ſcendi, elli 20 hane
madhuc ülam me⸗
uls delbue.

14

Joan. 8. 49.

DE VENERAB. ORDINIBUS REGULARNM. 1 13
A E i A Ne N E Ar Ab F A X: : Nar Ar es i Ar i5 A Kr A be

CALISA RELIGIOSORIUIM
IN FORO LAICORUM.
PANEGIRICUS

IN HONOREM PERINDE AG

Defenſionem Venerabilium Ordinum
B Regularium dictus Placentia.

Murmur multum erat in turba de eo: Quidam enim dicebant, quia bonus
eſt: alii autem dicebant: non, ſed ſeducit turbas. Joannis 7.

Eſcio, AA. an unquam
animum ad hoc adver-
teritis; quòd de Chri-
ſto Servatore, ex quo
ille verſari inter homi-
nes cœpit, cumque iis agere, tam in-
ter ie diſcrepantes fuerint ſententiæ,
tam diverſa ſtudia, ůt medium inter
illa, ut ſic dicam, non fuerit; ſed
qui laudabat, eum efferebat ad ſidera;
qui vituperabat, ad abyſſum uſque
deprimebat. Quidam, ut Filium Dei
adorabant; alii ut mali Dæmonis
amicum & familiarem averſabantur.
Mar. s. v. Plurimi concurrebant ad eum audi-
12. & 14. endum tanquam Prophetam; alii vin-
e culis conſtringere parabant tanquam
10 2r1. Phrenetieum. Quidam ut Regem
Joan. 6. Coronàâ redimire contendebant, alii
v. 15. & 3. ut Reum lapidibus obruere. Non-
59. nulli promulgabant ſanctum; alii ut
R. P. Segneri Panegyr.

Blaſphemum traducebant. Multi
ejus amore abripiebantur, & læta-
bantur: alii ſcandalum patiebantur
& fremebant: & tandem, ut Joan-
nes de eo ſcripſit, nunquam non
Populus minimè tacite de eo mur-
murabat: Marmur multum erat in
turba de eo; quidam enim dicebant,
quia bonus eſt: alii autem dicebant;
non, ſed ſeducit turbas. Nec eſt, cur
quis tantam varietatem miretur. Hoc
enim (ſi recte ſentire juvat) hoc
eſt commune rerum magnarum fa-
tum: nulli placere mediocriter, ſed
vel ſummo in amore, vel ſummo in
odio eſſe: ſive id inde accidit;
quia mortalium judicia pugnas ada-
mant, eâque causâ ſumme impro-
bant, quod ab aliis ſumme pro-
bari vident: ſive inde, quòd, quæ
objecta ſunt præclaræ æfſtimationi,
„ eadem

154 pANEGYRICUS
eadem etiam magnæ invidiæ ſcopus
ſint: aut denique inde; quia medio-
cria, ignis inſtar ſunt, jam propè
extincti; qui neque gelu trementem
multum foveat; neque aliunde val-
de calentem offendat: cuùm èê diver-
ſo res magnæ magnam flammam refe-
rant; quæ eâdem virtute, quâ fri-
gore obrigeſcentem ad ſe trahit, eâ-
dem virtute, quâ frigore obrigeſ-
centem ad ſe trahit, eâãdem æſtuan-
tem à ſe abigit. Quod ſi ita 'eſt,
quis jam non facile aſſequetur cau-
fam, cur ſacris Religiolorum homi-
num cætibus idem ſemper acciderit,
quod modo dicebamus Chriſto eo-
rum capiti eveniſſe? Habent illi ſuo
in genere magnum quidpiam; unde
mirum non eſt, ſi, quemadmodum
amici intimi nunquam ipſis defuere,
qui eos ſumma vi propugnarent; ſic
etiam hoſtes ſemper habuerunt in-
fenſiſſimos, qui ad internecionem
uſque eosdem impugnarent. Quid
dixi, habuerunt? Nimis quàâm fa-
cile eſt, ut hoc ipſo ex loco, ex quo
de iis mihi agendum eſt, dicendum
mihi ſit ad illos, qui diverfiſſimis
ſtudiis alii ipſis faveant, alii eos aver-
ſentur. Nec tamen, credite, iſtud
me terret. Sicut enim à benevolis
mihi aures promitto faventes, ſic
etiam de illis bene ſpero, qui ali-
eni ſunt: cùm inducere in animum
non poſſim, eos alia de causà tales
eſſe, quàm quia neſcio quis error eo-
rum illudit intellectui; non autem
quòd obſtinatâ ſint perverſitate vo-
luntatis. Placeat proin cunctis, præ-
bere mihi attentas aures: videbitis

DUODECIMUS,

enim, me non aliud, quàm quòd
rationi ſit conſentaneum, à vobis ex-
petere. Imò ut tanto plus fidere mi-
hi valeatis, videte quò uſque pro-
grediar. Progrediar ego hodie ad
manifeſtandum vobis inſigne artiſ-
cium facultatis, quam & ego profi-
teor. Solent fermê Oratores pro-
curare benevolentiam, & adulari cre-
dulitati audientium, diſſimulando oc-
cultis artibus id, in quod ipſi ſpeciali
ſtudio affectuque feruntur, aut pri-
vata, quæ in cauſa quærunt, com-
moda, ſolumque ſe communis boni
caritate, omnibusque commodandi
ſtudio, impelli oſtentant. Sed pro-
cul ſint à me præcepta, quæ animum
ſincerum, apertumque dedecent. Pa-
làm apertéque profiteor, idque ne-
minem volo latere, verſari me in
cauſa propria, & in quam me &
amor, & commodorum ſpes toto
pondere inclinent. Conabor evin-
cere; quamlibet perſonam Religio-
ſam ſingulari reverentis colendam
eſſe. Cavete proin, ne cui rei adhi-
beatis fidem, quam non ita propo-
ſuero, ut eam & videre oculis, & ma-
nibus palpare poſſitis. Nolo, ut
rebus quidquam ponderis ab autho-
ritate mea accedat; à ſola illud ra-
tione proveniat opto. Hoc tamen
omnino à vobis poſtulo, ut ſi ratio-
nes bene ponderatæ vobis ſatisfa-
cient, vosque convincent, non ideo
tamen obfirmato animo illas mino-
ris æſtimetis, quia ex viro Religioſo
illas audiſtiis, quâm ſiquis ex ordine
protano vobis illas propoſuiſſet.

