meridie clariſſimo, ut periculum nul-
lum ſit, ne obſequia & ſtudia erga il-
lum quidquam Chriſto detrahant, aut
ejus magnitudinem inumbrent, aut
offuſcent. JSi autem ita res habet,
quis veſtrůùm, AA. ſit, qui deinceps
P p 2 non

300 PANEGYRICUS VIGESIMUS,

non ex omni Cælitum numero, quos
Advocatos ſuos elegerit, primum lo-
cum Joſepho tribuat? Cxælites alii
multum apud Chriſtum poſſunt, ſic
eſt: ſed omnes iſti denique rogant,
non imperant. Solus Joſephus eo
loco eſt, ut, quod Gerſon pièe audax
pronuntiavit, non impetret, ſed impe-
ret. Non eſt exiſtimandum, Chri-
ſtum cælo receptum poſuiſſe filii er-
ga Joſephum amorem, & illam, ſi
fas eſt dicere, ad ejus nutum, obedi-
entiam, quibus inter mortales eum
proſequebatur. Idcirco quis ambi-
gat, quin omnes ejus preces non ali-
ter, quàm paterna imperia ſit admiſ-
ſurus, & ùt talia benigniore non mi-
nuùs, quàm promptiore annutu digna-
turus, Obediente (ut olim in terris, ita
nunc in cæxlo) Domino voci hominis?
Omnes igitur, omnes Patronum eum
& advocatum magnâ fiduciaâ ado-
ptent, cùm eo apud filium loco ſit,
iis meritis, ut nemini non abunde
ratiarum ad ſalutem obtinere poſſit.
Adoptent eum Sacerdotes, ut ejus e-
xemplo diſcant, quàâ reverentiâ quo-
tidie DEUM manibus ſuis tractare
debeant. Adoptent Conjuges, ut
Zelotypiàâ poſità pax inter eos regnet.
Adoptent Virgines, ut ejus patroci-
nio pudorem ſuum intactum tuean-

tur. Adoptent, qui iter faciunt, ut

fidum ſemper eum ducem habeant:
adoptent Artifices, adoptent Inopes,
adoptent Nobiles, ij maxime, quos
ſiniſtri caſus de gradu dejecerunt.
Adoptent Parentes, ut filios, Patres-
familias, ut domum prudenter regant,
adoptent Principes, ut ſubditos, eti-

am opibus præpollentes, feliciter gu-
bernent. Sed ante omnes Patronum
eligant, qui luctam cum morte ulti-
mam facilem & felicem optant, ea-
que causâ deſtinato conſilio nomina
dederunt illi Cœtui tam inclyto, tam
ſalutari, qui à bona Morte appella-
tionem ſortitus eſt, & inter vos tan-
tis, ůt video, incrementis eſt auctus,
Mortuus eſt Joſephus, cùm adſtan-
tes lectulo aſpiceret hinc ESUM,
inde MARIAM. JESUS & MA-
RIA abeuntem animam ſuis precibus
proſecuti ſunt, Deòque commendaâ-
runt. JESUS & MARIA fuis illi
manibus clauſerunt oculos; & ſi ille,
quod à vero non abludit, amoris in
DEUM vi extinctus eſt, quas ille
alias in voces articulârit poſtremùm
linguam, quàm in has ſuaviſſimas:
JESUS MARIA? O nos beatos, ſi
ſortem ille nobis ſimilem impetrat!
Hoc agamus, AA. pii, hoc agamus,
petamus ab eo hanc gratiam enixis
precibus, & non ambigamus: ſi e-
nim ille voluerit erga nos ſe talem
gerere, qualis eſt, facilè ille in no-
ſtrum cubile, in quo animam agen-
tes jacebimus, introducere poterit,
JESUM, & MARIAM, & effice-
re, ut eos aſpiciendo, ad illos ſu-
ſpirando, quaſi amoris paſſi deliqui-
um efflemus animam in ipſorum ſinu,
exſpiremus in eorum amplexibus, ex-
ſpiremus, ut ego omnibus ac ſingn-
lis opto ex animo, exſpiremus, in-
uam, & efflemus animam cœ-
leſti perfuſi ſuavitate, In
oſculo Domini.

FOR=

M nmeat MA!

Ner majores
bis obtingan
reperire, vo⸗
Eynxelccail⸗
wam imter paupen
inde denvo inpen
Liugis, ut tantin
niam ad tumoltun
Vocayit amiczs,
& cunclas 20 con.
Ullrionem, ob lel
orocins, Cngr⸗
, Cngratlunin
ſlil mmeni drachin
n Atntsiſt⸗
üchmam on,
tayzt umten
inventam ut
Fenti el dan
oſichim⸗
oates, fime

8,, keliefte Nr
nnes Patonun
motte It.
Oant ei.

oGnili Nomina
Michb,un
Mone melr.
nter V0 tan⸗
lentß eſt uCtns
3, (Um adſten.
hine Eo,
EUS& M.
im ſis precibig
jue commend.
(ARlA Iuis ili
los; & ile,
udit, moris in
elt, gu ille
init poſtremum
18 lvaviſſimas:
nos beztos, ſ
lem impenzt
boc agamg,
gatim enidi
diganms: ſe⸗
1 nos ſe tulem
cſle ile in o⸗
mimam gen-
Geere poleltt,
AI, & efie⸗
, 0 loos⸗ ln⸗
ſ̃ geligur⸗
niplorum ind
Amplerbus r⸗
mibos 0 imr.
eſpirenn, I
8 minim
awitate,
nrin.

10.

FESTO B. VIRGINIS AB ANGELO SALUTAT. 301

FORTUNATA
IN INVENIENDA GRATIA

PANEGYRICUS
Pro Die

VIRGINI AB ANoELO WALVUIA.

tæ ſacrâ dictis Romæ.
Ne timeas MARIA, inveniſti enim gratiam apud DEU M. Luc. I.

