Nec mirabuntur poſteri, & ſequaces
Puſendorffij, de Societate noſtra ali-
quem id ſibi laboris & operæ ſumere:

ipſe enim, (neque enim nos præ alijs
decus iſtud nobis arrogamus) aſſerit:
Pontificiam Dominationem, pro cu-
jus ſalute & incolumitate vota præ-
cipueê, & præ reliquis Monachis fa-

ciunt, (a) Jeſuitas firmiſſimis ful- (A)fol. 152.
cris ſtabiliviſſe. Hoc ubi pro facul- ſub fin.

tate præſtitero, tum id vincam evi-
dentiſſime; ſi Romani Pontificis
Monarchia non DEIopus, ſed ho-
minum cupiditatibus ſuis ſervientium
commentum eſt; tale omnino eſſe
debere quodcunque aliud Chriſtianæ
Religionis regimen; & cùm, ipſius
confeſſione Antagoniſtæ, præter
Chriſtianam nulla Religio à Deo ſit;
ſicut Regimen, ſic nec Religionem
ullam à DEO eſſe; nullam idcirco ad
finem, ac beatitatem ultimam viam,
quòdque conſequens eſt, nullum De-
um eſſe: nam Deus nullus, ubi nulla
providentia: nulla autẽ providentia;
ubi an, & quomodo coli Deus vVelit, ac
debeat, nulla humana aſſequi indu-
ſtria poteſt. Et hæc nimirum eſt illa
abyſſus, ad quam Sectæ à Romana
Eccleſia alienæ, magis minusque a-
perte ac rectà, citra dubitationem ta-
men, denique omnes ducunt: mani-
feſto argumento; perniciabiles vias
ſſe, quæ in voraginem tam rotnn
am

E. Oeſt, kello,
ir & giagui ige⸗
6gi illud oontinm h
(i ilmooms

ſmne Ppoltet, cum

mm nl, Ut vicimus,
enm ſortes (ltemn Aun
dum zieted, Nr niatare
frine i quod alitet

guum ſ Oſtendan
ſfcihus eam toti.
paleengi lepenci
commnifum; vel
lam Ais; & ſeili
ipii dimicmt, ſer
non Giyiſo ſicto
lio, ſed collato
ſo labenas Unraſan
unns, qur 20 ſu
in, im qur 3
lcitnem, donunme
Nrrſcidunt; de
ſe 1
Opponete, f
kam Oporten dro
temperandumn volt
enim & nan
non alite
Inc

eablicr D.

.

dut uln

nospre i
mus) aſlerit
rem, pro cr.
te vota pre.
ſonachis h

fſſimis d ,.

PtO ſacul. ſobh.
fincun eyi-
4 Dorticcis
s, ſeno⸗
Elewientim
omnind eſt
Chriſtianz
cum, pſis
e, Preiet
ondes ſt;
c Religonen
lm idcitco 1
imam ian,
Iulumhe⸗
8, w ul
DtOVidenta
Deus velda⸗
Aevi ndr.
zmimmeti
Re 1 Nomm
1 winieſe⸗
cbirnonen
,

(4) Scimus
nunc deci-
mum octa-
vum agi .
ſed cùm
hæc ſcri-
bebantur,
decimum

ſeptimum
nondum
expirave-

rat.

DISSERTATIO ACADEMICA.

dam incautos præcipitant; & ab ijs
cuicunque ſalutis ſuæ ſtudioſo quàm
longiſſime abeundum.
Quamquam quid ego laboro, ut
Romani Monarchiam Pontificis au-
thoritate ſtabiliam? ſtat illa poſt tot
oppugnationes, tot dolos & conatus
hoſtium, qui nulla ferèe ætate illi de-
fuerunt, hodie, ſi unquam, decimo

ſeptimo, (A) ex quo divinitus ere-

cta eſt, ſeculo, firma & inconcuſſa;
& quidquid aliquando juris nacta eſt,
illud continua poſſeſſione tuetur.
Qui illam loco motam cupiunt, hos
ſane oportet, cùm rationum momen-
ta, ü¹t vidimus, non poſſint, tam
fortes ſaltem Authoritatis admovere
arietes, ut nutare aliquando occipiat:

id quod aliter non conſequentur,

quàm ſi oſtendant, vel Romanis Pon-
tificibus eam totius Gregis Chriſtiani
paſcendi regendique curam non eſſe
commiſſam; vel certe eſſe commiſ-
ſam alijs; & ſcilicet ijs, pro quibus
ipſi dimicant, ſeculi Principibus, qui
non diviſo ſacro profanôque Impe-
rio, ſed collato in unum, divino juſ-
ſu habenas utraſque tractent, & non
minùs, quæ ad ſupremam vitæ alte-
rius, quàm quæ ad civilem hujus fe-
licitatem, bonumque ſtatum condu-
cunt, præcipiant, eâque authoritate
præſcribant; de qua ambigere, cui
ſe opponere, fas ſit nemini, omnes
eam oporteat promptiſſima ad ob-
temperandum voluntate venerari. Sic
enim & non aliter, vel Sede Roma-
num dejicient Pontificem; vel in ea
Principes ſuos collocabunt ; cuùm
Reipublicæ à Deo ipſo conſtitutæ

37 5
Moderatores aliunde, quàm ab ipſo
Authore ac Conditore datos, nefas
ſit agnoſcere ac revereri.
Et quidem ſi Romanorum de
Præſulum poſſeſſione quis dubitaret,
huic religionem ipſe eximeret Pufen-

dorffius, ultro profeſſus: (5) Poſt () §. 14.

tantam ſuperioris ſeculi calamitatem fol. 38.

