos Populos
veritatis lumine colluſtratos, & id-
circo illum miſit ad Geiſe, Ungariæ
Principis, conjugem. Vicina erat
hæc Princeps, cui Sarolta nomen,
partui; cùm ſpectandum ſe illi obje-
cit Stephanus Diaconi habitu, & læto
vultu, verbisque blandiſſimis: ſcias,
ajebat, adeſſe jam tempus ſalutis ſub-
ditorum tuorum. Idcirco puero,
quem paries, Stephani nomen indito.
Erit illius ſalus ſemper mihi curæ: ad-
ducet ad concordiam gentes iſtas, nec
antum illas reget conſilio, ſed in ve-
ra etiam Religione inſtituet. Primus
ille Ungarorum Principum Regio dia-
demate caput cinget: ſed illuſtrius
iſto, quo in terris cingetur, jam in
cælo eidem diadema paratum eſt.
Mæſit attonita ad voces iſtas, ad hoc
ſpectaculum Princeps, & quæſivit ex
Samako; ecquis tandem ipfſe eſſet?

Ego, reſpondit Sanctus, Stephanus

ſum Protomartyx. Atque his dictis
videri deſijt fulguris: inſtar non ſplen-
didi minuùs, quàm velocis. Vatici-
nio eventus ad amuſſim reſpondit.

Peperit flium Princeps, cui Stephani

nomen in ſacro lavacro inditum, fuit⸗
que is ipſe Stephanus primus Rex
Ungariæ, non magis victorijs ex
hoſte, quàm ſanctitatis glori4 incly-
tus, qui etiam Apoſtoli ſui Regni no-
menclaturam promeritus, primus u-
tramque hanc, tam antehac inter ſe
pugnantem, Regis & Apoſtoli digna-
tionem conjungere potuit. Dicite
nunc, AA. cùm DEUS Ungariæ
Regnum voluerit Stephani Regis po-
tiſſimum operà ad ſincerum verumque
Religionis cultum adducere, quâ cau-
8à voluit Stephanum Regem ſuam vitæ
Sanctimoniam debere Delenſori ac
Protectori ſuo Stephano protomarty-
ri? an non, ut hac ratione conſtaret,
quiſnam potiſſimuùm èê beatorum Cæ-
litu numero eſſet, cui tam admirandas
in melius converſiones oporteat ad-
ſcribere? Agnoſcamus igitur quæcun-
que alia prærogativa jura in Cælitum
alijs, aut valetudinem reſtituendi
ægris, aut oculos cœcis, aut vitam ca-
daveribus, fateamur tamen Stepha-
num eo donatum, quod ceterorum fa-
cile princeps ſit; & illuſtrium argu-
mentum promeritorum; poſſe non
credentibus ſummum Fidei donum
impetrare. Nec tamen hoc unum in
Stephano decus ſic eminet, ut non fa-
cile ſi vellem, texere poſſem bene
longum catalogum eorum, qui ex
languidis valentes, mundi ex leproſis,
ex paralyſi laborantibus agiles, ex
mutis loquaces Stephani precibus eva-
ſerunt. Lego ſiquidem, ſanctum
Auguſtinum, ut eos refelleret, qui
negabant eâ ætate vigere etiamnum in

—

Cutir epen ut
Pen rere 6 Canmi 1
larniin GCaliis
Emeiammulhi
Cere procigin
lecni eis cineres
lei poſt tenebt⸗
ncorun, quib
umbisapelit:
Chdiuemn agrs
monmis Mns
unpretioſorum

Aum! me 10
eſet hactenn

krim, Mimus .
nantn iner ſe
palvlize
hotuit. Deite
5 Vngrie
Ei Ne .
Umyern e
lr, ar
1Regem ſuanritz
ere Delenſoti
und protomart-
ratone conſtatet,
n eberorum C-
cni um admirmndas
nes Opotent l.
musigituruecnn.
jua in inn
linem teſtituendi
Ncis aut vitam c⸗
tumen Repn⸗
God cetetotuinle⸗
X Uuttrium agr-
orum; poſl: non
um Fidei donum
men hoc unm in
eminet, ntnonlr
ge poſſen ber
1 eorum, Jul
mundi erlepl⸗
ntibus eles, 4
Dhmigrecie⸗

DE S. STEPHANO
in Eccleſia mira ultra naturæ vim pro-
digia patrandi, non alia afferre in me-
dium, quàm quæ recens, imploratâ
religiose Sancti Stephani ope, effecta
erant. Atque hæc ille profitetur tanto
eſſe numero, ut multis illa volumini-

bus vix poſſent comprehendi: unde

narrationem ad ea reſtringens, quæ
præ ceteris conſpicua erant, ſeptenos
enumerat, qui ad vivos e& mortuis
erant revocati. Dicere poſſem, ma-
los Dæmones non auſos propius ad
ſacra ejus lipſana accedere, quod Car-
thagine experta eſt puella aliqua; ig-
nem verò damni nihil inferre potuiſſe
Templis, ejus honori ſacris, quod
Hunni in Gallijs conſpexerunt. Poſ-
ſem etiammulta illa in medium addu-
cere prodigia, quæ tum patrata, cum
ſacri ejus cineres iterum inventi ſunt;
lucis poſt tenebras oculis redditæ, vitaà
ſfunctorum, quibus concuſſa tellus
tumbas aperuit: pluviarum, quæ fæ-
cunditatem agris reddiderunt; ſic, ut
tumomnis Mundus ambiret aliquam
tam pretioſorum lipſanorum partem

