R. P. Negneri Panegyr.

membra deſerent Peruſiæ: Te vitæ
jam fugientis ſervatorum, cujus appa-
rentis beneficio Moribundi proferent
vitam jam deſperatam in Italia. Et
tu interim interrogas: quid mecum
aget ESU Societas? en, reſpondilſ-
ſem ego, quid de te factura ſit Socie-
tas. Et quod factura eſt, parumne
tibi videtur? Atque ita, ut redeamus,
unde ſumus digreſſi, perfuaſiſem Aloy-
ſio, ut aliam oppugnationem non ha-
beret præter hanc, abjiceret bene ani-
matus, flagra, cingula aculeata, & hiſ-
pida lateri deinceps non admoveret 5
fauces porrò & ventrem jejuniis non
cruciaret, ſaltem tam rigidis; cum
plus periculi habiturus eſſet, ne ſui
æſtimatione inflaretur, quàùm animum
tanquam inutilis ad omnia, deſponde-
ret. Sed re vera nihil ego ſie hortan-
do profeciſſem: ſola mors quietem
ac pacem parere potuit membris tam
immaniter laceratis. Quamquam nec

ipſa mors, ut quod res eſt, dicamus,

ſine inſolito tormento fuit. Cùm
enim poſt ſumptum jam ad longum
æternitatis iter Divinum Viaticum hæ-
reret prope in labris fugitivas & an-
helus ſpiritus, per communis ſervato-
ris viſeera Præſidem ſuum rogavit;
liceret bonâ ejus veniâ famulorum ali-
cui ſævire à capite ad calcem, in cor-
pus, cui tam molliter in vita parcitum
eſſet. Quid ampliùs expetere Aloy-
ſius potuiſſet, ſi pro atroci laniena,
quàâ ſemper debile corpuſculum affli-
Xerat, quàm molliffime illud ac blan-
diſſime habuifſſet? Veniant, precor,
veniant, quotquot Mundus habet gra-
vibus ſceleribus obſtrictos, & audiant
1 ultima

82 PANEGYRICUS SEXTUS,

ultima moribundi Angeli vota! Pa-
rum illi fuit, in non profuturâà me-
dentium curâ plurium menſium lentè
& ſtillatim ſorbere pharmaca, ut tan-
to diutius acriuſque amarities crucia-
ret: parum fuit, quòd ille uni ſemper
incumbens lateri paulatim putreſceret,
ut tanto acerbior morbus foret: parum
fuit, quòd nunquam tot inter dolores
lenimen ullum, ullum ſolatiolum, ul-
lam retocillationem, utut minimam,
admittere voluerit; quaſi inquam
hæc omnia parum, aut nihil eſſent, ro-
gat inſuper membratim dilacerari; ad
ruborem excutiendum: cui, niſi no-
bis', AA. infelicibus, qui tot onuſti
peccatis, tot nutriti delitiis, tot com-
moditatibus per omnem vitam uſi,
ſperamus tamen mori pleni ſolatio,
ubi gemitu vel unico priùs pro reatu
tam multiplici ſatisfecerimus? Tu in-
terim, Aloyſi! quò ſperabas votis tuis
pertingere? An ut amicàâ manu pars
tibi obtingeret illorum pro Chriſto
cruciatuum, quos à manu barbara tot
votis expetieras? Ne dubita, ſi in vita
Martyris appellationem aſſecutus non
es, Martyris tamen in cœlo laureola
tibi non deerit. Aloyſio non deerit
Martyris Laureola? Ita omnino AA.
non deerit: Teſtem habemus ejus rei
exceptione omni majorem. An igno-
ta vobis eſt S Maria Magdalena de
Pazzis, Carmeli flos, noſtræ urbis glo-
ria, noſtri ſæculi ſplendor? hæc eſt,
quæ teſtimonium dixit in cauſa, in qua
verſamur. Inter illuſtriora, quæ cc-
1o illi objecta ſunt ſpectacula, illud
fuit, quo Aloyſii noſtri cœleſtem bea-
titatem contemplari illi licuit. Adeò

illam attonuit ſpectaculum tam inſo⸗
litum, ut extra ſe rapta has in voces
erumperet: O quàm magna eſt glo-
ria Aloyſii, filii Ignatii! non credidiſ-
ſem unquam, niſi vidiſſem. O quàm
magna eſt gloria Aloyſii filii Ignatii!
videtur mihi (ipſa annumero ſanctæ

virginis verba) videtur mihi dici quo-

dammodo poſſe, quòd non ſit ulla
in cœlo tanta gloria, quantà ille frui-
tur. Dico vobis, quòd ſit magnus
Sanctus, & ego optarem, ſi liceret,
ire per totum Mundum ad hoc præ-
dicandum. Tum interſiſtens aliquan-
tum, ſic proſecuta eſt. Aleyſius fuit
Martyr incognitus, & fuit etiam ſui
ipſius Lyrannus. Attexuit ſubinde alia

multa, quibus & ejus præclara pro-

merita, &, quæ his in cœlo reſpon-
dit, gloriam ac mercedem ſane quàm
magnific? & formulis exquiſitiſſimis
conata eſt explicare. Quid jam vo-
bis videtur, Auſcultantes, ſatisne au-
thenticum hoc eſt aſſertionis meæ te-
ſtimonium? Quamquam quid ambi-
gimus, an Aloyſius in cœlo habi-
tus ſit generoſus Martyrum æmulus,
dum ipſa mors ab eo obita plus à vi
aliunde illata, quàm à naturæ reſolu-
tione proveniſſe videtur? Ipſe, ipſe,
nimio alios juvandi ſtudio impulſus,

eam veſtigatum ivit in Noſodochiis,

majori ægrorum numero refertis, &
quorum morbi magis contagioſi. In
illa enim lue communi, quæ tam
multos Romæ eo anno depaſta eſt,
tamdiu rogando inſtitit, dum per Præ-
ſides diu repugnantes liceret offerre

diſcrimini vitam; quam reipſa obtu-

lit, ut etiam ſpontanea communi ſa-
luti

Uiinbetutßte

lynocen

1,
hudet n M.
bes onm; 1b!

