ſtris Proſapia, quantum illi ſponde-
bat gloriæ, ſi igneà illà ingenij vi
uti voluiſſet vel ad Infulas ſibi in
Eccleſia, vel ſublimes in Aulis ho-
norum gradus procurandos? Non-
dum attigerat annum vitæ quintum
decimum, quando jam emenſus
Philoſophicum ſtadium , ducente
Petro de Hibernia, magnæ famæ
Magiſtro, omnes eodem in ſtadio
ſecum decurrere ſolitos tanto poſt
ſe intervallo reliquit, ut totius Ur-
bis Neapolis oculi, omnis fama,
omnis applauſus in eum unum ver-
terentur, tanquam in Curſorem
magnanimum, qui tam non habe-
ret, qui eum præcurreret, ut ne
qui ſequeretur quidem. Quis igi-
tur dicat, quouſque demum pro-

gredi Thomas potuiſſet, ſi aurà
tam favente longiùs ſe ferri ſiviſ-
ſet? Sed’ cùm ipſe ſapienter ſecum
deliberaâſſet; aliud ſcilicet non eſſe
omnem Mundi honorem, quàm
auram variam ac mutabilem, ad
eum aſpirare longe infra ſe duxit.
Cùm proinde in oculos ejus incur-

riſſet naſcens tum ac plane nova

Prædicatorum ſacra Familia, eò
clam alijs ſe contulit, ut lateret,
ut omnes titulos poneret, patrimo-
nio ſe ſpoliaret, & omnis hæredi-
tatis ſpe; 'ut ſic nudum ſe com-
mitteret vaſtiſſimo illi contempla-
tionis divinæ Pelago, in quo lſcie-
bat nec littus ullum uſpiam pro-
ſpici, nec fundum inveniri. Mira-
mini forſan, AA. pectus tam te-
nerum rem tantam eſſe auſum? hæc
nimirum fuit illa jam à primis an-

nis inſatiabilis in Thoma aviditas,

noſſe DEUM. Notifſima res eſt,
parvulos inde à prima ſua ætate
cupidiſſimos eſſe diſcendi. Unde
ſi quando vident papilionem vo-
lantem ad lumen, aut cicindelam
lucentem, ſi locuſtam ſtridentem,
importune mox quæritant, quid il-
lud rei ſit? quas autem vos puta-
tis pueri, Thomæ quæſtiones fuil-

ſe, in quas prima ejus curioſitas

proruperit? Quærebat ex omnibus,
quid eſſet DEUS? In hoc omnis
ejus dubitatio verſabatur, huic in-
ſiſtebat, hoc urgebat, hoc oppor-
tune importunè veſtigabat. Et in
cogitatione tam ſublimi videre erat
immerſum ſemper paucorum anno-

NNHH

1, le
(mäten Conten
gunc, Haude Ton
1e tun mortrliun
gui 2 Dil peleln
iingit, lle eis,
bis, guin galli
erot, i inlunns 1
inpuonabet, peiinie
nus eſſe polſit, qun
Tu oltendes, guamn
tns ſi Epicurus,
Amdo; qulen ſece
poſtum aſerendo,
Zuls ſngulorum ine
le Civinis Attribots
imque ſoblimiter a
nOrtles tuna DEl
ai ne le und i
Gogantgn InO, gun
1o, eadem er carne
gelun te int
tur, it0 20 lacn
Mebe eo votiz tuis
Knde te je
3, nee enim
1 Aiſinum Gin
cedenli i ii
ere
Prlmere,

„ E imiii

dono, ſi ſam malri

Nnd
. mutihlen a
inge inn lenit
ndcllos ein de.
toifue .
. 14, 10
vontolit, u Hen
0s poneret ifin.
k, & omnis hettlt.
lie nudum ſe con.
imo ili contemplr
Ago, in quo ſeje.
ullum ugiem Pro.
lom invenni. Mur-
A4. pehins tam te
lam eſſe auſum? hac
lu im¹ rinis an-
in Thoma criditzs,
Notiſſima res et,
¹ prim lus atit
le illcendi. Vnde
ent popilionen no⸗
en, A0t cicinbehin
locuſtam ſtiicentenn
gortitunt, guic ⸗
118 autem voS Hitr⸗
me rſtiones Ul.
nima ejos Croſiu
zrebit er Ommbh
6, In hoc nmn

3 IN⸗
batut e ,
vetſa ppet⸗

rùm puerum, ut ejus aſpectu hæ-
rerent omnes attoniti, & ſalubri
quàâdam verecundia ſuffuſi ; mon-
ſtrabatque is non obſcurèe, non jam
ut ſolem contempletur, natum eſſe
hominem, ut Anaxagoras ſomnia-
verat, ſed ad authorem ſolis &
Conditorem contemplandum. Age
nunc, gaude Thoma, ſi enim æta-
te tua mortalium erit quisquam,
qui ad DEl perfectam notitiam per-
tingat, tu ille eris, Tu demonſtra-
bis, quàm craſſus fuerit Chryſippi
error, qui inſanus libertatem DElI
impugnabat, perinde ac ſi Domi-
nus eſſe poſſit, qui liber non ſit.
Tu oſtendes, quàm fœde halluci-
natus ſit Epicurus, providum ne-
gando; quùàm fœde Cleanthes, com-
poſitum aſſerendo. Et ſic tu ſin-
gulis ſingulorum ineptijs confutatis
de divinis Attributis tam profunde
uimque ſublimiter ratiocinaberis, ut
mortales tanta DEl ſcientiàâ ſtupe-

facti, ne ſe tanto inferiores fateri

cogantur uno, qui ex eodem lu-
to, eadem ex carne formatus ſit,
Angelicum te ſint appellaturi. Ito
igitur, ito ad ſacrum alceterium,

inque eo votis tuis velificando da

operam, ut te abjicias, te vilem
facias ; hæc enim eſt ſecuriſſima
ad Altiſſimum quùâm proxime ac-
cedendi via, abjicere, ſeſe & de-
primere.