PROTOMARTYRE. 249
ſibi vindicare: & cum Roma, Chri-
ſtiani orbis Regina, maximam ob-
tinuiſſet, occaſionem nacta eſt ſpe-
ctandi illam urbaniſſimam humanitatẽ,
quam oſſa Sancti Laurentij Martyris
exhibuerunt oſſibus Sancti Protomar-
tyris Stephani, dum hæc penes illa
ſunt collocata, dum ſua ſponte ſini-
ſtrum occupando latus, tanquam mi-
nuùs præcipuum, dexterum, tanquam
magis honorificum, novo hoſpiti
ceſſerunt. Sed hæc prodigiæ, cum
multis alizs communia, præcipuum
in Stephano locum non habeant:
Tanquam propria commemoremus,
quòd mutare potuerit Saulos in Pau-
los, obſtinatos in Fideles, Barbaros
in Chriſtianos, Ethnicos in Sanctos.
Et quia hæc ille decora üùt præmium
obitæ pro Chriſto mortis eſt conſecu-
tus, fatiget ſe, quiſquis vult, in alijs
Stephani dotibus enumerandis: no-
bis, ut agnoſcamus vix ulli Stepha-
num in Eccleſia meritorum magnitudi-
ne cedere, ſatis ſit nõſſe, quòd ille
Primus fuerit pro Chriſto Martyr.

PARS SECHINDA.

PArum à me actum, profectümque
eſſet hactenus, ſi quàm faci-
Es Stephani precibus aures dat DEUS,
non æque promptas Clientum ſuo-
rum clamoribus dat Stephanus,
Sed cùm hoc non minùs verum
ſit, quàm illud, hoc ego vos ſti⸗
mulo paucis urgebo, ut Stephanum
in Patronum vobis e primarijs unum
& planè ſingularem deligatis, quem
R. P. Segneri Panegyr.

idemet apudme locum habet. Quid
videturvobis A A. lectiſſimi? Ste-
phanus, qui tantopere cordi ſibi ha-
buit res & ſalutem inimicorum ſuo-
rum, ſervorum ſuorum addictiſſimo-
rum curam non habebit? Non roga-
bit pro ijs, qui ejus implorant auxi-
lium, qui colunt, & adorant; ſi
tam ſolicitè impenseque cauſam agit
eorum, qui lapidibus impetunt? Si
Ii pro

—

2 57'9
Pro his non rogatus rogat, pro nobis
rogatus non rogabit? Ego quidem ne
quidem dubitare de hoc poſſum. Si
enim bene velle, & facere inimicis Cha-
ritatis eſt, ad officia Juſtitiæ pertinet
bene facere famulantibus. Unde qui
ſuàâmet indole tam fuit beneficus, ut
beneftcia conferret in eos, qui non
tantùm illi non cupiebant, ſed qui ab
eo abhorrebant, non conferet in eos,
qui non ſolùm hæc volentes acceptant,
ſed petunt etiam? Videamus rem
iſtam in eventu ſumme admirando,
& operibus cedat, qui rationibus dare
manus recuſat.
Quo tempore in Hiſpaniarum
Provincijs Maurorum tyrannide inco-
læ etiamnum premebantur, ſub an-
num ſalutis Reſtauratæ 1147. Al-
phonſus Rex validiſſimis inſtructus
copijs Almariam, Granatenſis Regni
urbem Barbarorum ſervitute eximere
contendebat. Et quia non parum ar-
dua ea erat expeditio, fœdere ſibi jun-
Xerat Principes & Provincias alias.
Erant ex hoc Fœderatorum numero
Gotholaniæ inquilini, qui non Legio-
nes tantum fortiſſimas, ſed claſſem
quoque validam miſerant, quibus om-
nibus præerat ductor ſupremus Gal-
Zeranus de Pinis, Toparcha Bagenſis.

Oppugnata fuit urbs terr4 marique.

Quamquam autem obſidentes præcla-
ra edebant fortitudinis exempla, ſuaâ
tamen contumaciâ omnes eorum co-
natus Barbari eludebant, uſque adeò
ut præter alias clades ipſe ſupremus
Gotholanorum Dux, dum fortius,

PANEGYRICUS DECIMUS SEPTIMUS,

quàm cautius, pugnat, in hoſtium ve⸗

niret manus, magnõôque Maurorum
Pplauſu ac gratulatione in urbem du-
Ctus, tetrum in carcerem inter ferrum ac
compedes retruderetur. Captivitatis
hujus nuntius celeriter Pagam perlatus,
ſuperſtites etiamnum Galzerani pa-
rentes incredibili mœrore affecit; &
ne ſterilis dolor eſſet, confeſtim miſe-
runt, qui Granatæ Regi lytrum redi-
mendo filio offerrent. Hic ne huma-
niuùs agendo barbarum ſe non probaret
præter magnam pecuniæ vim, equos
Præſtantes, multamque veſtem du-

centas inſuper puellas eximiâ forms

lytrum pro Principe petiit. Quis ex:
plicet, quo animi ſenſu & indignatio-
ne miſeri parentes immanem hanc ho-
minis barbari petitionem exceperint?
Tamen cùm viderent, non aliam aſſe-
rendo in libertatem filio viampatere,
id tandem multa ſolicitudine & indu-

ſtriâ perfecerunt, ut, quæ poſtulaban-

tur, promta haberent omnia, præter du-
centas puellas. Has ut invenirent, non
parum laborandum fuit: vocavitta-
men clientes ſuos omnes mœſfus pa-
rens, ut cum ijs de ratione modôque
has quoque conquirendi ageret. Et
ſubditi quidem, qui Galzerano vole-
bant quàm optime, raro, ſed neſcio
an commendando, admiando certe
fidei in herum ſuum exemplo, com-
muni conſenſu, ſuas ipſi eam in rem
filias obtulere, eâ conditione, ut qui
earum tres haberet, daret duas, qui bi-
nas, unam, qui unam, cum alterius,

qui itidem unam haberet, filià, ſorti

Hac ratione, etſi
non

eam permitteret.

