vi hæc omnia: fed ſi in aliis Coœliti-
dus celebrandis magnam eorum ra-
tionem haberem „ in Thoma lau-
dando nihik illa facio; probe enim

pPerſpicio inter Thomæ prodigia ma-
Ximum fuifle iplſummet Thomam 2
fuiſſe, quòd ipſe annis tam paucis

tam multos, tàmque reconditi ſen-

ss Authores evolvere potuerit: tot

tàmque implicitas argumenti tam
multiplicis quæſtiones ſolvere; vel
ingratiis tam gravium, quæ provin-
cia docendi ſecum bert, occupatio⸗
num, tam multa ſcribere, ut alius
non hebes tam multa codem tem-
potis fſpatio ægre legere potuiſſet.
Cuncta hæc fieri non potuiſſent, niſi
homini vires ſubminiſtrâſſet Deus,
quales ſuis in theſauris natura non
habet. Non fuffeciſſet ad hoc fa-
cultas intelligendi tam perſpicax, ut
nullus in manus venerit Author,
quem non aſequeretur. Non ills
L VS

non cum

P!

, dgandi t
iundn e,
n Cblixiſceretu
spor iinal con
1 Amahven ibus

. ore
is, temp
edis⸗ Calue

non holtic⸗
can, ſed öfte
ma, be guibld
10 lvert lceptat
Onmnis ſfeclula

es

tutum goor⸗
me exemplo
ſtraum elt,
nium ſuum Dirin
Alcleitpenitud a
colum eile gehee
i, tantum adeſt
ol impendnt,
DDum'ſlo wotan
jes hübet. (o
1n Deum nomul
elerunt, gho
o Ps donatn
mumnn, Alid en
uem I ſun ma
perhmemnt, Auibus
luntar, au⸗
R
chnt, ſocs
es Dkarettunt
mi ii bicne
bercoeznt ſci
de his 1 din
Il locentig
Cat ah,
V
gge,

¹ flulsz cond.
Uratos? zn ROrUIR
Puerum in famen
lue in opem vocx.
occuln vi in ligun
ractom? mibil ne
neftcis Guamlibet
Gtis Perbene no-
Abin As Caliti-
mgnamn eofumn i1-
in Thomz la-
lacio; probe eyin

vomæ pfocigis .

ummet Thoman:
Anis tim Pucis
gve leconditi len-
Eert Pollerit i
õ
liones lolrere; 1
wiun, gur Pfoiin-
in leit, ociitio⸗
4 ſcibere, u Aius
uulu eoden ue⸗
fe legere hock⸗
non Pottiſentnii
briniſrralet le
heſiuris ntun/
ſeciſlet
aj um he 8
s venen 1

1

ciant mala.

DE S. THOMA ACVINATE.

vis rememorandi tam tenax, ut quid-
quid aliquando didicerat, illud nun-
quam obliviſceretur. Non illa men-
tis plura ſimul complexa amplitudo,
quà Amanuenſibus quatuor, utut ex-
peditis, tempore eodem dictabat
non cum Cælare epiſtolas familia-
res, non politicæ gubernationis ar-
cana, ſed difficultates abſtruſiſi-
mas, de quibus unquam in Peripa-
to fuerit diſceptatum. Hæc inquam
omnia ſuffectura non erant, niſi

18
mentem ipſius, DEI bonitas collu-
ſtraſſet quodam luminis genere, quod

aliquid de beatæ patriæ lumine par-

ticiparet. Cùm igitur ego hodie in
medium attulerim illa majoris gene-
ris Miracula, idque egerim tam mul-
tis, quid demum erat, cur minora
venarer, & non potiuùs hoc illi tri-
buti genus penderem, quod rebus
debetur in ſuo genere eximiis, quod
eſt; venerabundo illas ſilentio
involvere?

PARS SECINDA.

S tantam gloriam, ut magni Tho-
mæ exemplo hactenus demon-
ſtratum eſt, recipiet, qui Inge-
nium ſuum Divinæ gloriæ obſequio
addicit penitus, quantum neceſſe eſt
eorum eſſe dedecus & ignominiam,
qui, tantum abeſt ut hunc in finem
illud impendant, ut etiam contra
DEum illo abutantur? & ſic tamen
res habet. Contra Deum, con-
tra Deum nonnulli illud Ingenium
exerunt, quod tanta benignitate à
DEo ipſis donatum eſt. Hinc ſi illo
utuntur, aliud eo uſu non ſpectant,
quùàm ut ſuas machinas ad exitum
Perducant, quibus tamen nihil mo-
liuntur, quàm ut ſuos in Aulis æmu-
los dejiciant, ſuos in thalamis ri-
vales prævertant, quamcunque ani-
mi ſui libidinem optatum ad exitum
perducant: ſapientes ſunt, Jeremiæ
de his loquentis verba ſunt, ut fa-
Qis igitur explicet,
R. P. egneri Panegyr.

quo de cœlo ſupplicio audaces iſti
plectendi ſint?

