Audat tiler,, Aun,
õ
m. Aoe me non
IIuum ge Romanis
leelogui concelſum
ſegd tempg eſt, l
Cum lauude dicatn
Noti caet (unta eſt
imperat, & tam nota
cuicd fortaſſi in jy te
Ir, non ieiimut ho
Ahre ieretentis,
Cxma contoven
miuhotitatis Rom
n elle ſecutumn
ſunon ne per ſomm
HVenit in mentem
Uekitgriſmej
att enim. ge
Ferieg biineem,

1
2Cornentnn , labcitis
genenz,

oraclh e
ulquum tmin
Vekitate nbigere

Uünquem ſch

USmoriibhisloni

8

DEI

TNNCN.

US
R. DAMA
nic.

4 nean, ent
16. .

lum ſbpez keiellt, A
ſæcula, & quod ert
unt, ex quo fundaun!

Ncipatus durdt: A

n ztemitatem latui ,
ollipſi, ſepultique i
m ne wdera quidener
i um Lebilis gelett.
Aurn. Me pronte
t, gwisgis Abint le
in Dil miße ſl
minus ut bocie veein
vif pendam, non lalle
nibus, quos ille hocn

*

cceſſores habuit, lht

itatio vobis 2rgumenn
.

ſto⸗ zc⸗ 4

TESTO CATHEDRX S. PETRI.

dam, præquam ulla alia, à Chriſti
ſectatoribus claré diſtinctéque cog-
noſci debeat. Fit enim neſcio quo-
modo (tanta eſt ſæculi, & ætatis
noſtræ perverſitas) ut apud non un-
um pluris fiant aut Philoſophi alicu-
jus ſomniantis deliria, aut temerarij
Theologaſtri garrulitas, quàm Ora-
cula illo ex ore profecta, quo DE-
US mortalibus loquitur. IIlud tan-
tum fieri poſſet, quòd ego nimium
audax viderer, dum, ut habet paræ-
mia, cogito ponere in cœlum os me-
um. Sed hoc me non terret. Si enim
unquam de Romanis Pontificibus li-
bere loqui conceſſum fuit, iſtud pro-
fectò tempus eſt, quo quidquid de
ijs cum laude dicatur, Adulationis
notàâ caret (tanta eſt ejus, qui hodie
imperat, & tam nota virtus) & quid-
quid fortaſſis in ijs reprehendi mere-
tur, non relinquit locum ſuſpicioni
Satyræ irreverentis.
Extra controverſiam eſt, tan-
tum aufhoritatis Romanum Pontifi-
cem eſſe aſſecutum inter mortales,
quantum ne per ſomnium quidem ul-
li venit in mentem ambire; tantum
abeſt, ut quiſquam re ipſa ſibi arrogarit.
Dicite enim. Quem alium mihi in-
venietis Principem, cujus ſententiæ
adorarentur à ſubditis ut oracula &
oracula ejus generis, ut nefas eſſet
cuiquam, etiam in animo, de eorum
veritate ambigere; ſic ut integræ non-
nunquam ſcholæ, ne recederent ab
ijs, quæ à Pontifice erant pronuntia-
tæ, aliter jam, quàm antea, doce-
rent; Nationes integræ mores muta-
rent ac conſuetudines, & parati om-
R. P. Segneri Panegyr.

113
nes eſſent ad faciendam potias jactu-
ram libertatis, bonorum, quin &
vitæ, quàm ut eos audirent, qui ad
aliter ſentiendum provocaſſent. Mag-
na fuit, negari non poteſt, Pontifi-
cum apud Ethnicos poteſtas: ſed

non aliam illi habuére, quàm quæ

nunc major, nunc minor illis conceſ-
ſa eſt arbitrio ſubditorum, bene erga
illos aut male affe torum, nec Sacer-
dos Populi lex fuit, ſed Populus Sa-
cerdotum. Aliter profectò inter nos
res habet.
Plures ſexcentis erant Prælules,
qui in famoſo Concilio Chalcedo-
nenſi pronuntiaverant proximam à¾
Romana Eccleſia eſſe debere non An-
tiochenam, à Petro olim fundatam;
non Alexandrinam, ſtabilitam à Mar-
co; ſed Conſtantinopolitanam, Im-
peratorum ejus temporis in Regia
erectam: & tamen quia hanc ſenten-
tiam Magnus Leo Romanus non pro-
bavit, effectu res caruit: non Prin-

cipum favor, non authoritas Sena-Baron.
tůs, quæ illam defendebat, valuit, 452.

ut illa obtineret. Sic cadaverum in-
ſtar exanguium ſine anima, & ſine
forma manſerunt complura Concilia,
etſi numero in ijs Congregatorum in-
clyta, & Principum patrocinijs pro-
tecta, non ob aliud, quàm quia Ro-
mano illa Pontifici non ſunt probata.

Hujus autem generis ſunt, ut plura Bozius de
alia prætereamus, Ariminenſe, Afri-Sign. Eech.
canum unum, aliud Antiochenum, Il. 5. c. 8.