N

faulu
600 . ſpentn

1s, ge holſil
rdatio, e. ku
rolecnone er
niſenmde Mun
Hocentesfliein
zümnicßaelete
cont Muis,
Alud el, guin
ounckinbu,
Außirummgu
Lecbbantun ho
Uerant, kceraban
non geſtu ac voe
Coluiſ ewpenem
ſupiria, vand;
puellgg ut tinder
permittere compn
empuellpropem
es uod vocdb
hujmi, ſngll
mnefons Apunen
offcim ſepende
nem vergis, &
knte keſtinazatur
eltgr fibetin⸗

hrtriin dun
ind,imdont
npani, 6 TCick
HenII
eeſgier
opemſtucebe,

t Comr n Deep

iitine

in hokkinmze
Ae MCrorun
n Ubem u.
interl
üritgtit
nelun
4 Galletni .
Crre fkecit; &
conleltin mi

egi hjrum leli.

. Hienehum-
nſenon probaret
læ vim, egvot
le Veſtem du-
eximis formt
Petit. Ciser.
inindignio⸗
umanem hancho-
nem exceperint!
t, non dliam al-
flio niumpater,
tucdine & indu⸗
br poſtulibar⸗
nmiapreterin.
tinvenitent, non
luit: voczrite.
mnes mMoſs pe⸗
atone nocoqe
endi geret. Et
Gihreteno vole-
10, le neſei
Anüendo cett
exemmplo . r.
ii eamn in len
Onditione, tgu
Aretug i⸗
mAen
um, 4 6
Peret,n 4

, iM,
e 1 ſon

DE S. STEPHANO PROTOMARTYRE. 1 5ꝙ1

non fine difficultate magna, expletus

genique eitetitarurn victimarum nu-

merus, miſeræque Virgines iter pater-
nis e laribus ingreſſæ. Vobis jam ego
hic cogitandum relinquo, qui ejula-
tus, quæ lacrymæ, quæ rerum per-
turbatio, ex hac captorum pignorum
profectione extiterint: Plangebant
miſerandeæ Matres, quòd ita à se in-
nocentes filiæ in terras Chriſtianæ legi
inimicas avellerentur. Murmurabant
contra Maritos, teſtatæ, hoc non
aliud eſſe, quàâm teneras oviculas lu-
porum demtihus „formoſas columbas
accipitrum unguibus exponere. Ma-
le precabantur horæ, qua illas gen-

uerant, lacerabant crines, nullôque

non geſtu ac vociferatione dolorem
ſolatij expertem profeſſæ, poſt vana
ſuſpiria, vanos amplexus, infelices
puellas, ut tandem in viam ſe darent,
permittere compulſæ ſunt. Ipſæ aut-
em puellæ propemodum merore elin-
gZues quod vocibus non poterant,
lacrymis, ſingultibus, cunctisque

moœroris argumentis charis matribus

officium rependebant. Sic Tarraco-
nem versus, & ad Salonis portum
lenté feſtinabatur, in quo navis eas
avectura ftabat in anchoris.

Interim dum hæc inſcio Gahze-
rano, innocente captivo, gerebantur
in patria, is arctiſſimas inter compe-
des & catenarum pondus, quæ aliun-
de non effulgebant, e cælo accerſere
opem ſtudebat. atque ut erat inclyto
Protomartyri Stephano ſingulari pie-
tate addictiſſimus, utpote urbis ae

ditionis ſuæ Patrono, ad eum ſe potiſ-
ſimum continuis interdiu noctuque
ſuſpirijs ac precibus verterat. Neque
diuᷣ ſe rogari Sanctus paſſus eſt Cum
enim una inter alias nocte contentius
demiſſiusque opem ab eo captivus
flagitaret, adfuit Diaconi habitu ſplen-
diſſimo Stephanus, conſolatus eſt,
animos addidit, manuque prehenſum
ſequi ſe juſſit. Audierunt catenarum
ſtrepitum, & loquentium voces ar-
mati, qui ad carceris januam excuba-
bant: unde illi accurrere, nudare en-
ſes, bipenes arripere, claves ad ſeram
admovere, ut oſtio aperto viderent,
quid intus eo ſtrepitu ageretur. Sed
irritus omnis labor fuit: dum enim il-
li anxie moliuntur omnia, ut in antrum
penetrent, jam Sanctus viâ ignot
Clientum ſuum aliò abdumerat, & qui-
dem, ut tanto evidentius eſſet pro-
digium, catenis iſſdem, ijſdem com-
pedibus, quibus in carçere tenebatur,
innodatum atque implicitum: nec eum
anté deſtituit, quàâm purpuraſcente
jam cælo in Salonis portu ſalvum at-
que incolumem exponeret. Et erat
commodum ipſa illa dies, quà eodem
ex portu vela facturæ erant miſeræ
Virgines, ad herum ſuum in liberta-
tem aſſerendum, infami apud tyran-
num ſervituti devotæ: jamque, ſi un-
quam antehac, moœſtæ, ſortiſque ſuæ
calamitate afflictæ appropinquabant,
gemitibus femineoôque ejulatu ubique
perſonante. Galzeranus eo ſpectacu-
lo attonitus, e præſentibus aliquem

