petuam Paſtorum Pontificum Succeſ-
ſionem, teſtimonia Patrum ac Con-
ciliorum, cultůs divini caſtitatem, tot
ſæculorum, tot gentium conſenſum,
tot denique, tantisque miraculis com-
probatam veritatem, ſinu tuti ac læti
acquieſcamus; certi hæc non exor-
nandæ declamationis, (a) non ex- (a)fol. 124.
quiſitis verborum lenocinijs reſarci-
endæ eſſe argumenta, ſed quibus nul-
lus non intellectus, ſi ſanus ſit, ſi veri-
tatis amans ac ſtudioſus, & in errorum
immane barathrum præceps abire no-
lit, cedere debeat ac manus dare,
atque aded me ſummo jure omnem
hanc de Pufendorffij lucubratione,
quà ſacra non minus ac profana jura
ab unis petenda Principibus demon-
ſtrare infeliciter conatus eſt, diſputa-
tionem, illis magni Auguſtini verbis

coronare: (b) Eccleſiæ Catholicæ Ro- (“) I. de

manæ, de quà ibi ſermo, nolle primas util. cred.
dare, vel ſummæ profectò impietatis eſt, iub un.
vel præcipitis arroganti?. Quid enim
tam arrogans, quàm Paſtoris munus
invadere, quem ovem DEUs eſſe juſ-
ſerit? quid tam impium quàm ſublatâ
verà Religione eum, quantum in te eſt,
de medio tollere, erga quem folum
vere poſſis eſſe pius?

An ſerta
Monar

e Plu
que
cis Monachica
Antagorüſt in

God non poſt
Loepnute ſalyo

9) Kne nenl, & Geken
.ree, S AHud hom

Cim Aiqua cin
ſa ontifcii 4.
tum fis porto n
digere; ſed id
bus, gui Orth
Iurmuret acm
tum libet, ſie
id er allertis t
guitur, guim
in cauſa Prince
en kene ſententi
Funtes ſtate 0)
Ciltinine, ge⸗
qode
dellure ig ſt
Vel clo, an
5 (Ontr⸗
mel Pronunfiet:
atio in Pontifce

1 tuti hi
e non ex.
Mon ex. (ln
iniz reluc.
auibu nul.
it ſ Feti.
Ein errorum
55 ire no.
tunns dare,
te Omnem
Aochrrione,
Prodwa
dibas denon-
eſt, Aiſputr.
ſtini verbi
Curkuiis M. )lLd
uolle nindt utl. d
mniietei et, h
Qd erim
AAtoris wunns
NEUSelei
gim ſblu⸗
ruminte eil
pem u.

ius

(2) §. 33.⸗

fol. 140.

DISSERTATIO ACADEMICA.

38 5

DISSERTATIO TERTIA.
BREVIS.

An afſſerta hactenbus Romani

Pontificis Poteſtas

Monarchica nullos, aut quos limites habeat?

Ier plura abſurda ac abſona,
quæ ex aſſerta Romani Pontifi-
cis Monarchica poteſtate conſequi
Antagoniſta injuris conqueritur,
iſtud non poſtremum eſt, quòd hoc
dogmate ſalvo, nihil ſit, quod te-
neri, & defenſari non poſſit. ()
Si aliud homini non dolet, niſi,
cùm aliqua circa Fidem Controver-
ſia Pontificia Authoritate deciſa eſt,
tum fas porrò non eſſe, de ea am-
bigere; ſed id tenendum ab omni-
bus, qui Orthodoxi dici cupiant;
murmuret ac muſſitet, ut, & quan-
tum libet; ſic omnino eſt, atque
id ex aſſertis tam neceſſariò conſe-
quitur, quàùm quòd Judex, quem
in cauſa Princeps dedit, pofſit in
ea ferre ſententiam, quà partes liti-
gantes ſtare oporteat: eo tantuùm
diſcrimine, quòd à Judice alio ap-
pellare fas ſit; ut qui vel errore,
vel dolo, contra æquitatem non ſe-
mel pronuntiet: hæc autem Appel-
latio in Pontifice locum non habeat,
quem promiſſa divini Spiritůs in iis,
quæ ad fidem, moréesque pertinent,
lux & directio ab omni errandi peri-
R. P. Segneri Panegyr.

culo eximant: quod quidem aliter
eſſe non poterat, niſi, ſicut apud
Sectarios, ſic apud Orthodoxos,
epinationibus omnia, ac dubiis cir-
ca res graviſſimas, obnoxia DEUS
voluiſſet. At ſi contendit Adverſa-
rius, id ex Monarchica hac poteſtate
conſequi, ut & docere quidlibet
poſſit Pontifex, quamlibet pugnans
cum ſacris Litteris, & vero earum
ſenſu; & toti Eccleſiæ faciendum
ſtatuere, quamlibet æquitati, & rectæz
morum normæ non conſentaneum;
hæc equidem palmaris eſt injuria,
& ſola inficiatione abunde confutata.
Nihil in ea licet Pontifici, quæ divi-
nitus tradita; quæque ſemel legitima
authoritate inter Fidei Dogmata ſunt
relata; hæc omne in ævum manent
inconcuſſa, nec circa illa mutari vel
hilum poteſt. Non eo vertiginis
ſpiritu Eccleſia agitur, qui Sectario-
rum rotat capita, qui ſua Symbola
& Confeſſiones fingunt, refingunt,
addunt, demunt pro arbitrio, &
non rarò Regentium propenſioni ac-
comodant; imò cum certo illo,
propter duos Epiſcopatus duo Reli-
c c . - gionis

(a) Sefl. 7.
c. 2. de Refs.

(b) Card.
Fallavic.
hiſt. Trid.
I. 24. C. 12.

