lam tumbam ſenſu animi devotiſſi-
mo; rogate ſupplices, ut, quoniam
ſuo vos ore inſtituere dignatus eſt,
gratiam etiam impetret exequendi,
quod docuit. Perpendite tandem
aliquando vel obiter, qualis ſit, quam
ducitis, vita; & ſi illam inveneritis
non ſéôluùm diſſimilem vitæ illius, ſed
plane cum illa e diametro pugnan-
tem, amaris illam lacrymis deplora-
te, & profitemini, vos deinceps vi-
cturos aliam. An eo Patrono non
ſperatis poſſe evadere ad eximiam
ſanctitatem? Non gerit ſe ipſe eo-
rum more, qui iter facientibus viam
monſtrant, ſed per eam ipfi non
ducunt. IIle vobis & dux, & ad-
jutor erit. Non ignoratis, quo ille
in vos benevolentiæ ſtudio feratur.
An enim hæc ipſa Mantua non eſt, in
qua ipſe tamdiu vixit? in qua tan-
tum illi honorum, tantum obſequio-
rum exhibitum eſt? Equidem, cum
illum Lucenſes Clerici, perduelles
potiùs, quùàm acceptarent leges mori-
bus emendandis latas, quas ipſe Pon-
tifex Gregorius probârat, urbe ſua
pepulerunt, non ideò etiam Mantua
ſuis illum portis excluſit. Quid di-
Cc 2 co.

209 PANEGYRICUS DECIMVS. WNüIäARTVUS.,

co, non excluſit? recepit benevolè,
amavit, in delitiis habuit, & propè
dixiſſem, viventem etiamnum Patro-
num & Protectorem adoptavit. Et
ille tantæ benevolentiæ non ſemper
reſpondeat? Etiamnum hic ſumma
in veneratione eſt ſimulacrum illud
Deiparæ, coram quo toties proſtra-
tus urbis illi incolumitatem commen-
davit. O quæ ſuſpiria! O quàm
ardentes ſupplicis preces! tantum iſtæ
denique effecerunt, ut animam ſta-
tuæ darent. Locuta per ipſam eſt
Virgo Mater Anſelmo, promisitque
eidem, quòd nunquam deſitura eſſet
protegere charam hanc ſuam Ur-
bem. Judicet jam quilibet, quid fa-
cturus ſit Anſelmus pro ipſa in Cælo,
ubi tam abſoluta ſuis numeris eſt gra-
titudo, ſi tantum in terra præſtitit.
Unum nunc ſupereſt, Anſelme ſan-
ctiſſime! ut ignoſcas mihi, ſi inferi-

or meritis tuis fuit iſta Panegyris:
non id certe inde factum, quòd mi-
nus tibi devotus ſim. Conatus ſum
vel ex reconditiſſimis monumentis
eruere, quod de te minus notum el-
ſet, ut in omnium veniret notitiam:
& etſi non me latet, quàm non ſit
magna gloria, quæ inde in te poteſt
reſultare, non omiſi tamen impende-
re honori tuo, quidquid in me eſt

facultatis, quod ſcio, quùàm fit mo-

dicum, certus, quòd tantò magis
probaturus eſſes donum, quò egen-
tior eſt donator. Ita tandem mihi
fucceſſerit, ut cunctos inducerem ad
pendendum tibi, tributi inſtar, vi-
vos affectus geminos, qui præcipuè
tibi deberi videntur, Admirationis,
&W Amoris; quoniam non ita facile
eſt impetrare eam, quam tu præ aliis
omnibus exoptares, Imitatio-
nem &c.

MIRA-

AAT

Neiet.

I

Alnne natun tu
. hr,
mun. E

io, guun tne⸗
öd untd g
Ohom, qud egen
ta tindem mihi
ſ indocerem d
tibuti inſtar, v.
0d gui precipue
ur, Adminttionis,
am non ita kacile
Juam tu præ lis
Ares, Initatio⸗

,

DE S. FRANCISCO XAVERIO IND. APOSrN. 207
e Ar iß ih it iy Er ei Er e i ir iy Ab g 8s ,t reie r i 36

MIRA BILIA
NON AMPLIuS MIRANDA.
PANEGYRICUS

In honorem

JANCZI FK ANCILSNCT XAIVERII

Societ. ZESV Indiarum Apoſtoli
dLibtus

MEDIOLAXNNI.

Allepa manum tuam ſuper gentes alienas, viedeant potentiam tuam. Inno-

va ſigna, & immuta Mirabilia; gloriſica manum, & brachium dex-
rerum. Eccleſ. 36.

[Ulla vis ac virtus hebe- ſolitum lumen, motum cæli orbi-
ti mortalium intelli- bus, ventis volatum, aquis curſum,

gentiæ nullis definitam
limitibus DEl magni-
tudinem clarius mani-
feſtat, quàâm illa, quàâ ipſe pollet,
Mirabilia patrandi facultas. Quam-
diu ille attendendo ad leges, quas
initio velut ad buccinæ ſonitum Na-
turæ promulgavit, diſtribuit ſtellis

—

calorem igni; pauci illum admiran-
tur, multi non cognoſcunt, aliqui
etiam dubitant, an ullus uſpiam Deus

ſit. At quando nullâ habitâ iſtarum

legum ratione eorum operum ali-
quod in Mundo operatur, quæ non
quia majora ſunt, ſed quia inſolita,
Mirabilium, ſeu Miraculorum nomen
habent,