è „ 1
amicè ſevocat, quæritque, quò dem-

um ita acerbe plorantum turba abdu-
Ii 2 cere-

252 PANEGYRICUS DECIMUS SEPTIMUS,

ceretur? Reſpondet hic: mitti eam
ad Granatæ Regem, ſimulque mittendi
cauſam ac finem, omnemque rei geſtæ
ſeriem aperit. His intellectis, mi-
ſeratione motus Princeps tenere ſe ul-
a non potuit, ſed in medium infe-
licem illarum agmen ſeſe inferens, ſi-
ſtere gradum juſſit, alta voce con-
teſtans: Ille, quem tam caro lytro re-
demptumitis, hic adſtat, non jam cap-
tivus, ſed libher, copiarum veſtrarum
ductor: & ego is ipſe ſum. In me,
in me, Dominum veſtrum oculos
convertite, ò fida pectora, qui ſuæ
ſervitutis jam aliud retinet nihil, quùàm
hæc ejus inſignia. Quæ tandem elo-
quentia explicet, quo ſtupore, quùàm
ancipiti gaudio, quàùm inſolita admi-
ratione perfuſi omnes fuerint, cuùm
hæc audirent? feſtinabant turmatim
ommes, & nemo non alteri locum
præripere geſtiebat, ut oculis ipſe ſu-
is exploraret, an vera ſint, quæ au-
res nuntiabant; & liceêt viderent,
agnoſcerent, tangerent charum ſibi
Principem, ipſa tamen rei magnitudo
oculorum ac manuum teſtimonium
dubium reddebat, &, quamlibet vi-
gilantes, ſomniare ſibi videbantur.

Sed ademit ipſis, aut veriuùs au-
xit admirationem, dum rei geſtæ ſe-
riem omnem, opemque ſibi à ſancto
protomartyre Stephano tam vere,
uàm prodigiosé allatam enarravit:
dan interpellatus præſentem ſe con-
feſtim ſtitit, manuque prehenſum,
& & carceris antro eductum, illud in
littus tranſtulit. Jam vos ipſi vobilſ-

cum cogitate, quibus tum vocibus
amoris, reverentiæ, addictiſſimæ
voluntatis illa littora perſonuerint!
mutatæ ſunt doloris lacrymæ in lac-
rymas gaudij; lugubris mœrentium
clamor in clamore hilariter plauden-
tium; cunctâque illæ Virgines poſi-
tis reverenter Aumi genibus agebant
ſancto ac cæleſti Protectori ſuo grates
quàm maximas, qui eodem & tem-
pore & operà ſervando unum ſervaſſet
ipſas omnes, & ſervitute eximendo
Principem ſingularem propugndÜſſet
libertatem; nec hanc tantum, ſed
exiſtimationem, patriam, innocen-
tiam, vitam. Exutus proin confeſt-
im eſt: laceris ſuis centonibus Galze-
ranus, & catenæ detractæ; sicque
dignis conditione ſua veſtibus ami ctus
rectà cum omni illo agmine Bagam
contendit. Aberant duobus fere paſ-
ſuum millibus à patria, cuùm in oculis
incurrit protomartyris Templum,
quod cuncti de genibus ſalutaàrunt.
Galzeranus tamen lſalutàſſe non conten-
tus, quod ſuperat itineris, ita ut erat,
genuſlexus conficere voluit, tantà ſuò
moleſtis, membrorùmque corporis
exulceratione, ut anno toto pedemex-
tra domũs limen efferre deinceps illi
non licuerit. Præcurrit tam non con-
ſueti hoſpitis adyentum fama, totam-
que urbem implevit: unde omnis ob-
viàm effuſa, quibus potuit lætitiæ ar-
gumentis reducem excepit; ille autem
Matribus filias reſtituit liberas ſervitu-
te, quam nondum incurrerant. Nec
iſto contentus, omnibus de larga dote
providit; Genitoribus verò earum,
mul⸗

lorti un Nören
Anmiat un gean
urtbli, & gun t
1t emolumemo.
fie, Juia novum
lamen & Lodtim
ais, ipſe guon

(iſeiplim: &pta

Uat, notiſſiman en
geſte keriem, phun
tempotum monum
legr.

C proinde

Uopere impell le

Rephanum ſtucio
n; cumjan no⸗

umquo apud Den
ed guin elimn
ronptm; Qum
enngntu, inob⸗
fum geſtenlete
cipthn, kan
coreponene
argumentig
Uumanittem Pee

8 tum noche
läiciinn
Deronverint
haſun in lac.
idi utentiumm

4

2 Vigne N.
Seidn Fin
. r! logeg
II codem A ten.
omnum ſewilet
Vtute eximen
Propugnuſe
tantum, ſed
ttiam, imocen-
s poinconeſt.
monibos Calte⸗
leme; Logde
neſtibus mis
9 umine Bigm
tcvobis krepal.
1, cum inoolli
ris Templom,
nidus CAutärunt.
utilenonconten⸗
mmeris, ita ment,
evoluit, nti li
rümqve cNfporn
Ototo pedemer.
ne eileeſs l
Urrittannoncor-
tum lum, wiin⸗
: mdeons ⸗
Otwitlxtiie.
, leumn
in

dlrin Nalen.

