quidem copiâ, ut acerrarum dunta-
xat in eo eſſent viginti millia; Muſi-
corum illi millia ſex, dena autem
Levitarum attribuit; organa Muſica
ducentorum millium numerum im-
pleverant. Sed quo tandem fine ac

fructu; Tantopere illud ſubinde DE-
US averſatus eſt, ut viperarum fieret
latibulum, quod fuerat Sanctuarium
Sacerdotum. Et quot ille indies
Templa in prædam cedere ſinit nunce
voracitati ignium, nunc ingliuviei
fluviorum? Quàm multa Terræ mo-
tibus everti permiſit; quàm multa

expoſuit aut viliſſimæ plebeculæ ſa-

crilegis rapinis, aut militum exlegum
violentæ everſioni? At hujus ſanctil-
ſimi hoſpitij vel minimos lapillos
quàm diligenter & anxiè cuſtodivit?
Reſiſtunt jam ſeptendecim & ampli-

us ſæculorum lentis morſibus illi pa-

rietes, quos & tot fatigarunt itinera,
& tot venerantium oſcula detrive-

runt. Nihil contra hos potuerunt in-

Jjuriæ temporum, nihil armorum vis,
nihil furtorum aſtutiæ: & ſi quando
parum prudens adventantium pietas
vel pulveris aliquid, vel tenues alias
reliquias furtim ſublegit-, mox velut
ruptis catenis Febres, Paralyſes, ti-
mores, anguſtiæ, trepidationes, fu-
rores ſtiterunt furunculos, nec ante
abire permiſerunt, quàm illi reduces
furtum faterentur, & emendarent.
Stultus Mahometus, maleconſultus
Selymus, Inſanus Solymannus, qui
animam induxerunt, armatarum Claſ-
ſim viribus hos etiam fragiles parie-
tes funditus eruere, quibus nuſla ur-
bium, nulla arcium invictarum po-
tentia ac robur reſtiterant. Coacti
mox ſunt vel ſuis ingratijs vertere re-
tro conſternatas proras, & fugâ ſe
ſubducere nunc ventorum ac typho-

num repentina vi, nunc morbis ac
lue graſſante compulſi. Vidit, Au-

ditores!

e
ors ann n
utin Lauretane⸗

e nil X nu

ufagorun, E
Hexit nares .
1 ſtota venine
iam Als Audacix,
umm affente

ferunt be
40
o ſtrageln, Tre

ibinis hond in
ſic loen Deo ut.
Mrotett, I N
haber/ Elune ſln
Domum, ſobis, 6
rtDes:hane volrit
65 ſoletu tam ſtuper
Uetrre Mum cultodi
feltis in manibus de
1o tam ommibus ſxcu
non ſti ill ingnlan
Ie erincli & )liont
e utem & q
1Dono, vobis bom
Nunelco, etiam ant
Uminhin toti ltali⸗
Pt, relrum nomen
Uiitfelti4ppiands,
0, neminit bolgbi
luiig, & unti 1os
mwonisiſienulete,
Niones eere i
imt, Um peſros ho⸗
–—
Oles pellrit

te ilud Dbinde D
Vlperarumm feret
leu nclarin
Pot ile incie⸗

n cegere ſnit NIne

im, munc in
m miln Temane.
tmiſit; guim lt
iſime pfedeelle g.

Auvie,

ut militum eeen

7

nis At hujus hnel.
I miInimos Hpilg
unrie cuſto=tit)

btendecim ampl.
ntis motſibus ill Pr.
totkaigirunt ifnern,
fium olcula detre.

tra hos potuerunti.
n, nihil armorum G,
Aſtutie: & ſi gann
adventantfium piem
uid, veltenues dix

lublegit, mox ein
ebres, Paralyſes, i⸗
2, tepicationes n
Furunculos, nec inte
nt, guum ill tedues
tur, emendzert

getus, maleconluln

us olymannis, El
unt, armatafum 4
etiam fragiles par⸗
ee, guibii nn
cium invictarum F
teltiterant.
i fe⸗
is ingratiß vette
8 Ppfols,
ventotum

1. N. .
VI,1 ilt, 4.

u.

ſie
norbi 1

npule n

DE S. DOMO LAURETANA.

ditores! Avorum veſtrorum ætas,
natantia ad Lauretanas ripas vicies fa-
cile millia eadaverum Turcicorum
naufragorum, & nullo ſuo metu a-
ſpexit naves jam laceras circa omnia
illa littora venire petitum demiſsè ve-
niam illius audaciæ, quàâ ante ſpera-

verant bellum afferre Laureto, Tem-

plo ſtragem, Theſauro rapinam. Et
dubitatis porrò, an ſummo in pretio
hic locus Deo ſit? An illum amet,
protegat, & præ quovis alio curæ
habeat? Et hunc ipſum locum, hanc
Domum, vobis, 6 Domini! dona-
vit Deus: hanc voluit veſtros ad col-
les volatu tam ſtupendo transkferri,
veſtræ illum cuſtodiæ committere,
veſtris in manibus deponere: & do-
no tam omnibus ſæculis memorando
non ſitis illi ſingulari prorſus ratio-
ne devincti & obligati?
Quæ autem & quanta, cum ip-
ſa Domo, vobis bona non attulit?
Non neſcio, etiam ante hanc appul-
lam inclytum totà Italiaâ, quin & Eu-
ropâ, veſtrum nomen fuiſſe. Me-
minit veſtri Appianus, meminit Stra-
bo, meminit Polybius, meminit
Tacitus, & tantis vos laudibus atque
encomijs iſti extulere, ut meritò vo-
bis Nationes exteræ invidere potue-
rint, dum veſtros hos agros ac cam-
pos, alius Italiæ hortas, alius Romæ
Nutritores appellavit. Quis tamen
negare poterit , maximis notitiam
veſtris incrementis auctam, ex quo
Domus hujus acceſſione inclaruiſtis?
Etiam ante hac, quis neſcit? nomen
veſtrum ad exteras & longe remotas
Sentes fama detulerat 3 non tamen

