Doctrina, quam hic Cœtus ſeque-
retur, quæque traderet, quâ ratione
viâque iretur ad ſublimem illam bea-
titatem; & una apud omnes, & ve-
ra eſſe debuit; non autem talis, quam
ratio humana per ſe nullis præter or-
dinem adjuta auxiliis, aſſequeretur.
Una quidem, quia ab ipſo DEO tra-
dita (quis enim alius, quàm DEUS
ipſe, rationem traderet, quà Sum-
mam ejus Majeſtatem coleremus?)
qui cùm ſit Sapientiſſimus, non po-
teſt non ad unum revocare omnia:
nec cogitari ratio poteſt, ob quam
aliâ doctrinâ, aliis præceptis hi, illi-
ve uti deberent, cùm utique, quis-
quis rectam inſtitiſſet ſemitam, à ter-
mino, ad quem ibatur, non fuiſſet
aberraturus: redundabat ergo via al-
tera, cuùm una ſufficeret, nemini non
aperta; quàm autem in neceſſariis
DEUS non deficit, tam non ſuper-
Auit in ijs, ſine quibus recte ſe ha-
bent omnia. .
Vera porrò & Fidei, & Morum
doctrina eſſe debuit; quia ad Veri-
tatem non itur per mendacia: &
quia mentiri DEUM, à quo jam di-
ximus doctrinam hanc tradi debuiſ-
ſe, inter illa eſt, quæ DEUM non
DEUM, quia non dignum fide, ef-
ſiciunt: non poteſt autem, qui ſcit
omnia, docere falſa, quin mentiatur.
Ex quo ipſo jam conſequens eſt, do-
Ctrinæ hujus non partem tantuùm, ſed

omnem omnino veram eſſe debere.
Si enim omnis vera non eſt, an fal-
ſam perinde ac veram fide non minuùs
firmã, omnem vacillationem exclu-
dente, credi oportet, an non? ſi u-
tramque, jam profectò neutram tene-
re conſtantiſſime poſſum; utpote
certus, quòd tam falſum eſſe poſſit,
quàm verum, quod credo ſæpius
mentienti. Sed credere perinde eſſet
ac dicere: hoc aliter ſe habere non
oteſt, & tamen fortaſſis falſum eſt,

P
qudd ita ſe habeat. Hoc ſi ſimul ju-

icare Samuel noſter poteſt, judicet
per me licet: ego idem ſimul aſſenſu
tali amplecti, & non amplecti non
poſſum.
An non niſi vera credi, falſa autem
repudiari oportet? At inter hæc quis
privatus diſcernet, ſi Schola ipſa non
diſcernit, ad quam, ut diſceret, acceſ-
ſit? Si hæc, & illa pari veriſimilitu-
dine proponuntur, quis, obſecro,
hoc è& Labyrintho exitus, ubi nemo
eſt, qui filum porrigat? Ambigi igi-
tur non poteſt, quin vera eſſe debeat
omnis ejus Scholæ doctrina, quæ vi-
am docet ad patriam, & ad veram
manuducit in vero DEO felicitatem.
Sed nec illud ambiguum, quòd e-
am eſſe oporteat doctrinæ hujus ex-
cellentiam, ad quam ſuâ acie humana
ratio non pertingat. Debent ſcilicet
fini media, finis medijs proportione
ſua reſpondere; quare ſi ſupra om-
nem hominis facultatem finis eſt, (ſi-
cut eſſe fateri debemus, qui nos vo-
catos aſſerimus ad DEUM, bonum
illud ſummum maximuúmque, ut in ſe
eſt, mentis oculis contemplandum
poſſi-

cie Crcumſt i
ſperamus, im
ſbi relica, api⸗
tiorta necelle
hi cccutientis ni
dan.
lan ſ lxc ita
X Vera, & intll
periorele Colki
non poteſt etlum
uus in eab tince
Olcura unt,e,
Sefnint, gur l
gue gelendat.
namus, DkUX
8 guun lais
ſotet Religio;
misgue neceſſir
cu enim Cont
non poſſint no⸗
tam obleunis, B
Ctum Poſits, ſi
nluck, guiſi⸗
(4 lgionem ol
prope Eirerin
Donst, Iid
1es epocet del
ocig er odii le

Di contingetet

eelenonii vͤ
Dem

R eer.
Lel, unhl.
non minu
openn er clo.
an Nn? (u.
eufttamtene-
um; unte
n elle polit
credo lepin
Perinde eſet
lubere non
lo kllin eh
eſſinul ju.
teſt, juclcet
mul allenſ-
nplecti non

,wen.
imerhac go
cholr iphn non
biſceret, accel.
i veriſimilitu.
is, oblecto,
B, Wi nemd
1 Mrdbig ig⸗
vert eſſe leden
Crins, e ,.
n, . rerun
60 Kelcien.
uun gd .
Crine huſbser.
Ni ae hunm
Debent cilie
I gropotoe
are ſ lch er

