odiſſe, & excutere. Ludo ſe dedidit,
crapulis, diverticulis, quin tandem
ex urbe in campos progreſſus, & re-
liquorum nefariorum hominum dqu-
Ctor vicina nemora infeſta cœpit red-
dere ſpoliationibus, proditionibus,
cædibus. Aliquot intervallo anno-
rum eam ad urbem reverſus Joannes,
intellexit ex Epiſcopo miſerandam
infelicis Juvenis ſortem. Quis jam
cogitando aſſequatur, quo animi ſen-
ſu numtium exceperit? Conkfeſtim
peritum latebrarum locorumque du-
cem nactus in viam ſe dedit montem
versus, in quo illa latronum caterva
fidos ſuos receptus habebat. Vidit

illum adventantem, & agnovit Ju-

venis, vitæꝗque ac factorum atrocium
conſcientiâà non auſus in conſpectum
ſe dare, per ignota & abdita viarum
ſugam capeſſit. Non tamen animos
deſpondet Sanctus Senex, ſed me-
liore, quo poterat, modo infecu-

tus fugientem, precibus & planctu

fiſtere infelicem comtus eſt. Sta,
clamabat, quid fugis, chare fili, mi-
ſerum Patrem tuum? quid fugis, chare

EVANGELISTA. 259
fili, miſerum Patrem tuum? quid ti-
mes? an non vides te Juvenem, me
Senem, te validum, me debilem; te
armatum, me inermem? fugiunt la-
tronum metu, qui iter faciunt; non
hos illi fugiunt. Tuo bono adſum,
ne dubites. Ego pro te rationem
Chriſto reddam, ego noxas tuas por-
tabo; ego pœnas facinoribus tuis de-
bitas luam; paratus vel vitam dare
pro te, ſi in cælo, aut inter morta-
les tribunal aliquod fuerit, quod in
tuorum ſcelerum vindictam illam ex-
petierit. Excuſſerunt verba tam blan-
da contumaciam Juveni, ſtetit, equo
ſe ad Sancti Senis pedes abjecit, &
jam totus ardens dexteram, tot mini-
ſtram facinorum & cædium, pudo-
re compulſus ſinu ſuo abdidit. Non
tulit hoc Joannes, ſed ipſe quoque
provolutus in genua injecit collo
ſupplicis brachia, benigneque com-
plexus, humo illum ſuſtulit, oſeula-
tus eſt, dextràmque amica vi ſinu
extrahens, ubi eſt, inquit, ubi eſt
illa manus? porrige illam mihi, ego
enim ejus ſordes lachrymis meis
abluam. Quid dubitas? an enim
tuam ego ſalutem à DEO mihi non
romittam? Eamus ſimul, eamus
ad Eccleſiam: ibi ego non ceſſabo,
quantum in me erit facere; ſuppli-
cabo, ſuſpirabo, & tantum cona-
bor, ut denique certus ſim, me eo-
dem Ilabore & cælum tibi, & te
cœlo lIucratum eſſe. Quid multis?

ita immutatum, Divina opitulante
gratiâ, eſt cor Juvenis, ut Joannes
paulò pòſt aliò profectus, non dubi-
K

K 2. tarit

2160 PANEGTRICUS DECIMUS OCTAVUS,

tarit ipſiEccleſiæ alicujus curam com-
mittere; vel quia jam alijs regendis
idoneum agnoverat; vel quia præfi-
cere aliquem, etiam nolentem, regen-
dis alijs, non rarò optima eſt ratio
eundem inducendi, ut ſui præ omni-
bus, quam oportet, curam habeat.
Hoc ex eventu nos ſic arguamus. Si
Joannes, ut in tuto locaret unam ſo-
lam animam, tam nulli pepercit la-
bori, ut jam ſenex, languidus, ex-
hauſtus, fractus eam per nemorum
avia ſequeretur, canis inſtar venatici
prædam inſectantis, ſi tantum lachry-
marum fudit, ſi jacturam tam dolen-
ter ſenſit, quid, dicite, feciſſe eum
putatis pro tam multis ætate adhuc
vegetàâ, viribus integris, & occaſio-
nibus non tam arduis? Si ſecutus eſt
fugientes, eos deſtituerit, qui ſpon-
te ad eum ventitabant? & ſi Latro-
nes mutare potuit in Epiſcopos, Epi-
ſcopos ipſos quales fecerit? Quales
fecerit? Legatur Apocalypſis, &
inde apparebit, quàm honorifice vel
in cœlo compellentur ſeptem, quas
ſuprà enumeravimus, Eccleſiarum
Aſiæ Epiſcopi. Dic Angelo Epheſi,
dic Angelo Smirnæ, dic Angelo Tia-
tiræ; atque ita de ſingulis Epiſco-
pis, non alià quâm Angelorum no-
menclaturàâ dignatis. Quodſi unus
ibi altéerve ob noxam non omnino
levem reprehenditur, quàm multis
tamen ijdem à virtutibus commen-
dantur? In hoc animarum juvanda-
rum ſtudium, in illo conſtantia, in
alio fidelitas, iterum in alio doctrina,
animique modeſtia celebratur: eam
credo ob cauſam, ut hinc appareat,

quanta ſit illius Apoſtoli excellentia,

qui non ſolum Eccleſias tam nobiles
fundare, ſed Eccleſiis ipſis Paſtores
tam eximios præficere noverit. Di-
cite proinde, AA. ſi Joannes totis
illis ſexaginta Apoſtolici muneris ſui
annis aliud non feciſſet memoriâ
dignum, hoc tamen ſolum quantum
foret? Et tamen audite. Non lſatis
illi fuit concionum ſuarum ardore
ſanctificàſſe minoris Aſiæ Eccleſias,
ſed petiit etiam Phrygiam, penetra-
vit ad Parthos, quin ulterius ad ipſos
Paſſoros, populos à Natura in extre-
mis Orientis plagis deſtitutos, ſeſe in-
ſinuavit. Nimis proinde arduum fo-
ret inſiſtere ejus veſtigiis, terras etiam
tam inhoſpitas peragrantis, & exco-
lentis nationes, etiam noſtris ſæculis
prope ignotas: & mihi jam mille
rope anni videntur, ex quo illum
ut Apoſtolum contemplamur, quem,
poſito ſcipione, calamo jam inſtru-
ctum ùt Doctorem jubemur conſi-
derare.

