deferebantur: tum autem luſtrali il-
los aquâ aſpergens, magno eos nu-
mero erigebat in pedes, & expeditos
valentesque dimittebat. Hanc ta-
men curandi rationem in morbis vul-
garibus obſervabat: cum graviori
aliquo malo quis urgebatur, tum vir
ſanctus id ſpectabat ſolicite, ut ali-
quam ſe pervincendi occaſionem
nanciſceretur. Oſtendit hoc in Com-
morini promontorio, ubi cùm in
Mendicum, undique leprâ obſitum,
incidiſſet, oſculatus primò eſt homi-
nem, tum lavit ulcera, ac ſaniem ab-
ſterſit, mox aquâ, quà laverat, epotà,
plane perſanavit. Non pauci fue-
runt, quos ægritudine preſſos ample-
xXu reſtituit incolumitati; quod be-
neficium etiam conſecuti ſunt, quos
ejus umbra tetigerat.
Quin cùm omnium votis & ne-

ceſſi⸗

5
Eudn luin
mero Pl
ſt n g
itenalo ſeim
ltalee Elilens,
el baculo, vel
ltroros. n
Tue ſmandi tifd
Go demmiſfon
wira Operebaln
ztatule apud h
ſor Wltulae Ainl
ſciibge, Pigun
mubretere conige
,ltns Handenis
relgnilet, gim
ſr Naturamm non!
60, led in Ethnici
DEUS Kigetes
id but? bermitt
& inens ig lart
Aiquos eo fegto
Petent, & uant
er & inyeteratur
un n, 4 Cundo
tertio verdete ln⸗
timen immorati
i zgros mita ſeel
4 uppennt, r
ded vite keſtit
uae lpr vie
Ude 44)
nos beunt, P⸗
leine onſn
eete

Vator
11 er v1
eit. Wenr

12 uen

n autem uunder
ele reyerii lun,
morbi, 4c mors
Srofum 41 b e
m tantus fuit nl⸗
ſelig,
tute in procigin
inquirebant, mul.
iſerent. Et ler-
unCtis d egron.
ad peles eſosdenn
maltem luſtrali il⸗
8, magno eos ni⸗
dedes, & erpeclſos
ſtebat, Hanc ta⸗
nem in morbisrul-
1: Cum gmidti
ugedatun tun i
bat ſolcite, vtal⸗
cendi occaiionem
tencit hocin Com.
dio, wdi Clm in

t. „ne⸗
geli E
Ommmium e

ceſſitatibus ſatisfacere unus non poſ-

ſet, & numero plurimis, & locorum
intervallo ſejunctis, conſueverat, ve-
lut alter Eliſæus, pueros mittere, ſuo
vel baculo, vel globulis precatoriis
inſtructos. Et verò libenter ipfſe
hac ſanandi ratione utebatur, ut ſan-
Cto demiſſionis ſtudio, quæ DEUS
mira operabatur, innocentis potiùs
ætatulæ apud DEUM gratiæ, quàm
ſux virtuti ac ſanctimoniæ poſſet ad-
ſcribere. Flagrum, quo in ſe ani-
madvertere conſueverat, cuùm in ma-
nibus Firandenſis ſenis, hoſpitis ſui
reliquiſſet, quàùm multorum, quæ ſu-
pra naturam non in Chriſtianis mo-
dò, ſed in Ethnicis quoque, operari
DEUS dignatus eſt, inſtrumentum
id fuit? Permittebat bonus ſenex,

& ingens is favor reputabatur, ut

aliquos eo flagto ictus ægri ſibi inffi-
gerent, & quantumcunque contu-
max & inveteratum jam morbi ma-
lum erat, ſecundo, vel, ſi multum,
tertio verbere fugabatur. Pudet me
tamen immorari narrandis, quæ cir-
ca ægros mira fiebant, cùm tam mul-
ta ſuppetant, quæ circa defunctos ipſi
adeò vitæ reſtitutos dici poſſunt.
Quinque ſupra vicenos fuerunt (ni-
hil augeo AA.) quinque ſupra vice-
nos fuerunt, quos legitimâ teſtium
aſſertione conſtat ex mortuis ab eo
revocatos. Et horum ille aliquos
ex feretro, alios e puteis, iterum ex
mari alios; nec nullum ex ipfo adeò
ſepulchro evocavit, qui uno tantùm
die quatriduano illi ceſſit, quem Ser-
vator noſter viventibus iterum ac-
cenſuit.
R., P. Segneri Panegyr.

DE S. FRANCISCO XAVERIO IND. AbOSTTI. 217

Et hæc, A A. nonnulla funt ex iis

Mirabilibus, quæ à Franciſco ſuper-

ſtite ſunt patrata. Prodeat nunc A-
poſtolus Paulus cum famola illa ſua
diviſione prodigioſarum gratiarum,
quam monumentis conſignavit: pro-
deat, & ſingulas nobis denuo enu-

meret. Quænam illæ ſunt? Alii ge-

nera linguarum. Non caruit Fran-

ciſcus linguarum dono. Ali inter-

pretatio ſermonum. Præditus fuit Fran-
ciſcus arcanorum animi notitiâ. Alii
prophetica. Et tempore & loco re-
mota prænarravit Francilcus. Alii
operatio virtutum. Non defuit Fran-
ciſco in elementa Mundi dominium.
Alii gratia ſanitatum. Hac deſtitutus

non fuit, qui non morbos tantùm,

ſed mortem ipſam nullo loco tutam
ſiſtere paſſus eſt. Demus igitur
Apoſtolo, veriſſimum eſſe, quòd
diviſiones gratiaram ſunt. Hac tamen
vice, iſtâ lege ſuà D EUS teneri
noluit, ſed in uno ſolo conjunctam
exhibere voluit illam potentiam ac
vim, quam ceteroquin in multos
homines partiri eonſuevit, non ſecus
ac mare undarum ſuarum theſauros
in multa flumina.
Pronum autem eſt, vos judicare,
me vel porrò non habere, quod di-
cam; vel certe dixiſſe, quæ & nu-
mero, & præſtantiâ alia Xaveriana
prodigia ſuperent. Ego autem te-
ſtor palam, me & minora magni-

tudine, & numero pauciora percur-

riflte. An magna & illuſtria vobis
videntur, quæ recenſui, Mirabilia?
videntürne fionora, quæ ipſo ſtre-
pitu ad ſe trahant ? videnturne in-
Ee com-