Pontificis Romani vires noſtra ætate re-
creatas eſſe, & in priſtinum ferè locum
reſtitutas. Nec erat, cur ferè dice-
ret, cùm res ipſa monſtret, nunquam
quietids pacatiusque, nunquam la-
tius (quia per totum, quâ patet, or-
bem) Romam ſacra ſua jura, quàm
poſt Tridentinæ Synodi tempora di-
ſpensaſſe. Sed hic funem trahere ad-
verſarius recuſat, totumque in nos

Pprobationis onus rejicit. Quod ſi verò (2) fol. 120.

(⁴) inquit, provocare ad authorita- fin.
tem ſacrarum Literarum, & divinaæ
præcepta collubitum fuerit, id inprimis
probari enucleatè ac dilucidè omnibus in
capitibus, quæve ex ijs manant, con-
cluſionibus, & pronuntiatis oportet.
Et quo, per DEUM, jure, tu à
nobis iſtud, Pufendorffi, poſtulas?
an non tu affirmas, Principes eſſe
Eccleſiæ capita (prõô! quàm vel ipſa
hæc aſſertio monſtroſa eſt, dum uno
in corpore non jam caput, ſed capi-
ta, & ſumma quidem, quorum nul-
lum ab altero pendeat, quærere jube-
mur!) & tamen probandi provinci-
am nobis imponis? Equidem hacte-
nus in omni foro, coram omni Tri-
bunali, uſus obtinuit, ut, quisquis
aliquid ipſe aſſerit, aliquod ſibi de-
cus, aliquod jus prærogativum ven-
dicare laborat, rationum ipſe mo-
menta

376 DISSERTATIO ACADEMICA.

menta afferat, quibus id ſibi deberi
manifeſtum faciat: qui dubium illi
jus hoc faciunt, ſatis ſibi præſtitiſſe
videntur, ſi tam diù negent, donec
annutum ab ipſis propoſita rationum
vis extorqueat. Tota Catholicorum
Respublica, tam multos complexa
Magiſtratus, Principes, Leges, Im-
peratores, negat, ullo DEl Imperio
(& quod aliud ſufficiat, ubi de eo
agitur, qui DEl nomine ſacræ Præſit
Keipublicæ?) id datum Principibus,

ut profana ijdem & ſacra, ſummâ au-

thoritate moderentur; & plus ab ip-

ſa Pufendorffius exigat? & enuclea-
te, & dilucide probari velit, hoc

jus prærogativum ipſis nequaquam

competere?
Age, Antagoniſta, ſi quod ea de
re præceptum DEl habes, profer in
medium; id enim tuarum plane eſt
partium: quod ſi nequiveris, enu-
cleaté ſatis ac dilucide aſſertum ma-
net, nullo te jure, nullis momentis
inducéctum, Principum cauſam agere,
& Romani à Pontificis vertice avul-
ſum velle Diadema, quo illos coro-
nes. Nemini unquam, à Principe
ad Rempublicam capeſſendam, &
vicaria poteſtate adminiſtrandam ſe
miſſum aſſerenti ſine publicis tabulis
creditur: & in re tanta nos tibi, nos
tuis tantæ authoritatis candidatis tam
ſtolida credulitate aſſentiamur? Nec
eſt, quòd hic illud Apoſtoli occinas:
(a) Obedite Dominis carnalibus. (b)
JSubjetti eſtote omni bumanæ creaturæ,
ſive Regi, quaſi præcellenti, ſive Duci-
bus, tanquam ab eo miſſis. Nam etſi
præclaré novimus, Chriſtianos non

eo nomine, quòd Chriſtiani ſint,
Magiſtratuum ſuorum poteſtate exi-
mi; ſed his præ quàm ulli alij ad nu-
tum debere eſſe obedientiſſimos,
(contra quàm illi civilium bellorum
incentores docuére) non ignoramus
tamen, ſuis hanc Magiſtratuum pote-
ſtatem eſſe definitam limitibus, nec
ad alia porrigi, quàm quæ ad finem
ſpeckant, quem civilis Reſpublica ſibi
propoſitum habet. Et an non vides,
ſiquid his Eccleſiæ Principum verbis
probaretur, omnem cujuslibet Ur-
beculæ Conſfulem, pagi poſtremi
Prætorculum, Præſidem fore Religio-
nis; cuùm his utique Apoſtolico juſ-
ſu obtemperandum ſit?
Jam illud quàm novum, & in-
auditum, non omnia tantum capita
nobis, & præcipua dogmata, ſed
concluſiones etiam ac pronuntiata,
quæ inde promanant, adſtruenda?

quaſi non illis aſſertis, hæc etiam ab-

unde firmata ſint? an veſtra vos Dia-
lectica (nam noſtram cum omni Phi-
loſophia flocci tu fortaſſis facis, &
aranearum telis comparas) docet, ê
principijs non pendere concluſiones,
nec has, illis liceêt aſſertis, ſtare in-
concuſſas? an neceſſariò connexorum
non eadem eſt ratio? & licet, ut id
exempli causâ dicam, dilucide pro-
bem; Petrum à Chriſto Paſtorem
Ovium ſuarum eſſe conſtitutum; ſa-
tis tibi non feci, niſi & illud divina
authoritate evincam; curam ipſi ea-

rum ovium eſſe gerendam; arcendos

lIupos; quæ nocere poſſint, prohi-
benda? An tu, cuùm Principum tuo-
rum ackurus negotia ad alienas Aulas
ac

videatis⸗ teſten .
dus concelie Om
remn aldces quen
iis crümine kepu⸗
ſacobun co,
glie, Kotiæ, i⸗
gilin ur pro in
eds Onmibis,
Cedet, Apologi
ne, inquit, Pnn
funmn eſe incj
gibis oguens:
Vnitari gralt
Lelts l exerten
CNlocetit. Plur.
tentiam ibidem
cevo, guibes
Jui DEl author,
opug eſt lt his e
lm id tmn docte
Auucite ſt patit
Binins lie Dot
ipſum eximinn e
Widennr. Se
ſuam, & ſl giide
Athoritu, wind
Unt Romani Po
Uthotittenn e
are velin, ine
oniſtam wenn,