208 PANEVYGRICUS DECIMUS QUINTVUS,

habent, tunc nemo non oculos at-
tollit, & attonitus illam reveretur Di-
vinitatem, de qua, velut incredulus,
dubitabat. Hinc cùm primò Deus
alteri à ſe virtutem contulit operandi
Prodigia, jus ſimul contulit appellan-
di ſe Deum: ſic Moyſi dixit: Ecce
conſtitui te Deum Pharaonis: tam
modico inter ſe intervallo diſtant,
Miracula, & Divinitas. Hoc autem
ſi ita eſt, quis jam non facilèe aſſequi-
tur caulam, ob quam tam rarò DE-
UsS virtutem ejuſmodi conferat, quæ
confundit hominem cum Deo? Alſ-
ſerit profectò S. Paulus, Deum, quan-
do etiam homini illam conferre de-
cernit, non eſſe ſolitum eam confer-
re totam uni; ſed quòd, exempli
causâ, uni det virtutem ſanandi mor-
bos difficillimos; alteri diſcernendi
arcana animorum, tertio loquendi

linguis ignotis: atque ita certis tem-

poribus partitur potentiam ſuam in-
ter homines diverſos, eadem quaſi
ſolicità parſimoniâ, quà Sol nulli
unquam alteri ſideri, quantumcun-
que bene illi cupiat, totam ſuam lu-
cem communicat, ſed ſemper eam
inter multa dividit. Nihilominus vi-
detur mihi, nelcio quomodo, cum
inclyto Indiarum Apoſtolo, S. Fran-
ciſco Xaverio, hac lege teneri noluiſ-
ſe. Si enim diligenter rem perpen-
damus, videtur in uno illo conjun-
xiſſe, quidquid in aliis ſingulis eſt
prodigioſi; & idcirco, conſtituendo
illud infatigabile Xaverii brachium,
tanquam abſolutum Poôtentiæ ſuæ in-
finitæ vicarium, in ejus gratiam, dato

velut diplomate, contuliſſe illam
nullis definitam limitibus, & am-
pliſſimam facultatem, quam in DEO
agnovit Eccleſiaſticus, cùm dixit:
Alleypa manum tuam ſuper gentes alie-
nas, ut vidzat potentiam tuam. Inno-
va ſigna, & immuta Mirabilia; glori-
fica manam, & brachiam dexterum.
Felices igitur vos, qui committere
vos voluiſtis patrocinio ſancti DEO
tam chari! Næ ego nihil hæſitans
promittere vobis poſſum, non de-
futuram Xaverio virtutem magnam

vobis aſſiſtendi, vôsque adjuvandi;

quæ prima eſt dos alicujus Protecto-
ris. O virtutem ſummam atque ſu-
premam! quis neget potentiſſimum
illum hominem, de quo ſine peri-
culo aut falſitatis, aut arrogantiæ di-
ci poteſt, tot ejus perpetua fuiſſe
Prodigia, quot fuerunt ejus opera?
Videte igitur, quàm nova lege ve-
ſtrà gratiâ teneri velim! Tota hac
meà oratione aliud agam nihil; quàm
ut vobis narrem ſine ullo artificio to-
tam vitæ à Xaverio ductæ ſeriem, ex
quo ſe DEO permiſit: ejus initia,
ejus progreſſus, ejus finem tantùm
non occultum: nec tamen aliud de
Xaverio narrabo, quâm Prodigia.
Et quid aliud expectatur? Bona igi-
tur pace meâ ſeponetis hodie, quàâ
cæteroquin audire me ſoletis, non
ordinariam benignitatem. Non ego
vos hodie benevolos opto, ſed rigi-
dos. Attendite ad omnem narra-
tionem meam rigore ſummo: no-
tate, diſcutite, minutim ſecate, quid-
quid dixeco; hoc eſt, quod deſidero.
Cur

s
C Uen 4
honi icel
an, ne leceßlt
Efmndſco,d
4 promifſs ne
geo guiden
omnia hoc enn
herat meam
tatnen, me n
nehocſipioß
Et Ut Gicam
non kcie int
enun enn
lyls Opetibus
xr 0505 f
Mündo, niſi
nativitas vel
denencio, vel n
incremento ſit
quanto ante tem
Franciſcum? Ce
bis, guod um
Thoma Apoſte
wrincns ad p
locem commun
mnans liorere
um ſtituerit,
6o tempce, gun
pedenn Aberet,
o horien
Kie ein
mmellet tn
hore in ndi
Vaticinio e
Ahlm mare
Hrelſamn pideb
Deregre pieten L
ſ e Atis
tüm à4
n, leyerentj

Ventus
1 lenin

nattien lentenn,
gul commniter⸗
INIO. lnd De
go nihil heling
voſſum „non de-
Firtutem mugnen
6sque Adjuvand 4
Alicujns potecto.
ümmam atqbe fu⸗
et potentifſimum
de gao ſne peri⸗
ut rogantie i⸗
s Peſpetun kuiſe
verunt ejus opera!
im noya lege e-
velim! Tota hac
agamn nibil; gwim
e Ullo articio to⸗
0 ur ſetiemn, e
rmidt: ejus nnti,
ejns inen tmin
ec tamen Aid E
quim Pocigir
Gu? bom g.
poners hocie 4
e me 0heis,
niten⸗ u
olos opto⸗ 8
e 10 omen/,
gore ſuunm
amnirn E
minnin
00 elt we Cut

Cur autem iſtud? Ut agnoſcatis, an
bonaà ego fide præſtem, quod factu-
rum me recepi, non aliud narrando
de Franciſco, quàm Prodigia; an ve-
rò promiſſis non ſtem. Non ſpon-
deo quidem, quòd narrare velim
omnia: hoc enim, fateor, longè ſu-
perat meam facultatem: promitto
tamen, me non aliud narraturum: at-
que hoc ſit propoſiti cursus auſpicium.
Et ut dicamus quod res eſt, quis

non facile inducet in animum, pro-

digioſa eſſe illius hominis opera, qui
antequam lucem iſtam aſpiceret, pro-
digioſis operibus fuit prænuntiatus?
Raròè DEUS promittit hominem
Mundo, niſi ejuſmodi ſit, ut ejus
nativitas vel ſingulari populorum
beneficio, vel magno divini honoris
incremento ſit ſecutura.