215 PANECGYRICUS DECIMUS QWINTUS,

comparabilia? Talia quidem mihi
non videntur. Date mihi veniam,
non ſunt hæc prodigia, quæ in tanto
viro præ ceteris ego admirer. Quæ-
nam igitur illa ſunt? Quæ ſint quæri-
tis? Multo majus prodigium mihi vi-
detur, tot inter prodigia tam non obli-
viſci hominem modeſtiæ atque de-
miſſionis, ut pergat ſeſe abiicere ad
ſerviendum cuilibet in miniſteriis ab-
jectiſſimis; in navi, ad lavandos in-
fimæ hominum feci ſuos pannos ac
centones: in Noſodochiis ad ſternen-
dum lectum ægris fœtentiſſimis: in
hofſpitiis ad gerendam curam equo-
rum pro lixis, ac calonibus. Et tamen
ipſe erat Apoſtolicus in Indiis Nuntius,
cujus quidem dignationis titulum no-
tum eſſe aliis non voluit, labores au-
tem & moleſtias omnes arrogavit.
Quid dicetis? Appellabitis igitur pro-
digia, quorum ante catalogum texui,
& emenlſum eſſe ſuis pedibus plus
quâ⅛m centum millia milliarium; &
abluiſſe ſacris undis duodecies centena
capitum millia, & dejeciſſe ſuo bra-

chio, divinitatis urſurpatæ vindice,

quadraginta Idolorum millia prodigi-
um non vocabitis? Et tamen hæc tan-
ta ac talia brevi decem annorum pe-
riodo geſta ſunt. An non videtur
vobis illuſtre prodigium, videre ho-
minem ex altero Mundo in ea littora
delatum, moribus peregrinis, & ad
eam diem non viſis, utentem idioma-
te inaudito, modo tractandi non uſi-
tato; hominem non ſpectabilem opi-
bus; cùm etiam quotidianum victum
alienæ miſerationi deberet; hominem
externo habitu non ſpectabilem, cum

centonibus ſe tantum ſuis involveret;
hominem natalium ſplendore non
conſpicuum; etſi enim Reges quoque

in Progenitoribus numerabat, eam ta-

men natalium claritudinem vel ipſos
familiares ſuos celabat, non minore
ſtudio, quàm celebre illud flumen ſu-

os fontes: an, inquam, miro mirius

non videtur hunc eundem hominem
tam ignotum, tam peregrinum, tam
novum totos poſt ſe Populos trahere,
& ſolà potenti verborum ſuorum ſua-
dàâ totas perturbare urbes, ſus deque
vertere Regna, ſubiicere ſibi Princi-
pum faſtum, inveteratas penitus abro-
gare conſuetudines, Majorum impe-
ria convellere, nativam extirpare Re-
ligionem; horum loco Ritus introdu-
cere novos, novam propagare Fidem,
novam Legem ſtabilire? & quam,
boni ſuperi, Legem? Legem, cui
propoſitum eſt corrigere totum Mun-

dum in ſuis axiomatibus, Legem quæ

ignominiam jactat pro gloria, prò
theſauro nuditatem, cruciatus pro ſo-
latio, pro potentia imbecillitatem,
injurias pro favoribus, pro riſu lacry-
mas, ærumnas pro felicitate. Et hanc
tamen ipſam Legem ſic ille firmavit in
ipſa arce, in ipſo corde barbaræ incre-
dqulitatis; Goæ in Metropoli Orientis,
Mozambici, Melindæ, in ora Piſca-

ria, in Promontorio Commorino, in

Cocinenſi Provincia, in Cambaja, in

Coromandelo, in Regno Travancori-

dis, in Ceilano, in Manapare, in ora
Molacenſi, in Nagapatano, in Am-
biano, in Inſulis Moluccenſibus, in
formidandis Inſulis Mauricis, Saxumæ,
Firandi, Suvi, Meaci, Figeni, Bungi.
XbI⸗

NS
ic ue 101
bbes/ Nle
. Negnotuc
1ilellenles,
nn enſes
iindanaeln
ſebumn . & Cama⸗
de lis, ſcut
ubin ni ſint, 4
contempletunt
Kma, lepocii
ſimas, tolenqn
Giuturnos henu
tes ocitiliin
Cunn etamn ampln
ie Cocint 0
Seelinis ibi l
achmanum, I
zumg lwt Codteir
docrini altimnan
ſas dotrini ade⸗
Gve coronatorun
zmimos, ut omne
ſis coronis poſt
Ees provolretentt
undas a
Entut; gudrum
cum pluibos Re
pjentii celebar
MManinor, rep
fla unds ſitte,
Nolllenſt, cm
onum Domins,
unden on int
ermt ömehtee
un Pauld Plri
uim ilkrale, 1

8

li in
V
Plend blimt

Nam, miro miin
eundem hominen
Peregrinum, tum
Populos teher,
Nrum ſuorym ur⸗
Urbes, ſos gege
icere ſbi Piinci.
t penitus 1bro⸗
Maorum impe-
vamn exiirpaute he-
dco Nitus inttodu-
propigzte kiden,
bilire? & qum,
m! Legen, ci
gere totum Mor⸗

ibus, Legem ne

Pro goin, ſd
,(ucati Pr ſo⸗
ia imbeclltaten,
bus, Pro in loy⸗
felictate. E nne
nbeile ammari in⸗
Nrebalbata incte⸗
Aetropolietd
nde, in 01l ler
oCommofn
a, in Cinbiul
ImNo;

. Ae,

1† no, ,
lgipnan j
lenis
5§ NOe,, ⸗

. N
lsMaun ol⸗

ſead, e.