Conſtantinopolitanum, Mediola-
nenſe, Numidiæ, Seleucienſe: &—
Epheſinum ſecundum; quod ob vim
illatam veritati, à Majoribus noſtris,
P . Præ-=

rr—g PANEGYRICUS NONUS,

Præditetium eſt appellatum. An
aon fumma eft iſta Authoritas, ut
homo ætate nonnunquam inferior,
diſciplinarum peritiâ aliis non com-
parandus, ſua unius defnitione adi-
mere poſſit exiſtimationem plané
omnium jjs decretis, quæ primi Or-
bis fapientes, in unum coacti poſt
long ſſinam inveſtigationem, exa-
mina fabtiliſſima, & contentiones
laborioſiſſimas concêôrdibus calculis
approbârant? Et hæc ejus authoritas
quouſque ſe porrigit? ad Romanos
ſolos? unam ad Nationem? unum
ad Regnum? Perſpectiſſimum vobis
eſt, ut hoc exempli cauſâà dicam,
ſupremum bPerſarum Pontificem non
ſolitum dare leges urbibus Ægypti;
neque Pontificem Æ gypti urbibus
Perſarum. Quin ipſi adeò Romani
Imperatores, nondum Chriſtiani,
qui Principis Diademati Pontificis
Thiaram addiderant, Pontificatus
ſui jura non extenderunt ad Sar
matas, ad Germanos, Sicambros,
Gallos, & alios ſubditos ſibi Popu-
los: ſed ſolis ſuis Romanis leges da-
bant in ijs, quæ ſpectabant ad Reli-
gionem, & longe arctioribus ſem-
per limitibus Sacerdotis, quàm Prin-
cipatâs authoritatem circumſcripſe-
rant. An idem de ſummo noſtro

De Conſid. Paſtore pronuntiari forſan poteſt 2
ad Eugen. Exeuzdum orbe (dicam libere cum S.

Bernardo) exeundum orbe illi eſt, qui
fortè velit explorare, qui ad ſummi
Pontiſicis curam non pertineant. Non
ſolùm ipſe in ijs, quæ ad DEl ſince-
rum cultum pertinent, plures ſibi
ſubditas rationes habet, quàm ullus

1

unquam Monarcha politica guberna-
tione ſubjectas numerarit; ſed in ip-

ſiz adeò hoſtium provincijs, inter

Ethnicos, inter Turcas, namerat ille

recte credentes complures, qui ab

ejus nutu pendent: nec alium Prin-
cipem erit invenire, qui ſemper Le-
gatos Miniſtrôſque ſuos habeat in lo-
cis tam varjis, apud Gentes tam in-
ter ſe diſcordes, majorémque, etiam
exteris in regionibus, poteſtatem ex-
erceat. Inde quis hodie eſt, qui ma-
jores, quàm Romanus Pontifex, 24
Dignitates & gradus evehat? Omit-
tamus redituum copiam immenſam,
quorum ille in Eccleſia Diribitor eſt:
nihil dicamus de Aulæ ejus ſplendo-
re, de familiarium ejus æſtimatione,
de Titulis, Commendis, Prælaturis,
Beneſicijs, officijs, & quid quid aliud
nominum, rerumque eſt in Eccleſia,
quæ ſic ab ipſo dependent, veluti ra-

mi ab arbore, rivi à flumine, radij à De Sim-
ſole, ut S. Cyprianus confeſſus eſt: plic. Cler.

an non verum eſt, quòd ejus hodie
Purpuras Principes etiam ſupremi
ambiant, quòdque ſolus ipſe ſit, qui
extollendo viros natalibus obſcuros,

facultatibus inopes, momento eos Suar. de-
Regibus pares facere poſſit? Et, èſt= fenſ Fid.
ne alius ab ipſo in Mundo Princeps, 3.

qui, quam habet ipſo, authoritate
polleat dandi & eripiendi Regna,
quique re ipſa illa dederit in præmi-
um bene merentibus, abſtulerit in
pœnam male meritis? Si Stephanus
Ungariæ Princeps, ſi Boleslaus Po-

loniæ Dux ſub idem tempus regios

titulos ac coronas ambierunt, nônne

Romanum ad Pontiscem, Sylve-
ſtrum

E geen 41 0, bei

151
ge⸗
n te .
fun tm. os l

Leg100.

) els ℳ en

roge

thuamig, encen
nl
Doloniz, Apbant
Funcx,ni omnd

vorumn uindin
eh loque tlto
i olint 2 gve e⸗
aun lienipſs lupe
Eel uumvam bis
us Bomanus bonti
Etiamn inones ac pi
Et: bu enim ili aut
ſis, aut armisc rie
g aurem be Rege
m Delierio, & ge
n bipino diems!
ehorotn etiam diti
Uulte factorum pr
mnd Pontiäce acc
en Rephmno, Hje
1u) A cenm de No
Delo, (vod eoni
oio lendo, ad al
ſen i e
gionis call e
ceeen nunk
mam eek
ſen Nrint Pate

ein hiueni
, & eleckie

holiie Pbenn
hnerint; ſelin i.

Nrcineſt, inter

e, mumettt ile
coplunes, di
t: dec Aum diin.
ne, gu lemder li.
we ſuot hahent in ſ.

Dud Gentes tin n.

majoremque, eiin
dus, poteſtatem er.
hoche et, gui m.

manus Pontifex, 41

dis evehat? Omit.
copium immenlam,
cleſn Dirbitot eſt:
e Aulx ejins ſplendo⸗

um ejus 2ſtimatione,

munendis, Prælatums:

is, & quiui aſu

mque eſt in Eccledux

ſependent, elaiiff

i! ſamite, 44,4l
riands conleſczeſt⸗

t, gudd eu ok

ſes etiam lopreni

Gue ſolus iple ſit, n

5nitalibus oblcuto,

0 .
pes; momento . .

cete pofſit! r 4
6 Masdo Pfineiſi
det ipſo⸗ authoritt
enpiendi han,
tin prem.
in Gederitin er
laun iir
d. . Kepuinn
peiits 5

4
7

hwtien 4

Crucg

Baron. an.

1000. Bo-

ꝛius de
Sign. Eccl.

I. 17. C. 3.
&c.

FESTO CATHEDRX S. PETRI.

