ſe relaturas repulſam tam rigidam.
Quidquid tamen de hoc ſit, cùm meâ
parum referat; certum eſt, MARIAM
conſtitutam à Chriſto in ſua Eccleſiæ
ſanctiſſima promam condam proxi-
mam innumerabilium favorum ac
gratiarum, ſive quæ hanc caducam,
ſive quæ æternam vitam attinent, &
in Chriſti ſequaces conferuntur, ſic
ut magis prope neceſſarium ſit, ad
ejus thronum confugere, ut tantò ci-
tius quis voti damnetur, quàm ad
thronum ipſiusmet DElI. Neſcio an
quisquam veſtrùm reſpondere mihi

confeſtim poſſet, ſi ex eo quærerem,

quâ tandem causâ in omnibus operi-
bus, quæ aggrediuntur aut Medici,
aut Ruricolæ, aut Nautæ, aut Paſto-
res, aut quicunque alii ſimilis condi-
tionis; tanta ſemper habeatur ratio
Lunæ, ut hâc propitiâ ſua opera au-
ſpicentur, nec interim multùm ſoli⸗
Qq 3 citi

citi ſint, quid Jupiter, Saturnus, Mer-
curius, Venus, Mars, imò, ſi quod
res eſt, dicere volumus, ne quidem

quid Sol actitet? quos horum favo-

res polliceri ſibi poſſint ?2? Utendum
eſt potione medicata, aut alio phar-
maco? obſervatur Luna. Semen in
agros ſpargendum? obſervatur Luna.
Ligna in ſylvis cædenda? obſervatur
Luna. Navigandum: obſervatur Lu-
na. Quid multis? Luna, ipſius Ec-

Eccl. 43. 6. cleſiaſtici verba ſunt, Luna in omnibus

Eccl. 42
16.

in tempore ſuo. Luna obſervatur in
omnibus: qui eſt ipſe verus ac pro-
prius obſcuriorum illarum vocum ſen-
fus. Qus ergo hoc caus? An Sol
non eſt Sidus nobilius (ut nihil nunc
dicamus de aliis) virtutis magis com-
munis, vivificæ, efficacis, & verbo,
magis maſculæ? Ita quidem. Sed
Iiciendum; nec à Sole, nec ab ullo a-
lio ſidere errante, quidquam has in
oras, infra Lunam poſitas, virtutis
rectà, & ſine medio depluere, ſed ùt
Aſtrorum Conſultiſſimi tradunt, quid-
quid hujus per Lunæ orbem regio-
némque tranſit, ibi mutari, miſceri,
certàque vi imbui, ac poſtmodum ſic
mutatum affectumque Lunæ, quo-
dammodo arbitrio in eos, qui infra
ſunt, diſpenſari. En adumbratam,

expreſsamque modo quâàm poteſt ad

verum proximè accedente, authori-
tatem cum Virgine communicatam.
Eſt Chriſtus ſol, ſidus communiſſi-
mum, & lucis ac vitæ fons Sol Mumi-
nans per omnia. JSancti alii minorum

Jud. 5. 20. jnſtar ſiderum ſe habent, ùt Judicum

liber indicat: Stellæ manentes in ordine
ſuo: quod idem eſt dicere, eſſe ſidera

310 PANEGYRICUS VIGESIMUS PRIMVUsS,

quædam particularia, certis perſona-
rum claſſibus præpoſita: unum præ-
pPoſitum Regnantibus cum Jove, alium
Literatis cum Saturno; alium Facun-
dis cum Mercurio; Conjugibus ali-
quem cum Venere; nec nullum Mi-
litibus cum Marte. At Virgo citra
dubium Lunæ inſtar eſt; nam uùt talem

eam agnoſcit Eccleſia illis verbis: t- Pſal 33.32.

cut Luna, ſed perfecta in æternum. Nun-
quam ſcilicet vacua, nunquam minùs
plena, ſed ſemper pleniſſima; & uùt
talem nemo non ſanctorum Docto-
rum illam celebrat propter ſuam pul-
chritudinem, ſuum candorem, ſuam
promptiſſimam benignitatem (nec
enim ullum tam terris familiare & do-

meſticum ſidus eſt) ſidus terris fami- Plin. l. 2.

liariſimum: Propter ſolatia ac robur,
quod nobis ſubminiſtrat in no cte tam
adverſitatum, quàm oppugnationum,
& noxarum; & tandem propter ve-
locitatem illam, quâ celeriùs, quàm
aliud quodcunque, communi Mundi
beneficio, ſuum munus adimplet.
Hinc igitur jam colligite, quidquid
beneficiorum à Cœlitibus aliis, imè
ab ipſomet Chriſto, miſeris mortali-
bus confertur, id omne prius debere
tranſire per manus magnæ hujus Me-
diatricis, ſen Conciliatricis, Virginis
inquam MARIXA. Ipſa Lunæ inſtar

eſſe debet, quæ illud ad nos transfun-

dat; atque adeò ſi quisquam obſer-

vandus diligenter eſt, ut propitio nos

lumine reſpiciat, quocunque demum
in negotio, non alteri potiùs quàm
MARIAX ſupplicandum. Luna in om-
nibus in tempore ſuo. MARIXA in peri-

culis corporis, MARIX in neceſſitati-
bus

=

eVg, idenn

0

.. MAN
is K
üttbes⸗ d
4 u i Omnnibu

til Puen.

m, penili n
Muit luit
oc tenn in pro⸗
Genplu gelihernn
hac Lum, jund
juſto, ſeptns dor
pla Neptrum hab
phame. Jncl
mnalpno, gonet it
ipla Dilciplinan
Perunt Adertus &
Mercurio, ſed n
Facundjam ? hane
Nirdhus, & Bernar
ei, ſed non inpn
Wn dder ccepet
Nde. oncta M
Rimetinph
Eeper Hencſis 3
enngpelol, itan
eraln
„
Uitr, ge
cum ali in

Uin Etr
5 ham ittlem
lis verbi MIR
ctemyun. Nun.
Bnqvam minis
iſſima; & i
Drum Docto-
ter uum pul.
otem, ſuam
taem nec
Giiue go.
lustenis em. Nin .r
luin aciober, 9.
ttin nocte tam
pognationun,
npropter ye⸗
eriis, quumn
nmuni Mundi
nus zimplet.
te, guiuid
s Alis, ind
lenis mortli
eprins gebere
nr hufis Me-
c8, Vüginis
4 Lunz inltan
nos anskun⸗
isſum obir
t propito os

Serm. de
Nat. Virg.

