„ ſeipulus Domini, qui & ſaupra pectus eius recumbebat, & ipſe edidit euan-

„gelium Epheſi Aſiæ commorans.

— —

0°⏑ 2* 19

ex Eſdra (63), alterum ex Ier. XI, 19, qui tamen hodie exſtat,
tertium itidem ex leremia (64), & quartum denique ex Pſ.
XIV, 10 (65), quos nodos criticis ſecandos relinquimus. Etiam
Chriſti quædam in ſcripturis non exſtantia exhibet dicta (66) ac
facta. (67)

2) DE Dro.
Definitio Dei apud Iuſtinum hæc eſt. To zανα α αιασιααα

οaανυαωuιſαωι α zXα,; α †ο ν ν ταοα Tο α Roο aαο, Tονντισ o⸗

C Sαν

(63) Nimis longus eſt locus, quam vt exhiberi queat. GRABIVS a chriſtiano
tanquam ſcholion, TIRLBIVS fraude additum cenſuit. Prior ſententia eo
vitio laborat, quod non ſit Eſdræ locus, cni hic cohæreat.
(64) Verba ſunt: Eavn ο Kupios Osos oαν Iooοανυο rοαν vsnναροονι αντοο.Tr—ν sne-
uncννν sο νι αομαο, α ο¹⁄‧˙‧aO—R ο αντυυσ æνρννοονινοο ονιοοαο τ ατπρροα
avrev Badem verba ſub Iciaiæ, Ieremiæ ac prophetæ cuiusdam nomine ex-
hibet I RENAEVS. GRAEBIVS ad eius I. III, c. 23 putauit, Petrum 2 ep.
IV, 6 ad liæe verba reſpexiſſe. At cur Iudæi obſeurioca de Chriſto ſuſtule-
rint, clariora non? Quare nos cum MASSVETO ad IREN. I, III, c. 20
veremur, vt Iuſtino primum, ac deinde Irenæo fucum fecerit apocrypha quæpiam
oriptura.
(6*½) Hic exſtitifſe dicit: &ι aννοαοςι sſεοαιευαειν αα ο Tο EMοο conſentientibus
Tertulliano, Gregorio M. Leone, Ambroſio, Auguſtino, Arnobio, Caſſio-
doro ac Venontio Fortunato; at facilis & hic Iudæorum defenfio.
(66) Dial. p. 267. Er da α vkses ne†ταeο ey rovra οε ααα. Ap. I, p. 253:
Eoovrot oiwνανα ι Aooορρρ,, quod forſan Pauli eit 2 Cor. II, 18 & 19.
(67) Dial. cum Tryph. p. 304 de natiuitate Chriſti: eneidy Ivon ove sipe er ri ⅜
gen 7ο zοαται νοει, ν πα„οουr; 1ον νbàN“οννρ v ταα τιατς „ννeʃrd v⅔— ν . Jo=-
7es oe το Aggwaαo us αοανο sgo rο Xossο. ibid. p. 316 de opificio Chriſti: rex-
rorine Sovροα ααοιαιυιτο, e en αοοαον, ροτσονιι ννα., ibid. p. 31 5. de baptiſmo
Ieſu narrat, cum in vndain deſcenderet, ignem accenſum etle in Iordane. TIRL-
BIVS ad hunc locum memorat, in prædicatione Pauli & Ebionitarum euan-
elio eandem exſtitiſſe traditionem, cuius in locis ſcripturæ de baptiſmo ignis
vſus eſſe poſſet. Deinde ſæpius repetit IVSTINVS, vocem de cælo fuiſſe:

tοααοσ ν, ναοvFJ᷑7αρρονοειwνο, in quo conſentientes Clementem Alex.

Methodium, Lactantium, & Auguſtinum, qui de conſenſu Euang. II, 14
in codicibus quibusdam Lucæ ita exſtitiſſe ſeribit, quod adhuedum in cantabri-
gienſi quodam eſt. Euangelium Ebionitarum apud Epiphanium h. XXX, §. 13:
zt Ocov syevsro ex roν νεDν⁹vν evονυοσ; gHννουυυ [ vios eαναοανατοο e o. sα.
nαοα α Tτα οαν, SvHα üsο srρα*ν.ρnν. . Deſeriptionem formæ crusis vide
apud Martyrem ipſum Oial. p. 318.

18 ☛ ◻ ZBeE
& Seoc. (68) Vnitatem Dei probat verſu Homeri:
Oux α ν roνουααα „ c ιιαινο ερυ.
Nomine, quod rebus multis ac variis ob diſcretionem imponitur,
Deus caret, cum nec alius ei daret, nee ipſe tanquam vnus
& exiſtentiæ fons- (70) Quare 7o IIarno, Oοασ,, Krizn, Kociog,
AsαWoaοτορο ,; non ſunt nomina; ſed allocutiones a beneficiis atque
operibus petitꝰ. To Ozοα οοαανRοσο“1 νν ν,,kb-& eσν, α„Wα
7 ραοτιπς duvnyntoν sαντισ Tρ νσνσρτ——d o*νοροϑàνοdoονα. (71)
Eadem hæc fere ſunt cum theſi: Deus non, niſi ſub notione cauſaæ
innotuit. .
Deinde ſingularia ſunt Iuſtini de inniſibilitate Dei (72), cum
ineffabilem vniuerſitatis huius patrem ac dominum, cui gρννον
doë*ειαν α αιοσ tribuit (73), loco eodem conſiſtere dicit, vnde
virtute inenarrabili, non oculis & auribus, cognoſcat omnia,
immobilis plane, nec vllo loco, nec toto vniuerſo comprehenſibi-
lis. Quare nulli vnquam vel conſpiciendum vel alloquendum ſe
ræbuerit, niſi quidem auctorem vniuerſi relictis fupercœleſtibus
omnibus in pufilla terræ parte exhibitum credere velimus. (74)
Quare eum toties in priſco foedere Deus apparuiſſe legitur,
debuit fuiſſe Ogog τεορ rοντα τοαναιäοτπσιαιαιιοςεαο ασαds ι½
νày (*); quod dicta fcripturæ apertiſſima probant, vt Gen.
XIX, 23 — 5, Pſalm. CXIX, 1, Pſalm. XLIV, 7 & 8 (75), Exod.
III, Ioſj. V, 13, Gen. I, 26 &c. Vnde minime ſihi conſtabit vetus
teſtamentum, niſi filum Dei ibi ſæpiſſime inueneris, de quo plura
Martyr, quæ iam diſtinctius exponemus:
D) Filius Dei eſt proprie talic. ο οονοσαοια, (ιαιρ) oορσ (76)
aνντον †οο τσ Oοα (77) 2α αο rraXXερ. (78 Oo xolvαια6 ανaο
o, αοαον εοαορς νο Oοοπαι½α — ſed αα ταραα 1 τιο
õäõ (79) B
II)

