ſis febribus alios, ſimulque locis diſ-
ſitis videndum ſe præbherit, Romæ
nimirum & Coloniæ. Mortuus ta-
men fubinde impedite porrè non
potuit, ne Divina manus ipſo quoti-
Qie uteretur ad nova prodigia perpe-

tranda, magnitudine admiranda, nu-
mero multa, fama celebratiſſima.
Hinc videndum ſe poſtea tam crebrò
obtulit, ut non minùs Beatus intsr
homines degere videretur, quàâm
mortalis antea vixerat. Apparuit in
mari Liguſtico puellul?, & eam
naufragio exemit: apparuit in Peru-
viæ Iylvis Juveni, & latronum vim

eluſit: in urbe Lecenſi moribundæ,

& mortis e faucibus raptam ſanitati
reſtituit: in Toletana Provincia Vir-

gini, & in animi meœrore ſolatium

impertivit; Maceratenſi in aſceterio
Sacræ DEO Virgini, & morti eri-
puit; in Pedemontii valle aliquàâ
Matri, & filiolam ejus ſervavit, in
Voſſonum urbe nonnemini Societati
noſtræ parum addicto, & amorem
æſtimationemque ejus inſtillavit:
Florentiæ Procerum alicui, & ip-
ſum flammis graſſantibus ſubtraxit,
una cum domo & ſuppellectili pre-
tioſa, etſi omnia circum igni in pa-
bulum cederent. Duos infantes mor-
tuos, ut Matribus, quæ gratiam

eam flagitaverant, ſolatii aliquid af-

ferret, vivos reddidit, Munebregæ
unum, Manreſæ alterum: aliam fi-
liolam annorum duodecim in oppi-
do Hiſpaniæ, Pardos dicto, ad vi-
tam revocavit. Alia parens, PFer-
rariæ, opem ejus ſubito in caſu fe-
ſtina expetiit, & impetravit. Dum
enim ipſa per feneſtras curioſa pro-

ſpicit, fliolus incautæ elapſus publi-

cam in viam præceps ruit: ſed ad-
fuit Ignatius, & prolem vivam ala-
cremque in ſinum, quo exciderat,
ipſemet ſpectabilis repoſuit. Nun-
quid

leoetit
ſerlm quis tnd
ſommin ego Prodigi
Uirit, genera, ne d
Uetuch, enürtate inc
690 n0n mbig, g
vobismonſtratum ſt
Niianc 0/ glon⸗
um, non timen min
GeDM pro lgnat
Panle, ur nolcet en

ecenſſi woribune⸗,

ibus nptin ſid
etana oyincia F.
nI matore ſoliin

Lernleni in eteri
Ngini, & motti er..
monti valle Aigu
lam ejus ſerrrit, in
e nonnemini Societati
dddo, & amoten

de ejus inſtilitt .

cerum alcui, i⸗
laſlantibus ſobtranit,
& luppellectili pre⸗
la drcumm igni in pe⸗
Dos inlantes mor
ribis, qur gatum
nt, Cliii aicgtid
elcicit, Munebietr
ſe alterum: aliamf⸗
n Coocecim in oppr

udos o, 1

An puens, ke-
us lubito in clln .
E inpen mnit. Ui
ſeneſtras cunſ⸗ ine⸗

inum, 7., Mn⸗

2i on gid

DE S. IGNATIO LOTOLA SOcC. JESU FUND. 14

quid autem plus eſt ex Inferni, quùàm
mortis faucibus quempiam eripere?
Et tamen duobus ipſe Juvenibus,
qui duplici chirographo proprio ſan-
guine exarato, animas ſuas malo Dæ-
moni donaverant, impetravit, ut ſe-
riò reſipiſcerent, effecitque, ut fre-

mente & indignante averno, dona-
tio reſcinderetur, reſtitutis chirogra-

phis: in hoe glorioſior Orpheo fa-
buloſo; quòd animos ex abyfſſo,

non jam, uùt ille, adulatoriis preci-

bus, ſed pro poteſtate imperando
reyocãarit.
Verum quis tandem finis eſſet,
ſi omnia ego prodigiorum, quæ pa-
travit, genera, ne dicam ſingula ge-
nerum, enarrare inſtituiſſem? Sed
ego non ambigo, quin jam abundè
vobis/monſtratum ſit, multa pro am-
plifcanda DEl gloria effeciſſe Igna-
tium; non tamen minora operatum
eſſe DEUM pro Ignatio. Supereſt
proinde, ut noſmet etiam excitemus

ad ejusdem gloriam pre virili omni
oblequiorum genere promovendam.
Si enim illis quoque beatis Coœlitibus,
qui tanquam onerarix naves lucre
tantùm proprio maria ſulcàârunt,
multum tamen debomas, quantò plus
debebimus illis, qui bellicarum in-
ſtar navium, publico ſe beneſicio to-
tos impenderunt? Siquid uſpiam bo-
ni toto elapſo ſæculò accepiſtis ab
Ignatii filiis, veſtrâ causâ occupatis:
ſi in ſcholis ætas tenerior ab iis retu-
lit ſedulam inſtitutionem; ſi in ora-
toriis animi, DEO tenerius & ar-

Ciùs addicdki duces in ardua virtutis

via nacti ſunt, ſi tantillum emolu-
menti vobis attulit ſacri alicujus hac
ex familia Oratoris facundia, aut pro
arcano tribunali Judicis charitas atque
prudentia, aut alterius in periculo-
ſiſſimo æternitatis aditu fſidelis opera.
totum id Parenti eorum eſt adſcri-
bendum, totum Parenti pro vi⸗
ribus rependendum,

DEFOR-

144 PANEGYRICUS UNDECIMVS,

28 r r i iAr ir SP Ar r Ne rir ir A r At A 65 8 45 86.

