bus, hortationibus, aliisque Sacris
alimentis vos paſcant ; redituum
ſuorum partem non modicam in

Yos erogarent, ipſas vobis non ma-

le fabricatas domos lIuas donaret,
agris ſuis ac prædiis cedetente, cer-
tus ſum, quòd ſupra omne aliud
mortalium genus ipſos eſſetis cele-
braturi: nec videtis interim, quòd
hoc facere ipſis non liceat; ſed etiam
ſi facerent, apti dein non eſſent fu-
turi ad conferenda in vos bona in-
numerabilia, tanto minuùs à vobis
æſtimata, quò pluris eflent æſti⸗
manda.

Neque tamen, etſi dicta re-
tra Rare non eſt animus, idcirco
nego dari à Religioſis cujuscunque
ſortis prava exempla, aut Avaritiæ,
aut Arrogantiæ, aut fœdæ Libidi-
nis, aut cujuscunque alterius effre-
nis cupiditatis. Ego tamen ante
omnia neſcio, quâà demum causâ
aliquorum infamia debeat redunda-
re in omnes. Quâ⅛m multi ſunt
inter Maritos adulteri, inter Mercato-
res Avari, inter Doctos arrogantes,
nec tamen aut Maritum, aut Merca-
torem, aut Doctum eſſe, infamia
cenſetur. Ut quid igitur diverſa
ratione cum Religioſis proceditur?
& ſancta illa Fratris nomenclatura,
quà Chriſtus Apoſtolos honoris ſin-
gularis gratià compellavit, hodie eva-
ſit nomenclatura dedecoris & op-
probrii, ob flagitia in aliquo Fra-
trum detecta. An fortaſſis cùm ho-
rum aliquis admittit ſcelus, publica
id reliquorum authoritate, commu-
nique conſenſu admittit? An omnes
illum alii laudant? An præmium ne-
quitiæ accipit, & altiorem idcirco

X 2 Aa4

U34 PANEGTRILCUVUS
ad gradum evehitur? Quid tandem
aliud quæcunque lex requirit, me
quis ſit reus pœnæ, niſi, ut non
ſit particeps culpx? Non ſufficit,
vicinum lolio granum eſſe, ut e
grano lolium fiat; nec propinquitas
labruſcæ aduvam, uvam unquam fe-
cit eſſe labruſcam. Et tamen ut bo-
ni malorum in claſſem veniant, ſuf-
ficiet illos his vicinos eſſe? Quæ iſta
ſtültitia eſt, quæ dementia, quæ in-
ſania, ajebat Auguſtinus; Ibi eſt con-
ſenſio, ubi eſt propinquitas? Id ſi
ita eſſet, væ miſeræ ſponlæ, quæ
gloriabatur ſe lilium eſſe in ſentice-
to natum: ſicut Lilium inter ſpmas:
deberet profectò & ipſa evelli, ex-
tirpari, & in flammas cum ſpinis
cremanda abijci.

Deinde „ quò tandem veſtra
vota ſpectant? cuperetiſne, ut ſacri
Coœtus omnes conſtarent hominibus,
qui ne delinquere quidem poſſint?
Nullus equidem talis eſt, ſic palàm
profiteor, teſtorque: omnes ac ſin-
guli compoſiti funt ex hominibus
ad malum proclivibus & infimis.
Et quamquam omnes conſtarent me-
ris Angelis, novuúmne quid eſſet,
etiam inter hos bonos alios, alios
malos eſſe? Si Abrahami familiam
conſideramas, videmus in ea cum
Iſaaco obediente Iſmaëlem proter-
vum: ſi Iſaaci familiam, in hac cum
Jacobo dilecto Eſau odio habitus
moratur: ſi familiam Jacobi, in hac
cum Joſepho caſtiſſimo Rugenum
ingæſtuolum inveniemus. In Dayi-

dis familia nec Ammones impuri,

mec Abfalones perduelles deſiderati
ſunt. Si non fefellit Tertullianus, e&
Pauli Gentium Doctoris ſchola pro-
diérunt tres ſaltem Hæreticorum An-
teſignani Hermogenes, Philetus, Hy-
menæus. Nec felicior oannis Evan-
geliſtæ diſciplina fuit, quæ, ſi Cli-
maco fides, ſeptenos ejuſdem farinæ

Alumnos dedit: imdò ſi nec illud Diſp. 17. i
abludit à veritate, quod Salmeron ap. Jean.

alicubi ſe legiſſe teſtatur, ex centum
viginti, qui Sacro illo Pentecoſtes
die tanta divini Spiritus copiàâ reple-
ti ſunt, quatuordecim alia de lingua,
alio de igne ſibi proſpicientes. Ec-
cleſiam ſubinde lacrymabili Hæreſum
incendio funeſtàrunt. Quùm magna
igitur res eſt, ſi ſacra quælibet alia
familia ſuos & ipſa diſcolos, ſuos
facinoroſos habet? Imò addo, non
poſſe fortaſſis fieri, quin habeat.
Cùm enim omnis ejusmodi Cœtus
leges luas habeat rigidas admodum
& obſervatu difficiles, fieri non Ppo-
terit, quo minùs etiam ſint non Par-
vo numero, qui transgrediantur.
Ego quidem, Auditores mei, rideo,
non nego, cùm audio certos quoſ-
dam de ſæculo imperitos, & nullo
rerum ulu, mirari, qui tandem fiat,
quòd imter Religioſos tam paucos ſit
invenire, qui ad amuſſim officium
faciant, & Inſtituto, quod ample-
Xi ſunt, moribus exacte reſpon-
deant Noſtisne vos, quod vitæ ge-
nus, quod Inſtitutum illud fit, in
quo non multum laborandum ſit,
ut inveniantur, qui ad ejus ſe leges
con⸗

