in eo quoque ſoli non abſimilem red-

debat, qui cuùm noſtrum infra hori-

Zontem ſe abſcondit, velut laſſas cur-
ſu vires quiete reſtauraturus aliis lu-
cem affundit populis, & aliis itineri-
bus nunquam quietus proficiſcitur.
De aliis juribus quid dicam, quæ à
DEo illi in elementa, in morbos,
& in mortem adeò ipſam concefſa
ſunt? Erigere incurvos, cœcis diem,
uſum membrorum Paralyticis redde-
re, nova jam & magna non erant.
Plus fuit vf'tam & ſpiritum reddere
cadaveribus, non jam frigidis tantum
in feretro, quo ad ſepulchrum effere-
bantur; ſed vel in tumulo, vel aquà,
jam putreſcentibus: nec tamen vel
iſtud ſapremum ejus operum fuit.
Lego enim, potuiſſe, vel ipſis beatis
ceeli mentibus imperare, tanquam
fidelibus famulis, vocando eas, mit-
tendo, deque iis, prout lubitum
fuiſſet, ſtatuendo. Quamquam dixi

male. Nec enim ipſæ conſueverant

expectare imperia, ſed eadem occu-
pabant. Id quod tum animadverte-
re licuit, cùm mittere ad Præſidium
aliquem literas Antonius vellet. Cuùm
enim tabellarium ille fruſtra quæreret,
cui perferendas traderet; en adeſt
alatus cœlo nuntius, qui non roga-
tus id in ſe muneris ſuſcipit, acceptas-
que literas celeritate ſummꝗ perfert,
relato eâdem velocitate reſponſo.
Non eſt tamen, cur hoc magnopere
miremur. An non enim cùm animad-
vertuntAulici, unum aliquem Prin-

cips

H
₰

—

ni,

ele au
grnl,
i leitans b⸗
ſccent eſo
yunon en
rrorio Conl
ſſhelimn
ſinum, nter
e & ſocne
migritunns
Hum? Me
nerkim lelt
ces, m ſn
ſencfimg
Clclan non
ſis lun obl⸗
tarto commnn
Don Amme⸗
WMn ne
ubleans 2
lur anbehrer
feret t nere
iue nir epple
(umque
ſcm, nelc,
i cxlum tpi
cangt contizert
Mm. Certun
ne pechtdie
Ut trin
nnm hnchiz
lnd ncher
dnn peſetui
elicerian.
Noreg egeng
ten i⸗
1 fiſper
Hrogere in
wacmhit

— ⸗

rvos, ccis len
1 5 ralyticis fe 6 l.
magna non enn
e lpiritum vellee
jam krigicis aniin
cpalchrom en.
tumulo, veleni,
6: nec tamen el
ejus operum iun
iſſe, vel ipls benin
mperare, tanquum
vocando eas, mi
6, prout lbiun
Qumquim dil
ipſe conſeremt
1, led eadem occt
Utum animnadyette
ttere ad Prridin
tonius vellet. Cin
le fruſtra querere,

raderet; en 10el

6, qui non ſoßr
s ſulcipit, acceptu⸗
te lucmmi pelieil
locitate leßponla
ur boc mighoene
enim in i
mire c

7

DE S. ANTONIO PATAVINO. zr

cipe ſuo multùm amari, grave ſibi
non ducunt, illi fervire, & id poſſe,
in felicitatis parte reponunt? Quid
facerent ergo cœleſtes Genii, quibus
ignota non erat intima ipſius DEl cum
Antonio conſuetudo? Quàùm ſæpe
ĩpſi ſpectabant in Antonii brachiis Do-
minum., infantis teneri habitu, Jude-
re & jocari cum ipſo, velut oblitum
magnitudinis ſuæ, Majeſtatis incu-
rium? hic fſpectabant mutua & te-
nerrima oſcula, obtutus amoris indi-
ces, riſum fuaviſſimum, blanditias
jucundiſſimas. Et hoc ſpectaculo
excitati non conciperent deſideria,
ſuis illum obſequiis honorandi, quem
tanto communis Domini favore dig-
num admirabantur? Tam fedulò ejus

hærebant lateri, ut ille terrena omnia

nauſeans ad ſolas jam Paradyſi deli-
tias anhelaret: unde ut ejus deſideriis
fieret ſatis neceſſe fuit miſſionem illi
dare vix expletis triginta ſex vitæ an-
nis. Quamquam, ut quod res eſt,
dicam, neſcio, an hoc magis Anto-
nii coelum fupirantis, an Superum
causâ contigerit, expetentium Anto-
nium. Certum hoc eſt, deſcendiſſe
inde afpectabiles ESUM & MA-
RIAM, ut triumphantem illius ani-
mam brachiis fuis, omni Majeſtate
plenis, exciperent: tantum fuit, quod
cœlum præſetulit, ejus ſecum habendi
deſiderium. Et en novos iterum ho-
nores decretos Antonio! dum enim
Cœnobii ejuſdem incolæ occultam
tenere tantiſper volunt jacturam tanti
viri, prodere illam per urbis Patavi-
næ compita cœperunt parvuli, eju-