FESTO B. VIRGINIS AB ANGELO SAALUTATE.

bus animi, MARIX in extirpandis
vitiis, MARI in plantandis
virtutibus, MARIX in omnibus, in
quibus aliquid ſperemus emolumenti:
Luna in omnibus: Luna in omnibus.
Mihi fidem non adhibetis? Bernar-
dum igitur audite haud ſane obſcurè
idem inculcantem: Siquid ſpei in no-
bis eſt, ſiquid gratiæ,ſiquid ſalutis, ab ea
nsverimus redundare, quæ aſcendit deli-
tiis aflluens. Hæc enim voluntas Do-
mini eſt: Totum habere nos voluit per
MARIAM. Audiſtis? Totum, to-
tum, penitus nihil demitur, Totum
nos habere voluit per M'ARIAM.
Hoc autem ita prorſus ſe habere, an
exempla deſideratis, quibus benefica

hæc Luna, juncta Jovi, ſed non in-

juſto, ſceptra donet & coronas? ab
ipſa eptrum habuit Leo, habuit Ste-
phanus. Juncta Saturno, ſed non
maligno, donet literarum ſcientiam?
ab ipla Diſciplinarum peritiam acce-
perunt Albertus & Suarezius. Juncta
Mercurio, ſed non mendaci, donet
Facundiam ? hanc ab ea accepêre Ber-
nardus, & Bernardinus. Juncta Ve-
neri, ſed non impuræ, donet prolem?
hanc ab ea accepére Planca, & En-
gardis. Juncta Marti, ſed non cru-
deli, donet triumphos? hos ab ea ac-
cepêre Heraclius & Narſes. Juncta
denique ſoli, vitam det omnibus non
tantum caducam, ſed æternam? hanc
ab ea vitam accepére Theophilus,
Germanus, Carolus frater ſanctæ Bri-
gittæ, cum aliis innumeris, qui ejus

ope ex ipſis adeò Abyſſi magnæ fau-
cibus erepti, manifeſtum ſuis exem-
plis effecerunt, nihil ultra verum
auxiſſe Virginem, cùm de ſe ipſa di-
xit: Qui me invenerit, etſi Luna ſim,
inveniet vitam, quæ proprium cete-
roquin Solis donum eſt, & bauriet,
meo opitulante favore, ſalutem à Do-
mino.

O amorem igitur! 6 Amorem
Chriſti erga MARIAM ineffabilem,
dum tantis illam ſemper prærogati-
vis juribus honoratam voluit! Ce-
dat, cedat huic amori & amor Cæſa-
ris erga ſuam Aureliam, & Attali er-
ga ſuam Apolloniam, & Artaxerxis
erga Pariſatidem, & Clotarij erga ſu-
am Crotochildem, & Salomonis er-
ga charam ſuam Bethſabeam: etſi e-
nim verum ſit, Salomonem cùm hanc
admotus jam ſceptro, primùm acce-
dentem ad ſe conſpexit, procurriſſe
illi obviam, eſſe veneratum, in ejus
laudes effuſum ad dextram ſedere juſ-
ſiſſe in ſolio, quod regali ſuo erat ſi-
millimum, ùt ſuprà innuimus: mox
tamen illa primæ, quam petierat, gra-
tiæ repulſam accipit tam crudam &
inhumanam, ùt ipſe veſper Adoniam,
cujus cauſam actura Bethſabea mane
venerat, ſuo truncum capite deplo-
rärit. Non ita Chriſtus, filius vere
amantiſſimus, facit. Nihil eorum ne-
gat Chriſtus, quæ ab eo petit Virgo,
nihil, nihil: uſque adeò verum
eſt, quòd Invenit gratiam.

PARS

311

Matth. I0.
38-

312 PANEGYRICUS VIGESIMUS PRIMUS,

P ARS SECIND A.

61 igitur eo apud Chriſtum loco eſt
Virgo, quem hactenus dicta affir-
mant, ſi tanti illam facit, ſi amore tam
intimo proſequitur, veſtro jam ego
judicio relinquo, ut hinc arguatis ;
quùàm gratum acceptumque Chriſtus
ſit habiturus omne obſequium, quod
Mirgini fuerit exhibitum. Quid dico,
Zratum habiturus, aut boniconſultu-
rus? Imd nihil ipſe deſiderat arden-
tius, nihil remuneratur munificentiùs.
Ideo ipſe voluit, ut tantum poſſet
MARIA, quò omni noſtra in necefſi-
tate, levis illa ſit, an gravis, confuge-
remus ad MARIAM, atque ita ſi non a-
liã causâ, proprij ſaltem emolumenti
cupiditate, eam amaremus. Et 6 bea-
sos nos, ſi, quemadmodum ante di-
cebam, omni in negotio tam bona
ſorte uti noverimus!
Reliquit nobis jam olim Chriſtus
in Evangelio præclarum prorſus do-
cumentum; quod quàâm parte unâ
minime obſcurum eſt, tam alter4 eſt
reconditum. Eſt autem hoc, ut imi-
temur columbarum ſimplicitatem, &
aſtutiam ſerpentum. Eſtote pruden-
tes ficut ſerpentes, & mplices ſicut Co-
lumbeæ. Debere nos, Coſumbarum
inſtar eſſe ſimplices, facile intelligitur;
at quid ſibi vult, prudentem & aſtu-
tum eſſe ſicat ſerpentes? Sanctus Jo-
annes Chryſoſtomus exiſtimat, quòd,
ſicut ſerpens, cùm vel à fuſte, vel fa-
gittâ aliquâ periculum ſibi imminere
advertit, potius nihil habet, quàâm ut
parti ſuæ nobiliori, capiti ſeilicet,

quùm maximè provideat; ita nobis
ante omnia curæ eſſe debere, ut Chri-
ſtum IESUM defendamus, cùm ipſe

ut Caput Corporis Eccleſiæ, (quà no- Col. 2.