DE S. STEPHANO

multis ſe modis gratum exhibuit,
compluribus ad altiorem in Republica
gradum evectis. Templo ſancti Step-
hani, bonâ Parentis ſui veniâs, me-
diam Decimarum, quæ in tota ſua di-
tione proveniebant, partem attribuit:
nec multò pòſt, cùm receptam à lu-
peris vitam Mundi obſequijs impen-
dere indignum judicaſſet, ſancti Ber-
nardi Aſcetis ſeſe adjunxit, vitamque
inter eos ſancte actam ſancto fine con-
cluſit. Non exiſtimo, multos vobis
Cælitum auditos, lectéôsve, qui im-
plorati tam ſubvenerint celeriter, in
calamiĩtate tam gravi, modo tam me-
morabili, & qui tanto clientibus fue-
rit emolumento. Authorem hiſto-
riæ, quia novum, non expreſſi: eſt
tamen & doctrinæ & famæ non vul-
garis, ipſe quoque à Divi Bernardi

diſciplina: & præterquam Aad aſſe-

rat, notiſſimam eiſe in Catalaunia rei
geſtæ ſeriem, plura pro ſe ex eorum
temporum monumentis teſtimonia al-

legat.

Quis proinde eſt, qui non mag-
nopere impelli ſe ſentiat ad ſanctum
Stephanum ſtudio non vulgari colen-
dum; cùm jam non ambigat, non ſo-
lùm quo apud Deum loco ſanctus ſit,
ſed quàm etiam ad opem ferendam
promptus; Quanta dignatio, quanta
benignitas, in obſcurum carceris ant-
rum deſcendere, prehendere manu
captivum, ſecum abducere, & tuto
loco reponere; Sed mihi opus non eſt
his argumentis, & metuo, ne in ſancti
humanitatem peccem, illa porrò incul-

PROTOMARTYRE. 253

cando. An enim me latet, quàmille
benigno vel in hoſtes animo fuerit.
Et hoc eſt, quod mihi abunde ſufficit,
ad arguendum, qualis erga addictos
ſibi famulos ſit futurus. Ecquid au-
tem, invi ctiſſime Noſter Protomar-
tyr (rogo enim ſupplex, ut bona tua
pace, hodie communem apud te cau-
ſam fidenter agere mihi liceat) ecquid
dico? tämne durus eris, ut penſi non
habeas, addictiſſimorum tibi homi-
num ſtudia, qui ſævæ aliorum barba-
riei mercedem tam amplam repen-
diſti? Memini, Joabum Archiſtra-
tegum illum celeberrimum, cum uſu
didiciſſet aliquando Davidem Regem
tam tenero erga perduellem filium Ab-
ſalonem affe ctu motum, alijs viciſſim
militibus ſuis, fidis ac ſtrenuis durum
& inexorabilem ſe præbere; non ve-
ritum eſſe his eum verbis alloqui:

Diligis odientes te, & odio habes diligen-e. Reg. ?9.6

tes te, & oſtendiſti hodie, quia non caras
de Ducibus tuis, & de ſervis tuis.
Non eà equidem ego temeritate ſum.
ut ſimili tecum audacià expoſtulem de
modico in tuos ſtudio; eſſetid, neſ-
cio, inſanumne magis, an ſacrilegum.
Tenere me tamen non poſſum, quin
iſtud tibi dicam. Si nos, quod tamen vel
cogitatu horrendum eſt, fuiſſemus &
numero eorum, qui lapidibus te ob-
ruerunt, ſic ut cœco furore, & bar-
bara perfidia nos quoque arripuiſſe-
mus ſaxa, nos quoque in te irruiſſemus,
nos quoque te occidiſſemus; certum
eſt, quòd omnes ac ſinguli gaviſi eſ-
ſemus beneficio tuarum pro nobis pre-
cum, quibus non ſolus Paulus ſalutem
Li 3 con-

Serm. de
5. 5teph.

154 PANEGYRICUS DECIMUS SEPTIMUS,

æonſecutus eſt, ſed cum eo multi alij,
ſi non erravit fanctus Petrus Damia-

nus, qui dixit, quòd earum vi, Ini-

micorum numeroſitas ad numerum ami-
rorum tranfivit. An igitur nobis frau-
di erit, iſthoc ex numero non fuiſſe?:
Non id permittant boni Superi. An

vis, ut quiſquam noſtrům optandam ſi-

bi ducat ſortem, impium fuiſſe, fuiſſe
Perſecutorem?? Enim verò, dum pro
inimicis oraâſti, impoſuiſti tibi ipſi
non leve onus. Legem enim & ne-
ceſſitatem tibi impoſuiſti perpetuam,
non minus orandi pro ijs, qui te ve-
nerantur, qui opem tuam implorant;
ne quis unquam exprobrare tibi au-
deat: Quòd verè diligas odientes te: par-
ge verò altera, non cures de ſervis tuis,

S de cultoribus tuis. Fieri equidem

fieri non poteſt, ut præſtita tibi obſe-

quia, honorem tibi exhibitum non
pari amore ac benevolentia compen-

ſes, quibus aliorum in te furorem com-

Pensâſti. Hinc omnes nos ac finguli
hac die te eligimus Patronum noſtrum,
& omni noſtra in cauſa communem
Advocatum: ego autem, quantum ad
me ſpectat, fſingulari quadam ratione
propenſiſſima voluntate totum me ti-
bi nuncupo. Impendam libens occa-

ſione quacunque, quæ ſe mihi obtule-

rit, pro te ſpiritum, vocem, vires, ſtu-
dium ac Sudores meos. Atque uti-
nam dignum me faceres, qui ipſum
etiam exemplo tuo, ſanguinem
profunderem!

2 —
g

.

p.

ℳ

Exdltalit ilun 4

Hirr
emin
uop
denen⸗
nanim

—
ti HZ Uatione
Ntate totum ei.
ndim libens deca.
2eſemihi obtlle.
vocem vires ſtu.
05. Atgue lti.
es, qi ipſom
o, lnglinen
erem

S

DE S. JOANNR EVANGELISTA. 257
Le E E e Ee ie ae e A: s

UNVS IN OMNIBUS DEI DONIS
EMINENS

PANEGYRICUS
. Honori

ANCZ 7 130A ². E VAN GELIS 7.
diltus “

TF. ORENYIX

Exaltabit illum apud Proximos ſuos. EccCl. I . 4.