efusdem lutini.
lgioſorum ilim eſt
lo Eiferre, Henon⸗
modo lLer etim ni
nibus Chiiſi Alelßz
A am wlozinnali
don Neit, kamn mi
am wiolent;
tempore ſit rabitar⸗
Cet debemntosle⸗
Voridus, multo d
lervatu, Iujs non c
1ibus, hbe, it 54

n ſolbet, taneſt &Gα,

n&Alri tiſon
e1 h ommi plmnen
rine, guumd lobl
Proponitur, tan
Rrez lunt, gui 20
Cun laude Pentingen
int, gii n Phn⸗
mnt öflinenumnt,
molemnite ſunnta⸗
es, gli rerun;
Aaſtin un
dui um deite, gue
Ckent. Non prrt
Nem in te eimn ne
non gebent wi
ſinon coniinen

Vngunn

nn ne
Nlles deſicen
teliter 1 lenti

Etllame

wohpr.
alhmimmg,
emd .
enrior omnisyan.
en⸗ , ill
. Os ejulden iain.
imd ſi ner ilelng
guod Klnercnk
teſtatun, er centin
go illo Pentecoiga
Pititus copiitele
deein alir Ce lingun
Proſpicientes, A.
lurymibililierelun
drunt. Qummagn
Iilien qurlibet ain
ipla ciſcolos, luo
bet? Hmo 20do, non
ſeni, guin habent
nis ejusnmodi Catu
it igicas Mmodum
ffiches, feninon po.
8S etiam nt non pa--
gvi rapsgredimd.
Aucitores mei iced,
m audio vettos glol.
imperttos, nlo
ai, gun tmngem
Gon am ne
1d amufüim 0 cun
iuto, good ur.
dus ende den
705) 4o ⸗ 4
Pintum AMun

AN ſi
lrum nia leges

10 ℳ0

DE VENERAB. ORDINIBUS REGULARIUM. Ey

conforment? Dicam ego. Secta
Mahometi eſt, quæ permittit fenſi-
bus, quod libet; ſecta Lutheri eſt,
quæ plenas pravo appetitui abenas
laxat; illius celebris Princicum Se-
cretarii eſt, quæ omnem pratæ &
publicæ rei curam propriis emolu-
mentis metitur; aut ſiqua eſt alia
ejusdem furfuris. Sed Inſtituta Re-
ligioſorum palàm eſt ab his toto cœe-
lo differre. Et non advertitis, quo-
modo Lex etiam Chriſtiana, ut om-
nibus Chriſti aſſectis communis eſt,
etſi tam ar ctos intra limites hominem
non cogat, tam multos numeret,
qui illam violent; & nullo non
tempore ſit habitura? Et mirum ſit,
Cœtus gubernatos legibus multo ſer-
vioribus, multo difficilioribus ob-
ſervatu, ſuis non carere transgreſſo-
ribus, sique, ut S. Auguſtinus loqui

In Ef. 132. ſolebat, tam eſe & Monachos falſos,

quàm, & Clericos falſos, & Fideles fal-
ſos? In omni plane rerum genereac
ordine, quanto ſublimor eſt finis,
qui propenitur, tanto etiam pau-
ciores ſunt, qui ad illum perfecta
cum laude pertingant. Pauciores
ſunt, qui acu phrygia veſtem ele-
ganter diſtingnant, quàm qui quo-
modocunque ſuant ac ſarciant. Pau-
ciores, qui rerum ideas deſignent,
quàm ſcribant tantum. Pauciores,
qui arma perité, quàm lHigonem tra-
Ctent. Non apparet proinde, cur
idem in re etiam noſtra contingere
non debeat, & mirum vobis videa-

tur, ſi non contingat.

Quamquam, ’ facam ipſi no-

bis facere nolumus, ubi Religioſi
laxi numerantur, aut conſiderantur,
patebit, hos nec tales, nec tam mul-
tos eſſe, ut ipſorum defectus & pec-

cata, non abunde compenſentur vir-

tutibus, laboribus, recte factis alio-
rum, qui ad normam ſuarum legum
vivunt. Hoc tamen diſcrimen ea in
re eſt, quòd, quæ mala ſunt, in
lucem mox omnia protrahantur:
vel quia non multa mala executioni
mandari poſſunt ſine opera, aut
conlſortio alicujus externi; aut quiæ
hæc obſervantur attentiùs, inveſti-
gantur avidius, recenſentur plauſibi-
lius, & citiùs, etiam, cumque proe-
penſione creduntur: cùm èe diverſo
bona plerumque fieri poſſint occul-
tius, explorentur negligentius, &
credantur difficilius. Noôſtis perbe-
ne, omnes fere pudendos Religio-
ſorum lapſus: neſcitis tamen inſignes
victorias, quas tam multi nullà non
die referunt de inferni hoſtis inſidiis
& oppugnationibus: neſcitis, quàm
vivant hilares inter voluntariæ men-
dicitatis incerta ſubſidia; quàm im-
moti perſtant inter ſtimulos carnis
calcitrantis, neſcitis; quâm genero-
Se ſe vincunt in occaſionibus huma-
næ ſuperbiæ valde arduis, parendo
& ſubjiciendo ſeſe, dum ad alta na-
turà incitantur, neſcitis, quàm hor-
reant aculeis & ſetis eorum veſtesac
cingula; neſcitis quoties in ſe noctu
flagris animadvertant; neſcitis cal-
lum, nefſcitis livores ac tumores,
quibus multorum corpora conſtan-
ter deformantur: & nunc, dum hæc
X 3 ege

