untur beneficia, ac gratiæ, ad has cur-
runt afflicti, & robur ac vires acci-
piunt ad ferenda adverſa: currunt
Mendici, & in neceſſitatibus ſubſidia
impetrant: currunt Agricolæ, & agri
eorum copioſas fruges ferunt; cur-
runt milites, & victorias reportant:
currunt Mercatores, & ſecundos na-
vibus ventos obtinent, currunt ægri,
& à languoribus ſanantur; ipſi etiam
currunt criminibus infames, & ſæpè
aſylum inveniunt. Quas enim inter
mortales gratias repartiri Divina vult
Bonitas, quas per ſervos ſuos non
largiatur? Hos ille vult eſſe urbium
præſidia, Nationum tutelam, ſic ut
omnes cum S. Leone fateri debeant,
quòd eorum interceſſione Divinæ cen-
ſuræ flexa ſententia eſt, ut qui mereba-
mur iram, ſervaremur ad veniam. Scit
Neapolis, ſuo à Januario defenſa ab

PANEGYRICUS SEPTIMUS,

aſſultibus Ghilulfi Principis Salernita⸗
ni: Sciunt Turones, contra Evari-
ci Gothorum Principis excurſiones
ſervati à Martino: Sciunt Pariſii, à
ſuo Germano protecti adversuùs fero-
ciam Norici Regis Nordmannorum:
& tu ipſa, tu & Mutina! ſcis; Gemi-
niani tui favore erepta illis excidiis,
quibus totam Italiam, turbinis inſtar
vaſtavit Hunnus, pro te tantùm non
nominatus Flagellum DEI. Profliga-
vit, negare non poſſumus, Ramirus
Hiſpaniarum Rex uno prælio ſexagin-
ta Maurorum millia, omnes Albellæ
campos truncis Barbarorum mem-
bris, ſanguinis rivis, oſſium aridorum
cataſtis opplevit. Sed tota ejus ex-
peditionis gloria Jacobo adſcribenda
eſt Apoſtolo, qui exercitum Hiſpa-
num, jam de fuga circumſpectantem,
aſpectabili formâ equo per aêra can-
dido vectus, & vexillum expanſum
manu præferens animavit. Quàâm ce-

lebrem Poëtarum Latinorum carmiæ

na reddiderunt victoriam, quam ex
Eugenio Tyranno Theodoſius retu-
lit? Græcorum Scriptorum calami il-
lam, quàâ Zemiſces Scytas protrivit?
At cui hæc utraque fuit adſcribenda?
Theodoſius Imperator commilitones
habuit Joannem & Philippum Apo-
ſtolos ; Zemiſces Imperator Geor-
gium & Theodorum Martyres, qui

omnes quatuor generoſis per aëra e-
quis vecti ſpectandos ſe objecêre. Et

Apoſtoli quidem, Alpes altàâ nive
contectas hoſtium ſanguine erubeſce-
re coëgerunt; Martyres verò cam-
Porum plana in cadaverum acerva-
torum colles mutarunt: hi autem per⸗
inde

Tsk tergach ,

e cettuchen 1 egi⸗

icos luperzion lrpi
(ſtaurm mmemblbn
It5. Lineniim,

nun, gifl
ANrimum, I
leßser aetne

len ſün Pee,
echad memotiit
uun Du Meſeenl.
rinno repoturtt
Penne rilium nu
ſugentn milin i u
Iis Author hit A
1peltabils ſunſt, nt
ſo lccemere. Mn
le Encenis Adelphon
Dhrit, gui paucarum
Uetn innumerabiles h
ljeet: ſed hujus An
guib lomnd ere
Ult ad wrlio imic⸗
iclrnon minds ila,
15 Oholte circunlet
tnin ulti mandalibe
Gns ollii, repentin
Rihmunfrne
Auihor t
ina
bn
ſz nin r
iet, glin 1 rhn
u! Non ban i
Von Hiidun

fm, tutbinig inſtn
Ppo te tantiim non
um Dl. Peoffer.
ollumus, Raminn
no prælio ſerapin.
la, omnes Abelle
Buberotum menn.
, oſſium aridorutn
de tota ejns er⸗
kobo adlcubend
ni exetcitum Hiſpe-
1circumſpe Ranten,
equo per zera can-
vexillum expanſum
nimavit. Qvm ce⸗

Latinofum carmi

Gotiam, quam er
o Theodoſius tetn.
criptorum calmi.
es Icytas potiit
e kuit adlenibenda
erator conmiltone
V Philpum 40o
8 Imperator Geor⸗
tum Martyres, gn
merolis per eli⸗
Gos ſe objecit ,
, Alpes Alti e
ſanguine enbe
artyres yero

FESTO SANCTORUM OMNIUM. 73

inde ac illi, conjuratos in hoſtium
pernitiem cœlo ventos ac nimbos ſu-
um adduxére, & his, Cæſarum ſigna
ſecutis, non Eugeniani minùs, quàm
Scythæ atroci tempeſtate repulſi ſunt,
quæ adverſa & oculis pugnantium
infeſta tergum obvertere Cæſareis an-
te certamen adegit. Nönne & Hen-
ricus Imperator ſæpius ſuorum exer-
cituum anteambulones armatos aſpe-
xit S. Laurentium, S. Georgium, S.
Adrianum, qui fulgurantibus armati
gladijs per conſternatos hoſtes trium-
phalem viam aperuerunt ? Inſignis
profectò ad memoriam luit victoria,
quam Dux Melſeeziles ex Gildone
Tyranno reportavit, quando parvâ
quinque millium manu inimicorum
ſexaginta millia in fugam egit. Sed
ejus Author fuit Ambroſius, qui
aſpectabilis ſuaſit, ne dubitaret præ-
lio decernere. Inſignis & illa, quâ
de Saracenis Adelphonſus Rex trium-
phavit, qui paucarum legionum ex-
ercitu innumerabiles hoſtium turmas
disjecit: ſed hujus Anthor S. Iſido-
rus, qui à ſomno expergefactum im-
pulit ad prælio dimicandum. Glo-
rioſa non minus illa, quæ Alexandri-
nis ab hoſte circumſeſſis obtigit; hi
enim cultris manualibus, neſcio quâ
ſorte oblatis, repentinos aggreſſores
gladijs armatos ſtrenuè rejecerunt: ſed
ejus author fuit S. Petrus, qui con-
ſpectus animos ad pugnandum addi-
dit.
Mirumne igitur, ſi hodie urbes
noſtræ nullos theſauros cariores ha-
bent, quàm alicujus DEO cari lipſa-
na? Non Principum qui olim Po⸗