ſtrum tum temporis eo nomine ſe-
cundum, Legatos ſuos miſerunt ad
eos exorandos? hic autem ſuo rem
gerens arbitrio quid fecit? Miſit Co-
ronam Stephano, negavit Boleslao.
A quo Coronam & ipſi Regalem ac-
ceperunt Demetrius, primus Pex
Croatiæ, Edgarus primus Rex Sco-
torum; Daniel primus Rex Ruthe-
norum, Mindacus primus Rex Li-
thuaniæ, Wenceslaus primus Rex
Poloniæ, Alphonſus primus Rex
Franciæ, niſi Romanis à Pontificibus,
quorum authoritatem imploràârunt,
ut his ipſi quoque titulis ac inſignibus

uti poſſent abſque eo, quòd quilſ-

quam litem ipſis ſuper ea re moveret?
Sed quamquam his titulos ac Coro-
nas Romanus Pontifex, non tamen
etiam ditiones ac provincias contu-
lit: has enim illi aut Progenitoribus
ſuis, aut armis ac victorijs debebant.
Quid autem de Rege Longobardo-
rum Deſiderio, & de Rege Franco-
rum Pipino dicemus? an non uter-
que horum etiam ditiones ipſas, ut
præclare factorum præamium, Ro-
mano à Pontifice accepit, ille qui-
dem à Stephano, hic autem à Zacha-
ria? ut taceam de Romano iplo Im-
perio, quod Leoni Iſaurico à Gre-
gorio ſecundo, ad caſtigandam hujus
in hæreſi obſtinationem ablatum, à
Leone tertio in Carolum Magnum
ob ſtrenuê fortiterque geſtam Reli-
gZionis cauſam translatum eſt: unde
hodieque ijs hoc legibus regitur, quæ

emanAarunt & Vaticano, penes quod
ſemper remanſit jus & Electorum

2„

numerum ſtatuendi, & probandi e-

lectum, & electionis formam præ-

ſcribendi. Sed parum eſt, quod di-

xi: oportebat dicere, manſiſſe etiam

jus detrudendi e& Sede illos, qui Lu-
ciferi exemplo, ſedentes in lateribus
aquilonis, ſuperbe contra DEUM
inſurrexerunt: ſic à Gregorio VII.
Henricus Tertius, ab Innocentio ter-
tio Otto quartus, ab Innocentio
quarto Fridericus ſecundus Imperio
gravibus cauſis ſpoliati ſunt. Quid
proin admirationis habet, fi ad Ro-
mani Pontificis pedes abjectos videre
eſt Principes, ut reverentis obſequij-
oſcula imprimant, ſubmiſſionis in-
fimæ actus exerceant, cùm hic citra

jactantiam dicere ipſis poſſit: Per Prov. 8.

me Reges regnant, per me Principes
imperant, & gloriari poteſt, ſe à
DEO conſtitutum, ſuper geꝶtes,
ſuper Regna, ut evellat, & deſtruat,
& diſperdat, & diſſivet, & adiſicet,
& plantet. Non defuit Romanos in-
ter Imperatores, qui à ſupplicibus
oſcula pedibus ſuis figi juberet & hoc
de Ottone ſcripſit Suetonius, de
Maximino Capitolinus, de Diocle-
tiano Eutropius. Eorum tamen ne-
mo efficere potuit, ut ed ſe Regum
labia abjicerent: ex infimo duntaxat
civium ordine, & ſordida plebecula
aliqui id præſtiterunt. L

obſequij genus à viro Conſulari exi-
geret ob vitæ gratiam factam, bono-
rum omnium in ſe malevolentiam in-

vidiaàmque concitavit: ſic ut Senecæ

majus gratiâ acceptà obſequium præ-
ſtitum videretur, nec dubitàâtit pro-
fiteri, Caligulam illo pede, quem
deoſculandum Senatori ſic proſtrato
b 2 Præ-

S Jerm. 2.

à Pomp.
Imò cuùm Caligula hoc abjecti 'enno.

de Beanef.!.
2*.. C. 12.

Baron. an.
1155.

116 6ANEGYRICUS NONUS.

Præbuſt, totam conculcſſe Rem-
Ppublicam Libertati calces illiſiffe:
Inrenit aliqutd infra genua, quò liber-
tatem detruderet. Quid ſapiens iſte
pranuntiâſſet conſpectis ad pedes Ro-
mani Pontincis ad ſimile obſequium
exhibendum non viro Proconlulari;
non Conſule tantuùm, ſed ipſis Regibus,
ipſis aded Imperatoribus, Juſtino,
Juſtinia o, Carolo Magno: quid in-
quam pronuntiaflet? Et tamen quot
jam à ſæculis, non interrupta lerie,
venerationis hoc genus Pontificibus
conceditur; nec tamen (briſtiana
Reſpublica indignatur, nec idcirco
dolet ac fremit Eccleſia: & ſi pau-
culos demas kæreticos perduelles,
nemo obedientium clientum e nume-
ro eſt, qui ſe non exiſtimet ejuſmodi
exequendo obſequium honorari!
Hoc quid majus dici poteſt? Glori-
antur Imperatores, ſi ſtratoris mune-
re funguntur, cùm equitat Pontifex,
ſi ſtapedem tenent, ſi equum regunt:
& hac in functione Alexandro Ter-
tio famulatus eſt Fridericus primus,
Venetis inſpectantibus: Nicolao pri-
mo Ludovicus ſecundus in oculis
Romæ.
His porrò poſitis, quæro ex vo-
bis AA. Quibus tandem artibus Pon-
tifices in hoc æſtimationis, Magni-
tudinis, excellentiæ gradu ſe collo-
cârunt, ut, quod ante à me monſtra-
tum eft, non extet in Mundo de ul-
lo Monarcha memoria, ſacer ille,
aut profanus fuerit, qui comparari