Nter majores, quæ his in terris no-
bis obtingant oblectationes eſt,
reperire, quod perdideramus. Hinc
Evangelica illa mulier, quæ Drach-
mam inter paupertinam domus ſuæ
ſuppellectilem perdiderat, hâc ſub-
inde denuo inventaà tantis exultavit
gaudiis, ut tantum non omnem vici-
niam ad tumultum concitaverit: Con-
vocavit amicas, convocçavit notas,
& cunctas ad concordem ſecum gra-
tulationem, ob felicem ſuam ſortem,
provocans, Congratulamini mihi, aje-
bat, congratulamini mihi: & cur?
quia in veni drachmam, quam perdide-
ram. Fi tantis iſta inceſſit lætitiis ob
drachmam unicam, pauculorum dun-
taxat numulorum monetam, denuo
inventam, quid factura non fuiſſet in-
ventàâ pretioſiſſimàâ illà gemmà, quam
Polycrates, famoſus ille Samiorum
Rex, in mare tum abjecerat, cum oc-

cultas fortunæ nimium faventis frau-
des metuens, ſponte ſibi calamitatis
aliquid accerſere voluit, jacturà quàm
non coactâ, tam nihilominus acerbâ.
Dicamus tamen, quod res eſt, Audi-
tores. An non gemma gemmarum
omnium, quæ uſpiam eſſe poſſint,
aut cogitari, pretioſiſſima eſt DEI
Gratia? hac certe prô quanto infe-
rior pretio eſſet illa, in quam conflu-
xiſſet, quidquid rari ac pretioſi in ſe
habent Amethyſti Indiarum, Ada-
mantes Æthiopiæ, Smaragdi Scythiæ,
Garamantidos Carbuniculi, Arabiæ
Topazii, Jaſpides Ælgypti, & omnes
denique maris Perſici Margaritæ. Hæc
jam olim humana à ſtirpe perdita,
quàâm à multis nullo fructu quæſita,
à quàm multis dolenter eſt deplorata!
Sed laudes DEO! tandem & ipſa
poſt tot ſeculorum decurſum inventa
eſt, & à muliere quidem. Sed
P p 3 quali

E. L. C. 7

302
quali muliere, AA. niſi illa, quæ eſt mu-
lier prudens, mulier provida, mulier
illas reſtaurans calamitates, quas alte-

Ta mulier in hunc Mundum invexe-

rat. De hac enimverdò affirmari tutò
poteſt, quòd invenit gratiam apud
EUANMI. Ut enim præclare ad rem
Ludolphus dixit: Gratia, quam Ea
perdidit, MWARIA invenit. JSed cur
ſoluùm dicitur; quam Eva Herdicts! *
quanto enim, DEUM bonum! ma-
jor fuit, quam MARIA i invenit, quàm
illa, quam Eva, heu nimium incauta,
perd didit Gratia! . Quantum enim DE-
US in MARI anima ſibi compla-
cuerit, quæ lingua explicet, quæ mens
cogitando aſſequatur? Placuit Aſſue-
roO Eſther, placuit Davidi Sunamitis,
Placuit Jacobo Rachel, Pplacuit Eli-
melecho Noëmi, placuit Boz Ruth,
Palcuit Elcanæ Anna, ita eſt: ſed
qantum demum intereſt inter grati-
am, quam laudatiſſimæ iſtæ mulieres
Eonſecutæ ſunt ab hominibus, & il-
lam, quam in DEI oculis MARIA
invenit? Liceat igitur mihi per vos,
AA. pluribus hodie certo conſilio ex-
currere ad demonſtrandum, quous-
que demum intimus ille Chriſti erga
Virginem amor reipsâ pertigerit: nec
enim ego Proſpicio, quo demum olf-
ficijgenere magis illi pacers boſſim 3
quid vel gratiis, vel honoridce ntiùs
præſtare; quàm ſi oſtendam, veré
Alam inweniſſe gratiam coram oculis
Damins.
Et ut rem ab ovo: Quod majus

fummi zmoris Chriſti in Virginem

argumentum in medium adduci que-
at, quâm quòd eam in Matrem ele-

PANEGVYRICUS VIGESIMVUS

PRIMVUsS,

gerit? Latum ſanè diſcrimen, ſi fe-
cte perpendimus, Chriſtum inter, &
nos mortales intercedit. Nos elige-
re Matrem, quam vellemus, non poſ-
ſumus. Quantacunque enim demum
facultate res quælibet ſit, ad ea qui-
dem, quæ poſt ipſam ſunt, porrigere
ſe poterit; ad ea, quæ ante ipſam,
nequaquam. Atque ita verum qui-
dem eſt, Alexandrum matri ſuæx O-
lympiæ exhibere potuiſſe honores
exquiſitiſſimos; potuiſſe facere divi-
tem, famulantum augere turbam,
nagnifica illi ſtruere palatia, potuiſſe,
dum à morte ipfe aberrat proximèé,
enixis precibus à Regni Proceribus
contendere, ut Immortalitati eandem
conſecrarent; potuiſſe deſtinare illi
Templa, Cultores procurare: quèd
tamen præ ceteris eidem erat honori-
ficum, ut Alexandri eſſet Mater, dare
nulla ratione potuit. Aliter cum Chri-
ſto ſe res habuit. Solus ille inter ho-
mines efficere potuit, ut hæc, & non
alia, ipſi Mater obtingeret, & decus
hoc incomparabile proprium habe-

ret. Quare pronuntiate vos ipſi, quàm

immenſa hæc amoris Chriſti erga
MARIAM vis fuerit, cùm in ejus res
tota eſſet arbitrio, poſsetque, quam
mallet, ex omni plané fæminarum
genere deligere ; non tamen Saram
aliquam, non Jaeëlem, non Annam,
non Judittam Prætulerit cæteris, ſed
MARIX in utero concipi, & inde hanc
in lucem prodire maluerit: Elegit e-
am ex omni carne. Parùm tamen eſt,
quod dixi. Oportet enim hac ipfſa

in opinione attendere ad rationem
quandam amandi tam ſingularem, ut
extra

„

ee egt al di ter 4
plustnet ge enn
nus, bar nsa
Auum 6 Gibneen
ſpecari it tehorl.
fcienck Kilitt,
mants occllign
Uopavit 6ns
l hnatis⸗