Cap. G.⸗

I66 PANEGYRICUS

ego vobis narko, vix ea creditis, &
ſuſpicamini, hæc à me fingi, non
ut, quod res eſt, eloquar, ſed ut
cauſæ ſerviam. Sed utinam, ſicut
algæ ſua ſponte emergunt, & natant
in ſupertficie, ſic & corallia ac Marga-
ritæ, emergerent, nec tanto illa la-
bore piſcari neceſſe foret? ſancte aſ-
ſevero, alia futura, ſi generatim lo-
quamur, uùt de mari, ſic & de Reli-
gioſorum Domibus, judicia: ſed hoc
iſti nec ſperant, nec deſiderant; con-
tenti habere operum ſuorum lauda-
tiſſimorum teſtem DEUM, etſi vos
illa nec ſciatis, nec credatis; & ple-
ni ſolatio illud Jobi, taciti iterant:
Ecce in cœlis teſtis noſter, & con-
ſcius noſter in excelſis.

Unam tamen illi ²à vobis gra-
tiam petunt; ut nimirum ſicut ipſi
ſinceré fatentur, non pauca ſe ad-
mittere delicta; ita vos ipſis non
affricetis, multa, quæ ab ipſis non
admittuntur; & ante omnia, ne
ipſorum in rationes refkeratis ſcelera
KReligioſorum aut fictorum, aut fu-
gitivorum, aut eorum, qui Apoſta-
ſià manifeſtà & jugum, & veſtem
religioſam abjecerint. Dubium non
eſt, quin iſti valde noceant, & ex-
emplo pervertant: ſi tamen ulli ſunt,
Zu ſacrorum Cœtuum ſanctitatem

factis ſuis adſtruant, iſti ſunt. Hi
enim palàâm faciunt, quòd quamdiu

ſacris in Domibus vivitur, ſine pu-
dore & freno mali non vivitur. Fo-
ras tandem prorumpant neceſſe eſt,
i laxare frena cupiditatibus volunt,

„

DUODECIMUS,

hoc, in Mundoe & inter ſæculi ho-
mines ipfi licet; intra ſacra clauſtra
non licet. Ipſi adeò parietes vi-

dentur illis ſua exprobrare flagitia:

Sociorum exempla, Magiſtratuum
vigilantia, non ſunt retinacula, qui-
bus animus diſciplinæ impatiens diu
coêrceri poſſit. Si igitur iſti aper-
té monſtrant, quàm ſit difficile, pec-

care in Religione, cur peccatorum,

quæ ab ipſis admittuntur, ream vul-
tis facere ipſam Religionem? & ta-
men certos vos eſſe velim, princi-
pem pravæ opinionis, quæ de Re-
ligioſis viris habetur, cauſam eſſe,
hanc impietatem Apoſtatam, & in-
ſaniam fugitivorum. Et ſentio pro-
fectòà & ego cum magno Præſule
Auguſtino, quòd, ſicut vulgo non
ſunt alii meliores perfectiorésque,
quàm qui in Monaſteriis profecerunt,
ita non ſint alii exemplo nocentio-
res, magisque perverſi, quâm qui
in Monaſteriis, & locis DEO ſacris
defecerunt. Veriſſimum enim il-
lud: Corruptio optimi peſſima.
Quid tamen nocet vino Cretico, ſi
ex eo fit acetum aceroſiſſimum?

Quid Alexiphaomaco, quòd ex ip-

ſo venenum omnium nocentiſfimum
ſtillet? quin imò ſicut nec illud ve-
nenum ampliuùs vocari poteſt The-
riaca, nec illud acetum vinum cre-
ticum, ita nec Apoſtata jure amplius
Religioſi nomine indigitatur. Fit
tamen, neſcio quomodo, ut tam
vehemens ſit cupiditas ſanctiſſimum
hunc ſtatum & vitæ conditionem
deprimendi, ut iſtæ etiam culpæ,
quæ

lrtds. Cd mlu
Ktertete in lus ſlg
lius, jlos contra
riolis, Mi hrn
runm exeutiunt liſtid
ne Wls kacultaten
zuketre laboretar?
ſt verichmum, por
18 nem ccelo.
io iic ens, dei
les toto penete
nile anos? Io
Oui muluum hborri
Geli, lute eins in⸗
no tam adore
Wini Uulrtrint,
ns Mennlis nobili
men lipß relm, n
Eei count noſtx 2
1lo ebs ſcelete not
1n migeiotes los
6 wodee jis nor
umm. De ilis an
t, di Aulmun
ert, d

ul hoe ne
Megturin,

t: &
Tinom
Pton

e c Peccaorinn
rüune Team vll.

llgioren; &

elle velin, piinc.

dionis, Juæ ge he.
betor, cauſam eſſe

n Apoltatam, in.

fum. Et lentio pro⸗

um mign Drxlole

50, ſcut Vulgo non
rts petkelkiorezgee,
naſteris prolecenunt,
exempoo nocentio-
vewwetſi, (imn gui
& locis D70 lacris
Verichmom enimn i⸗
0 opiümi peſüimz
cet vnd Cetich, i
tum aceroli ſümun!
omico, dd eri⸗ erih⸗
nium nocenn iſümunm
ſicut nec Mager Ve.
vocari poteſt
cetuin Vinumn g⸗
poltata jure ampl
e indigat.
uomodo, 1

ce hnclſſimn

conil en

⸗

DE VENERAB. ORDINIBUS REGULARIUM. 167

quæ ipſius non ſunt, ipſi tamen ad-
ſcribantur. Quod quidem S. Gre-
gorio Pontifici mirum viſum non eſt.
Nemo enim ferme altiùs contra pub-
lica flagitia vociferatur, quâm Reli-
gioſi: nemo abuſus emendare cona-
tur ſtudioſius, nemo pravas aſſue-
tudines evellere diligentius, nemo
quod periculoſum eſt, detegere ſo-

