Diſcipfinarum Eyceis holpes eſſe.
Quid hoc rei eſt? tàmne ſubitò ex-
tin Ctum in Ignatio ardens illud deſi-

derium proferendi ſemper gloriam
Numinis, nulle propriorum como-

dorum, nullo honoris & æſtimatio-
nis propriæ reſpectu? Quin ſi tantà
multa tolerandi fame ille urgebatur,
in ſolitario illo tuguriolo ad vitæ uſ-
que finem duravit? cur non auxit
potiuùs, quàm minueret, aſperum vi-
vendi genus? cur veſtes, cur totam
vivendi rationem mutavit? cur aliud
penitùs vitæ genus exorſus eſt? Non
me latet anguſtus trames, in quem
delatus

15 N
leltw n.
16 Auänmdl 8

mel ktucl oe

14) kan umtold
ie oppognita! 0
crs ertorum ten
Tot mime, guns
DEUN eCutit, nun
js, nune coneio
Unc eremols itꝛ in
tfntiondos non l
UmaOmirandis, in
Aem ham ztermam
me! Imd, in &
ſuklaänte lecne
forum ofumopet:
o leiſect) lla tot
rnm & Dihnicoru
nmilwnacd ihune
1n lunt, Wi len!
conbiſniit ii
nuna; it Tem
fleiit, ikr
N Nal
caliml, gnoe
Nionidus nominai
u,nm neht

4
Nt
verum fater
J imorem mihl .
ie Forente ſit

Eehlten.
pertos . Alore .

dein non doterit

W

nim.

gain cect: em

ton tenedt, 1ed

tnon multum tenuan
rQandi aine t.

lgnatins Marrehn

loſiuclni Vile. .

eingit lombos catent

8 geltati; ſi int.

um non ponit, ve⸗
riorem cmnnsbinam,
m ex pannO, attrito
tamen mediæ condi-

utuntur: inde ſenſn

zPut, peere Ciſet,

e nuditatem, Peluan

rcere; lemitti de l⸗
2bſtinentiæ ¹ cibis i
ibeni in hominum co⸗
nterere limina, heelt
Lyceis holpes el
eſt! tümne ſbitd er⸗
atio ardens lud
endt lempe gbin
ſo prohrioum coñ·

honotis X aſtimatſo⸗

pech? Qinſ in

Pe ile ngbun
tugniolo d rin
5, ut non W

DE S. IGNATIO LOYOLA SOC. IESU FUND. 133

delatus ſum. Nullum enim mihi
dubium eſt, quin ſi Ignatius reli-
quum, quod ſuperfuit ætatis, in cop-
to ſui diſcruciandi, peſſimeque tra-
Ctandi ſtudio exegiſſet, nemo pro-
pemodum veſtro è numero koret,

qui non illum maximi inſtar ſancti-

moniæ prodigii veneraretur: perin-
de ac ſi vera Sanctitas Robori arbo-
ri eſſet ſimillima, quæ tanto magis
cenletur robuſta, qud magis eſt hir-
ſuta. Sed agite, concipiamus Igna-
tium proſecutum vitæ, quem cope-
rat, curſum; préô Superi! quid fa-
Ctum eſſet maxima parte populo-
rum tuorum, Respublica Chriſtia-
na, tam numeroſo vitiorum exer-
citu oppugnata! 6 Gentes, in tam
craſſis errorum tenebris ſepultæ!
Tot animæ, quas ſolus Ignatius ad
DEUM reduxit, nunc privatis allo-
quijs, nunc concionibus publicis,
nunc exemplis vitæ ſanctiſſimis, aliàs
inſtitutionibus non ſalubribus minùs
quàm admirandis, an dicemus, quòd
falutem ſuam æternam fuerint conſe-
cuturæ? Imò, an & illæ de æterna

ſua felicitate ſecuræ eſſent, quas fi-
liorum ſuorum operâ Eccleſiæ & cœ-

lo lucrifecit? Illa tot centena Barba-
rorum & Ethnicorum millia, quæ
ſalutari lavacto ab uno Xaverio ablu-
ta ſunt, ubi eſſent? ubi tot Idola,
combuſta alia, alia in fruſta commi-
nuta; ubi tot Templa, aut exculta
ſplendidius, aut à fundamentis edu-

Ga? Quid jam haberent Hiſtorico-

rum calami, quod ſcriberent de Le-
gationibus nominatiſſimis inde ex Ja-

onia, tam antehac Europæ ignota,
P8 Pæ 18

tantis remotâ terrarum & marlum in-
tervallis „ ad ſolium Vaticanum *
Quid de China, Auguſtiſſimis Cru-

cis Triumphis apertâ à Matthæo Rie-

cio ? Quid de Brafilorum oris ab
Anchieta Eccleſiæ ſubjugatis? Quid
de Funchinenſibus, quos Baldinot-
tus in vera fide inſtituit? Quid de
Ethiopia, theatro laborum Andrex
Oviedi? Polsétne pari modo aut
Anglia jactare ſtrenuos ſuos pugiles
Campianos, indefeſſos Germania
Caniſios, literatiſſimos Polonia Var-
ſevitios, Eloquentiſſimos Gallia Co-
tones, admirabiles Italia Bellarmi-
nos, quorum & linguis & calamis
Hæreſis clades paſſa eſt tam luculen-
tas? Tot libri, quibus Bibliothecæ

ornatæ & refertæz ſunt, tot Docto-
res, quibus Academicis proviſum

ſubſelliis, tot pro DEO & fide te-

ſtes, quibus ſiderei orbes ut novis

ſtellis diſtincti an prodijſſent in

Mundi theatrum, ſi ſua ſe in ſpecu

continuiſſet Ignatius, ſuis tantènmm
noxis eluendis occupatus, non alie-
nis impediendis ?2 Non nekcio, alios
in Eccleſia lacros Cœtus, ut noſtro
minimo ætate, ſic alijs præclaris do-
tibus priores, tantundem utilitatis