DE S. FBANCISGO XAVERIO IND. APOST.

Urbibus, quæ totidem ſunt in Japo-
nia Regnorum Metropoles, & in ſuper
apud Mealenſes, Arenos, Giaos,
Mindanaenſes Populos, in Inſulis Ce-
lebum, & Canavarienſium, pluribuſ-
que aliis, ſic ut numero fere innume-
rabili illi ſint, qui hujus Legis gratiâ
contempſerunt Patrimonia locupletiſ-
ſima, repudiârunt Nuptias honoratiſ-
ſimas, tolerârunt exilia moleitiſſima,
diuturnos pertulerunt carceres, mor-
tes cruciabiliſſimas exantlarunt. Di-

cam etiam ampliùs. Solus Franciſcus
ſus ſe doctrinâ oppofuit tribus cele-

bratiſſimis ibi locorum Academiis
Brachmanum, Imanorum, Bonzio-
rum 5 ſuâ doctrinà illas convicit, ſuaâ
doctrinâ æſtimationem illis ademit;
ſuâ doctrinaâ adeò ſibi devinxit quin-
que coronatorum iis in oris Regum
animos, ut omnes quinque, ſuperbis
ſuis coronis poſitis, ad Franciſci pe-
des provolverentur in genua, & ſa-
cras ſibi undas affundi demiise preca-
rentur; quorum exemplum ſecuti ſunt
cum pluribus Reginis ipfſa etiam à⁴ ſa-
pienti celebrata Ternatenſis Regis
Mauri uxor, tres Regum ſorores, una
filia, unus frater, & magnus Princeps
Rolalaenſis, cum aliis amplarum di-
tionum Dominis. Hæc autem AA. ſi
tandem non ſunt prodigia, quænam
erunt? Sane ſi recte iſta ponderentur,
haud paulò pluris æſtimanda funt,
quaàm illa alia: ubi enim illa non niſi
ſigna ſunt egregiæ virtutis ac ſancti-
moniæ, hæc eandem efficiunt. Ac-

cedit, quòd illa nullo hominis impen-

Qdio fiunt, hæc autem magno illi ſtant:

in his enim impendit ſudores, impen-

219
dit ſanitatem, vitam impendit ipſam.
An enim fortaſſis Franciſcus non hæc
impendit omnia? Vos, vos diſertos
hic velim, ultimi Mundi fines. Quo
enim veſtro horrore vidiſtis ſpecta-

culum vobis noviſſimum, hoininem
fui penitus, ſuorumque commodo-

tum oblitum, conſumptum labori-
bus, alieno bono toleratis, ipſam
adeò ſubire mortem ærumnis accerſi-
tam, in littore deſerto, ſine aliis lari-
bus, quùm tuguriolo lacero, fine alio
lecto, quàm nuda humo; malé de-
fenſum, male tra atum, male cura-
tum; imò barbaràâ perfidiâ ab ipſis de-
ſtitutum, qui magis illi erant obligati:
haud aliter ac navi alicui contingere
amat, quæ ventorum ac tempeſtatum
injuriis, cum quibus diu illi luctan-

dum fuit, luxata jam ac laceta, lubin-

de in ſabulo ab iis ipſis magna ingrati-
tudine deſtituitur, pro quorum lſalute
pugnavit, quorumque vitam non
minùs ²à maris furore, quàm Mon-
ſtrorum voracitate fervavit. Hæc
enimvero, hæc ſunt prodigia, quæ
pluris ego æſtimo: parùm tamen
abeſt, quin me peniteat illa, ſi non
enarraâſſe, indicàâſſe ſaltem: nec enim
fortaſſis deerit, qui judicet, me non
ſtetiſſe promiſſis, nihil niſi prodi-
gioſum de Franciſco commemo-
randi.
Quid autem? An, ſi Prodigiorum
nomine non alia accipere volumus,
quùàm ad quæ quàm minimum homo

de ſuo conferat, complura alia mihi
deeſſent, quæ in medium proferrem?

Dico quod res eſt: ſingulis enumeran-

dis neceſſe foret mutuam mihi à Fran-
Ee 2 eiſco

110 PANEGYRICUS DECIMUS QUINTUsS,

Eilco præſtari eam ipſam virtutem, cu-
jus nonnulli meminére, qui affirmant,
etiam ſolis ad occaſum feſtinantis cur-
ſum eundem aliquando ſtitiſſe. Quan-
to autem plura à morte patrârit, qui
qui tam multis in vita inclaruit? ſiqui-
dem ita ferme ſapientiſſimo Numini
placuit, ut pafcius iſta cum viventi-
bus operaretur, ne eoprum ViIrtus ac
ſanctimonia nimis aperto diſcrimini
exponeretur, dum tanto, mortales
etiamnum, honore extolluntur. Si
abeſſent alia, an ſolum Franciſci de-
mortui corpus non perpetuum quod-
dam prodigium eſt? Servatum iſtud
fuit à Luſitanis ſex omnino menſium
ſpatio in ſandapila, quam undique vi-
va calce opplèrant, ut hujus acrimo-
niâ, conſumptà omni carne, nuda
oſſa facilius ex Sancianoe Malacam de-
portari poſſent. Sed nihil illi hac in-
duſtriâ profecerunt. In hodiernam
uſque diem corpus illud, ſemper vir-
gineum, ac omni tabe ac putredine il-
iælum ſervatur, tam venuſtum, tam
vivido colore tinéctum, ut quisquis
in illud obtutum attente defigit, aliud
ipfſi non deeſſe putet, quàm vocem;
imd ne hanc quidem deeſſe crederet,
niſi diutiùs illud fixiuſque contempla-
retur. Suo Malacam adventu ſacrum
hoc pignus luem tunc graſſantem con-
feſtim extinxit. E re deinde exiſti-
matum eſt, ſi Goam uſque transpor-
taretur. Navis autem, quæ eum in
finem prompta ſtabat, tam malè ſarta
erat, tam maleé annis, & multo usu
Pabita, ut Mercatorum nemo ſuass illi
merces credere accederet: ubi tamen
certò eſt intelletum, ſervituram il-