68) Bial. p. 220. (69) Ad. Gr. p. 17. (70) ibid, p. 19. (71) Apol-l. . 44.
(72) Dial. p. 356-7 & 243. (73) Abpol, I, p. 5. (74) Dial. 283 & 357.
—9 Cum his, quæ nos de filio Dei diſſerimus, conferantur es, quæ doctiſſimus
Semlerus habet in der biftoriſeben Einleitung 2 Abſebnitt i Abth. 4 Hauptſt.

F. 55 & 56 quæ tomo II der baumgartenſeben Unterſuchung theologiſeber Strei-
tigheiten præmiffa eſt.

(75) Dial. p. 276-7. (76) Apol. I, p. 44 & 68. (77) ib. p. 66. (78) ib. p. 96⸗
(97) ibid. p. 97.

☛ O◻ B. 19
I) a Deo genitut, eſt enim oαιeνα or α Toο Wαo
PevHαα (80), qui aοXα 7 65° τα☛οσιον τα☚ Xαet⸗rαατνον Yαρρναα Ju-

v ν°ννι Tοαναι α ααντονν Xνιν (81)

IID ab eoque non ſolo nomine, ſed numero diſtinttuc. Nam æ
ervvραιαιοον †οονο αραροανατιοο οαεια ρονεο. At filius non eſt virtus
a Patre non diſtincta, quam pro lubitu vel emittat, vel retrahat,
vt ſol radios. Siquidem dwνσν0ι'aανττ νNνα τ Tον ον Ocog,
ovoααι μιονο* õ α Mν X„. 6 000α ρο* 7 eσ. Nata à
Patre ov zxaza anroνονν, α õü ααασος οοσιαασ
σ0ραι τ α raανe L οαυNDböe ra Tαν‿οια ο ατα W, &
a τρ° Ta . Ita ſcilicet ortus a patre filius eſt, vt
lumen a lumine accenditur. (82) lIam ſi filius a Patre, at non
imminuta eius eſſentia, natus eſt, omnino eandem cum ipſo ha-
bere eſſentiam fſupponitur. Minime omnium inter creaturas fi-
lium retulit luſtinus, quis enim eas a diſſectione eſſentiæ diuinzæ
deriuabit, quem errorem vt admiſſu facilem remouef noſter,
ſtante hypotheſi, quam fouet, de materiæ præexiſtentia? (*)

IV) præexiſtit ante omnes creaturas. Dicitur oνονεναρσ 7 ροτσ⁰
70 ο°σ οτνο Yεανοννν 7οο εο° (83), εραρνα τοο νιιοο αυον
00ν τααρiuαuοο ν (84), 7τπιο ονσιιοςιοονοιν°Oαοςρον (85)2 7τ ο ανιον
TW “ν 7σαα‿αναατο0 ονιπq α τας — αι αραον τοο ταανον rταο τοο.⁰
Aaαρο ’ο το¾ Oeo Y*νν‿νο (86), õ
iog roν οπτον τ0ον M„ονεαος ν. (87) Et cum Iuſtinus Ex. III,
quo ſi vllibi, notio æternitatis philoſophica exſtat, de filio explicet;
eius theologia ſibi ipſi parum conſtat, niſi æternum ſtatuerit fi-
lium, quamuis Pl. II, 7 ipſi non ſit, niſi vaticinium de baptiſmo
Chriſti. (88) HH .

C 2 V 2

(80) Dial. p. 285. (81) ibid. 284. (82) ib. 358 & 284.
(*) Mouit nos hæc potiffimum ratio, vt Iuſtino paulo ſaniorem de filio Dei ſen-
tentiam tribueremus. Etiam Bullus ſect. 2 defenſ. fid. nic. c. 4, §. 4 hie
ο⁵οoνοννσ innenire ſibi viſus eſt. „ .
(83) Apol. I, p. 66. (84) ibid. p. 309. (85) Dial. p. 276. (86) ibid. a85.
(87) ib. p. 267. (388) ib. p. 316.

20 ZX O E

V) Natus eſt ex virtute ac voluntate Patris. Anro Toοο τ——αασιοα e-
Anα, οοο αα α ουνιν7αοαανον αονρ. A° α Tνατεποπωι
õõ „αrnohnr Tν en
uν αορ τ ποποαννου, ααA οον τπσο ροoναν α πü ο R.eν-
ev, oνας Mοαππτπυm6οον αρνιααν S ον race J*νονν, &„ Trον
auvroν μοααννρ (89) Tiog æ7ο †οο ταατιο6α JNoræ u 2τ SoνXä αανν Qeöö
7οορ„0ρο. (90) .
VI) Etiam ex voluntate Patris Deus eſt. Xiορ αατα SoM
rny ααοοας αο εαο ο ο.μ, dαντι „αν νπWο enr 106 unnεαραα
Tn τοσω αντο. (91) Nodus antiquitati inexplicabilis fuit locus
Prou. VIII, 22: Kocio EKTIZE , quem Athanaſius magis diſſe-
cuit, quam ſoluit, ατιασ½ per απισαιπο interpretatus. Etiam
noſter hic lapſus eſt (92), vnde Tryphon coram ipſo de Chriſto
impune: oνσας ανπο Ocοα (93) Nos, patentibus hebræis,
hic in portu nauigamus. Ceterum th. V & VI nos Iuſtinum ma-
gis improuide egiſſe cenſemus, & quod typum ſalutaris doctrinꝰe
non plene perſpexiſſet, quam quod ſententiæ, quæ poſtea Arii
fuit, patronus eſſet. Non enim cum hoc filium in creaturas re-
tulit, ſed in determinando modo generationis a patre nimis au-
dax fuit.
VII) Filius ſolus Patrem plene cognoſcit atque exhaurit & eint
inui ſibilia recludit. (*) Matth. XI, 27. AνMοα N α„“νς4ο α
õ ον α Pν α, αα ασοσαισ½
õü Filius eſt ορνςα οαα (95),
xuvbtοα, GSaotXανρρ rι doë, quippe in quo omnia Patris vt in ſpe-
culo reſplendent atque cernuntur, inprimis tria attributa prima-
ria a) potentia, eſt enim Juvaæug Oeo, ν°ος aασιι αια v
cο, XαιυαααWτιπρ 7N duva ueορ, b) intelleſtus, dicitur enim gο;=
α Prou. VIII & νραοι (*) Cc) voluntas, eſt nempe
VIII)