lertius. Quid mirum igitur, fi, qui

ſtertere in ſuis flagitiis amant am-
plius, illos contra canes ſurgunt
furioſius, qui latratibus ſuis ſom-
num excutiunt faſtidioſius, omnem-

que illis facultatem & æſtimationem

auferre laboretur? quod autem hoc
fit veriſſimum, porrò auſcultate, &
ad finem accedo. An non vos ini-
tio faſſi eſtis, Religioſos antiquio-
res à toto genere fuiſſe homines
valdeè ſanctos? Illos ſaltem fuiſſe,
qui multum laborarint pro vera Ec-
cleſia, laté ejus fines protulerint .
magno eam ardore propugnrint,
doctrin4 illuſtrârint, vitæ ſanctiſſi-

mis exemplis nobilitärint ? Et ta-

men ſciztis velim, nihil hodie pro-
ferri contra noſtræ ætatis Religioſos,
nullo eos ſcelere notari, quod con-
tra antiquiores illos prolatum non
ſit, qudque iis non ſit noxæ tri-
butum. De illis quoque clamaba-
tur, quòd Aularum limina nimis cre-
brò terant; quèd alienis bonis in-
Kdientur; quòd negotiis ſe impli-
cent, à ſua vocatione & Inſtituto
alienis; quòd vagi, gulæ dediti,
obſcœni, ſuperbi, litium amantes
ſint: & qui hoc non credit, Augu-
ſtinum legat, legat Hieronynmum, e-
gat Bonaventuram, legat Thomam

in doctiſſimis ſingulorum Apolo-
giis, & videbit, quantum jam tum
iſtis laborandum fuerit, ut perperam
accuſatorum innocentiam tuerentur.
Argumento igitur hoc eſt: quod
odium contra Religioſos non prove-
veniat ex eorum culpis (ſic enim
novum id eſſet, non autem vetus)
ſed quòd inde naſcatur, quia iſti
ſunt jurati ſcelerum & vitiorum ho-
ſtes: non ex delictis, quæ admit-
tant, ſed ex delictis, quæ impedi-
ant; non ex pravis exemplis „qui-
bus ipſi noceant, ſed quæ tollere la-

borent; verbé, inde eſſe, Juia te-In cap. 12⸗

ſte S. Gregorio, Ilos pracipuè repro-) Job.
bi in ſancta Eccleſia perſequuntur, guos
multis conſpiciunt profuturos. Vos
proinde, quorum, tam ſingularis
eſt prudentia, ne quælo faciles vos
præbeatis ad dandam calumniis fidem,
quas & antehac audiſtis, & poſthac
contra Religioſos eſtis audituri. Non
ſinite vos abripi in re tanti momenti
populi impetu. Diſcutite ipſi & li-
brate cauſæ merita, ad juſtam illa ſta-
teram & bilancem ponderate; &
ſi poſt, non præoccupatum partium
ſtudio⸗ examen deprehenderitis, Re-
ligioſos henore indignos eſſe, per
me licet, omnem ilſis honerem ne-
gate. Ego tamen vos non judico
tam hebetes, & animo tam tene-

bris, aut Pravi affe ctione offuſcato,

ut quas attuli rationes vos non ſint
convicturæ, vosque idcirco alieni
livoris potiùs libertatem & intem-
perantiam, quàm veſtram in Reli-
gioſis honorandis Ppietatem in conſi-

lium fitis adhibituri,
PARS

Qndri autem fit, videri vobis.
— poſſumus nos Concionatores,
exaggerando obſervantiam viris Re-
ligioſis debitam, agere cauſam no-
ſftram, ac propterea non eâ in hoc
argumento ſide eſſe digni, quâ in aliis,
quæ tractamus alieno potiùs, quùm
moſtro commodo. Ad hoc quod
pertinet, ego imprimis hac ipss
causâ initio profeſſus ſum, ae con-
teſtatus, ut nullà authoritatis (ſi
qua tamen in me eſt) habità ratio-
ne, ad nihil aliud, quùàm ad argu-
menta, quæ eſſem allaturus animum
adverteretis; quibus proin certo con-
ſilio tota mea contexta eſt oratio:
ut enim monetarum idem eſt in
manu cujuslibet valor, ſic etiam ra-
tiones idem in cujusvis ore valent3
etſi non quilibet vel has vel illas
nôrit expendere, quantum valent.
Fateor deinde, quòd me tantùm non
Ppoœniteat vobis dixiſſe, verſari me
in caus?, in quam me & volunta-
tis ſtudium, & commodi nonnul-
la ſpes inclinet: ſi enim momentis
nes ſuis libratur; mea hæc res quàm
minimé intereit; multôque magis
ego ad dicendum impulſus ſum ve-
Kri commodi ſtudio, quàâm affe-
tu & benevolentia erga Religioſos,
à vobis adeò vilipenſos. Quam-
quam enim Religioſos ego viros
omnes amo, & amo ex animo:
non ita tamen ſum ſtolidus, ut non
videam; vos omnibus veſtris ludi-

4

PANEGYRICUS DUODECIMVUS,
PARS SECHNDA.