Et jam ivit Thomas, Sed cui
bono, ſi tam multi ſunt, qui adi-
illum tam ſacræ ſolitudinis pro-

DE S. THOMA AQUINATE. 155

hibere laborant? 6 DEUM bo-
num! quantum illi moleſtiarum
creari, quantum injuriarum inferri
video? Defcendite, feſtinate, ſide-
reis e ſedibus Angeli; nimis enim
atrox eſt, quam innocens adoleſ-
cens publica in via patitur, inju-
ria. Aggreditur illum miles prohi-
bente nemine, contunditur pugnis,
colaphis oneratur, & tandem con-
ſcelerati inſtar hominis in turrim
abditur, ut ibi vel ſqualore mar-
ceſcat, vel animum mutet. Sed
qui tandem ſunt, qui rem tam in-
humanam ſunt auſi? an Maurorum
* Gente aliqui » an Scythæ? an
Thraces? Prô! quanta hæc erit
nominis Chriſtiani infamia, ſi illos
prodam? Qui tam barbarè adoleſ-
centem optimum tractârunt, non
alii ſunt, quàm qui ſanguinis ne-
ceſſitudine illum proxime attingunt:
fratres ipſius, ſorores, Mater. Hi
cuùm, ut ſolennis eorum mos eſt,
ferre non poſſent tam repentè om-
nem, quam conceperant, gloriæ ac
magnitudinis, neſcio cujus, ſpem
exareſcere, ad quam aſpirare ac
pertingere poterat tam fortunatus
ejus ſtirpis ſurculus; ſui jam non
compotes tanto exarſerunt furore,
ut ad retinendum ſuæ Domus ac
familiæ fulcrum, conarentur Chri-
ſto eripere Imitatorem. Et quid
nequitiæ eam in rem non ſunt au⸗
ſi? Parùm fuit, omni illum arcere
cum viris Religioſis commercio,
quos ut rapaciſſimum volucrum ge-
nus formidabant: parum omni illi
inter-

IyS PANEYGRICUS DECIMVUS TERTIVUS, V

interdicere de rebus ad animum
ſpectantibus colloquio; parùm in
omni illum pietatis erga DEUM
obſequio turbare. Ultra hæc om-
nia progrefſi ſunt (ſtant mihi ad
rei memoriam comæ, & ſanguis
intra venas congelaſcit) progreſſi.
inquam, funt ad intromittendam
in conclave nequam & effrontem
mulierculam, quæ ad fœdos am-
plexus pelliceret. O nefas! 6 pro-
brum 6 perfidiam! Et quid facere
poteris tanto in diſcrimine, Ado-
leſcentum infeliciſſime ? næ ego
te tuo iſto in cubili mallem fero-
ciſſimo Erimanthidos Leoni, quâ⅛m
fœdiſſimæ huic Lenæ junckum in-
tueri. Dilſcerpſit manibus ſuis Leo-
nes David: ſed vicit illum fallax Bet-
ſabæ venuſtas. Suffocavit ſuis ma-
nibus Leones Samſon: ſed illum
adulatoria Dalilæ verba ſuperarunt.
Et tu iſtis tanto minùs robuſtus,
quid facies? Quid faciet Thomas?
bono animo eſtote AA. Stat ille
non tantùm inſuperabilis, & invi-
Ctus, ſed de hoſte etiam triumphat.
Jam ſe fugâ ſubduxit muliercula.
Et quibus expulſa armis? An ſe-
curibus, an haſtis, an bipennibus?
Nequaquam male enim hæc tela tam
debile brachium vibraret. Titione
ardenti. Telo tam debili, tam in-
firmo victa illa eſt; & tantillum
foci titionem infernalis hic titio
formidavit. Quid aliud ergo ſu-
pereſt, niſi ut deſcendant cœlo An-
geli, & novum hunc Athletam co-
ronent? ut lumbos cingant baltheo.

1 4.

N

qui tanto plus omni militari habet
gloriæ, quia hic non datur, ut pug-
netur, ſed quia tam feliciter pugna-
tum eſt. Jam facile aſſequor, quàâ
causâ non adfuerint in via Angeli,
quando illorum opem imploravi.
Non venitur ad bravium ſine cer-
tamine, nec præmium niſi labore
comparatur: nec Jacobus noſter per-
venire poterat ad contemplandum
ſine ullo impedimento DEUM, tan-
quam facie ad faciem, niſi & ipſe
priùs ſe in Lucta ſtrenuum demon-
ſtraàſſet.

Verùm Thoma noſtro jam in
ſacram illam ſolitudinem abdito neſ-
cio quos oggannientes. Si Tho-
mas tantopere amabat latere, de-

ſpici, & deſpicatui haberi, ut dice-

batur, cur tandem ille præ cæteris
§. Dominici familiam delegit, in
qua tùm altiſſimarum etiam diſci-
plinarum ſtudium ex proprio fine

vigeat, patet ampliſſima magnis &

acutis ingeniis ſcena ad ſui oſtenta-
tionem, & gradus ad altiora: at-
que adeò faces ſunt non quæ ſub mo-
dio latitent, ſed ſupra candelabrum
ponantur. Ita plane eſt.
men ipſa, quam contra Thomam
affertis, caula illum impulit, ut mo-
deſtiæ & abjectionis amore fami-
liam hanc alijs omnibus præhaberet.
Quis enim neſcit, quòd occulere
ingenium inter eos, apud quos nul-
lum huic doti pretium eſt, nulla pa-
rata præmia, res ſit haud magni mo-
menti? magaum autem quid eſt,