pulis jura dederunt, ſunt oſſa, quæ
certatim conquiruntur: ſed ſunt oſſa
alicujus hirſuti Eremitæ, aut frater-
culi nudipedis, aut ſqualidi Pœni-
tentis, aut Martyris in fruſta dilania-
ti. Dicat Aula Romana, an non ci-
ſtula ejuſmodi cineribus referta, ſit
donum, quo carius acceptiusque nul-

Ium conferre poſſit Romanus Ponti-

fex pietati alicujus Principis de Eccle-
ſia benemeriti? Quot idcirco legatio-
nibus, quot libellis ſupplicibus non
aliud ſæpe Principes flagitàrunt, quàm
ut ſimili à Vaticano theſauro locuple-
tarentur? Miſit hos Conſtantina Au-
guſta ad Gregorium Magnum; nec
tamen aliud, quàm ramentorum ali-
quid e S. Petri vinculis eſt aſſecuta.
Miſit Imperator Juſtinianus ad Hor-
miſdam Pontificem, & magni mu-
neris locò velum accepit, quod S.
Pauli tumbam contexerat. Miſit ad
Lucium tertium Caſimirus Poloniæ
Rex, & non abſque prodigio impe-
travit nuda jam S. Flaviani oſſa. Dixi
non abſque prodigio: Cùm enim
Rex à Pontifice generatim tantum pe-
tiiſſet ſacrum aliquod corpus, quod-
cunque dare placuiſſet, intravit Sa-
crarium Pontifex, in quo complura
ejuſmodi Martyrum corpora ſerva-
bantur, &, Agite, dixit, Amici!
cui veſtrùm placet in ipſam adeò hinc
migrare Poloniam? Hæc vel ſeriò,
vel joco ubi Pontifex dixit, ſuſtulit è
tumba manum S. Flavianus, quaſi
hoc indicio profeſſus, ſe ire para-
tum. Atque hoc prodigio electus,
translatus eſt inſigni comitum pompè
Cracoviam uſque, ubi tanto illuſtrio-
M 3 re

34 PANEGYRICUS SEPTIMVUS,

re triumpho receptus eſt, quanto
majori voluntate eò fuerat profectus.
Si hoc loco meminiſſe vellem pom-
Parum magnificarum, quibus ejulſ-
modi hoſpites in ſimilibus migratio-
nibus excepti ſunt, quàm fſolicitè
ambiret Genua, illam à me non præ-
termitti, quàâ Præcurſoris Joannis oſ-
ſa illam in urbem invecta lunt? quùm
ſolicite Praga, illam quâ S. Viti oſſa
advenientia ipſa honoravit; Roma
ipſa taceri nollet honores, qui S.
Andreæ Apoſtoli capiti adventanti
ſunt habiti. Vincat tamen hodie ur-
bes reliquas Conſtantinopolis. Sen-
tio me eò occultà vi trahi ad aſpecta-
culum, quo nullum curioſius, nul-
lum inſolentius poſſit repræſentari:
unde & vos eò ſub finem ſermonis
juvat mecum ducere, ut videatis,
quàâm bellé honorare illos DEUS
noverit, qui ipſius causâ non dubi-
tärunt, ludibrio haberi atque con-
temptui: ſed quæſo attendite.
Lapſi jam erant à S. Joannis Chry-
ſoſtomi, in ignominioſo Ponti exilio
obità morte anni triginta & unus;
cùm Proclus Joannis Succeſſor, & di-
Ctæ Urbis Conſtantinopolitanæ Præ-
ſul, in Oratione, quam de Divi lau-
dibus habuit, tam egregiè ejus præ-
clara merita extulit, ut omnis popu-
lus elata voce expoſceret, reſtitui ſibi
Joannem. Sumit mox ardentis Populi
Partes Proclus, & ad Imperatorem
Theodoſium, ibi præſentem, conver-
ſus hortatur eundem ad ſatisfacien-
dum juſtæ petitioni, & recuperandum
theſaurum tam pretioſum. Jam & ip-
ſe Imperator valdè id cupiebat, unde

ſancte importunis vocibus magis in-
fammatus, legationem mox deſtinat,
quæ deſideratum cadaver ex Cumana
Conſtantinopolin reducat. Lecti lunt
ad id muneris Senatorum nobiliſſimi:
additus pro cuſtodia miles, pro pom-
pa Aulici & miniſtri, & Architecti
pro machinis, pro apparatibus cur-
rus. Vix tamen in Cumanam appulſi,
dum ſuo loco movere pretioſum de-
poſitum conantur, obnixum illud &
immobile reperiunt. Admovent cen-
tum brachia, centum adhibent troch-
leas; fruſtra omnia. Sic mæœſti & in
ruborem dati ſcribunt Imperatori,
nolle reverti Chryſoſtomum. Atto-
nat is nuntius Theodoſium, pertur-
bat primò & inquietat: mox conſilio
non ab homine ſuggeſto chartam po-
ſcit & calamũ; & provolutus in ge⸗
nua orditur manu propria longam ad
Chryſoſtomũ epiſtolam, haud aliter,
ac ſi vivus is etiamnum eſſet; quà par-
tim ſuadet, partim ſupplex rogat, ne
redire gravetur. Subſcribit dein ſuum
epiſtolæ nomen, plicat, ſignat, & ce-
leri veredario ferendam committit.

