ſtremæ ſententiæ authoritate geler⸗
nenda. Hoc autem poſito, ſcimus,
in numero aſſertionum nondum ſta-
bilitarum eſſe illam de ortu Virginis
illibato, quæ hujus Orationis argu-
mentum eſt. Eccleſia nondum pro
tribunali pronuntiavit in favorem
negantium, aut affirmantium. Ste-
mus nos ex parte illorum, qui li-
bere, fortiter, & pleno ore dicunt,
expertem fuiſſe omnis prorfus labis;
& dubitari non poterit, quin etiam
nos ponderis aliquid & authoritatis
addituri ſimus ad hanc ſententiam tam
communibus jam ſtudiis receptam;
haud aliter ac momenta minima lan-
cem jam præponderantem ampliùs
inclinant. Et quis non videt, quan-
tum in dies ponderis huic accedat
ſententiæ, dum omnis conditionis
mortales ad illam adſtruendam con-
ſpirant? Viri, Feminæ, Nobiles,
Plebeii, Docti, Indocti, Sacri, Pro-
fani, Principes, Subditi, Respubli-
cæ Ariſtocraticæ, Monarchicæ. Dum

Promptis auribus excipimus, qui
pro hac diſſerunt; faceſſere jubemus
in malam rem, qui contra pugnant.
Dum hunc etiam animi noſtri ſen-
ſum manifeſte prodimus in libris ty-
po datis, in prælectionibus ſchola-
ſticis, in ſacris ſuggeſtis, in Docto-
rum conventibus, in pictis Imagini-
bus, in diebus ab opere vacuis, in
ſplendidis apparatibus. Dum Aras
in hujus Myſterii memoriam ſtatui-
mus, Lempla ædificamus, aut ſal-
tem crebrò ad illa inviſimus, ſacri-
ficia aut facimus, aut fieri curamus,
reſpondentes certis horis preces re-
citamus, morem imitamur celeberri-
marum quarundam Academiarum,
quales ſunt Pariſienſis, Colonienſis,
Moguntina, Viennenſis, Valentina,
Salmanticenſis, Complutenſis, Lo-
vanienſis, Barcinonenſis, Eboren-
ſis, Conimbricenſis, Ingolſtadienſis,
Dilingana, cum aliis, quæ ſimul nu-
mecum trigeſimum octavum implent,
quas tamen hic prætereo: omnes au-
tem iſtæ nemini titulos aut inſignia
O◻
Doctorum conferre decreverunt, niſi
prius jurejurando affirmavit, ſe tam-
diu ſtaturum pro puriſſimo Matris
DEI Conceptu, quamdiu id per Ec-
cleſiam licebit. Dum nos quoque
jungimus ſùpplices noſtras preces
cum precibus, tot illuſtrium civita-
tum, tot primi nominis Collegiorum
Qlericalium, quæ publico nomine
Romanis à Pontificibus petierunt, ut
tam diuturnæ liti tandem optatus finis
imponeretur: Dum vel Oratoria,
quæ dicunt, inſtituimus , forma-
Gg 3 mus

233 PANEGYRICUS DECIMUS SEXTUS,

mus ſodalitia & Cœtus ſub hujus My-
ſterii appellatione, more tot popu-
lorum, ut ſoli illi, qui Romano
ejus nominis Cœtui fœdere tam
lſancto juncti ſuut, ad ſexcentos ex-
currant. Dum hos ad Cœtus ſocios
invitare, qui nomina jam dederunt, ad
conveniendum crebriùs hortari non
omittimus. Dum ipſo adedò in bello
cohortibus ab hoc Myſterio nomina
imponimus, iisdem compellamus
portas urbium, propugnacula mu-
nimentorum, ſtationes vigiliarum,
naves claſſium, portus marium ;
qui hodie mos paſſim invaluit in
multis Regnis Indiarum, ut taceam
Regna alia Domũs Auſtriacæ in Ger-
mania, Poloniæ, Neapolis, Siciliæ,
Luſitaniæ, Hiſpaniarum, quæ omnia
Protectricem publicam Mariam hoc
Stulo venerantur, & tandem dum
hujus in ſententiæ favorem argumen-
ta nulla prætermittimus, quæcunque
demum in noſtra ſunt facultate, qui-
dus illa teſtatior reddatur, & in vul-
gus celebrior. An non igitur & vos,
AA. cenſetis, plus accedere veriſimi-
Hitudinis ſententiæ, quæ tot numeret
Advocatos, quàm ſi his deſtituere-
tur? Si in certos virorum docto-
rum Coœtus cooptati eſtis, crebrò
veſtris lucubrationibus arcanum hoc
illuſtrate, efficite, ut in illis trium-
phet potiuùs, & floreat Virgo, quæ
pede conculcet ſerpentem, ut fune-
ſtum ei Spiritum exprimat, quàm in-
ſamis aliqua Venus, quæ pede pre-
mat ſpinas, ut roſas colligat. Si
valetis ad populum dicendi facultate,

veſtrà illud facundia ediſſerite; ſi
Doctorum titulis fulgetis, rationum
momentis ſtabilite; ſi ſcriptores
eſtis, calamo, ſi Pictores, penicil-
lo, ſi ſculptores, ſcalpro honorate.
Nemo ſaltem veſtrûm ſit, qui domi
ſuæ imaginem aliquam non habeat,
quæ illud repræſentet, ut quisquis
pedem intro tulerit, mox inde arguat,
quæ tandem illos intra parietes ſen-
tentia, ut majoris authoritatis, præ-
ponderet, ac triumphet. Qui ex vo-
bis præſunt aliis, qui clientelas ha-
bent, perpendant & ipſi, quomodo
authoritate ſuà ad idemmet Myſteri-
um clariùs reddendum uti poſſint.
Quicunque autem horum aliquid fe-
cerint, an inducere in animum poſ-
ſunt, Virginem viciſſim non pari
ſtudio cordi habituram res ipſorum,
quo ipſi res Virginis habuerint?
Scio, illam Eccleſiaſtici ore ſpopon-