Reipublicæ Chriſtianæ afferre potuiſ-

ſe, ſicut olim attulerunt, hodiéque
afferunt. Sed nônne & iſtud magno
fuit emolumento, his quaſi fratribus
natu majoribus operam jungere in
rebus & factis tam præclaris; ſucce-
dere parti ponderis, quod ferebant

labores eorum ſublevare, induſtrijs

auxiliarem manum porrigere, & in
tanta meſſis ubertate Operatorium
R 3 nume⸗

134 PANEGYRICUS DECIMVUsS,

numerum augere? quamquam diſſi-
mulare jam non poſſlum ſine nota aut
ſimulatz demiſſionis, aut timoris
non pij, id quod ipſi Pontifices Ma-
ximi oraculis tam concordibus pro-
nuntiarunt ? nimirum: Quòd ſicut
DEUsS in Eccleſia, quoties novi ad

certamen Gygantes provocaverunt,

de novis ſemper illi Davidis æmulis
proſpexit, qui capita illis, non alijs
magis armis demeterent, quàâm qui-
bus ipſi ſeſe jactabant; ſic decimo
ſexto Eccleſiæ ſæculo, cuùm caput
Lutherus in Germania, Caflvinus in
Gallia, in Anglia Henricus extuliſ-
ſent, de tota providere phalange vo-
luit ; quæ non alijs magis armis,
quàm litteris & eloquentià, poſt-
quam litteris & eloquentiâ potiſſi-
muüm perfidè illi abutebantur, eos-
dem debellaret ac proffigaret.
Sed ut ad Ignatium redeamus:
ego equidem non minus illum admi-
ror, cùm intueor hominem jam gran-
di natu, luſtrorum propeè ſeptem,
prima inter parvulos elementa litte-
rarum in publico gymnaſio diſcen-
tem, quàm quando antea videbam
arcaniſſima Religionis noſtræ Myſte-
ria in obſcura Manreſæ contemplan-
tem. Et ſi hoc non fuit ardens deſi-
derium totum ſe impendi majori DEI
gloria, quod tandem fuit? Initium
facere ætate tam profectâà, propen-
ſione animi tam repugnante, viribus
tam deficientibus, combinare inter
pueros elementa, penſurn memoriæ
Magiſtto reddere, vulgaris linguæ
themata verbatim latine balbutire,
donec per omnes ſcholarum gradus

eniſus, à Grammaticæ infimo ad ſu-
premum Theologiæ conſcenderet?
Illud certum, longe plus moleſtiæ Ig-
natium faceſſiviſſe orco periinaci
hoc literarum ſtudio, & hunc vicil-
ſim Ignatio, dum hac in palæſtra de-
ſudabat, quàm dum orandi ſtudie

totum ſe conſecrâret. Nec dubium.

quin ille, quacunque demum condi-
tione, facilius peſſurus fuiſſet Igna-
tium redire ad ſuam cavernam, dum-
modo è Lyceo faceſſeret. Quid du-

bitatis? intelligite potius artes ſubti-

liſimas, quibus hanc ille in frau-
dem impellere Ignatium molitus eſt.
Quoties ſub illa initia tirunculus no-
ſter ad ſcholam ventitabat, mox ver-
ſutus hoſtis in lucis Angelum trans-

formatus, totum illi cælum pandere

videbatur. Obijciebat illi confeſtim
ſuperna illa ſpectacula, quibus Man-
reſana in caverna erat gaviſus; illas
ectaſes, illam quietem, illos raptus:
inde ſuaviſſimas ex oculis eliciebat
lacrymas, & cuùm cerneret, aperire
librum ad mandandas memoriæ ver-
borum conjugationes, ubi primam
ad vocem ventum erat. Amo, amas,
hic eum cogebat ſiſtere, & non jam
objiciebat animo ſordidas illas & fœ-
tentes imagines, quæ amores impu-

ros excitarent, ſicut cum alio adver-

ſario quocunque factitâſſet: ſed to-
tum illi cor amoris Divini flammis li-

quefaciebat, quæ illi ſuggerent:

Claude, Ignati, claude librum hunc:
nec enim tu amandi artem diſces me-
lius, quàm illo Magiſtro, qui te in-
gratum etiamnum & perduellem,
tantopere amavit. Amare te doce-
boant

k, timve locles

Lom ommes

lte un gun mnin
X lendn eum neſar
jikinr ludins
lngveniupo leni
emun fulit Pro d⸗
,lbolim pro ert
in intio wir ſndt
Tietechma minis .
t, paunm zMluit,
nit ter Manelim
ſe ienum 1Mperiino
et: cenis Ee itrum
enponi iMcem affd
ulſtibetgue gnutio
ummen; gvo gepren
in irorſolte creql
1inun DE0 pror
unſe eincepe ſtuc
Meruptorum: Ma
eram Gabet ei (aus
Nekin Ewend
i,mnihen
cunge dn Keir
Neepz ſche

lum neli enti
„ . Heli rer

1
an cvernam ln⸗
0 lceſleret ica.

iete potits me lli.

idus hane ille in iu.
e lonelium molitc ,
Alt iniia runculus no.
m ventinbat, mor ver.
in bis Angelun an
otum il colum puder
Obijcichat ill conteſin
peaclla, gibis An⸗