Pone

uionis Aunim,
ſmpit 4 honm⸗
onm Puna amß
eonti lut, 10
bi in vobis cire⸗
Gum, El ren e
Uinz nnmm delt,
velle gebenis per
ingve ens ullon
ſunms potiis e
equi Cebereti, tanh
Medez tantam æſtin
mt, tantam 1
unm gnimn ec d
1 Um locje goren
Cels at. Obediun
ln ts logtitu,
ilime, à uſeun
Oberbihtn in is
ue n kinnr
Ro dei un
Enone zttonit
umtan Mund dorti
ccrit, nor iwen

e bro.

Nedir
h ik i⸗
(am & 690 prol.
leme Ctune
eniim⸗ adleicr.
fium, Eicimulmtoee

i quock ipi ſperi

.

AtifA.

,

ue keruntur, zut Ni

zula gurrunt, conn.
de le communis dori

dingne coinchodend
Cltentunt. ded wuo.
Nacepti,ue nimun
mümque dedecent, Pe.
Profteot, idge ne⸗
atere, Velſuti mein
in guam me &
nocorum (es toto
nt. Comdor erin
4 petlonam helizio.
Ueretentit colendn
din, ne cri tei .⸗
um mon iu henße⸗
Lvidere oculs &n.

oſſits. Nolo, 1

pondeiß 9 l

enim illi

„*

DE VENERAB. ORDINIBUS REGULARNM.ð. ff

Pono autem ante omnia, mihi
cum illis negotium eſſe, qui Religio-

nem Catholicam ex animo, non in

ſpeciem, profiteantur; quique idcir-
co nulla re magis gaudeant, quàâm
fortunatis Eccleſiæ ſanctæ progreſſi-
bus: tales enim ſi non eſſetis, di-
ſertè affirmo, nemini vos infenſio-
res eſſe debere, quàm Religioſis, hi
demum ſunt, qui præ
cæteris ringi fecerunt heterodoxos,
quòſque iſti rabidorum inſtar canum
furioſius allaträrunt, momorderunt
ſæpius, & abominabili ſcriptorum
ſuorum ſpumàâ ampliùs conſpurca-
re conati ſunt. Poſito autem, quòd
nihil in vobis circa Religionem fi-
ctum, ſed vera ac ſincera ſint om-
nia; tantum abeſt, ut malè unquam
velle debeatis perſonis Religioſis,
inque eas ullo rancore ferri; ut
ſummàâ potiùs eas reverentiâ pro-
ſequi deberetis, tanquam eas, quæ
Eccleſiæ tantam æſtimationem con-
ciliärunt, tantam magnificentiam,
tantam gratiam ac dignitatem, quan-
tis illam hodie florere in omnium
oculis eſt. Obediunt hodie Eccle-
ſiæ, ut res loquitur, Gentes remo-
tiſſimæ, & quaſcunque terras ſol
obambulat, in iis ſuos & ipſa cul-

tores, ſuos ſectatores habet. Si
autem ego Fidei tam longe latéque

propagatione attonitus quæro, quis
tantam Mundi portionem illi ſubje-
cerit? mox invenio, Religioſorum
hominum id operàâ factum: qui
ejus proferendæ causé eò nonnun-

quam progreſſ ſunt, ubi neſciebant,

verene aliquid Mundi eſſet, quod
DEO & Ecclefiz lucrarentur. Di-
cite, ſic vos obſecro; quis in Gal-
lias veræ Religionis lumen intulit,
niſi Remigius? quis in Aquitaniam,
niſi Martinus? quis in Lungros, niſi
Lambertus? quis in Angliam, niſi
Auguſtinus? quis in Friſiam, niſi
Wilfridus ? quis in Germaniam,
niſi Bonifacius & Ludgerus? quis
in Saxoniam, niſi Suitbertus, &
Willebrordus? quis in Bulgariam,
niſi Methodius & Cyrillus? quis in
Daciam, niſi Anſcharius? quis in
Pomeraniam, niſi Otto? quis in
Vandaliam, niſi Wicellinus? quis
in Pannoniam, ad Ruthenos, Litua-
nos, Moſcos, & Bohemos maxi-
mè, niſi Adelbertus? Omnes hi,
qui Monarchorum ex ordine fue-
runt, magnis animis Apoſtolorum
ſecuti veſtigia, laborioſam Mundi
DEO lucrandi provinciam aggreſſi
ſunt; digni utique, qui ſicut labo⸗
rum & ſtudiorum, ita & nomen-
clationis hæredes ſint. Si autem
viri Religioſi, qui contemplationi,
ſilentio, ſolitudini ſeſe deliberatâ
voluntate addixerant, vos jam ju-
dicate, quid illi præſtiterint, qui to-
tam vitæ inſtitutorumque rationem
eò retulerunt, ut non ſolis ſibi, in
ſalutis & beatitatis negotio, conſu-
lerent, ſed ſar ſtudio proximorum
commoda ſalutemque promoverent?
Omitto ego Hyberniam, ad fidem
adductam operà Patricii Canonico-
rum S. Auguſtini alumni; taceo Scy⸗=
thiam ſeu Lartariam, ad quam redu-
U53 cendam