diſſe: Qui elucidant me, vitam æter-

nam habebunt. Quid eſt autem elu-
cidare, Auditores honoratiſſimie non
eſt hoc aliud, quàm clarum reddere,
quod obſcurum erat; manifeſtum,
quod occultum; certum, quod du-
bium. At quo tandem in Myſterio
hoc obſequii præſtare Virgini poſſu-
mus? Non ampliùs in Nativitate;
hæc enim quòd ſancka fuerit, jam fide
certum eſt: non in Partu, nam hoc
non violatum Virginitatis decus Ma-
giſtra fides docet: non in vita reli-
qua: nam & hanc omnis proprio ar-

bitrio admiſſæ noxæ puram fide

erudimur: non in morte; nam hanc
quoque glorioſam fides demonſtrat.

Quid

Reutus
gravio⸗
s a

riot,

. . Me
iteligo Clminte
insHeroi Nmmi
H o 1 Propr
ntum mncencſum
niſim in iche

.

Anthotitts Ur.
phet Qierpo.
Ooi cliemelu lu.
& ipſ, qvomod
idemmet AMyter.
lum uii poffint.
horum Alquid ſe⸗
e in mimum dol.
Viciſſim non peri
turam tes iplorun,
iginis habverint?
Ktici ore ſpopon-
nt me, Utann ate
did eſt em eln
honOratfſumi? non
m carum ledter,
erat, mMunikeſtum,
enum, uod Ir.
Uem Rtei⸗
ne Vitgini Polr.
is in Nuiritne;
h buenit, infi⸗
in Partu, min bo
mnituns deent
non in in 1
commnis hrohne⸗
0N h
in moe *
m 6es lenn 4
U

DE IMMACULATA CONCEPT. MARLE WRG.

Quid igitur ſupereſt eâdem face non
errabundà illuſtrandum, niſi ejus or-
tus? Neceſſe proin eſt fateri, quòd

quisquis ad hunc elucidandum ope-

ram confert, illi præcipueë promiſ-
ſa ſit vita æterna, & quod conſequens
eſt, mors bona, fauſta, felix, opta-

239
bilis, & talis omnino, qualem ego
ſupplex à Virgine peto, ratione qua-
dam ſingulari, pro omnibus addictis
ejus puriſſimæ, & omnis prorſus
labis experti Con-
ceptioni.

11

ð
PRIMIIS PRO CHRISTO
MARTVR
PANEGYRICUS

HONORI & NSEPHANI PROZOU-
martyris diltus

VICENYZI.

Rgutus ille Poêta, neſcio,
graviôrne in rebus ſe-

rijs, an in jocoſis feſti-

vior, an in ſatyricis
mordacior (Martialem
intelligo) cùm intrepidum inclyti il-

lius Herois Romani animum perpen-

diſſet, quo is propriam dextram ad
lentum incendium damnavit, ob ad-
miſſum in ictu tam infelici, quàm
magnanimo errotem, admiratione at-

tonitus exclamavit: Scire piget poſt
tale decus, quid fecerit antè; Quam „9.
vidi, ſatis eſi, hanc mihi néſſe manum.
Perinde ac ſi dicere voluiſſet: Quid
mihi multis occinitis, garrulitate Iu-
erfluàâ, non tantùm prolixà, vetera
Rujus Mutij egregia facinora? Cupe-
retis equidem, ut verterem oculos ad
fluvios, qui hoſtium ejus ſanguine
erubuéêre, ad montes cadaverum,

quos cumulavit; ad palhmas, quas

ille

L. S. epigr.

240 PANEGYRICUS DECIMUS SEPTIMVUS,

ille ibi inter hoſtes meſſuit; ad tro-
pPhæa, quæ in Capitolio ſtatuit? At
ego paucis dico: nil curo quidquam
horum: Scire piget, quid fecerit ante.
Et quàâ id causâ; Hâc: quia dum cer-
no hic hominem, qui animo fortiſ-
ſimo eò aſſurgit, ut malit ſuam ma-
num igni in pabulum obijcere, quàm
nominis ſui fſamam dubio diſcrimini
obijcere, non eſt quod porrò expe-
tam. Pacinus tam inſigne, etſi ſolum,
fufficit, ut toto de homine judicem,
qualis ille fuerit: nec enim ad ſum-
mum fortitudinis apicem ab infirmo
repente tranſcenditur; neceſſe eſt,

per multa egregia facinora viam fibi

ad maxima ſtraviſſe; cum id com-

myunis ferme mortalibus imbecillitas
exigat, tam in initijs timida, quàm

in progreſſibus magnanima.