1rit Mun len
iui llu Pittiꝛ

on bebet anter
er, umam aligvam
ncelelun ele, i
reconium comt
Flemper Anot fn
lie Alorſins comp
le iqvam multos
gtin eins potenti el
i Mnchpi,, gaine
1 gum nomine M.
Immchorumbtincip
Uehinn, guim mait
Noginguigte coniin
Uüum ciſeiplinas in
Peis in DEUM ad
ingementa; hi
memin, ii
Unisigner e
3 cuſtodi⸗
1. Wnda

cbisteneiig.n⸗

ſoria, quanti ile ini.

bis, quo ſit mngnu
oOptarem, ſi licae
undum ad hoc Nr

n interſiſtens iln.

u elt. Alſeti
, fiit etian 1
Attervit lubinde ain
& ejus praclaa ple
un his in colo teipor⸗
cmercedemn lane guin
ormulis exquiſhtifban
icare. id jam 0⸗
ulcultantes, ſatigne ir
eſt aſſertionis mer
Vamqvamn quid untt
Noyſius in celo hͦ
16 Matyrum amli
1t eo obitn Plidi
URm haturz felol-
ſe videtur? lyſe⸗ ſe
randi ſtudio inplun
vit in
inee keleniß
magis cont

a
colmmuni, Jue

Nolodoclis?

X

appellari poſſunt Martyria.

DE B. ALOYSIO GONZAGA. 83

luti victima ceciderit. Niſi fortè
malumus dicere, ideo fuiſſe Marty-
rem; quia opera illa, quibus in pro-
prium corpus ſevereé animadvertitur,
in peccatoribus Pœnitentiæ appellari
deberet; in Innocente, jure optimo

De hoc

tamen quidquid ſit, an non ſaltem

magna vobis videntur illius promeri-

ta, qui in Beatitatis regno communem
habet cum Innocentibus & Peœniten-

tibus gloriam; illo ſcilicet gemino

agmine, quorum alterutro continetur,
quiſquis illius Patriæ civis, & ſanctus
Non debet autem mirum vobis
videri, unam aliquam Civium veſtra-

rum delectam eſſe, cui Aloyſianæ glo-

riæ præconium committeretur. In-
gens ſemper Amor fuit, quo urbem
hanc Aloyſius complexus eſt. Hic
ille aliquam multos vitæz ſuæ annos
egit in ejus potenti clientela & obſe-
quiis Principis, qui non dignitate mi-
nùs, quàm nomine Magnus, in uno ſe
tam multotum Principum decora com-
plectitur, quàm multos ille ſanguinis
propinquitate contingit.
artium diſciplinas incubuit; hic ejus
pietatis in DEUM ardor nova ſumpſit

incrementa; hic, quod jam dicere

memini, arctioribus vinculis ad puri-
tatis virgineæ cuſtodiam ſe adſtrinxit.
Hinc ille nunquam urbis hujus ſine
dulcibus teneri affe cts ſenſis recorda-
batur, & ubi cui amico ex interiori-
bus aliquo ſermo illi erat, blandà no-
menclaturâ, ſuam appellare Floren-
tiam, ſolitus erat, ſui Spiritus matrem,

Hic ille ad

& cui puerilis ſuæ virtutis, qualis qua-
lis demum illa fuiſſet, incrementa, ro-
bur, & conſtantiam deberet. Et du-
bitemus, an quæ tam cara olim illi vi-
venti fuit, non multo jam carior fu-
tura ſit in cœlo triumphanti? Scio,
alias inter notitias, quas nobiſcum vir-
go illa veſtra, Seraphinorum æmula,
communicavit, hanc quoque fuiſſe;
quòd in cœlo Aloyſius efficaciſſime
pro iis, & ſummo cum ardore inter-
cedat, qui quoquo modo ipfi, maxi-
mé in via Spiritůs, commodaſſent.
Quod ſi ita eſt, quas ille preces fundet
hac pro urbe, quam ille agnovit non
tantùm nutricem ſui Spiritus, ſed ma-
irem? Id unum ſupereſt, ut viciſſim
vos ejus petatis opem, illà ſpe, ill4
fiduciâ pleni, quæ tam benigno Patro-
no & Advocato reſpondeat; ut cre-
briora illi exhibeatis obſequii veſtri
argumenta, certiora amoris in eum ve-
ſtri pignora demonſtretis. De quo
ambigere vobis licet? quòd non tan-
ta ſit ejus Patrocinii efficacia, quanta
eſt amantis benignitas? Sed ſcire vos
velim, quòd ſuperſtes etiamnum ani-
mi ſui arbitris hoc arcanum credide-
rit, quod momenti eſt ſane quùm
gravis. Quòd ipſe (verba ipſius funt,
quibus nihil additum) quòd ipſe, in-
quam, nullum negotium, magni, aut
exigui momenti, DEO unquam com-

mendaverit, quod optatum ad exitum

non perduceretur, quantumvis alio-
rum judicio multis implicitum nodis,
& inextricabile. Si tantum autem
ſuperſtes potuit, quanto amplius in
cœlo; & ſi tantum aliorum, quanto