1 hue,

iſtinn, ſint
Cteſtate en.
S 20 nn.
erifino,
um Mlonmn
nigwnng
tatumn oe.
nitibus Ue
luæ 1d inen
eloublicaſbi
non Vices,
lpum verbis
uslibet Vr.
i poßremi
re Keligio.
ſtolico iul.

wm, Xn.
in cpin
S ſed
ptonuntiat,
Aaltruena?
ectiim d.
e 1OD-
mommi li.
) Coct,
concloſione;
is ſtare in⸗
COnmeOrun
(licet, Nl
ucide Pro⸗
KO Paſoten
Plptutum r
& Mud yrin
ulan
dam um
kinh is
6

=

1

ac Curias mittebaris, dubitabas un-
quam, quin omnia eò ſpectantia curâ
quàm maximâ deberes providere?
probe perſpicis, quorſum iſta pertine-
ant, & quam nullà causâ exigas, ut ſin-
gulorum tibi peculiarem reddamus

rationem, ubi ſemel illud adſtruxeri-

mus, ex quo cetera neceſſariò conſe-
quuntur.
Fortaſſis autem, ne ſolus ſapere
videaris, teſtem hujus poteſtatis Regi-
bus conceſſæ omni ceptione majo-
rem adduces, quem ſinè læſæ Majeſta-
tis crimine repudiare non poſſim:
Jacobum dico, trium Regnorum An-
gliæ, Scotiæ, Hiberniæ Monarcham,
qui in ſuæ pro juramento, quod à ſub-
jecxis omnibus, etiam Catholicis exi-
gebat, Apologiæ Præfatione: Neque
me, inquit, Pontifice ulla ex parte infe-
riorem eſſe crÜlam. Et ibidem de Re-
gibus loquens: Quos Deus in altiſſimo
Dignitatis gradu quaſi ſuos Vicarios &
Legatos ad exercenda judicia in ſuo ſolio
collocavit. Plura in eam rem & ſen-
tentiam ibidem Rex ſcribit: ſed quis,
de quo, quibus ſtabilita firmamentis,
quà DEl authoritate roborata? Non
Opus eſt, ut his confutandis immorer,
cum id tam docté, tam ſolide, tam
erudite ſit præſtitum à Suarezio, ut
Eximius hic Doctor aliquid ſupra ſe
ipſum eximium eo in opere habuiſſe
videatur. Sane Jacobus cauſam egit
ſuam, & ſi quid ejus pro ſe ipſo valet
authoritas, minusne pro ſe ipſis vale-
bunt Romani Pontifices? quorum ſi
Authoritatem ac teſtimonia hic acer-
vare velim, ingenti veluti nube Anta-
goniſtam meum opprimam: ut enim
R. P. Segneri Panegyr.

DISSERTATIO ACADEMICA. 377

taceam illa, quæ in ſacri Juris noſtri
tabulas relata ſunt, variisque inſerta
Titulis, quos de Majoritate, de ſiliis
legitimis dicimus &c. ab Innocentio
III. Bonifacio VIII. Bullis fuis ac
Diplomatis roborata, quàm luculenta
ſunt illa pro Romanæ Sedis Monar-
chia, ac prærogativis juribus teſtimo-
nia, quæ Eminentiſſimus Brancatus
de Laurea non ita pridem ex Grego-
rio, Euſebio, Damaſo, Nicolao, Felice,
Agapito, & tam multis alijs in ſuam
congeſſit Epitomen? (a4) An omnes
iſti ſimul juncti non tantum Authori-
tatis pondus habebunt, ut Jacobi Re-
gis aſſertis, ſi non præponderent, ſal-
tem æquiponderent?
Et verò non iſtos ego audierim,
ſi cum ipſis non TPheologi profun-
diſſimi, ſacri Interpretes accuratiſſimi,
Patres ſanctiſſimi, tota Eccleſiæ Con-
cilia ac Synodi, quid dico? Chriſtus
ipſe Servator noſter Optimus, Reli-
gionis Fundator providentiſſimus,
aperti ſime ſentirent, ac loquerentur,
& nobiscum, quam propugnamus,
Romanorum Pontificum ſummam in
rebus ad Religionem pertinentibus
(de quibus unis nobis hic ſermo; nec
enim alia ad examen vocamus, de
quibus non eadem omnes Orthodoxi
ſentiunt) Authoritatem ac poteſta-
tem affirmarent. Nullum ſeculum,
e denis ſeptenis, nulla ætas, quantum-
vis rudis, ac prope barbara (nec enim
diffiteri poſſumus, etiam Chriſtianam
Religionem humanæ imbecillitatis ac
inconſtantiæ ſenſiſſe viciſſitudines)
non aliquos dedit Romanæ Monar-
chiæ Vindices, Defenſoresque acerri-

(a) Verbo:

Eccleſiæ

Romaneæ

prærogati-

VAX.

mos:

375 DISSERTATIO ACADEMICA.

mos: quod hic demonſttare quàm
eſſet facile, tam lecturis forſan mole-
ſtum, certe propoſitæ brevitati non
neceſſarium, jamque à Suarezio in
opere contra Regem Angliæ, Bellar-
mino in libro de Romano Pontifice,

Gualterio in tabulis chronographicis

luculentiſſime, accuratiſſimeque præ-
ſtitum. Ut ſileam, quæ poſtremis
his annis eruditiſſimus Janſens, Ex-
cellentiſſimus Roccaberti, Eminen-
tiſſimus Aguirre, & qui omnium in-
ſtar ſit, Eminentiſſimus & ipſe sfon-
dratus, hoc ſuper argumento luculen-
tiſſime ſcripſerunt. Ea ſoluùm, quæ
de Chriſti ipſius præcepto dixi, fa-

cere non poſſum, quin obiter attin-

gam. Et verò quis negaverit, præ-
cipui quiddam Petro ſupra Apoſto-
los ceteros datum? huic, & non alteri
dictum: Tu es Petrus, & ſuper hanc

Petram ædiſicabo Eccleſiam meam.