DEFORMITAS AMABILIS
PANEGYRICUS

IN HONOREM ANCZYX N1NDO-

MIS DICZA ZAURINI.

Fidimus eum, & non erat aſpelctus, & deſidera vimus eum. Iſa. 53.

Omplures ſunt, quorum in
animis ingens amoris in-
cendium exarſiſſe conſtat,
cùm pictam aliquam ta-
bellam, etiam quaſi aliud
agentes, aſpexére: ſic etiam vidiſſe
Proſerpinam, fores in prato legen-
tem, ardere fuit; vidiſſe Europam,
ad maris littus margaritas quæritan-
tem; quin vidiſſe innocentem Nar-
ciſſum: formam ſuam ad fontis mar-
ginem vanitate non laudanda con-
templantem. Si tamen animum ad-
vertere placuerit, deprehendemus,
Kfammas ejusmodi tum ſolùm con-
ceptas, cùm quæ oculis obiiciebatur
pi ura, formam referebat blandam,
& ſingulari pulchritudine renidentem
(talis profectò fuit eorum, quorum
modò meminimus) non autem cùm
inſignis quædam deformitas fuit re-
præſentata. Eſt enim hoc deformi-
tati proprium, alienare à ſe animos,
& odium ſui parere, non atuem ad
ſe pellicere. Hâc causâ Ageſilaus,
Magnus ille Spartanorum Rex, homo
quàm animo nobilis, tam aſpe ctu de-

formis, moriens graviſſimam illis

mulctam dictavit, quicunque ejus

imaginem effinxiſſent: nolebat enim,
ut publicus ille amor, quo dignum
habituri erant, quicunque præclara
ejus facinora aut legiſſent, aut narra-
ri audiſſent, ſabinde formàâ ſuâ con-
ſpectâà non parum decreſceret. Quod

ſi ita eſt, qui tandem fieri poterit,

ut hoc veſperi magno & ſingulari vos

amore erga Chriſtum Servatorem no-

ſtrum accendam, dum oſtendere e-
um vobis non poſſum, niſi illorum,
tetrum, deformem, qualem ipſe ſe
depinxit in auguſta, quæ hic loci ſer-
vatur, & colitur, Sindone. Nihi-
lominus macti animis AA. ſi me ſpes

mea nimium quantum non fallit, hæc
ipſa ejus tam mirabilis deformitas,

hæc ipſa, & non alia ejus dos eſſe
debet, quæ plurium in pectoribus

amoris ſui incendium excitet. Ad

hoc ſperandum excitat me, quod de
ſe certæz magnæ animæ in Iiaiæ vati-
ciniis ſcriptum reliquerunt: Vidimas
eum (non de alio illæ, niſi de EsSU
ſic deformato, lo quebantur) Vidimus
um,

dereroleni ne 1
Ieeenin Ulus elt
zineſ hernde dehl
g ſacilltate meiam
tünm kne.
Etprimd guiden
Acere volumus,
erculati non amand.
lelommetum, ſi Chri
mue nos ceit, Pi
Wnnlos amillet, e
fümog Lec guis e
Culke un ert, vul
ten/ Onet ſane ſe
ll ſbi renuſtatem:
Agenas porpori, c⸗
enlipſenher le Di
morltolneſt, ut ei
ne nlile gici pon
unm, Lminun,
Ibe enm monſtrum
le, edmoritunmn
numßyropikebe
lum tamen eſt tl
un fniſle, ain
C mori in
Otiendom Pr
rnet, Hyc
11 ren

eu em lln g,

ens graviſſiman i
nnit, quicungue ejn
millen: nolebet enin
le amor, guo Gignun

4, guienngde pracan

iut legiſlent, M nane⸗
ſabinde formi ſui cor
zum decrelceret, bol
I undem feii poreit
magno& ſngulaiim
Priſtam Servatorem
lam, dum oftendere
npollum, niſi llonn,
ermem, gurlen e .
guſti, gr hie lei ſ.
litur, n
micnis A ſime ſ⸗

Vantum non faln,
mirbils Gekormmitu,

m teliglen
alo i⸗, . ſins

.

DE SANCTA SINDONE.— 145

eam, & non erat aſpectus, & deſide-
ravimus eum. Qu³m autem hoc in-
ſolens? videntur enim hac ejus formâ
tam informi conſpectà debuiſſe dice-
re; abhorruimus, fugimus, odimus
illum: & tamen affirmaârunt ipſæ:
deſiderarimus eum. Talis ſiquidem,
ſi momentis rves ſuis ſedulò libratur,
eſt iſta deformitas, quæ in Chriſto

reperitur, deformitas, quæ ſui amo-

re accendit. Advertitis jam, quàm
ſublimem hodie ad ſcopum diſſerta-
tione meâ collimem: vos idcirco
benevolentis me veſtrâà adjuvate 5;
neque enim ullus ell jaculaton .4 ma-
ximè ſi perinde debilis ac ego) qui

quàâ facilitate metam vidit, eâdem

etiam tangat.
Et primò quidem, ſi rem ipſam
dicere volumus, poſſemus forſan
excuſari non amando Chriſtum tam
deformatum, ſi Chriſtus ipſe, cum
amare nos cœpit, pulchros nos &
formoſos amâſſet, & non potius tur-

piſſimos. Sed quis exprimat noſtri,

qualis tum erat, vultůs deformita-
tem? Ornet ſanè ſe Peccator, quam
vult ſibi venuſtatem adſciſcat: pin-
gat genas purpurâ, capillos auro ac-
cendat; ſemper ille Divinis oculis tam
monſtrolſus eſt, ut ejus comparatio-
ne amabiles dici poſſint vultus hye-
narum, Lamiarum, Gorgonum, ne-
que enim monſtrum ſimplex eſt, ùt
iſtæ, ſed monſtrum monſtrorum om-
nium ſynopfis & breviarium. Et cer-
tum tamen eſt, tales ad amuſſim nos
tum fuiſſe, cum ſe Chriſtus paratum
ad moriendum pro nobis obtulit.
Amavit nos, hæc S. Auguſtini doct-
Re. P. Jegneri Panegyr.