Franciſcum? Certis conſtat authori-
bus, quòd jam inde, ex quo S.
Thomas Apoſtolus illas luſtravit
provincias ad primam illis Evangelij
lucem communicandam, loco lſatis
à maris litore remoto Crucis ſimula-
crum ſtatuerit, & incolis prædixerit,
eo tempore, quo mare trunci illius
pedem allueret, venturum inde ab
Europa hominem, qui in ſua ſucce-
dens veſtigia eandem, quam ipſfe,
doctrinam eſſet traditurus. Quo tem-
pore in Indias appulſus Xaverius eſt,

vaticinio eventus reſpondit : jam

enim mare, ſenſim ad interriora pro-
greſſum, videbatur inſtar alicujus
peregrê pietatis causâ profecti, tan-

dem delatum ad deſideratum tem-

plum, reverenti oſculo libare ejus
R. P. degneri Panegyr.

DE S. FRANCISCO XAVERIO IND. APOST.

Et tamen,
quanto ante tempore Indijs promiſit

202
limen, & voti ſe nexu exfſolvere.
Quantus ergo vir ille fuerit, qui
adventũs ſui Vatem prænuntium qua-
tuordecim totis, & quod excurrit,
ante ſeculis talem tantùmque Apoſto-
lum habere meruit; & pro præconijs
vaticinia tam illuſtria? An non de
illo quoque jure pronuntiaſſet S.
Maximus: Quis non totà admiratia-
ne ſuſcipiat, quem tantum recognoſcit
obtinuiſſe à DEO, ut antè ejus merita
laudarentur, quàm Mativitas forma
eretur? Si autem prodigio promiſſus
Indijs fuit Franciſcus, antequam naſ-
ceretur, æquum fuit, jam natum &
adultum, ilſdem non ſine prodigijs
ſervari. Imd ipſa Franciſci vita, ex
quo Mundi nugis nuntium remiſit,
non fuit, niſi unum perpetuum Pro-
digium. Nil dum ille intellexerat
quidquam eorum, quæ Ceœlum
occultis decretis de eo facere ſtatu-
erat. Unde perinde ac ſi vita ſua
Mundo: foret non tantum non ne-
ceſſaria, ſed noxia, ſic illam à ſancti
ſui ardoris principijs perſequi cœpit,
ut parum abeſſet, quin illam extin-
gueret. Subtrahebat oculis neceſſaria
ſomni tempora, animo quietem &
intermiſſionem à laboribus, viribus
neceſſarium alimentum. Quatuor,
quinque, aut etiam aliquando ipſos
ſeptem dies auſus eſt tam ſine ullo
cibo tranſigere, ut nullius rei causàâ
aures dederit implacabilis famis la-
tratibus; quos tamen ſi quando au-
dire dignatus eſt; non aliud illis,
quàm modicum quid panis & fri-
gidæ, velut per contemptum, obijcie-
bat, non tam ut illos compeſceret,
D dJ quàâm

—
„

PANEGYRICUS DECIMUS QUINTUS.

quàm ut irritaret. Laſſis multo labo-
re membris pro molli ſtrato nuda
humus erat; nec aliud indulgere il-
lis Franciſcus voluit, ſic ut afflicta,
pro tali à laboribus quiete, novos
potiùs labores poſcerent. Nulla non
nocte flagris in ſe ſemel, ac ſæpius
ad cruorem uſque ſæviebat; & ne
quod momentum corpori ſine cru-
ciatu eſſet, interdiu aut aculeato cha-
lybe pungebat latera, aut hirfſutis
rigido crine veſtibus involutus ſpon-
taneæ pro Chriſto necis inſtrumenta,
aſſuetudine duratus, circumgeſtabat.
Nec natura, adhuc robuſta, bis cru-
ciatibus ſuccubuit. Cuùm ecce velut
indignatus ſibi ipſi Franciſcus, quòd
plus ferre ſuum corpus poſſet, quàm
animus excogitare tormentorum, no-
vum quodpiam genus invenit, quò
in ipſo fieret meriſſima veritas, 1
quod fortè in ſancto Zenone legerat
Rhetoricàâ auxeſi exaggeratum: In uno
corpore tot Martyria viderunt eſſe, quot
membra. Suras igitur, coxendices,
brachia funiculis robuſtifſimis ita ad-
ſtrinxit, ut ipſi cum funiculis nodi
in carnis pulpam paulatim penetran-
tes vix jam ulla ſui parte extarent,
& in unam propé cum carne mal-
ſam coaleſcerent. Toleratis aliquam-
diu immanibus his doloribus victa
tandem atrocitate natura ſuccubuit,
& cùm arte nullâ, nullâ chirurgo-
rum peritiâ levari malum poſſet, in
unius vita hominis Mundi unius ſalus
periclitabatur. Quid fieret? Promiſ-
ſus Indijs erat Xaverius, ijſldem ſer-
vari debuit vel prodigiorum impen-
dio. Excidunt igitur nocte unâ, quos

diximus, ſponte ſuàâ funiculi, diſpa-
tent plagæ, omnis dolor evanelcit;
& ut rem paucis; ſubijt tanquam &
machina Cœlum, ad extricandos lol-
vendöſque nodos, quibus magna
quædam Tragœdia involvebatur.
Ut tamen Cœlum ſolaretur Fran-
ciſci deſideria; quibus ad dura &
aſpera perferenda ille anhelabat, ne-
ceſſe fuit, ut id in ſe oneris ſuſcipe-
ret, ſpectaculis non parum prodigio-