10 ¾

detulerat, niſi aut Geographorum
chartis, aut doctorum ſcriptorum ca-
lamis. Nunc ipſi populi nativum
ſuum ſolum deſerunt, ut hoc veſtrum
cognoſcant; ſic qui antea Picenum
non aliter quàm famâ noverant, nunce
etiam ipſis illud oculis ulurpent. Cui
autem, AA. honoratifimi! debetis
concurſum nationum exterarum tam
conſtantem, tam denſum, tam com-
munem? Non equidem exiſtimo
(quod pace veſtrâ dixerim) quòd
Dalmatia, Germania utraque, Po-
lonia, Gallia, tam multos, tam
nobiles annis ſingulis hoſpites, ac
peregrinos huc miſſuræ eſſent, ſiquo
vobis caſu Lauretana Domus aufer-
retur. Non veſtri colles tam grato
virore ridentes, non oræ maritimæ
tam amoœnæ inde vel à Nilo huc evo-
cârunt Abyſſinos & Æ.thiopas; evo-
cavit unum hoc Sanctuarium. Hoc
Carolum V. Imperatorem invitavit,
ut Picenum in agrum Auguſtas Aqui-
las & triumphalia Labara peregrina-
tum induceret. Hoc Maximilianos,
Ferdinandos, Leopoldos Auſtriacis
& Thronis excivit; hoc Battorios,
hoc Ladislaos ex Polonia, Bonas,
& Margaritas ex Ungaria, Joannes
ex Thuſcia, Parmâà Margaritas, ex
Lotharingia Chriſtiernas (aut Ma-
tres, aut filias Cæſarum) hoc deni-
que ætate hac noſtra ad ſe pellexit il-
lam Chriſtinam, invictam Sueciæ
Reginam, quæ in ipſo ætatis flore, in
opum ac potentiæ incremento, in
populorum, ſi unquam aliàs, arden-

tibus ac devotiſſimis ſtudijs, relicto

pro Chriſto regali Progenitorum
throno,

104 PANEGVYRICUS OCTAVUS,

throno, exemplo vix unquam antea
audito, hue deſcendit regiæ coronæ
trophæum ad Sacras Coœleſtis Impera-
tricis lauros ſuſpenſura; aut verius
triumphalem inde coronam decerp-
tura. An parùm jam AA. videmini
debere ſacerrimo illi ſano, quod fa-
cit, ut non elato extra domus, ne
dicam patriæ, limen pede, veſtris ex
collibus contemplari poſſitis ſingilla-
tim, quaſcunque Europa habet per-
lonas nobiliſſimas, inſignes doctrinaâ,
ductis exercitibus inclytas, Principes,
Monarchas? Quantis idcirco gratijs
& favoribus præter ordinem civitates
veſtræ cumulatz ſunt ; Pontifices
Maximi in veſtrorum Montium jugis
aperuerunt vias tam latas, tam faci-
les, ut vel antiqua Romæ Magnifi-
centia haberet, quod miraretur.
Averterunt flumina, pontes
fabricârunt, ſiccârunt paludes, ſyl-
vas exciderunt: ornârunt vias fonti-
bus ac ſtatuis; munierunt provinciæ
fines milite & arcibus; fundârunt

minaria, Miniſtris ſacris de reditibus
providerunt, Canonicorum addide-
runt Collegia, tales ſe denique vobis
exhibuerunt, ut advertere liceat, vos
in Eccleſia eſſe Obededomos, apud
quos ſedem arca fixerit, omnium bo-
norum fons & origo dulciſſima.
Et tamen quid ſunt hæc omnia,

ſi cum illis comparentur donis, quæ

humanam, imò quæ & totius naturæ

vim ſuperant? ſi ullus uſpiam locus

eſt, in quo beneficentiæ ſuæ dona
profundere Virgo Mater amat, pro-
fectò Lauretum eſt. Multis aliis in

auxilia ſubminiſtrantur.
Xenodochia, & Adolelcentüm ie-

Mundi partibus aperit illa feraciſſi-
mas gratia ſignaturas, quibus devo-
tos ſibi ad ſui venerationem excitat.
Si tamen animum advertitis, iſtæ a-
quarum inſtar ſunt, quæ ê nubibus
depluunt: quod perinde eſt ac dice-
re, certo tempore dari ſolitæ: atten-
tum eſſe oportet, in petendo impor-
tunum; greſſum, maxime ſiqui di-
ſtant longiuùs, accelerare, ſi quis in-
de proſpicere ſibi deſiderat: ubi enim
primum majori impetu imbrem effu-
derunt, guttatim ſubinde decidunt,
nec tantum illi paratum eſt, qui ve-
ſperi, quàâm qui claro die accedit.
Non ita Laureti res habent. Hic nec
temporis diuturnitate, nec caluum
viciſſitudine, nec ſtatůs mutatione,
unquam deſtitit Virgo exhibere ſe in
gratificando promptam, & in largi-
endo munificam: neque hic ſenſim
& parcè ſtillant, ſed ſcaturiunt gra-
tiæ. Nulla non die novi offeruntur
libelli ſupplices, nulla non die nova
Unde quis
enumerabit prodigia, quæ tot jam
ſæculorum decurſu ſpectavit Pice-
num? Quàm multis mutis conſpexit
reddi loquendi facultatem 27 quùàm
multis paralyticis ſe movendi, ſurdis
audiendi, cæcis videndi vim, ægris
e mortis faucibus ſeſe proripiendi 5
ſic ut non exiſtimem, ullam eſſe pro-

vinciam, quæ jactare poſſit, Virgi-

nem æquali temporis ſpatio opera-
tam eſſe prodigia crebriora, & ma-
gis rara, crebriora numero, magis
rara excellentis. Quàm autem iſtud
jure ac meritò? Aſtrologorum effa-
tum eſt, nunquam Planetas plus –D
J e,