imo⸗ ſo⸗

DISSERTATIO
poſſidendumque, quod profectò na-

turæ noſtræ non debebatur) hanc
quoque media ſuperent neceſſe eſt:
unde cùm hæc inter, primum ordine
locum Fides obtineat, fruſtra hanc
brevi facultatis noſtræ, intelligentis
acie circumſcribimus; ſed ut majora
ſperamus, quàm quæ natura noſtra,
ſibi relicta, capiat, ſic etiam credere
altiora neceſſe eſt, quàâm quæ infirmi
hi cœcutientis noctuæ oculi perſpi-
ciant.
Jam ſi hæc ita ſe habent, ſi & una,
& vera, & intelle cts noſtri acie ſu-
perior eſſe doctrina Religionis debet,
non poteſt etiam non unus eſſe ſupre-
mus in ea Princeps & Arbiter, qui quæ
obſcura ſunt, explicet, quæ ambigua,
definiat, quæ ſemel tradita, ſervet at-
que defendat. Nullum enim ſi po-
namus, DEUM bonum! quàm man-
ca, quàm ſuis non abſoluta numeris
foret Religio ; cujus tamen author
DEUS, ſapientiſſimus, potentiſſi-
mũusque neceſſariò eſt conſtituendus?
cùm enim controverſiæ aliæ ex aliis
non poſſint non exiſtere, in rebus
tam obſcuris, & tam extra conſpe-
ctum poſitis, ſi Judex, ſi M agiſtratus
nullus eſt, qui lites, quæ demum cir-
ca Religionem ſolent eſſe atrociſſimæ,
&, prope dixerim, internecinæ, com-
ponat, qui ad concordiam diſſiden-
tes revocet; bella ſcilicet ex bellis,
odia ex odiis ſerentur; ſicut in om-
ni contingeret Republicà, ſi nemo
eſſet, penes quem ſumma poteſtas eſ-
ſet. Etſi unum eſſe in profanis ne-
ceſſe non ſit, ubi Ariſtocratiæ, & ali-

qquis etiam Democratiæ locus eſt.

ACADEMICA. 365

Nec ſanè quidquam ad rem dice-
ret, qui Codicum à DEO datorum
Authoritate defmiri omnia debere
contenderet. Hi enim cùm non poſ-
ſint non eſſe reconditi, & multis in
partibus abſtruſi, non poſſunt non
variis interpretantium opinationibus
eſſe expoſiti, quarum ſua cuique tan-
to placebit contumacius, quo tena-
cius adhæremus ſenſis, quæ noſtri ve-
luti partus ſunt, & noſtrà induſtriâ ex
abdito eruta. Infantes eſſemus, in
Religionis Chriſtianæ Hiſtorijs, ſi
ignoraremus, quoties inter privatos
de vero ſacrarum Literarum ſenſu ſit
acerrime dimicatum, nullo pugnæ
exitu, ſi ſuprema Authoritas defuiſ-
ſet. Nec hoc non vidit noſter Sa-
muel, qui idcirco S. um lucubrationis
ſuæ trigeſimum primum ſic exordi-

tur: (a) Eccleſiaſticam dominationem (2) fol. 12 4.

unius ſubjici Imperio, & Monarchica
formd deſcribi debuiſſe, nemo eſt, qui
non videat. Nam Democratia, aut
Ariſtocratia, nec conveniens eſſe, &
conſentanea Sacro Imperio, nec ſtabilis
videbatur, quam ob alia incommoda, tum
quòd Populare, aut Optimatum imperi-
um, in tanta hominum refractariorum
& praæfractè diſſentientium multitudine
tam ſeveris & accuratis legibus circum-
ſcribi & temperari nullo modo poterat,
ut non diſſenſiones conſeſtim, & ex iis
factiones, ſeditionésque orirentur. Pu-
tat tamen, humana mente concipi non
poſſe, quid cauſæ ſit, (⁵) cur di-
velli imperium ac diſtrahi ob divi-
num cultum, & ex uno duo fieri re-
gimina, atque invehi in Rempubli-
cam neceſſarid debeant. Atque adeò
„ 2 3 uni

(6) fol. 14.

366 DISSERTATIO ACADEMICA.

uni eidemque in profanis non magis,
quàm ſecris ſupremum jus eſſe tribu-
endum.
Hic enimvero mirari ſatis non poſ-
ſum, quò demum humanam mentem
impellere præconceptæ opiniones
poſſint. Itäne verò unum, indivi-
sumque eſſe oportet humanum, di-
vinumque Imperium, & hoc in Re-
ligione etiam Chriſtiana? nam quæ
de omni, quæ ſupra naturam ſit, Re-
ligione hactenus diſputata ſunt, ea in
Chriſtianam etiam, & in hanc maxi-
me cadunt; quam utique numeris
omnibus abſolutiſſimam perfectiſſi-
maâmque, dignam Omnipotente, dig-
nam Sapientiſſimo, induta carnem
DEI Sapientia conſtituit. Una e-
nimverò hujus maxime, vera, ſuprâ-
que naturam doctrina eſſet debet, ſic
ut ab omnibus, quæ caduca ſunt, ho-

minis animum planée avellat, & ſicu-

„4) fol. 11.

bi cupiditatibus adhuc ſuis, ſacris li-
cêt abluta Lymphis, humana adhæ-
reſcit imbecillitas, non id Religionis,
led, teſte ipſo Samuele, (a) homi-
nis ſit vitium. Et in Religione tam
ſancta, tam nihil caducum ſpirante,
habenas illis, & ſemper, permitta-
mus, qui & Politico Regimine ſunt
occupatiſſimi, & tam ad Sacra tra-
ctanda non expediti, quàm multis
circà illecebrarum, negotiorumque
vinculis irretiti?
sed ut rem tanti momenti clarius
ponamus ob oculos, ſtatuamus, quod
res eſt; Religionem hanc nullis eſſe
vel locorum, vel temporum limiti-
bus circumſcriptam: non in uno ali-
quo Judææ angulo aſſeclas ejus lati-