rina eſt, & quales amavit, niſñ ſœdos In epiſt.
4 2 N .
atque deformes? Nemo noſtrum non Joan. trad.,

hæret attonitus, cuùm legit, potuiſſe ².
Imperatorem Tiberium erga horribi-

lem Draconem tam tenerè affici, ut Suet. in Ti-

eum parvulum alendum educandum-bet.
que ſuſciperet, ut catellum blandu-
lum, aut lepidum cuniculum, manu
illum ſuâ palceret, blandiretur, pal-
paret, & regijs ſecum in conclavibus
illum teneret, & denique etiam ama-
re deploraret, cùm illum toto ini-
micarum formicarum exercitu cir-
cumdatum & extinctum conſpexit.
Sed quanto plus eſt Chriſtum noſtri
amore capi potuiſſe? Non Lernæa
palus, non lacunæ ſtygiæ produxe-
runt unquam fœditatem tam abomi-
nabilem, qualis eſt illa cordis huma-
ni perverſi; eâque causâ, ſi ipſe nos
complexus eſt amore tam ardenti,
non obſtante, illà tantà animæ no-
ſtræ turpitudine, recte viciſſim nos
illum amare poſſumus, non obſtan-
te ejus deformitate, quæ tota eſt cor-
Poris.
Quamquam, quantum à vero
abij, dum dixi, deformitatem ejus!
an enim quiſquam perſuadere ſibi
oterit, deformitatem illam verè
Chriſti ipſius eſſe? Retractet opinio-
nem ſuam, ſi quis eſt, qui id cogitat.
Fuit Chriſtus pulchritudine tam rara,
tam plus quàm humana, ut David
Rex neſcio quando eum procul intue-
ri permiſſus, tenere ſe non potuerit,
quin exclamaret? pulchritudinem,
d venuſtatem, gratiam! ſpecioſus
formà pra filij: hominum, difuſa eſt
gratia in labijs tuis. Diffuſa: perin-
T de

146 PANEGYRICVUS
de ac ſi vellet dicere: decorem illum,
cujus alij guttulis aſperguntur, totum

effundi in Chriſtum non ſpargi de-

buiſſe. Et tamen David ztate ſuâ
viderat non Jonatham tantum, Ju-
venem ſpecioſiſſimum, decorum ni-
mis, ſed Abſolonem aliquem, ſed
Adoniam filios ſuos, utrumque tam

formoſum, ut illius capilli emeren-

tur ad libram, hujus obtutus magni
conatũs ſufficiens præmium reputa-
rentur. Scio, non defuiſſe, qui Da-
vidicas illas voces non de corporea,
ſed ſpirituxli Chriſti venuſtate accipe-
ret: quafi illam ad nos exemplo ſuo
erudiendês, quàm minimi feciſſet:

vid. Suarer ſed aberrant à vero iſti. Nullam qui-
in 3. P. diſp. qem ille rationz habuit elegantiæ cor-

8 2: ſe .2.

poris; ſi id his verbis intelligimus;
quèòd non ofkentarit illam unquam,
nec peculiari ſtudio excoluerit, ùt
alij ſolent, ſed quòd ſemper, & toto
coporis habitu, & veſtibus, exte-

rioris ejus pompæ negligentiam quan-

dam præſetulerit, & fortaſſis etiam
macifento ſatis, & laboribus exhau
ſto corpore fuerit; non autem, quòd
apta membrorum conformatione el-
ſet deſtitutus. Deſtitutus enim JE-
SUS hac venuſtate? Talis profectò
ille non eſt viſus ipſi Lentulo, Ethnico
quamvis, qui cum Tiberium Cæſa-
rem de minimis etiam, quæ ad Chri-
ſtum tum viventem ſpectabant, edo-
ceret, eâ illum formâ deſcripſit, ut

omnium calumniantium ingratijs,

fateretur quidem, pfædonem eſſe
publicum, qualem ipſum fingebat
calumnia; ſed, qui omnium corda
raperet. Sic etiam venuſtate deſtitu-

„UNDECIMVUS,

tum non cenſuit Thomas, ille ſcho⸗
larum Angelus, non Hieronymus,
non Ambroſius, non Chryſoſtomus,
non plerique, quos ego legere me-
minerim, qui potius in eo concor-
des ſunt, quòd dicant: non debuiſſe
animam, quafis Chriſti fuerit, quâ
alia pulchrior nulla fuit, jungi, niſi
Corpori formoſiſſimo: Perfectiſſima
Anima debebatur perfectiſſimum corpus.
Gemma tam pretioſa incaſtrati non
debebat unquam, niſi auro fulgentiſ-
ſimo: nec balſamum tam ſalutare,
niſi pretioſiſſimâ cryſtallo recondi;
nec flos tam peregrinus in vaſe, præ-
terquam nobiliſſimo, plantari. Hoc
autem ſi ita eſt, quæ eſt illa, quam
in eo ſpectamus, deformitas, dum
ſacra illa in Sindone repræſentatum
aſpicimus 2 deformitas naturalis?
congenita? propria? Non ita ſanê
AA. credite, omnis illa deformitas
noſtra eſt, nobis propria. An ne-
ſcitis, (ſic equidem lſaias diſerte af-
firmavit) quòd Poſuit Dominus in eo
iniq aitatem omnium noſtrüm 7 quèd
languores noſtros ipſe tul't, quòd do-
lores noſtros ipſe portavit? quòd, S.
Petro teſte, Peccata noſtra ipſe pertu-
lit in corpore ſuo: & , ut verbis ma-
gis ſignificantibns locutus eſt Paulus:
Pro nobis factus eſt peccatum? pro no-
bis factus eſt male dtum & mirum vi-
deatur, ſi tam ille deformis apparet?

