erit. Sic tibi eveniet, 6 fœmina no-
bilis, quam hodie tam multi aman-
tes aſſectantur. Sic tibi vir illuſtris,
qui hodie de tot amicorum obſequiis
tibi plaudis. Quis demum ſibi in a-
mandis nobis illà horà conſtabit?

conſtabit Cuſtos Angelus. Quàâm

ille anxius, ſolicitus, attentus, amans
fatali

. 4
ſatili 0
it/ut
. gobis
Lan
Alorurm
fum, gl
n03 C
s, zut
honpi
Audito
cutn 0
micum
jammer
gul 21
n /qu
oliom,
ſter erit
nole lbe
coumn unn
2lyve!
ulih per
inſicias,
mur tame
ſecerimus
ns, n
lore &
mi Chric
herpenit
cille Vos
betane,
Ee s
iuliler
n
Coiiter
ekeciſe⸗
Cere ho
gul non
uum cilib
elo.
1.

dbant Hx.
n non ſunt
emini me
quddd cn
meta, Ar.
u licuiſle .
lcernere
te erbilt,
eos gnoyil.
ltas non lug
nem eofum,
maneret e⸗
eſt numers,
ſe veſttos 1.
lequia, veſt
extorqyvent,
curæ dolores
im poſtrenos
. Rolſam cer.
n forentem⸗
adulantes dt
illilætis uſut⸗
ciſfima oſe.
ertamine no⸗
um occupae
dite, cum ili
multas poſt
ebitis, ſolam,
tium illarum
m le vertat.
numero ſols
foœmina no-

multi aman-

DE S. ANGELO CUSTODE. 32

fatali adſtabit lectulo ? Nec ſatis illi
erit, ut tum, ſicut antea; ſolus ip-
ſe nobis adſit; ſed (quòd expertus
eſt Lazarus, Epulonis ludibrium)
aliorum evocabit cohortes Angelo-
rum, qui junctâà cum ipſo operâ, aut
nos contra ſtygem propugnent forti-
uùs, aut ſplendidiore ad cœli patriam
pompaà perducant. Nolim tamen,
Auditores! ut tum noſtrm cuiquam
cum Cyro deplorandum ſit, quòd a-
micum fidelem tum agnoverit, cùm
jam mercedis rependere nihil poteſt,
quod æſtimari meretur. DEUM bo-
num! quis tum cruciatus, quod cor-
dolium, quis ſine ſolatio meœror no-
ſter erit, cùm hujus corporis craſſa
mole liberi, coram agnoſcemus ami-
cum tam fidelem? ſciemus beneficia
abſque numero, quæ in nos ille con-
tulit, pericula, ex quibus nos liberavit,
inſidias, quas detexit, & recordabi-
mur tamen, quàm parvi hæc omnia
fecerimus? An ejus tum vultum fere-
mus, an oculos, an voces, quin hor-

rore & pudore collidamur? Préô ani-

mi Chriſtiani! perpendite tantiſper,
perpendite, quid tum ejus amore fe-
ciſſe vos viventes dicere poſſitis? Di-
cetisne, vos ejus honori aram ſtatu-
iſſe? ejus amore inopis alicujus miſe-
rias ſublevàſſe? maceraſſe carnem ci-
borum abſtinentià? adſtitiſſe Sacer-
doti ſacrificanti? Divino vos epulo
refeciſſe? Faxit bonus DEUS, ut di-
cere hoc poſſitis! Quantum tamen
ego divinare poſſe videor, vix eſt;
qui non amantiùs, reverentius Divo-
rum cuilibet addictus ſit, quùm ſuo
Angelo. Cur autem hoc, 0 Cari!
R. P. degneri Panegyr.

cur hoc? reſpondete tantiſper: dum
huc tam oportunê delapſi ſumus ?
Eſtne forſan Cœlitum quiſquam, cuiĩ
magis, ſinguli ſaltem, devincti ſi-
mus? Neſcio quidem! id tamen tam
facile mihi non perſuadeo, nec enim
quiſquam alius tam ſpecialem noſtri,
quàm Angelus, curam gerit.
Satis quidem ego perſpicio, quo⸗
modo prompte vos de hac incuria
purgare poſſitis: dicetis ſcilicet, vul-
90 non perſpecta eſſe, quæ ab An-
gelo recipiuntur beneficia; occulta
illa eſſe, & ad veſtram notitiam non
emanare, atque, hinc gratos vos eſſe
non poſſe pro favoribus, de quibus
acceptis certi non ſitis. Verùm an
non advertitis, quam affertis rationem,
contra vos ipſos pugnare? An enim
pluris vos æſtimabitis illum benefa-
Ctorem, qui cum faſtu minutim enu-
meret omnem favorem, quem in vos
conferat; qui cum ſtrepitu & pompa
illum propé exprobret, quàm illum
alium, qui ita tacitus vobis faciat be-
ne, ut ipſos vos beneficij author late-
at ? Alia mens Arceſilai illius erat,

qui ut tantò pleniùs ſuccurreret inopiæ

amici ægrotantis, plenos auro locu-
los ſub pulvinari abſcondit, & abijt 5
ut neceſſarium ille male ſuis levamen,
Senecæ judicio, non tam acciperet,
quàm inveniret. Angeli beneficia ig-
norantur: ſit ita, ut dicitur: manent
arcana, palàm non apparent: do hoc
vobis. Quid hinc infertis? an quòd
idcirco minus grati illi eſſe poſſitis?