Cùm ſacer Hiſtoricus Davidem
laudibus extollere cuperet, dixit,
illum in omnibus fide optima ex-
pléſſe voluntatem Numinis, quin un-

quam ab ejus præceptis deflecteret,

aut ejus interdicta violaret, ſi unam
excipiamus Mortem Uriæ illatam:
Fecit David rectum in oculis Domini,
& non declinavit ab omnibus, quæ præ-
ceperat ei, cunctis diebus vitæ ſuæ, ex-
cepto ſermone Uria Hethæi. Non pa-
rùm difficultatis hoc in textu Inter-
pretes inveniunt. An enim obſcu-
rum eſt, Davidem etiam aliàs deli-
quiſſe, & non obiter? An non Iræ
minùs imperavit, cùm contra Na-

balem cum ſuis profectus eſt? Ju-

ſtäne, & ex æquitatis lege fuit ſen-
tentia contra Miphiboſethum lata?
Nihil barbaræ crudelitatis habuit
A a vin-

——

186 PANEGYRICUS DECIMUS TERTIUS,.

vindicta de Ammonitis ſumptà?
Quomodo igitur nihil in eo, præter
cædem Uriæ, reprehenditur ? Scio,
quàm varie? & erudite nodo huie
cuneum Interpretes invenerint. Sed
omiſſis reliquis hæc nobis ſolutiò ſul-
ficiat: quòd aliis noxis miſer Da-
vid ſe obſtinxerit, infirmitate con-
ſultandi, & animum in rem præſen-
tem advertendi negligentiâ: non ita
in cæde Uriæ: In cæde Uriæ Inge-
nio uſus eſt, & uſus eſt ſolerter ad-
modum, & caute. Cùm enim neſci-
ret, quà alia ratione de medio tol-
leret virum illum ſibi fidiſſimum, qui
nihil morte, multa autem præmiis
digna admiſerat, quid fecit verſipel-
lis? Miſit Uriam ipſum cum literis
clauſis ad Joabum, ſupremum exer-
citûs dúcem, juſsitque, ut Urias in
aſſultu inter primos poſitus, in ipſo
ſubinde æſtu certaminis deſtitueretur
ab omnibus, & ſic neceſſitate quà-
dam, hoſtili ferro victima caderet.
Paruit joabus imperio: nec eventus
abluſit à conſilio. Cùm autem cele-
ri nuntio cladem David intellexiſſet,
tam dextré diſſimulavit omnia, ut
Joabo non dubitarit animos addere
velut in ſucceſſu non infelici minus,
quàâm lacrymabili, & non minùs in-
expectato, quàm cruento. Quid
igitur mirum, ſi de delicto tam de-
liberata voluntate admiſſo poœrnas De-
us leveras repetiit? huc igitur DavidIn-
genii ſui vigorẽ & igneam vim exerit?
hic meditatur? hic ſolers eſte ad hoc
ingenium acuit, ut nequiùs peccet?
Enimverò par non eſt ejusmodi in-

2

gratum animum diſſimulando tole:
rari! Ita cenſuit Paulinus Præſul, qui
ſapientiſſime profectò locutus eit,
Criminoſius eſt peccatum excogitare,
quàm fasere. Peccatum quodlibet,
grave malum eſt, quis ambigit? Sed
acuere ingenii aciem, ut tanto pec-
cetur felicius, eſſe in peccando ſa-
gacem, verſipellem, malitioſum,
criminoſius eſt, criminoſius. Hoc enim
eſt contra Deum abuti illàmet do-

te, quæ ptæ omnibus aliis nos

Deo ſimiles efficit.

Et tamen nec illi deſunt, qui-
bus ſatis non ſit ingenio abuti ad
peccandum, niſi cetiam utantur ad
alios inducendos ad peccandum. Et
idcirco nunc cantilenas obſcoenas
ſcribunt, nunc ſatyras maledicent'æ
texunf, nunc velut artifices effecti
venerei, in publicam pernitiem ſpar-
gendi, in omnem partem diffundunt
dogmata perverſa, axiomata & prin-
cipia pernitioſa, doctrinas infidas:
cum uno aliquo excogitant fraudes,
quibus ille nequius expugnet vere-
cundiam alienam, cum illo agunt
de cavillationibus, quibus vincat in
litibus injuſtis: cum alio inveſti-
gant artes, quibus lucra injuſta com-

paret, nec ſatis ipſis eſt monſtrare

aliis WMam perditionis, niſi etiam
oſtendant breviſſimam. Heu me!
quàm formidabile judicium manet
hos infortunatos! quæ ſupplicia, quæ
penæ, quæ vindicta? Sed ego qui
loquor in urbe magnorum Ingenio-
rum, ut res loquitur, ſede, ac pa-
rente,

iut an iunpi

Mentime
ſeteceptun
Urbibus e
Alignis aui
rſbi optium pe
emonigs coht el
Diandon. Mortal
inſtat eſt kominis
res nidur u ye
s man drelu
tur, ſic ut tndene
Autem oblentin
multo in Cello⸗ in
ibetur Ding ile
berotim gjet

s,
lni g
blnn aſien gl
n hoannd et,
umn ncehitme,
an ai ſbe⸗
mdig 8d
I, ut tanto ec⸗
e in Deccando r⸗
n, welifolun
inoſit, Hoc ein

Auti illimet do.

mmibus 2lis no
.

ill delunt, qui⸗
ngenio lbutſ2
ttiam wtantut ad
d peccandum. Et
ntilens Obiconas

Iyras meledicentle

Ut artiüres effecti
n pernittem ſar
Pattem Effuncnt
1Miornata & ur
zorinns inndn:
excogitant ſtaues
ins euplgnet ſer⸗
, cun ll0 Ent
Uibws vinti
iio urelii⸗
lcta iijce con⸗
jolis e elt monite

uin, en,

DE S. THOMA ACUINATIKRE.. 1837

rente, non tamen niſi Piorum, male
perdo operam hæc pluribus inculcan-
do. Gaudendum mihi potius eſt,
quòd in veſtrum quemlibet ita trans-

fuſus ſit Spiritus Thomæ, ut à DEO
omnes ſperare debeant gloriam, ne-
mo dedecus & opprobrium
expectare.

te iy i ae e e r A: F: tiß tp Tegs is Pas iber ibei

SANCTUS

IN AULA

PANEGYRICUS
HONORI &ANOZI ANSELMI
Wic oi Tace * & Proteltoris Mantuani
didtus Mantuc.