Et verò an non ejus doctrinam
miratæ vehementer ſunt non ſolum
ſcholæ omnes Chriſtianorum, ſed
& Barbarorum? Omnes ac ſinguli
alii Apoſtoli Evangelii doctrinam
mortalibus propinarunt, non nego:
ſed hanc ad ſuas allapſam aures Ethni-

7„

corum Philoſophi ut deliria exploſe-

runt: Joannes etiam his admirabi-

lem & ſtupendam reddidit. Nam
vel inter Platonis aſſeclas, ſui admi-
ratores, & contemptores aliorum,
tantum ille authoritatis & approba-
tionis meruit, ut ejus ſententiis, tan-
quam

6e8. procigiorun cle
ar. appelaihen be
u. Ni, Fedini Oper
ere n gliün
ler; lais ial
ium tnebris im
1e lidem le
ſutne Ecnmici n0
Gerd Chuiſtiani ven
e e Aifflus d⸗
ti ppler eicti
naretur uggerere e
nem, 9u in Pop-
60 uti oporteret
igo Clentem,
Petetet notitam
leret iuffeit enin
ererentir pin ſim
Eeret rcere; g
lfeit el 4ngelie
men ipe Prrcip
egorij munere in
ls t wlin cel

,

ſoi exce
i

ecellen
Ei fan nobile
l Paſto
Nendei, Di
n Juang tgii

res

hi nneig i
N menoti
lomm quumtom
e. Non igs
n luanum mo
Air Dolleis
pgiam, peyetn.
Ulteris ad ilos
Natura in ertre.
ſtitntos ſelein.
indearduum o.
igis tens etian
grants, & exo⸗
m nolttis leculis
mihi jam mlle
1, er gvo ilum
nplamur, ven,
mo jun inſtru⸗
inbenur corſ-

eis Nochinun
lunt non ſolm
6unorum, Eel
nes Ar ſNgoli
elüi CoOrinum
Int, non nego⸗
ſam hrePim

petr. Dam.

DE S. JOANNE

quam gemmis, libros illi ſuos exor-
narent. Et quem latet, ex omni
Apoſtolorum manipulo uni in Ec-
cleſia Joanni Theologi cognomen ad-
hæſiſſe? Sed quid dixi, in Eccleſia?

ſer. 1. de S. in ipſo, in ipſo adeò cælo talis ille

Joan. Ev.

videtur & agnoſci, & ùt talis obſers

vari. An nunquam narrari audiſtis,

Greg. Niſſ. ĩid quod Sancto Gregorio contigit, cui

in vita S.

Gregor.

Thav.

1. Tim. 2z.
I2.

prodigiorum celebritas Thaumaturgi
appellationem peperit? Aſcenderat
hic, Fedimi operâ ex Ponti ſolitudi-
ne ad dignitatem Præſulis Neocæſa-
reæx; civitatis ea ætate tam denſis er-
rorum tenebris involutæ, ut vix, ac
ne vix quidem liceret diſcernere, eſ-
ſentne Ethnici ficti Chriſtiani, an
verò Chriſtiani veri Ethnici. Unde
ille ſuæ diffiſus doctrinæ DEI Ma-
tri ſupplex accidit, ut ipſamet dig-
naretur ſuggerere eam docendi ratio-
nem, qua in Populo illo inſtituen-
do uti oporteret. Audijt magna
Virgo Clientem, quòd is non ap-
peteret notitiam clariorem, ut cre-
deret (ſufficit enim ad fidem juncta
reverentiæ pia ſimplicitas) ſed ut do-
ceret credere; quem in finem vix
ſufficit vel Angelica ſcientia. Nec
tamen ipſa præcipuo hoc erudiendi
Gregorij munere fungi voluit; for-
taſſis ut vel in cælo fæminis affirma-
ret, quod in terris illas docuerat
exemplo, dum uti noluit donis
ſexui in minus convenientibus: Do-
cere autem mulieri non permitto.
Quem autem putatis hunc in finem
ab ea electum? Non deerant enim
verò in Cælo viri Magni, qui in Ec-

EVANGEILISTA. aur
cleſia inſignes Doctores fuerant. Erant
ibi eruditiſſimi in omnibus, quæ
circa Religionem vel abſtruſiſſima ve-
nire in quæſtionem poterant; læpius
illa aut explicârant in ſcholis, aut de
ijs diſſeruerant in Concilijs, aut in
Tribunalibus eadem propugnârant,
aut editis libris ſtabiliveränt. Ta-
men Virgo omiſſis alijs ſolum ſecum
Joannem adduxit ſocium, quo pari
& lucidiſſimi ſplendoris, & mode-
ſtiæ Majeſtate in cubile Gregorij in-
greſſa; Joannes, dixit, tu, qui ex
pectore filij mei bibiſti, & tanquam
ex fonte ſapientiæ Divinæ hauſiſti
abunde, tu nunc aliquid in animum
ſervi mei deſtilla. Atque ſic Joannes,
Virginis imperio obtemperans, ſancto
Præluli formam credendi tam ſubli-
mem repente dickavit, tam claram,
tam paucis multa complexam, ut toto
illo terrarum tractu dinceps alia ma-
gis celebrata non exiterit. Hæc tan-
quam Antidotum efficaciſſimum,
totam urbem Cæſaream ſervavit im-
munem ab illa contagione errorum,
quæ ſubinde pleraſque alias orbis
Chriſtiani Provincas infecit. Idcirco
Gregorius moriens eam filiis ſuis ve-
lut teſtamento reliquit, potuitque fi-
denter aſſerere; ejus ſe adjumento
omnem plane ſuàâ in Eccleſiâ Ethni-
corum ſuperſtitionibus exiſtimatio-
nem ademiſſe; ita ut, quemadmo-
dum ultra denos ſeptenos Magiſtra-
tůs ſui exordio Chriſtianos non nu-
meràârat, ſic eodem Magiſtratu cum

vita defunctus totidem duntaxat an-

tiquis involutos erroribus relinqueret.