L z plus

34 PANEGYRICUS SEXTUS.

plus veſtràâ causâ, Plorentini? An
pignus ejus in vos beneficentiæ de-
ſideratis? Florentinus fuit nobilis
ille de Ridolfis infans, cui tam atro-
citer deliranti, ut pro ſano agere
nihil poſſet, reddita eit ad Beati pre-
ces, quies & ſanitas. Florentina fuit
illa DEI obſequio addicta Virgo de
Carlinis, cujus, gangrænam tam pe-
ſtilentem, ut periti incurabilem di-
cerent, opem rogatus Beatus perſa-
navit. Florentini etiam alii, quos
nomine non exprimo, quia ſuperſti-
tes, & forſan præſentes, quorum,
Propriâ ſyngraphâà teſte, alius ex-
emptus eſt præſentiſſimo ſuffocatio-
nis in aquis periculo: alii tuber in
genibus, deſperatæ curationis, dilſ-
pulſum: ſedati alii intolerabiles co-
licæ dolores, alii aliis gravibus in

——
——
2

.

periculis ac moribus mortis vel rinz

gentis e faucibus, extracti. Et vos
ſpei nihil reponatis in Protectore tam
illuſtri, tot pignoribus propenſi in
vos ſtudii voluntatiſque acceptis?
Omnino, omnino, Aloyſi mi! ag-
noſce, quacunque cœli parte nos
deſpicis, voluntatem noſtram ac
ſtudia ſinceriſſima, dum ad Te nos
vertimus, ut Te invocemus: Acci-
pe noſtra vota, proba noſtra obſe-
quia, audi ſupplicum preces: non
obliviſcere Matris ſpiritus tui, tam
tibi caræ, tam tibi dilectæ Floren-
tiæx; & illos præcipuèë Magnos Prin-
cipes „ quibus ſervire in terris in-
fra dignationem tuam eſſe non
duxiſti, protegere tibi cordi
ſit jam beato.
* „

—

SANCTI-

lli aten tinni

Debntwr
fum calim
ihi, pre
fum relige
— eßgere in
lt, ſe mw ili qu⸗
Etl non palpebras
ilt gemittat, nec
nlis cedere ubnis
ue tamen nod a
ulnl eſt penitus,
Alen, guisctis
Oumin kquilsszcien
gue ulch, ſ terum
bramig hee Ppilla

in i
ebeingo: n

6) (†) (962 8

woni vel in. ðð .
èòèä
cetg!

SANCTITAS
SUI CONTEMPTRIX
PANECGYRICUGW
PRO LUOE OMNIBUS WMANCZYTS
2 Fföſtä dictus Muting.

Mihi autem nimis hbonorificati ſunt Amici tui DEUS;. Pfal. 138. &c.

probe noſtra elſt.
plicum preces: n
tis ſpiritus tuj, tmn
tibi dilece Floren.
trcipue Mignos bii--
8 letwite in terrig i.
nem tuam eſſe non
Otegere fii coti

jam bendo.
*

4

GN.

— Elebratur multorum Autho-
rum calamis Aquila, quòd
ipſa, præ quàm animan-
tium reliquæ, irretortum
. defigere in ſolem oculum
poſſit, ſic ut illi quodammodo im-
merſa non palpebras moveat, non
cilia demittat, nec unquam ejus ſe
radiis cedere ſubmiſsè fateatur. Ad
me tamen quod attinet, perſuaſum
mihi eſt penitus, vehementer eum
hallucinari, quisquis hâc caus4 ocu-
lorum in Aquilis aciem dilaudat. Ne-

que enim, ſi rerum momenta recte

libramus, hæc pupillarum vivida quæ-
dam vis ac vigor eſt; ſed ſtupor &
hebetudo: fiquidem craſſities earum
facit, ut illa luminis verbera aut jacu-
la inſenſiles non feriunt, dum interim
nos, quorum pupillæ magis perfectæ,

magisque ſubtiles ſunt ac delicatæ, mi⸗
nùs patienter eos ictus ferre poſſu-
mus. Haud abſimile quid dicenduns
mihi videtur de illis, qui hac die au-
dacter volunt defigere obtutum in lu-
centiſſimam illam gloriam, quâ ſan-
cti Ceœlites ſtelliferos ſupra orbes cun-
cti perfruuntur. Si iſtorum aciem
vis illa lucis non hebetat, aut per-
ſtringit, id non inde eſt, quòd acu-
ta admodum, ſed obtuſa ac hebes
eſt. Hinc bonâà veſtrâ veniâ: AA.

non ſerviam hodie mori tam uſitato,

ſed eò converſus, unde minus ſit men-
tis pupillas offendendi aut hebetandi
periculum, demittam oculos ad con-
templandam quidem Colitum glo-
riam, non tamen quam in cælo, ſed
quam in terris habent. An enim ſo-
la hac non præbet ſpectaculum ſpe-
L 3 Katore

86 PANEGYRICUS SEPTIMVUS,

cCtatore ſuo digniſſimum? Pronuntiet
Pſaltes Regius, qui olim ſingulari fa-
vore ad eam vatidico ſuo Spiritu ſigil-
latim contemplandam intromiſſus, non
potuit non ſanctà quâdam invidi4
ferri illos erga Juſtos, qui in futuris
gratiæ ſæculis tantâà magnificentiâ à