tare, ſed ſic jubente ejus Authore ac

Conditore Chriſto, Nationes omni-
no omnes ad eam non cogi quidem,
ſed potentiſſimis amoris illecebris
trahi ; nullum uſpiam conſtitutum
locum, in quo uno liceat puras ma-
nus tollere, in quo uno divina litare
victimà, ſuumque ſupremæ Majeſta-
ti cultum exhibere neceſſe ſit. Atque
ita reipsâ factum, & Chriſti fides
jam olim ab Apoſtolis, & qui dein-
ceps eorum veſtigiis inſiſtere, non
in Europa tantùm, non in notiſſimis
primæ Aſiæ Provinciis, non in exti-
màâ Africæ orâ, ſed tantum non om-
nibus, tam late ſparſis, tam longe à
ſe invicem remotis Regionibus pro-
mulgata eſt.
Hi porrò omnes, quotquot Chri-
ſto dedére nomen, unam ad Religio-
nem, unum ad Cœtum, unam Rem-
publicam, uno Fidei, uno præcepto-
rum nexu, una Sacrorum Myſterio-
rum adminiſtratione copulatam con-
nexaimque, pertinent. Quodnam
autem ejus in terris caput, quis ju-
dex, quis ſupremus arbiter, quis Mo-
narcha? idemne, qui ſceptro, & Po-
litica poteſtate jura cunctis his Gen-
tibus dicit? At quis ille? an Roma-
norum Imperator? Ad hunc quid
Sinæ, quid Japones, quid Americæ,
quæ vel ad Auſtrum, vel ad Arcton

ſe porrigunt Nationes ac Populi, qui

vel ſuos ipſi habent Magiſtratus ac

Principes; aut ſui juris non alios ſu-
pra ſe agnoſcunt, quàm quos ad Chri-
ſtiana ſimul ſacra, & civilem vitam

traducti ſibi communi conſenſu præ-
fecere ? Nec tantuùm ultra Europam
Roma-

fent,
Humanülngue .
umitatenn, 4
tæ Aterius
tarn ulta Lont

tue

Uites
Eorope Iimits
ura Vie

(&, quæ]
ſcut Vieminon
cijlyis ein
1n Feuda ceten
tum ac Var
Patiantu.
elgo kun
inreniamus Deiß
Keptta gemt
ves, dder
lis inegni,
premo jure pre
leæ, mins Reg
co, gpot erunt
jin Momrchis
An hos opontet
naate Aaca,
conſllis, ſievt
tero uibam
gionem ectant
limn Ariſtoctzticz
non zamigemin
n Imperio Rome
tum Civinarumane
Gvod tmen hi
eſſe gebere .
dick (Onter
ca dhianme
ibuml An P
“R kunc
4 harrat San

et Rex & pe
ai, guin *

Abthors
Konesn.
Juidemn
N iechri;
COrſfüiwtum
Eat par.
diyinilt
emn Mieſ
eſit Aine
Chriſti ſies
qui ein.
ſtere, non
n notiffimis
1On in exti.
n non om-
m longe
id do.

Otqvot Chn.
n d Reigio.
unan Rem-
precepto.
n Mteno-
Nclaten cor-
oénam
, guis Nr
iet, gus M.
t0, l.
s hiͦ Ger-
len mn Mo.
–
aid Ameree,
elad rcan

Popplynl

Mlegiſret
10 Ale⸗
arikn nin
conenie
llas h c
Roca-

—¶ —

DISSERTATIO ACADEMIC A. 367

Romani Imperatoris ſe jura non por-
rigunt (& ſi in Sacris eò ſe porrige-
rent, jam non ejusdem eſſet civilem
humanamque tueri populorum inco-
lumitatem, & quæ altiorem finem vi-
tæ alterius ſpectant, procurare) Sed
tam multa funt intra non latiſſimos
Europæ limites Regna ac Respubli-
cæ, quæ jura Viennâ non petunt. Et
ſicut Viennà non petunt, ſic nulla eſt
cujusvis alterius Principis Aula, à
qua Feuda ceteri petant, séque clien-
tum ac Vaſalorum numero cenſeri
Patiantur.
Quò ergo eundum nobis, ut Sacræ
inveniamus Reipublicæ Principem,
ſi Sceptra idem tractare, & ccœli cla-
ves, debet? Si Principum ſinguli
ſuis in Regnis, ſuis in Provinciis ſu-
premo jure præſident; unius Reipub-
licæ, unius Regni cœleſtis, Eccleſiæ
dico, quot erunt ſuprema capita? ubi
jam Monarchia, & ſolius imperium?
An hos oportet communi conſenſu
tractare Sacra, & mutuis ſe juvare
conſiliis, ſic ut nemini fas ſit ſine al-
tero quidquam in his, quæ ad Reli-
gionem ſpectant, decernere? At ſic
jam Ariſtocratica adminiſtratio eſt, &
non jam idem in Gallijs, in Hipaniis,
in Imperio Romano rerun politica-
rum divinarumque ſupretmhus arbiter;
quod tamen arbitrium penes unum
eſſe debere contendit Puſendorffius.
Exiſtat jam controverſiæ aliquid cir-
ca Religionem in Polonia; quod
Tribunal adeundun.? Regis utique,
ſi vera narrat Samuel. Sed quid hic
aget Rex & ipſe Neophytus, & do-
ceri, quàm docere magis idoneus?