ibi

Hæc ta-

SE=
—
2 – —
—
2
=—

3 Cuim Alen
Kimu
is brſſ;ui Co
2 IYndges ſi
Abento imbrefein,
Orrulmm enn ſehole
an eclſ, aurd e
walttare coepille, u
Pos mutes aPpelare
mnd, ſeſoncdebe
umage zdera ) 0
Oſtentatonis, ut eon
cui eigem Mapitfo o
Ptum Ofenet kle,
Uom milentione,
m Prleidnes privn
rntk A Amiti
uſt 1tlonpo enpe
Ens, teſt giiil,
nir⸗ profcere
1s robis de e
utone lenlug n2
enſle in hine lmni,
rem, & Ple ſe
NOn n0

int in i Angel,

oben ingſonti
Carlum ſine cer.
emfum niſ Ubor,
Mobls nahere
Cöntemplindom
ento DEUi.
iem, niſi &
ſienunm demon.

1a noſtro im 1
inem bolto nel⸗
jentes, Ni Tho.
bit uete, de.
haben, ut ie.
n ile prr catens
lim Celeit, i
runn etiam iſi⸗
ex Propio ine
Gma magnis &
na 20 ki oſtentz.
14 ltiora: 4⸗
tnonquz id no⸗
pr canGelabtum
me elt. Nec t-⸗
contra Thoman
n impulit, ur m.
onis Amoft lumi.
nnidus Prahebret
uod oceber
93) 1Pd
etium el .
Oummi
ſt han 14

Pij illam occulere, ubi ſummo in
pretio eſt, ubi magna illi habetur

reverentia, primique ill communi

conſenſu konores deferuntur. Et
tamen quid ſpectabat Thomas,
quando ſe DEl obſequio tali in Cœ-

tu mancipaviti? prodire in aciem?

fulgere? alios poſt ſe relinquere?
præeſſe? Quiâm alienus ab his fuit
Thomas. Scimus enim illum à²
ſuis Præſidibus Coloniam miſſum,
ut Theologicis Diſciplinis illo ab
Alberto imbucretur, qui ætate illa

Oraculum erat fſcholarum, & De-

cus ſæculi, adeò tardo ſe ingenio
monſtrare cœpiſſe, ut contemptim
Bos mutus appellaretur. Interroga-
bat rarò, reſpondebat lente, tan-
tumque aberat ab omni vel umbra
oſtentationis, ut eorum nonnemo,
qui eidem Magiſtro operam dabant,

paratum offerret feſe, ſingulari er-
ga illum miſeratione, ad quotidia-

nas prælectiones privato ſtudio enu-
cleandas, & admifit ille obſequium,
audijt ſat longo tempore ſubdocen-
tem, egit gratias, nec nihil ſe ex
inſtitutione proficere præſeferebat.
Qus vobis de hac Thomæ agandi
ratione ſenſus? an adhuc cenſetis
veniſſe in hane familiam tam illu-
ſtrem, ut & ipſe ſpectaretur, qui
non uno, non duobus menſibus,
fed tribus ipſis annis tegere ſe po-
tuit Lynceæx Alberti ſcientiæ, &
mMenti ſagaciſſinæ? qui tam multo-
rum oculis illudere potuit, tam mul-
torum aures fallere, & qui fortaſ-
ſs ſcopus eſſe debuit tam multorum
R. P. Aegisri Panegyr.

DE S. THOMA AQUINATE. 1

dicacitati, quàm multos illæa tumn
ſchola numerabat, quibus volupe
plerumque eſt, aliorum tarditati⸗
quàâm morcdaciffime infultare. Neſ-
cit, quid ſit Bovem exiſtimari, qu?è
ich unius ſaltem diei experientiâ non
didicit. Leonem fe aut Aquilam
in divinæ gloriæ curru monſtrare, ni-
hil magnum habet. At bovis lo-
co eſſe, & haberi, quàùm eſt arduum,
ille maxime, qui Angeli locum te-
nere poſſet? Quis autem meliùs
hunc Angeli locum tenere potuiſ-
ſet, quàm Doctor Angelicus? Pro-
didit tamen denique Thomam ſche-
da, quæ ipſi non advertenti exci-
dit. Hæc enim humo ab aliud agen-
te ſublata, in Magiſtri Alberti manus
venit, & ab eo lecka tantam in eo
admirationem, tantum ſtuporem ex-⸗
citavir, ob doctrinæ ſubtilitatem,
brevi ea ſynopſr comprehenſam

(gemmam dicrres toti theſauro-

pretio æqualem) in poſtero die
ejus ſibi experiundi provinciamn ſu-
meret: & verò Thomas acerrime à

Magiſtro appugnatus ita ſe gefſit, ut

hic attonitus manus daret, maximi

jam diſcipulum faceret, iisque qui
divino huic ingenio ac perſpicacita-
ti eatenus infuktaverant, diſerte di-
ceret: Bovem-hunc mutum ſuo tem-
Pre taies editurum mugitus, ut non
Rhenus tantum & Sequana, ſed or-
bis univerſus ab Indo uſque flumine
fonum eſſet percepturus. Confeſtim
Proin Lutetiam Pariſiorum à Præſi-
dibns deſtinatus eſt Thomas, Wbique

Magiſtrum ſententiarum interpretari

julſus?