Chriſto erant tractandi: & idcirco

denique attonitus in ea verba proru-
pit; quòd revera DEUs ſervis ſuis
plus juſto honoris conferat, videa-
turque pluris, quàm mereatur, face-
re omne quantumcunque tenue obſe-
quium, quod ab iis acciperet: Mihi
autem nimis honorificati ſunt Amici tui
DEUS: nimis! nimis! Liceat igitur
per vos, AA. mei! pruritui cuidam
meoò ſatisfacere; mutato eum in finem,
hac quidem vice, methodo ac ratio-
ne, quam, rectene, an ſecus, non
dixerim, meis in Concionibus tenere
ſum oblitus. Non procedam hodie
viâ rationem, ſed ad ſcopum meum
tendam argumentis factorum; objici-
endo veſtris oculis, quaſi in proſce-
nio, ordinatam omnium honorum
pompam, quibus aut viva, aut mor-
tua, vel ingratiis ſuis, gaviſa eſt ſan-
ctitas, tam profunda cæteroquin ſui
contemptrix: sicque manifeſte de-
monſtrando, quùàm procul aberret à
ſcopo, qui ad magnos, etiam inter
Mortales, conſequendos honores,
aptius medium eſſe judicat, ſectari
illos cum ambitioſis, quàm fugere illos
cum humilibus & modeſtis. Is ſal-
tem Concionis hujus meæ fructus exi-
ſtet, ut veniatis in agnitionem veri-
tatis momenti ſane quàm gravis; quæ

eſt: quantopere Deo cordi ſit, ut mag-
na in æſtimatione ſint apud mortales,
illi, qui inter eosdem ſtudiose pro⸗
curant eſſe neglecti atque contempti.

Liceat dicere quod res eſt: nun-

quam ego potui extorquere à me alſ-

ſenſum illi quorundam opinioni, qui
ſibi perſuadent: non eſſe gratius ac-
ceptiusque DEO ſpectaculum, quàm
videre ſervos ſuos, dum hic degunt,
afflictos, illuſos, oppreſſos, contemp-
tos: neque plus quàm Ethbnici plane
hominis effatum eſſe cenſeo illud Se-
necæ, de Providentia affirmantis: nul-
lum Jovis oculis acceptius offerri poſ-
ſe ſpectaculum, quàm Socratem ho-
minem illum tantæ prudentiæ, in te-
tri carceris ſqualoribhus tabeſcentem;
aut Attilium; illud Juſtitiæ & fidei
prodigium, diris cruciatibus laniatum.
Non ita, non ita parùm ſervos ſuos
amat DEUS, ut unquam illorum ca-
lamitatibus gaudeat. Si enim, ipſo
teſte Seneca, etiam mileri hominis
animo Malevoli ſolatii genus eſt turba
miſerorum, quanto magis tale id eſſet
animo DEI Beati! Gaudet ipſe, non
nego, tantum amari, & videre ſe
amatum à ſuis, ut ipſi, quantum in

ſe eſt, parati promptique ſint ad fe-

renda quælibet incommoda, ad quem-
libet incurrendum contemptum, ubi
in DEl gloria poſtulet: ſed ſimul mo-
dum ille reperit faciendi ut incom-
modum commodo, & contumelia
ſit honori. Imdò nihil ille magis cu-
rare videtur, quàm ut ſervi fui ad-
huc inter mortales exaltentur. Ad-

vVerto

551

„ 7. C0d
Nert⸗ u 1 go
ens N 4 nonnt
At 6 mtelui n B
lhui cum Dotn
1 r ſu Prrl
a 4 5 Adentes, 4
noc CuIn
ellerent: 6 nn
s groglo ſn
agnellam liiu
Nurdo Abbit⸗ leyte
mate cnr Mlun litri
os Aucutiültere
litginno umplin⸗
1el Ail, wod
umoco leccideri,
lgbus Cun eoftum
o lbjectt tes cxten
es, olnnes ddit,
Pefantes, oties
127 erunt Leones
Nulini aſis, nunc
ſncinus letrent, u 20
1e; nunc ut excubiss
ventn atrondus,
Fiinium: nunc ur
Vhſtrarent, ut dimo
mne nt velpillones,
Ranarent, ut MA
a: ei grego can
Aiktignntetur ziti
dun tla vo ge
l mimad,eneben
batin drcie, enten
a. (1.. amnd
nrelint: jnn⸗ .
Dern

Mtur Pus, & los

5, B

re guoc reg eſt un.
ertorquere! . 1
undam Opinioni gi
non eſſe gratins 1.
pe nculum gun

38, dum hie gegnt

oppreſſos, contemp-
Auim Etbnici phine
eſle cenſeo illid de.

tia affirmantis: nul.

acceptiusoferti pol.
Juam dockatem ho.
te prudentiz, in t.

loridus tabelcenten
ilud juſtifie led

cruciatibus laniatunn,
1 parum ſervos ſids
unquam illoruma⸗

eat. Ki enim, i0

lam mileri homins
ſolati gerii i mii
to magis tale ic eſet

1! Gaudet iple, non

mari, & Vigere l
ut ipſ, guantom
mmptique ſit a0 ⸗
commodt,a quen.
n contemptum, Ul
ſtolet: ſed ſinu nr
ſaciendi vt jnoon
& comtunelt
Haii iengte
Gam ut ſari Mi4 .
ales Milentu un

FESTO OMNIUM SANCTORUM. 87

verto igitur, quòd ipſe velut impa-

tiens moræ, quâ gloria eorum diffe-
ratur, cœprit nonnunquam illos il-
Iuſtrare, antequam naſcerentur. Hoc
ille egit cum Dominico Patriarcha,
cujus naſcituri præſagium fuerunt vi-
ſæ faces ardentes, quæ tenebras diſ-
pellerent: hoc cum Andrea Corſino,

cujus prognoſticon fuit lupus mitem

in agnellum mutatus: hoc cum Ber-
nardo Abbate, repræſentato ſub ſche-
mate catellorum latrantium. Si clau-
ſos adhuc matris utero honoratos vo-