(89) Dial. p. 284. (90) ibid. p, 327. (91) ibid. p. 357. (92) ib. p 384.
(9³) ib. p. 287. . „
*) Præclare Irenæus: Inuiſibile Filii, Pater; viſibile autem Patris, Filius.
Idem alius cuiusdam hiæc laudat: Ipſum immenſum Patrem in Filio menſuratum:
menſura enim Patris Filius, quoniam E& capit eum.
(94) Apol. 1, p. 95. (95) Dial. p. 284.
(**) Ad Diogn. p. 49 8.

X O rn⅓$⁸G 21

VIII) Conſfilii ac voluntatis Dei miniſter. (*) Ty voο τοποο
Tco* εMοον αM„ςυ ꝗ (SGovα) (96), ſiue α—0ν rosασ ενεααοις νπυοαο ν (9 7),
4SHι „να G6oοννπMnας αορε „ο. ( τοο„“ο Cf. th. VII.) „
IX) Quatenus vero ſapientia Dei eſt, eiusque voluntatem homini-
bus exponit, nomen gerit ſingulare vov ADFPOT, quod vno verbo lati-
ne reddi nequit, cum vtrumque complectatur rationem, eſt enim,
quod ſequitur vovνναρ (98), & verbum, quia eius ſynonymon eſt
avon. (99) Duo tamen hi ſignificatus in vnum coincidunt, nam
ratione concipit animus, quæ verbis ſignificat.
X) Ad filium itaque omnis reuelatio Dei extra ipſum referenda eſt.
Etenim a) per Aορ Deus primum cogitauit ſecum condere mundum,
quod dæmones ad Mineruam transferentes eam αρn esοονροο fe-
cerunt. (100) Porro voορνο eſt α ραο οον ανοτνο.. Prou. VIII. (1)
&' ipſi conſilium de noſtra Jalute communicauit (2), wνονοσις αα
xa αισααιον νo, ir eosvdοαορσανο oοναο â αο ταααιοϑâ.ä. β) per inſum,
tanquam niovνονn vα τισν τσο Mν, omnia creauit, exorna-
uit & adhuc conſeruat. (3) Aovνοoορ ineſt omnibus, quem Deus ναναυ
esib TααιτHςραdαα Tν*αροοο (4). EAσπονεαααν7αρα ανοια
7‿oνσι TονM½0οσv. (5) Inſignis vero eſt different'a, an alicui modo
ſemen logi & quædam quaſi particula (oροοoοwααντιον XαανRο α
bog) obtigerit, an totus. Er οον α ε σοιο Tiνονς οο A FEn &
xaτα ννoνvvnn6ν οραιν, αοειειο αντοο ιαμ Xααοαν r α enνοαα
Aeαοοννινι ναας αννουιςσ ννο. Philoſophis, legislatoribus aliis-
que antiquitatis luminibus prius obtigerat. Oασ τια αος ddοοι
ρρανι , H o doSnde ..h s ς eeàου e ecotας
ioννα αατπς. Erecν 9 τοανταν αα Tο 0οο° WMοο
ο, ε ε XOε,, vαυ evaανυυουH αοτο Wον ů αον. At inli-
gnis eſt noſtræ religionis eminentia, Xοννιο ⁸H1ο ε “0ον To
OαανινDα αuauαι X ον☛⅝Noνρvt αι νο,, α „οο+d, a .

C 3 )
(*) Ad Diogn. p. 493.
(**) Hæc expreſſio, licet noſtræ theſeos non ſit, antiquis tamen familiariſſima
fuit, nee ſtatim exorto Ario omiſſa.
(96) Dial. p. 264. (97) ibid p. 279. (98) Apol.I, p. I8. (99) Coh.
ad Gr. p. 16. (100) Apol. I, p. 97. (1) Dial. p. 359. (2) ad
Diogn. p 49⁹. 3) Apol. II., p. 44 ad Diogn. p. 498 (4) Ad
Diogn. p. 498 (5) Totam de Logo mentem Iuſt. vide Apol. II p. 46, 472 5I.

22 „r 9₰ rX

) in v. teſt. variir formir ſe conſpitiendum præbuit, angeli, ho-
minis, e" vooaâ* (6), principis militiæ &c. Omnes enim, quæ
sarrantur apparitiones, ad ipſum ſunt referendæ. Deinde volun-
tatem Dei hominibus expoſuit (7) primo per prophetas, denique
per ſe ipſum, hominem factum. (*) e) Idem olim mundum inno-
vabit. Ouæog eα, α oντοον oονααμο αν απ α αM“ς αυ.
vovoev. Ovrosg eνb ey Ieoouvoανν ααορνανοο OασοXαG unnWρν εουρ.
Spiritum ſanktum, quem diuinos vates in ſeptem ſpiritus ſeu
dona partiri aſſerit, etiam quodammodo a Platone agnitum pu-
tauit Iuſtinus, cum virtutem neque naturæ neque doctrinæ benefi-
cio, ſed diuino muneri adſcribat. (8) Reliqua vide ſupra p. 15. (**)
Quamuis non ſit, niſi vnus Deus, tamen tres ſunt ex mente
Martyris, qui a chriſtianis coluntur, Pater, Filius & Spiritus
ſanctus. (9) Tor nναοοιι οο ι rο νντο ρανορνι —
Inovv XG1b- — iov aντον rο ovc Oeou — ey Jevreα Xον1 ο
Te, τ⅜οονnna„Mμaα τ τ ονρτον αν rραταπ rαα — kαα XοRοντιιιν( 10)
Miram de hoc dogmate ſortem expertus eſt noſter, cum enim
ſint, qui, eum arianiſmi poſtulantes, hoc dogma ei plane denegent;
alii id ab ipſo effictum & primo inter chriſtianos ſparſum dixe-
runt. (11) De vtraque calumnia ex allatis iudicent lectores,
nam clariora non habet. Neque enim tria Platonis principia (12),
Deum,