fallimini: imò plus illi debetis grati-

tudinis, cùm major hac ratione ſit
amor, quem vobis oſtendit. Sed
B quid

ro PANEGYRICUS PRIMVUS,

quid nos ſcimũs, dicetis, an in nos
ille ſit heneficus, ut tu quidem ſuppo-
nis? Quid vos ſcitis? an ſatis idoneus
vobis Author Auguſtinus eſt? Scribit
autem hic, omni tempore, omni
loco Angelum Cuſtodem noſtrum

noſtrâ causâ occupatum eſſe, ut no-

Soli. C. 27. ſtris neceſſitatibus proſpiciat. Mag-

Cath. 14.

nd curd, & vigilanti ſtudio adſunt no-
bis omnibus boris, atque omnibus locis
Cuſtodes Angeli, providentes neteſſitati-
bus noſtris. Satis idoneus Author
Cyrillus? Aſt hic affirmat, Angelum
omni momento ſeduli erga nos Magi-
ſtri munere fungi, ut omnes inſcitiæ
tenebras diſpellat. Ubique curat ig-
norantias noſtras. Satis idoneus Au-
thor Bernardus; hic aſſerit, Angelum
noſtro bono amantis ſemper monito-
ris partes obire, dum ad pietatem in

germ. I. in D EU M animum excitat : Aſſiduis

Gaut.

inpſ. 56.

de ſpirit.

animæ R

ſurt.

ſuggeſtibus monet animam. Idoneus
author Ambroſius? at hoc teſte, An-
gelus in circuitu eſt hominis, quia pra-
tendit, ne quis noceat ei. An idoneus
author Laurentius Juſtinianus? ſed ſi
hic non erravit. Quis, quaſo, niſi
Angelico ſuffaltus eſſet auxilio, tam im-
maniſſimorum boſtium valeret ſuperare
rabiem, effugere laqueos, tentationes
vincere, frandésoue retegere ?7“ Quid
multis? an Prophetæ Regio creditis?
ſed hic palàm teſtatur, quòd Angelis
ſuis mandavit de te, ut cuſtodiant te in
omnibus vijs tuis. Advertiſtisne ani-
mum? non inquit in via una ſed inom-
nibus: terrâ, mari, pace, bello, in
urbibus, ſolitudine, ſomno, vigilia,
moribus , ſanitate, in omnibus. Si
idoneus hic, etiam, veſtro judicio:

teſtis eſt, cur oggannitis: neſcimus
favores, quibus nos Angelus cumu-
lat? Neſcitis illos ſigillatim, do hoc
vobis: ipfſe enim eos tacet, non ma-
nifeſtat, non jactat. Sed hoc ipſum,
Senecæ ſententiâ, pars eſt beneficij:
Neſcias: hoc ipſum beneficij pars eſt.
Quid igitur ab ipſo cuperetis? cupe-
retiſne, ut identidem vobis ſe ſiſteret,
diceretque: Nunc præceps ruere de-
bebas in foſſam, & ego te manu oc-
culta prehenſum ſervavi ab exitio:
nunc fulminis violentiâ elidi tibi de-
bebat anima; & ego illius flammas
extinxi in nubibus. Nunc hoſtium
venire debebas in manus ignarus, &
ego te alio prætextu retraxi domum,
ut diſcrimen evaderes. Permittit hanc
ille jactantiam amicis hominibus,
quorum imago eſt ille in paucis carus
Cæſari, qui precum ſuarum oportuna
importunitate vitam ſervarat civi, ſed
hoc ſubinde beneficium inculcavit to-
ties, exprobravit, ut exhauſtâ deni-
que ille patientiâ exelamarit.

vitam carnificis manu amittere, quùm
illam diutius debere tam moleſto thra-
ſoni. Et quid demum tam abjectæ
mentis, quùm non poſſe alteri præ-
ſtare tantillum obſequij, quin illud ad
tubæ ſonum promulges? velle iſtud
venale reddere, velle amplificare,
nec advertere, tamen quòd hac ratio-
ne tam non angeatur, ut decreſcat
etiam: cum ſimillima pluvijs ſint be-
neficia, quæ tanto ſemper minus ſunt
fœcundæ, quo majori ſtrepitu deci-
dunt.

Oris

Redde Sen. de ge-
me Cuſaris, cuùm mallet infelix ſemel nef. l. 1. .

II.

Benefacta non ſunt revelanda, Nom. 37.
niſi neceſſitas cogat: quæ eſt doctrina in Gen.

— õ

Ois in
fe
oqul
lin eſe
vignun
gi⸗ tan
iellig⸗
muaniket
lum:
ut vet
hoeß
Aca
n,
Mont, ce
genſi
gvim ci
Prechn
gere p
um;
nis tem
grilir
e0, gui
tet. At
10 mind
Veſtrüm
tundem
tel ice
4. (vondan
Diiental
trci
N N
co
votiſe
Ouam
nd
gatorel
ile guin

eſt benehej .
ueßtij zans .
eretis? cupe.
obisſe ſſteret,
eps tuere de-
te manu oc-
vi àb exitio:
Relidi tibi de.
illius damm”
Nonc hoſtium
us ignarus, &
traxi domum;,
Permittit hane
hominibus,
in paucis canu
arum oportun
rwarat civi,id
inculcaritto⸗
exhauſtz deni⸗
märit.

Imittere, guun
n moleſto thtr-
m tam jec
oſſe Alteri piæ-
, guin Aul
es? velle iſt⸗
ammplificae/
uod hacatb-
Ut gectelen
lnis inibe
zper minis
ſrepin gecl⸗
ut jer’

ſ ohini

et Ois

Nlt n0
et inkeli lne

uudi 1 ℳ .

60

Barry Pœd, amicẽ? manus dare excuſat.

Cæl.

DE S. ANGELO CUSTODE.

Oris aurei; opusautem Angeli: &
quia ſic ille agit, vos inde arguetis,
jus fasque vobis eſſe minùs grato in il-

lIum eſle animo? quod ſi ablonum,

indignum, perversumque non eſt,
quid tandem eſt?