duit, quanto amplius jam natos? Sa-
tis ſit dixiſſe, quòd illos eximios quo-

dammodo reddiderit ſolitis naturæ
legibus, dum eorum pedibus & arbi-
trio ſubjecit res cæteras conditas om-
nes, omnes addictas, omnes obtem-
perantes. Quoties Palæſtinæ deſer-
ta viderunt Leones ferociſſimos fa-
mulari Juſtis, nunc ut jumenta, quæ
ſarcinas ferrent, ut Zoſimo Anachore-
tæ; nunc ut excubias, quæ eos tue-
rentur à Latronibus, ut joannem Si-
lentiarium: nunc ut duces, qui iter
monſtrarent, ut Simonidi Pœnitenti;
nunc ut veſpillones, qui ſepulchrum
ijis pararent, ut MARI.Æ— Ægyptia-
cæ: eâ credo causâ, ne beſtiarum
ulla dedignaretur viris ſanctis ſervire,
quibus talia ſuo à Rege obſequia præ-
ſtari animadvertebant.
tharina Suecica extremo pede Tiberis
undas, quæ fractis ripis, & fide ur-
bis Romæ damno graſſabantur; &
iſtæ ſubitò timidæ ſuos intra limites
recedunt: imperat montibus Thau-
maturgus, & illos loco movet: im-

Tangit Ca-

perat igni Marcianus, & illud extinz
guit: imperat ventis & turbinibus
Xaverius, & illos ſedat: & quando

Mutius eremi cultor, ne tenebræ Vit. PP. l.
proficiſcentem opprimant, ſolem ve- 2. c. 9.

lut otioſum aut tardiùs promovere,
aut ſiſtere gradum vult, voce ille uni-
ca totam cœlorum machinam reddit
immobilem.

Pronum nunc eſt cogitare, an
DEUS ſervos ſuos honorari voluerit
ab hominibus ratione præ ditis, dum
vel inſenſatas beſtias voluerit eorum
honoribus famulari. Eant igitur ho-
mines Juſti, intra nemorum latebras
ſe abdant, penetrent in alpium viſcera,
nullo humano pede trita, defodiunt
ſeſe in cryptis profundiſſimis, ut ho-
minum notitiam fugiant: tantum hoc
illis proderit, quantum auro, ſepeliri,
nequis illud quærat, effodiat, ut Mo-
narcharum Regiis ac Palatiis inferat.
Quis dicere poteſt, quot ſolitudines
mutàrit £Ægidius, ſolum ut à plauſi-
bus ſe ſubduceret, qui ubique ejus
veſtigiis inhærebant: quàm muſtas
Antonius, quàm multas Hilarion mu-
tàrunt? Sed nullo effectu. Majores
enim honores incurrit Ægidius in
Galliis, quàm vitaverit in Græcia, uſ-
que eò, ut Regem ipſum ad antri ſui
limen ſupplicem videret. Antonius
autem & Hilarion, quocunque pedem
intuliſſent, eò ſequaces totos popu-
los trahebant, nunc ab orci malis, nunc
à bonis cœli geniis proditi, nunc à
feris, & ſi non ab aliis, à ſuismet pro-
digiis, quæ ſemper poſt ſe, tanquam

gygan⸗-

88 PANEGYRICUS SEPTIMVS,

gyganteorum ſuorum greſſuum veſti-
gia relinquebant. Abjecit ſe Philoſo-
phus ille Alexander ad ſordidam Car-
bonarii conditionem, ut atràâ illa fu-
ligine virtutis ſpendorem offulcaret.

Habuit tamen, qui nolentem prode-

ret, Thaumaturgum, qui ad gradum
nobilis Sacerdotii promotum præfer-
re ceteris lumen juſſit, quod minus
recte? fumo tentaverat obſcurare.

Quid illi Amphilochio, qui ſubinde
Iconii Infulas geſſit, profuit tot re-

ceptus ignotos quærere, ut obſequia
locorum habitatorum effugeret? De-
ſcenderunt eam in ſpecum e ſideribus
Angeli, ut ſuis manibus Epiſcopum
initiarent, ne obluctari jam poſſet
paulò poſt ex urbe venturis ad eum
in ſuum Præſulem eligendum. Quid
Remigio, qui Rhemenſem dein Ec-
cleſiam Præſul gubernavit, profuit
tam ſeſe obſtinate opponere ad my-
tram invitantibus? Deſcendit eâ in
pugnàâ ſolis radius, ut ſuis ſplendo-
ribus ejus tempora coronaret: unde
obluctari porrò non potuit multitu-
dinis deſiderio, quæ turmatim ad
eum venerandum humi ſeſe abjicie-
bat. Quid plura quærimus? Non
erat eâ ætate homo externa ſpecie ab-
jectior Sabâ, pedum nuditate, ſqua-
lore veſtium, capilli impecti horro-
re, omnis decoris negligentiä. Et
tamen quamprimum ille obvius fuit
Imperatori Anaſtaſio, homini ſuper-
biſſimo, mox illi omnium geſtuum
humilitate habitus eſt honor, Angeli,
qui comes illi ire videbatur, dignita-
ti reſpondens 3ͦ admiſſus eſt ad be-

nignum alloquium, magnis cultus
muneribus: nec id ſemel tantùm; iem-
per enim deinceps Regiæ fores illi pa-
tuere; quin & intima Palatii adyta,
& quod plus eſt: Juſtino ſubinde S
Juſtiniano, inclytis Imperatoribus,

Sabas Oraculum Aulæ fuit, diribitor

favorum, & totius quaſi Principa-
tus Moderator.