illis poſſit aut dignitatis æſtimatio-

ne, aut imperandi autkoritate ?
ſi animum advertitis, AA. obſerva-
bitis, Pontifices Oceanum ea in re

eſſe imitatos, qui extra nativos lite-
rum ſuorum fines nen exit ad alie-

nas aquas violento impetu ad te tra-

hendas, quibus grandeſcat; ſed ex-
pectat gibuta ſpontanea fuminum
ad ſe ventitantium, nullo diſcrimine,
remota ſint, an propinqua, divitis,

an Panperis alvei. Idem ego de Pon-

tikcibus maximis affero ; nihi illi
hactenus eorum, quæ poſſident, vi
aut armis extorſerunt; omnia à ſpon-
te donantibus acceperunt; nunc ah
extraneis, nunc à domeſticis; nunc
à Principibus, nunc à privatis, ſpon-
te ad eos exaltandos conjuratis; &
ſi nonnunquam armis etiam non ab-

ſtinuerunt vel ad defendenda, quæz

acceperant, vel ad recuperanda, quæ
alienâ injuriâ perdiderant, non ta-
men ijs Holofernis exemplo ſunt uſi,
ad aliena aut turbanda, aut rapienda.
Quis proin movit corda tam multo-
rum, ut ſe vectigales facerent, cum

ab omni eſſent onere eximij? ut ſer-

vos, qui erant liberi? ut ſubditos,
qui erant Domini? Quis Conſtanti-
num impulit ad ſubjiciendum hilari-
ter Pontificum pedibus Imperium ſu-
um, imdò ad id cum ipfis partien-

dum? Quis induxit, tot Galliæ, tot

H ſpaniæ, tot Germaniæ, Angliæz,
Italiæ, Luſitaniæ Reges ad donandas
nonnunquam ipfſis Provincias inte-
gras, ad fundanda aſceteria Religio-

iorum, ditanda tot templa, locu-

pletandos reditibus tot viros Eccle-
ſiaſticos, plerôſque horum fſideliſſi-
mos Vaticani Miniſtros? an inducti
forſan ſunt commodorum & utilita-

tum ſtudio, quæ ex Pontificis bene-

ſicentia & Iœdere ſperabant? ut apud
ipſum

Athorius.
ſe ſernni pole nn, fi
a1 Ccdleſe ali,
1 lelcebatin nts,

carcetbi, 1 n

tor rmen n ⸗

elatuiun CIn i

er, , nullo ſere 90
ec es 1l hedes 1
worin, fub Ulus temn
dehn Lignis, miſc⸗
lemonicmis; ſcut a
Pontitcem bher Bii
gilt: Ab i templs
leniſe rerenti Ant,
en kabinnum fereriti
ni Inperaores Ren
Lolchb ipſam illod ten
Eenoiynam mittete
ſiem. vlgoe in Al⸗
1 Autentre pupill
muneid Chiiſtiſecten
ra ue
ez; u eginn
le, non untun Ker
n Uen er
irtun, R
Pontfhe aim
Nekten Gncil
n Aue ali nn

n fapor in

Ghaa Grits,
em ego de Por.
allend; nh Il
1 gn polligent i
Fünt, Omnie bor.
Cepefunt; nunc i
ſomefieß; nore

Vide Bov.

I. 10. c. 10.

dos conjoratis;
Nimis etiam non sb.

delendenca, gur
drecnpennda, gur
erdiderant, non tr.
igexemplo ſont ul⸗
bandt, mi tapirndt
it cordi tam mulo⸗

giſes ſacerent, cln

dere eximij? ut le⸗
iberi? vt lubeitos,
11 Qus Conſtni.
lubicſendum hiri

elibis Imperinn i.

Cudn ipfis periien.
Git, tot Calle, t
Berminie, Algie⸗
heges 2 donmndn

ſs Provincizs n.

la Aleterin gelg⸗
ot templi, h

Pecl⸗

1. 17. c. 3. 1.
19. Cc. 1. de

cpeivatis, ſo.

ipſum gratioſi eſſent? ſed quid, quæ

1o, majus illo ſpelare, aut ambire

poterant, quod ipſimet offe ebant?
advertite &x iſtud. Poſſet, non ne-
gaverim, commodorum miquid ho-
die ſperari à Pontince, quando jam
tam amolæ funt ditioni ejus ſubjectæ
provinciæ, tot hrmamentis ſtabilita
authoritas. Sed quid tum iſtorum
ſperari poteat, primis illi naſcentis
Eccleſiæ ſæculis, quibus ille aut defi-
teſcebat in cryptis, aut ſpuallebat in
carceribus, aut in fodinis fansgaba-
tur? Et tamen fub ipſum illud tem-
pus feſtinabast Chriſtiani magno nu-
mero, & nullo ferê non die ad affe-
renda ejus ad pedes lautiſſima patri-
monia, fub illud tempus aures præ
bebat Legatis, miſſis à Principibus
remotifſimis; ſicut ad Eleutherium
Pontificem KRex Britanniæ Lucius
miſit: ſub id tempus Cæſares illum
demiſse reveriti ſunt, ſicut Pontifi-
cem Fabianum reveriti ſunt duo FPhi-
lippi Imperatores Romani: & tan-
dem ſub ipſum illud tempus liberales
eleemolynas mittere potuit uſque in
Atricam, uſque in Aſiam; alere vi-
duas, ſuſtentare pupillos, providere
innumeris Chriſti ſectatoribus aut pa-
trié Pulſis, aut conjectis in vincula
ac carceres; ut legimus ſolitos face-
re, non tantùm S. Petrum, ſed eti-
am S§. Clementem, S. Soterem, §.
Sixtum. Quis igitur ſub illa initia
Kontaaihns eam æſtimationem, ve-
nerationémque conciliavit niſi D E-
US? quæ alia manus ſtabilire un-
quam potuit Principatum tam am-
Plum tempore tam brevi? opes ac

FESTO CATHED RE S. PETRI.