Audite tamen. Vultisne ex me

intelligere, quâ tandem causà non ita
manifeſta vobis ſint, quæ ab Angelo
accipitis, beneficia, quàm quibus Cœ-

litum e numero aliquis vos cumulat,,

ut veſter Patronus, & Advocatus?
hoc ipſum nimirum eſt, quia illum ut
Advocatum non colitis; non, in-
quam, ad eum, cùm mala vos pre-
munt, contugitis, ſicut alios.
men ſi ſoliti eſſetis confugere, prô!
quàm citò vos doceret experientia,
precibus ac petitioni confeſtim ſucce-
dere patrocinium, & optatum effe-
ctum; nec vel umbra porrò ſuſpicio-
nis remaneret? an acceptæ tam citò
gratiæ aliunde promanent, quâm ab
eo, qui lateri veſtro individuus adhæ-
ret. Affirmemus hoc eventu non ve-
ro minùs, quàm miro, nec cuilibet
veſtrûm, uùt arbitror, noto; & cedat
tandem vi factorum, qui rationibus
Fuit
quondam Conſtantinopoli, Imperij
Orientalis Metropoli, Juvenis nobi-
Iis, cui Falco nomen. Hic amore
illo quo jam inde à conſcijs annis
complectabatur Tutelarem Genium,
voti ſe religione obſtrinxit, ad nun-
quam per omnem vitam in re quam-
libet minimã mentiendum; ratus,
non poſſe rem vero Amico præſtare
gratiorem, quàm ſi mendacium omne
à ſe quùàm longiſſime haberet. Cuùm

Et ta-

11
ecce intra anni ſpatium præter inten-

tionem accidit,, ut controverſiæ ali-

quid ipſi eſſet cum juvene ejuſdem
conditionis: à verbis, ut ſolet in rixa,
ventum tandem eſt ad arma: & ut e-
rat non fortis minus, quàm ſincerus ;
non minore injuriarum quàm pietatis
ſenſu, iracundiæ impetu abreptus,
proſtravit Adverſarium, & occidit.
Peracta res eſt in platea tam à com-
meantium ſtrepitu remota, ut plane
lateret cædis author, unde ille perre-
xit inter ſuos, ut antè, verſari in civi-
tate libere ac fidenter, ut hac ipsâ fi-
duciâ, quod ſolet, omnem de ſe ſu-
ſpicandi cauſam alijs adimeret. Sed
quia ſi ulli, humanæ maximè cædis
rei, videntur nunquam ſatis poſſe la-
tere, cæptum eſt, neſcio quomodo,
de Falcone in populo muſitari, sic-

que ille leviſſimis ex indicijs, & con-

jecturis infirmis abſtractus eſt in vin-
cula & oblatus Judici. Hic, cùm
nec actor adeſſet, nec teſtes, non ar-
gumenta patrati facinoris alia, aliud
quod faceret non habuit: niſi ut ex
Reo ipſo quæreret, vereêne ipſe cæ-
dem eam perpetrâſſet? Quid faceret

hanc ad quæſtionem Juvenis; ſe ipſum

accuſaret; ſed quis eſt tam expers hu-
manitatis, ut hoc exigat à reo non

convicto ? Negaret? Sed obſtabat

promiſſio, quàâ ſe obſtrinxerat Ange-
lo ſuo ad non mentiendum. Poterat
proin vocibus uti ambigui ſenſús,

quæ ſic non dicerent falſum, ut verum

tamen etiam non faterentur. Verùm

ille magno ac generoſo animo, tan-

quam is, qui ſtare promiſſis ad amuſ-

ſim vellet: Utut, dicebat tacitus, res

B z mecum

12 . PANEGRICVUS PRIMVUS,

mecum habeat, certum mihi eſt non
mentiri. Atque ita confeſtim intre-
pidus reſpondet Judici: Ita, Domine
mi, ego ſum ipſus, qui cædem illam
admiſi, quique quæritur: atque ita in
Rei notitiam ventum eſt. Non valuit
quidquam tam rara ſinceritas, non
modò ad veniam, ſed ne quidem ad
pœnam mitiorem. Inſtante parte al-
tera decretum eſt, ut caput illi, inſpe-
Ctante omni populo, amputaretur. Prô
Falco miſerande! En quò te deduxe-
rit Amor, heu nimiùm funeſtus, quo
carum illum Cuſtodem tuum ample-
xus es? Nunc tibi in ætate tam imma-
tura moriendum carnificis manu, in-
ſpectantibus æmulis, & nimiæ tuæ
bonitati inſultantibus. Heu, quid a-
ges? Ponite mœrorem, Auditores!
Falco noſter hac causà mortem ſubit
non intrepidus modò, ſed contentus:
eàâque causà, auditàâ funeſtàâ ſententiâ,
illo vultu, quo ſcelus occultum erat
confeſſus, pergit ad locum ſuplicij;
ibique per denſiſſimam ſpectantium
coronam penetrat ad ferale pegma,
procumbit in genua, parat ſe ad ict-
um, cervicem porrigit & divina ope
paucis imploratà, extremo illo tem-
pore præſentem ſibi optat Angelum.
Rem prodigioſam! jam formidabilis
Juſtitiæ miniſter nudato gladio ictum
vibrabat; cùm ecce non proviſus ap-

paret in pegmate Juvenis, quàm for-

tunâ ſpectabilis, tam vultu truci, qui
arcte ſtringens brachium jam jam feri-
entis miniſtri, ſiſte, clamat, ne ferias,
quàm cara tibi vita eſt. Subſtitit ad
illum vultum, ad illas voces attoni-
tus Carnifex. Reſumpto tamen ſub-⸗

inde animo, quantum conatus eſt ex-
pedire brachium ſtringentis eé mani-
bus, quartum tentare ictum: ſed fru-

ſtra ſemper, ſicut abjecto tandem en-

ſe recederet ad latus, tremens ac pal-

lidus, cunctisque viribus deſtitutus.