Suos ſcilicet Theologos, ſuos in Sa-
cris curandis adjutores audiet, ſta-
tuetque, quid deinceps toto in Reg-
no tenendum. At cur illum, quæſo,
non audiunt, qui præterita ætate ve-
tera Sacra deſeruere? An non, quia
negabunt, recte eum ſacra Oracula
interpretatum? An non Provinciæ
aliæ, Germania, Italia, Gallia, nihl
ad ſe pertinere dicent, quæ Polonus
decreverit; cùm ſuos ipſi Principes,
atque adeò Sacrorum interpretes &
arbitros habeant? ſic autem quanta
brevi in rebus ad Religionem ſpe-
ckantibus naſcetur opinionum diver-
ſitas? quæ rerum perturbatio? quæ
Unitatis ac Veritatis diviſio? Fulmi-
net Polonius, fulminet Gallus, ride-
bunt Nationes aliæ, neque ultra Ga-
rumnam, aut Ligerim, ultra Viſtu-
lam, aut Boryſthenem metus perti-
nebit.
Sed ſit aliquod Europæis Chriſtia-
nis ſuis in Principibus perfugium;
poſſint iſti decernere, quæ oſtendi-
mus decernere non poſſe. Quid
conſilij Sinis, quid Japonibus, Sia-
menſibus, quid tot aliis Gentibus Pu-
fendorffius ſuggeret, ubi apud ipfſas
de Religione dubitari contigerit? ſuo-
rumne illi Principum pulſabunt fo-
res, petentque finiri controverſias,
de quibus ipfi intelligunt nihil, Ido-
lomaniæ adhuc erroribus impliciti?
enimverò fatetur adverſarius, non re-
Cte cauſas Religionis ad iſtud defer-
ri forum: aliunde bonis illis homi-
nibus petenda jura.
Sed unde obſecro? an ab iis, qui
Chriſtum iis in terris primi prædica-
runt?

368 DISSERTATIO ACADEMICA.

runt? At hi & diſſentire inter ſe, &
errare procul dubio poſſunt, nihil
ultra hominem habentes : id quod
ſatis præter cetera oſtendit, quæ ho-
dieque apud Sinas, interque Fidei
ibi Præcones viget contentio, dum
quam alii vetitam, cumque unius
DElI cultu pugnantem damnant Con-
futii, Sinicæ Philoſophiæ parentis,
venerationem; alii non niſi civilem
cultum, qui citra ſupremi Numinis
injuriam rei conditæ tribui poſſit, in-
terpretantur. Caveat, quæſo, Pu-
fendorffius, ne hac ſaltem in contro-
verſia recte Romaà peti Oracula fa-
teatur.
Angit me tamen hac in re aliud:
cupio enim intelligere; ſi fas eſt alijs,
Principes ſuos audire, cum de Fidei
dogmatibus ambigitur, cum alia, quæ
ad Sacrorum curam ſpectant, admi-
niſtranda, cur quos dixi Populi, ſuis
Principibus jura non recte petant?
ſi tam DEUS diviſam non vult Rem-
publicam, quidni etiam per non
Chriſtianos loqui Chriſtianis poſſit,
ſi Aſinæ os aperire ad erudiendum
Balaamum potuit? aut id ſi non vult,
cur alios Principes ſic regat, ducat-
que, ne in errorem alios impellant;
cùm longe minuùs prodigii habeat,
unum aliquem eſſe, & fallere, & fal-
li neſcium, quàm plenam hanc ad-
mirabilitatis vim atque potentiam in
tam multos diffundi? Præterquam
quòd nec hinc me tam kfacile extri-
cem; cur tandem Imperii quoque
Principibus & Electoribus ſacra hæc
& ſumma poteſtas, ut quidem ipſe
vult, competat, qui tamen in tam

multis ſuperiorem ſe Cæſaris Maje-
ſtatem reverentur?
Sed audiamus, quid cauſæ afferat
noſter Antagoniſta, cur qui à Chri-
ſto alieni ſunt, judices in litibus ad
Religionem ſpectantibus, & in tota
rei Chriſtianæ adminiſtratione eſſe
non poſſint. Hinc, ait, ſequitur, ut
ea quæſtio non niſi de imperantibus or-
thodoxæ Religioni addictis, intelligi de-
beat; non de iis, qui vel Chriſtianum
Dogma omnino contemnunt, & repu-
diant; vel Sectam pravis opinionibus
& erroribus, quod ad præcipua Religio-
nis capita attinet, infectam ſequuntur.
Iis enim gubernacula Eccleſiarum per-
mittere, perinde ſtultum, & ineptum
foret, ac ſi lupo ovem commiſeris. Pro-
fectod Oraculum ex tripode. Sed
audi, mi bone: an hoc tuo effato
prohibetur Sina, potentiſſimo ſuo
Monarchæ Eccleſiarum permittere
gubernacula, cum Chriſtianum Dog-
ma, etſi nondum, quod conſtet, ſe-
quatur, nec contemnat tamen, nec
repudiet? aut ſi is hunc Monarcham,
qui tam pati non poteſt, quemquam
aliquid in ſe authoritatis habere, in
Religionis negotijs arbitrum, judi-
cémque optare non poteſt, edic,

per DEUM, quem tandem, præter

Romanum FPontificem, adire debet,
cuùm neminem Superiorem habere
non poſſit ? Et quod de hac Sina
dico, de omnibus, qui ſub Principi-
bus, aut Rebuspublicis, à Chriſti alie-
nis, degunt, dictum eſto. Oportet
nimirum Patrem eſſe omnium Gen-
tium communem, unum Monarcham,
qui uni Reipublicæ unus præſit, unus
curet,

lrdulich

lb ſonig eian
e ſanglini ain
Nimis enim
glet iorigenr
nu u0 Onmnes
1n qisgußs t
luis medeatuf
Nec temotifim
blos huc tui ke
Verto: ſed timm
ni, genties
ego Nideo, non
umt. Quc en
rum, Danorum
n 8, Owem 9
gem, Aut Prin
Eckam prayis
noribus infectan
det, commutti il
debet. Hanc
ſbi m haeille er
inde enit, gvocd
Lum in tmmult
Elentieab alis,
nore jure Chrit
tMäpenimnt li

plm, ant tun
nOris Wticne

1
onarehus . or

fatotem I.
iln, uſitan
Vlter cite, belg⸗
nim vel Palca. V
8
Uttose VI

Celei M.