(6) Dial. p. 357. (7) Apol. II, p. 48.
(*) Ob has de logo theſes Iuſtinus a multis accuſatus eſt, maxime etiam a Loa-
chimo Iuſto RAUIO in diatribe de philoſophia Iuſtini & Athenagoræ, quæ quam
exigui ſit pretii, videbunt, qui inſpicient. Literatos enim noſtros laudare,
non eſt antiquitatis theologos vel legere, vel eorum acumen, quod in Gra-
eis ſæpe ſummum eſt, capere. Nos vero de hac queæſtione aliter ſentimus,
primum enim operationes Dei, quas nos gratiam vocamus, apud gentes non
ſunt nullæ Rom. I. cf. Semmlers Einleitung in die dogmatiſebe Gottesgelebrtheit
vor dem erſten Theil der baumg. Glaubenslehre 5a-s. deinde logo expreſſe Iohji.
I, 9 alluminatio omnium hominum tribuitur. Certe apud Græcos fuiſſe ſtatum
quendam in euangelium præparatorium, & antiquorum multi ſtatuerunt, &
res ipſa docet. .
(8) Coh. ad Gr. p. 31. (9) Apol. II, p. 56. Vexatus eſt hic locus, cum poſt
ſilium νρ„EXοο ςοτο ο ähäinet Iuſtinus, de quo vide celeberrimi Semleri dogma-
ziſehen Innhalt der Schriften der ælteſten Rechisglaubigen p. 47. (10) Apol.
„» PD. 60. (11) Cf, Kidders Erweis, daſi Ieſus der Meſſias ſeye, p. 8S76.
(12) Coh. ad Gr. p. 7.

O◻ 2¾
Deum, mundi opificem, materiam, & ideam eορ, huc tra-
xit, quæ in materiæ locum æn 2cοπ½0ο7 X, quam alibi Plato
vt quartum addidit, ſubſtituta, facile ad trinitatem rapi potuiſ-
ſent.
3) PpE MVNDO, ANGELIS, HOMINE.

Mundum ex materia informi (& aαοοαιο ο (13), quam
forſan Deus antea ex nihilo creauerat (14), cum æternus non
ſit (15), eumque hominum cauſa condidit Deus.
Angelis cibum, at a noſtro plane diuerſum tribuit Iuſtinus
ex Pſ. LXXVIII, 25. De dæmonibus vero multo magis ingenio
indulſit. Princeps ipſorum diabolus, ſerpens, leo rugiens, inpri-
mis ſatanas (*) dictus eſt. Condito autem mundo Deus cum ter-
rena & ſidera ad frugum prouentum & temporum viciſſitudines
condita hominibus ſubieciſſet; angelis hominum ipſorum, rerum-
que, quæ ſub cœlo ſunt, cura ceſſit. At hi amore victi mulie-
rum dæmones procrearunt, & hominum genus reliquum magiæ,
fuppliciorum aliorumque terriculamentorum fraudib us fibi ſubie-
cere. lIamque ipſi concupiſcentiarum ſerui effecti, victimarum,
ſuffimentorum atque libaminum indiguerunt. Unde inter mor-
tales cædes, bella, adulteria, libidines & mala denique omnia
ſecuta ſunt, quod idololatriæ ac poetarum commentis originem
dedit. (16) C*ã] Supponuntur hic corpora angelorum ac dæmonum.
Etiam obſeſſos õä ſuo tempore exſtitiſſe do-
cuit Iuſtinus (17), nomine Chriſti, non vero incantationibus neque
aliis vel Iudæorum vel ethnicorum artibus liberatos.
Homi-
(13) Apol. I, p. §8. (14) Certe homines ovz orraæs eréatos eſſe dicit.
(15) Dial. p. 223.
() Deriuat noſter hoc nomen ab Hebr. A TAN sααι* & NANWMs, parum
huius linguæ peritus.
(16) Apol. II, p. 44 & I, p. ygc.
(*) Mire in hoc commentum conſenſere vVeteres Irenæus; Athenagoras; Cle-
mens Alexandrinus, Tertullianus, Lactantius, alii. Origo erroris Gen. VI, 4,
vbi LXX interpretes angelos habent. Etiam Ioſephus eum fouit Ant. Iud.
1. 1, c. 4. Loca Patrum exhibet Petauius Dogm, theol. T. III, Libr. de angelis
(17) Apol. II, p. 45, & Dial. p. 311.

24 X . Ee

Hominibus ad imaginem Dei conditis ideæ de honeſto ac turpi
(Oννστνuoο eν+ονοι) naturales ſunt, e ανσασταπ r αο0 ανdρρονυοιε ο
uονοειοοτνι „ο . ντοεο£ο (18), qu' tamen animo ab impuro ſpi-
ritu repleto malisque moribus deprauato amitti, vel potius ex-
tingui & inhiberi queunt. (19) Porro homines primum intelle-
ctu præditi, ad veritatem ac bonum amplectendum apti (20) &
libertate perfectiſſima inſtructi (21) erant. Ideo ſua, non Dei
culpa, mali effecti. (22) Ipfum autem malum dæmones Logo con-
trarii, ννωαιο XααNπoονντις rny e zααναια αH αν ννννιι, mundo
intulerunt. (23) Præcipue ferpens peccati adamitici auctor ex-
ſtitit, nam ααριοωτιαι Tε νο 6ανανιατον τι Wα Tοον οσοαρ
νπWονι, αανανα T ααι ααπιονν äας⅝ον Wονοvoονονονοε.

4) DE CHRISToO.