ſis identidem pignus aliquod exhi-
bendi illorum laborum ac cruciatuum,

quorum longam poſſeſſionem non
multò pòſt erat conceſſurum. Hinc
in futurorum augurium nunc dor-
mientis humeris gygantes formida-
biles, nunc cruces ponderoſiſſimas
inijciebat: in Noſodochio autem Ve-

neto, interprete S. Hieronymo, to-

tam etiam laborioſiſſimæ navigatio-
nis ſeriem explicavit. Spectandum
enim illi obijciebat ſeſe ſanctus iſte
ſenex tanquam advocatus ejusdem
peculiaris; & nunc illi repræſenta-
bat in animo, tempeſtatibus agita-
tos marium ſinus, nunc rupes in-
acceſſas : hic illi monſtrabat urbes
incolis refertas, ibi ſolitudines non
ermeabiles, & ſuaviter ſubridens:
quid fles, ajebat, O Franciſce, quid
fles? Vides hos Occeanos, illas-inſu-
las, illa deſerta, illas planities, illa
juga? omnes illos non diu pòſt traijce-
re ; hæc tuismet pedibus emetiri de-
bebis, Sume animos. Non deerit
quod agas, non quod patiaris. Obi-
bis omnes illas regiones ſine viatico,
egenus, ignotus. Veſtis unica, uni-
cum ſacrarum literarum, unicum pre-
B cum

N5
lun iii⸗
eleeſn
Nen hat
on lenel 1c d
ingiis d
Non ones ungu
ſo lllo imorum
ſe ile renn e
bunt hos in no
in Hharumn in
Orylam nunc t.
gecoctim, prrte
dam, Nune lin
ge N r el
ſnmom caples in
lbi te nox venan
grinet: nunc in
wies, udi conte
vies. Tuis hume
fum ſlutis tot
bunt tibi lell,
brachit; pegestn
Cnrltione fierl
COntentione uride
deülens ded
tim modica Ei
ſiis Alud ile
le Peclaculis 3
t ala poce
Ali, Anyiie
in hig genedet
Eenengl inſtu 4

hniall, ie.
dt eyanelejt
t tungtem .
Aiemdos lol.
Aida ügne
ivolrchun.
nnſoluein kin
ſbi A in
e unhelbat .
e Oneris lulehe.
Parum prodig,.
6 aligvod erti⸗
nac ancietuum
lleſſionem non
ceſſorum. Hine
fium nune dor⸗
guntes lormice⸗
Ponderoſtüma
ochio utem Ve⸗

Hieronyno, 10

ſime navigt
1. Heckengumn
lele lanctus iſte
ocitns eosdem
e Mi reptalente.
npellaibes itr.
nunc fupes in
nontkrabꝛt ubes

lolivdines non

aviter lebilen:
Frmnclce n
eans, As ind.
Ulas mites,
Ondiupoltune⸗
ecibos eweii⸗
zmos. Nort
* ins
o 4 in
iones
egione n
Ve Mld, .
.

DE S. FRANCISCO XAVERIO IND. ApOST. 211

cum Eccleſiaſticarum volumen tota
fuppellex erunt in itinere tam longo,
ut eo ſpatio totum terrrarum orbem
non ſemel ac bis, ſed quater aut

quinquies, circumluſtrare poſſes.

Non pones unquam pedem in areno-
ſo illo littorum ſolo, quin tibi accen-
ſæ illæ arenæ pedes adurant: lacera-
bunt hos in montium aſcenſu ſaxa,
in ſylvarum dumetis ſpinæ. bPræter
oryzam nunc toſtam, nunc aquàâ
decoctam, præter aquam nunc turbi-
dam, nunc falſam, delitias plerum-
que alias ne exſpectaveris. Nunc
ſomnum capies in rupium concavo,
ubi te nox venantem Barbaros op-
primet: nunc in Noſodochijs dor-
mies, ubi contagioſa lue tactis ſer-
vies. Luis humeris incumbet nego-
tium ſalutis tot Regnorum. Langue-
bunt tibi feſſa, luſtratione ſacràâ,
brachia; pedes tam multiplici con-
curſatione fatigati, fauces dicendi
contentione aridæ, & plus dolorum
deſideras? Sed procul abeſt, ut hæc

tam modica Franciſci deſiderijs ſint

ſatis. Aliud ille in prodigioſis hil-
ce spectaculis agebat nihil, quàm
ut alta voce per vices repeteret,
Amplius, Ampliùs, Amplius. Sæpe
in his gemebat, ſæpe ſudabat, &
generoſi inſtar Athletæ, fictis liceèt