Scio, Auditores honoratiſſimi!
multos e ſacris Oratoribus queri,
quòd de S. Protomartyre Stephano,
Heroë ceteroquin in Eccleſia tam il-
luſtri, & glorioſo, ſacræ hiſtoriæ
tam parcê locutæ ſint, ut præter ejus
necem, nihil fere de rebus ab eo vi-
vente geſtis commemorent: & pe-
rinde ac ſi clauſam carceribus, & fi-
nibus nimis anguſtis ſuam Eloquenti-
am videant, cuperent exſpatiari tanti-
ſper ad explicandum e ſacris ſugge-
ſtis, qualem ille ſe præſtiterit, quan-
do aut Gamalielis Auditor di ſputabat
in exedris diſcentium, aut Chriſti
aſſecla evangelij doctrina imbuebat
urbes, aut Diaconus in Templo ade-
rat ad Aram litanti, aut Viduarum

Oeconomus adminiſtrabat proven.
tus. Ad me quod attinet, hac mihi
vice veniam/ſpero, ſi profani inſtar
Oratoris profitear, curæ mihi peni-
tus non eſſe, ut horum aliquid reſciam,
ne quidem ſi eſſet, qui iſta docere me
vellet. Crederem, me injuriam aper-
tam facere nunquam ſatis prædicando
facinori, quod patravit Stephanus,
dirindo primus pro Chriſto vitam de-
it, ſi ego, hoc cognito, aliud Icire
laborarem. Scite piget, poſt tale de-
cus, quid fecerit antè. Fierine potuit,
ut facinus tam dignum Heroë non
præcedent victoriæ aliæ valde excel-
lentes, dum nemo repentè fit ſummus
(quæ ſunt S. Gregorij P. M. verba)
ſed in bona converſatione à minimis quis-
que inchoat, ut ad majora perveniat.
Nemo miles primo ſaltu ad trium-
phum pertingit; ſed poſtquam tem-
pora apio, gramini, quercùs folijs
aſſuefecit, ſubinde etiam lauro illa
cingere meretur. Quisquis igitur om-
nia præclara Stephani facta nôſſe cu-
pit, ſufficiat illi, ut ſummum com-
memorem, Mortem inquam; oſten-
dendo, quantum ſit in Eccleſia,

Protomartyris decus eſſe promeritum.

Non tamen ego non cognoſco,
quantopere propoſito meo adverſetur
vulgata hodie loquendi ratio. Quo
enim modo pernoſcere nos poſſumus
hujus operis magnitudinem, quod
conſiſtit in danda pro Chriſto vita, ex
quo decus hoc videmus in Eccleſia
commune eſſe innumeræ hominum
multitudini, fœminarum, juvenum,
puero⸗

N
etorumn, nno
ne n Fnn
et⸗ Aremmh
ummnti 0 er,
en
e iſtimens.
itreen
wogrin: Nt
niten G n
reli Hiutuſi
jnd ſeuu
ſm/⸗ ſni e
ictoren n.
eimgalttb,
pul dt iel
Cunmmis femn
ſa, nelotibus
ae cicimns, &
Utatremotas in te
elcit, non hos
Untium pultus fu
Aulcenn in aui
Oceanun transmm
aunlqum ſolci
Kniins olmnes
Onmnesamnici ctler
WE Ercumdedern
Girerint d Dye
05 Comige;,
Pr ſo capillos
u mmin lengan
, Jol vs i
gu orbemt;
feſtea enllit, u
1, Qun mon .
4 rumpet, Ne

1 eiren Ehe

5 gven

aravit le leh
oChriſto Dden
nio vltam d.
tognto, Aicleie
Per, tale i.
7. Hierinepotit,
gnum Heroe non
e dlie valde excel.
hreſent! it ſinmit
gori D. M. verba)
ntine ! niimnin gi⸗
mijmnu pervenis.
no faltu ad trium.
ld poſtquum ten.
ini, guecis ols
e etiam lauro illa
Cscpisigiturom.
Pani tachn nole e.
Gt ſoinmumm con
teminguum; Aten
n ſt nn Eaceli,
elle proneiilm.

ego non cognoſeo,
olto meo Melen
Gendi tio.
olcere nos hoſan
umitulten
pro Oriſi e
Videmus ,
mwuns n⸗
mumm r

DE S. STEPIIANO

puerorum, imò & infantium? Sed
cavete, ne prima rerum fronte fal-
lamini; audire mihi videor hortantem
S. Joannem Chryſoſtomum, cavete,
ne exiſtimetis idem efe factum, ire
viâ veteri & tritâ, & ire novàâ, atque

incognita: Non æqualis eſt labor, viam

tritam, & planè paratain poft multos in-
gredi Viatores, atque eam, quæ nunc
primò ſecanda eſt, quæque prærupta &
ſaxoſa, ferisque plena, nec ullum adhuc
viatorem admiſit. Nunc animi causâ
eximus ad littus, ut ſpectemus naves,
paulò pòôſt vela facturas, jocamur
cum nautis, ridemus ſedentes ad tran-
ſtra, veckoribus reliquis feſtivo ore
vale dicimus, & felix iter precamur,
utut remotas in terras abituris. Quis
neſcit, non hos manentium, & abe-
untium vultus fuiſſe, cuùm prima navis
audacem in aquis pedem poſuit, ut
Oceanum transmitteret? Deum bo-

num! quàm ſoliciti & timore ſuſpenſi

familiares omnes, omnes agnati,
omnes amici celebratos illos Argonau-
tas circumdederint? Quorſum itis?
dixerint ad Parentes Filij, ad Mari-

tos Conjuges, lachrymas inter, &

ſparſos capillos! ah! quorſum itis,
O miſeri, ut impingatis in ſcopulum,
qui navim frangat; incurratis in ven-
1208, qui vos disijciant, in vortices,
qui abſorbeant? Tamne vobis vita
veſtra eviluit, ut longa vobis ſit mo-
ra, dum mors filum in ſtabili ſolo
abrumpat, quæ certò ventura eſt 3
& idcirco, deſperatâà meliori ſorte,
illam in aquis, quæ ad vos nihil ſpe-
ctant, proritatis? Et quid agetis,