117
Potentiam novam rebus omnibus tam
adverſis? Et poſtquam Styx tota ad
arma, ad arma provocavit, ad hanc
potentiam evertendam ad Principa-
tum ejuſmodi redigendum in nihi-⸗
lum, quænam alia dextra tueri illum

ac defendere tot ſæculis potuit, miñ

ſola & unica dextra DEl?
Extra omnem controverſiam
eſt, AA. ſi humana ut ſunt, conſi-
deremus, rem eſſe prorſus ſtupen-
dam, quòd Romanorum Pontifi-
cum poteſtas plus vice ſimplici peni-
tus non ſit extincta. Sicut enim nul-
Ius unquam fuit Principatus, qui ma-
joribus à Mundo honoribus affe ctus
ſit; ſic neque unquam fuit Principa-
tus, qui majori conatu ac ſtudijs fue-
rit impugnatus. Hoſtes ejus quoti-
diani fuerunt ſemper Principes totius
terrarum Orbis potentiſſimi ; primis
quidem Eccleſiæ ſæculis Imperatores
Romani; poſterioribus autem Impe-
ratores Orientis: yræter Reges Heru-
lorum, Oſtro-Gothorum, Longo-
bardorum, Saracenorum, & à plu-
ribus jam retro luſtris, Anglorum,
Romanæ ſedi infenſiſſimos. Arma,
quibus ad eam oppugnandam uſi
ſunt, ejus fuerunt generis ut non
alibi, quàm ad ſtygiam incudem cu-
ſa viderentur, adeò & multa, & om-
nis generis fuerunt. Contra Pontifi-
ces enim nunc ferro pugnatum eſt,
nunc igni, eos tollendo de medio:
aliàs linguâ & calamo, calumniis eos
onerando. Sæpe bonis exuti ſunt.
Coacta in eorum deſpectum jurati
furoris Conciliabula, educti in eo-
rum damnum Exercitus validifſimi.
P 3 In-

113 PANEGYRICUS NONVUS,

Inſaper deſtituerunt eos rebus angu-

ſtiſſimis, à quorum fide ſincera ni-
hil non ipſi ſibi polliceri poſſe vide-
bantur. Viderunt non ſemel etiam
Principes, quos filiorum, Præſules,
quos fratrum appellatione dignaban-
tur, ſuis cum hoſtibus fœderatos:
& horum etiam numero accedere
multitudinem maximam populi ex
Hæreticis Novatianis, Donatiſtis,
Arrianis, Priſcianiſtis, Neſtorianis,
Albigenſibus, Huſſitis, Calviniſtis,
Lutheranis, & ejuſdem tfurfuris ho-
minibus (erravi dum homines dixi)
& ſimilibus impietatis Monſtris con-
flatam; ut ad credendum, quod li-

beret projectam, ita ad quidlibet
audendum obfirmatam.
tot inter Adverſarios, tanta in rerum
viciſſitudine, tam infenſos inter co-

Et tamen

natus, tuentur ſeſe, ac ſervant Pon-

Epiſt. 162. tifices in dies ſe ipſis fortiores. Sem-

Boz. I, 15.

c. 6.

per in Eccleſia Apoſtolicæ Cathedræ vi-
guit Principatus: ut jam olim admi-
rabundus obſervavit Auguſtinus:
oppugnati reſiſtunt, oppreſſi reſur-
gunt: & poſtquam quadragies (rem
notatu digniſſimam) poſtquam qua-
dragies armata vi principe ſua ſede

Romè pulſi ſunt, quadragies eodem

rediérunt, majore ſemper glori,
majoribus quàm unquam opibus:
ſubjecerunt perduelles, domuerunt
populos, terruerunt Monarchas, &
ſine aliis nonnunquam armis, quùm
fulmine anathematis Vaticani, ſua ex

ſede vibrato, integros conſternârunt
exercitus, & ſus déque verterunt to-
tas Reſpublicas. Quis igitur non vi-

det, fieri hæc nequaquam potuiſſe,

niſi DEO adjuvante, qui ſi exoſus
eſſet leges ab ijs latas, Religionem

ab ijs protectam, quomodo unquam

eos tanto ſtudio defendendos ſuſce-
piſſet, quomodo operibus omnem
naturæ vim ſuperantibus non ſemel

ad eos promovendos concurriſſet,

qui ipſos honorant, & ad deprimen-
dos, qui ipſis inſultant?
Rem unam unicam non diffi-

mulabo, ut appareat, quàm non fu-

catéè vobiſcum agam: eſtque hæc:

quòd nonnunquam ſedem Pontifſici-

am occupaverint viri non tantùm pa-
rùm ſancti, ſed plane impij, avari,

ambitioſi, impudici, vindictæ appe-
tentiſſimi: ita plane. At hoc tam

non evertit ſententiam, quam aſſero,
ut affirmet etiam. Dum enim non
tantùm inimici armis, non tantuùm
æmuli calumnijs, ſed ne ipſi quidem
ſuis flagitiis Pontifices aut ſuam ever-

tere ſedem, aut elevare Authoritatem

potuerunt, argumento id manifeſto
eſt, peculiari porfus à DEO pro-
tectione ſuſtentari.
fuiſſent hominum apices, tum autho-
ritas ac potentia, non injuriâ, non-
nemine eorum meritis, prudentiæ
morali, humanis inventionibus, ar-
tificiis politicis tribui poſſet: ſed cùm
ne iſtis quidem adſcribi poſſint, quid