386
gionis dogmata ejurant. Nihil ergo
in olim decreta juris eſt Sacro Mo-

narchæ; nec ejus ſe poteſtas legitima

ad Eccleſiæ deſtructionem, ſed ædi-
ficationem tantùm porrigit: unde
nec in moribus decemere poteſt,
quod honeſtati adverſetur. In aliis,
maximé quæ facti ſunt, hominem ſe
meminit, qui non rarò falſus fallat,
& errorem admiſſum ſaniore judicio
caſtigare opus habeat. Non tamen
his erroribus annumerandum eſt,
cuùm gratiam nonnullis facit legum,
quæ humanâ, aut Eccleſiaſticà po-
teſtate ſunt latæ,. In his cum res,

cùm perſonæ exigunt, permitti ali-

quibus poteſt, quod vulgò non eſt
conceſſum. Sic Germaniæ noſtræ
neceſſitates poſtulant, ut, quod,
Tridentini Senatus graviſſimà Au-
thoritate denuo eſt inculcatum, ne
idem plures Cathedrales Eccleſias
adminiſtrandas ſuſcipiat, (a) non
ſemper ſervetur; ſed nonmmunquam
in unum idemque caput plures Tia-
ræ Epiſcopales congerantur, (⁵)
cùm vel circumfrementium luporum
ac hoſtium rabies potentem Paſto-
rem ac Defenſorem requirit, vel
egregia majorum promerita expoſ-
cunt, ut eorum poſteros favoribus
non ordinariis Eccleſiæ ſupremus
Paſtor proſequatur. Atque hoc
utrumque in iis hodie Principibus,
qui pedum plus quàm unum manu
non impari tractant, eſſe veri ſimum
nemo prudens ambigit. Nihil hic
ego de aliis Sereniſſimis Familiis di-
cam, quæ me Encomiaſta opus non
habent. Te Serenifſime ac Reveren-

DISSERTATIO ACADEMICA.

diſſime Dux & Princeps Carole,
Domuis Lotharingicæ Germen no-
biliſſimum, tacitus præterire ſin?
ingrati animi labe non poſſum, tibi-

que Tiaram non Olomucenſem tan-

tum, ſed & Osnabrugenſem intimis
ex præcordiis gratulari. Has, &
his digniores Infulas indoles illa verè
Regia, quam Auſtriaco & Lotha-
ringico ex ſanguine, non impar tan-
tis Heroibus Soboles, traxiſti, jure
ſibi ſuo vindicabat; ut virtutes tanto
gradu non inferiores neceſſitate po-
tius, quæ brevem eſſe me jubet,
quàm voluntate omittam, quæ te
tam multis illis, veſträã è& Proſapia,
quos Romana Purpura, vel ſumma
cum dignitate geſtata; vel glorioſius
poſita, celeberrimos reddidit; imò
ipſi Stephano ejus nominis Nono,
quem alij Decimum faciunt, quique
aliquot lIuſtris ante, quàm frater
Godefredus Solymam recuperaret,
ad totius Eccleſiæ clavum maximo
ejus bono, & utinam diutius! ſe-
dit ; quæ, inquam, Virtutes talibus
te ac tantis ſupparem faciunt. Po-
terâtne Eccleſia non memor eſſe Pa-
rentis tui, & quam illi non poteſt,
tam immaturo tato, tam amaris bo-
norum omnium lacrymis, abrepto,
tibi filio non referre gratiam, & pro
Dicceſibus Strigonienſi magnem
partem, Colocenſi, Agri enſi, Quir-
ue Eccleſienſi, Vacienſi, Veſpri-
mienſi, Canadienſi, Sirmienſi, Ci-
binienſi, Albæ Juliæ, & quæ aliæ
me fugiunt; in perpetuum, ut ſpe-
ramus, Eccleſiæ recuperatis, duas,
quas dixi, ad circumſcriptam vitæ
tud

Otmittent 1
tutis, Ommnis e
Ortd CNoec
Cudd en le met
Gucn At
eN Grmn jurs
wiſio: As
Uibus, it in
Camania, Ii

H, 4
les ill⸗ Vete
& Lotln.
inpar imn
miſti, iue
ttutes tanto
eſſiate po.
ne jubet,
„(glx le
biolapin,
A Wunn
Agordn
Cdicit; imd
inis Nono,
nt, gulgue
im ſiatet
ecupelntet,
onn WaNN.
Botnn! le⸗
ntutes bi⸗
Lcint. Po⸗
mor eſſe Pr.
non poteſti
1Wnis do⸗
8, Meyi⸗
nm, &
ſ nend
gkienl, r.

ar⸗
Ih

D ISSERTATIO ACADEMICA. 387

fuæ ſpatiis uſuram non concedere?
Quis unquam Parens Eccleſiam natis
ſuis devinxit, ſi ille veré Magnus
virtutibus, belli pacisque artibus,
tanta illa ſuâ fortitudine ac felicitate
Carolus eam non devinxit? Sapi-
entiſſime igitur ejus, quam dixi,
legis gratiam Principi noſtro fecit
Summus Pater Innocentius eo no-
mine Duodecimus; nec vel ille,
vel qui Petri poſt ipſum in Solio
ſedebunt Monarchæ, occaſionem
omittent talis ſanguinis, talis vir-
tutis, omnis generis honeſtamentis
porrò condecorandæz. Nec eſt,
quòd ea re metuant ſolvere legem,
quam altior poteſtas tulerit. Non
eſt divini juris Diœceſium hodierna
diviſio: aliàs profectò longe arctio-
ribus, ut in Italia, ſic in noſtra
Germania, limitibus finienda eſſet

F I

ſacrorum Præſulum poteſtas, & pro
tam paucis, longe plurimi, & ſci-
licet ſinguli ſingulis urbibus, eſſent
præficiendi. Quod uùt non fit, ita
argumento eſt longèe certiſſimo,
arbitrariam eſſe hanc partitionem;
& quod conſequens eſt, non iis
neceſſarid fmibus circumſcribendam
poteſtatem, quibus illam hodie
placuit circumſcribere. Quid ni er-
go tot cauſis poſtulantibus committi
uni cura potuit, quam duobus
conferri non res ipſa, ſed libera
voluntas juſſerat? Licet ergo multa
Romanus poſſit Pontifex, non po-
teſt tamen omnia; nec evertit Ec-
cleſiam, quam nos illi aſſeruimus,
evertit tamen, quam naturâ ſuàò
unicam, in tot capita Adverſarius
dividit, poteſtatem.