Vobis cogitandum relinquo, quanto

ſtupore perculſi Senatores illi fuerint,
cùm accepto regiarum literarum faſci-
culo hanc in ejus exteriori facie lege-
runt epigraphen. Patri Animorum
ſpirituali, & Univerſali Mundi Do-
ctori Joanni Chryſoſtomo. Nullà
morà ſimul ad tumbam accedunt, &
dum ad omnem pietatem compoſiti
circumſtant alii, hi fumante acerrâ,
illi accenſis inſtructi funalibus, Sena-
torum antiquiſſimus accedit propiùs,
& epiſtolam reverenter deoſeulsiusz
X*

le mobien imenuun
is kiii velin
n longum eſſet e
inenum, Animnorun
omeniun multtudine
CMcedonem ulge
crLotum humeris de
in commodum Cha
eror ple Theodofi
Comnitetus ingenticlaſl
rs minonsgue form
Ine exornaturum :
Mohiised lituspulchen
wipoltis humi geni
om epoſtum & int
AAum, lituorum cit
DMotum concentum
Cnſtminopolim obt
lleCeenng n n
ſumn iſe ſpeckayerit
echnt onne, 1
11, eihn remotior
IS denidig er
Unam, ſen
unobillom N

9

lovere pretiolnn d.

n, Obnirum id

unt. Adnoyent en
tum adhibent och.
u. Kie maſti i,
eibunt Impertton,
loſtomum. Atto.
eodoflum, pertur.
Auietat: mon conſiio

luggeſto chatumn ..
& provolutus in .
nu proptis ongind

biſtolam, haud altt,

mnumeſſet; qui .

im ſopplex rogit, ht

Cublcribit gein Iarmn

Plicit, ignat e⸗
lerendam commirtit

um telinquo, qan

Fenatotes ill fuerit⸗
giarum literarum llei.
extenioti bicte ege
Dati Animofun
niverſali Mundi
nryloſtomo. N
mbam acce Unt,
katen ohun
ti lumante Aceni⸗
. (analbs, end⸗
uCti tuniſbu⸗
mus cellt of .

Cculatus;
etent le⸗ hut

ſtræ ejus ſervus, Dominus meus
Theodoſius. Inde velut acceptà ve-
niâ, Epiſtolam reſignat, legit, Sicque
apertam imponit pectori, de genu il-
li cum cæteris ſupplicat, ut preces tam
reverentes benigno annutu ratas ha-
bere dignetur. Videbatur ipſe ſancti
Viri vultus, ſemper magis ſerenus,
animos ipſis addere; unde denuo ip-
ſum loco movere aggredi tam faci-
le mobilem inveniunt, ut ingenti
perfuſi lætitià ad reditum ſeſe accin-
gant. Longum eſſet explicare mag-
nificentiam, animorum pietatem ac-
currentium multitudinem, inter quæ
Chalcedonem uſque primorum Sa-
cerdotum humeris delatus eſt. Et
jam commodum Chalcedonem Im-
perator ipſe Theodoſius pervenerat,
comitatus ingenti claſſe navium ma-
joris minorisque formæ, ſplendidiſ-
ſimé exornaturum: cùm admot
propiùs ad littus pulcherrimâ ſuâ Præ-
torià poſitis humi genibus recepit ſa-
crum depoſitum & inter lætiſſimum
tubarum, lituorum, cithararum, tym-
panorum concentum rectâ proram
Conſtaninopolim obvertit. Dicat

ipſe Oceanus, an unquam aliàs trium-

phum iſto ſpectaverit nobiliorem.
Lucebant omni ex parte maris litto-
ra, etiam remotiora, cereis & faci-
bus ardentibus: ridebat cœlum, ſi
unquam, ſerenum & innube, Mare
tanquillum, niſi quòd placidæ ſolum

auræ, criſpantes exultantis aquæ pri-

mam ſuperficiem, videbantur vocum
& organorum harmoniæ amico mur-

mMure velle admodulari. Nitebant

FESTO OMNIUM SANCTORUM.

pæc folia, dixit ,‚offert Paternitati ve-

2 5
naves ſingulæ auro, omnis anten-
na floribus coronabatur, pupis om-
nis igne collucebat. Præibant na-
viculæ minùs nobiles, ſequebantur
illuſtriores „ claudebant Agmen
Prætoria, & molis Majeſtate aliis ve-
nerabilior, luminum multitudine
ſplendidior, periſtromatum pretio
& venuſtate locupletior. Jimque
non procul aberat urbis portus,
quando momento uno perturbatur
cœlum, & mari irato tempeſtas ſfur-
git tam formidabilis, ut laceratis ve-
lis, fractis rudentibus, claſtem re-
pente omnem disjecerit. Facilé quiſ-
que conjiciet, quàm citò voces can-
tantium mutärint in gemitus conſter-
natorum. Hic ſuæ ille alienæ vitæ
timebat, multòque vehementius alij
jacturam ſacerrimi illius depoſiti me-
tuebant, perinde ac ſi mare ipſum,
quod cœteroquin nauſeabundum, &
indignans aliorum cadavera eijcit,
hujus fame & invidi4 teneretur. Eva-
nuit tamen omnis timor, cum ani-
madverſum eſt, ab ipſo Sancto hanc
excitatam procellam, ut eò vehere-
tur, unde e& propinquo illam Viduæ
vineam ſalutaret, cujus causâ tantum
in ipſum malorum incubuerat. Ubi-
enim Prætoria propè ad illa littora
admota eſt, ſerenitas iterum reddita
eſt aeri, ſilentium ventis, undis tran-
quillitas, omniâque navigia denuo
conjuncta, cœptum ad Imperialem
urbem iter inter argumenta lætitiæ
proſecuta ſunt. Et jam iterum pom-
pæ aliæ, alia admiranda. Exſcen-
ſionem è navibus faciunt omnes Pro-
cGeres, Sacerdotes, milites, & ad
Apo⸗

