Gd109_qt_5
author: Cotta, Johann FriedrichandGratianus, Philipp Christoph

ES e aS, Denn, = ,

—

DISSERITITATIO THEOILOGICA

MEMORABILIBVS
IVSTINI MARTVRIS.

HISTORICIS AroVE DOGMATICIS,

Q V A M

P RAESIDE

IOHANNE FRIDERICO
COTTA,

S. THEOL. DOCT. ET PROF. PVBL. ORD.
ECCLES. TVBING. DECANO ATGCVE DVCALIS SEMINARII
THEOLOG. SVPERATTENDENTE,
D EF EN DET

Die I. DEcC. Mss. A. 1 7 6 6

AVCTOR
PHILIPPVS CHRISTOPH. GRATIANVS,
Oberrothenſis,
PHILOS. MAG. ET EXAM. THEOL. CANDIDATVS.

T VBING AE,
TYPIS IO H. AD. SIGMVNDI.

PRAEFATIO.

Bipartitam inſtituemus de Iuſtino tractationem, cuius altera pars res eius, maxime

in cauſa ebriſtiana geſtas, exponet, altera dogmatum rationem oſtender. Puta-
mus nos, haud facile magnum virum diuinitus orbi chriſtiano datum eſſe, apud
gquem nullæ peculiares æconomiæ diuinæ rationes ſubfuerint, quæ cum neglectæ
quodammodo a ſeriptoribus biſtoriæ ſacræ videantur, operæ pretium eſt, eas inqui-
rere. Quale de Iuſtino ſpecimen in priori diſſertationis parte exbibere voluimus,
Jubnexis quibusdam de eccleſia antiqua, cuius ſacius fuit, annotationibuz. Al-
tera parte placita ipſius theologica exhibebimus, cuius generis dicquiſitiones biſto-
rico- dogmaticas easque ſpecialiores ſümmi ſopius viri inſtituerunt, ut DODWEL-
LVS, MASSVETVS, WALCHIVS Ienenſis, & præter alios recentiſſime SEMLERVS
inprimis cum ex aliis patribus, tum etiam ex Iuſtino, cuius de filio Dei ſententians
maxime ſibi excutiendam ſumſic. At licet nos minime hbis conferre queamur,
certe ex ipſo fonte Iuſtini quædam notatu digniora collegimus, cum multa libelli
breuitas excluderet. Quo ſpecimine patebit, non ex ſubſidiis literariis, ſed ex
ipſis fontibus noſtra nos petere ſolere. Faxit Deus, vt bæc qualiscunque disqui-
ſisio in ipfius nominis gloriam vergat; quam nollemus exſtare, ſi ad hunc homi-
nis ebriſiiani finem vnicum plane inutilis deprehbenderetur!

ℳNn, ed 2⁸ . .
Ee A
EE

MEMOR ABILIA IVSTINI HISTORICA.

1) VITA IVSTINI.

uſtinus Priſci BAccCHII, natus Neapoli (1) in Samaria, pri-
mus inter philoſophes, poſtquam ſectas ſaniores inueſtigando
percurrerat omnes, ad reuelationem vsque & Chriſti cogni-
tionem deductus eſt. (2) Qui cum ſciret, quantum philoſophus
haberet pretii atque dignitatis; nomen ab indignis ſæpiſſime geri
dolnit, plerisque ad ſcrutandum ineptis in admiratione principis
ſectæ alicuius hærentibus.
Ipſe primo magiſtrum nactus eſt ſtoicum, apud quem tamen,
vtpote quæſtionem de Deo ſuperuacaneam iudicantem, parum in
eo profecit, in quo maxime laborabat, pertæſus, vt videtur, iam
tum auitas gentilium fuperſtitiones. Poſtea peripateticum, ne-
que tamen hunc diu ſecutus eſt; parum enim philoſophus vide-
batur, qui mercedem poſtulauerat. Vnde pythagoræo, eique
magnæ famæ adheſit, qui cum muſicæ, aſtronomiæ & geome-
triæ ſtudium ad mentem a rebus ſenſibilibus ad abſtractas auocan-
dam neceſſarium iudicaſſet, quibus præmiſſis demum ad ipſam
ulcri & boni notitiam, adeoque ad veram beatitatem perueniatur;
luſtirus ob iacturam temporis hiſce rebus impendendi, animum
ad familiam platonicorum transtulit, ducem nactus prudentia
conſpicuum. Iamque viſioni Dei, fini huius philoſophiæ, pro-
pior ſibi viſus, ad tempus ſecum eſſe conſtituit. Accidit vero,
cum ſeceſſum iuxta mare peteret, vt a ſene quodam venerabili
compellaretur. Fit colloquium, in quo ſenex de Deo & animis
multa, & hoc plane ſingulare diſſerebat, mentes natura ſua im-

mortales non eſſe, & piorum quidem, quæ ad conſpectum Dei ad-

mitterentur, a morte immunes fore; impiorum vero excruciatum
iri, quoad eas & eſſe & affligi velit Numen. Patentibus interim
A z vel

ci) Apol. I, p. 53. edit. pariſienſis. Vrbs hæc adſtabat ruderibus antiquæ Sichem.
(2) Dialogus cum Tryphone p. 218. ſeqq-