quando videbitis Euros eum Cauris,

R. P, Segneri Panegyr.

PROTOMARTYRE. 241

Auſtros cum Aquilonibus obſtinatos
inter ſeſe confligere, & ſuorum cer-
taminum præmium veſtra ſibi capita
proponere? Fierine ulla ratione po-
terit, ut inter conflictus tam atroces
tutos ſatis vos reddant vix palmares
iſti afferes, navis derelictæ, con-
quaſſatæ, jactatæ, in periculis & innu-
meris, & inſidioſis, ſine modo eva-
dendi, in abyſſo tot furiarum ſine
ulla pietate ſpumantium? Ita tum lo-
cutos veriſimile eſt animos illos metu
conſternatos, quin & complodere
manus, & nMſtùm ejulare deſine-
rent. Cùm tamen ſubinde viderunt
chara ſibi pectora, mollibus his ari-
etibus non fracta, magnanimo auſu
velis remiſque propellere in altum
navim, quot votis fatigarint ſidera,
ut affulgerent ſerena, quot blanditijs
demulſerint flu tus, ut murmurarent
placidi, quot precibus ventos, ut
aſpirarent faventes & propitij? Et
tamen hodie jam rarus eſt, qui vota
ſuperis faciat pro navi, cui ipſum ſe
committit, & non tantùm dimidium
ſui, ut ille Lyricus ſimili in occaſio-
ne amicum appellavit. Unde autem
tanta inter navigationem & navigati-
onem. varietas, inter abitum & abi-
tum diſcrimen? An non eadem maria
hodie noſtræ triremes & Onerariæ
ſulcant? An non eaſdem ſyrtes obvi-
as habent? eaſdem procellas experi-
untur? Ita quidem: fed quis jam na-
vim, poſt tot alias, ſolventem eo-
dem ex littore comparet cum navi,
quæ prima omnium ſolvit?ꝰ Non
qualis eſt lahor, viam tritam, & pla-
né paratam poſt multos ingredi Viatores,
atque

Sap. 18. 3.

242
atque eam, quæ nunc primèò ſecanda eſt.
Qus primi ſalvi tranſiérunt, vadum
monſtrârunt ſecuturis; ubi undis
hauſti ſunt, periculum denuntiarunt;
& jucundum eſt navigare, ubi nau-
fragia aliorum nos cautiores, aut alio-
rum ſecuritas reddit confidentiores.
Cogitate nunc, idem omnino dici poſſe
de cunctis, qui magnis animis in
mare rubrum languinis proprij pro
Chriſti honore, aut Eccleſiæ emo-
lumento fundendi provecti ſunt.
Verum eſt, esdem omnes profectos
viâ, quâ primus Martyr præceſſit,
ſed reliqui: Ducem habuerunt viæ ig-
notæ, primus illam, primus calcavit;
verbo ſatis eſt dicere; ſine duce fuit:
Stephanus purpuratum iucit exercitum:
Chryſologi Stephanum admirantis
verba ſunt. Alio igitur animo, alià

fortitudine opus fuit. Si deeſſent ce-

tera, hoc ipſum, habere qui præeat,
incredibile dictu eſt, quantum addat
animorum. Audaciores murum per
ruinas ſcandunt milites, quando ali-
quem ante ſe in mœnia eniſum aſpici-
unt. Alacrius in undas natatores ad
piſcationem deſiliunt, cum alium jam
in eas ſe injeciſſe vident. Et ſive præ-
ſidentia ſit, ſive juſta ſpes, nemo non fa-
ctu poſſibile ſibi perſuadet, quod ab
alio jam factum cernit. Nihilne au-
diſtis unquam de trepidatione mili-
tum, quos inclytus Simon Macha-
bæus ducebat, cuùm ad illum torren-
tem, aquis forte tum auctum, delati
ſunt, qui ipſos ſeparabat ab hoſtibus,
quibuſcum congredi animus erat?
Lais ſit dixiſſe, e millibus vicenis ne

PANEGYRICUS DECIMUS SEPTIMUS,

uni alicui tantum fuiſſe animi, util-
Et tamen mox

lum vado tranſiret.
atque illi Simonem conſpexére ingreſ-
ſum in undas, certatim omnes ad un-

das procurrerunt; crederes ad metam
pro præmio feſtinare: Trangfretavit 1. Mach.
primus; & viderunt eum wiri, & tran-I6. 6.
ſierunt poſt eum. Tantarum eſt virium

exemplum primi ad movendos mille
alios, ut contemnant pericula etiam

maxima, etſi inter multos vix inveni-
re ſit unum, qui illis ſe offerre pri-

mum non trepidet.
.

Sed opponet nonnemo veſtrùm:

ante Stephanum mortuos etiam pro
DEI lege Iſaiam, ſerrâ diſſectum;

Zachariam jugulatum prope Altare,
Eleazarum gladijs conciſum, & alios
Ita quidem: ſed hi

longe plurimos.
opperierunt mortem pro lege antiqua,
venerabili, ſummæ æſtimationis,
quæ à pluribus retro ſeculis ſuos no-
minabat Patriarchas, ſuos recenſebat
Prophetas, ſuos numerabat Duces,
in cenſum retulerat Reges, oſtentabat
Templum, imperabat Sacerdotibus,
Sacrificia nemine interpellante immo-
labat. At Stephanus mortuus eſt pri-

mus pro Lege etiamnum quaſi infante,
quæ Legislatorem alium non jactabat,

quàâm hominem in crucem ſuffixum,

quæ alios Doctores non numerabat,

quàm duodecim Piſcatores. Quantæ
igitur tunc fortitudinis fuit prodire in
aciem ad eam propugnandam, &
promulgandam, quod fecit Stepha-
nus? opponere ſe ſolum Populo in-
credulo, innumerabili, ferocienti:

. ubi

7

nlicstinc i
gencamlulothen
tm cllhi,
ter Eare Mguin
eetin 1re,
Liner Ae luß
A peraim
An. NMetuaip
lo uluii
Gr inbibim.
Ale ſlum, educ⸗
Trunt d ürman
leyttentia, uu
bu, giillent
Cebems paenti
lnnt; glecept
us emn didicimn
tcelentium, g
lund prelemüun
Atire contta 0
Conta propti,
Eenper cxem
Enlientecegent
Mum, zmori
ln, Lancrio
eumſen . hoe te⸗
Culhbe n
em bmlnten

Umem! Mx..)
Mor

e hahmait l lr⸗
n n, Ziren l.e.
Aum eſtrinam
Ovendos nile
t pericnlz etimn
ltosvir imen.
le oferre Pii.

memo veſtrum
tvos etiam pro
eni diſſectum;
1prode Alture,
ncilum, & dis

guidem: kedi

prolege antiqna
eſlimationis,
ſeculis ſoos no⸗
ſos kecenlebet
merabat Deces,
eges, Oltentibet
t Rerbotbib,
pelime im.
moltunseſtpti⸗
um quil inbante,
Umnon)
ucemn lüffwun,
non umwerabat,
coles. Qut
is fuit rocie 1
vonan n,
A tect r⸗
vod keet e
clum Pore
ra 1.

ba 1

Cte imbibimus.

ſimi? Accedit, quòd Stephanus non
adoleverit in illa Lege Chriſti, tam
nullius tunc nominis, quam defen-

dendam ſuſceperat? ſed in Lege Moy-

ſis tam celebri, quam conabatur re-

EGellere. Magnum quid intereſt, in-
ter dare ſanguinem pro affirmanda Le-
ge patria ad reijciendam peregrinam,
& inter dare ſanguinem pro affirman-
da peregrina ad patriam improban-
dam. Natura ipſa inclinat ad tuen-
das illas perſuaſiones, quas cum la-

tale ſolum, educatio, aſſuetudo; con-

ferunt ad firmandum in iis animum

reverentia, quam debemus Majori-
bus, qui illam tenuerunt; amor, quem
debemus parentibus, qui illam inſtil-
lirunt; præcepta Scholarum, in qui-

1

contra proprias, opponendo ſe eâ-
dem operâ exemplo præſentium, con-
ſentui antecedentium, præceptis Scho-
lhrum, amori Parentum, Conſue-

tudini, Educationi, Natalibus, hoc-:
enimverò, hoc requirit pectus duro
chalybe fuſum, fidem vegetam, gra-

tiam abundantem, intelligentiam ſub-
limem! Major Martyrum pars mor-

tua eſt pro Lege, in qua erat nata;

quam ſuxerat cum lacte, in quam af-
ectum ætate firmaverat. Si defuiſ-
fent cætera, veſtigia non. deerant

Pugnant pro his na-

bus eam didicimus; conſenſus ante-
tecedentium, qui uſu illam tenue-
runt, præſentium, qui approbarunt.
At ire contra opiniones communes,

DE S. STEPHANO PROTOMARTYRE. 143
ubi erant Adverſarij ſine numero, & hi
in magna æſtimatione: faventes & aſ-
ſeclæ pauciſſimi, & hi hominesviliſ-

præeuntium, etiamſi ad mortem ire-
tur. Solus Stephanus nulla vidit,
dignus utique hoc ex capite cæteris

anteponi: Siquid enim diſtare inter Serm. de
Martyres poteſt, ſcripſit Sanctus Au- S. Steph.

guſtinus: præcipuus videtur eſſe, quti
primus eſt.

Atque hinc aliud ego firmamen-
tum colligo, quo ejus excellentiam
adſtruam. Quis enim neſcit, quan-
tum terroris adimat tormentis, quæ
toleranda imminent, videre gloriam
Martyrum, qui præceſſerunt? Per-
ſpexit hoc impius Apoſtata Julianus,
& idcirco genere perſecutionis cru-
deliore, ſi fallus non eſt Nazianzenus,
quàm unquam Eccleſia pertulerit, poœ-
nis ſeveriſſimis vefuit honores omnes,
qui pro Chriſto interfectis exhiberen-

tur. Perſecutionum, quorquot unquam Orat. de

fuerunt, teterrimam excogitat (ita de
illo Sanctus Doctor loquitur) nam
tot etiam honores, qui ob exantlata cer-
tamina tribui ſolent, Martyribus iu-
idebat. Non latuit verſutum hunc
veritatis hoſtem; non omni in ani-
mo tantum poſſe fidem præmiorum
cœleſtium, ut non etiam multum con-
ferret experientia honorum, qui in
terris exhiberentur. Sciebat hâc causâ
ipſam adeò Eccleſiam voluiſſe, ut
ſuorum Martyrum cineres magnà curâ
ſervarentur, tanquam theſauri pretioſi;
ut eorum colerentur effigies, tanquam
ſimulacra triumphalia; sicque cuncti
excitarentur his honoris argumentis,
eâque conſiderarent, non quidem ut
veram cauſam, quæ mortem ejus-
Hh 2. modi