1 e PANEGYRICUS DUODECIMUS.

cendam tantum contulere Magni Do-
minici Alumni; taceo Perſiam, in
qua tantum à S. Franciſci aſſeclis ſu-
datum; dicite, quidquid ex Mundo
novo ab Idolis ad veri DElI cultum
traductum eſt, cui, niſi illis debetur,
qui mendicitatem ex deſtinato pro-
fitentur? ſiquid etiam honoris Eccle-
ſiæ æſtimationisque acceſſit à Lega-
tionibus Gentium remotifſimarum,
& quarum antea ne nomen quidem
Europa audierat, Japonum atque
Sinenſium eatenus inacceſſorum, fru-
Cus is fuit conatuum minimæ hujus
noſtræ Societatis Eſu, quæ ſi cæte-
ris ut ætate junior, ſic numero mul-
tum inferior, tantum nihilominus
profecit, quid omnes ſimul Cætus
præſtiterint, quos ætas major, ma-
jor numerus, & plures aliæ præro-
gativæ, præ hoc noſtro exornant, qui
tanquam Exercitus veterani ſuis illam
laboribus, conatibus, exemplis, ad
ſimilia audenda incitàrunt?
Prearte alia conſiderate, ſi lubet,
quidquid habet Eccleſia ſplendidum,
quidquid eximium, mox ego illud
non aliis magis, quàm Religioſis de-
peri monſtrabo. Et primò quidem
indubitata res eſt, ex octo prima-
riis Eccleſiæ Doctoribus, Græcis
quatuor, Latinis totidem, non pau-
ciores ſenis e ſacris clauſtris prodiiſ-
ſe; è Græcis quidem Baſilium, Nan-
zianzenum, Chryſoſtomum; e& La-
tinis Gregorium, Hieronymum, Au-
guſtinum. Theologia, tam illa, quæ
magis pugnax, ſpeculatur Dogmata,
quàâm altera tranquillior, quæ mores

format, non alia habet majoris fa-
mæ oracula, quàm Petrum Lombar-
di, Magiſtrum; Halenſem, Irrefra-
gabilem: Albertum, Magnum; Tho-
mam, Angelicum; Æ gidium, Fun-
datum, Lichardum, Authoritativum;
Henricum, Solennem; Alanum, Uni-
verſalem; Scotum, Subtilem; Au-
reolum, Facundum; Henrticum, Acu-
tum; Maironem, IIluminatum ;
Oceamum, Ingenioſum; Bacco-
nem, Reſolutum; Ariminenſem,
Authenticum; Capreolum, Solidum;
Dionyſium, Ecſtaticum, Victoriam,
Incomparabilem, &, ſi hos quoque
accenſere enumeratis per vos licet,
Suarezium, Profundum; Vaſque-
zium, Efficacem: hi autem omnes ac
ſinguli an non e ſacris Familiis pro-
diére? ſacri Libri unde Interpretes

magis fidos accepère? Unde Pontifi-

cii Canones Doctores IIluſtriores?
ſacra aſceſis unde Magiſtros magis
exercitatos, quàùm e Cœnobijs? Fte-
mit Hæreſis, cùm videt, quòd quo-
ties ipſa nova bella movit Eccleſiæ,
toties denique profligata, neceſſe

habuit cedere acie, & redire unde

emerſerat. Sed quinam inter omnes
fuerunt, qui vel in retegenda, magis
ſolertes, vel in oppugnanda magis
fortes, vel in profliganda extiterint

feliciores, quàm viri Religioſi? Nota

quidem, ſed non ideo minùs digna
obſervatu res eſt, qud quoties no-
va aliqua Hæreticorum ſecta extitit.
quæ armis aggreſſa eſt Eccleſiam, to-
ties parte altera extiterit nova Re-
ligioſorum cohors, quæ illam pro-

Pugna-

ims bpoen
a lahi lo
l br; ſun
cun Eekſim ¹ l.
1 jhnm lunc te
uens, (amild
Dirbrole Cotud na
mlko volt Clattu
Prunone; Ciltercie
Premmonſtinenler
Pus poliernt 10
lcem 1c pecem ler
Molite fædumm in
bwerant, De 8.
eacſei Aommis ge
de eſt, 0
Dio wor Waldend
ſun, ümm Ih⸗
Prümgpe ocnnis 3
Hxtitohun, gi
tuti ie obſtinet
Doße Neigtem adul
nem Dil aclam
tandem 1 letange
Iuhanmonn, (l⸗

S id era
iſat dun

em, HMuminatum

geniolum, Brc.
um Aiiminenlem
preolom Holiömn
ſtuicum, Victorim,
n & ſi hos gvogte
dernis Per vos licet,
wokmdum; Vaſgue.
n: hiautem omnes ¹0
ſicnis amilis pio⸗
ibmi unge lImerprer⸗
epae? Une Pontii-
octores Huſtiores
de Magiſtos magt

mn eCanobis! Hee.

Umiet, gud gpo⸗
bella morit Leceiir,
prollgan, heee

1ce, & leliſe nd.