g, An
iſtratione d
t ſeſuitij
perantizt, .
el Chyifiggun
Nt, 6 epu-
ir gininu⸗
inuu lelir.
n ſegnunrt,.
leianmn zer.
1, W mneſtun
mileit. R.
Gipode. Ael
hoc tuo eſfito
tentifuno ſuo
m petmittere
ſſtinum Dog.
O ONe,E.
na umen, bec
nc Monarchan.
elt, ggemguun
ietis kebere,
Tkinmm, l⸗
4 Oteſt eche,
n undem, Nele
rein, ire ebet,
erioen M
od le nn w
1cs, Oport
eſto. ⸗
e Onmplun 4

6 c,
unun 1 6 up

DISSERTATIO ACADEMICA. 369

curet, quæ ad omnium incolumita-
tem pertinent ſempiternam: ne or-
phanos tam multos, tam multos ace-
phalos fateamur; qui tamen omnes
Chriſto Sacramentum dixére, & ejus
ſub ſignis etiam cum bonorum, vitæ
ac ſanguinis jacturâ, cupiunt militare.
Nimis enimverò grande hoc illius
eſſet Providentiæ peccatum, quæ ſi-
nu ſuo omnes complectitur, & à
qua quisquis deſeritur, unde malis
ſuis medeatur, nusquam inveniet.

Nec remotiſſimos tantùm illos Po-

pulos hac tuâ ſententiâ infelices ad-
verto: ſed tam multi in media Euro-
pa, & gentiles maximeé tui, ſiquid
ego video, non habent, quò ſe ver-
tant. Quid enim ſi ambigat Gotho-
rum, Danorum, Caſſubiorum aliquis,
an is, quem agnoſcit in politicis Re-
gem, aut Principem, non ſequatur
Sectam pravis opinionibus, & er-
roribus infectam? id enim ſi ita ha-
bet, committi illi, ut ovis lupo, non
debet. Hanc autem cur religionem
ſibi tam facile eximere non poſſit, id
inde erit, quòd videat; Principem
ſuum in tam multis, tamque gravibus,
diſſentire ab aliis, qui & ipſi non mi-
nore jure Chriſtianorum nomencla-
turà veniant. Igitur neceſſe eſt, aut
ipſum, aut tam multos alios, non
minoris utique nominis opumque
Monarchas, Romanum dico Impe-
ratorem, Lufitaniæ, Hiſpaniarum,
Galliarum Reges potentiſſimos, gra-
viter circa Religionem errare: nec e-
nim vel pauca, vel modica ſunt, in
quibus hi ab illis longiſſime abeunt,
ſic ut utrosque vera ſentire tum de-
R. P. Segneri Panegfr.

mum credi poſſit, cùm dies clariſſi-
ma cum tenebris denſiſſimis, calida
cum frigidis componi poterunt, ver-
bo: cum id, quod nullibi & nuspi-
am eſt, & ſemper tamen & ubique
in media rerum omnium republica
locum habebit. .
Non attinet hic commemorare
dogmata, circa quæ aliter Orthodo-
xi (da veniam Pufendorffi, ſi hoc
in numero eos non habeo, qui vul-
gò Catholicorum nomine non cen-
ſentur; mihi enim jam diù curva ſunt,
quæcunque rectis non congruunt)
aliter Romanis à ſacris alieni ſentiunt;
eorum non pauca ſuo ipſe in libro
Antagoniſta noſter complexus eſt.
Quare cùm hic ipſe profiteatur, Or-
thodoxæ tantuùm Religioni addictos
Principes eorum in cenſum venire
poſſe, qui jura ſuis utroque in foro,
ſacro ac profano, dicere poſſint: tu-
tône, & ſine errandi metu Principes
ſuos, quos ante dixi, Populi in Reli-
gionis negotiis conſulent? eorum
arbitrio decretisque ſtabunt? oracu-
la tanquam divina excipient? Ego e-
quidem, quidquid Pufendorffius gar-
riret, in negotio, unde pendet æter-
nitas, tam facile, tamque citò, acquie-
ſcere non poſſem.
Memini verborum, quibus indi-
cat, ſatis eſſe, ſi Princeps non erret,
quod ad præcipua Religionis capita
attinet. At mihi, cùm de iis agitur,
quæ DEUS locutus eſt, quibusque
ideo aſſentimur, quia ipſe locutus eſt,
nihil non videtur eſſe præcipuum:
quidquid enim excipio, jam DEUM
primam Veritatem, quæ fallere &
A a a falli

370 DISSERTATIO ACADEMICA.

falli neque velit, neque poſſit, non
agnoſco; quod ſi præcipuum non
eit, quid demum tale eſt? At Deus
hæc minora, hæc non præcipua lo-
cutus non eſt. Atqui hæc mihi à
Magiſtris, qui me credere docuerunt,
perinde ùt illa, quæ tu præcipua di-
cis, propoſita ſunt tanquam à Deo
dicta; nec alia rationum momenta al-

lata ſunt, quibus hæc potiùs, quàm

illa credibilia redderentur. Qui igi-
tur fieri poſſit, ut credam aliqua, &
non omnia ? & quomodo, aliqua
non credendo, non jam plane nihil
credo; dum momenta repudio, qui-

bus ſolis ad credendum impelli poſ-

ſum, ac debeo?
Non eadem eſt Fidei, ac ſcientiæ
ratio: alijs aliisque ex principijs ac
poſitionibus colliguntur, quæ ſci-
mus: quia nonnullorum quidein cum
cauſis principiisque colligationem a-
nimo perſpicimus, non item alio-
rum. At non ita in Fide ſe res habent:
ijsdem fundamentis nituntur omnia:
& non magis ideo Deus in unitate
trinus eſt, quia ipſe, qui fallere &
falli neſcit, locutus eſt; quàm ignis
luſtricus, ſeu Purgatorium eſt, quia
hoc prima Veritas locuta eſt: locu-
tam autem eſſe & hoc, & illud, do-
cet Cœtus, qui argumentis minime
dubijs demonſtrat; ſe DEUM Au-
thorem habere, traditämque ab eo-
dem docktrinam Alumnis ſuis propo-
nere. Quæ profectò aperte evincunt,
uizguis concluſionem unam non cre-
it ijsdem nixam principijs, in prin-
cipijs ipſis vacillare, atque adeò pro-
cul dubio errare circa præcipua.