Femme eat gavils; iS

n quietem, ilos upnn⸗
imas er oculis elidtht
cum cerneret, 2pein
andandas memorie ie-

griones, bi innn
mntumn eret. Ann Nh

ebat ſſter, E non n
imo lorcdidas lns⸗
es, Or mmofes inßr

, ſenr an a1 e

que balituſet li .
moris Divini nm
„ un il ice
lande lbrum hun-.
caude lmue .

marir ben

DE S§. GNATIO LOYOLA SOC. TESU FUND.

bunt in ſylvis aviculæ, quæ ſub au-
roram ſtatim laudum vectigal DEO
pendunt: aniare te docebunt ccli ſi⸗
dera, quæ nocturno tempore DEO
gioriam concinunt: flores, herbæ,
plantæ ‚fontes, feræ, eloquenti ſuo
omnes ſilentio amare te docebunt,

dum omnes Conditori ſuo tam fide-

les, timque dociles ſunt. Sic hoſtis
ille cum Ignatij animo loquebatur,
& lſenſim eum inelcçcando dulcedine
priſtinæ ſolitudinis, invitabat ad re-
linquendos pro ſilentio ſtrepitus, li-
terarum ſtudia pro orandi aſſiduita-
te, & ſcholam pro ersmo. Et verò
cùm initio vir ſanctus occultas ini-
mici technas minùs perſpectas habe-
ret, parum abfuit, quin Barcinone
relictà iter Manreſam relegeret, ſuo
ſe iterum aſperrimo ſacco involve-
ret: catenis ſe iterum oneraret; niſi
tempori lucem affudiſſet DEUS,
monſtrâſsetque Ignatio, periculoſum
errorem; quo deprehenſo fic eum
ſuæ inconſultæ credulitatis puduit,
ut juratus DEO promitteret, nun-
quam ſe deinceps ſtudiorum curſum
interrupturum: & Magiſtro, cui o-
Peram dabat, eàâ causâ in Templum
quodpiam ſe vocato ad genua provo-
lutus, fraudem aperuit, veniam pe-
tijt, rogavitque enixe, ut quotieſ-
cunque deinceps ſcholaſticum pen-
fum neligentiùs redderet, ſeverè mox
in ipſum, ræquam in ullum ali-
um, animadverteret Et ea fuit pro⸗
fundæ & ſeriæ hujus demiſſionis mer-
ces, ut datus ruborem malus Dæa-
mon, technis ſuis jam detectis, mo-
leſtus porrò eſſe non auderet, Ceſ⸗

33 †

sàârunt in omne deinceps tempus

ectaſes illæ novæ, cùm litteris va-
candum erat; & ſuavitates illæ im-
portunæ, ipseque quotidianis incre-
mentis redditus inſtrumentum Divi⸗
no honori proferendo aptius, quid-
quid vel in ſe, vel in aliis eum in
finem ſerviebat, urſurpabat ſedulò;
ſolem eâ in re imitatus, qui ſupra
horizontem hemiſphærij emerſus ,
non paulatim illud & per partes, ſed
momento eodem totum ſuo lumine
perfundit, Sic ille confeſtim coœpit
in Templis, in plateis ac compitis
Lyceis, in ædibus privatis, ruri dif-
fundere cœleſtis doctrinæ radios .
abuſus extirpare, afſceteria ad vetes
rem diſciplinam revocare, diſturba-
re conventicula, ludos tollere; &
præcipuè revocare in Templis cre-
brum ſacrorum myſteriorum ufum ,
qui penitus in deſuetudinem abiérat.
Et verò mira res viſa, quomodo
ejuùſce ſortis homo, necdum Eccle-
ſæ, necdum ſacræ ulli familiæ arcti-
ùs devinctus, ſed plané profanus
ſemilacer, victum quotidianum fru-
ſtatim emendicçare ſolitus, tantum
æſtimationis brevi tempore ſibi con-
ciliaret, ut mox ac ille loqui cœpil-
ſet, urbes præcipuæx, & cæterarum
capita, Barcinon inquam, Complu-
tum, Salmantica, Pariſiſ, Venetiæ,
Roma, in alias mutarentur; cùm in
his tam multos, modis tam admiran-
dis, nee de plebe homines, ad DE-
UM reduceret, ut tanquam animo-
rum Incantator (nihil exaggero )
tanquam animorum Incantator cita-
retur ad ſuprema omnium iſtarum ur-
. bium

13 46 pPpANEGYRICUS DECIMVUS,

bium tribunalia, ſemper ob manife-
ſtam innocentiam abſolutus, ſemper
0b Prodigioſam authoritatemn, & in
animos vim, ſuſpectus. Hinc quan-
tum non illi pro DE] gloria toleran-
dum fuit? Hi illum inſectati ſunt ca-
lumnijs, illi deſpexerunt contume-
lijs, Magiſtratus conjecerunt in car-
ceres, onerârunt vinculis, ligarunt
compedibus, ſic ut tantum non vitàâ
ac languine ſuus illi Zelus, & anima-
rum juvandarum ſtudium conſtaret;
cujus causà non lemel, ſi non mor-

tuus, exanimis certé inventus eſt,

fuſtibus male mulactatus ab i ijs, quo-
rum é ſinu concubinas avulſerat, ut
Chriſto ſpon las dedicaret. Facilè
jam comjicietis, an illum itinerum

difficultates, an cœli tempeſtatiſque

incommoda & injuriæ, an corporis
valetudo deterior, an animi ægritu-
dines morari unquam potuerint, quò
minus, tanquam Venator cupidiſſi-
mus, curreret anhelus per rupes &
Præcipitia, per vepres & ſenticeta,
ubicunque prædæz alicujus veſtigia de-
prehendiffet. Teſtetur hoc miran-
dum illud conſilium, quod coœpit
Pariſijs, ubi cum fruſtra apertè hor-
tando, ſupplicando, terrendo cona-
tus eſſet Jjuvenem impudicum in ſe-

mitam reducere, non dubitavit illi
ſanctas ſtruere inſidias „& tempore
Perfrigido, nocte obſcurà, in ſtag⸗
no gelido, Penes quod miſero iter

erat ad amaſiam immerlus expecta-
re; & ubi primum hominem aſpe-
“ vade infelix, vade, vociferari,
hi-

