in dubiâ ſpe, quòd tanti exercitus
robore ſus deque miſcere poſſent

omnia, & igni ferrôque vaſtare,

tanta feſtinatione res agebatur, ut, qui
Pontificiis ex partibus ſtabant, pro-
videre bellum non potuerint. Unde
eùm militum ſatis ad manum non
eſſet, cogere oportuit quamlibet
parvam manum, conflatam ex ho-
minibus turbatis, meticuloſis, & ſi

non tumultuantem, certe tumultua-

riam. Quem igitur, DEUS bone!
aggerem licebit opponere aquis

tam alté reſtagnantibus, ut campis
jam undique inundatis ſtragem for-
midandam minitarentur? Quem ag-
gerem, quem obicem? vultis ſcire
quem? non alium, quâm preces
Anſelmi. Vix enim modicis illis
ſummo Pontifici fidorum copiolis
bene precatus Anſelmus fuerat, cum
illæ neſcio, quem cœlo vigorem ſibi
infundi ſentientes, in totidem Leo-
nes abliſſe videbantur: nec aliter
ingentes illas hoſtium copias aggreſſi
ſunt, quàm denſum lepuſculorum,
aut cuniculorum gregem; ceperunt
Duces exercitůs, cum nobiliſſimis
quibusque, qui pro partibus ſta-
bant, reliquis aut in fugam actis,
aut incredibili ſtrage profligatis,
cæsisque, ſic ut in magnis cadave-
rum acervis, tria duntaxat e par-
vâ illa ſuorum manu numerarent:
& fortaſſis tres iſti es causàâ deſi-
derati funt, ne non tam homines,
quàm Cœlitum cohortes pro cau-
ſa Catholica pugniſſe videri poſſent.
Et verò fuit hæc potiſſimum cla-
des, quâ Schifmaticorum res &
ſpes protritæz ſunt. Ab ea enim

indies illi viribus deficere, amiſsa-

que & æſtimatione, &, quod con-
fequens erat, ſequacium numero,
redire ſenſim ad officium, & ve-
rum Paſtorem ſuum, Pontificem
Maximum. Atque hâc causâ pro-
bo quidem, ut in omni re præ-
claré geſtâ ſuus ſtet & tribuatur
Mathildi honor; non tamen turpi
oblivione deleatur, quod Anſelmo
debetur. Certum eſt, Gregorium,
Bbz cuùm

1y E PANEGYRICUS DECIMUS QνARTVUsS,

cùm videret ingentem eorum nu-

merum, qui tanquam oves reſipiſ-
4 P

centes ſponte revertebantur ad ovi-
le, eorum admittendorum curam
Anſelmo commiſiſſe, eâque occa-
caſione, conceſsâ ipfſi inſolita po-
teſtate, ſummum per totam Lon-
gobardiam Legatum juſſiſſe.

Nollem tamen exiſtimaretis,
hac tam ſpeciosàâ nomenclaturà quid-
quam Anſelmo, quàm novum la-
borum cumulum, & onus acceſſiſſe.
Nullius facundia humana ſatis expli-
cet, quàm multi illum ſubinde ob-
ruerint. Undique, & ab omnibus
ad eum recurrebatur, his opem,
illis ſolatia, aliis conſilia ab eo re-
poſcentibus. In rebus tam ambi-
guis, quæ tum plurimorum animos
inquietabant, commune ille erat ora-
culum, quod reſponſa nulla non
die, ſed non ſuâ obſcuritate incer-
ta, dabat. Cùm totà fere tunc
Longobardia Epiſcopus nullus, ſal-
tem qui Schiſmaticorum partibus
implicitus non eſſet, reperiretur,
omnium vices uni ipſi ſupplendæ
incumbebant; ipſe viſere Eccleſias,
ipfſe ſacris operari, ipſe ſacro Chriſ-
mate inungere, ille Sacerdotio, aliis-
que Eccleſiæ miniſterijs initiare; for-
mare lapſos Cleri mores, Collegia
Canonicorum ſupplere, ſacrarum
Familiarum cœnobia, rem arduam,
ad veteris Diſciplinæz normam re-
vocare. Inde creber etiam pro ſa-
ero ſuggeſto apparere, in oppidis,
urbibus, campis: neg unquam eſſe

difficilis in admittendis ad alloqui-
um, qui de negotiis acturi vene-
rant; quo ſine mortua jacet guber-
nandi ars: ubi enim aditus ad Prin-
cipes, & primos eorum admini-
ſtros non patet, tota regendi ratio
horrida, & ingrata, quin & mor-
tuæ propior eſt. Admittebat au-

tem hos publicè, privatim alios, &

quo vox ejus non pertinebat, eò

epiſtolarum beneficio porrigebat
operam, quibus exarandis quietas

à turbis alloquiorum horas dabat,
quas alii ejus Miniſtri neceſſariæ
quieti indulgebant. Sed, per DEUMI
an nihil ergo ille feſſo ſuo corpori
laxamenti, nihil animo remiſſionis
permittebat? Ne, quæſo, Audito-
res, ne vobis curæ ſit hoc ex me
quærere; ſi enim reſpondere me
coëgeritis, ea mihi dicenda erunt,
quæ vos pudore ſuffundant. Con-
tinuus vitæ ejus tenor fuit, quem
vobis narrabo; vero quidem non
ſimilis, ſed non ideo minùs verus.
Nunquam ille concedebat cubitum
in lecto, niſi quàm rariſſime, &
cuùm hoc quietis genus ab eo extor-
ſit neceſſitas, aut fractæ valetudi-
nis, aut ſumma naturæ fatiſcentis
importunitas. Nox illi tota abibat
aut inter legendum, aut pfallen-
dum, aut ſcribendum: & quando
jam reſiſtere ſomno porrò non po-
terat, cedebat quidem, aut rectiùs
dicendo, ſimulabat ſe cedere, ſed
tempore quàm breviſſimo, quietis
nonnihil & ſomni capiens inſiſtens
pedibus, & ſcamno, aut parieti in-
nixus ;

