Omnis decori & officij ratio po-
ſtulat, ut, quod ſcitis, Conjux nemi-
nem præ Marito diligat: de nullo
illam oporteret cogitare tam aſſiduèê,
pro nullo preces tanto ardore funde-
re: & eſt conjugalis officii apex, tan-
tum Marito, quantum ſibi ipſi, bo-
norum ac commodorum optare.
Hoc ſi ponamus, cui veſtrům venire
in mentem poſſit ambigere, an ad has
Officii rationes Maria le ad amuſſim
compoſuerit ? An fortaſſis Joſepus
illam ratione plane ſingulari reveri-
tus non eſt? an pro illa non labora-
vit? non ſudavit? non mille ſe in-
commodis ejus ſervandæ causàâ expo-
ſuit ? Aliud certe ipſis non defuit,
niſi quòd ita ſemper mutuò vixerint,
ut eodem in alveari Apes, ſine ullo
commercio corporum, intacti ſem-
per, ſemper illibati. Hoc autem tan-
tum abeſt, ut in Maria amori aliquid
deberet detrahere, ut vel hoc ex ca-
pite magis eum deceret inflammari:
inde enim animadvertebat clariùs, a-
mari ſe à Sponſo tæleſtis cujusdam
benevolentiæ affectu, non communi

PANEGYRICUS VIGESIMUS,

cum brutis voluptatis concupiſcen-
tis: dum ipfi ſatis fuit, eo erga Virgi-
nem officio fungi, quo Ulmus vi-
tem juvat, qui ſe huic deſpondet non
ob aliud, quàm ut Matrimonii por-
tet onera, non autem ut etiam fructus
& emolumenta decerpat. Ego igi-
tur ejus conſtantiſſimæ opinionis
ſum, Mariam mortalium alium ne-
minem amore ſinceriore, ardentiore,
magisque interno eſſe complexam,
quàm Joſephum ſuum: & idcirco
quàm crebrò pro illa preces fuderit?
quantum obtinuerit gratiæ, & „quod
conſequitur, gloriæ? quæ ſunt bona
bonorum, quæ impetrari alicui pol-
ſint, maxima, omniumque deſidera-
biliſſima. Artemiſia ſuum erga Mari-
tum Mausôlum amorem affectum-
que prodidit, ſtatuendà ejus memo-
riæx pyramide, quæ Mundi miracu-
lis eſt annumerata. Sulpitia, quàm
ſuum amaret Lentulum, manifeſtum
fecit exilio moleſtiſſimo, quod ejus

causâ paſſa eſt. Chilonis fidem & Plin. l. 36,

amorem ſuo probavit Theopompo, c. 5.

ne carceris quidem cum eo ſqualo-
rem recuſando.
Brutum amor impulit, ut vivos car-
bones devoraret. Hypſicratea, ut pa-
làm faceret, quâàm charus ipſi eſſet
ſuus conjunx Mithridates, fæminam
ſe, ut ita dicam, oblita, reſectàâ for-
titer, ſus manu, muliebri comâ &
equis tractandis, & haſtis vibrandis
ſe aſſuefecit, eumque nec in præliis
animoſa deſtituit. Si igitur illæ ip-

ſæ Conjuges, quarum in Maritos a-
mor tanto fuit Virginis in Joſephum
amore tepidior, tantum nihilominus
ipſo⸗

Portiam ſuus erga Val. Max.
I. 4. c. 6.

epti Omnitat, no
adei: M
Cirun /un.
Qunguum e
1t, NArum muf⸗
Ie utCNal.!
noco, certam vin
s, utnon ratd in
ſandat etiam ſeele
li ſlen ,
Iua ſunctus Paulu⸗
i ezo glane upet
oimn lacile ellt a⸗
is tei exempla? l
Theodelinde in Ae
Longobardorum;
menegildum hegen
is in Chlodorn⸗
Corum, & tam
n timen his natal
nt it (Cecilie
ket onlin ſium
i
Iun un gon

3, Komne
„Aomner
dun tantis Unteryal

fie Vitus in ole
doni ifulent
tatui * ind
duants, dpti

.
ir amnaite
bederg⸗ Vig

Ule Eel

Umonii por.
t eiin
cerpat. Don z
ine ni
ne Opininnis
dtrlium Alium ne.
er Arcention,
eſle comple
ſum: i
lr precez gelt
gralie, &, gbol
9 qu ſont bona
Petrui alici pol.
niümgue deſider-
ſuum erg Mai-
morem afkeüm.
endi ejus meno-
2 Monj mitzcu.
lpitin glim
um, manikeſtum
imo, Quod eius

Ohionis ddem & An

wit Theopompo,“,
cum el

. . rga A. M
Potium g gt e

it, ut rivos ca.
Hypſcntende-
1chnn ip elet
daes, ienmnan
Odlina⸗ ele i tor⸗
puhliebri r .
is vibrend
4 * nnn⸗

arun n n
ſrginis n
Vg Moin
tan ſ

Ecchi. 2 5.