Populus, qui tantæ conſternationis
cauſam non cernebat, fictum illum
languorem carnificis interpretabatur, à
reo jam ante corrupti: prodit ergo &
multitudine, interfecti agnatus quiſ-
piam, & conſcenſo audacter pegma-
te tollit humo gladium, increpitôque
primùm carnifice, non dubitat ire ip-
ſe irarum plenus, & teſtitantis carni-
ficis munere ignominiosèe perfungi.
Sed mox & ipſe gratiæ locò habuit,
poſſe ſe recipere. Factum enim &
ipſi ſpectabilis Juvenis ille ferocior,
extôrſit manibus ferrum, teſtatus, ni
deſiſteret, intra viſcera illud mox re-
cepturum. Denuntiavit palàm om-
nibus cauſam, quàâ inductus reus, etſi
non accuſatus, non convictus, faſſus
erat magno animo delictum, aſſeruit-
que illam voluntatem ac ſtudium,
quod hac occaſione erga Cuſtodem
ſuum prodiderat Juvenis, non rigo-
re, ſed mercede, non confuſione,
ſed glorià dignum eſſe. Quid multis?
Agnito, prædicatôque Angeli patro-
cinio, tandem populi ſuffragio erep-
tus eſt morti reus admiſſi facinoris, &
reatu, ac vinculis exemptus. Unde
hic domum ſuam redux non diu poſt
religioſum intra clauſtrum ſe abdidit,
Falconis, in Angeli nomen mutato,
nullo per vitam reliquam majori co-
natu ac ſtudio, quàm venerationis ac
cultús erga Angelos Tutelares brole⸗
rendi?:

jendi:5
bus 0
ſlrit.
Gtores
ſejus qe
las non
hus obj
Calitun
gvamct
ſui tegt
gvamp
Vit tame
nefcinmn
colei⸗
un e
no polt
obſegui⸗
mntut.
evenn
Fiurn

s
NTI
o

Elninun

ng eſten⸗
& mani⸗
n: ſed fru.
tandem en.
nens ac Pel
—
ſternationi⸗
Qum illom
pretabatut,3
rodit ergo e
gnatus quil.
Rer Pegma-
ncrepitoque
übitat ire 1.
Stantis carni⸗
e perkung,.
ocò habuit,
nm enim &
le ferociot,
teſtatus, ni
llud moxte⸗
palim om-
dus reus, etl
victus 1 falſu
im, aſſerut ⸗
ſtudium
4 Cuſtodem
, non rigo⸗
conkuſione,
Uid multis?
ngeli patto⸗
fragio ereß⸗
ſacinorſs,
tus. Und⸗
on din poſt
en mutato⸗
mzjori co⸗
erationis 17

e⸗
lares prol:
tendi⸗

DE S. ANGELO CUSTODE.

rendi: sicque vitam Angelicis mori-
bus productam fine non/diſſimili ab-
ſolvit. Quid jam vobis videtur Au-

ditores: An non & Cuſtos Genius,

ſi ejus quis opem imploraverit, gra-
tias non inſignes minus, quàm ſenſi-
bus objectas, perinde ac Divorum
Cœælitum alij, conferre poteſt ? &
quamquam, Nil inſtat, multum ille

ſui tegit, ob id unum, ut alijs proſit

quàmplurimum ignotus ac latens, no-
vit tamen identidem ita monſtrare be-
neficiam manum, ut inde non dubiè
colligi poſſit, quantarum ipſe ſit o-
pum ac potentiæ. Nemo igitur, ne-
mo poſthac quocunque prætextu ab
obſequijs, quæ illi debemus ſe ſub-
trahat. Audiſtis, quomodo ille par-
tes veri amici omnes expleat. Par eſt
igitur nos illi reſpondere affectu pari,

13
opem poſcere, gratias agere, de ejus
beneficijs loqui, omnemque impende-
re operam, ut ille advertat, nemini
nos Coœlitum aliorum præ ipſo, re-
ſpondente beneficijs pietate, eſſe de-
votos, atque addictos. Quid autem
Cœlites memoro? æſtimemus ſaltem
illum tanti, quanti identidem hujus
ſæculi amicos æſtimamus, etſi tam pa-
rum fidos; proſequamur cum affectu
non diſpari, eodem honoris atque
officiorum genere colamus: ne poſt-
hac inter nos obſervare ſit prodigium
tam inſolens, ut licèêt in rebus alijs
omnibus verum falſo longiſſime præ-
feramus, in ſolo amici delectu con-
trariis ſtudijs verum falſo, lon-
go intervallo, poſt-

Ponamus. X
* *

.38' 5e2 2 A , Sts is t ri Giß e Be iirt dass rirer 36
STERILITAS MIRACULORUM

NOVIM SANCTITATIS ARGUMENTI
PANEGYRICUS.

In honorem S. Joannis Baptiſtæ dictus
Joannes quidem nullum ſignum fecit. Jo. 10.