aliud ſupereſt, niſi ut dicamus, Thro-
num eorum inæ dificatum eſſe illi pe-

træ, contra quam nihid poſſit non

tantum Infernus, contra Pontifices

conjuratus, ſed ne Pontifices quidem

conjurati cum Inferno? obſervavit

hoc, quod dixi, acutiſſime doctiſ-

ſimus Bellarminus. Cavendum ta-

Si omnes illi

1 ulchte degrn⸗

niucn gommtunn ide
incipes anliuonm.
male elol, Aispenn
er im n aUcr
Aaerue, gin welo
Gumemm tinto hien
mnen (tinquam
15 Otra 2c Purpure
miores, eed guocn
ſicuu. De cxtero,
is nodeculun noſtris
Aergere & Ciſpelere
Non agnolcet, nec ſic
Dhanum ufpiam Prine
goo mijor viguerit
mni, guim in Poni
m oſtenture o
len, non Visinti,1
Snment⸗ laorum be
inonte in Colitum n
lmt, r tles non tan
awünge co
eiam telkime
irelen rods
ellrnam
Oretione ing

te. n
e amuſos bde

nt, & 20 ede
eimer⸗
lultant? Niot

n unlcam non ..
Aeat, uu non C.

igam: eſtqne har
im legem Pontßis

Nrinon tantun.

Phne impij, wai,
Gi, vindicte ppe.
lane. At hoc timn
entiam, gram leto,

m. Dam enim nor
Armis, Don tantlin

3, led ne ipſi giicen

ſa Præk. ad men eſt, AA. ne hic hallucinemini,

Pontiſ.

tiäces aut uam ertt·
eleyare Authorituten

mento id manileſt
porſhus 5ẽ n.
lati. Ki omnes il
mapices, tun ult .
1, non injotii, non.
merits, Prudeni
5 irventionibus, 1
ibui polletele
Alenibi poffint, gu

iüͦut Cicamns, lm

jcatum ee pe.

contta nife

I. d. Rom necfué fidem nimis facilem præſtetis

certis quibusdam maledictis ſceripto-
ribus, quorum atramentum ſepiæ in-
ſtar eſt, quæ ardentibus in lampa-
dibus poſita facit, ut deformes &
horridæ appareant omnes, utut cete-
ra pulchræ & elegantes figuræ. Ni-
mium quantum expoſiti ſunt Magni

Principes cavillationibus vulgi, nunc

male edocti, aliâs pejus affecti, ſem-
per natarâ proni ad credenda potius
deteriora, quàùm meliora. Labes e-
tiam eorum tanto facilius cenſuram
PpPatiuntur (tanquam labes adhæren
tes Oſtra ac Purpuræ) non quèd
majores, ſed quêd magis ſint con-
ſpicuæ. De cætero, ſi omnem livo-
ris nubeculam noſtris ab oculis ab-
ſtergere & diſpellere placuerit, quis
non agnoſcet, nec ſacrum, nec pro-
phanum uſpiam Principatum eſſe,
in quo major viguerit vitæ ſancti-
monia, quàm in Pontificatu Roma-
no; qui oſtentare poteſt non dico
decem, non viginti, ſed duos ſupra
ſeptuaginta ſuorum Principum, qui
à morte in Cœlitum numerum relati
ſunt, ut tales non tantum populo-
rum nationumque conſenſu agniti,
ſed cœli etiam teſdmoniis probati?
Non eſt mihi propoſitum hodie,
paſſos calumniam Pontifces publica
oratione vindicare: neque enim ego
Hc æmulos habeo, quibus ruborem
excutiam, ſed devotos addictôsque,

quos confirmem. Aliàs facillimum

mihi foret effcere, ut manibus pal-
paretis nobiliſſimam hanc veritatem.

Nævos Pontiscum communes ede

FESTO CATHEDRE S. PETRI.

119
Pleriſque magnis Principibus, non
tamen plerilque Principibus etiam
conmmunes eſſe eorum illuſtres vir-
tutes. Ite ſi libet, & bono veſtre
commodo percurrite hiſtorias omni-
um Principum, quos in throno loca-
vit non majorum ſanguis, ſed eligen-
tium arbitrium: pauciſſimos ſanè in-
venietis, qui multàâ induſtriàâ uſi ſint, ne
eum conſcenderent; multos autem,
qui ad eum perduellione, tumultibus,
& ſanguine ſint graſſati. E diverſo
Romanos inter Pontifices ſaltem vi-
ginti ego recenſere poſſem ((Clement.

I. Gregor. I. Gregor. II. Valentis.

Greg. IV. Leonem IV. Benedict. III.
Ncel. I. Adrian. II. Victor. HM. Leon.
M. Sterhan. X. Gregot. WII. Victor.

III. Paſqual. II. Gellas. II. Calliſt. II.

Adrian. IV. Alexandr. II. Caleſt. E.
Nicol. V.) qui eò potiùs raptati,
quàm aſſumpti ſunt; & qui poſt aut
repulſas irritas, aut fuſas ubertim la-
crymas, aut mutatos vaultus, aut fu-⸗
gam arreptam, aut latebras quæſitas,
induci tandem ſe paſſi ſunt non ſine
vi, ad id, ad quod plerique alii om -
ni conatu anhelant, ad regnandum
inquam. Et quid? an vos facilè
aliquem cæterorum in Principum nu-
mero reperietis, qui nactus tyranni-
cum ſuæ poteſtatis & ſceptri uſurpa-
torem non eum de medio ſuſtulerit,
& ſuſtulerit genere mortis aut infa⸗
mi, aut crudeli? Ab hoc tamen tam
alieni fusrunt Pontifices, ut ex tri-
ginta circiter Pontificiæ dignitatis u-
ſurpatoribus, qui tandem plerique
in legitimorum Pontificum manus in-
ciderunt, ne uni quidem ſua perfi=