„

Briis & confumeliks, quibus ipſos
laceſſitis, tandem aliud non facere,
quâàm ut coronam ipſis ſplendiciſfi-
mam meritonum ampliſſimorum in
cœlo texatis: quod quidem ipſum
illud eſt, cujus ipſi causâ, ſuâmet
voluntate, deſeruerunt patriam, do-
mum, patrimonium, agnatos, com-
moda, & eò ſe contulerunt, ubi
laterent ſub veſtibus, quæ diſcer-
nere non ſinunt magnum à parvos
& nobilem ¾ plebeio. Unde ſi eo-
rundem tantùm emolumenta & lu-
cra ſpectare oporteret, tantùm ab-

eſt, ut ego vos ab injuriis inferen-

dis abſterrere vellem, ut potiùs
(ſiquidem id citra noxam fieri poſ-
ſet) ad eas omni ſtudio ac conatu
provocarem. Sed cujus rationem
potiſſimam ego habeo, veſtrümet
damnum eſt. Et idcirco perſuado-
te vobis, non divini verbi Præco-
nes, matrum inſtłar nos gerere; quas
teneri infantuli, rabioſuli percutiant
& alapis male tractent. Ut enim
hæ, quamdiu quidem ſoboles dam-
ni nihil inde ſentit, jocantur, rident,
& blanditias reputant, & nonnun-
quam etiam parvulum majorem ad-
indignationem inſtigant: ſed cuùm

iſta ſic verberando ſe lacerant, &
vel acus cuſpide, vel alio, quem
ipſæ in pectore gerant, aculeo ſan-
guinem ſibi elicit; tunc illæ rifu in
Pallorem verſo, turbamtur „plagu-
lam cariosé contemplantur, ſangui-
mem

/

1 N
jen in ſ tien
inl, t, & ni

.
n in at, aut

pgen 108 gol

non petr unckorie
obigtt nos mmo llte
invos telims, Un .
lens Kontenn ve
ſep chenlam, min
Vete iralcetemma
lätem til vos peii⸗
daczs.
Et verd dicite,
n non crecitis, 44
bo, & gavem gui⸗
odi Mdibra Dr
Erkmenau⸗ enin
Niin Reliziolorom
1 flonin Religioſi
Cl alui conlecta
ſi ini ſenibus nhin
CIO lirim,
n wuni
n ire duun
nec e lunrn

ul nolli

om nes Negrtor, r

eins, uumlider
l 4

Uerun patiam 10,

Wum, agnatos, cOh.

contulerunt, wb
dus, Jun diler.

magnum Parn

eio. Unde ſieo⸗
emolumenta & l.
Otteret, tantilm ab.
a0 iniunis inleren⸗
Alem, ut porius
ra noram ſeni pol⸗
ni ſtucio zc conat
Eed ajius 1ionem
abeo, veſtrumet
t ileitco Perſunde⸗
Girimi verdi Dræco⸗
br nos geletez gun
tahiolali ereltim
rackent. Urenim
nigem ſoboles cun.
6t, ocantut, n
putent, ponnmn.
ulumm mzjotem
zutigut: ſed cun
nho le⸗ lcetat,

N

non iraſci,

nem exprimunt, dolorem unguento

leniunt, mox ſubiratæ male conſul-
tam increpant, & ne deinceps tam

periculose ludat, aut iraſcatur, mo-
nent. Sic nos quoque, ſi illud ab-
eſſet detrimentum, quod in vosmet
redundat, dum nobis infultatis, ri-

deremus ſcilicet, rogaremus ut per-

gere porro, non autem ut deſiſtere
velitis.
modi ludibriis vos animam veſtram
non perfunctorie vulnerare poſſe,
obligat nos amor ille maternus, quo
in vos ferimus, ut contractamus in
rugas frontem, ut vos increpemus,
reprehendamus, minemur (perinde
ac ſi verè iraſceremur) ut deinceps
ſaltem tali vos periculo non expo-
natis.
Et verò dicite, quod res eſt: an
an non creditis, AA. rationem vo-
bis, & gravem quidem, ob ejuſ-
modi ludibria DEO reddendam ?
Quantumcunque enim tandem im-
pii ſint Religioſorum nonnulli, ſunt
nihilominus Religioſi: ſunt homines
DEI cultui conſecrati, Principis
ſui inſignibus veſtiuntur, ejus in
domo habitant, ipfius Myſteria
tractant. Et vultis tamen Deum
dum videt ipſe, vos
nec illud honorem ſibi velle exhi-
bere, qui nulli Principum inter
homines negatur, ut ſervi ſcilicet
ejus, quamlibet indigni, non of-
fendantur? Quamquam ſi ad ita
tractandos DEI famulos moveret
vos honoris divini ſtudium, & ju-
ſta indignatione contra noſtra ice-
lera, & prava exempla, non diffi-
R. P. Jegneri Panegyr.

DE VENERAB. ORDINIBUS REGULARIUM.

Sed quia agnoſcimus, ejuſ-

169
culter vobis ignoſcerem. Sed alia
longe vobis caulabilem movet. Qui
enim alium ſtudio tam ſancto dam-
nat, exprobrat illi ſuam temeritatem,
fateor, vituperat, cenſurâ perſtrin-
git; non tamen illi inſultat. Vos
interim quanto faſtu lapfſibus Reli-
gioſorum inſultatis? An non ex nar-
ratiunculis ejusmodi riſum captatis?
An non cantilenis & verſibus eos
traducitis? An non eò nonnunquam
progredimini, ut ad plebeculæ ſan-
nas, in publicis comicorum theatris
eos velut in triumphum ducatis? ca-
chinnemini, tripudietis? vobis proin
judicandum relinquo, an hoc Divi-
ni honoris zeli pallio DEl oculos
fallere poitis. Deinde, qui, per
Deum, qui eſtis vos, qui zelo tam
ſancto contra aliorum delicta exar-
deſcitis? võsne cum beatis illis cœxli
mentibus labis omnis, omnis noxæ
expertes? Faxit id bonus Deus! Fit
tamen interim neſcio quomodo, ut
qui Religioſos malos traducunt, qui
infultant & ludibrio habent, nec
ipſos quidem inter ſæculi homines
meliores ſint, ſed ſæpe reliquis de-
teriores, magis in omne ſcelus &
licentiam projecti. Quo proinde
titulo ſannarum ejuſmodi & injuria-
um veniam à DrEo ſperatis? Vi-
dete igitur, jurene, an injuria nos
timeamus, ne, quibus nos tam ma-
le habetis, ludibria haud paulò plus
vobis, quâm nobis, noceant; dum
fit longe veriſimillimum, iis vos
æternis ſuppliciis obnoxios conſti-
tui; & quoniam noſtros caſus &
infirmitates ridere vultis, DEus
x1 nec