178
juſſus? id quod ipſe tantà Iymâ præ-
ſtitit, ut totà mox Enropà celebris
cvaderet, inſignia etiam Doctorum
palàm capeſſere juſſus: neg enim la-
tebat Præſides ſapientifmos, Aurum
quamdiu latet, etiam neglectum ja-
cere; nullius tamen jacturam eſſe

majorem, quàm illius, qui illud in

lucem non protert. Sic autem in
anguſtias conjectus Thomas eſt. In

hoc enim ſolo, quis crederet? Tho-

mas cedere, ſuum alterius judicio
ſubdere non poterat, quod ad ſui
timationem pertinebzat. Unde
miſellus, cum eo ſe honore indignum
judicaret, tantus eum dolor oppreſ-
ſit, ut plurium ſpatio dierum ejus
oculi in lacrymis natare viderentur.
In hac turbulenta animi agitatione
viſus ſibi eſt videre ſenem, aſpectu
venerabilem, qui animos adderet,
excitarétque ad non timendum ullum
diſcrimen ab honore, quem non
elegidet ambitione, ſed obtempe-
randi ſtudio admiſiſſet: ſimulque
adderet, velle omnino DEUM, ne
eum recuſaret. Sic rediit Thomæ
ferenitas priſtina: & ipſe coactus
deinceps ingenii ſui vim ommem
tenere occupatiſſimam ſcribendo,
diſceptando, prælegendo, dictan-
do, dubium non reliquit ſe in cun-
Cis his aliud non ſpectaàſſe, quàm
ut DEO fſinceriſſime famularetur.

Legantur omnia, quæ Thomas

ſcripſit, & ſubinde intelligam, an ul-

lum uſpiam verbum extet, quo ſui
zſtimationem venari videatar. Ibi

PLNEETXKICUS DECIMUS TERTIUS,

genus ſcribendi efficax ſed ſine ſtre-
pitu; ibi amoena diſſerendi ratio,

ſed ſine pompa. Novitatem nun-
quam ſectatus Thomas eſt, tanquam

ſibi glorioſam; ſed cum præclare in-
telligeret, Veritatem, tanquam ſo-

bolem nobiliſſimam, tanto eſfſe il-
luſtriorem, quo longiùs retrò ſuam
originem derivat, idcirco omnes ille
ſuas ſententias ſummo ſtudio conatus
eſt fundare aut in decretis jam ſtabi-
litis Patrum, aut in doctrina jam
recepta Sanétorum. Neque tamen
in ijs, quæ deſumpfit ex aliis, fur-
ti illum quiſquam arguerit; niſi &
Apes furti damnare velimus, quæ
nullo vel pratorum, vel florum dam-
no, neſcio quem occultum inde ſuc-
cum trahunt, odore & venuſtate il-
libatis: imò nec iſtum traherent, niſi
inde aliorum bono mel laborarent.
Tales etiam Thomæ rapinæ fuerunt,
quibus in Iucubrationes ſanéctorum
virorum graſtas eſt. Quod ſi un-
quam neceſſe illi fuit ab aliquo eo-
rum diſſentire, quantâ id reverentià
fecit? quantà modeſtis & moderca-
tione? quâm unquam id illi fuit
propoſitum, ut quæ alii minùs re-
cte ſcripferant, e& fundo extracta
enatarent ut alga, niſi ſiquando ipſa
ab Alga Corallium erat ſeparandum,
aut gemmæ ablconditæz eruendæ.
Sed quid mirum talem erga com-
militones & Fœderatos fuiſſe, qui
ne erga hoſtes quidem fuit inhu-
manus? Plerique ſcriptorum, etiam
Sanctorum, quando ſtylum ad Se-
Ctarios impugnandos verterunt, non
exiiti-

ngentibus.
e a is 8
rtle, Wupen
Contentus eſe Late
gendis in Eece⸗
nidemn, & eotuin
2os tamen n00 Cfen
inde ſos Urrbtaton
go urliates attollf,
lol pollimum e⸗
ginuin Certis, O
fenigoe eicun ter
contta Ulos movery
uno Anote, Del
s, Aigue, in e
Copjurati, non fänt
pilerahile daſi non
inſing lenper ertule
nun priilegiſs Car
Norarbes kege g
diid. Vd Uedent,
olunt Dinches ve
ant, ſklis nionen
ie Cenondtatnm
nlolophi Aitotel
ſo nan eple nten
loggon ſcnh 4Aue
R i1n nefhodin e
. poſt n

ſunchts 1 eo P

nr Aae gle

4

. e or
bi Ae qa⸗

Ne, Omnia 5
ctin Catbe

Chrein.
tangnn ſo.
im, lantd eſſe l.
Ongnis reird an
clcd omnez gle
no hucio conen
ecretis jan ſtihl⸗
in dodhrin jin
.. Vedpe tamen
lit er Aliis, fur.
alguerit;, niſi &
e velimus, Jue
,Vel forum dam-
ccultum inde luc-
te & venuſtate i⸗
ſtum traherent,niſi
o mel lobomrent.
r apine fherunt,

ones anctorum

ſt. Quod ſi un-
nts id reyerenti
leſtäi X. moele-
vam i0 ili fui
4 li minis je⸗
londo etachi
ſcumd Ppl⸗
end ſeprſandn
Ondiuz eilenca,
tlem erg n

exiſtimârunt indecorum, male illos
tsractare, inque eos invehi non ve-
hementer tantuùm, ſed acriter, nom
lepidis tantum argutiis, ſed etiam
pungentibus. Thomas etiam iſtis
pepercit. Satis habuit, errores con-
futâſſe, vituperijs non eſt uſus.
Contentus efſe Laternæ inſtar præ-
grandis in Eccleſia, quæ Pyratas
quidem, & eorum inſidias retegit,
eos tamen non offendit. Quas de-
inde ſuis lucubrationibus toti Mun-
do utilitates attulit, quis explicet?
Ipſi potiſſimùm debent Sacrf ho-
minum Certus, quod in fœda illa
plenaque peériculi tempeſtate, quam
contra illos moverunt Gullielmus à
fancto Amore, Deſiderius, Gerar-
dus, aliique, in eorum pernitiem
conjurati, non tantum naufragium
miſerabile paſſi non ſunt, ſed glo-
rioſius ſemper extulerunt caput, con-
firmati privilegijs duraturis, & Di-
plomatibus lenge gravioribus ſta-
biliti. Ipſi debent, ſi modo eam
volunt, Principes veram, quam di-
cunt, ſtatůs rationem, ab ipſo in
doctiffimo ad Regem Cypri volu-
mine demonſtratum. Ipfi debet
Philoſophia Ariſtotelem, Evaſige-

lio non repugnantem. Ipſi Theo-

logorum ſchola Auguſtinum, cer-
tam in methodum redactum. Quid

multis? Si B. Pio V. credimus, non
eſt nata poſt ipſum Hæreſis, quæ

fundatis ab eo principijs non ever-
tatur. Adeò ille omnia proſpexit,
dubia, omnia S⸗ hiimata, quibus
doctrina Catholica impeti poſit,