Nfelix Sanctitas! donec in ejus
favorem magno numero non
apparent majora naturæ viribus
opera, neſcio an fulgurum in-
ſtar ad eam illuſtrandam, aut

fulminum ad eam propugnandam,

quùm pronum eſt ipſam aut contemni
æſtimatione rudium, aut lacerari mor⸗
ſibus invidorum? Ipſa adeò Eccleſia,
cujus decreta tam plena ſunt ſapientiæ,
& ordinatiſſima, hac ætate permittere
orrò non vult ejusmodi Sanctitatis
3 hono:⸗

14 PANEGYRICUS PRIMIIS,

honoribus Templa, altaria, Thus, Sa-
crificia, jubetque, ut privatis nonnul-
lIorum applauſibus & gratulationibus
contenta, ad publicum cultum & ve-
nerationem non adſpiret. E diverſo
quis eſt, qui non miretur, non celebret,
non adoret Virtutem prodigiorum den-
ſo agmine comitatam? Hæc ubi ſe of-
ferunt, non illam porrò convitijs pro-
ſcindit invidia; non ampliuùs cœcutit
Ignorantia, ſed cuncti facile in ejus
Encomiaſtas convertuntur: cuùm
quiſque ſibi nullo negotio perſuadeat;
DEUM nullâ ratione inducendum ad
faciendam gratiam legum, natura la-
tarum, omnibus communium, niſi,
qui eam gratiam petit, carorum ſit e
numero amicorum. Hoc ſit ita eſt,
da veniam Præcurſor inclyte! ſince-
rus quidem meus in te eſt animus, ad-
dicta voluntas, plena venerationis
æſtimatio. Sed quâ tandem ratione
recte de tuis hodie meritis judicabo, ſi

Doctores omnes, omnes Patres, imò

Sacri Evangeliorum Scriptores omnes
profitentur, te totis triginta, quibus
vitam (Angelicam ſane, & nihil'ter-
renum ſapientem) produxiſti annis,
ne unum quidem naturæ viribus majus
opus efficere potuiſſe: Joannes quidem
nullum fignum fecit. Siſtunt ſe mihi

Thaumaturgi cum lacubus, quos ex-

ſiccârunt, cum Montibus, quos tranſ-
poſuerunt 53 Video Benedictos qui
ruinas voce una ſiſtunt: Marianos,
qui ſolo imperio reſtringuunt incen-
dia, Franciſcos, qui ſine omni lintre
procelloſæ Siciliæ freta traijciunt, &
ſicco pede ad paſſus ſingulos hinc la-
tratibus icyllæ, illinc vorticibus Cha-

rybdis inſultant. Mortui, qui revi-
Xxerunt meritis Martini, mutui, qui
loquuntur mandato Dominici, Cœci
qui vident operà Laurentij, undique
me circumdant, & lætis ſuis clamori-
bus aures obtundunt. Horum autem
ad conſpectum, de te ego quid dicam,
Magne Baptiſta! qui tota in Palæ ſti-
na tum non reddidiſti diem ulli oculo
ad noctem damnato, ut ne quidem
ardorem corporis febri languentis mi-
tigares? Sed bene mecum agitur, cui
hodie negotium eſt cum Auditoribus,
quàm rationum capacibus, tam Inge-
nij acumine perſpicacibus. Si ad alios
minus ſagaces loqui me oporteret, fa-
teor, Domini! deſperarem de inſtil-
landa eorum animis alta quadam æſti-
matione Sanctimoniæ Prodigiorum
tam infœcundæ. Diſſimularem arti-
ficio quæſtionem hanc, & ſilentio in-
volverem. Sed cùm res mihi vobiſ-
cum ſit, videte, quùàm ego hoc ex ca-
pite non formidem, ut altùm etiam
exclamem, & profitear, ne quiſquam
non audiat, & intelligat: Joannes
Baptiſta in omni ſua vita non fecit ſi-
gnum ullum. Nec tamen idcirco ille
aut meritis aut ſanctitate infra alios
eſt. Imò aſſertum eo, hoc ipſum
præcipuum eſſe illius meritorum, &
Sanctitatis magnæ ac eximiæ argumen-
tum, ſignum in omni vita nullum fe-
ciſſe. Adverto, videri vobis aſſertio-
nem hanc meam propugnatu diffici-
lem; cuùm fortaſſis, ex quo rationis
compotes eſtis, audieritis nunquam,
laudi alicui, & gloriæ tribui, quòd
ad ejus potiùs æſtimationem atteren-
dam facere videatur. Sed ponite ti-
. morem,

r

morenn,
un
Mero.
Etra
0EU8
ols
eundeln
culaatio⸗
von qu
etiarn
niſtran
modun
ſtei 1—
Leonss
u,n⸗
Ceretut;
orum e
claram,
indomnn
Olen ir
mnnino
bonitis
per ama
Guum im
Glrere:
Arires
lo pares
tum eſt,
Curi lec
Cptivit
Ubigen
W ge
Dunen
Gulan
U De⸗
portion
enga ſo⸗
eremin

nielern

tui, qui ter,⸗
hutui 1
omminici, Ca
enth), undige
luis clamor.
Orum Aten
S0 gvic dicn,
lota in balhfi.
diemn ulioelo
ut ne gbigen
i languentis ni.
Cum agitur, aif
im Auditoribuz
ibus, tam Inge.
bus, Ki a os

e oporteret, i.

erarem ge inſti.
ta quadam All.
e brodigjotun
ſſimularem mi.
c, & ſilentioin⸗
res mihi vobil.
1ego hoc erc.
ut altuum etian
1r, ne quiſcbun
lligat: oann
vita non kecltſ
Imen idcirco ie
jtate infta alis
eo, boc iplun
meritorum,
ximiæ argumen-
vita nullum k.
j vobis llenio.
ugnatu fei
ex quo ations