menclaturà ab Apoſtolo ad Coloſſen-
ſes indigitatur) quidquid ſit de no-
ſtris facultatibus, quidquid de noſtro
ſanguine, quidquid de aliis omnibus,
quæ quoquo modo ad nos pertinent.
Sanctus Gregorius in eo nobis imi-
tandum ſerpentem putavit; ut, ſicut
hic vernum ſub tempus poſitâ vetere
novam pellem induit, ita & nos ve-
tuſtos identidem mores ponamus, no-
wis melioribus ſuperinductis. San-
Ctus Baſilius in eo nos ſerpenti ſimi-
les eſſe debere pronuntiavit, ut ſicut
hic hyeme profundas latebras petit,
ita & nos humano nonnunquam re-
cedamus à conſortio, & ſolitudinem
petamus. Sanctus Ambroſius judi-
cat, quòd ſicut ſerpens, cuùm ſiti ur-
gente fontem petit, omne, priusquam
bibat, venenum exſpuit, ſic nos de-
ceat, antequam ê gratiæ in Evchari-
ſtia fonte potemus, omne peccati vi-
rus prius evomere. Præclaræ fané
profundi texts explicationes, quis
neget ? Ad me tamen quod attinet,
ſi, quisquis demum fſum, mihi quo-
que in conſeſſu hominum tam perſpi-
cacium permittitur dicere, quod fen-
tio, dicam hodie, quòd ſerpentis pru-
dentiam in eo nos oporteat imitari,
ut quacunque rerum noſtrarum con-
ditione ac ſtatu ad MARE opem ac
præſidium confugiamus.
vobi⸗

An mira

are, I in niiu
1od helthnn
ta leum inben
rumtet ggre
no foriac nieno⸗
ioni ner ald
ſutploin iggedi
zumm. Foemnina an
gecli: hanc Had
o, AMdvunm deinc
peri etam Vum
Gilpotmit verlotus
ſceſit negotium
inpencis. Geren⸗
liguuntig conſli ort
(in mneno Ungeni

r 11 lndlis Hilhiins)

un ſeri nulion.
Fopoſtum nobis
ltis partes tacl
lis käicere, ſe⸗
Trn leileis ob⸗
Peſem inikenur,
4 . .
Srelimtkenin,

nolioni Greiienu
4NIA. Utor

ront 1 oſte
neur ſiher i li
640 Decleiaſtie
ui roin gobir
oto iolam Pfimd

cnen.

alis omnibus,
nos pertinent,
eo nobis imi⸗
wit; ut, ſcut
poſiti verere
lu & nos ye⸗
SPonumns,no⸗
ndudis. Kn.
blerpenihni⸗
ntavit, wr ſcun
latebas pelit,
nnunquan r-
& lolitucinem.
mbroſins judh⸗
8, Cumn ſul u⸗
mne, Plinsinn
it ſe nos E⸗
tir in Erchati-
nne petcnl ri
Præchtz lmne
ciones, Ind
4 guod giit .
n, müi gio
num tuumpelhy⸗
ere, gol kr
bpeni,⸗
D ent ioi
.
noſtun⸗
anmg D obis

—

Matt. I 2.

FETO B. VIRGINIS AB ANGELO SALUTATE.

vobis videtur iſthæc interpretatio;
nova, exotica? ſed placeat audire,
& ſpero illam non abs re vobis vi-
ſum iri. Quandonam tandem & ubi
ſerpens reipſa ſe oſtendit, Callidio-
rem cunctis animantibus terræ? Si ve-
rum fateri lubet, non alibi, quàm in
terreſtri Paradyſo. Propoſitum ibi
illi fuit, Adami ſibi animum devin-
cire, ut in ruinam eum impelleret;
quod ſpectabat unice. Priuùs tamen
ita ſecum ratiocinari cœpit: ſi ego
virum rectà aggredior, ille ùt eſt ani-
mo forti ac magno, repulſam ſugge-
ſtioni meæ haud dubièe dabit. Præ-
ſtat proin aggredi primo loco fæmi-
nam. Fœmina animo eſt molli ac
flexili: hanc ſi ad Partes meas tradu-
co, arduum deinceps non erit ejus o-
perâ etiam Virum lucrari. Ita ſecum
diſputavit verſutus, ita, ut deſtinarat,
ſucceſſit negotium, magnis noſtris
impendiis. Serpentis prudentiam ma-
lignantis conſilii ordine Geneſis docuit
(ita magno ingenij acumine diſſeruit
ſanctus Hilarius) primum enim ani-
mum ſexus mollioris aggreſſus eſt. An
propoſitum nobis eſt, DEUM ad
noſtras partes traducere, flectere, &—
ſi las eſt dicere, ſeduétum noſtris ef-
ficere deſideriis obſequentem? Fer-
pentem imitemur, primò inquam,
aggrediamur fæminam, animum ſexis
mollioris aggrediamur, properemus ad
MARIAM. IIIa tota Amabilis eſt, to-
ta prona ad noſtras preces. Spiritus
meus ſuper mel dulcis. Ita de ſe ipſa
apud Eccleſiaſticum pronuntiavit.
Quis proin dubitet, quin nullo ne-
gotio ipſam primò, & mox per ip-
R. FP. Segneri Panegt.

lio ſuccenſentem.