Fuit cum Principibus Populi, & fecit juſtitiam Domini. Deuter. 33.

Apientiſſime moribus Eccle-
ſiæ receptum eſſe, ut ſingulis
Urbibus e Cælitum numero
aliquis attribuatur, quem illa
ut ſibi proprium peculiari ritu ac cæ-
remoniis colat, penitus non eſt du-
bitandum. Mortalium pietas parvi
inſtar eſt fluminis: quanto in plu-
res dividitur, ut velut tributarias il-
lis undas advehat, tanto plus minui-
tur, ſic ut tandem eſſe deſinat. Unius
autem obſequio addiéta, facilius
multo in oculos incurrit: Atque ita
videtur Divus ille non poſſe non uni
ſibi devotam pietatem magis proba-

re, charämque habere; ut ſic, qui
ipſi tam peculiari ratione addicti de-

votique ſunt, cùm adverſis urgentur,

tanto majore ad ipſum fiduciâ poſſint
recurrere, ipſiusque ſe patrocinio ſe-
curius commendare. Una tantum
in re metuo ne hic erretur: nimirum,
dum ſibi perſuadent ejusmodi urbium
cives, Cælitem illum non alio fine
ſibi datum, quàm ut ab eo defen-
dantur: cùm mihi Perſuaſiſſimum
ſit, non minus eâ causà datum, ut
eum imitentur. Ungde ſicut jure ac
merito Protector appellatur, ita No-
mẽclaturâ multo glorioſiore Prototy-
Aa z pon

188 PANEGYRICUS DECIMUS QUARTVUS,

pon deberet appellari. Si autem
hoc tam vero apparet ſimile, unde
factum deinde dicemus, ut tibi,
Mantua, obveniret præcipuè Anſel
mus, ille nimirum ſanctus Præſful,
qui undecimo à ſalute reparatâ ſæcu-
lo Eccleſiam non ornavit tantum, ſed
eidem fulcri loco fuit? An puta-
mus, hæc talia evenire temeré, &
non potiùs altiſſimos ad fines re-
ferri à Numinis Providentia, liceèt
illos humana hebetudo non ſem-
per proſpiciat? Apertèê dicam, quod
ſentio. Multa omnino ſunt decora,
quæ urbem hanc regiam toto Mun-
do reddiderunt celeberrimam: Situs
contra vim externam munitiſſimus;
ſoli fertilitas, commerciorum divi-
tiæ, armorum gloria, ſcholarum
amplitudo, in ſubjectam late Pro-
vinciam Imperium: hæc tamen
omnia, ſi vehementer non fallor,
vincit Aulæ Nobilitas. Hæc ſem-
per inclytæ ſuæ famæ ſplendorem,
clientes, ſapientiam omni ſtudio
ſervans ac promovens eò pervenit,
ut ipſas adeò Imperiales Aquilas
ſublimiſſimo ſuo ê ſolio alliceret,
ut hic ſtabilem propè nidum ſtrue-
rent, certæ, quòd nihil generoſiſ-
ſimâ ſuâ indole faciant indignum,
quæ illas impellit, ad eum nidum
nunquam alibi, quàm in Celſiſſimis
& Sereniſſimis rupibus figendum.
Hoc autem ſi ita habet, quis de-
mum ex omni Cælitum numero
Urbi, in qua tam magnifica Aula
eſſet, inveniri potuit magis accom-
modatus, quàm S. Anſelmus, ille

ſcilicet, cui ceſſit tam bene, ut eva⸗
deret Sanctus in Aula? Non deſunt,
qui exiſtiment, Aulam eſſe vivam
imaginem Lacũs Aſphaltitis, in quem
Jordanus ipſe vix illapſus, omnem
confeſtim candorem ſuum deper⸗-

dit. Non putant ipſi poſſe in Au-

la illibatum ſervari pudorem, non
animi candorem & ſimplicitatem,
non æqui rectique ſtudium, non
pietatem in Deum; & jocum exi-
ſtimant, cuùm audiunt, piſces ad
imitationem propoſitos eſſe debe-
re; qui amaris ſemper in undis
viventes, de illo tamen amarore
nihil unquam trahant. Akgite igi-
tur; ecce virum, qui vixit in Au-
la: fuit cum Principibus Populi, me-
rità de Anſelmo dicam, verbis, quæ
Moyſes jamjam moriturus tot ab-
hinc ſæculis, in laudem Gaad pro-
nuntiavit: fuit cum Principibus Po-
puli. An tamen idceirco ille non
ſanctus? & ſanctus non quicunque,
ſed ſupra alios eminens, atque ex-
cellens? fuit omnino, & fuit plus
quàm vulgò videatur: fuit cum Prin-
cipibus Populi, & fecit juſtitias Do-
mini. Hic eſt ſcopus, ad quem
omnes ego hodiernæ ſolemnis Ora-
tionis meæ ſagittas dirigam; ut tan-
to certius collimem. Vos quoque
huc mentem attentiſſimam adyver-
tite. 4

Et verò, ſi veritati locus, cur
ſecuriſſimè non dicamus, quòd An-
ſelmus noſter fuit cum Principibus
populi? Nemo ſibi perſuadeat, fuiſſe
illum

auz vetini cum

geere iniſehut
2Phincipum kuuil
& hotum güihem
ſeit enin cun An
cum onnoribis
bonsnns, &re
epibis oms gene
oocdun dificle,
Mropenſiones
zmimom occupare,
ſi ud lbſetu
dent; Kogue non
Vel in Aufa, audadl
pare vitium, pittui
ormre, & cuncli
fete ſele, wt nibil
nr kugne Wmnittar
hele oe negdiinn
Cum phirdus conre
Dibus, an hincn
Obanto ardoum ma
Aenkbet gum
ae ſifnia Domn
oenngue in pent
dian unis lem
igere
N 4 Nini⸗
cum omnhu k⸗
1 rincipib R