XN

Eit, jn un VIN
8 eit ießie
ſuir entim e
en Penicdorum
lontim mign par
rioo Obiigittam
Thulci, tam mmia⸗
in iclia, tam m.
Galla, unn Uti
nurt Nationibus
Eetilino perena
enpti, gwantz vo
iin obeigerſt? ven
anl, veſtro bono
Nno, guia a0:
li, popingvos⸗
r uin denehci iu
Mum promptm!
eni, nüllamn do
unebuſſe id
neer unbiga,
m merkeſf 4 e
in gaibes
dagn bn
H Vrl
Aum, iſe

U5

8 Perit
It illa fern.
atie 6 kene.

a. . Julbus
Venertio eyl⸗

1 Impetu imbrem ekt⸗
fim ſubinde gecidint
Ipiratum eſt, qui re.
gui claro die zccedlit,
ei tes babent. Hi nee
turnitate, nec calvun
nec ſtatüs mutatione,
itit Virgo ernibere bein
promptam, & in uy⸗
cum. veque lic ſenin
ant, ſed ſcaturiunt gr
1on die novi offerunn
es, nulla non die n
mniſtrantur. Unde gin

prodigia, gur 1001 In

gecuriu ſpelteani fie⸗
mults mutis colleeii
di Kicultetem? duidl
i,

206

id.
iccelenare, gnin.
li Jeſierat, Abe Enin

DE S. DO MO

ſe, ac facere ſuis profluvijs, quàm

cùm in Domo morantur propria Sic
facit Luna, cum Cancri aſtrum per-
errat, ſic in Geminorum ſtatione Mer-
curius, ſic in Tauro Venus, ſic Sol in
Leone, Mars in Ariete, in Piſcibus
Juppiter, in Aquario denique Saturnus.
Sed edicite: an non hic in Domo ſua
Virgo habitat? an non hæc eſt Do-
mus, in qua illa nata eſt, in qua ado-
levit', in qua vivere deſiit? Par igi-
tur erat, ut hic præquam alibi, vires
ſuas ac potentiam exereret. Quodſi
autem Benficiorum ab illa collato-
rum tam magna pars orbi Chriſtiano
reliquo obtigit tam magna Aretinis in
Thuſcia, tam magna Panormitanis
in Sicilia, tam magna Lugduno in

Gallia, tanta Utinæ in foro Julij,

tanta Nationibus alijs à Virgine præ-
ſentiſſimo pereundi diſcrimini ex-
emptis, quanta vobis proportione
ſuâ obtigerit ? veſtrà potiſſimùm
causâ, veſtro bono venerit necefle
eſt Virgo, quia ad vos venit. An
vultis, propinquos ab ea neglectos,

quæ tam benenca fuit in remotos?

quæ tam promptam manum porrexit
externis, nullam domeſticorum cu-
ram habuiſſe? Quid autem argumen-

ta ſector ambigua, dum ſuppetunt

tam manifeſta? Aperiantur illæ arcæ,
in quibus ſervantur menemnoſyna
acceptorum à varijs Populis benefi
ciorum, diſcutiantur, luſtrentur om-
nia, & poſtea mihi reſpondeatur,
an ulla ſit in Pceno urbs, ullum op-
pidum, quod ſuum ibi non habeat
bi coronâ aureâ gemmis diſtinctâ
AK. P. Segneri Panagyr.

LAURETANAI 10

proteſtatur Recinetum, ſe Virginis
Patrocinio peſtiferæ contagionis fe-
rociam evitaſſe: Ibi Aſculum, ibi
Monlaltus, ibi Piſaurum, ibi Anco-
na, argenteis expreſſæ tormis lalu=
tem ſe illi ſuam debere profitentur,
cui ſui obtulerunt fimulacra. Nec
aliud ampliſſimis donis fatentur Ma-
cerata, Auxilium, Tolentinum, Æ-
ſium, Cingulum, Montes Filatranus
& Albodius, & ne longiùs per alias
urbes & oppida circumvager, ve-
ſtra, AA. veſtra præcipue urbs quâm
illuſtribus argumentis acceptos mul-
tiplices favores non eſt conteſtata 2
Vos coronis auro illitis, vos veſti-
bus altarium & ſacerdotum pretioſis,
vos triplici mole argentea, quarum
ſingulæ collem hunc veſtrum amoœ-
niſſimum ad veritatis invidiam repræ-
ſentant, quoties illuc acceſſiſtis, eſtis
profeſſi, vos Virgini Lauretanæ de-
bere ſervatos à grandinis ſtrage agros
ac fructus; non exhauſta contagioſis
morbis mncœnia, incolas cum dibus
terræ concuſſæ & trepidantis fauci-
bus ereptos. .
Quamquam, ut ſincerè dicam
ac candideé, quod res eſt; non om-
nium, quæ in vos collata ſunt, ma-
ximorum beneficiorum his in theſau-
ris extant igna ac monumenta. Ni-
mium quantum excedit numerus gra-
tiarum numerum anathematum, &
multo eſt illuſtrior beneficentia Ma-
riana, quàm memor operum veſtro-
rum gratitudo. Qoo enim unquam
pretio compenſare vos potuiſtis ad-
jumentum illud unicum, quod o⸗
SS= 918