31%
ſam JESUM ad noſtra vota flectere
valeamus? Mulier viri pretioſam ani-
mam cepit. Ita prorſus AA. mei,
Mlier viri pretioſam animam cepit.
Credite hoc Salomoni, experto, ſed
non niſi ſuo gravi probro. Et verò
quis eſt ex omni infelicium peccato-
rum numero, qui ubi rectà, conci-
hante nemine, nemine auxiliarem
operam porrigente, ad Chriſtum ac-
ceſſerit, rejici non metuat, & tan-
quam homo perſidus procul repelli.
Toties illi inſultavimus, toties turpi-
ter prodidimus, datam violavimus fi-
dem, tot firmatam promiſſis eum de-
inceps ampliùs non offendendi: quid
agemus igitur, ut redeamus apud e-
um in gratiam, ſi benigna nobis mu-
lier defuerit, & noſtri ſtudioſiſſima,
quæ pro nobis opportuniſſime lo-
quatur, ac peroret? Sic ſolerter Mar-
docheus Eſthere eſt uſlus, cum ira-
tum Populo Aſſuerum ad mitiora
traducere laboravit. Nec minore
prudentiâ Joabus Thecuitis operam
ad placandum adhibuit Davidem, fi-
Nec aliter Phili-
ſtæi fecerunt, cùm lolvere ænigma
vellent, à Samſone inter convivan-
dum propoſitum, Dalilæ blanditijs
ſecreti notitià extortà. Pari fſolertiaâ
& prudentiâ vos quoque AA. rem
veſtram agite, utemini MARI
operâ in omni opportunitate: Ma-
lier enim, ut audiſtis, viri pretioſam a-
nimam cepit. Hæc vobis ars in ani-
mi negotiis familiaris ſit ac uſitata.
Nullum unquam favorem à DEO,
gratiam nullam petite, parva an mag-
na ſit, non refert, quam non per
Rr. MARIA

Prev. 6. 26

14 PANEGYRICUS VIGESIMUS PRIMVUS,

MARIA merita petatis. Ponite Chri-
ſto IES U ob oculos ſinum illum tam
purum, in quo humanæ ipſe carnis
veſtem induit; illud lac, quo nutri-
tus eſt; illas lachrymas, quibus lo-
tus; & certi eſtote, preces veſtras
nullo non tempore admittendas.
Quæramus gratiam, & per MWARIAI
quæramus, ůt expertus nos docet ſa=
pientiſſimus &. Bernardus, quia MA-
RI A fruſtrari non poteſt. Sanitatem
optamus? per MARIAMIquæramus.
Doctrinam ſuſpiramus? per MWARI-
MU quæramus. Opes expetimus?
per MWARIATquæramus. Animi o-
ptamus ſolatia? per MARIAMMIquæ-
ramus. Jed ante omnia: Divinam
gratiam deſideramus ? per MARIAM
quæramus. Quæramus gratiam, Pec-
catores mei chari, quæramus gratiam,
his admiſſorum ſcelerum peœnitudini
deſtinatis diebus, & per MARIAM
quæramus. Hæc eſt mulier illa feli-
ciſſima, quæ, it mox initio dixi, in-
venit gemmam tam pretioſam, qua-
lis eſt Gratia divina. Et pro quibus
invenit, niſi pro nobis impiis, ac
conſceleratis, pro nobis perfidis? Ac-
cedamus igitur, accedamus ad illam,
petamusque hanc gratiam magna cum

confidentia, cùm negare illam nullo
modo poſſit.
O Mater chariſſima! Non te la-
tet, quòd quisquis rem ab alio amiſ-
ſam, ſi alicujus ſit pretij, repererit,
teneatur eam reddere illi, ſi noverit,
qui amiſerat. Sed quis amiſit grati-
am? an Tu, quæ nunquam non lo-
cuples, nunquam non plena fuiſti?
gratiaâ plena, haud ſang. Nos, nos
miſeri illius jacturam fecimus. Cùm
igitur tu illam repereris, inveniſti gra-
tiam: nobis illam à te reſtitui conve-
nit. Atque hoc eſt illud bonum, quod
ſupplices fauſto hoc die tuo à te flagi-
tamus. Non argentum expoſcimus,
non aurum, non ſecunda ac proſpe-
ra hujus Mundi tranſituri; etſi non
ignoremus, te iſta quoque clientibus
tuis non parca manu largiri. Solam
nos DEl gratiam flagitamus. Et nos
tanti boni, ſiquidem illud nobis red-
dere dignaberis, agnitione & æſtima-
tione impulſi rogabimus, ut gratias
tibi agant Beatæ Cæli Mentes, gratias
agant Sancti Sanctæque omnes, & ut
toto cælo per omnia deinceps ſecula
non aliæ reſonent voces, niſi
iſtæ: Gratias illi, quæ in-
venit gratiam.

MARIA

MoMN

Divit auten N

Erlecerat l
clytus . ſtat
Venoſtatis
Aüitodims.
ſuas dotes tam gye
Cinis, ut, gvamn
lem, leg legen.
Chite nmen iplon
ommtent,tholu
e ſlum lüsblol
Num, gi iere
Polbent: & venn
Olet, gui ontem

tur, & Commendal

guicen Mietzte
Vellproximen ve
lios extantes ri
Netom alig ſepis

n, nonnemo

) Nonte le.
ncil loꝛmiil.
R eer erit,
c lmei,
miitgei.
nquam non l.
n plema kuiſi)
6. Nos, n05
tcimg (Cim

,inven ige.
reſtitni conye.

bonum, ghod
ote ſagi.
expolcimus,
h Mrolpe.
iuu 1 ed Nn
oqe Cienidn
lrgii. Dolam
ſtamus. Etnos
odnobis reb.
Dne & aſtima-
s, gali
Memted gatin
e Olnnes, I
beinceps kall,
voct,1 nin
1g ir⸗
.