Cnt..1. Oimi:: ℳ ni

mni nh/m
(ereſe etat
je, An in ejns p
Portssilas, gooer
mante igentes, ſ
inſinum älum pro
Vicerum peryade
ſbi ex poriſſimo
ſeot omnium, qe⸗
Vigo, tum ſolum,
AAreneret, clm
erat ! ltegt tkum .
Tihil anbigens 4

10t f. Ihumm Dilchir, n

flire in i hi nalen

Wg enicn lod David

nnt.,,

ſein eintfnnit G
fet. Wit tam
eiit ad Oſtium, pr
t tem verbo
e er iſt mn ia⸗
ein iſtuc ge (ile
44. dcn i
t hoe Chriſn

lcrims
anen . 1 te.
ſtom!
. Anmn inter,
d. Mo.
0 elige.
en
Enim demum
n .
Ent, Portigere
Aun amnte iſn,
e lta verum gi.
um matti ſna 0.
votniſſe honores
tbiſſe lacere ginf.
Augere irbam,
1.. .
Palatia, potbiſſe,
derrat prorime,
egni broceribis
Ortültati eandem
ile deſtinate il
rocuae: (0
lem erat honori.
eſſet Mater, re
hter cum Cri.
1s ille inter ho-
Nt bec, non
geret, & gecls
proptium abe.
. 1
te rs pl,guin
Chiiſti ae
n in ein tes
letqge am
ne kgminatun
h,, non Anhalt,
eiit Catens,
. dͤinde bend
chinte
Auert r 9

en d
rmn tinh,,

E

Cant. 5. I.

In Cant. 5.

Pſal. 106.

In Cant. 2.

FESTO B. VIRGINIS AB ANGELO SALUTATE.

extra nos rapere meritèò nos poſſet.
Elegit, ut modò dicebamus, Chriſtus
MARIAM in Matrem. Non tamen
elegit aliter, quàm explorato priùs
ipſiusmet de ea re, ſenſu. Imò, ut
ſcimus, hac causâ miſit ad ipſam Le-
gatum Gabrielem Archangelum, ex-
ſpe ctavit reſponſum, moras in re per-
ficienda traxit, & ſoliciti inſtar A-
mantis occultis interim moliminibus
oppugnavit ejus animum, mille alli-
ciendo blanditiis, promittendo tuta
omnia: Aperi mihi ajebat, ſoror mea,
aperi mihi, amica mea, immaculata mea.
Quid neceſſe erat ad hoc ſe demitte-
re? An in ejus poteſtate non erat,
portas illas, quocunque demum Ada-
mante rigentes, ſolo nutu diffringere,
in ſinum illum pro arbitrio penetrare,
viſcerum pervadere intima, corpus
ſibi ex puriſſimo ſanguine formare,
ſic ut omnium, quæ agerentur, ignara
Virgo, tum ſolùm, quid actum eſſet,
adverteret, cùm repugnare jam non
erat integrrum ? Poterat, reſpondet
nihil ambigens Abbas Guilielmus ;
poterat Dilectus, non aperiente ipsa, in-
troire in Virginalem uterum: De ipſo
enim illud David cecinit: Portas æ-
reas contrivit, & portas ferreas con-
fregit. Noluit tamen, cùm poſſet;
ſtetit ad oſtium, pulſavit, rogavit,
&, ut rem verbo, Noluit carnem ſu-
mere ex ipſa, non dante ipſa. Quàâ au-
tem iſtud de causâ? vultisne dicam,
AA. dicam, & dicam audacter. Fe-
cit hoc Chriſtus, ut uteretur erga
Virginem arte amandi exquiſità, non
visâ, non audità unquam; ut unde
Virgo debebat ſe agnoſcere devin-

303
Ctiſſimam Chriſto, inde Chriſtus ſe
Virgini agnoſceret obligatum. Prin-
ceps, qui Arcem, rebus ſuis percom-
modam, vi redigat in ſuam poteſta-
tem, nihil debet iis, quos ſic expug-
navit, quamlibet jucundum ipſi ſit
gratümque loco domimari; ſed leges,
ſed conditiones ac onera etiam gravia
& moleſta, ipſe imponit. Non ita
ſe res habet, cum Arx ipſa ſponte ſe
permittit Principi, ſolo ad id amore
in ipſum impulſa: tum enim Prin-
ceps ſe devinctum profitetur illis, qui
Pprompti venlentem exciplunt, aglit
lis gratias, largitur dona, leges non
imponit, ſed accipit; conditiones
etiam eorundem permittit arhitrio.
Sic ad rem noſtram: Ji Chriſtus Ma-
tris ſuæ aut nolentis, aut neſcientis
alvum, pro ſuo in res omnes imperio.,
eſſet ingreſſus, utut tot retro ſeculis
deſideratum domicilium, quid inde
ille deberet Virgini? Nihil penitus:
nec enim alteri cuiquam, quàm bra-
chio ſuo dominatori, ſuæ virtuti de-
beret victoriam. Quid egit igitur?
Voluit illud ſibi patere hoſpitium ſci-
ente Virgine, probante Virgine, con-
ſentiente Virgine, atque ita Virginis
hofpitis amantiſſimæ debitor conſti-
tui. Itane Debitor? Omnino, Au-
ditores, omnino, Debitor. Neque
me accuſetis velim, tanquam, dum de
DEO loquor, vocibus utar nimis au-
dacibus. Methodium audite, Fidei
Pugilem illuſtriſſimum, de quo am-
bigi meritò poſſit, atramento, an ſan-
guine, luculentiùs Veritati teſtimoni-
um dederit. Euge, Euge, ſic ille Mag-
nam DEI Matrem affatus eſt, euge,
euge,