Sed demus homini, quoniam ĩita
vult, eſſe quædam in Religione Chri-
ſtiana præcipua, quæ cunctis in eo
Cœtu tenenda ſint; alia momenti mi-
noris, circa quæ nullo malo vel pub-
lico, vel privato erretur; ſic ut, cre-
das illa, non credas, perinde ſit,
dummodo in præcipuis non halluci-
neris. Hic equidem ego jure meo vi-
deor poſtulare, ut inter iſta, quæ di-
cit præcipua, & quæ momenti mi-
noris, ac velut adiaphora, diſtin-
guat; quæ hanc, quæ illam ad claſ-
ſem pertineant, citra ambiguitatem
pronuntiet. Non enim de nihilo a-
gitur; cum hic errare, ſit toto cælo,
quia à vera Religione, aberrare, ſine
qua non eſt ſalus. Hic ſane, ſat ſcio,
rodet ungues, nec ſe tamen expediet,
aut quidquam inveniet, quod accipi
vel ab omnibus, vel à pluribus poſ-

ſit, niſi nobiſcum loquatur. Non

ferent enim Sectæ, quæ, prô dolor!
hodie tam multæ ſunt, ea, in quibus
aliæ ab alijs diſſident, & velut cha-
racteribus invicem diſcernuntur, mi-
nus præcipuis accenſeri; cur enim a-
liàs pro ijs tanquam pro Aris & focis,
tam acriter dimicarent?
Quid ergo conſilij ſuggeremus
dubitanti, an ſuus Princeps erret in
præcipuis, & quod conſequens eſt,
an agnoſcere in eo debeat ſupremam
circa ſacra profanaque poteſtatem?
Ex his autem, per Deum immortalem,
quæ rerum perturbatio? quàm incer-
ta, quàm dubia omnia? quàm nihil
uſpiam ſolidum, nihil firmum, in
quo pedem figamus? & hoc in nego-
tio æternitatis?

Quid

1

Qs porto
r. gam-virn
gu ON-N
zettu⸗ un
anll um!? n
quin. antoper? 1 V

Iuchi e in ptæc us .
4. Prwis 0O0in 6
ribus inlecr D
eſt, ſi tinto nn
Principum nume
bus & enotibos
lonoſcet autem
9
ſctem loco ubu⸗
At Nid pati non
gid, quo On
epitnantat, Ial
um pote, um
venetanhtur? Fi
Aterutros non
pitibus; gvorun
1i poſlem, ge ſi
nummeto, de Dl.
c bonorum Aut
Winis voluntate
Operum: quæ m
Vi ſunt: ſed unn
vo locle giſcen
dvod ill in terr
Preſt, & 1quo;
oumez nedeſe ſit
lano nomine c⸗
gnatione Nom
numm; ,ſe nhi
Mon 3 1
e liei
or fe. at
ior circ Prach

oniem it
gone Chri.
uuck in eo
h
b.
iſie e.
Perinde ſt,
non haloc,.
Yure meo i.
ſta, le gi.
nomenti mi.
0na, diſtin.
lam ad chal.
Pigitten
e nihilo .
tot cxlo,
ertae, (ne
lne, Kwd,
nenerpeliet,
gvod acyp
luribes pol.
atiür. Non
Prödolorl
ea, in gödes
„& vlut hr
Cernuntur, ul.
n; ar enint
10 Ai c
i ugem
ncebs elet n
Conleqvels el,
ten hrenn
re aele
n wn.
o; Pi

(4) Non-
dum Re-

Fio⸗ titu-

os admiſe-
rat, quan-
do hæc pri-
mùm ſcri-

pta ſunt.

DISSERTATIO ACADEMICA.

Quid porrò, ſi dixero, Gotho-
rum Regem, Brandeburgicum Impe-
rij Octum-virum, (a) an Novem-
virum? quorum causâ Samuel noſter
tantopere laboravit, haud dubie erra-
re in præcipuis, circa Religionem ca-
pitibus, & Sectis adhærere, quæ
pravis omnino opinionibus & erro-
ribus infectæ ſint? Ita plane neceſſe
eſt, ſi tanto major Catholicorum
Principum numerus talibus opinioni-
bus & erroribus implicitus non eſt.
Ignoſcet autem utique, ſi noſtros eo
ſaltem loco habuero, quo ipſe ſuos:
aut ſi id pati non vult, proferat ali-
quid, quo Chriſtianorum e numero
eximantur, qui Chriſtum tam ſancte,
tam puré, tam religiose colunt, &
venerantur? Fieri autem non poteſt,
alterutros non errare in præcipuis ca-
pitibus; quorum commemorare mul-
ta poſſem; de ſacrorum Myſteriorum
numero, de DEO malorum perinde
ac bonorum Authore, de libera ho-
minis voluntate, de virtute piorum
operum: quæ momenti ſane non par-
vi junt: ſed unum hoc accipio, de
quo hodie diſceptamus, unius Rei-
publicæ hujus ampliſſimæ Capitis,
quod illi in terris vicarià poteſtate
Præſit, & à quo in Sacris jura petere
omnes neceſſe ſit, quicunque Chri-
ſtiano nomine cenſentur: qua nos
dignatione Romanum Pontificem or-
namus; ipfſe nihil non agit, ut ejus
capite cum triplici tiara prærogati-
vum hoc jus, ſupremàmque inter
Mortales Majeſtatem avellat.
An non aut noſter, aut illius er-
ror circa præcipuum Religionis caput