162 PANEGVYRICUS DECIMUS OCTAVVUS,

Nondeerit, qui ſibi perſuadeat,
rectius facturam fuiſſe Virginem, ſi
ſecum pro Joanne è beatis cæli Genijs
aliquem adduxiſſet, quorum tanto
perſpicacior humanâ intelligentiæ vis
eſt. Sed quomodo hoc aptius, ſivel
ipſi Magiſtro & Doctore Joanne mul-
ta Angeli didicerunt? An par erat?
diſcentium e numero aliquem adduci,
cuùm Magiſtri ipſius operà uti liceret?
& illius Magiſtri, qui, dum mortales
inter etiamnum agebat, multa docere
cæli mentes potuit, illis adhuc dum
ignota, antequam ipſe manifeſtaret?
unde etiam non ſecus ac ij, qui ſedu-
lam Magiſtro operam navant, ad eum
deſcendebant, excepturi ex ejus ore
Prælectiones ſublimes, & rerum ſum-
mè arcanarum notitiam hauſturi. Sed
vobis hæc doctrina non nova minus,
quàm ultra omnem verſimilitudinem à
me excogitata videbitur. Ex ſancto
Joanne Chryſoſtomo quærite, & ſi
ipſe Iuculentu huic aſſertioni teſtimo-
nium non dat, tum ut novitium com-

Precem. in mentum illam mihi exprobate. Pla-

Joan.

n conſtat (hæc ſancti Doctoris verba
funt) ipſos Angelos ſumma cum atentio-
ne Yoannis ſe Auditores exhibuiſſe.
Ita ſanè, ipſietiam Angeli, ſi fanctus
hic Doctor non erravit ‚ipſi cetero-
rum Principes Cherubini ac Seraphi-
ni, Joannis ſe Diſcipulos profeffi
funt: hocque ipſum innuiſſe Chryſo-
ſtomus putavit communem iſftum
Gentium Doctorem Paulum, dum
ſcripſit, militantis Eccleſiæz Magiſte-

ph. 3.10. rio Triumphantem profeciſſe. Ur

innoteſcat Principatibus & poteſtatibus in

cæleſtibus, multiformis Sapientia DEI.
Hoc autem ſi ita habet, quid tandem
majus ac glorioſius prædicari de Joan-
ne poteſt? Verum eſt, Angelorum
opera mortales multa non vulgaria di-
diciſſe. Multa arcana, pertinentia ad
Populi electi libertatem recuperan-
dam, Danieli Cæleſtes Genij nunti4:.
runt. Ijsdem Magiſtris Manue opti-
mam educandæ ſuæ prolis, Samſonis,
rationem didicit. Non alij Medici
Tobiam docuerunt artem oculorum
lucem cœco parenti ſuo reſtituendi.
Angelis quoq; debuit Gedeon notitiâ
induſtriæ, quâ hoſtium, Madianita-
rum, manus ac ſervitutem effugeret.

Si Apoſtoli inſtituti ſunt, quâ glorias

Chriſtus ad Mundum judicandum
venturus ſit, Angelis id docentibus
fackum. Admirandam Virgineæ pu-
ritatis gloriam Puellæ Anatoliæ Ange-
li manifeſtärunt. Hermas autem Pa-
ſtor veram diem, qua Paſchatis ſolen-
nia celebranda eſſent, ex Angelis in-
tellexit. Sed quid ſunt iſta omnia,
quæ cæleſti Angelorum miniſterio ho-
mines didicerunt, ſi cum ijs compa-
rentur, quæ hominis Mazgiſterio
Angelis patefacta funt, ſi verum eſt,
eos arcanum arcanorum graviſſimum,
DEI Verbi Incarnationem ab eo do-
Ctos eſſe? arcanum hoc erat cunctis
retro ſeculis incognitum, quodque
nulla plane conditæ mentis perſpica-
cia rimaretur, & verbo, tale, quod
neque Angeli, priuſquam bhie diceret,
intellexerunt: ut idem pronuntiavit
Chryſoſtomus. An non igitur vobis
Joannes cunctis videtur anteponendus

Dodo-

f
1 L000
hot h i,

ii tpeleenn

00⁰ itabamn 3
Ghmmm ide Ecn⸗
Uagvamn mmhlisn
is ecelemneam

thune
apumeh,

lonm Orriſ Ee
ſeuimtelſi
tieik lihank
uris, echiel
Creranhientem
jmoceniiſiunum
ltu ſupra nudes
Cicecis? an el
1 Albuumile Aquil
Nemo non bitetut
gis nore iſtorioo⸗
niſipropeteramin
Cnis ommind kei ſn
imelin ila Mti
iniruca tenelwis
Tbnt illi oculis nol
eſt, Eed nune Pahp
nunc in Ctuce l
mnbllncoketgaunn
Eſm, mmnc inter
tem, m inplind
Ocdeslar inninnd 4
le olkrein Am
m, H

lm, itbain

nbcochinek

nm, inda in

5

4 R enne D
„guidtange
Nrleri geſen
t ncelan
kbgünn
arCnllerindi.
ngperinetii d
unn clhetn.
ſtes Geniinnet
iſtris Ran
ltris tnne gp⸗
Prolis⸗ Anlent,
Non Aij Medie
Atem Oculorun
ſ0 teltitench
Gedeon nofiti
fum, MiCimnit.
itutem efugetet.
ſert, qui gorii
hum dicmdum
is id docentibi
hin Viginerpl.
eAnnolie Ange⸗
ermus autem Pe-
Patchatis ſolen-
er wgeli in⸗
Cunt URr ommia,
umminittenoho-
lamn is nne
nis Mgſſeno
„Inuncſt
ngwiſiumn
Nrnihed do⸗
*R cundts
uium, Pict
mentis *
erbo, tale,