304 PANEGYRICUS VIGESIMUS PRIMUS, iu, lelere
Serm. de euge, quæ tibi obnoxium habes illum, qui quam Chriſto genuerunt, filijs. Par- nin nioren
Purif. in omnibus fœneratuümn. Omnes namque te autem alterâ, velut e diametro, po- 1 eiumodl⸗
ſuppl. Bibl. DEO debitores, cùm ſimus, tibi ipſe eſt nite ſolam Virginem ſanctiſſimam; ſu un aſicht
P. to. I. debitor. Quid igitur? An amoris er- & una hæc æſtimatione toti reliquæ n im llen fun
ga Virginem vim ſat magnam Chriſtus Ececleſiæ à Chriſto ſine comparatio- l niſt line fin
prodidit, dum tam illuſtria & rara e- ne præfertur. Hæc eſt doctrina, quam 3. p. to. 2. en ns
jus dedit argumenta? diſertis verbis tradit doctiſſimus Sua- diſp. 18. ſdi; ne⸗
An autem hoc mirum? Ponite rezius. DEUS plus amas ſolam Vir- ſect. 4. J. le l 1
vos parte unâ quidquid excelſum, ginem, quam omnes Sanctos. Perinde ² Ratio. miri .
quidquid egregium, quidquid ſplen- ac ſi diceret. Videtisne omnes illas luam 9lon .
didum uſpiam habet Eccleſia; Ab- ccli Siderici ſtellas? Numera ſtellas, kene han e
rahamos illos tam fideles; Joſephos ſi potes. Plus quàm omnes reliquas nis tanto Mentol

tam conſtantes; Davides tam pios,
Jobos tam tolerantes, Danieles tam
puros: ponite Apoſtolos, qui, velut
in triumpho, ad Chriſtum adducunt
integras Nationes, ab Idolorum ad
veri DEl cultum traductas, Romanos,
Græcos, Perſas, Arabes, Parthos,
Scythias, Indos: ponite tot invictos
Anachoretas, qui unius DEl causàâ vi-
vos ſeſe in illa terræ antra & ſpelæa
abdiderunt: ponite tot Virgines in-
tactas, qui tenellulæ etiamnum, eo-
dem impulſæ amore, murorum ſuo-
rum carceribus ſe clauſerunt: ponite

agmen illud Martyrum propè innu-

merabile, qui eodem fine tolerârunt
mortes acerbiſſimas, Laurentios in
craticulis, Vincentios in cataſtis, Ja-
cobos in patibulis, Ignatios inter Leo-
nes, Clementes in fornacibus calca-
riis: ponite Principes, qui pro ipſo
calcàârunt ſceptra ac diademata pater-
na: ponite Sponſas, quæ ſpreverunt
omnes voluptates thalami conjuga-
lis: ponite Benedictos, ponite Au-
guſtinos, Dominicos, Franciſcos,
Bernardos, Norbertos, Romualdos,
Brunones cum omnibus, quos un-

divinus ſol unam amat Lunam, tam
luce ſuaà plenam. Doctrinam ean-
dem inter antiquiores tradiderunt
piiſſimus Anſelmus, Sanctus Bona-
ventura, ſanctus Bernardinus; qui
ipſi, neceſſarià doctrinæ connexione,
ultro ac libentes aſſirmant, Chriſtum

in terras magis delapſum redimendæ

ſervandæque ſolius Virginis causâ,
quàm totius, quàm amplum, ac nu-
meroſum eſt, generis humani.

bit Plutarchus de illo fortiſſimo Ju-
vene Coriolano, quòd, cuùm ille nul-
là non die ob egregia ſua facinora re-
portaret nova trophæa, novos titu-
los; nullà tamen re tantopere fuerit
delectatus, quàm inſigni voluptate,
quæx ex filii gloria in matrem ejus
Volumniam redundabat. Atque eàâ
causâ, cùm alii præclarorum ſuorum
facinorum finem ſibi præfigerent aut
laurum virentem, quà venuſtiſſime
frontem cingerent, aut plauſum, quo
Populus eos honoraret, aut ſtatuam,
Senatus decreto ſibi poſitam, ille lon-
giùs aliquanto progreſſus, hanc ip-
ſam ſuam gloriam, tanquam nobilis
animi

Pa- Vid. Suar.
rumne hoc vobis videtur, AA. Scri- ibid.

nto, dum Chil

itron kn,ne⸗
Cylar temen,
mmibit goran,9
ſum mille, gud
ur iMere parere
Clst guubehat l
ge tiumphiſle, n
infefum pateretu
gebat, ſe nortii
ne igſr ejns cogeret
lpeius caki gaugen
ni Cel Regnum
oc ila ommum
Miitur hac cogi
Uetbi, Mæ Ror
ſegta⸗ tene, m et
ment, E gelelliß
ltuß et en
don ni
Primario
len ſenln
ſgniticeto e.
ſec etien cnl
*l ecncnd
eper elli⸗
Neeni.

7
acj

.

et, glis. er.
lametro, do.

dlnd
lone de in

.5
ireligue
Cnndnto.

. naguam 3,P
Oetſfſineg gn. dben
annan ſlan in. c,
hanckor. Derinhe 1 N

töne Omnes ll

hera elar, enin

onmnez felignu
t Lunam, tan
octtinam enn.
tes tracigerunt
Anctus Bona-
emnatlinns; gui
TInæ connexione,
mant, Chriſtum
lum redimence
Viginis calst,
nplum, ac-

humani. Pa- Vid. Su

tar, An. Sen d.

fortichmo u⸗
, cüim ile nu.
a Ncinoniſe
1, Mros itn.
mtoper fuerit
gni voluptite,
1 Matteln ees
. Mae e⸗
orum luolun
Paßgeren n

venuſtiün
N,.