26⁶ PANEGYRICUSOCTAVUS,

Apoſtolorum uſque templum pro-
cedit ſplendidiſſimum & ordinatiſſi-
mum agmen, cujus appendix nobi-
liſſima ſacrum cadaver Imperiali cur-
rui impoſitum. Qui autem funeris
tam ſplendidi comites, qui pediſſe-
qui? Muti, quorum lingua ſoluta,
ſurdi, quorum aures apertæ; claudi,
quorum pedes expediti; cæci, quo-
rum aperti oculi; ægri, quorum mor-
bi diſpulſi: & cum his multitudo
Populi tanta, quantam, vix ipſa
Conſtantinopolis caperet. Nemo
tamen hoc die inventus, cujus otio-
ſam curioſitatem paſcerent aut arcus
triumphales, qui omni in platea vi-
ſebantur; aut luſus Poëtarum, qui
omni in pariete legebantur; aut nim-
bi floridi, qui omni ex pegmate de-
pluebant. Cunctis id ſtudium, pe-
netrare per confertos in templum, ubi
repoſito venerando depoſito aperta
eſt à Patriarcha ciſta, ut omnium
conſpectui Sanctum corpus pateret.
Non tenuit ſe Populus tenero ſenſu
ad hoc ſpectaculum commotus, quo
minùs affectu conſono has in voces
prorumperet. Redi, Dive, ad tu-
um thronum; tuo in throno conſide!
Jamque miniſtri in hoc eum locabant,
cùm ſanctus Præſul cunctis videnti-
bus diductis labris: clara voce, di-
ſtin ctà & Majeſtatis plenâ, duas
has voces protulit, Pax vobis. Creſ-

cunt his auditis ſibi gratulantium cla-

mores, planctus renovantur; Im-
perator autem Theodoſius ad pedes
ſanctifſimi ſui Patris provolutus non
ceſſat eos lacrymis abluere, aut of-
cula figere, donec propè vi inde ab-
ſtraheretur, ut in tumba magnifica
infra Altare tantus theſaurus recon-
deretur. Quid nunc vobis videtur

Auditores mei! An vel cogitare po-

teſtis Triumphum Imperatoris, qui
adæquet Funus hominis ſancti? ſi
poteſtis, edicite, quisnam ille ſit.

Si minùs, reſpondete igitur. Amàtne

DEUsS ullo modo ſervorum ſuorum
ludibria, an verò vult eos honorari?
Quis unquam ipſi Mundo ſerviendo
conſecutus vel ab ipſo Mundo eſt æ-
ſtimationem parem illi, quam con-
ſequunturJuſti Mundum habendo lu-
dibrio? Nunquid jure optimo dixi
vobis initio: ad procurandam ſibi
magnam gloriam medium multò ma-
gis idoneum eſſe fugere illam cum

Modeſtis, quùm conſectari cum Am-

bitioſis? Quinam unquam Ambitioſi
tantum applaus aut viventes, aut
mortui habuére, quàm habuerunt
demiſſionis Chriſtianæ ſectatores ?
Et tamen necdum Mundus vult dare
manus veritati tam manifeſtæ! dubi-
um porrdò eſſe nullum poteſt, quin ſi
Mundus eam ſe negat credere, non
tam id dicat, quia intellectu non
aſſequitur, quàm quia voluntatis
proterviâ averſatur.

“W s
PrYPPPPEE

PARS

115

5A

Eſt igitu ce
1 D10, ut e⸗
Neque kamen mi
dohtum eſt, in 4
endurn 050,
ecurandis honl .
hi quoqve gnonn
Nymi doi,
Mrmare, el Marty.
3c mortem anam
Pumme g0riolr 1

Ennet. Cu Adun t

m n Allun et, Mart
Alr ia, I Mirdtian
n),ftatnihen, fiuſtnu
, Pede tanen hinc:
lerendam eorum ce
num ignomminie i⸗
u ſe ii gens
um nolis tntam g
Dahvoum tanden
, and domemo d
Aun lom zolelce
Den inge, c⸗
e peten nnn dor
ilet, Hiiunam,
ete te oncutjendo
e hon vindiciris
unfülu Cvcbllatn
1 teno bnne 30 .
Odlre Iden g
inſtar menh

cdol
boteimlenhe

. Enſnſ
ne leiheſt oai
in WW Aliores 3
uſti iaſng

Al. Ehnen 8

tunde agnider

tus Mheſaures tecon.
nunc vobis Uiletr
nel cogine .
m Imperatori

guiznam lle ſt
Gete igitur, Amitne
O lervorum ſworum
Vult eos honotati)
lMundo lerviendo
biplo Mundo eſ .
emill, guam cor.
londum habendol-
id jure optimo din
procurandim ſhi
medium multo mr⸗
e fugere illam cun
conlectari cum An⸗
unquum Anbitl
aut viventes, Ut
, quum babvennt
riſtiane kitts
m Mundus vul ln

n mmileſte! b .