A auinim intet omm
lin tetegendi, nign
mni
opphgnande mni
alend eltiternt
wii Nelgiol⸗ We

beo minis in

pugnaret; perinde ac ſi iſtæ eſſent
cæli milites, ſemper ad Eccleſiam de-
fendendam prompti, & cùm Arrtia-
nis in Orientis Eccleſia duæ extiterunt
ſacræ familiæ, Antonii prior in
Pgypto, Baſilij altera in Cappado-
cia: cum iisdem Arrianis Latina in
Eccleſia duæ aliæ, Auguſtini in
Africa, & Benedicti in Italia. Eu-
tychianis oppoſuerunt ſeſe Sabbæ
Abbatis aſſeclæ; Iconomachis Diſci-
puli Abbatis 'Oannicij. Poſt Græ-

cam Eccleſiam à Latina avulſam

ad jacturam hanc reparandam Clu-
niacenſes, Camaldulenſes, Vallis
Umbroſæ Ccoœtus nati ſunt ; nec
multo poſt Chartuſiani Patriarchâ
Brunone; Ciſtercienſes Bernardo,
Præmonſtratenſes Norberto Duci-
bus prodierunt ad ſuam Eccleſiæ
lucem ac pacem reddendam, quam

Nicolaitæ fœdum in modum per-

turbaverant. De SS. Dominici &
Franciſci Alumnis quid dicam? an
ignota res eſt, oppoſitos illos à
DEO furori Waldenſium, Albigen-
ſium, Huſitarum, Flagellantium, mul-
torümque omnis generis aliorum
Hæreticorum, qui incredibili ne-
quitis ac obſtinatione omnem
prope veritatem adulteraverant, om-
nem DEI cultum depravârant? Et
tandem ad retundendum faſtum
Lutheranorum, Calviniſtarum, qui-
bus id erat propoſitum, ut quid-
quid feré ad eam diem in Eccleſia
errorum fuerat, denudò exeitarent,
docent ipſa Pontificum Oracula no-
ſtram Societatem à DEO excitatam:
nen quòd ipſa quidquam vel præ

DE VENERAB. ORDINIBUS REGULARIUM. frxfy

aliis mereatur, vel poſſit, ſed ut
tanto illuſtrior appareret Victoria,
quanto formidabilioribus Goliathis
Davides minùs bello aſſueti op-
ponebantur. Et ſane non alijs ma-
gis, quàm Religioſis, adſcribenda:
Hæreſeos clades, inde fit manife-
ſtum; quia ubicunque illa aut nul-
los reperit, aut ejicere omnes po-
tuit, ibi illa magnis aucta incre-
mentis eſt, ibi vicit, ibi triumpha-
vit, jbi Principatum ſuum ſtabilire
conſtantius potuit, ut, heu me,
quantum! apparet in Anglia, Sa-
pientiæ olim Lyceo, nunc errorum
Lerna. Progrediamur ulterius. Pia
hominum de ſæculo Sodalitia, ex
quibus tantum in Rempublicam re-
dundat emolumenti, à quo exco-
gitata ſunt? nônne à duobus Reli-
gioſis celeberrimis, S. Dominico
inquam, cui illa, quæ à Roſario
nomen mutuata eſt, parenti adſcri-
bitur, & S. Bonaventuræ, qui al-
teram, quæ Confalonis, ſeu Vexilli
eſt, legibus firmavit? Ad captivos
Barbarorum vinculis eximendos,
quis arctiore ſe nodo devinxit?
quis voti religione magis inſolubi-
li ſe ad ægrorum curam & obſe-
quia devovit? Ad Juventutem lite-
ris imbuendam, ad reos ſpontaneos

audiendos, ad DEl verbum pro

concione explicandum, ad ſacram
Pſalmodiam, ad Orationis ſtudium,
quis ulla ætate majori ſe curâ im-
pendit, quàm Religioſi, quibus vel
ipſa ab his actionibus quies jam vitio
vertitur ?

U 2 Nullum

12 PANEGYRICUS DUODECIMUS,

Nullum tamen efficacius argu-
mentum eſt, quo adſtruatur vis illa
maxima emolumentorum Eccleſiæ
à ſacris familijs allatorum, quàm
conſiderare ampliſſimas gratias ac
Privilegia, Sedis Apoſtolicæ benig-
nitate ipſis indulta, exemptiones,
opes ac proventus ampliſſimos,
piorum beneficentiâ attributos, Coe-
nobia multo ſplendore ac magnifi-
centiâ ædificatà; honores, quibus
affe Cti ſunt; dignitates ſupremas, ad
quas evecti ſunt; etſi, quod alii
ſolent, ad has ipfſi non alſpirarent,
ſed deprecarentur lacrymis, ſed fu-
gàâà ſolicità declinarent. An non
hæc omnia indicia ſunt manifeſtiſſi-
ma quantum ipſis ſe debere agnoſ-
cat Eccleſia, tanquam Miniſtris,

quos & laboris induſtria, & fides, &α&

fructus fortaſſis etiam præ alijs ca-
ros ipſi faciant ac pretioſos? Quam-
quam, ut dicam, quod res eſt,
neſciam ego, pluſne ſplendoris Re-
ligioſis ab hiſce dignitatibus, an ve-
rò Dignitatibus ipſis à Religioſis ac-
ceſſerit. Certum ſiquidem eſt, quod
ſi cunctos hos Præſulum Eccleſiæ
gradus etiam ſummos ad examen
vocare placuerit, facile ſimus de-
prehenſuri, quòd rarò alii majori
innocentiâ, majori boni publici ſtu-
dio, iis defuncti ſint, quàm qui ad
eos ex ultimis Religioſorum ſublellijs
evocati ſunt. Atque hoc primò
clarum apparet in ordine Epiſco-
porum, quos inter pauci (ſaltem
ex quo ſacri hi Cœtus exorti ſunt)
pauci inquam leguntur, qui, ſi om-

Epiſcoporum.