DE S. JOSEPHO.

ipforum causà fecerunt, exantlârunt,
auſæ ſunt, illa, cujus amor tot pa-
raſangis præſtabat, officio defuerit
tam ipſi debito, quale erat, pro ipſo
intercedere, ipſius cauſam apud com-
munem Dominum agere, hâcque ra-
tione omni illum virtutum apparatu
exornare? Certum eſt, apud Sapi-
entem, mulierem illam, quæ hoc in-
epta omittat, non injuriâ, graviter
traduci: Mulier, quæ non beatificat
virum ſuum.
Quamquam ne quidem neceſſe e-
rat, Mariam multum eà causâ labo-
rare, aut conari. Habet, neſcio quo-
modo, certam vim Conjugis ſancti-
tas, ut non rarò in Maritum ſeſe dif-
fundat etiam ſceleratum: Vir inſide-
lis ſanctificatus eſt per mulierem fidelem.
Ita ſanéctus Paulus affirmavit. Niſi
id ego planè ſuperfluum exiſtimarem,
quàm facile eſſet adducere illuſtria e-

jus rei exempla? Diffudit ſe virtus

Theodelindæ in Agilulphum Regem
Longobardorum; Ingundis in Her-
menegildum Regem Gothorum, Clo-
tildis in Chlodoveum Regem Fran-
corum, & tam multarum aliarum,
quæ tamen his natalium ſplendore ce-
dunt: ùt Cæciliæ, quæ Martyrem
fecit Sponſum ſuum Valerianum; ut
Brigittæ, quæ Monachum fecit Con-
jugem ſuum Ulfonem. Cur igitur
ambigamus, quin etiam excelſa illa,
ſublimis, & omnem vulgarem mo-
dum tantis intervallis ſupergreſſa Ma-
riæ virtus in Joſephi animum magn4
ſe copiâ diffuderit ? maximẽè cùm il-
le naturâ ſuâ ac indole tam eſſet ad il-
lam paratus, aptusque, ut ne roſcida

321
quidem nubes aptior ſit ad ſolis præ-
ſentis ſplendorem, radiorumq; pom-
pam recipiendam? Monſtrat experi-
entia, ſolum etiam fortuitum aſpe-
ctum perſonæ, quæ in magnæ apud
nos virtutis opinione exiſtat, ſæpe non
leve calcar nobis ad ejus imitationem
admovere: unde eſt, quòd in ſacris
faſtis de ſancto Luciano digna admi-
ratione res legatur: ſolitum nimirum
ſolo ſui aſpectu Idololatras ad Chri-
ſti fidem adducere, ùt alij eos addu-
cebant prodigiis, ulque adeò, ut quo-
ties illi Imperator Maximinus locu-
tus eſt, priusquam morti illum adju-
dicaret, id non fecerit, niſi cortinaâ
inter utrumque obductà, illi non ab-
ſimili, quà Athenis utebantur, cùm
Reorum cauſas ventilabant: tantus
fuit in hoe Imperatore timor, ne ſo-
lo ejus aſpectu Chriſtianæ Religionis
amore accenderetur. Neque ſolus
Juſtorum intuitus eam vim habet 3
ſed hæc in ipſa etiam eorum ſimu-
lacra & ſtatuas ſe diffundit: ut proin-
de mirum non ſit, tam contumax &
atrox bellum in Eccleſia contra San-
ctorum Imagines ab orco concita-
tum: cùm ingenti numero eſſent, qui
earum aſpectu incendebantur, hic ad
ſanguinem pro Chriſto fundendum,
ille ad pœnas criminum de ſe ſumen-.
das, alius ad tolerantiam in adverſis,
plures ad non minùs arduas pro vir-
tute pugnas ac triumphos, quos illis
in Imaginibus reprælentatos identi-
dem præ oculis habebant; in quas
intueri vix quisquam poſſet, quin
inde vel animos ſibi addi, vel ſuam
ſibi ſocordiam exprobrari experire-
O0ο 2 tur.

392 PANEGTRICUS VIGESIMUS,

tur. Sanctus Joannes Chryſoſtomus
ex aſpectu Imaginis Sancti Pauli A-
poſtoli, ad DEl gloriam, ſalutém-
que mortalium promovendam lucu-
lento igne ſuccendebatur. Sanctus
Gregorius Nyſſenus ſine tenerrimi af-
fectus lachrymis Abrahami ad filium
immolandum ſe accingentis Imagi-
nem aſpicere non poterat. Maximè
autem Virginis Matris Imagines ſci-
mus ſtupenda quæque in ſpectato-
rum animis operatas, nunc duros &
intractabiles emolliendo, nunc tepi-
dos inflammando, nunc ad flagitium
ſolicitatis animos addendo, & ſem-
per in mentibus religioſis excitando
ſenſa flagrantiſſimæ Charitatis, Reli-
gionis, Honeſtatis, Abnegationis ſui,
Fidei, verecundiæ, ùt inter alios lucu-
lentus teſtis à multiplici experientiâ
eſt ſanctus Bernardinus, illius ſacri
Cœtůs decus, cui tam multos debet
Eccleſia Seraghinos. Quos igitur
fervores, imò quæ incendia Chari-
tatis, quos Veſuvios in Joſephi ani-
mo excitatos fuiſſe neceſſe eſt, qui
diu noctúque objectam oculis ha-
bebat non Virginis Iconem mortu-
am, ſed ipſam vivam Mariæ perſo-
nam, qui illi loquebatur, illam au-
diebat, illam commitabatur, quo-
cunque ibat; eodem cum illa habi-
tabat conclavi, eâdem cum illa ex
patinà manducabat; & confidentiaâ
maritali explorare poterat, interro-
gare, nõſſe intimè non tantùm, quid-
quid agebat in aliorum oculis, ſed
ipſas aded, propé dixi, occultas
cogitationes? Credamusne, noluiſſe
illum proficere ex opportunitate,

quam habebat præ hominum quoli-
bet, ad excelſam ſanctitatem eniten-
di? Credamusne, eſſe alium quem-
piam, qui in imitatione virtutum,
in æmulatione exemplorum, in inſi-
ſtendo veſtigiis Virginis jactare ſe
poſſit, præcurriſſe ſe ejus Sponſum
Joſephum?
Nondum diximus maxima: Nu-
bentem Reginæ conſequens eſt Regem
feri. Eſt hæc lex, quantum quidem
conſtare mihi ad hanc diem potuit,