*

DE S. THOMA AQUINATE. 1792

iisque ſolutionem, attulit: in hoc
multum diverſus à turbulentis illis
Planetis, qui nubes cogere, & ſo-
nantes nimbos excitare nati, digfi-
pare tamen ſubinde illos non va-
lent.

Quid autem? dum id ego ago,
ut demonſtrem Thomam omnem
ingenii ſui vigorem ac ſubtilitatem
conſecrâſie Numini, eò ine delap-
ſum video, ut potius oſtendam glo-
riam „ dquæ inde in ipfum relulta-
vit. Daati mihi ſaniant: iant, dabo
gloxiam. Quæ enim major gloria
AA. quàm Thomam comnwni judi-
cro ſolem Doctorum zſtimari, &
ut tali ſolis Symbolum in pectore
coloribus conſuéſſe exprimi? ad in-
dicandum, quòd ſicut exorto ſole
feræ aufugiunt; & fſuis ſe latebris
iterum abdunt; recipiunt ſele Pyra-
tæ, Latrones videri deſinunt, & ſuf-
fuſi pudore procul ſe proripiunt
aduheri; ſic Thomiſticæ doctrinæ
lucem ac ſplendorem ferre non poſ-
ſint Impoſtores ac Plani. Innocen-
tii VI. Oraculum fuit (non prodijt
autem e S. Dominici familia iſte
Pontikex) poſt libros Divinos &
Canonicos non habere Eccleſiam
doctrinam lecuriorem, quâ niti poſ-
ſit, quàùm doctrinam Sancti Tho-
mæ: nunquam à rectâ veritatis ſemi-
tâ eum aberrâſſe, qui Thomam du-
cem ſecutus ſit, Quli eum tenunit,
nunquan invenitur aà tramite derviaße.
Qui eum impugnayit, ſemper fuit de
ver iate uſ, eltas, Si Scriptoribus
Z. 2 des,

88
fides, ad aquas, e& quibus Monoce-
ros bibit, emne reliquarum ani-
Wmantium vulgus turmatim prope-
rat; quòd omnis abſit veneni aut
toxici ſuſpicio, quo inficiatur. Non
diſpari ratione plurimæ hodie Aca-
demiæ certatim feſtinant ad guttur
puriſſimæ dectrinæ Thomiſticæ un-
dis proluefdum. Non tamen ve-
lim exiſtimetis hanc ei gloriam ſerò,
ut ſolet, obveniſſe, & poſtquam

jam ipſe tumulo illatus fuerat: haud
Sed viventis etiamnum do-

ſanè.
Crinam nemo vituperavit, præter
eos, quorum accuſationes pluris
faciendæ ſunt, quàm laus & appro-
batio quorumcunque, Heterodoxos
inquam. Omnes eum orthodoxi
certatim laudibus efferebant, certa-
cim ad ſe evocabant: Unde poſt-
quam diu Magiſti provinciaâ Pariſijs
cun Kus eſt, ad eandem Bononiam,
inde Neapolim, hinc denique Ro-
mam evocatus eſt. Si enim, ut di-
cebam, Doctores inter ſol iplſe
erat, par non erat unius tantum na-
tionis ac gentis, ſed omnium publi-
cum eſſe & communem Doctorem.
Felicem ſe exifſtimabat, quisquis
eum poſſet excipere hoſpitio, fe-
licem, qui ſervire, felicem quisquis
vel cognoſcere. Unde cùm æger
ad Foſſæ novæ Monaſterium diver-
tiſſet, non permilerunt ejus loci re-
ligioſi inquilini, ut vel ligna, ejus
uſibus in ſylvis parata, jumentorum,
aut ſervorum humeris ad deſtinatum
locum deferrentur, ſed ipſi mole-
ſtum cæterà onus, Sancti Doctoris

reverentiàâ, ſubire voluerunt.

PANECYRICUS DECIMUS TERTIVUS,

Gtus Ludovicus Galliarum Rex rari
admodum dignatione hoſpitem ſuàâ
in mensâ habere voluit; & non ſo-
lum offenlus non eſt, aut ſubira-
tus, cum illum obſervavit occaſio-
ne tam non opportuna quaſi à ſe

alienatum contendere cum Mani-
chæis; ſed inde permotus ad eum
pluris ſemper faciendum, tanquam
hominem ſic Mundo mortuum, ut
inter fuum domi cubiculum, &
Regiam diſcrimen facere neſciret.

Non tamen mirari nos opor-

tet, ſi tantà DEUS glorià viven-

tem etiamnum Thomam remunera-

tus eſt? quam enim ſui partem non
donaverit DEO, qui ingenium do-
naverat? Ingenium ukima dos eſt,
quam homo ſubanttit. Hac à bru-
tis animantibus dilcernimur, hâc
commune quid cum ipfis omnis
concretionis expertibus mentibus

habemus; hæc, ut S. Auguſtinus

perpendit, quandam nobis cum
DEO fſimilitudinem affert. Eâque
causâ arduum valde plerumque eſt
in hac ſcire frenum pati. Hinc ad-
vertere eſt, quod quando DEO in
ſacris paginis decus quoddam exi-
mium tribuitur, ſupra Cherubim ſe-
dere: Qui ſeet ſuper Chrrubim. Sic

de illo David in Pſalmis locutus eſt.