in certaminibus, veram ſuam fortitu-

dinem prodebat.
Non poterat porrò tanta virtus

luctari in ſola umbra: prodeundum

erat in aciem, & conflictus me-

dios: quia autem cor tam vaſtum

Mundus unus capere ultra non po-
terat, alius ipſi erat aperiendus. Miſ-

ſus eſt in Indias Xaverius, Cœlo mas
nifeſtis argumentis probante Miſſio-
nem; ibique conleitimn apparuit,
quàm multæ in eo uno collectæ eſ-
ſent dotes, quæ ſparſæ in aliis erant
admirationi. Videamus bonâ4 veſtrâ
veniâ omnes ac ſingulas. Non ta-
men vos turbet, ſi ſtellarum inſtar,
quæ viam in Cœlo componunt la-
(Cteam, appareant in unum velut
cumulum collectæ, & conſtipatæ;
rarò enim magna cum multitudine
magna etiam diſtinctio conjuncta fuit.
An non autem dotem valde admiran-
dam exiſtimatis donum Linguarum,
ipſi collatum bono populorum, quos
ad Chriſtum adducere debebat, tam
inter ſe locis disjunctos, moribus
varios, ſuperſtitionibus pugnantes?
Adijt ille in ſola India, Japonum
Inſulis in cenſum non venientibus,
triginta ſaltem provincias linguis inter
ſe diſcrepantes: unde cùm omnes
paucorum ſpatio annorum humanâ
induſtrià addiſcere non poſſet, hac
illum ſingulari gratis donavit DEUsS,
ut unâ differens, ſibi propriâ & na-
tivâ, intelligeretur à populis idioma-
tum diverſiſſimorum. Non fuit ta-
men hoc donum ita ſingulare, ut
non pluribus alijs collatum legamus.
Rarius fuit, quòd reſponſo uno ſa-
tisfacere Franciſcus potuerit quæſitis
plané diverſis. Cùm enim, inter Ja-
pones maxime, confluerent ad ipſum
Ethnici numero multi, non minus
curioſi, quàm docti, ut varia ex eo
ad Religionem ſpectantia quærerent,
jubebat principio ſingulos propone-
re quæſtionem ſuam; ſubinde autem

D d 2 reſpon-

reſponſione, quam dabat, unicaâ ſol-
vebat dubiorum nodos, & animo
cujuslibet faciebat ſatis, non minore
prodigio, quàm idem manna ap-
petitus palati quamlibet inter ſe diſcre-

kantes & mulſtiplices, omnes exple-

at. Quid autem mirum, vim tan-
tam in ejus verbis fuiſſe, cum tan-
ta fuerit in ſolis nutibus? Nutibus,
incredibile dictu! nutibus ſolis præ-
dicavit Chriſtum in Inſula Socotora,
cujus idioma ignorabat; nutibus ſolis
movit inquilinos, nutibus ſolis ad
Chriſtum adduxit; nutibus dein ita
in Religionis dogmatibus inſtituit, ut
non paucis ſacras undas affundere
poſſet. His autem favoribus quis
non agnoſcit DE U M apertiſſime
adjuvare ac ſuffragari voluiſſe arden-
tiſſimo Franciſci deſiderio, quo ille
flagrabat, ſuccutrendi tempore bre-
viſſimo animabus plurimorum. QCu-
pijſſet ipſe, ſi tantum potuiſſet, eſ-
ſe totus lingua, totus vox; ſed quia
non niſi unam habebat, fecit DEUs,
ut hæc multarum inſtar eſſet, & ut
muta etiam & expertia vocis mem-
bra corporis, fierent in ipſo quo-
dammodo, vocalia tantum: ſed elo-
quentia,
Certum ſaltem eſt, conceſſiſſe
DEUM, ad ſatisfaciendum ejus hiſ-

ce votis, ut uno eòdemque tempo-

re pluribus in locis præſens eſſet, Hinc

unus idemque Franciſcus fuit, quem
horis ijſdem inter ſe certatim par-
tirentur Auditores in Templis pro
ſua inſtitutione, ægri in Noſbdochijs
pro ſuo ſolatio, milites in acie pro
ſua defenſione, naufragi in mari pro

212 PANECGTYRICUS DECIMUS COINTUS,

ſuo adjumento: ſi tamen dici poſſunt
diviſiſſe inter ſe Franciſcum, quem
eodem omnes tempore totum ſibi
vendicabant. Fuit hoc prodigium
in ipſo tam frequens, ut jam prope
prodigioſum eſſe deſineret. Magnæ
tamen admirationis caula fuit id,
quod jam nunc narrabo. Redibat
ille ex Japonia in Indiam, cuùm tem-
peſtate non provisâ ejecta eſt navis,
quàâ vehebatur, in mare ipſi adeò
Luſitanorum audaciæ novum & ig-
notum. Summdâ diligentiâ id egerunt
nautæ, ut ſcapha, cujus in ejusmodi
periculis maximus, & neceſſarius
ulſus eſt, ab oneraria non avellere-
tur: ſed intempeſta nocte undarum,
ventorumque vi, majori ſemper fu-
rore debachantium, avulſa tandem
à navi, & certam ad pernitiem in
altum ejecta eſt. Quindeni eam
conſcenderant, interque eos Præfecti
navis nepos; qui omnes, jam ex
oculis procul abrepti, ut certæ mor-
tis victimæ, amariſſimis lacrymis
deplorabantur, ſingultibus navigan-

tium cum ventorum fremitu atque

tumultu, ad horrorem augendum,
permiſtis atque confuſis. Tum Fran-
ciſcus, Præfecti mœſtiſſimi vicem
dolens, ſolari eum orſus, ſancte af-
firmavit, poſt trium dierum interval-
lum errantem filiam ſua ſponte redi-
turam ad Matrem, ſcapham inquam
ad onerariam. Quod promiſit, reipſa
etiam præſtitit. Sub tertiæ diei fi-
nem, cùm reliqui omnes recuperan-
dæ unquam ſcaphæ ſpem poſuiſſent,
vel fluctuum impetu fractæ, vel irati
maris gurgitibus hauſtæ, repente ſpe-
culatot

amrelſoß
montes 1c Vile
eccelergre. ſinng
tarun Alqui kun⸗
ere: Eeh retui
icinio, o hon
ſuum nltum
. annſin ie
im Lupoten, gul
uci elblcet,
unguum mortßz er
1a mwvimn recepti
nes guindecim in
dermnt, & nanter
nayichlam femonre
Cun exclamate o
Prins etaum Fuane
fühmmmm in chn
Arncſen reloo
Jligem Pranciſen
Giac hoc momt
lene Francicne
. bre nobi⸗
Qomoco i ſca
Ds eſrum reitu
ſere udieg eſ,
inn
n
mct emarlan
ilter 0
non pottit e
Potit,
cendo, Rh
Ulcu
L ieraenian
ſue ingai⸗