244 PANEGYRICUS DECIMJS SEPTIMVS,

modi expetendam faceret, ſed tan-

n viva honeſtatis in tali morte te-

imonia. Hinc nefarius ille homo,
cectà ſeſe ejusmodi gloriæ opponen-
do, effecit, ut fervor communis tan-
topere langueſceret, ut vereè voca-
ri potuerit illa Perſecutio omnium te-
terrima; evulsè viventium Chriſtia-
norum ex animis fide, eàdem opera,
quà interfectorum à verticibus Lau-
T0s abſtulerat. Facere tamen non po-
tuit Lyrannus arrogantiſſimus, ne
Paul pòſt cuncta reſloreſcerent, verâ
Religione de omnibus ejus artibus
triumphante, ſic ut idem eſſe crede-
retur, pro illa mortem ſubire, ac
curtere ad coronam. Solus Stepha-
mus, utpote primus, qui pro noſtra
Religione vitam dedit, non potuit
oculis fuis propoſitos habere Tono-
res, quos ſic mortuis Religio eſſet
reprehenſura. Imò quid cogitare ille,
aut animo percipere aliud potuit,
quàm infamiam perpetuam ſuo no-
mini adhæſuram, quàm funeſtam ſui
memoriam? Néôrat ille, quâm abo-
minabilis haberetur Lex, quam præ-
dicabat; unde expectare aliud non
potuit, quàm quòd gentiles ſui, ne
heæc in eos redundaret infamia, ſuum
eE familiæ faſtis nomen eſſent eraſuri,
& ſuum cadaver canum dentibus re-
licturi; id quod re ipsaà contigit, dum
hoc diem noctemque integram ſub
dio deſtitutum jacuit, donec aliquis
terrâ illud contegere auderet. Tol-
lantur igitur Morti pro Chriſto obi-
tæ decora omnia & honeſtamenta,

quibus illam cultorum pietas ador-

nat, & tum dicatur, quanto effica-

cior fides ad illam expetendam requi-

ratur. Date veniam, O Magni Do-
minici Magni Alumni, date veniam
non minores Magni Franciſci Alummi;
vos quoque Patres, qui mecum Igna-
tioe duce militatis, date veniam, ſi
hodie videor virtutem veſtram velle

offuſcare. Ita eſt, multi veſtrûm re-

lictis patriæ ſuæ commodis feſtinamt
anxie ad quærenda alienæ pericula.
Sulcatis maria, luctamini cum pro-
cellis, in ipſos vos naufragiorum
ſinus immergitis. Pervenitis ad cli-
mata ignota, ad loca ſilveſtria, ubi
Barbari ſunt inquilini, idioma igno-
tum, mores inculti, perfidus animus,
lex iniqua. Laboratis, toleratis, ſu-
datis; & quo fme? ut obtineatis ab
aliquo Indo carnifice aut cruces, aut

laqueos, aut ignes, aut haſtas, aut

acinaces. Dicite tamen, quod eſt:
an non ſpectaàſtis ante honores exhi-
bitos illis, quorum mortem æmula-
mini? Auditis quotidie eorum in
laudes e ſacris ſuggeſtis excurrere fa-
cundiſſimos Oratores; narrari inſigni
verborum elegantiâ eorum certami-
na; celebrari victorias, penicillis ex-
primi icones, ut iis parietes ſuper-
biant: & ubi publica tandem acceſ-
ſerit authoritas, eriguntur in eorum
memoriam ſplendida Altaria, pretio-
ſiſſimis thecis reconduntur eorum
oſſa, ardent eorum cultui ceræ can-
didiſſimæ, dum interim eorum no-
mina omnium linguis celebrantur,
omnes animi eorum opem implo-
rant. An non iſta videntur vobis re-
media

non pottat . u⸗
ſii, opon
ninun.

Crelcunt he
is demum fue
Lnin Üle fuiſſet
e mumelo 4poſto
reina ſecilli u
Eeſtia nt, ſi,
teerboiget nillo⸗
m, v cum bet
dailn Tubor
Fiben mon debin
ge limgue piri
t eim monſtrzre
leo Giciputonn
ns Chniſto n
n inimmn A
ni non deles
IS 1d DNI
erd
Punemm imnt⸗
leän, incom
Crunn Ait Tem
enen wn m
emeng non

,

ko requi.
10 Mrni
wi, ed do.

e veniamn

em Veſtram ſel
mult vſhimn.
mmod feſtinmt
dien hriul
Ammnt cum pro.
Os nauftagiorun
beryeniti A dli
2 Arelktu, bi
l, idioma igno.
perüüns mimus,
ti, toleratis, u.
un Obtinentis b
ce Aut crucez, aut
iut haſt, alt
men, Jvod eſt:
e honores exni-
Wortem ammula-
wüdie eorun in
eſtseremnere 1.
s; mi mneni
4eorumn celtanl⸗
tis, peniclli e⸗
Parietsz er⸗
ica tandem cel.
guntur in eor
la Atain piend.
onduntur on
1 clwi cir
eerimn enn

DE S. STEPHANO
media abunde lenientia horrorem il-
lum & atrocitatem, quo infirmi cæ-
teroquin ſenſus percelluntur? Et ta-
men vel inter vos ea eſt perſuaſio, ad
frontem imperterritam tali mortis ge-
neri opponendam opus eſſe pectore
haudquaquam molli, & ſenſu pie-
tatis multis experimentis probato.
Qualem proin quantumque animum
in Stephano fuiſſe neceſſe eſt, qui ho-
norum ejuſmodi planè nullum ſpe-
Carat, imò ſperare aliud prudenter
non poterat, quàm infamiam ſuæ
ſtirpi, & corpori ſuo feedam igno-
miniam.