tam communis, ut non ſciam aliter

obſervatum in ullo vel ſeculo, vel
Natione. Quantumcunque enim, ge-
neratim loquendo, futile ſit, perſua-
dere ſibi, quòd repente quis nobiles
inter numerandus ſit propter conju-
gem nobilem: communi ſiquidem
omnium ſenſu, uxor ſequitur con-
ditionem mariti, non maritus con-
ditionem uxoris; atque adeò multum
de natalium ſuorum conditione per-
dit fæmina nobilis, quæ plebeio nu-
bit; ille verò plebejus, qui nobilem
ducit, non idcirco Nobilium juribus
gaudet. Non habet tamen lex iſta
locum, cuùm fæminæ nobilitas e præ-
cipuis eſt, multòôque minùs cùm illa
Regnis ac Provinciis amplifſimis im-
perat, nullius alterius poteſtati ob-
noxia. Tunc enim, ut cum Baldo
Parente omnis Jurisconſultorum na-
tio tradit, maritus conditionem con-
jugis ſequitur, & non uxor condi-
tionem mariti. Hinc, qui Reginam
ducit, etſi ab hara vocatus, Rex fit,

& ad omnes illos theſauros, ad jura

omnia, quæ Regiæ dignitati annexa
ſunt, admovetur. Hoc titulo poti-
tus

m ealtt Amnlel
um conſckia⸗
omius, nil 0
ſolio natas Ae
Cuperen un
e, 44. honorat
guispium n gurl
umn teroctt, nil
Snbtorum/ Au
ſs Cet, Mendi
cr! n Cun
is, bemnudut,
onqve hacin uid
otos choros kelti
nentes audiville
miln, Ma e
omnium danctoru,
poteſt non, ſtante
nlg, lege, ſolep
Gorum ommium:
Goo hndem june
jem aliquo e nn
uorum eſt Rex
fiom, omnes korti
cele et. Qui Re
Oomesz ſrpientit i
Ceretbucht
Onimin liheret
uo ure vulit
nes linctiue
tun? Aſf
negnum Plebun
ennis, ver
Plaguam ſutli a
nis Ututis, g⸗

6

0

us maxim: N,.
efuen ef Reen
Juantum qriden
ne Cien potut,

non ſcinmn alitet

el ſeeulo, vi
unqe enim, ge.
uile ſt, perſin.
eme guiz nobles
it propten corju.
mmuni ſiqviden
or ſequitur co.
on maritus con-
e aceo multumn
conditione per⸗
or Pledeio n⸗
s, gui noiten
Nobilum iurtu⸗
et tumen ler i
e mints cum ila
Anplinis icn⸗
1s poteſtanl ob⸗
, ut Culn Pelco
cOnſoltorum in.
condtionemn e
non uxot ani
ec. Gi Neg'“
Hinc 6
1 vOciI, l
8 helmnd /1

ce
oniten Me,.
gle Cenn l⸗

5 o
Hoc i⸗

DE S§. JOSEPHO. 393

tus eſt Imperio Martianus, Pulche-
riæ Sponſus, etſi adjectâà pudoris il-
læſi ſervandi non violabili conditio-
ne. Nec alio titulo ad idem kaſtigi-
um evaſit Anaſtaſius, niſi quia Ariad-
nam conjugem habuit; aut Paphla-
gonius, niſi quia Zoën, omnes tres
ſolio natas Auguſtas.
Cuperem nunc ex vobis intellige-
re, AA. honoratiſſimi! an veſtruùm
quispiam in quæſtionem, aut dubi-
um revocet, num Maria ſit Regina
Sanctorum? Si quis tam non religio-
ſus foret, mendacii illum reum fa-
ceret non dicam Epiphanius, Baſi-

lius, Bernardus, ſed anicula quæ-

cunque hac in urbe, memor ſe toties
totos choros feſtivo applauſu conci-
nentes audiviſſe: Regina Sanctorum
omnium, ora pro nobis. At ſi Maria
omnium Sanctorum Regina eſt, non
poteſt non, ſtante, quam jam dixi-
mus, lege, Joſephus eſſe Rex San-
Ckorum omnium: & ſi ipſe Rex eſt,
quo tandem jure vultis eſſe inferio-
rem aliquo e numero Sanctorum,
quorum eſt Rex? Qui Rex eſt for-
tium, omnes fortitudine ſuperet ne-
ceſſe eſt. Qui Rex eſt Sapientum,
omnes ſapientiaâ ſuperet neceſſe eſt:
Qui Rex eſt Pulchrorum, omnes pul-
chritudine ſuperet neceſſe eſt. Et
quo jure vultis, ut non ſuperet om-
nes ſanctitate, qui Rex eſt Sancto-
rum ? Fufficit proin dicere, AA.
magnum Joſephum Sponſum fuiſſe
Virginis, ut veriſimilitudine haud-
quaquam futili aſſeramus, eum om-
nis virtutis, & omnis ſanctitatis ſu-
premum apicem conſcendiſſe. Sed

multo adhuc meliùs hoc ipfum affir-
matur, ſi alios fines ſumme admi-
randos attente perpendamus, ob quos

ille Virgini Sponſus eſt datus.