1

7

406 PANRERGTYRICUS OCTAVVUS,

bis paratum ſemper eſt, dum Judices
Hacri nullo non die aſſident, inſtructi
facultate à criminibus noxios abſol-
vendi tam amplà, veniâ tam uni-
verlali, ut tota forſan Chriſtiana in
Republica Tribunal extet nullum,
quod ampliori ſit præditum. Non
ita quidem ego me meòôsque effero,
ut illi ſacrorum Judicum manipulo,
qui à centum jam & pluribus annis pro
ijs tribunalibus tantâ & integritatis,
& prudentiæ commendatione ſedent,
laudes hodie non meritas tribuam.
Novi, id potius à me exigere pru-
dentis modeſtiæ leges, ut eorum me-
rita elevem, quàm vel contra verita-
tem fingam, vel ultra verum augeam
atque amplificem. Quomodo tamen
tacere ego potero, quod maxima
multitudo fuiſlmet oculis uſurpavit?
Dicebat jam compluribus abhinc an-
nis, claro etiamnum die, ad confer-
tam multitudinem ſacerdotum eorum
aliquis; cùm è ſublimi Templi ejus
tholo repentè ſplendor quidam inſtar
ſtellæ deſcendit; ſed tam amœnæ,
tämque fulgidæ, ut ipſo cum ſole,
etiam tum præſente, contendere poſ-
ſe videretur. Hæſit hæc initio ſupra
ſacræ Domus apicem: inde avalſa
quaſi volando luſtravit ſingula Judi-
cum illorum ſacrorum ſubſellia, &
paribus temporum intervallis apud
eorum quemque morata, velut de-
functa, cujus gratiâ venerat, naune-
re, ad ſanctam domum redijt; inde
cœlum rectà petens, videri deſijt,
cunctis ſtupentibus; quorum animos
dulciore pietatis ſenſu perfuſos reli-
quit, quàâm ſupercilia admiratione

ſuſpenderat. An jam tenue vobis
videtur beneficium, nullâ non hor
promptum habere Tribunal, animo-
rum veſtrorum bono erectum, cu-
jus tanta ſit in reos ſponte ſe accuſan-
tes poteſtas, ipſius cœli linguâ, voce
tam ſonorâ, argumentis tam amicis
miraculis tam evidentibus approba-
tum? Quantum inde quotidie ſolatij
haurire poteſt ſuis in anguſtijs con-
ſcius ſcelerum animus? quàm prom-

pPtam & certam culparum veniam?

quantum in votis minùs prudenter.
conceptis fubſidium 2 quàm facilem
à vineulis, quibus ſacri Magiſtratus
innodàârunt, & à dubijs, ſolutionem?
Quos animos, quam lucem, quàm
prudentia in fraudulentiſſimi hoſtis
fuggeſtionibus conſilia? Tantum au-
tem boni ac commodi illi tandem vo-
bis parietes perpererunt, quorum re-
ſpectu ſummi Eccleſiæ Principes ſa-
crum illud Tribunal erexerunt; quo
vix aliud eo in genere nobilis Mun-
dus habeat. Proſpexerunt autem eti-
am Tribunali de Adminiſtris ejuſmo-
di, qui charitate inſtructi, qualem ea
provincia exigit, excluderent nemi-
nem, juvarent omnes, & omnibus,
haud ſecus ac ſtellæ, æquali eſſent
adjumento; & ſtellæ quidem in per-
petuis ſuis ſedibus fixæ. Quin eti-
am, qui tandem ſunt, quibus illimet
Pontifices plura è& condonationum
theſauro munera contulerint (ut par
eſſet inter vos culpæ condonationi
etiam pœnarum venia) magisque

communia? magis apta, magisque
certa? Cùm vigeſimus quintus in

Eccleſiæ faſtis annus rediêrit, cunctæ

ſemper,

eſle.
muigoitu⸗ .
Gigits Nnali
nis onen cde
auduntu i inc
ons galts es e⸗
lnics, iun P1o 1
is lpplces bolt
Guttun Romanas:
Netgr dd Olnnibus,
e Alnates 7 .
Mortes Coremi,
Pulchra. Holr la
tan commun loce
tſot uſtiio grats
leme, & cum pꝛce
m Monuchis negr
enninis concediti
in prope dini, ali⸗
indiſe onenvit
ine vobis Doman
weie Omatan, tan
gro jure exini
1 nät ile f
4, etrnis rcen
An men n

giikigu tn n
Gntenn

unenti un ict
zidentihus Probn
inge ofcſe li
ts in anguſtis con.
is? quumpron.
culparum veniam!
8 minis prudenter
um! quim kecilen
8s laci Magiſtratus
Aobis lolationem?
guam lucem, qgum
tudulentichimi holtis
Onſila! Tantum u
mockilli undem ro⸗

eterunt, guordint .

ccleſiæ Principes ir
mal erexerunt; quo
enere nobilis Mor
ſpererunt autemet⸗
Admiriltis eiulno⸗
inſtructi, gualemer
, excloderent nent.
vemnes, & Olhnibli,
felle, elali eſent

ginis nomen celeberrimum.