, in de 4

,
uem
ore otum ſibj
8 Modigium
inute
nentt Mge
6 (allt iit
arrabo⸗ 74
1. elt
tam, cum en.
gechi l nuin
1 mare ipſi aden
noyum 60 i
gentit i egerunl
jns in ejusmnocl
E& necellaris
ia non mellete⸗
1noe undatum,
nioni lempet iu.
, wulla tandem
2d pemmiten in
Quindeni eam
gus eos leleti
omnes, jaln ex
ti, u certz mot⸗
1fümis haorms
goltbus miinn⸗
um Kemitu age
wrem Agenalmn,
laſs. Tum Fuur-
wceſtiimi Ncen

n Otlas, lnbe 1

n Gjerum inelſt;
n ſponte tebf⸗
Ccapham inun
4 gonine,
dab en .
i onez
he hen /

— —
—

.
etnlih et⸗
NN

luulte

DE S. FRANCISCO XAVERIO IND. AbOST. 2132

culator é carcheſio alta voce excla-
mat: Miraculum! Miraculum! en
Scapham. Cucurrerunt ad eam vo-
cem certatim omnes, videruntque
naviculam, procellarum, & non uni-
us naufkragij victricem, rectiſſimo
per transverſos fluctus, aquarumque
montes ac valles curlu, audacem
accelerare. Jimque proinquanti nau-
tarum aliqui funem parabant porri-
gere: ſed vetuit Franciſcus, ut va-

ticinio, quo ſponte filiam ad matris

ſinum redituram prædixerat, even-
tus ad amuſſim reſponderet. Quis
jam ſtuporem, quis lacrymas, quis
gaudia exſplicet, quibus mileri illi,
tanquam mortis erepti faucibus, in-
tra navim recepti ſunt? jamque om-
nes quindecim in onerariam aſcen-
derant, & nautarum aliquis vacuam
naviculam removebat à navis latere,
cùm exclamare omnes, porrigerent
prius etiam Franciſco manus, qui

etiamnum in ſcapha hæreret. Qualis

Franciſcus? reſpondit nauta; noſter
quidem Franciſcus nobiſcum in na-
vi ad hoc momentum ſemper fuit.
Itàne Franciſcus in navi? reponunt
illi. Is certe nobiſcum in ſcapha fuit.
Quomodo in ſcapha, ſi ille hic no-
bis veſtrum reditum ſemper promit-
tere auditus eſt? Quomodo in navi,

ſi nos illum conſpeximus regentem

ac dirigentem curſum noſtrum? Quid
multis? aliter contentio componi
non potuit, quàm manifeſte agnoſ-
cendo, Franciſcum utrorumque com-
modo præſentiam ſuam per eos dies
utrobique indulſiſſe; quæ res tam

nova, taàmque ſtupenda duos Ma-

hometi aſſeclas, qui & jipſi in ſca-
pha fuerant, induxit ad Chriſti Re-
ligionem amplectendam. Anguſtiæ
temporis non permittunt, ut alios
eiuſdem ſortis eventus non minùs
jucundos pluribus enumerem. Inte-
rim dum videmus Francilcum, ad plu-
res juvandos eodem tempore præſen-
tem fuiſſe locis tam diſſitis, facilè
utique etiam indcimur, ut credamus,
ſcire illum nullo negotio potuiſſe,
quæ variis in partibus gererentur.
Et verò ubi Franciſcus hac ſuâ notiti4
non fuit? Ad rem hanc affirmandam
neceſſe mihi eſſet omnes ſigillatim
percurrere prænuntiationes, quibus
longe plurimis ille nunc loco, nunc
tempore, nunc & tempore & loco
remota, velut ea coram intueretur,
prænarravit. Quidquid in Luſitania
agebat Rex Joannes, quidquid Ro-
mæ ſtatuebat Ignatius, id omne eo-
dem tempore maniteſtabat ille minu-
tim in India, id omne ad amuſſim
exequebatur. Dum Malacam perrexit,
navim regiam conſcendere noluit,
ſed aliam & minùs commodam, &
minùs firmam, minuſque rebus necel-
ſatiis inſtructam, prædicens, quâ
ſorte earum quælibet eſſet uſura; re
ipſa firmior ſcopulis illiſa perijt, alte-
ra portum optatum ſalva tenuit.
Quando naufragio perituræ eſſent,
tum multis aliis navibus prædixit,
tum tribus maximè; quàâ nimirum in
Indias advectus eſt, quæ Cocinum
eunti aliquando comes fuit, & quæ
in Sancianum eum præceſſit. Sæpius
ex eo Navarchi intellexerunt, quas
in oras appulſuri eſſont navigia, qui-
3 bus