horribiles ſunt, fateor, plagæ illæ,

quæ in dorſum ejus tam profunde pe-
netrârunt: ſed quia ſunt plagæ nobis
debitæ: horribiliſſimæ ſunt alaparum
cicatrices, quibus facies ejus contuſa
eſt: foediſſimum in modum lacera-

tus

Rim, in guam 6
Pant la, Witppen
4ur b Cbehan
iur oett, in 4
ngi/ glen hor
46, non migs Uun
ſen delat, dum
luntn elt, totam in
ince nieli, gvt nos
ipprli peette
n non diffcul
r Chritus, cn
Jen nobiͦ wlnvere
mamubllen Alioan
Armglqulen ha

Anm, li geſüime h

mi, kinauere vol

, won certo ce
Aſtinais) neceſſitn
le! lie⸗ religtit,
beret mintem per
ei ama. mans,
onet Ghrlla, lon
Onet unm; nund
bitanh

Us,

Non H

ler onpmm ð

nd CMylo
Nan
Niis ne Conco
dtt: non Mit
4 Chriſt llentt, dr
ull bit, iungi, it
liſimo: Perfehiſna
herfehiſinin lenn
fetioſt incaſtrai non

lottomu,
legere ni⸗

n, niſi anr lulgent .

momn lamn ſalltue,
erſtaſto recondi
eginmin vale, Prr.
mo, Pattai. Hoe
qor eſt üla, quamn
1s, Gekormin, Aum
indone tepraſentktum
eformias miaräls
opria? NMon iu int
Dmmnis ila dekormnitas
bis propria. An ne.
gem liains dilette 4
1Poſuit Deintt in 4
iun noltun! glul
ize tilt —M N.
mnranu 100,)
cats laſpe er.
: &, In verbis u⸗
1s ocut eſt aulb:

,0N.
aAt uun n

. 1.
4dan & mürumm7

DE SANCTA SINDONE.) 147

tus ſinus pectoris: ille pallor, ille
ſubfuſcus color, illæ maculæ, ille li-
vor, quæ totum ejus, candidiſſimum
cæteroquin, corpus deformârunt,
fœda ſunt omnia, omnia horrida:
ſed nôſtis, quid S. Hieronymus di-
Xerit? Quod pro neſtris debebamus ſcæe-
leribus ſuſtinere, ille pro nobis eſt paſ-
ſus, & quòd non alterius, quàm ejus
figura & adumbratio fuerit illa vetus
victima, in quam omnia exonera-
bantur mala, vituperia, & probra,
quæ Populo debebantur. Qui fieri
igitur poteſt, ut illa quantumcunque
magna, & plena horroris deformi-
tas, non magis illum nobis amabi-
lem reddat, dum illam, quanta
quanta eſt, totam in ſe ſuſcepit, ſolâ
incredibili, quàâ nos complexus eſt,
impulſus pietate?
Jam non difficulter intelligemus,
cur Chriſtus, cuùm aliquam ſui effi-
giem nobis relinquere conſtituiſſet,
non amabilem aliquam & venuſtatis
plenam, ſed qualem hactenus deſcrip-
ſimus, ſui peſſime habiti ac defor-
mari, relinquere voluerit. Casune
hoc, & non certo confilio eveniſſe
exiſtimatis? neceſſitate, non volun-
tate? Ideo reliquit, ut ſe nobis ex-
hiberet amantem perditiffimos. Do-
net amato amans, quidquid volet;
donet corallia, donet margaritas,
donet aurum: nunquam tamen da-
bit arrham amoris ſui tam probatam,
quàm ſi veram vivàmque ſui imagi-
nem offerat. Eſt hoc certiſſimum.
Sed dicite. Si præterea imago illa
sfficta eſiet ipſiusmet amantis manu,
sicque ficta, ut referret amantem

amati amore languentem, pro ama-
to tabeſcentem, omni vivo colore
amoris vi deſtitutum, ſine venuſta-
te, ſine ſpiritu, ſine vita, quantum
id foret? An non diceretis, vos a-
mantem hunc non jam tantuùm a-
mantem calidé, ſed inflammatum,
ſed ardentem, ſed amore delirum el-
ſe? Et tamen ejuſmodi plane eſt Ima-
go, quam Chriſtus hic nobis dona-
vit; ne jam quiſquam formidet cum
oris aurei Oratore judicare, palàm

Ppronuntiare, ſcribere: Non ſic inſa- Hom. 22.
nus amator dilectam ſuam amat, at ad pop.

DEUS animam. Conſueverunt olim
viri celebres curare depingi ſibi in te-
lIâà, quæ vel geſſerant fortiter, vel
quæ ijs ceſſerant feliciter, ex quibus
non parum in ſe gloriæ redundatu-
rum ſperarent; atque hæc ſubinde
reponere loco publico, ubi in om-
nium oculos incurrerent. Sic memini
legere, feciſſe Lucium Emilium mi-
norem, poſtquam primo ſuo Con-
ſulatu de Liguria triumphaverat. Sic
Sempronium Gracchum, cum Ham-
monem ad Beneventum profſiigaſſet:
ſic Valerium Meſſalam poſt Hiero-
nem in Sicilia perdomitum; ſic Lu-
cium Scipionem poſt præclaram il-
lam Victoriam Aſiaticam, quæ tan-
tum illi & æſtimationis & invidiæ
peperit, proles eodem ferme ſem-
per partu gigni ſolitas ; & tandem
ſic etiam, etſi jactantia omnem mo-
dum prætergrelsâ, Hoſtilium, quan-
do non contentus inſigni prorſus pi-
cturà objeciſſe oculis expugnationem
Carthaginis, cujus ille mœnia primus
victor intraverat, ſtabat inſuper ad
T 2 illam