nes dotes perpendamus, non ex
clauſtris electi, comparari poſſint
cum Baſilio, Nyſſeno, Chryſoſto-
mo, Nanzianzeno, Epiphanio, Au-
guſtino, Fulgentio, Martino, Ma-
lachia, Anſelmo, Antonino & alijs
magno numero, qui à cucullo Mo-
nachorum, ad Mytras tranſiérunt
In Purpuratis dein
Eccleſiæ Senutoribus an vitæ ſancti-
tatem, an Doctrinæ ſublimitatem,
qui funt duo Eccleſiæ cardines, ſpe-

cCkare juvat? Si Doctrinam, quis eo-

rum celebrior fuit Ægidio, Oſtienſ,
Panormitano, Hugone, TLurrecre-
mata, Aureolo, Beſſarione, Cajeta-
no, Toleto, Bellarmino, quos om-
nes ordo Religioſus dedit Eccleſiæ?
Si ſanctitatem, dicam tantum, ²
completo ſeculo decimo, ſub quod
tempus Auguſtus ille Senatus mag-
num æſtimationis, Authoritatis, in-
crementum accepit non pauciores
eſſe quindecim, Cardinales, quos
Cælitum numero adſcriptos vene-
ramur, etſi non omnes omni-
bus perinde notos. Ex his autem
quaternos tantùm Albertum inquam
& Bernardum, Leodienſium illum,
hunc Marſorum Epiſcopum, & ge-
minum Mediolanenſium Archie-
piſcopum, Magnos Galdinum, 6
Carolum, Clerus ſibi vendicat: re-
liqui omnes ſacri alicujus Cœtus
Alumni certò fuerunt; suntque hi
ipſi: Petrus Damiani, Eremita Be-
nedictinus; Anſelmus & Matthæus,
Monachi Cluniacenſes, Stephanus &—
Hugo, Ciſtercienſes ; Raymundus
Nonæz

In
Authoter

Nii, Ci nod
pm iilend cun
gntl logio eſt
Mroll g inhin
ert Inpeiio, &
conplt in ſuum o
ite Cregonio
lnpenio erut neinii
Lior s peger ſop⸗
d le Agrthone, 4
beuit onere penden
bn do Dectione
Peune) il de V
iuncgeniſncio geben
aun Muaſimn fortich
Doronttamnide vindie
e leon . au
en Binnn ⸗
auliu Ueleie!
Amdn ll. ee hich
Juid Eealis
ue (Reeenle os
Fenplätbuz ll
Me i
Gben, Nos le

nn Oldorin

*
7 ½¾1
hendmnds,
Omparni doſhin
lſhno, Chrp
end, Doind
nn Böihmi A.
eto, Mutno, M.
0, Amnanid i
0, ui aallo .
² Mytru tranſinut
In Pürpunti deß
olldos zn vitz nli⸗
ockine lublimiunn,
cleſie crrineg ſe⸗
do rinam, guigeo⸗

it Coiclio, Oſting

Hugone, Tuntecte.
0 Beſuione, Cajet.
delaummo, garon⸗
is dii dali,
, Siam tuntum,
lo decino, ſub guod
us ille Kenatus mug⸗
nis, Authoritzi, in⸗
Apit non Pauciores
,Cardinales, Apos
ero Alctiptos vene⸗
non omnes Onl-
Otos, Er hösauten
Um Abertum ncpin
, Leodjenſum ilun
Epiopon à e⸗
olanenſum Mchie⸗
anos Caleinun,
1s ſii vencdlicu: k⸗
nai aicuj⸗
erunt; Sunt .
miani, Etemiu ).
ma Matkals,

Is CoIH

‚-

Pontifio

DE VENERAB. ORDINIBUS REGULARIUM.
Nonnatus, Ordinis de Mercede;

Theſaurus Martyr, Bernardus Epi-
ſcopus Parmenſis, Petrus Igneus, ex
Valle umbroſa, tandem Bonaventu-
ra, magnum columen familiæ Fran-
ciſcanæ, & Guarinus, decus Cano-
nicorum Regularium. Tam verum
eſt, nihil Vaticanæ decefſſiſſe Pur-
uræ, quando rudis illi pannus, aut
Recus aſautus eſt. Sed de Romanis
bus quid dicemus? An in.
ter hos aperto vultu, cum æſtimati-
one ac gloria comparare non poſſunt
Religioſi? Quid vobis de Gregorio
Magno videtur, cujus nudum nomen
pro grandi elogio eſt? Quid de Gre-
gorio II. qui impium Leonem pri-
vavit Imperio, & cum dedecore

compulit in ſuum orientem redire?
Quid de Gregorio VII. qui & ipſe

Imperio exuit nefarium Henricum,
& ſuos ad pedes ſupplicem vidit?
Quid de Agathone, qui Pontifices
liberavit onere pendendæ Imperato-
ribus pro Electione rata habenda
pecuniæ? Quid de Urbano II. cu-
jus ardenti ſtudio debemus Solymam
cum Palæſtina fortiſſime à Sarace-
norum tyrannide vindicatam? Quid
de Leone IV. cujus æſtimatione
Magna Britannia ſe vectigalem
conſtituit Eccleſiæ ? Quid de Ale-
xandro III. de Paſchali II. Pio V.
quid de aliis, qui ad numerum ul-
que (Recenſet hos omnes Author
in Exemplaribus Italicis, citatque
Authores, unde iſte depromptus
Catalogus. Nos Lectorem remit-
Rimus ad Oldovini Indices, qui do-

153
cent, qui, & quibus ex ordinibus
aſſumpti tam Pontifices, quàùm Car-
dinales; eos etiam præcipu?, qui
Beatorum, nondum Canonizato-

rum, titulo celebres ſunt. Quin-

quageſimum alcendunt, qui ſi non
omnes, plerique certé, jam enu-
meratis vitæ innocentia, literarum
ſcientis, animi fortitudine, non
multò inferiores fuére: ſaltem de
eorum nullo vel illæ in vita non ex-
cuſandæ labes, vel illa in Pontificia
Dignitate ſuſtinenda infirmitas, me-
moriæ proditæz ſunt, quas aliunde
ad Pontificium ſolium accitis, de-
plorandâ illorum temporum infe-
licitate virorum etiam optimorum
calami adſcripſerunt. Non eſt mi-
hi hodie ad eos ſermo, quibus vel
cicindelæ pro facibus, vel fabellæ
pro veritatibus impunè vendi poſſint:

& ſi neque loci, ex quo loquor, ſan-

ctitas, nec muneris, quod gero,
gravitas, à mentiendo in materia
tam Sacroſancta abſterrerent, ſatis
eſſet, videre, rem mihi eſſe cum
Auditoribus, omni literaturâ, non
ſacrà minus, quàm profanâ excul-
tiſſimis, apud quos ad authoritatem
mendacio conciliandam non ſatis ſit,
audere. Quid igitur reſpondetis? an
falſi me arguere poteſtis in ulla, quam
ex me hodie audiſtis, affertione?
an non omnes claræ ſunt, palpa-
biles, indubitatæz? Et ſi tales lunt,
quid igitur ſibi vult, quòd vos, qui-
bus Eccleſiæ commoda tantopere cu-
ræ ſunt, eôsque exhilarant, tam
pParum nihilominus amoris erga eos
præ

160 PANEYGRICUS
præ vobis feratis, quorum potiſſi-
mum induſtriæ illa commoda de-
bentur; nec pudet, imitari Ægy-
ptios; qui non minuùs, quàm qui-
cunque alii gaudebant habere gre-
ges ſuos numeroſos, fœcundos,
bene paſtos; gaudebant eorum nu-
triri lacte, veſtiri lanä, & parte
tamen altera à Paſtoribus abhorre-
bant ut immundis, qui eorum com-
modo ſe conſecraverant?
Reſpondebitis fortaſſis: præſu-
mi vos à me reos noxæx, à qua
fitis immunes. Veteres illos Reli-
gioſos, à quibus tantum in Eccleſiam
utilitatis redundarit, vos ſummè re-
vereri; neque eos verberare dicte-
ria, quæ nonnunquam ex vobis au-
diantur. Recentes illos à vobis peti,
qui à majorum virtute degeneres, alii
pravis exemplis Eccleſiæ ſint noxij,
alij ſaltem inutiles, & idcirco in-
digni, ad quos velut hæreditate per-
veniant prærogativa illa jura, illa
commoda, illi proventus, quæ ut
præmis laborum, non ut alimenta
ſocordiæ Majorum ipſis beneficen-
tia reliquit. An non hoc eſt, Au-
ditores, quod mihi reponere vel-
letis, ſi hoc loco vobis loqui con-
eeſlum eſſet ? Aſt ego gratias im-
primia ago Deo, quòd vos agnoſca-
tis, & ametis recte facta & prome-
rita Religioſorum antiquiorum, con-
tra quàm multi, ſane quàâm ingrati,
facere non verentur: & quoniam
adverto, vos ad condemnandos eos,
qui hodie vivunt, non moveri ma-
lignitate, ſed boni communis ſtudio,

DUODECIMVUS,

à veſtro, ad aliud partibus minkts

addictum judicium, aut tribunal,
non provoco, aut appello. Audi-
te igitur: Quantumcunque Religioſi
ætatis noſtræ aut inutiles ſint, aut
exemplo noxij; non credo tamen
ego, quod afferunt Eccleſiæ damnum,
majus eſſe commodo, quod eorum
Majores attulerunt. Quid dico ma-
jus? Imd eredo, nec quidem in com-
parationem venire poſſe. Quan-

tumcunque enim operemur mali nos,
c. g. miſeri Jeſuitæ (agite, loquar

veſtro idiomate) quantumcunque
noſtrâ vivendi ratione offendamus,
quantumcunque pravis exemplis no-
ceamus; non tamen credo nos tot
animas à Deo abducere, quàm mul-
tas ad eum, aut in Europa Ignatius,
aut in Aſia Xaverius adduxit: non
credo, amplius à nobis impediri bo-
num commune, quàm illud promo-
verint aut Mathæus Riccius aperiendo
portam Evangelio in ampliſſimo Si-
narum Imperio, aut Valentia cala-
mo tôt hæreſes animosè oppugnan-

do; aut Molina tam multa Lycea

doctrinæ ſplendore illuſtrando, aut
Rodericius, Faber, Laynius, tam
multos à ſcelerum calle ad virtutis
tis ſemitam reducendo. Ad quod
hic proferendum ma neceſſitas com-
pulit, id vos tacité majori jure de
aliis cogitate, qui tantum nos boni-
tate vincunt. An enim plus exem-
plo ſuo nocent Eccleſiæ viventes
hodie S. Benedicti Aſſeclæ, quàm
ſolus ſfuo Benedictus profuerit? plus
nocent S. Dominici filii, quàm pro-
fuerint

R

N N
,,s Dopinie
dl is hn

1 celebremn Aun .
entetg, On gihlue
muni bono, an voßt
ut ieliawre: Min
les 4ninaunn ſtdt
rs fſims, aut
nimos colnpartbilen
leehit mini vobis
t intuntorum biogen
nfonem eiam alu
lorun, et hic ipſi
ſit, el nonyideanur
Dens qor ſcelan l
n leriſti ſonganim
Aorone, in Roboam
min ob mum Den

Muprziſti guim gen

kelmlebent, tum om
Wr bibent? Relel
lui obi, & alter
eprmigilis Audetice⸗
Fminniiclenenti⸗
petulſti peräii
ch grils hiir⸗
lomſriſlis

0 ume
tunt beclelte ⸗

od eorun
tumt. Qid inm.

dhecquidemn incnn.