Fuit igitur datus illi Sponſus in-
primis, non ut corrumperet, etſi
legitimo more, ſed ut fidus cuſtos
tueretur virgineam illam integritatem,
quam in ea repererat. Hoc autem ſi
ita eſt, qualis demum temperantia,
qualis quantâque puritas, quis can-
dor necefſarius erat in eo, qui ad
rem & cuſtodiam tam periculoſam
erat delectus? Junt inter Scriptores
non poſtremi, qui omnem in eo ſen-
ſum libidinis, omnem fomitem vel
ſopitum, vel extinctum penitus fuil-
ſe affirment. De hoc tamen quidquid
ſit, quid refert, ſi in ipſo virtus animi
tantundem præſtabat, quantum cor-
poris privilegium ſingulare? Cer-
tum eſt, ita debuiſſe ſe habere Joſe-
phum, ut perpetuum cum eo com-
mercium Virgini intercederet, tan-
quam Lunæ cum Sole, quæ ſexagin-
ta jam fere ſeculorum experientià I(cit,
quòd quantumcunque Sol externa
ſpecie ejus videatur prenſare amores,
quantumcunque blande aſpiciat, lo-
cupletet, exornet, nunquam tamen
non procul ab ea conſtitutum, nec
ullum futurum periculum, ne ab eo
attrectetur. Ita dico Virginem Jo-
ſephi virtute confiſam debuiſſe cum
illo comparere in publico, commo-
rari in privato, noctu, interdiu, clam
palàm, omni loco, aut frequenti, aut
ſolitario, ſine omni etiam minima
ſolicitudine. Quàm altas ergo radi-
ces in Joſepho egerit illa virtus, quæ
OO 3 in

394 PANEGYRICUS VIGESIMVUS,

in commercio tam familiari & conti-
nuo omnis expertem curæ præſtare
potuit Mariæ Virgineum pudorem,
illum inquam, qui omni alio fuit de-
licatior, & ſolicitior, ſic ut turba-
ta ſit penitus, quando ſoli agendum
fuit vel cum Angelo, tantùm, quia
hic viri ſpecie ſe ſpectandum præ-
buerat. Parte autem altera, oporte-
bat eum ſic fungi munere cuſtodis,
ut tamen nemo non conjugem verum,
aliorum more, eum exiſtimaret: ut
hac arte tegeretur myſterium, & par-
tus tamen legitimus haberetur, sic-
que & Matri illæſa ſtaret exiſtimatio
perinde ac vita, ceteroquin pericli-
taturæ; & bona filio fama, atque
authoritas. Quantam etiam oportet
fuiſſe Joſephi prudentiam in admini-
ſtrando negotio tam implicito, quan-
tam attentionem, quantam circum-
pectionem, quantam animi ampli-
tudinem, ut ſic ageret cum Virgine,
ut nihil in eo deſideraretur officij,
quod præſtare poſſet maritus aman-
tiſſimus, & tamen eam revereretur
ut extraneus? Satis ſit dixiſſe, tam
Præclaré illum utriusque muneris
Partibus functum, ut vel ipſe in er-
rorem induceretur verſutiſſimus Dæ-
mon. Id quod circa ambages tra-
dunt Sancti Leo, Ambroſius, Baſi-
lius, Bernardus, Hieronymus Dama-
ſcenus, cum plurimis aliis, quibus
omnibus præivit magnus Martyr Ig-
natius: unòôque ore affirmant, malig-
num hoſtem multo tempore exiſti-
màſſe, Chriſtum eſſe verum Joſephi
filium, qualis vulgo etiam ab homi-
nibus habebatur. Hoc autem ſi nos,

tantorum reveriti authoritatem Do-
ctorum, negare non poſſumus, vo-
bis jam zonſiderandum relinquo,
qualis illa fuerit ſapientia, quæ ipſi
adeò verſutiſſimo Impoſtori tam bel-
leé impoſuit. Hinc porro progre-
dior ad perpendendum (idem enim
mihi hodie accidit, quod margaritas
piſcanti, qui ubi unam cœperit, non
dubium pignus habet, quàm plures
earum reti mox ſuo concludendi)
quòd ſi magnà ſolertiâ opus fuit Jo-
ſepho, ut quàm proximé aſſimilaret
verum Chriſtum genitorem, nonnihil
etiam ſtudii Chriſtum in eo debuiſſe
collocare, ut genuina ejus proles vi-
deretur. Hinc autem quid conſe-
quens eſt? Iſtud ſaltem, quòd Chri-
ſtus Joſephum vultús lineamentis
quàm proximé referre debuerit; re-
præſentare eandem ſpeciem, formam,
colorem, omnem incedendi, agen-
dique modum; cùm tam naturæ
conſentaneum ſit, ut filii genitoribus
quàm ſimillimi ſint, ut idcirco eorum
Imagines appellentur: In filiis ſuis
cognoſcitur vir, ut Eccleſiaſt. Ioqui-
tur. Certèe Lybiæ Populi, inter quos
Conjugum uſum communem fiſſe
ajunt, cùm ſubinde prolem cuique
ſuam educandam, alendamque aſſig-
nare vellent, aliud, ſi Polybio fides,
non agebant, quàm ut explorarent,
quem ex iis, qui cum fæmina conſue-
verant, proles quâm proxime for-
màâ ac lineamentis referret.
Quàùm autem iſtud Joſepho hono-
rificum, quòd cùm DEl filius huma-
nam figuram formamque vellet aſſu-
mere, eam prætulerit ceteris omni-
bus,

ln.

4.

ali

15, t
znllnetn uug

le gecereibr
ſephus ut*
10
4) Necelſe i
it. jmian
1o woltu exmn
undkittemi nn
Fitatem humma
Angelicumn,
o inigun
Ee guibego
hec Lonn, g
ilis comprrentn
Gunn efern.
ckre? renti uie
entes Beatx!
etis, ordinis vel!
ulit id, quoc,
Credendum non
ſet. Me DEUS
les concitas omnt
in inenſibiles gub
um orbium motus
pernt, Düinciprib
mibus pleno iu
iu urvantur,
igem iſe DUs
tetur hlius, illi a
ileihlin Lomelti
Eema provigenti
nd kegere ſe
unle ili ſegenor
lt nat ſillitis i
Abulte, Guidde
gu cec⸗
is mim giii,
annmnantibag

igic Lpre 1

nin de
Alns
inin nct,
dohee N il
Doſtor d del.
nnee
en tnim
quod Gnngits
8 ceit znon
2i, guinm glue
. conclodendj
i opos lit o.
Nime Mimiluet
torem nomiil
nin eo gebliſle
ejins poles vi⸗
mn quid conle.
tem, gudd Chi-
tiis Inenmentis
te Gebuerit; te⸗
eciem, ſorman,
ecengi, ggen.
n tam naturæ
glü genitoridus
tidcitco eorvm
: h. ſlir /i
eckeſlt lonu⸗
pol inter o;
nmunem kuiſſe
prolen cniqve
dümabe g⸗
bohbio bie
ut explornent,
nemin onir.
m proriwe
Lerret.
0 ntot,
1DEI i .
zunque ſe

nci⸗
1 ardo
leit n,

VO=

Eccli. 11.
50.