FESTO B. VIROINIS AB ANGELO SALUTATE. 3r5

MARIA

NNNNAANYAEONNNNNN NNNNNE-

VIRGO

Maxima in Oculis DEI,
Minima in oculis ſuis.

PANEGYRICUS

Pro

Luce

E1̈u1 A AWOLO AaäI VTA.
tæ ſacrà dictus

VENETI· TmfS.

Dixit autem MARIA: Ecce Anctilla Domini.

à Erfecerat Phidias, Sculptor in-
H clytus, ſtatuam quandam raræ
venuſtatis, ſed non minoris
altitudinis: præter alias enim
ſoas dotes tam gyganteæ erat magnitu-
dinis, ut, quamvis non ſtantem ali-
quem, ſed ſedentem repræſentaret,
capite tamen ipſum officinæ, in qua
formata erat, tholum tangeret. Jam-
que illam ſuis abſolutam numeris om-
nium, qui videre vellent, oculis ex-
poſucrat: & ventitabant plurimi, ut
ſolet, qui contemplarentur: miraba-
tur, & commendabat alius aliud; hic
quidem Majeſtatem vultús, ille natu-
rali proximam geſtús concinnitatem,
alius extantes artificiose muſculos,
iterum alius lepidam veſtium habitu-

dinem, nonnemo denique membro-

Lucæ 2.

rum proportionem, tanto magis com-
mendandam, quò vaſtius erat ſimu-
lacrum. Cùm ſciolus aliquis, ſenſum
& ipſe ſuum aperuit, dixitque; gra-
viter omnino in ea ſtatua fingenda in
artis præcepta offendiſſe Phidiam,
propterea, quòd, ſi unquam in pedes
erigere ſe ſtatua illa vellet, neceſſariò
aut caput ſibi, aut loco fornicem
frangeret.
Audiit faceti hominis querelam
Phidias, & jocum joco eluſurus, Ami-
ce, dixit, abunde jam à me proſpe-
tum eſt malo, quod times: certo e-
nim conſilio ſtatuæ huic delegi mate-
riam tam gravem ac ponderoſam, ut
quantumcunque illa conatura ſit, at-
tollere ſe tamen nunquam poſſit. Ex-
cuſſit extemporaneum artificis reſpon-

Rr 2 ſum

316 PANEGYRICUS VIGESIMUS SECUNDUS,

ſum circumſtantibus amœnum riſum,
obmutuit ſuffuſus pudore Momus,
& artifex facile ab imputato errore
eſt abſolutus. Dubito, an non, quod
de ſtatua per riſum dictum eſt: de Vir-
Zine cum veritate dici poſſit. Non
defuit inter tam multos divinorum o-
perum Momos, & Cenſores temera-
rios, qui muſſitaret: non parum pec-
catum eſſe à DEO ad tantum faſtigi-
um attollente unam fæminam, tot il-
lam cumulando privilegiis, thelauris,
titulis, dominatu, quàm multis nos
MARILAM cumulatam aſſerimus: ſi e-
nim illa velkantillum erigeret ſeſe, nul-
lo ſe negot Deam in terris venditare
poſſet; qualem non multum ablfuit,
quin illam Dionyſius adoraret. Sed
quisquis ita ſtulte diſſerit, artem non
intelligit, quà opus tam exquiſitum
perfectum eſt. Ille ſiquidem ipſe Ar-
tifex, qui MARIAM tam ſublimem,
omni noſtrâ menſurà in dignitate ſu-
periorem fecit, fecit etiam demiſſio-
ne animi tam ſolidam, tam ſtabilem,
ut nunquam ſuo ſe loco moveret, qua-
lescunque etiam inuſitati honores ipſi
exhiberentur. Et quando unquam
illa opportunitatem nacta eſſet majo-
rem, efferendi ſeſe, quàm ipsâà hac die,
quàâ concordibus votis electam ſe vi-
dit à magno Patre in Filiam, à mag-
no Filio in Matrem, à diviniſſimo
Spiritu in Sponſam dile cam? Hac
illi die jus perpetuum ac ſtabile Prin-
cipatus totius Univerſi collatum eſt.
Haâc illam adorârunt Beatæ Cæli Men-
tes ad reparandas vacuas ſedes dele-
ctam. Hàc expaverunt mali Dæmo-
nes, opimis de ſpolijs triumphaturam.

Et tamen ipſa hac die non aliam ſibi
nomenclaturam adſciſcere audet, quàm
Ancillæ: Ecce Antilla Domini, & tam
contemptim, tam moderate, tam mo-
deſte ſe habet, ac ſi nullum præroga-
tivorum illorum jurium accepiſſet:
Vide humilitatem, exclamat hic planè
attonitus ”§. Ambroſius, Ancillam ſe
dicit, quæ Mater eligitur, nec repenti-
no exaltata promiſſo eſt. Quid igitur?
an non absque ullo metu tranſire or-
dinarios limites in formanda exor-
nandâque Virgine potuit; dum eâ-
dem operâ tam immobilem, tam ſuæ
affixam humilitati effinxerat ? Ego
interim exiſtimo, me rem & Virgini
gratam acceptamque, & nobis longe
maximeè proficuam facturum, ſi ho-
die, genij ipſius propenſionem ſecu-
tus, oſtendam, non gloriam illam ex-
quiſitiſſimam, quam accipit, ſed ab-
jectionem profundiſſimam, quàâ ean-
dem promeretur; hanc vobis aſſer-
tionem, non parùm ceteroquin mira-
bilem, ob oculos ponendo: ſicut in
DElI oculis res nulla, quæ condita ab
ipſo ſit, & non ipſe DEUS, excel-
ſior eſt Mariâ, ita nullam in Mariæ
oculis abjectionem fuiſſe ipsàâ Mariaâ.
Non ego hic contendo, AA Ma-
riam non habuiſſe intime perſpecta
dona omnia, tam naturæ, quam gra-
tiæ, quibus illa perfectius, quàm res
ulla, quæ in creaturarum ordine con-
ſiſtat, fuit exculta. Iſtud haud qua-
quam. Vera animi dimiſſio non ni-

titur cœcàα inſcientis, quæ non ſinat
nos diſcernere intime, quidquid præ
reliquis accepimus: non eſt Intelli-
gentiæ noſtræ ſtolida hebetudo, ſed
pru-