14 PANEGYRICUS UNDECIMVS.

illam totos dies, ad minima quæque
ejus expeditionis adjuncta explican-
da: &, en, dicebat, locum, in quo
ipſo, ſummo conatu factus aſſultus
eſt, en alium, ubi meœnibus admotæ
ſcalæ: ibi catapultis effracti muri;
hoc loco comparui ego ante cunctos
in murorum pinnis, &, cæde, cæde,
ingeminavi; hic defixum vexillum,
hic muri expugnati, hic maxima ho-
ſtium ſtrages fuit. Quàm autem,
DEUM bonum! diverſam ab hac
rationem facra in Sindone Servator
tenuit? Haud equidem defuiſſent illi
eventus, ex quibus ingens in illum
redundavit gloria, ſi talem ipſe glo-
riolam venatus eſſet, ut nos miſeri
terræ vermiculi facere conſuevimus.
Poterat hic coloribus adumbrare fa-
Gum illud omni memorià digniſſi-
mum, quo ipſe paucorum dierum
infantulus materno ſuſtentatus ſinu,
ut throno Majeſtatis pleno, proſtra-
tos coram ſe conſpexit tres Reges,
ſapientiâ inclytos, qui à remotis ori-
entis ſolis plagis cum donis profecti
clientes ſe ac ſubditos profeſſi ſunt.
Pingere poterat, quomodo jam vir
in Thaboris montis jugo ſpectabilem
ſe præbuit, vultu tam reſplendenti,
ut ipſe prope ſol pudore ſuffuſus e
conſpectu ſe proriperet. Pingere
poterat, habitu, quo per Palæſtinæ
regiones nudis oberrans pedibus to-
tas poſt ſe urbes trahebat, ſtupefa-
ctas prodigiorum innumerorum no-
vitate, quæ ab eo patrabantur, cœ-
corum, paralyticorum, mutorum,
leproſorum, febrientium, ſurdorum,
energumenorum, turbis nutu ſuo

unico libertati ac ſanitati reſtitutis.
Pingere poterat habitu increpantis
tumultuoſum mare, & ſilentium ver-
bo imperantis. Pingere poterat ſtu-
pentis maris undas domino pede cal-

cantem. Pingere poterat à morte in

abyſſi ſinum ingreſſum, ubi compe-
des cunctis perduellibus ſpiritibus in-
jecit. Poterat etiam velut coram
ſpectandum exhibere, quidquid ibi
ad æterna ſupplicia damnatorum ca-
tervæ fructu nullo, heu quantos in-
ter dolores! fecerunt, ut ad ſui mi-
ſerationem Hecterent, illos horren-
dos infelicium ululatus, deſperato-
rum ſtridores, Luciferi adeò ipſius
ad ejus conſpectum palpitantis trepi-
dationem, & tandem repræſentare
poterat aut illa animarum, cœco lim-
bo eductarum, tripudia, aut trium-
phalem corporum pompam, apertis
e ſepulchris cum ipſo ad vitam æter-

nam prodeuntium. Cuncta hæc, fi

ita viſum fuiſſet, & præ cæteris ſuam
ſpectâſſet gloriam, nullo negotio o-
culis [pectanda obijcere poterat. Sed
quia amantis inſtar, amatum miſere
depereuntis, non aliud à nobis deſi-
derat vehementius, quàm noſtrum
amorem mutuum, & huic omnem
admirationem, applauſum omnem
poſtponit; cuncta hæc eodem, &
nullo ſcilicet loco habuit, neque ali-
ud hic repræſentare voluit, quàâm
ſeipfſum ſqualidum, foœdum, vulne-
ribus obſitum, qualis noſtrâ causàâ
fuit, quando noſtrà causs mortem
tam acerbam pertulit. Quuàm igitur
viveremus ingrati, & beneficiorum
immemores, ſi hac causà annre il⸗
U

1
cals Pau
noſt ve nottklun

Drimm in
dlbals ſunben
ſne ſli, r he
i deliaum Kona
õ
lummum mila uno⸗
Ctha: kigilin
fni gutuor Al
ni chiſoli, us
ulu Regni Novin-
bentempore conna
ſos milat, gui men
arebmnt, eotun o
ig milia die cogem
WWiagorabatur.
Duimmitümi Serva
orn. Ninde ille
Fintonen, gudd vin
Dueſtz ſal auod ill
ies erſi paſli ſit
ilei non debet
An giicſiz lud ig⸗
tmikintelt, &r ve
ſllteihin illultte
deleſt, eniſſimo
Aichte, gdd E i
ſit ℳof: dii 1
akiniah
nemo unde
dleit ſte⸗ ſunl
iniſetn

1s,

ii keſtitue
. . B
u tu Increpenti
Ulentum Ve.

ngere Poterat itn.

Dannd hele tl

ae poternt mat 1
Nenn icome.
uellbos piftburin

t etiam velut Ormn

didefe, guigid in
icia damnatorum .
lo, beu guantozir.

erunt, ut ad ſi n.

trent, illos horen.
Ulolenus, deſperato.
Lucſeri mded ipſiur
kum paliuntiz repi⸗
undem reprzlentne
Animarum, cocohim-
ipucdia, ant triunr.
um pompam, 4pertis
n igſo d vium æte.

um. Cuncta hrc,i

,&r prr cꝛteiig lumn
zm, nullo negotioo.
Obiſcete poteſin⸗ S
ſtar, ematumn mien
on lid¹ nobis eſ⸗
(16, gutn noſtun

um, hiic ommen

ult Erin
pert michiil

5 “

H

DE SANCTA SINDONE.

illum vellemus minus , quia plus ſe

nos amare monſtravit?