4 ZeX

vel ipfius Platonis ac Pythagoræ defectibus, cum Iuſtinus melio-
res ad veritatem duces plane deſiderari quereretur; ille ſcripta
prophetarum, antiquitate philoſophis multo ſuperiorum, laudauit.
Hos diuina inſpiratione edoctos verum hominibus ſolos expoſuiſſe
dixit, fide ipſis vaticinandi dono, miraculis, aliisque virtutibus
a Deo ipſo facta: licet eorum oracula, niſi quidem per preces a
Deo & Chriſto lucis porta nobis aperiatur, intelligi non queant.
Hoc vix audito noſter prophetarum & amicorum Chriſti deſiderio
accenſus eſt, tantumque apud ipfum viri, licet poſtea nunquam
reuiſi, ſermones valuerunt, vt Chriſtianorum ſacra amplecteretur.
Contra quos etſi tum grauiſſimꝰ voluptatis, promiſcui concubitus
humanarumque carnium deuorationis calumniæ ſpargebantur;
Iuſtinus tamen, cum eos mortem & dira quꝰuis impauide perpeti
cerneret, tali fama deterritus non eſt, quo minus omni ſtudio ad
ipſorum præcepta penitius inſpicienda contenderet. (3) Neque
vero Chriſtianus philoſophi habitum depoſuit, qualis tum de-
mum ſibi viſus eſt, cum Deum non iam oculis vſurpare, ſed imi-
tari & tanquam exemplar vita fua exprimere ſtuderet. (4)
Geſta ſunt hæc ſub Hadriano, qui Chriſtianos indicta cauſa,
ſolo nominis crimine, occidi vetuerat (5), & plenaria diſperſione
ludæorum, quos bello grauiſſimo opprefſfit, vaticiniis Chriſti vl-
timum complementum addiderat. (6) At noſter poſtquam Chri-
ſto nomen dederat, mature, diligenti ſcripturæ lectione præmiſſa,
animum ad ſcribendum appulit, & fſub Antonino Pio maxime in-
claruit. Primum hæreticos proſecutus, librum aduerſus Marcio-
nem tum adhuc ſuperſtitem, & alium contra hæreſes omne: (7) Conc
poſuit, de quibus tamen nihil ad nos peruenit, niſi memoria.
Deinde Grecos duplici libro, quorum alter Parænefs, alter
Elenchus inſcriptus eſt (8), ad ſacra noſtra inuitauit, fabulis, qui-
J bus
(3) Apol. II, p. 570 & 51. Euſ. l. IV, 8 & II. (4) Ant. Meliſſa I. 2, c. 43
hanc citat luſtini ſententiam: TeNos v OXονππνν s Oto sαραεα.
za 1ο νovowv.,. (5) Euſ. I. IV, 8 & 9. (6) Apol. I. p. 72, vbi hoc
bellum »vy eyanvnttναραν Aicit. (7) Euſ. I. IV, II. Apol. I, p. 70. Etſi for-
ſan liber contra Marcionem idem eſt, quem contra hæreticos etiam dixit, vt
Irenæus libris contra Valentinianos etiam omnes complexus eſt. (8) Equi-
dem ſecio, Caueum ſub hoc vtroque nomine intelligere orationem ad Græcos

4

2 O△ 2

bus deorum cultus innitebatur, erudite confutatis. Conſtat etiam,
eum olim in Aegyptum commigraſſe, cum cellulas, quibus Pto-
lemæus LXX interpretes incluſiſſe tum vulgo credebatur, Ale-
Xandriæ ſibi oſtenſas commemoret. (9) Præterea Cumis loculum
Sibille vidit ac templum, quod eidem ex vno ſaxo exſtructum
dicebatur, tractus huc ob oracula, quæ impoſtor forſan chriſtia-
nus paulo ante in vulgus ſparſerat, & noſter primus nomina-
vit. (10
Gehade Romæ ſibi domicilium conſtituit, vbi pro chriſtianis,
qui nouis vexationibus agitabantur, apud Antoninum pium eius-
que fllios & ſenatum apologia prolixiori (11) interceſfſit, eorum-
que vitæ ac doctrinæ rationem expoſuit, ſubnectens inſimul Ha-
driani literas. Quibus omnibus legem Antonini obtinuit, ne quis
chriſtianos impune malo afficeret, niſi ſiquid contra imperium
moliri conuincerentur. (12) Poſtea in Aſiam redux cum Trypho-
ne, Iudæo tum celeberrimo (13), præſentibus aliis ex bello Bar-
cochabi profugis, colloquium habuit, quod dubio procul paulo
auétius atque ornatius (14) poſteritati reliquit.
Ceterum de vita Iuſtini, quæ vt plerorumque eruditorum in
ſcriptis maxime quærenda eſt, parum conſtat. Sunt vero hæc
Præter ea, qu iam nominauimus, de monarchia Dei liber iam
3 muti-

—

prolixiorem; at inſpecto Luſebii loco I. IV, 18, & Hieronymo in cat. ſc. ecel.
patet, duo ſcripta diuerſa fuiſſe, cumque iidem, in priori de natura demonum
diſputari, dieant, patet intelligi Xoν+* ραιtτſον νs ENXρaαςρ quem Damalſce-
nus expreſſe nominar. Elenchi non niſi initium ad nos peruenit. An hi duo
libri genuini ſint, dubium fecit Oudinus tom. 1 commentar. de ſcript. &
ſeriptis eccl. p.n ſg. (9) Coh. ad Græcos p. 1r,. (10) ibid. p 17 & 3.
(11) quæ, quamuis actu prior, in editionibus plerisque ſecunde loco poſitaà
eſt, qui error in editione Tirlbii 1722 Londini impreſſa correctus eſt. (12) Euſ.
I. IV, 11 — 13. (13) Euſebius I. IV, 18 Tryphonem zay zore Egeuay
miogntioteror dixit, vnde ſunt, qui putent, eum cum Rabbino [12 Tar-
phon, qui dinitis ſacerdotis cognomen geſut, Rabbi Akibæ collega ac ſodali,
enndem eſſe, a qua coniectura non abhorret animus. Verum eſſe dialogum
Iuſtini laborem, equidem non dubito, quamuis haud ita pridem etiam contra hunc
dubium motum ſit a Cochio. (14) Clericus hic Iuſtinum adeo egiſſe platonicum
cenſet, vt omnia, quæ in dialogo occurrunt ficta putet. At renititur & eius
ætatis & Iuſtini tota agendi ratio. .