Plut. in
Cotiol.

Salazar in
Proverb.
cap. 8.

FESTO B. VIRGINIS AB ANGELO SALUTATE.

animi filius, refcrebat ad finem mul-
to excellentiorem, matris videlicet
ſuæ ſolatium, oble Cationem, ac, quan-
tam tum capiebat, beatitatem. Cete-
ris quidem finis virtutis erat gloria, huic
autem gloriæ finis materna exiſftebat læ-
titia, Non fatis ſcio, an tale quid
de Chriſto reſpectu Matris ſuæ pro-
nuntiare auſim. Hoc ſcio, Chriſtum
ſuam gloriam, utpote divinam, re-
ferre non potuiſſe ad quidpiam ordi-
nis tanto inferioris: id enim recta
ratio, quam Chriſtus ducem non po-
tuit non ſequi, nequaquam permittit.
Cogitate tamen, ſi Chriſtus hanc fuam
amabat gloriam, eam etiam ob cau-
ſam amaſſe, quòd tantum ipſa Matri
ſuæ ſinceræ pareret felicitatis. Ipſius
causâ gaudebat, ſe de peccati tyranni-
de triumphâfſe, ne ipſa hoſtem hunc
infeftum pateretur. Ipſius causâ gau-
debat, ſe mortis retudiſſe ſtimulum,
ne ipſa ejus cogeretur ſentire dolores.
Ipfſius causâ gaudebat gloriosa victo-
riàâ Celi Regnum recuperàâſſe, ut in
hoc illa omnium Regina imperaret.
Nititur hæc cogitatio illis Sapientis
verbis, quæ Proverbiorum octavo
legimus: Quando appendebat funda-
menta terræ, cum eo eram cuncta com-
ponens, & delectabar per ſingulos dies,
ludens coram es omni tempore: Hæc
de MARIA Virgine in ſenſu etiam pro-
prio ac primario, communis Inter-
pretum ſenſus accipit: ut iis nobis
ſignificetur, quòd jam inde, ex quo
de Mundo non tantùm reparando,

ſed etiam condendo cogitavit DEUS,

ſemper præ oculis habuerit Matrem
ſuam; in ea cogitatum defixerit, ip-
R. P. Segneri Panegyr.

30 %
ſius præcipuam rationem habere vo-
luerit, tanquam operis, ad quod ce-
tera referebantur, ejusque causa e
ſuo nihilo educebantur. Illud præ
aliis hic admirandum, quòd Septua-
ginta Virginem ita hic loquentem in-
troducant: Ego eram, cui adgandebat
ipſe. Ego eram illa, cum qua gau-
debat DEUsS in omnibus, quæ paula-
tim efficiebat, tantâ lætitiä, & tantâ
facilitate, ut ludere duntaxat videre-
tur. Ludens in orbe terrarum. O quàm
præclara eſt hæc cogitatio, AA! Fa-
ciebat DEUSſolem, & adgaudebat,
quòd ejus auratis radiis olim circum-
danda eſſet Virgo, & ùt pallio regali
amicienda: Mulier amicta ſole. Facie-
bat Lunam, & adgaudeluat, quod hæc
olim puriſſimum ſuum argentum ſub-
ſtratura eſſet MARIAX pedibus: Luna
ſub pedibus ejus. Faciebat ſtellas, &
adgaudebat; quòd hæ olim coronatu-
ræ eſſent MARIAM, ut ſupremam Mun-
di totius Imperatricem. Simili modo
cùm terram tam vario plantarum ge-
nere exornabat, Cedris, Cupreſſis,
Olivis, Palmis, Platanis, adgaudebat
pleno amoris jubilo; cùm cogitaret,
ſervituras olim has omnes plantas uùt
ſymbola ad explicandas omnes celſiſ-
ſimas virtutes Virginis, Corporis in-
tegritatem, animi excelſitatem, cordis
enignitatem, triumphorum illius
gloriam, protectionis ſecuritatem.
Adgaudebat, cum fescundabat aqua-
rum ſinus, quia tam fœcunda illa fu-
tura erat, quæ eſt Mare gratiarum.
Adgandebat, cum Montiaum viſcera
pretioſis metallis locupletabat ; quia
tam locuples quoque futura erat, quæ

Q eſt

Serm. 7. in
Sal. Regina.

Eccl. 14. 5.

306
eſt fodina omnis perkfectionis. Et
verbo, ſi de omnibus, quæ forma-
bat, gaudebat, id inde erat, quòd olim
Virginis honoribus erant ſervitura.

Quàm incomparabilis igitur hic amor

fuit, quæ æſtimatio, feciſſe hanc tan-
tam rerum ordinatiſſimam multitudi-
nem magis propter ſolam MARIAM,

quàm propter res alias conditas planeé

ſingulas ac univerlſas, etſi tam ſplen-
didas, tam ſublimes ac perfectas: Et
tamen ita plane eſt: Propter hanc,
propter hanc, Sancti Bernardi non am-
biguæ voces ſunt, propter hanc totus
Mundus factus eſt.
Hinc jam & illud certò vobis per-
ſuadete, quòd, quidquid uſpiam per
omnes pulcherrimas res conditas
ſparſum eſt perfectionis, id omne in
Virgine, tanquam nobiliſſima primo-
genita collectum ſit: Primogenita an-
te omnem creaturam: collectum, in-
quam, omne ac conjunctum, ſed mo-
do tali, ut omnes reliquarum perfe-
ctiones communes ratione non com-
muni, ſed ſingulari complectatur.
Obſervate idcircò, quàm caute ſem-
per de ea Eccleſiaſticus locutus ſit,
tum cùm illam in memoratis paulèò
antèe arboribus adumbrare nobis illam
voluit. Cedrum vocavit, ſed Liba-
ni: Cupreſſum dixit, ſed montis Sion:
Palmam, ſed qualis in Cades naſci-
tur: Olivam, ſed ex pulcherrimis,
quæ in campis creſcant: Platanum:
ſed ex altiſſimis, quas aquæ allam-
bant: nec diſſimili ratione Myrrham
apellavit, Cinnamomum, Balſamum:
ſed Myrrham electam; Cinnamo-
mum odoriferum, Ballamum non