DE S JOSEPHO.

bus, quæ Joſephi formam proximè
æmularetur, utque verus ejus flilius
eſſe crederetur, alter quoddammodo
Joſephus aut videri, aut eſſe volue-
rit? Neceſſe proin eſt, Joſephum to-

to vultu eximiam quandam ſpirÄſſe

Sanctitatem; in eo reſplenduiſſe gra-
vitatem humanâ majorem, decorem
Angeſicum, & verbo majeſtatem
non indignam DEO mortali.
Sed quid ego dico? vulgaria ſunt
iſthæc dona, gratiæ momenti levis,
ſi illis comparentur, quæ nunc in me-
dium afferam. Tacete cœli orbes,
tacete: venti quieſicite; & vos, 0
Mentes Beatæ! quotquot demum
eſtis, ordinis vel ſupremi, vel infimi,
audite id, quod, ſi divinàâ authoritate
credendum non eſſet, credi vix poſ-
ſet. Ille DEUS, qui certis legibus
res conditas omnes, ſenſibiles illæ ſint,
an inſenſibiles, gubernat: qui cæleſti-
um orbium motus regit, ſortes tem-
perat, Principatibus ipſis ac Domi-
natibus pleno jure dominatur, ſub
quo curvantur, qui portant Orbem:
idem ipſe DEUS, ut Joſephi crede-
retur filius, illi obtemperare, illius
diſciplinæ domeſticæ ſubjacere, pa-
ternæ providentiæ ſe committere, &
tanquam regere ſe ipſum neſciret, to-
tum ſe illi regendum tradere voluit:
Et erat ſubditus illi. Jam vos hinc
arguite, quibus dotibus, quibus na-
turæ gratiæque donis ornatus eſſe de-
buerit, qui electus eſt ad gubernan-
dum DEUM fa um hominem! Præ-
clarè dixit Philo, quòd, ſicut, qui bru-
tis animantibus regendis præficitur,
aliquid ſupra has animantes habere

39 5

debet; ſic qui hominibus præeſſe
debet, aliquid humano majus in ſe
habere debeat. Quod ſi ita eſt, qui
non hominem tantùm, ſed DEUM
gubernavit, dicite, ſi lubet, Audito-
res, qualis eſſe debebat? Joſepho ſu-
peri Infantem JESUM commenda-
runt, ut illum eriperet manibus re-
gio juſſu eundem ad necem quæren-
tium; ut eum ſervaret à periculis,
quæ exteris in regionibus immine-
bant; ut comes illi eſſet in itineribus
moleſtis, in ſolitudinibus ignotis, in
locis densàâ umbraà horridis, ut de vi-
Ctu proſpiceret, ut veſtibus contra
cæli injurias tegeret, ut habitationem
commodam, lectulum, ſuppellecti-
lem procuraret, utque omni in oc-
caſione ſe illi præberet curatorem a-
mantem ac ſolicitum in miſeriis om-
nibus, quas humanæ noſtræ vitæ
communes, nullo ſuæ dignitatis, me-
ritorum, excellentiæꝗue reſpectu,
perinde ac mortalium poſtremus, ſub-
eundas ſibi Chriſtus duxerat. Cre-
ditisne adminiſtrationi hujusmodi,
cui ne Seraphinorum quidem fſuffe-
ciſſet Charitas, non valde idoneum
à cœlo judicatum illum quem ex om-
ni mortalium numero ad eam dele-
git, ejusque fidei ac induſtriæ com-
miſit?
Nec jam dubium eſſe poteſt, quin
Joſephus ad amuſſim partes omnes
commendatæ adminiſtrationis exple-
verit, non tantùm in DEO Infante
gubernando, ſed etiam cuſtodiendo,
ut dicere illi in veritate potuerit: Tu
mihi vitam tuam debes. Nam etſi
hanc ille non dederit, ùt dedit Mater,
ſerva⸗

Prov. 17.
1.

396 PANEGYRICUS VIGESNIMVUS,

ſervavit tamen à moliminibus eorum,
qui jam ferrum nudaverant ad eam
ipſi vi extorquendam. An autem ob-
ſcurum eſt, non minoris eſſe benefi-
centiæ, ſervare, quàm dare vitam;
niſi forté etiam majoris eſt? Utut ta-
men ſit. Homo, cui ſuam vitam de-
bebat DEUS, potuitne non eſſe à
DEO longe ſupra communem alio-
rum ſortem evectus, DEO vicinus,
DEO ratione quadam ſingulari cha-
rus, acceptuůsque? Qui cuſtos eſt, aje-
bat Salomon, Domini ſui, glorificabi-
tur. Et idcirco ſi hac una de cauſa,
ut eſt notiſſimum, Mardochæus ab
Aſſuero ſummis ſuâ in Republicâ ho-
noribus ac favoribus cultus eſt, non
poſſim ego credere idem proportio-
ne ſuâ à ESU ſuâà in Republica erga