I0 PPANEGYRICUS

nec veſtros vobis benignus igno-
ſcat? Quodſi autem tam ſevere in
vos animadvertetur, quia indignos
etiam Religioſos non quantum par
erat obſervâſtis, quid tum vobis
fiet, ſi etiam dignos, ſi vitæ opti-
mæ, & exempli viros contemptui
& deriſui habueritis? quibus tan-
dem coloribus ejusmodi contem-
ptum DEO purgabitis? an non fiet
palàm, vos in Religioſis non eorum
odiſſe vitia; ſed quòd potiùs, cuùm
tantum animi vobis non fuerit, ut
renuntiaretis voluptatibus ſenſuum,
& ſæculi oblectamentis, etſi nulla
lege vetitis, naturæ quodam inſtin-
Ctu abhorreatis ab iis, qui majori-
bus animis ad gradum tam fubli-
mem aſpirarunt.

De hoc autem quidquid ſit; 6
uàm nullo negotio tam multi bo-
ni Religioſi, ſi vellent, vindicare
has ſuas injurias poſſent, etſi nec
enſe accingantur, nec haſtas vibrent?
Jam olim in Eccleſia invaluit per-
ſuaſio perpetuis Religioſorum preci-
bus plurimum emolumenti urbibus
conferri: patuitque hæc experimen-
to manifeſto ſub id tempus, quo
Julianus Imperator Perſis Chriſtia-
nis bellam movebat. Cùm enim

illis in oris reſcire Apoſtata percu-

peret, quid interim rerum agatur
in occidui ſolis plagis, miſit, ut
conſueverat, ad explorandum, nun-
tium quemdam celerem, volantem,
quos talia ad negotia promptos ha-
bebat, orci inquam genium aliquem,

„

DVUODECIMVUVS,
imperando eidem, ut feſtinaret, ob-
ſervaret, noceret, impediret, quid-
quid uſpiam contra Principem iis in
provinciis aliqui molirentur. Et
jam ibat niger hic Curſor, cùm in
itinere delatus ad locum, in quo
Publius monachus, vir religioſiſſi-
mus, degebat, ſiſtere coactus, nec
paſſum quidem promovere potuit,
affixus loco aſſiduis & ardentiſſimis
Publii precibus, quas ille pro publi-
ca incolumnitate fundebat. Unde
nequam nuntius, cùm totos duos
dies fruſtra hærere coactus eſſet, pu-
dore plenus ad Julianum rediit, qui
ob longiorem moram increpitus
narravit moræ tam inſolitæ cauſam,

& obicem ac remoras profecturo à

lacero fraterculo injectas. Excan-
duit his auditis vehementer Julia-
nus, juravitque, ſe ex toto Univer-
ſo hoc hominum genus ſic extirpa-
turum, ut ne memoria quidem ali-
qua eorum ſupereſſet. Sed fruſtra
ſic infelix inſanijt. Inde enim poſt-
hac factum, ut certatim ejusmodi
advocatos ſua intra mœnia Cives ha-
bere percuperent, quorum dein
precibus alia ex aliis commoda per-
ceperunt, fertilitatem agris, ſecun-
dos ſucceſſus negotijs, familiis incre-
menta, Vickorias ex hoſtibus, ſani-
tatem corporibus, & quod cæteris
omnibus potius eſt, ſalutem anima-
bus. Quid igitur vobis fieret, ca-
ri, ſi Religioſi omnes, tot injurijs
feſſi, quibus eos laceſſitis, jam pro
vobis precibus DEUM non inter-
pellarent? quàùm multis momente
eodem

„ W
.oen uſdis del

non

Abirio,non ideo
o wnico leſiſtem

DEOomnis ſeu

el ugnini noſt

les poltllareit,

ernumn fedimnem

108 figis, engud
dve iſio cOntent

Aacultatum nobis

noras cogitiio⸗
coratulgve ed ke
Conſtantis nullss
commocemus.
nabimes intefiu,
oG. Veltro be
idiit, er dect
Coron zachcum
Moleomis ine
ls totos nos in
noſtra nita non 0
eneiit, guim ne
gumnco comne
6 Ureſocom
nak ſperzte nol
Ils, Lerrehite den

N, mm in D

cnn, in

Vr keſtio.

Uſtere 6O2 s e
bomoyere potii
is & ueniſhns
gpus fle pro pul.

te kundebet, Vode
3, cm totos n

ie conus eſſeigl.
llianum redit gi

morarn inctepitu⸗

am inlolte caulimn,
remoras profehur!
1o injedas. Excn-.
s vehementer Iuli.
e le ex toto Uniret⸗
m genus ſc exlipe⸗
nemoria quidenn A
etellet. Jed kuſtn
iſ. hde enin polt
1 certaum ejusnotl
tra menia Cires
nt, quorum denn
lis commolie⸗

D

ſatenn 1gt ſrr-

gotiz⸗ ſanilis inet⸗
is er boſtibus, lni

eodem ſubſidiis deſtituereminiꝰ quàm
multis adjumentis, quâàm fürmis ful-
cris? An non iſtud non contem-
nendum vobis vindictæ genus eſſet.?
ſed avertat bonus Deus, ne unquam
tam abjectè de nobis ipſis ſentia-
mus. Pergite tantùm vos, male, an
bene, vos videritis, tractare nos pro
arbitrio, non ideo nos vel momen-
to unico deſiſtemus petere vobis à