55
m n
cum
At
. wehtg e⸗
9, bonec excu

ſbi gbien n
ſim moleſti nr

la, Oblectatones
bones, vocbul

in zuridus 8 ſqgua

id & odiolum
berbarum inloicr

Alqid ine Ullo

hoc reneni nſtar
ſam Auum elt,6

putibet Neqpe

gutui onni, au⸗
Uini uln interdis
ABed bügicamn ne
da: Nel in ipſu e
a lun) hcut /ahe
fintuit: ſtimm no
ſtingvendo,

Ur generntim
Aoomage reltuni
Pori lo deduit
cellitnte compul
corpore, anxius
io hecie amor
Tet. Hö, quant
Klium Mleriqne,
egue Cecepto
vetu igte il
une ſtm Auſum
Ommnis cogiti⸗
edent, fii
me! lincham
enimn ,pientis 8
rugr icle iſe
Duacn non conpe

.R a
end d
ita, quin & mor.
Admittedrt
Priratim aos
n pertinebat, eh
eſcio porigebt
exarandis guien
um borns Cnbet
iniſti nereſlir
del pethe
ello ſao corpori
mimo kemiſſionis
gurlo⸗ Audito⸗
te ſit hoc en me
n teſpondere ne
ini icende erunt,
Uffundant. Con-
enot kuit, quem
veto Juidem non
ideo minins verus.
ncedebꝛt cuditon
ten rarilime,
geig ſbeo ell .
t hade viltuc.
natutz liſcentit
Nor ili tonn Pibe
lum, unt Pülen
adum: unt
mo ponto non v⸗

nizxus; aut cùm molliſſimè habere

corpus volebat/ procumbens in ge-
nua; donec excuſio ſomno fſatis
ſibi quieviſſe videbatur, ſi mole-
ſtiam moleſtiâ mutàâſſet. Commo-
da, oblectationes, delitiæ, recrea-
tiones, vocabula erant, quæ ejus
in auribus, ſiqua alia, barbarum
quid & odioſum ſonabant. Cùm
herbarum inſipidarum, & fructuum
aliquid, ſine ullo condimento (nam
hoc veneni inſtar fugiebat) in men-

ſam illatum eſt, opipare ſe vixiſſe

putabat. Neque ſolùm arenti ſuo
gutturi omni, quantumvis modici,
vini uſu interdixerat ,„ ſed ipſam
adeò frigidam non ſine metu bibe-
bat: vel in ipſa aqua (Hiſtorici ver-
ba ſunt) fcut ſape lexutus eſt, laqueum
timuit; ſitim non explendo aut re-

ſtringuendo.

Et generatim loquendo, quan-
docunque vel tantillum indulgere cor-
pori ſuo debuit, vel ultimâ ne-
ceſſitate compulſus, trepidabat toto
corpore, anxius, ne tali neceſſita-
tis ſpecie amor proprius ſibi illude
ret. Prô, quantum hic habent mor-
talium plerique, cujus eos pudeat,
séque & deceptos & ignorantes fa-
teantur! Agite, ubi eſtis, qui omnem

hanc vitam luſum reputatis, in qua
omnis cogitatio in eo uno verfari

debeat, ut vivatis quàm jucundiſſi-
me? aſtimaverunt: Attendite, hæc

enim ſapientis verba ſunt; aſtima-

verunt ludum eſſe vitam noſtram. Nun-
quam non conventiculis, convivijs,

„

DE S. ANSELMO EPISCOPO LUCENSI.

197
venationibus, amoribus indulgen-
dum, & illi, Xerxis exemplo,
promittenda præmia, qui novum
ſe oblectandi genus excogitaſſet.
Itäne luſus Vita? ego illam, AA.
militiam eſſe pronuntio: Militis eſt
vita hominis ſuper terram. Pugnan-
dum, confligendum eſt: aliter, fixum
ratumque eſt, ad palmam non per-
venitur. Cogitate, quæ pugnæ An-
ſelmo pugnandæ tum fuerint, cùm,

ùt de eo hiſtoria loquitur, verticem Baron. aue
Chriſtiana perfectionis violentus attigit: 1073.

& palmam non reportavit, ſed ra-
puit: & palmam arripuit ſanctitatis.
Nemo ſibi perſuadeat, quòd ſe ipſum
identidem vincere modico labore
ſtet. Nemo, niſi inexpertus, ita
ſentit. Omnes temperamento ni-
mis quàm huamano conflati ſumus,
omnes luto, omnes carne conſta-
mus. Et tamen Anſelmus, exutus
hominem, naturæ limites egreſſus
videbatur, eämque non perdomuiſſe
tantum, ut multi, ſed plane trium-
phdaſſe.