Pleehun fuiſſe obſervatum 29 Pof-

ſum utique: tantôque magis, quòd
ſi momentis ſuis res libratur, Mardo-
chæus aliud tandem non praſtitit
Aſſuero, quàm ut inſigni fide ſemel
proderet inſidias vitæz Domini ſui
ſtructas. At Joſephus ſæpius mul-
tum eàâ causâ laboris, moleſtiarum ex-
antlavit, dum non ſolùm inſidias He-
rodis, mox atque illas ab Angelo di-
dicit, patefecit, ſed easdem etiam fuâ
ſolertià declinavit, deluſit, ac nullas
reddidit. Atque ita ſemper mihi fit
vero ſimilius, Joſephum ſidereis in ſe-
dibus primis gaudere honoribus ali-
unde jam ipſi debitis; ſic ut cedat
quidem primas Sponſæ ſuæ Virgini;
ceterùm & ipſe ſuo imperet in iſolio,
ſuum ſceptrum gerat, ſuo & ipſe dia-
demate coronatus ſit, tanquam Rex,

ſolo Regum Rege inferior.

Sed quid porrò iſta miramur, cùm
Joſephus ceterorum reſpectu morta-
lium omnium tam excellſo ſit gradu,
ut de eo, ſicut de aliis, jam loqui ne-
queamus: ſed neceſſe ſit in multis il-
lum citra errandi metum eximere, &
legibus ſolutum agnoſcere, quæ alios
obligant. Mortales alii omnes, poſt-
quam DEI causâ tantum fecerint,
quantum poſſunt; cùm omnia fece-
rint, tandem ingenue fateantur opor-
tet, Servi inutiles ſumus: neque enim
quisquam eſt, à quo commodi ali-

quid accipere DEUS poſſit. Ouid Job. 22. 3.

prodeſt DEO, ſi juſtus fueris? ut ille
Jobi amicus ajebat. Nam aut Victi-
mas illi jugulamus; & non opus ha-
bet DEUS pellendæ ſuæ fami noſtris
gregibus: aut thura incendimus, &
nihil illi delitiarum afferunt aroma-
tariæ noſtræ officinæ : aut pretioſas
illi veſtes donamus; & non reddi-
tur venuſtior noſtris ornamentis DE-
UsS. Nullo ipfe indiget, nullà pro-
inde re quidquam illi utilitatis afferi-
mus. Sed, 6 prodigia inaudita! Jo-
ſephum quod attinet, leges iſtæ tam
communes locum non habent. Ipſe
non ſolùm dicere poteſt DEO, quòd
fuerit illi ſervus utilis, ſed valde uti-
lis, ſed neceſſarius; dum fuis ſudori-
bus effecit, ne per compita ſtipi col-
ligendæ vagaretur DEUS mendicus.
lpſe fecit, ne DEUS moreretur fa-
me, ne DEUS frigore contremiſce-
ret, ne ſuam DEUS erubeſceret nu-
ditatem; & in cunctis neceſſitatibus
humanis prompta ope DEo ipſe ſub-
venit. Sonet igitur, ſonet tandem
tuba ultima, & ad tribunal DEl.
1013

eltixum: vo⸗
o mum Feſtrum
gus erm, ſ
is herheili
tei noriate tton
te genmn: ,
ronunis Num
Ealinmminds l
unusnon mileri
benefic elle poll
unqwan te alpen
tem, ut cbumm ti
ſemus? qlando
tem, aliguod
latium? vando u
utte teciperemos
Dudum, utte veſti
Go Chrictus, ur
Git, felpondere
non potetitguum
Perum miſeriis h
quim ſbi colletun
nn er nininir mei⸗
fr. Ubi uten
ellg lemno iheri
bonem banc non
Piem elttencum

lle ſir

N Mllisjl.
n tüinene, 6
cere, glr
ali in R
tantum keeint,
cum Ommnizſec.
le kateantur opor.
uus: necbe enimn
10 commodi al-

15 poſſit QNN

u fuent? it ile
Nem aut Vidti.
& non opys la-
2 r fami noſhi
incendims, &
aflerunt atome
2: aut pfetioſis
& non fec-
Ornamentis DE-
iget, nuli pro⸗
1n wültans afen⸗
ign imocit p-
et, leges lr un
on bebent Iple
telt D0, Gudd
lel vide ui⸗
lun lis llor.
inſin bötco⸗
D8S mencicn.
woreretol 4.
gote contemie⸗

* erobeſett

. vereſt
ns Poter.
0e D60)
105 nr n
c

tur
34 Uitu

DE S. JOSEPIO. 297

dicis homines evocet. Pandatur ſce-
na illa, feſtinent Juſti, Rei ſe ſiſtant,
Judex compareat; quàm Reprobis
formidandus, tam Electis optatus;
conſoletur hos, & in iſta prorumpat
verba: Eſurivi, & cibo me recreâ-
ſtis: ſitivi, & potum dediſtis tem-
peſtivum: hoſpes eram, & vos me
domum veſtrum introduxiſtis: nu-
dus eram, & vos mihi de indumen-
tis perſpexiſtis. Audient hæc Juſti
rei novitate attoniti, & ita reſponde-
re cogentur: Judex ſupreme! quid ita
pronuntias? nam etſi amavimus te,
& æſtimavimus ſumme, qui tamen
ſumus non miſeri, qui ita in te pij &
benefici eſſe poſſemus? Et quando
unquam te aſpeximus fame laboran-
tem, ut cibum tibi ſubminiſtrare poſ-
ſemus ? quando unquam ſiti aren-
tem, ut aliquod frigidà afferremus ſo-
latium? quando unquam peregrinum,
ut te reciperemus hoſpitio: quando
nudum, ut te veſtiremus? Et profe-
ctò Chriſtus, ut vera ſe dixiſſe oſten-
dat, reſpondere aliud quærentibus
non poterit, quàm quòd id, quo pau-
perum miſeriis ſubventum eſt, tan-
quam ſibi collatum acceptaârit: Quod
uni ex minimis meis feciſtis, mihi feci-
ſis. Ubi autem ad Joſephum con-
verſus ſermo fuerit, an tunc ad locu-
tionem hanc non propriam, ſed tro-
picam recurrendum erit? Haud ſane,
ſed verborum proprio in ſenſu dicet
illi Chriſtus: Eſurivi, & dediſti mihi
manducare: ſitivi, & dediſti mihi bi-
bere; hoſpes eram, & collegiſti me; nu-
dus, & cooperuiſti me. Atque his au-
ditis an ſtupere Joſephus poterit, non
R. P. Segneri Pane r.