llam poteſt, gunl
negat cedete, m
ia intelecto

wetlitu⸗

14S

Ominis ſanctiſd

Eſt igitur quàm maximè ſolici-
fus DEUS, ut Servi ſui honorentur.
Neque tamen mihi ullo modo pro-
poſitum eſt, inducere vos ad ſervi-
endum DEO, ut hic viciſſim veſtris
ſe curandis honoribus impendat. Mi-
hi quoque ignota non eſt S. Hiero-
nymi doctrina, qui non dubitavit
affirmare, vel Martyris confeſſionem
ac mortem vanam fore, quam ille
humanæ gloriolæ ambitione perfer-
L. 3. Com- ret. Quod dudum timeo dicere, ſed
ment. in
ad Ga- fiat, ut admirationi & laudi babeamur
ſin find. 3 4 fratribus, fruſtra ſanguis effuſus eſt.
Recte tamen hinc arguo: Non eſſe
. ferendam eorum cæcitatem; qui ple-
. num ignominiæ facinus cenſent, ad
illud ſe vitæ genus abijcere, quod
tam multis tantam gloriam peperit.
Ecquodnam tandem Idiomatis genus
eſt, quo nonnemo de ſæculo Parens
filium ſuum adoleſcentem increpat?
Degener funge, cave unquam poſt-
hac pedem intra domus meæ limen
inferas, ſi injuriam, quàm ille, te-
merè te concutiendo, intulit, pugio-
ne non vindicâris. Ut ego te vide-
am hirſute cucullatum, cum manitica
in tergo, fune ad lumbos, oſtiatim
obire urbem, & poſtes triobolaris
inſtar mendicabuli pulſantem? næ e-
30 te familiæ noſtræ probrum exiſti-
mabo. Fruſtra ſperas benevolum à
me deinceps oculum, ſi relictâ aulaà,
in quà altiores ad gradus enitaris, in
clauſtri alicujus angulo te abdideris.
R. P. Segneri Panegyr.

FESTO OMNIUM SANCTORUM.

PARS SECUNDA.

dicendum eſt, Martyrium ipſum, ſi ideo

27

Parciùs iſta, viri, parcius. Cujus
bæc ex ore audimus? ſi Ethnicus eſt,
ſi Alcorani Diſcipulus, ſi ſine ullo
DEO, detur illi venia, & ſic loqui
ſinatur, quantum lubet. Sed ſi ho-
mo Chriſtianus; prôDEUM! quo-
modo tandem in phreneſin tam pro-
broſam incidit? An non nos, qui
Chriſtus nos ſequaces profitemur,
ſummis quotidie honoribus illos affi-
cimus, qui vitæ rationem tam miſe-
ram & abjectam quàâm potuerunt
perfectiſſimè ſunt conſectati? quo-
modo igitur erubeſcimus illam am-
plecti, illam profiteri? Reſpondete
mihi, vociferatur S. Auguſtinus, vos
Mundi aſſeclæ, ut amplecti demiſſio-
nem Chriſtianam abjectum quid eſt,
aut honorificum? ſi abje tum, cur

in alijs illam ſuſpicitis? Quare, quare Serm. 115.

vos invenio eaxum rerum amatores;
quarum veneramini contemptores? An
non vos in pluribus e Cœlitum nu-
mero veneramini ſpontaneam pau-
pertatem: quomodo igitur vobis eam
probroſam ducitis? an non ſuſpici-
tis tolerantiam non expugnabilem?
quomodo igitur illam inter dedecora
veſtra numeratis? aut illos imitari
non pudeat; aut cultum porrd illis,
prope dixi, non exhibere. Si ita eſt,
apage illas icones, in quibus ingenio-
ſo penicillo ad vivum repræſentati
ſpirant: lacerentur: extinguantur illæ
faces, ſtatuæ illæ humi abjectæ con-
fringantur. Si probri ac dedecoris
plenum eſt religioſum ſe intra aſcete-
rium

93 PANEGYRICUS SEPTIMVUsS,

rium abdere, ut omnis Mundi pom-
pa conculcetur, auferantur Romual-
do, illi Camaldulenſium parenti,
circa caput radij, ex collo torques,
argentea circa tumbam ſupellex &—
anathemata; ut enim hos honores &
venerationem promereretur, cauſa
non fuit alia, quàm quia pauperi ſe,

in ſolitudine, tugurio incluſit. Si

infamis res eſt dare veniam injuriæ,
Evangelij doctrinæ obtemperetur,

auferantur igitur Joanni, Vallis um-

broſæ lucido ſideri, illa Monaſteria
tot ſumptibus ædificata, annuæ illæ
penſitationes, privilegia tam illuſtria:
ut enim hæc ille omnia ſibi vendica-
ret, non alia ratione effectum eſt,
quàm quòd ulciſcendæ injuriæ occa-
ſionem ſibi elabi eſt paſſus. Et quid,
obſecro? an perſuadet ſibi veſtrùm
quiſpiam, alterutrius horum memo-
riam fuiſſe perennaturam, ſi pro eo
quòd Chriſtianâ ſe demiſſione abjice-
rent, ſuperbis Mundi, & ſequacium
legibus obediſſent, officiorum ſplen-
dorem, fumum Magiſtratuum eſſent
conſectati? Imò recte de illis pro-
nuntiare poſſumus illud Hieronymi
de humili Pammachio. Miratur Or-
bis pauperem, quem divitem neſciebat.
Jacent in profundis oblivionis tene-
bris Majores utriuſque, etſi illuſtris

proſapiæ; etſi non omnis familia-
rum, ê quibus nati ſunt, memoria

exolevit, & nomen omne extinctum
eſt, neſcio an alij ulli, quàm Joanni
id debeatur, aut Romualdo, illis in-
quam, quorum poſtrema cura erat,
illas celebres reddere.
Et vos dedecoroſam dicetis Hu

militatem, quæ Sectatoribus ſul per=
fectiſſimis tantum decoris compara-
vit, ſectatoribus inquam ſui omnium
contemptiſſimis? Illud me non latet:

appulſlſum Romam Henricum ejus Bar. anne
nominis ſecundum, ubi dono acce- 1013.