†1

N I S.

kebbbi

Rerum!

utmi, gleſ
(oncepd
Ahtenn 20 crit
4 §. Ktephan
Pattonos eli
40 Derotionet
Momen El.
4d Chriſtumin?
ud.
Aloleſtene Ob conl
Angelo ciſti⸗
Allliſennum ſt
Pitronus B.
4Nbenſ46. leuti
A Dhl goo
igrtellu ett.
lmn Ne
. Proponun
Cyriu in Nolo Cni

ſs inmun.
cerſit.
Ene numaol
kati.

snn

(P+
1 N D E X
Rerum memorabilium, quæ his Panegyricis
continentur.

Numerus Paginam indicat.

A.

Aademis „quæ ſtant pro Immaculata
Conceptione DElparæ. 237.
Adhortatio ad cultum S. Anſelmi. 205.
Ad S. Stephanum inter præcipuos
Patronos eligendum. 249.
Ad Devotionem erga Sanctiſſimum

Nomen JEſu. 381. 3 82.
Ad Chriſtum in SS. Evchariſtia aman-
dum. 339.

Adoleſcens ob conſortium pravorum ab
Angelo caſtigatus.
Adoleſcentum ſtudioſorum peculiaris
Patronus B. Aloyſius. 81.
Adverſa à S. Ignatio exantlata mox atque
ad DEI gloriam promovendam
aggreſſus eſt. 135. 136.
A S. Franc. Naverio tolerata in ſyno-
pñ proponuntur. 211.
Egris in Noſocomio ſerviendo S. Aloy-
ſius immaturam ſibi mortem ac-

cerſit. 82.
Sine numero à S. Franc. Xaverio cu-
rati. 216.
Eos curandi ratio mira. 216.

R. P. Segneri Panegyr.

Eſtimatio ſumma de S. Ignatio adhuc lite-
ris operam dante concepta. 134.
Ageſilaus Deformis ſe pingi, aut ſculpi
vetuit. 144.
S. Albertus M. S. Thomæ Ingenium præ-
ter opinionem retegit 177.
Alexander M. quid Matri ſuæ præſtare
potuerit, quid non? 402.
Alexander Severus Imp. quàm rigide Im-
poſtorem punirerit? I,
S. Aloyſius Gonzaga S. J. Pœnitentiam
Innocentiæ miro modo conjungit.
71.
Ejus Sanctitas nævi expers. 72.
Baptizatus antequam plenè natus. 73.
Quaſi in nido à DEO captus. 73.
Quamprimum DEUMagnofcit, eidem
ſe mancipat. 73.
Ante uſum rationis DEUM religioſe
colit. .
Alienus ab omnibus, quæ vulgò Ju-
ventus conſectatur. 74.
Innocentiſſimus duri ſſimè tamen cor-

pus ſuum habuit. 75.
A cibo abſtinentiſſimus. 75.
Principales inter dapes jejunus. 75.
D d d Sui

Index Rerum

Sui pervincendi conſtanter ſtudioſus.
76.
7
Lecti ejus durities. 76.
Varia ſe peſſimè habendi ratio. 76.
Ejus ſumma & Angelica Puritas. 77.
Etiam Matris aſpectum ſolicite cavit.

78.
Quando Iratus? 7³⁸.
Leviſſimas noxas ſummo cum dolore
ſacro Judici retegit. 78.
An tam dura ſe habendi ratio antido-
tum lapſuum futurorum? 78.

Indolis fervidæ, ab omni tamen Car-
nis ſtimulo ſemper immunis. 79.
Quo Tentationis genere à malo Dæ-

mone impugnatus? 80.
Sedat ſuàâ prudentiâ lites, quas maxi-
mi Principes non poterant. 80.
Patronus ſtudioſæ Juventutis. 81.
Mors ejus non ſiné tormento. 81.
Quaſi Martyr. 82.
Mors ægrorum miniſterio accerſita.
82.

Vivens nihil DEO commendavit,
quod ad exitum non perduceretur.

83.
Ad Altiſimum ſecura via per abjectio-
nem ſui. 175.
Amare res conditas, quarum Contemp-
tores veneramur, ſtultum. 97.
Amanti nullum donunr gratius Ima-
gine Amati. 147.
Amanti DEUM longa vita pro Mar tyrio
eſt. 254.
Ambitio & Avaritia rarè exules Aula.,
61.
Amici veri eſt, bene conſulere. 2.

memorabilium,
Amici non eſt beneficia collata identi-
dem exprobrare. 10.
Amici in adverſa fortuna deſerentis ex-
emplum. F.
Amici falſi ubique plurimi: cur tamen
impuniti? 1. 2.

Amiſſa invenire quàm jucundum? 401.
Amoris divini vis in S. Philippo Nerio.
62.
Amplius Xaverianum deſcriptum. 211.
S. Angelus Cuſtos Amicus verus. I. & ſeq.

Conſultor Fideliſſimus. 3.
Moyſi Ægyptum ingreſſuro cur ſe
oppoſuerit? 3.
Nos errantes corrigit. 4.

§. Franciſca Rom. ab eo correcta. 4.
Omne genus miniſteriorum pro ſuo
cliente obit. 5.
Clientem etiam deſperatæ curationis
nunquam deſerit. 6.
Exempla ejus in fortuna adverſa non
deſerentis. II.
Amat ſinè mercede.
Etiam injuriaâ affectus non recedit.

Mortis horam multis Clientibus ma-
nifeſtavit. 8.
Mortis tempore fidus Adjutor. 8. 9.
Laborandum nobis, ut Eum ante ex-
tremum illud tempus agnoſcamus.
9.
quàm alijs Cælitibus, ali-

Cur ipfſi,

qui Chriſtiani minus addicti?:
9.
Ejus beneficia non ideo minora, quia
occulta. 9.
Cur erga aliquos minus bencfcuslt I.
uis

8⁰

tonbus g
S ro⸗

.