lantes, & profundo meœrofe inge-
miſcentes. Subinde ad depoſitum
tam pretiofum digne locandum tum-
ba nova inventa eſt, Angelicis, ut
vulgo eſt ereditum, manibus elabo-
rata. Inde autem, quos in ſupplices
eontulit, prodigioſi favores, tanta
fuerunt & magnitudine, & numero,
tam pofſita in omnium oculis, ut anno
à morte vix elapſo, goactus ſit ſum-
mus Pontifex, cùm nec Populi pre-
cibus, nec Principum poftulatis ob-
luctari porrò poſſet, Colitum illum
numero ſolenni ritu adſcribere, tan-
to plaudentis Mundi gaudio, ut dum
non procul Româ (in urbe Spoleta-
na) optata tot votis pronuntiabatur
ſententia, Olyſſipone, tantis remot4
intervallis urbe, æs campanum Tem-
plorum omnium, nullis pulſatum ho-
minum manibus, Iæztiffimo concen-
tu, velut Pontificiæ vocis admirabi-
lis Echo, reboaret. O Antoni, An-
toni! quâm feftivi hi triumphi tui
fuerunt? Satis apparet, iis pro me-
rito celebrandis, tua ill4 hodieque
integerrimâ & corruptionis omnis ex-
perte linguâ opus eſſe. Iſtud faltem
ne quæſo diſpliceat, huic meæ tan-
tum concedere facultatis, ne in tuis
enarrandis laudibus fatigetur; dum
metuere non oportet, ne iſti tam ad-
dicti tibi Clientes iis audiendis fati-
gentur.

Quid enim cogitatis, Auditores?
finem jam impoſitum honoribus, &
gloriæ Antonii? Ita quidem, ſi, quo
fermé Cœlites ahios, mo do honora-
G 2 tum

7

44.

tum DEUS,

Antonium voviſſet.
Obſervo enim, quòd poſt primos
à morte menſes aut annos, à fortuna-
tiſſimo eorum hac ex vita tranfſitu,
magnis eos DEUS prodigiis illuſtres
reddere conluevit: tum nemo non
munera eorum ad tumulos portat;
nemo non accendit cereos, immolat
thura, fupplices libellos porrigit,
ſuſpendit anathemata; innumeris eo-
rum merita encomiis celebrantur, cer-
tatim vitæ hiſtoriam calami lucubrant,
Iætas organa Muſica cantilenas modu-
lantur. Verùm non multis poſt an-
nis tepeſcere ſenſim ineipiunt hæc de-
votorum clientum ſtudia: major cir-
ca illos tumulos ſolitudo apparet;
non faces ardent, non tot acceptarum
gratiarum teſſeræ Pendent, &, ſi mul-
tum, annua tantum mortis eorum
memorià redeunte ſolenniore aliquan-
to ritu à populo coluntur. Et hoc
eſt, quod indicare quondam Eccle-
ſiaſticus videtur voluiſſe, dum de
ſanctiſſimis illis Heroibus, legis tam
Naturalis, quùàm ſcriptæ, locutus, ita
pronuntiavit. Omnes iſti in genera-
tionibus gentis ſuam gloriam adepti
ſant, C in diebus ſuis habentur in
laudibus: quod perinde erat ac dice-
re: tamdiu eorum laudes au ditas,
quamdiu eorum duravit [æculum.
Subinde autem paulatim eas celebra-
tas rariuis; cuùm eorum, qui dein-
ceps ſecuti ſunt, laudibus ac glorià,
ſi non obruerentur penitus, multum
ſaltem obſcurarentur. Poſt Mundi
cataclyſmum Noëmo quid celebrius?
non de alio magis aut parentes filiis,

y2 PANEGYRICUS QUARTUS,

aut nepotibus avi narrabant.

„ͤ

tiam ac concurſum cedant.

Suc-
ceſſit Abraham: multum ille conte-
ſtim ejus celebritatis ſibi vindicavit.
Abrahamum ſecutus eſt Iſaac, Iſaa-
cum Jacobus, hunc Jolephus, ipſum
Moyſes, & ſic allum ſucceſſu tem-
poris alius; qui finguli multorum

linguas ſuis encomiis fatig4runt, rarò
jam, qui de Progenitoribus vel co-

gitaret, vel loqueretur. Idem, ſi

re dte advertimus, in Eccleſia eveniſſe
videtur variis ſæculis reſpectu diver-
ſorum ſanctorum hominum; quibus

poſt certum temporis intervallum ipſe

DEUS aliquid detrahere videtur de

illa prodigioſa, in alios beneſicia con-
ferendi, tacultate; ut inſtar exhau-

ſtarum pretioſi metalli fodinarum,

aliis, recens inventis, illuſtre nomen,
& licitantium ac fodientium frequen-
At cum
Antonio, ſi verum fateri licet, lex
iſta ac mos ſervatus non eſt. Quan-
tum jam temporis elapſum vobis vi-
detur, ex quo terras ille reliquit?
viginti,
paulò plures quadringentis annis jam
lapſi ſunt. Et tamen, audite.

borum ſanatorum,
veneficiorum,
memnoſyna. Non expectatur annua
ipſius honoribus ſacra dies, ut ejus
refricetur memoria; non, inquam,

expectatur. Non labitur hebdoma-

da,

quadraginta luſtra? haud
Tot

etiamnum ille gaudet plaudentium
gratulationibus, ut non ſit ara ipſius
honoribus ſacra, nulla prope illius
imago, quam circa non quotidie no-
va ſuſpendantur anathemata, aut mor-
aut diſcuſſorum
aut domitæ, mortis

utnets, .
asilluttent,
1ot Giedus Iun
geunt ſemper
honorem
1 in uzn
tatb, lae
fKeinr in elb
alejes clltu
en hre le o
ts meenin,a
(Kene N
leis Meomun
is. Nee
Omrlbus in t/
ter nOn omn
MHuni clmate,
je Negnum cen
nhet, (Ujl ſi
1etutl glotian
ſigblars ii he
Allari keyerentiz
o anen ge gt
Nhrirei ſetno,
kniun. (in
ni, uim malt
rtn orum n
lid a⸗
Permitit Dl
1fd Caſid
herbgne ai
n ſn
fvolom

Arabant.
UItum
3 leene
d cayvit,
inguli e
8 kaigirunt n
nitoribus 1
(0
etut. lien, à
1Eccleſiz ererifi
feſpechn eie.
ominum; quidu
8 intervallomin
ähere videtur de
lios benefciacen-
ut inſtar erla.
etalli kodinann,
8, illuſtre nomen,
dientium kregper.
cedant. At cum
1 füteri lieet le
non eſt. (un⸗
lapfum vobis i.
3 ille iuil
ta luſtre? hul
ngentis Annis jn
en, Audite. lo

get Plaudkentim

Ron ſt ari ipſin
nulla prope lius

non uCiddend

betmata, aut wor.
t Giſcuſtorum

bomitz hoin

expedatne
12 dts, 4
wr, Mun
v, hebdoln
iim krlde,

uc, llar.