pit à Pontifice Benedicto globum au-
reum, gemmis diſtinctum, Impe-
rij ſupremi inſigne, confeſtim illum
miſiſſe ad Monaſterium Cluniacenſe
in Gallia, cum dicto: ejus loci in-
quilinis juſtius multo id Mundi ſym-
bolum deberi. Sed quàâ demum cau-
s4? an quia illi majori tum Orbis
parti dominabantur, aut quia alios
& ordinis gradu & dignationum api-
ce longè anteibant ? Imò, addidit
Henricus, quia ipſi Mundum calca-
bant generoſiuùs, & omnes ejus pom-
pas ac magnificentiam exoſi ad Cru-
cis tantum opprobria aſpirabant.
Nullis melius, audite ipſa S. Impera-
toris verba, nullis melius hoc donum

poſſidere congruit, quam ijs, qui pom/

pis Mundi, honoribuſque caltatis, Sal-
vatoris Crucem expeditius ſequuntur.
Haæc igitur conſectari opprobria vel
ipſius Mundi conkeſſione, glorioſum

eſt. Et ſi glorioſum, cur vos eru-

beſcitis eadem ſectari? cur illis inſul-
tatis, qui ſequi ſtudent? An non hoc
eſt palmarem DEO injuriam inferre?
An tantâ gloriàâ, quàâ identidem ſer-
vos illuſtres reddit, efficere non po-
teſt, ut aliquo vobis in pretio ſit ejus
ſervitus? quid tandem facere ille
præterea poſſet, ne vos ipſum vilem
contemptuúmque exiſtimetis? Et vos
tamen Omnia amatis, omnia colitis
(ſic vos cum Salviano alloquar) ſo-
lus

TI wolaa iu
Ainſaniam
um gepere
Ula, nullon
igis, vel
In monumentis con
d Unintione ſt
Gillemiuli, Cign⸗
nelid ciis lwweni
non onbs ninis.
tmn lngine inel
lgnemcoh tne
inurbe celebenin
Ntitd ſtat⸗
m,e
ti Mimag; wid
gen ſie capt
undo, kr a
tet,

5

Gt ze
ecoris c omndet,
D nſniomninn
Mdme non e⸗ 8

auc
a
ne, conkeſtim
ſterium Clniunt
ico: eiis loejt
ulto il Mondi Fr.

el ui lemun c.

majoti tum Orbi
tur, aut quia alies
& dignationum 1pi.
ant? * Addidi⸗
iofi Mundum calcr.
& Omnes ejins pon.
entiam exoſt 1d Cn⸗
pprobria alpinben.

vchte ipli 5. lmperr.

lis melidu hoc Contn
quan iſ, gli en⸗
7ibiſgue callati N
exyetitint ſeglunn
Vctari opprobtin Fel
nleſſione, gloriolmn
lolum, cur vos el⸗

eCtari?/ cur ills iN.

ludent? An non hoe
60 imjuriam inkene
qu igentigen e.
li, eſßcere non ho⸗
Cbis in preti ſi tes
tandem lene ile

FESTO OMNIUM SANCTORUM. 29

2 Eecl. l. 3. Ias vobis in comparatione omnium DE-

US vilis eſt. Solus DEUsS eſt, qui
contemnitur; ſola ejus lex, ejus de-

creta, ejus conſilia, ejus ſequela,

ejus ſervitus deſpiciuntur. O infeli-
citatem, miſeriam DEI noſtri, cui
tam parùm proſperé cadit, ſuorum
ſibi fidelium animos devincire, Heu!
agnoſcamus tandem deceptionem
noſtram, & dum manibus palpamus,

quàm DEO cordi ſit, ut ſingulari a-
pud Mundum in pretio ſint, quo-
rum omnis conatus eò tendit, ut ne-
glecti jaceant, fateamur, nihil jam
poſſe huic opponi aſſertioni; ne hu-
manum quidem faſtum ac ſuperbi-
am ullo juſto colore velare ſe poſſe;
ſi Humilitatem Chriſtia-
nam averſetur.

1 1 4
l

POPULUS TORTIINATUS
PANEGYRICUS.

IN HONOREM &ANCYXL DOMUS
Lauretana LEirmi diltus.

— Tſi multa ſunt, ſtult?, &
agd inſaniam uſque res quaſ-
dam depereuntium exem-
pla, „nullum tamen vel an-
*tiquis, vel novis hiſtoria-
rum monumentis conſignatum inve-
nio admiratione & ſtupore, ut ego
quidem judico, dignius, quàm illud
neſcio cujus Juvenis Athenienſis,
non opibus minùs, quàm Progeni-
torum ſanguine inclyti. Vidit hic
aliquando in Prytaneo (locus is erat
in urbe celeberrimus) vidit, inquam,
fortuitò ſtatuam, Bonæ, quam dice-
bant, Fortunæ: vigit, & momento