.
us bann
Marinis

Ponifker

I Wun de
ihb pok⸗ Nr.
1 Pudorem, non
ünplatten,
e ſtudium, nen
& jocum er,.
Wliun, piſesz 1
oſitos elſe gebe⸗
ſemper in unaß
tamen amarore

unt. Agite ig.

qui vixt inAu-
ſthibus Poptl,, me-
liam, verbis gun
moritunns tot ih⸗
tuden Cnd gro⸗
m Nriucizent .
igcirco ille non
non goicunque,
ninens, Aque er⸗
ino, & fui plin
tur: ut (un Hiir-
ſect fiig De⸗
ops, 2 Cen
næ Clemmnss0r.
rigim; unr⸗
mn. Vos gvod
atiſimm ihe⸗

„ e
veritat! len
ver .

jus, fasque admittat.

DE S. ANSELMO EPISCOPO LUCENSI. 182

illum tantùm in Aula hoſpitem, qui
per eam aliò tenderet: haud ſane,
Auditores: fuit cum Principibus Po-
puli, fuit. Hoc, propé dixerim,
unicum ejus fuit negotium in hac
vita; verſari cum Principibus, ſug-
gerere Principibus conſilia, intimam
ad Principum familiaritatem admitti;
& horum quidem diverſiſſimorum:

fuit enim cum Sacris, & profanis;

cum minoribus & maximis; cum
bonis & malis; & verbo: cum Prin-
cipibus omnis generis. Non eſt
admodum difficile, cùm eidem ſer-
vitur Principi, ejus notare animi
propenſiones, & ſenſim ſic ejus
animum occupare, ut illum etiam
ſibi quaſi ſubjectum ſubditus ha-
beat; sicque non metuat, veritatem,
vel in Aula, audacter loqui, dam-
nare vitium, virtutem laudibus ex-
ornare, & cunctis in rebus ſic ge-
rere ſeſe, ut nihil unquam contra
Non perinde
facile hoc negotium eſt, quando
cum pluribus converſandum Princi-
pibus, cum Principibus, tunc enim 6
quanto arduum magis apud eorum
quemlibet quàm apud ſingulos, fa-
cere juſtitias Domini; & nôſſe,
quocunque in vento ac tempeſtate

clavum navis ſemper ad portum

dirigere, nunquam obliquare! At
videte, qualem ſe Anſelmus noſter
cum omnibus geſſerit. Primus eê
Principibus, cum quo illi negotium,
quantum quidem novimus, fuit cha-
riſſimus illius Patruus Alexander II,
Pontifex Maximus, Apud hunc au-

tem quid ille ſpectavit? quò ejus
vota collimàrunt? An ut aſcenderet
altius, & proximam fcilicet à Pon-
tificiã, Purpurati Eccleſiæ Senatoris,
ut ferme aſſolet, dignitatem aucu-
paretur? Jam ille à profano ad ſa-
crum Ordinem transjerat, ingenio
erat acutiſſimo, prudentiâ ſingula-
ri; nec ſanè habebat eo ſæculo mul-
tos, qui quocunuqe literarum in
genere comparari cum ipſo poſ-
ſent, non humanarum tantùm, ſed
divinarum quoque; ſic ut ſacrorum
Codicum apices propè omnes fidà
memoriâ complexus, controverſas
etiam de Fide quæſtiones, Ponti-
ficum Canones, Conciliorum de-
creta teneret. Nullum proin du-
bium, quin ille, natalium ſplen-
dore reliquas viri dotes illuſtrante,
primos honorum gradus ſperare à²
Patruo potuerit: maximeé cùm vi-
dJeamus aliorum ſummorum Ponti-
ficum nepotes, quos neque tam
Præclara doctrina, neque tot alia
decora commengdent, aut Reipubli-
cæ adminiſtrationi idoneos efficiant,
velut jure ſuo eos ſibi polliceri,
emque perquam modeſtum cen-
ſeri, qui ambitione anxiâ illos non
extorqueat, ſed expectet. Sed
audite, quàùm ab his alius Anſel-
mus noſter: Toto Pontificatůs do-
meſtici tempore, quod undecim
annorum fuit, Anſelmus id quidem
egit ſtrenu?, ut eum honorem
promereretur, re ipſa tamen (ſi ve-
ra ac ſolida præhabere dubiis ac
ſplendidis malo. Corrigit hic Au-
Aa 3 thor

1

190 PANEGYRICUS DECIMVUS QVUARTVUsS,

thor errorem ſuum, quo olim Car-
dinalibus 8. Anlelmum accenſuit, ait-
que, conſtare ex monumentis an-
tiquis, his, certe ab Alexandro II.
non fuiſſe annumeratum) accepit
nunquam. Hoc ſolùm conſtat, à
Patruo, morti vicino nobiles In-
fulas Lucenſis Eccleſiæ admiſiſſe.
Quid autem? cùm ille ſubinde ad
Henricum Germaniæ Regem miſſus,
advertit, dignationis tam ſacræ, qua-
lis hæc erat, Inveſtituram, ſeu jus
perpetuum ac ſtabile, ſibi à ma-
nibus profanis conferendam; ab his
tabulas publicas, ab his Pedum, ab
his annulum accipiendum; hunc
ille abulum tam indignum judica-
vit, ut nullo Regiæ indignationis
metu ac reſpectu, eum improba-
ret, ac reprehenderet; repudiatiſ-
que Epiſcopalis gradus inſignibus,
ſatis habuit nil aliud ſecum ex Ger-
mania, quàm priſtinam fortunam
reportare. O animum, veré para-
tum ad tuendas cum Principibus