Hon¹,

Lu

Stucinem, frdt
gitatß. Mrent
mirslogvene i⸗
leptur Oicul
ters econcltz,ln
.: Mulun uip,
Eypleturunn Fatic

6itutiane (ngnover⸗

Leres ſcipßi.
Uymbolom huiſle
de qua liiiz eſt
Holum uife Mam
ii pretiolim, apr
lam: ſuihymbolon
madidam inven
Gymbolum ſcalam
mem, acobo oſt
lum delitiarum co
Hyithalmio Ge⸗
Um libani exceli
luttan: bortam
finnen d ec
her ſſhlolln le⸗
ien niin
tolere lei u
er dre ilu m
pubſi ent
chs Lxceiz
tltiſhime noy
lui ehpec 8
teſo

ig n
e in ſi
Danini ran
8 tam
uun mo⸗
n de.
l erehſlet:
met lie ne
8, Anillin i
Urrne⸗ ſeent,.
iejtur
etu tranſſre G.
etmancda exor.
uit; dun ei.
lem, tan ſnr
Gerat De
n & Vygnii
Numn, An .
enſtonemn W
Oriam ilam ex-
ccipit, ſed 349.
Mm, ud ean⸗
cvobis allet⸗
etoqnintnir-
endo: Nontin
gur conlit d
US, ee.
lam in Mir
le iei Muri:
nlo, AA N-
ime Perſhed
1, gum grr⸗
Qiis, gvum is
rtumm ordine con⸗
Kududqu⸗
dimiſo nor .
ux von M

1

Hom. 2.
m Luc.

FESTO B. VIRGINIS AB ANGELO SALUTATE. 317

prudens modeſtia voluntatis. Unde
ſicut Virgo prædita fuit facultate in-
telligendi perſpicaciſſimâ, ita facile
in animum induco, nullam unquam
vim intelligendi finitam meliùs perfe-
ctiusque comprehendiſſe & cogno-
ſcendo exhauſiſſe, quàm ipſa exhau-
ſerit animæ ſuæ pulchritudinem, gra-
tiæ ſuæ abundantiam, gloriæ ſuæ cel-
ſitudinem, ſuæque excellentiam dig-
nitatis. Noverat illa perbene, quùm
miris loquendi figuris ac formulis ute-
rentur Oracula Vatum, etiam præ ce-
teris recondita, cùm de ipſa ſermo e-
rat: Habebat quippe legis ſcientiam, &
Prophetarum Vaticinia quotidiana me-
ditatione cognoverat, ut de ipſa Ori-
genes ſcripſit. Hinc intelligebat, ſui
ſymbolum fuiſſe Virgam illam Jeſſe,
de qua Iſaias eſt vaticinatus: ſui ſym-
bolum fuiſſe illam Arcam Teſtamen-
ti pretioſam, apud Hebræos adora-
tam: ſui ſymbolum Vellus illud rore
madidum, inventum à Gedeone:
ſymbolum ſcalam illam Cæli ſubli-
mem, Jacobo oſtenſam: hortum il-
lum delitiarum concluſum, in ſponſi
Epithalamio Gebratum: Cedrum
illam Libani excelſam, Eccleſiaſtico
laudatam: Portam illam Templi O-
rientalem ab Ezechiele deſcriptam.
Nec iſta ſolùm, ſed quæcunque ſecu-
tis dein ætatibus Doctores in ſuos
commentarios de ejus excellentiis re-
tulére, hæc illa magis tum perſpecta
habebat, quâm illi, qui ſcripturi olim
erant. Et ſic antequam Angelicus in
publicis Lyceis doceret, illa jam per-
fectiſſime noverat, divinæ Materni-
tatis reſpectu reſultare in ipſam quan-

dam excellentiam, ad quam eniti alia
pura creatura non poſſet. Neque ad
hoc ut certa eſſet, poſſe DEUM face-
re Solem iſto, qui nunc Mundum ſuò
luce beet, ſplendidiorem, Cælum e-
legantius, Mare vaſtius, Mundum
ampliorem; ſed in facienda Matre
MARIA omnipotentiſſimam DEI
dexteram effeciſſe, ultra quod in ea
ratione nihil poſſet, ut inquam de hoc
certa eſſet, neceſſe illi non erat Do-
Gorem audire Bonaventuram. Scie-
bat, ſe eſſe Miraculum illud Miracu-
lorum omnium maximè eximiuim, quale
illam ſubinde dixit Sanctus Joannes
Chryſoſtomus. Se eſſe Miraculum
Miraculorum omnium maximò novum,
ùt illam poſtmodum indigitavit San-
ctus Joannes Damaſcenus: nec opus
illi erat exſpectare calamum chari ſui
Fuarezii, ùt recte ad calculos redu-
ceret novos illos, alios ex aliis, gra-
tiæ gradus, quos dicunt, aut partes,
quæ in ipſa omni minimo temporis

puncto, omni momento, duplicatò

tam mirabiliter ſunt, ac multiplicitet
auctæ, ut, qui inde naſcitur numerus,
ſufficiat ad omnem mentem huma-
nam ſtuporis quodam Pelago abſor-
bendam. Has illa, aliasque dotes
ſuas ac decora intimèê, acutiſſimeque
perſpexerat. Si enim S. Paulus ita
de ſe pronuntiare potuit: Nos autem
non ſpiritum hujus mundi accipimus, ſed
ſpiritum, qui ex DEO eſt, ut ſciamus,
quæ à DEO donata ſunt nobis; an exi-
ſtimabimus, non potuiſſe idem de ſe
dicere MARIAM ? Tam interim de ſe
modeſte humiliterque ſenſit, ut meri-
tò de illa affirmârit Guerricus Abbas,
Rr 3 quòd