Ille enim utrumque ſuo conſi-
lio impulit, ut ſapientiſſimas contra
Hæreticos leges fertent, tributorum

gratiam Chriſtianis facerent, Inopum

commodo præclarè dotata noſoco-
mia erigerent, Templa Magnificentilſ-
ſima Divorum honori fabricari cu-
rarent; nec unquam in Palatium ſeſe
inſimulabat, quin Imperator cum Au-
guſta Conjuge ad ejus pedes provol-

verentur, ut nudipedem iſtum ad be-

ne ſibi precandum inducerent. Nec
tamen vel iſti honores in compara-
tionem venire poſſunt cum illis, qui-
bus Simeonem primum, mox etiam

Danielem, pannoſum utrumque Sty-

liten, affectos vidimus. Afcendit
uterque Calumnam, ut procul eſſet ab
omni cum hominibus commercio; &
ibi detormati, imò aſpectu formi-
dabiles, non jam homines, ſed duas
belluas reterebant. Et tamen quis
honores explicet, qui illos hoc in
ſtatu perſequebantur? Tota quodam-
modo teſte Theodoreto maria po-
pulorum circa eorum columnas in-

undabant; omnis conditionis, omnis

linguæ, Iſmaeëlitæ, Perſæ, Armeni,

beri, Homeritæ, Hiſpani, Britanni,

Galli⸗

£

2
um pfoc.
um offeingg u⸗

hant d unumdv⸗
rimis Mumdi ho
Impernor Theo⸗
nen, oe
pidurtinr lelep
conli⸗ moebintn
ſpumarbitio nepotl
r: guem 1 fnem
rcinns, perlonm
nluns, lepe colt
Alcendebet, ſepil
or Leo, non Gill
Neyve boc content
lt lenper le ad lib
niputridis e yermin
Ginonnunquam ſe
we kaliner petene
Aeris: Oſtendunt
welcet alj borticn
nn gelitioſas, Vil
oe homine majus .
Ulels portentum non
Ni l tamen
ceurni 1
iin tanti te n
Weritate
ee, n giienle .
gbam citd Dds
Contumelir ſie
Duniende) a d

flas
un noſtris indutus

lnn

Nts Impemmorſu,
Ak bit, Cirbitor
fus gual Püinche.

trumque ſuo conl⸗
Apfentiſſimas cont

lenent, tribototlun

lacerent, lnopum
late dotata noloco⸗
empla Magnifcenti⸗
honoti fabricati cu⸗
wam in Palatium ſele
nlmperator cumn 4⸗
4 ejus pedes proro/

Sipedem iſtum be.

m inducerent. Nee
onores in comparr
oſlunt cum illis gor
rimüum, mox etin
olum Utrmqbe ⸗
vickimus. Mencit
m,ut procll eſelil
nibus commercic,d
imd apeltu fom
1 bomines, led /
. Et timen on
ni ilos hoen

FESTO OMNIUM SANGCTORUM. 89

Galli, Itali; qui ſubinde patrios ad
lares reverſi effigies eorum quàm pro-
ximèe ad verum effictas ſecum refere-
bant, ſic ut ſuperſtite etiamnum Si-
meone Roma plena eſſet ejus Imagi-
nibus, quas non minùs in Nobilio-

rum procætonibus, quàm in plebeio-

rum officinis ſuſpenderant. Venie-
bant ad utrumque hunc ſui oſorem à
primis Mundi Monarchis literæ, ab
Imperatore Theodoſio ad Simeo-
nem, à Zenone ad Daniéelem. Cum
ipſis agebatur de Republica, ipſorum
conſilijs movebantur Exercitus, ip-
ſorum arbitrio negotia adminiſtraban-
tur: quem ad finem Imperator ipſe
Marcianus, perſonam veſtibus diſſi-
mulans, ſæpe columnam Simeonis
aſcendebat, ſæpius Danielis Impera-

tor Leo, non diſſimulatâà perſonâ.

Neque hoc contentus Leo, demitte-
bat ſemper ſe ad libanda pedibus ſe-
miputridis & verminoſis oſcula, du-
Ctis nonnunquam ſecum, ad vivum
hoc cadaver ſpectandum Principibus
exteris: Oſtendunt, dicebat, per
me licet, alij Porticus ſuperbas, Ther-
mas delitioſas, Villas Magnificas,
hoc homine majus ego in Provincijs
meis portentum non habeo.
Quodſi tamen inter plauſus tot
Nationum, tötque Monarchiarum,
quibus honorabant ſanctitatem ſui
contemptricem, inventus eſt quiſpi-
am tantâ temeritate, ut eam vilipen-
dere, aut offendere non vereretur,
quàm citò DEUS partes ſibi ſumpſit
contumeliæ vindicandæ, & offenſæ
puniendæ? Paſſus quidem ipſe eſt,
cùm noſtris indutus exuvijs nos inter
R. P. Segneri Panegyr.

verſabatur, graves contra nomen ſu-
um calumnias; nec juſtàâ indignatio-
ne commotus eſt, cum Seductor,
Dæmonium habens, & potator vini
appellatus; At ubi S. Narçiſſum Pa-
triarcham protervi aliqui Juvenes hy-
pocritam appellare non ſunt veriti,
an non mox hunc ulcerum ſanjies ar-
roſit, illi cæcitas ſuum ſcelus aperuit?
Si ſanctum Arnulphum Epiſcopum
Aulicorum aliqui non ſunt veriti, ut
foœdaà libidine infamem traducere, an
non conkfeſtim hunc ignis, illum fer-
rum abſumpſit? ſi aliquot perditi pu-

doris puellæ Jacobum Niſibitam ex- Theod. de
ploſerunt ùt ſemifatuum, an non mo- Vit. PP,

mento eodem incanuerunt omnes,
ex formoſis puellis anus repentê ru-
goſæ & decrepitæ? contra quàm vi-
ris illis honeſtis accidit, qui in tenuis

obſequii, S. Juliano Martyri præſtiti, Greg, Tu-

gratiam repente canos in favam Cæ-
ſariem, ſeniles rugas in juvenilem
vigorem mutârunt. Imdò cui tan-
dem ex alijs creaturis ſuis permiſit
DEUS, ut ſervorum ſuorum alicui
plus obeſſent, quàm quantum ipſis
erat opportunum ? Non permiſit
hoc igni, qui coactus eſt indemnes
ſervare Theclam, Priſcam, Pontium
Eleutherium, Cyrillum. Non per-
miſit aquis, quarum tergum impun?
calcavit Maurus, Raymundus, Pi-
rinus, Martinianus, Hyacynthus.
Non permifit belluis, quæ parcere
juſſæ ſunt Martinæ, Cerbonio, Pri-
mo, Feliciano, Dorimedonti. Non
permiſit ferro, quod intactos idcir-
co reliquit Villebrordqdum, Timeo-
nem, Patritium, Apollonium, Ore-
ſtem:

Lunæ 5.