DE S. ANTONIO PATAVINO. 3

da, quin multi, quà viri, quàâ fæmi-
næ illi colendo ab omni ſe, præter

panem fermé & liquidam, elcâ po-

tuve abitineant, conſcientiæ ſordes
ſui accuſatione eluant, divina ſe da-
pe refici curent. Quantus eſt eorum

numerus, qui facibus perpetuis ejus
aras illuſtrent, divinam in illis hoſtiam
quot disbus immolari jubeant? Pro-⸗
deunt ſemper præli beneficio novi in
ejas honorem Panegyrici: gemunt
tvpi in vulgandis novis, ejus ope
pPatratis, miraculis: ſudant artificum
officinæ in elaborandis quotidie no-
vis ad ejus cultum operibus. An au-
tem hæc ſe obſequia unius intra civi-
tatis mœnia, aut Nationis limites con-
tinent? Si aliorum pede metiri vel-
letis Antonium, ſic fortaſſis judicare-
tis. Neque enim Cælitum quiſque
omnibus in terris notus eſt: haud ali-
ter ac non omnis ſtella omni fulget in
Mundi climate. Omnis civitas, om-
ne Regnum certum feré quempiam
habet, cujus ſingulariter patrocinio
ac tutelà gloriatur: eàque etiam causâ
ſingulares illi honores dekert, ſin-
gulari reverentiã proſequitur. De
eo tamen, de quo tam multus una in
provincia ſermo, altum ferè alibi ſi-
lentium. Qum multos habet Polo-
nia, quùm multos Illyricum, aut Un-
garia, quorum nobis vix nota nomi-
na? id quod lapientiſſimo conſilio
permittit DEUS. Cum enim bæc

addicta Coœlitibus ſtudia in mortalium

plerisque arctis admodum limitibus

definita ſint, nec valde prodiga, id-

circo illa in tam multos dividere, ut
tenuem rivulum multos in campos,

ſam Divi effigiem.

idem eſſet ac diſſipare. At de Anto-
nio hoc affirmari non poteſt. Quis
enim Chriſtiani orbis eſt angulus, qui
ſingulari cultu ſe illi addictum non
profiteatur? Non ego Luſitaniam no-

mino, in qua primum lucem aſpe-

xit; non Gallias, ubi dikciplinas ſa-
cras tradidit; non Italiam, quæ ejus

oſſa ſervat: ſed apud omnia Europæ
Regna, imò provincias, quæ India-
rum ſeu Veterum, ſeu recens inven-

tarum nomine veniunt, adeò celebre
Antonii nomen eſt, tam beneficio-

rum & opis ab eo acceptæ illuſtris

memoria, ut paucæ ſint Civitates, quæ

eo Patrono non glorientur. Quin ſi

ad perſonas ſingulas deſcendamus, non
admodum multas invenire erit, quæ

inter lectiſſimos & cariſſimos ſibi

Advocatos eum non numerent. Quæ

domus, quæ officina, quod tugu-

rium non aliqua ejus icone exorna-
tur? Non eſt mendicabulum tam nul-
lâ inſtructum ſuppellectili, tam va-
cuis laribus, ut non lectulo ſuo affi-
Xam velit, ſi non docto penicillo la-
boratam, rudi ſaltem [calpro expreſ-
Si ad Cœlitum
alios aliis in neceſſitatibus venitur, ad
Antonium in cunctis feſtinatur. Ipſe
opem rogatur in animi mærore, in
corporis dolorihus, in vitæ periculis,
in rerum jactura, in conſiliorum am-
biguis, in negotiorum difficilibus:
ſic ut ſacra illi Altaria nobis facta ſint
inclytus ille Solymæ fons, aut pilci-
na, in qua malis omnibus invenie-
batur remedium: eo tamen diſcrimi-
ne, quòd ibi auxilium non invenie-

CG 3 batur,

54 PANEGYRICUS QCUAARTVUS,

batur, niſi momento ut uno, ſic in-
certo, & quod non absque gravi mo-
leſtia expectabatur: hic omnibus &α—
ſemper paratum ſit.