I. Cor. I2.

318 PANEGYRICUS VIGESIMUS SECUNDUS,

quòd ſicut ex omnibus, quæ condita
à DEO ſunt, nihil fuit, quod Virgi-

ni præcelleret dignitate, ita nemo fue-

rit, qui illam æquaret ſui abjectione:

Serm. 3., de Non eſt inventa creatura ſimilis Virgi-

Aſſum.

nis in gratia bumilitatis.
Et verò dicamus, quod res eſt,
quæ alia fuit, aut eſſe potuit cauſa vitæ
illius tam abſconditæ, tam omnis ex-
pertis pompæ ac ja ctantiæ, quam ip-
ſa vixit, quamdiu inter mortales fuit?
Abunde nôſtis, quidquid uſpiam gra-
tiarum ac decorum per reliquos ſan-
ctos ſparſum, divisumque fuit, illud
omne in ea collectum fuiſſe multipli-
ci cum incremento & auctario. Ce-
teris enim per partes præſtatur, Mariæ
autem tota ſe infudit plenitudo gratiæ:
ut ſanctus Hieronymus locutus eſt.
Unde illa non tantùm locuples fuit
& ornata gratis, quam appellamus,
gratiam fatiente, ſed etiam aliis illis,
quas gratis datas vocamus, cujus ge-
neris ſunt uſitatis vocabulis, donum
Prophetiæ, diſcretio ſpirituum, Domi-
nium in malos Dæmones, gratia cu-
tationum, & morti adedò ipſi impe-
randi poteſtas. Et tamen quis un-
quam veſtrúm legere meminit, Vir-
ginem ullà harum facultatum per om-
nem vitam fuiſſe uſam? Non igno-
ro, genus quoddam Vaticinii conti-
neri in illo ſublimiſſimo ejus Cantico
Magniſicat. Canticum, quod ùt pri-
mum fuit, quod in Inſtrumento no-
vo inſonuerit, ad celebranda illa mi-
rabilia, quæ DEUS in humana carne
aſſumenda patravit, ita nonnullo-
rum opinione fuit etiam illud Canti-
cum novum, quod cùm Plaltes Re-

gius concinere ipſe non poſſet, opta-
vit ſaltem audire cantatum ab alio.

Cantate Domino Canticum novum, quia Pſalm. 97.

mirabilia fetit. De reliquo an ad cu-
jusquam aures aliquando pervenit,
quòd mortalis etiamnum ipſa Mon-
tem per aêra tranſtulerit, ůt Grego-
gorius Thaumaturgus; quòd ſpiri-
tum reddiderit cadaveri, quòd mor-
bum pepulerit, ſedârit turbinem, op-
portunas pluvias deſtillaârit, aut quod-
libet aliud eorum patrarit prodigio-
rum, quæ in Divorum aliis ſi non ex-
celſiorem, certe magis honoratam ef-
fecerunt ſanctitatem ?2? Horum, in-
quam, quodlibet patrâſſe non legi,
legi tamen, quòd facultatem nacta
ſit patrandi plus quàm quisquam alio-
rum : ad amuſſim regulæ, quam à
Magno Bernardo habemus: Quod
vel paucis Mortalium conſtat fuiſſe con-
ceſſum, fas certò non eſt ſuſpicari, tan-
tæ Virgini fuiſſe negatum. Equidem
fide illam non minuùs experrectâ vi-
vâàque præditam fuiſſe, quàm fuerint
Jacobus, Joannes, aut ex Apoſtolo-
rum numero alii, quis ambigat? re-
dibant autem iſti ſngulari quadam
lætitià velut tripudiantes, narrabantq;
Chriſto: quæ & quanta feciſſent,
quòd calcâſſent ſcorpiones, contri-
viſſent ſerpentes, ipſum adeò infer-
nalem faſtum ſuas ad voces & impe-
ria palpitantem aſpexiſſent: Domine
etiam Dæmonia ſubijciuntur nobie.

Quare ſi illa, cuùm poſſet, nunquam
tamen ejusmodi poteſtate eſt uſa, cu-
jus rei id argumentum fuit, niſi mo-
derationis cujusdam ſummæ, quæ,
cùm res & tempus poſtulabant, en
indu-

ath.

34
1

vd etiam nnge
Gjimk
ſervavit. Peppen,
1a tium announ
ſtus inter worule⸗
nemini igun,
c Cotmeſtico, che
is & hwollu in⸗
ambuerut ooltti
iCe? Mans uter
elecliſimi ula ſit
niis lenlam plane
Non, Gudd pleno
petentem dominio
primo conceptis
mento, gratir ſan⸗
mmulo repletz, nol
biels encomis,
wit, cunn 20 enr
miſlis; non Arim
in nuero cum mitun
ſonem; non d
menr foclniit
Utepiinte conlortiu
Demal um mode
rinrym i
deni, clle
goand n
olehiu, enon

1,

* oh.
alio
n nwin
i madcn.
l lmeit,
lei, 1 al.
Ig
5 uodd l.
erl, guod mor.
tturbinen,
lis ſi noner
honoratam 4.
Houm, in.
il non leg,,
Clltten mit,
Juseum Wo.
egule, gum
bems: Aul
inharfuiſe ar.
ſiiani 1tiſ
n. Ecpicdem
expentei 11
, goumn faelin
t er Apottob⸗
ambioet t⸗
houlii galim
tes, nanebirng;
unta kecllent,
ones , COnil-
ſum 2ed ier.
voces inhe.
iſlen : Doni
liftinntuf N
olet, uummu/

In Matth.
cap. 2.

