tum atque annihilatum iri. (*) Eius itaque verba vt Iuſtini exhi-
beri ſolent, vnde quæ ſenis fuit, ipfi tributa eſt opinio. Negare
quidem non poſſumus, etiam ipfum dicere, Deum, αια avnσazρα,
zxασ % (malorum) zoονιN. At cum loca multa exſtent, vbi
aperte poenarum infernalium æternitatem adſtruit; aliter de ipſius
mente pronunciandum putauimus. (**)
L Finem
hiſtorico- criticis illuſtrauit, cum ante non, niſ apud HALLOEXIVM in
vitis illuſtr. orient. eccl. ſeriptorum T. IIL. GRABIVMin ſpicilegio L- II, in
edit. Benedictinorum pariſ. cui MARANVS præfuerat, exſtaiſet. Vellemus
nos admodum, vt programmata, quæ ſæp'us nihil, niſi verba continent &
prelo & lectorum oculis moleſta, huius ad exemplum vtilibus commentatio-
nibus replerentur. (68) Fragm. de reſurr. p. 42.
(*) Verba ſunt dial. p. 223: AXXο αα οννοσι ovvuvhiubRüon* Onkct rεοs αας νεαο
õ α ααις ααιανπν αXXαμ r; Tααεαν ον sε*νοDo* ν νενττι α
XWριÜι ASvS, 1α☚„ £ ασℳο „τα ov*τDρνα Ey XS ν°*NM1¾ 10 7775 αασεα sudοαενα Xo-
po* rνρ⅜ ντςτα Sει ο rν εαα æv ιο, oux αονο äsνodvvKö/ srα, t * 2
Gorræs é† α αινσταασnα ααν.αοα d ς‿Rtrùdcdα Oαος τσ. Næuus hie
e charta in papyrum ſexcenties iam deſcriptus eſt. Vide e. gr. BVDDEI
inſtit. theol. dogm. I. II, cap. I, S. 17.
(**) Ita Apol. I, p. 577 animos dicit cιαοννοιριιιιοM„οασων αοαμ‿⅝ d nοιεος οπ νπααXααιποοο
T&ι rεοοαιν, αςIIXταν ss, oνοoν. Deinde Dial. p. 264 ct. ibid p. 34 5. ι α=
οστ1 g* 7 vrs— Xgisν 7ορ0ονσαιαι oονοτον αςσνννâο αν rταοσαιιτtοα 7SXπο, sso
Ac Xτ „ üαν 6. S& ααρυιν τα οαταο nεα* 709 70005 o (indefinenter) 2σοαο;⅜
CD err nrsα οσαι „ ο sν αοααοοραοα νͤαα οαοNομραοοαι,. α. „Xοας, οαν αοαοανοαιασα ανIι.
Denique Dial. p. 359. Eyvuakuesy noα αα Hoνιον σ α„αο αννοααοαNαοαgnαοιοαναd r τια
Annos xost aτααν 76o§ απερανσιſ£Iw εXMäsειον αααναατς αςαντ.
Idem etiam de diabolisiaſſerit: ναονατ αειαναν τπXαωναα τρααοοα οοαιαονσ‿
*“ αανοαατνισι sνν⅛ςορμυdo3rs. Apol. II, p. 47. QAααρισπ½ο τι ασ xræs Tνσα⁰αιαιρ.
Ts & τνονανoντ)öοαςος τſ οοαααναν ανοανπνν 20Xzαd ναοαεν τ̈)ν ρωνο αναο
οααννουι 6 Xgis os. Apol. I, p. 71. .

— —

ua
con

hi⸗
onn

ſen
n
tan
i
tim
Wüll
ec!

⸗
.

a,
101
AN.
dha⸗
lie
DEl

Mer.
da⸗
sinn
-
u.

NNα
er&
Moll,

RX O◻̃ Les 33

Finem noſtræ tractationis fecimus loco (69), quo Martyr &
ſuam, & noſtram & fidelium denique omnium ſpem de vita æterna
complexus eſt.
Faxit Deus, vt & nor tandem eo perueniamus, vbi Iuſtino &
piis cundtis totum veritatis ſyſtema pandetur, & præmia repoſita ſunt
omnium laborum, qui in huius vitæ miſeriiz ſunt perferendi.

MEMORABILIA EXEGETICA.

Appendicis loco adiiciemus quzdam ad interpretationem
ſcripturæ pertinentia. Iuſtinus iam cœpit regulas quasdam her-
meneuticas ex lectione ſcripturæ ſibi abſtrahere. (70) Interpre-
tem in varia ſcripturæ loca egit, vnde eius exegeſeos ſpecimina ali-
qua dabimus. Ita locum Dan. VII, 9 — 28 de Chriſto, eius aduer-
ſario magno, quem o ς ανονααςαναιινπο ο Cnominauit, & vI-
timis mundi temporibus explicuit. (71) leſ. II, 3 & 4 non de
millennio, ſed de prædicatione euangelii per apoſtolos, & interna
eccleſiæ tranquillitate interpretatus eſt. (72) Myſtice ac typice