*

X 0° exr

mutilus, deinde alius de ariſtotelicorum dogmatum euerfione, isque
totus philoſophicus, quibus accedunt epiſtolæ duæ, altera ad Dio-
gnuetum, philoſophum, niſi quidem nos nomen fefellit, eius ætatis
celeberrimum, altera ad Zenam & Serenum data, quamuis
de his omnibus ſint, qui dubitent. Habent certe literæ genus
dicendi paulo comtius, neque tot næuis ſcatent, quot reliqua no-
ſtri: vnde in iis ſe ipſum ſuperaſſe dicendus eſſet, cum quidem
ad Diognetum philoſophum ſcribens & accuratius & animo magis
compoſito agere poterat. Porro libri de anima, pſaltes, in hexae-
meron, de reſurredctione carniz & forſan alii quidam poſteritati tra-
diti non ſunt: quæ vero feruntur quæſtiones chriſtianicæ ad Græcos,
& græcanicæ ad chriſtianor, quæſtionum 146 reſponfiones ad orthodo-
xos, nec non expoſitio fidei ſ. de trinitate, non eſſe temporum Iuſti-
ni, ipſæ produnt, & ſi quid eius in illis exſtet, certe miſere in-
terpolatum eſt. (15)
Hactenus de vita Iuſtini, nunc vltima perſequemur. Mulier
quædam, Chriſtiana facta, libidini, cui dedita erat, non tantum
ipſa renunciauit, ſed maritum, eius ſocium, vt idem faceret,
monuit. Quod cum nollet iſte, res ſuas ſibi habuit, quare a con-
iuge vt chriſtiana apud Vrbicum, Romæ præfectum, delata eſt.
Quem impetum cum ipſa defugiſſet, in Ptolemæum, a quo ad
frugem reuocata erat, ſeſe conuertit delator. Et hic quidem
diu carceri incluſus tandem ad fupplicium raptus eſt, cumque Lu-
cius & alius quidam Vrbicum de facinore interpellaſſent, in ſo-
cietatem martyrii venerunt. Hac crudelitate motus Iuſtinus (16)
alteram Pio atque & ſenatui apologiam obtulit, in qua, vt ſole-
bat, non tantum in ethnicos acerbius multa dixit, ſed in primis
Creſcentem cynicum, cum quo philoſophicæ ipfſi intercedebant
controverſiæ,, non tantum ofcitantiæ, ſed vitæ perditiſſimæ ac-
cuſauit. 17) Quod ſibi capitale fore, ipſe quaſi diuinabat. (xr. 3
t

(15) Qui de his plura deſiderent, euoluant, ſi placet, Caueum in hiſt. liter.
p. 60 — 65. Oudinum loco iam citato. (16) Ap. II, p. 41 — 43.
(17) Euſebius l. IV, 17 & 138 hanc apologiam L. Vero nuncupatam fuiſſe ſcribit,
cum tamen in ea p. 4 Pii & Caſaris pbiloſophi, eius filii, mentio fiat. Ta-
ceo alias rationes, de quibus vide Valeſium in notis ad Euſ. p. 76. (18) A-
pol. II, p. 460o vbi verba: Kæpe ονν ισd.ä ανοα ταν*o ρουαανονροι

—

R 9O0◻ 2 7
At Creſcens, cum iam argumentis aduerſarium retundere non
poſſet, inſidiis eum aggreſſus eſt. Vnde Iuſtinus cum quibusdam
aliis capite plexus, martyris cognomine dici meruit. (19)
Diſcipulum habuit Iuſtinus, nomine Tatianum, qui fere eo-
dem modo, quo ipſe, perluſtrata philoſophia & perſpectis ethni-
corum myſteriis tandem in religione noſtra acquieuit. Hic di-

ſceptationis cum Creſcente ſocius magiſtro fuit, quare in par mor-

tis diſcrimen peruenit. (20) Quod licet effugerit, tamen mode-
ratore deſtitutus alii malo ſuccubuit, cum hæreſeos, quam eo
ſuperſtite iam cogitauerat, dux atque auctor exiſteret.
Ingenium Iuſtino fuit paulo ſupra mediocritatem aſſurgens,
adeo etiam ad excogitandas hypotheſes aptum, quod veritatis
typum fatis cohærentem, licet innexis erroribus „ ſibi condere
ſciebat. Credulitatis vitium non tam hominis erat „ quam tem-
poris, quod idem de ignorantia linguæ hebræzæ aliarumque re-
rum ad eruditionem pertinentium valet. Animo vfus eſt pietatis
ſtudioſiore, quam doctrinæ, cuius tamen vehementia in aduer-
ſarios nonnunquam ea protulit, quæ ſatius erat tacere, vel cer-
te moderatius eloqui. Veri ſtudium in eo tantum fuit, vt vel
vitæ periculo nemini, neque ſummis magiſtratibus, neque etiam
ciuibus ſuis, parceret. Vitam eius deſcripſit Halloixius. (21)