N .

lam ad uſum tam nobilem, certatim
omnes currere, ſibi & ſuæ vitæ, aut
mercibus, in ea locum, magno etiam
pretio, comparare. Nec lua illos

pes fefellit. Impacta eſt Navis in

itinere in brevia Inſulæ Zeilani; jam-
que nec progredi, nec regredi vale-
bat. Id proinde, in communi deſpe-
ratione, omnilſque alterius auxilii de-
fectu, captum conſilii, ut ſacrum
pignus palàm in puppi proſtaret. Et
ecce! ſcopulus, in quem navis im-

pegerat, eo aſpectu quaſi conſterna-

tus, magno repenté fragote difiliit,
libero navi tranſitu promiſſo; quæ
ſubinde ad optatum littus feſiciſſime
appulſa, ubi vectores omnes, mer-
céſque, & quidquid vehebat, oneris,
in terram expoſitum eſt, in omnium
oculis repente ſubſidit aquis hauſta;
vel quia æquum non erat, eam aliis
deinceps uſibus ſervire, vel quia ipſa
non habebat, quod ſperaret majus,
wel quia Mare (ut aliquibus ludere
pacuit) illam rapuit, ut cum cælo
contenderet, quod navim aliam, ſu-
perbo ſplendore refulgentem, oſten-
tat. Utut fuerit: non Chriſtiani tan-
tům, & ex Europa in illas oras ad-
vecti, fſed Ethnici, ſed Barbari accur-
rerunt turmatim ad corpus illud ſacer-
rimum honorandum; neque tunc ſo-
lum, ſed hodiéque paſſim & hi, &
illi, nullo diſcrimine, ventitant ad
opem ibi ſuis neceſſitatibus flagitan-
dam, precelque fundendas, ad ſu-
ſpendenda anathemata, cereos accen-

dendos, alendas lampades, timque

devotis illum ſtudiis cuncti, etiam à
ſacris noſtris alieni, venerantur, ut

Tra⸗

ila

cmlctbete fun
Us n tens Akcie
clebtech Aum
Pvert. Chmen,
Roncts Nofren
lelerert ibi n
Ur in aio noro,
nmodo ſyelit
Diibenignitti m
um wiess ilired
le rirds ſele prin
eundem exofnand
lis tetis tum pr⸗
Communicztione
. ſinon ipod ne
nobis eſet fito in
Nor ego hie ee
ne Dnucd güüden
eller Wod goe
Circeribus oriir
puum blom:!
10 kclts Prrteri
lnalall
um ſta iin int
ſſt l
mun hinuan
Ctum gorumen
zWfnitin⸗
snort älünn
Pponie lſihe
Nerl nolter
ltttor, vele

iis eppulla,

Alterids aurli de⸗
nlli, ut ſien n
Ppiproſtunt l
1 quem navis im.
quaſi conſterna.
lgore diſi n.
Procniſſo;
lins bel ſiſu ine
es Omnes, mer-
4relebnt, onei⸗
I elt, in Otnniutn
dit aguis hauſa;
On etat, eim alis
ite, vel ui⸗ ſ
1 bernet mnaing,
Algabes! ble⸗
Ut, cun Cal
Pawim lam, 1-
elolgentem, oler⸗
non Chriſtani un
in illss oras l.
ſed Bubari acal⸗
cori⸗ lad ſacer⸗
ni eque tunc ⸗
palſim 8 X li,
le⸗ det itaunt
eti katidus 3

BBr mn anrve

Travancortis Rex, licèt Mahomethi
aſſecla, non dubitàârit magnis ſumpti-
bus Templum- ejus honori ædificare.
Neque tamen Deo viſum eſt India-
rum, tanto montium mariumque tra-
Cctu à nobis remotarum, ſnibus cir-
cumſcribere Franciſci gloriam. Etiam
his in terris difficile dictu eſt, quàm
celebrem illum prodigiis reddere vo-
luerit. Cùm enim Franciſcus divini
honoris proferendi ſtudio Mundum
deſeruerit ſibi notum, charumque,
ur in alio novo, & oppoſito, ſe quo-
dammodo ſepeliret, placuit ſummæ
Dei benignitati mutuas velut hono-
rum vices illi reddere, iis, quibus ip-
ſe vivus ſeſe privavit, poſt mortem
eundem exornando; unde ipſe noſtris
his terris tam Præſens adeſt ſuorum
communicatione favorum, perinde
ac ſi non apud nos tantuùm, ſed pro
nobis eſſet fato ſuo defunctus.
Non ego hic eos commemorabo,
ne aliquos quidem: quid enim hoc
eſſet alind, quùâm curſum denuo 4
carceribus ordiri, dum à meta jam
parùm abſum; Neque tamen omni-
no tacitus præterire poſſum, quæ cir-
ca Marcellum Maſtrillum ſunt geſta;
cuùm iſta tam ſint illuſtria, tam glo-
rioſa, ut ad ſe rapuerint oculos om-
nium propinquorum, & remotifſi-
morum quorumque auimos ſtupore
& admiratione implérint. Quis
ignorat feliciſſmum finem, quo in
Paponi Inſula vitam admirandam
Marcellus noſter coronavit, quando
ad illa littora vel tempeſtatum ingra-
tiis appulſus, in ejus regionis viſcera,