Quis veſter nunc ſenſus, Audito-
res? eritne, qui neget, me perpensâ
tantâ, tamque multiplici gloriâ, uni
conceſsà, jure ac meritò exclamâſſe:
Non eſt inventus ſimilis illi in gloriâ.
Quid tandem facere DEUS potuiſ-
ſet, ut eum magis celebrem, magis red-
deret honoratum? quibus tandem
majoribus argumentis manifeſtare po-
tuiſſet amorem, quo in illum fertur?
quibus modis efficacius pellicere ad
ejus obſequiis devincire? Felices igi-
tur vos, quibus datum eſt eligere Ad-
vocatum tam potentem! agite omni
conatu, ut per vos ejus creſcat glo-
ria; nec ambigite, quin ille ex alto
ſpectet, & probet veſtra ſtudia.
Quamquam quid dico; ex alto ſpe-
ctet? cùm ea jam viderit tot ante ſe-
cula, dum etiamnum mortalis hoc
in exilio morabatur. Ut enim Hiſto-
ricorum fide conſtat; dum morti pro-
ximus humi jacebat opertus ſacco,
aſperſus cinere, mirabili illi claritate
pateſecit DEUS, quoſounque ⁴à po-
ſteris honores erat recepturus. Hos
autem inter an ambigitis eos etiam
fuiſſe, quibus vos eum eratis proſe-
cuturi, tum ſæpe aliàs, tum hoc ma-
xXimè matutino tempore ? Et quàm
jucundus illi ſenſus fuerit, aſpicere
tantam aviditatem, animi ardorem
tantum, tantam frequentiam, qu4
ſolennem ejus memoriam junctâà ope-

2

—

râ acturi eratis, omnia alia obliti nec
gotia, omnia alia diverticula nauſean-
tes? Non dubito quidem, quin in
plerisque aliis civitatibus fub ipſum
illud tempus ingentem numeravit cli-
entúm ſibi addiiſſimorum multitu-
dinem; fed clientes parte unâ tam
ſanguine illuſtres, alterà autem tam
ardentes, dubito an multis aliis in
locis ſpectàrit. Quid aliud igitur
ſupereſt, niſi ut conſtantes iisdem in
obſequiis nullo non tempore perſiſta-
tis, hac indubiâ ſpe, quòd ſi alii ulli,
vobis certe longe utiliſſima futura ſit
iſthæc conſtantia. Auditores mei!
liceat mihi bonâ veſtrâ veniâ claude-
re hanc panegyrin profuturâ hac ani-
madverſione. Beati Ceœlites excu-
biæ lunt urbium, quibus nullæ aliæz
magis fidæ (non vos hoc latet) &
idcirco prudenter admodum veſtras
illis portas creditis, veſtras illis ur-
bium regiones; tanquam illis, qui
ut S. Baſilius loquitur, ſecuritatem ab
bhoſtium excurfionibus exhibent: nec eſt
periculum, ne ſomno oceupati mag-
no veſtro malo oculos claudant. Si
tamen quæritis defenſorem veſtræ il-
lius feliciſſimæ libertatis, pro qua re-
tinenda labor nullus eſt nimius, dili-
gentia nulla ſuperflua Antonium eligi-
te. An eſt, qui exiſtimet me hoc

nulla ſufficiente indu tum ratione vo-

bis proponere: perinde ac ſi me de-
lectet veſtras aures promiſſis jucun-
dis & gratis, quamlibet vanis, titil-
lare? Abfit iſtud à me procul. Ite
tantiſper, & interrogate, quibus ma-
ximé auxiliis Patavini libertatem re-
cupe-

1 11 prel
ſex Venetis l
fummpere olul
fed gvod io
giones on
fius. Mei⸗
Conſeeli n
nipum pree
ind
cGium Uber⸗
b An
oi: Mad
A mum
hendic
Menim die
ot obiiis
di poti i
Ttonit baun
Y hartre holl
Obumans per
tom votut4
Anhercium te
Ulb oteitide

ni I 14
Wiialt bli
en, en
atibus dünn
i numneraif.
morpin multi.
8 parte unz timn
Alter⸗ Autetn tn
in muültis Alig in
Gid alind tor
nſtantes jisden in
tempore perſitt
„ qudch ſi ali ul,
niliſſima kuuna i
Auditores mei
ſtra venii claude.
profutur hac ani.
eati Colites excn⸗

Iuibus nulls l?

vos hoc kiet) à
admodum veltrs

„veſtras ills n.

nquam illis, gi
tor, ſecuritaten 4
erhibent: nee eſt
mo oceupati nig.
ulos chudent. F
nſorem veſtra ⸗
rtatis, pro gua re⸗
8eſt nimins, Ilr⸗
1a Antonipmm eler
giſtinet we hor
vum tatione ſo.
inge 1c ſi me ⸗
promifſs *
hlibet vans, iün⸗

ro jugo premebat.

DE s. ANTONIO PATAVIN0 3

euperârint, quando Ezelinus (Tyran-

nus ille barbarus, quem ſatis jam ſu-
pra deſcripſi) ſemper quidem, ſed
maximè à Divi morte, ſuo faſtu in-
tolerabiſis, miſerorum cervicem du-
Summus Ponti-
fex Venetis fœdere junctus jugum hoc
rumpere omnibus viribus conatus eſt,
ſed quod tot armatæ cohortes ac le-
giones non potuerunt, potuit Anto-
nius. Nocte enim lucem illi ſacram
conſecutà dum ſacrorum aſcetorum
quiſpiam preces ad ejus tumbam ſup-
pPlex fundit, & meſtiſſimorum illi
civium liberationem commendat;
vox ab illa tumba emiſſa eſt, hujuſ-
modi: Macti animis, cives! octa-
Và à natali meo, die libertatem recu-
perabitis. Atque ita planè evenit:
illà enim die Ezelinus tanto intus ter-
rore obrutus eſt, ut apertis ipſemet
urbis portis fugâ ſe lymphati inſtar &
attoniti ſubduxerit, perinde acſi ter-
go hæreret hoſtis, euümque undique
obarmatus perſequeretur. Quodſi
tantum potuit Antonius ad libertatem
jam perditam recuperandam, quanto
pluùs poterit ad eam integram hactenus