Oetonomiæ vox Græcis frequentifſſima, qua notarunt, quꝰꝶ
ad naturam Chriſti humanam pertinebant, vt theologiæ voca-
bulo, quæ ad diuinam (24 „ iam apud lIuſtinum occurrit. (*)
ITeſum eſſe Meſſiam, vaticiniis, quibus etiam nos, quamuis ſæepe
aliena admiſcuerit, probauit, quꝰæ longum eſſet hic inſerere.
De oficii mediatorii fundtionibus fere, vt nos. Eſt enim ei
Chriſtus &αονπρν uια εροσ (24), alüs locis etiam οαασαπ6.
De ſatisfaétione docet, Verbum noſtra cauſa hominem eſſe
factum, vt perpeſſionum noſtrarum particeps medicinam nobis
faceret. (25) Legem ſeruauit, vt oeconomiam ſecundum volun-
tatem Patris ſibi iniunctam perficeret. (26) Expiatio fit fide per
ſanguinem Chriſti & mortem eius (27), qui homo factus eſt ρο
Tον τασεοοντσον ανοςιαιωνινο α εα 2αααπιπ½υρσςαααα ααοναονον (28)

De
(18) Apol. II, p. 52. (19) Dial. p. 320. (20) Apol. I, Pp. 71.
*RG Dial. p. 316. (22) ibid. p. 370. (23) Apol. I, p. 18.

(24) Petau. dogm. theol. t. V, I. II, c. I. .
(*) Xgis οααρε 7 α οον νεοον Aρd ε* νρααρ õ rααα—
vey, lve Juos ves osαοοααατατπ1S oνναοονvvοονστ— αστν ”is e soaαοαοιιορι
Ts& oνα ν⁸ες οαανοαοασ αοH ⁶½ ααναςατ ιοαται οονναπäρ.
(24) Dial. p. 2 5I. (25) Apol. I, p. 51. (26) Dial. p 191⸗-2.
(27) ibid. 229. (28) Apol. I, p. 82.

1

l;
d

1.

—6.

X O =E 25

De regno Chriſti ſingularia quædam ex Iuſtino huc transſcri-
bemus. .
1) Durabit, donec dæmones pereutiat, & omnes præuiſi eredant, &
eo vsque ſuſpenditur iudicium. (29)
2) Omnia regna gentium olim complectetur. Ita enim Tryphonem
loquentem fecit Martyr: Ori — Xιορσ ραπουσαισ.οατι doαασ
αααν τραιιια Xαομ ααοιονοαν 7α SaιM„ ρνν t ντον τπαν c
Ampesde, rag BagiX„οhας aντσι οτοννουν Wsρ — adαιαei-
T. (30)
3) Gens iudaica reſtituetur in integrum & ad Chriſtum colligetur, re-
Kaurata Hieroſolyma. Iuſtinus enim Tryphoni quærenti ait
ex fua aliorumque multorum ſententia, quamuis eſſe dicat,
qui hic diſſentiant (31): οοοοννποα α οον ρονοανπα
2a νοννιοραιπε αα Tο Xααο ιαν, αα νασοοοννα αοανTτr Xασαρ
Aααͤ roτι τατυαορπιατς τα ——ρ 7τοαστοιιτι%ι οι αατο το Ee-
Tcροονρεον, nοασ τασων 7 ρονπ‿νιρο απονεοο n— Aheiv ν rον
. XOτον.
4) Inprimis Hieroſolijmæ fideles cum Chriſto mille annos regnabunt, teſte
apocalypſi, leſaia & Ezechiele. (32) IIæe inwαι ανρrτιι,. o
ν Loνανρρ, S1οσ T†ιαον αασπτοαιο„τπον Xσι0°ν er ν οα Xαυο Yεο—/ε
aUνιισας RT— oinραανν Teovoα„ οονρς αα ραπριποXαο ri-
εονοααανοαα 7οιαπιιουοσ α ρααι Tααναι r *τααaυαöν α αρα
Aoτ Oανι,,. αιοιοοιν ανααααοι7αεραροορυh. αυ d.ουμνο
5) Neque tamen ſacrificia alia tum Deo offerentur, niſi ſpiritualia lau-
dum & gratiarum actionum. (33)
6) Denique ſequetur vniuerſalis reſurretdtio.
Pauca adiiciemus hic de ſtatibus Chriſti. Aduentus eius du-
plex eſt, alter, quo τατοασ τιαοα. αα ονιο Xα ααιιο α. ααανιν
vo& ννναιοο.. (34) Naturam humanam ex conſilio Patris induit,
natus ex virgine, at non arbeνοαο Hααaντι ,, α½α„ ee
era woνvuov vog. Etiam ex OeXναπος Oραοο " ρwονvv—wvvα (35) ſangui-

nem Chriſti deriuat Martyr. Tentationem eius per ſatanam cum
. ea;

(29) Dial. p. 25r. (30) ibid. 258. (31) ibid. p. 306. (32) ibid.
p. 307. 83. (33) ib. p. 346. (34) ib. p. 336. (35) ib. P- 286 & 274.

26 X O Z££

ea, quam Adamus fuſtinuit, bene confert (36), miracula magiæ
adſcripta conqueritur. Inprimis etiam vrget, dubio procul con-
tra Docetas, eum vere puerum factum ac paſſum eſſe. Alter ad-
ventus glorioſus futurus eſt, quem præibit Elias, vt primum in
huius ſpiritu lohannes. (37) Tum etiam aderit antichriſtus. Xer-
5ο αα. odανα ο Tοιαν οοσοσο ααπι τoοα τι T α☚οαα—
αιασ ααεοςροιονποα1α ιι Tον isο* E&aπM Xαα.ρid,, Wn.. r Yn νο=.
α T οονποασπι αιας uαασ rοονα Xiανιοινς (3 8)

5) DE GRATIXAX APPLICATRICE AC MEDIIS SALVTIS.

De gratia applicatrice pauca ſunt luſtini memorabilia, forſan
ob hanc rationem, quod Paulus ipſi familiaris non fuit. Natu-
ram & gratiam, vt ſolent philoſophi, non bene diſtinxiſſe videtur;
vnde a nonnullis naturaliſmi ſubtiliſſimi poſtulatus eſt. Gratiæ
tamen Dei plurimum tribuit, per quam ſordida omnia depoſui-
mus. Ipſe etiam vires nobis confert. To uo αι Tnν αN Teve-
Sat, oN αισν n rο α s.aνιωπονρν/να αι ι0οαιαι αειαυ αιαοοα
ονατ toον%οναπο XονMανον νρνουναοον ιανιιτιαασαινα. 39)
Iuſtificamur ex ipſius mente per fidem, quamuis etiam operibus-
non parum tribuat.
De vnione cum Deo & animi' quiete locus inſignis eſt hic (40):
Erihunta a‿οαα½οσπσ eιοςα PuNn αιαινσιοσι νατα. LIe -
Aue/αα rατιρ Tοο T ρ„ννMον ανααπσςσ ̈ι rmr1o eH6οααο—-, Aερ—
Xsrau r ρος Tον rοναοααια rnv. Ae .αρ a ονινι αα ααι ν
anre, oUει ι☚ασαπααορ εα.
Inprimis etiam tolerantiæ principium habuit Iuſtinus, non
enim modo chriſtianis, qui iudaica dogmata retinuerant, ſpem
ſalutis reliquit, ſed aperte chriſtianos neminem perſequi profeſſus
eſt. Hucc, va, endeν icosc o εν, Lnde σαϋν4 αnhρενα⅜αο ναμι ☛
Fenvcερανοα τ αοοaν ν α dρh. (4,1) “
De mediis ſalutir. Scripturam intelligere gratiæ diuinæ ac
ſedularum precum eſt. (42) .
Lex