« ego nudqus hteho interim: ut
Pro te & preces fundam, & pœnas

dem, donec tu DEUM protervàâ tus
libidine provocare deſinas, me nulla
non nocte hic ſpectabis dum vadis,
ſpectabis dum redis, & meo in cor-
pore luam pœnas ſceleris, quod tu
corpore tuo admittis. Non fuerunt
voces iſtæ, ſed fulmina, quibus mi-
ſer ille conſternatus humi ſe abjecit .
manus dedit, reſipiit, & pignoris

interim locò Ignatio obtulit prom -

ptiſſimum, quod potuit in tanto fri-
gore ſolatium & Jevamen, totum
torrentem calentiſſimarum lacryma-
rum. Parvúmne hoc eſt, AA. Zeli
Apoſtolici argumentum? Scio de
Bernardo etiam, Anlelmo, Cuniber-
tho, Henrico, Petro Damiani, viris
ſantiſſimis, jegi „& ut prodigium
fervoris atque amoris, laudari, quòd
ipſi quoque nudos ſeſe in undas frigi-
diſſimas imerſerint. Liceat tamen
hic advertere, quòd iſti hac demum
causâ rem tam inſolitam auſi ſint,
ut quibus ipſi ardebant, non quibus
alij, libidinis faammas extinguerent.
Quis alius alieno tantum bono hoc
fecerit, præter Ignatium, ſcio nemi-
nem. Dignus proin erat tam ardens
zelus, ut hac ipla ex glacie ardentior

prodiret ad Mundum accendendum

& infammandum.
Et verò viſus eſt ille habere ab
Igne, ut nomen ſic peculiarem hanc
uni Igni vim ac dotem, omnia in
propriam ſubſtantiam convertendi.

Quptquot enim interiore cum Igna⸗

tio familiaritate jungebantur, non
tantuùm deſinebant eſſe impij, non
ad quamcunque vitæ ſanctimoniam

anhelabant, ſed ipſ quoque procu-
ran ſæ

cenl,1t tolu Mn
k te iſumm
Eelmnmc eg⸗
polene drhet,
aipo gori D
u U; kecit de

(Um 1d teddendam

münaroum, in ſaluti
zevocituum, Vide
Volniſe concedere l
bor eler qiuſcemod
Nege umen velin
ve eitoline D El.
Ullee lonatiom.
Wrzmtum, cüm
nilr decumben
(ahlendide &n
1, miſloum llin de
1 fon, Primum 00
Bituum leddend
Dalmmmdom pll
unnehn piopten⸗
Pernde guii igei
Eernibar u
natium aern

N. gien .

ann leleis, uodh te
D Nn ert
tnmn, guihw n.

fnatus Humi ſe eet
reüpnit, pi oi
lgnrtio ohtult dor.
od potiit in nt
leyamen, kotin

miſimaum hayn.

me hoc eſt, 44. 71

gamentum? Kio de
Anlelmo, Cunber.
1 beto Dmimi , Viris
legi, & ut prodigium
mmotis, laudati, godd
Odos lele in undin ig⸗
tlerint. Liceet tamen
god iſtihac demmn
n inſolitam auſi ſinn,
Aebant, non guibt
Mammns ektingutren,
enO tantum bono vo
er lonatium ,lcio nen⸗
s Proin ent tin oen
inla er gace rdento

ſondom Accenden 4

edin cor.

DE S. IGNATIO LOYOLA SOC. IESU FND. 137

randæ aliorum ſalutis ſitientiſſimi ef-
ficiebantur. Et en occaſionem, quà
ille Eccleſiæ novam dedit virorum
Religioſorum cohortem, qui, quan-
tumlibet provinciarum, quas natales
habuerant, ſpatijs disjuncti, idio-
mate materno diſſimiles, occupatio-
nibus diffſerentes, omnes tamen eo-
dem eſſent animo, eodem ſpiritu,
ijsdem deſiderijs, eodem zelo, effi-
ciendi, ut totus Mundus cœli ſpiritu
arderet atque inflammaretur.
Sed jam nunc ego adverto, non
poſſe me porrò ea, quæ Ignatius non

fecit pro gloria DEl ſejungere ab ijs,

quæ DEUS fecit pro gloria Ignatij:

cum ad reddendam illi mercedem tot

animarum, in ſalutis æternæ ſemitam
revocatarum, videatur illi DEUS
voluiſſe concedere honorem, ut Au-

thor eſſet ejuſcemodi ſacræ Familiæ.

Neque tamen velim cogitetis, eò
uſque diſtuliſie D EU M glorioſum
reddere Ignatium. Conſtat inter
nos, jam tum, cùm etiamnum æger

domi ſuæ decumberet Ignatius, in

lectica ſplendide & molliter appara-
ta, miſſum illi à DEO aſpectabilem
Petrum, primum cœleſtis aulæ Mi-
niſtrum, ad reddendam ſanitatem,

&W perſanandum vulnus, quod in

Pampelona propugnanda acceperat;

perinde quaſi gratiàâ tam ſingulari id

agere videretur, ut ſuas ad partes Ig-
natium traduceret. Sed quia tum iſte
nondum ita integre ſe permittebat
DEO vocanti, pravarum appetitio-
num æſtu repugnante, qui in illa tri-
ginta annorum tam ignea, & tam li-
bdera ætate vehementer bulliebat;
R. P. Jegneri Panegyr.