cujuscunque generis Juſtitias Domi-

ni! O facinus admirandum! O fa-
cinus magnanimum! Qui nelcit,
quàâm ſtolidé ferox Henricus fuerit,
pro dignitate æſtimare hoc facinus
nunquam poterit. Erat hic tum
ſuo in Principatu novus etiamnum;
& idcirco jurium ſuorum tanto te-
nacior, facile conjicietis, quàm in-

digne injuriam, quam exiſtimabat,

tulerit, quantas in iras exarſerit,
quàm acerbe ſenſerit; ſe à Sacerdo-
te aliquo tam indignis modis con-
temptum atque neglectum. Anſel-

mus tamen nihil has iras, hos fremi-
tus, & furorem veritus ex Aula ſe
ſubduxit, in patriam reverſus.
Sed, préô dolor! quid video?
Neceſſe eſt poſt facinus tam præcla-
rum, Anſelmum, necdum in virtu-
tum palæſtra ſatis exercitatum, ſu-
perbià elatum, mutaſſe tam ſan-
Ctum propoſitum.
diù pòſt deſertum à DEO, & ejus
gratiàâ, ceſſiſſe, & priori illo ſuo
vigore perdito cecidiſſe; dum re-
pugnante licẽét Gregorio VII. quem
Succeſſorem Alexander habuit, à Re-
ge Inveſtituram admiſit, quam tan-
ta ante nominis ſui gloriâ repudia-

rat. Contritionem pracedit ſuperbia C. 10. 15.

(ſic Proverbia loquuntur ad nos
admonendos) & ante ruinam exal-
tatur ſpiritus. Siquando de viri
alicujus ſancti defectione quidpiam

innoteſcit nec alia ejus magis pe-

culiaris apparet ratio, magisque pro-
pinqua, rectèe illa occultæ ſuper-
biæ adſcribitur, quæ in caſum de-
nique impulerit. Imò hæc nun-
quam non verior cauſa eſt. An
non videtis, quàm multi identidem
fluvij magno quaſi furore à mari
abſorbeantur? huc currit parte una
Iſter, alteràâ Rhodanus, alis Rhenus,
illà Boriſthenes. Crederes conju-
ratis armis ad bellum mari inferen-
dum feſtinare: nec tamen idcirco

Mare ad tot aſſultus perturbatur,
ſuos intra limites pacatum tran-
quilhumque ſe tenet: non redundat.
At ubi ventus quiſpiam inteſtinus
intrat ad illud à fundo exagitandum,
videre

Lego enim non

4K

ſtatu
t2 n05 4 Na,,
aſtiet

me guim ſopeton⸗

bationis tante u

ſ. mß Mini n

Autemn fwerit: ert
leinum, non ig⸗
Cigvel ſe lepet
nuile uum vene
Pohotti conſtn
Mundo tes lun
niacenle lele in a)
iu nigile
lebenimom, abci
12 ſux, non Pary
e tunen, poenas
li in c pani
Keri.
0 blcondͤitas
ie gnots poride
e D in fan
eium pre lis che
Dltete, t cadent⸗
6 dttiores mmimos
tius Centiiggte
um. (regorin
nis, miſt dnne
mum cauſtro etra
ex umbri Prod⸗
llore & znini
0peri ii D

. lan.
r 90 enimnon
¹ DE, e
„ Priori ilo io⸗
ſidſe; Gom re⸗
10t10 Vll. quem
Eer habrit ihe.
iüt, quum tan⸗
Alotit tepucii⸗

Nrutedit ſcherlit la

dquuntur ad noe
nte fuinun ertl.
igvando de ii
etione quicgpiam
s migi⸗ pe⸗
10, maglsge pto⸗
occlltr ſupet⸗
un in crſum ge.
Imd bxr nun-
(aula eſt. An
1 muti entſten
ul Krore ¹ mall
cutnit palte ini
Anus, Aii Nbenn
(reberes Conſi⸗
um meri laer
nec tamhen ideio
Aultus perdin

c. I6. 15.

videre confeſtim eſt, turbari quie-
tem, commoveri omnia, penitus-
que tranquillam antée faciem immu-
tari: jam vel ipſos intra limites ſuos
videtur contineri non poſſe, quos
olim DEUS præfixerat. Ita nos
ſumus. Non adverſitatum multa-
rum procellæ, non calamitates acer-
vatæz nos à ſtatu dejiciunt: iterum
monet Eccleſiaſticus; non alius fer-
me quùm ſuperbiæ ſpiritus pertur-
bationis tantæ author eſt. litium

omnis peccati ſuperbia eſt. Ut ut

autem fuerit: certum id eſt, An-
ſelmum, mox atque ad ſeſe rediit,
factique à ſe repetiit rationem, eru-
buiſſe tam vehementer ſuam à
propoſità conſtantiâà defectionem, ut
Mundo res ſuas habere juſſo, Clu-
niacenſe ſeſe in aſceterium, à diſci-
plinæ religioſæ ſeveritate tum ce-
leberrimum, abdiderit, ibique cul-
pæ ſuæx, non parvæ quidem, uni-
cæx tamen, pœnas à ſe multiplici
ſui cruciatu ac peenitudine ſeriâ exe-
gerit.
O abſconditas, nobisque pla-
ne ignotas providentiæ ſemitas! ſo-
let DEUsS in famulis ſuis, quos
etiam præ aliis charos habet, per-
mittere, ut cadant; ut ab ipſo ca-

ſu fortiores animos reſumant ad cau-

tiuùs contentiusque deinceps curren-
dum. Gregorius igitur, de hoc ſe-
curus, miſit confeſtim, qui Anlſel-
mum clauſtro extraherent, in aciem
ex umbra producerent, additisque
calore & animis, ipſius potiſſimùm
operâ uti conſtituit ad profliganda

DE S. ANSELMO EPISCOPO LVUCENSI.