Tibi dabo claves Regni Cælorum.
Paſce Agnos meos. Paſce Oves meas.
Tu aliquando conwerſus confirma fratres
tuos? Nihil jam dico, quòd, ubicunque
ſacris in litteris Petri, aliorumque A-
poſtolorum fit mentio, ferme ante
alios Petrus ponitur, argumento uti-
que prærogativæ ſupra ceteros nimis
quàm manifeſto: unde eam & Patres
Doctoresque graviſſimi ac ſanctiſſi-
mi agnovére, & totius Senatus Eccle-
ſiæ tam diſertis verbis teſtati ſunt.
Liceat, etiam in hac brevitate, unum
alterumve his ex teſtimoniis in me-
dium afferre: ſic igitur Chryſoſtomus,
teſtis utique idoneus, & lumen Ec-
cleſiæ Græcæ ſplendidiſſimum. Quam-
Juam & præcipua DEO hbujus Civitatis

(de Roma loquitur) cura fuit, id
quod & re ipsa planò declaravit. S-
quidem toti Orbi terrarum eum quem
præfecit, Petrum, cui claves Regni
Cælorum dedit, cujus arbitrio & pote-
ſtati cuncta permiſit, hunc ibi longo
tempore juſſit commorari. Audin,
quibus limitibus & locorum, & ho-
minum definita & circumſcripta Petri
Poteſtas; quæ huic deſtinata à DEO
Urbs, in qua vitam & Sedem relin-
queret, à poſteris poſſidendam?
Neque enim Chriſtus Servator, qui

à morte ſtatim ſua voluit eſſe, qui ſuo

nomine regeret Eccleſiam, qui Oves
vicario nomine ac poteſtate paſceret,
tali deinceps Gubernatore Rempubli-
cam, tali Paſtore Ovile ſuum deſtitu-
tum voluit.
Sed jam illum audiamus, quem
inter Doctores Latinos acutiſſimum,
ſublimis veræque Sapientiæ coryphæ-
um ſuſpicimus, Auguſtinum dico“,
quem vel nominaâſſe abunde laudaſſe
eſt. Sic igitur iſte ad Julianum Pe-

lagianum: (a) Puto tibi eam partem (a) Ante
Orbis ſufficere debere, in qua primum med.

Apoſtolorum ſuorum voluit Dominus
glorioſiſſimo Martyrio coronare. Cui
Eccleſiæ præſidentem B. Innocentium ſi
audire voluiſſes, jam tunc periculoſam
juventutem tuam Pelagianis laqueis
exuiſſes. Quid enim potuit vir ille San-
Ctus reſpondere Concilüs, niſi quod an-

tiquitus Apoſtolica ſedes, & Romana

cum ceteris tenet perſeveranter Eccle-
ſia? Et tamen ejus ſucceſſorem crimine
prævaricationis accuſas, quia Doctrinæ
Apoſtolicæ, & ſui deceſſoris ſententiæ
noluit refragari. Satisne ad rem iſta,
. ut

ſenibere folmam
etet Ecdeſam
rum Cecuriu gob⸗
Hoc igiun le
Petrum ſecutun
DEO AuEe
Dadn CArain COr
Piam. Neepr
1at, niſi ut una
Ecdeſim, ſic
Hiincpem, n
d Orbis unirer
Voloiſlet. Id ar
Lane gunguve
acyerſum, & in
fuiſſet, i qvocin
ſent Apoſtoli e
teſlatem Romanu
gue Monarcha pr
Lec hec nimit
len ſntteſtimon
nngrlitumen int,
Iquihlliperine
08 nen egg e
rnmtd hidtd n
Dan Algbemn n
Pl non luffciun
do F nodem, 30

4 ſut, 1
adit. g.
n enm Olejn

de Myni
Vitynn i
int te.
ne in nng
Auln
tum, & .
ulcripebeni
Inata 4 DEO
Ledem teln.
fſiendam;
Tator, gui
eſle gui ſoo
goi Oyes
e paſceret,
Nenpohl⸗

urn dee⸗

nlg, gen
Acutiſſimum,
ir coryphr.
inum cico,
nde landie
uliumum be.
ͦ eun zMn A
1 gu inn
r Donm
nt. 0
nocentiin
ſerttlin
lanis lugten
it dir le f⸗
1, niſ nol
let, G Dunc
veramen r