dis

120⁰ PANEGYRIEUS NONVUVS,

dia ſanguine ſteterit; ſed ſatis habue-
rint Pontifices eos in cœnobium ali-
quod locò carceris includere, non-
nunquam libertatem illis concedere,
quin etiam nonnunquam Purpuræ
honore eos condecorare, ſolis inſtar,
qui poſt ſævam tempeſtatem reverſus
ad dominandum in aëre ſine adver-
ſario, illas ipſas nubes, quæ ad eum
inde pellendum conjuràâſſe videban-
tur, ſplendidiſſimæ lucis auro veſtit.
Pontifices, ſecus ac multi etiam Ca-
tholicorum Principum fecère, nun-
quam ſe induci paſſi ſunt ad ullum
fœdus cum alienis à vera Religione,
quocunque demum caſu, aut com-
modi privati, aut belli publici, eti-
am ad le ab aliorum non credentium
inſidiis ſervandos ſuſcepti. Imò quis
unquam contra Turcas Ilæpius arma-
vit militem, plus auri profudit, non
dicam jam pro ſfuarum tantùm di-
tionum defenſione, ſed, quod eſt
inuſitatiſfſimum, etiam commodo
Reipublicæ perduellis, qualis fuit Im-
perium Bizantinum? Obſtupuerunt
profectò Nationes omnes, quando
viderunt Urbanum ſecundum, ſacro
paulò anté fulmine à Græcis incre-
dibili & ſtultà audaciâ percuſſum,
ad ſactum in Republica Chriſtiana
feedus omnes invitare, non ad vin-
dictam de iis ſumendam, ſed ad eos,
ut re ipſa ſubinde favente Numine
contigit, à Saracenorum injuriis libe-
randos, qui ſubacta paulò ante totàâ
Aſia, gravi eos jugo premebant. ef-

ſeceraàntque, ut damno ſuo diſcerent,

quodnam eſſet inter jugum ſuave
Evangelii, & violentum Alcorani,

dilcrimen. Sed infinitus eſſem, & te-
lam ordirer non facile pertexendam,
ſi vel obiter adumbrare vellem ſingu-
lares virtutes, quibus præ aliis Mun-
di Principibus Romani Pontifices in-
claruéêre. Dicam tantùm, ſi eorum
in numero etiam pravis moribus ali-
quos invenire eſt, hoc aliud non vul-
gare prodigium eſt, quòd, quamli-
bet perverſi, nunquam tamen errâ-
rint in ijs decidendis, quæ Divina fi-
de in Republica Chriſtiana teneren-
tur; ſed in docendo à ſanctis illis
ſuis majoribus penitus non dilſcrepàâ-
tint, à quibus vivendo tam longè
abiérant. Et quàm hoc non dubium

argumentum eſt, quòd ijs adſit DE-

US, eéôsque dirigat ratione quàm
occultâ, tam certàâ ac perpetuâ ?
quòdque eorum lingua indicis inſtar
ſit, horas in machina ſignantis, qui
horas loquitur motu, quem interio-
ribus à rotis recipit, quin neceſſe ſit
ipſum ſcire, quid loquatur? Id enim
ſi aliter ſe haberet, quomodo un-

quam fieri potuiſſet, ut in tanta va-

rietate, in tanta pugna judicij & in-
telle tús, tanta unitas ac conformi-
tas ſententiarum inveniretur 2 cum
abunde nobis conſtet, quàm procli-
ves cæteroquin mortales ſint ad ſua
contra alios ſenſa propugnanda: nec
defuerunt Pontifces, qui Deceſſo-
rum ſuorum æmuli, invidi ac hoſtes
fuerant, quos tam pronum eſt non
eadem lentire.

Eſt ultra jam dicta, quod por-

rd miremur. Non tantùm nemo
Pontificum errorem ullum unquam

docuit in iis, quæ pertinent ad dem,

ſe

nt: iMln etam on
Amibi betne, en
lamn ſti Mperatorts
tenn Mpareſent,e⸗
o, ſetlandiore au

ii,Nodenbantut:

e, une minis,
Atorgebant: & t
unque pet ſedecim,
Cola conatentur,In
Oue Qucentelimomm
un excedunt, effce
Tefunt, Or in Leni5
Uohuchus aliuis, an
Diſclliniſta aut Atri
Nhe intectus intr⸗
Uil, gbum crop
8
ii, n iaa, &
uuimerum in Docle
o
i Pitterguem Ro⸗
üiten Ui, ur
nilo, n banc in
Aholci auide
1 e
un Nert
nor int e⸗
lot orib
rcenarios g
X EX
Atrones . ſel ne
Pes keleſirr

jenti ſriis, ui⸗
OPecttbear, 4
e

n ſne ante
bagn, da

mn prini noiihini,
ein hoc aHud non u.

neſt, odg, NAn
Runquam tamen em.

encis, gur Diyinf.

a Chriſtiana tenete.
ocendo lunctis n

enitus non ciſcrept⸗
8 viendo tam long
quim hoc non dubium

ſt, gudd in adit DE.

e dirign naiione quin

m certi ac perpelul!