„

191
tot monſtra Hæreticorum, Schiſ-
maticorum, Simoniacorum, qui jam
palàm debellatum quodammodo or-
bem ferali in triumpho circumduce-
bant. Explicari vix poteſt, quanto
ſuo dolore avulſus à ſolitudine An-
ſelmus ſit. Pontificiæ dein autho-
ritatis inſignibus, quæ malé ab Hen-
rico acceperat, Pontiſcis maximi
in manus depoſitis, hæc ab eodem
mox recepit. Atque ita confirma-
tis animis ad certamen pro Eccle-
ſiæ Juribus adgreſſus, non linguàâ
minus in concionibus publicis, quùm
calamo in libris, quem primò ſibi
hoſtem delegit? an, ut vulgò aſſo-=
let, arma contra plebem ultimam
converſa? eos ipſe ſibi impugnan-
dos ſumpfſit, qui in multitudine ſu-

pra cæteros eminebant; Surge, con= c. 6. I.

tende judicio adverſum montes. Ita
quondam præcepit Micheæ DEUS,
quando illum ùt animarum fulmen
miſit ad oppugnandos Masgnates,
Nobiles in Sion, & Samaria. Nec
aliter, aut minoribus animis rem An-
ſelmus exorſus eſt. Legite, ſi lu⸗
bet, quæ extant, plenas vigoris li-
teras. Videbitis ſemper in his po-
tiſſimùm petitos, à quibus plus ti-

mere fortiſſimus Athleta poterat;

Præſules, Principes, Monarchas ſu-
premos: impetitos verbo & vulne-
ratos etiam, non tantùm impiorum
poſtremos, verùm ipſos ante omnia
Impietatis Protectores ac Patronos;
nec impetitos, aut vulneratos tan-
tuùm; ſed lethalibus omnino plagis
confixes,
quod

Miſeram Eccleſiam! ſi

192

quod unquam fuit ſæculum, quo
parùm ab interitu abeſſe illa videri
potuit, illud profectò fuit, quod
tum agebatur. Omnis propemo-
dum tum orbis Chriſtianus, ſummo
ſuo Paſtori, viro licet ſanctiſſimo,
ac ſapientiſſimo, Gregorio VII. per-
duellis, non aliud aſpirabat, quàm
ut plane exlex viveret. Decreta
Conciliorum, Pontificum Canones,
Præſulum fulmina penitus eviluerant.
Beneficia Eccleſiaſtica, Principum
profanorum arbitrio ſubjecta, ab
his venalia proponebantur plus
danti. Perverſi attollebantur, jace-
bant boni. Cælibatus explodeba-

tur ùt virtus relinquenda mentibus

corporeæ concretionis expertibus;
ſacra aſceteria mutata in otioſorum
conventicula, templa in compita; Vir-
ginum Parthenones in luppanaria:
Sacerdotes non jam, ut nonnun-
quam, concubinarii, ſed ſponſi, ſine
freno ab altari ad thalamos, à tha-
lamis ad altaria tranſibant. Con-
gregatæ locis pluribus Pſeudo-Syno-
di, ubi ab Epiſcopis, Primatibus,
Patriarchis proſcriptus fidelium cœtu
ſupremus Chriſti Vicarius, digna-
tione, & loco motus. Electus ad
ejus probrum homo ſceleratus, digni-
tate quidem Archiepiſcopus, dome-
ſticis tamen agitatus furiis, perjurus,
ſanguinolentus, & armata manu Idoli
inſtar Vaticana in ſede collocatus.
Pontifex verus inter ſacrificandum,
nocte ipsâ nato Chriſto ſacrà, ab-
ſtractus in vincula, & in carceris
longam noctem conjectus: paſſim

PANEGYRICUS DECIMUS QAARTUS,

Rerumpublicarum mutationes, cæ⸗=
des, ſtrages, rapinæ, direptiones,
interitus: ſic ut cum Eccleſia tum
eſfet per totum orbem (ſic deplora-
bat, qui erat pars calamitatis non
ultima) conculcata, confuſa, & in In lit. Gre-
diverſas partes diſciſſa; videbatur jam gor. VII.
illi, ut navi jam laceræ, non niſi
naufragium ſupereſſe. Et tamen
tot inter aſſultus ſervavit i cam
Gregorius VII. qui hoſten os per-
territos, profligatò non ſemel
ſibi ſupplices aſpexit; tam fatalis
fuit omnibus fortiſſima ejus dextra,
quâà ſunt percuſſi. Sed quæ hæc
ejus dextra? quæ? Nemo ambigat,
Anſelmus fuit: lyſe Gregorio fuit
(loquentem auditis Baronium, tantz
ſcriptorem fidei) ipſe Gregorio fuit
in omnibus manus dextra. Cogita-
te jam, quantum laborandum, quan-
tum ſudandum fuerit Anſelmo, cui
communis cum Gregorio cauſa. Si
uno tantùm in conflictu, ex tam
multis, adfuiſſet Gregorio Anſel-
mus, parùm tamen illi quietis fuiſſet
conceſſum; ſed multus labor, mul-
tæ calamitates exantlandæae. Quid
igitur factum dicemus, dum non
in uno tantum, ſed tam multis,
imò omnibus, nunquam illi defuit?
omnibus inquam, publicis, priva-
tis, fortunatis, adverſis, in foro, in
campo, in ſynodis, in ſcholis, in
omnibus. Maximus utique eorum

eſt numerus, qui in Aulam admiſſi,
ipſi quoque Principis ſui dextra eſſe
percuperent: ſed quibus in functio-
nibus? in ſignandis libellis ſuppli-
cibus,

gel erit:
non elt vertinun
lo ſeculo, el
loiptum eſt, Po⸗
ſebem betenlun
ſnile Mrthide
Hxc kuit Anmon
N mundo demo
guodd obſtate an
jem poſet, non
hon copgnetum 1.
pu ſele adhensis
ſumm, iuratumm &
en Cregorij: co⸗
Podrit in ciem
jeumn horzcem m.
tn tnqum non
iinos exercitus
ſs ggell el,
legtt ceeilt,
irCooties cum
C Br ine:
Rorn, guun m
rbus Malide
1 Odnan hiie
n me e
e Matbilge
Aanen ver
le, in e 1