*

2) RES GESTAE IVSTINI PRO ECCLESIA.
Floruit Iuſtinus ſeculo II, maxime medio (22), quo, ſi vnquam
apud Romanos, patronis ac ducibus Antoninis, philoſophia cul-
ta eſt. Quamuis autem philoſophi chriſtianos primum contemſiſ-
ſent, tamen creſcentibus rebus, cum iam non modo ſacra publi-
ca, ſed inprimis & iſtorum placita concuterent; fieri non potuit,
quin cum noſtris committerentur. Tantum autem erat in nos
odium,

örvα, οα νOαMρν νuNναnwot, „ ng* ‿αοσ Koeonerros vo eXo&Üov o DeXonourov,
(19) Euſ. l. IV, 16. Tatianus ad Græcos P- 157 & §. Acta martyrii exhibet
Ruinartus p. 58 — 60. (20) Tatianus I. c. (21) Conferri ctiam
poteft Grabii differtatio in eius vitam, quæ exſtat tomo II ſpicilegii patrum
ſec. 2. & Ceillier hiſtoire generale des anteurs ſacres tom. II. (22) Ap. I,
P. 983 Chriſtum natum eſie dicit annis abhinc 150.

3 N OO◻

odium, vt vel ſuperſtitionis ſexcenties antea exploſæ cauſam ge-

rerent. Cuius certaminis initium ab apologetis, quorum primus
Quadratus fuit, repetendum videtur. Ariſtides vero athenienſis
primus cum fide in Chriſtum philoſophiæ ſtudium coniunxit, &
Hadriano apologeticum obtulit, contextum philoſophorum ſententiis,
quem poſtea Iuſtinur & ipſe philoſophus imifatus eſt. (23) Diuino
igitur nutu eccleſia philoſophos habuit, ſimulac eorum operam
deſiderabat. Cumque eſſent multi, ad quorum ingenia minime
pertingit Iuſtinus; ei tamen fere vni contigit, vt & a ſuperſtitio-
ne & miſera philoſophia animum ad meliora reuocaret. Vnde eo
magis patuit, quicquid fupra ætatem ſuam ſapuerit, vnice gra-
tiæ Dei eum debuiſſe, quod & ſæpius faſſus eſt. (24)
Quodſi Iuſtinum cum ſcriptoribus, qui ipfum inter eccleſia-
ſticos proxime anteceſſerunt, conferamus, inſignis apparet diffe-
rentia, quod in ſubſequentibus ſecus cognoſcitur. Ad Hadriani
nempe imperium res fſuas ſibi habebat eccleſia, vnde epiſtolæ
Ignatii, Polycarpi, aliorum fuco externo deſtitutæ ſunt. At
cum iam tertia ab apoſtolis ætas ſuccederet, literis in eccleſia
locus datus eſt, isque neceſſarius, cauſa enim chriſtiana iam co-
ram imperatoribus ac ſenatu, idque contra philoſophos agi de-
bebat. Paulatim in donorum extraordinariorum locum fubſtitue-
bantur ordinaria, & noui teſtamenti oeconomia recens inſtituta,
idem patrum ſacras paginas euoluentium ſtatus fuit, qui mundi
recens conditi ſpectatorum. Nexus cum apoſtolica ætate tantus
non erat, quantum plerique putant; dubium enim non leue, an
Iuſtinus cum viro apoſtolico commercium habuerit (25), quam-
vis Polycarpum ab Irenæo, qui etate paulo inferior eſt, adhuc
puero Smyrnæ viſum eſſe, certum ſit. (26) Vtendum itaque erat
ingeniis, accedente tamen diuinitus gratia; neque ſane citius ac
felicius primis ſeculis theologiæ incrementum exſpectari poterat,
quam fuit. De nævis vero patrum paucitatem mirari, non mul-

titu-
(23) Hieronymus epiſt. ad Magn. Orat. p. 327. (24) Dial. cum Tryph.
p. 346 & 280. (2⁹) Vix enim id inferunt verba epiſt. ad Diogne-

tum p. 501: eο⁄οοννvοι Hαα, οovν ααα„αα½s * 9vν (26) Euf.
hiſt. eccl. I. 5, c. 20. Irenæus 1. 3, c. 3. edit. Maſluet.

—
7

—

titudinem carpere debemus: quorum cum alius alium ſubinde
corrigat, erroribus cuique peculiaribus detractis, ſatis orthodo-
xam habebunt theologiam. Iam cum noſter, ſi ab Ariſtide di-
ſceſſeris, de quo nihil ad nos peruenit, primus fuerit omnium;
multa viri ignoſcenda ſunt tempori, qui fere omnia, quæ habet,
de ſuo depromſit, nec, vt ſœpe homines, qui ſibi mire ſupra anti-
quos ſapere videntur, aliunde conſcripſit. Nos in ipſo tria di-
ſtinximus; alia, quæ ſatis enitent, ſeculum apoſtolicum & illu-
minationem, at ordinariam illam, ſpirant, alia theologiam oſten-
dunt, qualis fuerit, cum ex fonte recens orto deriuari incipere-
tur, alia denique eruditionem produnt, qualis quidem tum in
homine chriſtiano, eoque olim philoſopho, eſſe poterat. Quæ theo-

logi ex philoſophia aliisque ſcientiis humanis conſcripſerint, &
quæ duce ſpiritu dininiori præſertim e ſacris literis hauſerint, ea

in libris recentiorum difficillime, in priſcorum nullo negotio di-

ſcernuntur. Ridemus noſtra ætate multa, quæ ſua Juſtinus for-

ſan acutiſſime dixit; ſed caueamus, ne idem & nobis fiat a po-
ſteris. (*)