Thomam miti
Cut non hu 4

Gunt 1Magifi, wo
Diſcipulitamen
imarun ſalus in
gi
Aſelni Ppilo
cum Principib

Ejns Coctninn au⸗
ſe⸗ in Nulahor
omos.
Humami quid

Celare, Pris

Ecni Penitens f
Cenſis.
Pontfer Mx im
ſtro abſtrahit.
Mligno amimo ce
juribis gpredl
Eſt manus tra
Angelis onſlij5
wemommum
Aminier,
legeng Apaſtle
lam: Prori in
tempore diſtei
Niiltioe⸗ *

eb hai
SVptior m.

collitzi

enli

Aſ . 10.
erenti

u
5 e.

in.. .
l. 1.
nebndum D
Dlf: l
ilippo Neii
.. 61
riptum. 21,
vellße /,ſ
§. 1

. 1.
reſturo cur ‚

.

ed.
forum pld llo
3
etatr curationis
6.
Una adyerſa non
II.
Os non ſeceli
68Clentibostm.
6 Atdr. d).
utEuNeer
npos goſemn
lis Crlib,
1 mnunns

arA
eo Wno
0n! 9.

NS Mi

m —

§
An
8

gia bis Panegyricis continentur.

uis Cultoribus quàm gratus? I1. 12.
eli S. Antonio Pat. obſequentes. 51.
Philippo Nerio valde familiares.
57. & ſeqq.
§S. Thomam mirabiliter cingunt. 176.
Cur non paſſi ſe adorari à S. Joanne?
257.
Sunt Magiſtri hominum. 262.
Diſcipuli tamen S. Joan. Evang. 262.

Animarum ſalus quanto fructu procura-

ta à Philippo Nerio? 67.

S. Anſelmus Epiſcopus Lucenſis fuit

cum Principibus omnis generis.
188.
Ejus doctrina quàm rara? 182.
Fugit in Aula honores, etiam ſummis
proximos. 189.
Humani quid paſſus, Inveſtituram à
Cæſare, priùs recuſatam, admittit.

L 190.
Facti Pœnitens fit Monachus Clunia-
cenſis. 191.

Pontifex Max. invitum iterum e Clau-
ſtro abſtrahit. 191.
Magno animo certamen pro Eccleſiæ
juribus aggreditur. 191.
Eſt manus dextra Gregorij VII. 192.
Angelus conſilij S. Mathildis. 194.
Ejusdem omnium operum præcipuus
Adminiſter. 194.
Legatus Apoſtolicus per Longobar-
diam: provincia hæc quùâm eo
tempore difficilis? 196.
Nihil ſuo corpori indulget laxamenti.
196.

In Æ£ gypto ſacrificavit abominationes

Tgyptiorum. 198.

Graves in Aula calumnias paſſus. 199.
Juſtitias Domini in Aula facit. 199.
Unio ejus intima cum DEO, & pie-
tatis ſenſus tenerrimus. 199.
Virtus Ejus etiam Cœlo probata. 200.
Apud Monachos fſuos ſepeliri vult,
ſed non obtinet. 201.

S. Antonius Patavinus paſſim ab omni-

bus cultus, quia in omnes benefi-
cus. 42.
De Ejus gloria DEUS ipſe ſingulari-
ter ſolicitus. 42. & ſeqq.
Solus ipſe obſtat ſuæ gloriæ. 43.
Doctrinam ſuam ſtudioſe diſſimulat,
& ut ignorans negligitur. 4 3.
Juſſus de DEO ad ſuos verba facere
Eloquentiam ſuam prodit. 44.
Primus Magiſter ſui Ordinis. 4 5.
Ejus Eloquentia prodigioſa. 46.
Submiſse loquens ad ingens interval-

lum auditur. 47.
Repulſus ab Hæreticis concionatur
Piſcibus. 48.

Collatæ in Eum gratiæ, & privilegia
omnis generis. 49. 50.
Angelos ad nutum promptos habet,

& ijs ut famulis utitur. 50.
Mortem Ejus Parvuli manifeſtant,
dum Fratres celant. 51I.

Ejus Lingua à morte integra. FI.
Primo à morte anno inter ſanctos re-
latus à Pontifice Max. 5I.
Omnibus locis, & ſæculis à morte
Miraculis celebris. 89.
Ejus Cultus quàm univerſalis? 52.
Imploratur in omnibus neceſſitatibus.

53.
D dd 2

Eum

Index Rerum memorabilium,

Eum qui Patronum habent, felices.
Morituro præmonſtratur omnis glo-
ria, quàâm à morte erat conſecutu-

rus. 54.
Patavinos prodigioſe liberat à tyran-
nide Ezelini. 55ß.
Antonij Perez argumentum pro Ortu
Virginis. 422.
Apocalypſis S. Joannis Evang. quàm pro-
funda? 266.
Apoſtatæ probant Sanctitatem Ordinum,
quos deſeruerunt. 166.
Eorum Vitia non pertinent ad Cætus,
à quibus defecerunt. 166.
Apoſtolicæ ſedis Authoritas hâc ætate li-
bere aſſeri poteſt. 113.
Quantà reverentià digna? 211.

Vide etiam verba. Pontifex Romanus,
Vaticanum. &c.
Apoſtoli quare pro Meſſia non habiti, etſi
tot patrarent Miracula? 20.
Cur ipſi vocentur Lux, etſi S. Joan.
Boapt. negetur eſſe Lux? 21. 22.
Atſgpoſtrophe ad S. Antonium Patav. ut ſuam
doctrinam manikfeſtet. 44.
Ad Sanctos Solitudinis Amatores, ut
S. Philippum Nerium in medio
Populi Sanctum mirentur. 62.
S. Hieronymi ad S. Franc. Xav. cru-
ces ipſi omnes præmonſtrantis.
210.
Ad S. Stephanum ad ejus patrocinium
impetrandum. 253.
S. Joannis Apoſt. ad Juvenem per-
ditum. 259.