X

371
eſt? Quæ unquam Respublica in po-
ſtremis, aut minoris momenti rebus
habuit, Caput ſuum, aut Præſidem,
ex quo tota Reipublicæ forma, &
gubernandi ratio pendet? An neſci-
mus, quibus ſtuhiſs, quo ſtrepitu,
quo totius prope noti tunc terrarum
orbis tumultu ac perturbatione geſta
res ſit, cùm Romanæ Reipublicæ for-
mam mutare velle Julius Cæſar credi-
tus eſt? Quid de ætatis noſtræ tur-
bis dicam, quæ ob regiminis formam
Britanniæ Regna diſtraxerunt, & dede-
runt Tragoœdias, quas ſeræ ætates at-
tonitæ audient? nec fortaſſis non ſi-
miles exitus timerent, qui hodie id
agerent, ut poteſtas regia eo freno li-
beraretur, quo illam Regni Senatus
toties ducit, quò non vult. Si parva
res eſt, hæc, an illa regendi forma in
Republica vigeat, eat, cui lubet, &
pro Optimatibus, Monarcham ob-
trudat Venetis; pro Rege, Optima-
tes Galliæ, Imperatorem pleno ac
deſpotico jure Germaniæ : ſentiet
profectò, ſe non de tribus capellis
litem moviſſe. Igitur nec in Religio-
ne momenti tam parvi res eſſe poteſt,
unus illi præſit, an multi; cuùm ex
ea, t ſatis hactenus in medium alla-
ta demonſtrant, tam multa apta ſint,
ut niſi uno ſub Principe, penes quem
ſupremum Sacrorum jus ſit, ſtare
omnino non poſſit: ac proinde circa
hoc errare, eſt errare in capite præ-
cipuo: & cùm, qui in horum ali-
quo errat, jam præeſſe in Sacris Chri-
ſtiano Populo non debeat, aut poſ-
ſit, videat noſter Principum fautor,
quàm multos demum inventurus ſit,
Aaa z. quibus
△ .

372 DISSERTATIO

(4) fol. 4.

quibus tam ardua, tam multiplex,
tam divina provincia committi debe-
at; & præcipuè an tales ſint, quo-
rum maximé can à dimicationem
iſtam ſuſcepit?
Ipſummet noſtrum adverſarium
ſi audio; (a) illud inprimis Politi-
ca tradit; ad Reipublicæ perfectio-
nem pertinere, ut individua ſumma
poteſtas ſit, neve diſtrahatur un-
quam, aut mutiletur. Quid igitur,

an Reipublicæ, quæ DEUM ipſum

authorem ac Conditorem habet, hoc
decus, hoc honeſtamentum impiè
nen minuùs, quâm proterve denega-
bimus? ſi illo deſtituitur, non aliam
ſane ob cauſam deſtituitur, quàm quia
ſuus illi Author conferre vel non vo-
luit, vel non potuit: quâàm autem
alterutrum DEO glorioſum ſit, ig-
norare nemo poteſt, niſi qui ejus vel
potentiam, vel ſapientiam bonita-
teémque in dubium revocaverit. Sane
non defuerunt inter Mortales, qui
Respublicas molirentur, in quibus
individua ſumma poteſtas eſſet: &
res hodie docet, non deeſſe Rempub-
licam, in qua quidquid regiam po-
teſtatem vel olim terminis circum-
ſcripſit, vel adhuc circumſcribere
poſſet, & jam, à non multis luſtris,
ſtudioſiſſime ſubmotum ſit, & om-
ni ope in id incumbatur, ut porrò
nihil abſolutifſimæ numeris omnibus
Monarchiæ politieæ obturbet. Quod
ego quàm itupero, tam vehe-
n SRendo, ne DEO denege-
turin Republica, quam ipfſe vitæ ac
ſanguinis ſui impendio, noſtræ au-
tem & omnium mortalium, per quos

ACADEMICA.

non ſteterit, ſalutis compendio, ſa-
pientiſſime potentiſſimeque molitus
eſt, & architectatus.

Quare cum Eccleſiam ac Reli-

gionem Catholicam, toto diffuſam
orbe; tot Nationes, moribus, inſti-
tutis, regendi formâ diverſiſſimas
complexam, nemo unus Principum,
utut Orthodoxorum, ad quos civilis
ſubjectorum felicitas ex munere ſpe-
Ctat, regendam ſuſcipere poſſit;: ne
ultra ſuos limites tantà, & juſtiſſimà
aliorum Principum invidis, impe-
randi jura extendat, quid ſuperſit non
video, quàâm ut unum aliquem ſacræ
huic Reipublicæ datum ab ejus con-
ditore DEO dicamus, qui ſic mo-
deretur omnia, quæ ad Religionem
ſpectant, ut intacta Principibus ſua
jura relinquat; dummodo non ipſi
falcem in alienam meſſem mittendo
miſceant ſacra profanis, & , quæ ipſis
commiſſa non ſunt, temere attingant.