4

quid porrò ſecutum eſt? Deſcendit
cœlo Virgo ipſa puriſſima, cum ſua-
viſſimo ſuo in brachijs puſione, in-
greſſa cubiculum, totam ſe Ignatio
ſpectandam indulſit, & virgineo illo
vultu ſuo tantum eidem robur con-
tulit, ut omni fomite, neſcio ſopito
dicam, an extincto, ab eo momen-
to in omnem deinceps ætatem mane-
ret Ignatius non alienus tantùm ab
omni voluptate, quæ ſenſibus blan-
ditur, ſed eam planè faſtidiret, ad
omnem titillationem velut inſenſilis:
perinde ac ſi in ipſo illa cœli volu-
ptas id eſſet operata, quod vinum
lolet ex palma expreſſum; hoc enim
guſtatum palato penitus inſipidum
reddit vinum aliud quodcunque, &
abſtemium efficit. De hoc uno,
quid vos judicatis, AA? Ego qui-
dem non ægrè capio, quòd DEUS
ejulmodi donum ſubinde conkferat
Perſonis ſanctiſſimis, quæ in ejus
obſequio incanuerunt: ſed quòd fa-
vorem eundum conferat viro, qui
non tantùm medium, ad perfectijo-
nis apicem, iter nondum confece-
rat, ſed qui ſtadium vix eſſet ingreſ-
ſus; iſtud profectò fuit illum vel
ad intimorum DEO amicorum in-
vidiam gratiis cumulare. Si autem
DEUS favoribus tam peculiaribus
demonſtrabat, magnæ ſibi volupta-
ti eſſe, extollere Ignatium, tironem
etiamnum in virtutis palæſtra, imò
adhuc hærentem in ſæculo ; quàm
beneficus deinceps in eum fuerit ?
Nova & inexpectata res videbitur, ſi
vobis recenſeam intimam illam fami-
liaritatem, quàâ eum reliquo vitæ de-
2 curſu

12⁸ „ PANEGYRICUS DECIMVUS,

curſu dignatus eſt? Quadragies circi-
ter ſpectandum ſe illi Chriſtus obje-
cit ſub illa Manreſanæ ſolitudinis ini-
tia: & eâdem in cavernâ toties fere
repetita ſunt ſpectacula, quibus Ig-
natio manifeſtata ſunt arcana, quæ
in Mundo condendo, in eodem re-
perando ſunt geſta, maximè quibus
profundiſſimum Increatz Triados
Myſterium tanto in lumine objectum
illi eſt, ut ſi regreſſus inde novam
omnino rerum faciem offendiſſet,
abſumptos igni ſacros libros, Syno-
dorum decreta abolita, templa pro-
fanata, Divorum ſimulacra combu-
ſta, Crucifixi DEl ſimulacra confra-
cta, & mortales ad unum omnes
ſacro Fidei lumini rebelles, ex una,
quam Manreſæ hauſit, doctrinâ,
promptus paratusque futurus fuiſſet
ad fidem velut in acie contra adver-
ſarios quoscunque, etiam ſanguine
ac vitâà fuâ ſanciendam, quin imò
tum vel maximeè videbatur ſibi præ-
quam aliâs fidem DEO datam fuiſſe
ſervaturus; Nili exemplo, qui tum
mari ſuum tributum majori ſolicitu-
dine pendit, majori copiâ, majori
abundantiâ, quando omnes circum
rivi nimià ſiccitate exaruerunt.
Et ſi tamen, qui miretur atto-
nitus, potuiſſe illum literarum, ut
tum erat, diſciplinarumque penitùs
omnium rudem, ſeribere parvulum
illum quidem, ſed admirabilem ſpi-
ritualium, quem dicimus, Exercitio-
rum librum; librum, in cujus glo-
riam dixiſſe ſufficiat, quòd contra ip-
ſum omnes, qui hodie in Eccleſia ex-
tant, Errorum Magiſtri rabidos ſuos

dentes, rictúmque exeruerint, 2-
pellando nunc illum, opus ſtygis,
nunc Officinam Magicarum artium,
& omnium Incantationum Epilo-
gum. Sed demus veritati locum AA.
& laudem, cui illa debetur; opus
hoc MARILE magis fuit, quâm Ig-
natii, qui cùm tum elementa tantuùm
literarum & legere, & formare néſ-
ſet, aliud ea in re non præſtitit, ut à
Majoribus noſtris optima fide acce-
pimus, quàm ut chartæ committeret
Prælectiones illas, quas Virgo Ma-
ter, toties ad eum inviſere ſolita, ore
tenus ipſi tradebat; & idcifco ſiquid
eo in opere de ſuo habet Ignatius,
illud ſolum fuit, quod cœleſtis roris
guttis conchæ præſtant, hoc eſt, ut
noſtris illas uſibus accommodent. Si

illud latendi, & prodigioſos favores

ſibi collatos altiſſimè diſſimulandi
elandique ſtudium non obſtitiſſet,

quanta ejus cum gloria recenſere hie

poſſem, quod in illa prodigioſiſſima
animi à ſenſihus per octo ipſos dies
alienatione videre ipſi contigit? eſt
tamen extra controverſiam, non mi-
nus admiranda tunc circa illum acta,
nec minoris momenti arcana patefa-
cta, quàm qualia non diu poſt intel-
lexit, quando tam multiplici illi for-
ma ac habitu Chriſtus Servator ap-
paruit, nunc Patavino in itinere ad
animos undique deſtituto addendos;
nunc in navigatione in Cyprum Inſu-

lam in profundo quodam animi moe-

rore: nunc non procul Romaâ, cùm
ſuum illi ea in urbe præſidium ac tu-
telam addixit. Et tamen poſtremum
hoc ſpeaculum illud eſt, quo jure

meri-

emn int⸗ ſertet,
ceſſit tune gelertum,
DeUN underet.
D20 gubn, ſ
lit. Aenetis ſe⸗
ven ztemum FPilio
amen indcto, Ig
ſunltos ines veheme
Ae etian commend
elponderet Eilus
un guni? Verſis r
0o vulu, cum pr.