DE S. DOMOLAURETANA.
ſemper, quæ Vaticani favore con-
ceſſæ erant, Condonationes, ſeu
Indulgentiæ, quas dicimus, ejusdem

Vaticani ſententiâ tevocantur, ac ſu-
ipenduntur, nullà habitâ ratione, an
communes illæ fuerint, an propriæ,
pluribus, an ſingulis ſingullatim con-
ceſſæ. Sed nec Eccleſiarum attendi-
tur antiquitas, an locorum ſacrorum
dignitas, non ullius venerandæ ima-
Non
audiuntur ipſi Principes, cum id tem-
poris gratias has aut pro Templis
publicis, aut pro ſuis privatim ora-
torijs ſupplices poſtulant, eâque cau-
sàã ut tum Romanas ad Baſilicas feſti-
netur ab omnibus, ingloriæ manent

aræ Aſſiſinates, Eremi Alverniæ,
Montes Gorgani, Compoſtella ſe-

pulchra. Sola Lauretana Eccleſia in
tam communi locorum coœterorum
velut juſtitio gratijs ſuis ac privilegijs
ſecuré, & cum pace fruitur; quæque
tum Monarchis negatur gratia, ſolis
Picentinis conceditur. Quantàâ pro-
in, prope dixi, aliarum Nationum
invidià ſe oneravit DEUS, dum
banc vobis Domum donavit, tot
meritis ornatam, tam multiplici præ-
rogativo jure eximiam? an ignora-
bat fortaſſis ille fructum ac commo-
da, quæ eratis recepturi? non habe-
bat in numerata? non providebat?

ut quid igitur tam multa vobis ſolis?

Non deerant ſane illuſtres in Eu-
ropa Provinciæ, quæ tantum hono-
rem jure meritiſſimo petere potuilſ-
ſent. Ut quid non donantur mihi
ſacri iſti parietes (Gallia dicere pote-
rat) quæ tantum conatuum adhibui,

107
ut Barbarorum ſervitute Paleſtinæ
Regna liberarem? an non ut hanc
ipſam Domum Mahometanæ Impie-
tati ſubtraherem , nunc Ludovico
Sancto, nunc Godefrido Pio Duci-
bus graviſſimos militiæ labores vo-
lens lubensque ſubij? quantos arma-
vVi exercitus? quantum ſanguinis fu-
di » quantum incommodorum ex-
antlavi » quid igitur cauſæ, cur in
hujus poſſeſſione Domũús Picenum
mihi præferatur? Et ego (dicere e-
tiam Hiſpania potuiſſet) quid merui,
ut mei nec memoria, nec ratio ha-
beretur? Non dicam jam, me ſimi-
lem etiam ad expeditionem plus
quàm ſemel meos milites, meos Du-
ces & Proceres, quin & ipſum Al-
phonſum Caſtellæ Regem, magni
certe inter meos nominis, miſiſſe.
Sed absque hoc, an non prima ego
Virgini Templum longè magnificen-
tiſſimum erexi in Aragonia ad Ibe-
rum fluvium? par igitur utique fuiſ-
ſet, pro Templo, quod prima ſtru-
xi, hanc mihi Virginis Domum ob-
tingere. Hælena Imperatrix (ſic pro
ſe perorare Anglia poterat) mea uti-
que proles fuit 7* quàm autem præ-
clare de cœleſti illo hoſpitio proles
hæc mea fuit merita? ipla illud mar-
more pulcherrimo cinxit, ipſa illud
ampliſſimis ſtabilivit. Sed nec alius
ante ipſam exemplo ſuo excivit Na-
tiones, ut longiſſimis terrarum in-
tervallis ad Domum iſtam invilerent,
donis exornarent. Ipſa omnes inter

coronatos vertices prima hos parie-

tes venerata eſt, ſaxis ſixit olcula,
Imagines adoravit. Cur igitur tan-
2 tæ

10 PANEGYRICUSOCTAVUS.

tæ reſpe u Dominæ mihi Domus
iſta non conceditur, ne diſcordiæ
Regnum meum diſſipent, ne Hæreſis
omnia peſſumdet? Hoc ipſum pete-
re hodie poſſe Poloniæ, ut tot bel-
lorum & expeditionum ſtipendium,
quibus Ottomanica cum Impietate
conflixvit. Hoc Luſitania, ut præ-
mium tot Barbarorum ad Evangelij
agnitionem traductorum. Hoc Ger-
mania in ſolatium tot ærumnarum,
quibus Lutheri ipſam Hæreſis affli-
xit: neque minùs id ipſum Roma,
quæ tanquam Regina Mundi, & ve-
ræz Religionis Regia nulla non, præ-
quam ulli alteri, ſibi deberi gloriam
reputat, non ob aliud, quàm quia
eſt Roma. Et tamen bonâ tot Com-
petitorum pace vos tanti in doni lar-
gitione cunctis eſtis præhabiti. Etſi
fortè præ aliis ja ctare veſtra egregièe
promerita non poſſitis, præ cunctis
tamen in electione veſtri ratio eſt
habita. Quodnam autem hoc kfuit
electionis genus? animum tantiſper
quæſo advertite, Auditores! Si co-
acta fuiſſent nationum omnium Chri-
ſti ãdem profidentium Comitia, ad
deliberandum, cujus tandem fidei ac
cuſtodiæ ſancta Ædes committi debe-
ret? & ibi cunctæ conſenſu commu-
ni, communibus ſuffragiis in hanc
demum conveniſſent ſententiam :
Cenſemus Provinciis plane omnibus
hanc in rem Picenum eſſe anteponen-
dum. Quantam hanc veſtram glo-
riam exiſtimâſſetis? an non hæc o-
ptio non minùs vos exhilaraâſſet, non
minùs altam veſtri exiſtimationem
ingenerâſſet, quàùm olim Scipioni,

cognomento Naſicæ, qui tenere ſe
non potuit, quin animi ſui ſenſa ac
gaudia foris proderet, quando pub-
lico Romani Senatus decreto præla-
tus eſt omnibus, cum deliberatum
eſſet; cui demum civium Deæx Cy-
beles ſtatua, quam inde uſque è Phry-
gia Roman mortaverunt ‚, credenda
interim eſſet, licet tum Scipio nec