3 PANEGYRICUS SEPTIMVUS,

ſtem: quodſi autem nonnunquam
his inſtrumentis ea relicta vis eſt, ut
Juſtis vitam adimerent, non ob aliud
relicta eſt, niſi ut eorum triumphos
redderent clariores.

Incredibile enim dictu eſt, quan-
tum gorum gloria his ex cruciatibus
ſumpferit incrementi. Sufficeret ad
hoc adſtruendum conſiderare eorum
corpora, multo quàm in vita fuerant
ſæpe pulchriora ; alia autem omnis
tabis & putredinis tot annorum in-
tervallo expertia.

Non balſami, non aromatum vir-
tus tanta eſt, ut impedire vermium
exercitus, & ſcorpionum agmina va-
leant, quò minùs, triumphantium in-
ſtar Monarcharum, cadaveribus in-
ſultent; ſic ut ad vitandam tantam
ignominiant maluerint Æ£gyptii à
morte, neſcio quà tenaci mixturâ, du-
ra inſtar metalli reddi ſua corpora; Ro-
mani verò famoſis illis rogis ſuis in
cineres redigi: quaſi verò non etiam
fragiliſſimus his cineribus, & fictitio
ærei edax tempus ſuos infigere dentes
poſſet. Sed abſque his infelicibus re-
mediis, quàm crebrò Sanctorum, eti-
am antiquiorum, corpora, intacta
manſerunt & illibata; Tale eſt B.
Catharinæ Bononiæ, Ubaldi Eugubij,
Zitæ, Lucæ, Magdalenæ Florentiæ,
Franciſci Goæ, & aliorum plurium,
quibus quo minus vivere dicantur,
ſola vox deeſt: ſi tamen vel hæc de-
eſſe dicenda eſt, cuùm etiam loqui non
ſemel auditi ſint aut ex feretro, aut
ex tumba, & ſe implorantibus benig-
nè reſponſa reddere. Hinc ſcio, mul-

torum ex ipſis, priusquam mortalem
hanc ſarcinam ponerent, votum fuik-

ſe unicum, utquidquid ſui in hoc exi-

lio maneret, aut in campos deſertos,
aut fimeta ſordida, aut fœtentes cloa-
cas abjiceretur. Quâàm belle autem
votis tam abjecte de ſe ſentientium
ſatis factum eſt? Surgunt quotidie no-
va, eorum dicata honoribus, ſum-
ptuoſiſſima templa; eriguntur omnis
generis ornatu ſuperbæ Aræ, forman-
tur ſimillima vivis ſimulacra. Mittit
pro tributo varium & nitentiſſimum
Marmor Lydia, mittit Arabia odoris
& pretii inæſtimabilis thymiama. Si
Peruvii fodinæ ſubmittunt aurum, hu-
jus fulgentiſſimis radiis eorũ circum-
dantur capita: ſi gemmas donat Ery-
threum, iis coronæ diſtinguuntur; ſi-
ſericum Phrygia, hoc eorum oſſa ve-
ſtiuntur. Neque jam his tributis co-
gendis armata manu opus eſt, quæ cœli
imperia exequatur. Currunt ſpon-
te ſua hilares populi, & illa offerunt,
& ſæpê ut ſplendidiùs diteſcant ve-
ſtiaria ejus, qui latere volebat contem-
ptiſſimus, & auro ſe exuunt ſponſæ, &
ex abacis argentum ſponſi depromunt.
Fabricati ſunt, quis hoc neſcit, multi
Principes Mauſolæa magnifica, in qui-
bus cineres venerandorum Majorum
ſuorum reponerent; ſæpe illa ornâ-
runt auro, ſæpe gemmis undique di-
ſtinxerunt. Iſta tamen fabricati ſunt
ſpoliis & oppreſſione egenorum, æ-
rarii gemitu, bonorum ademptorum
confiſcatione. Ubi unquam priva-
torum aliquem reperire fuit, qui hunc
ad finem opes ſuas offerret, & ſuos
ſpoliaret lares, ut alienum Kpuſchrt
OecU⸗=

igenmmni in
Omnettibveſmn,
Qunnuli, 1
tunt Platis,
nerent? goum mi
donsz utin annuos
ſendßs teſtus com
wuli kui upellecti
Otnamenta adhibert
im tal munifcentis
Dratedes, Locinz,
ny iice, Alirſuet
1e, gratum ſacti ſa
Uule meminete, de
commemoto?
pre Conite ſunt .
Pminonio, gui e
od Pr Chriſto ke
Uun nic eſſet enom
Omnes Matbildis i
ud erum hond⸗
nn ui
6 leerum
e lartam. 8

5

tlos
entn n
Votunm kuif.
uid ſü in hoe
ne⸗ deeri
mos gelertos
r letentes cor
n belle Atern
ele lentientinn
urgunt quoticien.
4R honoribug ſn.
a; eriguntur ommi⸗
berbe Aræ, forman.
ſimulacra. Mitit
n& nitentiſſtmum
Untttit Arabia oqoris
dils hymiama. Fi
bmnitunt aurum hu-
tadiis eori circum.
gemm Conat Erj.
nx Giſtinguuntur; ſ
hoc eorum olſa ve.
jam bis tribotis o.