illæsimque conſervandam - Non
multi profectò laboris ea res erit:
tam omnibus abſolutæ numeris ſunt
leges, tam vigilans cura, tam con-
cors omnium ſenſus, quo omnes vos
tam pretioſum donum lervare conten-
ditis. Optima tamen Chriſtianæ Po-
litices lex iſta mihi videtur: omni
humana uti induſtriâ, tanquam ſi Su-
Peri nulli forent, à quibus ſperari
auxilium poſſet, & ab his ſic petere
auxilia, tanquam ſi humanæz opes
nullæ forent. Neque in mentem vo-
bis veniat, quia Patavium urbs eſt, ²
qua nomen mutuatus eſt Antonius,
quòd illi ſoli ſuas gratias, ſuam tute-
lam addixerit: jam Nationes omnes
jus ſibi aliquod arrogant obtinendæ
ab Antonio opis, cum omnibus com-
munis Patronus ſit factus. Unde ſive
honores ſpectentur, quos ab omni-
bus ille recipit, aut beneficia, quæ
diſtribuit, meritò jam appellari po-
teſt Antonius, non jam Patavi⸗
nus, ſed Antonius orbis
univerſi.

X 1

K*
„ *

444 4

RPrEe

Fbp. 17. &
al.

16 PANEGYRICUS Qπ1NTUS,

2 2* 1* 45 ½ 42à 2* . 4*7
e ee ee e e E.
õ 72

36 Eras e e s Ar i i

SOLIIUDO CLAUSTRALIS

IN MEDIISs MCNDI

TIRBIS INVENTA.

PANEGYRICUS
ONORIBUN R. PHIEIPPI NſERII

P1cTuS. X M A.

tis. ECCl. 5O.

ſuo periculo deſereret Ægy-
ptum, & præcipiti noctu fugà ſe pro-

riperet? non alia, quà fraternas Eſau
iras Jacobus eluderet, niſi ut fugeret
in Meſopotamiam? non alia, quâ

Saulis furorem David declinaret, quàm

ut in Carmelum ſe reciperet? Ita eſt,
reſpondit inclytis Progenitoribus ve-
ſtris, 6. Komani, S. Hieronymus:
Sola à ſæculo fuga parit ſalutem.
Atque hâc causà crebrò literis revi-
ſens ex Palæſtina in Urbe notos nunc-

hunc, nunc illum invitabat ad figen-

da illis ſaxis oſcula, ad quæ DEUS
Infans vagierat in fœno; ad habitan-

dum in illa rupe, in qua Amos pal-

IrEne igitur Iſrael, quamlibet di-
lecto, non alia inventa eſt ra-
tio, quâ durum Pharaonis ju-
gum excuteret, niſi ut magno-

Adeptus éſt Gloriam in converſatione gen-

cens gregem, paſtoritiam ſuam fiſtu-
lam tubâ propheticâ mutaârat: ad ex-
tinguendam illo ex torrente ſitim,
prope quem Siſara prælio victus igna-
vo terrore præceps ex curru cecide-
rat. Nec tamen ſolus fuit Hierony-
mus, qui Mundi habitatores ad fu-
gam tam pulchram incitaret. Quàm
tenero animi ſui ſenſu identidem eoſ-
dem invitat ad evolandum ad claræ
ſuæ vallis umbram Bernardus, ſecu-
rum ipfis inibi aſylum pollicitus? ad

Alverniæ antra invitat Franciſcus, ad

Gratianopolitana juga Bruno, ad
Vallis umbroſæ nemora Gualbertus,
ſupra altiſſima Apennini juga ad Ca-
maldulenſes horrores invitat Romual-
dus. Sed quid video? video Philip-
pum, qui ad omnia hæc invitamenta

ſurdus plurimos quidem ad ea accep-
tanda

! .
140 5
de Nadele

reſſa

necio ubs
cin, ine
1luclo eri
non Oblcuro
ſicere; nn
veltes non
ſare lics olt
ve minum:
u. Ci⸗
cllo boc aro
Mlppum in⸗
Ueglum
un & guod
am uen et
A, Endc
ſoccelſile 1
Elictter,
wslugem,
nius vos 4 co
tindo, non mie
ſt in mecjo n
Neno igienr t⸗
iid lloſtrins
gham uod in
Eeleirtion.
enn ſnre ,
ſelerb viletn
Mopriom, ſe 01
.
0 hinen

AIR
NWrN

MHNI
tione ger

Dritiam wam fie⸗
ei motirat: der.
ex torrente ſtin⸗
pralio victus ignr.
er curd cecile⸗
olus fuit Herony-
bitatores al ⸗
ineitaret. Quin
w identidenn el.
landum d chie
Betnards, leel.
im pollicitis
tat Prancilcis,

DE S. P HILIPPO NERIO. 57

tanda impellit, illa laudat, illa appro-
bat: ſed ad ſe quod ſpectat,
firmato greſſu fixum ratumque ha-
bet evadere ad apicem virtutum in
medio urbis Romæ, extra clauſtri li-
mina, ſine votorum nexu, nunquam
à ſæculo ex toto ſejunctus; atque ita
non obſcuro exemplo cunctis palàm
facere; non locum, non ſocios, non
veſtes, non vitæ conditionem excu-
ſare ſatis poſſe eos, qui totos ſe, ſuum-
que animum DEO permittere renu-
unt. Quid igitur ego hodie ſpecta-
culo hoc attonitus dicam ? Dicam,

Philippum ingenti animo aggreſſum

negotium arduum, non nego, inſoli-
tum, & quod fidem vix inveniat: di-
cam tamen etiam, bonꝗâ veſtrâ gra-
tià, ſanctiſſimi nemorum inquilini,
ſucceſſiſſe illi, his non obſtantibus,
feliciter; & fucceſſiſſe tam feliciter, ut
ſi vos laudem plurimam meruiſtis, pe-
nitus vos à confortio humano ſepa-
rando, non minorem ille promeritus
ſit in medio mortalium perſiſtendo.
Nemo igitur tanto Viro celebrando
aliad illuſtrius quærat encomium,
quùàm quod in ejus gratiam ſuggeſſit
Eccleſiaſticus: Adeptus eſt gleriam in
converſatione gentis. Hoc mihi Ppræ
cæteris videtur, ipſi ut conveniens ac
proprium, ſic omnium excellentiſſi-
mum: & idcirco per vos, AA. mihi
liceat in eo potiſimm perpenden-
do admirandòque verſari.