intelligens, quid ſibi Chriſtus velit?
an modeſtiæ ſtudio obluctari? Quin
imò: meminiſtine, dicere poterit
judici, ſuo, plurimorum opinione,

filio, meminiſti, quòd te parvulum

paulò plus, quàm unius luſtri, cum
Matre ex +£gypto in Palæſtinam re-
duxi? O quoties ego te eo in itinere
aſpexi laborantem fame, & cùm mihi
ad manum panis non eſſet, cucurri in
nemus, & excuſſis ſylveſtribus illis
arboribus quocunque demum licuit,
fructu te refeci! Quoties ego illis te
in caloribus aſpexi ſiti anhelantem;
& ego à fluviis & fontibus diſtans
longiùs illas inter rupes quæſivi ſca-
turiginem frigidæ, unde ſumptum li-

quorem tibi propinarem! Non ſemel

fatigatione ita languebas, ut paſſum
promovere vix poſſes, & ego memi-
ni me tunc ſuſtuliſſe te inter brachia,
& non modico viæ ſpatio portaſſe ʒ
nec tamen unquam ambulũàſſe me ex-
peditius, aut minùs oneratum, dquàâm
cùm hoc onus me premeret, exiſtima-
bam. Sæpe nos apertis in campis nox
obruit! & memini me tu tantùm
causàâ ſolicitum meis ex veſtibus ſtru-
xiſſe tentoriolum, ſub quo à ceœli in-
juriis te ctus requieſceres. Quin fuit,
cùm etiam in anguſtiis viarum in la-
trones incidimus, quando ego te an-
xie meâ manu denſo ſub ceſpite oc-
cului, ne tui ja turam pateret. Et 6
quoties aliàs veriſſime vidi te eſurien-
tem, & pavi te; vidi ſitientem, & po-
tavi te ; vidi hoſpitem & collegi: &
quamvis tu ille eſſes, qui & aviculas
verſicoloribus pennis, & greges mol-
libus lanis veſtis; vidi tamen te nu-

P p dum,

293 PANEGYRICUS

dum, & ego meis me veſtibus ſpo-
lians tibi illas circumdedi. Omnia
iſta Joſephus Chriſto veriſſime repo-
nere poterit; & ſi tam largam mer-
cedem ab ipſo accipient omnes, qui
ipſi in pauperum perſonis ſubvene-
runt, quanto majorem accipiet, qui
tam benigne in perſona illi propria
ſuccurrit ? Qui recipit Prophetam in
nomine Prophetæ, jam nunc mercedem
Prophetæ accipiet : qui recipit Juſtum
in nomine Juſti, jam nunc mercedem
Juſti accipiet. Cur igitur ille, qui re-
cepit DEUAM in nomine DEI, ipfe
quoque non accipiet mercedem DEI?
mercedem inquam proportione ſua,
quanta unquam poſſibilis eſt, reſpon-
dentem magnitudini hoſpitis, quem
excepit? Quantumcunque autem iſta
ut magna, ſic indubitata ſunt, non
tamen non poterit non fateri Joſe-
phus, omnem ſuam felicitatem, om-
nem ſuam gloriam ſe debere huic uni
dignationi, quâ in Virginis ”oponſum
dele ctus eſt: Mulieris bonæ beatus vir.
Hæc ipſi opportunitatem attulit Pa-
rentis affectum & ſtudia exhibendi
Chriſto, & recipiendi à Chriſto ob-
ſequia, quæ parenti debet filius: hæc
illum ad tantam provexit beatitatem,

VIGESIMUS,

ad merita tam præclara, ad honores
tam excelſos, ut apte etiam in rem

præſentem quadret illud: Venerunt Sap. 7. Ir.

mihi omnia bona pariter cum illa. At-
que hâc causàâ ſi nos Joſephum exi-
ſtimamus Sanctorum nullo inferio-
rem, imò ùt aliis multis placet, quo-
libet illorum etiam ſuperiorem, meâ
quidem opinione nulli eorum fit in-
juria: fieret tamen facile aliqua inju-
ria Virgini, ſiquis in animum induce-
ret id, quod cum noſtra hac opinio-
ne pugnat. Quæ enim Reginæ glo-
ria, quæ ejus foret æſtimatio, ſi cli-
entem & ſubje ctorum aliqui ipſum e-
jus Sponſum dignitate præcellerent,

& non potiùs Sponſus omnes plane

ſubjectos anteiret ? Imò ſi Chriſtum
ipſum non puduit Joſephum ſibi præ-
ponere, ſubjiciendo ſe illi non unâ
alterâve die, led ipſos triginta annos,
tanquam ſubditum, tanquam ſervum,
tanquam mediaſtinum, in officina
mechanici opificis obedientem, verè
propriéque citra ullam ſententiæ au-
daciam, obediente DEO voci hominis,
bene ponderet, quid agat, qui tamen
Joſephum cuiquam alteri poſtponit,
& poſtea ſtatuat, quid ſibi putet eſſe
ſentiendum.