PANEGYRICUS VIGESIMUS PRIMUS,

mixtum; ut indicaret ipſam, inter ip⸗
ſas res lectas, eſſe lectiſſimam. Et
ecce, quid, meo quidem judicio, in-
nuere ſacer textus velit, dum de MA-
RA Virgine appoſitiſſimè dixit, opti-
mam partem elegit:. Non dicit, quòd
res optimas elegerit, id enim parum
foret, ſed quòd partem optimam. Id
quod perinde eſt, ac dicere, quòd
non ſoluùm ex omnibus excellentiis ac
prærogativis juribus poſſideat opti-
ma, ſed quòèd ex optimis etiam ele-
gerit, quod optimum eſt, omiſſo om-
ni illo, quod cum defectu conjun-
ctum eſt: Apis inſtar induſtriæ, quæ
non ſoluùm in florido hortulo Cyti-
ſum, Timum ‚Serpyllum, Perſicari-
am eligit, præteritis herbis vilioribus;
ſed etiam ex his ipſis, in quas invo-
lat, non attrahit aliud, quàm ſuccum
nobiliſſimum, & magis delicatum.
Occupemus nos, quæſo, in illaà atten-
te contemplandâ, ſerviet enim id
nobis ad oſtendendum, quàâm cordi
fuerit DEO, Virginem præ rebus aliis
omnibus exornare, & ſuper omnes
eximiam reddere. Fuit illa, non eſt
dubitandum, parvula & infans: ſed
quid illius ætatis ipſi obvenit? Ama-

bilitas, Innocentia, Candor; hoc eſt,

pars optima: ſed non ita illi obtigit
Indocilitas: inde enim à Matris ute-
ro uſum illa eſt ſortita rationis, om-

nibus ſuis numeris abſolutum, pru-

dentiam maximam, ſapientiam admi-
rabilem, potuitque ipſa voluntatis
proprio arbitrio conſentire recipien-
dæ gratiæ ; quam in primo ſtatim
conceptůs ſui momento recepit ab-
undantiſſimam. Virgo fuit, ſed ita,
ut

, .

. Fuar.
) 10. ¹. ritoco,
6

1

( 1:.

2.
14

ſtus, W full
formi leultfin
ſorein 9l nunt
herinu int
htenin fut i
uum hen
lciro Keciu pr
egti odeors
dlnt, ſe illl
omnetn halitumm
Phantilime impvd
tuts non Iubeat
Koorens ad omnts
nia ſeſpentes pell
Cini ninun name
ceptwit guidenn e
Plus geaie promer
in elt, emper vn
Occupatam ? ſed o
labet ge turbulent
templtir⸗ primn
ihſhiken ioli
nn lont Lelectab⸗
un non cum ſ
juncem ſe: omit
lr habet ſdoris
e Mortetnnlen
an Colore corporj
dori

lam prrceg
. P wCedunt
uibos lla im
am 1 ſed

od in il

nine

arten
ſolum n

bonij .

temn opiimim. I
ac dicere, gl⸗
Elcere, qude
dus excellentiiz
poſſihen opt.
Ptimls etiam ele.
neſt, omiſloon.
gekectu comjin.
. indoſtrix, Ju⸗
0 hortulo Cyti-
Flum, berſiczi-
berbis viliotidus;
8, in quas inpo⸗
, guum ſoccum
nugss Gercatum.
o, in ili auen-
etriet enim id
a, Toun cordi
m Pra tebl dli
& ſoper omns
Fuit ila, non
& ilns: el
Obyenit!Ainr-
ndorihoc el,
n in il odigt
im Manis ue⸗
1n nüions,0.

Dlolatuc 1 n⸗

ſapientun .
e ipl eſnig
rlentie ce
im /
Alu,
R

otent

ip⸗

Cant. 6.

Vid. Suar.
3. p. to. 2.
diſp. 2.
ſect 2.

FESTO B. VIRGINIS AB ANGELO SALUTATE. 307

ut de Virginitate ſolam participaret
integritatem: optimam partem elegit:
non autem conjunctam haberet ſteri-
litatem & ſolitudinem. Mater fuit,
ſed ita, ut ſolam haberet ex Materni-
tate dignitatem, optimam partem: non
tamen haberet aut uteri gravidi mole-
ſtias, aut partůs fœditatem. Fuit
formà elegantiſſimàâ, ſic ut illa ſormo-
ſiorem Sol nunquam aſpexerit: pul-
cherrima inter mulieres. Sed qualis

interim fuit iſta pulchritudo? pulch-

ritudo, quam nemo unquam poſſet
laſcivo affectu proſequi. Imò, ut
egregii Doctores communi aſſenſu
tradunt, ſic illa ſui aſpectu pellebat
omnem halitum obſcenum, omne
phantaſma impudicum, ut tantum vir-
tutis non habeat Vinea recentiſſimè
florens ad omnes ex tota circum vici-
nia ſerpentes pellendos. Ex vita a-
Ctiva optimam partem elegit: quia ac-
ceptavit quidem ex illa, quidquid
plus gratiæ promereri à DEO poteſt,
ut eſt, ſemper unius DEl causa eſſe
occupatam: ſed omiſit, quidquid illa
habet de turbulento. Vitæ etiam con-
templativæ optimam partem elegit: ga-
viſa ſiquidem ipſa eſt omnibus, quæ
in ea ſunt delectabilia, ùt eſt, nun-
quam non cum ſummo bono con-
junctam eſſe: omiſit tamen, quod il-
la habet de laboris externi fugs. Et
de Morte tandem quid ſentit Virgo?
an dolores corporis ac cruciatus, qui
illam præcedunt? an animi anguſtias,
quibus illa imminens affligit? nequa-
quam, ſed partem tantùm optimam,
hoc enim ſolum mortis experta eſt,
quod in illa boni eſt, quòd nimirum