ſilet, eungem ſim

Inglinmolena & pon⸗
ens, (uviter ſobt
u, ii None ⸗
1e Wen dverſorum
lorbilſgniäcorun
tennt, ſe feltcium
DI, Iur letenlg i
ſutt hor cenum,
niton be nii vehe⸗
iielu hnlie
umn monſine
Iumimihuſg
Petleenionen woride
Lorie, u calnile
umos ahiicien in
1, ut leſe efen
1 he
gen, Por

iis: kolenine n

Utom el

emenhn tintin
ete, & formme til.
te non graſtiit, ul

tis optims fide ct.
1t charte collinitet
, gon Vitgo MA.

m invilere loſta, ore
dt; & deitco ſani
luo lubet lanatit,
t1, quod Caleltis toris
Preſtant, hoc eſt, u
bus ccommodent.
prodigiolos kidte
ltiſfime ciſimulandi
dium non obſtiiiſet,
n glorun lecenete bie

in ila procigioſiſi

18 per 000 Phlos ies
lete ipl ndigte
ntrovetftam, non m-
unc cire ilum ch,
omenti rcani patelr⸗
li non i polt inte⸗
tum muliplei l hn
Chriltu Sernator 1,
tawino in innene
be geſtituto Nule

DE S. ICGNATIO LOYOLA SOC. ESU FUND. 139

meritiſſimo minima hæc noſtra So-
cietas gloriatur, quoties meminit
ejus, quod jam nunc enarrro.
Ibat Ignatius cum aliquibus ê
primis ſuis Sodalibus ad Urbem Mun-
di Reginam, ad illum unanimem Ma-
nipulum arctiſſimo aliquo vinculo
colligandum: jamque haud procul
meœnibus aberat, cuùm antequam pe-
dem intro ferret, in tempellum ſe-
ceſſit tunc deſertum, ut preces ad
DEUM funderet. Sed qui loqui
DEO cogitabat, loquentem ipſum
audiit. Alienatus à ſenſibus vidit Pa-
trem æternum Filio ſuo, humanam

carnem induto, Ignatii conſilia &

ſanctos fines vehementer etiam at-
que etiam commendantem. Quid
reſponderet Filius commendationi
tam gravi? Verſus ad Ignatium blan-
do vultu, cùm propiùs accedere
juſſiſſet, eundem ſimul cum Cruce,
ſanguinolenta & ponderoſa, com-
plexus, ſuaviter ſubridendo, Ego,
ajebat, vobis Romæ propitius ero. Si-
ve autem adverſorum, trunco illo
horribili ſignificatorum. præſagia hæc
fuerant, ſive felicium ſucceſſuum au-

guria, quæ ſerenus ille vultus nun-

tiaret, hoc certum, & illis, & his
Chriſtum lſe, niſi vehementer fallor,
huic ſuæ familiæ & Cohorti propiti-
um monſtrare, dum ſemper ipſe
minimi hujus Cœtus bono, ſic miſcet
pPerlecutiones favoribus, contumelias

2loriæ, ut cauſam ille non habeat aut
animos abjiiciendi inter dura & aſpe-

ra, aut ſeſe efferendi inter ſecunda
ac proſpera. Vos interim quid ſen-

titis? Poteratne plus gloriæ DEUS

dare homini, quàm illi ſignificare;
quòd tantopere curæ ſibi ſint futuræ
ejus Ideæx, & eum in finem præbere
ſe illi aſpectabilem, affari, ample-
cti, blande, & tanta comitate tracta-
re? Quamquam non opus erat Ig-
natio promiſſis ejusmodi, ut certus
eſſet de DEl ope ſibi in iis, quæx¶ me-
ditabatur, poſthac adfutura; utpote
toties jam illam præſentiſſimam ex-
perto. Poterat ipſi ſufficere recor-
datio ejus, quod acciderat, quando
ſub ſerum veſperum appulſus Vene-
tias, atque idcirco excluſus oppor-
tunitate & cibum ſibi & tectum quæ-
rendi, hæſerat ſub dio: mox enim
miſſa coœlo ſonora vox Treviſarum
Senatorem excitavit, juſsitque, ire
protinus, quæſitumque in compitis
Ignatium domum ſuam ducere, &
bene habere. Nonne ventis impe-
raverat DEUS, ut volarent, ſervi-
rêntque Ignatio, cùm Nautæ tenden-
tem in Cyprum Inſulam, eiicere in
ſcopulum, & deſerere deliberatum
habebant? ſane quoties illi totâà bra-
chiorum contentione navim illum in
ſcopulum impulerant, toties vento-
rum vi repulſi rejectique ſunt. Non-
ne procellis juſſerat, ut vindicarent
repulſam à Navarcho datam Ignatio.

dum é Palæſtina redux excluſus eſt

navi, in qua naulum ſolvere non po-
terat? Certum enim eſt, cùm miſer
ſolviſſet manè proſperè in navi in-
ſtruéctiſſima, ante noctem naufragio
periiſſe. Fuit, qui irâ vecors cur-
reret ad perimentum nudo ferro Ig-
natium: ſed ſic obriguit confeſtim
ictum vibrantis brachium, ut ſenſim
2 2 etiam