Vix ante Juſtinum coepta eſt apologiarum confectio, certe

ad nos iis, quas ſcripfit, antiquior peruenit nulla. In his vero

pii veteres tantum ſuæ ſecuritati conſuluerunt, quantumiid digni-
tas atque maieſtas religionis permittebat. Quare deprecationibus
aegerrime vſi funt, ſacra autem gentium, a quibus metuenda
erant omnia, adeo grauiter accuſarunt, ac ſi iſtis poteſtate non
pares, ſed ſuperiores eſſent. A dæmonum enim fraudibus non
modo deorum cultum deriuabant (27), ſed quam maxime etiam
vexationes, quibus ipſi a magiſtratibus ſubiiciebantur. (28) Nulla
Præterea erat mortis formido, mundo ſcilicet, tanquam ſemper
eodem, ſemel viſo, hominem præmatura morte nihil amittere,

) „Vel hinc intelligere eſt, quam ſapienter Chriſtus apoſtolos olim, philoſophiæ
„ Omnis imperitos, elegerit, ne doctrinae ſuae philoſophica commenta impru-
„dentes admiſcerent; cum tertia poſt apoſtolos aetate, philoſophi, dum putant
„à ſe theologiam chriſtianam illuſtrari, multas inanes coniecturas atque ab ea
„ alienas exploratae veritati addiderint, & pro chriſtianis dogmatibus vendita-
„ Tint.,„ Qlericus in hiſt. ecel. ad annum 140.

(27) Apol. II, p. 44. (2³) ibid. p. 41.

10 X *$
chriſtianum etiam multa lucrari credebant. (29) Imo perſua-
fum erat, Chriſtianis ipfos aduerſarios, ſiue homines, ſiue dae-
mones, ſuam ferociendi licentiam vnice debere; his enim ſub-⸗
latis mundus dudum iudicio Dei vItimo deletus fuiſſet. (30)
Nullo euidentiori exemplo conſtat, quam parum cruciatibus qui-
buscunque propoſitis animum demiſerint, quam quod vel ipſos
Antoninos & ſenatum ad ſacra noſtra inuitauerint. (31) Quod
furentium videretur (32), niſi quidem & vaticinia de propaga-
tione euangelii & euentus paulo poſt ſeculum interiectum ple-
nilſimus fide id factum, nos conuinceret. Cauſe fidebant adeo,
vt Iuſtinus ad Hadriani literas prouocare vix auderet; quicquid
Deo placeret, fieri optabant, vexationes oppreſſoribus, non op-
preſſis, pernicioſas fore, certiſfimi.
Nec noſtra modo ſacra defendit Iuſtinus, ſed aliena quoque
oppugnauit. Igitur cum potiſfimum cultui deorum in antiquitate
quæreretur præſidium, ad Moſen Græcorum neminem vetuſtate
pertingere, eorum ipforum teſtimoniis (23) euicit. Primi erant
poetæ; at fabulæ Homeri, Heſiodi, aliorum ipſa recitatione con-
cidebant, quamuis vel in his aliquam veri vmbram quæreret phi-
loſophus chriſtianus, cum nihil facile in ſcripturis præſertim de
Chriſto promitteretur, cuius impletionem non aliqua imitatione
præuerterint deæemones (*), idololatriæ auctores, Deique ſimiæ.
WTraxit huc fabulas de filiis deorum, de Aeſculapii arte ſalutari,
de Herculis robore atque exuſtulatione, de Perſei ex Danae ſu⸗
ſceptione, ac Mineruæ ex cerebro Iouis natiuitate &c. (34). Ba-
ptiſmum lotionibus variis, euchariſtiam Mitr'e ſacris imitatos
eos eſſe ratus eſt. Certe nihil præclari ab ingenio humano fingi
potuerat, quod non de Chriſto & veriſſime & multo prius ſcriptura
pronunciaſſet. Mirus autem iam tum per chriſtianos effectus erat

deorum contemtus, alias enim nulla fuiſſet neque Plinii de tem-
plis

(29) Apol. I, p. 91. (30) Apol. II, p. 4. (3 1) ſub finem vtrius-
que apologi?ꝰ. (32) cf. Marci Aurelii ad ſe ipſum l. 2., J. 3. (33) Co-⸗
hortatio ad Græcos p. 9 &. 1o0.
C*) Clerico eiusmodi comparationes per νv¶wuτv2⸗zein inſtitutæ minus probantur
hiſt. eccl. ad annum 139; §. 10. . j
(340 Apol. I, p. 89„ 90, 94 95 & 97.˙.

X △ r 11

plis prope deſolatis querela, neque Luciani ridendi ſuperſtitio-
nes procacitas. Omnium minime deos vel impune vel cum
aliquo ſucceſſu effingere adhuc licebat, nec imperatoribus roma-

nis contigit, quod olim principibus aliisque præclaris viris facil-
lime: quamuis enim, ſi comburerentur, prodirent, qui ſe eos

e rogo in cœlum abeuntes vidiſſe iurarent; chriſtiani tamen frau-
des has aperte traducere nulli dubitabant. Fecit hoc luſtinus
cum de his (35), tum de Antinoo (36), quem Hadrianus im-
pure amatum & fuperſtitiofe tandem immolatum conſecrauerat.