DISSERTATIO ACADEMICA. 379

ut diſcas, quò eundum, cùm de rebus
ad Religionem ſpectantibus agitur?
Quid hic de Principibus ſeculi Au-
guſtinus, qui tamen jam tum Ortho-
doxæ doctrinæ ſequaces, diſcentium
in ea, non docenttum gradum occu-
pabant? An ſi hos paſcendis cœleſtis
doctrinæ pabulo ovibus præficere
Servator noſter voluiſſet, vel deſti-
tuebatur auxilijs, quibus vocati con-
ſentirent, vel in primordijs eam præ-
ſcribere formam neglexiſſet, quàâ cu-
peret Eccleſiam ſuam reliquo ſeculo-
rum decurſu gubernari?
Hoc igitur legimus, Petro, & qui
Petrum ſecuturi erant, regendam à
DEO datam Eccleſiam: Principibus
eam curam commiſſam, legimus nu-
ſpiam. Nec profectò id fieri pote-
rat, niſi ut unam ſub uno Monarcha
Eccleſiam, ſic unum totius Orbis
Principem, & non Europæ tantum,
ſed Orbis univerſi Monarcham eſſe
voluiſſet. Id autem quàm propa-
gandæ quaquaverſum veræ Religioni
adverſum, & increm entis inimicum
fuiſſet, ſi quocunque pedem intuliſ-
ſent Apoſtoli, ed mox imperandi po-
teſtatem Romanus, aut alius quiscun-
que Monarcha protuliſſet?
Sed hæc nimirum hominum tan-
dem ſunt teſtimonia, qui etſi ſummi,
ſinguli tamen ſunt, & erroribus obno-
xij, qui falli perinde ac fallere poſſint.
Hos tamen ego eo ſaltem, bonà uti-
que veniâ, quorum intereſt, loco ac
numero habeo, ut majori Pufendorf-
fium aliquem non reponam. Et ſi
ipſi non ſufficiunt, inter plures unam
dabo Synodum, ad quam flos Reipub-

licæ Chriſtianæ confluxit: Nicænam
intelligo, quæ quarto poſt natum
DEUM hominem ſæculo coacta ita
de Romano pronuntiavit Pontifice:
Qui tenet Sedem Romæ, Caput eſt, &
Sedes omnium Patriarcharum. Quan-
doquidem ipſe eſt primus, ſicut Petrus;
cui data eſt poteſtas in omnes Principes
Chriſtianos, & omnes populos eorum:
ut qui ſit Vicarius Chriſti Domini noſtri
ſuper cunctos populos, & cunctam Eccle-
ſiam Chriſtianam. Et quicunque con-
tradixerit, à Gnodo excommunicatur.
An iſtud etiam fulmen Pufendorffius,
& ſequaces, non formidant? an ad
eos iſtud non pertinet, quod opinio-
nem eorum & errorem tam citra

omnem ambiguitatem ferit?

Fortaſſis tamen plus ponderis
inerit, plusque virtutis eorum, qui
vivunt verbis, cum exoleta jam tam
antiquæ Synodi Authoritas videri
poſſit: certe ſi Adverſarijs credimus,
etiam quæ diù in Chriſtianà Religione
vera ac certa ſunt habita, falſa eſſe
poſſunt, & non in credentium ani-
mis, ſed in librorum tantum cortici-
bus, quos accipiunt pro arbitrio, &
ſuo examinant ſenſu, ac explicant,
Vera ac genuina latet DEI doctrina.
Audiamus ergo teſtimonium Natio-
nis vel ipſi Antagoniſtæ de partium
ſtudio non valde ſuſpectæ, quæque
non nimis religiosé & anxie Romana
vel timet fulmina, vel adorat Oracula:

ſic ille inter cætera: (a) Multas quo- (2) fol. 164.
que propoſitiones, quas Paraſiti & Man- §. 38.

cipia Pontificis excogitarunt, Sorbona
rejicit damnatque. & paulò anté.
Gallus haud ita magnam rei Romanæ
Bbb2 juvan-

380 DISSERTATIO ACADEMICGA.

juvandæ & ornandæ cupiditatem præſe-
fert. Non ego hic Nationis hujus
atrocinium ſuſcipiam: ſcit tamen
Orbis Chriſtianus; Romanis Ponti-
nicibus, cùm alibi adverſa multa pre-
merent, ſecurum in Gallijs Aſylum
ac perfugium patuiſſe. Atque hæc,
cùm nuper masgnis utrinque ſtudijs
pro redivivi, ſi DEO placet, Augu-
ſtini doctrina pugnaretur, ſuorum
Præſulum, quos habet & omni virtu-
tum genere, & ſacræ ac reconditæ
doctrinæ famà celeberrimos, judicijs
non contenta, Romam omnis verita-
tis Magiſtram ſibi conſulendam duxit,
ſic uno velut ore octoginta quinque
Epiſcoporum locuta: Majores cauſas
ad Sedem Apoſtolicam referri ſolennis
Eccleſiæ mos eſt, quem fides Petri nun-
quam deficiens perpetuò retineri pro jure
ſuo poſtulat.
Atque utinam hanc & doctrinam,
& exempla vos amplecteremini!
uàm citò finis imponeretur contro-
verſijs ac litibus, quæ apud alia, quæ
ipſi vobis fingitis, tribunalia agitabun-
tur ſemper, nunquam decidentur.
Et verò qui poſſint? cum quantum
unus, tantum alter Princeps, non in
diverſis tantuùm, ſed ijsdem provincijs
ac regnis, ſibi authoritatis ac juris ar-
roget; ab altero conſtituta mutet,
decreta decretis corrigat, aut corrum-
pat, aliam rebus Reiem inducat?
Et quid ni poſterior audeat, quod
priori licuit? Sic autem quàm nihil
uſpiam firmum, nihil ſtabile, nihil
inconcuſſum?
Experta id eſt priore ſæculo An-
glia, quæ ab Henrico impulſa in ſchiſ-

ma miſerrimum, revocata meliorem
in ſtatum à MARIA, mox iterum ab
Eliſabetha acta eſt in exitium; à quo
nuper cùm illam vindicatam Jacobus
Rex Optimus cuperet, Regni ipfe ja-
cturam paſſus eſt; ne ſalutem infelix
Regnum recuperaret. Cur autem
quod Jacobo Scoto, quod Eliſabethæ
fas fuit, non licuit jacobo alteri? an
minore ille jure regni faſces tenuit?
an non Princeps fuit, ad quem vos
dicitis ſacrorum etiam curam perti-
nexre?
De Palatinatu Rhenano quid di-
cam? quoties ille Patrum memorià
cum Principibus Religionem mutavit,
incerto eorum arbitrio circumactus?