4 Aamen

lervarit a
i hoſte 77
loe ae non ſene
elt; tam fatlt
ſims eits gert,
Ee ur iuc
Nemo Ambigt,
he rtzonio fiit
Buoninm, tnte
e Grezond fit
denmi. (Cogtt⸗
lborandum quan.
etit Aplelno, oui
tegorio culn. A
ondidu, ex him
Gtegorio Anlel
enili guieis itet
multus abon l⸗
Ertlande. Qil
cemls, Cumn non
led tm mllis,
Gcram Uli efutt
1, Poblies, hiur.
Aelſs, in an
lis, in hoſß /

DE S. ANSELMO EPISCOPO ELUCENSI. 123

cibus, in muneribus acceptandis, in
proventibus adminiſtrandis. Non

autem in ſubeundis graviſſimis dif-

criminibus. Hoc non facit, niſi il-
le, qui ſtat cum Principibus populi,
ſed nullo ſuo privato emolumento,
ſed tantùm, ut tanto majoribus in-
crementis, majori vigore promo-
veat Juſtitias Domini.

Sed erit, qui opponat. An
non eſt veriſſimum, turbatiſſimo il-
lo ſæculo, quale paulò ante de-
ſcriptum eſt, Pontificem, & ejus
ſedem defenſam, fſuſtentatamque
ftuiſſe à Mathilde Principe fæmina?
Hæc fuit Amazon illa IESU, quæz,
ut mundo demonſtraret, nihil efe,
quod obſtare, aut morari ejus amo-
rem poſſet, non ſexũus infirmitatem,
non cognatum ſanguinem, armavit
ipſa ſeſe adversus Regem cognatum
ſuum, juratum & implacabilem ho-
ſtem Gregorij: conſcripſit militem,
produxit in aciem legiones, & fer-
reum thoracem mollis fæmina, in-
duta tanquam nova Debbora for-
tiſſimos exercitus duxit, perduel-
les aggreſſa eſt, eorum impetus
Kegit, cecidit, disjecit, toties vi-
Grix, quoties cum hoſte congreſſa.
Quo igitur jure alteri adſcribetur
gloria, quàm tam præclaris facino-
ribus Mathildis ſibi comparavit?
Quodnam huic argumento reſpon-
ſfum à me expectatis AA. An, quod
de Mathilde, magn4 illà femina di-
Cum eſt, à vero abludere? veriſ-
ſima attuliſtis, non nego; ſolùm

doleo, in ea laudanda tam fuiſſe

R. P. Segneri Panegyr.

parcos. Cur enim, quod ſummo
jure poteratis, non adjunxiſtis;
quòd cùm illa toti feré dominare-
tur Italiæ, non ob aliud opes æſti-
mavit, aut amavit ſuas, niſi ut fa-

crificaret eas in obſequium Vatica-

ni? An enim ſoli vos ignoratis, præ-
clara dona, quibus ſedem Apoſto-
licam ornavit, non tantum nume-
ratum aurum offerendo; ſed arces,
ſed urbes, ſed Provincias totas, do-
nec denique Sandtam ſedem, tabulis
læpius repetitis „ ſeriberet ex aſſe
hæredem? debebatis addere, Catho-
licos, & fanctæ Fidei devotos om-
nes apud ipſam contra vim & do-
los hoſtium afylum reperiſſe: ad
illam, t Matrem communem con-
fugiſſe Præſules in exilium pulſos,
Monachos ſuis monaſterüs ejectos,
inopes omni alio auxilio deſtitutos,
populos omnibus ſpoliatos: & li-
cet tam muhti eſſent, nunquam ta-
men non ſinsgulos ſingulari chari-
tate ab ea adjutos. Præcones timi-
diſſmi: Scio enimverò, quàm præ-
clare de illa mereamini, dum tace-
tis, quòd illa, quo reduceret erran-
tes ad ſemitam, nullas artes præter-
miferit, quas non tentaret: voca-
bat, ſuadebat, rogabat, occupabat
favoribus, donabat Clientelas, atque
ita faciebat palàm, quàm invita fer-
rum ſtringeret contra protervos,
dum ad eos recuperandos auro tam
munifice utebatur. Si hæc vobis mi-
nits perſpecta erant, cur ſaktem me-
miniſſe non eſtis dignati, quomodo
illa, in tot curas ac negotia diſtra-
cGta, ſui tamen curam haudqua-
Bb quam