Ethnici cum parum haberent in fabulis, quod nobis oppo-
nerent, ad philoſophos confugiebant, a quibus præclare
quædam, alia peſſime & confuſiffime erant dicta. Primum mini-
me fibi conſtabant, quum alter alterius placita ſubinde refelle-
ret: deinde, ſicubi bene, ex reuelatione id hauſtum erat. (37)
Neque enim ob nexum generis humani aliquo orbis angulo ita
concludi potuit veritas, quin ad alios emitteret radios. Itaque
cum Iuſtinus in ſacris ethnicorum quandam cum myſteriis conue-
nientiam, a daemonibus factam, quæſiuiſſet; veritates rationi
magis peruias philoſophos quodammodo anteuertiſſe cenſuit, vn-

de inprimis de Socrate ac Platone mitiorem tulit ſententiam. Quo-

niam autem philoſophos ſua ab eodem hauſiſſe ſtatuebat, quo
chriſtianos, eccleſiæ ipſorum placita ſaniora tantum non primus
intulit. Ortum eſt igitur tum reuelationem inter ac philoſophiam
commercium, quod adhucdum eſt, &, qui diuerſiſſima via ad quæe-
rendam veritatem proceſſerant olim Iudæi ac Græci, iam in Chri-
ſto, luce mundi, concurrebant.
Inde a prima origine per catecheſes docere ſolebant chriſtiani,
quod inſtitutum a Socrate ad nos perueniſſe cenſuit Mosak-
MIVS (*), vnde qui eius præſtantiam diſcere velint, ad Xenophon-
tem ac Platonem remittit. Noſter philoſophus, quamuis acu-
men ſocraticum rarius aſſecutus ſit, hoc tamen docendi genus in
fcripto publico primus ſecutus eſt.
Repus Iudæorum tum plane proſtratis, cum & Aelia capi-
tolina, quæ Hieroſolymæ ruderibus ſuperſtructa erat, per leges
2 arce-

73) Apoh, l, p. 67: (36) ibid. p. 72. (37) Cohort. ad Græcos p. 4.ſeqq.
(*) in inſtit. hiſt. chriſt. maioribus p. 242. .

arcerentur, vaticinium Chriſti plenum habuit complementum.
Igitur Iuſtinus non ſine Numine coram viro gentis huius tum
ſummo multisque aliis ex bello profugis dialogo (38), qui per
biduum durauit, iudiciorum Dei rationem expoſuit, Ieſum eſſe
Chriſtum, Iudæis iam reprobis, idque ob Chriſtum reiectum,
non ob deos cultos (39), chriſtianos ſucceſſiſſe, euicit. Im-
mo aduerſarium ex ipſo veteri teſtamento ita coarguit, vt non
eſſet Tryphoni, quod reſponderet. Hoc itaque dialogo, quod
paulo ante initium iudiciorum Dei in hanc gentem ab apoſtolo
epiſtolæ ad Hebræos auctore factum erat, confumtis illis repete-
batur. Patet ex hoc ſcripto ſumma ludæorum in noſtræ religio-
nis auctorem atque aſſeclas acerbitas. Etenim cum Chriſtus e
mortuis in vitam rediiſſet, Hieroſolymis legatos ad gentiles ſuos
literis per totum orbem direxiſſe memorantur, ne ſectam ſu-
ſeiperent & a Deo & lege abhorrentem, cuius auctor Ileſus, im-
poſtor galilæus, fupplicio crucis affectus e ſepulcro a difcipulis
ad fallendos homines ſurreptus fuerit. (40) Eadem legatione
calumnia, quæ multos diu tenuit, in chriſtianos ſparſa fuit, quod
in conuentibus facris pueruli necati carnes deuorarent, & extin-
ctis lucernis promiſcuo concubitu ſeſe polluerent. (41) Præterea
in ſynagogis Chriſtum cum ſectatoribus idque ter fingulis diebus
diris exſecrationibus deuouebant, cumque nullam diuexandi chri-

ſtianos facultatem dimitterent, tum inprimis etiam Barcochabus,

quod rebellionis ſocietatem detrectaſſent, niſi Chriſtum exſecra-
rent, ad ſupplicia protrahi iufſit. (42)
lam ad ea deuoluimur, quæ in fuam gentem egit ſamarita-
nus theologus. Hæc cum iudaicæ æmula eſfet perpetua, inpri-
mis quoque Meſſiæ aduentu ad inuidiam prouocata eſt. Colebat
tum temporis magiæ, ſiue philoſophiæ cuiusdam fanaticæ ſtu-
dium, quo cum quæſtionibus curioſis variis præſertim de mali
origine fraudes ad captandam multitudinem aptæ coniungeban-
tur, & quod natio forſan a Chaldeæis, a quibus pars eius origi-
nem

(3 8) Circa medium in hoc multa defunt. (39) Dial. cum Tryph. p. 366.
(40) Dial. cum Tryph. p. 234 & 235. Cf. EVSEBII comment. im Eſ. XVIII.
(41) ORIGENES contra Celfum p. 293 ‧4 (42) Apol. I, p. 72.

—

IXE E 13
nem ducebat, dudum acceperat. Hanc itaque cum theologia
Ifraelitarum, a quibus pars gentis altera exorta, commiſcebat.
Cumque inter Iudæos diuini doctores, lohannes, leſus atque
apoſtoli exſtarent; fanatica arte ac dolo apud ſuos id egerunt Do-
ſitheus, Simon, Menander, vt etiam pro talibus haberentur.
Sectatores quosdam etiam vtrique alii, Simon autem tot atque
tantos ſortitus eſt, vt, ſi vera narrat Iuſtinus (43), a Samarita-
nis fere cunctis, quibus pauci e gentibus accedebant, & ipſe tan-
quam Deus, & Helena, quam ex lupanari in thorum adſciue-
rat, tanquam prima ab ipſo intelligentia coleretur. Neque tamen
hæc Samariæ corruptela tanta fuit, vt veris chriſtianis penitus
careret; quorum princeps ponendus eſt Martyr, qui quantum
potuit, in reprimenda ſuorum gentilium inſania laborauit, eodem
loco natus, quo olim lIeſus Samaritanis ſe vt verum Meſſiam ipſe
exhibuerat. ()
Pari fere inſania adhuc multi tum temporis religionem per-
vertebant, quorum alii eandem philoſophiam orientalem, alii ri-
tus iudaicos ad ſacra chriſtiana transferebant. Primo cum eccle-
ſia inter ludæos naſceretur, præcipue Hieroſolymæ ad ipſum vr-
bis excidium ritus moſaici in ea ſupererant. Quam vbi Hadria-
nus reſtituit, pars, vt reditum in eam ſibi aperiret, eadem inſtituta
cum gentibus maxime a Paulo conuerſis ſecuta eſt, nonnullis ſibi