(37) Dial. p. 268.. (38) ibidi p. 336. (39) Apol I, p. 58 (40) Ser-
mo ad Grac. p. 40. (41) Apol. I, P. 70. (42) Dial: p. 280 &22.2

NeE . 27

Lex cteremonialiv propter animi iſraelitici duritiem eiusque
procliuitatem ad idololatriam data eſt. Omnia a Moſe ordinata
typi, ſymbola ac denunciationes fuere eorum, quæ Chriſto, iis-
que euentura erant, quorum fides in ipſum præuidebatur, &
qu ipſe geſturus erat. Notandum etiam, Chriſtum luſtino au-
dire nouum legislatorem (42), & alio loco dicit: eum legem æter-
nam & nouum teſtamentum vniuerſo mundo prodiiſſe. (43)
De Jacramentis (myſteriis) inſignia luſtinus habet, que hic
breuibus exponemus.
1) De baptiſmo. Quibus de veritate doctrinæ chriſtianæ perſua-
ſum fuerit, vt vitam ei conformem ſe acturos polliceantur, a Deo
peccatorum veniam petere docentur, eccleſia precum ac leiunio-
rum ipſis addita ſocia. Deinde ad aquam adducti, nomine ον
IIaρο0ορ T ον οα τα αασαοα Oeο Tο ρααπι0α ον Inoοα
Xiεοο ααοeευ᷑ναοσ A‿ρροον baptizantur. Cuius inſtituti ratio eſt,
ne filii neceſſitatis & ignorantiæ permaneamus, ſed delectus &
ſcientiæ fiamus, ac remiſſionem ante commiſſorum peccatorum
conſequamur. Vocatur vero lauacrum hoc illuminatio, Ooτ⁰
Kσ, σιCραοτι Hονv αιαονισιν τ αοναται μααινυυ ντ. (44) II-
luminatus ſeu baptizatus ad fratres adduci ſolitus eſt, & ad pre-
cum ſocietatem cum pro ipſo, tum pro hominibus omnibus fu-
ſarum peruenit. Ipſe vero baptiſmus circumciſio ſpiritualis
eſt, per Dei miſericordiam accepta (45), cuius iudaica typus erat.
II) De euchariſtia quædam, vt eo clarius mens Iuſtini pꝓpateat,
diſtinguemus. H
a) Nomen. Euchariſtiæ voce luſtinus cum preces, quibus facra
coena conſecrabatur, tum etiam ipſum alimentum, quod ſumeba-
tur, intelligit. Prius patet ex his verbis: ι τοοναα eXνα οαςααι
uτ‿ρ †ον ααυυ nWαυͥnhαααο τ τιον 7ται+ αααιο τ%ο„ον οοι,, ν τντσι
Aeααν τ νς τος νααας ααa zαιωιρνiαρν &.
b) Conſecratio. Iuſtini æuo a ſimplicitate apoſtolica iam
paulo diſcedebatur, cum conſecratio (47), quæ olim non, niſi
D 2 ora-
(42) Dial. p. 292. (43) ibid. p. 231 & 261. (44 Apol. I, p. 93 & 94.
(45) Dial p. 261. (46) ib. p. 260. (47) Mos apoſtolorum fuit, vt ad ipfam

Jolumm odo orationem (dominicam) oblationis boſtiam conſecrarent. Gregorii M.

28 ZX α⁵
itiſſe videtur, iam in longas preces verſa

ſacramentum reſpiciebant, ex tempore a
ſacerdote & alta quidem voce factee. Quibus finitis populus

oratione dominica conſt
eſſet, quæ nec omnes

IIoocρα⅜ρανν αα τεοορερ (epiſcopo vel presby-
tero) T0ο* αWιο αοντ+ς, α τοτονo οαο ο ο αιαααααατπασ ανυ
l Joav ν απιυts/r Mον, α rοο νονατſισ
rov Inoo, ατ το ον TIeνααπος 7ο ι1ο ο, αDv AWοριοα α eνουαπναπα
ν‿ρ voο οααταυùOI Tοονατονταισααντοο α, τοπ αιιι πυν².
reMàεαοαντος1ας αααας ομα “ „νμNNαμιν., οας ταεο Xα0ο α
n, ANe„†α, AE,, (48) Fiebant hæ preces pro creationis, con-
ſeruationis atque conuerſionis beneficiis, pro alimentis, tempo-
rum rerumque varietatibus ac denique pro reſurrectione. (49)
Adhibebantur etiam hymni, dicit enim luſtinus, ſe ναανιορ
ovrαρι ε αοοοντπαπιας αια õõ
c) Diſtributio, quᷣ fiebat per diaconos præſentibns & ab-
ſentibus. Oi 2απ„αο ονοινααιαι ινυ—ο αοοτovvv ö*υvνo ον τσο
coy eαααμπſÜοα νντ% ναͤο υιοαντορσ õ α oνοoοννq q nοα. μτοσ, α
Toς o ——π½ροσ amοαιιοονoν (50) H diaαοꝑ₰0οσι ιν nα asrer e aο
4

Tcoyv Xν⅛αοπιαυαντ½ asαο αναααα α Tο τααειοον ανονιν

rreunταταπτα. (51) . S
4) Nemini intereſſe euchariſtiæ licuit, niſi eredenti, veram eſſe
Chriſti doctrinam, & lauacro propter remiſſionem peccatorum &
regenerationem abluto, & ita, vt Chriſtus tradidit, viuenti. 52)
e) Iuſtinus realem praſentiam, non transſubſtantiationem ſtatuit.
Prius patet ex ipfis verbis, quæ exhibemus, poſterius exinde, quod
eam ex vnione perſonali explicat. O Yαα σ ονο αρτον, νοα.
xovντοαα,., αανιαι απιαααια α½ roον*αι XαRιεαοαε⁰
xοabesρ IοονNX ιε+ορ σσπι αμαν ναυς αρυNe. Mnα. dina b̈⁹ Gαια
TI&αα 5coy 2ey, νσαροσοαςÜιαα τ π* d õ Xν⅛αο-
gau ο ι & dιαα οααα ααιαοα ναοααπι αιαG GG) T6cαονvovοναναον τει-
0 0 αι⁵
Vt plenius hæc intelligantur, notamus, Martyrem locum Luc.
I, 35 de ſpiritu & virtute Dei Mariam obumbrante de Logo in-
telle-

amen acclamabat.