enge poſſe. n.
mn operemur milinn
uitr (agite, logl
) Jummmumncunn
ritone ofendamag
eprariz erempli no⸗
tamen cedo nos to
2Daucete, gum mu⸗
uut in utopa lgnaiin
dverius 2000tit: non
84 nobis inpeciido⸗
, qgoun ild romno⸗
2ns niccinsapetjenc
lio in ampliſſimo d
D, aut Valenta cal⸗
8 mimose oppoenun
in tim multi ſcin
gore Aluſtrando, an
ber, Liniu, in
umm cllle 20 Witiß

Herint Parens Dominicus, filius Vin-
centius? Plus Mrancilcani obſunt,
nàm emolumenti Franciſcus, aut
Vernardinus attulerint? Sic vos ra-
tiocinando per alios omnes Coœtus
procedite, qui vel Clericorum, vel
Monachorum, vel Mendicantium ad

claſſem pertinent, quos omnes inter

nec unum erit invenire, qui præ-
tor celebrem ſuum Authorem & Pa-
rentem, non protulſerit generis hu-
mani bono, aut Scriptores eximios,
aut Prædicatores Divini honoris &-
fſalutis Animarum ſtudioſos, aut Mar-
tyres fortiffimos, aut Pontifices ma-

ximos incomparabiles. Qnin igitur

licebit mihi à vobis hoc poſtulare,
ut in tantorum Progenitorum gratiam
rationenn etiam aliquam habeatis fr-
liorum, etſi hic ipſi per ſe vel nom
ſnt, vel nonvideantur digni? Magne
Deus! quæ ſcelera, quam perfidiam
non toleraâſti longanimà patientia in
Salomone; in Roboamo, in Jora, in
Amaſia, ob unum Davidem, à quo
PErincipes iſti quàm generationis ſerie
deſcondebant, tam longe vitæ turpi-

tudine abibant? Reſpectu Abrahami,

Haaci, Jacobi, & alterius cujuspiam
* primis illis laudatiſſimis Patriarchis,
quâm invictâ clementiâ plura per ſæ-
aula pertuliſti perfidiam Populi con-

tumacis, qualis fuit Hebræus? quan-

topere illum foviſtiꝰ? quantum loeu-

pletâſti, propagâſti, ornâiti? & ſiu

tandem illum deſtituiſti, non aliâ de-
ſtituiſti causa, quàm quia admiktſce-
lus, eujus comparatione nulla planée
erant Majorum omnium præclara
Promerita; ipfum alfeoô- DEI filium-
Re P. degneri Panegyr.

DE VENERAB. ORDINIBUS REGULARIUNMN. 16τ

occidendo. Pofſem igitur & ego-
jure merito poſtulare, ut ad com-
penſanda aliquatenus ea, quæ primi
illi Religioſi tam laudati, tam præ-
clarè de communi bono meriti præ-
ſtiterunt, ſucceſſoribus & poſteris
eorum tantillum exhiberetur benevo-
lentiæ; non ita quidem, ut iſci im-
pune ferant, quæcunque demum ad-
mittunt delicta; ſed ut quæ aliis, ipſis
quoque adminiſtretur juſtitia; ut in
tribunalibus hoſtes non experiantur,
quos judices deberent; ut à Perſona-
rum Principum aut Magiſtratuum al-
loquiis, cum res ſuas ackturi veniunt;
non rejiciantur; ne ipfis inſultetur;
necontemnantur „ne dicreriis: pro-
ſeindantur, perinde ac ſijam aliud
Religioſos inter & Mahometi fæcem
diſcriminis non intercedat, quàm quòd
illi injurias ſuas: & audlant, & in-
telligant:.
Ego ſanè cauſam noſtran non
tam profſſigatam exiſtimo, ut neceſſe
nobis ſit anxieé ad Majorum tantum
noſtrorum præclara facta ac prome=-
rita recurrere. Habent enim verò,
etiam qui hodie vivunt, Religioſi viri
habent, unde ſe tueantur contra eã, quã
inurere ipſis velletis, aut inutilium, aut
pernitioſorum, notam ac querelam:
Si enim vel omnes, vel prope om-
nes, tales ſunt, quales vos eſſe dici=
tis, hoc agamus: fingamus omnes
eodem ſimul momento hoc ex uni-
verſo tolli. Aut fallor, aut plures
ego ex vobis, quibus tenerior pie-
tatis ſenſus, ad eventumhunc, quam-

libet ficfum, vidi expalleſcere. Sed

reſumite animos: ad bonum enim

X— aliquod

162 PANEGYVRICUS DUODECIMVUsS,

aliquod probe cognoſcendum non
eſt ratio vel expeditior, vel ſecurior,
quàm illud cum ſuo contrario com-
ponere. Cogitemus igitur, omnes
ſimul Religioſos tolli de medio; quia
nec ea exemplorum ſanctitate alios
ædificant, nec tam ſunt utiles, quâm
eorum Majores fuerant: quantus ſi-
mulcum ipſis ſplendor in templis
deficeret, quorum munditiem inopes
ſæpe Religioſi curant ſtudioſius, ipſis
provident ſolicitius ornant decentiùs,
quàm multi alii de Clero, quamlibet
pinguibus beneficiis inſtructi, taciant?
Quantus DEO cultus in Pſalmodiæ
continuæ exercitatione decederet?
Quantum animabus Purgantibus ſub-
ſidii in Sacrificiis quotidianis? Quan-
tum patrocinii urbibus, quæ mo-
mento eodem privarentur interceſſio-
nibus multorum, qui Deum pro ipſis
exorent, ciborum abſtinentiâà ſe ma-
cerent, noctes inſomnes ducant, fla-
gris in ſe animadvertant, quorum
lacrymas jam pridem Nazianzenus
vocavit, Peccati diluvium, & Mun-
di expiamentum. Pauci tam ſedu-
lam & conſtantem operam darent

pro ſacro tribunali ſe accuſantibus;

—

in concionibus ad Populum pauci
neceflarias ſubirent moleſtias. Ju-
ventus quantum amitteret ſolicitæ
educationis in bonis moribus, quan-
tum in omni vita, & literarum ſtuù-
dio inſtitutionis? Tacerent ſubſellia
Deoctorum præ reliquis famoſa, ex
quibus ſeu naturales, ſeu Divinæ Dilſ-
ciplinæ tradebantur.