Non tamen hinc digrediamur;
nec enim ego oblitus ſum illius,
quod hodie demonſtrandum pro-
poſui. Et quo demum loco vitam
tam horridam Anſelmus duxit? in
Aula? omnino, in Aula. Et incul-
candum eſt hoc à me ſæpiùs eorum
gratiâ, qui vix inducere in animum
poſſunt, ibi etiam teneræ pietati los
cum eſſe. Ita in Aula vixit Anſel-
mus: Non in antris, & ſolitudini-
bus, non inter rupes tantum & præ-
B b 2 cipitia

198
cipitia Cluniaci, ſed, repeto, in Au-
la, in qua tam frequentes illæ Sire-
nes oblectationum, licentiæ, luxũs
& vanitatis, quæ ad ſe illum dolo-
ſo ſuo cantu pellicere poterant. Fuit
sum Principibas Populi, & fecit juſti-

tias Domini. O Magne Moyſes,
non te pigeat, ſi ad ſpectaculum te
evoco, quod tibi quoque, niſi mul-
tùm fallar, facile mirum videri poſ-
ſit. Quando ex Pharaone audiſti,
ut, ſi omnino fixum eſſet, Magno
DEO ſacrificare, ſacrificares pro ar-
bitrio, ſed intra fines Egypti. Ee,
& ſacrißcate in terra bac: reſpondi-
ſti confeſtim: Non poteſt ita fieri;
non poteſt ita fieri. Si enim, aje-
das, viderint .Ægyptii jugulari à no-
bis illa animalia, Deôque noſtro
ſuis in oculis immolari, quæ ùt Idola
ipſi adorant, quomodo tenebunt ſe,
quo minuús lapidum grandine nos
odruant? & mactaverimus ea, qua
colunt Egynij, coram eis, lapidibus
nos obrsuent: quid dicis modo?
eritne invenire aliquem, qui hoc
audeat? erit omnino, erit. En An-
ſelmum, qui ipsâ adeò in Egypto
auſus eſt mactare, quod ibi potiſſi-
mùm adorabatur. Si eſt, qui lapi-
dem in iflum jacere velit, jaciat,
ipſius non intereſt. Sacrificat vo-
luptates, fſacrificat vitæ licentiam,
ſacrificat luxus, ſacrificat quin ipſas
minimèê vetitas commoditates: &
udi alii tam ſtolide depereunt Aurum,
Idolum præ caxteris ſpectabile &
commune, ille non dubitat hoc
quoque offerre Deo in holocau-

PANEGYRICUS DECIMUS QUARTVUS,

ſtum, quod idem eſt ac dicere,
illius penitus nihil ſibi retinere. Et
quis neſcit, AA. quantum ille ſibi re-
dituum comparare potuiſſet, in tam
diverſis, quæ adminiſtravit, officiis
ac negotiis, in obſequiis tam & mo-
leſtis, & diuturnis 2 Et tamen ille
tam omnium inops vixit, ut ſub
mortem ultimæ voluntatis tabulas
condere non potuerit; cùm nihil
ſupereſſet, de quo difponeret. Of-
ferebantur ipſi identidem ingentis
pretii munera ab iis, qui ejus ope-
ram utilem ſibi credebant ad ali-
quem gratiæ locum in Aula incly-
tæ ejus Dominæ ac Principis obti-
nendum; ille tamen nullum peni-

tus acceptavit. Quid autem dixi: In actis cit

non acceptavit ? Hæc demum erat
occaſio, quâ ille cæteroquin hu-
maniſſimus ac mitiſſimus, ad ira-
cundiam, imò ferociam movebatur.
perinde ac ſi nimis quùm atrocem in-
juriam eſſet paſſus; nec ille unquam
alicui defuit, niſi qui operam fuam
ac favorem venalem exiſtimÜſſet.
Sed ita fortaſſis ille ſe gerebat, quòd
ſufficeret illa aura, quà in Aula frue-
batur; hoc eſt, vento paſcebatur?
Ita videri poſſet, ſi adverſa illi de-
fuiſſent; ſi calumniis nullis fuiſſet
petitus; ſi tam multi de eo non ex-
poſtulàſſent, quòd Mathildem ſuis In epiſt. ad
fraudibus circumveniret, circumdu- Antipay.
ceret pro arbitrio, faſcinaret. Le-

gite, quæ poſt ſe reliquit, opera:
& invenietis; debuiſſe illum, à quo
cæteroquin genio tantopere abhor-
rebat, Apologiam pro ſe ſcribere.
Nimis

N 5
„mper!
Nni nonli⸗

vle uten bei

m AA,ta, n
Tlinitatem ani
mi tb emuls
donbes Aultent.
Aula innocentior
umen: qu0 hi
Diniell non de⸗
leonibus, ſuin ni
lvore pli⸗ (er
non 1 ge cau
ſpeſmner, in gi
mierum Daielem
ſgile: eiſhnan
Gvod 5Hierongor
metvedet, ne, cl
non etant, Ofmn
Fiores ælncli n
Luonit ſeluris
zmlineſittat, Ne⸗
Aulelnom etſ in
in Eenthenhum
dakhmmn, c
mummn; W,
hus norabatur
non ur konore⸗
it ifitiu Douin

. Dico utem
tias Donini neg
Phem i kals
oſtitins Kin, .

llenit; Cim ir
0 iſoneret. 0
entien ingentt
is, qvi ejus ope.
credebent 20 4al.
m in Aola inch.
e bincipis obti⸗
den nullum peni⸗

Qlid men i aakt

He demmumm erit
crtetoguin hu.
itiſimus, ad in.
ociim morebetur,
quum amocein in-
znec ille unguamn
gu Operam ſoam
lem exiſtiniſet.
e le gerebet Kl
gt in Aul bue⸗
ento paſcebuiu
( adrerln i ge⸗
mmnüs nulls fuiſet
li de eo noner⸗

,

1à Muthigenm ſitbot

—
— —=
—

1

Nimis quàm imperitum morum Au-
licorum ſe monſtrat, quisquis putat,
poſſe aliquem penetrare in Princi-
pum adyta, in intimam eorum fa-
miliaritatem admitti, & non alla-
trari ab æmulis & invidis, qui præ
foribus adſtant. Quis unquam in
Aula innocentior fuit Daniele? &
tamen, quod nôſtis, facilius fuit
Danieli non devorari à famelicis
leonibus, quàm nihil ab æmulorum
livore pati. Certum eſt, Regem
non alià de causâ ſuo ſigillo os
ſpeluncæ, in quam volens nolens
miſerum Danielem abjecerat, ob-
ſignaſſe: obſignavit annulo ſuo, niſi,
quod S. Hieronymus obſervavit, quia
metuebat, ne, cui beſtiæ nocituræ
non erant, omnibus beſtiis imma-
niores æmuli nocerent. Qui de
Leonibus ſecurus erat, de bominibus
pertimeſcebat. Nemo proin dixerit,
Anlſelmum, etſi inculpatiſſimum ni-
hil à detrahentium linguis paſſum:
dicat tamen, contempta hæc ab eo
murmura; ut, qui cum Principibus
Pepuli morabatur, non ut gloriam,
non ut honores aucuparetur, ſed
ut Juſtitias Domini faceret.