ſit noſtri exilii finis: ceterùm ipſum
adeò ejus corpus eximium fuit ab om-
ni ſuperbæ illius dominatricis injuria.
Quis ergo jam neget, magnum fuiſſe
Chriſti erga Matrem ſuam ſanctimſi-
mam amorem, imis in viſceribus ra-
dicatum? ſanè hoc impulfus non du-
bitavit legibus omnibus, publicis ce-
teroquin & communibus, derogare;

eimque gratia antehac non auditâ

non divitem ſolum, non folum ra-
ram, ſed plane unicam facere in om-
nibus ſuis donis ac favoribus; Phœ-
nicis inſtar, qui fruſtra quæritur, ſi
extra illam quæritur.
ta mea, una eſt.
Sed quid ego commemoro? An
nôſſe vultis, quæ ſit menſura gratia-
rum, ac favorum infolitorum colla-
torum MARIA Virgini? non alia eſt,
quàm ab ipsâmet indicata, dum dixit.
Fecit mihi magna, qui potens eſt: quod
perinde eſt ac dicere, OEl Omnipo-
tentia. Menſura privilegiorum Virgi-

nis eſt (audite Suarezium, Doctorem

tam in omni verbo ceteroquin cau-
tum, ac circumſpectum) Menſuraæ
privilegiorum Virginis eſt potentia DEI.
Itàne Potentia DEI? ita prorſus, Po-
tentia DEI, quæ quæritis amplius?
Atqui hic jam ego exitum nullum
proſpicio. Quæ enim iſta, & qua-
lis menſura eſt, Omnipotentia PDEI?
An non eſt menfura, quæ limitem,
terminum, exceptionem, finem, nul-
lum habeat? Talem autem, parùm
abeſt, etiam Magnitudinem MARIXA
Virginis judicate: tantum enim non
infinita vocari poteft.
tacitus mecum, animi & privatæ ob-
q 2 lecta-

Pluries ego

Una eſt perfe- Cant-6 3.

3003 PANEGYRICUS VIOESIMUS PRIMUS,

lectationis causâ, cogitativi, cui tan-
dem., ſi & ipſe in Concionibus ſecta-
ri vellem, quæ multum vulgo admi-
rabilitatis, parum ſoliditatis habent,
cui inquam rei comparare vellem Vir-
ginem? & viſum mihi eſt: optimè
illam cum Vite comparari poſſe. Cur
autem hoc? an ob mirabilem illam
hujus plantæ modeſtiam, quæ etſi ce-
teris ſine omni lite græferri mereatur,
habitu tamen exteriore tam eſt vilis,
tam inornata, tam rudis, ut Princi-
pum nemo pulchritudinis & elegan-
tiæ causâ ſuum illam in hortum ad-
mitteret. An ob Puritatis ſtudium,
quo omnem planitiem paluſtrem, tan-
quam ſibi non convenientem, aver-
ſatur? An ob generoſitatem, quâ apri-
cos maxime colles, tanquam ſibi pro-
ficuos, amat? an ob fructůs, quem
producit, pretium? an ob ſuavitatem,
copiam, fragrantiam, vigorem? om-
nino, has ob cauſas, AA. magis ta-
men propter unam aliquam aliam.
Nam, ſi mentem advertiſtis, Plantæ
aliæ omnes certum magnitudinis ſuæ
terminum habent, ultra quem vix un-
quam frontem erigunt. Sic videtis
Malum, Pyrum, Amygdalum, Mo-
rum, magnitudinis ſuæ modum habe-
re; in Vite tamen id non videmus.

L. 14. c. I. Vitis nullo fine creſcit, ſcripſit Plinius,

ubi de ea egit. Menſuram illa mag-
nitudinis ſuæ certam non habet; ſed
tam alté aſſurgit, quàm celſa eſt ar-
bor, quam pro fulcro habet. Ulmo
illam ſi maritamus, Ulmi altitudine
ſum definit: ſi Palmæ, quod memini
me legere in Palæſtina fieri conſuèſſe,
ad altiſſimas uſque ejus comas animo-

ſa ſuos palmites, ſuos pampinos, ſuas
viticulas extendit, & ibi dactylos in-
ter ſuas uvas ſuſpendit. Et en cer-
tam dotem ac indolem, ob quam Viti

potiſſimùm comparare Virginem vel-

lem; quia nimirum illa non, ut Cæli-
tum alij, magnitudinis ſuæ certam
menſuram habet, ultra quam ſe non
erigat: ſed illius fulcri, à quo ſuſten-
tatur, celſitudine ſuam metitur. Idcir-
co ubi nos in ſacro Sponſæ Epithala-
mio legimus. Quæ eſt iſta, quæ aſcen-
dit de deſerto delitiis affluens, innixa
ſuper dilectum ſuum ? S. Ambroſius,
etſi aliud ipſe ſpectans, ad noſtrum
tamen finem perquam appoſite ſic
locum reddidit: Quzg bæc eſt, quæ
aſcendit à deſerto: ita ut inhæreat DEI
Verbo, & aſcendat ſicut Vitis propago
in ſuperiora ſe ſubrigens? Non eſt au-
tem dubium, fulcrum hoc nullo fine
circumſcribi, cùm aliud denique non
ſit, quàm ipſe Chriſtus. Cogitare
proin poteſtis, nullo quodammodo fi-
ne definiri etiam illius perfectionem,
quæ eodem nititur. Hinc quis expri-
mat illas formulas, quibus ſancti Do-
Ctores uſi ſunt, cùm de MARIA ipſis
ſermo erat? Auguſtinum audire vul-

tis? audite. Altior cœlo eſt, de qua lo- Serm. 3. de
quimur, abyſſo profundior. Sic ille. An- Sanctis.

dream Cretenſem audite. Excepto

ſolo DEO, eſt omnibus altior. Audite

Epiphanium Conſtantienſem. Soℳο%
DEO excepto, cunctis ſuperior exiſtit. 15. Aug.