DE S. IOANNE BAPTISTA. 1

morem, veſtrum eſt attendere, me-
um affirmare, quod dixi. Sic igitur
diſſero.
Extra controverſiam eſt, quòd
DEUS, quoties ad miniſterium ali-
quod & munus deſtinat quempiam,
eundem etiam inſtruat medijs & fa-
cultatibus omnibus, ad id muneris,
non quomodocunque tantùm, ſed
etiam magna cum perfectione admi-
niſtrandum requiſitis. Malignitas fuit,
modum omnem egreſſa, illa Eury-
ſtei, qui Herculi imperavit, ut nunc
Leones Erymanthi, nunc Lernæ Hy-
dras nunc Cocyti Cerberum aggre-
deretur; cùm tamen parte altera te-
lorum genus nullum aptius illi, quùm
clavam, non ferream illam, aut alio
indomabili metallo conflatam, lſed ex
olea fragilem ſubminiſtraret. Alius
omnino DEl mos eſt. Summa eum
bonitas adigit ad ſubminiſtranda ſem-
per arma aptiſſima ad expeditionem,
quam imperat: quod perinde eſt, ac
dicere: ad dandas dotes miniſterio;
ad vires oneri, ad aptitudinem nego-
tio pares. Videamus Moyſen. Ve-
rum eſt, quòd ab ovium paſcendarum
curâ lectus ſit ad populum electum
captivitate liberandum. Sed quid?
ſub idem tempus dedit eidem animum
tam excelſum, eloquentiam tam
promptam, cor tam intrepidum,
qualia in nullo alio magno exercitu-
um Duce fuerit invenire. Idem pro-
portione ſuâ fecit, quando ad aperi-

enda ſua Principibus arcana delegit aut

Jeremiam balbutientem, aut Eliſlæum
bubulcum, aut Amos Paſtorem, aut
Danielem adoleſcentem: Artificibus

autem illis, quos elegit ad repræſen-
tandam operibus Ideam divinam Ar-
cæ & Tabernaculi, infudit confeſtim
abſolutam omnibus numeris ſcientiam
omnium, quæ fieri oportebat, ſive in
ligno, ſive in marmore, ſive in ære,
ſive in auro, ſive in ſculꝑtura rariſſi-
matum gemmarum: atque ita partes
Sacrorum Codicum omnes luſtrando,
invenietis fortaſſis datas nonnunquam
dotes ſine munere, munus autem da-
tum ſine dotibus nuſquam invenietis,
His poſitis, obſcurum jam non eſt .
debuiſſe non minùs Joannem, quàm
alium quemvis, ijs eſſe inſtructum
dotibus, ijs ornatum facultatibus, ſi-
ne quibus recteâ provinciaâ ſibi creditâ
fungi non potuiſſet. Quæ autem ipſi
credita eſt provincia? edicite Audito-
res, quæ provincia? fateamur, res
eſt: nemini unquam mortalium tam
ardua & difficilis obtigit. Venit, ut
omnes crederent per illum. Debebat
perſuadere Judæis, durâ fronte, vo-
luntate malignàâ, intellectu indocili,
illum pauperculæ fæminæ filium, qui
identidem illorum oculis obverſaba-
tur, nudipedem, mendicum, fatiga-
tum, miſerijs, & omnibus humanæ
vitæ calamitatibus, fami, ſiti, frigo-
ri, ſudori, ſomno, languori obnoxi-
um, DEUM eſſe. Propendebam
idcirco eò, ut crederem, ad affirman-
dam doctrinam tam diffcilem, ne-
ceſſariam eſſe Joanni quantam maxi-
mam authoritatem ad operandum mi-
racula, & prodigia, quanta uſpiam
homini committi poſſet. Auſcultate
enim. Vult Elias Miniſtris Regis pa-
làm facere, quòd ipſe verus DEl ſer-
vus

Joan. 14

16 PANEGYRICUS SECUNDVUVS,

vus ſit: & mox poteſtas illi datur ad
ignem cœlo evocandum. Joſue cer-
tum vult reddere populum Hæbræo-
rum, ſe Moyſi in regendis ijs ſubro-
gatum, & mox per undas fluminum
aditum ſuis aperire poteſt. Moyſes
ipſe, ut Pharaonem certò induceret ad
credendum, Divino ſe imperio deſti-
natum, ad Iſraelis poſteros, miſera
ſervitute preſſos afflictòsque, Ægyp-
to educendos, ad ſacrificandum DEO
in deſerto, an non facultatem accepit
virgaà ſus omnes propè naturæ leges
ſus deque vertendi? potuit ille nutu
unico exercitus innumerabiles culi-
cum, ranarum, muſcarum, locuſta-
rum, bruchorum ſua ad ſigna evoca-
re: undas fluminum mutare in ſangui-
nem; aéëri extinctâà luce denſiſſimas
offundere tenebras, evocare momento
unico cœlo fulgura, fulmina, turbines,
grandines, procellas, & in Æ gyptio-
rum agros immittere plages immittere
in beſtias, hominum interficere primo-
genitos, verbô, de Ægypto, ut collu-
bitum eſſet, non dicam inſtar Princi-
pis, à nullo alio pendentis, ſed tan-
quam fupremum, & nihil non po-
tens Numen ſtatuere ac decernere. Si
igitur iſtis, qui perſuadere debebant
veritates momenti multò minoris,
conceſſum eſt, ut affirmandis ijs, quæ
dixerant, prodigia patrarent novitate
tam admiranda, qualitate tam excel-
lentia, numero tam copioſa, an non
jure merito crederem, plus longè da-
tum Joanni ad authoritatem ſuis dictis
conciliandam? Et tamen cùm oculos
circumfero, hoc unum invenio, quòd
Joannes quidem ſignum nullum fecit.