Dico autem conſultd, Juſti-
ti«s Domini: neque enim me kugit,
plenas iis Aulas, qui varii generis
Juſtitias faciant, ſed mere humanas,
non Domini. Id agunt certis tem-
poribus, ut faciant ſatis apparenti
cuidam in DEUM pietati. Atten-
dunt diligentiſſime, necubi parti-
bus ſuis defuiſſe deprehendantur,

DE S. ANSELMO EPISCOPO LUCENSI.

193

diſſimulant, mirantur, applaudunt,

& contenti à bonis boni ac juſti
æſtimari, rem iplam non curant:
perguntque ſe ſatis locupletes exi-
ſtimare, quia multa habent credita,
etſi falſa & fucata. Non ita, non
ita, AA. Anſelmus facere ſolitus eſt:
fecit Juſtitias, ita prorſus eſt, ſed
Juſtitias Domini, Juſtitias Domin:
Non ſatis illi erat, ut iis, qui Po-
liticorum hodie nomine veniunt,
Religione pro larva, aut pallio uti,
aut, ùt Salvianus rem graphicè dixit;
ſub Religionis titulo DEUIINM ludere.
Seriò ille divinum promovebat ob-
ſequium, id præcipuum in Republi-
ca commodum ratus: candida in
co omnia, omnia ſincera, & cun-
Ctis in negotiis rectitudine ſumma
adminiſtrans cuncta DEUM unum
obtutu magis fixo ſpectabat, quâm
Navarchorum quicunque in mediis
Oceani fluctibus cynoſuram. Hinc
in illo tenerrimus pietatis ſenſus,
quem maximis in tumultibus nu-
triebat: hinc illa frontis ſerenitas,
illa in loquendo ſuavitas, modeſtia
in omni actione; hinc multo ma-

gis perpetuæ illæ lacrymæ, quæ tam
facile,

„tamque large manabant,
quibuſque inter ſacrificandum ma-
dens, alter velut Elias, vi timas

omnes aſpergebat, Sicque illas ve-3. Reg. c.
O me verèis.

hementius accendebat.

milerabilem! Nunc adverto, quid
tandem ſibi velit, nihil penitus ca-
pere de ſublimi illo & ecſtatico
commercio, quod ſæpe terræ cum
cælo intercedit. O ſi iſtud ego
Càape⸗

z00 PANEGVYRICUS DECIMUS QUARTUS,

caperem, quùàm mira vobis & pul-
chra narrarem ad vos ejus commer-
cii deſiderio inflammandos! ſed
i ego abjectus homuncio ſciam

e tam fublimibus? Tu, Anſelme,

tu expertus loquere, quid tecum
a Gum fuerit illo mané, quo, cùm
negotiorum oppreſſus mole tardiuùs
aliquando ad litandum accederes,
obvium tibi venire vidiſti dilectum
tuum ESUM, velut impatientem
moræ tantillæ, quâ expe tare opta-
sum tuum adventum debebat? Quid
agebatur tecum, quando tam for-
molos tibi intueri licuit cæli ge-
nios, quando ſanctos ſanctaàsque
alias? quid, cùm initiando conſue-
tis Eccleſiæ ritibus in Divinæ Matris
konorem Altare quodpiam, ipſam
illam cæli Imperatricem, ſole ſplen-
didiorem, cælo deſcendere, inque
co Altari magnâ aſſidentem maje-
ſtate vidiſti, paratam eo in throno
ſupplices ad alloquium admittere?
Sed quid me fruſtra fatiso? non
ſunt hæc ejusmodi, quæ hominis
lingna explicet, ne illius quidem,
qui experitur: Arcana verba, qua
non licet homini loqui. Quid tamen
me impulit, ut etiam hæc talia in-
muerem? Ut conſtaret, Anſelmi vir-
autem non ab hominibus tantum,
ſed ab ipfis adeò Cælitibus, apud
quos non currit moneta valoris di-
minuti, fuiſſe approbatam. Quam-
amn an non hoc manifeſtant me-
us prodigia, quæz fuit operatus?
Adverto, Aucditores! vos hic ti-
moris aliguid præ vobis ferre, ne

ego vaſtum hoc in mare ingreſſus

exitum tam citd non inveniam.
Sed in opportunitate tam præclarâ
an deeſſe mihi unquam poterit be-
nevolentiæ veſtræ aura ad naviga-
tionem quamlibet longinquam? etſi
non eſt animus, longiuùs incautè
provehi; legam tantum lembo vi-
cinum littus. Veniam proin dabit
Mathildis, ſi narrare ſuperſedeo, quo-
ties illa receperit feſtinatò ab Anſel-
mo ſanitatem, quam vix tarde à
Medicis ſperare poterat: non licet
his immorari. Sed nec in iis cæli

donis enarrandis detinere me poſ-

ſum, quibus ornatus Anſelmus appa-
ruit, quando vel futura prædixit, aut,
quod nec Angelis conceſſum eſt, in
animorum penetravit arcana, ipſas
minutim cogitationes, deſideria, con-
ſilia, machinas, decreta intuitus.