Nes juvat, quod Antagoniſta monet,

nequid contra ſacros Codices Prin-
ceps conſtituat; quorum authoritate
ſemper & ubique ſtandum ſit. Ne-
mo non hoc opinionibus ſuis ſcutum
prætexit: nos vel maxime latum qui-
dem unguem ab hac abire norma fas
nobis arbitramur: & tamen in quàm
multis à vobis diſſentimus? Sic etiam
ſæculo octavo Leo III. Orientis Im-
perator (& habuit ille impietatis ſuæ
aſſeclas non paucos) ſeveriſſimis e-
dictis omnes Cœlitum Angelorúm-
que ſtatuas abolitas cupiebat; utique
non aliud, quàm Idololatriam, Sacris
Litteris toties vetitam, cauſatus. An
illi ut ſacrorum Antiſtiti, Divinorum
Codicum interpreti obtemperandum?
an alijs cum Principibus refumenda
Sacrarum veneratio Imaginum? en
quâm nihil in hoc ſacrorum, quem
excogitaſti, Principatu tutum; quàm
in humanorum divinorumque indi-
viduâ

1o ommmibig un
Ut totiess im 6
cijus Princpanu
nunc eäm kat⸗
bilitum oonfimni
Prolech enm i
pontfeßs eiugne
nil b Arince
Crſeggend uig
ingeni) Berünn
ſuffcere potuil
non habendl n
dolsgue tinti 0
Hvencam. Hui
ſtrande, id ſumo
a, quodage i⸗
pono., Peculia-
nir gene Eyſnt
ſt, uun tralki
erlurit ſchiiun
l huminum me,

1. rilie S ſalert
lin. Eallefafice eſe 4

Homminune nemoria
nimn lonſmnttumn
I fatione comnde
1tle opig c
tionitus heres
tticicem D
Umnana ſolerti
plentia . gurn

melioteng
Rlterum
tmn; 3n.
n eobus
bten ii
ur e
Ultetr
0 Alter)
ſces tenlit)
uem pos
Uran perti.

0 giid ⸗
memoris
nmotzvit,
tncns
WMmdrs,
dices buin-
Nauthotitute
m ſit. Ne-
ſuis ſcutum
elatum qui⸗
e nOna i
en in gvim
18) Kie ktinn
Orentsn-
ppietti l
erifimnis e⸗
Nnedlorar.
edat 1 cbe
ram, Nlß
aulandd. An
. Diworun

DISSERTATIO ACADEMICA.

viduâ conjunctione diviſa, diſſipata,
convulſaque omnia!
Verbo; quisquis à Principibus
profanis ſacra jura petet, Religionem
pro penula habeat oportet, quam mu-
tet cum tempore, & aliam aliamque
identidem induat; nec huic malo re-
medium, niſi in principe ſacrorum
pro omnibus unico, & hoc Romano,
ut toties jam dictum eſt, Pontifice;
cujus Principatum verborum ante,
nunc etiam factorum teſtimonio ſta-
bilitum confirmatumque paucis dabo.
Profectò enim ſi Romani Monarchia
Pontificis ejusmodi eſt opus, quod
niſi ab Artifice DEO eſſe non potuit,
conſequens utique eſt, nullam humani
ingenij ſolertiam ad eam moliendam
ſufficere potuiſſe, & non ambitioni,
non habendi cupiditati, non fraudibus
dolisque tanti operis molitionem tri-
buendam. Huic aſſertioni demon-

ſtrandæ, id ſumo, quòd dat Antagoni-

(4) §. 14.
fol. 38.
. () fol. 18.

ſta, quôdque ipſis ejus verbis pro-
pono.. Peculiare, inquit, Dominatio-
nis genus Epiſcopus Romanus machinatus
eſt, quam tractu temporis ad tantum
perduxit faſtigium, ut parem ac ſimilem
poſt hominum memoriam non habuerit.
(4) Alibi ſic loquitur: (5⁵) Tam
fubtilis & ſolers deſcriptio Monarchiæ
Eccleſiaſticæ eſſe deprebenditur, ut poſt
hominum memoriam non aliud corpus
majori conſtructum artificio, & venuſtio-
ri ratione compoſitum eſſe videatur.
Et tale opus, cujus ipſe Admiratione
attonitus hæres, alium quàm DEUM
Artifiem habeat? certant inter ſe
humana ſolertia, Orci ſagacitas, DElI

Sapientia, quænam harum opus mo-

381
liatur ſplendore pulchrius, patrium
ſymmetria concinnius, perpetuitate
conſtantius; & vincat jam non Bo-
nitas ac Sapientia infinita, ſed Orci
ingenium, ſed hominum fraudes ac
artificia? Quis jam in mundi hoc
theatrum inductus novus ſpectator in
errorem non inducatur, dum molito-
rem operis DEUM quærere juſſus,
quem utique præſtare omnibus recte
judicabit, in opus neceſſariò incidet
alterius Architecti ſolertià excogita-
tum, conſtitutumque? Nec levis hic
error erit; ciim ſalutis periculo, &
æternæ quidem, ſtet eleétio. Certe
non ob aliud unusquisque verum
quærere Paſtorem jubetur, niſi ut hujus
fidei ductu perveniat ad paſcua feli-
ciſſimæ æternitatis; alterius perfidàâ
ſimulatione in ipſas Orcini Lupi fau-
ces miſerabili errore perducendus.
Et tamen quò elegerit ſapientiùs, hoc
errabit periculoſius; quò majori fide
curàâque rem totam geſſerit, hoc cer-
tius interibit, ſi rect? Antagoniſta
ratiocinatur.
O mileram mortalium conditio-
nem! 6 bonitatem DEI crudelem!
improvidam providentiam! næ ego
jam jure ac merito exclamabo: Do-
mine, ſi error eſt, quod credimus, à te
decepti ſumus. Tu non jam tua Te-
ſtimonia, ſed hominum, ſed Orci com-
menta, feciſti credibilia nimis. Quam-
quam enim non ignorabam, Bonitatis
tuæ, Sapientiæ, Potentiæque tam lon-
gèe pertinere fines, ut proſpici à nullo
poſſint; ſic ut unus omnia pervide-
as, non præſentia ſolum, non ſolum
futura, ſed quæcunque futura eſſent
B b b 3 qui⸗