Certus autem ego inprimis ſum.
neminem veſtro eſſe è numero, qui

non probè intelligat, quantum ad

R. P. SJegneri Panegyr.

vitæ ſanctitatem ſit in ſolitudine adju-

menti. Videtis arborem plantatam
ſecus viam publicam? Habeat illa
ſolum pingue, Auram benignam, cul-
turam diligentem, aquarum abundan-
tiam: difficillimum tamen, ut ejus
fructus unquam plené matureſcant:
ſed quò illos parturiet oculis gratio-
res, palato jucundiores, tanto etiam
celerius eos perdet vel tranſeuntium
hominum injuriâ & aviditate, vel be-
ſtiarum incurſu importuno, quibus
ſtat expoſita. Quomodo igitur poſ-
ſim ego hodie non mirari Philippum,
dum illum conſidero ipſos octoginta
annos plantatum in via, ut ſic dicam,
publica, in medio hominum hujus
ſæculi, in medio Mundi immundi.
In cenverſatione gentis; ſervâſſe tamen
tam omni parte intactam illibatàmque
ſuam virtutem, ut non ſolum fru-
ctum nullum unquam amitteret, ſed
ne flores quidem, aut folia: quod
idem eſt ac dicere; ne illa quidem
externæ compoſitionis decora, quæ fer-
me prima adultiore in ætate decidunt.
Quisquis Philippum aſpiciebat, etſi
jam decrepitum, cogebatur dicere,
videri ſibi videre Angelum: tanta erat,
quæ ex oculis emicabat, lux, tantus,
qui vultum irradiabat, ſplendor; ut,
quantumcunque nonnulli conarentur,
nunquam conſtantem in ejus vultum
deſigere obtutum poſſent, tantum ab-
eſt, ut eum in tela linea, chartâve
quod optabant, depingerent. Et ſi
talis is ætate tam profectâ fuit, qua-
lem fuiſſe exiſtimabimus annis flori-
dioribus, quibus ipfas adeò beatas
H ccoeli

„8 PANEGTRICVS

ccœli mentes ad ſui amorem pellicie-
bat; qui idcirco ad eum acceſſerunt,
unus mendici ſchemate ad ſtipem ab
eo demiſsè flagitandam; alius pueruli
pabitu, ad bellariorum aliquid ab eo
petendum, iterum alius nobiliſſimi
Juvenis ſpecie ad illum capillis pre-
henſum ex profundàâ, in quam deci-
derat, foſsâ extrahendum. Nemo
ſanè facile dixerit, quàm ille fuerit
in converſando affabilis. quàm in om-
ni actione decori oblervans, quàm
ſibi humanitate & ſuavi efficaciâà de-
vinciret eorum, quibuſcum agebat,
animos: quibus quidem dotibus vel
primo intuitu prodebat, electum à

DEO fingulari ratione eum homi-
nem, tanquam venatorem, & ſan-

EKum multorũ animorum prædonem.
Sed, heus, da veniam Philippe! cu-
perem ego hujus tuæ exterioris ama-
bilitatis, quamlibet Angelicæ, minus
in vultu, minus in agendi ratione vi-
dere; neque enim ſemper Angeli erunt
illi, qui tecum verſabuntur. Per-
pende, quòd non vivas in Syriæ ere-
mis cum Macariis, non cum Jacobis
in Palæſtinæ ſylvis, non cum Guari-
nis in præruptis Montisſerrati ſaxis 3
ſed in medio populi morum ſatis cor-

ruptorum, in converſationé? gentis, in -

ter homines effæminatos, inter Juve-
nes inverecundos, inter fæminas va-
nas; ut proinde, ſi verum audire
vis, periculum ſit, ne tu, qui vena-
tum veneras, ipſe te in laqueos indu-
cas. Philippus ſe in laqueos? Audi-
te, audite, & agnoſcite in ipſo vir-
tutem tam raram, quæ vos haud ali-

ter, quàm merces alieno ſub ſole na-
tæ, ſi non fallor, in ſtuporem dabit.
Ad primum affultum, quem blanda
puella in deſertis Syriæ tentat, manus
dat Eremi cultor Macarius: cadit in
Palæitinæ nemore Jacobus, cadit in
Montislerrati cavernis Guarinus: ſed
ne ad tertium quidem proſternitur

Philippus; etſi flava tantum lanugi-

ne veſtiſſet genas; non autem, ut il-
li, aut frontem corrugâſſet, aut æta-
te incanuiſſet. Tertium tenii illi ſunt
formidabiles laquei, quàm formida-

biles tendere poteſt decor fæmineus,

etiam inveſtis. Aggreſſionem ſuſti-
nuit in publico, ſuſtinuit loco clau-
ſo; invictus ſemper, nunc orationis
ope; nunc invectivâ acerba, nunc