DE S. JOANNE EVANGELISTA. 263

Doctoribus, & doctrinæ, quam tra-
didit, ſublimitate, Magiſterij,
quo functus eſt, eminentiâ?

Cogitabam idcirco id agere, ut
calamum ille deponeret, jam haud-
quaquam amplius neceſſarium ad hanc
ejus excellentiam aſſerendam. Sed

æquum eſt, ut hunc ille nondum po-

nat, ſi non ut Doctor, certè ut Libel-
lorum Chriſti Servatoris Magiſter,
ſeu Evangeliſta. Et ut talis, jubeat
hic adeſſe ſibi grandem illam Aquilam
currůs, Ezechieli monſtrati; tan-
topere ambientem, ſuis receptum alis
innocentiſſmmnum Chriſti Dilectum
volatu ſupra nubes evehere. Quid
dicetis? an ſequi eum poteritis obtu-
tu, ſi ſuam ille Auilam conſcenderit?
Nemo non katetur; omnem ſacros le-

gis novæ Hiſtoricos volàſſe, ſed non
niſi propa terram in hominum oculis:

cujus omnino rei ſymbolum fuerunt
Animalia illa Myſtica, alis quidem
inſtructa, terreſtria tamen. Objece-
runt illi oculis noſtris DEUM; ita
eſt, ſed nunc palpitantem in faſcijs,
nunc in Cruce languentem, nunc
ambulando fatigatum, nunc diſſerendo
feſſum, nunc inter preces agonizan-
tem, nunc in planéctu mœſtum. At
Joañes iuæ innixus Aquilæ alis tantum
ſe attollere in altum potuit, utrelictà
terrà nubes ſuperaret, nec ſupra pri-
mum tantuùm, ſecundum, aut tertium
cælum, ùt Paulus, ſed, quæ Orige-
nis doctrina eſt, ſupra quintum, ſex-
tum, imò & ultimum denique cælum
evectus, non ante quievit, quàm ip-

ſum in natura ſua DEUM contem-
plari ipſi liceret, tanquam in ſua ſphæ-
ra olem, omnibus evblutum nubi-
bus, nullà Eclipſi pallidum, nullis
terræ nebulis offuſcatum. Sic ut at-
tonitus idem Origenes exclamaret,
audacià ingenio ſuo non inferiore:

Joannes omnem viſßibilem, & in viſibi- In Evang
lem creaturam ſuperat, & DVeificatus o. c. 1.
in DEUAintrat ſe Deificantem. Quid hom. I.

proinde admirabilitatis habeat, ſi,
cum ad ſcribendum ille ſe accinxit,
cælum ejuſmodi præ ſagijs præſtantiam
operis commendare voluit, quibus
ſcriptorum alij nulli appauſit? De
ipſo certe uno monunentis traditum
eſt, quòd imperato cunctis in Eccle-
ſia jejunio altiſſimi ipſe montis api-
cem conſcenderit, ubi dies noctes-
que aliquot moratus, Deoôque contem-
plando immerſus, velut alter Moyſes,
ipſe quoque densàâ circumdatus cali-
gine ac horrore, fulgura inter ac ful-
mina, denique voce, tonitruo non
abſimili, proruperit in illam inaudi-
tam ſententiam: in Principio erat
Verbum, & Verbum erat apud Dein,
& Deus erat Verbun. Quodſi locus,
in quo ille ſacram hiſtoriam comen-
tatus eſt, tunc denſa caligine involu-
tus manſit, deinceps contrario pro-
digio perpetua ſerinitate gaviſus eſt.
Scribit enim Gregorius uronenſis,
ſuâ quoque ætate ne unà quide pluviæ
guttà locum illum alperſum faiſſe,
quantum vis denſo circum nimbo ſo-
lum omne inundaret, & toti pluvia-
rum torrentes ingenti ſtrepitu decur-
rerent: id quod vel Olympi ſerenita-
te

264 PANEGYRICUS DECIMUS OCTAUUS,

te prodigioſius eſt, qui elato ſuper
omnes tempeſtates vertice ſecurus il-
las ridet; terkfa autem iſta medias in-
ter tempeſtates furorem earum peni-
tus non timet. An non deinde Eccle-
ſia Joannis Evangelium tanti æſtimat,
ut nullius alterius pretium cum hoc
comparari poſſit? Solo hoc, tan-
quam ſcuto non penetrando, potuit