Vinctas ſemper illi DEUS tenebat
manus, ſic ut non ſineret ab eo vel
unum ê terræ viſceribus floſculum

produci, alicujus fluminis curſum ſi-

ſti, fulmen ceelo evocari. Sic igitur
pronuntio: ſi iſta Joanni defuerunt,
quantam viciſſim ejus linguæ eloquen-
tiam, ejus verbis vim, moribus ſua-
vitatem, animo ardorem, meritis ex-
cellentiam, ſcientiæ authoritatem per-
mittere DEUS debuit, ut facile fi-
dem inveniret in affirmando dogmate
tam arduo, ad illud perſuadendum
perſonis tam rudibus, tam craſſis,
tam malignis, tam perfidis, ut ante
dicebam ?7 Hanc enim compenſatio-
nem ſi non admittitis, jam grande il-
lud abſurdum admittere neceſſe foret,
quòd DEUS ſe gerat ut Euryſtheus,
quòd inquam imponat onus ſine viri-
bus, & officium committat ſine do-
tibus neceſſarijs.
Quod ſi hoc de DEO cogitare in-
dignum eſt, ego rationis allatæ vim
ſic ulterius exero. Perſuadere Chri-
ſtum DEUM eſſe (quæ quidem Jo-
anni incumbebat provincia) hodie,
quàm tunc, multò eſt facilius. Sup-
petunt enim nobis hodie non illa tan-
tùm ad rem noſtram argumenta, quæ
tunc, ſed tam multa præterea alia, ut
qui hodie credere non vult, majorem
propẽe intellectui ſuo facere vim de-
beat, quàm ille, qui vult credere. Si
quis hodie Chriſto Divinos titulos ne-
gat, eum ab aliorum conſortio ſevo-
catum ſic alloquimur. Si Chriſtus
DEUsS non eſt, quà tandem ille ratio-
ne efficere potuit, ut mortales à ven-
tris cura ad ciborum abſtinentiam, ab
opibus

—

claris ern
ticümis
1a beli⸗
vel umun
anibno
, non
it ihil,
iibos voca
indod
gedo;
teret in!
meniat
lliamünge
initoremt
nen sogrel
lam lellcit⸗
tes, hec
lias, nec
bis ſtuch
hecie pott
ſioriarun
Weiimni
tum
Prols
ent An
Algenden
a: &
ſtis ſt H
b nioe
mi unti
. E.

h

U tenche
et ad eo vl
us Hoſcrlum
nus curſum .
n. die igitur
ni Cekuenmn,
Sux eloquen.
moribus ſin.
n, meritiz er.
nor itatem per⸗
ut facile .
ndo dogmat
perſuadendum
tam craſſis,
fidis, ut ante
compenſatio.
jam grande i.
neceſſe foret,
n Eurpfſthens,
onus ſine viti.
mittat ſine d0

10 cogitare ir⸗
nis allatz rim
rſuadere Chij-
or quidem ſo⸗
incia) hocie,
acilius. Jup⸗
je non illa tan
gumenta, q⸗
Lteres alia, ut
zult, majofenn
cere vim de-
lt gedere.
nos titulos e⸗
onſortio leyo·
Chriſtu

Jem ile ato ·

1 Ven⸗

„nfia
ſtinentlann,
opibus

DE S. JOANNE BAPTISTA. 17

opibus ad inopiam, à faſta ad ſub-

miſſionem, à viâ, delitiis & blandi-
tiis plenàâ, ad aſperam & confragoſam
traduceret? An fortaſſis ille pauculis
duntaxat hoc perſuaſit? Quin imò
perſuaſit mortalibus innumeris, omnis

ætatis, omnis religionis, omnis ordi-

nis, omnium linguarum: Senatori-
bus ſpeckatis ſapientis, Philoſophis
claris eruditione, Principibus poten-
tiſſimis imperio. Hoc autem quan-
ta facilitate perfecit? Ecce: non ille
vel unum militum manipulum tym-
pani ſono evocavit, non enſem nuda-
vit, non fundam rotavit; aliud ille
egit nihil, quàm ut Tiberiadis e lito-
ribus vocaret Piſcatores duodecim vi-
les, indo ctos, mendicos, nudos, ne-
glectos; horum ſubinde unum mit-
teret in Italiam, alium in Græciam, in
Armeniam tertium, in Perſiam, Scy-
thiam ſingulos: horum duntaxat operâ

initio rem tantam & orbis expugnatio-

nem aggreſſus eſt, quæ ipſi ſucceſſit
tam feliciter, ut nec Politicæ Tiberii
artes, nec inhumana Neronis crude-
litas, nec conjurata reliqui Terrarum
Orbis ſtudia, fremitus & arma, im-
pedire potuerint, aut tantillum morari
victoriarum ejus curſum: quin imò
breviſſimi temporis ſpatio ita ſtabili-
vit ſuam illam Legem, ut ſucceſſu
prorſus ſtupendo perſecutiones juva-
rent ad eam propagandam, ſtrages ad
augendam, ignominiæ ad illuſtran-
dam: & tu dubitare perges, an Chri-
ſtus ſit DEus?. Ita nos hodie cum
illo ratiocinamur, qui obſtinatus dog-
mati tanti momenti manus dare non
vult. Et verò hbæc rationum mo-
R. P. Jegneri Panegyr.