DEO omnia ſecunda, omnia magna:
vel ſanguinis noſtri impendio, ſi ita

res poſtulaverit, ſalutem veſtram
æternam redimemus: ſæviemus in
nos flagris, excruciabimus nos; ne-
que iſto contenti, quidquid Deus
facultatum nobis contulit, omnes
noſtras cogitationes, omnia ſtudia
conatúſque eò referemus, ut vobis
conſtantiàâ nullis incommodis victa
commodemus. Veſtràâ causâ labo-
rabimus interdiu, veſtrâ vigilabimus
noctu. Veſtro bono in Templis, in
oratoriis, ex Sacro ſuggeſtu, ex ſa-

crorum Judicum tribunalibus, in

Noſocomijs, in carceribus, in ſcho-

lis totos nos impendemus. Ipla

noſtra vita non ob aliud ferèê nobis
cara erit, quàm ut illam veſtro ali-
quando commodo conſecremus.

Vos è diverſo compellate nos indig-

nos, aſpergite nobis infamiam cala-
mis, detrahite de noſtra exiſtimatio-

ne, damna in rebus inferte, efficie-

R

DE VENERAB. ORDINIBUS REGULARIM. 171

tis tamen nunquam, ut vel tantillo
contra vos rancori in animis noſtris
locum concedamus. Jam nos Ma-
giſtri noſtri Chriſti inſtitutione didi-
cimus, debere nos eſſe populorum
riſus & ludibria: & inde ſatis hau-
riemus ſolatii, ſi perpendamus dete-
riora noſtris culpis deberi, nec un-
quam, quantum eſſemus digni, male
nos à quoquam tractari. Cavete
tantùm, ne contra vos de cœlo pro-
vocetis indignationem ſanctiſſimo-
rum Patriarcharum, quorum filios
tam nullo loco habetis, Auguſtini
inquam ‚Benedicti, Bernardi, Fran-
ciſci, Dominici, Ignatii, & aliorum
ejus ſortis admirandorum hominum.
Non ignoratis, quo iſti apud Deum
loco ſint, quantum poſſint, quan-
tum valeant; & idcirco, repeto, ca-
vete diligenter, ne ipſi de cœlo de-
fendendos ſuſcipiant illos, qui à quo
opem in terxris ſperent, vix jam ullum
habent. Sed ne iſtud fiet, nos ipſi
ſupplices accidemus, & quidquid
apud Patriarchas noſtros habemus,
ſi non opum ac potentiæ, ſaltem
gratiæ interponemus, ut ipſi in gra-
tiam vobiſcum redeânt, eàmque vo-
bis ſalutem & in hac vita brevem, &
in altera æternam impetrent, quam
utramque junctis votis nos om-
nes vobis exoptamus.

1972 PANEGYRICUS DECIMUS TERTIVUS,

22 ** 5 e. 6 4) 32½ % w

356 825 25t e e e e e

DEO CONSECRATUM
PANEGYRICUS
HONORIS ANCOYI 7UOMA
Aquinatis dictus Genuxc.

Danti mihi ſapientiam, dabo Gloriam. Eccl. FI.

I quanto hodie ſtudio mor-
alium multi incumbunt ad
animum vario diciplina-
◻ rum genere colluſtrandum,
tanto ad voluntatem inflam-
mandam incumberent, ne ipſi mor-
talium forent longe feliciſſimi! non
tanta ſummeret quotidie incrementa
ſuperborum Luciferorum turba, DEO
perduellium. Et quid tandem ju-
vant hominem Chriſtianum tam mul-
tæ literæ, cui ſatis eſt credere ?2 An
enim veniet Chriſtus ad condemnan-
dum quemquam nôſtrúm in ſuo illo
inexorabili tribunali, quòd minùs
profunde aſſecutus ſit Ariſtotelem,
minus claré intellexerit Platonem?
aut ſaltem quòd non generolo auſu,
& aquilarum æmulo ſe vibrarit in
ipſum adeò ſupremum Libani verti-
cem, & emedulatis ibi omnibus,
tanquam Cedris, libris ſacris, quo-

rum tam vaſta eſt ſylva? Infelices
nos, qui in memoriam revocare no-
lumus, non caput à nobis anxiè re-

quirere DEUM, ſed cor: Fili prabe
mihi cor tuum. Deinde an obſcurum
eſt, quòd delitiæ DEl ſint, cum ſim-
plicibus ſermocinari? ſinere parvu-

los venire ad ſe? Quo igitur fructu
nos libris impalleſcimus, ut judicio

ſenium præcurramus, cum vel ad ta-

lem ætatem progreſſi, in id debe-
remus incumbere, ut ad puerorum
rediremus ſimplicitatem? Sic inepte
illi ratiocinantur, qui ad elevandum
pretium mercis, quà ipſi deſtituti
ſunt, abutuntur rationibus, cætero-
quin veris, ad adſtruendum falſum,
quale eſt: multum ſanctitatis in igno-
rantia conſiſtere: perinde ac ſi mi-
nùs à Scopo aberraturus ſit, qui te-
mere in tenebris ſagittam jacit, quàm
qui claro die jaculatur. Sed trium-

phet

Platoni operaln &
Gerit! u e lbis
cvos lle velu lund
de cutis, &
giculs ccpit der⸗
Kus li un Pruce
1 gnnas! n
Prorelle apiohti
folupe non fuit?
Mrere guis n
((hiiſtino, tinue
(ſ ebere i ckedat,
len zics olet, u
n, M. mn in.
Eere D50 fine lie
royerſium hoc eſt
Zantur inloch, n
hettz nee enim
negt. (i auem
1 celen, gilce
Ctaſe lolenr;
linen ile N1
erit, ſed n
Cut⸗ tian
Kie
icetur
1

a imn

rlv,
UM.
8

2
„=S

=„

S

0 4

.