um lingua incicis inſin
machina ſignantis, gl
r motu, guem inten⸗

ecipit, guin necell ſ

quid loquatur! lderin
nberet, qvomodo .
otuiſſet, ut in tanti 1

nta pogna jciej n

nta nitas a Contonn⸗

fucn invenitetur i
conſtet, uanmn
in mottales ſint
a:

enl ropegun

e. , 0)
ſm en ul
hmlin nun
eroten Ulm r,
naden 10

FESTO CATHEDRE S. PETRI. 121

ſed ne quidem ullus, qui hæreſi im-
butus eſſet, unquam ad Pomificatum
emerſit. Et eſt hoc ſane obſervatu
dignum. Fuit enim tempus, quæ
Lernæa hæc hydra peſtifero ſuo ha-
litu afflaverat partem Chriſtiani or-
bis longe maximam; penetraverat
in lacra aſeeteria, Clerum occupave-

rat, in Principum Palatij hoſpes non ce
ſtantinopolitana, quam ille vi tyran-

erat: ipſa etiam Pontificum electio,
amiſsâ libertate, venalis evaſerat: il-
lam fibi Imperatores magnam par-
tem uſurpaverant, eâmque arbitrio
iuo, vehl blandiore auri, vel ferri du-
ra vi, moderabantur; nunc authori-
tate, nunc minis, quem vellent,
extorquebant: & tamen quantum-
cunque per ſedecim, & ampliùs ſæ-
cula conarentur, in tot electionibus,
quæ ducenteſimum numerum mut-
tum excedunt, efficere nunquam po-
tuerunt, ut in Petri Sedem aut Ico-
nomachus aliquis, aut Neſtorianus,
Priſcillianiſta aut Arrianus, aliave ſi-
mili lue infectus intruderetur; quæ
fuit ſors, quàùm exoptata & æſtima-
bilis, tam rara, & quæ nulli Anti-
quiſſimarum in Eccleſia Sedium ob-
tigit, præterquam Romanæ. Curà-

rrunt quidem illi, ut conſtat, certo

conſilio, ut in hanc intruderentur vi-
ri Catholici quidem, ſed moribus
tam perverſi, ut ſperare poſtent,
mox illos & Paſtoribus mutandos in
Mercenarios, & ex Cuſtodibus in
Latrones: ſed préô quàm ſua illos
ſpes fefellit! cùm fæpe majorr ibi in-
venta ſit ſides, unde major perfidia
expectabatur. Adducamus ejus rei
pecimen ſanè quàm luculentum in

R. , &gneri Panegyr.

eventu tam & raro, & ad memori-
riam inſigni, ut non poſſit non vo-

bis eſſe admirationi. Theodora Au-Baron. a.
guſta, Juſtiniani Imperatoris con- 36 3⸗

jux: in animum induxerat, omni
quâ poſſet arte fovere Antimum
quendam, Hæreticum Eutychianum,
& ut talem damnatum à Synodo Cal-
cedonenſi, dejectumque Sede Con-

nica occupaverat. Cùm tamen ne-
uam fæmina nec ac Agapito primum,
nec deinde à Sylverio, utroque ſum-
mo Pontifice, impetrare potuiſſet,
ut is in priſtinum gradum reſtituere-
tur, Vigilium vocavit, Diaconum
non vulgaris authoritatis? hanc cum
ſciret ambitione impotenter laborare,
audacem præterea, ſacrorumque te-
meratorum, pollicita illi eſft omnem
operam, ut, quam jam antea pren-
ſaverat „Romanam Sedem obtine-
ret; dummodo ipſe, votis ſuis poti-=
tus, promitteret reprobare & reſcin-=
dere Concilij acka, reſtituere Anti-
mum, favere Eutychis ſectatoribus,
& eorum doctrinam Apoſtolicis ta-
bulis ratam habere. “
Conditionem tam nefariam Vi-
gilius, quam horrere & deteſtari de-
buerat, acceptat, ſua manu ſignat,
& magnis itineribus Romam advo-
lat, literis ad Beliſarium inſtructus,
quibus hic jubebatur arinis, ſi favo-
re non poſſet, Antimo viam ad Pe-
tri Cathedram patefacere. Beliſari-
us, qui antea de Gothis triumpha-
verat, non eâ forſan tum in DEUM
pietate inter ſecunda, ùt fieri amat,
quùàm poſtmodum in adverſis pfæſe-
tulit,

122 PANEGYRICUS NONVUS,

tulit, & Theodorz obſequendi ſtu-
dio, & auro, à Vigilio oblato, ex-
cæcatus turpi pPerfidiâ in vincula
conjicit Sylverium Papam „ & men⸗
daciſſimo conjurationis, à Sylverio
cum hoſtibus Imperij initæ, commen-
to, Pontificio illum habitu exuit,
Monachi cucullum injicit, sicque eo
ex oculis ſubducto convocat Roma-
num Clerum, jubéetque alium Pon-
tificem eligere, tantâà libertate, quan-
tam armatus, oſtentatuũsque exerci-
tus concedebat. Sed quis neſcit,
armatas preces non minorem, quàm
ſevera imperia vim habere? Sic igi-
tur throno impoſitus Vigilius Sylve-
rium in poteſtate habuit, quem in
Inſulam Palmariam relegatum, ibi-
que pane tribulationis, & aquàâ an-
guſtix tantiſper ſuſtentatum, non diu
Poſt fame mori coeëgit. Syl verius in
miſero ſuo exilio palàm fecit, abla-
tam quidem ſibi potentiæ pompam,
ſed non authoritatis vim, libertatem,
ſed non fortitudinem. Ante enim
quâm ſupremum obiret diem, coa-
ctà parvà Synodo quatuor Epiſco-
porum, qui præ cæteris fidi manſe-
rant (Terracinenſis, Fundanus, Fir-
manus, Minturnenſis ij erant) lacro
anathemate netarium Vigilium per-
cuſſit, enarratâ totâ impiæ fraudis
ſtrophâ, & execratus vim prodito-
riam, denuntiavit, Vigilium, occu-
patâ licet ſupremi Sacerdotis ſede,
non Simonem Petrum, ſed Simo-
nem Magum repræſentare, quôdque
eâ causâ nemo illum verum Pontifi-
cem agnoſcere, ſed ut Idolum in