Magiſtratibus geſtis, nec expeditio-

nibus adminiſtratis, nec ullo adhuc
alio honeſtamento, niſi laudatiſſi-
morum morum, inſignis eſſet. Quid
igitur in re noſtra vos faceretis; an
non felix vobis veſtra ſors videretur,
honor incomparabilis? Et tamen
quanto eſt amplius, quo jure meritò
gloriari poteſtis; cùm vos in bono
tanti pretij prælati fueritis cunctis
Provincijs, non hominum ſuffragijs,
ſed conſilio Divino; non mortali ju-
dicio, ſed ſententia cœleſti? Non
ſtatuta Principum, non Vaticani Di-
plomata, non Conciliorum Canones
tantas vobis prærogativas contule-
runt, AA. honoratiſſimi! Cœlum,
Cœlum ipſam eſt, à quo hæc facta
eſt optio: iſtud ſuâ voluntate, motu
ſuo proprio, quæ hujus fori phraſis
eſt, decrevit, ut veſtra eſſet ſancta

Domus, & idcirco ipſum ſuis mani-

bus veſtris illam in collibus depoſuit.
Nec tamen hoc Superi fecerunt arca-
nò, aut velut aliud agentes, ne apud
alias Nationes de partium ſtudio ar-

guerentur: ſed hoc teſtati ſunt pa-

ſàm, & manifeſtis idipſum prodigijs

affirmarunt, non dubijs præſagijs,

ſed ſignis manifeſtis, volueiuntque,
ut nunc nemini non conſtaret, veniſ-
ſe

9*
. karite⸗ ſi
pe
4 AA . i orgmn⸗

UN, 2
⸗ S
1

Aſnendn 1 .
bunn n
GCeniorum
Krckuntaten alt⸗
um rems aeno

/
eosannn
Eſt kumen lis n

gec tinm tunn ommn

Domum n inct

o MMilper cim
Cblun At inli, kand
lmul, völgte gel
ronltrwit Guodamm
obs, e multum in
Nonolet. Mien D
jent guidem illam
Culs lors eadem. Jer
a (cjus ri penes
K) von qui par ent
n emum hoe De
tn non totig guat
krilo leuit. brate
ltionen bono loo
Dhyttun ſe vigit non
1, gum damno: ne⸗
Imaſh gnot nni
il im lele conh
Paſs giibis inter
m, Atihen ulllan
nota verbe nhete
zer Mai e ⸗
Mmi, ſan
Ale ſ neie
e⸗ Gen iu
lers ſne in n
obites cile .
l ne e
n nnun l
Nentetunt, P

n nnde ſcbet pinn.
Netawetunt, cregenit
cet tum Kiſio ne⸗
lti, nec expeditd.
ens, nec ullo adln

10, niſi haudat.

inſigniz eſet/

1 vos kiceretis, n.

elhr lors vigeretor,
adilis? Et tamen
is, guo ute meiith
cum vos in bono
klati foenitis cunds

hominum ſoffagj
ino; non mortali .
entia caleſti? NN
n, non Valicmi D.

onciliorum Canone
2r09itivas contule.
oralichmi! Colun,
ſt, i quo hre lili
ſus voluntate, motn
x hijus lori pbriſs
t velirꝛ ellet linc
0o bploen luß minl
in collibus gepolii

Aperi fecerunt t.
,ne ih

ſe ad vos illos parietes ſine ope machi-
narum, ſine vi organorum, ſine fu-
nium adminiculis, ſine brachiorum
adjumento, quod perinde eſt ac dice-

re, non humanàâ operà, ſed coœleſti-

um Geniorum manu. An non hoc
eſt voluntatem erga vos ſtudiumque
tam ardens demonſtrare, ut vos ſine
modo ac menlura illi devinciat, qui
ſic vos amavit?
Eſt tamen his majus aliquid:
nec enim tantùm ornavit vos DEUS,
Domum hanc ſanctiſſimam donan-
do ; ſed inſuper cuùm non ſemel illi
oblata eſſet anſa, eandem denuo au-
ferendi, voſque deſtituendi, ipſe
monſtravit quodammodo, quaſi à
vobis, etſi multum irritatus, divelli
non poſſet. Miſera Dalmatia! Bea-
verat quidem illam aliquot ante ſæ-
culis ſors eadem. Sed quid? Cùm
illa (cujus rei penes authores ſit fi-
des) non qua par erat obſervantiâ ac

reſpectu ſacrum hoc Domicilium co-

leret, non totis quatuor annis gau-
dere illo licuit. Præter omnem ex-
pectationem bono ſuo die quodam
privatum ſe vidit non minore dolo-
re, quàm damno: nec juvit ipſam,
quòd meœſta quot annis Adriatici ma-
ris ad littus ſeſe conferret, ibique

ſparſis crinibus, inter uberes lacry-

mas, & triſtem ululatum illa ſemper
nota verba repeteret: Revertere ad
nes Maria, vevertere. Vana enim
ad hanc uſque diem fuerunt lamenta,
preces ſine fructu: nec enim magni
hoſpites facilè ab eo revocantur, cui
ſemel, tanquam parùm humano, ter-
sum obverterunt. E diverſo adver-