Anſelmum Archiepiſcopum Cantua-

rienſem audite: Hoc ſolum de ſancta De Ezcell.
Virgine prædicari, quod DEI Mater Virg- C. 2.

eſt, excedit omnem altitudinem, quæ
poſt DEUAM dici, vel cogitari poteſt.
Quo⸗

De dormit.

lelir,
lig. de, G ch
zur Vigne,
ulſyagni⸗
ſoltomos, l
s lerbonis,
ne, ones, ln
lnt cabalis
zabits,Imwenls

fl. bils; & ſan as

tin tärit, heffifie

grelent⸗ ſen
us proinde lut⸗
ſtuminpult,
Vipinem, unt n
poſſe comperati
Wenm den imd
Omnem ödem ene
tet Aiunde, divi
monem nihil l
eogem ſecumn 10
lun: cm aliun
umm, gudc iple l
lce deo kegnet na
1lgeiin ge
ks nie (hrj
1 n nobis
„ Mo Vellet, an
A. ſuam lunle
eſauniee (verb⸗
lut gitiſund⸗
Marnmn ſian

. 08 in.
1,N . de
gan Nii
Phem vel.
non iCal.
his Ioz etm
quam ſe non
1,à guo luſten.
metitor. lcjr.
honſe Lpihil.
te, g Gen.
Rueny, iniri
„Ambroſios,
1Ad noſtrum
polie ſie
bed N, gu
t inberect Dhl
ut Vitir rinege
Mon eſt au⸗
hoc nullo fine
Genique non
1. Cogitate
odammodo f-
peliebtionen,
Hinc quis exrpr.
ibus lncio⸗
Je MANAipis
um audite wo⸗
I. Keie. An.
nite. lylefti De dn

dtigt. Audle e,⸗
gtienlen. l td

. HeGr , Auv.
. zor exicRli 5
4 erio Ny
ſi⸗

ſcoun hinl
. itg ¹
l ſalmn r rg
l ,,
uite .
ℳ (.

7

wane Deiy?
.

De Laud.
Varg.

Serm. I. de
Nat. Virg-

Serm. 51.
de Conc.

Eecl. 3. 5.

FESTO B. VIRGINIS AB ANGELO SALUTATE.

Quomodo S. Ephrem Syrus locutus

ſit, auſcultate: Sanctior Cherubim,

ſanctior Seraphim, & nullà comparatio-

ne, ceteris eſt omnibus ſuperis exertiti-
bus glorioſior. De ſancto Petro Da-
miano quid dicam? hic invitans nos
ad mentem noſtram, quouſque licet,
extollendam, Seraphim, inquit, atten-
de, & videbis, quidquid majus eſt, mi-
nus Virgine, ſolumgue Opiſicem opus
iMzud ſupergredi. Ita Sanctus Joannes
Chryſoſtomus, ſanctus Iſidorus, ſan-
Qus Ildephonſus, ſanctus Bonaven-
tura, omnes, cùm de ea loquebantur,
uſi ſunt vocabulis Exceſſivæ, Incom-

parabilis, Immenſæ, Incomprehenſi-

bilis; & ſantus Bernardinus, Tanta
eſt, dixit, perfectio Virginis, ut ſoli PEO
cognoſcenda reſervetur. Quàm ſtupen-
dus proinde fuit amor, AA. qui Chri-
ſtum impulit, ad exaltandam eouſque
Virginem, ut cum ipſomet videatur
poſſe comparari? an non fuit amor
ad eam diem inauditus, amor, qui
omnem fidem excederet, niſi conſta-
ret aliunde, divinum noſtrum Salo-
monem nihil ex eo amittere, quòd
eodem ſecum ſolio collocet Matrem
ſuam : cùm aliunde ſit conſtantiſſi-
mum, quòd ipſe ſolium iſtud teneat,
inque eo regnet naturâà, Virgo autem
ſola gratiã? Sed eſt quidpiam etiam
iſtis majus. Chriſtus enim, perinde
ac ſi illud nobis alté impreſſum ani-
mo vellet, quòd honorare Matrem
ſuam ſummè lucroſum ſit: ſicut qui
theſaurizat (verba ſunt Eccleſiaſtici)

ſicut qui theſaurizat, ita & qui honori-

ficat matrem ſuam; ita ſe cum illa geſ-

309
ſit, ut nonnullis in rebus ſibi eandem
antehabuiſſe videatur.
Celebre eſt illad animoſum ſancti
Anſelmi effatum: Velocior eſt non- De excell.
nunquam ſalus, memorato nomine WA- Virg. c. 5⸗
RI, quàm inwocato nomine Domini
JESU: quo iſtud nos docet: Mul-
tas gratias ac favores multo impetra-
ri facilius virtute ſolius amabilis MA-
RIX nominis, quàâm ipſius nominis
JIESU, quamvis ipſo ſuo ſono iſtud
ſalutem ſecum ferat. Atque hâc cau-
sà non defuit, qui opinaretur; ſi ſtul-
tæ illæ Virgines, quæ nullo fructu tam-
diu Sponſi nomen ingeminaàrunt, Do-
mine Domine, ſe potiùs vertiſſent ad
rogandam Sponſam, fortaſſe non fuiſ-