Nimirum, ut prudenter ad Orientis

Imperatorem Michaelem ſcripſit Ni-
colaus Pont. Nec Imperator jura Pon-
tificatüůs arripuit, nec Pontifex nomen
Imperatorium uſurpavit: quoniam Chri-
ſtus ſic actibus proprijs & dignitatibus
diſtinctis offcia poteſtatis utriuſque di-
ſcrevit. &c.
Hic autem Pontifex, ſacræ Mo-
narcha Reipublicæ, qualem eſſe de-
bere hactenus diſputata evincunt, an
alius à Romano poſſit eſſe Pontifice,
ex ipſo intelligere Antagoniſta percu-
pio. Si enim unus eſt, & non po-
teſt non eſſe, penes quem ſumma
poteſtas ſit, non utique ex Lunæ
montibus ille accerſendus eſt; ſed
omnium

ſci ab Alero, .
oteſt nemno, n
umi, poteſtiten
te Ponmier potel
Jvens elt, non
ne, non Ciſpobi
ADitone , non
auN, non es
nere Coagments
ſngoliri noſter
niſta, Nomani e
Chiam.
Atqe hec
matmentis non Al
tura Religionis e
ad beztitatemn onn
tatibls ſperiore
Chriſtim maxim

lure demonſtrata

Gpengio, i
gve molitus

tin heli.
10t ram
wrbu iſi.
lyerliclnng
5 Pfincipnmn
quos ciile
mmere ſoe.
te poſſit, ne
& juſiſlimi
. lii inpe.
lperſiton
quem lackꝛ
deſlg con.
ſe mo.

Nigoten

incipidus in
do non ip
em mittendo
, gor ſpſs
e Ningent.
20 Odents
üplt N.
nutor urs P-
Ponrifer omn
. nenun In.
5 igitnin
ia unulſne ir.

les, banr N
Ulen elec.
ennent,1
eſe Ponutce,

DISSERTATIO ACADEMICA.

omnium objeétus conſpectui, om-
nibus notus, re ipſa jus debet dicere
omnibus, quaquaverſum ſua diſpen-
ſare Imperia. Hoc, ut vel heri nati
ſciunt, Romanæ facit & Catholicæ
Præſul Eccleſiæ, & præter ipſum fa-
cit nemo: ſi enim alius, quis ille?
hic ergo, & non alius, Religionis
eſt Monarcha Chriſtianæz. Et quia
Reipublicæ à DEO conſtitutæ, præ-
fici ab altero, quàm ab ipſo DEO,
poteſt nemo, non alteri, quàm huic
uni, poteſtatem ſuam in acceptis fer-
re Pontifex poteſt: unde ſane conſe-
quens eſt, non inventam ab homi-
ne, non diſpoſitam ordinatàmque ab
ambitione, non fraude doliſque fir-
matam, non ex omni flagitiorum ge-

nere coagmentatam, ut impudentiaâ

ſingulari noſter calumniatur Antago-
niſta, Romani eſſe Pontificis Monar-
chiam.
Atque hæc ut rationibus ac fir-
mamentis non aliunde, quâm ex na-
tura Religionis cultuſque divini, qui
ad beatitatem omnibus noſtris facul-
tatibus ſuperiorem manuducat, &
Chriſtiani maxime, petitis non ob-

ſcure demonſtrata exiſtimo, ita plu-

373
rimum roboris ex iis accipere poſſent,
quæ ex ſacra divinaque authoritate
petuntur. Sed ne hæc nimis in lon-
gum excreſcat Diſſertatio, id altera
exequetur, ſimulque oſtendet, ſi
humanum commentum ſacra Romæ
eſſet Respublica; nullam aliam eſſe
poſſe, quæ cæleſtem jactet originem,
& unde ipfa orta eſt, eò miſeros
Mortales perducat: quod ſi ſua lucu-
bratione impetravit Pufendorffius,
næ ipſe ſummam, ſi Superis placet,
à Mortalium genere inivit grati-
am, qui ad æternas illud calamitates
damnavit. Nos verò in non minima
felicitatis parte reponemus, ſi noſtro
hoc conatu nonnullorum ſaltem in a-
nimis Romanorum Pontificum Ma-
jeſtas atque Authoritas aliquod ſump-
ſerit incrementum, quam Loiolita-
rum potiſſimum ſtudijs perductam ad
ſummum, & ſupra ipſa adeò evectam
Concilia, glorioſo nobis convitio,
Pufendorffius dolenter conqueritur.

(«) Nos verò ubique, & ab omni- () fol. 140

bus talem haberi prædicari-
que, lætiſſimi intue-
remur.

1 1

DIS-

374 DISSERTATIO ACADEMICA.
DISSERTATIO SECUNDA.

Aut Romanus Pontifex Eccleſiæ Monar-na eſt, aut nullum
Eccleſiæ Regimen à D EO eſt.

H proſequi, quod priore Diſ-
J ſertatione cœptum eſt: & cùm es
abunde monſtratum ſit, tam ex natu-
ra & indole cujuſvis Religionis, quæ
ducere debeat ad finem, qui congeni-
tis homini facultatibus ſuperior, ſo-
là Numinis Optimi Maximi gratuitâ
Beneficentià obtineri poſſit; quàm
ex ipſo præcipue Chriſtianæ Religio-
nis genio; Regimen ejus debere eſſe
Monarchicum, idque hodie penes
neminem alium, quàm penes Roma-
num poſſe eſſe Pontificem: eam ip-
ſam veritatem firmiſſimo Authorita-
tis, non humanæ tantùm, ſed quaſi
divinæ, ipſiusque adeò Divinæ, tan-
quam tibicine nunc fulciemus, ut
contra omnem adverſantium aſſultum,
& Pufendorffianum maxime, ſtare
valeat inconcuſſa. Quamquam enim
hæc Petra, divino fulta robore, vim
omnem, omnes artes, omnem furorem
immota ridet, lippientibus tamen ali-
quibus, & plus quàm ſemiebrijs, trepi-
dare nonnunquam videtur; ut proin
non tam ipſa noſtris ſtudijs & cona-
tibus firmanda, quùàm illorum mor-
bus, & capitis vertigo ſit curanda.