Ad B. Virginem, ut juvet nos in in⸗

venienda gratia. 314.
Apparitiones Variæ S. Ignatij jam vit4
functi. 142².

Aquis immergitur S. Ignatius, ut ar-

dorem libidinis in alio reſtinguat.
£☛

136.
Aquilæ in ſolem obtutus, eſt effectus he-
betudinis oculorum. 85.

Arceſilaus Amico occultèe ſuccurrit. 9.
Aſperitatem vivendi dextrè celat S. Phi-
lippus Nerius. 65.
Quantà uſus S. Ignatius initio ſuæ ad
DEUM Converſionisꝰ 13 1.
Eam cur idem Sanctus deſeruerit?
132.
S. Auguſtinus deſcribit Miracula S. Ste-
phani Proto- Martyris. 24–.
Auguſtus clemens poſt crudelitatem.

72.
Aula, ut in hac quis ſit Sanctus, opus
eſt Spiritu duplici. 60.

Etiam in hac locum eſſe San ctitati,

probat Exemplum S. Anſelmi.

197. 198.
Aulici quo usque ad Virtutem eniti de-
beant. 204.
Peccata eorum ſolita. 204.

Aulicarum nugarum deteſtatio. 205.
Aures ſolæ Fidei fideles miniſtræ. 335.
Auſtriaca Domus Immaculatæ Virginis
Conceptioni addictiſſima. 238.
Authoritates Patrum, aſſerentium Im-
pios ab Angelis cuſtodibus non
deſeri. 10.

B.

– Metn
abin Odünen
Puinn Dralcl n
Orpusd. n

Culmmagnini coo
Aerum Panit
Celo udice pralai
ceni inquihn
tſor quanta mal
rit?
Ejns imago Po
guantos mott
Cindmne pet ſe ſo
Canorintonn
Aronigutix d, Ant
motte anno
CArtindler d. . l
Phiüppun .
CArliniler dolin
Cortibus n

yet n0 In i.
„ 6
. .
in i
a.
c t .
Aio Nlnn

6.

3 6
ſramtie .
e cehtd Pii⸗
initio x
55 1z1l.
eletueri⸗
1.
dla d Ne⸗
Nis. .
cktudelttaten.
11.
ncts. Opus
o.
Ee ri,
n Aleln
197. .
uten enit
ol.
104.
eteland. .
ünicr. 35)
colate Nuend
ee N
AWetectün 1

caho

1

qua his Panegyricis continentur.

Bellarmini Card. de Innocentia B. Aloy-
ſij teſtimonium. 7.
Beneficia à S. Aloyſio in Florentinos
profecta. 84.
In Animos collata ferme non agno-
ſcuntur. 163.
S. Birgittæ revelavit B. V. ſuam ſine La-
be Conceptionem, & cauſam, ob
quam Eccleſia eam non defiat.
228.
Bona non meliùs agnoſcuntur, quàm
ex jactura. 222.
Omnia per Mariam quærenda non
dubia obtinendi ſpe. 313.
Bonizo Præſul curat Mantuæ retineri
corpus S. Anſelmi. 201.

.
Cœlitum agmina duo, Innocentium unum,
alterum Pœnitentium. 71.
Cælo Judice prælati alijs Nationibus Pi-
ceni inquilini. 1038.
Cæſar quanta mala Rom. Populo intule-
rit? 150.
Ejus imago Populo Rom. oſtenta
quantos motus excitàrit? 149.
Campanæ per ſe ſonant Olyſſipone in
Canonizatione S. Antonij. FI.
Canonizatio S. Antonij, primo ſtatim à

morte anno ſecuta. 51.
Cardinales S. R. I. quanti fecerint S.
Philippum Nerium? 64.

Cardinales doctrinà eximij e Religioſis

Coœtibus aſſumpti. 158.

Sanctitate eximij ex ijsdem. 158.
Carnem quàm dure habuerit S. Ignatius
ad DEUM converſus?

131.
Caſtitas admirabilis S. Aloyſij, & ejus
effe cta. 77.
Catholici nullibi Terrarum deſunt. I14.

Cauſæ ob quas Religioſi hujus ætatis ho-
nore digni. 160.
Chriſtina Sueciæ Regina Laureti ad B.
Virginem inviſit. 103.
Chriſti Servatoris Noſtri Divinitas qui-
bus argumentis aſſeratur? 16.
Ejus Divinitatem Judæis perſuadere
quaàm arduum S. Joanni? 18.
§. Ignatio Loyolæ quùàm familiaris?
138.
In S. Sindone deformis ad ſui amo-
rem tamen omnes excitat. 144.
Nos deformes ipſe prior amavit.
145.
Specioſus formàâ ex ſe. 1457.
Cur deformem ſui Imaginem nobis
reliquerit? 144. 147.
Opera ejus glorioſa, quorum pictu-
ram potiùs relinquere poterat.
148.
Se pinxit, qualis fuit, cum nos de-
periret, ut viciſſim amaretur.
148.
Summa ejus gloria, tanta, noſtraâ
cauſa, eſſe poſſum. 149.
Quò deformior, hoc amabilior. 149.
In ejus Imagine nihil fictum, ſed ve-
riſſima omnia. 150.
Cur ſuam Paſſionem, Baptiſmum
appellaverit & Calicemꝛ II.
D d d 3 De-

Deformem an ament delicatuli?
. 152.
Diverſiſſima hominum de eo opinio.
153.
Chriſtus odit ſpectacula fucata. 330.
Foris vilia, intus pretioſa reponit,
maximé in SS. Evchariſtia. 331.
Majus ejus beneficium eſt, abſconde-
re ſe, quàm monſtrare in Evcha-
riſtia. ibid.
Amicis & Inimicis Chriſti utilius eſt
Illum latere in SS. Sacramento.
931.
Juſtis maximè expedit, Chriſtum in
§S. Sacramento ſpectabilem non

eſſe. 332.
Latet, ut fidentiùs & familiariùs cum
ipſo agere poſſimus. 334.
Vult ut fides ſit initium ſalutis noſtræ,
ſicut fuit ruinæ. 33 5.
Latentem ſub panis velo Chriſtum
multi ludibrio habent. 337.
Tantæ injuriæ gravitas ſeriò ob ocu-
los ponitur. ibid.