Spirare ad ſublimem &
eminentem in certo
quopiam perfectionis
genere gradum, mag-
nanimi pectoris votum
eſt , quod refugit poſtremum ubique
locum occupare. Ataſpirare ad ſum-
mum in quovis genere gr radum, intem-
Perantia eſt animi elati, qui dedigna-
natur quemquam, ſe non inferiorem,
aſpicere. Studeat ſane Ariſtoteles
ſuo ſe calamo in altum tollere; patien-
ter tamen ferat, ſi ſuo ſe enſe Alexan-
der ad non minùs excelſum apicem

evehat. Si Tulliùs ſonor4 clouen-
tiæ ſuæ tubâà perſonat ex roſtris, non
ille tentet harmonicâ etiam Cithardi in
theatrò aures mulcere, niſi malit lu-

dibrium fieri famæ, centuplicato tubæ

ſuæ ſono ubique deridendum Procla-
maturæ: Virgilio Citharam & Ho-
mero concedat, qui ejus viciſſim tu-
bam intactam relinquent. Catoni ſuf-
ficiat ſententiam Prudentiſſiene dicere
in Senatu: fortunam in prælijs Cæ ſari
potius favere non admiretur. Nim-

ijum id foret ſiquis unus in ommibue
ſupra omnes emineret.

Ne DEUS

qui-

Orat. de
S§. Baſil.

2 ½6 PANEGVRICUS DECIMUS OCTAVUS,

quidem in Eccleſia unum aliquem in
omni virtutum ac ſanctimoniæ genere
ſummum eſſe voluit. Sed qui, ut hoc
exempli causâ dicam, dignus eſt ha-
bitus chlamydem ſanguimis pro Chri-
ſto fuſi purpurâ tingere, Doctoris
laureâ verticem non cinget. Alius
quiſquam futura quidem proſpiciet, &
longé abſentia, non tamen ille Evan-
gelium divini Spiritüs Amanuenſis

lcribet: & qui Apoſtoli ſcipionem
manu unâ præferet, alterà Virginis li-

Hum non oſtentabit. Hæc eſt, AA.
honoratiffimi, lex communis, à ſancto
zstiam Paulo celebratis illis verbis
perpenſa. poſuit DEUS in Eccleſia
quoſdam, primum quidem Apoſtolos, ſe⸗
sundò Prophetas, tertidò Doctores, deinde
Virtues, & quæ ſequuntur. Un-
de Nazianzenus dicere ſolitus eſt,
eum ſuo judicio Optimum eſſe exiſti-

mandum, qui vel multas virtutes me-

diocri in gradupoſfideret, velunam in
excellenti?: Mle nabis Optimur eſt,
4ui in plur imis reitèagir, aut in una po-
tiſſimum. An tamen lex iſta tam eſt ſa-
crofancta, tam univerſalis, ut ne in uno
quidem alque eam non obſervatam
invenire liceat? Neſcio equidem.
Si tamen omnia per tempora„ommia
per loca, ommes per Nationes mentis-
oculos cicumferamus, in uno ſolo
tam fallere deprehendemus. Et hic
eſt magnus ille Ioannes, cui hodie an-
nuo more feſta lux in Eccleſia agitur,
ſolennior, an fortunatior, nefcio.
Ipfe Virgo ipſe Apoſtolus, ipſe Do-
Gtor, ipſe Evangeliſta, ipie Propheta,
ipie Martyr. Et quæ tandem aliæ co-

ronæ eundem ornare verticem pote-
rant? Satis tandem apparet, quòd
vel ipſos inter Diſcipulos ſuos Serva-
tor noſter Chriſtus exaltatum illum
voluerit, & inter charos chariſſimum:
Exaltavit illum apud proximos ſuos: dum
in eum unum omnes dignationes con-
ferebantur, omnia cumulabantur do-
na. Ertamen hoc quoque parum eſt.
Summum eſt, quòd Joannes cuncta

hæc prærogativa jura poſſideat in gra-

du non tantuùm ſublimi, ſed plane
eminenti ?yI ſicut eorum quodlibet ſuf-
fecturum fuiſſet ad conſtituendum un-
um ſanctum non tantum numero al-
ium, ſed etiam ſuo in genere planè ex-
celentem. An hoc citra ambages vo-

bis demonſtrari cuperetis? præbete

attentes aures, & veſtro deſiderio ſa-
tisfacio.

Obliviſcamur interim dotium,
quæ in Joanne tam multæ ſunt, alia-
rum omnium, eumque tantùm ut
Virginem contemplemur. Et quis
eſt, qui vel comparare ſe illi hac dote,
ne dicam præferre audeat? Virgo er-
go fuitꝰ nec tunc tantùm Virgo, poſt-
uam virtutem iſtam Chriſtus toties
Arannne ſuo commendaverat, tot or-
nav erat privilegijs: ſed etiam eo tem-
pore, quo virtus hæc paucis cognita,
multis odioſa, vix ab uno uſu erat ex-
ercita. Jam inde à primis annis (ſi
Euthimio credimus) curaâ illam ſin-
gulariſſimàâ Joannes cuſtodiverat, non
corpore tantùm, animo quoque,
uùt gemmam pretioſiſſimam. Et iinter
quas eam perſonas tuitus eſt? Certum

2

ſ ruthen
Selalkrurm
Anodatn ſuenl

Celuun inſſar lube
lech, Pole Ee
das Martyr Vrgnn
uO nO conltne
Tunn numterd Ge,
pemn, Vipnemmn
is horum ud
Nre teg ien
opegumdn 1
rina, v
Inbiibes genid e
. qoumquam gil
AAalgerat, tatnen,
lentt, An prolap
cbin Aulis quum
Unenocte illiCn
cinihs inlami, gu
rodlcere potuit
Dammes Chriſri Alſe
mezreprllitont, ce
Einegeci. un
Uter Gicrimina
Pommi abe immi
tem, Uteiis rr⸗
Kren Cikn
1 & Mduun

45
n Paticiger
elt dicl, Vire⸗
en
.