rituum patriorum abiectionem religioni ducentibus. Et horum
alii commercium cum chriſtianis paulinis, ſi ita dicere licet, ne-
fas ſibi ducebant, alii non; illis Iuſtinus ſpem ſalutis demit, his
Vt fratribus relinquit. (44) Erant etiam inter eos, qui Chriſtum
non niſi hominem eſſe iudicabant, quibus minime omnium aſſenſus
eſt Martyr. (45)
Deinde alii cum Chriſti doctrina philoſophiæ orientalis con-
nubium tale effinxerunt, vt vel ipſum muncdi opificem ſummum
& Chriſtum loco mouerent, iisque ſeriei æonum innexis alios at-
que alios præponerent. Nominat luſtinus (46) Marcionitas „
Valentinianos, Baſilidianos, Saturninianos. Hos cum aliis mul-
. B 3 tis,
G5) àol. p.69, 9 & Dial p 349. () Iob. IV. f. (77) Dial, onin Tryph.
p. 26 5-6. (45) ib p. 267. (45) ib. p. 253.

14 =X BZe

tis, inter quos Docetas tacite refellit (47), prolixius proſecutus
eſt voluminibus iam deperditis, quorum tamen iacturam & faci-
le ferimus, & forſan ideo fecimus, quod optima ex ipfſis Irenzus,
qui etiam alia ex luſtino ſumſit, ſuis libris inſeruit. Eadem de
hæreticorum, quæ de fidelium coetibus, circumferebatur fama,
an meliori iure, Martyr pronunciare non eſt aufus. (48) Neque
tamen hi iisdem ethnicorum vexationibus erant obnoxii, non
enim fama mendax, ſed veritas odium pepererat.

3) IVSTINI QCVAEDAM DE ECCLESIA VETERI.

Iuſtini ætate iam numero & feruori aliarum gentium iudai-
ca & ſamaritana in eecleſia cedebant. (49) Iamque res chriſtiano-
rum, quos mundi animam dixit Martyr (50), tantzæ erant, vt
Chriſtus cum apud alias plerasque, tum & apud (Scythiæ) gen-
tes in plauſtris degentes, (Nomades) domo carentes, ac Sceni-
tas (Arabes) coleretur. (51) Cuius incrementi dabimus quas-
dam e noſtro rationes. Primo ſingularis Dei virtus in eo enituit,
quod quo magis premeretur, eo in maius excreſceret eccleſia,
iti ſimilis, quæ præciſa gemmarum feracior eſt. (52) Deinde a-
or erat hoſtium tantus, vt de ipſorum ſalute laborarent, ſub
duriſſimis vexationibus non ſuas, ſed ipſorum vices miſerantes. (53)
Accedebat precum ardor incredibilis, quibus Deum de ethnicorum,
Iudæorum, hominum denique omnium ſalute ſolicitabant (54),
quem ſi imitaremur, maior foret & apud nos fidei vis, & felicior
ad exteros propagatio. Denique mores integerrimi, quibus Deum
& Chriſtum imitabantur, & Numinis reuerentia tanta, vt morti
deorum cultum ac Chriſti exſecrationem poſtponerent. Cultui di-
vino ſtudioſiſſime vacabant, cuius hæc erat ratio. Singulis die-
bus mane & veſperi ad preces concurſus fiebat (5 5); at olis die
olen-

„7 PDial. cum Tryph. p. 363 Chriſtum aν* α Paſſum dicit. (48) Apol. I,
9629 p. 70. (49) ibid. . 83. (So) Ad Diognet. p. 497-8. (§1) Dial.
cum Tryph. p. 34. (§2) Ad Diogn. p. 490 & Dial. cum Tryph.
p. 337. (53) Ap. I, P. 91. (54) Dial. p. 235 & 254. (55⁵) Conſti-
tutiones apoſt. II, c. 59. .

—
7

ſolennior, omnibus, ſine in oppidis, fiue ruri degerent, confluen-
tibus. Quantum tempus ferebat, apoſtolorum commentarii &
prophetarum ſcripta legebantur. Sequebantur communes omni-
um preces, oſcula, baptiſmi & euchariſtiæ celebratio. Deinde
ab iis, qui volebant, præſertim a ditioribus oblationes fiebant,
vnde pupillis, viduis, ægrotis, vinctis, hoſpitibus peregre pro-
fectis aliisque egentibus a præpoſito ſuccurrebatur. (56) Hæc li-
beralitas primus bonorum eccleſiæ fons fuit, neque vero tum
omnia communia chriſtianis, quæ an vnquam fuerint, dubium
fecit Mosa EMIVS. (57) Ceterum in admiratione vt veterum omni-
um, ita etiam chriſtianorum quosdam nimios eſſe, vel ex eo patet,
quod noſter ſapientiam & fidem etiam eorum enarrat, qui rudes
voce ac barbari ne legere quidem ſciuerint. (58) Supererant tum
adhuc donorum extraordinariorum reliquiæ (*), ſuccedentibus
tamen iam apud plerosque ordinariis. Virtutes enim, quarum
aliæ aliis in priſco fœdere ſeparatim obtigerant a ſpiritu, in Chri-
ſto fubſtiterant omnes, vlterius non futuræ, niſi quantum de
fuo largiebatur fidelibus. (*)