Cuperem potiùs meminiſſe vim il-

lam admirandam, quam aquæ, ad
manus abluendas adhibitæ, non id
agens, communicabat. Expediam
me tamen, dicendo, quòd eam au-
ferre furtum non levis noxæ vide-
ri potuerit; cum nonnemo eàâ ocu-
los lavando cæcitatem abſterſerit;
alius bibendo vitam fugientem re-
vocârit. Unum hic ego prodigium
eminere volo manifeſtum, verum,
perpetuum, palpabile; ſed & tanto
excellentius. Et quodnam iſtud?
Mortuum Anſelmi corpus. An non
videtis rem ſtupendam?; Fecit An-
ſelmus, quidquid uſpiam potuit, ut
boc ſuum corpus deſtrueret: ma-
ceravit, afflicit, peſſimis quibus-
ꝗue

1lt19, tlam eſlet

dum Videatur;, ne
carnis pparezt
mortis tiumphus
tunn in ſtud cotpu
lamn itꝛ el⸗ Hi
immnits pline c
lud alfduis, wigi
Gegit ut vivum e
ſceleton ellet: tan
vincendi, & ma
ſtudio imitari ma
Unde qui ilum
chartis mancrunt
iir ſultiltari eitt
Aged le iple exten
Eernen ambolans
lepril agendi en
butifinos gvolt
no proin mittu
1uo nihil eſt i
um: lals erat,
Veret.

Khulumenben
ſ berAlelmum
Juu imeri ereen
ent korütn eNt

r,

n .
m inntdh
Ge An n
uun pracl
gun potei
i aitbe.
brimunn 6
uumt eiſt
* Ongbls igeant⸗
tantim lembo i.
ennam proin iif
re ſupelliledggl
leſtinato 2b 4Anſe.
gam vir targe
botetat: non licet
dec nec in is cal
detinere me pol⸗
s Alelnis pe.
lutun prrdiptat,
8 conceſlamn eit, in
rayit atcam iplu
ones, geſigeria con⸗
Qecreta intuitus

memminikle vim il.

(quamn 2cor, 4
rWhbite, non i
cabnt, Pxpedan
ndo, god en an.
n leris nole jice⸗
mn nonnemo e ber
citatem Zoſterlerit
iam Uogjentetn te⸗
licezo odigin
nanükeltunm Verult
pebiej ſed uun
E gvochun 4
loni ofen 36
vpendamn .

Ex. 34. 29.

DE S. ANSELMO EPISCOPO LUCENSI.

que illud modis tractavit: nec tamen,
quod volebat, eſt aſſecutus. En il-

lud vel ingratiis tantæ ſævitiæ, quàâ

habitum eſt, quinque ipſis jam ſæ-
culis integrum, quin in illud aliquid
tanti temporis dentes potuerint, &
illud vel in unguibus, vel in pelle,
vel capillis tantillum violare. Ve-
rum id quidem eſt, quòd penitus ari-
dum videatur; neque aliquid vividæ
carnis appareat. Sed ne vobis iſte
mortis triumphus videatur, cui tan-
tum in iſtud corpus licuerit: nequa-
quam ita eſt. Spiritus ipſe Anfſelmi,
immitis planê ac ſeverus, laboribus
illud aſfiduis, vigiliis, jejuniis, eò re-
degit, ut vivum etiamnum tanquam
ſceleton eſſet: tam propèe, ſui per-
vincendi, & male corpus habendi
ſtudio imitari mortem ipſam potuit.
Unde qui illum noverant, hæc de eo
chartis mandàârunt: Mirabamur om-
nes ſubtilitatis ejus exſuperabiles vires.
Adedò ſe ipſe extenuârat, adeò exhau-
ſerat, ut ambulans cadaver videri poſ-
ſet, niſi agendi experrecto vigore ro-
buſtiſſimos quoſque ſuperâſſet. Ne-
mo proin miretur, ſi in Anſelmo mor-
tuo nihil eſt vividum; nihil flori-
dum: talis erat, cùm etiamnum vi-
Veret.
Iſtud tamen perpetuum prodigium,
ſi per Anſelmum ſtetiſſet, & ultima
ejus imperia executioni mandata fuiſ-
ſent, forſitan extra hominum noti-
tiam eſſet. Fuit ille ad ultimum mo-
mentum uſque Moyſi non abſimilis
intra ſplendores maximos de monte
redeunti. Ignorabat ipſe ſua merita,

R. P. Segneri Panegyr.

confluerent.

201
& ſolus non videbat ſplendores, qui
aliorum intuentium oculos hebeta-
bant. Moriturus proin juſſit ſe con-
di in conſueto charorum ſuorum Mo-
nachorum monumento, ut ſic in
communi omnium cumulo permiſta
oſſa ne memoriam quidem Anſelmi
relinquerent. Sed beneficium tuum
fuit, ſancte Præſul Bonizzo, ne ita
male Anlelmus lateret. Tu enim
publico in foro ſiſtere juſſiſti eos,
qui funebri agmine ibant ad exequen-
da Anſelmi imperia, & hæc injuſta
demonſtrando perſuaſiſti, non mul-
titudini tantum, ſed Præſulibus, Pur-
puratis, & Magnatibus cæteris om-
nibus, qui magno numero eò con-
Huxerant, ad mœſtam eam pompam
cohoneſtandam, depoſitum ejuſmo-
di pretioſi inſtar theſauri in urna
quàm ſplendidiſſima ſervari oporte-
re. Sic effectum eſt, ut non tantùm
non abſconderetur, ſed aditus ad ip-
ſum pateret longe plurimis, paraly-
ticis, mutilis, mutis, lepràâ infectis,
qui tanquam ad ærarium publicum
accederent, proſpecturi ſibi de illo,
quod omni mundi auro etſt pretio-
ſius, de perfecta inquam ſalute; ſic
ut creſcente in dies prodigiorum in-
numerabili multitudine, non Man-
tuana tantum ê& ditione, ſed inde
uſque & Brixienſi, Placentino, Par-
menſi, & totius late Ciſalpinæ Gal-
liæ agris male affectorum agmina
Non ſit tamen, qui exi-
ſtimet, ad impetranda ab Anſelmo
præclara beneficia neceſſarium ſemper
fuiſſe ad ejus tumbam, tanquam do-
mum, venire. Sæpius ille beneficâ
Cc ſua