fugâ; ut ſie ſervatus dubiam facere

Jolepho palmam poſſet, quam tamen
ob repudium tam forte fama ad uſque
tubæ ſuæ laſſitudinem undique divul-
gavit. Quid igitur vobis videtur 2²
An putatis multam Philippo timendi
cauſam, cum illum videatis ut colum-
bam Arca emiſſam, non habere ubi
pedem figat, ſine operto ſe conſpur-
candi periculo? Non dubito, quin
judicaturi ſitis, ſopitam illi, ob tam
illuſtres victorias, ut Thomæ quon-
dam, Elzeario, & aliis, omnem mi-
nus puram caſtämque petulantis ſen-
ſus titilationem. Sed hoc parum eſt.
Datum illi eſt, ut vivens etiamnum
exhalaret ſuo e corpore odorem
tam peregrinum, tam inſolitum, ut
omnes virgineum illum odorem vo-
citarent: imo non defuerunt ex iis,
qui ipio noxarum ſuerum Medico

uteban-

loven,
. tentitotun
wpolencoel
cole bachu
o, nunc tel
Cbninitand
lent: & ed
Wnge kelte
cde lc
wimn gorpi
lu pelicen
m d li
Aigartt, han
ſo apteoſos
t. Ad nn
Eprints apice
le noninter h
Eecd inter geiiti
Mum Romanun
nentum ſic co
llenter encot
Aernis, intta
e, e unt
deſgan locz
eiyine dies
ins eiit i
605 ſere
Non Ceerit
Aricenner,

o lub ſole n.
upcren abit
ln guem blanlt
tentat, mang
carins cadit in
obu, cadit in
Graiinlgr ie ſel
bemn proſteminn
1 tantum luußz.
don Ultein, Ut l.
rugiſſet, aut an.
luc tenſi illi an
quam formidr
decor kxminelg
Steſſionem ſuſt.
tinnit loco ch⸗
t, nunc orationit
Vvà cerbi, nune
tus dubiamn faccte
oſſet, quam tanen
htte lama ad ulqve
mn undique dind,
1r vobis videtur
Philippo timen-
Videatis ut coluar⸗
„non habere vbi
perto ſe conſoll:
4 dubito, gunn
ſtam illi, 0b nn
t Thomæ quon-
alis, olnneman⸗
ve petulantß en⸗
edhoc hurae⸗
vivens etl jampum
1 orpore ian.
Un jnl ſolit UI,
lum Odoremn 7 o⸗
devenun r i⸗

ecico

b⸗ Uteben⸗

DE S. PHILIPPO NERIO. 72

utebantur, qui omnem repente libi-
dinis ſenſum eo odore emortunm ex-
perirentur, haud aliter ac ad Odorem
Myrrhæ moriuntur vermes, ad odo-
rem fuccini vultures, ad odorem ce-
dri ſerpentes. Plus iſtud. Dignoſce-
bat ex fœtore illos, qui luxuriæ infecti
ſordibus ad ipſum accedebant ackuri
de negotiis, aut pro ſacro tribunali
abſolvendi. Pellebat nullo negotio
& tentatorum animis noxia omnia
ſpectra. & phantaſiæ ludibria, nunc

imponendo eorum capiti Wanus, nhunc

collo brachia amico amplexui injicien-
do, nunc tenue quid ſuis e reculis
ſubminiſtrando, quod ſeçum geſta-
rent: & eò denique ventum; tan-
tumque terroris malis Dæmonibus ad
forda ſollicitantibus incuſſum, ui ſæ-
mina quæpiam edocta, cum ad ſimi-
lia pelliceretur, clamare: aucuſabo
vos anud- Philipoum: procul à ſe illos
abigeret, haud aliter ac Leo rugitu

ſuo capreolos ac cervos in fugam

agit. Ad tam ſublimem virgineæ in-
tegritatis apicem eniti Philippus po-
tuit non inter horrida Thebhaidis antra,
ſed inter delitias Florentinas, & lu-
xum Romanum: unde ego hoc argu-
mentum ſic concludo. Si tantis ex-
tolluntur encomiis, qui obſcuris in
cavernis, intra antta & ſpecus horrti-
das, quæ ſunt ilis ſervandis apta &

deſignata loca, intactas potuerunt

ſervare nives, quanto majoribus dig-
nus erit, qui inter ardentes ſolis ra-
dios eos ſervavit?
Non deerit tamen, cui patva glo-

ria videatar, abſtinere ſe ab oblecta-

mentis ſenluum; cum non parum
ad tendam cçaſtimoniam natura ſub-
inde ipſa conſerat, c omnino, ut
abſque ulla providi cultoris induſtria
in pratis nonnunquam lilia germinant.
Majoris rem momenti & arduitatis
cenſebit pugnare cum noxiis ſugge-
Kiinibs habendi, & ſupra alios ex-
cellendi; quibus rarò eſt in Mundo,
qui manus non aliquando det. Sed
demus ita eſſe, quid contra me
movebitis? An in iſto pugnarum ge-
nere minus fortis Philippus fuit? Pa-
rùm ab ultimo articulo aberat non-
nemo Patritiæz Romæ proſapiæ, qui
ſummo, quo in Virum ſanctum ke-
rebatur, ſtudio & amors impulſus hæ-
redem bonorum ſuorum omnium
eum ſcribere cogitabat. Ubi id reſciit
Philippus, pro eo uach, ut multi alli,
vehementer ſibi plauderet, tanto mæœ-
rore affectus eit; ut ægro hrinetin
nuntiari curaret: niſi mutaret conſi⸗
lium,; ſuam vel opem, vel rlen.
tiam in eo rerum articulo nequaquam
ſperaret. Sed cùm his minis nihil pro-
feciſſet, ad eum jam ſacris omnibus
ad ultimam luctam Procuratum, ni⸗
hilque porrò, niſi mimmonem e ſtatlo-
ne expectantem ſe conkert, S& ratio-
num momentis, querelis , precibus-
agit quantum poteſt, ut ulti imæ Illæ
tabulæ nullæ declarentur. Ubi ett lam
bic fruſtra fuit, tum vultu aliquid ſt ſu⸗
Pra humanum, ſpirans; Tu quidem,
ajebat, ut volegs, at vel⸗ in gratiis tuis
Bares tuus non ero. cedit hoc di-
Cto, & tantiſper precatus Deum redlit,
ægrumque manu prehenſum ſic affa-
Hz. *

7

40 PANEGYRICUS QINTUS,

tur. Tu non morieris. Rem mi-
ram! fugit ad eam vocem territa
mors, ceſſat dolor, languor evanel-
cit, & is, cui in illum ipſum diem fu-
nebris pompa parata jam erat, cum
paululum interquieviſſet, ſurgit ſanus.