140 PANEGYRICUS DECIMVUS,

etiam tabeſceret, donec attactu ſuo
malum Ignatius diſpulit. Fuit, qui
Compluti affirmaret, dignum eſſe
flammis Ignatium: & non diu poòſt
ille in cineres ignis vindictà abiit:
Cordubæ alius dixerat, ſuſfocandum
aquis Ignatium, & ipſe modico abin-
de intervallo aquis hauſtus eſt. Adeò
ad tanti viri æſtimationem vindican-
dam diſcordia cæteroquin inter ſe ele-
menta conſpiraverant.
Si autem parte alterâ inter Igna-
tii adhuc ſuperſtitis glorias, numerare
vellem æſtimationem, quà, vel fren-
dente invidiâ & perfidiâ, Chriſtiana
in Republica floruit, quùm ſplendi-
dam vobis ſcenam aperire poſſem
honorum, acclamationum, applau-

ſuum ? Exhiberem vobis quatuor

Pontifices maximos, Paulum tertium,
Julium III. Paulum IV. & præ reli-
quis Marcellum II. qui tanti fecerunt
Ignatium, ut non uſitatâ ipſis nomen-
claturà, vix aliter illum, quàm ſan-
tum indigitarent: ejus libenter audi-
rent conſilia, opem ſæpe implora-
rent, familiariter converfarentur, ip-
ſo ſuggerente leges utiliſſimas ferrent,
Aſceteria fundarent, adoleſcentum
ſeminaria erigerent, providerent in-
digentibus, & primis ejus precibus
confeſtim deferrent, primis ejus nu-
tibus annuerent, celerius, quùm ad
Auſtri flatus ſuas nives Alpeſtria juga
exuant. Inde producerem joannem

III. Luſitaniæz Regem, qui ad ipſum

ut ſuum ad parentem ſcribebat? mul-
tuúmque contendit, ut à Societatis ad-
miniſtratione Ignatius ad totius Ec-
cleſin elavum admoveretur,. Obiice⸗

rem veſtris oculis ſacri ordinis homi-
nes, facto agmine ad eum recipien-
dum prodire ex urbibus, id quod
Ppræ reliquis Aſpritiæ factum, perſo-
nante interim omni ære campano, &

omni plebe ad deducendum hoſpi-

tem accurente. San um etiam Ca-

rolum Borromæum inducerem, ſuo-

met afrmantem teſtimonio, melio-
ris ſe vitæ initia, & tam ſublimis
ſancktimoniæ fundamenta ſe ſanctis
Ignatii Exercitiis debere: S. Philip-

pum Nerium, palâm profeſſum, ſe

admirandæ, quâ gaudebat, Oratio-
nis donum familiari cum Ignatio col-
loquio in acceptis ferre. Et ſi quid
etiam domeſtici teſtes valent, Xa-
verium ego inducerem, qui paſſum

omnem, quem in heroicæ virtutis

ſtadio promovit, adſcribit Ignatio;
eidem omnes animas, quas Chriſto
lucrifecit in Indiis; qui Ignatii adhuc
viventis nomine, abſciſſo ex literis,
quas ab eo acceperat, utebatur ad
ſtupenda quæque opera patranda;

qui literas ad illum flexis humi ſcri-

bebat poplitibus, ejus nomen cum
Cœlitibus aliis Litaneviticis in preci-
bus appellabat, & tandem Xaveri-
um, qui in ultimis, quas ad eum ex

Indiis dedit literis, folium extimum

his ipſis verbis, vel Vatis more, vel
tenerrime & ectaticè amantis, pro-
latis ſignavit: Meo Patri in Chriſto
ſancto Ignatio. Sed ad viri tanti lau-

des amplificandas non utar Magno-
rum æſtimatione, non Sanctorum
aliorum teſtimoniis, non filiorum
ſemper ſuſpectis encomiis. Prodeat
ex ipſo inferni barathro Lucifer; y.
⸗.

ſe ſoqu⸗
tellut, 1 8
noi nlu⸗
. ebe
ſa: lud reim
. Kinie ofe,i
1ommni A10 1

et, Ut Olen.
1 ubtoſol gett

erdn e d
üle tetid 4
guid 4 lummn

br ſpentii

erceere nol bit,
Nontominte min
lonnhenn feni
nentnen le lgnun
okem myofemn in d
Heo. Mruimus lucl
Kolgnuins? marimt
wicamor line otnn
io ACalnt ha
fus kcinoris memint
is AMum glonian
Uümne pobis rigetur
luinter nortales ille
Rokoſtem malos D
Muitn UMuidem no
1Mnto hoſtes d
ugni holtes jurat
441 Cellendere ad
Enner biolt. le

Moris edrum temn

m ign ſon zi
ninig honinum
Godd s iu, ur
em (its Cnttov.

1,

lien
une 34

um, pert
G.
lkr mpend .

Geclcenlun woh.
undun eliann (a.
nm cerem, ſ.

1eu

palin prolellom, e

4n guebet, Onnid.

ilani amn lonatio ol.
nis lene. Eiſ ui
Ci teſtes palent, Nr.
Aucerem, gui pallumn

n in hercicz Vitumd

Vtt, dlcribit Igneio;
zninas, Olas Chrito
is; gui gnati achue
e, ablceiſlo er literi,
cepennt, Uedannn 2
gle ohenn pinmdn
lum geris dumi i⸗
us, ejus nomen cun
itaneviich in prec-

1, & tndem Xwel.
imis, Ouns 1 eumn el

ris, kolium extimon
vel Vuis mote, 1

Orice amuntis, 5

Mes atfi in i

ed u wii tmnil .

ir M
uns non c n

e, don ſnn

moniis, 3 poler

ene .

orcinit ho,
1eUn kecid
ubih i Pen.
diiie cn do

d 4
lins
undimentt ſe rc 1
is debere: §. Phiimh.