Creſcunt hæc, ſi perpendamus,
quis demum fuerit Stephanus. Si
enim ille fuiſſet unus aliquis eorum
*& numero Apoſtolorum, quibus cæli
arcana ſpeciali quadam ratione mani-
ſeſtata ſunt, ſic, ut vel cum Joanne
recubuiſſet in illo amabiliſſimo IESU
ſinu, vel cum Petro vidiſſet admiran-
da illa in Thabore ſpectacula, mirum
videri non debuiſſet, ſi tantàâ ſubin-
de tämque vivâ fide excelluiſſet. Sed
ut eam monſtraret omnium primus e
vulgo diſcipulorum aliquis, non dig-
natus à Chriſto vocatione ſingulari,
non intimam ad familiaritatem ad-

miſſus, non delectus ad mira in ani-

mis ad DEUM reducendis patran-

da, hoc enimverò, hoc in eo eſt ar-
gumentum virtutis ac meritorum in-
Aenmn „ incomparabilium, immen-
orum, & ut rem verbo, talium, ut
ego jam non mirer, quod Sanctus
Clemens non dubitaârit Charitatem

Stephani comparare Charitati Apoſto-
lorum; neque jam difficile creditu
ſit, quod pleno ore S. Maximus ſpar-
ſit, Diſcipulum hac vice ſupra ipſos

Magiſtros fuiſſe; ſiquidem Apoſtolos Homil. de
ipſos beatà, ac triumphali morte præ- S. Stepha-
ceſſit, & ſic qui erat inferior ordine pri- 20.

mus factus eſt paſſione, & qui erat Diſci-
pulus gradu, Magiſter cœpit eſſe Mar

Neſcio autem, quâ tandem ego
causâ tamdiu immoratus ſim aſſertio-
ni meæ argumentis profundioribus
firmandæ, quas ſcholæ à priori ap-
Pellant, quam ego non paulèò faci-
lius oſtendere vobis poteram argu-
mentis magis popularibus, & quæ
exdem ſcholæ, à poſteriori vocitant.
Unde néêrunt homines minus docti,
inſigne decus & præclaræ æſtimatio-
nis eſſe, primas in aliqua expeditio-
ne heroica habuiſſe? An non ex eo,
uòd videant mercedem, quæ primis
dmrur: Videbat Romanus aliquis mi-
les jus prærogativum, & emolu-
menta, quæ conferebantur in illum,
qui primus vallum arcis expugnatæ
conſcendiſſet, aut primus tranſcen-
diſſet in navim claſſis profligatæ, &
inde, quin momenta rationum arca-
niora multum rimaretur, ſua in æſti-
matione primum omnibus aliis eun-
dem ſecutis anteponebat. Quidni
igitur & nos hac diſſerendi ratione
utimur? An non ſufficeret, ut intel-
ligamus merita & dignationem illius,
qui primus ſanguinem pro Chrifto
fudit, attendere præmium, quod ac-

Hh 3 cepit?

246 PANEGYRICUS DECIMUS

cepit? Et quàm iſtud, AA. eximium

atque excellens fuit? Scimus omnes,

illam demum copioſam mercedem
eſſe & luculentam, quam dare poſſit
Princeps munificus ſubdito bene de
ie & Republica merito, ſi hic ejus
ad preces & commendationem majo-

res, qui ab ipſo proficiſci poſſint, fa-

vores ac gratias diſtribuat. Non po-
tveſt non multum habere, qui plus ac-
eipere non poteſt: & neceſſe eſt eum

plurima pro ſe conſecutum, qui pro-
aliis etiam magna impetrare facile po-

teſt. Et hoc eſt præmium, quo
Stephani merxita coronata ſunt; poſ-

ſe alteri impetrare eos favores, quibus.
Deus majores non conferat. An hoc

non manifeſte apparet in eo, quòd
Stephanus potuerit impetrare Paulo
Fidem veram, & veræ Fidei Paulum?

Qaantarum preces illæ virium fue-
runt? mutare hominem impium in
ſanckum, ſanguinolentum in Docdto-

tem Eccleſiæ, Perſecutorem in Apo-
ſtolum? & qualem, Deus bone!
Apoſtolum? Apoſtolum, qui vix
tradudtus ad fidem raptus in cælum
eſt ad audienda arcana verba, quæ
homini loqui non liceat, & ad ipſam-
DEI pulchritudinem contemplan-
dam: Apoſtolum, qui omnem pro-
peé mundum paſſibus nunquam fati-
gatis percurrit, eundem colluſtravit
ſuæx mentis lumine, & tonitru ſuæ
vocis excitavit: quem admirati ſunt
Ethnici in Academiis, vincexe non
potuerunt Judxæi in Synagogis; for-
midàrunt ſuperſtitioſi in Templis; re-
Prehendere non potuerunt æmuli co-

SEPTIMVUS,
ram Tribunalibus; venerati funt
Principes in Aulis: qui ſalvus evaſit
ex naufragiis, qui flagra non timuit,
qui carceres exantlavit: qui ſudavit,
pugnavit, paſſus, conſumptus eſt,
ut proferret Religionem, quam prius
terruerat minis, & armis impugna-
verat. Et non ſit magnum poten-
tiæ Stephani argumentum, lucratum
eſſe Paulum? Sed quid ego de uno
Paulo dico? Si certum eſt, ſangui-

nem Martyrum eſſe ſemen Chriſtia-

norum; primum tuum, 6, Eccleſia,
ſemen fuit ſanguis primi Martyris, &
quàâm fœcundum ſemen! Dicat hoc
Joannes Chryſoſtomus, qui miratus.

herbas tam large hoce rore pullulan-
tes exclamavit: Ejectus eſt Steghanus, Serm. de
& pullulavit Paulus, & quicunque pen ſer. repr-

Paulum crediderunt. Populi Arabiæ,
Syriæ, Lycaoniæ, Ciliciæ, Phrygiæ,
tæ, Cretæ, Rhodi, erigite veſtro à:

ſolo capita, & dicite: Cui tandem:

vos; ſaluteam veſtram debetis? Am

non. Prædicationi Pauli? quis ergo-

non videt, vos illam etiam prius de-
bere ſanguini Stephani? ſi enim fides

habenda eſt Auguſtino affirmanti:
S&i Stephanus non oraſſet, Eccleſia Pau-

lum non haberet: quis ſic, Populi
infelices, quæ veſtra ſors eſſet futu-
ra? Hæſiſſetis, forſan in veſtris illis
tenebris; fortaſſis nunquam excuſ-
ſiſſetis jugum vetus, miſeri, execra-
biles, ignoti Eccleſiæ, Cæli inimici,
& ſoli æterno incendio pabulum ſer-
vati. Nec iſtud tantum: ſed ſi ex
ipfiusmet Pauli literis, tanquam ex.
phare-

acedoniæ, Cypri,, Meli-

ſo,curili nenn
fitten, haun
Cum wun ſt gh⸗
n iſt, me trr col
uert Hopugnatti
aletmimmium!