(48) Apol. I, p. 97 & 93. (49) ibid. p. 60. Dial. p 359. (§0) Apol.
1, p. 97⸗ (51) ibid. p. 98. (52) ibidem. (53) ibidem.

õ dinua ϑαν ριοιναν.α. (53)

— — —

——N——— — —

)⸗

.

„

—

tellexiſſe. (54) Mens itaque eius eſt, ſicut Chriſtus per verbum
incarnatus carnem & ſanguinem habuit, ita quoque alimonia per
preces Verbi ab ipſo profecti conſecrata incarnati illius Ieſu caro
& ſanguis eſt.
†f) Si quid in nouo teſtamento cum ſacrificiir in veteri conferri pot-
eſt, euchariſtia poteſt ex mente Iuſtini. Primo enim locum Mala-
chiæ I, 10 — 12 de ea explicat. IIzos τοαον e τανι rοντο αυd„οσ
Tœν evcοα 7 οραειε0οειαον ανα uotcν, Tovze Tον ρεο 1 sνειαουι.
Sta a Tον τοσπιιον οαοαονςTν% νραροανς,, τοσασεν Tοτις, eννορο
xar ro ovo aνντιο doραοννυναοννν, Maας (Iudæos) ε e .ροοννa. (55)
Deinde agnum paſchalem typum Chriſti facit. To uus noiov ro
οαωαατ+ν, ι rο ταNπααα νοαν νταςπατιαι ραο, νντορσ vον Xgis,
ο τπ diαα αααι οαορσισ 70 αιαντο σινω, Xραοoοναν. roρ =
õä αον, ιρνιοονσα αν (56) Deni-
que etiam ſimilæ oblationem (ιπορ0οορον) pro purgatis a lepra ty-
pum putauit euchariſtiæ. (57) Et hactenus quidem generalia.
lam vero monendum, apud antiquos cum euchariſtia obla-
tiones quasdam & agapas indiuulſo nexu coniunctas fuiſſe, alias
enim mens lIuſtini vera capi nequit. Habet vero hic tria oblatio-
num genera, quæ minus ſolicite diſtinguit, cum ſyrtes, quarum
ob pontificios magna iam eſt cautio, nondum apparuiſſent.
a) Aliquid in celebratione euchariſtiæ offerebatur Deo, preces nempe
& gratiarum actiones (58), eque virtute & in memoriam paſſionis
(ſacrificii) Chriſti, quo finis totius ſacramenti tendit. Or, uer
õä ov&
αιν ααπιοαασμτ— Ocον νσονιρναι να μͤς ααννο n, Tαυτυαϑ Jaα Moννια
Xαν*ναανο aραιαÜον οιια α ανοναανναρ ε Tαας r ρορ ννv
Eneag de αανοο, er 1 XααTrον τααποον° τιονU ααντοσα iog oον

Oοο, aνααατa (memoria recolitur.) (58

β) Ante euchariſtiæ celebrationem oblationes fiebant pontaneæ,
cum ad alios vſus, tum inprimis offerebatur panis & poculum
vini aqua temperati, eaque omnia apud præpoſitum deponeban-

tur, quorum deinde inprimis etiam vſus erat ad euchariſtiam

L 3 cele-

(5§4) Apol. I, p. 7 . (55) ibid. p. 260 Cf. Dial. p. 344. (56) Dial.
p. 259. (57) ibid, p. 259 ‧ 60. (48) ibid. p. 34 5.

30⁰ X K„ KX*X

celebrandam. O zντοοονναις οαο Eoοπρνρ%υνmm ααν r§ναοιοπαα
ααοος rν ατ ον ovXιν 0ν0ασ¹ AX †το õ ααα
rTr τνοͤντ αοτιςτα. (59)
7) Oblationes has in fuoes atque egenorum vſus conuerte-
bant chriſtiani, vnde quaſi ſibi ipfs offerebant. (60) Cum enim Deus
nullo neque ſanguine neque libamine neque ſuffimento indigeat,
putabant, o α ν zαανον νιααν οντονοσατιινονν. ουυου

aα roiq oοναιααςοοαοαοο zetv e eXναουαιοονεσνσας αα πMονου
7ααςαα νονςσ ιπεινν. (61)

6) DE CONIVGIO.
Tria hic notamus. Primo Martyri ſecundæ nuptiæ, incer-
tum, an ſucceſſiuæ, an ſimultaneæ, prius tamen probabilius
male audiebant. Deinde iam tum vtriusque ſexus erant non
pauci, qui caſtitatem a teneris ad canam ſenectam ſeruabant. (62)
Denique inmnenem memorat, qui, quod ab Origene factum dici-
tur, a Felice, Alexandriæ præſide, petierat, vt nempe ſibi teſtes
abſcindi liceret, qui tamen eum ab inepto conſilio auocauit. (63)

7) DE NOVISSIMIS.