eodem ſic captus eſt, ut ea, quæ

narrabo, faceret, neſcio majorine à⁹

vobis intelicis miſeratione, an verò
riſu & indignatione excipienda. Non
abibat ferè ulla dies, quin ille rediret
ad ſtatuam ſua eidem delaturus obſe-
quia. Nunc floribus coronabat ca-
put, nunc annulos inſerebat digitis:
aliàs mediæ noctis tenebris ventitabat
ad ſua dolendo amantis ſenſa cantu
prodenda; modò deſideriorum ſuo-
rum exaggerando ardores, aliàs to-
tum illi devovendo, quem trahebat,
ſpiritum ; & tandem, longe illam,
Præferendo puellis græcis omnibus
quæ ipſum maritum ambiebant, Sena-
tum acceſſit urbis, & oblato libello
ſupplici Petijt, liceret ſibi bonà Patrum

veniâ quàâm ſplendidiſſimé domum

N 2 illam

100 PANEGYRICUS OCTAVVUS,

illam ducere, oblato vel in dotem,
vel tantæ gratiæ compenlſationem,
toto ſuo patrimonio. Riſit Senatus
inſanos amores, & repulſam dedit.
Rediit tum Juvenis ſub crepuſculum
ad amicam ſtatuam, & calentes in-
ter lacrymas, ac perpetua ſuſpiria ca-
lamitatem ſuam diu deploravit: tum
nudato pugione, non ſinant Dij, aje-
bat, ut alteri me ſponſæ ſervem, poſt-
quam te habere conceſſum non eſt.
Sic adactàâ in pectus ſicâ ad ſtatuæ
pedes exanimis concidit, & totam
ſuo cruore fœdavit. Non eſt mihi
dubium, Auditores! quin omnes.,
communi conſenſu, amores hos, in-
ſanos reputaveritis: date tamen huic
Juveni veniam; nec enim ſolus ita
delirat. Prô quantus eorum eſt nu-
merus, quorum votum eſt unicum,
ſponſam eandem, Bonam Fortunam,
domum poſſe ducere! Haâc utique
cauſa Democritus, hâc Epicurus,
Anaxagoras, Gentilium alij, farinæ
ejuſdem, adulabantur illi tot in me-
dium adductis encomijs; cùm hic il-
lam Rerum planè omnium Opificem,
Regulam ille, Dominam alius appel-
litarent, sicque eam ad ſe certatim
pPellicere laborarent. Quin nec Chri-
ſtianorum hodie in Cœtu deſunt, qui
inſano eam amore depereant; &, ſi
publice thus illi adolere erubeſcant,
in arcano tamen opem implorare non
vereantur.
Nihilominus ſi verum eſt, ut
eſt veriſſimum, non aliam Bonam
fortunam reperiri, quùàm amabiliſſi-
mam DEI beneficentiam, quæ dona
ſua cui, quantum, quando, & ubi

„

vult, largitur, optimo animo eſtote,
AA. jam enim iſta ſe, non ſine alio-
rum invidia populorum, deſpondiſſe
videtur: & cui? huic veſtræ Piceni
Provinciæ.
Atque utinam liceret mihi ho-
die hiſtoriarum veſtrarum à multis
retro ſæculis relegere monumenta,
quàm facile eſſet hoc vobis ob ocu-

los ponere? uſque aded illuſtria ſunt

pignora, quibus ſuam illa volunta-
tem, ſuum erga vos amorem, in

creberrimis Italiæ calamitatibus, pa-

làm fecit. L D
Sed quid alia quæro? An non
hodie videri mihi datur, præ alijs
omnibus, vos, præcipuâ quadam
prærogativà illos eſſe, quibus ſacrum

illud hoſpitium, ex quo omnis mor-
talium felicitas originem traxit, &

poſſidere, eòque gaudere conceſſum
ſit? cui proinde dubium eſſe poteſt,

quin ſint, aut eſſe poſſint, ſitis for-

tunatiſſimi? ſic vos ipſi ſapienter ju-
dicatis; eâque causâ pro favore tam
eximo grati, decreviſtis, ut hac de-
cimâ Decembris die, quaâ ad vos
ſancta hæc Domus advecta eſt, quot
annis ea res hoc ex loco in memori-
am vobis quàm apparatiſſime revo-
caretur, id optantes uniceé, ut quàm

fieri poteſt vivis coloribus ob oculos
vobis ponantur nomina, quibus di-

vina beneficentia vos ſibi devinxit.
Bonà igitur veſtrà venia, quantum
vires ac facultates meæ ſinent, votis
veſtris hoc mane velificabor. Poſ-
ſem equidem, non nego, excurrere,
ſi ita luberet, ad celebranda vetera

non novo minus, quàm veſtra pro-

merita,

Il
ebe llt

( .
Nelli⸗ is eignos
E .

veſttus lules, 9
uibes Deo lenmn
dicen. Wie gtun⸗
ero lols lode comt
leſt w ſon tam
1, in kelles e
Volret.
Non putarem tr
Derutarum, ſͤpron-
e Gono enhibuiſl
UM benerolentiam
tmm tenetam, tail,
lem tintimnque ine au
d Prrllmere,
cicem polletis Fi
isren useſtimamus
Uiid, go carins lott
1 hei Uiu. Per
Dan! in non iple
n, is vero lno
n mmbes Bubaror
Reenm in n nien
n manlng, ſeplle
kenatus eſt, nnon
Thabor, n 1
ſtite Peng, Onntül
catin eſn

namn leeret mibi ho.
veltraum multi
Klegere monilheni
et hoc pobi “

ue aded illuſtii

8s ſuam illa Volunt-
34 vOs 2morem,i
2 climitatihis, p.

h vero? An non
ihi duur, pre alf
, Pracipui uadin
s eſſe, guibus ſacrum
1, er quo omnis mor.

originem tatit, 4

le gaudere concellin
e dubium eſſe potet
e poffint, ſiisfe⸗

vos ipſi ſapienteri.

causi pro favore in
ecteviſtis, vt hue ⸗
die, qui 10 w
nus advelta elt, gbt
cet loco in meno.
1ppꝛratiſimme en⸗
Antes unice, Ut guun

coloribus ob dellp .

qul Us .
i Gerinnt.
lantun

notmina,
ia vos ſb
4 4 .
ſtri Venla, potis

ent
es mer ſient lol.