202 PANEGYRICVUS DECIMUS QUARTVUS,

ſuà virtute obviam ſe tulit peregrinis,
qui opem ab eo petituri in viam ſe
dederant. Sic experta eſt cœca illa
feliciſſma, quæ cùm curriculo im-
poni ſe juſſiſſet, ut Veronà huc ac-
cederet, vix itineris milliaribus duo-
bus confectis, cæpit principio mag-
no ſuo ſolatio currum, quo veheba-
tur, videre; non diuù pòſt, boves,
qui trahebant; mox etiam campos,
hoſpitia, arbores, homines, quèò
Mantuæx fiebat vicinior, donec ad
principem urbis ædem ſacram appul-
ſa, ex toto ſe ſanam deprehendit,
ipsémque adeò, quod præ cæteris
charum erat, Medicum ac Liberato-
rem ſuum intueri potuit. De illo
ſupplicum agmine quid dicam, quod
redux à ſancti Præſtitis ſepulchro,
cùm ad flumen perveniſſet, quod vi⸗
am interſecat, navim, qua trajiceret, in
oppoſita fluminis ripa conſpexit, nul-
los tamen, qui operam commoda-
rent, nautas? Jam diù tempus &
operam vociferando perdiderant, &
feſtinabat ad occaſum dies: ne proin-
de nox ſub dio agenda, aut relegen-
dum iter eſſet, quem venerati fue-
rant ſanctum de genu invocant, opem-
que magnà cum fiduciâ implorant.
Et en! ſubitò navis illa, animatam
crederes, deſertà, ad quam quiel-
cebat, ripâ, feſtinat, advolat, ſuàm-
que polſcentibus operam addicit,
tanto traijcientibus cariorem, quò
minùs merçenariam. Sub illud au-
tem tempus, quo lupi fame rabidi
oras has inquilinis frequentes infe-
ſtabant, cujus tandem nomen com-

pellatum terrorem illis injecit, &
velut compedibus adſtrinxit? an
non Anſelmi, Paſtoris utique boni?
Anſelme, Anſelme (clamavit anxia
Mathildis aliqua, cuùm claro die filio-
lam à lIupo ſibi abripi videret) An-
ſelme, Anſelme! nec alio opus fuit,
ut lupus confeſtim prædam ſibi ex-
cidere pateretur. Quid autem? vix
citius abjecit prædam, quàm illum
pœnitudo ſuæ facilitatis ſubiret, &
quamquam tangere eam porrò non
auderet, hærebat tamen in veſtigio
velut illam defenſurus. Non de-
ſpondit animum mulier, ſed quod
cœperat nomen identidem compel-
lando, greſſum admovet, filiolam
recipit, immoto ad tantam auda-
ciam lupo: in ſaxum mutatus credi
Ppoterat, niſi irrito fremitu & ulula-
tu vivum ſe demonſtrâſſet. Vos
interim, quid dicitis? ſcio, pauca
hæc, quæ ſimplici narratione pro-
poſui, prodigia orexin in vobis ex-
citàſſe plura ſimilia percipiendi; &
ego ad ſerum uſque veſperum paſce-
re abunde curioſitatem veſtram poſ-
ſem. Sed ſufficiant vobis iſta, quia
abunde ſufficiunt ad finem, cujus
gratià à me recenſita ſunt. Videtis-
ne, quibus Deus argumentis virtuti
Anſelmi teſtimonium dederit? Me-
ritò igitur dici potuit, quòd fuerit
cum Principibus populi inter negotia ad-
miniſtrationis, inter pompas & mag-
nificentiam, ſed fecerit Juſtitias Do-
mini: ea geſſerit, quæ non hominum
tantum, qui ſemper & falli poſſunt
& fallere, ſed quæ DEl etiam ipfſius
judicio

quos
iui llknen⸗
id
men ne quld u
guss it Sancus

pinaͤrit 7

Penbam, ne
mimoꝛ vodis
ſelni velrri e
1i d animon
Aela conſegvendl
he Alin eperim o
Iuod vos mimar
Iim. Quis enimn,
c enit pollit?
Dea dod, unt il
a Gcumima: Win
dello perüngere
belt ut pece,
fimmi, mnimo co,
10 Opos eſt. An
ſum aed Anlein
crlo Mähum, 1
tumnis Mön ft
Dre odri⸗ io,
elt, in e in
menrn
ſtanlir dn
Alerygeile
elltinet⸗
s bolkulete

s
l njecit
ilkinit
8 bige boni)
Wit ntit
nch gie i
Ahl itee .
( Ali Opi hit
Dredhmn g
Un Atem? i
mm, guin ilm
lalis lubitet, g
eim pond non
imen In veſtei
ng. Non d.
blier, ſed go
ntidem camel.
monet, fliolam
d ntam zudz⸗
uum mutatus credli
Hemitu & ululr.
onſtraſlet. Vos
6) ſio, piuct
natratione pro⸗
Vin in vobis ex-
percipiendi; &
velperum pilce.
dtem veſtram pol.
t vobis iſta guir
fem, cujos
a ſunt. Videts⸗
ugumenti Vittuti
un Eebert! Me.
tuit, udc tni
intet negoluin
et pomnpis
õ
que non . .