DE S. FRANCISCO XAVERIO IND. APOSTI. 2221

ad fidem prædicandam, vel ringenti-
bus hoſtibus Religionis penetravit 3
ſubinde autem de carceribus, foſſis,
flammis, aquis victor triumphavit,
quin & illo de ferro, quo Barbari,
dum caput à trunco avulſére, non ad-
verterunt ſe Palmas eidem ictu uno
meſſuiſſe? Hunc autem finem, hanc
tam glorioſam mortem quis Marcello
impetravit, niſi Franciſeus, qui ean-
dem præſagiit, & ad ſubeundam ani-
mos addidit? Ille, cum Marcellus
Neapoli non æger modò, ſed jam-
jann moriens decumbebat, videndum
ſe illi obtulit ad grabati latus ‚iter re-
ligionis ergè obeuntis habitu, cum
baculo in manu, penula in humeris.
Ille diu collocutus, ſolatusque eſt ;
ille ad inſtaurandum, quo paulo ante
ſe devinxerat, ad Indos abeundi,
Chriſtumque Bre licandi Forur ac
Promimhanemn induxit. IIle ad ver-
bum & ſyllabam dickavit lt nuleen
quà & promiſſio illa fieret, & Mar-
tyrii gratia peteretur. Ille deinde
momento unico porſanavit moribun-
dum, obduxit vulnus, cicatricem
abolevit, vires reddidit. Hle deni-
que in moleſtiſſima navigatione nun-
quam non Marcello adfuit, nunc ab
inſidioſis eum gurgitibus, nunc à mi-
litum impetu, mmnc à præliorum
furore liberando, uſque adeò, ut
qui curulium machinarum igne4
vi ejus in pectus vibrati erant glo-
bi ferrei, ſine noxa ulla ad pedes
prociderent. Quis nunc ſenſus
veſter Auditores? An ſi præter
iſtud, nullum plané aliud in
Ee 32 Euro-

222 PANEGYRICUS DECIMUS QUINTVUsS,

Europa Franciſcus patrâſſet prodi-
gium, an non iſtud unum abunde
patefaceret, quo apud DEUM, præ-
claré factorum ſuorum merito, ſit
loco Franciſcus? Et quo tandem
ſæculo, ſinite me ita loqui, auditum
eſt in Eccleſia, in uno ſolo prodi-
gio tot conjuncta fuiſſe prodigia,
quàm multa in hoc uno, Marcelli
bono, fuerunt conjuncta? In hoc
beati Cælites humano oculo aſpecta-
biles, in hoc curationes admirabiles,
in hoc vaticinia nova, in hoc even-
tus præſagiis ad amuſſim reſponden-
tes, in hoc non auditz aliàs
protectiones. Vidit tunc Euro-
pa omnis hominem, qui ibat, ut
mortem pro Chriſto oppeteret, de
ſucceſſu penitus nihil ambigentem:
& potuit quodammodo fſuperſtes
etiamnum Marcellus anticipato Mar-
tyris honore coli, de ipſo accipien-
do, quòd de Sancto Arcadio Marty-
re pronuntiavit S. Zeno Præſul: Ar-
cadius adbuc demoratur in ſaculo, &
jam Martyr recitatur in cœlo, ſiquis
tamen hoc uno Franciſci Miraculo non
contentus, uno velut intuitu cog-
noſcere amat, quàm frequentes etiam
in Europa ſint favores ab illo colla-
ti, conſideret, quis quantuùſque ſit
numerus clientum ipſi devotorum.
Quàâm multæ jam ejus Urbes com-
muni nomine in Protectorem eum
adoptârunt? Hoc e numero ſunt Bo-
nonia, Meſſana, Neapolis, Peruſia,
Taurinum, Parma, Placentina, Aquila,
Cremona, & præter has tam multæ
aliæ in ſola Italia, ut inde non diffi-

cilis de aliis Europæ Regnis conje-
Ctura fieri poſſit, in quibus aut na-

tus, aut commoratus eſt: ut ſunt

Navarra, Gallia, Luſitania. Cujus
autem rei hoc argumentum eſt, Au-

ditores ?2 Pleræque iſtarum Italiæ

Urbium, quæ illum nunc Protecto-
rem habent, nullo ad eum titulo per-
tinebant. Aliquæ earum, cùm in ter-
ris degeret, inquilinum, aut holſpi-
tem nunquam viderunt; aliæ ne de
nomine quidem noverant. Quid igi-
tur dicendum, niſi quòd ſubinde om-
nes iſtas ſibi tam arcte devinxerit, &
incolarum animos ac voluntates lucra-
tus ſit ſuavi prodigioſorum favorum
violentiâ, cuùm hodie vix aliam er-
ga quemquam cœlitum pietatem re-
Perire ſit, niſi utilitatis ſpe excitatam:
Suntque beati iſti Cælites fontibus non
abſimiles, ad quos accedit nemo,
quando aut hyemis tempore glacie
conſtricti, aut æſtate ſicci, aliorum
inſtar ſunt, quos artificis quidem ma-
nus, aut materiæ præſtantia, nulla
tamen aquæ copia commendat. Et
verò placeat audire me. An non ille
toti Italiæ illuſtre perpetuæ ſuæ pro-
tectionis pignus reliquit, quam ei
addicat, dum integerrimi ſui corpo-