FESTO B. VIRGINIS AB ANGELO SALUTATE.

inducebat ad petendam potius à filio
ſuo gratiam alicujus Miraculi, ùt con-
ſtat ab ea factum, in Nuptiis Canæ
Galilææ.
Mirumne hoc vobis videtur? A-
liud etiam magis mirum vobis enar-
rabo, quod jam Rupertus Abbas ob-
ſervavit. Perpendit hic toto trigin-
ta trium annorum ſpatio, quibus Chri-

ſtus inter mortales vixit, Virginem

nemini cuiquam, quamlibet ſibi caro
ac domeſtico, aperuiſſe ullam ex grâ-
tijs & favoribus ſingularibus, qui in
illam fuerant collati: non, quòd jam
inde à Matris utero intelligentiæ vi
perfectiſſimà uſa ſit; non, quòd fo-
mitis ſenſum planè nullum ſit paſſa,
non, quòd pleno in facultatem ap-
petentem dominio uſa; quòdve jam
à primo conceptũs ſui puriſſimi mo-
mento, gratiæ ſanctam facientis cu-
mulo repleta; non Archangeli Ga-
brielis encomia, quibus hic eam or-
navit, cuùm ad eam ſalutandam eſt
miſſus; non divini Verbi ſui fa ctam
in utero cum naturâ humanàâ conjun-
ctionem; non denique inauditum
maternæ fœcunditatis cum Virginea
integritate conſortium. Silentium e-
jusmodi tam modeſtum non omni
ſtupore dignum videatur? Perpendi-
te tantiſper, cui ſe ipſa diſcrimini ex-
pPoſuerit, quando novus ejus Sponſus
Joſephus, arcanorum illorum igna-
rus, jamjam deſerere eam cogitabat.
Voluit occultè dimitrere illam. Satis
tum fuiſſet, ſi ipia ſoli dixiſſet in au-
rem: Sponſe mi, ſatis ego adverto
ſuſpiciones illas, quæ animum tuum
turbant, neque has diſſimulare po-

319
tes, etſi vultu, omnique agendi ra-
tione tegere eos labores. Scias ta-
men certiſſimò, quòd uterum ego fe-
ram, opus eſſe illius DElI, qui ſicut
efficere poteſt, ůt conchæ cæleſti ro-
re fœcundentur, ſic Spiritûs Sancti
operà Virgines efficere Matres poteſt.
Scias, me cùm illa die ſola in cubili
meo eſſem, veniſſe ad ſalutandam me
Gabrielem Arachangelum, qui hæc,
& illa mihi arcana aperuit. Has ego
illi difficultates & impedimenta appo-
ſui: hæc ille mihi reſponſa dedit: Sic-
que narrando cetera, potuiſſet ipſa
Vatum antiquorum authoritate, Fa-
crorum Codicum teſtimonijs tantum
fidei verbis ſuis conciliare, ut omnem
petcitus timoris, aut Zelotypiæ um-
bram Joſephi ex animo diſpelleret.
Nec tamen illa hac ſe purgandi ratio-
ne quoquo modo uti voluit, ſed cau-
ſam ſuam totam divino permittens ar-
bitrio, parata jam erat, pati potiùs
adulterii infamiam, quàm ſe divini
Verbi genitricem maniteſtare; niſi
miſſus confeſtim cælo Nuntius pro e-
jus integritate peroràſſet. O dignum
ſumma admiratione exemplum! Mi-
hi novum non eſt, fuiſſe non ſemel
aliquos, qui timideè admodum & par-
cè etiam amiciſſimis aperirent, quæ
ſub oculos non cadunt, accepta à DEO
dona. Quando tamen propriæ famæ
tuendæ jus ita poſtulabat, non dubi-
tàrunt ſubinde eadem manifeſtare; ſi
non ut ipſi honorarentur, certè ut ca-
lumniæ os obſtruerent, & ab ejus ſe
morſibus vindicarent. JSingulari erat
animi demiſſione Samuel; ſatis id no-
tum eſt. Ut tamen calumniantium
auda-

32⁰ PANEGYRICUS VIGESIMUS SECUNDUS,

audaciam & infrenitam carpendi libi-
dinem reprimeret, non prætermiſit
magna libertate profiteri, quàm ad e-
am diem fuerit in judiciis ſincerus,
quàùm alienus à fuco Juſtitiæ faciendo,
propriæ ſtudio utilitatis, aut ab inſon-
tibus per tyrannidem opprimendis.
Simili causâ quàm honorificum lau-
dum ſuarum catalogum amicis perte-
Xuit tolerantiſſimus Jobus? An non
dixit fuiſſe ſe oculum cœco, pedem
claudo, erranti ducem, Pupillis Pa-
trem, Viduis Defenſorem? Noônne
laudavit illud pudoris ſtudium, quo
nunquam oculis venuſtatem fæmine-

Job. 31. 1. am libàâſſet? Pepigi Fœdus cum oculis

meis, ut ne cogitarem quidem de Vir-
gine. Non celebravit ſuam facilita-
tem in admittendis ad alloquium ſup-
plicibus, beneficentiam in alendis in-
digentibus, munificentiam in recipi-
endis hoſpitibus & peregrinis, & tam
multa alia decora, quæ vel audire
omnia non poterat vacare moleſtià?
Nec aliter ſe geſſit Paulus Apoſtolus
in altera ad Corinthios epiſtola, in qua
tam prolixe & ſuos labores Apoſto-
licos, & viſa divina enarravit. Idem
fecit magnus Martyr Ignatius in ſuàâ
ad Philadelphienſes, & vitæ ſuæ inte-