Animus ex mente Iuſtini poſt mortem ſupereſt, quamuis ve-
ritatem hanc necyomantüs, incorruptorum puerorum inſpectio-
nibus, animorum euocationibus, aliisque magorum deliriis male
probet. (64) (*) Nec meliora funt, quæ de malis angelis dicit,
eos precibus auerti debere, ne capiant morientium animos, cum
omnes etiam iuſtorum ac prophetarum animi, quod Samuelis
exemplo pateat, ſub poteſtatem eiusmodi virtutum cadant. Ann
Ani-

(59) Apol. I, p. 99 & 97. (60) ibid. p. 60. (61) Conferri hic inprimis
velim celeberrimi cancellarii PrAFFII diſſertationes de oblatione & conſecratio-
ne vererum euchariſtica, & quæ notauit in Irenæi fragmenta anecdota. (62) Apol.
I, p. 62. (63) ibid. p. 71. (64) Apol. I, p. 6 5.
(*) Lodem argumento vſus eſt LACTANTIVS inſt. I. VII, 13. Qui profecto non
auderent de interitu animarum mago aliquo præſente diſſerere, qui ſciret certis carmi-
nibus cieri ab inferis animas, & adeſſe & præbere ſe humanis oculis videndas, ρα
futura prædicere; & ſi auderent, re ipſa & documentis præſentibus vincerentur.
(**) Hrixæ jceis gos T7 zZod ον eν ev.οε α, ατονιαεο ον sορ, và0ο* ræ aeν
unos gs αατα ναιοο ν,. ooαενναo7 ααXαεροdd ιαον7ν⅝ νν. Dial p. 33 2-3.

— —

—

èò

eyo;
1’3-.

$ r r
Animos ſtatim poſt mortem in coœlum recipi, hæreticorum
fuit ſententia, reſurrectionem negantium (95); longe aliter vero
ſeni, quem colloquentem fecit Iluſtinus, viſum eſt, ex cuius mente
animi in loco quodam, & pii quidem meliori, impii autem de-
teriori manent, iudicii tempus exſpectantes. (66) (*)

Kezſurredctio fit, roo auνσα αρHHεααπ τοα PoXο Vvoεοι (67)

Poſſibilitatem eius inſigniter probat Iuſtinus. Ad omnipotentiam
Dei prouocat, & non tantum primi hominis creationem, ſed etiam
aliorum omnium generationem tanquam ſpecimina diuinꝰæ virtu-
tis affert, de quarum poſſibilitate nos non minus teneret dubium,
quam de poſſibilitate reſurrectionis, ſi nulla nos experientia con-
uinceret. Fingit aliquem, qui nunquam viderit hominem, &
cui humanum ſemen cum Piéta imagine animantis inde prodituri
oſtenſum fuerit. In huius, addit deinde, oculis tantæ ſtructu-
rà ex his initiis originem magis fidem fuperare, qnam reuoca-
tionem mortui in vitam. (**) Porro reſurrectio ipſa & Chriſti ex-
emplo,
(65) Dial. p. 307. (66) ibid. p. 223, locum ipſumexhibeinus p ſe quentĩ.
(*) Multi veteres locum quendam tertium ſtatuerunt, vt IRENAEVS: Manifer
ſtum eſt, quia & diſeipulorum eius, propter quos & hæc operatus eſt Dominus,
animæ abibunt in inuiſibilem locum definitum eis a Deo, & ibi vsqe ad reſurre-
ctionem commorabuntur, ſuſtinentes reſurrectionem.
(67) Apoh I, §7.
*) Verba Iuſtini ipſa Apol I, p. 6 5 bæc ſunt:
v ααν ασιRαÜ οοoο ονιον ουραα rrαο%αα L
7ovres. Kos nœrvwoννu eι**οτοοοαν αXον ατα‿ uaotst*rτι s eooναoαα
αα τ Mνο sW A*εραα rι SaναοÜ õ οοαuατ*ον ρ
* οοο ροοτ ουοοορnαο zραου.οοπιο ιο οHvwpν Yeysdc. Bs vag vvy s& vroe.
gιος Xs*ννuαaινον r αaα an, ovσν*u. τ— Nſονν„P—ä, A„ς 7 btοντο,; εν —ο. ατραοuα rαο
õä sixoεα Yοooτdα,., 7νοοινd[gs αοοoτͤι νονν„3. a o‿οιουdTνο⁸,
wge 4eer Zsvoναρaαuτνů1.Osνασετς
ß . Eadem fere babet in Ffragmento de reſunrectione P. 22:
ris sveir, oτ‿ †οuριοι ιοι τριοντ ν Kν r rοα Pοαανρναααςσο Yνονν ρ dri en ys
ui Osον geYovρν, heavor. Zρ †ονLusι7¾ ι0αμαι rα rον Oοραν vvausts. Ensziza ι αα
7* Mαν erα sg. XXν Ys*v*ρdν. εαàινονσναοοειY ιυοοNινℳαι⁰0 A ορς
rταε sXονουαςια ozedhos νoν⅜ 1Xirονv⅓νςꝶ νaοοροτα ον. Kærràο̈ e zi er srαννσ⁸ραι
* cοτυρ ,, Wαα H astver Penokcesνο, rοσρ e *ινι τιE ατορςον X Zæg
*ν*νανοον αι να ειαατντο ᷑ ANXXͤασαιi 7⁹ ανρααOιοομονν εBiFsn Vorne
anτνοXI—x ιwαιτu. I. audanda lite nobis venit opera Guil. Abrahami T ELEERI„
theologi Helmſtadienſis, qui nuperrime fragmentum hoe inſigne ſub titulo::
Eadtini Wartvyris Amodeifis reſürrectionis publici iuris fecit, & obſeruationibus:

hiſto-

—

—,—

Tæ vengonzeve not eis av SceXRXoαε
es, νNuwñ eοα seve Oea Xs-

. OSeiXoksnrr Oe cc*⅜,

3² ☛n]l1kv ◻ Ze

emplo, & aliorum, quos Seruator vitæ reddidit, dudum euicta
eſt. (68) Tacemus, ſi nulla foret reſurrectio, tum Chriſtus nihil
noui docuiſſet, quod non ante ipſum & Pythagoras & Plato di-
xiſſent, cum & hi animos immortales ſtatuerint.
Supereſt iam, vt de vita æterna ac pœnis infernalibus veram
Iuſtini mentem inueſtigemus. Scimus nos, hic ei vulgo ſenten-
tiam affingi, quam non fouit; quaſi ſcilicet fnem pœnarum infer-
nalium ſtatuerit. Narrauit nempe Tryphoni initio dialogi conuer-
ſionis ſuæ hiſtoriam, vbi colloquium cum ſene, cui tantum benefi-
cium debuit, habitum inſeruit. Statuit hic, animos impiorum poſt
certum cruciatuum a voluntate Dei figendum terminum plane dele-