Jam ad iſtud quid, Auditores? Fuit-
ne aliquando, qui tantum egerit, ut
diteſceret, quantum Philippus ut pau-
per remaneret? Quàm non ſolitus
pecuniæ contemptus is fuit, qui im-
pulit, ut prodigio ab ejus lucro ſe ex-
tricaret? quæ naulſea, quis horror,
quæ abominatio 7 An non ipſe
non minùs, quàm alius quivis admi-
rationi eſſe poſſet ſapienti? ſi enim
ille tantopere adiniratus eſt eum, qui

poſt aurum non abiit, quod, cum

fugit, omni ferâ difficilius aſſequa-
ris, de eo quid dicendum, qui dum
ad ſe illud accedere conſpicit, excla-
mat: Retro aurum! ne brachium qui-
dem ad illud prehendendum dignatus
extendere? Neque hoc ſemel tantùm
egiſſe Philippum qu's exiſtimet. Tres
pingues hæreditates conſtanter rejece-
tat, quæ à domo paterna obvene-
rant: & nonnunquam cùm manibus
ejus inſertæ eſlent legatorum ſyngra-
phæ ab aliquo, qui conſcientiam illi
ſuam crediderat, ipſe vel vix lectas
lacerabat, vel non acceptabat; aut
ne lectas quidem, ut rem nallius mo-
menti, vaſculis obturandis adhibe-
bat. Cur autem repulſis minoribus
tamdiu immoror? authenticis ejus
temporis chartis conſtat, repudiatos
à Philippo ſæpius non Canonicatus

modò nobiles, & Præfe cturas ſacras
multorum redituum, ſed ipſam adeò
ſacram Vaticani Purpuram magnani-
mo faſtu rejectam. Id quod ego in
Viro, cujus totam mentem divinus
amor occupaverat, non magnopere
prædicarem, niſi ſcirem, quàm ſit
arduum, aularum ſemper terere limi-
na (id quod inſigni cum divinæ glo-
riæ incremento Philippus faciebat) .
aularum tamen ſplendore ne tantillum
quidem magnanimæ mentis aciem ha-
betari. Quando Eliam Vatem po-
ſtremùm amplexus eſt Eliſæus, coa-
ctus tandem permittere, igneo illum.
curru à ſe divelli, & inter turbines
ac tempeſtates coelum petere; roga-
vit, ut edò appulſus ſpiritum ſuum du-
plicem & ipſi impetraret: Fiat in me 4. Reg. 2.
Syritus tuus duplex. Videtur omni-
no hæc prima fronte audax petitio.
An enim ſufficere ipſi non poterat,
tantum habere Spiritůs, quàùm carus
ejus Magiſter habuerat? tantum ho-
neſtatis ſtudium, tantum zelum, tan-
tam conſtantiam, tantam caritatem,
tantam fidem? ad quid ergò deſide-
rare plus? Placet præ cæteris, quæ
multæ afferuntur, acutiſſima ejus loci
interpretatio, quæ ex S. Auguſtino af-
fertur: eſt autem hæc: quòd DEUS
nollet Elilæum eſte Vatem, ut Elias
fuerat, vexatum perſecutionibus, in-
viſum, fugitivum, ſed honoratiſſi-
mum, eàâque causàâ armari ipſe voluit
duplicato ſpiritu; cùm valde ſibi in
ejusmodi conditione metueret. Fuit
roinde hoc non aliud, quàm dicere:
Ubi diſcriminis plus eſt, ibi majore
etiam

ein mio⸗
en, 1
lmn nunc pe

Femnss,
ilium pid

cui vommun
et. Non eazen
cbitne lenſe
gratum popul
tum: gvanio
um i. I
ur he fenn
ſn
Pencn, u
Cions nei
ſhemm lebi
ndo, conten
mmn i
ſimädem, nin
W. Uis g
Jubus obtnne
porra Ci
glvg mino on
bet, nulennte,
nutones inghe
non nego, dienu
num;z elt lude
men amitbilit
lobere ſenper 0
oles tmntos, po
115 hec zmaret⸗
rentem ſus veſti
nätts plim
fanen ihl preha
ere znte delos
guitanm Nag
Plurs aſtinge 1
polecto nei
s admocdum

itninne Phiin⸗

n rgo ego in
mentem Girings
non magnoer
Clrem . Juumn
emper terere in.
nn cum dirinz do.
hilippus kacitde)

ndore ne tanfillla

mentis acjem hi
liam Vatem do⸗
s eſt Elileus, cor.
iitere, igneo ilun
„& inter tutbines
lum petere; ſoee⸗
8lpiritum ſuum n.
petraret: Hiat inutl,

x. Videtur onnmi
Dnte audiz peiii

ipſi non potert,
fitüs, quum cand
Gerat? tantum bho
tantum Telum tan-
tantam catittitem
quid engd deite⸗
re cxteris gir
1cutiſſima ejus loi
ex5 Auguſtino 1.
hzc: quod Dl
e Vatem, ut Eis
etlecutionibus, n