214 PANEGYRICUS DECIMUS QWINTUS,

bus ipſe vehebatur; nec ſemel docuit,
quò obvertenda eſſet prora, quando
aut noctis caligine ſiderum aſpectus
præpediebatur, aut chartas nauticas
procellæ excuſſerant. De illis quid
dicam, qui eo vaticinante didice-
runt aut mortis tempus vicinum, aut

ipſam adeò oppetendæ mortis horam

ultimam? Omnium loco eſſe pote-
rit Petrus ille Vellias, qui in præ-
mium opportuniſſimæ eleemoſynæ,
quà puellæ cuipiam indigenti ſubve-
nit, notitiam tanti æſtimandam acce-
pit; unde hic ſanus etiamnum rem
inprimis familiarem compoſuit, ani-
mi dein rationes cum DEO inijt, no-
xarum à Sacerdote veniâ acceptà, re-
liquiſque morientium ſacris Myſterijs
procuratus, vale ultimum amicis
& notis dixit, &, quod mirandum
maximè erat, ſecum illos mœſtâ pom-
pà ad templum duxit ad ſuas exequias
celebrandas, in ſandapila ſe ipſe com-
poſuit, manus junxit, oculos clau-
ſit, ferali ac nigra opertus ſyntheſi
placide exſpiravit, dum interim ſa-
crum pro eo funehri ritu canebatur,
præſentibus omnibus ſtupore attoni-
tis, & amicis inter teneras lacrymas
Franciſci vaticinium tam examuſſim
impletum recolentibus. Et quam-
quam iſthæc hiſtoria omnium inſtar
firmamentorum eſſe poſſet, quibus
fides adſtrueretur argumento, in quo
verſamur; tam illa eſt nova, ad eam
diem inaudita, nec unquam in ante-
riorum ſeculorum monumentis lecta;
non deſunt tamen aliæ complures ſi
non quales, certée ſimiles. Siqui-
dem Pranciſcus, vulgatâ nomenclatu-

râ, Propheta cognominabatur, cùm,
quod aliis nonnunquam per interval-
la conceditur, ſtabile in ipſo eſſet va-
ticinandi donum. Duobus Juveni-
bus, quorum prior viventi aliquam-
diu adhæſerat, alter extremum de-
cumbenti ſervierat, Malacæ prædi-
xit, illi quidem mortem felicem, al-
teri autem in Sanciano infelicem: at-
que ita factum. IIle enim in ſacram

aliquam Familiam adoptatus mortem

oppetiit apparatiſſimam, alter mu-
lierculæ amoribus implicitus globo

repenté trajectus eſt. Non ſemel

cùm ad populum verba faceret, cœ-
ptam abrumpebat orationem, ut ali-
cujus animam alibi agentis luctam
audientium precibus commenqdaret.
Sic in Amboino pro concione dicens
commendavit animam Didaci Gilij,
moribundi in Tornao: hic viciſſim
Joannem Galvanum commendavit
non procul Amboino naufragantem:
abeſt autem locus alter ab altero mil-
liaribus ducentis. Sed his mirabi-
lius, quod Malacæ eſt geſtum. Di-
cebat hic in templo ad coronam den-
ſiſſmam: cùm ecce, dum maximè
fervebat oratio, ſubſiſtit inopinatè,
velut alteri aures præbiturus. Inde
abrupto dictionis filo incipit mira-
bili eloquentiâ, fervore inſolito, ver-
bis ornatiſſimis deſcribere prælium
atrociſſimum duarum claſſium, tan-
quam ſi pugnantibus adeſſet. Hæ-
rebant attoniti, qui audiebant, ignari
quos ea narratio tangeret. Tum ille,
pèrinde ac ſi & prælii atrocitas, &
partis alterius periculum creſceret,
jungere ad pectus manus, copio-
ſum

tenatque vuli
Prorupt: Ficit,
nobs E5Ue bo
(aſs oln bollie
ferie, tolm en⸗
Eirrliſceeſlin,
lhorum, magnlitu.
Nrle teportite, 4
nibes it precia
inplets. Ego⸗ 1
Fiancileum hine
m; ipſins enim
lepottala eſt. lole
Go mimos addicit:
eandam, & nare
üimnnnunge .
Uat inttwuctu,
Oungue hoftilum
Krocliſime, i 1.
uns erbe inſulti
Cln iſi nonn
SInka, nernes pro
meruen, e ven
1e Pladm 8

nüm zinnlt

indam, n
An mem.
1 i 1.
VVeni luee
e emennn
im ge.
Maler –
Urtem leſieen 1.
no inkelicen .
leenim i ſan
Goptatus motten
mem alter wu.
implictus glob
. Mon lerel
eba heeret, aa.
Nationem, Nal.
i gents locam
1s commmendaret,
0 concione dicens
nam Dideci Clij,
na0: hie riciſim
n commendait
1o nakrigentem:
lter 25 Atero wil⸗
ded bis mirbi⸗
geun Di⸗
N 2ad coronam ler⸗
ce, dum marine
oblſti inopinntd,
rbitarus, lade
lo incipit mit⸗
wore inſolto e⸗
leſcibere Pirin
rum cl Bumn,.