illa retundere tela omnia Corinthi,

Ebionis, Theodotionis, & quot-
quot alia prodierunt ex orco monſtra
ad impugnandam DEl filij vel æterni-
tatem, vel naturæ ejuſdem cum Patre
communionem, vel cum eodem æqua-
litatem. Imd ſeculo illo, tam pleno
turbis ac tumultibus, quo Arrius,
Eccleſiæ perduellis, ſuis ſub ſiignis
numeravit tot Monachos, tot Eccle-
ſiæ Antiſtites, tot Populos, tot prin-
cipes, imo tot Auguſtos; habent
hiſtoriæ, illos non multos, qui tan-
tæ& Adverſantium multitudini Praich-
mo animo ſe oppoſuerunt, ſolitos
ſemper e collo palàm pendulum ge-
ſtare S. Joannis Evangelium, neſcio,
an ut eo tanquam ſcuto defenderentur;
an ut eodem tanquam Monili ornaren-
tur, aut ut eo ſaltem diſtinguerentur à
perduellibus, charactere tanto nobi-
liore, quò magis ſingulari. Nec
orthodoxi tantum, ſed Hebræi quo-
& Ethnici communi conſeſu ſummam
Evangeli] hujus æſtimationem præſe-
tulerunt. Judæi ùt theſaurum pre-
tioſiſſimum ſuo illud Gazophilacio
intulerunt, ut Epiphanius narrat.
Ethnici autem, ut doctrinam human4
cxcellentiorem ſummis laudibus extu-

lerunt, uüt recenſet Sanctus Auguſti.

nus: uſque eò, ut & Platonis Secta-

toribus nonnemo aſſereret: admira-

bile illud principium Evangeli, au-
reis exaratum characteribus, proſtare
debere in omnium Templorum pro-
Pylæis, multôque magis in omnibus
Lyceorum porticibus explicari. Ti-
ment ejus ſententias vel ipſa fulmina,

quæ ijs conſpectis perterrita fugiunt

à celſis turribus: timent Terræ motus,
qui ijs lectis non audent quaſſare mu-
ros. Timent mali ipſi Dæmones,
qui illis auditis velut in rabiem acti
Pproripiunt ſe ex obfeſſis corporibus.
Plura adderem, niſi me nonnemo fe-
ſtinare juberet, deſiderio videndi in
Joannis manibus librum illum Myſte-
rijs refertiſſimum, exaratum characte-
ribus tam abſtruſis, ſignatum ſigillis
tam inſolubilibus, quo ille ſibi vatis,
ſeu Prophetæ titulum comparavit.

An autem ambigitis, an ille pri-
mas etiam hoc in decore, ut in ceteris,
more ſuo retulerit? Certum eſt, va⸗
tibus omnibus exhibuiſſe DEUM fa-
miliaritatis & fiduciæ genus quoddam
ſingulare, dum arcana ijs manifeſta
voluit tam multis alijs ignota: erga
quem tamen uſus eſt majore, quàm
erga ſanctum Joannem? Alijs minu-
tim & diſtinctius aperuit eventum
uendam peculiarem; ut Vocationem
Gentium Iſaiæx; urbis Solymæ exci-
dium Jeremiæ; Lempli reſtaurationem
Ezechieli; atque ita diſſerendo de ſin-
gulis. Cui tamen aperiebat unum,
eundem celabat alterum aut ſaltem
non

1
4on Ommia igii⸗
lo ſonne nec
Nx ilum n
mincommun
Coinioni, cedimn
ena omms gene
alypls Aind non
ſtatio olunnun,
eus exotl0 2
fnein etant eyen
cui uundem non
rationi ciul Hi
Eeulsefeehiz
b u ecel en
in geuterilſlet ig
e Ocoman, t
ninum enm, Oſte
di kuorum ponna
prüls Abralumun

eltiy, teddidiſet: Diute

lelane zuten Are
ſinj Agebſciliccetl
lentio gurcunghe
Collcungue tei e
DElodbente,
ele Fec gid tn
re ercicium auci
Daatumcummanit
ſonis tot egnonn
nlaumn & mutr
8 lcarum! omn
“
elturz er

numn kopliclin

pertertiti l
bent ere wotn,
Fenttaſem.
üi Demone,
t in tebiem a0
ſis corporibus
menonnemo fe.
derio ridengi in
um ilum Mt.
Natum charad.
ſiggutum ſiglis
00 ile ſbi rati,
comparenit

is, milepti⸗
Nei in ceteti,
Cettumn elt, r.
ſe D.
genls Cooltimn
is munlkeſta
ignot: en
wwote, Auin
8? Mis mur⸗
eruit eventoun
Ut Voctione
8 Jolymm c
reſtunt
ernnt
ebr A
Phen 4 4
aun NR

DE S. OANNE

non omnia ſingulis explicabat. De
ſolo Joanne verè dici poteſt; quòd
DEUS illum nihil voluerit latere. Si
enim communi ſanctorum Doctorum
opinioni credimus, quam ille ſcripfit,
plena omnis generis Myſterijs, Apo-
calypſis aliud non eſt, quàm manife-
ſtatio omnium, quæ in Eccleſia ab
ejus exordio ad ipſum uſque Mundi
finem erant eventura. Hoc autem
cui tandem non eſt æquiſſimæ admi-
rationi, cauſaꝰ Habebatur antiquis il-
lis ſeculis effectus fiduciæ & familiari-
tatis plane excellentis, quòd DEUS,
cuùm decreviſſet igneo catacliſmo de-
lere Sodomam, tot nefariorum cri-
minum ream, oſtenderit, difficile ſi-
bi futurum pœnas illas ſumere, niſi
prius Abrahamum de ijs certiorem

Gen. 18. 17, reddidiſſet: Dixitque Dominus, num

celare potero Abrabhbam, quæ geſturus
ſum? Adedò ſcilicet DEl cum quoquam
locutio quæcunque excedit meritum
cujuſcunque rei conditæ: & ſolus
DEUS loquente DEO dignus auditor
eſt. Sed quid tandem eſt manifeſta-
re excidium paucarum urbium com-
Paratum cum manifeſtatione perturba-
tionis tot Regnorum, excidij tot Po-
pulorum, & mutationis tot Rerum-
publicarum? Joanni aperuit DEUS
ſtrages illas, & clades tam luctuoſas,
quibus interitura erat Regia & Reg-
num Populi olim dilecti: perſecutio-
nes, quas paſſurus erat novus Popu-
lus Chriſtianus, primò à Jjudæis,
dein ab Ethnicis, in ejus exitium &
damna deinceps conjuratis: captivi-
tates, bonorum ſubhaſtationes, ex-
ilia, truculenta crudelitatis exempla,
R. P. Segneri Panegyr.