DE S. GNATIO LOTYOLA SOC. IESU FUND. 1

ſe fateatur, ipſe loquatur, quod in-

ſuperabili vi coactus tacere non po-

teſt: & ſi recte pronuntiavit Hiero-
nymus: Ilud verum eſt teſtimonium,
quod ab inimici ore profertur: per me

licet, ut omni alio teſtimonio inſu-
per habito ſoli credatur Lucifero. Et

quid ille tertiò dixit de Ignatio,
quando ad unum ejus nomen, utut
tum adhuc ſuperſtitis, coactus eſt
excedere corporibus, quæ inſederat?
Non nominate mihi Ignatium, dixit
horrendo cum fremitu, non facite

mentionem de Ignatio, hoc enim

hoſtem majorem in Mundo non ha-
beo. Maximus Luciferi in terris ho-
ſtis Ignatius? maximus omnino. Ob-
liviscamur ſanè omnium, quæ de Ig-

natio dicta ſunt hactenus; non alte-
rius facinoris meminerimus, omnem

ejus aliam gloriam taceamus. Pa-
rümne vobis videtur, quòd quam-
diu inter mortales ille fuit, majorem
ipſo hoſtem malus Dæmon non ha-
buerit? Equidem non deerant tune
in Mundo hoſtes dæmonis, hoſtes
magni, hoſtes juratiſſimi. Nolo

AA. deſcendere ad comparationes

ſemper odioſas. Legat, qui volet,
hiſtorias eorum temporum, feraci-

um, ſiqua fors alia, laudatiſſimæ

Sanctitatis hominum, & fubinde,
quod videbitur, ſtatuat. Ego qui-
dem citra controverſiam aſſero,

quòd magnopere honoratum ſervum

ſuum DEUS voluerit, dum tribus
omnino vicibus coëgit malum Dæ-

monem non diſpari ſemper fremitu,
imò vocibus ijsdem, teſtimenium

edere tam luculentum.

Unum ego aliquem ſolum in-
venio, qui Ignatium ſenſu indigna-
tionis implacabili exoſus, induci nun-
quam potuit, ut vel tantillum ad
ejus gloriam quoquo modo confer-
ret. Et quis hic alius ab ipſo fuit
Ignatio, qui quantumcunque ſe ſem-
per agnoſceret aut formidatum à ma-
lo dæmone, aut à mortalibus hono-
ratum, aut à Superis omni favorum
genere præventum, obſtinato ſem-
per animo id egit omnium ſtudiis ob-
nixus, ne honoraretur. Imò donee
inter nos fuit, non aliam à DEO
grattam petiit, in præmium omnium.,
quæ pro ejus gloria fecerat, ac tole-
raverat, niſi ut vivus omnibus eſſet
ludibris, mortuus omnium & me-
moria deleretur. Hinc ille tam ſtu-
diosè celabat acceptas omnes à colo
gratias, profundiuùſque tenebat oc-
cultas, quàm aurum Tellus, & gem-
mas Oceanus. Et quia audire ali-
quando coactus eſt, quòd is, quo-
judice pro pœnitentiæ tribunali ute-

batur, & in cujus unius ſinum hæc

arcana effundebat, non aliud dixerit,
quàm ſibi unicè in votis eſſe, tot ho-
ris vivere poſt Ignatium, ut palâm
facere Mundo poſſet inauditos coœli
favores illi collatos; non mitiùs il-
lum, quàm vitæ ipſius ja urâ, mul-
Gavit: Neque enim tantùm abinde
deſiit ſuas illi noxas aperire; ſed eam
à DEO in ſuæ modeſtiæ ſolatium.
noſtræ autem infelicitatis augmen-
tum, gratiam impetravit, ut ille ani-
mi arbiter pauculis aliquot ante ipſum
diebus hujus e vitæ ſtatione decede-
ret. Et en cauſam, ob quam etk
5 2 no92

142 PANEGYRICUS DECIMUS,

non parum ego vobis de ejus gloria
prædicavi, majora tamen quæque ſi-
lentio involvi. Sic Ignatius voluit:
& idcirco de ipſo ſolo queri poſſu-
mus, ſi de eo nobis innotuit, quod
minus eſt, meliora autem noſtræ no-
titiæ ſunt ſubducta. Faciat tamen
Ignatius, quantum volet, ut inter
Mortales minus ſit honoratus. Si
vivens voti damnatus eſt, mortuus
tamen id non perinde conſequetur.
Sæpius ille apud DEUM inſtitit, ut
mortui cadaver in fimum abiiceretur.
Sed vel ingratiis ipſius, non argento
tantum & auro ſepulchrum ejus ni-
tet, ſed ipſæ adedò ſtellæ coelo ſe de-
miſerunt ad tumbam ejus exornan-
dam; id quod aliquibus videre da-
tum eſt, cum ejus cineres ſecundè
tranſpondarentur: petinde ac ſi, cum
nondum illi cineres penetrare ad
æthereas ſedes poſſint, ubi cum ani-
ma, beatâ æternitate fruentur, cœ-
lum quodammodo cum iis habitare
vellet. Inde etiam potuerit Ignatius
obtinete, ne vivens afiis prodigiis
inclareſceret, niſi quòd ad vitam re-
vocarit miſerum quempiam, quem
furor ad ſuſpendium adegerat; bra-
chii uſum reddiderit fzminæ, quæz
cum amilerat; fanärit alterius ma-
num ambuſtam: phityſi laborantem
bene precando curaârit; malo cadu-
co liberarit unum aliquem, contagio-