DEl ira, & præſens pœna intentatur
ſacrilegis contemptoribus. 338.
Boni omnes ad reſpondendum Chri-
ſti erga nos amori excitantur.
339.
Conceptio Immaculata Mariæ Virginis.
Huic favet Eccleſia, credendam ta-
men nondum propoluit. 325.
Maculata quid damni attuliſſet Virgi-
ni, oſtenditur. 227.
IIli illuſtrandæ quâm multi, & quàâm
ſedulò inſudent? 229.

Index Rerum memorabilium,

Plurimi illam hodie propugnant.
R 23.
Quibus induſtrijs nos illam propaga-
re poſſimus? 238.
Coœtus Sacer nullus ſiné aliquo malo.
164.
Conciliæa nullius authoritatis, quia à
Rom. Pontifice non approbata.
113.
Concionatores nonnulli Aucupibus non
abſimiles. 3.
Confeſſario mortem impetrat S. Ignatius,
ne ipſius decora revelet. 141.
Conjuges Sanctæ Maritos ſanctos effi-
ciunt. 391I.

Conſanguinei fœdum facinus auſi ad per-

vertendum S. Thomam. 175.
Conſtantia Vigilij Papæ in Eccleſia contra
Hæreſes tuenda. 123.
Conſtantini AM. Beneficentia erga Sedem
Apoſtolicam. 91.
Converſatio familiaris ſæpe minuit æſti-
mationem. 63.
Coriolanus Matrem mirè obſervat.
304,
Cor humanum perverſum omnibus mon-
ſtris deformius. 145.
Corpora Sanctorum incorrupta. 20.
Corpus S. Anſelmi ?. ſæculis expers cor-
ruptionis. 201.
Cruentæ S. Aloyſij ſui diverberationes.
76.
Culparum publicarum non rarò cauſa
ſuperbia Occulta. 190. 191.
Oyrus moriens Amicos veros à falſis di-
ſcernere cœpit. 8

D.

Denmn kentat E
ſpecum, be
dam.
Dennonun conutu⸗

numn .
Eorum extottun

Eos nonnullC
peceſſitatbus
Dalimnatis amittit D

Datmns in Eocies
(Obdat

Ex Ordinibu
llanin ghe

Denill Drophetn
non immun
Denid cur dicatun
cidendo Ur
peccirit?
Cur extrema et⸗
Deſurnites Amuabili
ifmntu nit
iplius.
Denocpitun cnr 1

eſerihti Dompe

telatz,

Pugne quam
9 Thomas

ſe
D ſoprenn

lnnn
i,
diintt, Ein
non Pnichen
4ehiten

tratS. ſpie
Plle. Il,
Anckos ef.
zyl.
ad der⸗
dmm. W.
n Eecleinconta
l
ntis eig degen
I.
de minbit alti⸗
6,.
mite Oblent:
t
ommibos mor⸗
14.
rupt. 90,
ulss erders c⸗
l.

Averbenntioren

quaæ his Panegyricis continentur.

D.

Dæmon tentat S. Ignatium ad Manreſæ
ſpecum, delertàâ ſcholâ, repeten-
dam. 134.

Damonum conatus ad fructus Concio-

num S. Antoni) impediendos.

47
Eorum extortum S. Ignatij Elogium.

141.
Eos nonnulli Chriſtiani præ] EsU in
neceſſitatibus implorant 23.
Dalmatia amittit Domum Nazarenam.
109.
Damna in Ecclefiam redundatura ex
continuato S. Ignatij vitæ rigore.
132.
Ex Ordinibus Religioſis abolitis.
132. & ſeqq.
Damnatorum quæ pœna acerbiſſima?
91.
Daniel Propheta à calumnijs in Aula
non immunis. 199.
David cur dicatur tantùm peccâſſe oc-
cidendo Uriam, cùm etiam aliàs
peccârit? 185.
Cur extrema ætate tam frigidus? 334.
Deformitas Amabilis. 145.
Deformitas in Chriſto noſtra fuit, non
ipſius. 146. 147.
Democritus cur ſibi oculos eruerit?
181.
Deſcriptio Pompæ, quàâ S. Joan. Chry-
ſoſtomi Oſſa Conſtantinopolin ſunt
relata. 45.
Pugnæ, quam pro Caſtitate pugnavit
—S. Thomas. 175. 176.

Mileri ſtatus Eccleſiæ tempore Grex
gorij Papæ VII. 1922
Rerum à S. Mathilde pro Eccleſia
geſtarum. 193
S§. Franc. Xaverij præſentis in dua-
bus Navibus diſtantibus. 213.
Victoriæ & Pugnæ Luſitanorum con-
tra Acenos. 21f.
Primæ Navis à litore in altum provectæ.
241.
Laborum & fructuum S. Pauli.
246.
Virginum Mauris pro lytro ſui Prin-
cipis adducendarum. 250.
Statuæ à Phidia elaboratæ. BI 5.
DEUS dat auxilia ad perficiendum, quod

imperat. 15.
Ultor mortis. S. Petro Parentino il-
latæ. 36.

Gloriæ S. Antonij ſtudioſus. 42. & ſeq.
Non tam doloribus & contemptu
ſuorum gaudet; quàm honoribus.

86.
Tam glorificat ſuos, quàm illi ſe ab-
jiciunt. 87.

Non tamen eſt illi ſerviendum pro-
pter hos honores & gloriam. 97.
Solus ille multis vilis eſt. 98.
Cur dicatur ſedere ſuper Cherubim,
& non, ſuper Seraphim? 180.
Dexteritas S. Philippi Nerij in diſſimu-
landis ſpecialibus DEl donis? 66.
Dignitates Sacræ plus ſplendoris à Reli-
gioſis acceperunt, quàm dederint.