ris partem tam nobilem, brachium

dextrum, ad eam perferri ſivit, quo
tam multos Ethnicos abluit, tam
multa Deorum ſimulacra evertit, tam
multos defunctos vitæ reſtituit? Illud,
illud ipſum hodie brachium, velut

ad triumphum, Romæ ſervatur, ad

ipſas adeò nominatiſffimi illius Ca-

pitolij radices, ibi videri, ibi con-

tre ctari

Il, etſ ign

ziwett nte⸗
1 lri
rsii⸗ d B
gun mend we
lnncſcun,
geninetn ver 4

tus
mmnc ulpicnil

“ te morkür
zuan ſutr enit
otentinn in:
lta tidhli,
ruchiun Annin,
ſructn voſrastn
lemmpiit Aer⸗
un per ben
len, kleot, nütd
Conſundtiſlimas.
lie gvoge ſigna
Barbnos ſtupore
junt; & memnen
ſorlin noſtti col⸗
len in lcisopp
lnuis, ile ii
CAls ariaten,
nsdocetais Pii
Hiniiat, cejig i

in humeros tra

un Ilerzs enmn

lmadte milert,
conlliorum eſls
Poſtum ili e
mblis mis nodi
lundo ſod
unnn, ſgeienlu
11 d uni lien
Eerarumn 13

31l Sſecerat
Dekandi ſtn
and ſtucio,

rbs
uenc neſ

erunt; aAlie ne e
werant. Cuidig.
uod ſobindeomn.
te geyinxerit, ’

voluntates ucta.

iolorum favorumn
die rin Aum er⸗
tum pieinem te.
atis ſpe encinm
alites ontibusnon
accedit nemo,
tempote glacie
te ſicci, Aofum
incis guidem ma-
Praſtanti, nuliu
1 cotmimendat. Et
me, Anonile
perpetr lr o⸗
Aiquit, guan en
emimi lui corßo⸗
Plem, dudiin
erkerni ürit,g
lcos ablut,
licn ereri,,i
iereſinin, /
e diachinn, .
Roma eni i
aicin;
inaint⸗ hae.
bi n gi

tre cari poteſt integrum etiamnum,
carnis ac ſucci plenum. Quis igitur
prohibebit, Auditores honoratiſſimi!
quin magno me animi ſenſu vertam

ad Franciſcum, & hic ſub finem illa

ingeminem verba, quibus orationem

. . 5
hanc auſpicatus ſum: Age Franciſce,

quid te moratur ? Allera manum
tuam ſuper gentes alienas, ut rideant
potentiam tuam: innova ſigna, & im-
muta mirabilia, gloriſica manum, &
brachium dextrum. Nullöône igitur
fructu noſtras in Regiones tua dextra

renavigârit? Alleva, obſecro, alle-

va illam ſuper gentes, alienas qui-
dem, fateor, natalibus, ſed animis
eonjunctiſſimas. Innova, innova
hic quoque ſigna, quæ tam multos
Barbaros ſtupore attonitos reddide-
runt; & memento, ſiniſtro caſu,
forſan noſtrâà culpâ, factum, ut mor-
tem in Indiis oppeteres. Jam enim
Ignatius, ille tibi tam reverenter
cultus Patriarcha, Italiæz te, & to-
tius S0 cietatis primæ Præfecturæ de-
ſtinârat, cejus ille onus à ſuis tuos
in humeros transferre conſtituerat.
Jam literas eum in finem exararat,
jam ad te miſerat, &, niſi mors tua
conſiliorum ejus filum truncèſſet, pro-
poſitum illi erat, ad coronidem tam
multis tuis prodigiis imponendam,
Mundo iſtud quoque, cæteris non
minus, ſpectandum exhibere, quòd
tu ad unius literæ I. quam in calce
literarum adjecerat, nutum, obtem-
perandi ſtudio, aggreſſus mox fue-
ris, etſi ignarus ad quem finem, tam
longam & moleſtam navigationem,

1

DE S. FRANCISCO XAVERIO IND. APOSTI. 223

ſulcando iterum eadem maria, iisdem
te exponendo periculis, eadem cæli
climata ac zonas remetiendo, &,
quod cæteris omnibus majus eſt, per-
mittendo, ut alius gauderet fructu co-
natuum, & gloria tantorum laborum
tuorum. Ita certe volebat Ignatius.
Et 6! quibus tunc officiis excepiſſe-
mus domitorem totius Barbariei,
Apoſtolum innumerabilium Ethnico-
rum? Enimvero ex quo, per tot ſæ-
cula, ſtat Roma, triumphum illa nul-
lIum ſpectàſſet talibus animorum ſen-
ſis celebratum: nam, ſi me opinio
non fallit, omnes ſe Populi obviam
tibi effudiſſent, ut certatim brachiis
ſuis portarent Magiſtrum tot Genti-
um, Prædicatorem tot linguarum, Me-
dicum tot morborum, mortis, tam

multà illi prædâà ereptà, glorioſum

Domitorem. Sed ſi mors tantum
nobis invidit boni, tu illud reſtaura.
Et verò te hoc facere, uſus nos do-
cet & experientia, dum nulla non
die prodigioſis operibus præſentem
te nobis demonſtras. Sed proſe-
quere, obſecro, quod cœpiſti, ne
te pigeat; Gloriſica manum, & bra-
chium dexterum. Id age, ut quoti-
die dexteram tuam glorifices, quod
perinde eſt ac dicere, ut plurimis
clientes tuos favoribus, & beneficiis
cumules: & ſi cui hodie præ cæte-
ris bene precari, & DElI dona im-
petrare te convenit, bene precare, ſic
te obteſtor, urbi huic tam nobili,
cujus me nunc obſequiis impendo.
bene precare muris, intra quos ha-
bitat, bene precare auræ, quam at-
trahit.