nuopus eſt ux col

tur. Currunt ſpon⸗
uli, & illa offerunt,
Gidius diteſcant ve-
tere volebat contenn⸗
le exuunt ſponled
mn ponſideptommt
nis hoc neſcit⸗ mult
le magnifich in in⸗
randorum Mijolun
t; lepe ile onni.
emmmis undique .
tamen keblicat lunt

vas en i
nt Aenmn d ſoer⸗

. FESTO O MNIUM SANCTORUM. 91

locupletaret ? Loquatur Pompeij
magni truncum cadaver, in ſterili, lit-
tore ita derelictum, ut tantillum ter-
ræ illi condendo deeſſet, qui tantam
ejus portionem victoriis ſuis neſcio,
acquiſiérit dicam, an furto ſuſtulerit?
Tuntùm in illo viro, quæ ſunt Velleij
verba, à ſe diſcordante fortuna, ut cui
ad victorias modò terra defuerat, nunc
deeſſet ad ſepulturam. Alia ſane om-
nia contigerunt in eorum honorem,
qui Servatoris ſui amori res conditas
omnes poſthabuerant, & reliquerant.
Quàm multi, adacti à nemine, ſuis ſe
privârunt Palatiis, ut ea in Templa
mutarent? quàm multi, ſuis agris &
bonis; ut in annuos Sacerdotibus a-
lendis reditus converterent ? quàm
multi ſuaâ ſupellectili, ut in altarium
ornamenta adhiberetur? ſic jam o-
lim tali munificentiâ claræ evaſerunt
Paraxedes, Lucinæ, Fauſtæ, Priſcil-
Iæ, Priſcæ, aliæque complures perlo-
næ, quarum ſacri faſti ſumma cum
laude meminère. Sed quid tam par-
va commemoro? Nõnne Provinciæ
totæ donatæ ſunt conſtituendo ejus
Patrimonio, qui ne quidem habuit,
quod pro Chriſto relinqueret? Lon-
gum hic eſſet enumerare donationes
omnes Mathildis, Pipini, Caroli, qui-
bus S. Petrum honorarunt, qui aliud
tandem pro Chriſto non reliquit,
quàm rete lacerum, & naviculam ma-
le ſartam. Et tamen cum iſto ſuum
diviſit Imperium invictiſffimus Con-
ſtantinus: huic tam multa dona con-
tulit, tam immanes ſumptus fecit, ut
frendentes rabie Ethnici, peſſime il-
lum traducerent, ſcribere non veriti,

illum vitæ annis ultimis e Principe ra-
paci factum pupillum prodigum.
Decem noviſſimis annis Pupillus ob pro-
fuſiones immodicas nominatus: ut in-
vidus ejus gloriæ Aurelius Victor lo-
cutus eit. Et quale, per DEUM!
ſpectaculum fuit, videre tantam Ma-
jeſtatem, Imperatorem tot actis tri-
umphis clarum, tam multorum do-
mitorem Populorum in oculis totius
Romæ, ponere capitis Diadema, exue-
re humeros chlamyde, non jam ut
Davidis æmulus choreas ageret co-
ram Arca, ſed ut tractaret ligonem,
terram erueret, sicque magniſica ſur-
geret fabrica memoriæ Piſcatoris in
crucem ſuffixi ſacranda; utque majus
etiam reverentiæ ſtudium præſeferret,
ſuos veritum, & non à Poetis confi-
Cti Atlantis humeros, corbi geſtando
ſupponere. O Tiberij, 6 Claudii,
6 Nerones, 6 Veſpaſiani! quis veſter
tunc ſenſus fuit, quando ex Orco ſpe-
Ctàſtis veſtrum Succeſſorem, veſtrum
Nepotem, ad talem ſe ſervitutem de-
mittere, ad eum honorandum, quem
vos tanquam Mundi peripſema, pro-
genitum Natione omnium contem-
ptiſſimà, deſpexiſtis? Quis veſter
tunc fremitus, quæ ex rancore rabies?
ſed cur dixi; tunc ſolum? Nunc, nunc
6 miſeri! par eſt vos fremere plus
quàm unquam, nunc in rabiem agi:
ſi enim recte Petrus Chryſologus pro-
nuntiavit, hæc damnatis poenarum eſt
omnium acerbiſſima, videre felites,
quos habuere contemptui: quis ergo

dolor, quod tormentum veſtrum e-
rit, dum cernitis, vos nunc tantâ in
Mundo laborare infamiaâ, tantis e di-
M z2 verſo

Serm. I122.

Serm. 66.
ad Pop.
Antioch.

R

92
verſo efferri honoribus, quos vos eſtis
perſecuti? ſunt modò bubonum late-
bræ, ſerpentum receptacula, Villæ
Tiberij, Neronis palatia, Templa Ve-
ſpaſiani: Nihil horum inſigne, ſed om-
nia deſtructa ſunt, & exterminata: cla-
mat Chryſoſtomus: viciſſim autem
quanto ſemper ſplendidiorem ad nu-
bes erigunt verticem Baſilicæ, Petri
in crucem acti, Pauli virgis cæſi, Lau-
rentii aſſati, Stephani lapidibus ob-
ruti?
Neque hoc mirum videri debet:
quid enim erant illa Cæſarum palatia,
quàm ſentinæ omnis ſpurcitiei, offi-
cinæ omnis crudelitatis? ſunt autem
Juſtorum tumuli Theatra virtutum,
omnis beneficentiæ Gazophilacia. II-
las nunc ad tumbas omnia diſtribu-