a
gr i iͤ,

=

DE S. ANSELMO EbPISCOPO LUCENSI. 203

judicio juſta eſſent, ſumma fuit, non
nego, quam de eo vivente etiam-
num conceperant boni omnes, exi-
ſtimatio: ſic ut Gregorius VII. uhti-
mæ jam proximus lineæ, ſuam illi
Tiaram miſerit, & inter quatuor no-
minârit, quos Pontificiæ poſt ſe dig-
nitati ſuſtinendæ pares judicabat. Ta-

men ne quid ulli dubii ſuperſit, quòd

quis ſit Sanctus in Aula, aliis quàm

hominibus, teſtibus opus eſt. Ne-
ceſſe eſt hoc à cælo ipſo tot- linguis
affirmari, quot ſunt Prodigia illu-
ſtria, quibus tandem malignis ob-
ſtruatur os, timidi animentur, tepi-
di incaleſcant, sicque tandem palàm
fat, nullum eſſe ſolum, in quo ra-
dices agere, & Hlorere ſan ctitas non
poſſit, ſi modò paratum de cælo
rorem vigoremque admittat.

PARS SECUND A.

Perabam, me Oratione hac mea
animos vobis additurum, ut An-
ſelmi veſtri exemplo, eniteremi-
ni ad Sanctimoniam in ipſa adeò
Aula conſequendam. Nunc timeo,

ne alia egerim omnia; & pro eo,

quòd vos animarem, vos abſterrue-
rim. Quis enim, dicetis, eſt, qui
huc eniti poſſit? alti nimis, & ſu-
pra nos, ſunt iſti apices; nimis cel-
ſa cacumina: vix obtutu ad illa &
oculo pertingere poſſumus; tantum
abeſt ut pede. Non ita, O Chri-
ſtiani; animo conſtanti & obfirma-
to opus eſt. An non videtis, ip-
ſum adeò Anſelmum porrigere de
cælo manum, ad vos inter quan-
tumvis ardua ſuſtentandos? hunc,

præzæ quovis alio, favorem neceſſe

eſt, ut in vos inclytus iſte Patronus
conferat; non agros œcundare, non
rem augere familiarem, ſed animam
veſtram ſervare ille debet. Ne dein-
de exiſtimetis, tantundem illum à

vobis poſtulare, quantum poſtula-

vit à ſemetipſo, haud paulò pau-
cioribus, meâ quidem opinione, con-
tentus erit. lbant olim multi ad Jo-
annem, & ſalubri dolore compun-
cti ob vitam, quam ducere illum vi-
debant in cavernis, quærebant ſoli-
citi: Quid faciemus & nos? quid
illum dixiſſe putatis? an: Ite, &
detractis confeſtim indumentis, hir-
ſutis tantum pellibus lumbos cingi-
te; humi ſomnum capite; afſueſcite
infipidis vos locuſtis paſcere; ſitim
extinguite frigida, quam proxima
ſordida lacuna dederit. Nihil ho-
rum. Milites, ajebat, eſtis? agite,
eſtote contenti ſtipendiis veſtris, nemi-
ni injuriam feceritis, nec verbo, nec
facto, quemquam verberibus malè
multando. Vos Publicani, ſtudete
humanitati, nec exigite quidquam,
quod publica authoritas non ſtatue-
rit. Vos Cives, date operam chari-
tati, libenter errogate, quibus vos
non indigetis. Atque ita ſuaviſſimo
prudentiæz temperamento, quod in
Cc 2 Viro

204

viro duris aſſueto meritò miremur,
ſuum cujuslibet viribus reſpondens
onus imponere ſolebat. Non aliter
Anſelmum ſe vobiſcum gerere cogi-
tate. Ecce ipſum, ecce; videor
enim mihi videre illum aperire labia,
quibus tantum ſolatii mœſtis olim &
afflictis attulit, & ita vos allo qui.
O voces amabiles! O voces plenas
authoritate! quis illis admirabundus
aures non præbeat? Agite, inquit,
agite, nobiles filii mei, ponite om-
nem metum. Aliud à vobis ego
non poſtulo, quàm ut ſic me imitari
ſtudeatis, ſicut ego Chriſtum imitari
conatus ſum: hmitatores mei eſtote,
ſicut & ego Chriſti. An autem glo-
riari ego poſſum, quòd ita Chriſtum
ſim imitatus, ut etiam aſſequerer?
haud ſané: imitatus eum ſum, ali-
quam ejus in me ſimilitudinem re-
repræſentando. Ita & vos facite, me
Patrem veſtri amantiſſimum imitan-
do. Si animi tantum non habetis, ut
quod magnum ac ſpecioſum eſt in-
ter mortales, alto faſtidio nauleetis,
conculcetis, peſſundetis; hos ſaltem
intra limites vos tenete, ne ambia-
tis, vel ingratiis providentiſſimæ illius
fortunæ, quæ talia vobis negat. Ad
quid tantæ artes, ut loco moveatis
veſtros illos in Aula æzmulos? ad
quid molitiones tam nefariæx? ad
quid fraudes tam excogitatæz? Id
vobis curæ ſit, ne virtutes deſint al-
tiori gradu dignæ, reliqua Cælo per-
mittite. Me vitæ auſteritate aſſequi
non poteſtis? vos ſaltem vetitis &
impuris voluptatibus abſtinete. Dif-