382 DISSERTATIO ACADEMICA.

quibuscunque in eventibus, & rerum
hominuúmque permixtione ac combi-
natione; ut, quæ proſpexeris, volue-
risque, unus efficere omnia ſine ulla
cujusquam ope poſſis; vidi tamen te
jam inde à rerum exordio ſic cuncta
ordinâſſe ſuaviter, ſic conſtituiſſe for-
titer, ut hominem per hominem juva-
res, duceres, ad finem ſuum promo-
veres: hos ovium, illos Paſtorum
numero ac loco eſſe velles; atque
inter hos ipſos pulcherrimo ordine,
graduum diverſitate mirabili alios alijs
ſuperiores; aliquos minori, majori
alios gregi paſcendo regendòque præ-
eſſe, unum denique toti providere
juberes. Nec illud me fugit, tot in-
ter Paſtores non Mercenarios tantùm,
ſed fures, ſed latrones eſſe, qui Paſte-
rum ſpecie miſerum gregem non ton-
derent tantum, ſed degluberent; ſed
infelicem ad lanienam ducerent. Ita
enim neceſſe erat in tanta paſcendi
diverſitate, cum quidam noxia dice-
ent, quæ alij ut ſaluberrima commen-
dabant. Vidi proin, quâà curâ, pru-
dentiâ, quà ſolertià mihi eſſet uten-
dum, ne Paſtorem quærens, in latro-
nem inciderem.
Et jam conſtabat, non alium ſe-
quendum, quàâm qui Paſtorum Prin-
cipis Servatoris noſtri Filij tui vices
ageret, ejus loco, ac poteſtate præ-
eſſet: ita enim placuerat ſummæ tuæ
bonitati, ut laborum, vitæ, ac ſanguinis
ſui divini impendio ille gregem col-
I geret, collectum alteri commendaret,
commendatum fidà ejus operâ ad
beatitatis paſcua perduceret. Quis
autem iſte fuit, niſi cui ipſe præ alijs

paſcendas oves commiſit? Hunc au-
tem cuùm non velles immortalem,
gregi tamen nulla non ætate, nulla
non regione alias identidem aliâsque
oves aggregatas cuperes, quem his
paſcendis præeſſe jam crederem, niſi
qui Petro, primo poſt ipſum univerſi
gregis Paſtori, in munere, ſede, urbe
ſucceſſiſſet? Sic enim fieri aſſolet;
non alij legitimi verique Reges Prin-
cipesque haberi ſolent, quàm qui ve-
ris ſuccedunt. Ambigere certe non
poteram, quin ſi velles aliquem, alium
ab iſto nolles; cuùm nullum velle
non poſſes, ne caro tibi gregi peſſi-
mèé conſultum ires. .
Et verò concordi Scriptorum te-
ſtimonio, totiusque orbis aſſevera-
tione palàm erat; decedenti Paſto-
rum uni alium ſubrogatum, ſic ut tam
longo tot ſæculorum decurſu hæc
Paſtorum ſeries non interrupta ad
noſtram ætatem perduceretur, ducen-
tis jam & quadraginta ſeptem 4⁴ Petro
ad Clementem XI. hoc Paſtoris mu-
nus aſſecutis. An dubitarem, à te,
mi DEUS, eſſe quæ tam ſunt diutur-
na? ætatem tam longam non ferunt,
quæ à mortalibus conſtituta ſunt 5
ſed conditorum ſuorum imitata mor-
talitatem, citò plerumque & mutan-
tur, & intereunt.“
Et quidni etiam inde veros Paſto-
res crederem, quia tam multos ex
ipſis legebam, animam dediſſe pro

ovibus? Trium ſpatio ſæculorum

vix unus, aut alter præfuit: cui Pa-
ſtoris vigilantia proprio cruore, ac
Vità non ſteterit. Quis niſi verus
Paſtor, ſic amorem erga Gregem pro-
baret?

7

—–

aa diptſchu
jetas fetolit,
mum ic inter
romeritos.
crederem, qu
hoc negotium
ſit ſacile, lun
Sanckittis ſch
prateleo, qu
militante in de
magra umen
ia, rtitud
Admminiſträrun
Acunt, goi

9) iere geltas lnt

Non ume

ger ſo llit klictus
tio l- ſedlen iotatis
me Ke ſtyge, t kes

ſtucjs Calires
Chriſto tantum
Chriſtinos mu
cuo kerme plis
Coneſticns, u
hoft. Quidn
noni Püiderics
Nec profanns t
05 Paſtores gel⸗
cno er riin
tem ovils geten
Cindelent &
n Impeleren
poſt tot pt
Mahini u

Hune I.
mnortelen
elte, nu
n liisgle
, gen hi⸗
bein, niſi
un Unine
, lele Utde
ſeri olet,
Reges Pii.
Gim quire.
e certe non
luem aliumn
lm relle
regi peſli.