Qollautem
mS, Muloplusd
ſe, gui ev et loee
hofit inpetrue P.
Proſe obtinverit
enscuii mm
Ean Ncrann, gäe)
mumiocum Odun
Helgionischerim e
guechpſtetsrelimn,
Une Clom prætite
hm, ornt Nepha
cea balo ver
n bhde. N
nollr non Nciſihne,
Puloadyete N 0
im
Pemdnn leted
ſr neiinfitohen

ertum et ſugi.
eſemen Chiti.
um, 0 Eccleſ⸗
timi Martrri
lemen! Dicat hoc
nus, Iui miratus
oce wore Pollalun⸗

eckut et Itegbenut den⸗
gattnge erſen

Popoli Arbir,
erigtte velto
te: Cui tundermn-
A debeis? An
Dauli? guis eigo
mm etan piis e⸗
uniy ſi eninfies

ſtino afürmuntt:

ſen Eecleſint bun-
nis ſc⸗ koyu
na ſons Nthur
ln in velus is
nungbun kldl
8, mieni,

DE S. STEPHANO

pharetra inexhauſta, nova ſemper

tela prompſit Eccleſia, quibus tot
monſtra proſligavit, quæ identidem

naſcebantur ad eam lacerandam, non
illa poſt Paulum, qui arma ſubmini-
ſtravit, obſtrictam ſe etiam fatebi-
tur Stephano, n dedit Paulum?

Fremat, per nos licet, in Galliis Cal-

vinus, ululet in Germania Lutherus,
ineluctabili Paulinæ doctrinæ vi præ-
focati. Sed ſi inſani iraſcuntur Pau-
lo, cur illius non etiam agnoſcunt dig-
nitatem, qui Paulum dedit Eccleſiæ?

cum verum ſit, quòd é Stephanus non

orâſet, nec hæc contra ipſos talem
haberet Propugnatorem, nec ipſi con-
tra ſe tam invictum Triumphatorem.

Quodſi autem, ut ante diceba-
mus, multo plus debet obtinuiſſe pro
ſe, qui eo eſt loco, ut non parum
poſſit impetrare pro alijs, quantum
pro ſe obtinuerit Stephanus, dum
ejus quaſi manu DEUS diſpereijt alijs
eam gratiam, quæ inter reliquas pri-
mum locum Obtinet, veræ (cilicet
Religionis claram cognitionem? Ne-
que cogitetis velim, quòd DEUS hoc
tunc ſolum præſtiterit, quando Pau-
lum, orante Stephano, donavit Ec-
cleſiæ & Paulo veram fidem: Non
ita res ſe habet. Nulla non ætate,
nulla non occaſione, & quovis in Po-
pulo ad veræ Religionis agnitionem
impetrandam Incredulis præcipua in-
ter media fuit opem à ſancto Stephano
flagitãaſſe.
Eccleſiæ faſtos evolverem, ſæpius ad
hoc adverti animum: nunquam ta-

Certè ego, cum ſacros

PROTOMARTYRE. 247
men hanc cogitationem, ut meam
commendare vobis auſus fuiſſem, niſi
ſubinde hocipſum legiſſem in Lorino,
inclyto ſacrorum Codicum iinterprete.

Aſſerit vir iſte do ctiſſimus, quòd, ſi-In Act.
cut Deus varios in Eccleſia Sanctos di- bal. c. 7.
„

verſis prærogativis juribus donavit,
Propter quæ ſpeciali quadam ratione
inter ceteros emineant; ita S. Stepha-
num eximium voluerit in facultate
contumaces in perfidia animos ad ve-
ram ſui agnitionem adducendi. Ad
quam rem affirmandam complura ego
exempla adducere poſſem, ſed illa

omitto, ut qui vult, apud Sanctum
Auguſtinum legere ea poſſit; cujus

calamus ipſi deſcribet admirandas Ju-
dæorum in minore Balarium Inſula,
& Ethnicorum ad aquas Tibilitanas,
multorumque aliorum reductiones ad

Chriſtum. Unum ſolum in ſpeci-

–

men ceterorum afferam, & eſt hoc.

Quis veſtrum, Domini mei, non ve-

hementer obſtupeſcit celeberrimam il-

lam mutationem Hungariæ, ex hor-
rido Idololatriæ nemore, in amœniſ-
ſimam Religionis Regiam? Majores
ejus gentis fuerunt illi ipſi, qui Hun-
norum nomine toti propemodum or-
bi formidabiles toties vaſtârunt & Sa-
xoniam, & Franciam, & præ ceteris
miſeram noſtram Italiam, quæ illa æta-
te mutata fuit in digniſſimum omni mi-
ſeratione incendiorum, depræda-
tionum, ſtragium, &α captivitatum

»

theatrum. Et tamen hæc ipſa Natio,
quæ inter omnes Idololatriæ deditas

ferocior videri poterat, ad Chriſtum