EVANGELISTA. 265

quibus ſeptem Romani Imperatores
in id incubituri erant, ut Chriſtianam
Religionem omni ex Mundo funditus
extirparent. Nec iſto contentus, ma-
nifeſtavit illi etiam Vicrorias inſignes,
quæ Cruce, triumphalibus in labaris
Prælataà, ex hoſtibus Fidei erant re-
pPortandæ. Præterea opprobria, &
excidium Idololatriæ; gloriam &
propagationem Chriſto adhærentium.
Detexit eidem novum Imperium Ro-
mæ in ipſis Idololatriæ ruinis ſtatuen-
dum; Barbarorum inundationes,
perfidiam ſubjectorum, Nationum diſ-
cordias, Principatum mirabiles vices,
quæ ſtupendâ providi Numinis, &
occultiſſimâ ratione, ſervitura erant
ad viam veræ Religionis per omnem
Mundum aperiendam. Quin & ob-
tutu ad multò remotiora porrecto,
videndum illi objecit bellum atrox,
quo extema Mundi jam decrepiti &
velut capularis ætate, Antichriſtus im-
pugnaturus eſt Eccleſiam, tumultum,
trepidationem, horrorem Populo-
rum ultimas illas ruentis Mundi clades
ſpectantium; Decretorij Judicij ſigna
prævia, ordinem, formam, & ipſum
adeò ad gloriam & beatitudinem de-
ſtinatorum numerum, itémque æter-
num damnandorum; cuncta hæc in
illo profundiſſimo libro ſcripta legi-
mus, quem tam multi fruſtra conati
ſunt aperire, ne dicam legere. Quid
multis; ſatis ſit dicere cum Abulenſi:
Joannes de toto ſtatu Eccleſiæ habuit re-
velationem. Quidquid ad hanc diem
in Eccleſia geſtum eſt, quidquid ge-
retur, id omne jam ante Joanni credi-
tum & manifeſtatum eſt, id quod ſi-
LI gil⸗

266
gillatim & dilucide oſtendunt Apo-
Calypſis ejusdem Interpretes, ſanctus
Antoninus „ Aureolus, Lyranus,
Salmeron, Bellarminus, Ribera, Pe-
rerius, Viega, Alcazarius, aliique
magno numero, jam recenſitis & fi-
de, & famâ non abſimiles. An au-
tem hæc familiaritas, & conſuetudo
intima omnino ſingularis non fuit,
Joanni uno velut obtutu ſpectanda of-
terre, tam temporibus inter ſe diſſita,
tam multa, tàmque inter ſe diverſa;
& hæc tamen omnia quot ſeculis ante
monſtrata ſunt, quàm reipſa eveni-
rent? Pleriſque alijs Prophetis ea ſo-
lum manifeſtavit DEUS, quæ modi-
ci temporis intervallo eventura erant,
quorumque gerendorum ipſi pars eſſe
debebant non modica, aut ſaltem eo-
rundem ſpectatores: quo ex numero
fuerunt Jeremias, Baruch, Ezechiel,
& alij, qui calamitates à ſe prænun-
tiatas oculis uſurpärunt. Joannes
autem eos edoctus eſt eventus, qui
poſt millenos & millenos annos
erant ſecuturi. Et non ſciamus, nos
pluris æſtimare communicationem ar-
canorum, tanto temporis intervallo
remotorum, quàm eorum, quæ non
diu pòſt in lucem protrahentur?
Quodſi autem arcani, alterius noti-
tiæ crediti, gravitas tanto exiſtimatur
major, quo ſeverius ſilentium fidés-
ue alteri non aperiendi, quod cre-
Atuin eſt, imperatur, enimverò
non apparet, à quo arcani fidem
majorem DEUS exegerit, quàm à
Joanne. Legite, ſiita placet, totam
Apocalypſim, & ſubinde mihi re-

ſapientia humana devoratur.

PANEGYRICUS DECIMUS OCTAVVUS,

ſpondete, an arcani fides aut eſſe major

poſſit, aut imperari ſolicitius, aut

Obſervari religioſius? Apocalypfis 0-Ep. I03. 40
annis, ait ſan tus Hieronymus, tot EPaul. c.7.

habet ſecreta, quot verba. Non fuit
ſcripterum ullus, qui librum hunc
commentari aggreſſus, & arcanas il-
lius notas explicare, profeſſus non ſit,
audacem valde temeritatem eſſe, ſpe-
rare, quòd ad amuſſim ad ipſiſſimam
rerum prænuntlatarum verttatem quis

poſſit penetrare, eâmque in clara lu-
Et eam ob rem Ribera in Proem,

ce ponere.

parvum illum libellum confert cum ſup Apoc.

vaſto mari, pleno ſcopulis, ſyrtibus,
quin & voraginibus, quibus omnis
humana ſapientia abſorbeatur. Omnis
Et verò
ſi ita non eſſet, quomodo non notiſ-
ſima jam eſſent omnia, poſt tot ſecu-
la, ex quibus circa hujus Apocalypſis
interpretationem occupati fuerunt tam
multi perſpicaci ingenio viri, quibus
ſua cujuslibet ætas acutiores fortaſſe
non habuit? Grandia idcirco neceſſe
omnino eſt illa eſſe arcana, quorum
notitiam vel ad doctos pervenire DE-
US tam ſolicité cavit: cum aliàs ab-
unde nobis perſpectum ſit, humana
& divina inter arcana diſcrimen. Huma-
na enim abſcondere, æquum eſt, ut
ad Seniorem Tobiam Angelus dixit:

6

Sacramentum Regis abſcondere bonum eſt. Tob. 12.7·

At divina maniteſtare potius oportet;
opera autem DEl rewelare honoriſicum.
Neque enim timet Deus, ne ſuis quiſ-
piam conſilijs obicem ponat, & even-
tum fruſtretur; ſi ante eorum habeatur
notitia, quàm executioni mandentur.