DE S. FRANCISCO XAVERIO IND. APOST. 21†

ſum oculis imbrem profundere, &
ad Cruci affixi Servatoris ſimu-
ſacrum verſus, ardenter precari inco-
lumitatem & victoriam militi Chri-
ſtiano, tum ipſum cum Mauris, tre-
centis inde paſſuum millibus, con-
fligenti. Tum feſſo ſimilis caput in
fuggeſtum reclinavit, nec longa mo-
ra, cùum compoſito ad hilaritatem ſe-
renatôque vultu, has ipſas in voces
prorupit: Vicit, fratres! vicit pro
nobis [ESUS: hoc ipſo momento
claſis noſtra hoſtilem proſligat. Per-
rexitque, totam enarrare rei ſeriem,
& prælii ſucceſſum, numerum inter-
fectorum, magnitudinem & ſortem
prædæ reportatæ, diem reditûs, om-
nibus, ut prædicta erant, ordine ad-
impletis. Ego tamen non miror
Franciſcum hanc providiſſe Victori-
am; ipſius enim potiſſimùm operâ
reportata eſt. Ipſe Luſitano Præfe-
Go animos addidit ad pugnæ aleam
ſubeundam, & naves octo non ma-
ximas, parumque à neceſſario appa-
ratu inſtructas, opponendas viginti
quinque hoſtilium navium claſſi in-
ſtructiſſimæ, in qua militum, Luſi-
tanis ſuperbe inſultantium, plura mil-
lia, cum iſti non niſi ducentos tri-
ginta, inermes propè ac timidos, nu-
merarent. Iile ventos ſecundos, ma-
re placidum, victoriam glorioſiſſi-
mam vaticinatus, qualis re ipſa ob-
tenta eſt, interfectis Maurorum qua-
tuor millibus, cuùm Chriſtiani qua-
ternos duntaxat deſiderarent. An
non res magna eſt, Franciſco adju-
tore à tam paucis tam multos ſupe-
vari potuiſſe; ampliùs quid & mira-

bilius dicam. Francilſco ſoli inermi,
non ſeuto, non galeâ, non thoraee
munito, tantum animi fuit, ut nu-
meroſo Padagarum exercitui prodi-
ret obviam, eos increparet; terreret
minis, attonaret, in fugam conjice-
ret, ſic ut confeſtim tergum abjecto
animo & furore verterent, tantum-
que exercitús robur ad aliud pro-
deſſet nihil, quàm ut inde timidiſfſi-
mæ fugæ ignominia creſceret.
O Incredibilia unius hominis pro-
digia! video equidem tanta illa eſſe,
ut laboret credere volentium fides.
Sed non deſpondete animos, adhuc
majora his audietis. Et cur tanto-
pere mirum vobis videtur, homini-
bus illum terrori fuiſſe, quem vel ip-
ſa Elementa conſternata timuerunt?
& quodnam horum eſt, quod ejus
nutibus prompte non obtemperârit?

an Tellus? at quoties hæc eo juben-

te ac prælente repentinis motibus
concuſſa eſt? an Ignis? at quoties
iſte Franciſci imperio coërcitus, cum
jam luculentas in flammas erupiſſet,
longiùs progreſſus non eſt? Quan-
do Franciſco placuit perduellem
Chriſto civitatem Tolum ad merita
ſupplicia vocare, quæ ille arma ex
Aéëris armamentario in eum finem
prompta non habuit? caliginem,
fulgura, tonitrua, fulmina, nimbos
cinerum & bituminis, grandines in-
uſitatas pumicum & ſaxorum ; &
perinde ac ſi ſua in manu haberet cla-
ves cavernarum infra terram, viſus
eſt inde evocare ventorum agmina,
quæ turmatim involantia proſterne-
rent muros, domos ledibus ſuis evel-
lerent,

216 PANEGYRICUS DECIMUS WINTUS,–

lerent, & obſtinatis imaginem ulti-
mæ Mundi diei repræientarent. Sed
præ aliis omnibus promptas ad juſſa
undas habuit. Vix enim numerari
poteſt, quoties ille ex amaris dulces
reddiderit, aut earum furorem miti-
gärit, Üt alias inter vices contigit,
quando Malacam navigabat, ubi tem-
peſtatem ſedavit ſacrorum, quæ ha-
bebat, Lipſanorum thecam undis im-
mergendo: aliàs cùm ad Moluccas
tendebat; quo in itinere fluctus com-
peſcuit cruci affixi ſimulacro in un-
das immerſo; quòd, cùm vel incu-
riâ, vel vorticum impetu excidiſſet,
officioſo ſubinde cancri obſequio, ùt
nemo neſcit, non opinanti redditum
eſt: quem ad id elegit Numinis pro-
videntia, ut tanto plus gratiæ novus
ille & prodigioſus favor haberet:
neque enim à chelis, ſeu forcipibus
tam tenacibus reſtituendum, quod
perierat, ſed auferendum potiùs qui-
libet exiſtimaſſet. Non poſſem ſine
veſtra moleſtia narrare omnia, quæ
circa undas prodigiosè geſta ſunt.
Satis ſit nôſſe, non fuiſſe tunc no-
men navigantibus ſalutarius exiſtima-
tum, quàm Franciſci. Mercatores in-
ter ſe certabant, ut quis ſecum habe-
re in navi Franciſcum poſſet, eo co-

mite merces ſuas tutas rati. Neque

nunc ſolùm inter ſuperos morantem
in vota vocant, ſed jam tum viven-
tis nomen ſingulari cum ſduciâ com-
pellabant, exitu tam ſecundo, ut
nonnunquam vix compellatum per
calcatas undas ad ſe feſtinantem cer-
nerent, id quod ſpeciali quadam ra-
tione Joannes Araugius expertus eſt,

qui in naufragio tabulam arcte com-

plexus, Franciſco ſe commendavit:
hic autem eadem mox in tabula aſpe-
Ctabilis ſolatus eſt naufragum, ſu-
ſtentavit, comitatus eſt, & ipſos
quinque dies ac noctes tamdiu non
deſtituit, donec denique in Meliapo-
ris litore ſalvum atque incolumem
exponeret. Quem autem tantopere
venti atque procellæ reveriti ſunt,
non minùs eundem morbi, ac mors
ipſa obſervavit. Ægrorum ab eo
ſanitati reſtitutorum tantus fuit nu-
merus, ut Malacenſes Epiſcopi, qui
Apoſtolicâ authoritate in prodigia à²
Franciſco patrata inquirebant, mul-
titudine territi deſiſterent. Et fer-
me non ibat vir ſanctus ad ægrotan-
tium ædes, ſed ij ad pedes ejusdefn