In Eccleſiæ Synodis haud paulèò

3⁸

minor eorum faturus eſſet nume-
rüùs, quorum difſquiſitioni dubiæ

quæſtiones ante definitionem com-

mitterentur. Ireſis in Provincijs,
quas pervertit, effrenaté ſeſe ja cta-
ret, triumpharétque, utpote vix jam
aliquem metuens, qui vel linguâ in

illam detonaret, vel calamo pro-

vocaret, Miſeri alterius orbis In-
colæ? & quis jam eſſet, qui tam
crebrò ageret de deſerendo, veſtræ
ſalutis ſtudio, patrio littore, qui-
que nec ignotorum marium nau-
fragia, nec peregrinorum ſiderum
malignitatem veritus, veſtinaret ad
ſpargendam veſtris in terris Evan-
gelii lucem, ad vos cicurandos, edo-
cendos, omni obſequiorum genere
deliniendos? Quantum ſolatii peri-
ret veſtrm cuilibet in animi angu-
ſtiss? quantum levaminis in rebus
perplexis? quantum adjumenti in
pugnis cum hoſte ſtygio? quan-
tum roboris in morborum crucia-
mentis, quantum opis in poſtreme
cum morte agone ? & vos tam
inutiles vociferamini Religioſos?
O! quâm non tales illos experta
eſt infelix Neapolis, quando annis
abhinc non plurimis horribili &
inuſitatà contagione afflicta, tam
promptos eos ad ſui obſequium
vidit vitam ipſam offerre manifeſto
diſerimini, etſi ad id officii ratio non
obligaret, curſitare per domos, aſſiſte-
re omni ope in receptaculis iinfecto-
rum, & cùm alii, quos credita anima-
rum cura præſentes eſſe jubebat, timidâ
fugà eſſent dilapfi, aut latebras quæ-
Kiſſent

prope
ient, glebeen

8 e lehe, tun

Ptituel e
2 ainte 6 in
tann lei, ge i
gaiis luhn
er Uteras

Olibus, P.
8cunn lonmn,

casi liborzrelalt
ſobeſtes elet
eden Penchere,
blio uuſngn⸗
gen buebre pnſtn
1 a ann honote
e. Loltiſis autenn
,ulnocdi in le pie
epettt A! exper
t e eic Regni
Pontiöciz utbes,
Aur olmnes propon
li caniats exempl⸗
Ude ego non poſte
Nelere, 40d ¹ non
un non promeritas
Pitz niti ſeirem,
i amimos conten
ſene lont . we!
Nligols proflun
le; prri ſtiman,.
mokich etium meren
amtneld i ii
Nund Nelgiol re
ee o b Aen
cn Relgong nolt,

miniſtrent, Concin

1, horufiorh
Alimentis vo l
MOrum Partem 4

eerten, ſoe

8

igve, Uppote Urjan
ns, qui vel lugni i
vel calamo 1.
i Alteriig Otbis ln.
am ellet, Iui nn

geſerench, Veſe
atrio litore, N.

rum marium nan-
tegrinorum ſiderui
erltus, peſtinzret
ſtnsz in tenis Evan.
Vos cicutandos, edo⸗
oblegniorum genere
Nuntum ſolati per⸗
llbet in mimi engr.
leraminis in rebut

antumm ajummenti in

ſte ſtygio? quan⸗

morborum crucia-⸗

n opig in Poſtten⸗
one ? & vos tin
erimini Relgoſos
1 tales Uos expert

1polis, Jundo ums

rimis Hortidili
gione 1Clida, in
a4 ſui oblegrin
lamn offette nnlkelo

14 Aofici fitionon
Mile⸗

ntecee eaint⸗
8 aiOs e
ii quos

enies ides gur

lapn ſen

DE VENERAB. ORDINIBUS REGULARIUM. 163

ſfiſſent, ipſos propè ſolos miſeræ
& laboranti plebeculæ omni ope
ſpirituali adeſſe, tantà æ dificatione,
tantâ caritate & conſtantiâ, ut to-
tam denique Civitatem impulerint

ad gratias ſupremis eorum Modera-

toribus, per literas publicas, agen-
das: cum illorum, qui tantum ejus
causâ laboraverant, vix ullus jam
ſuperſtes eſſet, ut debitam illi mer-
cedem perſolvere, imò velut in
publico naufragio, nec oſſibus qui-
dem funebre præſtare obſequium,
aut ea cum honore liceret tumula-
re. Fortaſſis autem ſola Neapolis
ejuſmodi in ſe pietatis ſpecimina
experta eſt? expertæ ſunt etiam
tot aliæ ejus Regni; tot ditionis
Pontificiæ urbes;, experta Genua,
qux omnes proportione ſua ſimi-
lia caritatis exempla obſtupuerunt.
Unde ego non poſſem non obſtu-
peſcere, quòd à non paucis vices
tam non promeritas Religioſi reci-
piant; niſi ſcirem, id beneficiis,
quæ in animos conferuntur, (qualia
fermé ſunt, quæ in vos à viris
Religioſis proficiſcuntur) proprium
eſſe, parvi æſtimari, atque adeò
modicâ etiam mercede compenſari:
eum e diverlo, ſi iſti ipſi, qui hodie
vivunt, Religioſi, pro eo quòd pre-
ces pro vobis ad Deum fundant, ſa-
cra Religionis noſtræ Myſteria ad-

miniſtrent, Concionibus, ſermoni-