DE S. DOMOLAURETANA. 105

tite. Appulſa ſancta Domus in unam
veſtrarum ſylvarum haud procul ma-
ri, cuùm ibi locum cæpiſſet, non diu
poſt omni ferè die profanabatur ne-
farijs homicidijs, & peregre adven-
tantium cruore. Sr igitur veſtrêm
non credidifſet, abeundum illi ad
nationem tam diſſitam, ut eò ne in-
dicia quidem aut fama injuriarum tam
atrocium perveniret? Et tamen ad
locum mutandum compullſa, hunc
quidem, ſed non Provinciam muta-
vit; imò ne quidem ditionem Sub-

ſtitit uno inde milliari in notiſſimo-

rum fratrum colle: & ecce hinc quo-

que poſt quatuor menſiũ intervallum

migrare illam coeëgit fratrum Avaritia
& furor. Quid ad hæc illa? tantum-
ne illi animi fuit, ut jam ſecundum
ludibrio habita vos deſereret? fuge-
ret, avolaret? veſtris etiam, ut in
alijs ſolita eſt, in oris videri deſine-
ret? Nihil minuùs. Ad teli duntaxat
jactum in viam publicam receſſit,
sicque per aliquod temporis ſpatium
(hoc enim verum) alias ex alijs ſe-
des, non tamen extra Provinciæ ve-
ſtræ limites quæſivit: ſic ut intervallo
quatuor jam ſlæculorum, nec bello-
rum tumultibus, nec gubernationis
viciſſitudine, nec Populorum ſcele-
ribus, unquam hinc voluerit recede-
re. Imò, ſi ex præteritis rectè con-
jectura capitur de futuris, quæ qui-
dem videtur rectiſſima conjectandi
ratio, hic illa ſtabilem pollicetur
moram, kic kahitationem ſemper
duraturam.
Nunc à vobis expecto, Audi-
tores! quid ſentiatis? An non om-
0 3 nia,

110 PANEGYRICUS OCTAVVUsS,

nia, quæ hodie à me in medium al-
lata ſunt, apertiſſime vobis demon-
ſtrant, quàm multis & grandibus no-
minibus Divina Beneficientia vos ſi-
bi obſtrictos teneat? Quid tandem
Propè dicam facere illa potuiſſet, &
quo pignore ſuam in vos voluntatem
& æſtimationem certiùs teſtari? Po-
teràtne dare aliquid cœlo carius, vo-
bis utilius, & toti Piceno glorioſius?
à² vobis ſententiam expecto. Si an-
te Pilij DEI, & Matris ejus Virgi-

nis thronum data fuiſſet vobis optio

ſuppliciter petendi, quidquid mal-

letis „quod animis veſtris proficuum,
quod toti Nationi eſſet honorificum,
an aliquid facilè in mentem vobis ve-
niſſet petere majus illo, quod ipſi
non rogati dederunt? Ego certe ex-
hibitum vobis honorem tanti facio,
ut vix cogitare majorem aut parem,
Poſſim. Neque hoc ideo dico, ut
videri fortaſſis nonnemini poſſet,
quòd titillare veſtras aures, & puti-
da adulatione veſtram emendicare
benevolentiam laborem; ideò enim
dico, quia plane ita ſentio. Si au-
tem ita eſt, quanto prṍ DEUM! vos
ſtudio par eſſet, & ſingulos quidem,
tantæ beneficentiæ reſpondere? quo
animi ſenſu parietes illos ſanctiſſimos
ntueri? quibus illlos venerari lacry-
mis, quibus oſculis amoris vim pro-
fiteri? quid non eorum gratià moliri
atque conari? quantum conferre ad
eotundem ſplendorem » quantum
Pro eorum augenda gloria deſudare?
Licet hic mihi libere loqui, quod
ſentio;: cum enim vos partibus ve-

2

ſtris ſatis ad amuſſim faciatis, nemo

2

ſuſpicari prudenter poteſt, eo me ſ-
ne aliorum laudàâſſe & commemoralſ-
ſe ſtudia, ut hæc veſtra ſint accuſa-
tio. Cœterum quem non puderet
com templari populorum exterorum

ſacratiſſimo huic hoſpitio addictiſſ-

mas voluntates? Multi illorum ab

extremis Europzæ, & deſertiſſimis

oris proficiſcuntur ad illud viſendum,
relinquunt patriam, familias deſerunt,
vitæ commoda recuſant, & vijs dit-

ficillimis tam peregre abire non for-

midant: tranleunt alpes altis nivibus
obſitas, enavigant maria tempeſtati-
bus horrida, & nullo damnorum rei
familiaris reſpectu brevis ſomni mo-
leſtias, hoſpitiorum, per quæ tran-
ſeunt, ſordes, pericula à prædonibus
penſi non habent, ſed devorant ala-
criter omnia, lola auguſtorum ſuo-
rum parietum videndorum ſpe ani-
mati. Vos ut eorum fruamini aſpe-
ctu, quid harum moleſtiarum ex-
antlare neceſſe habetis? vix extra do-
mus limen vobis prodeundum eſt,
vix tantillum movendi pedes, vix ali-

quid incommodi ſubeundum. Quid

proinde foret, ſi major eſſet illo-

rum, quàm veſter, pietatis erga hunc
locum ſenſus, major frequentia, ag-
mina denſiora? Quid foret, ſi illos
videre eſſet adventantes pede nudo,
vos autem rhedis & eſſedis vectos
commodiſſimis? illos ſingulari mo-
deſtià oculorum, vos obtutibus cu-
rioſis ? illos veſtium vix amictos
centonibaus, vos ad ſuperbiam &
pompam excultos? quid ſi illi reci-
tarent Pſalmos, concinerent hymnos,
coronas Matri Virgini texerent vo.
nani

wr Pipere
gnt, o i
Etteis loluij
Neappullis mnilgke⸗

ationis erminim 8

c rec.
Gciis isinnibu, ie
lam, Ohiitkayms V
gere tihnmdin, nonpot
Aede Naſffi
os? Cheio letwdiit
Cbnibus ouum geree⸗
Ntpui Arnoh ueti
doler ongelemelils,
ndis, gudm propinqus
Uactmieb ertenis, gbem