Non præcipitate judicium: quid
dixi? Chriſtus non ſuæ gloriæz causàâ
hic ſe depinxit? Erravi, erravi: nec
enim major Chriſti, quam ambiat,
& qu ſe jactet, gloria eſt, quâàm
noſtrà causâ paſſum eſſe. Fortiſſi-
mi quique mortalium omne fermè
decus & gloriam in eo reponunt,
quòd hoſtes ſuos occiderint. Ingens
ſanè gloria, quæ ipſis cum atrocidi-
mis beſtiarum, leonibus, urſis, com-
munis eſt. Sic Ezelinus duodecim
hominum millia uno die à ſe neci dæ-
ta jactabat: viginti millia Lucullus,
viginti quatuor Sylla; Mithridates
unâ epiſtola, cujus exempla in di-
verſas Regni provincias & urbes eo-
dem tempore contra Romanos hoſtes

ſuos milerat, qui mercaturam ibi ex-

ercebant, eorum octoginta & am-
pliùs millia die eodem ⅛ ſe de medio
ſublata gloriabatur. Non hæc, non
hæc amantiſſimi Servatoris noſtri eſt
gloria. Non inde ille ſui venatur æ-
ſtimationem, quòd vitam inimicis eri-
puerit; ſed quòd illam ſibi pro ini-
micis eripi paſſus ſit: unde mirum
videri non debet, ſi hoc potius,
quàâm quidvis aliud agens, repræſen-

tari hac in tel?s, & velo voluit. In-

ſultate igitur, inſultate, quantum al-
lubeſcit, ſacratiſſimo huic corpori;
dicite, quòd non eſt in eo ſpecies, ne-

ꝗgue decor: dicite, quòd vobis videa-

tur eſſe vultu tam fœdo, ut fœdio-
rem nemo unquam leprâ obſitus ha-
buerit, dicite percuſſum à DEO, à
DEO humiliatuam: & nos purapimus

quibus ſpiritus ilie, quamlibet invi-
3

145
eum quaſi leproſum, & percuſam 4
DEO, & bumiliatum. Dicite, à
planta pedis ad verticem non eſſe par-
ticulam ejus unicam, quæ ſana ſit:
a planta pedis uſque ad verticem capitis
nen eſt in eo ſanitas: Dicite, faciem
ejus eſſe deformatam, lineamentis
tam abnormibus, ut vobis jam ne
homo quidem appellari poſſe videa-
tur: unde nec rezutavimus eum. Conji-
cite, quidquid uſpiam poteſtis con-
tumeliarum in venuſtatem ejus, &
amabilitatem extinctam penitus &
abolitam; ſi corda veſtra AA. Tigri-
dum non ſunt, vel ideo eum ama-
biliorem vobis videri neceſſe eſt. O
quàm tenero ſenſu vos affici oporte=
ret, ſacræ illius ad dindonis aſpe-
ctum! quam in ſuſpiria, ac gemitus
ſolvi! quàâm totos in lacrymas lique-
fieri! quomodo ſanctum quendam,
ſi opus ſit, furorem furere, dum
ad ſtatum tam lacrymabilem reda-
ctam contemplamini venuſtatem tam

Dici non poteſt, quâàm vehe-
menter me pudeat, cùm lego, mo-

tus illos, admirandos, quos Romæ

excitavit nonnemo e C. Julij Cæſaris, Appian-
paulò anté de medio ſublati clienti-lib. 2.

bus; quando ad Populum ejus ſtu=
dio accedendum progreſſus in con-
cionem, non peroravit, non Hebili
ejulatu exclamayit, non infremuit,
ſed expoſitâ tantum ſpectantium ocu-
lis deformiſſimà ejus viri, paulò an-
te tam honerati, tantàâ majeſtate ple-
ni, imagine, enumeratisque ſigifla-
tim viginti tribus illis vulneribus,

Kus,

o PANEGYRICUS UNDECIMVUsS,

inwictus, corpore ejectus eſt totum
quod volebat, negotium geſſit. Tam
tener mox ſenſus in omnibus, illi
ſpectaculo præſentibus, exarſit, ut
altùm contra interfectores ejus viri
vociferati ſint, ut eos fugã ſibi con-
ſulere compulerint, ad necem quæ-
fiérint, & furiarum inſtar quaqua
verſum diſperſi faces eorum ædibus
admoverint, & in favillas redegerint.
Et tamen, an non Cæſar plus Romæ
mali intulit, quâm alius fere quis-
quam? An non ille Senatui ac Po-
Pulo rapuerat authoritatem? an non
ille id egerat, ut ſervam urbem red-
deret; an non ille, inſatiabili trium-
phandi aviditate, Romana per com-
pPita Romam devictam raptavit? Si
enim verum eſt, quod de ſe ſcribit
ipſemet, quòd vitam ipſe ademerit
nonaginta hoſtium millibus fupra
undecies centena millia, quantam ille
amicorum ſtragem crudelis ediderit,
Per quos toti inimici caderent? Et
tamen cicatrices viginti tres, quibus
male mulctatus erat, tam commu-
nem amorem erga ipſum ſuccende-
runt Romæ, ut ipſa matris inſtar am-
antiſimæ, omnium quas paſſſa erat,
injuriarum momento obliviſceretur.
Quid proin par eſſet fjeri, dum con-
templamur amantifſimum Servato-
rem, noſtris, non viginti tribus,
ſed tot plagis in hac deformi ſua ima-
gine lacerum, ut non ſit tam acuto
viſu quisquam, ut earum numerum,
multiplicitatem, aut formam dilcer-
nat? Eft autem & illud inſuper hic
Perpendendum, quòd in alijs ejus
generis imaginibus pronum ſit fuſpi-