(56) Apol. I, p. 33 & 99. (§7)in inſtit. hiſt. chriſt. maior. p. 10 5. (78) Apol. I, p. 9 .
(*) Dial. cum Tryph. p. 315: zaαν νομaρZoo 1Jein. *a Xeres zν αGwου! agio-
Aoτα α rον νvIv5ð—wGwV0 7*ονν Oοενιος. Ibid. p. 308 Iudæis exprobrat: reg
u ν εαια ςνο vw Qροανατις ρHοανυςατoοο , & .ν α νς ιιoοο eXρνι
dr r ναwο.υ sν 7α Yevet ανυ oντdε s* iuw*ι Mαετε Q goôzj. cf. Irenæum il, 32. edit.
Maſſuet. Notamus tamen eiusmodi locis non multum nonnunquam tribui pos-
ſe, cum ſæpe de apotſtolica ætate dicta ſint, vt vnus cx modo citatis annotatio
Iuſtini eſt citationi apocalypſeos iohanneæ ſubiuncta.
G*) Dial. eum Tryph. p. 314 — ſeptem Spiritus ſeu dona in Chriſto requie-
ville dicuntur ex leſ. XI, 2, quod noſter interpretatur zonrssze enr ur sges
zo1εdaνα. rνο KHιεινι α sαςι ιοαο° ä(indaico) zoατι rο rααο ꝰgsdos 6nτας εα.
e be, cumque prophetarum ſuam quisque virtuten haberent, vt Salomo
rveννα²Hnlι νιöſο, Daniel osοαειυ α οο Moſes XοRαιοοιWα I LElias Co-
Bav, leiaias pwogsos; Chriſtus omnes ſunul complexus eſt, ita, vt in eo ſub-
ſiſterent, vlterius non futuræ. Origenes c. Celſum VII, p. 114: oeeste de 7o⸗
&ονο εοαuaντW⅓ εαν oραι roονρ Iyzoν αιαοααα Mer⁹α d ree* cνοαπα.ν αιοι
rslov,, sdeenzο „Vs'sooν J sXæτνo. IIX8 noe vi, sre õäl
7 ννNs α Xονιοο ντ—s o oναναnρουd85—. nenαααοααι⁰υàαι

—

16 ⏑ *
MEMORABILIA DOGMATICA.

I1) DE PRINCIPIO COGNOSCENPDI.

Tam diuina tamque conſentientia hominum diuerſiſſimorum
effata in ſcripturis deprehendit Iuſtinus, vt non, niſi dono diui-
nitus in viros ſanctos profecto, putauerit prolata. Qui cum ſe
Spiritus operationi puros præſtarent, diuinum e coelo deſcendens
plectrum iis quaſi inſtrumento muſico vſum eſſe (59), vnde etiam
ſolis precibus, accedente Dei gratia, intelligantur. (60) Fabulam
vero de theopneuſtia LXX interpretum cum patribus græcis ple-
risque communem, at magis corruptam habet, cum illos ab He-
rode rege Ptolemæo miſſos aſſerat. (61) Libros eccleſiaſticos ve-
teris teſtamenti ſcripturis non admiſcuit. E nouo in citandis IV
euangeliis, quzæ vvνανναοοις ταν α☛οασ⁵ dicit (62), to-
tus eſt, e quibus, niſi me omnia fallunt, theologiam ſuam fere
omnem hauſit. Epiſtolas Pauli nouit forſan ex relationibus
aliorum, ipſe non triuit. Acta & epiſtolas catholicas tacet. Du-
bium, an tum iam vulgatæ apud omnes epiſtolæ fuerint, cum
in cœtibus ſola euangelia lecta commemoret. Poſt hæc apertiſ-
fime citat apocalypſin Iohannis (63), quod mirum quibusdam
videbitur. Citationes ex verſione LXX ſepe paulo diſcrepant
ab ea, vt nunc eſt, præeter eas, quæ ex pſalmis fiunt. Hos
enim cum memoriter ſcirent veteres, nulli nec ORIGENI nec
HIERONYMo aliqua in iis immutatio ſucceſſit. Ex veteri teſta-
mento IV loca ludæorum fraudibus eraſa conqueſtus eſt, primum

. EX
(579) Ad Græc. coh. p. 9. (60) vide ſupra p. 8. (61) Coh. ad Græc.
p- 13 & 14; Apol. I, p. 72. (62) Apol. I, p. 98. Yeνοοναaςι. ν.h

erosNXοοâ Hνuveαναυsναττα α½αααι sναννιαα ibid. p. 75. de euangeliſtis,
e quibus plurima vbique citat: &οαιοσναew ατ rα rs rν h gos
uu Ingoν Xosοο.. Cur commentarios apoſtolorum dixerit, patet ex Irenæo:
„Ita Matthæus in Hebræis ipſorum lingua ſeripturam edidit euangelii, cum Pe-
„trus & Paulus Romæ euangelizarent, & fundarent eccleſiam. Poſt vero horum
„exceſſum, Marcus diſcipulus & interpres Petri, & ipſe, quæ a Petro annun-
„cCiata erant, perſeripta nobis tradidit. Et Lucas autem ſectator Pauli, quod
„ ab illo prædicabatur euangelium, in libro condidit. Poſtea & Iohannes di-