PARS SECUNDA.

Num tantùm aliquid videtur ad-
huc vos angere poſſe, cujus re-
ligio vobis eximenda, etſi paucis. Fi
enim Joſephus eſt tam exquiſite San-
tus, ſi tam dignus, tantique æſtiman-
dus, & fortaſſis Sanctorum quolibet
alio ſuperior, qui tandem factum eſt,

ut ejus in Eccleſiâ cultus ac veneratio
tot ſeculis prope jaceret, non illi con-
ſuetis ritibus plauderent Populi, non
feſtos ejus honori dies agerent, licet
tam multis inferioris, ut ſic dicam,
ſubſellij Sanctis cuncta hæc prælargeè
tribuerentur. Certè multa per ſecula.
nulla

ivis oibiso
ſsommnez ed
allo elinguat
bis ber wei id⸗
gtencie aniper
mn etnend
ins Ecdeſiz:
Uororm. Jux Cer
wimDE0 Gedit
lent, Aerere au
Chriſtom alioru
1tgue geb it ve
jta & veriſſimum
pb. Fuit hic, u
CtaNdus, Cni rete
deſum null oper
cim vigeret ipl
ceſlo Chriſti 1
laberetur, poſſe
uins occaſionem
C1 luz inſanix
em Uli colorem
hnr llhenti
tis Pattem dec
nodien de Pe⸗
heſene, tenon
1 Per, mubtos 0
t meits ili non
irnanuin
eeet
1de honore

etlam i
em
1 an il
L hüln tli⸗
nullo ze
lis Rer ki
npericten ⸗
—
1 In.
eil Aignn “õ
animnum induce⸗
ſt nue opinio⸗
im hepinr g.
Cinato, ſl.
lijui iplum .
e Precellerent,
us omnes plane
Imd a Chrittum
ſephum ſbipre
le illi non uns
trigine annos
nuam ſerrum,
n, in offina
ellenten, dere
n ſententie au⸗
10 vodi honini,
zgit, gui umer
leri olpont,
Glbipvetele

4t.

d⸗
. erut 1e

DE § JOSEPHO. 299

nulla Joſephi in ſacris diptychis men-
tio, nulla ſacris in ejus honorem per-
agendis præſcripta formula, & à
paucis retro annis ſacra illi lux feriata
eſſe cœpit. Vultisne quùàm paucifſi-
mis hujus rei ex me cauſam intellige-
res obſequor. Unica ejus rei cauſa
eſt, quia Joſephus inter Cælites tam
ſublimis, tam ſpectandus, tot præro-
gativis juribus ornatus fuit, ut fortaſ-
ſis omnes eos poſt ſe ſat longo inter-
vallo relin quat. Nova, & mira vo-
bis hæc mea videbitur ſententia; ſed
attendite tantiſper, & ejus firmamen-
ta non ſpernenda afferam. Fuerunt
primà Eccleſiæ ætate nefarii aliqui,
quorum dux Cerinthus, qui ut Ho-
mini DEO debitos honores detrahe-
rent, aſſerere auſi ſunt; conceptum
Chriſtum aliorum more hominum,
atque adeò it verus erat Mariæ filius,
ita & veriſſimum fuiſſe filium Joſe-
phi. Fuit hic, ut videtis, error exe-
crandus, cui refellendo par erat Ec-
cleſiam nulli operæ parcere. Quare
cum videret ipſa, ſi loco valde ex-
celſo à Chriſti ſequacibus Joſephus
haberetur, poſſe inde perverſos ho-
mines occaſionem ſumere contuma-
cius ſuæ inſaniæ adhærendi, & ali-
quem illi colorem illinendi; quid il-
la pro ſuà ſapientiâ fecit? Voluit po-
tius in partem declinare alteram, &
modicam de Joſepho æſtimationem
Præferre, anteponendo ipſi exterio-
ri ſpecie, multos Cælitum, quos con-
ſtat merjtis illi non poſſe æ quiparari.
Hæc eſt exquiſita illa prudentia, Ec-
cleſiæ tum neceſſaria, ut ſua Chriſto
ura, & honores, ut DEO debiti ma-

nerent illibati. Unde non ego id a-
gam hic loci, quod ex hujus Xtatis
ſcriptoribus, magni ceteroquin no-
minis aliquis; qui ad Joſephum con-
verſus totius Mundi nomine veniam
ab eo petiit modicæ æſtimationis, in
qua per tot retro ſecula eſt habitus.
Non neſcio ego, hoc commune re-
bus magnis fatum eſſe, non æſtima-
ri aut magni fieri, præcipuê à rudi
vulgo, niſi ſerò admodum: ſic ut
ſol ipſe, qui Planetas inter gygas eſt,
longo tempore minor multo, quàm
revera eſt, fuerit exiſtimatus, eum-
que Empedocles unius pedis menſu-
ram non excedere crediderit. Nec
illud me fugit Oceani opes non una
die in lucem protractas eſſe, nec vel
gemmarum pretium, nec herbarum
virtutem omnibus primo ſtatim tem-
pore cognita. Mihi tamen his eva-
dendi diverticulis opus non eſt. Gu⸗
bernat Eceleſiam ſuam DEUS in om-
nibus, quæ facit prævio lumine pror-
ſus ſingulari. Et idcirco in animum
induco, Joſephum non iis ſemper,
quibus hodie cultum eſſe honoribus,
opus fuiſſe providentiæ, conſilii, ar-
tis, non ſocordiæ, cujus admiſſæ ve-
nia publicèe petenda ſit.
Hac autem noſtra ætate Joſephum
non colere, error foret citra omnem
excuſationem, ex quo tam maniteſtè
detecta eſt veritas, verſamüúrque in