Diwerberationes ſui publicæ originem
trahunt à S. Antonio. 4⁸.

Doctri-

Index Rerum memorabilium,

Doctrina inſignis rarò conjuncta cum

animi modeſtia. 4.
Ambæ iſtæ invicem in S. Franciſci Fa-
milia conjunctæ. 45.

S. Xaverij commiſſa cum doctrina
Academiarum Japonenſium. 212.
Doctorum præcipuorum è& S. Franciſci
Familia catalogus. 46.
Eoccleſiæ & ſacris Ordinibus. 156.
Docti non minùs, quàm Indocti amare
Deum poſſunt. 173.
Qui lucrum ſectati ſunt ex Scientia.
174.
5. Dominici Filij quid Eccleſiæ contule-
rint? 155.
Vitam pro Chriſto profundunt. 244.
Dominium DEI ſupremum relucet in
nomine ESU, 220.

E.

Eccleſie Romanæ quantum periculum à
Virgilio Papa? 123.
Ejusdem miſer ſtatus ætate S. Anſel-
mi deſcribitur. 191. 192.
Prudentia in S. Joſepho primis ſæculis
non valde honorando. 399.
Ectaſes S. Philippi Nerij quàm crebræ?
62.
Elementa in loco naturali
74
Eloquentiæ S. Antonij Patav. fructus.
4. 46. 47.
Encomia non ſuſpecta amantibus lauda-
tis. 129.
Epiſcopatum Neapolitanum non acce-
ptat S. Thomas Angel. 183.

puriora.

Epiſcopi ex Ordinibus Regul. aſſumpti.

158.
Eremitæ lapſi in ſolitudine. 58.
Ethnici cur Dijs ſuis affinxerint flagitia.
127.

Evangelij S. Joannis mira vis, & ſupra
cætera excellentia. 263. & ſeq.
Eventus admirabilis Principis captivi,
& ejus poſt liberationem Pietas.
251.
Excellentes in omnibus vix ulli. 2 5.
Exemplum. Exempla.
Illuſtre Angeli Cuſtodis, cultorem in
neceſſitate non deſerentis. 1II. 12.
Variorum, qui facultates ad miniſte-
ria injuncta neceſſarias à DEO ac-
ceperunt. 15. 16.
Servorum DEI, quos ille etiam in
terris glorioſos reddere voluit.
J 87.
Eorum, quui res à ſe geſtas pingi cu-
raverunt. 147.
In quibus Imagines teneros animi
ſenſus excitaârunt. 1651.
Eorum qui DEO Ingenium ſuum non
ſubdiderunt. —1l.
Memorabile Patrocinij S. Stephani
Proto-Martyris. 27f0.
Juvenis à S. Joanne Evang, ad frugem
reducti. 259.
Exempla Encomiaſtas ſuos pretio ſibi
conducentium. 385. 3 86.
Fæminarum in amore erga Maritos
ſuos valde conſtantium. 3920.
Conjugum, quæ Maritos ſuo con-
ſortio ſanctos effecerunt. 391.

Variorum, quos ad Virtutum Ima-
gines

nd

zne;

Nlattorucn 1
Regimis ie
MMoltorum . .
Matiam lun
Zandtoun,
manikeſtanu

Leonis 18

Lxercifiornn .
Lrifimninni
cium
Eailyu Tjrann
Patav. 2⸗
Ps T ſant
Procigio⸗

Lulmni in Anp

noco co
Fülſmnunun van
poenz.
Eumnulir illatx
Gant.
l. Elir Capue
familiaris
Hawianue Ma
niam trans
yentia Utbs 5
iceo de
ntmſi
Wmittere 0
Flunn 5 Auel
Hyjtitudo ior
Non,
hnn

hegul Am
e.
ſüen ligti
nlta vis, —
ii 263. A lg
hineßis capif
ekationem Pien
j

8 rirull. ,

dcis, cultoten in
lerentis 1I1,12,
Uunes id miniſte⸗
N ⸗
1u.
gvos le eiam i

leddere voluit.

N1.
e gelu pingi cn.

14

ges tepetos ini
. Il.
ngeniumſunmnn
itr.

iij 5 l
2ʃ0.

Eruncgadien
⁰

.(lt
eiio

3.
.
mnote eigt

orltuniun

1 ſ4
ve Mics eg.

0 een . lor.
l es

quæ his Panegyricis continentur.

zines Sanctorum excitârunt. 321.
& led.
Maritorum, qui Reges à Conjugibus
Reginis dicti. 392.
Multorum, qui maxima quæque per
Mariam ſunt conſecuti. 31I.
Sanctorum, qui rebus poſcentibus
manifeſtàrunt occulta DEI dona.
319.
Leonis à B. V. ad Imperium evecti.
327.
Exercitiorum S. Ignatij præſtantia. 138.
Exiſtimationis propriæ plenum ſacrifi-
cium DEO kfacit S. Ignatius. 131.
Ezelinus Tyrannus ad pedes S. Antonij
Patav. abje ctus. 49.
Ejus Lyrannide per §. Antonium
prodigiose liberantur Patavini. 5.

T.

Falconis in Angelum Cuſt. pietas miro
modo compenſata. II. 12.
Falſariorum variæ apud varias Nationes
pœnæ. 1. 2.
Famulis illatæ injuriæ in heros redun-
dant. 169.
B. Felix Capuc. S. Philippo Nerio mirè
familiaris. 67.
§. Flavianus Mart. prodigiose in Polo-
niam translatus. 43.
Florentia Urbs S. Aloyſio Spiritůs Mater,
& ideo peculiariter chara. 33.
Quantum ſibi de ejus Patrocinio pro-
mittere poſſt? 83.
Flumen S. Anſelmi ope traje tum. 202.
Fortitudo major mori pro Chriſti Lege
Nova, quàm pro Vetere. 243.
R. P. Segneri Panegjr.

Fortitudo S. Joannis jam Sehis inter
atroces cruciatus. 367.
Fortung Statuam depereuntis Adole-

ſcentis inſania. 92.
Bonæ quàm multi adulentur? 100.
Vera Beneficentia DEI. 100.