Qui ſedet ſuper Cberubim. Sic de eo

—

ſuis in precibus Ezechias pronuntia-

vit: Oui ſedet ſaper Cherubim: fic
etiam de eo tres pueri Babylonica
in fornace ſuo illo celebti in Canti-
96

is

ſet t
44. d un.
õ
r Gceretat: G
ſin: mnos lie i⸗
ig elt. Hin
nus docit) ki
cibs Arſt
iu. ſo ſainu⸗
ujen hoc deſcal

DUSEenpbinenu
Aℳ, ett enimrerd,
nililominus lobjic⸗
ultum aunet, non
kenie veumentn
iud poteſt. Atl
ii millum lit
X becus, niſi br⸗
Auntus corum e
el Deo hoc ol
lbcidt Culam ſe
lriig et diez
anoänn jeimnut
Pygeniun. Jabe
Continentim Ori
len ſbi Calbarn
nonhemmium. g
Ni innomei ali
nillen mentem!
ſeni lchminteent
uund ,e0n in
afum, dond in P
nguſtit crndlion
nuan⸗ )lod ere
Runeh
nagri,pe⸗
Rolpito ⸗

el

lunmt g
Aiuun er natt

liit; non lo.
elt a lubita.
lenuitdcuſe.
ontung l ſe
dete cum Mani.
Permnotus l edfn
jendum, Uanquam
ndo mmortuum, i
cubiculum, &

lcere helcifet.

miru nos cpor.
8 goris viven-
Homan temmunete-
in ſiprttem non
Ultime 605 “
(Ncernimur, bir
um ipli onnit
tidus Wentbus
n d. Augulfnn
mdam nobis cun
nem Aet, Einre
nie amle
Uen peti. Hinc 1⸗
4 nd D050 i
N voldim
pre (herubione⸗
ſher
bliniba
(Laubin.

rena
ſeie
flole ,

(hruelin.

DE S. THOMA AQUINATE.

% cecinerunt. Non tamen ijsdem
in Paginis unquam legimus, quod
ſegdeat ſuper Poteſtates, aut Principa-
4us. Imò cuùm, neſcio, quando
. mos in Eccleſia invaleſcere cœpiſſet,
ut diceretur: Qui ſedes ſuper Sera-
phim: mos hic ſubinde lege proſcri-
Ptus eſt. Errant (ſic S. Hierony-
KE Mi. e. 6. mus docuit) Errant, qui ſolent in
precibus diceie, qui ſedet ſaper Sera-
pbim, quo ſeriptura non docuit. Quaâ
autem hoc de causà? An fortaſſis
DEUS Seraphinorum dominus non
eſt? eſt enimverò, quis ambigat?
nihilominus ſubjicere ſibi illum, qui
multum amet, non eſt magnæ po-
tentiæ argumentum: nemo non
iſtud poteſt. At ſubjectum habere,
qui multum ſcit, hæc non eſt gloria
ac decus, niſi brachii divini. Imò
quantus eorum eſt numerus, qui
vel Deo hoc obſequium negant,
ſubdidit Gulam ſuam Tertullianus,
ſæpius per dies quadraginta ſevere
admodum jejunare ſolitus; ſed non
lingenium. Subdidit ſuam DeoIn-
continentiam Origenes, neceſſita-
tem ſibi Cœlibatus imponens; ſed
non Ingenium. Et hujus conditio-
nis innumeri alij fuere, qui ne

tantillum mentem ſuam Oraculis va-

ticani ſubmitterent, penſi non habue-
runt jacturam facere opum maxi-
marum, quas in Eremi cavernis, vel
anguſtis cœnobiorum cellis coacer-
vârant, quod exemplis, heu quùâm
funeſtis! Palladij, Ruffini, Didy-
mi, Evagrij, præclaro quidem ſedò
indomito & ſuperbo Ingeaio viro-

12
rum, plus ſatis patuit. Qui igitur
omnem intelligendi, quamlibet per-
ſpicacem, vim Deo reverenter con-
ſecravit, quid aliud illi colendo,
quid aliud illi placendi ſtudio fibi

retinuerit? An voluptates corporis?

ab his quis unquam Thoma magis
fuit alienus? Ibat ille ſic perpetuò
in Deo abſorptus, ut de terra hac,
videret nihil, nihil curaret, ſaperet
illi nihil, & ſi quando unquam ad
hæc tevertebatur, ex ipſo inde ceœli
ſupremo apice, non alia ſcilicet,
quàâm quâ Angeli ſolent, causàâ redi-
bat: nimirum ad ſolatij aliquid mœ-
renti afferendam, ad errantem in
viam revocandum, aut aliud ſimile
obſequium charitatis. Infelicem
Democritum! eò miler progreſſus
eſt, ut oculos fibi erueret, ne ex-
terna hæc in eos incurrentia animum
²à ſapientiæ ſtudio avocarent: alii.
qui cæcitatem ejusmodi Kultitiam
repatabant, nunc abditas in valles,

nunc alta in montium juga ſeſe re-

cipiebant; aliàs nil amplius, ſal-
tem id quod Ephori (magni Spar-
tanorum Sapientes) factitabant:
qui cùm in ſenatum ibant, de Re-
publica deliberaturi, locum ad id
delegerant rebus ſpoliatum omnibus,

in quo nec picturæ eſſent, nec ſta-

tuæ, nec tapetes aut peripetalmata:
ne ejuſmodilapparatus elegantia quid-
quam detraheret attentioni, quæ to-
ta negotio propoſito debebatur. O
divinum Thomam! non illi tali-
bus adjumentis, aut induftriis un-
quam opus fuit. Tam ille ſemper
2 3 anime