6pe, & geatiin,

ntür ad ilud Vilen
riam, ſamilizg Gelenn
reculant, & Uizt.

eregre abire non in.

eunt alpes alis nirinmn

Sunt matiz tempeltli
nullo damnorom k
eOn brevis lomni mo.
forum, per gun trir
Pericuh à pradonbu
ent, led deroranti

lolha zuguſtorum ii.
h ridendorum ſpe n.

teorum fruaminia⸗

mum moleſtiarum er.

habetis? Vix extnd)⸗
bis prodeundon ilt

novendipedes,Ni

odi ſobeundon, E
, ſ myt ehet iin
ſter, pietats elgt hune

mio egentn, C

Cid foret, inn
gentantes Pece un
edis * eſledis ve
35 illos ſngulr n.
„. Vos Oblib

Mnce,

Vn

n

DE s. DOMO

inani garrulitate tereretis horas? illi

invocarent omnes Cœliter, vos obliti
omnium appellaretis neminem? illi

nulli non pauperculo ſtipis aliquid
erogatent, vos nulli quidquam im-
pertiretis ſolatij⸗ Quidſi eodem tem-

pore appulſis utriſque ad ſuæ peregri-

nationis terminum „ viderentur illi
magno ſenſu pietatis prono in terram
totò corpore &. vultu libare oſcula
Sacris illis liminibus, reptare per ſo-
lum, ſolvi in lacrymas, ſacra obſi-
dere tribunalia, non poſſe dein à Sa-

ctis Akaribus & Sacrificijs avelli, dum

vos e diverſo ſermonibus otiòſis,
obtutibus parum verecundis ſtaretis
occupati? An non quæri meritò Virgo

poſſet, longe ſe meliùs, oblervari à re-
motis, quàm propinquis? reverentiùs

tractari ab exteris, quàm domeſticiss

ELAURETANA. 11
Sed laudes DEO, non habet illa ha-
ctenus (ſi quidem non fallor) quod
jure de vobis conqueratur, ſed potiùs
unde meritò lætetur; dum vos potiu⸗
aliunde appulſis præitis exemplis mo-
deſtiæ, reverentiæ, omnis decori .
quæ ſacrum eum locum decent. A-
gite igitur“, pergite ſtrenuò in ijs.
quibus tam ſancte aſſueviſtis, & me-
mores ſingularis, quod in vos à Ma-
ria profectum eſt, beneficij, ea erga
illam gratiſſimi animi ſigna demon-
ſtrate, ſic ejuſdem in vos amori „

mutuo amore reſpondete, ne illam

Ppœnitere aliquando debeat, quòd
non abſque omnium aliarum invidiâ
Nationum veſtris in collibus
ſuam fundare coloniam
deſtinârit.

THRO.

112 PANEGYRICUS NONUsS,

EH

—„

THRONUS DEI

NTER HOMINES POSITUS IN VATICANO

PANEGYRICUS
IN EONOREM CAYZEDRX
Jandli Petri dillus Bononikz.

TZu e⸗ Petraut & ſuper banc petram ædificabo Eccleſi

iam meam , & portæ

Inferi non præ valebunt ad verſus eam. Matth. 16.

Uisquis Archite tus æ-

ternitati ædificare ſtu-

det, primæ inſtar legis
habet: quærere baſis
ſtabilitatem, & ſolidi-
tatem, fundamento. Exiſtimàâſſem
idcirco, Chriſtum quoque inde à

principio, quo grande nalcentis Ec-

cleſiæ ædificium molitus eſt, debuilſ-
ſe illud inædificare opibus ac poten-
tiæ alicujus Monarchæ, quem neque
virium magnitudine, neque nominis
celebritate facile quisquam alius ſu-

peraret. Et tamen cùm attente cir-

cumſpicio, adverto, quòd eam in
rem deligat e Pifcatorum tribu ali-
quem, non Majorum glorià illu-
ſtrem, non forentem pibus, non
Ornatum ullâ literaturâ; & huic tam
infirmæ petræ ſperat inædificare do-
mum tam firmam, ut nec illas qui
dem timere Furias debeat, quas in-
genti umero miſfurus ſit orcus ad
Ülam evertendam. Tu es Petrus. Sed

fortaſſis hæc illum ſpes fefellit. AA.
Sedecim jam ſæcula, & quod exce-
dit, elapſa ſunt, ex quo fundatus ²
Chriſto Principatus durat: & ubi
alij, qui olim æternitatem laturi vi-
debantur, collapſi, ſepultique ita
ſunt, ut eorum ne rudera quidem ex-
tent, hic, qui tam debilis credeba-
tur, perpetuò durat. Me proinde
judice inſanit, quisquis dubifat, ho-

minis iſtud, an DEI artificis opus

ſit. Nihilominus ut hodie vectigal
debiti obſequij pendam, non ſoli Pe-
tro, ſed omnibus, quos ille hoc in
Principatu Succeſſores habuit, ſubijt
animum cogitatio vobis argumentis

clariſimis demonſtrandi, Thronum

Vaticani, DEI inter homines Thro-
num eſſe: quod idem eſt ac dicere:

eſſe thronum, in quo, etſi noſtra à:

materia conflato, in hominum per-
ſona DEUsS reſideat. Eſt hæc, ſi
me opinio non kallit, veritas ejus ge-
neris, quæ ad ſalutem conſequen-
dame

ſuun e olet, go⸗