Foſſe Novæ Religioſi quo honore S.
Thomam ad ie venientem exce-

perint. 180.
S. Frantiſca Remana ab Angelo Cuſto-
de ſuo correcta. 4.

FS. Franciſci Seraphici Alumni quàm
ſeduli in Religione propaganda?
155. 156.
Multi pro Chriſto occiſi. 224.
S. Franciſcus Xaverius ſine Miraculis
non perſuaſit Indis Fidem. 17.
Quanti æſtimaârit Parentem ſuum S.
Ignatium? 140.
Ejus prodigioſum Brachium. 203.
Fuit ipſe poſt Converſionem quaſi

perpetuum Miraculum. 209.
Promiſſus ante quàm natus. 209.
Ejus in tractando corpore ſævities.
209.

Nocturnis ſpectaculis ad labores &
adverſa præparatur. 210.
Vide Xawerius.
Fructus laborum Xaverianorum com-
pendio enarrantur. 218. 2 19:
Fructus Zeli Animarum S. Philippi
Nerij. &c. 67.

G.
Galzeranus Princeps Gotholaniæ pro-

digiose à §. Stephano vinculis
Eee Mauro-

Index Rerum memorabilium,

Maurorum exemptus. 2 5. & ſeꝗ.
Ejus erga Patronum gratitudo. 252.
Gloria in S. Ignatium redundans e Cheiſti

Apparitione. 139.
Gloria Magnorum Ducum, multos neci
dediſſe. 149.
Chriſti, pro multis necem tuliſſe.
149.
Gratia DElI gemmaomnium pretioſiſſi-
ma. 401.
Gratiæ grats datæ plerumque in plures
diviſæ. 208.
Pleræque in uno Xaverio colle ctæ.
217.
Eas Maria vivens occultas firmèe ha-
buit. L 318.
An expetendæ? 26.

Gregorius VII. S. Anſelmum clauſtro
evocat, & publicæ adminiſtrationi

admovet. 190.
Ejus in Eccleſia gubernanda invicta
Conſtantia. 192.

S. Gregorius Thaumaturgus à S. Joanne
Apoſtolo Fidei formulam cælitus
accipit. 261l.
Gulæ perfecta Victoria vel in Eremi cul-
toribus rara. .
Eam quomodo vicerit S. Anſelmus?
197.

H.

Haæreditatem pinguem ultro oblatam

mirà conſtantiâ repudiat S. Philip-

pus Nerius. 59.
Heæreſis quæ mala ſecum in Urbes in-
vehat? 38.

Ejus clades Religioſis potiſſimùm ad-
ſcribendæ. 157,
Quæcunque poſt S. Thomam nata
ejus doctrinæ principijs evetitur.
179.
Per S. Joannis Evangelium omaer
Profligantur. 263. 267.
Haæreticorum erga S. Petrum Parentin.
perfidia & Crudelitas. 36.
In Sedem Apoſtolicam malignitati,
& calumnijs, quæ fides danda?

119.

Naullus ad Pontificatum Romanum
promotus. 121.
Eos quàâm conſtanter impugnaârit Vi-
gilius Papa, etſi alia omnia ab ipſo

expe ctarentur. 123.
Religioſorum hoſtes infenſiſſimi.
15 .

Hebræi Progenitorum ſuorum grati4
beneficijs à DEO affecti. 161.
F. Henricus Imperator quos in prælijs

Adjutores habuerit? 43.
Quos pomo aureo, ſibi oblato, di-
gnos judicârit? 9 .
S. Hieronymus notos & amicos ad ſolitu-
dinem invitat. 56.
Ejus ſtudium Pœnitentiæ. 79.
Honores conſequendi vera ratio eſt eos
modeſte fugere. 96.

Qui ſanctis à morte habentur. 40.
Eorum cauſâ non eſt ſerviendum
DEO. 97.
§S. Franc. Xaverio mortuo ab omnis
generis hominibus habiti. 220,
Exhibiti Martyribus, provocant ad
mortem in pari caulſâ non ti-
mendam.

/cuusdam
. geltis le
ynilitas Chiiſtia=

Non eſt cocd.
B. V. in es ele
Hugari Comreli

bet 5 Kephi

.

I. Iiter eXuN inal
lrancileus
WS X MAN.
MNOnio Dan
E Nurom
erprimit.
Eypninittmdb.
lum Relatin
Kigniccat Klrate
perlectiones.

Munifeltit Ds
Uicentimn.
Vi kfitianen
to viimi p
ogitur eiimn

Neenen luprenn

Dinrisn⸗
sanind
ſtrat

.
0en lher ornn

uman
eyetitn

nate

„ ¹
n malonitti,

ſiges dancz
119.
Romanum
111.
Nonirit Vi.
mnisbiol⸗
.
inkenichw.
.
vorum gratii
C. IA.
in Prelis
6.
oblito, di.
9.
cos 10 lolt.
6
1.
atio elt e
36.
dentar. 40.
ſewiendnn

tvo dd omn
abii.
Pro

( !.
auli
.

quæ his Panegyricis continentur.

Significat Salvatorem Naturâ. ibid.
Eo deditâ operâ abſconduntur DEI
perfectiones Abſolutæ. 374.
Significat ſummam DEl Potentiam.
.— 375. 376.
Manifeſtat DEl Sapientiam, & Pro-
videntiam. 376.
Uti & Juſtitiam, nullà creatà pro pec-
cato victimâà pacandam. 372.
Loquitur etiam Miſericordiam DEI.
378. 379.
Nec non ſupremum Ejus Dominumn.
Ejus vis admiranda exemplis derach-
ſtrata. 379. 380.
Nomen ſuper omne Nomen. 30.

mendam. 244. Dæmonibus Oleum bulliens. 381.
Hoſtilij cujusdam in oſtentandis rebus à A quibusdam non niſi, cùm in peri-
ſe geſtis jactantia. 147. culo ſunt, invocatur. 383.