Hinc

R

n—

Yeceimn
getninten
„jloupnelnnn
ſume
am a d
un. Mißs n
Elata lont ccl
Genikeſtuent, g.
1otina eſlentcn
ertalvetunbnon

Nden vr ipſe de
notis eſic Iet
moltr eo ibeli
Otmnibis, preteni
oognier: Mρο²⅜

(al. d .
mtiMn um 1

Ainert, tunt ind
mnin, non dlio
Commmniſſa: gvieſt
Drophetæ cum .
gi, Iue lkicern
Aliorum potils,
edocli int.

Dicant igitur
WGus Thomnas,
fcinin ommibes e
is praferenda;

Anniun her ab ili⸗

D fn
Unpetiobulzen
trem imocnn &
ngeatm kekie
fe, nihi penitc

Et, n ilimnn

, & Neng i.
Pkoteſiyonft
ltatem eſe ſe.
im ad ipüclinn
m Verittem gui
nque in claa h.
ob rem Ribern hen
im conkert cunnin i
Ppulis, Syrtibus
quibus omni⸗
tbeatur. Onmie
Dratur. t verd
nodo non notiſ-
4, poſt tot een⸗
ins Apocal pſ
Pati fherunttan
io nii, guibis
utiores Tortale
idcirco neceſſe
Acana, quorum
cnn Aisi
mnft, Iummn
uimen Numx-
Equbtn eſ, u
Angels it i⸗
rberebonun n 3
potins OPOI
lart lolnifun
Deus, ſe ii 8
en Ponnd 1
te eorun ,ftok.
gtfioniom ſir

en

Apocal.

DE S. JOANNE
Hinc etiam via mihi pPanditur ad
aliud Joanneminter & vates alios diſ-
crimen prorſus ſingulare conſideran-
dum. Alijs ſiquidem eâ causâ mani-
feſtata ſunt occulta, ut alijs potius ea
manifeſtarent, quàm ut privatâ eorum
notitiâ eſſent contenti. anni autem a-
perta fuerunt, non, tam ut doceret alios,
quàm ut ipfe ſciret. Unde Gagnejus,
notus ejus Interpres, pronuntiavit
multa eo libello Myſteria contineri,
omnibus, præterquam uni Joanni,
incognita: Abſtruſa hujus prophetiæ uni
tantum Divo Joanni nota eſſe. Id quod
evinceret, tanti momenti arcana ſuâ
unius, & non aliorum causa eſſe illi
commiſſa: qui eſt favor nulli fortaſſis
Prophetæz cum Joanne communis,
qui, quæ didicerunt à DEO arcana,
aliorum potius, quàm ſuo bono

edocti ſunt.

Dicant igitur audacter Albertus,
Sanctus Thomas, Hugo; Joannis va-
ticinia omnibus Legis antiquæ vatici-
nijs præferenda; & adjungat Haimo,
tantum hæc ab illis diſcrepare, quan-

EVANGELISTA. 267
tum à Domino ſervus, & à DEOho-
mo: neque enim ego amplius de veri-
tate hac ambigo: ſed citra dubitatio-
nem animadverto, voluiſſe DEUM,
ut in ſingnlis favoribus ſibi collatis
Joannis ſupra ceteros emineret. Gelſ-
ſit ſe erga illum, ut intimum, ut in-
ter paucos chariſfimum: Exaltavit
Alum apud proximos. non ſolum apud
remotos, ſed apud proximos, Unde
æ quum eſt, ut omnis alius ſervus pri-
mas illi cedat. Id tantum fieri poteſt,
ut nonnemo vincere ſe illum poſſe pu-
tet, ſi non in donis, quæ uterque à
DEO accepit, ſaltem in fupplicijs,
quæ ipſe pro DEO pertulit. Sed
quia hoc aliud non eſt, quàm me non
obſcure invitare ad ultimam Martyris
excellentiam in Joanne contemplan-
dam, permittite prius, ut tantiſper
Feſpiremus; sicque deinceps majori-
bus animis, & viribus recentioribus
atroci tormentorum, quæ jamjam ſe
oculis ingerunt, crudelitati, & formi-
dabili Mortis larvæ obviam progrez
diamur. .

NaAnr viſum eſſet prodigioſo
Vimperio bullientis olei cados in
rorem innocuum, & flammas ardentes
in gratam refrigerationem Joanni mu-
tare, nihil penitus dubij nobis ſuper-
effet, an illi non minus quàm cuivis
alteri pulcherima debeatur & Palma,

& corona. Hoc enimille ſupplicium

tulit ætate non canâ tantùm, ſed &
caducâ; cuùm jam vires longis attriviſ-
ſet itineribus, gravibus incommodis,
& laboriosâ perpetuâque prædicandi
contentione. Et tamen obſtupeſcen-
te totâ Româ, quam tantiiri celebri-
tas ad novum ſpectaculum exciverat,
viſus eſt ſenex luſtrorum jam plus