224 PANEG YRICUS DECIMUS SEXTUS

trahit, campis, ex quibus ſuum fibi
victum in dies quærit, & præ aliis
omnibus, bene precare Populo hic
congregato, qui parùm ſolicitus de

comptà & picturatà eloquenti4, quàâ

ſæpius veritates ſe ipſis Pulcherrimna
potiùs offuſcantur, dictionis meæ

fimplicitatem tantâ Ppatientia tulit, ut

ſincerâà geſtorum factorum tuo-
rumnotitiâ informaretur.

ð

ORIGO

HOG AMFPLIUS CGLORIOSA, QHA MAGIS
OCCüuLTA

PANEGYRICUS
Pro Inmaculata Concebtione
MARIA VUIR GINISJ
diätus Ravennæ.

Jacol antem genuit OSEPH, Virum MARIX, de qua natus
JESUs, qui vocatur Srſtus. Matth. 1.

Solis eſſe, nemo eſt, qui
neget, aut nefciat. Sed
quàm beneficus erga Lu-
nam Sol eſt, tam illi in-
vidus dici poſſe videtur. Quo enim
tempore lucem donat, eodem pactum
iſtud adjicere credendus eſt, ne il-

Unæ ſplendores beneficium

lam unquam præfente ipſo Luna

oſtentet: unde quo abeſt ab eo lon-
gius, hoc affulget ſplendidius, ob-
ſcuriſſima terris, cùm ad ſolem
proximè accefſerit. Non ita ſe cum
MARIA Virgine Chriſtus geſſit.
Cùm enim in MARIAM lux omnis
à Chriſto derivetur, non minùs quùm
40

nobisbolie ſ,
lvige nobis ſe
lum ligentilimr
Ut minon ſceri⸗
12, gummm ſil⸗
Vaatum ſiſen
ifima, aliis
Uee elci luprer
nores commend
ſols mnſtar, ilu
ſtus; Lunam N
wen hac, ubi
erlibet, guum
fiat, o illam !
itoricns neluit.
illet, Vnun
ſtim adcicit de
Unde 30 aſtn
kafeni in meci
Meſt, guim n
niſceretir in⸗
Cur tetan
twniret! iellni
gbireat,
d Paren⸗
.
ue chen
hoite, g l
1) den,

DE IMMACULATA CONCEPT. MARE VIRG. 22 ½

in Lunam à ſole, non tamen illa ne-
ceſſe habet procul diſtare à Chriſto,
ut quàm luminoſiſſima appareat. Imò
tunc plus ex ea emicat fulgoris,
cùm à Chriſto abeſt quàm pro-

Ximé. Et hæc fortafſis princeps cau-

ſa eſt, ob quam in hujus diei Evan-
gelio tam conjunctos aſpicimus, Vi-
detur mihi Matthæus in ea, quæ lecta
nobis hodie eſt, hiſtoriæ parte vo-
luiſſe nobis ſpectandum obijcere cæ-
Ium fulgentiſſimum. Apparent in eo,
ut minora ſidera, perſonæ illæ inely-
tæ, quarum ibi longa ſeries texitur;
& earum quidem aliquas virtus abſo-
lutiſſima, alias natalium ſplendor,
nec paucas ſupremi in Republica ho-
nores commendant. Inter omnes,
ſolis inſtar, illuſtrior apparet Chri-
ſtus; Lunam MARIA refert. Ut ta-
men hæc, ubi primùm ſe videndam
exhibet, quàm lucidiſſima oculos fe-
riat, à ſuo illam ſole ſejunctam ſacer
hiſtoricus noluit. Unde cuùm vix
dixiſlet, Virum MARIE, confe-
ſtim addidit, de qua natus eſt Esι π½¹.
Unde ad adſtruendas omnes MA-
RIÆ dotes ac prærogativa jura, nul-
la afferri in medium efficacior ratio
poteſt, quàm quòd Chriſto tam pro-
pinqua fit. Cur enim illa ſancta, cum
naſceretur? quia ita decebat Matrem
DEI. Quare tam integra, cum par-
turiret? ſic Matris DEl dignatio re-
quirebat. Cur in omni vita tam per-
fecta? Talem omnino conveniebat
eſſe) EsU parentem. Cur tot præ-
ter ordinem gratijs in morte donata?
tales Chrifſti Matri debebantur. Ut
proinde, quò hæc ad Chriſtum pro-
R. P. Segneri Panegyr.

pinquitas ſplendidiorem omni ex par-
te MARIAM reddit, hoc appareat
mirabilius, quomodo hæc omnem
cujuslibet labis ac defe ctus ſuſpicio-
nem non abſtergat penitus, ut ab
omni ejus vita, ita & à Conceptu.
De MARIA pronuntiatur, quòd
de illa natus ſit JESlIS, & eſt, qui
dubitare poſſit, an, cùm concipere-
tur, fuerit munda à ſorde, an aliquâ
infecta? Non equidem ego exiſti-
màârim, quemquam ita delirare poſ-
ſe, ut credat, labis aliquid idcirco
à Chriſto permiſſum, ne ſibi com-
parata Luna tota pulchra, tota ple-
na decôris appareat. Nihil lucis
Divino decedit ſoli, quantumcunque
luce copioſiſſima ſidera minora im-
pleat: nec fugit quemquam, hoc
ſemper inter hæc ſidera diſcriminis
intercedere, quòd ſol pater ac fons
ſit luminis, adeôque naturâ, non, ut
reliqua ſidera omnia, gratiæ munere
illuſtris; ut adeò ille proprium, iſta
tantuùm habeant lumen commodatum.
Bonà igitur veſtrâ venia liceat mihi
hodie pie curioſo inveſtigare, unde
tandem proveniat, quòd, etſi pro
experte omnis labis Divinæ Matris
conceptu tot pugnent momenta ra-
tionum, partim e Divinorum Co-
dicum authoritate, partim è natura-
li lumine, & Populorum conſenſu,
deprompta; ſie ut jam videatur
DEUS pro falſitate & errore non
poſſe permittere tantam veri ſimili-
tudinem, cum tam communi de-
ceptione, Eccleſia tamen certo con-
filio abſtineat à veritate hac fuo
Oraculo affirmanda. Dixi ab affir-
Ff manda.