1 4 0l.
reliüci⸗
4 nepo/ “
1
4 lhand i
16 0, veſtt

, An in

DE S. DOMOLAURETANA. 101

merita, & recte facta, quibus tantis

vos favoribus dignos reddidiſtis. At-

que hic obſervaretis, an non mea

dicendi facultas, quæ ſcio quàm ſit

tenuis & nulla, ipſa tamen etiam
concinna & florida evaderet. Sed
pace veſtrâ, tanti ego virtutem ve-
ſtram facio, ut plané mihi perſua-
deam, me minus vobis placiturum,
ſi veſtras laudes, quàm ſi titulos,
quibus Deo devincti eſtis, prædi-
dicem. Sinite igitur ſinite, ut hos

ego ſolos hodie commemorem, at-

que ita vos non tam præclarè meri-
tos, quàm felices ac fortunatos de-
monſtrem. —
Non putarem me longè à vero
aberraturum, ſi pronuntiarem, hôc-
ce dono exhibuiſſe
UM benevolentiam tam ſinceram,

vobis DE-

tam teneram, tam, intimam, ut ta-

lem tantàmque ſine audaciæ nota non

modò præſumere, ſed ne deſidera-
re quidem poſſetis. Si enim momen-
tis rem ſuis æſtimamus, donavit vo-
bis id, quo carius fortaſſis his in ter-
ris habet nihil. Perpendite, per
Deum! an non ipſe in ditione eo-
rum, qui à vero ſuo cultu alieni ſunt,
in manibus Barbarorum, deſtituit
ſpecum, in qua natus, Crucem, in
qua mortuus, ſepulchrum, ex quo
renatus eſt? An non ſinit, ut mons
Thabor, in quo & glorià & maje-
ſtate plenus, ornatũſque comparuit,
cedat in paſcua pecorum viliſſimo-
rum? An non Ghetſemani hortum,
Olivarum ac Calvariæ Montes, ſuo-
rum in hoſtium poteſtate reliquit,
Patiturque, ut poſtremus quiſque

Turcarum id ſolum aratro ac ligone
Proſcindat ?7 Hujus tantum Domus

curam tam ſolicitam præletulit, ut

nulla ratione eam apud perfidam ali-
quam Nationem aut ignotam, aut
contemptam videre ſuſtinuerit; ſed
eam conkfeſtim inde abſtulerit, lon-
giſſimo aeris mariumque tractu tranf-
portando, primâque vice attonitis
ſpectantium mortalium oculis objici-
endo domum volantem. Cujus tan-
dem rei hoc argumentum eſt? an
non quod locum hunc præ alijs
omnino omnibus carum habeat ac
pretioſum? ſi enim peculiari in illum
amore non ferretur, cur tandem ejus
protegendi ſtudium tam anxium de-
monſtraret? Neque hoc mirum no-
bis videre debet. Alia enim loco
Chriſtus aut brevi admodum tempo-
ris ſpatio incõluit, ut Bethleemi ſpe-
luncam, ut ſepulchri cryptam: aut
uno duntaxat inſigni ad memoriam
facto nobilitavit, ut Thaboris, &
Calvariæ colles. Cùm èê diverſo Au-
guſtiſſimum hoc habitaculum ſtabile
eſſe voluerit; pluribus illud factis ad
memoriam commendare, myſterijs
profundiore veneratione dignis illu-
ſtrarc. Hc in æde ille voluit Matrem
ſuam naſci, in hac denaſci: in hac
Gabrielis Archangeli ore nuntiari rem
novam noviſſimam, & maximam
generis humani redemptionem: in
hac virgineis illis & puriſſimis labijs
proferri lætiſſimum Fiat, quod tan-
ta cœlo gaudia, terrorem Inferno,
mortalibus felicitatem attulit: in hac,
carni mortali & cruciatibus obnoxæ,
Divinitas, & æternitati vita brevis
N 3 &£

102 PANEGYRICUS OůCTAVVUS,

& caduca defſponſa eſt: in hac, ut
non ex vano autumant aliqui, pueri-
tiæ annos abſolvit, in hac Adoleſcen-
tiam ac juventutem parentibus ſuis
ſubjectus, victum illis earum manu-
um opere lucrando, quarum opus
nobiliſſimum & maria & montes
fuerant, exegit: in hac vix ab inferis
ad vitam redux mœſtiſſimæ matri ſa-
lutem attulit: in hanc ſubinde, jam
corporis gloria donatus, deſcendit
ſæpius, ad eandem Matrem ſuam &
viſendam, & ſuâ præſentiâ recrean-
dam, & triumphalem illam animam
ad Paradiſi delitias invitandam: hanc
primam ab Apoſtolis dicari ſibi Ec-
cleſiam voluit, hic primam aram ſta-
tui, hic primùm Diviniſſimâ hoſtiâ
litari. Quid mirum igitur, hanc ipſi
Domum tantopere cordi eſſe, ut om-
nem alium locum, in hujus compa-
ratione, non amare & negligere dici
poſſit?
Plurimum laboravit olim Salo-
mon, ut Templum ejus nomini ſa-
craret tam magnificum, tam pretio-
ſum, ut ipſum etiam aurum Evilat in
co vile haberetur; ut de Tyri Abje-
tibus, Libani cedris, pario marmore
nihil dicamus. Uſus eſt ad hujus
fabricam manibus & arte operarum
quinquagies millium: dotavit illud
theſauris, opplevit victimis, thy-
miamate ſuave olere fecit, & tantà