PANEGYRICUS DECIMVUS QUARTUS,

ficilis nimis eſt mea à cibis abſtinen-
tia? vos laltem crapulis vobis inter-
dicite. Labores, quos ego pluri-
mos & maximos, DEl maxime &
Eccleſiæ causâ, exantlavi, imbecil-
litati veſtræ horrori ſunt? vos ſal
tem otio non torpete, ignaviſſim4
illa & ſumme noxiâ perſuaſione, vi-
tium hoc quidem eſſe, ſed innocens:
cuùm re veràâ iſtud ego præ quovis
alio detrimentoſum agnoſcam: Mal-
tam malitiam docuit otioſitas: Itàne

ergo ſinantaur perire ſine fructu præ-

claræ illæ dotes, quas ego tam ſoli-
cité vobis procurare laboro? illa, in-
quam, indoles, ingenium, pruden-
tia, corporis valetudo? Quis vos
impedit, quò minus iſta ad Divini
honoris incrementum impendatis?
iſte profectò honor longe vobis præ
veſtro curæ eſſe debet: pro hoc ſata-
gite, hunc promovete: neque in-
ducatis in animum, in Aula locum
non eſſe pietati in DEUM, etiam te-
nerrimæ; ego certe illam nullo non
tempore conſectatus ſum. Sunt hic,
ita eſt, illecebræ omnis generis, quæ
vos, ſi cauti non eſtis, ad malum
pertrahant. Sed vos, exemplo meo,
nulla non die fervore ſummo Divi-

Eccl. 33.
25.

nam opem implorate: hanc in tu-

multu & ſtrepitu, hanc in quiete &
ſilentio poſcite, & nolite ambigere,
quin eam ſitis impetraturi: Audiet
vos DEUS veſter. En me quoque

paratum ac promptum ad veſtram
apud DEUM cauſam agendam, &
quantum poſſum precibus meis ad-
Quis veſtro eé numero
eſt,

juvandam.

**
49 0 n01
Uem 6
c
mnl nend

F e 005

Cbliti pro Numme
luc? bibent vin
tem Princſpum,
Amplas digitis
ignamn milefation
cur non tandem n
elt rterna 1ilis
ſciteti, guanti ſnt
um Pro untllo b⸗
i6l Mini guelo
fuor. O uares
meos! beatam
Aretla & perl
mamn ViI auſte
el 1. atetnr bentitucin

Ae olulij ili

Lorani, O inren
ginn. Vt ego!
18 parüces no
Juundo videam
inſiſtite meis ve
tem, & huc pe
inr 10 gloriam,
iores guid ¹70
Veſtet Anlelmus
clts, te palli
novert: cdd n
umn ſcnnio n
Auſteriaten 8. .
a le iplin, n
1s numerii

le vobis vigerett

re⸗ gnuriſſimt
Perlonſone .
en ledimnoern,
ego prr gvori
ee lul,
Niag: Itine 1,
ſine fructe Prr.
38 ego tam ſoi
liboto? ilain.
enium, prhden.
do! Qs vos
ls iſn ADivini
tumn impendats!
t longe vobis pe
et: glo hoc ſatr.
yete: helle in⸗
in Auls locum
EMetamte⸗
e Uam nuloo non
lum. Imthi
hmnis eni, u
ltis, a mun
0,,elenplo ned,
oe ſumnd Difi
te: banc in tl⸗
nanc in guiere ᷓ
, nolie ambieen
etratui: 4u
We goge
nptum 4 r
ulm Een

Eccl. 51.
35.

eſt, quem ego non curem? quem
non cognoſcam? cujus ſalutem non
perinde ac meam deſiderem? Te-
ſtis mihi DEUS eſt, quo animi
ſenſu deplorem jacturam non unius
e vobis, qui nonnunqu am veri DEl
obliti, pro Numine, heu? quàm men-
daci? habent vanas ineptias, Amo-
rem Principum, auram popularem,
amplas divitias! O cæcitatem! O
dignam miſeratione- ſtultitiam! Ec-
cur non tandem magis vobis cordi
eſt æterna ſalus obtinenda? O ſi
ſciretis, quanta ſint illa bona, quo-

rum pro tantillo bono jacturam faci-
tis! Mihi, quæſo! credite, qui illis

fruor. O ſuaves labores & conatus
meos! O beatam paupertatem! bea-
ta adverſa & perſecutiones! beatiſſi-
mam vitæ auſteritatem, quæ me
æternæ beatitudini parturierunt? Vi-
dete oculis veſtrie, quia modicum la-
boravi, & inpeni mihi multam re-
quiem. Ut ego hujus meæx beatita-
tis participes non etiam vos ali-
quando videam? Inſiſtite, 6 flilii!
inſiſtite meis veſtigiis, longiùs ſal-
tem, & huc pertingetis: hàc, hàc
itur ad gloriam. En tandem, Au-
ditores, quid à vobis moderatiſſimus
veſter Anſelmus petat; res planas &
faciles, res poſſibiles. Adeò verum
eſt, ſi illi habemus fidem, qui uſu
noverat: quòd mater omnium virtu-
tam diſcretio regnabat in ipſo; ut qui
auſteritatem & rigorem, præterquam
erga ſe ipſum, nunquam in virtuti-
bus numerârit. Nollem autem abs
re vobis videretur, quòd eum vo-

DE S. ANsSELMO EbPISCOPO LUCENSI.

28
bis ipſum loquentem introduxerim:
credebam enim monita ab ejus ore
profecta vobis & magis ſuavia, &
magis chara, quin & ſalubriora fu-
tura. Parte autem alterâ, cùm illum
ibi in tumba iſta jacentem conſpice-
rem, vivo quàm mortuo ſimiliorem,
non poteram judicare, quòd loquen-
di facultate deſtitueretur. Ite igitur,
ite omnes, proſternite vos circa il-