ſpedn onn Cri

Vetticem
Pret, d
Mhos Kerye.
endhun
mdäfun
4 nuimmeſn An
tenaicnescon.
Cumuhebant 4.
Rcde Parumet.
Oannes cuni
2pofſilentingr.
bllmi, ſeg plne
umnqvoclibet lt⸗
nſtituengum un.
tüm mumero il-
ngeneteplaneer
ciraanbiges vo⸗
pereis? prrdete
eſto deüidetio ſr

umn

interin Cotium,
multe ſunt, da-
naue tutum it
lmur. Et qui
tuele ili lucot,
uleat? Vgoe⸗
ein ligo hol⸗
(krilus thles
nAmett, Wo-
kleimente⸗
ec Prucß cogint,
—
peinis Mi)1

DE S. JOANNE EVANGELISTA. 217

eit, Virginitatis nomen apud Heb-
ræOs non honoris, ſed ignominiæ no-
men fuiſſe, etiamin W meliore.
Unde Inſtrumenti Veteris ætate pauci
admodum fuerunt, qui magni illam
theſauri inſtar haberent; ut Melchiſe-
dech, Joſue, Jeremias, quos S. Igna-
tius Martyr Virgines cenſuit. De reli-
quo non conſtat ex omni Apoſtolo-
rum numero, quemquam, præter Joan-
nem, Virginem manſiſſe. Et tamen
quis horum plura habuit ad virtutem
hanc negligendam & non tam ſtudio-
se propugnandam incitamenta? Erat
ille indole viva, vultús lineamentis

amabilibus, genio excitato ac fervido,

& quamquam piſcatoris ſeſe officio
addixerat, tamen, ut S. Hieronymus
ſentit, erat proſapiâ nobili, & idcir-
co in Aulis quàm notus, tam charus:
unde nocte illà Chriſti ludibrijs & cru-
ciatibus infami, quâ pollebat gratiâ in-
troducere potuit Petrum: cùm alij
omnes Chriſti Aſſeclæ, ſi non ùt infa-
mes repulſi ſunt, certe ut homine nau-
ci neglecti. Quanta igitur res fuit tot
inter diſcrimina tam integram, tam
ab omni labe immunem tueri Virgini-
tatem, ut ejus præcipuè reſpectu ſub-
inde eum Chriſtus tam haberet fami-
liarem & affiduum, tam arcanorum
omnium participem? Quid majus
poteſt dici? Virgineæ puritatis re-
ſpectu Joanni Chriſtus Mariam Ma-
trem, Mariæ Joannem filium reliquit.
Ita S. Petrus Damianus cenſet. Et ⁶
quantum in hac deinde virtute profe-

cerit Joannes poſt gratiam illiuſmet in

præmium acceptam! Multi ex Patri-
bus conſenſu communi tradunt, ſiquis
R. P. Segneri Panegyr.

ſemel duntaxat, quamquam non de-
ſtinato conſilio, in Virginis mode-
ſtiſſimæ vultum oculos conjeciſſet,
non modò confeſtim quidquid obſcœ-
num eſſet, diſpulſum fugatumque ex
ejus animo, ſed deſiderium quoque
ejus virtutis humanàâ majoris in eo fuiſ-
ſe accenſum. Quid igitur eo cenſea-
mus factum, qui videre ſemper, ſem-
per videri potuit? qui colloqui, ei-
dem ſemper menſæ aſſidere, ſemper
comitari Virginem iſtam, & Virgni-
tatis parentem? verſari cum illa, se-
curitate tam familiari, tam libera,
qualis illa fuit, quà cum illa verſatus
eſt oannes, non anno uno, aut al-
tero, ſed ipſis viginti tribus integris,
quâm multis, ut communior & veri-
ſimilior fert opinio, commendatam
illam ſibi habuit? Hoc mihi ſufficit,
exclamat S. Petrus Damianus, ut pro-
nuntiare non verear, Joannem in Ec-
cleſia Virginitatis excellentiâ superio-

rem habere neminem. Ceteros à Ser. I. de 8.
Mundi primordio Virgines autecellit: an. Ev.

ſic ut ne à Beatis quidem Cæli Genijs
hac dote ſuperari multi exiſtiment.