2658

quàm ſedecim, carnificum manu vir-
gis laceratus, sicque, ùt erat, nudus
in bullientis Olei prægrandem caca-
bum immerſus, hoc tormenti genus
tolerare fronte multo magis ſeren4,
quàm eorum erat, qui ſic innocentem
excruciabant. Noluit tamen DEUS,
quidquam illi incommodi afferri à bal-
neo tam ignito, ſed ut potiuùs inde
prodiret tanquam aurum ex ſua forna-
ce, ſplendidior, ut Phœnix ſuo e ro-
go, vivacior. Quidigitur nobis ſen-
tiendum? An quòd Apoſtolo tam di-
lecto mortem hac opportunitate im-
pedierit DEUS, propterea quòd ei-
dem triumphum invideret? Quis un-
quam ita delirare poterit? An ergò
dicendum, nihil intereſſe ad hoc, ut
quis Martyrij palmam referat, ſi mors
deſit promptæ voluntati, dummodo
Morti non deſit voluntas? in Martyre
enim voluntas, ex qua ipſa mors naſci-
tur, coronatur; ut Sanctus Hierony-
mus aſſerit. Sed quàâm ego hodie
præter morem timide loquor? Quin
agite, eripite Joannem lictorum ac
carnificum manibus, ponantur Virgæ,
flammæ extinguantur, dolia evacu-
entur. Nec E exilio quidem, in
quod ejectus eſt, mentio fiat, & na-
vis illa inhumana, quà in infelicem
Inſulam Pathomas abducitur, ut ibi
jam ſenex laboret in in ſodinis, & vi-
vus in cavernis illis ſepeliatur poro-
ram alid vertat. Quid his omnibus
poſitis diceretis? an, non eſſe Mar-
tyrem Joannem? Eſſet enimverò,
eſſet, & quidem fortaſſis omnibus,
quos hoc titulo veneratur Eccleſia,

PANEGYRICUS DECIMUS OCTAVUS,

dignior. Audite quomodo, & quare.
Non eſt fortiſſimorum horum Fidei
pugilum quisquam, qui de primatu
cum Maria contendat. Tenete hoc
mente. Non eſt ullus eorum, qui
Mariam Martyrem & plus quàm Mar-
tyrem non agnoſcat. Sic illam com-
pellant Sanctus Bernardus, S. Ephrem:
imò Solem Martyrum appellavit S.
Baſilius Seleucienſis, & Regina Mar-
tyrum communi Eccleſiæ nomencla-
turâ ſalutatur. Quis tamen illam, di-
cite, ſi nõôſtis, Tyrannus damnavit?
qui illam carnifices occiderunt? Eo-
rum errorem, qui violentâ morte
ſublatam comminiſci non dubitarunt,
pluribus refellere ſtuduerunt Sanctus
Ambroſius, Sancti Iſidorus, & Beda.
Quomodo igitur Martyrum Reginam
cantat Eccleſia, etſi gladius eam Per-
ſecutoris non ſuſtulit? Non ignota
vobis dico: Martyr fuit Maria non
Tyranni, ſed Amoris miniſterio cæ-
ſa: ſi tamen non omnium Tyranno-
rum maximus Amor eſt. Quando
illa in Calvariarum colle conſtanti
animo & oculo intuita eſt IESUM
Filium ſuum, ſuſpenſum in crucis
patibulo duos inter Latrones, tunc
illa ſuo defuncta eſt Martyrio. Quid-
quid enim dolorum ac cruciatuum in
corpore filius pertulit, totum id in
animo ipſa toleravit. Et ſi ipſa mor-
tua non eſt, ut Chriſtus, id inde ſo-
lum accidit, ne cui præberetur ſus-
picandi occaſio, adjumento illi opus
fuiſſe ad perficiendum ingens illud
hominis redimendi negotium: ad
quod videtur alludere voluiſſe Am-
brolſius,

1
3

7

S6⁵

⸗

elli

15

els/ſnhh⸗
ummg bon
1 N
4 AAdituraßs

mn lehat al iinin
= Uud
Mttium,
Marie. Dol
er anitno 1 Cne
eo tntum Alan
ſenlent in ſe ane
n fiij umi
nuun firsß
ergrollibil⸗
mmimn, A alun
n proleſſi lunt, qg
dis mumetis Nart
Ando blul in ani
us, (awO8, cruc⸗
JveChriſtus ſell
Pertuzeſt. Et ile
in aceyer fruſtra e
len Chriſt corpus
in Maria tandum
mo buit: & tortach
Jui jam tun Ci
1gebat, Maiir in
ũ ac telictug. 4
4. non widetur
Mrgii wlle eni
Cum Deinde Mar
Cndis os in corpo
cori⸗ eniztmd⸗
pus Olmmnis ſne
Menn ntun
tere RK dol
Kien netre
s cauſa nob

1 eorun, gui
Pln un Mx.
ic ilmeonn.
rdos, hren
n appellanit 6,

& egin Mr.

leſie nomench⸗
tamen illam j.
nus dammzyit?
cciderunt? Bo.
Violents morte
non dubitirunt,
Auerunt danctus
idongs, ede.
ttyrum Reginam
Alidins eimber.
t5 Non ignot
ſuit Mariz non
miniſterio cæ-
ium Thyrumno.
eſt. Qnndo
cole conſtmii
in et/
m in crucs
latones, tune
luntio. C⸗
ctucatmunn in
1, Mn in
Eiſ ipamor.
prabelell
Pmen 6
lum ingen 4
dee ſ

L. 3.0p. 2 5.
ad Vercell.
Eccl.

DE S. JOANNE

broſius, quando de dolente Virgine
illa magni ponderis verba pronuntia-
vit: Sua morte putabat, ſe aliquid pub-
lico addituram muneri: Sed YTESUS
non egebat adjutore. Nunc utadirem.
Noôſtisne, AA. quòd fuerit Joannis
Martyrium? Illud omnino, quod
Mariæ. Duo iſti ſoli conſtanti ſem-
per animo ad Crucis pedem aſtiterunt:
eo tantùm diſcrimine, quod Maria
ſenſerit in ſe cruciatus Chriſti, tan-