7

7y4 PANEGYRICUS DECIMUS Q⁴“RkTVUS,

quam neglexerit, non minore ſoli-
citudine ſaluti invigilârit propriæ,
& profectui in virtutibus, nunc
corpus ſpontaneis cruciatibus affli-
gendo, nunc animum intra ſe re-
vocando; ita ut tandem rarà felici-
tate Martiales inter lauros etiam Li-
lia florere faceret, quæ tandem illæ-
ſa ſepulchro, ſponſa quidem & Vi-
dua, ſed ſemper Virgo inferret. Hæc
atque his plura adjungere poteratis
ad Mathildis gloriam amplifican-
dam. Quid tamen his efficeretis?
An enim hoc aliud eſt, quàm An-
ſelmi laudibus ingens auctarium ad-
dere? pro Anſelmo perorare, iisque
omnibus, quæ ſuprà à me ad Anſel-
mi gloriam commemorata ſunt, no-
vum & grave authoritatis pondus
addere? Ita prorſus eſt; nobilis ali-
qua Anima, qualis Mathildis fuit,
imò, ut loquar caſtigatius, qualis
eſt, gaudet maximopere in ſuæ fe-
licitatis æternæ ſede, ſi hic ego profi-
tear, palimque omnibus faciam,
Anſelmum fuiſſe illum conſi-
lij Angelum, qͤui illi in negotiis
tam diverſis adfuerit, manuduxerit,
paterna educatione, opportunis mo-
nitis, magis ſemper ipſam in pro-
penſiſſimo erga Chriſti Eccleſiam ſtu-
dio affectůque ſtabiliverit. Judicet
proinde quilibet, an idcirco præ-
claris ejus pro Eccleſia operibus
aliquid pretij decreſcere debeat? Imò
ego, AA. cenſerem, quòd quicun-
que demum meritis laudibus extol-
lunt Mathildis pietatem in Superos,
Munificentiam, fidem, fervorem,

puritatem, proponere ſibi deberent
imitandum veterum Athenienſium
exemplum; qui nunquam ſacrifica-
bant Theſeo, novo ſuo DEO, niſi
priùs etiam ſacrificâſſent ſapienti illi
Connidæ, qui ejus Juventutem ſa-
pientiſſimis & attentiſſimis monitis
& inſtitutis formaverat.
Jam Alexander Pontifex, Maz
thildis, cum tenera adhuc ætate ea
eſſet, curam Anſelmo commilerat
(Florentinus in vita S§. Matbildis)
Nec eam ipfe deſtituit, niſi cum
intra Coœnobii ſepta, mundi turbas
exoſus, ſeſe recepit. Subinde au-
tem avulſus à religioſæ quietis ſilen-
tio, Gregorii Pontificis imperio
etiam ad Mathildem ſuis conſiliis
juvandam reverſus eſt; nec ante ab
ea deinceps abſceſſit, quàm tria fer-
me poſt luſtra terras has, in cæli
patriam avocatus, relinqueret. Fe-
rebant ægerrime mali omnes, ta-
lem nobili fæminæ cuſtodem datum,
& luporum inſtar, ululando, fre-
mendòôque nihil agebant ſtudioſiùs,
quâm ut ab cjus latere inviſum ho-
minem abigerent. Tanto autem
ardentius cupiebant boni omnes, ut
illi eſſet quàm viciniſſimus; cùm
eos non lateret, perinde eſſe, Anſel-
mum à²à Mathilde abſtrahere, quàm
à Paradyſi cuſtodia removere ſuum
Cherubinum; aut potiùs, navi tol-
lere ſuum Nauclerum, viti ulmum,

aut ſoli Angelum motorem. O fe- in Actis 5.
licem illam (ſic exclamavit Author Anſel. oit.

ille majori fſide, quàm ſtyli ele-
gantiâ, cui debemus pleraque, quæ
ex

Aplelmmum ²1
doeibus feligilo⸗
erturbatio, An
Aum ung M
zum eis lartbet
nochſbus Prope
bat, ut in illo .
ludendom conſu

in ohlolutionide

god Pus elt
& guotiez le i
victoriam ioſi p⸗
te Auano Hen-
pemocum Longol
limi chilnate P
WNN is Matbi
cligte ingenti
llimn hon deje⸗
in obit Pe, gude
dobore i denne
om, & igni
unt keſiiationere
Ontifcis en Perti
Picee belun non
aün miitun ſuns
eſſet cogete 0
Dimammmnmn
winbus ibei⸗
non tomult
tim

etem lcebit

1
antem

Us

ſbi geh
Alei⸗ d

urentuen ſ.
nüiins it
lcng monit
at.
t Poniile . Mr
ahue etlte e
InO commileta
4& Malilt,
tuſt, nili cln
, mondi turbe
. Lbinde 0.
lr guietis ſlen⸗
hnnccß impeni⸗
n luis condlis
eſtz nec mte 2
i, guim tiae
18 hzs, in czli
telingueret. le.
ali omnes, ta-
cuſtogem darum
„ ulolndo, le
tbant ſtudioſius
tete inrilum ho
Tunto alten
boni ommnes, u
iniſlimms;, Cln
ende ell Anle⸗
Zoltrahete, guin
temorele iur
potiis, nuyltor.
1 m, Wünlmm,

n, ſ

DE S. ANSELMO EPISCOPO LUCENSI. 19 5

ex illius ætatis monumentis in me-
dium allata ſunt) O felicem illam,
cui tam providus ſemper aſſidebat Pa-
dagogus, non tanquam homo quilibet,

ſed ut magni cenſilii Angelus. IIla

poteſtatem exercebat, ille regebat; illa
praceptum dedit, ille confilium; ex-
cellebat tamen ille in omnibus. Hinc
Anlelmum à Mathilde non ex la-
boribus fatigatio, non ex adverſis
perturbatio, aut ex diurnitate toœ-
dium unqua m avulſit. Nec tan-
tuùm ejus hærebat lateri, quando
noctibus prope ſingulis permitte-
bat, ut in illo ſilentio ad Deum
laudandum conſurgeret, ſed etiam

in confſultationibus, in Judiciis, imò

quod plus eſt, etiam in prælijs:
& quoties ille in his, ſua manu,
victoriam ipſi peperit? Impellen-
te aliquando Henrico, omnes pro-
pemodum Longobardiæz populi in-
fami ſchiſmate à Pontificijs partibus
avulſi armis Matbildem petierant:
coactisque ingentibus copiis ſuo
illam throno dejicere moliebantur;