cari, ne aut malitiâ, aut inſciti, aut
certâ quadam admirationem excitan-
di ambitione, quæ tam ſæpe actioni-
bus noſtris obrepit, artifex ultra ve-
rum multa de ſuo addiderit, uſus illo
generali, Pictorum ſeu abuſu, ſeu
recto uſu, non tam quod eſt, quàm
quod ipſi audacter fingunt, pingen-
di. In JESU, ſuſpicioni ſimili nul-
lus locus eſt. Tantùm abeſt, ut ul-
tra verum extollere unquam voluerit,
quas paſſus eſt, injurias ac lanienas,
ut ſemper potius iſtas elevaret. Quo-
tiescunque Vatibus occaſioò fuit pro-

ponendi ac explicandi, quæ Chriſtus

paſſurus erat, non alijs magis voci-
bus illa adumbrârunt, quâm Inun-
dationis, Pelagi ac Tempeſtatis. Lu-
traverunt aqua Mſque ad Animam me-
am, veni in al itudinem maris, tempe-
ſtas demerſit me: ita Pſalmo ſexageſi-
mo Octavo in Chriſti perſona Regius
vates conqueſtus eſt. Flactus tuos in-
duxiſti ſuper me, ita idem Pſalmo qua-
drageſimo primo. Pſalmo autem
octogeſimo ſeptimo. Inundaverunt
aqua ſuper caput meum, dixi, perij.
Ita Jeremias locò Threnorum maxi-

me lamentebili. Sed omnes ſuperat

Jonas, ita in fuo Cantico locutus.
Omnes gurgites tui, & fluctus tui ſuper
me tranſiérunt: circumdederunt me uj-
que ad animam, abyſſus vallavit me,
pelagas operuit caput meum. Neque
non manifeſta eſt ejuſce rei cauſa:
cuùm in Chriſto juncti fuerint dolores

plane omnes, qui alijs mortalibus

Partité obveniunt, haud fecus ac om-
nes uno in Oceano Hluvij conjungun-
tur. Ubi tamen deprehendere erit,

MWremeniis Lolebe
Sgl en ile e

0 Nant J
i, l
les Mn G
te hin jnfaun
ſ bee oe o
oaler tem
1s tentio ſreideret
unt: hoigti libere
o hliumu ſan
Su nibi Pater, non
RatuisOpinor eile
, gucgd p n⸗
trat, kantilum ſbi n
lamiv exorbei po⸗
Etor, cur ſuſpicemon
Cors inſta pro er
in WMerts, awdaci
inbaſiz erugger
Amos aoei los
i fiümendum
noceſth, neque
ſeſle um multipfice
—
Ogtar
edeng Uuntemn ann
nane uin ninn
mini ei,
Ui)

Ctegorin
t cerrice nudat

haen
luun AWem § or

iſe e i:
telpienchnn

n

ii z;
hſei⸗
we teit
Chtione
V nn le 1 ſio.
difer ate
0 Alei

nn ſ dn ſen
uin go , Aüm
der fngun dingen.
. Pan Umllall.

1
I in sbelt, .
ge nnc in Folnet
inſunis 1elenieng V

Kilkas eleyzte, lo.

bus occali0 kuit eg.

lenndi, goæ Chriſke
non ilis migis voci.
brinunt, Juim Iuun-
Bie Tendeſtuis l.
iui A Anmen ne-
idiun nait, tomhe
: itn bſilmo lenagel
Chictipefſons Regin
ns eſt. Madus tuot ir-
it igem Plalmo gor
nO. Plälmo auten
ptimo, limdan
1 nein dii, M⸗
cd Threnomm mal-

Eedomnes ſpeet

o Cantico locuts
91, Audtt i

uſus ld

õ

Alſe aleit 1
mu mmn. efe

Orat. de
Deit pil.

DE SANCGTA SINDONE.

gquoties ſubinde de ſuis cruciatibus
Chriſto ſermo fuit, quòd metapho-
ris tam ſonantibus, rémque multùm
exaggerantibus uteretur? Nequaquam
ſaneé; An enim nôſtis, quâ nomen-

claturàâ illos exprimat Baptiſmi:
quod perinde eſt ac, ablutionis mo-

dicæ, moderatiſſimæ, quæ delicatu-
lo infanti adhiberi foleat : Bapt iſmno
habee baptizxari, &- quomodo coarctor,
ufque dum perfictatur ? Imò perinde
ac ſi hæc quoque vox ipfſi rem plus-
juſto augere videretur, aliâ, cùm de
illis mentio incideret, Calicem ap-
pellavit: Poteſtis lubere Calicem, quem
ego bibiturus ſum? Calicem, quem de-
dit mihi Pater, non bibam illum? In-
dicaturus opinot eâ loquendi formu-
laà, quidquid pro nobis toferaturus
erat, tantillum ſibi videri, ut hauſtu
à ſe unico exorberi poſſet. Nihil eſt
igitur, cur ſuſpicemur, ne Chriſtus
Pictoris inſtar pro arbitrio & inge-
nio fingentis, audaci hyperbole in
cruciatibus ſuis exaggerandis uſus ſit,
& majores reipsâ illos hic repræſen-
tarit; ſed timendum magis, ne pro
fua modeſtia, neque tam atroees,
neque tam multiplices expreſſerit,
quàm pro nobis facto ipfo pertulit.
Quem igitur in animis noſtris ſenſum
excitare eorum cogitatio & aſpectus
deberet? quantam amoris teneritudi-

nem? quàm intimum dolorem ? quæ

animi deliquia? Non ſincerius, non

vehementius dolebinus, quàùm Nyf-
ſenus ille Gregorius, Iſaacum plorâ-

rit cervice nudatâ ad ickum à² Patris
enſe recipiendum paratum contem-

Ix Metaph. platus? quàm S. Joannes Chryloſto-

1t
mus Paulum tyranni acinace capite

truncum intuitus? aut quâàm S. Au-7. Vm Nic.
ſterius Apamienſis Præful, quoties àct. 4.