182 PANEGYRICUS DECIMUS TERTIUS

animo ſuo dominabatur, ut nihil,
quod Deum rectà non ſpectaret,
eum ad ſe pellicere poſſet. Non

ille diſcernebat, qued in menſa ap-

ponebatur; non quidquid incedenti
per compita occurrebat, & quod
neſcio an ſan Corum ulli datum fue-
rit, quoties ille volebat, alienaba-
tur à fenſibus. Infolens profectòô,
AA. notiſſima tamen omnibus res
fuit, qui noverant Thomam, aut
cuin eo tractabant. Quando ægro

Thomæ medendi ratio adhibenda

erat acri cum dolore conjuncécta, ſa-
tis illi erat adveniente Chirurgo-ad
orationem ſe vertere: tum enim ille
conkeſtim ſaxi inſtar immobilis &
inſenſilis reddebatur ad omnem la-
nienam, nec advertebat „ cum vebl
ſanguinem mittebant e venis, vel
ignes & ferrum corpori admove-
bant. Scripſit Plinius, Animam Her-
mothimi, neſcio cujus, eà præditam
fuiſſe facultate, ut quoties, & quan-
do placebat, corpore relicto. feſti-
na alienas, etiam remotiſſimas per
Provincias peregrinaretur, ibique Po-
pulos varios, varios eorum mores,
varias conſiderationes obſervaret,
diſcerétque, ſic ut tandem æqu

be .* 1 4 .
diutiüùs morata, cum redire ad cor-

pus vellet, iſtud jam in cineres re-
dactum invenerit. Sed quod multa
per ſæcula in Plinio lectum, bellæ
inſtar fabellæ riſlum exXcitawerat, aut
at nügax commentum erat explo-
ſum, tandem in Thoma tanquam
rem veriffimam admirari oportuit.
Redibat ſæpe ad corpus fuum ejus

animus, & nunc illud vulneratum-
lacerum, nunc uſtalatum offende-
bat, quin ille ſciret, quomodo id
accidiſfet: utpote interea fupra ſi-

dera peregrinatus, non aliud interea

temporis egerat, quàm ut cum Bea-
tis Spiritibus & Juſtorum Animabus
in cœlo commercium haberet.

Quid igſtur vobis videtur, Au-
ditores? creditisne hominem, tam-
diu in cælo hibitare quodammodo
ſolitum, habere in terris aliquid
potuiſſe, quod ilte non ut vile, ac
fordidiſſimum reputaret? Non equi-

dem. Unde etiam ego non miror,

omnes illum titulos, omnes hono-
rum umbras exoſum fuiſſe. Fieri

non poteſt, quin hodie alicujus

aufcultamtium animum fubjerit non
levis dubitatio: Quâ nimirum ratio-

ne fieri potuerit, ut cuùm Thomas

vivens tanti æſtimaretur, ut à nobis
monſtratum eſt; cùm tam carus fue-
rit Principibus, tanto in honore ha-
bitus à lummis Pontificibus, vitam
tamen ille ſuam ad extremum uſaue
momentum ut contemptus fratercu-
lus tranſigeret in Cœnobij umbra,
nec unquam vel ſenatortam ad Pur-
puram, vel ad Pedum & Mytramm,

vel aliam aliquam Dignationem Ec-

cleſiaſticim proveheretur ; neque
enim cuiquam alteri rectius Eccle-
ſiæ (tanquam Paradylus terreſtris)

cuſtodiendæ videntur committi poſ-

fe, quàm Cherubinis. Deſinite ta-

men mirarf, AA. Ideo Cœnobio

ſuo extractus Thomas non eſt;

quia

Cemens WV.

Iremis eum
V ideirco pfim
Cbtoliget rhiept
Nerpoliene, àl
peret, gi provenn
Core; eltorere
Uamn poliit,
enim hullus Freiij
eraut caduca otmni
Orun mmigrildo,
60 ret, wir⸗
dem Dariſos, 0
inem, Palatiorum
mum celebrituem
Ohes ac fie ventin
Meſten; Ego,
le Mhemt, ( ont
An wbemn hanc i
itſſinam, ant 5
Komi Homilizg el
Cryloftomi Hom
lun preſheberen,
anmun perb ſoie
inde eſt ꝛ Uer,
cel, &E lnde
grid alneen 4,
Um tenent)
elig her eſt 8
* nnin
Pe gilnn di
Udem Dpy

Rolentir ſax 4

TIVS

llud
t

Vulneritnd,
um Offenge.
et, Anmnode
Utcer iipt⸗ 1

ennn Ad intefer

Fimdrs

vobis rigetut 4⸗
e nomiem, tune
re Juodhmn no
in tenis Aliglil
te hon ut vile, 3.
umet! Non eili.
in ero non intor,
88, Ommnes ono-
lum fuile. bieri
vin hodie Ahorjus
unmn beerit non
Vinimitum fatio⸗
Lt cum Thomas
Aetur, ut nbis
cun tumn calbs ie⸗
ato in honore hu-
Ontiücibus, Wi
d erremomm uline
ontemptis ftalelcl⸗
Conobij Umnbia,
ſenatoreann Adpar⸗
edum & Myand,
agnuianenk
veheretor; ſelpe
leri jeins ki

DE S. THOMA AQUINATE.

quia ipſe nulla non die tanquam
Drc gratiam

præcipuam hang à D-z
Poſtulabat, ut ſineret ſe vitamn
claudere in ſtatu, quo erat, Reli-
gioſi, quò minus publicis curis oc-
eupato, hoc ſecuriore. Unde cum
Clemens 1V. ad dignationes etiam
ſupremas eum evehere deſtinÜſſet.