Quæ cauſa fuit, cur iſti, ut in
Apocalypſi legimus, paſſi non ſint,
ut eos Joannes qualicunque obſequij
genere veneraretur: erat enim Joannes,
eodem Sancto teſte, eâ dote æ qualis
angelis, quâ ceteroquin illi homines
antecellunt. Quid jam exiſtimatis,
AA? ſi nulla præterea dos, nullum
decus, præter Virginitatem, reluce-
ret in Joanne, quàm ipſe hac ſolà eſſet
admirandus? an non iſta ſufficeret,
ut inde argueremus, tot illi gratias,
kk mer-

255 PANEGYRICUS DECIMUS OCTAVVUS,

mercedem tam copioſam repenſam,
quàm cogitando poſſimus aſſequi 280-
lius reſpectu Virginitatis digni alij
ſunt habiti, qui Angelos omni remo-
to velo intuerentur, ut Cæciliæ &
Valeriani: alij ut implacabiem fero-
ciam compeſcerent, ut Columbæ,
& Dariæ. Suaviſſimum e vivo etiam-
num corpore odorem Stephanus
Avernenſis caſtimoniæ privilegio ſpi-
ravit. CQlodeſindis multo tempore
non aliã, quàm cœlo ſubmiſsà dape
vixit. Flaviam prodigioſa Cælo lux
ut pallio circumdedit. Si tam inſignia
decora ac præmia ſola meruit Virgini-
tas, eorum quoque, qui multo im-
perfectiore in gradu eam poſſederunt,
quàm Joannes: quid Joannem meri-
tum exiſtimemus, qui tanto, quèm
alius quilibet, excellentuùs eam poſ-

ſedit?

Sed ſit ita: omittat ille Lilium,
& viatorio prehenſo ſcipione ad ter-
rarum orbem cumApoſtolis peragran-
dum ſe accingat. An hoc illum ho-
neſtamento quoquam inferiorẽ repu-
tabimus? Quoniam alios eodem in
munere collegas dignationis gradu vin-
cere potuit, vicit illos laborum diu-
turnitate. Nemo reliquorum ætate
minor erat, cùm à Chriſto ad Apo-
ſtoli dignitatem evectus eſt; omnium
autem poſtremus vitâ ipſe exceſſit.
Unde ubi ex Apoſtolis alij laborarunt
in Religione plantanda & propaganda;
hic decem, alius viginti, & qui plu-
rimum triginta quinque annis à Chriſti
morte, ùt de Petro, & Paulo conſtat,

ille annos ipſos ſexaginta his in labori-
bus poſuit: quorum ne momentum
quidem ſibi elabi paſſus fuerit, quod
non proferendæ Numinis gloriæ, &
Eccleſiæ commodo expenderit. Plus
ſatis notus eſt ejus fervor, ſtudium
ejus ardentiſſimum, quibus inde ab
initio præ ceteris eluxit. Primus ille,
comite ſancto Petro poſt Chriſti ad
ſuperos reditum prodijt in plateas

publicas, ad veritat? ibi prædicandum,

eàmque coram Magiſtratuum tribuna-
libus propugnandam: primus ille hac
causâ conjectus eſt in vincula? primus
flagris laceratus, primus contumelijs
oneratus. Si proinde ille munus hoc
ſuum tanto fervore eſt auſpicatus, in-
que ipſa velut aurora diei Apoſtolici
tanto igne exarſit, an credere poſſu-
mus intepuiſſe dein illum, & in me-

ridie ab ardore remiſiſſe? tum inquam,

quando pro menlſura meritorum altius
femper charitatis Sol pergebat aſcen-
dere? Et quis tandem Apoſtolorum
in una ſola Provincia, ſuâ operâ &
conlilio tot fundavit Eccleſias, aut
tam inſignes: quàm multas, quam-
que inſignes, Sancti Hieronymi judi-
cio, in minore Aſia Joannes fun-
davit? Ipſi ſua debet exordia Eccle-
ſia Epheſina, ipſi Philadelphienſis,
ipſi Sardicenſis, ipſi Smirnenſis, ipſi
denique Tiatirenſis. Quanto proin

illi ſudore ſteterit tot Animarum ad

Chriſtum reductio? quantis labori-
bus, peregrinationibus, vigiliis, con-
cionibus ad populum, incommodis?
Id quod ipſe uni ſoli Animæ recupe-
randx fecit, argumento nobis ſit, quid
tam

Otumm
is
jcii on

Lexet, 1
mieret.
Copod J
iflitatione tß
it tunen 01
epi intkar, Ou
k, labenas
cile, ertet
cnplls, rerticl
Aube in canpo
yoonm nekano
GCor vicina nemo
ere Poliaionib
celibas. Aligan⸗
Eunmm emm ad ulber
intelexit er Epi
ineticis Jmems!
ctindo Alequ
n mmmun ere
Pertum Iuebtard
tem MNRin vͦ
yetsis, in gvo
ſcls ſios lecept.
ilm Aventmnten
Neniz vitree xe
Conleientii non u
E te,pet ignot
Ugann cpeſlt.
eſponget uch⸗
un do poren
Llenten,
ere inkeß
alnce ſen
quidh⸗

lnn 5 dttem twun

len

4

etyet, (mlinn
bibig ile ih
tnig ile,
poſt Chriſinl
chrn Plren
1 Ptædicndn,
Kratuumtribun.
primuziſehie
fncula? Piing
nmg contumeli⸗
eill munusle
kuuhienig, in.
die Apoltdl
n gedere polll.
loum &Ein m.
les tumingtan,
nenitorum liis
hergebat ACen-
n Moſtolomm
a, Wopert
1 Eeccleſis, a
nules, Cil⸗
Heronſmn id.
1 Poume; ſon.
erorein ode-
Prhalehhienis⸗
6cürnens, h

DE S. JOOANNE

tam multorum causâ ſit operatus. In-
venerat in una urbium Aſiæ Juvenem
præclaris à DEO dotibus, & indo-
le tali ornatum, ut ab eo ingens glo-
riæ Divinæ incrementum ſibi ſpon-
deret, ſi totum ipſe DEO ſe per-
mitteret. Hujus proinde curam Epi-
ſcopo alicui commiſit, qui ſuâ illum
inſtitutione ipſémet ſormaret. Cœ-
pit tamen non multò pôſt Juvenis,
equi inftar, qui frenum non patere-
tur, & habenas, & moderatorem