in tabula vivis coloribus & arte ex-
preſſim S. Buphemiam Virginem, à

carnifice capillis prehenſam, sicque
taptatam aſpexit, nunquam ita ocu-
los frenare ducétus, quin tali ſpecta-

culo moti in fletum ſolverentur, uni-
cum amoris pignus, quod ab eo ex-
hiberi poſſit, cui, quam vellet ma-
nibus, afferre opem non licet.
Ego profectò negare non poſ-
ſum, quin veſtram vobis fortem non
paruùm invideam, cùm opportunita-
tem illam pulcherrimam conſidero .
quàâ gaudetis, identidem Chriſto te-
ſtandi amorem, quo erga eum exar-
deſcitis. Vos Aquilarum inſtar cir-
cum volitare identidem poteſtis Ca-
daver, quo ſane nullum unquam
inter mortales pejus habitum fuit at-
que abjectum; & vel ſolem aſpicere
porrò non dignati, Imaginem ele-
gantem equidem , non tamen tam
veram, tàmque Divino vultui fimi-
lem; huc figere obtutum ceti, ſum-
meé probandum Servatori veſtro a-
morem, quo etiam deformem, &
viſu horribilem non exoſi, tanto
magis ad eum deſiderandum exarde-
ſcitis: PVidimus eum, & non erat aſpe-
ctus à & deſideravimus eum. Pergite
proin, pergite gloriari tanto bono,
gaudete; jubilate, & ante omnia a-
gite DEO gratias quâm poteſtis ma-

xXimas, quòd vos cuſtodes voluerit

depoſiti, quo illuſtrius ejus penicil-
lus nunquam pinxit. Suadet Augu-
ſtinus in ſermonum ſuorum aliquo,
t

5.

1 2 PANEGYRICUS

ut hac mortali in vita nemo non
Chriſti aſſecla ejus, ſed Deformis,
Ser. 22. de Imaginem ſecum teneat: In hac vita
Verb. Ap. deformem Chriſtum teneamus. Quem
autem latet, ſortem tam nobilem;
tam exoptatam, tenendi Chriſtum
deformem, vobis obtigiſſe? Vobis
ille traditus eſt, apud vos repoſitus,
ſic ut ſpes ſit, temporis lapſu, ne-

to ejus aſpectu ejuſdem ſit amore ca-
piendus. Vos tamen interim quid
dicitis? an & vos amore deperitis
JESUM deformem, fæminæ, illu-
ſtres, quæ quotidie tam multiplicem
excogitatis fucum, quo illitæ venu-
ſtiores appareatis? An & vos defor-
mem amatis IESUM, Juvenes, qui
nulla non die novi quid inquiritis,
unde oculis hominum magis placea-
tis, magisque comptuli comparea-
tis? Vos inquam, quicunque de-
mum eſtis, qui vanis in pompis, &
externo apparatu, in lIuxu, faſtu,
comendi & ornandi artibus omnem
veſtram gl.loriam habetis collocatam;

minem fore, qui non ex toties itera-

UNDECIMUS,

an ſine palmari mendacio affirmare
poteſtis, amari à vobis IESUM de-
formem? Deum bonum, quàm pau-
ci demum illi ſunt, quorum in ani-
mos alte deſcendat hæc veritas, ve-
nuſtatem hominis Chriſtiani non in
alio debere eſſe repoſitam, quàm in
eo, quòd corpus habeat flagrorum
ictibus lividum, ciliciorum aculeis
probè compunctum, catenis edomi-
tum, cruciatibus exhauſtum; quòôd-
que omnis hac ratione infficta plaga
caræ inſtar gemmæ habenda ſit? Quid-
quid tamen de hoc ſit: Eat ſane,

eat, quiſquis volet, & depereat ve-

nuſtatem, quæ mox cum pruina ad
ſolis radios, cum nive ad Auſtri fla-
tus, cum Hlore prati ad falcis ictum
defloreſcet, evaneſcet; ad me quod
attinet, ego quoque deperire deſide-
ro, & vehementer deſidero, ſed eam
tantum deformitatem, ad quam ce-
lebrandam huc aſcendi, etſi ad hanc
diem nunquam adhuc illam me-
ruerim oculis delibare.

4 f †

IN 10
.

hynur nltun
5. li aut

Meio
im
tenit
ſoo E⸗
ille ve
ewiit, oümque
in kälannuntez f
un Inrl ſtudia
l, tlc dcan,
nwdtbr, eumeff
u ninperet, ad
Pimedzt Quidan
ordent d it

niom 5 ſemili⸗

RKlZ dunnumbe,
, Cs Corſtingere

ur Plrenetieum,
lat (roni ke
1, A uthe
tnuenn

Cimire 7

Ppiciben

4

Waul Momuſzabent

. Cgneri 8

Pus habent lagrorin

1 .

n, ciliciorum len
Etum, catenis edon.

euaſun Nil.

tatione inffih⸗ n

nahebenda ſti.

hoc ſit: Eat ine.
Olet, & gepereit ſ.

mor cumn prbina il

umn nire 2d Auſri dr. ⸗

e prati d kalcis icun
elcet; 20 me gd

oqne hepeite geſtt .

ter Ceſigero, ſed eumn
itatem, a0 gbem ce⸗