Worumte.
Werer⸗
Leni bano.
n ſic ut tum
lecurſu hxc
tertupta 20
tut, ducen-
tern abeio
Aoris wu⸗
aemn, ¹ te,
lunt Ciotu..
non kerunt,
ura nt;
Nitata ot-⸗
e & WNWN

vetos alto⸗
m Moltos e
n edie
10 ſoloim
teſut: onit
hno Cle,
QC nill ſe

e 1o⸗

DISSERTATIO AGADEMICA. 383

baret? quis pedum arripuiſſet tam
multiplici cruore imbutum: niſi ve-
rus ac ſanctior amor divinitus in eo
arſiſſet? Quaternis his ſupra tricenos,
proprio purpuratis ſanguine, alij tres
ac quadraginta acceſſére, quos in ſa-
cra diptycha majorum noſtrorum
pietas retulit, ſuis recte factis ium-
mum id inter Mortales honoris genus
promeritos. Et hos ego latrones
crederem, qui ſcio, quàm religioſe
hoc negotium geratur, quàmque non
ſit facile, hunc in gradum falſo ſub
Sanctitatis ſchemate adrepere? Eos
prætereo, qui etſi Cœlitum Catalogo
militante in Eccleſia inſerti non ſunt,
magna tamen & ipſi pietatis, ſapien-
tiæ, fortitudinis laude rempublicam
adminiſträrunt, quorum multos ad-
ducunt, qui ſummorum Pontificum
res geſtas ſunt executi. (ℳ)
Oldoini Non tamen ſiné Adverſario tanta
nuper ſo- fuit felicitas. Oppugnarunt hanc
lertio li- ſedem juratis odijs, conjuratis cum
matos &c. ſtyge, ut res & exitus probarunt,
ſtudijs Cæſares potentiſſimi, non à
Chriſto tantùm alieni, ſed ipſos inter
Chriſtianos multi, tanto periculoſids,
quo ferme plus detrimenti affert, qui
domeſticus, quàm qui externus eſt
hoſtis. Quid non ab Henricis, quid
non à Fridericis Pontifices paſſi ſunt?
Nec profanus tantuùm ordo in ſacros
hos Paſtores deſæviit: extiterunt vel

(4) Vide

Tomos,

ſacro ex ordine tam multi, qui unita-

tem ovilis deterrimo ſæpe Ichiſmate

ſcinderent, & peſſimis artibus in exi-

tium impellerent. Quâm funeſtum
fuit, poſt tot priorum ætatum Schiſ-
mata decimi quarti ſæculi fine & de-

cimi quinti principio Benedictum ſi-
mul, Gregorium, Joannem intueri, qui
cuncti ſimul pro Sede contenderent,
quæ niſi unum non capit? De mul-
tiplici hæreſum colluvie quid dicam?
quid hac infecti conati non ſunt, ué
ſuo throno, ſuâ Sede Romanos Pa-
ſtores dejicerent, ovile diſſiparent,
memoriam abolerent? præterito ſæ-
culo non defuerunt, qui actum de
Roma crederent, qui ſtudio tam con-
tumaci Pontifices opugnarent, ut, ſi
Adverlario noſtro credimus, (5) in (5) fol. 90
ultimum diſcrimen Dominatus Pontificius
adduceretur: eò ſcilicet rem Luthe-
rus, Calvinus, Zvvinglius, tôtque alij,
eorum fidi in Pontifice oppugnando
adjutores, adduxerant. Præter tot
hoſtes undique excitos, auſim dicere,
nullos plus nocuiſſe, quàm ipſis ex
Pontificibus nonnullos, qui vitâ non
uno flagitio conſpurcatà parùm ab-
fuit, quin omnem, quà unà maxime
poſt DEl opem ſtat illa Sedes, po-
pulorum erga ipſam reverentiam ex-
tinguerent. De tot hoſtibus, exter-
nis, domeſticis, intimis, tanto furore,
tantà æmulatione, tot artibus & frau-
dibus rem unam aggreſſis, triumpha-
re, omnes proffigare, ſtare ſemper
firmius, latius imperandi ſpatia pro-
ferre, cujus demum opis dicam, ſi
divinæ non eſt?
Si hoc Regnum Tenebrarum (c) ()ol. r5.
eſt; ut appellat Antagoniſta, atque
adeò mali deæmonis excogitatum in-
genio, promotum artibus, firmatum
opibus ac potentia, quod tandem lucis
erit, DEl conſtitutum ſapientiâ, pro-
videntiàâ gubernatum, potentiaâ prote-

Kum,

384
ctum, conſervatumque? His ſi Pa-
ſtoribus, quos orbis veneratur, timet
Orcus, Cælum protegit, me commit-
tens in fures, in latrones incidi, quò
tandem me conferam? an non de di-
vina meritò conquerar providentiaâ,
quæ tam parum miſeris proſpexerit
Mortalibus, ut in exitium illos tantò
impellat crudelius, quò ſinceriùs ſtu-
dioſiusque eidem ſtuduerint famulari?
Talis ſi eſt, profectò DEUS non eſt,
inane ludibrium, puerorum terricula-
mentum, anile ſomnium Divinitas eſt.
Ita me ſapere docent, ita diſputare,

qui Romani Pontificis Monarchiam

everſum eunt. Si autem hoc nefari-
um, ſi impium, ſi homine ratione
prædito prorſus indignum eſt, ſuper-
eſt, ut cum Occidentis, Romano ab
Imperio avulſis: imò cum tam multis
per omnem late orbem Orthodoxà
fide imbutis gentibus, officij noſtri
eſſe putemus, ſingulari Romanam Ec-
cleſiam, ejusque Paſtorem ſummum,
pietate colere, & porrò exhibere Ve-
nerationem, quam illi peculiarem ve-
tuſtas ac dignitas, quâ reliquas non
Occidentis tantum, ſed totius late ter-
rarum orbis Eccleſias antecedit, con-
ciliaärunt: ſupereſt, ut in Eccleſiæ, pro
quâà videmus ſtare tantam Antiquita-

DISSERTATIO ACADEMICA.

tem, Authoritatem, Felicitatem, per-