elt glra? lnelcs
moriam terocareno.
Dot ² nobis zmrie te.
ſed cot: Nij mad⸗
Deindeanobſcurumn
Drl ſot, cum ſim-
inari? nere par
(bo igiu froctn
lelcimus, wt uici⸗
AmlS, cunmn vel ad tr
gel, in i ehe⸗
e, Ut 20 pvetorun
leiatem? Fe inepr
„gui d elevenein
„ qui ii Gettiut

. .
tationibs, e

Aſtruendun falnm
unlancintsinie
e: Perinleir
ſte l
hentunnis t,

s ligitt Inur.

culum e

DE S. THOMA AQUINATE. 173³

phet Deus? omnes hos mendacij
hodie convincit S. Thomas, magnus
ſcholarum Angelus. An iſte non
præcla e conjunxit in ſe perfectiſſi-
mam facultatis cognoſcentis clarita-
tem, cum ferventiſſimo calore facul-
tatis appetentis? an non ille Lucifer
fuit inter mortales, ſed ſine ſuper-
bia? an non ille poſtremo mundi
judicandi die gradum conſcendet
ſublimiſſimum, quia Ariſtoteli, quia
Platoni operam & tempus confe-
cravit? ut de libris Sacris taceam,
quos ille velut ſanctè famelicus jam
inde à curis, & teneris ſane un-
guiculis cœpit devorare? An Chti-

ftus illi tam prudenti, loqui non

eſt dignatus? an cum illo, etſi tam
provectæ ſapieſitiæ, verſari Chriſto
volupe non fuit? Quomodo igitur
aſſerere quis non veretur, homini
Chriſtiano, tanquam parvulo, ſatis
eſſe debere ſi credat, cùm etiam do-

cere alios poſſet, ut credant? Non
ita, AA. non ita.

Poſſimus pla-
cere DEO ſine literis; extra con-
troverſiam hoc eſt. Hinc non an-
gantur indocti, non deſperent he-
betes; neque enim Deus, niſi Cor

exigit. Qui autem ingenio eſt acu-

to & celeri, gaudeat & ipſe, ex-
citet ſe & ſoletur; quùm enim ſub-
limem ille ad gradum evadere po-
terit, ſi Deo non Cor tantêùnn, ſed
cum Corde etiam caput donaverit?
Danti mihi ſapientiam, dabo gloriam.
Sic ille mihi ad omnes nos loqui
videtur, & invitare, ad donum
tam eximihm fbi faciendum. No-

vi quidem, his vocibus crebrè
utendum homini, dum Deum al-

loquitur, profitendo DEum autho-

rem ſupremum omnis ſapientiæ.
Qbis tamen vetet, quò minus in
ſenſu jam allato voces has accipi-
piam, tanquam à DEO hominidi-
Ctas? nec enim dubium eſt, quin
quisquis DEO omnem ſuam ſclen-
tiam & ſapientiam conſecraturus
eſt, ſummam etiam gloriam, certd
certius ſit habiturus. Et hac causà
tanta eſt gloria. Quâm ſanctus ho-
die Thomas obtinet. En igitur AA.
propoſitum vobis ad imitandum, Do-
ctum ſanctiſſimum, & ſanctum Do-
ciſſimum. En Paradiſum anima-
tum, in quo æmula quaſi gloriâ flo-
ruerunt eâdem in terrâ, arbor Vi-
tæ, & arbor Scienti?æ. En Arcam,
in qua Manna Legi conjunctum eſt.
En nidum, in quo ſerpenti colum-
ba eſt unita. Sanctitas & Doctrina
non pugnant mutudò, ſed potius mu-
tuis ſe auxilijs juvant, dummodo,
ſuæ oblectationi illud ſervare. Ita
reipſa S. Thomas præſtitit; & quia
hac ille in re tam fuit eximius ac ſin-
gularis, quis prohibebit, quò minùs
illum ego admiter & ſuſpiciam?

Ut, quod res eſt, dicamus:
quid non à ſuo ſibi ingenio pollice-
ri Thomas potuiſſet, ſi pro eo, quod
DEO illud donaret, donatione, ut
dixi tam ſolenni, ſibi illud & ſuis
utilitatibus ſervare voluiſſet? Innu-
meri ſunt, qui literis ad ſua lucra uſi
ſunt, quique Mercurium non alium
3 in

174 PANEGYRICUS DECIMVUVUS TERTIUS,

in finem quàâm illum ipſum, quem
ſibi Chymici propoſitum habent, ad-

hibuerunt, ut aurum nimirum ſibi

ex illo conflarent. Sic Oratores in-
ter præ cæteris Antiſthenes, inter
Poetas Simonides, inter Juriſconſul-
tos Trebonianus, homines revera ita
ad lucrum intenti, ut vel inter Ar-
tes Liberales Avaritiam introduce-
rent. Non me fugit, Thomam
hoc diteſcendi medio opus non
habuiſſe, Natus enim ille erat proſa-
Piàâ non opibus minùs, quàm ve-
tuſtate aliisque nobiliſſimis præroga-
tivis inclita; ut magno ſibi pro-
bro ducturus fuiſſet, eum in finem
animum literis excolere, ut ingenio
ſordidam mercaturam faceret, &
illuſtrem illum pulverem colligeret.
Hæc ipſa tamen tot nominibus illu-