226 PANECGYRICUS DECIMUS SEXTUS,

manda: nam etſi Diploma habemus
Alexandri VII. Pontincis Maximi,
quo ille rata habet, magno gloriæ
Virginis incremento, quidquid ante
ipſum Pontifices alii in piæ ſententiæ
favorem decreverant; quo lucis plus,
plus vigoris ac roboris affundit, imò
& aliqua ſui parte dictos favores ex-

tendit latius; nihilominus, ſi verum

fateri volumus, illémet dilſertis vo-
cibus profitetur, ſibi propoſitum
non eſſe in lite hac ſententiam ulti-
mam pro ſumma Virginis puritate
pronuntiare. Imd permittit, ut quis
in animo ſentiat, quod videbitur,
nullà vel hæreſis, vel impietatis re-
ligione metůve. Et quâ tandem
iſtud causs? An non meretur hic
nodus, ut illi ſolvendo demus ope-
ram? Sanè non unus tantum dubiam
hac in quæſtione mentem mihi ſuam
aperuit; unde ut eàdem opera ſatis-
faciam omnibus, conſtitui hodie de-
monſtrare; quanta in hoc eluceat
magni DEl providentia, quòd vo-
luerit, tanto tempore manere in ſua
Eccleſia litigioſum, & obſcurum,
quod tam nullo negotio confeſtim
poſſet reddere manifeſtum. Fortaſ-
ſis quæ hinc erunt conſectanea, ad
ſingulare cedent MARIE decus, &
magnam noſtram utilitatem. Idcir-
co, rogo, benevole & attente me
audite. Videri poſſet non nemini, hoc
inde accidiſſe, quòd parùm penſi ha-
beat Virgo, immunisne ab omni
prorſus labe, quæ in ipſam non mi-
nùs alienâ Parentum, quàm propriaâ
voluntate redundaârit, habeatur, an

ſecus. Cujus tamen animum ſubire
poteſt iſta cogitatio, ſi id unum in

mentem revocet, quanti vulgo æſti-
metur, nobili ab origine deſcendere;
quanto horrori ſit, deſcendere à vili?
Et hæc eſt illa de Virgine, obſcura
etiamnum præ cæteris, controver-
ſia; quàm nobili illa origine nata ſit?
non quidem quæ naturæ eſt, ſed, quæ
multo potior, gratiæ. Agitur, an
nata ipſa ſit contaminatàâ Adami ſtir-
pe, ſic ut & ipſa conciperetur non
libera, ſed ſerva; non amica, ſed

perduellis; non ſancta, ſed pecca-

trix. Et hoc ipſa parum penſi ha-
beat?
Sæpe in mentem mihi venit, am-
bigere, quâ tandem causâ inter ho-
mines tanti fiat Nobilitas natalium?
Quam enim, ſuis rem momentis li-
brando, partem habemus in noſtra

origine? non noſtræ virtutis eſt, ſi

hæc nobilis; non noſtri vitü, ſi
ignobilis obtingat. Purum putum

eſt naturæ beneficium, in quo locum
fortuna habet, non electio. Quâm

tamen moleſte ferimus, natalium
nobis ſordes exprobrari? Feremus
levius, ſi aut pauperes, aut indo-
Cti, aut infirmi exiſtimemur, quàm ſi
ignobiles. Meâ quidem opinione
id inde eſt, quia ignobilitatis & ob-
ſcurorum natalium labes deleri non
poteſt. Qui pauper eſt, ſuà induſtriâ
opes ſibi parere poteſt, qui indo-

Ctus, ſuo labore & ingenio ſibi com-
. 8 . e.
parare doctrinam atque eruditionem;
qui debilis atque ignavus, exercita-

tione fortitudinem. Qui ignobilis
natus

14
s, Nt
Ge .R
ionopiizen
ſſincsz hre n
tlempet! nat⸗

ſnguipe ilacho,

Nluin hoc topt
oes hls nu
non rteltt ¹
ſua metit noh
Dulaa maforum
e, DvGe Bal
uiconilli,
cere ton Albiri
Arety 4 rlvere,
tenet eicattit.
zigpod 1 recuß
fm etiamn ind
Videni deſinunt.
les habent: perl
catir non geletu

Cditute ir
in Vügne, d 4
lues ihleciſle,
guicen naturæ:
NIs, guim 2lir
Nobis poſſit. N
kilto nobis abpen
1u herecitate: .
du denezilin,
Inmme; S
locbenlo, noſtra
eſe inlecto Vn
el cbit dain
ber Pronuntietn
eletcnnm d
Ps in Vigine,

,

mmimum chte
lit men 1
re deſcendere:
eltenlete, ii

npne, obleu,

rteni, CONkroyer.

2 origine maſ
ſtut el ledc
tie. Agitur I
ninati Adami ſi.
conciperetur non
non amica, led
ncha, led pec.
parum penli ha.

em mini venitam-
m Cansi inter ho⸗
Obilian nutalium!
tem momenis l-
abemis jn noſtii
ræ Vittotis eſt, ſi
noltri piti, ſi
Purum putum
un in gvo locun
n deio. un
erimms, nittiun
fobrari? lrem
heres, u n
Sſtinemur guen n