multa
(69) Apol. I, p. 577. Tov sονoιoäνοο ναυοοορνο ‿αℳMirερ, αεττι Osοντ ααοα
ze⁹αοανaος ùooνον*oρονοοtανςσ́ H*rnτοαονιεαο οα οιwρνιιντ *⁰οααſυνσνανρ.prsνρα
evo νααιοεοννw öτestr ovrον ναοdg rονσ ταο οοο soνννο ιιοννατας , r er.α
Sirovrο, zos rss roeρ e νσοσââ.ονμρανb₰οσπαοο s,d zναοα. νσ ,r=*τ t.
(70) Exempli loco eam exhibemus, quam habet Dial. p. 34 1: Ecd ors ro &‿αο*
usv noes svegαα (aperte, alii ssoνραs efficaciter) zoaττραd£ rς, vrroασοαα
αXXνο ινι oον ανι. ο ει —R τ ι οα½οι Xοννονσ οανα rsοα τ—ον αννοοαιανας
Xovray (de futuris euentis), Oevοναον αιντνι s 7oατ⁹ο Yeοανρναaνρονν αος ααειä.αα
vνσ r r*νν ιρναμαεαοÜοοσνο s XννpvbIνον*v*s, o αιν⁵ναουiοιυο τατ r6τàοαο
Xovοαι+ dοε Jvννονnv’t.
(71) Dial. p. 247-50, vnde inprimis locum notamus, vbi dicit, Chriſtum Do-⸗
minum appellatum, a Deo e terra abductum & ad eius dextram colloeatum
eſſe. Oneg Yevsroat, gorov SS 70ν νοροαοι l õü 9
uersgos Kupios Ingovs Xgesο, αον Xννοονο υ ροwoſßB , ρα rvν RοασHHhe e
7 DH. vQες ταιον νπhα4£ννu XασMνρ ooααας ντο, εοαρν ριοοι νOο dρν ̈ι
juug noœtoν αναιεον XαGvà αανιι. Kœ aαααι ludæi) «νοονnN.ß οο0ον*νρονοορααρ-
rexeir usXα,., Nο1ιναιdd, Tρναο ν αιοοον, τατιοαν sαͤα Re5ραραα1.
Er roνv esaν, ses 7 sNXeνααονον ον 7§ oανιοαις cνϑονννιν τοοααοαοαια ινSρnραοο sJ
GoXεντυος d οεα.
(72) Apol I, p. 7⁸ cf. Dial. p. 3 37. O⸗ 7sοτοαοα αXÜνοöνιας, ααρι τααριααα
nioes esασ*ιρnαοανο εαο αυι s Jns roα M“οοHüο ροαν. „ʒodο αας Kααααααααε
æo†τ⁹ρο . —ος τς Oeovs sis YeαρρνMς Asr*αααπ.

34 LX OO ELEX
multa ſumſit, vt Ifraelem ſpiritualem, σνοαMοοο αοοααυαà Dαιαον Cir-
cumciſionem, inprimis eam, quam loſua fieri iuſſit, qui etiam
Chriſti typus fuit, quod idem de altero Ioſua archiſacerdote aſſe-
ritur, paſcha, ſerpentem æneum, funiculos ans Rachab coccineos,
arcam in agro Oſeæ ſubſiſtentem, diluuium &c. de quibus omnibus
vindicias equidem non fuſciperem. Inprimis multas de cruce
Chriſti præfigurationes excogitauit, quas eius argutias veteres,
præſertim TERTVLLIANVS, nimis auide imitati ſunt. Senſu
myſtico quoque ad defendendam patriarcharum polygamiam ab-
vſus eſt. Quod non minus, quam ea, quæ de dæmonibus fſcri-
pfit, platoniciſmo debuit, qui eccleſiæ noxius fuit, cum vix eſſet
ſuſceptus. Etiam rabbinicas quasdam ineptias ſuas fecit Martyr,
quo referimus opinionem, Ifraelitarum in deſerto caleeos creuiſſe.-
Ceterum, cum plura a viro, cuius placita hactenus excuffi-
mus;, egregie ſint dicta, paucioribus maculis lectorum
animus non offendetur.

CLARISSIMO DOCTISSIMOCVE
DISSETATIONIS HVIVS AVCTORI
S8. P. D.

P RA ESES.

5 mihi ſuppeditas Iætandi cauſam, quod eruditionem TVAM ſtudiumque,
res ad biſtoriam ciuitatis ebriſtianæ pertinentes adcuratius inueſtigandi, non ſo-
lum egregio libello de propagatione religionis chriſtianæ lingua vernacula nuper ediro
comprobaſti, ſed & conſoripta hac commentatione de Iuſtino martyre, ex ipſis fonti-
bus hauſia, denuo luculenter demonſtras. Etenim non ſolum argument um ipfſum, quod
TIBlI pertractandum Jumſiſti, ſed & eiusdem explanatio ita ad TE auctorem pertiner,
vr neque in rebus ipſis, neque in verbis quidquam a me fuerit immutatum, vel addi-
zum. Iure itaque meritoque TIBI, VIR CLARISSIME, de nouo boc doctrinæ TVXM do-
cumemo publics ex animo gratulor, certa ſpe fretut, fore, or virtutis TVE condi=
zna conſequaris præmia, vberrimosque laborum TVORVM Ffiructus aliguando per-
cipias. Quod vt fiat, Deum ter opꝛimum maximum precor, eiusdemque benigni-
zati caleſti TE commendo. Scripſi Tubingæ d. 25 Nov-
A. O. R. MDCCLXVI.

4
4
Focus

PPE
5
R

EE
† 1
=
O Salance Q

1

10

H¶ 1 J

G

F

5

K

E

Copyright 4/1999 VXVMaster Gmbh wwW.yxymaster. com

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

ATIO THEOL O GIC A

DRABILIBVS
IMARTIVRIS.

IS ArCVE DOGMATICIS,

Q V A M.

RAESIDE

E FRIDERICO
O T IT A,

DocCT. ET PROF. PVBL. ORD.
bECANO ATCVE DVCALIS SEMINARII
bG. SVPERATTENDENTE,;

I. DEC. NMev. A. 17 6 6
AVCTOR
PCHRISTOPH. GRATIANVS,

Oberrothenſis,
ET EXAM. THEOL. CANDIDATVS.

. „

PVBINGAE,

10 H. AD. SIGMVNDI.