& ideirco primi mox gradus loco

obtuliſſet Archiepiſcopatum Urbis

Neapolitanæ, auctis etiam, ſi cu-

peret, ejus proventibus, & ſplen-
dore; extorquere à Thoma nun-
quam potuit, ut acceptaret. Tam
enim nullius pretii apud Thomam
erant caduca omnia, & umbratilis
corum magnitudo, ut cum aliquan-
do zdiret, miris laudibus efferri
urbem Pariſios, ob Populi multitu-
dinem, Palatiorum ſuperbiam, (cho-
larum celebritatem, commerciorum
opes ac frequentiam, Regiæ ipfius
Majeſtatem; Ego, dixit, ut iſta
ſe habeant, ſi optio mihi daretur
aut urbem hanc tot nominibus lau-
datiſſtimam, aut S. Joannis Chryſo-
ſtomi Homilias eligendi, longe ego
Chryſoſtomi Homilias urbi Pariſio-
rum præhaberem. O animum! 6
animum veré ſapientis! quod per-
inde eſt ac dicere, Magnanicmi, ex-
celſi, & ſancte ſuperbi „ qui quid-
quid caducum eſt, pedibus ſubje-

ctum teneat? quid enim tandem
tellus hæc noſtra habet, quod Tho-

mam ſibi manciparet? Nihil ſanè,
vel parvum, vel magnum: cùm nec

ipſe quidem DEUS in omnibus

Potentiæ ſuæ tmelauris invenire

*

183
quidquam potuiſſet, quod ejus ani-
mum ezleret „ üͤK ſemetipſum non
dediſſet. An enim illius vos diei
Oblivio ſubjit, quo Servator ESUS.
gratus ob illa, quæ Thomas de ipſo
in tertia Summæ ſuæ parte præcla-
rifſimè ſcripſerat, ex crucis ſimula-
cro illum allocutus juſſit ejus ſibi
Ppræftitz operæ mercedem aliquam,
aut gratiam petere? his maximè
verbis: Bene ſcripſiſti de me Tho-
ma, quam ergo mercedem habe-
bis? Quid tunc Thomas? an deli-
berandi ſpatium petiit? en in re
tanta maturò ſtatuendi? Imò ex in-
timis animi viſceribus confeſtim ad
ipſum verlus, Nallam aliam, reſpon-
dit, prater te Domine, nullam, nuilam.
Te unum peto, Te unum volo. Et
verò habuit: non diu poſt ad cælum
evocatus, ut ibi totus viveret: etſi
extremam manum non poſſet impo-
nere opei à ſe inchoato, cui mul-
to magis, quàm Timanthis aut Phi-
diæ operibus invenietur nemo, qui
quæ ab authore addi non potuit,

coronidem ultimam imponere præ-

ſumat.

Nunc equidem aſſequor, quid
ſibi velit illud; Danti mihi ſapienti-
am, daba gloriam, accipi nimirum
id debet, non de gloria inter mor-
tales, dum vivitur: hæc enim quid
tandem eſt? Sed de cœleſti, de
cœleſti inquam: pro quantâ illà &
quali, AA. cum nobis conſtet ejus
teſtimonio, cui videre conceſſum
eſt, obtutu in ipſum cælum defixo,
Laudere

1841 PANEGTRICUS DECIMUS TERTIUS,

gaudere ibi Thomam ſede, nihilo
inferiore illä; quà magnus gaudet
Auguſtinus eo tantum diſcrimine,

quòd ut Thomam vincit Auguſti-

nus dignatione, Pontificis, ita Au-
guſtinum Thomas ſuperet præroga-
tivâ Virginitatis. O igitur illum fe-
licem, qui tam belle novit conſe-
erare DEO, quidquid habeat ſuum!
fruatur nunc ſanê fructu ſuorum
ſudorum, præmio ſuorum maximo-
rum laborum: vos autem, AA. ni-
hil à me porro exigite: dixi enim
quantum dici potuit. Non deerit
tamen, qui miretur, de viro tanto
me nihil narrâſſe, ut aliàs aſſolet,
quod naturæ vim ſuperet. Sed cui
bono id facere debebam? ut aliquid
ejus meritis accederet? ut Sanctitas
eco vwelut figillo affirmaretur? Sed
ego injuriam ſic ipſi nimis magnam
feciſſem. Si enim ipſi Pontifici, qui
in Beatorum Cælitum numerum eum
erat relaturus, otioſæ ac ſuperfluæ
ejusmodi probationes viſæ ſunt, cur
mihi illæ neceſſariæ viderentur? Pro-
digia præ cæteris conſpicua, quæ
poftremis ille vitæ ſuæ annis patra-
vit, attingunt numerum duorum
millium fexcentorum quinquaginta
quatuor, quot ſcilicet Articulis ejus-
dem ſumma abſolvitur. Quæ priùs
fecerat, quis enumerabit? recte di-
cemus, numerum corum iniri non
pPoſſe. Et tamen hæc quoque pleno
ſenatu appellata ſunt, magna Mira-
cula, & ut talia à Gregorio XII.
Fontifice maximo laudata & cele-
brata,. Cur igitur me vullis operam

—

in alis quærendis prodigiis perde-
re? Patatis forſan, neſcire me, quèd
quo die Thomas oculos in mortem
clauſit, eodem eos aperuerit Mons.
ſterii, in quo extremum ille diem
obiit, cæterorum poſt Abbatum
Monachorum Præſes? denos alias
ejus precibus liberatos cruciatibus
horrendis? totidem à fiſtulis conta-
gio ſerpentibus curatos? an novum
mihi creditis, puerum in flumen
lapſlum, mox atque in opem voca-

tus Thomas eſt, occulta vi in lius

velut capillis pe tractum? nihil me
intellexiffe de veneficiis quamlibet
non conſuetis ſolutis * Perbene no-