menta vivis ſolis radiis ſimillima
ſunt: ſunt, inquam, ita clara, ita
perſpicua, ut quantumvis aliquis den-
ſas valvas opponat, vix unquam
tamen rimam non inveniant, per quam
vel ingratiis ſomnolentorum pene-
trent. Et tamen, quis crederet? Si
Præcones Evangelici ultra has non
habeant promptum opus aliquod ad-
mirandum, quod ipſis tabularum in-
ſtar, Principis ſigno munitarum, fi-
dem faciat apud incredulos, prô quàm
hodieque laborant, ut fidem inveni-
ant. etſi ceterà & ſapientes, & vitæ
ſanctimoniaà ſingulari ſint conſpicui?
DEum immortalem! Quàm non am-
bigebant Barbari de integritate & in-
nocentia Franciſci Xaverii? audiebat
ille paſſim, Magnus Pater Sanctus,
conſtabat, quòd nuda illi humus eſſet
pro lecto; quòd interula ſetis equi-
nis horreret: nemo non videbat il-
lum terras peragrantem pedibus nu-
dis, per loca vepribus horrida, per
arenas ardentes, per ſolum nivibus
& glacie obſitum. Audiebant om-
nes; tranſigere illum non rarò no-
ctes ſine ſomno, dies ſine cibo: &£
ſi tantiſper de abſtinentiæ rigore re-
mitteret, non aliud adhibere in cibum,
quàm oryzam toſtam; in potum, quàm
aquam inſipidam. Et tamen (ignoſ-
cat vir Sanctus: ſi quod eſt ediſſero)
quàm neceſſe illi fuit vel ipſam fati-
gare admirandi vim operibus non
antè viſis, non auditis, ut Indis illis
ſuis credibilem faceret Servatoris no-
ſtri divinitatem? An non opus illi
fuit, vitam reddere mortuis quinque
ſupra vicenos, & ex his aliquibus jam
C fœten⸗

1 PpANEGYRICUS SEGCUNDUS.

foœtentibus, jam putreſcentibus? An
non oportuit nulla fere non die aut
aquas marinas convertere in dulces,
aùt naufragia jamjam imminentia ſu-
ſpendere; aut recuperare Myoparo-
nes jam perditos; aut in fugam agere
exercitus minitabundos? Nec diſpar
fuit, ſi animum advertitis, conditio
Remberti in adducendis ad Chriſtum
Danis, Bonifacii in erudiendis Scla-
vonibus, Hiacynthi in reducendis
Polonis: E diverſo magnus ille Se-
raphinus Aſſiſias, præclaris quidem
vitæ exemplis in ſtuporem dedit
gyptum, quam petiérat; ſed quia
prodigiorum illam ſtrepitu attonitam
non reddidit, majore ille merito
apud DEUM, quàm ſucceſſu, eam
ad Chriſtum perducere conatus eſt.
Promittite nunc me ita ratiocinari.
Si viri ſanctitate vitæ tam illuſtri, tan-
ta integritate, quantâ fuerunt, quos
enumeravi, ut Ethnicis perſuaderent
Chriſtum DEUM eſſe, etſi hi Judæis
cedant arrogantiâ, malignitate, perfi-
diâ, opus nihilominus habuerunt ſem-
per tam multis prodigiis, etiam ætate
hac ukimâ, in quibus tanto illuſtrior
eſt cœleſtium myſteriorum lux, &
divini Pnevmatis corroborantis gratia
tantò abundantior; quæ tandem ſa-
pientia ineſſe debebat DElI- hominis
Præcurſori, qui nullo cujusquam pro-
digii adzumento eandem veritatem per-
ſuadere potuit ætate, quâ Spiritus
Divinus minùs gratiæ exerebat, quàâ
notitia Myſteriorum DEl tantò ob-
ſcurior, & Genti denique, cujus ar-
rogantiam qui perpenderit, depre-
kendet tam elatam, ut ſola ipfa ar-

bitra eſſe voluerit controverſtarum de
Religione omnium; qui malignita-
tem, tam lividam, ut calumniaretur
omnem virtutem ac ſanctitatem ſuâ
majorem; qui perfidiam, tam duram,
ut omne judicium à ſuo diverſum dam-
naret. An putatis igitur, ſatis futu-
rum fuiſſe Ioanni, immunem eſſe. à²
labe culparum, utut minimarum? non
admittere voluptates, quamlibet in-
noxias? Uno aliquo hebdomadæ die
impaſtum vivere? nuda humo cuba-
re? horrido ſacco amiciri? qui ſunt
illi gradus, ultra quos vulgi judicio
haud ulla facile ſanctitas enitatur, ſcili-
cet ad amuſſim. Debebat integritas,
ſui vincendi ſtudium, vivendi rigor
ejus generis eſſe, quæ animum magis
percellerent & attonarent, quàm ſiquis
claudos & membris captos voce unica
ad curſum & ſaltus expediret, aut cor-
roſa jam à vermibus cadavera e tumu-
lis repentée evocaret.
Proſpicio, quid mihi non ſine ar-
gutiâ reponere poſſetis: jita ſcilicet
eſſe, & tantà ſanctimoniâ opus kuiſ-
ſe futurum, ſi reipſa Joannes, quod
volebat, perſuaſiſſet. Abeſſe tamen
procul ut perſuaſerit: ſi enim perſua-
ſiſſet, rem ſane Chriſto magnam præ-
ſtitiſſet! non ille poſtea male habitus
fuiſſet, ut ſceleratus: multôque mi-
nus in crucem actus ut latro. Si au-
tem non perſuaſit, quo modo pro-
digiorum inopia ſanctimoniæ cujuſ-
dam excellentis, planeque ſingularis
argumentum eſt? ſed, quod bonaâ
veſtrà venia dixerim; id mihi pro-
poſitum non eſt, ut demonſtrem,
Joannem hanc de Servatoris noſtri di-
VIn!I-⸗

Vpitte
alt
gotbus,
1gminet
jete ſol
ſanum
gerein:
ipleme
raculs
nem
Munol
nuntio,
jyſuit
minls
Perüne
o eor⸗
P. (
nit col
potiis
Vicifim
fone o
hiles,
Pblini,
ſoppleri
Hocgi
bos iſt
enimn nu
liſori,
Ns,
l Pe
N
ſtimori
nog ga
. berinc
I 08, g.

penel

Oreiſtann
